KaI600-150_12
author: Entzlin, Matthaeus

-

ETARU.

"

|

$

-

AE

3

2*

*e

e-

Suit

—

us

——

m 3-

—

—

g

z.

E

:

m

—

-

v

p a

uN

—

TE

T

-

E

--

TE

m

as UI

-

Z

—

—

x

$

Ls

-

^

2

ii

—

r

Md tad o

d

—

x

——

-

—

a R

m

- u ,

H r

i.

m : eme:

in

(s

z

Ls

m

Y w

a

$-

Bs

r

4

5

r

-

z.

N

:

P

A

*

"

A

x

Ed

s

AE

r

1

?L

x.

F

*X

*

d

*

h

K

1

RL ERE

Thefes

D& W(TE?U) ICTO .

FIIPOSSIDETIS,

-

£"^)

Quas

/

&

p

QPM

PRAESIDE PR AE

CLARISSIMO CONSVLTISSI-

MoovE Vigno,Dowx:iwuo Marrnxao

Entzlino, I. V. D. LL, Profeffore ordinario, ac ftu-

dij Iuris Decano fpe&tati(limo, preceptore fuo ho-

norando, 4. Nouemb, publicé de-

fendendo tuebi-

tur

BARTHOLOMAEVS I(ELLEN-

bentz Süffenfis

(

[ d

h

AE TA

j5

DILIBING .E

Apud Georgium Gmppmäxzcbmm

ANNO 1586

L-—3

— RD ss u t Q Qs r RU

x*

MR

——

)

| .THESES DEINXT&

DICTO

FTIIPOSSI

detis.

!

o ARPEM QO N[AM NAO.BIS,(

Ó

! legum bentfitia , rerum acquifitioni fafjragan-

A

.5

&

)

i

t2, proficerent ,earum finobis denegezrent re-

€

Z

*

G

tenrionem, F'r igirur (a'l):zslmcö?cä poféidere,

"L. E.

1j: , lberé *vti polfemus , Prator interd. um

eäg/ d à

QNS

boc*vti poffiderus p

:

vodidit : eo noli cqmm itii-

quas aborum turbationes fuccurrens.

7A

EC autem yei poffidetus interdilum probibitorium,retinen-

da po[jeffianss , rerum immobilium , po[fefforibus compereus, ad-

ser[us intqué tnearum po[[e(éone eos turbantes ,'vt à turbatione

defiflant , & dein poflerum non amp

.

Ius turbando cauean , La

(

enierefe eziam pr;æzgritælnzoljldtionä preftenc.

L]

4

N

—— Jdá duplex eft : Intentari enim aliquando folet , cm amlo

Titigantes fe poffidere contendunt,vvt fciatur, quis aGlori partes

i petitor:o fuflinere debeat: "liquando yeró,ne quis iniquas alro-

rum turbationibus inquieteiur,

Jed ve liberé in Pajäfzdne rerum

| jzfïaa*rum 'vg?'þzri »0;4, 'v:z*. po[('z';.

1I.

DI ?'()E CT'PM omnibus ijs cö"ce:!itur, qui remimmolbilem

ab aduer [ario non*pi, non cläm? "o precario fc)fï'zdent.

.

Znde

enibilve

'fert , etiamfi à ceteris , gzm'y& aJueæJkrz'a, rgm

*pitiosé poffidere ceperint.

F.

Praterta & 61 quog,cuita res ex indicis autboritate,Sequeffro

d

4 a2

Cre«

eomm:l[e funt cüced: foler,

4fe

FI.

: Creditor etiam ex conuenzione , item ob txecutionem vet iudi-

eaca , etiam in per[onali, g ex primo decreto ,fpignws foþ"z'afem,

boc interdiclum reite intendit.

VII.

"ezlzfïo non

In po[fe fétonem verà , ob contumaciatm ex: pratorts

cauentium , iudiciali item citationt non oþtem[)emmium ,etiam

inveal & bypotbecaria , ex

primo decreto miffis, denegatur.

FILI.

. Caterum fäu&uarz'w,*m[kzllw item,t Emphyteuta, num di-

re&lum bocimnterditlum babeant, controuerti folet P Etnon la-

bere velius exiftimamus.

IX.

*

'Nec gm'c'-quam refert, dominus ipfe , fue aliss eius nomine po[-

F

f'fionem zenens, z'm]äedz'amr.

X.

Fude ficolonus turbetur, dominus zd' 6j

f]ïcgciter in(ängz'f.

XI

?

/

Hleres vero , antequam appk

,-lyenflat pojäj?z'onem, ( P;ïæteä-.

Ü

quam damnorum nomime) eo ytinequit,

X IT.

Vili bociuterdilo omnes ij, qui in q. po[feffione turis alicuius

Giontá, non antique folitm , [ed de notto etiam concef-

puta iurid:

fe; r irem venasdi, e&

aliorum, impediumtur, (fi peculari ve-

) refà experiumtur,

medio ei5 fmj?)eä!um non at

XIII.

f

DAT VR autem aduer[us omnes , qui verum immobilium

nibus molefli þmz?.

POJ?'[QJ:I, ; i?iguis turbatio

XIIII.

p

l

Tuïl»atic; verà tttnc demum büic interdidlo locum facit, quan-

do per eam talis exercetur yel probibetur a&ln , ex quo P(äï'?ä'/?fQ'

un

nis vefuliat probario,

$4

X F.

Nübil quoq vefert . per fe 'm, '*s:el per alium inquietet.

h

9

NNam ex nandans t mandamww » qui fatli intquitatis non

fuit ignaqus , equaliter zenentur : A/zer zamen, freftando lum

0

æ/lzmazzcnem, alerum liberat.

n

XFII.

n beredem veró,nifi && ipfe pojJeffort obflirerit (praterquam

damnorum à defuntlo illazorum nomme) concedz aon foler.

