KaI600-1480_3
author: Zipff, Josias

"

a

-

ei

m

"

s

".

$

o

"

at

-

:

u

e

s

3

i

EL

i

22

x

AE

25

x

-

s

*

-

:

$

*

E

:

-

z

Y

C u

T

u

d

zi

m

i

i

,M.q

25

*s

Es

-

z

4

z

T

a

SOMen

E

PL

as

n

n

A AA

E

TA

d

2

7s

t

x

s

-

z

z

u-

TEN

r

H..

u

5

Md

s

o

-

u

—

T5

$

m

s

d

H

v

É

AEUELUT

ei

EE

LUC

z

ET

kl

i5

^

;

l-

"

2*

X

iE

d

3

a

Y

t

W

d-

d

k

*

i

D

52

,

3

w

"

a

-

"i

i

-

st

,

—

"—

—

—

EE

—

—1

dl

-

—

——

i t

P

n

ing — —^

D!

us

n las

U

p

m r r N

v EL

T

n ,

RRE d

d odf

ponees

ID

ienet

A

—

n À

--

"

o

—

..l-

n castimiA RI RMEEEEL

t at r

*$|

LA

—

-€

a

—pridinent

——

- !x'sl..udlv

-

ais U

EE a,k,«..»ll.o&?wi -

"

*

à

9

N

j

,4

»*

*

D

-

!

a

"

!

j a.

s.

L

—

N

A

ab

z

f

d

-

z

T

n2

o

———À

jsl.

s

d

Z5 dk.

t

f

hd

a

r

DN

zi

*

d

X

M i

—

z

us

E

*s ol at s

TA N

U

Ut

auJu

"

?

/e[

1513

w

T

!

u

g

I

J

i

iL

([(

p

M

»!

|

;7 m

*ä

ma&

Qmi A

qm . .

TM

4 f

«

T,.

"

M

H

;L

T^

r

&

LI,

ls

s

m

L

UW L

p

P

7 «N

haw

ö'x*ï

1

&

A? *

L uI

A

d

Ea

|

*

ï

N

(/

$Y

]

TOR

*

//

l

T

]/z/

gt

It s É

VO

/

( AA

I^ MU

E.

MA

) )

VOY

——

P

:

l1

!

te

IQ * 9.

Y

/t

AC

*

g

äx

,.:

i.j

ä

ä;c

L

Qïï;

-

[

-

A.

5

5

InNODGEEr

UR

" acdi

anrs

z

—

RUA r i v r m o a ER

Qs

3,

COWMBN FATIO JURIDICA

BANNO FERINO.

TERRITOREO ALIENO

AUTORIE:

|

JOSIA ZIPFFIO

COLLEGII

VENATORIO . FORESTALIS

HANOVIENSIS ACTUARIO

:

|

Qþf

S.

xl

l.

w

S

;;;

T

:

OX

4 4 € 4 2 4

C'elÓeeweeecem

HANOVIXE,

Typls PHILIPPI CASIMIR[ MüLLERI.

ao d

P

AE

:

TE

*

i

i

i

euilts

?

"

m

".

i

»

E

CNDUT

TAE

A

SP R MSSEM

PMM,EPI

GAC.- DMiNOö

DOMINO

MO,

E

39

LA]N DGRAVïQ PRIN-

CIPI HERSEELDUE, COMITI CATTI-

MELIBOCI DECULE, ZIEGENHEI-

NAE, NIDDJE SCAUMBURGI

ET HANOVLE

RELIQUA, RELIQUA.

PRINCIPI AC DOMINO

LONGE CLEMENTISSIMO

al

SERENISSIME LANDGRAVIE!

(

- PRINCEPS Ac DOMINE

*

ia

CLEMENTISSIME!

p

l

N Vïrfutibus, TUIS » quibas inte

r —

rincipes

üi

f.?

bi locum

k

:vinoflri emines non poftremum

vindicat: jufti ac :equi. amor.. . Certe. hujus rei

major non. poteft exiftere teftis, quam quod

ïä

fuum unicuique tribuendum neminemque lz-

dendum efle ftatim ab initio GroRrOsissiMI RE-

t

GIMINIS. I'UI 1UssERis..

Digniflima. fane: vox

|

Princpi Digniílima itaque, ut quacunquede-

mum occafione magis. magisque: orbi innotef-

cat, atque 2ternitati commendetur. . Quam-

obrem. etiam felices.fefe: merito predicant o-

:((;

mnes, quibus TE PRINCIPEM tanquam SU-

UM falutare feliciter.conüngit.. .. Cum vero ju-

ftitie. principis fit ,. non. modo. alteri tribuere

fuum, verum etiam fua tueüs hecenimp

ubli-

Ca

[E! bafünt,[ faccefforibus farta & tecta confervan-

da: Ita etiamin eo TE juftum prebes, quod

acto &

o

rovidentia MATORUM

juribus,

queexp

p

habes, advieiles

, eaque TIBI & PO SIERIS

j

falva efle velis.

Ex mpotGENTIA TUA, SERENISSIME

PRINCEPS! factum,. ut à tribus abhinc annis

inilluftri Collegio Vena

torio-ForeftaliOfficium

Actuarii mihi. collatum fuerit.

]d. ergo mihi

ipes

unice agendum efle credidi ,

uttempus.ità COl-

UT

locarem, quo, quae vota imea funt,

TU/E

jio

In his. rationi-

GRATUE me dienum redderem..

