KaI600-150_31
author: Entzlin, MatthaeusandDretsch, AlbertandBidenbach, Johann

H
*
"
o
»

]
l
i
|
l
l

UL :
h- V -

l
a 3
P
/
;
!
'
1
»
r
j
/ ,
/ !
M.
"

Digitalisat
vorhanden

ERN
N
l
l
I

D& PROCESSJF-IN-
CAV $I5 CRIMINALE .

BV$, VAREIS DBELICTIS, .
eorumá, panis — |

CoNCLYSIONES CEN-T*VM,
DE J QFIBF$ .

Deo Opt. eMax. adiuuante,
PRAESIDE. CLA-

RISSIMO ATQVE CONS V1-

[ TISSIMO ViIRO 5 DOMINO?: M.ATTHJEO
: Entzlino,I.V. Do&ore, ac in inclyta Tubingenfi Academia
Profeffore celeberrimo, Preceptore & Patrono,fum-
maobferuantia colendo;hora &1loco fo- |
litis 6.Iunij, & feq: refpondere -
conabuntur. . .

l,«dz | ä
ä::&«.'ä ! ;?,

ArLsERTVS DaETSCH D, rzrT
lonaNNrzS DrpEkM-
BACHIVS, |

Tv BIN G AE
Excudebat Georgius Gruppenbachius,

M, D. LXX XVIIIL

NOBILITZEATE
GENERIS, ERVDITIONE,

ET VIRTVTIBVS ORN A-
tifsimis dominis;
BARTHOLOMAEO A SACK SILESIO,
CunIsTOPHORO A LAYMIN G6,(.
[oHANNI VYALTHERO AVSTRIACO,
- NLMrrcHiORI BLIENINGERO:
Lvpovico HIRSCHMANNO SCHORN?
DORFFENSIBVS. — — £:
M.Lvpovico voczrivvErpIO REVT?
LINGENSI.
Toni& RAIYISMANNO KIRCHOTEC:
CENSI

Amicis & Collegis füis
humanifsimis,

Hac szzmztionä valedi-
cunt. Albertus Dretfch D.
( Iobannes Bidembacb.

]i

,
CUttat
&tDu
d
(

Conclufio prima.

owA Vosvs potifsim)m modis criminaliter pro-
B! cedifolet: 4 ordinarié, peraccufatorisinftan-
( Es tiam , extraordinarié per Inquifitionem ; quz
uaii-es 1 iudicisfitofficio. ) !
a Iul.Clar.lib.s.vecept. fentent. $.fin. quaff. 3. verfic.tu er-
o dic. :
b Damboud.in prax.crimimal.cap.4 . n.1.
; 2. :
.. CR1MINIS AccvSATIOOmnibus,qui exprefsé non
prohibentur, permiffaeft. « Hinc & adultos quoque,licet
viginti quinqueannis minores fint,ad accufationem admit-
timus. b —
a Lquiaccufare 8.ff.de Accufat. :
b Lcarum 4.C.de Autb.preffand. & Lfimaritus15. $. Le
Iul.ff.deadult, —— N |
hs . |
Plures quoque fimul vnum accufare poffe,fi fimul con-
currant,& omnium interfit,recté contra communem difpu-
tatDuarenus. 4
a liba.difputat.anniuev[.cap. 9. per L. ft accu[atoribus «.C.
deaccufat.c Lpretor ait 3.ff.de fepulch.viol.

4.
Inftitutaaceufatione, eodem , quoin ciuilibus, modo,
caufaagitarifolet, 4 Libellus enim offerendus eft, 5 cita-
tionesfaciendz, « dandz dilationesidonez, 4 fatifdatio-

nes quoque przftantur e &exceptionesadmittuntur. f

a Iul.Clar.S.final.lib.g .queff.14.n.13. & quafl. a5.per tot.
e que[ti8. pertot.
L.libellorum 3.ff.de accufat.
Labfentem 5 ff.depen.l.3.C.qui accuf.monpo[f. —
Gail.lib.1.depac.publ.cap.9 .n.7. |
l.3.G.qui accuf. non poff.
Lfi maritus 15. S.prefcriptionesF. de adult.
| A* Pro-

mec.ac

| $
Probationes quz hicfiunt liquidifsime & luce meri-.
diana clarioreseffe debent, 4 nam quod in ciuilibus plené.

probat;hocin criminalibus,prafertim capitalibus,vixíemi-
plenam probationem facit. »
- & Lfmal.C.deprobat. 21
b Decusconfil.175 incip.in can[a.n.6 . latà Mynfing.cent. —
s.obferuat.23. |
ó. : -
Libellus cum defignatione perfonarum ,loci, ánniac
menfis offerenduseft. 4 Quod adeó procedit. vtlociacté-
porisomifsio , ne quidem in probationum articulis poftea
fuppleripofsit. 5 - i : :
U duxtal.libellerum.ff.deaccufat. ——
b I«[on.in S.ex maleficys.n.63. Inflit.de action.C" Mynfing. —
cent.2.obferuat.32. : :
| : - il
Anautem petenteaccufato, dies commifsi deli&i ex-
primenda fit, dubitatum aliquando fuit? « nos accufato-
remad dieieditionem non compellendum putamus.
a Gail.lib.i.obferuat.64.n. 11.1ul. Clar.lib.5.S.fonal.quafl. —
12.f.8. 109
b Mynfng.cent.z.obferuat.qo.Cr Ferrarienf. form.Inquifit.
yerb.anno prefenti & ibi addit. T :
; g.*
"Terminum defenfionis etiam à Reo omiffum,iudexaf-
fignare poteft, 4 etiamfi illaiuftanon appareat. 5 Illaque
defenfio, non in probationis duntaxat termino, fed etiam
poftconclufionem velipfam quoquefententiam permitten-
daeb : ss D iv bl -'
a Lfimondefendanturi9. depanis.
b VVef[emb.Tit.de accu[at.m.12. : !
c Hypolit.de Marfil.inprax .criminal.S.occurrunt.n.3.
( 9. : y
Hinc contra multorum fententiam negantium in cri-
minï.libus procuratorem interuenire poffe, 4 eundem ad
' ! - | alle-

yt

l

7

allegandas Rei defenfiones ipfiusá; innocentiam excufan-
dam, admittimus. / : :

a Iul.Clar. 6. final.queft.32.
b perl. veos3. C. de accufat. C L. feruum 34. $. publice ff. de

procurat.

