fium Arcadius & Honorius , ita Árcadium quoque fuus fecutus fi-

den

lius Theodofius Junior, hunc item Marcianus: quorum de Reli-

obviz

Sed

gione leges, & plures fuut, quam ut huc congeri poffint, &

-

&F

*

magis,

i

"

95

FK

APE . M

NTS

Á

-ga.gii-s',- quani ut nunc re

l4

fei;ri' debeant. VNOn poffumus támen prate-

VIC

rire hzc Theodofii & Valentiniani verba, ad Hormiídam Papam:

le«

Decere. arbizramur nofrum . imperium , [ubditos moffros de veligione

[2$

commonefacere, c. — Ecillaimprimis: Zegiftzto veraeligionzs praci-

pea 6t folcitzdo majeftatis imperialzs. . Ycem haec corundem Epift.

fi-

I

xvm. earum qua vcl Cyrilli, vel intcr Cyrillianas leguntur : 24

l)äe-—

m

tate, qua in Deumefl, Retp. uoffra confltutio pender, €9c.

uz omnia fatis docent, quod fummam Curam circa SacRA

5

de

gefferint Chriftiani Imperatores, & quod pro maxima Imperii par-

|

]b

re ac officio fuo habuerint. Sic porró de AMareiazo Imperat. con-

fs

ftat Evagrium Ecclef. hiftor. lib. 1 1. cap. 1. & Niceph. xv. cap. 1.

teítari , inprimis hoc eum ftuduiffe , ut fublatis herefibus vera R -

]o-

1l

ligio, & re&tus Dei cultus doceretur.

Ejus quoque fucceffor Lco,

et.

conftituiones priorum Cafarum pro orthodoxa Religione confir-

PI'O

mavit : ut fcribánt Epifcopi ZEgyptii Epift. lib. 1. ad Leonem Imp.

Eadem mens Tuftini Senioris: cujus L*egum pro Rcli—gione meminit

:

4*

Niceph. lb.xvn.c.2. Juftinianus quoque Epiphanio Archiepifco-

po fcribens : Ves, iüquit, seaximam babemus follicitudinem, circa

7!!

vera Dei dogmata, €9 circa facerdotum boneflatem. | Ex conftitutione

f"

J

Novella xuir. de Epifcopis , & Clericis, reftitutaab Antonio Augu-

ftino: Sed zos omm providentia curam Ecclefrarum erimus: per quas

€9 imperium nofirum fufiimeri , €8 publicas ves per clementiam Dei ac

/')',a

gratiam muniri credimums.Exvat etiam, ut czetera mittamus, Juftiniani

j

m

7

edidum , de fumma Trinitate , 9. fide Cathbolica : quo, de jure

m

dicere & afferere poffumus, quod vix quisquam Patrum, aut Epi-

feoporumy, plemorem ac luculenturem Fidei expofitionem emiferit.. Pro-

copius vero minime audiri deber, cum Imperatorem fummum eo

(2)

nomine fügillat , quod intra Palatii fecreta de myfteriis fidei cum

m

Sacerdotibus , quam de re bellica cum Senatoribus colloqui mallet.

[

Mitto Juftini Junioris, Conftantini Pogonatz, àliorumque Confti-

Jius

tutiones, de quibus ex Novellis, Nicephoro, & cateris conftat.

d

- Ad ifta Srapletozum duo excipere animadverto. PR1Mo dicit:

('Pa

lv

Aliam effe poteftatem juris, aliam facti. Principes & Reges vete-

do-

res & Chriflianos in caufis citca idem & religionem habuiffe qui-

x&'

dem & habere poteftarem F A cr1, fed non PorssrareM Ju s.

o

Sed utrumque invalidum eft. Nam diftin&ionem poteftatis in Juxus

yie

& FAcr1 fi quis negaverit , quomodo probabit? quandoquidem ur

5

fa&z,m

s d

fa&um fine jure cft pravaricatio : ita pafefä: Facrt prevaricatio ef

poteftate juris deftituta. — Utut veró fe habeat diftinctio, falfum eft,

1

quod Principes pii absque poteftate juxis verfentur circa Ecclefiaftica.

Ex Gratiano id habent Sophiftz, qui tutpiter definit 4/7. 96. Conftita-

$À

tionum Imperialium circa Ecclcfiaftica nullam authoritateim eff2 de-

bere. Sed quis Gratiangms judicem contra Imperatores fecit?

PO

Cü

Szcuwpo idem Srapierogzus excipit, & dicit: pios Princi-

(

pes Chriftianos in caufis ecclefiaflicis multa fecifle ex zeló & pie-

tb5 «

ate

a

l

gzte, non ex imperio & poreft

d pacem externamr Ecclefia-

td

rum confervandam,non ad Ecclefias ipfas difponendas & regendas.

lm

Átqui nec zelus laudabilis ; nec pietas veré dicitur , fed evsemres

n

vel meAvTeeyuorexw appellari meretur, qticquid prter officium

fine Junrs poteftateà magifiratu vel à privatis admittitur..$1 igitur ex

Tu

pietate & zelo bono Ecclefias cararunt Chri&ia?zi-mecratozesä üti-

fin

que non absque poteftate Juxus, & prater officium id fecerunt.

tnü

Pa]

Unde porró probamus, quod hzc praxis Chriftianoru

ikk

Im-

4j

peratorum Turi divino innitatur; adeog; non fit mera Porzsras Fa-

cr1, ut Rom.1 3. ubi Apoftolus Originem, Pot. ftatem ac Jura fà

iiiiil

ftüm

i

Xtii

hi,

Magiftratus defcribit; nempe quod firà DEO & quidem IMMEDIATÉS

deinde quod omnis anima ip(i debeat effe fu

bjedta; Terüo *Qg fines

WP

Wm

quod fir Minifter Dei;yad Bonum.

