KaI600-1526_43

t

n.-!!u

—

Emi

-

o

x

P

hx

—

—— ÀÀ

—

MEGIO o r

Icus. m

A ii n

— À

p

TO

i

ia

-

.W»!

haeri o u EEE

&i

z

T

r*

E

r

"

i

n

ls

*

r

a

m

"

E U LE EO MA UND r Eu

»»

—

Ea ER

"E.

as

A

T

P. N

A

f

6 Ea

u

Es

—2

—

C

VR

um i

$

uf

,N

P

-

u-

fn ;/

y

^

*

H

R

E

.,.W

»

F

"

E

-

&i

&

D.

*

—

"^

/

g

rb

^

E

$

AUA

—

A

a2

ag

*

&

E

W

Es

»-

À

n

*

d

^

2

"

i as

UPV

VT UM

"

Em

E

—

P

powe

L

P x

ET

:

53

—Ex:

VR

m -

pE

[X

—

-

sb d

—— — Á€—À

EE

OVH

SS

m

E

X

xX

v

d

-

E

A

A

E

x CR

x*

ii rimdies

p

Vi ia ii

MR

1 NULUK5 URIQIIL IT PUR EM

ia r Rl

— —ÀÀ

E

-

M

,W

M

|

W

——

L

|

WW

m

N

n

;

hs

m

pv

DASEPPROPV A

*

z

——

— — .

TAUR ERE d

À

m

ET

s d

— (

EC

—

T

.

DISSERTATIO IVRIDICA

LEGATIS EX TESTAMENTO

DhbTITV 1O, CVI CLAVSVLA

. CODICILLARIS ADIECTA EST',

" PRAESTANDIS,

OPPOSITA

CLAR.

KFBSVITINERO;

LIPSIENSI

VAM

AVSPICIIS SVMMI NVMINIS

EX. AVCTORITATE ET LEGE

RECTORIS MAGNIFICENTISSIMI

SERENISSIMI ET CELSISSIMI PRINCIPIS

AC DOMINI

DOMINI

GVILIELMI V

. AVRIACI ET NASSAVICI PRIN(JIPIQ

RELIQ. .

PRAESIDE

LVDOV CONR. SCHBOEDERO

L V. D. ET PROF. PVBL. ORD.

DIE

MARTII A.

R

S

cl» Io ec rvrir.

LH,-L.

PVBLICAE COMMILITONVM DIS(LVISITIONI

SVBIICIET

LVDOVICVS CHRISTIANVS FRIDERICVS IAEGER

DECTAS NASSAVIVS

HERBORNAE

LITERIS REGELINIANIS

x

SSGINTME

x

u

E

a.

-

-5

L

ES

Pyaute

-

U

L

*

m

MR

v

—

o

p

"

-

3

2

PERILLVSTRI

E

EXC'ELLENTISSIMO

DOMINO

GEORGIO ADAMO

pE RAVSCHARD

SERENISSIMO

ARAVSIONIS ET NASSAVIAE PRINCIPI

Es SANCTIORIBVS

IVSTITIAE

ET

REGIMINIS CONSILIIS

PATRONO SVO MAXIMO

EI.

— DOMINO INDVLGENTISSIMO

ST VDIORVM SVORVM FAVTORI ET PROMOTORI

SVSPICIENDO

*

xX

DIS-

—

DISSERTATIONEM HANCCE IVRIDICAM

STVDIORVM SVORVM AC AxD]:MICORVM QV. ALE«

CVNQVE : SPECIMEN

IN SVMMAE ET PERPETVAE OBSERVANTIAE

TESSERAM

SACRAM ESSE VOLVIT

DEVOTISSIMVS CVLTOR

LVDOV. CHRISTIAN. FRID. IAEGER

Q&ä&b

waaa—

COROL LARIA

l Vf'urac legitimae - neque duuno neque naturah xure

funt. prohibitae.

IL Herediras iure nouo etiam pers procuratorcm d-

quiritur.-

IIL. Proprie nulla ex1fht lex dluma Vmucrfähs pof' i-

tiua.

4

IV. Vtique - autem datm ius dlumum vmuerfalc natu-

rale.

V. Etiar iura in iudicio ahquando funt p1obmda.

VI Iudex debet mdlcare fecundum a&a et ludlcata

2

non fecundum confmentnm.

VII. Etiam in gellerah plgnore prlorltas cempoms fpe-

- Gatur.

-

VIIL: Creditor , cui pignus nuda: conuennone eft obli-

'gatum , praefertur creditori pof'cerlom , eur pz—

-gnus traditum eft.

IX Poena conuentlonahs in fenfu. proprlo non eft poe-

na.

X. Re&e omnino pq&um legls commxffonae in pigno-

rlbus eft profcrxptum,

X 3

No*

«D03:500»

«eT20

Noblhiïimo ac Ornariffimo

Hulus Differtationis Dommo

Defenfbm

L C HO IAE(JERO

Víarum. filii qualem cognofcitis lllum,

Quem veftri infpiciunt, oculi grauiffimis armis

Ruríus:certantem defendere talia vera:

Pol credo quod fitque Mineruae ex corpore natus,

Gratulor ergo "Tibi quod "Tu fufceperis hocce.

Atque mihi Iuueni deferre haud 'Tu dubitaris

Praeclarum officium opponentisque mgemofum'

Opto 'Tibi hinc etiam fortunam multo fecundam

Praefertim in ftudiis quae funt iam. profpere- coepta.

