Creatore non poffe exfpe&ari; fed nonne, hoc addito, argue

lus x

mentum , quo me niti hucusque profeffus fum, defero atque

yidean

ad aliud confugio, cum tamen, fi hoc omni dubitatione majus

etiam.

g& , priori non amplius egeam.

egeban

lV. Sed- mittamus etiam hzec, concedamus itaque; ani-

conície

mum poít mortem neque per divifionem , neque per annihi-

ventu

Jationem interire, concedamus adeo fubítantiam fine viribus,

H

vires autem fine exercitio & manifeftatione, adeoque fine effe-

]i pl

&ibus non poffe a nobis cogitari, *") nec etiam ex rationibus

al

teleof

p

pas,

$) Cum plane nefciamus, utrum obje&Ctum tranfcendentale, quo phzeno-

mena in fpatio fundantur, fit unicum tantum , nec ne, & quaenam

& in j

fit ejus, feu (íi plura affumuntur) eorum natura, utrum fit e. g.

g

perceptiva atque eadem cum noftra, nec ne, facile patet, nos, nec

de animi & corporis f. potius de. objeCtorum transceridentalium , -

ptopte

quibus hzec fundantur, differentia certi aliquid poffe pronunciare,

potet,

$") It« argumentatur e, g. celeb. PLATNER:

ET

I9

N

t e[f

teleologicis fubftantiam plane nihil operantem poffe admitti,

-

eNe

tamen res nondum eft confe&a.

[taat

Cum enim refellere non potuerim eam hypothefin, quz

enta,

fficientiam fubjecti mei ab illius nexu cum aliis pendere; hunc

| jnefl

nexum vero poít mortem deleri poífe fumit, nunquam etiam

certus füum, nonne poft mortem virium mearum exercitium,

lo elt

fi non plane ceffet, tamen ita deprimatur, ut nulla memo-

ria, nulla mei confcientia, nullee tales perceptiones, quales

Gine

nunc in me detego, relinquantur, ut itaque talis vita vitee

; Calle

intelle&ualis nomine non amplius fit digna.

d VIS

Deinde multiplici experientia edoCctus cognovi, tantam

uilfim

effe corporis in animi operationes vim, ut corrupto illo etiam

E

fixv non folum corrumpi & diminui, fed etiam plane ceffare

) atque

videantur.

Qais igitur me certum facit, animum meum,

[ajus

etiam deletis relationibus, quibus per omnem hanc vitam

egebam, tamen eadem poífe perficere, ita ut memoria, met

£, atl

conícientia & perceptiones ,

quales nunc .habeo, confer-

ventur?

nnilil-

AifIDUS,

Haud quidem me latet, multos ad propulíanda hzec du-

ne efes

bia plurimum hic loqui de fine ac legibus hominis & univerfi,

ionibus

aliisque multis, qu2e non permittant, ut fpmtus, ad magnum

telet«

perfe&tionis gradum jam eve&us & multo majoris adhuc ca-

À

pax, relationes ad. perfe&iorem ftatum neceffarias amittat,

& in ftatum multo deteriorem deturbetur.

Sed quamvis &

y hao

Tenatm

ego perfuafiflimus fim, talem virium mearum depreffionem

fte g

os,.ne

propter has rationes non poffe admitti, tamen negari non

talam,

poteít, omnes , qm ità ratxocmentur deferto, de quo hucus-

WL

X 2

que

20

ex obí

que fermo erat, argumento, ad aliud confugere, adeoque

ilius infirmitatem confiteri.

fü

il

Mi

V. Tandem, fi omnia hzc dubia ei"ï"ent' foluta, tamen

1

immortalitas fenfu (f.I. not.) determinato, ex hoc fonte non

gumen

unifort

poífet derivari. *)

XIIL

poribu

les, 00

Alii immortalitatem etiam pofitaranimi materialitate proe

anmat

bant.

yero àt

L|

Hi Philofophi

fitis pr

Q1

1) diftingunt particulam illam, qux ex illorum fententia

eft animata, a reliquo craífiori corpore.

iatellj

loc tàt

2) Deinde probare conantur ex deftru&ione hujus deftru-

&ionem illius non fequi.

litate,

quidem

3) Tandem non dubitant, fore; ut natura patticulam

illam animatam poft mortem in relationes fini illius maxime

áccommodatas transferat, ut itaque hec vitam intellectua-

N

lem poífit continuare.

