t of ptuf.

4j

La

immo et in corpus universum vim exercet- haud con«

temnendam.

(*

d

Animus nimirum, quantum quidem nos cognoscimus',

Ya

nonnisi ope cogitationum, appetitionum aversationumque

,

DEU

et sensuum jucundorum injucundorumque in organo animi

n

motus efficit, qui motus deinde, deorsum in omnes corpo-

Q*

ris partes propagati, non solum motuum numerum, gra-

Q

dus, dire&ionem et relationes, sed et ^hisce ipsis ominem

)

corporis statum vario modo immutant, ac inprimis vis vi*

1

talis efficaciam modo augent, modo deprimunt, in alias

H

5

E

pa!

?

Li

rumis in orgzanum

animi, derivant, ab aliis ab-

stranunt

Ex hac caussz

anitas, robur, dexteritas cor-

poris

immo et ejus pui lmmao haud parum ab animo

pendent, et ex hac animi vi in corpus apparet etiam vis

animi fortis in corpus.

Qui nimirum animi sui mutationibus imperans vir for-

ts, eas tantum cogitationes, sensus, appetitiones aversa-

tionesque in se alit fovetque, quze corpori conducunt, eas

repellit ,"quae huic nocent, is ipsi corpori, quatenus ab illis

pendet, imperat, hujusque sanitatem, robur, dexteritatem,

unmo sepe et pulcritudinem auget

Tenaci proposito, ita observavit celeb. Reilin disser-

tatione de organo animi, scepe plebs febris paroxysmos re«

pelit, nec se captum, quod dicit, reddit

Quid quari-

mus? ipsam adeo mortem, animi intentio per aliquod tem-

pus retardare potest.

Szepe morituri amici cujusdam ad-

ventum cupide exspectantes, fere 1Pso momento, quo ad«

venit, moriuntur.

Wilhelmum Tertium Anglize Regem summa animi in-

téntione gravissimi morbi, quo pater illi ereptus est, vim

infregisse, adeoque ipsam mortem repulisse, scriptores

fide. digni tradunt

[

I

j

$. LXIV

R

I"n relatiomes

£

J

M

íperma .

nam hominum,

Denique animi fortitudo etiam in for

h. e. opes, honores, gloriam, 2morem civium &c. maxi-

mam habet vim

cum enim hsec ommia a viribus animi

corporisque, certe magna ex pzarte, pendeant, patet,. illa

ao

unimo forti posse emendari.

Si vero non emendat fortu-

-

nam animus fortis, certe, quod omnino multo est prze-

m

stantius, illa potest carere.

$. LXV.

Inprimis vir fortis hac sua virtute singulisque ejus eéf-

fectibus, e. g

. constantia, actionum inter se consensü, tran-

RUA i r a

quillitate &

magnum quoque in alios exercet imperium ,-

qui etiam inviti illi parent

et tantis- virtutibus. devi&ti,

jussa ejus exequuntur.

U a

$. LXVI

In comstquendum finem universum,

Exposita jam animi fortis vi in facultates animi

1

corpus et in fortunam intelligitur simul, viro vere forti ni-

hil deesse ad explendum magnum illum finem, qui unicui-

que homini est constitutus, h. e. ad bene beateque viven-

dum.

Cum enim nulla res sit, quz. plus apud eum pol-

5'1(0

leat

quam ratio s. lex moralis, et cum huic adeo i

p5«

fe-

licitatis cupiditás cedat, certissime recte agit; sed et feli-

r r m Pa ER

itkorsinefieca r rmtar RTE ER d i TE R MA

60

E

citas e:us tanta est, quanta

natura capit, nam nonne bea-

tus est mmumanöus, qui est aptus ex sese, in se habet

x

felicitatis fontem, nunquam exstinguendum,

adeoque ab

hominum malitia et tyrannide, immo ab ipsa fortuna plane

est immunis; re&e enim de omni viro forti dicitur, quod

Cicero de Regulo dicit: Non magnitudo animi ejus excru-

ciabatur a Poenis, non gravitas, non fides, non constan-

tia, non ulla virtus. non denique animus ipse, qui tot vir-

tutum przesidio tantoque comitatu

cum corpus ejus cape-

retur, capi certe 1pse non potuit

Opponunt quidem non-

nulli, corpus, opes, adeoque etipsas animi facultates cer-

te magna ex parte ex fortuna pendere, adeoque nihil esse

certi, nihil, quod étiam vir fortis exploratum habeat, per-

mansurum sibi unum diem, sed illis cum eodem Cicerone

respondemus; nescitis insani, nescitis, quantas vires vir-

tus habeat

nomen tantum virtutis usurpatis, quid ipsa

aleat, ignoratis

Ciceronis Parad. ll. x.

v

Corrigenda.

Pag

2. Lin.

8. del. et in div. div.

24

1t. l. debent pro debet.

82

20. del, a Cicerone,

32

3. l. possunt pro possent,

236

4. l..suis pro sui,

38.

4. l. quze pro qui.

ELb

43.

—

7. l. ea pro eas.

