memoriale ceepiffe per inftrumenta prob

atum e(t. Sivero

onem intratempus memori

ale ccepiffe, non

conftat, poffeffi

poteft dici adeffe immemoria

litatem (S. 41.); confequenter

clarum eft, inftrumenta immemorialitati

Obftare, &teftes

immemorialitatem adferentes refutare, fi per ea probatum

1

fuerit, ïem intra tempus

memoriale aliter f& habuifle.

$- 48-

Si ex documentis probari

poteft, poffeffores

pro-

C

?

di DOmino bit

convenationis de jure venan

prio

i

(3) Kiefs l e, $.4,

ä—i

'

:

E (g, )48 .

rio informatos fuiffe, antequam prafcriptio

Y

yol-

ongiffuni temporis ad finem perducta, pre-

fCrlpti:O unmemorialis ceffat. — Si enim de jure ve-

nandi Domino banniferini proprio pofleflor convenationis

inforinatus fuerit, ejus animus dubius redditur(a) —Jam

lls

vero in mala fide conftituitur prefcribens, fi animus ipfius

Pa

dubius redditur (b). Quare cum przícriptio juris conve-

nandi non procedat, fi prefcribens in mala fide eft(S. 45.)

nÜ

ci

atque informatio eo tempore facta, quoprzícriptio longiifi-

mi temporis nondum completa ( per hypoth.), ficque rem

40

(trü

intra tempus memoriale ccepiffe, probatum fuerit; evidens

e(t, preícriptionem juris convenandi immemorialem ceffa-

QUi

re, fiex docnmentis probatum fuerit, poffeffores conveaa-

pxam

büs,

tionis de jure venandi domino banni ferini proprio ante

completam

1pus

fuiffe.

pr.æfcþ;iïptignem longiffimi temporis in£ormatos

u

vero

Info

rmatur aute

n;ä?c*o:w'enaftiohcm 'cx&rccns de jure venandi domino

o

banni ferini proprio, fi oftendit, fibi bannum ferinum ab Impera-

nter

torc fuiffe conceffüm, ^Cum enim vi hujus conceffionis ceteri 0«

effes

mnes ctiam territorii Dominus à jure venandi exclufi fint ($. 17.

feqq.), ftatim in mala fide convenationem exetcens conftituitur »

MU

qüam primum retciverit, altéri bannum fcrinum competerc.

$49.

- Interpellatione tam extrajudiciali, quam ju-

ore

diciali preífcriptio juris convenandi in diftrictu

D

banni ferini imped1tur.- |

F

Interpellatio tam judicialis,

pI 00

2 t

quam

äs) Mc;ïcr de fide ejusqie juur.'k in uíucap, & præicriþt.

(b) Bohmer Confült, & Decf, T, 1. P. 11, , 21, 8,34-

s (42) d&

.z

jur 1

uameextrajudicialis prefcriptionem jurium äfïïrmäti&ronjm

excludit(a) —Jam vero, qui jus convenandi in diftrictu*

banni ferini prefcribere vult, jus affirmativum acquirere

pi:

C0DC

intendit($.36.). Exgo etiam interpellatione tam extraju-

fiis,

diciali, quam judiciali prafc

t

-

riptio juris con ve.nandi indiftri-

fom

&u banni ferini impedicux;

)

$. 50.

qur|

qufe

Si Dominus banni ferini docuit, olim jus ve-

(0m3

nandiin diftri&tu banni ferini ad fuos. majores

tem

privative pertinuifle, & adibus convenatoris

ante completam preícriptionem longiffimi tem-

poris contradictum fuifle, prefcriptio immemo-

rialis non adeft. — Poffeffio quiera per tempus legibus

definitum requiritur, que, finon adeft, przícriptio non

procedit ($. 36.). At vero poffeffio contradicta non eft

e..

quieta

(aj). Ergo etiam prafcriptio jurisconvenandilocum

habere non poteft, fi a&us convenatorii contradicti fuerint

(S.antec.). Jam pone, dominum banni ferini ex documen-

to indubitato docuiffe, quod jus venandi in diftrictu banni

ferini ad fuos majores privative pertinuerit; fane:exiftentia

(if

facti contrarii, nimirum, quod convenatio ab aliis exerci-

l )

ta non fuerit, probata eft($. 472 PoneetiamaDominis

&T

banni ferini actibus convenatoriis nondum elapío tempore

Q

Iþongi(ïïmozccntxadi&um fuifle ; certe.dici non poteft, quod

juri

X

N

(2) Heig. Quzft, jur. p. 1. Quaft. 16.n. 65.

