KaI600-1449_20

-

UM

—

TM

ii

m

zi

AERSS

U

TUTAWP .

T.

k

—

m

3

151

A

d

E

*

"

E

E

D M

R

x

W

z

T

2

z*

/4

h.

*

s

-

*

*

—

Y

j

(

1

-

*

Mi

v

E

P

i

M/

K

b

"

2

»

"

E u

)

A.

A

B-

AO^ EM

——

^E

u

I

EL

LA

&

i

";

u

AR RE

"

2

d

.

m

E

-

-

z

E

E

h*

E

F

$a

i

[

,W

2

x

2

—

d

iM

-

:

ais

i

-

2

j

-

R E

EU

t

m

73

L.

UE

p

Z

pse

r

5

-

t

-

d

T

oA

2

p

us

N

o

i

s

—

m

s

r

Ea

-

m a.

b

Es

-

T

-

D

x

t x

E

«

—

ha

—— Ó

—

—

—

—

-

w 1.

E

w&&w.

—

—

BCH

—

od

A

YR

"t

T d

v

W

23

|

-

M

-

A

A

-

E

X$

,mr

"

-

ts

zM

s

—M

P

h^

w

-

J R

Y

L d

»

al

-

3

i dtum

o

-

W

E

*

Val

inn

-"

*

MAV aiag

NI

ma

SE

A

M:

-

E

M

W

z

-

A

"

L:

z

H

Es

*

Ti

IX

B-

-

i

g

x s

"A

m

:

^

T

w

x

"*

h

A

U

n

*

"

p

a

T

1

*

—

m

*

"

b

Pa

--

E

EE

P

—

a t

V m

—

s

—

—

a

-

—

-—

BN

"

Mi ts

"

Ts

/ 1

——

m

—

n...

L

lov

M.

o

yj

r

$a

—

D

m

u

m

E

u

:

w

-

EY

J

ol

—

"

&

y st

N

.

u

CNS

—

LE

——

M

-^ i

-

.W

u

:

N

ia

s

i

"

:

V

EE

d

A

T. at

—

n

Euj«

- de

[ 26

R

&

-

Vr

D

Á

a r a tll Pt

D

a*

3í

2

"s

v

B

M

d

ct

—

^

z.

"

ii

t

T

A

«

Bs

E.

"

-

F

»

5

RE LCN

s

n,ü

w

i.

Y

W

L dl -

)

N

-

bxs

aE

E

Es

s

X

uD

E

T$

z

-

h

VO

F

As

x

a

H

i

s

*

As

*

.,v.

R

eue

us

h d

^

(

L

p

-

5

x

ài

,R

u

.

ol

UM

Ea

I

m

M. adbe -

ts

m

um

"

—

27 BP

od

EM

-«

$-

4"1'

RRE

DE.W

DISSERTATIO fïx

RIDICA INAUGURALIS

SJISTENS

COLLATIONIS |

JURIS CIVILIS ROMANI,

RECESSIBUS IMPERII ROMANO-GERMANICI,

In fpecie cum

ORDINATIONE CRIMINALI IMP. CAROLI V.

«Der 9peinlicen -Dalfiz Gerid)f8z Srbnung /

Maxime per

DIFFERENTIAS PRINCIPES,

Se&ionem XX.

CORPORE DELICTI REPRESENTANDO, PR/ECIPUE PER

OCULAREM INSPECTIONEM ,

ADTUFANTE DIFINÍ NOMINIS GRATIA.,

ExPermiílu Magnif. JCtorum Ordinis in Alma hac Eberhardina,

MODERATORE

PIRO PRA/£NOBILISSIMO , AMPLISSIMO , CONSULTISSIMO,

ATQUE EXCELLENTISSIAO ,

DN. MICHAELE GRASSO, .U.D.

Seren.Würtemb. Ducis Confiliario, Pände&. & Sanád. Crim.Prof£,

. Publ. Ord. longe lat

4

ue Celcberrimo,

Patrono c'y*Pnece]Jtore "L

cineres u5d, devenerando,

PRO LICENTIA

Summos in utroque Jure Honores rite ac legitime capeffendi ;

4d diem. IV.. 7ulii MDCCXXI.

Publice Eruditorum difquifiti: ni fubjicit

JOANNES PHILIPPUS HONOLD , [(ïrclao-??cc.

! D :fu. 7 4. j/! Coll, 7tv.Ctv. -c 4 g'

m

EL

GIIZLIEESS

z

N

I

SS

XX

-

SS

/

///// ((

:

'l

N

SSS

C2

& 9-

A

3]1

$

E

U

NI

dÀ

Es

SS

QQ)

N

Z

2

AE

j N 0—&

JSS

lhes. Unica.

Ure Civili Romazo provide & follicite quiäcm inculcatur, in — J«re Civil

Rom.

omni proceffa criminali ante omnia Judicem debere inveftigare

Corpus de-

materiale, five corpus delicti , idqueomnino agere, ut

-vet

ipfi, quantum (ufficit; eoquequo in

libet deli&i :

hitl/?f efi

quo genere —— 1

omni :

.

natura & qualitas illius admittit, fadum , füperquo proceffus

criminali

!

formati & ad finem deduci debet, revera perpetratum fuiffe,

proceffu

conftet; pez textum cardinalem in [.1. $.2 fF. de Stlo Silas. ibi:

ante omnia

;itc'm H

d fcieudum efh , mifi conflet aliquem effc interemptum » mom ceruüficari

baberi de familia quafii»sem. Liquere itaque debet fcelere

debere,

.

recté

interemptum , s Sezatus confnlto. ( Silaniano ) locus fit3 jundk.

precipitur,.

