rvd Ni-

tam ante ilud tempu pacate $ tmngm/le de genze fedittonesm €$. di-

iv

Jfeordiam concitare mon veriti effent , Dei gratia peuitus diberata effet :

tamen adbuc pertmax anÍcitta tum Melezu, Iuua eorum qtm'ws banara

fvocandi

AEcclefiafticos detulerat , de qua re quid Concilium decreverit , fratve

lus 111

Chariffinzi , /' Gc babetote : Concilium clementius altquzda i Meleitum.

uüthontae

animatur ( uam ff accurate in eum mgu uetum futllet, n certe com-

*

a r

mernilfet venie) decermt. ut in praprm ac fna civitate remaneat , nnl«

xuit Ed

lquzte babeat poteflatem vel cuiquam smanus zmpmendz . vel QHETe

oncermue

guam Ad aliquod munus Ecclefiaflicnm deligeudi: wel in aliena regtone

w

civitateve 6jn rei gratia. comnorandi : fed st folusm dtgmmm' €$ off-

q [

cii nomen retineat : $li autem qui ab eo presbyterà defignati funt, fimm-

7 disit

latque [anthore ordinatione ca;g]ïrmatz fuermt bac conditione im. Ec-

n frpte

clefia Comamumionens adpittantur : mimirum ut. Ecclefüafhica dignitatis

t fæawz-

€5 miniflerii gradum babeant il quidem : Jed tamen omnibus. Priby-

Kut;:

agerzs $n fingulis Provinciss €$. Ecclefits verfantibus qui jimt ab bonora-

j dmdf-

niffimo Firo €$ Collega nofiro -Alexandra ordinari, fiut omnino tnferioret.

MMP

)RUn etiam ut uulla ilizs pate/lzu fft eos suiniftros Ecclefia dofrgnauds,

»[;WZW "

qui ipforum probentur arbitrio: neque INominationem penes fe habeant

T

[]

eorum. qui fizt ad. Ecciefia munera obeunda deligendi , neque qqu,mm

vl

4!:/'791: confen[a Epifcoporum Catholica g&y ArosrotLic& EccLES1/

QUI SUB IPSO ÁLEXANDRO SUNT , 0n5ino rranfigant.

? ThC'

yite de

Pariter Concilium [ecundum Oecumenicum, quod Confianti-

(icgo*

nopoli habitum eft Ao. 35 1. à Theodofio M. INp1crUM, & con-

vocatum füuir; teftes (unt Soerarzs /ib.: s. cap. $.

Theodoretus libr. «

; i.«

Cap. 7. 8.

Sozomenus lib. 7. cap. 7. ac . confirmat Epz/lala Syno-

mmälla

dus ad 'Nleodofmm lmper fcupca, qua ita ionat

WWW !

2

Kelis

"

—-þg(äo)äe!—

[/7/1/

Relgzonæ AC pzemm aäjärwzmgü" 750 , Deique mmmn[ 1720 Impe-

eatori 'Theodofio, f[auiluzs Concilium Epifcóporum qui ex- dwerjï: pro-

In n

vincizs , prafettarifue C'an/imzwzapalrm comvenerunt. uitw quidem mo-

gief

[//7/7

ffri ad tuam Pietatem Jeripti gratias agimus Deo, qui tua pietatzs im-

perium conflituit ad communem pacem Ecclefiarum ,. €8 [aua frdei con-

&D

firmmationem : agentes atttem Deo debitas gratias , meceffaria ngoqw eA

qflt [

qua atta [unt tu Jfantlo Concilio ad tuam referimus pietatems -

nempe

clejr

[ d

7uad ex quatempore, €$ MaNDATO mæpzetm*þs Con/ïa,mmpalzm Conve-

lat

8124 » Przmzm 72&6[67)2 mwzmm zuter nof concor d'þlm Ven0oUAUIMIMA *

nl

deinde vero breves ettam pra[cripfimus ac promuciavimus aliquos quas

g

Conl

JE terminos vegulafves quibus €$ Pairum qui Nicaa congregati fuerunt

fidem confirmavimus , comproäæwmwywe €8 aqua adver[ns eam abor-

demu

t þ»zm*, per*verf;u berefés, ac pravas opiniones extrema cutm execratia-

lmpe

we ac deteflatione Yeprobaviguus.

Praterea etiam ad veile: cmþzrzæn-

u

du 85 ordinandum flartmn €3- dzfczplzmzm Eccleffarum , certos Cana-

nes ff atuimus ac pmj&rzpf 792 :

qua omuia buic noffro [Cripto fubjeci-

en

9REKH - Kogamm II Ut ïCkmem*mm ut per bteras tua Pietatzs RA«

:

TUM efe jubea, corzf?rm&;qze Cozcilii decretum: €8 frcut literis quibus

p

ziós comvoca[hi , eccleffam houore profequuteus ex , dta. ettam fitmmam eo-

L

vum qua decreta [unt couclufonem [eutentia atose freille tno corrobortt.

Dominus antem. Imperium tuum in pace €$ jr/zzztm Jffabiliat. * -

Tif

Eadem Ratio eft Coücilii Ephef ini, quod "Theodofius 11. in-

Tare

dixit: ubi hz legitur INpicrio: Jweratores ; Cu[ares Theodoftus

YOCi

€9 Faleutinianus , Ficlores , Teiuimphatores , Maxini , þmper ugufii ,

Cyrillo Epz/äapa. Rerpublica na/i'm couflitutia ea qea in- Deum eft Pig-

Thyl

lia i

TATE pmcz]»æ D7 1717 mzz[taqzæ sster bauc €9 z/!am CocNATIOZzc

P]a li

FAMILIARITÁAS Zztercedere foler. — Nam €9 ex fe iyvictu pendent: 6d

Atraque profferes altestios facce]fbus incrementa fumit : Wæm'oqmdem

Q f

st vera religio Jufla attione peiyïczmr 2777 Kejþuä[zm utrinfaue ope mi-

dO C4

lö IN

X4 ]?orefczt.

