quod jus pendet ex vocatione ad minifterium Hebr. $- V-4.qua voca-

9!

tone munus ecclefiafticum alicui demandatur. — Ad eos igitur folos

n

pertinet hec poteftas, quibus vocatio ecclefiaftica

,&e€x vocatione mi-

0

nifterium, fcu fundtio ecclefiaftica obtigit.

l

Potcftas veró osjecrrvs EccrzstAsTICA eft authoritas politicis mediis

n

& poteflate coércitiva procurandi commune bonum omnitim corum,

[

quos habet fuz jurisdictioni commiffos, r. Tim. 2.2. Rom. 1 3614$4

d

3. Nulla res, perfona, aut cauía, tam eft Ecclefiaftica, quin aliqua ra-

tione pettineat ad poteftatem hanc objedtive ecclefiatticam, qua: cir-

ca eam politice verfatur; non tamen ei, cui hzc poteftas objectivé ec-

clefiaftica competit, tribuimus re&oris fpiritualis poteftatem , nec

caufarum fpiritualium iudicis; non novos inflituendi cultus, non

3

pus

-55 (37.) $68*

T

Al teg

kperagendï facra, aut iisdem interdicendi, aut aliis hoc jus deferendi

ICien»

authoritarem, fed ut veritatem illam, quam ex verbo juftis mediis de-

DEI

promptam, & certiffimis rationibus perfpactam habet, authoritate fua

iticg,

promoveat , & ratam faciat, errores cultusque adveríos tollat , videat

dij-

denique, ne quid ecclefia detrimenti capiat. Et hzc talia Princeps

non meré Politica ac civili poteftate, ícd & modo Ecclefiafüico per-

CCLEe

agit.

: talig

Hzc itaque poteftas obje&tivé ecclefiaftica competit Magiftratui,

MA-

& quidem in omnes Ecclefias, quz in ditionis ejus terminis conü-

COf

nentur. Eff enim poteftas coaótiva externé Ecclefiam dirigens ;

«dit-

qualis non folis Ecclefie miniftris, fed Magiftratui inprimis convesit;

Jerm

& hac poteftas , non minifterialis, fed poteftativa eft & fuprema,

ben-

&, ut B. Dn. D. Ofiander loqui amavit, AncnrrEcroNicA.

"Audreas Rivetus , Vir inter. Reformatos doctiffimus , & cujus

l,:d

.

Ce

eruditionem in multis eftimare folemus ,. rem ita non malé expofuit

[]

'atbi

Poteflas inquit, ia Ecclefia, ffve circa Ecclefam retle diflinguenda eff , ut

ybli-

que qzz'äw comveniat, factlins itelligatur. — Trita eff apud Pontificios

diflintlio, tmter. poteflatem ordinis €9 jurisdilionzs: qua certe ff bene in-

|jo-

yelligatur , vejici non debet. lllam autem totam quamvuis eccleftafiicus

d

vindicent, falluntur. tamen,fi nullam quomodocunque intelletiam, magi-

f

s

flratibus relinquam:.

De poteflate quam vocant Ordinis, extra contra-

Yil

ver[iam ponimua,illam non pertinere ad magifiratum: cum enim illa coa-

u

Jfiflat 12 i qua ad Deum fpetlant; nempe ut olim [acerdotes offerebant

alis

Deo vi&lzmas pro peccatzs, [ic eram uunc Ferbi pradicationem €9 Sacra-

luit:

mentorum adminiflrationem non. dicimms mggz]lratiäæ competere: ue-

ue etiam eam jurtsditlionis poteflatem, quam ad farum interins dicunt

QCd*

veferri debere, qua non eff proprie coercitzva,fed magtzs fhoutanea, ut. lo--

'oiqs

[

quitur ,Gerf. de pot. ecclefiafl. confid. 5. quia fpante fe quis fubjiea, vel ad

aliquod [acramentum accipiendum, vel ad alia participauda, qua in mi-

nifiro ab ordine ecclefraffico proficifeuutur. - Queffio igitur de poteftate

dus

auvisdiblionss, quam votant in foro exterviori: qua etiam cum duplex fit,

IIf

m

diflingui debet; nempe ia eam qua exercetur per cen[uraa ecclefaflicas ;

quales funt Exconmenuicatio minor , id eff, vaterditlzo [acramentorum i

f

€$ major, qua quas ejtcitur ex Ecclefiacatu, donec vefi[cat: quam etiam

df«

«

xon tribuimus magtfiratui, cujus coercitiva potefeas etiam vatione eccle-

namuzs autem Ger[om dicat, potefla-

1ec

fiaflicorum eft alterim generis.

tem banc jurisdichiones ecclefaftica adeo vicinam effe jurmdiclioni fecu-

o

( h

E3

:

-B5 (18.) 8e-

lari 89 þolz'ticæ; quod Laicis imaä mnulieribus plemmg*zæ-, Q9 n

Jnnléas

cafibus commmnicari polfit executio €$ commaitti, mbil tale tamen Ma.

guffratui civili attribuimus.

