am vero venationem tuür-

M

bat, qui venationem fibi non competentem exe

rcet(S. 6 1.).

CXfpl".

Quare cum ille, qui venationem fibi non conceffam exercet,

)

a&um juribus Domini bann

iferini contrarium committat

:Do.

llum, qui im bona fide eft, & vena-

(8124.)5. evidens.eft, i

| euta

tionem in diftri&tu banni ferini turbat,

actum jUribus/bau:.

a(

ni ferini contrarium.committere.

^ (

ferint

Fäïæ àbone fid&:iä; g?f'effbr;&in diftri&u b. f-

ülrefle

capteDomino banni ferininon funt reftütuende,

lebet,

fi confumtz & inde locupletior non factus eít.

Tuftus titulus cum bona fide conjun&tus efficit, ut pofletlor

[0 da-

fibi perfüadeat, jus venandi in fe translatum efle, eamque

sUl«

Ob caufam loco domini habetur (a); undecum dominium

oU |

involvat jus ute

ndi fruendi re noftra, per vulgata, fructus

[L]

J

autem venationi

s fint fere($. 1.); bonz fidei pofleflor gau-

det jure percipiendi feras;

quz venatione occupantur. L.

nimvero fi confumtz & exinde locupletior no

n fattus eft;

Jte

rem perdidit, quam putavit effefuam (b). Ergo nec refti-

tuendi neceffitas in e

o deprehenditur.

»

acturam fui Vtaxmcnx Domiä

Nec objici poteít, per.confümtion

em talem j

ferz in diftritu banni ferini captae

fn

num banni ferini faccrc, cum

H 2

cjus

Tufi

cht ad. D.lib, 6, tit, 1, $. 7«

bile

3) L 136 D. deR. ] . Engelbre

(b) $ 55. j.c?cR.»D. L, 4. $, 2 fin, regund,

us (60) J

ejus Iïnf, eamque ob caufam hoe quoque cafüu bon« fidei poffeffa.

rem ad damnum refarciendum compclli poffe. — A(t rés falva eít,

Damnum enim illatum ab eo tantum, cui lzfio imputari poteft,

compenfandum. Enimvero quicquid facit bonz fidei poffeffor ,

dum de rc aliena difponit, id ipfi imputari nequit, quippe qui

omnis doli expers, ficque durum eflet, (i teneretur ex fadto; qua

de feris, quas fuas effe putavit, difponit.

Quare cum damnum ,

quod indirede ad alium redundat, revéra damnum dici nequeat;

nec damnum dare dicendus eft,

cx bona fide captas confumfit.

qui fcras in dift;iätu banq,i ferini

$. 74-

Si ferz in diftri

&u banni

ferini à bone Hdei

offefore capte cum lucro confümtz fuerint,

omino banni ferini funt reftituenda.

Jus ve-

nandi in diftri£tabanniferini ad Dominumbanni ferini pri-

f

vative pertinet ($. 17.), nec aufertur ei per poffeffionisna-

turalis translationemin bonz fidei poffeflorem ab eo factam,

Ij

Ti (

qui tale jus fibi competerefalfe perfuadet,

quippe quiactum

ul

ipfo jure nullum validum reddere nequit.

uare fi ferzin-

W

vito Domino banni ferini captz fuerint confumte ,. da-

mnum ipfi infertur. Pone jam, exconfümtione bonz fidei

Do

ye

offefforem locupletiorem factum effe :

uoniam lucrum

bonz fidei poflefforis cum damno Dominibanni ferini con-

d

junctum, lex preceptiva & prohibitiva colliduntur. Enim-

vero filex preceptiva & prohibitiva inter fe colliduntur,

prohibitiva vincit preceptivam (a). — Quare cum legis pro-

In

hibitive fit, cum damno alterius locupletiorem fieri; etiam

f:rz a bonz fidei poffeflore in diftrictu banni ferini capte

ngine b.f. funt.ruü:ituendæ,;fiäcuæ1ucro confumtæ fuelägï;

za) L, B, äWolE; E*MI. Pr, univeif, p, 1, $ aQ

ls 12

|

uU. (61) —

am pofitum eft,

po(fe(f.

- ]n jüdiciis uni

verfalibus extta omnem dubitationis ale

qua frudus con-

alya efl

quod jure etia

m Romano actio competat Domino,

faQo repetit,

]n judi«

| poteff,

fümtos à bonz fidei po

ffe(fore locupletiori

bus ftri&e fic di&is nul«

offefr

ciis vero fingularibus legibusquidem civili

.

IDpe qui

ja conceditur.

Rei enim vindicatione domt

nus expereri non pot-

0, quà

cít, cum ea folum id,

.quod exítat, à bona fidei poffeflore petere

.

finum,

poffit.

Succurrit autem prator aqui

tate naturali permotus, con-

1tqueat,

ceden

do a&tionem in fa&um, quippe quz coties da

tur, quoties rei

vindicatio ipfa dcficit,

& tamen quis locupleti

Of:

fadtus cum da-

ni etinl

mno alterius L. 23. $. 5.

de R. V. L. $2 eod., D.

Bochmer in Tr de

a&. fc&. 11. cap. 2, $. 11 - 14.

Atque hanc fententiam plu

rimis DD.

XII th-ng

probatam & ufü receptam effe

teftatur Strnvius -S- J. C Ex.

