KaI600-1628_42
author: Tassius, Franciscus Henricus

&

Dd

m

w*

w

*

T

N

n

N

uw.

j

W

D

Ó

l

$

|

|

|

w

i*

--

"EO

n

N

é

$

P

"

$*

s.

DN

7

495

Á

:

$^

E

a

mf

ia

—

E.

S

A,f

"

$j

u

,M,

vel

WM

E

E

*

x

k

"

2

—

a

*

jace

SS

I

UY

-

-

fe

m n

EEE TER

2

3-

T.

T

E

—

-

-

i

E

A

»»

ia 354

Vib

i

:

BÉ p ss d

wl Rs

EEE

-

— d

-

——

-

SPECIMEN AVSPICALE IVRIDICVM

SISTENS

NONNVLLAS OBSERVATIONES

D.E

FIDEIVSSIONE EFFECTV CARENTF

ec

jo

QVAS

RECTORE MAGNIFICENTISSIMO

SERENIQSXMO AC POTENTISSIMO PRINCIBE

ET DOMINO

DNO.F

IDERICO II

HASSIARVM LANDGRAVIO REGN. RELIQ.

AVCTORITATE ET CONSENSV

ILLVSTRIS IVRECONSVLTORVM ORDINIS

PRO LIQENTIEA

SVMMOS IN IVRIBVS HONORES ET PRIVILEGIA -

EGRVM RITE CONSEQVENDI

Dix

MizNs:is Arnirrs A. R. S. croroccrxxxi

VIRORVM MAGNIFICORVM, ILLVSTRIVM

ATQ VE EXCELLENTISSIMORVM

DISOVISITIONI SVBIICIT

FRANCISC. HEN RICVS T ASSIVS

HILMESA- HASSVS

MARBVRGI CATTORVM

TYPIS JoaNNisS BAYRHOFFERI,

M

B

$M

z

eq

b

".

»W M

15 WE

Ji

25

—

V d

UM

x

Es

M

(Í

l

N

Nx*

(

2

T

R

&

ER

Rl

E.

,

i

u

NI

N

D

d

"

-

f?

ES

ï

D

x h

N

N

/

(

3

L d

5

B&5

Z O

lc£

(V

j

n

A

i

D

/

j

n

H

N

N

Ü

s

E

N

7

D

//)

——

N

,

&

J

77

—R

SSA

NS

N

u

:

2

J

Z

A

N

d

j

C

.

Z

-

N

A

"

—

N

a p

:

VOW N

PROQEMJVM. /

Eütfi nämo ad debitum , fadüumue alienum praeftandum

e regula obftridus eít, neque principalis contradus inter

alios initus tertium obligat (2)5 tamen illa regula varias

admittit exceptiones, quae partim legibus nituntur (D),

partim quoque fieri poteft, vt quis lubens fe ad id, quod

alius debet , aut fimpliciter, aut comparate, fiue media

fideiuffione , fiue aliis conuentis, foluendum obftringere

queat; quin etiam accidere poteft: vt fideiuffio alias per-

fe&a pro rebus circumftantibus, aut confequentibus effe&du

carere poffit.

Per fideiuffionem effe&u carentem autem. in-

A.

S

lel-

) L 24. Cod. de pä&is, t t. cod. Winter alios acta etc.

b) L.4. $a ff de fideinff. et nominat. Cunrsropg. Lvpov. Cazr.

L1ivs in difp

. de periculo obligat, alignae, absque fideiufï

. Vitemb, 1754 $2 — 10

2"

x

4

telligo eam, fi creditor aduerfus illum, quem ädeïüfi'brem

ópinatur, ad implendum debitoris principalis nexum fide-

iuffionis caufa efficienter agere nequit. . Hanc igitur vifio-

nem vltimam tantum

fpecimine folemni dignam cenfui,

atque de hac breui quaedam pro viribus tenuibus atque

imbecillibus commentandi apud animum conflitui , eam-

que eruditorum difquifitioni exponere volui; neutiquam

vero in campo fideiuffionum fere immenfo libere vagari ,

nec circa expromiffores , mandatores , conftitutores, aliosque

huius generis verfari mihi libet5 cum de illis iam innumeti

prope auctores data opera atque ample fcripferunt.

& I

Fideiufio fecumdum us romamum. recent

z

*z:mj :

praemittitur.

Fideiuffio iure iuftinianeo (c) confideratur tanquam

füpulatio, qua quis pro alterius obligatione primar!a in

fecuritatem creditoris fidem fuam citra nouationem in fubfi-

dium interponit; fiue fe obftringit ad implendum defide-

rium creditoris (d

, & debitor principalis fuae obligationi

non fecerit f&tis.

$1

£) Nou. 4 Cap. T, Jo. GoxppArvs de conrrahe;nda et commit-

tenda ftipulatione, Herb. t618, 8, Cap. V, Concluf. V, Num.