I0. |
Vndé & àcanonibus 4 fancitum eft, vt criminis de
quibus accufatus abfolutus fuit, etiam nouis fuperuenienti-
busindicijs, . accufatioreplicari non pofsit.
a c.debis. Ex. de accufat. " i
b rrancif. Burfat. confil. 34.incip. Vifo feriofo proceffu. n. 1.
lib.1. : : s
II. 54 x
Etquz deaccufatione diximus, itafc habent, cum vtta^
Que parsfui prefentiam in Iudicio facit. Sed quia plerund;
fontes fuga fibi confulunt, congruit bono prafidi, vt IN-
oyisiTIONEfaÓta b malos conquirat homines, & prout
quifq; deliquerit, in eosanimaduertat. us
^ A text.elegansinl. congruit 13. ff. de offic.prafid.
* b Marant.part. 6.tit. deInquifit.n. $.

1355 5
Acquamuis maior Dd.parsin eam recefferitopinionem»

vtinquifitionem,quam hic fpecialem intelligimus,regulari-
ter prohibitam: proinde nift generali premiffa, illicitam di-

cant: 4 nostamengeneraliilla omiffa,fpecialem om nilure

fieri poffeac debereaffirmamus. b
. 4 IuL.Clar.lib.5. S.fin.quafl.3.n. 6. C quafF. 5.n.2.Dam-
. boud.in prax. eriminal. cap. $. n.16.Ferravienf. in form. Inquif.
n.39.infine. ! ET
. b pertext. expreff.in S. Iubemus. Autb. decollator. & l. 4
in princip. ff. ad L. Iul. pecul. text. in l. 2 C. de abolition.
| lLE N SUES
Quod fi itad; magiftratus argumentis indicijsd; non
leuibus aliquem onerari intellexerit 4 nulla interpofita
mora, Reum ne elabatur in cuftodiam conijcere debet, 5
donec detoto negocio argumentis & teftibus legitimécon-
quifitisrectiusinftrui pofsit. — A 3 a Dam-

a Damboud.inprax.cap.o.n.1. 7 2..—— :
. b Hppolit.inprax.S.conftlanten.2.€» feq.c Mynfing.Cent. -
$.obferuat.69. | |
125 0007 u ..
Quz indicialicetcertis includi nequeant regulis, 4 fa-
matamen przcedens, acin viciniacommunis & frequens,
mores, modusq; viuendi , mala fimiliter diffamati conuer-
fatio, occafioitem & facultas patrandifceleris, non paruam
Iudici fidem facient. »

a Ferrarienf. form. Inquifit. V. Heceff quedaminquifitio.
9n.16.
.b eleganter Damhboud.in prax. cap. 10. pertot.

If. Pa
Pro qualitate itaque rerum & perfonarum diligenter
Iudex difpicere debet, carceri ne potius mancipandus, an
fideiufforibus committendus fit Reus. 4 Perfonasenim il-
luftres fideiufforibus pleruná;, f nonnunquam ctiam nu-
da fuz promifsioni relinqui víu receptur eft.

a Damboud.iprax.cap. 20, n. 7.
b — Li.ff.decuflod. Cexhib. veor. vbi gl.L. cum clericis 25.
€ Auth. fed hodie C. Epifcop. & Clericis. laté VVe[emb. adtit. de
cuffod. reor, n. $. & Damhoud. d. cap. 20..12.

| 16.
Etfi veró temeré Iudex adtorturam prorumperenon
debet: a tamen fiad füperioraindicia,teftis omni exceptio-
netnaior, quide vifu deponat, accedat, 0 Reus veró vacil-
lando & vultuícelus quafi prodat, « re&é illum avAzsTIcA
*15vsIudexfubijciet. d

a eleganter Roman. conf. 451.incip. Quadam wulier, m. it.,
pulcbre Burfat. confil.116.1ib.2.
Mynfing . cent. 6. obfer. 97. n. g. |
C faüttext.inl.deminoreio. $. tormenta ff. de quaft.
d lat Damboud.inprax.cap. 25.pertot.

Allorum

nyem

I7.
.. . lllorumitaquefententiam, qui vnicum duntaxatindi-
cium adtorturam fufficere dicunt, 4 repudiantes, pluravt
concurrantfigna neceffarium putamus. 0 - :
a Hypolit.de Marfil. in prax. $. diligenter. n. 77.
— b proptertext.Iurisin l.1. $.ad quaflionem. & l.vnius18, .
€ l. final. de queff. qui text. omnesinpluralinumero loquun-
tur. n
N 15.
Acquamuis recepta pafsim confuetudine,varijsinftru-
mentis, diuerfaque materia, tortura inftituifoleat: 4 nos
confuetudine feutyrannide hac reiecta , nullum quaftionis
modum , quàm qui funibus fit, fcripto iure probari dici-
mus, J |
a buius varia exempla refert Damboud. im prax. cap. 37.

n.1$. .
b Lnullu. 4. C.ad Leg.1ul. Maieft.
Ig. M
. Aliter quoque torquendi erunt robufti & inuenes,
quàm fenes & debiles: aliter etiam ruftici & plebei , mitius
item & rarius doCtores & Nobiles. 4
— a Iul.Clar.lib. $. S.final. quafl, 64. n. 15. v(a, ad n.26,
& Damboud.in prax.cap.41.per tot.c Hypol.de Marfil. in prax.
$. expedita. n.29.lat Didac, Couarr. lib, 2. vav . vefolut, cap. 9.
8i.4.3. C feq4. | |
| 20.
Quzftionibus femelfadis, nifi noua fpecie & fubftan-
tia diuería à prioribus emergant indicia , tortura reiterari
nondebet. « Modus proinde adhibebitur, nequz femel
confeffus, iternm negárit, ad illorum perfeuerantiam vltra
tertiam quzítionemadigatur. /

a Fevvarienf inform.inquifit. verf. bacest quedaminqui-
fitio. n.21. & Iul. Clar, lib. y. $. final. quaft. 64. n. 38. Mynfing.

cent. j obferuat .12.
b Damboud, in prax. cap. 38. n.12. C Hypol. deMgzr,'z'l.

