» des fal fic der :nan undercvinden ab [i ex mer oder minner

ab

» deun itne pelipen [1 ''vend daz ber finer lenungen di ville

ii

» babe.. Ab der man ver[mat das len das deme berren le-

if

» dic voird und ers ym nicbt su ym sybet binaen Jare und

[7

»f4g von dem [y der berre ledic vort mer ber tbu danne

;ch'

»rn unfcbult darau daz ers nicht en ovifle daz ez ftne

j

» berre ledic vvoere.. Zu einer Jacbe on eime lene en mü-

»&en &voene nicbt zup [in diwile fi an iné lene nicht be-

l

» telet en fm."^. Et Cap. LIX. ubi haec verba le-

D 3

e

30 $9

jl

guntur: * Suvas der berre iglichen libet dax ifl recbe

Iu |

» len oder erþe len oder burglen oder gedinge an. cines be-

ali

», numeten manpnes eute fova ea deme berren ledic ovird."

ipll

Priorem textum expectativam innuere fimplicem,

non inveftituram fimultaneam eventualem absque

probatione afferunt BoEnwERus de Indole ( Natura

Expetlativae feudalis Cap. l. $. TX. pag. 10.. & Mas:

tant

cov l.c. Contrarium enim probat Juris feudalis Sa-

xonici loquendi ufüs, quo vox leicben non'de fim-

fre

f

plici fpei conceffione, fed de inveltiendi ritu ufur-

pen

patur; eim geding leiben i-taque eft expectativam con-

cedere inveflitura eventuali firmatam.

Praeter re-

hn

liquos textus abunde hoc probat Cap. XXXIV. Jur.

ui

Feud. Saxon füperius adduCtum ; $. IX... pag. v5

Eadem vocabula eodem plane fenfu ufurpari in Di-

f

x

plomatibus, exemplis allatis firmavit ScuirTER in

qui

Di[Jertatione de Inveflitura Principum LImperii fomsltanea

Cap.Il. $. 2. quae annexa eft EjuspgM Codici Juris

U

Feudalis Allemannici pag. 334« feq.. Caeterum , omni

à (

TE

licet data opera, nulla plane fimplicis expectativae

veftigia nec in Jure Longobardico, nec Saxonico

fim

Q1

nec Allemannico reperire mihi contigit, Nec de-

E

ONETEEO:

atb

mum fum miratas; Germanis enim veteribus fem-

17

per moris erat fymbola adhibere in omni negotio

D

alicujus momenti, quo facilior effet probatio, nec

ipfi in fimplici pacto fubftitere folebant.

en,

Sque

4

$. XVI.

itur'd

Addo quisnam fit hodie ufus inveftiturae fimul-

[4$

i

taneae? Multis dubiis hanc do&trinam involverunt

fu.

frequentes Do&orum difputationes. Mihi haec di-

füt.

Íceptatio facili negotio componi poffe videtur, rite

-tl

perpenfa origine fimultaneae inveftiturae.

u

Notiffimum efít, antiquiffimis temporibus nul-

lam plane fucceflionem hereditariam in feudis obti-

Jut.

nuiffe ;. dein ad filios extenfam fuiffe, poftea ad

IS'

Di

nepotes reliquosque defcendentes, agnatis prorfus

exclufis 7. Feud. 1. $.1. Ob eam rem

Ctb

20

g

nati aliique,

quibus fpes fuccedendi ex promiffione data, ut fibi

o

u

profpicerent de ipía fucceffione, compoffeffionem

a dominis petierunt; inde orta inveftitura fimulta-

irii

nea pura, ad quam vero expreffe requirebatur, ut

jf

fimul in ipfam feudi poffeffionem immitterentur

(Q

g.

coinveftiti. Hac jam ftabilita paulatim obtinere

i 32*?&3

coepit, ut absque poffeflionis traditione condomi-

toti

Tie

nium alicui traderetur in feudo, quod àlter folus

poflidebat, femper vero ac&us folennis inveftiturae

inv

Qie

exigebatur; haec origo invefliturae eventualis.

dali

Adeoinvaluit hic mos, ut inde enatum principium,

Hie

nullum jus fucceffionis in feudo competere, nifi ex

inveftitura. Probant id antiquae Germanorum le-

X0f

ges feudales fuperius allegatae, ac frequentiflima

Orti

in Diplomatibus coinveltitorum exempla. Succeífu

a'm

temporis vero, cum folemnes ac&us rariores effe

liil

cceperint, ab ufü inveftiturae fimultaneae majores

E

noftri nonnunquam receffiffe, ac pa&o de fuccef-

f

fione eandem vim tribuifle videntur.

