ma poteftate prxditi , nullum interrajudicem &per confequensnulium fu-

F)H(I

ä:

periorem a

As

gnoícunt. lerot. Lib. 4. de . B.C* P.cap, 1, S»J:.Fjungc laud.. Ceccej.

:

4.1.1.8.f.

Syodtoüroiaft - uno Surdlaudtiaften. —Peedicata hac,

denovoin haccapitulatione Ele&oribus;Ecclefiafticis & Secularibusà Sacrà

QUAt)

hat

Cafareà Majeftatein (ignum przeminentiz tribuuntur & in 24rz.f2;. 3. ipfis

Wt

confirmantur. Antea Sereniffimi ( Stttd)leitd)t) appellabantur : non

Jf

uti olim tlctid)t/ quem titulumin SupcrlativoSibià Livonis datum repu-

u

j

diavit Guftavus Adolphus Sueciz Rex, inquiens : &8 fege burd) G 5tteg

W

Gnabe Der & d mcoifd)e Svonig nicbt fo budel /. bafi er ber gieffláiv

iil

ber Gileud)tung oornótben: báfte.

i

$. i10.

vid. Thulemar. 4e O&cvir, cap. g.

j yi

jon

oc& (ilf

28 $ónigreid) Arclaten Crfecamteri,

Verba hac

(

pati

ba$ tonigteid) Azclaten ( Arles, Emporium Galliz ampliffimum juxta

Cum

Rhodanum fitum eft) in Capitulationibus Leop

E

oldi & Jofephi erant omiffa.

Nontamen absque ratione hic iterüm repofita funt.Imprimiscum T reviren-

j

fis Ele&or Regni Arclatenfis(Quod ConradusSalicus Imp.Germaniz incor-

T

poráffediciurt. Comple&itur Delphinatum,Sabaudiam , Burgundiz Co-

Q

mitatum & Tractum Helvedoram)Cancellarius etiamnumanudiat, non mo-

df

"

do de jtre, fedetiam acfu, quoad hec que exRegno illo adhuc füb Impe.

: pl'O

rio Romanocontinentur. Quanquam enim utrobique & € Regno Longo-

Q

rv

basdorum in Italia, necnon Regno Lotharingix & Arclatenfi in folo Galli-

ado A0

ptell

u)

coultraRhenumjuxtafines Germaniz antiquos, cüm ea Rheno à Gallia di-

i

s

fterminaretur, fucceffu temporis multa fint omiffa, non pauca tamen, ad

melon

ncker z

(u

Impetium pertinentia fuperfunt. vid. fubf?qucntia ; &L.B.de Ly

dnalet£,

1ioQ

COMMENTAT, AD. CAPITULATIONEM-

"dnalet, ad Schyved. Introd, ia us Publ, Imp. Rom, Germ. INoviff. Parr, Ges.cap,

T

F. $.21. Cüm autem hodie Preful Moguntinus Archi - Cancellarius per

davefi

Germaniam nen folüm fit, fedineffe&u, peromnoe, quod cít Ditionis Im-

toribus

eriü vid. Dn. Vitriar. Virum multijugá eruditione Celeberrimum. Zib.

f0

4L. Inflit. Pur. Publ. Ti Yo. inpr, hinceft , quod folos Titulos tam Treviren-

tonfin

íem quàm Colonienfem Ele&tores Archi- Cancellariorum.| gerere exifti-

[ Lya

ment. Sinold. &tf Pare. 7 de Sraz.. Rej. Rom, Difp. VII tb. 233. Lit. AL &

k

Fritfch, Tr. de Tur. Archiv.€ Cancell c. 4.2. 17.*hanctamen rem non adeó ex-

tà, hu

peditam effe cenfemus. Thulemar.4e Osfev. c. 13.5.42. exiftimat, nonexne-

thotiore

gotiorumqualitate, fed exfola Cxfarez commorationis differentia aban-

tsappd

tiquo dependiffe, quis ex tribus iftis Archi- Cancellariis Diplomata recogno-

&t

fcere deberet. Mallinkrot. de 4rcbz Caneell, Parz, L. membr.2i p. 33. & membr.

