KaI600-1619_6
author: Ditterich, Franz Georg von

".

Y

L l

RNSNIGENISAEN

—

d

Durtisa-

—

ha

WR

E du

s 0

e*

)

j

N

N

*

j

p

[

m

N

ol

3

i

MA

Y

34

E

;

p

ï

N

Y

ä

RU

a

d

D

Q

j

—

AN

l

AT A

b

*

Qu

P

22N

*.

Q

3A

1:;

h

s

n

CM

v

M

ïäx*

n

d

M.

1

i

—

d

—

u

ii

s

K

$

x

w..

P

M

L]

E

z

P

"ts

pe-

s.

35

W

Y

Pa

1

,w

:

*

[

Z

&

E

51

M

M,

X

H

—

;

as

P

7

i

E

-

f

d

p

TE

d

:

[

"-

A

2

"

de-

"T

»

X

N

cem

"

2

E

wnape-

P

—

N

VP TTTIETO:

TMM

—

A

ts

X

aPoeig

od

Napee

um

p

*3y

-

TR

Ua

-s

Y

u

:

C

sw,(

e

qe

N-

.

YO

—

g

—

m

,if'-f""

du -T*

Q

D .

la«

f

DISSERTATIO INAUGURALIS JURIDICA

SUCC SS]IONT

PRIMOGENITI CLERICI

FEUDA MAJORA

TMPERYIROMANO-GERMA

.Läï.e NX

"K'ï')ï'm

X

QUAM

DEOSOLO ?PRJ/ESIDE

EX.DECRELTO

AMPLISSIMI JCTORUM ORDINIS

IN ALMA ARGENTORATENSIUM UNIVERSITATE

PRO LICENTIA

GIR.AZID'Uw IDDOCITOUIIS

RITE CONSEQUENDI

p XUMLE.

SEPTEMBRIS A. R. S. MDCCLXXI

SOLEMNI ERUDITORUM EXAMINI SISTIT

Mï-vï Y

PRAONC, GEORGYUS DYT

ïi. .ïäa: þUk A.

iC

BAMBERGENSIS

AA. LL. ET PHILOSOPHIJ MAGISTER

PHB AE.o4Q. '€

3 o«b od doeod sj dteoh if enopale a Soecd at iefo ob stesje Scodae d j icoob 3 d sf o D2 od Sooc al

4rgentorati, Typis JOH. HENR. HEITZII, Univerfit lypog

*«

R

"A^

—

UTf

*4

$t

u*

——

——

——

A A2

—

N

tet

u lm rE ESDA

SSSS

aA

b2

Qu

memiice —

2

-

3

C

AX

E

VY

P

Á

[

E

ALE

"

A.

4 À Qe

um aptam Differtationi inaugurali materiam circum-

1*0344

fpice

7U

;,.,7

uciderunt in manus dedu&hiones varie in

caufa. Serenij];

orum Princip

b

Salmenfium ultro citrogue

in lucem edita.

Fentilatur

illa bodiedum coram . fummis

Inperii tribunalib

. G Germanie totius. oculos im fe con-

oertit.

Pro objscto babet fucce[fionem im pateruas ditiones ,

quaui Sereniflmorum Principum unus ex ,Jure primogenitu-

ra in Salmenfem Familiam introdudio ; alter eo ex capite fibi

depofrit , quod di&e Familie Primogenitus Fcclofie fefe de-

vOUEY1E ,

€9 mojoribus ,

ulivocanut

ordinibus jamjam ini-

Hatus, adeoque fucce[fionis in feuda Imperii facularia inca-

pax fit

Controverfia iitur tota eo vedit, an Principis de-

fun&i Filius Primogenitus co ipfo, quod Clericus fit in zma-

joribus ordinibus conflitutus, in feuda Imperii fuccedere son

po[fit , 3 ita fuccef]o. ad fecun

dogenitum Laicum devolvatur ?

f]cft,

uaftio, etfi a pluribus jazm agitata , sznibi tamen eo ex

caþzte potiffium placuit, quod noflris ea temporibus contro-

verfa fit, €3 fimul occafionem fuppeditet , fa&orum in variis

Juris partibus profe&iuum aliquod fbecimen edendi

In bac

autem decidenda ita verfabor, ut palam fiat omnibus, mec

auimum qili i

calamium venalem ef[fe

Ea folummodo

qua ex Juris principiis «qua anibi videbuntur , fine ullo par-

tium fludio aut caufe prajudicio in medium proferam.

DI

quantum rei fcopum tetigero , L. B. judicio relitium eftoe,

À

RA

Ea

jim X Pa M yncane!

g,r—v

TA

(s m - m

"

DAR ,

J

2

s

l-—-(g;:(g:go

CONSPECTUS DISSERTATIONIS

SUCCESSIQ-CLERICI IN FEUDA IMPERII.

I. Probatur

Se&ione I

44) Ex indole Juris primogeniture , fi abfint pac*h F"meæ

Cap. I

cujus Juris

&) Origo

ïddïä)

h) i

uctio in feuda

tc

ditur

5

€) fcopus oí

v

::).

qui ob netur in Clerico

1

ra

^

2

ratione

e m milie 2

m

j

Imperii $

B)

Ex jure feudali Germanico

Cap, Ít

&) fcripto

) '-womco

z

2) 9 ïgvico

à

pto five obfervantia

Cap. III

b) non

at

porum annquw qu

Í-

b) recentiorum

VAv ao

. 8-

;

I.