17Í[eq. p. 342 feq. W. À. LavrEaBacu de fideiufforibus m

genere, Tub.1658, th. 2, p.4etsg. U. T'r; LavrERBacn in

Colleg. theor. pr. z. lib. XLVI, tit. 1, $9. Jo. Füin; Rug-

Tivs de iure fideiufforum,.$ 2, $ s. Gk. An; SrRvv. in S. r,

€. exerc, XLVII, libr. XLVI ,

MürnLER —

tLt I,.$ 36, ibique PerER

d) L.T, z. qui fatisdare cog, L. 10; 11 £, 7. de verb. Rgnie

$

e€

C

$ II

Fidäizg[]io. Germanorum. de(cribitur.

Germanis vero flipulationum romanarum antiquitus

$cnaris (e) fideiulfio eft negotium , fiue conuentum , quo

quis alterius obligationi

gF?HCipali fecuritatis praeftandae

—

gratia accedit.-

bah-d

$

ld

I

Fideiufores et fideiuffiones d"zfþertiünfü*/i:

Diuifiones. fideiufforum , et fideiuffionum: multifariam

a do&oribus, modo fecundum ius romanum, modo mori-

bus. Germanorum diftribuuntur, quas omnes huc transícri-

bere nihil attinet,, neque mihi 1n animo eft, eas cogitatio-

nibus attentis explicare; fed plurimas tantum memorare

liceat.

Potiflimi autem funt fideiuffores, v. gr. iudiciales,

extraiudiciales ,. Volugtari-i * nþcgiïari;; , principales ( f ) ,

3

o

e) LavrEnRAAcH in Colleg. tf pr. z. Lib. XLVI, tit. r, 6 X,

ibique citati auctores , LavR. Awpn. HawszEnczR de non víu

ftipulat. vfuque pactorum in-foris Germaniae, jenae r713,

Cap.III, p.64.íeqq. Jou. Barr, L. B. nz WeRNnHER tom. ,

p.l;obf XXIX, n. 5, p. 47. Jon. Gr. Esrcn, cuius immor-

talis memoria et gloria femper inter eruditos viuet, in iuris-

prudentia germ, priu. a viro magnifico atque illuftri Jo. ANpz.

HorrMANNo, praeceptore meo fummo

pere þonorando , edita,

p. IL, $3485 p. 292

f) Jon. Lvp. Scuuip. de fideiuffore principaliter obligato , Senae

1768 , 4. Rvp. Cuz:sToru. HENNE de fideiuffore prineipalitee

f)bligatp , Erford. 1770

*

$

^

QUs

-

J

fuccedanii , germanice: rückbürgen, ümplices,*indemnita-

tis, in vernacula lingua: fehadlosbürgen. 9)5 modo idonei,

atque habiles, modo inidonei, inhabi'es, et prohibiti, et

ceteri eiusdem generis ( 5).

Hisce adiiciendae funt variae

fideiuffionum fpecies.

Aliae perfonales, aliae reales, et ad

heredes tranfeunt, aiiae enim pure, aliae fub conditione,

aliae ad tempus , atque ex tempore (2) ; aliae aut genera-

tim, aut fpeciatim, itemque ad vnum a&um conftituuntur,

Hoc fa&o, fideiuffor non obligatus ad alium actum, neque

ad aliám caufam, nec alium cafum, nec aliud debitum,

nec aliam rem , nec a&ionem intelligitur.

Praeterea exi-

ftunt fideiuffiones expreffae, et tacitae, vel quafi, perfeQae,

imperfe&ae (&), nullae, prohibitae , effe&ibus deftitutae ,

praefcriptione, aliisue modis finitae, ac fublatae. Fideiuffio

uoque alio nomine interceffio dici folet; quamuis inter-

ceffio interdum pro *interuentu, aut interpellatione, feu

con-

: W À. LAVT-'ERBACH de :ndemnitatis fideium;rä, "Tub. x6s5.

Cunisr. T'uoMasivs de fideiuffore indemnitatis, Halae Mag-

deb. 1703 et 1750.

SaM. FRi». WirLENBERG de fideiuffore

s

fuccedaneo , m EIVSD. diff. fabbat. n.'36.i

h) Awrow. HEniNc de fideiufforibus,

þ ancof. 1614, 4; 'Caþ.

IIII , p. 41 feq.

i) L.44, $. 1, . de bblig.'et a&. L. 29, $ 6 W.-Knïandati,

Jo. HaRnTM. MisrER de effectu temporis circa fideiuffionem;

Gieff. 1752, $ 3sfeq. p. 7 feqQ. ArEx. Canoccivs de fideiuff.

ad diem, Gryph. 1693..

k) CnunisTIAN. HaNaccrvs de fideiuffione imper—fe&a, Vitemb,

1747 , $ 6 feq.

p.1rfeq. CarLLivs de fideiufäox.xe tagitzva? vel

-

guafl, ib. 1754.

4

C

7

*

)

tontradi&ione fumatur. Vnde -COgnitae funt v. gr. inf&r—

ceffiones coniugum m delidis carnis, aliaeqïï;.e QO

B

$ IV

et in quibus caufis fideiubere

: Quaemm perfonae ,

po[unt.