Hifce paucis gtatulari feque

commendare volux:

P. C IECKELN

. V. $tud

Eerb, Naff

Qpp. O:d.

Seomm

«

«2

Omth Pallas! fomm gefebtvinb, .'b.elfbiefen Qberm befingett,

N

Syer. fíc). gutm. stoeptenmal auf biefem. SampfplaG. stigf

Ofbr Mufen fommt unb Dórt Dianae Gotímme flingen, -

$ommt, febet Diefe Seron , bie Cjbm Minerua reicbt --

Sommt, eilt unb fauft gefdbtoinb , baf toir auc) gratuliren -

«xem febónen Mufen«C5obn , ber Venus fdónftem $inb, - —

faft un$ beut feine Svraft unb. feinen Gleif. probiren ,

Db fener iff oer Cj brt onje&o überminp.

CfGeil aber. niemanb ift, ber 3Dicb bat übertounbett,

o tvüníd) id) sbír mein Greunb! gros Glücf u bíefem Cricg

Ojd) teünfde 3X baf 3Du alltit obn eige CiGunben.

Viétorifiren mógft i. Dem. Iurifteneferieg.

Gabr fort in gróftem. GeiB , f6 tvie 3Du angefangert,

$Sfleife bicb babep mein Sreunb ! ber Gorbarfeit,

Q5o tirft bu gan& getvif ju grofer Cb gelangens -

æieä,f Tvinfib id) iDir anbeut, ja bi$ in Ctvigfeit.

-Syiefed Bat qut fteten änbendäi

unb 3eíden (enet Sreunbs

fbafft bem Soerm Syefenbei»

ten tíee Gtrdteidrit

füaen tmottai .

"

$ Q Gattor

85 3. :5.

auó — Syrborn]

| arbmt(iæe'r- Opponent,

E

-

"

I

N

A

//

Kx à

--

——

A

fs

AV

«

Z

z

A

z

:

um

...:

i

N

2

:

^ie:

—

RUL

u -c

J

-

U

ONS

/n

N A UT

A

,

[

es

2

Z

TE

É

T

4

—

D

2

NNN

y»s

-

ä;:

(9]

—

^

i

&'.:

Ü

j

"

Kïx"!

.Il

;

6.

E

,A

[2

)

z

.

z

CU

,5

3

RC

32N

YNS

",

ES

NS

(

*

;

/"

N-

ä

X'ä"l.

N

:-

(ä

£W

)

N

S

!

—M—

—— g

NANSSS

"p

«

)

!

; /ö'"v

E

E

| DISSERTATIO PRIMA

LECATJS EX TEDSETAMENTO DE-

STIITVTO, CVI CLAVSVLA CODICILLA-

RIS ADIECTA EST ,, PRAESTANDIS.

SECTIO L

AMENTO DESTITVTO

DE TEST

GENERAATIM.

- 4

$ t

Nter incommoda, quibus noftra iuris fcichtia pi'e.mi,a

ln&i;uti

tur, diffenfus profecto , fiue conflictus ille inter

occafio

theoriam et praxin, quo fit, vt iuris doctrina aliter

ex verbis et ratione legum , ex víu forenfi aliter,

cxgonituf.;

fiítatur, inprimis eft memorandus.

Exinde enim prae-

cipua illa difhicultas exfurgit , vt leges, quae maxime

certae effe deberent, et perpetuam, ac indubiam, rerum

agendarum, vel decidendarum , normam tradere, íae-

pius dubiae reddantur, atque incertae.

Quamuis au-

tem pugna illa inter theoriam et praxin ,

quae varíis et

11 atmn-

diuerfis cauffis fuam debet Qriginem (2 hodie no

&) Conf. 1o..T03. CARRACR

: pliu.ï

- x'", 50 !02-/;21 i i

diff. d« f(nfliäq- theoriae et brn-

»

j

3. » SECT. L. DETESTAMENTO.. .

2

lius admittatm;" vbi cum iure romano " qiwd olim a

j

u

reconfulis noftris vnicum vniuerfale ius, et fons

omnis iuíti atque iniufli, habebatur, leges et confue-

tudines noftrae germanicae , quibus demum deficienti-

bus ius romanum in fübfidium. eft receptum , minus

conueniunt ; diffenfüs tamen ille, qui ex legibus , ma-

le vulgo intellecis, eftortus, eo magis eft notandus,

quo magis incertum ius in foro . parit.

Recte. qui-

dem tradere folent, fententias Iureconfultorum , a vero

legum intellectu recedentes, et fenfum iis alienum affin-

gentes, minime' ius nouum conftituere, vel conftitutum

mutare poffe.

Sed ita eft tamen in foro dudum com-

paratum, vt regula illa, quod a vulgari et communi in-

terpretum opinione non fit facile recedendum ,. admo«

dum ibi valeat, praecipue , cum femper fere non defit

vna velalteraratio,illam exipfislegibus defendendi. Ac-

cedit, quod inde ab eo tempore, ex quo ius roma-

num in Germania fuit receptum ,. fententiae lurecon-

fultorum fuerint fummaé auctoritatis, et vulgo dictum

fuerit, salo pro me babere glefam , quam legem (b) : vnde

etiamnum obtinet , vt, in foro veríantes , ibi faepius

cauffarum patronos de fenfu. et doctrina magis Docto-

rum, quam legum, difputare videamus. . Quam ob

cauffam , cum difficile admodum fit, fententiam, .com-

muni pragmaticorum calculo probatam, ex foro elimi-

nare; maxime eft quoque cauendum, ne diffenfus the-

oriae temere ftatuatur, ét fententia, paffim recepta, in-

Dehinc

uitis legibus, earumue ratione , reiiciatur.

conueniens etiam eft cüm bono iurifprudentiae ,: often-

dere, ficubi id- fieri poteft ,. quod aliquando praxi im-

merito difceffus a theoria vulgo imputetur.

