In ?rimo exclufionis ratio eadem affer-

liv

s

tur, quam modo allegavi, fiquidem a Feudis excluditur

Clericus, quia, cum Miles Chrifli fit, feculi jam. Miles

tot

e[Je non potefl, & cum officii fit incapasxc , etiam. beneficii

ii

znbabilis declaratur.

In Jecundo ratio quidem nulla addi-

tur, fed eandem pariter fubfuiffe, ex textibus aliis, qui-

In

en

bus idem ftatuitur, colligere licet.

In fertio plus diffi-

cultatis DD. 5») fentiunt, ut fubjun&tam contra Clericos

[is

Verum

fequelam, obfcuramfane & inutilem, explicent.

illud faltem, meo quidem judicio, ex dicto textu patet,

quod, ficut Feudum morte foeminz apertum fine fpecia-

17

li pacto ad filias non tranfeat, licet foemineum fit: fic

et

pariter Feudum ob fufceptum a vafallo Clericatum jam

ye

alteri ad fervitia habili delatum, ad. Vafallum priorem,

licet ad feculum redeat, non referatur, eoquod in utro-

tl

que cafu rato primaria Feudi vafallum exigat ad fervitia

bellica babilem, adeoque nec in Feudo foemineo pro fuc-

lat

ceflione filiarum preiumendum, nec in altero cafu Feu-

dum Clerici prius apertum, nunc habili ad fervitia dela-

M

tum huic, redeunte ad fzculum Clerico, rurfus auferen-

ln

lt

G a2

,ES

U

aa) cf. dicta fuperius Sect.T. Cap. IT. $. 2... Add, Differt. DANIELIS

1]

'gs

NETTELBLADT edit. Hale A. 1764. de Clericorzum Evangelicorumn

:

«

im Feuda fecul. fucceffrone.

bb) c£. HoTTOMANN. ad buzc textum. P1sTORIS L. IT. Quaft, 24.

num, 27. RosENTHAL de Feudis Cap. 7. Concluf, 35. n, , & fqq.

stfz)äa

dumfit. Atque ex hoc citate Legis fenfu, qui utpote

fatis naturalis multum placet Cujacro, abunde patet;

principem ,. ob quam Clerici a Feudis exclufi fuerunt,

rationem fuiffe horum ad fervitia militaria inhabilitatem.

In quarto denique textu fic aíferti hujus veritas in ipfis

terminis patet, ut ulteriori probatione plane non egeat.

Hlud unicum tacitus prterire non poffum, illorum; qui

Clericos a Feudis exclufos volunt, neminem unum mihi

faltem efle cognitum cc) , qui ad Leges Longobardicas

provocans ex Clericorum ad fervitia feudalia incapacitate

argumentum pro illorum exclufione non defumat, fic-

que eandem inhabilitatem Legum Longobardicarum ba«

fin & primariam rationem fuille tacite pro me teftetur.

s. 1V.

Et hinc hi

His prræ'mifïis videamus nunc, an Jurís F 'elïdäïis Lon-

textus o-

lim Cleri-

gobardici Clericos per allegatos fupra textus a Feudis ex-

cis Germa-

cludentis difpofitio moribus Germaniz conveniat, adeo-

ni» non

€onvenie-

que-hodie authoritatis aliquid & ponderis habeat.

5i

bant,

Hiftoriam confulo, que optima temporum morumque

Magiftra eft, hos Juris Longobardici circa Clericos tex-

tus Germaniz Clericos nunquam tetigiffe, & hodie iis-

dem pline non convenire, affirmem neceffe eft. — Jaman-

te confectum Jus Longobardicum Clericos plurima Feuda

poflediffe füpra dd) probatum eft. Dum prodiit fub Fu-

pERICO II. ee) digeftum in ordinem Jus Longobardicum,

&c) VULTEJUS de Feudis L.l Cap.9. n. 67. ultra £rigizta DD. enu-

merat, qui uno ore afferunt, Clericos ob inbabiütatem ad feroitia

bellica jure Feud. Longob. excludi; & hanc opinionem cogmzezena

effe fatentur.

?

dd) Sect. I. Cap. III. 68 1. 2. 3. &

4. huj. | Dif£

ee) Sect. H. Cap. L. $. r. huj. Diff,

« ( 5:)950

Ü

dum in Germanie Academias & Fora ff ) introductum

*

eft, eo pariter tempore Clerici Feuda poffidebant 22),

t)

manifefto indicio , textus Juris Longobardici fupra cita-

tos Germanie Clericos nequaquam tetigifle.

Exclude-

ll

bant nimirum hi textus Clericos , quoniam, uti Spho

iL

precedente docui, Jus Longobardicum fupponebat, Cle-

l

ricos fervitia militaria, quax tum temporis perfonalia fue-

li

re, praftare aut nolle, aut non pofle.

Hanc Juris pre-

Y

4

fumtionem factis contrariis vincebant & refutabant Cleri-

ci Germanie, dum fuos Dominos armati.in aciem feque-

gïö

v

bantur 5bb), hoftes fzpe manu, íxpe confiliis debellan-

U

tes

Cum igitur manifeítis fadtis palam omnibus face-

rent, fervitia bellica fe in propria perfona exhibere &

velle & poffe, prafumtio Juris Longobardici de illorum

ad fervitia feudalia inhabilitate clariffimze veritati .cedere

debebat, & hac unica Juris Longobardici ratione ceffan-

te, ceffabat & ejus difpofitio, & Clerici Germaniz Feu-

fl

dorum non modo.erant capaces , fed re ipía pofleflores.