Ex quibus gemina petuntur Argumenta, & primo quidem, aperté

fu

^

b

hicafferitur, quod perfonz;ormnes Ecclefiaftice, qux funt m

ü.ä.)

g

18 Dars

D)

MATÉRLE CIRCASACRA.füb Imperio ftent poteftatis fuprema & quod

z;//

Papa ipfe peíflimé agat, quod fe fübtrahere Imperio tali ha&tenus fate-

git. Nam fi poteftas fupereminensomnis eft à Dco, ergo, qui illi fe fub-

hi

do

trahit,in Deum conditorem Poreffatzs fummaa eft injurius; Deinde di-

Tat

citur, quod epzzis anima ei frt fabjetfa. Hinc fi omnis anima R éei aut

Principi, ergo Papa quoq; &c Clericorü; Quó pérünetillud Bernhardi

in Epift. ad Archi-Epifcopü: S/ommz anima j?zäje&æ efl;etzam V ESTR A.

ft

"IT TUOS CXCEDIA ab umverfitate. . Si quis tentat fe excipere, conatur

por

tel

decipere. Unde Paulus ipfe fubje&us fuit Magiftratibus; atque Juna

Tur

eorum eft ufus, per provocationem ad Czfarem. Act. 26. Ec Cbryfo-

Qu.

ftomus in hunc locum teftatur, Sacerdotes, Monachos, ipfosque A-

poftolos & Evangeliftas ac Prop

-

he

tas, & quicunque tandem fucrint

d

]j

Ecclefiarum Miniftri, feculari poteftati fubjectos effe.

Et

J

*

d

duumám

p

: jx l ïïï:-' ;f Lf.jz. :

P

- Et fané,inquit Groritus, eximi quicquam ab 'Impe;riuo fumme pp-

dt,

teftatis, ratio nulla patitur: Nam id 1pfum quod quis exitai vellez, aus

nulli imperio humano fübjectum faciet, aur alterius quam (ummz

(s

d

poteftatis: Qui nulli Imperio fubjectum volet, Præzemüam quod Ex-

de

(

zMTrIONI1S probandz onere adftringcetur, quam probare nunquam

poteft, manifeftam ctiamin rebus exemtis ftatuet INoRDINATIONEM,

cujus auctor Deus non eft, qui cmnia tam naturalia quam moralia

lCL

filfa

certo quodam ordine difpofuit. Si ea qua fummo poteftari fubducit,

(s

&lterius Imperio fubjicit, jam in uno populo duas cfhicit frimmas po-

dASe

teftates , quod ipfius Summitatis naturz minimé eft confentaneum,

T

imo ei repugn»at, quoties vox illa non uega

/ivotantum, þf.ed & affrma-

2£vo fignificatu fumitur.

J

um

Quin nec PorzsrAs Suprema pote

ft

.in *Rägno 5/6*1 fi!hPerfio effe

It CX

Ut«

Tura vel TRANQuiULA, fi perfonzin Ea Ecclefiafticee Imperanti non

finr fubje&z, vel fub alrerius R.egimine & arbitrio ftent, prout eft in

Papatu: Quod probé obfervavit fummi judicii Scriptor Sam. Pufeus

M

72

2

dorf. in tract. de babita Religionis ad vitama C

f

Jema. inquiens : Ms

4*

rnu)

ocimtsa eff Summts Imperus prajudicium, fe ak!/f i ipf[orurm ditiaue báe

Bitans, Inperio fefe eartm fubtrahat, Qd ab exterm Principe dependeat,

TT

zmperrque Ciouss poteffatem n fe vel plané nanagnqþerä, Xel non ultra

Q3

quam placitum eft,velit...Cum enim Couprrio SrAvuuM duter o fít

ais Inbrica $ infida, tantoque [afhe&kior, quo proprius ifft fe suutuo con-

'eme

zingunt, plhuque communicationzs intev fe babent; voanifeflum efl, ff qui

'Ou.*x)

