; qiia xon mifi eor. . Et

,4c C

Panlus Hebr. $. Yf 4. aitz ZVemo fibi fmit bonorem, [2d , gui vocatur a

DEO, ficut JAaron. — Hoc eft, nemo femetipfum rwrgupzRe debet in

la o

officium facrum, fed expectare tenetur VocarioxEM füam, ficut etiam

ia noltt

Aaron vocationem fuam accepir 4 DEO , non feipfum Sacerdotem

fummum confüituit. Et Rozz. 10. v.4.

yill fmi

J. lIdem Agoüolus ait: Qu«

Unde lel!

modo pradicabunt , niff mttantar.

J

ü d

Hazcautem VocAT1o duplex eft,aliacft IwMtp1ATA, alia Mr»

DIATA.Immediata à Deo z»oe

;

ut (um

Teft.Pro

diate pxocedit. . Sic vocati fuerein Vet.

phetz à Filio DEI; & in Novo Tcftamento Apoftoli, à Chri-

z gt

fto ceu Filio DEI Zrvcarzato.

gunqim

Quanquam autem hec Zmmediata ,

jqi n

non ita amplius locum habeat, quemadmodum olim ; Focationes tàe

men Miniftrorum non dcfinunt cffe Divize: Sic Lcvitz in V. Teftam.

ftadio f*

»itdiate eránt vocati, & tamen DEUS dicit, Ego tsl fcu feparavi in

' rm.e[ 1'5 ,

meum fetvitium Zevita; à

tG !

fflias Hfrael. Nutn.cap. 5.v. 11. " Ac Chri-

ftus

dics/hr adbue dare Paflores, qui tamen prafentiam fuam vijfiilem

l

Íub- |

por ( p.) 'ä-eü"-u—

$

VRIEEDE

E

ï;bzraxi; & (eäet glbtiosä ad dextram D-þEIQ, 1. (Gors 126 ag pr 4-

t

.11. Ec Miniftri Ecclefiz Ephefine, qui sediaré vocati erant, dicun-

.prw'zez

tur à Spititu S. confFiruti Epifeopi, A&or. 20.v. 33. . Quarent DEUS

pt. Max. in hunc usque diem eft Dominus meffis, ita & ]ug Vo-

cand

candi fibi refervavit. Delegatum tamen. concetfit Vicariis fuis in

Tical

his terris.— Quinam veró illi Zzcarzi fint in hoc arduo negotio, quz-

*A

ftio eft , ut diximus, qüz ob varietatem fe

J

iW

E

(ntentigrum intricata &

fauo

dichilis facta eft.

Primó itaque Pontificii "Do&ores Ius hoc Vocationis ttane

E«

À

"ribunt Ecclefre ; fed cum quaritur ,

uidnam pet Ecclefiam incelli-

Ca;

i

cei

gant, an cerum fidelum,, uti aliás Eccle

1à deícribitur, illi vel tergiver-

IT

fantur, vel cum apertius loquuntur, Pontificem Rom: producunt ;

i

iiQ

U patet ex Atlante Ecclefiz Rom. BeZarmizo Card.lib. L. de Pontif.

Cor

€. 4. qui etiam defendit , quod E/ecfio Epi/coporum Jure Divino ad

folum Pontificem Rom. pertineat.

,

!

Altera & huic & diametro oppofita fententia dicit , .quod']ius

vocandi Miniflros Ecclefiz pertineat ad eum, qui habet Kvesor five

17!

'Suprcm;am Poteftatem in Ecclefia; & inhac Íententia inter Dnn.

R«eformatos eft Clariffimus Theologus David Paréus, Profeffor quon-

dam Heidelbergenfis; qui (icut in Commentario in Epift. adRoman.

€ap. 1 3. Poteffatem attribuit Magiftratui Politico Archirectonicam

anonizantumin Civilia, fed etiam circa Sacra; unde confequenter eidem

í

Magiftratui attribuit Tus vocandi Miniftros Ecclefie. In eadem

5

Ji

fententia eft Nicolaus Vedelius, Profeffor in Ac

?

—

ademia Frifia, cu"jqu

hac eftaffertio in libro de Ep//op. Conftantini M.

i

"

[ ]

Vocatio Paftorum pertinet ad Poteftatem ZMaggffratus, for

--

[/

maliter & objectivé: cui fe acriter oppofuere Socii Religionis 74

zolos Triglandius , Profeffor Leidenfis, Zacobua Revin:

p/

Kegens Colleg.

"Theol. Geilielous "dpollonius, Minift. Ecclef. Medioburg. &c.

h

- Fedelims contra pro fe attulit primó praxiz optim conftitute

Ecclefiz Gezevesfis, dc qua refert, quando Paffor: fucceffor dandus vi-

fe

derur, Senatus Ecclefrafticus , antequam «d Nominationem proce-

gl

dat, petit facultatem à Magillratu; quam f6 non irmpetrat, fuften- -

d

J

20

dit, at plam oruttit Nominationem; $i Wwat' prfgfedä:ur

d

8

j

T

m

II

(

*

L 8

j pr 4

[A

-

ft, dicun.

ia g

at

Lïiæ Prapon;t eum, qui ipfr maxz'äzä placæfä

i

| U 417-

ves vata eff; fí difhlscet altus eligumr.

