KaI600-128_9
author: Mögling, Johann LudwigandZimmermann, Johann Jakob

»

u

H

*

"

».

&

»

x

^

U

:

Z

*

"

-

2

*

&

-

t

hs

".

»

w

A

&

&

-

w

—

"

-

"

"

iJ

H*

p

"

i

K

^

M d

&

*

LU d

-

z

m

4

L

as

——

—

——

——————— ——

——5 n

iidies

d

M a

rxmsamasaqKsu.

—

gp

——

—

--

—

um P

—

--

"

ER

-

————

—

TT

-

i

-

Y

A

—

RO

Mu

:

-

z

GE

N

"

x

-

]

—

74

v

l

R

ZEMR- SMR,

3

EEE

a

ia

|

—

€

(7

^t

*

^

4l

À

—:

E

r

[:!

«

AR

Z

ROE - OCHROPED, M. At JACT AR A. II o

a m us

LEEONA, MONLLO HUR RU MCHEN

TeM

E

— MM ÉT

T. NB

f1

£.

16

)ml th,t

TfïEORIfE

ts

t

(quh; o

dl

Secundorum Mobilium Perfectze

Wil

Ilg03eUp4dt^.

ulk propru,quiälfm,

ridotam fytrifta

Sub c«Maoderamine 5

J cnrcrdcmonürmmg

7 d

DN. JOH. LUDOVICI MOEGLINGI,

P i ii

x princpis necfrri

Med. Do&. & Math. Phyficeque

ltumad eüvdemm.

Prof. Publ,

Klicam a quofas

umk än(j'cu, inttt

Pro Haporibus Magifferii vità confequendu,

opptfie ; vl dionfe

£, Inhitentem quidey

Mathematophilorumx Examini fubjectum

ritftcz r denueer

citer ll difolubl

nyenenta gl

JOHANE JACOBO fgfmmcrmann/ Vayhingano;

tepaturdem nece(-

Philof. & Mathef, Studiofo,

j &WWWW

5»1[1:'.

jdlenem, Ingnidon

e/Ad difm

mlumemion fl

.--..'u

z

-

vlexenjanigim

"h

IZ

N

N

vlatis, at

R

—

V.

P

m Wt dzfc&m $

N

D

A um , mf []

)

A

A S

N

7

:

M

É

.

l

i

ET

bicmim d!bui!illïmdl

s

A

BN

Ts

N

2VA

N

;

J

d

fj t m v

(

i:]ha f gumwa'a ff

e

SNaCdO

:f

d

ii n

À

N

N

mbu£tt

NM

A

]

]

:MMM"f

A,-(//WM/

w

TART

-—

q

y Ev

AT

ESACUmara P * a

/

ib m

—

^

(l

I

(

jat hisdus

x —

if

d

jadi, Plincipli

ad unum Mp

z

—R

7 N

:;;f:r;;mcg,lnü. Idm

ä/',«

*

contineret contrad

TNBINGh

,

ss nn diapt

Ex TYPOGRAPHEO REISIANO,

fecus n

ggU i

lEns& non hff;

e1NNO CHRISTI 44. DC. LXIF.

£

Gloiüm ET

*

'l

| 2K

VIRIS

Excellentifhmà IN obilitite,

p

,»**';X

?

x ily

Reverenda Dienitate,

Confulari Prudentia

PER-INCLTYIIS EEDOSNUE CONSPICUTS,

DN. JOH. LUDOVICO MOEGLINGO,

Medicinz Doctori, & Phyfice, Mathefeosque Pro-

VL

feflori Publico, meritiffimo; Promotori ac Prece-

D

[

ptori fuo colendiffimo:

DN.M.GEORGIO HAUSCHIO, Mulifontani hucufq;

Ah

Til

ü

Collegii, & íuo quondam Praceptori fideliffimo,

DN. M. JOHANNI BECKIO, Dürmenfium Paftori

libemus, N

vigilantifs.& Cognato fuo fümmo honorando.

j ompimodan 1

DN. JOHANNI GEORGIO BOBIO, Reip. Vayhingae

wmifitu X

nz Przfecto Ampliffimo ; Fautorimaximo,

[ronomie Ledorem

DN. JOHANNI ENDERES, ejusdem Reipubl,Coníuli

lm eones cala

prudentiffimo;& Cognatochariffimo:

Q T rI

Yalhtin at

C/JETERIS CONSULIBUS, aliisque SENATORII OR.

w

DINIS Vayhingenfis ApJuNcris fpectatiffimis,

as cdgut m

s ronmumt

Domintà Mecenatibus , Patrouts ac. Fautoribus pe-

Tidinabus redi

petim veuerandis, colendis, amandis,

Unico dfe u

um r

His ErEcrIs:

teldum vl

I

Splendida fu[cipite baud eari, äu.z ( fponte favorem

IUI,'J.IFOCUC (C.»'I'A"J |

Sperat enim boc Studium) Mens canit Aftra, VIRF.

D Ll 'trum N

INovi etenim, nitidos nec vos verfArier or bes

d

Petlore, nec celfos fcandere nolle polos.

)

Conft

Ut me jam rutilas ceircum[pe&lare cobortes,

Fallacemque juvat nofcere Mercurium :

-þ«Täli.m

Hnaxim

laredior j

Mathematicum fuum qualecunque Specimen

In ulteriorem fui commendationem

^ Qibus

Sacratum voluit

d

* lypothe

RNM, rs

Johannes Jacobus ginimermann.

blbt n

$63 08

llt,

(

DSPSUSPSUSPSEGSEBSISHSSISP

X X 0X 0X RK K

** X* X* *X **

X

CX

X X

* *

P.