üod

bus.dum curas meas proríus.defigo, veniam da-

]i

bis conatui meo,, quo jura. banni ferini in

terri-

torio.alieno fub TUIS AvsPrcus evolvo. Iníü-

VOX

tutum quod in germania originem. fuam: debet

de

STIRPI CAROLINGICJE,, €X qua HASSIACE PROVIN-

tdf

cu: Magnaminum, Reconciliatorem pacis, V in-

-

dicem. & Defenforem Religionis. & alios plures

exoptatiffimos PRINCIPES;, HEROES; RERUM. GES-

J

TARUM . MAGNITUDINE: JEQUE AC. GLORIA. MAXI-

J

Mos. videre.& adhuc. vident. —Partim itaque

(vl

: í

m. vero ,. quod. per-

ravitas argumenti,. parti

AM

Il

beo,. SERENITATEM

(à

.pe&mn hà

i TU

cun-

À. 3

cunéis Statibus Imperii hoc jure gaudentíbus

3F C936,

ETE

palmam preripere, me moverunt, ut SERE:

NITATI TUJ/E hanc cominentationem dicemi

Sufcipe itaaue hoc donum SERENI1SSIME

PRINCEPS! quod ad pedes TUOS omni ani-

imi devotione.depono. Suícipe etiam votamea,

que pro TUA incolumitate, felicitate ; .pre

153 L ä

omnideniquefortuna TUA folvo &, dum anima

Ípirabo mea, nuncupabo. Servet TE Deus

PRINCEPS SERENISSIME, neftoreis annis

dïgäifïimïe , ut füb TUA umbra clementiaque

vigeant & floreant provindie Hafliacm. — fta

"37 G X/TQ to : i

SERENISSIME LANDGRAVVIE!

PRINCEPS AC DOMINE CLE-

MEN TISSIME !

SERENITATIS TU/E

Dwabam Hanovize

d

* 17520

Humillimus Servus

b s

nenono n ont

z

;ï,:?

n lts d

$1 s u u W

2

»ïfla** ?äï"e

büs

KX 131 9t

X I EX

LA

d

U

X x

&

z

P

&

«—

o

^

:

u

"k

VRs E3o P s ERa

o ss ss Pdo sls

VN

54 s

(x

;/

ss

DN

3

)x

U

X

5

LAD euns

X

S/

EM

*

l

De

Danno

L

ferino in

D

'errito

rlo ancn

AR

11j

$

dl

Lt

"

ET : j ;ä. Í.

I

F

^ i

*

J

n

k

4

venandi dicitur jus occupändï"'feras;

J

SR. J

lie

- $ub oecapäz-iohc ferarum-& pifeium , ó&c avium, & ferarum in-

Sie enim:

CU

fpecie fic: di&arum capturas venire, noto notius: efr

venari- pifces dixere Plinius (a) & Plautus (bJ.

Aptos, pardos

IT

& lepores venari habet Tullius multoties.

De venatu-avium qu&g

dem nihil. occurtit,

Iaterim eodem jure cenfüque habentur aue

Que

eupium.. yenat-io &. pifcatio- autore: Cafio: (c).

|ti

T

Proprietatem & rerum

dominia ftatus natv

Ara! is igncrato,,.

Idem jus eft omnium in omnia, & nemo habet, quod pre

reliquis fibi arrogare. poffit... Efinc durante commu-

JE-

nione. bonorum nemini jus proprium in feras.

fuiffe; fedjus, quoduni in'easerat, etiam alteri:

cuicunque competiiffe certum eft..

UE

Uíum venandi efle. antiquiffimum & nihil injufii vel iniqui-

ii oma T R; D ont u m a

continere, fed rei licitz incumbete, qui venatione fibi competen-

te utitur, exinde apparet, quod et

iaur Déus de. venatione leges

tulerit.

Levit. cap. 177 Y. 13. 1bi?

etGeleber Soénfcb ein. &bier, opet

Cibadfabet-auf Der. 9jago, as man ifct, Der foll DeBclberr $Slut ber

9kfen. Sic etiam líaac homo pius, Deumque timens, morti vie

cinus & Sacra meditans elogia Filio Efauo in mandatis dedit,

rüs

petet;.

vgncin hd ERa

ut fümtis i"ag«itura , aliisque neceffariis inftrumenüs feram ca

cujus

uFF

OUU

E

(a) Lib, 18. cap. 8;

»*

(b) Rud. 1V. 5. 1V, 11;

(&) 1n L, I'tfm $. $4 D, dé ufufrutu,

ia M od

Ws (8) uf

'€cujus carne íc fatiaret ac refocillaret (a). Si ergö w'*e.natitoaäüs

iper fe illicitus & voluntati divinz contrarius fuiflét, nunquam Pa-

triarcha defiderio carnis ferinz detentus fuiflet,

Quod ctiam Sa.

lomon fapientiffimus inter Reges.quotidie aliquot cervis & capre-

olis füam exornaverit meníam facrz paginz tcflantur (b). Cer-

vi autem & caprcolz fine wenatione inftituta culinam Regis.Sa-

lomonis inftrnere non potucrunt. Sic originem & ufum-venandi

quidam Phoenicienfibus tribuunt (c), * Tantum :quoque honoris

acceffit quibusdam animalibus, ut Legionum Romanorum in»

fignia forent. &Erant cnim figna Lupi, Minotauri, Equi, Apri. &

Aquila, quam Legionibus C. .Marius in fecundo Coníülatu pro-

prie dicavit (d). Non minus avesdiguitatis & honoris:fymbolum

e€rant foeminis nobilibus in publicum prodeuntibus. "Teítatur id

precipue pi&tura JOANNAE Berbonnida Reyinz , quz: Lutetiz in Ca-

mera Computorum aflervari fertur (c), Venatio etiam . corpus

laboriofis exercitationibus aptum reddit.

