KaI600-1662_11

-

?

E

*

*

*

2«

i

u-

-

as

»

*

"h

*

ve

Á

*

E

,a

*

-

"

r a

t

*

-X

£

&

i

E

i

—

*

-

m

w

*

Á

*

E.

o

r

*

*

E

Ed

E.

E

—

*

:

"

M

L.

i

---

H

L

**

t

32

M

"

"o

5

A

*

E

w

J

"

".

*

i

a -

^

À

a

"

f

*

w T

W«

P5

h

$«

gt

od

&

«"

"

$

*

"

*

"i

.M

d

*

hu

-

3

s m

wb

" À

.u.w.

5

ao

dBl

X

p

—

L

i

d

if

s

»-

-

MM

5

*

a

"

ais

s

^

5

*-

s

L

du

ia

»

d

i p a t m

*

-

i4.

h*

as

-

Ma,

gt

o

g^*

nl

« À

*

b

A

Ls

*

-

j

? I N

-*

«

..

E

-

L P

w ww

EN

;

w

ha

E

i

h m

d

P

al

N

s

w

L]

P

À

£

i

M

d

"

Wä&

-

*

aw

—

Y

E

d

Gu

.

*.

w

d

.

T

*

v

*

-

*

K

HW.

-

"

a.

"-

,

3.

^

^ at

*

R

d

Rn

"

d

E

[

H

LE

*

t

:

p

W

t m

d

*

k U m

«

X

i^

3

T

ET

—

^

.

W

*w s g

at

H

Es

d

d

w.w

*

*

h

L d

Y dptragy,

M i y

v

E

"-

"

«

, M

»

*

aj

r

g

M..

d

À.

*

i d

o

»

-

"

a.w)

b ab

"

d

"

*

d

fw

i

E

diurs

t

fewcm g

—

g

PT dl

m

&

*

*

n

Wa

o i

-

5

ER

*

d

*s

b

foh.,

*^

£.

--

h:

d

F.

came

» W.

"

.*

AC

gem

-

C n

P ^

P

"a

P

" n m

. LE

-

"$

Wesud C if

-

iX

L^5 20

i

B d

i?*

-

?

x

i as

u

t

m s

-

M

,.wn

A

-

s

ao

x

I

M

*

A

^s

—

I*

o .

L

P2

E

n

3

-

.m.w

E

du ^

.

lP af

,

r

o

I

ie

" ss

-

ái,

p3

t

d»

F

L!

P

m

;

-

^, s i,

i. n

P

-

i.

at

LNS a

EE

d

a

"-u*

aE

i wV

w

* a

n

W

-

Mw

d

«*

-

i

—

l-

Z

du

i

4

w

N

*

* u

Ed

*

FA

M ss

"

m w

x 4

o

d i

u Mu

L

a

&S:.v

-a

t

*

d

M

m

N

fäïv

w t

d t

"

k EL

r

t

..w

.

À g

Z*

du

:

* m

*l

4 E

-

-

M

d

^

LE

«t EL

poacosh ^

'

i

",

. s

"u

LP

;

*

d.

lo. ;

ag m

"

- w

t

et-

s

1

m

»" A

*

;

?

(.k

M

:j

L

b d

Mi

j P H

u

n

a

A.

^w

*

*

Jhr

F

^

hais i

As

T g d

& s

VM

an *

--

LE

Á

4

*fb

"n

j

u T.

- t

p

Á

* ul

-

Á R

s

M

J

*s

r

As

—

AU05

Ws

AU

iah

La

*

"

*

WW — N

w at

, m

d

"r

H

sx

m

4

z

,

ss

E

..

s

x

m

,.&w&,

(..ww

f

*

M.w.(

-

od

,.n..

a

RE

RE

t

À

—

E

AE

——

s

i

——

Emi

"

Es

t i

m a

u.l

i&

$

*

Y

Vs

wlb

U

?

x

w

3

L

m

3/1

d

*

*

«H.

N

^

W

A

s

i

i -

-

—

s.

*

-

s

-—

E

—

E«

j

À

EE aPn a r a a

ANNOTATIONES

HISTORICO- EXEGETICAE

HOSEA E Cap. L IL 1-

QV AS

SVB DIVINIS AVSPICIIS

A

RECTORE FNIFERSITATIS

EBERHARDINO - CAROLIN/E

MZGNIFICENTISSIMO

SERENISSIMO AvrovEe POTENTISSIMO DVCE 4Ac DOMINO

DOMINO

CAROLO

^f

DVCE WIRTEMBERGLE Ac TECCL/E REGNANTE,

REL. REL:

$

PRZ/ESIDE

"E

LVDOVICO JOSEPHO UHLAND

THEOL, DOCT. ET PROF, PVBL, ORDIN, ET DVC, STIP

THEOLOG, SVPERATTENDENTE

DIEBFVS

SEPTEMBRIS 4. MDCCLXXKXVF.

PVBLICE DEFENDENT

THEOD. FRIDERICVS MAIER, Aozenakeranus,

IOH. GEORG. LVD. SCHWARZWAELDER Ludowropol

BENIAMIN

RVMP,

Nürtingenfis.

MAXIMIL. THEOD. FRIDER, FABER, Besfigheimenfis.

LVDOVICVS FRIDER!CVS GOERIZ, - Stuttgartianus,

IMMANVEL FRIDERICVS SIGEUN Gerad[lettenfis,

VALENT. CHRISTIAN. HENR. HARPPRECHT, IVellingen&,

mEBESEEHSEZ

FRANCISC,

WILHELM. SCHVMACHER,

Neobm genfis,

M. HENR. FRIDER. DVTTENHOFER, Chæropolzmnm

FXAMINIS THFOLOG CANDIDATI IN DVC. STIP. THEOL,

X

TVBINGZE LirrERiS FRANKIANIS,

—

—— 4 £

—

VCR

4?