-

[2

l

aM se

ET t

t

-

jres

pRX o

-

ECONSPIC'U[g,

ZUy Ge:.;

MOGUN

$t

c a

J M&rhcfcosqm m

an

:

UM nobis hic loci fecuzduem. Planetarum

E

C

A

Fromotori ACPrace.

7

emotum xectificare , aliorumque halluci-

"

Q22

nationem oftendere (it animus, par eft,

Mulifontanihuoif

L

ut pro meliori intelligentià paucis an-

i

NI (,'-w

:

Fceptori fdeliffmo.

2

-

)

teà Geometrica pariter atque Aftrono-

l.DUrmcnüumPafiori

mica fecundorum mobilium principia

libemus, Nequetamen expedit, in hoc parvo opuícu-

Ufmo honorando,

lo omnimodam fundamenti Aftronomici tractatio-

I0, i, Varhitge

nem inftituere.

IEOr] matimo,

Non enim ejusmodi imperitum A-

ftronomiz Lectorem defideramus, qui ne Circuliqui-

em Republ Con(ili

arifimo:

dem fectiones calleat; Qualem fe fuiffe Raymundus

Maylhat in tractatu Philotophico ipfemet prodit. Is

I SENATONI OR

namque gart. 2. phyf. difp. 1. fééf. 2. $. 1. Zodiacum in365.

gradus, & aliquid amplius dividit, deceptus affertio-

us petanfimis,

ne Aftronomorum, quà Sol, quem diebus 365. & ho-

r & Bu j

ris aliquibus przdictum Zodiacum peragrare nórunt,

unico die unicum gradum, (id quod platicé faltem in-

almdi m

telle&tum volunt,) in di&o Circulo promoveri dici-

t

'

'

tur; adeoque contra communem , ufuque receptiffi.

/

fimm

mam & Veterum & Neotericorum, quibus tamen hàc

il 12

p)Mnsuni

,(/m, [

in materià magis fidendum zfesez ftatuit, (ententiam

j w[j&f r m

ignarus fcribit. Conítat equidem eos uno fenfu & ma-

,

ximum & non-maximum circulum in 360. gradus di-

f i

videre, Aggredior itaque potiora duntaxat zzoras fe-

, Mi :

-

cundi principta , quibus veteres fimul ac moderni fuas

aukcuque Spccimen

demonftrare hypothefes

aí(folent, In compendiolis

li'commendauonem

A 2

enim

Athm 'W[lm

bus gt

—

—

4-

,

AUA

ii

Qu um q

enim hujusmodi omnes examinare modos impoffibi-

axtatll futt)

Te eft

u

Quandoquidem finguli feré Aftronomisz arti-

(

Bo

Circi

fices proprias ac peculiares fib1 Theorias fabricent.

1 piadi

Principia Affronemie Theortoe, eorumq,

du

um m

deffmittones,

Iu ( m

iL at j

us Planetará duplex ell: Primus unus: alter fecundus di&?.

MOt

varo m

Tf gju m'.

I. Primuns Ícu communis eft;quo omnes evidentiffimé ve-

Hido pliot

locifimeque circa /Equatoris Pulos & axem, 24. horarum fpatio ab

ortu in occafum gyrantur,

ged t gf

jin !irarazioneh;v:- |

2. Secundus veró, quo finguli circa Zodiaci polos & axem;perio-

dis cuique peculiaribus, movcatur.

Dehoc folim difcurfusinfti-

qosd conanim at !

tuetur.

Hoc autem motu vel confiderantur moveri juxta feriem

f rion p g

fignorum, feu eig s érüpeva , ficque dicuntur planetz Diretli ; vel

centicr ao Em w

Nodrí 4Eacii Lt

contraferiem fignorum, Gracis eíe vu aresnyspievos, ficque vocantur

Retrogradi ; velin eodem Zodiaci loco quiefcere , ubi Srarionarii

Sr'm,n;ïmationcfpiq'c f

appellantur, Duvo poiteriores Laminaribus non competunt , quia

lrigcun citanenr; (

jcmpcr directé moventur ; reliquis omnes.

gacud Ecenccu ls d

i a uv

Omnes modó nominati motus dicuntur Longitudinis ; datur

porró etiam Latirudinis, qui eft deflexio planetz ab Ecliptica , me-

Direnen gt

dio Zodiaci circulo Solisque folius perpetuá vià., Eftque illa latitu-

t ynyurm, D

do Septentrionalis & Auflvalis.

glaesrem (emmilog

Septentrionalis cít, quà ab Eclipticà verfus Boream , 442/?ra-

quituun üngu&ihïguïomm;

I5, quà ab Eclipticá verfus Auftrum Planeta recedit.

Utraque eít

d ib pid cramdun

vel Affcendens vel Defcendens.

Latitudo Sept. Afc, eft , quando ea

m

Te0t 0000

majoratur ; Defc, cüm minoratur.

Latitudo Aufr, 4fc. quando

.fupesn'm. QU Ectomas o

minuitur, Defc. quando augetur,

D

t Prmomrorps

orró cüm Planete per fe quidem f'egulariter ; refpc&tu noftri

tamen irregulariter moveri intelligantur : fecundus motus fubdivi-

[!

J

v:';).ir,:a(untou'b;S,?il'

i

Ál

ditur in ezzedium ( verum.

