KaI600-1623_13
author: Leykam, Franz Georg von

— À

——

w

--

E

$

]

E

H

^

ii

D.

u 6s

PUIgsek lo

-

VVT RW

À

NU t C ETE

3

d n r s

i a

MOu ER

d

m

Y

d

.M

-

-

M

4

—

aE

z.

zN

s

o

d

-

v

-

:

Wengrt

VAE

——

—

E

—

—

Sner

GE Pl

E

— —— RRR

EEE D E SHEBRES NU NI tUR 26 Rn s

u CR

ii g

a

AA

$-

m

zi

:

x

Y

P

:

ES

EE

E

3

Bdb us

E

-

A

E^

s u

p

|

i

:

$

13

É

b

Ü

Es

:

NX

2

9

Z

a

—

ii

m

—

—

*

xX -

COMMENTATIO JURIS FEUDALIS

D

j

SIMUL

FANQA

ïNWääïïfäää,

l

QUAM

CONSENTIENTR

JCFORUM ORDINE

IN ALMA ARGENTORATENSIUM UNIVERSITATE

3

PRO

G R Á DQU

DOQ?ORES

UTRIUSQUE JURIS

J

RITE C-APESSENDO

4D D. V. SEPTEMBRIS A, R. & .MDCCLXXVII'I.-

SOLEMNI ERUDITORUM EXAMINI SUBMITTITV

FIR.AIONCISCU S GIEOIRGIUS

udLe B. D J JLOEOGE JC 24 MY

PADERBORNENSIS.

I [ g C

SEHSRUZNCSNERCRENGNDERUSINUNEATOGEEONONEEESUNECTCHTZMUUUICETTUNUKURINNIUSIS I NIGEPTRNRENUFRIETUNUT UNE C ZREUCUSNUFCUSENOY CY ORE UEGSICEUPNNTHTS

A RSGUEUN T .O R. ASUTUI

Excudit JOH. HENRICUS HEITZ, Univ. Typogr.

f

i

Xxï?

—

A)l[

[///

fitil

li

jm

",

D

fiil

t

£

—

d

EuE

4

u

Fs

S

l

PRESUZA

U

-N

E

:

j

a

R

PR/EFATIO,

£ Gïl)fe litura ä[mwl? anea nomm//a /((21'" 1-

L

lere aon/tttm ; u guaämmïue extaret /214—

dzm* n Teorum eïoademu:or t /aug/wum C*S;?ööi-

?n€n. G)chlöm mgemæ /äi&üï ) 1n& adfum /am [//

mulLis magnique nominis. dure - Gonfulis agere

lalorem: yerum cum perledis eorum /mptw de-

])re/ïma'emm eo5 in mullis a /a inyicem difsenti-

re , movit me dod /szmm um T'irorum d. /Jeqæw,

ul äyeg z/a/a evolverem 553 W"[ mili videatur ?

mode /?e exponerem. Gï/a[k, QB&H(WO/ö -&dor,

mt/MWæ /ä'l/&

À2

i 4 0

D

E? 69 469 o2 G9 Goo Q9 62 ) 009 G O» QO OY

g. T

ä

veflitura eft a&üs folemnis, quo dominus di

[

rectus vafallo fidelitatem promittenti feudum

confert. Eft itaque fpecies traditionis & quidem ple-

rumque fymbolicae.

-

$. II

Inter varias Inveftiturae divifiones notanda. hic

mihi-venit praecipue illa, qua Inveftituram diftin-

guunt in propriam vel pumm, quae & zmpleo- vocatur

& in fizmultaneam.

$. lI

In determinanda indole inveftiturae fimultaneae

tultum a. fe difcrepant Juris Feudalis interpretes

Ut ordine procedam , diftinguendum videtur inter

Inveftituram fimultaneam pzram & eventualem, eo-

dem fere modo, quo GEoRGius Lupovicus Born-

NERUS-.jam. ante nos diftinxit in. iro Jmpulari de

Inddle & Natura Expeclativae Q Inve[liturae feudalis

ïüïä

& de bujus Renovatione, Goettingae 1747. in 4to. G.

LVII. & feqq. nec non in Prizcipiis Juris Feudalis ,

Goettingae 1765. in 8vo. Cap. X. & feq. de fingu-

. lis feparatim acturus. Inveftitura fimultanea altefo

loco folicite diftinguenda eft in eam', .quae in an-

*tiquis legibus feudalibus fundata eft, & in eam,

quam hodiernus Imperii Germanici ufus probat.

Inveftitura fimultanea jurisantiqui,quae & cozmznis

mauzus appellatur, germanice AzzZelebauag , Samtbe-

sf

lebuuno, sefamte Hand , eft qua idem feudum pluri-

bus in folidum eadem infeudatione confertur.

$. IV.

Duae fpecies inveftiturae fimultaneae ftricte fic

di&ae in textibus juris feudalis Longobardici occur-

runt; tertia enim, quam jungit GEonG. Lup. BoEn-

MER. l. c. $. LVII. potius eft inveftitura eventualis,

ut pluribus infradocebitur. Prima haec eft , ubi plu-

res limul de uno eodemque feudo eo cum effectu

invefliuntur, ut omnes fimul ftatim feudo fruan-

tur. Talis fimultanea invcftitura jus faltem com-

1nunionis in feudo operatur, non vero jus aut Ípem

À 3

N M

»!

fuccedendi, nifi hoc expreffe per pa&um fuerit addi-

tum. Clariffimis hoc loquuntur verbis textus Con-

»J

fuetudinum Feudalium Longobardicarum ; J. Fezd..

