alias & legis Pompejae animadverfione dignum.

Qui ultimus

quidem modus raptationis illins, Der 9fusfd)leiffung/ an bona

eum conícientia exerceri poffit , propterea, quia ultimnm illud:

Íolatium Evangelicum miferis illis in agone jam conílitutis fi nom

tol.

*

Calïdt.]ur.Civ.Rom.'mmkei;".l ". R.G. Ord.Crim. $8.XV1L ; ;

tolitur , tamen imminuitur , in dubium vocat Zi&riz. ad b.

L E

art. verb. trabae impofitus: vindicatut tamen ab imputatione illa

a Clafen. 4. |. ex ea ratione, quia ante eductionem ad fupplici-

"

um Sacetrdotes füo officio jam tum fatisfeciffe videntur;. imo &

i

fortius adhuc ftringit , quod & inipfa edu&tione, etiam e3, quae

1-

fit mediante trahá ,

fuum officium continuare debeant ,

eum

Ü

confirmaturi in fide & fiducia in Chrifti meritum ufque

ad extremum halitum : per text. 77 O, C. art. 102, ibi? $um

f

woenigften. ein Sprietet/ ooet stocen/ am 9fusfübran obee NB.

l.

?iuöïcb!eifïen/ bep ibm ftpn.ac. Ec poteft denique & hic

modus utut durior, vid. Zieriz. 4. /, , ita tamen tempetari

Quid

ut tolerabilior evadat.

Jtrris,

fi

Haec ba&tenus de crimine hoc plene per fpoliationem

ctimerz

& occifionem perfecto & confummato. Quod fi veroin terminis

hocnon

conatus perftiterit, diftinguendum omnino eft, an propofitum

fuerit

illud malevolum ad actum proruperit faltem rezo/zm, eumfc.,

confumma &

tum?

ex quo caedes immediate fequi non potuit , dum in efficiendo

Et

:

vel impeditus, vel poenitentia du&us , id quod animo cogita-

diftin gv.

47

/

vjt, ad effe&um non deduxit, tum poena non nifi extraordinaria

conatus

arbitrio Judicis pro qualitate rei attemperanda, ad mortem ta-

adacum

men minime extendenda, locum inyenit arg.. O. C. art. 1784 5 proruperit

14

an veto ad adtum proxizzm ac ipfi maleficio immediatum per-

faltem

"d

motum«e

lr

venerit , veluti fi reus aliquem animo latrocinandi lethaliter vel !*

ubi

s

faltem enormiter aut graviter, vid. Refponf, Incl. Fac. Jur. hu-

peena

jus Vniv. de Anno 1711. ap. B. Dn. Harppr. ;» Fclus. zov. arbitrariag

*

non tameta

£

Conf. 63, ». 34. /44. , uti quoque Rotenburgum ad Nicrum

mortisg

Anno 1696. d. 4. April. idem Collegium relpondit, refponfo

anve.

jam fupra allegato ,' vulneraverit , eumque, quem prorfus ce-

ad

r

cifum ele putat , fpoliet ; tum quidem poena latrocinii ordi. Proximums

$

natia, quae eft rotae, non obtnet; eladii tamen poena, quaein

ubz

hoc crimine ratione rotae etíam eft. extraordinaria , infligenda

pæili

gladis

venit. Z, O. C. art. 128. junél, art. 126. , uti redte flatuit Ex-

locuna

cellentiff. Dn. D. Majer d, . p. 1701,, & B. Dn. Harppr.. iz

invenit,

diff. jur. comm. & Bad. tb. 62. p. 255., & re&e quoquecon-

tra. Reufper. /, 2. d. 21, pro mitiori pugnantem, defendit. Carpz.

d. qv. 22. ", 71. f]., qui tamen z. 77, f/44. ulterius tradit in Sa-

xonia hanc poenam gladii cum diflin&ione quadam applicari fo-

à

ere

14.

Diffvt. 9 nvid. Inaug.fftens

E

—

lere pro varietate ca(aum ; ka utíi latro aliquem' adortus fuerit

animo occidendi & fpoliandi, eumque faltem lethaliter, addimus

aut enormiter, per s254o fcripta, vulneraverit, nihil v. abftu-

lerit , veluti ( in ipfo delicto deprehen(us, . vel impeditus in fpo-

liando , auffugerit, poena gladii (impliciter di&etur , quod fit-

mat Scabinor. Lipfienf. praejudiciis ,

uti etiam Facultas Jurid.

Jenenfis Anno r616. judicavit in. caíu,

ubi invafus vulneratus

e

invadenti reftitit , vel auffugit, ut facinus pleae perpetrari non

aliquando

cum

potuerit, Joh. Volk. Bechmann. z Conm. ad ff. Tbheor. Pratt.

additamento 44 Lé Cors, d Saar, O. z.

Si v, vulneratum rebus. fimül

impofitionis fpoliaverit, tum quidem íterum poena gladii , fed cum addita-

rotæ'

mento cadavetis rotae imponendi , inflieenda judicetur. — Carpz,

d. d. $ t fa. ubi praejudicia.

Et ita quoque praxis in hoc

W'ürtenb, Ducatu fetvat, quod conítat ex lhbris Refponfor.

Fac. Jur. Ampliffimae in hac Vniverfitate: uti euam refpondit

Jadici Tubingenfi d. 3o. Jul. 1659. , non minus & Magifiratui

Rotenburgeníi in modo memorato Reíp. de À. 1696., aliisve

?

