hactenus demonflratam diftin&tionem inter ipfam talem illicitam

exemplo .

s

acti

conventionem perfeCte initam, & praeparementa ejus in nudis

cum diabola

la

laciti &nibus fubüftentia, etiam in alio aeque aut

ineundi.

magis adhuc

deteftabili & execrabili deli&to pa&ti cum diabolo

quod initum

Fl

venditabatur, obfervavit Anno 7685.antiquae hujus Vniv. un-

t

decunque celebratiffimae Con(iftorium | AcaJemicum in pleno

(

confeffu 12. aliunde etiam quam ex medio Seoatus Academi-

u

ci ex Legum praefcripto conítitutorum Affefforum Judicii cri-

r

minals, dirigente Magnif. Vniv. Re&ore, rite formati , ubi

reus quidem Íchedulam jam conceperat fanguine fuo conferip-

tam, ca - odaemoni vel (àltem per proxenetam, quam quaefivit,

z

veneficam , fed non invenit, offerendam, quà fe (uamque -

;

nimam Sataoae devovere & addicere volebat; nullà tamen fe-

cutà nefandae hujus (chedu'ae aQualiter a reo fadlà exhibitio-

hüe, aut etian hác pï'QC(uPpoütä nul

i

!

O ex aitera parte interveni-

ente factae a Satana acceptationisaliquo fymbolo:& judicavit, illici-

tumillud quod praetendebatur paCtum ad perfectionem fuam non

pervenitle,fed fübftitiffefaltem in terminis praeparatoriis , poená

LA

exinde nonnifi extraordinarià relegationis dictatà: quod praeju-

35

Qicium etíam in cafu attentati affaffinii , & conventionis defu-

t

D

pet

26

Dijfärit.»äfwzd. Inang. fiffens

er etiam ad. effe faum nondum dedu&lae , fed in praeparatoriis

adhucdum verfantis hifce in terminis, pro ftabiliendo . hoc ju*

001

ris articulo , quod etiam in negotiis illicitis conventio pet-,

qu

fü

feGione fuà abíoluta, , . & quae faltem meré praeparatoria eft,

omni cura & follicitudine a fe invicem diftingui debeant, non

immerito laud. Fac. Jur. Tub. in Refp. Stutg. Anno 1711.

if

qud.l

applicavit.

Quod porro attinet ad abominandae conventionis

W

iftius perfe&tae confummationem & executionem , haec itidem

n

juris

in

deficere dicitur, quamdiu caedes illa condu&titia a&u nondum

qluku

eonatu

tul

affaffi-

eft perpetrata, & ha&enus non eít nifi affafbnium laltem . 7-

fandi ?

fental nm.

Et tum poena rotae , quae eft di&tata affaffinio ve-

di

r& perpetrato, per /zpr. trad. , applicari jure non poteft, fed

jj

alia arbitraria, perinde acin ^. r. in caíu latrocinii deduximus,.

J'

prout etiam hic codem modo ac ibi diftinguendum eft inter co-

natum delinquendi , ^ qui prorupit ad atum aliquem remorum

L//T

dif*(ïngv-:

47

adhucab ipío crimine , « qui jam pervenit ad aCtum proxi-

4

70202

Si itaque affaffinium praemeditatum ad a&um con-

1H

;s.erveherit

faltem

fummationis criminis proximzur aut ultimum, five eum, quem

CM

ad

Affaffinus in delido hoc perpetrando poftremum facere po-

pl

actum re-

tuiffet, pervenit, poena etiam gladii, tanquam extraordinaria

fj

'motum

Anad

in ordine ad rotam, huic crimini applicanda venit', quam re-

M

pzoximum.

&e propugnant Hier. Gabriel, comm. concl. l. 7. coucl. Y. s. 10.

t

Ti

in hoc

faq. ubi && alios adeitat, Farinac. qv. 123. ». 106, C plur« f7q.

cafu

& in fpecie quoad hoc affaffinii deli£tum i5i4. ». 115. f2.. Re-

?

etiam ad

migius d. Gonn. 4, pzmus. Eccl. Fal :gp. m. $. [9q., ubi

Ü

ponam

communem Dd. fententiam dicit, & probat, quod reus affaffi-

gladii

)

devenire

nii puuiri debeat capitaliter , etiamfi delidtum non plené con-

a

lic £t»

fummaverit, diffentientes infimul adducens, quibus etiam ac-

Y

C

cedit Thom. Grammat. iz Dec. Neap. 2. n 25. f2g. , praeju-

diciis infuperäddu&is , & m decif. 74. n. 14.. Q $. vbi

quod millies ita fuerit judicatüum per magnam Curiam

0

Vicariae : & noviffime quoque cum his tranfit Dn. Lib. Bar,

de Lyncker in diff. de mazdat, vei turpis c. 4. $. . , ubiquod

poenam mortis non incurrere debeat, qui aCtu non occiderit,

fed veriot eft in hoc delicto atrociori contraria ,

quam etiatr

defendunt alii & noflrates Joh.— Harpprecht. 44 $. 7. . 4.

