teftamenrum inftar codicillorum valere , ex ipfa hac eius

declaratione non folum vltima voluntás fuerit loco codi-

cillorum habenda, fed verba quoque legatorum directa

in obliqua'et fideicommiffaria, quae fola ol

É

im 'iq- C'o-di-

; interpretanda.

cillis adtdiggebagltur"' (z)

$; XLIII.

Omnino itaque

'eum illis principiis ,

quae fupra Quod e&

uobus

iam pluribus ex legibus: de indole et effectibus claüfu-

DIOCLE-

lae codicillaris probauimus , conuenit fententia noftra,

TIANI et

quod ex teítamento etiam deftituto legatà recte petan- u ,xrur-

tur, fi claufula illa ipfi fuerit adiecta. :

Nec vero hac m

ipfa quoque in re legum deftituimur praefidio.

Sic

enim. de legato libertatis DIOGLETIANVS et MAXIMIANVS

Impp. (a) adfürmant: .$7 Zwre zoz fubfifhit teflamentume,

C0»

iu boc mec libgertates (cum. som fuiffe adwe&tum , vt pro

di-

^(a) L. zj C. de feftatm. minum.

(z) $«0. nf de. fideic. berad.

-

L|

42

SECT; IH. | Df.z EFFECT. &LAV,,S. COD.

dïcz'llz':*

eriptum. valeret. ,. proponas) ve&e datas. conflabit.

Vnde

,

i

icendum , quod contra ea, vbi claufula codicilla-

ris fuit adiecta, et teftamentum iuré non fübfiftit;. id

quod in caífu etiam teftamenti deflituti contingit, vti-

que libertates reliétae faluae maneant.. . Amplitudo cer-

te verborum , quibus id de omni teftamento , quod

iure non. fübfiftit, hicafferitur , non patitur, vt exce-

ptionem ratione teítamenti deflituti

atuamus ,

cum

alioquin, vti proxime oftendimus, ratio iuris minime

repugnet, quo minus claufula et in deftituto. teftamento

legitimos fuos effectus fortiatur.

.

XLIV.

aefcriptis,

Multo adhuc plenius noftra fententia per &ospEM

IÁmperatores confirmatur , dum alibi (b) referibunt: Ex

zeflameutos, quod. iuve 107 valet , . mec fideiconmi[fum . qui-

dem , fi nom ab inteffato quoque fuccedentes vogati-proben-

dur , peti potefj..— Hlac enim ratione adfirmatur, quod

contra ea in cafu , vbi teftamentum iure non. valet,

tunc fideicommiflum , cum quo legatum iure nouo pari

paffu ambulat, a legitimis etiam heredibus fit praeítan-

qdum;, fi ab.iis quoque id fuerit relictum; ,quod autem

non nifi per .claufülam codicillarem, . qua teftamentum

loco codicillorum ,. ad. heredes legitimos dire&torum,

habetur, fieri, fuperius ($. 24.) iam oftendimus.

Prae-

cpue autem notandum- eft , quod talis fpecies hic oc-

currat, vbi fideicommiffum non a fcriptis heredibus, a

quibus tantum id antea fuerat teftamento relictum, fed

alegitimis, qui nunc, quia teftamentuim iure non valet,

1

fuüccedunt , eft propter claufulam illam praeftandum.

Cum autem. quam maxime ratione teftamenti deftituti

hoc contingat, vt id iure non valeat, et loco heredis

Ícripti deficientis heredes ab inteftato füccedant : omni-

nO patet, eos tunc vtique propter claufulam illam legata,

et fideicommiffa, tan

quam ex codicillis

praeftare udebere.

286 GELM,

necnonex

YLYHANO,

»Wlterius nofílrae fententiae vrPiaNvs (c) .quoqïeï

.oCb) É 29 C. de fdticomm.

(c)24. $. rs, ao ais zibef:.

IN TESTAMENTO IDESTITVTO; — «

accedit ,. dum ait, quod ex teítamento, agnatióne p*o&-

humae rupto, neque directae; neque fideicommiffariae,

libertates debeantur, fj guas goz a lgitimis quoque bert-

dibus -veliquevit. :

Sic: enim: eadem ratione , ^qua id in

cafu teftamenti deftituti fieri ,"proxime.diximtüs; hic ad-

firmatur, quod loco herédis fcripti, qui ex rupto tefta-

mmento-non fuccedit , legitimi heredes neceffe lHabeant,

legatum libertatis praeftare, fi'ad eos quoque in omném

euentum verba- fuerint: directa,: fiue clau(ula codicillavis

adiecta, vt voluntatem defuncti tanquam ex codicillis, qui

m habent;

foli ratione eorundem locu

debeant þadimpl'ere'-.

[]

XLVI.

: Simili fere mod

atque ex

O MÁECIANVS (d) nobis adítipula-

MAECIA«

tur, dum fic loquitur.. |$z-zta- fuevit. fidetcommi[fum .ve-

NO,

E

li&um, ad quemcunque ex te[tamento qeos vel ab intefla-

t05 vel ita, ad quemcunque quoquo iure bona euea perue-

qgiant: bac oratiome eius, qui poffem matuy evit, imue fa-

amiliam venuevit ; et emuy, qui poflea cognatus e[fe coeperzt,

fideicomm[Jum. videtur 5. esus quoque , quae moudum mupta

evib, fed poffem , eo cafu, quo ex editlo ad vxovem boua

anaviti imteflati.[olemt pertimere.

