KaI600-1638_11
author: Pfleiderer, Christoph Friedrich von

j

Q

E.

i

33

"

[

h

À

r

*

D

$

«

7

«

^

u

3

:

j

d

D

*

w

P

inh

*

d

j

C

u

j

U

i

5

Ms

i

i

"

(

M

2

HUR

j

DA

OT

L

4

»»

1

i

u

à

v

i

v

E

[^

4

x

$.

a.

"

M

1

lf

*

»

i

$

3

t

N

^

E:

j

*s

"

»--

-

x

Y

P

"

»

x

us

L

"

k

^A

*

D

.

N

RE

E

N

P*

e9.

NI

A w

iB

——

s

Ó

—— M

s

isat

i

1

1

W

Digita

ab

W

E

g

:

R.

"

"(

E

E

ET

1

RX

»

Y

SRSS

A

x

*

"

T

s

EX

:f

i

E

N

RT

d

z

Hu,

x

N

x

-

E

EM

m

s

EE

lm

ass

ede

LL

AE

i

s

P

£?

AEXPOSTTLO ET DILVCIDATIO

LIBRI QVINTI ELEMENTORVM

EVCLIDIS

f

n

CX

E Cs

AV

-

[?

x

l

CVIVS

PARTEM

PRIMAM

RECTORE FNIFERSITATIS EBERHARDINAE CAROLINAE

MAGNIFICENTISSIAMO

SERENISSIMO ATQVE CLEMENTISSIMO DVCE ET DOMINO

DOMINO

CAROLO

DVCE WIRTEMBERGUE

ET TECCII

REGNANTE

REL REL,

l

PRAESIDE

CHExIST()PH FRID. PFLEIDERER

PHYSICES ET MATHESEOS PROF.

PVBL.

ORD,

(

PRO RITE CONSEQVENDIS MAGISTERH PHILOSOPHICI

HONORIBVS

DIE

AFG, MDCCLXXXII.

PVBELICE

AD DISPVTANDVM PROPONjT

IMMANVEL DAVID MAVCHART, Zuwbingenfs

CANDIDAIYS MAGISTERI) PHILOSOPHICI IN ILLVSTRI STIPENDIO

THEOLOGICO,

-

") — F.u:

TFBINGIE tv

SCHRAMMIANIS

/f.

&ä

E

D,

s;

feu

HET

Yer

pI

qu

Ti

F.

f

!l

&

p

X

qu

LUE

d

h

te

tü

Tic

tj

pa

E

leg

Ti

W

Q

*

x

ZX

*S

R

l

x

E

z

se Ri

E

:

ä

*

3

*

3

a

Yo

$.

D efinitie- T. Magnitudo minor majorem suetiri dicitur; quando minor

aliquoties repetita majorem exacte producit, five majori equalem efficit;

feu quando major minorem exacte aliquoties continet.

.

Et magnitudo minor C majorum 4 & B commumis menft

ia dicitum

fi C utramque 77 & Z metitur; hoc eft, fi magnitudo C aliquot, di-

verfis quidem, vicibus re

utrique equales efficit.

petita utramqge A.& B exacte producit, feu

S. 2.

Definitio II

. Duabus magnitudinibus þinæqüahliibns —propöütïs,

quarum minor majorem metitur: major ZZultplex five Multipla minoris;

minor, Pars feu Submulüpla majoris vocatur.

Ejusmodi igitur pars prodit, f magnitudo in quotcunque partes

gquales dividitur,

Quz quidem partes etiam vocantur Z//guetae; & di-

ftinguuntur ab Zliquantis, magnitudinem ipfam non metientibus, conflatis

ex fumma aliquot ejus partium aliquotarum, | Evcripzs Libro VII. & fqq,

partes aliquotas & aliquantas ita diftinguit, ut priores fimpliciter Partesm ;

polleriores , Partes appellet.

N o

Definitio 111.

D

ue magnitudines ,7, J duarum C, D4 at

quemultiplae feu aeguemultiplices effe dicuntur: fi major 44 minorem (

toties exacte continet, quoties J continet D; feu fi minor C toties pre-

Cife repetenda eft, ut efficiat zqualem majori 44, quoties D repeti des

bet, ut efficiatur zqualis maguitudini 7, — Eodem cafu magnitudines C',

D duarum 44, B partes aequealiquotae vocantur. Aequemultiplices au-

tem partium zquealiquotarum duarum magnitudinum vocantur magni-

tudinum harum partes aequealiquantae,

Partes zquealiquotas duarum

magnitudinum EvcribEs eamdem ilarum partem ; wquealiquantas vero

easdem partes. appellat.

à

- 4. 4xiema.. Aequalium magnitudinum squemultiplices , &

partes tam :quealiquote quam :quealiquante mutuo zquales funt: in-

equalium autem , inequales; majoris nempe, majores. Viciffim equa-

les funt magnitudines , quarum zquemulüplices, vel partes zqueali.

quotz, aut equealiquànte mutuo zquales funt: inequales autem, qua:

rum funt inequales; nominatim major eft magnitudo, cujus equemulti«

^

,

plicgs, velpartes zquealiquote , aut zquealiquante majores funt,

8 s.

M—c

»

Pes E

[

i

J

um

PL

Se

Propojitz'o 1 (Elvg.m. V, x.)- Sl quofi:unque magnitudines

4, B, C &c. fuerint magnitudinum homegenearum L, J/, N, &c,

b

qu

equalium numero ,

fingule lingularum , equemultiplices: quam multiplex

jl

una /Zeítunius L; tam multipliees & erunt o

mnes fimul 44-.8 "', C-F &c,

li

omnium fimul Z-4- 44 4- N 4- &c.