"Medius (aliis equalis , Gcacis xivose

J

l

"j crun (s

Yorum þMoms &

$AA X91 404 ) eít , quo Planeta zquali tempore zquales or£zs fui

Q

Pydum o

arcus, zqualesque ad ejusdem centrum angulos defcribit. — erzz,

ü

ibcenrios.

quo zquali tempore inzquales orbz fui arcus , inzqualesque ad

]

mundi centrum angulos defcribit, vocaturque etiam motus inz-

-

ïï:ïxonridmnda Yenli

n

i Mumq t

Uituo)

unt

qualis, apparens, Gracé xivnaye dpouvopstva Yb D.

D

j4

o

Or-

tl Dlnen

dre

$

— À

od

l

lr

offbi,

Á

Orbes autem; quibus reprafentantur , oculisque fubjiciuntur

u

motus Planctarii , funt potiffimüm hi : ratione fitus Concentrici &

AOf [b

T

Excentrici,&Epicycli;tatione finis & officiiDeferentes & zquantes,

4f ('It, M)*j[m&

L. Epicycli lunt Circuli , quorum & centrum & circumferentia

eft extra centrum mundi, Planetamque imgmediaté circumferunt.

II Concentrici funt, quiidem cum mundo centrum obtinent.

DI Md s

III, Excentrici funt, qui quidem centrum mundi ambiunt , di-

!0 0mnes eyyden

t ve.

verío tamen centro gaudent.

178 4. lorrum fpw'o ))

Hi duo pofteriores Circuli funt vel figaplices vel comprfiti, utri-

que vel ratione Saperficiei, vel ratione Epicycli.

adiad polos&'aïem;petïo-

Simplices ratione Superficiei (unt, qui & quoad convexam , &

lehoc folim dcurfasif

quoad concavam concentrici faltem funt , vel Excentrici.

Conepo-

aur moveri r fertm.

fiti ratione Superficiei , qui alterá fuperficie concentrici , alterà ex-

um planerz Didi; v

centticizut funt, Excentrici xaT é£oxiv fic dicti,equantes,deferentes

Yovysuens lcquevocamr

Nodorü, & Eccentrici Eccentorüquaten? in duos orbes dividuatur.

quiecere, ubi Jutinari

Simplices ratione Epicyclorum funt, qui in peripheriá fuà nul-

dbus nop competunt , qu

lum Epicyclum circumferunt ; Compofiti, qui circumferuot. Illius

5

generis elt Excentricus Solis: bujus generis funt reliquorum pla-

r Lrgtung ; us

Retarü Excentrici, Suntq; vel concentrepicycli,vel excentrepicycli.

yplanez b Edipta, me-

Deferentes funt. criplices , vel deferentes nodorum , vel apooeo-

1um , velperigaorum.

Deferentes nodorum Íant osbes in theoriá 6.

pu i Eüquemahxit,u-ï

planetarum ( Sol enim nullo opus habet ) uniformes , concentrici,

Sd s Borem, Af

qui totum finguli fingulorum planetarum fyftema continent, & no-

lt Ug

dos fub Eclipticá circumducunt.

Deferentes Apogzorum funt

il $p Af d qnin

otbes, przter deferentes nodorum, fuperiores, compofiti ratione

Luiwà Af Af quti

fuperficiei, qui Eccentricos omnes intra fe comp!eätuntur. De-

ferentes Perigzorum funt orbes Planetarum infimi,

e/Equantes funt orbes, vel potius Circuli in plano Eccentrici

2 fgouhrfr:r !

i

[ W'

defcripti, ad cujus centrum ( quodcunque illud fit ) Eccentricorum

"

& Epicyclorum Motus zquales funt , adeoque Soli non competit

(diszou Qu

ss

zquans, cum Epicyclum non habeet; eftque in Lunà concentricus,

u;lr tenport

j

Vr/ (

in reliquis Excentricus.

T

m

,

rj

qu? ad

In his confideranda veniunt tria, 1. puncta, 2. re&z, 3. arcus.

f:'»'l At

'

L. Pun&orum quatuor fuont genera, Centta , Abfides, mediarum

motus Dd«

IY

gt t

longitudinu

t

, & locaPlanetarum füb Zodiaco. Centra funt quin-

ipim

0

Á 3

queé

P

—

6.

-—/

—

—

wndia E

que. 1. Corporis Planetarii. 2. Epicycli. 3. Centrum Eccengyi-

Jineam

ci. 4. Centrum mundi.

. x

D

]nt

; gm&

oli fingulorum orbium.

"Ahfide (unt duplices, vel Abfidum una eft fumma , vel altera

irin o

dim huY

ima, lla(alio nomine Aux in primá fignificatione item apogz-

inicus n

um)eft pun&um Eccentrici, vel Epicycli maximé diftans à centro

fj

Alphon

mundi. Hazcveró (aliàs oppofitum Augis aut perigzum) eft pun-

U.

u m

&um Eccentrici vel Epicycli, minimé diftansà centro mundi,

-A

n

iz dMutA

Pantta mediarum longitudinum funt pun&a contingentiz,

É Df'uW/M

J

Eccentrici & ZEquantis, quibus curfus planetarum zquales & mediz

quzu'on:m«

;igzi:m hia

diítantiz à terrá defignantur.

Locus Planete eft pun&um arcus alicujus , quod Planeta mo-

mento temporis tranfcurrit,

^m

P

II Recarum linearum reperiuntur potiffimum quinque :

v Linea Zdpogai C* perigei , quz eft recta ab apogzo per cen-

Ó!,

j

9

trum Eccentrici & mundi ad perigeum ducta.