»

Fideiuffio cuilibet obl

igationi tum ciuili, cum crimi-

nali quodammodo, et quidem variis modis, modo iudicia-

liter, modo extraiudicialiter

»

partim ad dandum, partim

ad faciendum , .idque aut plene, aut minus plene; illud

fit, quando fideiuffor nimirum ad fiftendum reum, et fol-

uendam mul&am ; hoc vero, fi tantum alterutrum horum

praeftandum fe obligat; itemque cambiali (7:7) accedere

poteft, illaque non folum ab idoneis mafculis, verum

etiam feminis qualitatibus legitimis praeditis, neque im-

peditis, moribus Teutonum in dubio contrahi poteft (17),

nec

1) E 23 $ X z.ad Icum Vellej. NIfca. HrxNR. GnisNER de

interceffione coniugum in delictis carnis etc. Vitemb.Y711, et

1743, cap. l, pos.2. Pavr. Puin. WorrrnHaRDT de inter-

ceffione viduae pro marito mortuo, Rint, 1738 , $ 1 feq. p. 1 feq.

CnzLLIvs de intercéffione pro debitore mortuo; ad L. 22. .

de fideiuff. et mand. V'itemb. 1754.

»L) Jo. GorvrL1iEB SrEGEr in corp. iur. camb. p. I; p.505 , $ I4,

et in der einleitung zum wechfel-recht , Lipf. 1773, 8: p.244;

p.245. Jo. Lvn. Hezrres de differ. iur. rom. et iur. camb..

hodierni in fideiuffione, Gieff. 1775, fect. IT, p.25 feq. SEs.

HNR. GERKEN de iuribus íideiufforis camb. Gieff. 1752, $2.

feq. pag. 4 feq.

"

J:/

^) Jo. Per. de LvnEwzG in differ. iur, rom. et germ. de fideiut-

I?ï.

fione vxor, Hal.vMagd. 1720 et in differ, iur. rom, et ger

inm

^s

( 8

)

nec inflitutis Germanorum communibus miïï'tes (0)—, net

nus clerici au

clerici romano-catholici iure pontificio penitus, multo mi-

e6

euftanae confeffioni addi&ti ab ea 'agccgtur (p) 3

quamuis fint, qui circa hos diffentiant.

z

Quatenus in caufs criminalibus. jïdäzïujpanz'.»locus

2

ef poteji !

Fideiuffio in caufis criminofis quodammodo et

VQu idem

vario modo accedere poteft (S 1V5.' Diftinguitur autem,

vtrum res circa delidum ciuiliterf, aut criminefe agitur (q)5

111à

in Sdo. Vellej. exule, iä. 1720, 1739. Jac. Fnin. Lvsovic

de muliere cambiente, 25. 1710, 1748. CHnusr, TnoMastvs

de vfu exiguo Scti. Vellej. in foris Germaniae, ib. r707, 1745,

$32 feq. Gr. Fnin. DriNrIN, de vera indole Vellejani ad

"vxorem mercatricem :pro marito mercatore intercedentem

adplicata, ZHorf. 175 1, $7 feq. p. 17 feq.

o) HznrNG 1. d. cap. VIL, num. 16: feq.

Avnrn de fideiuflore milite, Gett. 17,2.

p. 168. GE HEx.

p) Cap. 1,2, 5, X , de fideiuff. Cvxg. RirrERsmvervs in differ.

jur. ciu..et can. lib. VII, cap. 13, p.224, 1658. N. C. L. B.

de LvNkER in decis. 257. BornMrEs de clerico debitore,

$ 6 feq. et in iure ecclef. prot. lib. IIL, tit. 22, $9. feq. 'Tos.

dJAcos RerwHanTH de fideiufforibus clericorum , Gótt, 1741 ,

. 6—9, et in Eivsb. fel. obferuat. ad Pauli Chriftinaei deci-

fiones, Vol. V, obt XXVIII,

.37 feq. Ars. Puin, FaicÉ

in melet. de clerico fideiuffore, Helmft. 1761.

4q) L.8, $5, L.56, $3, L.70, $ $ 7. de fideiuff. et mand.

.6, $ 1 7r. de muner, et honor. L. : z. de cuftod. et exhib.

zeorum. jJo. Vogr, in comm. ad z, Lib. XLVI, tit. 1, $ 7.

STRVV.

?

illa admittit fïdeiuiïores; haec véro aut poena pecuniaria

adficitur, aut poena corporis, aut capitis vlcifcenda eft.

Vbi faluus condu&us eft impetrandus, aut mul&a folum-

modo alicui irroganda eft, ibi fideiuffio etiam deiudicatum

folui, interuenire poteft. Quod fi vero poenae pecunia-

riae locus non eft, facinus modo manifeftum atroxque

animaduertitur, modo non.

