Jcopus (Bremenfis Hartvicus) omififfet

Italicam profeciionem, trans-

grelfor juramenti effetque vews Majeflatis

( Légatas Imperatoráe

e)5 ( 34 ) 909

ag 9R

Clericipof-

Eodem ädhuc loco res Clericorum Seculo XIII. fué-

feffores

runt. Bona fecularia eos poffidere polfe, fic omnibus

Feudorum

Sxc. XIIL.

notum perfuafumque fuerat, ut HagrMANNUs Comes in-

tegrum Comitatum Kyrburgenfem in VALTERUM A GE-

&OLDsSECK pp) , Epifcopum Argentinenfem transtulerit.

Vindicavit quidem hunc Comitatum RuporPnuus Has-

sPURGICUs, tum temporis adhuc Comes, pofteaquam

ftrenuum pugilem, didtum VarrERuM gg), feliciter de-

viciffet; fed eum tamen a S. Galli Abbate prafítito jure-

jurando in Feudum fufcipere debuitrr). Sic pariterkipfe

oeniens Bremam , occupavit omues cuvtes Epifcopales &3. quecunque

Idem factum eft OTHELRICO

reperiffet , addidit Fijci juvibus.

Halberftadenfi Epifcopo. GüxTHERUS L.ll. Ligzri verf, 47. Íqg«

hec ita defcribit z

B

— Quicunque domi Domino nolente relictus

Defuerit, feudo privari curia cenfet.

Tunc quoque nonnulli cenfura vindice regni

Amifere diu tali poffeffa reatu.

Quin & Pontifices Halberftadenfis, & ille ,

L

Sub quo Brema fuit, tali regalia jura.

Amifere nota.

e

e

L

$p) cf. FuGGER sz"egEZ der Ebrem des Erz- Haufes Oeflerreicb. ad. &

1244- - $4« GUILLIMANNUS Rer. Habspurgic. L. VI. C. 4.

qq) FUGGER /. c. ad A. 1263. p. 62. Der Bifcbof, al zvoey Pferd zi

tey ibmn. evflochen worden , i[l suit bavter Mübe auf dem dritten eut-

vitten , und uicbt laug beruacb vor grofer Unm

ANNAL, COLMARIENS: p. 38.

3

ut ;g-g/iovl)m.. Add.

zr) GUILLIMANNUS 7. €, p. 374. Sumtis pancis Comitibus eo ubi b«

ZAd portam

bas (S. Galli) erat, prima vigilia Vilam adoedius. eff.

grafidio vogazti Rudo'phus. Habfp. efl , iuquit , eum adefe, . Abbati

venuncia.

Ea ves vero Abbati e ceteris oimmibus magna 69 incre-

dibilis videri , bofleus, €3 eum infen[um, smulla fide publica, tribus

comitibus , iutra menia vogare admitti

*

Nozn louga difceptatio

fuit: Decem avgenti pomto. Comitt quot. aunis vemilJa , ipfeque d-

bati monaflerioque fidel j obfequii jmijurandum fecit.

-De(äï)äo-

FnipEnrCUs ]l. Brifacum ex beneficio Bafileenfis Epifco-

pi habebat s), quam civitatem cum mortuo Imperatore

Comes RvporpHvs fibi vindicaffet, HgNn1Icvus Bafileenfis

Epifcopus eam, utpote .Jure hereditario fibi debitam;,

1t) repetiit.

Neque vetera tantum. Feuda retinuerunt

Clerici, fed nova pariter, eaque fecularia, Cafarum be-

neficio acceperunt.

Sic UpArn1cvs Patavinus Epifcopus

a FnuipERICO IL. vexillo inveftitus fuit 4u/), & fub Apor-

l

PHo- Nassovico Epifcopus Tridentinus Regalia fub Feu-

ln preftandis Vafallorum fervitiis

di lege accepit xx).

nec fegnes hoc zvo Clerici erant.

Cum ab armis & acie

t

abhorrerent minime 5»), exigentibus id Feudorum Do-

minis 225 ftrenuam non raro operam navarunt.

E2

li

$5) Roo p. 10. Brifacum etiams quod. Fridericus IL, ex beneficio Ba-

, füleenfis Epifcopi^babuerat , p

vedierat.

ofl ipfius obitum ad eum (Rudolphum)

*£) ANNALES COLMARIENS. ad A. 127;.'?. IT. p. 38. hoc memorant:

Obtiauit ,

. Comes Rudolfus de Habspurc Brifaczm 82 per tem-

pus aliquod im fna teuuit poteflate,

Henricus Epifcopus Bafileenfis

dixit Comiti Rudolfo, quod Brg'/hfum Juum deberet effe, eg quad

jure bereditario po[fediffet.

Comes vero dixit &gc.

uu) VYTRIARIUS ILLUSTRATUS T. II. p. 926.

r

xx) UGHELL. lal Sacra T. V. p.623. recitat Diploma ApnorPnr

Rom Regis, quo regalia concedit Epifcopo Tridentino, datum

ul

ldib. Nov. À. D. 1296.

à

d

jyy) Itacum Ro DorPHOo Habsburg. pugnarunt d

uo Epifcopi. ANNAL,

COLMAR. ad À. 1283. p.18. hec memorant: Eodem feflo Bafile-

eunfis €à Argentiueufis Epi[copi & Rex Rudolpbus .

obfedit

lb

Bruntrut fex [eptimanis , ez Melan caffrum cepit » ac deflruxit, &2

ant

Brunetrut fuit. Epifcopo Bafileenfi cum villis adjaceutibus veflitutum.