2n suedio aliquo Svatu babitante; ExvRANEX cujusdam . Status pars funt,

Yjod

2d putulo gurmus elfe, quam fi boffslia prafidia, ia moflras arces inducantar,

fatt

C

aut caftra boffin

JJ

222

in media noftra ditione ponantur.. actenus Pufen-

füb-

dorf. Cujus fententiam triftis experienria confirmat. 1Exempla'lmpcf

]s

e

ratorum & Regum produci poffent, nifi cffent inyidiofa. -

du

7]

n

Porró dicitur in citato loco Rom. 1 3. quod fumma Poteftas,

[

jdi

fit Miiira DEIin Bonum; quod Bonum fané non eft tantum Zez-

TR«

porale, hoc eft pro paícendo ventre, fcd Boxuw Awrw.e à potiori in-

jatut

;elligend'um €ft, cum ANrwAE FenictrAs demum fit vera felicitas ve-

"n

rumque Bonum: Unde recté pius.nog minus quam doctus Theolo-

"

vlo"

gus & Wirtembergiz Reformator Brezris;, quem etiam citat ac lau-

li*

dat -H. Grotius, in. Pro/egomens ad Confeff. Wirtemb. aw; 7Meminerint

boc

ycti

.I)rz';z,c.z'p.eþxl Jf effe officis, mou ut po!z;zm— tantum tratient Q cureni,

d

l

d

19.

vtl ub

v:'

eff, ut Cives C9 Agricolas tusantur, quo veZIr;m €9 pecora fna 1n Hn-

quillitate pajcant , imterea autesa omnem Ecclefiaflica dotbrina curam

fü

Epifcapes €9 Pralatis velinguast : Sed quia [umt PRA&ciPuA MeMBRA

À

Ecclefiay i2 boc quoque pracupuem fludium incumbant, ut €$ ipfi cogno-

I

feant, qua frt veré pia atque eficax dotirima ad [alutem, 8 quam Spi-

lt

vitu S. édobli cagnoverint , iu Ecelefrzs [arum

ïegiozuw, fnmma qua

H

poffent. opera mflituants €$ confervent.

Et hoc agnoverunt optimi Imperatotes & Principes, quibus

C

etiam Ecclefía non contradixit, fed grato animo eorum zelum & in

[

officio diligentiam agnovit. Hinc Theodofius & Valentinianus: Zz-

zer cateraa. follicitudines quas amor publicus peruigili uabzs cogitatione

Ü

$ndixit, pracipuam Amperatoria Majeflatis curam effe profpicimmns Re-

ligiouis indagimem, cujus Jf culeum vetinere pottterimus, vter profperita-

gzs humanis aperitar inceptis. ''heodofius ad Hormifdam ; 42ufitio

[

vera Religionts pracipua eff follicituda Imperiahts Majeffatis. Et Jufa-

l

nianus ad Epiphaninm: Vos maximam babemus [ollicitudinem cmc.a

vera Dei dogmata 6 circa Sacerdotum baneflatem. Et Ricaredus Hi-

P

Ípaniz Rex : At nnnc beati[TGos. Sacerdateor, mon in iis tautummodo re-

us diffandimtas filevtiamo noffram quibus paptli [jb saffro vegitaime po-

fíti pacatiffime guberenentur Qg vivant , fed etíam im adjutorio Chraféa

extendimns uos ad ea qua [unt coleflia excogitare, C9. qua populos fide-

Is efficinnt, fatagimmus mon ne[cire. Arnulphus Lexovienfis Epifcopus

f

in Synodoita loquitur: /u/fitia Regra 7Majeflatis per diferetinem . [ci-

n

entia dirigit €$ infarmats mnformat ad virtutem, dirigu ad [alutem.

R eflat, ut ofteridamus, qrucïyd* Ecclefia ipfa , atque inprimis Epz-

fcopi in Comciis congregati, fummis laudibus extulerint Imperato-

rum curam atque induftrias pro confervatione Fidei orthodoxas; ubi

€ontta hodierni Poritifices execrabilibus cenfíuris Impe'ratores &

;E

Reges onerant, ac damnant , fi pro Ecclefie falute ac tranquillitate

I

curas fuas impendunt, ut infra audiemus.

3

hodum feu Concilium VI.A à

7

Sumamus aütem in exemplum Sy

/n

Conftantino convocatum, fedente Romz Agathone Papa, ibi enim

J

i

1 *f;gäfione VIII. calis legitur acclamatio: Sazutfa Syuodus acclamavit

fe

Couflantino magno Imperatori multos annos, con,

&

J

eroatori orthodoxa fr-

f

dei sultos annos , Pac'z'/ïca Im;vemtori noultos 4nnos , nov0 magno Con-

7

An-

f

Jfantino (mpem:ari aonltos amnos »nevo Theodofía Imperatori nauleos

504

€

G..

d

-B5 (

Va

(s

CTHX

xos, novo Jmperatori AMarciano puelios ;mäc;f,*;za?ao. ?wjiihmna Imper a-

^

toyi gultos Anmos

.

