Cum notz vel ex effectibus vvel ex causa h. e. animi

d"

Stotu colligi possint, in finlenda fortitudinis natura ad il-

[

los alii, alii ad hunc respexerunt. In priori numero sunt

Plato, Aristoteles, Cicero, qui vero omnes ac singuli ig

D 5.

n

[4]

$

r —

alium errorem delapsi sunt; nullus enim eorum omnes,

di

quotquot inveniuntur, effectus enumeravit, aut potius no-

tione aut termino usus est, omnes. sub se comprehendente.

Y

Nec etiam ea, quam Cel. Platner dedit, notio (vermógea

ff

allen Bewegungsgründen zur Tugend wirklich zu folgen)

lu

omnia continet, quze a forti animo proficiscuntur, prop-

tU

terea quod ille etiam, de pluribus, que przcepta virtu-

1ii

tis permittunt, eligit ea, quze quamvis in przsens mi-

l

nus jucunda, vel adeo acerba, felicitatem tamen magis

Vr

promovent.

Quatenus vero et hoc, ut de pluribus ea;

quze felicitatem maxime promovent, eligamus, leges prze-

b

cipiunt, sine dubio, illam Platneri notionem omnes, quot-

nl

quot cognoscimus, effectus comprehendere, confitendum

est. Alterum definitionum genus, profundius inquisita for-

titudinis natura, constitutionem animi fortis ipsam ]de-

Scribere conatuy.

| Cum nonnisi ea voluptas, quae ex aliis causis, quam

iü

ex moralitate proficiscitur, et nonnisi eze, tam voluptatis,

quam dolorum species, quae iu hac vita nos exspectant,

in pericula inducant, haud inepte animi fortitudo a Cice-

rone in despicientia rerum humanarum ponitur. At sine

St

29

$,

dubio, quamvis certze res semper fugiendee sint, alie tae

D

men, quze felieitati modo non obsunt, immo adeo ad hanc

l6

vel virtutem promovendam faciunt, modo utrique obsunt

ea

modo expetendee sunt, modo fuügiendze; preeterea, si res

humanz alio, quam quem supposuimus, sensu sumerene

tur, alia adhuc enasceretur difficultas, quia tum non om-

o

tü-

Denique et

nia, quee sunt humana, despicienda essent.

[fife

hac sola despicientia nondum absolvitur animi robur, et

(s

unde tandem li»c despicientia? Ex eodem genere sunt

[

definitiones Abtii et Platneri altera, quae vero, cur no-

d

bis non satisfaciant, ex - üs jam intelligitur, quie supxa

*

jote

attuhmas.

üm

iL Cap

fte

DE EFFCTIBUS FORTITUDINIS ANIMI GENERATIM.

Vde«

Cognita natura fortitudinis animi, statim etiam, tam

quae ejus ope peragantur quam quomodo agat vir fortis,

um

intelligitur.

ts

$. XV.

Al

Ponderatxs omnibus et inprimis rei dz&ïcultanbub satls

p*

superque perpensis, id eligit ille, quod ratio gubet aut

j

Dindnikidunsinnumiée o

30

pruüdentia suadet, hanc solam agendi ratlonem sequitur,

den

quee lis przecipitur.

Cett

[UIII!

Atque hoc tam late patet, ut omnes ejus actiones

C01I

complectatur

$. XVI

fini

Et primo quidem hunc animum etiam in rebus maxi-

Ofr

te arduis ostendit

Cum enim alii, aut viribus suis non

sem

coniisi, et repentino metu statim perterriti, nihil quod

om

arduum sit, attingere audeant, alii, suis viribus nimium

confisi, et rei difficultates non perspicientes, aggredian-

tur, quod exsequi non possunt, is solus sibi satis

sed

haud nimium confidens, et rem emnem rite perspiciens,

Tüef

neque timide agit, neque nimis confidenter.

Sed

$. XVII

Ex rerum gerendarum multitudine et varietate alia

naàscitur ejus virtus.

Si enim, quod, szpissime acci-

Qu

dit, actiones per longum temporis spatium perdurant ,

aüt una ex pluribus constat actionibus

aut denique

nonnisi longa actionum serie, quod propositum est, effi-

C& potest, vir fortis in omnibus etiam diversissimis eun-

Inte

— ————

*

EL

dem se ostendit, eodem animo agit, adeoque et nihil de-

cernit, nihil agit, quod alteri decreto suo non consentiat

omnia consilia, omnes a&iones aptz sunt inter se et

[j

coanex?e.

Sed vere una tantum est omnis vitze destinatio, unus

finis, quem propositum habemus, quamobrem vir fortis!in

Xl«

omni adeo vita sibi constat, idem semper sequitur, iisdem

WH

semper utitur consilis, ita ut in eo cernatur zequabilitas in

wl

omni vita et idem semper vultus, eadem frons.

n

I[l«

$. XVIII

d

Atque hoc modo agit non demum post acerbum certa-

5,

men, sümma contentione, curis et dolore exammatuS'

Sed fere absque certamine et animo tranquillo,

$. XIX

J

Quamobrem et admodum celeriter decernit, ita ut

quo momento videt, quid sit optimum, statim eligat

i

$. XX

]

lj*

Inter momentum quo rem exsequi sibi proposuit, et

[

inter id, quo illam exsequi incipit, multum sewpe effluit

32

[4

*

temporis, et hoc ipso tempore-plura sunt, quoe proposito

adversa objiciuntur, et quze itaque ab illo exequendo pos-

d

sent dimovere.

