KaI600-131_2

h

-

s

^.

d

:

E

"E

*5 sf*üä

ii

ha

v

-

-

d

&

A a

Á

^

E

*:ï

£

n

3

13

.

w

I

»

*

*

*

E

*s

äï-

E

*

&

!

uX

J

n

E

Q'*df"

*

v

B!

»

um

ho

*

s

^

À

*

x

AX

w

ï

*

a

LT

4

i

*

r

E

Esl

*

'&*'äha

*

^

J

w

h. s.

k us

*

L

i

"*

A

*

yäïi*

"

-

L OA

-

H

v

s

Z

v

4 w

Q:*ïä

wü**-

E

"

*

x

s

E

dees

*

d

*

r2

H

[ 3

d

b s

313&

BR at

*

x

|

hr . M

"

"

i

b*

g

3*

-* AR

*

m ii

E*

——

* ate d

T

e

heinsss qgÜ

*

8

ls

-

*

-

Mdl

.

ER

».

M.

E.

o

"g

,?gä

s.

*

A

-X

4

W

o

üïmä**?r

*s

w

L d

*

*

""

"

".

L

»&3*

T hi

»*

^.

a

d

gg:'*

2 d

Va DP E

$& d

L 4

ib la

"

*

s

*

ob d

&

^

LTW a

3

;

*

"

p

- *

b

f

:M-xü

$

-

*l

d

d u

;

n

d

3

ii

.

g

Dd

-

w ie.

$

.&äw

«

»

—

y.

"

*

E

"—

Á*

"N

i.

äæä

*

E

*

E

WE

hs

** Zs

:

wX

"

LA

m

k«

vll

D u

'?Ww

xï

E

*

*Väw&

;2

A*

*'*Aä

$

E

æ*wüäx

L.

s

p

&

»

u w

E

*

P

ä*ä

'Sfæ

P

has !

*

p«

EX

Y

*

a

E

g

*l

t

t

N

ïïä

h

b i

E

"

ï

à

&

»a M

*

»

3

5

d

*

*

ä

E

s.

$

.&*-j« -

ä

*

:

-

^i

&*

5

i

*

]

ä*k

*

ïü

L

-

*

E

T h

.

Ll

EEl

E

äh.

des

al

X w

E

*

&

&

1

L:

*

-

x

L

*

-

Wi

^

[

^

:

d

&

"

bl

Á

L

.

^g

E

EL

"-

E

*

X

* s

*

$

Bs

Á

-

&

2

L

S x

x

*

3b

À

X

[

R

ï»tæ

ääx.

*

d

1

i

o

d

Ü

1

:

T.

E.

X

N

d

i

i

:

ï*

*

E

.

&

T

ï»ä

L

ä

-

:

:

d.

Wt

A

.

j

L!

E

ä

i

|

*

*

lä;.

E

ä

Zs

*

l

*

«

d

*

*

d

i

*

od

*

—icta

— t RRR .. 55 A0T

M — ÓÀ—M—7 À

——

—

—— G RE

—ÉÓ — — QÓ

Digitalisat

vorhanden

——

l

i

a

re

N

ia

«

&

hi

E

o

L

-

À n us

Á

DISQUISITIO OMNIUM

TAM PRO IMMORTALITATE QUAM PRO

MORTALITATL ANIMI ARGUMENTANDI

GENERUM.

PARS PRIOR

QUAM

DEO

JUVANTE

RECTORE VNIVERSITATIS MAGNIFICENTISSIMO,

SERENISSIMO Ac POTENTISSIMO DUCE r DOMINO

DOMINO

CARDLO

DUCE WIRTEMBERGUE xzr TECCUE REGNANTE

REL. REL.

PROGESIDE

JACOBO FRIDERICO ABEL

s

PHILOS. THEORET,. ET ELOQ. PROF. P.

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI HONORIBUS

j

DIEBUS SEPT. MDCCXCII

PUBLICE DEFENDENT

f

FRIDERICUS JACOBUS BECRK, Gorppingenfis ,

FRIDERICUS LUDOVICUS KAUFFMANN

Hegenlohenfir ,

Stuttgardianus ,

JOHANNES GOTTLOB SÜSKIND,

]OHANNES CHRISTIANUS PF ISTER, .Plieidelsheimenfis,

MAGISTERII PHILOS. CANDIDATI IN DVCALI SEMINARIO THEOLOG

'"TUBINGJZE, rzrirreggs SIGMUNDIANIS

|

É

em

ï

hil

[

a met

metam

«t

v n

propj

ter Í

T

füentan

dere fut

f

(*

las Dieq

ï

—

?J De

10

1nà

ilbg

Lei,'

8) Qs

lofo

ïup«

| !

A

d-

i.

2252*

o RD

&

3.

hilofopho, qui veritates maxime graves atque difficiles

perfcrutari enititur, nihil magis curze effe debet, quam

ut methodum coguofcat, qua ufus facillime atque certiífime

metam poffit contingere. Ut hanc indagands immortalitatis

aut mortalitatis animi noftri methodum cognofcamus, non

ut immortalitatem ipfam probemus, in hac differtatione nobis

propofitum eft, quare etiam non argumenta pro illa conge-

rere, fed tanfum," qucnam pro illa aut contra illam argu-

mentandi genera rejicienda, quzenam admittenda fint, often-

dere fumus conati. f')

DOA

C

Enwneralio ozmzz'zznm argzmzmmndz' generum.