prbl. judic, n. 267. B. Dn. Lauterbach. de Afaff. t« 38« ? in

[ 7

ixfs

C'aflaff]'uf.Civ.R om.ctimRec. Inp.R G. Ord.Crim.Se8. X 1 : ïz.'yi

!n

Coll. Theor. pratt. Ad ff. Tit. ad L. Cora, de Sicar; tb. 24ï

quam fententiam etiam Incl. Fac. Jur. hujus Eberhard. confen-

"

fu fuo excepit in Confilio ap. B. Dn. Harpprecht. i& Po/. zov.

o

d. conf. 46., ubi ". 273. ex Deciano refert , quod ad . hocut

I,

affaffinus ob delinquendi & affaffinandi conatum poena mor:is

1l5

puniri queat, tria requirantur

1. ut ad aCtum morti proxi-

mum perventum fit ,

2. ut nonfteterit per ipfum allaffinum,

fn

tuito cafíu mortem evaferit.

quo minus deli£dtum confümmaretur , — ?. ut occidendus foer-

!

uod & flabilit B. Ds, Siryck.,

de mand. deliaqu.. Sett. ult, n. 66, Carpz. in pratl. crim. qv

[]

d

I9. z. $4. /14. , ubi & praejudicia exhibet, Eckhold. a Tir.

m

f ad L. Corg. de Srcar. $. 70. Petr. Müller. £z addit.ad Struv.

Éx. 49. tb. 57. lit. &. ibi

tertium. a[faffimii requifitum . efl ,

mandatarii [ affaffinà acceptatio &* mandaii executio ,. ut fz.

d

ajfajfinus bomicidium revera per

Agat ,

e

j

e

bominem vel plane

h

interficiat , vel deveniat (altem ad atlum proximum: frve fe-

q

enudum Deciauum ad aliquam offeufionem ant infulium, — inci-

Sin vero conatus af-

pO

piens alterum offendere vel vuluerare.

inillo

T

falhinandi non prorupit nifi ad a&tum aliquem remorgm, ex

v.cafu '

K

quo caedes fequi non potuit, tunc mitior alia pro circumílan- ubifaltem

IQ

tiis perfonarum & rerum ex arbitrio judicis determinanda obri- $d4éum

remotum

net, uti etiam refpondit laudat. Fac. Jur. Tub. Judici Stut-

q.

prorupit,

(

'ard. Anno r711. ibi

9I(fo baben wort in acgenmáttigen cafu,

obtinet

pona

j

ba e8 nod) jut Seit gat 3u feiner einjigen G bátiicbleit / obet

toíe Die Dd. teben / voo €8 nutad actum verbi, unb níidbbt ad

non nifi

extraordi-

aCum fa&ti gefommen/ jumalen Da bie praefupponirenbe Con-

na.ria

ventio Qud) nid)t 3ur perfection getanget/ — bernacb. aucb. Die

alia.

2

complices felb(t tvieber bon tem Corbaben bon. fefbft. abatz

|bi

ftanben! aud) aubere limftánoe nocb micbr. in medio fepn /

Aff

Quf Die poenam mortis, qud) nicht auf bie poenam morti pro-

,

ximam , fufligationem fc. , Éeint Reflexion machen fonnen,

Ec proptereà criminis hujus incufati ad opus pub'icum in cer-

tum aliquod tempus per fententiam — definitivam fucre condem-

Pati. add, th. 1. in fzz.

V.

n

[

D

"I hef,

l

L onel

&8

ceguees

-Dez']feït; ! 3zr;'d. j*aug. fillens |

PïO

utel

"T hef. II

pra«

II.

