tébtlicen 2Baffen, SXottierung, Cerbun

bnu£ unp Soveutferep,

qii$ íbz

u eant:

rem SSeruff, 2tmpt, anbefob(ner SBosftbutuno Q3errid)

tung ibrer Sienft,

totumt.

fie vermeffentlid) $u bertreiben , aud). gar, binguricbten, utrb (eiblof.

u

Potterià

j

maden. lnb bórffen fid) ungefdyeucbt bórenr laffen : 2eldber nicbt [o

fand£.

gern eínen COorftDiener, alg einen

yenet

lid)er SBiloprett Codcut 1. |

-bírfb) fiicBe, bt fet) Fein taugere

m L,160

um 16«

s

$. IIO.

fenedm

decni dv od

, prie

'Atqtjä-cuä his mores tam antiqui quam mo

pa:nam

cpifcop

conveniunt. ra enim jam Caroli Magni etate violato-

*

|en l

res b. f. hoc deli&tum ordinario fexagi

nta folidis expiare ac

sidnon

luere debebant, vid. Przceptum de Scholis grecis &latinis

p de

.4,.5.2'

in Ecclefia Osnabrugenfi inftituendis de anno 804. apud

n qUO

rem

y, Qui

Qtabilis quoque eamin

^elr

non

BALUZ. T 1.Capit.p. 419. N

3

N 989 . UM

eft charta Henrici IV. Heziloni Hildesheimenü älöi(cppo

DO X

conceffa, quz ita habet: quod fi aliquis hujus pracepti te-

merarius transgreflor extiterit . . & debita pro corrupto

f0

banno pecunia fc. fexaginta folidos de fingulis feris perfol-

iL 0t

vat. Hiíce fefe conformant fpeculum faxonicumlib. 2. art.

char

61. SOedfinetrepdeibcn in Pem £antesit &adyfcn moben

chi

miben Sbieren be be$ Sonigsbann Sticbe gemirdet ift . .

Wj

toct Davinnen 95ilD fabet, bet foll bc8 feóniasbann mctten,

QUs

us

ba$ fino 60. €djillinge: atque fuevicum. cap 350. $90

hi

(59tt b SRenfden beidburf a aaberim Gemalt tber 98:(d)

Q

vrb vbcr9Boge vio Dbcr alien $occ eavon babent tí Sunig

a

qefctt, bats nieman (einen £eib nod) feimen acfurtbcrmurd)cn

tN

ntag nut tifen Oinaen Ped) baben bb Jerrm an«gor(t tvet

LlO

in tarinnen &bt tif 0a Dabent f puttuber acfeet, . .. Toct

9at

in aincim Spanforit 98b mounbct vellet ober]aaet obet tottet

d)

pet fol Pem bercenbcáct ift (cd)ig ediilfia oe$derrn gant

7]

Sfenning2c. Atque hzc erat peena legalis: Hocipfo tamen

Vit

nom fublata erat non legalis, crebro enim mulc&tam ipfam

tih

pecuniariam definiebat Judex pro delicti vel criminis modo

E

& zqualitate perilluftr. lib. B. p£ CRAMER in vind. regal.

fW

jur. venandi$.3. Difertiffime hzcexpreffit Ludovicus Im-

DW

'erator in charta de anno 1336. apud perilluftr. L. B. n

Yd

SENCKENBERG in jur. & hiftor. fcle&. T. 1. pag. 204.

pic

ubi: 98e[t batubet nentan in bem borgenanten 98iltpanne

Ind

íagen, ra8 fellen fie von unjeri unb be8 S6d)8 moeaen tocrct

uito nid)t geftatem, unb meldyerfen 95uf fíe vattiber fesent, bie

MK

(o cleitie otxt gro:8, ba8 tit unfec auter9Sille, unb empbefn

J

en aud) bie 3o neamen gu item noe ub ftomme, Si-cu,t er-

li

go

9Vu (79) J5

fcopo

h :ir-t*ä*-. Domino banni feriniï nominatim tribuit

t

90 àddu&ta c

jus pro lubitu peenas in violatores b. £. ftatuere: Ita etiam

JUpto

non mipus obfervatu dignum, quod pzna violati banni re-

erfol

] oii ordinaria interdum aeeravara fuerit. Infpiciaturmodö

B

o

, qit

charta LOTHARII SAX(

JNIS apud LUNIG Sfteid)8? Ar-

COU

chiv fpicileg. Ecclef. p. 5. tit. 9Balde

ïwï?b I. I, pag' 84-2. &

l..

ünt omnibus.

'"Tenor

/843. hec patebunt in promtuque er

1

[if

:ejus ita fe haber: 5iquis autem, quo

d abtit, donum five

s

O

hanc traditionem refringere praíümferit, regia poteftate

bf

! coactus auri puriffimi centum libras componat, dimidium

VUUA

|icamerz noftrz & dimidium ipfi Ecclefie.. Quin etiam fur-

tdjt

tivi venatores ad patibulum, narium & manuum trunca-

i

:tionem, vel etiam orbitatemluminum damnati fuerint, vu'-

a

| catius

eft,quam ut multis attineat exponere. Videatur mo-

(

|' do diploma à B. ps LUDEWIG in T. 6. reliquiar. Mst. n.

n

| 27.pag. 5 I.evuleatnm, ubi: Donamus cum fundo etiam

Qmetn

virum 9obert propter furtivam venationem adjudicatunm pa-

pam

tibulo. Quis denique ignorat, que MATT/EUS PARI-

od

SIENSIS apud eundemin diff. de fürco. ferarum pag. 20.

o92)

-àn not. lit O. protert.