"nAm tgitur jurisditlionzs potcflatesn t

ecclefifhicas & fBiruualibus vebutei adfaribamus ,videndum eff. EFam

B

Jpirttnalem C ecclefrafficam fi quis dicat, id ita unteliat debet , ut uon

li

I

f

farmaliter , ut tta dicam,fpiritnali 63 ecclefraflica dicatur; eff enim pars

(

potoflatzs politica. €8 tesaporalzs fed objellive ita appellatur; quia exer-

cetur circa res ecclefiaficas €9

[pirituales, tenditque ad eas a:/j?ffendæ E

confervandas. — Tales eff poteflas Symodos comvocamdi , CÀ ia ts extermi

ordinis caufa prafidendi s conflitutiones condendi , qua ad viros ecclcfea-

[

dficos im officto comtinendos faciumt, €$ ad coevcendos , qui turban im eccle-

Ícia

Fa movent, nec cen[mris ecclcfraflicis cedumt: minifiros ecclefra caum po-

pielo C Syuedrio ecclefiaffico conflituere; [f

ipezdia honefla ipfis affianare,

NI

É

2

p

holas erigere tanquam ecclefra Jeminartas 8 finsilsa. Jateriora illa tes-

Ro

Tu

pli» ut vetfe tratlentur à nimflris Ecclefiz, procurare debeu Magifhra-

tns, s tamen eadem tratiare non licet. — Hxc teftimonia latius expli-

ut

cata proponere vifum eft, ut Dnn. Reformatos in hoc

TU

punco potiqs

nobiscum fentire, quam cum Z7zg/azdio, pateat.

1EVAN;

t

Denique, quod ait 7rzz/azdizs in Regzo Chrifti fonare

TE

e ELIU Myficutin Aegzo Potentiz Legem, adeoque plané aliquid pe-

euliare ibi effe; Id robur non habet: Nam Ev AN GEL TU M adeo non

qu

adver(atur PorrsrAT : Politicz, ut potius egregié confpiret: Sic Sal-

Qu

à

vator nofter, Pharieis Regimen Czfaris faftidientibus dicit : Dare

M

Cafarz, qua funt Cefarzs, C8. DEO , 2ua fupt DEIL — Porró hoc inter

N

prerogativas EvANGELII in Novo Teftamento fonantis habetur; quod

di

Reges fint futuri Nu TR1c11, & Regine Iurrzces. Efa. 49. v. 213.8

it

cap.6o. v. ro. Tales ergo ex Vaticinio Efaiano habebunt. &

€

ge; àc

Pl

Regzna cutas pro Ecclefia Chrifti, ejusque Fidelibus, ut ipfis nutrimen2

f

tum fint prebituri. ^Quis autem majores curas habet pro aliquo,

li

quam qui NUTRIMENTUM przflat.

Nec per hoc vitaperantur Reges

à Propbera, quod curam habeant Regni Chrifti , ed potius laudan-

tur, & Ecclefia Novr TrzsrAMEXNTI grato animo tale NUTRIMENTUM

;

agaofcit, & mavult fub Imperio PRixcrPUM vivere, quam füb tyran-

&

hica PorrEsTATE Peontiiciy Rom.

M

qui in CoNscIENTIAS ABsomTUMi

POMINIUM Pi—ætcndit.

i

D

' CAP.IV.

mene]

27/7h

! Ma-

. CAP. IV.

207

Eitth

E kaami?zdtuk.iäu'd puntium, an Potdiaïi Palz-

? 10

] p.grr

pico, iy quantum refidet 1n Perfona CHRISTIANA, ddeoque

EXt-

m MEMBRU

M Ecclefa Principale, ex eo

guagmi Tn*gm

»

]

5

cqmpetqr JUS i» Sacra Y

Tetht

lffi-

oc eft illud punctum, quod etiäfn fümma vi & contentione tra-

(Cie

l

H

&atur tum à Theologis tum à Zwrzscozfuitz, & eft neceffarium

! po-

ciuu, ut'priora rc&e intelligantur ; eft atitem advertendum fupra

J

citatos Do&tores Reformatos , uti eft Triglandius de Poreft. Ecclef.

Ohi-

Revius in Exam. Difp. de Magiftr. p. 7. 8. 9. — Et G. Adpollonum

multis cotitenderé, quod Cug 1sr1AN1sMUSs in Principe non faciat,

"u"'l'

Ph

üt ille fit PRiNciPALE MreMBRUM in Ecclefia, nec quod 'exind.e ipfï

ts

JUS in facra competat. — Ex rationibus fequentibus:

Et primó quidem inquit 7riglazdizs p. 78:.— Ex hoc quod po-

teftas Ecclefiaftica orta eft à poteftate Chrifti Regia; ficut ex PoresTA-.

TE DEI Un i1vznsaLi poteftas Civilis, luce meridiana clarius evadity

-

o

quod Magiftratus, formabzrer fic di&us, raone officii fui ac poreffarze,

nullo modo dici poffit MEwsRuM Ecclefiz ; Sicut etiam Vice verfa

jl

4it

M N1isTER vel Paftor Écclefiz qua talis, dicinon poffit MEws&UM

(

Réipublice. Eft quidem, pezgzz, Magiftratus fidelis MEM5RUM Ec-

clefiz ; verum non Quà Magiftratus, fed Zarerialiter conüideratus,

od

ut homo f/delzs, qui Magiftratu fu

neitur.-

Sicut etiam ex parte-akera

P:ftor fcu Minifter Ecclefiz, Z4ezzbrzm cf Reipublice, Materzahter

;

é

fumtus; 244 fcilicer Civis, qui Minifterio E

Fclþ;ï; eft adhibitqs. H«

*

andims fads fabtilier.

y

?rigl

(

D. Revims ita. Principalitatem: Membri Ecclefie in Magiftratu

Polirtico deftruere fatagit. — Magiftratus , /z2/7 , aut eft Pratipiim

M

AMembrur Ecclefie, vel gua Magiftratus, vel quà Fidelis. Non qua

fidelis, quia fides eft ieimpoe id eft xqué preczofa 2, Petr. 1. v. 1. Nec

f

€o refpectu im Chriffo esí aut fervus aut liber &c.. Col. 3. v. 11 Gal.