at DEUS

probeiur Magiffvatzi

Deinde ut fe melius explicet 7de/ius, dicit, quo

d

h

Jus hoe yo-

JUS V -

candi cerhp'etat Magiftratui non ex Privile

o

eio.Humano; five ex

js frisin

Titülo Turis Patronatus ut'vocant; Sive aliqfimi!.i privilegio, fed cx

XiO, qu-

ttica &

| ]'u te üivind,& quïdem duph'c j nomine,tum ratione Perfonaetum

ratione muneris,ratione Perfonz;quatenus Magiftratus eítMembrü

Ecclefiz; tum ratione tuncris,ut Princepseft.| Sic enim, inquic, eft

)nis ttan

m ixceli

267. Virum in Ec-

Caput Populi; provocat autem ad Rivetum p.

| tergiv efe

clefia Reformata nominatiffimum, item ad Ja/zzm, p. 173. Ad Pro-

fetfores L

oducünt j

ii

'denfes in Synopfi purioris Theol. p. 5 2. Amg'äuæ in C?.f;.

dc Ponti

Confc. p. 26 . & plures alios.

hj

" Arminiani ul

tetius progre

diuntur , ut Tïu;gza;);lw notat p. 159.

j«no à

;; Producit autem ante omnes Uttenbogardum inter Arminianos hàud

oftremum, in libro quem infcripfit de Authoritate fupremi Chri-

;uod Sus

»P

, ftiani

Masg

o

iftratus in Rebus Ecclefiafticis, ubi pag. 33.' poftquam

gj r

ytét D'an.

;; dixiffer dari. poteftates & officia fibi mutuo fübordinata, & in fche-

,, mate quodam, Cafarem, id eft, Supremum Magiftratum , pofuiffeg

jrquoni-

,inter Dei verbum & Miniftros Ecclefiz, Verbum fcil. Dei loco fu-

jNomate

»; premo, Cafarem medio, & Miniftros Ecclefiarum infimo: fenten-

'onicam

», tiam füam fuorumque, fchemare illo quafi in tabella ob oculos po-

eréldem

, fitam, fic explicat: Senti

o (inquit) f/apremum IMaaifiratum à Deo can-

€$ id quod Eccqua/fim;;z, C? :d quod . Politi-

n um

flieutum e[fe ad utrumque,

cum eft , proctrandum; eundemque id quod. Spirituale ef? adminiffrars

if cij

facere pev. Miniffros verbi. divini: AMiniffros etiam verbi dyvimi , ilud

*

admiuifirantes juxta De

i mandatum, adminifivatione illà fua fungi ee

fHll, fot-

precepto AMagiffratus fini, quippe qui munus illed , vice ac numine DEI,

jonisfi

€$ juxtaipfius verbum, tllis impofuerit, ut verbum DEI tam Magiftra-

tibus quam fubditis aumimctent ,. dno ipfo [smmus ie Magiffrarus [e

gs Colleg.i

cl

DEO, €$ pradiéhzs ills Mumnflrzsy (in quautum D EIverbum daocent)fub-

onfliriti

jecit.. Eodem [iil. modo quo drajauus Romauorum Ipsperator Fitario [ua

du i

gladium in mauus dedut , nan cantum pro fe , ed €$ contra fe, wfurpan-

fj PTWE'

dum» ff qua.in ve delinqueret. .Et quo modo probi Principes fe Juflitie,

p

id efl, poreflati judiciali, fabmtttunt , etiamft illorum nomine, (utpote qui

Áittt ;

à DEO adid confhituti funt) ea exerceatur , quandoquidem af mania

u

1La. confluunt €3 ordinant, fupremamque in ca inppetlisnem [emper o£-

e

Iim*?lf:

"M2 (74) f0

[

Lb i

&inent.

Pagina verà 64.6

j. de hac materia fïcrloquituvr:. Mul

ts d

tAVUnt, qHia res Ecclefiafliea & Politice adeo multum i2

er fe d'fevunt,

Gular

Jfibique invicem adeo funt. diffim

iles , debere etiam à dive

vfes , tuna bas,

Confef

40 7aodo? a in

um illas, admnifirari. Ro gat,.

poteffate €9 gradn

(

J'iemamo, st4 ut. alter alteri non [ubfiz ,

O adminiflratio utraaue non fiat

zomine eodem, non tautum DEI

a(ferun;

»fed etiam bumani Magiflrarus, vice

&ylan

€j«[5 DEP Refp

ondet, Neauaguam boc ita effe, quta boc plane ocm-

)

s fit C abfurdum.. Dicit ergo utramaue adminiflrationem, tam Ec-

quod

elefiafficam, quam Politicam, fferi umo eodemque nomtaue, DEInon tan-

euro, fed C bumani AM,

"

petfici

Lflratus: ac proinde divina uontantum, vr-rum

Minf)

€9 bumana autboritatzs

effe.

tiam «

Contra hanc fententiam non tantum Reformati awte citati, fed

l non

& noftri pugnant Theologi, quos inter primum nomino D. Chezzzi-

tiles c

PiuP, QUi in part. 3. loc. pag. 32y.lac loquitur: ,, Sicut Pontifex Roma-

Dec fj

s, us in eo commifit facrilegium cum fuis; quod Z/e&ionem & Poca-

NU

»» /one Miniftrorum eripuit Ecclefiz,

& Ap Sr [uosquc tranftulit:

2

1

»» Ita ejusdem Criminis reus eft MAcrs

TAATUS, quando exclufo Mi-

/I'afb'ci:

» niflerio, & reliqua Ecclefia,

fibi foli poteftatem conftituendi mini-

»» flerii in Ecclefiá vindicat.

Ecdjefr

tici con

Sic & fac. dndrea Difp.29. de Jure Voc.Min.

graviter excandefcit,

t te

€ontra illos, qui Magiftratui

j vocandi in folidum tranf cribunt; Z-

&t

pi^, inquit , €? /zjs/7a e/? alieni Juris U(urpatio,czm Mariflratus

MIsgto

Politict Primum Unud el

£

4

Dd

gend: defignandique. Per[onas Ecclgäa(i;'m:

fuffragium Preyrerio adimunt.