[

El

2. Linea medii motus eft re&a ex centro mundi ad Zodiacum

extenfa, zqué diftans ei re&z,qua ex centroExcentrici ad corpzzs So-

lisin ejusdem theorià, velad centraum epicycli, ex centro zqualitatis

|

in reliquis theoriis ducta eft.

a

:3. Linea veri motua elt vel ad centrum cpicycli , vel ad corpus

Ut

planete ducta recta, quarum illa determinat verum motum epicy-

cli, hzc centri corporis planetarii,

ll

4. Linea media. longitudinis eft reGa per centrumterrg ad duo

u

pun&a mediz longitudinis utrinque ducta, lineam apogzi & peri-

i

gsi ad angulos rectos (ecans.

s. Linea Eccentricitatis ct pars re&z apogzi intercepte inter

hloc(demte 4f

centrum Eccentrici & cnntrum mundi, quz differentia Eccentrici-

Dund, J centrum Erg

£44 Vocatur.

r lbs) Ecenri

IIL Arcuum funt potiffimüm 6.

1. 7Medius motus, qui eft arcus in Eccentrico planetz ab o 'y* ad

* »;'»"l'gr! ] deleremes i

ll

lineam medii motus numeratus.

m £ Bol

1. V'erus motus c(tarcus Eccentrici ab o 'y? ad lincam veri mo-

"ts peleri o

us, vel centri epicycli, vel corporis planetz fupputatus.

.hh;fï. .un;n;,al)yl.sff

3. dux infécundafignificationeelt arcusZodiaci à o 'Y^, adlincam

^L i cree diameter

»pogzi numeratus.

T U Grereng

4 44 no-

CH Ecccrzrrici,

5l

Plydi, v

7-

Aüm E

d

—

"Buorum or

)lumn

. HInomalia Eccentri media vel vera, — Ylla eft arcus Zodiaci à

3.v

4[!*1

lineá apogzi ad lineam medii motus numeratus: hzc ad lineam veri

1 [j

galfica

Wt maP

(

motus vel Solrs in theoriá Solis, vel cestri epicycli in reliquis. — Co-

P'f,vc

! mizime df

A5 itty

pernicus mediam hanc anomaliam vocat awomaliam Eccentrici E

T Augis Wt ptrioe

Um) dl

Alphonfini argwmeztum.

F QUSIOS2 centto mon

di,

$. e/£quatio anomalie (five argumenti eft. differentia anomaliz

mediz & verz.

IU lunt P& corr i

BPanctarum zqges r

6. Diverfitas diametri eft arcus Zodiaci ; quo &quatio circa pe-

rigeum facta, zquationem circa apogzum factam fuperat,

OU iicjus od Dane j

n

L.

Vs

Dttt otimum erisqy

mm,,"'

EC 32 db pogzo p

IIII,,"',

$4

4'

m duda

f

Q

SS

7

Y centro mundi ad Zodicus

4

z

A

,,/ä

cenroErcentricad.rrpu

///

d

(I5)

S

a

Qpiycl ex centro aqultuts

(

/

ii

4

/ 1

/*w

I','

-

v

tum eriydl, vel ad corpus

... LO »

s

(2

minatverum motum epiy.

N

L

DI

AT.

u9

Supe ommterz ad dio

d

ERE

& linempoggi & peri-

eiz ipeden inter

In hoc fchemate 4. eft centrum

Alteró hoc in fchemate D. eft

j u r

imundi , B. centrum Eccentri, C.

apogzum Eccentrici. E. ipfius

orbis (albus ) Eccentricus.. D, &

i

perigzum. Lineamedii motus

F. (n'gri ) deferentes apogzum

4 1. zquidiftans re&z C 74.

genrio p

b o i

&perigxum., F.Epicyclicentrum,

Linea veri motus Epicycli P

K. Planeta :4. L. Excenrricitas

in cujus peripherià convertitur

d linam verí 0«

planeta, G.equans,cojus centrum

B A. Si Planetz cft circa apo-

2) O,W

KH Paivi circelli diameter B. Z.

"] ii

geznm, profthapharefis eft F

,3L110V1 X

li

in cujus circumferentia circum-

L. i circa perigeum G L. fiigi-

o

ertur centrum Eccentrici , cujus

1;

tur G O. zqualis eft ipfi F L.

n An

cea-

8.

—

o

ha -

o

a

od

centrum 7 K L. orbis ( lineis | tunc F L.excedetur àG . þer

qidem u)

Íc&us ) Eccentrus Excentri ejus

O L. qui arcus diametri diveifi-

cici

imrodun V

centrum Z. Deferens nodos cít

tas ideó appellatur,

L

ferens, o

fapremus 24.

os lt

ejuott

Hac funt veterum, & plerorumque itidem modernorumfun.

m

eos fs lp

damenta, in quorum examine, non eft , ut me diutiüs decineam : id

ho

( t

veró nunc potiüs exquiram, qui hypothefin omnium veriffimam lu-

T ranvffllmlwf

m (

cipublicz demus, id ut fiat, prius pauculis faltem Aftronomorum,

nv

rems Efiqu

qui hacin fcientíà familias dueunt , Ptolomai , Copernici , Tychonis,

fgcpi

(quibus Cocceum & Rbeitam fubjungam) placita delibabo.

Hinc

dub

'

[I t

m«

L

Ptolomzus , divinus ille Aftronomiz Pater , cujus vigiliis

goftieall Adasinge,niul; if

c lucubrationibus cocleftium doctrína radices egit , nullus dubito,

l

quin, -ut erat fagaciffimus , eam omni expertem mendi pofteritati

dorehnder o

confecraffet, fitot experimenta , tot obfervamina , quot Modernis

Benere t li i i

urüsqu

j

l

Ál

fortuna Mathematicis conceffit, auxiliatrices manus przbuiffent,

fuas theorias & rationes motuum cceleftium emendandi.