$. feq..2j* ubi, quod aueffzonem accipere debeamms non tormentorum

tantum , fcd omnem iquifitionem ( defenfionem mortis. Cui fücci-

nunt & alii textus £z l. 23. $. fin. ff- ad L. 4dqu. 1. 29. pr.verf. verum

oportet [F. de Tur. Fifc.l. 3. $. 1. ff depravar: L. 27.ff. dequaft, L24.

ff. de teflam. mil. idqueà legibus noftris jure. merito optimo ita in-

Ratio.

culcatur , cum reprafentatio facti,in rei veritate admifli , feu corporis

4

"]

. anq

delicti, pravia radix fir & fundamentum, five , ut alii loquuntur , .

fit de forma & Eífentia. omnis inquifitionis , quá intermiffá ipía in-

ä*taä?ï-/ä

quifitio, & reliqua omnia, per totum proceffimcriminalem quz fe-

quuntur , ipfojure nulla funt, poft multos alios, Cothman. 7 ;. conf.

12. 94.17.fe44, & poft plures Oldecop. zz Obf erim. t. 2.0. 8. m. 4

ib quo & Jura no(tra divina confonant, Gezes. :$. v. 2i. ubi DEUIS

ipíe hac in reomnibus nottris Judicibus fapientiilime prazit, & (uo

exemplo eos ad hoc , ut nihil in re tam arduanegligant, incitarede-

crevit; deSodomae & Gomorra incolis ita. edicens: Darum till id)

A a

binabs

4

*

— Difjut. Turid. Lang. filens

Cgpssasecrtene

b

ihabfabre-m unb feben ; ob fie alles getbmïbaï en/ nad ,Dem-GBcQ

Í

fcbrep/ bas8 für mid) fommen ift/ ober obsnicht alfo fepe/ Daf i5

H

foiffe. — Quam in rem emphatice Pontifex Evariftus, DEUS , ait,omni-

potens , cui nihi] eft abíconditum , fed omnia etiamantequam fiant;

manifefta fiint, non ob aliud per fe inquirere dignatus eft,nífi ut Ju-

dicibus hujus Seculi exemplum daret , ne przcipites in difcutiendis

(7

a

" judicandis negotiis fint , & ne mala quorumcunque ptius prziu-

.mant credere, quam probentur , fed ante audita diligenter inquirant,

Ü

ne przcipitando agant. c. DEUS ompipotens, 20. €.2. qu. 1. quod &

DEUS jJudicibus expreffe injungit , Deuter. 17, v. linb mirb bít

angt(agt. 4. ibi:

&9 fo(t Du ob( barnad) fragen ; unb tvann Du

finbeft/ baB getoiB woabr ift

0. add.Jofuz 7. v. 2o. & 22. f24. utiid

rectiffime confirmat Magnif. JCtor.

Ordo/in hac Ílluftri Eberhardina

is Refponfo de 24nno 16 94. ap-

D. Dn. Harpprecht Pol. 1. Conf.7. 2.92.

c.licet Heli, 21. X.deSimon.

f:

. in quoctiam conveniuntJuraCanonica,

c. Qualiter 1$, X. d. accnfat.

Undere&e Judicis manus ligata di-

cuntur , quoad ufque de corpore deli&ti non

conítat , adeo ut fi citra

- hoc ipfum debito

modo verificatum ulterius ptoce[ïärit,etiam de Syu-

— dicatu teneatur ,

poft: Bertrand, Hippol. de Marfil. Brunor a fole

Cothm, 4. co»f. 12.

2.24. & poft Sichard. Bocer. aliosque complures

laud. modo Collegium Facul. Jur. h. loci z Refp. de 4no 1684. ap.

mamvarié B. Dn. Harppr., iz cozf. 10. 2.or. — Dicitur autem conftare de corpore

dicatur

deli&ti diverfimode , aliter nempe quoad finem fpecialiter inquirendi

coníftare

hactenustamen fufficientia: aliter quoad

de

in aliquem , ubi qualia qualia,

corpore

eum torquendum , ubi graviora , z.

$.19. ff. d. quefl. 1. . $. 1.C. eod.

delicti,

aliter quoad condemnandumyubi. graviffima & urgent

iffima; alege ta-

ad

condemnandus,

men approbata, requiruntur ; quando negans venit

de corp. delitli X 1

B, Dn. Brunnemann, z Proc. inquis. c,7.2. g. Textor.

in bom.S.4. Clafen ad ord. Crim. art. 6. & latiffime Catpz-i» pr.erime

zorquen-

dum

qu. 168.75.8.

C plur.feqq.cumrpluribus adcitt. quo remittimus. Aliter

«ondemnan- corporis de

li&i repræfentatio fieri debet in dell&is fa&lZ. permanentis

um:

quz commiffà veftigium fui polt fe relinquunt , quod communie

ter in fenfus & oculos incurrit: Cujus generis funt fwrtsm maxime

qualificatum,quod oculis fubjici poteft,

per inventionem rei ablata,;per

ruptum oftium , aliave effractionis monumenta clar

a, Brunnem, 4. /.

fa& perma-

nentis.

». 6. incendium , homicidium,, falfificatio monetz , & fimilia ; Brun-

$,2, & commanirer Dd, Aliter

Yoto

nem, d? |. Textot, d. corp. del. inbomic.

V Collat .Tur .Civ. R-am.mm Rec, Imp. R. G.& Ord.Crim.$ . XX. j

CURTLEGRUEXD Recmcmueaunl

Aliter

vero in deli&is fa&i trasfzuntis , iisque quz inocculto perpetrari

folent , quz veítigium aliquod externum poft fe non relinquunt :

del?äh's

facti

cujas generis funt interdum magia, Brun. 4./. Sodomia & fimilia ,

Text. d. l. in quibus per indicia & conje&aras fufficit conftare de

tranfeuntis

corpore deli&i. vid.poft plures alios Farinac. qu. 2. n. 12. G plur.(34.