Inquit ille, fi quis frandulentus ve-

m

nator, ei dem?baatur oculi, abfcindebantur virilia, manus

m

vel pedes trancabantur. Quibus teftimoniis, (i quis non

204

probari, quod volo, contendzrir, documentum producam

u

indubitatum. Evulgavit illud in extenfo perillutris Autor

p

| Deroanau gtünpenbergifden £anbes ; 33cid)rcibung ibique

inter documenta N.5.ubi fcabini inter alia pronunciant:

t o

l

fl

| $28 ein gaut von Sonutenbetg bifen eorgenanten 98i[tbarte

j e

at

HV

v bon beim 3tide gu £cben bait unb ARLER fl vc82Biltb

ne

U (89) JE !

À

tte üüïaibt a atfem Ctuden Bernod) aefdrieben fteit. 9Xtit

g

Sfaimen fall et. focren, Pa npemant in Pemtelben. 23iltbatt

b

ne fagen fall, ban com&apfer unb enm Saubt von. Stuntette

ttt

bera bet fall jagen anne Joeden unb ane GYarit g. Sodert.

Sj8ere barüber jaaet au Pet Dedenuno beariffen moirt, Pecbat

EU

con ant verforem, unb batibee fall eimioriimeifter u Tame

acn tidten ven bem Sapn i ben biet exdjicmen (2).— 980

Til t

man eimen SOrüber beatiffe ocet. einem Jocdenjeace pem (all

d bonj

[

.'

A

Q

jl

:

nin iofidjen tie tedten at abefd)lagen, epnem £ujice ben

redpten Ouimnen.. n EdictoSaxonico Electorali anno13548.

')/-

Wlr)

promuigaro non folum in furtivum venatorem, fed eti;an

Mf

adjutorem ejus, cuftodem, celatorem, procuratoremque

1 ;SW

Ín Conftitutione

(5

in vendendo peena laquei ftatutra ( b).

fl

Augufti Ducis Brun(üicenfis de anno 164.5. venatus prohi-

)on/

beturbey 9Bermeppuna milfubrlid)er &trapfe. Qua fingula,

quanquam funt luce meridiana clariora, non ab re tamen

Dit

It

fore cenfeo, fi caufa per Edictum Circuli Rhenani füperio-

ttijf

ris juniori zvo confcriptum in apricumi producatur. ;Mere.

tur res,ut quoad paffüm concernentem defcribatur. "Ver.

|m

[

baejusita fe habent: iib nad)bem mablen aud; bie tdalt

| t

i

Mi

dhe &fabenu bcgeuaet; bafs bucd) bas 9Bilopretb $teb8,

(jcfilo mebrmabfen. axófere Ubeltbaten af8 turd) vorace

f&xägu

Ó

badjteé 3iegeunez Syaunecauno berumbagirenpes Jctrentofe

D

I u

Sioid beaangen merben, allermafai boficibe mit 9Bcrfoumt

jué unb Dipantceun

feiter vomn benen Donomerden ppet

iaj

Siderbau babenpet ebe

i

idben Seabrumng, afeid) anvereDaga

l

tcn in benen 98álbern berumitreidien, butd) intveakdjtef

r

;untü

9cí

nntïrfd)lqgaunb 98 rfauffung br$ 5bucn Wicbf sugebo

53!&9( Sï ) du

; Sïïïitl

aeu äBiïbf*S ïïiä)fta

x

[eín focmticbe £oiebftdble beae:

Utbat

DC / (onbecan jualeid) aud) erofct fetren 98b Sulpe

TC

JX

ren veroerben, SOtto Regalien timb Syobeitelt avóbo

Ntbot

lid) unb aefliefientlid) violiten umb ofter8 Die Sot(ti2Srbieme

te SWorberifter 9Beifie auf £cib unb Prcben anaeben, ía cnib»

20

lid) ted)te &trafen/Stauber unb 99torber abgeben, fofollen

ml

ergleid)en 9Bilbpretbe«Sebe toie Da3 3icgeumner unb anbere

«

duicbs Gefinb allec Orten aufaefidit unb batinnen cinanbet

"m

aile bulflid)e Danb acboten, mitbin beren Graceifpun 9fu&

Leciarm

licifecutg beftens beforbert, cinigen Funbbabren 9Bilbptetbé:

enque

SDieben. $on benen Hutcetbanen. aber bey barter Gitrafg oet

Uutioe

gertnafte nterid)leiff nidit geacben, (onbern ber 9Berbredoer,

DO«

toan atd) (d)on bas Delittum in frembben Soriten befdje

Fmgulä,

ben, iid)t8 beíto minber foglcid) stit afft gegogen u mit

tame

bemfcfben, Dettem petttIieben Siedbtelt nad) aufcas fdjatf

fte verfabren , bery allent bic(cm jeoet fantoe8 2 Sercidbaftt

uperio

Mere.

tedjtliden Grmefien jebod) anbetm aclaffen toctben, ob il

Vet..