]nvectivam in Clericos bellatores hoc &vo frequentiffimos exhibet

!,(q

SALLA MALASPINA L.l. Rer. Sicularum C.5.

i

iW

22, AVENTINUS. Zzzal. Bojor. L. VII. Cap. 10. n. 9. I/bertus .

[

j/10

(poftea Rom. Imp.) bel/um Bojis fibi finitimis indicit ,

. Frideri-

cum Arcbi- Epifcopum uvavenfem [ocium ad[cifcit, Valentieque

j

eoüunt .

*

09(363»50

5 w

$sc. XIV.

Nec pauciora Seculi XIV. temporibus exetmpfa oc-

currunt, e quibus pateat, Clericos bonorum fecularium

poffeffores, Cafarum vafallos, & heroicos pro Dominis

fuis bellatores extitiíIe.

Ex innumeris aliqua folummo-

do pro harum paginarum angufítis delibabo.

Cum A.

1312. Hexn18vs VII. pro coronatione Longobardica &

Romana in Italiam concefliffet »), JoawwEs Rex Bohe-

mie, quem fuum in Imperio Vicarium HgwNan1cus Ger-

manie prepofuerat, Epifcopo Eichftettenfi Jus venandi

in Feudum conceflit 2).

Ànno mox fequente ipfe Impe-

rator Ábbati S. Emerani regalia Feuda Principatus

concellit 5).

Clerici ita beneficiis ornati fervitia pariter

bellica alacriter exhibebant.

Ad profectionem Romanam

cum reliquis Imperii Vafallis evocati ) illum in [taliam

fecuti funt,

uti ex facto Trevirenfis Árchi-Epífcopi ad

auxiliares copias adducendas ex lItalia in Germaniam

redeuntis ») abunde patet.

Sub Canoro IV. Clericos

poffediffe Feuda ex eo liquet, quod cum A. 1354. pro

«) GOLDASTUS de ngno' Bo.bem. L.I C, I9.'HenrimL; VIL Lupe-

rat, in Italiam .

. profe&iuxus fiium fuum . Joaunen | Bobens, 82

Polonie Regem Vicarium Imperii im Germania ordizavit. .cf. DU-

BRAVIUS L. XX. Hifl. Bohem. p-163.

£) FALKENSTEIN Cod. Diplom. autiq. Nordg. p. 146. foaunes Rex

Bobemie, Vicavims bLmperii ecmcedit D. Pbilippo Epijtopo Ewflet-

tenfi . . jus venondiim fordflo Weifenburgenf. Datum Augufte

die 9. Febr. A. D. 131o. Regni noftri A. IIL.

y) c£. HUNDIUS 7z Metropol, Salisburg. T. W. p. 168.

3) CoNRADUS VECERIUS p.68. JDimifo edidlo per provincias, u

quirque nobilum Auguflale beueficium obtineret, 4ie con-

Jiituto vellet adeffe, folememque profediionem. Romatte iitre. capi-

ende caufa, pro conditione , proque cotzs[uetudine fua curaret excr-

zanudam.

j) MussATUS L. XIV. rubr. 6. Cefavee iz Longobardia partes. acvi-

&bus vexate contuineliis « . . de folo Germanorum adveutn jpem ad«

«; (37)550

fufcipienda corona in Italiam moveret ?), fuis fub fignis

Vafallos Clericos numeraret , eorumque feliceni in canm-

po martio operam contra rebelles Pifanos ») experircetur.

$. VIL

Dum RI-JPERTUS ParaTiNus füb Seculi XV. initium

S2c. XV.

mperii Germanici Solium confcenderat ,

nox Noriin-

^

bergz Vafallos cum Secularibus Clericos de Feudis Ii

il-

tel

LtCi

1ebantur,

perii inveftivit 5), eaque, ad qus ob Feuda

l

iervitia, dum Ífe obtulit occafio, ab iis exegit »)

Rv-

2

3

$

!

jicientes , ad quos evocandos "Trevirenfis Arcbi- Epifcopus ...

n

Alpes tranfilierat . . .

ul

£) cf£. REBDORFF ad À. 1254,

d

?) IDEM ad A. 1355. hec fcribit: fzde traufiens (CatolusIV.) veuit

.« €OYOmatztr

n

Romam, 4bi .

. ac eodem die vecedit ab urbe..,

]

venieus ad civitatem Pifasiam , ibique cum morain faceret ,

quedmm

Jà

grogeuies vuigariter. appellata Gambacurta . . . circa feliust Pente-

u

*

coftes palatium Pifanun

. combati procuvavit

Poft aliquot

dies prad:tia progemies commune. civitaiás comtra DIuperatorem pro-

vocaui, €á imagmus rumor in[urgib, i quo Lnperator Gd [ui im

p

morvta periculo extiterumt.

Sed D. iMarquardus Epifcopus

g

Auguflenfis una. cum fuis tamen paucis primo erello ve-

xillo inimicos auda&er invadit , C2 pugnat cum eís a

t

2naue ufque ad fz;g:fþeram UR le*es occidevumt , veliqui fu-

gieraunst ..