»,

I4. * Si duo fratres fimul inve[liti fueriut de beneficio no-

»

T v0 e» non de paterno ; Ji umus eoruim fme defäendentibuä

»

» "mafculini [eocus mortuus fuerit ; dominus fuccedit , . mon

»

»Jrater : mifi pa&ium fuerit in inve[flitura, quod frater

» fratri fuccedat, — Per. pa&lum . enim frater faccedit , uon

»]

» dominus. Et quod dicimus. de fratribus, ut unus al

» fccedat per. pa&tum $. idem dicendum efl de filiabus , i

»

» boc patium conciliet 5 & fic per pa&lum filiae [uccedunt.*

b

IL. Feud. 12. * Si duo fratres de novo benefició &v non de

» paterno [imul inve[liti fuerint : uno [me berede defundio,

»4d alterum non pertinet. ejus beneficii portio : mifi facia

» f'iterit eo pa&io invellitura.^ lI. Feud, 18.. * Duo fra-

» Eres , filicet Titius Qv Sejus, a quodam capitaneo de novo

(

» Deneficio ffmul -inve[liti [unt : eo «videlicet tenore, ut

fi

» quamdiu. ipfi oel eorum beredes majculi oiverent, év

»mafculis deficientibus feminae , f fapere[Jent , feudum ba-

»

» Derent,. Ex fratribus bis unus , una filia velicla, altero

»

» adbuc vivente dece]it, Quaeritur , cui þartz'o defuntti

»

» deferatur , utrum filiae , an. fratri ?. Refpondetur , filiae:

by

L

fä?äü

[-

" unu:?uisäue enim jz'äz' Jeeisque beredibus videtur profbexcif-

»Je« SÍ tamen à, qui filiam reliquit , fine berede dece[Jiffet,

» propter tenorem inve[iturae. infertum ejm pars fratri ,

» "on domino e[l quaefita."^ Et l. Feud. 8g.. * Si maritus

ll

» de feudo fnae uxorts invelliatur ea abfente , nifi nomina-

l)

» n quafiperendo wxori negotium inve[liatur s fibi acqui-

/

» Tit feudum ea fciente oel jubente, $i vero uterque in-

j

» fitnul invefliatur , pro parte [ibi proficiunt : mf cum jam

li

» diéla diflinctione fatium fuerit. . Et dicimus etiam, uz f

J

» fs ante. alterum [ine berede dece[erit , quod alterim

',J

» pars domino acquiratur."

d

: $. V.

f

7

Altera (imultaneae inveftiturae fpecies Juris Lon-

(de

gobardici eft, cum quis confentiente vafàllo prin-

U

cipali non tantum de feudo coinveftitur, fed etiam

i

fimul in ejus poffeffioném mittitur. Explicatur hic

cafus L. Feud. 3. his verbis: *.& Aïc/)iepifcopw E

ls

» inve[lituram ejus feudi, quod alius detinebat, eo tenore:

ü"

» alicui dederit , t pofl dece[Jum ejus , qui po[fidet ,. ba-

/

» Óeat: Qv ante dece|Jerit . Arobiepifcopus, quam ille qui

j

» Jfeudum . po[fidebat : uccellores. eortm nón copuntur eam

*

s O

» invellitusam facere , vel confirmare ., . uifi ille, qui in-

f

» vellituram acceperit , nomine ejus feudi in po[Je[Jronem

» "ilfas fit eo conjentiente , qui detinet."

d

$. VI.

Ex his itaque patet ; fimultaneam inveftituram

Juris Longobardici fuille, cum duo idem feudum

in folidum acceperint & fru&uum ejus communio-

J

nem contraxerint; ac fic femper ex utraque parte

1

!

requirebatur immifílio in poH'eïïiolïexþ.

al

$. VII.

Eaedem hae fpecies fimultaneae inveftiturae

reperiuntur in Jure Feudali Saxonico & Alleman-

fl

nico; fed preter eas alia additur, quae Jure Lon-

U

gobardico fuit incognita, ubi nempe plures de eo-

Q

dem feudo invefliuntur, ita ut finguli dominium

clientelare, ' principaliter inveftitus vero folus pof-

/

fe(fionem confequatur.

Huic difcrimini rite expli-

cando praeter alios in primis operam dederunt ce-

D]

leberrimi duo Juris periti, . Goettingenfium alter.

»

LUDOVICUSBOEHM-ERUS, Lip-

P;Ofeü"or,. GEORGIUS

i

fienfis

?

$t 9 i

fienfis altér Jüris Anteceffor, JoaNNESs GoDorRE-

DUS BAUERUS; quorum fy['cem'ata'hic in comper-

dio exhibgre lubet.

$. VIII.

J

BozumERus in ciafo Libro fímpulari de. Indole d-

]

Natura Eocpe&lativae Q Inve[fHiturae feudalis Q de bu-

jus Renovatione , Cap. IIT. $. LVIT. & feqq. diftinguit

[e

inter inveftituram fimultaneam puraw & eventualem.

llzm vocat , qua dominium clientelare ejusdem tei

alteri una cum vafallo poltfeffore conjunctim & pure

in hunc modum confertur, ut deficiente vafàllo

i

polfeffore ufumfructum feudi confequatur. — Hanc

nominat, qua dominium clientelare ejusdem rei al-

teri una cum vafallo poffeffore nonnifi in eventum ,

quo vafallus poffeffor defecerit, confertur.