Defenditur

H

Seümone JI.

contra obje&tiones petitas

4)

Ex Jure feudali Longobardico

Cap..L

cujus

1) difpofitio de fucceffione Clerici

a5

2) ratio Legis oftenditur

[ d

Q3 k

qux

4) olim non convenit Clericis Germanix

"

b) hodie plane ceffat

$

N

Ex Aurea Bulla

Cap. l,

u

1) de Principibus non Ele&oribus non agit, uti

ü

ex fcopo Caroli IV.

p

b) &nt*one legis patet ;

$

js

$) & fi de illis

ageret, eos tamen non excludere

ä

d-

€)

Ex Jure Canonico

Cap. TIÍ

quoc

Clerico non obftat

1

?5

iec intuitu perfone & Status clericalis

-

3

nec intuitu indolis feudorum

1

4

DN

Ex Obfervantia Imperii

Cap. IV.

qua

&) nec conftan

b5 nec adzq juata eft

d

$

TII. Confirmatur conclufone adje&ta

ä.

*2

m

XIETIUQUICDQTRUETYYTEIXTD]-TRTIYTIZCE

EYI

3

(-yz.,: - Y-A T

Em

/

-*

CU

w

Y

.:4

i—

OY

"N

D

*

vt

: 2

9b

Ü

"C

S23t

XS

T& O

S4

3

xX

/AX

HORW

26825

á

5

m

h)

BP

i

;

3/^ .

j4

N

[ 21

-

E

3

*

ü

-

1

S

x

2)

(s

o E

*

|

N

62l

|

63

XéSZL ï

Poq

36 34

AN VN

f

i

NGK C

fääï

2

Qs

.

Wä&ä&ä&

E

aix

;ä;

--

M e-

X*

t$-x

7

ü

,

——

—ülD-—gm—EmICL

SIECIILG.E

Succeffio Primogeniti Clerici in Feuda

Imperii probata.

us P5

J.

Ex Indole Juris Primogeniturz.

I

S

um difficillimam & jam per VI. Szcula a) inter viros — Ststus

ixftionig

eruditos ventilatam de Clericorum im Feuda impe. **

in hac

materia.

ii Succefome -controverfiam explicare , &, qux

mihi deea mens fedeat, aperire aggredior, arctiores huic

queftioni limites ponere, & ftatum, uti vocant, qua-

ftionis clare folideque figere mihi neceffarium videtur.

2

a) Jam Szec. XIL. de hac materia controverfum fuiffe, ex variis tex-

tibus Jur. feud. Longob, e. gr. II. feud. 2r. patet.

Sec. XIII. tot fuerunt inter DD. circa hoc pun&tum controver-

fie , ut LAURENT. SYLVANUS tefte MYNSINGERO Cent. s. obf. 48*

pronunciaverit: zo£ effe im ea [énteutias, quot capitas & MaRI1US

GIURBA in Repet. de fucceff. feud, afferit , DD. circa banc quaeflio-

qmem ita variave, ut vix certa Jauris decifio baberi poffit.

S«c, XIV. & XV. varia Eruditorum hujus evi fcripta cir,ca hane

——

vd«s(zæ)w

Non itaque de Monachorum, neque de Clericorum fe-

cundo aut tertio genitorum in Feuda Imperii Succeffione

hoc loco-fermo eft; fed controverfia in eo tota verfatur :

Anu Primogeniüus Principalis cujusdum Familie, im qua us

Primogeniture viget ,

defuutio Patre. Principe, fuccedere

da majora Imperi,

licet Clericus fit

jure po[ft iu Feu

fl

in majoribus Ordinibus con

JH

Iutus ?

In hac quzftione

de;idenda non ego, utialii /), de Feudo novo , fed de

quaftionem edita co

llegerunt FRANc. CuR'TIUS. Juwior in Tr. de

5

Fenud. P.11j. Membr

* -

n. 13. & feqqg. & BERLICHIUS P. Ill.

Concl39. Odto precipue diverfas fuiffe in hac materia DD. opi-

niones & velut fectas totidem teftatur FASCHINJEUS Coztrov. Jur,

L. VII. .Cap. 35-

lures DD. a BERLICHIO 7. c. enumeratos in

Szc. XVI. pretet p

diverfas fententias abierunt UDALRICUS ZASIUS, qui in Tr. de

Feud. P. V. negativam, & FRiDERICUS SCHENKIUS L. B a Tau-

TENBERG Camerz Imp. Prafes , qui affirmativam ftrenue defendit.

Sec. XVII. de Clericorum in feuda fucceffione diverfas opinio-

n[lit.. Sa-

nes propugnarunt DANIEL MOLLER z Comment. ad Co

eon. P.lll. Conft.28. BERLICHILS Z c PrsToRIS L.1I. obf 3o.

GEoRG. SCHULZ z Symopf. S'uv. Feud. Cap.8. n.9s. & JOAN.

SCHILTERUS iz Comment. gur. Feud. AMlem. Cap Hl Precipue

vero erudito certamine dimicatum eft inter QuIRINUM KUBACHI-

UM Prof Hift, & Poéf. Jenenfem, & SrG1SMUNDUM FINKELT-

HAUS JCtum Lipfienf. quorum hic contra, ille pro Clericis ftetit,

Sec XVIII. quo vivimus, préter plura erudita fcripta circa hoc

infütutum edita celebris eft controverfia inter JoAN, PETR. A Lu-

pEWIG & GEBAUERUM acritet agitata.

Excludit Clericos LUDE-

NVIGIUS z Comment. ad A. B. & Diff. fub tit. Clericts exul Juce

ce[fronis i Regna &j Priucipotus Imperii A. 172 1. Halze edita; ad-

mittit illos & propugnat GEBAUERUS zz Promujfi/e . de CCCC.

annorum ufu, ob quem ]. Dz. a Ludewrig Clevicos iz feuda fuc-

cedeve :101 po[fe opisatur À. 1737. Góttingz edita

Ex allatis hactenus corollarium fuit, Doctorum authorita-

tibus in hac materia vix quidquam probari.

