& alter cafus fufficiunt ad probandum, Imperatores fua au-

1.

toritate preter banna ferina etiam fimplices venationes,

| 9o

easque tamin propriis quamalienis fundis conceffiffe, adeo-

9u

que nobis argumento effz poffunt, quod przeter bannum

L ban

etiam ipíà venatio ab arbitrio Imperatorum dependerit.

IUf

Ita enim habet diploma Caroli M. quod exhibert Mabil-

L ing

lonius(a): Carolus D.G. Rex francorum & Lon-

fàni

gobardorum ac Patritius Romanorum &c. no- | i&

tum fit, qualiterconceffimus Autlando Abbati | "*

| &

& Monachis ex monafterio Sithio, ut ex noftra

p

indulgentia in eorum proprias Íylvas licentiam

TüU|

haberent, eorum homines venationem exercere,

] &un

5imiliter idem Imperator fuldenfi moriáfterio in pago Ma-

ts,

quynowe locum nominatum biberbab cum piícationi-

|

ïdat?

bus & venationibus donat (b). Compara etiam, fili-

Of

Qi:

bet, chartam Henrici II qua ultraje&tinz Ecclefiz jus ve-

Wi

nationis per Comitatum Trenthiz donat l(c)l,'- d

Tla

€XC

Imperatore*s & Re;gäs per bannum ferihum

Tün

ij

non jmod,o , jus excludgndi alios ä venati

one, fed

fen

(2) Rciï!ïpl&mnt. iib.:Vl; Kpag. Gllr.».

,, etiam

)

(b) Gabel de jure ven:ndi $. 8, in not,

(c) Apud 'Hcda m Hiftor, ultraje&, pag, 101,

9*X

It qu.

etiam ipfum jus venandi concefferunt. Quod Im-

COf

peratores bannum ferinum conferendo jus excludendi ali-

Unus

OS À venatione concefferint, chartz & diplomata füpra ($.

ld QU*

12.) ànobis adduGta fatis fuperque evincunt. De hocer-

ones,

go cum liquido conftet, non eft ut eilongius immoremur.

Adeo.

Supereft itaque, utetiam demonftrem, per conceflionem

Jnufil

Kdent,

banni ferini ipfam venationem conceffam fuiffe, Contra-

rium qui afferunt, ftatuunt, Proceres Imperii jus venandi

1bl

in territoriis füis jamtum habuiffe, perque bannum ferinum

Fofl-

tantum jus alios excludendiconceffum fuiffe, ne fcilicetpro-

21

miícua venatione cofriodis fuarum fylvarum privarentur, &

bbati

hac ratione in pofterumprivative venationem exercere pof-

fent. Verum lubricam hanc fententiam effe, quivis facile

oftra

perfpicere poteft. Autenim venationem ut rem in com-

Iam

munione univerfitatis relictam, aut véro ut pertinentiam

(

fundi confiderare debent, qui ita fentiunt. — Jampone pri-

n

us, non perfpicio, quid inde przfidii fententiz eorum acce-

dat? Quisenim infitebitur, ftante communione venatoria

(l

omnes de univerfitate liberum venandi jus habere, illudque

ü, ü ii'

quemcunque pro lubituquando, ubi & quomodo exercere

l Ye

poffe. Enim vero fi omnes de univerfitate illimitatum ve-

nandijus habent, etiam nullus ab eodem citra injuriam

excludi, multo minus illud cum exclufione ceterorum o-

m

mnium falva juftitia uni adjudicari poteft. Sane nulla ra-

tio intrinfeca adeft, cur unusalteri jus equale habenti prz-

ofel

ferri debeat. — Uti ergo hac fententia ficulneo argumento

n

*.;-fupie'rüruc"ta : Ita etiam al

tera plane fingularis & infuffulta

C 3

eft,

9 (an)

non

eft. . Pone enim venationem effe pertinentiam fundi. .Dig

mihi quzfo, quomodo Imperatores & Reges banna ferina

pol

extra fuas foreftas re

YCnd

giàs ad quoscunque pagos extendere,

pofleffores fundoru

m excldere, & inviolatores. ban-

ha

TU

ni ferini peenam ftatutam exequi potuerint? Certe

manifeftam involvit contradictionem. — Venationem effe

x

pertinentiam fundi, poffefforem. fundi effe, nec tamen

alio

jus. venandi exercere pofle, fed ab eodem. exclufüm

efle.

Quibus accedit, quod etiam . Status Imperii cum

banno ferino in territoriis alienis ab Imperatoribus olimin-

li

veftiti fuerint, & adhuc hodie inveftiantur. Aft, quomo-

o

do falva juftitia hoc fieri potuerit, fi venatio pertinentia

Don

fundi elet? Non etiam patrocinatur eorum fententiz, ac

ribu

fi hzctemporibus oppreffzc Reipublice Germanicz facta fu-

p n

ilent. Supra enim (3. 5.) multis atque indubitatis arrumen-

tis oftenfum fuit :

