Ád hunc.in communitate vivendi morem fuos primum Clericos

adftrinxit CHRODOGANGUS Epifcopus Metenfis tefte CALMET Hi«

Jioire de Lorraiue 'Tom. 1. Cod. prob. p. ;9. idem fecit ALDRICus

Epifc. cf. AuCTOR vize $. Zhjdrici $. 7- p. 388. T. l, Act: SS. menf.

Jan, die 7,

C

*

«9$ ( 18 ) 59

quxe Confuetuüdo fub Lunovico P10 7) approbata, & in

omnes Cathedrales & Collegiatas Ecclefias introducta

fuit.

Neque tamen fic univerfalis erat, uteo tempore

inveniri non potuerint Clerici, noftris fere fimiles, id eft :

a reliquis feparati, bonorum fundorumque poffeffores.

Duplex igitur Seculo X. & aliquot fequentibus dabatur

Clericorum claffis o), una Monachis fimilium, altera il-

lis, quos hodie habemus, fatis equalium.. Atque hoc

prafuppofito, quid. Jus Feud. German. de Clericorum fuc-

ceffione ftatuat, videamus. Jus Feudale Saxonicum Cap. II.

ita ftatuit: Pfaffen, JVeib, Dórfere, und alle, die Rechts

darben ... die follem Leburechbt darben.

Jus Feud. Alle-

manunicum Cap. l. €.4. fic decernit: Pfaffen und Geburen,

und alle, die nicbt femper Leitte find .. . die fillest alle Le-

beurecht darben. . Et in Libro veteris cujusdam Anonymi

$) de Beneficiis ita fancitum reperimus :

Clerici €2 mulie-

ves, vüflici €9 mercatores .

. jure careant beneficiali.

Hi

textusfunt, qui, utut pugnare contra Clericorum Suc-

ceffionem prima fronte videantur, Clericos tamen , qua-

les hodie habemus, a Feüdis nequaquam excludunt.

De prima enim Clericorum claffe, quam ab altera difcer-

nendam fupra probavi, unice loquuntur, eosque a Feu-

dis arcent.

Conjunguntur nimirum in allatis Legibus zzu-

lieres, pagi, ruflici, mercatores & Clerici, & unà a Feu-

dis excluduntur, manifefto indicio, Clericos tantum il-

los a Feudis arceri , qui Monachorum more in commu-

z) Lex hzc lata fuit in Concilio Aquisgranenfi. SIRMONDuS Cozcil.

Galliz 'Tom. ll. p. 329--

e) Rei hujus teftimonium exinde colligi poteft, quod dí&um Concil.

Aquisgran. de Clazflris Camomicorzm mentiouem faciat, L.l. C.

144. p-401. que Sec, XÍ. XII. & XIIL adhuc in ufu fuiffe, apud

hiftoricos conftat.

p) Prodiit hic prima vice editus a H&vroHORSTIO cum DBARENI

Cominentario iz Con[uetudines Feudorum Colonige A. 1579. Etite-

rum a CHRISTIANO THOMASIO z $eledlis feudalibw.

e«96 ( 19 ) M&

nitate viverent, adeoque per fufceptum vitze communis

inftitutum non minus ad fervitia feudalia effent incapa-

ces, ac mulieres, pagi, ruftici & mercatores, qui partim

per fexus fragilitatem , partim per rerum & negotiorum

naturam peragendis Feudorum fervitiis impares exiftunt.

Atque hic genuinus dicarum Legum fenfus ex eo cla-

rius perfpicitur, quod in hisce textibus Clerici iis com-

parentur, dze micht femper Leite find, per qued vocabu-

lum Viri ad bella idonei & civilium negotiorum capaces

pro temporum illorum more intelligebantur q).

Non

igitur Clericos illos, qui tempore confediSpeculi Saxo-

nici & Suevici 7) feparati a ceteris vivebant, fuorum-

que bonorum erant Domini, dicte LL. tangebant, fiqui-

dem eo ipfo tempore Clericos poffediffe Feuda certum fit

$).

Et multo minus Clerici Germanie bodierni iis Legi-

busa Feudis excluduntur, obaliam prorfus conditionem

fub illis minime comprehenfi,

S. . . HL

Clericos hosce non modo a Feudis non repellit Jus Sed potius

eos differte

Feudale Germanicum, fed differtis etiam verbis ad ea ad-

ad Feuda

mittit.

Speculum Saxonicum L.I. Art.25. hunc memora-

vocat

bilem textum habet: der Pfaff tbeilet smit feinen Brüderen,

und nicht der. [Münnicb.

Separat ergo a Monacho Cleri- 1. Specu-

lum Saxo-

cum, illum a Feudis excludit, hunc vero admittit; &

nicum,

ita declarat, quinam Clerici per textum fupra citatum a

Feudis exclufi fuerint, ii nimirum, qui Monachis viven-

2

q) cf. SCHILTER ad J. F. A. Cap. z. $.23.

v) Quamvis horum ztas non admodum certa fit; probabiliter tame&

Speculum Saxon. verfus medium fzculi XIIl. Suevicum verfus fi-

nem eju(dem fzculi lucem adfpexife videtur. cf. Celeb, SILBER-

RADIuS in zo/is ad. Heineccii Hift. Jur. Civ. p. 937. & 974.

$) cf. infra Cap. IIL. $. V. huj. Se&ionis.

e«j6 ( 20 ) 569

di tatiore effent equiparandi.

Objicitur quidem 7) cla-

tiflimz huic pro Clericis decifioni, hunc textum de fo/o

Allodio intelligendum effe; aft objicitur tantum, non ve-

fo probatur.