3. V. 27. ac proinde nec Aex nec privarus, ut annotat Chryfoftomus

Rom. 1. v. é. Non

Clefiam.

þ'qquä A?gzgïz'þ*mrm , nam eatenus eft ExrRA Ec-

2

-Tcrtiö

* $62 (40.) $9- -

'Tertio inquit Guil. Zdpollonius : Quia CXïtha, mundana, tem-

dp

tern

. poralia, qui ad hujus vite üfum pertinent, nihili funt aut eftiman-

fin

tur fub regno Chiifti, & ftatum membri ecclefiz non extollunt: ideo-

oft

que ille refp

e&us huc non Pertinet— vigie Jac: 2. a. 2 3. 4- $. 2. Cor.

5, IG.Galn 5.6- &CI

fort

2. Ecclefia eft Chrifti corpus Coloff. 1. 24. Nulla dignitas aut

dim

poteftas externa conflituit aliquem magis membrum Chrifti, aut ma-

feni

jus & principalius membrum corporis Chrifti: fed fides, pietas, dona

gratiz & fpiritus, quz unicuique membro fecundum menfüram im-

ïnc

e

hi

rtiuntur, & munera fpiritualia, donis Spiritus adornata, conftituunt

h

ominem , ut fit oculus, aurís, manus, pes, vel aliud aliquod mem-

brum, majus vel minus przcipuum in corpore Chrifti, in ecclefía; uo

Iijd

patet ex 1. Corinth. 12. per totum. de quo loco Parkerus libr. ;. de

D

difciplina ecclcfiaflica pag. 3 2 2. €9 fame mibil aliud ex 1. Cor. 12.v. 77,

Y

concludi poteff, quam pracipuorum. merbrorum excellentia , propter do-.

norum C9 funtitonum vartetatem.vide & Chanzerum pag. 12. dePon-

E

(4

tifice Romano, qui ita inquit, Z4po/foli zzezs eff, ut a comparatione cor-

t

poris bumami doceat anembrorum ecclefia coharentiam, quam uon inape-

diat, imo adjuvat potims , varia domorum Dei diftributio, ideo memfbris

il

corporzs preffantioribus comparat eos, qui plura accepilfent dona fpiritus;

D

zdeoque locum ilufiriorem fortiri i ecclefia.

j. ait: Primaria & przcipua membra Chrifti in Ecclefia Spiritu

San&o przdicantur & ítatuuntur illi, qui primario qualitatibus fpiri-

f

tualibus cognitionis, fidei, pietatis, zeli &c. induti & ornati fuerunt

Phil. 3. 1 $. & Hebr. $. 15. 14. etiam inter Apoffolos Gal.5. 9.

l

4. Apoftolos minimos, & infimi loci membra, agnofcit apté ad

dignitatem judiciorum, de rebus hujus vitz , promoveri poffe in Ec-

.&lefia 1. Cor. 6.1.2. 3. 4. — Et proinde tanti non effe illam potefta-

tem, ut in

evehat.

precipui membri Ecclefiz ftatum , hominem 1extollat aut

E

5- Qui precipui funt in prarogativis, &privilegiis Ecclefiz, non

|

»

tantum internz, myfticz, & invifibilis, fed & externz ac vifibilis, &

in aCtionibns, exercitiis .operibus, & effedljs eorum, illi funt przcipua

Ecclefiz membra; atqui non Magiftratus ob dignitatem fuam politi-

cam & remporalem; fed Fideles ob qualitates fpirituales fidei, charita-

tis, & communionis cum Chrifto, precipui funt in privilegiis, fructi-

bus, opcribus, & ?ffqg&is, qua ab Ecclefiz fornia, effentia, feu natura

def

ETE

DEGV E

Itl«

dependent. Forma enixi; Ecclefig, ut recte Amefæ in Medulla, in«

Tf

terne, myfticé & invifibiliter confideratz, eft Frpzs: ut enim Fides in

deo-

Íingulis fidelibus exiftens diftributivé ,- eft forma vocatorum ; ita in

Cor.

omnibus colle&ivé fpe&tata , eft caetus vocatorum , id eft, Ecclefie

fotma.

Hactenus Gu zdpollonmius.

$at

At veró hac Sententia licet multum fübrilitatis, quin & folicitu-.

Id«

dinis pro Regno Chrifti videatur habere, vera tamen non eft, & dis-

fentientes habet, ex neftris Brentizm in proleg. ad Confefs. N ürt.

if)na

lifje

cobuin. Heerbrasdum n Aunot. ad Doni à Soto libros. ïah Gerj

JUDU

bardum in ttact. de Magiftr. Pol. D. Scberzeram & alios.

Ex JCüs Dn. Reizting; de Regim: Secul. & Eccles. ^ Brunnes

[llu

.

mann de Jure Ecclef. Ziegler de Jur. Majeft.

; ul

Ex Reformatts Doctoribus primum nominamus zsdreaps Five-

, de

um T heologum eruditum & gravem, in explic. decal. qui agens de

J

ure Vocandi Paftores, quod Jus Zrzglazdius €$. Revius fimpliciter

/»

ofle

Ecclefiz tranfcribunt, ita pronunciat: Jus vocandi Paftores ad to«

(f«

tàm Ecclefiam pertinet, ergo etiam & infigniter ad MAcIsTRATUM,

tum quatenus eil Ecclefis MEMBRUM rattone Perfona: cum enim yu &

Jj«

s/lud toti etiam populo competat , non poteft excludi P vus Magiffratus ;

rl

tum anaximé vatione Muneris, cum populi fre CApUT.