)

l.

Certiffime in -axlïmi notione fundamentali neque immortali-

. tas neque mortalitas continetur; adeoque etiam mera fubjecti

ana-

*) De omni hac materia legantur b. PLOUCQUEfI disquifit;io ratio-

num, qua tam ad ftabiliendam , quam ad infrin endam animi hu-

mani immortalitatem afferri poffunt. Tub. MDCCLXXIX. & Brzefe

über die kanti

Leipz. 1790.

fche. Philofophie von*'Carl Leonhard. Reinhold

E

Celeberrimus Reinhold in den Bri

| 23

?gj:en über die kaniifche Phi-

lofophie agit tantum de argumento morali, hiftorico (revelatione

fupernaturali fundato) & tranícendentali,

A

2

analyfi aut predicati cum fubje&to comparatione neque ho»c

IG f

enie

neque illa poteft erui; uno verbo, propofitio: Animus homi-

hisce

nis eft immortalis, 2?eque ac altera, contrarie oppofita:-Ani-

aii

nli

tione

mus non eft immort:

s, eft fyvthetlca, fenfu Kantiano, non

fumm

vero analytica. — Si propofitio, de'qua agimus, eft fynthe-

bus [

tica, adeoque fubje&o aliquid (five immortalitas, five morta-

Dei,

litas) tribuitur, quod notioni illius fundamentali non ineft,;

medium certe quoddam inveniri debet, quo przedicatum, in

!

cogitatione fubje&i non contentum, cum boc Jungitur

quod

talita

quidem, medium , cum effe poffit vel experientia ipfa, vel ali-

tendi

quid ab experientia diverfum, animi tam mortalitas, quam

immortalitas duplici tantum modo poteft probari, aut empi-

4

rice aut à priori.

Qui experientia de animi mortalitate edo&us eft, is vel

in fe vel extra fe aliquid obfervavit, quo pofito Immortalitas

üte

locum non poteft habere.

Qui experientia de animi 1mmor

fe mj

talitate edo&tus eft, is aut vivus adhuc, vitam poít mortem

Inont

nos exfpectantem

ejusque objecta, inprimis homines olim

]l

mortuos, jam vero in alio fyftemate viventes vel in hoc re-

verfos, & univerfe ea,. quse nonnifi pofito alio futuro fyfte-

etiam

mate explicari poffunt, intuitus eft, aut ipfe jamjam corporis

lrdque

vinculis laxatus & in illud fyftema ingreffus erat,- poftea

vero in hoc rediit,

ä

Argumenta a priori ducenda vel in homine lpfo, (five

JH

(

qua tali, five qua fpiritu finito) vel extra illum quzruntur.

D

fi

Priori cafu depromuntur aut ex cognita interna animi

&

natura, aut ex immortalitatis f. mortalitatis cum fine fpiri-

hr

tus

Tic

Isl

3

lec

tixs finiti; 6mnibusque, quz? de homine obfervavimus;: con-

lOQ«

venientia, propofitionis contrarie oppofitze vero cum omnibus

"Ati«

hisce disconvenientia.

Pofteriori cafu illa aut ex comparae

Don

tione cum aliis naturis finitis aut ex legibus mundi aut ex

itlie.

fummi Numinis voluntate & affectionibus derivantur.

Omni-

JQfta»

bus hisce addi debet argumentum aucoritate aliorum, vel

nefl

Dei, vel fpirituum finitorum, fundatum.

n,in

Perfcrutaturis itaque indagandee immortalitatis f. mor-

quod

talitatis methodum omnia hz argumentand

el ali«

rendi officium incumbit *).

.i genera perqui-

Quamm

BIDp

, "C:rgumentatio. empirica. prior, fepofifis eventibus extraordinar iir.

I1.

$ vl

Arggmentum empiricum, cum mülfïs maxime arridäat,

AWETS

ut etiam de eo defperantes graviter conquerantur, haud abs

|[Ij0fe

Y Cetm

re mihi vifum eft, pluribus de illo di

fferere & qu i!lud pre-

: olim

r;nunt, difficultates explanare.

)C I6«

l. Et quidem primum facile apparet, przefens tantum, non

etiam futurum , qua tale, intuitioni poffe fubjici. — EHoc fenfu

ylle

itaque futura vita non poteft cognofci experientia.

rporit

A 2

Sed

poltei

E

*) Cum facile fieri poffit, ut argumentum ,. quod ad immortalitatem,

(Ie

certo quodam fenfa fümtam , probandam fuüfficit, tamen non fuffi-

itu[-

ciat ad eandem alio fenfu probandam, in omni hac materia ver-

fantes femper meminiffe debemus, immortalitatem, feníu perfe-

n

&iíffimo fumtam , includere durationem animi e£ermaz, cum omni-

bus iis determinationibus,

quz ut fummus hotminis finis obti-

; fplïi'

neatur, i, e. ut ejus p

crefcere, requiruntur,

erfectio moralis & felicitas in infmitum poftfit

(ü5

r

ni$1

Sed miffo'etiam hoc, certe, fi vitam, poft mortem nos ex-

fpe&antem , ejusque objJecia qua talia intueri vivis datum effet,

piuf

li

Wi

fupponi deberet, aut novos plane fenfus in nobis reperiri; aut

tü

ü

hos, quibus hucusque przediti eramus, ita poffe immutari, ut;

quod nunquam [ub eos cadebat, jam fub eos cadat, aut deni-

l

ac(

que obje&a futurze vitze tam parum diverfa effe ab obje&tis

ente

hujus vitze h. e. a phanomenis in fpatio, ut iisdem fenfi-

temp

Sed

a

J

bus, quibus h&c intuemur, etiam illa intueri pofl:mus.