Primum enim non ni-

fi claufulàe codicillaris fpecies hic refertur, | dum tefta-

f

tor voluit, vt fideicommiffum , fi ex teftamento , quod

forte cafu aliquo. poffet infirmari, .non fit valiturum,

tunc ab inteftato ,. fiue a legitimo herede, quicunque

demum ille fit, praeftetur.

Hocce. enim tunc prae-

ftandum voluit ex iure codicillorum, qui foli, vti füpe-

rius ($. 24.) iam oftendimus, perfcripturam illam, quae

teftamentum non amplius repraefentare valet, poflunt

intelligi, et quibus etiam folis fideicommiffum ab iis re-

linqui poteft, qui ab inteftato fuccedunt (e)

Deinde cum

f

ex teítamen-

Tureconfultus generatim adfirmet, quod,

to nulla fit futura heredis fcripti fücceffio, tunc a herede

ab inteftato fideicommifTum. fit praeftándum : nihil om-

nino bic adtinet, et perinde habetur, ex quo capite

teftamentum fuerit infirmatum, vel nulla ex eodem con-

2

*

^

[1-

(e) Lió. la. de iurs d.

: (d) l. 9.] de legaf. 30*

44 — SECT.IIL DE EIFECT. cngv.s.fi:.on.*

tigerit fucceffio.

Vnde clare conftat, quod in cafu e:

tiam teftamenti deflituti a legitimis heredibus loco fcri-

prorum, qui deficiunt , heredum fit fideicommiffum,

.vel legatum, quod cum eo

pari iure gauïd-eït,—: v1 claqfq.

lae codicülgris pra

eftandum.

18 31XEVIL

:

MNec minus eadem iuris ratio ex ScAEV

Ó

LA;

f)

graeterea

ex scAr- eft colligenda, dum formulam illam claufulae codicilla-

S

YOLA,

ris, quam fuperius iam retulimus , a Titia teftamento

adiectam proponit: £a ommia , quae fupra.dari, fieri

iufh, ea dari , fieri volo. ab ommi. bérede ,' bonorumue po[Joj-

ore, qui muübi evit etiam. iure ab inteflato.

Item , quae

dei eius commntto.

davi iu[[ero , ea vti dentur , fiautque ,

Fideicommiffa' enim hoc ex capite deberi fic Iurecone

fultus mox refpondit: - . $7 boc quaeratur ;, am ruve. eorumr,

quos quis fibi ab anteflato. bevedes ,. borovunme. poffe]]oves

J'ucceffuvos: cvedat , fideicommittere poffit ,

omdz po[[e.

n omnem

Quare, cum et hic adfirmetur, fideicommi

euentum vi claufulae illius ita valere, vt ab heredibus

quoque vel bonorum poffefforibus ab. inteftato fint

praeítanda: iterum nihil certe intereff, ex qua caufa

teftamentum fuerit infirmatum, et heredibus ab intefta-

to obtigerit fucceffio.

N

UOE VTE

i

et ex VA-

Denique facit huc. quoque m

axime VALERIANI et

L:RiAN: GALLIENI Ímperatorum refcriptum (g), dum aiunt: /Jo-

e.cate (55 babere, quod vegularitev traditur , en, quae in teffa-

:

LIENI IC-

7uento ve

linquugtur , fi ex toflamento mom adeatuv bere-

fcripto o-

fenditur,

ditas, mom valere, cum verbis velita diretlis adiri potuit

reditay nom cum ila [ic data eff, vt e[[tt ab imtefíato

fuccefforibus poflulamda. ^^ Yta enim ratione teftamenti

defttüti hic tfaditur, quod, .cum alias non valeant, quae

in eo relinquuntur , fi hereditas verbis relicta directis

adiri potuit, fiue, vbi heres directe inftitutus , qui ex

m repu-

xæe&amento adire potuiffet hereditatem , eande

: diat:

(f £ " tf: inoff. tejlam.

| (g) i» 1. lf', €. de fäei;onm.

^:1N TESTAMENTO DESTITYTO: :

4f

diat: vtique tamen valeant , quäe in teftamento reline-

quuntur, et ita fideicommiffum quoque, de quo in re-

fcripto fit fermo, peti poffit, fi ita fimul data fit here-

ditas, "vt illa, teftamento forte deinde per deftitutionem

infirmato, fit ab inteftato quoque fuccefforibus poftulan-

da.

Huncce autem in finem , vti füpra ($. 24.) iam

monuimus, claufulam codicillarem .hic adiectam fuifTe,

eft intelligendum.

Nam, cum foli tunc codicilli illi,

qui ab inteftato fiunt, poflint locum habere, vbi fidei-

icommiffa a fuccefforibus ab inteftato, apud quos omnis

teílamenti caufa deficit, relinquntur (h) :. adiectam hic

uoque eum in finem claufulam illam eft exiftimandum,

vt tefítamentüm , iure non valiturum , codicillos reprae-

fentet : quia tefítamentum, quod quis facere voluit, in-

ftar codicillorum non val

?t'y nifi hoc /ipfunj fueri; ex«

prgffum (i).