39) STRUVIUS Corpore Hiftor. German. PeriodoTX. Sect. VIIL. $. 3.

s5) Patet hoc ex literis ad Metenfes fcriptis , quas exhibet WE

NKE-«

RUS Colleci. /rcbivi p. 406« his verbis: Vejllram umnicabi

lem przu-

F

[]

dentiam cupimus mon latere, quod Dominuus 19/tey Romauorusm Rex

()j«

(Rupertus) fzam indiznationem genevofo Domino Marchioni de Ba-

denz impo[uit...jficque deinde prefatus Dominus vo[ler

Iex

Á

D

Donmini

V

m

dzo

.lï.)ügfi*blr:zf,g Zdrgentinenfis , €g Comes Würtenbergicus ,

-1

Domini de Licbtenberg adver[us Mavcbionem direxeruu

L

uyd/fze J/äg-

05; t2 :pfe Domimus Rex ipfim Marcbiomis. territoria ab z/va ad

fis

ids

partes Juperioress Epifcopus Argentinenfis . . . €9 Domini de

e«x8)50

pER TI! Succeffor StaismuNDUS, cum contra Bohemos Du-

ce Ziska bellantes, innumerabilem pene & conflatum ex

omnibus Europz gentibus exercitum «) duceret, prater

Moguntinum Archi - Epifcopum plurimi e Germania Va-

falli Clerici partem exercitus conftituebant »).

In quin-

ta contra Huffitas expeditione fub eodem Imperatore cir-

ca À. 1427. fufcepta Orro Trevirenfis Archi - Epifcopus,

tertio exercitui, quem Rhenenfes, Bojarii & civitates

Suevorum Imperiales conftituebant , belli Dux pratuit »).

Clericorum Vafallorum armis fervitiisque ufus.etiam eft

Fnipznicus Ill »), dum Lupovico PBavaro & ejus focio

FaipEuico Palatino arma inferret. Idipfum & Maxiwi-

LIANIÍ. tempore contigit, qui, ficutantiqua Clericorum

Feuda ratihabuit £),

ita eos quoque exhibere fervitia

Lichtcuberg a fupra ad pavtes inferiores, Comes vero. Wuvteubergi-

cus ipfa Marcbiomis territoria verfus Sueviam incendio multipliciter

devajlarunt. C9' deffruxerunt, & damputficovunt J. ,

x) cf, LAURENTIUS BYZYNIUS Diario belii Huffitici p- 126,

2) STRvV. /. c. Sect. IX. $. 20.

&) IDEM £. c. $. 23.

») GEoRGIUS Metenfis, & JoANNES Spirenfis Epifcopus pugnarunt

in exercitu Imperatoris contra Fridericum Palatinum, & prior in

prollio ad Làdenburgum in Palatinatu. commitfo. captus, & Hei-

delberge cuftodiz mandatus eft. c£. ANTONIUS FINARIENStS de

Dignuitaze Principis.

CHRONICON ELVANGENSE ad An. 1462,

Idem narrat PAREUS Zz. Hifi. Pa/at, fequenti Eteofticho teutonico ;

Als ein. À mit eim I gezieret,

Vier Hufeifen warden formiret,

Ein Axt und der Apoftel Zahl,

Gefchach die Schlacht am Necktthal.

Da fchlug und fieng ein junger Pfálzer

Ein Bader, Jáger und Sálzer

Friedrich der Siegreich wohl genannt,

Der Churpfalz Zier durch alle Land.

£) De magna dieta Wormatienfi fic fcribit LINTURIUS z /ppeu-

dice ad. Rolewein&ii ffciculum temporum ad À. 1495« Szimima.. Priz-

4

06(39350,

l

juffit »).

Verum licet Clerici , qui dB Imperio Feuda

X

habebant, Seculi XV. temporibus nonnunquam in acie

€

1

pro fuis Dominis ipfi dimicaverint, illud tamen certum

l-

eft, perfonalia ab iis fervitia non eo rigore, quo olim,

hoc tempore exacta fuiffe.

Ingruente enini belli metu,

[-

aut exigente bellum neceffitate, variz variis in locis con-

ficiebantur matricule z), quibus , quantum quisque Ma-

fallus & xris & militum conferre deberet, definitum eft,

adeoque mos per fubftitutos ferviendi hocSeculo, fi non

j

plane in Germaniam introdudus , faltem roboratus , ma-

gisque familiaris redditus eft.

Q

l-

: IT

iil

id

S»c. XVI.

Venio ad CAROLIV-. tempora. Quot, quamque in-

ad noftra

fignia Feuda eo evo Clerici poffederint, ex eo colligere esque tem-

7

(

pronum ePc.,. quod Duces Brunfvicenfes poft acre bellum Pora-

cipes im propria per[ona 4x«. Comites vera Jfre illis, qui. cum Principi-

Lu evauty 67. . «ibi cum magna pompa ng*alia fua acceperuut

Elediores €2' Pyincipes, Clerici €9 Laici Add. YRrrREM1IUS

ad A. 1494.

n

e) Síc in exercitu, quem MaxrMILIANUS . circa initíium Sec. XVI.

A. nimirunr r;o4. contra RUPERTUM Palatinum duxit, militavit

Epifcopus Argentinenfis. vid. STRUV. 4 c Periodo X. Sect. III.

^.

$. 20. pag. 952.

3

) Prima, uti videtur, matricula confecta eft in Comitiis Norimberg.

fub Sigismundo A. 1422. Extat hec apud WINDECK Cap. 108-

cum hac infcriptione : Dir iff der Zimmslag des tesliche Krigen 21

Beheim .vom uem Kuríurllem gaiflicb und weeveutlich ,| Graffen,

Evpten » Preliem, Herru,- Ritterm und fletem zu dem beiigen Reicb

geborig, begriffoa um gemocht.

.

Altera, fub eodem Imp. itidem Norimbergz facta eft &. 143r.

quz ab aliquibus prima & antiquiffrma dicitur. cf. DarTIUS L.I

Cap. 24. MEYERUS Londorpio [uppleto T. L. p. 287.