Errárit

lo Veim motum

igitur circa apegea , errárit circa. Excentricitates , errárit , inquam,

r(uosmu/tp/rrmsdw!u J

anroadotoafrntim u

circa epicyclos, circa difpofitionem & harmoniam motuum , errárit

circa alia, jam non ampliüs intereít ; non equidem decet, ipfius er-

difrni umf

stlb st b

rores multüm exagitare : cüm nihil fimul natum eft & perfe&um.

Mirandüm potiüs, non enormiüs exorbitáffe, & gratiz potrüs agen-

en n [ um

da prifcis , quód primam nobis glaciem fregerint.

Adde, quód

figremypnit j pl

tyr.- Venimenimyo w

ipfiuslapfusà Copernico & aliis talibus noftri feculi , quantum tàm

iis licuit, corre&iores evaferint.

Qu dunonm Av

!

IL Quodad Nicolaum Copernicum attinet, nulla ci , quic-

am,neninemegidtmia

quid à prifciserratum fuit, corrigendi defuiffet folertia, modó ob-

l Qundonadem ii

fervationes idonez , non arbitrariz faltem fuppetias iviffenr,

Is,

wauw., feorilien,

cum Ptolomaicas hypothefes fumma a3ewuereia & abfurditate ad-

TV, Toicígeto i

vertiffet laborare, novum iteringreflus, novum íyítema indagavity

(á, qud per epio

imó veró, ut veriüs dicam , antiquiffimum Ariftarchi refufcitavit,

Yt0, u e dia, a

quem circa annum 44. poft mortem Alexandri M. viguiffe ex Pto.

taqulibusinerei

lomzo manifeftum et ; uti legere eft,in primà M. Gceorgii Joachi-

Vinz, frimqpecf

mi Rheticiad D.Joannem Schonerum narratione.

Quuare tamen,

Ti uf

quanquam tàm temporis fimpliciffimas , neque tot oneratas cum

LO bothe(h

Prolomzo circulis hypothefes habere videretur , hypotheticz veri-

n'rcw tmin, h

UC 4jn(irf

tatis

u

—..N

—Às —

9.

é

XW .I";c:&ri(;

—

d

Nam , rejectis

[ 200 t du

Rtri d

tatis Ícopum non omninó meo judicio abíolvit.

1

SII

quidem epicyclis Ptolemaigis , minores aquantium munia obeuntes

[

/ ts ideb il

introduxit, tantam circulorum fupelle&ilem non ex omni parte au-

ferens, epicyclammqmadhucdum tenax ; quos tamen caelo. incon-

ITque itidem Ioderron

:

gruos valdé atque itidem infufficientiz accufat ronius de Rbeitas

, Q me dittis detinen

eos fatis fuperque in duobus prioribus libeorum, quos oculum

Xotdelin omnjum Yerifimam

h

Enoch & Eliz infcribit, expugnando:

Quare fimpliciorem, coelo-

auculis flrem Aflronomon

U

que convenientiorem conftituemus bypothefin, motusque veros

Vil Cyrgi

hi

)

remotis Epicyclorum & eguantium füperfluitatibus , fimpliciffimé

plactadeli;bo, H

demonftrabimus in fine paucis.

Mironormi Pater, u r

ho de Brahe, Danicus ille

IIL — Copernicum fecutus Tyc

n ridie egt lus d

noftri feculi Atlas ingeniufxmmus,cüm Ptolomzi pofitiones ccelo

Di erpertem nendi ol

deprehenderet contrarias, neque etiam Copernici dogmsti de mo-

: ODfervasina,quot Modenis

bilitate terrz vellet fubfcribere, ut horum inter duos incdius iret,

riliatrices mangs prebulfen,

utriusque /j/Pema faltem invertit, coacturus illud ad quandam regs-

lum emendind, Erdrt

laritatem. Veràm moleftiam calculi, duplicatam quafi reddidit,

at eratit, g,

per fuos multiplicatos circulos , & per translationem e/Equantis ex

armponiam motuum , errarit

centro ad circumferentiam epicyclorum, retentis nihilominüs epicy-

cli Ptolemaicts ; id dum faciat, metacente, vel ab ipfo Rheità , cujus

on equidem dece ilser

ul vatup lE& perfedum,

modó meminiraus, easdem ob caufas merító oppuguatur ; ideoque

Jïtäü&,&'gntiæpotiüs gu-

cum epicyclicis fute

( equatorets mtdiis cenfuram noftram fubter-

hoc ipfocum prioribus in devia laba-

m g, Adde, quod

ugere non potuit , ut qui in

tur.- Verüm enimyeró nemo fi

bi perfuafum habeat, me in hoc oc-

sf quntum cim

cupari, qui tantorum Authorum mun

dana evertere fyftemata que-

neraini adverfus effe vo-

at dad, quice

am ; neminem equidem in hoc vel culpare,

ife at nod ob-

lo. Quandoquidem in id folàm incumbo, qui caleulo fimpliciori

Qawviptyes fcratarilic

cat.

emlpeisii ^

ha&enus Mathematicorum auribus Jacobi

IV.

In infueto

st

gaudiate ad-

m Euftathio fuo perfcripfit , /yflemates

Í

Coccei , quod pet epiftola

l, nbw;n ln

!

im iragiri

is fundamento, tria diftin&a ponuntur

dub r

liavit,

veró , ut jpfe judicat , art

mum

centra,zqualibus inter fein

vicem diffitá intervallis ; Uinum in terrá,

m

| g Pto.

alterum Solr« ; tettium & medium ho-

ss

quodlunz, fixarumque cft ;

p r

M Googi

joa(hl-

mÁmmunt,

per qua tria centra diapseter fixa-

rum quinque erronibus co

st

Qumtamen,

- t tranfit : Ià bypothefi

hac auzuam motum & fixis & Soli , illis

yue tot ont

qus wü)

fed circum parvum circel.