de novis fenfibus certum nunquam apparuit veftigium; fenfus

POH&:

fnius.

tam immutati, utjam intuendis obje&is tam diverfis fuffi-

ciant, aut hujus vitze obje&tis intuendis vix amplius accom-

Ytaq

modati effent, aut iterum deberent immutari; fi vero iisdem,

fyfla

quibus hujus fyftematis phzenomena intuemur, etiam futuri

i

bh

[n

ilius fyftematis obje&ta intueri poffemus, tum non intelli-

poffe

geretur, cur nec alii hzec intueantur, & cur nonnifi Ja&ura

hujus corporis horumque organorum facta, adeoque nova in-

tuendl ratione conceffa, in novum illud & fuperius fyftema

&dhuc

tà

Is

ingredi, ejusque obje&ta intueri liceat? . Et quomodo denique

V

fon

nobis, quibus omnia alia, fenfibus noftris fubjeca, hujus vitze

lombi

f. epochze videntur effe obje&a, certum fit atque exploratum,

ea, quz hoc momento nobis obverfentur, efle alius, poft

ortem demum nos exfpectantis, non hujus fyftematis obje-

35)8

&a, nosque itaque, quamvis in hoc adhuc conftitutos; illud

tamen Jam intueri?

IIl. Ponemus veto, talem mtuxtmnem vires noftras non

là

transgredi, tamen alia adhuc oritur difficultas.

Senía noftra

"

$

non revocari, multo minus recognofci poffunt, nifi interiora

u

organa eodem fere modo moventur, quo olim à cauffis exter-

nls

&

/

5

N Cs

nis movebantur, — U-t vero hoc fieri poffit, nion folum vefti-

elfat,

gium aliquod illorum motuum organis noítris impreffum re-

; 4üt

linqui, fed etiam corporis ftatus przefens ab eo, quo confti-

W; ul

tuti fenfa illa accepimus, haud nimis recedere oportet. Ex

Jenis

hac cauíffa imagines, fiatu quodam extraordinario menti prz-

Qis

fentes, nunquam reftaurari poffunt, quotiescunque aut eo

ff

tempore, quo illas accepimus, ftatus corporis hujusque ad

Sd

animum relatio talis erat, ut veftigia illa rite imprimi non

enfüs

poíffent, aut ftatus corporis, quo imagines reftanrare volu-

(uff

LÀ

ld

mus, ab eo, quo imprimebantur, maxime differt. ) Cum

COT

itaque utrumque hoc locum habeat, quando quafi in aliud

Oety

fyftema rapti, obje&a ejus intuemur, vix ac ne vix quidem

ruturi

effugere poffumus vituperationem -eorum, qui talia vifa non

tell-

poffe in memoriam revocari exiftimant.

Qura

.HI. Si etiam omnia hec pericula propulfata funt, tamen

1 it-

adhuc in plura alia incurrimus.

Cum enim fenfüum & phan-

Vema.

tafis imagines, vel etiam conceptus & judicia noftra fzepius

migue

viforum fpeciem mentiantur, aut mendax memoria ea, quz

vite

Íomniantes percepimus, tanquam ftatu vigiliz? percepta red-

AtütIl,

2V 3

d;aï,

pol

obje

*) Streithorfé im Morizifchen Magazin — er (zgrotus febri la-

illud

borans) erklárte mir , dafs er nicht wiffe, was mit ihm vorge-

angen fey, man habe ihm. gefagt, dafr er mehrere Wochen

j

rank gewefen , aber es fey ihm, ais wenn er nur einen 'T'ag

Bu

lánger gelebt hátte. . Selbfe von den óftern fchmerzhaften Ope-

rationen der Wundarztes wvufrte er fich nur an eine einz:ge

iotta.

ganme dunkel zu erinnern , die, nach feinem Ausdruck , avie im

4draum

od

efchehen, und von ihm nicht fonderlich empfunden.

worden fey. Zum, Behuf diefer Operation wvar er auffer Bette

gebracht worden. .Er konnte

extef"

fuche noch, fyeden. erinnern,

Áich aveder an meine voriggn Be-

i

6

-

quiden

dat, quam facile, fi talia vifa nobis.conceffa effe fciremus,

ET

imagines phantafize & fomnia noftra in illorum numerum re-

ferremus, adeoque ad veri

tat

[4709

im experientia probatarum di-

quo m

gnitatem eveheremus.

Et nonne etiam verendum efífet, ne

fiator 1

homines, fi illis adhuc in hac terra verfantibus, in aliud fu-

meum

perius & beatius fyftema pateret aditus, hocce jam nunc in-

mini a

vadere omnibus viribus, nervisque contenderent, eoque ipfo

1n n0s

finem , qui illis, in hac terra commorantibus, prefcriptus eft;

mï:vö

negligerent ?

Dem pi

mate -

IV. Tandem omnibus, quz' hucusque diximus, etiam

Wos,

miffis, tamen imtnortalitas fenfu, quem (f. I. not.) determi-

nentu

—

navimus, non effet probata,

IIT.