A-..:TL

: Breviter fi

B:u.ïM

C-—viN

&c,

:

r denotante numerum integrum quemcunque: erit etiam ,

. feu

vL -- vM 4- *N 4- &c.

Per(L MY NG &e)

I

Danonfir. Quippe 4 conítabit v partibus :q

-

-

txaliþus , Ii-xxgulis —-—L

,:

»

C

--

-

N;

*

& (i finguhis illis ris par

tibus ma

gnifudinï's A .add'untuqr fingule rte

QOUPM RA -

partes magpitudin.m B,

C

(

, &e, ; efficiuntur fummz,. quarum quzvis

gaLda€rx4 &c.

Harum autem fummarum, que omnes junétx

B..U &c.,, tot Hiefl. pote-

efficient fummam ipfam magnitudinum 4

runt; quod funt partes in fingulis; hoe elt , .

Itaque 4 4- J 4- C 4- &c.

—a(L4A-N-&e)

.Fig.1. Ex. gr. fi

nt 44a ,

Bb, Ccipfax;.txm L,M, N sequemultiplicess

hoc eft fint in Z toti

dem partes 444, de, e3, lingule — L,

P

quot funt in Db

partes DB/, fg» gb, fingule

——

M,

&

in Ce

partes Ch, hk, kc, fingule — N,

El' unt tam.

d 4- Bf 4- Ch )

quam de 4-fz d- ^* $x L-4-M4-N.

t8. -- gb

Tk )

ïotide

m ergo in magnitu

dinibuä a, Bb;i Cc fimul fumtis funt mägni-

tudines, Íingulz zquales

fummz magnitudinum L, J/, N; quet in

Cc infunt maguitudines, fingulis b JM, N

qualibet feorfim 44a, Bb,

refpective zquales.

S. 6. Scholion.

Propofitioni huic, quam fenfuü communi facile

affequimur , .vulgaris innitit

ur praxis multiplicandum compofitum per

siultiplicatorem fimplicem m

ultiplicandi,

Nimirum ut v. gr. numerum

feu ut octuplum efficiamus numeri 7364:

3364 per 9 multiplicemus,

, tum.oó denarios, dein j centenarios,

o&ties fumimus. primum 4 unitates

Üenique 7 millenarios; horumque o

ftuplo'rum conficimus fummam,

; ";.6'

s5

3

[*

(ites

$. v. Propofitio II.. (Evcup, V, 'y.—) Pariter fumtis d-uaruni

&

magnitudinum homogenesrum inequalium L, J7 zquemultiplis 4, B:

pler

quam multiplex eft.major 4 majoris L, feu minor J minoris J7: tam

Ü

multiplex etiam exceffus unius maguitudinis Z fuper. B erit ejus excel-

fus, quo magnitudo L fuperat alteram

Breviter fi

A:F.L,'

&

B -—vH,

numerum integrum quamcunque :

.erit efiam

j

f denotante rurfus

Cb o IN

feu

yL —v

—-'-'-f(L ERN M)o

n

N

J

Demopjir.

.amr(L--M)-l-rM:r(L—-M-l-M)pex

:Prop.I.. ho:i et rf;

feu r(L— M)4- B

t WUR

Es

Tgitur demta utrinque. £, fit e(L —47)

E

fug 2

Seu

lint a, Bb xquemultiplices magnitudinum L/, AIm:

z OSG t

-

& fiat 4X tam mul&óplex exceffus. 0/, quo major L/ füperat mino-

rem Jm, quam mulüplex elt 4a ipfius L/, & Bb feu 4D ipfius Jfw

n

NIS

feu L0. Erit pariter ä y, l)? 4- 4K, hoc eft DÉ, tam multiplex

(l

.€ m

fummz

LO

4- 01, hoc eitv, maguitudinis L4, quam multiplex eft

£*

k

4 hüjus L| (Prop.L) Ergo 44a--

DK CAx. S. 4.): unde demta

r 0l per conftr.

7;;

ut;inqne AD; etiam Da — AK ; hoc eft 4a —B)—

r (LI— WMm )..

.. &. 8. Propofitio II.. (Evciip. V, 2.) Sint 4, B, C &c. di-

verfe multiplices quzcunque ejusdem magnitudinis L; & alius cujus-

cunque magnitudinis Z totidem multiplices E, F, G , &c.5 : fingulx

equemultiple prioribus, nimirum 4 & £, B & F, C& G, &c. — erunt

etiam fumme 7/4-.B4- C J- &c., E-I- F4- G 4- &c., magnitudinum

L, M zquemultiplices. 'v Brgviter i

A-mrgL, R EAI,

l—

j

B:PL,

F'—'—'-'-PM,

It

- qL,.

&e.

IH

r, f, Q denotantibus numeros. integros quoscunque : ,',eruntv tank

lt

AH B- C-p&c. — (r--p4-q4- &c,) L, quam E-4- F-FG--&c, — (r--p4-4-&c-) M.

2

Demonfir. — Numerus quippe partium, fingularum — Z, que infunt

fumme 44--B--C--&c., componitur ex numeris harum partium, quz

fingulis 4, B, C &c. infunt, fimul fumtis. Pariter numerus partium,

fingularum — J7, que infunt fummz

E--F- G- &c, eomponitur ex

pártum harum numeris, quz fingulis

tis;

z

.E,VE, G &c. infunt, ü.,m?ll fuim

m

t

2es

2.