Eft rei militaris comes &

meditatio rerum belicarum. . 'Hinc Carelus 1X. ;Gallorum Rex confefz

us eft, ie ex venationc didicifle artem belligerandi.

Certe digna ;

;

dnquir. Perez, (£ , principibus eff venatio, & inter eorum delicias veferenda, Nam

|

C* corporis r animi vires €«. voborantur , G. bellia. ommia exercentur.

Inde

Proceribus mundi cam preprimis amatam inque deliciis habitam

fuifle, omnium atatum memoriz produnt

De rrajane optimo

principe & venatore differit Plinius (g). — De Hadrieno-nartat Dio (h),

quod equo venatorio, Beryflbem , &dificaverit. monunienmentum,

uod Alexander M. poft prandium fepe diem venatu confümferit,

fcribit Plutarcbus ( — Darii Infcriptio fepulchralis itá: habet: Amicus

amicis [ut

Lques C* A,itator optimus, venatores omnes fuperavi, & quod cunque

volui facere , perfei (k).. Quam pulchre de venationibus satifs fcri-

Dbit, ex libr, 2. -Athllcidos in fine libri patet.- Ubi.;v

Quid

»

ïa) Genef, cap. Vl v 3.

(b) 1 Reg cap.4. v 25.

(

(*) Polsdorus Vergilius de Rerum

InvcnroriBus lib. $; cap.—s'. P* 189.

(d) Autorc Plinio lib. 10, hiftor, natutal,

"

(c€) Fauchet dans fes antiqu.. gaul, f. too,

ad an. $80, vid, etiam Bulkens TfOphCC! de Braimm T.I,

(y

dans kcs preüves pag, 107. 134. 16:. & 210. nec. non figillum Mechtilé s Haffiez

quod 'ir. ftonte. prafar, origin, jg!is publ ab Ilhu

flii E&orc cdi;ar. vides,

,Land,gravi?

)

(£) In Comn enear,

ad Ced r':tv. ce venat, ferar. n, 6,

)

(g) In Panceyr,

*

(y)

(nj L:b. 69. pag. 292,

(1) In vita & exandti M,

)

(kY Lyo nzus in Nobit, Franc, lib. 2, caþ, 12, lit. N.N,

4X

d N

As

(9) M

-

d

Quid nunc .i—'ibi praclia dicä.m..

3

3

Sylvarum & vacuos fzvo jam murmu

te falvt'usf?

1D4.

n5.

Nunquam 1ille imbelles offza per avía Lynces

Se&ari, aut tímidos paffus me cuspide damas

ARI'C-

Sternere, íed triftes turbare cubilibus urífas,

Get

Fulmine usque íües, & ficubi maxime Tigris,

» SZ-

Aut fübdu&ta jugis fxztz fpelunca lexnaz.

i

DOfiS

Ipíe tedens v:g&o- facta cxpc&?þat ab antro.

1 iv

n&

Ihter francos qmntum operz venatiu datum , vel inde colligi

poteft,, quod Francorum Reges plures conftituerint primarios ve»

|proe

natores (I). .A Carolo M. inter fnos Minifteriales recenfentur Falce»

Oluit

narü G* Venatores (m). - Francis enim adco in dceliciis fuit venatio ,

üt ïd

inprimis accipittaria, ut ea ferc nihil prius, nihil antiquius ha-

) à

buerint . 1ta enim Gántramus Bofo Comes ad. Meroveum; ut, quid hic,

Qrpus

inquit, quafi fenes & timidi refidemus, & ut hebetes circa Dafi-

w5«

;onfcf-

licam occulimur, veniant enim equi noftri, & acceptis accipitti-

bus cum cahibus exerccamus venationem, (pectaculisque patulis

digfhf j

(nj De Carolo M. refert illius Biographus, quod per Arduen-

NT

nam [íylvam Vogafique latiffimam vaftitatem, venandi caufam

]nde

dimidium zílivi & autumni temporis tranfegerit.

Idem mosob-

biram

XIt

tinuit füb Germanis. Hewricus I, à venandi ftudio cognomen tra-

ptimi

Henricus 1if. venatores zeque ac clericos pace publica tucti

D [h)

voluit (o). Rudolphi I. venationes frequentiores ex iftius tempo-

u

ris annalibus difcuntur. De Maximiliano res notior eft,quam ut re-

mffm;

cenferi debeat Ut taceamus, quod füb HenricolV. in foreftis Regiis

m

Saxoniz Comes de Spegelberg Imperii venator fuerit, eique ab

[ gunqlu

ofBicio infignia data (p). Sic Marchio Misnenfis officium hoc ex-

N füi

|

ercuit in Comitiis anno. 1356, Metz habitis (qQ). Comites Ura-

ceníes pariter inter Venatores Imperiireferuntur (r), Quod etiam

torium

adhuc hodicx?gm Infignibus N uttenbergicis fupcrüt vena

cornu;

()) Illuftr. Mzfzov, de orig, officior, aulicor, S, R, L, $. 44,

(m) In Epiftola ad filium Pi

;ï

F1

rütori pag 112.

piaum qua extat in legiþus Longobard. T.L p, 11 ,fcriptor, Ital, Mug

jpant TL

3

(n) Apud Gregor, Turonenf, lib, , hi&oi,'cap. 14.

nganit L

E

(o) Krefs de Agticultura $. 15,

x

(p) Chron Oldenburg. T, II. pag. 142, apud Meibom,

:

] (q) Glaffey im feern Der-Gefibidyi

14

. Wit,

én De$ folyen äbuzf;unb Surflid

fn muüe)äxeaif)feri lib, szP. *

(

xufiui in annal, $uev, libr, pa'ml(ip, Pag. 87.

d

]

a ao fbl

'91- ( 10). J

N

«orriu, ex heraldico illorum ftemmate videre licet (s). Ex quibus

ergo perípicium

:

fit, maximum ab ani memoria venationis ftu-

dlum fuitlc.