(2.) Mevius p. 4,d, 97. 5, $. Boshmer Confult, & Decif, Tom, I, p 1 I, R, 27, B 1.

g-'ïs ;( 43') J

Otüm

]un (uo in antiquo .iü&x*m&zägïïdekprefïö *'renüniiaverinf.

ridu'

Quare cum convenationem intrà tempus memorialé cce-

iltre

L]

pitfe conftet, ficque ratio ad ftatuendam prefümtionem

1jju.

conceffionis defit, ceflante autem prefümtione conceffio-

il

nis, ipfa prefcriptio immemorialis, que operaretur pre-

fümtionem conceffionis, ceffet; in áprico eft, prie(criptio-

nem juris convenandi immemorialem non adefle, (i domi-

nus bauni ferini docuit, olim jus venandi in diftrictu ban-

K

ni ferini ad füos majores privative pertinuiffe , & actibus

JCS

convenatoriis ante completam

L

temporis contradictum fuiffe,

prefcriptionem longlfiïmt

Jf

Si enim majores Domini banni ferini poffeffori convenationis contradi:

dTl

xerunt, illum jus convenandi in diftri&u banni ferini habere ne-

10-

garunt,

Qui vero negat alteri jus convenandi competere, ille co

ipfo ait, jus venandi fibi proprium effe ($.19.). , Qui autem affir-

;ribus

mat, jus venandi fibi proprium effe, ille animum alienandihaberce

non

non poreft, Jam vero praícriptio prefümto alienandi nititur con-

feníu, Quare cum íanz rationi contrarium, confenfüm fingere,

1 eft

ubi diffenfus declaratus, abfürdum quoque effet in caía propofi-

Cum

tionis pra'íentis

ftatuere vclle.

præfcr,ip'tionvem immemorialem juris Convenandi

rint

ET

ia v

iil

. Siex documento de jure venandi privativoin

:nt'ga

diftrictu banni ferini conftat, & actus convena-

K

jnis

torii ante corpletam preefcriptioner longiffimi

temporis contradidi fuerint , prefícriptio juris

It

jod

convenandi immemoriális non adeft, fi vel ma-

jun

xime teftes de immemoriali temporé deponunt.

ndi privativo conítat, inten-

SJ.. ïäxïdfecümentb;de jure vena

2

t1lO

us

3.

(44) JK

tio domini baräni.ferinif- fundata eft ($. 4.2) Et ( actuscon-

quin

venatorii contradi&ti fuerint, nequaquam de jure fuo. de-

juris:

ceffiffe, vel decederevoluiffe dicendus eft($.4.9.). Jamve-

proteï

fumti

ro, cum. de contradi&tione, & quod intra tempus, quopre-

ícriptio longiffimi temporis nondum . completa,. £acta fit,

f

documenta teftentur,. horum autoritas utique. major eft,

Tiatu

quam teftium de juribus.aliorum parum follicitorum depo-

lent

nentium ($. 47.). Quare cum poffeflio contradiécta nune

Qu

quam.acquiratur ($..50.), atque convenationem intra tem.

yote

pus memoriale. ccepifle probatum fuerit;. fi ex documento

1l fet

de jure venandi privativo.conftat, & a&tus convenatorii

ang.

contradiGti fuerint, preícriptio juris convenandi immemo-

Tat.

rialis non adeft, f1 vel maxime teftes de immemoriali pof-

eiftn

feflione, deponunt..

t'at

Pone enim teftes etiam omrii-:exccpfi"one- majorcs in füis &epo[itioni*äus;

poffeffionem.convenationis immemorialem affereres Certe,. quia.

jutis

in przfentiarum caíu. ncgativa per affirmativam ncgativz contra-

U

riam, nimirum quod. convenatio intra tem

I

& qud a&us conyenatorii contradicti. füerint, per documenta pro-

pus memotriale coepetit

bari poteft, ca, quz teftesdepofüerunt, per documenta eliía fant ;

Coníequenter cum fundamentum praícriptionis immemotialis

«effet, ipfa praícriptio irrita p

omnino.locus relinqui potcft..

lane ac nuila,cü.ï, eidemque nullus

$- 52.

L

Pignoratione, vel proteftatione fa

&a, ante-

quam preícriptio longiffimitemporit completa

fuerit, preeícriptio Juris convenandiimmemoria-

lis mterrumpitur.. Etenim ad preícriptionem jurium

dtq

affirmativorum ufüs & patientia per tempus legitimum re-

qui-

(0)1

(6) g,

*s »(45' )- J&

zscdn,

.i.'nuntur* ($.56-). Jam vero per pignorationemquis ab uft

0 de.

| juris.arcetur & repellitus (a), per proteftationem autemjus

Imve

proteftantis falvum confervatur, & mens illius contraprz-

)ptz.

fumtionem patientiz declaratur (b); Quare cum fünda-

l; fit,

mentum prz'ícriptionis in przfümta voluntate alienandi po-

r df

natur, hec autem deficiat, quam primunr przfcribere vo-

lepos

lenti jus poffidendi denegatur, ftatim quoque omnis effe-

Q | étus inchoatz praícriptionis ceffat, fi de pienoratione vel

CCIr«

ento

proteftatione facta conftat. Jampone; quod Dominusban-

niferini docuerit, majoribus füis jus venandi in diftrictu

KOtll

UTO«

| banni ferini privative competiife. Pone etiam; quod'pigno-

'ratio, vel proteftatio ante completam preícriptionem lon-

o

- eiffimitemporis facta fuerit, certe, quia.de convenationein-

tra tempus memoriale facta liquido conftat; prefcriptionenx

onïöus;

juris con

, (juia

í

*

venandi.immemorialcmäifq dato-cafa ceffare, cla-

Ontfa«

- rum eft:

Eo magis autemr praícriptio jüris convemandi immemorialis interrupta

ypttit

dicenda, fi Dominus baani ferini jus-(üum . perfecutus cít, quere-

( pro-

las & gravamina interpofuit; fi Dominus territorii, à quo turbans.

