Difjut. Tarid. Inauger. ffleni.

wescceswualE oOMGntRQU crnsORONBTS Raniypemseunto qumecumum w

i

— — P emoatimtai o opuetNOQ a wv

datur differentiam. — Scilicet

talia fant, in quibus quanda u invenite

Hxc

determina-

r Imperator. Conftantinus 1n d. l.. 2: formale hujus deli&ti tantür

tio

ponit i» delofa moneta falfificatione : la. Car. V. in d. Adrt. i. mon

Wif

&

tantum in falfa monetz cftormotione , fed etiam £» dolofa ejus ac4

ba

excrenfio forione , & acquifitatalitar expofittone aut erogatione dolofa : pct. vet

E

duplici

expreffa fupra jam ex texturecitata. — 2. Imp. Conftant. z» d. l. 2. poe-

inodo

nam flammarum exa(tionis aut. vivicomburii indicit faltem falás fabri-

catoribus smoncte fue , feu. Imperatorie ,in verbis: ém monetis tan-

tummodo noffris: Imp. Carol. V. vero eandem ignis poenam geseralims

& indiflintle decrevit iis omnibus imponendam , qui monctam etiam

aliorum in Imperio noftro Jus cudendz monetz ex Imperatorum con-

ce(fione exercentium adulteraverunt , id quod patet non tantum exge-

nerali illa d. 44rtzeuli i11. conceptione & fan&ione, illam reftri&tio-

nem ad monetas Imperatoris in 4./.. 2. exprc(ïäm omittente aut. non

(hperadjiciente; Íed etiam ex ditlione expre]ä extenfiva, Cines anDes

yen : uti verba d. zírz. I1I. initialia fimpliciter ita fonant : &rfilic) j

toann einerbetrüglicyer Qeife NB. Gines anberm eiden barauff

fiblágt : Et cum ibi non dicatur z/?eeze eines anbetn &apfere / (ed

ir geneve. eimeb anberen / jus moneta quoque habentis ia. Imperionos

flro , noílrum non etit contra mentem Legislatoris fan&tiouem eam

rc(lringere , hoc minus , cum in toto 2frz. r neullum quidem ver-

bum Iegntur de [inperatore , aut Imperatorismoneta, ut exinde & prxe

dicata , quz ibi habentur ad hoc fubjedtum , cujusin fpecie ibi nulla

mentio injicitur , referri. non pofünt , multo minus ad hoc tan«

L

.

tammodo & rcítrictive. applicari

quamvis id extra dubiam fit ,

fub voce alius , eine8 anbern / non tantum Principes & Status

Imperii, fed & lLiperatores , horumque omnium , jire cudende

monetz licite utentium , amonetas objectam conítituere illius fanctionis

Carolinz , pagenamqueigais in transgrelfores tales fancitam. — Conftat

itaque ex his, quod fecundum hanc (an&ionis Carolinz. tenorem at-

que rigorem infl'genda veniatignis pzna i. non tanturm illis , quifil-

fam monetam ex injufta materia fabricarunt , fed & illis, qui ab aliis

éufarn (cieater prudenter,adeoque dolofe, exponunt: cujus rei commu-

niter hxc reddi folet ratio , quod par videatat crimen corum ; qui mo-

netam falfam cudunt, & qui eam doiofeexpendunt, cam absque ho«

rum opcra illi oleum & operam petderent. Bocer. de f wr.monet. c. g.

z. 270

[5 sss

Collat.Tar Civ. Rom.cim Rec. L. R.G. d OUrJ.vng-:'m. $e.,

n

COBALOSAIUA 0. oU agb

:

kVHl. "

it

3.2 7.qnod8cplurium0*dmm fufïcagia corroboranrt,quos c'onge('t osinRe-

fponío Inclytz Facult. Jurid. hujus Univerficatis de Anno 1712.ap.B.Dri,

X

0

Harpprecht /z Pol. wov. Conf 100. n. 28. [4q. invenire licet: Vid tamen

t

Wl'f

Carpz. d. q&. 42.:1.98. /34. hancque paenam etiam expofitoribus faltem

falfz monetz plurimis in locisatque ditionibus dictari folere, probant

a

æc

varia cxempla ex Italia,Gallia,Suecia;oliisque locis repetitaà B.Do,Grav.

