KaI600-1449_18

-

UM

—

TM

ii

m

zi

AERSS

U

TUTAWP .

T.

k

—

m

3

151

A

d

E

*

"

E

E

D M

R

x

W

z

T

2

z*

/4

h.

*

s

-

*

*

—

Y

j

(

1

-

*

Mi

v

E

P

i

M/

K

b

"

2

»

"

E u

)

A.

A

B-

AO^ EM

——

^E

u

I

EL

LA

&

i

";

u

AR RE

"

2

d

.

m

E

-

-

z

E

E

h*

E

F

$a

i

[

,W

2

x

2

—

d

iM

-

:

ais

i

-

2

j

-

R E

EU

t

m

73

L.

UE

p

Z

pse

r

5

-

t

-

d

T

oA

2

p

us

N

o

i

s

—

m

s

r

Ea

-

m a.

b

Es

-

T

-

D

x

t x

E

«

—

ha

—— Ó

—

—

—

—

-

w 1.

E

w&&w.

—

—

BCH

—

od

A

YR

"t

T d

v

W

23

|

-

M

-

A

A

-

E

X$

,mr

"

-

ts

zM

s

—M

P

h^

w

-

J R

Y

L d

»

al

-

3

i dtum

o

-

W

E

*

Val

inn

-"

*

MAV aiag

NI

ma

SE

A

M:

-

E

M

W

z

-

A

"

L:

z

H

Es

*

Ti

IX

B-

-

i

g

x s

"A

m

:

^

T

w

x

"*

h

A

U

n

*

"

p

a

T

1

*

—

m

*

"

b

Pa

--

E

EE

P

—

a t

V m

—

s

—

—

a

-

—

-—

BN

"

Mi ts

"

Ts

/ 1

——

m

—

n...

L

lov

M.

o

yj

r

$a

—

D

m

u

m

E

u

:

w

-

EY

J

ol

—

"

&

y st

N

.

u

CNS

—

LE

——

M

-^ i

-

.W

u

:

N

ia

s

i

"

:

V

EE

d

A

T. at

—

n

Euj«

- de

[ 26

R

&

-

Vr

D

Á

a r a tll Pt

D

a*

3í

2

"s

v

B

M

d

ct

—

^

z.

"

ii

t

T

A

«

Bs

E.

"

-

F

»

5

RE LCN

s

n,ü

w

i.

Y

W

L dl -

)

N

-

bxs

aE

E

Es

s

X

uD

E

T$

z

-

h

VO

F

As

x

a

H

i

s

*

As

*

.,v.

R

eue

us

h d

^

(

L

p

-

5

x

ài

,R

u

.

ol

UM

Ea

I

m

M. adbe -

ts

m

um

"

—

27 BP

od

EM

-«

$-

f

(

DISSERTATIO JURIDICA INAUGURALIS

SISTENS

COLLATIONIS

JURIS CIVILIS ROMANI,

CUM.

RECESSIBUS IMPERII ROMANO-GERMANICL

In fpecie cum

^ ORDINATIONE C

RIMINALI IMP. CAROLI VY.

&t Speinlid)en Dalfi « Gerid)t8 z Syrbnumg/

Maxime per

DIFFERENTIAS PRINCIPES,

Secionem XVIII..

L

DELICTORUM PIIBLICORTM

VIS PUBLICZE ET FALSI

Cotrcitionem atá, Penam.,

ASSISTENTE DIFINI NU MINIS GR 41 1A,

Ex Decreto Magnifici JCcorum Ordinis in Alma hac Eberhardi

SUB PRJESIDIO

na,.

VIRI PRe£NOBILISSIMI, AMPLISSIMI , CONSULTISSIMI

atq, EXCELLENTISSIMI,

^DN. MICH

AELIS GRASSI,

U. D.

Seren, Würt. Ducis Confiliarii , Pandet. & Sand. Crim. Prof. Publ.

Ord. longé lateque Celeberrimi,

e

Patront co» Hofbitis f'ai etatem colendi,

pro fummis in utroque Jure Honoribus & Privilegiis Do&oralibus,

prifco more, & ex Legum pra'fcripto, rite capeffendis,

hd Diem 2. Decembr. 4n. 1720,

publicz & folenni Eruditorum difquifitioni (ubmittit -

MIC

HAEL HEUSS, Memmin

ga - Suevus,

In Imperíali & S. R. l, Camerali

t

Juris Practicus, ac Dicaflerii Patrii decimo in anno Actuarius, &c.

Judicio immatriculatus Notarius ;

TU.B!NG':AS',L Literis JOSEPHI sI'"G.'MuNDI;'

S

a

h

H

Ó

p

BI

Pl

l

ï?ä

D'ïft:. Aur. Inaæn.þ/?. ('oll.7(!7'k.?71'v. Rom.cum Rec. L. G XI. $

m

Ü

"

K

— N

DN

/x.

7

A ——N

—

j

/

UZ

Z

/.

J

n

.

—

SS

;

j

XX)

Z

? |

L———.

Y

A

ZAANN

— —

:

E

ä(

^

'ZZ/fWïï»

&XQ*

—

-—&

N

u

N

dl -—2sr

'Thes. I.