$, nunc videndum. n, 26,
: - . Non

| IT
Non etiam [pontanea confefsio Reo confitenti no-
cebit, nifi femper in illa perfeueret, eamQue apud Iudicij
quoque a&a profiteatur. 4 Quin etfi liberrima confefsio
facta fit , nifi deli&um quoque commiffum effe aliás probé
conftet , ad condemnationem poenz capitalisillam non fuf-
ficerearbitramurt. » : !
a Roland.àValle. confil.17.incip. Inordinatam. n. 27. vo-
lum.3.c latiffmà Buv[at. confil. 201.incip.pro dilucidatione. n.
24.€» feqq. lib.3. tEnnd
b Mynfig. cent. 3. obferuat. 81.
| 2 |

De fuga quari folet, an illa ad torturam faciat indici-

um ? Et fi fuga accufationem vel inquifitionem anteuer-
tat,indicium torturz fufficienseffe dicimus. — j
Boerius. decif. 215. . 3o. &* Mynfing. cent. 6. obferuat.
98.n.2. :
| 22
Quod fi deli&um eiufmodi fit, quod fine fociorum

ope expediri nequeat; eoin cafu Reum quaftionibus itera-^
tó quidem fubdere licebit, verum ex confefsione focius ca«

piquidem, exolaautem iftaconfefsione , torqueri non po-
terit. 4 T
a Damboud. in prax; criminal. cap. 38.n.14. & feq. ele-
ganter Roland. confil. 16.1ncip. videtur dicendum. n.17.Volum. 1. -
Bur[atus confil. 239.incip. Breuis evo. n. 34.. lib.3.

: 24. |
Quanto autem tempore huic in inquifitione Iudicis
officio prefcribatur , inter LL. & CC. non fatis conuenit.

a Nos CC. fententiam amplexinullam ibi prefcriptionem.

admittimus. b
a Ddinl.querelam12.C.ad L.Cornel. defalf. vbi gLin fine.
b per c. cum baberet Ex. deeo, quiduxit in matrimn.quam
poll. per adult. Damboud. in prax.criminal. cap. 8. . 26.
: 2j.
Porró fpontanea eaque conftanti de patrato fcelere
| confeí-

I
Cd
(f

"M

confefsioneà Reo facta, Tudex peenam pro fuoarbitrioau- .
gereveldiminuere, « autcuiuíque deli&i (de quibus figil-
latim agetur in fequentibus) poenam propriam & peculia-
reminfligere poterit.
a pertext.inl.iff. de1ur. delib. in fin. & l. 1. $. expilatores.
ff. de effrattov. & l. bodie 13. & l. fanttio legum 41. ]. deponis.
Damboud. inprax.cap. 1.n, 5. & cap. 55. ..
26. :
Grauifsimum autem autem & omnium criminum ma-
ximum eftcrimen LAESAE MAIESTATIS DIVINAE,cum
longé grauius fit eternam , quàm temporalem offendere

maieftatem. 4
a Auth. Gaxaros. C. de baret. & Manich. C c. vergentis
Ext. de baretic. |
27
Ittud crimen blafphemijs potifsimümin diuinam ma- —
ieftatem committitur, & vltimo interdum fupplicio, quan-
doque pcena pecuniaria & linguz praícifsione punitur. 4

a S$.vlt. in Auth. vt non luxur. bomines. c. fLatumus Ext.

de Maledic.
28.
Eadem poenatenentur heretici « quoque & periuri: )
FacitQue fceleris atrocitas, vt tam de iure ciuili, quàm ca-

nonico, & fic duplici poena afficiantur. c

a Couarr. lib. 2. variar. Refolut. cap. 10. t. 10. C Roland.
AVAlleconfil. 63. incip. Requifitus: n. 6.lib.3.
b Guwid.Papa decif. 178.
c . c.flatuimus Ext. demaledic, Boer.decif, 301. . 9 . 16.
20. "
In TEMPORALEM quoque MAIESTATEM multis
modis hoc crimen committitur, 2 Eosque poena manct
capitalis, vt igne, gladio, quandoque & corporisin partes
diffe&ione, puniantur. 5
a dequibusinl. 1.2.3.4.10. ff. l. P. tif.

B b Dam-

femb. Inffit. de publ,
lmf ne Bwfatw.— confil.147. nmp

b Pw;ïyam in pmx Cap. 62. ä»w
1ud. $. Leja maieffatis, n.5

""'Nä..,Od D- ïz*';ääïïäiä lläs d- 9.

25.
Hisannu merantur, qm nummos fæ;a Fuf'one forma-.

.uerint, adulterinamué monetam exercuerint: lhemm,om-

nidilatione fu*mnota,t mmarum exuftionibus manci pan-
tuï» æ

43

a. TLf c. a'ejg,z /f. moitet. Roland. Confil. 2 . incip.quia
decreto. vol. 3.

jI.