DA

Paria habec Nic. Vedelius p. 17. inquiens: Magi

ftratus räfpe&ü'

Ecclefix eft DRu&c 1»UUM MrMBRUM Ecclefiz , & co refpectu partes

jti

fuas habet in Vocatione Miniftrorum Ecclefiz: fic & Politicorum fum-

Yi«

mus, Samuel Pufendorf, cum multa enarraffet circa qua fummi Zj-

Ut

erantes in Ecclefia verfari debeant, tandem concludit : Quia

etiam Doctores officium fuum negligenter aut prave obire, adeoque

T

diffidia & offendicula contra doctrinam 4 Chrifto traditam gignere

E

queunt, Rom. XVI. 17. íummorum Imperantium eft confüituere, qui

(a-

in Do&ores Ecclefiz infpe&tionem habeant, eosque; fi à limite abcr-

aut

raverint, corrigant, aut co&rceant.. : Ecfi, cum ifti quoque Infpectores

fint homines à peccatis non exemti, curandum fit, ne iftorum pote-

il

ftas nimis fit libera, fed ut & ipfià reddendis rationibus non fint im-

munes, & coram Principe, aut Con(iftorio in eum finem conftituto

ui

conveniri queant, fi & ipfi limites officii tranfüiffe, & Miniftro cui-

jtie

piam injuriam feciffe arguantur. - Ia omnia cum ad bonum 'ordi-

itg-

nem in Ecclefia faciant, & vero à nemine commodius procurari que-

Q«

PR1-

Ua

ant, quam à f nmi 'Sfïmpe.rantibus,mani-fe&ufn eft, Principes, ut :

MA*

d«

d

(42.) $68

aA

MARIA MEMBRA Eccts 1.5 , illarum fibi rerum curam recte

7'!117)1

vindicare. Vid. de HabituReligionis Chriftianz pe? 13-

st

ANec defunt valida rationes pro hac fententia. Nam primó, ficut

Cl

4u Genere ChrifHanifmns , (eu Chriftiana Religio & Fides Pen. Sg in-

/] ll

ducunt - fümmam obligationem ad cultum DEO. VERO przftan-

[

dum: ita Principem, €x Pracepto Divino Speciali Pfalm. 2. fortiffi-

fhti

mé firingunt, « ferviat Chriffo, hoc eft ut omnem adhibeat cu-

tit

ram , quo cultus DEI re&té ac finceré , & fecundum Normam Scri-

th,-

puurz Sacrz, cum ille ut REX & . .CAPUT Mznb 14 ad hunc

táti

finem omnia in manibus habeat ; Huc pertinet, quod 24íuguffinus oit

Tá

de. Corre&. Donatiftarum ad Bonifacium : Ez zzzc Reges intelligite,

li

erudimini, qui Judicatzs terram. Servite Domino in timore,C4 exaltate

din

C€Au Iremore.

uomodo ergo Reges Donmino ferviunt in timoret uft

ea, qua contra juJa Domini fiunt ,religiofa feveritate probibendo atque

gm

[

pleclendo? . Ahiter enmim Jferuit, quia bomo eff, aliter quia etiam &9 Rex

lic

ef, — Quiabomo eff,ei ferait vivenda fideliter: quiamero etiam Rex eff,

d

Jeruit leges juffa pracipientes €9 contraria probibentés , comvenienti vigore

fauciendo. . Sicut fervivit Exechias, Incos €9 templa idolorum; C$-iMla ex-

(

€elfa, qua contra pracepta Dei faerant confhruila, deffrnendo. Sicut fer-

[

vivit fofías, talia €3 sp[e facienda. .. Sicut eruiuit Rex- Niuivitarum ,

de

nniver[au ciVitatem ad placaudum Dominnum congpellendo. Sicut fervi-

d

vit Darius, dolum fraugendum in poteflatéra Danieli dando, €2. izimai-

-€05 &juts leonibus ingereudo. . Sieut ferviuit INabuchodono[or, de quo jam

fe

-dixiguus , onmnes in vegna [ra pofitos à blafbhemando DEO lege terribili

qprobibendo.. du hac ergo ferviupt Domino Reges ia quantum [unt Kegos,

*

um ea faciunt ad [erviendum hi, qua mon po[[unt facere mfi Reger-

; Porró, Reges ac Principes.funt 77carzi DEI non faltem in e-

£no PorsNTLE, fed & Gnar1,(ünt enim à Chrifto conftituti;. Sicur

E

ergo VicAn 11 munus & officium eft, ut Principalis fui negotia cuin

3

fumma cuta tractet: ita DRINCIPIS quoque Chriftiani officium. &

obligatio fumma eft, ut PucrPALis fui negotia, hoc eft; RerigroNEM

& Cultum Divinum cum fumma Cuna tra&tet , quod bené expreffit

Stephanus VVintontenfis, Epifcopus "nglus in. Orat. de Pera. Obedientia:

Sed andio bic obffrepenter quosdam , €8 magna quadam cum feveritate

objurgantes, quod umv potius diflinthine uti maluerimy,quam trita illa,

qua vegimina tam commoade, ut sf putant , fecat, Principis videlicet, &8

ndum

£c€1£f£a nittun, nt i/!zaf jï: zemparaliutm a boc fharitnaliumy fecu

73*:*47?)