*

(-

& V.

]ue

Quz allata funt hadenus, eo faciunt, .ut conftet, Et hodier-

X

0s Germ.

Juris Longobardici textus Clericos ob inhabilitatem ad Q

lericos

lís-

fervitia militaria a Feudis arcentes mox a fuo ortu C/e- plane noa

atl

rick Germaniae non conveniffe, quippe qui tanquam ftre- fangunt.

d

nui Vafalli felicem in bello operam fuis Dominis fzpe na-

-

varunt.

Ad noftra tempora fi progredimur, omnino li-

IflL

quet, Juris Longobardici círca Clericos difpofitionem

hodie in Germania plane ceffare. . Oftendi fuperius 7/)

"

3

ii

Q1

ff) Id Seculo XV. contigiffe Coxn1NG10, STRUVIO & STRYCKIO

u

probabile videtur,

gg) cf. Sect. L. Cap. IIT. $6. 5.6. 7. & 8. huj. Diff

bb) cf. totum Caput IH. citate Sectionis,

&i).Cap. mox citato $, g.

eyc (.74 )*

a temporibus Canorr V. morem 72 ferfona ferviendi pe-

detentim exoleviífe; fucceffu temporis, quod per ipfum

textum feudalem ££) permiífum erat, in univerfalem ab-

iit Germanie confuetudinem, ut nimirum Vafalli (etiam

Clerici) pro fe acceptabiles Dominis in caítra mitterent //).

Hodie profe&o hzc confuetudo in Imperio Romano-Ger-

manico ipfis adeo Legibus publicis »12) & zuflituta [m.-

perii Matricula un) penitus, & quidem neceffario 00),

confirmata fuit,

Atque ab hoc tempore ad noftrum us-

que diem videmus , Imperii vafallos, Clericos zque ac

Laicos, per fubftitutos fuis Dominis fervire, & fimul cer-

nimus, antiquum in perfona propria militandi ferviendi-

Et hinc

que morem hodie prorfus effe abolitum.

Ex quo per

dunt.

non exclu- modum corollarii Huit, Clericos, quoniam ceffànt perfo-

nalia fervitia, ob qux , utpote a Clericis non przftanda ,

eos Jus Longobardicum a Feudis excluferat, bodie boc ,Ju-

ve 10n an?plius effe excludendos.

^

k&) TL Feud. 55. $. fermiter.

I) Konr de fervit. Feud. P. T. n. 149.. ANTON. Difp. 7. th. s. lit. b,

Add. GUNTHERUS, qui 2z. Ligurino L. VIII. vert. 6og. ita fcribit:

[

Publica militize vafallus munera juftze

4

Non renuat, Dominique lubens in caftra vocatus

Aut eat, au£ alium pro fe [ubmittat, iturum

Arbitrio Domini, . vel quem laudaverit ille,

Compenfet, redimatque fua mercede laborem.'

4nn) Sic in J P. O. Art. XVI. $. 9. confirmatur [iperii matribula.

De ea mentio quoque fit in eod. Pzflrumezto Àrt. VIIL $.9. & g.

P. M. $.64. ex quo manifeftum eft, ex mente totius Imperii ea

hodie onera Vafallis ferenda effe, qu& per Imperii matriculam de-

terminata funt.

Hac autem perfonalia plane abrogata funt.

»my cf. di&a fuperius Sect, I. Cap. III. $-9.

oo0) cf. Mascov. de JJure Feud. Cap. 11. $. 17. & Davim,. GEeonG,

STRUBEN in Obfervatione voz dem Urter[cbied zveiftben dem ebe-

maligeiz vitterlicben. Lebudienften uud. beutigeu Rcuterdimjiuir

dN

$

VI.

?

juvat huic decifioni, utut demonftrate, quzdam Costirma-

tür hxc

t;]

adhuc fubnedere, ex quibus illa faltem plus lucis (fiqui-

Conclufio,

dem plus roboris non exigit) acceptura eft.

Et P. qui-

dem: Admittitur paffim Clericus ad Feudum franucum , uti

:

j)

plurimi DD. $5) docent, qui hanc fuz fententiz ratio-

nem fubnectunt, quoniam mullum omnino in. Feudo frauco

lj

praflandum eft fervitium , adeoque ceffante ratione exclufio-

Ais Clericorum, que pofita efl in ferviti il militavibus

[vf

(i

praftandi , ce[fat etiam ipfaexclufio gg). Feuda vero hodie

ín Germania, Pabito rofpe&tu ad per[onalia [eroitia, fere

per

10

omriafranca funt; & quid impedit, quo minus Juris

Longobardici difpofitionem quoad omnia Feuda hodie in

h,

Clericis ceffare pronunciemus?

I11?. Admittitur Cleri-

J

cus ad Feudum, /fi in Feudi conflitutione cautum efl, ut

etiam Clericus fuccedat vr) , aut confuetudine id receptum

eff s$) , mom attento £0 , quod Jure Feudali Longob. [ecus

cautum erat 1£) : Non igitar hec duo íncompatibilia

i.b

funt cLERICUS & VASALLUS; &, fi hodierni mores & mu-

dbit:

tata Feudorum natura aliud fuadeant, Juris Longobardi-

ci exclufio irrita eft. . ]//?. Admittitur Clericus ad Feu-

dum, im quo praftandum eft [eroitium reale, uti ingens

TP) JASON iz Preiud. Feud. n. 315« SCHRADER de Feud. C. $. n 30.

fcula.

