quia terra hec [cortatur ; atque ex Cap. IL, patet, ubi

lo$

profens populi Ilfraelitici ftatus fiftitur fub tropo smatris

Jj

qropter [cortationes fuas reprehendendae , & finguli Ifrae-

as

litae liberi [cortationum dicantur, quem ftatum Gomera na-

u

tos [purios jam enixa, ánte quam Propheta eam in matri-

monium fumeret, repraefentabat. Deferitur ergo cóntex-

tus , fi proleptice Gomera dicatur milier fornicaria, 3) Lo-

liE

rd

cus Jerem. II, 2. aperte refpicit priorem populi ftatum,

)7

cum ex /Egypto educeretur. Accedit, quod communior

verborum Jeremiz *nbX»s nsnrw T'mps n expofitio de

lt

d

populi erga Deuwn amore , quo. ab initio Deo deditus fuerit ,

[

repugnare contextui videatur, qui totus in eo eft, ut go-

[ut

guli ingratitudinem erga fumma Dei beueficiu, cf. v, 20 de-

Lvird

monfiret, Repugnat etiam hiftoria, quze populum Ifrae-

liticum , inde ab exitu ex /Egypto , qui fspiffime: tempus

n

juventutis . defponfitionis dicitur, fiftit ut contumacem & re-

J

bellem.

Reü&ius ergo $. &, DATHIvS "n intelligit de

06

A

beniguitate Dei erga gopulum , & fic quoque fequens n2nx

de amore, quem. Deus erga gopulum oflendit , cdum eum ex tot

aliis elegerat , ut ipfi facer effet , qui vocatur .amor de[gon-

jj

1

fationis — 'à ire vero poft Deum exponit per:; ire fub-duffu

€9 proteflione Dei ; vertens: Recordor , inquit ajehova , bene-

Vtel

ul

, quomodo. ves. arttieri. vinculo

ficiorum qlim in vos collatorum

C 3

mihsi

22

Hos. T, 2.3

mihi junflos amaverim , cum, me Duce , defertum, ferram in-

cultam peragraretis,

quia fcortauw terra hec a goft gjehovam| miratus pro.

cul dubio Propheta eft mandatum hoc divinum ;

quare

t

ratio adjicitur

turpiffiima & publica populi X tribuum

dololatria, (quxe fcortationis nomine f»piffime in Scrip-

tura venit,) conjugis ducendee moribus repreefentari de-

bet

Je^ova ipfum fuum nomen loco pronominis primae

Verbi gemina-

perfonz ponit, ex frequenti Hebraifmo.

/1

tio actus certitudinem & continuationem infert, q. d. per-

git fcortari populus hic indefinentur, ut non fequatur Je

Ix

hovam , fed aliis Diis adhoeereat

& finguli inco': /iberi

po

Jcortationum funt

10

y. 3.

la

Abiit itague (Propheta) €&9 duxit Gomeram , Diblaimi

tet

filiam ,. que concepit € peperit ei filium. | ^ Proprio nomine

g

meretrix,in juftum ab Hofea matrimonium affumta, Gomerg

ï'/l

dicitur, cujus pater erat Diblaimus. HivLERVS in Onomeff

BN

Gomeram fuiffe oriundam 2ib-

&S. p. 154. & 795. ftatuit

&

Íaimis, urbe Moabitica, quzxe Dibía Ezech. VI, 14. Dibía-

li

taim, vel Beth Diblataim , Jer. XLVIII, 22. di&ta fuerit

[

i

cui accedit , D. KL ew M 1vs in P'aticinio Hofe illuflrato

) !

p.7. fed mulier gentilis non potuiffet effe imago populi

in

Jfraelitici, pridem a Jehova averfi; & fimpliciffimus fcrip-

C]

turze ftilus eft, ut filii filizeve a patribus defcribantur; nec

dup4

infolens eft, ut vlri nomen formam pluralem habeat, ex. gr.

H

Ephraim, filius Jofephi

fen

qua

Hos. ï,. 4.

23

ls

" que tontepit. €8 peperit. &i filium.] ex ipfo Hofea con-

ceptum, cui tanquam patri legitimo eum peperit.

um

V. 4

nomina eum lizrelem. | Brevvi

Ie

€5 Jixit jebowa ad eum:

pm

enim futurum efl , ut poenas fumam propter fanguines

lizreelis de domo Jebu; &5 ce[Jare faciam regnum a0-

"us Ifraelis.

hV

nomina eum lizreelem] | Debebant swomina trium libero-

f«

rum, ex Gomera natorum, convenire cum s2 fignificata ,

& fymbolica effe rerum futurarum, quas revelare non nifi

e

Deus omnifcius poterat: quare Deus fingulis nomen im-

"n

pofuit ipfe, uti Jefaie filio Cap. VIII, 3. Filiolus primus

non vocandus erat //rael, quo magnifico nomine fuperbie-

bat populus lfraeliticus; fed lizreel. Erat /;zree! urbs in

i

termino Manaffis & Ifafchar Jos. XIX, 18. ubi fuerat re-

Md

gia fedes Ar&abi & $orami l. Reg. XXI, 1. 2. II. Reg.

"n

VI;l, 29

ubi vineam habcbat ZVabetus , juíTu J/abelm

TA

J

fa'f» accufatus & fupplicio afe&tus I. Reg. XIX , 15 - 27.

& vindi&ta de //zbela. & familia Athabi per gjrhw fumta erat,

j

jlt-

IL Reg. IX,25 - 27. X,6- 11.