Sed fuperfedere poffumus ulteriori hujus argumenti dis-

1)

quifitione;

demque

1r) Cum nitatur falfa hypothefi, i.e. materialitate animi ;

&ionen

altera autem hypothefis, h. e. diftin&io inter corpus craffius

&particulam animatam, - etiam materialitate conceffa, tamen

ex

LP

(li

bt

*) Hoc argumentum expofuit potiffimum b, Mendelfohn, vid. Mgndel-

fohns Pháüdon. Adverfus illud pugnarunt fumma cum fubtilitate

illu

öed

Kant in der Critik der reiner V ernunft und. BReinhold. in den

Y

por

Briefen über die kantifche Phi!ofophie.v

—Á

L—

21

ue.

ex obfervationibus, quas ad illam probandam ? ferre folent,

fufficienter non probetur.

men

2) Secunda propofitio zeque ac tertia nititur partim ar-

/ liQt

gumentis teleologicis, partim analogia ; Ex eo nimirum, quod

uniformitas naturz noü poffet confervari, nifi in plantis, cor-

poribus animalium , &c. partes quzdam effent indeftru&ibi-

les, concludunt etiam ad indeftruáibilitatem particuloe hujus

Dfe

animatz. Sed prius argumentum eft ex alio genere; .quod

vero ad pofterius attinet, lex ,. ad,quam confugiunt, non eft

fatis probata, & deinde ex eo , quod illa in regno phzenome-

entia

norum invenitur, non colligi poteft, illam etiam- in regno

intelligibilium locum habere.

Si quis vero tali argumento

ftü»

hoc tantum probare eniteretur, etiam , pofita animi materia-

litate, tamen non fimul etiam poni ejus mortalitatem, nos

"

^

m

quidem lubentitfime affenfum illi preberemus. ")

xime

XIV.

(üde

Sed nec mortalitas ex animi natura poteft probari.

quiA

1) Anima, ita differunt quidam, eft materialis, una ea-

demque cum hoc craffiori nofiro corpore; quamobrem deftru-

nimi;

&ionem corporis etiam animi deftru&tio fequitur.

affius

2) Si

C3

amen

*) De hoc argumento fübtiliffime feiipfit b. Surzzen, vid. $

Y üi

besr

x

die Unfte

ZOLLC

J5 Tf

tCIenmo

2j

e

ï'/!

£b der Seele, air einen Gegenftand de

l,

O

ä

"77.,/ 2125

—

betrachtet im.11. Th. f.

iher vermifchten Schriften. Leipz. i

4

ST

Sed etiam Plato animi immortalitatem ex ejus natura deducens,

ndd:

ditate

illum non fimplicem, fed vere extenfum , quamvis incorporeum,

^

h. e, ex partibus hon

i

Ó du

ponit,

ogeneis, non heterogeneis conflatum , furp-

—

m i

Z2

tura t

2) Qï vero etiam animus effet fimplex, aut corpds quode

dam íubtilius, a craffiori hoc corpore diftinctum, tamen cor-

omuil

[ceri

poris ja&ura facta, omnes etiam delentur relationes, quibus

animus ad virium fuarum exercitium eget, adeoque etiam

derivi

virium exercitium aut plane ceffat, aut certe ita deprimitur,

biO J

ut nullius amplius fit pretii.

Sed

ex nà

I) Nunquam poteít evinci; animum a corpore non effe

(lum.

diverfum , adeoque hujus deftru&ionem fine illius deftru&ione

non poffe concipi; Sed fi etiam animi materialitatem admit-

terem, tamen diftingui forfan polfet particula animata a cor-

pore hoc craffiori; ut itaque deítru&ionem hujus deftru&tio

fe aþ

iliius non neceffario fequeretur.

