dine ftellarum loqvuntur, has affe&iones refpe&u fitus ad Eclipti«

fi

4l

€am relati, definiant.;.

nur

f.2». Nec minus qvoqve aliz qvedam affe&iones ftellis

tefpe&u ad/Eqvatorem habito , tribuuntur , qvando enim qvaritur :

n

&

Qvyantum abeodem vel veríus feptentrionem vel meridiem diftant?

hanc diftantiam Declinationem dicunt,qvam definitarcus circulo-

1]

p

tum per polos Z&qvatoris & pün&um coeli qvodvis du&orum,inter«

ceptus inter pun&um ecelefte datum & ZEqvatorem ; citculi hi pro-

pot

inde vocantur circuli declinationum.

Porro qvoqve JEqvatoris

qu

dit

tefpe&u ftellis accidit Afcenfio , qvz eftarcus ZEqvatoris, àpunáo

interfe&ionis vernalis usqve ad circulum declinationis per illud

ptus

dill

pun&um coelefte, cujus Afcen(io qvaritur, in ZEqvatorem demis«

fum , in parte coeli orientali numeratus; Si veró arcus /Eqvatoris,

din

qvem circulus declinationis per pun&um datum duáus , abfcindit,

gui

in parte occidentali numeretur , Defcenfio appellatur; eftqve hzc

Afcenfio zqve ac Defcenfio ftellarum velrecta, velobliqva; Re&ta

fum

Til

b

dicitur afcenfio , qvia convenit afcenfionibus , qvas ftellz in Sphera

te&a agnofcunt, eftqve arcus ZEqvatoris, qvi à principio Arietis,

it

ad pun&um usqve qvo circulus declinationis defignatus /Eqvato-

[

tem fecat , intercipitur, qvatenus hujusmodi pun&um oritur afcen«

ada

ditve fimul cum defignato ccli pun&o aut fidere, in Horizonte

Vf

ü

re&o; Deícenfio reGa ejusdem prorfus eft rationis, nifi qvod

pun&um cum arcu defignato in altera cceli parte defcendat & occi«

T

datin Horizonte re&o. Si enim Horizon obliqvus eft, Afcenfio

tne

qvog obliqva eft, & dicitur arcus ZEqvatoris , interzqvino&ium

bir

vernum

lr

«ernum & illud pun&tum, qvod una cum dato cceli pun&o fupra

gnanu

Horizontem exoritur , vel íübeundem defcendit, eftqve Descenfio

ts

obliqva».

Bx qvo liqvet qvodarcus ZEqvatoris qvo Afcenfio &

picir.

Deícenfio re&a & obliqva inter fe differunt, Differentia Ascenfio-

Kàg,

nalis dicatur. Si jam cujusvis pun&i cceleflis afcenfionem re'am

elim

& obliqvam, differentiam item afcenfionalem ope globi invefli-

udo,

gare velis , pan&um coeli vel ad Horizontem re&um vel ad Metie

itQie

diaanum adducatur. Sic fi Gryphiswaldiz, ubi Elevatio poli à

tüite

non nullis, $2 grad. 54 minut.prim. adfignatur , Cafloris afcenfio-

ficul

nemre&am & obliqvam, item differentiam afcenfionalem ícire defi-

ililue

deres, & di&o modo procedas, invenies afcenfionem re&ism Caflo«

lipti

tis przterpropter-1 8o grad.obliqvam 4o grad. Differeniia inter hofce

numeros , 6$ grad. eft differentia afcenfionalis.

tell

f. 2t Qyas haGenus confideravimus ftellarum affe&iones,

lu:

ille ad communecorporum cceleftium phznomenon fitum nempe ,

lant?

eatenus pertirent, in. qvantum ille ad certos circulos refertut; fi

"Ulb

jam fitum flellz vel corpotis cceleftis ad'aliud corpus confideremus ,

Nete

aliud phznomenon coelefte fefe nobis offert, Diftantia nempecote

|pto.

porum cceleftium mutuas qvam circuli Diftantiz , qvi perduo fidera,

Moris

qvorum diftantia menfarandaeft , tranfeunt, manifeftant, ut adeo

ndo

diftantia mutua corporum cocleftium fit nihil aliudj qvam interce.

ilud

ptus inter ipfa arcus alicujus hujufcemodi circulorum., — Sic fi

Itits

T

diflantiam in Globo inter ftellas Lucidam Lyrz &Spicam Virginis

i,

dimetiri velis, arcus Qvadrantis inter hzc fidera interceptus , 88

ndil,

gradus , ipfa horum fiderum diftantia eft.

at

$. 22. Sicut autem in ff. 14. di&um, parallaxin variis flella-

w

qum ex fitu ortisaffe&ionibus fe admifcentem , pracipueinaltitudi-

bjr]

nibus & profunditatibus confiderari jved ff. 1 5. 7 6. oftenfumeft ;

tss

ita preterea qvoqve reliqvas jam à nobisadductas affe&iones in

fideribus erraticis variat , ut fingulis fuz tribuantur paraliaxes, qv

Jitee

tll«

adanalogiam eorum , qvein ff. : s. di&ta funt,facile poffünt definiri

onte

Si forte autem has definitiones formatas defideres, adi, fi placet

ol

Celeber. W'eigel. s2 Lib. cit. p. 217. feqq. qvi accurate & optime

XC

Yem hanc perfeqvitur s.