1j ipy,

Sic & Do&iffimus Anglie Epifcopus Chaldermood Altar. Da-

GEC fu!

mafc. p. 3 3 2. iis irafcitur , qui Jus Vocandi Magiftratui tribuunt:

Diarit ]

Ita enim fonant emphatica

tütn (y

ejus verba : Disicant inter fe Canonifls ,

& Jraperialifle; ii pro Pon

tifice;

|

dulatio, 24« pro Ecclefia,

dMfspre Impcrator.e: Urrizaue A-

ANon 2uia Po

utifices bac libertate fpolia-

gm

ennt Ecclefias, cam fibi vindicare debuerunt 1

Vaper atores

€9 Principes, fed

in o

poru ue Nutriciité Aduocati Ecclefia, figt

zde

75

bzs elogizs gaudent , Eccle-

que F

ff« reftituere delerent. Tributa exigant,

chah'a, aut furisditliones

Datteg|

«lias Civiles, temporatibus Epjfcop

MFHHT.. ABHCXAS, vecipiants Eletlionem

Pafforum, Libertatem Ecciefr.

K 073 ?721221222A774,

CB ex qua Salus Eccie-

m]

L^ 1

bun-

(

Jf pendet , .Ecafc;(i:ä rcfinzuæk; » 6lioquin major.

d

-

facrilsgfä poffeta

Hs

Secuhs

/ (75) $e8-

U useerni

GCDSMEYSMEESU Gikrn

:

ul

Mulii ]*

am

fur qimm £ mille Epifcopatuum prk;lia a'z'nþermt; Yid. eüi

df

Gerbardus 'Tom. VI. de Minift. Ecc

i

]

lefiaftico, ZAenzerus in Exeg, Aug.

£ bb

Confeff. att. 1 4.

g p

uarta itaque fente

htia- eft Riäidomm inter Reforma—tös, -qui

2717

afferunt quod TJUS VOCANDI pertineat ad EccrzstAM qua talem ,

(s VE

& plané non ad AMag/ffratum: Rationes horum Do&torum fünt:

[ute &v

tun E

Primo, quia Z2catzo ctibuat Zerzsditliozen fpiritualem, & munus

quod ffirzrualem; Corporis Chrifti edificationeza vi fuz inftitutionis

[771772

perficiat. Eph. 4. v. 12. & faciat hominem rité vocatzzs LecATUM ac

j, "m

4Minifirum Chrifti 1. Corinth. 5.v. 1. non 7Magiffratus Politici: unde

etiam dicantur Oecezorai ac Diffenfatores myfteriorum DEI, qui Chti-

ii fed

fti nomine, LzcArtONE füa füngatur. Perfpicuum autem cfie, quod

Chemir

tales cbaratferes non poffit conferre Aagiffrarzs Politicus , quoniam

x Romie

nec forzaaliter nec emainenter ei.competat Junisprerro fpiritualis, aut

& lu

Muuus Speinrruars ad ædiücationem'Corporiä Chrifti.

anftalic:

Secundó provocant ad primam Inítitutionem Mrzifferiz Eccle-

hfo Mi«

fiaftici; / Jefüs Chriftüs, inquit Zrzglaudius , Caput & Rex fpiritualis

Á miti-

Ecclefiz fuz , immediaté citra interventum alicujus Magiftratus poli-

tici conflituit primos ptzecones Evangelii Apottolos fuos, quos in to-

,ahä(i(&'iïs

tum terrarum Orbem mifit , ad edificationem Aegzz fui fpiritualis;

atque ut fcirent Apoftoli , ex qua poteftate Chriftus ipfis hanc Cow-

u Ir-

MISSIONEM det, ideoque ZMarth. 28. v. 19. dicit: AMibi data eff omnis

gfþïrm

poteffas i celo g in terras euntes ergo docete ommnes gentes; Baptizamtes

u

s2 nomine Patris, Filii, € Spiritus $. Hinc concludit Zr do£lus, hanc

effc (apremam €5 archueflomicam Poteflatem Filii DEI , ex qua dima-

u De-

narit Inftitutio & Confirmatio Miniftrorum Ecclefiz fu : In qua al-

ribuuat:

wum fit filentium Cafaris vel Magiftratus Politici cujusvis.

le]g fs

*

Denique David Blozdellus vir in antiquitate verfatiffimus inte«

u

grum librum fcripfit de /sre.P x & 815 in Regimine Ecclefraflico,

atque

1] 'led'

in eo oftendere fategit ,

quod in primitiva Ecclefia, PJebs Chriffiana,

FW:FJ

quz Fn ATER N1TAs5 appellari confueverit, magnas imó potiffimas

1:,56'6' h

partes habuerit in Regimine Ecclefiaftico, & maximé in VocATIONE;

i

atque multis contendit, hoc JUS adhuc hodie debere relinqui inta-

&um PrEbr, quia originem habeat à DisPosrrioNg divina.

um

gEf.[l"

Conítare id ex Praxitum Apoftolica, tum tribus primitivz Ecclefiz

r

Seculis: Et quidem Petrusizquiz, quanquam primus inter Apoftolos,

i

à

& juxta

E l

EE

"76

P

Á

SERESS a

lus'ïefc

ffet in lo-

& juxta Pontificios Caput eorum , cum eligendus aliquis e

tuerim

ta fent

cum Judz proditoris; quanquam Spiritu San&to. plenus nihil camen

egit dvJernxás Íeu wpx ovmxag , (ed in coetu fidelium, quorum nume-

]

rus ad centum & vieint

o

iexcreverat, verba faciens, poftmodum cum

Vg ipj

yenieni

iis preces ad DEUM f

idit; & cum iis fortilegium inftituit, ut con-

ftat ex Actiscap. 1. v. 24. Concurreruntergo ad Electionem Apoftoli

fttiiore

religio:

tum témporis omnes fideles; dicitur enim ewzz ar.gw]mr Jortes jf-

2

Ceraunt.