J

circium terram;h

uic zon circum terram,

ffu fuo & receffu efficiat ; diurnum

Krett

hypoxhem v:;:l

lum, in quo anni cempeftates accc

terra

-

—

1o,

sss

j n

mspamer VARRENUE cociitadlty cumetenumes

&

Iu

g diet d

gt

terrz concedit; adeoque neque terra circa Solem, neque Solcirca

j t

'terram, nec diurno nec annuo rotabiturmotu, Verüm bac omnia,

Cus N

Is Wd

quz ad fuum fyfïema fpe&ant, apponíit qu'idem » fed quod rei novi-

(

tas expoftuliffet tamen, mathematicé non demonftrat,

montcan

ngn (/

Non igi-

m2

tur video, neque forfin & ipfe videbit

,qui irregularitatem appa-

m t

]

af O

rentem motus annui folvat, cum fixz,

*

ut ipfe fupponit,eodem cum

!

b[f uon

mundo centro gaudcant

E]

yyae

qui porró fua apogza & perieza mutent,

ftella ; quíi zquinoctiorur

npreceifonem ; imó fi mathematicé exa-

frarhi Pnon

1

ri:ua":':;krm)thm

n

minaretur, pluribus fcateret Íphalmatis , q

t

10d hoc compxendiolum

jamnon eapit. Pofito tame:r, habere fefe,

ub'nharmonirista jj

quomodo allataxdemeu-

ftret;yelíola Excentricitas i

pfum falfi arguit. Certum enim eft, &

wr/f,z/mm;r'ngummgr::.f

ab Antonio Schyclzo de Rh

eità fufficienter comprobatum , i abf-

n

um (W'WT',!,

asiupómm n

que epicyclis & zquantibus, ut i

pfe gloriá inglorius gloriatur fine

demonítratione,

motus Planetarum veros cir

ri»m,gmrzä;:rimmf 7

Y

culo-demonftrare pof-

fet,id ipfum fieri debere, utc

*

üique Planetz proprium ac peculiare

dul v l n

det

ür centrum , propria4uc exinde cuique Excentricitas , verüm ne

frmiudjin tta

ho

c quidem fatisfacere

fmpicfima, ml

Z

Qavopntrors 10 fcquentibus propofitioni-

bus videbimus,

ernde, od r r

-

XZ'O

Antonius Maria Sch

yrleus de R heitá, multa fateor, uti-

(tmyobzrdendatn

lia & fecreta ha&tenus,

nunc mundo detexit quidem , Veterumque.

ii g, Mdf

itidem epicyclos

& equantes utpote circulos

» quibus ha&enus d-

Siene ls umpica

visra, operosé demonftrare debueramus

;nuncczlo diffonos , &

v i gt

M

p

intricatos potiüs, quàm calculi ad

jutores evertit , fimplicioremque

t du um

Al

l

W

multó pofitionem adinvenit.

Conítanter enim afferit ,

quód pro-

caldtbsopimecolor

priàfaltem ac corre&á cuique planetarum peculiari datà

Excentri-

nic & rrtin ia

Gitate, additzs tamen, ut requiritur,

veriffimis apogsorums, nodorum-

Buj ab omni felorum

que motibus, C radicibus,cum legiti

mé ampliatà /pherarums fingula-

támeacum enpors ij

rüm eplitudine,

omnia Qa«ipeve, demonftraturus fit.

Verüm

tomodiori opportii

ut paucis ipfius hypothefinnon omnino

veram effe demonüreml -

oriniar Planeterumi

:

hoc contraipfum argumento utar:

(denimterr (idere J

Si motus Planetarum fitin ellisfi (cu excenvricà, feu concentri-

Tidà ttlqus at ao tem

cà,n

on fiet in cirezulo feu excenttico feu concentric

0 ; qualis qualis

musäïed ltidem elipticu

etiam accipiatur Eccentricitas,

Atqui prius eft: E. & pofterius,

Confíequentia cft certiffinia,

em?*;x*.oco jimfmemys

quia fi Qaavissve, eadem demonftrabi.

liacffent, & per Ellipfin,

RAU tetemptem

& per Circulum, Ellipfis & Circulus figurá ;

non

ltl Ilj

d

E

—-*

.—--.—-.-—.W—.-:—-—..

ia Solen?

e

:tUFmot V : (HSolp

jr|

uá folá poteft effe difficultas, proba-

non effent di-uer(i-. Minor, inq

Dltqul Cm,fed

Qp

bitur per propofitionem fequentem ; & hoc argumento contra o-

QUodtero

Qon d fmon

mnes przdictas hypothefes ire licet ; quia omnes per,Circulos de-

füt, N

"monftrari folent.

»qui VTegularinten

VL Jamadnoftram accingimur hypothefin; orbitas Plane-

aLtPffu

POnIt,eodcm :

tarum ellipticas oftenfuri,

Id ipfum, quanquam K:plerüs itidem

B apopza r neris m

Ut

invenit, & folis obfervationibus nixus,à pofteriori quidem demon-

'.F'm

T0 ( mathen

t

ftravit; à prioritaraen przftari id poffe defperavir.

De quà Keple.

ts

: Quod hoc com tndiln

rianá /tizerzs Planetarum elliptici inventione Laurentius Eichftadi-

"6 Quorodo alridengs,

us in harmonicis tabulis fub fin£ ita fcribit: Quia fagacitasKepleri bic

Tigult, Certum tnime[t

Do-

veritatem propinquam tetigit;idcivco eà poterimus e[fe contenti.

