KaI600-1578_11
author: Schorch, Hieronymus Friedrich

z

u

-

.WGQ

D

7

w

a

g

ao

e

-f

N

2 a

d

x

M

T

ia

m

m

P

s

T

E

É

um

—

-

etáÁÀ -

i

——2

———À

b

-

MPERHTHEMNELZSUNTT I ts ccamt

mic

—— M

—— À—Ó

—

——

—

—

—

r

L

As

P

N

"

z

73

I

E

"

:

M,,x»

*

2

«..

j«

W

I

E.

pv

CX

-

r

i

M

-

v

$1*

Is

£

xi

")

-

-

Ri

k

E

3

34

2

n..

2L

——

——

b

——

-

—

te

FACVLTATIS IVRIDICAE

V0l

DECANVS

n

«d

qi

HIERONYMVS FRIDER.

i

" lf)

SCHORCH, ICTVS,

nl«

S. PALATII CAESAREI COMES, EMINENTISSIMI AC CEI.

fl

SISSIMI PRINCIPIS ELECTORIS MOGVNTINI CONSILIA-

h

RIVS REGIMINIS ,

MEMORATAE FACVLTATIS , ASSES-

TE

SOR ET DECRETAL. PROF. PVBL. ORDINAR. CIVITATIS

i

ERFORDIENSIS CONSVL PRIMARIVS, NEC NON ACA-

Tà

DEMIAE ELECTORALIS MOGVNTINAE SCIEX-

1l

TIARVM VTILIVM PRAESES

LECTORI BENEVOLO

$P. D.

——

LE

D

r f

ZT

L n

A A

Y

ERFORDIAE

sraNNo NONNIANO, ACADEMIAE TYPOGR,

d

OT

"RR

DN

MA

[

AN

Y

7

E

- a

"

d

N

o

v

S W

e

/,ra?

SN

CSN

Oj

A

T

u

) Q v

Ts

2

-

pE

[

r

$—

um

Sïä

Y

F—-—.

reditores, q;ii ín bonis debitorum de hypotheca fibi pro-

Ípiciunt ,- non raro pactum de ingrediendo fundum

fibi obligatum adiiciunt, vt fcilicet, debito fua die non

foluto, fundum pignori fappofitum occupandi, eiusque poffef-

fionem propria auctoritate adprehendendi licentiam habere de-

beant, Quaenam autem huius conuentionis vis et effectus fit,

noón adeo expedirum videtur.

Nonnulli, crossaM 2 4 3. C, de

pignor. et bypotb. fecuti, exiflimant, vigore illius creditori per-

miffum effe, vt folurione non fecuta, inuito etiam et refiftente

debitore, fandum oppignoratum ingredi, eiusque poffeflionem

adquirere; ac retinere queat.

Quia enim ipfe debitor hypo-

thecam creditori tradere poteft, nihil obítare putanr, quo mi-

nus eideim poteflatem ceffante folutione eam auferendi, per

pactum queat concedere; praefertim cum conuentioninon minor

1. C, de pignerat, aet, tribua-

vis, quam iuG?oxxi Praefidis. in /,

X 2

Otur,

h

E

jä

x

2

T

*

4

N

| D«

tur, a Praefide vero creditorem ob moram debitoris in pdffef-

fionem pignoris mitti poffe dubio carear.

Et quamuis in /. 3,

C. de pignor, & bypotb. cautum reperiatur, quod creditores con-

uentionis legem exercentes aucrorirate. Praefidis poffeffionem

adipifi debeant: hoc tamen magis ad honeflatem , quam ad

neceffitatem referendum effe autumant; ita vt melius et tutius

fit, fi creditores non reddita fibi pecunia iudicem adeant, eius-

que auxilium implorent, licet etiam absque hoc 1ure fuo vti,

et vi pacti cum debitore initi rem obligatam occupare poffint.

Quam fententiam poft alios saticzro in Z, /. 3. e? NeGvsAN TIO

de pignor. P. 4. ". 8. /gg, placuiffe teftatur. sAcuovivs de pignor.

L.3.6, 21.

E contrario non defunt, qui memorato pacto o-

mnem pehe efficaciám adimunt, rati, creditorem, qui fecundum

illud fundum oppignoratum ingreffus eft, lege Tulia de vi pri-

uata non teneri quidem, nec in poenam contra eos, qui fibi

ipfi ius dicunt zn 4 13.. D. quod mer, cauff. (tatutum incidere, co

quod debitoris confenfus praecefferit, isque auctoritatis iudicia-

lis adhibendae neceflitatem. vltro remiferit, poffefüionem tamen

non adquirere, fed rem occupatam illico reftituere, et poffef-

fione decedere compelli, quam- opinionem zanrorvM quondam

fouiffe tradit. GiraaN1vs im 4. L3. p. 318. et ex recentioribus

eidem fauet racosvs rrcriVs ad Modoffinum de poenis in. Thef. T.