N NDE fammuli Imper atarts zágathoni ortbodoxo Pape

Romano multos amnos, Georgro ortbodaxo Patriarcha mnultos anmos , [a-

ero Senatus miultos auos, ortbodoxo Senatti multos amnos. Imperatori

j-

fepties, Agathoni Papz femel tantum, & Senacxui feu Judicibus fe-

1

mel arque iterum acclamatur, "

Dcinde in A&ione XVIII. poftquam Imperator íta fubfc

tipfit :

I

Couflantimus m Chriffo Rex €9. Imperator Romanorum, legimus &$ con-

feufimis. Scmel atque

iterum illi acclamatur : Sémel ita, ZMpltos an-

j

m uararim Chrifii Dei goffri tu

ss Imperatori , integritates. duara

i

f

(*

declaraflis lumtnarium pacis, I« pine, counjerva: AMarciano novo Con-

E

€

(77] f

Lfliptamo Conflautino aterma memoria.

f«

feantiuo aterna mermoria , u

Oganes hareticos tue zgafli, dejettorem has

5

i

eticorum, Domine , confer-

J

va: Fitattta Orthodoxorum vt

rA eff, ceeleflis Rex terrefirem conferva,

I

4efl. Iterum paullo poft; Saz&la

^4

per te univer[alis Ecclefia pacificat

,

l,

L

Z

6a

0$ AHTOS

Jegoperatori, Chriffo diletlo Impera-

S]mdw acclamuutt mu

l.

Rori guultos anuos, pium. €9 Chriffianum Tasper.

«torena, Domine, corfer-

(-

Jefisaie

va, ortbodoxam fidem t confervafhi. 1

J*

io ortbodoxa eff. '

H fané AcctAMATIONES folennes, qu.id aliud teftantur, quam

l/þ

n

uod. Ecclefia Chriftiana femper agnovcrit , quod Zmperatores non

faltem JUS habeant tractandi SAcRA, convocandi Cow c1114, fir-

us

mandi Decreta, talium Conciliorum &c, Sed quod in primitiva Ec-

'jn

clefim atate ipli Epifcopi R

omani lubentes illud TUS agnoverint, at-

Sic & fi regredi

qU€ acc

lamationes & applaufus fuos fociaverint.

d Conflantinum M. Concilii Niceni Authorem, rum iterum

PI..

Plæcet a

0*

atcbit

» quod tota illa Syopus gratias quoque Imperatori egetit,

»

bi

^

E

Pro fingulari cura ac ftudio erga res facras

*

i

?

&

Eufebius Czfari

enfis E

piícopus, qui

i Pfe Concilio interfuii reni

ilim

ita lib. 3. de vita Conftantini natrat : Dze atitem, jnquit, Cogctlz quo

res ia controverfram vocate dicime enitvspraflituta,fregnh parati erant

i

qua æmp!i!w!z'ne cateras factle pra-

[n

in ip[a media vegalis Palatii aula,

u

Jflabar, ulud celebraturi, ac compluribus [cdibus im utrogne atl Iatere

&i:

erdize d:ffoffitzs, qui erant accerfit, intus prafto fuerunt, C fedem, que

dtque cum untuer(ms anre

)€'

gu.emque'deæbzt, capiebat qutsque.

"um Dei comventus ordiue decenti collocaius effet propter. Imperatorts

La

cnoulus fuit frlentimm. . F&

u

eduentum , qHà V erat in exfpetlatine

2

[

quiw

*

20,

*

[ 3

U

RE

q;uiBusdäm interpöfïtis- ;,1 Sizao vero dat

;9*,. gwaal lmþem-for?/ic' D2 7

tm

pe/fe

" andicebats confurvexiffe omues dicunur.

Jnperator. deinde tAHQHAM

n

quidam celeflis Dei Angelus puevpurea veft

£

79 "tido, velat claro lu-

suinis fulgore [blende[cens, corufcantibusqu

e Lluzt vadi

Unflratus, €3

pe

canfpicuo aurt lapidumaque prettoforum mtore pulere ador

? äl'ïdr.f,peï' |e-

Tnà)

eium confe[fum tatrat. — Ex paullópóft:

ml atQue veroad [nmmmuus

doh

Mocurm venit, primm ia smedi comventu erettus conffir;

[isl

1. AC Cüm'þdï'vd

quadam [ella ex auro fabricata illi effez loco psfta,

no9u pris conledit ,

Cal

. quam Epi[copi ad 1d innniffeus: Idemque omaes poff

[mperaorem fatli-

zarunt. Epi[copus autem, qui in dextro ordize pri

Ua [edem accttpa-

[ui

l

bat, affurgens, Imperatorem LAupr8us infignib

us or

€pi

Dare , & ei pro.

SrNGULAR: Srupro fuo erga Rs SACRAS eximia

gloriz przconia

Qu

tribuere coepit.

Gu

Denique zdmbrofitmr ] ux A: Ecclefi

aflica maxime perfpectum

€01

habu

iffe, apud omnes confta

t

- -

T

ale autem is de Theodofii M; Im-

fþi]

peratoris. CURA. cIRCA. SAcn A. judicinm fert. T beodof

fiei

A Pnperato-

ven: dilexi: Pieun qui cum jam corpore folvere

Iur,THATIS de ST A Y U

E

EÉccLESIARUM,, quam de [uts periculis amtebas

WT. Juxta hy pothefin

i

& praxin hodiernorum Pontificum,

hic angor 1 —Deratotis CrmC A.

(n

Eccrzsts SrATUM, fuit

inanis, ac DEO ditpliccns, quia Status Ec«

üm

clefiz: non. ad Iï(mperato.rem; fed ad Papatn R.om. perunet.

