KaI600-1449_17

-

UM

—

TM

ii

m

zi

AERSS

U

TUTAWP .

T.

k

—

m

3

151

A

d

E

*

"

E

E

D M

R

x

W

z

T

2

z*

/4

h.

*

s

-

*

*

—

Y

j

(

1

-

*

Mi

v

E

P

i

M/

K

b

"

2

»

"

E u

)

A.

A

B-

AO^ EM

——

^E

u

I

EL

LA

&

i

";

u

AR RE

"

2

d

.

m

E

-

-

z

E

E

h*

E

F

$a

i

[

,W

2

x

2

—

d

iM

-

:

ais

i

-

2

j

-

R E

EU

t

m

73

L.

UE

p

Z

pse

r

5

-

t

-

d

T

oA

2

p

us

N

o

i

s

—

m

s

r

Ea

-

m a.

b

Es

-

T

-

D

x

t x

E

«

—

ha

—— Ó

—

—

—

—

-

w 1.

E

w&&w.

—

—

BCH

—

od

A

YR

"t

T d

v

W

23

|

-

M

-

A

A

-

E

X$

,mr

"

-

ts

zM

s

—M

P

h^

w

-

J R

Y

L d

»

al

-

3

i dtum

o

-

W

E

*

Val

inn

-"

*

MAV aiag

NI

ma

SE

A

M:

-

E

M

W

z

-

A

"

L:

z

H

Es

*

Ti

IX

B-

-

i

g

x s

"A

m

:

^

T

w

x

"*

h

A

U

n

*

"

p

a

T

1

*

—

m

*

"

b

Pa

--

E

EE

P

—

a t

V m

—

s

—

—

a

-

—

-—

BN

"

Mi ts

"

Ts

/ 1

——

m

—

n...

L

lov

M.

o

yj

r

$a

—

D

m

u

m

E

u

:

w

-

EY

J

ol

—

"

&

y st

N

.

u

CNS

—

LE

——

M

-^ i

-

.W

u

:

N

ia

s

i

"

:

V

EE

d

A

T. at

—

n

Euj«

- de

[ 26

R

&

-

Vr

D

Á

a r a tll Pt

D

a*

3í

2

"s

v

B

M

d

ct

—

^

z.

"

ii

t

T

A

«

Bs

E.

"

-

F

»

5

RE LCN

s

n,ü

w

i.

Y

W

L dl -

)

N

-

bxs

aE

E

Es

s

X

uD

E

T$

z

-

h

VO

F

As

x

a

H

i

s

*

As

*

.,v.

R

eue

us

h d

^

(

L

p

-

5

x

ài

,R

u

.

ol

UM

Ea

I

m

M. adbe -

ts

m

um

"

—

27 BP

od

EM

-«

$-

/W

L

QO. L. d& - V.

URIDICA INAUG

. DISSERTATIO |

$ISTENS

I COLL

ATIONIS

| JURIS CIVILIS ROMANL

RECESSIBUS IMPERII ROMANO-GERMA

*

NICI,

In fpecie cum

ORDINATIONE CRIMINALI IMP. CAROLI V,

4ct "peinticben $yaifj-GericbtesOtbnung]

Maxime per

DIFFERENTIAS PRINCIPES

Se&mncm XVII..

!

DELICTORUMUEUBLICORUM

Latrocinii , Affaffini; & Infanticidii

Caercüianf

9 4d

/

que 40067.74?72

Á

Quam

LADjUVäNTE' DIFI

NI N'UMINIS GRGOATICA

Ex Permiffu Magnifici JCtorüm Ordinis in. Alma hac Eberhardina

MODERATORE.

Viro Prae-Nobiliffrmo, Ampliffreno,

Confnltiffimso atque Excelleäzti/]ima

DN. MICHAELE

GRASSO, J. U. D.

Sereniffimi W'ürtemb. Ducis Confiliario, Pande&arum & San&t. Crim.

Prof. Publ. Ord. longe latequcheleber,rimo

Patrono €9' Praeceptore fuo ad cineres

u/äu:

devegeranda

Pro fümmis in utroque. Jure Honoribus & Pr

ivilegiis

Doétoralibus rité & legitime capeiïendis

C4d diem

j'zzlz'z' CA4gni CM DCC XX,

placido Eruditorum Examini fubmittit .

F RIDERICUS

GusrAvus FINCKLER ,

;

Norimb.

:

Qpb

M EEE EEE EEE

4

/

dN

ESIESUBEEEEESNNH BI

3

TgPIs VILUE EGn " HENi;C Rasm.

LU

j

:

ea

(

:

i

i

h

tium

vid

&

Ü

Um,

um

liide

l)

Epz

hon

tüta j

imä

jus

ter[

Vide

Gfiïg

hüud

m

:leärt. JSurid. Indäïjf. Cäll?: Sur. ä'*u; R'aiï:f ezin R; 3' D.

