KaI600-131_10

"

w

*

L

A

D]

1

Y

LO

TE

&

$Es

E

?

H

1

M a

bes

L

*

]

X

h

*

&

lj

:

Ó*

l

Y4

Zäf

"

E.

Wt

^

W

*

M,

.

|

»

Wm

|

£e

ä»r

j

M

*

:

a

w

d.

3

M

,

9«

s

k

& x Wr

i

H

ls.

"

T

R *

E

A

N

.WW

D

;

z

d

s

Á

A

x

»«r

I^

*4

*

»

A

A.

&

H

-

MW

u . d m

&*

"

EX

|

.f

E

M

VC*

x

E

d.

X

"

A? Z^

f«

* ^

Y Ys

.*

E

ais

? .M

:

"A

L hs

»*

*

LOA

-

x

PSVW,

*

LR

2

V R

n

as

Y

1

E

t

i d

$44

-

*

.

U.

*

As

X

w

*

A

P

"A

*

&

-

[

Y*

ET

"T*

*

1

O.

4

*

1

v

a,

&

i.«/mp

.Hw

n

* 4

à *

4

».

-

T

]

A

s.

m

d-

woT

&

ha

&

*

-

fs

üzw

ais

&

N

».

v XBE

»

P

Dd

E

[

*

. ü"

-

d«

Mfa

* La

x*

*

3-9

AWCOR

-

**

Nf

H

hf

*

* du

*

W

Ed

"t

x

**

*

üln

g*

t

".

*

L

A9

»

X

ia

h

Ws

d

..,

h

2«

$t*

..w

W

:

/97

i

H

À

A

&

n

d

&

P i

X

li

M

.

f

R

"k

*

W

.Mw

Mu €

:

-

LW

*

1.M

Y

*

i*

*

-s

P

A

41

v

"n

v

«

v a

* 4

w

w *

p

&

"OU

w.,w

N

.w.w

&*

*

*

39

E

*

"

M

N^

4

«N r

$

-

*

&

1

la

N

d

Ya

AX

X

s

hi

N

j

3

L

"

"

as

$£

"d

&

ær

&i

* »P

Bo

5

B

;

wf

*

D

*

*

f

E

[À

lhwwxä Vä»

w

4

M

Á

us

m

WM

i

L

-

,W

-

u t*,

r

:

Ml

&

4&?7

m

w i

j

-

x

æær

&*

ii

p

U

2

r

w».

k

" xw

i.

P

wh,

1

cde

w

T

2

S

* w

*

É

M

^"

f*

I g

$

. r

h.

r s

. d

—

xÁ

LW

a

A w

VE

M*L

g»r»d

um

Mvï

&.

P

p

x

M

od

"*

s. af

üh»

Y

$. a

^

"-

M

;

h

d

d

$^

1

E

*

d

-

&wwzx«

4 ^*

ee

r

f

at

-

E ss

,

r|O» ww

La*

$

Na

x

du

*-;

*

E

i

À.

"m

N

í*

s.

^

M,n..

k

x

P

-

.ï?fü

Mf

k

"as

|

us

*

x u^

*

Y

h

t.

ET

*v

r*

*

i*

C

Wä

Á r

Af

& w

h

2

-

W

M.

L

Y^

ao

wüm.ä

vt

a, g

a

h.l

M

"o VA

L

LW U

&-

&

a

u

t

*

E .

A d

SeÁ

-

"

ab

» u

&&.aï

mïfz

L^

y *

À.

t

VP

"

-

U-

E

"o

D

u

Mæ

(

E

"a

-

w w )

s

Unet

&

ET

$o

-

.

--

X

L

P

M

N

P

«

h

-

^

m

aW ^ t

.,M i

j

h

m

PO

-w

-—Ám

d s

as u

r d

mnaw

-

. o

*

-

.*Kx

h

d

9

.W

E

m

.

*X

pE

p w

*sl

a m

*s

d

€

H

-

.N

W ^

w*

M

La

.Hw

AT

i

n u

t

$*

»Kw

L hg

**

W,

m

.M

m 1

.

*

ES

i*

: ». æä.".

v

M

á u 7»&.;65

o

"W d.

w as

« «

—

d. j

P*v

-

-

P

t

u

ha

(f

M

H.—...æ

*

152:

s as

A.

M

A

U

*

k:

i

-

aj

W

i

5X n

j

af

:

"

**

: d

;

As

g

«€

L.

d

X

*

wy.

$

&. m

.

ææWf

hs

LE

la

"

*

L

W

d

M

W

r

p

*

*

W

*

-

d

—

L*

*

h s

ü

*

w

^

^

A

*

*

*s

"

"t

ES

?

sst

*

4

*.

i

i

SNN

—

Z

rb

a

x

—

-

p

5

-

od

N

h-

o

«

5d.

R

^

13

O

ii

2

7 A

ia

—

C

DISSERTATiO PHILOSOPHICA

-

FORTITUDINE ANIMI,

QUAM

DEO JUVANTE,

i

PRAESITIDE

U PNCU

BO FRIDERICO-

ABEL.