$. 75-

u-

ffor ob turbationem venatio-

U5| . Bonzfideipoffe

J5 Y6

- mis puniri non potelt. Quam

vis enim bonz fidei pof-

Qp«

(-tloris aCctus venatorius in (e vitiofus fit

;

(S. 20.» & actut

lISTide

atque intuitu d

omini banni fert-

n

injuria inhzreat ($.24-);

five à mal

z fidei poffetlore

ni omnino fit, five à bonz fidei,

quum ab hoc, ut ab illo

.

n

U - turbationes proveniant ($. 62.);

hilomious tàpien , quia

in jura ejus impingatur

($.74-)

3 A

ü

pinione

eít, jus venandi fibi com-

tfidei

bon«z fidei pofleffor in o

L]

etere, ob exercitium jurmum vl

juris Venandi putativi ,?ï"

cruim

n poteft.

dem licitorum puniri no

COfl«

$. 76.

*

pie |

ï/Türbätio venatio

nis à Ície

nte & volente con-

Yl ;

Iæ

pro

- mi(fa dicitur dolofa.

(iam ]

o opesgegds

qu

'Turbatio Vehationis ab eo facta,

ui de jure

hn

N

^

n

ferini proprio edo

g

Vþnandi Domino banni

3

fuit

fU.lt ? leOfaeft

Et enim de jure Velïalläi Domino ]

banni ferini proprio edottus fcit fibi. jus. venandi non

competere ($.48.); confequenter, fi nihilominus exerci-

ol

tium venationis continuat, dominum banni 'ferini jurefuo-

tü

privareintendir. — Jam vero qui alterum jure ipfi proprio

99l

privare intendit; dolofe acit;

'uare cum turbatio venatio-

m

nisàfciente & volente commiffa dolofa (it ($. antec.) ; clarum

fe

eft, turbationem venationis ab eo factam, qui de jure ve-

nati

J]&üdiDOmino b. £ proprio edoctus furit, dolofam effc.

N

*

3

7

pro

WK

^ $i bons fidei poff

iv

(

OT

de jure venandi domi- -

Qu

no banni ferini proprio edoctus & monitus, utà

De

turbationibus defiftat, non defiftit àturbationi-

no

in

bus, puniripoteft. Bonz fidci poffeflor in opinione eft,

fibi jus venandi competere ($. 63.); confequenter fi de ju-

re venandiDomino banni ferini proprio edoQtus fuerit, bo-

na fides ceffat, quia ipfi jam innotuit, fibi jus venandi non

competere. Jam ponamus, eumnon obftante, quod moni-

| .rim

tusfuerit, ut à turbationibus defiftat, turbationes conti-

nuare; Certe, quia bona fides non diutius liberat 4 peena,

uam durat, ceffat autem, quam primum refcitur,jus pof- — .

feflum effe alienum, néimo inficiari poteft; venationem tur- -

0t

bantem dolofe agere ($.76.).

uare cum dolus puniendus

fit; etiam extra omnem dubitationis aleam pofitum eft, bo-

nz fidei pofleflorem puniri pofle, fi de jure venandi Domi-

N

no banni ferini proprio edoctus & monitus fuerit, ut à tur-

DN

bationibus défiftat, äturbgtioq;bus non defiftit,

LO

$. 72.

1

U. (45) JE

JIfimo

. &. 79.

-

] Don

AF*eræ a bonz fi

dei pofleffore

-in diftridtu b.£

X

K

te[tio

poftquam de jure domini banni ferini edoctus &

a turbationibus dehortatus fuerit, captze, Domi-

0p

l

ddL0

dt

no banni ferini funt reftituende. — Etenim often(a

qTUIm|

mala fide jus venandi fine jufta cauía incipiteffe penes pof-

feflorem, ficqueevidens eft, illius jus utendi fruendique ve-

Cv

natione expirare;qui de jure venandi Domino banni ferini

proprio edoé&tus & à turbationibus de hortatus fuit. - Jam

verofi nihilominus in bano ferino venatur, ferez, qus fru-

!

Uf

J

&us venationis funt (S. 19.),ab illo capte, non füntejus,fed

Domini banni ferini($. 64.). Quare cum fru&tus Domi-

Vi

no fint reftituendi: Ereo etiam ferz à bonz fidei poffeflore

incafapropofitionis przfentis Domino b.£. funt reftiruendz,

éff

J

ä; 8o.

*

bo

non

Si ex&o confumtz , ut

earum pretium Domino

bannri' fe-

rini reíarciatur, necefle eft ($. 70.)

Jl

]t

M Bl

[ldy

Tus banni feriui Majeftaticum vocatur, vi cujus

vf

Üf

ordinari þoi»'ïünt,. qua faluti & fecuritati b. £. conveniunt.

lu

$. 82.

Cum Domino banni ferini omnia illa jura competant,

Ü

j

qux olim Imperatori ratione hujus juris adjudicata (S. 16.),

li

atque ftatus Imperii jurium Majeftaticorum capaces fint ; fe-

mecirca

qgitur omnia ia quz de jureM ajeftatico Imperatoru

Yenae

",

«

* (64) J

venationes docehtur, recte applicari poffe, ad jura Statuum

torum.

Imperii cumbanno ferino ab Imperatore & Imperijoinvefti-

d 83.

í

Imperium feraru

ini confiftit in jur

eva&iones'.älibmm

itàdererminandi,ne bannumferinum inde damniquid capiat.

$. 84.

