gendus: cum quo autem alia illa fpecies non cone

ueniat, fi claufula faltem codi

z

wii

laris teftamento fuerit ad-

ie&ta , quia codicilli, qui per claufulam hanc adiunge-

rerne-

() New. x. cAp. 5

(1) i5 l.8,

(mY i P 0i €, de fidu-

$0/.

& z. de iMrt codic,

$6. SECI,IL DE EFFECT. CLAVS. CO*D;A

rentur , teftamenti ius fequerentur , vt ne fideicommif-

ífum quidem ,

IVLIANO (n) auctore, vllius ex iis mo-

mentifi , fi1hereditas non fuerit adira.

Verum , vt

IVLIANVS aperte, et verbis expreffis, de co

dicillis faltera

a teffato Joquitur, ita vir clariffimus in hanc fententiam

ex falfo fno principio, quod per claufulam notram co-

dicili a teftato fiant, iterum fuit indu&us.

Contra ea

utem, cum teftamentum , quod fàepius iam diximus,

per claufülam codicillarem inítar codicillorusi: ab intc-

ftato , | ad heredes legitimos dire&torum , -habeanr,

atque fic per candem legata et fideicommiffa in omnem

euentum, quo caufà teitamenti non füblliterit, et res ad

caufam inteftati fuerit redacta, a legitimis quoque füc-

cefforibus relinquantur ; faluum vtique hac ratione

ina-

net, per illud imperarorum refcriptum vel maxime con-

fixmari ,

quod Jegata ex teftamento deftiruto omnino

debeantur , fi claufula codicillaris eidem fuerit adiecta.

Et hac quidem in re nullatenus regula illa obftat, quae

alias valet, eta KVESTNERO vrgetur, quod ab eo, qui

nihil ex teftamenro accepit, vti hoc loco in leoitimis he-

redibus contin

0

t

eret, nec fideicommiffum xrelinqui poffit,

.

vrne oneretur, qui non fuit honoratus.

Nam;, dum

teftamentum iure non fübfiftir, fed vi claufulae codicil-

laris inftar codicillorum ab inteftato habcetur , legititmi

heredes, qui voluntarem defuncti implere debent, ei-

dem omnino fuccedunt, et fic honorati fünt , quoniam

in cafu, vbi hi codicilli fuerunt relicti , creditar paterfa-

Hülus, vü proxime ex PAVLO (o) vidimus, /fbonte fua

bis velinquere legitismam bereditatem.

Nullum itaque re-

gula illa fibi hic locum vindicare poteft, fed potius obti-

net, quod IVLIANVS (p) tradit, quod vauicuzque conceda-

tur ab co, ad quem legitima eius bereditas,

vel l)orzwfum po[-

Jeffio þer;featsz i, fideicommiffum dare.

d-

FE

(n) l; 3. S 2. de iwp, codic.

J, g2. $. a, de legnt. z.

CO) ilu",. 5- X. tüd.

(p2

77

IN —TESTAMEï*räTO DÉSTiTVIO

SULIX.

- "Facile autem nunc patet, quod, cum KVESTNERVS zvs:TN&-

tandem vult docere, regulam hanc fuam, quod ex teíTa- xvure ve-

ra fibi ip&

mento deftituto vi claufülae codicillaris adiectae nullalegata

DnOH. COB-

debeantur, runc tamen exceptionem pati, fi reftator

eliaïn HJIC » -&Gf

de cafu inteftati difpofuerit, et iniunxerit, vt et rum le- cetar.