Sed nulla re ille dimovetur; nisi sola ra-

alia

tiong , qua jubente statim a sententia discedit.

gt

S XX

ali

Pari modo, ut primum ratio jubet, ad agendum pro-

St,

greditur, si vero eadem przecipit, ut elapso demum certo

um

tempore aut expletis certis conditionibus rem aggrediatur,

5oq

non animi ardor, non vis ulla eum movere potest, ut ante

hoc tempus illam -attingat.

^

Sed'et si 'ja'm jäm aggressus est rem, plura szpe su-

fac]

p*erveniunt, extra aut intra animum contingentia, quz vel

f'm

tantum animum ad se rapientia vel dolore, metu, volup-

tate aut spe vim na&ta, a suscepta caussa, h. e. ab a&io-

nibus ad eamjperficiendam necessariis abstrahunt: at nec

his a persequendo fine dimovetur vir fortis, sed, quze ad

Tiun

ilum consequendum peragenda sunt, peragere pergit, us-

fend

que dum, quze perficienda erant omnia, sunt perfecta; sed

fel .

idem, ut primum ratio aliud prxcipit, illico alio modo

£tp

agit, alia sequitur.

dOR X XIE,

———Á———

33

$. XXIL.

It

j

At non solum à sententia non dimoveri potest vir

d«

fortis, sed idem nec metu, spe, dolore, gaudio, aut ulla

alia nova, subita aut inopinata re ita percellitur, ut de

gradu quasi dejiciatur, h. e, ut cogitationum seriem certe

aliquantisper necn persequi et inops consilii, quod in rem

U

sit, non amplius invenire possit, vel ut reproesentatio-

u

num claritas, vividitas et ordo turbetur, aut adeo sui con-

Scientia rapiatur.

W.

fte

- $. XX

Omnibus itaque his non perturbatus magnä cum

]e

facilitate agit et quasi nihil agendo, maximas res per-

d

ficit.

qp

$. XXIV.

(10*

net

Quis itaque mirabitur, nasci tandem in eo sensum vi«

d

rium suarum, et Sui fiduciam, quze eum àd res arduas ge-

$*

xendas semper aptiorem) reddit et quae szepe numero ipsa

stl

rei.fnagnze cogitatione, immo et.ejus difficultate adeoque

J

gt periculis et adversis rebus ij sis crescit.

E

$. XXV

fes,

Cum hac sui fiducia jun&a est fiducia in ordine mun-

cilit

di morali aut providentia divina, non quod ab ea exspectet

spic

mlracula , Sed quod persuasum habet, in mundo opti-

hw

mo, quæ re&e primum considerata et perpensa, solo amo-

Setn

re virtutis s. Dei fiant, non posse non bene evenire,

atit

$. XXVI

Quid dicam, ut Poétz coelestis spiritus conscio nihil

tam excelsum V1detur quin consequi posse speret, nihil

tam arduum, quod non süperare confidat, et hinc exul-

l |

tante quadam audacia, ad przeceps accedit liber spiritus,

fürl

quamvis, optima disciplina antea excultus, in illud ;inon

przecipitetur, ita et homo fortis se ipso et divina providen-

tia nisus, nihil, quod vires humanee consequi possunt, dif-

ficile sibi putat, aut impossibile, quamvis nunquam in pe-

yet

Yjcula se objiciat, quibus parem se non esse videt.

hx

$. XXVII

Sed tantas in se sentiens vires tamen sibi non nimis

tribuit, nec adversus alios ita se gerit, ut illi virtutum ejus

s

splendore offendantur.

-

-

Potissimum vir fortis , tantns in sese sentiens vi-

res, et tam multa magnaque tanta cum ce[eritaþe et fa-

nun-

cilitate perficiens et denique non nisi fausta quoevis pro-

o(tet

jti»

spiciens , hilari est animo, immo et, elatus supra res

humanas, quamvis septus sit periculis, demersus in mi-

o

sériam , pressus doloribus 1, anifhi hilaritatem noä

-

H

amittit.

$. XXVIIL -

ni

Sæp;e nuinero quidem accidit, ut, qua ratione jlïubeg:.

njil

te peregit, tristissimi sequantur effe&us, *Se*d;'nechi-s Peg-

xül«

*

turbatur vir fortis.

füs,

n

$. XXIX,

yden«

Atque etiam hoec zgendi ratio, ad omnia.,quamvjs di-

, üi-

versissima, sese porrigit atque explicat, ut ita-que et ex

i pf-

hac causa ?equabilem se semper ostendat.