Etfi veró iftud crimé in füummum duntaxat principem
proprié committidicatur: « non tamen illorum fententía
improbanda videtur, quiillud fecundarió quoque adalios
principesextendunt. f
a Dd.inl.quifqui. C. ad L. Iul. Maieft.

b VVefemb.in $. Lefa maieflatis Inflit. de publ. Iud. i. 3.
laté Mynfing. Re[pon. 44 pev tot.
| 20
Cuius diftin&ionis illa cft vtilitas, vtcümex crimine
in fummam maicftatem commiffo publxcatls bonisinfamia
quoq;ad filios tranfeat, illid; teftamenti fa&tione carcant: 4
hoctameninaltero cafu,qvando Ícilicetinferioris principis
maicftas lzditur, non zqué procedat. ?
a Lquifquisy. $. fl C. ad L. 1ul. Maieff.
b vvVefemb.d.$.Le[e Maieft. n. 5.
33.
Vbi tamen devxorzbus earumá; dotehocnotandum
eft; quod necdotis , necaliorum etiam bonorum fiat conü-
Ícatio ob maritorum criminofa delicta. 4

: a Autb. bona damnatorum C. de bon. damnat. & Damn-
- bhoud. cap. 66.n.6.

/

34.

Quoc f'cr menif'udà xubdvmahcu'ucva : commit-

tatur, bonadelinquentis non ad vti'em dominum vafallum
( Bo a A.b E ld H Ht x
derinanca, fed directi dominififco api,»u&.alld& exunt. 4

a latifri-

uel

-- - -

3

MENNUNRS. ER TEUSREUSISUT NEREEUES

a latifiméin vtmmæpartcm Roland. aValïecanf 1. 28.tt- .
&ip. fLantevol. 2. & confil.7 3. incip. Dixi alias vol. 4. Dainbond.
(ap. 66.n. 4.
: 3-

In Feudis.an propter patris delictum filijs fuccefsioadi-
matur, fententijs variatum eft: 4 nosnegatiuam, tam iure,
b quàm generali Germaniz confuetudine, ecpum eíle
dicimus. c

a Feudz]læ in €. 1. $. fiVa[all. culp. tit. f j. de feud. defunct.
c.1. fi vafall.feud. priuet. c. 1. $ Jfin.tit. que fuerttpnmang,fa
b Burfat. confil.225.incip. fecundum ea. n. 185 .cim mult.
feqq. Roland. confil. 29.incip. Quia decreto. n.33. valum Dd
confil. 15 .incip. Duo funt dubia.n. 4.vol.2.
c Myf.refponf. 24.n.31.

36,
Propter criminis huius atrocitatem receptum eft, vt
conatus fineeffectu quoquepuniatur: 2 Quam regulam ad
alia nonnulla crimina, fi modo ad actum aliquem proxi-
mum deuentum fit, re&é extendi putamus. /

a per text. L. quisquis s. C.ad L.Tul. maieff. Burfat. confil.
147.n.2$. libr.2.
b Gail.lib.1.depatapubl. cap.va.per tot.c» pulcbre Cuia-
citts libr. 15 .obferuat.cap. 25.
37-
Secundumin penis & iudiciJs pub11c1s locumobtinet
ADVLTERIVM, 4.culus pcena gladius eft. 5 Eandemá; po--
nam fuftinent, qui nefandam contra naturam fui fexus libi-
dinemexercent. c
a cquidinomnibus 32. quæ]l .
b Lquamuis30. S.fin. C.ad L. Iul. deadult.
c Lunyir1.C.ad L. 1ul. deadult.

3.
Iile quoque illaue fimili peena obf'crmgxtur, quiquae-

uebinas nuptias, aut bina fponfalia , vmn.mnwccw&:tu-
A taha-

ta habet. 4 In fponfa quoque adulterium committi , Diui
Verus & Antoninus reícripsére. » |
a Angel.intrattat. malefic. chebaiadulterato. n. 15.
b Lfivxoris. $. Diui ff. ad L. Iul.de adult. & l. propter 7.
C. ad l. Iul. de adult. Cuiac. lib. 6. obf. cap.16.
| 39.
Non folüm autem extranei, fed & domefticiad tefti-
monium in hoc crimine admittuntur. « Prefumptiones
tamen vrgentifsimas , nec eam, quax à canonibustraditur,
b ad condemnationem adulterij non fufficere defende-
mus. €
a lnadulterg32.C. ad L.Tul.deadult. —
b c.literisiz.Ext.deprefumpt. —
C per text. l. quod ait 23. ibi in ipfa turpitudine C ibisy
veyo Q L capite25. ibi adulterum in vxore deprebenfum ff. ad
L.Iul. deadult. Iacob. de Belloutf. inprax. criminal.lib.1. cap. 9. -
de Leniocinto. n.47. : !

40. : :
Przcipuum ius accufandz vxoris maritus habet, et-
iamanté patrem mulieris. 4 Proximis deinde neceffarijsq;
períonis accufandi copia defertur. ) Extraneos autem
omnino ab hac accufatione nonarcendos, verius eft. c
a l.exlegez. 6.fin. ff. deadult.
b Zquamuis30. C. ad L. Iul. de adult.
c quialudivium adulterj publicum eft $. Item L. IuliaIn -
flit.depubl.Iud, quorum executio cuiuis de populo competit.d. tit.
in princip.
4r.
Mulier adulterij damnata dotem amittit marito afsi-
guandam, a referuato liberis iure proprietatis in quota
parte. Ediuerfo,maritus donationem propter nuptias mu-
lieriobuenientem,vnácum doteamittit,liberis tamen pro-
prietatefalua. &
a L.confenfu. 8.5.fin. C. deRepud.
b d.Leconfenju. $. fin. C. de Repud. |

c Mynfing. Refbonf. 43. incip. Vifis.n.3. 77 i.