Inveftituram fimultaneam puram reperit in Jzre

f

J'eudali Allemannico Cap. L'XVIII. apad SENCKENBERG-

l:

Corp. Jur. Feud. pag. 62.. * O£e ein Herre libet Kinden

» éres V'atters gut by . des lebem unde der Vatter. das gut

» alleine. in finer. pewer ber untz an [inen tott Nocb des

a Vater tode o koment die Kint au frem Herren und Lit-

5

B

e

Io. $&

»

, Zent In das er. das gedenke das er. In das gut geliben bab'

»

» nit ires Vattern willen und das er In iv leben erloube das

?

» Jécllenz f t2n. in. der yoreual das ifl derumbe das fa das

» pewer nu enbettent. Und bettent [éz die gewer pebaben fo

)

» werent [u der fordevung wol uber. des [ollent [i tun. inner

» lares frifl.. Und bekennet In der Herre des lebens niit fo

» füllent f1z zwen [iner Man xu pexuge nemen obeder Herre

» der forderunpe lougnen wolte das ia ime belffent des uber-

» gexungen.^ Eadem fere leguntur in Jure Feud. Saxon,

Cap. XXXVII. apud SENcneNBEnG. l. c.. pag- 193.

« 4b der Herre libet Kindern ires Vater gut bi ires vater

» libe umd der vater da& £ut. alleine in finen geweren bat .

» bis an [inen tod Nab des vater tode kommen die Kimndere.

v u me berren und biten das er in bekenne fo getanes 2u-

»es als ber. in peligen babe Diefes fuln Jf gern. binnen ire

» jarzale enbekennet. in der berre des gutes . nicbt fó Diten fi

».ex "mit pesugen at bebaldene. Dengeauc mac docb der berre

». ol vorlegen [o fie der pewere darben Sie en mugen die lenun-

» &€ Beaupen nacb gededinpes recbte [o ifl. den Kindern das,

».£ut das fie volpen ibres vaters pute manjcbafft au Bitene

irme berren wend fie ane gewere nicb ein len dar an bere-

».den en mugen exen welle in danne der berre 6ekennen. $..

II

e

e

7]

,4aber der oater und die Kindere eine pemeine md eine

7

» plicbe gewere baben an -eïme pute-die Kindere. bebalzen

» ires vaters put nacb. des vaters tode ab [i di lenumge ge-

[

,^upe daran gein irem. berren binnen. ibrer. jar&ale."

t

Confpirat Verus AvcTon de Bencficiis Cap. I. $. 89.

j

apud SENckzNssRo l. c. pag. 166.. ** Si patris beneficio

P

, filii , patre vivente , cum patre fuerint in beneficiati, O

» poter folus illud in po[Jeffrone obtinuerit , u[que in infiran-

/n

staten, de qua won vefargit.. Patris pofl obitum, infra

L

» fex- bebdomadas & annum . ad dominum veniant , & ut

ij

» fateatur , petant , conce[Jum eis beneficium. — Quod fi ne-

!

» gat dominus, prebeant adbibere 1eflimonium z. quod tune

[j

,, dominus abjicere poterit , cum polJe[Jro illis defit , propter-

, &a fitadeo , ut bominium prebendo ( offerendo ) filii pater-

»num fequantur beneficium," "Tribuitur hic pure coin-

]

veftitis condominium utile, fed polffeffio ( Gewer)

foli principaliter inveftito remanet usque ad mor-

tem, Nec obítat communis a Doctoribus tradita

juris Feudalis Saxoniciac Allemannici regula, quam

fic enunciare folent: **Leben obue Gewere (id eft fine

yoffeffione) erbez sicbr" Deducunt hanc regulam

ex Jur. Peud. Allanaun, Cap. LXV. $. 3. & 4- apud

B

d

D

I2

e

e

SENCKENBERG l c pag. $9. * o z/l es an des Herren

fiii

» Wal das er n£t waun dem eylteflen das leben libt voa

MH

» dem vecbten Libet der Herr. aber on gnoden [ allen das

tiU

» Leben und nüt- von vecbte fo fullenz fj die gewer mit ein-

fa

» 4uder bam oder fà empfaben am dem lebem| nit vechtes.

lu

»» Lebenrecbt. fpricbet alfo Leben one gewer ifl uiit vechz le-

l6

» ben Gewer one leben. smd [atzuunse one. des Herrtn. baut

rül

»» bet keine Krafft.". Cap. CVII. $. 8. ibidem pag. 88.

fin

** Alles leben an gewer dar£z der. volig end allen leben oue

&

» gewer ifl unrecbt leben ain an . [ol [y paidew baben und

i

, wer fy paidew nicbt bat der bat nicbt recbz leben.^ . Et

Tl

ex Jure Feud, Saxon. Cap. XI. apud SzNOGKENBERG

x

lc. pag. 183.. ** JVelcb gut . ein man in finen geweren

h

» tticbt en bat und ine nicbt beweifet ifl deme en mac ber nicbt

li

»» &ecolben an einen andern berren nocb erben an [ine [one,"

n

Verum hi textus plane non probant, nullam inve-

1l

ftituram intelligi poffe Jure Saxonico & Alleman-

ü

nico fine poffeffionis communione. In primo textu

H

proponitur quaeftio, an, fi dominus plures fratres

de feudo paterno fimul inveflit, ac uni tantum eo-

rum poffeffionem tribuit, reliqui qui ea carent ali-

Ü

quod jus habeant in feudo? refpondetur, illis nul-

H

*

$u

-----

4274

^meke

11

jum jus coi

j;i)&,i.x.

res vet

v

m hoc idem eft ,;a6 fi di-

MTA

xiffct, nullum ipfis compstere juris realis exerci-

(5

tium, quoniam feudum f[ine poffellioae non eft

üiil

feudum rectum.

