KaI600-129_45

——

j^

-

t

L u

P^

ii lgt

sst

d

—

-s

Jzie.

x

u us M

EPT

[ s

-

-

w

CEecumt

AUE

X

p

pxen

w

»

p

:

"—

?n

"— "

"

MT

"

-

-

Vg

: od

E

:

,

-

rl

s.

m

ii

5 .

dl

um

-

F»

Y^5

H

*

J*

m

x

QF

-

^

-

f

Ls

-

&

*

^

,

3

"

d

-

o R

Y

i

.

T

.æM

.Hï&

e*

tx»ämï..

d

^

M«

lu

m

v s

n

-

^*

p

--

n

Awwuu..

M

AE al

$

-

x

^*

*

E d

Pa

E

:

t

fe

& *

(*

E n

-

n/om

j

— n

.

A

ä&.

&

Vv n

$

W/

&.-

1AWQ»

:

V u

"

L

s

^

*

^s

as

-

zi

s d

Mx)l

L

.HL

H

n a

M

.

MM

p

B

r

3

E

,w

"

b

Q,w

*

d

phn

35

m*ïp

£

N

d n

5N

»

-^

EM

P i«

Zm.

LA

2

at

i

s

:

24

u-

l d

*

*

L

--— .

"

$-

p

x—»vu.«x

s

A.

D

E

-

"

*

lfs

fodea

AT, u

?.

-

w

,

hs.

i

:

A

n

*R

E

*

P^

Pt

gt

Q

fs

.X-wm

"-

'Wq

* j4

iL

J

Pa

-N ..

* äs .æu.«æïs,

ia

Ed

"

*

ao t M

-

n

*

—

u

od

o

T$

-

r i

h

m

"

^

Ht

—

- n

æm»l.

*i...ufxä

P

-

GHJQ *

r

»

E

Anc.ä?

».

—

od

Ra

u

"

!G.MIS

--

»

-

.

F

"

T

d

m

&

^

".

x

-

p x

——

s

w

[ a^

—

d

-

^"

«*

»*

M

*

i

at

a d

& a

"W

r od

Rl

j«

N

$ p

»d

Ed

d «æw

X

od

t^

.M.Hm

od

»c-

"

d

$e

*

"

&vï

-s

$

»

»*

*

-

At od

r

r -

"

Ms

ao

O

*

gt

-

"1

*

VM

d

m

d

g o

Hk

.

^.

m

JM

u

i

U

s

d

»s

g.

o

g

-—

,»£

--

*

"

,

;

j

*

h.

?

MH

r

M o y

"

£.

* d

m

f

av

m

À .

- E

"

&

Q.M.

-—

PX

-

li

* d

L

. E7

" s

AF

À

v*

3*9

"

-

p

t

.*.ï.

*

tFÉ s

* a

"

M—i

i

-

*

* ,CW

LA d

T i

xühu

*

i d

"us

r

--

*

—

j

$5

EE

Wa.

TM

£

m.a.

" ]

b brs

2*

u

P ia

"

"

D* w

EI

f ag

m

p-4

. U

/^y

F

" i

-

Z

"aT

"

-

s*

E J

» d«

EX*

W«

:

- k

b

E r

7

k»ma

»

E

-

f dars

"

Kym.

:

$&

hs

s

".

$ a.

LE

m

1

-

*

m

P

Ed od

p* i

El

d

*

*

w

& p

4

Lj

d

mW

N us

d.

^ d.

—

^

M

*s

N&uw

*

*

*z..ä!

p

d m

j

D*

teMQ.

"

F^

odb

t

* has

av

[

"

"

*

",

W.

Es

*

lt

À

I

*

-

M.M

-

st

*

äk

T

^

"-

»

-

2

A

"

*

x

ov

n

2

yo

j

43

mwæ

**

E

.

h

M&

5

*

ls

-M.

u

&

:

L]

M

^

9.

E

-^

E

*

"

AC

ls

- t

2

k !

æW

*

,

W

M

LoM

P

-

u

o

t

&

^

.H

s

5

W

,

P

m t

T

A

Y

*

w

uw«

r d

n J :

z

, N

A

2 d

d

LL

p

n ^s

*

?

p

*

at

-

E

E

&2

&

-

EY

7u d

dÀ

"

(*

*

w

"

A

.

"Á

n

P

*

1

at

"

atb

*

**

i

Ls

.

n

i

a

N

"$

l-

As

; 4

"

»4

W.

*

d

*

tf d

*

v dul u

-

»

—

L T.

—PÓ€

d

*

9

*

fa.

at

"

m

hs

A!

a *

»

E

w€

"

E

e

d

* ,

9- PTá

*

*

A^.

H

Á

E

.

r 3

st

2

MW&,

*

:2

--

-

ub

*

—

gï

*

m

--

P

i.

*

"

H

-

—

"

3

p- d

E

hn

ET

E

*

""

- M,—M

d

&

'd

P

^

n

1

P E UF A

4

*

*

"

-

x

"N

Bw

a

p m

"

*

».

p

P

o

n

E

--

al

Á

de

, $

w

*

--

&9,9)2

Es

—

^.

ES

R

J

s.

m

x

*

"

"

& l

E.

-

»

u l

p

-

h

*

^

.

24

Á

4«,

,

F

,

:

*

»

n

a.

LA

P^

ag

"

*

-

*

h

4

"1

u

-

-

P

P*

19

"-

|

r

"

T

*

phu

u

i

*,

"at

Av EX

-

aW»

E

d

";

?

J

r

x

:

d

"w

--

L

fw

*

!

*

*

h.

F d

d d.

*

L

P

p

i

a

Es

4

$

-

; »we

—

^ M

FT

28

d

?