—

e

ag

m r li

E

-T

T

-

2j

[

a

29

n

C p

m

E

E.

d as

hd

3-

m

bi

*

d

-

-

—

F*

Y

H

i

P

T. m

-T

p

L

um

Ea

*

ïm,

l

2

*

X

—

*

*

ve

**

"r

pEm

N

"a d

s

*

*10

M

Á

4

^

x*

24

a

-

LE

Pa

M

p

av u

t

i

x

4

:

DA

P d Z

M**

dl

m

A

P

d 42

sodtte p

ii

a.

w

*

1

x

"

;

*

»*»

P

n acl

*

*

Pt

N

Pa

,

d

£

o

^ a F

d

24*

—

*

s

^ *

P

m*

-—

n

d-——-

v

Eu )

A

-

Ü

*

P d.

m

.

$m

!üwï "

*

d onn

Av

N

s

iB*

ia

1

Pv

PA

u^

E d

N

,W

* N

m

]

u

A

* d

SI9»

$N

ps

*M(

d

;

d od d

*

*

A*

7 d

i

H

plb u

T

*oR

M

-

"

pef d

t

"

À j5

t

m

J

y 5

" med"

-

na

ts

K

m

3

LY

MA N

:

r d. n

A

Pt F

a

j

"

As

t

L d

-t

*

*

x of

4.!.!.

5

!

/

,

W

;*

*

E

—

utae N

Es d

s

F.

£

^

"

P

?

L

P*

:

e,mw

*

l

L du

.-ï.

*

bt

"66

Fs

m d j

h

*

£7

r

.Mc

a

^

L

n

..w

r

;

;

a

É

ag *

v

j

$

*

E.

-T.

*

t

;

»Me

"7

r

F

É

u&

^

"-

us m

PU

ES

4

?

3

J af É

LX* "o

i

Pranca

-

A

,

B

^

P

p

m g

w

J

&ï

9

p

*

d

4

* ^X

"PL

-

.M

z N.W

"

»*T

V

5

"

- 4 w

$4

-

:

EC

f

41

E d

$

a

5

Pl dmt.]

2

x*

44

P

*

Y

w

.M

m

.

E

",

*

*

vt

d

TE

b NI

&

;

-

E

j

x

w

Wæw *

w*

h

y^

P

f^

d

f P

.

r

Ed

w

a

^

.H

*

h-

wm

t

a

c;

hæ

ia

".

,l

*

"]

o

L

,F

*s

h.o.a

W

M

2

Q*

ia

x

E

-

" d

n m

r4

a d

".

ó

W

*

P*

a qeet

*

?*

hkf

f r

-

x*

E

4

v*

,Wn

r

P

4

-—

2

d

:

^

*

d

P

;

".

9

&*

Bo

Á—

"

$

i n

Á .

»

$-

*

M

*

L^

lod

f

^

o

*

M.

us

L d

L

w

7

u

"m

Lee l

^"

L

P

m

*

ha.

,

*

as a

i

PFEAY

s r

d

p

*s

od

Ht

L

^

p

Lt

&ï

X

^

"-

w r

as

Wu

M

t d

d

.

3

f

T

pBetbtyt

W

-

,m.w

E

f

&

p a.

;g

p

sud atb

r

;

A

p

&*

"- at

*

-*

M

p

L. M

"i

F d

A^

NT

*

-*

E

P

Ed

ET

d

p

* s

w

d

sdi

* e-

E

-

«

a,

H:

^

*

u

a

t

h

-

M

»t

-

!

n

-

*

M

-

M

"4

73

t

F

E

M

aA

-

.M.z

-

"

E

-

wm.

cwæ

t

e'»

"

$

^

-

-

E

£

L.

u

r d

"

3 w

*

s d

*

isei

L

"

*

"

À

X*

^*

$r

.

—

*

P

m

"

g

P

w

d

E

F.

E

*

*

—

t

F

M

E

a

*

E

P

E

"1

m

*

&

Ü

C

DISSERTATKO PHILOSOPHICA

-

19

FORTITUDINE ANIMI,

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

QUAM

17

DEO JUVANTE,

O Baancee Q

16

PRAESIDE

15

Focus

J ENN

.. . JACO

BO FRIDERICO

N

PHILOS. MAG. EJUSDEMQUE PROF. P. O.

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOÓPHICI

HONORIBUS

as

Diebus

Swpk MDCCC.

PUBLICE DEFENDE&T

-

HENRICUS GUILIELMUS LANG, Rorenfeldensis,

e

LUDOVICUS FRIDERICUS FISCHER, . Heimsheimensis,.

OHANNES ADAMUS WEISSER ,. Supra « Urbacensis,

HENRICUS FERDINANDUS BAUMANN, Urato - Mezingensis.

CHRISTIANUS THEOPHILUS BLUMHARD, Stuttgardianus,

]OHANNES GEORGIUS HAÀNDEL, JANrtingensis,

CHRISTIANUS GOEZ, Lauffensis.

EBERH. LUDOVICUS MEINHARD, .Ludovicopolitanus.

HENRICUS MOHR, Plochingensis,

ERASMUS CHRISTOPH. FRID. HOPFER, Hochdorfensis,

|

SERENISSIMÍ STiPENDIARII ET MAGISTERII PH!LOS.OPHTCI (?ANDIDATI.-

Gs

ä

j

TUBINGAE zrrrzuis HOPFFERIANIS,

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

.ä