KaI600-1652_1

Á

RTR

s

*

F

l

"a

i*

*«

.*

—

E

ia

ii

-

n WR

!

g

m

-

m

i 22

-

Fa

22725

i

^

z

N

z

p

-

p

M E

:

-

z

D

:

-

E

,

niz

—

T

E.

--

E

WX

v

s

-

o

s

Es

z

—

Ze

um

|.

v'u.(zwï"

/

"

[

li

j

MUA

,

du

D

[

f«f

*

ï

':'«.'?r.ï'v W

rl

j

1

F

Fldous

59

M

5

W

h

v(

vd

jl

L

Ü

T

"

M

,

13.

;E

d n

'z

"^

W^

"E

4

!

ul

üh--' "

ïnf r::,'.þ&'

i

PA

9s

iW

i

W w

I

^

MM

Y

.«J-*'

J

f.')ïïi':«.*'-:r'«aenlä

AW

^

D

I

!

i

A t

!

li

!

À

j

Wl

EF','»«?JEM

?

;

"

l ()V

[

W

—

I ——

y i

Mif

Digitalisat

L

[

vorhanden

"

ETE

tenvmïqumm a(mw (dgä/äk, v«, [

Ml Iro]

/)MQM,RQ Vl 91,

(-'V'WA J.z.memr AA b

MTA

a/h»u.m /ku«*w» b'efwumr)kf(.u»wm»þu

Af W'CMW—»O K0v wa

WM Hl

Adspa cdo

ju,& [2

ku 105 W4A - A(!v

dub

874& k'llv't m g(w. J(vfmvu(t o o f

AXWA I .A vutuw.äþ w(üe ^l

7^ hs

gcxm«k U(qvþtr/m/hwuw

(L/'q &6

Mäytuvt

42(3

v—&* Aakg- J'/Jm

A

diunir. 'wfmïi I55

,J—,wï" -

WLK"*'WM"'W

[b JA/ mf*v.( mffw

A p

'() 1'7'&&& w

ww n a*G*'zwa kmfm Á

J'*WLJ«

hm d

vodhria vecia tso lf

^ pVe

us f K

inädgtaw&f &Jwrtæ,n efranonca

0&« (m.x, fs. t

*ku

updao 4 U

:kmjv

du gcd

Pl

* W UOS

9A TA MA f7:7€/

o bf irbd.

c(x 173 I7JJ äüiff'

PLK&V-VQ

i

Wor.

E

/(zqt fl

//"f'

ts

7)1!

A ä.a.(gfwï d

AE ui m

zfekmy&-'.fgo 4

du i gt "

tl

A. 5 ad('iw- 3»04;14

d

L&MM

u^

T ü'ewu/

land. U«HH"'Q*& usc æz Ls /meä "T

IVL&,(;MM

m

o((w(w

VBM*L'JW rl

Lfy ,M

t';) Q,C&AFW Nl*fa

(&W /ku.o 0(

ha

()64

?,

f

esie 144

N

eq' MMM

A AA .CM(J; |

f

»

hfs

Wt

gucbn M"*W

: fö x I7f0. WW

"7*7"&;(

g u

f71

q(,(ww 4.

GAW f 11 ts

a w&c

J47?7

v;æ

//wm!

yu

nowrfo- e: (A[

Á.lt

AWL

&t

PAUPPE

A&k

(ff

PELM

m

Á

d

44U.

»fi

g'cï t ipr o^

WW P

Cs

o plencptn

/'ämï

SM&&(

'3«( u

f& iAwS I

;ef

o'fclm(

rire $-

05

L

Ar 3,1, /[40»7,0/'

(a ^s *Lewm

-KW(»W &

MA us

Ü

W(IMW

Jt'

meen b

5*4*'( "

hp Ltf

myw (J £ at

L h

Kx -«VLIW

M;VV L

4(4»« C*w*: wra

A

qu ;*m ^

W.L (ocd

o

&J*

a 044

?^

( Q

LMAWJS a h !qum,oï tl

irApo^ A m

g, PFO

zib

,/47 M!-/JTA,M ' 7h

4

T

J

MA

Wf

/14

440

g M.

A

(7099/

[701. ee -

hwlþ A CV

dpofe i

«

Ha)

hi. l

M

w 2

" /JM

NI

u

um

WLC

f .

Masco. fv *

fgotnn

f« NF

* Vuwl/"/r

e

&

th

/!M( C aY

i, Wt

[ 6À ntu.l' ie

l

4

(

h f Eu,f! yb

v

w OW

:

M f/hq/*£

[

Aj

o

vt

s JA

(V* g4en,

A

fco

vl UR

j

fotusté Ts

dtl &/«Lo.cu!*. (f

'kcw Á Aï/f,

189

hi

fs IT«

Q'/U[

fllmk k"t a

"ÜüAC

(v/M

UAET dfedi u

M 0. C

Vs

, d o

/

NJM,M- IS,WC)MDNMUL

/

)clt. J

VNCUAU jW

fl

Á

nu.

du

'LM)?V & IXM

[äw&(?W.

udktu

-

i' (MQ(P

iF

L,

U'U,,IM/L( M/m's ,XJe^

a

df

LL Qatonn *

':u U« (Wx uv

2£W1

Uwu v U

WUM(W'WM EM

EO '/W/*

Kouf. d

z

ALD

gsw WE

LWM N ,;cjäv

£MW

uÀ ol£1 K*.mü»xj

lss

u

Qtac o

Á deinten lue

t

"T9UP Á g

hrj

(s

&Q

a

MWF'