Licet e-

nim antiquiores illi Iureconfulti, quibus doctrinas, quas

practicas vocamus, debemus, fere omni fcientiarum ele-

n ca-

fggnltiq?:um-*n;fubüdig fuerint deftituti, atque hinc i

-

pi[i:

(b) Cbnf,' 10. $AL BRYNQYRLL

Md du

in bifh. iur.b.3 m 2. €Ap. $.

*

z

E

£

$

DESTITYTO GENERATIM, -

: pitibfusk bene multis verüm legum fenfum minime teti-

erint (c) ; fimul tamen admiranda eíft eorum . fumma

ligentia, qua in terendis libris iuris, iisque interpre-

tandis, die, nocteque, fuerunt verfati, vt eorum adhuc

laboribus faepius non fine fructu vtamur.

Cum igi-

tur nouiífime inter alia V. C. cHRISTIAN! WILHEL-

M

MI KVESTNERI, Lipfenfis différtatio de legatis ex tefta-

snento ,. cui clan(ula codwillaris. ineft ,. deflitute non. prae-

-flandis , in manus incideret; dudum vero mihi fenten-

ttia federit, hac in parte doctrinam pragmaticorum a ve-

o legum fenfu minime recedere: haud abs re erit, id

paullo vberius oftendere.

hm pace viri clariffimi

$.

II.

fülae codicillari

Eiusque

Permuli, qui a pragmaticis clau

ratio tta-

vulgo tribuuntur, infignes effectus cum legibus, earum-

Nullum enim

ditut,

ue ratione, minus conuenire dicuntur.

facile vitium in teftamento. occurrit, quod non per il-

lam fanari, nullus facile defectus, quem non per illam

fuppleri, credant: quos varios claufulae effectus cum

inultis aliis FABIvS TVRRETVS (d) et OTTO PHIL. ZEPPE-

-RvS (e) percenfuerunt.

uin eo iiuam comitari fa-

uore volunt, vt quoque omni teftamento eam tacite ad-

iectam cenfeant, quod cum iuris analogia conuenire no-

'uiffüime V. C. rRANcIsCvs ALEF peculiari differtatione

(£) oftendere allaborauit.

Minime autem plures

ilas claufulae virtutes meas faciam, vel in eas inquire-

re inftituti iam fert ratio ; illum faltem eius effectum,

qued legata ex teffamento deflituto vi claufnlae codicillaris,

eidem adiclae , velle , et ipfa iuris vatione adflipulante , pe-

fAniur , Vindicaturus..-

uod vero vt inagis ex ordine

fiat, pauca prius de teftamento deftituto, eiusque effe-

€tibus, fi nulla. habeatuxf claufulae ratio , praemonebi-

Tnus.

A 2

(4) 'in trnd. de efedl. et defecl. clau-

de otio. clau[ulae cbdici[/aris in

fulae - codicillaris,

«-

$9

quouis teftamento, in diebus 1ca-

ITAO. de. codicill, ea. «

DI

demicis, diff. XXIII pe tuo [eqqe

t

4

sECT, L DE TESTAMENTO

E

"

5 M

Tefta-

fnentum

Refertur id inter modos, quibus teftamentum

plane infirmatur, fi illud deftituatur (g).

Hoc autem

de(titu-

tum de-

contingere dicitur, vbi teftamentum rite quidem et va-

faibiur lide fuit confe&tum ,. vt heres inde exiítere potuiffet ,

fed irritum poftea ex heredis perfona eft fa£&tum, quod

is vel noluerit, vel non potuerit inde heres exiftere.

Sic enim PAPINIANVS (h), z» zrritum teítamentum tunc

eonflitui, àit: quod generatim alias in iure, actum pror-

fus inualidum fieri, fignificat, vti BARN. BRIsSONIVs (i)

multis ex legibus oftendit.

Praecipue autem irrita

fieri dicuntur teftamenta, quando vel ob mutatum fta-

tum teflatoris, vel quia heres inde non extitit, fiunt

inualida.

Sic enim vrPIANvs. (1) ait: - Jrrirum fit teffa-

suentum , fi teflator capite deminutus fuerit , aut, [i iure fa-

Go teflamento , nemo extiterit beres.

Interea plerumque

irritum . fiers ex fignificatu prorfus fingulari de fola prio«

riípecie vfurpatur , praecipue, vbi irritum teftamen-

tum ipfi teftamento deftituto opponitur; vti ex ivsTI-

NIANO (m) in primis eft colligendum , dum fic loqui-

tur: 24lo awrems mmodo teflamenta iure falla infirmantur :

veluti cup is , qui fecit. teflamentum capite demtnutus fite

JHoc autem ca[u irrita freri. teflamenta dieuntur: cum alio-

quin et quae vumpuntur ,. irrita fiant, et ea, quae flatim ab

snitio non iurt fiant , irrita fint : fed et ea, quae iure facia

fnnt , et poffea. per. capitis deminutionem drrita [unt, pofm-

enus nibilomsnus rupta dicere.

Sed quia [ane commodinus

erat, fingulas caufas. fingulis appellatiombus diflingui : ideo

quaedam non. iure. falla dicuntur , quaedam. inre. fatia rum-

pí» v irrita fieri.

