Erumkc]aarmm& O'mmk fpe&at ; illa adhnc ho«

Qua

Quodad requi

R cqniiitum

die exacte obfervari debent ; ita ut protocollum plenius quoad omnes

——

4.

& fingulas circumftantias eas, fupra ibid. ex d. art./49, j m recenfitas ,

&

in(irudum effe debeat , ut Judex exinde certus reddatur , poena an

jjyv-äcal.

dictari poffit ultimi fupplicii , analia faltem extraordinaria , ad quam

in dubio inclinare debet, — Vid. Clafen 4.1. p. 54.. & Dn. Scheinem,

d. ec. iufp. $. 30. €& 31. Carpz. d. L. s« 43. f[qq. [44. Vext. de F. n o

z

G plur.fegq.

Qua

Denique notan

dum eft , quoad requifitum quistum, quod

uï?

chuiücum

deto provide admodum Nemefis Carolina tempss infpedtionis il

j

ius

qu.id

affignet , fepulttra cadaveris antecedaneum , ubi copia adhucdum

moderatior

eft cadavetis recte vifitandi , fectionem ordine - peragendi ,. vulnera

ufus

& qualitates corundem accuratius examinandi, & de lethalitate firmie

habeat.

ter judicandi, quod Judicem omnino ftrictiflime obfervare oportet.

Ítmqur.

Qnod (i vero Judex hoc tempus & intra id accurate ita faciendam ín-

quifitionem,vel ex imperitia , vel ex negligentia , vel etiam plane ex

malitia, quod fieri non raro folere adnotat Oldecop. i» tratf. erimr.

contY. Carpz.. dec. 3-q. £. 5.7. & ex eo B. Dn, Loutetbach 4. diff.Jur.

Comm. £ Würs. in caus. erim. d. $. 12. n.i0. vel exavaritiaquoque,i

quod graviter ínvehit Brunn. Z. e.7. z. 2e. omifetit,vel non legoliter per-

egerit, & cadaver illud tertz mandari permiferit, illud nifi nimis diu

jam fepultum jacuerit, ut ob puttefa&tionem indeque evenientem 1nto»

lerabilem fetorem , vulnus non amplius debito modoinfpici &ejus

qualitates cognofci queant , itetum effodi, infpici & 'inqu'iridcbct "

an extevt adhuc veftigia vulnerüm , & an lethalia fint , nec ne. Jul.

Clar. d. 295 $. z. 11. ubi fzpius fe vidiffe id ita pra&icari ex P.r. de

Put. refert. Damhoud. qs. 75. 7.1. Clafen ad O. C. avt.14.9. p« 62« n«

Stolid) de Gréligsburg. L.1. $. s. z. 1. p. 1. Exc. Dn. Ludovici «d d,

4rt, 149. idque ne ob de

ficientem liquidiffimam probationem homiciz

-.dhæ poenam. promeritam evadanF ; Lauterbach 4. 1. s. 10,

Hanc

ia

| Co(lat.j'ur.Ciw. Rom:tum Ret. Ibgp. R.G. ïä**Grd.briZ:.Se&.XX. N

Hanc Juris Regul—am,quæ talem cadaveris ci-cci-fi- Infpectionem

Regu!æ

neceffariam proríus effe inculcat atque imperitat, ad eum (cilicet

Exceptiones

éffectum & finem , ut mortis poena homicidz dolofo dictati queat ,

quippe in quo probationesliquidiffimz , vel ut loqui affolent , luce

meridiana clariores requirüntur pïobationcsvl.' fta. C. d. probat.limitant

I

Dd. 1Incaífu, nbi vulnetatus pof? aliquot dierum intevflitinm mo-

riaüur, in quo infpectionem talec neceflariam alferunt , fecus vero,

examinatur.

fi gladio , fcl'opvcco , vel fimili infirumento vulncratus; i ontinentt

decefferit , quo cafu vulnerisinfpectionem non tantum non necefífa-

riam, fed etiam ridiculam reputat arg. O. C. art. 147, in verb. unb

tiber etíicpe 3eit bernad) fiürben. — Oldecop.coztr. Carpz. d. q.$.2.I.

imo tantum non inju(tam dicere videtur Brunem. 4.c 7. s. 2o.,

Sed

hanc limitationem calculo noftro ita fimpliciter approbare nullatenus

pofïlmïüs.Quid (i enim noriletháliter vulnerato una alterave horula poft

vulacrationem fymptoma quoddam füperveniat, quod verám mortis

caufam przbet, uti id aliquando ex fübita animi , a caufa externa ,

confternatione,fpirituumque vitalium & animalium ftertore, quafi. fi-

ione & fuffocatione contigiffe recenfet Gothofr. Welích, iz ra-

tional. vuln. leth. jud. c. 14« & ult. & ex eo B. Dn. Lauterb. i»4iff,

Jur. commun. & Wirt. in caus. crim. $. 12. n.15, feqq. ubi etiamex

Carpz. przjudicium JCtorum Lipf. in 4&. 26. adducit hoc. — 9 fal-

ten toír bod) bergleicben pre(umtion, ( quz fcilicetextempore rz. ho-

ratum defumitur. ) oiel 3u fi)road) qu fcpn; Die &obesGotcaff u er»