(inge

]I) Sed nec altera fuppofitio poteft probari. Nemo enim

vis j

oftendere poteít; omnes, ad vitam intelle£tualem neceffarias

CTCre

relàtiones morte deleri; Si vero etiam omnes delerentur, none

ope d

ne aliis poffunt compenfariï, & fi neque confervarentur, ne-

L

que compenfarentur, nonne animus etiam fine illis poteft ope-

omai

rari & vitam intelletualem continuare? — Certiffime potius

poteft afferi , eandem vim, cujus providentia animus hucus-

pouer

honir

que eít confervatus, & inde ab ejus exi(tentia in relationes,

tne el

ipfius fini maxime accommodatas, pervenit, etiam poft mor-

-

*

f ani

tem, fi fin

is nofter moralis hoc poftulet (poftulat autem cer-

T

tifüime) animi noítri curam effe habituram, ut non folum

modt

confervetur, fed etiam in relationes profenti ipfius fini ma-

F.

tis. ye

xime accommodatas ponatu

XV.

(ate Q

aà n&*

Omnibus hisce penfitatis, facile pgrfpic:itqr, ex fol

tura

'L)W

um

—

"3

quod,

tura animi, vel qua humani Qel qua rationalis finiti, recifis

UO

omnibus, quz! ex aliis argumentorum generibus hic immi-

Quibus

etiam

fceri folent, neque immortalitatemi, neque mortalitatem polfe

derivari; fi vero illa immifceantur, immortalitatem fine du-

mitar,

bio, non mortalitatem evinci, quod vero arguimmentum non

ex natura animi, fed ex fundamentis longe diverfis effet du-

n elle

&um.

-

(one

Af'gumenmtio feleologica.

admile

AVl

M a cor.

rotto

Et jam , cum res noftrz plane defperatz videantur, nova

fe aperit via, quam ingreffi certiffime ad finem propofitum per-

) emm

tingemus, [nter intelle&tum nimirum & rationem interjecta eft

vis judicandi, & cum etiam lixc principio quodam ,a priori

ffar1as

carere non poífit, videndum, num forfitan hujus principii

, W

ope derivari poffit animi vel mortalitas vel immortalitas.

I) [i&»

*) Ita nimirum hzc vis comparata eft, ut ex ejus lege

(L ope

omnia, quze in mundo funt, perfe&i(fime conftituta effe, fup-

potius

ponere debeamus.

Ex hac lege itaque fuüpponimus, etiam

hucus

hominis naturam, five mortalis fit five immortalis, perfectiffi-

T

( mot

me eífe conftitutam, adeoque longe aliter fefe habituram ,

m Cl

fi animus fit immortalis, quam fi corpore exftin&o etiam ani-

l foum

mus exítinguatur.

Et jam nullo negotio intelligitur, quo-

ii D

modo ex hac rationis noftrze lege argumentum vel mortalita-

tis vel immortalitatis poffit peti.

Si enim pofita immortali-

tate omnis naturze noftrze conformatio eft perfe&a, pofita mor-

E

talirgte

Oïä Ià*

türa

7) vid, Kants Critik der Urtheilshraft p. XXV.&c,.-

24

l

talitate vero imperfe&ta, immortalitatis certi fumus; Si é con:

trario pofita mortalitate omnis natura noftra apta atque con-

perfe&

ipfa le

veniens reperitur, pofita immortalitate vero parum conve-

[

L5 LO

jex, &

niens, mortalitatem animi pro

eri ratio ipfa preecipit.

velimu

Cum in homine diítingui poffit animi indoles & natura

quam

a fine, qui illi prafcriptus eft, argumentum hoc in pluia alia,

l

iaprimis in morale & teleologicum ftri&te üc dittum dispee

Ícitur.

feon

dam «

Zirgumentum | anorale

cogitat

XVII

11

Animo noftro preter facultatem intelle&us ineft etiam

VUl d

facultas volendi, nonne hxc aut potius, quze illi preefcriptze

ln 1

funt, leges, nos perducere poffunt ad metam, quam, expee

COf2 at

rientia & leglbus intellectus du&l, contingere fruftra teutavi-

inus ?

cum ].

tüm po

l. Inter omnes, qui naturam noftram penitius perfcru-

Üb df

tati funt, conftat, objectum ultimi finis noftri pofitum effe

Ínmmo

in fehmtate, ita ut hancce quzrere neceffaria naturze noftroe

Cellarji

lege cogamur.