[«

de erim.falf tb. 44. ptout e&amSerenifl.Marchio Badenfis Sratutis fuis

provincialibus ance allata ipfifima vetba San&ionis Carolinz: hanc pae-

M.

nam expendentibus di&antis inferi fecit P,7. z.11. $. Syietvcil COermóg

17)

(

&c. in quo omnino hz fan&iones differantà Jure Civili Romano ,

quippe quo nullibi fal(z moneta expofitoribus poenam ignis di&taffe

il«

)f«

d:prehenditur , potius vero arbitratiam filtem impofitam voluiffz , arg.

IQ

J. 9. $. 2. ff. ad L. Corn. de falf. ubi quod talis legis Corneliz de fal-

i poena teneaturs quztamen ad fummum illud fupplicium non afcen-

on

dit /. 1. $. sIz, l. li. ff eod. uti recté obfervavit D. Dn. Harpprechtza

(s

Diff Tur. Comra. & March. Bad. P. 7.tb. 15. pag. 183. f24. cui con-

!

formiter quoque in foro Saxonico in tali cafu ne quidem poena capi-

f

talis , multo- minus ignis , fed faltem arbitraria alia pro ratione cir-

d

cümftantiarum , dictari confuevit, atteftaute & przjudiciisconfirmante

104

Carpz. qu. 42. n. 99 f44- & extra Saxoniam etiam alibi,ut teftatur Ex-

m

cellentifs. Dn, Ludov.ad O. C. Z4rz. 11.ad. verb. faffcbe 3uüng auffe

xr.

foecbfeinzubi etiam fententiam exhibet a Facult. Jurid. Hallens, menf,

x.

Mart, 1712. pronunciatam:uti & in hoc Ducatu obfervatur urplurimuim,

la

ut ad fumimum expofitoribus his. poena gladii dictetur , quod variis

li

prejudiciis ex libris Fac. Jur. hujus loci celeberrimz. verificare datur ,

L

& conflat etiim ex noviori exemplo ap. D. Do. Harpprecht d, cozfice.

J

s. 2.

Et quanvis alias Judex qua talis non difpenfator ícd minifler &

£

exccutor legis fit; necaliam vel graviorem,vel mitioren,quam in legibus

determinatam poenam dictire valeat, vid. qua hancin rem tradit Barbof,

s

loc.comm. L.g. C $0. ax. 19. Ártamen &interprctatio nfualis in vim leois

E

eranfiens polLhaberi non dcbet. .35. 1. 36.1 37. 1. 3. ff de Legib. maxim.é

qaando ratiolegi eft in acbiguo, veluuin hoccafu, ubi. dubitatur, an-

ne hoc membrum noft:i articuli de. expofitoribus filfz monetz fime

i

liciter, & de quibusviscxpendentibus , an vero faltem de folis il.is

.

intell'gendum fit , qui filfam mouctam cnmmunicato cum ipfis pícu-

domonetariis confilio, ceu eorum miniftri, expendunt , ut his filtem,

)l

non.vero illis , pozaa ignis decreta cxaudiatur : Brunnem. 4d 4./.

h

aG

'o

16

b:jþar]xrïd Tkagfv:; fifens

l— —

lod

ment

.2 C. de falf. imon. B. Dn. Harpprechtis D

rffrjur Comm. ( Meechi;

Baá.d.l. de talibusenim qui ita cwm . píevdoroonetariis 'colludunt ,

demum vetiffime dici poffe videtur , quod par eorum deli&tum fir.