B) Ma'TTHIEUS DE AFFLICTIS ad Tit. de C/erico qui invgflir, fec. &

plures alii,

ec0r )9

non, quod placuit aliis c) , inter Cle-

antiquo Ioquor ;

ricum iu majoribus Ordinibus conflitutum, & jam Presby-

ierum difttinguo,

fed ad ductum Juris Canonici d) per

Clericum in Majoribus conftitutum , Subdiaconum,

Diaconum & Presbyterum comprehendo; neque at-

tendo &) , an talis Primogenitus lub9u , an aliorum fuafio-

$ V

ecvo

w

Clericalem ftatum

nibus machinisque indudtus coa&u

fufceperit

neque inter Clericos inferiores & fuperiores ,

pe

T

E

d

ua

leec

iC5

Papam, Car

hiï&ï

A

C?5

K

uv

arcna

s, Árchi - Epifcopos

À

i

:

aut mi

li

ii

taris

iii

in

ftituti Cleric

Vo

(Aq

& Epiícopos voca

.,

3 Td*im

ftin

eu

:

o minus an Feudum ,. de cujus fuc-

GY.

0f); & mul

ceflione quaritur ,

Francum . Tit aut ligium ,. datim aut ob-

fed fim-

latum, berediturium aut emtitium 9) confidero;

p

lciter difcutio, an Princeps Primogeuitus Clericus,

ique ex facris , feu majoribus, ordin

ibus fufce-

quémcut

erit, & 1

ive inter fuperiores five inferiores Clericos fit,

fua vel induc&tus coadusve

& clericalem ftatum fponte

fuerit, eo ipfo quod Clericus

fit ,. fuccetlio-

amplexus

nein Feuda lmperii, fran

ca illa fint vel ligia, data vel

oblata, emta vel hereditaria, EX MORIBUS GERMANI/E HO-

d fecundo &

prenwis privandus fit, & fic hzc Feuda &

poftea genitum didti Primogeniti fratrem Laicum devol-

vantur ?

À

^

3

c) U

tü funt BarnbUsS, ALVAROTTUS cïtat-i a VurTEJO L. L. Cap. 9.

& BoEHMER Coz[ult. 63

Decif. Tom. L. Refp. 43.

d) Cap. s. & «. X« de atate 9. qualitat- &g ordim,

praficiend. Can. 1.

& 14. Dift. 32

€) Ita BALDUS,

MARINA, MENOCHIUS, SONSBECIUS, SCHNEI«

DEWIN & B

ELVISO &c. cit. a VULTEJO de Feud. L. L. p.1

47 2e

f) Sic diftinxerunt MENOCHIUS , FELINUS , PANORMITANUS ,

CEPHALINUS, ROSENTHAL X&c.

has adhibuerunt preter plures citatos a VULTEJO À

g) Diftinciones

t. FELINUS, SCHRADERUS, FORSTERUS, ROSEN

THAL, lME-

'

NOCHIUS, RoLLANDUS A VALLE,

D

exiso)sSM»

I

S

Succeffio

Clerici de-

In decidenda hac quzftione pre reliquis omnibus

pendet a

ad Paíta Familie refpiciendum eft.

Hzc fi confentiente

E upe . a

miliz.

Pa&is Fa- Feudi Domino legitime inita fu

nt, primam & proximam

Principalis alicujus Familie regulam conftituunt; & ubi

pactis ejusmodi filius Principis Clericus a paterna fuccef-

fione excluditur, fruftra ad LL.alias, utut he Clerico

faveant, provocatur.

Eand

Vi

e11

1 vim idemque robur coz-

Jlans habet & ad«qguata alicujus Principalis Familie obfer-

vantia. Hec nimirum per actus frequentes, uniformes,

publicos & ex Juris opinione pofitos 7) introducta vim

Legis domeftice habet, qua& controverfias in caufa fimili

ortas prz Jure communi aut univerfalibus Imperii Legi-

bus decidit 7).

Exemplis rem juvat illuftrare: In Lówez-

Jieinenft &) & Anbaltina Domo /) Clericum poffe fuccede-

re extra dubium videtur, quoniam in utraque confirmata

Cefarum Diplomatibus obfervantia id concedit; quod in

b) Arg. $. 9. Infl. de J. N. G. €2 C. add. ScuRADER. l. Conf. 13.

TIRAQUELL Q. 14. n. 13, SPRINGSFELD C.5. n.64. BETSIUS

C. 8. $. 26, & feqq.

2) cf, preter alios SCHULLER L.IL, Queft.55. n.34. ZoRER P. T.

Queft. 1. n« 106.

K) Verba diplomatis a Carolo IV. Lówenfteinenfi Domui a. 136o. con-

ceffi hec funt:

Wür daz Sacbe, daz der Edle Albvecht Grave zz

4

Leweuflein fcin Bruder om Mannes Leibes Erben abgieuge , doz

daxn die Herr[cbaft vom Lewenfleim , und weaz derfelbe Albrecht

20n uz[und dem Reicb zu Loben bat, am dem Egemamntem Rudol-

fen on alles Hinderuuzz: gevallem foll.

Und wanmnm er eim geiflicb

JMann und gevoeibet ifl , . . fo gebem vwir ibm eien. Lebentvager,

den Ervoirdigen Albrecht , Biftbof 2a-Wirzburg . . . daz fre . ..

die egemannte Leben, Jeine Libetag alz Vormzunde getruvlichen tva-

gen folleg. GLAFFEY ? Znecdotis pag. 327.