Pennen; unb bem Gefangenen/ bas. feben. abyufpredben: Syann eg

tvobL fepn Éónnte ; baf. bieCBerrounbte au8 anbem .Qufállen; alg

fd)merer Svotb/ &blag / GBerblutung/ oter auc) felbft eigener Caere

toabrlofung oerftorben /. tvie fi

(b bannbep fofcber CSermunbung SfT-

ter8 begeben tbut. — Sane in hoc ca(ü cum reus non teneretur de oc-

—Cciío , fcd faltem de vulnerato , . 3e. $. fiz. l. 52. pods od5 PL D

Carpz. d. q9.26. n. 1. Gail. 2. O. 111.. . 22. quis negaret in. hoc cafü

opus eífe vel maxime legali illa Infpe&ione , quippe qua omiífa da-

bium femper maneret; vulnus illud an vera & fola mortis caufa ex-

titerit, nec ne, & proinde an pcna ultimi fupplicii dictari debeat:

nec ne, quod ex ea omnino cognitione vulneris per fe lethalisf. non

lethalis pendet: uti toties quoties Fac. Jur. hujus Univ. pronunciavit,

teftibus refponforum libris & editis & ineditis, idque etiamin fpecig

ad dudum Contlitunonum — W'ürtembergicarum ' inprimis Novell,

Conft.

^

16

Difput. Turid. Inaur. ffem

pastt

[

Conft. d. Anno 1656. quz indefinite hanc infpcCtionem requirit ,

- €fBann inà fünfftige eíne SDtorbtbat. gefteben módbte; (ine diftin-

di

&iene , an in cohtinenti , vel brevi temporc poft vulnerationem ;

di

an poft aliquotdierum intervallum perierit vulneratus ita ftatuminat

W

Lauterbach 4. /. 2. 72. adducens ex W'elích. & Carpz. varia exempla

vulneratorum , qui e veftigio , aut faltem poft femihorulz fpatium

mortui , & infpe&ione legaliter pera&a pcena faltem extraord. dictata

l

fuit. Unde conflat accuratam talem Infpe&ionem noneffe reprehen-

endam,nec tanquam fupervacuam,nec iniquam aut impiamnec ridi-

f

"

ulam reputandam,cum momentum vitz & mortishominisinde pen-

&

deat, . Tuetur tamen ifta limitatio officium fuum in cafibus , [ubi

zeftizingitur, de lethalitate vulneris, ex a//s probationibus evidentt[[mis , &extra

omnem dubitationis-aleam pofitis , aliunde-, etiam (ine legali tali

Infpe&ione , conftat. v. gr. fi vulnus capiti illatum fit;ita ut cere-

ä

rum ex eo effluxerit, vel ventri vulnus ita illatum fit, ut fimusin-

Z de projiciatur , & quz funtid generis alia, tum enim non fine ab-

;1

furditate infpe&ionis ejus omiffio ad poenz ordinariz effugium alle-

aretur.. Re&e ita quoque judicante & ha&enustantum in fenten-

tiam Brunnemanni condefcendente B. Dn. D. Scheinemanno-in-o

fape laud.-Dff. de ocul. in[p. $. 2o. quod & laudatifs. Fac. Jur. Tub.

identidem fequi & prenmunciare affolet. — Quod vero Brunner. de

jroc. inqu. d. c. 7. t. 2e. in fin. monet, fe non meminiffe fe&ionem

corporis in homicidio , de7»re divino , cujus tamen potiffima ha-

benda ratio , unquam requifitam fuiffe: Et pluribus urget B. Dn.

Sam. Stry.k inPragrammdte quodam invitatorio ad letliones,quas vo-

$

cant , cur[orias Dn. a Lanckifch. quod edidit Anno 1691. W'itteber-

gx , tum temporis adhuc dum ibid. Profeffor Jur. Ord. id quidem

concludit , 44o ad modum bunc inquirendi, in veritatem & certitu-

dinem deli&i talis commiffi fpecialius ita prafcriptum,uti haGenus

i

deduximus, hic enimnullibi in facris Bibliis ica oftenfus extat, INom

vero quoad rez ipíam., aut certificationem fadii , de quo inftituitur

quzílio aut inquifitio revera commiffi. Hujus enim certiffime,quam

fierí poteft,& pleniffime demoriftrandi, tot evidentiffima inveniuntur

veftigia & monumenta , quot extont loca S. Scripture probatios

nem pleniorem per teffes, per evidentiam Ri , per alios modos fuf-

ficientes reum . convincendi , paffim exigentia, ad id, ut quivis pos-

fit ;ondgmn.ar,i & puniri: imo vcro vel fqlum omnlfcientis ipíius

Collat Tur Civ. Rom.tum Rec. Imp. R. G;ä'gzl. Cr:'rg).Se&.XX. »