14. d. l. & poft Bocer. Farinac. Menoch. exjudició laudatifs. Fac. m d.

Corfilio ro0. n, 29. B. D. Sttyck. m uf. mod. ad tít.a4 L. Corzel. defalf.

$. 5, ubi judicium Fac. Viadr. de Annó 1689. adducit , qnotalis falfze

inonetz erogatori peena gladii fuerit ditata, fed cum additamento;

üt cadaver deinde flammz tradi debuetit.

Conftat praterea ?. quod iti*

dem fecundum d. O. C. Zfrt. 114, rigorem peena ignis in efíc&Ctum dedu-

€i debeát, non tantum ubí quis Imperatoris monetam , fed & ubi

quis Principem & Statuum Imperii , adeoque & Civitstum impetia-

lium liberarum.monetam corruperit , quod d. textus fatis clare innuit;

per modo dedntla.

Ratio *etiam. in promtu eft, quia & talis monctà

eft moneta Imperii; pendens quoqixe abipfa Impetatoria Majeftate, Do*

"din. ] & de Republ. c.'10. Befold. [. 1. g. lit.c. 4..5.. & pró parte

etiam Czefbrisin orbe circumfiriptum nomen Aquilamqnebicipitem re-

fert poft. Rümmelin . & alios Harpptecht a4$.7.7f. depubl. jud.v.54*.

quam opinionem etiam Juri magis confentaneam propterea re&te pro-

nunciavit B. Dn. Grav. de erim. falf. tb «5. cui etiam ad(tipulantur

ao a. . . d. E aM M Ü - LA R n E RR aE —— M N M

plüres adcitati à Carpz. & idem ipfe in 4».42. £. 37./34. Müller £

Addit. ad Struv. S, ILC. Ex.4p.th. 70. Lít.2. n. s. plerique Commen-

tatores 44 O. C. art, 11

Rem. Steph. Zieriz.. Clafen, ibidem.

& ita quoque pronunciavitceleberrima hujus Univ. Fac. Jurid, in Rc-

fpoafo requirenti liberz Imp:rit Civitati Biberaco Annoi661. imper-

rito , infimul eam moderatiorem Ddrum fententiam approbans, qua

peena ignis in hoc delicto tum demum , quod bene notandum , re-

&te applicari dicitur, quando faltz monetz fimul adulterinum fignum

feu Imperatoris feu Status Imperii immediati falfo fuerit impreffam :

verbis h, m. conceptis: &ietveilabet oon benen Died;te«?ebrern bate

or gebalien toírb / baf felde SBeftcoffung mít bem qyeuer anber(t

nict borguebmen / e$toárebenn etmoaDer SRóme. $apf. tajeftát ober

:Gber eines anberen unmittelbabren & tanb Des $Reicbs aervo)nliches

9ün& Seidben unb OBoppen ouf bíe virfálfthezDodag ocpráaet vot»

en: tia8 ab nidt miffznb ; ob cerbatiter Goibfamio anff oic fale

ftbe Gucaten eines OReics sbet. austánbifiben SPotentaten / Sufién

Ab Jerrn 2id)en gepráget eber nibt. — £ o fónnte uno mó/bteoud)

(5ts

à

-..i[ï.fww J'u(þ.ci-g: & fcg:udurh rigose—.nj juris- bie Seuer8 troffanber

E

; eaänïyä." Civ. Ro m Rec.L.R. G. & Ord. Crim. $ Xrut:

Ü

ïïtli nidbt/ «$ toáre banm Gefagtte ma(fen

eínes- SReicba, tanbg

t4

*nüng vefatfibt ftattbaben, Sym moibriaenSall aberfoliteunb mate

fi,

toíoct oen 2erbafften eíia anbece gelinbetejuno qoar paena gladii ertaant

d

ünb ausgefprocben toerDer, — Et utut non defint,qui (laxuant, quodin

if

l2

cafu,ubiScatus Imperii monetafuerit ita adulterata, non paena ignis, fed

faltem arbitraríia, autad fummum glodii ditandafit, B. Dn. Stryck i»

0j

Uf. mod. ff. 4.1. $. 4. Dn. Tit.z» Obferv. ad Schmis. Comp. b. t,O.1347.