.

quae obvenere exemplis fimilibus

vid. tamen Carpz. d. l, z.

83. /24. Müller ;2 aadit, ad Struv; Ex. 49, tb. $6, lit, p up.

1077. Clafen. ad. art, 137. p. yo7. qui in caíu latrocinii atten-

tati , quando ad a&dtum proximum pervenit , etiam ipíam rotae

poenam dic&tatam elfe referunt ,

& in atrociffimo hoc crimine

jure dictari poffe ftatuminant ;; quod quidem ex jure Conftita-

tionum localium, non v. ex ratione jutis communis aut ordina-

tionis Carolinae defendi poterit, per do tradita.

?

T hoP Ib

I

Qture Civili Romano nec crimen ASSASSINIlipfum in

differentia

fpecie notatum invenitur, nec poena aliqua . fpecialis certa huic

qua

crimen

ipfi, tanquam tum temporis adhuc Romanis (ub figura ípecialis

Affaffinii

alícujus deli&ti hoc nomine infigniti incognito , vid. £z, . 3, $.

eft hxc:

4. l. V. ff. ad L. Corm, de Sicar, l. 39.]f. de poen. Matth, i2

tr. de Crim. in prolegom. CAp. 1« ?, 1I. definita aut. flatuta

De

ullibi legimr.

Dicitur enim hoc crimen & originem & ap-

Jure

pellationem fuam, quae batbara magis eft quam latna, traxiffe

civili

nulla

ab Allaffinis, Aíiae quondam incolis, aut populis quibusdam

Paithi-

Cällat;]i:r.Ciz).Ram.mmRec.Imp. R.G.G Ord.Crim.SeH. XVIT. g

t

Parthicis , qui & Afacidae dicti, äc—qTübus Paul. /Emil. 4,

h

eft

veb. geff. Francor. l, $4 Fuere colluvies

quaedam gentis obícu-

- ftatetz

U

rae & perfidae, circa 60000. virorum, quae in reg

ione Emno-.

porna

0.

rem decem omnino coluere oppida. circa. Phoeniciam.

Hi

fvecialig

((«

Mahumethanis erroribus occoecati, fanctiffimi omnium a bar-

At que

d.

expreffa,

baris exiftimabantur, nec, qua ceteri mortales honorum cupi

Qäænam*

ditate ducebantur , ipfiinter fe maxime unanimes, quem vi-

origo

n

rum o;timum judicabant, eum fibi pracficiebant,

fuerit

1.

fenioremque

hujus

ac Arfacidam vocitabant, ejufque mandato magna

tes Chriflia-

delicti?

il

nos, quos fummo profequebantur odio ; €orum do&rinam

d*

edo&i, & tales fe proditorie fimulantes ,

inopinantes trucidaj

/

bant , etiamfi praefentiffimum cernerent m

ortis periculum, &

gravifimas fe daturos poenas fcirent.

Nihil enim fan&ius,

h

nihilque gloriofius, quo & immortalitatem confequi poffent ,

lt

judicarunt, quam pro patria, rege aut Arfacida fuo

P

4C pro

l

religione atque feCta , cui adhaerebant ,

ei infenfos , adeoque

v

omnino homines Chriftianos interimere, eaque de caufa mor-

h

tem oppetere ; uti haec ex laud. /Emil. Duar. Tiber. Decian.

Jacob Menoch. Petr. Gregor. Didac. Covarruv. recenfet

ln.

Carpz. «z pr. ver. erim. qv. 19. n. 1. ,. & ex his & aliis Petr.

16

Theodor. Befoldo, B. Dn. Lauterbach iz dif. de Affiffinia

n

tb. 2. Bocer. de bomicid. l. l. c. 3. ^. 14. Blumlach. a4d O.

G. arti T27. . 12.

u.

Hos impios impiorum horum hominum

jd^

mores, cum deinde & Chriftiani proh dolor! bannitos aliofve

venalis animae homines conducendo & praemiis invitando, ut

quos fibi habent, aut faltem credunt, inimicos & infenfos e

medio tollant , imitati fuerint, prout in fpecie in [talia etiam-

num frequentifimum hoc crimen effe perhibetur , Carpz. 4.

i ïln

l. 1. 2. ; inde de hoc homicidio conduü&itio etiam apud nos

u

vel vindicando, vel eliminando neceffitas quafi legem dixiffe vi-

detur.

d

!]

Et quamvis, quod diximus , Romanis incognitum

J

fuerit; nihilominus tamen prohibitionem & coercitionem ejus

/

virtualiter , & eatenus ad Jus civile commune referre. licebit ,

quatenus & de hoc, quamvis non expreff , attamen per con-

le

fequentiam. & zaciré providere voluiffe dicendum — venit.

Eo

t

ipfo enim, quod de homicidio dolofo i» genere , aut in fpecie

m

de homicidio zazdato fan&iones poenales fecit , & hanc fpe-

ciem

uN

: i

"

6

GOMERU

Diftsi. Stirid. Inaug. ffffent

"

ciem homicidii condu&titii f. affaffinii multo magis pro

hibita;n

voluiffe intelligi poteft, & debet, quamvis non fub alia poenae

T

determinatione , quam qua ifta homicidia, & in fpecie »anda-

ta , velut crimina publica , expianda & vindicanda credidit ,

vel ipfa lege Cornelia de Sicariis, aliifve hanc in rem proftanti-

tum huma»is tum divinis, poe-

bus legislationibus nof(tris ,

nam capitis praecife, fecus ac olim per dictam

L. Corneliam non

uniformiter ita difponentem , per. /. 3. $. pen. l. 16. ff. 4d L.