Nos, miffis qvam plurimis , qvz qvoad

nfb

mernoratas affe&iones contingunt pheznomena ; pauciffima exhibe-

if

bimus, utdeinde adalia progrediamuz».

lum

!c :3.Sidu9

elit

C5Ugf. 23. Sidus extraMeridianum pofitum habet þarälläxïn afcen-

fionis re&z , in Meridiano pofitum , eademdeftituitur», Nam in

elt

eil

Fir. H (it locus vetus ftelle in J/ vifus veto in:$, fi circulos de-

fübtt

clinationis ex polo ZEqvatotis Q ducas Q T; Q Hl erit gradus ZEqva-

atal

toris T afceníio te&a vera, Jl vero afcenfio re&a vifa, & proe

hu

inde T71 patallaxisafcenfionisre&a. Sitautem locus verus in pune

aorié

GoMeridiani £, vifus L, idem Circulus declinationis, qvami hic Meri-

[itso

dianus pre(tat;per locam uttamdgtam verum qvam vifüm tranfit ,&

ii

utriusds afcenfionem re&am idem Meridiani pun&um /Z in ZEqva-

X

toredefignat. Porro qvodpfi ftella extra Meridianum eft , parallaxis

Declinaüionis ab ejus Altitudinis parallaxi diverfa deprehenditurs

y)

j

$in autem in Meridiano hzret, utriusqve affeGionis eadem paral-

Áant

laxis eft: nam du&o in circulis declinationis QT, QH arcu O.S.

ZEqvatori parallelo, (i verus locu: fit , vifus $, declinatio vera

ent TIZ, vifa H $. & patallaxis declinationis O JZ, diver(ía ab alti-

folliä

just

tudinis parallaxi W/ $. Hzc autem differentia evanefcit plane

|

t

in' Meridiano, nam. ibidem loci veri Zdeclinatio e&t 4 , vifi L.

!

autem L /£.atqve hinc altitudinis parallàxis 7 L. eadem eft, qva

J

9tl

parallaxis declinationis

nationis & verticalis.

qvia Meridianus fimul eft 'c-ir-culu-s decli-

3

n

j

$. 24. De parallaxi Diftantiz preterea, qvz Celcb. NV'eige

tiat

€itato locoin Scholiis de&nit« " GLIV. qvoad fidera in diverfis ver-

qa

ticalibus exiftentia annotavit, & aliud phznomenon qvoad fidera

in eodem vetticali pofita, feoffert, horum enim fiderum ( putain

fgorl

eodem verticali pofitorum) parallaxis- diftantiz eft eadem , qvz

fift

differentia parallaxeon altitudinibus. Namin £y.7/I fitlocus verus

D

unius fideris in , vifusejusdem locusin Q. cadens füpra verum alte-

inlt

fib

gius fideris locum, qvi eft in X, parallaxis altitudiniseft 7 Q. Alterius

fideris verus locus fit mododefignatum X, vifus T parallàxis altitu-

Al

dinis XT. differentia harum parallaxeon eft arcus , qvi fubtra&to XY.

du

tanqvam minori ab7/ Q.tanqvam majori , remanet .t

Eritautem

D

inter duo hzc fidera diftantia vera 7 X, vifa Q T, & proinde paral-

b

jJaxis diftantie, differentia inter 7 X, &

OT,qvaz eadem eum&lf&'e-

^

$

rentia parallaxeon altitudinis eft..

p

Pl

"$. 25. Et fic nuncqvidem hac parallaxeos phrnomena folerz

imeti-

qv

üffimis Ob,fervaxoribus ope infirumentorum indaganda, in di

endis

ftén

ehdis corporum cceleftium - diftantiis adminiculam promtiffimum

'amin

e(lent ; dato enim & invento loco apparente, facili negotio é tabulis

los de.

calculo Trigonom:trico inveniri poffet locus opticus verus,áqvo

fübtra&us prior relinqvit parallaxin, ubi deinde tum ex angulo

æqva-

&PW-

paralla&ico cognito , & altero hujus ad re&um complemento, nec

non ex (emidiametto terrztanqvam tribus datis, perregulas Trigo-

1pune

Metj.

nometricas inveftigari poffet (telle diftantia,methodo ab Excellentis

fimo Sturmio s Part. Gen, Sctent. Cofm. T abul. IV. problem. 2.€8 3.

tt,.&

Eqva.

infinuata: fed: non minimam difficultatem hic Aftronomis parit

Refra&io; per hanc enim fidera opticum fuum locum notabiliter

allaxis

ditu;

variant, ut hincin Schola Alronomorum, non major parallaxeos

patale

qvam refra&ionis ratio habenda fit , cujus etiam folida fcientia prz»

v0$

fiantiffimi fru&us nobiliffimiqve ufus eft.