"

fisitum

3: P. 38. cum fe4. fentitfundtiones horum Archi-Cancellariatuum, loco, ubi

Ra

actus fit, diftingui, quamvis hodie Moguntinusres & Italicas & Gallicas.nul-

Nl

lo reliquorum przjudicio expedire foleat, quiain Germania celebrentur &

iaty

peragantur, utitenetquoque CL. Coccejus 7»r. Publ. Prud.cap. xo. $. 7. hifce

Qd

calculum addit Onuphrius. cap. 6: de Comitiis, pag. 115. ajens : Quoties enim

ümre

Tmperator effet in Iealia, JArchi-Epifcapus Colontenfis privilegia vel diplemata Impe-

rialia fignabat, && ejusinterventu C* nomine edebantur s quoties Imperator effet in Gal-

tt

G

liis, id munus obtineban Trevirenfis in Germania vero Moguntinu. . Qu confuc-

ET

tudo usque ad Friderici II. Imper. tempora in ufufuit:. Quemadmodum

Aifj

igitur Moguntino Eledori Archi- Cancellariatus Germanix , ita& Coloni-

Ll

enfiltali , quatenusadhuc juris Imperiieft, Treviren(i Gallia &Regnum

lt

Arclatenfe, quatenus partibus quibusdam Imperio fübfunt, adhuchodie

conipetunt, prafertini cüm per eos nonftet, quó minüsfungerentur Ar-

)

?oi

chi-Cancellaratus munere.. Num veró & hodie reliquie Regni Galliz&

lt [ (

»Arclatenfis adhuc Imperio fübfint; & quanam hucreferri poffint, examinat

" e

Conring. de Fiib. Imper. cap. 13. & 24. Textor.. Tit. V14. ]. P. $.29. cum. ft4.

y

Udks

jung. Strauch. Dsff. 4e Regno —relatenf- & Schurtzfleifch, z» Opr»;fm[a*; quod de

ER

Hifloria Feteris Regni Burgundionum infiripft $" edidit.

In Italia fuperfuntDu-

catus Mediolanenfis, Mantuanus, Mutinenfis, Montisferatenfis, dequi-

Q

lil

bus agit Limn. ad Artic. 30. Ca

pit. Matth. p. 565. Mauritius ad Capitul.ng-

Atj

i

pold. Art. 5r.

UT

$iebett Yoeben 119 ngetmös. Vo-ccsquibus amoris &h.o-v

noris gradus diftinguitur, Cocc. Z.P,P.ca, XIF:

à

$.1 5.Sed curImperator Eledo-

res Ecclefiafticos S0e9et ? Seculares veró SSbetmbs8 falutet : ratio omni-

lj

16 obícura; imofereignotavidetur. Extant tamen circa rationem hujus

d

extot.

appenatrionis Erudïtomæ egregia eonje&ture non fpernexud;.' CL. T

d. Tr.

"i

| AU'GUSTISS:MI IMPERAT, CAROU VI.

—II

Gew,

4, Tr. Tz.V1. $. 52. nomenclationemillam inter affe&tionis Titulos referen-

TM

|

T

dam effe cenfet, quem Titulum Imperator, ut Ecclc(iz Patronus Eminen-

tioribus ex ordine Cleri Proceribus more majorum tribuit ; Cognationis

im.i

enim nomen 2»beim/ Ecclefiafticis Ele&oribus , quoniam tales hactenus,

Crenml

t alb |

non fintnativiPrincipes, forté minüsconvenirevifüm. Aliter fentit. L. D.

dc Lynck. i» -dnalect, ad Schvved. Jnsrod, ia ]. P-L. R. G, N. Past, [pec. 5e8. T.

