ad rem, ſed generalius, quam, ut rem omnem cauſſamque, quae agi-
tur, continere poſſit. Requiritur autem tractio potiſſimum duplex, al-
tera de corporis iis partibus, quae quidem moleri dicuntur ab animo,
earumque mirifica omnino inter ſe compactione, altera de animi ipfius
motibus, quoniam non poteſt ne ab animo quidem, niſi animus ipſe
moueatur, moueri quidquam. MlIud ſi quis uoluerit accuratius et fub-
tilius cognoſcere, phyſici adeundi ſunt. Nos quidem certe pro breuita-
te noſtra, ſatis habebimus „ generatim haec füumſide, ita eſ& mechani-
ee exſt ſrubtum corpus,» ut omnes origines eopimm motnntn, qui deberi
animo uidentur, ex una aliqua oorporis regpione ſint, nimirunz ex lis
locir, ubi uerſatur animus, qui ubi uerſétur;, non erit adeo magna
quaeſtio. .

2

Sequitur, ut de animo iplo ſo uideamus, da ratiône corporis tam
mults;, tam uarios motus poſiit efficere. Et f mO quidenr loco hoc po-

nimus

BE.

7 .

18

nimus, quod facile ab omnibus, niſi forte quis, miris rationibus dece-

LPeus, fallaces eſſe admodum ſenſus, orin⸗ etüur, concedi Cziſtin
animum ſita voluntate ſeſe ipfiun monere. Quid enim, non dicam ii,
qui Leibnitium ſequuntur, ſed illi etiam, , Juon Catteſianos dicunt, quid tan-

dem allatnri funt, ſi defenſionem uere uoluerint. Hoc

ipfum tamen, mea quidem ſententia, fubtiliore Kicua explica

tione indiget,

licet is ego non ſim, qui maximos Uiros reprehend dere hac in re ſiue uchit,
ſiue peſſit. Accipe, quid nobis uideatur. Voluntatis non magis, quam
intellectus uires cauſßſa ſichiciene motuum ipfius animi eſſe nequeunt, niſi
vel plus in effectu eſſe, quam in antſſa, uel ab iisdem facultatibus “) pror-
ſus diuerſa effici exiſtimes, quod utrumque fi recte in diiudicandis cauſſis
et efectibus uerſari uelis, fieri non poteſt. Quid igitur? Peculiaris quae-
dam tribuenda eſt animo x) monendi nis, quae ſi uel ſemper ſit in actione,
non tamen iisdem omnino in actionibus eſſe at r poteſt, ut animus une
eodemque modo ſemper moueatur. Proximum itaque hoc eſt, ut nolunta-
tis ſiue libera decreta ſiue deſideria neceſſäria, quat uolunt motum
aliquenm, conditiones ſint, gi As non agere zon, poſſit uis motrig, et
id quidem ſimilem in modum, ſi ſimilis uoluntas, uarie ſi uaria
voluntas.
Iam motuum corporis duplex eſt genus. Alterum, ſiue non ſentit
fieri animus, ſiue, ſi ſentit, nullius eſt ſibi conſcius appetitus, qui idem il-
lud velit. Alterum ſiue ſentimus ad animi uoluntatem effici, ſiue certe

II=
2) cf. Cruſii Thelematol. §. 32.
) Cruſii Metaph. S. 73.
X) uid. ducis noſtrae Metaphyf. §. 431. qui quidem, ubi hac de re, quae pro-
poſita iam nobis eſt, agit, Thelem. G. 32. nen ita aperte facit mentionem
peculiaris cuiusdam nozricio Fasultatis, fecit tamen ogic. O. 81. Ita pror-

ſus uolemus intelligi diſertat. huius Jö. Eidem autein facultati uos quidem,
omnes omnino aninn motus, quorum origo ex animno ipfo eſt, tribuendos
exiſtimamus.

maiorem in modum, uel nullis rationibus ſubductis probabile iudicamus.
Ac de hoc quidem genere primum uidebimus, quoniam non facile repe-
rietur, qui a noſtris uelit eſſe hac in cauſia partibus, qni id nolit anime
tribuere. Eſt autem horum motuum, motus animales uocant, haec ra-
tio, ut, ſi corpus ſolum ſpectes, Uarie et promiſeue, nullo fere ordine fer-
uato, inter ſeſe ſubſequantur. Quid igitur? fi motum corporis ab animo
deriuare uelis, non poſſis, niſi, moueri ipfum animum, exiſtimes, propterca
quod moueri res alias ab aliis, cogitare non poſſumus, niſi, quae mouent
alias, ipfae ſint in motu. Ex ſeſe autem moueri ſubſtantia nulla poteſt,
niſi peculiari quadam i motrice. Quae dis motrig ſi non eſt in eodem
ſemper actu, neque etiam inchoare actum temere poteſt: quas tandem
qualesque dicemus eſſe conditiones, quae ſi extent, moueatur ab hac fa-
cultate animus, ita quidem ut per id ipſum pro eius uoluntate corpus et-
ljam moueatur? Facillimum, nobis quidem, hoc 9) uidetur, ut uoluntas
haec ipſa animi, quae vorpits uult moneri, pro onditione habeatur,
qua uis motrix animi id agat, At animi is procreetur motus, guè
eum eficiat orporis motui, qui animi reſpondet uoluntati. Sic eam-
dem uoluntatem iidem motus corporis, ſimilem ſimiles, diuerſam diuerſi

ſequentur. ta animus etiam dicetur uoluntate ſua moueri, quamquam
huic uoluntati non id ipfum propoſitum ſit, ut animus moueatur.
C02 §. XXI.

