KaI600-129_44

——

j^

-

t

L u

P^

ii lgt

sst

d

—

-s

Jzie.

x

u us M

EPT

[ s

-

-

w

CEecumt

AUE

X

p

pxen

w

»

p

:

"—

?n

"— "

"

MT

"

-

-

Vg

: od

E

:

,

-

rl

s.

m

ii

5 .

dl

um

-

F»

Y^5

H

*

J*

m

x

QF

-

^

-

f

Ls

-

&

*

^

,

3

"

d

-

o R

Y

i

.

T

.æM

.Hï&

e*

tx»ämï..

d

^

M«

lu

m

v s

n

-

^*

p

--

n

Awwuu..

M

AE al

$

-

x

^*

*

E d

Pa

E

:

t

fe

& *

(*

E n

-

n/om

j

— n

.

A

ä&.

&

Vv n

$

W/

&.-

1AWQ»

:

V u

"

L

s

^

*

^s

as

-

zi

s d

Mx)l

L

.HL

H

n a

M

.

MM

p

B

r

3

E

,w

"

b

Q,w

*

d

phn

35

m*ïp

£

N

d n

5N

»

-^

EM

P i«

Zm.

LA

2

at

i

s

:

24

u-

l d

*

*

L

--— .

"

$-

p

x—»vu.«x

s

A.

D

E

-

"

*

lfs

fodea

AT, u

?.

-

w

,

hs.

i

:

A

n

*R

E

*

P^

Pt

gt

Q

fs

.X-wm

"-

'Wq

* j4

iL

J

Pa

-N ..

* äs .æu.«æïs,

ia

Ed

"

*

ao t M

-

n

*

—

u

od

o

T$

-

r i

h

m

"

^

Ht

—

- n

æm»l.

*i...ufxä

P

-

GHJQ *

r

»

E

Anc.ä?

».

—

od

Ra

u

"

!G.MIS

--

»

-

.

F

"

T

d

m

&

^

".

x

-

p x

——

s

w

[ a^

—

d

-

^"

«*

»*

M

*

i

at

a d

& a

"W

r od

Rl

j«

N

$ p

»d

Ed

d «æw

X

od

t^

.M.Hm

od

»c-

"

d

$e

*

"

&vï

-s

$

»

»*

*

-

At od

r

r -

"

Ms

ao

O

*

gt

-

"1

*

VM

d

m

d

g o

Hk

.

^.

m

JM

u

i

U

s

d

»s

g.

o

g

-—

,»£

--

*

"

,

;

j

*

h.

?

MH

r

M o y

"

£.

* d

m

f

av

m

À .

- E

"

&

Q.M.

-—

PX

-

li

* d

L

. E7

" s

AF

À

v*

3*9

"

-

p

t

.*.ï.

*

tFÉ s

* a

"

M—i

i

-

*

* ,CW

LA d

T i

xühu

*

i d

"us

r

--

*

—

j

$5

EE

Wa.

TM

£

m.a.

" ]

b brs

2*

u

P ia

"

"

D* w

EI

f ag

m

p-4

. U

/^y

F

" i

-

Z

"aT

"

-

s*

E J

» d«

EX*

W«

:

- k

b

E r

7

k»ma

»

E

-

f dars

"

Kym.

:

$&

hs

s

".

$ a.

LE

m

1

-

*

m

P

Ed od

p* i

El

d

*

*

w

& p

4

Lj

d

mW

N us

d.

^ d.

—

^

M

*s

N&uw

*

*

*z..ä!

p

d m

j

D*

teMQ.

"

F^

odb

t

* has

av

[

"

"

*

",

W.

Es

*

lt

À

I

*

-

M.M

-

st

*

äk

T

^

"-

»

-

2

A

"

*

x

ov

n

2

yo

j

43

mwæ

**

E

.

h

M&

5

*

ls

-M.

u

&

:

L]

M

^

9.

E

-^

E

*

"

AC

ls

- t

2

k !

æW

*

,

W

M

LoM

P

-

u

o

t

&

^

.H

s

5

W

,

P

m t

T

A

Y

*

w

uw«

r d

n J :

z

, N

A

2 d

d

LL

p

n ^s

*

?

p

*

at

-

E

E

&2

&

-

EY

7u d

dÀ

"

(*

*

w

"

A

.

"Á

n

P

*

1

at

"

atb

*

**

i

Ls

.

n

i

a

N

"$

l-

As

; 4

"

»4

W.

*

d

*

tf d

*

v dul u

-

»

—

L T.

—PÓ€

d

*

9

*

fa.

at

"

m

hs

A!

a *

»

E

w€

"

E

e

d

* ,

9- PTá

*

*

A^.

H

Á

E

.

r 3

st

2

MW&,

*

:2

--

-

ub

*

—

gï

*

m

--

P

i.

*

"

H

-

—

"

3

p- d

E

hn

ET

E

*

""

- M,—M

d

&

'd

P

^

n

1

P E UF A

4

*

*

"

-

x

"N

Bw

a

p m

"

*

».

p

P

o

n

E

--

al

Á

de

, $

w

*

--

&9,9)2

Es

—

^.

ES

R

J

s.

m

x

*

"

"

& l

E.

-

»

u l

p

-

h

*

^

.

24

Á

4«,

,

F

,

:

*

»

n

a.

LA

P^

ag

"

*

-

*

h

4

"1

u

-

-

P

P*

19

"-

|

r

"

T

*

phu

u

i

*,

"at

Av EX

-

aW»

E

d

";

?

J

r

x

:

d

"w

--

L

fw

*

!

*

*

h.

F d

d d.

*

L

P

p

i

a

Es

4

$

-

; »we

—

^ M

FT

28

d

?

M

J

E

hr

zL *

m

L

»

"

*

s

N

j

E

-

TR

-

!