Tepi

I) Quod exercitium juris venandi à

Vitls

Cafarea Majeftate dependerit: . 2) Quodde hoc jure à Cz-

farea Majeftate dependenti à Caroli M. tateusquead tem-

:L

pora interregni nihil fuerit immutatum : 3) Quod Impe-

ratores illud (emper pro jure à Sacra Czfarea Majeftate de-

endenti reputaverint idque pluribus chartis & diplomati-

b

us profeffi fint. Denique 4) quod ipfi Proceres Imperii

hoc jus ut Refervatum Cxfareum agnoverint. Tandem

non video, quare dominus fundi, quem vi dominii jus ve-

nandi jam privative ut pertinentiam fundi habuiffe putant,

inveftituram de füper impetrare neceffe habuerit?. Ut à

chvenatione eXdudatuf aliüsf.? Absque contradictione

Don

dici

i. Di

fïïon poteft; »Ctïm'fïren*atio CU

! fü*n;dQ connexa fit; -'(ïcquc ad

ferina

poffefforem fundi privative pertineat, (i verum éft, quod

idete,

venatio pertinentia fundi fit. Ut venationem privative

ban.

habeat? itidem jam habet, & quod meum eít, amplius

Certe

3eum fieri nequit. .. Inconcufle ergo verum manet, quod

n effe

per banni ferini conceffionem non folum jus excludendi

Caman

duítrm

alios à Ven-atiolje, fed &ipfum j-,us*xvenandi, conceflumfuerit.

-

[ cut

3

.

i

2

Jiyis

^. Bannum ferinu

m etiam i

nvitis territoriorum

1mo.

potlefforibus ab Imperatoribus conftitui potuit.

nentid

L

Poneenim, bannum ferinum invitis territoriorum poffeflo-

, aC

ribus conftitui non potuiffe? Sane ab horum arbitrio jus ve-

af

| nandi dependiffet. Quod vero cum Majeftati Imperatoris

Qfmen.

| repugnet, eidem quoque repugnat,. bannum ferinum in-

andi à

vitis territoriorum dominis inftitui non potuifle.

eaCg-

Quod vero Reges & Imperatores confenfüm poffefforum interdum ad-

iterte

- hibuerint, doctrinz noftrz non oflicit, Hanc enim & rationum af*

gumenta firmant, & teftimonia non requifiti confenfus fupra ($.

Impe.

12.) à nobis prolata extra omne dubium ponunt.

Uti ergo in ple-

dC (

[0 29

risque hifce & multis aliis exemplis ne verbum de .confenfu

mini territorii adhibito, & mirum, ni unus faltem & alter

:

Cri-

Omäfi-.

ptorum monuiffet, eum contra confüctudinem neg!e&um fuiffe,

gnpcti

fi neceffario interponi debuiffet : Ita quoque concludo, fuiffe in

3ndem

Imperatoris arbitrio, bannum fcrinum ctiam invito territorii domi-

no conftituere. Quamvis non negandum, interdum noritiz gratia,

ijusve-

vel iavidiz evitandz cauía, vel quod ii, quibus banna ferina con-

jutatit

cedebantur, fibi (atis cautum nonputarint, ni confenfüs corum ac-

cefferit, in quorum territoriis banna ferina conítituta. Quz au-

dtà

tem majoris cautionis & notitizgratia vel invidie evitanda cau-

ne dlCl

ía fiunt, non ideo neceffaria füunt, cum ctiam ad boni,-prin.clpi;s;

pon

ctiam abfíoluti, officium pertiacat,..ut in caufis magni: momenti

. nihli

Sh (24) JH

nihi! füfcipiat inauditis iís, ägrumf intereft.- Inteteft autem omni-

no Domini territorii ,. cum jura Domino territorii

v

.comp;xycnxt;ax

K

. perjura à banno fgr'ino'dcpcndcmia temperentur,

ta

$6s

f

n

Quiin alterius locum füccedit, eadem jura, easdemq

obligationes acquirit, qua habet ille cujus vices occupat.

by

a

Quare cum Dominus banni ferini fübierit in locum Impe-

ratoris, ad dominum banni ferini referenda fünt

|

omrnia illa jura, omnesque ille obligationes ,

que Imperato

bun

r ratione hujus juris olim adjudi-

EU

$. 17.

;

| | Inveftito cumba

nno ferino omne j

usï venan-

dl

di, tam fuperius, quam inferius privative com-

peti Etenim Imperatores venationem tam füperio-

rem, quam inferiorem cum exclufione omnium aliorum

exercuerunt ($. 5.); quare cumDomino banni ferini in e-

xercendo jure venandiomnia illa jura adícribenda fint, qui-

bus olim Imperator gavifus fuit (S, antec.), fequitur illum,

qui bannum ferinum ab Imperatore acquifivit, reliquos o-

Ti

mnes etiam territorii dominum à venatione excludere &

jus venandi privativum, tam fup

erius, quam infär;us, Opti-

mo jure fibi vindicaþe pofle (;1).

jts

EL

E

foin.

2

B. ab Ickítatr de co, quod jure publico circa venationes juris eft, cap, 4.$.10; & 1. Ill

B, ab (Ick&att de co quod jur, publ. circa venatiomes juris eft, cap, 4, $. 3.

uü;is

Awter be8. griinplid)

-& 185

?

en Seridt$ pon beum etten 9veidj unb Sónigs gorft juc Srey«Cid) pag. x,

( L ]

EX

)

(9r

d

T Ompi«

:pctcng',a

T * 18.

Porro, quia per inveftituram utile dominium omne trai

fit à Domino in vafallum, directo folo penes dominum ma-

nente, facile eft ad intelligendum , etiam Dominum

.

emqu&

banni feri

n

XCUpT

*

:

i directumab ufu venandi in diftr

Impe-

trictu

banni ferini exclufum effe. (a).