Sed inde male infertur, ipfis nul-

/

T.

lum effe jus fuccelfionis.

&

Al

ter Juris Allemannici

;

textus quoque male allegatur ad probándam gene-

fjl

ralem illam regulam.

In illo dicitur omne feudum

o

fine pofleflione caret fequela ( darzz der volig), Vo-

0il

cem hanc volig 'plerique Doctores interpretantur de

d

fucceffione, indeque inferunt, feudum five inve-

E

flituram de feudo fine polleffionis datione carere

MU

fucceltione,

Sed haec vox potius denotat feque.

^)

lam, utipfía habet vetus verfio latina; id eft inve-

ft

ftitura absque pofleflione caret fequela, non tribuit

»

ufuümfructum, nullum exercitium juris realis, quo-

[

niam feudum fine poffeffione non eft feudum re-

&um.

n-

Cautius quidem agunt coinveltiti, fi fimul

ii

fibi profpiciant de immiflfione in pofleflionem , quod

n

& ipfe faadct. VETUS AucTon 4e Beneficiis loco fu-

0-

perius citato.

Sed inde non fequitur, fi id negli-

"

gant, eos plane. nihil agere; feudum enim. non

re&um non dici poteft nullum feudum , fed tentum

b 5

n

EO

£l

$llud, quod deftitutam eft juris realis exefcitio,

o

folita inveftiturae fequela.

Denique nec tertius

atl

textus, q&em ad firmandam illam regulaim afferunt

fol

DoG&ores, illam probat.

Is enim tantum dicit,

BE]

inveftituram fimultaneam absque polfeflione non

»A

egredi perfonam inveflientis aut inveftiti, id eft

»(

eam nullum tribuere jus reale: male vero inde con-

n

cluditur, ex illa nullum plane jus, ne perfonale

yl

quidem oriri.

Senfus itaque verborum hic eft:

»/

nullum competit fimultanee inveftito fine pollef-

fione jus fuccedendi in feudo, fi ante principaliter

DA

inveftitum moriatur dominus, nec filio coinveftiti

b

aliquod jus.eft eo cafu, fi faperítite domino & prin-

5

cipali vafallo coinveftitus decedat: gaudet vero co-

,JJ

,

inveftitus fuccedendi jure, fi fuperítite domino &

D

coinveltito primus moriatur principaliter inveftitus.

T

BI

$. IX..

Non aeque rem acu tetigiffa videtur Boenmr-

»

RUs in inveltigandis veftigiis inveftiturae fimulta-

)5

'pea&'eventualis. Ad illam probandam duos textus

»

affert ex Jure Feudali Saxanico, Caput nempe XXXIV.

D

e

156 i

io,

& LIX. Prius me jadice minime de inveftitura

llj

eventuali loquitur, fed potius de inveftiturae fimul-

nt

taneae purae fpecie, ubi plures idem feudum in

(t,

folidum accipiunt. En ejus verba apud SENckEN-

BERG l.c. pag. 192. * Man mac vil brudern ein gut l-

101

» ben ab [ie ea mit gefameter band emyfaben und glicbe ge-

et

n

»ere daran baben wollen fie aber Jicb. febeiden mit deme

ile

» gute [ie teilen ix unter ficb ane des berren urloub wrye fte

t

, £ollen, . Swenne aber [ie ficb beteylen r ni cbezn bat recht

f&f

, 4n des andern gute ab der andere flüirbet eu [i anderwer-

Itf

», de daz gedinge daran gelepen di wile oucb [ie da« put. u

p Jemene. baben [lirbet iv einer [ein Kint trit in des vaters

diti

», Jlat vnd . bebelt. [ein. gut. gemeine. mit den Vettern als is

'Ifle

» féin vater bat. dieweil [ ein gut. su[amen bahent die zu-

0Qe

» faumene belenet /[in ir nicbein en mac an. de andera nichein

&

» Zeil darab geliben nocb lazen da ers deme andern mite

u$

$43 Oerae wend des der sman nicb£ einen tþeil c'ntp/fmngen Rkan

» defen mac. ber mi cheine teil eliben nocb gelazen.. Swaz,

, ber aber darab libet oder lebt daz en mac ber [elber nicbt

ff»

» &ebrecben ex, in brecbe der ein der daz gut uit ib»e ge-

[«

, Ineine bat. Ab mer . lute den ein mit. eime pute belebnet

(s

V.

»/in un fin fre uigäe[cþeiden daran äbr nicb eim en mac 'vol-

16

D

ivf

he

»» ££n a einea andern berren ab. ir be?re Jüivbt wenne ein

(0

, &nic man," Sermo itaque hic eft defeudo pluribus

L

in commune pro indivifo conceffo , in cujus poffef-

ft

fionem omnes fuerunt immifli cujusque ufüfrndu

finguli gaudent ; de inveltitura autem eventuali

f

tulla plane fit mentio. Alterum caput ab ipfo.cita-

a

tum infra excitabo , cum fermo erit de invefï:?türa

ü

eventuali.

