to iure teftamenti non fubfiftente, claufula quoque codi-

cillaris, ceu eius accefforium, corrueret, er non fübfifte-

ret, vt nullum fic vfum praeftaret, quia regula alias ra-

tione codicillorum ex caufa teftati valet, et ipfos quoque;

teflamento infirmato , vel corruente, omnino: corruere

(g».

Sed , quemadmodum hoc tum ipfi defünctorum

voluntati, tum pluribus illis legibus, quae;claufulae co-

dicillari infignem virtutem tribuunt , repugnaret, ita fi-

mul inde liquet, quod , vbi teftamentum ex claufula hac

in vim codicillorum fuftinetur ,. id incongrue plane pro

codicillis a tefteto reputetur.

$o XX

remouen-

Denique nec alicuius ponderis eft argumentum;.

tur,.

& clar. KvESTNERO ad confirmandam íuam opinionem

tanquanr in praefidium, vti ait, adductum, quod fcilicet

ex' plerorumque Tureconfültorum doéctrina , quae iuris

rationi fit conueniens, codicilli a teftato heredem inftitu-

tum, illi autem ab inteftato heredem legitimum , one-

rént.

Licet enim hoc per fe minime n

e

emus, nullum

2

id tamen praefidiumr ipfius fententiae affert, quamdiu

non probauit, codicillos, qui per claufülam codicillarem.

repraefentantur, folum inflitutum heredem , non aurem

legitimum, onerare. Neque autem vllam eum praetere

ea im finem rarionem adduxit. -

Contrarium potius e-

ius rei, et legitimum praecipue heredem per eiusmodi

ni-

codigillons onerari ex iis; quae proxime diximus, om

no

(9) 4. s. st-'«?l,t;:«-l.ïl*ö'o " 419;1. eod.

-

:

CI;AVSV*LAE CODICILLAR GENERATIM 29

no patet. — Cum enim teftamentum ex virtute. claufufse

pro codicillis reputetur, etíicincafu, quo id iure tefta-

menti non poteft valere, nec teftamentunm a. defuncto

confectum, fit cenfendum (b) : deficit omnino cum . eo-

dem heredis inftitutio , quatenus teftamento eft propria;

et ceffat quoque ómnis heredis legitimi exheredatio, vel

praeteritio (i. — Quare, cum fic legitimus omnino heres

exiítat,. et permaneat ,. ipfi quoque, vti pluribus etiam ex

legibus conttat (D, onus praecipue incumbit, voluntati

defun&t fatisfacere, et necefle eft, vt vltima voluntas in

vim codicillorum ab inteffato fit interpretanda.

XXXI.

Quae cum ia fint, corruit iamr praecipuum clar.

Tefta-

KVESTNERI argumeutum, quo poftea probare eft annifus,

p;cmum

vi &aufu-

legata ex. teítaménto deftituto, licer claufula codicillaris

iäc" COC?D-

fuerit adiecta, non debezi.

Cum autem fic ex:iisy. quae

folo: codi-

proxime diximus, inaprico fit conftitutum, teítamentum

cllorum:

ex claufülae codicillaris virtute 29 vier codicillorura ab in-

ab

inteft,

peflato füftineri , prono etiam iude fluit alueo, id ex folo

iure eft

cenfen-

tunc codicillorum. ab inteftato: iure' effe. diiudicandum.,

Um',»

Ípía enim. res vtique docet, quod teftamentum in cafu;

quo legesvolunt , idnon iure teítamenti cenferi, fed

vice codieilloyum valere (my), íiue vim codicillorum obtinere::

1), vel pro codicillis valere (0) , aut ceodiculos effe (p),

'GX

t

Oolo etiam codicillorum iur

e fit aeftimandum:

Vti fcri-

f

prura enim, quae teftamentum habetur, exí

O

lo teíta-

menti(q); itaquoque, vbi illa codicillos repraefentat,

ex folo eorundem iure, eft diiudicanda. . Atque hinc re-

"üla, cum theoria et fenfu lepum omnino conueniens,

ex. claufulae codicillaris virtu-

e&? colligenda; quod toties

te

iib

lg. deteffomib — ( z.

& n C. de codicill.

o)

j

Infl. de codicill 1. 0. D. eod,

L C. de tefl. munium. d

(1). Jeas. 4. z. deiur. codic

vules pr» C« de codicill:

(»)

l s8. & fem. de leg. 2, l245

d. L 3. 4h fin. de teff.-inil,

$.. de fideic. lib, 1, 11. C.

(0) x« de inr, codicill, L. 14«

de. manufo. te[f.

(m) /, s.

C, de teflam,

de tefi, mil, . QY l, ul

a

^

3

O

SECT, TI. | DÉ INDOLE ET ;:EFFE&T.' :

&e vlima voluntas fit in. vim-codicillorum fuftinenda;

quoties non ea tantum , .quae alias lege ad codicillos re-

Quiruntur, circa eam deprehenduntur, íed quoque illa,

quae relicta vel in eadem difpofita inueniuntur, ita pof-

funt commode ac benigne accipi, prouti cum natura et

indole codicillorum . conuenit.

Valébunt igitur et fufti-

L]

nebuntur inde partes teftamenti, quae valere poffent, fi

nullo faéto teftamento, foli codicil!iab inteftato adeffent:

-non autem valebunt, fi nec valerent, vel fuftineri poffent

in cafu folorum codicillorum ab inteftato reli£torum, vt

itaque a codicillis ab inteftato fit ad teftamentum, quod

claufula codicillari eft munitum, et virtute eius vim co-

dicillorum obtinet, argumentum ducendum. — Atque ea

ex regula omnes omnino claufulae codicillaris effectus,

circa quos adeo va

ga eft -in;g.ljpl'etum do&ri?a ; erunt

ade,,üniendi..