Alia fub FRIDERICO III. Ratisbonze A. 1471. confecta eft. cf.

il

CaMPANUS L. Vl. &pift. 12 GOLDASTI Keicbs- Sat2zzgen T..

pag. 187.

It

ä

«6 ( 40 ) M»

E

Epifcopo Hild nfi eripuerint Pïæfff&llïæ; "ovendecim ,

Jvobilium. Avces Jedecim , Oppida wiajora feptem )), quxa

* Canoro V. predidi Duces in Feuda acceperunt »).

II

lud pariter non levi argumento eft, Clericos Seculo XVI.

& fequenti plurima ampliffimaque Feuda poffediffe, quod

in iis, que Germaniam involverant,

turbis. bellisque

cruentis tot. infipnes terrarum tradus,. agri & oppida,

integreque provinciz Clericis erepte, & in Seculariüm

manus, e quibus venerant, relate fint, uti ex Inítru-

mento Pacis Weftphalice fatis. apparet.

Átque ab eo

tempore ad noftrum usque Clerici Feudorum fecularium

Poffeffores funt.

Tenentur illi nimirum inveftituram de

fuis Feudis a Romano Imperatore fufcipere, quoties aut

Vafallus aut Feudi Dominus mutatur , quaz inveftituranon

obfervato, ut olim, inter fceptrum & vexillum difcrimine

páffim gladio perficitur 7). . Praeftant illi non minus fer-

Hoc Szcu- vitia ob nexum fenudalem debita,

Perfonalia quidem fer-

lo fenfim

P

ceffant Ser- V1

tia jam a temporibus Canor: V. fenfim in defuetudi-

naliq.

vitiaperfo- pem abiere, & fi quos ab illo evo Clericos in armis &

acie deprehendas, id voluntatis potius, quam neceflitatis

fuife exiftimes, Verum conficiebantur fnb eodem Cano-

Lo, ejusque in Imperio Succefforibus, non una vice

Imperii Matricule v), quibus preftanda a Vafallis Cle-

ricis zeque ac Laicis per fubftitutos numeratamque pecu-

niam

MaxIMILIANO I. Imperante varie prodierunt matricule , nimi-

rum Á. 1487 1489. 149t. 1496. &c.

&) Sigillatim hzc. enumerat CHYTR/EUS p. 22 1.

«) IDEM p. 222. Adde SrRUV. Periodo X. Se&t. IV. p. 997.

7) IT TER de Feudis Iip, Cap.9. $.34. WINZLER-7Y. de Jarifdi-

Giose Epiftep. Gerimanm. t.24.

v) Ita fub CaROLO V. prodiit Imperii matricula Wormatie A. rc21.

ibidem A. 1522. & 1524. Norimberge A. 1526. & 1«29. Spirz A,

1530. Augufte A. 1535. & r54s.. Rurfus Wormatiz A. 1548, &

1551. Áuguíte À. 1553. 1557. 1567« 1571. & 1536.

«96 ( 41 ) 56

niam fervitia determinata funt. llla profecto de a. r$21:;

Matricula 4) norma hodiedum eft, juxta quam Imperii

Vafallorum, tam Clericorum quam Laicorum, onera defi-

—

niuntur, licet variis hinc inde limitationibus obnoxia fit.

S

IX

i

Atque ex iis, que allata funt hactenus, manifeftum Clerici

etiam in

)

eít, Clericos Feudorum capaces e[fe , fiquidem a Feudorum

Feuda fuc-.

origine illa acceperint, per novem fere Szcula poffede- ccttemnt.

zint, & noftris adhuctemporibus poffideant.

Venio nunc

ä

ad punctum alterum,: quod hoc loco mihi probandum

fumfi, Clericos nimirum in Feuda fecularia de facto, ut a-

junt, fucceffiffe. Equidem ráriora hujus rei exempla oc-

lv

currunt, quod libenter fateor, eoquod fere femper fe-

cundo aut tertio geniti Principum filii per Jus Primogeni-

ture jamjam a fucce(lione in Feuda exclufi, raro vero Pri-

mogeniti. Clericalem ftatum amplectuntur ; fuppetunt ni-

hilominus fada, que Clericos fucceffiffe evincant. Pre-

iS

ter alia CasimiRus I. Misecouis II. filius, licet DEO &

Ecclefie fe devoviffet, Patri tamen in Polonia fuccellit ;),

qua eo tempore Imperii Germanici Feudum erat, & fide-

C

lis ComRADr Jl., dum viveret, Vafallus extitit ,), licet

eo tempore, quo Feudum Imperio apertum erat, fecula-

ris minime fuerit.

Ex quo fane fluit, Feudum nec ad

n

Agnatos Laicos devolvi, nec ad Feudi Dominum reverti ,

licet tempore aperture ile, quem nativitas ad Feudum

F

9) Exhibet hanc GASTELL Ze Szatu publico Europe C,38. & ANDLER

im Corpore Con[lit. Dmper.

x) Succeffit hic A, ro4t. Patri, qui obiit A. 1034. .c£. GEBAUERI

Grundvrifs zu eimer um[landlicben Hiflorie der voruebm]lem Reiche

!

C. X. p. 459. CHRONOGRAPHUS SAXO ad À, 1034. WIPPO Zz

h

Viia Cozradi Salici p. 438.