In illa vifione fideiuffor non

reCipitur; fed reus in carcerem coniieitur;. pofteriori vero.

cafu, quando ícelus non eft atrox, etiam adhuc incertum,

et: dubium ; fideiuffor pro relaxando reo 7), et de iudicio

fifti adhiberi poteft. — Ad poenam corporalem fe obligare

nequit. Sin autem fideigílor pro reo fiftendo accedit ,

tum promifcue, atque indefinite nón accipitur ; fed ad

certam pecuniae fümmam fefe obftringere folet, quam

fummam fiue ab initio iudex praefcribit, fiue poftea de-

terminat, Quod fi vero fideiuffor dolo malo reum non

fiftit, promiffam fummam foluendo,pon liberabitur, verum

infuper extraordinariam poenam fultinere tenetur $). Sin

autem fideiuffor reum . praefentem iudicio exhibuit , atque

te, ille amplius

ob;uïit; þoc Vero poüexa e carcere euaden

L

non

-

SrnRvV. ii f i. c exerc. XLVII, lib. 46; tit,.A I ,' 5739.; LAv;

qpERBACH de fideiufforibus in genere, th. 13, p. 12, I3, et in

coll. th. pr. 7. lib. XLVI, tit. , $ 23. HxNR. Barr. Roruz

de fideiufforibus delinquentium, enae 1677 , et 1744j fe&. I,

$.2—17, p.2— 13, fec- III, $. 13 feq. p. sofeq. Jon.Lv».

Scnurp de fideiuffore ex fideiuffione in caufis ciuilibus, quam

crim. vel plane non, vel etiam principaliter obligato , ib. 1762,

"7) Art. XIIL inf. et Art. CLIIL conftit. c;*im.' Caroli V. ;

1) L. 4 . de cuftod. et exhib, reor. LavTERAACH l, m. STAXS

in vfu moc;. 7r. lib. 46, xtit.t 1, $ 31 feq.

P

&

Io )

non tenetur ex caufa pr*tecedente ad quam fa&a ePc pu;»

miffio et fideiuffio expreflis Verbxb (

$ VI

JAccufatores etiam. quandoque cautionibus deuinciuntur

Sunt quoque cautiones in iuribus conftitutae,

quas

accufatores ,

eorumue procuratores fubire iubentur, et tri-

plicis generis nuncupantur ,

videlicet 1) de profequenda

accufatione , 2 circa fatlsfa&mnem, iniuria 4 reo pro-

bata, 3) ob.expenfas a. maleuolo accufatore reftituendas,

accufato omnibus fententiis abfgluto (7).

illa fansdano

etiam fieri poteft : datis fideiufforibus ,

ad certam quanti-

tatem, pro grauitate fceleris,

et condltlone tum accufan-

ïlS

tum accufati ,

arbitrio 1udic1s determinandam. De

hisce autem vbenus ac fuüus loqui mihi in animo non

eft

Z

SVI

F'ideiuffiones firitfe fünt interpretandae.

Fideiuffiones conuentis nituntur, et perficiuntur.

Pacta

vero , contra&us ,

et transactiones ftride interpretari iura

conftituunt (x)

Ex quo illud confequitur neceffarium ,

vt

t) HeR1ING Í. m. cap

.XX, $9, num. I7 feq. num. 23, 29, 2L,

54 94 feq. cap. XXIIII num. 177 feq. cap. X, num, 346.

£) Art.

XII, XIH , XIV, XV conft. cr. a Carolo V. Imp.

prowulvata, vid. Jo SAM. FRiEn. de Boknwzsn in meduat

in C. C. C. pag. 71 feq.

x) L: 99 pr. . de verb. obllo

L9,$1,7

de fransad.

Mzvavs in confil. 56, n. 50, de VVERNHER tom.II, P. X,

0 f

(

II

)

vt in fideiuffione intenti-o animfusque.: pacifcentium magis

infpiciatur, quam verba captentur (y). llud praeterea

accedit: quod fideiuffor in hoc negotio emolumentum non

habeat, vti creditor, verum periculum rei familiaris fubfit,

ideoque certet de damno vitando ; vnde colligendum eft;

iudicem in dubio procliuiorem ad fideiuüfforem abfoluen-

dum et liberandum, quam condemnandum effe debere (2^;

ac ne. hoc quidem mihi videtur filentio praetereundum :

fl?eigþere pro a;iis'eife Qilapidare (a).

*

$ VIII

Continuatio.

Fideiufïi.o flride eft interpretandxa '1(5 VII). Vnde

fponte fluit: Y) fideiuffionem ob cauffam quandam defini-

fam, certumue finem fa&dam, neque extendendam , nec

trahendam effe ad aliam, nec ad nouam ab illa diuerfam,

neu ad aliam a&ionem , neue

vifionem , debitumue aliud

B2

- in

, n153, deLzvseR in fpec. DXXIV, med. x, 2,

LüpbrR

obf. 279

MzwkE in fyflem iur. ciu. Lib. XLVI, tit. 1, $ 8;

9 — Jjo.Rvn. Esasv p.l, decif 408, n.2. Jvsr. HENm.

BoruwEn tom. II, p. II, conf. 1043 , num. $, p. 398.

y) L. $2..7. de verb. obl. Cunisr. WirpvoaEL in conf. 99,

n. 6 feq. p. 193 et in conf. I63, n. 27, p. 344-

z) Mzvivs p. VIIIL decif 197, n. 12 Bokmen in dodring

?

de action. fedt. IL, cap. 8; $ 425 43

*

I, n.9 feq. p. 8, p.9

, cap. XXVI :

a) HrniNG l. d. c

HIP.