Afferre enim pro ratione , quod hic Spe-

culi Saxonici textus de folo Allodio intelligi debeat ; eo-

quod Clericus Feudi incapax fuerit, eft, meo quidem

judicio, circulum comniittere; cum ilud pro ratione

affertur, quod adhuc eft in queftione. Non uno potius

argumento palam fit, in citato textu nequaquam de folo

Allodio , fed de Feudis fermonem effe.

Generalis textüs

enunciatio eft, qui, dum Clericum indiftintte paterne

Succefionis capacem declarat, etiam Feudorum, quoe ia

illa quoad partem maximam continentur, habilem pro-

nunciat; & generalem harc Juris enunciationenm ad foftua

Allodium reitringere , eft potius fenfum Legis fingere,

quam folida interpretàtione exponere.

Hzc fane genui-

* interpretatio ex temporum illorum ufu petenda eft;

ex quo cum Clericos ad Feuda admilffos fuiffe pateat;

&

quis verus dicte Legis fenfus fit , & de Ferdi inillo fer-

monem effe, liquet.

Idipfum ex Legis ipfius contextu

d

clarius erüitur.

Ín eodem Articulo XXV. poftquam ge-

d

neralis enunciatio de Clericorum , non Monachorum, in

paterna bona fucceffione premiffa fuerat, verbis imme-

diate fequentibus exponitur z), quod , ff puer /Monacbus

efficiatur, €3 minor annis Monoflerium denuo-deferat , ]ura

Feudi &2 civilia recuperet; cui paulo poft.codem adhuc

3) hucToR Deduétioris pro Sereniff. Principe Salmenfi Maximiliano

edite fub. titulo :

Unprund dev Folge der Geifllichem egec. im der

Erlauterung der III. ÁAGbasndiuzg ad $. 9. pag. 47« item Grzzdl-

ebe Awifubrzug Ec.

z) Textus authographus ita

fonat: Dmr Pfaff tbeilt mit feiuem Brüdes

Yexz , znd. zicbt der Moóunicb,

Mfóncbhet mam aber eiz Kimd binnen

Jeimen . Jabren , das/ sÓnag veobl cvoieder aws dem Cloffer 2ichez. big-

161 einem Jabr » und. bebalé Lobon- Becht w Laud - Rechbt.

ejo ( 21 ) 909

Árticulo fubjungitur x): quodfi vero, adultis Moriofferium

ingrediatur , ex tunc ]uribus Feudi &2 Civilibus alienus

eft , ac Feuda fua Jibere ad Domimim fuum revertuntur ex

ea ratione , quoniam qilitie cingulo vemunciavit.

Manife-

ftum igitur eft, füb hereditatis nomine Feuda hoc textüu

comprehendi, ad quam fucceffionem cum Clericus, non

Monachus, admittitur, Clericum quoque.ad Peuda

ä

Speculo Saxonico admitti demonftratuni eft.

S.

IV.

Nec minus Clericis fa;et Jius Feudale Alletisamiriciti. 3. Specü-

der v6n lumSuevis

Cap. II $. 2.. ita ftatuit: , Eim jeolicber Pfaffe,

cums«

Ritterlichber. Art ifl , der imag wobl bebalten Leben u fei-

anem Libe: er mag es aber nüt von der Haad gelieben , wocb

anders damit wicbt getbum, pemue mit des Herrn Willen.

Legis hujus verba fi attendimus , Cleríco afferitur pote-

ftas Feuda ad dies vitze habendi, fed hzc poteftas fub

conditione folammodo 6onceditur, íÍr Eguefiris Ordinis

Jfit »), eaque ita reftrida eít, ut talis Vafallus Clericus

ejusmodi Feudum fine Domini confenfu alteri zz Subfeu-

dum concedere ,. aut fimile quid facere son poffit. Lex igi-

tur hec de Feudo loquitur, illadque Clerico concedit.

Ut vero decifive Legis hujus vis enervetur, in ea non de

aflicis fermonem effe ,

Feudis Seculaübm , fed de Ecclefi

C;i

&) Verba ita fonaht: Begiebt ficb aber ein Maum 2um Müinchben Le-

bei, der za feinem Jabren bommen ift, ev bot fich vom Laud - sud

Lehen - Recbt gelest » unid feine Leben find dezm Herra ledig,

damnm er dem, Heerv[cbild bierdurycb miedergelegt bat.

9) ita verba fuperius citata latine reddita inveniuntur in Ferfroue

latixa uris Feud. Suevici una cuum Gommeniario ad idem Argenti«

h& cdita À« 1696»

dx;(zz)-äb

nönnullus ) afferuit:. At fine fufficienti, ut mihl vide-

tur, fundamento: Ecclefiafticum Feudum illud eft aa),

quod im re Ecclefiafhca, & Seculare, afüd in ve profana

conftitutum eft, fic quidem, ut nec ad perfonam conce-

dentis, nec ad perfonam poffidentis D5) attendendum fit,

fed folummodo ex rerwum qualitate zítimandum veniat,

an Feudum Ecclefiafticum fit, an Seculare.

Jàm vero ex

premiffa utraque Feudi Ecclefiaftici & Secularis defini-

tione manifeftó fequitur, in citata fuperius Lege de Feu-

do Seculari fermonem eífe: Primo enim , qui immediate

didam Legem przcedit Capitis III. paragrapho de Feuo

Imperii ab [mperio alicui Cleico couce[Jo cc) mentio fit, cui

eodem fecundo, quem pro Clericis allegavi, ejusdem

Capitis Spho decifio fubjungitur, quod habere illud Cle-

ricus Equeftris ordinis omnino poflit.