li 4l

cap. 4.$. 4. übiait: quod cüm Impcrator dicatur filius Eccle(iz primogeni-

al

tus, huic autem proximifint Electores Ecclefiaftici, tanquam Nepotes, rc-

ss

motiores in latere Ele&tores feculares & hinc cognati. -Rationem aliam hu-

TE

jusappellationis affignat Limn. Li/r. lll. 7: P-cap. 3.2 36.. Quamimpugnat

« r

Schvved./nrrod.ia 7.P. 1. R, G.N.P.fpec.Sect.1I.c, II.54. p.7 59. Alioram conjectu-

e

"

,

rasinunum collegit Thulemar.4e Otfovir.cap, VILS, 13. C 2 . ipfe veró, cum

h

U

Ü

folida ratio dari nequeatad ftylumCuriz tandem confügitquam fententiam

l

$)

poftBoecler. Zab.Vi, de Noritia laperii cap.1V. Rhetz.lofl. 1. P. Lib, L. Tzt. VlI.$.3.

€'4.ample&titur.Omittitautem hocloco Imperator verba tjb beBeXteicb8/

J;

quod facerefolet Cz(ar,quando affedionem perfonalem indicare vult, non

enim re&c diceretur Manfererunb bef Steid)s Stepen/. viciffim Ele&ores

"

;Fv!m[la'

erga Czfarem non dicunt (£tuet $a

jeftàt unb Dc8 2teid8 G Durfürften/

fed &uer $Xajeftàt & burfürft.. N

ecfenfum mutat, quando dicitur: De8

Sieid)8 Gburfürft/ Dc8 Jteid)S/Sürft / ober ürft oc8 9teid)s, vid.

L. B. de Lynker. 4c Capirnl, Cafar. Do&r. commun. P.32. Notandum & hoc

jJ

locoCz(arem Eledorem Saxoniz & Ele&orem Brandenburgicum quä Re-

;;

gesPoloniz & Boruffiz, àppellarc Fratres refpedtivé S8pibere, — Conve-

nit hoc ftylo Curiz , erga omnces Reges Imperio haudobnoxios, ufitato.

,U

p

Cum enimReges propter Summum Imperium quàpoteftas eft, inter fz fint

*0, If

&quales, hincfratrum nomenclatione fcfe mütuo compellare folent,

quod

li

IT

caaqualitas ctiam quàm maxime inter fratresconfpici & confervari

fole-

uf

U

at Quopracise autem tempore ad certos hofce Archi-Epifeopatus digni-

ijit

1(](

L

Caroli Magni €vo Ecclefiafticos hifce mun

tas hzc fit reftri&a, nonliquet. Conring. de Eletlor, :b. 43. Conftatenim jam

[

:

Wk )

gxzibus fui[ï'c græfc&þs,, teíteLceh-

mann. Cbronic. Spirenf. Lib. H.cap. 7.

d praäeres electzo pertinet, n quA

Priacipuam vocem Pra(ul de jure uetufto

TU

u

JMognntinus babet.

ao

grioo

Ya Guitbius in fuo Ligurino Lib.FT. de Friderici L.

qclc&ionc fcribit.

at Cbr unb SBürbebes Stómifdyen Stónigfid)en Stabmeng unb Gie

,,ncmhï

«-L TCW

, Exhisverbis : L.luculenter

ivalt$ erboben/ erbfäbet wb gefegetfegu

2

appatet,

El

iz

COMMENTAT. AD CAPITULATIONE;WL

appatet ,.

quódImperatori , vi& vittute.electionis, non folum nomen, fed

tibq.