!tl

ip fin, & fetvandam relationem Joh* Harppr. quoqne in Comment.

]u

ad J. 4. l. n. ; 4. profitentis ,. fc non fugere , quod Inclytum Colle-

bi

gium Fac. Jur. Tub. hoc ia cafu faltem gladii paaam feimel atque ite-

d*

rum decreverit.

Attamen cum hzc fententia generalitati textus £5 4.

fj

4rt. i. & menti Legislatorum non conveniat, merito infiltimus prio-

ü

ti , tanquam vetioti, & praxi quoque firmatz , ctiam in hoc Dacatu,

5

quod probat ante adductum Facult. Jarid. Tubing. Refpánfumde Anno

rt

1661, & re&c adnotat B. Dn. Grav.. d. [. tb. 45. quod inclytum hec

(s

Collegium quidem femel iterumque pasnam gladit intali ca(u. di&a-

verit, fed ob certas alias citcum(tantias Sc mitigandi caufas: ipfe pto-

0

pterea quoque cum Harpprechto perfi(tens in veriori ea (ententia, in-

ii

füper quoque hanc in rem laudans JCtorum Altorff:nfium haac quo-

D

que approbantium judicium in Cesf: 76. per tot.

De cceetero nil. mo-«

[]e

vet iu contratíam , quod fzpe cit. 2frr. i11.. exprell: (e referat ad Jus

Commune , ibi : nad) Gagung ber 3Redbten /. tefpiciens fiae dubio

d l. 2. C. de fa!f. monet. qua pasna ignis imponitur nonnifi monetam

Imperatoris adulteranti, Si quidem hzc relatio non fit nifi quoadges

ll!l

u5 pena, ignis fcil. quod [mp. Car. V. etiam rerinere voluit , non

u

vero praciíc quoad determinationem (eu fubjetli, feu objetli , quippe

ll

quid in fua. (antione ampliare intendit , uti jam (atis demon(travi-

Jj

mus, Reliquis argamentis , quz in contrariumcoacervavit Blimlach.

l

&d d. Zfrt. ut. 5. 1. f44, vis talis non ine(t, ut a vero, nos deducere

'

queant, inprimiscum & geüecalem eam (an&tionem LImp.Car. V. in art at«

A

Éortiter fuffalciat atque coafirment zque generaliter & iadefinitedi po«

L

nentes texcis in R. 1, Aug. de 745 1551. $. Dargt / Daf fb 1c. &ia

/

R.I. A. ber 2Rün6-Coronung de 4720 1555 . CMip 0:0nen/. fegen uab

/

motlen aud) 171.quod fotraffis incongreüh penitius demonftrare liceb:t,

l

Diverfummetiro ftatuitur,ubi quis pecegrini cujasdam R egis aut Princie

D

pis tnonetam ad eum modumadulteret : tumenim paena gladii locua

jnvenit per ca, quz tradit & fiemat Carpz. d. 410.«2. n, 71./44. Mület

4.L,

f«b:/þþr Inmgffl&äïurüvkamem RecIRGSeæ W]I) "

d. 1. in limit. 3. B. Dn. D. Grav. d. l, tb. 45. laud, Dn. Ludbi 4.1. i;,k

$n fis. — Quoad. genus monetz vero nihil intetefl , an adulteratie facta

fuerit in grandiori moneta , an inea , quz minoris efl valoris, veltm

in baciis, groffis & (imilibus: nam & in hoccafu pceaa ordinaría , etiam

ignis in Imperio noflrolocuminvenit,uti re&e flatuunt.Stryk. Ludovic.