) Idem NV1ePo 4 c. Defundio Mifecone Cafimirus filius ejus , fidelis

ter Jerviebat bucuíque Imperatoribus noffris,

e«y: ( 42 ) MP

;'ocat, Clericus fit.. Elucefcit hu jus aflerti veritas ex fa-

&o Lrororpi Auftriaci. . Hic enim cum effet adhuc Àr-

gentinenfis & Paffavienfis Epifcopus, cum feniore fratre

Iuo FgznDiNANDO ll. À. 1623. paternas ditiones divifit ),

cum tamen integrum poft triennium , anno nimirüm 1626.

clericalem ftatum demum delferuerit:

Ut exempli hujus

tam luculenti efficacia deftruatur, Celeb. adverfz fenten-

tig Patronus objicit ««) , terrarum divifionem ex politica

potius ratione, quam exigente jure , u- Ferdiuando H cum

fratre fuo adbuc Clerico, fufceptam fuiffe

Aft meo qui-

dem judicio objedio hzc petitionem principii involvit ;

cum pro fundamento fupponat, Clericos a Feudis ipfo

Jure excludi , quod tamen, in difceptationem venit, &

citatus Auctor hoc ipfo fato pro fe allegato 4^) probare

contendit.

us potius ipfum pro Leororpo militaffe ar-

bitror, idque FERDINANDO Czfari probe cognitum fuif-

fe ex eo colligo , quod cum Lxororpus fuam illi men-

tem declaraflet, vebementer perturbatus , variique occul-

tis machbinis fratrem [uum ab boc propofito dimovere cona-

1us fugfit ?2). " Ádquid enim animi perturbatio, ad quid

&) PüTTE'IKtI Hiftorifcb- Politifcbes Handbucb. der befouderen teutfcben

Staatem Cap. F. von Oefl

Recht Tb. XH. f.353.

ereicb $. 59., ad A, 1623. MosERs Szaats-

««) ÀUCTOR des Ungruudes der Folge der Geifllichen p. 45. fic hab&t:

Politit , und gicht dos Recht veare es, voelche bey der zweifcben

Kayfer. Ferdinand H d feinen. Brüdern. Cavl und Leopold iz dem

Jabr 1623. gefchebenem Tbheilung die Handhu

zgez geleitet bat.

BB8) Im grimdücher Awfnuhrnnug $. XKXIX.

vy) InEM . c. pag.42. . Die Wabvbeit ( de exclufione Clericorum )

weeiche aus diejem Falle imit beveiefem "worden, bleibt auch moch

durcb. denfeiben bellütigt , indem Kay[er Ferdimand zimmermehr

in die F'erlegenbeit., worin er fich befunde , "viade gefetzt

"morden feym , "vbeun Evzberzos Leopold am eiue Veranderuug feines

Staudes nicbt gedacbt bátte, Add. KHEVENRÜLLER zmzal. Ferdi-

D

aand, T X. p. 166.

4 (45 ) N»

tedz machinz , fi FenDrNANDUS palam citato pro fe

Jure

& Germanie Coníuetudine hanc fratris

petitionem re-

pellere, eumque, qza Clericug,

; bono-rum fecularium

incapacem declarare potuilffet ?

$. X.

Nolim hic plura rei hujus exempla cumulare, nec Et non ne-

ceffario an-

Clericos eos in teftimonium adducere 1

qui poft dereli-

te Succef-

&um Clericalem ftatum in Feuda fecula

ria fucceflerunt,

fionem fta-

ni Clerica-

cum de hoc nullum plane dubium fit ,

Clericum refigna- t

i renun«

to, uti ajunt, beneficio Ecclefiaftico fu

ccedere in Princi-

tiant.

patus poffe, & preterea extra limites no

ftra quaftionis

eft, in qua difcutimus :

An Princeps Primogenitus eo

tempore, quo adu Clericus eft

, Feudorum capax fit?

Illud tamen celeberrimo adverfari

O 44) concedere plane

non poffum,

ex talium. Clericorum refignationibus ante

fucceflionem aditam fadis argumentum defumi poffe,

q

uod ftatus Clericalis cum regimine alicujus fecularis

Principatus componi plane non poflit, & Clericus Feuda

poflid

ere non valeat ;

cum refignationes ejusmodi ipfam

fucceflionem non nece

flario precedere debeant,

eoquod

nulla Lex, uti mox probabitur, Clericum,

qui tenrpore

delatz fucceflionis talis eft,

a Feudis excludat.

Placet

nimirum mihi , & in jure fundata videtur PürrERI «&) re-

2

33) In dem Ungrunde der Fo

diejemige Geifiliche

*

oelchbe mit Pà

4;9 der Gez'jf/z't"bm ad $. 88. pag. 39.. /4Kf

Uflücber Difpeufation dem

Hirten]iab gegen dem. Scepter vertauJcbet

; "nd ibre geiflliche Wrde

verlaflem, und die W'zrde eimes wveeltlic

bem Regeutem angenommem

baben» fntd. ebez fo viele Beweife ,

daft der geifll. Staud mit der Re-

gievung eimes Reicbs - und voeltlichen Staats unvereinbarlich ifi , und

daff an eize Folge in veeltliche Envflentbümer m

icbt 21t gedemken /foye,

Jo lag eim Prinuz alv Geiflücher exfcbeinet,

s) jus privatum Principum L.1, C. 3. $.26,

«96 ( 44 ) 509

gula, dum ait; Poflquam €2. Cleri £2 Feudorum natura du-

duin vebemerter degeneravit, ipfo jure Clericos a. fuccelJionte

in tervitoriis Gerinania bodie non aque excludi, mec demurm

vefignatione Clericatus aEa mente , quam ad obtinendam li-

bertatem conjugii opus e[fe, tum padiis Familiarum illufflrium,

tum exemplis fat frequentibus doceri poteff. Unum ejusmo-

di fuperius in LEoPorpo Auftríaco dedi, cui & illud pro

Clericorum fucceflione jungi poteft, quod AparsEROex

Comitum Luxemburgicorum, unde hodierni Salmenífes

defcendunt, fanguine prognatus, & Ecclefie Treviren-

fis ad S. Paulinum Prepofitus relictas a SicgERiDo Patre

terras cum reliquis fratribus hereditatis jure diviferit 2).