än,cr't»yl'.

u*MM

/

lrdis

Ad. m)m& Ü

KiRfrhuie

*(Cluh' q «&vä

Fa P t70 o

,ädM-IhLK A M ion

fo t "ii a Ww& &

,MI(?,'

Urinm

&J,WW,&?M 5

À

V

(ze,wllJSQCICN

L*M.Cu ev. ? r

r« o

9'0((-&(&:(1

'W*(a 'hk N uïr&M ffh(

IJIJ&)

mem-

w yWW(L & 4 wr VL**-M /Wæ

Wv'gvï kv(/»i,»u A

63;1 T /-«J/u AA

/J"M La

pv

/8/74;6, Hf(»

li

4 ts r 4 MR

( fche t

A-f (.nw,mam

Fg, (/Q'H)IMA'V /

'A.P-

iv W/V)w Yv a

jtaisat

janen

Vencusa i.

)

-—

a

E.

Nrcaai

*

OE

:

CUM

M

N

s

(

*

p

NOMENIS

)USDAM

VIE

C

LESTIDBUS.

DiffertationcemAftronomicam

Permisfu Amplistimz FPacultatis.

Philofophicx

R /E.S'lfDE

M JEREMIA PAPKEN.

GRYPHISW ALDENSI,

ad Diem

Julii, Anno MDCCI

in Auditorio Minori

tüebitur

]OACH CHRISTIAN. BAL' Fä*mSAR

Gryphiswaldenfis,

Theologiæ & Phxlo(ophæ Swdmfu

GRYPHISWALDIA, /!Wf

Tvris DANIETIS BENTAMINIS STARCKH

Rsg. Acaa; lvroch,

1

|

"JIRIS

^

PEE-NOBILISSIMO, .AMPLLISSIMO, CONSHLTISSIMO,

PLHRIMHA4 REVERENDIS, SPECI ATISSIMIS

DOMINIS,

DN. JACOB

O BALTHASAR,

M———

j. U. D. famigera

tisimo & Civitatis huju

*

S Syndico |

dignisfimo , &c.

DN. M. FRANCISCO BUD/EO,

Synddi "Anclamenfis Przpofito diu meritisfimo, Paftori ad D. Nicolai

vigilantisfimo , & Reverendi Minifl. Ancl. Sen. gravisfimo,

DN.CHRISTIANO ISG 969(9( 2 9€91/

Ecclefie Altenkizchenfis, qvz Cunrsro in Wittovia Rugiz colligitur,

Paftori vigilantisfimo,

DN. AUGUSTINO BALTHASAR,

Ecclefiz ;qvz Griftoz, eft Paftori fidelisfimo,

DN. JOACHIMO $$6 59592 3€21/

Mercatori Stralfundenfi laudatisfimo,

DN. GEORGIO S9(916€/

Mercatori Gryphisw. & ad D. Jacobi Provifori meritisfimo,

Dnn.Patronis,Evergetis,Patrueli, A gnato,

Avunculis, Fratri atqve Affini,.

Omnipietatis,

obfcrvantiz , obfeqvii filialis atg; hono-

& nunqvam non prof;qvcndis.

zis cultu , nusqvam

nccum voto omnis beatitudinis ceu obftri&isfimi

Exetdtadonem ha

animi tefferam confecratam vult

jOACH. CHRIST. BALTHASAR.

mw H.

2

596

QB

'4

£ a

.

FUL

L m

n

V

— .

Fi

—u—w IV,

oa—:.

.4-.

W

[ [l

fa.

'A

:

À

s

|

E

F

E

[

/m

&t

il

[

ul

u

£j/

J

&

ul

i

4l

Vi

jw

N

j

gb.

i

4!

l

,

E.j

P

R

9

Á

dthc

m

atirarum difiplinarum — ffudio

2

"'1

h

qvantti prifco evo Lbonos , qoantusqve

:

/4

EE

D

2j

^

Esf con[literit cultus , idi mibi turpiter ne-

L

5

z

füire videntur, qvi bodie alids etiam non

-

s

;i

:

z

vulgarts eruditionts laudem captantes ,

o

2

A

j

in ejus contemtum rudés plelecula inflar

-

?E2

fne mente con[tiio ruunt. Certe Vete«

G

at

$W

t u

F pes itó folum qvi fludits Mathematició

«s

:

f

E

[77]

c'?i :m

: ,j-v 49»^, g»4

;

d fümtam [apicntia laudem pervenitur,

patere eredebant 5

binc ni

bil qvicqvam il confideratius , nibil

: rudes. adole[centium animi 4 prima

antiqbius erat , gvam w

ercititt acuerentur ,

vo ad

infantia Matbematicaru

m rerum ex

felicisfimo fucceffu fime olorto difficul-

füblimia && ardua magis

gatis tadio emiti po[fent.