,

Bännum ferinum

nfionis confi-

(ine'jure defe

ftere nequit. Si enim nonliceret, bannum ferinum con-

tra injurias & infultus defendere, permittenda effent furta,

rapinz &c. Quod tamen abfürdum, & ipfi notioni banni

ferini refiftit ($. 6.). Evidens ergo eft, bannum ferinum

fine jure defenfionis confiftere rion poffe.

$. 85.

- Domino b. f. Imperium ferarum. cOmpetit.

Dominus banni ferini omnia in falutem & fecuritatem ban-

ni ferini dirigere ($. 81.); confequenter que commodo

banniferini conveniunt przcipere, & quz eidem adverfía,

prohibere poteft. Enimvero effentialia Imperii ferarum eo

redeunt, ut bannum ferinum adverfus infültusdefe datur,

ne inde damni quid capiat ($. 83.), quare cum à rei effentia-

libus ad ipfam rem legitima procedat argumentatio; ut ei,

qui jura, quz eflentiam Imperii ferarum conftituunt exer-

:

cet, ipfüm Imperium ferarum competat, neceffe eft.

ber

y Q*N

Ne autem quis perperam me pronuntiaffe exiftimet , Domino: banni

mo-

Ítin

fcxfni competere Imperium ferarum; faciam ut hac xcs tefti

nils

-

u

9X C6y ) JHS

Ftätuum

zniis omnis ex:ceptibnve. majoribus: in lucc.--c;n&imatur. Sic enim

Ludovicis Bávarus ià Diplomate deantio 1217, apud Dominum Boriífi

1oveffi.

i benen beaupteten QOorrecbten bes Sóniglitben SBann-Gorfte8 ibiqué

inter documenta N. 4. Philipo Comiti de Falckenítein. [mperium

fyivarum & ferarum committit ia verbis:s CUSTODIAM, GU-

BERANATIONEM ET DEFENSIONEM (íylve noftre fite prope

Vomrm

li

fránckenfurt dicte vulgaritée chünigesfort/ duximüs éamitendam,

dantes tibi plenam & liberam facultatem dictam fylvam euffediends,

[CRat

GUBERNANDL, NEC NON DEFENDENDi V!i$ MODIS

OMNIBUS,-QUIBUS TUE DISCRETIONI. ET CIRCU M-

SPECTIONI OPPORTUNUM VIDEBITUR : Cui adjicias vclim

€hartam: caroli-1V,-dc atino 1 354: apud Dh. d Falchen]fein in Cod, di-

2056;-

plomat. antiquivat.Nordgavipag. /$6:0.233:ibi: Indulgemus, . .

"Ut ipfein nemore N cilenbargenfi yenari poffit & valcat tempo-

T1C0T*-

fürtà,

ribus vitz fue, mandantes tàmen cidem Epifcopo, &omnino vo-

lentes, ut Epifcopos alios quoscunque in'eodem nemore contra jura

Danni

H

Imperii &gratiaméfibi fadtam venationes exercere aliquatenus non

permittat, fed potius ipíos prohibeat autoritate noftra rcgia viis &

Tinurm

fiodis -quibus viderit opportunis,' Vidcaturetiam Diploma dean-

n0 1336. apud per illuftr. Dn. de senctenberg .in fcle&. jur. & hiftor.

Tom. r. diplom. :5. quolmperator Ludovicus 1V. Gotfrido ab Epp-

ftein Advocato provinciali, Burggravio& Caftrenfibus inFridberg

defenfionem forefti Imperialis prope di&am civitatem committit

his verbis:

2Oir.Pubemig eerjeben uffenliden an. biefem S3rieff, Daé toit

5etit.

b

tefn SDtanne Gottfritben von Cppiri(teitn unfcen. [ieben fangtfau£

|ban-

nb finen Grben unfern SSurgaraff:

£

v

934

ü

ju riebbebera, Der iGuno ifl, obet

nodo

fürbas toirt, utio oen SSurgmannen gemeinlicben eofefben, unfern ub

-peg Siicbes 2iltpannen, empbalen haben ba$ fieoen Jein befcirmen

J erüþ

unb bewabren follen, at fie fid) bes ung-uno Dem 9tíde serantz

MV

tourten oollent mcï) ben Oemerda nabpelen al&bernacdo gefdbrieben ftat.

atuly

.S- 86.

fitid-

Imperium feraru

m ut d

omino territoriicom-

ite

petat, pa&tum.cum eo intercefferit, necefle eít

X«

Etenimdependentia àlicujus juris à conceflione alterius in-

banti

volvit denegationemejusdem in iis, qui conceflioneifta de-

timo

ndenter ab

flis

&i;t1u1ïtu1'. Quare ;umlmhpgri.urln 'fcrarum depe

^«- impe-

U. (66) J

|eonía

Einpefatore: exerceatur à Domino b. £. ($.8 5—.k), Domino

territorii cor—npeute;'e; nequit, nifi ex pacto cum ipf'o/ ,inito' [van

ä 97. |

.

Cu

| Dominus banni

ferini fe in po

Hemïäne*, banni

UR

ferini contra turbantes defendere poteft. - Domi-

celfar

nus banni ferini vi protectionis fibi concreditz bannum fe-

D.L,

'Ol

.

rinum tueri & omnem injuriam repellere. debet: ($. 85.).

(

Jam vero turbatio venationis ob jus exclufionis quod juri.