C UXEIXS-

— Sic autem vtiextra omne no

bis dubíum conffi. Nilifhae

in - parte

*

3

tuitur, quod legata ex deftituto teftamento a legitimis

inté

reft, fi-

etiam heredibus debeantur: ita nihil putamus intereffe,

ue tefta-

méentütià

fiue teftamentum fuerit ab extraneo . herede deftitutum,

fiue heredes fui iítituti ab hereditate paterna abítinue- fit dettitu-

rint.

um , fiuc

Quantum enim ad effe&tum adtinet, nihil hic

iberi abe

inter vtramque Íípeciem intercedit difcriminis , . quia

[tinuerinta.

raetor, vti fupra iam plenius docuimus, liberos ab-

ftinentes heredum loco non habebat, et oneribus here-

ditariis eos liberabat (D, vt neque legata, velfideicom-

miífa particularia , ab iis deberentur, atque fié teffa-

mentum haétenus infirmaretur.

Licet igitur leges in

cafu, vbi liberi ab hereditate paterna abftinent, nihil de

effectibus claufulae codicillaris fpeciatim definiant , ea«

dem tamen in hac ,. quae in altera fpecie , ratio militat,

Atque hinc pariter legata, et fideicommiffa particularia,

m fuc:

per claufulam hanc fuftineri ; vtà legifimis etia

j

ceffo-

(j

(b) K 16. F. 17. dé inr. eod.

L :n CAMe teflam. fhamumi;

] 421. &. d« devulg. " ef pup.

(D) L 12. de imerr, in iur.

J, a2, de "vulg, et pupy fubff.

dfee a I.sza. de. ipr, cod,

äc

»

-

46 SECT;IIL DE EFFECT. CLAVS. COD.

«cefforibus tanquam x .codicillis. recte petazitui',, omni;

no erit dicendum.

Generatim in legibus enim adár-

iatur, per claufuülam eam teftamentum in- vim codicil-

lorum; ab inteítato valiturorum, fuftineri, fi id iure-non

valeat, vel non fubfiftat ,'»vt res'ad. caufam inteftati re-

digatur (m).. Ab, hocce autem cafu /non. . multum eft

abíumnilé , vbi teftamenturm-de-ftricto quidem iure- fübfi-

ftit, verum àd tamen , quia:liberi heredes. fcripti ab

hereditate . abftinent - füum effe&um eo; quo füperius

(S. 11. feq.) diximus ;; modo amit

"

üt, et r'e;s-'"- pæri;gr aä

E

«caufam inteftati 'yefïigitur (n)::

*

.

Male

Reflat nunc, vt quoque ad contraria ; quae hic

kvzsTNE- clariffimus KVESTNERVS (0) obmotuit, argumenta pz;ucis

gRvs vium

refpondeamus. . Proflgauimus iam füperius opinio-

claufulae

ad folum

nem ipfius, qua teftamentum propter claufulam codi-

imperfe-

cillarem adiectam, inftar codicillorum a teftato habere

&um te- yvoluit : vn

de fimul corruit contorta illa, . quam inde

famen- .nulla confecutione ftruxit, plurium legum interpre:

tum tc»

ftringit.

tatio.

Putàt autemrn praeterea, quod, nifi omnia eum

fallant, plus iufto vis eius claufulae extollatur, quae fíal-

tem ad fóllemuitates externas in teftzmento imperfecto

fupplendas fit comparata; quem in. finem plures quo«

que leges adduxit, vt probet, imperfectum dici tefta-

mentum, in quo ratione follemnitatum externarum quid

fuerit omiffum.

Sed, vti hoc vltimum nulli negamus,

'et nos quoque ipfi fupra ($. 32.) docuimus , quod per

claufulam illam etiam ea, quae in imperfe&o teftamen-

to funt relida, in vim vltimae ex codicillis voluntatis

[

íi modo teftamentum requifitis codicillo-

fuítineantur ,

"J

yum

audeat: ita minime inde fequitur, vt effectus

r

a

Aclaufu

e fit ad folum imperfe&tum teftamentum reftrin-

qui-

gepdus. Amplitudo enim verbqrum in legibus,

bus

æ'

dAus 4 R. a . R o NeoeuE da - "Rono o u o

(m) £L r. 1. 1.

piur. eod. L 24«

Heicemm.

(n) i. 6. 5- Ze

de bon. libevt,.

(o) s» éif.

$. 1. .de fid, libert. L. 11. C.

dl mat, te(i, d. 29v Cy d& i

[upra motata $. 7- 4

IN ïä&ï*mmjm;T.DESTITW&;- GE t

bus generatim adfirmatur, teffamentum, fi zure r vus

lat, velzon fubfifat, in vim codicillorum valere ,. fi

id fuérit adiectum (p), haud patitur, vt effe&tus claufü-

lae ad folum cafum teftamenti imperfecti limitemus.

Praeterea ex ipfa claufülae natura, et indole, oftendimus,

quod propter eam adiectam reéte, et falua iuris ratione,

legata, vti fideicommiffa, fint a legitimo etiam herede,

fi teftamentarius omnino deficiat, |praeftanda.

Quin

docuimus quoque ex legibus, quod vltima voluntas per

claufulam illam fuftneatur , vbi teftamentum fuit ru-

prum (q), vel fi ex eodem hereditas non adeatur (r),

quod praecipue in cafu teftamenri deftituti. contingit.

ldem certe vltimarum voluntatum fauor, ex quo teíta-

mentum imperfe&tum illa ratíone füftinebatur,. pariter |

in teftamento deflituto, et ceteris teftamentorum, quae

infirmabantur , fpeciebus valebat, vt, quatenus id fieri -

poffet, per claufulam illam in vim codicillorum ,. tan*

"

oluntatis, conferuarentur.

quam vlrimae ab inteftato v

EY

e

LI.

