KaI600-1489_34

3

meteci

:

d

lt . a i

$ —ÓáÓ—

eemqenomoesn

L

L

m

Vcre lQu t

a t ii

I ATT

n t g

m at

——

Es

—— nl

——

—

zs

—

p m C

i

——

-

w

d

- ntmeti

— m

z

VA. LA

Ed

L

Mil

J

)

p

Ui

P

t

14((,'[-&:

"

( (

"]

[

MA

/1

"

[/ !

n

34

)

Upyb

0

J

z.*/U/)Z

AH

N 17(/

;

)

yE

/

"ft/ (

lii

^5J

f

UR

" Bon

/oÓ é

UA[

ü

/þu

NX

j

f$

Mi

n

t;fc

/

VJCN'

X's

r vïäd

!

A

E m

14

Q:- D. B. ;F.

DISSI:.RTA-ATIO JURIDICA

um

SUPERARBlTRO

QUAM

PnzssiDE

VIRO CONSULZTISSIMO

DN. JOH. CHRISTIA

"TREITLINGER

J. U. D. PAND. ET JUR. CANÓN. P. P. O.

D. XXIL JUNII ANNO MDCCLFII.

SOLENNI DISQUISITIONI SUBMITTI r

AUCTOR

ï GEORGIUS FREDERICUS HEIS

|

ARGENTINENSIS.

i L g

—

— À —— ——

ARGENTORATI

Tvris JOH. HENRICI HEITZII, Uxivzns Tyroox

f

JdLLUSTRI

?

AU

*

LIBERALITATIS

Y

t

f

FREEDIA

d

/A

RUM

DNN. PRZEFECTO

COLLEGIO

VLRES

;S'IMIS,,

s5 GO09

MAGNIFICIS, 4

MPLISSIMIS, PRUDENTIS.

EXPERIENTISSIMO,

CONSULTISSIMIS,

EXCELLENTISSIMIS

DE RE PUBLICA E.l LITTERARIA

fir

IMMORTALITER MERITIS

[

NIS ET EVERGETIS

qu

(

PATRO

ETERNUM COLENDIS

^

Qu

(0

SPECIMEN HOC JURIDICUM

(ü

SUJ OBSERVANTUE ANM"HQUE GRATISSIMI PIGNUS

i

du

REVERENTIJEE AC VENERATIONIS TESSERAM

qi

S

E SUAQUE STUDIA ETIAM ATQUE ETIAM COMMENDATURUS

PIA INTER VOTA

p

DICAT ATQUE CONSECRAT

an

CULTOR DEVOTI:SSIMUS

GEORG. FmDER. EIS

a

[i^7

(

VN

)

N

3

N

sst

NT

N

E

g C

£^

-N

Q:/

1Sx(i

m

XX?,N

z

s

d-

E

M eemenettt

Z

A

Es

wl

—

——

r

1

E

ZT

e

fd

À

z

€

R

NSSY

N

A.

E

/:

.

R

m

SS

Va

N7

A

:

W/?.

-9

(s

(.)

Z 7A

D obe N L E

EM

N ET

z-

h)

jn

-

ZTN

X

A

m

N

Q

^

XK

£-]

SS

C

zE

A

v

j

N-

CA

Z AN;

M

i

L

i,

$: ul

Zü

7

PESSS

H&*b

Thil humanz.naturz c-:onvenientius,

& ad vitam ab hominibus beate

TISS1MI,

UTR OC CUTUI

tranfigendam accommodatius eft,

0,

[

]

y,

quam firma ftabilisque pax & fe-

P

N

Z

L

U

E

7222 UAU

du —

cura tranquillitas. Qzid, inquit

——

UINCTILIANUS JDeclams. 1X.

ANA

fóret bumano penere felicius , Jf omues ejJe pojjent amici?

non bellay feditiones, latrocinia , lites, ceteraque mala,

que bominibus exc fe ipfis nata funt , fortune acce[Ji]]ent.

TIS

Cum autem ob tam varia hominum ingenja, at-

que diverfa mortalium ftudia, moresque illorun

I

corruptos, jurgiis atque litibus frequens & quoti-

j À

M

diana fere prabeátur occafio, de

is, quam pri-

:

|?

mum licet, fopiendis atque componendis laboran-

dum, & leniora quidem ab initio adhibenda me-

Ea

dia, iisque fruftra tentatis, vi demum atque armis

pacem reftituere licitum effc, fana ratio indubiis

argumentis pracioit, Dwe funt, Ícribit C1cERO

de

XAz

1551/7

m

«$5(4)95»

de Offic. Lib, L. Cap. .XI. decertandi getera ,. unum

W'T'Tflt!

per difceptationem ,| alterum per. im , quumque illud

Gall

proprium fit bomintem, boc belluarum, confugiendum eft

$TR

ad poflerius, fi uti non licet faperiori. Quamvis enim

qu) d

hominibus, in ftatu naturali viventibus, & com-

(gä 70

munem hinc judicem non agnofcentibus, bellum

fufcipere omnino liceat, tam ut fe fuaque fervent

ac tueantur contra cos, qui ipfos ledere , aut

bona eorundem intercipere vel perdere conantur,

vert

quam ut ea, quax ab aliis ipfis jure perfecto. de-

bentur, fibi aflerant, ubi ultro ifti eadem prazífta-

us

re detredant; vel denique, ut damnorum, per in-

tural

juriam illatorum, reparationem obtineant, cau-

quod

tionemque de non offendendo in polfterur ab iis,

Oqui

qui ipfos injufte lzferunt, extorqueant: PUFEND.

^L

de Jur. Nat. (v Gent. .Lib. VIIIL. Cap. VI. Conf.

d ].