M

J

E

hr

zL *

m

L

»

"

*

s

N

j

E

-

TR

-

!

"i

E

at

E

af

-

Á

*

m

*

»

*

-

»

E

*

H

*

"*

-

H

"

.

v

h.

^

at

x

r

-

á

»

*

| d

*

iE

——

——

—

———

MERSEUTUE

m a .

EL

E

"

w*

"

es

hi

3

L

E

2

ts

"

-

*

-

-

-

r

-

——

E

FUi )

(25.) &

IHI;,:S[CQ

a

Is

^Q

*

o

N

ä*!f!

la

[ &i

POv

[ «N

i

Ccides

&

G-

1dinai

AC

KE MLA AOUR GGG

N

GOUP

m

lls p

Præfatio.

Yus in

cddig

N

Ergimus in ardua materia d&'ïüxr Bus

m Da«

d

EccrEsiAsTICHS ad punctum illud prin-

Liberg

cipale, de RAprce & OmsciNE hujus Tu-

;

2

) Libe-

. R1$, inquirendo , unde derivandum fit

aolc-

i"r /1I'*

j

»'xx

- JUS, quod nuper dixinus Principibus

nilla

Aj

& Magi&ratui competere. Eo dili

o

[on

$I

d

$*

ngc?ln'

üus autem excutiendum eít pun&um,

Alocs

quia non tantum przcedentem matceriani illuftrat , fed

; (Pafia

etiam arma illegitima hoftibus PorTEsrAT:1s Pornrrricae

dratg,

Vonilz-

eripit; qui cum Donatiftis afferunt, nullum plané JUS CIR-

Sic enim

m (tx-

CA ECCLESIASTICA Principi competere.

5,

exclamavit Dogatus Sectariorum verfutiffimus apud Opta-

Oi

tum Milevitanum libr. 3. contra Parmenionem ; ,wid Impe-

.qui

ratori cum E«clefía V cujus tamen furori egregié tum 4sgu/fi-

L AUL*

au5 , tum laudatus 7dilevitanus ícfe oppofuerunt. Horum

O0*

veftigia ceu ab Eccdlefía purtore.approbata cum noftro Brez-

[ Yr

1i0, Gerbardo, Offandro & aliis premendo oftendimus in his

PQISR'

d

paginis penitius; unde & ex quo fozte hoc JUSS defcendat

je Ye

Deinceps TERMINOS quoque & F 1N E s defignabimus hujus

parih

Juxis; neque enim AssoruTAM Poteftatem AMagiffratui tran-

J

Ícribimus; fed ad Lineam Codic;'s $. LIMITATAM & re-

us pye

ftridtam.

&

i

Faxit Unicum & Sanc&tiffimum Ecclefiz füx C APu r,

jfto

& Redemtor Chriftus, utin VrA/ VERITATIS REGIA

oj

ambulemus: Ipfo enim Ducz nunquam errabimus, cum

non falrem DUX, fcd & LUX fit illuminans omnes, qui

illius RAp1os divinos adorant, &: Íequ unturi

D

CAP.

-f52 (26.) Ség-

Dn:

CAP. II

Ti

Jol

for

th fft Radix feu fons , ex quo JUS d

6

d

u

! catur

Principibus Sécularibus, circa Satrat

du

"Tes

A&enus vidimus prolixé, quod tum in V. tum in N. Teftamen-

H

to, Principes & Reges, JUS cixcA. SAcnRA exercuerint ; nunc

Ài

pauló enucleauus inquirendum in FoNrEM talis Junis ac Poteftatis ;

ia enim melius in Penetralia materiz & argumenti ardui ac nqbï-

[

liffimi deveniemus; ut Prefat;o indicavit.

PC

Hic autem vatiz admodum inveniuntur fententim. — Et primó.

quidem nón defunt Doctores, qui ad. us Geztium refpiciant, quem

:

n'l

1114

zefpe&tum etiam habet Hzgo Grorius ia tract. de fur. Majef. circa Sa-

«

cra: cui pralufit David Parens, celebr. Prof. Heidelbergenfis: & fe-

cutus:eft Jzznaemanmusin fepe cit. libro. Quanquam enim agno-

[f

Ícant, & inprimis Grorizslaté quoque probat, quod Jus hoc Suprema-

zum Poteftatum in Codice Divino fundamentum füuum habeat; nihil

i

C

ominus-cenfent id in Jure quoque Gentium fundari.

Altéra & à priorenon multum diffentiens, eft ea, quc ftatuit,

quod origo talis poteftadis à J u &z IN A ru R 4 defcendat;nam cum

24

fus Gennam,nibil aliud/fit; quani :effluviumi quóddam JuRrs N A-

IURZE um Ordine:ad confervationem Soczezarzs communis in. Ge-

nere Humano, unde qui flatuunt , quod fons 77rz« citca Sacra [it ex

ä

Jure Gentium neceffario agnofcunt, quod z prierz radicetur in. Jure

Natura. Vid. H Cazriag: de Off. Majeft. Civ. circa Sacra.

Alii difinguunt in. Magiftratu duo: Primum, in quantum eft

Magiffratus, fcu Poteftas fupereminens in homines, eos gubernandi

& tegendi, per Leges & Statuta humana, ad confervandam Rempu-

blicam in felicitate civili, & hoc refpe&tu putant ipfi-non convenire

poteffatem in Sacra, aliás quoque Pagano Imperatori competeret Jus.

in Sacra Chriftianorum , atque adeo in regnum Chrifti; quod pe r fe

fit abfardum: Alterum effe, quod fit. MMagiffrarms Chriffauns, qua ta-

lis,.& hac ratione compctere ipft Jus Circa Sacra, maximé ex eo ti-

tulo, quia Princeps Chriftianus fit Principale Membrum Ecclefiz; quo

refpexit B. Btenuus nofter in Proleg. ad Confeff. NU'irt. hunc fecuti

eopr

funt ex nofttis Theologis q:.?gmplurimi, quos longum effct citar

Dnn.

