parallelo

.

.(

periangulum 4LC j

k

trianguli 4BC j

tam muliplex, quam mulüplex 24L -eít bafis 4 ; pariterque

fparallelogr,

EMIH)

?

rallelogr, &KFGH.

)

?

P.

tàm muliplex, quam

4uiangulum £MG

J

gc A

L

triangu £FG -

g.

multiplex .eft EM bafis EF.

Atqui ex l, 36. 38.

& Coroll,

Mes

"

[tram parallelogr. 4LKD — fparallelog ; EMIH

triang. EMG

» prouti AL 4r z

J

*

iquam triangulum A4LC jf E

( ABCDÀ

KM. "Cum igitur, fumtis :p.r.i.mæ'.

z

& terüiz B. &quemultiplis

1-48C

CALKD)

-

& AL; ac fecundz.

[EEGHY

(L ALC

J

^ EFG f

& quarte EF fumtis equemul-

[EMIBH

ALKD, EMIED

tiplicib

D OIBaG r

& EM; mültiplicesg

L

ALC, EMG f

p;'imæ' ac,

í

ABCD, EFGH) -

fe.vcun-dæ

E«

?»

L

ABDC, . EFG

sc multiplices 4L, EM tertg & quarte

AB; EF, utraque utri

que, juxta quamcunque multiplicationem , fem-

per fimul invicem :quales fint, vel imul deficiant, velfimul fuperent :

tam parallelogr. 2 CD: EFGHY

?

1equ'it—l-xr.gex $. 19.) elfe

::A.B: EF):

quam criarfgulum ABC: EFG .

s. 219

CX*

E

» du

1j

-

$. a2. Scholiog 1.. Eodem modo -.e;('IlI, 26. 1'7 earumqii; Co-

rolaris: quibus demonftratur, in eodem vel squalibus circuliscwngu-

los five ad.centrum five ad peripheriami, qui equalibus infiftunt arcu-

bus, refpective equales elfe; qui aurem. inzqualibus inüiftunt arcubus,.

elle inzquales; nempe majores, quisinfiftunt arcui majori; & vicitfim ;

deducitur VI, 33: quod in eodem vel zqualibus circulis anguli tam

ad centrum ,

quam ad-péripheriam; fint inter fg uti arcus quibus ini-

r

flüunt;

N

:

t.o23. — Stheliom 2. Paritef iisdem üodis genäratim demonftratur:

Ífi magnitudo quanti alicujus ab magnitudine quanti alterius ita pendeat,

ut que zquelibus quanti poflerioris magnitudinibus refpondent magni-

tudines prioris, pariter zquales fint; quz autem refpondent inzquali-

[]e

bus, fint inzquales; nominatim ese majores, que refpondent majori-

i.

bus (quo uodo arez parallelogrammorum & triangulorum zquealtorum

li

pendent ab magnitudine bafium, anguli tam ad centrum quam ad pe-

n

ripheriam ejusdem vel equalium circulorum .ab arcubus,

quibus infi-

1$

ftunt ); fintque. 4,

B du magnitudines quanti prioris, qu: refpondent

)

duabus quibuscung

—

J!

femper 4: B

——

ue magnitudinbus C, J quanü pofterioris ; fgre:

.

e

Quda enim (ut pofferiorem tantum demonffrandi modunr

expreffe

ic

repetamus) magnitudinibus. pofterioris quanti, .

equalibus. magnitudini

C; refpondent (füpp.) magnitudines quanti prior

-

N

ln

is equales magnitudini

-4: erit ea prioris quanti magnitudo, quz pofte

rioris magnitudini 3 C

refpondet, — 2.4; qus magnitudini 3 C r

efpendet, erit —

uf «

generatim qus magnitudini »C refpondet, erit —

n4A. . Pariter que

magnitudin: rD' pofterioris. quanti , refpondet . magnit

erit

udo prioris ,

là

-- rbh:r & n delignantibus numeros integros quoscu

nque,

.

Atqui prio-

TIS quanti magnitudines, quz magnitudinibus poft

erioris: refpondent,

fimul cum his invicem funt xquales ,

vel unà fuperant, vel unà defi-

ciunt (füppf) Itaque ft nC'(rä ]þ :D, pariter s4

(ï'— ? rD; proinde-

que 4: B — C: D (S. 19.)

3

Ü

($. 24. Propoftio PT. -

Quatuor magnitudinum geometrice pro-

portionalium tertia equalis ef

t quarte, fl prima xqualis fecundz; ter-

tia major eft quam quarta,

fi prima major quam fecunda; pariterque:

tertia minor eft quam quarta

» li prima imi

nor quàm fecunda,

Demenfratio. Sit 44 B — C: D.

ia

Ime,

T

16

äï—l—:: - —-g;'.

Imo, Si Á - B; adeoque ratiotüs 4 ad £ expo'nenS':E I: erit

etiam (S. 17.) rationis C'ad D exponens — 1; ac proinde .C — D.

Si 44 —- B; rationis 4 ad B; f1 commenfurabiles fünt, exponens

(

ert ? [ Ífiincommenfurabiles, exponentis limes inferior ad minimum

erit —5 qua (fupp.) 47 B (f —:—:*"B, 5 defignante numerum in-

r

-tfagr.um quemcüunque.

Ergo ($.17. 18.) & rationis C ad D vel ex-

ponens

d

E.

1; vel certe exponentis Jimes iuferior

—

——

"

: unde pari-

"r p u D.

ü

Si A « B: rationis 4 ad , quando -.Co:pmenüwabïïe—s funt, ex-

[

ponens erit -4 1; Íi incommenfurabiles, exponentis limes fuperior ad

e

fummum erit —, quia (fupp.) 4 — P feu -'-:— B. Ergo (S. 17. 182

)

etiam rationis C ad D vel exponens - i, vel fuperior exponentis

AT

—Á

limes ad fummum

T;:L: proindeque parier C « D.