Vi compofitionis nomen

i,

lieredl ,. prout vel feminabit vel difgerget Deus (cf. Zach.

X, 9.) denotat, duplicem interpretationem admittit, vel

qio

in bonam partem, ut notet, us fzminabit Ícu plantabit.

'))l(/!

Ilj*

C.1l, 24. 25. vel in malam partem : Dews di feminabit &

difperget,

Quzeritur ergo: IVum nomen hoc , Tizreel, h, 1,

j

rátone fignificationis originalis afiqwid de populo I/raelitito

d

figmet, quia reliquorum liberorum Prophute nomina id fígna-

banf ,

qt'«[ï

25

Hos. Z, 4.

fant. quod fignifirabant ? Refp. Quia nominis, filiolo Ho.

hi

feze primogenito impofiti, ratio mox redditur, wo» ex nota-

de

tioue votis , fed ex . applicatione nominis ejusdem, & regnuo &5

[

urbetranslati ad filium Hofee ; hinc colligas, quod defigne-

hr

iui

tur tantum per iftud impofitum nomen objefium , de quo.

aliquid predicitur.

Placet ergo fententia Seb. Sc u w1-

i

pir i Comment, ad h. l. ,, Nomen filioli Hofeze , lizreel,

y

tranfumtum eft ab eo loro, cujus mox mentio fit: vifitabo

Vii

Janguines Fizreel, 69 frangam avcum I[raelis in valle Iisroel, —

bu

Reges Iíraelis , quorum fedes alias Samaria erat, in ipfa

3j

etiam urbe lizreel palatium habuerunt. Hinc factum, ut

tui

liereg! acciperetur pro toto regno lfraelis, ficut alias .Sa-

Jf

maria pro eodem, & Hierofolyma pro toto regno Judse. —

po

9

Reges Ifraelis impii & Idololatrae ita fefe in /izreeíe gere-

bant & regnabant , ut fanguine & caedibus eam pollue-

rint, — Itaque in nomine filii Hofeze , qui Zizree! vocaba-

tur a Deo, refpicitur ad Jizreel, h, e. regnum Ifrael, qwa-

tenus fænguinöl,entum erat , q. d. Jocs eum Tixreel , i, e,

lizreelem fanguisolentam & propter [anguines vifitandam, uti

fequitur. Non ergo fimpliciter nomen Zizreel refertur ad

arbem lixreel , fed fimul includit. flatum €9 conditionem im

otulis, Dei , judicantis eam, wt [anguinolentam €5 ob [augui-

mes caforum vifitandam, Yta nomen filii Hofeze non tantum

cum fequenti nominis ratione, fed & cum reliquorum libe-

yorum nominibus convenit, dum figwat re fignificata,, quod

fignandum erat. Unde, fi hujus nominis vim, ut reliquo-

rum Lo Ruthama, Lo /mmi, in verfione exprimendum fit,

impoue. illi nome

per breve fupplemetum ita fieri poffit. :

Jizres-

Hos. Y, 4.

25

j

Horeelis fanguinolente &5 ob [anguines vifitande , idque ea

wm,

de cauífa, at fignet , quod vifitaturus fim fauguines. fuper

domum sjehu.,, lIíl.Micmaxkr:is *) éxiftimat, fub emble-

1p.

mate liberorum Hofem denotari quatuor diver[as tegni Israeli-

n

tici wtate: z O) per primum filiolum, lixreelem, lloreatem ftatum

J

fub familia Jehu, & inprimis S&roboamo, cujus inftans finis

til,

praedicatur v. 3- 5- 2) per filiam, Lo Kuchamam, poenas di-

77

vinas per bel!a civilia & incurfiones Affyriorum, fub regi-

bus ultimis v. 6.7. coll. not, ad v. 6. 3) fub filio, Loumni,

p

abduc&ionem in captivitatem Affyriacam v.8. 9.

4) redi-

üt

tum ex captivitate Affyriac. Cap. II, z. 2.

Sed a) regni

d«

Ifraelitici ceffatio jam expofitioni nominis , primo filio im-

pofiti, jungitur. f) reditus ex captivitate f, quarta zetas

J'e«

uulla prole denotatur , fed per promiffionem declaratur.

üte

Quare

D

*) in.nota ad verf, Hos, German, p. 13. 14. »on dem Reich der

» X Stümme werden. unter dem. Bild der gebornen Kinder

p

» vier Zeitlaeufe vorge/tellt :

1) der er/ie fein blühender Zu-

l e..

»Ítand unter den Künigen aus der Familie Jehu, und deffen

u

,nahe bevorftehendes Ende. v, 3- 5. 2) darauf folgende gütt-

d

» lithe Strafen, theils durch bürgerliche Kriege ,. theils durch

6]

» durch. die : Einfülle der Affyrer unter. ihren. lezten. Aünigen

/ii-

bis zur Zerflórung ihres Reichs, v. 6. 7. . 4) die darauf fol-

(ufi.

»gende Wegführung nach Affyrien, wo die Ifraeliten aufhür-

» ten. ein Polk Gottes zu feyn, v. 8. 9.