Cartpz. d. q1. 109. 9. 33.[e43. plar. quia certitudo fa&ti aliter inveíti-

occultis

gari non poteft, & ni(i hzc. reprzíentatio admitteretur , talis qualis

haberi poteft;plura deli&a manerent impunita ; quod fecurítati reip.

& civium quam maxime foret inimicum & exitiofum, & exinde non

ferendum. Quz omnia quidem quoad ip/am rei , & reprefentatio-

Se4d

672 cov poris delitti f'abflantiam principiisJuris noítti communis 6p-

modus

pido conveniunt; Quoad modum vero corpus. delitli invefligandi aut

reprzfentandi,nullibi is in legibus noftris Romanis fpecialiter deli-

invcfïïigmdi

non dcter-

neatus reperitur , ne quidem in caíu £omicidii dolof, quod reus capite

minatur

fuo luere debet : quz ultimi fupplicii paena infligi nequit , ni(i de

Jure Rom.

vulneris lethalitate certo conítiterit , & non tantum ita,ut conftiterit

de homicidio , fed & de omnibus qualitatibus & circumftanriis homi-

cidii; & inprimis occifumex vulnere inflicto eoque, lethali immediate

obiile, Ad quod re&te explorandum nullum tutiusaut cettius medium

eft, quam quod fit interemti cadaveris fedione atque oculari , à Ju-

dice inftituta;Infpectione, cujus normam tamen Jus noftrum civile

commune neutiquam nobis exhibet , fed difcretioni & arbitrio Judi-

cis eo ipfo, dum hactenus nihil prz(cribit, potius relinquere cenfe-

Átvero

tur. arg. L. 1. ff. de Jar. delib.

At vero j4reGermanorum proprio in

fpecie ordinationis; criminalis

ure Germ;

22 [becie"

Car. V. non tantum reprz'fentatio corporis delicti z gezere & iz fe pro

Ord. Crimi-

baíi & fundamento omnis proceffus criminalis,perinde ac de Jurecivili

nalis

T

R omano,agnofcitur atq; requiritur in art. f $ 9- iz art.16 2, & paffim a-

Modus

libi,(ed & modnus reprafentandict verificandi corpus delici;in fpecie iz

corpus deli-

&i verifican-

— hemicidio per omnes circumftantias fpecialiffime przfcribitur,ita ut nifi

d i ,þ

e

fectio & infpectio mortui cadaverisad eum modumlegitime facta fuerit,

. inïïgimis .

regulariter ad poznam ultimi fupplicii homicida condemnari non poffit,

in

homicidio ;

im art. 149 übi Imperator Carolus V. ita edicit3 1Inb bamitbannin

Ípeciali(fime

pnbgemelbten Sállen gebübríic) Grmáffung unb Grfanntmif. folcber

unterfcbiebtid)en CBertonnbung balb/ nad) Der $Beardbnuf bes ente

defignatur.

[eíbten ; Defto minber SIRangel fep/. foll ber. 2Xicbier famt. toepen

uob cínem ober meb: CBunbe

xbápffen ( oem Gribte Godprciber/

j

Slertüe

L

6

Difp. Tnrid. flngug. fftens

dbacti r

Pfcreten ( fo mon Dbie bcben unb foldpes geï"cäeä)m fan. ) Sie tann

juonr becpbiget toerben follen ; Den toDten C érper vor Det QRearábs

nuf mit of beficbttgen uno ale feíne. enipfangene. Cfbsunben /

Hujus

édlàg Xiutimcrif / foie Der jebes funben unb ermefjen roürbe/

; Artic.

I49.»

mit Steif mercten unb. beryeid)nen lafjen. — San&ionis hujus duz fe

duz íunt

nobis exhibent partes, — Prima eft praambula , oftendens cawfam é

pairtes

zece[fitatem — fantttonis hujus neceffario condendze , Judicemque

1

przam-

admonens , ut pattibus officii fui re&e defüngatur tum z» £aquírene

bula

do in vuinerum qualitatem. aut lethalitatem, occafione eorum, qua

jim propofïta inart. I47. tum in præca*uenda omnibus modis, nede-

fe&tus aliquis poftea, fepultura occifi jam peracta,emergat , ob quem

corpus terrz jam conditum denuo inquietari opus fit, aut. peenz or-

dinariz reus pro merito fuo fübjugari nequeat; id quod in verbis

initialibus, unb bamit bann/ 1c. ufque ad verba: Defto minber 9Dtangel

p3

feg.Secunda eft principaliszormam ? formam in[pethionis corporis oc-

cifi legitime inftituendz, follicite admodum progravitate negouii, vi«

princi

tam humanam intemeratamque juftitiz. fan&tius adminiftranda ratio-

formam

palis

nem concerüentis,przfcribens , ut mediante ea Judicis religio fuffi-

u

infpectionis

exhibens:

cienter infttuatur in eo , an in ifto cafu ad paenam ultimi fupplicii

devenire liceat , nec ne ? qux abfolvitur verbis fequentibus usque

Ejus

ad finem; ubi Imperator Car. V. necefrio obíervanda injungit &

Requifita

ordine delineat, |Et quidem 1. faciendam hanc infpedionem ferio de-

Í

mandat fadici ipfi: ibi: (S5gl] ber SRidoter. 2. huic non foli , fed

z

flipato cum dwobus Scabinis & -4üuario , huicacui, qui infimul

entes adeífe debent: in verbis: famt 2. &cbópffen/ bem Geridhte»