) Verà

4f« 26.. Antiqvis temporibus de refradlionis cura cum. parum

balt.

folliciti efent Veteres, non potuerunt non plura ignorari phzno-

plane

mena , qya: hodie per Viros refra&ionis legum peritiffimos detecta

Yifi Z,

fünt ,. & &j

Bofis fpectatoribus amoeniffimum fpe&aculum prz-

; QUe

bents. :5 Gifot non phenomena, per celebriorem Tuborum Opti-

dedite

corum fecundum artes refraGionis affabre confiru&orum , ufum

in corporibus cceleftibus confpicienda dantur ?

qvz animum

jucundiffimo fuo afpe&a mirifice afficiunt. Subeunt adhuc memo-

Wage

$ W6f«

riam pleraqve fpe&acula Wittebergz, non folum concurrentibus

at

qvam plurimis Aftronomicarum rerum ftudiofis , fed mihi qvod

uta

feorfim in collegio privatiffimo crebrius exhibita à Viro Celebera

rimo & nunc defideratiffimo Martino Knorren, Prof, infer. Math,

ique

NOTUS

ope elegantiffimorum Organorum, qverum vario apparatu egregie

n altte

infiru&us erat, cujus Viri tum fummam . in rebus mathematicis

ltetiüs

fubtiliter perfpiciendis ingeoii vim, tum qvoqve indefe(fum in

Aftronomia ftudium ,ut publice memorem, non una de caufa ad-

altitil

1041

ducot.».

Eqvidem Vir eruditiffimus & folide in aftris verfatus,

ipfe qvoqve obfervationes habebat, la Orione, Pleiadibus , Gala-

ia

xia innumeras ftellulas, oculo inermi alias inconfpicuas egregia

paral.

xiffe

ejus in(trumenta detegebant, atqve imprimis ln rugofam taciem,

protuberantias & vaítas planities pulcherrimé reprafentabant ,.

olete

Phafes & figurationes Veneris Iunaribus plane fimiles omni anti-

liretie

qvitatiignotas , cum voluptate infpeximus , nec minus qvod fepte-

endis

narum

n fl

parium plaretarum numerutm, aliis olim, qvorutm fcientia traditione

(l

potius qvam experimentis nitebatur, pro fan&iffimo habitum, infi-

grum

gniterauctum reapfe vidimus. jupiter qvippe qvatuor fatellitum

tjtots

numero circumdatus comparuit, qvi modo omnes fe confpicien-

dos dabant, modo qvoqve umbrz Jovis in pattem à fole conver-

(ot8,

piti

fam proje&z , immerfi, vifum fubterfügiebant, & fic pervices in

umbra latendo & ex ea prodeundo, tam Jovem, qvam fe ipfos

morti

i, n

proprio lumine carere fatis manifeftabant., ; OQvz omnia auxilio

cujusdam Tubi majotis fedecim forte pedum longitudinem &qvane

uli

tis, oculis nofiris fefe ingerebant, minimüim tamen comparanda

cuüm admirandis illis obfervationibüs per telefcopia praftantiffimà

oy

Áeta

vel 3o, $o, 6ojjpedes longa fa&is à Viris illuftribus & de A(tro-

q 0i

nomia immortaliter merentibus ; Hevelio Hugenio , Hockio , Cas-

fino aliisqve, qvorum & in indaganda refra&iionis ratione fümma

qu

&

folertia, in conficiendis limpidisfimis lentibus, indeqve telefcopiis

apte confituendis, mirum artificium & pene incredibilis nébfervati-

p&'fü

Iio;

do laborjinfignem huic difciplinz ceelefti utilitatemfttulit ; 05*

Hari

f. 27. Utunicum tantum ex multis exemplufti fiftamus *

futo

poftqvam majora exa&ioradg organa elaborati ceepta fürit, eadémidg

ad motus fiderum obfervandos adhibita, animadverfum fuit, in

Tient

nullis ftellistam creberrimas obfervari occultationes qvam in fide-

ribus Mediceis five in planetulis Jovialibus, qvarum Ecclipfes,

i

af

«um inter fe, tum maxime cum ipfo jove qvotidie contingant,

docente inter alios Petro Gaffendo in operib:

251

X&

fuis SeQ. II L. IF,

A

ví

Cap. VII. par. 693.. adeo ut juxta calculum Celeberrimsi: Caffini

plures qvam 1200 qvovis anno fieri dicendum fit, qvamvis alii

lut

üut

iftum numerum eousqve extendere nolunt ; infignis autem ufus

inde redundans eft, qvod ex crebrioribus pufillerum horum plane-

r

n

tarum Ecclipfibus, gradus longitudinis locorum multo expeditius

ide

fecuriusqve qvam ullo alio modo ipveniri poffe,ab Eruditiffimis

Viris diu judiatum fib anno autem demum 166 gprofpere propofi-

v

v

tum fuccefferito. Vid. .40. Erwdit Lipf. t692. pag. 259. ut

taceam, qvantam lucem ex hoc refractionis ftudio naturalis illa

Y

fcientia fceneratáfico . Microfcopiorum accuratiffimorum fabrica,

perradios refra&tos tantam tamqve admirandam particularum rari-

11*

2232

tatem earumgg text

m & figuram variam nobis detexit, etiam

in minus

!dïtïone

in minutiffimis corporibus afpiciendam ; qvam qvis ante micro»

t infi

fcopiorum ufum vix cogitatione affeqvi valuit, ut plurimorum cor-

elitum

porum naturalium effe&us & phoenomena ex i/ta partium difpofi-

Bicien,

tione , habitudine & diverfa figura derivent potius naturz fcruta-

??nVer.

tores, qvam ut ad formas fubítantiales recutrant aut in nudis fym-

1Cts n

athiarum & antipathiarum , ingenio humano non penetrandarum

b ips

nominibus fub(iftant. Videde Microfcop. effe&u Excell. Sturmium

aUxilio

in Colleg. Exp. Tent. XF. p, 13$. fegq.