X.

i

banni ferini per fe ineft (

. 6.) fecuritati banni &rinicontra-

riadeprehenditur ($. 69.

ä

. Quare cum illi, qui jus ad finem

m

habet, etiam jus ad media competat; atquebannumferinum.

fine jure defenfionis confiftere nequeat ($. 84.); patet do-

minum banni feriül fe in PQHQIHQH& b.

f. contra türbantes

z

dcfendere; pofle.

P

$. 98..

Dominus barni ferini venationem turbantes

pïgnOI are pdteft;, Venationem turbartes venationem

iibi non competentem exercent(S.61.) confequenteractum

juribus b. f. contrarium commictunt ($. 68.). Jam vero

Dominus b. f. bannum ferinum tueri ($. 85-) & in poffefTio-

ne banni ferini contraturbantes fe defendere poteft($.an-

tec.), quare cum juread impedimenta removenda gaudeat,

qui jus ad finem obtinendum habet, atque pienoris ca-

ptione id confequatur, ut turbans actum quietum: allegare

nequeat (a), ficque pignoratione jus b. f. fartum &tectum

(b) MT

COn-

('æ)

)

|

(q) Meyius: Conf. 85, m, 4, Lyncker deaif. 761,

ET (57) Jää

Ofhino. c0n(e1?vetu,1f (b); .nullum dubium eft, quin Dominus b. L

ij | Venationem turbantes pignorare poHït.'

$- 89.

;« pofï'e(ïör

& Cum de*fe-nfio pofleffionis jure fit licita (a)

Danni

omnia ea facere poffit, que ad repellendum turbantem ne-

Doni-l ceffaria funt ($. 87-) ;

Hinc fequitur, qU.Od Dominus

hJ

if4b. £, f1 poffeffionem juris venan

di privativi ali-

Ster defendere nequit, quam fi turbans armata

l

Qntrd

manu arceatur, poffeffionem etiam armata m

i

.

Ms

fl U.

defendere poffit. (b).

inr

Per vim poffcffione

m rcetineri po.

(fe, omni proríus caret dïubio,'-quia ut

in omni jure ita

& in poffe(lione obtinet comimunis & zqui(fima

et d0«

jutis

natur$ regula: vim vi repellere pofle L. 1. $. 27. D. de vi &

vi atmata G«i

l, de pace pübl. lib. r. cap. 16.n. 7. Sicut enim pro ru-

Dantes

licita eft defenfio, ita etiam pro rebus noftris, juribus

tela corporis

ac fortunis,

quia fc. bona fünt vitz proxima atque ad neceflariam

nt Siruy, de vindicta privata cap. 6. aph.

ejus füftentationem pertine

106. Átque caufam hanc nec

effitatis fatis exprimunt Imperatoresin

nf

L. 1. C. quando unic. licet fine jud. (& vind. meliu

s cft, dicentes,

Occurrere in tempore, quam poft exitum vindicare, lddicdtum eft

Qnem

privato: quanto

magis ergo Principi, cui jura majeftatica & vi

horum poteítas, j

uta banni ferini protegendi & turbantes arcendi,

Xouim

Stultum eft, inquit Cicero, dum rumorem re-

QO

data eft (8. 8;.).

morari fecuritatem. Unde

fpici

mus, dum paramus defenfiones,

cum lic

eat etiam fine judicio jusfüum defendere, ubi copia judicii

ï'emo-

A

ceffat; ceffare autem inter alia judicium tunc quoque dicitur, ubi

judex expedtari non pot

eít fine peticulo aut damno Gretius de jure

Weit,

belli & pacis lib. 1. cap.

s. $ 2. atque hoc unicum remedium fit,

bannum ferinumintactum con

fervares neccrimen fradta pacis pu-

is C«

Imna.

egarc

blicz perpetratum dici poteft, fi venationem turbans armata

2

nu

:äum (5) .(Vïa'rpzo;,.. p- L. Co'nftit.ïü« d ; Lydeef R 179. n. 39-

(ay) L. $. C. de metatis.

p

Coll-

: &b,g)" L, 1, C, üunde v;, Autor

Dedua, Darniftad contta civitat, ngzm cap. 3. $ ;7.

Ws (582) JE

au fepulíus fuerit. Galius de pace publ. 1

dc proceffü Camerali tit 29. $ 40. 42.

ib; r..cap. 7 n. r feq . Bluin

ft(

merali SeQt, 1, $; ;.. Qu

€ cum ita fint, nobis nihil

& 47. de Ludolph. de jure. Ca.

üfà

quam ut hujus rei fidem obfervantia antiqua cor

reftat amplius

lta vero Hubarii in literis demoaftratoriis fibe

roboratam fiftamus,

qpi

[

bann pronuntiant: Ofud) bepfen fpe voo ein

autcon 9tin&

r ben oter«Cider2mipz

cafí

vorgenannten CStücfe nit gemeren-modpte 9nb

:

(j

etiberg biefe

aufpredyen epnem G»obultbepfen

Julff beborfft

e/ fo fall et.

p

gufprecben mit tvie oill ?uben be

taut-eplet fo fall

juSrandfurt ber fofl eormoe

rter Der GCtabf

ber Cybultbepf onb bie

Gitab qvírent alfo viell fube geypappent ban

nb bie furen off pren.

Svoften nb fullent pme ba8 2Y3nre

*

-

fvegen.