^

5

BN

x

x

dl

(9

at

vt «s

Cies

s

^

hW

7

?

?

Xxl

derene,

Ma,

ANS

)

N

-!

iil

N

/*7

7 .

f/f

W

»»r

VN

.

aTA

J

AL

CÁP.

LSorn

Ferbum Jehoroe , quod fatum efl ad Hofeam ,. filium

Beeri , in diebus Ufie, Jotbami , Achafi, Hiskie, Re-

gum Jude, &5 Jeroboami, filii Joafi, Regis Ijraelis.

Verbum Qjehove ] Verfus hic primus totius Libri Pro-

phetici infcriptionem exhibet, uti Joel. I, r. Mich. I, r.

Zeph.lI, r. & voces: verbum Gjehove, docent oraculorum,

libro hoc contentorum , divinam auctoritatem.

ad Ho[eum, filium Beeri]

addito patris nomine Prophe-

ta ab aliis, qui idem nomen gerebant, diftinguitur. De

loco nativitatis, vel tribu, e qua ortus fit, nil memoratur,

Incerta eft traditio tum gfudeorum , qui eum. Hierofolymis;

tum Chriflianorum, qui eum cum Zieromymo de tribu Ifa-

fchar, in urbe Bethfemes, ortum dicunt,

A2

1892

4

ä

&Hos. I 't."

im diebus Ufe, Gothami , Ahaf, Hishim,

Kegum u-

da«]

Tempus gefti muneris Prophetici

defcribitur

«) a quatuor regibus Judae, fucceffione non interrupta fe

invicem fequentibus,quibus regnantibus, per tempora omni-

no diftin&a verbum Jehovze accepit vates, ita ut juve-

nis adhuc Prophetam agere coeperit, atque officio hoc ad

fummam usque fene&utem diutiffime fun&us fuerit, Re-

snavit Ufíias, alias Azarias, annos, 52. lL. Reg. XV, z.

l. Chron. XXVI, 3. jothamus annos 16, 1I. Reg. XV, 33

L $2

4

1.l Chron. X

XVIE .

ZIhazus annos 16, II. Reg. XVI, 2.

1I. Chron. XXVIII, x.

Hishias annos 29, II. Reg. XVIII, 2;

1I. Chron. XXIX , z. qui efficiunt tempus CXIII annorum,

Demtis ergo db initio vigioti duobus annis Ufize, & in fine

primis tantum Hiskize annis computatis, tamen ultra LX an-

nos Prophetam egit Hofeas, Suntinter obitum gieroboami

& initium Ziskiz anui 58, Quodfi Hofeze fub jjeroboamo, qua-

tenus adhuc concurrit cum Ufía, aunos tantum quatuor, &

fubHiskia annos circiter fextribuas; emergunt anni 68, in-

traquos, quzxe Hikgoxvur verba funt, futuram Iraelis cla-

dem premunciavit, luxit ingruemtam, C prateritum ad emen-

dandum Sudam commemoravit. Comment, in Of. I.

€g in diebus Gjuroboami , filii gjoafi , Regis Ifraclis] i. e. X&

ipfo adhuc Jeroboamo regnante, verbum Jehovze factum eft

ad Hofeam. Mentioni Regum Judze additur £) mentio Regis

Tíraclis, non modo, quia potior in vaticiniis Hofeze refpectus

eftad rcgnuml[fraelis: fed etiam, ut diftio&t'or detur fufcepti

4h

inunoris pro

1)&;

etici notatio, fcilicet, ut conftet: non ulu:—

inis

*

i

Has, 1 ,a.

5'-

mis demum Ufize annis, fed cum ad,hkuc Jeroboamus re

gnaret, munus fuum inchoaffe Hofeam ; inprimis, cum

grimum Prophete vaticinium inferitum domus yelu, cujus

pronepos erat leroboamus lI, prazedicat v. 4.

Si vero

quaras; Cur Hofeas omnium quidem Regum qdjude, fub

quibus prophetavit; fed ex Regibus Ifraelis /o/ius Jeroboa-

mi mentionem fecerit, cum tamen etiam fub fequentibus

in regno Ephraimi regibus , usque ad ultimum, Zofeaum,

Elg filitm , prophetam egerit? ratio hzec fübeffe videtur.

vel quia legitima Regum fuccelfio cüin quarto Rege e do-

mo Jehu defiit; vel, quia poft mortem Jeroboami per in-

terregnum, de quo mox, fucceffio interrupta fuit; vel quia

fequentium Ephraemi Regum 2etas ex regibus Judee fatis

cognofci poterat, & Hofeas, poft mortem Jeroboami in

regno gjude magis verfabatur.

Pofterior fententia placet

Illufiri, fàcR Akr1S, qui turbulentis interregni temporibug

difceffiffe Hofeam e terra X tribuum, & reges fequentes

perfecutores Prophetarüm fuife, ftatuit , quos Jeroboa-

mus II toleraverit, *)

A. 3

Fa

c€I

*) in hota ad Vers German; Hofez p. 13.. J'eun die auf Syero-

boam folgende Kouige nicht genannt. werden , fondevn blos 53122

roboam: fo [iheint es , dafs der Prophet, mach d'eroboams

Tode , das l/raelitifche Reich verlaffen hat ,. entuedey

[

der fürchterlichen , gleich auf feinen. Tod folgendeu b

Ygeríi-

chen. Unruhen , oder , aueil die uach dem Interreguo auftre..

tende Kónige Verfolger. der. Propheten waren, die Seroboag

duldete,

Hos. T, x.