4) die Il/iederkunft

h*

»aus dem Affyrifchen. Elend v. xo, rr, und im ganzen zuveiten

il

» Capitel, Das tapfere Zeitalter unter. dem Haufe cehu, fon-

Ug«

» derlich dem yeroboam, der die alte Grünze des. Ifraeliti-

| üt,

» fchen. Reichs wieder herftelite, und alles vorhin verlorne wie-

», der. eroberte , wird unter Bilde eines Sohnes vorgeffellt , fo

m

Jtte

» wie die folgenden. [ckwüchern Zeitalter qnter dem Bild einec

"Tochter,

D

*

26

Hos. 1,.4

ïä

Quare potius £zibus Hofee liberis eoruxque nomiuibus tres d-

[

ver[a pena ind:cautur; prima domui djehu , €9 regmo Ifraeli-

f

ticoinfligenda ; fecunda populo Jfiaelitico , quifublatis regibus

miíericordiam naucifci poterat, quam diu adhuc in terra

fi

hereditaria verfabatur , quae vero ei denegatur ; tertia

gana exilii €8 abduflio in captivitatem.,

j

brevi enim fict,] Cum fub ultimos demum gjeroboami au-

205, qui ipfe in pace obiit, ad munus propheticum vocatus

l

fuerit Hofeas; & mox poft obitum Teroboami izterreguum

infecutum fit

quo finito Zacharias quidem regnum ca-

;

pelfivit, fed poft fex menfes czefus eft. patet, quod paula-

lum t&ntum femporis fupererat , poft quod viftata eft do-

mus Jehu

«t penas [umum . propter fanguines Iizveclis de domo (,,"723-

hu] Per fanguines izreelis denotantur cades per injuftas

condemnaationes aliasque crudelitatis fpecies a Regibus

lizreele, ubi habitabant, &, ad aube exemplum; etiam in

reliqua terra commiffze, regibus & domui eorüm imputan-

da. cf. Hos. IV, , 2. Exprefa czdium five fang uimum

mentio fynecdochice reliqua quoque fcelera comple&'tur

Tpfe gjehu

licet Zabi familiam ex mandato Dei exfiüir-

parat

tamen, quia idololatriam non fuftulit

facta Achabi

approbavit.

IModsm, quo Jehova fanguines hos in' domo

äeim e qua Jeroboamus ortus fuit , vifitaturus erat, ac-

curate determinat cosevus Hofege Afmnfus, qui G]e/zazam

&ladio domumn. oferoboumi per[ecuturdim. cffe. pracdicit, Cap,

VH, 9. Implementum hiftoria clarifme docet

quando

f um

Hos., I) 4«

23

i

flzum gieroboumi , Zachariam, a Sullumo coram gopulo mter.

l

fetflum tradit, 1l, Reg. XV, ro,

J5

Ceterum obfervatu dignum eft., quod qwatwor ifte fa-

d

milie Regum Ifraelis, quae poft defe&ionem X tribuum us-

que ad initium muaeris Prophetici Hofeze regnarunt, v:o-

fenta morte, fecundum expreffas Prophetarum pr2edi&tio.

lh

nes, perieriut

Is

i

Ims famiiize Seroboumi l. qui cultum religiofüm vitulorum

Dane & Bethele inftituit

& peccare fecit Ifraelem,

per eundem Prophetam Z/iam, qui Jeroboamo regnum

X tribuum prazenunciaverat L. Reg. XI, 3o.feq. exci-

diwm quoque przedi&tum eft C. XIV, 7- 11, & per Bae-

Jam effe&um. C, XV, 25- 3o.

II** familize Bae/z violentam exftirpationem przedixit Pro-

d

pheta Jeju, filius Hanani, I Reg. XVI, 1-4, impletam

l8

per Simri, qui feptem tantum dies regnavit

feque

ipfum cum domo regia fuccendit. v.18.

IIl* familige Qmpwi , qui filium Achabum &t nepotes /Ichw-

j

ziam & /bmmum fuceeffores habuit ,

& qua regnante

cuítus Baaliticus inyetus eft , exitium , füb eodem

!

KAchabo, przedixit Elias Thisbita, . Reg, XXI , 21-23.

cogafummatum , ex przedictione E/if V, Reg. IX, 1 - 20,

j

pet gje/ut , capite eodem & cap. X.

.V** familize gjcZu, cui propter deletam domum Achabi &

fublatum cultum Baaliticum regnum datum erat us-

que ad quartam generationem, Hofeas h, l, fub Jero-

Da

boamo

28

Ls-T,

boamo II.. Jehui pronepote, itemqne /mofws C. VIE, 9.

interitum praedixit, confummatum per Sa//umum.

]

& tandem ceffare faciam reguum domus Ifraelis] Regnum

domus Ifraelis five derem tribuum, in poenam Salomoneze

defe&ionis inftitutum, jam ab initic fuze inftitutionis tan-

quam iterum ceffaturum . confiderabatur. T. Reg. IX, 39.

1à

Nunc ergo ejus cefatio futura expreffe praedicitur, Poena

p

e

guropter fanguines lFizreclis propediem fumenda pertinet pree-

cife ad domum Sjehu ; fntura abolitio regni in genere ad re-

N

gnum domus I/raelis, GRomv1vs verba noftra de ceffatione

fa

gl

tantum regni i2 familia jehu exponit , quia irterfe&or

idemque fucceffor Zacharie, Sallumus, ex alia ftirpe fuerit ;

g

Ill. vero MicHAEBH1S de ceffatione regni ad tempu:tantum

[

[

durante interregno : Und dem Reich I[raels ein Ende macheu]

nehmlich auf einige Zeit. Dis geht auf das eben erwzehu-

te Ínterregnum von mehreren Jahren.