"i

E

at

E

af

-

Á

*

m

*

»

*

-

»

E

*

H

*

"*

-

H

"

.

v

h.

^

at

x

r

-

á

»

*

| d

*

iE

——

——

—

———

MERSEUTUE

m a .

EL

E

"

w*

"

es

hi

3

L

E

2

ts

"

-

*

-

-

-

r

-

——

E

— DISSEI

A lo THEOLOGICA

PRIMA

9

d .

gaesedi

ficitm

lum ia

CONCO

10 CX

DIA

Urts

NTE

IMPERH

gnus

DEQ

( ht

XIVÁ

SACERDOTH

SEU

4 if

,f Y

DE JURE MATESTATIS

$ 31

7

. CIRCA SACRA,

ert

QUAM

3

35

ICLUS

DIVINA FAVENTE GRATIA

jolerm

"

Prafide»

rinalia

]0H WOLFGANGO JAGERO, D.

ATEM

[5 0

Gancellario & Prof. Prim.

y oro

) p

defendet

[ONÉ

M, CAROLUS MAXIMILIANUS SIBER

ullibi

Stauffen-Eckenfis, SS. I h.Srud

j fant

quam

Ad dies

]l; v€

Ó

3u1j A. 44 D CC X.

T'UBING J

lypis Jóon. CusgAp1 RzisI

;

«?ï

|

pu

f

át

li

D

Yel

laæ

i

9

90

ln

nic

Gf

Y6

l

C0

&

Qqu

L

— —

&3 8

.

$*

s

*

iii

-

:

iiiis

i

PREE

ä

L

* eye

i

fa

i

-E

e

E

:

Y

,,i

.

'?

.

1

'..-H

x

$

$

)

$

$

RL

$

i

$

T

j

j

$

ä:.

R/EFATIO

N

; 88 Uanquam in omni Societate Coxcos-

:

J

,

p1A variz felicitatis fzcunda mater fits

A

,

N

fs

Nullibitamen magis amicam fuam vim

N

j

1

ET

Ht

exerit , quam in Sacerdetio & Imprrie,

(

Sacerdotium & Imperium duo funt Po-

äfö'

N

- ]i, inter quos rerum Humanarum VMni-

2

3

verfitas volvitur,. Nulla datur vera Res-

uobus fulcris non innitatur; unde tam diu

ublica,uæ hisd

florens ac Izta eft ejus

facies, quamdiu hzxc duo prarfidia

Ín Chriftiana chublica ta-

amiceé inter fe contpirant.

& neccflitatem habet, quia

lis Concordia eo majus pretium

Charitate fundata eft, quac

prima ejus conftitutio in Fide &

verz CONCORDIJE P,rincii:ia

prima ac fundamcntalc-s

laPi,des funt,

Caterum,

ne ex Concordia cþlïftïüo oriatur, inpti-

inis Limites ac lermini utr

FJSQUC' P;OïCQE'&ïiS Pl'Obä funt

obí(ervandi,neuna alteri

usjuRA & I

&nesingrediatur.Quan-

uam enim fatis videan

tur difcretz , dum Sacerdotium

Imperium veró circa politica

in fpiritualibus occupatur ,

negotia curas fuas

habet.

Adeo tamen vicina funt , ut

difüicile fit,omnes

&nes dubios, vel ambiguos vel contro-

cre, Tta, ut dodtiffimus

veríos dirimere, & Jura diftingu

ode Con-

aliás Scriptor Petrus de Marcas in celeberrimo libr

cordia Sacerdotii & Imperii ,

non auíus fuerit, in utrius-

funt: ln,&stuti

que JuRA INTRIN

sECA inquirere, verba €jus

MPERII

anei nou efh, bis meis D

iffertationibus, SAcERDOTII &l

.

]URA

Ayz.

YT m

o

L d

Mratett r

dl —

Juna mttiri, e ffaes a'zfmwr.fä vel aäüdzïatianilm portia

?ïf!;i

]lu

enique [uam alfonare , Haic enim difputationi qus DoM1N

II

uli

quaffio,

"

&

ii ALIOÀE s qaeque divini & bumani Suris callent

h-

"p

mum tratfatorem expetiaz, fattor , me viribus imparem e[fe

.Hzc

gï LU

ille. Át vero vix.eft, ut cc

edamus , Virum eruditilfimum

imparem huic n

Ej

egotio fuiffe; fcd procul dubio metuebat,

(nii

ne quzdam ftatuere teneatur, qux Curia Rom

ana equo

i

ftomaccho non concoqueret;

Uade tutius cenfuit in FA-

1

CTA inquirere, ac Fines PossEssonuM Vr

TERUM indicare;

n

N

ut exinde Luertatem. Ecclelia- Gallitana

vindicare

poflet,

ba;u

Quanquam fi verum fateri convenit, idem ill

eScriptor,

PLEY

non veras Ecclefie Gallicanz-Libertates:defe

nderit, fed

lu

pro Uwzn4 tantum Ícripferit, & pugnarit.

Libertatem enim eam non

Ti

tranícribit Juri divino,

Rs

fed conceffam ait à Pontificibus

Romanis, ex titulo era-

titudinis, propter fi

immam Liberalitate

m Regum Fran-

Iong.

ciz Sedi Apollolicz exhibitam.

Vetba ejus in tanti mo.

menti negotio di

Tilin

gna funt, ut legantur pag. m. 477.

Sané dubitaudum non

Regx

eff, quin eximia quadam jura in ve-

Co,

bus. Ecclefrafficzs noj

?i Reges

obtintant , qua catris Principibus

tion

bodi? non compttunt.

Quod nullimirum videri debet, qui pri-

fice

vileciorum multitudinim ex ufficiorum epagnitudine ietietur,

Tsj

Recenfet poftea provincias ill4s , quas Pontifici Rom:Re-

ges Franci donarinc ac in ipfo N eapolitano Regno,

vis Hi

1

q'u'am'-*

[ m

P

deat , Gallicanz Libe-

panus illud feudi jure quä

fUPPQ

ralitatis Vc&igia fupereffe.