FonsTER. L.IV. Cap.23. n. 4o. BRuNN. Confil. 16. r 12.

SYrL-

VAN. Conf. 3. n. 566. CEPHAL. Conf. r r. n.24. Vol. 2. SCHNEID,

p. 6. de Succe[fJ. defteudemt. n.24. MENOCHIUS Conf. 54. n. 12;

T

& Conf. 1g1. n. 66.

qq) VULTEJUS de Fend. L. 1. Cap.9. n 63.

rr) SONSBEC. p. 12. n.115. & 147. RosENTHAL Cap: 7. Concl, 3o.

n.26. CURTIUS JUN. zz Tr. Feud. P. 1. membr, 2.

ORG

55) FORSTER. A. c. n.42:

a. d*

it) VULTEJUS 4 €,

« ( 56 ) M»

Do&orum u) numerus docet, licet, fi ad Jus Longob.

attendimus , excludatur a Feudo tali, de quo perfonale

fervitium preítandum eft, quia tota ratio, fecundum

uam Clericus Feudi capax vel incapax judicandus eft ;

a folis .dependet fervitiis ,. & omne hoc negotium non jux-

ta fidelitatis juramentum , fedjuxta fervitiorum rationem

eftimandum eft xx).

Germanie autem Feuda non per-

fonale, fed quafi mere reale fervitium bodie exigunt;. ex

quo fuit, jJus Longob. ad fervitium perfonale in Cleri-

corum exclufione refpiciens, deferendum efle. /79. de-

nique admittitur Clericus ad Feudum 7 quo militare fer-

vitium quidem exigitur, permü]]anm autem efl Vafallo per

Jub/litutum fervire , ad quod non expreffa femper perzif-

fio requiritur, fed etiam tacita fufficit »»).

Jam vero in

Germania non tantum prefumendum elt zz), quod ge-

neraliter permiífuni fit, per fubftitutum fervire; fed hanc

conceffionem expreffe fa&am effe fupra 2) oftendi. Su-

pereft, ut ex his omnibus concludamus: Quoniam pri-

maria imo unica Juris Longobardici Clericos excludentis

ratio eft horum ad fervitia bellica incapacitas (Spho 3. huj.

Cap.) qu& Clericis Germanie nunquam conveniebat ($.4.)

u2) ScHNEID. P. 6. 1. &

CEPHAL. Conf. r. n. 26.. ALVAROTUS in

Cap. t. $. qui Clericus, PARIS. Conf. 4. n. r3. & Conf. 12, n. 20.

nl : d r ii A. MM M " WE

RuiNUus Conf. 42. n.9. & Conf. 142. n. 2, & 1o. RosENTHALC.

—Á

7. Concl 3o. n.23. CuRTIUS 4c, P.Il. m.24. ubiinquit, /oc

effe ext mente ommzium Dodlorum.

v

—

L

&x) PisroRis L.IL. Queft. 33. n.2;. VULTEJUS /.c.

9») NEVIZ. Confil, 3o. n. 1. MENocHrUS Conf. s4. n, 7. ISERNIA

"— u M -u ]

in C. qui Clericu n. 6. CURTIUS Jzz. P.1lIl. membr 2. n, 22. Ro-

SENTHAL 7. c. n. 20, & not. 2. ubi plurimos DD. allegat, & hanc

fententiam commuuem appellat.

22) PISTORIS /. c. n, 26.

«) $, s. huj. Capitis.

ege ( 57 ) 509

& hodie plane ceffat (S. $) , Germaniz Clerici pfætereä

ad illa Feuda omnia admittuntur, in quibus perfonalia

W

fervitia non exiguntur (S. prafenti); Juris autem Longo-

Ó

bardici authoritas hodie nulla eit , Ífi Legibus patriis &

Coníuetudinibus Germaniz hodiernis non amplius qua-

tY

dret (S. r. h. Cap.): arbitror, legitime a me efle demon-

Íftratum , quod /'rinceps Clericus .Jure Longobardico, de

»

1

no folo fermonem hoc loco facere & volui & debui,

bodie non amplius à Feudis excludatur.

|

$. VIL

jl

j«

Conclufionis hujus vis ac veritas tanta mihi videtur, g. coua

p

ut fua fponte in omnium oculos incidat, & affenfum me- obje&iones

Je.

reatur.

Nihilominus enervare illam recentiffime conatus ^fnditur

iC

eft Aucrog Dedudionis fecunda pro Sereniffimo Salmenfi

Principe MaximiLiANO FuipERICO edite 2).; Verum fi

U

le

rem omnem fine partium ftudio , ex fola ratione & zqui-

!

tate ponderem, id effedu non admodum felici praftitit.

l(s

lüj,

In hoc quiden: Viro celeberrimo affentior, Jus Longo-

bardicum , etiam quoad textus Clericis contrarios, fuiffe

4)

olim receptum, fi nimirum Clerici militaria fervitia obi-

&

re aut non voluerint, aut non potuerint, eoquod gene-

raliter afferere, quod hitextus nunquam nulloque modo a

51n

Germanis recepti fuerint, eft potius nodumfcindere , quam

folvere.

20.