«Ad Regie dignitatis fafligium vix

dotum Pontificuma, bonoribus digni

admittebantur, nec qvi Sacer

judicati [unt , qyam Larum rerum apprime gnari,

e[fent y apti

Te[flimonia ( exetm

pla ex antiqvitate buc appontre jam non lulet,

m afimatores , 9vi Matbe-

£xiflumt ef* noftro tempore aqviores revu

DET017171

matum [cientiam dignis[im

futs non defraudant mul-

dem commendant, QYam

tigve nom

inibus qvaa maxirae e4n

Jattsfitnà pe

vomnes difciplinas omnemg, civilis vite ufum,Matbe-

s dtice f'ert

ilitatit ubertas [e diffundat, docuerunt ali, Vid, Gerb.

ob. Vosfitis ;

Qvam non contemnendos etiama ufus Téeologie

Studiofus ex Arit

bmetica, Metbanica , & Arcbiteliura , Geogra-

( . fibi pollieri posfit , id tam ex rei veritate,

phía ; A(lronomid;

vase Theologorum cog

fe sftene. non obfctirà dedutit. £xcel, Stur-

miti in przfat, Tab. Mat. Fufius id oftendit elegans Difburatio

Anno 169 4. Jena babita dc Ufu Mathefeos in Theologia,

Luculentafimum teflimonium es], qvo Maximi Ce/eämt:&þmiqw

Nominis Theologus infignem Matbefeos utilitatem egregte confir-

enat , in Epiflola Difputationi Matbematic annexa , Qve tota boc

t , eftullum ftudii gcnus,

argumentum tracat : Non iaqvi

A2:'

qvod

qvod Ma*tiäcfcos ex aï'ï'q.v; fui parte peritia, fi de ze

ex vcro judicare velimus, carere qvcat.,

Hec vere

Sitla e[fe , for[an ipfa qvogqve experientia quemod bujus avtás

&ton plane expertesn docere poterit, £x qvo enim ju«unditas fudii

Matbematic sne ceperat , ut ejus [uentia imóui anniterey , mibi

ilud pra[ídio in.aliis difciplints Philofophicts , utc mon-ipfo fludio

u

Tbealägico f'nisfe , confiteri oel maxime po[futmn ,. & ut. [Bevivaem

lg

qvogve qvaliumcunqne meorum in boc ffudi genere profeduum

$

publice ederem , obnixe femper allaloravi 5 Conferipferam ideo

Diflutationem de materia. Nolilibus imprimts Politicesqve ae

f

Ál

guris Cultoribus ab infigni, qvem habet uliqve ufuy .ommen-

e

bü

.

Dc Arte muniendi tam antiqva, qvam

L

moderna , Ceofuram qvoqve dvaplisime Faeultatis. Philofos

&

pbica ipfa Diffutatio jam fuflinueraz , prelo mox . [ubjicienda 5

fed ne[cio ,. fato qvo iniqvlore fa&um: fft , ut. baifenus pullica

(

Wti exponi , pullicog, examins fifli nondum potuerit', vemorante

D

£n

zunc non. nibil. inflitutum nofiruer abfentia Artifict , cui. cuns

fgurarum tabulis aneis ubig?e exprimendarum , committeretur 5

hi

f

accedelat: deinde & boc, gYod D. RESPONDENS , qvibus forte

aliis cau[s impeditus nefcio, prater omuem (pem ( opinionems

[

promisfis flare mon po[fet ». cujus pafiea copiasm, im bac vel alia

[j

etiam bujus. difiiplina matería labere mon. potui , wuqve dum

t

pereximius DN, RESPONDENS meus. d me defideraret , ut

M

ex ditifimo: Affronomia peuu depromerem aliqvod Difputationis

fü

Jrgumentum..n

Cum autem dubius barerem , qvid. precipue

&l

]:Z:gerem 1

neg, enim tam uleremr me[femr im Borreum tam. exile

d

suferre litebat ;

Tandem banc Dis[evtationeus de Phzenomcnis

nonnullis Calceftibus Exerctii 4cademici loco: fegventibus

di

V

pagellis droino aumuente Numine exbibendam , publico examin&

fifere animum induxi,

P

[j]

f. : Dec

ü

e

LP

Wt

E corpotum colcftium natu

ra magna fetti-

e ztatem. difce-

at

per

animi contentione ad hanc usqv

ptatum fuiffe,

neminem latere poteft, qvi Veterumy

lulij

ros vel leviter infpexit ; fienim refpiciae

"

i

Phvficorum lib

L

mus ad illa tempora,

qvz clarisfi

m

orum Philofohpo»

7

difira&os illos fuitfe

gum nominibus inclar

uerunt, variis opinionibus

"u

ib. I de Cxtlo Cap-.IJ. cum coeli naturam con-

UA

legimus. Ariftoteles L

fiderat , materiam ei tribuit

à fublunarium materia plane diverfam,

fdn)

zÜantiorem, qve proinde fit fimplex

mulitoqve diviniorem & pr

.nulli mutationi obnoxia ; Unde cum

t

vzdam fubftantia ,

zterpa. &

Itf

doárina de qvatuor Elementis valdecele-

in fcholis Peripateticorum

'am

bris fa&a fuerit, invaluit illud

di&erium s. Qvima fobflantia Peripa-

prorfus diverfam longeqve excellen-

lf

ticorum , qva fimplicisfimam,

tüorem corporum cceleftiu

m mate

riam indigitaruzito.

li

. 2. GContra hanc

fententiam cenfentalii ex ant

iqvitate;

lia

ccelum. conftare ex. elemeptaribus

naturis, qvamvis argumenta ab»

n

teritiz concilient infirma

ipfisalla

ta'ex parte parum roboris huic fen

Inter Patres Ecclefiz vée

a

enim nimis funt, nec v

alide concludunt.

ftare opinati funt; aliis u€

*

if

nies.,, qvi corlum ex purisfima aqva: con

A

c crediderunt, regionem i

dentidem in qva hareant

r

fidera ignea efl

e

Deinde notari meretur,

plerosqve

"n

ig

ncam effe perhibentibus

,

V

eterum. judicaffe , ccelum effe folidum &

compa&um , ita ut nulli

al

dem cum ccelo fubftarie

corpori tranfitus de

tur, fidera autem ejus

dum

tiz ; Nec defuerunt etiam,

qvi corpora ceeleflia p

artim ignea: effe;.

m

artim ex aliis matetiis con

flata putarunt, repionem vero in qva

m

fluitent, aére- fubtiliffimo & fimplicisfimo- refertam, qvam.asran»

.fipue'

aibercamidcitco nuncuparuntoo.