nen, mann fie. tourdtid) Oicbitter 98eiB 98Bilb aefofien ,

entiocbet gu 9BotFommntumg tociteen beraleid)en &xdijiefens bie

Ti

o

tecbte Sanb burd) beir exbarfridtet mit bem 2ail

od

abyubaten ober. aber. oie Citraif £ebensmutbiaen 9itbeit ín

t

x

vtl

Syetriaafitlidyem Gebüuen in Gifen unb 93anbe acf

U

Iofiett

qiouité

unb mit 9pujfegung Aitfd)/Geridyt ansuf;ben, nb bep mebte

TINUU

imabliger Sveiteritung attd) fo aat b4$ Seber butcb. belt

u

Cttaia amGalget 3tu mebttiem/. obee mas fonft bictz

Mi

fan&ione

"d

'unxtet; 8u betoronan fez)e;g E;adem repetita in

| pena-

m

poenali dicti Circuli Rh.en..a.ni;füpgribri.sædcfannb:1.727.. $.T

21. nec non in fanctione poenali noviffimautriusque Circu-

li Rhenani $. 20.

us itaque- cum;probanda: fatis.fuper- -

que probent, plura addere füpervacaneum foret..

4a) Id eft, Judicio.legitime-convocato &.coacto. Celebrabant namque- '

N

vetercs Judicia. alibi füb.dio in.campis.. aut: fub: arbore, alibi füb. |-

officina fabrililegitimum. hocce: negotium folenniter.peragebatur .

alibi etiam pofitis tentoriis judiccs fefe. ab-injiria coeli defendebant ,.

pot

& locum, quo jus dicebatur, limitibus habcbant:diftinium, — Se-.

qui

des judicis erat inloco.editiore; quamin quatuorícamnis fiveban-

€is fcabini: circumfz;debant Gryphiander de: Weichlib: Sax. .cap. 65. .

quef

n. 3. atque ncfas. habebatur- judicem partes.audire: ac dccernere, .

Wert

ebe bíesSand gefpannet: unb Das Gericbt.gebeeget: unb gebotten toorben. —

"n

Hinc in inftrumento marce- Dicburgenfis: (no. al nun bic SOpdrca-

Fec oie uff bieCitueble aeboeren gefefiérn toaten;/— Namilli tantum, qui-

Q

vicibus fcabinorum funguntur;. jus- fedendi.in.fellis.habent.,

- dei

) Peffimum genus receptatorum:eft; fine-quibus diu-làtere-nemo pote.

par

cft : Unde pracipitur, ut.perinde puniantur,.atque latrones L. r

D. de fecept. L. 1..C. de iis, qui latron. vel aliis. criminibus feos -

poíl

Oeccultaverunt. Eos inquit.Imperator, qui: fecum.alieni-criminis -

|

fcos occultando, eum.eamve fociarunt,.par.ipfos & reos.poena ex-

ü

fpc&et :. Et latrones quisquis.fciens receperit; & eos efferrejudici- -

bus. füperfederit:fapp!itio. corporali ,. aut;difpendio. fácultatum pro:

tofo:

qualitate perfona. & judicis «(timatione:ple&teturadd., L. 2: C. eod,

l

non minus.itaque, fünt criminofi rcceptatores, quam.ipfi feripeta,

Onc

Contemnit quippe principis leges;. qui-ejus-violatores nulla hofpi-

n

talitate- fed omni.odio dignos,. malocxemplo, tedto; domo; men-

fave recipit: atque fovet; quiemunt;.vendantue , explorant, proe*

füsf

dunt; auxilium-przftant;, cum-ipfi$ divagantur;. aluntut-ex taptu.

que

Schwendendorfter. de participat, crim; L. B. de-Lyncker de auxi-

hab

liat; furum: Falckner de-jure.complicum in deli&is. Minuitur ve- -

£0 poena; vel omnino parcitur receptatot; 1): fi perignorantiam fe--

tecti

sipetas. tecto vel;hotpitio excipiáts aut:eo familiáriteruratur. Re.

)

ceptio- enim. requirit: dolam; malum;. Ceffante: ergo-dolo, ceffat-

delictum.

2). Sf vi: metuque: coaQus recipiát..

Novimus enim ,

Ts

racipue incolaslocorum & prediorum diffitorum; &à vicinia po.

QU

puli remotoruin cogi ad receptationem ; & renitentes füb: commi.

- patioRe-

"m

() 9

*XkSo(088 ) E

?.

fl

*

3 e

patione ig

nis adigi. 'Cam quibuscerte mitius agendum eff, nam

Citcu.

in ilis dolus ma

lus abefts cum culpa careat; qui ícit, & prohibere

non potcít. L.-cqlp*; D. .de R. J.

;(upcr.-,.

& UL

mamque:

alibi [ub-

Poena mortis in feripetam ftatuta

Jqu effe

ndebant,

pebatur .

potefl. Etenim tanta pcena in feripetas ftatui poteft,

i .

flicit, admetum eis incutiendum, reprimendam-

juanta fü

]v e bat

que furand

i licentiam (S.109.in not. lit. b.) quamobrem ubi

[CWLIS

(uffecerit ad arceffendum feripetas, ni(i quz fue-

eCernerey.

pcena non.

tfootout

rit capitalis, pcenas quo

que capitales feripetis dictari poffe

i uito

qui ad confervationem &

tüm qui

dubio caret.

