Ex his concludit Grorius ; n&que ex Sactis literis probari ,

neque à Vcteri Ecclelia creditum,

Eletlionem aut Presbyter

: - Orutmn

auxc

I

L;p

polm.

eege

N E

d

cocsoscsctin EEE um

aut Eþi(cdþo.rum immutäbiliter ad pop.

7

"Ium pertinere; fed pro Ra-

tione temporis & Status Ecclefix variaffe: Paria & confonantia habet

ä

-Chytraus in agendis pro Eccl. Auftt. P. 420, inquiens. —.,, For-

» Inam & Modum Ele&ionis Miniftrorüm verbi effe Turis pofiti-

» Vi, & proinde pro ratione temporum, locorum & aliarum cir-

» cumftantiarum effe diffimilem. "Nam initio Nov. Teft. folos A-

» poftolos cun fuis difcipulis € egiffe; deinde totam Ecclefiam ,

, fivé^omnes ot

dine

s fimul hoc negotium expediviffe , & hunc

, morem per muït

a fecula duraffe ; poítea propter turbas , fedi-

» tiohés, cadesíin populo, ex Electione, feu potius Diffenfione

» Multitudinis exortas, effe hoc Tus eligendi Ecclefíaftas ad Ma-

'» giftratum & patronos devolutum : Denique poteftatem elizen-

» &i Epifcopum ad Collegia iterum pervenilfe: hodié veró in pie-

» fisque Ele&toratibus &[Ducatibus Aug: Conf: addictisElectionem,

» NNominarionem, & Conftitututionem Paftorum Ecclefiz effe pe-

» nes ordinarium cujusque luci Magiftratum & Patronos, à qui-

. , busSupendia folvuntur , ita tamen ut eledtus , antequam ordi-

, netur & invefliarur , Supetrintendenti, aur Presbyterio ,' fivé

[

» Confiftorio ad Examen prefentetür, & populi etiam de ejus Do-

, Grinà & vitià Judicium audiatur.

Unde Zarazowens a,

Í

, Penes Ecclefiam eft jus eligendi Miniftros , in qua fünr primo

, loco paftores, deinde in populo Magiffrarus feu patroni Eccle-

Á

» fiarum, & Diaconi, quibus rcliqua Ecclefia jus fuum concettit,

Y

», patet ex . bis ipfer agendeas Ecclefisfieczs ,. ia quitus €8 AMagiffratui

"

» five patronte , €8 AMinifierio, &8 popslo [mas partes 12 fuffraguas 68

U ]

», Jdicits de vocandas valt effe-falvas €8 liberas.. «dtgap tt4 ad

lic

» banc modi Q6 ordints ia eligeundo varsetatem , vel ad furz divim

», €0ACefjtonem , [rue imperatam , fve ultraneam,, referimns , qua

^ 'lz'äz'a'em' tAnquam jurz pofitivo cosmprobanda fnbjuntla habeutur

»i

Á

»Q

Neque rejiciendum hic eft Teftimonitwi Calyini qui libr.

4«Cap. 4. $. 12. Poftquam approbaffez canonem Laodiceni Couci-

» qz

Ut de, eleilione tarbis y. ffue promi[cuo populo, mon permaittenda, fi-

»p

— ml docet , quomado incommodis , ex &jusrodi perturbata €$ tumul-

» d]ï

tf eligendi ratiose pleti permiffa, exortturis, occurri folitum fues

» 1:?,;

rH . DTipe vel populum ad extreumra rogando , vel eidem , f pr-

» ).(13&

muuo regabatur , clericos adjuugende. — Flojce rationilius 6 ejtadem

» qu;w

| factzo-

zl

-2 ( 85. )

?

* ; "

m

—

VNSURCRRSEUSISUI G MER - ii

VWT

"

i faäænwawr*z m potuerunt , -concedeye [uum jus féperiors M.

4g

€

Jfratui necelje babnerunt , qui eo legitim nti nom feiverumt ,. ac

6:/-'

j

Jf páffea ex liberaltate dotatia quadame Ecclefia » dua. conceffionem

)f«

juvas , ante neceffariamiy fecit ffoutaueam-

(

-Dices. Nimiüm ita tranfcribi Poreffati feculari; quia pe-

lI«

né totum JUS eligezd: &t Focand; i eani derivetur ; at hoc non.