N

-j 7) fée.

rR

Dnn. Cs eft Brannemanunus, in tract..de Summa 12 terris Sacra vel

Polit. Poteft.. Pufendorf. de Hab. Rel. ad Vit. Civ. p. 204.feq. Ex Re-

formatis eft JVicolaus édeliss in Conftant.Samucl Marcfius & alii.

)

Alii ita loquuntur, ut dicant ]us circa Sacra & Rehgionem, fun-

dari in JunE TrnnrTOIUT, ac pertinere ad Regalia Superiora, ut vide-

»n.

re eft apud Celcb. Dn. Mevium 7. z. Dec. 305. Unde frequens illud-

Q

& decantatum natum eft , cujus eft Regio ilius efh Religio, de quo

T

AMatthb. Stephan. de Jurisd. lib. 2. p. 2. c. 7. Vid. Dn. Zbomafius..

)u

Peculiare .aliquid in hoc pun&o videtur, in Statibus Evangeli—

cis in Imperio Romano , quibus per Pae/ficatzonez Paffavieufem, &

Iu

oft etiam Wefbphalicam Tus circa Sacra eft affertum: ubi magna cít

f

inter Do&ores quzítio; an JUS illud tantum per Pacficationem in

illos fit collatum: An veró antecedenter ex Jure Superioritatis terri-

d.

Q»

torialis id habuerint; Item an fit PreENUM & PERFECTUM [USs; an veró

04

tantum FrpucrARIuM? de quo infra.

uid fentiant Romanz Eccle

fizz Defenfores , fatis ex Athletze

d-

-ejus Bellarmini Scriptis, & aliorum patet, nempe qui omne JUS cin-

il

CA SACRA unicé adícribunt Pontifici Rom. ranquam totius Ecclefiae

Chriftianz Caprrr & Prafidi; Unde cum Carolus V. Imperator Spi-

rz Conventum indixiffer Anno 15 44. ad fopiendas graviffimas tur-

i

Ar

bas Religionis, que Germaniam vexaverant , Paulus II Pontifex

Qer

acerbiffimas literas ad Cafarem fcripfit, atque Imperatorem graviter

reprehendit, quod SAcnA ad ipfum non pertinentia tradet. De qui-

31

bus literis multa nobis dicenda erunt fuo loco.

[

Alii Ecclefiam Chriftianam confiderant tahquam peculiare Re-

gnum Chrifti, quod proprio fanguine acquifivit , & cujus ipfe Uni-

cum Caput & Rex cít, qui miniftros habeat, 4 fe unicé dependentes,

li

O'.

ibus regat; un-

1'

& qui Ecclefiam, peculiaribus Conftitutionibus & Le

)

-de AMagifratui proprié nullum: JUS in SacnA Chriftiana compcetere

afferunt; neq; in quantum eft Z44ag/fratus,habens poteftaremfuperemi-

I$

-nentem, cam illa poteftas folum eitca Civilia occupetur, neque ut cft

c

- Membrum Ecclefia, cum Ma

eiftratus zz talis non fit membrü Ecclefiz,

o]

Ln

ficut Paffor ouA TALIS non eft membrum Reipublicz, fed minifter

l-

Chrifti tanquam Dozziz? & Regrs peculiaris.

Et. hànc fententiam docüezant. & magna vi defenderunt olim

u

Donatiffe , przcurfores hodiernorum Fanaticorum & Separatiftarum ;

Y

is Wirfea in Z7Mifcellag. In

"

:;de quorum furoribus videatur Doctiffimc

D. 3

Oq

-£92 (28.) &&$-

Hollandia eam defendunt-Viri alias doctiffimi Ti*igländi

us, Revius

Apollonius & alii; quanquam haud pauci in ea provincia fuerint &

adhuc fint Theologi , qui contratium ftatuunt, & füas partes fed Li-

M1ITATAS rclinquunt Magiftratui Polirico.

Caterum, quia hac ultima fententia nonnullos etiam in noftra

Ecclefia habet fautores, producemus ante omnia cjus rationes, & fun-

damenta, non tam noftris verbis, quam illorum, qui in hac acie pu-

gnarunt.

ä

Primó autem Jacobus Triglandius in Ácademia Lugdunenh Pro-

:

fcflor celebris zz zratlatm de Croili C$ Ecclefiaflica poteflate & facobus

ARevin, Col'legii Theol. Regens in Examine Differt. D. JVicola: Fede-

l& dicunt; Poreffatem in Magifiratu Civili pro Foute & Origine fua

A

habere Regnum Potentiz DEI, qua uti DEUS omnes creaturas regit,

ipfisque Leges prafcribit, maximé Creaturis rationalibus; ira Miniftris

quoque & fubordinatis utitur in hoc Regno videlicet Regibus, Prin-

;ä

cipibus , atque uno vocabulo Magiftratu Politico: Fundamentum il-

lius Deum pof'uiH'e in prima hominis creatione, cui marem primo

condidit, cui deinde faminam adjunxerit , ita tamen, ut Marem

fuperiorem fecerit, quz .Szperzorita: in marito aucta fuerit per

:

lapfum: Sic enim Paulum rem explicare 1. Timoth. 2. v. 12. dum ait:

f

dam eutm

4Non permatto snnleri autborttatesm u[uvpare im virum.

priov formatus efl, deinde Euaz: At MAdam nuon fuit feduilun, fed Eua

fedula vea transgre[[roms facta eff.. Poftmodum aiz laudatus 27:g/as-

dius cx aeneratione prodiit parentum in liberos poteftas, quam & Na-

n

tura ipfa di&itat, & DEUS ipfe fancivit in przcepto quinto Decalo-

1

$i. Crefcente poftmodum genere humano, & facta coalitione.

in ceetus, poteflatem feniorum ac primorum & confequenter

g«

magiftratuum in publicis focietatibus natam effe : Quam conftitutio-

D

hem & poteftatem fibi gratam , oftenderit DEUS in populo Ifraeli-

[7/

iico, cum Judices ac Principes tribuum à Mofe conftitutos , ratiha-

buerit; & quia in illa poteftate & authoritate Principes DEI potefta-

V

"

tem inter honmines re

R

prafentent , ideoque nomine Deorum. in SC:xii'

hii

pturis infigniri.