$

t

v

t

itht

1

ii

t

t

XCHCNRCIUHON IX CT

€

TOR ACHORC ACICIA

YO UCC

e

TA

i

EIIII

Ihet. I

.

t

27

d

4

£s

,2

HS

:

Ntet homicidia qualificata etiam recenfetur'LA-

Qvà

€

A

P;

2

EE

TROCINIUZ4 , quod eít homicidium fpolii homicidi-

orum

a

ON

r

E TTEEN

aut lucri gratià perpetratum ; & quia ex du-

qualifica-

£.

d

plici quafi quodam eoquegraviori delicto com-

torum

B

o

2

ec m

d

N

A

pofitum apparet , fpoliationis fcil. aut rapinz, z"/fpecie

criminis

& homicidii, vid. Magnif. Dn. Prafes zz Col-

Latrocinii

lat

: 36&. tb

coérciti-

. J. p« 7, ; inde non immerito quoque exju-

rium noflrotum tenore gravius punitur quam fimplex fartum ,

onerm

vid. Idem z» Collat, Se&l. X III. b. 1. ,ant fimplex rapina, /. 22.

atque

ponam

$. ro. ff- d. poen. Farin. s prax. ver. erim. qu. 167. g. 87. f24.

differentia

Q* mod, cit. Setl. XIV.tb. L , aut fimplex quoque homicidi-

eft

hxcG

um, lodoc. Damhouder. zz praxe ver. crim. c. 86. m. . 1. fiqe»

cum gravius videatur delinquere , qui hominem amore . pecu-

niae , quam qui ex injuria fibi fa&a, ira, vel odio : occidic per

l, 39. fj. d. poen. Excellent, Dn. D. Majet zz comm. ad $. c. I.

de publ. jud. p. 1100, & ptopterea

De J»re Civili Romazo crimini huic L ATROCINI

Jure

non fimpliciter poena mortis , aut gladii , fed poena eft. praefti-

Civilr

tuta fzrcae in |. 28. $. peu. ff. de poes. 5 per furcam autem ibi

Romane

pana

intelligendam elfe poenam patzbsli aut f/zfpendii conftat ex hu-

eft

jus ipíius textus verbis

furcá fz;gfmdos

quomodo communi -

ftatuta

furce:

ter Dd. verba haec interpretantur, quos magno numero allegatos

Cujus

videre licet apud Farinac. z pr. rer. erim. qv. 167. s. 89. Petr.

nomine

Gregor. Tholof. /s Sygt. S*ur. u- L. 27. 6. 2. 9. 3. fq9. Dam-

quid

houd. Z. 1.2 $. /74. Bonif. 4, .fm*t. $. Furtums, L n.1i2. fc

.

veniat&

CBiewof in ben aez

B*lumlacha 44 Q. C. art, 137. ". m, ibi :

mei»

2

Differt. Jurid. Inaug. ]ijle-nï: "

eneineu Sïed)ten bie Ctraff 0e$ Ctrangs obtr Ctricis gt«

(

feGet ift. Mevius ad Jus Labec. L. 4. T.2. art. 1 2, s. Secus ac

N

fentit Bocer. i» 7r. de Homicidio l, [. c. 3. "- 147. ,. qui per

4

farcamintelligere videtur rorae poenam , exiftimans, morem il-

qu

lum rotae imponendi latrones acceptum ferendum elle Imp. Ju.

l

fliniano & JC:o, Callftrato zz 4, 1, 28. $. pez.

Quod. tamen

Vti

(

H

1l

non nifi remotà quadam fequelà inde deduci poteíE; certe poe-

narotae, aut coztWfionis rotà faciendae , quam deinde Nemefis

Ym

Carolina, 4e qua iwfra , fancivit, ibi nullum invenit. funda-

Pa»

l,

mentum. Longe aliud enim eft facinorofum furez figere , aliud

vero rotZ comutundere.

Uti etiam aliud eft reum rot4 . coztza-

.2'1

dere , aliud cadavet ejus jam emortuum rof4e z'mpanereþ, quod

nu

etiam aliquando fit in iis, qui poenam gladii perpeti debuerunt.

fis

Et cum noftra fententia coincidit Jus Canonicum pet textum 77

dh

c. — Non eff crudelis c. 23. qu. g. ibi: latro fufpenfus patibulo:

del

eamque poenam graviorem, turpiorem, magifque infamem elfe

füi

poenà gladii, non fine ratione adnotavit Bartol. a2 4. /. 2$. S.

qu1

4

Servi ff. d. poen. aliique apud Chaffan. z Confuet. Burgund. tit.des

Juflices & Droits vabr. 1. $, $. ad« verb: il en perdra. la vie,

L

in addit 2. quo fac. Deuter 21. 9. 23. Ep. ad Gal. 3. 9. 13« 3

Ti

4l

& hanc poenam fuflinebant rei inloco , ubi graffati fuere , f.

ubi delictum illud perpetraverant, homine lucrandi & fpoliandi

M

cauía interempto, per Z. , 28. $. pem. ibi : z bis locis, ubi

0p

graffati funt , ff. de poez. , quodita capiendum effe probabile

j

eft, furcam nempe eo in loco fpeciali , ubi homo ita occifus

Ug

fuit, erigi, & ab eca fufpendi debere lattonem , extra locum ali-

e

4s confuetum, & poenae tali applicandae de cetero deftinatum

to

atque adaptatum. vid. Farinac. 4. /. z. 89. in fiz. G. feq. a. 90.

l

Cujus rei in d. textu duplex affignatur ratio fpecialis , Ícil. ut &

T

confpe&tu deterreantur alii ab iisdem criminibus, & deinde quo-

in

que , ut folatio fit cognatis atque affiaibus interemptorum , eo

qi

loco poenam e(fe redäitam, quo latrones homicidia feciffent.

Qu

Gregor, Tholof. 4. & 36. c. 15 9. t r.

Poteft fuccenturiari caee

t

teroquin alia, fed gezeralior , quae repeti poteft ex /. 1. $. r Jf.

li

de bisqui. effad, vel dej, ,. quod publice utile (it, fine metu

ly,

& periculo per itinera commeari, & iter facientibus, addas, aut

LT

V€t^

in domibus fuis aliüive in locis ; five gublicis fiye privatis ,

^ü

antig

n Co/!a;.]i)r.Civ.Rom:ckmkec:ïmþ; R,G.G Ord.Crim.SeH.NPM. 3.