Facit hzec temporis notatio egrezie 'ad re&te intelli^

genda & difcernenda oracula Hofe, fi conferantur, uti

decet, ifta Librorum Hiftoricorum capita, quze de regi-

bus Judse & Ifraelis, iade a Jeroboamo & Ufia usque ad

Ywr

Hofeam & Hiskiam agunt, If. Reg. XIV, 23. XV - X

laX

II Chron, XXVI - XXXII, in quibus utriusque regni fta-

tus, quoad religionem cultumque publicum, & quoad revo-

lutiones civiles defcribitur. Si porro copferantur cum Ho-

fea reliqui Prophetze , ipfi cozevi, atque inprimis, quoad

oracula Ho[eana Cap-"]. TT. & III. contenta, coevus fub -

roboumo Zmo[us, cujus conciones corruptionem illam in-

credibilem tam cultus publici, quam vitze omais, & fce-

lera aule, magnatum, facerdotum & totius populi in

regno Ifraelitico ad vivum deþinguntj , & brevioremin Li-

bris Hiftoricis defcriptionem fupplent atque illuftrant. Ea-

dem denique temporis notatio evidenter docet , fingula

oracula, quze in Hofea extant, non ad unius Jeroboami

regimen, fed, pro diverfitate argumenti & veftigiorum

Chronologicorum in textu extantium , ad fubfequentium

etiam Regum tempora eífe referenda, Facillime ergo du-

bia illa folvuntur, a Ceíeb, ExcHHoRNIO ex iftis Capitum

Hofeze V- XIV locis defumta, que talem regni lfraelitici

ftatum defcribant, qui fub Teroboamo II non videatur ob-

tinuiffe, *) Nam fi diftinguas tempora , concordat etiam

' hæc

*) Einleitung ins Alte Teft. IIT, Th. $. 553. p.260 - 262:

» Der. Ueber[chrift zufolge follen twir in die Regierung &jero-

sbeams des aweiten ireten, wenn wir ihn im Kreis feiues

» Uttr-

Hos. I, x.

Z

hzec Hofeve fcriptura, 1"o Scilicet quoe indea Capite Hofeze

Vteleguntur, imo forfan jam a Cap.IV t9;ftatum regni Ifrae-

Á 4

litici

» erdeus lefen wollen — Es ift Schade ,. wund für den, der

» fich. die Ielt, in der Hofeas lebte, und zu der er fprach

verfezen will, ein unerfezlicher. Verluft , dafs wir nicbt mehr

» Hiftovifches von il , und, wenn er unter. Sjeroboam. dem

»cueiten blühte,

dafís wir kaum Summarien feimer. Zeitge-

»/chichte. übrig haben,

SSein Buch fegt einew Zufland des

»» Jfraelitifchen Reichs voraus , den uns . leider die ufferfl &ur-

»zem und unvollfündigen hiftorifchen Schriften des A. T, nicht

»fthildern; eine Zeit, wo der Monarch auf dem Thron wol-

» lüftig und verachtet, (Hos, X,3. VII, 4.) uud der. Hof zu

» Samarien in. Ueppigkeit , Schlüfrigkeit und Unthütigkeit ver-

» funken war , (Hos. VII, 4. f£.) wo der Stat ZAulàffe hatte ,

p fremde Hülfe zu fuchen, und zwar, wann wir uus, wie es

» hüchft wahr[cheinlich ifl, am die lForte des Propheten hal-

» ten dürfen, die Hülfe vou A[fyrien und Aegypten (Hos. V, 13.

» VII, 1x, 16, VIIÉ, 9. 13. IX, 3. X, 6. XI, 5. XIL 2, XIV, 4.)5

» £ine Zeit, wo unten vom uidrigflen Pübel an bis zum Prie-

»fler. und . Propheten hinauf. alles. üufferft. verdorben. war ,

» (Hos, IV, 4- 8. VI,8.) wo ausfchweifender Güzendien[ft im

»,im Reich. Ifrael herr[chte, (Hos.1I, 7. IV, 12. 18. IX, 13. &c.)

» und auch eyuda durch Ifrael zu . diefem Grüueldienft hinge-

»riffeu wurde (Hos, V, 1.) — — In welcher Periode war- aber

» der. Stat lfrael vou diefer Zeichnung das Original? Unter

» eeroboam dem 2ten wenigflens nach unfern. Nachrichten im

Unter ihm war

»den Hillorifchen Schriften des 44, T. nicht,

» as Reich I/vael von. inmem und von anuffen flarkh j es- hatte

» fich durch. gro[Je Eroberungen erweitert ( Reg, VIV, 25, )

» Wie làfst fich dies mit. den. Vorftellungen. des . Propheten ,

»die aus feiner Zeitgefchichte genommen [imd', vereinigen ?

» Wozu

8

iHos, J5

litici defcribunt ,

qua'is poft. gjerabonmi obitum , fub cujus

fub inter-

ultimos aunos Hof»as vaticinari coepit, fuerat :