De Sure Cwvili Romano crimen INFANTICIDII ,

Di fferentia

lit

eft

tanquam fpecies parricidii in flri&a illa fignificatione accepti,

quá

quà defignat homicidium vel generaliter petfonarum conjun&ta-

lc

crimen

rum , $.6. . de pull. Sud. l. i. L 3. l« 4 ff d Leg.

qu

nfanticidii Po

gp. de Parric. L. un. C. de bis, qui Par. wel lib. occ. , vel

pl'(]

quo

de

fpecialiter conjun&arum perfonarum imi linea re£la , parentum

Co

JureRom. fc. & liberorum , quod proprie fic di&tum parricidium , uti ilud

tanquam

improprium, vocare folent, B. Dn. Lautetbach. ;z Co/eg. Pratie

lo

fpecies

def

parricidii

ad tit. ad L, Pomp. de parric. tb. 2. , quod iterum | fubdividi-

ftricti

tur in parricidium ffritiffme (üc didum , quod libertin Pa-

Inti

fic di&té

rentes dolo tmalo committunt ,

& Infauticidiusm , quod pa-

V

rentes in liberos perpetrant, B. Dn. Lauterbach. 4. ^. th. 1.

2l

nova

Müller. z sot. ad Siruv. $. &. C. Ex. 48. tb. 68. lit. (. f2q- s

[//

h

é

& hujus loci eft, punitur fingulariter excogitata & di&ata per

&ngulai , Pompejam de parricidiis poena , $. 6. XX. de publ. jud. l. wa.

H

pona

C./de his qui par, vel lib. occ. , quibus conftitutionibus ea poe-

le

punitur

na, quae olim quoque jam obtinebat , & more majorum jam

l

inflituta traditut :» /. pez. ff. ad L. Pomp. de parr. , de novo

f

confirmatur & in ufum revocatur atque inducitur , vid. Wif

Q

fenbach. a4 ff. ad tit. ad L. Pomp. de parric. tb. 4, & Joh.

q

Vi

Harpprecht. 44 $, 6. 3. de. publ. judic. s. i7. fgq. , ubi ele-

ganter deducit, quomodo fingularis haec poena initium & pro-

q

ereflum habuerit, & quatuor tempora hic maxime confideran-

f

da effe commonílrat , ita tamen ut omio primo illo poe-.

nae culei antecedaneo coercitionis gradu , fanguinearum fcil.

h

virgarum f. fuftigationis, cujus mentio injicitur i» Z. 4 pe.

J

ff ad. L, Pamp. de parric. , veliquas poenae partes Imp. Con-

flantinus z d. , s. retinuerit, & de novo huic crimini. indi-

f

xerit , quem Imp. Iuftinianus fecutus / 4. $. 6. , ubi Impp. ita

definiunt , quod hujus criminis reus neque gladio, neque igni-

G

bus, neque ulli alii folenni poenae fubjici debeat , fed /z/ztus.

!

éülei

€leo cum cane , & gallo gallinaceo , Q vipera , & fimia, &

Í

iiter eas ferales anguílias comprehenfus , ( fecundum quod

amnemn

füperadditis

regiogis qualitas tulerit ) vel in .vici'num mare, vel in

projici-

E*aäat.]u?.ü'v.Rari;:ä'ymRec..ïmp.R.G.eä'O'rd. Crim.SeH, X PL 2$

du

proj"icim;t. Quod poenae genus in eo confiflebat: culeus erat 4. &himali—

uter f. faccus ex corio fa&tus, ejus capacitatis, ut reum fimul &

bus,

praedi&da quatuor animantia capere potuerit: ex I(idor. Theoph.

cane,

r

gallo ,

& Myníng. Harppr. 4. /4, s. 20.

Animalia ifta füperaddi fó-

vipera ,

ts

lita ex hiíce rationibus Dd, commmuniter autumant

Canesa

4*

Íc. & cgal/um , quod proprio geneti non parcant

?

L]

fimia.-

viperam

g.

quia nalcendo matrem enecat, dum exefo matris utero in lucem

d

proferpit, atque ita parricidio nafcitur , ex Plin. /. 10. c. 62.

Cur itàz

Colum. /. 8. e, 2. & aliis Wiflenbach. 4. /, tb. j. , & tandem

d

Srmiam, quia foetum arctiori complexu Pcrangulare dicitur, &

^

homini quidem fimilem íe hinc inde praebet, utut admodum

deformis, cui patricida in hoc fimillimus, cum fub externa ho-

minis figura immanitatem beftiarum gerat , ex Cicer. & Enn.

]«

Whlenbach. d. 1. tb. $. ,. quae latius exponi, nonnullis alíis

aliquantulum diverfis rationibus intermixtis , Harppr. 4, /. z. 21.

d

[gq. plur. cum plaribus ibid. adeitatis, & ex aliis Carpz, qv. &

9. Q. qu

Sunt quidem , qui haec talia, quae banc in rem

h;

proferuntur & edifferuntur, pro ridiculis habent , vid Excel-

e-

lent. Dn. Ludovici 44 O. C. arr, 137. ad verba:: $BSequemlitbz

Feit 0e6. Q'Baffer8 z» fiv.