gata praeftentur, vel fidei heredum legirimorum id com-

miferit; hoc ipío regulam füam omnino iterum fubuer-

tat, et plane deftruat. "Wri enim ex iis, quae huc víque

pluries diximus , clare.conftar, per ipfam hoc fit claufu-

lam codicillarem. ' INam , cum per claufulam banc tefta-

mentum , fiiure non fit valiturum , inftar codicillorum

ab inteftato habearur, hac ratione vrique , caíu illo exi-

(lente , non amplius defun&tus per modum teftamenti ,

íed per folos codicillos in cafüm 1nteZati , vbi legitimi

heredes exiftunt, difpofiiffe cenferur, vt hac retione be-

redi quoque ab ipteflato fir in. omnem euentum lcgato-

rum praeítario iniuncta , vel fideicommiffa ab. ipfo reli-

&ta. — Nec plane v]lo modo hic poteft adfirmari , vti

KVESTNERVS opinari videtur, quod illa ratione heredes

legitirii in ómnem euentum finr

uafi beredes inftitüti,

vt teftamentum non poffit dici deftitutum. — Nam bere-

1

des illi minime poffunt inftiruri videri , qui ab inteífato

demum heredes fiunt , vel ad quos defunctus in cafura

faltem teftamenti infirmati ,. vel iure non valituri ,

vbi

nulla in eodem heredis inílitutio fubfifrit.,

fermonem

fuum direxit, atque tunc eos faltem ex codicillis, fiue,

quod perinde effe füperius docuimus, et codicillos prae-

ftruit. ,

. ex fideicommiffo voluit ab inteffato gflfe obli-

gatos.

$ LX

Coronidis denique loco xvEsTNERVs fpicilegium Sententis

obíta- noftra ex

adhuclegum , quae pariter fua; opinioni minus.

PAPINIA-

Ient, ,.;

$$ SECT, UL DE EFFECT. CLAVS. COD.

rent , fubiungit.

Reé&te quidem vir clariffimus ad-f.ïr-*—

mat , quod in legibus ,

quas- 1efert ,

fpecies plane

diuerfae ab illa , quam de claufula codicillari tractat , oc-

currant.

Verum enim vero dicendum quoque , quod

tamen nom vbique omnis ex ilhs ratio ita prorfus hic

ceffet ,

quin thefis noítra , quam contra virum cla-

riffimum defendendam fufcepimus , ex iis poflit falrem

aliqua ex parte comprobari, velilluftrari.

Sic, dum

PAPINiANVS (q) ait : FzLus zoatrem beredema. fcripferat ,

et fideicommi]]a . tabulis data cums iuviriuvamdi veligione

praefari vogauerat , cum teflameutum . sullo iure fatlum

effet : mibiomümus miatvemi bhgitimam beredezmm cogendam

graeffare fideicommi[fa , vefpondi

LZapl emixae volumtati

jreces ad. omuem. fucceffomis fbeciem povretiae videbantum ;

verum quidem eít,- effe&tura. hunc fuftinendi fideicom-

mniffa proxime religioni iurisiurandi, non auterm claufü-

lae codicillari, attribui.

Sed tamen, cum lureconfultus

1tod

primariam fimul decifionis rationem hanc addat' ,

egixae voluutatis preces ad. ommem . fuccefftomis. fpeciem por-

vetlae videantur , exinde autem adfirmet , fideicommiffa

in cafuillo , | vbi fcriptura in vim reftamenti valere non

poteft , ab heredibus ab inteftato effe praeftanda : * facile

omnino patet, quod hacratione ea ipfa virtus in claufu-

la etiam codicillari , prouti illam ipfi tribuendam effe

fuperius oftendimus , adhuc magis magiíque confirme-

tur.

Pari enim modo haec claufula maxime enixam

defuncti voluntatem commonítrat ,

vti non folum for-

mulae huius claufulae , quas fuperius ($. 22.) retulimus,

fatis docent, fed etiam ex ravro (r) conftat, dum ait;

per claufulam hanc defunctum v;deri voluifle, omuimodo

valwe ex , quae veliquit , etiamfi. inteflatus: deceffiffet.

CcCe-

Vnde potius hic nobis argumentum ex PAPINIANO a

dit,

(qj l. 77. $. 23. de legat, z.

fät P.

(r)*l.-zpq. & :' qui tf. '

IN ?ESTAMEN?Q DES?KTVTO.