L

à 1Ide,

?

Si 4

NI

j

» B; etiam (S. 4.) 24 .'(r':? 2D. 'Tum vere

ä

vOïb A B:: C'.

D (fupp.) etiam aC ï .:f 2D ($. 19.); adeoque

(S. 4.) pariter C (ï —5—.3) D.

$. 2«. Sholien. In quibusdam elementorum editioribus propofitie

fhxc (veltota, vel faltim ejus duo cafus pofteriores) 16'* Libri V.. ut

Corollarium fübjungitur; & ejus ope demonflratur: unde nonnifi ad

quatuor maguitudines ejusdem generis pertinere videretur. Ceterum

eadem propofido generalius poteft ut convería ejus; quz demonítrata

fuit $. 23, enunciari; eodemque, quo nunc ufi fumus, modo ftabiliri

Si magnitudo quanti alicujus ab magnitudine alterius cujuspiam quanti

ita pendet, ut generatim , quam rationem inter fe habent magnitudines

quecunque C, J quanti pofterioris, in eadem ratione invjcem fint,

quz.ipfis refpondent, magnitudines 4, D quanti.prioris: tum qui magni-

tndinibus quanti pofterioris zqualibus refpoudent magnitudines quat

ati

prioris, parirer mquales funt; quz autem inzqualibus refpondent, &

iple funt ingquales; ez fcilicet majores, quz refpondent majoribus.

Nam

[

—— HUS

17

ent

]

Nam fi C ä 2 ;.etiam 2C äwä gD (S.4). Quare cym

leng

—

——

1

(fupp.) generatim fit 4: B—C D; etiam ($ 19) 24 ä

äzl'

H

adeoque ($.4.) 4 ä ä B.

j

Qu

$. 26.

Volnrftzo "2

(EvctLip. V, 4. Coroll.) Si quátuot

magnitudines. p

roportionales . funt;. ezdem etiam 2nverf? erunt propor

tionales: hoc elt, fi 4: B — C: D; edam : 4 —

C

Dakon firatio.

[mo,

Si mag.,mtudmes A & B,

€ & D invicem

at

commenfturabiles funt ;

& utriusque radonis ad B C ad D idetu

al

eft exponens integer r, vel fra&tus quicunque — 2$ i /.), ita ut

((

fimul.fiat 4 — 7B & C—rD, vel fiml 4— — B& C

érunt etiam fimul B— — A& D—c- C, vel fimul n — B & nC—*D,

fe

adeoque B — , 4& D—

...C".

t

exponentes igitur rationum B ad 4, D ad .C, pariter æquales.

Quodfi incommenfurabiles funt magnitudines 4 & B; Cu B

utriusque rationis 4 ad B, C ad D,;

"

exponens iisdem continebitur

fil.*. 1

*

ita ut femper fimul

]

hmmbus (S. 18) ex. gr.

"(n4d-1)

n(u.g. ) ?

fint

L

ytn -*-

l.*-f

d

2

&(

B tantoque magis «

a(n4 )

á

n(n-*- I)

yu

PTO

rfü--l

ru-4-

(

ac C

D€c --

Dtantoque magis «

D

n(uA- 1)

"u- x)

"n -A- 1)

Inde vero pariter fimul erunt

n (n-4- 1)

g« MED a

ïil

rüu --v

d feuB(

A&-) —':——/1;

ï

n (n4 1 1)

us D(n("-*-l) C &

YO)

C,feu D « "*I C&

TU d- f

adeoque, eXponentes raüonum J ad 44, D ad C isdem pauter llml-

tibus contmebuntm.

C

2d

I

18

DI

Hio Cum fit Z: B o r (f(upp.); eruxvm (S. 19.) fimul

-

—

i nB,

:

v (ï

L

Latque 4'C" us nl)

n

proinde etiam fimul

Y

—

P

nD (r

: r4, atque uD ((,-:.].7 rC ;

sle

& hine (S; 19:) 8: A — D-— £E

$. 27. Scholiom. Simfon in notis fupra (S. 16.) citatis, p. 3o6 fq.

vd

rece obfervat: propofidonem haoc VII. perperam 4'*' quinti libri

Evcunpis tanquam Corollarium vulgo fubjungi; nec legitimam effe, que

Vi

/:MIImam noftram inde inferendam.

ex ejusdem 4'* propofitionis demonftratione nectitur, confequentiam ad

y

YX

$. 28. Propofitio FIH. (Evcup. V, 4.) Si quatuor magnitu-

dines fünt. geometrice proportionales: equemultiplices quecunque prime

N

ac tertiz ad fecundam & quartam, vel ad zquemultiplices quascunque

l

fecunde & quarte; pariterque prima ac terüa ad fecunde & quarte

quascunque zquemultiplices ,

easdem refpective habent

rationes.

Q

Hoc et, fi : B- C D

p HC ,

Y

ewti.am

u sH —

C: 4D,

5

.

p4: qB — pC: 4D

p & 4 denotantübus numeros integros quoseunque.

Demonf[lvatio,

Ime. Quando commenfurabiles funt magnitudines

A& B, C&D: ob 4: B— C: D (fupp.), fimul erunt ($.:7.)

d- H & DorsD; vdca— cOB&CLLID

Adeoque pariter fimul

pA— grBRgC—prD; vdpa— - R& RE

:29»8& C:z;-qD;. vel A:;h

qB& C —

gi

pv

p4 :—ï; qB &pC :qu, vel g4 —

g

qB. & pC — ä; qD.

lgitur exponentes rationum p4: B, & pC: D; 4: qB, & C: qD»

pA qB, & pC: 4D; etiam refpective iidem funt: nimirum pr'vel ';;35

r

P.

— vyel

qu.?

—— VC

n

Q'uädiï-.

x

eiis

.