Ure Civili Romano inter crimina publica re&& quoque tefer-

criminís

Qui

tur Vis & publica & privata j quarum utraque coercé-

vis,

tur & vindicatur Lege j4lia hanc in rem lata $. . 5 depnbl;

3mmaximé

judic. Tot. tít. ff. & C: ad L. Tnl. de vi publ. & priv. poe-

coercitioné

publicz,

nà detetminatà pro gravitate & enormitate ficti vel graviori,

velleviori : inprimis veroin caíu vispablice, quz armis aliis-

atj; paenam

differentia

ve ctimen augentibus, & in hanc fpeciem , gradu Íuo atto-

€«ít hzc :

ciorem , efformantibus modis, vid. B. Dn. Lauterbach. in Colleg. a4

Jure Civili

Romano

b. t. tb. 2. [44. Schiütz in Comp. b. committitur, posna dictabatur olim

in homine li£ero aquz & ignis interdiQionis /.. 16. $. fiz. ff. ad L. Tul.

pona

eft

de vi publ. poftea vero in ejus locum furrogata deportationis paena

Statuta

l. 2. $. 1. ff. depan. L. 3. f. ad L. Tul. pecul. d. $.8.7. depubl. jud. in

varia

Servo vero infcio domino hoc deli&um perpetrante £ladii, vid.l. £.

ro

r, C. ad L. Tul. de vi publ. vel priv. quz eadem poena quoque ad alios

qua!iraæ

ex numero hominum liberorum aliquando legitur porrecta , veluti &

facti

ad eum modum plectebantur , qui vim publicam , etíam femplieiter &&

&

per f* faltem confideratam, ex modo adwitff; , vel ipfius f'acinoris qua-

circum-

ftantiarum.

litate tamen aliquanto graviorem, perpetraverant, cujus generis funt,

qui armis, in turba , in tumultu zdes alienas expilaverant , eifrege-

rant, quos capitis quoque parna puniri JCtus indicat i5 [. i. ff. ad L.

jul. d. vi publ. aut violenta fua expulfione occafionem dederant , ut ho-

mo inde perierit /. 6. C. 44 L. Jul. de vi publ. vel priv. vel etiam,

qui vim |publicam commififfe inveniuntur qualificatam , cum alio

adhuc delido , per fe etiam capitali , fociatam, veluti cum rapina,

latrocinio , de quibus Magnif. Dn, Prafes fupr. iz Se&f. pracedd. rapu

licto-

l, nz. C. de rapt. virg. d.ä.zo-jäd: prbl. Ind, aliisve adhuc. de

rum

4

: Bzfþut ]ærtd -Iïä?dugdr.—

r

camumty MTR

;/ïn; |

It

ram fp

eciebus que eftconjundta, quod leges per vatia exemplaoften-

dunt paffim /» Titt. f. & C.a4 L. ful. devi publ. & priv. vid, Mül-

Vit

faí

ler i2 addit. ad Struv. S. f. C. Ex. 4 9. tb; 4. lit. B. Uti contra inca-

PG

fu vis privata (ine armis vel aliis quoque módis delictum minus , aut

tranquillitatem publicam non ita graviter , ac per vim publicam contin-

e

l

git, ladens, important/busadmiffe , pocna quoque levior fuit impofita.

publicationi: fcil. tertia par

tis bonorum pet Texxt. z d. $. g. j de

f

n

publ. jud. l. 1. pr. l.. fin.

ff ad L. Tal. de vi priv. l. 2. C. ad L. de

vi publ. & priv. l. 12. S.fin. ff. de aceuf.. De infamia, quz horum

de-

u

fi

li&orum reos ad poenam ita condemnatos infuper fequitur /. 1. pr, ff.

lC

ad: L. ful. de vi priv.non eft , quod multa commemoremus , quia

-hxc p eena omnibas delictis publicis ha&enus communis eft 7.7. ff. de

q

publ. jud. S. 2..eod. Prout etgo diverfz horum factorum fantfpe-

ö(

cies atque qualitates ; ita peenas quoque vatias iisdem impofuiffe Le-

H

gislatores Romanos , ex hifce modo traditis fatis nunc crit in pro-

*5

patulo,

Att

De

Jute vero Germanortm proprio hac in þartc aahuc ulterius

- Jure

progrediente infignis aliqua vis publice maximé fpecies notata , cer-

I

Germano-

taque qu&dam & fpec

ialius defignata pena, quz in 7»re Romano nul-

rum

libi ad eum modum fancita extat , ei impofitareperitur, Sanéenim

(

pmprio

impenfiffimo cum ftudio atque. zelo iterum iterumque profligatum

infignis

ivere Germani notabile illud , quod vocant, erisen fratia pacis publi-

aliqua

^ yis,

c4 , ben &anb.Gribens SSrud) / £anbrSribibrüdbige G bat: cujusmo-

ä

soaximé

di facinus commitritur , quando in Imp. R. G. alius alium concivem

publicz,;

fuum aut Imperii fubditum injuriofé atque hoftiliter. vi armata aut

Ípecies

majori ita impetit ; invadit , occupatione , direptione , 'deprzdatione ,

fin gularitcr

ä

notata eft

vel alio quocunque hoftili aut injufto modo , five committendo, five

'nempe

omittendo , inquietst, turbat atque affligit , ut fecuritate publica, tan-

«rimen

fractz

quam fine conítitutionis de pace publica, De$ fanb/Sribens / ültimae

to, contra valde frequentes olim eas diffidationes , motusque intefti-

Pacis

ublicz :

nos , multa cum follicitudine atque cura à Legislatoribus Germanis

Praparatoria hac in re jam

quod variis ptomulgatæ, gaudere omnino nequeat.

horatur füo tempore fecit, & Edióto quodam fecuritatem publicam contra in-

Imp.R.G- teftinailla bella ftabiliendam & reducendam voluit Imp. ConradusI.

conítitutio-

nibus.

fnno g1j. quem in hoc fecuti fant exemplo non minus laudabili & alii

Impp. uti boc optime, ex Go/daffo inprimis , Schilter i Prax. ur. Rom.