14

fantibus , re&e profpict. Pro quo fine citius obtinendo acriori

E[

poena opus hic e(fe rede judicat Gregor. Tholo(, 4. /, /. 27. e,

u

,80 ". 10 öllln

Et eft alias quoque tralatitii juris, reum, ubicun-

ül

que reperitur, ibi deprehendi , accuíari & condemnari poffe ,

s

l i.2. C. ubi de crim. Ag. 0p.

Et exigit & hic vel maxime

Tel

utilitatis publicae ratio, ut fine diftin&ione loci, unde fint fa-

0C«

cinorofi ifti , poena ab iis publicitus, & ad minimum in pro-

s

vincía, quod hodie ita moris effe, experientía teflatur , quae

d

pacador & tutior ab iis infültibus reddi debet, fumatur,

liud

L.

d, off. Praef. Petez. i2 Comm. ad Tit. C,

ubi de crim. Ag. Op.tle

if

2. " 3, Damhoud. d, /. s. 7.

Praeter haec veto funt & non-

od

""

nulli alii, qui quoque ex fanctione juris noftri civilis ftataunt,

famofos lattones non tantum faurcá fufpendi debere , fed & ca-

[

davera illorum beftiis tradenda. eífe , quod iterum indicio eífe vi-

m

detur , tum temporis poenam impofitionis rotae in ufuü non

dh

fuille, quippe quae flarenon poffet cum obje&ione beftiis (a&a,

.. |

quam iníuüper etiam (ítataminare intendit per d. ]. 28, $, pen.

"m

verba ultima modo vecitata ff. d. poem. Gloff, i l. z. ff. arb.

il

frt. caef. , quam gloffam quoque probare Alexand. lafon, &

3

Valeícum , teftatur Em, Suatez ad Gomez., tom. 2. €. $. ia Annot.

f

41 verb: Primus efl , w r. poft alios Fatinac. — d. /. z. 83.

"

Contra vero obfervat d. Em. Suatez d, /. z, z. ; iftam gloffae

uli

opinionem , ut ut recepta dicatur, tameu nec ufü fervari, nec

xl

jure ulquam probari.

Et quamvis i2 modo cit. text, verba ul-

i(w

tima hoc expreífe dicant, hunc in modum concepta $ sozazulli

l

etiam eos ad. beflias damnaverunt 2 attamen non fine fundamen-

iff

to regeritur , haec verba non effe nifi JCti referentis zta. zozzul-

LL

los quidem voluiffé 5 . vetba autem poenam huic deli&o intermi-

nantía inveniri in praecedentibus , poenam furcae aut fufpeudii

jo*

in alka furca , tanquam proportionatam ex plavium judicio at-

*

&

que confilio teputantibus

.

quae ftant emnino in textu decifrve,

quod vel inde re&e colligitur, quia ptior illa fententia compla-

f

rium non tantim fuflrasio , íed & rationibus ante jam addudtis

^

fuffulta ibidem deprehenditur in vetbis : Famofos latrones in bis

leis, nubi evaffati [unt , furcá figendos , COA PLURIBUS pla-

üt

€zit, ut & con(pedu &c. &c.

Ultima vero verba nude aut

It.

ur, uti modo relata funt, Quor-

ægrm/iw (altem fuperadjiciunt

r«

A 2

fum

e

Differt. X uria, Inaüg;*jijhns

4

—

ï»:um tendere videntur, quae fícribit Em. Suarez Z. 4 , quoä d.

textus verba álternatim faciat, recenfens , nonnullis placuiífe fa-

mofos latrones cruci affïgere nonnullis vero magis arrififfe illos

beftiis exponete,

Quae tamen , quia dubium adhuc dum relin-

rE s . s CM

quunt, quaenam ergo poena huic crimini ftatuta effe, & an pri-

or an pofterior fententia praevalete, aut an utraque plane obti-

nere debeat ; inde re&tius ita enucleantur, & adjuvantur , uti

modo traditum , quo confirmata manet concors fere Dd. featen-

tia, quae crimini latrocinii poenam furcae de jure Civili , & in

Ípecie per textum iz /. 28, $, Fame[os, pen, ff. d. poem. wmice

prae&itutam & indicam efíle ftatuit.

Qaod fi vero alia aut

faltem in circumftantiis fuis , — aut adje&itiis nonnullis qualitati-

bus aut formis variegata & alierata poena alicubi obíervatur,

confuetudinibus aut juribus localibus id omnino adícribi debet,

uti de moribus Mofcovitarum teflatur d. Tholos. /. 26, c 15. s.

12, ; & de fanctione Regis Galliarum Id, 4 27« €, 9. z. 11« 5

& in genere de variarum civitatum & regionum variis confaetu-

dinibus Damhoud,. 4, c. :86.

genus innuentibus.

s. 7. aliud & acerbius quoque

Sed

PO enarum

De Jure vero Germanorum proprio, & in fpecie (e-

Conflitu-

Jure

cundum Nemefin Carolinam , poena illa furcae f.. fufpendii mu-

tionis

tata eft in poenam rotae , uti difponit 4. O. C, art. 137- his

xriminalis

verbis

Dof Der Geroobnbeit nad). ein. fürfe&litber mutbibil

Caroli

liger Stórber mit Dem SRabe/ ac. borm £eben um obe gt*

yaena

ftcaffet foerben foll, jun&t. arz. :20. ibi : — Det fell einem füt»

ef

acfe&ten SQóvber. g(eicb/ mit bem Ouabe vom £tben gum Go

Kotae

Hifce in textibus poena rotae dum

be - gefttaffet. voerDen,

latronibus dictatur , in propatulo eft, bic non intelligi peenam

——

impofitionis aut affxionis im rotas quae exerceti folet in cadave-

ribus ultimo fupplicio jam. punitoraom & — enecatorum ; fPann

ber entfeelte Górper auf bas Oab otlegt unb geflotbten votrb;