Át veró, fi (altem ex titulo o

o

li4e

ratitudinis & rcbiprocæ

Autf

liberalitatis R ex Galliz

REGAL1A illa in Regno füo poffi-

det,

Tator

tüm fané exiguus eft ille poffeffionis "T'itulus, & R-

eql

GE füummmo indignus; Multo cordatior fuit in defenden-

do Ture Regio circa Sacra

Ferdinandus Vafquius; Philippi

II Hifpaniatum Regis Se

nator, qui in libr. II. Controverf:

fU u

d

IH'»I-

Á

CHurones E RC CUESDEUER.

du ,,,;»('s-* ) ge8-

u

a

Illuftriuta cap-:53. itap

Zfof-chefho prdnühciag : Hm

u

colligebam fixum atque iudubitatum baberi debere Patentiffimo

[

Hifpaniarum Regí ac Domino nollro, etiam badie (aluum inte-

XC

grumque ejje 3US ac FACULTATEM conferendi omnets: Archi-

l

Epifcopatus , Epifcopatus, Prabendas, Dignitates, bentfíciaque

il

omnia Eccleffaflscis Perfants per univer[am H.fpaniam. Neque

d0

id Jus ulla ex parte grefcriptionis , con[uetudimis, vel alia-qua-

IA,

«s vatione aut occaftane , iunmutatums debilitatum aut deminn-

6

zum videri ev.

Et paulo poft ita concludit: 44 perfectam

e

bajas DEI cagäiziaziäm prafari oportet, non. tJä fabipr at od

jl

PLEX Jus PArRoNArus, id. quod babent Hifpaniarum Rages in

ed

zalium Rerum CoLLATIONE,fé6 NOMINATIONB, £

a

WE €X fala

guris Cananici CoNcEsstoNE; féd potiffumum ex |

/

"

qmet jJunB

0,

Rz6AL: C* ffc ex Juxg Na rux.ALI.

-

Hactenus Ferd. Vafquius re&iffime, ac veriffimà &

fl-

longóà, ut di&um Animofius, quam Archi-Epifcopus Pa-

"

rifinus, Petrus de Marca, qui in-Reipfaomnia REGALIA

Regis fui, ex tenui illo fonte, vel palude potius limofa

h

CouczssroNrs Papalis derivat, adeoque plus in fa&to

u

non tribuit, quam Jus Pazcantuv, & indultum à Ponti-

"-

fice; non fundatum in Majeftate Coronz füg; multo mi-

»

if

nus in Jure divino & naturali.

;

Y

-

. . Longé £clicior eft Conditio Princ

lPle Eva'ngclic/o-,

m.

rum, in Suwwo hoc pundto, quippe, qui excuffo jugo in-

X-

fupportabili Pontificio, vera Libertate gaudent; & R eca-

LIA'€xercent , non'ex aliqua Cenceflione Humana, fed

v

Authoritate Divina; ac juxta praxin Optimorum Impe-

ratorim, Conftantini M., Martiani; Theodofii M. &c.

fi-

Md

Ea

de quo Ambrefius pulcherrimum habet effatum; Sic enim

Jl

de obitu ejus fcribit: Theodoftum imperatorem dilexi, Virum,

m

qui cum jam corpore folruevetur , magis de Statu Eceleftarum, quam

i

de j:is periculis apgebatur,

l'»k

Sed

L od

a CeovE-

Sed ifta d& 'mxgchw Plura &-klphleuniora. in -fequfehtibus.

Faxit Redtor Ecclefiz Suz Supremus, ut per ipfius du-

&um incedamusin .V rA VgR14TATIS. llleenim ipfe eft

ä

V14. VsniTAS G VirA; ViA, quam qui calcat, non deviat,

VsRiTAS, quam qui fequitur, non errat: VrrA, quam qui

diligit, non deficit; fed beatze Aïccgzïicacis e& Candidatus.-

CIA P- I. j

Poteffatum umm»ämm:[ Piinciþ

De fare

j

-

:

- eirea .?amz, é Catg[zs Eccz'e,faþicw.

A

^

läz

»»

3

2 45 T

öeebülum Juris, quod ixi s,f'rome .&a;imïcepitïs htijus

[

A

Ae

legitur, varias habet apud Do&orces fignificationes;

E

ld)

»

nam, ut obíervat Grotius in tract. de Ture B. & P. lib.

"ÉM

T. C. I. Sumitur primó, pro eo, quod juftum eft; idque

O

ut loquitür zegazte potius, quàm ajente fenfu. Ut jus

fic id, quod injufturi non eft.' Sccundó capitur; pro Qualitate Mo-

rali, quzs Perfonze competity ad jufté aliquid agendum, vel haben-

ä

dum. Tertió accipitur, pro PorzsrATE quadam Eminente, in Uzz-

verfitatem, eam regendi ac dirigendi. — Quarto accipitur pro Lege.

!