-

ünt

I9. -

jus venan

di in diRri&li

J,

" Hfllc confequitur, . quogï

omino bannife

s

ijgdl-

banniferini fit jusD

"8 0.

rini proprium.

- Et quod Domin

us banni ferini venationem in

enafte

diftri&u banni ferini omnibus interdicere poffit.

. É«quis enim eflet juris venandi ufus, fi alteri liceret. venationem pro

arbitrio in diltrictu banni ferini exercere.

Hoc enim conceflío o.

ton.

mnis ceflaret b, f. utiliras,immo banni ferini nomen inane foret (S.&.)

uperio-

Atque fidem illis, quz dixi,facit charta Careli I V. apud Meibes. Tom,

fiorum

Ill retum Germanicarum p. 212. ibi: Cum bannis ffve inbibitionibtis vena-

jin e

fi0nmM, qut vulga Vildpeune nominant. & penis inde fequentibus jzmk vel cenfuetudise.

$

I.

m qïlï'

Vilutmy

XQ]us cbnvän*an

:

r jus venandi fimulta-

divo.&at

:

LUOS («

taneum.

od

$.

$ Opïi-

Exercitio juris c

on

venandi in diftridtu b. £

jus Domini banni ferini diminuitur. Etenim Do-

À

L

mino banni ferini jus competit, omnem utilitatem,m quz

ex

T Tiofts

p "

(a)x L B, äCtamc.-t d;:juxc pra & conyemandi,

ET (26)-,3

æ& jïire»ifto habert po

teft, percipiendi ($.r.&r8). Jam

bf

fhnd

vero convenatio: involvit fimultaneum. jus. venandi ($. an-

tec.); confequenter fi aCtu exercetur, Domino banni ferini

nib.

non amplius integrum efb, omnem. utilitatem, qua ex ve-

Quic

natione haberi poteft, percipiendi. Quare-cum jus alicu-

Cum

du

jus diminur dicatur;. fi juris ejusdem fructus non: amplius

percipere.poteft, quos antea habebat,. per fe patet:; exer-

citio juris convenandi in. diftrictu.bann

;

i ferini. jus Domini

H

b.anniifv.e"rini;diminui;a

$m ——

,

(ili

KT

Sue ConGoht D

O

m

nini.' banni

ferini quis-

quam alius convenationem in diftri&tu. ban-

ni-ferini exercere non: potefL. Etenim Domi-

no banni ferini jus. venandi privativum. in: diftrictu. ban-

K

ä

ni ferini competit ($ 19:) Jam.ponamus,. alium (ine con-

ID

fenfu. füo: convenationem. exercere poffe ;; quoniam tunc

invitus pati cogitur;. ut alius. ipíiim impediat,. quo: minus

N

üm,

jure fuo:utatur,confequenter;.ut alter.quid faciatcontra jus

f

fuum;. adeoque ipfum.in exercitio juris fui impediat. Quod,

cum fit abfüardum ;; fine confénfu Domini banni ferini quis-

Quo

Yi

quam: aliüsgconyenatibncm; m diftritctu banni ferini exerce-

A

re non poteft..

$. 24

t

Y

p

Qui convenationem in diftrictu banni ferini

invito Domino b. £. exercet,. in.jtlrialn;facit,;D();-i

D

mino .

IninO b. ,,f;j Exenim jus venandi ;11 diftri&u b.£.Do

1 b. f;- ï

--

. otu) a

Jum

| b.£ þropriüm eft ($. 19.^. Qui ergo convenationem in di-

X,

U an.

ftrictu b. £. iavito Domino b. £ exercet, contra jusDomi-

ferini

ni b. £ agit ($. 20). Quare cum a

|

-

teri injuriam faciat,

Q

qui contra jus alteri proprium quidquam facit, clarum eft,

; aüCUf

eum domino b. £. injuriani facere, qui conven

ationerxï in';

foplus

di(trictu b. £. invito Domino b. £ exercet.

: CXf

Jomini

$. 235.

E

Hinc c0nfequitur , illum, qüi conv

enationamvia

diftrictu banni fer

ini praetendit, eandem proba-

Ü

ls

re; neceffe haberee

j

d-

& 26.

Domi-

H Jus convenandi i

n diftrictu banni ferini ex in-

T

veftitura, à Domino territorii facta;contra Do-

& cont«

1 CUtc

minum banni ferini non probatur. — jus venandi

in diftrictu banni ferini eftjus domino banni ferini propri-

- ffRUS

*

um ($. 19.), & Dominus territorii a convenatione in di-

tra jus

ftrictu banni ferini exclufus eft (S$. 17.) Quare cum jus,

Quod

quod meum non eft, inalerum transferre non poffim, per

3 quis

vulgata; etiam jus convenandiin diftritu banni ferini à

exercö-'

Domino territorii in alium transferri non poteft. Atvero

:

3

Inveftitnra eft res inter alios aCta, & contra tertium nihil

F

3

probat; confequenter etiam jus convenandi in diftrictu

ferini

*

T

3

)

banni ferini ex inveftitura a Domino territorii facta contra

t Do4

Dominum banni ferini non probatur.

Jominà

v

$. 27.

,

lg od r w terjeng

9s (29) V

«27.