Sed di&io he-

/i

brza latior eft , & de abolitione regni X tribuum abfoluta

agit, ita , ut femel abolitum nunquam reftituendum fit.

T

Confummata eft lioec. abolitio fub rege Hofea per Saíma-

vaffarem. 1. Reg. XVIL, 6-6. Prefixum ergo vav non con-

jungit hic, quoe «o tempore fiebant, fed, cux' 52 anno-

rum fpatio fe excipiebant.

Zadarias , filius Jeroboami

interfecus eft a. 774 ante /E. D. Hofeas vero poft expu-

gnatam Samariam captus & regmum l[radis finitum «f

2. 722 ante. /E. ]. .

Y

Hbs, D,.5i

29

L

V. 5.

Eodem iflo tempme fmngam arcum. I/raelt: án fvallc

lizreelis.

J

o

Eodem iflo tempore| quo fc. finem faciam regno lfraelis

A

Frangam arcum l[raelis in valle Iizreclis.] Grave erat

3

jam illud : ceffare faciam3 jam gravius & funeftius evadit

Id

judicium per modum violentum , quo finis regni eiliciendus

$.

Zircus pex

erat, Ícilicet per comfraflionem arcás I[raelis

Jd

fynecdochen reliqua etiam arma & praefidia bellica deno-

i

tat, quibus ad fui defenfionem utebantur Ifraelitx»e, Sin-

f

gularem cladem innui

quam Hofeas ab Affyriis, ante-

quam ad Samari? oppugnationem accefíferint, in valle

lizreel, ultra deccm paffuum millia fefe extendentem , ac-

]

ceperit, recte conjicit HigRoNYvMvs iz Comment, ad h. 1

]

Licet eaim ea expreffe non memoretur, 1l. Reg. XVII 5.fq

d'citur tameu Rex Affyrius aícendiffe primo in omuem ter-

rGim , & deinde demum Samariam

Fraé&to arcu in valle

t

lizreeiis facilis erat ad urbem regiam & muuitiffimam ac-

ceffus

Certe rex ultimus Hofeas arcu adverfus Affyrios

ufus efl , qnia tertio demum obfidionis anno Samaria ex-

pugnata legitur

v. 6.

l

le

Cum iterum gmfmda fa&a peperiffet filiam , dzxzt ( Jebo-

v4:) Foca eam Lo Ruchama, quia non pergam amn-

plius mifereri domus Ifraelis , ita , ut condonem illis.

Poca eum Lo Ruchama] i e. quze miferico: d am con-

5

ta non eft, & LXX vertant h, l, Z« xexeéyy, quos 1e-

^

D

3

G l-

30

JAHos, I, 6.

H

quitur Petrus T. Ep. IT, ro. Sed iidem infra Cap. II, 23.

u

vertunt; £« xyamzuéw, quos fequitur Paulus Rom. IX, 25.

4

[/]

Hoc /fenfum, illud votem exprimit, nullo quoad rem ipfam

däï rimine,

Uti prima ma/cula. proles fymbolico nomine

$

poenam a reguante domo regia , imo a fec]qm!ibæs quogue

"t

régibus fumendam , ita, ut tandem reguum omne ceffet, por-

I

tendere debebat: ita fecumda. proles fexus mulicbvis poenam

9

(

a populo I[raelitico, dum adhuc in terra. hereditaria ver[a-

batur , nomine fuo fymbolico deaotat.

Potuiffet enim,

j

fübiato quoqueregno, populus hic falvus manere, fi, ab;ie&a

p

T0l

idolo'atria, Regno Judae & feliciter regnanti Ufize fefe

fubieciffet,

Yel

lu

eam non addam amplius , ut mif;rear domus Ifraelis.] Ratio

fil

fedditur nominis fymbolici filiolze natz impofiti, q. d

r

tar

Szepius quidem mifertus fum X tribuum, & nuper demum

ts

ita feci; fednonitapergam. Refpictur proculdubio infigne

Yi

iftud & recens mifericordig divine documentum in proeftita

(

liberatione e manu Syrorum per victorias 5joafi, & reftitutione

d

terminorum Ifraelis per gjerobonmum, Joafifilium. Ita nam-

que hiftoricus facer : gjekova, inquit, i2 //raelitas ira commotus,

eos tradidit regi Syrie — qui mon veliquerat. gonchazo

Tà

milites , nifi quinquaginta, equites , decem. currus &5 decem

l

millia. equitum. : eliquos vex^ Syrie pérdiderat, €9 inflar

itl

gulveris contriverat, — Deprecatus. vero. gjoachazus | ff ojt-

il

hovam , qui quoque eum exaudiwit , re[piciens calamitatem ,

(

qua Ifraelitm a& Rege Syrim affigebantur — 1. Reg. XIII,

N

AMifertus eft. Dominus

(ie

3-7. Eodem Cap. v. 23.- ?5-

I fYüe-

Hos. I, e

34

23

Ifraelitarum €3 vever[us eft ad eos, gropter promiffiones illas ,

^

Zbrahamo, Jínaco E5 Gucobo datas, C9 noluit difperdere

m

e05 , neque. projicere penitus usque ad. illud. tempus. — — Et

Ine

ejoafus, gouchazi filius, eripuit Benhadado, filio Hazaelis

L

oppida, qua ejus pater hujus patri bello ceperat , illogue ter viflo

01

I[raelitarum oppidarecuperavit, Denique Cap. XIV , 25- 27,

2un

gjerobeamus, gjoafi filius, recuperavit terminos Ifraelis &

Ü

Chamata usque ad. mare campe[fire — vidit emim Dominus

ii,

affüttionem Ifraeli, perquam acerbum, — €9 quod won effet,

(

qui auxiliaretur Ifraeli. INec locutus eft Dominus, ut. delerct

o

nomen l[raelis, fed falvavit eos. per. gjeroboamum.