T. MürLER in notis ad SrRvvir S. I. C.

n. I25,

. 630.

exerc, XXX, lib "XXI

y: tit. 3 $7,(e), num. 7; p. 432

9.439., ,yol. 1.

I2

(

J

in illa haud 'nvomïnatüm-.-;. Effectus &nim -fxtde'iüüïonisþnon

dilatandus éft inuito promittente extra naturam contractus,

padiue conuenti, ideoque fideiuffor ad quoddam verbis

expreffum negotium obftrittus ad. aliud obligatus non in-

telligitur.

2) Fideiuffio fub. conditione adieda praeftita,

effetum non producit, donec illa eft completa, ad exitum-

que perdu&ta(»b). Expletione autem eius deficiente, aut

reieta ab altera parte, conditio quoque in nihilum redigi-

tur, et efficientia illjus fideiuffionis deftruitur.

Nam fide-

iuffioms caufa ceffante, fideiuffio ipfa etiam ceffare debet ;

prouti ceffante padi finali caufa, ipfum quoque pacdtum

definit effe obligatione praedimm' (65.

-

$ VIIII.

Expofitio caufaex controukerfqe exhibet&r;

" Hisce praemiffis, nunc fpeciem difceptationis forenfis

formare mihi liceat, quae mihi argumentum dedit ad

feribendum , et fequentem in modum fe habet: Sempro-

nius, praefe&tus aerario, auertit pecuniam publicam, atque

aufugit.

Hoc fado, vxor eius principi fubmiffe fupplica-

uit pro marito fuo abfente, et fidem fuam. interponere et

dare voluit de reddenda pecunia ablata; ea tamen condi-

tione adiedta, fi maritus in officium defertum a principe

plene reftitutus fit.. Princeps vero Serhpronium officio fuo

deiecit , eiusque vxor repulfam tulit.

Nihilofecius aduo-

orem

catusüfgi putauit fe habere a&ione*mv.aduïerfus Vx

Sem—

b) Rorm 1. m. fed, TII

J

n. I97 feq. p. 334.

, 521, p34f'eq þH.-Emquþl.'c. cap. XI, .

c) DExWERN-HER tom. II, p. X, obf. K'.;'z?, n, 3,-

C - d

Biwitianb. et'fïdeiufnonem ab vxore promiffam perfequi

voluit.

Verum enim vero vxor eam a&ionem exceptio-

nibus excludere enifa eft, et praecipue addita adiun&ione,

cum princeps ad conditionem propofitam defcendere no-

luiffet, fideiuffionem ab ea oblatam effe&tu deftitutam effe.

Exinde res difceptata in quaeftione verfata eft: vtrum

vxor Sempronii obítrida fideiuffione fub conditione pro-

mniffa teneatur, nec ne? Ego vero exiftimo: vxorem

fideiuffione illa neque perfe&a, nec omnibus numeris ex-

am non eífe; íed illam effedu

pleta iure et merito obligat

plane carere ($ VIIID. Imperfe&a vero habetur fide-

iuffio, quae in fe confiderata, et virtute fua , neque fum-

mam, nec ordinariam creditori tribuit fecuritatem ;. fed

hunc, non tam propter bonorum defedum, quam ipfius

fideiuffionis imperfe&ionem, velin totum , velex parte,

Perfecta autem dicitur: cui

vel pro tempore , fruftratur.

fiue ex voluntate legis, fiue ex prouidentia creditoris,

nihil eorum deeft, quae ad creditoris fecuritatem — iufte

liciteque facere videntur (2).

Quibus accedit, quod ille,

qui fideiuffurum fe dixir, absque acceptatione tanquam

o ob

prou

fideiuffor non obftringatur (e);

3

,ti etiam fideiuffi

non

*

&) HANACCIVS'de fideiuffione imperfeda, s. VI, /p. II f'eq.

" L.L.$3 v.de pad. L. i12 7. de verb. obl. L. 55, L

7É

z. de oblig. et a. Mxvivs in comm. in ius lubec. lib. I11,

tit. 10, grt. E 1585 9.

e) Brw. CAlipzov. in turis

p

r for. p. II, conft. XVIII, def. 1,

n. I feq. ib, Gosw. As ESmacH p. li, conft. XVIIL, def. 1,

n. I, p. 213. Worrc. ApaM. ScHorpr in conf, XXXV ,

n. 54 feq. p. 369, Vol. IXT confil, 'ubing.

H

C 14 ()

non impletam conditionem reiicitur C

f ) et fine cau?fä Ó

obligationewque efficaci haud valet.

Y

sX

. De interce[fionibus vxorum- pro mycm"tz'»s fais.

