attributa eis poteftate eligendi

tertium, etfi

joPre

35

forte inter fefe diffentiant,

& tunc haud du-

com

35

bie valet compromiffum..

Aut 2) ita in duos

:

ais

35

comproniittitur, ut partes

fimul ipfis potefta-

Wl!/ *7'

25

tem tribuant eligendi ter

tium, non tamen

?5

) .I]J,G'

eum ipfi ekprimunt, fed j

udicio voluntatique

f ViX

2*

arbitrorum electionem ejus

relinquunt, & hoc

2

In.

u S(U'O,

l

calu non valet compromiffu

3) Aut ita in

OX n

35

duos compromittitur,

ut fimul iis prefcriba-

35

j !

tur, ut fi for?e

inter ie dillentiant, tertium

loro

]uv4

» eligant

« Ca)9

hordo,

& hoc cafu valet cotn-

, eligant

Sempronium ,

fimilis

milium. ,,

Alia ingreditur v

ia DoEHMER.

adeo f

p 9

üt. de arbitr. $.6. Tom. I.

in Jer.

Ecclefiafl.. Prote[t.

Inox &

pag. 959. atque

ad tollendam in

una eademque

indybie

eriodis proxime fe fübfequen-

lege, & quidem p

gille a

tibus,

contradictionem minus

probabilem , cum

ad Decretal. di&l. tit. $.. 3.-cxe-

promid

Lixkrio in Cowment.

atbiter

dit, UrPrIANUM in $. 6. d. l. 17.

prafuppofuifle: ca-

Hlfo certa perfona

foperls

fum, ubi antea

in compromi

(ay Pr

nominatx erat, 1

dque colligit ex verbis: tertiam

nam, non quod ipfimet duo ar-

dicere,

certam eligere . perfo

pter- na

bitri demum illam per

fonam antea non nomina-

fed quod illam, qux jam

litatem;

tam, eligere debeant,

tem f f

in compromilfo nomi

natim éxprelia eit, aüu-

hoc UrrraNum verbo, e-

elettus

mere cogantur, atque

téntia Q

ere , exprimere,

fibi p

erfuadet laudatus infignis

Civilis Juris interpr

es, - Simpii-

1 ttes

"Canonici zque ac

$ro, in ver-

iverfis

ciori medio hanc,

de qua follicitus qu

in Meditat.

bis ULPIANI pugnam com

ponit.LEvsER.

hendi]

LXV.

Med. 8. exiftimans , UL-

um

ad. Pande&t. Specim.

PIANUM quidem i

n $. s. di&i. leg. ftatuifle, compro-

Inoyeyt

m. non valere;

nrillum

qiffum in incer

tum fuperarbitru

hanc vero fuam opin

ionem mox in $.6. ciz. [eg.

expret

tale cómpromiffum . proba-

Cigend

emendavifle , atque

Tm. to

LVi e

CAFQVer

$. XVIIL.

"Irplici

1Ht€r fr

111 hoc max

imi nominis Do&orum diffenfu

mïe[hgn

de hac re ferendum fit, dubius

«reo.

quale judicium

x$

ej (25)950

let co-

hzréo. LrvseRI quidem fententia vel ideo vero-

OFHMER,

imilis non videtur, quoniam UrPrANUs noh

. Tom. L.

adeo fui oblitus cenfendus eft, ut in$. 6. rurfus

ademque

mox everterit id

, quod in $. immediate precedenti

indubie ftatuerat

blequen-

. Nec BoenmkEnunm rem acu teti-

m, um

gille exifimo ; quxflio cnim, an valeat com-

a

)2 0C

promiflum, in quo jam ab initio certus füper-

fuffe c

arbiter conftituitur, j

am in $. v. fuit decifa, &

. perfona

fuperfiuum pl

ane fuiflet illud dubium: an in hoc

tertd

calu Prator debeat cogere arbitros fententiam

.

dicere,

f

ere linee

t duo dt-

quia res

Xitu futura eft

; Dro-

fiormifide

ter naturalem hominum ad diffentiendu

m faci-

p jam.

itatem; quomodo enim dicere potuiflet

JCtus,

rem fine exitu futuram. effe,

ir jam ab initio

olt, al

u

abo, &

electus fuilfet certus fi

erarbiter, qui fua fen-

tentia omnem controver

h

iam.

dirimeret.

$7

Eorum,

fingl-

ui tres diverfos cafüs, atque hinc tres

quoque

]

iverfas decifiones in Ulpiani verbis fibi

depre-

, W ve

l M €ditflf.

heudile videntur, fententiam grave premit du.

nais, UL

bium, quenam fcilicet idonea legitimaque ratio per-

moverit ULPIANUM ; improbandi in $. s. compro-

u

miflum, in quo partes ipfie duobus arbitris electis

t Yatty

T

exprelle facultatem concefferuntin cafü diffenfus

eligendi tertium, qui fua fententia controver-

y

fiam tolleret atque cur e contrario validum de.

claraverit . compromiíTum

?

quo duo arbitri

fimpliciter a partibus conftit

uti funt ,

quibus

inter fe diffentientibus .

line dubio tacite data

qient

intelligitur licentia tertium. aliquem | affümendi

gubus

)

uper.