.

IV.

"

lud de-

Dcmtu.

- —

:um teíla-

ia

. Cum itaque t;üamcnmm deüituif:ur, et il

] hmc

(g) & z.. Infl. quib, rod.- tef, inf.

(U) m fragment. tie, X XIIl;

* 1« D, de iniuft, rupt, irr. tefl.

$. ^.

() $. s. Iiylf Füy

(h) d- lo K.

()) 4de ver-

m045 | "Ji! injïrm!

Borum. fiemife, vocc irritumm.

-

j

/,BESTITVTO GENERATIM;

hinc irritum fieri, vel infirmari dicitur , szþei' räciqhe meatum

inürmatur

eius eft füupponendum, omnes follemnitates, tum inter-

ex perfona

nas, tum.externas, a teftatore fuiffe omnino obferua-

hetedis,

tas.

Hac etenim ex caufa teftamentum deftitutum non

folum iure faétum habetur (n), verum ille etiam effe-

&tus eidem attribuitur, vt teftamentum prius factum per

id rumpatur, licet ex pofíteriori deftituto nullus heres

exüterit (0). .

Solà enim ex perfona heredis, legi-

time inítituti, teftamentum deftitutum infirmatur, cum

is heres ex eodem exiflere, et hereditatem adire po-

tuiffet, f1i modo eandem confequi ipfi libuiffet, vel mor-

te, aliaue iufta caufa, vtputa conditione adícripta deft-

ciente , non fuiffet impeditus.

Quam primum igitur

in teftamento vnum vel alterum requifitum legis fuit

omiífum, vel id alia ex cauffa inualidum factum ; ítatim

etiam alia ratione infirmari dicitur.

Et hoc. modo

teftamentum deftitutum differt a nullo, iniufto , rupto,

.

4

rrito propter ítatus teflatoris deminutionem , et inof-

ficiofo (p)-

P

éc

Exinde autem facile

at;t, in cafu teftamenti de- agqüe reg

ftituti rem ad caufam inte

d

a

ti rediiffe.

-Caufa' enim tunc redit

ad cau(am

reftati tunc omnino deficit, atque, vti PAvrvs (q) ait:

inteftati,

fi nemo — bereditatem [ubiit , omnis vis teflamenti foluisur :

quare et idem lureconfultus alibi (r) adfirmat , quod

inteflatus fit , mon tantum qui teflumentum non. fecit ,. füd

uam-

eriam cuins ex tefl'amento bereditas adita non e[t.

uis enim VLPIANVS (S) dicat, swteflatos proprie appellari,

a

qui, cum po[ent. teflamentum . facere ,. teffats non. funt ;

tim tamen lureconfultus fubiungit: /e4 es is, qui refla-

mentum. fecit , fó eius bereditas. adita non eff ,. vel ruptum

3

vel

(n) J. . de

mnw rupt. *l srr.

3r.;1. $. s.

(4q) À zer.

2

3 (0) So F Inji. qui&-

de reg. tur.

(5) £. s. de

mod. teft. inf.

verb. fign.

WOLFG« AD, LAVTERBACHII

(P) Conf.

('S) Ig P Pf-

de [nis «t jeg, bered.—

diff. de 1eflAmo, deflituzo, memb.

d-

N

E

6

SECT.L DE TESTAMENTO:

vel irrituim &j? te/ümentum', inteffatus non -imp;;aprie"diceitif

deceffiffe.

Quantum enim ad effe&tum atünet, nihil in-

tereft, íiue teftamentum non fit factum , fiue omnis e-

ius vis foluta, vel s:bsl valeat ex bis , quae teflamento

feripta funt (t).

Atque hinc ivsrINIANvs (v) ait, quod

id, vt fine teflamento aliquis decefferit , etiam contingat de-

fHituto teflamento.

Hac quoque ex caufa TRYPHONINVs (X)

adfirmat, quod, non adita hereditate , et ipía exbereda-

tio iw teflamento nullius fit mementi : vnde idem lIurecon-

fultus cum 1vLiANO , quem adftipulantem refert, colli-

:git, quod fic, cum teftamentum per omnia irritum faat,

et heres ab inteftato non amplius fit exheredatus haben-

I2 exitum.

dus, redeat re «d intefla

A ttüa?

9. V I.

Ceterum, quamuis interpretes v

ülgo teftamentum

mento de-

ftituto dif-

deftitutum generatim vocent, vbi ex illo heres, fiue is

fec, vbifuerit fuus et neceffarius, fiue voluntarius, non exiftit;

liberi

ab

hereditate

praecipue tamen id de heredibus faltem voluntariis va-

let, vt teftamentum ab iis deftituatur: de fuis autem he-

abftinue-

IUf»

redibus, qui tempore mortis in patria teftatoris pote-

ftate fuerünt conílituti, non tam deftitui teftamenrum,

quam quod a paterna hereditate fe abftineant , dicitur.

Atque hinc, cum effectus nunc teftamenti deftituti ra-

tione legatorum, in eo relictorum, a nobis fint tradendi,

primum aliquanto plenius de effeCtibus hifce agemus,

vbi liberi a paterna hereditate abftinuerunt: praecipue,

quia hocce in cafu dubiam doctrinam de effectibus te-.

ftamenti ratione legatorum adhuc nullibi fatis digne

expofitam inuenimus, et ceterum etiam inter teítamen-

tum, vbiliberi ab hereditate abítinuerunt, et illud, quod

proprie deftitutum fit, infignis differentia intercedit.