-B2 (45.) S&8-

"us

qmzm difin&ianem P

rinceps tauquam lumtinare mintus ea cz)*et,-?uæ Jfunt :

fici

motlis, catera qua funt [piritus , Q9 diei, foli Soli veltuquat perlufiranda.

fane diflinilio, €$ tenebrarum plena. . Nam fi Principi Cbri-

E If

Calzgingfpz

fliano. Regss adbuc nomen relinquis, ut. D

E1VICE in terrís non prae[fe -

lan-

folem poptelo, fed ipfum etiam regere, atque adeo dirigere temeatur: pri-

;'tiff :

(l«

mum quaro,quam tandem viam tufiflet vegendo Rex Chrifliantu , ut du-

cat populum Chriflianum, verttatis ue, qua ducat ad vitam, an menda-

tl«

cii, qua properet ad mortem? INam media ia vunlla usvenitur, ff veri-

unc

tatii? quam mihi [olam curam marras verum zemporaliuma, [eriptura cla--

, àit

mante, Primum quarendum effe regmim Dei,catera vero non quaren-

fut,

da, fed adjicienda Dei bemgmitate ? [Gilicet im privatacujmque [olicitu-

|ute

dize quarendum eft Regnum . Dei, €8 $m Principis adminifiratione negli-

af

gendum, aut [altem non curandum ? dlud eff certé, cum vererentur bo-

5726

zi bomints, ne quis aliquando Rex nimitem [antlus futurus fit,hic vide-

Iu

licet ne virtutis ve[figia altiora inprimat, bello [eilicet commento cauen-

an

dum putarunt Principts quidem munus ita circumf[cribere, ut. sibil ipfe

ZW?

babeat penfi , fui cives boni ne fint , 'an etiam non frat , Lomtate quidem

x*

Chriftiana, profe[fioni congrta , modo mom prorfus. uefandis fceleribus ,

-

ac facinoribus fiat ita infamati , ut ab bominum uatura degenera[Je vi-

"r

deautur. — dtaque ne furentur,ne occidant, ve vim bonts izfärmt Laict,

"

id veró curet Rex3 non veró ut ex animo colant Deum.

3

*

Tertió Imperatores & Reges Chriftiani in primiti

va Ecclefia

i

at

femper exiftimarunt, fibi ut Imperatoribus, & ut Chriffianis, adeoque

7

ut Pr.ecipUrs Ecclefie MEMBIus CuRAM incumbere S AcR ORU M.

gür

Sic Honoriss Imperator id pro maxima parte offczz fui , ut Chriffiauus

& Fidelis cenfüit, ut CunR A M Religionis & verz FrpE1 haberet; Sic

h-

enim ejus verba fonant Imperatore, & CarrrE tum ]mperz'i, tum .£c-

aut

clefía digniffima : Zurer Imperüi zoftri maximas CunAs: Catholica Le«

7;, fcu Religionis Reverentia aut PRYM A ant SOLA eff; neque enim

aliud aut belli laboribus agimus, aut pacis Confilts ordinamus , wifi ut

?M

Vsnüw DEI. Curruu, Orézs uoffri plebs devota esffodzat. Pulcher-

[it

rimum hoc Impetratoris Edidtum Ecclefia Chriftiana . illius temporis

/

plané non réjecit,

q«ua(i hezc CugA pro Cultu Divirio ad. Imperatorem

(

non pertineret, fed fummé approbavit: ne

ue ipfeCafar hanc Caram

i

h

pro Curru Divino & Fide Catholica habuit, pracife ut Cafar, fed

j

etiam tit Fidelis; cenfuit enimfui O gr1 c11 cffe, ut tanquam Qhriflia-

pera. promovefeu

Hss Chti&i*anaü*fl quoqueFidem omni o

Et

F

2.

[

-R5 (y-) gege-

Er quefo num PrerAs & Frpss in Priacipe debent effz aof2 ut

«i

nil

ipfum non impellere debeant , tanquam M o 1v u* veré Divisux

ad CunAM habendam fummam, ut. Ae/igzo, Px&rAs, & Frprs in toto

E

ipfius Imperio & apud omnes fubditos plantetur? cum & Iw Sx

n

0

nihil fan&ius fit, quam promovere Causaw DEI; & praceptum ex-

inf

preffum fit Regz; in monte Sroz, hoc eft, Chrifti, in Pfalm. 2. z* Reges

€2 Principes ipft [erviant ; ut fupra quoque jam tactum. Quomodo au-

Q

tem melius fervire poffunt, quam promovendo ejus caufam? Et cur

TE

negabimus Zrszcipes Chriftianos effe pracipua membra. Ecclefia , cum

Y

fint ex juffü Divino Cusropzs utriusque Tabulz? ubi Tabula prima

Legis D1v1N46 circa RE11610NEM & cultum DEI uncé verfatur;

T

&

uis negabit ZzcariuzoR egis, przcipuum effe MembrumReipublicz

Ti

&

4

uo modo Carur, quod PzR Sz Principale Membrum eft in cor-

i

ore humaàno? Hinc etiam Ecclefia Anglicana non dubitavit, Hen-

f

rico VIII. & Succefforibus nomen CaAPrT1s in Ecclefia tribuere, ut

oftenderet; Regem Primarium ac Principale effe MEMBRu M Eccle-

mpetat. '

k

fig, & cui ceu Cap1T1 Directorium co

Unde ad rationes diffentientium difficilis refpon

&

fi

10 non eG:.; Et.

E

uidem, quod dicit 77zg/aedim Poteftatem Ecc/efrafficaga ortam effe.