&

- 42.
Debonis paraphernalibusidem ftatuendum putatIa-
fon, 4 cuiustaméfentétiare&éà nonnullis repudiataeft. 6
a lafon.ad rubr. C. de Iudic. n. 3.
b Vvefemb.tit.ad Leg.Iul.de adult, n.18.
4j. ! |
Similiter VIOLENTA sTYPRA,quz per vim, preci-
um,lenocinium,alijsQue illicitis artibus committuntur , ad
fimilitndinem R A P Tvs, 4 licet nonaullidiffentiant, ^
gladiopuniendaerunt. c : |
a Lynic.C.derapt.virgin.S.fim autem InfHit.de publ.Iud.
b quosrefert Carer inprax.eriminal. cap. de ffupro.
c — Li.$.fin.ff.de extraordin.crimin.
| 44.
Ds 1iNcEsTvspoena,quafítio interinterp.Iuris cótro-
uería & diffenfionis plena eft. 4 Et fi interafcendentes &
defcendentes committatur,pcena mortis irrogaridebet. »
a Iul.Clar.lib.y. S.Inceftus. num.1.latifume Tboming. de-
df.a. :
b Damboud.in prax.cap. 94.n.3.C 4.C7 Boer.decif.318 ..
4 .
Caterüm,vt L.Iulia adulteros,fic L. Cornelia H o w 1-
cIDASs,doli mali conui&tos, « vltoreferro profequitur. &
a l.Inlege Cornelia 7 ff.ad Leg.Cornel.de Sicar.
b GJremlex Cornel.inflit.depubl.Iud.

. 46.
Nonomnis tamen;qui occidit,huius L. Reus fit.Multis
enim cafibus legitimum permittitur homicidium. « Nam :

&cafus, & &culpa « quoq; faciunt, vt ordinaria huius L.

poenaceffet. Quod & de eo accipiendum eft,Quilegitima de- -
fenfione vfüsaliquem occiderit. 4 |
a dequibus habeturin c.fibomicidium 23 queft. 5 c.fi per-
fodiens. 2. Ext.de bomicid. & Lfi adulterium 38.S.Imperatores. ff.
ad L.Iul.deadult.c lat Gribald.de homicid.legit. |
b delis text . inl.infansi2. ff.ad L. Cornel. deSicar.l.fi ex
plagis 52.$.eumpila. [J.4d L.Aquil. | s
: :OUT C EXO-

c - Exemplumesiis l. putator.aot ff.ad L.Aquil.Vafq.lib. 1.con-
troucv[. illu/iv.cap.19.n.9.€7 feqq.
d Lvtvim.ff.de Iuff. & Iur.cuim fimilib.

47.
Quzautem vulgo legitime defenfionis requifitaaffe-
runtur, « caiurefatis non probari, propterea Iudicis poti-
usarbitriorelinquendacenfemus. —
a Dd.ml.vtvim ff.de tufl. & 1ur.
b elegaunter Coraf.de arie Invis part.2.cap.8.

44.
Decbrio,quicommififfet homicidium, qua peenatenca-
tur,dubitarequisnoniniurià poffet? 4 Etfiebrietas ciuf-
modifit,qua mentem auferat, extra ordinem eum punien-
dumceníemus. 5b ;
( & Excomm.Dd.theoricaa Vafq.lib.1.contvon.illuffv. cap.19.
8.15.allegata.
b argumento c.inebriauerunt, 15. quoft. 1. € l. omne deli-
&um 6.6.per vinum. ff. de veilit. & l.vn. C.fiquis Imper.ma-
ledix, — — | :
49.
.. Quzfitum hic fuit,an mandans verberari vel vulnerari,
exprefsé prohibens non occidi, fi occifus isfit; culpáne an
dolo commiffum cenfeatur homicidium ? Et mandantem ex
culpa folummodo puniendum effereceptiuseft. 4
a Gribald.tractat.de bomicid.cap .de bomicidio culpofo.n.10.
latiffime. : |
ab OM
Quin & mandantem occidi,cuentuetiam mortis fecu-
to, tamen extraordinem puniendum effe , nonnullicertis
fubnixi rationibusarbitrantur. 4

a Alexaud.confil.6g m.1.vol.4. Bart.in. l. fed fi vnus. S.[er-
utis meus. nuim.3 ff. deiniur.e& inl. 3. $. fi procurator in princ. ff.
queod qui'g, iuris. bonustext.in c. Henricus.2. S.bomiciditum. Ext.
de Cleric pugnant.in duell.c in c. vlt. de bomicid.

Quód

.t(

M

^ j!l :
Ouódfiquisinrixa,vbi plures fuerunt,occifus fit, & ce
occidentecertó non conítet, nequaquam L. Corneliz oro;-

erunt. 4 E
a eleganter Schurff.confil.38.incip.primarefponfto.n.ó.cum
feqa.cent.i.
: f2.
Tenentur quoque L. Corneliz poena, qui quouis mo-
do per fortilegia,ac maleficia hominibus infidiantur, 4 vt
&illi,quivenenisnecant, 5 autlatrocinijs vitam & faculta-
tes homini auferunt. « Sortilegi enim , vt & incendiarij,
igne, d venefici gladio puniuntur, e latroncsrote impo-
nuntur. f :
a liS.praterea.ff.ad L. Cornel. de Sicar.
b Lzffeod.
c — Leapitalium 28.6.famofos.ff. depon.
d Damboud.cap.73.text. in l. capitalium. 28. $.Incendiarg.
f4epen. - AUE
e . Damboud.inprax.cap.74.n.1.
f Idemecap.86.n.7.
MM 43*
TeterrimicriminisP AR R 1cIDp11ex l.PompeiaReifi-
unt,quiparentamautliberorumfata prezparant. 4 Eadem- -
áuecriminisafperrima peena & ob criminisatrocitatem af-
ficiuntur confocij , omnesqueilli, quorum dolo malo fcclus
commiífum eft. « | |
a $.aliadeinde lex.Inflit.depubl.1ud.
b dequababeiur in l.panua 9. ff.ad L.Pomp.deparricid.
( Lmfinece lvivum.6.ff.ad L.Pomp. de parricid.