-

$. X.

j

Clarior hac in reeft JoaxNes Gopornzepus BAUER

p

in Differtatione de. Origine év. Proere[Jay Commznis Saxo-

/

num Manus , Lipfiae editaao. 1746. En ejus fyftema-

tis füummam.

Simultaneae inveftitarae vocabulum

9

?

& generale effe & fpeciale.

Simultanea inveftitura

?

Jéafes generali omnes fpecies continet, quibus plures

j

perfonae de eadem re inveftiuntur, quamvis nulla

inter eas fit communios — fenfa Jpeciali eft,| quando

plures de eadem re inveftiti in communione juris

per inveftituram adquifiti verfantur. Priorem fpe-

ciem potius appellari expeCtantiam inveftitura even-

tuali firmatam, quoniam coinveftitus nullam' juris

i

benefi-

Qu

[7/74

heneficiarii communionem cum poffetfore. feudi

JUS

contrahit.

Inveftiturae fimultaneae fenfu fpeciali

acceptae tres efle fpecies.

Primam elfe, qua plu-

u

res inveftiuntur in folidum de feudo, quo in com-

n

munione utuntur fruuntur & uno deficiente fuper-

i

ftites gaudent dominio utili, ita ut nihil decrefcat,

[4

etfi pacto de futura fücceffione ipfis non fit profpe-

&um.

Probari hanc fpeciem

T*. Allatis textibus Jwra Feudalà Sacconici Cap.VIT.

apud SENCKENBERG l: c- pag.182. *5 D awene mit eineme

p

, lene Belebent wurdent des guteswas er pelicben eime manne

XU

»» Ar uit cbeiner en inac ane den andern an me gute [ime manne

N

) tücht verteylen noch uf laxen.fvne berren alfà als ez deme

», 4ndern fibade an dem pute diewille fie.an me gute unbeteilit

a

»Jin.. Der berre mus wol [inen mannen mit urteilen gebie-

[

, ten die ein gut von ime baben das fi ficb binnen [ecbs wo-

la

» cben. befcbeiden. daz; ber -wisae: uf wem er fies dien[les

o

»fitlle wartende fcin und en ton [ie des nicht [ie werden wet-

» tebafi darumbe und man verteilt in ir put ab n ir berre

I

[

, mit learechte: volget." .. Et: Cap.. XXXIV. fupra jam

addu&to $. EX. p. 12.. Jmris Feud. Allemann. Cap. LX V.

S

$. 1; & 2. apud SENCKENBERG l.:€. pag. 6o.» * ;Ezfn

C

o

18 $3

j lii

» Herre mag il brudern ein leben liben das fn es mit ge-

It

,sfampter bante éntpboben wund gelicbe gewer daran bant

» /äfïl

5 und wellént fa ficb jc'"bez'denv mit dem gute und teyllent es

9

li

» under ficb das tunt fà wol one des Herren urlop. . Wein

,

ys Jét aber das gut smter ficb oeteyllent [ bet Ir keinere nut-

» A/£ an des andern gute Und [lirbt Ir. einer on lebens erben

,Ü

) fo ifl fin teyll dem Herren ledig."

n

li*

'Teftimonio V£T. AvucTon. de Beneficis $. 85.

Qp

& 84. apud SENcKeNBERG l. c. pag. 165. * Plures

t

» po[Jwnt. zno- inbeneficiari beneficio , ita quod fimul illud

» en[

» fufcipiant , x equale jus in boc babeant , quamdus fimul

» manferint. . Si autem voluerint ab invicem feparari abs-

»

» que licentia domini , dividant interv fe fecundum hbitann

» totaliter conce|]um beneficium. — Sed poflea illorum mellus

di

y in parte alterius aliquod jus babebit , cum alter. obierit,

f

» nifi fafceperit a domino expetlationem in beneficio. - Poft-

H

» quam aliqui faerunt beneficio preditlo modo inbencficiati ,

E

» nullus iftorum fingulariter. alicui potefl inde. aliquid con-

Ü

» cedere, quaimdiz illud mon droiferunt inter f0*

[H/

III* Exemplis petitis ex Jzre Feudali Allezann,

Cap. III. $. 3 & 4: apud SENckENBERG l, c. pag. 21.

R0

Mi

feq. * Und ba: wzfn»' Pfaf ainen bruder oder mer bruder

&

9 19 f9

! fe.

, um enpf?:bet ain layen leben mit dem bruder qit ainer

bt

» lebens bant und. bat aucb. mit in nutz und pewer. und

iif 6f

» flerbent fie aun'lebenz erben.. im belibt daz leben mit recbt

l/diy

, als bie or: gefübrieben flat. — Und bat ain frawe leben

hii

,von ainem berren di bat dazfelb vecbt al der Pfaffe.

1/7)

» Und enpfabet ex. ain man [mer. der if init ir und baunt

» Jf gewer gelicb fo ifl ex daafelb vecbt ala umb den pfaffen-"

g)l

Cap. CIII. $. 3. 1. c. pag. 83- — * o die frowe tod if fo

lr

p bet des Mannes leben ein-ende er en babe deun das gut

l7

, eapbangen init der frowen mit eins lebens band. und. babe

77]

) 0ucb. das gut imit der frowen genoften f6 bett er recbt an

1&)

»» leben und gute nocb der frawen tode."