Sed vlterius ïpergit clariff..kvesTNERvS ,. et fibi Alia quaez

erfuadere nefcit, qua ratione claufüla codicillaris pof- 4am

it interna teftamenti vitia fanare ; atque heredis, -vel

KVESTNEe

RI dubia

inflitutionis, maculas extinguere, et fu

P

lere5. cum co-

dicillià, quorum vim claufüla illa prae fe

j

rat, directam

heredis inílitutionem re

udient, maxime, quia inde fe-

queretur, vt hi codicil

li

».qui ad teftamenri. efficaciam

nunquam accederent, plus ipfo reftramento valerenr , at-

que-praeterea, cum ex teftlamento deftituto nulla legata

praeftentur, contra iuris praecepta efficerent, vt vitio-

fum id teftamentum nihilominus eum in finem valeret, at-

que vim fuam obtineret, . Verum enim vero, dum fic lo-

quitur vir clariffimus ,: minus:attendit ad vim,. atque in-

dolem ,. claufulae .codicillaris , fimulque in errorem fuit

*

ros

ipdu&us ex falfo illo fuo-,T quod muitiS' fqplfa ($.28.) H[ï

ga-

| (P) ^ 4 Ie S' 3« de 'Uülg, ef þuþq

fideicomm. .. (q) La4. $ a.

wbft, l1. de itr, cod. L. 1r,

de fideic. libert,

( 4 i

C, de. tefi. man. d. zo. C, as

u &e. fideseormm.

B

4$ — SECT.TIÉ. vz-æmcr.þcr;ws. COD.

äïgauimus , principio, per claufülam noftram vco'di'cixi;

larem codicillos fieri a teftato.

Quod enim primum

efít, minime cum natura, :et indole; ; claufulae conuenit,

vt illa vnquam dicatur vitia teftamenti interna fanare, at-

que-heredis, velinítitutionis directae, defectus fupplere.

INec enim quisquam facile dixerit, claufulam id operari,

vt teftamentum, quod propter vitia interna iure non va-

let, per eandem in vim teftamenti, de iure valituri, fufti-

neatur, atque vitia eiusdem hunc in finem fanentur , vel

maculae heredis inftitutionis.corrigantur , vt haec nihilo-

minus in vim legitimae inftitutionis directae conferuetur.

Nos potius ipfi fupra ($. 33.) docuimus, quod heredis

inflitutio, vbi de iure non valet, non poffit per claufulam

illamin vim inftitutionis directae fuftineri. 'Sed nihil ideo

impedit, quo minus illa in vim fideicommifli,: ab herede

legitimo relicti, tanquam ex codicillis-ab inteftato valeat;

quod cum aliis iv.1ANvs (s) clare adfirmat, dum ait: . He-

veditas toflamento inutilitev data 20 potef codicillis quaft be«

veditas confirinari, fed ex fideicommil[o petitur. . Codicilli a

teftato, ad heredem fcriptum directi; hic intelligi neque-

unf, quia quis a fe ipfo hereditatem petere nequir, erhi

quoque, dum teftamentum fequuntur, corruunt, necfidei-

commiffüm ex iis debetur,. vbi teftamentum non confiftit

(t). Intelligendumiigitur, claufülam codicillarem hic fuife

adiectam, vi cuius teftamentum inftar codicillorum ab in-

teftató habetur, vt heredeslegitimi.ex iis hereditatem tan-

quam ex fideicommiffo reftituant. . Vnde paret, quod hac

fatione minime adfirmetur, 'codicillarem claufulam vitia

teftamenti fanare, vel plus ipfo teftamento valere. Nun-

quam enim illa vsque adeo efficax eft, vt heredis inítitu-

tionem vitiofam in vim legitimae.ex teftamento heredis

inftitutionis füftineat : verum operatur faltem, vt teftamen-

tum infter codicillorum valeat;'et verba illius iisdem con-

uenienter accipiantur, fic autem voluntati defunéti fatisfiat,

quatenus ei fatisfieri poffet, fi, nullo facto teftamento, foli

;:odicilli, ad hergdem legitimum directi, fuiffent reli&i.

L

LJ

( 55. 3; z. S---æ.*-de':iwf, eodic.

v(Q hs fea ii

-

4$

-

DISSERTAT[O IVRIDICA

DE-

LEGATISEX TESTAMENTO

DESTITVIO, CVI CLAVSVI, /i

*

SCCOXDIC ILLARIS ADIECTA ESE

PRAESTANDIS,.

OPPOSITA

CLAR.

AF ESETIERGO,

LIPSIENSI.

VAM

CLEMEN'I ER ANNVENTE DIVINO ZN VMINE

EX AVCTORITATE

RECTORIS MAGNIFICENTISSIMI

SERENISSIMï AC (,FLSISSAMI PRINCIPIS-

AC DOMINI

DOMINI

GVILIELMI V.

ARAVSIONIS ET NASSAVIAE PRINCIPIS

RELIQ.

PRAESIDE

LVDOV. CONR. SLHLOEDERO

l. V. D. ET PROF. PVBL. ORD.

DIE XXVIIIL IV N.

À.