. XXXIL.

aquate feme

"Vnde primum .coligendum , quod re&te vulgo

ger requi-

interpretes tradant, per claufulam codicillarem teftamen-

fita codi-

.«ilorum

tum imperfectum, vel iniufrum, quod ne quidem requi-

.defideran-

fita codicillorum habeat, non fufüineri (r | Non enim

8U $

oteft in vim codicillorum valere fcriptura, vel pro iis

DL

aberi, quae partibus illis, quas leges in codicillis defi-

derant, eft deítituta.

Atque hinc, licet iure antiquiori,

uo in codig:illi,s nulla follemnitate ordinati

onis opus €-

Xat(s), quoduis teftamentum iniuftum , vel imperfe-

oterat con-

€&um, ex quo de enixa defun&ti voluntate p

ftare, in vim codicillorum poffet fuftineri; vtique ta-

mnen iure nouo neceffe eft, vt minimum. ea fint obferua-

ta, quae ex conftitutione THEODOS!! (t), vel potius tvsTr-

NIANI, Cuiilla ex IACOBI GOTHOFREDI (V), et EVERARDI

.

OTTONIS (X), obferuaüoge eft tribuenda, nouiffim

qui-

(r) GE. AD, STRYV. fn fynt, iur.

codicill, (t) $nvlz, $. fip. C.

eiu. exerc. 34 V. 65. Lv D.

(v) im comment aA i. 7. C

MENCKEN 72 [yflem.. iur. Cinta

Theedof. de codicill.

)

in comm, ad, $. "vit, Infl, de

fecundum Pánd. Lib.29. tit.7.

$. $.

(s) $. vit. Inft, de

cedicill.

-

CL A&SVL,A*E'J .;Vc-*ömcmmk.. Q-ENF.R«AT:IM*; E

quiï*umür , vt codicilli rite condantur.- Oportet itaque,

vr quiuque faltem tefles, oel rogati ,^ vel fortuito: praefentes,

h.

qno eodemque tempore fuerint adbibiti, atque ili , ft in fcri-

pris voluntas fäe?it'gompo/iia',i fubnotationem: fuam: adcommo-

dauerint, fi vnquam velit teftamentum ex virtute claufu-

lae in vimr codicillorum füftineri- ^ Atque hinc , vbi de

effectibus claufulae codicillaris fit fermo , femper fuppo-

nendum;. teftamentum:hifce faltem codicillorum: requifi-

tis njinimef deftitui..

$- XXXIIL

üS, nOg ate

'Vbí autenr teftamentum: fic omnibus iis partib

quae lege ad codicillos requiruntur ,. conítat, etillud vi:em valet

claufulae iv vim codicillorum füftinetur, opus omnino difeofitio ;

eft, vt quoque tunc omnes illos effe&tus fortiatur ,. qui a-

quatenus;

:

quae fcti-

lias codicillis funt proprii, vbi ea,. quae a. defun&o fun

E. prà- funt,

relicta , ita poflunt commode accipi ,. vel eunr in' mo- cumindo-

dum intelligi, vt curr natura et indole codicillorum: con-* codicil-

rum

ueniant. Nec'ipí2 tantum rei indoles id exigit, fed vo-

non con-

lunt. id. quoque leges, etplura, quae'in iis occurrunt,

'ueiiiunt,

exempla hoc comprobant.

Sic primum, regula cum

valeat, quod codicillis hereditas directe neque dari pof-

fit. neque:adimi (y) ;; facile patet,. nec claufulam codicil-

laremr eum habere effe&tunr,. vt heredis inftitutio in vim.

inftitutionis directae füftineatur: — Vnde rvr1awvs (z) ait:

Hereditas teffamento inutiliter data now poreft. codicilis quafi

bereditas confirmari.

Confirmatur hoc per refcriptum,

quod rHEOoDoSIO (a) vulgó tribuitur, et quo fancitur;.vt,

Ll

f teftator' in teftamento complexus fit, vr ;4 pre codicillis

etiam valeret , tuncheres fcriptus electionem habeat,. v-

l,

trum ex teítamento hereditatem petere velit,. an: vero ad

fideicommiffi perfecutionem ,. quae ex codicillis vi clau-

)j

fulae competit, adfpirare cupiat? vnius autem actionis

electione eum fibi alterius aditum praeclufiffe.. . Exinde

m di-

^

enim. clare cexïitaþ,., hereditatem ex teftamento falte

re&;

e.

^

T

) & z. Inff. de codicill. l1. D

de iur. ?od;

(a) in l. vls,

p c. d codicill,

4. 7, C. eod, | (z2) lz. $ 4

WE

y9 — SECTI. DE INDOLE ET EFFECT.

recte peti, per dlaufülam autem codicillarem heredis in»

ftitutionem rminime ita fuftineri, vt

pari :izationg directe

inde liceat hereditate

"

m petere.