EY

sU

4

*

«

fit

Cum igitur numerl partium — L,' que magnuitudinibus 4, B, C &c.

feorfun infunt, ndem refpe&tive fint (fupp.) ac finguli numer! par-

h

j

t magnitudinibus E, F, G &c. feorfim: fümma

[

tium — J, quz infür

quoque priorum ac p

ofteriorum numerorum eadem prodit,

e

Seholion.

Propofitioni, quod

rL4A-pL4-9L4- &« — (r--p4-44- &c.) L,

innititur. praxis

, numerum per multplicatorem compofitum multiplican-

à

|

di.

Nempe u

t ex. gr. numerui 5728 per

654 multiplicemus: primum

quater fumimu

s numerum propofitum 5728, tum tricies, dein fexcenties ;

ductorum parucularium colligimus fummam.

horumque pro

—— —

* lob

Corollarium.

(Evcup. V, 3.) Aequemultiplorum 4 & E

magnitudinum.L&M equemultiplices I & K pariter magnicudinum L&M

gquemultiplices funt.

Hoc eft fi 4 —rL & EzrHM,

B

K -—7HRMHR/

atque ] —n4

ert tam. 7 — (nr) L quam K 2 (nr) MJ:

us numeros integros quoscunque ; & 7v defignante

n & r defignantib

productum, quod

fit ex numero v toties Tumto, quot alter & continet

unitates.

Quippe cum fingulis 47 tot

idem infint magnitudines — L, quot

dines —

A: fimul fumtis quotcunque /4, ac

fingulis E infunt magnitu

5

j3ariter magni-

totüdem E, hoc eft zqu

emultiplicibus ipfarum 4 & E

tudines L & M inerunt eodem numero.

(Propof. 111.);

Breviter Corol-

'tieular

em Propofitionis lIl ; quo

larium propofitum fiftit cafum par

numeri £, p, q &c. , adeoque maguitu

dines, .4, B, C &c, , £, F, G &e.

refpective funt zquales.

« lIe

Sholion.

Propofition:, Corollario precedenti contentz ,

quod »4 1

eu n (rL)

— (nr) L, inntitur praxis multiplicandi numerum

integrum

per multiplicatorem ,

qui folis denariis, vel centemariis &c.;

eonítat.

vel per 6oo multi-

Nempe ut v. gr. numerum 5728 pet 30»

vel duo zero ad

licemus: trinlo vel

fextuplo numeri 5728 unum,

hoe eft triplum: numeri 5723 decuplicamus, fex-

dexiram adjungimus ;

tuplum centuplicamus;

ficque efficimus numeri 5728 trigecuplum ,. fex-

&entuplum

Paritet .

duodecuplum ex. gr. numeri alicujus elficimus ,

Yumto trip

li ejus quadruplo , vel quadrupli, triplo.

$.. 12-

Propof

tio I7. (Evcub. Vs 6.)

Rurfus fi um tis duabus

üe diverlis 4, B ejusdem maguit

udinis L; & aliüs

'—mglriplis quibi

uscund

2

sujusqe magn

itudinis M quemulo

plis E, F:-ex«ellus, queis gque-

nu

y

6

multiple majores , & E fuperant minores B & F, vel fimul equales

funt magnitudinibus L & M, vel earundem füunt **'æquemultipli-j

Cces

Breviter fi

A L— 7'..[1,

& E-rv,

B :zoL,

& F:TM,

r, p denotantibus numeros integros quoseunque, quorum prior r major

altero p: erittam l — J — (r—p) L, quam K — F — r—p ;

atim tam 4— B — L, quam E— F — M, li r—p—z, feur- p z.

fpeci

Demon[ir. Quippe 1mefi r— p4- r, feu r—p- r:

H

"

quia ($.8.) tam L--pL — (r-p; L1

euzL, quam 47--pA — (1

.—!-p)* AMfeuraA

hoc eít

tam L 4- B — 4,

quam J7--F— E ;

fit

tam Z

—— A—B,

quam 77

-—E—F.

ado fi r p4- , feur —p— n; denotante » numerum integrum

quemcunque :

quia rurfus

hoc eít

(S. 8.) tam &Z--pL-— (n-ep) LfeurL, quam nJI--pM — (n--p) 7M feurA

tam nL-r- B — .4,

H

tam nL

quam n -- F—

PÀ

fit

:A—B,

quam »M

log-p

feu (r—p) L

feu(r —g)

974

J

Fig. 3. 4. Vel fint ; & Ee, Bb & Ff xquemultplices refpective

magnitudinum L &JZ. Tum

Fi

j

i

E

:mo fi Da — 4a— Bbeít — L; fiat EK — IM. — Quia

4

Jb 1) &

-

f Ff

i

ADj EG

: æquimulüplæ (fupp.) funt magxlitudiyum L& l; erunt

f 3

M

quoque .4D 4-

iaf

& EG-H(

EK

]), hoc eft a & GK m;gni;tudi.

num Z & M «quemultp.ices ( Prop. HI.).

Sed quam multiplex eft 743

ipfius L, ram multiplex (fupp.) Ee eft magnitudinis M. Igitur Ee & GK

zquemulaplices funt ejusdem magnitudinis /7; nimirum utraque ejus eft

tam multiplex, quam 244a eft ipfius L.