EDAMCERSG

DEI, in facihora, undecunque jam.nota penitius tamcnidquirere n&:i

dedignantis exemplum ZLex Genes. 19.. verf. 20. C 21. jam füpra adé

du&um, & Judicibus omnibus pro norma commendatum hic fufficere

poteft ad demon(trandam neceífitatem corpus deli&i,legitimo , qiam

optimé fieri poffit,modo;reprafentandi , adeoque in crimine £. per-

manentis per infpe&ionem ocularem omnium fufficientillime,aut , ut

loqui folent , luce meridiana clarius certificandi

Qod vero &

Dn. Stryck. d. l. i& modo cit.. programm. infaper & .hanc thefin —

fuftinere aufus fuerit: Vulnus omne morti caufam dans , ut *

ut in fe fuaque natura mortiferum non fit, fi exterius cul« ,

pa vulnerati nihil adveniat , quod mortem promoveat, ,

Capitis fupplicium mereri: in eonullo medoci fübícribere pof- ,

fumus, Juribus& 4divinis , & civilibur, fecus ac ille ex probationibus

tamen non fufficientibus fentire maluit, aperto reclamitantibus, &&

judiciaria praxi dire&to ex optime fundatis rationibus quotidie ad-

E

Em

verfante, -

19

Limitatur 2. fuperius propofita Juris regula. neceff.riam vulneris

Ekccpt

[

i

legaliter faciendam infpe&ionem omnimodo defiderans in nonnullis

enormibus delictis , in quibus etiam(i accurata illa & legitima vulnee

rum infpectio vel plane omiífaà , vel non rite redeque interpofita

fuerit fed defe&u quodam laboret, tamen pona etiam ordinaria cuto

dictari queat, modo cum fpontanea & cenílanti rei confe(fione cone

currant urgentia criminis perpetrati indicia , veluti in latrocinio ,

ubi ex fanguine repetto , ex «ranio, vel oflibus repertis , aliisve ta-

libus circumftantiis ; concurrente inprimis rei (gontanga & : onftanti

confeffione , uti modo di&um , demonftratio talis fieri pote(t , qua Ju-

dex moveri poteft & debet. ad decernendam ultimi fupplicii poenam ,

utat defe&tus fic ia legali illa infpe&ione vel omiffa vel non rite pet-

acta , quali omnino opus eft in homicidio (implici, in quo concors

eft DD. criminaliftarum fententia, uti hoc pluribus ftatuminant Cerpz,

in prax. crim. qu. 16. n. 13 [44- & p. 2.. Dec. 197. n. 26. &f 29. B.

Dn. Scheincmaun. 4. ocul. i»fp. $.32. B. Dn. Harpprecht. ex fentene

tia inclytz Fac, Jur. Almz hujus Eberhard, Fol. 1.Co»f. 8. s. 55. quis

bus conformiter quoque judicavit laudauff. modo Collegium ad requi-

firionem Regiminis oon Der Godyeekr 4. s. f4lii Anno 1704, ut & Ju«

antíis:

di;ig Bóbling. di $. 4fpril. 1709. & totics quoties alibi, praxi &

quio

18

[

: oDifput. 7ur4id.'(haügä'5fzï"' é

RÉPusuncNP mumcecacwb QAMKNUSIRI, O NMRIGUTS QUUPCUNNCD

L li

AE ergnmorle u p

quxon & novioriid commonftrante: non minus& in Mgiq,pggg

ricidio , Infanticidio , uti re&e obfervat 5cheinem. d. $. 52. &

jüdicio fào etiam comprobarunt modo laudati JCti Tub. in fzpiusme-

morato confilio N/impf. ld.z-4. j'unii 1694. ap. B. Dn, Harpprechr.

d. conf. $. n.55. & 56.

£

' coront

Q.,

1

:S

. Nunc

idis loco adhucdum fübjungimus huc maxime per-

Qu

tinentem perutilem & in ufu forenfi infignem admodum quz(tionem:

Judex

A quonam udice ,incafu, ubi alius Tudex efl occift , alius occiforis &

an

vulnerati

bomicidii vei , an a Judice vulnerati & occifi , anveroa Ju-

&

dice vulnerantis & occiforis , bec cadaveris in[pettio fufcipi dr

occifi

peragi debeat ? Et (ane nullum nos dubium tenet, Judicem rei, (ive

an vero

vulnerantis

vulnerantis & occidentis de regula hoc officio neceffario defungi de-

&

bere , quod non tantum apud omnes fere in confeffo eít,. fed & ra-

occidentis

tio & analogia juris noftri id conftantiffime evincit, E(tenimcertitfi-

hanc

infpectio-

mum r. quod totus proceffüs criminalis coram nulloalio judice formari

'nem

& peragi poffit, quam coram judice rej J. fis. ff. de aceus. 1. 3. ff. de off.

peragetede-.

Pref. C. $. x. d. for. comp. Cum vero hac infpe&tio (ine dubio fit pars

bet ?

hujus proceffüs, conftat hancpartem peragi debere , ubi totum peragi-

Ro

tur, quod eft coram Judice rei, Carpz. 44. 26. ». 3. Clafen a4 O.C.

]judcx rei

art. 149. P. 562. 1. 2. Blumlach. /bi4.z. 6. id quoque z. finis confti-

tutionis Carolinz tantum non expreífe przfefert. — Certe non ali-

occidentis . :

utique.

um in finem Imp. Carolus V. tam follicite tam fevere Judici

regulariter ,

& quidem ipfi , una cum duobus Scabinis hanc ipfam Infpe&tio-

nem injungit atque demandat , quam ut eo melius caufam cogno-

Ícere & tanto certiorem in re tanti momenti [anguincm & vitam ho«

minis concernente fententiam ferre poffit is , cui hoc incumbir , alii

aptem cum id non incumbat nifi Judici inquifiti aut accufati , qui fa-

cinoris iftius reus , ideo nec alii infpe&tio ea demandata cenferi

otéft. Blumlach. d. , 6. ibi: G5d)ópfen finb/ toclcbe ín peintidben

Gd mit ju urtbeifen Daben: quod & ífuo calculo corroboravit

Fac. Jur. hajus Univ.etiam in d. Refp. de Anno 1694. ap. B.Dn.Harp-

recht. d. conf. $. ». u. ibi: ub gvar baf Die atoeen Godbopffen au$

)