7

XFIII.

4

Zf alit petitoriu cum boc FJj]m orio cumu'arz [z &:, amb; gz-

tura « f /zml?iex tenuta per petitoriltexigatur d J/;s aflerimus.

I

e

y'

Quàd fieriam dolus aduer[erij arguatur , non ciuilrer folum,

fed « criminalier agi potef(,, ia 'vi earum cumulmzo attia-

num adinittatur.

h4

vt aatem regæl»zr:ter þaæ*ï',gromm tudice loci, in quo res

Hf«

ftta mï & coram iudice turbationas ,

in cuiuas territorio "yzs

coinmiffa esC. -

*XXI

'»W)

&oi ftlaicus , in poffeffione vel d. r ,vel rei [piritualas,

tt*

turäet cderuum,iuriditlionem clerici declinare nequit.

m

AXXIT.

F T autem atlor in lmczuzzzuo obtimeat ,duo ei ]zroäandcz in-

cumbuni: poll*ffio*videluet, e& turbatio.

D OTSCE

ii

u

Erfi autem po[[cffio eius, aduerfarij refpetlu ,

10 carere de-

bet: iflad tamen docere non cogitur.

XOCTITT,

t

Vad. probacione tituli onerari nequit.

t

iil

4

3

$uf-

J'

XXF.

i0nem

/äam Hoi probauerit , per

Su[yïcz"fmz'm K Veyá po[off

attus aliquos. pojjeforios , -u

lruram "videlicet ,. vefetlionem

ationts tempore p

offedif]e. :

item, G. «;jZeqderä, fe iurb

XXFI.

eyr p tuvbationss, locum

INec denq, po!]ä/?

70ni5 qualitatem »

item yel diem,utfi aq'üer/dr

jj interfir, allegare nece[Je babet.

XXPFI1I.

Reus vrró,

excipendooffereus [eft ad domimi probatimemi,

num admittendus fit ;

querittr ? Ernon admittendum cmclu-J

dinus.

XXFIII.

*

ä

Spoliatz'enis tamen exceprienem , altiorem qua non reguirit

ind.

&

3

ginem,tam antequam post, litem contq/ïgmm, obijcieve non

probibetur.

XXIX.

?P ORRO f reu recüueniat atlort po[Je[Jorio recuperanda:.

atim atq, imrentionem [nam probauit , fenzenzria ferenda , e&

ndus eft.

attor à audicïj lz'm'z'ne repells

?

*

XXX.

Fade fententia in boc iudicio lata ,non parit exceptionem vet

rande.

iuq'imt/æ, ?n j)oj]&]&rio,, recupe

XXXI.

: ?'Qgizlariter autem in boc iudicio fententiam t obrinet, qui de

D

1

one accuratits [)raþaüit.

anrizluz'ore e& continuata -po/];

XXIL.

Cian *yeró. probationes tàm ratione tituli , quàm pofJeffiouts

f

mt pares , quid promumciandum fit yarié inter D d. concerta-

tunm e

RE ? Nos ;flud , cim ob rerum ac circumflentiarum ya-

rietatem ; certi quid a.'e/ï'nirz' nequeat , arbitrio ac dijcretioni z'u-k

dicis faperioris, cominitttmus

: M:'zzariþ

H

7*

AXXIIL

"Minori denig,, fiex fententia, in bocinterditlolata, ladatur,

eeftutionzs beneficio profbeum ef&.

£

E

Coroll. L

N'T'ER prfonas immediatà imperio [ulicttas , fs noui -

r5 querendi gratia , pignona capiantur , in Camera imperiali

sandata fme claufüla *ynà cum anexa citatione , ex [aluberri-

ma conf?

itutione perutiliter, decermi folenz, yr pi gnorator flatim

res ablatas reflituat , € Iu5 fuutm , f quod pignorandi babuit , in

erinino prefixo, fub peena perperui filenzij, deducgt.

"g^

ANec *ylle exceptionts

ratiaeiufmodi mandata ,praterquam

fub eo obrep

A

.

tiotus ex defetiuimriditlions , evex dele&a N

.r:cæiqntur.

FIMIS.

:

Ti

H

od

E

Vs

EAC

Ainos:

A udn.

Ht

"ii

!

D

r

pR XQU.

**.,...&

ET

]

EY

E

i

s

"

"1]

ïa

d

-

E

-

Á

?

g&*

n

L

A.

s

^A

L

d

Mu

d

"

M

4*

AH

4

EEE PTR

—

-

m

W

/2:]

]

"]

a

25

i

H

h

M

—

r

1

p

h

"

W.

"

g

g

D

J

1

W

T

&

D

x. h

24

POR ET EE ad

x

g

Es

nv LR RR

V

U

T

'Thefes

19

D

TERDICTO

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

FIIPOSSIDETIS,

11

17

-

j247)

ä

16

Quas

(

E

uä-

B* cG

E

N

PRAESIDE PR AE.

CLARISSIMO CONSVLTISSI

xMoovE Viko,DouiuNo Marrno

0

e

Entzlino, I. V. D. LL, Profeffore ordinario, ac ftu-

W

dij luris Decano fpe&tatiffimo, preceptore fuo ho-

norando , 4. Nouemb. publicé de-

e

fendendo tuebi-

tur

BARTHOLOMAEVS KELLEN-

bentz SuiTenfis

Bïäq&a

A n E&ä

ä

TVBINGA'E

Apzm' Georgium Gruppenbacbmm

ANNO rj46

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com