Weltlicber bewerkflelligen smag : Als balte icb dafur, dafs

!

man beut zi tages nicht smebr. Ur[ach babe, die Geifi-

)

liche von . Reichs Leben auszufchliofen ,^ uocb auch. denen

JAdiiniffratoribus der Stifter und — Biflbimeren die./ Landes: Foige

ibe

Jcbovebr 2zt macben,

0*3(68)'50

ad Principatum vocetar Clericus ejusmodi , Cuti in Caufa

Sereniffimorum Principum Salmenfium fe res habet) qui

Principatum poft fua fata vel impetrata difpenfatione fuos

ad poíteros , vel ad fratres agnatosve Laicos dimittat ,

l

qua ratione illi À. B. aut Lex Imperii alia obftet, nullo

modo video.

Nullus nimirum hodie adeft Clericorum

Catholicorum cum Pontifice nexus, qui territoriis minus

utilis fit ; ceffant officia temporali Regimini noxia »), &

Vafallis hodie in Imperio omnibus, cui demum Religio-

1

ni addicti fint, facultas per fubítitutos ferviendi commu-

A.

nis efto) , & cur Catholice Religionis Clerici a Feudis

YK

Imperii vi Aurez Bulle excludendi; Proteftantice vero

Religionis Clerici vi ejusdem ad Feuda admittendi fint,

b

0

cum par pro utrisqueratio militet, &utriusque Religio-

nis Clerici, quod nexum feudalem in Imperio concernit,

d

qu

hodie omnino equiparandi fint?

Probata igitur eft ea,

T

quam tueor, fententia: Etiamfi A. B. Principes non Ele-

Til

é&tores comprehenderet, horum tamen Primogeniti Cleri-

Tiai

ci ob mutatam Feudorum naturam & Clericorum quali-

Eu

fie

tatem neutiquam excluderentur (Spho prafenti); cum

por

vero de Eledtoribus privative loquatur, uti ex ejus fcopo

Hili

(S. 2.) & Legis ratione (S. 3.) patet , Principibus non

hg

Ele&toribus plane non obftat , itáque corruit alterum pe-

titum ex A. B. contra Principis Primogeniti Clerici fucce[-

JOf

lup

Jfiouem argumentutia.

bea

YO

x) De hac materta mox Capite fequenti uberius agendi locus eris,

e) Se&, , Cap. HL. $. 8. & Sect, IT Cap. E. $. s. huj. Diff

die

)

Tiieert

g

«96 ( 69 ) $09

WEBESCS.

EC

f

o m )

*

) o JL.&ESAE—:*H

f—-.—...,/;:,:*.:..(e.—(b.ü :g:»,

ü

M

ME ^ OY -

ZIIE

-

b

lo

Jus Canonicum non prohibet hodie fucceffionem

I

lu$

Primogeniti Clerici in Feuda Imperii.

&

L

$

(-

37 x ipfa Feudorum natura, ex LegeImperii fundamen- Pertoss

UJ:-

lerici juXe

M.

Il

xLa taliimpugnatam hucusque Clericorum Succellioriem (

nes

0

vidimus, fed pariter vindicatam ; nunc ab ipía Clerici

ica-

Il

1

u

m Ecclefie Canonibus P** *£ bo-

nL,

perfona objedio defumitur.

nortim fe-

bonorum fecularium incapacem declarari, nexum Feu-

eularium,

o-

1il,

dalem cum Clericali ftatu incompatibilem effe afferunt ,

qui Clericos a Feudis exclufos volunt.

Ordiamur a CIe-

,

]e-

rici perfua, & num Feudorum per fe incapax fit, videa-

mus.

fj

lllud quidem negari non poteft, Clericos primis

nate Ecclefiz feculis bona fecularia ,

agros fundosque

jl

um

neutiquam - poflediffe.

Apoftolorum zmmli zgec füccum

portabant, nec peram, de terrenis parum folliciti.

Ve-

Jpo

0l

rum, uti fieri inter homines folet, hic perfonarum DEO

E

yi)-

facrarum fervor fenfim deferbuit: fuccelferunt haud pau-

lo poft Clerici bonorum fecularium polfeffores a) , quod

n

lapfu temporis ita invaluit, ut fua hodie Clerici bona ha-

beant, in paternas poffeffiones fuccedant, ea:que de no-

vo acquifitis cumulent.

$i illuftri fanguine fati fint ho-

l

dierni Clerici, ampliffimas non raro ditiones poflident,

3

&) Can. 2o. Cauf. XXlII. Q. VIIL fichabet GRATIANUS: A5 fant,

ulmom conuteuh decimis

€9 primitiis Dradia, villas €8. ca/tella

€9 civitate: poffident ; ex quibws Cefovi debemt tributa , uifi

Imperiali benignitate immmmitatem ab Dbujufmodi fVomerzeyint s

quibas a Domimo dicitaur:

Reddite que [unt Cefaris, Cefari; t9

quejunt Dé, Deo , , .

-as(vo')s»oi

fuisque te

rritoriis tanquam veri Domini prefunt. No-

Neque id

tiora hxc

funt, quam ut teftimonio egeant.

cofitra Canones

fieri quisquam facile afferuerit; ex uni-

- verfali potiu

s Germanie confuetudine longoque tempo-

g

rum ufu liquet ,

perfonam. Clerici bonorum fecularium ca-

pacem effe , &

Principem

Primogenitum. boc ipfo , quod Cle-

ficus ftt , 10n

4

[Je Principatu feculari privanduim.

fï

tü

$. Il.