Quia vero ptobabiliores magiíque

Ltingentes rationes adducete non valent, fatius effet, tantifper in eo;

.

quod verifimilitudinem tamen aliquam habet, fubíiftere, autac-

l«

quiefcere in generaliori illa ratione , quod Imperatores noftri

s

voluetint poenam exemplo horrendam tanquam immani huic

)-

ctimini proportionatam ex aliis gradu füo vel nen imparibus vel

fupetioribus pcenis(cligere, & Ful&lica fanctione determinare : & fi

ulterius in. caufas moventes indagare placuerit, cur vero Legis-

latores praecife & fÍpeciatim, fingulis hifce animalibus fuperad-

je&is, poenam parricidii terribiliorem reddere voluerint, tandem

pedem figere IN PLACITIS PRINCIPU/JM , adeoque in ef-

fe&u refugium quaerere in vulgati & late patenti diderio, quod

exhibet /, 2e. fl. de LL. non omnium, quae a majoribus con-

ftituta funt ,

rationem reddi poffe? aut, quod non male ad-

jungitur, ad minimum in talem rationem non nimis fuperflitio--

fe inquiri debere, vid. Magnif. . Dn, Praefes z» Collat. Se&.,

MXIH. tb. 2. circ. fin. p. ar,

Et quamvis alias fimplex ejuf-

n admodum honorabili infigniri ío-

modi rat;ocinatio- pomine no

leat $

*

Dj

a

H

COIL

$39

Difert.. t urid. Inahg. fflens

g a

R

q

jeat ; attamen hoc hic non pertimefcendum , quia in omni-

Vl

bus iíis legislationibus ,

in mero Íftatuentium arbitrio quae fe

la

fundant , non alia concludens ratio dari poteft , quam haec:

.

quod. ita legislarori placuerit ,' quod aliasita re&e exprimitur:

JALES LEGISLATIONES SIBI IPSIS ESSE RATIONA

l

Cum quo coincidit, quod Legislatores noftri talem nefandiffimi

criminis reum dignum pronunciare volueriat , qui ad eum

la

modum puniatur, ut omnium elementorum ufíu vivus carere

&

incipiat, . & ei coelum fuperftiti, & terra mortuo auferatur ,

10

juxta verba Imp. £s d, $. 6. im fim. G. de l, um. C. de bis qui.

fv

par. vel lib. occ. , id quod elegantet admodum facundiffimus

fio

Cicero iz Orat. pro Sext. Rofc. Amer. ad vivum quafi depin-

hü

it, verbis relatis ab. Harpprecht. 44 4. $. 6. z. 19, Müller. a4

Ia

Struv. $. . C. Ex. 48. tb. 6$. lit. 9.,. ubi & fimilia Quinti-

liani vetba infuper recenfet ? quae omnia €o collimant, ut con-«

flet,

Romanos Legislatores credidiffe,

in immaniífimumillud

fi

crimen non fatis condigne animadverti potuilfe , — nifi nova illa

d

uti dedecorofa, ita & terribili admodum poena indidta, ut hac

hi

ipía eo magis a tali facinore deterreantur , qui depofita omni hu*

Yi

maaitate , amore & pietate in officio fao contineri nequeunt.

qï

Pomereích. ad. d. g. 6. ». 9. B. Dn. Lauterbach. z dif. Xur.

W

Jure v.

commÓ. & Wourt. i2 canf. crim. tb, 22, . 5.

ordinationis

De Xure vero Germanorum proprio & Cosflit utionis

[

criminalis C,ipioalis Caroli P. haec paulo aliter difponantur , in fpecie

Gar.Vi

t

ICIDO AS. matres füum partum dolofe enecantes,

infa

ntidi;, quoad LAVFANT

affignatur. quam fpeciem parricidii (olam propria quadam fan&ione z» art.

pona

121. confiderat [mp. Car. V., nullainjecta mentione parentici -

dii, cujus rationem re

ddunt hanc, ne ]mperator videatur magis

docere filios, quam vetare parricidia.

