perſonæ reverentia atrocem facit injuriam, qui modus nr
præcipue huc ſpectat, quando nempe liberi parentibus üth n!
injuriam inferunt. Secunda cauſa eſt ſi in juria realis illi Kam⸗ dd⸗
qui beneficiis alterum cumulavit, ſit illata, quæ pariter II
variis infertur modis, quos ſigillatim recenſet CARP- Gt at
20 VIVS in praxi crim. p. 2. qua ſt. 9g. hnum. 2. Iéa,. Tertio dak
hunc in cenſumſpectat, ſi gravis jactura bonorum, ma- Nadds
litia donatarii illata ſit donanti, ita, ut arbitrio judicis ſie; ul
fit relictum, utrum hæc vel illa bonorum quantitas ad Agnmin
revocationem beneficii ſit ſufficiens. Quarta animad- Cö
verſione digna cauſa eſt, ſi beneficia accipiens, confe- rrand
renti inſidias vitæ ſtruxerit, variisque artibus illicitis is &h
ac prohibitis necem illius promovere ſtuduerit, Quinto ANalfone
denique loco huc pertinet, ſi collatio beneficii ſub mo. Penccicin
do vel conditione facta ſit & modus vel conditio non
fuerint ad effectum dati ab illo cui funt præſcripti. His 4 Pancit
ergo ex cauſis modo recenſitis revocationem uti dona- nhetgt li
tionis ita etiam ceſſionis bonorum a vivis parentibus Uckliy ve,
liberis factam, locum habere, eo certius poſſumus de- ANiNd
fendere, quo clarius illud analogia juris & identitas ra- nn,
tionis, quæ inter utramque intercedit, poſtulat, & Pa- hred
ritatem jurium importat. Minpare

in /,
Ndl⸗
lo
te al.
9
Nls
bis
Ulli
iet
W.
rti⸗

præjudicium legitimæ.

½ (00) *

Hucrsque egimus de revocatione beneficiorum
ob ingratitudinem, operæ igitur pretium, ut etiam in-

dagemus, utrum repetitio illorum, locum habeat, pro-
„

pter ſupervenientiam liberorum & quidem inſperato
ſuccedentium? agit de hoc caſu, licet non explicite, ta-
men implicite l. 5. C. de revocand. donat. licet enim illa,
ſermonem tantum faciat de patrono & liberto, quo-
rum diverſa & propria eſt in plerisque rebus ratio, re-
Ge tamen DD. quorum cunque donationes eodem ju-
re cenſendas eſſe, ſtatuunt & quidem ex præſumta do-
nantis voluntate, in pietate ac amore erga ſobolem po-
ſita, dato igitur caſu, ut parentes bona ſua hberis ce-
dant & quidem in tanta quantitate, ut partus deinde
natus non poſſit commode ali, vel ipſi de legitima pro-
ſpici, nullum eſt dubium, quin parentes ex lege ſupra
allegata jus quæſitum revocandi ceſſionem & bonorum
ceſſorum habeant, adeo, ut ſi etiam hoc jure ex propria
perſona non uti velint, ipſi filio vel filiæ poſt ceſſionem
natis & hac ratione in legitima læſis, actio competat,
ad ceſfionem eatenus infirmandam, quatenus vergit in

S8. XVI.

peaauciſſimis erit adhuc indagandum, quænam actio
competat liberis, quibus a parentibus univerſa ſunt bo-

na ceſſa, vel etiam aliqua pars illorum, ut quivis ſuam
ratam accipiat? ſi parentes ipſi partes aliquas unicui-

vis aſſignaverint, nullum eſt dubium, quinc huic divi-

foni ſtare debeant, præcipue cum omhnia peculiari be-
neficio parentum ſint adſcribenda. Nullis vero in ſpe-
cie

24 £ (o) XxłC

cie in bonis ceſſis, aſſignatis portionibus, ut ipſi divi-
dant bona, omnino opus erit, ad hanc diviſionem autem
non poſſunt provocare actione familiæ erciſcundæ, quo-
niam hæc ſolummodo illis datur, qui ad eandem hære-
ditatem vocati ſunt, iot. tit. E. famil. erciſe, hæreditatis
autem titulo' liberi bona non poſſident, quia hoc
in caſu, viventium enulla eſt hæreditas, ſed
potius actione communi dividundo contra ſe invwi-
cem agere debent, cum bona ad illos ſpectent, non titu-
lo univerſali hæredum, ſed ſingulari, qualis cefſio
& donatio, ex quo fluit, actiones contra parentes com-
petentes, contra liberos etiam poſt illorum obitum, non
poſſe intentari, utpote qui quoad bona hoc modo ac-
quiſita, non repræſentant illorum perſonam, & hinc
etiam a creditoribus hæreditariis conveniri nequeunt.
§F. XVII.
Plura adhuc ſuperſunt, quorum in hac Diſſertatione

mentio injici potuiſſet, niſi hoc animo hanc materiam

eſſemus aggreſfi, ut nos breviſſimis explicemus,
& ſaltim primas lineas ex generalibus juris prin-

cipiis duceremus. Interim ut benevolus Lector

huncce ingenii noſtri fœtum de meliore ſibi commen-
datum habere, & omnia in bonam partem interpretari
velit, eſt unice, quod enixe rogitamus. Quodſi impe-
traverimus, quippe quod nulli dubitamus, felix
hanc opellam coronabit

P I N I §.

—

U
AT

Focus O Balance Q

N

VY 2

X

18 19 W
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

17

16

. Copyright 4/71999 VxyMaster Gmohi wwW.yXymaster. com

O IVRIDICA INAVGVEALIS

NE BONORVM
IBERIS

BVS APHVC VIVIS
FACTA

Qwtgy eAM

LI AGADEMIA ERFORDIENSI
IE DIVINO NVMINE
V ET AVCTORITuTE

I ICTORVYVM ORDINIS
B MODERAMIN E

PHRISTOPH. HENNER

KVM ET IVDICII PROVINC. ASSESS. NEC NON
IVRIS PVBLICI P. P. O.
D CINERES VSQVE COLENDI

RA DV DOCTORIS

WTROOVE IVRE HONORIBVS
OBTINENDIS

V. I, ANVA R. MDCCLIIX.
D IVRIDICO COLLECII MAIORIS
HORIS CONSVETIS
DITORVM EXAMINI SVYBMITTIY
A VC I Q R

THEOD. MOTSCHMANN

E-RFORDIENSIS
Litteris HERINGIANIS, ACAD. TTLGGR.