" QVáfie

f.2s. Nonfolum autem refra&ionis ufüsin corporum natu«

dtanda

ralium natura peritius qvoad magnitudinem aut figurationem, vari»

tilfimà

osqve alios effe&us indaganda , fefe exferit; fed qvod nofirz con-

Aflró:

fiderationis maximé eft, in ipfis corporum coeleflium apparentiis

, Cas.

qvoad fitum & locum, hujusqve variam mutationem fe infinuat,

ümm

qvod demum per prafítantiora exa&ioraqve organa per gradus

& minuta divifa, à Viris rerum Aflronomicarum fcientisfimis , com-

copli

pertum eft, teftante id ipfum Eminentiffimo illo Dano Mathema-

'rvau.

/

Ü

tico , T'ychone Brahe, in Aftron. Reftaur. Progymnafm. Lib. L. p. 5 1.

fs *

Harum autem fatio, nifi ex Dioptrice fundamentis explicatio

fumatur, abunde fatis conftare non poteft, qvz igitur huc perti»

de'mcy

it, i

nent, inde depromemus.

n ide«

f-29. Nimirum ibidem docetur : Radium luminis, ex medio

ipis,

diaphano in aliud diverfz denfitatis incidentem perpendiculariter

ad fuperficiem , qvá terminatur hoc medium , re&a pergere via, ;

g,

L

Sed obliqve incidentem, in pun&o incidentiz refringi, ita qvider,

if

ut fi medium pofterius craffius. fit priori, radius ad. perpendicu.

s dlil

lutm accedat, in puncto incidentiz ere&um & continuatum $ fi

V uf

autem rarius, à perpendiculo recedato. — Oritur itaqve refractio,

lint«

ubi corpus vel radius in motu deprehenfus obliqve in diverfum

jiius

medium incidens, non nihil à re&a iinea, qva aliàs, (i medium

ffim

ul

idem maneret, motu dire&o pergeret, defleGit, unde & refra&io

j*

velà perpendiculo, vel ad perpendiculum dicitur, nunqvam autem

pof

j u

perpendicularis, cum. perpendicularis fi fieret, nece(fe effet, ut

$ il

medium fortius fit,qvam ut à mobili five radio incidente fuperaretur,

brica,

& fic non refra&io, fed reflexio locum haberet, qvz duo tamen

|fáfie

diltingvenda bene funt ; in refle&ione enim refiftentia medii major

etim

eft qvam mobile, hinc incidentem radium repercutit

» qVa reper:

C a

cuffio

m'nm

cuffio perpendicularis effe poteft, fi radii perpendicularite rinci-

at

n

tum in ciradii folares adeundem angulum, qvo in fpeculum poli-

m

M.

dant ; incidunt , refle&untur , ut, fi perpendiculariter illabantur,

m

eid !

reflexio qvoqve perpendicularis fit ;; fecus autem fe res habet in

reftactione, ubi refilentia medii femper fuperatur à mobili, ità ut

incdt

p

tranfitum permittat, de qvibusin Opticis & Phyficis etiam qvod

If

caufam borum phenomenon attinet, agi folet, Vid. Sengwerdus

fs

in Phil. Nater..C V1

a

$. :e. Qvomodo autem refra&io refpe&u diverfi medii

N

variet , declarabit Fig. //. in qva mente tantifper femotis circellis

Anat

L

yl,

n

interioribus, fit .4. £. T'aér, 4. P. T aqva, 4 T fuperficies aqvz

tefringens, E .$ denotet radium perpendiculariter illapfum, & re&o

tetrac

motu tranfeuntem verfus ; R Sautem fit radius ex a&re, tanqvam

mediorariori, oblids incidens in fuperficiem medii denfioris , aqvee

iuft

tUt

fcilicet, hinc nen re&a perget verfus. Q ; fed refringetur in 5 ten«

t

dens verfuüs O, adeoqve accedens ad perpendiculum in puricto in-

(i

&(

cidentiz $, ere&um & Continuatum $ P. Angulus E. R à nonnul-

lis incidentiz , ab aliis inclinationis vocatur; & radii & .$ refpe&u,

telori

düm»

angulusO $ Q dicitur angulus refra&ionis ; angulus autem 750

angulus refractus, 5 O radius refra&us, ad perpendiculum fuum 5

expur

idu

magis accedens;| qvam linea incidentie & .$ accedit ad perpendi-

culum E 5; Contra vero, fi ex medio denfióri 477 aqva nempe

atf

|

aut vitro, radius O .$ procedat in medium rarius , ita refringitur in

amof

$, ut d linea perpendiculari E 4 recedat pergatqve non recia ver-

rin

füs pun&um X, fed potius verfus R, ut adeo refraGus radius .R

& tun

tajorem cum perpendiculo $ E angulum conftituat, qvam qvem

lia

radius incidentie O .$ cum linea perpediculari $ 77 facit.