Interea, etfi concedam , hos textus receptos

Vi

fuifle, quoniam tamen Germaniz Clerici plerique debita

[jot

fervitia prafüterunt ipfi, hi textus illis non oberant , &

quoniam. hodie perfonalia ferv.itia plane extra ufum

UNIA

hU

£) Hunc præfe&t titulum: | Uzgrunud der. Folge der Geifllicheis im teut-

Jtbe weelilicbe zumal lebenbare Furflentbtmer , Graf - uud. Herrs

Jebaffien,

H

«yo ( :8)50

funt, hodie Germanie Clericis minime obftaht.

Áft hec ipfa conclufio eft, quz illi plane non arridet.

Videamus, qux obmoveat. Atiamr olim, inquit, daban-

iur cafus , in quibus Fafulli a perfonalibüs fervitiis immunes

erünt »). Hoc libens admitto : fed ut, quam mox attu-

li, conclufio hac generali propofitione enervetur, hoc

neceflario fubfümendum eft: Kt tamen ab bis etiam Feudis

olim Clerici i JJuris Longobardici excludebantur. Hoc ve-

ro affertum probatione adhuc indigens conftanter nego,

eoquod contra omnem verifimilitudinem fit, Clericos a

Feudis francis olim fuiffe exclufos, cum illos ad F euda ,

quz perfonalia fervitia requircbant, mox a recepto

Jure

Longobardico admiffos fuifle füpra 7) abunde pro

bave-

rim.

Alterum, quod mes conclufioni objicit, hoc eft:

quod ce[Jantibus licet per [onalibus fervitiis, nibilominus Juris

Longobardici difpofitio Clericos & Feudis arcens Juo in vigore

maneat, cum alie adbue, prater Clericorum incapacitatem

ad fervitia militaria, bujus difpofitionis caufe fuerint , uti

prater alia (qua tamen nominata non funt). Familiarume

conferoatio-). Verum, etiamfi aliasadhuc fubfuiffe hu-

jus exclufionis caufas ad momentum concederem , mea

nihilominus conclufio falva foret ,

cum ceffante Legis

alicujus ratione primarie & fortiffima (qualem Clericorunr

ad fervitia bellica incapacitatem fuiffe fuperius

)

/

probavi)

Legis ipfius difpofitionem: ob alias leves & fe

cundarias

zatiunculas non a—mplius reFinendam effe, aquitas doceat »).

-

») in citata Deductione : Usgrund , . . Erláuterun

bandlung ad Sphum

g d"c:r 3te7.z Ab-

87. pag 35.

3j Sect, I. Cap. HIL. $$.

$- 6. & 7-

s)& € des UÜngramder ,

itemt Grazndliche

Ausfcbiiefang der. Geifllicben €2v.. $ IX.

(iwfüfämng 072 Idi'f'

€) $. 3. huj. Capitis;

») G.. FORSTER Tr. de Succeff-

plures LL, & Autàoritates co

ab iutefl, L. VIL, Cap. r. m r4, ubi

nggrit,

(-a»;:(s-gasa-

^

ínterea impetrare a me nequeo, ut aliam adhuc rátionem

&

Jus Longobardicum ad Clericorum a Feudis exclufionem

i

permoviffe largiar.

Confervatio enim Familiarum,

1

(licet genuino fenfu accepta etiam in Primogenito Clerico

Lu.

obtineri poflit; $, paciis forfan Jegibusque domiflicis an-

0C

fam dedit, quibus Clerici fecundo aut tertioloco geniti

(f

ad impediendam bonorum divifionem Principum familiis

Íi

tam funeftam a fucceflione excluderentur; at /uws Loa-

gobardicum, de quo hic nobis fermo eft, ex hac etiam

0,

$d

ratione Clericos a Feudis exclufiffe , affertio eft,. non

.

probatio, & quidem affertio nulla veri fpecie nixa, &

li

manifeltis Juris Longobardici textibus /) e diametro op-

«t«

pofita.

Unica igitur & primaria exclufionis ratio fuit

l

Clericorum ad fervitia bellica, uti putabatur, incapaci-

li

tas, & hac ceffante falva eft, quam fuperiori paragrapho

It

formavi conclufio , & corruit prima contra Clericorum Suc-

celfionema objectio ex ,Jure Feudali Longobardico petita.

Hiï

tl

i

£udpsgl1 I

i

(

Jl

Aurea Bulla Principem Primogenitum Clericum a

li

Succeflione in Feuda non excludit.

1)

$ k

iqs

EX

Ótera, que Clericorum Primogenitorum in Feuda Dipottie

fecularia Succeffioni opponitur objectio , ex /urea aur. Bulle

contra Cle-

Bulla defumta eft. Hzc Lex Imperii a Cagoro IV. Rom.

ricorum

1

Imper. lingua latina perfcripta, & in Curia Norimber- Succeffio-

um Elecorali A. 1356. ^*

(tf

genfi Uniyerfali & Metenfi fol

H23

hi

3) c£. dicta fuperius Sect. I, Cap. L $.6. huj. Diff.