VMant;

caufam habet, agnovit & confeffüs eft; jus venandi Dominobanni

yialis

yllus

ferini in diftriu banni ferini proprium'effe, Quaomodo enim jus-

convenandi alteri conceffiffe dicetur, qui illud ei denegat, & pri-

vativum venandi jus períequitur lite & judicio? [mprobum eft; &

manifeftam inducit malam fidem;

jus:exercere velle, qgoc;u adaal-

terum: pertinere deprehendimus,

X

j

o .

e

leta

: banmum ferin

um jure

feudi tenetur & per

"

J

m ma-

documentumprobari Eot;ff,-adagnatom

jores

1G

()/L. 4; D, de ufurpat,

Q

(b) Mcviusp, 11, D 53, ; $

Ts ( 46) J&'

iorés bannum ferinuminterritorio alieno perti-

nuiffe, exceptio juris convenandi immemorialis

1pfisopp0n1 nequit, fi:ädfucceäch*än pervene-

runt.. Etenim pre(criptio inprefumta voluntate alienan-

di fundatur & convenatione jus Domini banni ferini dimi-

nuitur ($. 22.). . Jam vero quod noftrum eft, fine factono-

ftro ad alium transferri non p:)teftk*Pomponii eft fenten-

tia(a). Quare cum agnati vi primz inveítiturz jure pro-

prio fuccedant, illisque ex ea jus quefitum fit (b) Ergo

ctiam fine faQto eorum jus iftud non tollitur nec imminut

|

poteft (C). .Sed agere non valenti nullam currere przfcri-

ptionem tralatitii eft juris (d). w Jam vero donec proximior

agnatus vivit, fequens in gradu jus agendi & revocandi

—

nonhabet(e). Ergo etiam agnatis prefcriptio juris con-

t

venandi immemorialis opponi nequit, fi per documenta

probari poteft, ad eorum majores bannum ferinum in ter-

af

ERN

ritorio alieno pertinuifle,

COf

Qui ex pa&o & providentia majorum füccedit, non ultimo defuncdto;

Xï (

Mi

fed primo acquirenti füccedit, confequenter etiam cjus facta pra-

ftare non tenetur.

$i vero faQa ultimi defundi praftare non te-

Qbl

netur, bona alienata revocare, & ipfi exceptio praícriptionis ina-

mermorialis opponi nequit, fi intra tempus longiffimum à tempore;

jüs

ä

Eni

quo ad fücecffionem pervenit, computatum,. interpellaverit L, 7.

$. 3. C. de praícript. 30. annor. Knipfchild de fideicommitf famil.

Ileq

cap.16. n. 89:'90. B; a ;?deWig in diff. d?, obligat. fuc

ceH'or.;

Quid

TISp

T DEYROCTU

E

;

s

POHi

(b) Coccejus in Dedu&

&Onm 7- dquulüt 3. h. 1*63 ry.

c) Wolf Elem, jur. feud, cap. 13. $. 55, Brumnemann Confil, r. n. n 125.

pet

(d) Aut,nifi Cod, dc bon, mat, L, 5o, C. de

jur,- dat L. 7. $. 4, C. flc pracfcript, 30, ahRot, L. 1. $. 1. 6,

de annal, except, -

(c) Struv. $, J. F. cap. 15, aph. 18. n. 4. Rofenthal de feudis ea

P. 9. menbr, , eoiclig4. Siryté de

[)

L, B

jure fuceeffor, in rcvocand, bon, famil, 6, 46,

D D«

j

w6 (42) J

I)

uid enim fibi vult prafcriptio immemotialis » Nihil.fane aliud;

quam quod fingatur; rem vel jus à tempore immemoriali jufto ti-

falls

tulo acquifitum effe, qui jam ab lapfum temporis probari. non po.

teft, Sedfinge titulum, qualem etiam vis: Nullus , irritus& in-

d-

validus,, omnique effe&u ad. acquirendam convenationem in di-

ftri&tu banni ferini, qui feudi jure tenetur, deftitutuserit; " Feuda

mïä-

enim fünt res alienariprohibitz, ficque objc&tum prafcriptionis mi-

dimi

mine conftituunt ($. 37.) 5 Si vel maxime itaque documenta initi-

0n0-

um anquifitionis invalida: non defcribant, tamen, quia adquifitio,

Msl

qualis etiam fingitur, invalida, nulla & irrita c(t,. nuda pofleffia

convenationis contra adgnatum jus venandi: privativum idque per

p

documenta probatum & ex pa&o: & providentia majorum fuorum

ipfi. quefitum vindicantem haud admittenda, (i etiam per mille

Prg0

annos convenationem in manibusturbantium fuiffe ponis. Si enim

nul

fi&io plus operari non poteft. quam rei veritas : Nec praícfiptio

immemorialis,, quz prafuümto nititur: titulo

-

*

vÍcre

, *m-aj.orcma effetum ,

mior

quam vc-r.usx titulus habere poteft,

$ 54

5

"ndi

K

conn

.. is, qui vi juris pr

imogenitur

: fuccedunt, ex-

C-

yenta

ceptio prefcriptionis immemorialis juris conv

1 r

nandi in diftrictu banni ferini opponi nequit, fi

conftat, ad primogeniture Introdu&orem jus

um0

venandi proprium in diftri&tu banni ferini fpe-

apre«

yon fC«

&agffe. Qui in bona primogenitura affecta. fuccedit, ei

u

mport

jus retro jam à tempore introdu&tionis quzfitum eft. ().