(s

$. 3r. Habentautem hi anguli, inclinationis nimirum &

fipto i

refra&us , inter fe certam qvandam rationem, qvam perpetuo &

qen

conftanter, in eodem fcilicet corporepellucido, fervant, ut, fi cognita

ts

fuerit ratio finus anguli inclinationis, ad finum anguli refra&i, in

«

qvacungg inclinatione, .poteft in omni alia inclinatione, ex dato

f

finu anguli inclinationis inveniri finus Anguli refra&i atqve adeo

T

Nan

via radii refra&i in eodem medio determinari; funt enim anguli

inclinationis proportionales finubus angulorum refra&orum , ut

dens

bet /X

dicere poffim in F. JF. Ut fe babet & H adO Giita fe ha

tnft

ad YZ

? tind.

ad TZ. Qvid autem finus anguli fit, ex Geometria notum elt,

t oj

nempe dimidi

a pars chorda feu linez, qvz fegmento circuli fub-

àttur,

tendituro. H

ic breviter illud indicaffe fufficiet, ne qvis ignoret

übelin

di modo fibi velit : Si ex punéto

vid terminus ifte ufitato loqven

il ïta üt

incidentiz defcribatur circulus , utrumqve radium , incidentem & 5

1 Qvod

& refra&um O $, fecet , perpendiculares A ZZ, O G duciz ex pun-

Wetdus

&is interfeGionis K & O in lineam redam 77 G . vocantur finus

dem R $ H, &refracii O $G,& hujus *

angulorum, inclinationis qvi

rredi

modi &inus habent inter fe rationem , ut finus anguli inc)

inationis

itcellig

inaére,ad (inum anguli refra&iin aqva, fit circitet ut 4 ad 3; & vice

dqva

verfa, fed in vitro ut 3 ad 3 & vice vería s.

tedo

"$. ii Hacjamad prafens inftitotum applicari poffant,

Ivam

tefra&ionisqve ib confideratione & obfervatione corporum ceele

u

ftium fefe immifcentis, ratio inde declarari; folis nempe coetero-

5 (eTla

rümqve fiderum-radii, dum ex limpidiffimo & putisfimo ethere

o in«

(folidz enim d

iaphaneitates rarisfimz licet olim admitfz, iam diu

nnj«

&x ccelo relegatz funt) perveniunt usdj ad atmofpharam noftram

pedu,

télluri andiqvaqve circumfufam, per ipfar ron recta linea próce-

9

dunt, fed infle&untur ad perpendiculum , five illum radium qvi

m5

ex pundto incidentiz produ&us concipitur in centrum terrz, qvod

idem cum centro atmofphatz eft , unde fit, ut radii i(li, qvi feclufa

vendi«

eme

atmofphera tranirent nobis fupra oculum, propter incurfum in

aW

atmofphzram, illic refingantur & verfus terrz fuperficiem qvafi

Md

deprimantur , ficqvein oculum noftrum per refra&ionem incidant,

$R

& cum res wvifa apprebendatur juxta. propofitionem opticam , i& ee

vem

loco exiffere , unde ultimo radius vefratius advenit , isqve tadius con.

tinuari concipiatur, non terminabitur ad folem, fed aliqvanto

d

fupra ipfum, hinc fol in loco eve&iore videtur qvam is eft, ad

Q«

qvem , fi absqve refra&ione effet , per lineam paralla&icam refer.

"n

retur; Ex Fig. |V. & adjunca fpeciali explicatione, phoeenomena

jin

ceeleftia fient dilucidiora..

latü

f 2 $- Sidus fcilicet in vertice pofitum , nullam patitur refra-

(

&ionem ; extta Zenith veroconftitutum, eft refra&ioni obnoxium.

Nam fi (tella fit in Zenith £, radius E D in atmofphzram inci-

eul

t

dens perpendiculariter, per nos,in fuperficie terrz D. conftitütos

IK

tranfit, & dirigitur in centrum tettz $, adeoqve re&a.via tendit&

PA

E

non

non refringitur juxt4 ff. 29. fi vero flella extra Zenith extiterit ín

at

T, radius 7 N à ftella emiffus, non dirigitur in centrum terrae

Gione

$, hinc in pun&o incidentiz. inclinatur, ut non pergat verfus G

conta

fed refra&te adveniatin D ad oculum fpe&atoris , qvi deinde ftellam

anda

in radii refra&i D N produ&i pun&o Cconfpicit. . Dicitur autem

fidis

Caffino angulus C N 7, vel huic vertüicalis G N D qvi in pundo-

(im

atmofpharz à radio incidente& refra&o produáis, generatur, refra-

Jocut

&io fideris phyfica, fed angulus T D C qviex concurfu linez paral.