$.A XXXIV.

laufülam öodiäillar—&:m fu-

salent au-

Contra vero vtique per c

tem Éi- ftinentur difpofitiones teftamentariae , quatenus ex codi-

pi2» QUA. cillis etiam, fiii fuiffent relicti, poffunt valere, vel fic ta-

1€

benigne

tenus

men commode accipi, aut benigna interpretatione iuua-

poflunt

ri, vt cum natura et indole codicillorum conueniant. . Sie

et in eafu, vbi te-

accipi , vt enim pergit idem ille Imperator (b) ,

cumindo- ftamentum iure non eft valiturum ,. nec ideo eft conful-

le codicile

tum, exeodem hereditatem directe petere, fed potius

lorum

conueni«

conducit, wi cleufulae codicillaris tanquam ex codicillis

ant,

agere,

adfirmat, quod tunc eransducere liceat ad . fideicom-

mmif; interpretationem, velut ex codí

cillis vltimam voluntatem,

ff id ille compl:x

us fit, vt vim etiam codicillorum feriptura de-

beat obtinere.

Vr igitur heredis inftitutio poffit tanquam

ex codicillis valere, per benignam interpretationem, quae

codicillis, et fideic

om«miílis, cft propria, vt volsntas ma-

gis quam verba, p

lerumque intuenda fit (c), fle&tur illa

in obliquam fideicommi

(

Tariam inftitutionem.

"'T'eftator

enim, dum hocin cafa codicillos magis,

quam teftamen-

tum, relinquere voluiffe eft cenfendus, cenfendus quoque

eft voluiffe, vt verba fua ita capiantur, prouti cum natura

et indole codicillorum, qui maxime ad fideic

oimn

mWTa re-

Atque fic

linquenda funt comp

arati (dD, fit conueniens.

(c), dum ait, quod hereditas tefta-

lucem capit IVLIANVS

mento inutiliter data non pofk

t codicillis quafi hereditas

em fübiungit verba:

fed eam ex fi-

confirmari, ftatim aut

deicommaiffo peti poffe.

Nam, dum teflator in omnem e-

uentum voluit here

ditatem per codicillos dediffe videri,

id ex benigna illa interpretatione

factum cenfetur ratione,

timus heres non amplius exhe-

codicillis congrua,

- vt legi

redatus, vel praeteritus,

fed ab eo hereditas, faluo quar-

relicta,

tae Trebellianicae beneficio,

per fideicommiffum

habeatur.

[ XXXV-

(b) 9. L. l. €. ;

*(;) .z. 161 C.

Tnfl. de fid. ber.

(C) l! i

de fdeieomrn.

(d) gr. et

j, 4",4'3 éur, €007

4 2 Wï'. de codicill, $. 10

DISSERTATIO IVRIDICA

LEGATIS EX TE STAN

T

DESTITVIO, CVI CLAVSVLA

CODICILLARIS ADIECTA EST,

PRAESTANDIS,

OPPOSITAÀ

CLAR

KVESTNERO

LIPSIENSI

CLEMFNITI"R ANNVENTE DIVINO NVMINE

g—VAM

AVCTORITATE ET IVSSV

RECTORIS MAGNIFICENTISSIMI

SERENISSIMI AC CELSISSIMI PRINCIPIS

ET DOMINI

DOMINI

GVILIELMI V.

AVRIACI ET NASSAVICI PRINCIPIS

RELIQ.

PRAESIDE

LVDOV. CONR. SCHROBDERO

I. V. D. ET PROF. PVBL. ORD.

DIE XV DECEMBRIS A. R. S. cl» I»cc rvrr.

H-Los

PVBLICAE COMMILITONVM DISQV ISITIONI

SVBIICIET

ERNESTVC CORNELIVS PAGENSTECHER -

HERBORNA NASSAVIVS

HERBORNAE

LITERIS REGELINIANIS

k

|

5

P

&

VIRO

PERILLVSTRI ET EXCELLENTISSIMO

DOMINO

GEORGIO ADAMO

DE

RAVSCHARD

SERENISSIMO ARAVSIONIS ET

NASSAVIAE PRINCIPI

A MINISTERIO STATVS ET SANCTIORIBVS

IVSTITIAE CONSILIIS REGIMINISQVE

DILLENBVRGICI HODIE PRIMICERIO

SPLENDIDISSIMO,

VIRO

ILLVSTRI ET CONSVLTISSIMO

DOMITNO

IOANNI ECKHARDO

SPANKNABE

SERENISSIMO ARAVSIONIS ET

NASSAVIAE PRINCIPI -

A MINISTERIO STATVS ET. REGIMINIS CON.

SILIIS; SVPREMIQVE IVSTITIAE DICASTERII

DIRECTORI GRAVISSIMO.

VIRIS

MAGNIS PACIS DECORIBVS

BONARVM SCIENTIARVM PRAESIDIBVS

SVMMO HONORIS ET OBSERVANTIAE CVLTV

PROSEQVENDIS.-

X2

"VIRO

VIRO

PERILLVSTRI ET EXCELLENTISSIMO

DOMINO

ANTONIO VLRIC.

iDE: I:.RATH

SERENISSIMO ARAVSIONIS ET

NASSAVIAE PRINCIPI

A MINISTERIO STATVS, ET REGIMINIS

(EJ OD DILLIT NBVRGI EST LONSILIIS

»VIRO

AELVSTERI-

AMPLISSIMO ET CONSVLTISSIMO

DOMIN:O

IOANNI

GVILIELMO

NINTERO

SERENISSIMO AC CE LSISSIMO

ARAVSIONIS ET. NASSAVIAE PRINCIPI

A MINISTERIO STATVS ET REGIMINHS

CONSILIIS

NEC NON

STATVS

INTIMI -SECRETIS.

