KaI600-129_46

——

j^

-

t

L u

P^

ii lgt

sst

d

—

-s

Jzie.

x

u us M

EPT

[ s

-

-

w

CEecumt

AUE

X

p

pxen

w

»

p

:

"—

?n

"— "

"

MT

"

-

-

Vg

: od

E

:

,

-

rl

s.

m

ii

5 .

dl

um

-

F»

Y^5

H

*

J*

m

x

QF

-

^

-

f

Ls

-

&

*

^

,

3

"

d

-

o R

Y

i

.

T

.æM

.Hï&

e*

tx»ämï..

d

^

M«

lu

m

v s

n

-

^*

p

--

n

Awwuu..

M

AE al

$

-

x

^*

*

E d

Pa

E

:

t

fe

& *

(*

E n

-

n/om

j

— n

.

A

ä&.

&

Vv n

$

W/

&.-

1AWQ»

:

V u

"

L

s

^

*

^s

as

-

zi

s d

Mx)l

L

.HL

H

n a

M

.

MM

p

B

r

3

E

,w

"

b

Q,w

*

d

phn

35

m*ïp

£

N

d n

5N

»

-^

EM

P i«

Zm.

LA

2

at

i

s

:

24

u-

l d

*

*

L

--— .

"

$-

p

x—»vu.«x

s

A.

D

E

-

"

*

lfs

fodea

AT, u

?.

-

w

,

hs.

i

:

A

n

*R

E

*

P^

Pt

gt

Q

fs

.X-wm

"-

'Wq

* j4

iL

J

Pa

-N ..

* äs .æu.«æïs,

ia

Ed

"

*

ao t M

-

n

*

—

u

od

o

T$

-

r i

h

m

"

^

Ht

—

- n

æm»l.

*i...ufxä

P

-

GHJQ *

r

»

E

Anc.ä?

».

—

od

Ra

u

"

!G.MIS

--

»

-

.

F

"

T

d

m

&

^

".

x

-

p x

——

s

w

[ a^

—

d

-

^"

«*

»*

M

*

i

at

a d

& a

"W

r od

Rl

j«

N

$ p

»d

Ed

d «æw

X

od

t^

.M.Hm

od

»c-

"

d

$e

*

"

&vï

-s

$

»

»*

*

-

At od

r

r -

"

Ms

ao

O

*

gt

-

"1

*

VM

d

m

d

g o

Hk

.

^.

m

JM

u

i

U

s

d

»s

g.

o

g

-—

,»£

--

*

"

,

;

j

*

h.

?

MH

r

M o y

"

£.

* d

m

f

av

m

À .

- E

"

&

Q.M.

-—

PX

-

li

* d

L

. E7

" s

AF

À

v*

3*9

"

-

p

t

.*.ï.

*

tFÉ s

* a

"

M—i

i

-

*

* ,CW

LA d

T i

xühu

*

i d

"us

r

--

*

—

j

$5

EE

Wa.

TM

£

m.a.

" ]

b brs

2*

u

P ia

"

"

D* w

EI

f ag

m

p-4

. U

/^y

F

" i

-

Z

"aT

"

-

s*

E J

» d«

EX*

W«

:

- k

b

E r

7

k»ma

»

E

-

f dars

"

Kym.

:

$&

hs

s

".

$ a.

LE

m

1

-

*

m

P

Ed od

p* i

El

d

*

*

w

& p

4

Lj

d

mW

N us

d.

^ d.

—

^

M

*s

N&uw

*

*

*z..ä!

p

d m

j

D*

teMQ.

"

F^

odb

t

* has

av

[

"

"

*

",

W.

Es

*

lt

À

I

*

-

M.M

-

st

*

äk

T

^

"-

»

-

2

A

"

*

x

ov

n

2

yo

j

43

mwæ

**

E

.

h

M&

5

*

ls

-M.

u

&

:

L]

M

^

9.

E

-^

E

*

"

AC

ls

- t

2

k !

æW

*

,

W

M

LoM

P

-

u

o

t

&

^

.H

s

5

W

,

P

m t

T

A

Y

*

w

uw«

r d

n J :

z

, N

A

2 d

d

LL

p

n ^s

*

?

p

*

at

-

E

E

&2

&

-

EY

7u d

dÀ

"

(*

*

w

"

A

.

"Á

n

P

*

1

at

"

atb

*

**

i

Ls

.

n

i

a

N

"$

l-

As

; 4

"

»4

W.

*

d

*

tf d

*

v dul u

-

»

—

L T.

—PÓ€

d

*

9

*

fa.

at

"

m

hs

A!

a *

»

E

w€

"

E

e

d

* ,

9- PTá

*

*

A^.

H

Á

E

.

r 3

st

2

MW&,

*

:2

--

-

ub

*

—

gï

*

m

--

P

i.

*

"

H

-

—

"

3

p- d

E

hn

ET

E

*

""

- M,—M

d

&

'd

P

^

n

1

P E UF A

4

*

*

"

-

x

"N

Bw

a

p m

"

*

».

p

P

o

n

E

--

al

Á

de

, $

w

*

--

&9,9)2

Es

—

^.

ES

R

J

s.

m

x

*

"

"

& l

E.

-

»

u l

p

-

h

*

^

.

24

Á

4«,

,

F

,

:

*

»

n

a.

LA

P^

ag

"

*

-

*

h

4

"1

u

-

-

P

P*

19

"-

|

r

"

T

*

phu

u

i

*,

"at

Av EX

-

aW»

E

d

";

?

J

r

x

:

d

"w

--

L

fw

*

!

*

*

h.

F d

d d.

*

L

P

p

i

a

Es

4

$

-

; »we

—

^ M

FT

28

d

?