$. 3-

E

Diftindis rerum domin

iis Jure Romano i

n fuo fu&ido.

venari cuicunque permittebatur, quod tamen inalieno pro-

hibente domino integrum non erat (a).

| Q;o cafü camen

3

fera capta fiebat capientis (b.)

Not, r. Qui enim re aliena invito Domino

utitut ipfi injuriam fa-ci-t ic-'

gibus prohibiram. Quamvis ergo Iài Romani fuppofüerint, jus

venandi in communione bonorum primzva fuiffe relidum, tamen,

uia dominus de ufü rei füz pro arbitrio difponere & fic introitum

in (üum fundum impedire poteft, ingreffum in alterius fundum

prohibente domino pro illicito declararunt L. per agrum C. de

fetvit & aqu. L. 13. D. de injur. Schaeidew. ad $.12. J. de R. D,

n. 6, Georg Mohr de jure venandi p. 1. cap. z. n. 13.

Not. 2. Nonobftante enim, quod dominus ingreffum in füum fundum

jmpedire porerat , a&us occupatorius acquifitivus femper falvus

fuit. Nam prohibitio ifta conditionem animalis mutare non pot-

e(t, neque efficere , ut id, quod captum eft, fiat prohibentis.

yinnius ad $. 12. ] de R. D. n. 3.

;. Qui ex Lun. C, de venat. ferarum. probare volunt, ac fi jam-

dum apud Romanos promifua venandi libertas fublata fuiffet,

admodum falluntur.

In hacenim lege nihil deprehenditur, quod

errori illorum faveat: Quamvis non negandum, Imperatores Ro-

manorum Jus Majeftaticum circa venationem exercuifle & exer.

ccre potuiffe; Ibi enim Impp concedunt facultatem occidendi

leones, quos antea, cum fpectacula arenaría & amphitheatralia

adhuc in ufü erant, temere occidere nefàs erat, vid. L. 1. & 2, C.

'T heod. de venat. ferar. ibique Godofred. in Conimentario, Jam

vero conítat, quod chriftiana Religione incrementum accipiente

cum obinfamiam nimiamque c.md.clitat.?m, íum oþ fumtus,

quos

£etis

!

(a 12. f. de R, D.

(b) L, 3, D. de A, R, D, Treuler,

ad D, Vol,II. Difp, zo. $. 2,

ïä&, C at ) u

]s

feris ex longinquis partibus orbiäConqui*ren;iis impendebant , 1à-

[

terdi&ta fuerint, L. un. C. de gladiator. & in uíu efle de(ierint,;

ut ex 4maj4 ad didam L. un. n. ;6, 4b Ejen in. operibus pag. 787.

tefert,

Ceflabat ergo ratio, cur occifio leonum prohibita erat;

ceílante autem prohibitionis ratione, ceffat & ipía prohibitio;

confequenter quando indulgetur poteftas occidendi leoncs, exin-

Yo

de colligi non poteft, quod premifcua venatio apud Romanos fue-

rit prohibita.

YO.

T

$- 4-

4

uevmadlmodum etiam 1

"

oribus Germaniz veteris hoc

sitles

f, us

deberi ajunt, quod (ylve & agri non fingulis adfignati, aut

[ricfly

| : limitibus definiti, fed tributi univer(i cuidam genti (a):

yum

ndum

| tà fimiliter facile eft ad intelligenduur jus ve-

C d

- pandi inter eam fuiffe in communio

Ro Dl

b

d

-

ne pofitiva

Videatur Julius Cxíar de bello gallico lib. 4. cap. 1. ubi primo de

ndum

: .(ä') ;

Suevis figillatim dicit : 'privati & feparati agri apud eos vibil effl.. Deinde

(alyus

idem illad de Germanis lib. 6. cap. 21. repetit univerfim: vit4

»0mnis in venationibus atque ftudiis rei militaris, agriculturz

bentis

»non ftudent, neque quisquam agri certum modum aut fines

» ptoprios habet.

Sed Magiftratusin annos fingulos gentibus cog-

[ jam

,nationibusque hominum,qui in una coierunt, quantum eis &

MTCT !

»quoloco viíum cft, attribuunt agri, atque anno pofít alio tranfire

j quo

»cogunt,

Eadem fere Tacitus de Moribus Germanorum cap. 1j.

s M

4

& 26. habet. Atque hifce prorfüs conveniunt, qua 1lufiriff]mus Comes de

; x*

Bunau ín Det. feutfcben Svapferaumb Steicb8 z iftorie Vol. 1. lib. r. pag.

49. refert. ibi: fSaft unter allen teutfcben SXtationen. toar. Fein einfiget

jdendi

ufalià

Cintoobner oper SYurger, Der ettvas eigentbümlicbes befafi. SDie Jbrige

&Zo C'

Feit unb CBoraefe&te eine8 jeglícben Q3olcfe8 tbeilten bas fanb, fo bie

, Jm

gan&e Sytatíon befafi, nacb ibrem Giutbefinben uuter bie Gintoobner ein.

jpiente

Ciner jealicben Gamilie tearb alle Cyabr fo viel fanb unb GefD , su baus

$ unS

en angetoiefen, afó $u Deren lnterbalt nótbíg var. — Soad) QGerffieBung

be8 Syabr8 raumeten bie bifiberige SSefi&ere Da8. gebaute GStüicf fanbeg

À

feris

unb überliefen einern anbern Defien Gebraud). — iobann tourben fie entz

Ditjto

toeDer voieDer bie Seinbe ín8 Selo Sefd)inef/ unb immittelft burd)

nige,

Sü. (132) ii

niget, fó t Syauff aeblieben, mit ebeng » 9mtittefem berfargeä; opet e8

teurbe fbnen ein anoered. Cot'icf Selo angeroieferr, baton fie fid) erdfe

tet Fonten, uno bamit eorm Jfabren qu Zjabren abaciedbfelt.