Á

on

Caterum hujus

poteftatis alium non effe F INEM -,äiiäzh pubfi;

cam & politicam tranquillitatem

,& c-onferv.atioin;xpþBoni- ;O(dipis

f

. feu FurrioNEzM BoN1 Civ;lis.

D

L

-»ecg (29.) $9$-

InumMA

lus

At veró DEUM aliud inflituiffe R EGNU v, quod plané S p 1-

L

RITUALE fit & toto Genere diverfum à Regzzs fub regno DEI univer-

fali, quod Pereu/i« dicitur conftitutis, nam Regnum ilud ffeciaster

& per certum PAcruM ?nter PArREM & FiLiüuM erectum effe, atque

lr

opponi Aegno Teaebraram, & porizs inferni; In hoc regno Regem cife

Ill*

Chriftum, Pfalm.7 2. v. 1. Efa. 9. v. $: 6. Jerem. 2 3. v. $6. quem ipfe

M

DEUS Pater inauguraverit, tanquam Aegezs in monte Szez , hoc eft

in Ecclefia, per montem Sion fpicitualiter reprefentata: Imó hoc re-

fO"

gnum ab ipfo Rege fuo Chrifto cum omnibus fuis membris fuiffe em-

7

tum : & quod acquifiverit, zoz asro C9 argento, fed prectofo SANGUI-

d-

NE fuo. Actor. 20.v. 28. Ephef. 5.v. 23. a $. 1.Petr. 1.v 18,19.. Id

(ua

quod etiam fubditi fpiritualis iftius regni cum magna gratitudine

i

agnofcant, & Cantico gratulatorio deprzdicent. Ápoc. 5. v. 9. & 10.

ttig

VA smatlatus es, &9 redemfhi nos per fauguinem tuum,ex opaui tribu €8

lfj*

lngua, populo, ac mattone, ac fecifli nos Reges C Sacerdores coraga Deo.

l.

Secundó, ait 7rg/azdrus , Chriftus peculiari ratione hoc R z-

110

€NuM, quod ipfe pronunciat zoez effe de boc mauudo. Joh. 16. 1. 5 6.

I

gubernat ac regit, & per torum mundum propugnat, non more quo-

e

dam politico, aut arinis politicis, fed virtute VER BI & SprRiTUs

i;:

fui; Nec Verbum hoc proprié cff? Legis, quod in Regno Potentia uti-

)

que fuum ufum habeat cocrcendo homines; (ed Verbum Evangelii,

(/ 4

quo peccatoribus omnibus contriris & afflitis, feu de anima falute

a

anxiis oftendatur & promittatur ccrüffimum remedium reconciliatio-

E

nis cum DEO: Unde Veibum hoc Evangelii Ferbum reconctliationis

o

nominetur, 2. Cor. $. v. 19. ejusque minifterium , minifterium Sprn1-

)ne

rus & Jusrrrr4 2.Cor 3. 4. que tamen JusririA non fit ejus

(er

genil, que alias in Statu Politico neceffaria eft, fed fit JusrrriA Fr-

(g

pE1, quz pro fundamenro habec jusr 1714 w Chrifti, & effe longé

di-

eminentioris Ordinis. Hanc igitur JusrrrrAM, Evangelii Matricem &

là-

Rcgni hujus Sernrruanis Basix cfle, quam Chriftus & ipfc pradica-

]l*

vit, & Apoftolos fuos pradicare juffcrit & quidem ex Authoritate ple-

d

niffima à Patre data. . Sic enim dici Matth. 18. Yf 14. AMibi dara ef

osnis boteflas ia calo €9 12 terya.

Profetiz ergodocete omnes gentes , &

Marc. 16. v. 15. ad]zte du pattudss,

j

Z

2 miverfum, pradicate Evangelium

mni creatura, qui crediderat $

((

wæ:—zïmtæ Juerit, [abvus erit, qui mn

cfedideri;, cqndemna&itgk.

D ;

Ex

u2 (50) féf-

pu

bu

Ex hac igitur poteftate. & authoritate Jefu Chrifti Filii i)ei, ut

Regis illius fpiritualis, derivandam z»4wi Triglandius Ecclefiafticam

f

otcftatem ; in illa confiderandum ipfius.fundamentum ; & ex ca de

)IC

ejus indole ac natura judicandum: ficut in poreftate Dei, ut Regis uni-

4

vcrfi generis humani in regno potentiz , conftitutum fuit fundamen-

Tu

tum illius porelIatis, qua dici folet Poteftas Politica. — Nam ipfum, ut

YK

c:li à Patre poteftate inftru&tum, miniftros illosfuos, à fe; fno nomine

2

m

al a.

ilve

Quare Zegatione: [na fungi. dicuatr nomine Chrifi. 1. Cot $.

t

yf. 20. jubenturque omnes pro alibus illos. agnoícere, dicente Apo-

G

ftolo. 1. Corinth. 4. v. 1. Sie zos reputet bomo (ícil. quivis) ut sminiftros

à

Chriffi, € diffeu[atores myfleriorum. Dei. Unde & illos infigni autho-

|

rirate Chriftus munivit, qua fidem illis apud homines faciat, & mini-

q

fterium illorum Venerahile reddat & fufpiciendum ; quando illis

q

dixit Luc. 10. v. 16.

uiVos audit, me audit: qui vos rejicit, me veji-

ü

cit: qHi Antem me vejicit, vejicit eum qui mifit me. Ex Joh. 20. verf. 2.3.