M

J

E

hr

zL *

m

L

»

"

*

s

N

j

E

-

TR

-

!

"i

E

at

E

af

-

Á

*

m

*

»

*

-

»

E

*

H

*

"*

-

H

"

.

v

h.

^

at

x

r

-

á

»

*

| d

*

iE

——

——

—

———

MERSEUTUE

m a .

EL

E

"

w*

"

es

hi

3

L

E

2

ts

"

-

*

-

-

-

r

-

——

E

ass

DISSERTATIO THEOLOGICA

^

m. f

TERTIA

i

(]Uæ l

h üret

üm d

| CafC.

f bello

JURESUMMARUM

2 vald

]tumen

POTESTATUM

lud «(f

]i

.CIRCA SACRA,.

od &

.SEU

yefitltm

CONCORDIA IMPERII

dinan

h, tum

Tatorie

SACERDOTII

t li

yaliud

QU.424

DIVINA FAVENTE GRATIA

ial

i oct

Pro materia Difputationts

od P

) ULbLS

Prafide»

y Dohe

OH. WOLFGANGO lAGERO D

rem i

Cancellario, Profeffore Primario,

i Ct

APORO"

& Abbate Adelbergenfi.

É HOM

Refpondendo defendet

n Cr

M GEORG FRIDERICH BETZ, Stuttgardianus.

Om m

. SS. Theol. Stud. & Serenifl, Alumnus

bbas !t

Ad diem

Novembr,

t q

faCCIC

TUBING s

RRONE

Literis Jos. CusnAp: Rnsl

At (

/

ANNO 44 D CCX

D

&

"

kn

L. d*l

igo

[

t

Wauu

T 1

et

11

ii

01

X H

Cul

Secu

1

]

]

T ul

äïxgeï

Mor

quíd

' quod

- Cl

füm

cle

bd

Vil

"Y

T

türc

li

Q

Íd

7

A

-

^CAD, VL

De Sentmtia Ec

clefia Romana,

quamnam illa

-PO,TE/S.T.AT

EM ribust 7Majeffati Pfll,t:':f

Circa $acra,

Pc.&äviMiis in antecedentibus, quid fehïia-n-t Dnn, Refonmati um

yuitiores vum rigidz, hoc eft ut in -"duglia vocari folent, Epicopaler

& Presbiteran, quid Juris competat Magtffratui Sppertori, íeu Po-

TESTATI Politice Circa Sacna; Nunc vídendum nobis quoque eft,

pl

*60

..gmd

"

N

lefia Catholico-Romana credat; Quod Pun&um co Majo-

£em requiret difcuffionem, cum pra-diéta Ecclcfia jam potiorcm nü-

inerum facier in Chraffiani[mo , atque Jmperatoreng Rom: Auguflis:

pro Dsszzwsonz; Gallam weró fub titulo

& rerrore habeat,

Qhri&if*fniüïï:.i pro .Sflenda?'

lefe R.

Hic veró ante omnía Íciendum, qued per vocem Ecc

Catholice, non intelligamus eam , quz in primis fex Chriftianifmi

— 'Seculis floruit, magna enim difparitas eft inter Ecclefiam primorum

Y Seculorum , & Sub[equentium. — Adeó , ut aperte profiteamur , quod

ingens Scelus fuiffet, 8 NosrR A Ecclefría à PR1MA illain F1pg &

Monaus fe dividere ac feparare volniffet, Agnofcimusitaque, quic-

. quid contradicans Romanenfes, ac füb SS. Religione profiteiour,

Pej

!

quod Membra adhuc fimus illius Ecclefie , ut;jam triumphautis in

Calo; acfi hodie Roma cum Epifcopo fuo Primorum fex Scculo-

rum FrpEM tenerer, nos cum omni Veneratione eam pro VxnA Ec-

. Clefia habituros; de illa ergo nobis cft quaftio, quz à Tempore Rc-

bellis Impérazoris Phocz, initium ceepit, & poftmodim fub Gregoiio

. VII. ac Bonifacio V I 1. ad fümmum in- Rebus humanis faftigium

evecta fuit; & adhuc in eo fe Apice ac faftigio faperbit.

De hac igitur Ecclefia Rom. nobis eft Sermo, non de ea quam

|Paulas &c. Petrus, in humilitate CRucrs Chrifti plantarunt, ubi quazi-

. tur quid illa tribuat vel concedat Jun 15 Circa.Sacra Poreffari Polttice,

Hic veró non multis opus eft' ut in Sententiam. inquiramus ,

mam omncs cjus Scriptores ac defenfores clamant ac vociferantur ,

quod Sscuranzs PorrsTATESs nibil Junis habcaut in Ecctzs1AM ,

fed quod Chriüu$--.OMNEM VIM 3C.P0T5$TATE.M rcgendi Conms fu-

um

l

-

— - (5o)

um tradiderit Petro, & in hoc ejus Suctefforibus Pontificibus

VR'Om::

]

ut late oftendimus in Tr. de Ecclefia; Quid ergó relinquunt Impe-.

»

rátoribus, Regibus, ac Principibus? nihil nifi meram dfezfozem atq;

»

Executionem n reliquo aflimio , YxrRA Clericos omnes ponunt.

»

Caterum ut conftet, qua Pebementia Jus hoc pratenfüm, fibi

»

vindicent. Pontifices Rom. afferamus in Meridiem literas illas, quas

»

Paulus III.ad Carolum V. Imperat. Gloriofitfimum fcripfit , cum is

»

OpriMA INTENTIONE , atque ex fundamento Junis Drvii & Sandta

»

Pnaxt totius ANrrQU11ArIS Ecclefiafticz ,. ad Sopiendas cfuehta;'*

b

Religionis Controverfias, CoNvENTUM Spire Nemetum haberets.

b

4 lll. Pont: didfatoria a

d Caraf :

Epi/folq Paul

4

— dum V. pperatorem,

23

X Edi&o Majeftatis Tux a&a Conventus tui Spirenfis cognovi-L, :

j

93

E

"

mus, de quibus-cüm noftram fententiam diffimulare pateraus no-

»» fter er

o

[*4

a te amor non patitur, tüm veró oflicii & muneris à Deo no- .