rogno, &, poft Zacharie & Sallumi cedem, fub Menahom

Pekacho & Hofen, filio Elze, uti poftea docebitur

2

Ge-

fed

roboumus fub initium quidem regni vi&toriofus erat

erat quoque voluptuofus, & rebus contra Syros bene geftis

ita elatus, ut civium faluti & interno regni flori, qui in vi-

gore legum & cultus publici puritate ponitur, non pro-

fpiceret

$t9. Brevis licet fit hiftoria facra in recenfen-

dis Regum Ifraelis geftis

expreífe tamen tradit, JMena-

hemum, occifo Sallumo

regnum magna crudelitate ad

fe rapuiffe, & ab Affyrio Rege, Phule, quem Deus contra

ipfum excitaverat I. Chr. V, 16. pacem atque in regno con-

firmationem magna pecunia redemiífe, II. Reg. XV, 19

Eadem hiftoria facra refert, Ho/eam , ultimum Regem

qui

e

» Wozu damals Bündui[ke mit A[fyriem mmd Megypien der

Sicherheit halber 2 Iarum wird mie der Macht des Reichs

durch eroberte Lünder gedacht? Parum mur des Korns

» Mofts

Qehls und Silbers , tenm der Gefchenke ihres Schuz-

gottes, dJehova's, die fie falfchlich vom ihren Güzen ableite-

» ten, erwülmt wird (Hos, IT ,7. 11, 14. VX, 13.) 1 Z arum nicht

»tin einzigesmaht der. Eroberungen , die doch als das glán-

» zendfte Gefchenk Syehova's vom Propheten micht hütten über-

»gangen werdem kóumen , vvamm Hofeas unter ä*erabaam

»blühte 2 vvie pafst fich das Bild der. Schlafrigkeit und Un-

» thütigkeit auf die Regierung éjeroboams , die durch fo mauch-

»faültige Siege glünzend gevvorden vvar 2 . Wie gar andevs

»fhildert Amos , der auch unter. Syeroboam dem 2ten lebte ,

; den. Zuftand des Samaritanifthen. Reichs ?

HOSQ.I, f.

9

qui Pekachum tertio Zrf&af; anno interfecerat , a Safma-

na[Jure, Affyrie Rege , cui tributarius factus erat , defe-

ciffe, & fiduciam repofuiffe in rege ZEgypti, Soo, qua de-

fe&ione cognita Salmanaffar contra Hofeam arma move.

rit, & poft trium annorum obfidionem Samariam ceperit,

Hofee anno YX ; Hiskie fexto ; atque lfraelitas in Affyriam

abduxerit. IT. Reg. XVII, 1-6. Tam clara hzc facta hi-

ftorica funt, ut plane demon(ítrent, petita Ephraimi ab

Affyriis & /Egyptiis auxilia non pertinere ad ftatum regni

Ifraelitici fub Jereboamo 1I, fed fub Menahemo & Hofea.

4* denique tantum abeft, ut Zmofo in defcriptione ftatus

lfraelitici fub Jeroboamo non conveniat cum Zoe/za, ut

potius uferque foediffimum cultum idololatricum , qui fub

Jeroboamo, tefte hiftorico facro, II. Reg. XIV, 24. conti-

nuabatur; & conjuntta cum eo fcelera graviffime repre-

hendat: .Hofeas quidem C. I, 2. II, 4- 7. 15. coll. IV, r.2.

Xt-13. ZImofus vero Cap. IL, 6- 8. uterque etiam interitum

domus regnantis, imo finem. regni Ephraemitici &

abducionem populi in captivitatem praedicat ,

Ho-

feas Cap. 1, 4. 5. 9. III, 4« Z4mofus Cap. IV , 2. 3. V, x- 6.

VII, 9. 17.

Singule autem Conciones Hofez quomodo dividen-

de? & quenam ex illis ex. gr. füb /Menahemo? quzenam

fub Pekacho? itemque fub Ho/za editz fint? difficilior

quzeftio eft, non nifi ex veftigiis hiftoricis in textu obviis,

probabili conjectura decidenda, [nfcriptio enim generalis

id quidem infert, quod fub Jeroboamo , Ufia, Jothamo,

Achazo & Hiskia, i.e. fub regibus Ephraimi, qui his Judze

B

Re-

1o

Hos. I, 1.

Regibus cozevi erant , oracula acceperit Hofeas; ipfa v&-

ro h:c oracu'a, diverfis temporibus accepta, nullis expreffe

notatis tenporum intervallis in textu diftinguuntur, Auget

difficultatem queeftio hiftorica : Regnaveritne gjeroboamus

ammos 41, an 53? & fuccefferitne ei filius Zacharias imme-

diate, anm po[l interregnum 12 aunorum 2 — Jeroboamo ex-

ï

preffe tribuuntur 41 anni regiminis, incipientes ab an-

no 15 Amazi, Regis Jude, II. Reg. XIV, 23. qui regna-

vit annes 29, II. Reg. XIV, 2.

Jeroboamus ergo cum

Amazia, Rege ]udv, regnavit in Ifraele annos 15, qui-

bus fi de aunis Ufixz , qui patri Amazice fucceffit, addas

annos 26, anni 15 1 26 efficiunt annos 41,. Cumqué anno

demum Ufia 38 fucceffiffe Jeroboamo filius ejus Zacharias

HI. Reg. XV, $. dicatur: hinc cum UssEmR10 interregnum

II aunorum pok mortem Jeroboami plures ftatuunt, &

ad dubium ex II. Reg. XV, 1 motum, ubi Ufias anno de-

inu

1n

ii jt-.l.

Íop

oboami XXVII patri Amazize füccelliffe traditur;,

refpondent, quod Jetóboamus a patre*Joaso in regni con-

fortium admiffus fuerit , anteqüuam folus regnaret. Alii

vero annos Jeroboami 41 pro 53 pofitos effe exiftimant,

ita, ut nullum interregnum admittant, fed Jeroboami vi-

tam & regüum ad initium regni Zacharix pertigiffe fta-

tuant, His accedit £;4BENG ELIvSs Oid. Temp. p. 110.

edit, II**:; /Vul/a, inquiens, fhroni vacuitas , certe non diati-

nà , intev gjoroboumum €9. Zachariam cogitari poteft.. gjofras

offo, Sjoas a [ex unmorum, rcgno admoti funt : fimge Zachia-

riam pofthumum ; mon tamen. aut ip[os x2 annos e regno is

p;*a/zibitm, aut tum longum intervallum in hifloria t&m aecu-

7^

rata

Xr

Hos. Í, t.

ratà pretermiffum fwiffet, Imo cum costinua fucceffione. con-

gruit [effo in throno. I/rabl, jehu Regi ad abuepotem usque

fingulariter gromiffa. 1I. Reg, X, 3o. XP,12. . Pro aunis

ergo 53 regni gjeroboam füfloria [acra, pouit amnos 41. T. Keg.