Q)'t,f);glfïen.w,eten ?D.tllvb'e:?.;,iïet)—fe:r&

fen

ä. 9O..

;

: Si'bahnumfe*rinu

Quer

m feudi ju

re tenetur, velad.

Lsl

bona primogenitura. vel fidei

commiflo. affecta

De

pertiner, & fimul illud conftat;, quod ad majo-

affe

tes Domini b. £. jus venandi privativum perti-

nuerit,. Dominusb. f. convenantem non turbat,,

NV

fi potleffionem

juris venandi privativi contra il-

| bon

lum defendit..

5i bannum ferinum feudt jpre' tänetur,

Q1

vel ad bona fideico

mmiffaria, f&u primogenitura affecta per-

p

tinet, jus convenandiin diítri&u b. £. abextraneo

acquiri non.

TiUm

poteft($.37.&58.;

*

confequenter actus convenatorii türbati-.

pum

vifunt($.21&6r.). Jam verofactaturbarivacontra antiquum.

f

poííeflorem nullum:effe&tam habent, ' nee pofleflorem pzi.

vant fua poff:flione, fed nulla ,. invaiida & nullius confide-

Ingn

rationis funt(a). Quare cum Domino:b.£. jus venandi in.

diftrictu banni ferinum

OL

proprium ($. 192, & vi hujus ce-

;

Ü Atto

ter-is«*-gmnibusin- diftrid

u banni ferini venari interdictum-

(

j Mü*m

T

[4) M&

barad

x

:xr-

Ov EEE

(b) 1

(2) Poftius obf, 21, i 33*; & obf, $ 9,,"0. J

* (

U (6€9). J

lte Ca

qdq, g

fit ($.29., nec turbare dicatur, qut Dominus eft (b), cum:

iaplius

jara füa defendar (c), & alter jus docere non poffit (d), im

aImus,

aprico eft, Dominum b. f. convenantem non turbare, fiim

RRU

tj Df

cafibus propofitionis przfentis poffeffionem juris Venandz»

b ol

privativi contra iliam. defendit..

LCtnt

100) 0i

on": m

$V or.

$f

Quare cum pignorationes per totam

O

o

ermaniam pro con-

fervaudo jure recepte atque. approbata- (2,) ; de fpoliocon-

queri non poteft, qui pignoribus captis pronibitus juscon-

ld

venandi ulterius exercere, fi bannum ferinum feudi jurete-

e

netur, vel ad bona fidelcommiffaru . feu. primogeniturq:

iij-

a-f"'ïe&a pertinet (b,)..

r

"E 9.

bat,

81 bannum ferinum feudi jure terretur, vel ad

il

bona fideicommiflaria, feu pnmogemïura affe-

etuT,

&ta pertinet, Dominus b. f.contraconvenantem

llM'

in poflefforio eft manutenendus. Sibannumferi.

Rof

num feudi.jure tenetur,, vel ad bona. fideicommiflaria feu

at

primogenitura;affecta pertinet.actus convenatorii turbativi

um

funt (3. 90.). Jdlïï vero actus turbativi nullam. merentur

pl

manutenentiam (4,.,

. Quare cumas in poffeflorio vincere

fid

3

de-

(f

CTNEME

de acquir, poffefl.

g«

(&), Autor ter grimbliden QSebauptug bc8 968 nb be: äm)fe Giéredytigfeit bie $ l»omtebung bet*

Mrthéil DetrefferiD p. 11; cap. 5.

du

(d) Msvius p, IV.d, 3$6. n. 2.

lt

(24) Mcvxusp 1,d. 34. n 7. $truv. de vind.dta privata cap, 15, aph, 1.

gps^

(24,4,) Cap. 9, X, de probat,

(b.) L. B à Cramer de racente. difleniente $, 6, Meviusp, VII, D, 299, n,2:

a,mo;ä

debeat, qui juftiorem poffeffionem pro fehabet (b,,); evi-

dens eít, quod Dominus b. f. in cafibus propofitionis prz-

fentis contra convenantem in poffeflorio fit tuendus.

Cól

d. Oi

fert

Unde porro fequitur, quod, quia poffeffio non alitet

C0l

initium capiat, quam fi alter pati incipit (a), Dominus b.

u

£. in poffeflorio coutra convenantem fit tuendus, fi de jure

üOHl

venandi privativo & funul i

llud conftat, quod actus conve«

feuc

natorii contradicti fuerint.

IU

$94

As

W

d

$i dejure conven

andi liseft;poffefforium con-

K

tra Dominum b.£ locum non habet, fi bannum

ferinumfeudi jure tenetur, velad bonafideicom-

hi

miffaria feu primogenitura affecta pertinet — In

ï

pofleflorio de manutenentia in pofleffhone agitur. Enim-

vero fi bannum ferinum feudi jure tenetur, velad bona fi--

fà

deicommiffaria, feu primogenitura affecta pertinet, prz-

(Q

fumtio juris & de jure pro Domino b.f. militat, que neque

Ya

titulo neque przícriptione immemoriali elidi poteft. Qua-

W

re cum fruftraneum eflet difputare de poflefforio, ubi de ti-

Qu

tulo conftat & notorium eft, poflefforem nullum jus habe-

Q

re pofíe; clarum eft, pofleflorium contra Dominum b. f

ip præ(entiarum cafu locum non habere.

tit

a ( À

NI

lk

b,) Poftius de manut, obf, 71. n. 105.

u

(a) Gylmann Symphor, vor, Cameral. p, 1

d

. l e vol, ZL, ng 48',';.0—

U ov "21) W

;

$. 95.