R

S

cIo 1o cc LVIIII

H. £. . s.

PVBLIC AE COMMILITONVM DISCQTISITIONI

SVBMITTET

IOANNES IACOBVS DE CRAVSAT'

MO'NJTZINGENSIS PALATINV.S

o

HERBOKNAE

LITERIS REGELINIANIS

—

"

í3

—

^«

X

CX

xj

A

ES

N

*

/ t

t

EC

VIRO

NOBILISSIMO ATQVE EXPER

TISSIMO

IOHANNI IACOBO

DE CRAVSAT

IN VRBE MONTZINGENSI

MEDICINAE ATQVE CHIRVRGIAE

PRACTICO PERITISSIMO,

DEXTERRIMO

PATRI SVO OPTIMO

ET INDVLGENTISSIMO

OMNI PIETATIS AFFECTV AD CINERES

COLENDO

——

x2

DISSER

DISSERTATIONEM HANC IVRIDICAM

PROFECTVVM. SVORVM ACADEMICORVM

SPECIMEN

IN PIAE DEVOTAEQXJE MENTIS TESTIFICATIONEM

$ACRAM ESSE VOLVIT

OBSEQVIOSISSIMVS FILIV$

iOANNES IACOBVS pE CRAVSAT

'ä&b)o(c)ä

—

(A?

emei' Dem grofer Gicíg bie wgmb fo verme&

tef/ -

Qa$ D:dy S(potfo- fefbft mif fufïsm Sftectae träncïf/

Go iff «6 bíltig aud)/ bag man xoidb fobt ünb epret?

Lino ín gar Éur&er Scif 3Dit gotbeer- gráube fcf)enrü,

9[pollo faffe tt/ oas. cr 3X Dat w zeben/

-ubem (t 3»ír va8 S5ilo ber qOeiébeit emgwmgt

S9tod) vicf Jabre ftet& ín z»einen &iune bluben/

o ivitb bfc æbren $tvon mit æubm æw ange'

[egt, -

D:efeö feenige .bat. ber -506),

Golen -Derm Refpondcnn

bepgefügt-

i»fíon ergebmüer Sreunb

zmb iDiener

LDh -U

IECKELN

m

Herb, Naffau, I. V. Studiofus

Opp. Ord

Aícen

A aC u

Scendis. Cathedram n dilectiffime äc Craus

Á

Perbun&br caufam ? non alia, care, fcponis :

"

Quam clarum vt fpecimen fic publice fiftere. pofüm?

Sit do&o in ftudio mihi quanta fcientia iuris.

Grator conatus; quando fic pergis amice

Gratus ;ris patriae telluri, gratus amicis. .

Hifté! Baunis Nobilifmdt

Domino Refpondenti fe-

Íe commendare voluis

L. A. E. DAPPING,

J], V, Stud. Dillaeburga Naffa

9ius $ |

Ova.(ord. *

V

t E

N

5

c-—

..

d

Y

72 -"/

L OR.

N

XN,V

2

;

T

'

S

N:

1 |

UR

;

Q

CN

:K-

7

ERN

--

x

V'w

ET.

AN

N

—x:—

SSS

AU N

(

"

N

U

M

N

Y

—

N

("/

NS

[

i

7

7

NSS A^

&iv

d

e

E

,

Lf

N

»

|r

(

ïx xä N

PAN

N

Jk

h

(j

E

U

—ÓÓ 74

r aA

W

f5

-

/)-

^

pf

49

zv

,

A.

M P

P

ELX U^

A

dv geemaete dO

5

)p-—-——.v

Ncctaian af

?w/ (þ,

N

ZA

E

d

4

ES

$

'ï?;

22

E

E.

b-*f*j

"A

NSE

PA j;*

ESY

XX

g

Z;r

&

E

?

"n

4

"n

r ALE

N

X

ET

-E.

sE

a

A

Ed

g

RGur 4

-

ss

|

|

|

»^

C

m

i

*

2

L:

NLsematitiam. À

*

.»;5.:

D

m

X M

"

us

A

m

V

4;

E LL memere z

261

-

DISSERTATIO ïQ-fVä'..?äTzï

DE

z

LEGATIS EX TESTAMENTO DEST

L

TVTO, CYI CLAVSVLA CODICILLARIS

ADIECTA EST, PRAESTANDIS.

«

Praeterea, quod alterum eft, fimili ratione incon-

et obiedti.

uum plane eft dicere, quod ex doctrina, quam nos de-

Ohcs re--

p

endendam füfcepimus, pariter fe

queretur, vt, cum nulla meuantur,

alias legata ex teftamento deftit

uto debeantur, per claufu-

lam codicillarem efficererur ,

vt reftamentum contra prae-

cepta iuris valeat, et vim fua

m obtineat.

Profluxit enim

hoc ex falfo ille KvRsTNERI principio ,

claufalgm codi-

cillarem codicillos a teftato repraefentare :

vnde non po-

tuit non opinari, quod,

cum teftamentum ii fupponant,

eius conditionem fequan

tur, atque cüm eodem fimul cor-

ruant, non

poffint eidem vim aliquam attribuere ,

quam

illud inum

fecundum leges non habet.

- Atque hac ex

caufa nec leges

» Quas KVESTNERVS ad probandam füam

opinionem add

uXit, quidquam huc faciunt, cum de co-

dicillis faltem a teífato ]

oquantur.

Contra ea autem fu-

pra ($. 32. feq.) docuim

:

us, quod per claufulam teftamen-

tum inítar cocdici

llorum ab inteftato,

qui, nullo teftamen-

to fatto , ad leg

-

ituncs heredes funt dire&i , habeatur.