Cum

veropoft tam infignem liberationem etiam populus, a Regi-

bus feductus, non recederet ab omnibus peccatis Jeroboami,

to

filli Nebathi, quibus is obftrinxerat Iíraelitas: pertze'us

d.

tandem Deus eft populi hujus, nec ulterius ejus mifer-

J

tus; unde fa&um, ut ab eo tempore, quo Zofeas hoc

N

vaticinium cdidit, populus Ifraeliticus per turbas intrinfe-

lit

cas & calamitates ab hoftibus Affyriis illatas, poenas

)rte

daret turpiffimze defectionis a vero cultu Jehovze.

m

[i$,

ita, w condonando condouem illis] i.e. ponas dif'e.

ram,

74

lta Livgrkjvs

P]

]vN:vs A& C TIBENMIEL.

Ti

LIVS,

6.LBvncexivs & Cel PrEsiFFER: Deun

ich kanz mich wicht mehr der. Ifraeliten orbarmen, dafi ichs

1

ihnen wergeben [olls; Nerbum namque mw3 fe;uente 5

^

l,

condonare fignificat , Gen. XVIII, 24. Sam. XIV, 1g.

LXX ,

Pf XCIX, g. Jef 17, 9. & 10 ^5 interdum va'et af

Gen. XXXVIIL, 16, Jud. VIII, 6. Accedit S. A. Dorpzn-

L2

(ite

LEBI-

32

Hos, 1, 7

LEINIVS, Qul ro ",/? ex membro antecedente repetit

p

fi

vertens; nec peccatorum veniam dabo

Alii cum S. ven.

DarHro vertunt: fed penitus eos tollam, Plures fententias

recenfet Porvs

(

v. 7

Se domus Jude miferebor , : * €5 falvabo eos per Jeborvam.

Deum ipforum ; Non fal'vabo eos per arcum &5 . per

. gladium &5 per bellum , &5 per equos &5 per equites.

fed. domus djude miferebor. €9 Jalvabo eos] libcrando

I

eos ab Affyriis eorumque Rege Sanheribo. II. Reg. XIX

&

32 - 36.

Je. XXXVII

357 37

]ungitur caiamitati

Ht

domus lírael fors longe lzetior domus Jude licet etiam

fe

miferiam & calamitatem, e qua liberanda fit, involvens.

C

Bene LvrHERVS: Z/yius quidem graffaturus efl etiam in

«

dudam: [ed ego tamen. gjuda miJerebor €9 eum [ervabo

pe

gjehovam .Deun — ipforun] Chald. per werbum

(]

Domini, o LXX, v xpio 959 avlov

Loquens in prima

)

perfona gjétova fe domum Judz falvaturum per. gjohovam

teftatur.

Etiam alias Jehova de angelo Jehovse, qui &

ipfe Jehova dicitur, diftin&e loquitur. Exod. XXII, 2o. 1.

d

Cf, Pf. CX, x. quare hoc loco non mera enallage nominis

j

pro reciproco ftatuenda plurimis videtur.

non [alvabo. eos per arcum — per equites ] Modo

fi

falvationis pofitivo fubjungitur wegafivus.

Salus fcilicet

lu

adducenda erat non per arcum €9 gladium, nocendi aut

li

defendendi inftrumenta:

non per bellum ífeu pugnam

t

ipfam

Hos fj.ü 9.

33

t

ipfam ; non per equos (9. equites , bellatores cum apparatu

i2

fuo , fed per auxilium ab ipfo Jehova przftandum.

i

v. 8. 9.

Cumque ( mater). abladaffet Lo Rucbamam , vurfus

concepit &5 peperit filium. Et dixit (Jehova ad

n

Ho tam) oca nomen ejus: Lo 44mmi. 0s enim

non populus meus (eritis,) nec ego ero *vobis.

[pf,

Voca nomen ejus: Lo Zmmi,]

i.e. non populus meus.

110

Populus Ifraeliticus fingulari & politico quoque fenfu

LX,

atl

erat populus Dei, quem fibi pr» ommnibus aliis terree

nationibus gratiofe elegerat, quem fingulari gubernatione:

m

rexerat ; cuifingularem cultum przefcripferat, & terram

15

Canaan poffidendam dederat.

n

Unde effe won. populum Dti

eft fingulari illa forma reipublicze, & cultus divini privari,

Tertia

& ipfa etiam terra Canaan hereditaria carere.

bun

ergo h»c proles nomine fuo fymbolico reje&ionem populi

iftd

. Hfraelitici e terra, quam hucusque poffidebat , & ab-

u

» du&ionem in captivitatem Affyriacam infert,

T

Vos enim non populus meus] Hacenus in £ertia perfona

1h

de Ifraelitis X tribuum locutus erat Jehova.