Rom. T.v p. 137. . Rectius plerique media via hactenus inceden-

tes diftinguunt, vrrnm debitor in priori voluntate per pactum

declarata perfeueret, vel non.

Priori cafu. creditorem propria

auctorirate. fundum obligatum ingredi, eiusque poffeffionem

adquirere ac retinere poffe vix eft ambigendum ; pofteriori vero

P)

fi debitor creditori. rem pigneratam occupare volenti refiftat

)

-

eumque ab ingreffu arcere conetur, ille vi adhibita espelli. ne

D. de

quit, ne occafio fit maioris tumultus faciendi À 176, pr.

T

Regul.

u-

PA

DN

z

$

Rggul..'iur.- COLER. de Proceff; Execut, P. L, €. $. 2.99.. v. CAR—P-

j

zov. L.v Refp.5. & 18.. INeque tamen ideo pactum de ingre-

:1

diendo inutile prorfus eft, fed id operatur, vt virtute illius iu-

dex requifitus absque vlteriori Proceffu creditorem flatim per

officiales fuos immitrere teneatur.

CARPZOV. P,1. c, 31. def.27,

ij

7,9. quo etiam pertinet difpofitio Receff. Imp. Spirenf. de anno

Is

1600, $, 32. vbi:

da einer in einer Verfibreibung dem Glaubiger

[in

Macht und Gewalt giebt , feines. Gefallens gegen. den werfchriebenen

It

Gütern zu Vtrfabrem, und fb am den Pfamdem oder Güterm mit

IQ

oder ohne Recht Zezabk zu machen.

Haec claufula enim ef-

/

ficit, vt contra debitorem in mora exiftentem illico mandara fine

claufula decerni poffint.

TEXTOR 44 Ree, Imp. de 165$4. Difp,7.

$. 38. 4dd. xxocx, T. IV. Conf: 3. n, 28.

Sed haec latius perfe-

1

qui, ac fpeciales, quae circa pacrum noftrum moueri folenr,

J

quaeftiones curatius excutere iam fuperfedeo, meque adid,

quod praefenti fcriptioni occafionem dedit, me conuerto, NÍ-

mirum .

Jl

NOBILIS ET CLARISSIMVS

i

l3

DOMINVS.

CAROLVS ADOLPHVS KVRTZELIVS,

LIPSIENSIS;

IOIVRIS VTRIVSQVE CANDIDATVS,

nuncin eo eft, vt Specimina fua aufpicalia exhibeat, et cum de

b

iis, quae ad eius natales et fludiorum: progreffum pertinent,

ipfe nos edocuerit, ea nunc ex more recepto, verbis ipfius Can-

Ita vero ille:

didati vreccnfcbimus.

Lipfiat

X 3-

ó

N

DANC

EX

'z';güae nkzus fum

ALRS. MDCCXXXP, . mofs uli

d xxiU 4 Patre CEORGIO ADOLPHO EVRTZELIO,

L

L F.Doctore, et in. Lipfenls "fcademiae Senatu. $yndico longe

celeberrimo, 9Matre . vero. CHRISTIANA . MARIA | ex, gente

BOENICK, .Priwaris praeceptorum . inflitutionibus , , 7'qi5"u:

1

uerilis aetas iuformari [olez , unbutus, parentis cura. Ziyicca-

wienfe adii Licaetm, d. per P. annos ex. praeceptis C ODIO-

RVM et NOBISIORVM, cuius prioris fmgularis in me bLene-

solentia , atqueerga me tanta fu, 'yt quoad *vixero dlius

Poflea. Viten-

memoriam nulla "ynquam o!zlz'tmzäit oblru:e.

bargenfe pas Gymnafium, ex. quo Celeberrimi: quondam . RA-

NISCHII a'qct;zmz vberrimos percep: fruztm, Hs in]lructus

ä

doctrimis, ad mercaturam bonarum. artium. quae Lipfiae florc.t,

^

efces. edcademiae tuvc tenentis,

Profecms

4

, f&b aujpiciis SIGELII f-

L

2n vnumerum

Cuuum fum [ufceptus, et primo Philofopbiae.opee

D!

ram dedi , in. quo -/imlia imli'rzmz': elegi praeceptoreGO'T'T-

[/

SCHEDIVM et BORTZIVM. - Peracto boc ear[u ,. Jurispru-

dentiae me [olum . mamcipaut, et optimos confului octores.

Fuerunt autem in ]77/31:utionifu: JliuflÁris HOMMELIVS,

t^

*

f

effitium Ordmari fus

*

4

za cum laude nunc gereds , et JOACHE-

Ceeberrimo.