fl

la&icz & radii refra&i prolongati enafcitur, refra&io ejus optica &

nem

Aftronomica, qve à phyfica differt angulo N 7^ D, Qvandoqvi«

Vet

autem hujus anguli nulla fere fenfibilis ratio e(t, collata fcilicet alti«

/

tudine atmofphzrz noftrz, qvz hanc angulorum differentiam meti-

hi

t

tur, cum ftellarum à tellure remotione, hinc qvod fecute negligi

& refra&io phyfica pro Aftronomica adhiberi poteft,

bus:

moi

£. 24. Qvodin $. ré. fub finem de parallaxi didum, id

contraria ratione in refra&ione obtinet, diflantiam namdg à ver-

onum

Uce, qvam illa augebat, hzc minuit, & ficut illa veram altitudi-

(j

nem ftelle minuebat, ita hzc contra illam auget, radius enim fide-

lis

ris refra&us D N prolongatus, cadit fupra G 7, & fic diftantiam

lunz

flelle à vertice E minuit intercapedine arcus 7' G , altitudinem

teftá

autem veram, eodem arcus exceffu , auget. Vid, Fig. IF.

&t

f;2*. Refradiones eo funt minores qvo radii verfum nos

fetva

lm

tendentes funt minus obliqvi, qvod fit qvando fidus eft magis

eve&um qvando autem refpe&u noftri funt obliqviffimi , refrae

tis

&io etiam maxima eít, & hoc fit fidere ia Horizonte exiflente;

yitte

tum enim inclinatio radiorum, qvorumrefraái in D pervenire pos«

p

funt,e(t omnium maxima ; hinc qvoqve refpe&u illius D refra&io

aton

maxima infeqvitur, per propofitionem opticam, qvo qvarto major

linc

áuclinatio radii ad. [uperficiem aliquam refrativuam e[fe dicitur , tanto

ditt

esajor € ipfa refratlio effe perhibetut. ;

Qd

$. 365« Qvyandoqvidem igitur ex ha&enus allatis fatis inno-

tj

tuit, parallaxin & refra&iionem in corporibus cceleftibus contrarios

fi f

efíe&us producere, cum illius effectus femper fit ftellam depri-

mere, hujus autem eam attollere atjpevehere, facile patet, utraqve

hoenomena diligenter effeexpendenda & inter fe conferenda , qvo

PiS

verus fideris locus eliciatur.» — Si itaqve contingat , ut per paral.

tum

laxin.

*ten't 3

laxin aliqvod fidus tantum depteffum fuerit, qvantüm pet refra-

1 fttta

tlus G

&ionem excelfius fa&um eft, atqve adeo refra&io parallaxi exa&e

contraria ratione refpondeat locus per refra&ionem vifus (Opticis

lellim

Sin autem fiat, ut

anaclafticus di&us) idem eft cum loco vero.

aüfem

fidüs per refra&ionem elevetur altius, qvam per paraliaxin deprese

Dundg

fum eft, excesfus refra&tionis fupra parallaxin, eft differentia inter

l', fefl' d*

locum anaclafticum & locum verum ; Deniqve fi per perallaxin

patàle

ftella infra Jocum verum profundior apparet, qvam per refractio»

Dücs

nem attollituripfe parallaxeos exceffus fupra refra&ionem exhi-

doqvi.

bet itam differentiam.;,

&t all

4 37. Utautem expedite & fine difficultate fiderum paral-

1 trefje

laxi & téfraGioni'obnoxiorum , vera loca inveniantor , confirüxe-

heglis

runt Altronorbi tabulastam parallaxium qvam refra&ionum;e qvi-

bus apte numeri depromi, & altitudines fiderumobfervatz, cor-

um,id

modo limitari postunt. — T'abulas tam parallaxium qvam refraci-

àyt

onum.exhibet T'ycho Bralie in Lib.. cit p. 39.40.. pto fele& luna

titüdi«

tabülas parallaxium congesfit B. /Egidius Strauchius in Tabuiis

t ide.

füis p. 423. egg. nec minus qvoqve Tabulas refraétionum folis,

Al

lunz^& reliqvarum flellarum ibidem pag.;or. & ;oz. Has autem

Idinem

refra&ionum Tabulas ita concinnavir Tycho Brahe ( ex his enim

Strauchius excerpfit,) ut qvamvis cclo ferenisfimo talibus ob-

] nos

fervationibus operam dederit, non tamen omnino neg'exerit ile

Tragis

lam differentiam, qva pro variante diver(fis anni tempestatibus,

a5

aéris refta&ivi natura & temperie;facile fubreperepoffit ; & cum,

[entes

przterea refra&iones folis & Lune circa 45 gradum altitudinis

epose

plane infenfibiles fieri animadvertit ,non tam ob vaporum attenu-

fradio

ationem, qvam direGiorem radiorum in. atmofpharam illapfum,

TT

hinc qvoqve terminum refra&ticaum ultra qvadrantis circuli me-

ty ltll

dietatem non deduxit, reliqvas attem flellas ultra vigefimum al-

titudinis eradum, à refra&ione immunes effe ftatuit , & inde eft qvod

; infnoe

inejus Tabulis refra&ionum fixarum calculus , vigefimo altitudi-

yrario

nis gradu definat.;.

depri«

f.355. Etfic qvidem certitudini refra&ionum per Tabulas

yraqve

nagno & diutino crebertimarum obfervationum labore , compara-

lu

ts , fatis confultum atqve profpe&um effe haGenus femper credi.

r paral.