Corruit igitur pe-

tita ex SCHILTERO dd) contra claram hujus textus

decifionem objedio; loquitur Jus Feudale Allemannicum

de Feudo Seculari, ejusque copacem Clericuzi pronuatiat.

gl V-

Utraque

Nec fruftranee funt he Juris Feudalis Germanici

difpofitio

ro Clericis decifiones.

In caufis nimirum feudalibus

adhuc ho-

die valet.

adhuc hodie Jus Feudale Germanicum vetus authoritatem

2) AuCTOR des Ungrunde;v der Folge dey Geifllüicben im der III. Ab-

baud/ung ad $. 87. pag.37.

aa) Hoc antiquis dictum eft Eiz kvumfiübifcb. Lebem, cf. VuyTEJus

L.lL. de Feud. Cap. 8. n. 19. STRYCK. Examez gur, Feud, Cap.

Z2 USmTRUV, C.3. tb. 4. n- L. & alit.

bb) VuLTEJus & STRYCK. /. cc.

cc) Germanicum fic habet $, z. .7f] , daf eim Pfaff, odev eiue Fraz

des Reichs Gut empíauget , von dem Reicb , das mógen fre

v»obl zu Leben babem, alf ob fie beyd von vitterlicher /trt fiud. &

&. 2. ftatim additur:

*

Ein jeglicber. Pfa e,þ der- von rz'tferlicber t

ift &3c.

dd) in Commentario ad g. F. A Cap. IIL. $. z.

«$^ ( 535 ) M

& pondus habere debet.

Iniquum enim & indignum

Germanis foret , fi pofthabito Jure pátrio peregrina Ju-

ra, uti funt Juffinianeum & Lourgobardiowm, pro norma,

& decidendarum controverfiarum regula haberent. Agno-

vere idipfum jam pridem Viri . celeberrimi Karssius ,

Brvggus, TuoMasrus, Kurrisius & ScumERUS 68),

atque vquitati conformius elffe.ftatuerunt, fi orte in re-

bus feudalibus controverfie , ubifingulares locorum con-

fuetudines deficiunt, ex vetere Jvre . Feudali Germauico ,

in quantum ad mores hodiernos Germaniz adplicari po-

teíft, & ultimato demum , Íi nec hoc fufficiat, ex ]Jure

ho

Feudali Longobardico deciderentur.

Atque idipfum

Rroper

die Germanie Praxis fert ff):. ex qua fua veteri Juri

Feudali Germanico pre Longobardico ftat authoritas, fi

hoc diverfum quid a moribus Germaniz hodiernis ftatuat,

illud autem applicari ad noftra tempora adhucdum pot-

fitt Cum igitur tam Jus Feudale Saxonicum , quam Sue-

vicum Clericos Feudorum capaces pronunciet, ut para-

graphis precedentibus oftenfum eft; neceffe orinino eft,

ut afferamus, Principts defuncli Primogenitum , Lcet Ckri-

.

*

Í

cus fit in majoribus Ordiuibus conflitutus , €x :

jure Feudal

Germanico fcripto Podie adbucdum ad Feuda adrmitteu-

$

duine[fes precipue, quod huic decifioni Jas Feudale Ger-

i

mmanicum 7704 fcripium , íive huperii oblervantia , fuffra-

4

getur.

S

ee) citati Ín Corpore Juvis. Publici €$. Privati froe Codice Diplomotico

Legum Germanicarum Procem. n, 6. &

1. Ru&, STEPHR, BUBG—E-R»

MEISTERO.

ff) lpgM Proemii Corp, Zur, Publ. 1. e,

tl

]

X

PU

ss

Md

"

VAE

eyo ( 24 ) $0

CaIPUT II

Primogenitus Clericus ex Germaniz obfervantia

ad Feud? admittendus eft.

U r

federunt

Clérici pof- :3:3

'uo hoc loco mihi probanda veniunt, & ex obfer-

Feuda &

vantia.Germanie, deducenda: Clericos nimirum Feuda

proftite-

runt Ser-

fecularia olim accepiffe ,. & Principum filios Clericos in

fle; ut palam fiat omnibus, Prin-

vitia Sxc

, paterna Feuda fucceffi

IX.

cipis fi

lium Primogenitum Clericum ex Germaniz obfer-

vantia

Feudi.capacem, & reipfa ad illid admittendum

effe. De primo ut ordiar, jam a temporibus Canor: M,

& fub ejus Succeffore Lupovico Pro infignia bona Cle-

ricis obvenerunt ,

agri & oppida fub onere fidelitatis &

Ea-

fervitiorum a), adeoque in Feuda concedebantur.

ANICI

dem Feudi Lege fub LUDQVICO , Lupovici GERM

filio,

ISGRANENKSE de &. 816. Cap. X. Tom.T. 'E;z-'

à). CAPITULARE ÁQU

luziamo ita habet: Statutum. eft ,

ut unicuique Ecclefie stuus maite

us iuteger abjque ullo

férvitio attribuatur , €7 Presbyteri

27072

aliquod fervitium

de decimis

. ueque de prefcripto imanufo

faciant ,. prater Ecch

efiafticum.

Et Capit. X, in fin. additur:' Es

inde debitum feroitium impen-

. fi aliquid. ampliui babuertnt ,

dant.

Aliqua eodem tempore Monafteria ob feuda'a Regibus accepta

ad folas pro ejus incolumitate preces; alia ad donaria annua; alia,

uti Stabzlenfe & Laurkbeimenje, fimul ad fervitia bellica-obftri&ta

erant. c£, SIRMONDUS z sozis ad "Tom. II. Cogci! Gall. p. 685,

STEPHANUS BALUZIUS T. l. Capiz.- Reg. Franc. p. $90. NATALIS

ALEXANDER T, Vl. Hifl. Ecc. $ac, LX.. C. 5, artic. 7.

ege ( o5 ) Me

filio, Clerici. videntur obítridi fuiffe, cum in cruento

contra Normannos bello fervitia militaria ftrenue obie-

rint /).