um &

m for. Germ,Ex. 49, $. 107: f24, adnotatum reliquit; ufque d

lup,

*

il

»

belln.t.]ur.Civ.Ram.wm:Räa.lmp. RGgg- 0(4.0,-;?. Se& X;,-IH. T.

ti-

Imp. .Cafol. ]V. inipfa Zurea Bulla huic quoque rei manum 5dmo.*

ll«

vit, injuítas illas inva(iones , fpoliationes , factaque violenta privatim

de

füfcepta graviter itidein improbando, & profligare, quatenus tumtem-

A

poris po?ïïbilc erat; (at'agendo: uj videre eft ex 24. B. rit. 17 quod

tj

etiam confirmavit Imp. Fridericus III, £2 Reform. Francof. de. 24ano

li

ü

1442.8. 1. : Cum veró hac talia ad pacem publicam recté , & cumef-

de

fe&tu in perpetuum duraturo conftabiliendam minus fufficientia e(fenf,

dt

maxime cum confuet hactenus diffidationesnon penitus eliminaren-

de

tur, quas etiam modo laud. Imp. Caroius IV. & Fridericus 11I. adhuc

f

fab certis conditionibus & legibus permittebant : Inde juftiffima ra-

JId

tione motus Imp. Maximilianus I. inter. Impcratores no(tros primus,

de

qui con(titutionem de pace publita perpetua, Den fo genanbter £anb»

X

SStieben / in fenfu excellentiori,ob inhibitas quoque illas diffidatio-

r

nes , omnesque exceptioncs nunc füblatas ,fic di&a , in Comitiis W'or-

[Q»

matienfibus 4240 149j. promulgari fecit , & infecutis temporibus iri

Rec. Aug. Gtfiárung bes PanbeSr iben8 de 4470 156o, & Rec. Imper.

I$

Trev. & Colon. de 2dano 1$12.$. 3. " $. f/2q. iterum iterümque:con -

2

firmavit , quam deinde quoque pluribus articulis auxit Imperator Ga-

rolus V. in Rec. Imp. W/orm. $5rbnung De$ fanb/Sytíbens de 4427o

m"l-

nim

1521, & in Rec. Norimb. Grflárung bes fanb«Stibens de 24axo 1522.

(

& in Rec. Aug. $apf. £anb.GtD de 24uno 154£. & Xec.Imp. Aug.

J

de Anno 15 51. $. 14. f24. qui idem & in ordinatione criminali,it ber 3y,

)

, £. in att. 128 * /29. fan&iones fuas defüper promulgare , & in fa-

«

cinorofos tales condignam paenam (latuere & definire non intermifit,

4l

Poít eum idem praftitit Imp. Ferdinandus L. in R. J. Asgufít. de 4550

1555 $. 33 cum plurimis f24. & in R. 1. Ratisbon. de 74220 1556.$.69.

"m

vt

7v. & 71. & in R,. Aug. de Agno 1559. $. 19. ' in multis f24. & in

an

R. 1. N/orm. 9foftbieb 008 Deputations &ag8 de 24»5o 1564. $. 1.

jun&l. pretedd. ( /44. per modum cujusdum provifionis in. pofterum

mzt

[;

ratione modi exequendi validioris communi conclufo i effe&tum fe-

Jj

licius deducenda : & poft hunc iterum Imp. Maximilianus 1I. in R. I,

Aug. de /ano 1566. S. 7.,-qu plur. & in R, I Ratisbon. de 40 1j67.

n-

6. 58. & f44. plar. & in R. L. Spir. de 24zno 1570. $.17. f24. & in RT.

;I.

Ratisbon.de 7420 1576. $. 34. mnltitque f44.

Quem deinde fecutus

Jii

ett Imp. Rudolphus H in R. L. Ratisbon. de 2420 1594. $. 24. C f44.

Of

plur. qui dao ultimo loco nominati Imperatores huic rei quaí colo-

&

phonem impofuere ; infertis omnibus iMlis, quz €x cafibus noviter

À $

Contine

fs

4

d '-?:]ïvut.jiitrïd. Iz;ggür. foflens

contingentibus emer(erunt, cum abhinc ab Imperatoribus infequentibus

E

nil novi amplius additum inveniatur, quod re&é obfervavit Magnif.

Dn. D. Schweder in introd. ia fus. publ. L. R, G.part gen.C. 3.S.16,

0

in fin. qui etiam pacis hujus publicz profine pracipuos articulos ex

pradictis conftitutionibus colle&tos receníet , quos ibid. videre licet,

uti etjam apud Blum. i5 Proc.Cam. t. 29. $. 10. & f34. plur. Vtvero

Que fint

hujus

pro pacifrago proprie & formaliier tali quis habeatur , tria hzcce re-

criminis

quiftta in modo di&is conftitutionibss propofita concurrere debent ,

quorum uno deficiente in poenam fta&z pacis incidiffe dici nullus po-

al

chäifita

teft : & quidem requiritur 1. ut vis illata fit publica , baf e8 geftbebe

mit gemoalttbáciger Joanb: anD»GriD de 24u»o 1548. : praf. mit ofe

fentlicber Geroalt : i5i4. S. 1. in verb. alle offene. C3ebb. juntl. R, 4.

VWorm. d. 4npno 1521 in pref. & $.1. & alibi patfim , prefertim inR.I.

Ratisbon. de 4450 :594. S. 9ftfoíft aud) im 2teiffel/ 57. five ucalii

explicant , vis major , cui refi(ti non poteft. Gail. 4e pac. ubl. L. 1.6.