;) Allati funt Sect. IL. Cap. L. $$,2. & 3. huj. Diff,

«6 ( 60 ) 569

promulgata eft. Recentiores Imperii Leges fic illam

confirmarunt, ut hodie pro bafi Imperii habeatur a). In

hacautem fundamentali Lege Imperii Tit. VII. S. 2. fta-

tutum eít: Futuris, austore Deo, cupientes periculis falu-

briter obviare, flatuimus, €9 Imperiali autboritate prafenti

Lege perpetuis temporibus valitura decermimus , ut, pofl-

quam iidem Principes Eleclores feculares , & eorum quili-

bet effe defierit, jus, vox €9 poteffas Kle&hiomis bujusmodi ad

Jilium fuum. Primopenitum, legitimum Laicum: illo vero

t £n,v — "-— u "u 4

tton extaute ad ejusdem Primogeniti Primogenitum, fnmiliter

Laicum libere, &2 fine contradi&ione cujwspiam decolva-

l

C

fur... que difpofitio in tertio & quarto didi tituli Spho

iterum iterumque inculcatur.

Hac ergo Lege certum eft,

b

f

omnium S. R. I. Ele&orum filios primogenitos, fi Cleri-

ci fint, Succeffionis in Eledtoratus ipfo Jure incapaces ef-

fe, adeoque Succeffionem in Eledoratum ad ulteriori lo-

co genitum fi/jum Laicum devolvi.

Atque ex hac Impe-

xiali Conftitutione argumentum defumunt ii , qui Cleri-

cos a.Feudis exclufos volunt.

Sub illa etiam aZerum

Principum non Élehorum flios primogenitos Clericos com-

preheridi afferunt , & eos hoc ipfo , quod Clerici fint ; non

minus a Succeffioné in Principatus, quam Eledorum fi-

lios Clericqs in Electoratus, excludi arbitrantur P).

4) lmperator in Capitulatione fua promittit: Wir 'n-aoüen die gáldene

ul .

« Bleicb vodire fie. diefer Capitulation voz W'ort 24 Wortez

eizoerleibt , flet , veft uud unverbrücblicb baltem . . . Capit. Noviff.

Art. Il $. g.

D) Inter reliquos eminet JoAN. PeTRUS LUDEWIG Erlüuterung dey

ghideuen Bull ad Tit. VIL. $.2. not. e. Et recentiffime hoc argu-

mento in fuxe caufz favorem ufus eft

AUCTOR der griudiicben du

JAbrung &c, in caufa Salmenfi

$. VIIL

m(öx-)äb

lm

&

9*

II.

Ín

[-

Verum liceat mihi, falva debita tantis Viris reveretl-

Hie titi«

D.

tia, ab illorum fententia recedere, & fidenter afferere , tum de E-

oufi

lectoribus

Auream Bullam de Principusm non. Ele&lorum filiis Clerici

loquitut,

7

gle uti patet

eorumque Succe[ione ommino mon loqui,

fed pracife

I

ex Sco-

tij-

Elechorum

Primogenitis Clericis in illa fermonem cffe. Quod

j ad

po CARQ«

me ita fentire facit, /wree Bulle & allate fuperius illius *11V.

IQ

decifionis ftopus

Eo nimirum in confectione Aurex

lr

Bulle Canor: IV. mens intenta erat unice, ut Ele&orura

It-

jura & officia clariffime determinaretc), ficque inter Prin-

cipes Ele&ores unitatem foveret, in' Cefarum electioni-

d

elt,

bus tranquillitatem & concordiam, & fic ipfius Imperii

eri-

fþlicitatem & gloriam promoveret. Meminit quidemIm-

;dt-

3

*

l-

pe

€) In Procemio A. B. $. 7. fic habetut: Saze cum ex officio s quo C««

efis

[

b

- Jarea digzitate potimur , futuris divifiouum pericutis inter. Eletto-

Ves ipÍ0s occurrere teneamur , iufra [criptas leges ad uuitatem inter

j

Elettores foveudam , Eleiionem unanimem inducendam: ac de-

10f

zeflanda divifioni predida , varü[que periculis ex ea. fequentibus adi-

[

fum precludendum , in folemni noftra Curia. Nurebergeuft . . . de

TImperialis

Janciendas.

poteflatis plenitudine edidimus ,, flatuimuey &5 duximus

In A. B. Tit. VIL $. r. ubi ex profeffo materia fücceffionis tra-

J

Catur, fic inquit Imperator: Iwzer follicitudiues illas izmammneras ,

nut

quibus pro felici flata S. Imperii , cui Audlore Domino feliciter pra-

Jidemus , cor noffrum quotidie fatigatur , ad . boc pracipue sneditatio

Viïï-

zo[ira dir

igitur , qnaliter defiderata €3. falubris fémper anio inler

$. Imperii Principes Eledores jugiter vigeat, . ,

d

Et /. e. $. 2. ita'ait: Ne imter eorundem Priucipum fecula-

i

o

rium Eletorum Jfilios fuper Jure,

voce $3 poteflate prafata futu-

vis temporibus [casadaloraim €3. diffe

sfionum po[frt. smateria fufcitari ,

€9 fic bouum commune pericul

ofis dilatiomibus impediri ; . . decer-

uimui , ub s pollquam üdem Principes EleGores foeuiares Gjc, . .

«Q6 ( 62 ) 50»

perator in Aurez Bullz prooemio d) fub tropica locutio-

ne etiam Principum, fed unice, ut horum Jura & Privi-

legia n relatione ad Ele&tores definiret, & ita omnem Prin-

cipum cum Electoribus collifionem pro futuris tempori-

bus przfcinderet e); non vero, ut horum in Principatus

Succefliones 'fua- Conftitutione. determinaret.