, bis per C

hriftum commendati ratio in cura univerfalis Ecclefie , ut

,, apertis verbis te admoneamus, compellit. — Nec veró parum nos a

»» hoc movet grave feveritatis divinz in Heli Sacerdotem exemplum ,

; in quem liberos indulgentius tractantem, & ad eorum errata conni-

. ventem extat feveta illa Dei in hzc verba fentcntia, Qg/z indigna no-

nec corripuit eos, 1deircó , nquit Deus , ss2 ex-

, verat ageve filios [uos,

» pietur iniquit

as domus ejus villimi Cj m

uneribus ufque in aterzmm.

, Hzc quidem

Dei fententia fuit, quam ftatim liberorum primum, de-

Heli repentina & violenta mors confecuta, hincque po-

, inde ipfius

, fteritas à facerdotio repulfa ,

verbum domini verum & ratum fece-

,tunt.-. Nos vero, Fi/j, cüm te indigna quadam decreta in Conyentu

indigniora veró defignata effe, & tà-

, ex ipfis actis animadverterimus,

»lia, que fi propofitum exitum, quod Dcus avertat, confequantur ;

, non folüm te in cerüiffimum animz falutis periculum adductura, fed

,. Ecclefiz paci atqüe unitati,

majorem , quàm qua ha&tenüs laborarit,

noluimus fané pratermittere, quin te à

» perturbationem fint allatura,

, Deo nobis commendatum his no

(tris literis de tanto tuo & Ecclefie

», periculo admoneremus. :

— Omnia, £ in eo funt, fi ab unitate

, Ecclefiz te abduci non finas, à con

fuetudine Majorum tuorum reli-

»» giofiffimorum Principum non recedas,

fed eumdem, ut debes, mo-

», rem, in omnibus, qua ad Ecclefix difciplinam,

ordinem, & inftituta

is, qua ad

» peg:incntf obíarves. Is veró eft ejusmodi, ut quotics de h

, religio-

j

-

-

a

| Ceeadtisquns

bus Rom:

: Reli"gioü&di þþe[tfihent,,k

difbept..atur,

ad Sedem Apoftolicam omue jdi-

jtt Impe-'

Tu veró nune,

» cium femper referatur, n

ihil illà inconfulrá ftaruatur.

Vntfh at

cüm vel de Conci

lio generali, ranquam de rem

edio omnium

*nuntn

, Fili,

flli&tis Ecclefis: rebus, & ipfius inprimis

Germaniz,

fam, fihi

» opportuniffimo a

ycl de fu-

,, mentionem facis, vel de Nationali,

cujus etiam. meminifti,

lls quas

n

num I

I

eriali Conventu , in quo de, reli-

, turo ad proximum autut

it, cum is

qua ad illam pertinent, tra&

l

are promittis ,

» gione, caterifque rebus,

& $n

, ita agis , ita ftatuis,

ut fupprimas

ejus Nomen ubique, c« drviza 3

s Crüentas

fupremam, tum co-

, Pumana jure , appro

Lante tot [eculorum con[en[n ,

Ktits

tum /Zatuezds de his, &

ordinandi, quz ad Ecclefue

» gendi Concilia,

e&tant, audtoritatem dederunt. — Quod Lai-

, unitatem utiliratemque fp

!Cmf

,, cos de rebus fpiritualibus

judicare vis poffe, neque Laicos modo, fed

affertorcs ; quod

5 nullo dif

crimine Laicos, & damnararum barcíum

"

& de eorun futuris controverfris f

a

uis, quod

cognovi-,

;; de Bonis Ecclefiafticis,

v no«

», €0s, qui extra Ecclefiam,

fant, & per Edictum ruum pridem damna-

| Deo 10-

; ti, honoribus priftinis in ju

diciis ac tribunalibus rcftituis, azquic hoc

flate facis, minimé approbanribus cxre-

]i , üt

, pro tua & Imperátoria pote

obedientia perfeverant.

—uid tanden

m no54

, tis, qui in antiqua & fancta

;, horum cum divinis inftitutionibus ac legibus,

quibus perpetuo Eccle-

fmp/um j

b omni rccta di-

2 COntül-

», fia eft gübetnai:a convenit?

Hzc seró, quo magis a

fuetudine Majorum funt aliena ;

- eó minus nobis per-

lgt

»» Íciplina & con

, fuadere poffumus,

é tuo ipfius fenfi illa unquanä emanare po

cvuiffe ,

$, n (à-

aerut.

;, fed eamdem pietat

em animo tuo fuppreffam quidem ad tempus ma-

jum, df-

, lorum confiliis, qui

huic fanctz Sedi funt rebelles, pntamus, qui fiíà

ut quz contra eam volebant facere, pro-

que p

7j, te impetrare non potuctunt,

num iece

; bares, faltem, ut ejusmodi edicti

s aliquam abalienati aninsi tt figni-

Conventt

, ficationem dares, abs te contendiffe,

facile poffumus exiftumare, im-

debemus, quanto id

tibi & Ecclefiz,, nifi

')HE; & IJ'

,, petraffe veró tanto magis

majori damno fore nobis maxime cft per-

p

ntUL

[

, Citó ad te ipfum redeas ,

(dd

[ ,, fuafum, quod non poffamus nor in dies m

igis magiíque timere, quo

Quia,

n attentiüs. confider

amus, quibuícum amiciuam inieris. —Si enim, ut

Iab'oran'f?