Sic Lex JNatira, vocatur etiam 724 Natura. . Lertia fignificatio eft

hujus loci.

circa' Caufas Ecclefiafticas

Cum ergó de Jure circa Sacra, &

quær

itur, fenfus eft; Cui nam competar facultas feu poteftas tra&tan-

[

di Res Sacras, feu Ecclefiafticas, & qua ex iis

dependent: Clariug,

t

Cui competat Regimen in Ecclefiam.

ir

Híc veró fumma lis eft & ingens pugna; que non atramento

L

tantum; fed & fanguine íletit, inter Do&tores omniüm Religionum;

nam qui Epifcopum

Romanum colunt, füummis id viribus agunt, ut

ij

omne Jus circa Fidem,

& Caufas Ecclefiafticas ipfi tranfcribant, &

hil relictum fic Zajeffati & Principibus

gæ

quidem in folidum , ut ni

)

Chriftianis, quam Exrcur10, aut.

defenfio ceu videre eft apud Sta-

etit. Scholaft. Contr. 2. q.

c. Bellarminum de Pontif.

pläfonzm Rep

pi

Rom.lib. 1.c. 7. Idem facit citatus in Praefatione erris de ZMarca,

qlll

-

)

7

E

LJ

"

)

r

LN

,

*

x

p

-

"

MeB aA

qui i

m

pxam c;bntermntyaiv Scriptcoris.—.[ententiam vocat ;v'läflirmäniis4;

JUS,.

du-

ANubil juras in Gallicanas Ecclefias Romano Pontifici [ex primus [eculas

competife; cum potius eam , canquam veram , & Libertati Gallie

[

gloriofam laudare atque rationibus ftabilire debuiffet.

.

s

'iatt

uid fentiat Papa ip

fe, intclligi poteft ex illa E

piftola, quam

ad Cxfarem Cárolum V. fcripfit Paulus HT. , cüm.Imperator Spirz

qui

l$.

Conventum indixiffec ad diflidia in re Religionis vel tollenda, vel

mitiganda, vel ad convocandumgenerale aliquod Concilium: Sum-

ma Epiítolz , quam plenius mox dabimus, ftat in eo. Ut cum ma-

gna pompa & ambitione Cafari Augufto dicat; Ozzia que ad &e-

ligionem Ípe&tant, ad Sedem Apoftolicam , hoc eft, ad Pontificem

d

Romanum pertinere: Nihil ad Caíarem; quem fimplici vocabulo,

Filii, appellac ; Decreta in Comventu Sprrenf , effe ita comparata, ut

non folum Cafarem in certiffimum animz periculum fint adductu-

uj

ra, fed etiam Ecclefiam in graviffimam perturbationem. . Ut in fe-

8

quentibus pluribus videbimus.

3

Apud Dnn. Reformatos

divifi funt Do&ores ; nam haud pauci

dque

Theolog

o

iin Hollandia omnem poteflatem & Jus Sacrorum,Ecclefiz

J jus

quá tali tranfctibunt ; Ipfi commiffam effe Poteftatem Clavium, li-

Mo-

gandi, ac folvendi ; tllius effe vocare MiniftrosEcclefiz &c. Prout

Sen-

conftat ex prolixo certamine, quod in praterito feculo exarfit inter

li

Nicolaum Vedelium, Profefforem Daventrienfem, & Jacobum Tri-

d

glandium, cui fe fociavit Revius, Guilielmus Apollonius, & alii.

10 €

In Anglia pariter Presbyteriani Curam Sacrorum Regi adi-

munt, & Ecclefiz, ut eft Communitas affignant, unde zgré admo-

Mcas

dum in Rege tulere , quod fibi titulum arroget Capitis Ecclefiz ;

a&an-

contra quos tamen in Synodo Londinenfi ab Epifcopalibus defini-

larius

tum eft hocmodo: . Quum Regia Majeffati ['ammam Gubernationem

tribuimus, quibus titulis intelligimus animos quoruudam calummntato-

gento

vum offendis non damus Regibus noffris, aut V eRBr Drrx, aut SAcRA-

onum

MENTORUM ÁDMIN!STRATIONEM, 440d etiat injuntliones ab. Eli[abe-

tba Regina noflra nuper. edita claró teffautur; Sed eam tantum praro-

Aflb

gatiuam , quam in Sacrzs Scr.

T

pturis à DEO apfo omuibus pizs .?rz'nci-

jpli

pibus widemus femper fuiffe attvibutam.

Theologi Auguftanz: Confeflionis potiffimi , quos inter ceu

d r

Bori*

primos nominamus D. Johannem Gerhardum, & D. Ofiandrum,

Mgï&' [/

;

erum,

qU

& ex Dnn. JCus Bmznemæmzm, Taborem , Frit[chinm, etegh

con-

O.

E

Vecten s

covn?cantärïim ea funf,ibmcmia, quod Pfote&as' Giéa:Sagra, de o

Ne

Regimen Eeclefiafticüi pertineat ad ZMMag/fratum Politicum Chriftia-

ne

C

num. Quzfententia ficut in Verbo.DEI ,.& cana. Antiquitate ac

^t

D

m

4j

raxi Imperatoru

"

müh:ifüancrum e& fundaäffunä, i?;a, facilelþ habet

d

AUA

pmä&aïionem.

AL

Et-primó quid

.

n däriffimum eft præbäþmm Sälfatdris, noftri

ï

10Í

Matth.6.v. 55; ubi pracipit; utante omnia quxramusregnum DEIL &&

iV

cxtera adjicientür vobis,quod ipfum mandatum;non privatós tantum

vangit, fed' rhaximé-etram eos, quibus non fui tantum, fed etiam pu-

l

1

blici cura incumbit ;ac. quibus regnum DEI in Rempublä&am indu-

cendum, promóvendim :ac cotfervandum. Ttaque etiam David Pf.

[

?

2 v. 10 1 1 12 Poteflates fupiemas exhortatur , w* colazt febovanm

il

cum devotione, atquémt, ofculentur filium) nt uon irafeatur, €9 pereant

ipfe ia 'via: Yniflis verbis Divino juffu compellat Propheta Reges;non

Ti

velut aliquos:ex hiumiana focietate, fed tanquam Reges, quibus non

GE

faltem imperat , ut privatim pietatem colant, fed:etiam ut publicé

profpiciarit, quo fübditi quoque pié vivant: Qgæmadmodum hunc

'äïlu

m

locum pulcherritné éxponiteontra:Dopnari//2 Auguftinus in cap- 6.

iï[

;

1

ad Bonifaciirm, inquiens: Ozomodo Reges Déópoino.ferviunt in timore?