277

entiam Recentiorum Phyficorunr

f.3. Etadhanc qvidem fent

.

tnis

de coeli caeleftiumq; corporu

m natura , op!

nio qvam proxime accee

E

b. L. Tufcnl. Qu«ff. qvi

e

ntam illam ccelii

171

dit,qvi, qvodcum Tullio-Zs

ffe affirmant g

naturam Ariffotelicam n

h

eminem facile intelligere po

»

u

dicant, accurate aliqv

id, ob remotionam

difficile admodum effe ju

nimiam , fenfibus de materia cceli

adferre» ; Interim rectius inter

diícrimen:

:

facientes , dem onflra«

ccclum & corpora eidern indatia

p

a natura corpus (implie

tionibus aliunde petitis, corlum in fe. & fü

effimum,

3

euni

ciffimum, puriffimum, leviffimum , Buldumqve, maximórum cor.

vilis!

porum cceleftium commune receptaculum dicere , Ccorpora autem

cr t

cceleftia folida & ob eandem cum globo terraqveo materiam, muta-

qvibu

tioni & corruptioni obnoxia , realiterq;

differentia

à materia regionis coeleflis

; magna cum probabilitate pronunciare non dubitant.

e,0

ul

Hanc autem fententiam, qvomodo rationibus & phanomenis natue«

ralibus in coelo confpicuis, egregieróboratam dent,

noftrum jam non

Luni

eft inqvirere, ne huic tanto oceano

yitio

phyfices nos immittentes, lon«

gius d fcopo divagari vi

deamut»; Nec enim phznomena cocle-

€oni

ftia, qvatenus corporu

m cceleftium natura inde adfiruitur, confi-

derabimus, cum hanc

confiderationem Ph

L

yfica fibi depofcit ; Sed

Jnts

qvatenus ad circulum Aflronomicum refe

runtur ; nobis enim in

terra conítitutis füb variis apparentiis co

dice

rpora c

celeftia confpici-

untur, per qvasinipforum ordinis & motus notitia

m deducimur.;.

Qp

f.4. Eligi qvidem alia corpora mundana

tiort

prater terram pos-

ecll

fent, & ex iis tanqvam locis obfervationum

reliqva ampliffimi caeli

corpora mentis fi&ione refpici, confi

qupo

deraricg phenomena , qvz fpe-

l

h

"

&antium inibi oculos ferirent , ficu

i

non femel feciffe, notum eft. Idem

t Hevelium ; fua Selenographia

forni

qvod ex parte fa&umeft in V'ei»

gelii Geofcopia Selenitarum ;

ubi velut ex Luna Solem afpiciens,

qup

tatibu

Aftronomicarum rerum ap

parentias eo reftrinxit : Sed talis contem-

platio vix inftituitur, nifi qvatenus conducit ad pheznomena à

Rortl

Priots

terricolis in corporibus cceleftibus obfervata melius declaranda ;

ordinarius autem phznomena coeleftia obfervandi locus Terta eft.

Nodr

nam

$.. Qvid rei intelligatur voce pheznomenon ex freqventis»

imo ejus tam in Scholis Phyficorum, qvam Aftronomicorum uf

p

liqvet s. WNaturalium terum fcrutatoribus Qauvópsva. dicuntur

qui

nut,

effe&us corporum naturalium oculis nofttis fefe ingerentes , & cum

modernz Philofophiz naturalis cultoribus

proprium qvafi fit, per

'yiam experimentorum edoceri & nature

às,

penetralia ingredi, iisqve

placitis fuis fidem facee; ea qv

2 beneficlo experimentorum ocu-

tele(

lorum fenfui exporunt, mentis intuitu

Viori

penitius deinde cognofcenda,

phenomenon nomine defignare folen

t. Vid. Excell, Sturmii Coller,

CR

us

Experim, fiv, Curiof. per totum ; peculiariter autem apud Aftrono-

mos dicuntut Qaivégeva , qvzcunqve in ccelis & fab illis füpra

Cuju:

0caí

nos confpiciuntur, & vel ig Vario corporum cocleffium fitu hujusqve

varia

I u

vari mutatione confiftunt, vel etiam ab opticis fundamentis &

| QU(omg

vifus deceptione qvadam dependen

t5: Colum itaqve & ftellz ,

» t«

circa qvz Afttonomi contemplando verfantur, funt illa corpora,

celeflis

qvibus ea;

qvz Terricolis in fublimi apparent, attribuuntur, five

lis cernimus ipfis corporibus coeleftibus reveta adfunt,

lotgnt,

ea, qva ocu

5 D

ut lumen mutuat

itium, figura, luminis proprii carentia, opacitas in

^

Luna & Venere, &c. five ipfis faltem à

nobis affinguntur, ut pri-

AT non

$ lone

vatio lumiris in fole Ecclipfin patiente»»

à (ole.