1

a

Poteftate Chrifti Regia , ficut ex Poteftate DEI uziverfali Poteftas.

civilis.. Erg

i

o Magiftratus non Pote& effe Membrum Ecclefiz, forzza-.

liter ratione officii fui-

Refpondemus; fruftrà opponi tanquam contraria Principia, Re-

num Poteutia & Regnum Gratia , cum in ipfo Re

o)

x

e noftro Chrifto

fint conjunctiffima; Quare ficut non poffum dicere, Chriffi per f2z-

gquinem , páffionem G6 mortem [uam & per omnes illos actus bumilia-

ziont*, qui leguntur in compendio Phil. ». fundavit Re

o

o

num fuum;

Ergó in Regno PorENTI4 vel defos, fuit, vel a&tus ejus non cxer-

cuit, vel de fa&o non exercet;aut etiam, quia Regzuz illud fan&iffi-

mum per HuwrL1 AT roNEM fundavit; Ergo non eft Caur illius: Er-

o nóon habet PRINCIPALITATEM MEMBRI in Corpore fuo

Myftico, in Ecclefia. Sic non fequitur: Princeps Chriftianus habet

fuam Poteftatem à REcNo PorENTLE 5 ergó, ut talis nihil Poteftatis

habet, in Regno Gratiz; imó qua talis, ne quidem Membrum eft in

Regno Gratiz; Hocinquam, non fequitur: Deinde fupra di&um, quod

Magiftratus, curam; debeat gerere Keligionts, maximé etiam ex titulo

alé ing- '

VICARII DEI, quiip(i, ut dagifiratm cft, competit. . Sed m

telligit

4

enidtlboscaniti:

-B2 (45) 68-

/a, Ut

teuigit- VI&ARIATUM füum ille Princeps, qui putat , DEUM 1*?;

INQM

nihil exigere , quam ut Civibus zezzporalber bené fi..— Unde etiam

toto

Ethnici Reges & Principes pro maxima parte officii fui reputarunt,

VO

cuvare Sacra,& circa ea juxta Lumen Naturz difponere;cur ergó idem

| x«

non attendet Magiftratus Chriftanus, qui ex Verbo DEI plenius cft

?e;go;

informatus, in quo confiftat VICARIATUS DEI? nempe ut ferviat

!dl*

Chrifto, utpote cui Pater omniaia manus dedit, tum in RecNo Po-

Cut

TENILE, tum in RecNo GRAT r£ ; Servitus autem illa confiftit in di-

u

ligenti CURA, ut omnia in Ecclefia recté procedant.

mi

Porro precifiones illz; per QuA defignatz, meré funt SescurA-

Fur;

T1VA, & in PRAx1 turbant potius, quam zdificant. Utex exemplo

Iv

Triglandii conftat de Paffere, de quo dicit, quod non fit Forza/zter

Ü

1a Íc.

0f»

membrum Reipublice, ut Paffer; Sed tantum AMarerialiter ,

ell«

i

fit Civis: Tales, inquam pracifiones, & 4//fiztiiones non adihicant :

üt

Nec Paulus ita difünxit Rom. 3. cum dixit: omnem Animam

lt«

eífe fübjectam Poteftati fupereminenti, Ergó etiam Pafforz: Anima

eft (abje&ta ; an Paulo dicendum fit, quod zeaterzaliter tantum id

k

eirca Miniftros Ecclefiz fit verum, valde dubitamus?

f

Quod fecundo ad D. Revium fpectat, qui ait: quod Maäzl/im-—.

l-

tus Chriflianns, ideo non poffit dicit PeesmpUUM Ecclefix Membrum,

quia F1DEs fit eque preciofz 2.Petr. 1. Refpondemus: Fidem qui-

)«

dem fecundum fe fpe&atam, egue effe preciofams at f fpectetur, per

()

ordinem ad Su£jeifa, tum multos gradus habere; nam quod f/4c; ex.

[

gr. Apoftolorum non major, firmior, & ob hoc pretiofior fuerit poít

confirmationem Pentecoftalem , quam ante, nemo dubitare poteft.

Item quod Frpzs in Paulo, vel Stephano non fuerit Precioiïor in &-

ftimio divino, quam alicujus hodie Fidelis, quiad tantam conftantiam

& alacritatem non pervenit, etiam vix quisquam afferet.

uod ad Apollonii argumenta attinet : ea

lus non probant»

qüam quod PRiNCIPAL1ITAS in membro Chrifti

$

pectanda fit ex do-

nis Fidei & pietatis, id verum eft, & Revio contradicit; Sed non ex-

inde confequens eft: Ergo Magiftratus Chriftianus ut talis, non eft

Pracipuuis 1n Ecclefia Membrum , — Quia Principalitas hic fpe&tatur

non ex parte Coxsr1rUT ION1s INTERN/& membrorum in Ecclefia ,

fed partim juxta Orr rc1UM, ubi ex Jure divino Princeps Chriftianus,

aliius & fublimius þabet OrFICIUM Qrcg Regimen

4

Ecclefie & CU-'.

$

RAM

., ——ao-g (46.) Se&-

[

ass

RAM Circa SacRA, quam alius à plebe Chriftianus, cujus Orricruw

eft, Principi Chriftiano laudabiliter CincA SAcRA difponenti o£ed;-

franr

entiam praftare. — Ad ctera ex didtis fgcile eft refpondere.

CAP.. V.

J

il

ud

Dw

An & quale JUS CIRCA SACRA acceperint

quxr

VI PACIFICATIONIS Religiofz/um

ÀN

: Protepantfs

Paffavienfis, ts Ofzabrugenfis ?

d

)j

Acem R.eligiofam, Legem fundamentalem ac perpetuam effe Im-

n i

P

perii, cujus Authoritas merito Sacro Sancta debear effe, utpote à

j

qua SArus & TnANQui1LLITAS Imperii dependeat, re&té dixit Excell.