19

1

Quodíi mäguitudines 4 & B, C & D funt incommenfurabiles :

utriusque ratonis exponens iisdem continebitur linítibus ($. 1g.) ;

ita ut fimul fint A)gï B&« Pï;:-ï B,ac C ä

D&«

pu

D;

adeoque etiam fimul p - p & « — -,f ,

B,acpC

"u

D&«"t. p

»fq

D;

Ti

vel gubqug fimul '-A);y; B &'(—"—Vï[ B,a6 C D&(ïj;ïx"

qu

tki

*4-I

1 ad

unde rurfus fimul — .4— ä—; gB& «

n

qB, ac C)q"rnq-D&(

qn

vel & fimul

pr 4- 1

irdr.

4 508 &«

7

qB , ac C)ppq*ran& it

Pqïl

gD;

illl-

ie

adeoäue pariteri';mulPA)ä gB & CF ^ 9B ac C)ä qD& (L; -4D.

*

V(]"e

t

Itaque etiam rationum : B, & pC: D; 4: qB, & C: qD;'p./—lz

I

qB, & pC: 4D exponentes iisdem refpective limitibus -P— &

»

h

2.'—:1

vel —

r4i

l

—

pv

pl F

—

continentur.

d

qu ?

q 75

qu

Il?v, Cum ob 4: B —C: D (fupp.); fumtis quibuscunque primz

44 & tertie C, fecunde £ ac quarte D squemultiplis, multiplices pri-

nos

mz 4 & fecundz B, ac multiplices tertie C & quartz D fimul refpective

xquales fint, velfimul deficiant, vel fimul fuperent ($. 19.) squemul-

tplices autem magnitudinum p44 & pC, qB & qD fint quoque ipfarum

4 & C, B & D xquemultiple (S. 10.): fequitur effe

finul tam n(pA4) 4[):)& rB,. ac n(gC) ä ;:þ vD; —

quam nA 4[ E]þ f(gB),ac mC. 4( E:þ *(gD);

Jn

pariterque n(p.A4) 4( 51þ Y (qB), ac.n(pC) 4£5:þ r(9D):

Unde ( per S. 19.) conftat propofitum.

$. z9. Propofitio IX. — Magnitudinum 4 & Z æduemültiþlïces,

vel partes zquealiquote, vel & partes z

quealiquante, ad maguitudineg

ipfas 44 & £, easdem refpeCtive habent rationes:

li

€ 25

hoc

L:

20

AT

v5

um

hoc: eít

p4

[

'Bï

D

Z:

L—

Db;

?

&

7)

9d ——

"r

[ *& m deügnantibps numeros integros quoscurnque,

Demonfirasio. 1wo, Utriusque enim rationis p/: 44, & pB B

exponens eft p; utriusque rationis m 45 & q: D exponens eft ,7[, V;

p

f

&.vutriusque rationis . 4: 4, &

;'.z

B: B exponens eft ä.

f

1IId0. Cum tam »(pA4) — (np).4, quam n (pD) — (np) B (S. 10.):

erunt fimul -n(pA)(L - )r.f!, ac n(pB) ï ä)» rB; prouti 'np(L.': A

|

Sint deim -7 — E, & , —— F;adeoque Z — mE, & B — nF.

ï

Erit per modo demonftrata mE: E —mP: F:

adeoque etiam inverfe

4: mb P:mk ($.26.)

24

hoc eft

CUP

24 o

——

B

n

7h

;I'n—A: A:;IZB: B:

Cumque üc fit

etiam erit

T

—äd:ï.ä:

?h

'B: '(B (S- ?8')-

$.30. Propofitio X. ' Viciflimü quätuorämagnitudines AC N

funt geometrice proportionales ;

primaque ;4 fecundz P eft quedam

multiplex, vel pars àliquota, vel pars aliquanta: terria C quarte D

zquemultiplex erit ; jgl pars zquealiquota, vel pars &quealiquanta.

Denonfiratio, Imo, Si 4: B — C: D; & 4— qB, vl 4— ,

Ve1 A ::: ;?; B; h&: efc fi exþonens rationis Z ad J eft 2, vel -;ï ,

: eric*e'tiamuiatiönis C ad D'exPonens q, vel —'";, vel u;ï- (S 17.);

ve.l; 7—3

adeo-

at

ET

ädeoque pinterc£ -- qD; vel.€ —

[/7)

; w C — ;niD: q&m.de;

notantibus numeros integros quoscunque.

C Cum.;(füppl fit A B.: C: D; erit.etiam (S. 28.)

Em

4

nd: B

i2 t

H

UT

& m4:qB

Lmc: QD.

—

ÜUnde fi 4 — 9B;

pariter ($. 24.) C — 4D:

n

fiwu- . f -— ;—n—B; -- mC:.D, feu C::-;-n-]);

fi m4 — qB, feu Aä

E - o sbeeiD/ u 09 9

Y

$. 31r.. Propofitio X1

(Evcup. V, 17.) Si quatuor magnitudines

f

44 B, C, D funt geometrice proportionales; & prima 44 major quam

fecunda B, adeoque etiam ($. 24.) tertia C major quam quarta : erit

nf

etiam exceffus primz 4 fuper fecundam D ad hanc minorem £; uüi ex-

ceffus tertiz. C füaper quartam D , ad hanc quartam ,

Breviter fi,.4: 2—C: D; & 4

erit ecam dividendo feu divifim 4 —

5b:]-

B, —Pafitïque: (IS).. 24) C5 D:

Demonfiratio, Imo, Cum (fupp.) 4: .B — C: D. erunt (S. 17.18.)

flmül

T4-1

4 — vB; vel A::—ZB'? vel 4 g—.B, & «

w P

TlI

pariterqüe €-5rH a Es Ia es —;;-D, & 2«

um

v & n denotantibus numeros integros quoscunque: ita tamen, ut quia

JJ

(fupp.) 45 BD&CzE D, üitr z », li magnitudines Z & B,.C&. D

)m

funt commenfurabiles ; quando autem incommenfurabiles funt, non

fit r - m.