À-

tantum repugnare Praxé zdpoffolica , & primitiva Ecclefia, íed i-

,

pfi Conflitutioni Internze &egoi Chri/fi , quirt iO latam quoque

I

portamvapcrire infititis abulibas.... Nam Principes, i habeanr ta-

d

lem Poteftatem in eledtione Paftorum, facilé potfe &:liger;; €os, qui

one

siuti fint. Cazer, qui Vitia Principum caftigare non audeant;. aut

1

qui plané Infltumenta finz luxurix- Grave etiam periculum fore,.

Ctle

Circa puritatem in Religione; nam cum Principes plerique nonità

g

informati finv in Rceligione ut omnes. Veritatem habeant.perfpe-

Yill

&am, unde illos faeillimé decipi atque ita totam Ecclefiam in fum-

] Pc-

mutm difcrimen adduci poffe..

g

Verum enint veró fi hifforia infpiciatur tum clar

Qm, e&adet;

d-

quod abufüs in Zocarionbus intercefferint íz

pc Clero vocame, lape

t

etiam p/e£e ;. prout Chemnitius lat& etiam id oftendit in Exara 7

Concil.:

T

D*

*

tid. p loc;

13.p. $. 88- Ut proinde mirum non

i ,

fit , fi abufus ctiam dent

ur in Poteftate feculari.

ao

Deinde ABUSUS Poreflatis, nori ffatim tollir ipfam Pore-

i

£-

j?;szm;

vocandi adi;

alïoqui ex Paritate Rationis ( /ero & popa

Jo Poteftas & Jus

ceiil

ni deberet, nam & ibi a/u/as quotidie in Statu Dezo«

i?

cratíco ,

riti

vel etiam Ariffocratico depreliendi ,. clamat experientia,

Sumantu

ZM

f tantum éxempla Ham

burgenfia. ^ Advertit hoc Ízpe à

(f h

nobis laudatus Grotius de ?"ur;

$. P. Circa Sacra. inquiens

Á

(

» Videamus Jam cztera, qua contra Summas Poteffates hac

H qlM

» in parti afferr

i foleant. Ajunt nonnulli R€g€s quOfdam & Prin-

Mi

» Cipes abufos electionibus

, aut perfordes, aut pergratiam. Quod

» quidem verum eff; (ed ad hujus controverfiz dcfinitionem non

Ti

» perünet. Nam abufus Jüris nerninem Jute privat, nifi forte füb-

, Gitum intercedenze Su

"

perioris fententia, Multó minus abuti pof---

» fe, ad amiffionem

Jurisfaris eft- — Alioqui nemo ccrtus erir cu-

( ul

i

» jusquam Juris. Neque véro minor eft laudabilium eledionum Y

j

» quas Reges fecerunt, numerus. Et contra cx popularibus ele-

i

étionj-

d

-

"M (86'*) ä'æ"

RUR M. Lsasaccaa —

Eogese u n O B SIUR

;, &ionibus res fzpe ad feditionem, cedes, vulnera, incendía ,

» perducta e

ft: nequeClerus Gratiz & factionum femper expers, ne

Ita ut fi incommodorum metu everu poffit eledio,

,, tüncquidem.

Cum Genebrardus, in feníus fu-

, nulla cjus fpecies fit fubftitura.

, i Regio, dixiffet, Epifcopos Romanos ab Imperatotibus clectos,

,, monftza h

ominum fuiffe, contra d noftris oftenfum eft, aut bo-

à Clero veró & populö mera mon-

,, nos aut mediocres electos,

ff

: Accedit ,. quod Summarum Poteftatum. ma-

»Ítra prodii

non

*

tàm facile quàm privari largitionibus corrumpitur,

, gnitudo

, neque in

juftis aliorum defideriis equé obnoxia eft. Deinde or-

es Paftores mánet, & jus contradicendi, quod

, dinatio, qua pen

fi non omnibus quod vires humanas excedit,

» plebi relinquitur,

s; Cete majoribus malis pracladit aditum. . Hactenus Grotzzs.

Caterum ocarionem rité ac legitime factam, fequitur OR-

DINATIO, qua Perfona illa vocata ab Epifcopo vel fuperinten-

E enim unum idemque officium ) Ecclefiz prafenta-

dente (in R

tur, commen

datur, ac per PRECES & IMPOSITIONEM ma-

nuum coníe

cratur, atque ofhicii fui in totius. Ecclefix confpectu

ex Verbi DEI admonetur : Videatur |Ger-

folenniter & graviter

bardus de Minifler. Ecclefiatt. Sect. 12. $.