Corz. d. fic. , di&antibus, quó pertinent difpofita Gezef, ».v.

$.0 6.

Exod, 21. v. 12. Q* 14.. Levit. 24. V. (7.

Nüm- 3;.

9. 16, , & ad normam divinarum harum legislationum recte

incedentes noviores Juris noftri fan&iones in $. . 3. de publ.

ä:

ind. l. 2. C. de Epifc. aud. , ad quam determinationem jam

reductae intelligi debent omnes iftae leges noftrae civiles, quae

in cafa homicidii alteri mandati , eadem poenáà puniendos effe

mandantes & mandatarios, tanquam utroíque homicidii reos non

(ine ratione,vid.c. 72.d. R. J. in 6. l. 169« ff. de R. & ftatuunt

atque injungunt, 4 rj. $« 1. ff. ad. L. Corz. de Sic. l. g. C.

d. Accuf. junBl. l 1. . a« f. de injur. l. 1. $ r f. de vi &

vi avm. l, 1. $ 1. ff. de eo, per quem fatl. er. quo tmin. L

. fin. ff.. de jurifd. vid. Harpprecht. 44 $. 5. 1. de publ. jud.

a. 75. [qqd« Catpz. im prat. crim. P. 1. qu. 4« pertot O injuris-

rud, For. P. 4.€. 6. d. 6. & ibid. Gofvvin. ab Esbach cum

pluribus adcitatis.

Quo intuitu & merito hoc Affaffinii cri-

men inter crimina publica , tanquam homicidii ípecies , utut

improbior & magis abominanda, etiam re&te a Dd. communi-

ter refertur; "Theodor. 7 Celleg. Crim, D. 7. tb. 4. B. Dn.

De

Lauterbach. i2 Diff. de Affaffinio tb. 9.

Jure tamen Cazozico

jure

hoc crimen in fpecie notatum deprehendimus in c. Pro bgani

Canonico

r. de bomic. i 6. , ubi Pontifex Innocentius IV. inhumani &

qux nam

indicte

deteftandi maxime criminis hujus enormitatem defcribit , fe-

ponx ?

veriorefque poenas & feculares & fpirituales cumulatim indicit :

quas ordine & latius diffufa traCtatione recenfet. & exhibet Fa-

rinac. iz p'ax crim. qu. 123« ". 1. G* quam plur. [4 laud. mo-

do Lauterbach. 4. L th. zr. [24.

morefque locorum varios

hinc inde extitiffe immani(fimi hujus criminis ultores acerbio-

fcS per receptas graviffimas poenas, ita ut non fimp!ex poena

mor-

Cola.]ur,Civ. Röiä:täï;kääï?n?þ.?iä.&öäd.äää $. XPTI ïj

mortis, fed qualificata þotius üisipfis placuerit, tanquam ma-

C

gis proportionata ,

quia intetventus pecuniae aut praemii cum

ao

regulariter atrocius faciat delidtum , meritó & poenam atroci-

t

erem exigat & mereatur , poft plutes a fe congeítos tradit Fa-

[*

:

iIDe

rinac. 4, , s. s. f44. Damhouder. d. c. 82, z. 5. /4.

(*

De BEure vero Ordinationis Criminalis Imp, Caroli F.

Jure

ordinationis

u

quamvis hujus criminis in fpecie swominatim G expreffis verbis

criminalis

Lh

poena definita fpecialis non. reperiatur . — uti reflringere & cir-

Caroli V.

Ó

cumícribere debemus, quod fimpliciter. fcripfit & obfervavit nominatin

quzdem

L

B. Dn. Lauterbach. /z 4ifp. de AAffaff. tb. 21, Ícribens: . quod

definita

certa hujus criminis poena neque jure civili , neque Ordinatio-

non eft

ne Carolina determinata fit

L

.

attamen Zzplicité & fecundum

poena

San&ionis mentem , fua fponte in demonílratione notatorum

quazdam

Ípecialisj^

M

ibidem homicidarum improbiorum generaliori fe offerentem ,

altamen

J

poenam omnino »ro£4£c. & huic crimini ,

perinde ac latrocinio,.

.implicite

[

de quo zz praec, tb, 1. , determinatam effe in art.. 227 , conclu -

poenam

rota

Il

dere licet ex ipfo hoc textu , ubi r. verba illa

baB eít füt«

£5 bic

(.

fe&lid)er SXtórber mit bem. SRabe/ denotant homicidii: qualifi

' di&atam

effe

cati reos, in quorum numerum ibid. recenferi opinantur Dd.

afferiror;

/l

Criminaliftae . in. Commentariis fuis ad 4. 4r£.. 127. communiter

perinde

jl

r. Latrones, per 4. praec. tb, 1. ; deinde & 2. eos, qui

lj

nulla praecedente rixa aut inimicitia, deliberato jam aliquandiu latroci.rii»o,

i

propofito , fub praetextzu fitlae & [imulatae amicitiaé , dum fe

Ratig

LT

W

fimulant amicos , aut plane focios fe praebent itineris , . vel

n

etiam in convivio aut privato alio fam:liari congreffu, alterum

1l

nihil adverfi metuentem nefarié occidunt, quod in fpecie pro-

l.

ditorium bomicidium vocitarifolet. Denique 3. & eos quam

I)

maxime, qui ex cozsduifo , aut pollicitaroze ,' aut. interventn

nf

praemii alicujus ; homines. interfici curant, | necique nefandiffi-

mum in modum tradunt , quod fit per hoc ipfum . 4ffaffinis

t

crimen ,. cujus rei funt, quando diílincteé cum Dd. loqui ama-

mus, vel A4ffaffaater , quiícil. dato vel promiffo pretio aut

praemio alterum : interfici jubet ,

H

vel Affaffinus , quitalein-

l

humanitatis officium fatis abominandurma accepta , vel prorhiffa

05

pecunia in fe fuícipit , c, r, verf. Cui igitur de bomic. in 6.