D

i

CAPUT II

e

(« |

nj

Sacra militet contra fUnitatgm Ecclefia.

qu

g Nter pd*:i'fïïinasraäon"æ, quas D,"o&or'es Ecclefie Romanz contra

f

Y

Á

AU

.noftram fententiam in medium; producunt, eft ea qi

oque, quod

: Ux1rAs Ecclefiz, quz inter

primas ejus proprietateä cft , ledatur ;

iam celeberrimus Jefuita Gumarez,, im Defenftone Fidei Catbolica , ad-

af

verfins Eccleffam "dnglicanams ia arguit: $7 poteflas [irizssales effet in

ti

zemporalibus R

P

[

qibus, tot effeut ia Ecclefta fupremi Principas fpieitua-

hw

i;f, quot fumt [uprem: Princtpes tenporales : 44r veró boc saonfirofum eff

f

s2 Ecclefia militante Chriffa im boc suundo , facile nrelhgere, qui effe

:

/'CHHE

Serapturis aaiäcäem?erz't, Ecclefrans Chrifls effe me? Corpus snyff:

Fcïï:*

.

NT

:

————— áa t Ó

CUR

perfectis i

-'V'-/'.

L d

2

? äæþitütæhä:' ANam, pergit, tale corpus feyuirit AHAm f»)präw

mam poteflatem, qua [apra ommia membra fnam effcaciam habeat.

la

Sic & Petrus de Marca in tract. de Concord. Sacerdotii & Im-

perii, p. 16. 17. in hoc UxtrATEM Ecclefiz ponit, quod Ecclefia Ro-

«

mana fit Catbedra Petri,€$ Ecclefta. Principalas, unde UwrrAs Sacer-

dotalis exorta fr:: atque in Succefforibus Petri continuetur. — Jactac

deinceps,q

uod. Galtia femper in Communione & Unione, chn illo*»

Capite fceu Ponrifice Romano fteterit.

Artveró. imbelle eft argumentum Sgarezzi; primó ex eo ti-

tulo, quia nullus Proteftantium ad eam dementiam pervenit, ut Prin-

cipibus temporalibus Tus in Sacra INrERNA affignaret; aut poreffarems

ejus ffzrztualem faceret; abfit hec vecordià; fed hoc dicunt, quod

etiam. Imper. Conftantinus M. in Synodo Nicena, ad Epifcopos

congregatos dixit: 0s effzs guidem Epifcopi WTR Ecclefianz; hoc eft

fpirituale exercctis mutius, pradicando Perbum, adzmimffrando Sacra-

menta C$ uteado clavibus: Ego verà [um Epifcopta Exv&A hoc eft, per

ExrERNUM Regimen, atque adminiftrationem; unde ipfe ifte Impe-

rator przcipuum actüm £pzfcopalez exteruum : eo tempore exercuit,,

convecando Synodum , confirmando fententiam Synodi contra Ari-

um; Poteftatem ergo Principibus Secularibus affignamus Crnca Sa-

€RA; non IN SacnA; Nulius enim Princeps peccatun uHum validé

temittere poteft, née. poteft adminiftrare Ceeniam &c.

Deinde S$zarez. a

[o]

gnofcit , quod Ecclefia Conpus fit AMyflicuns

cuni veró Succeffores

Petri prztenfi, hoc eft Pontifices Rom. 74yffi-

€& hoc eft San&ta & Spiritualia Capira noti fint;. unde per fe patet,

nift monítrofum fingatur Sazcl5uz illud & perfe&tiffimum Corpus ,

quodaliud debeat habere Capz; , quod in Saséistate, Pietare ac Per-

Jetlioze fapra omnia membra emineat & efficaciter in ea influat; tale

autem C eur folus eft Chriftus; nullus Papa Romanus.

- "Tertió, Petro de Marca, & Sociis id tantum dicirmus, ut inqui-

rant i vitam potiffimorum Pontificum Rom. & deprehendent, quod

nihil turpius nihilque infelicius fit , quam fub poreffate faprema calis

hominis vivere, eumque pro Caprre in Chzifti Corpore venerari, qui

fcelerum mancipium eft; aut dicendum erit, quod aliquis MrsreR

daferni, potfiz eíle Capur in CorPöre Chrifti myftico,

LA

Prbm-

C ;

BÓ (21)) fég-

MR

T0

» Proferemus teftimonia ex Scriptore ómni exb&þ&ïone majore,

dum

& magno Curiz Romanz Defenfore Card. Baronio; cui f vitio verti

que

non potuit, qued veritatem profeffus, & ícelerai

:

inde

gnfnaniä Pontüficum

detexit, etiam nobis non poterit.

2

culy

i - Johannes XII. puer, nondum pubertate expl

eta fa&&s eft Ro-

imanus Pontifex; cujus adolcícentia ita univerfalem gubernavit Eccle-

def

fiam, ut Miffam cclebrarct, fed non communicaret. Diaconosin E-

acd

quorum ftabulo ordinaret, Epifcopos pretio crearet, & eos quidem

Dem

interdum pueros decem annorum; Sacrilegia, inceftus , ftupra & a-

t(ïmf

dulteria plurima impuné cormmitteret; Confetlarium fuum oculis &

Tiat

vita privaret, Cardinalesque virilibus eis amputatis, occideret; alios,

if

manu, lingua, digitis, naribus mutilaret ; incendiis fzviret; Enfe ac-

Tk

cin&tus, galeatus, lvricatus, & pharetratus, incederet; Diabolique vi-

€XUI

num fortilegusin amorem biberet; feditiones & armain Imperato-

Tor

rem commoverét , Romanique fanguinis magnz cffufionis Auctor

T0Z

effet. Epifcopos flagellaret, & demum in finu adultere à diabolo,

VYer

:ercuffus, interierit.