Gnor. de Jur. bell. v pac. Lib. II. Cap. L. ob innu-

medi

mera tamen mala, qux fecum trahit] bellum , n

dodr

4o innocentes eque ac noxii fimul cadunt, 'TACYT.

bt

Znnal. Lib.l. Cap. 48. non ftatim ad illud recur-

gea

rendum , fed potius, antequam ultima experia-

athit

mur , de jure noftro aliquid relaxandum effe, Jus

judic

Naturale fatis docet. Jz/ium enim eff &ellum illis tan-

zum ,quibus efl nece|Jarium, Q pia arma, quibus nulla

aifi in armis relinquitur fpes:. verba funt Caji Pontii

apud LrvrumM Hijf. Rom. Lib.1X. C. 1. Laudan-

dum hinc omnino erat Romanorum inftitutum,

u &

apud quos peculiare erat collegium Fecialium,

Cator

quod in juftitiam belli inferendi inquireret. Prv-

tibng

TARCH. n v. Nume T. 1. p. 685 9« ivl epzecem

erpóepoy

Verfi

IT

uhum

ie ul

eypóreor, à mucay Dewida diuwe

Sirtuomavaj.

Eodem apud

Gallos officio. fun&os elffe

Druidas , teftatur

177 f/l

s enim

STRABO Geogr,

L. IV. p. 302.

dixajoratloi 7) vopdi? ov l

|

qu) d/À vüro "rigeedorra] Tdc 5 idielmde ueis

erc q2) TAC Wowde] G

C COffT-

oellum

xg] moMpasc dhroy apór&gov , iaj c"patrrarleat,

ÉM Caravov,

ervent

$. II

n

"if

Leniora inter liberas gentes finiendi contrto-

0.

verfias media , quz ,

antequam ad bellum

TO-

p

gredi liceat, tentand

a effe dixi,

tria a Juris Na-

jei-

turalis Doctoribus annotantur ,

nempe fors , &

T

quod ad illam refertur, fingul

are certamen, col-

j r'!b üS,

oquium, & compromiffum in

arbitros. GnoT. de

JEEND,

J. B. é P. Lib. II Cap. X XIII.

$. 7./üg. PurEND.

Conf.

de J. N. &v G. Li. V. C. XIII.

$.3. Duo

riora

y jnimu-

media, utpote ab ea

» quam exponendam fümfi,

y, n

octrina nimis remot

d ,

filentio pretereo , & pau-

ACIT.

ca faltem de compromi

ffo premitto, ut cognita

Tecur

generali arbitrorum nat

ura,

eo melius de Super-

arbitro , qui hujus Differta

T

l

$

tionis objectum eft,

75 ,)J

judicium ferri queat

]f

m

:

$. II

t

Conventio, qua illi, inter

pdan.

quos lis & difcepta-

gcurl)

tio eft, unum aut plur

es conflituunt arbitro

S, VO«

catur Compromif]um ; &

drbiter

MUU

dicitur perfona, a par-

i

tibus litigantibus eleda,

ut caufa cognita.contro-

verfiam ipforum fua fente

ntia dirimat,

;;fe'.;W

Galli vo-

,7?:1 «

A 3

cabulum

e ; (6) 909

unt linguam ;

cabulum arbitri in fuam

teceper

Germani arbitrum vocant

ediesm

aumn/ Bd)iebä:

tíd)te. — Arbitrorum officium

, fecundum fanz ra-

tionis placita,

ambo , quos mo

do citavi, Naturalis

ä

k

uris Ítatores ,

Gnor. de jur. bell. & pac. L»

L

pacifq

Q» pent.

pum

Cap.

IlL.S.47. ( PUFENDORF dejmr. nat.

bantur

Lzþ F. C. XI

II. $.4. tradunt.

Tnerac

$. IV.

Phily

et; o

Compromilforum

illuftria extant in omnium

tl

entium & temporum

Annalibus exempla. Arde-

Dom

ates & Aricini populum Rom

anum cO

ituerunt

tentiaf

Hifl. Rom. Lib. II

LU

caufe fux arbitrum. Lriv.

bellum cum .Ma-

Cap. 31. & Carthaginenfes , ne

CO

À. 196

(iniffa , Numidie Rege, gerere

& Lib. XL. cap.17.

gerentur, ad at-

lipyum

bitros provoc

arunt. laudatzs Au

Qucem

c£. GRoTIUS

loc: cit. Lib. II. Cap. X XIII. $. 8. Re-

Tatum -

ferri quo

u

je huc certa ratione p

oteft e veteri Grz-

C at

corum hi

il

oria commune Amp

hy&ionum Conci-

[

finem conítitutum, ne cau-

dtQue c

lium, eum quippe in

civit

ates Gracie coorte, in dil-

t0, d

f & lites, inter

& bella exardefcerent, fed po-

Moyr

fenfiones hoftiles

Y qu

tius zqua difcept

atione & auctoritate hujus con-

(X, 6X

cilii dirimerentur. Vi

m

d'

OACH. STEPHANUS de

, ütr

horisdidl. vet. Grec. €

ap. V I in Thef. Atiquit, &rac.

fingis

JAC,GRONOVII T. V.. 2701

Rn

mOdO 1

J

$10

H

$. V

Qonis

4c(7»590

un;

j

""50 : Va

1 fd«

*

huralis

L lT.