Müller dd. 4l. Grav. d. tb. 45 Quod limitant , nifi nummi fint plane

minimi , e. g. Drepet/ Suocper, "Mennicer : übi rigorem paenz. non

obfervari, fed. füfligationem aliamve poenam confuetam didbari fole-

re , obfervacDn. Ludov, d.1. — Quod tamen . iterum recte fublimita-

tur, nifj & hi inmagna copia fabri.ari. B. Dn, Scryck. d. l aut. fz-

pius itec:tum füerit fa&um Carpz. d. 4 42. ». 45 [qq. C ». 54. (33.

ad quem & in hs€ parte ;

& in «z eris hac peicnenribus. materiis,

L

uti. & ap. Dn, Grav. /s/ap:

us cit. Dip. dcerim.fAlf. dd. ö',paJiu;

remitimus, à reliquis. nobis hac vice temperantes ». cum fufliciat

bas. differentias hic indigitaffc.

i

:Corollarium.

Oftor vel Licchtiams' Juris fim-ul etiam Notarius effe

poteft, & nihil intereft , licet prius. Notarius fuerit ,

gram Gradum in Jure accepit , an vice verfa :. id quod

Bertrachinus de |Epifcop. P. 5. . «. z. 16.. & alii quidem

negant, fed absque ullo fundamento: Imperator enim

Maximilianus l. in Conftitut, de Notariis de Anno 1512, $.

Norarius , generaliter loquitur : Et in Camera lmpe-

rii Advocati & Procuratores inveniuntur , qui Licentiati

E

uris & infimul Norarii funt: atque tales graduati Notarii

!

!

*

bertatem babent, requifitionem ad Actum Notariatus

factam vela

cceptare, vel declinare,juxta d. Conflitut.

Maximil. & Praxm -'lvxfapcrii,

Y

',.ts;' r n w

- Pulpita

19

——

Ulpxta dum '*Thcïtiidös facre nunc fcandis Armce

t

Y

. Reddis & ex Legum do£ta relata pune ,

ä

Ipía Themis contrà,

q

^

juz reddere przmia fucm, "

ie

Mox reddet largá pramia lauta manu.

- Stc gratulabundns accinit

ü

GABRIEL SCHWEDER, D. P. E

Sacri Czfar. Palatii Comes, Confiliarius

NX ürt. Supremi Dicafterii Affe(Tor

Univert;, RECTOR,. -

P.. t.

ls

thdochdbcdocd

cdoedoddocdeetonecteo ee odsdedatockeebeebeedoriseoed

m nunc confcendis folenni more cathedram:

;1

D"

Ingenio tanto cur mea Vota negem..

Ex Voto cedant igitur tibi profpera cun&a.

Inde tui laudis florida palma viret.

Honoris & amoris conteflandi erge f.

ERNESTUS THEOPHILUS MAIERUS,

Crufianus U. J. D. & Profeff. Ordin. Facultat. -

277 purid. b DECANUS.

*

z8v v p r v o o r x d D r m 9

TA 4

w*v

u

.

c agis , ut nunc PACE frui, FALLSOQUE carere

H

:

Publica res poffit: qux TIBI laus propria.

ESOCEUU a o -

Patria fic meritis vincitur, TU Patrizque :

—

xus pramia; ! i:ää: j TIBL -

Et dab'ic lnc ne

wnws

ni ominis crgh,cum voto omni ex parte fe-

CNPRMTS

.Bo

eundi imminentium jam majorum felicita-

um , atque etiam Dotloralium , quos báe

vice gmfaibm ex caufi declinafl: , bone-

l/cv ipfit

mm,qnic& m:e:n:e manuque ad,

PRJESES.

C a

Dum

d

AÓ

Ls g

4

u

m modó Romni y Patriique vo.lumina* je«ris ,-—: £

. Juceundo nexü, conciliare ftudes.

7e imul oftendis nobis utriusque peritum,

-Quem fovet in gremio Diva Themifta fuo.