Jam directe

Ifris

per feveram apo'trophen fermo convertitur ad eosdem,

quos fane, non Judxos, compellat Deus, & rationem

o

fimul fubjungit nominis Zo Zmmi, uti v. 4. 6. Utroque

Verbum fubftantivum,

cet

incifo rejeflio futura indicatur.

in noftro membro omiffum, ex altero membro, ubi in fu-

jut

m

turo

wo» ero vobis , exprimitur, fupplendum , ideoque

E

verten-

Xb

34

Hos. D,.8. 9,

vertendum videtur: Zs emim mon papklmv meus . eritis ,

cujus cordütum' eft: É9 ego mon ero vobis, q. d Vos,

qui debuiffetis vos gerere, ut populum decet , cui cultum

ffit

meum fub fingulari gratize promiffione preefcripfi , de faffo

It

jam pridem non fuiftis populus meus; jam eritis , juftiffimo

tl

talionis Jure, so» populus meus; non amplius vos pro

populo meo-habebo,

C9 ego wom ero vobis] i. e. Vefter.

Curam veftri

fpecialem abjiciam, 'ex terra hereditaria vos expellam,

atque inter Gentiles vos ejiciam, eritisque mihi ut alize

gentes.

Impletum hoc eft, cum per Salmanaffarem,

qui de X tribubus reliqui erant, in captivitatem Affyria-

cum abduüi funt, futuri pofthac sos D populus in terra

-

€anaan , fed inter Ethnicos difperfi & Affyriorum fubditi

& fervi, lta enim expreffe Hiftoricus facer, pofiquam

translationem Ifraelisin Affyriam fub Salmanaffere re.

cenfuerat , teftatur II. Reg. XVII, 6 - 18. ubi v, 16 - 18g.

Dereliquerunt — Hfraelite | (X tribuum

) omuia pracepta

Demini Dei [ui, feceruntque. fibi conflatiles duos vitulos, £5

lucos, & adormwverumt umiver[am militium Cali, fervierunt-

que Baali, C confecraverunt Jillios. fuos 9 filias [nas per

ignem, 69 divinationibus infervierunt 9 augurils, €2 tradiz

derunt f[e, ut facerent malum corum Domino ,. ut irritavent

eum ; iratusque eft. Dominus vehementer lfraeli, && abftulit

2os & Con[peflu. fuo, C2 non remanfit , vifi tribus guda tan-

twumnmodo,

Quous.-

Hos, Ii, T.

3$

n

Quoüsque autem populus Ifracliticus , e terra fua eje-

5,

&us, inifto ftatu, quo vo» gopulus Dei eft, permanfurus

im

fit

id verfus primi fequentis Cap. If. exponunt, qui

)

intime cum przecedentibus cohzrent, & in divifione capi-

]0

tum non debebant ab iis fejungi.

f0

CAP. II, x.

Evit tamen numerus filiorum Ifraelis ficut. arena. maris

fi

que neque menfurabitur , neque mumerabitur . fieque ,

l,

ut eo ipfo in loco , quo dicitur illis: — Non. populus

meus «vos : dicatur illis:. Fili Dei vvriventis.

y

Erit tamen uumerus filiorum Ifraelis ficut arena maris,]

"

H»c & fequentia verba, ie praterito vertenda ftatuit

S. R. DokprenLEINIVS in obfervatione AD GRoT11 annot,

Ü

adh. ]. , Optime, inquiens, vertas in przeterito: Z/raelite

n

,uliquando inmunerabiles. erant , atque immenfi multitudine ,

», ficut arena , €8. eodem loco , quo negabatur , illos gentem

»8,

»dihova facram efe, filii Dei veri dicebuntur.^ — Atque ut

iü

tota Viri Celeberrimi fententia uno obtutu fiftatur, ver-

7

fionem etiam. v, 2. & 3. addimus : .Et congregati gjudei

atque Ifraelite | communi. fub. capite conflitucbantur ,. cum

! h

eterra ( JEgypti) profifcerentur. — Dies ille memorabilis erat,

!

o I[raclita !

v. 3. Itaque jam quoque fratres vefiros meum

vocate qpopulum,

Expofitionis cauffa addit:

Refpicit

(Propheta) primordia populi gjudaici im ZEgupto: eumque

ad originem. quafi [uam reducit, «t moneret, quantopere

Deo. adftringantur , quam turpis fit ab illo defeflio, — .Sic &6

iufra 16, XI, x, . Exech, XPT, qui locus totus conferri

E 2

180I £

j

i

56

Hos, IT , 1.

meretur. — Paulus Rom, 1X, utitur fhoc doto , wt demonftr et ,

Ti

won alienum effe a juflitia. €8 clementia, divina ,^ bencfaiis

[uis aliquos amplefli , qui iis antem carebamt,

Ad. v.2,

I

bec habet; Pergit im deftriptioue. flatus antigui, Tum

fin

nondum erat zmfer. judeos 69 Ifraeliias fchifma.

Ümnues

di

TO

Deum umim. colebant. €8 — beneficiis. wqualibus | fruebuutur,

£0

Dies ile exitus ex /Egypto miraculis atque beneficiis divinis

iafignis erat, o Ifraclite, Ad v. 3. ejusque verfionem :

Wi

fiaque jum quoque fratres vefiros meum vocate populum:

t

addit: l/raelite , quanquam [eceffoue & udeis. faftd ,

[/!

non exchuduntur a /Legibus €6 promiffonibus divinis: num ,

M

eum hu proponerentur , gens iudivifa erat *),

dei

Sed

(

*). Sequitur hanc expofitionem Cel, PrgirFERVS, in verf.

fn

p

Hofez germanica , quz Zrízwgae hoc demum anno prodiit ,

vbi C, Il, 1. 2. 3. ita: Eiwft war die Zahl der Ifraeliten

fer

gleich. Meeres[and , den. mau . uicht mifst moch zaehlt.. Da,

tai

wo man fie Lo Zmmi namute, naunte man [fie eiuft l'erehver

Mo

des wahren Gottes : da [ammlete fich Suda und. Ifrael ver-

eint , und waehlten. fich ein gemeiufchafiliches. Oberhaupt, und

m

zogen aus dem Lamde herauf, da war die gro[fe Eypoche

po

Tareels.