Recentior hiftoría plures fiftit conventiones

pacifque inftrumenta, quibus fummorum Princi-

y pl

pum controverfiz arbitrorum. decifioni committe-

bantur. Pace, die 3. April. 15$9. in Caftro Ca-

meracenfi inter Henricum II. Gallie Regem , &

PhilippumII. Regem Hifpanixe conclufa, cautum

eft; caufam Bullionenfem inter Epifcopum Capi-

fu.

tulumque Leodienfe, & Sedanenfem Dynaftam,

Al

Domumque Marcanam, duorum arbitrorum fen-

yerunt

tentia finiendam effe. Du Mow'r . Corps Diplomat.

j IT

T. F. Part. l. p.36. Pace Vervinienfi ,. die 2. Maii

nj

À..1$98. inter Henricum IV. Regem Gallie, Phi-

a at-

lippum II. Regem Hifpanie, & Carolum Ema-

up

nuelem Sabaudie Ducem , conclufa, controver-

N

fiarum inter Gallie Regem atque Sabaudie Du-

16

cemr arbiter conftitutus eft Clemens VIII. Papa;

Cond.

atque cdutum cft , ut ipfo ante caufam finitam mor-

1e CU

tuo , alii in ipfius locum furrogentur arbitri. Du

if

Mow' Corps Diplomat. T. V. Part. T. p. $61.e»$68,

Huc quoque facit illa, quam Henricus IV. Galliz

fed

jl

]

Rex , exemplo AmphyGionum Concilii meditatus

; de

eft, univerlalis Chriftianarum gentium unio, qua

uf &

6

fingula Europz regna & civitates in unam quafi

Rempublicam conjungerentur, ac Principes certo

modo adílringerentur , decidendis controver-

is non vim & arma, fed arbitros adhibere.

Unionis hujus delineatio legitur in Cowmment. Gal-

h

licis

egeQ ( 9) 509

Hci; Ducis de Sunrii T. F.é» VT. ada. T. II

7

. 284. & in CO

mpendio illam exhibet H 4 D. b&

PzaEPIxE Hifl. Heur. IV. p. 466. fdq.. Cum.

A. 166$. inter Ludovicum M. Gallie Regem ex

Non

una, & Leopoldum Imperatorem Imperiumque

tali aol

ex altera parte, de prafectura Hagenoénfi , decem-

nifi De

ue in Alfatia fitis urbibus Imperialibus, agitare-

decifion

vili vin

tur controverfia , arbitros quatuor Rex Gallie

m, Mogun-

(5 0.

nominavit, fcilicet Coronam Suecica

& Haffo Cat-

fa.

tinum, & Colonienfem, Eledores;

felanum Landgravium ; Imperator autem. & Im-

tor, Q

perium

uali numero conftituerunt arbitros ,

endirun

Saxonie E

e&orem , Aichftedtenfem , & Con-

dia tefe

ftantienfem ,- Epilcopos , atque civitatem Ratis-

*

dici, a

bonenfem. vid-

STRuvii Corpus Hifl. Germ.

quam n

Period. X, Se&. X1. $. «o. Denique haud omitten-

tentata,

dum videtur compromiffum in Ludovicum M.

Reg

em Gallie , & Carolum XI Suecie Regem,

*

» Qs,

factum i

n celebri illa ob Wildfangiatum przci-

dum ls

j

ue controverfia, inter Electorem Moguntinum

ivf

ejusque

focios, & Ele&orem Palatinum, magnis

imm

motibus agitata, quam Legati Extraordinarii d-

abum

Gorum Regum die rz. Febr. A. 1667. Laudo

&L Qu

Hailbronnenfi definiverunt. Legitur hoc Laudum

UC a

aoud Du Mow . Corps Dipl. 1. II part. I. p. 0.

N$a

Tits f

L

oNDORP. 4 Pabl T. IX. p. 480. LuN1G

SReicb8 « zfrcbio

Part. [pec. 90btbeilung 1I, 9vbf T.

artben,

p 424*

1470

0b mim

$. VI

PT

T. Ill

ARD. DE

5. VI.

. Cun

m r

Nonq vero illorum tantum , qui in ftatu natu-

titImque

rali funt conftituti, & neminem actionum fuarum,

; d-

nifi Deum, agnofcunt judicem , lites arbitrorum

ügitre-

decifioni committi poffunt : fed & illi, qui in ci-

t Galig

vili vivunt focietate, & quibus conceffa eft facul-

Momn-

tas, ob acceptas injurias auxilium judicis implo-

[f Gf

randi, eodem lites componendi medio recte utun-

n& I

tur. Quamvis enim inter praecipua utique minu-

arbittos,

endarum litium, reftituendzque concordiz reme-

& Cot-

dia referenda fint bene conftituta, ordinataque ju-

dicia, attamen nec hic fatigandus eft judex, ante-

m Ms

f G.

quam magis amicabilia remedia incalTum fuerint

(iitten-

tentata. ** Verecunda enim, verbis utor ULPIANI

QU a

; in l. 4. $. 1.ff. de alien. judic, mut. cauf. cogitatio

Y

» €jus, qui lites execratur , non eft vituperanda;

m prac-

um lites, ab initio ut plurimum faciles, per ma-

antim

litiofas litigantium ambages redduntur intricatz,

T

& immortales; quod cum accidit, non minus fiepe

aC&um eft de eo , fecundum quem fententia lata

jingz ük

u

, lao

eft , quam de altero,

i in judicio fuccubuit ; & uti

hunc amiífa perdidit

T

S , ita illumfepe confuümta

[andum

res ad incitas redegit. VENTURA de VALEN-

14 P 10

WL

Ti1S fie JUnGA. VanENTINUS WINTER;

3

Partben. Litig. L. 1. C. a. s. €. fqd.. Quam ob rem

,

9

L)

"