7) Diploma MAX1MILIANII, Principibus Anhaltinis conceffum ex-

hibet BECKMANN Zflnubaltifche Hijfiorie P. IV. pag. $23. in quo hec

verba occurruht: daff Ibuem der geiflücbe Stand und die Priefler-

TFeibe uicbt fibadem folle.

« (7)50

Eledorali Prandenbursica Domo non procedit, cum lata

a.Ij4I. ab ÁrsERTO Eled. Brandenb. contra Clericorum

succeflionem familiz lex adfit 7) , per continuam feqüen-

tium temporum obfervantiam corroborata.

Adeo nimi-

rum certum eft, rem hic omnem ex pactis Familiz & ob-

fervantia potiffin

1u

AV

m decidi, Clericosque ad Feuda vel ad-

mitti vel repelli.

S

IIT.

Hecfi a[.*;«

Quodfi vero pa&a ejusmodi a Pfincipa]i aliqua Fa-

jec

unt, ad

milia abfint , :

ivuU

continuata per legitimum temporis fp

a- Jus Primo-

tium obfervantia Clericum vel admittat, vel e3 cludat,

ad geniturx

aliam familie ]eegem ref

ndum eft,

&

4 attenden-

Fa

üut, quam pr

dum eft

oculis habemus , .qua

to

r

(ï.i

c

decidatur.

Ett hec Lex

JUS PRIMOGENITURE, incujusindolem, originem & fco-

pum inquirere juyat, ut ex eo Clericum ad Succeffionem

in Feuda admittendum effe perfpiciamus.

Eft igitur |Jus

Primogenitu-ræ Jus fuccefliunis legitime , ^ beveditarie,

univerfali, dudividue inter illflres — Familias reieptum ,

Conpelens ei, qui i orüiue geuitura brimo loco eft natus n).

Ignorabatur quidem ab i

Ali

ni

tio hoc Primogeniti jus, hec

prerogativa plane eximia , dum rebus adhuc in medio

pofitis proprietas & dominium erant incognita 0) ; neque

introducdis rerum dominiis & nata inde in fucceffores

translatione rerum juriumque, folius Primogeniti in pa-

terna bona fucceffio neceílaria videbatur

5

aut ftatim in

ufu erat; fed potius zqualis fuit parentum in liberos af-

i

fectus, par, uti QuiNTILIANUS ait Orat «

in omnes li-

beros eademque pietas, par & equalis fuit horum fuc-

ceffio.

Ve

— "

.

:

-

rum fucceffu telmporis ufi ant parentes pote-

—

-

m) SPR!NG&F&LD de ApanarmCl

rpy

p. IIL. pag. 49.

z) Dg LUDOLF in

ir

Nomico-politico de iuzrodudlione Juris primo,

geniture Patt. Spec. Aphorifmo I.

J

o) GRoTIUS L. l. Cap. z. PUFENDORF de J, ?

*

& G, L.1V. C, 4.

eBo ( 8 ) MP

n fibi Jure Naturali competente, inzquales filiis por-

thth allienandi,

& , relida demum filiis ulterius genitis

Primoeenitum ad mteordm fuc-

fuftentatione congrua

ceífionem vocarunt

$

IV

Hoc Jus in

Sic inftitutum us Primogeuiture in. Feida quoque

Feuda in-

troductum

introdu&um eft, pofteaquam hzc cognita & in ufu effe

[-

coeperunt

(luod ut clarius pateat

ex antiquitate lucem

mutuari oportet

Sub Merovingis Gallie Germanizque

Regibus, uti & fub primis Carolingis varia erat Germa-

nicarum Provinciarum adminiftratio

Alia immediate fub

Regibus erant, & per Duces & Comites segebantur,

qui

meri erant officiales, & pro nutu Regum poælant àmo-

Veri

Provincie alie zzediatze erant,

que

hereditarios

fuos Duces habebant

qui propriam & non adminiftra-

toriam poteftatem exercebant quid

, Íupremo tamen

Regum imperio fubjedi erant ?).

Potentes hosce Ger-

manorum Duces Cangorus M.,

qui Francicam Monar-

fenfim

abo-

chiam ad fummum potentiz culmen eyexit,

luit 2), atque fingulas Germaniz provincias inter plures

Comites regendas diftribuit,

unde Marchionum , Burg-

graviorum & Landgraviorum origo repetenda elft ). Haxc

regiminis forma a Lupovici GERM ANICI temporibus mul-

tum

p) PüNAv Reicbs Hiflorie Tom. II pag. 4o9. & feqq. Bavaria v. g

& Alemanaia erant isnediate,

q) Sic in Bavaria depofito TAssiLONE Duce Comites inftituit, tefte

MoNAcHO EGOLISMEPSI ad A, 788. &c.

v) In Saxozia Comites ordinavit pace Selfenfi PogTA Saxo ad 4.

8o3.

De Allemasnnia.& Framcomia vid. EKKEHARDUS junior de

cafibus mona[lerii S. Galli apad GOLDASTUM pag. 11.

ERMEN-

RICUS ELVANGENSIS apud eund, Gm,n AST.. pag. x89 & WA.

LAFRIDUS S$TRABSO ibid. p. 163. -

«* ( 9.) 500

tum immutata eft, qui majores illos Duces integris Pro-

vinciis imperantes reitituere coepit; ex quo potentes illi

Saxonie s), 4 buringie, Davarie t), Allemumie , Lotba-

ringie C9c Ducatus exorti funt 1).

Ducatus hi. fub ipfis

jam Carolingis fencficii vel Feudi lege conferri folebant,

qui tamen Feuda perfonalia fuere ad Regis nutum amo-

vibilia , vel faltem ad vitam concedi folita x). Succeffio

quippe hereditaria in Ducatus & Comitatus Germaniz

non nifi a Salicorum Cafarum temporibus initia habuit.