Cum ttaque Dens tomperit habenas nobis tradidertt, zzfqze

qui imperro noffro parent , quetatis 68 fevuritatis quoddam quafí vincu-

m

jum uos e[fe voluerit : barum vuter f€ foctetarem , partim quidem pri-

Qüt

vata mfhra pro*vwlmtza freti , partzm quoque bumano prafidio nff , in-

t E

divul/am perpema con[ervare enixe contendimus :

ad eurque modnum

Ityo]

promawndæ pietati prapter Respublica falurem Vucttmbinma, Ht in omni-

"p

bus fere fubditorum voffroruns commado vatenti, numm boc perpema ur-

M

gmma a COHLCHdamh[ que j&du(o ) p:e rehgtofegue privatim vivant

Qu

979/266

:

al

ii

mantenn.

77 Iny-

0»?716; $ ö üt :

Ep'iaw.'c' decet n Keþuäli*c; verfentur un

z'*üe;f]ï. 'þ Demï?u'e ne

"? UlX

'/e?f: jn-

triqzze quam p

ar eft cuvam impendere non defifiimus .. feri eni

T

alterius curam nof uegligant. — ddnte

potefh, ut qui alteri ferto imuig'lant,

HIBUE Tf

omnia autem id operam damus, ut

Ecclefraflicus fPatus eju[modi fit, qui

ide?ae

fiei at

€$ Deum deceat , €$ temporibus noffrss quammaxime congruat :

?u

gue ex omntum confe

ufrone [mam tramquillitatem obtineat, rum per Ec-

:

vfrarum pacem à turbis €9. [edit

ioribus liber ex-

WMPE'

clefaflicarum Controver,

n türtt

sflar: tum demum tt pia veligio ab oui omninn mota

€9 reprebezfiane

1777

mmunis perfeveret : Neque a

liter quam per Imperatorem Martta-

Et per fuffinianum

720: qui

n convocatum eft Concilium Chalcedonenfe :

Conftantinopolitanum fecundum : &c. Quod al

ibi pi'olixä often-

i fuerut

(tiiit Carolus V.

a btf

demus.. Veftigiis itaque majorum laudatiffimus in

etetltlie

Amperator volendo CoScrrruw. contra ?Cïö P-at-tlu-s III, per tur-

vjttitt

.pem artogantiam ca deferuit. .^

; veter,iä Te&ä'rhcn—ti ! veiïigia

tor Cattt-

- Quin fi placuiffet Pontifici Paulo

,

[5

explorare ; tum deprehendiffer; quod

etiam ibi Conventis Sacri à

( /;!äj&? va

C€. 23« 0. 24*

un Me

Magiftracu fideli fuerint indi&i;ut conftar ex

emplis fof»e

7 7/!!!//4'

Davidis: 2. Sam. 6. — Salomomis 1.Reg. 8. — fo[aph

t

ati 2.

nittt er-

Exechie 1. Chron. 29..— [ufía 1. Reg. 214- &c.

j

*

gt

eraiofi, *ho-c- ïeit boæ

| Scd pergit in Zzdfa fua Paulus, atque Zm?

*

*

:

n

mino fuo, (ita enim Epifcopi Rom. Cx

fare

j

s in primis feculis nomi-

-

Ó corn-

113 I [ it-

niare folebant) iram divinam graviffimam minatur, fi Conciliut

df

vocare prefumat;

Exemplo Regis Ozze, qui /epra fuerit percuffus cum

n.

5

cum cohorte

J

'Thymiama Deo offerret.. Sic & Core; Dathan & dbiras

:

M p

fua in cu

ndem laqueum irz divinz incidiffe. : Sed, quam hec excme

yrto dt

pla impie à Paulo P

ont: ad Carolum Czfarem ápplicentur ; quivis

r

cui mica bona mentis

$

eft intelligere poteft. Nam Cafar indicen-

do Concilium non tra

&avit MUNUs SAceRDoTALE , vel Epifcopa-

le INrERNUM ; Sed Epifcopiat

n exercere voluit imó vi officii debuit

1 Wg

ExrERNAM: Udü Con

ftanunus M. convocans Epifcopos Niceam

N

um Fpifcapis Ex-

dicit, vos eftis Eprfcopr INTRA Ecelefranz, cgo vevo

tra EcctesrAM. ^ Nec Carolus V. Sacerdoiinm FORMALE ad íe rape-

um

z

n

7 if

.Ke

voluit, ut fecere Core, Datban & zdLiram. , Quare mera ealum-

Til

ia Pondficis Pauli II

I. fuit, quod. Caroluzs V.. Cxfarem vel cum

j in mm.