4

us conVEnandi ind

1

iftrictu b.

fex poffäfïïon*e

$ub

fundi contra Domunum b, f. non. probatur.

l printi;

fei pl

Etenim venatio fundo non cohzret, fed à conceffioneIm-

-

)

peratoria dependet ($. 5.). quare cum jus venandi in diftri-

&u b. £. fit jus Domino banni ferini proprium (S. I19.) at-

que ille, qui convenationem pretendit, eandem: probare

J

ueceffe habeat ($. 25.), clarum eft;. jusconvenandi ex pof-

barr

feffione fundinon probari.

fid

Jus venandi przdio adhzrere poteft ,. neütiquam. vero cumf co conne-

xumeít. Poncenim jusvenandi cum predio connexum effe, quo-

WO

niam ca, quz inter fe conne&untur, à ío invicem quoad exiften-

tiam: dependent L. D. de Wolff in Cosmologia $. 14., Jus venandi

IN

nemini competerc poffet; nifi Domino przdii, faltem. non finc

D!

ipfius conceffione, Enim vero danturpradia, in quibus etiam in.

Quj

vito Domino przdii jus venandi aliis competit ($. 15.). Falfuny

itaque cft, jus venandi cum przdio connexum effe, Atque hoc jam

)

agnovit cl. Denecke i feinem Sor(f ub fanbredbt lib. z. cap. 8, $. r4.

ubi ; Qu benen OtitterGoütern pffegt. aud) ferner gt gebóren Die Cjagb»

ïmnu

Cerecbtiafeit, tecfd)e jebod) für. ein. folcbes- annexum einc8. 9[belicben

]

Cutbs, nidbt su balten, fo bemfelben. neceffario unb jeberjeit. anbatv

Venq

8ig fepe. Quibus füffragatur Dominus Gocbel in diatriba de jurc

venandi, $. 15, in not. lit. c.ajens: i veritate hiftorix germanica

Mdet

omnino abhorret. venationem pro.neceffario fundi accefforio ha-

bitam füiffe. Inter fundi res pertinentes nonnunquam venatio

n

numerabatur & fylvz fundis adharentes fine venatione ad dona-

Ü

tarios aut emtorcs tranfibant : (i fylva venandi jus accedere debe-

l

rct; id fingulariter exprimebatur, xque ac fi aqua cum pifcatio-

pofl

nibus devolverentur. |De hoc utpote tot teftantur diplomata. Si

autem venatio fundi aut fylyz fru&us füa natura fuiffet, illam fpe-

fer

cialiter exprimere non füiffet necefle.

Neque. veteribus Germa-

Tüt

nis in.mote crat, obexuberantiffimam eorum bonam fidem füper-

flua adjungere. Sic fylvz fx

pe erant in proprietate, jus venandi.au -

tem ad principem fpectabat,

|

(

$9 (29) Jäö

-

-« e558

(fione

nent

ï

Sub vocabulo. perti

iarum ea mtenïgunmr', quz rei

Dafur,

principali adhzrent, quzque pleno jure ad concedentem

onefm.

tei principalis fpectant, & pro talibus ab co declaratz funt

diftri

(a).

«

E

& 99.

Trobare

- Si quis inveftitus

cum fundo , in quo alteri

oxpof.

bannum ferinumcom

n

petit, &infeudatio ab eo

) Coffnt«

ibannum ferimum alteri non conceflit,

(fesque

vocabu

j

o cum pertinentiis in literis clientela-

] exitlet

venandi

ribus: jusconvenandiindiftri&tu banni ferini tri-

non fine

bui non 'O-t.eiï:., Etenim Domino b. f. jus venandi in

ttiamite

Falfugy

hoc jam

diítritu b. £. proprium eft ($. 19.), nec przdio adhzret (S.

i 80 5' I^

27.), fed fpecial

iter concedi debet ($. £). Enim vero Do-

j ag

minus fundi plus juris in vafallum trausferre nequit, quam

Ti

ipfe habet ($. 26.). Quare cum Dominus fundi à jure con-

! nfite

de rure

'Velaandi*'cxclums Dl confequenter illud nullo jure

manicá

ad eundem pertineat, ficque etiam in przjudicium Domri-

rio ha

ni banni ferini efficere nequeat, ut jus venandi pertinen-

retatiü

( don4

tia tundi fit (S.antec.), pronofluit alveo; formule genera-

debe.

li: cum omnibus pertinentiis, jus convenandi tribui non

xícatio

TT

pofle, fi quis inveftitus cum fundo, in quo alteri bannum

m pe

ferinum competit, & infeudatio ab.eo

jtrmá

fa&a, a us ban-

(üpet

-

-Imm'ferinum non dependet..

ndi at

D5 .

$ 30

Y

| TO Sgcidcl vocc Pcrtiacnz, Str)jchï in Exam, jur.*fcuda!,.gap. 8, $,. 14

ws (30) J&?