SMIRAIS

DE REPVBLICA LONGE MERITISSIMIS

ET MAECENATIBVS

AETATEM DEVENEKANDIS

VIRO

VIRO

ILLVSTRI

AMPLIS?IV(G ET CONSVLTISSIVIO

D'OWEINO

BARTHOLOMAEO IACOBO

vVAN RBCK

SERENISSIMO ET CELSISSIMO

ARAVSIONIS ET NASSAVIAE PRINCIPI

"A MINISTERIO STATVS ET REGIMINIS

CONSILIIS.

VIRO

PERILLVSTRI ET CONSVLT ISSIMO

DOMINO

GEORGIO VOLLRADO

pE KOPPELOW

SERENISSIMO AC CELSISSIMO

ARAVSIONIS ET NASSAVIAE PRINCIPI

A MINISTERIO QTATVS ET.

REGIMINIS CONSILIIS.:

MIRIS

SVIS IN REM OMNEM PVBLICAM MERITIS

MAXIME CONSPICVIS .ET BONARVM LITERARVM

MAGNIS FAV'TORIBVS

OMNI PIETATIS AFFECTV

SVSPICIEWDIS

X3

DISSER.

DISSÉRTATIONEM HANCCE IVRIDICAM

STVDIORVM SVORVM . ACADEMICORVM -

.QVALECYNQVE SPECIMEN

VO PRAESCRIPTAM NVPER ALVMNIS NASSAVICIQ

DE PVBLICE

DISPVTANDO LEGEM SIMVL

IN ANTECESSVM EST OBSERVATVRVS

IN SVMMAE ET PERPETVAE OBSERVANTIAE

AC PIETATIS TESSERAM

CVM STVDIORVM . SVORVM

ENIXISSIMA COMMENDATIONE

SACRAM ESSE VOLVIT

4

NI

ogsnggfzxr 1651MY'S nzpmssmrsavz

CVLTOR

ERNDSTVS CORNELIVS PAGENSTECHER

um x Jä*!

- COROLLARIA.

1. Libellus poft litis conteftationem non poteft, eodem manen-

te proceffu , mutari.

:

II. Haereticis quoque feruan

da eft fides. -

HiI. In obligationibus faciendi praecife factum deb

et

atio ad id, quod intereft, faltem eft fubfidiaria.

iv. &

hriftianis non

"

interdi£tus.

plane omnis actionum 'iniqria;-rufm víus eft

V. Dotis promiffio eft pa&um legitimum.

V]. Procurator aéctoris dominum

reconuentione.

quoque

aciéndere AAEb in

VII. Procurator tenetur appellarc*./

VIIL Aequiffima eft lex Aquilia, du

m damnum , culpa etiam

leuiffima datum, vindicat.

VHH. Minores etiam aduerfus ld ; quod au&ore'mtore, veleum

confeníü curatoris gefferünt, in integrum funt reftituendi.

X. Bonae fidei poffeffor fru&tus confumtos non reftituit , licet

locupletior fit factus.

E

OX

: æmwxm&

Praenobiliffimo atque Honoratiffimo

ERN. CORN. PAGENSTECHER

B l1 P

S CHRISTIANVS ÍIE

'CVKMPE LN.

: If'HILI.PPV

. Herborza Na[[auius.

Opporietis /| Ordinarius,

"WÍ quae mihi vfiquam opportuna de profectibus Tuis Tibi

N

b gratülandi occafio fuit, celebriori eam nactus fut lioc die,

E

quo certantem 'Te mecum , atque vincentem tne video,

dum munere opponentis fungor , quod benigne mihi deferre

non dubitafti.

Gratias ergo tibi, vt fas eft; ago quam imaxi-

mas, quod munere hoc opponeritis ordinarii me condecorare

volueris ; fimül autem gratulor Tibi ex ánimo fpécimen, quod

mi-

iam cxhibes infignis dihgenrige Tuae , agqug bonae in The

IS

X« )o( J

dis arte. iam quaefitae fcientiae:. ^ Addo ferium illud m&um'-vo-

tum,-vt almus Deus ítudus 'T'uis fic benedicere velit, vt amplif-

fimum inde doéctrinarum thefaurum aliquando colligere poffis.

Dabam

Vale atque T'ua amicitia me amplecti nunquam define.

Herbornae di? VIll. Dec. A. R, S. M DCC 'LVHI. ;

Nobiliffimo Viro queni

Huius Difputationis Domino Defenfori Amico -fuo cariffimo

E CQ TAGENSAECHERL.

Mice dilectiffime,

:

Pol incipis fortiffime,

Á

Veftigium Patris Tui

Gradu veloci perfequi;

Per haec enim

rimordia,

Jam doécta fcan

4

s pulpita,

€Quae faepius fcandit parens

In viuis. adhuc eminens.

In hoc opus laudabile

'Tibique pol fanabile,

'Tam ex pectore et corde intimo

Grator Tibi, quam candido.

Ago Tibique gratias

Non fimplices fed maximas

Abs Te. quod aduerfarius

Electus fim . ordinarius.

Vt profperet Deus T'uas

Has inchoatas litreras,

In hisque femper valeas, -

Opto Tibi, quoad me amas.

— Hi(te paucis verficulis gratulari voluit

IOANN. GEORG. SARTOR

- "Qpp. ord.