Corr. zemfpznt !m:f;a: e»nores c 0170?52'4 .mazlzz , qlilnï() gfä-

uin t à

,, inquit Apoftolus,

,, vlU$, f quis cum -malis conjunc"tä C

onfilia & foedera habeat, hoc de

; Eccküæ

fficia

,, o timendum crit. . Ut in domo bené inftituta, in qua divifa o

p uniat

omnia €xcrcere ,

m r r

2,,& munera non licet unicuique pro fuo arbitratu

quamvis bono id animo faciat,

d patre camen fa-

lbeg, mo.

'5, quod qui tentat ,

ui fuo- iptempefüyo zelo ,

- jnfttutà

milias merità. reprchenderur , quipþ»'ch

p

» quod

; Ua

;,fchgiof

-2 (/s;z,.) $épe |

"

» quod puïdlïefrähum eft in.domo ,.g,nelïfpefiþfum ordine;n; Ene (ju

5,::62

» nulla domus diutiüs ftate poteft, tollunt, & prudentiz ejus, qui il«

» u

» lum inftituit, fumrnam injuriam faciunt: fic prorfus in Ecclefia Chiri-

» Qü

» fti, que eft domus Dei, in qua omnia munera funt difpertita, & fin«

ia 5

», gula fingulis ita diftributa, ut inferiores füperiorüm officiis non fun«

v brat

» hot

» gantur, co minüs licet ordinem pertutbare, quo majori prudentia eft

» ordinata Ecclefia, quàm de ulla domo cogitari poffit; ^ Nec te fatis

» Qur

»; adhuc videre arbitramur , quantum injurix inferas diviriz providens

? ftiel

» tiz in hac domo Dei, in qua fupremum munus facerdotibus eft com-

DAU

» mendatum, cüm horum tibi partes & honorem fumis, Nec vetó

»td

»» vidit Ozas, cüm honoris caufa Arcam Dei curtu boum vedam pro»

» qnar

»» fequens, illis calcitrantibus, tnanu admota, düm ruimam timet , fu«

»td

», ftentare voluit, — Quis veró hominum hoc factum improbare aufus

?if 1

s effec?. Nemo quidem hoc non ut pié fa&um laudaffet, nifi feveritas

à]os:

», te vindictz minime id fibi gratum fuiffe Deus oftendiffet, cujus qui«

» g&lï

», dem ultio Ozam ffatim é vita fuftulit, nullam aliam ob caufam, ferie

5 cip

», ptura teflante, nifi quia temere quod ad Sacerdotüm & Levitarum

i

», officium pertinebat, füppkere ipfe aufüs effet, - 1n cümdem laqueura.

3 qiï:'!

», inciderunt Dathan, Abiron atque Core, qui agré fererites ii fanctg

b ore

», populo unum pra cateris dignitate fümmi facerdotii fulgete; (e tam

5 (Dlü

», Moifi, quàm Aaroni oppofuere. Quám vcró graviter hac res di-

b ?Dïïq

», fplicuerit Dceo , infigne in eos divini judicii & fevetitaris exeimplüm

»5 Kläi

, oftendit , quos terra dehifcens, uiá cum univer(à fuppelle&ile & o«

» äi.

,, mnibus bonis vivos abforpfit. — Quanito gravius putabimus eos in die

» af

,, Vinam provideritiam peccare, qui vel hanc confündere, vel ád fe trans«

3 ä M

,, ferre poftulant, vel alio modo de illa ftatuere volant , quam longa

3

,, Ecclefie confüetudo fundata in teftimoniis fcripturarum promittit &

5 h[.

,, declarat. — Ozias Rex, aliàs laudatiffimus, in hoc tantüm fuperbige

y .ä.

,, argüitur, quod iricenfum ad altare thymiamatis adolere voluit. . E/e«

5 f

,, vatum eff; inquit fcriptura, cor Ozia.

In quo veró elevatum; nem«

3 T

; P€ quod alieno tinifterio fungi voluit, de quo poftquám à facerdo-

-

» &i

,, tibus admonitus, riec illis paruiffet , ftatim 4 Deo lepra eft percuffus,

ape

,, Quid autemi, a non putas hoc incenfum effe coram Deo ; leges de

à C&[

, Keligione fancire, — Eft quidem incenfum, idque omnium Deo gta-

,5 tiffimum, fed non eft tuum munus illud, Imperator, eft facerdotuni

^ CaP

àü

, dominium, eft noftrum imprimis, quibus Deus poreftatemligandi &

4 Qi

ra$, cüm

a folvendi dedi — Vide ycröb,m quam tà partem templi int

F

--

A

FCes

w

us dEcHSEmÉ Edv eererc um

üie qu

» iïddie tibi mikni&erkiü;ln—j füimis, nen qu»idem» in

Vatriu'm $ aurmSan&a ;

jqil

»; ut Ozias, non enim tantüm fantum eft hóc fa&um, fed fan&iffimum.