Ergo Ee— GK ($. 4.)

fEK)

Quare demta communi EG; eít etiam Ge feu Fe —H-

Fig. 4. a4e fi Da eft multplex aliqua magnitudinis L; fiat EK

Bb

magnitudinis Z gquemultiplex

Quia

$&

] TL

fant (fupp. )

(LAD

J

lEGI

equsemultiplz magunitudinum L & ; pariterque (conitr.) Da & EK fünt

earundem. ejuemultplices : erunt etiam 2445 & GK earundem L & M

equemulüple (Prop. lil.)

Quare iterum Ee & GK xquemultiplices

erunt ejusäem maguitudins ; nempe utraqu« illius tam multiplex, quam

3

&

6

'——-—g*l.:—.—.:—.-.—..sïfä '

74a elt m-afrtaïtudïlaïs L. lErgo Eb GK (Ax.S.4,): & demta com-

quo

;

YOl

»'e EK. hóc elL,

€X,

muni GZ; etiam ((rfeu.Eï—

Ef

]

tam multiplex ma-

Da

nu

Aa—.B

D

guitudinis 77, quam eft ifeu

f ipfius L.

$. 13. . Defiiitio IV. — Per Rationem duarum Quantitatum, generalif-

fít

D

fimo acceptam fenfu, intellgitur modus quocunque ex earum. mutua

comparatione erutus, magnitudinem unius ex magnitudine alterius de-

L

16l

terminandi feu inferendi: ficque conceptus Rationis ad duas quascunque

imagnitudines homogeneas, v. gr. ad duas quaseunque lineas, ad duas

tu

quascunque füperficies, ad duo quecunque folida; nec vero ultra, fci-

fit

licet ad duas magnitudines heterogencas feu diverfi generis , excenditur.

Concipi vero infinite multi poffunt modi diverfi magnitudinem duorum

Quantorum .unam ex altera determinandi.

Horum fimpliciffimi funt,

qui Quantitates ipfas immediate, absque ulla earum previa mutatione,

invicem cómparant; magnitudinemque unius ex altera determinant, in-

dicando: vel quanto una alteram excedat, aut ab ea deficiat; vel

S:I;äg

quoties uni alteram contineat, aut in'illa infit. Pofteriorem modum

quantitates invicem comparandi, magnitudinemque unius ex magnitu-

dine alterius determinandi, accuratiffime Libro V. difcutit, atque in fe-

q

Q

qüentibus Libris ad objecta Geometriz applicat Evcrrpzs; nulla ufpiam.

inje&ta mentione exprelfa prioris: unde fufpicari licet factum effe, üt

ejusmodi Aatiomes Geometricae; alterz autem priores, quz excelfu unius

magnitudinis fuper alteram, íeu defeétu unius ab altera occupantur;

& que primarum Arithmetices operationum fimplicium , Additionis ac

Subtractionis, objectum conftituunt, .4rithmeticae vocari confueverint,

Ceterum neütra harum Rationum ad Arithmeticam vel ad Geometriam

feorfim. pertinet ; verum utraque in numeris pariter & extenfis locum

habet; & ambze conjunctim limites fere figunt Mathefeos, quam vocant,

elementaris: -generalis autem ipfarum zque ac reliquarum rationum

theoria proprie ad tractationem peculiarem de Quantis in genere perü-

net, quz tractationi de numeris & extenfis in fpecie premitti deberet;

nifi metuendum jure elfet, ne abítracte ejusmodi meditationes animos

eorum, qui ftudiis hisvopera«m-nävare volunt, in ipfo limine deterre-

xent.

. I4. Ad folas igitur raiiones, quas vocant geometricas , fpectat

& tractatio, & Definitio 4* Libri V.. Evcripis; ezdemque in pofterum

intelligentur, cum rationum fimpliciter fiet mentio, Communiter, uti

catur difpici,

[

ï

jgm dictum $. 13, rátiones hz ita gxplicantur, utþin ilbs di

quo-

E

æïq

A.

i*

—5

7

ft-

'quot'iesr. una magnïtudg alteram contineat ,. vel in altera infit. Cum

vero quelibet magnitudo aliam quameunque minorem ejusdem generis ,

W

ex, gr. quelibet linca aliàm quamcunque minorém, integro quodam

numero vieium non contineat: ne idea rationis geometrice anguítiori

,objeCtorum ambitu co&rceatur quam notio rationis in genere (S. r3.),

llle

fra£ti cüim numeri vicium in illa admittuntur; quamvis re vera tum

Ua

major magnitudo non minorem ipfam, fed aliquam taptum ejus aliquo-

tam parcem aliquoties contineat

Seu, ut genio Everipnis conformius

jie

rem exprimamus, ratio (geometrica) duarum magnitudihum conftitui-

I

tur non in inveftgatione lolum: quodnam multplum minoris squale

lci

fit magnitudiai majori? fed generalius in determinatione : quenam

fs

multipla duarum magnitudinum invicem fint xqualia? Ita ratio / geo-

ii

metrica) duarüm magnitudinum indicari cenfetur: five major magni-

q

V[,

tudo minorum ex. gr. bis, [five

vicibus continere; hoc eft, five

Q

major duplo minoris, five tribus ejus partibus dimidiis equalis effe de-

ll

prehendatur ac pronun-ietur. Pofteriori autem in cafu duplum majoris

3

rel

&quabitur triplo minoris.

s

H

.

N

A

li

'Rationis. terminus. pri

Or, ejus Jntecedem; pofterior, Confoquens ;

tü

& numerus integer aut fractus, hicque. vel fpurius vel verus, qui indicat

fe-

quoties Antecedens co

A

Aff

confueverunt,

ntineat Confequentem ,. Exponens. Rationis vocarïi

t

$. 15. Necdum tamen notio rationis geometricz €o, quem ($. 14.)