$ XXX,

/

nj

.Agendi ratio, sibi tam consentiens, etiam cum vitaé

eju

Gestinatione tam communi quam propria, ut et cum alio-

A

-—-—-—-:a

36

:;

rum, qui de via, omnibus przescripta, non defle&upt, co-

gitandi et sentiendi ratione consentiat necesse est

$. XXXI

Ty)

Vir fortis porro, quicquid vult et facit, sponte facit,

guoniam solus ille non .cogitur, neque fortuna, neque ab

alis hominibus, immo nec a sui ipsius affe&ibus

Tyran-

nus omnium seevissimus me jubet, quod virtutis leges ve-

tant; mins ja&antur, pericula intenduntur; capitis adeo

T

periculum ostentatur, affettus mei ipsi sese cum tyranno

&

jungunt, odio, amore, formidine discrucior,

et ad actio-

bc

nem eam perpetrandam 1mpeïlm

Sed 'tamen respondeo-

minitanti tyranno: non potest cogi, qui potest mori.

àdi

$. XXXII

65

Ex hac causa solus ille etiam nonnisi à se ipso; nun«

du

quam ab aliis pendet.

Ve

T

$. XXXIII

Denique hac omni sentiendi, volendi et cogitandi ra-

neq

fis

tione tam a vulgari hominum consuetudine alienum se prae-

bet, tam supra omnes alios elatum, ut illi magnitudinem

anuni recte tribuamus.

———Há(Ó "

[60

)«

$. XXXIV.

Quae ex his effectibus. consequantur. singula,

-

Tot tantaque sunt, qu?e vir fortis efficit.

Sed haud

minora ex iis consequuntur,"nam qui tantum ,; quod. opti-

üy

mum judicat, agit, in universum animum vim exercet. -

q

dtl«

$- XXXV;

V«

h:

DI doe momento in no

iJi

S sunt.mutationes, gua«

deo

rum singule magis minusve animum ad se trahunt, sed

fl

de quarum aliis eum abstrahere et ad alias advez';glee ju-

T0«

bet ratio, et jam itàque oritur pugna.

jc0

Voluntate plane .non operante seu efficaci ; animus

adéasfigitur, quae pro'fensive, extensive vel intensive hoc

est; diuturnitate, vividitate et claritate inter on'me? sunt

Qun

fortissimze; si efficax quidem est voluntas, sed vel Coeca

vel rationi adversans, eo eliguntur, quase maximam affe-

runt voluptatem.

Solus animus fortis, reprzesentationum

neque vi, neque jucunditate devictus, abjicit omnes, quze

m

fini pþogdsits non Sunt accommodatze.

! p!ff'

SEXXEAVL.

10

Ex adversa partö /ani;nus instinctibus parens, ab iis

—

38

abstrahitur, qu2e vel nimis celeriter animum przetervolant ,

vel partium paucitate loborant, vel denique fortitudine et

claritate carent; Voluntas coeca vel rationi adversans ab

iis, qui afferunt dolorem vel nocua videntur, abripitur;

quamobrem et hic voluntate viri fortis opus est, qua so-

la adfigitur animus ad ea, quz, quamvis omnibus ca-

reant, quae ad se possint adlicere, fini tamen nostro re-

tic

spondent.

[2

$. XXXVII.

Ó

Scpe numero mutationes jamjam prxsentes effu-

)

gere posse putamus, si ira et iadignatione adversus eas

exardescentes, eas persequimur, et absque aliorum auxi-

lio depellere elaboramus, at hoc modo in illas defixi, ani-

t

mo eas profundivus imprimimus, et, si sunt jucundze et uti-

n

les, etiam illecebris earum adle&i , illis magis diutiusque

inhzeremus, quamobrem quidem, hoc non instante peri-

il

culo, immediate, quotiescunque vero illud instare appa-

£21

ret, nonnisi mediate h. e. ope aliarum, quibus infixi hze-

xlh |

qui

rTemus, eas depellere possumus; animus enim certis reprae-

sentationibus infixus abstrahitur a reliquis.

39

$. XXXVIII.

)

Ex adversa parté, ut majofi cum vi incumbamus cer-

tis mutationibus, abstrahi-debet animus a reliquis.

AW

G. XXXDX.

"J

: Ex hac caussa unum cum altero ita neCctitur, ut hoc

-

qon locum habeat sine illo.

Ata quonam fit initium? Certissime voluptas, quam

ex certa repreesentatione percipimus, animum ad se tra-

hitipsa, sed e contrario etiam dolor, a quo abhorremus,

]s

ipse eum repellit, adeoque ab utroque fieri potest initium.

I$

$. XE

]«

Sed sine dubio utraque hzec vis etiafn in viro fortissi-

fj«

mo certis circumscribitur limitibus, nam si mutatio, ani-

Yi«

mo obversans, certum fortitudinis gradum transgreditur,

j

ilam voluntatis vi non dgpellere, si alium non attjngit,

efj«

eandem evehere non possumus; quinam vero sint certi

h

illi et definiti graduS, jam ex hac caussa non potest fïniri,

ml

(.Wia. i'n diversis est maxime diversus.

u

$. XLI

Etiam ratio, 'qua animum advertimus , se;i directio

49

facultatum , quas exserimus, in debilis animi hominibus

13

nonnisi.a materia data et facultatum s. nisus.statu pro-

per

senti vel dolore et gaudio, metu et spe pendens, in viro

Ti

forti a voluntate, rationem. sequente, pendet.