Idipfum CoxRap: I. temporibus ita invaluerat,

ut, licet nonnulli Vafalli Clerici c) fe ab onere fervien-

di vellent eximere, fervitia tamen bellica, utpote ob ne-

xum feudalem debita, Rex acriter urgeret d).

Nec mi-

nus Clericos Vafallos numerabat HeNn1cus Zuceps, qui

officia illi Aulica preftare cogebantur e).

$

II

Sub OTTOl;ïE M. utl resFeudalis/ in univerfum aucta

Sac. X.

lod

fuit, fic etiam Regum in concedendis Feudis erga Cleri-

]

cos benevolentia, & horum in praftandis Feudorum Do-

i

b) ANNALES FULDENSES ad A. 880. i Saxomia (ad Ebbekerftorp

aut Ebsdorffium) cum . Nordmannis ipfeliciter dimicatum efl.| Nam

Nordmauni [uperiores exifleutes duos Epi[copos , quorum iftra funt

:

7708iHa , TYHIOTRI &2 MaRCUWART (Theodoricufn. Mindenfem

& Marquardum Hildefienfem Epifcopos) . .

cum omnmmuibus, qui

e05 jZ*qzæbantur, occg'deru;zt «

cf. DiTMARUS L. Il, 4zzal p.

335. ÁLBERTUS STADENSIS ad A.876.

€) ÀUCTOR Vite S. RADBODI TRAJECTENSIS $. XI. Szcul, V. Be-

nedictin. Cwmm Radbodus a Rege imvitaretur , ut aliquid ei $£vfla-

vet officii, cogaiter ve[poudere folebat: — Juftum eft fublimioribus obe-

dire poteflatibus , fod Epifcoporum mom e[fe fecularibus implicari ue-

gotüs ..

- Debent illi [piritualiter iuduti-armis Ecclefiaflicis pro

1]

Regis &2 populi falute, pace

Dominum deprecari

71072

Jfectari terreua,

Milites militia. Regie cingulo precinctos beneficiif-

que cumulatos id. preflare par eff.

i

d) HARNS Teztfche Staats- Reicbs - und Kayfer - Hiflorie , 1l. Theil,

i:Cap. WUMl

4) G&nanDUS i2 oifa $. Udalrici Epifc. Muguflani C.1. $.8..— Epifco-

pus (Udalricus) regiis occupatus obfequiis, cur[um direxit ad cur-

zem, ibique apud . azlicos dignuo bonore din vetentus, taudem requi«

?

Jita falubri licentia domzum vepedavit, Et Cap. 3. $. 13. ait: poftea

(

Udalricus.curtem Regis adiens f olito s0re Jervitio ejus fubdebatur ,

efque dum Rex Heuricu prajeutem vitam Jiiret.

D

« ( 26 ) 50

mino fervitiis obfervantia fuit cumulata.

Hic Germano-

rum Rex non folum Regalia Monachis f), fed Principa-

tus etiam Seculares Clericis in Feuda concelfit, uti prz-

ter alia, BRuNoNEM fratrem fuum, tum temporis Colo-

nienfem"Archi -Epifcopum , ampliffimo Ducatu Lotha-

ringie inveftivit 9).

Pro his beneficiis militaria etiam

fervitia Orro exigebat, qu& Vafalli Clerici aut prefta-

bant ipfi, aut per alios, obtenta Domini venia, exhibe-

bant 2).

Patris veftigia preflit filius Orroll. Vaftam di-

tionem, quam in Lotharingia fub FeudiLege habuit Cox-

RADUS Ruporeur filius , Gorzienfi Monafterio Imperator

detulit ) ; eoque imperante jam tot tantaque Feuda polli-

J;) SiaEsERTUS /z Fita $. Guiberti $. X. Szc. V, Benedidino Per-

mifja eft (Gemblacenfibus) poteflas Caflellum coftrueudi , qmercatat,

percufJurant nomete. faciendi.

&) S1cEsEn vUS LE viTA iz. Vita $. "TTbeoderici Epifcopi Meteufis C. 1.

Brunuonem.' tauta aneritorum. prerogativa. divinitatis commendabat

pietas, uf, quem . Colouienfis. Arcbiepifcopatus illflrabat. dignuitas ,

eliam Dominatus, totius , Lotharizgie infgniret fublimitas

W'iTI-

xiNDUS L.l /uzaLp.638. Brumomeon Pontificis Szmniü ac nmagi

Ducis vidimur offiium. geremtem.

AucTOR Vite S. Wolffsaugi $.

IX. p.8r5. Szc. V. Bened. Zrchi- Epiftopus. Colonienfis. Brzaao ,

qui g Ducatum tenuit Lutringenjem.,

ÁUCTOR Trazslatioui $.

Ecergili T.l. Leibniziano p. 291. Otto Colomienfis gregis cuftodeim

Je z2atu ainiuorem. conflituit fratrem Juum. Brunonem atque occidenti

prefecit tutorem &2 Archbi- Ducem. . Add. DiTMARUS L.Il Zzza.

p.335.. ALBERICUS P, l, Chbrozici ad À. 959, ROUTGERUS iz Vi-

fa $. Brunonis $. 17.

b) TüEeDoRicUS Epifcopüs Metenfis OTTONEM in Italiam armatus

fecutus eft.. SIGEBERTUS z Vita S. Tbeodevici C. 13. & LEIB-

NITZ z -zotis ad h. 1.