(b) Ab Fyben in E. J. F. cap

quec &Aegali diff. 3, n. a.

$. $.14. & B.à Lud?mg de venatu c;:qs,

C

$. 5.

. Aft fücceffü temporis & mutata rerum facie, ubi fyfte.

ma civitatum germaniz uni Regi civili adherere ccepit vin-

culo, defiit hzc communio venationis ac venatoribus o-

mni vagis exclufis Imperatores & Reges vi juris m3jeftatici

jus venandi fibi afleruerunt, fubditis illam interdixerunt,

hi autem venationem non aliter quam conceffamn exer-

«uerunt.

um enim eft, res i;nci;rpdra-l,cs non minus, quam corporales domi-

* Npt

nio fubjici poffz, ab Eybes de fonte juris p. 476.

Quemadmodum

autem Juri Naturi non repugnat , ut res nullius occupabilis do-

minio fubjiciatur, fic etiam nemuni injuria fieri poteít, quod ali-

quis folus jus habeat ad rem, quz antea crat nullius, ac folus in-

de percipiat fructus in rem fuam vertendos. L B. deWolff n Jure Na-

tur. p 131.$.. Quod . fi vero nemini injuria fit, fi quis jure, quod

antea crat commune, folus utatur, nec patiatur, ut alii codem u-

tantur : Eccur non idem jus à fuümmo- Imperante vindicari po.

teft? Hic enim vi Majeítatis fuz ex plenitudine poteftatis de rebus

nullius faluti & tranquillitati Reipublice convenienter difponcre,

coníequenter etiam, cum electio mediorum hunc finem obtinendi

contcientia ipfius relinquenda fit, Grarus de jure belli & pacis lib.

3. Cap. 1. $. 2., fi jus venandi fibi adícribit, & fübditos ab illius

ufü excludit, omaino oportet morem genere. Quamquam ergo

de jure naturz venatio ex mero cujufuis beneplacito dependeat:

Attamen, cum ea, quaz facultatis naturalis funt, mutari, reítrin-

gi, atque proríus tolli poffiat, idque non fülum per difpofitionem

propriam, (ed etiam per legem fíuperioris, indeque in civitatibus

frequentiffune coatiagat, ut ca, qua juris imperfe&ti ; ad fpecies

gjuris

ä

bt g

j'uriä. perfe&i ab Imperantibus reftringantue, &

jufi ptrrf'c&o vicif-

iij

fim remedia coactiva, vel omnia, vel nonnulla fübtrahantur, tum

& przcipiatur, aut prohibeatur, quod antea permiffum & indif-

*

fcrens eratz [ta etiam non obftat, quo minus in focictate civili

LCJUSe

communis licentia venandi interdici poffit, vid. Ziegler de jur. Ma-

j(ï&- ilbo í, Cap' $. ;5'0 48.

Salutis enim & utilitatis publicz rationi-

bus omnino innexum eft, ut ei, qui Gubernationem & Curam

Reipublice habet, etiam bona, ad gerenda negotia & ad fütinen-

Sine negotio autem intelli-

dam dignitatem fuam fuppeditentur.

gitur, ab illis.rebus incipiendum effe, quz fine damno cujuscun-

jf

que tribui poflüunt, " Hujus modi vero cífe res omnes, quz in nul-

in-

lius dominium pervenerunt, nemo cít, qui ignoret, vid. Grotius

j$ 0

l. c.lib. 2. cap.8 $.5. Haud dubio enim gratiores fünt modi, qui»

latidi

bus lucrum incertum, quam quibus bona pofleffa auferuntur. Si

autem addicuntur fiíco res, quz nullius funt, nihil aufertur (üb-

tünt,

ditis, nifi poteítas occupandi : At hazc valde dubia & incerta cft,

Huberus de jute civitat. lib. z. fect. 4. cap. 4. n. 48. Faceo, quod

OT.

recreationi Principum, qui coris publicis ac privatis dies noQtes-

que fatigantur , etiam aliquid indulgendum, nealias foli & nullis

s doml«

voluptatibus avocati maftam vigilantiam & malas curas exerccre

cogantur , Perilluftris Dominus W'iedcerhold in diff: de oneribus

nodum

De hoc ergo cunm

jilis 0«

territorial. Primcipum regentium $, 23. in fine.

liquido conftet; atque à fcriptoribus politicis pro dignitate excuf-

uod alie

fum, non eft, quod pluribus profequamur.

Supercít ergo, ut ad-

Qlus itt«

huc füb incudem revocemus, quo tempore hocfadtum fit. Id an-

| jm N

te omnia pro certó habendum ceft, multoque etiam antiquitatis

, quii

conceníü probari potcft, jamtum francorum temporibus Carolin-

dem u«

gice juxtà ac Merovingice propaginis venationcs inter delicias

n po

Regum füifle relatas, nullique nifi Regibus & Imperatoribus jus

e rebus

venandi in germania competiiffe.