7. . 1. vel quz vix , aut nonfacile,repelli poteft,B. Dn. Lautetbach,

in. Coll. tbeor. pratl*ad Tit.ad L.ful. de vipubl. tb. o. vergensadfe-

ditiones atque tumultus , & ita qualificata , ut. incurrat contra pacis

g

publicz ordinationem. Petr. Müller z» Z4ddit. ad Struv. S. 1. C. Ex.49,

tb. 47.lit. 3. circa fin. quoin fenfu nonincongrue dicitur, nonomnem

vim hic fufficere , (ed (olummodo vim atrocem Gail. 4. |. Dn, D,Schwe-

der d.l. $. 13. fruflra repugnante . Blumio- i2 Proc. Catm. 4. l. $. 41

Quamvis enim r, in. Conítitutionibus de pace publica didio atrox ;

graufam /. nullibi exprc(ï&inferta legatut , attamen alia, quz ibi repe-

riuutur verba, getvaltige &.5at / offentficbe Gietvalt / Sribebrücbige

G'bat / idem important , ac reciprocari poffünt.cum di&tione atrox,

in fignificatione fcil. ad violationem pacis pubfice pracife accommoe

data, in qua fignificatione laudati modo Dd. eam accipiunt , quod fe-

quentia ab iisdem conjuncta requifita fatis prz fe ferunt. — Atrox fi-

quidem facum aut. deli&tum , atrox injuria , variis modis accipitur in

Juribus noftris , cum qualitas fati crefcat ex variis circumftantiis , cure

perfonarum;per 1. 7.$. g. ff. d. Injur. tum loci , per d. l. 7. $. $. tum ipfrus

fatli , per l. . $. 1. & d. l. 7- $. . eod, cujus circumftantiz intuitu ma-

xime vis major & atrcx hic in fpecie dicitur, qux incidit in con(titu-

tionem pacis publicz: ut taceamus fattwm atrox ctiam dici ex feveri-

tate pene. vid. quz fcribit Carpz. pra&t. erím. qu. g. 7. 3 f24- G

ibid. citt... Quamvis ctiam 2, non omnis vis publica

qua atrox eft P

ad

Collat Jur . Civ». Ro;:'. cum R:c.A'In-:þ'. R.G.& Ord.Crim.Seti. XPIII. 7

ad hancconftitutionem pertineat , quomodo etiam talis dici meretur,

qüz admittitur ab eo , qui alium iri via,publica dolofe invadit atque

Occidit , qui tamen propterea fra&tz pacis publicz reus e(t vel minimé

Blum 4.1. ». 41.

Attamen inde non fequitur , vim atroceny & publi-

cam hic non requiri , cum. hic non fimpliciter talis, fed faltem quali-

ficata, & ca, qux ita comparata eft ; ut conítitutio pacis publica re-

quirit , intelligatur , in quo ad unum fere omnes, etiam ii , qui vim

exigunt atrocem , conveniunt.

B, Da. Mev. P. 1. D. 105.

Hzc autem

an fueritadmiffa in agro , an in urbe , nihil intereft , cum in urbenon

minus acin pago pax frangi poflit: uti rectiffime contra nonnullos ,

qui con(titutionem haànc ad cafus in urbe commilffos non pertinere opi-

nabantur, ftatuit, debilitatem adverfantium argumentorum oftendens,

& modo propofitam fententiam indiflin&e fe habentem Prajudiciis

Cameralibus confirmans Blum. i» Procer. Car. Tit. 29, $. 40. ubi ia

fín. citationem fuper pace in urbe fracta per majora decretam fuiffe re-

fert ex Schwanem. Obf.56, & (fuo quoque tempore Annot638. in cau-

fa Univerfitatis Roftochienfis contra Senatum ibidem factum effe atte-

flatar : & pro hac fententia fortius militat fat clara Pacis publicz Con-

ftitutio in R. £. Z4ug. de A4nzo 1548. fab Tit. &apf. Sanbsiyrio in praf.

$. 1 ibi; 3»af aud) Peinerbem anberen feíne Polfeffion, Snnbabens

ober Geroefr ) es. máren &eblof ) &tábte SDovffer; $irdoen 1

Slófter; €laufen ; Singi Güiten; B:benb lígenb unbfabrenb 5)aab

unb Giüter/ Regalia, Jurisdi&ion, GYericbt/ 52ofeunb £obriofeiten/

Geift.unb StReltl. Soll/ CfBa(jer; CfBeibe/ unballet anberen Gered

tigEeiten; nicbts au&genommen / mit gerpebrter £yanb unb getvaltíget

Q 'bat/ frebentlid) entfegen/ nod) feine LIintertbonen abjiben.ac. 2c-. Cum

quo coníonat etíam przcedens R. I W/orm. Dertantriytio de 24;o

1521, in praf. círc. fin.

Requiritur 2. ut vis fuerit illata armis , armataque manu

chuifï

TE

mit gemebrter DanD per d. R. . de 24uno 1548. praf. S. 1. mit gt

toapneter $9anb R. l, Ratisb. de 24z»o :924. $.

94f iff audb

67. ibi: a ber £anb/Grieb mit. offentl, Gerealt unb geroapnetéc

Jjoanb' vielirt unb gebrod)en moitb. —^ Armata manu autem visillata di-

citur, quando id fadtumeft colle&is & coadunatis hominibus , uti re-

éte id interpretantur Gail. de P. P. c. 7. ». 2. Blum. 4. ]. ». 43. B.Dn.

Lauterbach. Z. £. £5. 9. Magnif. Dn. Schweder 4. l. Manus enim in

jure noftro folet hominum multitudinem , colletionem; atque coadn-

natio

t

$

waunt ( qupatmae

Difzut. Turid. 'Inaügur;f/?:n's

CU Mp t r at

*

Ed

m

;:

nationem dcfignate, vid. L. g. pr. ff. qttod. mer. catfa 1. 6.pr.ff: ad L.

jul. peculatus , tütba etíam alias vocitata , quam efficinnr non ünusaut

alter , 'fed plures. /. 4. $. 3. ff vi bonor. rapt. 1. 4o. $. nlt. ff de F. .