Gratulor ergo 7/b;:. Patrie communia jungens

Gaudia, de meritis, vota, precesque, Tuis.

Nobilt;"f Dno. Candidato HEUSSIO pré

fummis in Pure./ Honorib. diffrenti,

boc dedit ingenui monumentum (f

à

pignm' APorir

^i

. JACOB

Us DAVIDES MOEGLING, U.f.D

& Juris Canon. Prof. Publ. Ord. Sereniff,

Ducis W'ürtemb. Confil,

- TW

(

&

—

»

b X

ä

£

Y

,

|

|

"

ii

Á as

i

cxmem s

i

ä..

x

E

n v

Ys

N

z

3

L

"a

*

« |

A

E

,

Nw "

n

"

n trie€ "

TR

-

ii

—

— —

-

--

p

I

—

"-

-

al

ii

;

—

-

]

i

k:

m...

$A

"

[j

l

E

.v

*X

aM

"

n

!

L^

u

um

AUE

UE

n

h-

J

-

R

AE

-

»e

&y.

^

NI

d

-

s.

y

-

A

AE

z

LOW

T

TT ES

:

»

EEE

^

7

&

Z

s

Í

5

,N

.

O.

i

M.

u...

á

T

(s

m

nmy

jv

UT

i

MUU

*

Vs

.

2

E

-

o

/g

E

Mv

M^

i

-

£2

-

»

E

ia

m

z

g.

RTE

^

A

5

-

i

&

—

T

lx

E

E

A»w

um

À

o

-s

L^

*»»-

D

N

a

-

TOE

- m

:

Mil m i

M

H M

DOl 11II.WL

p

"

:

E.

u

icf

x

H

r

^

*

M

du

—

v

ieqs

p

EU

od

"

b

— ———

p tl r

—

——

—

rl

d

u

AE

-

MURU M

m -

AE TE

€

Á

r//*

*

E

f a

5

—

b

u

al

nid

i

"

s

20

Z

Á

Y

E

&

i

X

W

DISSERTATIO JURIDICA INAUGURALIS

SISTENS

19

COLLATIONIS|

Q

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

JURIS CIVILIS ROMANY/!

17

CUM.

Balance

EH

RECESSIBUS IMPERII ROMANO-GERMANIC

u

In fpecie cum

ORDINATIONE C

RIMINALI IMP. CAROLI Vi-

ä

g Speinlid)en Dalf « Gerid)tSz Syrbmumg/

Maxime per

DIFFERENTIAS PRINCIPES,

Sectionem XVIII.

o

Li

DELICTORUM PIBLICORUM

s

Vl$ PUBLICZE ET FALSI

—'.c-

Cofereitionem atá, Penam.

ES

ASSIPTENTE DIVINI NU MINIS GR.4 L

9

Ex Decreto Magnifici JCtorum Ordinis in Alma hac Eberhardi

SUB PR/ESIDIO

FIRI PRe£NOBILISSIMI, AAMPLISSIMI,

CONSULTISSIME,

E

atq, EXCELLENTISSIMI, .

^"DN. MICH

AELIS GRASSI, J. U. :

Seren, Würt. DucisConfiliarii , Pande&t. & San&. Crim. Prof. Pul-

Ord. longé lateque Celeberrimi ,

e€

Patront ct? Hofbiris fui etatem colendt,

pro fummis in utroque Jure Honoribus & Privilegiis Do&oralil

prifco more, & ex Legum prafcripto, rite capeffendis,

Es

hd Diem 2. Decembr. Idn. 1720.

ublicx & folenni Etuditorum difquifitioni fubmittit -

MICH

AEL HEUSS, Memminga - Suevus;

In Imperíali & S. R. l, Camerali Judicio immatriculatus Notar] -

Juris Pra&ticus, ac Dica(lerii Patrii decimo in anno Actuarius. &c.

2

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

E

TUB!NGæ,kLiccri'.s JOSEPHI SIG.'MUNDI.,*

1