Enimvero id,. qnod alicui quzfitum eft, ipfi invitoauferri

[f Lo 7'

(amil.

nequit (b). Ergo etiam bona primogenitura affecta vi ju-

of

ris primogeniturz fuccedenti ipfiinvito duferri non poflunt.

E

Pone jam bannum ferinum ad bona prinogenitura affecta

pertinere; pone. e'tiam-f jus venandi privativum

ad Introdu-

9[60

.. Sorem

(2) L, B. àCramer in d-iatribc de validà & invalida

W&k L

(b) De Coccej. de jure tertii $. .53,

jüris yyimog&nituxæ" abolitioncig.ïä.

us

Sä. (48) J

&orem primoteniturz pertinuiffe, & denique pone, exce-

in bo

li

ptionem juris convenandi 1mmemorialem noviter fucce-

(

denti cum effectu opponi pofle. . Nonne inde fequerctur ,

Hl

ff

quod ipfi invito jus quzfitum au

ferri poflet? Preícriptio e-

nim immemorialis in przfumta alienandi voluntati funda-

cet

Ts

fur: At hecceffatin noviter füccedente, nec factum ante-

fide

cefforum ipfi przjudicare poteft, cum non ex jure eorum,

fed vi primz difpo(itionis fuccedat, & alteri per alterum

Qu

iniquam conditionem inferri pofle, apertze zquitati repug-

ng«

net. Quiaitaque abfurdum, ipfi jus quzfitum auferri pof-

de

»l

fe, ab(urdum quoque eft, quod preícriptio juris convenan-

S)«

di in ejus przjudicium in dato cafü allegari poffit.

»

y

,Aud

jamus B, Dn. Koppium Regiminis.Marburgen(íis Vice Cancellari-

um quondam meritiffimum , qui in opere cedro digniori de jure

Domus Haffiacz in Ducatum Brabant, $. 18. pag.44..hanc in rem

»

ita loquitur; Hujusmodi fucceffiones neutiquam ex ultimo gencris;

»

fed & primo adquirente, adeoque ex pacto & providentia majorum

jl

derivantur, Hinc queniam pofteri jus faum quod providentia &

»

cura primi adquirentis obtinuerunt, períequi nequeunt , prius.

D

uam «afüs incidit, &'ordo füccedendi eos excepit, ita ut prae-

p

j

fcriptio contra quemlibet pofterorum nunquam non inchoanda fit

[

de integro, ctiamíi contra majores jam fuerit perfeQta & abfoluta

Siquidem in hujusmodi fücccffienum genere, qua ex pacto& pro-

videntia majorum initium ducunt, Regula manet firma & ítabilis:

Tot bic ad(umt pre[criptiones * quot funt per(ona,

L

£

$

Cum fideicommiffi In

fcit.utor

ipfa bona

&deicoinmiffaria

lor

erpetuo in familia permanere & ad omnes de familia in

infinitum & quo unquam funt exítituri, pervenire voluerit,

n

l

atque ita ex ipfius inítitutoris intentione omnibus de fami.

ü

lia quandocunque ad ipfos füucceffionis ordb pervenerit, jus

ln

()

v C J

; QUE

ïn bonis iftis quefirum fir, hoc autem ipfis auferri nequeat

fücce.

(a); Hinc fequitur, fi bannum ferinum fideicom-

Tetür,

Dtio .

miffo familie perpetuo obnoxium , quod fuc-

funda.

ceffori exceptio praícriptionis immemorialis u-

lante-

ris convenandi opponi nequeat, fi conftat, ad

fUl

fideicommifli Inftitutorem jus venandiin diftri-

terum

&tu banni ferini privative pertinuiffe ($. antec.)

WU

- Eleganter in hanc rem commentatus cít decocej. in diff. de ordine füccee

1 pol-

dendi foeminar. illu(tr, in territ. feQ. 11. $$ 4« $. óc6.quandoair: , cone

» ftat igitur indubitato hujus füccefhonis fontem ac regulam cfle : Jus

Wa

»(ücccfferis non incipere à momento demum noviflimz fncceffionis,

»íed à mmomento primz difpofitionis, ex hac enim pradium omnibus

»cx ordine fio conccffum, ex hac adeo omnibus etiam futuris de fami-

tcellatte

»!ia jus quafitum : ex ea omnes fiunt ereditores, quibus fideicommif-

dejute

»Íüum ut zs alienum debitum : ab ea igitur jus omnium incipit, atque

mrm

Pentris

»,ob eo momento originem habuit, & in id, quod NB. ea comptchen-

jorum

»füm, non quod à noviffimo poffeffore folum relitum eít, (ücceditür :

entia &

»ab eo ergo tempore omnibus, qui ordine füccedunt, retro jus natum

, prits

»fuit. Atque ideo inquit Kripfchild l. c, cap. 16. n. 94. & 9. praícriptio

n jre«

przcedens contra defün&um poflfefforem (ucceflori non nocebit, qui ab

nda fit

illo nullam caufám habet - -*.