.

Gail. , /. 2;. Catpz. £.« q9u. $g. m.17. Blum. d. L5.54.. Quot na«

mero vero requirantur aut (ufficiant, in eo concors haud «ft Ddrüm

fententia, — Rectius vero illi, qui id arbitrio Judicis pro qualitate facti

|

& circumftanuis id zftimaturi , hoc definiendumrelinquunt: quorum

J

Íententia hoc in.paffa expreffe jam fundata eft in R. I. Ratisb. de 24526

(

di

1594. $. &bener mafjzn 68..— Ubi vero hominum colle&io aut coada-

pnatio deficit , veluti fi alia ex cquía homines przíentes fuiffent , non

)

toa&ti aut congregati ad pacem publicam violandam , nec arma alterius

iU

Ixdendi caufa attuliffenr, rixa tamen exorta ad verbera & arma deven-

il

tum fuiffet , crimen fra&z pacis publicz eo modo commiffum effeju-

I

dicati non poteft, deficiente fcil. hoc. fecundo requifito : quamvisis

t

ipfe, qui cum cetu armato alium invafit & male tra&tavit , reum 'fe

[|

fecetit atrocis injuriz & vis publicz, & ob id prorationecircumftan-

l

tiarum gravitér quoque puniri poflit , licet nonut pacis publiez vio-

lator: uti prudenter ita in. cafu oblato judicavit Sum

mglm Tribunal

L

Wiímarienfe. ap. Mev. P. i. D. 105. 9. 7.

!o,d&hberatb. animo aiquc

Requifitum

1.

Denique & 3. requiritur, ut dolo ma

confilio id fa&um fit , per textum. $ónigl. £anb«riben 3u. OBorm$

de Jdnno 1495. tit. Stibsoebott/ibi : frepentlico/ gefábtlicbimiftentlicp.

Unde fi violentíam quidem quis inalium admiferit, fed (altemex im«

petu & pracipiti motu in rixa fubito fuborta ; non deliberáto propo-

fito , iterum hoc fa&um à violatione pacis publice longe abeffe recté

ï

pronunciabitnr : laud. Mev. 4. ]. Carpz. i» pr. erim. P. 1. q8. 35.n.ig.

G plur. f34. Gail. de pace publ..€. 7. n. 1. f4g. Blum. i» Proc. Cam,

t. 29. 1. 40. f24. D. Dn. Lauterbach. z4 Colleg. tbeor. praét. ad Tit. ad

L, Tal. de vi publ. tb. 9. Magnif. Dn. D. Schweder. in Introd. in Tus

spubl. part. gener.c. 3. $. $. Tria hzc requifita libello inferi , & dcinde

in proceffü probari-debent. Gail. L. . O. 3. s. 2. in fpecie vero inboc

fractz pacis publice crimine quomodo dolus probari poffit aut debeat

Pona

vid. Myn(ng. C. 3. O. o$. & ibid. Fabric, £ Obfervat. & ab hoc citr.

eft

mortis

Blum 4. /. z. 4o1. [24. . Quibus fufficienter demonftratis atque probatis.

&

pcena fequitur fat gravis corftitutionibus & fan&tionibus Imperii noflri

banni im-

certo definita , nempe gladii in prafcntes, in INem. Carol. 4rt..12$.

perialis

&c,

&Vm abíentes poena pröfcriptignis feu-banni imperialis : in

f".Ptär &

mu!;ta

:

MCalfat.ïur«. Civ. RZ ciim Rec. Inp. AR.G: ö' Ord. Grim. SeCd. XTII. ;

L

E

L,

tit

mulé&a alizve poeoz 4, de quibus vid, laudacis. Dn. D. Schweder d.4;

g. 1. Catpz. 4.l.». 9. . ld quod (ancitum extat in. Conftit, de pace

publ. (uDer Orbn. bes. Canb/ytíDenB de um r521. cit. bie )ón allet.

la

Gyribbrecber / 2. & in tíc. feq.5. toie Det fanbrGycib u Baíten gebottemn

ü

di

unb birpóut íftz uri & im . Sapf. fanb-(griben de 2demo tg4f. Tir.

bie ón ber. SribeSrecber 5. tie (ellen mitber. Q bat ; oon $&edit /

J

gufammt anbern Sónen in unfer unb 0es eif, 9eidbe 9Lot gefallen

n

(tpfi. 16, 205 Ord. Camer.. P.2.t. g. $.2. in quam pænam,Pacifr.agj

l

fl

dicuntur incidere ipfo fàdo , ipfo jure , per verba : qmit Der G bat4

0j

oon Sedbtic. ín bes 9Reicb8 2fdht acfatten feptn : modo tamen fcntenz

tia decliratoría accu(atos hujus criminis reoseffe, &t ob id in bannum

le

illud incidiffe declarans intervenerit , que omnino bicad effe&unipos-

IL]

nz requiritur, fecundum veriorem fententiam ín ipfis quoqueCo*n&i&;

D

tutionibus noftris traditam & ftabilitam expreffe in d. R. I. de 745

s:

£521. d. $ 2. ibi: mit oorbergebenber. Ciration ober Siürbeifbung affe

in bie gemcbte 9(c5t gefalen gu fepn declarirt nb ecflávet voerbers,

)e

Comprobatam quoque communi Ddrum calculo Gail, de Pac. publ. L.

il

2 c.3.5. 1, [q4. qui & $ . addit, in Camera femper ita obíervatum

faiffs Carpz. in Pr. Crím. P. 1. q. 41. n. 102. Dlum, in Proc. Cam. T&.

ife

29. 5.134. f44. B. Dn. Lauterbach. ad tir.ad L.ul. de vi publ. tb. u.