; eben Defjenigen Malefiz- Gerícbt& Qtittel depuuret fepn müfjen / toelo

; d& über eine foícbe peinlid)e Sad)e ; in Deren bie infpe&ion tínjua

»/nebmen ift/ aud) definitive 3u fprecben bat:: ubi tamen | obfervanda

LT

^ — eft hzc cautela , ut ]udexwvhgmicidæ licentiam à ]u.di(ccipcgiü

, ad in-

^

*

fpectio-

Collat .Tuv .Civ. Rom.cttim Rec. Imp. R. G.c Or

[ n

:

o rP — auparerectt

5

Minnrra

-

fpe&ionenf.cadavcris i'lk!'ins in loco Jurisdi&ioni;lät;iug fub;e&om-

flituendam impetret;ira ut & hic;Judex fcil.occifife&ioni & infpe&:oni

intereffe queat.. Biua lach, 4./. confitmans id exemplo fimili teftium fub

aliena jurisdictione viventium , nonnifi przvia licentia Judicis fui re-

cipiendorum.

Cui omnino con(equens eft, fijJudex occiti. de fa&to

talem in(pe&ionem inflituerit , ea authoritate authentica aut legie

time juftoque ordine & judicialiter fa&& anfpedt oniscareat, & ad nor-

mam illias patrator criminis poená. ordinariá affici nequeat: cum vel

unicus folus circa debita requifita defc&us . exiftens cotam infpc&io-

nem illegalem reddere valeat. — Carpz, d. qs.20. s. $2. Harpprecht.

d.L, 1. 21. communiffimam hanc vocens interpretum regulam * non

[ecus ac examen teftium fine comm ffione Judicis competentis fufce-

ptum ipío jure nullumac inutile dicitur. Sebaft.Vant. de swllit. proc.

tit. de »ullit.ex def. jurisd. deleg. n. 2. (2q. Gail. l. O, 86. n. ult. &

O. 100. z. 20. Matth. Steph. ad O. C.art, 72.p. t4$. Blumlach. a4 d.

art. 149.5,7. Hzc quidem, utijam intimavimus, vera funt de regwla

Hazc vero non eítíine exceptionibus, ejusmodi funt , 1. quando da-

Datut

bium eft, an hic vel ille Judex competensfit , necconítat , quispro-

prie reus fit, & an unus an plures hoc delidtum perpetraverint , &

sls

anne quoque ex iis fir, qui jurisdictioni occifi obnoxii fünt,

2. Si

regule

exceptio:

Judex homicidz admonitus fuit iterum íterumque , ne fect:onem &

ubi eriam

infpectionem cadaveris negligat, ille tamen conftanter hoc fuo officio

fuftiuetu£

defungi rennat..— Tum enim in utroque hoc cafu vel ratio neceffitatis

mfp;&m

imperat ut & Judex alius & in fpecie occifi hoc faciat , ne inter iftas

moras cadaver putrefiat , aflare inprimis quod facile fieri potüit , &

( Judice -

occifi -

Infpe&tio & fectio amplius peragi nequeat ,' & ad eum modum facino-

peracta

risiftius reus promeritz poenz fubtrahatur;idqne arg. d. O. C. art.149.

dcmonlïm.-'

cur

in verbis; bamit ber CSermunbung Dalben bef entleibien befto mins

pet

ber Stangel fepe: item/ fo man bie baben unb fonften gettbeben fon:

rationál

quibus ipfe Imp. Carolus V. fatis declarat & tempori invigilandum &

neceffirati aliquando cedendum effe,

3. Si Magiflratus aut Judex ho-

micidz id fua fponte concedar Judici occifi , aut plane urgeat , ut hic

infpectionem fuftipiat: infuper 4. Qrando & hic ordinarie ad id de-

putatos Infpe&tores , Chirurgos juratos, quicommuniter utrique Judi-

ci & occifi & occiforis hac in parte ; eo in loco;infervire folent & de»

bent,electi ex utroque corpore diveríam in cives fuos jurisdictionem

in una civitate exercente ; ad hunc actum vocat & adhibet, "Tum

enim eo magis fuftineri poteft hzc infpe&io , quia uinus tamen ex

2

his

—

20

—D:yþ. Jurid. Inaug. F/äenu

EEE

his Chirurgis juratis nomine Judicis rei huic a&ui interveniffe

eenfetur.

Cujusmodi cafus in hac Tubingenfi civitate Anno 1715.

contigit, Ubi Univerfitatis Senatu, Judex occifi tanquam Senatum ur«

bicum , judicem vulnerantis, non una vice pro juftitia recte

riteque' adminiftranda interpellabat , rogabatque , ut infpe&ionem

orporis demortui fufciperet, quo conftanter renuente & efHagitante,

ut Senatus Academicus , judex vulnerati & poftea mottui, hoc officio

defungi velit, hic tandem ex neceffitate huic muneri fe accinxit per

Deputatos & Secretarium Univ, una cumMedico & Chirurgis ord.

juratis , fe&tionemque & infpe&ionem ad prafcriptum modum lega-

liter peregit, qua deinde per exceptionem a regula pro valida pro«

nunciata fuit, ita ut nifi aliz circumftantiz id impediviffent, hzc fa-

tis faperque fufficiens haberi debuiffzt , etiam ad effe&tum poenz ultimi

fupplicii didtanda:idque non tantum judicio celeberrime Fac. Jur.