þ;y['CDo

egj6 ( 26 ) 59

fyedie

fuperarbitrud*i; Cur Pretor, qui in hoc pofte-

milfun

rioti cafu fuas debet interponere partes, ac co-

ere arbitros, ut tertiam certam affumant per-

fenten

dem o

onam, cur, inquam, non eodem modo illos

ad hanc fuperarbitri electionem compellit, ubi

que n

affumi tertium diferte voluerunt. An,

partes ipfe

tros, '

tomittentes eo melius fibi,, ca-

tns Y

quia partes comp

vere voluerunt, hinc occafio fumatur everten-

m

di compromiffuim

? «Non video, inquit GROENE-

judicii

N-

»wEG. de LL.aébrog. a

D

d l. 17. ff. de vecept. difcordiz

» periculum t

:

€

ais fübeffe, cum expreffe, quam

SUS il

.

5cum tacite a

&um eft, ut diffentientes tertium

um :

prom;

»afüïmallt. cf. Vogrius Copment, ad ff. b. t. n. 13-

Xifio |

ptum

$. XIX.

tertian

atl p

Ua l

ReftatBurcant, ACCURSII; atque Bacuovr fen-

tentia, quam

fruítra quafita aptiori explicatione

erius explicans

meam facio,

atque eandem ub

arbitror: ULPIANUM , qui ad Edicie

m Libr. XIIL

leg. 17. ff. de

,ex quo

prater eam, qua de ago,

N

7'€C€Pt. p

lures eod.tit. depromrpte funt

leges, fol-

ULP[A

licite difquirit,

quando arbitri aut jure cogan-

Hs g

tur fententiam dicere,

aut ab ea ferenda immu-

& $$. feqq. d. leg. 17.

nes fint, adductis ; pr.

OMPO-

opinionibus

Juniwr, LasEoNrS, atque

"

fi0n 1

1

nis pro-

"AïQUQ

wn, de diverfis,

quas hic exponere ni

fuam de

eïïtiel

lixum for;t, fpeciebus, five cafibus,

. fpecie

cgn X(:

e86 ( 27 ) $69

x, poli-

fpecie duorum arbitror

, aC 0

um, in quos ita compra-

miffum eft, ut fi diffe

ntiant, tertium affumant,

nant per.

lententiam fubjungere,

atque ítatuere; tale qui-

0do illos

dem compror

niffum fua natura fir

mum, validum.

llit, ubi

que non effe, neque hinc

cogendos effe arbi:

ont, M,

tros, ut fententiam dicant,

uia duobus arbi-

; fibi

tris in adfumendo tertio

everten-

diflentientibus, finis

cornpromiffi , ut fcilicet. ab

f

ue mora & ftrepitu

CROENE-

judicii terminetur controver

^

i

difcordig

la, obtineri nequit.

ox vero in fequentibus d. lev. verbis UrPra-

e, quam

NUS adnotat, ufum fori ab hac dó&rina diver-

- tertium

fum,

atque ulitatum effe, etiam in duos com-

b. f lh I;'

promitti, atque tale compromiffüm fuftineri au-

xilio Pretoris, qui folet

,

& juxta ufüum rece.

ptum debet cogere arbitros,

fiipfli non confentiant,

tertiam. certam eligere pe

T

fonam, cujus auctori-

tati pareatur, id eft, eliser

"

e füperarbitrum, qui

omft-

fua feq;entia liti finem ir

"p

onat.

Jicatione

eyplicuns

$. XX.

J

Admiffà hac explicatione corruit ali

a; Cui

geg, .'51-

Ur

PIANI verb

e ( gzm-

a occafionem dederunt,

controver-

fia; an fcilice

t compromit

Tum in. duos ita factum,

d;;jnnm«

J

ut in cafu diffenfus eoru

ndem tertiam

perfonam

? !'fg- T

non nominatam ipfi eligant,

omnino invalidum

Poxm

atque nullum fit, a

deo ut nequidem arbitri con-

jis [f*

entientes firmam v

alidamque ferant fententiam?

fpam

an vero in caíu dil

Tenfus eorundem faltem inva-

f,n;piö

)2

lidum

a (25) 9

fidum fiat, atque effedtu careat. compromiffum?

s pf

conf. JoserH. Nrmrus 4naled. Lib.1. Cap. 22. in

s Cont

EvgRH. Orroxis Tbef. Juris Kom. Tom. II. p. 3;4.

» tenti

» tenu

» Uiür

g.

XXI.

» nar

» KO

þDubia, que circa valotem Eompromifïi in

» LUS

(a. À

arbitros, pari numero eledos, in ]Jure Civili

Urrrawr verba pepererunt, Jure quoque Cano-

Utin, :

nico obtinent, atque JCti hujus fententiam in

d.d. v0Sgen

. de recept. propofitam, haud ob-

fcure probavit GnEgconrus IX. S. P. in Decreta-

li Epiftola, Decano & Magiftro P. Canon. S.

Petri Atrebatenfis dicecefis A. 1230. miflà, quam

n

Cap. 12. X. de arbitr. his verbis exhibet:

* [n-

pita, (

35

notuit nobis, Guiliclmo laico conquerente,

E quib

25

quod cum O. laicus ipfum fuper quadam fum-

10 Qonf

25

ma pecuniz coram judicibus conveniflet, tan-

(ueagi

35

dem fuit a partibus in duos arbitros compro-

m')xmgjt

3

miffüm, fic tamen, quod fi illi duo difcorda-

Tiatwr.

25

rent, tertium adderent judices nominati, re-

&ditanr

25

tenta penes fe compellendi partes ad obfervan-

»

dum arbitrium nihilominus poteflate.