BRuNO fratri OTTONI ad expeditionem

bellicam fuo nomine mifit auxiliares copias fub Duce GODEFRIDO.

ROUTGERUS z Vita S. Bruxonis $. 36. de UDALRICO Epifc. Au-

guítano hec habet GERARDUS z ejo Vita C. 3. $ 13.. Concefjum

eff S. UDALRICO Epifcopo, zt MDALBERO Zz éjus vice itüzera bofli-

lia cum militia Epij/opah in voluutatcan, Imperatorss

,,,,,

pev

ageret e3 i

enurte Dnperatoris ejus vice adfiduitate feroitii moravetur.

ji) MABILLONIUS, T. lV, 2dzzahum Ord. $. Beuedidáil, XLIX. m,

«96 ( 27 ) S»

debant Clerici, ut

ea in Subfeuda fuis militibus paffim

concederent £); &,. ficut ipfi a fuis Vafallis fervitia exi-

gebant /), fic tanquam Vafalli fuis ipfi Dominis exhibe.

rent z

Nec receffit ab Avi Patrisque fui in conceden-

dis Feudis erga Clericos liberalitate Oro IIL , ficut nec

fuo in exigendis fervitiis bellicis

juri 7) quidquam paf-

fus eft decedere.

$

IIT.

Eadem erat Szeculi XI. tem

poribus circa Clericos re., $xc- XL

rum íacies. Cumulabat illos F

eudis Hzxa1cus II. 0), fic

2

14. Synopfin. teftamenti a CON

RADO facti & Diplomatis ab OT-

TONE ll. editi recitat:

im die belli, quod fuit im

Conradus fiiu : Rodulfi quomnmdam . Coinitis ,

ter ipfum Ottonem €3 Sarvacemos Jaub famo-

ue» fen vexillo Imperiali

lezali vitu tradendum. Ottoni commendavi£

omnze predium [uum

; quod babebat in

veguo Lotbarienfi, vogavit-

que im confpeciu totius exercitus

imperiali preceptioie , fi ea. die,

» "£ boc totum Gorzieuj; moraflerio

Z COniipit

, oreretur , comferret

Lnuperatori Quod bic pofl eventum beil.

Z

£r«flitit.

&) conf. Diploma EGBERTI Archi - Epifco

STOPH DROw

pi Trevirenfis apud CHRI-

ERUM T. L. /ztiguitatum 62

ZAnnal, Treoir. L,.X.

n.39. Add. GERBERTUS Zz Epiflolis n,

4$9» T-17. Bibliotbece Pa-

£ruHt, GERARDUS z Vita $.

Udalrici C. 28. $. go.

]) GERARDUS Z c, He;

zricts ( Epifc. Auguft. ) berii Jervitio ad men-

jam Jaam. utebatzur

31) IDEM /4. c, Epilcopus Heuricus a Dnzuce Otkoze

£uyY, quam Autece[foves

« * plus cogeba«

z?) De illo zevo fcribit TA

N

Jüi j ei fervitium facere

*2

CMARUS Zz Va Berwardi C. 38. p. 456,

Imperator 85 Pomtifex jzu

beut univerfos T'beotifcos Epifcopos ad illo«

vum pre[entiam fefliua

Z6 .

cum omui [uo vaf.

atico ita confIrudtos,

ut ad bellum , quoc

ue Imper.

alor bracipiat, po[fent pro-

cedere.

T

*) HENRICUS WALTHERDO Ma;

5

deburgenfi Archi- Epifcopo curtes

uas.in Saxonia pofitas in feudu

m dedit;

39?. IDEM £. c. p. 399. fcribit:

DiTMARUS L. VI. pag.

Rew de omnibus CHYW , quas im

e92 ( 28 ) 909

quidem, ut nimiam hancce in Clericos benevolentiam

ipfe damnaret ?).

Nec fegnes eo tempore in exhibendis

fervitiis Clerici erant.

Preftiterunt alii exigentibus Feu-

dorum Dominis fervitia aulica 7) ; in bello alii fervierunt

7), ftrenuamque HzNn1co contra HgzitosEw Franconiz

Marggravium operam navarunt.

Atque Clericos hosce,

qui ftrenuos fefe & fideles Vafallos exhibuerant, Privi-

legiis ornavit Imperator s)-; alios vero ad bella non am-

Türingia €9 Saxonia babuit , duas uobis (Merfeburgenfi Epifcäxpo*)

£radidit familias.

ÁucTOR Fite Meimvwerci $. 6s. p. $49. hecha-

bet: HENRICUS qzazdam vegii juvis curéem Tviburi nominotant ,

erois C9 anmcilis, liberis quoque, cunm

eum omnibus- appendtzcis ,

zali feroitio €2 cen[u, qualem Regi pevfolvebaut €9 agebamt . . ..

ad Abbariam im Patberbvumnmo dedit,

7) ldem AucTOR Vite Meümveerci $. 9. p. $64. narrat; HENRICUM

Imp. erga MEINWERCUM Paderbornenfem Epifcopum, qui unum

ex alio. Imperii bonum ab Imperatore precibus extorferat , his

verbis crebro ufum fuiffe: T odium DEI omniumque Saudiorum

ejus babeas, qui me bomis couce[]is cum detrimento vegni Jpoliare

22032 ce[[as.

d) ADELBOLDUS iz Vita Henvici $.$.3. p. 431. ait: Dau mobiliff.