Ylluftris hujusAlmzCivitati huic Tubing. refp. d. 23. Decemb. 1713. ime

pertientis,fed & approbationeSereniflimi refponfum hoc clementiffime

ratihabentís. Pro rehac intimius pernofcenda praftabit quam maximé

laudatumn modo Refponfum , cujus,nomine Facultatis concipiendi; Au-

thorfuit Magnif. Dn. Prafes, Patronus pie colendus, quoad hünc ar»

ticulum exceptionis iftius à regula ifta nonubique obvium, hic recen-

fere , eoque ipío hunc laborem terminare, Sunt autem hanc i

rem conccpta verba hzc:

Hoc ( quod ha&enus de Infpe&ione à Judice vulnerantis nez

illuflratur

ra;judic

i C

effario fufcipienda traditum erat ) non aliter accipiendum eft quam

Faculatis de reg4la , qu& tamen non eft (ine exceptioze , toeldbe fid) aud) bíer

Jurid.

seíget / inbeme / al8 biefer Vnglücfe»tgall bep SYtadt paflirt ; man

Jubingenfis niebt gfeid) voiffer ober ín Grfabrung bringen fónnen/ toeltbe bann

w ee

Cä/'n

$oD

igentlic) bie G:báter geroefen / biB ii Der bon £ób[. Univerfitat (g»

exK

ewvvc

i r u

L'WLJ

leid) angeftelltern General - Inquifition ad eruendum unb indagan-

:

«.c. g

.

Ce ^ 90

dum facinoris Authorem autreum , f0 píel fíd) geduffert / Daf ficl) bet

CRerbadbt am meiften auff Der beebe pp. bb. unb ben enttoicbenen

Gube « $ed)t aud) burd) bie nad) 9Infeitung ber bon Der Univers,

ad Judicem cujusque rei competentem gegiemenb gefcefenen Denuns

ciasion 09n Diefen/ Denen e8 3ugeftanben/ ange(tefiten Special - Inquifi-

tion n9d) tocíter unb enbfid) alfo- aeftáttfet toorben / baB mangenuge

fame tirfadben aefünben / batauff biefe beebe pp. 6b. banbfejt gu

maden nebmlicp Den Ru. bep bem Gyürfil, Illuftri Collegio,unb ben

R, bep

Collat. J uv.Ctiv Rom.cum Rec, Imp. R.G. eä' Ord. Crim.Setd, X Y. ax

Ribep bet Gotatt: oáfrenber toe[dyer Inquifition , a[8 fid) bíer unb Da

eu(ferm rootlen/ob bárfften nod) anbere Der Univerfirzt Jurisdi&ion

unterivorffene Sverfonen five per fuggeftionem, inftigationem , fübor-

nationem , five plane perMandatum bíitrbon einenSbeil baben; G59 iff

bafero nad) immer in dubio & inincerto gebfieben/ob nícbt aud) gum

Gbeil bie GrEanntnüffe in. Diefer peinl. &5a:be Dem Senatui Acad.

beimfallen toürbe ;; QBelcber sroat ( balb er toabrgenommen / baf

ber auff anbere fpargirte CSerbacht auff. Éeinem fibern Guf fteben /

toobl aber auff bie bereíts inbafftirte unb Jybren echappirte Compa-

gnion n9d) felt be(ieben bfeibe / unb Dannocd) nad) erfolgtem feeligen

dinfdeiben bes. CBermunbeten Peíne Infpe&ien à Magiftratu & Ju-

dice competente horam Incarcerarorum $9tgenommen / ober nur

Przparatoria barauff gemacdbt roorben/ au8 C3orforge / Damit Diere

unter nídbts oerabfaumet unb fd)roere COeranttoortung jugeyogen roer»

ben mód)te/ ben allfiefigem C39gt» 2Imbt iterum iterumque Die Gt»

innerung tbun laffen/ baf / meil bep Diefer SSeroanbtnuf/ unb Da (ie

fonberbeit 00n benen Syubafftirten; Der. eine / fo bDleruntee am mei»

ften graviretrunter bet &»tattSottmáfigEeit rodre/ unD Dafelbft gerecbte

fertíget toerben müfte/ unb Dabero Dem (tatte Magiftrat Díe Infpe-

&ion perrídten yu. (affen allerbing8 incumbiren toütbe/ allermafjen

aud) nadgebenbs burc) Joodyfürfti. Gindb. SSefebl nicbt nur ratione

bef Ri. fonbern aud) ratione Def. Ru. bie C»acdbe alfb berfüget toot»

ben/ baf audy biefet oon G»eiten I. C. Dep Gotatt extradiret / unb bepe

be o0t Dem J9eren Malefiz - SRicbter Dafelbft proceffiret morben / man

&í(o Der £orten Die Infpecion pornemmen laffen mócbte, — 9((s aber

bierau(f bon Goeíten ber Gxtatt DbrigFeit Durc) ben CBogtep » Gcrie

benten bie Crflarung gegen bamabligen -errn Re&torem Univers.

Magnif. babin geftheben / DaB fíe ju Menagitung Der Saften biefes

onus Det Univerfitzt al8 obnebem occifi Magi(tratui tiberlaffen tvollte/

aud) non obftante iterata admonitione Dabep oerblieben * &o baf

Senatus Acad. fíd) gemüfíget befunben/ Dén A&tum Infpectionis &c

Sedionis Dertoegen bereíts überbanD genommenen übelen Geruds

bef. Córper8 unb berannabenben SSegrábnuf » 2eít nic)t toeiter ju

differiren toat / in fabfidium , Oee £»rbnung nad) /. toie e$ bep ber

Univerfitet yerfommens / f0 roíe e8 aeftbeben /. fürnebmen laffen.