& poteftas Czíareacom

petat. vid. -4. B. cap.2.$. f. Inepta quapropter (2)

Wi (

corumeftopinio: qui Tus.Majeftaticum Impcratorum à Coronatione Ponti-

ficia & Aquisgranenfi, obloquentibus Imperii Conftitutionibus, derivare

t

laborant, cüm coronatio non nifi folennitas fit,, ncc ad effentiam Impera-

UM

tio Ma

toris pertincat,

proutobfervarunt H. Conring; 4e Zp. Germ. Roman, cap.X1T.

quMa

$.13. Rhetz. Zib. I. ?. I:P. Tit. IF, $. 44.. Plenius hoc quoque probat Con-

modu

ftitutio Ludovici Bavariapud Goldaftum. | oz». 4, Cozfht. Irmper. pag. 366. ibi:

Statim ex [ola Eletlione eft Rex verus C Ygpsrator Romanortem cenfendus G nominan-

At n

L n

dus, C eidem debet ab omnibus. Imgeriojitbje&i; obediri : && adminifleandi jura imperis,

titioid

€ catera faciendi , qua ad:lmgemmrem'aemm:pertimnt, ylämriamkmberfate AC

& Gery

nec Pape feve fedis Apoflolica aut alicujus alterius approbatzone, confirmatione, autho-

vitate sndiget, velcon[enu, Komana; fiquidem coronatione Imperatori hau:

0f

deferebatur adiiniftratio ,. fed (altens per folennem hanc Ceremoniam à

It

il

f

Papa Imperatori comimendabantur populi Italiz , velut Imperii fübditi.

nïqu«d

Zicglet.ad Grot. L. 2. 4e f. B. ac P. c. 9. $. 1 1.

& coronatio eftnudum fymbo-

&f La

Ium Regni translati, noncau(a,. nec enin Imperatorem facit,

fed fadtum

vublicé declarat, Ludvvel, Sysopf-

!ur. Feud. cap. . jung. Coccej. f P. Prad.

iQtina

Rhetz. Lib..1, f. . P. cap, IF. $. 37. füfti-

Go

eap. VI11. $. 24- (8) Male quoque

in Capitulationis vcrba jurave-

f 1217

net: Imperatorem , poteftatem antequam

&forn

tit. nomconféqui ; Siquidem Det apfers

vt Cbrebes SRemifd)an &5

nialiden Stafnens umb Gemaltéc

Yobenac. antequam in Capitulatio-

tit: (

(y) Falfus quoque Limn: a4 Capita-

(CiLr

nis verba juramentum pra'ftarc potuit..

lsf

lat, proleg. Sctt. V11, $.7.. dum.cle&to, ante

Capitulationem jusrealefeuin te

n

Majeftatis denegat; cüm eleáio pura fit,

neccapita capitulationis condi-

—

item;

tionem collatz Majeftatis, fed modum exercendi tantüm defcribant.

(3)

A veropenitus quoqueaberrat Titius 57 $pecim. furis Pnbl, Rom, Germ. Lib.17.

". (

fttori

eap, F11.8.3.. exiftimans, Capitulationem effe pa&um, quodineatur, cum

Uon

Imperatore FAtwro: vel conditionaliter ele£lo. — Quot enim. verba, tot

DAT

errores hic nobis obtrudcere nititur. («) Enim falfa hec eft Capi'tul,ationis

-

defcriptio , quando quis eam per patt definire vule, prout erudite often-

Ufpfcl-

dit L. B. de Lyncker 4e Capiz. C«far. Dotlr. Commnn, p. 6.quique eam optim

ETFUR

( Udm

ratione per fponfionem definit. (^) inituracproponitur Capitulatio ab Elc-

lll Pl

&oribus nonfüturo, fed a&tu ipfo eleto Imperatori, ut in pracedentibus

li ldt

jam fatis probatum dedimus. (^) Nonminüsfalfa eaeft opinio , quód cle-

Y

B05 f

&tio Imperatoris fit conditionalis, fiquidem fponfio illáfit qu$8 ftetcn g

li

bigen 2Billen, Falfitatem: quoque hujus affertionis fequentia pauló aper-

pollam

tius oftendent..

lito

1I. Con-

——

AUGUSTISSIMI IMPERAT; CAROLI VI..