Ratione

Atque in eo quidem confentientes adverfarios habeo,

Feudorum QUuo

d Clericus"bonorum fecularium capax fit, /i 4llodia-

Canones

videntur

lia funt ;

id vero negant, illum feudala etiam bona poffi-

: affirmant potius, Principem etiam Primoge-

po

Clericos

dere poffe

It

excludere nitun], fl Clericus üt

in majoribus Ordinibus confítitutus,

li;

Clericalis qualitate effe

Feudorum inhabi-

ex ipfa ftatus

0b

lem, & per Ecdl

efiz Canones ab illis prohibitum. Qua

[

laribus negotiis fe immifceat, qui DEO

enim ratione fecu

i

& Ecclefiz fefe devovit? quomodo c

uris Principatu laico

Ig(

annexis implicetur ,

Regimine feculari diftineatur, qui

tib

vi inftituti fui 5) ad cantàndos

Pfalmos, perfolvendas

gui

reces, al

iimarum falutem procurandam unice deftinatus

eít?

Accedit, quod ne

xus feudalis, quo Vafalli fuis

a Clerici inftituto plane alienus

Dominis de

vindi funt,

fonam cadere prorfus non poffit. Exi-

fit, & in illius per

gunt nimirum Feud

orum Domini furis a vafallis fervitia c) ;

?

p) Can. 3.

Dift. X XIII.

ita de Clericis fancitum eft: Hs Lege Pa-

irvum caoetur

,ut a vulgari vita Jeclufi a mundi voluptatibus J

Wfe

materiam cumélorum crini-

abflineamt . , . amorem pecumie , quafí

- poftremo

zuim , fugiant , €g' fe

eularia officia uegotiaque abjiciaut .

dodlyine , ledliomibus, pfalmis , by:

unis, canticis , exercitio jugiter iu-

f

cumbant .

. Idem Clericis incu

lcatur Can, 1.3. 4. &c. Dift. 88.

Clericis obftare videntur eorumque ratio fupra

c) c£ textus J. F. qui

Se&, II. Cap. l. $. 2

. & 3. huj. Diff,

j

«X (71i)

No-

debent hi a Dominis evocati in aciem armati procedere ;

eid

aft veftitus prater clericalem omnis 2) iis plane interdi-

Ui«

&us eft; quin arma portantes Clerici anathemati fubji-

1p0-

ciunture); manum vafalli in fternendis hoftibus ftrenuam

! (j

Domini requirunt, & Clericis, quibus manfuetudo & le-

(l

nitas pra reliquis commendata eft, fanguinem fundere

lane illicitum eft £.

Ex quibus omnibus manifeftum

eít, Clericum per Jus Canonicum & ipfam fui ftatus na-

turam Fþudi nequaquam capacem effe.

be0,

$.

I1l.

orfid-

yoff

| . Religiofa pl'öfe&o hec objecdio eft ; at noftris tem- se ni ca.

oribus fruftranea & inutilis.

nones olim

ge-

Abierunt nimirum prima

a German.^

eligionis Chriftianz tempora, ubi viguit regula Apofto-

Clericis de-

ULUS,

[iabi-

lig): ANemo militans DEO implicat fe megotiis [ecularibus ; &xt

ob multitudinem operariorum divifa funt minifteria, &

Qu

continua illa circa Sacra occupatio apud Clericos hodi-

DEO

auCO

ernos nec amplius neceffaria nec in ufu eft. — Antiquus il-

le Canonum rigor pedetentim mitigatus eft, cum fcien-

m

tibus & tacentibus Romanis Pontificibus Clericos inte-

xndas

gris Principatibus imperantes, Jurisdictionem exercentes,

natts

i fois

jerus

d) Cap. rs. X. de vita &2 boneft: Cleric. íta legitur:

Clerici officia

vel cosmercia fecularia mon exerceant . . . paumis vubeis ant. viri-

lx

dibus nec mom mamicis , , . freuis, fellis . . , calcaribus deàura-

j);

d . ..07 ztaziur.

1

€) Clerici inhabiles ad pugnandum declarantur Cap. IX. $. de Clevicis

X. de Voto.

Clericis interdicitur ufus armorum fub graviíTimis

poenis in Can, s. Cauf. XXIII, Q- VIIL. qui Canon ex Concil. To-

rp*

let, IV. defumtus eft,

Idem prohibetur Clericis fub poena. excom-

municationis Cap, 2. X. de vir.

n

cilii Pictavienfis eft.

eg /)0113]?. Cleric. qui Canon Con-

9j

f) c£ Tit. 12. X. de Homicidio, Tit. 14. X. de Clericis pugn. ia Da-

j

9

ello.

Clement, T. 4e Hoicidio.

Quibus aliisque. J. Can, textibus

probatur vetus Ecclefim regula: Ecciefra non Jstit famguinenm,

£) 2. ad Timoth. 2, v. 4.

ex(72)90

ficque fecularia negotia tradtantes fuperiora fecula jam-

dudum viderint. Noftro fane evo in Germanizx Epifco-

duplicera illi

pis fere omnibus Enfis Pedo jundus eft:

per fonam , xe1scoPr nimirum & sEcurARIS pniNcIPIS füfti-

nent, &licet DEO & Altari confecrati fint, fuis tamen

Dicafteriis vel per fe ipfos, vel per fubftitutos cum glo-

ria prfident, fuisque exemplis palam faciunt, Clericum

ex moribus Germanie bodiernis fecularibus uegotiis immifce-

ve fe licite po[fe.