Sl XIA;I'

x

tioni

Qui tanta utitur in mutationes animo jJam 'obversa-nv-

Qu

tes potestate, ut non solum ex omnibus, ad eas, quas ra-

tio jubet et quas itaque vult, animum possit advertere,

eundemque ab aliis abstrahere, sed et rationem modum.

que, quo sese applicat animus, ipse dirigat, is etiam pote-

facul

state gaudeat, necesse est, earum, ad quas advertitur

d

animus, numerum vel augendi vel diminuendi, gradum vi-

viditatis et claritatis vel evehendi vel deprimendi et denique

eas per longius aut brevius temporis spatium protendendi.

S L] XLI II.

Nonnunquam tam, quz ad rem non pertinentia fugi

f?«CUltz

debent, quam, qus ad rem pertinentia desiderantur, non.

Tum ;

dum animo insunt; cum vero illa nonnisi applicatione .ad

i test

ali

z

a, cum iis haud ità nexa, ut eorum ope reproducantur,

judici

LT

effugere, haec nonnisi apta et convenienti adplicatione ad

mexa

li lSye |

—— ——

4X

u$

nexa consequi passizfxus, fz*ciie patet, quot et hic instent

I«

pericula, quam necessaria sit et quantam vim habeat ani-

j

mi fortitudo,

$. XLIV,

Denique, quoniam singulis facultatum nostrarum Opera«

tionibus szepius repetitis, immutatur tandem status illarum

À

dtte

funiversus, in hunc ipsum magnam exercet vim vir fortis.

[üs

&,

O XEN

lU.

Sed percurramus singulas animi facultates, intelle&tum,

Jf

facultatem sentiendi et voluntatem , atque sigillatim osten«

dUf

damüs, quanta sit in illas viri fortis potestas.

LVl*

$. XLVE

que

d

Potestas in. facultatem repratsentandi,

Plura sunt, quae ad intelle&um, s. lat. sumtufh, S,

facultatem reprzesentandi referimus: r1.) intuitiones objeGo-

fugi

rum, quas sensuum ope accipimus et facultate reproducen-

go.

di restauramus,

--

^

) comparationes et quze ex his oriuntür,

i ul

judicia. 3.) Denique et ipsi nova effingimus, atque omnia

hzec 4.) Verbis insignimus, et de eorum veritate magis mi«

[

d ad

IIUSX'G sumus persuasi.

p-

(

ä

$. XLVII

P

Ímpressiones sensuum externorum s. sensationes ex-

ternze pendent ab obje&is externis, eorum relatione ad cor-

3l

pus nostrum, corpore ipso et denique animi recept;vitate,

De

t et statu animi universo, quae quidem omnia (alias enim

T

haec nostra sensatio s. observatio non est ex omnibus. nu-

ill

meris perfe&a) ita comparata esse debent, ut pa;tim, qui

li

nobis propositus est, finis, partim leges logieze postulant.

Yel

At spe numero dolor, metus, plurave alia aut extra nos,

aut in nobis, impediunt, quo minus illis satisfaciamus ,

'quamobrem animo forti opus est, cujus vi, illis difficulta-

;

tibus non succumbentes , omnia, quibus efficitur sensatio,

pos:

ita immutemus, ut finis noster et leges logicz postulant,

posti

et inprimis eo gradu atque modo animum adfigamus, ut,

Consi

&m

qgaæ,,a qualem quarimus, sgnsatio conserVegur.

Sunt

$. XLVIIE.

25 j

Idem fefe de vi animi fortis in sensationes internas di-

3',)' 94

ci potest, praeterquam quod ad eas producendas objeáis

Uüiye

*xternis, horumque ad corpus relationibus, ut et corpo-

ut Te

te, non immediate, sed aut plane non, aut certe tantum

Sed e

mediate opus est.

(lens,

r rcedsaduci Ls p o

43

$-- KEIX.

u

"Repraesentatio eorum , quc sensibus percepimus, etiam

cor

absentibus obje&iä, szepe utilis, s2epe adeo necessaria est;

ate,

Deinde sensationes, et posthac etiam reprzesentationes

qu

nostrge omnes inter Se comparantur, quo facto judicium dc

$.v

ilis existit, àc etiam, ut hoc fleri possit, sensationes, re-

, QU

liquaque comparanda omnia reproduci oportet, vel cum,

nanto

la

»

vel sine'conscientia', eas jam.adfuissa

2008

Reproductio ceftärum repreesentationum — pendet

2mus ,

i.) a facilitate, celeritate, vividitate claritateque, qua illae

ICU

ii

possunt resuscitari, quze vero. virtutes ipse a prima aut et

$ad0,

$at

ul

ant,

posthac repetita impressione in animum magis minu;ve

Ws

constanti, forti, perfecta et accurata, ab omnibus, quze in

$,

eam influxerunt et denique ab iis, qua posthac in animo

sunt effe&a, prioribus vel nocua vel utilia , proüciscuntur;