Sufficienti argumento eft CoNRADI Sarici Confti-

tutio »), qua ille filiorum in feuda fucceffioni profpe-

xit; de qua tamen merito dubitatur, an de ipfis Du-

catibus intelligenda fit ,

eo quod & poft CoxnADrI

Sarrctr tempora Ducatus ad arbitrium Regum collatos

lllud certius eft, ab H eNR1I c1 IV.

fuiffe reperiamus.

temporibus hereditariam in Ducatus fucceflionem inva-

luifle s).

Transmittebat igitur Pater Princeps Feuda

5) Saxomia Dux LUDOLPHUS Sator ftirpis Regum Saxonicorum fub

Lunovico GERMAN. jam occurrit, c£, HRosw1ITHA in Carmine

de primordiis g fundatoribus Cenobii Gaudershein. pag. 125.

€) Bavarie Dux LuipBALDUS five LEoPOLDUS Pater ARNULPHI,

Mali in bello adverfus Hungaros occifus'eft A. 907, cf£, HERMAN-

NUS CONTRACTUS ad À. 9o07, &9og, CONTINUATOR REGINQ-

NIS L.II, ad A. 90o7. p. 73.

*

a) 4llemamiia fub CoNRADO L. Duces accepit

-, HERMANNUS Cox-

TRACT. ad À. 918 EKKEHARDUS 4 c. pag. 18.. Lotbaringia fub

OrTTONE M. in duos Ducatus, fuperiorem & inferiorem divifa eft.

w) cf. Mascov. Gefcbicbte der Teuz[cbez L. XVl. 39. Et prater alios

ScHILTERUS Commest ad J. F. Allem. Cap. 42. $. 21. & feqq.

9) Verba dicte conftitutionis memorabiliora funt: Precipimur etiant,

ut, cum aliquis iniles, five de majoribus , ffve de minorvibus , de boc

Jeculo migraverit , filius ejus beneficium babeat. c£. NV'1PP0 z. Vit.

COoNRADI S$a]. apud PISTORIUM p. 430o. add. I, Feud. r. ubi ad

hanc conítitutionem provocatur.

2) LAMBERTUS SCHAFNAB, ad A, 1073. ita fcribit: Dzx Saxomie

OrTO pazulo agte bumanis vebus exce[ferat, C2 filius ejus MAGNUS,

cui Ducatus legitima fucce[fione debebatur , adPue i. caflelfe

Hartesburg deditus [ervabatur. &c,

« ( 10 ) 5t»

fua ad filios ; fed an hi equali communionis jure illz

acquifiverint , an vero unius prz cetetis prarogativa

fuerit, inquirendum eft.

Perfvafus quidem plane fum ,

Feudorum divifiones inter filios Principes ab exceffu Ca-

rolingorum raro ac ne vix quidem fuiffe ufitatam ; aít

mitto hanc fententiam lubens ab aliis dudum agitatam o),

cum ad fcopum meum non faciat, & ad. certiora venio.

Jam Szculo XII. in Germania 5b) totoque Imperio cc)

-

IDEM ad A. ro75. Cuique Jub idem &7'6:-11'(611711765 DEBI.A]aæ'-

cbio

. . deceffiffet ,^ Marcbiam ejus Boemico Duci

* $* dt':fl'l.f,

tametfi uxor Marcbionis Adaiafiium fuum, ctti bereditaria fm'-

ce[]ïone 4IMarchbia debebatur, ei panlo amie pro fe obfidem zmi-

WIETHE RnE

aa) cf. CONRINGIUS ad Lampadium P.IIL. C.;. $, 27, Bksorpus

Conf 148. & 'TTERUS de Feud. Imp. p..679.

bb) Conftitutio FRiDERICI l. de Succe[fone ii Ducatum Auflrio A.

1166. in Comit. Ratisbon. edita fic habet:

inter. Duces. Auftvia ,

qui fexior fuevit,

doininizin babeat didie tevvo

ad cujus etzam fe-

niorem filium jure bereditario dedzcatur , ita tamen , quod ab ejus

Jauguinis flipite zom vecedat ; "ec. Dicatus. ziulivie ullo unquam

£empore dioifiomis alicujus vecipiat [ehionem.

Idem alia generali

conftitutione in Comit. Roncalienfi

bus À. 11:9. fancitum eft. cf,

KEDEVICUS 4e Geflis FR1D. l. L. TL C 7. LEHMANN L. V. C. «o.

& feqq. ARNISIEUS de Repubi. L. Il. C. 7. Se& 7. n.62. IT TERUS

h, C.12. $. 14.

OrTo FnisiNGENsIS L. Il. de Gefl. FR1D. L. Cap.29. de Bur-

gundie Comitatu fcribit, gzod ;nos z illo remazuferit , quo Jemper

Jemiori fratvi paterme bereditatis cedat autboritas.

Jare Fraucorum major. matu. exclufis minoribus fratribus im ca-

Jivo Juccediz intev eos silio zempore dividezdo, FRIYDERICIII deci-

fio eft, que extat in L. VI. Epift. PETRI DE VINEIS n 2:

In Germania Septeutriouali, qux Saxonia dicta eft, viguife Jus

primogeniture quoad feuda ex Jur. Feud. Saxon. Cap. 2

patet. n Gevmamia Mevidionali, que proprie. "Mlemanzia vulgo

das Reicb vocabatur, idem obtinuiffe, liquet ex jur. Prov. Allem.