„) Magis eſt compoſita ipſins Magnif. ( ruſii ſententia, quae quidem, ſi omnia
conſideres, quae Thelemat. 8. 32. 33. ſcripta uides, ni fallor haec eſt. Vo-
luntate animi, quae corpus uult moueri, excitari aliam uoluntatem, qua, ſe-
cundum ideas innatas quasdam, ſubſtantia animi, actionum aliqua lege, ita
moueatur, ut hoc animi motu efticiatur is motus corporis, qui iſti uolun-
tati reſpondet. Hanc nos ſententiam non aliam ob cauſſam reliquimus, niſi
quod ſimplicior, pro iudicii- noſtri mediocritate, facilior uidebatur nec mi-
nus apfta ad hanc rem. Etenim, cum uoluntate non ipſum animi motum pu-
temus effici, non magis incredibile uiſum eſt, eam uoluntatem, quae habet
ideaim moruum corporis propolitain, conditionem eſſe, qua ita moueatur
animus ui motrice, ut corporis qui inde fiunt motus, eidem uoluntati re-
ſpondeant, quam uolunfatem eiusnodi, cui illa idea propoſita eſt, quae mo-
tum iphus animi repraeientat.

K. XXI.
Pergimus ad motuum, qui in corpore deprehenduntur, alterum ge-
nus, quod quidem an ſit ab animo deducendum et quatenus, diſeepta-
tum, recentiori memoria 2), acriter, inuenuſte etiam, uideo inter eOs,
qui in re medica ſtudium et operam collocant. Dupliciter hoc ipfum de-
nuo diuidunt “), in motus uitales, qui, quoad uiuimus, perpetuo du-

rant et naturales, qui ad fructum e nutrimentis capiendum pertinent.

IIlos ſi quis exiſtimat ab animo proficiſei, appetitui cuidam perpetuo, qui
uult, etiamſi 6) conſcientiam huius rei non habeas, ut animus repetitis
uicibus certo quodam modo moueatur. Inde fiet, ut ſiue hi motus cor-
poris ipfi producantur, ſiue is tenor cerebri et neruorum c) contentio
ſeruetur, ut ceſſare nequeant. Hos autem quid eſt, cur non effici ab
animo poſſe dicamus ad ſenſum aliquem obſeurum, qui ſit ipſe pro con-
ditione, ſiue qua moueatur animus ratione quadam certa, ſiue qua ex-
citetur quoddam deſiderium;, quod eodent ualeat.
K. KXII.
Haec erant fere, quae requiri potiſſimum ad hanc quaeſtionem uide-
rentur;, quae eſt de phyſicaæ animi cum corpore conianéctione. Motu-
um ipfſius animi, ſi quis eſt, qui tantam, tam ingentem multitudinem a

nobis fingi miretur, uideat, ne uel multo maiorem in praeſzablilita ra-

rum omnium harmonia, in rerum omnium illo nexu, qui tantopere ho-
die defenditur, cogatur concedere. Nec eſt indignum animo, mirabili
celeritate, directione uaria ſemper moueri, ſed perfectienibus eius uel

maxime confſentaneum. Quod relhiquum eſt, ſperamus, non ingratam

fore hanc diſputationenz iis, qui certam firmamque fſolent ſequi in diiu-

dicandis rebus philoſophicis rationem.

2) uid. Petr. Chriſtoph. Burgman ni hypetheſ. Stahlian, examen Cap. II. S. IV. ſeqq.
uid. Cruſii Thelem. S. 30.
uid. Cruſti Thelem. S. 3 5.

c) cf. Boerhavii Phyſiolog. Sect. III. S. 18 5. 199-

2)
„ 1.
7.

— -é³,..0.Y — —.

[20 an

S 1 0 V

R

Balance Q

Focus O

N

1.

K

Kttttittt

2

3 4 5 6 7
„ Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbh wwWW.yXymaster. com

2

1

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

DNIVNCTIONE
CVM CORPORE
PHYSICA

WNAM
PHILOSOPHOR. ORDIN. AVCTORIT.
AD D. FEB R. MDCCLXVIII.

DITO&i5R V M EXAMIN I

SVBIICIET

TR. AND R. MILLERVS.
A. M.

CVMI

AXMICO RESPONDENTE

HIIA HENRICO FRISCH

BEROL. MARCHICO TH. C.

— —

HALAE MAGDEBVRGICAE
sS IOANNIS CHRISTIANI HENDEL.