dicendum videtur ; ftandum effe fententize füper-

lo ne

arbitrali, quamvis ipfa cum neutra fententiarum

]

KIS

ab arbitris, pari numero electis, latarum ex affe

- Juge-

conveniat; atque fuflicere, eandem in przcipuo

nyieft-

abfolutionis, vel condemnmationis puncto,

uni

vel alteri dictarum fententiarum effe conformem.

. quod

lega

Modo memorata fuperarbitralis fententia abfo-

m

lutoriam Sacre Majeítatis Czefarez nomine latam

&

fententiam quidem probavit, aft eandem diverfi-

rem ii

modo declamvit.

on po

n

moeft.

!

"

]

UuT

$. XXXVL.

, m

Effedtus fententix a fuperarbitro compromif-

fario latz, Jure tam Civili, quam Canonico, idem

eft, ac ille, qui laudo arbitrali tribuitur, nempe,

u

ut partes illi

are teneantur, five zqua fit, five

iniqua fententia. Quzcunque enim, de appellatio-

g p

fonttt

ne ab arbitrorum fententia non admittenda, Jus

utrumque ftatuit, idem quoque fortiori adhuc ra-

Llïf*ijü.ïf

tione de fuperarbitri laudo pronunciandum efle,

font-

nullus dübito; ubi enim eadem elt ratio, ibi ea-

Cauie

ft

dem quoque eft legis difpofitio, L 13. &* 1. 29. ff

1?6

brec

de LL. Nulla itaque appellatio, five reductio ad

boni viti, id eft, judicisarbitrium, a fententia u-

d

3

l:

per-

egc ( 46 ) 969

erarbitri regulariter locam habet.' arg. l. 27. $.2.

&t

»

Uf n

j

: de recept. 1. 76. ff pro focio , l. Y« Cod. de arditr.

ERX

firma

Qan. 33« Cauf. 2. 4.6. cont. GoNZALEZ ad. C. 2. .X.

de arbitr. Bo&BMER. in Jur. Eccl. Prot. tit. de arditr.

155).

G. 14. Quod fi tamen fuperasbiter evidenter dolo,

prori

vellata culpa male pronuntiaverit, enormiter be-

lt vi

confe

fo reflitutionis beneficium denegandum non vi-

detur. .. 3« & L. .32. $. 14. ff de recept.. Hinc enim

miffr

ftipulationibus fubj

ici folebat doli claufula, . qu&

lgäquc

:

ita concipiebatur

* Dolum malum huic rei pro-

t x

lo re

, miffioni abeffe, abfuturumque efle, ftipulatus

» eftille, fpoponditille; l 1. pr. l. 121. pr. ff. de verb.

*

fsj

oblip. & in lpecie compromi

ffis hanc. claufüulam

1 Obj

adjici confueviffe , docet l 3. C. de recept. arb.

ur, )

ürer

& BnrssoNius de form. L. V. pag. -g-7x.

/

» aute

» flïe

-

» Qum

» ldeo

Moribus Germanix nön' admitti prb*voca-

» Qu

» lpïï

tionem. a fententia arbitri, vel fuperarbitri, nec

» Qu

redu&ionem ad arbitrium boni vir femedium

ordinarium effe, quin e contratio ftandum elTe

» 1ml

arbitri, vel fuperarbitri fententiz, etfi iniqua fit,

» fe C

» qut

docet SAMm..DE CoccE]Ji in Jure Civ. Contr. ad. tit.

de vecept. quafl. 7. cum quo confenüunt

ln s

U

AOARPZOV.

Juvispr. for. P. 1. C. £. def. 13. & Pro-

DCtar

NGER

Clle fer

ccj]: Civ.

T. X(/II.. Zri. 4. 0. $2« IMYNSI

Sing.

(wþ

li

j

e36 C 47)50-

Fa

Sino. Obf.. Imp. Jud. Cam. Cent. IV. Obf 68. STRYK.

arbir,

d .Xl

UJ. mod. [F. tit. de vecept. $.11. aliique plures.. Con-

firmatur hzc fententia RecefJ Lmp. Ratisb. de.a.

( átlitt,

1$94. $. 66. Quia vero partes prafumuntur com-

: dolo,

promififfe in laudum arbitri, vel füperarbitri, fi

ter l.

)olt Y

fit viro bono conveniens; Ífi rationi & juflitiz

confentaneum , fine dolo, aut lata culpa, & enor-

c enim

miffimalxfionelatum fit; arg. C. 81..X . derep. jmr.n 6.