Neque nexus feudalis, &, que ex illo

debentur ,

fervitia cum Clericali ftatu Pbodie pugnant.

Canones nimirum illi, qui Clericis arma bellumque in-

terdixerant, diu deferti funt, uti ea, qua fupra 5) attu-

li, Clericorum bellantium exempla abunde docent. Quod-

Bodie op Que e re mea magis eft, Canones illi hodie in confidera-

mutata fer- tionem plane-non veniunt, cum abrogatis perfonalibus

vitia nul-

fervitiis Clerici vafalli nec arma hodie ipfi geftent, nec

lius ufus

funt.

cum hoftibus manus conferant , fed per fubítitutos nu-

meratamque pecuniam ea, que Feudorum Domini exi-

gunt, fervitia hodie praftent 7).

Sine ullo igitur irre-

gularitatis aut anathematis metu Feudis hodie inveftiun-

tur Germaniz Clerici 7) Fidelitatis Sacramentum Impera-

. tori 7) dicunt, confueta de Feudis fervitia preftànt, &

^

ita manifefte probant, Clericum , quin contra ftatum fu-

EE A Mu A as ECÉAA. LA u E — u Éul x

üm & Eccleíie Canones faciat , Feuda hodie pollidere

potle.

$

IV.

p) Se& I. Cap. II. huj. Diff.

i) cf. Sect, 1. Cap. 1. $. s. huj. Diff.

k) c£. STRUvIUS Corp. Sur. Publ. Cap. XIL $. 34.

J) Formulam juramenti a Principibus Ecclefiafticis Imperatori- prz-

ftandi exhibet STRYckiUS in Zppezdice de Jolenszzibus inveJlitnva-

ywin C2 Taxa diguitatum Lnperii. Num. 14. & 16,

egs ( 73 ) $00

fitil-

$r RIEV.

Vl/ï

|

il

-

His ita conftitutis non video, qua ratione alferere Et his«

fofti

profumi

quisquam poffit, Principem Primogenitum eo ipfo , quod

nequit ,

T

i

anajores Ordines fufceperit, future in Principatum fuc-

Principenm

9lo-

Primogen,

ceflioni tacite remuiciaffe, adeoque fecundo genito Laico

per fuíce-

k

Jus ad illam quafitum effe.

Hazc fane tacita renunciatio

ptionem

Ua

Ordinum

H

prefumi nullo modo poteft. Ex notiflimis nimirum Ju-

fucceflioni

A il

lo

ris principiis ) i/la tantum prafumuntur , que ut plurimum

renunciaf-

fieri foleut ; & illa prafumi debent , qua aliter fe babere non &e.

Je ff«

poffunt :).. 1n hac vero, quam difcutimus, de Clerico-

13

iLl

rum fucceffione materia utrumque ad prafumtionem re-

)n0

-

quifitum deficit.

Poffederunt reipfa Clerici Feuda Impe-

que

rii fecularia 0) , & in illa fuccefferunt ) ; nulla, fi Cle-

Ü

rici perfonam ftatumque attendimus (Spho 1. & 2. hujus

nec

Capit.) adeft fecularia bona poflidendi inhabilitas; nulla

Qs D]

nec juxta Canones ,. nec juxta hodiernam Feudorum in-

j CXt-

dolem (S. prec.), prohibitio aut repugnantia adeft , quo

r ire-

minus Princeps primogenitus Clericus Feuda Imperii

ellitit«

hodie in Germania habere poffit; quin imo Jus Cano-

nper-

nicum ipfum Feuda habendi potcítatem Clericis non ob-

»nfj

fcure facit, cum illis veniam impertitur, ut tanquam Va«

j hi

l

U

l

i

1

dcr [j

falli fidelitatis juramel/ï-tuum deponant q) ,. & in rebus Feu-

B-

G

q) arg. Cap. 6.. & 9. )ide Prafumtionibus.

z?) cf. CARPZOV. P. II. .C. 26. Def, 18« & 19.

gT

8) Sect. I. Cap, IHI. $. 1-8, huj- Diff,

2) l c. huj. Diff. $. 9, 10.

4) Cap.30, X. de Jurejur, ita fonat: Nimis de Z'ure divine quidam

Laici uferpure nituntur , cum,viros ecclefiaflicos tribil temporale

obtinentes ab eis ad praftlaudum fibi fidelitatis juvamenta coumel-

K

[

lunt . ... probibemus ue tales.

coganutzr. bujafinodi juramenta,

Cierici pez]bn? Jeeularibus praflave

Id

«X ( 74 ) 9t

da concernentibus coram feudali Curia jus accipiant 7):

fruftra igitur & nullo cum fundamento afleritur , eum ,

qui majores fufcepit Ordines, ipfo facto Feudis tacite re-

nunciafle; & fértium corruit orgumeutum contra Clerico-

rum in Feuda fuccefionem ex .Jure Canonico defumtum.

RC2 ER 3705 £ C a Q at aol

DA D UT-dr.

Obfervantia Imperii Principem Primogenitum

Clericum a fuücceflione in Feuda

non excludit.

S.

L

Nullaadeft 477

Imperii ob-

artum & ultimum , quod Clericorum in Feuda

fervantia,

cum Cleri-

Succeflioni obmovetur, argumentum ex Imperii

ci ad Feuda

admiffi

Germanici obfervantia defumitur, validiffimum utique ,

Lt

li couflans & adaquata fit Imperii obfervantia , qua , Velqt

y) Cap.6. X. de For. competent. ita ait ALEXANDER lI: Ev £razf-

amil[a nobis infinuatione .

militum Ecclefie tue intelleximus, quod

cun R.,

eos fuper quadam po[feffise corama. Tveceuft Epifcopo

iraxiffet im caufam, mobilis oiv de Campis €OVTITA Dominus Jub

debito fidelitatis inbibuit , me de feculari feudo i judicio Eccle-

Jfaflico vefpouderent.. , .

ferminuri .