Quamyvis igitur prafcriptum fit jus

folutas

& dominium (mallem dicere exercitium) poflefloris predefuncti, non

fublatum cenífetur jus fuccefloris.

j& pro-

tamcp praícriptum vel

Hbilis :

.. $. 56.

Si bannum feri

num feudi jure tenetur, vel ad

(f

bona fideicommiffaria aut primogenituraaftecta

J ut

bertinet, convenationem in diftridu banni feri-

jerit,

ni exercens in perpetua malafide eft. — Jus venan-

fami.

diin diftri&uæbanni ferini eft

jus Dominobanni ferini pro-

l ]US

G

prium

Inj. (g-')"*-Knipfchil&-ic 6d

;icommim fa'mil. cap, 17. :'- )9*

'!ä; (fok) az&'

(it&

prium ($. 19.), ceterique omnes ab illo in eodem EXCIuG

lll

funt($.20.. Enimvero qui convena

tionem in diítrictu

Cuti

banni ferini exercet, ultro confitetur,

alteri bannum feri-.

quei

num competere ($. 21.).

Quare cum in mala fide fit, qui

KW

jus quoddam, quod ad alter

um pertinere.deprehendit, fibi

habere vul

eXel

rini in mal

t; exercens convenationemin diftri&tu banni fe.

e-

g

aeft. Jam vero fi bannum fer

inum feudi jure

tenetur, velad bona fideico

E

fecta pertinet,

mmiffariz aut primogenitura af-

jus convenandi in diftri&u banni feri

ni prz-

fc.ribi nequit ($. 59.). Quare cum ob prohibitione

m lecis

vitium perduret; nec aliter purgari poffit,

nationem exercens àturbationibus defi

quam fi conve-

ftit (Scho

?

l.ad $.44.);

in aprico eft, illum in perpetua mal

:

a fide efle,

!

qui fciens

convenationem in diítrictu banni fer

ini exercet, quod feu-

di jure tenetur, vel ad bona fideico

mmifï"aria , &ut Primo-

genitura affecta pertinet.

$ sT

. Ex quibus' prono fluit

nis quia pérpetuoin mal

alveo; quodþofï'efïör convenatio-

afide eft;contra fücceflorem feuda-

lem,vel füccedentem in

fideicommiffo aut primogenio exce-

p.,tione prafcriptionis immemorialis fe tueri ne

qyeat(ä-45-*)-

$. 58.

.Side banno ferino interritorio alie

nd öohfïat,

Domino banni ferini dire

co exceptio preícri-

ptionis juris conve

nandi feudo aperto opponi

Domini

nequit'.., o9i de banno..ferino -conftat, intentio

directi

D

X (y:)

dne&l fundata eft. — Ja:

Vero præümptlo tqntum contra

cluf

eum locum habet, cui negligentia meutau poteft. Quare

tridu

fert.

cum Domino banni ferini dire&to negligentia imputarine-

. queat, atque feudum apertum cum omni integritate adeum

t qui

revertatur, hoc autem non fieret, (i alteri convenationem

; libi

exercere liberum eflet ($. 22); evidenseft, prefcriptio-

ni fe.

. nem juris convenandi dwmmo banni ferini dnu&o feudo

| Jure

aperto opponi non poffe. -

njf.

Atquc hec locum habent, cnamf Domino banni ferini directo confcio

p.

nec contradicente quispiam convenationem in diftri&u banni feri-

niexercuiflet, Si enim perpendimus, quod Dominus banni fcrini

levis

J«

vi Dominii utilis fibi competentis de utilitate venationis pro arbi-

trio diíponere , ficque etiam exercitium venationis per tempus vi-

tz Íuz alii concedere poffit:

lta etiam domini banni ferini dirc&ti

4p;

parurh intereft, à quonam venatio vivente Dommo banni ferini

(Clens

exercetur, nec inquirere tenetur, ex qua cauía alius, quam vafal-

lus, venationem exercef, cum íciat, tamdiu ;us füum confervari,

df»ü

f0«

quamdiu a&tus pofitivus non acceffit,

Sit jam, quod aliquis con-

venationem in banno ferino exerceat ; Domini banni ferini eft,

non Domini banni fcrini directi, inquitere in caufam, & fi eam

juribus banni ferini contrariam deprchendit, omnem operam

impendere, ne in przjudicium banni ferini vergat. Sit vero etiam

d-

quod hzec omittat, negligentia ejus domino banni ferini directo,

qui convenationem contradi&tione indignam judicat, minime impu-

ul«

tari poteft, cum noro hotius fit, allodiale quid inviro Domino dire-

&o reddi non pofle, quod feudale cft,. &tacentem pro diffentiente

XCC^

haberi, íi de jure ejus imminuendo agitur L. B. à Cramer de ta-

)