Cum-

tl

Juii, d

que tertius arbiter , a judicibus przdi&is electus,

» l coy

3

cum altero duorum ipfum parti alteri conde-

»- CDter

35

mnaffet, idem ex eo fentiens, a fzepe dictis ju-

35

dicibus fe gravari, quod ipfum ad obfervan-

» Cl]m (

» Cgen

E

tiam hujusmodi arbitrii com pellebant, noftram

» appella-

» lg

46 (5 )N

miltum?

22

» appellavit audientiam; fed ipfi a pellatione

contemta, excommmunicationis tulerunt fen.

lo Du ) 41

tentiam in eundem.

Ideoque mandamus, qua-

tenus fi eft ita,

cum legali fit provifione fta-

»

tutum , ut compromiffüm de incerta perfona

in arbitrium affumenda non teneat, didam ex-

communicationis fententiam

35

denuncietis peni-

mul in

.tus nullam effe.

cf. PrRurING.

Corzgent./ Jur,

e Cirili

4n. b. f. G. 41. fgg." ScH

MALZGRUEBER Jzr. Eccl.

e (ano-

Univ. T. 1. P. V.

b. £. p. 348.

Wom m

xaud 0b

iv ha

$. XXIIL.

! nm S'

Occurrunt vero in

' ] qum]]

Jure Canonico plura ca-

« ]I

pita, capiti modo alleg

ato plane contraria, quip-

ueette,

pe quibus compromiffu

m in arbitros, pari nüme-

im um

ro conftitutos, va

lidum firmumque habetur, ipfis.

que arbitris non fo

jet, Ual

lum facultas tribuitur, fed

plane

compti-

injungitur, eligere tertium,

cujus fententia caufa

dicort-

niatur. [pfe Gakc

ORIUS IX. Papa triennioante

editam Decretalem,

quam 1odo in contrarium

i, fe

Joferat-

adduxi ,. epiftolam,

Cap. 39. .X. de offic.

. poteft.

(üm«

judic. deleg.. contftituit :

* Kb i

35

pfo judice arbitri,

ff;ib&ugï

ut conveniant, fi difcordes

fuerint, in unam

25

fententiam,

| conde

25

vel tertium concorditer advocent,

us ]v

cum quo duo, vei alter eorum id faciat, fünt

Xervar

2

» Cogendi, ne hujufmodi occafione principale

negotium plus debito prorogetur. . Ét in Cap.

y—,o!ïrïz;lm

3

IS'VXT

«6 ( 30 ) 56

13. X. de aräz'tf.

uod immediate fequitur: dictam.

stque

in contrarium a

f

egatam epiftolam decretalem ,

verft -

adhibr

idem GaEGonius IX. Apoftolica auctoritate con-

promi

firmavit, quod a mediatoribus,

pari numero ab

arbitro electo deputatis,

in caufa

Abbatife &

Capit

Archi - Epifcopum Se-

fht, (

Conventus Jotrenfis contra

ONZALEZ lELLEZ ad C.

D. X,

nonenfem, a&um eft. cf. G

Te fhi

1. X. de arbitr. Porro INNocENTIUS Ill Papa cap.

61. X. de appellat.conftituit: *Ut fi quis allegaverit;

PT

lum, coram eodem cau-

Qu :

.. fe judicem habere fufpec

gn

Qiverf

, fam juftx fufpicionis afli

[o)

et, & ipfe cum ad-

3.

verfario, ( vel fi forte a

dverfarium non ha-

CORmpri

bitros communiter eligat,

üt ia

3

5

beat, cum judice) at

lid; fi

2

ui de fufpicionis neg

otio cognofcant; & ii

$

À

nequiverint in una

m concordar

e fententiam,

3s, X.

3

,

advocent tertium ,

ut quod duo ex ipfis decre-

4d eap,

btineat firmitatis. »

ÍNNOCEN-

Cohr

» verint, robur o

T1vs IV. denique Cap.

.

2. de. appellat. in 6. Ttatuit :

Par, ]

» Ut ipfis arbi

tris per J

udicem competens termi-

t

ur, intra quem in idem conve-

» nus przfiga

] tertium. concorditer advocent, cum

» niant, ve

, quo ambo; vel alter ipforum,

ejufdem fufpi-

, Cionis negotium terminare procurent. »

Qonf.

!

Tnici

cap. 39.. X. de offic. & potefl. judic. deleg.

tür n

Gtta

üm,-

$. Xxm.

Ctdis

inter modo citata capita,

preiïaj

Pugnam, qu£ e?Pc

atque

ejo ( 31 2 $09

r didan

atque in $. 21. addu&tum cap. fa. XX 3 anler, d-

tetalem,

verfi Juris Canonici inter

Late C0fD-

pretes tollere conantur;

adhibita diftin&tione arbi

trorum , in arbitros com-

mero ab

promiflarios, atque arbitros juris; ita ut citata

ntillo &

capita explicent, uti ex corundem lectione con-

yum Se-

ftat, de arbitris juris,

u at

I2. X., de ar&tr.

feu neceflariis, & Cap.

de compromiffaris arbitris age-

|

Pipaunp

re flatuant. vid.

GONZALEZ. Commm. ad Decretal.

:

b. . 2. 18. f9. RODRIGUEZ de execut. ar.

igaverit

?. T. UI

jem u

um vero idonea

ratio mihi non occurrat, cur

cum ad-

diverfum obtineat

circa arbitros juris, & arbitros

non ha-

compromiílarios, pàri numero co

nftitutos, ita,

er di

02

ut illorum conftitutio

bh 4

valida, horum vero inva-

nt; & ft

lida fit;

malo cum Boknnmkno in aoz.