PHILOS. MAG. EJUSDEMQUE PROF,. P. O,

PRO OBTINENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICi

HONORIBUS

Diebus

Spt MDCCC.

PUBLICE DEFENDE&T

HENRICUS GUILIELMUS LANG;, Rosenfeldensis,

LUDOVICUS FRIDERICUS FISCHER, . Heimsheimensis,.

OHANNES ADAMUS WEISSER ,. Supra - Urbacensir,

HENRICUS FERDINANDUS BAUMANN, Urato - Mezingenris.

CHRISTIANUS THEOPHILUS BLUMHARDN, Stuttgardianus,

OHANNES GEORGIUS HANDEL, Nzrtingensis,

CHRISTIANUS GOEZ, Lauffensis,

EBERH. LUDOVICUS MEINHARD, Ludovicopolitanus.

HENRICUS MOHR, . Plochingensis,

ERASMUS CHRISTOPH. FRID. HOPFER, Hochdorfensis,

ïj

SERENISSIMI STIPENDIARII ET MAGISTERII PH!LOS.OPH'[CI ?ANDIDAT;,

H

TUBINGAE zirrEgms HOPFFERIANIS,

À

t |

p

i

$ r

&;uamvïg neminem magis miremur, quam, qui in animí

fortitudine inter omnes eminent, et hanc ob caussam Ca-

—

tonum, Fabiorum, Brutorum ; memoriam non sine magna

veneratione jucundissimoque animi sensu possiin'us recolere,

tamen, quze de ea hucusque tradidere philosophi, nondum

Quamobrem haud ab re

sunt explicita satis et explorata.

nobis visum est, naturam fortitudinis animi ejusque effe-

&us et in diversis diversitatem penitius perscrutari,

I Cg

NATURA FORTITUDINIS ANIMt

$d

Definitiones aliorum,

Jam in finienda animi fortitudine

mirum cþs* , quams

topcre inter se dissentiant philosophi.

D5

A

w

rnccesumeestiapuEp f ass Em tl

Plato in Lachete fortitudinis plures affert definitiones,

quibus vero refutatis singulis atque omnibus, ipse tamen

hic nullam aliam subjungit. In dialogo autem de legibus

docet: non adversus timorem solum atque dolores fortitu-

dini pugnam esse duntaxat, sed etiam adversus cupidita-

tes ,

voluptatesque ac vehementes quasdam blanditias

adulatorias, quze eorum etiam, qui honesti videantur ,

animos flectant et czecos faciant.

Vid. plato de legibus

Dial. I.

Aristoteles strictioóri sensu'eam sumens, fortitudinem

dicit mediocritatem, qux circa timores fiduciasque verse-

tur. vid. Aristoteles de moribus Lib. III, C. IX.

A Stoicis probe definitur (ita Cicero de officiis L. I. 19)

fortitudo, cum eam, virtutem esse dicunt propugnantem pro

vquitate. Ipse Cicero Tuscul. quzest. V. 14. quse alia est

Cinquit) fortitudo, nisi animi affectio cum in adeundo pe-

riculo, et in, labore ac dolore patiens, tum procul ab omni

metu. Et paulo post illam a temperantia /istinguit, quam

moderatricem esse dicit omnium commotionum, ut itaque

fortitudo ab segritudine et a metu vindicet, temperantia

tum a libidine avocet, tum insolenti alacritate gestire non

sinat ib. v, 3

N

—— M.

s

à

At idem (de officiis L. l. 20.) scribit: Omnino fortis

2

T TCHUNM

animus, et magnus duabus rebus maxime cernitur, qua-

I

rum una in rerum externarum despicientia ponitur, cum

ii

persuasum sit, nihil hominem, nisi quod honestum deco-

rumque sit, aut admirari aut optare, aut expetere oportere ;

i

nulique neque liomini, neque perturbationi animi, nec

D

fortunee succumbere.

Altera est res, ut cum ita sis affe-

l$

&us animo, ut supra dixi, res geras magnas illas quidem et

maxime utiles, sed et vehementer arduas, plenasque labo-

rum et periculorum tum vitee, tum multarum aliarum re-

-

rum, quz ad vitam pertinent.

—Á

Haud minor dissensio est inter recentiores,

Mosheim in Sittenlehre V. 473. fortitudinem animi di-

cit, die allen innern und àüussern Reizen gewachsen ist,

j

und allenthalben eine sich durchaus áhnliche Tugend miut

e

voller Kraft wirken fást. 2

u

Ferguson aütem in der Moralphilosophie p. 210. ean-

dem appellat Stirke, das unternommene auch bey Schwie-

rigkeiten und Gefahren durchzusezen.

Abt vom Verdienst p. 108. ita docet : ,,äey allem fin-

det sichs, dafs eine Anzal Vorstellungen über einen er-

Éd ia

r

heblichen Vorwurf, vorzüglich vor allen andern den Wil

tut

len beherrschen miisse

Die Stürke der Seele besteht also

alla]

in der Léichtigkeit, diese zum Vortheil wichtiger Ideen

nóthige Herrschaft über den Willen zu erhalten. «

p

*

e

Platner in philos. Aphorismen, duas affert defin

.l

itiones p.