Denique in-

ob

trodu&o. per Germaniam Jure Longobardice, quo

N

agnati quoque ad fucceüjonem feudalem vocantur,

Ti

dummodo a primo acquirente originem ducant, in

nonnullis provinciis in defuetudinem abiit folemnis

N

invefliturae fimultaneae a&us. Saxones vero an-

ti

tiquarum . confuetudinum tenaciores ümultaneam

(

inveftituram diutius confervarunt; poftea vero

fe

apud ipfos quoque enatum dubium de necefflitate

ti

inveftiturae fimultaneae, folutum expreffa Confti-

li

tutiorie

G n G

otni-

tütione Ele&orali, quam exhibet CARPiOV'De;ïni:.

ülug

Forenf. Part. II. Conft. 45. qua'de novo fimultanea

Luae

inveftitura per Saxoniam fuit ftabilita, ficque ho-

aalis

dieque unicum eft fundamentum fücceffionis feu-

iufll

dalis tam agnatorum vafalli defuncti, quam extra-

a

De neceflitate in Sa-

neorum, quibus ea promilfa.

1 le

xonia requiri inveftituram fimultaneam illuftribus

ma

omnino exemplis quoque firmatur; mortuo enim

cellu

anno 1422 Alberto LII. Electore Saxoniae proxi-

«ie

mus ipfius agnatus Ericus V. Dux Lauenburgicus,

OfeS

a primo licet acquirente defcendens ob negle&am

cd.

fimultaneam inveftituram fücceflione fuit privatus;

i

ob eandem rationem extin&is anno 1689 Ducibus

(u0

Saxo- Lauenburgicis exclufi funt füperftites e do-

Wt

mo Afcania Principes Anhaltini.

, il

In reliquis vero Imperii territoriis, quae Jure

nnis

Saxonico non reguntur, illam plane non exigi, fa-

dii

tis fuperque probari poteft; nulla enim lex Imperii

eamm

eam injungit, imo O*dinatio Judicii Aulici huic favet

(em

fententiae, cum exprelle dicat, in iis tantum gen-

ht

tibus ac circulis exigendam effe fimultaneam inve-

[ii-

ftituram, in quibus obfervantia majorum eam po-

tji

E

4 O

ftulat; en ejus verba Tit. IIF. $. 12. *In voclcben

.

" /(l!x

» Gejcblecbten und in deujenigen Reicbs- Crey[en, da die [imul-

» tanea inve[litura bergebracbt , und im Gebraucb , dabey

» folle folcbe azcb gebalten vnd derfelben nachoelebt werden-"

Re&e hinc concluditur actum inveftiturae ratione

illorum, quibus fpes fucceflionis in feudum fuit

cile

conceffa, extra Saxoniam non exigi, nifi peculia-

fm

ris gentis aut Circuli obfervantia eam requirat.

qu

Superelt quidem hodieque nomen fimultaneae

1fite

invefliturae, fed nonnunquam nihil aliud denotat,

HH

quam expectativam vim .ac robur fimultaneae in-

atl

velliturae continentem.

Probatur hoc diplomate

fitá

Caroli VI. Imperatoris de ao. 1723, quo Carolum

Dy/

Hifpaniae Infantem fpe fucceffionis in Florentinum

»*

& Parmenfem Ducatus donat, apud MosEn £zilei-

JJIZ

zunp «u dem Keicbs- Hof- Ratbs Procef3 'Tom. III. pag.

5 [

442. & feqq. En ejus verba: * Ex certa [crentia no-

»

» ffra . . . Principi Carolo ejusque Dejcendentibus, nec non

5

» €x Hifpaniarum Regina fratribus eorumque po[leris , le«

5 7'1

» gitime natis aut na[cituris, ma[eulis, barum wvigore lite-

T

» rerum beniene conco|inus & boc decreto ac. diplomate

D

"

£95; G

debeg

» Inperiali Expetlativam vim ac robur eventualis imie-

Ámal-

» f'iturae continentem , clementer elargità [umus.

d

d

$. XVIT.

tior]e

Praemiffis his principiis hodierno ufu innixis fa-

fuit

cile decidi jam .poterit, an & quibus in cafibus

uliae

fimultanea invefítitura fit renovanda?