Sed prxter hanc alia adhuc exiítit lex zeque

pollei

neceffaria & pura ratione a priori ftabilita, que actiones no-

ftras fecunduim preecepta rationis inftituere jubet, & cujus

S

W.

xpletione fola finem noftrum (felicitatem ) obtinere poffu-

À

musS, ita, ut ea menfura & eo modo, quo hanc legem exple-

lefe, .

mus,

felicitate quoque potiamur, quamobrem etiam finis

Qum ef

abfolüte uitimus ; füummum bonum nonnifi in fumma per-

fe&iode morali, Jun&a cum Ífumma felicitate, confiftere

tlones (

poteft

DiObare

II Ut

EE

-

25

A

ut

II. Ut felicitatem velimus, natura nofira nos cogit

COl

perfe&ionem moralem & univerfe füummum bonum velimus,

0V«

ipfa lex moralis imperat; aut igitur neceffaria naturz no(trze

lex , & lex moralis, & ipfa ratio imperant, ut impoffibile quid

üfa

velimus, aut non ePc impoflibile, ut fummum bonum confe-

|ligy

quamur.

Qpe.

III. Ut vero fummum bonum, i. e. felicitatem & per-

fe&ionem moralem confequi haud fit impoffibile, certze quze-

dam conditiones requiruntur, fine quibus poffibilitas illius ne

cogitari quidem poteft.

IV. Et jam facile apparet, quomodo ex hoc fonte no-

lat

vurn derivari poffit argumentum.

Conditiones illa, ex na-

Ipte

tura fuüimi boni derivandv & rite enumerandv , aut ita

p

AV

comparate eífe poffunt; ut tantum pofita immortalitate lo-

cum habeant, non vero pofita mortalitate, aut ita, ut tàn-

tum pofita hac, non illa, locum inveniant; prius fi evinci-

[ctü»

tur, de immortalitate tam certi fumus, quam certi fumus de

y effe

fummo bono, de conditionibus ad poffibilitatem hujus boni ne-

oftre

ceffariis & de defectu harum conditionum, pofita mortalitate ;

Eu

pofterius fi probari poteft, mortales effe animos confitebimur,

$ 110

0jus

Sed hoc argumentandi genere duplici modo poffumus

uti

p0ffu

Aut enim fapponitur tantum natura fpiritus finiti in ge-

xple

f

nere, atque oítenditur, pofita duratione finita fummum bo-

num effe impoffibile; Aut experientia deteguntur determina-

p

tiones quzedam homini proprix, vel quas certe nonnifi de eo

ftete

probare poffumus; atque ofteaditur, pofito animi poft mor-

D

tem

[, Ut

$6

tem interitu eas fini hominis ultimo adeoque fümmo bono

a prie

tiones

non eífe convenientes, ut itaque aut animi poft mortem du-

fed eti

ratio aut naturzx noftr» cum fine fummo disconvenientia de-

ritus /

beat fupponi.

Priori argumento ?eternitas omnium fpirituum

fiecei

l

finitorum, pofteriori nonnifi animi humani poft mortem du-

ül

bu

ratio evincitur.

ad del

XVIII

fed tài

ex ho

Haud difficile eft intelletu; quantam vim tale argumen-

tum habitarum , & quantopere omnibus noftris defideriis fit

Cuni

fatisfatturum, fi modo fatis firmum fit atque folidum.

enim a moralitate proficifcatur, illius ope non folum hzec ani-

fubje

mo magis imprimitur & altiores in eo radices agit ; fed etiam

appel

omnis|noftra vita ex hac parte confideratur, adeoque ad mo-

dengg

ralitatem refertur, quae omnia virtuti non poífunt non effe

r Soe

maxime.utilia. Deinde cum certiffime nunquam ceffemus fum-

D

ü

I$

mum bonum expetere, etiam id, quod cum illo tam ar&e jun-

medio

&um eft, nunquam ex animo menteque poteft excidere.