XIV,23. Sedíolide , ut puto , ad rationes 5. BENGELI

refpondet, atque interregnum defendit 6. CRvs1vs Hy-

pomnem. ád Theol. Proph. P. 1. $. 88. p. 267- 270.: Ebree

mumerandi more promiífio de regno Jehu & pofterorum us-

que ad quártam generationem ia ipfo pronepote, Jeroboa-

mo, impleta fuit. . Qwo soriso, propter exortas turbas iu-

terregnum XII annorum bene exiflero potuit ;; quumque Za-

charias, abueos jehu, amo 13 regmum capefferet , illud nou

retinuit, fed poft fex menfes cafus eft.. Quod. cur permitti po-

tiuerit , propterea notatur II. Reg. XV,12. videlicet , quia

promiffio gjehu data jam impleta erat ; nam ante hanc pra-

flitam Deus occidi regem permiffurus non fuilfet.. Interreguum

igitur fi fuit ante diadema a. Zacharia funtum ; aptum, puto,

hoc eft initium turbulentorum temporum , que goflhiac in reguo

Ifraelitico t1on mþ cum regni interitu defierunt, — lia eftl qua-

Jiio: Cur initium regni Afariz (Ufize) quod revera perti-

net ad aunum i5 Jeroboami, conjungatur cum hujus an-

no 27. II. Reg. XV, 1. coll. XIV, 3. 23. Equidem fioc modo

i2 anni imperii gjeroboamici refle compen[urentur , fi. ut vult

Bengelius , ob cau[Jum incognitam gro 33 annis 41 pofiti fuis-

fent.

ZIttamen nondum hoc cogit flatuere , gjeroboamum re-

gna[fe potius annos 53, quam 41, quos textus habet II. Reg.

XIV,23. lVam fucceffo Zacharie Cap. XP, $. conjuugitur

eum anuo Afarie (Ufie) 38« Itaque manent ab initio regni

Bz

: ;.?eïa-,

!27

Hd&.' Ff

aieroboum ad Zacdiariam , reguum cape[fertem, ammi i5 €8

38. hoc eft , 53, five expleat hoc [patium reguum Seroboami ,

five interreguum . fecutum fit, — Quapropter , ne deferamus,

quod textus diferte dicit, Jeroboamum regnaffe 41 aunos,

fucdlius efl , adeoque probabilius judicabitur , zeram fecunda-

riam fuiffe, quze Jeroboamica di&ta eft , quzeque 12 annis

ante ejus regnum incepit.

Quid , fi cepiffet & clariffmis

vifloriis de Syris , quamdo ajoroboamus, regnante patre , ex-

ercitum duxis ? nam is yvwnb Servator a Syris eminenter ap-

gellatur, coll. 1. Reg. XIII, 5. XIP, 27. Quid , fí a capta

Hierofolyma €9 . direpta , reguoque. Dawidico ad. pendendum

patri Sou[o tributum conflo, apud. fuperbiffmos Fphraitas

eosque Hiero[olymitanis. infenfiffmis , uumerari cepiffent. aami

gjeroboumig ? . Reg. XIV, 12 - 17.

Nam wihil. fumere

opws eft , quam quod gjeroboum, juvenis at heros, reguante

gatregjoaso exercitum duxerit, quo conceffo ees gefle tamen

d regem regnantem , ojoafum, veferuntur. — Hoc paffo pro-

babiliter reperta foret ratio, cur 11. Reg. XF, J. pro anno Je-

roboami, qui dici deberet decimus quintus, f anni regni

ejus numerarentur, pofitus fit aunus Jeroboamicus vicefimus

feptimus,

memye , quia anmus ille hec womine vocabatur

juxta zram fecundariam , cujus obiter fic memoria fervayi

debuit, —

Nunquam etiam ipfa. hiftoria facra 54 anios

ponit, fed colligitur hic mitmerus ex. segato interreguo poft

eyeroboami obitum propterea, quod. IT. Reg. XIF, 29 cum ejus

morte flatim [ucceffio Zacharig in reguo memoratur.. At hadc

non flatim , fed poft turbas x2 ammorum fecutam e[fe, videtur

multo [wmi facilz'q-s,- quam quod 4z pro 53 pqþtum fit.— Ego

4ume-

Hos, T,

r3

nümerum artificialem non quero Cap, XI, 23. fed Cap. XP,r.

Chronologia in. utroque cafu [alva manet

Jriplex inprimis oraculorum Hofex

quatenus ad

tempora fingulorum Regum referuntur

extat divifig

]v eft HERMANNI VAN DBR HARDT,

qui Li-

brum Hofeze in XXIX 7aticinia. dividit, tempore €9 proyo.

nendi occaftone: diflinffa

Exhibet eam in tabula chronolo-

gica CamnpPzovrvs in Iutrodutl, ud Libros Bibl, V. T.

Patte IIT. p. 278 - 286

Sed , uti re&e idem monet, ar.