Renovationem inveftiturae appellant a&um;

quo repetitur anterior ejusdem feudi inveftitura ob

1606

intervenientem in perfona vel domini vel vafàlli

(rm

tnutationem.

e if

Injungitur illa vafallis fub poena

amiflionis feudi Jure Longobardico aeque ac Alle-

Tlate

mannico & Saxonico I. Fezd. 22. * Sancimus , ut ne-

du

» 120 "iles ultra annum. ( menfem vadat , ut inve[litu-

um

» ram beucfici [ui a filio vel facce[Jore domini fui petat ,

jtld-

» vvel pofl mortem domini fui , voel patris fai, vel alterius

pip

» cui fuccedere debet ; nifi ju[la cau[a intervenerit , quare

1 ilb

» "on betierit. l]. Feud, 94. * Prima.cau[a beneficii

i

» amittendi baec fuit : adbuc efl in plerisque curüs: ( fed

71'

» in noflra. curia Mediclanenfi non obtinet) quod ft oa(al-

lii

» lus per aunum Qy: diem domino [io mortuo fleterit ,quod

i

s beredem domini feii ,. inmve[lituram petendo , fidelitatem

E2

( 56 C

til) [

» pollicendo non adierzt : tanguam inpratus. exiflens benefi-

fillo

» Cinin. amittit ; ( e conver[o , fi domino faper]lite va[al-

celht

»» lus dece[Jevit , Q filius ejus per jasa. dicdum tempus ne-

m

»s glexerit petere inve[lituram ,. beneficio carebit." Jur.

eutiti

Fénud. Saxón. Cap. XXII. ** Nab. des Vaters tode binnen

» Jabr und. tage kome der fan u fime berren und bite ime

fote,

» fine man[baft wmit pefameneten benden und ge ime alfo na

Difr

» 4b der berre [le daz ber ine pereicben mope. — Sicaet aber

gtda:

», der berre fo [al bér vor ime knien" & Cap. XXVIL

Dat

»» VWenne. de berre' flirbet der. fane bat der man en fal

f

,S fimes putes an. den. oberflen berren nicbt. finnen binnen

Jitur

», Jiries jung berren jaraale ab daz, Kint [ine jarzale verfu-

Res

» t der man bat [ine jaraale. darnab. &u "volgene fime

if

» £ute.^ Jur. Feud, Allen. Cap. XLIIL $. 2.. ** Nocb

patte

, des Vatters t0de kumt. der. fan iner »yore und tz;ge AA

Ti

»Jime Herren und buttet Ime fmne manfcbafft mit gefamp-

gun

» ten ( gevalden) benden," Confpirat VETUS AUcTOR de

]rop

Beneficiis Cap. - $. 4$.. ** Pazris pofl obitum filius intra

ttà (

»Jex bebdomadas Q** annum . pro patris beneficiis domino

les ,

»manibus conjunélis fummn: prebeat bominium." Haec in

tum

genere de necellitate renovandae inveftiturae. Sed

peta

tüs;

jam quàeritur, an fi.multaneae inveftiturae renova-

ONEEEO

aue.

tio aeque neceflaria fit, fub poena feudum a va.

Mi a[.

falló amittendi

Longa hac de re difputatio inter-

5 f

ceffit BoeHwERUM inter & BauERUM.. Prior edidit

Jur,

Commentationem Juris feudalis de Invefliturae fümultaneae

TTE

eventmlzs non defiderata reno'oatione ejusque inpuni omif-

eti

Jfone ,

Goettingae 1742. cui BausRus oppofuit

/o n

DilJertat. Juridicam de. Commumi Saxconum manz 'ob. me-

alar

gle&lam renovationem amif[a, Lipf. 1746 ; dubiis a

Ui

Bautno propofitis refpondit BoeumzRus in Zziro

n fl

Jfngnlari de Indole. &* Natura . Expe&lativae 6 Inve-

Tition

Jliturae jäudalzs O de bujus Renovatione- Cap. V.