cente diflentiente $.9. Omnino vero imminucretur jus Domini

banni ferini directi, ficitra ejus voluntatem alius cónvenationem

in bano ferino acquxtcrct(s 22 ). Uade, cum invitum accipere dc-

[at,

bemus, non eum tantum , qui contradicit, verum cum quoque,

qui confenfiffe non probatur L.8. $ r, D. de procurat. & defenfor,

lcn

fola fcientia Domini bannilferini diredti ejusconfenfüm non indu-

cit 5rru. Syntagm. jur. feud. cap. 13, Sed refolutojure Demini ban-

yon

ni ferini, refolvitur quoque juscjus, qui illopermittente convena-

tionemin diftrictu banni ferini exercuit,

i j

Denique explorati juris

G 2

€

redi

l

*-*(22) J

eft, in rebus maximi pzjudicii confenfum. ex

preffum fequiri, nee

tacitum fufficere; confequenter cum,

convenandi in. diftri&tu banni ferini

quando de acquifitione juris

ti agi, dubio carcat,.

agitut, deremaximi momen-

T

nulli liceat feadum

praterea in II.F, ; £. expreffe conftituatür, ut

prar

totum vel partem aliquam. vendere,

vel quo-

cunque modo diftrahere, feu alienare,

fine permiffionc illius do-

mini, ad quem.feudum fpe&are digaofc

itur; atque verbum licen-

tia fecundum interpretationem Gloffz a

d.cap.un. in clement. verb.

Obtenta p. m. 176, confenfüm expreffü

m denotare teftentut Vulte-

t

j«5 de feudis lib. z. ca

P. 10. n.82. Refentbal de feud; cap. 9. membr.

1. concl

: 28, n. 7. praícriptionem jnris convenandi Domino banni

Es

ferini d

irc&to non obfítare, co certius, quo indubitatius eft, illam.

n

preíiumto:niti confénfu, ad validit

atem alienationis vero expreffum.

rcquiri.

at

j

Cum expecativam habenti cedat conditione exiftente

Ti

d

j

u

quicquid feudi à Domino dire

[]

E

&o pendet (a), atque Do-

inino banni ferini directo.nulla

przícriptio juris convenan-

es

diindiftrictubanniferinio

pponipoffit (S. antec.); Itaetiam,

f1 de jure venandi fo

litario conítat, contra Ex-

pectativarium p

reicriptio juris convenandi lo-

n

cum non habet,

quando feudo aperto poffeffio-

cef

nem venationis.

privativg intra

tempus prefcri-

N

DoI

pturn apprehendit. -

s uom

Ilsl

Quare etiam cum füb infeudatus eadem

jura acquirat ,

quz habet Dominus feudi inter medius. (b)

)

füb infeudato

praícriptio juris.convenandi opponi non po

teft.

n

V

*a) Illuftris Maícov. de Ex

$. 6r.

C

(b) $chilter de fübinfcudatione $. 115,

pectacivnis in feuda Impeni $, ult,.

PT CJAiB' ) veigg; :

iti, net

D Jüis

$. 61.

: ;

l0rmen.

T'urbare venationem dicitur, qui venationemalteri pro-

Lf uf

d qua.

priam exercet.

tius do.

M: 62.

t licett«

ui convenationem fibi

non Conceiï'aln in di-

It verb,

E Viltis

ftrictu banni ferini exercet , venationem turbat.

o batiti

nembr,

llam

Etenim jus venandi in diftrittu banni ferini Domino ban-

effum.

ni ferini proprium

reft($.19). Jam vero perconvenatio-

nem venatio fimu

ltanea in diftri&iu banni ferini exercetur

($. 21);

Quare cum venationem turbare dicatur , qui ve-

lente

nationem a

Iteri propriam exercet ($. antec-), clarum eft;

illum venationem turbare, quiconvenationem fibi non con-

: Do.

ldTl«

ccüäm m diftrictu bann; ferini kexe'rcetæ

*tiäm,

.f' 6?»

urb

at, auti

inbona, aut i

E*

Qui venationem t

;

ilo-

mala fide elt.

Etenim qui venationem fibi non con-

[J]p-

ceffam exercet, aut in opinione eft, jus venandi fibi com-

-

petere,aut fcit, ilud ad.al

r

"

ium pertinere. . Jam vero prior in

bona, pofterior vero in maà

lafide eft. Qui ergo venatio-

nem turbat, aut in bona, autin mala fide eft.

"t,

D- Qui feras in

difcri&u ännïferinï início ac im-

animo easdem

i.datox

vito Domino banni feriri capit,

fibi habendi , furtum ferarumcommiittit. Etenim

ói

invito

1

fut;an committere dicitur,

qui remaliquam infcio ac

domr-

G

T

E

1

"o (j4) gU

domino -.a—u-fer*

cum animo eandem fibi habendi k:

Jam ve-

ro ferz in diftricu, ubi alteri jus venandi propr

ium eft, ip-

fürtü

fo invito captz, non fünt occupantis,

fed ejus, in cujus

qgi Y

diftri£tu captz (3); Quare cum jus venar

idi in diftritu ban-

N

ni ferini fit jus, quod Dominobann

i feriniproprium ($.19.),

furtum ferarum committit, qui

invito Domino banni feri-

ni in bano ferino feras capit ani

mo easdem fibi h.bendi.