]i

üg pl

al «

Denique id, quod ex hac origine ducimus, e;iam eft cer«

tiffimum.

to quo

pottrou

$

-Aut enim a priori ex natura fpiritus finiti, adeoque cer-

enm,

tiffime, aut plane non probari poteft füummi boni exiftentia

Teilqu;

tt3]

& natura; aut a priori ex natura hujus boni, legis moralis,

lla

blus Y

rationis & naturze noftre aut plane non deduci poteít, nos,

lege morali, ratione & natura nofítra imperantibus, illud ex-

petere, legem moralem vero, rationem & naturam non poffe

Ài

"

imperare, ut impolffibile quid velimus, quamobrem poff:bili-

pera

petendi

tatem illius fupponere fit neceffe; Poftremo aut plane nou aut

.a prio-

übiltat

A

/0no

a priori ex natura fummi boni , non folum derivantur condi-

| ào.

tiones, fine quibus pofitis poffibilitas illa non poteft cogitari,

| de

fed etiam illud eluceícit, conditiones hasce, nonnifi pofita fpi-

üum

ritus finiti zeternitate, locum polfe habere.

Etiam in altero argumentandi genere natura fummi boni,

d-

neceífitas illud expetendi, ejus poflibilitas, & conditiones, fine

quibus illud non elfet poffibile; a priori deducuntur; Quod vero

ad determinationes homini proprias attinet, plurimze quidem,

fed tamen non omnes funt tantum verofimiles, ut itaque etiam

men

ex hoc argumento certi aliquid polfit derivari.-

is [

Con

XIX.

: li

Confitendum quidem eft, hoc argumentum ex natura

tlam

fubje&ti mei, non objeci, ductum, nonnifi fubjectivum poffe

appellari, fed quis argumento, hoc fenfu; fubje&tivo, fidem

u

denegare audebit? conf, Jakobs Beweis für die Umflerblich

À

Zeez'?

? effe

der Seele aus dem . Begriffe der Pflicht. p. XKXV — LII.

(umt

De obje&tis judicantes certifme nonnifi fecundum fubje-

&ivas intellectus leges judicare poffumus, quo enim alio

Jüte

medio utemur? quiitaque his ownzem fidem denegat, is nul.

lius plane veritatis objectivae compos fieri poteft.

Sed hic

l cete

alia adhuc ratio fübeft. Lex enim moralis imperat, ut cer-

to quodami modo agamus; cum vero agere hoc modo non

offimus, nifi antea de animi immortalitate fit decifum, illa

e (f*

etiam, ut decidamus, imperat, & jam una tantum quxfítio

reliqua eít, an decidentes fecundum leges rationis aut con-

tentia

tra illas judicium ferre debeamus, quis vero eft , qui hic du-

rals,

, Q10;

bius. pofüt haerere ?

XX.

d e

An vero hoc argumentandi genus vires noftras non Fu;

| po[ïe

tbie

erat? Quoeftiones de fümmo bono, de neceffitate illud ex-

etendi, de ejus poffibilitate & de conditionibus ad ejus pof-

E

fibilitatem neceffaris, inprimis vero de necetfitate durationis

ap!ïü-

Daz

infi-

e

t

8

—

tf

infinitze per eandem rationem decidi debent, ex qua illze fu nt'pro-'

fettae Critik der Fermunft Y. dusg. p..47.

Determüinationes vero

que :

enim

homini propriz , ex quibus disconvententiam mortalitatis cum

indo)

noftro fine colligimus, partim confcientia mei (das Se/b//bewufst-

as p

Jeym) partim fenfa interno & externo cognofcuntur.

omail

XXI.