Nihi

$o SECT.III. DE EFFECT. CLAVS. COD.

Nihil autem prohibet , .quo vminïzs vitima voluntas , quae

iure tettamenti non pote& valere, ex alio codicillorum

i

iure, fi requifita eorum adíint, valeat ; pra

N

pue, cum te-

V

£(31*

ftator, vü parit

fuperius oftendimus, per claufulam il-

lam fàtis declaret, .fe ii illo teftamenti iure non valituri

cafü nullum amplius velie teftamentum, fed folos codicil-

los, reliquiffe videri, ea vero in re, vtrum (fcriptura fit

pro teftamento, an vero pro codicillis , habenda, fola-fit

2 p

ftandum defun&ti voluntate (u).

H

[2n

cei1gitür ratione ,

"f

;

l loco eius

cum nullum ampblius teítamentum adelfe ,

folos codicillos effe factos, fit cenfendum , omnino in-

£(Y

R

E. x

conueniens eít dicere, quod per claufulam e

it

iciatur , ;vt

teftamentum, quod hic non amplius adeffe habetur, con-

tra praecepta legum valeat, et legata ex co fint-praeftanda.

Nec enim, vbi claufula fuit adiecta ,. et teftamentum fit

deftitutum, legata ex teftamento, atque ab herede in eo-

dem fcripto, qui deficit, debentur, fed tanquam ex codi-

cillis a legitimis heredibus, ad quos per claufülam codi-

cillarem

efunctus in omnem eventum verba fiia direxit,

ea funt. praeftanda.

Quod vero cum fuperius iam pluri-

bus probauimus , fuperfluum forer , hic eum in finem

quae iam diximus, repetere.

aliquid 'addere,þ vel ea,

6 L HE

Ev

Vuïgarïs

"Notandus hac Occafione venit cotmmunis

dllé, et

loquendi

vulgaris, interpretum error , dum fic vt plurtmum eos

etrror

hio»

tatur,

loquentes inuenimus , vt teftamentum per claufulam co-

dicillarem cozfirmuri , vel fuffineri, aut comfóruari dicant,

vbi per eandem contingit, vr vltima-voluntas in vim le-

citimae et vltimae ex codicillis voluntatis rata maneat.

Quamuis enim , vti 10. fAC. WISSENBACHIVS (v) notat,

tolerari poffit hic loquendi modus , quatenus vox 7effa-

menti loco vltumae volumtatis, in teftamento , licet in-

walido, antea declaratae, vfürpatur, vel quatenus folum

ntas,

illum claufulae e&'e&um fpe&amus , vt vltima volu

quae

Qu) La L. de sor. £odic, l. 3.

(v) im exere.. ad. Pand, d

/þo f;'

de teflam, i,

thef. 19.

$1

]N TESTAMENTO DESTITVTO.

T*(C.

quae in teftamento declarara alias

1v

"

on , valet, per ean-

tf

ii

ï

n

2

i

dem rata conferuetur :

fninus

:

ie cum natura, et

uíin

£ii CA

1

i

ae codicillaris a

1

1260

*

!:

S

conuenit.

indole , cla

e3 d- 470

1311

d

£

Proprie

enim nunquam teftamentum co

RiiLkiwt

iic

wur, fuftinerut, aut

atna

conferuatur , vbi fcriptura nulla

&ib

plius ratione venit vt

teftamenturm confideranda , fed inftar folorurza codicilo-

rum ab inteftato habetur, et fic

ex iure quoque horum

eftimanda.

T

codiïciik)rum cfc vnice a

V LIY

—Supereft ,' vt vltimo.loco adhuc ïcgös auatdam a

, Centra

XVESTNEÉ-

finiftra KvEsTKERI interpretatione , et ab albeno , quem

RVM ve-

iis affingit, fenfu vindicemus. | Sic primum putat, fenten-

rus fenfus

tiam eorum , qui claufulae codicillari eam vim tribuunt,

SCAEWVOs

vt legata cx teftamento deftituto fint foluenda ,. eiufque

LAE;

rei certum argumentum ponunt, quod per illam claufu-

lam direéta ia teftàmenro jnualido inflitutio 1n fideicom-

aniffariam trabatur, nullum in scaEvoLar refponfo (x)

praefidium re

erire, vbiis sit: $7 pater filium fuum in-

poberem ex affe fevipfevit bevedem , eique codicillis fubffitue-

vit, deinde

lius inipubes dece[ferit : Ficet fubflitutio iputi-

lis fit $- quia codicillis meque. davi , ueque adinii bevedztas

potefl ; tamen benigna interpretatione placet, vt mater quae

|

ab inteflato pupillo fueceffit, fubfHitutis fideicommifo oblzge-

iur. MHanc enim legem in caí(u quodam prorfus fingulari

benignam interpretationem continere autumat, vt 1ta ad

[E

exemplum non fit trabenda ; — cum fübftitutio fecundutm

alias leges corrueret ,

fi patris reftamentum fuerit infir-

matum, nec etiam fubftiturio alias recte codicillis fieret.

Sed errat primum vir clariffimus in eo , quod exiftimet,

opus fore, vt per claufulam illam in cafu euam teftamen-

ti deftituti directa heredis inftitutio in fideicomriffariam

flectatur.