Rlentet comproDatum (

nec Deus quendam. excitaverit, otio, [amptibus, ingenio ( aliis necef-

Bl ingoris eoru

fariis vite f udiorumque [ulfidiis abundantem 7Mathematicum egre-

"

Srosirelo demorffrey

l

gium, qui emendatiorem theoriamo abfolutas tabulus motuum cole-

n&te roprim i ptcular

flisielaborabit; nobiso, vel pofteritati compendiofam norma con[ecrabit

Ique Excentrita verimne

& Aftronomie adjicict. En hzc aliqua eftnova theoria;perfe&iffima,

n fquentdu propofiionj.

fimpliciffima , mirabiliffima , certiffima. — PerfetHiffimam efle eam,

exinde , quod à priori procedat ,manifeltum eft. — Simplicitatem

t de Mi multa feor, i.

comprobat ejusdem dependentia, quam habet à folo Circulo, àquo

etiam dirigitur. ZMirabiliffima porró cft co ipfo; quàd, cüm à perfe-

detit qudem, Vetrmque

tctlos, qubus hadeqms Qu«

&ione circularis fimplicitatis, qualitercunque recedere videatur,

mus, tuncczla difonos

tam mirabili elegantiffimarum proportionum ellipticarum harmo-

nia abundé compenfetur.

Certiffma. denique eft , & Qonvoutvoig

tores vt implicorempy

cxleftibus optimé confona; quippe omnibus obfervationibus ura-

anter enimaftrt, qud p

nicis, & przíertim in Mercurio , cujus etiam fchema apponere li-

eüanm pl du Eutatr-

buit, ab omni feculorum memoria conquifitis refpondens. — Quas

m apyumm, n

tamencum temporis injüria nunc prodere prohibeat , differimus &

imcanpl hn

commodiori opportunitati refervamus. — Czterüm , cüm eadezs fit

, demonframr . Jirm

omnium Planctarum in hec pofitione ratio, nifi quód theoria Lunz

ytino veamdfedntitm;

derea,) aliquid peculiare habest, & diverfum non-

(cft enim terra fi

nihil à reliquis, ut

fuo tempore, fi vitam Deus concefferit, oftende-

' (cuareþu/ii,/äaroprsnsz.

nicum motum ; Ex-

mus, fed itidem ellipticum & ad Solem harmo

o quisqus

mus theoriam Mercurii, ftellz obfervatu dif-

empli loco jam affume

g at E polteris

ficillimz, ejusque motu

m intricatiffimum demonftrabimus. Nolu-

Á demontri-

re,

j

mus dutem

lic ipfam Ellipfeas naturam ac proprietates examina

2

Ea

l gypn;&Circulus

12,

UMMMAEAI CRaCUEUUA rP VAAR

Ea enim vel ex conicis Apollonii Pergzi, vel ex ejusdem epitoma-

Demon

ia

tore feu potis Commentarío Apollonio Catto Benjamin Brameri

uFE

W M'

peti fufficienter poffunt.

Supponimus infuper in hac demonítra-

tione oczlum, tanquam veri motus ceztrgm, circa orbitam Mercu-

g()

a6

1qul g

ngp'üdl

(

rii obazabulare.

Quamvis enim terra & immobilis & centrum

piseng

li o

m

folt

(hzc enim Phyficisrationibus impulfi uluó approbamus) univerfi

o p

fit; placuít tamen artificibu: , sobilitate e

jusdem fuppofitá, Ícalas ap-

"n

fipto t ii

plicare, coelum fÍcandere , & orbes metiendos circqu-e,propter la-

ii Pa ffmper i

boris quoddam compendium & commodiratem. ^ Utut enim o-

culo Geometrz immobili magnitudo quedam menfuranda cir-

d lH.nC'. ;

JP)O (

cumgyratione quàdam fuá omnem fucceffivé faciem exhiberet ; in

( ipnttiiqd

ipsà tamen refolutione obfervationum triangula connectenda ita

un dipicm

Dito igirurMommg

delineari deberent, ac fi magnitudinem immobilem oculus ipfe cir-

cumambuvlans ex diverfis ftationibus effet dimenfus.

Sequitur ita-

qodeplenspifin o

q; iL T. Ra

que ipfa Mercurialis Elip/es ratio in Íchemate :

Doebigutia r t

- Id hoc pun&um D.2-

a, ul OC

quabilifüme Circuit , tra-

v 22f DC

-

hensfecüPlanetam ipfum

HU CM

.

p

«E

in pun&o C. inzqualiter

EAC

et

AH

1 poftíe. Ubi

Muv

COT

H

7. Extrianguli FG.D.

2

Vi t

í

datis lateribus FG & F

Pb hat od df

'..'..'

Ls

D. & angulo intercepto

.**

.

L odp

SGÓP

nililno n ( (

1..

«

D F G. Quezruntur an-

fin : r rím d f

U

i*x

guli F D G. & DGF,

cum latere D G,

ao ) M Gfel

T5 EC g (

II. Ex trianguli 44

.a

r;.

NV

-

G. datis latere a G, dimi-

EGEDGC n

"

-*

pl n s I

"

lI *

dio 2 G D. & angulis re-

—

——

--

Go 744 G.& 4G M. x-

untal:gmi if demqyd

"

e

nto.