In caífu

4DNVALC

Cum

T

aecipuum illud ius ratione fuorum et ne-

enim, vbi

"

liberi abe

ceffariorum

h

.VC-'

eredum obtineat? vt ipfo iure, fiue

^

int;

v

(t) 4 o, de teflam, tut.

snteft

fx) & 2e. pr. de

$. », Infl. de bered. quae n6

-äm, ïa]&f eontr. tabb,

s

7

-.Dr—:sn"rv'r.o- GE NERA,T.;IM.* :

lint, fi'uc", nolint, h

*

eredes-iint, et hereditatem, licet ei- finetit, -

dem fe nondum immifcuerint, ítatim a morte teftatoris tamen--

habeant adquifitam ,. et ad quofuis heredes tranfmittant tum . non -

(y2; facile omnino patet, quod non pofhint inftar vo-

omhino

corruit.

luntariorum heredum deftituere teftamentum , ex quo

ftatim, non fpectata eorum voluntate, ipfo iure here-

des funt..

Licet enim praetor deinde liberis benefi-

cium abftinendi concefferit, eoque fuitatis, vti dicunt,

plerique effe&tus impediantur , quod abítinentes a prae-

tore heredis loco non habeantur (z); non tamen po-

tuit, nec voluit, praetor per beneficium abflinendi 1us

fui heredis tollere,. vel efficere, vt fuus heres non fit,

qui legis ex neceffitate fuus eft; cum praetor non poffit

iuri derogare (a), et femper vtique heres maneat, qui

femel heres extitit (b).

Et quamuis fecundum ius

praetorium mediante beneficio abítinendi in perfona

eorum ius tribui dicatur, quod habituri fuiffent ,. fi in-

ftar voluntariorum heredum liberum arbitrium adeun-

dae, velrepudiandae, hereditatis habuiffent (c), ma-

nent tamen nibilominus, etiam poftquam hereditate ab-

ftnuerunt, iure ciuili heredes (d), et ftri&to iure

ex perfona defun&ti obligantur (€).

uare nec cor-

ruit teftamentum, in quo liberi, ab hereditate abftinen-

tes, fuerunt heredes fcripti, :nec omni id caret effectu,

!

(£) folide, more fuo, docuit.

,

vFi IOSEPHVS AVERANIVS

$. VIII.

vj

Sola autem illa fpecies videtur excepta, quatm PA- Excepiio

quaedam

PINIANVS (g) tractat, vbi filius cum conditione potefta-

ndi-

t;aditu:.

tiua fue;*at heres ícriptus : .pro qua poteftatiua co

tio.

d

Q

5.' h VInjl. de ber. quae. ab i'n..i

$. 10. de fideic. libert; — (e)

zeft , L. 14.. D. de fuis et leg.ber,

l, 2. de condict, furt, 1, gy. de

[. 8. Co eod.

(z) l 12. de

Adqu. "vel omitt, beved,

(f)

ipterr. in iur. l. 89. de. leg, 1.

in interpret, iur, lib, x. cnp. 9.

(5 L. S. I. 'deferiif. !

(b)

5». 32. feq.. et lib. V. c. ge.

], y. S.ar. in fin. de minor.

". 7. /eqo

(g) 4 28 d*

(c)

l, s8. in fin. de ber, inf.

condit, infiit,

"n

l, 89. d, legat. 1.

(d) 4 36.

"

$

SECT.L DE TESTA MENTO

tïone etiam habetur, vbi fuus ita fuit heres i;cr.i,ptusf

Sé volet , beres efle (h).

lureconíultus enim ait, eo

jn cafü teftamentum deffitsj , dum filius ante mortem

füam conditionem non impleuerat, et dehinc nec fue-

rat heres factus. « Nam , cum filius propter adpofiram

conditionem , quae heredis inftitutionem | fufpendit,

non fiat heres, nifi conditione , quae ab arbitrio eius

endet, demum impleta; re vera teftamentum a filio

d

itui eft dicendum , vbi is ante expletam conditio-

nem- efít defunctus, et ita nunquam heres factus, cum

heres fieri potuiffet, fi voluiffet, fiue conditionem ex-

pleuiffet. —— Licet enim fundamentum füuitatis , patria

ícilicet poteftas , per adpofitam conditionem non tolla-

tur, etfilius poft expletam conditionem »son swre condi-

tionis expletae , — [ed ex . neceffitate iuris beres fiet (; fut-

enditur tamen effe&us fuitatis pendenre conditione,

etfilius, quamuis poftea ex teftamento heres neceffa-

yius fiat , eatenus tamen iure voluntarii heredis fruitur,

quatenus velle, et no

?

n velle, vel explere, et non e

xple-

Ié conditionem, eft in e.ius g1'bitrio pofirum (k). :

Plures tee

IX.»Q

Atque hinc facile eft infignis iuris differentia col-

fameb [eenda, quaeinter vtramque fpeciem., vbi heres fuus

artes 1u-

flinentur ,

a paterna hereditate abftinuit,

atque vbi teftamentum a

«bi liberi VO

luntario herede fuit deftitutum, intercedit.

/^Ntie-

abfünent, pirn diximus,

quod in cafu teftamenri deftituti- heres ex

eo omnino deficiat, nihil ex eodem valeat, er res om-

nis ad caufam inteftati redeat; fic contra ea heres fuus,

- teftamento inftitutus, de iure ciuili heres manet, etiam

poftquam abftine

ndi beneficio fuit vfus, vt ita heres v-

li ex teftamento exiftat.