.

per Domz'üum feudi caufam jubeas

*

Cap. 7. eod. fic legere eft: Statuimus, ut ex quo Fpifcopus fue-

vit im Ecclefia confecratus ,. de feudis ipfir fub fuco juicio cogzzo[va-

far, fi ad. Ecclofraflicam coguitionem pertimeaut : alicquin [ PIe-

riali Beneplacito (.fuus juftum fuerit) relinquatur.,

«X ( 7: ) 59

Lege recentiffima , & omnibus reliquis preferenda a) ;

Princeps Primogenitus eo zpfo,quod Clericus fit, a fuccef-

fione in Feuda Imperii exclufus fezzper fuerit. Verum, fi

veterum temporum monumenta, aliaque teftimonia pu-

blica confulimus , nequaquam hanc couflantem Imperii

Praxin ad noítra usque tempora fuiffe perfpicimus, cum

Clericos innumeros Feudorum poffeflores & in Feuda

fucceílores fuiffe, plane certum fit D).

Neque Clerico-

rum in Feuda fuccedentium exempla elidi per hoc pot-

funt, quod afleratur C , Clericos ex Domini gratia per

modum privilegii coztra ,/us Feuda accepiffe, cum hzc

objedtio velut certum fupponat, Clericos ipfo ,/zrea Feu-

dis excludi , quod tamen nulla ratione íolida probari

poteft, & cujus contrarium prafenti Differtatione lucu-

lenter deductum arbitror.

Manent igitur fuo in vigore

Clericorum , qui Feuda poffederunt, & in illa fucceffe-

runt, exempla, palamque faciunt, licet nonnunquam

Clerici in Feuda non fuccefferint, hanc tamen Imperii

conflantem obfervantiam non fuiffe.

Nolim hic ego, fin-

gula, quz ex variis Principum Domibus pro Clericorum

exclufione & ftabilienda hac in parte Imperii obfervantia

afferuntur , exempla ad examen vocare, quoniam Celeb.

GEBAUER ( id jamjam cumulate folideque praftitit. Cum

vero agitata inter Sereniffimos Principes Salmenfes caufa

mihi fcribendi occafio fuit, in id.unum pro harum pa-

K2

X* — - mow

j

a) Obfervantia (Juris alicujus) fubfecuta aute omnia attezdi debet &2

intev pavtes Jus facit. ZORER« P.1. Q. 1. num, 106. SCHULLER:

L.l1I. Q. 55.. num. 34. & feqq.

D) c£. Sect. T. Cap. HI. huj. Diff.

c) Ita afferuit AUcTOR des Ungrzads der Foige der. Geifllicben ad $.

87. pag. 36.

8) In Pronz/fide de CCCC. aunorum ufu, ob quem Dominut de LU«

DEWIG Qlericos im feuda Juccedere.z0m po[fe opiaatur.

«jG ( 76 ) 909

ginarum anguftiis breviter inquiram , an in Salmenfi Do-

mo ufus olim fuerit, & hodie obfervantia vigeat, Cleri-

cos etiazma Primogenitos a fucceflione in Feuda excludendi?

IJ.

ä

S.

j

[/

Hoc in Sal-

Ád probandam Salmenfis Domus obfervantiam , vi

menfi Do-

Ü

mo, exeni-

cujus Clerici a Feudis excludantur, varia hujus exclufio-

[

pli loco,

nis facta adducit Audtor Dedudionis pro Sereniffimo Prin-

oftenditur, cipe MaxtrMiLIANO FuipERICO in lucem edite, quz ut-

pote hanc obfervantiam minime p

Á

robantia rejicit e), qui

0

Sereniffimi Principis Lupovici Canoui Orroxis, füc-

ceffionem ex Jure Primogeniturz fibi depofcentis, partes

hi

defendendas fufcepit.

Infiftam ego horum veftigiis, &

num fada illa in obfervantie probationem admittenda ,

fi

N

an vero rejicienda fit, fine ullo caufz prejudicio ex Juris

in qua nul-

:

principiis determinabo. Primum ex Sec. XIII. exemplum

di

lus Frim

o-

In

genitus

producitur SicEruipus, qui Worrnaur Rheingravii Fi-

ex)clufus

lius primogenitus, FnrpEnicri]l. Cancellarius, & Ratis-

QU

€

NI

bonenfis Epifcopus erat, & propterea a paterna heredi-

ali

1. in Dom, t2t€ exclufus dicitur, quippe quz ad ejus tratrem Laicum

Rheingr- EwMERICUM devoluta fit /).

Verum transmittam, dicto

Yiorum.

SIGEFAIDO fratrem fuiffe EwERICcUM , licetid plane cer-

tum non fit £), illud tamen pernego, eum, ova Cleri-

cum , a Paterna fucceffione exclufum fuiffe.

Neque hu-

e) In Deductione edita 1770. fub titulo: Die Rechte des Erflgehoby-

nen im dem Fürvfilichen Houfe Salm - Salm gege. die ougemafle Ern-

griffe des Nachgebobrnen vertbeidiget in Sacben des Regierendem Heryia.