Bs

V qe J

33

o sss am r st a tV

tf amm a(2 noniamom a d ^ m s n Do

D

f^.

st^

k . k kÀ BÀ

D A E U RE —

KT

,

uY

"

A

x

QX/

o

3 c»

3« c

2

uf T

oX

r

ä

:

É

/.B— (( um A

/.ï-—-- (

DISSERTATIO TERTIA

LECATIS EX TESTAMENTO , CVI

VLA CODICILLARIS ADIECTA

CLAVS

"EST J 'PR»AE:ST ANDIS.. .*

H

à

($OXXXV.

Quae *bc:

Ber;'ighä haec

vltimae voluntati

S 'intcärpretatio' con-

nigna in-

firmatur etiam per PAPINIANVM(f), vbiait; quo

terpretatio

defunctus per verba ,

Jatium) — beredem:. e[[e - volo , viceius o»

etiam . fideicommiffariam. hereditartem, a legitimo re- fendicur,

Bquerit, vbi feripturama codicillovum inflav..baleri vo-

luit , licet.alias- ex dire&ta heredis inftitatione; vel le-

gatis relictis, fit colligendum, ipfum voluiffe teftamen-

tum facere.

Clare;etenim hoc docet, quod, dum vl-

tima voluntas vi claufülae eo ;modo fuítineatur, ac fi

nullum teftamenrum , :fed foli codicilli ab inteftato ,. ad

heredem legitimum dire&i, fuiffent relicti, tunc verba

etiam defunci ita fint benigne capienda, vt is codicillis

hifce conuenienter fit loquutus.

Eadem . fane ratione,

qua ScAEVOLA (g) adfirmat, quod, fi pater filio Z codz-

cillis -fubflituerit .. deinde filius: impubes. dece[[fevit z.. lieet

fulflitutio iuutilis fit. ; quia: codicillis - bereditas neque. darz

zeque -adimi. potefo 5 tamen benigna intevpretatioue placeat,

vt mater , quae ab intéflato pupillo fucceffit y fubflztutis fi-

1;':4

dez'mmmz]]b obligetur. - Yta enim fubftitutio quoque, ve

18

(f) Io 33* S' l. e'.,n

(p) 4 z.

þ'nd SC, Trebell,

$4 SECT.I. DE ,INDQLE ET EFFECT.

bis dire&is-in -codicillis-mious: congvue.er inutillter &«

&a, exillo voluntatis fauore in fideicommiffariam, quae

uod

cum indole codicillorum conuenit, accipitur.

igitur cum fuerit circa inflitutionem, vel fübftitutionem,

in codicillis inutiliter factam , receptum , adhuc maior

eius rei ratio in teftamento , quod claufülam codicilla-

rem adnexam habet, valebit. - Nam , dum defunctus

tunc eo faltem animo verbis dire&tis fuit vfüs, quod

initio putaret, vltimam voluntatem iure teítamenti effe

valituram, vtique eít dicendum, quod, dum poftea in

omnem euentum claufulam codicillarem adiecit, et fic

vltimam voluntatem loco codicillorum haberi voluit,

hunc etiam in cafum non amplius verba fua ita directa,

prouti in teftamentis vfu veniunt, haberi, fed ea omz,

quo valere poffint, 72040;. vti PAyLvs (h) loquitur, de-

clarari, five ita, prouti cum indole codicillorum conue-

nit, ob-liquva'»et fideic

ommiffaria accipi voluerit.

6; XXXVL

vnde pri-

Satis itaque jam adparet; claüfulam codicillarem

marius t du

plicem potiffimum forüri effe&um.

Primus eft, vt

duplcx

claufulae

teftamenturm in cafu, quo non eft iure teítamenti vali-

codicilla-

turum, loco codicillorum ab inteftato babeatur , atque

rs eff dd iure & in vim eorundem ira fuüflineatür, vt non ame

&us nota- plius teftamentum, íed foli ab inteftato codicilli relicti

[49 30j

videantur.

Alter vero effectus eft, vt hoc etiam in ca-

fu, quo teftator fic non amplius teftamenrum, fed codi-

cillos, relinquere fe voluiffe, declarauit, verba eius fecun-

dutn ipfam hanc declarationem ita fint capienda, et be-

nigne interpretanda, vt cum natura et indole codicillo-

rum conueniant, atque fic valeat vltima voluntas eo

inodo, quo valeret, íi per folos codicillos, et quidetn

ratione , ipforum indol| congrua, fuiffet relicta..

trumque hunc effe&tum breuibus, . more fuüo, Paviyvs (i)

exprimit, dum in'cafu, vbi paterfamilias claufulam il-

07112

-la-m teftamento addidera;, ait: - videri eum voluiffe ,

?7200

(i) 4. L. 29, $. x,;

(h) l 29. S-. I'j qui toji fac» énMr

-

EX

L.

CLAVSVLAE CODICILLAR. GENERATIM. '-3;

-

modo valere ea,. quae veliquit, etiam ff snteflatus deceffiffet.

- Vt enim omni, quo poffit, modo valeat vltima volun-

tas, valebit ea, fi iure non poterit teftamenti, iure co-

dicillorum, — Deinde, vt omni modo valeat, accipienda,

et fic interpretanda eft vltima voluntas, atrque omnis

. defuncti declaratio, vt modo, ac ratione, codicillis con-

grua, poüït valere.

XXXVIT.

Atque fic in indole, er effectibus, claufülae co-

eidsque vs

dicillais generatim definiendis fola verba, et ratio-

fus com-

mendatur,

nem, legum fequi voluimus, fententias autem et aucto-

ritates interpretum , tum pragmaticorum, tum theore-

ticorum , quorum, in diuería euntium , magnum nu-

fnerum , etagmen, in vtramque partem adducere in-

terdum potuilfemus , vt exitum eorum inuenire effec

fere difficile , plane fuperhabere.