Quorumcuaque vemt[erutzs peecata vemittuntur us: quorumcunque ve-

&

tigueritis,vetenta [4nt. — Eciterum Petro quidem nominatim, fed re-

!

verà omnibus, qui omnium nomine Chriftum Petrus confeffus erat,

Matth. 16. v. 19. Dabo tibi claves vegui cmlorum:

uicquid lzgawrzi:

N

an terrá evit lgatum in celis, €$ quicquid folverzs in terra ertt [olutum

i»celz. . Deinde & toti Ecclefie , five ejus prafectis & re&toribus.

Matth. 1 8.v. 18.. 2den dico vobzs ; quacunque ligavevitis in terra, li.

N

gata erunt imcelo: &6 quacunque olveritis in terrá, [oluta erunt in cut-

lo

k

Quz rameromnia non fic accipienda (int, ac fi ipfis pro arbi-

;io liceret agere quicquid vellent, folvereque & ligare quicquid pla-

citum ipfis eflet. Miniftros effe Chrifti,in regno ipfius; fub ipfo, ipfius

poteftate ordinati, non Domini. Quare & ipfi, ut Domino & Regi

fuo, fidem fuam approbare, rationemque minifterii fui reddere teneri.

Hinc effe quod Apoftolus,: cum fuam fuorunique cooperariorum

in minifterio hoc authoritatem afferuiffet. 1. Cor. 4. v. 1. addat yf. 2.

3.4. Hoc antenz faperefl , veguiritur in difpenfatoribus utïfdw quisque

reperiatur. . Avshi verà pro guimimo e[f?, quod à vobis judicer, aut ab bu-

äï

mano judicio: Dominus efl qui me judicat.. Ex rurfum; cum eorum le-

gitimam poteftarem in Ecclefia fidelibus commendaffet, diferte dicaty

vigilandum tpfes effe pro ammabus fideluem, ut qui rationem fint reddi-

tgri. Hebr. 1 3. v. 17. Si ergo fua illapoteftate utantur.- legitimé, mi-

nusqueà Chrifto ipfis demandatum cbeant fideliter, verbumque ipfius

pure,

—-kä V(si-) S6g-

—

üt

puró; fine admixtione haümanarum vanitatum, annuncient, pro fidcli-

bus & finceris Chrifti miniftris habendos , illaque ipforum authoritas

l]

d

nomine Chrifti in illis eft agnoícenda: fecus illos ut impoftores re-

]l

jiciendos, Nam ficut in illis Chriftus , cum veritate & poteftate cjus,

agnofcitur ac recipitur; ita in his mendacium, & diabolus mendacio-

:n.

rum pater, contemnitur ac re

üt

pudiqtur, ut Chrifti veritas integra & in-

iK

violata in nobis maneat.

Hadctenus Tzzglazdius ; cujus totus difcurfus, fi in nervam con-

b

trahatur, id tradit: Magiftratum Politicum non poffe haberz Jus Cra-

0-

CA Sacra, & Ecclefíam. . Primó, quia Poteftas Magiftratus derivetur

[

0

à Regno univerfali PorExTL£e DEI, contra Jus circa Sac& A & Ec-

ll*

clefiam radicetur in RzcNo Chrifti, quod fit Regnum SrEcrAtE. Se-

cundó poteftatem Magiftratus Politici, pro fine habere tantum tran-

lis

quillitatem civilem & externam: At veró FrwE « Poteftatis circa Sa-

Jie

cra effe Salutem ateruam, adeoq;Poteftatem Magiftratusverfari tantum

'5.

t^

Bona terreftria: At veró poteftatem in Regno Chrifti effe Spirzraalez

& Supernaturalem.. Tertió, Regnum PorENTI4E ex quo derivetur

Qs

Porzsras temporalis effe in DEO ut Creatore; at Regnum Chrifti effe

b

Oeconomicum & MzptAroRIUuM , & derivari ex merito & cruenta

T.

Satisfactione, unde minifterium utrumque effe diftin&iffimum.

Átque ita contraximus, vcl etiam extendimus szedios termzizos

I5

—

7rigl

4

zdi, Kevii & aliorum, qui pro ea Sezteztia militant; quod

i

Magiftratui feu Poteftati Civili nullum competat Jus in Ecclefiam

æ-

ji-

ejusque Sacra, fed ut illein füo Fono permaneat.

Verum enim veró ha rationes 7riglagdzi quanquam fpeciofz fa-

/

tis appareant, non tamen nos dimovent ab ca fententia, quam in prima

LU

diflertitione afferuimus, nempe, quod Poteftati Civ. etiam Jus com-

zgi

f

petat C1RcA SacnA : Idque oftenditur luculenter ex ipfa bypotbefr

Jriglandiana; Nam afferit ille, ut vidimus, quod ea ratione competas

if

Magiftratui Politico tale Jus, quemadmodum Parentibus poteftas

ll

competit in liberos.

At veró Parentum non eft, externam & tem-

i

poralem tantum CunAM habere liberorum fuorum, fed prima debet

h-

effe , ut fint, ratione Animz, & zternüm fclices.