Férflen Ludwig Car! Oto voz Sahn- Salm HochfarvfU. Durchlaucbt

ovieder Hocbfide[jelbez machgebobrnen Herra. Brzder des Herrn

. Pring

Maximilian voz Sahn. S«tm Hochfayfll.. Durcblaucbt.

f2 Gründlicbe Auführ: g &:. $.

i)

8) Kurzgefafle Gefchicbte des. Rbeiz

zï:;'hfi[bm Haufes l. Tbeil. $. 23,

J

J 32« ait: Deffen Bruder. Wabr[cbeinlicb Emericb *ware,

06(773'5(-

H

jus negationis probationemj

urea nobi; quisquam exigit /),

y;

qui in poffeflione fumus, & ex temporum illorum mori-

*

4

ndi?

bus, quibus Clerici ad Feuda-a

d

.

m

ittebantur, merito fup-

ni:

po

lili

us ,

etiam memoratum SrGEFRIDUM in paterna

Feuda fuccefliffse, donec ab adverfa parte probetur , illum

reipfa fuiffe exclufum.

Atque hujus probationem jzr;-

iil

A

H

ius , fiquidem affereati in-

ml

dice omnino ab adverfario peti

hüo—

cumbat frobatio, ille autem conftantem adetfe in Salmenfi

Jl

Domo de Clericorum exclufione obíervantiam aflerat, &

hanc Srczrnipi facto probare nitatur

Et hoc probandi

? V

Ti

onus fibi incumbere fenfiffe videtur ipfe celeberrimus

Adverfarius, cum duo fubjungat argumenta, fed, meo

füc-

165

judicio , minime convincentia.

SicErRIDUM fuiffe exclu-

&

fum inde probare cogitat, quod cerzi Juris tum temporis

fuiffe afferit, Clericos Feudorum incapaces effe.

Verum

i,

Seculo XIII. Clericos Germanie Feudorum. inhabiles ju-

furis

dicatos fuiffe, ne probabile quidem, quin imo manifefte

um

falfum eft 7).

Ex imaginaria igitur illa Juris certitudine,

1G«

qua petitionem principii fimul involvit , pro exclufione

Sicgrnipi plane nihil probatur.

Nec majoris momenti

Cum enim polt SicErRIDI Obi-

"t

altera probatio eft £).

E 3

iM

m

[0s!

"lifie

b) Ea dem Ungrunde der Folze der geifll. Erláuterung der IHItem. Ab-

]u-

baudlung ad $. 9x, p. 49, Celeber. AUCTOR fic inquit: Der Dritte

Eürwand ifl, daff imit Nicbts evwoiefem feye , daff Bifcbof. Sieg fried

d

von der Erbfcbaft awsgefcblo[Jes worden. — Aber. beifl dicfes juri-

yili«

flifcb gebandelt , wenn man von dem Gegentbeil den Be-

; fitt«

weis der. 'erueimung. forderet,

Dem boben Gegentheil

Jerri

Jiebet zu, zu beweifen , dafs Bifcbof Siegfried Theil an den

aucbt

priu?

- Rheingrüflichen Landen erbalten babe . . .

3) cf, Sect. I, Cap. III. huj. Diff.

OM

K) Lc. hzc probatio producitur: Aaz bat die[Jeits micbz witbis, frcb

vveiter einaula[fen , da 2:pal. die damnls (im x 3te Jabybumdertz)

« ( 78 ) 909

difpc

itum ad ejus Agnatos Laicos ea, quz poffidebat, Feuda

fise (

recidere potuerint, ex eo fane non fequitur, illum a

Ticfa

Feudis omnibus fuiffe exclufum, quod ad Rheingravios

borr

,

defcendentes hec Feuda poftmodum pervenerint. Nulla

c0s (

igitur ratione probatum eft, SicErFRIDuM, eoquod Cle-

tiont

ricus fuerit, a Feudis fuiffe exclufum, adeoque hoc ex

ter f

facto Salmenfis Domus obfervantia non eruitur.

Qo «

pntit

$

III.

Cox

n« ]

2.in Domo

Alterum ex JJ ilderaviorum Dovwi exemplum produ-

viorum.

WNildgra-

citur, cum nempe Cownapus II. Comes inter filios fuos

Laicos caftra aliquot divifitita, ut Kyrburg & Schmidt-.

burgum haberet poft ejus obitum Gopzrnipvs; Dunam

vero & Grumbach filius alter Ew1cno , nulla de filiis ejus

Clericis GeERARDO Archi-Epifcopo Moguntino, & S1wo-

COf

xE prepofito ad S. Mauritium Moguntiae facta mentione.

terti

Verum hec paterna difpofitio voluntatem potius Patris

Exn

in filios Laicos benignam , quam ]uris neceflitatem &

quor

Domus obfervantiam arguit; CoNRADUus nempe, cum fi-

Tir

l

lios Clericos cerneret, tam pinguibus beneficiis przdi-

Tpi

tos, Laicis quzdam pre illis bona affignare voluit, hanc-

fitus

que fuam voluntatem ut inter filios fuos eo magis firma-

fexh

ret, & certius faceret executioni mandari , privationem

atq ü

bonorum reliquorum , tam allodilium quam feudalium , qua

bus]

Coi

in JValisbeim po[fidebut, & de quibus inter filios nondum

]

obue ollen IViederfprucb üblich gewefenen Rechte von der

Ausfcbliefung: dev geifilichen von weltlichen Lebeun, wsa

diefer Umfland, dafW die Rbeingrüfliche Lande auf Rbein-

gr'ä/iiche qucendmtm, ooelcbe obne Zwveifel von Geifiichen.

fh)

zichbt fovtgepflanzet ovorden , £ ekommien fil'ld » die Sachbe obnebin

deuilich imacbene

*

e$c ( 79 ) 509

] FEUda

difpofuerat /), ei filio comminatus eft, five Laicus effet

five Clericus, qui hanc paternam difpofitionem aufu te-

il

üm a

l

[

i

merario violare prafumplterit.