: 54.
Verius tamencíft, focios criminis , affines , extraneos,
item cos , qui vitricum;aut nouercam fuftulerunt , eódem
cum parricidis fupplicio nequaquamtencri. 4
a pertext.expreff.l vnic. C.de bis qui parestes occiderunt,
latt Vyejeinb,in G.6.Inft depull.lud.

"

UTfl

j ir
Quin & fcientibus nec patefacientibus,nepraterea fla-
gitij participibus,euentuetiam fecuto,capitalem tamen pce-
nam infligendam non effe, plurimi non finerationeaftru-
. unt 4
— a& Vvefemb.in $.6.n.4.civca fim.vbi pluresallegat,Inffitut.de
publ.1ud.
| $6.
Quód fi quisnon occiderit , fed tantüm impias manus

& verbera parentibusintulerit,eum pro modo deli&i puni-

endumeffe Vipianusdocet. 4 —
a Liff.deobfeq. àliber. preffand. vndepona ifla avbitraria
eritperL3.C7 4.C.de patr.potest, |

j7*
Parricidij poftulatus, fi interim decefferit,fiquidem fi-
bimortem coníciuit , fuccefforem fifcum habere debebit: f1
minus eum,quem voluit,fi modo teftamentum fecit,fi inte-
ftatus decefferit,eos heredes habebit,quilege vocantur. 4
.. & l2.C 3.ff.de bonis eorum;qui ante fent vel mort.c Lpar-
ricidij 8. [f.ad L.Pomp.de parricid.

ZonsTavcnSMPECS
UAU EUA EO

$6.

CNYCAR: ToyE urs quidem modis vindicantur atro-
ces publiceqQue iniurie , quz perfonisinferun-
- tur:deijsveró, quz circares fiunt, L. Carncelia
( p Dz raLsislataeft,que poenamirrogatei,qui
teftamentum aliud'uefalfuminftrumentum fcripíerit. «

a li. feq.ff.defalf.

59.

Tenetur quoq; haclege,quiementitasrationes, 4 fub-
ornata teftimonia, 0 corruptas & iniquas menfuras adhi-
buerit. c Vnde& quauisres;in qua veritas deprauari, fal-
fumd; cum alteriusiniuria infinuari poteft, in hociudicium
venit. d a l.quid

X
J
|

a Lquifitfalum223.f.b.t. — YU asl N
b 1Le527.ff.b.t. - W p
€ Lpenult.$.1.f. b.t. |
/d. — d. ff.h.tit. | |
F u 60. | z R. T
Caterüm,cum a&us femper ita intelligendus fit,vt fal-

fitasexcludatur,. 4 iccirco acerrima & exquifitifsima pro-

batione hic opuseft, ? quarationeaccufatorem falfi pae-
nam,nifi probet,traditum eft fubire. c
a Angel.intraitanalefic.verb.falfario.n.1.—
b Lpenult.C.deprobat. l. vbi 22. C.de falf.
c d..pen. C.deprobat. :
| Ms bt
' Quandoq;tamé &àReo exigitur probatio ad eius inno-

'centiam purgandá, fi prefumptiones & indiciaaduerfus eü

extent, 4 quo cafu iufiurandum purgationis peti folet. k
"a dil.ybi 22.C.defalf. : :
b tot.tit.Ext.depurgat.Canonica. .
| p
Denuncio,quiliteras ardua continentes negocianon
reddidiffet, qua peena afficiendus effet;à Dd. varie difputa-
tur? 4 Etfianimo veritatiscelandz,illamd;alijs pándendz
gratia;hoc feciffet,illum poenz falfi fubiacere decifum eft.. P
a latiffume Thoming.decif 33..— |
« b VVefemb.in S.defalfo Inffit.depubl.Iud.n.7.

Huius criminis,cum variafint,aliqua grauiora,nonnul-

. laleuiora,duplex quoq;inde poena, màior mortisfcil.& mi- -

nor videlicetrelegationis conftitutaeft; quasIudex pro qua-
Jitate deli&i adhibebit. - ! ii :
- . VVefemb.d.loc.n.10.€* Thoming.dict.decif.23. & decdif. 7.per tot.
Afflict.deci.401.8.13.cum mult. feqq. | |
« óé4. |
Omneautem;quicquid per vimfit,autIN vrs Pvsrr-
CAE,dut PRIVATAE CRIMENÀncidit. « Etcommittiío-
let vis publica armis, automni eo modo, quo noceri po-

teit,. b |
€ a Lhoc

$

a Lbociure.t52 f-deR.T. -
b l.dïmdtos.p.j:deyipub[

j ! [«
Atquehac accufatio publica & popularls eft;tam iad te-
ftitutionem damnorum ciuilem,quàm poenam quoque cri-
minalem. 4 TenenturquehodieexordinationeIm p.porna
pacis publ.quieiufmodi viminferunt. /
—'s3 — Mynf.cent.2.obferuat. 34. !
b Idem cent. . Obf.78. num.1. (9* Gazl lib. 1. de pac. publ
cap.7.num.2. :

66.

Iurecommuni variz & quidem acerblf'sxmæ devi publi-
ca proditzfunt peenz: 4 Hodieex Imp. Conftitutionibus,
pecuniaria poena, quz eft 20 0. marcarum auri puri , intere
dum & corporalis,vt Bannum, infligifolet. )
& vwtpatetexl.6.C» Lquidolo.10.f.de vt publ. & I. quomam
aulta 6.€ l. fiquis 7. C.de vi publ..—
b M)'nf cent.5.obf.78.

67.
CLod fi accuf'auo vis & fra&z pacis publice coniun-
G&am habeatactionem ciuilem proreftitutione & intereffe;
necactiofeparatim ad poenam folüm fracte pacis fit inftitue
ta,actio ad heredes quoq; pertinebit. «
a Mynfing.cent.1.obferuat.98 .Gail.lib.t.depacepubl.cap.ao.
nun. 2.