Sic etiam

'A&omrïn i cu-m in Ecclefia fnurmur fuiGet exortum

meno,

dio ter

ob viduas in Eleemofyna negle&as ;; Apoftoli non foli de remedio

fatagunt ; fed FaATERNITATI univere committitur cle&tio ,. feptem

fciban

Diaconorum, qui feptem viros bono teftimonio ornatos eligunt; ubi

de Cle

Chryfoítomus ait z sule 7«v xelzy. Qonaeémes

;

. Multitudini judi:-

tint, $

cium. permittit Apoftolorum chorus.

tantun

^

*

Sic & orta dií

ceptatione non parva , à

Paulo & Barnäba adveilg-

fus eos, qui non circumcifos ritu Mofis , falvari non. pofï*'e contende-

Cm tr:

bant, àf/delibus Ecclefiz Antiochiz conftitutum fuit; ut Paulus & Bar-

[HUIS' &i

nabas, & quidam ex fratribus Hierofolymam ad Apoftolos & Pres-

N

byteros afcenderent, & hanc quaftionem ad. decifionem propone-

Gd M

rent, id quod etiam faétum ; ubi Hierofolymitani fideles, non Apo-

ftoli tantum, nec Presbyteri folum , fed tota multitudo fidelium ad

rïm,qm

ïïlï*äïxyx&y'

Antiochenos referipfit, vi/us eff Spivitui S. & INonis. Epiftole ad An-

Paftoæ

tiochenos Titulus fuit. 24poffol, &$. Presbyteri€8 Fratros.

u hos

£ ng uris prerogativa gavifa fuerit. multirudo fidelium feu

:

plebs poft Apoftolorum atátem docet nos Apoftolis füppar Clemezr,

ehim d

,

& Succeffor Petri , qui in Epiftola ad Corinthios data fic loquitur :

fl'C,l

uts inter vos genevo[ie', quis mifevicors ? quis cbavitatis pleuus ?. di-

pertine

cat. - Gu prapter sae feditio 9 contentio, €8 [chifinata oriuntur, Excedo,

OAT

abeo: quactnque "volueritis , quaque. à MuvrvrUDINS pracepta. [unt fa-

T ear

cí. Agnofcitergó Clemens, quod multitudo fidelium , feu plebs

D

' Paï&bilc

Chrifliana przcipuas habeat in Jure circa SacRA partes.

Iquey

.Sic cum Ánno poft natum Chiiftum Martyrium fubiiffet Fabia-

epïilïx

us Papa; non folus Clerus, fed. Fraermtas Univerfa ; vacante Sede,

Va e

de falute Ecclefix fuit follicita. . Eadem Cypriani de fua plebe mens

COntter:

fuit ; Unde in Epiftola 6. fic fcribit.

Ad id quod fcrip(erunt miht

üllm,

Compresbyteri nofti Donarus GÀ Fortunatuss Novatus Gj Gordius, fo-

lus

TM

s

i cuel

lus referibere nibil potui :

Qu

iigndo à pdniofdio Epi(cöpatus mei fta-

&ffet inlo-

tuerim, nihil fine confilio yeftto, & fine CowstL10 Prgs1s mea privas

hi camen

7

3

ta fententia gerere.

um nurmee

Item in Epiftola 14. ait. Hoc & verecund

ïæ & difciplinæ : &

xdum cum

vite ipfi omnium noftrum convenit, ut Epifcopi plures in unum con-

jt, Ut COl

venientes , præfente & SrANTIUM PLEBE , quibus & ipüs pro fíde €$

d Apo&oli

£izaore füo honor habendus eft, difpone;e omnia confilii communis

i firte je-

R

feligione poffimus.

Ítem in Epi&o

la.22. fic pfonuhciat : Defiderafti, ut de Philu-

or exortum

meno, & fortunato Hypodiaconis , & Favorino Alcolutho, qui me-

e remedio

dio tempore recefferunt, & nunc venerunt, quid mihi videatur, re-

o, feptem

Ícribam; cui rei non potui me /o/gz fudicez dare, cum multi adhuc

de Clero abfentes fint, nec locum fuum vel feró repetendum putave-

ligunt ubi

rint, & hac fingulorum tra&tanda fit & limanda plenius ratio, non

udini judif

tantum cum Collegis meis, fed & cum PrEBE 1?sA UNrygnsA.

ub adiete

Hic fané iterum Cyprianus non exiftimat Caufam Ecclefiafti-

contenoc

cam tractari poffc (ine fuffzagiis PreBrs: Tacco alia infinita Antiquis "

yuskat-

tatis,exempla, qux laudatus antea B/ozdellus copiosé producit.

oj & PWS'

Nos in ifto fententiarum divortio exiftimamus; qued JUS vo-

candi Miniftros Ecclefiz, RApicALrrER quidem fit in. Ecc/efz; Inte-

ropone-

rim, quia ex triplici Statu conftat Ecclefia; Nempe Pe£rico, füb quo

n Apo-

oimus

idelium 2

intelligimus Zagiffratims Deinde Ecclefiaffico; per quem inrelli

o

dead At

Páaftores; Et papulari, qui eft coetus Audirorum, ac píebs; Iäeoque ac!f

tres hgs SrArUs fuo modo peranet Vocarto.