De Regibus enim Merovingi-

[poncr

cis illud con(tat, quod illi fibi vindicaverint venationes cum jure

yinendl

excluforio aliornm. . Nam ut taceamus; quod Guutbramus Rex vena-

T

tionem fibi toli appropriaverit, illud etiam indubitatum eft, quod

jpilis

ilum, qui in fyiva Bubalum occiderat, atroci pzna afficiendum

m ego

curaverit.

Teftis hujns rei eft Grigorins Turouenfis, qui libr. 10. hi-

endeat:

ftor. franc. cap. ro. ita fcribit: Dwm Gunthramus Rex per voga[um [ylvam

reltrite

yenationem exercerety veffijia Bubaly depiehendit, €nflos illius. (ylva ideo vequifitus, quis

iionettt

jn regali fylvavenari prefumfiffet ?. Cbundsuem: €ubicularium prodidit. — Rex juffiteum

jitatibus

apprebendi, vincdusque ad flipidem lapidibu: eff obrutus. Simili ratione Stirpis Ca-

erunt,

! chCiCS

rolingica Imperatores n-azurä.l; m .vcnandi libertatem reftrinx:

3

atque

k juris

MA

a*

". ( »)* u

atque venationem banne quodam adjle&o fibi vindicarunt, Infpi-

ciantur modo capitularia de foreftis dominicis , id cft, (an&ione

munitis, ne quis alius juxta Regem in illis venaretur, utpote Ca-

zoli M. ann. 805. C. 32.. Ludovki Pij ad ann. 819. C. 22. & Caroli Calyi tit,

$2. S. 32. hecpatebunt in promtuque eruntomnibus. Sicctiam For-

mula faubbanno ufu4l;: in charta Caroli M. apud Furftenberg in monu-

sentis Paderbornenfibus pag. 321. rem extra omnem dubitationis

aleam ponit& clare oftendit, jam temporibus Caroli M. frequen-

tiffimum fuiffe, fylvas banno ferino afhiciendi.

l1mmo quid mul.

tis verbis opus !. clariffümum hujus rei impertitur argumene

tum Regiftrum antiquum bonorum Ecclefiz Prumenf(is in peril-

lu(tr. Leibnitii Colle&tan, etymolog. P. 11. pag. 444. quod ita habet:

A primis ecclofie -moffra. fundatortbus, ideff , Pipino & Karole/ Magno . ejus. filio

poffeffiones. moftra. ecclefía ac bona ab ommbus poteftatibus fecularibus SUNT

fi

EXEMTA, QU/E POTESTATES VULGARITER APPEL-

LANTUR ^?dine Grafef, VILBAN , eupelle, Nacfelide, Geritte. ^ Fran-

cica ftirpe in Germania exftinda de hoc jure eo minus dubitan-

dum eít, cum quod Reges & Imperatores jus venandi ut Refer-

vatum Cefarcum fibi appropriaverint, Perilluftr. L. B. à Cramer

in vindic. regal. jur, venandi $,2. & 3. tum, quod ctiam territo-

riorum. Dominis in propriis agris & fylvis absque conceffione Ini-

peratoria venari non licuerit , 4wtor , etiam poft fata illuffris beg

as-Gorft sut Sorepe

arünplic)en SSericbts oom uralten 9xeid)s ; unb Sóni

Gidben p. 1. $. 6. & ibi pag. 9. allegata exempla. Quod etiam Im-

perasores & Reges Jus inftituendi bannum ferinum vi juris maje.

ftatici exercueript, nemo inficias ire poteft. Hoc enim eft, quod

chartz & diplomata paffim obvia affirmant, & quod eorum Ma-

jeftate falva ipfis adimi non potuerit. Ut tempori parcamus,

unus nobis locus füfficiat;, unde hoc patet. ,Sic Henricus II.

»Bertholdo Tullenfis. Ecclefiz Prafuli Imperiali dat autoritate ,

»quod ad jus difpofitionis fuz pertinere videtur, foreítum vide.

H

»iicet & bannum venationis exfylvis, videatur diploma 24., quod

H

adhzret hiítoriz ecclefiaftice & politice urbis & Dioecefcos Tul-

lenfis. Neque etiam potuit bannum ferinum ptrincipaliter con«

ferri ab alio; atque à Rege.

De quo nedubitatio cuiquam obre«

bat, adítruam id verbis, quz apud Baluziun Tom.L lib. 4 cap 42;

tit. de foreftis noviter inftitutis pag 785. leguntur: , Quieunque illas

»1c; rexeftes habet, dimittat, nifi forte indicio veraci oftendere

25

N

offit, quod per juffionem five per permiflionem Domini Karo-

P

.

»li gcni

toris noftri eas infütuiflct, prater illas, qua ad noftrum opus

»Pptefe

V

'ä&,»(:s)f J

Infpi.

Xüione

,,'pcrt-incjnt, unde nos decernere voiurhüs, qui'cqu&d tobis placutrit. s

0fe Cf -

Non minus ebfervatu digna, que mifífis tegiis ita mandantur:

4 tit,

w Comitibus denunrietur, ne ullam fore(tetm noviter inftituant fine no.

m Fot«

» ftra juffione, & ubi noviter inftitutas fine noftra juffionc invene-

39 fint, j dlmittefc PrdCiPiünto 53

Addo aliud Ottonis 1I. de anno 988,

faond.

in quo Epifcopo W/ormatienfi permittit, u Regie; Nomine fylvas in«

tationis W

Quen.

foreítaret. vid. Schannat. Cod. probat. Hiftor. Wormat. N. s1.

