eum principalis caufa non. fubfiflst , plerumque ne ea quidem,

- quae fequuntur ,. locum babeant.

Quare PoMPONIvs (b)

quoque ait: z zeme bereditatem adierit , nibil valet ex

bis, quae teftafnento fevipta fumt.

Vim enim reftamen-

tà ex heredis inflitutione; quae caput et fundamentum

defe-

eorum habetur, capiunt (C), et ita corruunt, fi illa

1

.

cerit.

| ( y) 1.12. de vnlg. et 9ube fubft. l. 11,

i. (2) Ls eo;i. (b) 1. 9. de

4e z"mferr. initr.. (2)l181. df reg.

rfhtut. — (c) 5.54--, Inft . de legaf!

DESTITVTO GENEVRAT»IM'J*

15

cerit.

Vnde neque illos effe&tus fortitur teftamentum

deflirutum , qui alias locum habent , vbi fuus heres fcri-

ptus ab hereditate abftinuit. — Sic enim non fubfiftunt li-

bertates in teftramento deftituto datae (d).

Praeterea in-

firmatur pupillaris fubítitutio (e).

Pariter non valet tu-

Nec minus , vbi fe-

toris datio, in eodem facta ( £).

mel repudiata fuit herediras, et res dehinc ad caufam in-

teftati redacta, ita omnis teftamenti vis euanefcit, vt non

ampliusex illo poffit hereditas adiri(g). —Denique, licet

heres, hereditatem repudiaturus, poffit in cafu relicti fi-

deicomimiffi vniuerfalis cogi ad adeundam et reítituen-

dam hereditatem (h), fideicommiffum tamen quoque

corruebat, vbi coactio illa non amplius locum habebat,

o erat deftitutum (i).

et t»enftamentxum omnin

50 XV'IIOX

Vnde facile patet, quod ead

em vtique fäta hafBU.C- vnde cor-

in teftamento de- raunt

rint legata et fideicommifla particularia,

quoque

ftituto relicta.

N

*

Sic ivsTINIANVs (l) ait; quod, cum quan-

legata ef

fideicom-

titas patrimoni

i faldidiae detrahendae caufa fecundum

tempus mortis co

mputetur, faepe autem ab eo tempore miffa par-

vsque ad tempus a

ditae hereditatis bona multis modis diculara,

diminuantur, atque inde contingat,

"vt heredes adire no- .

lint, neceffe fit hac ex caufa legatariis euwm berede z portzo-

Prae-

nes pacifci, ne defHituta teflamento nibil con[equantur.

terea cAlvs (mn) adfirmat, quod legatarii excludantur, fi

quis, caufa teftamenti omiffa, omnino non poflideat he-

reditatem ,. quod liberums cuique effe debeat ,. etiam Incrofam

beveditatem omittere, licet eo nomine legata libertatesque inter-

cidant. "Nec vllo modo hic legatariis füccurritur, cuius

rei rationem inde fimul repetit Iureconfültus, quod fal-

?

tem in fideicommiffariis hereditatibus, fiue fideicommif-

fis vniuerfalibus, minime autem in legatis, vel fideicom-

fcri-

;)(

miílis particuiaribuæ hocífit prouifum, vt, fi heres

ptus

ad SC, Treb.. . (i) Vxes $..

s ()Lr C; de fideic. libert, — (e) 1. z.

G 1« de vulg. et-pup.[ubft. . (£)

4n fín. eod, -

(Iï gn z. Injl'- de

À. 9. detefl.tut.

(

*

!

4-

leg. Falcid, — (0) 1.717.']1' quis

emi[f. cauf, toft.,

:fe.repmi. berf. (h) t 44 1 68,

ä

1& SECT.L DE '?*n;sl'f.w 'DEST. 'GE*NERA'TIM

- ptus noluerit adire hereditatem, iuffu Praetoris eàm adear,

erréftituat. | Atque ficinlegatis et fideicommiflis quoque

omnino comprobatur regula, quam vALERIANVS €t GALLIE-

Nvs Impp (n) de teftamento deftituto referunt; plerum-

que logum babere, ut ea, quae in teflamento veligquuntur, f ex

t45, non valeant.

?üamenfo 8"on Adeatur beredi

L]

XVIII.

*

quod iute

: Multi autem funt

, quiiure nouoNoue

llarum häec

Noueila-

yum . noh

teftamenti deftituri iura fere fublata putant, poftquam 1v-

STINIANVS (0) etiam aliis perfonis in omnem euentum po-

fuit mutae

tum,

teftatem feciffet, hereditatem adeundi, atque fic voluntatem

defun&i implendi.

In hacífane fententia haerent ARNOLD.

VINNIVS (), GEORG. FRANTZKIVS (q), SIMON 4 GROENEWEGEN

(1), GE. AD. STRVVIVS (s), et alii bene multi;, quos worra.

AD. LAVTERBACHIVS (t), €t PETRVS MVELLERVS (v), addu-

cunt.