"

"Tum vero pariter fimul erunt

2l

A—.B::(ï—l)B,Velä-B:(;;—[)Bfeu?Bävel A—BP?B&QTJZ*-I .B;

—

-2

Y-2H

C D-(-: )D; vel c-D^(;- 1)Dfev-

u

D; VelC—DP

.D&

H

adeoque exponentes rationum 24— 8:.B

,& C—D: D; vel üidem;

!3;

"V;l qoutenti intra eosdem limites,

0

C 3

udo'

22

6:-9

"—

33

IId, Si an-—B)

A

vB: cum fit nL4—2) —nA—nB (j.7.)

1

erit

n.4 —nB

5

& , addita. utriQqije sJB,

fiet

a/—/**N(-A—x

AVIAVIIA

—— /...J *——v..J

n

(.—.

24

Bu fBífeu (nc-r) B (8.9).

Cüm igitur fit (fupp.) 4: B

q

st: 4A erit (S..19.5

limul sC (U:):J» (nd r) D feu nD -vD ($.8.): & fubtratta"

V

utrinque &D, etiam nC—nD, hoc e!t ($. 7.) «(C—D) ISin.

E

Proinde fimul funt n(L4—B).

m

f —

D

?rB, &nC(ïäJ)x YD; atque hinc

($.19.) 4—B: B-—C—D: EL

&

Fig. 13. Alter hic raGoeinandi modus fic qhoque poteü exponi,

Reprafentent linee EF, FG, HI1, IK magnitudines , B, C, D; ita

ut fic EPF: FG — HI: IK. 'Tum EG, HK reprefentabunt exceffus

44 — B, C — D msjorum füper minores; demonftrandumque erit, effe

pariter £G: FG — HK: IK. — Quod ut fiat, fumantur magnitudinum

ä

EG, FG, HÁ, IK equemulüplices quecunque (s?*), que fint LJT,

LP, NO, NQ.

Ita (S.6.) PM, QO erunt magnitudinum EF, HJ

ezdem zquemultplices (pariter uP).

Infuper fumantur maguitudinum

FG, IK zquemuldüplices quecunque (rP*) PR,

Quo facto,

etiam LA, A'S erunt ($.8.) magnitudinum FG,

-s

emultiplices

(n--rP*). Cum igitur (fupp.) EF: FG—HI: IK; erunt (S.19.) fimul

pu ÍS . LR, & god Sws:

ex quo fi confequi demonftretur, elfe etiam fimul

( &l

f &l

Q$;

LMZzZ»PR, & NO« '.:J)

inferre licebit ($. 19.) effe pariter EG: FG—EHXK: 1K,

Aþqui i LM«'[ ::]» PR: addita utrinque 9adem «LP, fit

etiam

PM(E];LR; & hinc (fupp. & j. 19.) pariter go(ï ä]» INS :

unde utrinque fubtra&ta communi ANQ, fit quoque N 041?) 0s.

$. 32

GX

s

SUS

25

S. 32. Corollarium 1. Si quatuor magnitudinum A, £, C, D binz fuerint

r)'

in eadem ratione; & prima Z winor

quam fecunda £, igitur quoque (S. 24.)

tertia C minor quam quarta 7) : erit etiam inverfe ($. 26.) B: 4 — D C

?,

ubijam prima J z fecunda 4

; & tertia D £ quarta C: igitur (S. 31.)

B—-*A:A:D-—*C: r

S. 32.

Corollarium 2. .Generatim igitur fi

due maguitudines inz-

quales // & B eandem mutuo habent rationem

» quam alie duz inzquales

l

C & D: differentia quoq

ue duarum priorum erit ad earundem minorem,

uti dileren&a duarum pofteriorum ad ipfarum minorem; veletiam in-

DO

verfe (S. 26.) minor duarum priorum erit ad ipfarum differentiam, u

minor duarum pofteriorum ad earundem differentiam.

Breviter fi

4 B-—C:D:

!

etiam dividendo 4—5: B—C-—D: D; feu B: 4—

BD C D

vel .

B

—4: d—D-—C:C;íemua4:B-—4-C: D—c

L]

lls

- $. 34.. Propofitio XIIJ. (Evcrip. V, 19. Coroll

ü

tudines.4, B, C, D geometrice funt proportionale

$5

.) Si quatuor magni-

us

& primà 4 major

lo

quam fecunda D , adeoque etiam (S. 24.) tertia C majo

r quam quarta £:

erit quoque prima 44 ad excellum, quo fuperat fecun

i

tia C ad excelfum, quo fuperat quartam ,

dam B; uti ter-

l,

]l

Breviter fj Z: 2—€C: D

erit etiam comvertendo 4: 4 — B — C:

;&4- g'ïl;alx')ï.tel'qug (S. 24.)k C D:

Demonfiratio. 12o, Cum fit : B — C: D (fupp): erunt (S. 17. 18.)

Jl

fimul

LA

-H.

A-—TE. Yvel A;—ïB; vel 47 äB s

uac

L

ac

5

*

T--I

C:rD

vel €——D; vel C- —D& 4

7 M

feu erunt fimu] 2— —;

vel B:—'—A;— vel B-4 ; & ä/l;

ac

D—;—; vel D—

x

r.& n denotantibus»numems ;nte

;C; Ve*l- DC—:—C &- TZTC;

conmenfurabilitaus fit

Bros quoscunque; ita tsmen, ut in cafu.

ft0n; n cal

u autem incommenfuxabihtatis certe e

non lit «s5 g/uti in Dem. $. 51.).