/n

IV? Diplomatibus, charta nempe, qua Theo-

1/7]

doricus dominus ab Altena & Wilhelmus de Horne

lil

fatentur, fe terras quasdam a^Florentino Comite

Hollandiae eommuni manu tenere; Declaratione

j

Electoris Saxoniae ad Statuum provincialium füp-

i,

^l

plicationemi' de ao. 17005 & Ordinatione Provin-

ciali- Anhaltina.

' ^ Secunda inveftiturae fimultaneae fpecies/BAvE-

1f

Eo eft, qua plures dé 'eadem re inveftiuntur

h

er

nantür, unus .vero

;n folidüm &" poffeffione do

C 2

G

20 $X

li

ea utitür fruitur ;

quo-extincto alter fuperftes

toriS

poffeffionem cum facultate fru&us percipiendi con-

tinuat folus.... Probat hanc fpeciem ex Jure Longo-

di, 1

bardico £, Fezd. 3.. quem locum fupra jam excmv:,

$. V. pag.7.

T'ertia Ípecies eft,' qua plunbus ejusdem rei do-

minium utile pure & in folidum ceditur, ita ut va-

"Ob(

lum

lallus princeps rem poffideat folus ,. eaque utatur

fruatur,. . eo vero. deficiente. fimul inveftitus eam

Mi

una cum pofleffione & ufufractu. confequatur arg

pas

l. Feud, 3. fuperius exfcripto.$. V. pag.7. juncto

dj

II. Feud. 88.

« Quicunque . beneficium. per mve]htumm

&W

» acquifierit. [ine.po]Je][ionts -traditione , pares ad in veflitu-

nf

» ratm babeat ,. ut pro ip[o -eritas difeernatur , :oum con«

»; £roverfia inde fz'ærzt

Sane [i po[[idet , alis quibusdam

y

»» 4djuetur adininiculh. . Veruntamen quia milites inopes

fed

s vafalli funt. , . per. te[fles. vel. breve zellatum probatio Jatis

tur

»competens e[Je diono[Citzr

Occurrit ejusmodi. fpecies

ys

in Jere Feud. Saxon. Cap. XXXVIL.. quod. vide: fu.

a

pra $. VIIT. pag. to...& in Jure Feud. Allemann. Cap

$.

LXVII. $.. nec non in VETERI AucTOoRE de Beze-

»/

Jicia $ 89. quaeloca fuperius adduxi $. VIIT. p.9..&.11.

»t

In ulteriorem hujus fpeciei probationem laudatus

f& I

a

fles

JCfus Lipfienfis affert Diploma Caroli IV. Impera-

Q

toris de ao. 1360, quod extat apud GLAFEY Zinec-

us

dot, n?. 17 1. pag. 266.

1i,

$. XI

do.

Sed QUae tandem eft differentia inter Jus Lon-

a

gobardicum & Saxonicum ac Allemannicum? Nul-

AW

lam plane adefle autumat HommEr. in 4cademifche

m

Reden über Mafcoo Bucb de Jure Feudorum in . R. G.

argl

pag. 258. In contraria abeunt BoEHmERvs in. Przz-

o

cip. Jur. Feudal. Lib. T. Se&. 1. Cap. X. $. 157- p. 102-

T4Ih

& Bauznus in Diferz. de Origine &v Progre[]& Comma-

77

nis Saxonum. Manus G. XVI. & feqq.

(/jf

BognmsRus negat Jure Longobardico feudum

pluribus in folidum ac pro indivifo conftitui poffe,

ia

fed femper partibus determinatis, additque invefti-

o

jità

turam fimultaneam Longobardicam non tribuere

((

jus fuccelfionis, fed hoc defcendere ex fpeciali pa&o

[y-

eiaddito. Ut hoc probet, provocat ad I. Ferd. g.

u

G. ult. ubi haec : * In alio vero feudo , quod babuit ini-

u

y tium tantum a fratribus , non faccedit uuus alteri, Jfve

[]e

j ma inve[litura , [foe duabus:: nifi boc diäf?m fuerit eoc-

tu$

C 3

f2 22

e

» pre[[mn , vt alter. alteri faccedat.? ad Y. Feud. 14. $. 2.-

ib

nia

H. Feud. 12. pr. & Il. Fezd. 18. quae loca leguntur

$. IV. pag. s.

Sed a vero aberrare mihi videtur BoEBMERUS.

qu

Allati enim textus non probant, Jure Longobat-

us

fo«

dico idem feudum pluribus pro partibus determina-

tis conllitui.

Ac fi hoc probarent, tunc inde fe-

Vul

queretur, Jus Longobardicum cum Jure Saxonico

t5

o

& Allemannico concordare, quippe haec expre(Te

innuunt, a tempore quo duo fratres ex commu-

go

nione exeunt ac feudum inter fe dividunt, id eít fi

de(j

partes cujusque funt determinatae, illos jure fuc-

ceffionis mutuae privari , nifi de novo communem

manum petant, quod coincidit cum fpeciali pacto,

Ye

quod exigit Jus Longobardicum. Vid. z5 Fezd. 5a-

T

xom, Cap. XXXIV. & LIX. Jes Feud. Allem. Cap.