In alia fane CoNRADI

g

|

bona, preter memorata fuperius caftra, folos filios Lai-

UiUIO.

cos Clericis nece[Jario exclufis fucceffiffe, probari nulla ra-

n

P

QC EX

tione poteft. .Ex facta A. 1283. poft Coxnapr obitum in-

ter filios ejus Laicos alia bonorum divifione illud profe-

&o erui nequit, cum pariter non conítat, Paac de honis

omnibusfuij]p factam, adeoque mirandum non eft, filios

CowRaDi Clericos , quippe fuis portionibus contentos,

nec Patris nec fratrum Laicorum divifioni contradixille.

produ.

0s Ínos

chmidt-

$. IV.

Dunam

liis ejUs

Idem Ar-

x Simo-

Nec magis ad probandam Salmenfis Domus in Cleri-

gumen-

corum a Feudis exclufione obfervantiam facit exemplum

ontione,

tum per-

tertium ex eadem Wildgraviorum Domo defumtum.

tractatur.

s Datris

Enrcuo Kyrburgenfis linexz fundator fex reliquit filios ,

ten &

quorum quatuor Ecclefie fefe devoverant , inter quos

cum fi-

Primogenitus, ejufdem cum Patre nominis , Frifingenfis

prad

Epifcopus, alter Ge&HARpvs Frifingenfis Ecclefie Prepo-

, h-

fitus, quintus FaiDERICUS ex Templariorum ordine, &

; firmo-

fextus Hvco ex Canonicis Ecclefie Moguntinz fuerat ;

tionerit

atque hi omnes in paterna hereditate preteriti, & a fratri-

J , Q

bus Laicis CoNRADOo, Schmidtburgenfis linee fundatore, &

ondurm

GoprRiDOo, dicto RaUus, a fucceflione exclufi dicuntur z) ;

) c£. die Theilungs- Urkunde Wildgrafs Conrad des H. zvoifchen fci-

nen Sóbuem voxz 1258. cujus copia in Arch'vo Salmenfi affervatur ,

7/;1

/n

& que impreffa eft in Deductione, cui titulus: die Recbte des Erfl-

Thett-

gebobruem &c. fub rubrica zlage X X XVI,

an) Grandlicbe Auifabrung $. 91,

«6 ( 8o ) $69

il

At vero an reipfa exclufi fuerint, an illud ex jure & secof-

f

fitate evenerit, non probatur.

Conítanter enim tueor,

li

Clericos eo tempore Feudorum capaces extiti[e , & nifi in

li

Communitatibus Monachorum fimiles vixerint, zullaLe-

fü

gea Feudis pyobibitos frifJa, ut proinde Clericos in Feuda

fit

fuccedere potuiffe ,

& reipfa cum fratribus Laicis fuc-

ceffiffe ,. merito prefumam , donec, qui illos exclufos

(

fic

afferit, hoc affertum tuum fa&s & documentis probet, &

1

non ex fuppofita Clericorum incapacitate, & erronee

Tü

ftabilita Juris decifione fibi imaginetur, & aliis perfuade-

re conetur.

(

Non quidem hos fratres Clericos cum Lai-

f

cis reipfa fucceffiffe ex eo probari poffe exiftimo, quod

TiC

Emicno, Frifingenfis Epifcopus, Caftrum Schmidtbur-

&conra genfe a fratre fuo CoNRADO ad dies vitz acceperit, illud-

fac

obje&iones

fUL

defenditur.

que, fi in didum CownApun aut ejus heredes recideret,

ex Wildgraviorum Familia. noluerit alienari, cum hec

Tül

Iv

omnia fucceffionem non probent; aft eodem cum funda-

mento nego 7), per eandem conceflionem probari, Cle-

aj

ricos a fucceffione exclufos fuiffe , . cum Comwnapvs di-

4

&tum Caftrum Schmidtburgenfe, quod fibi'in bonorum

divifione obvenerat, fratri fuo EwicHowi, licer hic in

bona

T

p]är

defi

z) Afferuit hoc AucTOR des Ungraundes der. Folge der. Geifllichen. ad

0C

$. 91. p. s1. his verbis: Da Bifcof Emich zu Freifiugen erft durch

do

eiue freyovillige Ceffon feines Bruders Conrads , die Burg Schuidi

buvg erbalten konute , [o folget ja daraus der unvvieder[precbüche

0

Schl

» dafi ey 2uvor dan keien Antbeil gebabt baben kómue . .«

per quod vocabulum davaj f hoc Jolum . caftrum intelligat , ni-

hil inde pro Clericorum exclufione fequitur , cum caftrum Schmidt-

)

burgenfe non tota hereditas fuerit, adeoque in alia bona Clerici

fuccedere potuerit.

Si autem £zotam Dereditatem per dictum voca-

bulum intelligat, pariter nihil probat, cum ex eo, quod EMICHO

:

caftrum hoc pro fua parte non acce

perit, ;ninimc fluit, quod &

Jí

tota hereditate exclufus fuerit.