L

amus ((Henricus) ezm Bavaricis Epi[copis &2 Comitibus corpus ,

comfauguinei fui (Ottonis 11L.) fufzepit. . IogM $.6. p. 432.. Erant

cum Duce Hemrico Archiepiftopus Saleburgenfis , Epifcopus: Brixien-

Jir, Epifcopus Regemesbuvgenfis, Epifcopus Batavieufis ,. Epi[copus

Frifienfis. Et $.8. p- 432. Epifcopi Curieufis 69 Conflautienfis cum

Herimanno (Duce Suevorum) erazt.

7) DITMARUS L. V. p. 321.. Rex zmifit. Hirzricum . Wirciburgenfen

Epifcopum , €2. Erkanboldum Fuldenfis conobii Abbatem , st Svein-

unde feziores pra-

fardi caffellum incenderent , atque diruevent .

fati (Epifcopi) . .

decretam mutabant [euteztiam , inuvofgue ur-

bis ac «dificia folotenus frangeutes triflem matromam bis mulcebant

gromiffis , fiquamdo cum gratia. Regis id ieyi potuilJet , boc totum ea

Jua parte fe vemovaturos.

5) Diploma HENRi1cI S. Hildefienfi Epifcopo datum occurrit Tom. IT.

Leibziz. p« 196 Cum Epifcopus im expeditionem at im palatium vel

in aliud feroitimm oflriun iter avripunerit, quorumlibet bominun

Gorum , cujufcanque oideautur perfoue, poteflateny babeat , uec inm

aliaim profeciionem quis ees cogere prajumat.

«96 ( 29 ) M»

i

pïi"ds idoneos Feudis exuit f), quse non raro. Clericis

aliis 7) ad ferenda belli. onera adhuc paribus conceflit.

Antecefforum fuorum Jus,.quoad exigenda a Vafàllis

Ü

Clericis fervitia ,

in ufu retinuit CoNRAbDus II. Sa/icus.

411

aii

Nam cum contra OpowEAa Il., C

ipanie Comitem,

Burgundie Regnum affe

zq* 2

Vi

ntem ,. arma ferret ,

Vafalli

Clerici , tam Itali x) quam Germani »), in acie militabant;

quod illo zvo fic in regula firmum & commune erat , ut

D3

7) Diploma HENRICI S. apud TOLNERUM ;z Codice diplomatico Pa-

latiuo n. XXVIL. fic habet: — Nozum fieri cupimus, qualiter mos ex

i,

MAbbatia S. foamnmis €g S Maximini, que in [aburbio Trevirorum

féa

abi Harichbo Abbas prae[fe videtur , quaflam curtes , villas,

€g polfelTFones , fcilicet fexcentos quinquoginta [ex manfos, wt verius

compatari potuit, a prafato Abbate ii beneficium accepimus» & bá

l

filelibus uoflfris , Ez20ni videlicet. Palatimo Comiti €9 Heurico Duci,

nec 2101 Ottoni Comiti ea conditione beneficiavimus , at , ljlli(l pr4-

1

fatus Abbas jam fenio confeíius commode nobis domi mi-

litiaque fervire non poterat , ipfi Gg beredes , qui bec bencficia

la

babekt , pro eodem 4Mbbate fuifque fucce[Joribus curiam vegalem pe-

iamt ed du expeditiomem eamt.

4) AUCTOR Vite Meinwerci $. 42« pag. $43.. db beredibus. Ekkardi

Comitis, de Abbatia Helmwardesbu[Jen querela babita, &2 diumul-

iuwique iuter Principes oentilata , tamdem vegmo efl adjudicata,

Et quia nec in facultatibus uec minifferialibus regno fer-

vitio e[fe potuit . . . Epifcopo (Paderbornenf?) Meiuwer-

j

C0 .

poffidenda eft collata.

x) ARNULPHUS MEDIOLANENSIS L.IL. Geofforum Mediolan. Cap. 7.

AMortuo Burguudiorum Rege proporit Couradus Burguudiam. iuvae-

dere , ad quam invadendam . Lougobardorum jubet properare mili-

Zam

. E vicino autem Italie cum optimatibus cateris elecli Due

UUMA L NNP

ces incedunt. fcilicet Praful Hgg1BERTUS ( Mediolanenfis Arcki-

Epifc.). &2 egregiws Marcbio Bonifacius , duo lumtna vegni.

9) WirPo p. 441, ab Epifcopo Metenfi fervitium bellicum CONRA-

Do per fubftitutos exhibitum fuiffe teftatur his verbis: Odo a Go-

2eloue Duce . Lotbavingiorum

? . atque ü militia E[*UCOPJ

AMetenfis pugua conmi[Ja cum illo fugiendo inteifeiu g,

-QE(BQ)S-&

nullus Vafallus Clericus fubterfugere militaria fervitia,

nifi privilegio munitus, poífet z), & sgrotante aut ob

alias caufas ad bella inhabili Vafallo Clerico alius non ra-

ro Clericüs ejus vice fungeretur aa).

Nec rara funt Cle-

ricorum pro Dominis fuis bellantium exempla fub Hex-

nico Iil., qui in bellis contra Bagcistavm Ducem Bo-

hemiz 55),. & AxpREAM Hungarie Regem fufceptis Cle-

rícos fuis fub fignis numerabát cc).