Praro in Dial.de Legié. L. XIL, eos damnat, qui

ob minoris fepe momenti caufas judicem adeunt,

&

NI

*

!08(14)50

*

s ciul

&

graviter monet, ut controverfie potius Aarbi-

diciis |

tris dirimendz committantur. Huc quoque fpectat

gravilfima Ele&oris Saxonie ad judices admo-

DngT

nitio in Ord. Froce[J. Judic. T. 1. $. befonbers aber ac,

XIX,|

& 35.]

ubi hzc verba leguntur : * Samit nidjt leid)tlid)

Die stoifen: Den. partepen- entftanbene Sirrungen

idonei

princp

ín weitlaufftíae procefs aetoiefen /. fonbern fooiel

íimmer móglid)/ gu vor erfucbt toerbe/ ob bíe pare

rivat

fepen. enfroeber. auf bíllige maag u veraleicben /

]

Ites d

pber ba folde8 nid)t ftatf finben toolte/. aum toee

te&o

cauan

nigftet Der procefs mif íDrer beíben Giíntorlligung

er modum compromifli, óber fonft eíngegogat /

Tecx ]

beraeblid)e seít unb- Soofffpilberung erfparec /. unb

in f«

al(o jeber gu feiner befuguiB um fo.iel beffo fcbleue

Sipif

niger. gelangen mod)te, ,. £. Receff-. Imp. novil. $.

promit

i(85;-

toepteng folle 3c. 110. & Decretum. Vifitaz. Atrgent.

de A. 1665. n. 3.

*

dt, 1

& arbi

$. VI.

Cüntur

j

Ín, Legibus Romanis, *ad quas tranfeo, voca;

AtQue

Ín

bulum arbitri in diverfo fignificatu occurrit.

tDj

fenfu latiori, dominus in . 21. Cod. AMandat. re-

te], D

rüm fuarum soderator Qy: arBiter diciturs quia omnia

ex voluntate fua adminiftrat.

In fenfu ftridiori

vocantur arbitri , qui vel ex difpofitione legis a

artibus litigantibus éliguntur, e. g. in locum ju-

. Dif

dicum recufatorum , 4. 16. & ult. C. de judic. & hi

liet &

dicuntur -arbitri juris; vel a Pratore dantur, five

Vehian

a

d—k's-;(uþ)se-'

Ls arbi-

ad cáufam integram determinandam , &

g. in ju-

l fpeibt

diciis bong fidei, & arbitrariis j

vid. CARoLUS

ós admp-

tédbttx,

BRET'TUS de ordine antiq. judic. civ

il. apud Rom. Cap.

XIX. & HirNECC. Zhntiq. Rom. L.

IV. I'l.t. V.I. 5.36.

Atijtli)

ér 39. five ad caufas tantum incid

entes, minusque

Trtongtt

principales definiendas, veluti,

U

an fidejuffores fint

r fouif

idonei, |.9. é» g.

.

rivatis conflituuntur

qui fatisd. cop. vel denique à

bit u

» ut judicio fuo interpofito

yleid

!

tes & controverfias c

omponant. Arbitri volunta-

qunt t

te & compromiflo ipforum

caufam cognofcant, ill

litigantium electi, ut

tedifutg

& in

amque obfervato juris ordi-

g

ne ex principiis jufti

jufti definiant , vocantur

"a V

in fpecie. CompromilJarii.

vid. BnissoNius de Ferb.

Sienif. . Arbiter. Dicuntur

o [

promiffarii, 1. 41. 7 de recep

?.non

quoque Judices com-

m:ylï i

quod revera fint ju-

dices; nam judicem confenfüs

privatorum non fa-

Cit, 1. 3. C. dejurisd. fed, qui

a funt inftar judicum,

& arbitria ad fimilitudinem j

udiciorum redacta di-

cuntur in /. 1.

*

judicem & arb

*

ff de. vecepz. Prsecipuas, que inter

itrum occurrunt,

differentias, docet,

, VOC:

atque fimul, in quibus inter fe

conveniant judex

& arbiter, adnotat RrrTERSHUSI

US n Metbod. No.

m Jl

ináa

'qell. expofit. P.

1x. C.' $. ". 17. füq.

ia od

[yiüort

$. v

;-JegiS a

Diüingüunt DoGores ab aíbitris,

yn 3-

licet & hi füb communi

arbitratores;

; &hi

arbitrorum nomine fiepe

veniant, atque arbitratores vocanteos,qui in contra-

;, It

2

4

&iþus

;Qe(/-u)äa"-;

N

&Gibus aliquid definiunt, e.g. in emtionevenditione,

pretium, $. 1. de emt. Qy vend. l. fin. C.de contr. eut. ér

GrEIn

vend.vel caufam amicabiliter ex zequo & bono, nullo

Fandi

tiam

obfervato juris ordine, componunt, & a quorum

ftM4nt, J

fententia, fi iniqua videtur, locum habet redu-

&tio ad boni viri, id eft, judicis arbitrium. * Ar-

P 16

bitriorum, fcribit PRocuLus in /. 76. ff. pro focio , duo

» Ies

» funt genera, unum ejufimodi, utfive zquum fit,

» CU

T

» fiveiniquum, parere debeamus, quod obfervatur,

»e&

, cumex compromilfo ad arbitrum itum eft.. AI-

» terum ejusmodi, ut ad boni viri arbitrium redigi

» N

» debeat, etfi nominatim perfona fit compre-

» COf

» henfa, cujus arbitratu fiat ,. Arbitratores pro-

» equ

jrie dicuntur, (verba hzc in Besorp. Tbef- Pradi.