19

dit, et dicendüm eft, quod, cum. in difpofitione de-

func&di diiudicanda maxime voluntatis fit ratio habenda

(s), enixa vtique defunéli voluntas, quae pariter claufu-

la codicillari continetur, id omnino exigat, vt ad omnem

fuücceflionis fpeciem porrigatur , atque fic vim fuam in

legatis et fideicommiffis obtineat ,

licet ,

infirmato

teítamento , ad caufam inteflati res fuerit redacta. — Cae-

terum , cum hac ratione tconïingatg vt eandem ratio-

nem , eundemque effe&tum ,. habeant et iurisiurandi

religio, teftamento annexa, ct claufula codicillaris , ei-

dem füubiuncta

*

Íftatuunt inde vulgo interpretes, fub

iurisiurandi reli

one ipfam codicillarem claufuülam ta-

cite adiectam e

Í

j

uod licet omai-

habendam-(t). :

no defendere nolim, quia vniuerfim in legibus valet re-

81

gula , quod claufula codicillaris non intelligatur adie-

éta, nifi boc ipfum fuerit expreffum (v) 5 dicendum

eft tamen, quod inrismsandi religio, teflameoto an-

nexa, vim claufulae codicillaris fecum ferat, vt perin-

de fit, acfi ipfa haec claufiüla teftamenro fuiffer adie«

&ta.

Propter iurisiurandi enim religionem pari mo-

do id valet, quod de claufula codicillari fuperius pro-

z

bauimus, vt fcilicet teftamentum, quod iure teítamen-

ti fubfiftere non poteft, inftar codicillorum , ad here-

des ab inteflato directorum, habeatur, vt hi volunta-

tem defuncti ranquam ex codicillis debeant adimple:e,

fi modo fcriptura codicillorum ab inteftato requifita

babeat.

Ait enim lureconfultus ,

eniXas voluntatis

preces, quae et iureiurando continerentur, ad omnem

é(tas haberi, vt hac xatione

quceiüonis .fpeciem porre

H a

l('cl'iptu-

2

d.oa. Loag. —5. £. L Ql:,

ím voll. ebeor. praci. lib, z.

?

4 iWr, cod.

(t) 10.

£it.7. $. 17.

(vj 4 r de

YOET:

£

£0mir.

Ad

iur. eod. l. 41, $. 3. de cnlg.

Pand, tit. de iur. sod. n. .

W.

P

et pup. [ubfb, l, 14. C. de te-

LAVTERBACH

[!nrp. fADHID. —

60 SECT II DþE' EFFECT. CLAVS. C'OD.

fcriptura non folum ilure teffameüti , fi eius requifita

adünr ,. quam maxime veleat , fed ab inteílato quo-

que, vt ominem in euentum legitmi heredes ex ea-

dem , tanquam ex codicillis ,

€

qui foli 1'ait-»i0n;:A eorum

locum habent, teneantur.

/28. Jedel o

hccnon

. Praecterea nec Omnis Cx .MARC'!-',L!,O (X) ratio no-

* ,M4* bis deficit, vbi is cafum refeit, quod quis, facto te-

€EILO

ftamento , heredum fcriptorum nomina coníulto dele-

uerit ,. rehiquas autem teíflamenti partes faluas et inte-

gras reliquerit.

Primum legem ipfam , aliquatenus

dubiam , exponamus.

De legatis, de quibus hocce

in cafu in. Principis cognitionc diu fuerit. dubitatum,

lureconfultus fic loquitur : — Plevique lgatarios excludeu-

- dos exiffimabamt, quod faue fequeudum . aiebam, fi. omuem

teflameuti fevipturam : cancellaffet.

INogzullos /| opigari ;

id suve ipfo pevümi , quod iudu&fum) fit, caeteva ommria

valitura.

Quid ergo ?. som et illud interdum «redi po-

2ef] ,. cum, qui bevedum uomüma induxevat, [atis fe com-

fecuturum putaffe , vt inteflati exitum facevet ?. fed im ve

dubia bemgmioremi imtevpretatiogem fegui mom muimuy iuff-

us ei, quam tutius.

Atque hanc mitiorem et beni-

[5

niorem fíententiam contra duriorem illam Aduocati

h

ícdi, qui dicebat : zoz poteff vllum. teffamentum valere,

quod beredem . uom babet, elegiffe Antoninum Imperato-

rem , lureconfültus ad calcem legis refert , v£ ea dum-

taxat exiflimemus. Nepotem dvvita effe voluiffe , — quae in-

duxit.