Hazc Baronitts Tom X. .

Cu]h

Sic & Benedidus IX. Glaber. puer decennis, in fede

Tiati

Romana Papa , intercedente thefaurorum pecunia, collocatus ;

TE

Vertat fe quo

turpitudine vitz infamis, fedem illam deturpavir.

por

vult Suarez , five hos faciat veros & legitimos Pontifices, five in-

Baï«

trufos, & Pfeudopapas, equé utrinque luit ac perit Ecclefia Univer-

Cütr

(alis, fi volumus Pontificem Romanum cífe Caruz & Epifcopum

x

totius Ecclefiz Univerfalis. Illa eniny nec axeqaAes effe poteft, ne-

Qu

que certé ab Epifcopo puero, eoque Íceleftiffimo, regi, ac duigi, fed

D

fadari; ZEque ringitur Mater Ecclefia, fi Epifcopus hic univerfalis

à

verus fit, atque fi intrufus, illud malum, hoc peflimum. — Quid ergo

dicitus Ecclefiam univerfam unico univerfali fubdi Epifcopo, cum

Q

po

Quis credat zternam

periculum eft, ne fübfit ss47c;pio Diaboli.

lm

Chrifti fapientiam: voluiffe grcgem fuum univerfum , que«e fan-

pi

guine fuo acquiüvit, contra quem Inferorum poree non prævale-

Puf

bunt, tantz confufioni, tamque apertis fubdere periclis, ut ab unico

[

homine, imo etiam puéro , & tot iniquitatibus obnoxio, pleniffimé

i

gubernetur, imo feediffime diffipetur? Confuluit Chriftus melius ,

in

& fapientius Ecclefiz fuz; dum illam non ab unico homine fragili 8

4l

imbecillo pendere; fed à caztu magno plurimorum fübpaftorum in

nomine

:

f of

*

*

*

P

dpo:

nomine, Hebr. 13. Magni ovium paftoris þongtegatorum in foli-

Jore,

dum coli voluit, & gubernari; Ut ubi. unus deficit, ftatim alius, ali-

Vetti

que occurrant: Et ft unus degeneret, fiatque ex paftore lupus; non

Icüm

inde tota quicquam patiatur Ecclefia univerfalis , fed fola illa parti-

cularis; Cui zeliqua ftatim opem fcrant, ac prafertirn circumvicina.

Ro

uid dicam de Sefgio. tertio, qui Chriftophorum Papam,

ce-

de fede Romana deturbavit; vinculis aftrinxit, & carcere maceravit;

n E-

ac demum in Monafterium detrufit? Sicut idem Chriftophorus, Lco-

dem

nem quintum fede illa expulerat; & fe intruferat. — Plena funt illa

Ka

tempora ordinationibus Paparum , exordinationibus , & füperordi-

s&

nationibus. Sergius porro & invafione Papatus, & vitae turpitüdine

l,

áanfamis, & fceleftiffimus undequaque fui.— Audi Luitprandum:

e -

'Theodora fcortum impudens, hujus Alberici, qui nuper hominem

CVi

exuit, avia; ( quod dictu etiam nefandiffimum eft) Romanz civitatis

-

non inviriliter Monarchiam obtinebat; que duas habuit natas, Ma-

Qot

roziam , atque Theodoram, fibi non folum zquales, verum ctiam

olo,

Veneris exercitio promptiores. Harum una, Marozia, éPapa Sergio,

cujus fupra fecimus mentionem, Joannem, qui poft Joannis Raven-

ede

*

natis obitum $. R. Ecclefie obtinuit dignitatem, nefario genuit adul-

l;

terio. Ex Alberto autem Marchione, Albericum; qui noftro poft cem-

äHO

pore Romanze Urbis Principatum ufugpavic &c. His poftca fubdit

-

Baronius ifta: Quz tunc facies Ecclefiz Romanz ? Quam foediffima;

Ver-

.;cum Romz dominarentur potænniïimæ, aequeac fordidiffimx mere-

:IMN

trices? Quarum arbitrio mutarentur fedes ; darentur Epifcopi; &,

li*

quod auditu horrendum & infandum eft, intruderentur in fedem

[dd

Detri earum Amafii,Pfeudopontifices, qui hon fint nifi ad confignan-

..

fili

da tantum te*mpora',/ in Catalogo-Romanorum Pontificum fcripti.

ffgo

Quis enim à fcortis hujusmodi intrufos, fine lege , legitimos dicere

um

polfet Romanos fuiffe Pontifices ; Eadem fane Theodora fcortum

jm

impudentiffimum effecerat,üt Lando Pàpa, Joannem, quemilla tur-

hit-

piflimé deperibat, ex Rauennate Presbytero faceret primum Epifco-

4e

um Bononienfem, tum vero Archiepifcopum Rauennatem: & illa

yico

eadem huncipfüm Joannem Amafium fuum, in fede etiam Romana,

(

mortuo Lando, collocavit; fuitque is Johannes X. Eoigitur tempore

infames meretricule univerfalem dicendz funt rexifle Ecclefiam?