*

pre

. [n pun&o juris convenandi nec petitorium

contra Dominum b. f.locum habet, f1 bannum

ferinum feudi jure tenetur, vel ad bona fidei-

alitet

commiffaria feu primogenirura affecta pertinet.

IUs b

Editio & probatio tituli per immemorialem quoque poflef-

: jute

fionemadpetitorium pertinet. Jam verofibannumferinum

LiCs

feudijuretenetur, velad bona fideicommiflaria (eu prtmoge-

nitura affeéta pertinet, jus convenandi neque titulo, neque

preícriptione immemoriali in diftri&tu b. f. acquiri potcft.

Quare cum fupervacua effet caufz cognitio, ubi nullacom-

"ff«

peuit defenfio ; nec petitorium in puncto juris convenandi

TUIm

contra Dominum b. f. in ca(u propofit

ionis prafentis locum

Off)

habere certum eft.

In

niffl

Si de jure convenänäi in diftridu b.£,

uod

ii

uf

feudi juretenetur, vel ad bonafideicommiffaria

p

feu primogenitura affe&ta pertinet, lis eft, con-

que

venationem preetendens interea temporis à con-

n

venatione defiftere tenetur. Si enimprzfumtio non-

jetl-

dum elifa, qua tamert elidi poteft, id operatur, ut is, pro

abe-

quo militat przfumtio, pendente lite in pofleffione manu-

Y

tenendus fit, quanto magis ergo ille, contra quem neque

tituli neque przfcriptionis immemorialis allegauo urquaim

0

locum habet. Quare cum conftet, convenationem neque

titulo, neque praícriptione immemoriali in diftrictu b

e ft in

datis

M& (72) 9

æäafïs ca'Gbuä acquirir

i pOH"e ($-37-39), confequentler Domi-

num b. £ fortiffimo & evidentiflimo jure niti; pronoalveo

W Àtq

*

inde fluit, quod convenan

sjpi:nþdsnte lite äcenvenatian;

Jus dT

Gefiftere teneatur,

vel ex

$97

— Dominob.f. com

petit jus

leges*wvenätorias*ptö

M:

arbitrio ferendi. - Etnim Dominus b. £ omnia ea ordi-

molit

nare poteft, quz faluti & fecuritati b. £ conveniunt($. 81 u

Quare cum legibus precipiatur & prohibeatur, quenam

Un

committenda & omittenda; fponte füa fequitur,

quod Doï-

ä

TW

minus b.f. jusleges venatorias feyend-i habeat.

fj

9-

-

Tmmo quia nemo a&iones

fíüas con

formare poteft le'gi,

quam ienorat, ideoque lex promulgari debet, ut, quid a-

:

4

endum, vel expectandum fit, fciant; recte indeconficitur,

"

| Eten

tatui Imperii bannum ferinumin territorio alie-

no habenti leges & mandata venatoria per diftri-

li

l Jite

&um b. £ promu

Ym

leandi & -aüïgengü por-ei?catem

competere.

;

T5

$9g

a

— Porro cum non füfficiat, leges condere; nifi earum cu-

Tlat

ftodia fan&ta habeatur, per fe autem intelligatur, Dominum

lu

b. £. hanc curam in fe fufcipere non pofles fequitur, quod

10

certis perfonis deleganda fit cura circa ea, quz ad confer-

T

vationem & defenfionem b. £. neceffaria fünt.

IOO.

à

- Perfonz, quæ confervatio

ni & defenfioni bf infe

fViunt;

officialium venatoriorum nomine veniunt,

W (953) J

Domi.

SS TOE

lx

T

,curad D

ominum b. £'*par£ïneät

itrOD

Atque 'tfe concipimus

jus creandi officiales venatorios, eorundemque depofitio

vel exauctorado.

| ö : 102.

Spro

'Ofüi-

Majeftatem ledit, qui contra principis leges -quidquam"

molitur.

D.

3 93-

"

E

eoam

Unde patet, A.'tmn'sgr&

fionem legum ven

aticarum äADO—

dDo

mino b. £. quiStatus Imperii eft, latarum, efle crimen lzefze

?

majeftgtis,

9s 104.

2

Íe0i

u

| Qyi invitoDornit

10 b.£venation

onundibdan

CIEUf,

b. £. inftituit crimen lefe majeftatis committit.

Etenim venationem exercendi jus ad Dominumb.f. priva-

il

lir-

tive pertinet ($. 19), & omnibus aliis in loco b: £. venari

m

interdictum eft ($.20.). Qui ergo irvito Domino b. £

venationem in diftrictu b. £. inftituit, contraleges venato-

rias quidquam molitur ($.97.). Jam vero in jura majetta-

tica impingit, qui infuper habitis fpretisque venandi ordi-

[ Cl«

nationibus quidquam molitur ($. antec.). Eregopatet, il-

Quim

]um crimen lzfz majeftatis committere, qui invito Domi-

quOd

no b, £ venationem in diftri&u banni ferini inftituit.

nfet«

Teftimonii loco fint quz in capit. apud Balus, Tom. 1. p. 418. leguntur übi :