L

ego ( 81 ) $t»

We.

aliafuccefferit, nihilominus concedere potuerit. Nec pro

eor,

nrea igitur fententia, nec contra illam hoc ex fado argu-

/fiin

mentum folide defumitur; neque, etiamfi probari poffet,

[*vd l P

hos fratres Clericos aut omnes aut aliquos reipfa exclufos

'euda

fuifle, conftans inde obfervantia erui poffet, cunt certum

; UC«

fito), feculi XIIL temporibus, quibus hec contigére,

lufos

Clericorum plurimos in communitatibus viventes fuccef-

"

]

&

fionibus, fi non expreffe faltem tacite renunciaffe, & hinc

'one

apud familias confuetudinem viguiffe, eos, utpote bono-

yade-

rum haud indigos , & ad connexa Feudis fervitia pro fta-

| [a-

tus fui ratione inhabiles , in bonorum divifione & in Feuda

fucceflione pretereundi.

Quin igitur Epifcopos & Cle-

quod

|our-

ricos omnes eo feculo viventes Eremicolas & Monachos

d

il

(l*

faciam ?), affirmare non dubito, quod, fi qui Clerici in

deret,

fucceffionibus hinc inde exclufireperiantur , id ufitato eo-

i ligc

rum vivendi generi , & zacite aut quandoque expreíTze

renunciationi adícribendum fit, quod fundare domiis ali-

ünda-

)v

-

cujus obfervantiam , & ad hodiernos Germaniz Clericos

j -

applicari neutiquam poteft.

Yorufi

V

li

c m

Precipua hec facta fuht, duæ Clericorum in Feuda Si qui Cte-

rici exclufi

bon

fucceffioni objiciuntur; ea, qux fequuntur, exemplarem

funt , fe-

cundo ge-

plàne non tangunt, fiquidem ex Rheingraviorum Domo

defumta, & plane extra ftatum quaftionis funt.

Ea omnia niti fue-

runt, adee-

j il

hoc loco enumerare, cum ad:metam properem, fuperfe-

que huc

d]u "

deo; fed utomnia unico obtutui fubjiciam, partem Tabulz m faci-

ridi

recb

ut

9) Concilium Colonienfe de A. 1260. morem Clericorum in commu-

nitate vivendi adhuc approbavit, cf. dicta fuperius Sect.I. Cap.

'"Mitt

É

i. $. 2:

ggt fi

p) In dem . Ungrunde der Folge der Geifllichez ad $. 92. pag. «2. ficle-

rtt

l

gere eft: Maz frebet michbt, vvas der Gegeutbeil mit feinen. Ecopti-

" etcL

Jeben Euefiedlerm des 4tem Jabrbunderts ,..... babem vvvlle.

Deziz

j Y0C2

das ifl docb unmüglicb , ficb vorzuflellen, daft er vernánftige. Leute

M

1cH0

im Evn]l follte überredem voollem , daff alle Biftbiff, Dobmberrem

qui

«nd Cazonici im i

yin gabrbunderte. Einfiedler und. Móncbe. ge-

evefen. feyenm.

«32 ( 922 ) M»

genealogice in Caufa Salmenfi contra Clericorum Succet-

Hanc vel leviter infpicienti

üonäm editz Q) fu.þj-uwngo.

E

—— —— ——

q) 'Hæc tabula genealbgi-ca annexa eft Deductioni, cui titulus :- Uzz-

nc

€

grumd der Folge &c. pag. 88. & feque

ia exempla gontinct:

—

r

—G

U.

JOHANN-

HARTARD Dobmberr. z ]Pfaynz v»ird

HEDWIG.

JOBHANNI.

durcb feiuen àlterm weltlichen Bruder von

der Succeffion azzgefchloffen.

JOHAnNN H.

——

CoNRAD Zrzbifch. xu Hfoyus .

*

FRIEDERICH:

; JofizaNN L.

wird ansgefcbloffen.

MÓ

Josaxx IV.

CoNRAD Auüumumerer und Ho[pitalier

des St. Pefer Stifis zu Weilfenburg

q.

exbült keinen Londes fþztbeil.

—

L

rJOHANN V,

GE

RHARD Dobinherr zuorier

wird von der Laudes Folge azsgefchloffen.

ORE

z

;;

——

J ACOs Dobmberr zu Trier.

FRIEDRICH D(;Ir;ä;;rr 2u JMaynz

H

JOHAN N VI.

W

—

ff m r

L LE

erbolten keine ä;ztlleil am den Rbeiugrüflichen Landen.

—

- Á

gf

Jacos Dobmnberr zu Jrier, Cilln

PuiriPP

Stfier der

JoRANN VIL. Stifier

Daunifcbem Linie.

der Kyrburg.: Liuie.

und Straffburg wird-awgefchlojfem.

—

U

PurripeP FRANZ.

—

——

*":ä

fl

FRIDäRICH.

ais

—

trf

al

PuiiipPOTTO JjOHANN JoHaNN EnNsrT OrroLupwiG FRiDRICH MAGNU

5

exfter Füvft 2

G&EORG.

Aucusr LupwiG JDohmdechaud zu

Stiffer der. Flandri-

ti

AMaltbefer ein Jefuit. Straffburg und

Jehen. Linie.

Sal(nr

Ritter.

—

ngmb. zu Colln.

werden von der Succeffion azzsgefcbloffem.

— IÉ

Lrororp PuiriPP CAIE;L wird von feinem Herrm

(

UPWIG.

Vater dem geifH. Stand gewiduset , und deswegernt

(hxc particula caufalis ab AucTORE fine funda-

mento inferta eft) «om der Landes Folge azsgefcblof-

fen 5 vevlieft aber nach feines àalteren Bruders T'od die

Geifllicbkeit , u5 Saecedirte feinem Herra F'ater.