Deinde ex iure romano cognitum, et perfpe&um eft:

obligationes vxorum pro marits propriis non valere, fiue

femel, fiue multoties huiusmodi aliquid fiat pro eadem re,

fiue priugtum , fiue publicum fit debitum ; fed ita effe,

ac fi neque fa&tum quicquam, neque fcriptum effet ; nifi

manifefle probetur, «juod pecuniae in propriam ipfius

mulieris vtilitatem expenfae fint ( 2£). San&iones igitur

Romanorum varias ob caufas prohibent interceffiones mu-

lierum pro maritis fuis, nullumque illis tribuunt effe&um.

Vnde confequitur: vt mulieres legibus. interdicentibus ,

atque inhibentibus ,

refpettu ad maritos fuos habito, re-

Res autem aliter fe habet circa

nunciare non quï; (h).

; .f;'de-

'FERD.CH-RISToPH.:HARPPRECH;rT'in refi ."XCVII. ScHOEPFF:

T

1 m.n.94 feq. p.372, Vol. VIIII confil. T'ubing.

£) Nou. 134, cap. 8, dtque authent. fi qua mulier etc. cod. ad

BRvNNEMANN in comment. in cod, iuftin.

-

S&um Vellej.ibique

1.4, 90 145 L. $;

Lipf. 1699., Lib. IV, tit. 29, p. 4325

fent. lib. IL, tit. XI.

.$ 6 zr.ad Scétum Vellej. PAvrvsin recept.

h) BRvNNEMaNN ad Auth. fi qua ;mulier etc. .

2. MürrrR

(2)')

ad Srnvvn S. L. C. exerc. 47, lib. 46, tit. 1, $ 37;

ERT,.

p. 786. Brnzicn p. II, concl. 19, n. 56 feq..n. 67 feg.

in refp. 213, n. 3 feq. p. 463.

BoreuMEn tom. II; p. !;

confil.194, n.93. Jo. Avc. H

ELLFELD

de condict. mulieri

intercedenti com

$4feq. S 16feq. $ 20;

?etente : Sfeme 17395

$ 34 feq.

(

IS ) 4

fideiuffiones fcnäina'rmh pro' aliis 'heminib.ustixä?:rurmento

publico munitas, aut trium teftium fubfcriptionibus firma-

tas (2).

Ius pontificium aeque quidem atque ius roma-

num fideiuffiones fimplices vxorum pro maritis neque

firmas, nec ftabiles cenfet; attamen illud vfusque forenfis

has ratas habent, quando illae antea de beneficiis mulie-

bribus legitimo modo fingulatim certiores fa&ae, renun-

ciationeque declarata, eas iureiurando confirmarunt (£).

Mera autem affeueratio loco iurisiurandi non fufficit, dum

nec generalis

illa nullum iusiurandum verum efficit,

renunciatio , et mentio illorum beneficiorum fufficit (7)5

nifi legibus, aut ftatutis fingularibus ea, quae circa ius-

iurandum ab vxoribus fponte, proprie, vereque praeftan-

dum alias conftituta funt, mutata, aut temperata depre-

hen-

$) L. 23, $2, cod. ad Sctum Vellelï, Borznuwrx tom, II, p. ,

E

conf . 294, n. 6, conf, 295 , n. 4 $.

k

k) Cap. 9, cap. 28, X, de iureiurando. RurrrERsHVsIvs in

differ, iur. ciu. et can. Lib. III , cap. 3, p. 88. Mxvivs p. VI,

dec. 22, n. 34. Vrrvs Picnxen in iure can. lib. III, tit. 22

dec.9$, quaeft. 1 et 2, p. 346 feq. ANacr. REtrFFENSTVEL

ijn iure can. vn. tom. Il, lib. IT, tit. 2, $ 10, n.248, p. 69j

tit.24, $ 3, 1. 97; p. $03, tom, II , tit. 22, $ 1, num. 22 feq.

p. 517 et 518.

0. SAM. STRYK de certioratione lurium re-

nunciand. c

Il, n.2 — 15, cap. IIÍ, n. 4 feq. BoenwER

tom. II, p.

'älï.

conf. 294 , conf. 205, n. 4, f. Tom.I, dec.

fupr. Trib. App. Haffo-Caffell. Dec. LII, p. 207 feq. et T'om.

II, Dec. CCLHI, p. 585, n. s.

DE CgAMER tom. III, obf.

972 p. 730 feq.

'fl')jEAV'i'ERBACH in coll. th. pr. z. lib. XIT, tit. 2, $ 19.

STRYk l d, ca

P. 4 et . 'STR"VIBEN in rechilichen Bedenken ,

P. 286 feq.

(

16. )

Ahenduntur, vti v. gr. in

"

Haïiia fiamtuqm'efï fequönt;m ivn

modum (7):

» IF'eil die IW/olthaten der vechte nicht. den, betrie-

» genden, fondern den betrogeuen If' eibern xw flat-

?

zen kommen; eine intercedirende Ehefrau, mann

»Jelbige von dem mahren Inhalt der authentica

,fi qua mulier etc. ze/lig und. mit teutfchen IW/or-

» ten. verfiendiget if und dennoch miffemtlich. und

35

:ohlbedechilich vor ihren mannu bürge mird, kei-

25

nes befondern Eides darüber netig, fondern die-

, Jelbe nach maas ihrer.gethanen Zufage, vor die

» Schuld einxuflehen und zu bexahlem verbunden ;

25

in Zukunft aber und. nach dem £dit de anmno

25

1732 keine dergleichem vor einem motario und zeu-

» gen errichtete bürgfchaft und certioration gültig

» Jeyn. folle; svoferne . folche nicht bey des Orts Obrig-

, keit angexzeigt und . a&is iudicii Znfinuirt morden etc.