Et quis crederet

l

rimum noftrum parentem , tam fcgniter, vel impié potius educaffe

Afj

j

beros fuos, ut ipfis non fummis viribus imprefferit verum DEI cul-

/

tum, atque unde natum eft, quod /zcrifczzzz Abclis ex F 1pz fuit pro-

il

fcctum & Dzo placuit, quam ex manuductione & informatione Pa-

]U5

rents

i,

-2 (5:) 98 d

rentis Adami. | Sic & Abrahamo f)Eus teftimonium exhibet,v Quod

omnes domcefticos in. vero DEI cultu informaverit. Gen. 18. v. 19.

ab

Quare invertenda eft Ratio 7r/g/2zdu , hoc modo, fi'ex obligatione

quarti przcepti Parentes tenentur fummam curam adhibere, ut yera

DEI agnitio & cultus plantetur in cordibus liberorum, cur non eadem

Qor

Cuna Magiftratum tanget, utpote qui eadem plane obligatione tene-

»

of

tur ad Civium feu fubditorum fuorum falutem procurandam, prout

»a

Patet. refpectu liberorum. .Confentit nobiscum Facultas Theolg-

»a

gica Leidenfis. Th. 52.p. 819. vel. 43.

»h

Secundó; DEus in Regno Univerfali ac Potentia Creaturz fuz

rationali z'mþrejïz fui cultum , ficut sotitiazao fudi. Qua notitia licet

hu

jam per lapfum-fit inquinata, ex hominum vitio, ita tamen obligatio

i

ejus eft perennis; Quare ficut /z///ffendo in regno NArUmaE notitia

j

& Cultus ille omnium Con» rsus infcriptus eft, ita officium cujus-

hy

que etiam eft, ut illum obferver ; quilibet in fuo ordine. Parentum

(

officium eft non PRo Sz tantum illas zorit/as excolere, & ad praxin

(

deducere, fed etiam derivare in liberos, per majorem curam & cultu-

[/4 j

ram ; Ita etiam Magiftratus officium fe habet refpectu fubjectorum.

ali

Hinc porró gratis imó malé dicitur, quod Magiftratus tantum

£

refþicio.t fubditorum tranquillitatem & (alutem externam: Aliter de-

reg

finivit officium Magi&ratus humani Supremus rerum Recor DEUS.

W

Deut. 17. v. 19.-

2

Erquid aliud dicunt Pontificii Do&ores pro UsunpAron1o Pape

Romani dominio, quam Triglandius : ita enim fonant verba Bel-

larmini, &br. K.de Pontif. cap. 17. ex affe cum Reformatoillo Doctore

confpirantia: AMagiflratti nullo modo comvenire vegimen Ecclefíe, quod

ipfe vocat rebus Ecclefiafliezs fe immi[cere. & ibid. dicit, Maezffrarum

E

vegere bomine, ut borines [umt, mon atttem ut. Chrifliani, €9 pro f/ne ba-

bere temporalemn quietem €8 [alutem populi, uon autem vitam €$ felicr-

tatem [empiteruam, buac euim e[fe finem tantum Fpifcoporum [eu mini-

flrovum Ecclefie, C$ lib. g. cap.6. Polizica poteffas pro fine babet tempo-

valem pacemy Ecclefiaflica [alutem aternam.

Rectius longé fenfit Sibzandus contr. Grotium 11 $& Vedclius

;']E

de Epifc. Conflan: ni M. inquiens. 7Magiffrarus pro fine precipuo de-

bet babeve [alutem €9 felicstatem populi , mon emporalem /0/gm, fed

etiain vternam adeogque ad eum pertiaet cura vera veliguma ; qua upfe

Aum exerceiur,

fcr fà tenezur follicius effe de satroducenda ea , ubi non

€02-

-552 (33.) $€8-

GOIRSSSNEUS

quod

V' 190

con[ervanda ubi in ufa eff, winditdnda, ubi corrumpttur, veffamranda,

,;ione

abi collapfa eff, C$ 7:(€fiev;theec 0nna juxta prafcriptum Verbum DET.

yeta

Audiat Trigï:;ndius Petrum. Martyrem inter Reformatos Do-

dem

&ores nulli fecundum , qui Claff. 4. Loc. 15. Sect. 9. 1. ait : Principis

n«

OUE

» Officium eft, non tantum curare fübditorum corpora , fed inprimis

,,animas : Non enim convenit, ut Principem fingamus armentarium

olo-

,, aut fubulcum, cui tantummodo VeNrER, CaRo ac Curis fubdito-

^

fnz

,rum Cumz fint.

Sibrandus,quem paulo ante citavi

müs: ita de Magiftratus officio pro-

ficet

munciat: Aegzs effe eurare ut omnia retle €8 legitime fiant , non tautun

;atio

s politia, [ed etiam in Ecclefía.

Verum dumpolitiam adminiflrat, ipfe

titld

mon immediate omngia pro libitu fuo facit ; fed vel ipfe , vel illi ad quos

xjus-

bac jns pertinet, conflituit viros idoneos, C8 jpris peritos,per quos jus di-

Em

cat. — Hos jnrejtrando affringit, ut ommnibus ac fingulis jns aqualiter di-

axit

cant, eosque quamdin boc faciunb, protegit C9 defendits eosdem fí bac in

]u«

1

ve fcteutes voleutesque deliqzerz;m, €9 vel propter »unera , vel propter

aliam aliquam cau[am jus cuiquam perverterint , publica autboritate

[]f1

£ocrcet.

Cum . contra banc omuium Rerumpublicarum fundamentalem.

l-

regulam faceret Philippus , 8 per Albanum omnia ad fe traberet, uni-

0»

ver[a Belgica provincta pene ever[a fuerunt.