0-

Quod capitulum quamvis de Affaffi&atore tantum loquatur, &

EAri

1274

nà

m-)rf de dfaffiuo . $.

attamen Dd.. communiter. criam ad hunc

Xf*

C

eXxten-

1

p

$9

s Sotpdfett. : Dtulid Fgä:tjq fiftens

»

h

Afffüns- extendunt, ejufque difpofitionem etiam in 4fffiu locum ha-

bere ftatuunt. Farinac. 4. qv. 123. s. 1. ubi dicit; in hocDd.

y:

tqrc

Agf/;ffmoe emnes 'convenire , ac poft alios Gabriel. comme» cozcl. l, 7,

C

cóncl, 1. 4, 32.. Catpz. qv. 19. 9. y. B. Dn. Lauterbach. 4. /.

k

tb. a7. OEt pro- hac fententia militat ratio, quod affaffinus &

affaffinator in pari ftent. delidto, homicidii fc. condutitii, adeo

l

l

ut affaffinus gravius adhuc delinquere videatur, cum homicidi-

um aZzale committat , alter faltem verbale , uti dicitur in ho-

micidio fimpliciter mandato, in quo certum eft, quod man-

dans & mandatarius eadem mul&ari debeant poena, per paulo

1

ebbiuc tradita,

Accedit, quod Affaffinator nulla fpe lucri,

fsd affafinus omnino lucri cupiditate occidat, adeoque hoc re-

.

*

fpectu gravius deli&tum admittere non. male dicatur

3

Carpz.

qU. 19. V. 24

Et quando flri&te loqui amamus, talis Do&o-

tum interpretatio non tam e

ft extezfiva , quam potius cozpre-

besfivà , quae alias Ddbus dicitur. extenfio - fecundum legis-

fnentem , propter idtentitatem rationis, quando in cafu expref-

fo & omiffo eadem plane militat ratio, & inter hanc & cafum

omiffum neceffaria quaedam eft cohaerentia, unde quae con-

fürgit interpretatio intenfiva aut comptehenfiva , uti verius

quam extenfiva nominari. meretur , locura invenire poteft eriam

ä

in lege poenali ,

de qua materia eleganter differit Franzk. 4

Comment, ad ff. Tit. de LL. n. 40. 0 plur fq4..5

multoque

inágis, quando major fubeft ratio in cafu omiflo ,. quam in

e quoque animadvertit Alciat. l, 2. 4 verb,

expreffo, quód re&

fígn. 9 a. X Franzk..

d. l. 9. $0. 20

Qualem rationis iden-

titatem non tantum in- Affaffinatore & Affaffino, fed & plane

majoritatem rationis deprehendi

füo.modo in aflaffino magis

H

quam

affafinatore modo oftendimus.

Idque minus difficul-

eermini

tatis habere. videtut ,

quando refle&timus ad morem loquendi

quovode Yyo&toribus in hac materia a

lias verfatiffimis, admodum famili-

1

iftin&tim ,

a

[

latione & fignifi«

tem atque ufitatum, quo diftin&ta ifta appe

axomodo càtione affaffinatoris & alfaffini fuo loco relicta, voces has pro-

promifcue

madmodum videre eít apud

mifeue ufurpare confuevere, que

&€cipiantur ?

itam — Fatinac. j2 pr. erim. q9. 123*

magnum iftum ^ Criminal

in[p. 1. ". 44 fqu. plure

qui fere fempet affafnum vocat, cui

d

tu&

oc

?OQH?C

d, capituli A«-d. bomic, in- é. applicandae weniunt, i

Coliat . Jur.Civ. Rem; eum Rec. Imp.R.G.G"Ord.Crim.Se8 X H. )

la

hoc ipfum affaffinatoris falem mentionem ibid. fecerit, uti &

2d.

apud Gabriel. /. 7, cencl. 1. 7 1. fq4. & ". 32. Carpz. ia Pr.