NUf 64

x? [

Qu

Qen

& COPRITA "f'[k Dammz J/f.diif - relzgzq/:a' J/G'zje;';z'tate. Pïg/'gibgndg.fg

pleilendo.. Aliter enim fervit i quia. o M o eff; aliter, quia Rxx eff.

uia bomo eff éi ferust viuendekfdeliers gmiavuero etiam Rex éff., fes-

Iu

vil Legei juffa pracipiéutes 68 éGnrraria probibentes, comuentenià vigo-

Ltl

b

ve fauciétao. - Stont fepuiui Exechias Rex, lucos 9 templa-ddolorum,

€$ alla éxcelfay qua contra pracepta DEI fuévane confirniln deffrnen-

]

do? ficu£ [evvistt jofras'talia €3 zpfe facreudo.. Auguftinus itaque non

[

faltem pro fe eftin eafententia, quod Magiftrauii Politico compe-

Ícd

tat Jus circa:Sacra ;- fed etiam hanc effe Ecclefiz orthodoxe contra

Jof

Donatiftas fenfüm;

go [

.e s&nimus EX 'exemþlis Piifiïmofum

. ^ Secundum : argurientum d

K-äïa

Principum tum.in Veteri tum in-NNovo Teftamento..De Mofe, quan-

füer

quam inTheocratia vixerit, conftat quod licet officium Princi-

pis politici gefferit, tamen etiam curam fummam circaSacra habuerit,

cey

& actiones tales exercuerit, qua teftabantur quam follicitus circa cul-

UHS

tum divinum & Religionem fuerit; Nam is Aarohem fammum Sa-

ANUL

cerdotem inauguravit: Is Legem promüulgavit; tum Moralem , tum

qu

d]

Geremonialem ac multa alia confütuit; qua.ad S Ac & A pertinent.

lov

b&

Neque

-

(9.)

du

"

0

"102

CUP ss M'l

chüe«—v;äeï hic

&

l-

i

exceptio Berdut

' aläorüm, qui dicunt, in Mofe id

-

J

ecu!

iiv

o'l'ï*:*lm

M

l

42

fuiffe, quod & Princeps fuerit & Propheta, ex quo capite

iX

i

o

t fuerir Aarone, qui hoc donum non habuerit à DEO ; unde

:

ibtt

non effe wahendum id exemplum ad alios Principes , qui Pto-

phe

nE

--

z non fint, fed meri Politici.

Hxc, inquam, exceptio vim

P&ri

non

habet: Nam ille ipfe Mofes ceu Propheta judicium habuit Di-

J

$

1

m

re&ivum, in qu

CeLAUL

um veró Princeps gcflic Imperativum. Unde re-

1

3552

ae

P

ifcopus Anglus Elienfts in Zorzura Torti p. 278. contra Anta-

|pte

fidi

gotiftam ait: Prephetam ur AMofen probes fuiffe, recitas locum longun-

calum ex

u

*

Num. I2.V.6.

nafi verà borum aliquid à nobts negavetur,

n

aur ne[fciretur. — Summum quogue Sacerdotem fuifje probas. — Sed hic

YeAtif

QU

Utus ex turpiter ,v2 exemplo 7Mofis ad Primatum Regium non tam

24

Z

Z

3

vum Sunims Sacerdos fuerit, quam utrum pof! con[ecratum

00

Aavaon

z

" obe.

: 0l

ditum nt Gubernatori fapremo. Non ut Prophetz credo

h.

Cris;

4

eftat ergo, ut obeditum dicas Mofi in hoc negotiorum

I

ZChere v

"

tanquatn Principi,: vel tanquam Sacerdoti Summo : nec

hunc

amen Do

ft

t.o

c

3

nfecratum Aaronem facile perfuafcris Mofen perman-

p 6

i

Í

e

2

ICOT

1

O

more?

tem , ne duos'Sacerdotes fiimmos, quafi

E:

Antipapas fa«

1ens,

E

H

1

C

F;-

f

À

ä

t

'cm facias Ecclefiam fub Mofe.

d

exel

S

e

cundum

i

d

nplum eft Tofua, de que pariter conftat, quod

í qZ,

multa circa Sacra difpofuerit, approbante DEO, & zelum coronane

ïg

/l', [2

te, fic

ie

|

W

.Y $. imperat populo, ut fe fanttificer; quod preceptum

'wga-

noh r

n

hirilhy

1

n remote, fed proximé attingit SACRA ; neque Swaaus Sacerdos

inic 1tm

n

D

erio reftitic, dicendo, Hezs.Tu fofza, lUA age, Cura Sacro-

Írttti-

enob

van penc sme flat/ — Alienum offcisa invadis. Nihil horum legitur,

hao T

10

fed potius po

gä;hüf

od

fs obedientiam prsftat. Et in verfic. 6:idem

ympe

93 M o vpP

S. ut

A.

cam foderis, n qua fumma ftabat Reli-

;ontra

je«fü; przcipit Leviti

ina

gio circumferant: in cap. Vveró $

e€ &Al

ndatur ab eodem , ut Ifraelite

ne

AA

circamcidantur, que cmemmcifra Sacrar

ntum Veteris Teftamenti

otutit

fü

rat.

quat*

"T

Excipit quidem hic Becanus, Mc

en Num. 27.Yv.18. Jofuz pre-

)[mcl'

cepiffe, ut omnia faceret ad verbum Eleazari, quem proinde in omni-

bueuf:

bus qus facerer, prius confulere deberet. — Verumenimveró fi textus

10*

um Sï'

Num. 27. v. 18. redt? infpiciatur , nihil exinde aliud colligi poteft,

quam quod Eleazar Deum, per Urim & Thumim loquentem, inter-

1 tull

zogate debuerit, quid in rebus arduis fit agendum.. Aliud autem eft,

Lnnenf:

b

jofuam

N*

L

4

Jofuam debuiffe omnia agere ad. verba Eieazaris; aliud El;garuh;;

debuiffe referre Jofuz, qud DEUS velit... Officium hoc isrerzuncs

;

eft, non Sumperiorz, à quo dependeret Jofua.