4 qui

utique partes nec hodie tenentur ftare fenten-

&i pno-

tie arbitri, vel fuperarbitri, 1i eadem dolo ma-

pulatos

lo reddita alterum enormiter ledat, LevsEm.

deoerb.

JMed. ad f]. Spec. 6$« med. 3. GA1L OK Pract. L.

vfolam

Egregia funt hàc de re verba PurENDpoRPH de

?Pt' am

Th

Jur. Nat. ér. Geut. L. V.. C. 13. $. 4.

* (Uuod

»

autem dicitur, ftandum elfe fententiz arbitzi,

2

five zquum, five iniquum pronuntiaverit, id

»

cum grano falis eft accipiendum , nam uti

ideo quidem a compromiffo refilire non licet,

»

quod contra nos fuerit pronuntiatum, utut

yoYoct-

25

ipfi largius de noftra cfufa fperabamus, ita

»

'mi, fe

tunc fane arbitri fententia nos non flringet,

25

fi manifefte appareat, ipfum cum altera par-

ulil e

l

ffe

25

te colludere, aut ab eadem donis corruptum,

jj s

aut pa&um in fraudem noftram iniviffe. ,

ïll

;',Add m

Gallia appellationem concedi ab arbitri, vel

at

fuperarbitri,. fententia five laudo, extra dubium

& p

efle fcribunt CuJAcius ad Nev. 823. in fime, &

Confult. 12. DroNvs. Go-Rorn. ad 1. 1. Cod. de re-

j

.eept.

[-]

eo ( 48 ) 969

cept. arbitr. & BonNtiER. Confer. des Qrdonn. dicit:

95

Pat la difpofition du droit Romain, l'on n'eft

as fequ appellant de la fentence rendué par

1

es arbitres; mais en ce Royaume, il n'y a

N

55

tibus

35

oint d'autre remede pour 1e pourvoir , que

la voye d'appel, autrement la fentence eft

bitral

35

t fi

rb

homologuée par ordre de Juftice , & declarée

1 ut

55

executoire. ,,

Imo ne quidem renunciatio

arbitt

futur

w appellationis a laudo arbitrali, vel fuper-

Gof

arbitrali admittitur; licet enim quilibet potlit £-

patte

vori pro fe introducto renunciare, hzctamen regula

61

ita eft intelligenda , f non przjudicet juri publico.

Hac ipfa enim renunciatione partes

litigantes ma-

(tonen

Il

h

jus tribuerent robur, & majorem au

&oritatem fen:

tentim arbitri, vel füperarbitri, quam qux ipi

H ]Udl

»er Ordinat. Reg. concefla eft, atque tunc lau-

» UOT

dum ratione effe&tus Arreftis fupremarum Cu-

,UHT

tiarum compararetur.

FrRRIERE f Sentence

y Tani

arbitral. B18L10TH. Dv DgorT FRANGOIS

n lldl

v. Arbitres. Appellari tamen. tunc demum poteft,

» W

miflo additas»poena folvatur ab illo, qui

»

fi compro

fententia

ftare recufat. vid. Arrefl. Parlam. . Parifienf

s JUi

die 12 Juliü A. 16$3. latum , Journal des. audiences

s T

Tos. L Liv. 3. Bov v o T. Tom .I. Part. 3. verbo

» àbi

Sentence

Cüt

j

Jfüer um compromis, & FERRIERE Ditf. de Prait

Qv de Prat. Art, drbitre,

fütlüs

4 2,

P5]

ü

« [

$. XXXVI.

e$6 ( 49 ) $0»

! d

"Ul

nnel

$. -XXXVI.

J p

qy a

Solebant etiam, ut €o major partibus litigan-

, qu

tibus imponeretur neceffitas ftandi fententiz ar-

C €ft

bitrali, velfuperat

bitrali, f

iffime fub juramen-

ecareé

to fieri compromiffa, 1. 4.

L

0

d. de recept. arbitr.

inciatio

ita ut facramentum przftarent arbitri, vel fuper-

| foer-

arbiter, fe fecundum veritatem & confcientiam

caufam examinare, àc definire velle; ipfeque

ollit -

at

partes jurato promitterent, fe fententie morem

effe gefturos.

Hanc vero compromittendi ra-

pubhw.

(te5 o

tionem fuftulit JusriNiANUS ANoo. LX X XII. cap.