T0f

418. Stürke des Geistes ist das Vexmowen allen Bewevunba-

p

gründen zur Tugend wirklich zu folgen; et P. 440- Stürke

jur

der Seele in der cegenwartlgen Bedeutung ist die Kraft

mi!

Erosser

vielumfassender, deutlicher Grundsiüze, in der

n

Einschrinkung der eigennüzigen und in der Elwelterung

der mittheilenden Neigangen.

tur,

Denique Kant (metaphysische Anfangsgründe der

vd

Tugendlehre p. 3.) docet: das Vermógen und der überleg-

fl

te Vorsaz einem starken aber ungerechten Gegner. Wider-

qii

stand zu thun, ist Tapferkeit (fortitudo) und in Ansehung

[ol

des Gegners der sittlichen Gesinnung in uns, Tugend (vir-

P

tus moralis )

ls

$. IIl

Nosira defzmtzo.

Tno

4

1na

- [u tanto phllesophomm dissensu ,nihi] nobis relinqut-

ob

tR———€—Ó——

T

"ll

tur quam ut profundius in naturam fortitudinis inquirere

A

allaboremus-

O

L

I. Omnes sine dubio consentiunt, animi for

U

itudinem m

perfectionum' s. virtutum sensu latiori s. non imperfectionum

h

humero esse habendam ; quoniam autem przeter illam etiam

|

complura alia e. g. ingenii vel sensus pulcri praestantia iisdem

gx

IM

jure adnumerant

nr

ur,

facile intelligitur, ad fortitudiuem ani-

rait

mi finiendam plures requiri notas, quibus illa ab aliis, su5:

d

eodem genere contentis , possit dignosci,

74

2. Átque bze haud magnua ctim difficultate inveniun-

tur. Cum nimirum excellere possimus aliis vel voluntate,

er

vel intellectu, vel sentiendi jucundum injucundumque vi-

xgn

ribus, vel deniqüe facultate corpus nostrum movendi, et cum,

f«

qui intellectu facultatibusque sentiendi et corpus movendi

J

pollent maxime, laude quidem sua non vacent. sed tamen

It«

ab animi fortitudine longissime possint abesse, in volunta-

tlS præstgntia ilam quzerere necesse est.

4* Sed, quz in voluntate laudantur , sunt plura;

mox enim, quam facile celeriterque, etiam rebus haud

magnopere animum adficientibus , sese exserat, ad quot

*

obje&a, fgïsan diversa admodum, quanta cum vividita-

L

8

te et quamdiü sese adplicet

celebramus, mox autem j

quod semper nonnisi optimum appetat, laudibus no-

SUlS

stris veneramur! At jure nemini animi fortis laus potest

qu

tribui, cujus voluntas ex hisce tantum partibus przeclara

tet

est, nam quod ad priores virtutes attinet, nonne, qui iis

tib

omnibus excellunt, tamen perszepe animo sunt maxime de-

et

bili ac infirmo? quod vero ad posteriorem attinet, nonne

qu

Tni

voluntas lege necessaria adstringitur, ut majorem felicita-

ts gradum anteponat minori, et ut

quod ratio postulat

velit, quod vetat, non velit, ac ut itaque semper appetat

optimum.

Quamobrem aut nulla est animi fortitudo aut

ulla aha voluntatis virtus accedat necesse est.

«

4- Voluntatem nimirum non possumus cogitare abs«

Xe

que finibus, quos sibi propositos habet

proterea illa

gaudet vi id agendi

quod iis maxime consentaneum

judicamus

eoque ipso mutationes finibus convenientes

if

certe haud raro producendi, qua quidem vis ( Vermó-

E

gen des Willens, sich seinen Zweken gemiüfs zu bestim-

[r

men und dadurch die denselben gemissen' Veriünderun-

Hac

£en Zu erzeugen) a voluntate ipsa maxime differt

XKaque vi magis minusve possumus uti; in aliis enim pro-

positum

ao i ts m

9

finibus

l,

p

um non solum, sed et potestatem reperimus

Iv

suis, iisque, si plures inter se contendant, graviseimus s. illi

tesi

quod optimum judicant, et quod itague volunt, convenien-

at2

ter agendi (et hac ipsa ex caussa etiam mutationes illis fi-

l$

nibus respondentes si non semper et omnes, certe saepius

d

et plures producendi), cum e contrario alii neque hac ne-

ff

que illa polleant potestate. Atque illi ipsi sunt, quibus ani-

I2«

mi fortis laudem jure tribuimus, hi, quos debilis et in-

firmi animi homines appellamus.

W,

et

$. IV

aul

Cur

1. Sed nec hsec sunt satis dilucida et explanata.

enim tantis laudibus ornamus omnes, qui finibus suis .con-

s«

venienter, s. quod volunt, etiam agunt ?

il

Nonne hoc jam ex natura voluntatis, et ejus, quam

j

in illa invenimus, vis necessarium est, aut reperiuntur for-

[e$

san adversam, quibus demum superatis fimbus convenien«

10«

ter agere potest voluntas ?

m-

Mt

2. Facultas reprzesentandi

nisu quodam certa h. e.