P,ïæ(

3*

e

teiber. — 5, adlubitis quoque in arte de vulnerum lethalitate ju-

1icandi

peritis, uno vel pluribus Ghirurgis,ifi haberi poffünt 5 ibi:

linb einem obet mebr CiBunbvlereten. ( fo man bie baben unb fcl»

(Des. geftbeben &an ) iisque omnino juratis, ibi, Die Dann baju bt»

epbiget merben [ollen. — 4. Et ita quidem , ut hi omnes injuncdtam

TM O

hanc inquifitionem & infpe&ionem debita cum diligentia peragant ,

omniaque accurate examinent atque ponderent, quem in finem omni-

no opus fcclione cadaveris , maxime iis in locis , ubi vulnerainflita

/gr'fe/:W '.äa ! f

confpiciuntur , & ex quibusjudicare datur , an occifusex vulnere im-

mediate , an alio fymptomate, perierit: per verba : Denfelben toDten

Górper mit Gieig. bejic)tigen / unb al ;feine empfangene CBunben /

be /

| dlág/ 2futfroer(f / toic Der. jebes. funben / unb ermeffan. toür

mif

*

e

Cnäaz.yur.Civ. Rom.cum Kec. .Imp. K. G'

Á ;

;þ Ord.Cri)g.Sgä?.XX.. ,

;n'i-: SSieiB merc'en. fldquc $. debito

omnino rempore , non poft cada-

vetis inbumationem, fed ante eam: ibi: 9gz Der Qäegxäbnuü. De^

.

f

nique 6, ut

Judex curet, vulnera, ictus , verbera , puftulas , maculas

6.

i cute illarumque qualitates , omnesque circamitantias per. Actuz-

.

riam confignari.: atque: defcribi

*

ibi: bie empfangene. CfBunben /

Gidlüge »c, mit Sleif. mercfen un

P btrtidinen laffen: quo etiam in-

primis rcferuncMedicorum &Chirurgorum judicium,illorumque ratio-

nes, quz Adtuarium itidem diligenterad acta referte, aut protocollo ju-

diciali inferereoportet, cum cx bis circumflantiis cognitio & dijudicatio

Iei atque paenz quam maxime pendear; vid omnino Carpz. inpr.crin.

ua

íftricdto jure

qu- 26. n. 50, & plur.feq4..— Qniz omnia & fingula , quiaab Imp.

a

Car. V. adco follicite

ptaícripta íunt & tanquam totius infpectionis

uuguem

Íorma obfervanda veniunt, ideo ad unguem usque iis inhzrere debe-

obfervan-

mus, ne fi in iisdem defeckus aliquis appareat, totus ille acus nullus

da.

reddatur, cum, quz deforma funt, etiam legali tantam ,. aut ad (o-

lennitates pertinent, adeo comparata finr , ut quafi in individuocon-

fiftant, ut fi in minimo peccatum, in toto peccatum cenfeatüt , D.Din.

T.*y D.Scheinemannd. ocul. infpeti.tb. 2o, confequentet hic,quia corpusdeli

&i non redte autlegirime demonftratum, nec in certo pofitum, ad pa-

nam ulimi füpplicii devenire licet' vel minime arg. /. 21. C. d.reff,

V. 8. $. i7. ff. d. transai. Catpz.d.qu. 26. 2. y1. feqq. 9 qu. to8. . 21.

Et hzc ad amuffim ita veniuntob(ervanda,ut per zquipollens adim-

mec per

pleta effe&um fuum operati nequeant ,. 1.5. $. ffm.1. 25. ff. de jurejsr.

equipollens

Utiquequando ex ffrztli joris ratione & (ecundum rigoreys ordinationis

adimpleta

valent.

eriminalisCaroliV , incedimus,qux hancnobis legem dedit,cui obtcmpe-

Ufus

rare fas eft & tutius. Aliquando tamen v fu: moderatiorvel ex cozfuetudine

tAH2EA

inveterata aut novtter indnila, velflatutis localibus proveniens, altera-

moderatio-

ionem quandam induxit;cui fi conformiter agimus, actus zque fuftine-

ne

p

, acíi omnia ex Carolina fanctione exacte fuiffent obíervara,

utiturz ;

Unde quodad requifitum r. attiner,quo ipfe Judex huic infpe&ioni in-

ua

Requiiïmm

tereffe jubetur,per 4. art.749.ab eojam recefferunt,vel mores nonnullo-

rum locorum , qui Judici permiteunt, ut has fuas partes alii demanda-

re queat , quo praíente,& de catero a&tum recte dirigente;infpedtio-

nis talis eadem vis fit, quam quz peradaa ipfo Judice, hacin parte offi-

cio fuo per femetipfum rite defangente: uti. teftatur Jul. Clar, ;. fent.

$. fin. qu. «, n. 4. ubi quod Judex hoc etiam per alium, aut nots-

rium fagcre poffit ; noians hanc elc coníuetudiaem Ie.eptam, Dam-

houder

8

Difput. Turid. Inaug. (iflens

pR

pE

as j

houder , iz pr. erim. e. 75. ".. 3. Ícribens hanc effc tcccpt.ifïi:hä'm cdiif

füettidinem, & infpecie in Brugenfi oppido ita fervari , ut properet,

ad cadaver vifendum , vel Prator ipfe , vel ejusvicarius. Ambrofin,

de proc. inform. l. 1,6. 1. 9. 23. gïrö[icf) de Gróligsburg z Comment.