6g.

PRIYATA VIS fine armis fit, 4 vtfi quis conuoca-
tishominibusaliquem verberet, . aut pugno percutiat, c
in domo velextra edes tumultum abíque armis concitet. d
Quzcunq;enim vis non poteft demonftrari publica, in du..
bio pro priuatahabetur. e

S.recuperanda Inffit. de Interdict.
l.2 ff.devipriuat.
Litem 5. 6.1.ff.de iniur.
Bart.inli.$.vlt.deyi publ..
Decius in l.bocIure, n.2, de RT.

€ C.ogne

c
E
tx
!

| 60.
. Devipriuatadamnati pars tertia bonorumex L. Tulia
publicatur, & cautum eft, nefenator fit, autvllum honorem
capiat;fedex S.C. omni honore quafi infamis careat.
Lianprinc.ff.de vi priuat. peue

| 70.
Verüm, fi quis in fua poffefsioneturbetur,Bart. « eo
cafu publicam actionem effe negauit. Rectiüs tamen eft, vt fi
dolo malo turbatio facta dicatur, vis priuatz poftulàri quis
pofsit. b | | ,
: a Bart.inliniuriarum 14.S.vlt.frdeIniur. .. —— i
b perl.fiquis s.ff.devipriuat.videVvefem.in $.ItemlexIu- —
lia devipublica, n.5 inflit .depubl.1udic.

: 7I.
— .L. Iv114 PrcvrArTVvseos punitrelegatione, 4 qui

pecuniam publicam aut facram vel religiofam furantur. 5
Quod crimen, licet propriéin furripientem alicui ctuitati
non competat, « tamen & adillas poftea fa&a eftexten-
fio. d EL
:* Lnfds.
b ^.a.$.vit.ff.b.t. .
C Lobpecuniam.84.ff. defurt.
d 1L4.$.fin.b.t. — |
72.
Quód fi Tudices ipfi publicas pecunias fübtraxerint,
capitali animaduerfione puniuntur, ficut & eorum admini-
ftri, vel qui fubtractas res ab his fcientes fufceperunt.
$-Item L.Iuliapeculatus Infl depubl.ud.l.ynic.C.decrin.pecul. ——

: 7j
Quiaveró hac peculatus lege non tenentur, quorii peri-
culores publicz committuntur: z ideoad cópeícenda ma-
giftratuüdeli&aL.Ivtr4A pg REsi1Dvislataefl,quatené-
tur, qui publicam pecuniam , vfibuscertis deftinatam , reti-
nuerunt,nec ad ordinatos vfustranftulerunt. .
a Lfacrilegi 9. S. Labeo ff. ad L.1ul. peculat.
b lz. L[e. $. Sed & quid.l. . $. fim. ff. d.t.
s j G 3 Cuiu$

x 74.
Cuius L.peenalicet intriplum duntaxat velit Reum con-
demnari: 4. tamen.fifurtum accedat,cótra multorum fen-
tentiam, ) capitalitérillum puniendum dicimus:. «
A La.$fedecr qui ff.ad L.Aul.peculat..-—. . ——
— b . nefonn.6. Decius. n. u. Zafius & Dd inl.eiusqui1.ff.ft
cert.petat, M | * us
"€ pertext.l.vnic.C.decrim.peculat.VVe[emb.ad 6. peculatus..
— Wuthi.s. C $.ambitus.mum.5Anflit.de publ.Iud. — — |
n Lortur d fllo"
Etexercentur peculatus & derefiduis iudicia aduerfus
heredesquoq;; cum in his quaftio principalisablatz pecu-
nizmoueatur. 4 — . | $ E .
a Lfinal.ff. ad L. Iul. peculat.

A | 76. 1 W TM .
. SACRILEGIV M cÓmittitur,fitemplis effractis,res facre

depeculentur. Quód fi priuatorum resindeablatz fuerint,.

furtum potius,quàm facrilegium dicendum erit.
^ a LejffadL.Iul.pecul.C ibigl.verb. computarunt.

: EM
Capitefacrilegi puniuntur, 4 poenamtameneius Iudex

pro qualitate perífonz, proquereiconditione,& etatis,&fe- —

xus vel feuerius,vel clementius ftatuere debet. )
-a LSacrilegi. 9.ff-ad L.Iul.peculat. —— |
b LSatrilegü.6. ff.eod.eleganter Boér,dedf. 24. pertot.

: | 76.
Frequentifsimum hodiefoleteffeF v n r v w,vnde & fu-
rum odio plures olim proditz fuerunt a&iones. « Hodie
veró conftitutioneFriderici,publicum furti ludicium,eiuí-
que poena quoq; capitalis conftitutaeft*. b
a &exmalefius 17 Inflit. de actionib. |
b cConfit.Friderici depacetenend. €.fi quis quinque folidos.
Concordat peinfic) foalfgerid)te Drbnung aitició2,

Quod ius etfi quidam contendant,taptum in eo ca-
fu, cum ícilicet furtum ia fra&« pacis ( de qua confütutio
loqui-

44
4

-^ W

loquitur) crimen incidat,obtinere: « tamen vfureceptum
eft, vcin furtoatrociconftitutionispzenzlocusfit. — '
a Zafiuin 6. exmaleficis. n. 3. Inflit. deaclion. Panorm.
in c.tuanos S. fin. n.8. Ext.de bomicid. It