Ozia Rege, vel cum impiis Core , Dathan & adbiran comparat :

ajcftatem commiffa:,

gravem

[ gfw g

Qua ipía calumnia contra Cafarcam M

&cniu-

H 3

1] '(JWM'

ulb

B«l

VRESENUS

/&än(ur/am .& Drrosir1 okm»i ab þflicio

tam mahgnc ac fupek;ge*

. fto, merita fuiffet.

ftis, o

. Sed adhuc atrocius eft,

Diéc t2

quod He;-.zric'-'zi-h & Fridericum l: Iinf

peratores optimos producit,

quos ultio Divina perfecuta fuerit, uc u-

fzram d

terque per Filios,

carnificis munere fün

TAVit ub

gentes, interierit, quia contra

Pontifices infurrexerint. Nam fi

Hiftoria ceu fida prateritorum ma-

Uot

i

D

-giftra confülaur , rum parcbit,

quod non Urrio Divina, fed Ponti-

ficum Rom. per/fdia,

fuerit o

proditio & Tyrannts cos neci dederit; Ut proin

. 4ETERNA INFAMIA a

.

pud Jvenzizsm fcriptorem Catholicum Pontifi-

pafica

«cs illi laborent, qu

i F 11105 per varias przftigias eó impulerunt, ut

Cütione

Parentibus truculen

tam mortem intentarint.

itEpi

Producemus in eam verba ipfa Heinrici VI.

| Irriperat: qui .aci

Xte Sici

Celtarum Kegeno Gilotum intcr ali

a ita fcripfit: Z» bac perfecutionis &

1h vicen

edii f'amma, cum parum fe videre

nt proficere Pontifices Rom. ,, con-

Gulbe

ss tra ipfüm jus naturz laborantes, quo

d fine maximo cordis doloze,

1l ;

:,» fine multis lacrymis dicere non vale

o ( & quia dicitur, vehemen-

quiden

,tr contremifco ) filium meum ,

1 exem

Abfolon inquam dile&ifsimur ,

, non folum contra me armaverunt

» fed etiam tanto furore arma-

bis, ]

, Verunt, ut inprimis contra fidem & facramentum , quod ut miles

I

» Domino jutgyerar , regnum meum invaderet , Epiícopos & Ab-

afït&atxj

, bates meos deponeret , inimicos & períecutores mcos fuftineret-

du

», ad ultimum , quod maxime vellem taceri, aut fíi taceri non po-

Carmifi

, teft, vellem non credi, omnem affe&tum naturz abjiciens, in-

lobiny

, falutem & animam meam intenderet

, hec quicquam penfi habe-:

que u

, Iet, quomodo ví & fraude ad hanc p

ericuli & ignominiz fua füm-

bt

,am afpiraret. — In hac tanta mali fui machinatione , ctm effem

(Ctfé p

»in pace & in aliqua falutis mez fecuritate, in locum , qui Con-

loreng

» fluentia dicitur, in ipfis Dominici adventus fanctifzimis dicbus ad

h tem

» €olloquium evocavit me, quafi de communi falute & honore fili-

düj

i &

, u$ tractaturus cum patre.

Qu;m cum vidi, illico, ex paterno

$

, affe&tu tactus,

intrinfecus dolor

r

e€ cordis mei ad pedes (ï;osv- prpcidi,»

» admonens Sc obteftans per fider

m

» per falurem anunz, 1? pro pec-

UYT &

» Catis meis flagellandus eram d Deo ,

de me ipfe nulizm conquirc-

um p

, ret maculam honori & nomini fuo ,

. quia culpa patris vindicem :

Ctte

Qu

, filium efle, nulla divinz l:

gis conflituit fanctio. Arille quafi abo-.

füb

,minabile & execrabile (c

Qito

clus: caepit dete&;rï. Et PfOCïde.hS ipfe'

ho a

» ad gf:des meos, de græterir/is' ceepit veniam

deprecari. Sed hazc

quos (

Filü

& Rut

——

tD

1pcï£ö* g

Filii humilitaä diu non d'ü"ravit* ; nam m&igandbus P

onzuficis mi&h

firis , optimus Cefar coa&us fuit omnia Imperii infignia deponere ;

n Il In-

nec tamen fic in gratiam Filii »*tccept'us ; fed in carcere detentus mi-

erit, u u«

feram duxit vitam , ut flipem peteret. — Denique Leodii mifer expi-

Ia COntra

ravit, ubi tanta fuit rabies Pa

pe, ut etiam terram invideret.- N am per

OFU Ima»

quatuor annos inhumatus jacuit.

y!

P

D

td Pouri-

: Deïiiq'lie' uod F.

Pet

d

ericum

II. fiae&at, coniht quod Imperator

Ut proin

fuerit omni laude dignifsimus ; Sed & is fine ullo demerito atroces

perfecuriones 4 Gregorio IX. Caleftino, & Innocentio IV. perfe-

i Duxif-

enunr, t

cutiones paffus, ter perfidifsim? excommtmicatus fuit, nec finis odii

in Epifcopis illis Rom. (qui Patres amore deberent effc), donec in iti-

nereSiciïia'm veríus , per infidias 'Mihifirorum.Papalium propinato ,

mor

vid.

yions &

in vicem Medicinz , veneno vitam cum morte commutavit.

D Qu

Gurbberlerus && Aventinus. — Quam impium itaque eft, quod Paulus

; dolore,

III, in parricidiis & fummis íceleribus, qualia ne apud Gcnciles

vcbäüäü-

quidem audita, triumphare , & Carolum V: terrere auder? Quis

á exemp

Simum ,

la witiozzs Diviza audite vel legcre yoluiflEt in chgt;&bri»

s

bus, luculentiora inveniffct.

tt arm;-

jt nles

Formofiss Pontifex, qui ante Sedem 24poffolicam 1e nunquäx*a

affe&aturum juràverat , à Stephano VIII, non éx ratione Sanóka ,

& l-

[pnerat'

fed in favorem Sergianz fadtionis, póft mortem & fepulchro per

10n pe-

carnificem effoffus eft; Deinceps eum in Sede Pontificali Sacerdorali

habitu indutum, prefente Synodo canquam impium, do&tinarum-

, 1

( habe-

que Sanctarum inícium (ita miferum cadaver compellabat) damna-

u lo

bat, moxque exutum veftimentis , digitisque tribus ; quibus bene-

diceré moris erat, abícifsis, in Tiberim jacari curavit: de quo ,

f e&m

horrendo proceffu vid. Lwrprandus Ticinenfis Ecclefa Diaconu:, qui

ui C()n'

tum tempo

ris vixerar libr. 1. R 8. Sigonimi hbr6 : "duxiliu in

n

cus ad-

oft äh"'