5

De Davide Rege.conftat, quod circa SAcRA omnem

Curam äd—

,

hibuerit, nam arcaz federz 6 domo Obed-Edom in fuam traduci in-

bb

ftituit, officia Levitarum per certas claffes & vices inflituit, Cantores

»

facros cultus ornamentum ordinavit. 1. Chron. 1 5.v. 16. Salomoni

»

pracepir, ut Abjatharum fummum Sacerdotem res novas molientem

deponeretab officio. Velligia ejus egregio zelo:preflit Salomon

»

filius initio regiminis, is Sadocum Sacerdotem ad oflicium Pontifica-

»

le promovit, l'emplum extruxit 1. Reg. 6.. ,. Arcam fcederis folenni

»

pompa'in illud traduxit, ac primas preces & facrificium DEO obtu-

»

li 1.Reg.8. In fumma nihil omifit eorum quz ad Sacra & Reli-

»

gionem pertinent. De Afa itidem conftat, quod altaria falfi cultus ,

52

quod ftatuas lucosque fucciderit, 1. Reg. 15: 12. Jofaphatus infigni-

»

ter reformavit , & falía Sacra abolevit, Senatumque Ecclefiafticum

»

ordinavit 2. Chron. 9. — Pariter Hiskias multa egregié citca Sacra

)»

1cformando fecit; nàm excelfa Idololatrica diffipavit, ftatuas contri-

vit, ferpenrem zneum deftruxit , cui adolebant Judzi z. Reg. 18.

qi

Templum repurgavit : Eodem zelo in procm'ando. fincero cultu Di-

vino flagravit Jofias 2. Reg. 2 3.

*

Sed ait Triglandius, Profeffor Batavus, nec Regem Davidem,

fi

nec Hiskiam quicquam feciíle citra Sacra, nifi quod ordinaverat DE-

W

,US. Vetrba ejus funt : David, quamvis & Rex effet & Propheta,

j

,, tamen prorfus nihil immutavit, non tantum in Religione , fed ne

ü

» quidem in ordine facerdotali , ita ut facerdotium ab illis admini-

;; flzari curaverit, quibus hoc à DEO commiffum erat: quin & in or-

fi

, dine particulari, qui in tanta facerdotum copia conftitui neceflario

, debebat; ut fingulis fuz vices affignarentur, plané fequutus cft prz-

Ícriptum DEI. Diferté hoc docet S. hiftoria, Cum enim R.ex pius

ü

;; Hiskias, fimul cum religione ordinem illum reftauraret, dicitur 2.

f

;; Paral. 29. v2 . ftatuile Levitas i2 domo: Jebova , cum cymbalis,

ü

» p/alreris, 8 citharis, juxta præcäptäm

Davidz €9 Gad videztis Re-

» £55 €9. INathban Prophete , quia per »na

uuns Tehova tlud fum prace-

s ptumo, per manum Praphetarum ejus. Unde intelligimus, ficut, in

tem-e-

r -refa-r;vnaziong illa , Hiskia nihjl egit nifi juxra ordinationem

Í

pore

avidis factam: ia Davidem, in illa ordin-afidhe conflituen-

N

h

s nidp

, da, nih

il egiffe ex abfoluta feu architéctonica poteftate Regia, fed

, prorfus juxra mandatum. DEI per Prophéetas ipfi traditum. — Sic

]

, €dam eaquax Salomon,

tum in cempli extru&ione, tum circa eam

l-

E.

,» €git, vel in s qu ad cam pertincbant, ea omnia egit ex Deiman-

$j

i

, dato, & juxta Dei prafcriptum, quod David pater ipfius, tum me-

, diaté perceperat é Propheta Nathane, 2. Sam. 5. v. 15. tum abipío

., Deo immediaté acceperat, ut S. hiftoria reftatur. 1. Chron. 28. v.

:

n

dis antem David Solomoni filio f4o fimelitudinem

» 11 12-G dfeq...De

d*

5 porticus, &8 domuncularum ejus, €$ cellariorum ejus, C capaculerum

1

s ejue, CÀ cubiculorum ejus. jnteriorum, 4 domus propitiatorzt, 9 fmg-

l

» litudinem omuum qua fuerant in (pritu um eo, pro atizs desins fe-

]«

7 circtitum , n the[auros [anthia-

» bova, €À pro omuibus cubiculzs pe

D

19. übi tandem David Salomoni

7

, £. Et fic deinceps ufque ad v.

E

l-

» filio fuo dicit, Omuiain fcriptura de mam jebova [uper me, tntei

läw.

, gere fecit me,omnia operafigura. . Yn iftisautem omnibus Salomon

à

, flricie inhafit precepto divino, d Patre fibi tradito.