CfBelc)er A&us qud) barum per exceptionem à regula ín 9Redbten

ftanbbafft genug gemefen márc/. Da8 corpus delicti gur Gientige qu

j

Yéki-

22

s

D;ïþnf. gerid. In-ï': ffent

——

...

Lar-]

;;rifïcïresï ; uno nad) 3

lafsab DCW.D bíe Paenam ord. &

ulnm

pod

qu

plicii angcdidiren / t0aan decatero Díe )rn. Medici mit tbrem . Ju-

hi

dicio Darimn überein treffen £ónnen / baf bas Vulnus (anber £;anb)

Íimpliciter jnb abfolute lethal getoef n.

dB nun Diefe Excepuion

beftens fund tt/ erbellet barous ; unb. r. avor ex. incertitudine com-

f

petentiz furisdictionis in cafu tot Jurisdidtionum , ex per(onarum di-

i

verfitate hic concurrentium , ba man nod) nicbt voiffen fennen / ob

Ber eine Judex competens alleiníg / oter aut). bie anb«re. ratione jbs

fet Civium , xeíe allbier aud) in fpecie bie Univerfitet cauíz crimi-

It

nalis cognitionem Qanguftellen baben. feütben/ quali in cafu , quin

fufficiat;ab alterutro faltem judice competente & crim. Jutisdictione

inftru&o, Infpe&ionem hanc effe pera&am , non e(t qvod. dubite-

mus. Quidni en- & hicobtineat , quod in aliis Jurisd & 0a5 ex plu-

rium concurrentià dubix cafibus, ubi utrique aut fingulis illis fa-

ïl:l

cultas cognofcendi reGiüs tribuitur , ita ut prevcntioni locus fic ve-

luti in caíu. deli&ti alio in locoinchoati, &alio in loco confummati

Felin iz c. slt. x. de for.comp. Farimac im pr. crim. qu.7. n.45.

Clar. ip pradl. crim. ia fin. qu. 3. s. 9. ubi quod hac íit communis

fententia: aut in cafu homicidii alteriusve delicti in confinio come

mi(li, ubi itidem in dubio utriusque effe cognitionem re&c decidunt,

Farinac. d. /. s. i, Brunnemann. d. proc. inqu. €. 3. n. 16. Carpzov.

q*.10. £. 37. f24. Bachov. ad Treutl. 1.d.:9. $. «. B.Dn. Lauterb. ia

Colleg. tbeor. pratt. ad tit. d. ]gdia. $. 5o. iytelic) à yro(td)eburg ia

Commenzt. ad O.C. l. 1. t.6. n.2. ctrc. fin. & forti ele committendum

multis hinc inde ex DD.pro & contra congeítis argumentis tandem

concludit Limn. i» 7ure Publ. 1. 4.c. $. n.:y. ln0 0b gleid) am r

De fitb gegetaet / baf bie Gdbulb auff einen oon Denen Univerfitacée

ertoanbten nicbt gebradot moerber móge / mítbin Der Cafus fid)

nicbt ergeben / baf DicUniverfitet bermablen ibreJurisdi&ion exerci-

ren Pónne ; unb Deroregen biefe. auc) nídt. prxcendiret / f0 mag

bod) bieftr publica authoritite & modo decenci einmabl voll(tibrte Se-

étion$ »unD Infpe&ions- A&us , Der umablen nicbt iterabilis ift/ bae

tum nicbt yerfallen / toeil / tvas bie eine SbrigEeit bierinn au&gte

ricbtet; Der anbern 3u Defto ficberee (yortruno 2fus(übrung Def peint.

Proce(fus bie &yano bieten £an / af$ roéídye, voie in anbern/ alfo aud)

bierinn auff ba8 3u fuffen Dat/ tvas publicz adeoque plenz fidei i(1:

äþaï bann genug [epn fan/ bap bon einem folcben Magiftrat , Se:

p

:

-Collat.jur—.—Cz'v. Roü.öæ& Rie::.. Inp. R.G.e* 04. C?;:'m..Seä.XX, 2

[

al;&) criminalem ]urisdi&idne*'m ; iü biefec Gad)e/ pofitis tc[minïg

hibilibus,gebabt bátte / biefelbe borgenommen tocrDen / arg. O. C.

j

!

drt. 149.. übi fimpliciter & ingenere ad peragendam legitimam infpe-

fidei ei conciliant

&ionem requiruntur Judex & . duo (cabini,qui authoritatem publicz

qua verba quamvis communiter eam habeant in-

terpretationem , ut de eo judice & judicio , cui fabje&us eít reus ,

& à quo ille judicari debet, intelligi debeant , tamen & in cali cafté

ä

excepto dubio,utut (altem abinitio;accipi poffunt;ob identitatis rationem

in femel conciliata plenioris probationis publiczque fidei authoritate re-

p"ofïtam ; & quiaalias dum expectaretur certitudo ratione auctoris de-

licti'occaio infpiciendi pramitteretur , irreparabilis plane cadavere

interea temporis jam putrefacto & obfetorem intoletabilem non am-

plius tractando , qualem juftitiz everfionem aut illufionem Carolum

V. Imp, intendiffe facrilegio valde fimileeffet a(ferere. 11nb Diefe Ex-

ceptio tpít 2, bíer nod) mebtconvalidiptex con (enfuMagiftratusUrbici

tanquam Judicis alias quoad perfonas hujus fa&ti reas indubie ex foro

delicti commiffi & deprehen(ionis competentis , qud) ba8 Jood»

fürftl. Refcr. barinnen nod) tociter bie unjtoeiflid)e SUtaffe alebet.