NO.m —— —efiwv

«4 O, C. l. 1. t. $. n. 1. ibi: CfBieroob( de jure, ünb aliroo Die 9. 55

£5.nitbtfo ftri&e gebalten woitb / cin Notarius pber. gefdbrocrnet

Qeridte/Greiber ber. $Beficbtigung an ftatt Des SRicbters beprooba

nen fa.

Textor de corp. del. in bom. $. 49. & ineandem fententiam

condefcendit quoque Facul, Jurid. in illuftri hac Eberhard. Anno

1694. in Refp. Civitati Imp. W/impf. impertito. apd B. Dn. Harp-

precht.v.r. Cozf. £. s. 61. ibi:bep bem erften tvobl gu confidcrircnibofi

fecundum communem in praxi & foro receptam fententiam Denemn

S5xerm Malefiz-3Ricbtern woobl jugelafjen ift/ Daf fie einer anbern /

parau taugliden S]verfon ibre Vices u pertretten commi(Bon gebenac«

SfBelcbes Dann aud) biefes £ortg Durd) Zíborbnung Des Jorn.Syndici

validegefdyeben:idque co magis , cum & in tali Judicis mandatario ez-

dem rationes , quas adferre folent , pro ftabiliendo eo;quodipfe Judex

huic a&tui intereffe debeat. vid. Catpz. d. 4. 26. s. 30. f2q4. applicari

poffint: vel etiam ffaruta localia , veluti in hoc Dncatu , ubi infpe-

étio cadaveris legitima eft (ine Judice interveniente, modo adfuerint

) 4

rxfentes ex ifto judicio duo Scabini & A&uarius fecundum Serenifs.,

»chis atori

&,.—-I::?

s noftri refcriptum de Anno 1656 d. 10. Jan.quod emana-

vit; ibi: meben soepen Giericbts »Sjerfobnen unb bem G»tatt » obet

, Simtefibreiber B. Dn. Lauterbach. 4e. difer. j'ur. Commun., ( Wér-

d

y temb. incanfis crim.th. 12,5. 20.

dod vero attinet ad requifitum fecundum , quo de Jure

Qu

Carolino duo Scabini fimul cum ipío Judice adeffe jubentur , ia

Requifirum

in eo etiam qua s(wm modernum notare debemus, 1. fufficere ad vae

J; csif—i:nof

liditatem z&tus ex hoc ordine duas bas períonas, nec requiri preciíe

ut torum judicium,Da8 gefammte Gericbt miteinanbtr , oculis fub»

jiciat cadaver , & inletbalitatem aut. qualitatem vulnerum inquirat s

-9

quod videtur voluiffe Glarum d.l. 49 5 5. »,1. dum fcribitita fimplicie

Et expres«

ter , vifitationem fatlam vel faciendam per Curiam.

fifimis (latuit , SSrólid) de dsrótid)eburg d. J. 1. t. a. n.z. ibi: 2

vorberift bonnótben/ baf man Das vifum & repertum otbentlic)

einnemme/ bas ift; baf fib bas

€

famte ericbt an Dem £ort/

?

egebe 16 1d quod tamen nec Imp.

Caroius

mo bie 9Duffetbat eorbepactoffen /

*

Co?la

qusexoersrano

*

:ïj'ur. C'i-zi. Rom, ctw Rec. Imp R. G.c Ord.Crim. &

AXX

1

E

*

Carolus V. i il-arts 145. Voluit , alias in fpecie hos

Scabi nds,;

Gericte«Gd)spffen non. requifiviffet, nec ufus ita ferc, uti Fac. Jur.

Tub. in d. Con(.ap. B. Dn. Harppr. d. [ » c.teftatu: : ibi: poel beg

jumablten nicbt ben CSerftanb bat; baf eín Ióbl. Magittrac , unb aífá

ein gefombtes Malefiz- erict &Ibften. Deraicicben S8efi

ehtigung oets

tidyten fotle/fonibern nut babin abytecfeti

feu ili

boBber Gericbt & ehultbei

e, per quem Magifiratus fea Judex mero Imperio in(tro&tus id

exercet , in beffcmn SYtabmen Dergleicben berricbre. — Quamvis ( inte«

grum Judicium, aur omnes deeo Collegio oculwrem illam infpectio-

nem peragere maluerint, a&us inde vitio aliquo non laboret , cum

fuperflua non noceant, «rg. L. o4. ff. d. R. f. l.28. C. d. teflam. ut

ut non fint de neceffitate, — 2. Scabinotum duorum , quibus Judex

(tipatus in hoc a&u effe debet , preíentiam de Jure Ord. crim, nece(z

fariam eífe ex hac ratione , quod folus Judex fine Scabinis a&a. Judi-

cii con(tituere nequeat. NV/'efenb. i& sot. ad. Scbweidm. T. de teffa

*

Ord. n. 17. tít. ;. Blumlach. ad d.art. 149. 9. 2. Carpz. d. qu 26.9.36.

laud. Fac. Jur. Tub. ap. B. Dn.. Harppr. 4./. s. .. Unde quoque

»

fluit, hos Scabinos deputatos efTe debere ex. »edro éllin

"dicii , cus

) -

bac in canfA'competit [urisdiclio , non vero ex alío loco aüt ordige C**

" 1:&4,,;1,;4'

accerfitos. aut adbibítos ,' utut de cztero quoque fidei probatz, & in

dignitate, aut officio fimili alibifconftituti. fint , quippe

quorum p5 uf o lr

mentionem Imp. Carolus V. in d. art. 149.