Quare cum pcena,

(

defenfionem à

licujus entisineceffaria eft, jufta fit; patet,

ycs L. t

emo pute

pcenam mortis in feripetam ftatutam quoque | juftam efle

pofle.

ibus f&5

$. 112

.crimini

pona &l

Cum d eli&um forum fundet & Jurisdi&tionem in facino-

rejodic

atum p

rofos det ei, qui alioquin rei judex non eft, neccontra ra-

;;Z,'f()-

tionem fit, ut alius a

liquam in territorio alieno habeat ju-

eriptd

diftri&tus b. £ extra territorium (i-

la ho

risdidionem (a), immo

o; nc

tus fingi poíht :

Íta etiam,

quia Domino b.f. omnía illajura,

WE g

x ráptt

quz alias Imperator ex

füprema & regia poteftate jus & fas

de auxe

haberet,: conceffa inte

llieuntur ($. 16.), atque virtute pro-

yuitut V&*

O

jura b. £. tueri, ab

ntiam 1«

tectionis fibi c

ncreditz 1pfi incumbit,

omni ipjuria de

fendere ($. 85-); & quantum poflibile eft,'à

atur. Ae

nemini obfcurum efle poteft,

j cht

malis hominibus purgare,

(5 enittl

e

1

etat.

jcinia p*

L

[tas. judiciaria comp

b;comm"

E n

quod Domino b.f..poi

- paliofe

t:(a) Stryck de jurc principis extra tcrriterium,

A r k8,4..-) .2&'

, Qus prefens propofitio enunciat; ex iis,qus ['uþm;(s.

ni ferini majeftatico innuimus ,.

$1 .) de jure ban-

aC

concatenato nexu fluunt.

Com

perit enim Domino banni fcrini vi hu

jus juris majeftatici potcftas

enim

Íegislatoria ($.97.)) Enimwero

poteftas legislatoria & potcftas judie

Cciaria arQte cohzrent,

:

n t

diciariam efle,

Clarum ergo-cft, penes cum poreftatem ju-

penes quem poteftas legislatoria.

Jam vero Do-

abfür

mino banni ferini in.diftridu b. £ pore(t

as legislatoria compcetit,

Ergo ut ipfi & poteítas judiciaria compe

tat, necefle e(t;. Nulls e.

fiqui

nim, maieftas fiae honore & reverenzia: Nulla fine pudore & me-

quod

tu: At nec honor, nec reverentia. nec

pudor & metus fine legum

1 nob

autoritatc. Quid vcro leges fi

ne poteftate judiciaria: Campanz

finc piftillis !. legum.venaticar

um nul/a cuftodia, juris venandi &

€onc

fcrarum nulia confervatio. cff.

e

t

dictio.

fi. non daretur Domino b. £. juris-

| tiofu

Stat ergo firmum immo

tumque manebit, poteftatem judi-

«€iariam. Domino banni

ferini competere.

Et

ita-bene intelligi-

ticef

tur, cur Dominis banni ferini. cuftodia & prote

N

toribus fucrit demandata, & cur i

&io b.£. ab Impera-

pfi hanc cuftodiam & prote&io-

nem ornamentis palmariis adícribant. xterum quz Domino b;

f. in difiridn banni ferini competit juris

didio, & ipfa banni appel.

latione venit.

Nec inepta ratione, cum f(inc jurisdictione non in-

ä

telligatur bannum ferinum , nec infrequens fit,

corum , qua fua

natura conjuncta fünt,

alterum. alterius nomine defignari.

, Jam

olim autem.Jurisdictionem cum eo conjundtam fuifle, id

ex fot«

mulis. quibus plerumque Imperato

À

et

s

mj

(Vld 55. 6. IQ,)O

es utuntur, clariffime elucet

. Ufus vero tum medii:tum recentioris &vi etiam

COIT]

€vincit, jurisdidionem à Dominis banni ferini'ad delidta contra

annum ferinum commiffa vindicanda excrcitam fuifle, Lucu-

Tidtur

lentiffümum deíüper- proftat exem

yber ben rep.Gicber SGilpbann/ ib

l:

plum in literis demonftratoriis

Tmn

unp £ceget eit Gorfüneifter bag

Step/Gycricbt von. Deé Stid)8 tvegen nb

von epnc8 (Saubte megen st 9ie

Bronr,

fenberg unb von epnes Gorftmeifters:

unb Jyobener toegen, unb meann

bag gebeeget: wirt,. fo-aibt epn Gorftme

N

iftet Den- -Dohe

netn uff ben. Gpo,

as fpe usgeen unb ver unb

onbrenacn alle8 Da8, p

a8 paSRodfbar unp

Jutte:

debtic unb lnrait: voere Demi

AGiftbanne nad) gube ter 9telle ben

| Jurisq

antba-nnbe lsgrorenbe nai-e ba8 90

n qelters Derfommen. íff..

"?

| Omy

$. II5

Dntlar

f

delicta

Wnd:

Domino banni :

ferini cognitip fuper

Z

Lxy

m

J Circa

[

|

&

-

E ( 8j ) 7

üte n

. Com-

circa bannum ferinum commifla competit à us

potclas

enim jurisdictio data eft, ea quoque conceffa etle videntur,

las judi«

itemjt

fine quibus jurisdictio explicari non: poteft (a). Jam vero

eto Do.

ompetit,

abíurdum effet, caufanon cognita fententiam ferre velle,

Null; e.

fiquidem non feriri.debet reus, antequam de facto ejus ,

e&nme

quod pceenam meretur, certe conftat. Quare cum Domi-

e legum

no banni. ferini jurisdictio circa: caufas bannum: ferinum

impane

tatdi &

eoncernentes competat ($. antec.). Ut eidemetiam cogni-

É jüris.

tio füper delicta circa bannum ferinum.commiffacompetat,

emiudé

intelligi-

necefle eft.