Atque hac

tique de iure -ciui

ex caufa, licet praet

or'ex fáuore heredis fui plerosque

vt oneribus berc-

in abftinente fuitatis effectus im,pedf;et,

[f

dl'td-f

VCönF. 105. AVERÁNIVS j5

(h) l.mxz. de condit. snft. l? 86. de

interpr, itr, l. V« cap. 2. 0 19

vulg et pup. [ubft.

(i) L.

de condit, et demonfir,

()

p2 À

$

r

"DESTITVTO GENER AT i M.

j

:

rdiï)tr?'?': äozz fponte. fnfceptis , liberaretur (D; ratio tamen

hàud deeffe videbatur, ceteras teftamenti partes ex prae-

comitaban-

cipuo illo,

quo Romani vltimas voluntates

tur, fauore fuftinendi.

Quare valent- libertates tefta-

mento relictae (m), cuius rei et hanc affert rationem

VLPIANVS (n) : tametfi non eff frne herede , qui fuum beredem

babet , litet abflinentem fe..

-Praeterea valent quoque. ft-

licta ; herede füo ab heredi-

deicommiffa, teftamento re

tate abítinente (07.

Nec minus, cum alias heredita-

tem , femel repudiatam, non liceat reuocare (p); heres

tamen füuus, etiam poftquam abftinuit, quia penitus he-

res effe non defiit, poteff iterum , re adhuc integra, fut-

cipere hereditatem (q).

Denique fuftinetur etiam de-

hinc fübftitutio pupillaris (r): quamuis quoad fübftitu-

tionem vulearem heres fuus abftinens heres non habe-

atur (s), fed merito fubftitutus fuccedat, - et legitimos he-

redes excludat, quia, dum hocce in cafu ad filium abfti-

nentem bona hereditaria non deuoluuntur, vtique euen-

eni a patre fuit fübftitutio fadta,

tus tunc C.O.nfil?git,;jn qu

5. X.

fuos heröde

$ ; Num !e.

. Quae, &üm ita fin

t, et cum praetor

ata quo-

abftinentes faltem non habuerit here

dum loco, quantum

que fufti-

ad retinendam hereditatem , et füfcipienda inde com- neanuur?

moda vel incommoda hereditaria, adtinet ; ceterum au- quaeftio

tem, vti non potuit, fic nec voluerit ius fui heredis tol- mouctur,

lere, velefficere, vt heredes non fint, qui iure ciuili

tales erant, fed potius hac ex rarione , quod heredes

abftinentes iure cuili heredes ex teftamento permanc-

ant, - cetera teftamenti capita ex infigni illo vitimarum

omuino adfir-

voluntatum fauore con,feruatav fuerint.:

E

D dasute dilil. : LUols, O s

*

(l) z 'Iz-wde uulg. et pup. fa.

(m) L.32. de manumiff. teft.

repud, ber.

(r) £ 42. 4de

(n) L. so. & 1o. de fideie, ü-

adquir. vel omitt. ber.. l. xza

bert.

de. "oulg. et pup. fubft

()

(o) L az. & s. 44

$SC, Trebell.

(p) ^ 4 C.

l41 de acquir, "vel otmitt. bera

^

(q) 7 &

He repud, hered,

L

£o

SECT.L DE TESTA-MENTQ

fnandum poffet -videri,k quo*/d ex eadem et fimili ratio-

ne legata etiam , teftamento relicta, peti poffint, licet

fuus heres inftitutus ab hereditate abítinuiffet.

Prae-

rerea, cum iure nouo omne inter legata et fideicommif-

fa difcrimen fit fublatum , et idem voluntatis fauor, qui

in fideicommiffis fpectabatur (t), etiam 1

egatis attribu«

tus (u) ; vel hac quoque ex cauía legata-eodem cum iu-

d

re peti poffe, quo fideicommiffa praeftanda effe diximus,

foret exifítimandum.

Fauere etiam huic fententiae PA«

PINIANVS (v) videtur, dum ait: Filo pater , quem in po-

zeflate vetinuit, beredi pro parte inflituto legatum quoque ve-

liquit : duriffima eft. [ententia exiflimantium , denegandam

legati petitonem , fi patris abflinuerit bereditate : mon enim

ampugnatur indicium ab eo,. qui iu[lis vationibus noluit. nt-

Cui adítipulari quoque vi-

otiit bereditarass imlplicari.

detur vLPIANvs (x), verbis:, $z vai ex heredibus fuerit le-

gatum , boc deberi ei iudicio familiae ercifcundae manife-

flum eft.

Sed etfi abflinuerit (2 hereditate confequi eum boc

legatum poffe, conftat.

Cum igitur ipfi filio, qui tamen,

dum abílinuit, re vera contra 1udicium patris eeiffe eft

iudicandus, licet nomine id impugnaífe non ceníeatur,.

quia iure ciuili heres nihilominus permanet, legati pe-

titio haud fit deneganda ; nulla-certe caufa adeíle vide-

retur, cur non le

gatum, tertio L'eli&um, fmjili ratiogä

| fuftineretur.

E.

S. XI'

Non va«

Sed legata ex teft

amento, v

bi filius a patemz'l he-

lent lega-

ta, vbi li-

reditate abítinuit, non deberi, verbis expreffis vtPIANVS

beri.abfti-

(y) adfrmat, dum ait: Ceterum, fi cerium frt , repudiatam

nuerunt Oel omuffm bereditatem , vel abflentos. nece[farios. beredes ,

egatum vel

vrüflra boc edithlum dimploratur , cum certum fit, 4

fideicommi[fum mon debere.