Sed hujus Steph

ani Pontificis abominandam fyrannidem. flcu.

bt

ta eft quo

od

)

ue U/rio Divisa nam Succeffores ejus ,X Rosmares , Theo-

dorus & Johannes X. Ravennas, nontantum Fermofoante dicto dignita-

yo p«

tem Papalem reftituerunt fed & Stephano $ throno deje&o in car-

n quie

cere gulam laqueo in

ndgcem

je&o fregerunt. — Sic & Bonifaciüs VIIL, cum

fubditos Regis Galliz à Juramento fidclitatis liberaret, átque éà thro-

jj ao-

no Regem dejicere vellet, captus ab codcm Rege, & impoficuscffenie

:fïS iP[e

j at

quo, ad caudam verfa facie, Phremef in catcere correptus, atubitio-

1 Mon-

jl

(z Stultitiz panas dcdic , atque in vi.ncuï;'s obir. Sic euan

: firum

*

o

* —56'3?4) $d-

ERECHIONREEDIRNMDURIUNE iercs cstrsati

firüm illud homínis Alexander VI: Urrrowe Dzr expert

us eft v

G

exitumque habuit impierate füa dignum. - Teflibus enim Oxenphrio

Panviut, Gutcciardino; D. Bembo Card. quos fecuti funt Sm*aälþzw,

& Carriere , cum per poculum Penegatum Cordinales aliquot ,. qui

ipfius fceleribus applaudere nolcbant, & medio rollere vellet, ac per

j

errorem , fingulari DEI providentia, pocillator Pontifici poculum

[

i

preberet, perfidia in CArur DrerzsrAB1LE Authoris recidit , atque

UZOqu

ita Su1 ipfius CA 17Ex periit : Cui laudatus fupra hiftoricus Cuie-

Bulla

siardinus tale elogium dedit..| Quod non SiwcsnirAs, non VrAar-

fumn

€UNDIA, non VrzniTAs hon Frprs, non Rzrrcro ulla apud ipfum.

deTi

fucri. Mittimus alia Dzviza sultiouzs exet

npla que Paulus I&I'I. ante

guinf

eculos þabcre debuiffer.

Sacen

gf;wz'

Denique impellit Pohtifeä Rom: Imperatorem Caröluin V. ut

pitr

ea quz Relellibus , hoc eft, Proreffantibus Concelferit iterum refcin-

pop

dat. . At veró quid hoc aliud eft, quam pratendere ; nt Carolüs

colà

FipEM fuam violet, & quid femel füb Rzr 16rowe Jun &wswr: pro-

Car;

miferat, revocet. —Talem perfídiam nunquam fuafit fupremm Eccle-

Íciet

féx fug Mrebitetlas Chrftus. — Et fi hiftorias corifulere placet , páte-

bit, quod gravifsimé DEus Urrus fuerit ejusmodi V rorAT10Nss,

impol

fidei datz. « Exemplum eft Manifeftum in fnliano Cardinale ,: qui

ex ;u]?»z Pontificzs Uladzslaum Hungariz egem eo impulit, ut. pa-

dum

«cm cum Turca fancitam frangeret fed infelicifsimo exitu: nam ex-

Con

ercitus Uladislai in fugam actus, ipfe veró in paludibus Mohahizis

miferé fuffocatus , docuit PER F1 D1A M fummé DEO exofam effe ;

-

i?ïqu.

etiam fi illa contra Turcas committatur, quanto magis fi inter Chri-

UET

ftianos Fipzs JUnATA negotiis interponatur: riec Paulus III, quod

!

Iu [

Obiter. monemus Caufam habev, nos Proteflantes titulo REBELL(UM.

fs

onerate: Adhzremus Chrifto Domino, V zx o Carp17T 1 noftro;

iem

Nec bella gerimus contt

^

a VERITATÉM &.F IDEM CHRiSTU.äIAiM 4

Centi

fed pro Ea.

lub

&t

Ex quiBus ohinibus fatis f'uperciue pac&t, /qüid Carolus V Im-

perator arroganti atque impio Pontifici refpondere potuiffet. — Nos

fon

in Compendio ac brevibus ,. fcd veris lineis refponfionem Defezfo-

&

riam fubjicimys; quia à C/ero Pagäæ-MANCIg.Io; defüituitur.

ff

E

Caro-

N

TL

^

SGPRESCENE

B arscecuc

ttus eft,

manomm

Ünghrh

,[ftnþemtar Paulo lllf

i

vtl

Pontiffà Romauo Sal,

ot, qu

, C

" [teras Tuas nec Me n'cc TTe dignas —acc'e,pri. Nam cum papefhuln

pooulum

in iis affedtum & Sacerdoralem humilitatem expedarem ; in u-

malevolum animum, fupercilium ingens, & turgidas

t, dtqie

t'foque deceptus,

as Cut-

Erenim unde de TE merui; ut me flagitiofis E/

Bullas expertus fum.

SanéSacerdotzs FxriUsnon fum, nec

n Vg

fammi Sacerdotis Filiis comparares;

ud ipfum

de Tribu Levi1vel Cafa Farzefiana,

fed ex Imperatorio & Regio San-

ilem , quam hi ex Ts

III.A ante

guine Natales duco;

Nec quicquam minus vc

Sacerdote Natales traherem;.— , Liberi enim Tui ,

nec Liberi nec Ia-

(cd ex infami Semine Oriundi ,. libidines Parentum tur-

g'mzzï funt,

Nofti Tuum Petrum . ÁLoys1UM -

um V. ut

piter manifcftant ,

& imitantur.