Vnde igitur clare conftat, quod, fi quis he-

Ít

redis: quidem in

titutionem deleuerit ,

caeteras autem

teftamenti partes integras reliquerit , fcriptura. codicil-

a fint

lorum inftar ab inteítaro - adhuc valeat, et legat

prae-

) 1 '3'. D. de bis quae in teft.

&Bel,

A -

IN TESTAMÉNTO DESTITVTO.-

6t

praeftanda. :

uod conuenit cum verbis PAVLI'(yj à

^dum ait : Zabulas teflamemti mom inteligi , quibus beves

Jeviptus mou efh , et magis codicilos, quam, teffamentum ,

Perinde enim effe eft cenfendum ,

exiflimandos : effe.

fiue nullus plane heres fcriptura contineatur, fiue fcri-

ptus heres fit deletus, et reliqua fcriptura integra con-

feruata. : Atque fic in vtraque fpecie quoque valebit,

quod fimnili fere ratione PAPINIANVS (z) adfirmat,

quod ex ítripro plerumque voluntatis quaeítio decla-

retur, vt ex herede ícripto, fubílituto adícripto , fit

colligendum , aliquem . non codicillos , fed teftamen-

tum, rebinquere voluiffe :

vnde in contrario feníu di-

cendum , quod in cafü, vbi nullus heres fuit fcriptus,

vel is fuit deletus, defuné&tus non cum teftamenro, fed

cum codicilüs ,

gb inteüatq Valitugis" 3 Vohller'it- de-

cederg.

UO LXAIVL. :

Qzae igitur cum ita fx*htj et valeat adhuc ftri-

illuürgmn

ptura in vim codicillorum , vbi quis in teftamento

fuüo heredum fícriptorum nomina induxit, vt fic inte-

ftatus decedat , cet legata a legitimis heredibus fint

LÀ

*

praeftanda

facile patet, haud parum inde quoque

vfum claufulae codicillaris illuftrari.

Nam, vt fupe-

rius docuimus, per claufülam hanc pariter contingit,

vt fcriptura, in vim teífamenti non amplius valitura,

codicillorum inítar ab inteftato adhuc valeat, et legata

ac fideicommi(fa a legitimis heredibus recte petantur.

Vnde igitur propter rationem, non abfimilem , quae

circa vtramque fpeciem obtünet, hic vtique exemplo

illuftratur , et comprobartur , quomodo ex voluntate

defun&i :

quae claufula etiarn codicillari continetur ,

H 3

lega-

(y) L *vit, de i'xr..mi,

(z) L a. 5 z ;od.

-

P

62 SECT. m-.- DE EFFECT. CL,A-vs. cop.

legara et fide*icomm-iïïa ex-teftamento infirmato ab he-

redibus ab inteflato fint praeftanda.

Quemadmodum

enim ille, qui teftamentum prius fecit, heredes autem

fcriptos poftea induxit, racite , et ipfo facto, fatis de-

clarauit ,. fe nullum amplius reílamentum , .fed folos

codicillos, ab herede legitimo , . qui. iam exheredatus

non amplius inrelligitur, adimpleiídos relinquere vo-

luiffe; ita fimili modo per claufulam codicillarem con-

tingit, vt teftator declret, íe in cafü, vbi teftamen-

tum faerit infirmatum , nullum amplius teftamentum ,

fed folos codicillos , ad legitimum heredem directos ,

relinquere voluffe, ^ Atque fic vtraque fpecies hacte-

nus omnino conuenit,

vt teftlator ad conferuanda le-

gata et fideicommiffa in cafüm fimul inteftati , prouti

'SCAEVOLA (a) aliquando recte factum refert, difpofu-

iffe videatur, ficautem fcriptura, quae primum debe-

bar teffamentum repraefentare, deinde , herede fcripto

deficente, ex volunrate defuncü folorum inítar codi-

cillomm ab. inte&ato valeat, e?t vim iuris fortiatur,

$. LDXIL.

Conclufio.

Saitis fice, fuperque, .oficndiffe nobis '&idämur,

uod recte ex teílamento deflituto , cui claufula co-

v

d

l

cillaris adiecta eft, legata petanrur.