] mul.

pag.28. Firmum igitur & certum cít, foreftationem fylvarum

Jümte

olim à »Regum & Imperatorum d?pcn.di.lïö atbitrio,

) peril

s

habet:

A o

qu fl

SUNT

Bahnu"m ferinum,

QBiibBann,; dicitur jus venandi

PPEL-

lanctione pcenali adverfus

violatores munitum.

B

*

,Wil'/dbannum eft vocabulnm anti

Lubitate

quiflimum, arque jam in charta Fri-

t Aeftte

fingenfi de anno :074.

W'alckenriedenfi de anno 1152. Corbcienfi

Cramet

de anno 1198.

Occurrit, prout apud Pfcflinger. in Vitriario illu-

ftrato lib. 5.

tit, r8. & 8. tit. 6. videre licet..-

tettitü

Ante ifta tempora

ne ltti«

Wildbannum füb nominc banni regii,

banni füper feras, poteíta-

ifris 0

tis legitimi banni & fic porroe venit,

Ita i dipiomate Colonienfi

It u

de anno 973. bannum & poteftatem

banni, qua: füper eas ad Re-

jam t«

giam pertinuit poteítatem

» in charta Leodinen(i anno 1008. fcripe

D

ta, bannum noftrum,

& in charta W'ircebur

s maje

/

genfi de anno 1023.

[, quoc

apud eundem,bannum noftrum füper fcras

audit.

TUru

'camus)

$ 7

jcus Il

— Banum

E

:

iC

Qtitatt

m vide«

in quo quis bannuin ferinum habet..

ferimum , ggifbbabn, dicirur diftrictus,

ls qUOd

9s TUb

Dari ejusäwd-i Bana ferina,

& monumenta antiquiora & exempläho-

iter cor4

dienum paffim obvia n

eminem dubitare (inunt, Quindecim ne-

mora Regis venatiu deítinata tanrum nominat

Garolus Galvus

T Obm'

in capitular. tit. ;3. $. 22.

ap4]

Ita forefti regii meminit chron. monrt,

p A

Seren. pag. 57.. Sub Ottone

Il, ait, etat circa locum, fcilicet non

fiendeit a

procul à Cattro Northeimge,

quod nunc Nienburg dicitur , ve-

natio publica Imperatoris.

Videatur etiam . fpeculum Saxonicum

jni Kaf« f

lib. z. art,

m 0p058

meitoen

61 ', ubi; Sä finb orcp -Deyoun ecínem äad)fen poben

.bíeren

,,pef- ,

|

Ba (16) JH

&bieren. (Sricoe-

ctmircft if ib Stuigd« SSann.. Die Doyben beifn

ä

j

95SannSSrfte.

Qu cnc fft bie Depbe qu Stopnc: SOie anpere

ift Det

e orite Die 9]

cioeeDepnbe. oper. Sorettinifobe Joepbe. — QGet fo

Qu

a

Íal

bierín cin

ieitb febr, Der fell :m'e.ftten Dt$ Säönigäfä-aïï"( Das WD 59

&Scbiüi;ïg.

n

eu

$. 9.

d

Si diftrictus, in quo quis bannum ferinum habet, in a-

tU|

lieno territorio fitus, Bannum ferinum in tetrrito-

bof

ttt

rio alieno dicitur.

mplum eít in Epiícopo N

irceburgenfi, cui jus banni ferini in Citeis

ab

' Exc

acrva[o tefte Sprengero in jurisprudentia pu

bl. p. 336. cempetit, nec

Í

K

non in Duce Wurtenbergiae & Tecciz,

qui in quibusdam vici-

norum Imperii ftatuum territoriis jus b

anni ferini habet,

Nec defo-

Myler ab

Qu

Ehrenbach de Principib, & Statib. p. z. cap. 25. n- 15-

libe

rent plura,

fi quis hoc agerc vellet. Vid. celeberrimi Dn.

Wolfart

Diflertat. inaugura

l.de jure banni ferini in tcrrit. al.

cap; ult,

Pa

M

: Dofninus banni ferinl vocatur, c

ui lbannu/m ferinum

bus

competit. Et Dominus banni ferini

dire&tus dicitur, qui

dj

illud alicui chcefïït.^

Ti

IO.

Re

o

oes & Imperatores non folum proprias;

(éd & alienas fvlvas banno ferino adfecerunt.

Iniperatores domaniales fylvas banno feri-

Quod Reges &

TU

no affecerint, fo

reftz regiz per totum Imperium difperfz

remextra omnem centrover

fiam ponunt. Conferanturea,

fe

$07

quz tradit ab Eccard (a) ajcns; &»o balb bie Sranden

ii

i

) Sjnber andtligen S?ad)rid;—tbon betqlten Säuzþurg ub bem daloft &ottin Sanden $p 5*

Se (Caz) W

| at

( u

niae übet fidy ertoefj

ét unb felbige ít Denen perid)iebenan

1N

2"

Sprovintien ibte$ Seid)8 fattjame Giütber erbalten batten,

iV 6

baucten fie fid) bin unb toicber. anfebnlid)e Spalláfte, Davin

nen (ie, tvann fie in ibren £anben berum veifeten fütalid) unb

*

€

enta

Jlid) obnen fonten. .a (ie benmn aud) in benen a

ebulid)ften &ábten eben. beraleidyen batten . . . 9fnbet

Ia

[

t

ipaten alle 3cit (dyone SBálber suc $agb umb fo bie[ Giütber,

baf) ber doff ben Geaentartb be8 &onig8 (att(am unterbalo

o

ten tverben Fonte, « Quod etiam ab Imperatoris dependerit

jj KC

sCu

arbitrio, bannum ferinum per quemcunque Comitatum

) vid

five pagum extendere, deeotanto minus dubitari poteft,

Mylm b

quam certum eft, nemini venationem competiifle, nifi cui

( defo

y'olfart

liberarn reliquit Rex vel Imperator. ($. 5. in not.)

p ut

$. 1r.