& xternam nominis ac Pontificatus Tui ma-.

um

propudium honiünis ,

üus, quia Tu totus es

- Carolas

culàm. |Nec Spiräï»mlzä poffum effe Eizs T

Proles natutam fequitur Genitoris: Quare ante omnia &

NT pro-

C. Av A2AÍA.

g It

fcveró moneo ,

nomen £jj;j quod mihi citra caufam & culpam,

Farnefianus audire nolo.-

t pa*rc)-

impofuifti, Tibi Tuoque SrUn 10 ferva.

TIONS;

Porto illuä fammopere miror,.qt/ïpd cafligare & fcvero Styïo

de, qi

ut VurNER A Germanie funefta curarem ,

damnare audes ; dum,

., QUE-PQ.

Id Tibi grande fcclus

qm &

Conventum Imper

ii procerum Spirz inftitui.

ramentum DEO praftitum me jubet.. Sed,

Aohobs

eft, quod Pietas, quod Ju

inquis, turb

asin Religione obor

tas ad Te pertinere, Tuum effe illas-

fam tie;

curare, ac remed

ium afferre; Sed obfecro quis turbarum , quz tan-

ger Cl

or cíft, quam Tu & Tui fimiles Pontiä

to jam San*guine ftant Àuth

^

] quo

fices: Id fi negare au

des, Tcftem Tibi d

t

o omni exceptione majo-

30

tem Adrianusms NY. fideliffimum meut

^*

n quondam Magifttum , TE

I nolro;

dei ficut & Originis fuit ; non

centies meliorems Germanz enim f

rxAifAMr

lubrice, quales-Itala Terra & Aer quamplurim

oS generat. qulicem

enim Te & ambiguum cffe, fama vocalis loquitur.

Ita autem ille Tuus praanteceffor omni memoria digniffimus,

7 v, Im'

fontem mali in Germania Sanguinem fpumantis per Cheregatum le-

" Nos :

texit. Sczgans inquit, 42 bac fagtlas

gatum füum nuper[Norimbergz de

/

Yitta-

o

4

*

de aliquet jam ab antuis multa abominanda fi

Jfe y. ääufzþs in Spi

u

fiz'aw ,

Caröf

m

6.

K

ii

Gunaecus

dimil

libus , exce[fus in mandatis , e goäzm'a äe/m'gwe m pcrväiflgk mAcatA.

ANec amirum ff agrittdo 4 CAPITE in smembra, à Summts Pontificibus in

&Y

lios inferiores Pralatos defcenderit. — Omucs mos (. Pralati Ecclefrafh-

gäf, |

€i) declmavimus unu[quifque tn vias fuas - . nec fuit jam dia quu face-

vet honum : nom fuit ufque ad uuum.

m R;

Quamobren necel[ama efó , u

ennes demus glortam Deo ,. €$ bussiltemus ammas noflras ei : videdt-

Tum.e

que un[quifoue noffrim , wnde ceciderir:. €$ fe poties quiliber judicet,

Quod i

infidia

quam à Deoin virga fæ.zrarz's fft judicari velit..

H n Y€ , Guod ad

fcelere

zos attinet , polliceberis , mos onmem operam adhibituros , ut primam

CURLA hbac. ( wunde omne boc malum procefft ) veformetur : ut ff

U5 nor

€ut unde corrtptio 2n ommnes unferiores emanavit , ita etiam ab eadem

am.

Jfanitas C reformatro ommnium emanet: ad quod procuraudum mos tantà

illud :

um in

aréhs obligatos Yeputemus ,. quanto Untver[um mundum

þnju:ma(li

veformationem auidims defiderare videmus t$c..

A

Deus

ac E

Vides ergó Pontifex unde malorum omnium prima Ougo 4

Roma eft, à Vitiis in Vaticano impune hactenus graffantibus.

us

ad ne

€rgo exinde dignam medicinam fj perabit,unde morbus eft Ep/Zenzicr.?

iplisi

i con

Cura prius Te & Curià Tuá; deinde de Germaniz malis efto follicitus.

Sed ais ; optimos Im

;

quod ;

peratores Conftantinum M. Th;odolïu'mv PC

.imon convocaffe Concilia fed Pontifices Romanos.

brm ]

ammït

Verum , diim iftud afferis magnum prateníze Tuz INrAzLI-

$iLlfAT! cum ex Cathedra logücris vcl fcribis prajudicium affeis :

datiiï;zä

Nam ApwoDnuM FarrtsRis; atque alios turpiter FAtLIS; laudaci illi

jp(um

Imperatotes , nihil minus agnovere, quam quod Jus convocandi

& dy

Concilia ad Epifcopum Rom pertineat : Con(ule Hiftoriam primo-

rum quinque feculorum , ac Te fefelliffe, vel decepturm effe literis

Atüs j

füofr.

fole meridiano fcriptis deprehendes ; fed oportet ut legas , noa A-

Ambiti

dulatores & Parafitos, fcriptores Tuos, qui Calamum Venalem habuz-

i y

re, fed adi Sozomenum, Socratem Eu(cbium; Quin & acta ferio evol-

ve Concilii Carthaginenfis V I, cui etiam interfuit, Illuftre illud Eccle-

Iores

ANCT;

fix Catholicz fydus Auguftinus, ibi cum legati Sacerdotis Rom: pra-

Pür t

tenderent , ut Caufa in illo Concilio tra&ata ad Sedem Roinanam

N

devolveretur; Nam id in Concilio Niczno definitum effc; pro Re-

fponfo ab Epifcopis illius Confilii accepere. —Falli Pontificem : ac

Wiïet Ó

1 ?)47104

terminos Epifcopatus Sui infolenter transgredi ; In Concilio Nice--

$

T N

n9 nihil cale *'gi;&ni;unn ; atque ita non fine ratere Legati

Pontificis

dimiff

0C fei

——

UER

m mutqn

dimiffi : Stupente Afiica , quod tales criftas ,. Petri Succefföfq:

nfb

& Vicatio Chiifti indignas , & indecentes Epifcopus

Ecthfafe

gat, atquc Lupcrium in alias Ecclefias affectet.-

Ro.xn. eri-

t

qu fuc-

Sed initas, graviffimé à DEO punitos Imperatóres , :

q

; ul S;a-

ütm:f', at

DI RouasNa Vinerationem & obe

dientiam non exhibuerint.