13. ad Cap.

enttam,

39. .X. de offic. é poteft, judic.

deleg. && in mot. 76.

s d

4d cap. 12. .X. de arbirr,

fateri, male hzc capita

haocEN-

cohzrere, cf. BERN.

VAN ESPEN Jwr. Ecclef.univ.

aol

Part. I Tz.

F. Cap. IV. G. 14

ys termi-

; Qounve

. $. XXIV.

nt, CUf

n fülp

Quamvis vero furís, tam Civilis,

T

quam Ca-

nónici de fuperarbitro doctrina ali

uantum videa-

tur incerta & dubia:

praxis tamen fatis conftans &

certa eft,

atque motibus ho

diernis compromif-

um, hac addita claufula fac

um, utin cafu dif-

cordiz tertia perfona,

in compromiffo non ex-

€ Íua fententia controver-

C [11*][34

prdï'a, eligeretur, qu

"

YU

1am

Q«S(æä)äb

u

fiam decideret,

valere, idoneorum teftium au-

aff

&oritate munitus, athrmo.

Ita fane in foris

in Cowment. ad

PRUS

Gall

im obtinere preter MonNac.

E7 $.5-

: de recept. AUTUMN. Confer. du droit

,N

d. t. REBUEF.

ad Con[lit. Reg. T. 3. Tradl. de arbi-

» tur

Íris,

teftatur BonNIER Confer. des. Ordonn. ad. Art.

, Ine

XI. tit. V. Ordin. A. 1673.

de commerciis editze fcri-

y Ws

bens:

* D?un

des pactes & conventions ordi-

Eu

naires de la focieté & compagnie

eft, que,

" HO(

2

95

sil'arrive quelque diffcrend entre les aífociés,

» 0

P»]

ils g'en remettront au dire de deux marchands

y W

& amis communs, lefquels ne

y (à

35

negocians,

ils eliront un

?5

ouvant convenir entr'eux,

tiers furarbitre, & feront tenus

de fubir le

3)

95

jugement, & le dire des deux arbitres ,

qui

conviendront d'un méme avis; &. ce, avant

95

33

qu'on puilfe intenter aucun procés. 5

It

conft

Vtem

G . XXV.

CXpre

tera

erali

Eandem fententiam apud Belgas quoque ob-

&Lr

tinere affirmat. CyeR. REGNER.

de OosTERGA in

* Moribus com-

&

Cenf. Bele.

tit. de vecept. Ícribens:

d.

ubi duobus arbitris diffen-

» promiffum valere,

» Di

,, Gientibus conceífa e

[t poteftas eligendi aliquem

» 1l

, tertium incertum,

extra dubium eft. Srw. 4

17. Jf- de recept.

DRIUUM

GROENEWEG. de LL. abrog. ad 1.

D Hde

teftatur: ,, Nihil apud Batavosu

fitatius effe, quam

, in

5

t.

(5 )9

i .

» in duos com

in foris

promitti, cum poteflate tertium

» affumendi,

quem fuper

arbitrum vocant. , Zv

natt. ad

du droit

PUS in Nozit. Jur. Belp.

T. de arbitri

dicit:

35

Nihil per mores fre

quentius, quam ut eligan-

]e arli-

55

tur duo arbitri,

ad dit,

& his detur aucboritas, affu-

25

mendi tertium ,

non fufpectum, in cafu diffen-

ie cri-

35

us. 39

enique BERNARD.

s ondi-

VAN EsPEN Juri:

Eccle. Unto. P. IIl T. V.

- IV. n. i. aflerit:

',1 que,

» Hodi

e

Juris Civilis fubtilitate ex

(locis,

i

lofa, .com-

» promiffa in duos,

addita expreífa cautione,

chands

» ut fi diffentiant,

yls r

, ma iunt.

tertium aïuæmt , ulitatiíli-

ont ul

ubir le

D

$. XXVI.

qu

Ti il

In Germania quoque arbitris pari numero

conftitutis, fi non conveni

ant, competere facul.

tatem eligendi fuper

arbitrum,

in compromiffo

expreffis verbis haud nominatum

120d. Pand. zit.

; alfirmant pre-

teralios SrRvk in Ujz

de recept. S. 9.

!d Ob

& L&vsER. «d Pan. fpec. LX. med. g.

qui exemplum

R6 J

ex CnaNzH ÓSa«onia L. X.

eft :

C. ».allegat, quod hoc

IS a U

** Comites

Holfatie. coram M

argaretha,

» Danorum & Normannorum Re

pn*ï

gin3, conve-

^ hd

» nerunt, totius

Danix procerum voluntate, ut

Í

1'1'

» Comites, perpetuo foedere juncli, maneant in

f Pcewa

» fide coronz Danice, nec per ullam occafio-

q

"

af

» nDem ad bella quifquam: profiliat, fed fi aliquid

7JT

» invi-

ayx (34)90-

q» invic

eni motum -fuerit quæiï;ionis-,, Dani

&

ao

, Holfatis, & viciffim illi €

x Danis, binos ef-

o gt

95 5

€*:

ant, qui rem,in controver

fia pofitam diri-

bobet

, mant; quod fi non poterunt,

habeant facul-

UPE

alteri

» tatem quintum affumendi, cujus votum,

$d

»

arti accedens, rem: omnem abfolvat,. Cum

btl

À. 1620. in Ducatu Cellenfi, inter Principem. &

j

Nobiles, fupe

r jurifdictione moveretur controver-

toifir

fia, comprom

iffum his fub conditonibus fadtum

(

efle, refert STRYK loc. cit. $.