?i

li,

Forfan autem ; quämvis obje&ta. illius fy&emaiis ab hujus

Ic

fyftematis obje&is vere fint diverfa, & hinc qua talia fub

lo

WO

fenfus noftros non cadant, illa tamen, certe nonnunquam , eo-

E

dem modo ac hzc, i. e. tanquam phzenomena in fpatio fenfibus

ho

äig

noftris fubjici, adeoque a nobis cognofci poffunt? Sed an tale

utriusque fyftematis commercium poteft probari? quomodo

eirgz

N

fit, ut obje&ta tam diverfa eodem tamen modo, certe non-

[

nunquam, appareant, & quomodo certi efTe poffumus, hoec

D7

i

phzs»nomena ad aliud fyftema etfe referenda, cum tamen reli-

[)l!

E

qua omnia ad hoc tantum referantur?

do

Forfan e.g. homo in vita a me cognitdä, þo&ea vero

unc

ent

mortuus & jamjam in fuperius fyftema evectus, ac in illo vi-

it

(

&

la

tam degens, tamen mihi nonnunquam apparere pote

ER ]

Wo

WTF

quidem

—

bs

r

N

quidem in fpatio & tanquam externi mei fenfus phzenomenon ?

] fe

Sed aut homo, fuperius fyftema jam ingreffus, revera eo,

m di.

quo mihi apparet, corpore eft indutus, tum hoc przefenti ejus

L, De

ftatui non convenit , aut ille tantum nervos meos & animum

d fü-

meum iï:i.pe—*æft adficere, ut, quod revera non adeft, corpus

s

ni

I

mihi adpare

t, tum verendum eft, ne fpiritus, q

ii

bus tanta

iä

? iplo

in nos poteftas commiffa eft, illa ad nos decipiendos abütan-

JS e&)

tur, & quis porro certos nos facit, hanc nervorum adfedio-

nem proficifei ab hominibus mortuis, iu füperiori illo fyfte-

mate jam degentibus, non ab aliis cauíis tranfcendentali-

&

l

teffri

bus, e.g. fpiritibus malis, qui hoc modo nos decipere co-

nentur. *)

Deniqxue

) vid. JuZiur oder von der Un;/ierblichkeit der Seele v. H

æfe-.

—

der. Braunfchaveig 1790. pag. 67. ubi ita differit auctor:

Yojus

Ich glaube doch nicht, dafr blor Guter und foviel Guter

bey jolchen Erfcheinungen heraus káme.

Sie bónnten auch

a [b

avohl üble Folsen haben. .E ifb ganz gewir, dafr finnliche

( *

Empfindungen aweit flárker wirken, alr wvenn wir die Wahr-

heit blor durch. Gründe finden.,

Da leztere erre:

nfibus

x

"'é£ nicht fo

die Leidenfchaften, und. l&frt uns viel kálter.

IKünnten avir

a &ale

z. E. die Menfchen im Monde fehen: fo qwürden wwir C 'OMLE

omodo

eine fehr gro[fe Menge Künjte ganz vergebenr anwenden , unfre

JNeubegierde zu befriedisem und auf diefen Planeten zu hóm-

& niol

71em,

Wir thun diefer jezt nicht; nmich£ nur darum nicht, vei

£

7

wir wiffen, defr alle unfre Bemühungen ganz umfonft feyn

»n

iürden ,

ondern auch darum nicht, wwveil unfere Na

ZDeO

;ibeo

[pannt

J reli-

durch finnliche F'orftellungen nicht fo fehr ge

J

wird,

£ine gewiffe Anhdánglichkeit ans Leben und an die Gefc

7

h (.Tfj'f[ e

der Welt, haben wir nüthig, fonfL wür

Li(o

2N7)

hier alle

&

7

h

n Jéocken ,

| Vero

und dier eine elende Welt averden ; ich glaube gar .

:/

o

r fie &amna,

entvOlkert werden würde, wvenn. durch. óftere Erfch

E

nung der

]lo vi-

Ver/fLorbenen die Neugierde nach der zukünft

LC

€»

en. IWelt zu fehr

f

A &

erreg

t würde. — Ich glaube, dafr der Seiïgjimord ezne j

eur Se-

wóhnüche Sache feyn würde,

quidem

ia

us

& d

$

— À

foa t

Denïdue etiam ea, quz- $. preec. n. III. & IV. monuimus,

(uam p

& qux $. VI. kmonebimus, hic lcc;um habex;t.

futurs :

LV.

deducan

Nonne vero homines mortui & in aliam vitam Jam Vtranä—

greffi in hanc revocari & ex civibus illius fyftematis denuo

hujus cives fieri poffunt, ita ut certe, quatenus, qu?e hisce

Si

hominibus accidere, cognoícimus, futuri fyftematis exiften-

gloriate

tiam experientia cognofcamus? — Sed an fuppetunt notz fa-

patitm

üis clarze, quibus zzr£e cognofcere poffim, homines tales,

mate Qo

non folum eífe olim mortuos & nunc revera redivivos,

OW

fed illos etiam in aliud fyftema jam jam fuiffe ingref-

The qua

fos? forfan enim eadem vis, qu:e mortuos, in aliam vitàm

J

jam transgreffos , in hanc vitam poteft revocare, etiam mor-

gttis Nit

tuos, in aliam vitam non transgreffos, in hanc poteft revoca-

& ft etia

re? Plura S. VI. monebimus; quousque autem ea, quz

mulio 'di.i

hnic & priori, S. llf, allatze, argumentationi defunt; factis,

Tini

di&is & teftimoniis aut apparentium aut redivivorum poffint

aterum

fuppleri, ex $. IX. patebit,

quam f&l

N

abip,

Forfitan generatim detegere licet fa&a quxdam aut phae-

pet omne

nomena ii nobis & extra nos, qu?ze nonnifi pofita futura vita

pofitus ej

poffunt explicari? Etiam huic argamentationi pJura ob(tant.