Ratione

Electorum illud fzpe memorato titulo VII. agere Impe-

rator & voluit & debuit, quoniam, cum pro icopo ha-

beret, Electorum Jurá ftabilire, horum tranquillitati &

unitati, & ita iplius Imperii faluti préfpicere, necelfle

omnino fuit, Succeffiones in Electoratus, utpote que

fxpe turbarum inter ipfos Eledores & Imperium fuerunt

caufe f) , clara & femper valitura Lege ordinare & defi-

g

!

. d) Spho 6. fic legitur: T quidem invidia . . antiqu-o venueuo, quod

j

velut ferpeus in Palmites Imperiales g smembra ejus propiaquio-

va impio [celere oomifli , ut coucu[fis columnis totum adifigium rui-

]

ne [ubjiceres, divifiomem iuter jeptem Elecdores $. Dmperü

« ^

t

multoties po[uiflü &c. . .

nbi per. Palinites Lniperiates Principum

d

202 Eleddorum per incidens mentionem fieri docet. LUDEwW I1G:

]

Commezt. ad A. B. ad eundem locum. lit. £. & g.

e) Diffidiorum inter R. L Electores & Principes reliquos ante À. B.

ortorum caufas recenfet LUDEWwIG 4 « nimirum $u Jeparati Col-

[v

— egii im conitiis

.. gui Cafares cum exclafione Principum eligen-

p

di .

. us vegalium

. qui& fibi Electores privative vindica-

bant; recentiores autem Principes pariter affectabant.

. Et hec

W

]

er À. B decifa funt:

l

h

Ex plurimis exemplis unum affero de JoaNxE II. Duce Saxoniz,

erg

qui Paffavienfis erat Epifcopus , & RunoLPHo fratre ejus. Primus

&i

jus Electionis fi

bi tanquam Seniori competere afferuit , illudque

exercuit, dum Lupovico Bavano fuffragium dedit.

Alter Ru-

DOLPHUS dictum Jus ad fe tanquam Laicum devolutum eíTe defen-

dit, illudque exercuit pro FRIDERICO Lil. Auftriaco fuffragium

ferens. Uti videre eft apud nu MowT. Cozps Diplom. T.L P. L.

p.jo. FUGGER. p

ag.271. HENRIC. REBDORFF adÁ. 1314. STE-

RO ad À, 1313. ubi quedam monenda cenfeo contra AUCTOREM

der grándlichen. Awsfübrung €9c. in caufa Salmenfi, 19 JOANNEM

fuiffe, & non A'LBERTUM? qui cum fratre ADOLPHO ob Jus eli-

-

e;(6;)se

).

l-

nire.

Scopus igitur, quem Canorvs IV. in confedio-

l-

ne Aurez Bulle habuit, abunde declarat, de Princibum

l-

non Eleclorum fucceffionibus fermonem in illa ne

quaquam

efTe ilïüitqtuxn,

H

liv

Q-

Z BL

ld-

Ratione

&

Nec minus Raftío, qux Imperatorem permovit, .ad 7-

Electorum Primogenitos Clericos a Succeffione in Eledto-

egis.

,L'a

u

ratus excludendos, nmanifefte probat, hanc Tituli VII.

ordinationem de Eledoribus fantum intelligendam . effe.

1132

l«

Per Auream Bullam nimirum Jus eligendi Romanum Im-

peratorem Eledoribus privative affertum eft 2), qui an-

tiquis temporibus fuüb Archi- Principum nomine u fra-

gucd

taxandi five prafentandi habebant; & licet paulo ante In-

7)

terregnum ipfum us eligendi fibi Electores vindicaffent ,

Ti

illius tamen exercitium continuis recentiorum Principum

tricis & proteftationibus expofitunt erat." Canorus IV.

um

T

demunr in À. B. fecundum Ele&ores fententiam.tulit, &

ereptum reliquis Principibus Jus electionis feptem: illis

j

Archi-Principibus , quos Electores nominare placuit, cunt

"COI-

exclufione cxterorum concellit.

Áft erant inter hos fe-

ipelt«

dict«

ptem jam tres Ecclefiaftici, qui Eledtoralent dignitatem

intuitu Archi - Cancellariatuum , quos exercebant, acqui-

iac

fiverant

Ne igitur, f: Ele&dorum filii Clerici im Ele-

IH

&oratus fuccederent, majora,.uti vocant , vota in Ele-

&ione Romani Imperatoris, aliisque Imperii gravioribus

ilz

U

jefe

gendi collifus füerat,

29 Ex hoc facdio nihil pro A. B. deci-

fione & contra fucceffionem "rimogeniti Clerici in Principatum

probari, um ante confectionem A. B. & inter Eledtores (licet eo-

OTE

'REJ

rum Jus nondum plene confirmatum fuerat) contigerit;

"

& cÉ LuDEWwIG Erlanterun

g devr ghidemem Bull ad Procemium pag.