'Tum

24

——

Tum vero pariter fimul em'mt

,

j

r

("";i) A; velÁd-B» (1';) AG c(

f-7

um

)*

A-B:( I) 4; vel4-Bz-

[

CAU

ac C-;D::(xl';ä*)c; vel C-D:(I'Z C ; vel 6'D - (I'::T) C& 4('

Y--I

)t.

f

Y^

-

AU.

I

.—'.—,

t

A

he. täl;l A-B'::T;;;'Z;Qd A-B;1 ;:nA; vel 4-B ),:;ZA& 4

y-r-1i

Á tantoque magi.s Sr

y-Y

T-H

—

5

T-1-1-Y

k

quam C-D-—;,- Gvel C-D— ,-

C;velC-D :»L;ïC & -::r

T-l-Y

Ctantoque magis 4

LA

€

f

Proinde ($. 17. (8.) 4—2: 4 —C—D: C; hincque etiam inverfe

E

(g- 26-) A: A-**B: C: C"""'Do

Eig. t4. 15 16..17

IHe. Reprefentent linee EF, FG, HI, IK

magnitudines 4, B. C

5

D;iautfit EF: FG — HI: IK. 'Tum EG, HK

reprefentabunt exceffu

sA — B, C — D majorum fuper minores: de-

monftrandumque erit,

elle pariter EF: EG — HI: HK.

num EG, FG, HK, IK fumantur. æquemul&pli-

Quo fine magnitudi

.]ta. (S. 6.)

ces quecunque (7?l),

que fint LM, LP, NO, NQ.

PAM,

O erunt magnitu

dinum EF, H1 eedem squemultiplices ( pariter

ypl«),

Infuper fumantur ma

gnitudinum EF, Z/ squemultiplices quz-

L

cunque (spl«) ; que fint PR, QS.

j

.——]

"LE

E1614. T). Sin!

-

J

erunt fimul PR([?]»PM, &Q Sä:j* 00:

igitur cum PA LAL,

& 00 t NO (S. 4.) utroque cafu fimul erunt

PA - LM,& QSceNO;

hoc eft «EF — rEG, .& nHI 2 r

m

feu fimul 144 £ v(4—8B), & nC þ e( C —D).

Quodfi autrem- r t n;erunt fimul PAZ þþ PR,& 00

.Fig. 16. 17.

,quam PA & QS funt (conftr.) magni-

$, Porro quia tam PA & QO

priores nempe earum rP*, pofterio-

tudinum EF, HI sequemultiplices; .

res mz: exceffus priorum fuper pofteriores,

RI & SO, erunt (S. 12.)

vel ipfis EF & HI xquales (nimirum fi r — n - 1); vel earundem eque-

multiplice

s (feilicet. r — nelz).

Atqui ob EF: FG — HI: IK (fupp.)

eü (S. 28

.) tam EF: rFG — HI: vIK,

(r—n) HI: vIK;

quam (r—9) EF: rFG —

hoc'eü,vt»ltroque cafu, fit. RJMI: PL—$0: QN.

'Igitür

A

25

A—ï

]»

SOI

Igitur (5.'2».) finul PL

RJT, & QN

r

!

Unde pariter ,fmæul PL4-LÉ

--

LU LI, & QNA-NS

M2

NS«- $05

t

m—rp

Í

z

NO

feu ïimpl

6s

f

1

hoc eft fimul funt

aE

i

yEG

nH

2ï

rHK,

-€l

ïïï;

i

feu fimul

$

SS

r (4—2),

& nC

2r(C—D).

tfe

f—/x'—xf—/x—'*(*A-—ï

VIIAVUAVITA VILA VU A.

;v..lk.v...)x.v—)

ä

Quoscunque igitur s & r denotent numeros integros ; feu quzcunque

Il

primz 44 & terüz C, itemque fecunde Z— 7 & quartz C — D (umantur

4

»

equemultiplices: femper multiplices primz 4 & fecunde — D , ac mul-

üpliees tertie C & quarte C— D vel fimulinvicein equales funt, vel una

deficiunt, vel una fuperant. Quare(S.19) 4: 4— B—C: C—D.

li

$35

Corollariwm 1. Si quatuor magnitudines 44, Z, C, D pro-

)

portionales funt ; & prima 4 minor quam fecunda 2 adeoque etiam (S. 24.)

e

tertia C minor quam quarta D: erit etiam inverfe 8: 44— D: C(S. 26.);

U

ubi prima Z 2 fecunda 44, & tertia D £ quarta C.

Igitur 8: 8—4—D: D—C (S. 34.)

[

$.36. Corollarium 2. — Generatim itaque, fi duse magnitudines inz-

quales 4 & 7 eandem invicem habent rationem, quam aliz duz inzquales

X

C& D: erit & major priorum duarum ad ipfarum differentiam, uti major

duarum pofteriorum ad earundem different2m ; vel etiam inverfe ($. 26.)

diflerentia duarum priorum ad earundem majorem erit, uci differentia

duarum pofteriorum ad ipfarum majorem.

)

l

Breviter fi

Z2: BeExCD:

etiam convertendo

4 -B 00 W quidii d r p G

vel

B: D—4-—D: D—OC, feu.B— 4: B —D-—C: D.

S. 3z. Corollarium 3.

Generaliusque, . Ífi duz magnitudines ing-

quales eandem invicem habent rationem, quam alie dux magnitudines

inequales: etiam alterutra priorum erit ad ipfarum differentiam, uti

pofterior homologa, feu quz priori ordine refpondet , eft ad differentiam

pofteriorum ; & inverfe, (S. 33« 36.)

r

D

S. 58.

A92

26

Gu

m

SUS

. S. 38« Scholion.. Propofitio noürä XIlI. perperam .vulgo 195* Libri

quinti Evcripis tanquam corollarium fubjungitur; & ex illa, ope 16'2, de-

ü

ducitur: cüm hoc modo, contra ac res eft, tantum ad quatuor. magnitu-

dines proportionales ejusdemgeneris pertinere videretur. 1d quod etiam

)

obfervarunt Siwsow in notis Jam citatis; p, 3165 & Cravivs in editione

f

fua Evcripis, Vol. I. p. si1. qui pofterior tamen locum ae titulum illius

non mutavit . quin exprelfe eam his verbis ;hinc facile demonítrabitur *

exorfus elt; quamvis vitiole vulgari legitimam ipfius demonftratio-

nem, ex quinti libri propofitionibus 179* & 18v« deductam, fubftituat, .