Hisce ftatutis autem deficientibus, res redit ad iura com-

inunia, vfumque forenfem, neque iduat creditorem iterata

mulieris fideiuffio, qua ea fidem fuam interpofuit. Quod

fi vero cum marito iufte, et legitime, quocum ipfi funt

communia bona, integram promittat folütionem , — pro

ceffione a&tionis contra debitorem principalem dubium.non

eft: quin ex hoc nouo pa&do fimul cum marito pro fua

parte teneatur.,

Ceteroquin. vxor maritum fuum , abfen-

Sunt

;em, ïnfcientem , atque inu'itum.oþl-iga-rre nequi.t.

etiam

-,) Cowsr. Hassraca, d. d. Caffell, die 3i menf. ,]anüar.'1749,

dec. . "Tos. Jac. RriNnBaRDr in fel. obs. ad PAV*L. CunisrI-

NAEI d?Cif. tom. III, obf XV, p. 22.

-

COT

etiam ftatuta et Confuetudines, quae fanciunt: ne c.öniux

fine alterius confenfu contrahat, neque pro aliis fidem

fuam interponat (7), nec iudicia obligationes confirmare

debeant, nifi ab vtroque coniuge fubfcriptae fint. |.0) 5

exiftunt tamen ftatuta, et leges, quibus maritus pro vxore

obftringitur, vicifimque vxor pro marito (p). Sic enim

in terris haffiacis legibus die XI menfis Odobris anni

MDCCLXXVI, et die XX X. menfis Aprilis anni

MDCCLXEXIX conftitutum eft:

vt vxores praefecdo-

rum iuftitia fungentium 1in eum euentum , fi earum mariti

depofitis iudicialibus inique abutantur, eaque auertant,

Verba

beneficio dotis et illatorum renunciare debeant.

fandüionis de anno 1776, $ r, fic fe habent : 7/'ollen

Mfir hiufüro Feinen Juflitz-beamten annehmen und beflel-

len, senn er micht von feiner ehefrauen auf den fal

eines mit den depofiten geldern vorgehenden Unterfchleifs

eine gerichtliche Renunciation auf das beneficium dotis et

illatorum, beigebracht hat.

$2 Damit jedoch die Ehefrau

eines. Juflitz-beamten ihren allenfalfigen fchaden hierunter

ab;venden , und, ihm zuvorkommen kann; fo.bleibt ihr

unbenommen von der mahrnehmenden düblem mirtfchaft

ihres. eheimnanns geherigen orts zeitige Anxeige zu thum ,

$ 5 Ferordnen

und dadurch das ihrige xu conferviren.

If/ir -

*

n) HENR. DE Coccmrk in Vol. II dedud. et cbnül. conf.

CCCCLXXXII, p. 633, 634.

o). Vid. edi&, comitum erbacenfium die 13 menf. Jun. 1740

romulg. et die r1 menf. Januarii 1776 renou. add. ius prou

-'mc.

erbacenfe, tit. 18 tit. 28.

?) Mzvivs in comment. in ius lubecenf. lib. I, tit. V, art. VIL.

P

-

C 18 )-

J

[/

r »;'

4p»

/€8

[

en

| nach abjterben 'eines ]zg/iiz-z-bäanzieä Jofort. zon

, elchen folches oblieg

et, das depofiten - mefen

unterfüchet gerde,

l

damit deren meiber, oder kinder micht

in 'zuïgem

fheit bleiben, ob fich etma mach mehrern jahren

noch unrichtigkeiten hervzorthun magten &c. Hoc poftea

anno CIOID2CCLXXIX ad vxores quaeftorum ,

feu prae-

torum pecuniae publicae fequentibus verbis extenfum

C

&L

iVachdem. IPir im der Ordmung vom iv OG.

1716

rorgefchrieben habenm :

IF'elchergeflalt -die ehefrauen der

Juftitz-beamten auf den fally wann ihre Mánner. die ihnen

anvertraute depofita veruntreuen gürden, auf das benefi-

cium dotis et illatorum renuncüren follen ; aufer

J

deim aber

Vus.durch den, o

n dem eimen und anderm rechnuugs-

Ó

edienten fchuldig gebliebenen recefl mehrmals ein betracht-

7

ZZC;

j

r fclu

1den zugefüst zorden, und IF ir folchen für das

künfige auf alle m

len

442 Jpl

Sliche meife abgemendet mwiffen. mol-

*

[/277 ej

i

Jen- die. erflat

Hung eines fochuldigem recejes unter

andernm aus der ur[ache leicht vereitelt gmerden kann , wenn

die ehefrau eines folchen bedientem fich nicht verbindlich

gemacht haz, für defen berichtigun

9 init einzuftehen ;; fo

Jinden Il i* zur ficherflellung un[ers intereffe.in dergleichen

fellen netig jene Verorduung nunmehro auf die ehefrauen

unferer rechnungsbedienten. dergeflalt xu exiendiren: dafl

felbige fürohin die erforderliche Caution jedesmahl: mit-

aqusftellen und. in. folchermafe für eintretende Frece

[& eben-

falls hafzen follen.