2.) porro illa pendet a repraesentationibus resuscitantibus,

3-) et denique a statu virium singularum , totiusque animi

nisd

universo. Hoc nimirum omnia ita debent eSse comparata,

obïeæs

r/,O-

ut resuscitetur reprassentatio vera et accurata non solum,

Q0

sed et clara satis vividaque et universe fini nostro respon-

)j

nj* Im

dens. At et hic iisdem oppugnamur hostibus, quare eodem

E3

H

E

animo forti opus est, ut, devictis illis, ea omnia, quze ad

feproducendam repræsentationem faciunt, ita immutemus,

ut imaginatio producatur ex omnibus partibus perfe&ta fini-

li

que nostro respondens.

th

liu

$1

p

Sensibus et imaginatione preebetur materia facultafi

lat

comparandi et judicandi. Ut vero reéte instituatur com-

Tne

paratio, non solum sensuum et imaginationis ope praesto

d

esse debet, quze àd eam perficiendam requiritur, materia,

g

sed etiam, ofnissis reliquis omnibus, ad omnes, quz ad

rem pertinent, partes diu, clare et fortiter satis, ac pre-

terea ea ratione, sine qua relatio unius ad alterum non pot-

est perspici, animurn adverti necesse est, quibus demum

Qite

conditionibus rite expletis, verum nascitur judicium.

I

ALd,

- lue;

De p.oteätate viri fortis in sensus et reproducendi fa-

cultatem jam diximus.

Haud minus docuimus , illum ad

E

ea tantum, quze finis postulat, idque gradu et modo, quo

Ye] !

Tus |

illud postulat, animum attendere, ut itaque et ex hac par-

Clata

te satisfaciat legibus, adeoque verum exspe&ari possit ju-

dejj]

Qicium et ex «omnibus partibus absglutum.

büs

—M———'

[*21

d

$ bl

a

Sed jam novi'quid accedit; persuadere nimirum mo-

L*

bis possumus preterea, vera esse, qua vel intuiti su-

mus vel ratiociniis elicuimus , vel quorum tanquam ta-

17125

[2

'af

[v

us co ma-

lium recordamur,

tq

ujus persuasionis gi

ocy

jores esse oportet, quo 1nz

aE

is omnibus, quas logica postu-

d

lat, conditioni

bus

Dus

est satisfa&tüum; Cum vero et hic exti-

£

I

ofri*

mescendaus sit ai

E

t

uum influx

1

(

IS,

forti

iUIt

itudinem animi etiam

esto

Du»

hus

: ló

ad hanc persuasionem legil

ogi cxs aacommodanfhm

etid,

requiri, apparet

nad

$. LII.

)d

Y

"us

ia heec magis eluvccc

Ciit

, Si, quaxe hisce periculis

p()t-

circumvent

git vir debilis et abje&i

itni, cum iis CO!

m.

ilí-

WW

amu

Observatio insti-

quae a viro forti fieri videmus.

tuenda vel judicium ferendum est; At quot pericula instant

ati

yli

illico! Ingruunt alienze cogit:

[40 u1

Ones, SUPGI'VSIJIJAIZ sensus

um ul

vel jucundi vel injucundi maxime fortes, in affe&us rui-

) qUO

mus praecipites, scepe et, quae ad rem pertinent, non sunt

u ?'W

clara satis, vivida et jucunda atque his omnibus a c«gï àtio viri

ssit J

debilis, ad longe alia rapta, a multis, ad rem

EY

to

rtinenti-

bus, abstrahitur,; adeoque aut non ad omnes notiones aut

46

—— MÓ

-

tamen non satis fortiter et diu adfigitur, et generatim at-

que universe a recta rem considerandi via se defleGit.

Hix,ic ea, etiam in do&orum animis nonnunquam eH'uf

$a, caligo, hinc illi lapsus hominum, alias prudentissimo-

i&m, jam vero affe&ibus suis obtemperantium, hinc certi

certorum ordinum, eetatum, sexus, errores, hinc denique

p

tot przejudicatze opiniones, quae per urbes, per gentes, per

f

universa secula pervadunt.

te

i

Ex eade-m hac caussa homo affe&ibus zbreptus, mox

ü

celeriter nimis, mox tarde nimis et difficultater judicat,

mox credulitatis , mox incredulitatis vitium incurrit, nunc

lato judicio.stolida cum tenacitate inhzeret, nunc illud abs-

que ratione deserit.

Qui

At omnibus hisce non turbatur vir fortis. ^ Inhzrens

D

ei, quod fini maxime est consentaneum, idque eo gradu

I

u

et modo, quem ratio jubet, non alienis notionibus in-

gruentibus, non acutissimis doloribus, non vehementissi-

Yery

mis affe&ibus a re&a meditandi €t cogitandi via abstrahi-

qua

tur, adeoque errores, quibus alii succumbunt, effugit, nec

DI

nimis celeriter, nec nimis difficulter judicat, nec nimis

Othn

41

leviter a judicio lato recedit, nec ratione renifente, illud

Mj

tuctür.