Tent,

boete

In homine confiderari poffunt przter finem moralem

tam relationes, in quas a natura eft pofitus, quam animus;

j

hujusque vel indoles vel evolutio; vel operationes, vel inde

nati eíffe&us tum in nobis, tum extra nos, ut & denique

enim

univería hominis hiftoria.

Inprimis eciam diverfitas hominum

ducat

attentione noftra digna eft,

Omnia enim hzc (nifi bonum

tan

morale impoffibile effe judicemus, quod vero quam parum li-

Coni

inte

ceat, jam jam vidimus) ita comparata effe debent, ut cum

fine noítro confpirent, non vero illi adverfentur.

Et jam facile

Quf

(e aj

patet, quomodo etiam ex hoc fonte f. mortalitatis f. immor-

talitatis argamentum pofht hauriri. Si enim omnia hzec pofi-

Tius»

ta immortalitate cum fine morali confpirant, pofita mortalitate

fito |

vero illi adverfantur, immortalitatis noítro, fi vero pofita

funt ;

iortalitate cum illo confpirant, pofita immortalitate illi ade

tam-

verfantur ,

mortalitatis fumus certi,

At tale argumentum

forti

revera idem eft cum priori, & ab hoc 1n eo tantum differt,

Coni

quod ibi a fine morali profecti in convenientiam & disconve-

&«

nientiam ejus cam natura noítra & relationibus noftris exter-

anm

nis, pofita vel mortalitate vel immortalitate, inquirebamus, hic

taüt

veroa natura noítra relationibusque noftris externis profedli,

niqu

earum convenientiam & disconvenientiam cum fine noltro , hac

tame

vel illa pofita, perfcrutamur, qu

ex

e

are de eo plqm di(ferere haqd

opus eft.

— Argumentum . teleologicum ftriRl f d.

X XII.

Sed cum fermo effe poífit de convenientia & disconve-

tüt Q

ni«

a

gieatia nature no(tre, gtiam ubi ad //mem fpiritus fi

ti,

t

N

—

z0

ti, ( figillatim hominis determiuatum non refpicimus, aliud quo-

tpto.

3 Veto

que argumentum a priori diverfum, ex hoc fonte prodit. Si

e

! Cüm

enim, omnia, quz? diximus, h.e. relationes externo , anim

1

Vit.

indoles , evolutio, operationes, effeftus & in pluribus diverfi-

tas pofita immortalitate apta funt, & inter fe & cum reliquis

omnibus coherent, cafu contrarie oppofito autem non cohze-

rent, immortalitas nos manet ; fi mortalitate pofita omnia co-

alem

herent; mortales fumus,

(DIS s

XXiII.

| inde

B;.tiam hoc argumentum non parvi eft momenti; Cum

nique

enim ex convenientia naturz noftrae cum animi immortalitate

wutm

ducatur, illud natur?e cognitionem non phyficam quidem, fed

oD

tamen teleologicam auget, ita ut illius, eorumque, quz in ea

gm ].

contingunt, relationem ad vitam noftram futuram & hac rite

Cumm

intelle&ta etiam horum omnium inter fe & cum fine noítro quo-

'facite

cunque cohzrentiam; melius cognofcamus.

Ex altera pare

T0f«

te argumentum, quo omnia, quzcunque in nobis cognofci-

pofi-

mus, ad immortalitatem referre cogimur, hanc animo no-

Wote

ftro fzepius altiusque imprimit, & ut omnia, qus in nobis

pofita

fünt, ad hanc novam cognitionem conformeimus, adeoque vi-

|| as

tam noftram fecundum przecepta virtutis inflituamus, multo

tU

fortius nos movet.

Cum porro jam a priori cogpofcamus

illert,

conditiones,; fine quibus pofitis natura noftra non eífet perfe-

OIIVe«

&e conformata; cum conícientia mei & fenfu interno etiam ea

extet

animi ratio detegatur, ex qua cognita patet, utrum pofita mor-

s, hit

talitate conditiones illae locam habeant,.nec ne, & cum de-

Jfedi,

nique argumentatio, quz ex hisce fumtis fit, fi non certa,

), lat

tamen vero maxime fimilis fit, ar

gumentui teleologicum nec

ex hac parte laborat.