Rem. & Matth. Steph.

ibid. fortean & frequentia infnticidiorum a mulieribus illicito

gemina:

congreffu impraegnatis toties quoties admifforum caufa"fuit prae-

alia

cipua, quod innuere videtur 4. arz. 13 1. $. fo abet 1. per tot.

ex

Poena autem infanticidii in 4. O. C, avt. 121. intimatur gemina

conívetudine

impalationis.

r. ex con[uetndine ha&tenus recepta i;palationis , ftipiteperacu-

*

to per corpus transfixo, atque vivae in terram defosfionis, ibi:

defoflonis CWBe(dóe CfBeiber ibre. SinDer/ fo Da8 geben/ ober Glico»

SUL OEGEUEUTL C MTLT RARUSE N senosl o n s — — t san ÉN MianicaD

yivz in

maf empfangen baben/ Deimtidper ; bofbafftiger /. vollliget

terram. B

d

Collat.]ur.Civ. Rom. cutm Rec, Imp.R.G. G Ord.Crim.SeG. XVIf. $x

1l

C(Bei8 eri8bten | Die toerben getoóbnlic) [ebenbig begra—mbfä-n

unb gepfalet.

2. ex ipfa hac zezefi, Catolina, primam il-

Alia

f

a.

A

lam ex rauone evitandae deíperationis de regula reprobante, &

üt

mitiorem aliam fübftituente, — fwffocatzozis feil. iz 4Q44 , ibi

.ipfa Nemefi

Carolina

9Iber barínnen CBerseifelung 3u berbüfen; mógen biefelbigen g,

ffocationts

;w;

irml

libeltbáterin? ín tveltbem — Gericbt bie SSequemtico£eit v«

$ illa rejecta,

CfBaffers bargu eerbanben ift /

erttáncft voerben ;

adeo ut

am

haec ex tenore hnjus ordinationis pro ordinaria babeti debeat ,

[aiv

& hodie quoque hinc inde, quamvis aliqua ex parte à Roma-

,

norum fíarctione difcedens obfervati folita,

&id pe*

;zi

Per poenam fuf-

poenam-

fOCätiOniS vero quld in d. aYt,. I2I. In'lp ïntgug&um vglugrgtä ülffocarionäg

us

non eft adeo planum aut expeditum.

Si verba Ortdinationis

Ic intelli-

JIn

gatur?

4

hujus, prout hic jacent, fimpliciter & in fe íÍpeQamus, videtur

Er

Imp, modum fuffocationis fimplicem faltem intendiffe, Df ber

fecundum

u

Gbáter ertvencft/ ober mit bem — C'Boffer vom. £eben jum

verba

J

üut jacent;

S obe gefitafft cerben folle ? quia r. & in aliis deli&is poena

fimplex

IN

fübmerfionisin aquis, & fuffocationis fimpliciter talis, abftrahen-

videtur

il

indisitata

do ab ulteriori exacerbationis gradu, & fine ulla alia adjunétio-

hat

ne , imprimis talium animalium , quae in patricidii poena inter-

g;xffocazio

T

veniunt , ita intelligi debet ; uti ex O, C, arr, 159.. 162, aliis-

in aqvis,.

Rat. I,

Itf

que vid. arr. 192. id difpalefcit : 2, quia & Imp. z art, h. 12 t.

Rat. II,

"P

in as(ignatione hujus poenae ad jus noflrnm commune ne. ver-

bulo quidem fe retulit, quod alias facere confuevit, vid. O, C,

T

AYT, 12.0; 122,. 126,

9i vero ad mentem Impcratoris ordinan-

ecie

Sed ese

tis refpicimns , probabilior videtur eorum fententia , qui flatu-

mente Img,

[6

unt, per poeram fuffocationis hic intelligi debere talem , q

US fuffocatio-

"h

lis Jure Civili communi determinata fuit, quomodo etiam fentit

nemy

j

B. Dn. Lauterbach. 44. Tit. ad L. Pomp. de parric,

tb 0. qualificatans

. conformiteg

1gi$

Excellentiff. Dn. D. Maier a4 $, 6. J. 4e þubl. judie, p. 1100,

!.

ad Jus

Rom,

n

qnia 7, Imp. tertibiliorem eam impalationis & vivae defostionis

^tO

poenam delperationis praecavendae ergo faltem eliminare voluit,

intendi

[j

non vero cotrigere aut mutare poenam jam ante ]urg Rg.manoP

robabiliug

videtug

Jfh

flatutam ; potius vero eandem retinere voluiffe pracfumendum

f

eft , dum fuffocationis poenam in genere indixerit, quae efI ,

Rat. L

L

quam jus Romanum praeffitui;

3

unde probabilius collipitur ,

euam qualitatem ejus ex jure Civili defumtam & repetitam va»

u

luille , cui quippe nullibi d;rogaük deprchenditur , ut propte-

Y

163

u

—

$32

Difftvt. Sturid. Inaug. fiffens

—

tea ei tamdiu inhaerendum, donec contraria in uno aut 'al'io"lo-'

co recepta invenitur confuetudo. Laute:bach. 4. /.