Liceat hujus vis animi fortis in intelleRGum unurfx

iJ

tantum afferre exemplum.

Qe

n

Pugna pugnatur, Cromvelli exercitus vincitur, pax*or

ue

pervadit per milites, per proefe&tos, fugiunt ordines, jam-

jam insequitur, premit, urget hostis, at Cromvell non ex-

W

territus tot malis, fugïentcs milites retrahit, revertimini,

inquit, hic, hic sunt hostes Revertuntur milrites, gt vi-

)d

&i vincunt.

i,

$ LU..

Iric

D5«

Ex hoc numero virorum fortium nonne etiam sunt,

qui, quze ipsis olim san&ta erant ac inviolabilia, et aliis

punc adhuc sunt, impugnant? Cum, quz verissima hu-

Yerts

cusque videbantur, et quze immoto assensu comple&eba-

;tadll t

mur, tamen falsa esse possint, quae absona jqdicabantur,

j iv

vera, ratio imperat, ut przeconceptis opinionibus, etiam,

(sl*

quze altissime insederunt, nunquam acquiescamus, sed in

;ï[ihl"

assensus aut dissensus caussas ultimos inquiramus, et ut

je

omnibus, qua in utramque partem dici possunt, aequa.

2

:

Comuge m ertedeunp us nb ts MPa P

48

lan

c

e

r

jondera tïf; * 'TUt asse

sum cæ.meamus, autin alter-

&

H ram.partem inclinemus, prout momentorum 1lïomm ac-

C

curatissima disquisitio illud postulat

Sed swpe numero;

d

q

1«

uic examini sublici debent, ita sunt nobiscum t

,

lu

«

intimis animi propensionibt

"m

ICtA 4 XUE, quae

huc.x que

ra existimavimus, non a51icel

q

falsa pu-

65

tavimus, pro veris agnoscere non possimus sine maximo

dolore aut adeo sine metu gravissimoe, vel in

ac, vel in

aitera vita nos exspet&tantis, poenze; Quamobrem a perpen-

deudis rite et examini subjiciendis talibus opinionibus de-

2u

tc.uemur et przeterea, si, ponderatis omnibus argumen-

ut

ts, ab ea; a qua maxime abhorremus, stare rationem pere

$1

splclmuq in hanc partem tamen szepe non inclinamus, et pro

tüun

rite perspe&is momentis assensum non moderamur ; ; nonne

tii

]ue animo forti opus est

ut, depressa et exstin&ta illa

T

doloris metusque vi tam libero animo et tranquillo nego.

dlgw

tium omne su;mpmmus, quam caussam ratione d'xmnatam

2

deser ainus

$

pii

ug'.

$. LIV.

Yntej

Sed animus fortis non solum ex eo elucet, quod, quæ

Cut

aliis sancta v identur,

Ypgit

ratlonc lmneiaï te, lejmmus, sed

etiam

49

etiam ex eo, quodiis, quze profana sunt fere omnibus , et

(

conviciis illorum exagitantur, eadem ratione jubente, fi-

)j

dem habere et nomen nostrum in-eorum propugnatoribus

j

profiteri non dubitamus. Abt, vom Ver ienste , P. roT.

Glaube und Unglaube haben also ihre starken Geister —

l«

t

es kanwn starke Sadduciler geben, wie starke Pharisáer.

i

$D.

«

.Hucusque aut intuiti sumus sensibus subje&as res,

i

aut de iis judicavimus, sed eo audaciäe p;bgreditur homo,

lnl

ut, summum creatorem imitans, ipse effingat, quae neque

)ï'.

sensibus percepit, neque ratiociniis elicuit; non enim tan-

10

tum, qua et quomodo memoriz tradidimus, restäumn-

M

tur, sed eadem etï?m , Variis modis immutata , redduntur;þ

jla

modo enim reprzsentationes nostras in alium ordinem re-

".

digimus', modo componendo: dividendo, augendo aut de-

A

primendo id, quod sumus intuiti, novas efficimus formas,

mni

atque hxc o

iiilii

a, partim. quidem przelücente et jubente

o

ntelle&u, partim vero solas facultatis fingendi leges se-

cuti, sensuum tamen, a

À

£f 0.

ct

uum, imaginationis. immo et

iíd

ipsius inteïl:gftus induxi non'exchïso, prqducimus: Cum

^

«l

ET

E

[

$:

i

5o

vero hzc facultas in ejusmodi formas effingendas trahi

possit, quie aut per se repugnant, aut certe fini non re-

spondent, reguhs opus est, quas, qui nova ei"fmglt, etiam

inscio se, sequ1tur.

At et quo mihus efïingamus nova, aut certe, quo mi-

nus sequamur regulas boni, pulcri et veri, caussis szepe

H

allatis haud' raro impedimur, quamobrem et in hisce ope-

li

rationibus et legibus preescriptis explendis haud minor con-

[u

a

spmtur vm fortxs potastas.

[

Y

L

!

$. LVI.