"

Sicut autemibännum fe

rinum ab Imperatoribus & Reoi-

"murti

, qül

bus inftitui potuerit: Ita quoqueinítitutum aliis feu-

t

i jure, fimilive titulo concedi potuiffe extra O-

mnem dubitationi; aleam pofitum eft. (a).

r5

;

rünt.

$. 12.-

Reges & Imperato

res Proceribus Imperii ban-

Q feri

fpetie

num ferinum non folum in fylvis domanialibus,

fül &j

fed etiam in eorum propriis & alienis conceffe-

a $t

Funt. Prius colligirur ex charca Ottonis III. de anno

Ij

C

a

. 99 Ij.

ii

(:) L, B, de Lyncker de potcflate Imperator, alicna-ndix bona lmþcrü.

us (1:185) J8

991. (b)ubi: ,,F1deh noftro Miloni venerabili Ej pifcopo &

'aaE

; Ecclefie Mindenfi in proprium dedimus fbæftas nof:ras

D

»Haculinhagi &c. & infuper . . . fupradicto Epifcopo &

))e

» €jus Eccleüæ fylvam funtel vocatam ea ratione , ut nulla

y u

»Qdeinceps perfona magna vel parva in ditis foreftls qut

))m

»fylvis venari feu capere przfumat aliquam feram vel be-

3)1

»ítiam fine confenfu & licentia jam dicti Milonis.,, Pofte-

l

rius charta Henrici (c) extra omne dubium ponit. 'Te-

ll

nor ejus ita fe habet: , Henricus divina favente clementia

d

5, Rex.

Notum fit omnibus noftris fidelibus, qualiter nos

hi

»interventu atque petitione Heriberti Colonienfis Archi-

J)ü

, Epifcopi Bannumnoftrum Beftiarum Balderico fancteLeeo-

2

» dicenfis Ecclefiz, nec non Balderico Comiti fuper eorum

D

» proprias fylvas, quz funt interilla duo flumina, quzam-

»n

»bo Nithe vocantur, & tertium, quod Thila nominatur,

»

9

»fita, & quz pertment ad illas villas Heyfte ac Bodfride nec

,,non maclines nominatas, quod tamen totum Wauerwald

*

p

»appellatur, in Comitatu vero Gozilonis Comitis quiAnt-

» Werf dicitur fitum, per hanc noftram przceptalem pagi-

fot

?

,nam concedimus, atquelargimur, & de noftro jure in

,eorum jus ac dominium transfundimus, ea videlicet ra-

s

5tione, ut prefcripti Balderici de prenominato banno e-

»l

jusque utilitate de hinc liberam habeant quidquid fibi pla-

» cuerit poteftatem faciendi. Fidem porroiillis qug dixi,facit

Albertus Cranzms (d), quando Ícribit: , Succeffit in

W

» Epl-

—

(b) Apud Piftorium rerum germanicar. pag. 705

W

(c) Apui Burkens aux Trophees dc Brabant Tom,I. dans les preuves pag. zz.

(d) In MetropoliSaxom libr. 3. cap..36,

t

"—&(19)&!

yot

" Eplfcopatu Erpo, vir flcuufiïmus, pm'fe&us ad 1llumho-

Of

»norem ab Ottone I &c. tenuit eum locum per tempora

o«

» deinde duorum Ottonum filii ac nepotis.

Nam Otto III.

nulla

»eidem Erponi permifit, ut monetam füo nomine cuderet,

tls uf

,,mercatum in loco Ecclefiz füc folennem haberet. Idem

dbe

, Imperator contuiit eidem pr(c & füccefforibus venatio-

Dofte

,nem cervorum atque cervarum füblimium ferarum, qui

Te

; füit ad olim fervatus honor fümmis principibus. -

Diplo-

Ka

—n'lä*

f)nl'adl II. anno 1029 Ratisbonz conceptum ita

T 05

habet: ,;In fylvis, campis, Humïmbus, & palüdibus fore-

Archi

»ftatis & banni noftri diftincta circumvallatis, ea ratione

tLeo

2» bannum faamus, ut.nemio ulterius in iisdem absque do-

orurm

»mini fuüorumque heredum permiffü peteftatem habeat ve-

a

» nandï, faouttandl, retià auüt laqueos ponendl, autullo in-

TIaUL ,

denec

»b

cenio feras dec1p1end1, que merito füb jure banni

»continentur. ;;

Clariffimum adhuc t€ü1m0n1um im-

rvald

u ATE

pertiturcharta OrtonisI.apudSchannat (e). Audiasquz-

fo tenorem: , Ut foreftam, qux ad villam Achizuvilla per-

ag

»tinet, in quaprius eratcommunis omniumcivium venatio,

g Wt

« m

j,riullus venandum audeat ingredi fine hcentla. ejusdem ab-

00 C

» batis fucceflorumque illius.

ibipi

$. 13.

faci

— Imperatores & Reges interdum etiam fimph-

dfht

'cem veriationem, eamque modo in propriis pof-

,bl

fefforum fundls, modo in alienis concefferunt:

Cz

Magna

(c) In hiftor, fuld, cod, probat, pag. 147

91- ( 20 ) Jlä'

Magna hujus rei memorandi copia effet; Non þätituf au-

E

tem inftitutum, ut omnium venationum à Czfaribus COn-

pe'ra

ceffarum peculiarem hic rationem habeamus.. Hinc unus

051