6. * Articulos pro-

» batoriales, & reprob

atoriales, utrinque elle for-

t

b electis Commiflariis exami-

DI

35

mandos, teítes a

Qd

nandos, poftea fin

e ulla jarium. deductione ;

UM

illa atteftata transmit

tenda effe ad duo Collegia

»

Juridica , q

uz, f1 eo

denr calculo refpondiffent,

D

E

decifionem

ilam obfervandam effe, fine ulla

g t

vel redudione; fin diverfo, ad

»

appellatione,

ittenda effe acta , re-

a5

tertium Collegium transm

35

motis prioribus refponfis ,

& quod ab hoc pro-

nunciatum, pro lege eHe. »

Huc quoque pet-

ü

net difpofitio Johan

nis Georgii;

Electoris Saxo-

ad Panded. Spec. L.XV. imed.

Qis ]

nie, quam LEYSER.

adhortatur ea ]

iberos Johannes

f()ïenj

6. fg. adducit ;.

Valid

Georgius, ut à

d componenda, fi quz inter ipios

Ti

moverentur, diffidia,

arbitrorum anxilio utantur :

* 8)a eíníae Cjrrungen

toifd)en Sbren. Siebben

hi

vorfallen folten/ fo fo

[len

ic fid) burd) Sbre bee

fenfo

feate Stdtb / ober 23afallan

Gler

berfeit8 sufanmen : at

unb unfertbanan/ gleic)

e angabl/gütlid) geggäneim

ii

la

Oi &

«)$ C55 ) 509

0s &t

anber ernebmen unb enffd)eíben laffen/ unb ob

m di-

bíe gütbe entftünbe]

íbre Sofbburff von Sybren

t fl

bceberfeit8 Státben/ o

ber. 23afallen unb tintfertbaz

nen / ebenmá

Bíg i glecer anjabl/ fdrifftliden/

, alteri

B

bod) fonber

alle fd)mábiige unb berbrüglid)e/ utts

bienlíce/

foeitlau

pem &

feetr mit brepen

abgetoe

ftige 2Borte/ bíe $9aupt(adje/

1tOYet-

foiffr ftiff. eínbringen/

uno D

Ofdt aefepten gínie qe

fadum

ibrem Geiffen nad) . erfeunen

érauf Durd) Díefelbe

los pro«

/ 0be/ ba fie fíd)

diior

utbecbádytiígen 1Iníber

beffen mít etnanber. níd)t vergl

etd)en fónnten / efuet

; CXartie

fitát fid) wverenigén/ obet

l&lüne j

burd) [ooB beffoegen

bergleid)en /

uno foad ted)f

Collegi

íft/ fíd) belebren laffen; unb tvas

alfo teblíd) gee

Vdilent,

fprocen toírb/ babep follen Sybre

gicbben obne . «t

ie 14

níge toeiferung berupem, .

1l à

h 3 )

$.. XXVII.

OC pïg-

j p

Hzc, qui allegavi, exempla, junc&a addu-

s $X6«

&is Doctorum teftimoniis, indubie docent, ufu

0

forenfi, in precipuis Europz regionibus recepto,

hanié

validum effé compromiflum, quo arbitris pari

qrts

numero confttutis, facultas tribuitur, fuperar-

BU

bitrum, ipforum ele&ioni relictum, in cafü dif-

jpoe

fenfus eorundem affümere. Quodfi vero fimpli-

«t Wt

citer in arbitros numero pari eft compromiffum,

Ral

nulla plane fuperarbitri mentione fadta, an ar-

vt

52

a

bitri in cafu diffenfus, caufe dirimende gratia

E2

hodie,

.«86 ( 36 ) 9t»

, 0

hodie , :que ac olim apud Romanos obtinuit,

tertium arbitrum , five fuperarbitrum, eligere pof-

9

T0

Atlirmant

)

f

fint, imo debeant, paucis difquiro.

þï

banc quzeítionem RrsurrF. «d Cowft. Ree. T. 3.

» m

I

"ract. de. arbitris & vaN. LERUNEN Cenf. for. P.

24 :d. 1.

, 7- 0. 10. ex hac idonea ratione, quod

» T

» &

cum litis componendz poteftas atbitris fit data,

ea quoque tacite concelfa videantur, fine qui-

» lle

y Tlle

bus arbitrium explicari, & mnegotium definiri

nequit; hoc vero, fi pares numeéro arbitri diffen-

5 on

tiunt, fieri nequit, nifi illis tertius accedat ar-

» [ih

» TOf

bit.er, 4ve iþperarbitör, cujus auctoritati parea-

*

$. XXVIL

Multum vero inter DD. difputatur: an duo-

V

bus arbitris diffentientibus, ipfis facultas eligen-

t m

di fuperarbitrum, inconfults partibus litiganti-

de (;

bus, competat? Vorer1iusin Commentar. ad Tit. Pan-

UQS,

de&l. de recept. n. 13. hoc. obtinere negat, hac in-

tiüm

du&us ratíóone, quoniam ommis arbitri poteftas

» C&S,

dependet a voluntate partium: unde nemo, nifi

» 118 ï

cognita partium in ejus ele&ionem confenfü,

faltem tacito, fuperarbitri partibus rite fungi

»

» feni

G

P

offe videtur. Eandem quoque fententiam tue-

mfd

tur

Domwr Droi Publ Liv. li. Tit. VIL Sed. 2.

dt d

inpr. mentem fuam ita explicans; "* La regle

» übi

, du droit Romain, qui dans les cas, ou il n'y

, avoit

» QOn

«96 ( 37 ) 869

btimit,

35

avoit qué deux arbitres nom

més par le &om.

r pot

35

omis, ordonnoit

Brmnt

3

fgf

; qu'ils fuffent contraints par

B

Magiftrat de ch

0H

lir un tiers, dont le fen-

.L

)

35

timent faifoit la fent

frr.