Plane codem snodo dum

Princeps Eccleftam gubernat, non omnia YMMEDYATE, prout libido fert,

y

facere debet; fed efficit ut illi, ad quos boc 9US pertinet, conflituant viros

kl-

idoneos, €$ Theologia peritos , qui populum DEI lerbum vetle doceant,

oft

Sacramenta rite adminiflrent , €$ difeiplinam ecclefrafhicam juxta DEI

od

Ferbum fIringant: defenditque €9 tuetur eos, quamdim [uo munere vecte

7

fenguntur: eosdem [everé coercet, fr vel Perbum falfa doctrima adulte-

d-

fAHL, AUE Sacramenta Idololatriczs ritibus eontaminant, aut dmz'qtæ di-

(t-

]&ipli;mm in .t]razmz'dem aut con[cientiarum carztficinam commutant.

ff-

Hoc sodo prifci Imperatores Eccleftam gubernaranut.

In hisverbis re-

il

&te docetSibrandus, quod 2agiffrarus Polit. Ecclefram gubernet; de-

inde quod viros idoneos conftituat, qui populum re&té doceant;

jl

Tertió eos qui munere fuo non recté fun

o

cuntur, feveré co&rceat ; fi

l-

vel Verbum DEI vel Sacramenta Idololatricis ritibus contaminent. Id

u

quod toto animo ample&imur.

Hac ergó tria ad JUS Magiftratus

/

rünent, &

quidem ex fententia Sz/randi,

quem mæïn Ggi!. "Apol-

"n

M

iU5 pro Íe & Trsglandio citat.

f

T.

E

Quod

-9 (34) jég-

od

nj

(ägd ulterius dicitur à citato Triglandio, 'Räv,ia, & aliis; ,quo&ü

u

Rzcouux PorzNr:.4 fícu ÜNIVERSALE,; ex quo fluat

I

Po:eftas Regum, DEO fit EsseN T1ALE; RzcNuM vceró Chrifti fit

1

Oecasamicrm ac MeDrATORIUM : Id, inquam, licet fpeciofum videa-

[

uir, non cft ramen folidü ac convincens, Non enim Regnum PorEN-:

11& & GnarrL£e in DEO, nec Récxuw.Effentiale & MzprAronIuM ;

fti

nec ÁDMINISTRATIO ütriusque ita. funt.divería, ut non poflint con-.

Ne

fpirare; Nam primó ipfe Salvator nofterin Sua PERsONA utrumque.

PO

Regnum combinatum habet in füutmma perfe&tione , ita; ut nec Re-.

v

gnum PoTENTIA, quód ipfi ceu Creatori rerum omnium foh. 1.

4

5

V. 1. 2. 3. Pleniffimé & Effentialiter competit, repugnet ipfitanquam.

Authori & Statori Regni GRATLE, nec Regnum G R AT£ adver-.

fum fit Regno PorExT:,F — Quin nifi in Una Perfona conjuncta

Cq

N

eflent, a&tum foret de noftra Salute.

junctio & CoxcoRD1A.

quqsque e-rgövmagngvef? Con-:

,

b

Unde ctiam in. ipfa Ecclefia fefe.o

p'timä mutuo juvant : Do-

d

cet id cgregie Prancifius Tunins Vir doGtff. Ecclef. libr. 3. cap. s. in--

V

quiens ; Ex £5 gua snodo dixisnus manifeflo conflat, non pugnare inter

9c

fe politicam €9. eceleféafficams admimhrattameza (quad Iymphartcz seutts,

perverfifimé impngnarum) [ed alteram alteri aptam e[fe,ac quodammodo.

T

fi

vonjuntldfimanz, [rue, ut pautis dicamms y wt corpts cum amma fte pa-

lticam. adminifhyationem eum fhieituahi €$ ecclefiaffica cobarere., Nam

q1

Jé quiés penitus vem iptrofpexerit, $ ugius cobéerentiam cum altera ami-.

enaducvterit; zs certe deprebenfurus eff, pullum tam magnum adjumen- .

f

tum politica admsmffrationi po[fe accedere, quam optima eccleffa admi-.

veratio , incumbens in [autlam Mlam €9 juflam [autlorum communro-

uene,y ut- parentem offciorum omnum.

Et viciffrm uullum tam potens.

fiemamentum [ecundum Deusn , ac uullam adeo cuftodiam ecclc]z'a/?fi-:

E

ce Adenimifiratiomss imveniri poffe , quam prabitura efl juffa pii Magi-

firatus. ataue fidelis myivea.

Hac gratiam ecclefiaflico ardint conci-

liat,illa autboritatem politico : bac ordinem Ecclefiaflicam afferit at gue

vindicat , illa ad politicum ducit. voluntates bomtnum €9 con[cientias. ade

propterea affutos quosque legrslatares m optimis rebuspublicts atque ame-

plifisaeis videmus amimos. [norum popularium; cum fibi, tum fuis legibus

veligionis [Betze devinxiffe ; Minem, Lycurgum , Charondam , Zalen-

cum, Numam. Eequid ob(ecro futurum eft fioptima ecclefra cum republ, -

120 u-

ædmg coulefcat ? Q beatum populum |4n qua uno ore C uno an

—

r

E

tïdgll:

st

n

E 5-)363"'

a

fan&zwjz commæ*z;ef«'ök?&m* cum cz'viliþciemæ con—

t aque adminiftratio ad

d

qud

rzendam €9

angendam con/þimwn'a ZNon suinutt illam baec adsaini-

u

fératio, fed altera alteram flautem confirmat, labantem flatuminat, col-

fti üt

idei-

dap[am erigit: [f bonsiues quibus comnaf[a efl , cogitabunt ferzw, €9 volent

vunt, coleuda iscumbere.