I3

ol

Il Confequens ceff, Cafüri compcetere poteftatem: Monatchicam,

Wt

ejusque & Summitatem &independentiam, acplenitudinem omnium juri-

vl

um, exceptonullo : füpponunturjura, qualiaImperium Romanum. admit-

i

d

tit : Adeo utCzfur Majeftatem totam &habeatfoluseam, &unus exetr-

)

M

il

citium ejus; Modusquc ille; quiper Capitulationem circumponitur exerci-

(l

a

tio Majcftati Czfarez nihil quicquam detrahit: quoniam Impcrator folus cft

N

i

qui Majeftate in imperio verà gaudet ; folus qui eam. exercet;tantum quo

! 1161

modum talem exercitii (2 adhibiturum fpondeat;, ut momenti magni & ma-

u

ximi negotia nonvclit füfcipere, nifi adhibito confilio & confehfüftatuum &

hi

vel omnium,. vel Ele&torum, prout obfervantia Imperii vel negotiorum.

ratio iddepoftulat. Verailla Regia poteftasinde à PharamundoinFrancia:

fazljfjl(:'h

q

& Germania indubié continuavit,, atque adeó ab ea, tanquam potiore. re-

yor

l

T

&enominatur ; fedcam femperpopuli & procerum poteftate ex xquo tem--

d

peratam fuiffe, docet 'Yacit. de 44. G.cap. 6. Regibus noninfinita & libera po-

teftas, Coccej. 7. P. P. Cap. F 14.2.9: & 10.. Ita veró. modusille non influit,.

nequidem im exercitium Majeftatis (ficut voluit Reinck. 4e Zeg. Sec, & Ec-

j

jj

cef. Lib. I. Claff. 1T. cap. 4.. Y.242. Monarchieus Statusett, licetmodus &

forma adminiftrationisinImperio Ariftocratiam referat;; & cx divino ratio-

|

s.

H

[lh

!^

cifiio durabit cum feculo,addantur z. fequentes)) fed ci accedit u conditio

i

Jineata non, cüm Ipíe EImperatorfüá voluntate declarct ,. quodaliter & non:

u

eaformagefta, nullacffe velits; Aft couditio frse que non, in.cffcumnonin-

n

Yi

M

fiuit; fed nihilominuseffc&ustotus exercentifoli Czfari imputatur : ut ille

dicatur legemferre, quatenustota visilliuspoteftatisabipfo proccdit : fo-

"g

lus foedera pangere : Solus jurisdidionemimpertiri, &ita porro.vid. L. B.

;

u

dc Linek, 44 €apiz, Cafzr.$. 9. in Capitulatione: quippe: Ipfe Princepsnulli-

( A

tatem inducit his ; quzcunque contra promiffàin fpecic capita illa admifc-

Ti

rf Circa hanc doGtrinam tamen multa, quaradversá pugnantfronte, imó»

m

errorum cumulusfeprefentant. Evenit enim hic, quod pracavendum cf--

gt

no

femonet.Z. Gro£. Lib. £. de J B; ac P. 3. $.6.m.6.7« quód fcil. non.omnia ap-

v

probare debeamus, quzà praclarefimz etiamauc&toribus dicuntur :: fxpe:

enim eos tempori, fzpeaffc&ibus quoque nimium fervire'&indulgere , ita

yiit

ut plerumque aptent 7&zézeo: dluwv, coque magis; quiz noftro feculo Viri:

eruditi,. ex üfümagis rcrum przfentium frequenti tritoque, qgamex vero

at

j,

illud argumentum exfequuti, renx per (e haud expeditam multoincertiorenx

lanoab

reddiderunt.

Cüm veróllluftz. L. B. deLynck. fententia: videatur inniti Ie--

T.

j

[j

- gibus fundamentalibus , vcramque non fimilatam affedtet philofopliiam,.

JJ

veftigiis ejus.quoqueinfiftendum effe , duximus:/ Nonobftante: quód op-

't

qu

ponant (r) Capitulationem Majeftatem Cx(ris defcribere , & jura ejus,.