Clire

» Cüm ergo huc tu pehettas, in domum Domini tu penetras, & in San-

& [it

»» &a Sanctorum, atque ipfum Chrifti corpus penetras, ejus officium ti«

n fs

» biarrogans. Necte excufat, quod fan&um fit fadum , vel quod

iti eft

» non perpetuas, fed ad tempus, hoc eft, ufque ad futurum Concilium

(e (tti

»» duraturas leges laturum te, effe dicas: ut enim id per fe pium fit, ta-

videne

» nien in eo, cui Deus hoc minifterium non dedit, maximé eft impium,

Lcome

35 Sumis enim tibi jam perfonam, que propria eft Dei, cui folum de (a»

C vtrO

» cerdotibus judicium-relinquitur ,

uam ne ad tempus quidem cui-

» quam fumere lice — Si quis quafi de manus ejus praripere hoc ten-

4

] pIOi

t, füs

» taverit, is femper pro tali aufu graviffimas peenas dedit. — Veluti con-

: duf

» tra nullo unquam fzculo intermifit certis quibuídam fignis teftari il-

» los majoribus gratiis & omni genere bonorum dignos effe, qui au-

yertte

Is qu*

»; gendo & ornando facerdotum genus, Ecclefie fuz unitatem ac prin-

H

fr

tlje

i*

» cipem Sedem aixilio & gratia foverunt,, ut in Cowffantino Magno ,

tarütà

» in Zbeodofeze , i Carolo AMaguo accidife videmus , quibus nulli un-

gue!mï

»; quam Chriftiani Imperatores, vel. divinis gratiis, vel vi&toriis illuftri-

ag

» ores fuete. — Contra veró Deus, eos; qui facertotibus reftitere, non

z (

»» folum palffus eft in omne genus turpitudinis labi, fed fæpc & infi-

m

» gnibus quibusdam penis caftigavit. 24f afium, quem à Gelafio Pon-

yvliià

5 ufice Romano àdmonitum , ne 2dcaiz, Epifcopi Conftantinopolita-

;&0;

», ni 4 Sede Apoftolica damnati partes foveret, cüm nec monitis cjus

d

», paruiffet, óc Hormsda ejuldem fuccefforis legatos ad eum milfos, ut

»,à communione cum Hareücis defifteret, contemptim primüm audi-

üg

2 tos contumeliofiüs dimififfet, divina tandem ira fulmine 2 vita fuftu-

longä

ttit &

», lit. Sequuntur hujus impietatis (accelfores, fed per intervalla, mul-

ierbid

» & alii Imperatores, quales fuére JMarritius, Conflant Secundus, fufis-

H

» iams Conftantini Pogonad, Filius, Philippus, Leo. Sed hos nu-

», merare longum effet, qui diverfo quidem genere mortis; fed omnes,

iens

s atit vro/ento , aut ignomimtofo , fpoliati ahteà imperio & omni :

dignitate

edo

[e)

d

;HHUS:

» perierunt, Qu feries ufque ad Hezricum illum perduci

P

et, qui

», €üm graviflimé Sedem Apoftolicam vexaffet, tandem eum.à fuo filie

;es-de

», captum Leodii, ultio divina in carcere mori fccit, juftiffimam quidem

) g

(oniri

: inobedientiz peenam ab ipío repeteiis, ut à filio c-a&i,garcfm'ï,'qui eum,

», quem patris loco divina ei providentia in Ecclefia conftituerat, tot

d&

um

derico 1I. dici poteft, nifi quod

" modxs vgxqsïþgaf, —Id quod & de £:

hod

G j

» infcb-

í

EEE

N

fuo,wipfo cäfniüciä mu-

i, infeïii:iörj mortis gchäre eft füblatüs, qui f,nlo'

»

dur

, nere fungente, flrangulatus interiit- — Nec veró in fingulos cantüm

, fl

» homines hzc ultio divina, caftigans eorum inobcdientiam erga hanc.

Inil

»

»; principem Sedem eft pervagata; fed in nationes etiam & provincias.

» 10

» Duas veró nationes à Deo imprimis caftigatas atque afflictas vide-

,v

»mus, quz olim florentiffime fuére. " Quarum una pertinax in ne--

» Ln

» gando Chrifto permanfit, altera aliquandiu cum Vicarioó ejus conten-.

:fle

»dit. Illa eft Judzorum, qua nulla majori miferia eft oppreffa: hac

» G'

» veró Gracorum, quz proximé ad miferiam Judzorum acceffit, quia.

25 Ul

» proximé ad eorum impietatem accefferat. — Quare, fi Chriftus ipfe,

» 1

» in ceteris Imperatoribus,, Regibus, populis, & nationibus nunquam

5

» inultam tulit Vicarii füi fpretam auctoritatem, fi feveris judiciis odi-

? pE

» ofos fibi femper fuiffe hujusmodi conatus oftendit, quanto in te, Ce-

? qü

» far, f (quod Deus avertat) hanc oppugnares, cüm apud Deum, tum

a

5 03

32 £

pud homines, hoc odiofis judicaretur, qui ex illis Imperatoribus

n

, oginem ducis ,

.qui non plus honoris SeZ; /4poffelice detulerunt ,

»d

At neque hzc, Cariffne Fili , Ícribie

. quam ipfi ab ea receperint.

»t

. mus, quafi ullo modo nobis perfuadere poffimus, hujufmodi te con-

»0

33

filia in animo rata habere, fed ut amans pater falutis filii & honoriss

»d

. 3€ de utroque follicitus , fimul atque £ithum ipfius Spirenfis Con-

3

: ventus vidimus, te admonendum duximus, eo quidem gravius , quo -

ä)d

. magis exploratum periculum, in quo verfaris, habemus. -Denique

»(

':, fi plutibus diffüafimus, ne in difceptationes fuper his, qua ad religi-

.

E Y

".,,, onemxpem

nent componendas , jus tibi fümeres, non ob id (cripfi-

us, quód difceptationes componi non maximé optaremus , qui,

»)

)m

»'

, tcfte noítra confcientia , ut hoc rite fieret , vitam & fanguinem li-

»

,, behter effunderemus ; Íed ut exemplis te admoneremus ,. ne quod

»j

,ad tuum minifterium non pertinet , ipfe tibi arrogares, & pro tua

ni, ma-

» (

,, & Imperatoria dignitate juberes, fed potius Conftantini Mag

,, ximi ac feliciffimi Imperatoris, exemplo te hortamur, tit cos primüm

:,ä

[5

gr

,Íuo judici & fus judicibus judicandos

corrigendos ' rq'l-inquas.