Ve-

1 : Dd

rum étiam in ifto pun&o Te mirum in modum proftituis. . Nam

ler judiat

quod Heinrici IV. Filius in Ab(alonem degenetavit, & Parenti optimo

^, qund u

infidias ftruxit, nonex Urrrows Divina, ut Tu prodis, íed e

u [rrim?tm

fcelere & impulfu abominando Pontificis prodiit. K San&iffimus De-

u : atf

us non armat Filios in Parentes ; Sed imperat illis feveré obedienti-

7 a& mdem

am. Lege quartum in Divina lege preceptum ; $i quidem ingens-

! n hanto

illud Surz&ciriuw & SupzRBiA immanis Tibi permittunt, ut De-

; gjumdi

um in Lege fua lo

uentem audias; ac deprehendes, quàm à Filiis

Deus expofcat ob

d

edientiam ac cultum ! V proinde illi , Sacerdoti

ac ZErERNuM V/E ,. qui Linrnos armat adveríus Parentes , jeösqup

g 4

ad nefandum illud fcelus inftigat , ut Sce»r&uM ac CoRoNAM à Deo

bus. Qus

Pyjgemict?

ipfis impofitam ,. eripiant , carceribus includant , atque fame & fi-

ofollictu»

u conficiant. . Quare mi Pontifex, RETRAcrTA illud exemplum,

quod mihi proponis; ne UrrioNzM Divinam, quaz jam Antecef-

ofum &c.

Íorem Tuum, Gregorium VII. &

Innocentium IV. in Igfemahbus

flamnis premit ,. proximé etiam ex

periaris.

, vrALLI*

- Idem Tibi refpondeo ad exemplum Friderici II. Cafaris 1au-

um afes!

u

datiffimi, in quem Anteceffores Tui, co usque defzvierant ut ter

ho i

ipfum íine ullo demerito fülmine excemmunicationis percufferint,

;onyoctnt

& demum veneno viram cripuerint. Talia fulmina non vibravit Pe-

trus; Nec Chriftus ejusmodi Zzrrocizzz un

am prino

quam. vel imperavit vel

.ielittis

fuafit.. Quare vide, & ferio vide,

ut tandem aliquando effrenem

ambitionem,accruenta Confi

;; 101 A

lia difcasTu& Curia Tua corricere. Scan-

o

lem ab

dala vos Pontifices infinita hactenus Chrftianis prabuifti

$. Mumte

(erio &i0"

mores , nec Ecclefiam cujus primus Character & intrinfeca forma eft

ud E*

SaANcTA HuM 11 (1AS veftra SupsEns1A fadare.

Non poteft effe Ca-

:

Rom: pre*

Pur tam San&i Corporis, quod infame eft fcel

eribus.

Non eft Se-

des Apoftolica, in q

Romanat

ua fedet ac tyrannidem exercet Supens1A ; Non

^. pfO RC

tenet V 1cxs Chri&i

,

l1 ut

qui Orzna facit TENEBRARUM :^ non pradicat

fcem:

Evangelium ; Qu

i

3

/ne* ambitionem, tonat , fulgurat , fulmi-

ilio Ni

nat. Non cft verus Sacerdos Chrifti,

qui mutilat Sacramentum Cez.

! pontft

Hoc reilitqc j

prout Salvator infütuit; & tunc de reftiutione Pa-

ldu

cikc

-

$

Z

anir

cis 'in Germania, cujus cürà adti;e'pertinet, follicitus c—iïo*: atq-,A üt ge-ï

Th

nuinum Petri Succeforem decet, vive & doce. lta enim facilis in-

.I,' ;

tcr nos erit—.Colz»ic.cmpnxA; Vale & genium Chrifti ind/ule.

j

al

uf

CAP. VIL:

YUs 2

n talis fít. Concordia inter Sace*kdotium €s

qi i

p una. Perfüna utraque Poteflas Politica

lrnpfrz,äm at d

impez

Ecclefiaflica combinari queant.

Lei

Den,

Oc cäputf vatils di(ceptationibus eft obnoxium. Ét quidem

VM

quod fpectat ad Curig Romanz Dodctores & defenfores', illo-

n .

rum intereft , ut CoxjUNcr 10s8M utriusque poteftatis Civilis vide-

hum

lícet & Eccclefiaftice defendant , nam Pontificem Romanum non

rantum Perfonam Ecclefiafticam effe, fad etiam Politicam , cum ma-

hab

Ne]

gna partis Italiz: PR rwcEps fit , eft in 'Confeffo: Unde etiam cum

Áo. 1677. Aloifius Bevilagua nuncius Pontificis Innocentii XI. ad

füp

tractatus Pacis /Voviomabum veniflet , atque 'Magiüratus.Neomagi-

Ilufliffini & Reverendiffimi Domini Salutaret;

t

enfis ipfum fub zztzdo

is humaniter admod

um tirulum Feverendi[[ni deprecabatur , me-

p

UW

moramus, fe non uti Perfogam Ecclefiafficam (exat autem Patriarcha

A

TE

Alexandrinus titalaris), Sed ut Prizcipes 4tahi Minflrsm iuc veniffe.

oties eriam in ipfa zra&farieze mentio Pape incidebat; nunquam

df

Qu

1

Jut

ipi

[*

um Papam , aut freatma Santiztaten , Ícd tantum meum . Prigcipem

vocabat.