Ü

maxime convenienti ratione sese exserendi, przdita,

quum primum materia adest satis apta, et impedimenta

B

Xo

Büciemuco acai r sR

r d

non obstant, ne cessario sese certa ratione exserit, sed ea-

&t

dem, quam diu nulla aut non satis apta materia adest, aut

te

impedimenta non possunt superari, plane non potest sese

exserere.

1

at

In oninibus his nulla est vis voluntatis, ut adeo ab initio

d

et. etiam. posthac sdepe numero nec sensus jucundus ,. in

Q

jucundusve nec reprzesentatio ejus, quod facimus, antecedat.

W

h.

Sed mox etiam illa vim suam ostendit.

Quoties enim

Q

nisui satis fit, l. e. ea ratione se exserit reprzesentandi fa-

cultas, quze nisui maxime est accomodata , sensus jucundus,

quoties illa aut plane non aut certe non ratione satis con-

venienti sese exserit, sensus injucundus oritur, atque il-

lum appetitio, hunc aversatio sequitur, quorum deinde prior

ü

cum conatu s. molitione et studio voluptatis conservandae

ll

et augendze, posterior cum molimine tzedii abigendi conjun-

gitur.

At nec nunc ejus, quod vel appetimus et augere

molimur, vel aversamur et abigere studemus, multo mi-

nus harum nostrarum actionum i*epræsentatio antecedat ,

necesse est. Mox támen et illa antecedit. Experientia enim

edocti, quaedam vel jucunda vel certe utilia , qudedam inju-

cuünda aut nocüa cggnqscixnus, illa appetimus, haec dete-

|

um tsss

Ití

la.

stamiur, et denique aà actiones hisce affectibus tesponden-

AUL

tes impellimur. Plura vero hic debent distingui.

A

Sepe enim, quod hoc temporis momento est jucundius |

atque utilius , tamen universe consideratum , plus affert

il

detrimenti s. doloris, quam utilitatis et voluptatis , aut

n

quod hoc momento injucundius est aut nocuum magis,

ht

universe sumtum, felicitatem nostram multo magis promovet.

Szpe, quod nunc est jucundius utiliusve aut magis inju-

M

cundum nocuumve, etiam universe consideratum maximam

fl«

affert vel voluptatem et utilitatem vel dolorem et detri-

$

mentum.

]s

Denique ita nati sumus factique , ut etiam felicitatis ra-

]

t

tione non habita, tamen, quze ratio postu?at, anteponamus

jis, quze ratio vetat, adeoque rationi convenientet agere

?

ld

cupiamus. Hæc sunt, qux ad agendum nos movent.

[e

à. At ssepissime illa inter se pugnanï.

A

Et primo quidem, queé ex nisu vis nostra et materia

;

data consequuntur , voiuntati possunt repugnare, ut itaque

J

hc illa aversetur, cum e contrario, qu illa ratione non

"

possunt acquiri, maxin?opere Szepius appetat.-

B2

i

Szepe numero adeo voluntas secum ipsd pügnat. Quam-

vis enim, ratione ita jubente, quod magis jucundum est

et utile, minus jucundo et minus utili, uno verbo , ma-

jorem felicitatis gradum minori przeferamus, tamen etiam,

t

quod, universe consideratum , minorem quidem felicita-

tis gradum affert, immo et illam impedit, hoc ipso autem

momento, quo decernitur, fortiorem voluptatis sensum .mo-

vet, magnopere appetimus, et si itaque, ut consequamur

unum, abjici debet alterum , hzec altera appetitio priori ad-

versatur, et bellum inter utramque exardescit.

Denique sepe numero, quod magis jucundum est et

utile, rationi, quod ratio jubet, voluptati et utilitati re-

pugnat, ita ut aut contra suami utilitatem aut contra ratio-

nem peccare necesse sit, adeoque et inter nisum felicitatis

s

suze promovendze et inter nisum praecepta rationis sequendi

nova exoriatur pugna. Suaviter e. g. sensus nostros movent

quzedam res, oble&tant alize insignis pulcritudinis specie, com-

Si

moVetur animus, exzestuat, appetimus. Sed quae tam suavi-

ter afficiunt sensus, tam insignes habent illustresque visus,

d

consumta voluptate, multo majorem gignunt dolorem, feli-

t

citatemque impediunt, et potissimum rationis et virtutis

legibus adversantur ; commovetur etiam his animus, aver-

—— HÁÓÓ :

T3

j

amur, qux tam nocua scent et mala.

Appetit itaque

&t

animus et aversatur rem unam eandemque.