*

- Probant, que dixi literz, d

€

' monffratbfiäe ube-r*beh'SDrevsGïcöerQGEIDBanu

Impetae

verbis: J[ud) voer serumont vofrt umb £ufi:n onp Soruben alà Sebt

yrotedtio«

omino 0s

ift onb bat. nua umonbe, voil fíc) Der. teranttvortcn, ocn fall mnan fx"n

bulbig vocrbeti 26

:

nj appel

: Secbt &age fefen voill cc uni

enoniute

II4.

uz füa

n m

| Domïng b.

:

L

. competit pote

[Ias fentemi;

d exfor.

x elueet

am ferendi fuper deli&ta circa bannum ferinum

vj etian

commifa. Pofitis enim rei'effentialibus & ea, quz per

; contfà

lw

naturalia determi nantur, ineffé przfümuntur (2,). Jam ve-

firatotiis

ro naturalia jurisdiCtionis eo.redeunt, ut fententia ab illo

vifiur

Ti qni

pronuntietur, qui ea gaudet., Qui itaque eam jure exer-

y teott

cet, iftud tamdiu habere prafümirur, donec'alter fibiillud

w C

jufte adquifitum effe docuerit. — Quare cum Doimino b. f-

vffar um

jrisdi&tio füper delicta circa. bannum. ferinum commiffa

$h w

competat ($. 112.), fequitur, ipfi quoque poteftatem fen-

/

d

; £ri-

tentiam fupcr delicta circa bannum ferinum commifk:

Cla-

buendam efl^..

s d

J

(8) L. 2; D; de Ta1:sd. Harprecht vol. 5. ;:onG.L 49. D. 1 5-4-. $uyck Uf, Müd..&g lib,.2 'if;*'.l.äzf.l l,

g

| €2). Sichardus in L. 16, n, 12, (c33. C, de probar.

&

As (36) E

(Clariffime iterum ícabini in literis demenümtoriisufaerDm äör&;),.æicf)evr.*

StBilobaun per verba: dlnp barüber foll ein Gorfimeifler su fangen

ridten.in-ben oier Cbirmen, hzc profitentur, Perverba.enim Dartt

ber.rícbten nen aliud .quam.de cauía.cognofcere,camque fententia

p

decidere, intelligi poteft, .cognitionem vero'fuper caufa principali

Jon

non.nifi ad jurisdictione przdiuim .fpectare cuilibet notum eft.

:

fe

$. 115.

)

Cum caufz cognitio fie

Íententia diCi,.rriuï-

CXCN

ri ..nequeat,:næ

to minus vero executio peragi poffit, antequam reus deli-

itiqu

&i comprehendatur, atque hec omnia domino b. £. vi Im-

[3:

perii ferarum competant (8$. 113.114. 117.): Itaetiam

lw

.dij,. f

hic merito fibi vindicat jus transgrefloreslegum

venaticarum intra diftrictum banni ferini lat:ig-

- adim

]

tantes pre'hïc;*nädere.

S IIX

Captura feripetarum in diftrictu banni ferini

Etenim ca-

latitantium territorium non violatur.

ptura feripetarum in diftri&tu banniferini eftattusDomino

banni ferini vi imperii ferarum licitus ($. antec.), atque

adeo jurefuo utitur, quando feripetas a&u capit. Enimve-

ro qui jure fuo ufus quid facit, nihil agit, quod juri alteri-

us eft contrarium. — Quare cum violatio territorii confiftat

in actu füperioritati territoriali-contrario, atque Domino

territoriiin caufis bannum ferinum concernentibus nulla

jurisdictio competat (a). Inapricoeft captura feripetarum

Cür

jn diftri&u b. f. latitantium territorium non violari.

fv p

ö II7.| &5]o

;a) L, B. ab Ickftatt dc eo quod jure publ, circa venat, juris cft «aP, 4. $, x j*

us (ur Y J

ri):Qiä)ec:

$sls

ag

m t

Domino banni ferini competit jus: exequendi

ententia .

cenas. in: feripetas. in: diftrictu . b. £. prehenfos.

rincipal

m eft

Domini banni ferinieft,, bannum ferinum contra injur

las

defendere ejusque.fecuritati: quovis modo: profpiciendi

(S..

Enimvero:huic obligationicrefpondet jus a&tus illos

95.)..

exercendis.

qui ad defenfionem neceffariifunt. . Quoniam.

js deli-

btinendum: peenas. in. transgreffo--

jtaque ad hunc finem;o

xl

'tes legum venaticarum conftituere poteft ($.

109). Nul.

ettam

lum autem & plane deluforium foret jus peenas conftituen-

di;. nifi jus haberet exequendi: peenas :. 1ta. etiam hoc jus

:

m

admittet,. qui inficiari: non.audet,. Domino.b. f. competcre:

l l'&ü&j

'ps-;bännumïferinumz defendendi.