B. Dn. D. Grav. £2 Differt. de felon.th. 44. Maguif. Dn. Prafes in Dif-

fert. de red. dom . leg. 2. tb 21. ubi annotat talem fententiam declara-

(«

toriatg bene compatibilem effe cum commiffo ipfo jure eveniente, aut

(je

pana ipfo jure impolïta : Íecus ac in fententia condemnatoria ant pri-

Ü

vatoria. add, B. Dn. D. Frommann. de trans. dem. leg. tb. 66. ( 62.

V.f'

Et quamvis. Mynfing. Cent. 2. O. 45. z fin. exiftimet hec hacteuus tra-

j,

-dita ab lmpcratore & Statibus hodie ob - multitudinem violantium pà-

«cem publicam e(fe immutatum, ita ut nonamplius fententia. declara-

uf

toria adveríus violatores pacis publice opus fit , per Text. z« R. 7. de

vduno 1559. $. Syamit bann bínfürg. 52 jbi: & o baben toir ac. obger

melbte 9ón ertveitert/ Dergeftalt/ Dof bie Liberfabver (elcbe8 vnfers

t

&apf. G«bots unb gemeiner De8 9. Sxeids « atung/ niben vnb

über bie genannte n Sálle; in unfere unb be8 . SReibe 2(t]

5

ipfofa&o .. gefatlen fepn follen/ voie toir Cann Diefelbe D:pfall8 auch

l"

NB. obne einige feraere Cr£lárumg/ jeBo al&banit / iib

e unb beg

:

'?dmj- alS je60/. in bi Sipr rfun 1 wnb Gbie als nf

1

."SvUids

f

Yo

d Dl']þütjurzd'. Inaugnr. f'ftens

:

P

£

S&.ida 9tecbtet ergg,gn&n * qui textus tanto f

ortius pro

'M'ynüngeri,fen-

Q

quod absque ulterioti

l

tenría ftringere

videtur, cum expreffe difponar ,

bne einiae fecmere GrBlárung/ reus iobannnm, vi hu-

declaratione , 0

jus ipüus con

ftitátionisrhmediate declaratus effe debeat. — Sed quia

hic textas faltem de cafu fpeciali: atque excepto lequitur, nempe de

violatione pacis püblicz. per actum permanentem five continuatum in

militam , erronum vel predonum coocuríu Be ht. de fecur. C falv.

V

£ond. c. 4. s. 116. Weipert. Ludovic. Fibric. iz Obf. ad Mynf. cent. 2.

n

f

4. 43.

fationem ponens in periculi praveniendi caufa: infuper & hic

crimen re

bellionis cum pacifragio accumulatum fic , & hac ratione reus

am. d. l. 3. 737. dici non poteft hoc ipfo jus illud

atrocius peccaverit Bl

fuilfe immutatum , potius ver

o ftatuendum . eft , regulam illam petex-

t:;

on excep

tisegregie confirmatam. — Cujus

ceptionem banc in cáfibus n

modi exceptio etiam propon

itur in-R.I. Aug. de. 2dzno 1566. $. of

ben jgall bann. /5». ubi in ca

fu, quando quis jure monete excidit ,

ïl

non opus eífe fententia declara-

& tamen nihilominus cudere pergit ,

toria difponitur, quiaper ipfam illam con(titutionem rcus jam talisin

antece(fum declaratur , & Judicis ulterior declaratio exclufa eft , iisdem

iz in d. R. L: de 2450 1559. $. 26. leguntur : mo-

omnino verbis , q:

o cit, Weip. Lud.

Fabric..4.4, Blum..4.4. ». 69 Laudat. Dn. Przfes

d. 1. & Eberbard. F

abric. z Enacl. Gail. L. 1. O. 3. Se£l. 2. ubi notat

fimile quoddam exemplum contineri videri in A. D. Tit. 1. $. Statui-

-nus ipfuper C& S. injungimus

Autem &c. in cafufalvi condu&as Ele-

&oribus ad electionem Regis Rom.

proficifcentibus , co; uti decet ,

modo , non praftiti, cum & iibidem fignificantia illa verba reperiantur,

.

nempe quo

d is baunum ( proferiptionem imperíalem incidant ipjb

Anne vero & notorietas criminis , ve-

fatlo ex nunc , prout ex tunc.

luti fi críimen fractz pacis publice ita committatur, ut in aperto fit ;

& reus quoque in i(to re ipfa perfeveret , excludat fententiam illam

declaratoriam ? In affirmativam propendet Gail. de P.P. L.2.6.3 n.16.

ex ratíone, quia notoríum fentenua zquiparatur. Huic tamen fim-

pliciter acccdere non poffamus , cum textus fapra adducti in mera illa

notorietate fe nu'latenus fündent , potius vero Capitulationes Cafa-

rez directo contrarium decidanc, veluti Capitul. Ferdin. II. er?. 26.