^

ij

diximus, modo amplificata ad duas quascunque mag,itudines ejusdem

3

generis, v. gr. ad duas quascunque lineas, exrenditur.;

Occurrunt quippe

C

magnuitudines ejusdem geners, ex. gr. linez, . quarum major minorem

i

nec ipfam, nec ullam ejus partem aliquotam, exaéte aliquoties continet ;

m

feu quarum major nec ipla, nec ullum ejus multiplum, minoris cuipiam

Iu

muliplo zquatur. Ejusmodi magnitudines , menfuram quippe communem

llf

nullam habentes, sncommen/urabits vocantur.

'Tales efle latus & dia-

J

gonalem quadrati cujusvis, partes rcé£te in media & extrema ratione

j

iecte, latus pentagoni regularis ac. diametrum circuli. circumferipti ;

Evcupss demonítrat. X. 1:7. XIIl, 6. 11. — Rationis igitur iftiusmodi

)t'

0$

duarum magnitudinum exponéns affignari exaéte numeris nequit; quare

|etiam érraWonahs appellantur: limites tamen exponenüs hujus definiri

"

pollunt, qui inviecm minus differant quam dato numero íracto quo-

i

cunjue; feu duo affiguari poffünt. mulüpla immediate contigua magni-

tudinis unius, quz fint limites mulcpl cujuseunque dati magnitudinis

if

alerius; hoc eft quorum unum dato hoc multpio ninus fit, alterum

Üb

majus, . Sic cum quadiatum diagonalis quadrati duplum fit ipfius quadrati,

eu

o

d

8

Gu

feu Q uadräti: fui þlateris; vel cum 'quadx-afum diagonalis wqwipolleat -

Yoc?

200

zi as

20 000

IO OOO^? IOOO OQO)

2000 OOO

M

A — AT

200 cOO OÓO

1co 000 000

, &c. quadraü lateris; ipfa

diagonalis eft

-

(ecciia tis

l0005

1414

C.

ïä,

I4I15

r

ä

^g E

ï

ï

-ï

oo)

10002

ï

ï

ï

ä

;

n

cl

]) Lateris;

E

feu ^toplum Diagonalis. eft. -

L4plo

& «

15

plo

1ooplum

-

-

-

e

141plo

& «

142 plo

l

&

-

1000plum

E

-

- I414plo

«& -« 1415plo

- Lateüs ,

Icoooplum

nos - 1414£P10

]

v 4:4143plo |

]

Ut igitur, 'quod communis acceptio vocis jubet, hujusmodi. etiam -

quanutates notione rationis comple&tatur; ac quie deinceps demonftrat,

omnimode generalia efliciat :

Evcuprs, fepofita zqualitate multiplo-

I

rum, definitionem fuam hoc folo caractere, omnibus ejusdem generis

magnitudinibus communi, terminat: ut multiplum aliquod unius excede-

re pollit mulüplum aliquod alterius.

Qui quidem caracter eos etiam :

cafus complectitur, quibus multiplo alicui unius magnitudinis B vel

altera 44 ei commenfurabilis ipfa, vel hujus aliquod multiplum zqua-*

tur. Tum'enim, priori quidem in cafu duplum magnitudinis Z, pofte-

f

Y

riori multiplum ejus immediate fuperius, dato magnitudinis J mult-

plo majus eft. Generatim vero poffibilitatem ptoprietatis hujus maghi-

tudinum homogenearum, nempe datam quamlibet magnitudinem polle:

f

toties multiplicari;, donec aliam ejusdem generis magnitudinem datam.

f

:

uamlibet excedat, Evcripzs poftulatinitio X*i Libri; quo de quantis

incommenfurabilibus fpeciatim agit.

S. 16. Ceterum Definitio 4* Libri V, Evcripis , de qua fermo

eft, & qua rationem inter fé magnitudines habere dicuntur, quz multi-

plicate fe invicem fuperare polfunt, non tam rationis geometrice no-

tionem ipfam explicat; quam caracterem aífignat diftinétivum magnitu- ;

ä

üinum, quas vocant, homogenearum, & quz terminos rationis alicujus

it

conftituere poffunt: ita tamen ut fimul jinnuat, quid in illis, qua-

tenus ratio earum geometrica fpectatur , przecipue fit confiderandum.

Accuratiorem notionis evolutionem definitionibus identitatis ac diver-

p

ü

fitatis rátionum " (geometricarum) refervavit: qus rationum zqualitas

& inequalitas proprium funt tractationis fubfequentis obje£ctum; quarum .

ini

Ve

igitur notiones diftincte explicare, & caracteres accurate delinire, pro-

pri.ex e fe erat.

-

L

Con-

;«Eä'!

m 7s

—

9

^

at

Confequitur. quidem ex fuperius dictis (S. 14« 15.) rationem geo-

etricam duarum magnitudinum affignari, determinando ejus exponeg-

f

tem vel limites exponentis: modoque huie illam. concipiendi, quem

fenfus & ufus loquendi communis immediate offevunt, fuperítrui fine

dubio & convenire debent genuina theorie radonum harum fündamen-

^"ta & accurate acceptiomis termiünorum d eas pertinentium determina-

-tiones. Idem tamen modus geometricam. duarum magnitudinum ratio-

mem exprimendi, ad numeros reflrictus, nec unicus eít ; nec, quando

-de incommenfurabilibus agitur, aptiflimus. . Unde patere potelt, cur

Evcripss ab proponenda ipfius raüonis geometrice defimitione abfti-

-

auerit,

m

n

Quo magis fu

fþicar-i cum RonzRTO SiMSON (-in. Notis Verfioni (üz

wAnglice. Elementorum adjectis, p. 305.) licet, genuinam non elfe,

1

W

fed ab Theone aliove commentatore infertam Defimtionem 3tm ratio-

mis in genere: qua nec ulpiam in fequentibus EvcLiDrs utitur;

1

qe

mti, ob vagam quam offert notionem, poterat,

l-.](-;:C

lam

$. 17.