Ja

risdi&ioni jüs exequendi ineffe adeoque jüs executionem decesnen--

dip

enes cum folum cffe, qui-pollet ea jurisdi&tionis- fpecic , cui'

nemo in dubium-vocabit ;; Cum rem à judice come

cauía faübe(t;

| fer'mil

petente deciíam efle « portet,

antequam ad executionem de veniri:

oteft;; Jam; vero Dominus ban

ni ferini in cau(isbannum ferinum:

mim d«

concernentibus judex:compcetens eft (; 112.)..

Ergo ctiam.executio

Jorito

pocnarum ipfi denegari nequit:

Qaibus accedit:

: 1): quod : zqui-

tati maxime confentaneum fit,

ut Dominus b,f. intracujus diftri-

at

Qum venatorium. delium fuit perpetratum; cjus etiam punitios

nimve

nem habeat; cum:ejüs fpeciali injària.atque offenía lafus fuerit: 2)

intetcít: Domini b. £. ut;- cum hic exemplari potiffimum:opus fit;

ialteri-

aliis terror: injiciatur;. qno:idem flagitium horreant($: 109 1n not,

E

confitt

lit..b:)..

DomiHO

$: I18.

-Cum itaque fetipetz à:Domino b. £. ad exemplum alio-

Petarum

rum plectendi: ($. 109.)». nulla: quoque: obligatio fübeft,

l.

A

ggqs-«Dþmino*:temtom extradendi..

X —'(* $8 ) gh&

$ T19. -

- Captura feripetaru

I

n

1à Domino territorii -inQ

À

vito Domino banni ferini fieri non poteft.. Quod

cunque enimlicitum eft circa jus aliquod in cujus Dominio

bt

illud eft, idem illicitam eft alii cuicunque. Jam vero cap-

Ie.

tura feripetarum eft adus Dominob. £. vi Imperii ferarum

atq.

licitus($. 115.). Ergo etiam ceteri omnes à captura feri-

tifo

petarum exclu f1 funt. Poneþjam Dominum territorii fine

4

Cconie

nfa Dominib. £. hunc actum exercere poffe, quoniaim

l?ü'.

Wt

tunc impeditur, quo minus jure fuo utatur, confequenter

jus ipfius diminuatur, hoc autem illicitum, à Domino ter-

ritorii capturam feripetarum invito Do

4

mino b. £ fieri non

Ye

pofï-? paläm eft.

D

$. 120.

ht

Cögnitfiü fuper de

licta venatoria & executio

Ti

poenarum à Domino territorii invito Domino b.

Tüm

t. fieri non poffunt. | Domino b. £ jurisdictio in cau-

ln fe

fis bannum ferinum concernentibus competit ($. 119.).

lolyi

Jam vero cognitio füper caufa principali nonnifiad jurisdi-

Y it

&ione preditum fpectat ($. 113.), & executio peenarum

Cipi

Mi

tantum à Domino b. £. fieri poteft ($. 117.). . Quare cum

|

hanc non habeat, qui illam fibi arrogare nequit, evidens

|

ünt

eft, cognitionem füper deliéta venatoria & executionem| "n

l

aj

peenarum à Dom

:

ino territo;*ii invito ;Domipo b.f. fïeri non|

poffe.

hm

fOIu i

B. ($9) J

$. -32T.

.

Feripete à Domino

territorii Dontino banni fe-

hod

QU

rni funt extradendi, íi fuga fibi confulerint,

| cap

Excenimferipetz juftis übjiciendi funt peenis ($.

109.). Qua-

re cum jus irrogandi peenas Domino b. £. comp

etat (S.17.)

drm

atque in illo exercendo à nemine,

feri

ficque etiam non à ter-

j [ine

ritorii Domino impediri debeat, patet, feripetas àDomino

Tiarm

territorii Domino b. £ effe extraden

:

rint.

dos, fi fuga Gbi cqnful;-.,

enter

0 T

$. 122.

] no

| .Cäptura feripet

arum cognitio fuper delicta

venatoria & executio peenarum in feripetas à

omino territorii invito Domino b. £. fa&te vio-

lationes banni ferini funt.

Etenim violatio banni fe.

ut

0

rini eft actus b. £. contrárius.

Jam vero c

nob.

rum, cognitio fupcr delicta venatoria & ex

aptura feripeta-

ecutio pcenarum

] a

in feripetas fünt actus,

quibus exercitium Jurisdictionisab-

12)

folvitnr & qui Domin

o b. £. tantum liciti (

- II3. I15. 117..

urísdi

Si itaque Dominus territorii invito Domino

b. £. feripetas

parum

capit, cognitionem füper delicta venatoria

inftituit & pce-

e quii

nas in feripeta&exequitur, aCtus fi

biarrogat, qui ipfi non

funt liciti & quibus Dominu

s b. £ in exercitio imperii fera-

:videfS

rum impeditur, confe

rionem

trarii.

quenter qui juribus banni ferinicon-

erinon

Ercocaptura

feripetarum,

cognitio füper delicta ve.

natoria & executio peenarum in

feripetas à Domino terri.

D

| ,vtorii invito Domino b. £ fa&æyi

olationes banniferini funt.