[*

Verum totus hic difcurfus 77iglandii nihil aliud probat, quam

)

t in univerfum Magiftratus non habeas

quod Reges & Principes au

[-

fed ad Verbum Dei roffriéium id quod

]us AssoruruM circa Sacra,

O Ppido concedir

mus;

fic exempli gratia, Magiftratus officium divini-

n

tus ipfi commen

datum eft, purum DEI cultum in Republica confü-

5

tuere ; quis autem fit

ille euletus parus &i DEO placens, Princeps ex

d

Verbo DEI debet fcire, & juxta prafcriptum divin

um tenetur cul-

i*

tum talem formare: Deinde etiam illud admittirur , quod Reges in

1

ilium advoca-

l"

V. Teftamento ut plurimum Sacerdotes etiam in cot

u

zint, cum aliquid circa cultum inflituere voluerunr & hoc redté ac

u

fa&tum. Sed non exinde colligi poteft, quod nul-

Prudenter ab illis

Nam etiam in Poli-

'E-

lum Jus circa Sacra & Religionem habuerint.

u

ticis fea Civilibus Reges ac Principes fuos habent Confiliarios, quo-

rum tamen officium non eft zsperare, fed fumadere Principi; Manen-

p

n

te Junz fümmo penes Principem, videatur D. Brunnemant, de Jute

f'

Ecclef. p. m. 10. $. 6.

f

Quare re&é omninó

facit Magi&ratus Chri&ianüs fiin Caufis

Ecclefiaiticis, Ecclefiafticarum Perfonarum Confilia quoque audiat,

I)

np

fed cum ca libertate,, ut fequi ea poffit vel non fequi, itatamen ut w';

r

agendi & poreffas maneat apud Principem.

Z

Quod

PESGREAUUI

EE M

:

d

NTRU

di

Juod fi Tf?gg[azä'imïäxï&hnefg Reg&-s P

eftamenti pïiïn& ni-

hil in Sacris proprio motu & arbitrio fcciffe, fed omnia ad placitum

-Kfi

alienum; id veró ex Sériptura S.aon probabit: de Jofaphato conftar,

ttl

quod jejunia & preces indixerit 2. Paral. 20. v. 3. Idem & quidem

di

magno zelo fecit Rex Ninivitarum.

Imo Hiskias tam audax fuit,

D

ut etiam zneum ferpentem juffu DEI conflatum tollere non.dubita-

£0!

verit, ne videlicet Sacerdotes & populusIdololatriám amplius com-

&j

Ticerent. Vid. laudatus JBrgzzemazaus de Pol. Eccl. p. 19:$. 19.

Vil

Tertium argumentum defumimus à praxi piorum Imperato-

fia

[/À

rum. Sané Conftantinus M. in literis ad Ecclefias apud Eufcbium, ità

de fe fuoque officio loquitur. Hízc awre omnia judicavi me deceve

f

fcopum, ut 4 beatiffima Feclefra Catholica multitudine, ÜxA Fipss, C$

Jnf

f'ucera Cnaniras, €9 comfeutiens circa Deus om

?fäüafmæïgz; PSIE.'?AS

evwef s

447

fervet

Laudatiffima vox atque Imperatore digpa.

D

hs

A

H

1

cas Ca-

!

Idem Conftantinus M. lcgem tulit, ut Donatifte Bafil

tholicorum, quas occupaverant.per vim & fraudem, redderent , nec

1Qor

quas ipfi fabricaffent retinere permitterentur : cujus rei mentionem

Qu

facit Auguftinus Epift. 68. ad Zazazartum & contra Parmenianum lib.

Pöl'

3. cap. ult. & contra Petil.lib. 2. cap. 92.

£tj

Edictum quoque contra Arrium tu

lit f&üerifïïxnum, omnesc-ïue

p

€jus libros tanquam hareticos acriter prohibuit.-Verba ejus funt: .5

p

compofitum. ab erio veperiatzr , ut agni d tradatur volums. — Hilud

^

etiam mandatum , ut fi quis. lbrum ab 2drriovompofitum occulta[fe

]

m

deprebenfas fit, €9 eum non flatim in medium add

utTum igne combzuffe-

qu

vst, morte saulte:ur.. Vide Socrat. lib. 1..cap. v1. Sozom. lib. 1. cap;

?'it:.

xx. & Niceph. lib. x.cap.xxv. Etiam apud Eufebium de vita Con-

4i

ftant. lib.rr. cap.rxir. & rxur. — Lex cjusdem exftat adverfus hzrefes

u

omhes.. In cujus fine hac le

o

o

ere eft: INoffra emm pro[pera ac beate

Ti

vite vattose , qua Dei beneficio frumur, eff admodum confentaneum,

Qu

nt qiui aratem boua [pe [uflentatam degant, ab omni vago C9 caco er-

'rlpl

vóre, dd veilam viamy, à tencbris ad lucem, ab iafettia ad vermatem,

CHP

à morte denique ad [alutem traducantur.

"c quo provifio bac 12 cu-

*o]

vandis eyroribus vobur €8 firmitatem fibi neceffariam affequatur , man-

d

[

daviseus , ut füpra diblum eff; ur ommia [uperffitionzs veffra lota, tm

P!Mg

£

v

tibus comvenre [oletss, ommnia dico bereticorum templa, (f smodo tem-

Tj

4r, €9

pha appellare samfem'() ffue vecufatione, at contraverfra durmant

dirut 4

Pl [4

E

LE 715-).» Bof«

a

[l*

diruta J;b.que imora catbolica tradantur Ecclefía , relägya loca þ P?Zj!äæ

m

Reip. ufi addicantur , ne ulla volzs ia pofferum camventus celebrandà

dl

veluquatur facultas. — Sit ágitur boc vatum ffatutumque ,ut poft buuc

l

diem ia nulla loco, vel publico, vel privaro , nefarive[iri comventus 1m

m

unum coire audeant. — Hujas legis occafione hareticos & fchifmai-

d

€os paullatim ad Ecclefiam reduffe , przter Eufcbium eopfe & ícq.