CBeíde8 aud) SenatusAcad. agnofcitt/ unb batum aucb alfo fort

nidt nur bíe in generali Inquifitione au$geforfe)te ]verfonen. Denene

felben / toeíd)en fie ratione Jurisdi&ionis untertoür(fig gemefen ju

Der toiber fie fpecialius g. inftitaipen. Babenben. Inquifition,dcnunci-

rén laffen/ (enbern audb ba fiebonibnen jur. teürcfliden Joafft fcbon

roürcflic) geyogen / unb Der vulneratus tooes otrfabren toare/ bie

2Injeige tbun (affen / baf ibnen al& Judici competenti bie Infpe&ion

3ü thun ob(ige/ roogegen aber oon G»eiten ber otat.£ybrigEeit bie

toiberhobite declaration gefcbebett ; baf fie lieber biefen Infpectionse

actum Der Univ. al$ Magiítratui occifi jberfaffen. woolten /. toelcben

enblid) in Subfidium , toit erftgemelbt; Senatus Acad, betoercfftellen

loffen : baf nun eíne folbe à Magittrata occifi fonberlid) mit QSeroife

ligung bes SRicbters ber G báter borgenommene Infpection btp fo[s

den timftánben gurecbt gültig fepn/ bebauptet /. in terminis termi-

nantibus modocit. $Srüfid) de G tolid)Sburg z d. Consm. lit. 1. tit. c.

a. 1. ibi: CfBannber & báter umb Der entícibte jmoeper unterfcbieas

(icben SSottmaáfígeiten suaetban ; bie beebe as peínfidbe (es

ríbt baben / foll Der SWiterbes ent(eibten bíe DSefidhtigung

at?be; Geftaít nicbt/als au8 vorbergebeaber &inlabung bes Sic)

ter$

Ti

$4

- Bifjnt. - j'u;:'d. ha. ffost

bes Gb

&tere/. toc[cbem ben Procefs .5.u-?0rmitm gebübret / borncd

men / benn anb*er Gefta

(t tcáte e8 eine unguftanvige nídbtiac Joanb»

fung: unb biemit

ttífft aucb berein/ tvas juvor. ftbon ín eben fcldben

ca(ibus. ftatuitef

bat Blumlach. ad O. C. art. 149. 9. 7- ubi quidem,

quod füpra tradidimus , talem infpe&ionem a Judice occifi factam de

rcgula irr

itam pronunciat , fícd tum demum , fi fine requifitione aut

confeníu

Judicis occiforis ea fi&a fuerit: Verba cjus hac fupt , ges

fe&t abet /

e8 türbe bie Oeficbtigung von ber OtrigPat be8 entleibe

ten- NB, von fedb

ien unb unertbartet einigrr inquifition De$

SORidbter8 bes Qbüter8 vorgenommen / 05. als$bann. felcbe que

(bentikb Yc. Sieine 2Inftoort ift. negativ. &c. — Quibus verbistane

tüm non expreffe contrarium decidit in cafa contrario , ubi fa&a ell,

cum pravia Judicis facinorofum admonitione & requifitione, & fecue

ta ab hoc facta declaratione Judici occifi eandem relinquentis , toie e8

bier alfo patfirt / juxta przmiffa & firingit quoque ratio a fimili : Si

(t ferre fententiam euam capiralem ex te-

judex reorum im eos pote

ftium Examine à Magiftratu occifi peracto,

quidnietiam in rali poffet

fandare infpectionem cadaveris, quippe qui etiam eft pars probatio-

nis: Ratiocinante q

uoque ad eum fere modum Blumlach. d, /. ue.

in fin. & n. 7. c. fín.

2yt biefes nun alfs blof. bep biefen timftáuben/

aun eíne folebe Infpe&tion ftanbbafft fepn/ roann

toie tlelmebr voicb D

fiber Diefes nody baju

Pemmet/ baf e8 in incerto annod) getvefen j 0b

nicbt aucb ber Judex eccifi jugleid) al$

Judex facinoroforum in eodem

rcatu exiftentium feine partes ju interponif

en unb aud) barinn $u

eifennen baben rverbe /

gleic) De8 anbem errn SAidbters.

um fo tveniget difficultet a[$ gu folchepSection

-3.bat e& an Diefemsott

ünbInfpecion, e$ fey be

p ber Univerfitat biefe eíngunebmen ; ober bey

ber Gotatt / regulariter Die j

tot) ordinarie Daju befiellte Chirurgi ju-

rati erforbert toerben/ D

avon

Der eíne SBurger íft bep ber Univ. Pet

anbere ein 9Surger bon

ber Gtott / mítbin oon beeben. corporibus

bier termalen es aud) alfo' gebolten tvor»

wenioft einer Dabep/ woie

ben. CfBomitt alfo fattía

m bargetban tvorben / Dof bie extra ordi-

nem uynb in. fübfidium verricbte

te Se&ion unb infpe&ion eís ffanbe

bafft in Sxecbten que. Gientige

maintenipet voerben fan unb müffe:

ebneSytotb babin ju recurriren/

baf/ reann aud) einigertangel bierine

n toerben Pónnte; bie Q báter bannod) Darum port

nen borgeroor(fe

m fid et»

bt pæna iprc)fnc:*.:ica. , wqyn Die',aud) ad ultimum fuppliciu

4itedtu

ul

| Collat, Tuv .Civ. Rom. eum Ric, Inp. R. G. & Ord.Crim. $0. YY, E

i

firecte / (of u Fommen/ficb m

fonR'HariEren mürben / mobl'emä |

r

Die bey ber Infpe&ion getoefen

e

H

e ber Gadben Qxerftánbíae; infonbete

n

Dbeit ratione qualitatis vul

nerum tfb bep bem Ciermunbeten adhibip-

t

ten Gur aí8 Seugen nod)

abgebért merben fonnten.