Et cen-

Rat. II.

fetar 2. ad jus commune Rom. tacite ptovocalfe eoipfo, quod

poenam fuffocationis in genete, poev»am huic delicti generi ex

eo jure propriam ftacuerit (impliciter & indiftin&e impone»dam ,

ufus

ia ut nihil addiderit, nihildetraxerit. Quod fi veco ufus deinde

tamen

immutationem quandam induxerit, id ei tanquam juri po&eriorï

zemperamen- ad(cribendum erit omnino, quemadmodum jam recepti moris eft

rum

pajfim, ut loco culei f. facci coreacii hodie adhibeatur faccuslineus;

quoddam

, adhibuit.

ne patricidae aut infanticidae cum periculo animae diutius vivant

jactat proccllis , loco Ííimiae felis , loco lerpentis vivi pi&tus in

chatta vel linteo fubftituatur Joh. Philipp, z2 P. pra&. Izff, Eclog.

85.7. 4. Noffvviz.in addit. ad Pomere[cb. ad$.6. Moller. ad P.4,

Covfl. Sax, 3. in pr. Koeppen. d. . 2. O, r31. s. 1.Catpz.qv.9.2.26.

Betlich. P, 2. cozcl. 6. z. 14.fq:/. B. Dn. Stryck. i» Pf moderno ad

Tit. ad L. Pomp, de parrice $. 1. add. Muller. iz addit. ad Struv, 8,

I, C. Ex, 49« tb. 68, lit, 9. p, 1096. f7.

Übi vero conditio regio-

JHo die

niseanoneít, utmare vel lumen propinquum fit ,

& propterea

uz poenia

inufufit.

haec poena applicari nequeat, tum quidemnon amplius feris ani-

mantibus rei devorandi objiciuntur, uti in defe&tum aquae publicae

Etquidem

ünSaxonia

hauncquein finem minus comniodae jus civileinduxerat, /. 9. pr. vf.

rota,

Hoc itaff. ad L. Pomp. de Parric. Damhoud. i2 prax. crim, c. 87.

5, 2. , led poenarotae in Saxonia dictari folet; Nofvviz, 4. /, Phi-

lipp. 4. /. Stryck. 4, , quan: & in parenticidio inW'ürtenbergico hoc

Alibi

Ducatulocum obtinere, experientià fuffragante teftatur B. Do.Lau-

terbach. a4 ff. tit. ad L. Pomp.de parricid. $. 1:. in fin. alibi veto

ladii:

poena faltem decapitationis f. gladii ufu vigec, ud teffatur Jul.

Clat. rec, fent. $« $ Parricidium n. nlt, Brannem. d. proc. inqui/ï t

9. 1. 70. Müller 2. /. pe 109 6, Gtólicb degteidysburg in Comment,

ad O. C.1. 2. T. XI.z.2. , ubiquodintetris Auftriacis &Salisburg.

etiam haec poenare

o

ulariter obtineat , Blumlach. a4 d. art. r31,

o

etiam inhoc , r, ubiteftatur , in Dicafterio Salisb. huic fenteatiae tanquam mí*

NV urtenb,

Ducatu

tiori conformiter ita communiter pronunciari:; & ia quoque ufüs

fertin hoc Ducatu Würteub, , quod experientia cortoborat , tefti-

per

bus Refponforum libris & B. Dn. Lauterbach. z 427. Jur. comm. &

£ationes

Waurtenb. in cauf,crim.tb. 20.2.6. /4. , ubiquod non femper ex

CveT

g;ilxitat»e*publica fit, ut femper rigide punianturcrimína, quiaf

CU

ï'vl?atL]æröäv;lkää:täïnkäc;Imþ.R;G'.& Ord.C jtpb. & (57 XVl ï M

[

Kitasamittit affiduitate authoritatem. &. nefcio quoobtinendi

vitio videbisea faepius committi, quaeíaepe & atrociter vindi-

cantur , ex Sezec. " Lipf. l. 2. Polit, c.12, 2. 7. (4. quod ita addu-

J

cit 1d. d. |. z. 7, ,. attcflatusinfimul ex Thuan. /, 12. Zflor. , in

n

Francia nullum crimen gravius vindicari ,. quam infanticidium, &

Dantut

]e

tamen nullum ctimen ibi frequentius eífe,

Haec hodie de regula:

tamen

ti

dantur vero exceptiones in caíu exiftentium circumflantiarum fa 'exceptiones,

Quales funt

vbi poena

1

C&tum aggravantium , ob quas exafperati folet poena.,

exafperivur

"