xime Q

Curn enim (ut de aliis hucusque, inprimis $. II n. 3. 4. ad-

Qquod ex

notatis, taceam) futurz illius vitze conditio & natura nos pla-

tisce re]i

ne lateat, nunquam apodidice probabimus, effe&tus quosdam

Ghtis vj

nonnifi ex illa poffe derivari, nec potius ex aliis cauffis, e.g.

icta

Of [

TT

mali—s Spiritibuf.s &c. proficifci. Seq omnia $. 1H. IV. & V.'d

non

—

-- ]

9

Ius,

non impediunt, quo minus tàlia effe poffint hec fatta, ut

quam primum judicium de illis ferre nos oportet, illa ex vitze

futurz exiftentia eajori cwmn . probabilitate quam ex aliis c.fwif' T

deducantur. 5 Viil.

T'AIlS«

iewo

- dirgumentatio empirica pojierzor

VI.

lisce

Si immortalitatis meo cognitionem ex eo mihi contlsn[*'e

tl«

gloriarer, quod

jamjam per longius aut brevius temporis

Ue i

Ípatium corporis hujus vinculis laxatus, & in novo illo fyfte-

ales,

mate commoratus, in hocce non folum redierim, fed etiam

IVINOS,

rerum in illo geftarum adhuc meminerim , tum fine dubio ex

ngrel

me quxreretur,

ipui

I) Quibusnam criteriis edoGus, fciam, me jam jam cor-

f Imof

goris vinculis fuiffe folutum, & in aliam vitam transgre(fum,

lOLT«

& fi etiam hujus quzítionis folutione liberarer, alia tamen

, que

multo difficilior mihi proponeretur.

fadis,

Finis fpiritus finiti peüulat, ut in ætemum ex1üens, in

gt

zeternum etiam magis magisque fe perficiat, & tain virtute,

quam felicitate crefcat

fed cum haxc incrementa non folum

ab ipfo; fed etiam a relationibus cum aliis obje&tis pendeant

üphe

per omnem hunc curfum, quovis temporis momento, in eas

ra vit

pofitus eft relationes, quse profenti illius ftatui finique ma-

obitam

xime conveniunt, & hoc quidem ea lege, ut quamprimum,

3. 40 ad

quod ex his relationibus capi poteft

Incrementum ceperit,;

pos pl

hisce reli&is in alias ingrediatur, quze illaum ad majorem feli-

üGSdam

citatis virtutisque gradum evehere & propius ad ultimum

$ ep

omnium fpirituum finem perducexe poffint, atque ut tali mo-

dida

do tam diu pergat, quam diu finis moralis hoc poftulat,

B

f0n

Ex

ä'

n

————ÁÁ€——R€

1o

Ex hac lege hominis exiftentia in plures epochas eft di-

$

ftinda, quarum cujusque relationes ita funt comparatz, ut

animi ftatus finisque, in hac epocha confequendus, hoc re-

qnodo

quirit, & in quibus proxime inferiorem femper fequitur pro-

ucusQ

accedel

xime füperior.

Sed ex eadem ratione bomini, cujus przefens

fit digi

flatus, finisque certze cuidam epochze accommodatus, & qui

fapient

ex hac ipfa cauíffa in hanc non aliam eft pofitus, non permitti

felicita

poffe videtur, utaut ex hac in fuperiorem , cui nondum aptus

eft, afcendat, aut fi füperiori jam eft aptus & ex hac ratione

refte yi

in illam jam jam tranfiit, ex fuperiori in inferiorem, cui nunc

Qlicete -

non amplius aptus effe poteft, & que itaque ejus incrementa

gumer

impedit, beatitatemque diminuit, revertatur.

Nonne itaque

fapientiffma h»c lex laederetur, fi ego corporis vinculis folu-

l

tus & in aliam vitam jam jam ingreffus, in hanc redire cc«

telinqui

gerer? *)

tiori f

]l) Cum porro veftigia imaginum , quze, animi cum cor-

& legib

pore commiercio deleto; accipiuntur, interioribus organis non

De

poffint imprimi & ipfuper fiatus; in quem eram transgrelfus,

lum ex

ab eo, in quem jam redii, tantopere differat; difficile intel-

Mfie a

le&u videtur, quomodo memoria eorum, qu»e in priori acci-

QUXtN|

derunt, in pofteriori adhuc poffit confervari. vid. $. II. nr.Il.

tf

I) Tandem ea, qux $. lL. nr. 3. & 4. diximus, etiam

agf

hic locum habent.

Quibus

Cündur

VII.