Tefte Pufendorfio libr. 15. v. 358.

Hinc etiam Bel/ar-

fu

munss libr. g. de Pontif. Romam, cap. 9. 10. proïixä probzicï,

j

poffe in ;4o [ubjetlo conjungi Pereffatem Sacerdotalesm & — Politi-

4

häül

cam. Nec Prigcpe Proteftantes hanc conjuuéliogem repudiarunt ,

utradicere , vel

Aed p

otius Czfari.Carolo V. refponderunt: fe zoz co

wpzfg;

vare , quod Epi[cop Lboza Temporalia , & Regiones po[[ideant, qua

IQ

^

;

u

(iy;

spfi, a, Cefaribus frat. don

at4, ut videre eft apud. Horrlederum de bello

Conf. Carpzovit Yarispr: Eccles. libr.

Germanico libr. 1. cap. 56.

1. def- 2.

Ex Anglis-Fadriazus

de Savaria in tr.de divers /Mmzjlï

M

Eccl. Grad. cap.

25. Ícqq. etiam Unionem illam non improbat. De

Y

D

fob: Hilfemanno Tieol. Lepfen

f fupra jam diximus, quod pariter inïo

fortius fit in eadem fenreentia.

tat,

4 loce

*

u

Contra Thcologqïs exixinius fenenfis Tob. Gerbardus

TheoL

Qi

-

z

]

UE

-t52 (69.) 2—03- "A

IK t ge-

facili ll

Theol, de miniftr. $. 295. adverfam fenrentiam fortiter pulfat acce-

it; maximé ex DscisroNz Salvatoris noftri Matth.. 20. yf. 25.

M

arc. 10. V. 42. Luc. 22. V. 25. Ubi Doui1NArus & Poltica Po-

seflas vxanquam abfoluté fcowross181r1A declarentur.

Ex Patribus Teftimonia funt fatis clara pro hac Sententia Di-

m &

vus zfubrofius defuga Seculi fic fcribit: Cuz portio Dens eff, hoc cít,

qui Sacerdotio fuugitur ,. mlil curare debet uifi Denu , ue alterius

empediatur. nece[rtatis munere. — Hilarius im P. 118.inquit..— Efis

Z |

Levi mon erat portio , neque fors in AMedio fvatrum ,. quia: Dominus

Deus cff PAns sfforum: ANullam ergo, Deo fervientibus, Lex data ter-

t qudem

)I69 ; HO'

renam voluit e[fe portionem, quia pars eorum Deus effet : Memint eti-

vilis vidé-

am Evangelis ille pradicator Petrus, aullam frbi effe portionem poffeffroms

bumana , cum oranti alimoniam re[fondit : Aurum & Argentum non

ADm non

habeo, quod autem habeo Tibi do. Eadefn mens eft Hieronymi ad

, Qu m

pam. Cuta

Nepotianum ; Atque À

i

brbatihs Cla/rævallenüs Bernbardi m Declam.

fuper Eo.

yi Xl od

£

Alii diftinguunt & dicint; Al

ios effe Epz*/cäpwxqui (iuoad Ix-

Neomag*

falitatets

TERNAM OzcoNoM1AM manus fuas nóh velint admotas; hoc eft non

uf , me

przdicent VensuM Dei nec adminiffrent Sacramenta; adeoque quz ad

On»n1NEM pertinent, non tangant: Hos faltem Jus Ep 1scopALs Ex-

Sagarcta

TERNUM; adeoque fine UtLA CoNtTRADICTIONE rebus Politicis prz-

luc venit

effe poffe; de quibus etiam videtur loqui 24pologia Zdugnftane Confcf-

Jfonzis Tir. de Pot. Eccles: fub his verbis. — Q zune funt. Epiftopi, non

pnygtn

faciunt. Epifcoporum offcia juxta. Evantelium : Sed fint [ane Epifcaps ,

juxta Politicam Canonicam,, quam NON KePnEnENDIMUS: Jeruss nor

Ee [()baf)

-de EpiscoPo Joquimtr jixta Ev ANcELtuM, vid. D.-

K piii-

Toh. Cunrad Dan-

*

hauer Theol: Conícient. Tom. 1. p. 2.-Dial. 5. q. 3.

gdiault»

* . Noftrain hac diverfitate Sentenuarüm eà imens fedet, qxuod ne-

Jiettt t

o minus poflit has duas poroffares Ecclefiafticam fcilicet & politicam

;/l'Mfr'f , qW

Combinatas habere, quam Pontifex Romanus.