Nam, vbi teftamentum deftituitur , heres

fcriptus omnino , atque in totum, deficit, vt neque ex

fideicommiffo poffit heres exiftere ; « quare tunc legata

— À À

etiam , fi claufula codicillaris fuerit adiecta ; non a here-

5

G

t

"

de

( iny l 76. ad $. C, Trebell

$2 SECT.lH. DE EFFECT. CLAVS. COD.

de fcripto, fed, vti cum le

gibus, et ratione iuris , con-

1

&ill

du d

uenire:am oftendimus , a legiti

3 licredibus. fünt prac-

tanda.

Deinde , tota illa lex ad cafum, Qquem iam tra-

étamus , vt teftatoris voluntas, alias iure non valitursg,

iib

et ab

propter claufulam. adiectám tanquam ex cod

IC1AIS ,

inteftato quidem , valeat,

proprie plane non fpceétar.

Species enim haec plane diuer

fa in ea occurrit, vbi patris

teftamentum iunre valuerat

.:

Ts

L

, et filius etiam patris heres e

eodem extiterat, alii autem filio fuerantim codicillis, et

ia areftato fadis, fime te

itamento: confirmatis , pupiilla-

riter fubflituti..

Quia ea autem fübftitutio, in codicillis

facta, inuriliserat(y), mater etiam pupillo ab inteftato

fücceffevat : fed Iureconfültus tamen ait

ex benigua in-

terpretatione, qua directa fübflitutio in obliquam , quae

reéte fit im codicillis (z) , accipitur, matrem fübflitutis

ex fideicommilfo oblieari..

Nullus hic itaque claufulae

codicillaris vfus in teftamento: occurrit , et fermo eft de-

teftamento.patris, quod iure valet, cui autem codicilli ,

in quibus fubftitutio pupillaris erat relicta , adiuncti fue-

vant.

Vnde exeo, quod Iureconfuültus de fuübftitutione

hac aflerit, folummodo e(t colligendum , quod , vbi co-

dicillos quis.reliquit, in iifdem etiam verba defundli ita

fint benigne capienda , et interpretanda ,. vt cum natura

et indole codicillorum conueniant.

Atque hunc etiam

tantum in finem id scAEvO:.AE. refi; onfum füpra ($. 35.)

alias inter leges , ex quarum collatione fimul patefcit ,

fingularem aliquam. fpeciem hic non tradi, adduximus ,

arque fimul oftendimus ,.

quod adhuc maior benienae

eius interpretationis in teftamento, cui claufüla codieilla-

ris fuit adiecta, ratio valéat: quia per ipfam hanc claufü-

lam defunctus fatis declaravit ,

fe in omnem euentum

velle , vt verba fua non aroplius fecundum iura teftamen-

torum, fed codicillorum, capiantur, ac intellivantur, vt

-

vlti-

(y) $.z If de tosicil, L 15.

G) z. L 4 C, Mt coicill.

À. de itr, eoH, l. 7, Cv cof,

IN TESTAMENTO DESTITVTO.

$3

vltima voluntas omni modo, et tatione, valeat(a) , et

codicillorum conueniat.

cum nature, ac indole,

$ LV.

:

n Parfter KVESTNE

RVS mninime verum atti

g'ït fen*' . nec nom

füm DIOCLETIANI €t MAXIMIANI Imperatorum (b), vbi pioezz-

aiu

LiLc

niu

Ex teflamento , quod iure mon valet ,. mec fideicon- v12v« &

MAXIMIe-

ualfum quiden, fi mom ab inteffato quoque fuccedeites rogati

ANI Vine

proventar ,. peti poteff.

Putat enim ,

vltima haec verba qicaur.,

nulaténus fe ad claufulam: codicillarem referre ,

quod

pez claufulam hanc, ex qua codicilli a teftato fiant, qui

tcit

"UUYO

L

ento fint adi

p

VAV

i, etitaad heredem fcriptum di-

reé ,

non pofünt heredes ab inteftato rogati cenferi ;

vnde fimul credit, fuam hic potius confirmari fententiam,

quod neclegata, quae paria cum fideicommitlis iura ha-

beant, ex teítamento iure non valituro vi claufulae codi-

cillaris debeantur.

Sed , vti quiuis facile animadueztit ,

fuperítructa eít haec interpretatio erroneo ipiius princi-

pio. quod per claufülam codicillarem codicilli fiant a te-

; atOæ

Hoc igitur quemadmodum iam profligauimus ;

atque oflendimus, quod in caíu teftamenti, iure non va-

lituri, tabulae eius vi claufulae codicillaris nullum ampli-

us teítamentum , íéd íolos codicillos, ad heredem ab in-

C

CY

$,

teftato directos, r

t

racfentent : ita faluum quoque ma-

net, quod ex illa lege legatum , vti fidercommiffum , in

cafu teftamenti non valituri, vel deftituti , fuftineatur, fs

claufula eum in finem fuerit adiecta.

Nam , hoc facto,

verba fideicoimmiffi a defuné£to nunc ad heredes ab inte-

ftato fimul directa habentur, fiue, vti in lege dicitur, ab

Nec

imteffato quoque fuccedenteg rogati funt. centendi.

enim alius heredes quoque ab inteffaro ita in. omnem

cuentum rogandi , legoata et fideicommiffa ab iis relin-

quendi, vel ad eos verba dirigendi , modus füuperett,

quam per claufülam codicillarem ; vnde füperius non

folum pluribus ex legibus vidimus , quod in cafu tefta-

mentiiure non valituri, vbi res ad cau(am inteftati redi-

G 3

gitur

(a«) L. 29 $ & qui tefl. fon, e9.