L.l Art.20. $. 3. ubi textus authographus ita fonat:

Man inag

da keim Für[len. Amt zvoeyen. Momnen geleiben ,

gefchicbt es aher ,

irrey d'meder (id eft néuter eorum) mag davon eizm Fárlle feym

c() SCHILTERUS in Commezt, . F. Allei. Cap. 6o. $.6. & Gor-

e$^ ( 11 ) $89

Primogenitos cum exclufione reliquorum fratrum in Feu-

da fuccefliffe, ex monumentis omni exceptione majori-

bus convincimur.

Et licet Seculi XV. tem

poribus ex Jur.

fin

iiil

Rom. placitis irreperet fen

1 in Germaniam fucceffiones

dividendi confuetudo dd,

ficque de Jure Primogenitu-

re vix Don a&um eflet , poftea tamen illüd ipfum revo-

catum ita lapfu temporis invaluit, ut pauciffima hac z-

tate noftra Principum Familiz fint, in quibus Jus Primo-

geniturz 1'eþþptL1111 non fit,- & adhucdum obférvetur ee).

UR

Neque tam communem Juris primogeniturz in Prin-

Ejus fce-

Cipum Familias introdudtionem quis miretur.

Illius enim

pus eft

plendor &

ratio & fcopus talis eft, ut Principum Familias ad unam

conferva-

omnes tangat, ipfumque lmp»erimn concernat,

ut adeo tio Illu&tr.

mirum 'non fit, hujus introductionem cordi- om

nibus fuaïüia'

fuiffe, & nonnullos Imperii Status f£) enixe dudu

m pe-

tiiffe, ut Jus Primogeniture in omnes om

nino Principum

Domos condito Receffu Imperii introdu

ceretur.

Nimi-

runi fingularem pa

rentum erga primogenitos affectum ge)

pro fundan;enæli Juris primogeniture ratione admitten-

2

DASTUS in Semiore L, IIT. Cap. 18. teftantur:

Univerft Imperii Ger-

manici con[uetudineim

faifje , ut in fuccelWomibus Principatumm etatis

effet prarogativa.

dd) SCHILTERUS /, c. Cap. 42. $.8. THOMAS. V/indic.

5

JApanag. €g

Parag. Cap. T.

ee) RUMEL. ad A. B.

BH Dily V. €- R d Kccoon Hebur Camur.

46. n. 16. DE LUDOLF. /. c, Aphor. VIII.

ff) Praftiterunt hoc A. r653. Duces Saxo

; Brunswicenfis & Holfata,

Brandenburgenfis & Haffo Comites. cf,

STRUVII Corp. Jzr. Publ.

Cap. 31. $

:

MosERs

4. SCHILTERUS de Natzra . Succe[]

Feud. $

ult, p. s2.

Szaats- Recbt P. 1. L. III.. Cap. 61. $. 9.

gg) Hanc rationem affignarunt TIRAQUELL. Pr.ef. de

Jur. Primogen.

n.37. & feqg. RUSSDORFFIUS in V/izdic,

Cauf. Palatin.

ebo ( 12 ) 569

dum eífe, cum Viris celeberrimis D) .ex ea potiffimum

fatione nego, quod eventus ejusmodi, quem propriam

per induftriam procurare nemo poteft, qualis prior na-

tivitas eft, alicui Jus tribuere contra equales valiturum

non poffit; & parentum difpofitio, fi ex folo in liberos

primogenitos affetu Jus primogeniturz fuas in Familias

induxillent, fi non omnino iniqua, debilis faltem fuif-

fet, & nulli folido fundamento innixa.

Alia igitur Ju-

ris primogeniturz ratio,, fcopus alius eft: Splendor ni-

mirum Familiarum & illuftrium Domorum confer-

vatio i.

Viderunt fcilicet emulatores fuz fuorumque

glorie Germani veteres bonorum & Principatuum cre-

bris divifionibus labefactari Principum Domos, Familia-

rum enervari vires, ipfasque Respublicas peffumdari ££);

viderunt, ex mente Jusriw1 L. XL. difficile effe 12 exiguis

partibus uti Regni majeflatem, ita €9 Principts dignitutem

fplendoremque tueri 11), & nocivam bonorum divifionem

fuis a Familiis penitus profcribere decreverunt; cumque

infimul cernerent, ab omni zvo & apud cultas quasque

gentes vinculum unicum fortiffimumque regnorum om-

nium, iluftriumque Familiarum fulcrum fuille fucceffio-

nem ex Jure primogeniture, Jus idipfum füas in Fami-

lias prudenti plane confilio invexerunt, eterna pofthac

Et hoc faluberrimo inftituto non !u&

lege fervandam.

tantum pofteritati , fuarum Familiarum fplendori àc glo-

rie profpexerunt abunde , fed ipfius pariter Romani Im-

bb; Tales funt PUFENDORF. de J. N. && G. L. TIf. Cap.2. & « BET-

SIUS de Paclis famil. Cap 8. $.2. IT TERUS de Fezd, Imp. Cap. i2.

$

aliique.

i? DbE LUDOLF 7 c. Áphor. VIL. SPRINGSFELD de Apazag, Cap. ro.

n. $. CoccEJUS Jzur. Publ. Cap.27. & alii . plures hunc Juris pri-

mogen. fcopum affignant.

kk) FoRsTER ad Taciti 15. Annal, s. BETSIUS / c. $. 3. BESOLD.

Difp. L. I. Difp o; COCCEJUS & SPRINGSEELD / . cc.