$ 90.

compl

fallum

NI «quis inveftitus

cum fundo, in quo alteri

M

bannum ferinum competit,. jus convenandi fub

pand

nomine pertinentiarumin literis clientaribus non

licer

venit, f1 vel maxime infeudatio ab eo facta, qui

qand

2b

bannum ferinumalteri conceíTit. Etenim jus ve-

nandi predio non adhzret (S. 27.) , fed fpecialiter conce-

didebet($.5.). Jamvero Domino banni ferini jus venan-

?'9?3C

di in diftri£tu banni ferini cum exclufione Domini banni

Ü

feriri directi competit ($. I8.). Quare cum fub vocabulo

T

pertinentiarum tantum ea veniant, quz rei principali ad-

. £en

hzrent, & quz pleno jure ad concedentem rei principalis

[üs

fpectant ($. 28.). jus venandiautemin diftrictu, in quo al-

teri bannum ferinum conceffum, ad concedentem non am-

COITI

Qion

plius pleno jure pertineat ($. eod.), atque Domino banri

ferini jus quzfitum non auferri, necimminui poffit, clarum

nv

eft; jusconvenandi in diftrictu banniferini füub nomine per-

26

tinentiarum in literis clientelaribus non venire, fi quis vel

RU

maxime cum fundo ab eo inveftitus fuerit, qui alteri ban-

'x

rf.ïuï

num ferinum in eo conceffit.

f

prol

$. 31.

)

V-.tïnj

Simili ratione jus convenandi una cum fylva

feur

"

conceffum dici nequit, fi quis ab eo, cui juscon-

hu

venandi in ea non competit, inveflitus fuerit.

enon

Sicut enim enunciatio cum fylva: jura venandi füb f

TON

() 9j

com.

() Ri

Ws Car) J

comprehendit (2) : Ia etiam Df(?)miïiusl(yïvæfdii'*e&;ugfin*v:ï*-

O alfen

fallum pius juris transferre non poteft. quam: ipfe: habet

ndifüb

($-26); Jam vero Dominns fylvz dire&tus à jure conve-

JUSnon

nandi in diftri&u banni ferini exclufus.eft. Érgo etiam;

o

licet (ylva ii feudum fuerit data, non: tamen: jus conve-

[]

nandi (imul in feudum conceffüm dici poteft;. (i infeudatio

1 jusve

* COnce

qui jure: cqnven;mdig ineX: d*e(titu»cus? eft: (äö

UI

29,*»-30-)..

e

532 |

1 bannt

|

'nvefütüfä*-

ocabulo

Ulteriüs: vox $yet

iafeitin literisi

rum ad. convenationem ibi non expreffam ex-

pali ad.

ncipals

tendi nequit;. fi quis.ab.eo cum przdio invefti-

|quo 1.

tus fuerit ,. cui jus. convenandi in. przedio non

non aif«

*

competit (a). Przterea enim; quod. jus venaadi prz-

o banni

dio non adhzreat($. 27:),. & dominus diréctus plus: juris

charum

in vafallum: transmittere non. poflit ,. quam : ipfe: habet (S.

ine t*

26.);. Id etiam innumeris: illuftrari poflet: exemplis, ufüm

us vil

hujus. vocis.admodum variare. Locoomnium:ea adduce-

ori Dan-

re lubet,. quz: Perilluftris Autor

per Janau«9tmenberat

ffï)en*lanbeäægf t

eibumg ibique.inter documenta N.. 133.

proiert. & quz-probant,. quod fub voce £xetrlid)feit,.non

venlat venatio.. Itaäeni?m:.ibidemab.-EpiTcopeïBämbergg:HH

fjlv

feudo tenetur: 9Bonedin by 93urd unp Giatemit allenil

COl«

Fer Sugeborungen ,. & in. fine plane excipit infeudans do-

minium: di:.e&um: fub: ;10mi11e, bet. Derrlid)feiten, ibi: a

uerit.

fenolt:

H

)

unfeen

Comm

(a) Speidel voc, 5016:-'8. Sipalbungen. Lync'kcr cent. , D

*

$53i Struv, .Synt-;gm. [Fieopió '8P54XI:Q. ;,

() Rhccius in. nftituri jar: publ, lib, a, tir, 18, $. 7.

M. (22 X

T

TU

unfeen JoerctibEetter, Gäersd)tigfeiteu xc, unfdabfid) J

1;Jl'l--

catur ber ftauforief über ben Sebenben unt J»artati de anno

ij

1567. ibi: ben 3ebenben gu umb bor £anau gro unb Efetr

A

juit

wuit allen befelben berelid): unb Gieredytiafeltte, — Et paulo

TU

poft: 9[ud) Gvelb, üner unb Seudbt/Gefálle mit obberübre

ten Óertlidifeiten. — Re&e itaque Harprecht (b) an-

Bu

notavit, quod vox Aoettfid)feit fepe ex abundanti caute

la;

i

] t

n

five latioris expreffionis gratia & miajoris emphafisereo ad-

TU

hibeatur, aft nihil novi rebus principalibus, quibus anne-

- du

&irur, tribuat; neque nova juris fpecies per eam denote-

tur. Quibus per omnia calculum fuum adjicit Wefen-

: MR

elt

becius (c) optime

agnofcens: vocem bettlid)feit effe vo-

(

cabulum amphibolon & ambiguum.

Quem preflo pede

VOX

e obfervat: quod modo re-

n

fequitur Itter, qui (d) erudit

i2

modo ufum fructum rerum

(

galia, modo jurisdictional

in feudum conceffarum, mo

do pertinentias rei inherentes

feri

&c. denotet, & fic nihil certi,

nihilque conftantis & ubi-

ue obtinenti

s exin

de concludi poffhit,

fed fecundum fub-

atcri

P

am & circumftantias tum rerum, tum perío-

jectam m

idebeat(e) Add. $t 9[u&

narum €x

plicari & intelli

fe

aug eimnet

alten Stadyricbt t

a8 ub/Gerid)t u Gensbeim be

trcifeno

circa annum 1470. U i

Abbati Monafterii st &f,

l:

pe Moguntiam in p

aco Gensheimad Rhe-

r

Svacobsbctg pro

ame

num adfcrib—iwrv

ba$ Hup-Q)erjcbt, bie Eube bie i D

As

b) Ie Evotu:. Clau(ul. tmit Denett bcrrlid)fc'tten.