Sicenim neque cafum facile contingere opinantur,

quo teftamentum poffit deftitutum dici, cum, herede fcri-

to detre&tante, non folum fubítituti, et coheredes, ve-

rum legatarii etiam , et fideicommiffarii , nec non ferui,

quibus libertas relicta, quin etiam extranei, ac fifcus, ad

hereditatem adeundam, et voluntatem defuncti implen-

dam, vocentur. . Sed contra ea per IvsTINIANVM minime

fuiffe jura antiqua teftamenti deftituti abrogata, vel vila

in parte immutata, ineo nontantum longe plurimos fe-

cum confentientes interpretes LAVTERBACHIVS (X) addu-

xit: verum ipfe etiam folide oftendit, quod NoweZa non

de teftamento deftituto; fed de cafu, loquatur, vbi he-

res ex teftamento hereditatem adiit, fed voluntatem de-

func&ti adimplere detredtat: quain ob caufam, poftquam

intra annum, a judiciali admonitione computandum, te-

ftatoris volunitati non obtemperauit, priuatur heredirate,

ita, vt ipfe quoad eum effe&tum, vt alii eandem adire, et

heredes fieri poffint, heres effe definat.

SECT. II.

exerc, XX XIl. 25, 47.. .. (0

(n) L 14, C. de fideicomm. . (o)

TNou.1. cap.te

(p) $z comme

iu diff, We teffumenro defjitute

x

ad $. 4« Infl. quib, mod. teff,

gnemr. 3, S. 28.

(v) n wot.,

ad

StrAM, . eXere. -

XXXII,

infirm.

(q) 44 $2« Inft. de

leg. Faleid, | (x) ad l; 9. D. ae

thef. 47» lit. [»

(x) i dif.

Feff. tnts — CS) in [ymti i elth

".fu I' 4'6'

DISSERTATIO IVRIDICA

LEGATISEX TES I"AMENTO

DhSTlTVï O, CVI CLAVSVLA

CODICILLARIS ADIECTA EST';

PRAESTANDIS,

OPPOSITA

CLAR.

KVES*'Z'NERO

LIPSIENSI.

AVSPICIIS SVMMI NVMINIS

VAM

EX AVCTORITATE

- RECTORIS MAGNIFICENTISSIMI

SERENISSIMI ET CELSISSIMI PRINCIPIS

AC DOMINI

DOMINI

GVILIELMI V

ARAVSIONIS ET NASSAVIAE PRINCIPIS

RELIQ. -

PRAESIDE

LVDOV. CONR. SCHROEDERO

IVRIVM DOCT. ET PROF. PRIMAR.

DIE

MAII A. R

S

cI» I5 ec Lvut

PVBLICO COMMILITONVM EXAMINI

uB .. $.

SVBMITTET

IOANN. HENRICVS REICHMANN

DILLENBERGA NASSAVIVS

ERE

HERBORNAE

LITERIS REGELINIANIS,

L

-

COMIRO:

ILLVS'TRI

AMPLISSIMO ET CONSVLTISSIMO

JOANNI GVILIELMO

WINTERO

SERENISSIMO AC CELSISSIMO

ARAVSIONIS ET NASSAVIAE PRINCIDPI

A REGIMINIS -CONSILIIS

ET

STATVS INTIMI SECRETIS

NEC NON

VIRO

ILELVS.TEI

AMPLISSIMO ET CONSVLTISSIMO

BARTHOLOMAEO IACOBO

z

VAN

SERENISSIMO AC CELSISSIMO

ARAVSIONIS ET NASSAVIAE PRINCIPI

À .REGIMINIS CONSILIIS

MAECENATIBVS

ET BONARVM LITERARVM FAVTORIBVS

SVMMO HONORIS ET OBSERVANTIAE

CVLTV PROSEQVEN DIS

X as

MOC

HOC PROFECTVVM SVORVM. ACADEMICORVM

SPECIMEN

CVM OMNIGENAE SALVTIS VOTO

ET STVDIORVM SVORVM COMMENDATIONE

IN PIAE DEVOTAEQVE MENTIS SIGNIFICA-

TIONEM

SACRVM ESSE VOLVIT

OBSERVANTISSIMVS CVLTOR

- lO. HENRICVS REICHM ANN

«9OhtEo0

«N

COROL LA RIA

!

L Chmfhams per Deum jurare. hcet.

licet nobis fint fan&ae,

II. Iusiurandum per creaturas ,

effe&tum follemnis iurisiurandi non habet. .

UI Diftin&io-fponfaliorum in fpon(alia de praefenti et

cum

- de. futuro ,

apud Proteítantes recepta ,

antC iuris canonici norm conuemc

IV. Apud Romanos omnia fponfalia erant. de futuro

V. Maritus poteít res dotales mobiles alienare , licet

feruando poffint feruari.

VI. ludex etiam contra proprlam fententxam ahquem

in integrum reftituere poteft.

VIL Negotia bonae fidei , ex vi vel metu contratta,

regulariter non funt ipfo iure nulla.

VIIL. Vt minor in integrum remtuatur , non opus ett

laefione enormi.

"

IX. Malae fidei pofï'cH'or* non tenetur ad vfíuras percipl-

endas ex pecunia hereditaria.

X. Sumtus ftudiorum non pemnent ad peculium quaf'

caürcnfc.

3

PRAE-

(

«X

PC 0

Praenobiliffimo ,

atque fuo

amiciffimo

IOH. I—IENR REICHMANNO

SDP

PHILIPPVS CHRISTIANVS IE CKELN

Herborna Naffouius

Opponens Ordinarius

Ihil vnquam gratius , ihil iucundius , mihi

accidere potuiffet., quam abs Te benigne oppo-

nentis exornari munere ,

cum . optatiffüQam mihi

rem

praebeas occafionem , meum erga Te declarandi amo-

Gratulor ergo "Tibi Amice fuaüiffime de ftudio-

rum 'Tuorum profe&tibus, atque precor, vt moderator

omnium fupremus illis fic benedicat ,

vt

lumen

euadas

aliquando ,

quo

vniuerfus

refplendefcat

Appollinis Chorus.