1

LXV. & VETUs AucTon de Beneficia $. 84.

f

Baurnus itidem negat, fecundum Jus Longo-

n

Iu

bardicum inveftituram plurium de re communi fieri

in folidum, fed femper pro parte fieri exiftimat.

BU

Addit praeterea alia momenta, in quibus invelti-

tura fimultanea Juris.Longobardici differre putat

]

äzsæ

A

ab ea, quam habet Jus Saxonicum' & Allemàán-

NI

nicum.

Primo in eo a fe invicem difcrepäre ftatuit ,

US,

quod ex principiis Juris Saxonici & Allemannici

)d«

jus mutuae fuccefbonis. per divifionem communis

Ilf

feudi fcindatur , five feudum fit antiquum five no-

[2

vum: cum e contrario Jus Longobardicum agna-

i

tos a fucceffione in feudum avitum ob divifionein

[f

non excludat; ea enim ratio eft fucceffionis Lon-

lU«

eobardicae, ut omnes màlculi a primo acquirente

defcendentes in feudo fuccedant, licet a latere jun-

?ü

üc

&i fint ultimo feudi poffeffori, arg. I. Feud. 1. G. 9.

olTl

3. & 4. l. Feud. 14 $. 1. H. Feud. 11. & II. Feud. g0.

lo,

Verum haec difcriminis ratio non in aprico pofita

m

mihi videtur; textus enim Juris Saxonici & Alle-

mannici, qui vafallos feudum commune dividentes

n

fpe fuccedendi privandos effe ftatuunt, potius de

feudo novo, quam paterno funt intelligendi, de

JQs

fucceffione quippe fratrum in. feudum paternum

e

non agentes.

t

/d

Aliam differentiam in eo ponit BauERUS, quod

t

Jure Saxonico & Allemannico alter coiqveftitorum

ää.24 æ

qali

altero invito commune feudum pro parte fua alie-

nare, oppignorare, refutare, in fubfeudum con-

even

-cedere aut alio modo de illo difponere non poffit.

cui.

Quam prohibitionem ]Jus Longobardicum , plane

f

tiii

ignorare dicit, fiquidem eo jure feuda nonnifi pro

partibus definitis conceduntur. Verum fupra jam

monui, minime probari poffe, Jure Longobardico

fi

feuda tantum pro partibus definitis concedi ; acfi hoc

fuer

poffet, tum potius conveniret Jus Longobardicum

Con

cum Jure Saxonico & Allemannico, quod divifione

communis feudi faCta unicuique coinveftitorum li-

beram fuae portionis difpofitionem permittit , dum-

[1/]

modo confentientem habeat dominum.

tut

$. XII.

Wt

Ex lïüCuSque dictis itaque apþaret, inter fimul-

fti

taneam inveftituram juris Longobardici, ac eam ,

tiü

quam invenimus in jure feudali Saxonico & Alle-

tj

mannico, nullum aut Taltem exiguum effe difcri-

d

men & ne hoc quidem fatis fuperqute probatum effe.

C

$. XIII.

a

q

Altera »fpecies inveftiturae fimultaneae eft evez-

tuqli:,

(9 o5 d9

alie.

2ualz'y, qua feudum alteri fucceffionis caufa datur in

COtl-

eventum, fi domino fuerit apertum, Unde & vo-

Ui

cari folet zmve[litura in cafiem fucce[[rónis , imve[litura de

Jlane

féudi caducitate , inve[flitura abufiva, faperinfeudatio,

ein gelebnt. Gedinp.

i m

jm

Analoga huic eft expe&fativa féudalis ,^ Mnwart-

dico

fchaff, quae eft jus feudum in cafum , fi domino

!N

fuerit apertum , acquirendi ex ejus promiflione

Culfi

competens.

10f

$. XIV.

nl

lutt-

ExpeGativa cum inveftitura eventuali faeþius

confunditur; differunt tamen in eo, quod invefti-

tura eventualis, quae & expellativa qualificata voca-

tur, condominium, poffeffione licet & ufufruétu de-

fl

ftitutum, tribuat in ipfo feudo, cujus vero exerci-

I

tium demum incipit , cum domino feudum aperia-

|le.

tur: expectativa vero fimplex faltem fpem fucce-

(t«

dendi ac jus perfonale contra dantem concedat.

[lo,

Caeterum in pluribus conveniunt; fic utraque fpe-

cies eft ycl ffecialis, qua feudum , in quod jus füc-

/lle

ceffionis tribuitur, determinatur, vel geveralis, quae

dliü

D

f 26 (

conceditur in fendum indeterminatum , veluti in

T

primum vacaturum feudum.

,

i

-

y IIf

$. XV.

|

,a

Nota eft inveftitura eventualis Jure Longobar-

m

dico aéque ac Feudali Saxonico & Allemannico. Tex-

st

tus juris Longobardici clariffimis verbis eam expli-

n

cant I. Fezd. 1. $. 2.. ** Si unus eoc fratribus a domino

»[n

» feudum acceperit z eo defuntlo fine legitimo berede, frater

"TA

» &jus in feudum non [uccedit : quod.etfi communiter acce-

hu

» perint ,. unus alteri non. fuccedit , nifi boc nominatim di-

J

» Glum fit: [cilicet ut uno defunclo fine lepitimo berede , al-

i

» ter faccedat ,. berede vero reliólo alter frater vemovebi-

"T

»turJ^ L. Feud. 26. * Moribus receptum efl, dominum

ytü

», de feido militis [ui, quod pofl mortem ipfius ad dominum

a)N

,, reverti fperabatur , in alium militem inve[lituram facere

4 [//

»po[Je: quae invellitura tunc domum capiet effedium, cum

li

» feudum domino aut. beredi fuo füerit apertum." . 1. Feud.