MVS, Jurisprudentiae , | dum viueret , decus.

cli

aris . Remani et antiquitates/ Latt,

N

CONRADIO /)ijioriam

dum in Lcademie, Lip[ienfi commoraret, debeo.

Pandectas tra-

didir 1O. 'TOBIAS RICHTTERVS eutus ]ïngularem beneuolentiam

S

N

et eximium. fauorem guaad vixero, grate agnofcam. — [Nec

PPaudectas . folum , "verum. etiam Proce[Jum , artemque difpa-

K

tmzdä x

eius ore percepi, — In. Jure. Camonico tradendo gratias

ag

A

]

DI

VAX

d

7

Á

D

;tgo Prafïjyorz' TPRIDERICO ; 24 'Ac&demz'd "Éd swalden

J

munc cum laude.Juris totius. amlitum. docenti.

Ju Fhflricas

d.

[

/

] þiplz'm's- praeceptor maliextitit etiam

2n ï)iflþwaforii: Colle-

üs CHeberrimus SCHVMANNVS, qui fua , : qua maxime po-

zef Polletqtfe elegantia, Fhfloriam . JImperiz, et Statuum. Éurop.

nouz[fema facta, omni fide docuit.

Prinatiffinis doctrinis duce

Alluffr ZLOLLERO , totuus us ])rudemz'ae Rom. czir/üm per-

£gi , et ifli *yiro, de vepullica 1Ctorum fumma. laude merito,

*

omnia fere ea,. quae patri, debeo. Pmelectim?es quoque LEH-

n

MANNI, viri ceieberrumi, quem nemo doetrints atque g!ggantiu

vyuquam antecediz, in Iure Germanico frequentaui, ez [ub Prae-

«dio celeberrimi RICH'TERI, aunc curiae Lipfae. Senatore, pu-

j

blice libellum Mcademicum , tbefes suris comrouer]i, defendi.

h

Finitis fludiis animum ad Praxin tantum adflz'c,zturu:,

Z

ja

urgemüm quiþum'am caufit, ad exemplum patris met, in. Fai-

uerfitate Erfordienfi/ Gradum. Flonoresque/ Doctoris. petere

l

conflicus.

x

(f

Hac mente igitur Ordinem noftrum [iteris compellauit, et vt ad

$

fummos, quos Themis la:gitur, honores aditus . ipi patefieret,

J

modefte petiit,

Quamobrem binos ex Vtroque lure textus enu-

110

cleandos ipfi praefcripfimus, et Examini, quod rigorofum vo-

il

cant, diem praefiniuimus, in quo fpem noftram faris compleuit,

erad quaeítiones propofitas ita. refpondit, vt eem ad reliqua

[

"

Specimina Inauguralia, et his editis, ad ipfum Gradum Docto-

ralem admittere non dubirauerimus,

ltaque craítina die 22.

d

huius menfis lectionem aufpicalem ad 42, C, 4c refcind. vcndit.

ff

recitabit, ac deinde Differtationem. Inauguralem

45

QVAE-

ia

A

VAN &

-QVAESTIONES SPECIALES CIRCA INOFFI-

CIOSVM TEST

TEM

"

AMENTVM CONTINEN-

ine Praeüdä defend&t. 'Qübus actibus folennibus vt Magxaiücus

Vniverfitatis Rector, Per.Illuftres Barones, Vniuerfitatis Proce-

res ac Ciues beneuoleintereffe velint, ea, qua decer, obferua

et humanitate oro rogoque,

ULRl.

La

Publ, —fx?b Sigillo. Facultat, 1

d. XXL, Dec. MDCCLXVIIT.

2

ï.

-

À

Ó

M pl

E

k

"

C

—

2

21

;

h-

W

j

Á

p

k

p

d

—

—

.

1"

E

—

s m

—

—

r

*

-

—

"

—

PA

d

x

E

i

--

--

-u

-

E

x

d n

—

— MH

——

"»

EXX

m

-

u TR t RPE r m E

—— MUU IN

—

——

L.

il

v

MR

.

z2

ao

,,

N

cot" —

^

P d

M

20

TIS IVRIDICAE

"

2

l

E

CANVS

9

T

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

;

E

n

MV$ FRIDER.

O Baane Q

e

a

i

ZOMES, EMINENTISSIMI AC CEI.

Focus

ä

CTORIS MOGVNTINI CONSILIA-

N

MORATAE FACVLTATIS . ASSES-

M

aj

.OF. PVBL. ORDINAR. CIVITATIS

'L PRIMARIVS, NEC NON ACA-

e

ALIS MOGVNTINAE SCIEN-

110

VIILIVM PRAESES

o

BENEVOLO

* P. DQ

MA N

:

MU p M M r t M M MT

m )

yxymaster.com

e

rI

WWW.

ORDIAE

o

NO, ACADEMIAE TYPOGR,

Copyright 4/1999 YxyMaster Gm|

e