$.39. Propofiio X1IT.

(Evcrip. V, 18.) Si quatuor maguitu-

dines funt geometrice proportionales: fumma quoque duarum priorum

eric ad ipfarum alterutram; uti lumma duarum pofteriorum ad eam ha-

rum, que priori in proportioneim alfumtz ordine refpondet,

j

Hoc ett, fi

44 B:(C:D;

f C

z2 n

ND/

etiám camponmolo AT B: (Lä]» —C-uD:

Demonfiratio, Imo. Erunt enim (ex fupp. & $. 17. 18

Tdi

*

fimul A;ïB; vel A:"EB; vel 4 :)72'5

& -

— B

[

|

—

atque

C—rD;vel C—

"u

D;vdC;D&A- D

proindeque pafiter fimul

m

B&

TAT

B;

A. B—(r1) B; vel d-*-Bä Wï;:jB ;vela-rB- $

n

7

741

TUl

ätque C D-—(r1) D; vel C—!—D:Z-—;—ï2 D,;velC-D-

TD & I D'.

-lgitur ($.17.180 F B: B—C--D: D;

feu fumma duarum priorum ad earum confequentem, uti fumma duarum

pofteriorum ad confequentem ipfarum.

Atqui fi .4: B— C: D; eüam inverfe (6.26.) B: 4—D

.'-C:

indeque per modo demonftrata etiam 44- : 44—C-4- D: C.

Fig. 19,'19, 20, 21. Hée Reprefentent linee EG, FG, HK ,

IK magnitudines. , B, C, D)

*

ita ut fit ZG: FG-—HK: IK. 'Tum

?

EF, HI, reprefentabunt earundem fummas 44 B, C4-D: demon-

*

[ EG

(HK)

C

* firandumque erit, elfe pariter EF

Quod

Gu

E

AU

2

bti

quöä' ut. fiat, fümsntur magnitudinum EF, FG , HE, ]K æquþemu-!«

de

tiþ]ices (xiuæcnnqäe (',VI,HZB).; (]Uæ flnt PM)'LP, QO, äNQ-: lta (SS. 7.)

(li

a

LM, NO erunt magaiudiuum £G, EE, eedem equemultiplices (pa-

riter qPhe),

Infuper fümautur magnitudinum £G

, HK æquemuïtipïicg;

Iüe

quecuüque (rzP*), que fint LA ,. NS.

(

FC(

Q

Fig.18, 19.. Si n4 m »r: erunt fimul LM(r?]»LR, & NO((:L NS:

"

igicar cum PM — LM, & þ/)

N0; utroque calu fimul erunt J[PM LR,

& 00

NS$5 hoc:e

ft nEF -

rÉG, & zHI

Q

nCAM ) s rA, & n(C-D) » 1C.

2 rHK; feu fjmui erunt

Jf

lh

lig.20, 21. Quodfi autem e7»; erunt ümurl LR LM, &NS-NO:

Porro quia tam LR & NS, quam LJJ & NO funt (conítr.) magnitudi-

num EG, HK xquemulüplices; priores nempe earum rríz, pofterio-

res nb«; excellus RA & SO priorum fuper pofteriores erunt (S. r2.)

vel iplis EG, K xquales (nimirum fi r—5-F1); vel earundem

equemultüplices (feclicet/ r—»?*). Atqui ob EG; FG— HK; IK

Cfupp.): eft ($. 28.) tam

EG:

H.FG I

HK :

nlK,

quam (r—») EG : nFG —(r—n) HK:nlK;

hoc eft, utroque cafü fit . &M: LP—S0: NQ.

Igitur (S. 24.) fimul LPäriïþ, RM,

]

& NQ

151 so,

E

i

]

Unde pariter fimul LP-- LA

sE

- RIMA-LM,&N

V

.

"-- NO

4 :J&SO-FNO;

(

N

od

5

feu fimul

PM

—V——.JL..

DT

]

T /AN

NS:

M. ADZN

LR, & Q0

hoc eft fimul

PT

[

[

K

nEF

J

—Nr-....)».

TEG ,

&

nHl

rHK;

m

J

IVAPAN

ILAN

—

n f

feu fimul

n(A-æ—B)qä;jþ T , x& 2(C-4- D)

4L

a

Jþ rC.

Quoscunqüe igitur 2 & v defi

gnent nulmeros integros; feu quzcun-

que prime Zf--B & tertie C

fumantur zquemultiplices ;

-D, itemque fecunde 44 ac quarte C

de 4,/, & multüplices terü

femper mulüplices primz 44--B ac fecun-

.vel uni

€ CXLD ac quarte D, vel fimul. invicem

;equales funt,

fuperant, vel unà deficiunt,

E

qure ($. 19.)

4 D; ALICG D:C.

D a

Eödem

28

D

d

Eodem modo, poft primas magnitudinum EF, FG , HT, IK, &que-

multiplices (u?5) PAL, LP, Q0, NO, fumtis inde a puntlis L, N ver-

fus puncta P, Q equemu

lüplicibus (r?5) magnitudinum FG, /K;. de-

monítratur elle edam 444- B: B—— C-D: 1.