TEV«

zn [parta [ua, quam zatl fue

£a

Sic ctiam ex noftris Theologis celeberrimus quondam Lip

;

fium Profeffor Eilfemanusin Vind. p.12.2 2. breviter fed nervosé ait:

COl»

Nec June NarunZ, nec Divino diftincta effe hc officia, ut non quis

nque

Re«.

poffit fimul Regis vcl Principis defungi officio , fimulque in Regno

Chrifti fervire;. De quo tamen pundto nobiliffimo latius infra eric

h1

3gendum.

!Uäm.u-

Porro totus 7zigland:i difcurfus , id tantum probat, quod Prin-

rele.

nda.

ceps, five Magiftratus politicus non habeat Tus SprgrruarE & Fon-

MALITER. ÉccLEsIAsrICUM in SAcRA; id quod oppidó concedimus.

Done.

Habet tamen Jus ac Poteftatem c1R c A E A, quz pertinent ad

ExrzRNuM SrATuM Ecclefiz ; quod ut recté capiatur; advertendum

Do-

eft, Res SacRAs && ECCLESIASTICAS effe duplicis generis: Sunt enim

Ille

vel Purvug, vel PRiMARUuM appendices. — ResEceiefiaftice primi

Jter.

generis & ordinis funt ea, qua modo ante cetigimus ; nempe M ix 1-

ll

SreR1uM fcu Pr.gpicATIO EvANGELI, refpectu cujus Miniftri Eccle-

u

fiz dicuntur Oscououa1 Chrifti Deinde Adminiftratio Sacramentorii,

^ ng.

quz funt ea figilla, per que fitcol/ario & obfignatio feederis gratiz. R.

TU

4.V. L 1. " Tertió eft Clavas ligans $ foluens;in quibus zztrizfece con-

flli-

fiftit PorgsrAs SprmrrUALIs. Quartó eft difcipliha ecclefiaftica, qua

8

eft perfonalis applicatio harum clavium , quz fit per cenfuüras /prrz-

"

zuales ad fcandala cavenda, vel tollenda ex Eccle(ia, Matth. 18.v. 1 y.

d

16.17. Quintum eft REGIMEN SPIRITUALE, quovæconomia'Domus'

7

DEI IxrERNE difpenfatur & gubernatur 1. Tim. 3. v. Du ls.

lii

Primarum appendiccs funt titus facri & Ceremoniz in cultu fa--

l-

Zgu

cro: quz diftinguuntur ab Eutaxia; nam Obfervationes Ordizzs & De-

Itl*

cori propter Eutaxiam non dicuntur proprié ceremonis aut ritus fa-

d

éri; nam Lcges illé Eutaxiám fpectantcs communes funt Cro/l£ze &

Á

Sacris; In utroque enim Fono Decorggs & Ordo eft obfervandus; At

-

veró Rrrüs & AcTIO EXTERNA, que cx eö.;"pfæcisfä eft bona &

]u

laudabilis, quia fit ad colendum DÉUM , ut genu flexio, preces cum

j

elévatione mahuum, & fimilia, fünt Ceremonie, qux accommodantur

'H-

ad " ;p(uln cultum divinum. ' Perfonz :

veró Ecclefiaítice Lpr'opriö'.ü.ä

fi*

B.

LQ

gw

-895 (36) Ge8-

— D

L d

dicte funt, quz vocatiaze pugliba Ecclefiz fele

&z, ex Jure fpeciali res

P€I

facras difpen(ant. I. Cor. 2. v.2.

De Ritibus itaque pracisé ut facien-

u

tibus ad cultum; item de

Per[onis Ecclefiafliczs, eu MixtsTRIS DEI

plOl

ut talibus , an fubfint Por

ESTATI Supcriori feu Majssraxx Politicz,

PïOl

conttoverfia eft ingens, quz infra difcutietur ; nunc id tantum dici-

da

mus,quod magna opus fit ResrnrcrioNE, ac LIMITATIONE.

T0f

aaltl

Unde porró bené obfervandum , quod PorzsrAs ipfa Eccrr-

SIAST'CA dupliciter dicatur; nempe aut eft Poteftas O 5j gc 1v talis

tantum, vel etiam FoRMALITER Ecclefiaftica, EccrzstAsTICA. FoRMA-

&

LITER cft authoritas res facras, fi Fidei fi

nt dogmata, publicé pro con-

he

cione docendi,

& hominum conícientiis per exhortationes & redar-

li^

gutiones applicandi: fi Sacramenta, fecundum Chrifti inftitutionem

&

admihiftrandi: fi Difc ciplina Ecclefiaftica, fcandala per eam prohiben-

&

di & tollendi, voluntatem Dei efficaciter & perfonaliter applicandi, ad

Ícandalorum impugnationem & abolitionem : fi facri fint Ritus & Ce-

e

remoniz, de iis deliberandi, earum veritatem Ícrutandi, juxta V erbi

)/

divini normam: aut ceni

que fi Regimen fpirituale Ecclefiz, per publi-

gllæ

C€as & ecclefi

cas leges illud promulgandi,

E

& flabiliendi, ut id po-

dj

pulus fidelis religiofe ample&atur, & obferve

t.

il

Hzc poteftas FonMALITER EccLEstAsTICA

peculiaris,& propria eft

y//7,

Perfonis ecclefiafticis, Ícu miniftris,

paftoribus, & (enioribus ecclefize:

[

per eam enim exercetur regimen fpirituale & INrERNUM regni Chrifü

724

t

Mediatoris; quodregimen ecclefiz cft concreditum, & demandatum.

/i

Eft poteftas fpecialis juris, quia fpecialia quedam officia refpicit aliis

DX

illicita, & quzdam officia communia fpeciali quodam modo induit:

LU