Omnino autem ex

iis, quae hactenus de claufuülae codicillaris virtute ge-

neratim diximus , eft colligendum, illam , ceu calli-

diffimum lureconfultorum romanorum inuentum , in

vltimis voluntatibus fuftinendis ,. f1 teftamentum vitio

laboret, vel minus alias valere poífit, merito infignes

vt hac ratione omnino

habere effectus coniunctos ,

noftra fit facienda 10. 14c. wissENBACHII (l) fententia,

dum ait, quod fruftra, ipíe rifu d

nus, hic irrideat

d

Doc&tores ANTONIVS FABER (m) dum

z

C

loquatur, quod

non poffit fibi temperare , quin nudis rideat dentibus,

quoties pragmaticos et interpretes noítlros ita loqui au-

diat, vt toties dicant, t

eftamentum per claufulam. xllam

ia fuftineri.

:

Fa

SE-

iB exeié, d. Pand exate. L1X,

, &

$

195

((m) 4e — error.

Ingn LA R .u.

36 . SECT,IL DE msn»;c'r.; cmvs COD.-

p

SECTIO Hk-

VA EFFECTVS CLAVSVLAE CO

»

CILLARIS IN TESTAMENTO DESTE.

TFTO RATIONE LEGATORFM -

-- OSTENDITFR.

$. XXXVIIL

Facilius nunc erit, effe&us clau

fülae codïcilläfi;

Ie(tamen- .

um defti- 11 fe

ftamento , quod deftitutum efít ,. ratione .legato-

wum , fum, in eodem reli&orum, definire.

Superius omni-

quatenu$. o oftendimus ,

quod in cafü, vbi teftamentum deflitui-

fcriptura:

vt. tefta-

tur, velliberi a paterna hereditate abflinent, vt fic heres

mentum . €X tfe

flamento deficiat, legata etiam , ab eodem relicta;

confidera. rron amplius fubfiftant. Sed fuftinenda ea putamus, fi a

tur , nihil teftatore claufula codicillaris in omnem: euentum fuerit

valet;,.

teftamento adiecta.

Quamuis enim, vti pariter fupra

($. 16. 17.) docuimus, teftamentum per omnia irritum

reddatur (4), ita vt nullas vires habeat (b) , ac ominis

€ius vis foluatur (c), nihilque ex iis valeat, quae in eo

- fcripta funt (d), vbi contingit, vt id deftituatur : hoc

£amen fic eft omnino accipiendum , vt nullo tunc modo

vltima voluntas, quam quis teftamentum effe voluit, in

vinr amplius teftamenti valeat, nec vlla ratione id, quod

relictum eft, tanquam ex teframento, quod irritum eft

fattum , poffit fuftineri. . "Pralatitia enim regula habe:

tur, quod,. cxur priscipals - cau[a veftament ,. heredis

fcilicet inflitutio , quae bafis eiusdem eít , ac fundamen-

tum (e), zoz comfifüzt , plerumque ue ea quidem, quae he-

redis inflitutionem , iure faltem téftamenti valitüram

(£). fequumtur ,. locum babeant (g).

Quin hoc adeo

partes,

vggum [ , quod teüaxägegum g omnes eius

' eon-

L. zo, pr. de Lonov. poff. conte,

de fideicomm.

EGEI

()

£ab.

(b) $. z. Infl, quib.

Jnfi, de leg. l. x« D. de hered.

eod. tell infrm.

(c)

snfhit.

(f) 6. 2. Infl. de

L. x8r. de' ref! iure i

(

eodicill, l, 165 Deeod;

(g)

l; 178. de reg. inms

-

b

37

P IN xTEsïAMENTd;DäSTI'F

VTGe :

eoncidánt, vbi vltirna voluntas per modum faltetn tefta-

menti venit confideranda, atque fic folo etiam eius iure

cenfenda. eft.,- vt tunc;. fi iure teftamenti non poffit va«

r alas

lere , ne quidem alio ex iure , quo id fie

poffet, ea fuftineatur.. - Sic enirh vrrraNvs (h): Saepiffr-

2ne ve[tviptum: et- conflitutum: efl y eum ,. quz. teffameutum

facere opinatus - eff , mec voluit. quafi-codicillos. id valere . vi--

deri s codicillos. fecif[e..

Jdeoque. quod. i. illo teffameu-

zo f«

Cv

ptum- ef ,. licet

quajz' dn goziic?llis: potevit valere-,.* ! ta-

aem non debetur.:

4. XXXIX.

P

&

Vnde autetn.patet, quod leges il

lae, quae tefta- valent m-»»

tem partes

mentum- deftitutum torum-infirmari dicunt, nihil im-

apite, et codi-

cius,- quáe

pediant, quo- minus eius partes alio ex c

tenus pet

cillorum- 1ure ,.- fuftineantur , ; vbi: defünétus claufulam

d

clauf,. co-

codicillarem: teftamento- adiecit, atque hac ratione. nom dicillarem:

in vim co«

amplius teftamentum,. fed. codicillos-,- in -.omnem euen-

dicillo-

Vti enim fü-

|

tum- fe relinquere. voluiffe,. declarauir.

rum füftis

erius ($. 28. 29.) ex PAPINIANO (1) iam: vidimus ,.

:€X . netun.