.|d vnice mihi faltem expeto ;

vt perpetua Tua , ct fmgulan .benevolentia me femr

per profequi velis.

Cilt

«

«

S

SLC*tt ibir Sreunbe' Gift ibr Soufen ! G:ft mzt mn- a emem

T

- GCitteit,.

Oteidbmann. unfer Sretmb tvill freiten , beb 7jbm if b« Giieg

bereit -

Cotbt tvie fÉt at o6gefitget, tocil. Die. Greunbe übergnuat,

&Ortutt fie aud mit allem 9ebte, 7jbm bem Goiegrs4Gran& gereicht

QiGoburd) bat £E bann gefigt?. CfGie bat (Er bie Geino geftillt ?

ADurd) feine gelebrte Qunge, bat fEr fíe balp erfüllt :

QiGie tman. ibre feunft oernicbte , bat Ev - Deute baraetban

4Darumi man mit gróffem Siebte, je&o von Cjbws rübmen fan:

SReibmann. foagt $u defendiren beut eine gefabtte. 5ad,

nb tocil fEr fie aud) toobl gefübret, gaber: Djbim bie Geinbe nad,

SWiefen CfGeeg Den 3Dur getretten, foíge aífo immer Din,

9ispanrü 3D:w aud) cinmabl baeon baben teirff Gleminit.

furó bífe tventae Cerfeu Díttet

c Peflánbíaed Mubenfen von

$9u. defenden:en Píée(et äbbaub:

(ung du

äe(fen ergdebenfter $reuno unb

i2:yiener

$ $. $. Süget

$5. 3.5

au$ $2íic&8]

eroentider - Gveaner,

Jods

UO

-oeaäao-

i2

J5 ïBertber Greunb ! mem Siubim. mbtent mr fetcben

SO^

9vf

SGytt meine Gieoet mcbt nacf) OfGürben. fan befibreibern -

Gyod) teci Die 9robe sdigt ben unermübten. GSleif,

$n 3Du bisber gefübrt wnb ferner pod? feüft treiben :

o fbtergt gar. gem mein 9Xumb, woünfbt nur baf foíde

tant,

qWe 3Dein Gemütb befiegt ,. bie ibic gelebrten. feuten

$8o:5 $gugefellen toirb , umb allyít SYeu&en fdoafft)

9nég enbfib) febft ben. Gotubt auf Pindus Qypi&, bereiten,

mct bifen: teentaen *Berfcn two(te

bem foeren SBertbeioiaer voeacu

eíne& (o «üpmifoan Hnterfans

qené (ibuibiafer maffen graru-

bren /

Ccin fletà eacóenee

Steunb unb 2iener

Sob Qöeorg Sartor

$5. 9. :5

I

iu - foerborn /

prbent(ifer AOieberfpreder, .

«X rO

«D0XtO0» ..

17

BARSARGSAARASARAARÓ

fä&äää

&

-

3033 3R O3RON G k O k k OROR OOEOB OOOX X oO OOO

4DA o k k w odb o K k O KOOR OX O X 0 MC I d x UF CX N

y

vv *Wäæ?*ä*www*æææäaäæäfæw

E

DISSERTATIO SECVNDA

LEGATIS EX TESTAMENTO, CVI

CLAVSVLA CODICILLARIS ADIECTA -

.EST, PRAESTANDIS.

DEINDOLE ET EFFECTIBYS CLAV-

SFLAE CODIC[LLARLSGENE-

RATI M.

*

*

'5- XIX.

i ;

Axime omnino Romani aegre ferébant, tefta^ Maxime

menta fua, omni cum cura, et diligentia, con- amabant

M

fe&ta deinde deítitui.

"Teftamentum enim fa- Romani ,

*

:teftamens

ciendi ius praecipua ciuium romanorum habe

fua

batur praerogatiua (4), atque maxime ideo Romani, eo (o,

ferue-

reliéto , decedere ftudebant, praecipue , quod ita poft ii,

mortem fíuam in herede, cui fanctiffime eorum volun-

tas erat feruanda , adhué quafi viuere cenferentur. At-

que hac ex caufa, vt ne facile fine teftamento diem obi-

rent, heredes quoque fuos , ac legitimos, ad quos ie-

ge iam ípectabat hereditas, etiam teftamento faepiffi-

me heredes faciebant: uti longe plurima, quae in legi-

Nec minus ideo va-

büs occurrunt , exempla docent.

ris

(a).cARorvs SI,»GQN—IVS .de änti.

UUOR

quo f'ur.» Is TOVIATIOY, €AD, 125

1$

SECT.I. DE INDOLE ET EFFECT.

riis etiam legibus fuit teftamentis confültum , atque tum

quarta illa Falcidia, et Trebellanica, heredi conceffa,

ut hocce commodo , & lucro, ad hereditatem adeun-

dam permoueretur ; tum ius deliberandi, et benefici-

um inuentarüi , introductum, ne teítamenta ab heredi-

bus eX metu, faepe inani, aeris alieni latentis deftitue-

rentur,

Inuectae quoque eum in finem fübftitutiones,

vt, fi heres vel nollet, vcl non poffet, hereditatem adi-

re, tunc ad fubíütutum illa deuolueretur, atque fic te-

ftamentum fuftineretur.