139. & Confliturio

feu Ordinutio Wirtemb. Maj.

Licet autem Concilium

Nicenum definierit, quoä omnes

Ordinationes fieri debeant per Epifcopos , aut noftro.Stylo, per

ndentes; in Cafu tamen zeceffitatzs, aut deficiente Epz-

Superinte

[copo vel .Supe

vintendente etiam à Presbysero feu Seniore Ecclefie

offe fieri OR

DINATIOREM ret&é afferit Gerbardus de Minift.

Ecclef. $. 154, pro fe citans

Augnflinum , cujus hzc funt verba.

Ia Alexandria €9 per. totam v Egyptum co

vfecrat Presbyter . f defit

Epzj?apm.

An vcró tà

lis ORDINAT.IO abfoflute fit näceffaria difgiuiruht

D. Stryekius de collar. funá.

Dod&ores. Videatur Carpzov. fereepr-

Eccl. Con fift. libr. 1. def.. 1. n. 8. . Z/aac À Tika lr. de legit.

Dftor. Vocat lib. 2. cap. 4 Zreebzeas. Theol. loc. de Minift. Eccl.

Cap. 3

Nos ABSOLUTAM q*uic"iem NECESSITATEM non ag?o-

Ícimus, ccnfcmus ca

ucn pi grave Impedimentum adi'it,v peragen-

dam.

El

bw,

s

EEE

3

EE TERRE VN MR

-

d

3)

VONVEN

REO E RT

d

ls

7'-

"

Y5

odf

J

?h

"

a

liW

d

"u

ddi

T

vln

ij

LL((L'

hv

Ect

ag

U

fr

a

V

aL pR

ss

a

du

ia

"

E

— — u

-

—

?

-

m

*,

/

&

Pt

E

[ d

"

E.

-

*

-—m

$s

i

-

"

——

n

—

t

M

p

*v

xPWI

s

w

M..

$

fewn

a. z

——

E

$u

D

**

--

g

EE

*

d n

w u

W

..M

s

.w..

"

9Q

a

]

59 5 3

" j

ä»f u

l

Sine i^

t

4T.

eaw

sss

p

^

ET

L

WW

&

tM,

Qulv gU

a

2

gl

e

"d

T

r

s*

E

—

d

"

—

s

P

&

din.

* 4

a

"

A

s

* g

Dd

x

D n

ial -

P

-aï.&&kv.

t

4

T4

p

r

d afon

* d

&

H

——

M.

À

Ls

w x

(:x.xw

Ab d

P H

"-

d

".

maar

4 me

At

p

*X

*

:

-

v

"

- m

o t

»

n ial

2 T al

P

*

-

.

t

sE A.

u irte

—

Y

ia

nb

Wv

N

Ka

m

EX r

À

La 4à

.W

; MP

".

f«

.

—Ó€Ó:

J

RA

W

» *

£v

x& : i ii ;

—

*s

—

gl

^

$

a

E i

-- r

E

1

i

M "

» du i ,

M as

a^

T U

:^

vb y

.

. Ri

n

N-

—

du

ss o

H

z

& -*

v

: x

y:

POT

.

2

W

w

d n

i

a

v

y

!ES

Té

M

r ia

E

o

LONV

u

.

Mgan -

n

W

3

Ed

»ea e

m

x

Á

d

p

n

É5

,

i

u^

É

I *

»owr

"

-

o

Jei

t

at

iei

—

»--

E

s22

AE

a

.

M

CT w

MÉ

»

«t

Ts

?f

—

i 1 a

r

AC

u

»

t

E

pw

K&.i

-

.iäü

d

-X

d

odl

r

pe m

$

ld

m d

s

ao À

—— d

1

-

e

^

-

P

"" d

i^

^

^s

d

2eccme, M

-

k.z&

N

Ms d

t

Pl

»

Lt m

Nv

p

u

5

ao

w*

-

r

n

m

od o

»

-

ruS

al

x

^

p

GC

as

u M

x.

"

po

*s

s

L

at

"

,

2

at

L

d

4

E

d

od

t ag

d

ml

z

:

*

ïäw

*

2b

"s

tf

VE A

;

*

^.