1. fi id maleficii genus frequentiusoccurrat, tunc ad terrorem aliis

ob

t

incatiendum Imp. Carolas V, per exceptionem de regulaillam acet- circumftan-

tias

biorem, defoffionisinterram, & flipitis ada&tionis, poenam, quam

aggravantes

anterejecit, iterum per. art. 131. intuitu harum circumftantiarum

Juxnam

iftz fint?

g

permitit his verbis : CfBo aber folcbes lbel offt geftbebe / ivol

len iiv bie gemefote Gemobnbeit oes (Drabens ünb *Dfálens; um

& qu x

j

mebrer Sucdbtfoillen/ felder bofbafftigen CBeiber aud) sutaf

pott fe

trahant

fen : (ub alternatione tamen aduflionis per forcipes candentes, in aaditamenta

verbis: ober aber/ bof bor bem Grtráncfen bie Tlbeltbáterin: ponarume

mit alienben Sangen gevíffen merbe/ alleé nacoatb beroRedotéz

berftaubigen.

Cujuímodi poenae fuffocationis additamentum lo-

cum invenire folet, 2« quando modusinterficiendi conjunctus fuit -

j

,

cum infigni crudelitate, veluti fi mater infanticida vivum füuum par-

tum fuibus aut canibus devorandum objecerit,vel manibus crudeliffi-

[

me difcerpferit, cerebrum vi excutiendo & «contrucidando, vis-

vumin foffam defodiendo, & quae funt id generis alia horrendiffi-

ma exempla: quaereceníet & praejudicirs ditatae poenae rotae in

Saxonia folitae corroborat Carpz. qv. 9. ve46, * plur. /2q. & ex eo

Gtélid) de Srólidsburg «4 O, C. d. 1. 2, T. XI. ».2. , qui tradit,

alibi has crudelitasis fpeciesefficere, utfacinorofae hbae additamen-

tum ante fuffocationis poenam fentiant vel raptatiopis ad locum fup-

;

plici, bet Gebleiffung/ vel forcipum candentium , ber 3iví^-

cung mítglüenben Bangen / — uti etiamobfervat Berlich, P. 4,

Cozcl. 2. 4, 7. $ 8. Blumlach, ad O. C. art- 13 1. 7. I. CirC, fiz. ,aut

quaenam in hoc vel illo loco viget confüetudo, modo hoc , modo

aliud poenae additamentum, ex concurrentibus circumflantiis ag-

27

gravantibus, admittens: quemadmodum in hoc

Wüï(enbærgico Ducatu

Ducatu exempla obvenientia fatis fuperque teflantur , frequens effe W'ürtenb.

quale

additamentum capitis affixionis in palo; 9Q Qet. Sopf ouf äinen

additamen-

tum?

34. Diffrt, Turid. Inaug. f fens Collat;; Sar. Civ. 'Rdii:?'xckm ö'a;

-

nE

$5fabl geftecft mirb / uci 8-6 Inclyta Eacultas J

uridica Almae hü-fus

Eberhardipae Judici Góppings d. 10. Febr. 1693. confilium imper-

dvit, in cafu, Daie Stutter iye in lnebrenempfangenes unb

beimfid) sue. CIBett. gebobeneg. Sino n eín runbes Sübef

mit faft fiebbei QGaffet getvorffen / unb atío efe

nbíalid)

um& £Zeben gebradbt/ & Schilhach. d, 22. O&.

1664. te-

Et quando

fponditin cafu , ba bie SRtutter bas Sinb auf bem qe(be gebobren/

omitti

fOISEQ

unb bà bafelbe aut einmal/ Da fiees mítbepben dpdnben an Det

Ceiten. gebvudt! ba8 Smáutela aufgetban? — jimtid afb

barauf in bas SSeuer. aíd tobt. gevoor(fen.