))(

3)c

Nám ille cüm rogatus cffet ab ipfis facerdotibus, ut in eorum di-

, fceptationibus fe judicem prebcret

, prorfus recufavit. ^ Quod 'veró

»

, prz te fers ftudium , ut componantur controverfiz in

religione , &

l)(

; Tein

,, üt aliqua difciplina morum in univerfa Ecclefia removetur

»

hoc ope-

»

,, hoc quidem'magnopere laudamus, & abs te petimus, ut in

ifit.. Ut

2

» raa tuam prabeas, & cu; Deus curam hujus miniftcrii comm

,enim

-

!

2

A

Pvl —

5 28

—

us h'ujufmodi: -trä&a;ndis minimé feren-

mifïds Iu

,,I'cfnini',tï:,;'ahquääïwtäput in.reb

, dum cenfemus, ita tanquam ;

B

RACHII accommodatiffimi tuam impri-

los taatuim

c veró noftrum defiderium fecit, ut ad

» mis opem defideramus. Ho

egà hauc

Concilii OEcumenici non folum

pmvincias.

, minimam quamque fpem cogendi

ad illud indicendum, fed ubi

1as vide-

, Dos femper promptos prabuerimus,

», Vel minima fpe

i fcintilla eluxerit, cogi potfe,

eo ftatim legatos mifc-

iax 1f Dte:

Univerfalis Ecclcfia utilitatis caufa Concilium:

»rimus. Cüm autem

jus conrete-

imus , tüm veró pracipue illi

us inclytz nationis

xeffo: hac

» fieri fummopere cup

» Germanicz, qua jam

pridem difcordiis in his, qua ad religionem pet-

ceflt, qua

cujus faluti commodiflimé per ge-

»» tinent, plurimüm vexata diffidet,

ts ipfc,

»» Derale Concilium opitulari non poffe

femper fpemvimus. Ad tale

j nunqna'm

» ergo Concilium Te vocamus, in quo

"Angelos tpfos affeffores habere

idicis od

nitentiam agente gaudent ,

» fperamus, qui fi fu

per uno peccatore poe

jinte, G

Ecclefia ad posnitentiam congregata

Jeüm, tutt

» quanto magis fuper univerfa

» gaudebunt ? Quare fterne viam,

diletle fili , ad tale Concilum, hoc

eratoribus

Sternes auter , fi -vel pacem red-

» enim tui muneris proprium erit.

jetulcruttt

opulo , tantopere ab omnibus

»das, quantum in te eft, Chriftiano p

li, Ácobi

»» expetitam; vel faltem arma exhibeas, dum E

cdevfiya in Concilio con-

yxdi te cot

» gregari poffit

, ubi equius eft quàm per vim veftras difceprationes

" fionori$g

»» decidi. ..,]am'

Concilium adeft ; jampridem enim inducum eft, nc-

yfis Cor-

» que vcró abruptum eft , etfi

bellorum caufa in commodius tempus

avius , Q9

» dilatum. . Itaque huc incumbe ,

& hanc latitiam primüm populo

Jeniqu

ritus, redde; deinde

» Chriftiano, qui jampridem inteftinis bellis eft att

, ad [Cligl-

» vero Nobis id fpecimen divinz in te virtutis prxbe , ut non modo

idienptr

» patrem te pié mon

entem non averferis, fed ut eumdem omni pietate

ni, Qu

er audias, monitis obtemperes. — Satis

,, amplexeris, ejus vocem libent

] qnenn i«

», Veto optempcrabis, fi nullum i

n iis, qua ad religionem pertinent tibi

? fié qUO

,jus & au&oritatem vindices ,

- fi divinam inftitutionem & Ecclcti

à quibuS'

& P[() d

, confuetudinem fequens', ab ipfis Cogveztibus Juiperialibus ,

lügnia 033'

,abíunt, qui au&oritatem de cjufmodi rebus cognofcendi habent ,

"

imurm

905 p

, omnes de facerdotibus atque de religione difcept

ationes prorfus ex-

relinquo

de Bonis Ecclefia-

,, cludas, & ad eorum proprium tribunal rejicias, f1

eorum &

,, fticis, quorum judicium ab ipfo Domino, cui (unt confervata, face£-

uod velo

,,, dotibus relinquitur & cómmenda

tur; fidenique ea, qua per nimi-

nes

Iglo

, am indulgentiam rebellibus huic

Sanctz Sedi & contumacibus con-

l,

Tcin

Hazc enim cüm ita fint, que tuam

e-

», ecffifti , ipte refcindas ac tollas.

, h 0

. & Ecclefiz

Jt

^ igüus animam m magnum falutis periculum adducant ,

R P' accin

nmlüï-

cmm

r

-5 (56) feMs

',,'"'pacem magis magis&lue pcrtu(berit, facilé videte potesj!,

Bifi þ'er;;ä

te facturum

fa

4

uamprimum his mális remedium adhibeatuc , (quod.

335-

[peramus ) in quas anguftias fis nos compulfürus, üt aut officlo, aut

j

, muneri nobis à Deo per ejus Filium dato, deeffe cogamur, cum mas

D

, ximo Ecclefiz detrimento ; aut iterum feveriüs agere, quàm vel con-

ga!

, fuetudo noftra, vel natura ,. vel voluntas ferant,

Quamquam offi-

p

U

; €lo, quidem deeffe, in tanto Eccle

fiz difcrimine, nec debemus pror-

,Íüs, nec volumus.