;

ola defunéti. voluntate eít.aeftimandum., vtrum Ícri-

ptura. eius fit teftamenrum. habenda,, anne yero in: vim

codicillorum- interpretanda ?: Atque fic, quemadmodum

eX vLPIANO (l) proxime audiuimus; quod. vitima volun-

tas ex-íolo teftamenti iure fitdiiudicanda,. vbi quis te-

Íftamentum faltem relinquere voluit.:ita- eadem. ex . co-

dicillorum iure. erit ae(timanda ,. vbi. quis voluit, et de-

clarauit, feiri omnem.euentum;,. quo fcriptura. in. vim

teftamenti-non fit valitura;, .codicillos faltem. relinquere

voluiffe.. .. Quare. dubio- omnino- caret . partes teftae

axnenti etiam deftituti ex virture. claufulae codicillaris, et:

ex ipfà,. quae hacce claufula- continetur, defuncti decla«

ratione - effe.in.vim,- et. ex: iure,:codicillorum fuftinen-

das, quatenus illae fic poffünt accipi, vel benigne, de-

clarari,;v vt cum natura, et ind

ole, codicillorumab intefta»

to

3

(

QH » dc iwr. codicill

£. '1?; $ x d

(

to conueniant, atque hac ratione valeant eo modo, quo

alias valere poffent , fi, nullo

lane facto teftamento,

?cfün&us in folis codicillis ab inteftato üc idifpofuifï'et.

XL.

4

Wíus et

effedus

P ;Vtiuq*ue autem tefta

menti deftituti partes , praeter

claufulae

ilam, quae heredis inflitutionem continet, ira plerum-

codicillar.

que effe comparatas, vt hac, qua diximus, ratione pro-

in teftam. pter claufülam codicillarem adiectam potfint tanquam ex

defituoo codicillis valere, vel ex eo in primis conftat, quod de-

tur,

efendi- fuün&us, dum propter cafüs fortuitos claufuülam codicil-

larem adiecit, et teftamentum deinde ab herede (cripto

deftituitur , hoc ipfo in cafü ,..vt quouis, quo poffit,

inodo valeat vltima voluntas, ceteras teftamenti partes

non atnplius heredis inftitutionem fequi; vel eius accef-

forium haberi , fed illas a legitimo herede impleri; vo-

luerit.

Mults enim iam fupra ($. 27. feq.) oftendi-

tus, quod per claufülam codicillarem loco teftamenti,

iure non valturi, .codicilli ab inteftato ,. ad legitimum

heredem directi, fiftantur, et in fcriptura defun&i aefti-

ianda eius maxime voluntas fit fpe&tanda.:

Quare

et affirnianidum eft,. quod nihil hic impediat, '"heredem

in téftamento fcriptum 'deficere: fiquidem, dum pro-

(ter claufulam foli codicilli ab inteftato reli&ti intelli-

euntur, neque opus eft herede inflituto, nec heres di-

recte fcriptus amplius intelli

"

j

i poteft (m), fed, vti pa-

riter fuperius docuimus ,

legitimus

ermanet heres.

Vnde is quoque , cum verba etiam defunécti nunc ad

eum cenfeartur directa , eétfic quidem , vtomni, quá

poffit, ratione vltimae voluntati fatisfiat , omnino im-

plere eandemi debebit omni ex parte , quatenus id mo«

do tanquam ex codicillis fieri poterit. ^ Aperte hoc fa-

ne fimul indieare videtur pPAvrvs (n), dum in cafu clau-

fulae codicillaris adiectae ait;" defunétum vider? voluiffe,

oflatus

2* MR T RI r a EFPT D RUE .

omni 1H0do : valeve ea,^ quae veliquit , etiam fi inte

decef-

(m) &. a, Infl. de cedieilf. L. 16.

D. de iwr, ced.

(n) L2p.

34

N

IN TE STgA,M*EN?fO*";DESTITVTQä

$9

deceffffet. — lt enim vult Iureconfultus, valere fecuns

dum voluntatem defun&i relicta,. fi iure teftamenti non

poffint, ex caufa inteftati, et ozzzi modo quidem , vt fic

ratione, codicilis ab inteftato congrua , intelligantur,

eta legitimo etiam herede,praeftrentur : qui legitimus

autem. heres in cafu

quoque tc&amenti deftituti omnino

fuccgdiï (o).

XLL

* wrïAtcjue fic in a

tico conílituitur, neque dubium atque (.

illud nobis ,vllo modo.obftare,' quod in cafu,. vbi te- mul dubi.

um quod.

ftamentum ab herede fcripto deflituitur, in perfona he-

dam ree

redis certe intermedia illa perfona, a qua defunctus vo-

mouetur,

ä

luntatem fuam in ceteris partibus voluit impleri, om-

v

nino. deficiat.

Quamuis enim in aliis teftamenti, iure

non valituri , fpeciebus per claufülam codicillarem con-

l

üingat, vt heres, in teftamento.fcriptus, non omnino de-

ciat: quia a legitimo herede, vti in priori huius di-

Ill

fertationis feztione plenius oftendimus, heredi feripto

eft hereditas ranquam 'ex codicillis per modum fidei-

comtniffi reflituenda , vt fic: nulla ratione fit. dubitan-

*

dum, quin hic fideicommiffarius her

La

)

es. poffit ad onera

:[;

hereditaria, ipfi iniuncta, fübeunda conueniri

*

l

p

)

ni«

J

hil tamen impedit, quo minus, fiid res ita

5

e

rat, Vt

heres fcriptus omnino deficiat, etiam ipíe legitimus he-

L

res fit ad voluntatem defuncli ceteris quoque in parti-

bus implendam oblipatus.