E

c) Confil. 299. . 7.

d) In tr, de

feud, Imp. cap. 8. n. 4.

(e) Lyncket de [uperieritate

ch;i:oxiali P. ;4.

i, (25 ) Mi

4

ibetier b Goericot8 ingyflidy

uf

ben Giericot beaubet, fint-^

Ino

tia, bie Goetid)fe gu. bubeit, su befigen, Uctel umb bet Jetem

(

SyettlicbEeit unb 9tedtau weifeny&ant Sacob bem Gyoftc?

ulg

$oufe unb ber fait bon Den Gyuter gnfbaruno beftbeubbicae

I

Jubene u fomen Sted)ten in altim dcrtoriten, apud Hluftr. Dn.

dn

Buri(£). Qus cum ita int; in hoc variorum ejusdem ver-

eli

bi fienificatuum conili&tu contrahentes vocem Soertlidyfeit

4d

in eo fenfü fumfiffe prefümendi, qui materiz fubítrate

N

convenientiffimus; ficque cum ea tantum in feudum data

fe

dici poffint, quz tempore infeudationis ad przdium fpe-

T

Carunt, vel quibus eo tempore ipfe dominus directus ufus

eft, atque literz inveftiture ftrictiffime interpretandz &ul-

YO

de

tfa verba acfpecificata non extendendz(g); clarumeft, quod

vox fsettfid)cit in literis clientelaribus ad convenationem

ls

ibi non expreffam extendj nequeat, fi quisab eo cum prz-

üm.

(C$

dio inveftitus fuerit, cui jus convenandi in diftrictu banni

]bi

ferini non c?mpetit.

Ib

$. 33

o

Immo, quia nemini invito jus quafitum auferri poteft,

llj

J

fequitur: Quod vox Syettlidfrit in literis clente-

2!

-

laribus ad convenationem ibi non expreflam ex-

cum

]

ls V

Jel maxim.e ab eo

jl

tendi neqqeat, f1 qu

E

pre-

(

(B jtt ber äl'leutkrzxng De8 Behemäted)tg pag. 979.

(g) T homa(, de feud, oblat,

ker de re

2

lig, obfzq. aph, 14, G&dd vol, 4 cenf. Marp,

ca?. 2, $. 30, Lytx

26, n., 181,

WU (a34) J

euy

ul

bannum feri

predio inveftitus fuerit,. q

"

numi

alteri in eodem conceffit. (3. 18.).

$. 34.

leS,

Per claufulam:

gepbei ibtre/ fobie woit batatt

t?l'*

berienben babem s. Jus convenandi in diftridtu

n

ha

-

nni

^.

Etenim: inveftitura-.

i

ferini non probatur.

ruminfítrumenta non nocent tertio (3):: Necex inveftitu-

j

ra probatur jusin bona tertii (b). Jam.vero: jus venandi

tggw

Domino b. f. in diftrictu b. £. proprium. eft(S. 19.).. Qua--

re cum vi receptz pacta interpretandi regulz acceptans plu-

Mi

rà jura acquirere nequeat,, quam;voluit & dare potuit pro-

I

mittens, &dicta claufula: duplicem: effectum habeat:: Pri-

mo, quod. dominus directus nihil refervaverit,. fed'omne

lü

(0

id in feudum dederit, quod de jure dare potuit: Secun-

do.quod plus nihil in feudum dederit,. quam:ad: eum fpe-

&avit: lta etiam fi jus. conyenandi ad infeudantem non

;

fpe&tavit,, nec iftud. in. feudum. datum. effe. intelligitur.

Jus. quod jüri-alterius jam: acquifito repugnat; concedi nequit. Jam:

i

j

vero.dominus banni. ferini fündatam. intentionem contra quem-

cunque ctiam. territorii: dominum: habet. (&..17.);: quare cum ne

i

quidem fümmus. princcps jus- a!teri. quefitum: auferre poffit ; ita

ctiam multo minus territorii: Dominus,. cui- ex. literis. inveftiturae

Caíarez & cx pacto inter Dominum b. f. & a(cendentes füos ini-

W

i

to, qgas & quod. igporarg- non gomit-,, fatis conftiterit. d

c banno

ferino

a

(a)' Mafcard Confil, 949. , 6.

(b) Coccej, confi], pofth, pag. 211, in

| fine,

Sh 3 $' ) &

ferino alteri quondam conceffo, hoc jus alterare & -;;us', quod Íibi

iT

non compctit in alterum transferrc poteft ($. 26.) -

$- 35-

Cum claufülarum refervativarum hzc fit naturà & -iQdo-

les, ut per illa verba, que alioquin jus concedentis , vel

tUf

tertii cujusdam

deminuerent, non ceníeatur ejus deminu-

u

tio fa&a (a): lra etiam claufula:

Syod) bebalten toit un8

lr

vor, unfec Stecbt, unjet SOtannezOted)r unb eine$ jeglidyen

EU

SRedit, literis clientelaribus adjecta, falvat cujuscunque jus

ndi

Confequenter f1 Statui cuidam Impe-

tertii (b);

QU

rii in territorio à

jieno bannum ferinum compe-

puu

tit, & alius cum certo

diftridtu. iftius territorii

J

Pn.

in-vel fubinfeudatus fuerit, per dictam claufu-

lam jus Domini banni ferini fartum & tectum

TIne

un

COnfervatu.ln fuiffe dicendum eft.

f

$. 36.