Definitio. V.

In eadem raiiome ( geometvica ), fou (geomz-

vl

lj

trice) progortienales effe quatuor maguitudines 4, B, C, D vulgo cen-

fentur: fi prima .4 toties continet fecundam Z, quotes tertia C con-

tinet quartam D; idque admills exponentbus tam integris, quam

m'i,. j

frattis quibuscunque: feu quando prima 77 & tertia C, vel ipfarum

j

Jb

quedam sequemulüplices , fimul zquantur equemultiplis quibusdam fe-

cunde J & quarte D, vel ipfis maguitudinibus B ac D: ex. gr. fi

lll

W

prima .4 fecundam .B continet bis, vel $, vel €&» Vel$ vicibus,

pariterque tertia C quartam J bis, vel $, vel £, vel 4 vicibus con-

tinet; hoc eft, fi prima .4 equalis eft duplo fecunde , pariterque

amo

tertia C squalis duplo quarte D; vel fi a? prime 77 equatur sr!e

"

fecundz , pariterque 3P'«» tertie. C quale eft 5?'e quarte D; vel

o

fi prime 4 6Pl*» equatur fecunde B, pariterque $Pl"" tertig C xquale

d

-

eit quartz D; vel fi 7?*"» primz 4 squale eft 4Pe fecunde 7, pari

jus

terque 7Ph» tertig C zquatur 4Ple quarte .

i

Iu

Vieiffim fi quatuor magnitudines 44, B; C, D (g&on-letxgi(':e) pro-

Jf.

[7d

portionales, feu in eadem ratione eife dicuntur: per vulgarem propor-

tionis geometrice conceptum , prima 247 fecundam 2 toties continere

,lim

intelhgitur , quotes tertia C quartam D; feu prima 7Z & tertia C,

j

vel ipfarum quzdam equemultiplices ; fimul. zquales etfe cenfentur zque-

w['a' '

amulaplis quibusda

m Lfgcundæ B ac quarte D? vel iplis maguitudinibus

Q.ac 44

B

Bre-

a

to

A

.reviter iden&tas duarum rationum ( geometriearum) ii identitate

:Gnendum ilasrum conftituitur. Sicque etiam Evcrpzs (Libri VH.

ex;

Bebü. 20:) -

Numeros . (integros ) proportionales effe-dicit: quando

.

primus fecundi, & tert

us. quar&i equemultiplex eft , vel eadem pars,

E

vel ezdemn partes.

S

18.

Sed u

t ad magnitudines quoque incommenfurabiles notío

!

identitatis rationis

'feu: proportionis (geometrice ) extendatur: identi-

li

tati exponenuüum

radonum adjungere oportet identitatum. limitum ,

illrüm continentur; eamque Oómnimodam. Neque

quibus. exponentes

enim in-eadem ratione e

Íffe magnitudines /, J8, C, D poterunt cen-

m prima 44 ex. gr. — 7- J & -« 5 B, quam tertia

feri: fi quidem. ta

2

Cr-oDEe--

2

£

5. [; fed. dum prima £ — 77 8 & « ? B,

126

D& -2

IT

D, vel tertia

£?

—

etiamnum

tertia C tantum- z-

257

r2

RU

ALE

^

?- D: verum identitas rationum Z ad £.

LL pE petin at

p 735 p, & demum -

RE

rI27

E

I

C ad. D', requirit, ut pariter C &

3.5

D&--

3

25 D; ac fic dein-

gnitudinum B & D partes zquealiquotze;

ceps, quaecunque fumantur ma

*

limites exponentiuim. ambarum.

rationum conítanter ridem maneant ; bre-

& r fübftituantur numeri integri, quando:

viter ut, quicunque fignis f

Y.

1;1 :

D

ä

A"P*,rj B. . — L'j—':' B, femper fimul fit C - ä D& -

acqpe etiam q'uanä*ox A4- '—ïB & (:—Z- B, pariter fimuE fit C — —:7 D

a 4,72; D; nec non fi fï:mpli"ei'ter A-— -:; B. fimul etiam fit C'(.'.äü';,

ia ut nec unitas, nec zero ex valoribus i-'ifgnï v. excludatur..

Idem aliter fic effertur.

Ut magnitudines incommenfurabiles. ,

D. fint ir eadem ratione, non fufficit, ut ex. gr. 7?

lum quidemm

B,C,

rime 4 i L o

& -26»9 fecundz: H', pariterque 7P» teru

€ — agre& « 26P» quart

& «3128P*

fecunde B;

fit 35pm terig C vel L- ragele & demum.

4 1'529?103

vel faltim t r26Pe & jam «5 r27?le

quarte. D ; fed requi-

fimul fit 352lem tertiz € 5- 127bl & - 128P9 quar-

rtur, ut etiamnum

"

te D; generatim ut quicunque igni

s m & r fubftituntur numert in-

4imul fit tam wrlum-primz. 44 L- vPe

&. « (£ - 1)re fecunde ,.

tegris

am aP

lam tertig C't» rPe & « ( 1)!e quarte D;

utque etiam. fl

qplum- primz^ A tantum. z fimplo & -

gPlo fecundz H, pa

«xMer nplum:

tertie C fit z fimplo & « 2?l^ quarte

D; & quoque fi s? primz:

ig C - ipfa quarta D.