&ior inter plurimos ad H A n n T10 divulfos textus adpa-

ret nexus, quam ut commode fejungi queant

It* eft

LiaurrooTt: in Chron. Temp. 9 Ord. Textuum V. T. Tom.T,

p. 93, ubiis ita: Ut quzeque Libri Hofeani prophetia, five

Capitis pars, referatur ad proprium annum, quo eft tradi-

ta, adeo fieri non poteft, ut ne ad tempus quidem fingulo-

rum Regum cerío referri queat — Tantummdo du vel

tres confiderationes & conjecturze haud inutiles fuerint ad

affignationem quorundam temporum, & àd meliorem Pro-

phetiz illius intellectionem in fpecialibus quibusdam,

Capita l. & lT. videntur. per Hofeam prolata in ipfó

concionandi principio. (fub Jeroboumo) De I"o nulla du-

bitatio effe poteft, & II. quoque credibile eft eft ejus-

III.

dem eífe temporis, quemadmodum e materia patet,

& IV. Caput videntur eodem tempore ab illo edita effe,

quxa Cap. IV, 3. mentionem facit plagee 10uuftarum at-

que eorum , de quibus Jmofus & qgjoc! verba fecerunt

eadem , quae 1111 prædlcens

B 3

Cap. V

14

Hos. Z, 1.

Cap. V. & VI edita videntur temporibus Af/afi , poft.

quam ab Ajfywa auxilium qusefierat.

Nam Caput V.

yeriu I13.

id f

fimul in Éphraimo & $jda reprehendit, &

|

h?,ïi ue

comminatur judicia,

Caput zero VI invitat & hortatur ad penitentiam &

promittit bona, Ephraim magis fpecialiter appellatur ia

reprehenfione propter fiduciam in Zfyrio, quamvis djuda

fe jam eidem peccato aJhgarat

eandemque meruerat

1eäar0utxoucm quia Ephraim in peccato preiverat l1l Reg.

AV, :9. p. f02.

,I

annmo

Cap. VII - XIV edita funt /ub . Hofea

qui,

Ziafi XIT, fa&us Salmanezeri fervus, ab eo defecit, fidu-

€elam reponens in rege /Eg2ypti , inque hoc crimine de-

prehenfus captus & in carcerem conjectus fuit, p. 103.105.

Il* eft WEnrrsrit is der Forrede zum XIten Th, der

J

Erklür, der H. bchmft aus Englifchen Schriftflellerm p. 11 - 14

qui

1) Sub gféroboumo YI edita ftatuit oracula C. I. II. & III.

2) durante interregno poft mortem Jeroboami C..IV.

3) poft Zachavie & Sullumi cedem , fub Menahemo 'ora-

QOV VI, 1-5.

4) Sub Pe£&acho

qui Pekachjam , Menahemi filium , inter-

fecit

& Syrorum Regi unitus Zrhaxo grave quidem

bellum intulit; contra quem vero Tiglathpilefer, Af-

fyrie Rex, ab Achazo in auxilium vocatus, afcendit

& Rubenitas, Gaditas & dimidiam tribum Manaffis

itemque Galilzez incolas cum Naphthalitis in Affyriam

deportavit, Oracula C, VI, 4- VII, 1-10.

5)Sub

Hos. T, 1.

15

) Sub Zofea, qui Pekachum interfecit,

ante abdu&tum e Bethele vitulum Oracula C. VII, 11-

usque ad finem Capitis X.

poft abdu&um vitulum Bethele cultum Oracula Cap.

XI- XIV.

qua divifío infignem probabilitatem habet

cujusque ra-

tiones, a WELLSrIO allatz, fuo loco erunt examinandze

/

Accedimus jam ad primam partem Prophetize'Hofeane

fub ultimos Jeroboami II annos editze , quae recenfet

1) mandatum Dei ad Hofeam de ducenda muliere fcorta-

trice, hujusque mandati rationem, & Prophetze prom-

tum obfequium, C. T, 3. 3.

2) tres liberos ,

ex matrimonio hoc fufceptos cum impo-

fitione & expofitione nommum V.4-9. cui, cum com-

minatoria erat,

3) additur promlfïio gratize & clementize plena, C.1l, 1-3.

h

V. 2

Principium «verbi Jeborve ad Hofeam fuit boc , ut dicevet

Jehosva ad Hofeam

ZAbi, accipe mulierem meretri-

cem &5 liberos [purios ; Scortatur. enim bec terra

a poft Jebovam.

Principium verbi Sjthove ad. Hofeam] Cum primum Deus

Hofeam alloqui ccpit, mandatum ei dedit valde durum

& inexfpectatum, cui vero morem geffit, certus de aucto-

ritate divina, Refertur fc, hoc principium ad immediate

fequens

16

Hos; 1,.2,

fequens proeceptum de ducenda muliere meretricia. Suünty

qui cum LianrrFooro Chronol. p. 93. ex his verbis colli-

gunt; Deum przedictionum propheticarum ita initium fe-

[

ciffe per Hofeam, ut fit Prophetarum , in ifto temporis

j

tra&u excitatorum, /mofi, sjoelis, efaim primus ; fed, li-

J

cet Chronologia huic expofitioni non repugnet

ut vult

k

5. MicHAELIS in gof, ad. Bibl. Hal, ad h, l. prior tamen

K

expofitio de primo oraculo , ad Hofeam fa&to , retinenda

y

€it,

p«

Zbi, fume mulierem meretricem €8. matos meretricios] i.e.

(l

duc legitimo matrimonio & ad prolis generationem mulie-

rem impudicis libidinibus diu deditam & ab iis publice no-

$0

tam, & aífume cum matre fpurios illos

quos in vitaà

li

qmeretricia peperit.