Si*ve

fed pceram contufionis membrorum facinorofi rotà faciendae, &

aontufionis eo modo vità eum privandi: quod docent verba clariffima: míf

mem:rotfut D am Sï

abe bom febengum Q obe gefiraffet voerben folle :7

fotà

mit Dem

faciendaé

dd. art, 130. ( 137. jun&l, art. 191. ibi. explicatius

SRabe /. burd) Scrftoffung feiner Oieber ; vbem Feben aut

pt—i'—

ägïäe getibtet - cui ibidem expreffe gon;:adiüiiaguitur ,&

eti

* iCo.If!a-t. Tur.Civ.Rom. cixäi?ec.lmp. RG.G Ord.Crim.Sel.XPII. $

d

d,

oti dutiori poenae fuperadditur cadaveris impofitio in rota : tnb

fürter Sfenticb barauff geleget. voerben . (oll.

Quae contufio

mode

;;

düplici modo fieri folet, vel fuperaé, quod dicunt, $on oben ab

duplici

I[le

C vel

t

táüttn. / . quando primo rotae i&tu cervix vel cor delinquentis

füp erné

contunditur: vel/z5:2:, quod dicant, oon oben auf rábern /

vel

t

quando [ rimum crura & brachia franguntur , & pofthaec de-

fübtis

Wt

mum caput vel cor , in quo vitae & animae fedes elle dicitur,

2l

contunditur: quod contingere folet in cafu malitiae exquifitae &

M

circumítanuarum deli&um aggravantium. — Carpz. Pr. eriz, qv,

Ic£

123. ". 66. (49. , quo utroque tamen in cafu poft pera&tam ex-

u

ecutionem , corpus contuüfum & interemptum rotae imponi

u-

re&e obfervat Excellent, Dn. Ludows iz sot. pratt. ad O. C. art.

d

130.

In cafu vero rotae /rzpliciter , non adje&o 99n oben /

e,

pber bon unten auf/ didatae, intelligi potius debere priorem ,

L

tanquam tolerabiliorem , quà cruciatus abbreviantur, morfíque

(J

rei acceleratur , rationis eft vel maxime ;

quia in poenalibus,

j«

quando in dubio veríamur, interpretatio in partem mitiorem fieri

que

debet, /. r1. . pev. f« d. poen, e, im. poenis 49. d. veg. — jur.

in 6, poft alios Batbof. iv loc, comm. l. 14. c, 41. ax,. 44. CX

f

4js

Carpz. 4. ». 66. Dn. Ludov. 4. /. , ubi refert, Cellae in

lM

famofa illa inquifitione contra Sy?ico( £iften & confortes loco

his

rotae clavas ferreas fuiffe adhibitas ,

multafque fententias hác

1

claufulà fuiffe pronunciatas : €8 wmerbe Der. angcfíagte. turd)

y

Serfdmettetung feiner Gíieber mit eifernen &eulen von unten

i

Quf tom £eben jum Q obe gtíitafft uno fofgenbs fein. Córpee

Y

auf$ Oiab aeffod)ten/ quamvis haec poena ad guftum unius

!um

€x numero delinquentium , Andreae ( (fjmarten8 / non fuerit,

TW

qui putavit , bíe eiferne Seulen gefórten vor bie JDunte/ Gv

q6

oáte oleid)mol ein &brift / ( vel quafi. ) Quam rotae poenam

"

& olim jam obtinuifle ipfe zrr. 137. fatis clare prae fe fert, refe-

i'

rendo fe ad confuetudinem jam ante, quoad hoc poenae genus,

;;

exiftentem , verbis :

Da$ Oer Gemobnbeit nacb: quam Imp.

j

Car, V. quoad latrocinii ctimen hic approbat , reje&ta particulari

t

ifta nonnullis faltem — in locis tum temporis quoque obtinente

n

confuetudine, omnes pmmifcue homicidas & fimplices & qua.

(

lificatos , latrones (c. & fimplices homicidas , qui ex propofito

repentino $ íed nop ex iníidiis ,

)IX.-

quidem, irà concitadi & motu

gtl

A 3

P.

(

ü

Diffrt. Surid. Inaug. fflens

t

hominem interfecerunt, eadem rotae poena iadi(ítin&e puniente,

q1ian ex impetitia judicam, circumflLaatias fa&i. accurate pon-

lo

derare neícientium ,

alicabi intrtoduc&tam fuiíffe non male fibi

x

per(uafum habet Clafen iz Comzm. a4d O.C.art, 137. ", 2. ,

d

$04.