*

T

Quas jam colleglmus , rerum intuitiones conceptus-

ve

Su

que, ut et judicia nostra et adeo fi&tiones, verbis etiam-

Ls

exprlmïmus sed cum hoc nonmSL eadem fïngefxdl chultate.

;

qu

quatenus ea certi conceptus cum certis mgmq COI]JUIl'Tua-

qi

tur, fïat non est, quod de hac re 51g1llat1m loquamur.

hn

La

$. LVII

Dun

Quatenus mtelle&us nostn status universus exercmo,

T

poti

adeoque smguhs operationibus effiitur, etiam illum a

f

ACl

fortltud;ne animi haud parum pendere apparet.

MUH

p

—

5t

í

5 Lvi.

e

Poteslas i. sehsus .j f).

^.

[/

dos zyzmm o:qm: et jacui;affm "Zihimaä

n

onmmem,

i

:ï

ll«

Haud minor est potestas. yiri fortis i in sensus 1ucundos

injucundosque.

Et vrimo qmaem«, quantam exerceat vlm,

Je

in eos, qui ab.a&ibus voluntatis et intelle&us s. l. s. profi-

Q

eiscuntur, jam ex imperio ejus,in.illos intelli gitur.

Sed et

u

alterum. sensuum genus,

.quod, nimirum a cmpore den—

vamus, non est extra potestatem ejus collocaturn, quate-

nus tum mutationes corporis; qüibus sensus vel jucundi

vel mjucundl moyentur, tum status annm, quo] hic ai sen-

d«

sus. ex corpore o1tos recxpxendos vel: aptus est. vel non ap-

m

tus, a nobis pendet.

]ta (ut hic tantum de postenom lo-

ifty

qu'ïr) ánimo, vehementlus mtento, sæpe ne grav1551rnæ

u

quidem corporis læsmnes sentiuntur; mlhtesque in præho

haud raro vulnera infli&a nesciunt.

Nepper cómputando

ï

numerum quaurc*"tum € magna numerorum suie, quam

mente concipiebat, gravissimos podagrae dolores suffocare

ï

Ut

Maleficus [talus, quem gravissima torméntà ad

potmt

|.4

D

facinoris confessionem non ddwebfmt sub ipsis toxmentis

f5

M

continuo exclanisba

V

IT

veddo! Absolotus à

j H xi' Ce (*t

RI

?

G

:

vtndbstbciztesii 2ued]

zSz

R

AC

^de set

S

I

iü suze exclamationis interrogatus; iccfpondlt pa-

z

tibulum! vzd Reil de organo animi p. 140.

$ LEX

Amamus voluptatem ; füugimus dolorem, preeterquam,

si voluptas detrimento est et lege vetatur, dolor utilitatem

Vir ità-

affert, vel przecepta virtutis eum sufferre jubent

que fortis potestate sua in sensus usus, injucundos omnes,

qui neque necessitate quadam

aturze nostr

ungrlmt.ntur,

neque evitando majori malo vel acquirendo bono inser-

viunt, delebit

Quot e. g. et quanti, qui ex imaginatione

1nala.vel fingente vel certe augénte, ex projudicatis opi-

nionibus et erzoribus, ex vanarum rerum studio et admi-

B

atione aut ex pravis affeCtibus e.

avaritia, uno verbo,

bl

ex corrupto vel certe non satis emendato animi statu oriun-

L

tur, dolores! ab omnibus itaque his immunem se sery

j

animus fortis, nam hisce vitiis non succumbens, e. g. ad

vanarum rerum admirationem et studium non depreSSUa,

earum ja&ura non percellitur.

Quos véto dolores et ad-

Su

versze fortunse casus fion plane potest effugere, eos dAmI-

P

nuit, et quos denique nec dunmaezc illi contingit, patlen-

f

tia facit leviores.

53

de

z

L

Dolores, quibus excruciatur humanum genus; :vel. ex

vel ex: recor

* a

Yda

vel

malis praesentibus

tione. praeteritorum

denique ex cogitatione futurorum orizinem ducunt. In om-

nibus his depellendis cernitur animi robur; Cum vero nulla

M

re mafgxs frangantur animi abjedi et humiles, quam cogita-

qu

tione malorum futurorum s. periculorum, vir.magnus et

ld*

fortis. maxime in contemnendis periculis cernitur.,

X ,

aut prud lentia su ladet, -

1ns

deo

Quoties lex jubet,

.L

h

in pericula sese pree cwlcat

vei dolores C')o ite sLm con-

s.

sciscit

v

Jne

)qln

Denique'animum ; ad tantam magni itudinent formatum,

n

nec acutissimi dolores ad actiones impellumt, quze mtwvn

»o;

non sunt consentanez , sed potius ille doloribus atque ad-

j*

versis rebus ipsis ad suam aliorumque salutem promovca-

dam utitur.