Clll(ïelze

Iu ex

*) Ex hisce cauffis plures theologi putant,

Lazarum aliosque a Chrifto

in vitam refufcitatos , vere quidem mortuos,

fed tamen in futu-

ftttatu.

ram vitam nondum fuiffe ingreffos,

xonzecpemiEtaaus

——

II

eft di«

VIEL

4, Ut

Si ad alios, quibus vitz futurc obje&a vel hoc vel illo

QC 10«

modo intueri contigerit, confugerem, tum non folum dubiis

lt pto

hucusque allatis femper adhuc premerer, fed jam etiam nova

«jens

accederet disquifitio; num horum hominum teftimonium fide

& i

fit dignum, num itaque ipíi in re tam diflicili; in qua etiam

ermittl

fapientiffimi tam facile errant, & de qua reliqui; quibus illa

) aptt

felicitas non contigit, judicare non poffunt, re&e viderint, aut

atione

recte videntes, num de re, omnes affe&us movente, verum

0i nunt

dicere voluerint? Sed probabilitatem certe etiam ex hoc ar-

ementa

gumento poffe enafci, quis negabit?

jfague

VIII.

ls folu

Et jam evidens eft, in argumento hoc emplrlco femper

dife CQ«

relinqui plures difficultates, quia inferioris hujus cum fupe-

riori fyftemate conjun&io, qus in eo fupponitur, &ni morali

t cofe

& legibus naturz noftrz haud fatis convenire videtur.

mis nor

Deinde etiam pluribus argumentis confirmatum eft, nu!-

sreluss

lum excogitari poffe phenomenon, a quo apodi&hra cum certi-

e tntel

tudine ad vitee futurze exiftentiam concludere licitum fit,

rt acd

quamvis fine dubio plura effe poffint, quze fecundum rationis

L ar.]l

noftrz leges multo facilius & probabilius ex futuri fyftematis

L

etiam

fuppofitione, quam ex omnibus aliis cauffis deriventur, & a

quibus itaque, quam primum judicium de illis ferré. cogimur , fe-

cundum pracepta rationis ad talis fyftematis exiftentiam con-

Vl

cludere debeamus. — Uno verbo: Immortalitatem non poffu-

mus experientia cognofcere, quamdiu curfas. maturg. ordinariur

e2 Chflüo

fervatur.

j m fum*

D 3

Zirgu-

ER TO?

zi

[ P

zirgutentatio empirica, pofitis eventibw ;ximardin.aräis

mlt.

4

jüe aniraculis.

ejusm

IX.

j

Sed omnia'aliter fe habent, quam primum feceffo fit

ftemat

a curfu naturz ordinario. *) |Cum enim in omnibus, quz

tittti d

füüfy

hucusque difputavimus, & contra hoc argumentandi genus

attulimus, naturze curfus ordinarius fupponatur;, illa non

fi etia

transferri poflunt ad eventus extraordinarios, in quibus fe-

Tcitan

ceffio fit ab hoc curíu, legibusque experientia cognitis.

& ng

Primum itaque ea, qu* de fine morali legibusque natu-

Qus,

ïä()tv

nofira attulimus , probant tantum ,. íecundum ordinarium

W )

nature curfam, regulasque experientia cognitas, neque vi-

1l

r

vos futura vitz objecta intueri, neque mortuos 1n hanc vi-

Lientia

tam poffe reverti ; fed plane nosjJatet, annon elfe poflint fines

D0

v a

fingulares & maxime graves, ad quos obtinendos Deus utrum-

bhe JU(

que hoc, quamvis rariffime, permittat aut adeo efficiat.

hoc f

Quod vero ad alteram attinet difficultatem , nullus intel«

Teceffo

ägïï;

nonne facultates hominum nonnullorum a Deo per mi-

YUs [)b

raculum ita pofïïnt' evehi, ut non folum ad futurum fyftema

ïmmo,

Iintuendu

m, fed etiam ad omnia talia. phzenomena rite diju-

um y

Sed miífo etiam .hoc,

certiffime

dicauda aptz reddantur.

Cfe p

piurimi homines, i.e, omnes fubtilius non difputantes, allatas

Dotle y

difficultates non viderent, adeoque empirico argumento maxi-

Eumim

m due

Seg

me forent contenti, hocque adeo, cum .a fenfibus origine

cat,

tüam (;

-

,

lm rgj

$) Po

fübilitas talis feceffionis feu miraculorum in genere, cum hzec

uifitio huc non pertineat, a nobis jam fupponitur.

isQ

at

—

13

4

cat, & zfï*eïtus.tantcpere moyeat, omnibus reliquis profer-

Sed & altius limantes confiteri debent, phaenomena

ejusmodi & fa&la ita effe poffe comparata , ut fecundum ea, quxe

$. preec. diximus,

23

P

H

j

lane non defit ratio ab illis ad futuri fy»

o fit

ftematis.exiíte

ALY

nt

iam concludendi & ut adeo, qguamprimum judi-

que

cium de illis faäh.; aut de ànimi immortalitate ex hoc fo??ïä': ferre coga-

'enus

mur, eam fupponere ipfz leges rationis imperent; inprimis

fon

fi etiam teftimonium vel mortui in vitam redeuntis vel refu-

8

ïl

fcitantis accedat, & fi inaudita rerum plurimarum cognitio;

f

& inconcu

H

fa virtus, in utroque confpicuz , ac denique effe-

natue

Qus, ex illis phzenomenis nati, finique univerfi mo:ali maxie

P

ATR

1me convenientes , fidem augeant.