Contin. L. O. p. $o9. leguntur ) * arbitri electi a

» Hl'bl

» partibus ad ca

ufam & controverfiam amicabili-

» dUS

35

ter componendam, toilifürlíd)e edjidsmannet/

» fldE

35

auf toelc)e bíe SDartepen ibre &adben ftellan / bag

hi

35

fie bíe nad) ibrem beften. 23erffanD. fóbnlicoen

b hbej

anblen/ unb Darínnen fd)led)fe / uno obne Sorm

» p]a]

:

, be& Gieridyt8 fottfabren.

Et coram illis non

» 'öXIBi

» proceditur fervato ordine proceffus ; funt enim

» Ia

, tantum extrajudiciarii comrpofitores , & quafi

» bitr

roxenetm. Arbitri vero compromiflarii , totll

? üne

h

übrlíd)e CSdbíebsrid)fer/ qui electi funt a parti-

» eX :

, bus, ut judices, conceffaque eis poteftas pro-

» nuntiandi fuper caufa. Et hi ordine judiciario

!)Ci

» Kl

25

vrocedere coguntur, ita ut coram illis libellus

*ro, ]

, in ícriptis offerendus,, lis conteftanda , teftes

Quj

s Iect-

«6 ( 13 ) 96

Qitione,

» recipiendi, fententia in fcriptis ferenda. ,, Con£

T

SPEIDEL Ópecul. Obferoat. Jur. o. Gdjicb8mann.,

o tullo

Eandem inter arbitrum & arbitratorem differen-

quorum

tiam tradit quoque BoRNIER Conferences des Ordon-

x tedi-

nanc, Zrz. I]. Tit. X X XT. Ord. de l'an 1667. Tom, K

l, f Ar'

Pb 2 69.

* L'Arbitre eft. celuy, qui eft elu- par

jcn, 000

35

les

rties comme juge , pour decider de leur

35

cau

(E;a

& procés, la forme de droit, coutames

üum fit,

ervatut

& ítile gardés ; & l'arbitrateur eft celui, qui

eft. A-

eft choifi par les parties , pour appointer, ac-

m radigi

corder, & juger de leur differend par amiable

compofition , fuivant qu'il le trouvera jufte. &

compre-

equitáble. , Ad cognofcendum igitur, utrum

yes -

:äa;

aliquis fit affumtus tan

d D

t

?

j

am arbiter , an vero

i eada

» arbitrator, non vocab

fignificatio , fed mo-

nícabili

» dus procedendi ex conventione partium con-

vt

» fiderari debet ; & ideo fi in aliquem compro-

» miffum fit, ut arbitratorem, ea conditione , ut

a 0

du

» libellum , & refponfiones, & probationes reci-

j ao

» piat, & juris ordine fervato procedat, hic non

ilis 00

» atbitrator , fed arbiter ceníeri debet. E con-

35

trario , fi in aliquem compromittatur, ut ar-

int erit

3

bitrum , ea lege, ut controverfiam de plano

&W: 1

E

yj 0

fine longe fufflamine litis amice componat, &

4 part

» €X $quo & bono decidat, hic etfi arbiter ap-

» pellatus fit , non tamen arbiter, fed arbitrator

[as p*

» dici debet. ,

Verba funt ANpREE GaArLI O&

adictum

fero. Pra&t. L. 1. O.

; Jibds

2/-1$0. c£. BpANcus de Comprom.

Quafl. 1. . 29.

y, H

B 3

$. IX.

» ISG*

«(!4)*5&-

Ti

; S. m'

II

d

at

"Nec confundendi funt arbitri cum | conciliato-

par |

ribus, quos vocabulo minus latino mediatores ap-

er modum confilii & fuafienis

enire

pellant: hi enim

COfmn

amicz aliorum di

l

eptationibus interveniunt, ani-

s mulcere ftudent, fibique in-

RI

mosque exacerbato

doig

vicem oconciliare.

» Interdum, fcribit Lupov.

A. 9.

qUC 1

MoLIN A de juflit. &v jure Tra&i. V. difp. 30.

quod

u

b]

nullo przvio confenfu pa&ove partium ,

Orfm

3

ftabunt arbitrio & definitioni aliquorum , .aliqui

: [

»

fuo proprio motu, velrogati a partibus iplis,

vel ab alio extraneo, accedunt , ut illas fuo ju-

23

dicio atque auctoritate componant, omnino

35

dependenter a libero partium confenfu in tali

35

arbitrio, eorumque arbitrium nullam vim habet,

33

nifi ex eo , quod partes in illo confentiant , hi

À

autem neque arbitri funt , neque arbitratores. ,

Bul

inin

bitn

i

l. 13. G. 1. ff. de recept. u:bi S&x Tus PEDIvUS

JCtus

, ab UrLrIANO citatus, de hac inter arbi-

dlterm

pedi

t

trum

& conciliatorem differentia ità commenta-

tur. * Recepi

(ffe arbitiium videtur , qui judicis

1

partes fufcepit, finemque fe fua fententia con-

Copula

?5

troverfiis impofiturum " pollicetur.. Quodfi ha-

tentian

ln

&enus intervenit, ut experiretur , an confilio

» Pnx

?5

»

fuo, vel auctoritate difcuti litem paterentur, non

» Tecq

videtur arbitrium recepille.; Exemplum hujus

» tla'm

ä

licis prabent literz Hen-

17,5

ifgriminis in cauüspuþ

/

rici

lia

) 0p,

eCTE ) $60

rici M. Regis Galliz,

ad Sullium Ducem fcriptz,

cujus verba hzc funt ,

» Le Roy d'Angleterre a de-

ciliato.

claré à mon AmbalE

a

deur, & m'afait diré ici

s 3P-

par le fien, . s otffian

t de moyenner un accord

yionis

entre moy, & le Roy d'Efpasne, fur le fait du

|L, -

commerce , dequoi j'ay eftimé ne le devoir

efconduire

5

u lfl

tant parce que c'eft. chofe; que-'je

JUDOV

dois defirer ,

" & qui feroit utile à m

es fujets;

30 n' 9'

que pour ne luy donner fü

jet de croire , que

, 00

je n'aye agreablement fori e

ntremife, non

ar

orme d'arbitraze, mais

&

feulement de

, Aiqi

mediation.