N

3o9. & q0, ubi hec & fe

3

quentia fufius deducta & probata repe-

j dl

miunturs

ege ( 64 ) MP

negotiis a perfonis ecclefiafticis ferrentur, & in Imperio

feculari & laieo Laicorum potentia decrefceret, Clerico-

rum vero authoritas ita augeretur, ut rei fumma penes

Ecclefiafticos effet, Canorus IV. prudenti plane confilio

in A. B. fanxit, ne filius Eledoris Primogenitus, fiCle-

ricus fit, in Ele&oratum, , illique annexa Jura & fuffra-

gia ullo unquam tempore fuccedat. Atque hzc genuina

& ex ipfa rei natura petita Legis ratio eft, qua cum Prin-

cipibus reliquis minime conveniat, pronum eft collige-

re, Imperatorem de Principum non Elettorum fucceffioni-

Et

bus in. A. B. loqui & decidere quidquam noluifle.

qua demum ratione, quo fundamento hec Lex Imperii

refpe&u Principum odiofa, cum de Ele&oribus folum-

modo loquatur, ad reliquos Principes extenditur? Re-

cedo itaque a LupEw1610, qui, quafi planum certumque

effet ,. in titulo Ele&orum Primogenitos Clericos a Suc-

ceffione in Electoratus excludente de reliquis Principibus

omnibus fermonem effe, & hos eque, ac illos, fi Cleri-

cifint, aSucceflione excludi, nimis, uti arbitror , fiden-

terafferuit ). Statuo potius, Zuream Bullam , quoniam

de Priucipibus non. Eleoribus minime agit , borum Primo-

genitis Clericis in Feuda paterna fucce[Juris nequaquam obflare.

$

IV

Prafcindere hic teïam poffem, & petitum ex A. B.

Neque,

etiamfi de

contra Principum Primogenitos Clericos argumentum

reliquis

velut nullius roboris relinquere.

Verum caufe, quam

Principi-

eos hod1e

busageret; de

fendo; bonitate fretus, & de afferti mei veritate certus

excluderet

plus aliquid concedendum duxi. Tranfmittam igitur ad

tempus , in A. B. Principum etiam non Eledorum Primo-

^

gcnitos

*

—

b) cf. LUDEWIG . c. pag. t« 43. lit. s, LEHMANN Cbranic; Spirenf.

L.IL Cap.y. CoccEJUS Jw Pubi, Cap. r2. $. 1o.

) ad Tit. VII. A. B. $,2. pag. 682.

«$2 ( 6v ) S»

at

genitos Clericos comprehendi; nihilominus tamen nuo- UipoteLex

I(Q-

DIE per Áuream Bullam utpote Legem Imperii mutabilem , x- mutab-

TICS

*

5), & , licet de Principibus non Eledoribus loqueretur; "

ülio

tamen hac in parte reipfa mutatam a Feudis non amplius

Je-

In-

excluduntur. Quod ultimum affertum ut clari,us(pateat,

À

lit

&) Mutabilem effe A. B. certum eft, fi eam reipfa mutatam effe con-

fifl

ftat.

Hujus autem probatio occurrit in DE MEIERN Zs P. W.

gt

Tom.IV. ubi affert Placitum Imperii die 3r, Martii A, 1647. in

jni-

caufa Palatina fa&um fequentis tenoris: Anlaugend das 221 Contem-

k

Hraung dey Herrem Pfalegrafen, und im derem fmvoy vorgefcblagenes

erii

smedium odaoi E'eforaius, obvwoblez der Herrem. Cbuvfüvllen , uud

Stándem amvwe[enden Gefamdem umd Bottfcbaftem , infonders aucb

Ill«

aud zufordert ibrem guüdigí - umd guüdigem Herrem Principalen ,

M

Obcren und. conimitteztem bey diefem medio allerbàmd . fcbwoebre va-

ziones wud Bedemkem, weavum es menicb bey dem im der güldenem

qué

!c-

Bull, als des Hei.. Reichs fuzdamental Gefetz eimal beliebte.: unud

verordietem sumero [eptemmario zu laffom feye, 22 . Gemtütb gegam-

bs

£e

. Xcbts deflovweemiger. gleicbwvol unzd macbdem der jezt- be-

of«

kammte bocbklügliche Zuflamd des Heil Rómifcbem Reicbs eim weit

e

anderes evforderet , ud zacb geftait de[fes pro primo billig. beift Sa-

lus Imperii fuprema lex efto, azchb pro feeumdo micbt zu zweifleu ,

4til

1]j

dafs die 4urea Bulla, — "veoriumem Jrch der fepteiavius zunerus Ele-

&orum befosdet , ticbt allein vor ficb geduderet werdeu künne,

fh

Joudera aucb zach derem Publicatiom , veie Cap. 12, uxd fouflen,

allwo vor denjenigen jübrlichez: Zufanumenkunften , aucb der Wabl

eines Rómüfhem Kómigs 2u Fyamkfurt , der Coromatiom aber 2u

«Alacb , iteu vom verbottener Appellation voieder der Herrea Churfur-

Jien. Urtbeil d. Decretem flatuiret vvordez , z2 foben ifl, 231 OeY-

ufi

fcbiedenen malen geünderet worden

* Zlht baben ficb,

m

aus diejen und asdevem mebr. erbeblichen Urfacbez uzd motiven , ..

der Chbuvfarflez und Stünde amweefende Boitftbaftem macb veifer der

tuj

Sacben Ervwü,

:

uzaig untey anderem dabi umanimitey verglichen , daft

i

der vox bócbflaedaebter Ibyo Romifcb - Kay[erlichbez Majelát veobl-

)0

auvynend. vorgefcblagene odlauus. Eledforatus 102 attento der gül—

I08

denen Bull zi azderem. Roichs Cozflitutionenm zu dermaligez Ac-

coniodation der Pfaififebe Sacbe, com[equenter. ebifler. Bernbiguig

af

des H- Reicbs 2n ergreiffou , wnd . die Herrem. Pfafagrafen. damit 216

begizadigen Jeyen, €3'c.