I^

-35

ence, fi les deux ne s'ac-

cordoient point,

ne feroit

pas approuvée dans

, qud

35

nótre ufage, & bleffe

39

roit méme l'equité, - car

^

t diti,

ceux qui compromett

ent, ne veulent pas d'au-

l& Qu

35

tres juges, que ceux,

definiri

35

mes, & fi les arbitre

qu'ils choififfent eux- mé.

s veulent

prendre un tiers,

; diflen-

35

on y ajoute, que ce tiers ne fo

edat ar-

23

parties

it pas fufpect aux

; ce qui füppofe, qu'el

] par

33

r.ont la

nomination. ,,

lés en«x confirme-

$. XXIX,

n d-

Verum modo citatus auctor fcri

püfï'e hzec vide-

-

tur immemor z.

XIT. Tit. IV. Ord. Res. A. 1673,:

itignnte

de Comnercii editz, quippe quo diferte circa arbi-

Tit, Bat-

tros, in caufis merca

torum conftituendos, contra-

hac it-

tium ftatuitur ;

verba hujus art. hecfunt: * En

potdïüf

» CaS, queles arbitres foient partagés en opinions,

5

1S

yo, J

ft

pourront convenir de fürarbitre, fans lecon-

mzup

entement des parties.. S'ils n'en conviennent,

[jngt

2

il en fera nommé un

parle juge:. cf BomwrER

1 tue-

Conf. des Ordonn. ad. 4.

Zrt. Unde FennR1ERE Di&ona,

$. 0s

de droit ( de pratique, drt. Arbitre Ícribit: * Si leg.

. yegle

» arbitresfont nommés en nombre pair, on leur

Vil

» donne le pouvoir, en chs

qu'ils ne foient pas de .

!

; aol

3

, Inéme

ajc ( 38 ) 50

, méme avis, de prendre un tiers, tel qu'ils vou-

fütut

bus i

, dront, que nous nommons furarbitre. , Idem

Áüper

in Germania quoque obtinere ftatuit MopzsTI-

» jUI'i

Nus PrsTORIUS P. 2. q. 73. dicens: * Videri vo-

D) AUI

» luntate litigatorum affumtum illum , qui ab ar-

» (ür

» bitris poteftate ipfis conceffa affumtus eft, cum

N

» is eligere videatur , qui alteri eligendi faculta-

» Ia

» tem dedit., Prudenter tamen agunt arbitri,

» fuet

ui de ele&ione fuperarbitri partes litigantes cer-

&ores reddunt , quia fuperarbiter, ab arbitris ele-

» ïeïï

» bltl

&us , facile poffet partibus fufpectus efle, atque

Utic

hinc, €que ac judex fufpectus, ab ipfis recufari.ä

i

»

.

rj

ts

5. XXX.

r R

jue,

Optimum , & ad evitandas difficultates atque

dedem

ambages , maxime proficuum eft, fuperarbitrumin

Kgitu

rancaj

ipfo compromiffo nominatim defignare. Hujus rei

"f Qon

illuftre exemplum przbet InfIrzem. Pact. Ryfoicenfis

Art. VIIL quo in caufa, inter Seren. Dnam Elifa-

betham Charlottam , Comitiffam Palatinam Rhe-

vAGTR)

ni, Duciffam Aurelianenfem, ex una, & Seren.

à lX ;

Dur

Dnum Johannem Wlhelmum, Comitem Palati-

Qivit.

num Rheni, S. R. L. Principem & Eledorem,

ex altera parte, allodialem Caroli Ludovici, & Ca-

ET

roli, prafatz Seren. Aurelianenfis Ducilfe patris

» K

$ COH—

& germani fratris, fucceffionem concernente

ftituti

«96 ( 35 ) 56

.

$ VOl«

flituti fant arbitri, Imperator, & Rex Galliz, qui-

]iem

bus in cafum diflenfus. S. Pontifex additus eff

DESTI-

fuperarbiter. —Verba 4r& FIH.hzseÍfont: « De

r Yü-

» juribus íeu prxtenfionibus Domine Duciíle

ab at-

» Aurelianenfis , ita convenit : ut res fecun-

» dum formulam compromiffi a S. Cefarea Ma-

» jeíftate , & S. Regia Majeftrate Chriftianilti-

at«

arbitri,

» Da, tanquam arbitris, juxta leges & con-

5 -

» fuetudines Imperii decidatur ;

ilis vero in

trisele-

» lententia difcordibus,

Papz, tanquam fuperar-

» bitro,

decidenda deferatur. ,

Mitfi

funt

, at

Vlari

nunc in finem Francofurtun ad Moenum a

Leopoldo Imperatore, Fridericus Binderus, Con-

filiarius Áulicus, & a L udovice M. Rege, Ul.

ricus Obrechtus, Civitatis Argentinenfis Pre-

tor Regius, qui, examinato utriu

Íque partis

jure, d. 26. Aprilis A.

1701. laudum diícors

dederunt, quod referre nimis longum foret.

5 Qu*

Legitur illud in Primus Aorum

Compramgyï

jiramin

Francofartenfis : in caufa Ser.

fs

D. Ducille Aurelianen-

Huius jiol

contra Ser. D. Eleiforem Palatimgm A. 17Ot.

oicen!

i

4. inpre[s. lInde contro

verfia ad fuperarbitrum,

lm H

j

Clementem XI.