]s pIl

.ä!emoz'res de

S?LLI T. IV. p. $8.

o t

j

E x

1 1.;] f;l[l

| h&bät

Árbitros com

i,

promiffo conftitui dixi. Compro-

mittitur autem a partibus litigantibus vel in uhum

L0re. v

'EDIU!

arbitrum , vel in plures arbitros ,

& quidem vel

alternative,

ita ut vel unus abfente altero, velim-

jgr rb

pedito,

nmenl

fententiam dicat, 4 3a.

$. 13. fJ.. de vecept.

hive alterutrius fententia valeat

; & 8: ff eod. vel

1 jlldiiïf

copulative, ut omnes fint prafe

ntes, & fimulfen-

r

tentiam dicant. ,'Si plures fun

t, verba funt Ur-

l l-

i;ï)nïï 10

» PIANI in 4. 17. $. 2. ff de recept. qui arbitrium,

» Iéceperunt

; 1i€mo unus cogendus erit fenten-

[l non

» tiam dicere

; fed aut omnes,

aut nullus. ;, & 4,

1 hugus

L 17. $. 7. a laudato JCto alleg:

atur CErsri fenten-

tià, optima ratione munita :

» 9i in tres fuerit

fid

COm.

epc ( 16 ) 900

compromiffum ,

fufficere quidem duorum con-

alioquin

» ln

fenfum, fi przfens fuerit & tertius:

» pra

)

abfente eo, licet duo confentiamt, arbitrium

L2

non valere, quia in p

lures fuit compromifTum,

m

trahere eos in ejus

» Gl

355

& potuit przfentia ejus

» VOh

, Íententiam. cf. CanPzov.

Juris^r. for. P. 1. C. 1.

def- 14. Imo licet

er contum. :iam

abfens fit

» QUJ

ententia redquorum tamen

DRH

unus arbitrorum,

» &ij

non valet; quamvis enim

abfentis contuinacia

hábeatur pro prefentia,

Autb. Qua in prov.

Cod.

r 1&*.(&1

c tamen regula obtinet

» I

Ubi de crimin. api -oport. hze

, Vek

faltem, quando agitur de przjudi

cio iplius con-

tumacis, fed non de damno tertii.

-

$. XI.

In

pta

A Juris Civilis placitis

difcrepat hac in. re re-

.'df It

&rina, atque fufficit

QUe m

centior Juris Canonici do

UOT

hoc jure, prefe

ntem elfe,

quando ferenda elt

fententia, majorem par

tem arbitrorum. Cap. enim

At

2.. de arbitris in 6. BONIFACIUS

VIIE. Papa confü-

dij, X

.

lerumque pro-

tuit

.

* Ut qux[tionibus, (quz

f()ï[) ob

$

ter arbitrorum voluntariam ,

eu malitiofam

Arbitry

abfentiam. remanent indecifz ,

fints celerius

Odium

95

imponatur,

ftatuimus; ut fi ex tribus arbitris,

adt, lg

a partibus cledtis,

eorum áliquis, ab aliis ie-

ATT ey;

andum, vel defini-

gitime requifitus ad examin

Vty (

3?

endum cum iis negotium,

fuper quo in iplos

NiVtG

» extiþit

eje ( 07 ) 900

1 COfl-

35

extitit compromiffum, non curaverit,, ( cef-

ioquin

35

fante impedimento legitimo ) convenire, duo

ytrium

53

przfentes, penes quos, (licet lex civilis aliud

vfom,

35

innuere videatur ) totalem eo cafu remanere de-

f QUs

95

cernimus poteftatem, pollint, (malitiofa, feu

fo C'I'

Lp

voluntaria illius abfentia non obftante,) di-

ns It

25

&um examinare negotium, & libere definire,

55

tame

ficut poffent illo przfente, nec volente cum

pmaca

35

eis in unam fententiam concordare:

ut fic

35

U. COdc

ipfius abfentia, przfentia repleta Divina, eum

obtinet

55

reputari faciat pro

o9rvefentia.

Circa judices

9?

|

$ C0l«

vero antiqua jura nolumus immutari.

»*

SI XII.

*

In hoc Juris utriüsquä difcrimine, |quando

de praxi quxritur, CosTALIUS im Cowsment. ad l. 17.

jf

Jf de recept. cum diverfis DD. ftatuit, Jus utrum-

que in fuo foro fervandum effe, Civile in Civili,

foltct

h €

Canonicum in Canonico foro. ENGEL Colles. Jur.

Canon. b. t. 2.3. LAUTERBACH. de arBitr. compr. ( v0l.

4.c

u

] COU&

dip. X.) $.2*. Hinc inde tamen in Civili quoque

fj

foro obtinet Canonici juris doCtrina, atque fi quis

u7

arbitrorum , fordibus corruptus, in gratiam aut

t

Am.

odium alterius, f& fubducit, ac fui copiam non

Jotus

facit, legitime quamvis citatus, reliqui valide cau-

1[b1ü183

am examinant, & fententiam ferunt. vau LEEu-

is

NVEN . Cenfar. for. P. $. I. L. 1. C. 17.2. 9. & GRoE-

qefini

Con-

NEWE(& de Lepib. «brop. ;4d L 18, ff. de recept.

fuli

exu

4 (15) 90

fuüli tamen -þræcipue hac in caufa débent verba

» &i

compromilli, & mens compromittentium, 1. 32.