Leopold ll. art. a2. Jof-ph. art. 27.

quibus (ententia declagatoria etiam

jn talibus cafibus exprcfl: requiritur ,. his verbis: OBaun e8 aber as

ecber

Q Daäp vie bt Jd16 norgxi nab affeababr / bv j 0eip 35

&udy

: Coll. jur,c,'g,f&;m.c:gin Rer:&- Imp. R. G. & Ord. Crím. Seft. XVTIT. "

sbmaweRU aE —eeceeee.. GUEPÜEED La erameen st

l«

ü

aucb infeinem Caerbrecpen bebacrlid unb- tháttich (oetfüfre; obreolà

len e8 bann n:icbt eines fonDerbabzen Procefstgn nétben ; fo. vooten

tvit jebod) a:c5 in Diefem Sall mit 3ujbung De8. 9. SReicb8 erftgee

H

&

meítee moffi obuinteec(lirten: G bureyürften / cbe unb bevor CfBit

NB.;u ber fourcflic)en 9ibtez Griláruug . feireiten /

Il

communiciren unb. oerfabren: vel magis ponderofi; adhuc hanc in rem

verbis in Capitul. Leopold. & Jofeph. 44. £. ibi : pbue CBortoifien /

iC

eifolatcm SRatb ub ausbrüctlicbe Cinrellligung nídt bamit berfabren:

poft Carpz. Rhet. Grav. Magnif. Dn.Praf, d. /. p. 4«e

Quod figni-

M

ficantius adhuc confirmatür noviff. invitiffimi Imperatoris Caroli Viti

d

(

Capitulatione 2»$. 2o. ibi : Darautf balten ; DaBbinfübro niemano; bo«

l5

ben obct niebrigen &tanbes ; & uc Gürft 7 Sürft ober Gtanb/ ober

anbetet obue recbtmáfig»unb genugfame tlrfacbe/ aud) ungebórt) unb

J

pbne C3ormiffen ; SRatb unb 3Seriliigung bes D. SReidbs & bureüre

fim ; Sürften unb &tánbe in bie 21dpt o0er Coberv2ld)t getban / gee

bradit unb erflaretic.2c, — Qua cum normam hac ia re certam prz-

fcribant, non eft , quod hodie amplius defuper dubitemus. | Ceetera,

quz ulterius hacce de materia pertractari poterant , ob fe(tinandi ne-

ceflitatem , & quia hzc fufficere polfant pro. intimanda diffecentia ,

gïs

fuo loco relinquimus , remittentes ad Auctorescitt, inprimis ad Blum.

LI

4. 1. d. Tit. 29. per tot. G ibid. Decker,

The;. II.

D« fjure Civili Romano crimen falfz /intcr ctiniïna publica q&b-j

Qui

.que rede refertur, notatum inprimis lege Cornelia de filüs, quz &

crimet

£al

teftamentaria vocatur $.7. f. de-publ.]ud. l. t. pr. ff de publ. Tad.. &

différentia

lex nummaria , ex ratione , quia majori ex parte de filfo circa tefta-

e

menta & nummos hac ipfa cavetur , [. 2. 1. 9. l. 9. L. i9. ff ad L. Corm.

de fals. B. Da. Lautetbach. ad P. r. th. 1. cui deinde accellere alia con-

Jure

quod

ftituiones atque Scta , qua alia fata notaruot , quz (ub nomine qw2fr

Civili

Rom.

falfi veniunt , uci illa ; qua L. Cornelia notantur nemine veri falf , aut

poena

flfi vere & proprie fic dicti , Lautetb. 4. /.$. 5 B. Dn. Harppr. i& Refp.

Statuta

2y.n.10. ubilatius : & poena impofita non uniformis, fed pro diverfi-

diformis

tate (ubjc&i alia atque alia, veluti i fervis alümum (upplicium , in

»

aut

varia

liberis vero deportatio d. $. 7. Linfiz. quod accipiendum omnino e(fe

b omnibus recte, adnotat B. Dn, Grav.

m cafibus plerisque, non vero i

U B

Ed

1

" Dz:/þutc. äwr'id.r" Inaägur.*[ijkm'

qucwssmcs o mempusto od QINENVISSUNES Qummmncserienp « nv m tl

4

P

nys uinu nbél Drueon GW NRaNDA] TESKDIRENAINSCGMU)

aremu-

aa,]

in Differt. de crim.falfi tb. 43. quia &

jure civili aliquando gr'ax.riusk "

aliqaando levius deportstione fuppliciua itrogatur , veluci manus am-

utatio in caíu /NVov. 17 C, $. in pr. pugna cum beftiis in cafibus1. g.

incrimine

$n jþecz:e

* 4d L. Corn. de fals. aac aliud. ultimum fappiicium etiam in liberis

petfonis, fi id exigat magnitudo coamiffi /. 22. eire, fiz. C. ad L. Corn.

falfz:

monceta

de fals. adeo utetiam poena ignis feu vivicumburii in calu percuffe

aut fabricate falfe. monetz , autaummorum falí(a fuione formatorum,

pæna

ignis ,

uti loquitur Japer. Z /. z. C. de fals.mon locum invenire poífz d. 1.

quod

flatuatar in fin. ibis flammarum exuflionibusenantipetur: quod. quate-

quomo o

exaudien

nus verum fit, non adco expediti juris effe videtur , cum zz J z. verf.

dum?

fin vero C. eod.. quz ejusdem eft. Ioperaroris Conítantini , moneta

dubiqm — adulteratores fimpliciter falcem capitali fupplicio vel deportotiene, non

cít,

. vero peena ignis ple&teados effe jubeantur: 1n cujus nodi diffolutione

.quomodo DD. laborent, videre eít ap. Joh. Harpprecht. i» Comment.

m r Mi Minaa. Mé n ccEeep N m — - - 60 MM a , EE

-Ad d. S.7. . de publ. ud. n. 5o.[eqq. & hocad miaimum ex textu d l.2.