112*

- Hi sunt, qui inter se contendunt, hostes,

fi,

4. etsane absque difficultate omnes hze judicantur- læ-

(

tes,.nam certissime ratio postulat, et ipsa voluntas vult

tem

ut;

orta pu

d

ena inter ea,

que ex sola materia data et

T0«

statu animi-antecedenti s. nisu facultatis reprzesentandi na-

i(llia

scuntur, etintér voluntatem, haud ignavi nos subjiciamus,

id«

sed, quoad.ejus fileri potest, quze voluntati contraria no-

bis obtruduntur , voluntatis vi depellere conemur, et, quze,

a nobis exoptata, illo modo consequi non possumus, ejus«

te

dem voluntatis vi consequi elaboremus.

ft^

Haud minus.exploratum est, rationem non. solum po-

t0

stulare, sed et voluntatem velle, ut felicitatis nisu. secum

AUS

endi

ipso pugnante, non quse hoc momento magis jucunda et

rent

utilia, seu minus injucunda sunt, sed quz&, universe con-

infelicitatem ma-

ofrte

siderata, felicitatem magis promovent

gis depellunt

ur; denique eadem ratio jubet, ea-

av

demque voluntas vult

ut, orta pugna felicitatis cupidi-

SUS,

tatem inter et praecepta virtutis, hzec non illam sequamur.

p

5. Sed quamvis haec omnia explanata satis sint et

LiS

explicata, magna tamen etiam hic intercedit inter homi-

]G

Ms

L

14

nes differentia. Sunt eni;h, qui haud devicti nisuum vi, fini-

d

bus svis convenienter, qui praeterea haud adle&i przesentis

voluptatis aüt utilitatis illecebris et non absterriti dolori-

j

bus metuve, eo tantum modo, quo felicitatem suam ma-

xime promovere sperant, et qui denique, felicitatis cupi-

[v

ditate haud abstra&i, nonnisi, quod et quomodo przecepta

a

virtutis postulagt, aut certe haud prohibent, agunt; sunt,

D

qui nisuum vi, vel voluptatis'illecebris vel denique dolore

Ye

et metu devicti, aut nullos, aut certe non, quos ipsi op«

bt

timos existimant, fines sequuntur, quis illos in fortium ,

ü

hos in debilium et abje&orum animorum numerum referre

Q

dubitabit?

tit

Et jam accuratius finita est, quam supra dedimus,

p

notio: vir fortis est, qui adverrus egcos misur finibus vo-

82

luntatis suze, et adversus [eviores Jfines. (voisptatem vel coecam

N

vel rationi adversamtem ) iis, quos optimos judicat, finibus

Sit

Cmaximo felicitatis gradui et praeceptis rationis) conve-

sit

nienter a git.

hii

S V.

At nec nunc, dilucida sunt omnia , quid.enim est

finibus convenienter agere? Aut ut ex alia parte ean-

Slgj

— !

15

n

dem rem consideremus, cognoscimus hostes; reliquum

tis

est, ut etiam id, de quo certant et quod itaque vi&is eïi-f

[j«

pitur, cognoscamus:

d«

Homo nonnisi, ut legeln moralem sequatur aut ut feli«

æï-

citatis particeps fiat, agit; Cum itaque utrumque a singulis

)

a&ionibus gf passionibus nostris, a statu virium nostrarum

b

universo, a corpore et relationibus externis pendeat, hzec

I

vero omnia aut instin&tuum et voluntatis modo cecze, modo

u

rationi contrarize impetu aut voluntatis, rationem sequen-

Ils

tis, vi possint progigni, patet, eadem etiam esse, de

[fe

quibus certetur. Quamobrem et hac addita nota accura«

tius finitur, quam dedimus, notio; Eum enim jam ape

Z

pellamus fortem, qui instin&u et coeca rationique adver-

(0e

sa voluntate devi&a, iis tantum, quse ratio jubet, con-

bud

venienter vuli, copiiat, seii, et, quantum hzec omnia a

Jus

singulis aCtionibus et-passionibus, in nostra potestate po-

d

sitis, pendent, e//am viriuin omnium statum ,. ut vt torpus: ei r£«

Jaliones externas dirigit,

$. VI.

1

— Tam rara et admiranda vis sine dubio proprium et in-

nl

signem animi statum supponit, quo illa nitatur.

Quo«

x6

g RA

niam nonnisi dolor et voluptas impedire possunt, quo mi«

nus rationem sequamur, devi&is his et instin&ibus cupie

30

ditatibusque , quibus incensi illum fügimus, hanc appeti-

mmus, .certissime sequemur rationem; quamobrem virum

js

fortem appellamus, qui dolori et voluptati seu instin&ibus

&t]

et cupiditatibus imperat.

At hisce solis non absolvitur

yir

animi robur, et unde ea in sensus jucundos injucundos-

qui

que et in cupiditates potestas?

p

ter

$. VII.

qu

In sensus jucundos injucundosque et ffzcultatem sen-

nc

)'u

]

tiendi omnem imperium exercere non possumus, nisi pare

Yi$

tim imperio nostro usi in eorum causas, h. e. in volitiones,

Yeprzesentationes et in corpus, partim ad sensus jamjam

prosentes majori minorive gradu et boc vel illo modo ani-

tio

mum advertentes.

Yis

In volitiones et voluntatem universam non habemus

vi.s

la

vim, nisi auxilio eorum, quze vel appetimus, vel detesta-

i

Deqt

mur, h. e. sensuum jucundorum injucundorumque et re.

Seni

proesentationum , quatenüs hzec imperio nostro sunt sub-

(X |

jecta.

am

Deni-;

IT«

r rE aT

Y2

lia

Denique in corpus adeoque etiam in obje&a. externa

pe

nonnisi per animi vires agimus.