H

Et efít omnino inter. horum deli&oruin fpecies hic in

cenfüum venientes non exigua differentia ,

quam recipiunt ex

Y

maynitudine & qualitate ; quales & fimiles circumftantiae de-

li&um modo augent , veluti in latrocinio rotà expiando, modo

Á

j

minuunt, ut in fimplici homicidio, gladio vindicando , Clafen

d. l. p. foj. jung. f/zpr. trad, , illadque fupplicii genus . veteri-

)

Que

bus jam familiare fuille, | czrifragium aat lumbifragium didtum,

pæna

ex . Joh, Durantio Calelio Jib. 2. F/"aríar. c, 15. traditum reperi-

4

&

C

hodié

tur in not, ad Georg. Rem. paraphr. ad O. C. art, 137.. lit. ,

& bodie adhucdum moribus noftris in Germania obfervari tefta-

u

adhucdum

ob-tinec

tur experientia , teftantur & quoad Saxoniam praejudicia apud

1

( at pE d- Q2 . de a. Ms V. 1oe

uoad

hunc Ducatum

t

Germania

noftra

W'ürteub. libri Refponíor. Incl. Fac, Jur. hujus Vniv. , cujus

infigue exemplum de Auno 1695. invenire licet apud B. Dn.

Harpprecht. zz Refp, 22, s. 2, 9? 9. 734 f4q. ; ubi duo com-

plices hujus deli&i eadem quidem rotae poena ,

fed modo &

gradu diverfo , ob circumftantias diverfas , hanc poenam per-

pelfi ,. alter. quidem contu(ione. rotae factà 90 oben berab/ fra-

&o ftaim collo, alter 99n unt:n berauf ; Oergeftalten / Daf

S5me z. Gitoófe auf. Cbencfel unb 2fem/ Der britte unb ü^

brige aber aud) von oben berab au geber : uti judicavit In--

clycum Colleg. Jurid. Almae hujus Eberhaedinae : vid. & Ex-

P RE U 2 PAU M LP r M RUR LUE RU A r o t m Y a — N .

celleat, Dn. D. Majer. ad $..6. J, d, publ judic. p. 1001., ubi.

£5 quicem

in omnibus fere Germaniae terris hanc. rotae poenam ufu vigere

indiftin&té

adnotat,

nullo

Et banc hujus criminis poenam ordinariam. applicari

habito

debere indiftindé , nullo habito perfonarum refpe&tu, five ex

refpectu

perfonarum

parte 2geztium. & facinus hoc perpetrantium, five ex parte parz-

LUC

entin; & hoc deli&o interfe&torum conítat ex O.. C. textibus

ex

poeuam hujas deli&iinterminantibus ambobus, per vetba z art-

parte

130. einem fürgefcGten. Svber gleic /

& in art, 127, Citl

agent ium

fürfealiger mutbioilliger Snócber / quae ita. finpliciter & indi-

frve

patentium

ftin&e pofita, fimpliciter & indiftinde etiam intelligi , & de

P

omni latrgcixlii, a quocunque, quilatronis nomen meteri

teft,

Col;at.jyr.Cïv. Rom.ctia Rec.Ubp. R.G., Ord, Crim.-Se—äZ'ï X V]i $

Mi

m a

teft, & lucri aut compendii qualis qualis cauía quocuhque irz

loco , f.in viis publicis , f; in fylvis atque fecelfibus , f ia

A

aedibus te&tifve & publicis & privatis, vid. Ca

tpz. qv.* 221 .

^

19, /24, , occidit, admiffi fpecie accipi debent.

Lege etenim

nihil excipiente, nec noftrum eft exceptionem quandam contra

legislacoris intentionem comminifci ; /, 33. ff d. rec, qui arb.

lA

l, 3. ff. d« off. Praef, l, 1. $. Generaliter i, jf.-4. leg. prae[t. .

4. ibi : oratio nnllam canfam aut

perfonam excipit. ff. (; "gen.

effe. dic, Card. Tu(ch, pra&. Concl,

Tom. 2, lit. D. Concl. g08,

P.

Proinde nihil intereft, ex parte quidem /2bje&i aBioi , f laito-

ratione

cinantium , cujufcunue frt. flatus , di;uitatis ant conditianis,

fubjecti

acnivi

an. nobiles fint f, fanguine (. virtute, an ignobiles,

cives an prae-

cipui & elatioris, an inferioris fortis, literati an illi

terati, divi-

ffve

nobilis

tes an pauperes , qui omnes huic fupplïcii gerieri ob»oxii pro-

Fr

nunciantur: in criminibus enim atrocioribus, ubi eadem facti

ffo

,

1

iggobilis:

turpitudo eft, & elatior atque lautior ftatus honeftiorem quem-

Íortis

cunque a tali malitia retrahere tanto magis debebat, legefque no-

elatioris

firae poenis uniformiter & indi(criminatim praeftitutis juítitiam

anm

viboris

aequaliter adminiflrari , & ab omnium infultibus omnes tutos

poenarum acetbitate praeflare intenderunt, dignitatis aut condi-

&c.

tionis illius exceptio juribus noflris, quae aequales in turpitudine

fadi aequales in poenae rigore reddere voluere, oppido adver-

fa cít ; uti in fpecie quoque in cafu. /atrocizii re&te pronuncia-

vit laudatiff. Fac. Jur. hujus Vniv. in Refp. de AÀnno r701.

: aPl

B. Dn. Harpprecht i &

À

r

efp. 325« "v L7. jung. mm, praeceda.,

f24- poft Tiraquell. & Carpz. Magnif, Dn, Praefes i2 Diff, de

Except. Nobil. tb, ult. Clafen, ad O. C, ayt, 157, poyot iB

extat noyiffimum & horrendiffimum exemplum, quod proxi-

mis abhinc diebus novellae nobis enarrarant Darifis , Pa ein

Orof/ ein SWtarggraf! ein Chevallicc, amep Ofliciers, ta fie

ibt Gelb perfpielet/ einen 2ínfiblag gemacdbet ) uno einia ate

u

foorDen/ ín Det Giaïïe bon Quinqueu'npeir cinen Agäotcur,

[

mit bielen Banco-Dettuln 50 $ocoo. Pfunb btrfeben / au8

bem QDeoe - Qu

raumen. / au ban Cube audcb Sb5n ín tas

ChRirtbé z

uf ju Den rep Degen. bíngelocfet/ unb Sbn

Pafelbft/ Der SDappren fidb babbafit qu. madben / mit ekben

L

[4

iane ex

jammerlicdh etmorüet ; ex his duo, & upus quidem p

Comj-

$

Difévi. S'arid. Inate. fiffens

(

——

Comitum ordine, ibidem deprehenfi, in captivitatem abdu&ti, &

hi

tandem Z, 26, 7Martii bujus anui 1720. ad poenam rotae con-

nà

demnat (uere, fepub [ebenbig geráberf voorben.