Daud

Poffibil

itas illius ex modo di&lis patet.

XXIV.

Sed ingenue confitendum eft, hoc argumento , fi feparen-

tur omnia, quz ex fine morali immixta funt, tantumi fumma

J

r(ti-

fini

cum probabilitate effici, nos poft 'xpox'tem adhuc fore fupe

tes.

Ü

—

EO

39

TÀ

tes. Deiüde hic decidere non famus coaái ex ratione tam gra-

l

vi, quam.in argumento morali.

Denique cum finis, cui omnia

refpondere debent, & ex cujus convenientia cum natura no-

ftra omnis fluit harmonia, hic non fit determinatus, etiam

d

leges harmonie, conditiones, quase ut natura noftra fit apta

& cohvrens, requiruntur, ac ex hisce cauffis etiam id, quod

eft effe determinatum & evidens.

inde colligitur, fninus pot

XXV.

i

AE

Comparantes utrumque hoc argumentum nullo negotio

intelligimus , tam morale, quam id; quod teleologicum appel-

|

lavimus, nitilege illa $. XVI. allata; hoc enim ab illo in eo

tantum differt, quod in priori oftenditur, /imem mofirum mo-

ralem ratione ipfa pramferiptum, pofita mortalitate, non efífe

aptum & convenientem; fed potius alii legi repugnantem &

ä

extra noftram poteítatem pofitum ; in pofteriori vero probatur;

animi maturam r£lationesque pofita mortalitate non eífe aptas

& inter fe. cohaerentes, tum vero ex utroque concluditur,

mortalitatem, quia ejus pofitione lex illa certiffima lzdatur,

re&e non poffe fupponi.

Ex hoc certo finitoque rem confide-

]

randi modo duo hzc argumenta nonnifi unius ejusdemque

argumenti partes poffunt appellari, *)

*) De argumento morali, quo tamen Philofophi etiam ante Kantium

alio tantum modo ufi funt, videantur inprimis fcripta Kantzana ,

?

Reinhold.s Briefe über die kantifche Philofophie , Schmid Mo-

ral, Flatts Briefe über den moral, Erkenntnirgrund der Heli-

0

gion , Hoydenreéichs natürliche Religion , &c, De argumento te-

leologico ftri&te fic di&o, conf. Spa/ding , Jerufalem , Mendel-

V

fohgz. HReimarus , pluresque alii.

r E RA

assl

(Sps

p

:

7"

T

exndra.

ä

Pag. 4

. lin, 23« & p. ro. lin. 11. leg. igitur.

Ne quis offendatur cone

ftru

&ione, auctoritatibus veterum quidem non carente, fed tamen in-

H

folita, quze p. s. 1. 3. & 4. forte irrepfit, leg. relinquatur — recedat —

p 5. 1

16. del. fenf(üum &

p.9. l.2. pon. quum primum pro

quam primum

p. 24. ]. 20. leg. obje&tum finis noftri.

—— —R RCRRRRRRUEDE RE —

ä

"

€

m

a

3

i ais

"

EVsl n a o DA

E

ne

A:

——

h

du

As

d

ERE

—

4

nb ——

—

s

n

as

n

Es

scisetitii ss

d

s

x

p

:

E

d

3

Es

^

W

m

EI

[

(;

3R

3

-

E.

-

E.

*

»

?

x

—

n

n

"-

UET

*

D

-

E

w,.

De o La ÉB —

i

i

i

z

-s n

TRU

h

Es

*

me

—

i

L

d

E

L

x

LR

ZE

d

—

X

"

-

"

*

*

d

*

-

E 3

L

g

[

E

E

r us

d

EI

T.

p s

*e

g

A

[

-

&

*

i

&

,.X

"

EM

pE

m

L

-

L i

u

$

at

"

g

-

*

La

3*3;

-

a

fa.