delium fe

Primas partes deferimus Magiftratui , fi Cbrz)?iamu fit, illius

enim eft ceu Supremi Redtoris Reipublice, fumma curá in id inten-

r Cs

dere, ut Religio & cultus DEI, ac quicquid ad ejus promotionem

c loquitt:

177 a

perünet, redte inftituatur, fed nihil magis promovetcultum DEI,quam

if EJ. ((b

Vocario idonci Miniftri; nec quisquam magis prodcffe poteft Eccle-

fiz,, camque zdificare, quam f/ds« Paftor; Sicut contra damnum irre-

277 uti fh'

parabile inferre regno DEI poteft malus & infidus Paftor. — Summé

j [fqubþs

itaque peccaret Princeps, qui hanc Vocationis curam omitteret; Dein-

,ürfetv ?»biä'

de Princeps feu Magiftratus cft PximAR1uM MzMsRUM Ecclefiz , ug

fupra ex Pafenderfo audivimus in sract. de Hab. R.elig. quicquid in

a 665

contratinm dicant rigidiores R eformati.

Neque ullam rationem vi-

|de ne ;

demus, cur populojws [ff47:: in Vocatione Minifti adícrbant, at-

ferunt m

que

d

— -2 (78.) lao

32

COIENSMEMEEU NU

[

;;e illud iþfum 'jUS RECTORi—pOPuh velint adimere;

cu'nj ex

(

juffu & przcepto divino officium Magiftratus Supremi fit, Pon rAs

tember

MT

Chrifto operire. Pfalm. 24. *f.7. hoc eft, RgeNux Chrifti in fuo

WKCIT

Kegno promovere , & curam omnem có impendere , ut cultus DEI

recté inflituatur; Er

o

gó officii quoque fui eft, profpicere, ut idonei

um e

Maziflri adhibeantur, ad przdicaridum

fepor

cramenta rité adminiítranda.

puré Verbum DEI, &ad Saf

inVc

Deinde nemo, quantum nobis conftat, ha&enus negavit,quod

tendit

Principi competat Jus conftituendi CoxsisroniA , quz ex mandato

quod :

ejus infpectionem gerant in Miniftros Ecclcfiz, ut fi qui negligentius

üpet

verfentur in officio , vel per fcandalofam vitam plus noceant quam

zdificent, in ordinem redigantur; Imo per CousrsroniA pleranque

«Th

Vocariou£s Miniftrorum, & quidem authoritate & nomine Principis

mulu

fieci folent; qua igitur ratione JUS vocandi Principi adimi porcft, cu-

peaum

jus Confiliariz ceu Dnflrumenta id actu exercent. Trita eftilla 7zrz re-

!

&*la.. Quod quis per alium facit, id ipfe feciffe intelligitur.

Yitth|

Hinc B. D. D. Ofiander ze Zbeo/. Cafzali nervos ait: Princzþef

d (0

funt. Prafides Reipublice, NOBILISSIM A ejus M EM &., imó C A-

ptionf.

PIT.A [unt: item Cuflodes ttrimque Tabula , unde debeut profficeve, ut

n6 [

freis [abditzs ft quam optimé; ut fiat felices mou tautum in boc feculo,fed

1.

etiam aliquaudo in futuro, in Colo; quapraprer zpforum quoque efh curas.

inqui

ve, ut. Ecclefia praficiantir idonei , Orthodoxt, 1ateg

f;e vita , [celerisque

p

puri , nt cultus vigeat IDEO placens.

Hl

.. Ut non dicàmus, quod per Paesficationem Palfavienfem, & Ma-

naflerienfem Yurisdictio EerscoPAz:s, JU R £ quoque HuM AN o . ad

Mini

Conp

Principes Proteffantes f translata , ita ut Cafar vi Inftrumenti Pacis,

talem in iis agnofcat PoresrATEM, qualem habent Epifcopi in Ecclefiía

Prc*sbi;

Romana; Liquidum autem eft, quod Epzfcopo Ecclefia competat JUS

fXCEP!;

,

vocandi & conftituendi Miniftrum Ecclefiz in fua Dicecefi.

QUm j

Interea, ficut Principi hoc TUS vocandi transícribimus , ita

Rögal

pariter hanc obligationem hoc ipfum JUS ipfi imponit, ut in VocA-

ais

TIONE non ex arbitrio & libidine agat; atque promiícué dignos & in-

uro]

ft a

dignos promoveat. — Aliasenim graviffimam DEO rationem reddere

tenebitur, proomnibus illis animabus, qua per inidoneum , & pra-

uj

vum Miniftrum funt negledz vel deperditz. — Plus enim valetunius

P.z.[

animz jactura , quam totius orbis Divitiz , tcfte Chrifto Matth. 16.

I

LT

Quod

I

mfheem:

Qin at

Quod ipfum grave periculum attendentes Sereni$1ni NU ür«

Pon TAl

tembergia Principes, Conditores Conflitutionts Ecclefiafitca, (Stdbetin

(tiin fno

fybnung) maluere Confiftorio /; vocands , fub certa tamen Re-

itus DEÍ

STRICTIONE, concedere, quam fe ranto difcrimini exponere. . Certiffi-

utidond

mum enim eft; quod etiam pius alias & bonus Princeps, & qui ratio-

nepropriz Perfona ac vice in favore & gratia DEI vivere poffet, fa

ïö(ad Sa-I

in Vocarrowe Miniftrorum Ecclefiz. partes officii fj non recté ate

tenderet , atque inidoncos vel fcandalofos ad tam Sazwm Officium ,

vit,quod

uod etiam Anoselicis humeris tremendum D. Bernh

mandato

3

o

ardus jure 'dixir,y

*

Jigentis

in periculum animze certiffimum incurreret.

artenm

m qnam

Caterum ipfis Confiftoriis, in quantum maximam fui

*

)Ierunqu;

ex Theologis conftat, & (ic ECCLESIAM fuo modo repraentant,

:Principls

multa in VOCATIONE Miniftrorum Ecclefie PER SE quafi com-

ordft, ot-

petunr, aut potius ex officio incumbunt.