$. 6. Illud qvoqve obfervaffe juvat, phoemomena aliàs fumi

,Confi.

concrete & fübje&ive pro ipfis attributionis fubje&tis apparentibus,

vomodo cometas & novas ftellas zlias, hoc feculo per vices appa-

l5 $d

tim if

rentes & difparentes phenomena apud Scriptores Aftronomicos

dicieorum fcripta evolventiiinnotefcet ; Hic autem ab(lira&e fumun-

Yfpici«

TE s.

tur pro modo apparitionis, ita ut phznomenon ccelefte, fi defini-

tionem defideres , modus fit, fub qvo fpe&tatoribus in terra corpora

mpos.

miceli

coeleftia & fublimi apparent. Solent qvoqve pheenomena, qvz in

corporibus cceleftibus obfervanrur, difterminari in generalia omni-

ve f

busds communis, & fpecialia qvibusdam propria, & indeipfa Aftro-

-grayhin

nomia indipifci divifionem in partem priorem five communem,

? Wa

qvz phznomenis corporum coeleftium generalibus, eorumgg vatie-

Vdens,

tatibus explicandis adfignatur, & pofteriorem, qv« fpecialibus phoe*

Optelfi»

t 4

nomenis , qvibusdam corporibus propriis demonfirandis , infervit.

PriorSpharicz nomine infignitur; pofterioremTheoricam appellant,

atdi;

fa.

Noftri propofiti non eft integram do&rinam fphericam vel theo-

ricam hic tradere, qvippe qvz eb amplitudinem fuam anguftis

Ventie

w vf

pagetlarum harum limitibus coérceri fe non patitur, juvabit faltem

qvzdam ad Aftronomiam fpharicam facientia exercitii caufa expo»

jcuntüt

A eun

'mere, ut fic phznomenis in fpecie facula qvedam praferatur.».

$. 7- Qui ex terra ceelum fufpiciunt, horum oculis fibi reli«

fit,ptt

&is, qvamvis ex deceptione qvadam optica, videntur corpora

, liqie

coleftia in eadem fphzrz fuperficie, cujus centrum oculus obfer-

f oCt»

(céndá,

vatoris eft, hzrere. Obfervatur qvodg fpheram iftam univerfam per

certum tempus, 24. horarum fpatio defipitum, qvod diem dici-

iC

(ronte

mus circa axefn aliqvem imaginarium centrum ejus tranfeuntem,

cujus extrema punóta ex utraqve parte, Polivocantur , ab ortu in

isfiptt

eccafum circumagi, atqve ad eum terminum, unde moveri ceepe-

Tat

iusque

varia

tat redire, MoEus ficin orbem fa&us audit commuriis , cum omnes

qtia

ftellz eqve videantur eodem ferri , neqve magis fixe qvam errantes

ducu

intra hoctempus ab oriente in occafum procedant, & tellurem cir-

ved

cumagnbulent, vocatut etiam primns, qvia omnium primo in oculos

autel

incurrit, vel ut alii volunt, qvia natura &tempore fecundo motu

m

priorexiftit: Hicenim fingulis ftellis feorfim competere dicitur, qve

Jodi

conjun&im prius circumduGa , ab occafu verfus ortum pergunt.

$. $. Hujus ergo motus affe&iones, ut paulo accuratius defi-

£

EM

nirentur , referendus ille f

uit.ad aliqvod immotum nempe ad fpa-

4l

tium illud imaginarium qvod fphzram cceleftem proxime ambire

& immobile effeconcipitur; hoc vero, cum & ipfum fpharicum fit,

Jl

&t

facile apparet, poffe à fuper(iciei fphereg ceeleftis pun&is, dum im

orbem convertuntur, concipi in boc immobili orbe defignatos cir-

fs

fit

culos imaginando da&os, qvorum plana producta perpendlicula-

du

tia funtad axim , & inter (e parallela; ita enim qvodlibet pun&tum

[

ccele(te réferri poteft ad fuum circulum in eodi deícribi pun&um,

hy

à qvo difceffit, & ad qvod promotum ett, feu difiniri arcus per

vem motus faGus e(t: propter converíiones namqve corpornta

pcd«

«««

cceleftium con(tituitur in hifce imaginariis circulis terminus à qvo,

& ad qvem; diftantia inter duosterminos dicitur qvantitas motus

Qte

etti

ceeleftis in peripheria pumeranda; Etavidemfiterminusad qvem

Ài

coincidit cum termino á qvo, tum dicitur corpus caclefte perio-

dum five periolicam converfionem confec

tffe ;

iv s

fin autem aliqvo

tett

af

usqve corpus ceele(te in ccelo progreffum fuit, & periodum non-

dum ab(olvit, dicitur confeciffe certos cantum gradus circuli fui.

dl

Maximus horum circulorum JEqvator eft, qvi in medio fpherz

vid

zqvaliab utrodg polo diftanda Gtus e(E; e z etiam, qvz perhunc

£itculum moveti concipiuntur , cum majoree arcos curfu fuoeme-

&

tiuptur, velociffimum & concitatiffimum motum habere dicuntur 2

(

Reliqvi circuli digrni & paralleli appellaotur ; ftellarum autem,

teo

lii

qvz ad hos circulos referuntnr, motus tardior, vel minus velox

eft, quam earum, qve in ZBqvatore vel prope eundem fite funt,

dlv«

idqve eo remiffionis gradu, prout circuli hi prz maximo illo eidg

l

h

proximis minorem arcum & ambitum defiguare videntur». De

circulis fut? egït NV eig. in.-.Spb. Encl. Lib. L. Seél. 1. Cap. 11. praclare

&

t

qvody M. Knorre in Coll. MSt. SeE £, Cap. :(.