I) c£, RUMELINUS in A. D. Diff. s. Th, 2. BEsOLD. L 6

e)o ( 15 ) M»

périi decus ac emolumentum mirifice adauxerunt. Quodfi

enim Familiz nobiles bene conftitutz. Rerumpublicarum

fulcra funt & ornamenta, & tefte JusriN1ANO 272) taz-

to mojor €3 boneflior quispiam efl , qnauto smelioribus preell :

ipfiusfane Imperii interfuit plurimum , & adhuc intereft,

rejecta bonorum divifione Principes, qua membra Im-

perii potiffima funt, per Jus primogeniture fuo in fplen-

dore , opibus ac potentia confervarisf). .Accedit, quod

modernus Imperii ftatus plane exigat, ut fuás Principes

finguli vires unitas integrasque retineant, quo concel-

eítn

halicam 0o) authoritatis fubli-

fum fibi per Pacem N

L).Lk.)

me faftigium teliciter pofthac tueantur.

$ U

Verus igitur & falubris Juris primogeniture fcopus Quem Cle-

eft fplendor &5 confervatio illurium Famikarum ; nünc at

j ricus im-

7 plere poteft

in Principe Primogenito Clerico obtineri hodie poflit

videamus.

De Clerici perfona hoc loco lubens fileo,

cum de ea loquendi opportunior infra »» locus erit,

fed in ipfam hujus fcopi naturam & officia ad eum obti-

nendum neceffaria folummodo inquiram. Primogenitus

faterna bona integra poffidere, &, relicto ulterius geni-

tis apanagio , ipfe tanquam caput Familie prxeIe fubditis

cum potentia & opibus debet q9), & fic Principalis Fa- ,. i,

milie, qua in Primogenito quafi unice conquiefcit , Fanilix,

Splendor obtinetur.

Primogenitus hoc ipfo, quod .

3

sun) Novella rs. pr.

1:) CRANZIUS L. VIIT. Cap. 11. GaiLIUS 2. obf. 153,. 0. 3.

e0) Inft. P. O. Art. VIIT.

pp) Se. L Cap. 1IL. $ I. huj Diff.

44) c£ SPRINGSFELD de jipanag. Cap. 16. n. «.

TIR'AQUELL de

Prünogeg. HOTTOMANNUS iz Francogalia Cap, j. |MYLER im

4Alpanalog. UCap. 7« n. 31. & 32. &c,

e0o ( 14 ) 560

hereditatem integram poflideat , Zmpedit fimul, .quo mim

boua ivter. fratres dividantur, & ita familia, ficut divifus

in plures rivulos fluvius, exarefcat tandem & evanefcat ,

illam potius fuis in opibus & potentia confervatam & in-

tegram, vel ad liberos vel ad agnatos polt fata transmit-

tere debet ; & ita Confervatio Familiz, (per quam

hoc loco propagatio non intelligitur) r*) , perficitur.

Utrumque Principalis Familig Primogenitus Clericus

preítare hodie poteft

Succeflionis in paterna bona is

noftro 2vo capax eft;

ampliffimas etiam ditiones fine di-

vifione poflidere valet, easque confervatas & auctas poft

mortem velad fratres Laicos, vel àd Agnatos transmit-

tere, &ita, quod ipfam Principalem Familiam concernit,

Primogeniti officio fatisfacere, ficque introdudi Juris pri-

Nec minus,

mogeniture fcopum plane poteft attingere.

z

ratione

quod Imperium a Primogenito Principe expectat, imple-

Imperii.

re Clericus valet.

lujus poteft effe Vafallus utilis,

cum ea, quz a Vafallis hodie exiguntur, fervitia nec

cum illius ferfora, nec cum potentia pugnent $) ; Im-

perii poteft effe Membrum nobile, fiquidem fuis opi-

bus Imperium fuftentare , illius Majeftatem externa pom-

pacumulare, ortas in eo controverfias latis in Principum

Collegio f£) fuffragiis componere queat ac terminare.

Tam manifeíta hec funt, ut adtum acturus viderer merito, fi

rei notiffime teftimonia hoc loco vellem adjicere.

Utl'

pereft igitur, ut, quoniam Juris Primogeniture fcopus

uiicus eft Familiarum fplendor & confervatio, bican-

tem , tam quoad ipfas Principales Familius , qmsz.w quoad to-

yr) DE LUDOLF. Tr de Introdudh. Zur. Prinos. Part, fpecial. Aph. YT.

$5) vide infra Se&t. II. Cap. L. & III. huj. Diff.

;£) Afferti hujus tot teftes funt, quot Principes Ecclefiaticos Germa-

nia veneratur, qui opibus & potentia Imperii gloriam promovent,

voto & feiüoge in Principum Collegio gaudent,

«4e(15 ) 50

fui Imperium obtinevi in Clerico potefh ,

ftatuamus :

-ilaít

xr"-;i-v

E

1

Princeps Primoge

s Cléricus ex indole Juris

primogeniture hodie ad Feuda Lmperii admitten-

R

dus eít.

8 JEETSGoJEE o t o RE o al Ro aM t a

QAEET u

Clericus ex Jure Feudali Germanico ad F euda—

admittendus eft.

$.

I.

,& nfiqui[ïïmæ $) & Germanice originis ?) Feuda ef-

Orígo

fe, inter Eruditos hac ztate noftra fere convenit.

Cla-

I

Feudo-

rum,.

riora Feudorum veftigia Seculi V. temporibus occurrunt,

dum Germanorum invicta virtus

in Romanorum folo

tiophza erigeret, & in horum Provinciis Regna conde-

ret.

Eo enim tempore Germanorum Princäpes , &eXer-

cendz liberalitatis materiam nadi, ademtos provinciali-

bus Romanorum agros inter milites fuos fub onere mili-

tandi diftribuebant.