Vnde igitur apparet , quam

inàxime Roimnaànos circà id laboraffe ,

vt tefítarnenta

conferuarentür, et fauorem ilum, quo generatim vl-

timae voluntates alias gaudent, in id praecipue fuiffe

comparatum , vt, quantum fieri poffet ,. effectus (uos

fortirentur.

"KX

Quare et

/'xuä ex caufa, vteffecibus fuis teftamentum

eorundem

b:nigna

non deíttueretur, regula quoque erat recepta , o-

erat iüter-

mnem . eius interpretationem fic effe faciendam , .ut ma-

preatio, EiS fübfiftat, et valeatdifpofitio, quam corruat (b): quod

ita faltem PAvLvs (c) limitat, nifi id, quod fcriprum eft,

aptrte conira, leges fcriptum fit.

Alias autemr , ew» in -

JLamenio ambigua , aut etiam. perpéram fcriptum efh , bemigne

ánterpretari , et fecundum id , quod credibile eff cogitatum,

Erédendum. effé , MARCELLVS (d) tradir, vt igitur fecun-

dum communem ilam , quam caivs (e) exhibet, re-

gulam, quod i» dubiss rebus . Lenigniora fint: praeferenda,

in benigna teftamentorum interpretatione. voluntatis

defuncti praecipua fit ratio habenda, eumque in finem,

vti IVLIANVS (f). notat, ea. fententia. eligenda,. quae vei ge-

rendae , liue, vt voluntas effe&tum fortiatur, ef& aprzer.

'"umrmus étenim, quo vltimae voluntates gaudent, fa-

uor maxime complectitur, carundem interpretatio-

m habeant.

nem fic fiel'is vt quouis modo valeant, & exitu

j 56 XXIU

(b) £. ix, de. seb. dub,. - ("

1

éod

(e) £ 56- de.vi.

$, 21, £2 ffn, &ód,

: (d) ,I- ET

iur à

(£). 4/e7. eosi

CLAVSVLAE CODICILLAR. GENER.&'rxm. 15

,

-

.Dum benigna autem fic o

brinebat vltin;arumi VO* et inter

luntatum interpretatio, per eandem fíaépe conferuabansalia eum

n

nem

tur teftamenta, quae alias fecundum iuris rigorem mi-

claufula

nus erant valida, — Arque hunc ipfüm in finem, vt ne

*

€odicilla.

tamen in leges peccari videretur ,

lureconfulti romani, rig inuen-

ceu eleganter et erudite 10. GOTTL. BEINECCIVS (g) do-te.

cuit, non folum variis faepe quaefitis coloribus, fiétionibus;

vel datis confiliis, ius ciuile durum ita temperabant, vt ta«

men iuris ratio , quae maxime fancta habebatur , nom

repugnaret ; Ííed varias etiam íaepenumero formulas

excogitabant , ea ingeniifollertia conceptas , vt, quae

íftri&to iure fieri non poterant, hiíce tamen formulis

adhibitis reéte fierent.

Eas autem inter formulas, fi-

ue heuremata , quo vocabulo illa Iureconfültorum in-

uenta , quae emolliendi iuris flricti pratia in iurifpru:

dentiam funt inuecta ,. intelliguntur, merito etiam c/as-

fela ila, in vulgus iam nota , codicillaris prouti YDEM

vir celeberrimus (h), et HENR. ERENCKMANVS (i) obfer-

uarunt ,

fibi locum: vindicat.

Licet enim de auctore

eiusdem , cuius nomen obliuio deleuit, non amplius

conífter, illa temen procul dubio veteri cuidam Iurecon-

fulto , qui plerumque apud veteres concipiendis- et con-

fignandis tabulis teftamenti adhibebatur (1) , debetur,.

eteum in finem fuit excogitata , vt vltima voluritas ,.

quae. ftricto teftamenti iure fubfiftere non poterat, ex.

:

aequitate,. et beni

g

gna .inteng;tätione , in vim codicillo-

rum. poffet fuftineri.-

$. AfXXAIL

Maxime gütem

: Variae

claufulam 'hanc codicillarem apud

formalae

Romanos fuifle confuetam , et frequenter in ,;cüamelj-

claufulae

2

ti

12. $.18. D. 4« i 38E.

(1)

(g) m iwrifprudentia eawente, pag. |

?DIBOT Hf2,

321,

Obufculor,

IO 88- ,- 17. deleg- Ze .dd'

(h) loc. cit. pag; 223.

G

I G, HEINECCIVS 59 ABtiqH.

» Diatr. de heurematicis cAb,

'ö"Mg' hä- 2 fif, 10, S- $.

"T IL .DE mn—oiiz ET EPFECT.-A *

codicilla. tis vfüueniffe, ex PAPINIANO (m), viPiANO (n), PAvLO (0),

tür ,

is radut- SCAEVOLA (p), -nec non ex DIOCLETIANI ét M AXIMIANI (q)

et THEODOsH (r) lmperatorum refcriptis eft colligen-

dum: praecipue, cum vLPIANVS (s) addat, eam pleror-

que paganos folere ,. cum teflamentum faciunt per. fcripturam,

adszcere.

Formula autem eius ita erat vr plurimum

comparata, vt teftator teftamento adderet verba : .Hee

teflamentum: volo

effe ratum , quacunque ratione poterit (t) x

vel: Ea omhiía, quae fupra dari fieri iuffi , ea dari, fiers

4olo ab omni berede, bonorumue pifefore .. qus mihi erit. e-

tam jure ab anteflato,

Jtem , quae dari iuffero j ea vts

dentur , fiantque , . fidei eius. committo (v) 5 vel: Si minus

aliquid legitime ,' minusue perite fecero , pro inre legitimo

baberi debet bominis fani volunta: (X); aut in omnem e-

uentum adiiceret: .$e velle, boc etiam vice . codicillorum

valere (y)3 liue, vt vim etiam codicillarum férzptitra debeat

-ebrintre (2) , vel: we pro codicilis esiam . fcripium. vale-

at (2).