Ejus Succeffor HeN-

RICUS V. Servitium bellicum ob Feuda fibi debitüm d4)

z) Ejufmodi privilegium obtinuerat Abbas monafterii Wertl

hinenfis ,

uti liquet ex Diplemate CoNRaADI II, apud N1cor. Scua

TENIUM

P.l. Z4zzalium Paderborzenf. L. V. ubi hec verba Occurrunt: 44.

bas (dicti monafterii) ad cafira €g. im boflem ire zon cogatzr,

aa) N'IBERTUS /z Vita Leomis IX. L. T. $. 9. ita habet: Brzmo vice

Jui Pomtificis Herimanni ( Leucenfis ) iz exp

editione Conradi Impe.

vatoris Longobardiam

:« 0ff profecíus , Levit:co offfcio infiuitus.

f

Nainque illo fuo, Antiflite amuis morbisque pregrava

£0 , l.j

/fe auxilia-

ves milütum eopias Imperatori venieutes duceudas gg d

fi

pomendas

7

Jufcepit,

bv) CHRONOGRAPHUS SAXO ad A. 104c. p. 248. S'aæonar cum Me-

tropolitazo Mogontiaco Bardome €g Ekkebardo Mavcbione CO4ve-

nzevuut e$ Bobemiam

*

cum paroa adnmodum maun .

Ti0-

lenmtevr introierumt, €3 per IX. dies

qreda incendioque vaflarunt,

potglative peragramntes , cæde;þ

cc) IDEM ad A. 1050. p.251.. Gevebardus Ratisponenfis Epifcopus U-

garos 12022 modica: cede afflixit.. HERMANNUS-CONTRACTUS ad A.

1047. Cum Epifcopas Ratispome Gebebavdus

. d Pan ioumiavum

tevminmis morarvetuy , cedemutibus Hungayé fimes eovu;

5

n

iugrediens

gredas ?ide abduxit.

IDEM Z c. Gebebardus

. €uim Cozrado

Duce Bojarie.

alüfque quibufdam Epi[copis .

. inagzam Hun-

garorum copiam fe imvadentem profleruzat,

dd) Ob beneficium deberi fervitium agnovere Clerici. qui fub HEN-

RICO lV. feuda poffidebant

Sic BuRcHaARDBUS Halberftadienfis

Epifcopus contra Luiticios, gentem Slavicam,.ftrenue be

llavit,

tefte BERTHOLDO CONSTANTIENSI ad A. r66».

LrgMARUS

Bremenfis Archierifcopus contra LUDERUM (Loth

arium I) pugna-

vit. c£. ALBERTUS STADENSIS ad A. 1089.

P. 249.

€$ (51) &»

eo rigore a Vafallis Clericis exigebat, ut abeffe a vexillo

plane nullum permitteret ee).

S.

IV.

3

Progredior ad Seculi XII. tempora, ob Fe

c

ldà a

$c, XII

Clericis poffeffa Sacerdotio z

que acImperio exitiofa. No-

1

j

lim vero hic ego graviflimi diíl

; quod fub Hexn1co V.

& PascHaur IlL., Gzrasio & Carixro ÓHl. Germaniam

;

Italiamque potiffimum afflixit, caufam tz

an

gere, quippe

nico a ícopo alienam: illud unum ex Conventione inter

dictum hnpgratorem & PascHaLEMIL inita ff ) eruere

ee) I

443 LY

AM

BERTUS ad A. 1075. p. 725. & 776. hec memorat : Quidquid

ia vegno Epifcoporzm erat, . . quidquid Ecclefiaflticarum aut. f«

cularium diguitatum, omue Jumma vi, fumma ope im boc belium

(Saxonicum) ezifi cosvenerant ,

. Nemo pror(íus , nifi.quem.forte

gravis admodum , eg omnuino inexplicabilis uece[fitas excztjafjet.s ab-

erat

H

. Wideradus AAbbas Fuldenfis,: preter quod ab ineumnte «

.-.

Zate 10 pede graviter claudicaverat, jam per bieuuin

v ita4 pára

diffolutus erat, ut nift baculo aut miziftrrorum bum

4 9HXHÉS

Eum tamen uec íam 01

2

f]

7

L:ï «

letudo

quam progredi po[fez.

p

excufare poterat a militia . ..

Exemplar literarum tegiarum , quibus vafalli Clerici eo tempore

ad fervitia militaria evocabantur, occurrit apud GoL.DAsTUM T. l.

Cozlitutionum Imperial, hujus tenotis: Hezricus

.Of

21 Bae

bebergenfi Epiftopo , .

coz[Htuimus..

2205 faciuros expedi

020

2 Flandriam . . . lgitur .. , vogamus te [ub. fpe vemunerationis

,

aratiffma , €' per fidelitatem , quam Nobis & Reguo debes,

Ó

monemus , ut ommi occafione deftvudia ; ficut b

0or e)

? m;gzä atque

Sa1t»

$u , ad expeditiomena venias , feiens , quod im proximo j

dorum onnium , Tungris juxta Leodium comoeuienuns , parat

Juper

FLindriam equitare &dc.

o

) Ipfe HENRICUS V. z Epiflola apud DODECHINUM ad A. 11

ita ait :

Papa vegmo . ,

noellituvas Epifcopatzu

n .

a

L

'l O/,

/p

Y2

omni audientia auffevre voleliat.

Et cum pe

Lj

Z

22022£205

210fX 03

"

i;'

queveremus , quid de mobis fieret, im quo vegnum ao

m

€o

:

;

EV

quomodo fere oumzia amtecelfores ssofhri. ecclefüs. cou

]evuit

Ya

diderunt , fabjanxit : Fratres ecelefsa decimis €3 oblationibus Jeis

. eà ( 32 ) Mi

fufficiat, Clericos eo xvo infignia plane fecularia Feuda

poffediffe.

Confirmat idipfum faca folennis Hzwn1c1 V.

proteftatio g9), & confummata demum fub hoc Impera-

tore & Carixro Il. circa Vafallos Clericos per fceptrum

ofthac de Secularibus Feudis inveftiendis tranfactio D5).

ac graviffima difcordià fopita, pergebant Clerici fub

Lornanio lÉ Feuda fecularia poflidere 7) , fed fimul

Servi-

contenti [nit, Rex vero predia Cj vegalia , que a Carolo €3. Ludo-

vico, Ottoue Cj Hemrico ecclefiis collata fuut, fibi && fuccefforibus

Juis vecipiat g detimeat . . . Jicut im cbaria comventiouis plemius

poterz5 videre.