Nemüt eure Brüder

mein Polk, eure Schweflern:

30j

Geliebte. & in nota p. 36, ad vocem Einft £,] Der Autor

geht im die aeltere. Entftehungszeiten der Ifraeliten eurdük, und

Ó

a

fehildert hier ihve Schikfale im ZKgupten,

Da waren fie Lo

Ammi, Ausldender ; dem. Einwohner. Jgyptens ; und ihre

lil

-eue Einrichtung im kirchlichen . uud weltlichen Stande unter

du

Mofen machte diegro[fe Epoche, die alle Nachkommen dfacobs ge-

füe

nau miteinander verband, Vergl, Hr, Dr, Doederleius

Scholien in der neuen Ausgabe des Grotius B, d, St,

ter;

Hos.'-f[,- I.:

.A

Sed, quo minus buic fententiz, quze facilitate fe- com.

mendare videtur, accedamus, fequentia nos movent, Non

riiciis

2,

urgebo, quod numerum líraelitarum mafculoru ma vige-

Uf

fimo anno, poftquam ex /Egypto exierant, vi przecepti

UUI7]

diviui iuierit Mofes Num. L, 2.3. 45.46. Sed 1") Agyptit

h,

non negabant, Hebrzos eífe populum ejus Dei, quem

T

colant,

Mofes ad Pharaonem ita loquitur: ZAec dic Do.

Ti

miuus, Deus lfraelis:. dimitte popgulum meum , ut Jacrificet

UH

mihi in deferto; cui quidem tum refpondit: Qauis eff Dom;.

Ji,

más, ut audiam vocem ejus €9 dimittam I[raelem ; fed inftitit

I

Mofes: Deus Hebreorum vocavit nos, Exod. V, 1-3. & tan-

dem ipfe Pharae ad Mofen & Aaronem : Surgite, inquit,

T

&Segredimini a populo meo, vos €8ilii veftri: immolate Domino,

ficut dicitis, Exod, XII, 31. 249) non agitur, fi primordia

t

xt'

populi refpici concedas, de eo, quid Agypt.i de Ifraelitis fen-.

feriat, dixerintque? & num apud /Egyptios ut exteri repu-

ii

Dn,

tati fuerint? Sed quid Deus tum de iis ftatuerit, & dici per

"t

Mofenjufferit. Prefixum prime perfona : uou populus meus

"m

nullo modo negligi debet. Deus vero, tantum abeft ; dt

u

ii

populum Iíraeliticum, in /Ezypto verfantem, pro populo fuo

L

son habuerit , ut potius in primo ad Mofen alloquio dicat :

f

Ego [un Deus patris tui , Deus Abrahami, Deus llaaci €8

nd

gJucobi — vidi affliflionem PoPvy1 wxt in ZFewypto. Exod.

L

/

HI, 6. 7. Nulla ergo ratione in populum lfraeliticum :

dum in /Egypto erat, denominatio cadit, qua illis di&tum

fuerit: IVon populus meus. — Lotus , quo ipfis divinitus, in.

H

terprete Propheta , dicebatur: wom populus meus , eft terra

E 3

Itraeli-

38

Hos. l, 1.

XX

Ifraelitica; & aperte refpicitur nomen filiolo Hofee alteri te-

lan

ns fub Jeroboamo C. I, 9. impofitum

stlo

qua ratione

dies exitus ex /Egypto dies Zizreeíis magnus, epocha Iizrec-

al

lis dici queat

ego quidem: noa perfpicio

Hinc iofe

D. DoEDERLEINIVS

fed contra literam textus

vertit

ob

O l/raelite ! Rurfus aperte refpicitur ad.nomen fymboli-

ceí

tan

cum filio Hofeze primogenito impofitum

verum in oppo-

fitione ad priorem diem lizreclis, quo auferendum regnum

p

erat, qui non magnus & lotus fuit

fed triftis & tenebri-

qu:

cofus

bw*wU^ 35 *b5 mm

lo.

Omnino ergo verba textus

in futuro vertenda funt

Erit . tümen numerus filiorum

R

Jfrael &c. & connexio cum C. T, g. immediate preecedenti

ferj

int

hzec eít: Ifraelitze tamen in ifto exilii ftatu, quo populus uon

meus funt

non interibunt , neque diminuentur

fed nu.

et

mero crefcent in immenfum, & tandem quoque novam

tex

nancifcentur gratiam

atque rurfus populus Dei evadent.

Mitigatur fcil, praecedens comminatio per promiffionem

J

ampliffimam , filiis /[raelis €9 filiis gjude v. 2. una exhi-

fua

bendam, quemadmodum C. I, 6.7. comminationi , demum

J[raelis fpe&anti, promiffio ad domum gjude reftri&a fubjun-

(

a& fuit; Per J/raelitas & udmos intelliguntur, qui /e-

cundum: carnem. ex liraele & Juda oriundi erant, uti ex

parallelifmo Capitis primi patet

In Prophetis zeque ac in

Lbiris Hiítoricis gestes ab l[raelitis , & Ifraelite a, gen-

tibus diftinguuntur

fuasque feparatim promiffiones ha-

de

bent. c£.jJjes. XLIX, 6. Luc. 1l ,: 317 31

Verba: ficut are-

for

sa maris, refpiciunt promiffionem Abrahamo datam Gen,

Qe

XXIL, 17. atque líaaco & Jacobo repetxtam Gen, XXVI, 4.