. ;XXA*III.

i&tét quas,

Nülla þa»ute"m , qu

antum ad effectum attihet, inter

quoad ef- diger:

fas hafce formulas differentia intercedere viderür.

fecdim,

fiulla eft

Suünt quidém irterpretes , affirmantes ,' pofterioribus

differes. . formulis teftamentum iure codicillorum füftineri, ex prio«

tia,

ribus autem id in vim fideicommiffi valere, vellegati,

vel donationis mortis cauíá, velalio quocunuque modo;

quo de iüre effectum fortiri. poffit (b).

Sed nulla ex

legibus inter formulas illas djibrimi;ïis ratio repeti

po-

teít,

(m) n 1.741,- $a de vul, sj

l ij. de ïnofl-tej?s

(

pup. fubfi.

(n3 dB 1 3. de

l. $8, S. fin. de legat. 2.

(y)

teft . mil..

(o) $n l. ze.. qii

l- 3. 5 1. de ïtþ. mll: ].' 4-1:

teft. fac. po[f.

(k"ö in l, 13.

6.3. de vulg. et pup. jwbfh.

dé inoff reff. et l. S8. &. fím,

(2 4fb & i. C 4e codi-

se legat. 2.

cill.

(a) L2 G. de ma-

(',)

D« de teflam man.

pam. tef.

(b) w. 4. LAY-

in. L fin, $. . C, de codicill,

TERBAC

15 cell. tbeor. pradl.

(s): 4. l. 3.

(t3 À. zg.

lb. XXIX, tit. Vuig- 17.

$. x.wqui peft. fac. poff. 5 Qv)

CLAVSVLAE CODICILEAK.-GENERATiM. at

teft, atquein eo ipfo,. quod teftamentum in viih,;fideia

commiffi, leoati, aut donationis mortis caufa;velit. fu«

ftineri, iura faltem: codicillorum ad illud defiderantur.

Praeterquam enim, quod donationibus etiam mortis

caufa iura codicillorum fuo modo fint attributa (c), et

vix cafus contingere poflit , vt teftamentum , quod ne«

otium eft vnilaterale , in vim illarum poffit fuftineri:

üdeicommiffa certe non minus, ac legata, minimum

codicillos; eorumque iura, exigunt, vt valere poflint;

fi fcriptura , in vim teftamenti non poffit fufüreri5 cum

iure nouo inomni vltima voluntate, excepto teftàmen-

to; iura codicillorum defiderentur (d).

" Atque hac

ratione perinde erir, fiue in vim fideicommiflt, fiue.in

vim codicillorum , fiat interpretatio , quia et codicilli

adeffe debent, vtim vim fideicommiffi vltima voluntas

poffit fuftineri : vüde etiam THEoDosiv$ (e) in cafu,

vbi quis teftamento complexus fuerat, vt vim etiamy

codicillorum fcriptura debeat obtinere, ait, quod zrans-

ducere liceat. ad. fideicommiffi énterpretationem , velut ex co«

dicillis vltimam voluntatem.

uam igitur ob caufam,

dum PavLvs (f), et scárvoL& (g) , ex formulis illis,

quas retulimus , repetunt, quod tuünc ew» modo, et in

vim fideicommiffi, vltima voluntas debeat valere , omni-

ro eft intelligendum ,. quod fimul, et in primis , in vim

codicillorum , fine quibus ne

que fideicommiffum poteft

confiílere, fit valituia.

$. XXIV.

i

Ad easdem Tilwla"

S claufulas, quas codicillares vo-

Saepé

ufula

cant, alludere etiam videntur lüreconfülti , et Impera- &

CO 'n

ij

le-

tores, vbi ipfas quidem earum formilas non referunt,

xbus c(t

fed afferunt tamen ,; teftamentum, alias iure non valitu- j;pinclii-

rum, valturum effe in. vim codicillorim , ' vel fidei- genda.

mplen-

commiiü, vel ab heredibus quoque legitimis adi

-

dum,

3

tCex A 29:; €, i. qm teff. faes

6) livli, € . de dónar. wort. eanf.

( h, fm; $.2. C. ae todi.

PO

(g) & ss

$. ffn.

de legia, l, s de ima]f. teft,

;'lln (c) d! l' Iïn. s- '»

22

SECT,IL. DE INDOLE.ET EFFECT.

um , fi id fuerit adiectum.

Non enim commodüm

aliter leges fenfum tunc admittunt , nifi claufüla codi-

D

cilaris 1n iis fübintell

atur..

Exemplo eft rAPINIANVS

(h), quiaàit, quod,:

[

patris teftamentum iure zem va-

leat , a feriptura , quam teflamentum ejfe voluit ,. codicillos

»on faciat , mifi boc expreffum fi..— Habetur enim hic

teftamentum in omnem euentum codicillus, fi id fue-

rit expreffum, -quod certe aliter fieri non. poteft, nifi

.

per claufulam illam , z teffamentum | iure etiams codicillo-

vum -valeat.