Hac eft cbavta comventionis ejus apud me: Dominus

Papa precipiet. Epifcopis prejentibus im die coronationis Regis, ut di-

niittaut vegalia vegmo , que ad vegaum pertinebaut tempore . Cavodi,

Henrici €3 aliorum predecefforum ejus , 3 feripto firmabit fub aua-

tbemate, mequis eorum vel prajeutium vel abfeutium vel fuccejforum

eorum intromittant fe ulle modo odl invadaut eadem regalia id

efi civitates, ducátus, suarcbias, comitatus , 12onetas ,

Lteloneum , mercotum , advocatias , omnia jura centurio-

num , id eft villicorum , turves €8 villus, qui reeui eraut,

eum ounnibus pertinentik — fuds ,

"mülitiam €9 caftra.

Add, PETRUuS DraAcoNus L. IV. Chrozic. Cafineufis Cap.35. —

gg) ldem PETRUS Z.c. Cap.40o, | Papa facilius vitam expünere, quam

inveflituris Epi[copatuum €3 . bbatiarum coufeutire malebat, quam-

vis ille (Henricus V.) per izveflitzvas illas 1101 ecclefras , s1034 officia

nelibet , fed fola regalia fe dave affereret.

bb) Tranfactio hec de A. 1122. occurrit apud StGoN1UM. L. X. de

Regno Italie. CONRAD. URSPERGENSEM p. 267, BARONIUM T,

XIl. ZAzzal, ad A. eund. n. 6. LEIBN1zIUM P.I. Codicis Diplon.

ScuiLTERUM T.Il. Izft. ur. Publ. Tit. 3. OTTONEM FRISIN-

GENSEM L. VIL Cbrozici Cap. 16. plurefque alios,

ij)) PETRUS DrAcoNUS Z c.Cap.124. Guibaldus elecÓms Cafi

:?Z enps

AAbbas ab lmperatove per Romami Luperii [ceptrum , quod maumu

*

geflabat, de Cafinenfi Abbatia eum ommnibus polfiffionibus [iis

&l inveflitus.

DOoDECHINUS z Zippeudice ad IMARIANUM ad A.

x128. Leodienfis elecíus Jlexander Moguntia invellituram fufcepit

a Rege, Add, ALBERICUS P.Il. Chrozici ad A. 11326, CHRONICON

MAGDEBURGENSE T,Il, Meiboniano p. 326,

«o ( 33 ) 905

Servitii bellici aliaque Vafallorum onera fuftinere 44),

Praftiterunt idipfum fub FaipgRIco L. cognomine Zar-

barofja. Hic enim Imperator Clericis Feuda 7"exilli , qua

ecularia femper habebantur //), conceffit 911); Íed eos

.

pariter Bdeles ftrenuosque Vafallos in Italicis expeditio-

nibus z2) fenfit, quorum;&delitatem & fortitudinem uti

fummo in pretio Imperator habuit, fic aliorum caítra

declinantium focordiam 00) Fendi ipfius ademtione pu-

nivit.

k£) Ita ArBERTUS Archi- Epifc. Moguntinus fervitia bellica przíti-

tit, dum LoTHaR!US Spiram obfideret.

OTTO FRISINGENSIS

L.l. de Gejftis

4

F

iderici I. Cap. 17. CHRONICON LAURISHEIMEN-

SE iA Vita Dieino:

zis Abbatis p. 88. haec habet: Szb Lothario ec-

clefia (Lautisheimenfis) plurimum fudavit, tum variis im fervitio

vegali oceupationibus , tum ad foleumes curias crebris evocationibus ,

$um ia Spirenfi obfidioue , tum ceutra Ducem Fridericum Junptau-

ofa. expeditione.

)

17) VITRIARIUS ILLUSTRATUS Tom. II. p. 926.

sin) Sic PHILIPPUS Archi-Epifcopus Colonienfis vexillo inveftitus

efta FR1D. L A. 1180 VITR. ILLUST. Lc. ubi aliud infigne ex«-

emplum de Dzcatu Fraucomie, de quo Epifcopi W irceburgenfes

,

Vexillo inveftiuntur, affertur. c£ LoxDoRP1us T. IV, Ac. Pzub/,

"

E IL C r6. 6 0

D

") MORENA iz Hifloria verum Laudenfium p. 816. fcribit : /fumo

L

28

MCLVIIL inz menfe Juüo vemit Domimus Fredevicis Luperator

. c0mi maxina maltitudine Arcbi- Epifcoporum ,. Epifcopo-

j

vyum, Ducum

.

CHM Raximo eg inuumerabili exercitu in Lous-

bardiam.

t

GODEFRIDUS COLONIENSIS ad A. 1171. hxc habet: Inpera-

H

for Cbrifhiamzm Moguutinum. Archi - Epifcopum im Italiam mifit ,

qui per quinque fere ibi degeus

amnos inulta flremue opevatus eft.

(«

Add. ArLBENTUS STADENSIS ad

Á, 1172.. AUCTUARIUM ÁAQUI-

CINCTINUM ad A. 1199. -ANNALES RERUM PISANORUM àd À.

Jj

Sacre,

1177. apud FERDIN, UGHELLUM z Zppendice Tom. III. Italie

e0) HERMOLDUS L. L. Chrozici Slavorum Cáp. 82.

Quod Zircbi- Epi-