Le&u dignum hoc ar

bani

datum, apud Baluz;

n Tom.l,.

gumento .eft Capitularel. Caroli M. ahno 8e2,

cita offendimus: Ut in foreft

pag. 374. ubi cap. 39. fequentia fan-

n g

€s noftras feramita moffra nemo . furari au-

deat, quod jam multis vicibu

s fieri-contradiximus & nunc iterum

tüj

bannimus firmiter, ut nemo amplius faciat, ficut fide

litatem nobis

promiffam unusquisque coníervare

cupiat, ita fibi caveat,

$i

quis autem Comes vel Centenarius a

ut Batlu

minifterialibus noftris feramina noffra furaverit

s nofter aut aliquisde

íentiam perducantur ad rationem. — Ceter

omnino ad noftram prz-

furtum de feraminibus fecerit, omnino

is autem vulgis, qui spfutm

quod juftum eft comporat , nullate-

f

nusque cis exinde aliquid relax

etur,

3i quis autemihoc fcierit

[id

alicubi petpetratum, in ca fidelitate

confervata, quam nobis pro-

miferunt & nune promittere habent,

nullus hoc celare audeat,.

Tii

$. 65.

*

jus

Qgi venationem t

urbat & in mala fidee

Cip

f?r, aut

t

juris venandi acquirendi caufa , aut tant

um fu- .

bu

randi eratia hoc facit. -

ui venationem turbat ;

jus.

a

venandi alteri proprium exercét

($.61). Enimvero f

f

$f

10.

mulin mala fide eft, aut Domi

num banni f

e

tio

rini jure fuo-

privare & illud fibi habere intendit,

aut hoc facit animo -

Qu

tantum feras fibi habendi:

uare cum priori cafü animum.

IT

habeat, jus venandi fi

i

bi habendi, p()&eriori vero tantum

4

1

: : fur-

W

MÁ—

[;

(2) L,B, à qu?&, in Jure Nacgr. P! 11: $,2$9:

A ve. T.

"s Cr) w

doip.

*

furtum ferarum faciendi ($- autec.); evidens eft; iliii,ma

! CUJus

qui venationem turbat & in mala fide eft, aut juris venan-

üban-

di acquirendi c'au-(aji aut tantunr animo furandi hQ*c facer.e;ä

1

9)

4

1 fent.

E OR

Hinc fequitur , illum ,. qui convenationem in diftridtu

10 fei,

banni ferini fibi non conceffam invito Domino banni feri-

13 a«

Hfi :

ni exercet , venation

i

Iterifii

em juris —Veng.ndi.- a'cquixï:endi gratiaï

1 hobis

ï,turbg.re.

2

AO

quisde

mprz«

. APenatio in diftrit

u banni ferini, five

juris ve-

qiipfut

yullate«

nandi acquirendi cauía, five tantum furandi gra-

(cierit

ls pro«

tiafiat, illicita elt.- Jus venandi in diftrictu banni fert-

lcat,

ni eft jus Domino baani ferini proprium ($. I9.); & vihu-

jus omnem utilitatemi,quz ex venatione haberi potefb per-

cipit($. 22.). Jam vero, qui juris venandi acquirendi gra-

at

tia venationem in diftrictu banni ferini exercet;, dominum

fü-

banni ferini jure fuo privare intendit, utipfi eodem, quo

qu

antea, modo uti non amplius integrum ütï(äg 65.), illeve-

uz adfructus vena-

[f

10, qui furandi caufa venatur, feras,

fü0.

tionis pertinent ($. 18.),animo fibi habendi aufert (Q64.) :

(mm ;

Quare cum utroque modo Dominns banni-ferini in exer-

um

citio juris fui impediatur, actus autem quo quis in exerci-

m

tio juris fui impeditur, illicitus fit; palam eft, venationem

in diftrictu banni ferini five venationis acquirendz . cauía,

für. -

five ;antum Tfurandi g.ratia fiat, illlici.t.am effe.

& 6g.

: Sis (56) 4

K

&R .

"

- Dhitio

2 kTufbatione ven

ationis, fi

ve ammo "fantu m

mand

furandi, five animo jus venandi acquirendi pro-

nier

ceflerit; non modo damnum Domimni banni fe-

[ Qus

rini datur, verum etiam injuria ipfi infertur &

türb:

íecuritati banni ferini adveríatur.

Etenim fera in

| juris

diftri£tu banni ferini capta non eft occupantis, fed Domi-

dqueu

!

ni banniferini($.64.). Jam vero, qui furtum ferarum

committit, aufert feram infcio ac invito Domino banni fe-

LT

tini animo eandem fibi habendi ($. eod.). . Quoniam ita-

Isv

que turbatio venationis, five furandi, five juris venandiac-

quirendi gratia facta(it, eo tendit, utfera auferatur (. 65.),

H ftri

confequenter, fi actu ablata, turbans incaufaeft, quod do-

|rini

minus banni ferini minus habeat quam habere deberet, ade-

[ di a«

oque jacturam (ui patiatur, in actura fui vero damnumcon-

tury

fiftat; evidens eft, turbatione venationis, five animo fu-

| feffo

randi five animo acquirendi jus venan

i

di facta, damnu'm

-cum.