Si quisquam hoc idem nemus noftro banno munitum fine przdi-

s

Q ícdis Epifcopi licentia, ftudio venandi, vcl fylvam extirpandi,

vcl aliquod hujusmodi negotium peragendi, unquam intfare praz-

(Uffby

fumícrit, fciat fc tam divinz quam regis ultionis vindictam

!/ïiCUf'-

N

íurum

(

-—

d Cbey a

furum. Compara etiam chartam apud Piferismin chronico mindenfi

pag. 736 ubi: Quod (i aliquis hujus precepti no(tri temerarius

transgre(lor extiterit, velut regalis contemtor decreti, jufti fenten-

Hi

tix judicii fübjacebit : Nec non diploma orronis 11.de anno 974 E-

piícopo Meríeburgea(i datum, qauod. füppeditavir Ricdus in Dem jus

(

verláfigen Cntrourff 60n Der. agb « Gerecbtigfeit in C'eutftblanb, cujus

tenor inter alia 1ta fe habet; infüper ftatuimus, ut nullus comes

V

vel aliquis extrancorum ícu incolarum absque conftientia Epi(copi

fuüorumque licentia cuftodorum venari vel aliquam inferre mole-

tl

ftiam prafümat, fi nolit reus fieri majeftatis, Hinc legimus lapi-

locur

U

dari olim confuevifle hujus. facinoris rcos vid. $. ;. in. not. alia«

que dura

J5f

vid. $. 110.

fuppliciorum *g.,enc.ravind more fuifle pofica contra feripctas

go * I 05?.

Domino b.f. competit jusconftituendi pænas

in transgreflores legum venaticarum. EtenimDo-

mino b. f. coinpetit jus non modo omnia ea ordinandi, qua

faluti & fecuritati b. £. conveniunt ($. S$1.) verum etiam

actiones aliorum ita determinandi, ne b. f. inde damn«i.qui/d

capiat($.85.). Jam vero vanz & irritz effentleges vena-

torie, niíi poteftatem haberet Dominus b. £. oblrgandi o-

| (

mnes, ne quidquam moliantur adverfus ea, quz fancivit.

Q

Quare cum paena fit malum, quod. cum actione. conne&tit

] Q

bitr

legislator tanquam motivum eam. omittendi, vel commit-

,

tendi, confequenter pcenz conftirutione introducatur obli-

B E

gatio, ut legum venatoriarum. cuítodia fanéta habeatur;

| tem

ciarum eft, Domino b. f. competere jus conítituendi po-

|

nas in transgreflores lcgum venaticarum.

$. 106.

Feripeta vocatur, qui furtum ferarum commifit. .

$207

U. (2p) J

nundenft

At anus

V IO7-

i fetteh«

Hmc pqtet, feripetas crimen lz ma)e&atls committe-

94 E.

re ($. 103)

b

y cujus

$& 108

ls comes

Epifcopi

Con(eqmtur, quod, quz in füres violentos peenz fanci-

t mole«

tz(ünt, ez omnes adveríus furtivos venatores violentos fibi

us lapie

locum vindicent, ac proin ad j pcenam in C. C. C (tatucam

0t, alià

Cripetat

iis infligendam agi poffe dubio caret.

Videatut STBmtenberg:fcbe fhrbnung gegen- Dæ ?iBiloeret de anno ;g;r.

art. $. ubi: teurbe Danm eimer nit allein cmïcï»laqen unb abbrucfen, fens

ver aud) einen Zorft: Sorener treffen; jevoc) nicbt. tSblid) ocrmunben

CT2

*

fo- fel ocr Suidbter eenfelben. .

. Qnbern sum abfcheulidea

(ccllrecfen $um Codbieert erfennen.

äCofern aber ein folcber SSfutbur:

imDo-

ftiger Stann eincn ZBerft-SDiener aar erfebieBen. wurbe/ ein. fold)er folf

anpern.guim. ecnfiticben Gyempel entbauptet, ber Górper auf ein Stabt ge«

dj que

leget unp Der fopff manniglid ja abfd)euhdm öjebad)tnuä mitten Das

| etiar]

muf gelïecfet foerben.

niqu Id

VOa

.. 109.

ndi o

QJOd fi felarum fures vim quidem nullam adhlbeant,

tanquam temerarii jurium majeftaticarum violatores pro

Qcit

me&m

c1rcumftanms five acrglavantlbus ; five mitigantibus a) ar-

Yutmt-

bitrariis pcenis fubjiciendi erunt b), quz quin, fializinfu-

per criminum publicorum rationes fupervenerint,; ad mor-

t obl

Jeatut ;

tem usque protendi valeant, dubium nullum fubeft c).

a) Cum gravitas poenz proportionanda fit magnitudini damni dati,

i -

frequentiz & incorrigibilitati

elidi, nec non gradui malitiz L,

1 1. &16, $. 20. D de pocnisL. 155. D.de R. J.: Hincquenam poc-

na fcripetis infligenda, in univerfum ttatui nequit, fed ex peculia-

ribus cxrcum&antus dijudicandum eft. Hz enim, uti poenam vel

augent &.exafperant, vel minnunct &molliunt: ]ta etiam judex

perpcndcrc debet:

1) Quid feripetam ad venandum permoyvcerit :

2

2)

o

Aï—ä,l('zs) J

2) Confiderare, utrum períona fit honefta, vellevis? an statis fit

fenilis, vel juvenilis? 3) Ponderare qualitates, an vi armata, ani-

mo fe tuendi, & an in deí(pectum vel contemtum legum quis ve-

nàtus fit? 4) Attendere tempus, an interdiu , vel nodu, vel alio

tempore prohibito? 5;) Rationem habere debet numeri percuffa-

rgum captarumque ferarum; 6

) Lecus: 7) Eventus. Mohr de jure

venandit cap.4.n.18.íeqq. -

/

P

b) Poenarum irrogatione non intenditur, ni

(i avedïo pericult lefionis

füturz ex praterita metuendx L. 1. C. ad! L. jul, repet. Nov. 2r.