76&!-

Res paucis abfolvi poffe videtur.

Ubicunque eft

fim

inveftitura, ibi quoque renovationem exiei , five ex

1

parte domini five vafalli mutatio contingat, nemo

facile ibit inficias; clariffima enim funt verba le-

"

gum ac conftans ufus. " Applicando hoc prmmpium

R de

propofitae quaeftioni, fequentia corollaria rem ex-

Mi

tra omne dubium ponent I*. antiquae leges feuda-

u

les exigunt , ut coinveftiti vel pure vel in even-

CM

tum in praedictis cafibus renovationem inveftiturae

&l

petant, fi ab initio hic a&us folemnis fuerit adhibi-

jàs

tus; ]I*. hodie in terris, in quibus vel expreffa

E 3

( 38 Q3

ia

lex, vel obfervantia fimultaneam snveftituram ín-

jungit, ejus renovatio quoque exigitur; lil*

d

terris, ubi actus folemnis inveltiturae hmultmeae

nec expreífa lege, nec fpeciali obfervantia fuit con-

fervatus, ejus renovatio quoque non eft in ufu;

Is

IV*, in fimplici expectativa aeque renovatio non

exigitur, cum ab initio. nulla fuerit conceífa inve-

ftitura.

4

7

1hidi

»

e( um

Go

SSN

N

3

u

Z

6,

$?

*

/x'

eudi

N

!]

L

Va

"p

N

"

NS

AUR

N

N

E

q

"

s/?-'*:-/

e

»Næï *ïä'**ä

Ji

4

39 $3

[ if

a AA ASNS E IY NH PSNSIE UY ASNSHY A

AT

r

li"ie

THESES MISCELLA

COfi

E

Vli;

fi o

Eemma n Codicillo teffis effe nequit.

I(1iG

II.

g utor. ob culpam latam vemotus uon frt

?uf amis.

III.

L. 2. Cod. de Refcind. Vendit. male ex-

teuditur ad alios praeter emtzonem wmdz—

110nem contraä?m.

IV.

Jus Patronatus vendi nequit.

V.

"d concedendam expe(ïatzwm f0 Optt

( 40 C

&f domino direclo. coufenfu vafalli feua'um

p dentz.r

VI

CC

Pïmce[u' Imperii duos Electoratus /' mul

VL

polidere potejf.

VII

"urea Bulla ommium Statuum coufenfu,

40 folo Electorum , condita eft.

YU

VIII.

DN

Nolbiles Imimedtiazz Sacrz Romazz ]m[;e-

vii iuter Status Imperii male referumtur

3

ao

d d

SOLEN

—

Ton

*3*4

d

-

—

ia n

—————— — À € M

L.

x

P

2

2

À

L

D

d

TE

TR

n

Ldde-

M

T

j

p*

E.

4

.W

a

&

2l

E

-

—

p

——

——

—

-u

aC

x

d r

—

sR

i2

x

2

m

w EX

ais

AL

o Bo

i

x

*

ORE

A

rien..

a

-—

m

——

M E

— mll

ss

eccsniipen

—— r M P —

o o H

28

-

-

271

$s*

Dd

a

T

*

FSER

em

Z

I

w

COMMENTATIO JURIS FEUDALIS

I

X

W

|

$i M UI TAN E.

19

[

18

ENWB;*'ZS'EX'?ER.&

[

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

QUAM

Bal

17

CONSENTIENTE

l

16

JCTORUM ORDINE

l

15

IN ALMA ARGENTORATENSIUM UNIVERSITATE

PRO

[

J EH

14

GRADU DO&'TQRES

[

UTRIUSQUE JURIS

]

«N

RITE CAPESSENDO

E

4D D. V. SEPTEMBRIS A. R. $. MDCCLXXVIII

[

SOLEMNI ERUDITORUM EXAMINI SUBMITTIT

e

]

FIR.AINCISCA'S GIOIR GJ['ZU'S

xxLs E. JJ E T. AE AE IK ALIME

[

8

PADERBORNENSIS

]

T

T p w C

M

[

6

ARGENTORATI

ENN: NENMEN !-.

5

Excudit JOH. HENRICUS HEITZ, Univ Typogr

4

3

ö& Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com