» Og

6.1$. ff. de recept. atque. fi compromiffo adjecta

eft claufula: ,Quod ff non omnes &c. germ. fambt

unb fonbeu8 36 line dubio unus arbitrorum folus

in caufa procedere poteft, fi reliqui , qui coníti-

tuti fünt, arbitri, vel nollent, vel non poffent

$

fententie ferendz interelfe.

Quodfi e.contrario

arbitr

plures ea conditione funt conílituti arbitti, ut

lr fe

limul cognofcant, & judicent, omnium quo-

Cr

que prefentia, -ut valida fit fententia, utique re-

Auty

quiritur.

Tiànis

*

L

TOl

*vl

&

$. XIH.

7777

Conflituuntur autem cormipromiffo partium

Füïy/äfllix

l1] cap,

arbitri plüres velin pari, duorum, qüatuor, vel

P&tur |

fimili numero; vel inimpari, trium, quinque &c.

QUs à

numero, Pofteriorem modum, tanquam expediti-

orem, & finiendis litibus aptiorem, probat atque

küis,

SUa w

commendat UrrriaNus JCtus in/.17. 9.6. fT/de recept.

Ícribens:

* In impari numero idcirco compro-

M!/qz,

» f[)ntg

» miffum admittitur, non quoniam confentire

, omnes facile eft, fed quia etíi diffentiant, in-

USWS

» lonn

» venitur pars major, cujus arbitrio flabitur. ,

Confpirat C- 1. .X. de arbitr. cujus verbafunt: *Si

»UC m

. ex communi placito Epifcoporum; inter quos

» VOUdf

aut unus

f Cil. |

» caufa verfatur, arbitros ?elegerim:,

*

» eliga-

lperar

":

edo ( 19 ) $0»

&

verba

" eligatur, aut tres; ut fi

tres elegerint, aut

,13

*

» omnium fequantur fentent

jam, aut duorum.

dje

fambt

1 folus

covti

$. Xiv.

voflet

Si € contrario in

ntrari)

pari numero Lcon&ituuntur

arbitri, illis qui adjui

19

e

itur, ut fi difTentiant in-

n, u

ter fe arbitri,

fua auctoritate litem defini

at $ VO"

n que

catur Saperarbiter. Vocabulum

quidem hoc apud

jue -

Auclores veteres non legitur,

nec illud in Ro-

manis legibus, Canonicoque t

H

re occurrit. De.

Ícriptione utitur UrPraNus fu

peratbitrum . deno-

taturus, eumque in /. 17. $. 6.

- de recept. tertiam

certam perjonam wocat ,

cujus aucloritati ,. i. non

confentiant arbitri ,.

pareatur.

À Gregorio IX.

nattor.

in cap. 12. .X. de arbitr. füper

arbiter zer£izs nuncu-

or, V€

patur ar&ifér.

Vocabulo Su

perarbitri in publicis

zque ac privatis monumenti

kwe X Ce

S, Latina lingua con-

apaim

fecis, pridem recepto, Ga

lli quoque in fua lin-

gua utuntur.

FERRIERE

d

[ atqi

Dicfion. - de Dryoit é* de

jert

Pratique, Art. Arbitre,

Ícribit:

* Les arbitres

coruto

» fontordinairement elus en nomb

re impair, mais

)f

m'fv

»Sils font nommés en. nombre

pair, on leurs

M

»donne le pouvoir, en cas qu

ls ne foient pas

lübï *

»de méme avis

de prendre un tiers,

« (2

tel qu'ils

, Voudront, que nous nommonsfur

arbitre., Conf.

ï

loc. cit. Art. Surarbitre.

Germani ad denotandum

er qu

u

j j5

fuperarbiþrum utuntur

voce Zbimann, Bksorpus

i

Qà-

2

D

1

Thef-

ejyS (20) 90»

The(, PraSi. v. Sbmann dicit: -« Sxpe ita com-

»tif

»promittitur, vaB bíc ernannte Cdiebérid)ter - ec

,nen Obmann nebmen bórffans - & paulo poft:

g Vi

* Valet compromiffum, in quo data eft poteftas

» Iat

De $

,arbitris eligendi tertium , vulgo cím 2b ooct

, Otittmanm, ,. Con£ NVEBNER . O£feroat, Prad.

Contta

düotu

torun

v0C. Dbmavxm/ Sobmanfdafft.

querti

UÉ, NNS

Superarbitrorum , tam in publicis quam in

privatis caufis, frequentia occurrunt exempla.

Inftrumento Pacis in Caftello Cameracenfi A.

15$9. die 3. Apr. inter Henricum H. Galliz Re-

I

füm,

cem, & Philippum II. Hifpaniz Regem, conclu-

Í, interalia cautum eft:

* Pour mieux termi-

athitrc

,, ner les occafions

de teutes querelles pour l Ab-

$ d

les

Tiente

, baye & Monaftere de St.Jean au Mont ,

, Princes pourront choifir quatre arbitres, pour le

"RU

» üun

»procés par eux inftruit, & méme pris un

» Superarbitre en cas de difcord, en vuider au pro-

" Valf

, fit de celles des pa

rties pretendués à l'Abbaye;

D Sed

». Du Mowr Corps Diplomat.

» D

» qu'il appartiendra.