$. 40. Scholion 1. . Re&te Hieron. SaccnuERIVS, in libro quem ia:

feriplit: EvcripEs ab omni nevo vindicatus, five conatus geometricus,

quo ftabiliuntur prima ipfa univerfe Geometrie principia, p. rtr. fjq. &

S:Msow in notis citatis, p. 314. obfervant: Demonftrationem propofitienis

przcedentis ,

que vulzo in editionibus Elementorum traditur, a penio

Evcnpis abhorrere, nec legitimam effe; cum poftulet , .quod nullibi

ante fuit oftenfum , ut tribus dats magnitudinibus quarta geometrice

proportionalis afliguetur.

Sed modum, quo prior (l.c. p. uis. fqq.)

huie nzvo mederi fufcipit, jure polterior reprobat (1. c. p. 315 fq. ).

S.

I

Scholion . Propofitio XII. poteft ex propofitionibus XIm«

& XllI* ope Vil»* fic inferri,

SI

4: B-—C: D;ubiA B, pariterque ($:.24.) C^. D:

tum . 4—B: B—C— D: D per Prop. XI.

&

B: A—B—D: C— D per Prop. VII.

Unde Z244—3: 4—B-—D4 C— D: € — D per Prop. XIII.

hoc eft

A: A— B—C:C—D queg elt propofitio XII.

Hicque eft demonftrandi modus, quem Cravivs loco fupra (S. 38-)

citat, vulgari fubftituit; & quem etiam SimsowN in verfione fua Elemen-

torum p. 136. adoptavit.

$.42. Propofitio XIP. (Evcrtp, V j 11.) Ra;iones, qui ezdem

funt eidem tertie, & inter fe funt exzdem.

fi

d H aU. s

| Hoc eft

&

D D-—ECTP;

etiam

A: B-E:F.

j Demon]iratib Imo, Quodli enim rationis 4 ad B vel exponens 'eft

TE

UISETE

ob A: B:C:D

£, 8Ub , -vel exponentis limites funt -:-;— &

(fupp.") p äetia-nxl rationis C ad D' erunt vel exponens r aut ;-, vel ex-

4

proindeque pariter ob

ponentis limites-7. & ï—;— (S. x7 f8.) :

L

EE

29

€: D-—E.F, »erunt rationis E : F vel exponen'-s' r 8üt — , .v—'eþ! exponän.

us limites - aut —-——nI (S. 17. 18-)

Il4, Sumts magnitudinum, 4, C, E æqüe'multiplis düibuscunque

l

)

ná, nC, nE; & magnitudinum £, D, F fumts æquenxultipli; quibus-

cunque B , rD, vF:

-

I$

i

n« — »rB, eritetiamnC

(F

P

?

rD(S .ig .),quia;lA:.B:C: D (fupp.).

Q

il

E

:

Quando autetix zzC(L d- ))VD?etiämn

(ï

ä;:

j;

rE ($.19:), quia C: D—E: F(füpp.).

f

xl

Igitur fimul quoque fünt

nÁ-

- rD,

ac nE (r:])rF:

A: F:E: J

1

& proinde (S. 19.)

$.43. Propoftio XF. (Evcum. V, 12.) $i magnitudines homo-

genez quotcunque 4, C, E, G &c. ad totidem alias ( pariter tam invicem

quam cum prioribus homogeneas, $. 13.) Z, D, F, H &c. fingulz ad

fingulas, easdem habent rationes; iaut: B—C: D—E: F—G: H&c.

erit quoque ut una antecedentium 4 ad unam confequentium 2; ita fumma

omnium antecedentium 4-4- C4- E G &c. ad füummam onlnium gonfequ-euf

üum Z - D 4- F4- H-4&c.

i

.

Quia eniin 4: B—C; DZ-E: F-—G: H &c.

Demon[iratio 1mo.

(fupp) erunt ($. 17. 18.) fimul

T-I

-A-—rB wvel ..4——..

--;—B vel Z)äB

T-i1

C -—vD

a aisl

m m

T

ETE

E-:;"

WU d

prPeee

E

r

1

G:::rH

G. —

G-—H

ä

&c.

Bïgc

.

&c.

adeoque pariter (S.5.) 24 C

LE G4-&c.

vdor (EEDFEHr&e) vl —— (BEDEFEHA&C)

T-t

vel — £-(B4-D4—F4-H-;-&c.) & «

ts (B*D*F*H-*-&C.)

Unde conftat propofitum ( $. 17. 18. )

)iso,

SPS

ae

- is

Ilie.

Qui& d: B—C: D-—RhTP—

-G: H&c. erunt fimixl ($.19.)

^

Cy

ndä

v

$

i,

$

&j

»

m

WWW

g VIIAVILAVIAVILA

Q W m I um

B

'Itaque etiam

quoscunque $».& *

defigrient numeros;; integros.

nA-I—nC-l—TLE-ä—hG-i—&C. Em 7rB-i-rD-4—'ïF-4—rH-æ- &c.

E ET

:g

hoc eft (S.5.). &(4L- C- EX G- E &c-)

(B-r.Dor Fo- Ht &c.) -

z

: j

pro eo ac

nÁ

3

.l,/

v B.

Igitur (S$. 19.). : B—4CEETGIE&C: I4DETGXH&e.

44-

Corollarium 1.

(Evcrip. V, 15

Si magnitudines

45 C, E,

G &c. funt invicem zquales; pariterque magnitudines

B, D, F, H &c. fummz Z-- C4-E - G &c, B- D F H- &e. gque-

multiplices fiunt magnitudinum 4 & Z, "Tum igitur Propofitio XV. trans-

formatur in hané. 4: B—p4Z. pB;

p defignante numerum integrum quemcunque:

hoc eft, due magtüitudi-

nes funt inter fe, uti ipfarum equemultiplices quzcunque ;

feu duarum

magnitudinum partes zquealiquotz eandem inter fe habent rationem, quam

ipfe maguitudines.