Ita fidem

fu

hujus rei nobis fecerunt novellae modo citatae : utadeo non

äl

W

tantum in Germania noftra; fed & in terris exteris, veluti etiam

Vi

in fpecie in Gallia, rotae poenam, nullo quoque habitó refpecta

t

Ne-

)

perfonarum latrocinantium , in ufu effe, res ipfa doceat.

|

que vero ab hac poena immunes funt Clerici , hujus criminis

di

rei, non obílantibus textibus, ex Jure Cauonico pro Clericorum

fc

a poteítate feculari exemtione adduci folitis, quippe qui apud

u

Proteftantes poft Traufa&ionem Paffavienfem contra territotio-

p

rum dominos fruftra prorfus objiciuntur : quod pluribus evin-

fü

cit Carpz. Pr, erim. qv, 2. n, 16. C* f2g. plur. Claleu ad woffrum

z»

art, 137. p« y08. Sane quod ad sinorenner attinet , in his qui-

sninoribus

dem miferatio aetatis proficit ad poenam hanc duriorem & la-

iamen

trocinii ordinariam , rotae fc; non tamen ad mortis poenam in

—R 94

pena

atrociffimo hoc delico declinandam , /. 27. $, 1. verf. i2 deli-

gladii

dictari

Gis autem ff. de min. 2y. aun.. O. C. art, 179« Catpz. qu. 143.

falet.

s. 80. [23, junÉl. n. 67, f2q. ,. cum loco totae poena gladii iis

di&ati foleat, cadavere deinde rotae impofito : cujasmodi poe-

—^ o . UT

nace fubjugatum fuiffe juvenem 75. annorum criminis latrocinii

reun praejudicium affert Carpz. d, 4v. 143. », 82. , & pluta

fere (imilia z, ?2. " /4. , eandemque poenam puero circiter 14.

annoram ad requifitionem judicis Vayhingenfis 4. 21. Kun. anao

L

e

1692, dicavit Ínclytum Facul. Jurid. Collegium hujus loci

hoc infaper addito , baf er mit biefet Gitraffe nicbt 3u bete

fdsneni m:un C aud) untee 14, Qyabt fepu fofte/ de quo ex

a&is praecife non conftabat, teítimoniis adductis nil certi defini-

entibus, idque ex rationibus , tum quia foeminae imbecilli tan-

E u u NOLV VU Pa us du p ao p od ER TE

quam cuftos & du&or adjan&us , eamque (ine ulla cauía mi-

fere verberaverat, & in lacum deinde praecipitaverat, tum quia

& aate jam furti reus fuerat, poena carceris ptopterea mulé&atus ,

& de cetero quoque ex judicio etiam magiftratus , ut & Íuo

proprio indicio , pravae famae & exiftimationis, f9 ba8 praedicat

gebabt eínes bsfen Subeng ( ira ut malitia aeiatem. in boc fup-

plere re&te judicaretur , etiam ad effe&ctum — ultimi füpplicii: de

quo vid. Befold. P. 2, couf. 0. per tot, ,. ubi edam refert, ju-

veni

æ.iafzyu;:ä&.kaæ:a;;»xez:zæp.äö.a»w. Crio S.,XPIL s

Xeni pubertati proximo, in quo malitia fupplebat aetatem, poe-

nam homicidii ordinariam a Facultate Juridica Tub. di&tatam

fuiffe.

Prou tetiam aliae aliquando mitigationis caufae inter-

venire queunt, ob quas poenam rotae in poenam gladii con-

vertendam effe Judex arbitrari poterit, uti etiam Idem lauda-

Eb A —— ——

tiff. Collegium d. 31. Dec. An. r66r. minori 13. annordm

circiter , de latrocinio quoque incufato, poenam faltem gla-

dii (impliciter fine impofitione rotae di&avit, concurrentibus

fÍc. aliis adhuc circumftantiis, cum & interemtus primus oc-

cafionem huic facinori dederit, reumque ad iracundiam eam

provocaverit, vid. Carpz. qv. 22 z. 35. , fuga quoquefenon

fubduxerit; fed potius fponte fua magiftratui fe obtulerit, cri-

men confeffus & poenitentiam conteflatus, vid. Idem 2v. 145.

7. 213., infuper & Judex certus effe non potuerit, an flatus

mentis tempore fa&ti in eo aliquantulum depravatus non fue-

tit, cum caput aliquando male affectum ex propinato veneno

habuerit , accedentibus quoque nunc aliis caufis externis, ebrie-

tatis utut. non immodicae, noviluni , & id genus aliis; de

cetero vero & in ipfo commiffo & poít figna ediderit mentis

in totum non alienatae.

Extat & a!'iud praejudicium modo

laud. Fac. , ubi quatuor milites alicubi eqvos aratrum ducen-

tes abduxere, & cum Dominus eos infequeretur , duo eorum

in:ere confilium eum interficiendi, quod etiam explofione íclo-

petorum faCctum eft , qui condemnati non ad rotam, fed ad

gladium , tum ex ratione juventutis , tum & ex iftis modo

--

recenfitis & fimilibus circumftantiis.