$

.. Nou

Otttég

.'». Non folum auteti ad motum corpórum-Ceeleftium detef -

Tantes

minandum, fed qvodg ad fitum.eorum indicandum hicirculi con»

ff d«

ducunt.; intelligimus autem per fitum, cujusvis: flelle locum,

JCulog

qvem inamplis fimofluidiffimz aurz cceleftis expanfooccupat ; ficut

Tiotu

autem in inveniendóftella Joco magntim momentam in Aftrono-

h qvo

miia (itum , ita hec res non omni difficultate caret, & Aftronomis

ht

hodienum crucem figits - -

sdef-

$. 1o. Aliàs ftelle locus vel Phyficus, vel Opticus effe dici-

m

£ur. Utenim omnibus in mundo corporibus locus phyficus adfcribi

mbire

folet;'ita qvoqve corporibus cocleftibus talis omninoattribuendus ;

m (t

Eftautem is ea cceli pats , qvam corpora cocleítia mole fua occupant

D

&replent, vel fi cum Ariftoteleloqvi velis; fuperficiesaur& ccele-

3 CIl«

flis, corpus ccelefte proxime & immediate eingens, atqve intra fe

icults

natans qvaíi fu(tentans; & ad hunc locum tum ptacipué atten-

ftum

dunt Aftronomi; qvando de diflantia majori minorive ftellarum

dum,

:à tellure noftra loqvuntur; qvanto autem interfiitio locus ftellg

s pet

phy(icus à nobis remotus fit, id.qvidem mediante perticain fuos

OT

pedes & digitos divifa ; qva Geodete in campo ,locorum , qvorum

qn,

acceffas datur, mutuam diftantiam facillimo negotio emetiri folent.,

fi0LUS

Geterminare non licet ; cum omnis acceffus & reális adícenfus hic fit

(v

omuino przcinfus: nifiperfcalam Aftronomicam parallaxin puto

Xeriós

Aflitonomis ufitatam ; adhibita illa pertica mundana, femidiametto

(V

terreftri , mente ad di(ítan

NU

affurgamus.

^

.

tias flellarum à. no(traterra- menfurandas

I f

$- 1 1. Hominibu

s in tetrz füperfïce co-nfï&entibtxs cjvavmvï:

herg

ftellz ineadem fphzerz fuperficie, utmodo f. 7. diximus , cótitineri

Tonc

Videntur, non tamen unam eandemqve flellam ex diver(is-locis

eme.

eam intuentes, ad unumcirculi pun&um , vel ad eandem fuperficiei

Qtut ?

:cceleftis partem referunt. . Sice. g. qviiLunam in duabus diffitis

f&f ,

regionibus afpicerent, illorum alit in heccoeliloco, ini(to iterum

velo

alii planeta collocatus videbitur.»; Hac.autem loca à diver(is in

(Unty

'diverfa. faperficiei fphzricz parte annotata, dicuntut A(tronomiss

T

Jloca optica;. qvia ad boc pun&um in extremo coelo conceptum ,

D

-feGa: linéa; ab ocula:fpeatoris in certo terrz pund&o. conftituti,

«clate

edu&a, & per flelle centrum tranfiens , pertingit , qva ftellz cen.

-frum in illo pun&o fpharez cocleft

is collocatum effe, qvamvisnon

NOl

B

fine

r

d

fine fraude optica oftendit. Si hanclineam rationisoculo exipfo

Dl

centro terrz , infra cujus medium fpe&ator qvafi couftitutus Je(t ;

gfI

per ftelle medium eductam videmus, tunc pun&um illud ceeliad

fü

qvod radius re&ilinearis pertingit , locus Opticus flellz verus dici-

pa

tur: fi & füperficie terrz emitttur, locum ftelle Opticum apparene

p

tem defignat; qvz duo loca femper divería funt, qvando flella

extra verticem eft pofita; fi vero in puncto verticali conflituta eft ,

[

hzc duo loca coincidunt qvia tunc radius ex centtotertz v. g. is

Fig. L. .4. ad ftellam verticalem 74, edu&us , cum ad fuperficiem

?l

terrz. D. pervenit, per oculum obfervatoris tranfit , & fic una cum

fhujus radio , re&alineaad pun&um verticaleextenditur; fecus fit,

«vando flella extra verticem eft.

//

d

f.12. Jam qvid parallaxis Aftronomis fit , ex haGenus di&is

b

intelle&u difficile non erit, nempe eft diftantia fivedifferentia inter

|

loca ftelle Optica, menfurata arcu circuli, ut 8 Cvel P G. in Fig. £,

al

inter illa intercepto. — Eftqve vel fimplex diftantia nimirum inter

Jocum verum & apparentem B C. vel comparata , diftantia intet

fà

duo loca apparentia J & G. ejusdem ftella E, diverfis füperficiei

locis D. L.fpe&atz, & qvo major eft diftantia ftellz à terra, eo

j

l

minor eft parallaxis, & qvo minor eft diftantia , eo majoreft paral«

laxis. Poteft resdeclarariexemplo digiti, mediz faciei obverfi, claue

fis & apertis alternatim oculis, & digito nunc magis attta&o , nunc

l

magis remoto; fi enim digitum oculis alternatis intuitus fueris,

r

loca optica apparentia facile in pariete defignabis , qvorum diftan«

i

tia ab invicem parrallaxis comparata eft ; Si veró per medium digi-

tum re&am ad parietem perpendiculeriter du&am concipias , pur-

&unm in qvod re&a cadit, locum Opticum verum denotare poterit ,

[

«

cujus ab urio apparentium locorum diftantia parallaxis fimplex eritg

variant aütem hz parallaxes , ut, fi digitum inlongiori diftantia à

jl

facie remotum afpexeris , minor fit parallaxis , fi vero propius ad«

moveris, majordeprehendatut. Celeberrimus Weigeliusss Spbe«

visa Euclidea metbodo conferipta, Lib. 1. Sest, 1. Cap. 1. alio licet

g

ludrico exemplo hoc demonftrat: Si claufo dextrooculo, finiftro

infpicias apicem nafi, eumdg conjungas cum parte füperficiei cujus-

dam, ad qvam radius vifivus per fammum apicem tranfiens pere

tingit, erit ibidem locus apparens unusnafi ; Sin vero finiftr

o oculc

claufo,

dpfo

claufo, dextrum oculum ad apicem nafi convertas, eumd iterum

dem fuperficiei per lineam re&am, apicem ftrim

,Ie(f,

cum alio pun&o €jus

!lad

gentem,

notato , conjungas , habes alterum locum apparentem,qvo-«

diCi:

&orüm ab utroqve latere obfervatorum diftantia, dicitut

rum pun

lTef]e

parallaxis comp

atata , & hec parallaxis eo eft minor qvo qvis majoti

fill

ft nas

6, eó major, qvo minoriutitur, . Qva ficum pre«

praditus e

fenti negot

ió conferantur , rem plenius intelliges.

xeq,

f.15. Inter ea qve

Ariftoteles ignoravit, qveqve complurta

lgm

(

pott ipfu

m vel folum in ftudio naturali inventa & dete&a funt,

u

meritó re

fertur, qvod infignem parallaxeos ufum plane nefciveritz

sfit,

unde inter alios errores naturz rerum conttarios qvibus fyflema

ejüs Phyficum refertum effe paffim à Recentioribus deprehenfum

I)

eft, & hic irrepfit, qvod credidit, cometas effe meteora ex haliti-

Ihtet

bus terreis conglomerata, & extremz aéris noftri officinz ad(i«

T

gnanda: cum tamen hoc qvafi compertum, qvod falfisfimum erat;

t

ab eo affumtum effe , diligentiores alii per experientiam deprehendee

Ia

furt. Nam locum cometarum coslum effe, d parallaxeos exigui-

X

tate à T ychone & Aftronomis ac Phyficis tantum non omnibus

0

judicatum eft ; Illorum enim parailaxis etiam in diverfiffimis terre

itale

locis v. g. in Gallia & Malaca Indiz Orientalis parte plerumq ve

a.

litie

minima et, cum tamen fi effentin atmosphara noftra,eorum parale

lUne

laxis etiam in locis non adeo diffitis , debeateffe maxitna.

Tís,

$14 Qyemadmodum autem fellz provario fitu diverfodg vel

QU

adcirculos certos vel corpora cceleftia alia, refpe&tu,varias fortiuntue

Jj«

affe&iones, ita parallaxis omnibus hifceaffeGionibus fe immifcets;

JUfle

Notabilis imprimis inter has affe&iones refpectu fitus ad Horizon-

tem habito , eft Altitudo & Depresfio,qvarum illa diftantia eft pun&i

trit

tit

coele(tis ab Horizonte propiori , menfurata arcu circuli verticalis

(ad

inter punánm ortum datum & Horizontem intercepto ; — Hac

ad-

autem eft ejusdem circuli verticalis arcus, inter Horizontem &

pun&um datum füb Horizonte latens intercéptus; cum enim ab

)7

icet

Horizonte (fiqvidem non coincidit cum /Eqvatore , qvod fit in

fphzra: parallelá ) ftellz fenfim recedunt fiuntqve altiores; deiri-

[lro

jus«

ceps vero minuitur illa ab Horizonte diftaptia, donec vel omnes

vel nonnullz infra Horizontem deptimantur feu occidant ; Unde

t«

lg

patet ad ditantiam ftellarum ab Hotizonte feu ad altitudinem aut

Ba

depres«

ufQy

m

depreffionem earundem dimetiendam , affumendos effe circulosad

QUs

Horizontem rectos , & per flellas , deqvibus qvaritor, ductos; qvi

verticales vocantur; in qvibus altitudinis &- profunditatis come

j

i

:plementum ad'Qvadrantem, diftantia flellz à vertice et ; & qvi-

dem fi' ftella eft fupra Horizontem, altitudinis ; - fiin

x

3.

fra Horizona

m

€em profünditatis complementum dicitur.».

£. :5. In hifce altitüdinibus & profunditatibus-flellarnm

u

J

an

grzcipue differentia veri ac vifi loci confideratur, ut alia dicatut

alütudo & profunditas vera , alia vifa, diflantia nimirum loci veri P.

od

u

.(QOvifi 44 (0.) ftelle E. füpra aut infra Horizontem vel verum £ K,

ivel apparertem ZV.$, dimetienda per arcüm circuliverticalis P Z

du

]6

Q H. interlocum verum & Horizontem verum; vel per ejusdem

arcum 24 V, (O N.) inter locum - vifum & Horizontem vifum

nar

interceptum ; parallaxis autem altitudinis aut profünditatis verz

qi

atqve vifz eft arcus circuli verticalis P 74, Q O. inter verum &

f

sifum locum fideris interceptus vid. Fig.4,

Jr.