Tudt fl

quali 2 F D G. inv

Quazritur G 77, latus, quod duplicatum

lt e

erit diftantia Planetz à Sole, Deinde ex angulo F G D. fubtrahe

Bithtt r

a

24G a, refiduabitur FG 24. diftantia Planetz ab Aphelio. —Hinc

apparet caufa , cur ex zquantis pun&to £, Planeta zqualis vifus fit.

MEWPCTHC Viat

Demon-

VR vedan

X

d

l;l

Avj

TW e

ï s Wm

iomp (;

Wt

Demonftro enim , quod etiam EC. & F D. fint parallelz. E,rgö

P dllmus li upcl. i

nf

ll

duotriangula G.F 44. & EGC. funt fimilia,

Proinde, ut fe habet

G F.ad F F. ita G 74. ad 7MC. Atqui G. zqualis eft 74 F E. Er-

Q termy

mrum,csrcaorbm

yx

& innolis

gó &G 7M.zqualis :5 74 C. Quare bifeca G D.& ex pun&to fetio-

Ir'*p(

nis erige perpendicularem 42 atque ad punctum 7. ubi D F. fecat,

TTE

I4f

1uluj approhamusj

ee

mitte éSole lineam G M. cui continua zqualem 74 C, hujus extre-

'. jusdefq Á

mum erit Corpus Planetz, ut füprà fa&umeft,

&5 C'thendos drcüte, n

n

Ommodtatem tn

Suppono per tangentem J D. generati orbitam Dlanetz; &

Ut &t

ipfum Planetam femper verfari in conta&u; imó neceffarium eft

Ttudo qualim mey

Ut j

hoc,u: Planetafitin C. Namquiaoculo apparet alicubi in linea B

TY luccefre m &liu:

C, oportet utique in ipfo conta&u effe , alioqui egrederetur orbi-

TO00T trangns cppedie k

"

tam ellipticam.

m imobiem ol

Dato igitur Motu me

dio anomaliz, veram reperies àpriori :

YUsl dimenus, Septyris

quod Keplerus paffim habuit pro impoffibili , vid. Aftr. Copern. f

o fchemte :

605. 80$. & "T ab. Rudolph. de : Martis fol, 299.

Media efto 4

Tihcpmóum D

D. verbi gratia 100. refpe&u centri F. (non Solis) trahantur li-

nez , ut fuprà, &c. Sit G C. ipfi K B. vel F B. parallela. -"Ergo

quablifime Gircut, t

triangula D B K, & D CG, Íunt zquiangula. Érgó ut K G, vel

ersleciPlneamipfum

E B. ad G D. fic BC. ad C D, ubi

inpudo C, Iaqulit

N

t

Phyfica erit angulus D FC.

l, Ui

ZEquationis pars g

Optiea, Angulus CF B, (vel FCG.)

x*x, l Extr'nnguli F6].

Ut fit zquatio tota anguli D F B, ad Solem $GC.

dris htecbus PC E

Probatio hzc poteít effe, Quia G 74. & 74C. equantur ex pa-

D pl inepo

rallelifmo linearum G C. & K B. ubi etiam K F. & F F. pares

D EG, Quermr a

funt : funt enim duo femidiametri circuli. « Porró probatur, tci-

pi G EDUE

angulum-D 74 G. cffe líof:eles, vel angulos 74 D G. & /4G D. pa-

cum nert D6

res, triangula E B C. & G .D C. ptoportionalia. — Ergó Anguli B

EC. & DGC. pares erunt.. Jam veró BEC. & GD3S. propter

[ Ertinptfa

C du d-

parallelifmum etiam &quantur ; & rurfus $G D. cum G D F. qui

PT.

funtalterni ; Hifce demonftratis, cozquata Anomilia planetarum

at H

Eruditis facilis qua(itu erit. Qua hác vice pauca fufficiant.

nam;ut carmine rem componarm;

u u quodäuplicat?m

yetd tt W;Uf

bF 6D. QOX

Aphdio, Eo:

roperare viam potiüs, quàm fingula circum

m[j] Dntt Ü

M**

Sidera vectari machina tanta monet,

b E p o

li V-leläo::

B

3

3

Nec

F

I4,

p n

Nec, fimul athereos libuit confcendere currus;

hon qsamen

Culmina ftellarum tangere fumma datur,

Faales r

Hunc vocat Orion, magni pars maxima coeli,

x pirare Vs p

Illumque Heroum, qua fecat aítra, ratis.

yutifcum Uf

Ac Ariadnéz coleftia dona coronz

yrerci aorum

Exornant alii Gnofia figna caput.

EHUH pretuis

Me vero inferior motum variantibus orbis

Ignibus, in medio tutius ire docet,

j

4

f

d

d

Sed nec enim tutó fatis indagare Planetam,

Cum greílu à Fixa liberiore meet.

Nam gradibus niodó promotis, jam tramite verfo;

Laxatos nimiüm frana retorquet equos,

DX MESP

Jam ftatio, folitis in plenos vertere gyros,

Arridet ; curíus fic variare placet,

lr gt F

Qu du ol h

In centro refidens radiantum Cynthius albus

Erronum claras gyrat in athre faces.

r W/lf(l, m at

Quó propior Phobbo quisque eft, gyrabitur inde

AAERMANNE,

Hoc citior : meliüs nam propoira trahes.

Smc hw ipum

Sic vicina magis fecretis ductibus atri

x Modbosd tl

Magnetis poterit ferrea maffa trahi,

Auitine us h

Ecce Tibi ! infueto fpectari tramite noftram

mf f

Uraniam, in(íuetis motibus aftra licet,

uz fuit antiquis via circulus, illa modernis

Ellipfis, corpus quà vaga ftella movet.

*AFO[ " J ,

"rgng,

Non aliter meliüs potes obfervamina codo