ne verbulo quidem injecit, uc/ ;2 o

4

totam hancíaam fanctionem dirigens ad Judicem, Scabinos & A&tua- ««

rium ejusdem & illius Judicii, ubi caufa cognofci & dijudicari. de-

,.ïd 9? i ,c 4'2— : '1' b *

bet: que 'quià fat provide & ad rationem juris proríus accom-

modate ita difpofita extant , Judici non licet propria authoritate inde

fecedere, & ordinem Juris cum periculo juftitia vel plane non rc&e,

vel non fíatis feliciter, ficubi fortean ad ceum modum potiera ipcer-

titudini fabjicerentur,adminiftrandz , conturbare : qua enim ad ejds

formam przícribuntur , ad amuffim & in forma íua fpecifica adim-

pleri debent, nec per zquipollens praftita ejus efficaciz effe poffunt $

per (upra tradita. — Quomodo . etiam in cafü ubi alterius pagi. Scabini 5

adhibiti fuerant , talem infpectionem defe&tu omnino notabili labo- »

£are

pronunciaverunt JCti. Tubing. i» d. Cef. ap

. Dn. Harppr. d./,,,

s. $, ibi.. of neben Jorn. Syndico feíne Scabini oon £ébi.

&tatt,

COB. auff. Stecfars tllm: ab

gecbicfet ; fonbern nur einige depu-;,

efer- In-s

sif:c Dearn aus oum Qöerid;ts-æzsäel àu SXoecfare 1ilm ju Di

pectiosg

ío

D:/þut jurid. Inaug. ffteus ;

pn——— —— — —

[ d

:

bo

fp

e&'ion' ndcbbarlicb-erbetten unb baju depuciref Yonto

en, CBoburd)

bann DieferIn

fpe&ion ebenmáfíg ein nidt oe

tinget

defe&us qgt»

M

licbem Syunbaft mebt

wadbfen/ in rei

(fet QSetracbtung/ baB nad) toert

D

allegittet

,

. in d. art.i49. neben. Dem

SRiebter netbtoenbig

aud) j10€D

Gytópfíen

jugegen fepn müffen 5 lnb jroar / baf bie

jmeen Ghópffen a

us

ebtn besjenigen Malefiz-Geridts SWtiitel dee

toeídbes über eine fotd)e peinticbe Goadber in be»

putitf fen müffen /

/

)

ten bie infpe&io eingun

emmen ift aud) definitive yu. forecben. bat !

unb bingegen au

ibre Gtellenicbt anbere! obg

feíd) aucb ebrtiche unO

in einem anbern

£Ytt if confimili officio ffebenbe SIverfonen/ depoti-

etbea Pónnen/ ba8 bebárten.

in terminis Damhoud. inpr. criz.

Eet tU

& Blumbach. add. art. 149. s. 1. in vet

bis: &bipfim/ tvelo

€. 7j*

Sicubi veroaliquo inlo-

de ín ber Gadben mit su urtbeiten baben.

Co jam obtinuit , ut a folis Medicis atque

Chirurgis fine praíeniia

pcrfonarum iftius judicii in

fpe&io pro legitima haberi debeat, fecun-

dum hanc confüetudinem tunc judicandum,

prout Scabinos Lipfi-

fes pronuaciaffe ex Dn. Nernher. Obf.3.

*

.enfes &]Gtos W/ ittebergen

*

$. 152.

.tefert Excellentifs, Dn. Ludovici 77 zot.

prati. ad O. Carl.149.

p —R þ:ï*wgæ?: Ts

'ad verba:

Gjambt stoepen. xispffen:

tutius tamen effe,ut in regue

Ia maneamus, rectius fuperadjiciens. Cum Scabinistamen j, &

.

Adlua-

teiber przfto -e(fc. jubetur : ille fc

il.

cuJ

us offi-

rius ter. Geridbtefdb

D f n n

cium ordinarium eft

: protocollum judic-ialc inflruere, omniaque qua

' hic in infpe&tione cadav

eris notatu digna fant, confignare tenetur,

—2

efetorvomo

Carpz. d.4t. zo. .

22. in

hoc Ducatu ber Gtatteober 2bmteX SScbrti

bet: per Refcriptum

Ducale de Anno 1656. B. Da.

Lauterb. de diff.

Tur. Com. & Woertemb. in cau[. crim. $.

12. ". 31. Nonergoquivis

aleic) ein jebroeber G»rbrei»

alius,adeoque non quilibet Scriba, nicbt

ber. Blumlach. a4 d. art. 149.

2.32. Dn.

Grólid) à Srélidbsbutg . c.

$. 8. 1. quod tamen li

mitat in cafu neceffit

atis, Qufjer bem Sycotifall.

Subítitatusjaratas, eín aefcmoorner Subftitut,

In hoc Ducatu. tamen

etiam admitti folet: nec a

lius hoc officii geaus non gerens , ut ut in

majori dignitate conftitutus ,

aut ex perfonis Magiftratus fit: veluti

' in fzpius memorato cafu inclytz Faculta

ti jurid. hujus Eberhardinz

** propofito, ubi przter Syndicum Civitatis

Imp. W. & Scabinos aliun-

« de faltem accerfitos nullus Actuarius in in

fpe&ione cadaveris fuerat

* adhibitus;a laudatiffimo ifto JC

torum ordine propterea iftum actum

caba-

gqfc&u laeorare admodum c,()nfpikcu-o]ur.i convenientiílime judi

tur ;

L d

Ca!?at,jur.fiv. Rom. c:m: liec. Imp. R.G.e* Ord.Cr:'m..S'eä.-XX. 1E

batur , verbis his prorfus emphaticis ; QBa*m B5yert Syndicus bet

j

$óbí. &tatt CIB. nidbt. aud) iugleid) bie «Stelle unb. 20mt. cine$

p

A &uarii bebienet / f0 tvdre aud) bierinnen. eín notabler defe&us bep

bier Seficbtigung begangen. moorben 5 toobl betracbtet / baf. aud)