*

£

m

Á

gf

äp—

$

u

"

Á

*

i

i

«

T

*

"

g

"

L

*

:

4

^

d

E

m

*

-

as

*

r

Fs

—

E

-

"

*

5

r

--

4

E

r

Á

y97

i

$*

d

«

F

$

L

d

"

[

3*

:a

- i

w

»

Éw

á

*

»d

"

"

u

vt

h-

*

s.

;

»

&

r d

du

df

F.

*l

*

f

i

r od

r il

a

*

um

]

d

m al

-

ä»t

E l

*

*

p

É

F^

üïf

FA

a

44

*

w

T

-

Rsl

"

$

ad

"Ó

F

E

T

3*

ii

L

i m d

E.

Pj

"

3

N

£

E

r d

PX

r

B-

d

7

Es

E i

*

»

»

H

Wæ

i n

AR

P

49

*

&

g

;

"

3*

hi*

E

ab

h

P

a

r

pE

ir

;

:

"d

u

^f

LIBU

hj

,wæäs

p

»

a

&*

P

$

"1

b

,

^"

".

s

,

P

*

—

E sss

3

»* *5

r2

F

Q

y

[

$^

db

L

v*

u

a.

PT d

N

-

d

F

,

h

t

M

E

"

,

7

i

F aol

f

s

r

E d

d

A

"zg?æ

r d

"P

*

. d

&

du

h

"

É

Pa

»

*

"

LE

"

M

-

1

-

ii

u

a

i

H

ffïiïv

-

A u

r d

75

P

P

P.

i t

:j

^

;

u

H

*

P.

&

H

MA

g*'

E.

i

xj

æ*äw

?*4»

E

A.

"xX

"3

CMf

hi

s

Pa

3—

r

*

&jä

*

LI

^s

L

k d

*

E

f

i

*

»

£s

£

s

u

k

( »

7j

*

É

A

*

?

*

a

"

t

2!

^.

E

i x

H

:

E

r

:

* *

z

j

Y

d

[.4

,

a

a

TE

Fa

3

"us

r

"&

*

bo

E

r

a

s

d

d

T

p s

.

-

d

d

;

M( N-

z*a**e

j

m

ig*ï-,

as

»

^

*

^

$

a m

-

E od

"

i*?*e

Y

ii —

us

m rtu

"3

:

Bd

A d

r A

E

r

-

&

m

Le]

E.

e

n

$

ää

ME UM :

w

s

w

d

ia

n

s

o

r

-;.

-

-

um

OR

d

V

U

Á

T

DISQUISITIO OMNIUM

S

TAM PRO IMMORTALITATE QUAM PRO

MORTALITATL ANIMI ARGUMENTANDI.

R

9

T

GENERUM.

PARS PRIOHR

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

115

E

QUAM

l

DEO

JUVANTE

O Baancle Q

e

RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICENTISSIMO,

E-

o

SERENISSIMO Ac POTENTISSIMO DUCE xv DOMINO

Focus

ä

DOMINO

N

CARA LO

l

M

DUCE WIRTEMBERGIZE Er TECCLE REGNANTE

REL. REL.

! 40

PRXESIDE

v

9

JACOBO FRIDERICO ABEL

PHILOS. THEORET. ET ELOQ. PROF. P.

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI HONOR[BUS

|

DIEBUS SEPT. MDCCXCII.

PUBLICE DEFENDENT

|

FRIDERICUS JACOBUS BECK, Goerppingenfi,

FRIDERICUS LUDOVICUS KAUFFMAIXN

ffegenlo/zm/' (

JOHANNES GOTTLOB SÜSKIND

Stuttgardianus ,

JOHANNES CHRISTIANUS PFISTER, Pleideliheimenfis ,

]

MAGISTERII PHILOS. CANDIDATI IN DVCALI SEMINARIO THEOLOG

!

TUBINGJE, rrrrzu SIGMUNDIANIS

|

lllllllllll ] R N

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com