Eadem .claufüla apud vreiawvw (i) eft

quoque intelligenda , vbi dicit, quod ex teftamento,

agnatione poftumae rupto , libertates non debeantur,

; Iterum

fí 4045 non a l'egit,imb quoque :herede. reliquerit.

fane hoc contingere nequit, nifi per claufülam codicil-

larem.

Cum enim heres legitimus, [iue ab. intefta-

to, minime fit inflitutus, nec heres ex teftamento exi-

ftat, :vbi id .agnafcendo rumpit ; neceífe omnino eft,

vt non iure teftament! , »qgod ruptum eft, ad libertares

dandas teneatur, fed, quia fcriptura nunc inftar codi-

cillorum , ad ipfum directorum , habetur: id quod per

claufulam codicillarem, teftamento in omnem euentum

adiectam , .quam idem lureconfultus alibi (I) refert, &

in teftamentis paganorum confuetam. dicit , fieri,

omnino exiftimandum.

Simile. quid. in vALERIANI et

GALLIENI lmpp. refcripto (m) occurrit, dum aiunt, fi

deicommiffariam liereditatem , fiue (übíliturionem,. va-

lere, licet heres ex teftamento deficiat, cum hereditas

fimul fic data efl , vt-effet. ab inteflato fuccefforibus poftulan-

da.

A fuccefforibus enim ab inteftato ,, apud. quos

omnis tefítamenti caufa deficit,, quod non ex teftamen-

to, fed ex lege, fuccedant, nihil certe poftulari poteft,

nifi ex codicillis , ab inteftato valituris: quare et hic

erit:

omnino- fupponendum. quod clgufuïa.codicillaris fu

ad-

(h) L42. s.,gx. He."oule. et. pub,

feflam. enil.

(:b) i5 Ia

fubft.

/(l) h 244 s. ii de

C. He fideisomm.,

fieic, lsberto,

(). 45 de

—

CLAVSVLAE CODICILLAK. GENERATIM. 3j

adie&ta , vt in onineni euentum teftanienturmi loco co-

dicillorum habeatur.

Denique eadem quoque ratione

eft claufuüla in DioCLETIANI et MAXIMIANI Impp. refcri-

pto(n) intelligenda ; vbi dicunt, ex reflameénto , quod

jurt non valet , nec fideicommüifom quidem ,. i on ab inte-

Jjato-quoque [uccedentes vogati probentur , peti poffe.

Cum

enim teftamentum hic iure non valeat ; nec étiam ex

ilo alias fucceffores ab inteftato obligentur , opus o-

mnino eít; vt abiis in omriem euentum per modum co-

dicillorum fuerit fideicommiffümi relidtum , et claufula

codicillaris eum in finem adiecta ; quia teftamentum,

quod quis facere voluit ; in vim codicillorum non va-

effum (0).

let, nifi id fucffiti- expr

g.* XXV.

Sententia

. Ántequam vero nuncà nobis poffi

t definiri, an-

ul.

BOH-

ne im cafu teftamenti deftituti fint legata ex huius clau-

fulae virtute fecundum ipíam iuris romani fentenriam

MERt de

effe&ibus

praeftarida? pauca quaedani prius de eiusdem iridole, et

claufulae

effectibus ;

Placet

laudatur.

generatim erunt praemonerida.

omnino hic primum viri celeb. 1vsT. HENNING. BÓHME-

RI(p) fententia, qua teítamentum , claufula codicillari

munitim , àd codicillos ab iriteftato réfert, . fed cum

hoc ramer difcrimine, vt ed hberedem ab inteflaro dirigan-

tur. codicilli vel jïmplicit'er, nulla condito teftamento ,. vel &«

sentualiter , condito teflamento , cui adietla eft clau[ula codi-

cillarit , quia declarat teflator ,. f6 in cafu , quo teflamentum

$£

þf&f/iere non Pojït, velle, vt iure codicilloyum valeat.

itaque teflamentum vitio laborat, difpofitio $ure codicillorum,

modo earum requifita babeat, valet , hevesque ab ánteflato vo-

garus cenfetur ,. vt veluntati

'defun&i jk:ischia: per modum

ffieivommzf.

$& XXVL

4

Fer clau-

que

Optime haec fententia cum. legibus , egrum

X

ra-

ulam co-

) i L. 25. C esd.

(o) l 13,

.- not, A4 tit, Infl. de codicill,

Q a. de iur. cod. 1. 41 $,.

G. r.. lit- ^. Add, eiusdem ius

de vulg. et pup. fabfl, l1. C

de seflam, manum,

(; 5

Digeftor, lib. 2 . tüt. 7f g 6 fe4,

4 — SECT.IL. .DE INDOLE ET EFFECT..

dicillarem -ratione conuenit.

Et prinium quidem: inde cohfítat,:

loco tefta- quod -per claufulam codicillarem loco teftamentu, 1ure

mehtti fi-- ^55 valituri, codicilli fiftantur,:vt-cenfendum fit ;; nom

ftunthr

lius teftamentum, fed folos codicillos; effe relictos.

£0odici

lli, ainp

ic enim PAPINIANVS (q) ait, quod, fi quis teftamentum

fecerit, fed id iure non valeat , ea feriptura , qmam tefla-

sentum e[fe voluit , codicillos non faeiat , sift boc expreffum

- frt.

Vnde igitur omnino patet , quod, fiid fuerit in

omnem euentum expreffum, fiue claufula codicillaris ad«

ie&ta, -teftamentum in cafu, quo non valet, vtique fit

pro codicillis-habendum. — Praeterea id clare etiam vrpIA-

Nvs (r) adfirmat , dum ait, quod nec, fi -confueta illa

claufuüla, fiue formula adiecta, fe velle, boc etiam vice co-

dicillrum valeres quisquam dixerit , ff imperfeBium [it tefla-

ementum , eodicillos mon effe ?. nam fecundum nofiram . fenten-

—tiam etiam diuus Marceus ve[eripfit.