Primum autem eft, ut ab eo períona idonea quzratur ad ssiziffe-

2?""? ff

vium (acrtm, ubi procul abeffe debet, omnis refpe&tus humanus, uti

Prinipt

eft cognatio, vel commendatio feu interceffio ab aliis fa&a , corru-

tiones &c. Pauli monitum eft z. Tim. 2.v, 2. Ur guarantur, qui ido-

m Ca-

nei funt ad. docendum: 1dem pracipit, ve alicut crto manus semponantur

iert,

2777

1. Tim. g. v. 22.ad quem locum pulchre Leo. c. 5. dift. 6 1. Qzid eff,

inquit, cé smanus imponere , niff ante maturitatem atatis, ante tempus

f at

examints, ante meritum. laborts, ante expertentiam dfciplina, [acerda-

dengi

zalem hbonoreso tribuere.

Requiritur ergó in DPeríona, que VOCABILIS eft ad officium

j KM

Miniftri Ecclefiz primo jufta ztas; quz juxta Z/Vovellam 123. in Dia-

ANO

cono debet effe ad minimum xxv. annorum, in Epifcopo veró vel

yi Pxcis

Presbytero xxxv. Quanquam autem facilé concedamus dari hic poffe

Ecdd

exceptiones, fic de Jercäæia & Timotheo conftat, quod in axate íta-

u JU

tim juvenili ille ad Prophete munus, hic ad Epi(copi fuerit vocatus;

Reeulariter tamen longé fatiüs eft, ut qui adhuc in juvenilibus funt

àUS , j

annis d primo gradu incipiant. Sic Cyprianms de Aurelioita fcribit:

] VOCA-

durelius frater Muffvis, [npertores quideu gradus mevetur, neque enim

o &

ex annis , [ed ex meritis «flimandus eff, uaterim placum, ut ab afficio Le-

WreddCfC

&orzs smeiperet. Epift. 5 3.

B. Dasbaserus veriffimé in Thcol. Contc.

P. z. Dial. 3. Sect. 4. de hodiernis Juvenum moribus ait: Z;deas zon

, &Pfä'

lt uniü/s

raro in fuggeffu juvenar logquemta]] mos , auraque popularzs aucupes feli-

eufanes-

j 1

and

-

"

ÉD

ais aR RRE CRESPEERE d

qunEatest

esfunos. Seaf quia ab experientia crzäd? adbuc, nulls autea tentationm

Ventis ob/irmatr, alienam botius, quam fQasma Pevjonam agunt. . Non

-

- itaque facilé juvenes/

1Bl

y Irief

in fuggeftus publicos admittendi, quia plerun-

que non ex impulfü pio, fed. ex carnalibus rationibus publicé audiri

» getid

cupiunt. Quanquam etiam illud recté obferyacuny fit 4 D. Ziezlero

»tirp

: ad Lancellotum lib. 1.tit. 7. Iemá D: Gerbaydo de Miniffer. Ecclef-

P

$.14$. quod non neceffum fic, ut praciséaliquisterminus anni v.g.2 j«

,l

in Diacono, vel in Epifzopo 5 $. ut' /Iovella prafcribit; attendatur ;;

y tll

Nuliam enim Regulam vel Chriftus vel Apolttoli ceu fixam &deter-

N

-minatam praícripfere, fed res Prüdentie Confiflorii rel«inquitur;

» æf"

Huc petünet etiam infpectio vite ante adbz ; nemo repente fit:

m

malus, nec etiam repente bonus;unde in eligendo Paftore ratio

y €VàC

quo-

que habenda . eft morum boncflatis, quorodo quis ante vixerit.

,bit,

in re laude digniffima eft Conftitutio Sereniffimorum N/ürte

mber«

»ptn.

gie Principum, qui per mültos annos

in Monafterus alunt iilos, qui

7

ad officia Ecclefiaftica adfpirant,, ur accürata vite-ac morum haberi

ytitia:

queat infpe&io:

Quin & fingulis anni quadrantibus Teftimonia Illu-

, üpi

ftri Confiftorio exhibentur; ut ita de vocazZo certa haberi potlit fci-

z)D' C&

entia, quis qualisve. . Simile aliquid in Z422/de2f. Concihio jam olim

$

fuit conflitutum; ut ií, qui ordinari cupiebant; nullatenus ordinaren-

n

ftire

&t, nifi in loco certo ac religiofo, vel etíam: iu civitate ad minimum:

SIOR

-perintegrum: annum.commorentur, ut de vita ac conver(atione at-

Qie

que do&tina certi aliquid haberi queat.

Vid. Regino Prumienfis de

Fán,

Diícipl. Eccl. $.42 9. -

Citn, ;

Án etiam Zz£

on

"T heolo

egritasin corpore itt vocazdo refpici debeat apud

b-l

m

gos & JCtos in controverfia cft. « Equidem Canones Eccle--

hi a

fiaflici veteresin hoc puncto duri funt ac rigidi, nt videre eft c. Pa-

?Mm

nitentes dift. $. Q9 n cap. uli.de Unoculo.: Sed D. Danbauerur afferit,,

hion (

Canonum rigorem in hoc paffü judaizáre ex Levit. 2 r. v.