"apam ,

delata ,

ille, caufa

a fex fuperarbitris deleg

atis cognita ,

eandem

g t

Romz die 17 Febr. A. 1702. fequenti ratione defi-

, pit-

nivit. * Per hanc noftram ultimam, definitivam,

dorem:

» & arbitralem fententiam , quam in his fcriptis

, 9V

cernimus,

'æ an'iS

» ierunus, dicimus, pronuntimnus , de

» ienten-

[ïtea FOH:

fhfuti

«99 ( 4o ) 56»

23

fententiamus,

ac landamus, Ser. Joh. Wil

" Tter

helmum, Com. Pal. Rheni,

& S. R. I. Ele-

» fnu

23

endum & liberandum fore &

s mu

59

Gorem, aubfolv

.

95

effe

falva tamen 1

nfra dicenda declatratione

y quæ

& quibufcunque

» pUi

?3

& obligatione) ab omnibus

99

aCtionibus, petitionibus,

&

pratenfionibus ,

s üli

Ser. D. Duciífz,

viduz Aurelianenfis,

D tur

)

ex parte

)2

in proceffu

arbitrali intentatis, motis ac

» f]t;l

ducts, occafione pr

vdictarum fucceffionum

y Qor

95

Caroli Ludovici,

p

& hzreditatum , Principum,

» DI

25

Patris, & Caroli, Fratris, pro quib

ufvis rebus

D] 9t

o

& bonis mobilibus, & fuppellecülibus, etiam

» ITt

33

95

retiofis gemmis, margaritis, argentis, pecu-

s Q

niis, creditis,

nominibus debitorum, quomo-

y 60

35

fructibus,

95

do libet ex acdis fefe moventibus,

? S'Sl

95

&. quarumvis

fcripturarum & inventariorum

exhibitione,

& refpedive confecione, nec

??

EU

57

non pro quibulvis

alüs bonis immobilibus,

» pat

urbanis,

& rufticis, tam

allodialibus ,

quam

» AT

,0

?5

ex quocunque ti

tulo & .caufa feudalibus, &

» d

35

emphyteu

ticariis

, principatibus, ducatibus, ur-

» Vr

25

bibus, o

pidis, caftris, arcibus, bonis, con-

» Pro

3

tentis in

l

ibello Aurelianenfi, & in toto pro-

»i

celfu Franco

furtenfüi, eorumque pertinentiis,

5»

liotationibus ,. juribus & ac-

?

DO

33

acceffionibus , me

)

|

at

93

ceflionibus univerfis,

nihil penitus excepto,

a

Electorem. plenarie

» It

53

rout nos eundem Ser.

» r

5

abfolvimus & liberamus, &pro

abfoluto & libe-

p f

omni &c.

b

rato-haberi Voh;mus & magdamus,

» Utr

» Item

-ag(g:jsa-

' V!Tü:

» Item pari nofira fententia dicimus, decerni-

] He

»

fore &

mus, declaramus, pronunciamusque & lauda-

35

mus nemina debitorum, actiones. & credita

atione

5

quzcunque ad hzreditates przfatorum Princi-

QUque

?

b

pum, Caroli Ludovici, & Caroli, fpectantia,

Ytibus,

35

illiufque quomodolibet debita de jure & in fu-

inetif

$*

turum debenda per quasvis perfonas & ufliver-

.V

»

fitates, adjudicanda tore & effe d. Ser. D. Ele-

(frotm

3?

C&ori, ]Joh. W/ilhelmo. ,,

Porro laudamus,

dovici,

P)

pradictum Ser. D. Electorem fuiffe & effe obli-

is febus

9?

gatum folvere d. Ser. D. Duciffie Aurel. fum-

25

X

mam fcutorum ter centum mille, monetz Ro-

$, p

5

manz, five illorum valorem , pro omni & toto

Juomo«

35

eo quod ex quacunque cauía & titulo eadem

fu&ibu&

35

Ser. D. Duciílà

pratendere potuit & poteft a

riüritm

Ser. D. Eledtore, occafione fucceffionis in bo-

V1

nec

35

nis & hzreditate Principis Caroli Ludovici , ejus

N

35

patris , & Principis Caroli, ejus germani fratris.

35

Denique przfatam Ser. D. Duciffam abfolven-

Wm

jbus, &

?5

dam & liberandam fore & effe a petita recon-

55

dyus, Uf

ventione , in actis arbitrii Francofürtenfis facta,

ll

colr

25

pro parte Ser. D. Ele&oris.

tofo ]"

» Et fecundum przdicta arbitrales fententias,

Un elilSy

5

rolatas à Dominis Delegatis, Cefarez Maje-

»

y U

Ótatis, & Regis Chriftianifimi, in ea parte,

7u

M

entO s

39

in qua huic noftrz fententiz & laudo funt con-

formes, confirmamus.

In parte vero contra-

?

Jenarie

Ts

We

5

ria revocamus, perpetuumque filentium defüper

mni &

utrique parti imponimus, & ita dicimus, de-

]i

» Cerni-

*

« (42) 90

, cernimus, declaramus, pronunciamus, lauda-

, li

n

3

, mus, ac definiive fententiamus. , — Vid. Dv-

Com

mowT Corps Diplom. Tom. VIIH. Part. L. pae. 98. Lu-

ttie

wrc. &eutfd). Steid)8 « arcbio : Part. Special. 9lbtbet. ,

IV. 9jbfats 1. p. 749. Fasnt &urop. CaatS«Gang -

poll

P o

ly To». VT. .p. 824. g. EHEATR. Eunor. T. XVT.

tiam

p. 744.. Contiunation des A&es & Memoires de la Paixe

terti

de Rysvick. p. 680.

tenti

SUnT

hC

g. XXXI

jf

Nova exoritur quæfcio; an fententia fuperar-

» Qgi

y V

bitri tanta polleat auctoritate, ut finem contro-

E

verfie imponat, five ipfe adhzereat unius duorum *

arbitrorum fententiz,

!

ive plane diverfam, & cum

& qy

neutra fententiarum ab arbitris, pari numero cor-

Cétnit

ftitutis, latarum convenientem dixerit fententiam?