,

Die praíenua eine8/ aí8 u allen feínem. 2tmrpt angebérigen: Cete

ricbtungeit fpecialiter oerorbneten unb beapbigten Actuarii , bep fofe

j

Qyerley vulnerum infpe&ionibus , a[8 eín (ubftantial-(Gtüc£ / in fiepe

landata Conftitutione Carolina erferbert toírD. 4. art. 149. ibi: bem

Gerichtes S dhreiber 7 unb jmar ju. bem Cnbe ( bamit er. felbften

uub nit jemanb.anberer ; alle CfFunben / Gydláge; unb anberé

Sufálle/ fe fif bep bem Cntleíbten bcfinben /. aud) voie unb in moefe

fen 9Sepfeyn bie S9Seficbtigung: felbften bervicbtet. roorben / mit Slei

unb fpecifice regiftrire unb. auffseic)nes Unb voieimobl aud) ein Syn-

dicus gber 3Ratb Cenfulent bep ben £óbl, SReidbs/Gotátten ibrefcbtee

re ?imtsssMtidbre gleicbfale auff fid) babeu: tIm toítlen jebod) bitr

(e8 ibr Jurament oon Demjenigen; f eines Judicit A&uarius, ratione

umb ton teegen feines 2fmts gu preftiren fat / procul dubio different

ift/ unb al[o in fo tocít Écin Syndicus , SRicbter / SSuraermaiftet /

G»dbépif/ ober toer ber aud) f2pn mag / eín beepbigter. SDienet. gt»

nanot tverben mag; fo- flimmen barinn bie Sedyte«Coelebrte. eíme

gittoig überein 3c ap. D.Dn. Harppr. in d. corf. 8.»2o. & fzg4. ubi &

varii Authores pro his firmandis adcitantur,

Qu

Requifitum 3ti4m . hoc in fecontinet , ut unacum judice, duo-

Requifitum

bus Scabinis & Actnario & Chirurgus ad(it , vel sons vel plures, fi

j

haberi poffunt , uti fan&tio Carolina i» noflro art. 149. id dilerte in-

e»

^i

iungit. ibi: unD einemober mebr CfBunbáteten/ (0 tman bie baben

unb fofebes gefcbeben PEan. — Ubi notandum , quod Chirergis faltem

benen CfBunbár&ten hoc munus hic injingatur, quo nomine etiam

Barbitonjevés , SBarbiter / SBáber/ venire ad unum omnes confen-

tiunt , modo periti fint & rationem fui judicii de lethalitate vulneris

éertaaut dubiateddere queant, cefte Carpz. d.4w. 26. »n. 36. fe24. Gs

fic de ytoligsbtirg d. e. s. v. r, p r adeoque & caftrenfes ilIi Barbi-

ronfores Die Srelofd)eter/modó juramento in fpecie quoque ad id ad-

firidti fuerint: per d. art, 149. ibi:bit bann gubor bagu beaibiget rvet»

ben follen: utadco non fufficiac, wvenn eín. folcber Seibfberer jteat

jum Syabnen geftbyonren / e$ fcy bann ; baf. ct aud) tvegen. feinet

en.

deg

Gþ-irurgiern profeffion .qnit eineïï.lfpecialvæäl)be beleget. toorD

íz

' 'Dz']þüt.! 7itrid.' 'Inaug. fifleus

&

Fac. Jur. Tub. ap.Harpptecht d. cof.4. 7.14. feqq.imo vero adeo late vo-

I

cabülumChirurgorum Det CfBunbáróten / zz d.art. 149. pofitum, come

muniter interpretantur,ut & 74edicos bie 9fevgte (impliciter fic dictos

co ipfo inttmatos exi(timentCarpz.4.44.26. ».25.[eq4. plur.Brunnem.4.

proc.inquif..7. n«5 - Clafen «d d.art.149. ». 4. 'Eextor. d. corp. del. in

bom.8.34. fe44. Jac. Otto is corp. Tur. crim.p. 381. per text. inc. fignifi-

cafli 19 quidem in verb. Medicorum. facit etiam textus g l.1. $. 3. ff-

d.extr. cogn. Et videtur hoc etiam fuadere lectio d. art. 149. quando

vox IBunbàrbte quafi divifa legitur,ut primo pofita inveniatur QfBunb»

*ï

lineolis ita intcrjc&is, & deinde Q[Q!:Qte fimpliciter , eoque ipfo qua(ï'

eontradiftincta fibi invicem appareant genus &c fpecies , bie D(crete

ingenere, &CfBunbár&te in (pecie. uti etiam sedicorumnomine non

iantumDo&tores fed &Chirurgi in arte periti veniunt.R ectius & expref-

fius vero Serenifs, W'üttemb.Legislator i» fmpr. cit. Referzp. de-Annos

1654. medicum queque , quippequi utplurimum folidius judicium

quo inre tam ardua , ubi de hominis vita agitur, opus eft; ferre

ad infpectionem talem peragendam adhiberi debere;ordina-

, hoverit,

vit : 11nb

biergu eorberi(t eines jeben £»rts beftellter Phyficus, ober

ba feiner eorbanben) ber. nádftaefeffene; unb 3moen ober um tocRige

ften eín SBarbierer:c. obnfebibar beruffen unb gejogen tocrben. — B.

Dn. Lauterbach i& diff. Tur. Comm. d. Wértemb. in. canf. erim.