N

li

Quamibrem imperium in dolorem voluptatemque au£

instin&us et cupiditates, nonnisi reprzesentandi facultate,

N

et reprzesentationibus nostris niti videtur, ut itaque is sit

Lt

vit fortis, .in quo talis invenitur reprzesentandi facultas, et

)e

qüi reprosentationibus quoad formam et materiam tam

preclaris imbutus est, ut earum auxilio non solum exci«

tentur sensus ad conservandam voluntatis vim dire&ionem-

que, viro forti necessariam, räquisii;i, sed. etiam tam lis

n

ipsis, quam sensibus illarum auxilio excitatis ea VOlüHtatis

if«

Y

vis dire&ioque producatur, quze so)am rationem sequitur'.ï-

7

$,

Ex hac argurrientandi ratione originem duxit defini-

A

u

tïo à Platnero allata, die Kraft grosser &c. Sed quam-

vis repreesentationum et representandi facultatis magnä

vis in excitandis sensibus et volitionibus absque difficul-

Qu

tate possit admitti, ab iis tamen hgud unice pezident

)ta—

neque sensus et volitiones, neque status íacultatum

U

sentiendi et volendi, nam in hoc omnia etiam sensüs

j

ex corpore orti, et indoles facultatum animi et ccrporis'

fam innata, guam usu et

ov

Va

ercitio , alüsq

381

u

e ca'-.!ssisl

P'

al

1

o

)

it;

scquisita, magnopere influunt, quorum quippe omnium

p

diversitas neque a diversitate representationum proficis«

citur, neque ipsa in reprosentationes tantam habet vim,

a

ut ad has omnia possint reduci ; Hisce rite perpensis

j

non quidem denegamus viri fortis laudem illi, qui tali

sat

qu

tepraesentandi facultate et talibus repraesentationibus est

instru&us, ut pro ratione reliquarum operationum et pro

y

eo, qui tam innatus, quam posthac ex quibuscunque

lOpEl

causis profe&us, in ipso invenitur status tam animi quam

Yet

corporis, illarum repræsentatiouum' ope et sensus et vo-

Ts

litionum vim dire&ionemque, ad fortitudinem animi pro-

Res

ducendam necessariam ; excitare possit, adeoque et adver-

tolu

sus omnes ejus hostes solam rationem sequatur ; sed tamen

3ny

iisdem hisce reprzesentationibus et eadem hac natura facul-

Ader

tatis repraesentandi animi fortitudo non oritur, quotiescun-

E

que reliquarum virium operationes statusque animi et cor-

itoi

poris ita comparati sunt, ut virtuti repraesentationum im-

pedimenta inferant, qua ab hac non possunt superari.

Si vero etiam concedamus , repreesentandi facultate

et reprzesentationibus unice niti fortitudinem animi, certe

tamen haec locum non habet, nisi et in hasce, ut in reli-

quos virium effe&us et status, tale exerceamus imperium

I9

um

ut, quibus quovis momento opus est repreesentationibus,

Is

omnes et quidem illico satis et satis constantes, fortes,

i,

aptasque revocare, reliqua vero omnia removere possimus,

ISi

jam itaque eadem redit quastio, in qua hucusque ver-

a

sati sumus, unde hoc in animi si»ngu'los effe&tus universos-

que status imperium ? *)

'» ES*.

pro

Cum, nonnisi auxilio potestatis nostrz in singulas

ue

operationes imperium nanciscamur in status virium uni-

Wa

versos, nonnisi imperio in prosentes, imperium in futu-

Yor

fras, et cum przterea omnis noster in praesentes operatio-

Jf0«

nes influxus is tantum sit, ut ex omnibus, ad eas;. quas

[?'

i

j

volumus, et quo volumus gradu et modo, animum possi»

nen

mus advertere, imperium in apimi operationes et status

qu«

adeoque fortitudo omnis eo niti videtur, ut ex omnibus

cu-

animo obversantibus, ad ea, qus ratio jubet, et gradu

Qu«

niodoque, quo jubet, animum . possimus advertere,

m

* Haud enim admitti potest, imperium in repræsentätïones sola

niti reprzsentationum natura, nam reprzesentationibus iisdem ,

rate

sensuum autem jucundorum injucundorumque, appetitionum

catta

etaversationum , ut et facültatum repraesentandi, sentiendi et

li«

volendi natura diversa, diversum est in repræsentaþiones imf«

'periumu

jl

C

Bracexcae r ARA

z

At nec hoc omnino satisfaciuht. Quamvis enim sine

(IS

ade

dubio vis in statum omnem vim in singulas opera*tioncs:,

ac vis in füturas vim in praesentes supponat, tamen prio-

(qu

ri illa potestate non deficiente, deficere potest altera, quia

M

ad hos effe&us producendos opus est pr;eterea promptitu-

age|

5v

dine et dexteritate animi ad eos producendos certaque hu-

kx

jus ad priorem vim relatione, ut itaqu^ imperio in opera-

tiones praesentes nondum absolvatur imperium omne adeo-

que nec robur animi, in cujus caussas inquirimus,.