!ld[

-;

9. * $; quis inve[litus fuerit de alieno feudo pofl mortem.

lii

» ejus , vel fi quis fuerit inve[ütus [ab conditione aliqua,

ii

1l

, vel zempore quo nullus erat inve[litus: five praemoria-

led

»ttr tenens feudum,five inve[litor froeinve[litus j inveflitor

tur

cÉ!) o 89

*

1 1

o G inve[litoris beredes tenentur inve[lito vel beredi ejus toes

» niente tempore vel conditione : licet alit dicant , [i moriatur

» inve[Iitus antequam enens feudum , vel ante conditionem

» exiflentem , vel ante temputs, quod beredes ejus non de-

bt

» eant invefliri: nam fl quis faerit inve[litus pure de alie-

[ex-

,,n0 feudo , non valet babita inve[litura. - Hoc ita eft, nifi

pli

» fuerit fatfa ab aliqua ecclefra[lica perfona : 1unc enim [i

[707)

» praemoriatur inve[litor , antequam , feudum tenens , vel

a

» conditio , vel tempus exiflat , non obligatur Jfeeece]]or zllizs :

((«

» boc probatumr per legem Lotbarii de precarüs, & boc intel-

! di-

»ligendum efl in vafallis, qui feudi [ucce|onem non babent."

d-

l. Feud. 27. ** & quis inve[lierit aliquem de feudo fui mi-

li.

» litis , viri Placentini prov[us. a[Jerunt , banc inve[lituram

]

,uon aliter valere , nifi eo con[entiente, cujus erat feudum.

n

» Mediolanenfes. & Cremonenfes nibil diflare. a[Jeverant ,

um

, utrum eo [ciente vel ignorante , dummodo eo orvente aul-

J

» lum detrimentum de feudo fuo [ibi contingat. Hoc autem

7

» dicendum fl de eo milite, qui feudi fucce|Jores non babet."

an

Priores duos textus Boenmznus 1. c. fpeciem inve-

"

ftiturae fimultaneae purae continere putat; fed per-

(-

lecta ipfa verba fatis evincent, de eventualiinvefti-

tura hic fermonem efle. Duos pofteriorestextus Jo.

D

E

e

28

ä .

Jacosus Mascov. in Differt. de Expetlativis in feuda

,l

Inperü $. IV. non de inveftitura eventuali intelli-

f

gendos effe putat, fed de fimplici expectativa. Ve-

y» f

rum id ipfum non probat, ac me quiderm judice dif-

, t

ficile effet probatu , cum-uterque textus difertis

,,fVJ

verbis de inveftitura loquatur, id eft de traditione

»

quadam eventuali, cujus expers eít expectativa

D) Iti

fimplex.

,,H

Inveftiturae eventualis mentio fit in Jere Feua.

,, i'l

Saxon. Cap. VIL. *€ Vilcb berre ein gut libet fime manne

»

»vvo ez ime er[l ledic vovirt es fie.vvenic oder viel und

553

»darnacb libet einem. andern ein benemet gedinge mit dem

9,/

» erflen lebue mag er difme fin benomete gedinge nicbt ge-

»/

» &recben ,. 'ovene jener .flirbet , der ez in gevoeren bat

m

» vend ea deme berren nicbt en voart ledic ex en fi ab

DE

»y7an pedinpe z einer «lucbtfale libe binnen . jenes jzïcbe

»l

» Dete der ex in gewvoeren bat. . Jene mus aber fin' gedinge

»'

» &upen nacb pedinpes recbte vor deme berren.gein de Man

,,1

»» der fín gut au[pricbet ab. der berre in beden irer liunge

*

» Dekenut. . 7Mit des berren bekentnilJe bebaldet der man fin

yi

» Ut gein den berren ane gezug und nicbt gein fine bu[age-

Dr

»nos. Welcb berre ein gut lit Jinen maumne darmete en ifi

?

.äïä 25&32

"/dg

» Ime die gevvere nicbt gevvernet gein finen berrén ab ime

elli-

^fin berre des gutes nicbz en Lehennet [o docb ln man von

Y

» Jmet balben dax gut in gevveren batte; Ab &ovene man

(if

» €in. put. anpracben die beide der. sevoebre darben beide

s

» J'aln fie benommen die 2it der lenunpe und voelcberer. die

i0ne

7», erern belenunge gezupen mac der.fal fie mit recbte bebal-

(V

» ten.. Sovenne ein berre fime manne libet gut va ex ime

», erfl. ledic voirt on fines manes tode und anders nicht da-

éd,

», ran befcbeidet der man [al baben daz 'ev[le out dazs deme

AU 4

» berren ledic vvird ez fi ledic oder verlegen vtl ader vUP?nD.

tutd

» Jetlicb smbevvi[et gut das deme manne pelegen voird fal

dan

»» ber bebalten mit gesupe nacb deme es àne geliben vvird

É

» de ber der gevoere an darbet daz put daz ev[l ledic voird

hat