U'Kht

r'&d

Atque hoc modo vir fortis nulli, quem fors fert, casui

$6U5 ,

succumbit, sed humanarum rerum naturam atque conditio-

[ Ml

nem nunquam ex animo dimittens, etiam in summa cala-

n

mitate, Anaxagoram imitatur, qui, cum illi ab amico mots

ï ano

üm nunciaretur,

ihj, inquit, mihi in exspe&atum aut

51

— M À

2

novüm nuntiás, ego'enim illum ex me natum sciebatu

fuortaiem.

v. Valerius Max. 1. V

$.LX

—

Alio tempore in excitandis, conservandis et augendis

ä

nsibus jucundis, spe et voluptate ex recordatione proe-

teritorum percipienda, cernitur animus fortis.

Sunt enim

!

sensus jucundi,

qu1 a tah animi corporxsve statu gignun-:

E.

tur, quem nonmsl v1r fOItlS conservare potest,

quonian.

t

ille nonnisi magno in. an1mum corpueque imperio acquiri-

N

tur;^-Hinc etiani ex lætltla spe tranqmmtate et hilari-

táte- elucet anlmus magnus hlnc gaudet sperat, conten-

h

tum se ostendit vir fortis, ubi animum debllem dolor et de-

p

-

$t

speratio jam incessít et totum. prostrawt

Pot1ssunum hæc amm1 fortltudo

ut unum tantum

tf

cxemplam afferam, elucet e fiducia, quam in providentia

divina aut refnmlne mundi morali, in vxrtute aliorum ve]

po

Dol

in se ipso collocat. . Hzec est illa in virtute. fiducxa, qua fal-

tus Alexauder Ltteras

Inna

in qu1buc

venenum a mec*wo

P3ari, scriptum érat, in manü feHens, potionem ab hoc.

datam, hilari et ere&o animo bibebat.

hen

p t

55

Hzc estillasui fiducia, quam admiratus Senatus ro-

N

manus Varroni', quamvis ejus culpa apud Cannas vires-po«

puli romani exhaustze fuissent

gratias egit, quod redire

voluisset

nec spem ornem abjecis

)

hzec illa animi

magnitudo, qua preeditus Publius Scipio, quartum et vi-

gcsnnum annum qgenn,

m'qore parte exercitus romani

Aæ.

ab.acie Punica oppressa, timore et desperatione per:po-

iM

pulum, per milites, per Duces serpente, et nullo Ducum

JIe

qri comgendam rem proficisci audente,.iturum se pollici-

p

tus est; vid. Va!exn Maximi di&orum facuorumque memo-

If

rabilium 1. lil. Cap VIL hæc illa, virtus ,. qua eminens:

il*

Fridericus '»ï'ïg'm'; ab omni fere E

:uropa .bello. vexatus. et;

j

pene oppressus, invi&us stetit, ac omnem Europam ho-

t«

stes ipsos, in sui admnatwnem rapuit.

Cum vero sensus jucundi maximum nonnunquam de-

Wi

trimentum zfferre possint, haud minor apparet viri fortis.

(itlà

potestas in illis, vel deprimendis vel certe dunmuendxs"

ita illis fru1tu1, ut nec

| yd

pot1551mum vero ità eos quarit

major felicitatis gradus, nec virtus'ulla impediatur

D

qio

Atque hoc modo nec voluptate captus, unam ratios .

!

nem sequitur.

P

56

-

Denique jam ex his patet etiam potestas viri fortis in

sentiendi jucundum injucundumque facultatis statamr uni«

versum.

S LXL

Potestas in voluntatem,

m

Qüi reproesentationibus imperat et sensibus, etiam,

exorta in ipsa voluntate pugna, a coceca et rationi contra-

ria voluntate vi&oriam reportat, ac mox volitiones et

propensiones aversationesque natura, gradu, dire&ione

aut relationibus perversas exstinguit;-deprimit aut emen-

dat, mox, quze ratione commendantur, gignit seu evehit;

atque hanc vim non solum exercet in singulas, preesentes

aut imminentes, sedet, !

Aïiv

18Cc

ipsa viusus, in statum volun-

[/

tatis universum. Cum vero imperio voluntatis, rationem se-

quentis, in reliquam voluntatem omnem, seu illa natura,

gmdu, dire&ione et relatione voluntatis, quam, . ratione

jubente, vir fortis in se producit, perficiatur atque absol-

vatur virtus, patet, cur in animo forti omnes, quae huma-

f

€

ant

n' z-u-n naturam orn

, virtutes coxïsgaicianyur. Homines

t

aii

n

Ynt

intur non solum vóli

Zi'm

atis ct

Iv

"

1piditate, sgd et inprimis

cupidi^

tà

—

——

57

cupidi sunt,pecunim , potentiv,, honorum, gloriw, exar-

descunt ira et odio adversus inimicos, flagrant amore.

*

Qui vero forti est animo, nec voluptatis, pecuniz, po-

tenti» et gloriæ cupiditate adle&us, necira incensus aut

amore inHammgtus, quivdculuam committit, quod legibus

äï«

adversetur.

h

C& LXIE

ï

d«

Imperans voluntati, imperat quoque motibus cofporis,

e

ab illa-profe&is, h. e. a&tionibus externis,

?

]

$. LXIIL

]

Potestas

i

[