Imperativus enim /ume & ad mulie-

p

vem. & ad natos [cortationum- vefertur

& idem nati non

W

affumi cum matre, & ex ea gigni poterant

Mulier ergo

Iu

meretrix attulit novo. & legitimo marito natos fpurios,

D

quos Hofeas, tanquam fuos, pariter ad fe recipere debuit

D

Hinc refpe&tu hujus matrimonii

a Propheta cum

$

meretrice initi, populus Ifraeliticus dicitur meretrix, & fin-

guli Ifraelite nominantur liberi formicatiomum , quales

l.:

Gomera. Prophetze attulit Cap. II, 6. 7.- Neque mandato

tu

divino, neque ejus executioni ahquld Deo vel Propheta

?0

indignum ineft. Uxorem, qu»e meretrix fuerat, legitimo

modo in matrimonium ducere , ut ad honeftatem reédeat

(

& poenitentia emendetur, contra bonos mores non eft

[

uti nec turpitudinem habet

ilegitimos liberos cum

:atre domyum deducere

ut bene educentur.

]ta verba.

no-

,HOSQ ], 20

1?

noftra exponunt poft GnoT1vM, Dnvsivw aliosque etiam

j

Ill. MicHAELIS, vertens : Heyratfe eine Hure , und ninm

d-

s

die Hurkinder mit der Mutter ; quoe interpretatio etiam rei

reprzefentatze conformis eft. Debcbat enim mwlier fcorta-

num imaginem gerere populi lHraelitici, pridem a Deo per

idololatricam ícortationem turpiffime averfi, miroque hoc

z

Íchemate opus erat apud immerfos idololatriv Ifraelitas,

]i

ut, dum nud» veritati aditum denegebant, hoc quaíi

portentum matrimonii apimos fecurorum efficacius affice.

ceret atque ferirct,

2

Sunt, qui cum /Maimonide & Aben Efra haec in viffone tantutn

e

contigiffe exiftimant ; alii cum Zuterprete Chaldeo parabo-

(

licum proponi fermonem ftatuunt; fed feries textus & verba

lj«

ipfa infinuant mandatum ac&u a Propheta exequendum,

J

ut figno in oculos incurrente exprimerentur eze res, quae

1]

inter Deum & populum lfraeliticum agebantur. Non di-

$,

cere, fed agere aliquid mandatur Propheta; nec executio in

Lukn

diflioue, fed in aflione confiftit integra, uti mox per gra-

Jm

dus narratur.

Neque etiam fic incommodum effugiunt

d-

viri do&i, quod mandato divino & executioni Prophetze

1les

ineffe cogitant, Si enim accipere uxorem meretricem vere

ato

turpe vel indecorum foret, neque i» vifíone, neque in pa-

gt

rabola absque fcandalo fibi id tribuere potuiffet Prophe-

J

ta, nedum Deo, matrimonium hoc Prophete mandanti.

at

Cf. notam 7/. MicHAEL:is adh,l Idem fentit Ce/,

.ft,

EicHnuonN, *)

m

Qui

lba,

L, c, $.556, Vp. 215. 236. Die Hypothefe eines Traums vvird,

no-

diukt mich, durch nichts bogünfligt, vveder. durch eine deut-

liche

18

Hos- T, s.

t

Qui affuale Prophete matrimonium cum muliere [torta-

fj

trice admittunt, in expofitione vocutn D'»3r nN non con-

veniunt, SELDENVS r accipit pro femina , que mon fit

fl

Y

Ifraelitis; non pro quacunque fine nuptiis vitiata, fed vi-

bl

de, qua contra iftam fententiam attülit 4, BvREKIVS 9

Guomene ad h. L.

Propheta matrimonio hoc fymbolico

dehebat indicare, populum lfraeliticum pridem a Deo

unice colendo per fcortationem idololatricam füiffe aver-

fum, quod fane non adumbratum fuiffet, fi uxor in ma-

trimonium ducenda fuiffet gertilis.

Alii per t»ssr ngw in-

telli-

lüche Aeufferung , moch durch einen Winh des Texis, vveder

durch. Anlege , moch durch. Ausführung ; micht eimmal vvard

dem. Propheten der. Befehl. Gottes. des Nachts zu Theil, — Und

vvas gtvvinni mam bei der Hypothefe eines 'Iraums ? Behommt

das gauze im wgend einem. Punct aehr . Schiklichkeit ,' vvasm

es getroeumt , als vveun es wirklich vorgefallen . — Müfste

man die erztehlte Begebenheit als wahre Gefchichte aus Mangel

der Schiklichkeit verwerfen:/o vvollte ich lieber dabei auf

eine fymbolifche Dichtung zurükgehen , und niemand vvivde

darinn das , vvas z jedcr Dichtumg erfordert. vvird, Zvvek,

Kinficht und Rundung vermiffei, Nur . [cheint; die gauze Por-

fiellung im. Anlage und Ausdruhk z fihr einer würklich:n Ge-

fchichte aebnlich , aucb müfste bei einer fymbolifchen Dich-

tung der Nahne der Frau, die der Prophet heurathet , eut-

vveder auch. bedeutend. gevvaehlt, oder ganz ausgela[fen [eyn,

IV enigftens pós- n2 3 küunte es micht heiffom , ohue die

erfte Gefeze der. Dichtung 2 verlezen , vvuie .auch | ohne alle

Ticorie der. Dichtbunft ,. fchon. einem. jeden fein. Goflhl lehren

vvird, 1ch. fiude/ alfo n dem erflen Tbeil des HOfM-P £ine

wahre Geéfchichte eraaeflt,

Hos. /l, À

I9

ll

telligunt mulierem, que amtea fuerit honefta €8 in tonjugio de-

Jl«

mum adultera fafia, qua ergo proleptice femina fornica-

ria dicatur, Quoe fententia eft GEBH A RDrI, itemque

ji

l.