Nec enim filius,

d

um abfti-

net, poteft ad legata praeftanda conueniri, quia faltem

91075i-

(t) l. 16. C. de fideicomm.

()

l$z. de legat. z.

f

l- P IT D- de l!gu I« l. 2 C.

l 17. eod.

(y) l, : s.g"Ulfc

eommun, de leg, et fideic.

()

"vt in poffeff. legf

DESTITVTO *GENEP;*ATIM. |

1T:

sumine beres ef (z), à praetore autem heredis loco non

habetur, et oneribus hereditarüs, inter quae et legato-

Nee

rum praeftatio referenda, non eft fubiiciendus (2).

etiam legitimus heres, qui fuo tunc ordine fuccedit (b),

potéft ad legatorum exfoluendorum . onus fubeundum

cogi, quia non ex teftamento, quo non fuit heres fcri-

"Rib

ptus, et ita nihil ipfi iniunctum, fed ab inteftato, bona

defunéti confequitur ( c).

Atque huic fententiae ad-

modum conuenienter PAPINIANVS (d) in cafu, vbi filius

quidem hereditate patris abftinuerat, fed fratris fui im-

puberis, cui fuerat fubftitutus, hereditatem adierat, re-

Ípondit: Z7raqnue legata duntaxat ex feeundis tabulis praeffa-

vi debent , babita vatione facultatium in faleidia non patris,

Et quidem hunc in finem,

vt Alias folet, [ed impuberis.

vt ne ex primis tabulis, quibus filius fuerat heres fcri-

ptus, fed hereditate abftinuerat, legata praeftanda veni-

ant, lureconfültus ait, feparationem bonorum a praetore

effe concedendam, 4wed iws dicenti propofitum fit, liberos

oneribus hereditaviis, mon fponte fufcept;is, lz'ber;:re.

.

*

Nec inde eft antinomia ftatuenda; quod antea eX — Nullane

PAPINIANO (e), et viPIANO (f), audiuimus , legatum, hiceffe in-

filio reli£ctum, ipfi praeftandum efle, licet ab hereditat

e ter lcgcs

abftinuerit.

Id enim eo in caíu faltem volunt, vbi

antinomi-

am, often-

coberes, qui voluntatem defuncti agnouit, filio abíli-

ditur,

nenti eft adfcriptus.

Nec ea in re fingulare aliquid ob-

tinet.

Sic enim valet quoque legatuni extraneo cohe-

redi relitum, vbi is portionem (uam hereditariam re-

udiauit, vt illa coheredi, hereditatem adeunti, adcre-

uerit(g). XHocceenim cafuü, vbi filius abftinens , vel

extraneus heres repudians, coheredem habet, cui alte-

rius quoque deficientis P,Qrtio adcrefcit, exiflit v

X

tique

?

.he«

(z) l. $. $. 2. de bos. lilert. '(a)

zeff,

(d) &zrz, de vulg.

l; 12. de interr. 19 iur.

(5)

et pup. fubft.

(e) 4, .. 87.

l. l. 6. $. 2. de bon, lib. "

(«

dé leg.1,

(E) d l: I7e

eed,

(g) & 1z, C. de legar,

j, :, i? fin, C, äomigï Jft «nuf.

12

SECT.L. DE T*EsTAMiNTp,

" heres ex ie&amento(h), qui volunrati defuncti f'adä?a-.

cere, etlegata praeftare, habet neceffe.

Sortitur itaque

teftamentum etiam fuum effectum ,. nec vlla ratione de-

ftitutum dici poteft, fed legata etiam, a coherede deficien-

te relicta, praeftanda funt, maxime, quod ex sevER: "Im-

peratoris conftitutione, cuius vriPIANVs (i) mentionem

facit, legata et fideicommiffa in fuübítituto, atque cohe-

rede, qui hereditatem adiit, repetita cenfeantur. - .. Vn-

de patet, quod, cum in legibus illis duae diuerfae fpe-

cies occurrant, nullus hic adfit inter eas diffenfus, et fal-

uum omnino maneat, quod in cafu, vbi füus heres, ex

affe inftitutus, ab hereditate abftinet, vt ad le

:

gitimum illa

gata tunc minime debeantur.

deuoluatur (l),;le

L u d-X Dlb

€t dubia

Denique nec in contrarium valet arrumentum, &

ceteris teftamenti parübus dué&tum ,. quae faluae mane-

rent, fi filius a hereditate paterna abítinuerit.

Quan-

tum enumn primum ad libertates, in teftamento relictas,

adünet, quamuis vLPlANVS (m) addat: rametfi won eft fi-

ne berede, qui fuum here(lmz babet , licet. abflinentem Je; v

exinde libertates propter fauorem, quem habent, pror-

-

fus fingularem poflint fuflineri; praecipuam tamen Tu-

reconfultus eius rei hanc affert ratonem , quod f£ faus

berés (e abfiinuerit, libertati fideicommiffae per. Senatuseon-

fultum [nbuehtum fit : vnde colligendum, quod perSenatus-

confultum fingulare ius ratione libertatum fuerit introdu-

&um, cum alias,f inftara

liorum legatorum, non valuiffent.

$. XIV.