!

tum eft $ JXegari tamen non poteft, ab acutiffimis & ingeniofis.

lirin

fimis

&t

fimis Viris obfervata effe, qve certitudinem hanc nom nihil fufpe:

tipti

&am reddere videntur; Certum eft, atmofphzrz noflrz regionem

fubne

qvousd extenditur, aurz qvidem ztherez m ram raritatem minime

g

£qvare, interim validiffimis experimentis conítat , aérem noftrum

109m

altiores fui partes rariores habere inferioribus, & femper magis

àit5,

magisqve, prout altior eft, ad atheris putitatem accedere, cüjus rei

pypo

inter alia celerior qvz in altiffimis montibus qvam qva in humil-

gendu

limis vallibus fit refpiratio, indicioeft ; In infimaautem parte, tel-

Loga

lurem proxime ambiente ,esfe den(is(imum , utpote muitis particu-

p5j

lis heterogeneis crasfioribus , vaporibusqve aqveis & terra eduáis,

400

conftantem; Fierl autem hinc aliter non: posfe dicunt, qvam ut

f

radii, ex purisfimo ethere profe&i non folum id fuperficie atmo-

fa'm

fphere notabiliter refringantur, fed etiam poft illapfum in atmo-

Conti

fphzram, celeriusin altioribus locis progrediantur, qvam in iis qve

v

terrz propiores funt, ficqve procédendo fubinde ex ratioribus

vlv

per partes denfiores, infle&antur, ut tandem non in re&a ,.qvod

äämi

communier creditur, fed curva linea ad oculum perveniant, &

L

fic non parum refra&ionem ha&enus delineatam,immutenc... De

&is,!

—

tali radiorum curvatura ex Hugenio, placiti hujus Autore, obfer-

ex ht

vavit

vedam, do&iffimus Johannes Clericus in Operibus fuis

duit

Philofoph. Tem. 11I. Lib. V, Cap. FIII. decorpore in genere. pag.

& nu

a$9. 290.' ff. 29.

:

Faf

f.295. Qvicqvid autem fit de multiplici hac refra&ione, e

fhüs

varia radiorum celeftium in diverfz denfitatis aéórem, pro diver-

x5

fis anni temporibus incidentia, fuborta, indeqve magnis viris pro-

T

bata refra&ionum differentia, tantillam tamen hanc cenfer Cele-

fite

berr, Caffinus in Epift. de folaribus hypothefibus & refra&iont-

bus pag.298 [egq. ut fifemel beneex multis obfervationibus fide-

lg

liter inter fe collatis, refraGionum, in aéris fuperficie fa&arum

vl C

rawones conftitutz fint, non facile per minimas illas interiores,

qvotqvot etiam fint,refra&lones , ullum fenfibilem errorem inferri

poffe, qvi obfervationibus incommodare ullo modo poffit. Qva«

propter, fi fupponatur aéris tcfringentis zqvaliter denfi altitudo

2000, hexapodarum , femidiameter tertz 2269297 hexapodarum,

radiumqve refra&um in fuperficie atmofpherz, re&á ad oculum

4d

protendj, facile.o

r£ Calcyli Trigonomet. inveftigari poteft refra-

&ionum

&ionum ratló , obfervationibus fatisfaciens, "Nam cum oblervae

| fifps

Jonem

tionibus conflet, lunam 32 minnt. prim. 20 minat. fec. Horizonti

fu þ'mgrfam ,vi refra&ionisin eodem appa[ere, feu angulum tefra«

Dinime

olltum

&ionis G A D in Fig. I/, eávalem C N T, cfle. 32 minut. prim.

20, min, fec. ex refolutione trianguli reGanguli D.N £, in qvo,

foagis

]

3Jus rel

. datis, lateribus D .$, lemidiametro terre ante fuppofita, & V $

Bypothenufa, aggregato femidiametri & altitudinis acris, qva-

hum

te,tel.

rendus eft angulus refra&us D N $, qvi operatione juxta tabulas

Logarithmorum Adtiani Vlacqven inftitnta, ira invenitur:z Latus.

&UC«

dudis,

D Sjuxta data, 2269297 hexapodarüm ; huic nnmerofi addantur

4002, alitudo nempe a&ris, provenit 32712957 , Hypotbenufa

E

attt»

fiye latus IV $. Horum numerorum logarithmi cum majores fint,

.qvam qviin ulüima tabella logarithmorum modo didi Vlacqvea

atmo.

continentur, juxta methodum ab ipfo in frontifpicio libelli p. 4,

isque

prefriptam, facillimo negotio inveniuntur ; qvzrantur fcilicet in

otibus

qui

ultimis tabellis qvatuor ptiorum utriusca lateris numerorum loga-

-fithmi. E. gr. pro 3269 parte lateris D 5, invenitur logarithmus

int &

35144149, ptoxime feqvens eft 3514.5478 , his invicem fabtra-

s De

£lis, remanet differenda tabularis 1329, & in hanc ducti numeri

Qbete

ex latere D $ re(idui, nempe 297 proveniunt394713: hoc pro-

üs [nj

f

4

du&vm, refe&is prius tribus numeris pofterioribus 713,tot enim

Pt

ex numero leteris refidui erant, addatur logarithmo prius invento,

& (umme primo numero duplicato, erit totius lateris D $ logarith-

£, ek

mus 65144543, eodemqve proceffu inftituto cum altero latere

NG

N $, habebis eiuslogarithmum 65147199. Jam igitur in ttiangulo

5 ptü«

re&angulo N D $, datis logarithreis Hypothenufz JV $, & croris

Lele«

TTE

five lateris D $; ut & totius finus 10 0000000, qvzrendüs eft

logarithmus anguli AV juxta propofit. — /7. Ca

fide-

p. H.tabyl. Vla;q.