$o. :
Atq; adeóifta (eueritas inualuit, vt vbicund; furappre-
hendatur, de furtis etiam alibi commifsis, illisQ; in taxatio-
nem imputatis, eo loci puniatur;licetnon defint; qui pro-
babiliter contradicant. 4 : :
"- -a VideBart.in l.fin. defurt. Gand. tradt. defurt. puniend.
| | &, - |
Cumauté furtum plusaggrauetur ex frequentia , quam "
magnitudinereifübtra&z: « ideo eum, qui frequenter fu-
rari folitus fit,grauius , femelautem atatis maximé vitio de-
linquentem, mitiuspuniendumcenfemus. b — — — .
a eleganter Damboud. cap. 110.n.36. w
&^ veiniich f2alfgeriditeorbnung, erüe. 57. & feqq.
: X 2. ; hr
Furti quoque tempus confiderandum erit, & an iftud
inmagna omnium rerum copia , an veró fumma penuria & -

egeftatecommiffum fit: 4 famis enim necefsitas, omnem

feré furtis poenam adimit. » |
a Damboud.cap. u0.n.37. "ATR EIEME
b cfiquispropter. 2 Ext.defurtis. — * x
x 4 ; 83. p i
Quod fi vna nocte vel die, triaaut plurafurta perali-
quem cómiffa fuerint, & ftatuto fingulis furtis,poene quoqs
tingulares & feparate confütute fint, vnicum tantum für-
tum, proinde & vnam duntaxat peenaminfligendam cen--
femus. 4 | "3 ebib o r g
a eleganter Bocr. decif. 219. pevtot. —
MAT E :
Anautem domino, dere fua, furto fibi fübtra&a,quam -
incerta domo effe füfpicatur, quzrendi & inueftigandi po-
teftas fit, dubio non caret? Et fi authoritas ludicisinterue-
niat;citrainiuriarü actioné eiufmodi inquifitio permitutur.
a JatüBoériudecf.i74.pertot. —— — db ouds
3 Huc

Hucquoq;nonincommode , quod circa hominis hono.
remfit; furtum refertur, quoalicuiusfamaautexiftimatio

LIBELLIS FAMOSIS;chartulis,autcantilenis diffamato-

rijsleditur.
Damboud. cap. 125.
CT EM T $6.

Tllud crimeniuraadeó deteftantur, vt omnes, quieiuf.
modilibellos famofos componunt ad loca publica affi-
gunt, aut per plateas fpargunt, capitaliter puniendos fta-
tuant. 4 - ? | "
.a .Damhoud.d. cap.125. & l. vnic. C. de famof. libell..
d UA d u r
, Intantüm, vtinuentorem etiam quiigneeafdem char-
tulasnon corrupiffet, fed eas alteri manifeftaffet , quafiau.
thorem huius deli&i , capitali fimiliter fententiz fübgiu-
gandumdidárint. «.— -*
a late Bur[at.confil. 94..n.1.cum feqq.
: *v 2* | Bs |
EX INIVRIIS quod; percontumeliamillatis, pcenale
iudicium conftituitur:Etaliarealis,alia verbalis, P quazdam

atrox, quzdam leuis;ex facto,loco, perfona, alijsd; circum-

ftantijs zftimari folet. )
e08/— Li.$iniuriam ff. b.tit. Qu
b argum.Lvulneris 8.ff.h.t.c $. atrox iniuriaInft. de iniun,
f« ^ 80 : |
. . Ciuiliteriniuriarumagitur, quotiesacor fibizítima-
tioneminiuriz petit: z criminaliter, fi poena fifco applice-
tur. P. Soletd;iniuriaiureiurando «ftimari, c. moderatio-
netamen Iudicis referuata. d ;
a 6.In[umma.nflit.deiniur. -
b Duaren.difputat. anniuerf. lib.1. cap. 37.
C . 6.pona Q ibi.gl.Inflit. deiniur. -
d Leonffitutionibus 37. ff. deiniur. -

j 90. .
Cumauteminiuria ex affe&u facientisconfiftat, « de

ebrio dubitari poffet, an iniuriarum teneatur? Quod de

ii

realibus

realibuse&é dicitur. P .Secus in verbalibus, fidifcüffavi»
nolentia fobrium poeniteat. c
-a Llillads.$. Sanef deiniur..
b Vrefemb.b.tit.n.4.
"c Lynic.C. fi quii Imp.maledix.
9r. od
Caterüm, quia per conföquentlam iniuria filio facta,

ad parentem redundat, & quzfitum fuit, an pater iniuri- -
am filio factam remittere, & fic iniuriarum actionem ipfi

adimere pofsit ? Et patri ihoc non licere Pinelus defcndn:. |
a L.$.iniuriam f.deiniur. |
b Pinel.debon. matern.part. 3.72.10;.
92.
Verüm vt variz fünt iniuriz : ita & poenarum magna

eftdiuerfitas. Vnde fi criminaliter a&um fit, certa peenz

petitione opus non eft , cum pro arblmo eam Iudexi impo»
nat 4 — MC
a VVefemb.b.t.n.15. & 16.

97*

AGione inturiarum ad recfamationem , vt vocant

auff i toiterruf ; inftituta ciuilísne an cnmmalxs effet , varié
difputatum fuit: vbitandem ciuile hoc Iud1c1um eife in Ca-
mera decifum eft. 5.
a Marant. part. 4. dg/lmä l. fi. 106. ö'M]nf ing. in 5 Is
fumma n. 7.Infl. deiniur, —
b Gail. lzbr.t abjkmdt éj. pertot.

94. .

Furtí quoque aliud genus cft, zquod EXPILATAB.

KAEREDITATIScrimen dicitur, illudQue vel exilio; dut
juxtaqualitatem perfonz & fa&ti circumftantias 1ud1c1s ar-
.. bitraria peena coercetur. 4
a Damboud.inprax.cap.112.
9.
Huic re&é fubiungitur As1GEATYS crimen, quod fi

. fertoaccedente commiffum fit, grauius puniri folet. 2
| a Dam-

a Damboud.inprax. crimin.cap.n3. C1. 2. f. de abig, :
| . 06.- j :
Pefsimum autem genus, eft agcEPTATORV M, fine