Per intefrogationem

igitur quafi quaerit lureconfultus,' num quis it dubita-

turus, quin teftamentum , varios propter cafus iure

teftamenti non' valiturum, vi claufulae codicillaris adie-

. &ae codicillos repraefentet : quam fuam fententiam

per .diui etiam Marci refcriptum confirmatam dicit.

XXVH.

£t. qa:äd:m

'Dum autem vi claufulae codicillaris fic efficitur, vt

ab . inteíta- fer

to vgïituri.

iptura loco teftamenti nunc codicillos tepraefentet ;

mnino hi-codicilli erunt ab inteftato tales-habendi, et

ab heredibus ab inteftato adimpiendi.

Scriptura enim,

iure teftamenti non valitura, necamplius vt teítamerr-

tum poteft confiderari, atque ideo codicilli, quos virtu-

te claufülaesin eadem nunc folos confpicimus, funt tales,

qui nullo teftamento relicto fiunt, habendi, quales vero

codicilli ab inteftato dicuntur (s).

Praeterea, .cum in-

teftatus ille quoque decefífiffe dicatur , qui teftamentum

quidem fecit, fed quod iure non fübfiltit, vel exitum

g . Ls " ) Mu

per

non habet(t); hac etiam ex ratione«cod'icilli, qui

ta-

€3) L. 41.. $. 3. de,r vulg. 6-'. puþ.

;odicill.

(6) pr. Inft, d

fa.

(r) d. a. de teflam.

eosil,

hered, quaf ab iftejl.

(s) $.. Inft, de

R

^

N

N

"d

: cL-Avvsvr.A:E CODICILLAR. fGXbE*iNE'liATIM:I 2f

tabulas teftamenti, iure non -va'li-mri, Vi claufulae reprae«

fentantur, erunt codicilli ex caufa inteflati, & ad here-

dem legitimum directi, omnino dicendi. .Confirmatur -

hoc per refponfum scarvoLaE (v) in fpecie illa, vbi Lu-

Cus Titius teftamento fuo claufulam addiderat, vt, fi

Tninus legitime, minusue perite fecerit, pro iure legiti-

mo habeatur hominis fani voluntas, hacque ratione id

quouis iure, quo poffir, fubfiftar, et ita, fi 1d fieri neque-

atiure teftamenti, iure tamea codicilorum valeat. Ait

enim iureconfultus: Qeaefitum efl, inteflati eius bonorums

polfslfrone pezita, an portiones ad(criptae ex. cau[a fideicome

mi[fi pe polfint? . Refponds,. fecundum en, quaé proponerentuv,

poj?.

Spectat huc quoque viPiANvs (x), dum ait, ex

teflamento , a poftuma rupto, neque libertates deberi,

fi qnas non 4 legitimis. queque beredibus reliquerit : quo

certe non nifi per claufulam codicilarem fieri, ex iis,

Denique 1d e«

quae proxime diximus, omnino patet.

tiam vel maxime ex PAVLO (y) conftat, dum adfirmat, fi -

þateffamil'ia&addideri—t : Hoc teflamentum volo effe ratum; .

guacumque ratione yoterit : videri eum voluiffe, omnimodo va-

Sic e«

lere ea, quae reliquit , etiamft inte[latus deceffrffes.

nim, dum propter hanc claufulam ea, quae paterfami-

lias reliquit, omnimodo fünt praeftanda; non folum illa

praeftanda veniunt, vbi teflamentum iure fübfiffit, fed

etiam vbi iure non poteft fuftineri, vel exitum non ha-

bet, vt inteftatu$ paterfamilias decedat , ex iure codidl-

lorum, ab inteftato tunc valiturorum.

XXVIIL

Xnde notandus omnino yvenit CHRIST. WILH. Contrarís

KVESTNERVS, dum in differtatione illa(z), quae nobisa. xv

haec fícribendi occafionem dedit ,

O

inatur, (teüamenta NERI feBs

cum claufula codicillari nihil nifi co

á

icillos a teftato. effe, tentia ne-

(l5 atür,

1

vel iis faltem ,ümïllinm, vt co.d;ciuoxum quoque 'gne

to

$4 ex fefamento , eui elau-

: (v) im L ss. &. fim. de . legat, a

(x) 1. 24 $. 11. de fideic. li-

Jula. codscillaris ineft, deflituts

bert,

(y) F. 29. $ 1. qui

féfe, fac, po[f. — (u) delega-

non pmcj?nm(ig $.6

46

SECT. II .DE INDOLE ET EFFECT:

to iure fint Cehfendä.. Rationem fuae fäntentiae* mdeprï.

mum. repetit. vir clariffimus ,. quod ir codicillis ab inte-

ftato. heredis inftitutio nullum habeat locum,. fed fidei-

commifífa faltem, et legata, admittantur: in teftamentis

autem, quae ex claufula illa codicillorum vicen fübeant;.

heredes fcribantur, iis alii fubftituantur,. huiusque gene-

ris alia; quae non nifiin teftamentis locum: habeant,. in-

uenilantur.