je Y

Hisce przemiffis & miraculorum poffibilitate & conve-

X vie

nientia generatim fuppofita, facile jam eft intelleciu, haud

fines

poffe a nobis Deo indignum & phyfice vel moraliter impoffi-

iürt-

bile judicari, ut, fi fines morales, alio modo non obtinendi,

'

hoc requirant, ab ordinario naturze curfü etiam bac in re fiat

('31

B

L

t

Jtele

feceffio, adeoque Deo vel permittente vel

etiam ef

4

icio

WiV

LO

vi-

n^o v

nona

of Yi«

vus obje&a alius vitee intueatur, zmortuus in ha

ii d

e

Vs LL CA

t.

jhema

lmmo, quam primum certi effemus, hanc do&rinam, ad ani-

? dijie

mum virtute imbuendum tam neceífariam, aut omnibus aut

tiflme

certe nonnullis gentibus & hominum clafübus alio modo non

(1

[

T

TY

allatas

poffe patefieri, talia adeo fumma cum fiducia a. fan&if

AaBAl

o

4

| a

Numine exfpectaremus.

g du

Sed ex.iisdem etiam rationibus prxmi(iis fine dubilo

CC ,

etiam talia phzenomena fini fuo fatisfacerent, h. e. non fo.

...O""

lum reliqui homines, fed & íubtilius difputantes ab iis ad

vm 1

B3g

futu-

r a iáa À

ia

14

futura vito exiftentiam concluderent; cum enim h»c do-

&rina ad virtutem animo infüillandam fit neceffaria, & ta-

men plurimi poffst effe, quibus nulla alia eam cognofcendi

via pateat; & cum porro generatim talium phzenomenorum

explicatio & ex certis cauílis derivatio maximi po[jit effe mo-

pote(ï

menti ad virtutem vel promovendam, vel impediendam, hoc

oj

eus.

cafu moralitas ipfa adeoque ratio imperat , ut in illa inquira-

Cepto

mus, & judicium de iis feramus; quod quidem cum facimus,

jure meritoque ex future vitze exiítentia ea derivamus, quia

non (

hoc derivatio quamvis non apodi&tice certa, tamen omni-

Quat

[

üV

bus, qua cogitari poffunt, eít probabilior.

Sed pone hanc

füpe

derivationem eífe tantum poffibilem, non autem reliquis pro-

f po

babillorem , nonne tamen licet eligere eam , fine qua ad do&ri-

nam, homini virtutis ftudiofo neceffariam, adeoque, cum ex

Qu

haud

hypothefi alia hanc doctrinam detegendi methodus nondum pa-

teat, ad virtutem ip(am non poffumus pervenire, & quam lege

morali ipfa determinati optamus , ut itaque, rationes theoreticose

cum deficiant; ex pra&ticis decidatur quzeftio. v. Critit der Offeu-

barung p.149.

Et nonne etiam jam ex eo, quod fecundum na-

tihil 1

turze noftrze leges homiues ab ejusmodi fa&is ad futuri fyftema-

Que 1]

tis exi(tentiam concludunt, effici potet, Deum, talium mira-

culorum au&torem, & talis eventus praefcium , huncetiam finem

f0 t

intendiffe, adeoque ipfum velle, ut hoc modo argumentemur ?

Quod denique inprimis ad hiftoriam Chrifi attinet, ejus

tü!, |

finis & natura, facro codice ipfo docente, a noftro fine no-

Wenor,

ftraque natura tam differunt, & tantopere omnia humana

efficitu

fuperant, ut argumentatio ab his ad Chriftum non poffit ad-

letum

mitti.

ünar i

1?1 gu-

—— ——

15

]

J

do.

Argumeniatio empirica pro. animi mortalitate.

V t

X.

cendi

Multo minus vero contra immortalitatem areumentum duci

um

Nunquam énim

X eo, quod

Bu

poteft mera duce experientia.

obje&tum quoddam fenfibus meis nunquam eft fubjectum, ad

BU

ejus non exiftentiam concludere licet, unico tamen cafu ex-

quita-

cepto, eo nimirum, quo a priori probari poteft

illud aut

JImus,

non exiftere, aut fi exiitat, fub fenfus noftros cadere debere.

Quia

QUil«

Quam parum vero hoc in quzftione;, de qua nunc fermo eft,

locum habeat;, ex omnibus, quze hucusque difputavimus, fatis

: anc

fuperque intelligitur; Ex his enim jam a priori fequitur, etiam,

js pte

fi'poft mortem aliud nos exfpe&et fyftema, illud tamen,

doGri-

quamdiu non fiat feceffio a legibus nature, fenfibus noftris

A)m ex

haud poífe effe fubjectum.

m o

m ere

Zirgumeniaro wmetaphufica ex matura animi dedufia

jtetioe

XI

Of

Cum immortalitas animi a pofteriori non poffit deduci,

lum a

nihil relinquitur, quam ut illa à prlori deducatur.

Num ita-

Vemae

que illa ex animi natura derivari poteü'? & quidem ex ani-

p fuifa

tno tanquam phznomeno?

3 fnem

A phznomeno, quod jamjam fenfbus meis obverfa-

xemur?

tur, non concludere poffum , nifi ad dvrec óvroc, quo phano-

:t, )

fine 10«

menon fundatur, exiftentiam, eo tempore, quo hoc ab illo

efficitur, non autem ad perdurationem ejus etiam poft de-

umana

letum phaenomenon.