€

| (b) im À zy. C. K Jédeieomime

E

SECT. III.

DE EFFECT, CLAVS. COD.

-

itur ('c)», 'vltima voluntas fuerit vi claufülae a I&gltimis

f

1eredibus adimplenda (d);. fed quoque retulimus, .quod

ipfa claufula codicillaris inter alia in hunc modum ali-

quando fuerit concepta : £a onmmia , quae fapra davi, fie-

vi u[f, ea davi , fieri volo ab onmmi berede ,. bonorutmue pof-

felJore,. qui saibi erit etiam zure ab inteflato.

Item, quae

davi zuJevo , gzz vti degtur , fidei eius con»z;»nitjþ (e).

$- LVi:

: Sententi&

Vi igitur ex illo DIOCLETIAN: et

h9

Uv

AXIN

4

, v

H

i

J

A NLDIC*

Scabina-

fcripto (f) noftra potius fententia vel maxime confirma-

tus Lip(ï-

enfis no-

tur; ita nec ratio vlla fuppetit, cur hocce refcriptum ex

tatur.

fententia Scabinatus Liplienfis, cuius refponfüm &vEsT-

NERvs (g) affert , ad íolam illam treftamenti deftituti

fpeciem reftringamus, vbi heres fcriptus teftatori firper-

uixit, fed is hereditatem adire recufát.

Nihil enim hic

refert, íiue heres fcriptus morte praeuentus non poffit,

fiue ex libera voluntate non velit ,

hereditatem adire ;

'cum pofteriore in cafü propter fideicommiffum fingula-

re, vellegatum, heres minime poffit ex Senatusconful-

.to Trebellianico cogi ad hereditatem fufcipiendaem , — et

voluntatem defunéti implendam (h).

Deinde , - nihil in-

ter vtramque fpeciem intereffe, maxime ex ipfis quoque

re(cripti verbis patet ,

dum non a heredibus fcriptis

quod illi cogendi effent ad herediratem adeundam , fed

generatim a fuccedentibus ab inteftato fideicommiffum

peti poffe, adfirmatur, fi hi quoquein omnem euetitum

togati probentgr voluntatem defunc&ti adimplere.

5 o LR

à

Contra

KVESTNE-

Praeterea, licet re£te KvESTNERVS adfirm

et, quod

nouel-

(c) gr. Inþ. de l:e?ed. quae ab in-

-(c) L i3. de faoff, teflan.

fefl, l. x pr. D. de fuis et

&4d. l. o, de legat. 3.

(f

leg: ber,

(d). L. 29. $. r.

ip - d, L zo.

C. de fde:

qui te(t. fae. poff lj 13. $. 1

(s)- i Def) fupra motat

z

de inr. coaic. l. gg. de'lezat.

I4.

(h) 7 m,1io Bn.

! e '-U;]s' "

C. de

códicilt.

fí quis omiff. cazf. tellem

9

-

»

IN TESTAMÉNTO DESTLTVTO.

nouella IvsTIN:ANI Conflitudio (1) nihil quidquam hue jv veras

fpectet, et in ea fpecies plane aliena , vbi heres fcriptus iatclle&tus

hereditatem adut ,

fed voluntatem defun&ti implere re- P^v

cufat, traf&tetur: mox tamen iterum ex falfo fuo Vprinci-

pio maxime fallitar, dum argumentum illud non proce-

dere putat, quod quidam ex PAvtO (L) repetunt, vb: is

dicit : fieicommiffa davi poffurt. ab imteflato f[uccedentibus,

;

]

UUfeE

42272773

ag creditur . patevfamilias fponte [ua bis velinqu

ere le-

git^mam bereditatem ;

vnde fcilicer colligere vellent ,

quod ,. cum hac ratione legara et fideicommiffa in folis

codiciliis relínoui poffint, eadem et vi claufulae codicilla-

r , quae codicillosrepraefentaret, praeftanda fint, fi

teftamentum fuerit deftititum.

Verum, vti ex iis, quae

hucufque diximus, oinnino patet, quod hocce argumen-

tum fündamento minime deítituatur : ita nihil contra il-

]ud valet, quod. kvEsTNERVvs refpondet , banc iuris ra-

tionem in codicillis faltem ab inteítato, minimne autem in

codicillis a teftato, qui teftamentum fequerentur, et per

claufulam codicillarem effent intelligendi , obtinere.

Nam fatis fuperque hactenus oftendimus , quod illi ipti

v

e

codicilli, qui vi claufula

huius intelliguntur, ab inteftato

fint, atque infignem KvESTNERI hacin re errorem iam

pluäries* notauimais.

$.

LVII.

nec fe.

Simili ferc

ratione KVESTNERVS credit ,

hec non

VALERTA-

cundum VALERIAN! et GALLIENI- Imperatorum . refcrie

NIetfGAL-

ptum (m), quod fuperius iam expofüimus, legata et fi-

LIENI de-

déicommifífa ex teftamento def?

o vi claufulae codicil-

monítra-

H

i

$

vbi a fuccefforibus

tür.

laris fuftineri , quodin illo cafi

1

t Y1

7*

etiam ab inteítato fideicommi

í

lx

:'-L

lk

ïj L

rtu

at relictum , . fit

intel

li