17.aC pro-

ffþwc'r;:z

infequendum non effe in iffo rigore. Ipfe veró poftea d

i&inguit in-

Zfl() l

ter viria talia corporis , an videlicet impedimento fint i

n officio, vel

tüm t

defeétum bra-

an nullum impedimentumafferant; Pro priori ponit

df&ml«

chii, manus, morbum Epüepfiz &c. Talibus vitiis affe&os non ad-

mittendos effe idem, Dashaserus afferit; illos veró qui ad fecundum

)slf*:l!m

genus vitii pertinent, admitti poffe. D. Gerbardus deciionem ex alio

;

FI

» d"dl

€apite adornat. , chit" enim quod quamvis Ecclefia. Novi

Tefta-

»itl

menti

* Il

Ssigdrttigrs

p

PHLBUDE

"

u : Non

2 n*xe'nti non preeife ädk Legem illam Le?iticam fit alligata , ta

E

iuli'a plcrun—-

P

», Inen tvaespoevwie Grgo quantum fieri poteft , rales Miniftri cli-

yice audi

» geüdi, qui ob dcfe&tum aliquem corporis non fint aliis con-

» temptui.

De cztero per vitia illa externa in Leviticis notata ,

D Zieglero

fuers Eal

, animi paffiones & defe&us quoque denotari duoium non cft,

nivga.

,1ta Ut oculorum occacatio ngiücet Zgteletius, inopiam 5 2da-

» r amputatio inobedientiam : Narzs ablatio , facultatis difcer-

atendatur ;

m &deter«

», hendi privationem: Zs abfeiffro, in agendo focordiam. Gi5-

» bofin eff, quem rexrena follicitudo deprimit, ne uriquam fuper-

)quimr.

yrptitt r

»nDà refpiciat: Zzppws cít, cujus fenfüm & mentem natura non

t quo-

» €vacuat,, fed converíationis pravitas confundit: 24/Pzgisem ha-

» bet , qui candarem juftitiz vel fapientiz fibi tribuens à luce fu«

r Qu

l

/£

ürtémbite

» petnz cognitionis fe per arrogantiam €xclgdic.- fugem babet fca-

a ilos, qui

», biem, cui carnis petulantia dominatur: amperieimem , cui ava-

» Litía: JHerziofus eft, qui in abditis, hoc eft, in mente pondus

n habed

, turpitudinis geftat ; qua verba ex Gregorii Paftorali refert Dn.

monialIlte

»D- Calovius £z B:bl. Hluffrat: contr. Grot. ad verf. 17. Lev. 21.

j POGI [ Íc-

; jam um

Secunda Qzz/it4; in Candidato ad officium Ecclefiafticum,

ordinaren-

zequirenda eft PxzrAs. Ad hancinprimis par eft ut refpiciat CONSI- .

| minimurt.

STORIUM; fcu quicunque is fit; qui ad Jocatiozem AMimntflri Ec-

clefie concurrit, nam ut re&é fcripfit z4bafveraus Fritfcbius ad . Ant:

atione t*

';;W/llfyif dC'

Fabrum. Qïgz!ecmzquo fft affcium five Eccleftaflicum frue .Politss

cum, maxima pietutis €9. Chriflsani/ms babenda efl ratio, tta-ut xe-

ia od

gulari'ter pius do&o ,. a/izsque donzs pradito ommnino praferendus: fit s

hus cumprimis Seculi suoribus plus. efficitur pia ac Chriffliama uua ,

ones Eccte*

quam, praclariffema. daiivina.

Quamquam enim in ea Sententia

edic Pt

en ämïfllfï

Don fimus, quod à Miniftri Eoclefiz pictate vel fide dependeat.

efficacia V eibi Divini, prout olim DozatéfAe ftatuerunt, quos jufto

hr

-

AC pr-

Zclo zefutavit dugufIiaus, 8c Optatus Milevitamus id tamen cere

flingit lfl

tum. eft, quod zmpius Minifter per malum exemplum fzpe plus

j OHl(ïiO; v

deftruat, quam per pradicationem zdificat.

f &um bri-

» Spedtat huc. Lan&antii locus //£. .. Zoffir. cap. 16

Bo-

jj 001 47

d

».hum eft , re&a & honefta pracipere, fed nifi & facias,; men-

f

ecut

u

» dacium eft , & incongruens àc ineptum ; non in pectore , fed

»,in labiis habere bonitatem. — Er //&. . Jnffir. cap. 23.. . Homines

von 182

aftare

menü

» Inalunt Exempla, quam Vexba,- quia quui facile eft , pr

2

autem

-

-,

:Sàc

p

OMEEREEREGP k

um

,, autem difficile, utinamque tam multi benefa&eteht, q'uam mul-

» ti bene loquuntur.

Pins fane, Íecandum Auguftinum, valez in

caiur

» Paflore vivendi , quam loguends smodus. — .Bene loqui , €9 prave

aut Q

» Vivere, eft fua fe voce dámnare: Ex quis fccundum. Ambtof. £.

CAT

5y £05 Epäal. 82. ferat , ft spfe fe guäemare äeq»zaat ; qità alios gu-

ÀM.

effe «

» Dernaudas vecep

erzt? $i euram [ufcipiat gznimæ alicua , qui [nam

») "equit cuflodimre ?