Y

Crim. qV, 19« V. 11. f2q*

2. Id etiam concludere licet ex

Ratio

l

ejufdem textus 47 O. C.art. 137. verbis: lnb alfo / T

2«

s

ber G3etoobnbeit nad) ein fürfe&(iber mutbroilliger Stáre

deo

bet init Dem 3AaDe oc, oom feben 3um Sobe geritbtet vvete

idi

lt

Den folle ? quibus Imp. Carolus V. provocat ad confuetudi-

nem tum temporis ufu. vigentem , vi cujus omnes improbioris

j

homicidii rei ex deftinato & deliberato confilio. facinus tale ad-

atl

mittentes poena rotae , uti faltem poena gladii fimplices homi-

CIl

cidae & ii, quiin rixa fubito oboriente occidunt, puniri debebant,

[t^

digni fuere judicati, cujufmodi omnino funt latrones , . & iis

p

fimiles admodum affaífinatus rei ,

quos fub illa confuetudine ,

lo

quam in poena talibus dictanda fequi voluit Imp. , comprehen-

pïf

Íos atque notatos inteliigi , & ratio delcriptionis generalioris in

Cgl!*

hoc textu & hic non minus concludens, evincit, & fubfequens u-

».ref-

fus plurimis in locis receptus edocet: quemadmodum X hodie

um

poenam rotae locum habere non tantum in veneficio per O. C,

Qe

art. 130. , Íed & in fpecie in 455 A4SSIN A TU, & quoties

(

quis alteri clancularias infidias ftruit , in genere teftlatur Excel-

m

cut

lentifl. Dn. Ludovic. z zot. pratt, ad O. C, art. b. 127. ,

n

confonum eít, quod fcribit Bocer ze Claf.. 4. D. :4, th. 20. ,

affaffinos nempe , quia nihil aliud. fint. quam latrones, eadem

)

r

rotae poena, aeque ac illos ,. puniendos effc : quod & ex ana-

! k

logia juris iz boc art. 17. Ítatuti comprobat. Clafen. ad 4. art.

1l

$06. , & cum his quoque ita fentit Incl. Colleg. Fac. Ju-

Ine

rid. in hac Eberhardina in Refponf. Anno 1705. impertito ap.

ng

B. Dn. Harpprecht. z Folum. Con[zlt. novo con[. 46..m. 2744

n

ibi: foo je nídbt mit Der poena ordinariarotae feu crurifragxi Gc.,

i

& de ufu terrarum Saxonicarum teflatur itidem Carpz. iz pracf

li

crim. qu. 19. 9. 19. ; quod fcil. Affaffinus , aut locator opera-

|

h

rum fuarum pro hoc delicto perpetrando , rotae fupplicio, fi

a&u occidit, ibidem afficiatuc , prout tria hanc in rem praeju-

i

dicia, & in ultimo per tres diftinClas. fententias tribus ejusdem

je

facinoris correis eam poenam Anno i618. 16298.. X

1620.

x

diCtatam fuiffe, & Scabinos quotidie ita refpondere folere re-

uV

fert. z. 2;7. (* 26., quamvis Afaffinaterems & conduGorem

"s

G2

ope-

*

328

: Diþï't. Surid, X'Imhg.' j?þem

Ü

—

operarum alic'narur-n*iis in terris nonnihil mitiori poena mulcta-

:

ri receptum effe teftetur Id. 4. /. z. 5j. /74. , nempe poena

4ladii & cadaveris impofitione i2 vota in altum ereQa, quod iti-

Diff-

:

dem aliquot praejudiciis corroborat z. 16, 17. &* 18.-

tendum tamen non eft, mores regionum hac in re varips effe,

per ea , quae commentatur Farinac. 2v. 123. £

. C/Qg f L]

Damhoud. c. 82. ». 2. /24. & poft. Jul. Clar. 'Theod. Carrer.

Covarruv. Decian. Carpz. d. qv. 19. 2. 13. , ubi quod aliquane

do rei hujus delicti ultra gladii poenam prius ad locum fuppli-

cii

fi

exilioris

con-

pertrahantur per caudam

equi- ,

ditionis homo per affafhnum peremtus fuerit

quod . quidem

pietati & religioni Chriftianae parum conveniens effe monetFa-

rinac. d. À s./2.: rota vero tundantur honeíliori occifo. Ali-

quando autem poenae rotae praceter traCtionem illam addatur

uflulatio , quae fit ignitis forcipibus, fi cum hoc deli&o vis

publica concurrat.

Aliquando etiam rei in frufla fcindantur,

poftquam furcà fufpenfi & malleo in capite confoffi.

Propter

hos mores adeó variantes opus eft vel maxime hodie,

ut in

Fx quibus

coercendo hoc crimine inprimis ad cujufque loci confuetudinem

caufis

refpiciatur, quod bene monet B. Dn. Lauterbach. ;2 4iffl de

cna

Affaff- tb. 37. circ. fin. Blumlach. ad O. C. art. 127. s. 12. in

exafperetur ? fiae,

Hoc tamen etiam convenit SanClioni nofílrae Carolinae

zn b. evt. 137. ; quod ordinaria diu deliberati talis homicidii

poena aliquando etiam per additamentum aliquod exafperan-

da veniat ex circumftantiis delidhum aggravantibus, quales funt,

quae 7» d, art. recenfentur, & fupra jam /» :befj J. pluribus

ad crimen latrocinii applicatae inveniuntur , quae delicia &

haGenus ex pari cenfenda, veluti fi in. perfonas exceZeztiores ,

quibus fingularis refpeCtus & reverentia debetur, ad eum mo-

dum quis peccaverit, e. g. dominum fuum quis occiderit, vel

perfonae, inter quas ar&tiffima illa neceffitudo & fides conjuga-

lis intercedit , hifce infidiis exponuntur ,

utputa f! maritus

üxorem , àut vice verfa uxor maritum ita interfecerit: vel in-

ter cognatos proximos homicidium iftud conduditium fuerit

perpetratum : quod O. C. £z boc noflro artic. 127. ita exprimit

Anb man mag ín fürgefe&tem SDtorb / fo Per an boben? vere

ifeben

(elflicben SDerfobnen; be6 &báters eigenen -Devmn/ 3m

€be:

*

äeïati!qï.Cip.»lfom:cumkec.lmpï R.G.C Ord.Crim.ScG.XV If 2

1-

'Qtjkleu:tän»-/ eber naben gefipten (Sreunben gefcbicht /. zt. Ex

1

Thifcee & fimilibus circumftantiis eum crefcat delicti magnitudo,

l

crefcit eciam non immerito poena, quae additamento poenae

corporis afHliCtivae exafperatur, reus Ícil. forcipibus candenti-

6

bus exuritur, aut trahae injeCtus ad fupplicium rapitur :

quo

70

pertinent. verba art. 127. Dureb. etlicbe Eeibes » itroffen /. al

h

mit 2augenzzciffenz oter lusfd)leiffung; eor. bev. gánblidben

G'óbtung / idque eum in finem, ut metu tam horrendae poc-

zae ali a perpetratione ejufmodi exitiofi criminis eo magisab-

fterreantur: quod infinuant verba d. arr. :27. finadlia, ibi: um

:3

ero(fec Surdt willen Die Ctraffe mebra 3. id quod optime

Ad poenang

ordinariang

infinuat Clafen ad d. ar;. 127.. :5 fin. recenfendo 1. in quibus 4gnin

i

cafibus exafperatio poenae locum habere queat, 2. modum

ffve

veri

h

exafperandi poenam , & 3. finem.

Mev. ad us Lubec. l. 24.

Tü Z. üïf. 'II (W. 16-

Poena vero ifta ordinaria rotae,

aut fi

Tve

f

qua alia recepta, locum non invenit, nifi affafBnium , five id

fidi

Aaut

Í

fit verum, quod committitur ab ;zfideli , five eo, qui eft ex-

tra pomoceria Chriftianae . Ecclefiae conflitutus, in homineg iBterpretati

Chriflianum , de quo proptie agit 2. c. ;. de bomic. i2 6., five

jel

filum & improprium , quod interpretatum dicunt, quod a aenirr,

Chriftiano in Chriftianum perpetratur, ad quod extenfiva qua-

vif

qpere

C

dam interpretatione 4. c. 7. producunt comm. Dd. vid. Tiber.

1pio

J

Decian. £s tr. d. erimin. l9. c- 20. 2. 1, fg4. B. Dn. Lauter-

fuerit.

bach. d. Affaf. th. 10. , opere ipfo fuerit perfe&tum & con- perfecum

;

fummatum.

. Confiftit autem haec hujus delidi perfedio &

e

confumma-

confummatio praecipue in duobus his requifitis: 1. in con-

tllmü

ventione non gratuita inter affaffinatorem, qui alias mandans, aut

condu&or operarum illarum illicitarum vocatur , & affaffinum, — quod &t

f

qui mandatarus , aut locator operarum illarum dici folet,

convemtione

a€waliter inità, de homine pro certa aliqua mercede ,. certove

non gratuita

alio praemio , interficiendo: 2. in execrandae hujus conventio-

perfectá

nis infidiofa exccutione, & caedis illius fpe conventi iflius prae-

mii actuali perpetratione. Carpz. 4v. 19.7. 27. Clafen. a4 O.

2

illius

C. art. 137. p. $06. Nicol. Bechmann. z . Our. — goviff. : Rom.

Germ. voc. Affaffmium. Perr. Müller. /» addit. ad Struv, $.

execu;ione-

€. Exercit: 49. tb. 57. lit. d. [24. B. Dn. Lauterbach. de Affaff. — actvali

€ ædcï.

tb. $. [/q. C 1b. 26. f49. , utk etiam Inclyta Fac. Jurid ad re;

j

quiíitio-

22

D'ij]?äftf JAarid. Inaug. þ]?em

envme

Pl

Quà

requiitionem [udicis Stutgard. 4. 26. Sept. 1711. refpondit.

l

conventio-

nem

Quod attinet ad conventionem illam de Ataffinando, haec

nulla eft, ni(i ad(it.mutua utriufque voluntas, mutuus in idem

mutua

illicitum coalefcens

utriufque . illud obje&um, in eundem illum finem

voluntas

confenfus: quod proprium eft omnis conventionis atque pa&ti ,

:[i

requiritur

l. 3. $. 2. G g. ff. de pall. l. gg. ff. de O. &* A. , quod uti

in ipfum

hocnego- verum eft in negotiis licitis ,

vid. Magnif. Dn. Praefes, Patro-

I

tium

nus atque Praeceptor ad cineres ufíque Devenerandus,

*

77 Dz:/]:

b

ita &

illicicum. de patl. fut, contr. praepar. tb. 2. * paffim per tor.

fine dubio in rebus aut fatis illicitis , adeo ut, nifi alteruter

turpiter gerendum commiferit, & altercommiffum illud a&ua-

.Jiter expediendum in fe fufceperit, non poffit dici contradtum

rei turpis mandatum, B. Dn. Stryck. de wand. delinqv. fett. 1.

5. j« [74. Mluftr. Dn. Lib. Bar. de Lyncker de masd. veitarp.

ä

c. 3. $. l. fq4. . nec poffit locatio conductio, nec contraQus

quidam innominatus initus dici in id, ut alter pretio aut prae-

mio tali inefcatus homicidium hoc aut affaffinium vi illius con-

ventionis perpetret ; laud. Dnn. de Lynker 4. c. 5. $. ; B.Dn.

Undé

Lauterbach. de Affaff. tb. 12.