1

/

$ oUl

3- 7/4

Il ornach alfo jedermaun, den es ange-

het, fic

Verthenigft zu achten hat — —

Plures. qui-

dem adhuc alias leges ordinum imperii romano-germanici

eiusdem argumenti in medium proferre poffem, nifi an-

(

d

gufta et concifa d;fijtltatione illigatus effem.

$ XI

(

T

)

$ XI

: Qu*füam Jideiujfores haberi nequeunt ?

Illi, qui nexum fideiuffionis in fe non fufceperunt,

ü—eque illi obnoxii effe voluerunt , neutiquam tanquam

4

fideiuffores. tenentur (QDf

S XII

"

: Mumio rerum fiatu jïd'eizgæo etiam .qäe&u

defiitui poteft.

Conuerfo plane rerum ftatu, qui tempöæ fideiuffionis

conftitutae extitit, fideiuffio quoque defx.cere,po::e?ï (

&

CTOANTV M.

q) «Vid. Jo. Lvp». Scuwip de fideiuffore

plane fxon ' oiil'igatc.»,j

Jenae 1765; 4, $ 26, p. 26.

Y) L.58, pr. z. de folut. addatur quoäue Can. Purr, Korr de

claufüla

rebus fic ftantibus, Marburgi Catt. 1750, cap. T,

$3 ï/'-e.q; $ 17 feq. 53)6? Ccap. dL, $.135 6 30

*?

Vr

2

iA

(q8

m

CO

j

o eto,

N]

.

"

x

-

m ocEMURS

T

-

——Ó

4

[v

l

-

l-

ER HOfiec t

"

E^

M

s

NY

A

[5

.

X

z

D

b

a

-

E

——

TRUE

UT

xy

x

T

2

E

ii

E

i

n.,

M

UE

SUE

o

:

—

Pt

t

v*

r

CS

d

zi

-

-

o

AC

ii

)

2

MVE

—

E d

MT

i

—— á[CÓ

m

m És

n

a

Ó

st

2

L od

CM E

IFURR URH

--

À

bc-

—

-

—

N

T

—

-

d

—

-

—

E

x

x

M

—

TENS

——

ET

e

x

2*

$x

i

ES

"n

E

xv

z

4

£

D

*

«

*

T .

Joe-

IN

$

c

, RAR

u

.ww

r

4 n

Vr

AR OP

;

*

m

CT

-

.*

x m

" nn'

"

I*

*e 8

-

-

2 MU&

5

.

* "g c

^

f

i

F

M *

E

3 .vrs

*

e

p

"

S 4

E

s2

-

c

as

Hs

*

9046

z

*

*

N

L

u m

H

Vr

-

E

.o,rm»

z

*

w

f

w

-

nku,f-.

2

CH

À.

mu

.un-.

ATT g

-

J

A

^

* m

*s

lt

E

*

DN

NY

LR

AA

-

4-

M

D t

exs

g* a

EU

[ d

E

s

T

rw,

EY

EE

"

EM

$s

"M adce

k

B

a2

.

-

a

*

Sey

x

*

z

st

*

E

Y

g

*5

x

4

i.

$s

E

-

43

u

us

.u.

M.,

E.

L

$Xf

N

.*

*

t

E

Es

*

$:

E

3

M.

És

d

&

e

M

'

WM

NOON

-

M

"

—

cet m

m Á

——

ia n

em

20

N

-

AVSPICALE IVRIDICVM

SISTENS

x

Euroskala Offset

-

AS OBSERVATIONES

S

D.E

R

E

NE EL:FFECT'V CARENTE

jo

Q

VierFarbSelector Standard

QVAS

115

u

MAGNIFICENTISSIMO

[

O Balance

e

AC POTENTISSIMO PRINCIPE

T DOMINO

[

n

Focus

ä

N

RIDERICO I1I.

[

LANDGRAVIO REGN. RELIQ.

[

M

ORITATE ET

CONSENSV

VRECONSVLTORVM ORDINIS

[ET

E

LO IQ b N T E 4

RIBVS HONORES ET PRIVILEGIA

[

VM RITE CONSEQVENDI

o

NsIS ÀApniLIs À. R. S. croroccrxxxir.

[

,(GNIFICORVM, ILLVSTRIVM

iXCELLENTISSIMORVM

BIOVISITIONI SVBIICIT

E HHH

b. HENRICVS T ASSIVS

H

ä HILMESA-HASSVS

[ ol

a

E —

ä

JOAN&IS BAYRHOFFERI,

4 " Copyright 4/1999 YxyMaster G.