!

«96 ( 66 ) 50

ex ipfo LupEwi16io, adverfze partis facile Antefignano ,

argumenta & teftimonia petamus.

Excludit hic Auctor

celeberr. Clericos Catbolice Keligioni addi&ios a fucceffione

in Principatus, & quidem vi Auree Bulle, eoguod Ko-

mazi Poutifices voluerint, ut iu Principatus ad Clericum ju-

ve fanguimis femel devolutos , poff ejus obitum Ecclefia deinde

beyes fuccedat ; €9 di&ti Clerici Pape ar&ius , quam Pro-

2. Quoad

vinciarum falus patitur , adflridi, acob aunexa flatui Cle-

Succeffio-

nem re ipfa f/icali officia a variis, qua Principi incumbunt, €2 a Laico

mutata.

commode praflantur , impediti fint 1).

Paucas poft lineas

idem Aud&or cel. Epiftopatuum Adminuiflratores evangelicos

fucceflionis in Principatus habiles declarat , eoquod Au-

ream Bullam quoad bos adbuc in ufu effe, cum variis ,JCtis

dubitet , uec Epifcopus Proteflantium Sacris addidus quendam

cum Pontifice nexum , territorio minus convenientem , alia-

que officia babeat temporale regimen imbedientia; €8 demum

in bodiermis Imperii Feudis mos ferat ,. ut F'afalli non. am-

plius in perfona propria , fed per fubflitutos €8' pecuniam

numeratam ferviaut ,. cui fervitio a. Clerico non minus, ac

J) Eriüutevuug der gülenez Bull l-c. pag- m. 682. hec verba occur-

runt: Dieweilen die Qrvdizuzg ia der A. B. b. t. eiunal fo. eingefub-

vet ifl » daff die "weliliche Farvfleutbzmer &eiuem. Getllhchem 2ufallem

mügen , ab[omderlich , da der Pabfl dem. Euzfall sebabé , eim. Fuvflen-

tbwn» das des Geb/Zts balbem anm einem Geifilichen fie'e, smalie mach

de[fez "Tod der Kircbeiz ais Erbe verbleibez.

Pufendorfifcbe Evlünte-

vung Cap.3. $. 6. p. 476.

. Uberdie[es ficb. bey "veeltlichem Reicbs-

Fárflentbumern aucb. verfcbiedene , Umflànde befrudem. woelbe dem

Zufall auf. eine geiflche Pevom unujüglich smacbens tbeils

yveil

Jfolcbe dem Pabft. durcb die Geifllicbkeit nüber vermandt

Jfind , als es etwa der. IYoblfland der. Lande -zwüffet ;

zbeils aucb Weilen ibnu fein geiflliches Amt von verfrbiede-

nen Ferrichbtungea zuruckbült, oder docb verbinderet;

wwelche man von einem IVeltichen erforderet . .. .. As

balte icb dafür, dafi ein Geifllicher zur Landes - Folge

eines weltlichen Fürflentbums nicbt befügt foye,

«36 ( 67 ) 9t

Laico fat&feri ommino po[ft m

Has igitur ob caufas ex

J

mente Lupgwicotr: À. B. Principem primogenitum Cleri-

cum Proteftantium Sacris addictum a. fucceflione in Feu-

(-

da Imperii nón excludit, Hoc fi in confeffo eft, uti effe

,

ex iplis terminis debet, falva Clericorum Catholicorum

l!

res elt.

Si enim in ufu hodie effet illa, quam attulit,

[

Romanorum Pontificum fententia, quod Ecclefia Princi-

if

pibus Clericis defun&is heres fuccedat, hos fane a fuc-

)

cellione in Principatus excludendos effe lubens concede-

a

rem. Quinimo hodie ab acquirendis Principatibus fe-

0f

cularibus jure excluduntur Clerici illi, qui perfoma -

u

valitey aterna funt, quibus deficientibus mox capitulum

il

alium fubítituit, cum e re Imperii minime fit, infignes

(il/

Principatus laicos ita in Clericorum manus venire, ut ex

Ill«

At, fiex Jure Primogeniturz

iis nunquam revertantur.

UA

2

!fjl-

(l

W

[

5sj) L c. pàg.683. & 684. fic habett — Dieweilez aber einige JCti gär

il

aweiflen wwollen , 0b beut zu tam aucb in diefem Falle die

A. B. mebr in dem Gangfeyev. . da aucb eim protefliren-

l]

der- Bifchoff weder desz Pab[l einige Verbindung bat, wocb

aucb jou]tem der Geifllicbkeit einig Gelübd tbuet , odev ficb dadurcb

[ttt

2u eimigey weltüchen Staats- Verrichbtuug wutücbtig macbet , WIm

n

derentwillen man vordem den geifilicheu Stand von der

íliii

l

hi

Lebeus Folge itber Land und . Leute ausgefcbloffen bat...

[/4

darzu socb jetzo im uz[erem Reicbs umd Lanud Lebem konunt,

dafs$ die 'afallen micbt mehbr in Per[om dienen , fouderz

o

ii

ii

extvoeder ibr Reichs comtiugeut am Geld zablen , oder ibre gevviefe

Maunfcbaft. flellei , fav ficb felbflem aber 2u Haufe bieiben, und

Jt

folgücb dergleichben Pflicbt eim Geifllicher fowobl, als ein

ede