In caíu tamen,

ubi infanticida talis minorennis adhuc, aliaeve fa&um tale aggra-

vatum iterum quodammodo emollientes circumftantiae in ejus

períona concurrunt, etiam additamentum tale :remitti folec: quo-

modo etiam modo laad. Colleg. Jur, Tub. ob minoreunitatem ,

fpontaneam confeffionem , feriam poenitentiam , & vitam coe-

tero bene actam, tale additamentum remittendum | effe confus

De

lendo d. 24. Jan. Anno 1666. Jadici Lauffenfi fuppeditavit.

reliquis

Coetera, quae ulterius hic-deduci merebantur, ratio temporis

remithve

fuo relinquere loco hac vice nobis injungit , a quibus etiam

tanto lübentius nobis temperamus, quanto operofiorem in his

ipfis deprehendimus Carpz, iz Pr. crim. qv. 9. &* fgq.. per. tot,

in lpecie quoque quoad. poenae exacerbationem 2, 2v. 9. ».47.

in [pecie

quoque

f24- 9 qv. 14, per tot.

Quod vero attinet ad copatum parri-

e€

cidii non aliter. hic videtur procedendum, & perinde ac in prio-

conatu,

tibus duobus deli&tis atque atrocioribus z zb. 1. " 2, diftin-

guendum, an conatus petveaerit ad. actum proximum, an fal-

tem ad remotum, & pro hac diverfitate poena omni-

no attemperanda. vid.Carpz. qv. /7. per tot, &

B. Dn. Lauterbach. a4 d. Tit. th, 8.

3 1 M.

l

.—:»:Z:-äco.)ä«-

"

ii

Á as

i

cxmem s

i

ä..

x

E

n v

Ys

N

z

3

L

"a

*

« |

A

E

,

Nw "

n

"

n trie€ "

TR

-

ii

—

— —

-

--

p

I

—

"-

-

al

ii

;

—

-

]

i

k:

m...

$A

"

[j

l

E

.v

*X

aM

"

n

!

L^

u

um

AUE

UE

n

h-

J

-

R

AE

-

»e

&y.

^

NI

d

-

s.

y

-

A

AE

z

LOW

T

TT ES

:

»

EEE

^

7

&

Z

s

Í

5

,N

.

O.

i

M.

u...

á

T

(s

m

nmy

jv

UT

i

MUU

*

Vs

.

2

E

-

o

/g

E

Mv

M^

i

-

£2

-

»

E

ia

m

z

g.

RTE

^

A

5

-

i

&

—

T

lx

E

E

A»w

um

À

o

-s

L^

*»»-

D

N

a

-

TOE

- m

:

Mil m i

M

H M

DOl 11II.WL

p

"

:

E.

u

icf

x

H

r

^

*

M

du

—

v

ieqs

p

EU

od

"

b

— ———

p tl r

—

——

—

rl

d

u

AE

-

MURU M

m -

AE TE

€

Á

r//*

*

E

f a

5

—

b

u

al

nid

i

"

s

20

/'V

/

e

D. .R V.

DISSERTATIO |

URIDICA INALUG

URALIS;

SISTENS

S.

. COLL

ATIONIS |.

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

|

. JURIS CIVILIS ROMANL.

ä

i

p

RECESSIBUS IMPERII ROMANO-GE

In fpecie cum

RMANICI,

e

ORDINATIONE CRIMINALI IMP.

[ n

CAROLI V,

49tt "Deinlicben $9aifi-Gleri

c:tesOtbnung/

:lä.

Maxime per

DIFFERE

NTIAS PRUINCIPES

Se&ionem XViIl.

e

DELICTORUM?&EUBLICORUM

e

Latrocinii, Affaffini; & Infanticidii

| 40

C'oerc;'fz'aizfm atque Pae)'mm

CADTUFANTE DIFIN]

N'ÜMINIS GRCATICA

-

Ex Permiffu Magnífici

JCtorum Ordinis in

Alma hac Eberhardina

MODERATORI

n

E

Viro Prae-Nobiliffreno, " mpliffreo,

Confultiffiemo at

que Excellentiffimo

DN. MICHAELE

GRAS

SO, .ü. D.

i..*

Sereniffimi W'ürtemb. Ducis Confilia

rio, Pandectarum & San&. Crim.

Prof. Publ. Ord. longe

lazeque Celeberrimo

Patrozo €9 Pmecepf üre

f*^» ad c«neres

deveneranda

u/äu: :

Pro füummis in utroque. Jure. Honorib

Dotoralibus rité & le

us & Pr

ivilegiis

UCl diem

gitime capeffendis

j«l c4u29i CM DCC ERN

placido Eruditorum Examini fubmittit -

FRIDERIGUS GusrAvus Fiw

Norimb.

/

CKLER ,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

RE OEUR

qpdddqdqu

d

$

bbbb ob

bbbbbtqen |.

4

U

/

4N

Mib r

3

E

n Vpus Croron - Hedce us