Reliqui duo ex capite

comprobationis facti & participationis de lucro ,

cum id pró

Nec

parte negarent, ad torturam condemnati.

Quod refponfum

tatione

d. $. JKl. Ltnno 1624. [udici Bah!ngenfi datum fuit. — Neque

fubje&i

potro intereft ex parte fubje&i paffivi, . latrocinio. pereunti-

pafivi

intereft

um , Cujuscunque fint conditionis, fexus aut aetatis : per

Zzm

text. expreffum in /. 1. $. 2. ff ad L. Corz. d. Sicar. & textus

occifus

'O. C. , quos hic explicamus ; in art. 750 ? art. 137. etiam

[74

nobilis

per verba: fürfe&licdbe torber unb G'obíchlàaer/ quae ita in-

Zf2

definite pofita defignant latrones,, ficarios, quales fünt, qui

plebejus:

hominem fimpliciter .ialem ex corpore & anima conílantem

z»H

hujus

QCFideto Valent. Voiz. i appemd, ad |. Coraz. d, Sicar, n.3.

ut

e

AO

&

-D:"[:rt. -.-';furid. Inaug« fiflens

menmnup"

»»

vvel

ut adeo poena ordinaria locum inveniat , five eo modo interfedtus

illius

fuerit nobilis five plebejus,mafculus f.foemina,f.liber f.fervus, utut

[l

conditienis

occiforis proprius, ( adultus f. infans. Volz. 4. 1, Pereziz Comm.

W

ad Cod. ad L. Corn. d. Sicar. u. 2.€9 3. Bocer. cl. 3. D. 14.

tb. $. Joh. Harpprecht 44 $.5 Iuff. d. publ. judic. n. 7. & 8.

0

jnnil. (q4. , adeó ut nihil quoque interfit , latro aut ficarius

lh

an occiderit hominem pium an impium , Chriftianum an Ju-

|

E

daeum , quippe qui propterea folum , quod Judaeus eft, non

pius

A4»

excidit fecuritate inter nos vivendi, cum aeque homofit, &

K

impius

juris naturae ac

o

o

entium particeps; unde nec in corpore, nec

[

€hriftianus

Am

in bonis offendendus aut laedendus, /, 14. C. d. d ud. Nov. f fs

Y

Judaus

INov. 156. . g. d. poen. difl. 2 c. 9. X. de Dud. Sarac. Ref.

W

Pol. de A. 1530.. Tit. 90 Qyuben J 27. " d. . 1548. T« 20.

H

C de A. 1577. T. 20. vid. Dietr. de Sur. & Stat. Xud. in

f

Rep. Chrifl. c. 9. ,. & qui talem occidit dolo malo aeque ac

li

qui alium Chriftianum interfecit, poena otdinaria mortis tene-

l

tur ex Teffaur. quacfl. for. l. 2. c, 36. Bef. & Lindenfp.a4 O.

1

P. W. p. u2. 2. 12. ,. uti & Inclyt. Facult. Jurid. Almae hujus

h

Eberhardinae — Magiftratui Rotenburg. ad Nicrum in refponfis

[

dedít d. 4. Apr. A. 1696.

Imo quoque nil intereft ha&e-

an

nus, an Chriftianum interfecerit an Turcam , vel alium paga-

"Turca

num. Petr. Theodor. i Colleg. crim. d. 7. tb. 1. L. lit. e. in

"vel

tantum, utgravius peccaffe eum , qui paganum , quam qui

t

paganus

Chriftianum occidit, ex ratione, quia & corpus & animam il-

alius;

lius perdit, exiftimet Gloff. /z caz. $: babes r. c. 24. qU. £.

jung. can. $i zon licet 9. c. 22. qv.. y.

Proinde nec excuía-

E

tur a crimine hoc, aut criminis hujus poena ordinaria, qui fo-

ä

eriminis

ïpfe :

cium criminis, furti, rapinae, latrocinii interfecit, faltem ob

focius

id, ne a tali proderetur, quippe quod etiam fpeciem lucri aut

commodi habet. Excellent. Dn. D. Majer. 4. /. p. 110« Unde

etiam tali latroni focium fuum ea de cauía jugulanti poenam

totae di&arunt fcabini. Lipfienfes ap. Carpz. qv. 22. 7. 56. ,

& ita in fimili judicavit celeberr. hujus Eberhard. Fac. Jurid. a

Judice 4u SRteuenburg confulta d. 19. Jun. 165 1. his verbis:

iefemnad) maa

. $5, nicbt entfc:butbigen / nod) von Det

& obe8 itraffe liberipgen/ bof audb biefer evmorbte & toffel

;

etmm

Coäat.]ä?.Civ;Rbrï::cliïnkee.büþ;R;G.ä'Ord; Crim.S H XPIL f

U$

it

Citeffen ein. oofbat unb bófer gott[ofet 9menfib Qemefeü

1P

tocld)er fid) mit Scupris ,— fle(en unb. plünbern beflecfet unb

betgrifqen.

«Oenn fofde8 u befetaffen Éeint8moeges Denem

""

$

?5. 3535. afé privaris , fonbern ber orbent(ióen SobrigEeit!

T$

a(8 weler biezju bas Gdproerbt oon 8:D€ € an bie G«

ten gegürtet /. gebübeet,

Neque enim fingulis concedendum

[

of

tft , quod per magiflratus fieri debet : & qui gladium ftrin-

gunt , gladio peribunt: Z4artb, 26. , 52.