«

" Praeterea fideicommiffa etiam, licet maximo vo-

quiedam luntatis fauoré gauderent, non ex ratione illa, quod fu-

us heres abflinens iure ciuili heres permaneat, fuíline-

bantur, fed hoc, vti ipfe ivLiANvs (n) refert, ex Sena-

'tusconfülti "Trebéllianici auétoritate fiebat, .ex quo he-

res

--

"(b) PAU LE 2us

(5 L4.

i.y ao« & 10. de -jïdgicomm. 73

bert,

de leg, 1. l, 6i. de leg. 2.

)

(0) L:ag, , & 9. AA

Lþ 6. f. z.-de bom libert, (m) |

^

&C, Tre!ye!!ï

4'&

"

Ü

m

DEsTITVTO GEN&;R»ATIM.;

i5

--

res Ícriptus, hereditatem etiam alias repudiaturus, ean-

dem fufcipere, etreftituere cogebatur (0): per coactam.

.

autem etiam hereditatis adi

jonem, vel eidem factam im-

k

Y

mixtionem, teftamentum

?

quod alias deftitutum videre-

tur, confirmabatur, et omnia, quae in codem rehicta erant,

conferuabantur (p). .

Huic fcilicet Senatusconfulto ea.

virtus, quae alias Senatusconfuli Pegafiani fuit (q), in

Digeflis tribuitur, poftquam in ilis Pegafiani nomen v-

bique fuit a TRIBONIANO expunctum (r), quia Iv-.

STINIANVS: Senatusconfulti Pegafiani vim in Tre-.

bellianum -transfudit , atque fic pleniffimum effectum

huic tribuit.

Vnde confílat, quod, cur Senatuscon-

fultum , tumr Trebellianum , tum Pegafianum , folis

. fideicommiffis. vniuerfalibus fuerit proprium (s) ,

et

eorum virtus minime lec

e

atis vel fideicommiffis particu-

laribus adcommodata ; de folis etiam fideicommithis vni-

uerfalibus id fit affirmandum , vt, fi a liberis, alias abfti-

nentibus, fintrelicta, ex coacta illa, quae tunc locum

habet, hereditatis fufceptione fuftineantur: hocce autem

ius ad legata, vel fideicoimmiffa particularia,. quae fola

fünt iure nouo inuicem fibi exaequata, vt vnam acce-

perint naturam (t), etin quibis vtrisque lex falcidia ob-

tinet (v), minime fit extendendum.

Nam, vti caivs(x) .

ait, z fideicommiJariis bereditatibus hoc pronifum efh , wty f£

feriptus beves nollez-adire heveditatem, iuffu praetoris adeat, ek

— mefiztuat : qmd,benefciäm his, qm'bm fingulae ves per fideicom-

ryi/fnm relittae funr, non "mAgis tribuiug?z* eft , quam legatariire

LI

3

Neque tandemxad'.legata

et fideicomim

1ffa fuftinen- remoueng

- da aliquid facit ratio illa, quod falua nihilominus man- r

[

bi filius a hereditate abfti--.

ferit ülbfï/iäutio pupilaris, v

3

nue-

(o) , g;. l. $, äon'. (p) À. Iä..

(s) & 4. $. s. Inff. de fideie.

$.3. 1. 55« &. z. eed, L. g8.

beved, l, 1. $. 2. ad SC, Trá»

$ vir. de "ulg. et pup. [uhft.

bell.

(t) À £, C. éom-

(q) & s. $. 6. Infl. de fideis

inut, de legat, «

(V) lo 189 1

€omm,. bered,

(). 4 4

p D oed feg. Falcid,

G

$, 6.-C. de we, iwr, — ennucl,

, (7.þ quis omiff. cguj tefts

14

SECT,I. DE TESTAMENTO

nuefat, et teftamentum eo. vs'quek valuerit , .vt filius,

poftquam abftinuerat, iterum ex eodem hereditatem füs:

cipere potuerit.

Nam hocce ex eodem erga faos he«

redes fauore, ex quo Praetor iis beneficium abftinendi

dederat, profluxit.

. Quemadmodum enim | illo ex

fauore liberos ab oneribus hereditariis, non fponte fus-

ceptis; libersbat (yJ;. ita ex eodem fubftitutionem pu-

pillarem, quia in commodum impuberis, heredem fibi

Ícribere non valentis, redundat, fuftinebat, nec filium,

nunc onera hereditaria lubenter fufcepturum, ab iis ex:

cludere volebat.

Nam Praetor liberos haud . volebat

]

incommodo afficere, dum iis beneficium concedebat, et

fauore illos comitabatur, vt oneribus hereditariis non

amplius obnoxii eflent : quod ipfum autem fimul iube-

bar, vt a legatis praeftandis liberarentur, quorum prae-

ftatio 1nfigni eorundem detrimento ceffiffer, fi, ab he-

reditate abfünentes,. ad illam ideo obítricti fuiffent, quod

iure ciuilli heredes manerent, et a Praetore etiam iura

eorum fui heredis, quantum id fieri poterat, et commo-

ontrarium, conferuarentur.

do ipforum non erat c

$5 XVL

ï*iihil Yà.

Sic in aprico c

onftitutim putamus, qubd legata

let ex *** ex teftamento , vbi liberi abftinuerunt, non debeantur.

ftamento ;

Minus dubii habet, eadem non deberi, fiteftamentum

vbi id eft

dceítitu-

fuerit defütutum , vt nullus omnino heres ex teftamen-

to exiftat.

tum,

Hocce enim in cafü, quum teftator plane

inteflatus decedat, omnis omnino vis teftamenti folui-

'£ur (zZ), etregula obtinet, quam PAvLvs (a) tradit, quod,