S

I9v

4 äþïpfa fecunda J , fimul fit grium tert

Gu

E

XYt1

Itte

Vl

TOSSCSICTO. vGänerati'-r»r'l'f»igi—tur quatuor magnitudines 4, , C, D in

T

eadem ratione (geometrica) feu (geometrice) proportionales eile di-

i'$,

centur: fi utriusque rationis idem elt exponens; vel fi exponentes am-

barum rationum 44 ad J & C ad D iisdem conffanter limitibus con-

)tïb'

tinentur, ad quaseunque referantur partes zquealiquotas magnitudinum

yti-

H acD: feu fi primz zf ac tertie C^ xquemultiplices quecunque eque-

n

multiplas quascunque fecunde 8 & quaree D vel unà ad

Que

unà füperant, vel unà ab illis deficiunt: & vicillim,

æguant,* vel

en

s

Pofterior quidem modus diftinctivum identitatis duarum rationum

caracterem enunciandi exprelfe noen indicat cafum , quo exponens utrius-

l,

que rationis idem eft numerus integer, feu quo ipfe prima 44 & tertia

m

C equemultiplis quibusdam fecunde P ac quartz D squales funt: eun-

)

xlem tamen non excludit, fed tacite complectitur; cum tunc equemul-

l«

tiplicés quecunque prime 4 & tertie- C necelfario fimul fint equemul-

tiplis illis fecundz 8 ac quarte D majores,

Idem intelligendum de eo

-æ,

Q«

calu, quo exponens utriusque rationis eft numerus fractus ,. cujus nu-

anerator eft unitas; feu quo xquemulüplices quedam primz 44 ac tér-

lo

tie C ipfis magnitudinibus J & D íimul zquales funt : tum quippe

l

&quemulüplices ille prime 4f ac tertie C fimul funt squemultiplis

quibuseunque fecunde J sc quarte D minores, Pariter quando termini

)

rationum invicenr incommenfurabiles fnnt; identitas limitum exponentis

earum, pro quibuscunque partibus zquealiquotis fecundz 7 ac quarte D

dd tantum requirit, ut equemultiplices quecunque primz ac tertie C

fimul fint zquemultiplis quibusdam fecunde B & quarte D majores,

earundemque sequemultiplis immediate fuperioribus minores: his etiam

]

inclufis -conditionibus partieularibus , ut equemultiplices. primz 24 ac

tertie C fimul fint ipfis cantum magnitudinibus B & D majores, earun-

dem vero duplis minores; pariterque ut prime 74 & tertüz C zquemul-

tiplices fimul fint ipfis magnitudinibus £ ac D minores, . Que quidem

omnia requifita fine dubio complectitur mentio indefinita equemulti-

plicium tam fecunde Z ac. quarte D, quam primz 44 & tertiz C';. fed

hoc modo plus iterum,. quam przcife. fufficiebat ac necelfe. erat, exi-

git.

Prudenter.vero ita Evcripgs Definitionem fuam adornavit : ut

tam in illa enuncianda, quam przfertim applicanda, non tantum tribus,

qui, cum ad exponentes refpicitur, obünent, cafibus generalibus, fed

& fpecialibus quos. incommenfurabiles offerunt, feorfim recenfendis fu-

perledere poffet; & demonftrationes ,

r

^

falvo rigore, —Con?inäi01'es effi-

cgret.;

f

B2

p

Quiód ut exemplis, hactenus dicta ufu ipfo: illuftrantibus, ffatir

pateat : a-nfeqngni gd evolvendam. il]æq-uüütä[is lj'ätionunl.ïlïi)ïinnem'»pl'()'

j

grediamur , fpecialem primum propofitionem , que prima. eft. Vi Libri

Evcunis, ex utroque 1dentitatis rationum caractere fupra expofito de-

wonílrabimus; tum immediate generales Libri Vi propofitiones füb-

jungemus , quz ad rationes invicem squales pertinent, & quarum de-

i

monílrationes.directe notionem inzqualitatis rationum. haud fupponunt..

S

20.

Propofitio: .

(Eveun. VI, r.)

Parallelogramma &

triangula ejusdem vel xqualium alttudinum , feu. inter easdem conlti-

-

tuta paralleias, funt inter fe uti Dafes.

.

.

ï

Demonfiratio generatim innititur.

Libri Imi fpl'*OþO'fïvtiOüibus 36 & 385

earundemque Corollariis: quibus parallelogramma ac triangula ejusdem:

pl

vel equalium altitudinum , feu inter easdem parallelas confüituta, quz.

equalia ; quz vero inzqualibus infiftunt ba-

zqualibus infiftunt bafibus ,

fbus, inzg

ualia; nominatim, quod majori inliftit baü.,x

majus elfe-

eftenditur.

;l

Iïraquäji'i-- pmo coümen'fïlrabil"es fünt. Baf&- AB, EF,

Fig. S', 6.

minorem EF exacte alioquoties contiget: majori

& major 24B ipfam

-B divifa jn partes:

Al, IK, KE LB,ingulas xquales minori EFP;.

(I

& per punéta divifionum I, K, £.

duétis in parallelogrammo quidem.