"T d

—

-

H

M:

k

W^Y -andipen-

ais ]

r

E5

LIZ

Vt

*

od

& s

4

^

Ldne d

-s

*

.

*s

LA

v

s

M - y

-s

—

d-

PS H onren:

f

p

-

d

,.X

"

x

Vxä

[ a

-

t

.Mwiw

J

2

ä;*.

n ]

d

1

n

.

H

p4

» d

g*

dÉ

d

b d NI

J

À

-

n

$

d*

w

P

W&æ&v&

r d

um

E

^.

P ^

A*

*

»

—

p

p

E

w.

d a

"

5 d*

dl

L

n tl

u

p

u

E

T

".

!

*

w

a

*

$.

r

T nge

ü—!

b

"

LT d

v

M

g

d À

y

A 4

*

äd

-

-

"

—

$

»-

E t

*

E

-

at g

N

j*

-

P

v

Kw,ats

*:

s

z

*

«

x dl

P d

^

**

hw

de

r

V Küa W»u»&äï&n

a. ha ,

«

B-

P

s. at

i.

Y

5

—

E

"

A^

"

41

ial

»

—

qu

a

n

A

m&ä&ïw "

j

F

It

*

m

r at

Pj

——

t

a

v

h

É*

*£&£

"-

H

d

5

v

M

n d

*

- -

nw

a*

*

X

"m

E

E

A

A

L

* f

i d

f

o AUE

-

Jm,

-

E

"

NT

v«

M

:

du

j

..»mmM

J at

"

- ^

js

4

y

-

(*

E

x*

r

v

r ndibdb . !

)

m

rP

wä

À

*

LE

d

"

h.

df

a*

v

E

MP :

"—

m

-

x L

av

-

bxd

d

"d

k

| g

MA

d

ab

"

FR M

a

p

wiaiude

d.

.ww.

N

d

z

mf

a

-

w

-

Ó

——X

s

*

.rM

w

P

r

J

F

b

?

"

"H

"a

T

d

r

h

3

» J

P.

k

*

*

d

N

w

u

a^e

1 *

^

d

"

F4

-

»

-

H

W

N

*

h

st

det

m

m

£

V

dl

"* 4

E

w

-

a

,Wm

E

2

M

&

F

& Qw

a

»

d

"

É

AM;

d

-

"

.

i«

E

p

d-

* dpece

"1

P

a

P

"d

w

-

-

"1

I

*

^s

^

L

t

"

ET

L

h

k

h

:

*

"

. a

hod

ä«i

^

*

p

*

-

^

" d

E

*

b"

—

E

P

F

Á

E

z

-

*

»^

d

*f

at

i

I

*

w

F

-

^

"

s

«

-

*

"-

L n

*

w

-

M,

gen

"

—

E

*

FÀ

— 1

-

E

1

"

A u

"]

as

"-

»

$.

E

n

m

Pt

&

»

"4

a o

ss

*

"

a

,,

"* !

d

E

"

*s

du

LL

*

h

d

E

-

9 s

E

u

-

h

&

a

d

E

E

*

d

F

a*

n n

-

"

»

"

F

L

I20 cm

al

DISSERTATIO THF OLOGICA

o

idu

TERTIA

üt qu

N

lida ut ex

-l

e

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

rrim de

1011 Caten

IURE SUMMARUM j

ä

i tl bel

qui vl

POTESTATUM

uodtamen

s illud efe

ä

bi didu

CIRCA SACRA

S

lia ed &

v Gentium

o

CONCORDIA IMPERIÍ

Terdinan-

.

K

aw(a, tur

SACERDOTII

v

wperatoniz

icantut Lt-

utoal

e

&«

DIVINA FAVENTE GRATIA

nemxüü

Pro materia Difputationts

qu; OCl

uod p

Prafide»

atm Uibis

non BOhï

7

rtorem It

]OH WOLFGANGO JÁGERO, H

Gancellario, Profeffore Primario,

6

T APOQO'

& Abbate Adelbcrgcnh

ud *W

Refpondendo defendet

5

)lan HO*

af&f fl

M. GEORG FRIDERICH BETZ , Stuttgarchanusq

4

; Rn !

—"SS, Theol. Scud. &Seremff Alumnus.

j Abbis i*

Ad diem

Novembr.

3

ircit, q?

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

cn lh.e 89

TUBINGZW

2

Literis Jos. CuxnAp: Rnl

t 0

1

E

]

B

ANNO 4M D CC X

v