6.12. ». 37. ftqq. ubi prudenter monet , tutius omnino elfc , ut

Medicus atque Chirurgus in hoc actu cosjungantur , cum vix

centefimus Barbitonferüm in anatomia folidi quicquam fapiat, & Mee

dico quoque periti Chirurgi opera multam conducere valeat, Vis

deat. Grzv, in concl. pral. 2, concl, 11. s. g. feqq.. Qu majoris

fecuritatis ratio, quam omni modo hic fectari oportet, fine dubioquo-

que Imper.Carolum V. commmovitcur regulariter non unum tantum;

fed plures aut ad minimum duos Chirurgos in hac arte peritos,ficubi tot

haberi poffant;huicnegotio adhiberi voluerit. Si vero haberinon pof-

funtduo, ex lege neceffitatis , per exceptienem a regula unum folum

quoquefufficere in di&o artic. 149. quz ponitur,particula alternativa

vel, ut & adjectio conditionalis, f babert poffint ,. i fieri queat. »

evincit : modo artis peritia & experientia ea inftru&tus fit , u ejus j«

dicio fine pericülo judex (tare queat , Grav. z. cenel, ui. 5 9. StOlic)

dc Grolissburg d. Carpz. d. qu. 26. ».25. & ibid.alleg. Debent aue

mfh quod jamïtfæ indigitatum ,.. Medici atque Chirurgi bi in fpecai-e

| egläat.juï; Civ. Romitum Ref; Imnp. R.G.c Oy4.

lnenn us

Cïi»!. Sett. Y X, 1j

Ü

ad hoc negotium juramento obfiringi , ita ut ad peragendam hanc

Infpectionem admitti nequeant , nifi hoc prius actualiter praftito ,

H

arg. L. 9. C. d.teflib, Gail. 2. O. it.. 9. 13, quod O. C, is A. art. 1.

in fingulis a&ibus przcife requirit, in verb. bíe bann jubor bargu

beepbiaet moerben follen. — Itatámen ut non pracife de veritate jurare

teneantur,fed (ufficiat , fi jurent de credulitate,& de eo , quod ip(is

probabile videatur fecandum artis medicz atque chirurgicz principia;

ut confcientiz jurantium eo melius con(ulatur, per ea, quz poft plu-

tes (tatuit Maícard. de probat. coscl. 175. 2. 48. ubi hanc commue

nem dicit. Gail, 2. O. 1/;. 5. 14. fegq. poítalios adhuc Carpz. d.qm.

26., n. 40. Lextorin d. diffevt.de corp. del.in bom.$. 8. Qui fiju«

COMSs CF9CM|à(O Qe—-— 9 —— A

rare recufent, cogi etiam poffant adid,arg.c, 1. c. fin. ( paffim x.d.te-

flib. cog. uti etiam cogi poffunt ad actum illum infpe&tionis, (i 8c

hunc expedire renuerent ,. 27g. J. 1. $. 3. e"nu [243. ff. de ventr. infp.

Text. d. l. adducens przjudicium Fac, Jur. Altorff.

:

uo tale juramen-

tum etiam invitis Medicis injanctum , non ut prazci

ejurent ; vulnus

vel faiffe lethale , vel non lethale, fed faltem ut de eo jurent , quid

ipfis probabile | videatur fecundum príncipia artis medice & chi-

rutgicz , & (i defuper dubitent , etiam hanc ipfam addubitationem

juramento confirment , ne qua fufpicie fupereffepoffit ob favorem in-

uifiti occultatz veritatis. . Ufs vero hanc moderationem jam hinc

inde fe&ari & obfervare folet , ut generale juramentum initio GHicii.ef'..imcmä'

LÁ———9-

p

ipfis demandati de functionibus hiíce & fimilibus rite & fideliter oh-

i

; o

CM Yn. A V95

eundis, przftitum fufliciat, non repetito in fingulis actibus fpeciali ^

f r

juramento. Text. 4,/, $, 29. Brunnem. de prec, inqu. e.4. n.ig.

Catpz. d. qu. 26* n, 49. ubi prajudicio firmat Blumlach. ad Q. C. art,

149. 9. 4. lbi? Syod) oann eigene CiBunbár&te 3u 9Sefid)tigung bet

CRerrounbeten/ unb &ntleibten in einem £ort beflellet ; unb biefelbe

eleic) im 9lnfang ibret SSeftellung Debbalber gefcotvoren ; fo oór(fen

foicbe CiBunbárete/ tveiter fein fpecial Jurament mebr ablegen / foi-

bern e8 if bas aleíd) anfangs praftitte general Jurament genug. Ec

ita quoque regulariter in. hoc W/ürt. Ducatu obíervatur , teíle

quotidiana fere obfíervantia.

[lbi vero neceífitate urgente tales,

qui ad id non conftituti nec ípeciali juramento ea propter ob-

flri&i Medici ant Chirurgi a&ui infpectionis adfucrunt , vitio quo-

dam omnino laborat : cui tamen mederi poffumus, fi poft a&um ad-

bucdum jurenr, & judiciuma fuum fpeciali juramento cenfirment ;

B i

quod

14

us

Difput. Jurid. Inaug;ä?en?

:

MUH oer a camwaeuer ss pRl PO

uod vraxi ita obtinere,& in effe&tu unum idcmquecü'ctcüätur , Clás

í

en ad O. C.art. 14. p.563. in fin. Tcxt. d. l. $. 3p. ad quem modum

etiam judicavit Amplifs. Fac. Jur. hujus Eberh. £z f'ape cit.éon. & ape

Dn. Harppr. z. 20. 1bi : Cf£ietonbl pun bicfem 4tem. defzdui ( Da Deg

Selbftherer ju-bem a&u . yipor nidót Béapbígt geroefen ) turd) nedb/

von bem Sebfeberer ablegen

*

ben / leiblid;en 2ipb / abgel;-;men tcete

ben medbteac.