Et quamvis loco

rotae poena gladii faltem tum fuerit dictata ; tamen hoc ex aliis

XC

fa

rationibus mitizationem iftam fuadentibus, nempe juventutis,

2D

vexationis & direptionis a militibus , utut non praecife ab hoc

trucidato, fa&ae, tanquam jufti doloris caufae, lapfu 15. anno*

n

ruma tempore commiffi deli&ti alüíque fimul fumtis fa&um

(

fuit.

X

Nec turbat iftam decifionem /. 2, stz zec. I r. C. Qnand.

IK

lic, unicuique fe vind. , quia hi textus faltem loquuntur de la-

tronibus eo ipfo tempore fimul aggtefforibus, mortemque mi-

0,

nitantibus , aut armis refiftentibus illis, qui eos capere debue-

yus

nfts

runt, quod innuunt 77 ] ;, verba: vefflendi: infidiis aggref-

Jronis: mortem y quama minabatur: wt & ratio adjeQa: smeli-

(l

as [c, effe , oceurrere in tempore, quam poft exitum vindicare:

p

ffí

& iterum & d. . z. verba: fi vefflere. aufi fuerint. Sunt ergo

vi horum textuum illi capiendi ; & magiftratui tradendi, (i fie-

qUI

ri poffit , ut is jufte in. eos animadvertat — /« 15. ff. e Offic.

d

Praef. , uti illos textus re&te explicat Gilhauf. z arb. jsd. erinzs

h

€,2. . I2. z. j.. Müllet & Addit, ad. Struv. S. . C. Ex.

ii«

49. th, 56. lit, y. circ. fin. & ibid. alleg.

Male itaque eo de-

fo

torquentur, quafíi cuilibet privato his ipfis licentia conceffa (it

ob

aut

eos , qui lattocinia ha&enus admifere propria auctoritare & de

fa&o protinus neci tradendi: quod non elfet nifi ordinem teip.

nil

in totum confündere & peífundare, juftitiamque finiftte admi-

um

5-3

niftrare , quippe cujus executio ne quidem in homine perditiffi-

mo criminis alicujas reo ita praecipitari nec poteíE, nec debet,

j, 1

ut refipifcendi & poenitentiam agendi fpatio nullo ei reli&to fta-

ii

tim ad ultimum rapiatur fuppliciam : quod juribus noftris ad-

M

modum repugnat, & contra difpofitionem Sanctionis Carolinae

i

incurtfit z art 102.

Aliquando tamen ex . conditione & refpe-

M

ena illa ordinaria gladii in homi-

&u petfonarum patéentizm: po

D 2

cidiq

-

(

Differt. J'urid. Inug'; fftens

cidio fimplici , & rotae in latrocinio , additamento aliquo etiäm

t

Aliqulando

ex ipfo Carolinae fanctionis tenore exaíperanda venit , nempe

[

exalperatut

cna

quando quis tale quid admittit in períonam talem, cui vel fsgs-

additamento:]aris debetur. veverentia atquetefpectus, veluti fi occiderit pri-

u

mariam & excellentiorem perfonam , eíne bobe; vortrcf(ide

f

quibus

fi

ex

Sþerfon/ vel dominum fauum , Patronum, Parentem, cujusim-

eauis? perio & poteftati fubje&us eft: vel cui frdes conjugalis debetur,,

«

veluti fi maritus uxorem , aut uxor maritum intetfecerit , vel

pI

cum qua fazguivis aece[fitudo atque nexus intercedit, veluti fs

quis ex proximis cognatis, imo etiam adfinibus, Rem. a2 «rr.

Exafperatur autem poena otdinas

127, aliquem trucidaverit.

ria ante ultimi fupplicii executionem d'uplici modo: & vel cor-

ä

poris condemnat »f/zlatíoze Í. iguitis forcipibus fa&a laceratio-

ne, vel ipofitione trabae , qua condemnatus fuper eam proftra-

tus fupinus ad locum fupplicii raptatur : quomodo Imp, Car.V.

difertis verbis ordinavit zz art, 127. ibi : 13nb man mag. in füta

acfetem Sioro/ fo ter on boben / treflicben Derfonen; beg

Gbáters eigen. Derm ; yeeiíben Gibcfeuten / ober nabem

ï:

Qc(ipten SSteunben oe(chict! burd etlidbe £eib z Gitraffen/

als mit Sangenteifjen / Stu&febteiffung / vor. ber enblis

tben &obeszC traffe/ um atoffee urditroilleng quae caufa f-

Et

nalis eft , bie €&traffe mtbren /. juvg. at« 130. cire. fin,

ita re&te textum 27 art. 137. per ia haec momenta, in eo con-

tenta , nempe 1. defrgnationis ca[uum , in quibus poena exafpe-

rati poteft : 2. ipíius geszisi modi póenam exa!þer-andi.-, & 3.

exaíperationis f/z15 aut caufae finalis , ut fcil. hujus horrendae

poenae metu alii eo magis a talibus horrendis facinoribus detet-

reantur , ordine explicat Clafen. s Comwment. ibid. in fice. Bo-

cer de bemicid. l. 14 €6. 2. ».. 1$0.

Addi poteft & illa ratio z

ut fatisfiat juflitiae ,

& utille , qui aliis & praecipue talibus

son pepercit, cruciatibus faepius etiam intenfiffimis eos enecan-

do, viciffim doloribus intenfioribus excruciarus delidtum fuuny

luat: cum & tale fa&um in crimen parricidii pro parte incidat;.