Wrerrsii & LowrHur 9), quibus aecedit Cel. Erceu-

in

HonN **) Sed 1) majorem fpeciem haberet haec expofï.,-

4

tio

u

Jeo

*) Erkl, H, Schrift aus Eugl. Schriftft. XL Th. ad h.1, Durch die

2

Ffrau und Kinder der Hurereyen vvird blos zu erkennen gegeben ,

12

da/s Gomer ( diefes vvar der Nahme der Frauv,3) dem Ehebetie

&es Propheten micht getreu blieb, n

achdem es. fie sur Frau genome

/[

lebte und Kinder gebar ; Und

]i«

men hatte, fonderm im. Ehbruch

da/s der Prophzt vorher , ehe er fi

g nalun, vom Gott belehret

um vvürde,

Uud diefe dusiegung

hr

wvar , dafs fie folches h

T.

feheint um zyvoer U

À

fachem v

villen fehr. vielen Beifall zu ver-

1

dienen : 1) Mil fo

der. Fall gvvifchen Hofeas z54d Gomer anm

fl

tf

meiflen. dem. Fall. ewvifc

hen Gott uud lfrael gleichte , indens

Gott auf gleiche IWeife 1

frael zu. feinem befondern Volk genom -

NI

eufalls vorher vvufste , dafs fie ihm

ja

men hatte, ob er. [chon eb

oft untren feyn , und in

die geiflliche Hurerei oder den. Gà-

ce

uud es fich auch nachher. fo. zutrug.

af

gendienft verfallen vvürden,

m Sinn alles, vvas voni Hof'eas wud Go-

d

2) Il/eil man in di

efe

mer gefagt vvird ,

fehr. vernünftig uud ohne alle Unfchiklich-

j

uU

ehmgn, kaun ; und es if

o

keit als Buchftaeblich. gefchehen. aum,

eine allgemein. zugeftande

ne Regel,

dafs man dem buchftaeb-

je

v, vto eS ohne Uufchiklichkeit ge-

cn-

lichen V.erjhmde. folgm anát]]

fchehen kamnm,

il

I1ch vvürde es micht geradezu laeugnen , (dafs

77

9*j L. c, p. 277.

es der Schiklichkeit entgegen. fireite,

da[s Gott eiugm. Prophe-

lilt

il

ten. befiehlt ,

ein O DUN Zu heurathen,) vveun. inam bei

p nwN an eine Perfon, die bisher in Unzu

cht gelebt, an

?h

t

sine Hure gu denken haet

tt : aber das vvar tiur. die Per-

C2

?

fetn,

20

HOS'. I,' 2.

*

w

tio, nifi additi fuiffent r *5 vati fpurii, quos «na cum

muliere meretricia affunere jubetur Propheta, cum impera-

?)

tivus: Zdpe ! & ad. mulierem & ad natos referatur; mulier

Ifr;

W

vero, quze natos jam fpurios Prophetze attulit , proleptice

ewwr nex dici nequit ; hicque ipfe nexus inferre videtur,

du

cur mulier Prophetz non fimpliciter m3w, fed txw* nvx

qu

dicta fuerit.

Hofeas fane in legitimo matrimonio fpurios

p

Alii funt filii

non procreavit, fed cum uxore affumfit,

]"

lii

a Gomera, ante matrimonium nati ; alii, quos Hofeas

poflea

[/

T0

fen , die der Prophet. heurathen follte , nach den falfchen Vor-

flellungen der. Ausleger , gegen Sprache uud Gegenbild. — Eiue

lus

Hure vvürde nv genaunt vvordem feym ; aber hier wvird

qus

Cul

ov onwN gebraucht,

IPinkt wicht die Zufammen[ezung ,

das nww, auf eime Perfon hin, die vvaehrend ihrer. Ehe mit

Yel

dem Prophetem erft ihre Unzucht gu. ireiben anfaug en vvird?

h

fie bekommt mur hier den INahmen fchom, deu fie dereinft wer-

fe

dieneu vvird , vvaun fie die Ehe bricht. (durch Parallelftellez

[7

kaun ich freilich deu. dusdruk Qs new qicht erlaeuterau —

^g

abevr der Huren vvivd unzaehligemale gedacht : Warum vvird

lit

Ouur onuN sicht auch zuvveilem von ihnem gebraucht , vveun

j

es mit n ganz fynonym vvaere? ) — — Und liaette Jie, vor

der Ehe mit dem Propheten , in Uukeufchbeit gelebt :: vvdrde

bel

Jie deum das Bild des llraelitifcfiem Volks Riabeu vverden kün-

[T

«xm? ZAls Gott fichi die Ifraeliten antraute,. vvar. die Nation

d

eiue reime , keufche , zaertlich liebende ungfrau, (fo drüken

[

fich. die. Propheien immer von der Zeit der l'erbindung Got-

ies. mit dem Volke aus , 2 E. Gyerem, I1, 2. [f.): fo mufste

[7

"aucb -das Maedchen, das eim Bild der Ifraelitem vverden follte,

d

vor ihrer Ehe mit demk Prophetem , ciue reiue kenfche Braut

Jeyn.

fa.

À

*

gi

Hos. £, 1.

N

poftea ex ea genuit, & ad alias fignificationes adhibiti,

2) mulier a Propheta ducenda debebat effe imago popüli

zi

Ifraelitici , qualis tempore Prophetz erat, quo non de-

(6

mum in fcortationem idololatricam prolapfurus erat , fed

l,

dudum jam ifto fcelere fe polluerat, utí ex additis verbis:

)N