It

: Datum. Roma apud S. Muarcum 24. Aggæff&*

tf

n 1544*

l

h

"TUDIC 1 U M

p

/Ec Pontifïcis Epiftola, feu Bre;ve Apo&ölia;m,þ aut Lfi maïunï

H

d

Pontificis DU1LA , compendium quoddam Bnrvr eft, ex quo

ingens faftus & Bullata Iup1&TAs illius qui fe VicaniUM Chrifti ap-.

K

pellat, clariffimé elucefcit.

*

X

j

k

Nam pri

móo ;

Auguftiffimum

f

Caíarem 'compatäc'cum Filiis

HELI impiiffimis; ideo, quod pro Turzn 1 1 Salute, & tranquillitate

Germaniz, quam falfa Rxr 1610 turbaverat, Cunas fuas Augulftas, &

pt

à Dco praceptas impenderat ac Conventum Proccrum Imperii in-

gh

flituerat. — Quid veró magis faftuofum poteft effe , . quam Cefarem

3

pro falute publica vigilantem increpare, & filiis Heli flagitiofis com-

parare? annon hoc]eft blasphemare Majeftatem. Jud. v.'8. Et quid-

magis Impium eft, quam impedire Cefarem in Sanco officio fuo; nec

ferre poffe, ut Germania in- San

:

guine fuo Natans per jufta & in Ver-

bo Dei fundata remedia ad fanitatem poffit perduci :

Caterum, quam hoc exemplum filiorum Exr non. Cefarem fed

Paulum III. premat & condemnet ,' ex Hiftoria patet; . Quis enim

magis flagitiofos filios & Nepotes habuit quam Paulus IHI. De legi-

E

zi55 quidem nihil nobis conftat; fed de Srun 10 Aloyfio (proh pu-

dor in homine, qui caftitatem folenni Voto juraverat, imo de facer-

dote fummo Romano dicere , quod SPux 10 habuerit ) refert Gwi-

* eardisus Hiftoricus nobiliffimus, atque Aule Romana & fecrerorum

ejus perfpicaciffimus infpector, quod fuerit flagitiofiffimus , immani

(

Sodomiz ícelere infamis ; An veró hic PAULUSs filium iftum fuum re-

prchendit?. nihil minus, fed, Patmz & Placentiz Ducatu tantum fce-

jus cgromvitg multó ergo kdr:terior eft Hzr 1 Sacerdote.

u-

-P*o'rto

ass

P0

-

——

T

Il pj

Pörrä , ,-'-:qua.rätiöhe i&&- Eri Frriuw füum fuf&ep.crit-,;, ïtä

ïe-'

fadturum

fert Hiftoria: Per Anconitanam provinciam cum effet legatus , fub

Idio, aut

Julio 1. pontifice, **Puclläm ejus civitatis nobilem nefarié circumvenit,

Cnm niae

Diffimulavit enim quis effet, feque pro nobili quopiam gerens ex le-

vel cots

gati familiaribus, fub pacti matrimonii colore illam vitiavit. Quz

m offis

pofteaquám eum effe, qui erar, cognoviffet, feque non legitimam

uxorem , fed concubinam ( quod ex jure Pontificio notum eft) fatis

s proï;

i

refcirer, in infaniam feré incidit. Ex eo tamen connubio fucato Pe-

trum Aloyfium, Sodomitarum primipilum. poft. patrem, fuftulit.

Porró quum Nicolaus Querczus , congredientem illum cum Laura

Farncíia uxore fua, fed ejus nepte, deprehendiffet, tale ei vulnus pu-

gione incuffit, ut ejus cicatrix ad mortem ufque cum ipío manerct.

FHoec P. Pergerins , & poft eum Baleus in Hift. B. . Hic Paulus id-

f malubt

dem ftatim poft affümptum Papatum, Alexandrum ex filio notho Pe-

, « quo

tro Aloyfio , valde adolefcentem, & Afcanium x Filia notha Con-

hr p*

ftantia nepotem, Cárdinales, creavit. Perufinos oppreffione tyrannica

fine ullo Tu&z fubegit : & Aícanium Columnam principem juftiffi-

um Filus

mum, in rabie veíana, éíuo regno pellebat. . Camertium. urbem

xqumimtc

g[//];]i, &

peffimo dolo, pulía ejus Principe femina, fingulari fapientia ac reli-

gione pradità, fibi capicbat, Pézzz paupertatem faflidiens. Miris poftea.

,Qetii lll*

Calaren

artibus collegium Cardinalium in fuam pertraxit fententiam , ut fa-

li com

€ka permutatione Camertii non fui,in Parmam & Placentiam, urbes

clariffimas non fuas, Petrum Aloyfium, fuum fpurium, perditiffi-

thui .

mumque nebulonem, Dominum ac principemin eas tyrannice intru-

yfüo; 1*

vin -

deret: Quod fa&um poftea juftiffimo Dei judicio, meritam illi Pe-

cto mortem attuli..— Cum fuis quoque Cardinalibus (zpe delibera-

bat, quomodo impediendum fir nationale in Germania concilium :

i d

precepitque füis legatis, ut Principum animos in Angliz regem ac-

üjs enim

cenderent: ejusque ditionem omnem in

DC /:gi..

przdam dare cogit-aligt. Vid.

J*f:ti*i Suavis Eift. Con. Trid.