W. C») JE

büt:

äæ b 123- :

pe

In Sanctione pzaali utriusque Circuli Rhenant $,

in'fe

fitum, ut liceat perfequi feripetas in alienum territarium confazientesibi

Inis.

qüe infalutato etiam Domino terr'toriali fub cautela de non przjudicaudo

alterius Juribus prehendere, ne impedimenta requifitionis, conce'fionis,

cosnitionis fugientibus fayeant, & co citius elabendi occafio fubmiaiftra-

neta

xetürj -

. I24.

tCü)

obj

Urde fequitüg; i feripeta'ex ditrictu banri ferini in vieint territoriüm.

corifügiens ab officialibus Domini b, £. ibi capiatur quod Dominus terrie

torii nec ratione injuriarum, nec ex capite violati territorii agere pollit,-

e

I25.

Si feripetze femel iterumque inclamati arma non. abjici-

uütbombatda in eosekonerdri poffünt. — Finis defetflonis eft

arcere injuriam, .quam intentat alter,. Jam vero fi feripete femeliterume

muntur;

qüe incamáti- arma noa abjiciunt; animum Ieden li habere przfu

At véro qür alteruti lxdere conàatür, pró aggreffore habetüt.- Quare

cuih in agzreffórem omnia licita fint, quibus leto avetti poteft; nee non

ad juftam def-nfionem prafens armorumterror fufficiat, quia in fummum

vite'di(crimen adducit, fi feripete femel iterum que inclamatiarma non

abjickint/ bombardz in eosexonerari poffunt;

IT

. 156.

] ul

Hitic, - quia feripeta ret illieite dant operami & in officialibus vetiátóriis

at

dolus ex propofito non przfumitur, : fi cadunt & occiduntiir non.ab'alio

1]

fed à feipfis occidi cenfentur, .

: hisd

$. 127.

e

s .a:cürruut, in illos

Si feripetz officiales

venatorios drmt

Etenim qui-cum armis alte-

tübuli ignivomi exonerari poffunt.

rüni accurrit, aut animum ledendi habet;- a1t per jocum hoc facit; E-

nitivetó quando aliquid per josam fierr fappourtur, id diferte monendam

ef;'alioquin jocus abefe prxfümitur, — Cam itique animum ledendi has

l

bere przfumatur, qui in re illicita veratar, atjae pro aggreffore habetury

10 ]y

qui animum lxdendi habet, in aggre Torem autem omata Dicita fiu. qui-

bus

U. (91) JE

bus:lefio avertitur, & nemo cogatur, primum ictum excipere, & tantis

p

xer expéctare, donec ab aggreffore prius vulneretur, fic etiàm patet; quod

in feripetas tubuli ignivomi'exonerarr poflint, f1 officiales veratorios ar-

s

"do

mis accurrunt, .

S. 128'."

lss

i.

- Unde quia aggreflus omnia

ad defenfionem facere pra'umitur, & ial

néra non dantur ad menfuram, neque ftateram quis in manu. habere po-

teít, ut non aliter fe defendat, quam velit; nec culpa officiali venatorio

Fl

objici poteft; (1 feripeta tali modo occifus fuerit,

etti»

vid. Gurfilice SOurtembergifd)e Ovonung gegeu oie 8Gifberer de anno 16 5 r.

art; s, ubi : Gintemablen Daun biefes eln gan& gefübrficbe Janolung

lmto

ift, baf ín einem fofdben atl Eeirt orft « SSebienter auf oen. gebottenert

Gbuf/ bi& berfelbige gefcbicbt, gu tearten fibuloig, fonbern er at$ cits

beftelltee Siener i feítemr orbentlidyen SSeruff Fan nid)t voiBen, ob ber

J

Cl«

SiBilperet Cdbiefens ober Cobrecfens balber vorbaaben , vannerbann

pis elt

feiti - in Goefabr ftebenb eib. unb eben mit bem CSorftreic) obcr Cbuts,

füté

erretten voill,: fo muf er fid) voieber feinen 2Billen an. feinem 2eib unb $e

ben vergreifen.

Nec non conftitutio Electoralis Bavarica de anno

antat,

uate

1674. verbis : 9Beil bíe 3Bilo;C»cbüéen, tvíe Die Exemplar geben, auf

(313

bíe SjagocDebicnten, toann fie von ibnen betretterr toerben, Sfteró

'tini

fdtas

2

on

geu, aud) wobí aar (Seuer gebert, (o tbun oiefe nid)t unvedbt, taun bieje

mmum

pen Gxbu nid)t ertoarten, fonbern vorfommen.

j 000

[]

I29g.

$1 fur diutnus fe telo:defendit; ne apprehendatur, eum . impune occ-

dere licet; urnde fequitur, fi feripete-armata manu refiftunt, ne apprchen-

atotus

daitur; impune & ia continenti illos occilere licitam effe, fi aliter appre-

3[7 4140

hendi non:poffunt,.

Feripete funt hominesduri(fimz cervicis, improbi in dcfcftis & fylvis

crrones, quibuséx fapto vivere & tranquillitatem publicam viola-

re volupe et : Huic hominum focci ergoindulgere & habenasper

jl

[o5

conniventiam laxare non- confultum, ut potius oninis opera in 1is

períequendis, fugandis & punieüdisdanda fit;. Hinc fi refiftuat,

j at*

omnino licitum eft;illosin &uzrftituni redigere ne effugere poffint.