at

vel Cap. 1. t4b. Z gid. Strauchii. Fiat Ergo

/ Ut Log. Hypothenu(æ

flofeS,

iferri

ad Log. finus 'Totius

- fic Log. cruris dati

Qvis

Iitudo.

ad Log. Sin. angul

i, cturi dato oþ,pof.

-

-

. Log. Hyp.

-« - .Log.Sin. Tot,

Log. ct. dat.

latürti

65147199

-

-

100000000

-

-

ul

65144543.

'Additis nunc duobus pofterioribus & fubtra&o priori, remanet

retae

D

99997344.

jOnuti

tl !

99997244. Erit itadg angulus reFra&us.D N $, huic Logar. in

s

tabulis refpondens circiter 88, grad. , cui additus angulus refra-

( fo

&ionis G N D 32 min. prim. 2c. min. fec. , efficit angulum incli-

ddide

nationis $$ grad. 32 min. prim. 2o. min. fec. Undé patet ex

(

tabulis : finum anguli inclipationis in zthere, effe ad (inum anguli

vttic

refracti in aére, ut 99967, ad 99929. poffeqve in qvavis alia incli«

füm;2

natione , ag dato finu anguli inclinationis in zthere inveniri finum

Jurio

anguli refra&i in aére, adeoqve juxta fuperius di&a viam radii

o

refracti defignari , condiqve fic tabulas refra&ionum Aflronomica-

( cqnl

rum ; qvales in fole, laudatus non uno loco Casfinus ad 90 grad.,

i

integrum fcilicet circuli qvadrantem , compofuit. .

« PL»'&

£. «o. Videmus igitur refra&ionem obfervationibus fuis &

lt t

experimentis inniti, maximigg in enodandis alías difficilibus cor-

&tul

porum cceleftium phznomenis , momentieffe». Ex hac enim caufa

u

eft, qvod Sol & Luna in Horizonte qvoad totum difcum videri pos-

db

fint, cum füblatis vaporibus atmofpharz, directo tramite non con-

(l

fpicerentur , toti qvippe revera infra Horizontem abfconditi. Nec

act

aliunde declarabis cur fideraHorizonti vicina retardentqvafi curfum

majo

fuum, ac invita € confpectu nofiro abire appareant, ficqye horasin

opti

horologiis fciathericis longiffimas ducant, umbra qvippe flyli tar-

Cont

dius lineas horariasattingente». Etqvomodo ratio admirandorum.

qu

plurium aliorum phznomenon conftabit , nifi € de&trina refradtionis.

|

repetàtur? Hzc enim nos erudit, poffe fieri, qvod faGum effe Viri

confi

graviffimi experientia edoai teflantur, ut Luna, Ecclipfin qvamvis

fiug

paffa , & Sol, fupra Horizontem fimul appareant, cum tamen omni

Kte

zvo veriffimum fuit, & manebit etiam, eclipfin lunz contingere,

Dus

tellure inter ipfum & folem re&a linea interpofita,qvod in tali phezno-

fipo

meno,fiqvidem utrumq; luminare revera fupra extaret fa&u imposfi-

Q

bile judicabit facile qvilibet ; dicendum itag éft;utrumdg corpus reve»

pet

ra qvidem infra Horizontem latere, per radios autem in fuperficie

ah.it'

acris refractos, utriusqve fpeciem nobis tánqvam in fpeculo exhiberi,

frit

£. « 1. Exeadem qvod caufa intelligitur, cur lunz corniculatse

Wl

& Horizonti propioris, cornu inferius retufius & rotundius paulo

N

qvam qvod fuperius eft, confpiciatur.. | Hollandi, qvibus verfus

q

polum feptentrionalem navigantibus , poft interruptam trium pene

h

menfium no&em, fol aliqvot diebus citius qvam calculo fubduxe-

rant;

eant, & (phzre pofitus reqvirebat, confpicuus fuit, aliam pheno-

gat,in

us feffa.

meni hujus caufam non deprehenderunt effe , qvam refractionem,

v& folem maturius qvam meritó exfpecaretur evexit, & pro anxii

t indie

Datt x

defiderii voto exoptatiffimum diem exoi zifecito. — Num flellarum

circa Horizontem amplitudo & diftra&io multo major qvam circa

hanguli

liacff

verticem, ex eadem caufa oriatur, an vero ex vi e[limatrice fen-

i finum

fum, aut etiam ex pupille noftre dilatatione, qvz ob debilioris

luminis illapfum contingit, indeqve majori, in tunica retiformi

m radii

OffiCd«

oculi, formato angulo viforio, qvo obje&um reprzfentatur, de- *

1 conftat corpora fluido impofita per radiorum refractionem majora

0 ptid,