Nam, vti proxime mo-

d

1

nuimus, in cafu claufülae codicillaris adiectae, loco he-

redis fcripti legitimus omnino intelligitur heres, et ver-

]4

J^

ba defuncti qui voluntatem íüam quaqua . ratione im-

leri voluit,. nunc ad eum potius directa cenfentur, vt

ao

;

c eidem quoque, qua heredi, hac ratione maxime in-

cumbat, voluntatem defuncti tanquam ex codicillis ad-

l

oba-

H

L]

t

implere. | Manifefto hoc enam in I;gibus compr

tur;

/l

d (9) . r pr. de fuis et leg. ber,

, v. Infl. de fideicomm. ber,

l, 64. de: "verb. fgm,

(p)

l- 2. Cq Rd SC! Tfebdlo

*

49 SECT.ML DE EITECT. CLAVS' CÓD»;

rfír, dum non folum, vti proxime ex PAvLo (q) vidis

ruus, exiegitur, vt oz2717»000 in cafu inteftati vltima vo-

lunta$ valeat, fed etiam alibi faepius adfirmatur , cete-

ra$' teftarenti ,. dlids iure non valituri, partes fuftineri;

F£ f'acceffores. ab imteffato — quoque vogati

vobentur (r):

quod autem non nifi per claufulam codicillarem ,. vi cu«

l

ius teftamentum inftar codicillorum, ad heredein legi-

timum directorum, habetur,. fieri, fuperius (8. 24.) iam

oftendimus.

Atque adeo néc opus eít,. vt argumen-

tum huc ducámus ex remedio illo ; quod ANTONINVS

Imp. conftitüt, et eapsiNiANVS (s) fefert, quod fidei-

Comrniffarius poffir legatarium , qui fpreuit legatum,

fed a quo ipfi fuerat fideicommiffum rehictum,, cogere,

ad actiones fibi contra heredem ad quantitatem fidei-

commiífi cedendas, vel, cuin ceffio facienda: ex diui pri

refcripto in gratiam ceffionarii facta habeatur, absque

hac ceffione 'actio

þibus *v;ilibu.s co'ntray heredem expe-

"€ XLIH

Ynde le-

. Cutmn igitur ita conftet, teftamentum

.éfiam,. T

ga* quo- deftiturum eít; et ex quo heres non exiftit, hoc modo

qu-c ex tce

ftamento

propter claufülam codicillarem falua iuris ratione in vim.

»

deftituto €

odicillorum fuftineri : eft quoque inde omiino colli-

lae codi-

vi daufu- géndum, quod legata etiami ex eiusmodi teftamenro vi

!

daufulae huius adiectae recte petantur.

Licet enim

cillaris de-

beri ad-

iure antiquiori legata non in códicillis, fed in teftamen-

ftruitur,

üs faltem, valide relinquerentur (v), " atque fic vbi te-

amentum iure nón fübfiftebat; "'non poffenr vi claufu-

Iae codicillaris fuftineri, vt valérent, quafi in codicillis

eflent relicta: immutatum hoc' tamien 'eft iure nouo;

exae-

þQ&guaæ -IVS'TiNIANVS". ï(y') | legara vf-ideþicommiïüs :

' quaf

i.;.vz,;, -S. r

Q:'l A& "venul.x l 18; Cde

qu:reji fhc paf

(

(:) £. z4- $. 11. D. fidetc, Ài-

legat.

) conf, vLP IAN,

b"'f,. l. I4'. l- 29. C. de ']ï-

in fragm», tit. 24. S. s. add,

Aleicomme,

(s) L. zo. pr.

14COB, CviAC. lib XL. obf.

dle legat. 3.

(l) I! 16. D.

—æ- 2)'.

Qp La ceemm.

de Püäg !i 7* :0 8. Co ."de h(f-s

se leg. es fidtie.

--

4E

3

/COIN. TESTAMENTO : DÉSTITVTO, -

quauit, et'omne inter ea di(crimen ratione effe&tus (u-

ftulit;^ vt f/ etiam: fpecialiter legati tamtum faciat tefla-

£or .tHentzonem ,. boc et legasum. et fideicommiu[una: intelli-

-

atur j et fi fidei beredis vel legatarzi aliquid committatur,

j

jot et legatum. e[fe videatur.

- Cum igitur fic legata fi-

mili cum fideicommiffis iure gaudeanr, et hinc inftae

fideicomzmifforum recte in codicillis relinquantur :: d-

cendum eft quoque, quod in cafu; vbi teftamentum lo-

co codicillorum ab inteftato, ex quibus' heredes legiti-

mi obligantür , habetur, legata etiàm a legitimis hifce

heredibus recte petantur. :

Atque- hac de re eo minus

erit dubitandum, quod fic in legatis ne quidem benigna

illa interpretatione opus fit, ex qua fupra ($. 34.) vidi-

Tmus, quod propter claufülam codicillarem adie&tam ver-

ba heredis inffüitutionis dire&ta in obliqua et fideicome

miífaria accipiantur, vt poífint, tanquam in códicillis

fcripta, valere.

Interea, quod legum iuris antiquio-

fis' caufa notamus, minime dubitamus , quin olim et

in legatis benigna illa verborum directorum in obliqua

Nam etin hifce eadem cer-

interpretatio vfuuenertit.

teilla ratio valuit, vtigitur, quando teftator voluerat