Quomodocunque autem etiam hzec sese habeant, .cere

€xs

te nec iis acquiescere licet, nam hic quoque redit quzestio,

[UUIN

quanam tandem re s. quánam animiet corporis constitutione

fíeta

nitatur et illud ímperium? sine dubio enim tam insignes

Tnis |

effe&us insignem supponunt animi corporisque statum, et;

Stinf

cum voluntatis vi peragantur omnia, hzec potissimum ita

comparata esse debet, ut tot tamque magua ab ea possint

exspectari.

-

Primo itaque illa tanta vi przedita est, ut, instin&uum

post

impetu superato, finibus suis convenienter possit agere;

plur

deinde inprimis ea voluntatis dire&tio, qua appetimus aut

tür a

l

1

bonum, aut id, quod felicitatem magis promovgt, tam for-

—

Zt

site

tis est tàmque eminens, ut, devitis dolore et VGIUPtZ-te

DI

adeoque et aversationibus et appetitionibus inde natis,

prio

(quibus nempe solis ab iis, quze illa postulant, abripimur,

quia

ad ea, quae illis adversa sunt, gdripimur, adeoque a re&a

ïxtu-

agendi ratione abducimur,) ea tantum faciamus, quo» aut

o W

lex moralis aut felicitatis nisus, rationem sequens, jubet.

perae

$. VII.

(de0«

Universa itaque viri fortis voluntas magno nisu sesä

[i2d

exserendi, cujus ope etiam facilius celeriusque sese exserit,

StI0,

constantia et perduratione in volendo, multitudine et va-

jone

fietate eorum, quz vult, neque nimis magna; neque ni-

gnes

mis. parva, et denique efficacia insignis est, nam alias in-

elj

stin&uum vim non posset vincere.

» t

|

$3 1X.

ysint

CQm vero, qui vult, semper fïäem quendam sibi pro-

a

positum habeat, is vero, qui omnibus est constitutus, in

plures alios possit dispesci et praeterea ex eodem deriven-

tur alii, quos, nonnisi ut illum acquiramus, nobis propo-

'quE

fü-

nimug etiam de his quzedam exstant leges:

35

1) Fi:

Av

snon sint nimis mxlti, quia alias nulli diu et

forüter'satis infigitur animus, ad nullum consequendum

p

magnopere allaborat, sed semper ab uno in alterum rap«

i

tus hanc ipsam ob caussam nu

1

Á

la in re satis magnam nan-

U

ciscitur premptitudinem atque dexteritatem , in nulla satis

H

constantem , vividum et magnum sese proebet; Ex adversa

Sur

parte, qui uni fini s, certe paucissimis tantum inhzeret to-

tus, reliquos omnes negligenscontemnansque, lios etiam, si,

dig

quod certe nonnunquam fit, ratio eos persequi jubet, ne-

Yen

que potest, neque vult persequi, ac nimis pertinaciter et ni-

ink

nmia cum intentione in eadem re hzeret infixus.

2) Fines, natura nostra magis digni, et ex hac caussa

quy

gràviores, voluntatem fortius attrahunt adeoque etiam yim

Tic

ejus augent.

QO

3) Generatim vis voluntatis magnopere augetur, si

AUte

ita perfe&um est finium systema, ut, quo magis prze-

Tnus

gis j

stant alis, eo superiorem. teneant locum, ut preeser-

Qum

tim ii, qui tantum aliorum caussa nobis sunt propositi,

hisce postponantur, et ut denique singuli inter se opti-

temp

me conspirent, et sese invicem adjuvent.

Te p

Al g

——

——

et

Quamobrem omnibus quidem finibus satis m

Wt

cum intentione et constantia infixos nos esse oportét ,

J«

sed non solum et hic limites sunt przscripti

quos non

il«

siue periculo transgredimur

sed potissimum etiam eo

Q

major esse debet intentio et constantia ,

juo graviores

I

sunt

quos nobis proposuimus, fines.

[

Uno verbo, virum fortem fines paucos sed maxime

, 9l

dignos et graves habere, eosque, quo magis ad promo-

ne

vendam virtutem felicitatemque faciunt

e€eo majori animi

Qu

intentione persequi necesse est

Ac jam ex his intelligitur, nihil illi magis cordi esse,

SSa

quam ut przecepta virtutis sequatur; Quod vero ad nisum

(

felicitatis suze promovendae attinet, I$ non, quod hoc mo-

mento aut certe mox maximam affert voluptatem , revera

autem, (si nimirum universe seu per omne, quod degi-

st

1nus, Vltæ ?evum considerentur effe&us), felicitatem ma-

Psæ-

gis impedit, sed quod, quamvis in pr

ns mL.JUS Jdþu"-

qe[o

dum aut adeo injucundum et nocuum, in

sterum tamen

»SXU H

tempus idque valde fortassis remotum, felicitatem maxi-

?nre

me promovet, majori cum vi concupiscit

Atque hoc ade»

M

ad singula

quee possumus CQI;CU"* scere, porr

igit

u

15 ita

A

D

4

L -

üt, quo hïa jus illis pretium tribuit ratio, eo 1m'ajcrem sui

V

cupiditatem in viro forti excitent. Ex iisdem causis, quo

&

nullius plane pretii sunt, plane non appetit, quze nocua

1

sunt et mala, adeo. detestatur vir fortis.