Domino banni ferini dari.

LdT

Qui animo furandi, vel juris venandi acquiren-

| baur

di eratia venationem turbat, jus quod fibi non com-

|

Tanc

petit, exercet($. 64. & 65).. Enimvero, qui jus, quod

|

hife

ä

(ibi non competit, exercet, actum juri alterius contra-

rium edit. Qui vero actum juri alterius contrarium com-

mittit, €i, cui jus illud proprium eft, injuriam infert; Qua-

re cum jus venandi in diftrictu banni ferini Domino banni

II

ferini proprium fit (S. 19.); clarum eft, turbatione venatio-

nis,fiveanimotantum furandi;five juris venandi acquirendi

rri.

£ratia proceübrit, injuriam Domino barmi £«rini infe

| »(;*)L.Gz

Aötus.

B (57) 9R

A&u—s,:ciuii contraäasla';ïerius hi læüo eft. Jam vero tut-

n

batio venationis, five animo tantum furandi five juris ve-

nandi acquirendi gratia procefferir, contra jus Domini ban-

confequenter etiam lfio banni ferini eft.

ife

ni ferini ($. 23.);

Quare cum omnis

lefio fecuritati adverfetur; inaprico eft,

r

turbationem venationis, five tantum animo furandi, five

;

m n

juris venandi acquirendi

3

.graïi.a facta fit, gfeucflïit?ti banni

Jonni-

terini adverfari.

AU

X

ä 69..

n fe-

qui animo

f

urandi, vel ju-

nit-

? Fera capta ab eo,

Kdiac.

ris venandi acquirend! gratia venationem in di-

6)

ftrictu banni ferini turbavit, Domino banni fe-

y1do-

rini eft reftituendà. — Erenim tam ille, qui juris venan-

d

di acquirendi

:

oratia, quam qui furandi caufa venationem

!coft

turbavit, in mà

la fide eft ($.65.). Jam vero malz fidei pot-

y fl

feffor omnes fru&tus Domino reftituere tenetur (a). Quare

npun

cum ferz in diftri&tu banni ferini captz non fint capientis,

fed Domini banni ferini ($. 64.) , etiam fera in diftrictu

jret

banni ferini ab eo capta, qui animo furandi, vel juris ve-

l

cofti«

handi acquirend

/

| eratia venationem 'FUïb'clVit; domino ban«

gUO

niferini eft reftituenda.

ftt]e

$- 706.

coft*

Qu

E f&ra indi&ri&u

banni ferini captaab eo, qui

banfi

I'z.l-

fïanimo furandi, vel juris venadi acquirendi g

f1à

at

m

rl

ca) L.62, 5 2 & 3,-15. de R, V. I;-zz..ö,.ylibnid; fcrilh':&r. à Coc&cj, .in ].as:Cc;mtroæMr,l iib.*'l. tit, 1, Q:12,

n

Adufs

3

v (58) Ju

f

tia venationem turbavit, confumta.

uerit, ejus |bum

pretum Domino banni ferini reft

Itul debet. | a

Etenim fera in diftrictu banni ferini ab eo, qui animo fu-

prium

randi, vel juris venandi acquirendi ratia venationem tur-

Done

bavit, Domino banni ferini eft reftituenda (S.antee.): At

T

non amplius exftat, Ergo, utreftitutio in naturafiat, im-

bit, (

poffibile eft. Quia tamen non ideo omnis obligatio exfpi-

Quar

rat, qua Domino banni ferini venationem turbans tene-

Vur

tur, cum non modo in caufà fit, ut ja&turam (ui faciat Do-

UY

minus b.£, verum etiam, quia fcir, jus venandi ad eum

tine

privative pertinere ($. 63), dolo damnum eidem det (S.

76. atque damnum dolo datum refarciendum (it; da.

jli h

innum quoque confumtione ferarum domino banüi ferini

]

darum ab co, qui furandi animo, vel juris venandi acquirene

di gratiaj'fenatidncm indifh-.i&u b.f.turbavit, refarciri. debet.

cip

I

N

Quia furto ferarü;n Dóm

Juft

ino banni ferini non modo da.

mnum datum, verum etiam ipfi injuriaillata & fecuritas ban-

fIbi p

Qc

ni ferini lzfa fuerit ($. 67.); Nfequitur,. non fufiïciere, ut

IQ

damnum datum fuerit reparatum, verumetiam

U

Donino banni ferini competere jus, vindicare

]

nj

d..etf

juriam & poena fumta fþcuritati future con-

Tm

(ulere.

m

"n us rits

"

WT

- Quiin bona fi

de eft,. & venation

em in di&rïï

mini

&tu banni feri;ni ;urbat ; adum .ju.ribus.. Do

ban-

|

ä

|

S&, (549 ) JR

Cju bä.'nn'ir feriniï contrarium committit. Eipenim jus

p

à

:e. et.

4.

N

'enandi in diítri&&u banni ferini Domino barmi ferini pro-

10 fi.

prium eft (S. 19.);

& omnibus nullo habito difcrimineinter

T tut.

(Tsfforem in diftri&tu banni ferini ve-

bonz & malz fidei po

) Àt

nari prohibitum eft ($. 20.). J