$UI

Dn. Schweder Jur. Publ;p. 6o

fus

Sed hic Quzftio no

biliffima eft; quid proprié per Pacez Relz";

15

giofam obtinuerint Proreffantes ? ubi varii funt modi loquendi , inter

1131

quos nonnulli PACcEM ipfam haud obfeuré vellicant, & zzraram red-

6j

d4nt. Nam quidam dicunt: per eam Pacem Swfpez[zm tantum effe

lles

furisdichioném Epifcoporum Pontificiorum, in terris Sratuum Evange-

Dor

licorum ; qui modus loquendi eft Nicolai Eberhard. Jun. Confil, I.

Th

num. 178. atque ideo ambiguitatem haber, quia fi prefsé accipiatur,

tum Proteftantes haberent quidem Ex&Rn cyr1uM wrz Eptfeopa-

ld(

ls in ditionibus fuis, Acrus contra primus refideret in Epifcopis Pon-

P«

tificiis, SuspENs1o enim & Qu r ss ab acf» feeundo , arguunt adhuc

Q

atlaum primum.

y

Unde Celeberr. JCt. Zhbeodorus Reinking m tract. de Regim Sec.

d

€9 Eccles. afferit: fufþenfionem illam Jug rsp1crioN s Eccres 1asr1-

c«& non Nsear 1vz, fed TRANstAT1 v£, hoc eft, cum p/ezo affetia fa-

&

&am effe ; quia in ipfa couffitutione PRAGMATICA cozcedatur facul-

f

tas ordinandi & exercendi Religionem, conftituendi Miniftros Eccle-

H

fi», & Minifteria quod non fit privationzs, vcl negationis, fed a&tus

& effc&us.

T]

al

Alii putant, quod omnia quz conceffa fint Principibus Prote-

ftantibus circa Jurisditionem Epifcopalem, tantum per modum To-

q

LERANT I £, propter temporum Conditionem conceffa fint; qua ipía

Ü

TorERANTIA mutata facie rerum, colli facile poffit; & in hac fenten-

Fran-

!

tia haud obícure c& Cärgm?as*;'; aperté vero Dilligenfes; Quin

cifcus

r

Boj (47.) $68

lol

cijcus Burckbardus de Auton. part. 1.cap. 3. ait 'R ANSACTIONEM

TCTUM

PAssAV IENSEM LOCRICATAM €

thedi-

H utpote qua extorta fit per vim é

manibus Czfatis.

:

Noftra fententia eft

iLNoVi

, quod per Pacem Religiofam nih

Junis Epifcopalis Principibus Proteftantibus fit conceffum, fed quod

illud JUS c1ncA SAcRA habeant ex June Narun £, Gendum, ac

Divino , hoc ipfo, q

uia Principes funr , ac JuRE SUPER T0R1TATIS,

vint

ATE,

licet non fumma , & in gradu excellenti, tamen

quin & Majrsr

l

ÁNALOGA gaudceant, ut ait Pefezdorf. . Conífentit nobiscum Sec£ez-

dorf. lib. de Stat. Princ.German. cap. 11. Et inprimis Z4devins P. 2. Dec.

L

30 s. Brungemaun de Ture Ecclef. inquiens inter alia: Per Pacificatio-

f Im.

Z6 tá

les, videlicet Paffavienfem, & Monafferien[em,

zoa demum acce-

JURE

yte j

erunt Principes Proteftantes /sra Sacrorum,

Jed jam antea,ex

cell

in ditionibus

SUPERIORIT.ATIS, adeoque ut Summus Magiftratus

fuis habuerunt , 44eo u ?lla pormiffent

exercere, etiamfi Pax 1lla Religto-

l-

215 nunquam intercefliffer,

Citatque

pro fe Paurmeiffer lib. 1. de [fu-

]nter

é Territ.

rispt.c. 6. n.-3. Zdzar Sturz, de Kelig. th. 14. Kzichen de Jar

ul

€. 3. Unde laudatus Érazsemannus concludit: id per illas Tranfactio-

»dffe

nes & Pacificationes effectum, ut liberé & tranquillé fine ulteriore

nge-

Pontificiorum turbatione hoc Jus exercere poffint, quod etiam D.

MT

Thabor advertit; in tr. de Regim. Ecclef.

pïamx,

Ex quo ipfo patet quid refppndendumfxt iis, qui

Pacem Rcligiofam

l-

ideo inválidam cenfent , quia vi fuerit extorta.

Nempe primö VIS

on-

Proteftantibus Principibus antecedenter fuitillata, dum ipfis per Fer-

dhc

dinandum Il. Bona Ecclefiaftica cum Jurisdi&ione fuere erepta, ut

patet ex En 1c T0, quod alias CaugN Tu M, ob multum fanguinem

"N

effufum, dici folet, Ánno 1628. promulgatüm ; Unde JURE Prote-

ASTI*

ftantes Principes defenfionem Jurium fuorum fufcepere, & fortuna

71

etiam fteut à partibus ipforum , ut non amiffa faltem recuperarint,

fici-

fed & ampliores Epifcopatus in ipfa PACE impetrarint; Ut non dica-

iccle-

odum

mus, quod etiam ea, quz per vim acquiruntur, accedente poftm

aäuä

IRANSACTIONE, Juramento firmata, jufté poffideri queant.