Pariter duärum maguitudinum pärtes £que-

S. 45.

Corollarium 2.

aliquante ean

dem inter fe habent rationem, quam magnitudines ipfz.

Etenimfi pR — 4 & p$ — B,

feu

AR Ed

tum

feu

y

R:BPS ($.449)

äz——::

R: mS ($. 44.)

pariterqqe ,R

feu

R

D r

B

g

D

Tgitur (S. 4;.) etiam «

æd ;?B:A: B

i & p delignantibus numeros integros quoscunque.

&25

o r

cel

Tl

r

m

—l

HN

-

R.

m

—— -

-l

L:

-

Pt

QTII..I —....II.I-.IIIII—I.'—III

—l

z

—— J

] n um* LL a À m m E

1l——1

&b

[es

A

i

J—E

&

[

Mw-n

l l— 1

2

5

w..

gj

Mb

p r — À

LE

"

-

R*o

FWD

iess l-

-

M,

,M,,m

LL

u ial

M

-

!

Gob

M»

r"-rl.

H

c-&

j

x

] —— 1 — À | — ] — [ — ] —— ]

p——l

U R

FW—O

1l

T

d

—— À

ML-I.

IIII.II.IIIII.II—F

—IIIII.M

MNW

d

:

1— ——

E

:bs

wa

b

I HM

v

— — — AE

8

[

-l

K

m

—IIIII'I.—L

"1

as

B f

J— —— —— j————À

( R E

ho ss

5

f

c

&2 d5

t

D c

—

e

— 3

i--

--

G

VO PNE

El

y,..

E.

.IIM..

— s

P.

m LLW.

E L«.m..

m fs

w

-

j

--

--—-—-

——

W—

/

.W

N

xw

3

---

icdegerum

4

La

- :

*

- * s

4«-

—— --

/

E

z--- z

-

um.".

M

/

/

—

— -

CU les rE TT TT

N

*

---

—À

W

»Xx

NX

nL.

H

WW

W

W

3 ES CUM —K- ——

iA

MUPHEEE r

-

W.B

"

^

uenncieise as

-

m

A

77

a

W

NSS

K.WWJMV

hi

W

PUR

- —

C s m

xvtuïïnl«

—

x

8

$l---

6»

VY

T.

n r LUTMRERE, R

/I/(lhcl: d

»»

"

&

N

Wm

H-

A

$

"h

d

C5

m.

À

J

|

N

1474

—

1

&n

E

"

|

UPE

Sm

f------2---

—-

WW

&i .ï

s

HM

Rore CH

J

PA

I.Lo/"

-

O

x

nt:tu««txx:t«otlt

.—;9

54//

i

D t

"

m

H

W

|

D P E E RUR

V dase m

T-——— L

NS

.W.m

P

d

"

xx

W.

——

J-

u

»QLOO 90

—— —

-

^

m nE

m.

p

K

4

.H

.W

D ls

——

E

W

W

M

^ WiX

F

$

a

3-

ERE s

c

/

(tastutc

-

od :

Mpv

u

—

---

.W

a CT r

B

EOL UO

tl«nllln.tlnt-on

E

-——

h

---*

p d

JM

t

)l«ltlfxi»lfn!: ——

M

]-

m d N g

N

EECENOL

.Wm

d-

—

Q

——

*

./ /Fw

2

TTE

z

d

gscbnn-

"m

L3$:

TETTS

i alüäww.!

*e

AFig.18.

Fig.19

)2 Fis.20

P Fig.2r.

-

|

iF

* I

3

I-

l— 1 -—1—.—.[......[,0

CR

-::Eg

LeG

N

L G—K[N

LoGpky

E

L G-K

ERE

H

H.

H-

E-—-

RUE

Es DI

320

ÍI-—

0-

0

$T

[2

M

-l

M-

S—

Q-$

ol.

s-—.-

E

R

MR

R

M-—

— :

-

RUHIS ORAT C

EESBLU AU

-

LEU

-

— — -

—— —

GE

MESLUAUR

-

U

L r

"m

a,

w

224

E:

TOE

i

E

ETE

en

pX

ESM RE

us

x

s

gEGPS

od

P

N

Ed

AE

AR

st

m

EUR

A

n

x

É

2

sE

L

3

*

,,H

7

.m *

*

"E

i

-

3.

«

vW

33

31

p

L

fs

-

—— ——

—

^

d

-

-

E

43

20

/7

Y

JEXPOSITIO ET DILVCIDATIO

d

LIBRI QVINTI ELEME NTOQ"&/

-

EVCLIDIS

o

i

n,

&5

C d

^

zP

a

)

Q

CVIVS PARTEM

PRIMAM

D

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

n

RECTORE FNIFERSITATIS EBERHARDIN.AE CAROL

]*

MAGNIFICENTISSIMO

O Balance

o

ef

SERENISSIMO ArovE CLEMENTISSIMO DVCE ET DOMIN

K

Focus

ä

D

0

DOMINO

— —

--

CAROLO

Ed

HWVGhR W IRTEMBERGIJE

ET TECCIE REGNAI

&

REL. REL,

ü

"

m.

i

PRAESIDE

CHkISTOPH FRID. PFLEIDERFE

PHYSICES ET MATHESEOS PROF.

PVBL.

ORD,

X

PRO RITE CONSEQVENDIS MAGISTERII PHILOSOPHIC!

At

x

HONORIBVS

10

DIE

AFG, MDCCLXXXII.

PVBILXIICE

AD DISPVTANDVM PROPONjT

ll

IMMANVEL DAVID MAVCHART, Zuwbnge

"

ä

^

CANDIDATFS MAGISTERI! PHILOSOPHICI IN ILLV$TRI STIPEN

1

THEOLOGICO,

a ha

TFBING,E tTyris. SCHRAMMIANIS.

//

üþ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com