Sed maxime infirmum: eft hocce argumen-

tüm , et; fiid fequi liceret.,- affüimendum inde foret , te-

ftamentum. propter claufulami illam neque in. vinr codi-

cillorum a teítato effe fuftinendum,. quia. nec hifce'in co-

dicillis hereditas dari pote(L;. »e per eos, vti PAPINIANVS (a)

ait, qui ex teflansento valerent, ip[um te[lamentum, quod vi-

ves per inflitutionem heredum capits confirmari videatur. Prae-

terea, licet verum fit, quod directe nemo' poffit in: codi-

cillis heres fcribi, veleidem' fubílitui ,. vtique tamen id

oblique, fiue per fideicommiffum, fieri poteít (b),. vt

hac ratione,. quemadmodum mox: plenius oftendemus;

teftamentum: poffit vi. claufulae: inftar codicillorum. ab

inteftato: adhuc' valere..

. Atque' hoc etiam: clare alibi

eX:. PAPINIANO, (c) patet, quem KVESTNERVS' in partes qui-

dem fuas vocat, fed:eius fenfüm non re&te expreffit../. Ad-

firmat enim Iureconfultüs in cafu', vbi quis, nullo alio

teftamentó facto,. in codicillis: dixerat, TZtsw beredem effe

volo, quod. multum interfit ,. vtruz» quis fideicommi[[ariam:

Weyeditatem: a legitimo per banc firipturam, quam codicillerum

inflar. babere voluit, reliquerit : quia, vti ex: aliis quoque:

lecibus paffim conftat ( d) ,. omnino recte in codicillis

ab inteffato: heredis:inflitutio fideicommiffaria: fieri

Or

teft, vt fic in vim eius illa inftitutio adhuc poffit füftine-

Xb «m vero tefFamentum: facere: fe exiflinzauerit.

-Nam boc

ca[(n nibil a legitimo peti peterit z quia fimul,. et in omnem

euentum, codicillorum iure; vlima: voluntas: non: poteft

cen-

10, de z'ürel codicill.

Q

(b

Cx DELsd4 4

2, Inft. de codieill,

(c) in.

codicill. $. 1o. lnff,

do fidei-

13, $v r. de iufe codic, — (d)

fomm. hered.

! ,-cLA«&A'SVL:A*E cq.DIC;LLA;R. fGENgFRATX-M. 23

cgnfer*ix, vbi quis nulla ratione eos, fed folum teftamen-

tum, fcribere voluit.

Et hoc vltimum credendum effe

adfirmat lureconfultus, vbi quis, nulla alia declaratione

accedente, verbis, teftamento propriis, fuit vfus, dum

a Titio legata reliquit, et fubflitutum .ei adfcripfit ,— beres ff

non extitiffet.

Vnde nullatenus hic dicitur , codicillos, in

quibus ita -heres fcriptus .deprehenditur, a teftato effe,

vel fpeciem :teftamenti habere , fed potius adfirmatur,

heredis inftitutionem vt fideicommiffariam ab inteftato,

ab herede legitimo adimplendam , valere, fi quis fcri-

pturam codicillorum inftar haberi voluerit.

Quare et

noftrra potius fententia inde vel maxime confirmatur,

cum alter cafus, wbi quis fcripturam in vim tantum te-

ftamenti, non autem fimul codicillorum, valere voluit,

huc plane non pertineat.

[L]

XXIX.

Praeterea, nec illud clar.kvEsTNERT argumentum . .et cetera

recte procedit, quod, cum quis teftamentum fecit , .et eiusdem

heredem in eo inftituit , ;claufülam-autem :codicillarem ?!£umen.

fübiunxit, tunc vtique codicilli, qui inde fiant, teftamen- *

tum fequantür , et ita a teftato fint , :dum «connexi fint

cum teítámento, et idem , .quod teftamentums praeci-

piant.

Licet enim verum fit,. quod prius teftamentum

quis facere voluiffe fit dicendus , vbi heredem inflituit,

vel fubftituit, aliaque in teftamentis :confueta difpofuit,

vti ex PAPINIANO proxime vidimus , .et ex IVLIANO (€)

quoque, quem KVESTNERVS eius rei teftem adducit, eft

coligendum ; ceffat hoc tamen ,. vbi in eum euentum,

quo fcriptura iure teftamenti non fit valitura, :claufula

codicillaris fuit adiecta: fiquidem tunc, «cafu exiftente,

fcriptura nullo amplius negotio teftamentum, fed folos

codicillos, repraefentat. Hacce eniminre, vtexfcriptura

fiue teftamentum, ftue codicilli; intell

ipantur, foli ftatur

voluntati defuncti, vt quoque, fi is codici

d

llos voluerit re«

linquere, heredis inflitutio, 735iwm beredem effe volo, quae

fideicommiffaria accipiatur (f£).

alViaS Qire&a videretur,

Y^.

D23

Quae

(*) . zo. de iur, codic,

(f)

's'i T

M

-

4$ — SECT.IL DE INDOLE ET ï-;i:rl'ch |

Quae cum ira fint, et ex voluntate defan&i declarata con-

ftet, fcripturam , cafuillo, vt iure teftamenti non vale-

at, exiftente, folos codicillos, nullum autem amplius

teftamentum , fiftere ; nefcio fane , qua ratione quis

fibi perfuafurus fit, codicillos Hofce inftar codicillorum a

teftato, fiue teftamento confirmatorum , annexum et fe-

quelam teftamenti effe, cum hoc ex ipía defuncti volun-

tate neque in rerum amplius natura perfiftat. — Neceffa-

rium quoque foret, fi id liceret admuttere, vt, teftamen-