&i

XXVIII,

Hos; l, x.

89

(ft.

XXVIII, i4. Perlfraelitarum perfïdlam non fiet ut fal.,

Jüng

lant promiffiones patribus factoe.

U.

fietque, ut eo ipfo im loco, quo dicitur illis :: Non po;mlus

iofe

meus vos) Multiplicatio Ifraelitarum non eft praecipuuni

Tüt

obje&um promiífionis, fed przemittitur ut propofitio ac-

n

cefforia principali, quoe eft mova Dei gratia lraelitis ex-

tantiffime exhibenda

Alligatur vero promiífio hzec certo

p

TUf

loco

& nequit impleri

nifi in eadem terra. Ifraelitica ,

1n

rl

qua Hofeas, interpres divinus

populo Ifraelitico dlceoat

Lo Zmmi.

Nullibi etiam 10 B3p53 valet pro, eo quod, uti

tfh

GnoTivs vult; re&eque notant Grammatici, fequente sw&

atl

fcribi 5*pi» in regimine, Paulus Rom, IX, 26.év 1 lózxr o — £n&

301

in terminis ait

Tó "w denotat h. l. dicitur vel diflum

1U-

efít; ponitur futurum loco préefentis vel prateriti, uti ex

am

textu patet

Paulus l. c. £jj497.

latb

dicatur illis; filii Dei viventis] Singuli vocantur filü

fem

JDei; omnes populus Dei viventis

adeoque promiffiones

Yij

fuas 1mplentls

m

N

2.

)JUH-

Congregabuntur enim Judei &5 lfraelite una , £5 ponent

i

fibi caput unum , &5 afcendent ex. tevra zlla ; quia máe

|ex

gnus erit dies lizveelis.

(

Congregabuntur enim Sjudai €9. [,

Ifraelite uná, ] Agitur

j n

de veflitutione populi- I[raelitici

Non manebunt in difper

ld-

Ws

fione feu exilio , fed congregabuntur, poftquam uterque

coetus & Judseorüm & X tribuum excreverit in infignem

jeh.

& innumeram multitudinem. v. 1.

Divería antea de do-

[4

2220*

j

—

40

Hos. , 2.

on

mo l/raelis , & de domo jude przedixerat Propheta ; jam

fe

comprehenduntur füb una promiffione. Congregabuntur

«ní, ita ut concordia non amplius dirimenda inter ambas

partes exiftat, poft tam longum & infelix diffidium, quod

tunc omne erit fublatum.,

9 ponent fibi caput 4num ] non propria au&oritate,

1

fed Deo dante & excitante agnofcent communi confilio &

k

acceptabunt unum ducem,

f

€9 afsendent « terra ]

in qua ha&enus difperfi in exi-

ft

lio fuerunt, ad illum locum , in quo vocabuntur: f

i

JDei viventis. v. 1, i.e. terram I[fraeliticam.

Chaldeeus:

ajcendent de terra deportationis fua.

f

N

quia magnus erit dies Iixreclis] non, uti quidam ver-

q

tunt; quamvis maxima fuerit Ifraelis difperfio; vel: quia

tam terribilis fuit vindiéta; Propheta enim in promiffis

verfatur ; fed : quia dies ifte congregationis & reditüs ex

k

exilio beneficiis divinis erit infignis.

Senfus ergo: fic dies

lizreelis non erit triftis, ficut ille, quo domus Jehu po-

nam dedit, & quo ceffavit regnum:; fed magnus beneficiis

& felix, quo auctum in immenfum populum Deus femi-

nabit & denuo plantabit in terra hereditaria.

Egregie

Bvnxrivs: Res magne proponuntur,

JMagna erit filio-

rum djude E5 filiorum l[raelis. congregatorum multitudo ,

magsa concordia,

Dies magnus erit, — intenfive , futuwrus

valde motabilis , Deo dignus , lizreeli proficuus, felicifimus

£5 magnitudine gratie divine , I/raelitis eventure , coram

onai

Hos. ÍT, 3.

41

jm

omui mundo cbn/þl'cuus — JWentio lizreelis antea. neg!etti

Mu

reje&ique , nunc ad gratiam denuo admiffi, redit ex

as

CT at

üod

Y. 30

Dicite fratribus «veflris , quod þopulm meus fif ,þ &5

forovibus -veflris , quod mifericordiam confecuta fit.

itt,

0&

Dicite fratribus. vefiris , quod. populus meus . fit ]

illo

fc, die magno & lzeto lizreelis,

L2eta eft Apoftrophe ad

fingulos, mutuo alloquio & confolatione excitandos. Cor-

o

refpondent fratres & [orores; populus meus, & mifericor-

f

diam ceufecuta.,

Aptiffime ergo cohs»ret hic verfus cum

U5

antecedente , & nunc demum promiffio v. 1. & 2. coepta

finitur. Hunc nexum Hikgoxvwvs quoque, GROTIVS,

Manxivs, & Bvnxivs agnofcunt, & verfu demum fe-

Bl.'-

quente novum Caput incipiunt.

Ill. quidem Mrcua r-

U.

Lis verfum noftrum cum fequentibus conjungit, atque

:i[üs