Multo minus a natura animi,

qua

V ii

óvrO6G GyT0L; ad durationem vel non durationem ejus conclu-

dere

Á gl

16

i

l

dere poffum, quia óvrec óv aut plane non aut tantum per effe-

&us, i.e. per phzenomena & per repr?efentationes, quas in

ut repr

me excitat, cogitari po

Lvit M

(QQ—

nullum vero phznomenon ad

mearun

eam cyre& ovroc cognitionem perducere poteft, qua ad ejus

oyrtuc o

vel immortalitatem vel mortalitatem ex mera illius natura

30n 1nt

dijudicandam opus eífet

Atque hxc omnia, quze hic monui-

2on pof

mus,

eadem mailent

five ex natura animl

qua humani;

Domeno

five ex natura ejus, qua rationalis finiti, argumentari velim.

2 cau

XII,

o ol

fumatut

Cum vero hzc argumentandi ratio multis maxime pla-

qnodo :

ceat, haud abs te effe puto, ulteriori eam examini fubjicere.

Tatà,

Philofophi, qui hoc argumento pro immortalitate utuntur,

1tà ratiocinantur:

a

I. Anima eft fubítantia

tt, egoi

ll. fimplex, non ex pluribus conflata,

vilibilem

bus effe

HI. adeoque-non interire poteft per divifionem, fec tan-

tum per annihilationem,

funt. phr

QD e

IV. Hanc vero fupponere à vero maxime effet alienum ,

1n [itio

quia, fi principium exiftentiz. in fe ipfa habet,

ln

quzfti,

zternum perdurat, fi vero a Deo ex nihilo produéta

Q phc

eft, nonnifi a. Deo annihilari poteít, cujus vero per-

üTUt, «6l

fe&iones hoc non permittunt.

plüribus

V.

Si poft mortem adhuc perdurat, íervat etiam natu-

flantía ir

ram & vires fuas, & has;, adeoque vitam intelle-

& cuife

&ualem, actionibus fpiritualibus exferit. Vld BAUM-

fuh&anuæ

GARTENII Metaphyf. p. 319.

I. Con-

fint plu[e

-

I

[4

t effe.

T. Concedam fubje&ivas rationis mez leges fecüm ferre,

a5 lt

ut reprzfentationes f, mutationes, quarum mihi tanquam

0n ad

mearum conícius fum,

referam ad me, tanquam fübje&tum

] cjus

ovroc ov, in quo illae contineantur, quod vero tantum cogitare

atufa

non intueri liceat; concedam etiam, hasce meas mutationes

DO

non polle intelligi finealiquo perdurante, quod, cum in pha-

(Dàfll,

elim.

nomeno, ex fua natura femper fluxo, ineffe non poffit, non-

nifi cauffae phzenomeni transcendentali, h. e. mihi, tanquam

ovrec ovri attribuere poffim, nec etiam interrogabo , quo jure

fumatur, ea; qu& fecundum fubjectivas rationis leges alio

ege

modo non poffim cogxtare, etmm objeétive fic eífe compa-

jlcete,

rata.

gütuf,

II. Quod ad animi fimplicitatem attinef; fatis clare pa-

tet, egoitatem meam, qua phzenomenon, effe unicam & indi-

vifibilem, corpora vero, qua pltzenomena, ex pluribus parti«

bus effe conflata & in infinitum divifibilia.

d t

Proeterea corpora

funt phznomena in fpatio, & fub fenfus externos cadunt,

cum é contrario egoitas mea, tanquam pheenomenon, non fit

eguftt

in fpatio, nec cadat fub feníus externos.

Sed longe.;alia eft

j:m If

quzxítio, an ego, qua ovroxc óv, unica fim fubftantia?

Forfan

oduda

enim phznomenon hoc, quod s appello, pluribus fubjeáis

'Ü peï-

oyroc &01 fundatur.

At hoc pofito illud fundatur aut tantum

pluribus talibus cauffis, phzenomenon efficientibus, tum fube

| Datie

ftantia ipfa, in qua inharet egoitas mea, revera eít unica,

jtelle-

& cauffe tantum hujus phzenomeni funt plures; aut etiam

AU M:

fubftantix», in quibus egoitas tanquam accidens continetur,

funt plures, tum hzec aut tota, aut non tota aut plane non

| (or-

[e

illis

18

-

teleolo

illis fubftantiis inbxret.

Si prius, tum egoitas mea ?ofa eft

tamen

in a, eadem vero etiam in b, c reliquisque omnibus , adeoque

C

illa quidem tota inhxret in uno tantum fubjecto, fed exiftunt

e(ficien

adhuc alix* fubítantie, b, c, in quibus eadem eft contenta,

nexulm

& quz forfan inter fe & cum fubflantia, in qua mea ineft

Certus

egoitas, funt jun&e ; fecundo cafu egoitas fo/a in nullo eft

fi non

fubje&o, tertio nulla plane adeft egoitas. *

fa, n

nunc ]

IlI. Concedamus etiam hzec, fed jam hzret aqua. Sine

dubio enim confitendum eít, exiftentiam meam certe per eane

dutellel

dem vim infinitam, cui illam debeo, poffe deleri, quamvis

I

re&e fine dubio addatur, hoc à perfectiffimo & benigniffimo

elle t