Unde extra omne dubium eft,

unius

ï

nullatenus: hic fufficere unius tantum ad hoc tendentem volun-

voluntas

non fuffici

, tatem pof(t Hieron. Gabriel. v. . cesf. 170. i. 16. Mar. Giurb.

conf. crim, 46. n. 25. in (in. laud. modo Collegium Fac. Jutid.

in hac Vniv. in Refponfo d. 27. Nov. 1709. impertito ap. B.

zec

Dn. Harpprecht. i2 V/ol. Nov. con[. 46. n. 1Ot. faq. 5 nec

nuda

fufficere quoque nuda praeparatoria , quando compacifcentes

praparateria

aut contrahentes tales inter fe de tali illicito negotio haétenus

ä

quidem quaedam mutuo tra&taverunt ; a&u tamen quoad ipfum

hoc negotium & ipfum contrahendi modum nondum con-

A4ut

venerunt in unum, ita ut dici poffit , in nudis placiti terminis

tractatus.

ad contractum illum ineundum faltem tendentibus fubftitifle.

Haec talia enim uti in rebus licitis contra&tum perfe&um & in

e(fe fluum dedu&tum nullatenus fiftunt aut efficiunt, Capyc. z7

dec. ov INeapol. Y5 4. m.

j. f(44. Ern. Cothmann. .. Refp. 4« v.

14. Mev. P. 4. d. 234.

latiffime Magnif. Dn. Praefes. Z. £. tb.

& aliud

24. f24. 5 ita nec aliter fe habent in fadis illicitis

omnino eft exítimulari atque moveri ad delinquendum , velle

delinquere, delitumve inchoare; aliud vero re ipfa delinquere,

a&umlm-

Collat.]ur .Cio.RonicnmRec.lmp, R.G«GOrd,Crim.Seti .XV H 2 3

[ od

L]

[]

& iterum aliud, tra&are de

lit

a&umque delinquendi pezficere

locandis opetis ad occidendum , & pro hoc ipío facinore met-

EM

lm

cedem, aut rem aliquam promittere atque offerre; aliud vero

ns

tractatus eos conclufione & perfe&ione ipfius contra&us obfir-

mare , jpíumque illud negotium iliicitum mercedis promiffae

i,

acceptatione, & turpiter commilíli aut. demandoti facinoris fpe

ütt

1llo

10*

obtinecdi turpis illius lucri fa&a repromilfione abfolvere.

modo, ubi res in ineris tractatibus fubfiftit , altero quidem ali-

um teniante, hoc vero vel renuente, vel cum eo in unum non

i

conveniente , nondum poteft dici alfafinium contra&um, aut

C

W

negotium de alfaffinio perfe&um , Menoch. 4e .4. J. . Q. caf.

360. z. 444 Farinac. prax. crim. qv. 123. ". 148. x Baldo

Zec

Ut

fufficit

Grammat. Dec. JNeapol. $9. s. 8, ibi : folus tra&hatus Q or-

nuda

'n

dimatio de jure mom pumitur , ctiam n atrociffimais , nifi pervcn- pollicitatie.

W.

tum [it ad. aliquem. atium ordizatum. de per fe ad ipfum fa-

NS

&um. DB, Un. Lauterbach, de Z4ffaff. tb-. 12. cire, fin.

Unde

[

etiam per fimplicem a mandante mandatario , qui creditur ,

of

zec

n«

fa&am. pecuniae pro affalfinio perpetrando dandae vel folvendae

filentium

pollicitationem. crimen alfaffinii non contrahi,

cum ad hoc con-

di,

" mandatarii. .

ventio aliqua: proprie fic didta, & talis quidem, ex qua,

utt

contractus fuilfet licitus, agi poffet, requiratur, rede jam pri-

Secus

It

dem coníuluere Dominic, Bombellus Bonon. apud Farinac. r,

ficontractus

id.

talis

conf, crim, 10, f« 4« & — Àugultin, Lazarin. ap. eund. . 1. s.

j

perfede

27, Erm Cothman. 2, Refp. 29. C? ibid, JCti Colon. iv fub-

initus;

De

fér pt. 2, 144« laudatiff. Facy Jur. h. l. ap. Harppr. . cozf. 46.

& t

i

». 102. /)4. , ubi quod filenuum illius, cui talia alter manda-

Locatio.

105

conducti&

re intendit , non fufficiat, quam in rem plures Dd, ibid. alle-

frve

f

gantur, — ZJoc vero modo, ubi tra&tatus illi conclufione firma-

regularis

f*

i, jam perfedte contradta eftilla, quae ad affaffinium admit-

confiftens

itie

tendum neceffario praefüpponi debet atque requiritur , conven-

[e.

tio , fpeciem locadonis conductionis , fed illicitae , exhibens

in

D7

atque conftituens , f regwlaris, quando merces , io pecunia

[/]

numerata confillens , conventa fuit , f zrregmlaris & a com-

mércede,

f

ffve

muni eá locationis conductionis naturá «à in parte exorbitantis ,.

i

,

rregularis

quando res quaelibet alia promittitur atque acceptatur, quomo-

mediante

do etiam mediante alià re contrahi & ha&enus perfici poffe ho- — 4lia re

Cconve-

j

g»icidium conduditium Doctores ad unum feþe omnes

xïiuqt;

u

Diferi. Starid. Inatg. fjteni-

mg'

n

niunt, poft plures quos allegat Petr, Caballus Ze omz. gem. bo-

f

smic. 2. 392. f4. Claíen. ad. O. C, art, 127. p. $06« Carpz. qv.