L]

Cuf

Poftquam Vocandi Q»zzhrates pro legitimis fuere agnite ,

bt À

admittendus eft Candidatus ad Examen Confiftoriale, in quo ac-

perci]

curata fieri deber inquifitio, an futurus talis Minifter fincerus fit in

ttude

Fide; an per omncs Articulos, aut przcipuos adminimum fanam

d u

foycat do&trinam? 7Modicum enm fermenti totam ma[[am inquinat,

exigu:

tefle Paul: 1. Cor, $. 6. — Hodie talia examina eo ma

2

gis funt ne-

li un

ceffaria , quo magis quotidie nova Sententiz & opiniones Eccle-

kd&

fiam & finceritatem fidei turbantes exurgunt; ubi id iaprimis do-

linnd

lendum, quod fepe etiam bon& anime & qux Zclum pro pieta-

(pie

te, G cultu Divino babent, talibus NOVITATIBUS periculofis

tf!fa :

funt infe&z ; Exempli gratia, de Salute Diabolorum €9 damnato -

ïfipiaz

veum , dezneffacia Verbi Divini , 4 Miniftro irregenito propofiti ;

MY

de falute aterna Gentilium, qui honefté vixerunt & Virtutibus

ftaduerunt. — De neceffitate Baptiími ad Salutem De participatio-

De cru-

ln

ne peccati , fi quis eum IND1cNrSs communicet &c.

U

dioribus novitatibus ut nihil dicamus.

Á

Certé maximopere vigilandum eft, ne cathedra Ecclefiafti-

At

i

€ea talibus NOVATORIBUS concredatur , cum magna eorum

W

pars parum d pernitiofo Fanatifmo, aut etiam feditiofo Anabaptif-

i

mo abfit... De veré PIIS omnibus aliis anteferendis, jam diximus.

Pars examinis eft admiffio ad Concionem , fnondum tamen So-

a

lennem , fed quafi.privatzie ; uti laudate Confuetudinis vel Le-

N

di

gis eft in Ducatu W'irtembergico, ubi examinandus Concionem

lnde

hahert in Templo Stuttgardiz Primatio cui interfunt Dnn: Confi-

Ceni

ftoriales Theologi, uttum de difpofitione , tum de Materia &

piob

Forma Concionis Judicium ferant, quin &.de Eloquio & gefti-

HO'&;

bus. Siquid in tali Concione cenfura dignum videtur , id po-

CO

ftca in pleno Confiftrorio examinando exponitur, & ut vigum Can-

SUUNE Miulcili conidd us

WK

Po&cg

B

"

n

"

]-

Pöftea' exan

tlato eäamine , uübi idoheus r&per:us éli.- Wvo-

[/

catur ad officium & quidem Solenni Voce Confiftorii Directoris,

[j

aut qui cjus Vices tenet ; fic tamen ut. plena & coníummata vO-

il.

CATIO non iatelligatur , nifi prius Concionem PROBATORI-

[II'

AM habuerit ineo catu vcl Ecclefia, cui ex VOCATIONE prz-

n

eff- debet. — Hic fi, Coetus. vel. plebs illius Ecclefiz juftas hibeas

Caufas contra talem Prafentatum , Verbi gratiá , quod Vitia ha-

E.

bet Zdoralia; vel Naturalia, linguz, vel nimis tenuis fit eloquii ut

aCe

percipi non poffit, vel dono docendi plane careat, tum non ob-

I

trudendus eft talis Minifter, ut re&é docet Brwonemanazus in tt.

m

dc Jur. Eccl. ejusque Gener laudatiffimus Dn. rryc&ius. — Et hoc

hi,

exiguum illud eft, quod PLEBI in Focatione Miniftri Eccl. eft re-

fic

li&um, cum in primiriva Ecclefia non tantum NEGATIVUM,

dee

fced & POSITIVUM fuffragium habuerit, ut fupra ex Davide

Hinc nonnulli non infimi Nominis Theo-

do-

Biondello audivimus.

It

logi exiftimarunt, injuriam hac Ratione PLEBI fieri ; quod con-

loíis

ceffà Facz/ta: ex Jure Divino & Apoftolico, ipfis hodié vel prorfus

At0-

eripiatur, velira mintatur, ut Vix UMBRA v«l Veftigiam Juris

^

& in co Concuríus ad ocazzonem Vaftoris fui fit rclictum.

lhl"l j

ibus

Sed advertendum eft , JUS VOCANDI Miniftros Eccle-

00

Aä'æ, n

on habuiffe eandem Rationem per omnes temporum peri-

odos; fed variaffe; Alius enim modus, & alia forma erat ztate

Apoftolica , ut conftat ex 44&z ; Alia fuic in fcculo fecundo , à

fiu

Chrifto Nato, Alia Seculo tertio, cum Imperium Cafàares Chri-

ftiani tenuerunt, Álius etiam ZMdodus fut intzoductus per JU S

orutm

PATRONATUS , ut infra audiemus.

s

)apïï *

(uni

- Advertit hoc quoque H. Grocius in tr. de Tur

i Majefc. Cit«

j $v

ca Sacra; qui pluribus exemplis quin & cx ipfo Cypriano often-

dit, quod Ele&iones non fempcer à Plebe factz fint; probar de-

dLe

inde ex Can. 22. Concili Carthaginenfis tcrtii. . Imo in Laodi-

'lonem

Coale

cenfi Synodo, cujus Canones à Concilio Occumenico fuerint ap-

probat, populares ele&tiones fuiffe rejectas: — Ad quem locum

erià !

notat Balfimo, Antiquiffimum morem ele&ionum Plebis, ob in

gefh-

commoda inde nafcentia co Canone fuiffe abrogatum;

y p

)G