,iush,

j

Abfit hoc, abíit; regebant quidem Romanam, fed non alias; qrarum

jl

i;genfl

yune

.

x

"

W

L i

"

fponfi Romanz merctricis pocü.lüih fornicari

Vi

1m non ;bibe*baint, .S;::Q-

3

jbhanus VI. alias V1I. & Sergius II przclari fcilicet Ecclefiz univer-

falis Gubernatores, acta Formofi Papz omnia, x folo odio reícides

j

runt ;, omnesque ad facrosordines à Formofo promotos, rcordinari

voluerunt; caäav-:—:rque Formofi é fepulchro tra&tui, ille digitis pri-

vavit; hic capitali fupplicio ac ft viverct, affecit ; corpusque ipfius in

Tyberim projecit.. In tal

^

?

UNITATEM,

ibus 13013?:&3 quis guæteret fanctz ES:CI;Dæ

Quid de Liberio, & 'Vi:gi,lio. djicemusZ Audiamus Pettum Da-

miani; Hinc eft enim, z/z, quod omnes ordinationes qua à Liberio

factz funt, in fui ftatus nofcuntur jmmobilitate fervarz. Porroó Libe-

rius perfidiz deceptus errore, Ariana hzrefi fubícripfiffe dignofci-

tur; ac per ejus transgrcflionem nefandiffima fcelera funt commiffa.

Multi quoque Sacerdotes, & Clerici, per ejus malitiam funt perem-

ä

pti; refervari veró Catholici non folüm ab Ecclefiis, fed etiam à locis

M

funt prohibiti. Liberius itaque factus Apoftata; fex annorum fpatia

&

fupervixi. . Quid de Papa Vigilio dicam , qui nimirum fccleratus,

& impius; Iftum denique noveris effe Vig,iliüm, qui primus Bonifa-

&l

cio Papz molitus eft infidias; quatenus, €o viyente, Ápoftolicam fe-

C

dem facrilegus obtineret; fed refiftente Senatu, conatüsillicitos , &

x

nefarios implere non potui. . Poftmodum veró folitis machinatoni-

D)

bus Silverium Papam aggreffus eft Papali dignitare privare ; quod

ni

ille mox animadvertens Synodale Concilium congregavit; ubi auto-

ritate Spiritus Sancti, & Apoftolica poteftate, eum, ut re vera Simo-

[

niacum, & invaforem Ecclefiz, anathematis vinculis obligavir. Vi-

Y

gilius zamen, ut facrilega mente conceperat, per Imperialem poten-

ítt

tiam, datamque potentiam, & falforum teftium adminiculo, predi-

&um Papam Silyerium nequiter condemnavit; Monachicisque ve-

D

ftibus induit, & ad Pontias in exilium deftinavit; Huc usque Pezrus

Damiani. Jam ex P. de Marca, aut ex ejus; Succeffore Illuftriff. ZVoal-

Ju

lat

/lie; quxrimus, an in-Uwitate G Communione myflica cum talibus Pa-

f

pis, imó etiam cum JAfexasdro VI; cum Leone X. cum Zzzecentío X,

Alexandro VII, & talibus vivere vellenr. Ego fané nollem, cum iftos

eterna premat damnatio. 727;4; vivo fub CAP1Tr Chrifto;

fub ejus prafidio, porte infernales contra me non

at

pravalent.

lo

ill

— — u

-

—

?

-

m

*,

/

&

Pt

E

[ d

"

E.

-

*

-—m

$s

i

-

"

——

n

—

t

M

p

*v

xPWI

s

w

M..

$

fewn

a. z

——

E

$u

D

**

--

g

EE

*

d n

w u

W

..M

s

.w..

"

9Q

a

]

59 5 3

" j

ä»f u

l

Sine i^

t

4T.

eaw

sss

p

^

ET

L

WW

&

tM,

Qulv gU

a

2

gl

e

"d

T

r

s*

E

—

d

"

—

s

P

&

din.

* 4

a

"

A

s

* g

Dd

x

D n

ial -

P

-aï.&&kv.

t

4

T4

p

r

d afon

* d

&

H

——

M.

À

Ls

w x

(:x.xw

Ab d

P H

"-

d

".

maar

4 me

At

p

*X

*

:

-

v

"

- m

o t

»

n ial

2 T al

P

*

-

.

t

sE A.

u irte

—

Y

ia

nb

Wv

N

Ka

m

EX r

À

La 4à

.W

; MP

".

f«

.

—Ó€Ó:

J

RA

W

» *

£v

x& : i ii ;

—

*s

—

gl

^

$

a

E i

-- r

E

1

i

M "

» du i ,

M as

a^

T U

:^

vb y

.

. Ri

n

N-

—

du

ss o

H

z

& -*

v

: x

y:

POT

.