MT

i

«92 (.85 ) 509

patebit, inter eos omnes, ex quorum exclufionibus Sal-

menfis Domus obfervantiam eruere celeb. Adverfarius co-

Jent

natur, ne unum quidem Primogenitum fuiffe.

Jam ve-

Ün

ro in Rheingraviorum Domo, ex qua hzc facta defumta

funt, JUs PRIMOGENITUR a feculo XIII. , quotempore

'",'ä

NT

-

per conjugium Hepwicers cum Joaxwz I. Nr'ildgraviatus

cum Rheingraviatu unitus eft, ad noftra usque tempora

conítanti obfervantia viguit r); ut adeo necelfe non fit,

argumenta pro horum factorum folutione operofe con-

quirere, cum in omnium oculos per fe incidat, unicam

rationem, quod Clerici in Tabula genealogica memorati

a fucceílione exclufi fuerint, non ffatum Clericalem , fed

polleriorem nativitatem fuiffe.

Quoniam igitur nec ex ho-

rum, utpote fecundo genitorum, exclufionibus quid-

quam contra PaiMocrxiTUM CuERICUM concludi poteft,

neque Primogenitos Clericos de ure a fucceffione pro-

hibitos fuiffe ($S. 2. 3. & 4. preced.) probari poteft,

—

manifeftum eft, zecconflautem , nec adequatam circa Cleri-

corum Primogenitorum a Feudis exclufiouem im Salhmenfi

;.-J

Domo vigere.

—

S VE

Conclufie,

Éxpeditis in hunc modum Adverfariorum objedtio-

nibus füperelt, ut dicta hadtenus velut in. pugnum con-

traham, & ita Differtationi finem faciam.

Principalis

—

alicujus Domüs Primogenitus, licet Clericus fit in majo-

MI

ribus Ordinibus conftitutus, ex idea &2 zfcapü Juris Primo-

i

y) cf. Extraflus einer von Seiten Ibro HochfavfM. Durcblaucbt iu Salue

Saln des Hevra Füvflem Niclas. Leopold eimgeveicbtem fo betitultem

Recbts begrándetem. Eroveiffung &c. qui occurrit in Deductione :

Iie Rechte des-Exflgebobraen &2e« — Nebenanlag zur. drittern. Adnlag

gebérig J. 8.

«6 ( 34 ) M»

*

geniiuraz, quem omnino im

plere poteft , ad fücceffionem

in Feuda admittendus eft

CSed.l. Cap.L.); vocat illum

ad Feuda us Feudale Ger

manicui ,

quod, cum moribus

Germaniz hodiernis conveniat .

pondus hodie & autho-

titatem.habet (Cap. IL.) ;

vocat illum. Ge

Hia, vi cujus Clerici Feuda

rmonia obferoan-

per plura fecula poffederurtt

(Cap.IIL). Neque talis Pri

mogenitus

Clericus a Feudis

excluditur per Jus Feudale Long

obardicum , quod Clericis

Germanie nunquam convenit,

& ad noftros hodie Cle-

ricos applicari omnino non po

teft. ( Sect. IL- Cap. I );

Non excluditur per Auream Bu

llaz , quz de folis Ele&o-

ribus loquitur (Cap.IL.); Non

excluditur fer ,Jus Cano-

"icum, cujus antiqui Canones

per Germaniz confuetudi-

nem hac in parte deferti ,

& ob mutatam fervitiorum

feudalium. naturam hodie n

ullius ufus funt (Cap. III.) ;

Non excluditur denique per

Germania obfervaontiam , us,

ut in Salmenfi

Domo, exempliloco , oftenfum eft, nec

conftans

nec adequata eft

(Cap.IV.) Statuendum igitur

eft: Principis defundti

Filius Primogenitus, licet

Clericus fit in majoribu

s Ordinibus

conftitutus, in

Feuda majora Imperii fuccedere pot

eft.

7

"h

E

—

75)

.

4X

N

E

j

j

X

(ge

'3x

?X

*

s

o

m

R

As

!

i

$2

3

QD

Dd

e

:

M*,:

NSS

N

d

LE

v*

S

X

—

a

as m

-

2

EC w

f5

E

Es

T

iv

o*

m

[

:

1

TUl

)

As

us

M

x

l

*

ET.

X

s

1

D

U

E

s

*

B

S;

-

h.

^i

E

]

k

!i

)

;;

:

——

f

Mil

IDTÁmece

RR QURMNNE

P ANHTSUNN

"

ais

j!« w

"4

6

d

N

D

3

—

"1

2

M

"

7

r

j

u*

lp

n

j

i

:

4

'

ll'

"

:

——

f

d

6

2

*

X

TM

vX

A

"

Mp

s.

ede

( t

P

u

n

"

Ü

TT

!

;

3

P ER

120 em

.,!-J 4

; va"

Q

[

la

DA .

DISSERTATIO INAUGURALIS JURIDICA

l

S

l

R

o

SUCCE :SSTONE

]

E2

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

PRIMOGENITI CLERICI

[

j

l

FEUDA MAJOR 4

O Baanee Q

—

ENN

LMDPIEROX ROMANO-GERM;

"ïïw

wvrnr

L BHBELLI

TEEEEEHEL

Focus

n

QUAM

N

-

DEO SOLO PR/ESIDE

ä

EX. DECREJTO

AMPLISSIMI JCTORUM ORDINIS

p

IN ALMA ARGENTORATENSIUM UNIVERSITATE

PRO LICENTI

g

GJRAJD U