«

19. 7. 27. f33. Müller. iz «ddit ad Struv: $. J« C., Exercit,

Á

49. th. ;7, B. Da. Lautetbach. Ze Affaff. tb. 27. [24.. B. Dne

ri

t

Swyck. de. mand. delinqu. Setb. 2, m,. 65, Excellentif. Dn. D.

Maier ad. Jufl. Tit. de publ. judic. & poft pluresalios , — quos

d

Vi

congeffit Incl.Fac. Jur. hujus Eberhardinae inRefponío ap. D. Dn.

indiftin&té

Harpprecht. Z. cozf. 46. s.119. , ita ut nihil interfit , - res illa:

promiífa an magni , an modici vel exigui fit pretii , perinde ac

[

Zn

magni

in crimine lattocinii cum alfa(finio fraternizantis juriseít, un-

E

de ubi pac. caligarum , calceorum aliaeve veftes, indufia, fa-

£modic;

rina, aliave fimilis affaffino promiífa eft, non minus ordinaria

[|

preti,

allaffinii poena , quantumcunque feveriffima , locum invenit ,

quia tanto major eft malitia, quanto exilius eft praemium , quo

affatfinus fe moveti patitur. ad homicidium hoc perpetrandum ,

atrocitate cradelisfimi hujus criminis vel maxime inde-ingtavefcen-—

ä

te

uti rectius judicat laudata modo Fac. ap.-Harppr. d. 4235

12r. f24. allegans pro hac fententia Farinac. 4v. 123. ". 4^.

Cujufmodi conventionem five lo-

. »qväïis

Catpz, qv. 19. ?. 20« [74.

«onventio

cationem condu&tionem irregularem , five contractum innomie

etiam

natum do utfacias nominare lubuerit, perinde erit, fecundum

ï

ontractus

3nnominatus

€a, quae convenienter fatis trad

it per $. 1. J. de Loc. cond. l. $-

$. 2. 1, 22. ff. de P..P. Dn. Lib. Bat. d. Lyncker /» d/ff. de.

do ut facias

dici poteft.

mand, vei Up. C. 3. $ Es ptae:erqua'm quod in hoc caíu

contra&us de affaffiaando in elfe faum deda&tus intelligi nequeat;

quï tfi.

nifi actuali illius rei. datione aut praeftatione ,

ita ut ante hanc

|fine

in nudis placiti finibus res adhucdum con(ftere, illudque nego-;

actualr

1

H

datione

tium adhuc imperfe&um recte dicatur, nulla inde ob

gatiofnc

Amon eft

o 1

2

f.de

exiftente, ne quidem ubi dere licita agicur, /. r. g,

perfectus, , perem. lo ff. de P. F. L z. $. . ff. 4e pad. Magnif;

Dn. Prae(es z» Differt. de pa&. fut. contr, praepar, tb. 27. . Face

Proinde

[

jur. Colon. ap. Cothmann, 3. Refp. $9. », 140. f24.

üm contractam

«cot&rahentes f conftat , paciícentes hoc praecife egifle , nec ali

hoc

nifi innominatam hunc do ut facias

alfas(inatores Gc aífasfinos

&gerint.

inire voluiffe , aote a&ualem rei aut. praemii illius dationem ,

praeftationem & — acceptationem | nondum poteft dici contra-

lI. ie€-

&um elílIe atfasniuca , ud J udigi Stutgardienfi Anno — 17

fpondit

Collat.Jur.Civ. Rom.cumRec.Imp. R.G. d Ovd. Crim.S 8 11 28

je

fpondit Ampliff. Fac. Jur. hujus Eberhardinae.

Secus autem

Secas

Je

fi

I

fi condu&tionem tantum intenderint: tum n. ex eo » quod in-

locat.

coti-

ter eosita actum efl, ex quo omnes a&tus regulantur, /. 4

J4n pr. ff.de

ductionem

Fn.

R. C. L. 44. ff« de cond. ind. l.39. ff. de fuit. L. 1.

C. ad. L. Corn.inntenderint:

),

de Sicar. certiffimum eft, quod folo mutuo utriufque confenfu

0f

de mercede praeftanda, & facinore illo committendo illa con- — tum n.

il

olo mutuo

venuo pro perfeGa , G aflaflinium contra£tum cenferi. debeat ,

confeníu

n

quia tum unius , affiffinatoris fcil. voluntati & oblationi, alte-

V

de.

rius, nempe affaffini, acceffit acceptatio , de delicto fcil. pro

mercede

]«

przftanda

mercede illa expediendo & perpetrando, quod omnino ad hunc

perficitur,

finem neceffe eft, quod rectiffime edocent Mar. Giurb. Conf.

crim. 369. n. 25« in fa. B. Dn. Lauterbach, de Affaf- tb. 12. Dn.

Lib. Bar. de Lyncket 2. /. c.r. $. s. Barth. Taeg. iz trall. crime

M

P. 10. ". 26, prout. etiam Fac. Jur. Colon. refpondit ap. Coth-

l;

man. Pol. 3. in fab[eript. n.150. G* plur. (74. ut & Fac. jur. hujus

nn

Univ. A. 1709.ap. B. Dn. Harpprecht. z Pol, sov. 4. con[. 46. n.

ng&'

f

106. (24. farraginem Dd. hanc in rem accumulans. Et hanc

illustratue

ls