;

W

[uf.

Siconftat alicui bannum ferinum in territorio

qm

[

alieno competere, jus convenandi in eodemab

? ne

alio non aliter prefcribi poteft, quam fi per tem-

;it

qum

pus lecitimum eo ufus eft; & ille; cui bannum

$1fli

uievit. Quijusconvenandi

annü

ferinum competit, 'accg:

2

pre«-

efi(0

(2) B. Dn. Baehmer

Conf, & Decif, T. II. €onfil 938 n.7.

(b) Rgfenthal dc feud

is cap. 6, concl, 68, n,2, Geilius lib, 1, obf, 1, a, 14,

W (36) JW

præfczïbïm vult, jus venandi alteri non difj putat ($. 215

confequenter jus afürmativum acquirere intendit.

Enim

véro ad praícriptionem jurium affirmativorum a parte illi-

fnc

us, qui przícribere vult; ufus: & patientia a parte ejus,

contra quem prafcribitur, per tempus legibus definitum ,

(qu

Ere

requiruntur (a).

o

o etiam jus convenandi in diftridtu

banni ferini non aliter preícribi poteft, quan fi prefcribere

volens per tcmpus leeitimum eo ufus eft, & ille, cui bm-

num ferinum competit, acqmevxt

M

*

z

F euda, bona fideicommiffaria & primogeni-

tura affecta praefcribi non poffunt. — Res alienari

le

prohibite prafcribinon pofïimt (2). Jam vero feuda, bo-

i

na fideicommiflo & primocenitura affecta funt res ahenam

d

prohibitz (b).

Ergo prf*P(ClIbl non poftunt.

N o

. Quare cum convenatione conditio banni ferini deterlor

reddamr ($.222; Sequitur, quod jus convenandi

s

in diftri&u banni ferini præfcnbï nequeat, fi ban-

nuinferinum feudi juretenetur; fi fideicommiffo

familie obnoxium, velad bona pnmogemtma

affecta pertmet

539

(a) L. 28 D.de V, S, L B. à Cramer rl Q*uangung citter. immunitat butd) S'Beuabwng

(b) Lauterbach de donatione propter nupt, $. 36, Itter de fcud, Imp, eap. 18 $. $6

(2) L. 16. D, de fund. dot, L, 2, 6. de ulücap. pro emtor,

Ss 372 J&

II)

$ 39 —

ujus initii

n.ir;n

Tem us immemoriale vocatur, c

l

mermoria neque ex teftium depofitionibus, ne—

JUs,

m,

quecx documentis con j:' a5

idu

$. 40-

XlC

At*

PræfCïiptiO immemorialis vo

Catuï, quzàtem-

pore immæmoriah currit.

$- 41-

immemoria-

m-

Ex quibus —fequ'it

ur prefcriptionem

emoria facti contrarii ex do-

lem non adetfe, f1m

:nari 1

bo

cumentis, vel teftium

depofitionibus docer! pOt-

[att

eft (a).

Plura de hifce diffe

rere fuperfe

*

deo, ne falcem in älicnammeü*cm immait-

tere videat.

lmmemofi

alitatem enim poffeffionis eneruari, fi peg

documenta cont

rarium oftendi poteft

, jam luculenter probatum

L B abIckttatt l. c.

Atque fic etiam Ciceronem

tlf

dedit perilluftr.

quandoait: Me

moria eft, per quam animus

jam fen(itle, ex iis patet,

"Quomodo ver

0 hzc intelligenda, ftatim

n

reperitea, quae fuerunt.

ea advertimus,

quz de memoria in legi-

elucefcet, íi animum ad

nt.

preíffe pro Com-

- !

bus Romanis occutrru

Sic enim memoria €x

ünemy memoriam

mentatriis, in quos fe

ferebantur, quaz ad pere

affervari Impe-

ffo

ertinent, aut qu

memoriaz e

rgo literis mandata,

»

£atores curabant prop

rio ac fpeciali fcrinio, quod e

jus rci ergo compa-

üra

ratum erat fümituf., Atquc ho

cmemoriaz fcrioiu

mMagiftrum habe-

(Ie dice

batu£ L.r1. G. de excufat: muner, un.

E

bat,qui memoriz prae

xim,

de memoriales' in fcriniis

mcmoriæ militantes L. 10.C.kdc pro

3

facr,

3

— À

poffeifione .vel qu'ï r;'g;ïïum

& in fpccie r&galis venandi $, 85. 18

(;)

L.5, ab TIckftatt in diff. de

" (chol, B, Dn, Beàmer Con

[.ui[. & DC':i[I TQ l, P, .lo RQ 36!

n, 1$;. Mcnd;:cn de prafcriptione ime

rhemoxiali $. 9.

$ (928 k x

fact. fcrin. L p..& ult. C. de diverf. offic.