Tom. V. Part. 1-pag. 36- In fine Inftrumenti parti-

"EM

cularis dictz paci additi, hwc leguntur: » La

» ti

mmettront em verta

» bitf«

, entence de ceux, qui fe co:

,duTraité de paix, aura deci

fion & . vuidange du

» lr

, differend, qui demeure entre

les Princes touchant

» li

lesdits Com-

,Saint Pol ou a .faute. de fe pouyoir

miffaires

5 [f

4 (21) 969

t COf

,miffaires accorder, le fuperarbitre choifi, cómiz

? "

t (

,1me il eft convenu, s'executera, & aura force

polt;

, & vigueur, fans appel, contredit, ou reclama-

uteltas

,14nation quelconque. Du Mowr loc. czt. pag. 45*

; 000

De S. Pontifice, in-caufa Duciffe Aurelianenfis

Bud.

contra Ele&orem Palatinum, in cafum diffenfus

duorum Art, VIII. Pacis Ryswicenfis conftitu-

torum arbitrorum nominato fuperarbitro, in fe-

quentibus uberius agendi occafio erit.

um i

$. XVI

rempla

etifi À.

ls

Do&rinam Juris Romani de diffenfu arbitro-

rum, numero pari ele&dtorum, atque de füper-

od

(sl

arbitro hunc in cafum conftituto, exhibet /. 17.

$. $. à» fq. ff- de recept. ubi UxrraNus JCtus ita

diu

mentem füam explicat: $. s.

« Si in duos fue-

K, s

35

rit fic compromiffum , ut fi diffentirent, ter-

pou le

35

tium affumant, puto tale compromiffum non

yis n

valere; nam in affumendo pollunt diffentire :

23

u pro

33

Sed fi ita fit, ut eis tertius adfumeretur Sem-

|bbay?

9?

pronius, valet compromiffum; quoniam in

)iphe

35

adfumendo diffentire non polffunt. ,, $. 6.

a

35

Puncipaliter tamen quxramus, fi in duos ar-

n

55

bitros fit compromiflum , an. cogere eos Prz-

vertu

35

tor debeat fententiam dicere, quia res fere

a9€ üu

35

fine exitu futura eft propter naturalem homi-

ff

35

num ad diffentienduin facilitatem.

In impari

C

C 3

,. enini

« (22)56

35

enim nümero idcirco compromiffum adiitti-

35

tur, non quoniam confentire omnces facile eft,

» ld-

95

fed quia etli diffentiant, invenitur pars major,

s toti:

vexatil

)5

cujus arbitrio 1tabitur.

Sed ufitatum eft, etiam

22

in duos compromitti ; & debot Prator cogere

diverfi

Dinro

99

arbitros, fi non. confentiant, tertiam . certam

23

eligere perfonam, cujus auGoritati pareatut. ;;

frve u

» Dus

s m

$. XVIT

s Ti

» ni

Hac UrPraNi verba, quz fibi aperte contra-

» ld

dicere, & fe deftruere multis vidertur, veteres

PU iuS

TES. jj

recentioresque torquent interpretes, atque varias

experta funt Docorum interpretationes atque

Cilatig

in Glofla ad b. l. Bur-

explicationes. — ACCURSIUS

em,

GARI probat fententiam, qua ftatuit; compro-

tum

miffum in duos, ea lege fa&um, «t fi diflenti-

hos, or

rent arbitri, tertium allumant, non valere, ver-

» ï): Q

bis utor Gloffatoris, * exfe, nifi confentiant

» atmi

, in tertio eligendo, valere tamen beneficio Pre-

) 10tt

» toris, » qui cogat arbitros, fi non confen-

? ie |

tiant, tertiam certam eligere perfonam, cujus

». Cty

auCtoritati pareatur.

Bacuov. in . Comment. ad

» tem

Part. I. Pande&l. tit. de vecept. C. 2. p. 1242. inge-

» Q

nue fatetur ** Sibi aquam hic h&rcere, & vix

DEU

, extricari hoc poffe, nifi dicamus cum Bulsaro,

y cafu

» quem n $. penult. refert Accurfius, quod in $.

um va-

» düo:

. $. negatur, arbitrium five compromifi

» AEPSS

» t,

-ae("zæ)äe-

'admim-

icledft

"

» lere, ita accipiendum',ï quod. non valeat ex fe,

» led vires fümat interveniente auctoritate Pra-

$ fljor,

» toris. , Alii, uti AccumsIUS loc. cit.

À

l etiam

vexatiflima hzec Ul

refert ,

piani verba explicantde tribus

' Cügere

diverfis facti

fpcciebus five cafibus,

Cerm

quos verbis

ARTOLI, qui UrPrawr

.

verba in compendium

IaCUE,

five fummam redeg

1

t, indico: Caf l.

** Si duo-

» bus arbitris poteftas affümendi terti

um incer-

35

tum trbuatur ,

non y

35

alet. compromiffum:

II. Secus, fi certum.

IHI. Si in duos compro-

35

mittatur fimpliciter

» CODCTA-

25

, Valet compromiffum, &

fi diffenferint, cog

untur

eligere tertium, cu-

Veteres

55

jus aucboritati parebitur.

29

ye varib

JAcos. Scuur-

TES. i not. ad Modeflin.. Piflor.

part. 2. que[l. 73.

s df

citatus à BEsorpo in T5f Pradl

*

v. $9bmann/ ean-

4 Bu

dem, ut pugna inter

verba Urrrawr tollatur,

Xmiro»

trium cafuum diftindi

onem probat,

cafusque

dilenti-

hos, ordine p

aullatim inverfo, ita refert:

» Aut

re, Vel

35

I) compromiffum eft fimpliciter

in duos, non

Yentiant

35