» (CIr

)

l

ll

Gloffator ad. $. $. 4 17. ff- de recept. hanc movens

ï

zítionem, illam plane non tollit, nec fibi fa-

»

N

tis conftare videtur3 en ejus verba:

* Anfolius

» für

b À

tertii ) auctoritati parebitur , fi ab utroque dif-

» Dro

cordet? videtur quod fic, ut hic: cuju$ au&to-

di('. d?!

33

Sed non credo, cum & a prin-

?

?

ritati pareatur.

)

cipio, fi fuiffet ele&us cum aliis duobus, non

59

faretur ejus dicto. Nec obftat, quod dicitur

eatur; quia poteft in-

, hic: cujus auctoritati par

um altero ex duobus.

, telligi, quando concordat c

If

, Vel potes dicere, quod ej

us di&o fit ftandum,

T

s AE

edó ( 43 ) 900

huda-

s licet difcordet ab aliis duobus, .& hoc per han.&

Du.

» legem. , PonTUs L. 2. Concl. reg. t3. dicit:

;'80 LU'

Communem efle DD. fententiam, quod fi arbi-

btpdl,

tri eledi non concordant, fi tertius affumatur,

Guty

poílit ille fine aliis: judicare. c£. Resul. Jor. L. 1.

X

p. 10$. SugDUS tamen Con/il. 452. m. 66. contra-

4 Dax

1iam amplecütur opinionem, atque exiftimat,

tertii fententiam non attendi, nifi adhzreat fen-

tentic unius ex duobus arbitris.

Videtur hzc

Sunpr fententia Juri Canonico effe conformis.

In Cap. enim 61. .X. de appellaz. quod fupra allega-

vi, ftatuit INNocENTIUS III.

** Si (arbitri ) ne-

» quiverint in unam concordare fententiam , ad-

izþemr-

contro

» Vocent tertium, ut quod duo ex ipfis decreve-

hnoram

(s rint, robur obtineat firmitatis; ,,' & in Cap.2.

"

de appell. in 6. INNocENTIUS IV. S. Pontifex de-

( CU

) -

cernit: ** Statuimus, ut ipfis arbitris per judi-

» cem competens «terminus prafigatur , intra

vrant

» quem in idem conveniant, vel tertium concor-

nov lts

(ibi f

» diter advocent, cum quo ambo, vel alter ipfo-

» rum, ejufdem fufpicionis negotium terminare

» folur

/ procurent. »

cf. C. 39. .X. de offic. . potefl.. ju-

»que (U

dic. deleg.

5ay

u

j n

$. XXXII.

1crcut

d

um

Idem quoque ratione fuperarbitri in caufis

M()bUS

mercatorum, dillentientibus duobus arbitris , con-

M Ldmk

Z

Íituen-

]lkhþ

47

«do ( 44 ) w

flituendi, precipit fupra citatus 4rz. XI. Tiz. IF.

fs pl

Ord. Res. de Commercis, A. 1673. editz , his vetbis:

formi:

E

S'il arrive quelque differend entre les affociés,.

arbite

,5

ils; S'en. remettront au dire de deux marchands

dicer

55

negocians, & amis communs ,

lefquels . nie

atbitr

2

pouvant convenir entr'eux, ils eliront un tiers

ab arl

3

Cv

lurarbitre ,. & feront tenus de fubir le juge-

?

,

-ment &le dire des deux arbitres qui convier-

àbfol

» dront d'un méme avis. ,, In illo quoque, quod

Yal al

ex CRaNziI Saxonia Lib. X. Cap. 9. fupra allegavi,

Módo

exemplo- dicitur:

* Quum aliquid invicem na-

lutor

» tum fuerit quzftionis, Dani ex Holfatis, & vi-

fenter

» ciffim illi ex Danis binos eligant, qui rem in

Tiodo

» controverfia. pofitam dirimant, quod fi non po-

» terunt, habeant facultatem quintum aflumen-

» di, cujus votum alteri

parti. accedens , rem

s omnenm abfolvat. ,

*

H

firio

$. XXXI.

d

; à

Ut par

Áttamen non perfe&da, & in omnibus pun-

mlqua

&is abfoluta fuperarbitralis fententiz cum fenten-

fie ab

tia ab alterutro arbitrorum lata, concordia requi-

Wirüm

ti videtur. Ín pracedentibus adducta S. Ponti-

üone

ficis nomine, a fuperarbitris delegatis in caufa

Tutllus

Duciffe Aurelianenfis lata fententia, neutri fen-

tentiarum a Friderico Bindero, & Ulrico Obrech-

m (

& lp

to, Cefareo, & Regio ad hanuc caufam delega-

"ts

loni v

4 u)

i. ]f.

tis plenipotentiariis, editarum , fimpliciter com-

fgrbis:

formis erat. Et fane, cum eum in finem füper-

locitsy

arbiter conftituatur , ut lis tandeni exitum : capiat,

-hands