II. fanciens:

, De cxtero nullum omnino fieri

tenfen-

29

judicem arbitralem, & cum jurisjurandi cau-

]lwæ iU

]u d-

33

tione judicare, ne ex hoc in perjurium invi-

»»

tum incidant homines,

pter judicum igno-

n Q

d

Sentatté

55

rantiam pejerare compu

. Sed omnino, qui

23

judicem, aut judices eligunt , cum poena eli-

3;(9)18

il Utez

2

gant eos, quatenus partes ad invicem cocant,

??

& necellitatem .habeant, aut contentz elle

illó qu,æ

??

judicio, aut fi retractare voluerit alter, det

parjet

?5

mul&dam, & fic licentiam habeat difcedere reus

mdif'/h;f/

35

abiis, quz judicata funt. ,, Jus autem Canoni-

Y ]

cum, cum compromiffa, jurejurando confirmata ,

d gj'üit

rurfus admiferit, Cap. 3. - Cap. 9. X. de avbitr. conf.

Cap - 2. de patlis-in 6t5.. N AN EsPEN Jur. Eccl. Univ.

P. 3. T. V. C. 4. $. 18. PrnEGR. MaszEnvs de Jz-

diciis Ecclef; T. L. p. 68. fd. atque Canonici juris de

jure-

sU

ei ( M

p

jurejurando do&rina in foro recepta fit, rurfusin-

valuit, compromilffa ad majorem fecuritatem jure-

jurando quandoque firmare. Gart. O/s. Pra&. L. 1.

obs. 1$0. 71. 1$. STRYK U. mod. ff- tit. derecept.G. 3.

ZYPEUS in Jure novo tit. de arbitris. Exemplum illu-

ftre przbent & arbitralis & fuperarbitralisfententize

IE

incaufa Duciffxc Aurelianenfis late; in laudi enim

fubfcriptione hzc occurrunt verba: * Przfens hoc

» laudumSacreCzfarez, & SacreRegixChriftianif-

» fimx Majeftatum nemine & juffu, fupramemorati

» Celareus, -& Regius, ad hanc caufam delegati

» Plénipotentiarii, juramento prius, fecundum le-

* ALIC

» gem compromifli corporaliter prftito, in loco

» congreffus publicaverunt, manibusque & figil-

» lis fuis fubfcripferunt & publicarunt: , & in

| M

fuperarbitrali fententia hzec leguntur verba: * Ma-

33

ture confideratis omnibus de jure confideran-

3

E

dis, ac inhzrendo juramento , ad fanda Dei

IN

»

Evangelia jam per nos in actis prztítito ad for-

:

mam ejusdem compromilfi , Chrifti nomine re-

22

petito, & folum Deum prz oculis habentes &c.

Supremo rerum. omnium. Arbitro ,

- ommis juffitie. fonti,

Jf lans, bomor 69 glorfa.

zi

i

m

u

E

-

DT

-

2"

Vs

i

à

LA

I

p

"

w

Pa

-

s

s

E r

qEAEY.

Ts

j

$-

-

,

U

C As

LE

AE EM

as

P

E

E

A

—

h.

*.

s

EX

E

.,..

*

ü

AO

»

1

-

j

z

53

RUA

i

*

P^

E.

1

a

«s

—

--

E

AUR SEEANUUES

27

um

*

$

— Ó

B

N

Mp

x

2 i

&

: d

AE

um

E

1

N

R

:

——

us

"O^.

ETO

M.ï»s

-

a

M a

v o -

-

z5

— s NB

a

—À

u Pt . . i t

i

—

d h

m

m

LE

-i

ü

Q:. D. B..F.

DISSERTVATEO !URIDICA

tà

g

tüm

SUPERARBITRO

QUAM

ä

.............

...........

...........

PaxsSiDE

ä

FIRO CONSULZTISSIMO

DN. JOH. CHRISTIANO

"TREITLINGER

J. U. D. PAND. ET JUR. CANON. P. P. O

D. XXIL JUNII ANNO MDCCLVII.

SOLENNI DISQUISITIONI SUBMITTIT

AUCTOR

GEORGIL S FRIDERICUS HEIS

WWW.yxymaster.com

ARGENTINENSIS.

H. L. Q. C

|

r EUNNRUEDUURRHRRNER M

ä

ARGENTORATI!I

Tvris JOH. HENRICI HEITZII, Uxiveus, Tvrooxn

l