Hunc Feuda licet imperfe&a conce-

dendi ufum, reliquasque circa Feuda confuetudines in

Italiam invexere Longobardi, qui ex Marchia Branden-

£

C-

burgica c) progreffi fedem fibi in Italia thronumque fix

a) Jam apud TacrruM Cap. 13. de Mor. Gerin. feudorum aliqua ve-

figia occurrünt.

p; Huco. GROTIUS de 7. B. e&2 P. L. l. Cap.3. $.23 fcribit: Com.

iradius feudatis proprius Germanicavum gentiums neque ulquam in«-

venituy , uifi ubi Germani Jedes pofuerunt. . c£, AUCTOR Operss de

dagemio Legum Lib. 30.

€) WESEMBEC, de feudis Cap, 3. n« 2,

eb^ ( 16 ) $i»

runt. Verum mittamus hoc loco Longobardos, eorum-

que circa Feuda Jus , quoniam de iis loquendi aptior in-

fra locus erit, & ad alios Germanise populos, fítricte fic

dictos, veniamus.

Retinuerunt hi prifcum Feuda con-

cedendi morem , qui lapfu temporis ita immutatüus & per-

fe&tus eft, ut fub Merovingis- d) & Carolingis e) Feudo-

rum, quz immediatea Rege tenerentur, &Subfeudorum

(After - Leben . arriéres: Fiefs ) jam exempla occurrant f).

2. Juris

Sub OrroxE M. & ejusSaxonice ftirpisSuccefforibus ma-

Feudalis

jora incrementa res feudalis cepit, & fummum, ut ita

Germani-

ci.

dicam ,. ad apicem evecta eft .

Sub hoc temporis fpa-

tium, ut ex probabili fententia /) usque ad initium Sz-

culi XV, quo tempore primum in Germania Academize

inftitui, & Jura doceri ceeperunt, Germani fuas Confue-

tudines feudales habebant, a Longobardicis diftinctas;

quz initio fo/o uf judiciogue parium continebantur ; poftea

vero in fcripturam redactze funt.

Orta fic funt Jura Feu-

dalia Saxonicum & Suevicum vel Alemannicum 7) , quz

uo

d) cf. mox cit. AUCTOR Op. de lng.kLL. Lib. 3 1. Cap. 7.8.

e) c£, JoAN, GABRIEL WOLFIUS de Feudorum hnp. ovigime €g im-

dole f[ub primis Francorum Regibus.

f) in Lege Bojoariorum tit. 3. legitur: /fve Regis Vaffi five Ducis. cf.

Mascov. Gefthicbte der "T'eutfcben P.T. p. 99.

g) Prater plurima afferti exempla audiamus DITMARUM zz Hifloria

Henviei II. Imp. pag. 373. de expeditione Regis adverfus Henri-

cum Suinfurtenfem : Rex, inquit, devaflata ommi Contis proprie-

ÍDEM

zate, & CUM BENEFICIO /ate dioifa, ad Bamhberg venit.

de conceffione Ducatus Bavarie. Henrico Lucemburgico ab Hen-

tico lL. facta pag. 376. ita fcribit: Imde per Tburiugie, erientalis-

que fiues Francie troufiens ad. Ratisbouam venit, ibique Regali ba-

bito placito MILITI fuomet Gemerogse Heurico, XII Kal April

cum omuium laude prafentium CUMQUE HASTA SIGNIFERA Dz-

catum veddit. Alia exempla recenfet pag. 368. & 397.

^b) cf, CONRINGIUS de Orig. Juv, Germ. . Cap. 32. in fin, STRUY.

C T 15N. ; 3.

ij) der Sachfen - uud. Schvoaben - Sp

iegel; cf. didus CONRING. j &

Cap. 30. & STRUV. J, c. th. s.

«96 ( 17 ) 9»

duo Juris Feudalis Compendia aut Syftemata us feudafe

Germanicum icriptam merito appellaveris.

Fuit hoc,

utpote.Jus patrium , in decidendis circa Feuda contro-

verfiis fumma femper apud. Germanos authoritatis ; &

licet ineunte Szc. X V. Jus Feudale Longobardicum a Ger-

manis in fubfidium receptum fuerit, fuum nihilominus

pondusin caufis feudalibus adhuc hodie habet £) ,

fi Jus

Feudale Germ. non fcriptum, five Germanie Obfervan-

tia moresque hodierni cum illo conveniunt.

$

It

"

Hoc us Feudale Germ. fcriptum , de quo folo hic

Hoc Jus

eudale

mihi fermo eft, Clericos, quales hodie habemus, a Feu-

Germ. Cle-

dis nequaquam excludit, quin potius illos diferte vocet. ricos, qua-

Quod ut demonítrem, neceffe eft, differentiam inter an-

es hodier-

ni funt ,

tiquiorum temporum Clericos & noftros hodiernos ex

non exclus

hittoria repetere.

Jam a Seculo IV. mos in Ecclefiam in. i

trodudus eftf, ut homines DEO facrati 7) votisque ob-

firidi nihil haberent proprii, & in communitate viverent;

quod Clericos quoque fequentibus temporibus imitatos

fuiffe certum eft. JamSec. X. complures Clerici in coe-

tus congregati, & quafi Monafteriis inclufi vivebant m),

&) IT TERUS de Feud. Im

p. Cap. 2. $.6. STRYCK. Exam. Jzr. Feud,

Cap. 1. qu. 18.'p. 13.

1) Hic mos Auctores habuit Antonium & Pachomium, tefte Marr-

LET Défcviptiom de ? Egypte L. II. pag. $. c£. G. Lupw. BOEHMER

Principia .Jur. Can. L. TII. S. HL. T.L $. 468. not.a.

$) cf. VAN ESPEN us Ecclef. P.1. Tit. VII. Cap.2. n. 2. 4. FLEuRY

Hifloire Écclefi:fique 'Tom, X. p. 189. & Tom. XVII- pag. ó1o.