-elucefgit, eam fanctionem haud cffe genzralem ad omnes cafüs mone-

,t£ fabricatz falíz iftad ponz genus intetmpinantem , fed reftcidtam ad

caíam falfz moneta füb forma & infcriptione Imperatoris fabricate :

Àd quod prz fe ferunt verba d.1. hec: Inmonetis etenim tantummo-

-do aoflris cudenda pecunie fludium frequentari volumus : cujus ob-

noxii majeflatis crimen committunt.

A

Jure vero Germanorum proprio , & in fpecie fantHionis crimina-

Jure

lis Caroli V. hac in hoc falfz mouetz crimine paulo aliter fe habent,

Sanétionis dum , quz in Jure Romano ad eum, quo diximus ;

modum hac in re

Caroline ftatuta inveniuntür, iftas fuas patiuntur inftantias , hic & ad meliorem

hoc

certitudinem revocata , & genetalius quoque difpofita extent , ita ut &

magis

detcrmi-

ad alios cafus , etiam quoad acerbiorem iftam vivicumburii peenam in-

natum

igendam accemmodari poffint & debeant : quam in rem proftac O.C.

&

- Vdrt. 1. de. pracipua & notabili hoc falfi fpecie falfificatione fc. mo-

extenüm. netg ex profeílo agens , ubi Imper. Carolus V. rem hang ita confide-

£

rat, ut r.receüfeat »2odes crimen hoc committen i , in verbis initiali-

pxrxnam

qua

-bus: 9yu Dreperlep Cffcif reirb bie Stünge gefátfebt/ erttlicb/ toann

ignis

einez betrüialicber QBciB simes anbern Qeicben batauff f:blügt: Sum aü»

Dern) toaum einer untei;t. 9Retall. Dagu fetet : SOrittens , foeiner Det

99tüng ifre vecote Gxdprodbre acfábrltd benummt. — 2« Paam in hu-

jus criminis reo. flatuat;. eamque vel eertam & defiaitam:, vel arbie

pen am

-;rarianl-.- Certame & atociorem eam lignis':utlvivicomb—urii

ficino-

Collat. Tuar . Civ. Rom.cum Ree. J. R. G.« Osd Crim. Se . XFIHIL 5

ab gt

EEE d D

5,

f cinorofis his affignat in cafibus hunc in finem propofitis , & ifti po;

n

narum generi convenientibus , per verba fequentia hzc

& oice

Smtüng«Ssálfcher fotlen nacbfalgenber CfBeife getiratft merben

: Stente

A

[i:b / toelce falfcbe 9Dtün&e madben 7 Seidpen / oDer Dicflbe falfte

n

9itür&e auffivedofein /. soez fouft ju fidb bringen / unD. toicberum qes

if

fábrlid) unb bafbalftefich / bem $Y2àcbften jim SYtacbtbeil mifientlico

jnn

auegeben; Dbie fotlen; nad) Savobnbei /aud) &agung ber SRecbte/mit

1

iC

Dem jSeuer bom £eben jum. o2 geftraffet toerben: fuperadjiciendo

quoque paenam definitam iis, qui quidem ipfifalfz monetz fabricato-

"

res non funt, attamen iís fuppetias ferunt , edes faas in id concedendo:

4

I

ibi: bie ifre -:Dáufer Daju miffentlicD [eibeu; biefclbe Jodufer folen &ie

bamíit v:troirctt baben : uti etiam Imp. Conftantinus zz L. 1. C. defpïä/".

I

mon. jam ante id fancivit.

"rbitrariam vero in reliquis cafibus

fancit , per verba porro fqq. — Cffi[cber aber. Der 9tün& ibre vecbte

T

Gdicbre ocfübriidoer - 'Beife benimmt/ ober aud) cbne babenbe

Grepbeit müntre / Der foll gefánglicb eingelegt / unb. nad) SRatbiam

Ü

f'eib gbcr Gutb / nad) Gftalt ber &adben/ geftrafftroerben. — 89

ab:r iraenb eincc cínes anbern SPtüng umpráget/&ber mibetum in G»iea

u

el brácbt / unb gerínge S9tün& Daraus madt/ berfoll an ib ober

jj

Qut nad) Geftalt bet. Gachen geftrafft teerben: & non tantum his

ipfis hujus criminis reis, fed & horüm Supcrioribus Ícientibus & af-

fentientibus tandem poenam interminat verbis finalibus his: (&9afer

Ü

mit ber .b

berrfbafitBiflen unb XBillen ba8 aeftbeben] fo foll oiefi(oig

[

Serfbofit ibre Cïn,üng,- Ntepbeit pertoitcPtunb pertebren Daben.

Afl

Quod jam attinet ad ultimos hos caíus pagena arbitraria. ple&en-

dos , add. ars. 112. 173. & f4q. e€o0s hac. vice fuo relinquimus loco ,

!

quia hifce in poenis nulla poteft ftatui. differentia inter ]us Germano-

rum proprium &R'omanum,quippe quod etiam crimini fzlfi poenam con-

ftitait arbitrio Judicis pro diverfitate vel fuhjecti vel obje&ti varie de-

terminandam , per modo addudta : add, B. Do. Harpprecht £a d. Refp.

27. 5 248.. De cafibus vero, quibus piena ignispraftituta cft bic fal-

tem . difpiciemus, & , quantum fieri poteit, breviflimis.

Qnoad bos

y

aurem Imp. Carolus V. interminis ; ut loquuntut , terminantibus men-

tem: fuam dilucidius, quam Imp. Conf(tintinus in 2. ]. 2. C de fglf'

miouet, adftriCtius in onodo :zdmz]ïi'nteden"s, exprcfhc » 16 iis'girc fiiiul

u

fahctioner fuam ratone objetli hgjüs criminis generalius concepit, &

cafusaccommodavit: & hzcomnino

þaö?enus quoque co ipío ad alios

'o

B 5

talia

14