Interdum hic

iterum poruiffemus maximo interpretum , qui adfüi-

ulantur , numero noftram fÍententiam confirmare.

ed, cum in vulgus fere notum íit , eam efIe com-

munem., a multis autem credatur a iuris ratione re-

cedere , id maxime nobis fuperfuit , vt, eandem

cum legibus, earumque fententia, optime conuenire,

euinceremus , atque fic diffenfum inter theoriam , et

ug.

praxin, omnemque iurisu ambigu:tatem , tollerem

nl-

(a) 4 ss. S- '9. d: leäat. P

^

IN TESTAMENTO D'Esn'rvi"a

é

3

Animus quidem nobis accefüit , effe&us claufülae co.

dicillaris , quam maxime inter interpretes dubios ,

euam in alis teftameniü infirmati , fiue iurc non va-

lturi , fpeciebus pariter ex legibus , carumque ra-

tione , paullo plenrus definire : fed varia funt, quae

nos inftitutum hocce , a propofito noftro iam

'alienum , iu

bent in aliud, et commodius

tempus dä.ffex*ref :

| T A NY M,

Eu

m

SIREE

E d

El i

Y

'*

.

| COROIL—

64

)

$ GR

COROLLARIA

L Con(enfus parencum in nuptias hbewrum jure natu-

rae non omnino I'Bgülfltllf

IL. Iure roniano confenfus faltem patris, hodie autem et

matris, ad nuptias liberorum requiritur..

III. Pater filiam locupletem dotare non tenetur.

IV. Donatio iure Iuftinianeo eft titulus.

V. Debitor, fialius pro 1pfo inüito folucru:, liberatur

ipfo 1iure.

VI. A&ione legis Athac vindicatur etiam | damnum o-

mittendo datum.

VIL Propter cicatrices et dcformltatcs ex lege. Aquilia

agi nequit.

VIII. Vfufru&tuarius partum ancxllac non acquirit.

VIIIL. Ratihabitio fuperueniens ex negouorum geftione

non efficit mandatum.

X. Negotiorum geftorum aGio qucque datur , licet do-

mmus abfens non fuerit.

L 4

AE Y

.

D

i

M

, 6 uf

«

E

713

ER

Y

—R

i

-

1

us

2

s

P

—

X

9.

i

7*

T

"

p

L

2

5*

s

*

x

p

t

H

3

»

3-

d-

——

d

.

ia ag —

TC

— Ó

Á

E^

s

—— —

*

|

22

|

d

2

1

"

M..

i

j

t

:

^

n

" 1

E

s

|

$

C

à

"

wu

E

-

M

H

ais

—

L———

gp m

Av

- 3

A

—

i

u

—

vsega

Ed

. dpuen N

E us —

T

.

-

r

G

at

EC

Fb

x$

*

H

-

»

?

P

s

-

"

a

*

d

x

».

*

a

R

x

M

I--

V

ia

r

» J

j

ii

r

T

d

—

i ia

--

-

-

--

f

m

E

—

RI

ass

n

—

Es

LT

n

Ts

d as

.

d

Z

Y

X

DISSERT/ITIO IVRID]CA

W

LEGATIS EX TESTAMENTO

19

DESTITVTO, CVI CLAVbVLA

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

. CODICILLARIS ADIECTA EST,

" PRAESTANDIS,

17

OPPOSITA

CLAR.

16

Iu

KFESTNNERO,

LIPSILNSI

15

VAM

ï

J ENN

AVSPICIIS SVMMI NVMINIS

EX. AVCTORITATE ET LEGE

RECTORIS MAGNIFICENTISSIMI

SERENISSIMI ET CELSISSIMI PRINCIPIS

AC DOMINI

e

ïm

DOMINI

ä

GVILIELMI V

g

- AVRIACI ET NASSAVICI PRINUPIQ

RELIQ. |

8

PRAESIDE

7

LVDOV CONR. SCHROEDERO

L V. D. ET PROF. PVBL. ORD.

E

6

. - DIE

MARTII A. R.

S.

clo I5 cc rvrrr.

ä

HGp:09$

5

PVBLICAE COMMILITONVM D IS(Q/'ISITIONI

SVBIICIET

4

LVDOVICVS CHRISTIANVS FRIDERICVS IAEGER

DECIAS NASSAVIVS

3

HERBORNAE

2

LITERIS REGELINIANIS,

ü/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1