[

capite, auctores funt Sozom. lib. 1 1. cap. xxx. & Nicephorus lib.

vin.cap.rr. Etiam flius hujus Conftanüus, priusquam Arrianus

Gc

fieret epiftola ad Tyri Epifcopum hzc inter alia fcxipfit: — Cerzi frize,

eue ommi ope. aduiftrum , ut ea qua [unt legis Dei, quam maxime in-

/z

W

offenfa , Mabefatlaque , [erventur , profligares fealicet , €$. comt

VZLLZ(.';JCWG

mnel inimucas legis ; qui fub fpecte [autti pouints , usnltiplices €9. diver-

A

Jas blafemias inferunt. Vide Athanaf. apol. x1.' Idem adverfus Do-

natiftas Macarium prafe&tum fuum mifit: qua de re Optatus lib;

r

Irr.adveríus Parmenianum. Conftantio fucceffit. Julianus defcr-

4 «We

iec

*tor : huic Jovinianus, dé quo fic Gre

o

corius Nazianzenus Ota

Lag?

X Z"e

i

qüz eft in laudem Athanafü , Qu fovinians, ut pulcherrimum im-

b

perü fui. faudamentum jaceret , rellamque legum [auilionem , uude

comveniebar, aujhicaretur , cum oumnes alios Epi[copos, tum eum ante

2

onuet , qui onimbus virtute praflabat , ac citra dubitationem ullam

N

pietatzs cau[a oppugmatus fuevat , ab exilio revocat.

Quin etiam fides

f

7

soffre veritatem. à nunltis laceratam €9 perturbatam , atque in [ex-

l

centas opimiones partesque diflratlam, frbi tradi poflulauiz : ut maxime

f«

J

f2

entiret , $pr-

quidem univerfus orbzs, ff feri poffet, in fidei negotio con

^.

vitusque anxilio i tnum coiret: f minas, vofe certe optima parti fefe

yl

[l*

adjungeret , [imulque €$ ei vobur afferret , €9 ab ea victffm acciperet,

s

excelfe Ppuul C8 aagntfice de vebus maximts cogitans. . Valenüinia-

num ctiam contra Donatiftas legem tuliffe fcribit Auguftinus epift.

i

5

cixvi. Gratiani, Valentiniani junioris, & Theodofii fenioris lex eft

h

l^

apud Theodoretum Ecclef: Hiftor. lib. v.cap. 11: & Sozom.lib. 7.

/,7,

Kupe tv Cun&los populos, quos Clementta nofhra regit maperium, 12 r4ls

volumus veligioue manere , quam divinum Petrum -dpoftolum tradi-

l

diffe. Romants , veligio bucusque ab spfo infeauata declarat , quamaque

l

I

postifcem. Damaf[um feaui clarer, Csjc. Yeem Mtas. Epzftopzs tradi o-

7pae Ecclefsas mox jubesms y -Quos coxflabit commnnione Nétlari E-

qüoquc

pycq Confammaywämæfz Ecchefia efje fociatos , Cae. Aïi?*m

vide

14

2

»ee-g G4) 88

"

o

»

f

,,,

—

i ia EOR

Tnà

vide 'Cod. de fumta Trinir. lib. 2.. De

i)onati&ïs etiam qüädäxh à

fiic

Gratiano & Theodofio conftituta effe docec "Auguftinus epift. cxxvr.

Da

Idem Gratianus edictum emifit, quo univerfi hzretici , non Eccle-

p

fiis tantum , aut urbibus excedere juberentur, fed etiam extra terras

omncs propellerentur: qua de re vide Sulpitium Severum Hift. a-

7

XyI

crz lib. 1:. num. rxrx.. Item. Theodofius Magnus Demophilum

fdit

Arrianorum Epifcopum Ecclefiis Conftantinopolitanz urbis juffit

excedere: eaque ratione fa&tum, ut reliquas etiam Ecclefias recupe-

L

rarent Catholici, quasfexaginta

]

am annis Arriani occuparant. Vide

g

L

Sozom. lib. vit. cap. v. & Niceph.lib. x. ea .uX. IdemSozom.lib..

fat

YIj cap. xii. & Niceph. cap. x. lib. xv. teftantur ab Theodofio Ma-

ii

effo legem latam , ut fe&arii neque conventus agerent, neque do-

lj

étinam fidei profiterentur, neque Epifcopos, aut alios ordinarent.

€on

Quz lex exftat in cod. Theod. uti & alie multz ad Religionem per-

Ti

tnentes: unde Hieronymus Epift. ad Paulinum, panegyrici pro

Ed

Theodofioó mentionem faciens his verbis: .Er wnlitatem legum fu--

Ni

tuvis feculis confecrafti. — Ylaftre etiam eft; quod Socrates de eo nar-

rat lib. v. Hiftor. Ecclef. cap.x. — Determinata , inquic, dze cujueque

p

t

veligionzs Epifeopi ad. aulam vocati comveuimm. — heravot igstur. INe-

No

Boyius CÀ IAgelins Homonfiana fidei antifites : edrriana veró Demophbi-

hu : Ennmiaua ipfe Eunomius: Macedoniana Eleuftus Cyescenus. Ubs .

m

fin

Ü

comveniffemh excipit eos Imperator , €$ accepto eujusque dogmatis [cve-

gt

pto , feorfigo Deum uppen[e orat , Wt fe ad elz'gend.zm veritatem adja-

Uet.

edi

Deinde lella cujtusque dogmatis fcriptos veliqua omma,tanquam. .

Qite

féparationem [antla Triades inducentia veprebendit, ac earpit, folune

z

vero, quod bomo

"

a

4

Sanam fidem continebat, laudat €8. completlitur.

f

Hic actus Cacfaris circa SACRA, & quidem DocMA tangens

COP

lon

fundamentale Religionis Chriftianz ab Ecclefia orthodoxa tum tenm-

Sace

poris plane non fuit reprehenfus, fed fummis encomiis ornatus.

|lit

Patris optimi zelum hac parte imitati quoque filii ejus Arcadius

füti

& Honorius, quorum hic. etiam inter duos Epifcopos judi-

cans, falfo Epifcopo depofito, verum refütuit , ut ait Turrecre-

Ál

mata lib. 1v. Summze, part. i.cap.9. Ác quemadmodum "Theodo-

Te5|