ABCB: reétis qux: parallelz: fint late

ribus D. .EC; in triangulo autem:

f parallelogr.. 442CD1

ABC. ad: verticem. C ductís rectis;

ltriangulum L4B€ .f

in coti'dem

f

P

HY

dividitur «

"parallelogramma

]; fingula equalia

( 4

f parallelogrammo E FG.

triangula

triangulo. EFG-

j

per E.. 36. 38. quot bafis 445 continet partes zquales bafi .EE, | Itaque

Tioc eafu: CS. 17.)

D 'pa-r:ui—l-lbïogr:.

EFGEH

tam parallelogr. ZBC.

n

es A

quam triangulum ;4BC: triang. EFG.

Quippe fi generatim: ba

f

i A4B infunt part-;es fingule — EF; etiam

fparallelogr. 445CD1

fparallelogr. EFGY

£

?

, conílat r

partibus fingulis —

«

i

(triangulo £ FG

J

uriangulim 44B€

J

r denotsnte numerum integrum quemcunque.

*

"Eig . 8. s

Si Bafium etiam nune commen

futabiliunr major ul

ï;

non ipfam minorem EP,

fed ejus quampiam partem. aliquotam. ENV;

I

jet: utr

aque bafi 47, EF divifa 1 partes fin-

exacte aliquoties. contii

ulas — EN; & pet

unéta divifionum du&tis in parallelogrammis qui-

z

dem ABCD, EFGH ve

tis, quz parallele fnt lateribus eorum" 442

&

æ——-

UM

.

eä

"

ád

ïür

& CD, EH & FG; m triangulis a'-ut*em ABC, EFG. ductis rectis

f

1

ilórum vertices C ,:G R

parallelogramma 48€D, EFGH

* dividentur

fi

triangula A4BC, EFG

;:,

e

4

f parallelogr.

4

f

parallelogr. £NALH

in totidem refpective

triangula

3,9 -fingula —

]

U

triangulo. . ENG

Qe.

per I, 36. 38. quot bafles 4B, EF contnent partes — EN. ltaq'u-i:

fi generatim. bafi EF infunt » partes — .EV; bali autem 42 infünt v

psrees eidem EN zxquales; m & * defignantibus numeros integros

l-

quoscunque diverfos, quorum. major r: hoc eft fi EN eít batis EF

[

;

parallelogr.

EFGEH)

pars n* , & 48 :—-—;'- EF eti'a'mx

j triangulum .EFG

f

cop[ïat "

y

parallelogr.

ABCD

N

partibus, & ((

triangulum BC .

conftat s partibus., f'l:ng'uliis —

NME)

i

parallelogr.. ENJEH

Y

fparallelogr..

I

f

x

» t pars m*

ä

triangulo- £ G

L

triangulum ENG

fparallelogr. EFG)|

t

trianguli EFG- £?

& pullelogr. 4BCD. — EFGH, pariter-

Unde rurfus. (S. 17.)

p

que triangulum .4BC - — EFG.

tam parallelogr. A48CD : EFGH) ..

I

AB: EF,

n

quam -triavngulum: 4BC : EFG

Fig. 9','rof qdo, Si bafes A4D, EF à fünt— ifncom'm'ehfizrabiles : fo-.

minatim f minoris £F fumta parte aliquota quacunque EN , hzc repe-

tita nunguam exacte producit majorem 447 ; fed quando aliquottes re-

petta EM efficit lineam ZR. proxime. X .4B , adhuc femel addita

ïg

femper jam efficit lineam 4$ . 4B: ita ut fi bafi EF infunt m partes,

linee autem 44R infunt r partes, fingule —— EW ; adeoque fit EN'

74 E

pars w balis EF, & AR — — KF, A4S --

—

EF, fed 4B —

,';EE ,&(.r;:f-l" EF; r & n denotantibus numeros integros quoscunque :

ï:

tum ductis per puncta À & S in Fig. 9. parallelis lateribus 44D, B€

jaralelogrammi, in Fig. ro. autem rectis ad verticem C trianguli;

eodem modo, quo in caíu 24e, "demonílratur, elle parallelogram-

r.'

&

L^ EFGH,

mum Z/RPD — - EFGH, & paralielogr. 450D —

f--r

pariterque triang. JZAC' — —;— EFG, & triangulum ASC

ti

EFG;

P5

adeo-

DÀ

j

14

-— ,B.J";* —

y-ri

TO

:gdeoqug Aftam' k-þaralie-loglï. ABCD i) 7:" EFGH de,;ä

f

s.

k

i

T-LI

b

quam triangulum ABC.. muEFG: fed q

EFG

e

V

I taq ue

& hoe cafu (S. 18.)

CD: EFGHI

y

«am parallelogr. 448

— bafis 42: EF..A

quam triangulum 442C : EFG

h

Similiter propofitum " demonftratur, quando bafis B-

feu 49 confervata t EF, fimiliter oftenditur. etfe

-4 EFV:

f

tam parallelogt.

EFGH: ABCDA

V

quam, .triaugul'ulm K

FET EC pO

KEi —A-Bi.

t

Ü

Fig. rr, r2. $. 2r. Juxta Definiionem EvcnizAM demone

h

ftratio ejusdem Propofitionis .V, fic inftruitur.

Sumtis ZL,- EM mul-

tiplicibus quibuscunque bafium 7 , ET; &

er puncta. , 77 ductis

vel parallelis.lateribus 4D & BC, EH &-FG parallelogrammorum,

donee prodüttis DC, G occurrant in punétis K, /; vel du&tis rectis

Í

ad vertices C,,.G- triangulorum : ex l, 36

8. éodem modo, quo

f

4

f

parallelogr.ZB CD

Í

$.20. c;ïfu |o efficitur, ut

$