Ex his aliisque factis fatis apparet, que Germaniz

circa Clericorum Succeflionem obfervantia fit; . cui cum

jus Primogeniturz & Juris Feudalis Germanici difpofitio

accedat, concludere oportet: Princeps Primogenitus

Clericus ad Succeffionem in Feuda admittendus eft,

éQ) nUu CHESKE dazs.fon Hifloire Genealogique des Maifons de Lu-

aembourg e9 de Limbourg pag. 11i.

Adalberom de Luxembourg ,

Prevofl de P Eglife de St. Pautiza de Treves il eut en partage les cba-

Jleanx C2 feigneuries de Sarbourg, de Berencaflel &2 de Ruticbe,

ozt Raudicke,

A

W

s r

P A

j

| —— WE BC PT U A

7

M

e9e ( 45 ) $0

!

SECTIO

1I.

,

)

Succeffio Primogeniti Clerici in Feuda

Q

Imperii defenía. -

X

0

[

CARPUT L

It

)

Jus Feudale Longobardicum Clerico in Germania

If

hodie non obítat.

n

& L

!

M

m Claffes objectiones reduci pof-

jJuris Feu-

Ad quatuor potiffimu

dalis Lon-

funt,

ue Clericorum in Feuda majora Succeílioni, ut-

gobardick

ut foli

À

is argumentis probatz , ab adverfz fententia pa- origo.

.

F

tronis opponuntur.

Defumuntur ille ex ,Jure Feudali

n,

:

Lonugobardico, ex Aurea Bulla, ex ,Jure Canomico, & qui-

bt

busdam Clericorum a. Feudis exclufionibus, ex quibus Ger-

zanie obfervantiam eruere conantur a).

Quantum fpe-

ciofis hisce objedtionibus ponderis infit, adparebit cla-

rius, fi feorfim fingulas, eaqua decet equitàte, & ani-

mo omni partium ftudio & affectibus libero. ventilemus.

Ordiamur de Jure: Feudali Lougobardico , cujus hiftoriam

neceffe eft premittere, ut, qua difponat, & quantum

3

4) AUCTOR der gráudlichen Auifübrung von der ijbblz'c]itnä der

Geifllcbem im teutfche geiflliche "veeltliche zumal Lebenbare Fárflea-

zbzmer, Graf- und . Her

vfcbaften , quod opus prodiit in ;aufa Sal.

saenfi À. 1770,

«5 ( 455 509

rioftris temporibus in ufu fit, palam fiat. In Ttaliam fe-

ceffiffe Germanos, unaque fecum Feuda & feudales Con-

fuetudines in didum Regnum invexiffe, fupra 5), velut

notavimus.

in tranfitu ,

Benefiia nimirum & fideles

Regis nota fuére Longobardis nomina, & jam fub Aw.

THARIO fivé AvTHARI,

qui Szculo VI. Longobardis pre-

fuit, maxime ufitata c).

Sic orta nova bonorum & Do-

minii fpecie novz pariter Leges requirebantur, ex qui-

bus nate in Feudis controverfiz deciderentur.

Contine-

bantur he initio folo ufu, curie parium judicio, & pru-

dentum refponfis d); quibus cum varii Imperatores, uti

CoNRADUS Saricus ,. LorHamius ]l. £, — & FnipERI-

cus I. 2) varias de Feudis Leges adjeciffent, de ampliore

jam & certiore Jure Feudali, vergente ad finem Szcu-

lo XII. duo Mediolanenfes Confules & infi

gnes fuo evo

JCti Ozznrvs de Orto,

& GERARDUS CAPAGISTUS, Co:

gnomine /iger, commentati funt h).

Ex horum Scri-

ä

ptis, aliorum Prudentum Refponfis & Imperatorum Con-

b) Sec L. Cap. IT G. x. huj, Differt

j

€) c£, GABRIEL VERRUS de Orzz €2. Progreffn

?u.ris Mi ed;olmzenj:

d) pII.öF«[eud, 23. & IT, Feud, 5. Pifz Sapieutes occu

rrunt, Add. T. Feud.

I9. C. Sigiss ex milit.

£) Conftitutio dicti Imperatoris edicta eft a MURATORIO T.L -

tiquit, medii evi pag. 6o9. Add. FRANC, GUILLIMANNUS de vera

orieime Imp. Comradi Salici.

f) Una hujus Imp. Conftitutio de Succeffouibus & eulpis Vafalloruna

occurrit l. Feud. 19. Altera de probibita Feudi aliematiome l].

Feud. $3.

£) cf. RADEVICUS z Vita Friderici T. L. 1. Cap, 7. GERVASI;US

]

TILBERIENSIS Decif. IT. otiorum Imperialium Cap. 19.

-CONRA.

L)

:DUS URSPERGENSIS p. 286.

b) ARGELATUS z Bibliotbeca Meliolam. T.I. P.IL. n. go. Hinc

textus feudales crebro ad OBERTI & GERARDI refponífa provo-

U

cant. Add. OTTO F

RISINGENSIS de rebwr goflis. Frider. I.. L AT,

Cap. 13.

4

0)

)

« ( 47 ) *t»

f

u

ftitutionibus prodiit demum füb-

Fuiptn1co I. Syntägma

lut

quoddam furis Feudalis 7) ,

quod füb Fnrpznico ll. in

bt

duos diftributum Libros Cor

pori Juris infertum £), &

Iv.

tandem temporibus Sxculi X

N

V. in Germaniz Scholis fo-

Ig-

risque receptum eft.