2

W

w

d n

i

a

v

y

!ES

Té

M

r ia

E

o

LONV

u

.

Mgan -

n

W

3

Ed

»ea e

m

x

Á

d

p

n

É5

,

i

u^

É

I *

»owr

"

-

o

Jei

t

at

iei

—

»--

E

s22

AE

a

.

M

CT w

MÉ

»

«t

Ts

?f

—

i 1 a

r

AC

u

»

t

E

pw

K&.i

-

.iäü

d

-X

d

odl

r

pe m

$

ld

m d

s

ao À

—— d

1

-

e

^

-

P

"" d

i^

^

^s

d

2eccme, M

-

k.z&

N

Ms d

t

Pl

»

Lt m

Nv

p

u

5

ao

w*

-

r

n

m

od o

»

-

ruS

al

x

^

p

GC

as

u M

x.

"

po

*s

s

L

at

"

,

2

at

L

d

4

E

d

od

t ag

d

ml

z

:

*

ïäw

*

2b

"s

tf

VE A

;

*

^.

"T d

—

-

H

M:

k

W^Y -andipen-

ais ]

r

E5

LIZ

Vt

*

od

& s

4

^

Ldne d

-s

*

.

*s

LA

v

s

M - y

-s

—

d-

PS H onren:

f

p

-

d

,.X

"

x

Vxä

[ a

-

t

.Mwiw

J

2

ä;*.

n ]

d

1

n

.

H

p4

» d

g*

dÉ

d

b d NI

J

À

-

n

$

d*

w

P

W&æ&v&

r d

um

E

^.

P ^

A*

*

»

—

p

p

E

w.

d a

"

5 d*

dl

L

n tl

u

p

u

E

T

".

!

*

w

a

*

$.

r

T nge

ü—!

b

"

LT d

v

M

g

d À

y

A 4

*

äd

-

-

"

—

$

»-

E t

*

E

-

at g

N

j*

-

P

v

Kw,ats

*:

s

z

*

«

x dl

P d

^

**

hw

de

r

V Küa W»u»&äï&n

a. ha ,

«

B-

P

s. at

i.

Y

5

—

E

"

A^

"

41

ial

»

—

qu

a

n

A

m&ä&ïw "

j

F

It

*

m

r at

Pj

——

t

a

v

h

É*

*£&£

"-

H

d

5

v

M

n d

*

- -

nw

a*

*

X

"m

E

E

A

A

L

* f

i d

f

o AUE

-

Jm,

-

E

"

NT

v«

M

:

du

j

..»mmM

J at

"

- ^

js

4

y

-

(*

E

x*

r

v

r ndibdb . !

)

m

rP

wä

À

*

LE

d

"

h.

df

a*

v

E

MP :

"—

m

-

x L

av

-

bxd

d

"d

k

| g

MA

d

ab

"

FR M

a

p

wiaiude

d.

.ww.

N

d

z

mf

a

-

w

-

Ó

——X

s

*

.rM

w

P

r

J

F

b

?

"

"H

"a

T

d

r

h

3

» J

P.

k

*

*

d

N

w

u

a^e

1 *

^

d

"

F4

-

»

-

H

W

N

*

h

st

det

m

m

£

V

dl

"* 4

E

w

-

a

,Wm

E

2

M

&

F

& Qw

a

»

d

"

É

AM;

d

-

"

.

i«

E

p

d-

* dpece

"1

P

a

P

"d

w

-

-

"1

I

*

^s

^

L

t

"

ET

L

h

k

h

:

*

"

. a

hod

ä«i

^

*

p

*

-

^

" d

E

*

b"

—

E

P

F

Á

E

z

-

*

»^

d

*f

at

i

I

*

w

F

-

^

"

s

«

-

*

"-

L n

*

w

-

M,

gen

"

—

E

*

FÀ

— 1

-

E

1

"

A u

"]

as

"-

»

$.

E

n

m

Pt

&

»

"4

a o

ss

*

"

a

,,

"* !

d

E

"

*s

du

LL

*

h

d

E

-

9 s

E

u

-

h

&

a

d

E

E

*

d

F

a*

n n

-

"

»

"

F

L

—ï

P-]

DISS

TATIO THEOLOGICA

PE

9

9

Icï/IA

eo

düm

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

(mia

| 45

us

CONC

U

Balance Q

E

CX

X DI

lt

O

TR

güLS

IMPERII

)Q

ä

t

YÀ

SACERDOTII

9

SIIE

hf

N

"

DE JURE MA?ESTATN

T

At

72

. CIRCA SACRA,

eg

vunt

QUAM

3

TU

Ctul$

DIVINA FAVENTE GRATIA

lem

Prafide»

nm

TEM

ïOH WOLFGANGO JAGERO, D.

10

of

Cancellario & Prof. Pz im.

6

$pe

defendet -

5

)NE

M. CAROLUS MAXIMILIANUS SIBER,

ylibi

Stauffen- Eckenüs, SS. T h.Srud.

4

Uän

fant

Ad dies

Ó — jug A. MDCCX

j Ve

3

T'UBING.J

2

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

lypis Jon. Cusgap:i RzrisI

1

X