CfBie barbor

baíten tocllen, arg. O. C. 747. Blumlach. 44. d. art.

H

149. H.7. 15 fitte

Hzc hactenus Dn. Prafes in illo Laud. Fac. Jur.

Tub, nomine quod

concepit Refponío de anno 1713, ad exceptione

m hanc fundandam

" J €.go.

& conftabiliendam apprime pertinente,

Quibus ad eumi modum dedudctis nunc ab

nem hanc XXmam,

folvimus etiam Sectios

E;'

& cum hac infimul ad finem gratia divina fuffulti

deduximus totum hoc quale quale collationum]uris Civilis Rors,

cum Receffibus & ordinationibus Imperii Romano Ger-

manici opus,quod adornavirmus per differentias maxime Prin»

E

Clpes , eas (cil. quas ,.

qvoad ea que : materialia juris dicuntur,

vid. prafationem Setlionis Ime,

indagare & invenire licuit , in texti-

busRece(fuum. & conftitutionu

m Im

perit R, G. verbisexpreflis propae

fitas , auc inde luculentilfime appare

ntes,

quzque exiis fe nobis 'exhí-

buerunt. Cum Anteceffor-hac . in parte

nire facile,in illa maxime fe(Linatione,

nullus nobis extiterir ,^ eve-

qua cum ízpiuscolluét:ri de-

baimus , potuit , ut, quzdam adhuc inta

&e relicta fuerint,

qua tameai

nón erunt, nifi forte 442in pf foren[i parum momenti

afferunt , aut

faltem per confequentiam ex dillis textibus d $ude

defumtis materüig

derivari poffunt, quarum aliquas ipfi

in chartis no(tris notivimus, quae

fortean ficubi operz pretium nobis fuerit vifum , per modum ap-

pcndicis femper adh

uc publicz luci' dari poffant. — Sicubi DEUS vi«

tam & vires dcderit,p

artem fecundam

» qu& formalia proce[fas , ea«

pumque difereutias etiam principes pe

rluftrabit, vide mod. éit.praf.

Sellionis Ima nunc orditi animus eft

» Casque eodem modo inítruere,

quotiescunque occafio fenobis obtulerit, " Spondemus tamen jam al«

folutam /mam illam partem tanquam — feparatum- aliquod opus

typis, quam.primum per labores valde nobis accumulatos licuerit,de

novo vulgare;faltemut fatis faciamus votis quam plurimorum euam illue

ftrium & fummorum Virorum, qui novam editionem itentidem 4 née

bis efflagitarunt,teftibus literis non paucis,quas femper venerari debe-

mus. nterim OmniPOCCnti Deo

pro clementiffimo bactenus no-

bis praítito auxilio

"SIT HONOR ET

GLORIA IN SEMPITERNA SECULA.

*

"X tis non egregiis Te laudibus ornet , Honolde ?

uem cafto erudiit docta Minerva íinu ;

Cui Themis equa parat jam proemia jufta laborum ,

ueis tedit é cathedra Victor ab hofte Domum.

Gratulor hinc Egomet Patriz de talibus aufis »

- Ét precor; ut

Praxis faufta deinde fiet.

Hac Nobilifs. Dn. Candidato Amico ( ConfAlino Honoratifs.

affeus conteftandi can[a appofuit ( de feliciter abfoluto

findiorum eurfn

anim. gratulatur

GABRIEL SC

HW'EDER , D. pp;'

3324b EEHIECHEE OR UE CMOHOEU EEE AE EE VE C E

&i corpus dum detegis, ardua res eft :

DEAIi

Ad metiti fortem pramia plena fluent.

Congratulationis ergo dodtifs.

D». CanZidato fcripfit. |

PR A:".SES.V

£0103:0/9220:02:010250:0/0::0/03:0/0::0/93

m Tibi tam dulces exfurgunt undique plaufus,

DU

Dumque bono cedunt omine cuncta Tibi;

Aufpicium ,

quo Diva Themis TE laudc coronat ;

Gratulor , hinc ft

uctus przcipioque Tuos.

Mox quoque perpetuo

digni inde fequantur honores;

*

!

Utque tibi ceda

nt pro:ml

a digna precor.

lra Dochiffimo atque nobiliffimo Domino Candidato pro

licentia difputanti adplaudere volutt ;

G. M. a W ALLBR

UNN, öppon;

æ»æææ»a&«»æ&æææaææ& 9

9xe (taen /. GiBebrt(Eet

Greunb/ anbeut bie: (:onfte SDroben

e

» CBot ber aelebrten

iU

elt mit bódbftem &pfer ab5

immel. fef

bft bie CfBifjenftbafft bon oben.