Juamvis vero nulla Lege publica Et sutho-

hoc Jus Feudale Long

obardicum ratione Germaniz rece-

fitas.

h.

i

ptum confirmatumque fit7);

tacita tamen adelt illius con-

Iic-

hrm

atio , dum in Receflibus Imperii z

) ad Jus hoc pro-

It

vocatur, & in iisdem ipfius Longob

ardici Juris termini z)

Occurrunt.

[l

Hoc Jus igitur peregri:

ium in toto fuo com-

A

plexu a Ger

manis receptum eft ;

quoad Capitula ordina-

0rt

"ia in rebus feudalibus fub u

5 commutsnomine ve-

Qu

nit 0); textus illius ut authentic

i allegari poffunt ; & tex-

WO

tus ejusmodi afferens probatio

nibus non indiget, fed fuz-

(

datim, uti DD. loquuntur,

intentionem babet f); nihilo-

(Ii-

minus , ut injuftas altercatio

nes prefcindam ,. duo notan-

on

ter advertenda & velut in li

mine ftatuenda funt.

Primo:

Jus Feudale Longobardicum

tantum in [ublidium receptum

efh, E2 tum denuun vim €2

autborz'tqtem babet, fi Legibus

ul

eud

7) cf. erudita Differtatio Dn. GEoR

G. Lunov. BoEHMERI de atate

col'ectionis Conf

uetudinum Feudalium.

/t

&) Teftimonium perhibet OporR

EDUS ad Auth. Caffa C, deSs. Eccl.

VTA

Imperator Fredericus jumior m

"f bas conllitutiones ad. civitatem

jlap (Bononiam) , « . Dz.

Hzugolinus y

r

ftiniani)

pofuit Librum feudaleui

9ff zonam collatiozem (Ju-

2!

antiqui eg jumioris ,

€9 ommer conflitutiones Frederici

X. Collatio.

t9 aliquas LL. Conradf' LDnper. 82 vocataur

IU$

7) Co&RINGIUS de Orig. Zur.

M.

Germ. Cap. 33.

7) vid. Declavatio Pacis pubüica

de À, 1548. Tit.3. verb. JFas das

Lebnurecht vermag.

hl

[v

z) cf. Receffus Dup- de A. 1567,

$- Uzd machden fermer. vetb. Felo-

[j

426y. Add. RHETIUS Commza.

?

Jhr. Fend, p. 1o. & feqq.

€) SCHRADER 4e Feud. P. 1, Q.1

"A N E

p) STRUVIUS C. r, th.7- n,7z. S

&ynopf. C, 1. p. 12.

CHRADER /, c, D. LupnEwIG

8 ( 48 ) Se

patriis: aut fpecialibus loci cujusdam confuetudinibus orta de

Feudo coutroverfia decifa mom efl. ^ Secundo: JJus Feudale

Longobardicum omue fuum vobur , omnem autboritotem

amittit, fi moribus Germanie bodiermis aut iutrodu&tís vfu

Ha

confuetudinibus illius decifiones non amplius quadrant.

du Regule a DD. communiter recepte funt q), & ita

in fana ratione ac equitate fundate, ut, fi negligerentur,

jufte forent multorum 7) contra Jus Longobardicum

querele , & manifefta h?jus Juris iniquitas.

$. I

Hujus 4.

textus Cle-

Sic premiffa Jüris Feud. Longob. hiftoría, & tradi-

rico obftare

tis de ejus ufu & authoritate hodierna neceflariis regulis

videntur. ad ipfos, qui Clericis objiciuntur, didi Juris textus ve-

niamus.

]I. Feud. 21. hec verbaleguntur: 4iles, gui

beneficium tenebat, cum e[Jet fine liberis , venerabilezn Domum

iniravit ,

€9 Saeculo venunciando arma bellica depofieit,

babitumque religionis affumfit , E fic converfus effl. . Hic

donec vixerit, Feudum retiuere conatur , quod Dominus vel

Agnatus ad' fe pertinere contendit.

Sed judicatum eft, Do-

jiür j

mini vel kAgnati conditionem e[Je potiorem , eoquod. de

A iles

q) ANTON. Diff. L. th. z. li. m.. STRUV. th. 13,. RoSENTHAL $5-

zopf. Juy. Feud, Cap. 1. Concluf. 13. ubi longum DD. Catalogum

texit, qui huic fententie fubfcribunt.

Idem preftat VULTEJUS

de Feud. L.l. n. s. & 6.

y) cf. GoTTLOB AUGUST. JENICHEN in T/efauro Jzur. Feud, T. I.

Cap. 3. ubi recenfet fcripta hac de re edita. Precipui Jur. Feud,

Longob. Antagonifte funt JusTUS CHRISTIAN, WILLERDING

in Diff. de izcomgraua adplicatioue Juris Loxgob. ad Feuda Germa-

nie.

AuGUST. DE BALTHASAR in Difquifitione dezzcosgrua Ja-

vis Feud. Longob. ad. Feuda Germauie adplicationue.

GEBHARD.

CHRISTIAN. BASTINELLER in DifL de grejudicio Priucipum ex

me xndhc ii

abufu guris L'end, Longob.

-65(49)50-

lt

Miles Seculi, qui fatius efl Miles Chrifli, nec beneficium

li

pertinet ad eum ,. qui non debet gerere officium.