;

i

Y

É

*

Ex hac Profopographia PAuz:, III. Pont. qua

non eft à ho-

: df (aCGf'" :

bis fida , fed ex Nobiliffimis Hiftoricis Catholicis /ace£o Zdzguf

f O

Thuano, Prafide in Parlamento Parifreufi Mluftriffimo; item ex Guzc-

crerorm

eiardino, quem fuffns Lipfius pariter Catholicus Scriptor fümmis en-

; inmon

comiis exornat ; Perro Paulo Pzrger:o Epifcopo quondam Juftinopo-

um r

litano, Frazcifco de Pargas & Petro de Malvenda extradta eft; prom-

gum *

Sonnenbergi Jetuita Valida fit

;9131 cít co!ïigere,'quam euam tefte P.

H

Pa4s-

vpo'rro

-N2 ( 58. ) Sàl«

p

300 seemmenpane o H I e»uþ'.*l&uu --

Ms Bo CA

us Pa

balisPoweifidi d

1h 'Ver'i»-k

-

"Y

PrassUMT10, quod doErizalia & Fipzs

tatem habeant: 1ta enim ratiocinatur citatus Jefüita, contra L»;be-

p &

t u a

vum, quod quia //Zidrze fuerit inquinatus, non fucrit verus V.x n a&

DocrRisA Pmaeco. Nos dicimus, quia Paulns HI. L4i4izibus fuit

inte/ltga

inquinatiflimus, SrUn 10s habuit, quibus ingentia Boza Ecclefesflica

f t

diflribuit , adeoque facrilegium commifit ingens, non poffit Pa.e-

gmfz 4

'SUMI , quod Capur fuerit Eccrzste Vsnue , que eft ConPUs Cuni-

pounre

ST1 MYSTICUM, illi

hfragi

adherens: Hac ee i. sagibo.

que per F1pnzM SANCTJTAïEM & CA,STEAT?R

titidtte t

Porro reprehendit Cefarem Pon

J

tifex -(juod deferat VesrtG1A

endum,

Majonu, qui in Re Religionis omnia ad SEpgM Arosror1cAM re-

tt, m'qua

tulerint: inprimis autem detoriat, quod Carolus V. Generale vel Ia-

Wt atl

tiorale Conciliam meditetur, cum tamen Pontifex June Div 1x0-&

Jordin

támen (

Fiumaso folus eam Au&toritatem habeat, talia Concilia convocandi,

Eclrj,

At veró Pzffzgia Majorum fecufusk eft Czíar, quz Paulus 111

Curj

Dont. turpiter defetuit, nam quinque Cózezlz wcumemca Authorita-

Aninu.

te Imperatorum, & non Pontificis Rom. fuere convocata, ut ex Hi-

uj

(

ftoria & ex ipfis fcriptoribus Ponuficiis optimé & invi&te docuit £Z-

epundus Kschersus decus illud Sorbonz : Et quidem quþd concernie

ln .

quam a

Synodum Nicenam Cuonffantinus tmagnis Vevo1 CouwuUnis Ep1sco-

c'witan

!US", ut pacem Ecclefizs req'äläre:, aC aüþlz'cjimm.äcde/iy?ïcþrg f&;;gaz'.,

11 t

vet Syzodos comvocavit ,. €8 zn confeffa Epg?aporzz;;z Jeztentzam dixit..

hat

Auctore Eufebio lib. prime vitz Conftantini capite wigefimo fepti-.

clefa (

mo: Deinde Aicezam Syuodum coczit, Epifeopos nadeguaque bontri

U ouy,

fíce acciviz, jumentis, comcatu, atque Alits rebus neceffaris juvit : d-

li jn

emaue Epicopss praffituit, ad quem de rebus Fidei cbnrräve;f: decide—-

retur ; eleganti oratione de pace concilianda Synodam aperutt : diffidi-.

IN

Wiie

m vuter Epifcopor fubortum , € ad [e ab Epifcoprs delatum placaust a

tutuque demum Conxciti1 DECRETA SUO SIGILLO RATA FEcIT. lib.

qu :pp

T

tertio vitz Conftantini à cap. fexto ad vigefimum quartum: Ruffinus

afifquc

lib. primo & fecundo, Socrates lib. primo cap. quinto & fexto. The-.

doretus lib. primo cap. feptimo & Sozomenus lib. primo capite de- -

QUs

cimo fexto Hiftoriz. — Confonat Epiftola Synodica Patrum Niczeno-:

IOPOI

1um ad Ecclefiam Alexandrinam, qua legitur apud Socrazezz lib. 1.

cap. 6. & Theodoretwma libr. l cap. 9. cujus hec íunt initialia.

VOCau

K

Souonam Dei gratia ] mandatq fS'anöïi/]z'mi Tmperatoris Confhanti

T

gu

*3659)&4*-

-IHM

--

—

«

p MW

lav ver-

qui nos ex vArims czwmuäw 89' provincizs im unia congregauit , ma-

t2 Luhe«

gnum ä Santium . Conciliem: Nicanum coatlum cff: necc[æz d vides

/íYNixk

£ur Ut à toto Sacro Cancilio litera ad vos muttantur , ex quións polfitis

iaibys hüit

sutelligere, cutn ea qua in controverfiana addutta & exqag/' 7 dgæptata

clefalica

funt, tum qua decreta C cmjlabzlzta. Primtm mpia €$ pervería do-

li Pa

gmata -Arrii corumque qua eji [etlam feguatur coram Sanctiffmo Im«

Us Cio-

peratore. Conflautino perquifita [unt : unde placuim Concilio communibut

TT ITATEM

Jeitfragus anathema denunctare ejus nef avia opinmiomi , €d verbis þnfe;z-

tinque execrabilibus quibus ufus eff ad Filium Dei blasphenitis affici-

'isT!c1A

endum, €$c. — Verum cum e/£e ptus non nzodo tlla opmza;zu Pcrwrf f

JCAM TC*

ge, nequttia, . blasphemia, [ed etiam cevtis homimibus qui in populo vi-

v