Denique in iis,

8

quie modo appetere jubet ratio, modo adversari, medio-

ap

l

critatis regulam sequitur, ne imperium

i

in illa amittatur

te

unquam.

Neque virtutis præc&ptis saïisfacere , neque felicita-

tem nostram promovere possumus, nisi certis a&ionibus

N

Se

perpetratis et aliis omissis, quamobrem etiam ad illas per-

ot]

ficiendas et ad has removendas porrecta esse debet vis vo-

luntatis adeoque et, quos nobis proposuimus, fines. Irnpri-,

duc

mis et hic iniis, quae ratio modo perpetrare, modo omit-

Stal

Süp

tere jubet, servanda est mediocritas.

Vm

$. X.

-

ex

Voluntas hoc modo agere non poteSt, nisi et sensus

p

etj

'jucundi injucundive illam adjuvent.

hon

Quamobrem, requiritur, ut tum sensus nostri genera-

tim atque universe satis sint fortes, tum potissimum ii,

la

Ihur

quibus j*olpntas ad actiones, ratione przeceptas, impellitur,

vivi-

]U.SC(

25

Su

vividiores sint et efficaciores reliquis, ita. ut, quo magis

QUi

ad tales producendas faciant, eo major sit vividitas. Quze.

CU

nullius sunt pretii, nullum, qu:e detastibilia , injucundum

liS,

Sensum excitent, necesse est; in lis autem, quae modo

ii«

appetenda sunt, modo adversanda, eadem modiocritatis

PA

regula est optima.

Quoniam denïqüe volitiones non sine repreesentatios

utt«

Wübus et sensibus, sensus non sine volitiónibus et reprae«

ybus

sentationibus locum habent, (nam et sensus ex corpore

[e*

oriundi nonnisi ex. affecta facultate recipiendi originem

YO*

ducunt) potissimum etiam reprzesentandi facultas in eo

yi-

qmit

statu constituta sit necesse est, quam voluntatis perfectio

supra descripta postulat. Ut nimirum fines illi omnes,

tam primitivi, quam, qui ex his proficiscuntur, et sensus

ex eorum cogitatione derivandi, oriri, satisque fortes esse

possint, requiritur cognitio, tam-finium, et communium

egsll$

et propriorum, quani eorum, ad qu illi applicari de-

bent, omnium, inprimis naturz nostrz et relationum ad

at

alia omnia, ad mundum universum ; et potissimum ad sum-

J Ils

mum hujus gubérnatorem atque rectórem; non enim nisi

!71

]

TUl s

hisce omni

,

us

cognitis, rite perspiciemus, quid

2

; qPovis*

1-

D

26

momento et quam graves ob causaä sit agendum, quid

fugiendum. Inprimis et qua rationé, quze peragenda sunt,

peragere, e. g. repraesentationum bas excitare, illas de-

du

lere possit, haud latet virum Ífortem. Przterea horum

qie

omnium cogitatio tam perdurans est, tam perfecta, clara,

Sit

vivida, et cum tam forti de eorum veritate et gravitate

persuasione conjuncta, ut ea voluntatem non possit non

inovere, et simulilla, quacunque data occasione, tam fa-

cile et celeriter animo presentem se sistit, ut justo ad-

us

Tec

hug tempore, quze postulantur, possint eflici.

lios

Quoniam vero cogitationes, hoc tempore maxime uti-

let

les immo et necessariz, alio tamen nocuz, et qux jam

quer

nocentissimee sunt, alio tempore utiles esse possunt, nun-

Toss

quam in viro forti tanta est illarum vis, ut illze ipsi, non

ipse illis imperet; sed nec tanta illarum debilitas, ut

eas, quamvis illarum auxilio egeat, non possit revocare.

qua.

$ XL

Denique etiam intellectus ita comparatus esse de-

Stat

bet, ut, quze hic postulavimus omnia, ab,eo possint ex»

ls 3

spectari.

Pa

m

M

ul

$ XII

Init,

Atque jam fortitudinem animi ponimus in eo volun«

(de«

luntatis, facultatis sentiendi, intellectusque statu, ea-

m

que omnium inter se relatione, quam hucusque descrip-

,

simus.

tate

$. XIIL

0

Sine dubio for*ifudo major est, si non solum, ut hus

fte

cusque postulavimus, facultates, in quibus illa inhzret,

W«

recte se habent, suumque statum tenent, sed. et przeterea

hostium vires sunt diminute, et, qua ratio- facere ju-

It

bet, facile a nobis perficiuntur; cum vero, .ubicunque,

af

quem descripsimus, status animi locum. habet, nec hzec

possint deesse, non est, quod de iis sigillatim disseramus..

w

10f

$. XIV.

Wt

Ils

Et jam sine negotio judicare possumus de omxulibus,'

quas supra attulimus , notionibus,