Carpzov. p. r. qu. 24. n. 9. quoniam itaque juspuniendi in fe infi

nitum & limites fuos ex circumftantiis prz(entibus fibi prafixos

habet, num fecuritati futurz mul&a pecuniatia & carcere, immo

num relegatione, fuftigatione aut condemnatione ad opus publi-

cum &c. eonfülatur, ex circumfítantiis prz(entibus eftimandum cft.

Proutenim fecuritas Reipublice exigit, delidum omne nunc atro-

cius nunc levius puniendum efle evidenti furtoram exemplo, qui-

busultimum fupplicium rede impofitum, probat Hahnius ad W'e-

fenbec de furt, p. 6»5.

c) Pocnisf cum mactentur delinquentes ut falus

& fecuritas reipublice

cenfervetur, vita & res innocentium fint in tuto, noxii veto & [ce-

lerati aut emendentur, aut é medio tollantar, rcliqui denique ter-

rore isjecto àdelidis arceantur: 1ta etiam, fi fpretis poenis in man«

datis inhibitoriis contentis fures illiferarum contra audentius eant :

Si furtum hoc iteratum multoties: Si huic negotio fe dent totum:

Si requirant inde fibi íuisque vidum, adcoque creícente protervia

poenz quoque ad retundendam eorum audaciam exafperanda.

Crcícentibus namque delidtis, creícere ctiam poenas, prudenter

Ulpianus in L. r. pr. D. dcabig. & Claudius Saturninus ia L. 16.

$. 16. D. de paenis judicant.

Et gravius peccare, qui furtum fe-

rarum, quod comitem habet vitz periculum , audaciam cffrenem,

totiesque repetitum, quam qui fimplexfurtum committunt, períe

À

patet vid. Schapff. de coacurfu delidt. ejusque effe&tu quoad poenam

per tot. Geminatiocnim deli&i pznam exafperat L, 3.C.de Epifcop.

Com

Audient. ac pzna alias non capiralis immutatur in capitalem, fi

fxpius idem delidum perpetratum fuerit, licet forma legisid non

x5b

di&itet L.». C.de fuperexad., L. ;, $.93. D. de re milit, 4 Eybes de

ïlnere

jure venandi $.$r. Texter de geminatione ejusque effedu cap. 4,$.2,

& in diff. de jure venandi $.3;.

mEg

Quis toleret enim eum, in quo

Qui

b

fcatus pertinaciffimi Magi(tratuum contcmpto;fi»s co;)fpicimr.

non

; 5

V. (092) Jäl

4tis ft

äön attento; quad ordinationes & Edicta feveri.iï'xmc ïniungunt,

14 àni

impune furandi licentiam fibi vindicat,

& exercere ftudct,

Cer:s

Quis ve

te co feverior debet effe coercendi modus, quo intollerabilius eft

vel alig

tale hominum genus, quod non niü predam fitit, non raroad ho-

uf

micidium divergit, & in quo omnia deli&ta veluti ia coliuvie con-

'de jure

currunt. vid. J3erfsoglich ZBurtembergifd)e Drbonung toieber Die £3ifoto

tet de anno 165 i.in przfar, Quiaomnia in hoc Edi&dto apprime ad

lefionis

tem noftram faciunt, & totum hujus materie fundum juridicum

flylo graviffimo exhauriunt, haud ab rc ctit, fi

integra defcriban-

OAPYR

i

. fibvon weaen

1fe infi.

tür. Verba cjus itafe habent: $Rad)pem

praos

bef fibáblicben, bereucbten, unnugan unp pertoegene

n Gefinbg, Dcr gez

: Jtmtmo

fábrlicben unb unicioentticben SGilbbrett x

busen 2c,

Et paulo poft.

S8Gir fpuren abet. mebr bann jubil im 23erd))

vaf alle$, tvas mit bifems

; publi«

fofen, mutbtoilligen, vermegenen, ungeborfam

en Gefino furgenommen

um ef,

inec Qerbeferung erfprieBen nod) aereidoen maa,

fonbern Das$

Incatto»

toirD, ju Fc

lïo; qUi'

gefábrlicb, unteibentfic 1

€

[G. 2

Ibef feat táalido g, unb felgen bófe, abfebeuls

cbe, moromáf[rae

&

baten

parauB — GOann Die lcicbtfertige , bofe Oubern,

al Ve

fo balb fie ficb einft Dem ZGilbbrett « GxdieBen ergeben , f we

roen fie

SGercflof, Saullen&er, QYertbuner, G5dbwoelger, Serberber 2eib unb

publicz

S$inber, unp lefificb, toann ibnen ibre boxbftrdficbe LIngeblübr gereebret,

0 &f

unb fie burdo gebürlicbe Gxtrafen abgeteieben. wrroen. voollen, [o untets

quetcte

fteben fie ficb Die QBorfieut, aud) anbere u befrbebtge

n, um miít Getvalt,

in mar