4.16. Stella in eadem á centro terrz remotione, qvolongius

lC

& vertice abeft ,eo majorem babet parallaxin, qvo propius antabeff,

€o magis ejus parallaxis diminuitür, maximam autem parallaxin

L

altitudinis habet, qvando eft in Horizonte fenfibili ;. ia ultimo enim

(

fit

hoc cafu, lineaá fuperficieterrz ad locum ftelle inHorizonte fenfibili

pertingens, firetró producatür , maxime diflat à centro tetrz , cum

ha

rei

tangat faltem circulum telluris maximum ; in religvisautem cafibus,

Jinealoci vifi produ&ta, fecatcirculum telluris maximum, eoco magis

li,

d

ad centrum terre accedit qvo fidus vertici fit propius, usqvedum

£um linea loci.veti coincidat, & fic parallaxis plane exfpiret juxta

K

. 1. qvo veromagis ftella à vertice elengetür & Horizonti fenfibili

pCl'

imminet, eo minus fegmentum eft circuli terreftris, qvod linza loci

pTC

*xifi abícindit, usqvedum flellá in Horizonte apparente conftitutá,

lu

3fta linea circulumtangat, & fic cum linea loci veri maximum angu-

f

Jum patalla&icum efficiat : obfervabis qvoqve parallaxin altitudi-

n

nem veram flellz minuere, diftantiam autem à vertice augere ».

h

JNam fidus E, cujus altitudo vera eft in P. videtur in 7Z qved

f

puncum. Horizonti H K. propius eft, remotius autem à vertice

F.qvam pun&um P. in Fir. .

imn

Q

— .." ;

[.

diftantiam à teta cerítto femidia:

4

.F 22 Stella ad qvorn

i

I

meter

05l

axi altitue

meter terra" non abet fenfibilem rationem , carent parall

')qVX

dinis feu-earum locus verus cum apparente coincidit.

Nam in

CO[lja

Fip l evanefcente linea 24 F. angulus qvoqve 1Z T. planeevane »

an

fit.; Et hinc e(l, qvod Copernicani é patallaxeos carentia-

TA

fixarum diflantiam ve

I planeindeterminatam relinqvant, vel adea

bis folis ( vel fecundum ipfos,

immen(am, fupporiant, ut. totns or

If

telluris)annuus non.ni

(i pun&i. rationemi ad illam habeat; Eti»

&t

amíi autem fecun

dum minimam T ychonis hypothefin , diftantiam

A

adfignare & fixas telluri nofirz proximas, fpatio, 1 4000. femidiame-

Hk,

trorum terrefirium abeffe fupponere velis ; tamep nihilominus faten-

PH

dum etrit , manere jnter unam femidiametrum terrz ,infenfibilem ad

dem

tantam diflantiam rationem,& fic prater alia oi]rpio fcintillaionem

üty

nempe & inv

atiabilem, qvam adfeinvicem fervant fixzs,diftantiam;

[61

qvibus hasá planetis aliás difcernunt Aflronomi,& parallaxeo

s de«

"TA

fe&us aut vix fenfibilis ratio , difcrimen inter fixas & planetas faciet,

. 18.. Si flellz fitum refpe&u Ecliptice confideramus , due

us

hic fe fitunt affe&iiones nimirum Longitudo & Latitudo , qvarum

l,

priorem in Eccliptica numeramus, pofteriorem veró ab Ecliptica,

xn

Loca ftellarum in coelo pracife defignare non licet» nifi ad circulos

Dl

co:lefles referantur juxta $. 9. Cum autem Ecliptica teg a folis via

fit & fecundum ejus du&um motus fecundus, ( qviin fixis qvoqve

?bili

Ut

locum jhabere t«ndem obfervatus fuit) peragatur, ad hanc przcipue

Uf,

refpetus fuit habitus ; Divifa proiade fuitin partes duodecim zqva-

»

les, qvarum fingulz 3o.gradus continent, incipiendo abeo puncto,

Uf

ubi Ziqvatorem fecans , verfus feptentrionem declinat ; partes hz

M

dicuntur figna, & ad hac , flellz omnes à duobus femicirculis, qvi

bili

erinitia finesdg fignorum , necnon polos Ecliptice ducuntur,com-

od

rehenfz , referri folent.. Sic fellaprimz magnitudinis Capella exi-

:tä,

fiere diciturin figno Geminorum & in fpecie verfati dicitur ftellain eo

Jl

fioni gradu minutoqve, in qvod incidit femicirculus per polos Ecli-

j2]

j

ice &

flellam datam tradu&tus,& hujus pun&i diftantia à principio

0

Arietis longitudo ejus continua,ab ivitio autem cujusvis figniin qve

od

flella obambulat longitudo difcreta vocaptur.» Circuli per polos

K

Ecliptice & datas flellas du&i , circuli longitudinum appellantur.s.

f.19. Non fufficit tamen fitum ftellz refpe&u principii ali-

ld

cujus figni manifeftaffe , cum plures fell

& per qvas circulus loneitu-

N

$

dinis

T

«

dinis tranfit eandem longitudinem habere poffunt, etiamfi interfe

multum diftant: utergo certus prz aliis fitus oftendatur , asfignan-

p

o

Il

dum omnino pun&um femicirculi di&i eft, in qvo ftella hareat g

Si fiella in Ecliptica fita eft, pun&um illud ex interfe&ione femicir-

D

culi longitudinis & Ecliptice eft determinatum; fi extra Eclipticam,

ais

T

definitur fitus ejus à circulo Ecliptice parallelo per datam ftellam

du&o. Hec diftantia ftelle ab Ecliptica vocatur ejus latitudo,

at

& fi verfus polum Ar&icum declinat, Borealis, fi verfus Antar&i»

dioà

cum, Auftralis latitudo dicitur.».

Jam fic ratione harum affe&io-

o

pum , longitudinis nempe & latitudinis flellz expofitá , fine difficul«

LU

d

tate intelliges , qvare A(tronomi , qvando de longitudine'& latitu-