Vereot itaque, ut, cum

documenta etiam rerum remotiffimarum «memctriam (ervent, ii

coni

opinionem fuam ttuesi poffent, qui praifcriptionem immemcrialem

effe

prafuümtionem juris & de jurehabere ttatuunrt

2

pra

$

Si ex documento de jure venandi folitario conftat, pro

eo tamdiu przfumendum ,,, donec mutatio evidentiffime

probatur. Mutatio eft facti (2);ergo: probanda(b). Qua-

re fi de jure. venandi privativo ex documento

conftat, pro eo tamdiu præfumendum donec

mutatio probatur.

$43

- Hinc fequitur, illum, qui jus convenandi in præfcrlpuo-

ne 1mmemouah fundat, eam pzobare, necefle habere (a.,)

ITK

$- 44-

[

Mala fides preícriptionem immemorialem e-

qui

nervat.

Qui enim immemoriali tempore poffidet, ejus

d)

pofleffio ita comparataeft, utnon folum, quo usque homi-

BR

num memoria pertingit, femper poffederit, fed & de fa&to

hn

contrario , quod nimirum non p()ffedent ; necper docu-

menta, nec per res judicatas aliave ratione doceri valeat

(2,,). Enimvero, ut eandem originem & ipíe przícribens

ignoret , neceffe eft (b.). Qlare cum probata mala fide

con-

(2) L. 16. C, de probat, L, 22. D de probat, L. 37 . C. de teftibus,

GERHEDREÁSD

b) L, 12, D. de pofllimin. reverf, L, 19. C. de teftament.

(a4) Perilluftr, L. B, ab Ickftatt de poffeff. vel quafi regal, & in fpccxcxcgal. vcmndx 5 $3.

(2,4) Krefs de indole & natura vetuftatis cap, 1,$, 2,

(b,) Harprecht Confil, 30,n, 98 & xo;

—

Ó oA

i. (59) Jä

; um

nt; ii

cöriftaret*de: origine poffeffionis (c), indeque pnffäfïïb norn

ialm

effet immemorialis ($ 47.) ,. evidens eft, quod mala fides:

przícriptionemimmemorialem enervet. -

P

l..

pIo

Malz: fidei poffefforibus jus ex praícriptione: tribuete; ipfo juri divino:

ac conícientiz: adveríari vifum;. unde per canones & ex Synodo:

[ime

generali omnis ipfis indiftin&e praícriptio ademta eft cap; 5. & f..

X. de praícript. cap. z. de R. J.in:6. zefius ad: tit.D: de Utucap. n..

Ui

$7. 4^ Eyben de ufü: & autoritate jur: Canon.. in terr: proteftant. $.

33:

Nec purgatur mala. fides temporis lapfu, cum:potius , quo:

LO

longius diffzrtur reftitutio eo magis augeatur non: minuatur inju--

X

Et in: hanc fententiam non fe:

ria per d. cap, $..X..de praícript.

mel judicatum cfle teftatur.

thiwgw'ccm; 4; obf 6; m & 5. Gàil;

lib;. a. obf; 1 $1. 7.

$45

f0«

à

Si de origine vitiofa apparet;. prefcriptio im-

memorialis. evertitur & corruit. Nam: initium vi-

tiofum efficit, ut mala: fides poffeflorisappareat, eundem--

i*

que injuftz poffeffionis & peccati convincat in: confcientia

Js

(a).. Quare cum:mala fides praícriptionemimmemorialem:

Tll»

enervet ($. antec.), palam

.

.

eft;.preícriptionem immemoria-

d

lem corruere,. fide or

Igine vitioía apparet..

(«

Licet enimmagna fit pro eo prazfümtio,.qui tam longo tempore pof:

d

fedit, fi tamen pofleffio ab initionon fubfiftit;. tractu temporis fit«

mari non poteft. Quod enim ab initio vitiofüm eft;. ex poft: fa&o

convalefcere nequit; ait Paulás in L. 29. de R. Ji & repetit Bonifacius

?BS

VAE Papa- cap. 18. de L. J. in 6 unde (i de origine vitiofa conftat;

ide

nec prafumtioni: q

fl«

dere debet : veritatii

uod:pofícffio jufte acquifita: (it;. locug j; quia ce«

*

$- 46.

c) Lib, Baro de Coccej. in Jur; Controverfo lib, 4 r. tit, 3;

uzft, 52;

(2) Kreís.de-indole & natura vetuftat; cap, 3, $; », Bochmer Confuli, T, 1, p; 11, N; 73, n 13 6. feqq;

R -( 40 ) pj);ä

6.

$

e

r

ix quibus confequitigzï i pefäl,

*

&bïen*g

L

uris conve-

4

&

nandi nullo temports pra

"

(criptione fe tueri pof-

fen

À

Tif

;ïl :

fi de mala fide Q i

itio vitiofo xconftat..,

"

i 47

wf

Y

- Infirumenta, que probant intratempus me-

di

liter fe rem habuiífe, allega-

moriale aliquando a

Tif

t:e immemorialitati obftant,

& teftes immmemo-

iq

fti t

rialitatem adferentes refutant (a). Nam prefcri-

ptio immemor

jalis à tempore immemoriali currit (3. 40-).

Intt

Enimvero quz

teftes deponunt, in tempus, de quo inftru-

elt,

incidunt [per hypoth. ]. Qua-

menta contrarium referunt,

L

IC

re cum Inftrumentis utique p

lus fidei habendum fit, quam

tion

teftibus de iis, quz ab alüs

audiverunt, refpondentibus,

Corr

teftium teftimonia falfa funt,

& poffeffionem intra tempus

Ul