M bello

Nam is prztendit, quod non faltem quoad ÉxtkRNAM OscoNo-

(

n /;'['r-

MIAM in Eccicfia fit Epifcopus, fed vel maximé quoad INrERNAM nam

ff ,MW r

PauapicATOR vul effs, quemadmodum Perrz; &- maxi-

ob3ts )

me hodiernus Pontifex przdicat Acru qnoque Vensuu DEL, ut pu-

antd im?

tat, fincere; Et deinde celebrat Missaw Actu, quod non faltem $-

U

caurIciuM juxta doctrinam Curie Romane eft, fed & Sacramentum :

lxe

"L

Quin c/avibus utitur folventibus & Ligantibus, Clavis ligantis nüper

7

hb "

EEWILE ExkMPLuM dedit, ià ExcoMMuNicATIONE totius Excrcitus

Cafarci,

Cafarei, imó etiam par felmen minatus eft Jofepho Augu&og declara-

to prius FiLro R eszrLr; Hi ales actus pettinent ad mrNTERNUM SrATUM

Ecclefiz ; Unde fi Paulus III, ut in antecedentibus vidimus, con-

demnat factunr Uziz Regis, quod ille hec duo officia &egzzz videli-

cet & Sacerdotale conjunxit, tum non videmus, quomodo ille Paulus,

alii

atque ejus zfztece[fores && Succeffores parilem dagsmattoneza evitare que-

ant, nam & illi voluére; & totis viribusannifi funt UrR

ln

UMQUE GLADI-

uM SPIRITUALEM & TEMPORALEM Jgeflare. :

Inu

Deinde Pontifices Rom. pretendunt, fc EmscovArqugetere fu-

ed

Íen

pra omnes alios Ev 1scoPos, prout in Cozczlio Tfidentizo recla-

mantibus licet multis Epifcopis, in ipfo Confilio definitum eft; Sed

hoc officium tam amplum eft, pofito.quod Pontifici Romano Jure di-

T

vino id competat, ut ille ne quadrantem, imó ne momentum temporis

U

habeat, ut re£ss Politicis impendat., Sed drviza negotia, & quz perti-

nent ad confetvationem Conponis Mysrict hoc eft Ecclefiz femper

D

&cx OnprNATIONE Chrifli infinities priora funt, quam Zzzporal2,quo

C

ergó Juns affe&ar TeRnENA, confulat potius Pau/s»s & PernuM Gr-

r

DE

M1NOs Romz Epifcopos, prout egregié illos defcribit Perzes de Mzrca

Archi Epifcopus Parifienfis primus in track. de CozcorZ. Sacerd. & Impe-

li

rj & poft eum Zrzauld.in tra&. la Grasdeur de I Eglife Romaine, &

Id

que

videbit hodiernus Pontifex CLEMENs XIT, quod TERMINOS ac FruEs Po-

1

TrsrATIS füz longé eg-rediatur, & dum de Parma Placentia, ac Cozc-

J

macbio follicitus eft, ac bella gerit, Coclum amittat & Scandala cpmeæ

DE

sittat atrocia.

)

h

. Inaliis Epifcopes

,quales exempli gratia funt in Grcrma—ni'a hoftra,

hat

AncniEpiscopi Ezecrongs & alii aliter res eft Comparata, nam illi fimul

m

funt SrArus Iurzn ex officio & ContATIoNE Cefarum. . Unde ejus

[2

funt ex antiquo Titulo CowsiLTARH, & . ApsipeNrEs; qui non praten-

dunt Jus ExcowwunrcATIONIS, fcu Clavem ligantem in Capur fuum

D

Majeftaticum Cafarem exetcere; nec fe totius Ecclefix CaP11A vocant.

H

Nec pro Aaairiuo Caufas Religionis difponere fatagunt; quamquam

(io

pherique id longé melius poffent, quam Pozrzficer Romani; qui jam à

lioj

longo tempore in Rzsus Frpz: funt ignoratiffimi, & nulli ftudio mi-

tne

nus quam.Th*eologiæ operam dedere; Hinc cum Controverfiz ,

Aitg

ffent , ad DscirsrowsM ; ille

z

faufeniane ad Innocentium X. delate e

iT

ultro. ccnfcfïqg eít fo uon [on Theologo h. c. vEgo acp [um ,T?e?lbgz:.

(

L]

23

m

-

T RUR ETE

UWj "uccmeedMUeTSenA.

]

- al

CAPUT V.

; declátze

ramux

: beïurew

candi Miniffres Eccleffa.

U$, COftv

Oc Caput multis iterum Controverfiis eft obnoxium , nori in

h viddi«

Theoria tantum, fed etiam in Praxi, quz adeo varia eít, ut vix

H

e Paulus,

: ""fit Ecclefia particularis , qua non aliquid habeat Srngnlare, ab

aliis diffentiens. Nos ut co facilius & re&tius inter avia & devia ambu-

(att qBC-

lemus. Primó breviter contra £azaticos oftendernus, quod Z2cario ad

i GLADE

munus przdicandi Verbum atque adminiftrandi Sacramenta, fit. Ne-

t f«

ceffaria. Deinde examinabimus varias Doctorum , & Ecclefiarum

j teOd-

fententias de Zre vocandss cuinam fcilicet hec potcflas vocand, Mini-

di: 5d

ftfos competat. Tertió noftram promemus fententiam: Faxit DEUS

j JuEC dl-

T.Opt. Max. ut cuilibet JUS SUUM in ardua hac materia tribuamus,

Caufa eft Chrifti, & Conporus füi, hoc eft Ecclefiz:; violari non debet.

emporis

üug pet fi

Itaque quod ad primum punctüm attinet, certum eft & ex Verbo

z p

Deiinfallibili conftat, quod neceffaria fit talis V o c A T 10, quia omnis

»Mlil/l',quo

CunstrATIO fine seffrone legrtzzma Deo exofa eft, & proJVora Cbar atle-

m GF

rifiicafallotum Doctorum in CodiceDiv. allegatur. Sic Jer. 3.2. dicit

ld MJZTM

DEUS : INon nyfe. Prophetas illos, 88 tamen currebant; mon [um locutus

L

ad illos ,€9 tamen prophetabant. . Et verba talium currentizm, quocune

omámts

-—

que colore pietatis proponantur , MeNpAci à DEO arguuntur. Jer.

Fs D*

27. . 14.15. MENDAcIUM vobzs lognuntur