Quis

aliás effet Bellorum aut Litium Finis?fi quis ex co titulo agere potfet ,

)rott

quod per vim ipfi hzc aut illa provincia vel urbs fueriterepta. — Ra-

j TO-

riffimé enim contingit, ut Paczficarzo inftituatur , ut non altera pats

2 ipfl

, pacifcentium aliquam IN JusrITIAM fit paffa, aut per zzezum. majo-

fren

ris mali ad pacem non cogatur. Vidit hoc

Hugo Grotius de Jur. Belli &

Bel-

fut-

Pacis lib. 3:cap. 19.p. m. 570. cujusíunt fequentia verba:

-5 ( 48. ) Ség-

VUSnugnet

WxOmerp )

2

» Bellum zz4s, folenne , id eft p;xblicum utrinque & indi&um,

fi-

s cut alia habet peculiaria in jure externo pofita, ita & hoc, ut quz in

» €o bello aut ejus finiendi caufa promittuntur, adeó fint valida, ut ex

» caufa wErus injufte illati, invito eo, cui promiffà funt, inirritum de-

, duci non polfint: quia, ficutalia multa quantumvis vitio non caren-

l

»tia ex Jure Gentium pro juftis habentur, ita & wrrus, qui tali bello

» utrinque infertur. Quod ni id placuiffer, bellis talibus, quz valde

, funt. frequentia, nec modus nec finis potuiffct imponi: quodtamen

;,fieri intereft humani generis. — Ec hoc poteft intelligi Jus illud effe

, bellicum, quod cum hofte fervandum ait Cicero, cui & alibi di&tum,

, hoftem in bello Tura retinere, fcilicet non tantum Naturalia,fed 8&

» quadam ex Gentium confenfu orta.

Addatur Samnel Pufendorf tratl. de Ture Natura & Gentium

lbr. 12. p.1307. Zextor cap. 22. nr. 52.

Dices; haud levem tum Imperatoti, Carolo V. tum Ferdinan-

do IIL. fieri injuriam, fi dicatur, quod Pax utraque Religiofa, tum

Paffavienfis, tum Monafterienfis ex Mzru facta fit; cum Imperatoriz

Majeftati repugnet, metu & vi adaliquid cogi, qui alias dicantur In-

victiffimi; quin etiam ipfam prafazionene in Pacis Inffrumento aliud

de Cafare referre. vid. 24uron: Faber, & Ibafv. Fritfcbius &c.

Ad hoc reponimus; Ubi Hiftoria & manifefta experientia lo-

quitur, ibi fruftra pratextus afferuntur.. Omnes Hiftorici, qui ocu-

los habuere apertos in Bello tricennali Germanico referunt, quod Pa-

cem Wcftphalicam nihil magis promoverit, quam occupatio Urbis

Prageníis, metuiffe enim Cafarem, ne Sueci intra vifcera non Bohe-

miz tantum, fed & Auftriz penetrarent; nec minorem terrorem in-

jeciffe felicia Gallorum arma.

Deinde cum nomine Zeroceztii X. Pontificis Nuncius Apofto-

licus F/avius Chigi, (poftmodum Pontifex Alexander VII. apud Ce-

farem contra Pacem, tanquam Ecclefiz Rom. Catholicz plané noxi-

am ob amiffos tot Epifcopatus & Bona Ecclefiaftica proteftaretur; Cze-

far refpondit: aZmsttendaza fiiffe pacem ,. e xota Ecclefia Rom. in

difícrimen adduceretur ; id quod etiam agnovit Carazeuel, Abbas ia

Eccl. Rom. facundiffimus & eruditiffimus, qui exinde deducit, quod

Caari Jus & Fas fuerit, etiam cum magno difpendio Pacem facere,

ne Toruw amittercwir.

Denique contra Con[crentiam licet EnRONE-

AM feciffct Cafar, fi nihil MrrueNs, & cum plena Spontancitate, tot

Epifcopatus, in m-anus hareticorum, ut vocam;q, dediffet.-*x U

— — u

-

—

?

-

m

*,

/

&

Pt

E

[ d

"

E.

-

*

-—m

$s

i

-

"

——

n

—

t

M

p

*v

xPWI

s

w

M..

$

fewn

a. z

——

E

$u

D

**

--

g

EE

*

d n

w u

W

..M

s

.w..

"

9Q

a

]

59 5 3

" j

ä»f u

l

Sine i^

t

4T.

eaw

sss

p

^

ET

L

WW

&

tM,

Qulv gU

a

2

gl

e

"d

T

r

s*

E

—

d

"

—

s

P

&

din.

* 4

a

"

A

s

* g

Dd

x

D n

ial -

P

-aï.&&kv.

t

4

T4

p

r

d afon

* d

&

H

——

M.

À

Ls

w x

(:x.xw

Ab d

P H

"-

d

".

maar

4 me

At

p

*X

*

:

-

v

"

- m

o t

»

n ial

2 T al

P

*

-

.

t

sE A.

u irte

—

Y

ia

nb

Wv

N

Ka

m

EX r

À

La 4à

.W

; MP

".

f«

.

—Ó€Ó:

J

RA

W

» *

£v

x& : i ii ;

—

*s

—

gl

^

$

a

E i

-- r

E

1

i

M "

» du i ,

M as

a^

T U

:^

vb y

.

. Ri

n

N-

—

du

ss o

H

z

& -*

v

: x

y:

POT

.

2

W

w

d n

i

a

v

y

!ES

Té

M

r ia

E

o

LONV

u

.

Mgan -

n

W

3

Ed

»ea e

m

x

Á

d

p

n

É5

,

i

u^

É

I *

»owr

"

-

o

Jei

t

at

iei

—

»--

E

s22

AE

a

.

M

CT w

MÉ

»

«t

Ts

?f

—

i 1 a

r

AC

u

»

t

E

pw

K&.i

-

.iäü

d

-X

d

odl

r

pe m

$

ld

m d

s

ao À

—— d

1

-

e

^

-

P

"" d

i^

^

^s

d

2eccme, M

-

k.z&

N

Ms d

t

Pl

»

Lt m

Nv

p

u

5

ao

w*

-

r