Alter ,

f

qui Clericorum in Feuda Succeffioni obftat;. textus oc-

fi

currit Il. Feud. 26. $.4. — Qui Clericus efficitur, aut vetum

r

Religionir affumit, boc ipfo Feudum amittit.

Tertium con-

iEl

tra Clericos argumentum formant adverfarii ex T. Feud.

l,

30.

In hoc textu poftquam ftatutum fuerat, contra fen-

tentiam OsrEnTI & GreRnARDI, Feudum foemineum defi-

cientibus mafculis fine pacto fpeciali, ex ea przcife ra-

tione, quod foemineum fit, ad filias non tranfire, fub-

jungitur : . £x boc illud defcendit

quod dicitur, Clevicum

nul'o modo in beneficium patermum debere fuccedere, etiam

li«

pofleaquam babitum religiouis affuraferit , poftpofuerit. Idem

l

l

in omnibus, qui babitum: veligionis affumunt , ut converf.

ve

Hi enim uec poflea in Feudo fuccedunt , C fü quod babent ,

T

perdunt.

Quartus'denique, qui Clericorum Succeffioni

d

Oobmovetur, aries fabricatur ex II. Feud. 36. ubi hec ver-

ily

ba leguntur: /Mutus €9 furdus, cocus , claudus vel aliter

imperjfetus, etiamli fic atus fuerit, totum Feudum pater-

B

um vetinebit.

ol

Ozzn'rus €9 GrnanDus €8 multi alii. Oui-

dazi) famen dicunt, eum qui talis natus efü ,. Feudum vetinere

o

If[

l4

non poffe, quia ipfim fervire non valet.

Sic dicimus in

[

5

Clerico, Q* in fiemina, €9 in fimilibus.

His, inquiunt

adverfarii, peremtoriis textibus Clerici a Succeflione in

f

Feuda fecularia excluduntur.

»gum

Ill

u5

$

Tl

Feul,

Antequam vero ad hos textus refpondeam, juvat in Quorum

illorum fundamentum & rationem Legis inquirere, ut

unica ratio

ING

eít Clerico-

yit d

de Lege ipfa, & hodierna ejus adplicatione, folidius cer-

rum ad fer-

ü Jv/

tiusque loquamur. Textuum horum omnium /afis

& e. Vitia inca-

T

acitas.

gum barum ratio ett Clericorum

j ad obeunda fervitia'

7 u

G

«s ( $o ) 5t»

militaria incapacitas — Feuda nimirum ex fagata militia

fuam traxiffe originem, fupra ») notavimus , fic quidem,

ut nonnulli /) vel ipfam vocem Feudum ab antiquo vo-

cabulo Faida five lbedes , quod antiquis Germartis 5offi-

litas five bellum denotabat,

derivent ;

aliis z). vocem

Feodum ab antiquis Germanicis vocabulis Fe & Od,

quafi militare bonum deducentibus.

Aft ne logotnachiis

immoremur,. illud certum eft x;, primis Feudorum fz-

culis Feuda militaribus tantum perfonis concelfa fuiffe ,

ut vel horum invictam virtutem bellicam remuneraren-

tur victores Reges, aut ftrenuos fibi viros coticeflis fub

fidelitatis lege Feudis arctius devincirent, fuamque tot

militibus, quot vafallis, potentiam adaugerent j).

Atque

inde eft, quod Vafalli conimuni vocabulo Milites nun-

cupati fuerint z), & niilitaria fervitia in propria quidem

perfona exhibere neceflarium & commune fuerit Vafallis

$) Se& T. Cap.1L. $. r. huj. Diff

£) HoTOMANNUS Zz. Difput. Feud. Cap. , VuLTEJUS de Fenud. L.

I Cap. 2. qui hanc derivationem nor omnino repudiandam effe

afferit, ROSENTHAL Syz. Jur. Feud. Cap. 1. Concluf. 6. ibique

plures citati.

z) Mascow. de Jure Feud. Cap.2. $. 4. n. 3.

&) cÉ. Capitulare CAROLI M. de Á. 74:. apud GEORGISCH z Corp.

Jav. Germ. p. 1406.

3) Mascow. 7 c. Cap. IV. $.13. EjJuspEM Gefcbicbte der T'eutfchen

L.IX. 19. & XVI. 39.

z) BRüssELIUS pag. 679. hec habet: I/ efl à vemarqzer à ce propos ,

que 16 ce fut, que daus le XIII. Siecle, que ceux d'entve ley aobles,

qui etoieztt cbeoaliers , commencerent à prendve celle qualit daus des

adles , &d qu'eucore em lammée w19g9. .. . le moz lalin. MILES

sf'appliquoit également à tous les vaffaux, jfoi .

« qui'is

fufjeut chevaliers, ou qu'ils me le fuffeut pas .

ce xe fut donuc ,

que vers l'auuée v220.

. qu'on cefja de défigner pav ce mof MILITES

les vaffaux en general d'uue eraude terre, — Plurima hujus te-

ftimonia occurrunt in ipfis textibus feud.

«X ( 51) 5

li

omnibus onus.

Illi igitur omnes a Zeneficiis: Tare Lon-

Tl

gobardico excludebantur, qui ad praftanda in bello fer-

0.

vitia inhabiles fuerant.

Quod cum in Clericf$, ex illo-

Jr

rum faltem inftituto, deprehenderent hujus Juris Au&to-

a

res, ex hac pariter velut principali €3 ultimata ratione

)

Clericos feudorum incapaces pronuntiarunt aa). Ad hu-

jus aflerti veritatem, utut per fe evidentem , clarius co-

lts

fe

gnofcendam vel ipfos textus Spho precedente citatos in-

Ípicere fufficit.