ICIIA

nen&um

$. I2O.

aj

Ex s quz de neceffaria batinr ferini defenfione innuimus, patet por-

ro, Domino b, f, juseffe; omnia-venationinociva impediere ; hinc quia

haba[lm

Orli

jb qu

ferz bombardarum íouitü £ 'ïtiül*iäl'&i rfg'l cibüsf peuuntur » incolis territ

übi

D —

* (95) X

Tl

ubiLtannum ferinum habet, fclopetis & bombardis uti recte pgohiïaet

a?

"Mandare poteft ut eanibus fuftes accingantur, Me pa' nimis acuti

m fepibus ponantur,

Prohibere, ne arbores imprimis fructiferz in ma-

Multo minus Dominus tylvz totam fylvam ex-

gna copia exfcindantur.

tirpare & agrum novalem

vel pratum ex ea eff.cere poteft, Nam fylva

extirrata venatio impeditur,

cum ferz ibi amplius latitare nequeant, - in-

2

1

alia venationi nociva incopiofa gre-

hibere poteft, capras oves & alia anin

[|

gc Laber

C,

gt breviffim teflimonii leco fint mihi litere

demonftratorie über Dem

Gyrey/Cícer. 2Gilpban,

cx quibus fequentia huc transícriberc nee

cceüe duximus: 2Iud) (all erwoeren in oen[el

ben 9fGilpanne allen (onDetm

)

ferct faten mit fpnem Cdjafs

Joitten aud

fo fall epn getmepner -Dirte nit

Gtabe gevocrfjen mag

fen

onb 3ic

gen i ben. SBalt Dann er ttííf [pnerti

K

nb

(allade 3ot batbor fteen

etib tocrenbe fin berau

f onb fall finen JDumnbt

an epnen C

le furen, ono feyne Ciropüe

falien in veng5alp gcei nad)

Gyant 2Balbutgen

&age ane be8 Gorftmceifle

re 9Gillen, S9tud) oeptent bie

nín oer 3Bilth

upe jufcben &ant £ampredts

ï

yubener bad nyemant fal fare

I

enb Gant Jeeniíattie Sage.

?tucy bepicnt fpe tvo epn Gorfimelter obet

fin $nedbt finpet epman founbt in

pemm S9tepe ufivoenbig bemalleforeben

niag jbenertofen emit

eBe Golfciin

9ennpnaen abe er toill aber ber Sor[ts

meifter magpne fiiepen. — yft Det

ä

J9unbt alfo clepne bag «t nit repdet an

finen Gitegeveuff, fo fall ec »u lafen gen.

. IÀI.

fub regalium conceffione etiam ea continentur, fine quibus

Porro quia

n

^

commode percipi no

offunt(a,). Hinc jus habet fylvam arboribus cine

ndieine doage ober Jocege madyen Cb

$

),ut retia expandi & opercula con*

&c

ei licetfrondes incidere, eítte

Cdneifie & tellibeg madjen (c).

1 pOHiM:

Lapides & columna

s terminales yagbfeufen, Syagbfteitie, errigere, In re-

cognitionem b, f, avenam venatoriam,

?Sitbbaffer, exigere pot

*

Ee:) Modeftinus Piftor, vol, 1, Confil, 76. n. 1 $. Bidenbach qäæft. illuftr. 17,

(24). Coceej., in Inft. jur. publ, cap. 2 5,$. 6o.

(b) Mindamis de mandatis cap, 40. I, 12. €ap, 41,D. I,

ccj.loc. cit. $, $0.

Rhetius in fure publ, lib, :f tit, 1$, De cógi

(cy) $truy. $, J F. cap, G. aph, r 1, & 4.

(d) Dnus Buti jt benen 93orredten ber

fónigtiden SBann«otfte $. 14; r-a jt.

fZm

( EV

s

NÀ

N

» dN

QO

r

F

IN

4»6

(Zi-n

W

D

d

DW

—

R

—

p

-

X

"

VASiGRe f t

"

ia

P

——

i

d

AE

A

EE

-

—

d

^

B

Z

T

o

i nc

2 -

od as

) J

aUM

R x

E

TE

-

E a

rl

p

A

D.

*

EL

*

-

"E

/ ii

u

——

j

o

É

" wï!

a

r d

Ia.

m

s s

u dostipusiedie

LL—LLALALA—A—A————

at

I——————!

d

— m

—

deemsy

m

D

——

us

m

T

AE

asM

^

—

LA IPUUBKSU MM r

p

um

al i

—

—

M cirtmodmiA

—

"um

um

RL

r

M EEE m 7 ag n

—— ÀÓ

at

— ——

"m

j

TCHRREIITUT I

)t

a

d

2

i*

RT

..ï

|

IOMM

| ]

ENTATIO J URIDICA

- BANN O FERIN O -

19

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

17

TERRITOREO ALIENO

T

g

16

ADTORE

P N

15

:Lä

J JOSIA ZIPFFIO -

COLLEGII

VENATORIO - FORESTALIS

HANOVIENSIS ACTUARIO.

2j

n

4

"N

e

g

E

"p

A

)

ix,f

$87

Q 7A

A

1

:

(A RO & —2 — 7

2

|

m

EUY

A d

:

*/u*x

isg r« s

As

N

xx w 9/77,

D]

- SSSW As

Z NSSS

us

MOR dl ——

7SS€ee€Eeeeee.

ä

HANOVIAE,

Typls PHILIPPI CASIMIRI MuLLERI

:

: RW Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com