,

d

€um officium Imperatoris ineatantüm defcribatur, q9q8 bag S$apferlidye

E x

jo

Impt/

-

,

COMMENTAT, AD CAPITULATIONEM

ämpï/ in 28et

fübrung feiner SRaieftát/ ober SUapferíid) Sybnt

i

]

N2

j

;j

&;;

dttetm

beiben $Xad)t utib Gemalt fege.

(2 Jex fententia Schilteri Zo», Z f,,

L. L. Ti XF.$. $.. Capitulationem effe pa&tionem quá poteftas Imperatoria

" 15 ubl

reftritaconfertur, Sedideó hzcopinio rejicienda eít, quoniam Impera-

[2 u

af

P

torincquelibera, nequereftri&a poteftas per Capitulationem conceditur,.

|

cum poteftatem vi acvirtute clectionis exerceat, Capitulatio veromodum

(cpen

tantum exercitii ifius, uti ante admonitum, circumfcribat. (3) Opinio-

d' l 5-24

nem Limn. iz Prol, c. XXXF. quafi Majeftae ei fub conditionibus delata fit,:

ut. Lj

torialen

non cíffe fpernendam. — .Cum Majcftas vera non tencatur fub conditione,

nec detur velexerceatur, quemadmodum enim non eft Pater fub conditio-

1. vid

ne, nec maritustalis, italongé minüsRex liberrima poteftate (licentiofam,

fiton

dominatum ac Tyrannidem redolentem excludimus) preditus &inviolabi-

lgl a

lis:. Ettque conditioomnis deftrudiva, quam vera Majeftasnonadmittit.

Quanquam conditioilla , quzformam Majcftatis perfe evertit, tacité cüm

t

Majeftate tranfeatv. g. de nonalienandoterras, de non peffundandoftatum

ing Jj

&c. Siquidem cum contrariis horum Majeftas ftare non poteft : quo illud

ssf

Senece in re non diffimili pertinet : Er fparendum, ait, im omuibus patri,in eo

samen non parendum». quo efficitur , ne Pater fit, jung. Grot. Lib. I. de l, B. ac, P. c.

LU

Qdem|

IF, $. 10. Ziegl. de fu. Maj. L. 1. c. IF.$.26. (4) Imperium tanquam corpus

ia

feufyftema ex pluribusRebuspl. ceu partibus foederatis compofitum effc,ubi

Czfar non nií1, ut fociusin eo foedere licetprzcipuus & prior confideran-

&t mi [

tf

dus, necin eo foedere pro communi falute agatur; Populus quippetali foe-

W, fed

dere,obligatus, libertatem civilem, jus nempe fe ipfum regendi, rctinere,

ficque alterius poteftati fübje&tus non effe videtur. Grot. .. 7 de J. B. c? P. c.

Aity £

'fttnnc

3.$.21. Quzopiniotamenomnium falfiffima, imó plane abfurda jure me-

UT

ritoquedici pote(t. Pugnatenim cum primzva populivoluntate, adyería-

tur omnibus legibus Imperii , Conftitutionesque Imperii penitus evertit.

ts

Mirum quidemin modum fetorquent Do&tores, uthancquamin cetebro

Notie

PDlorüm

fibifingunt Reipublice formam, variis figuris delincent, probentque prafü-

R1 G

mentes ; Syftema iftud Sociorum Regulare cum juramento Subje&ionis,

quod Status Imperatori przftare coguntur, formulisque legum publicarum

p

lf

t Qfia

fí

Imperiofis & modo procedendi in fummis Tribunalibus u(itato, nec nor

me()ïc,

crimine Izf Majeftatis, quod Status in Ce(arem atque Imperium commit-

terequeunffpontanea ordinum Impetii confeffione, haud convenite. Ali-

As !

"i

am Reipublice formani excogitarunt ; Syftema nempe Sociorumirregula-

N

tj

re. vid. Titium. 42 Specim. f. P, R. G. Lib.7. cap. o. fed peffime («) etenim

d

füb judiceadhuclis, an ejusmodi Refpubliceinrerum naturainveniantur. v.

N

Bodin.2 de rep. :. Gatfend. inPhilofoph. moral. Hobbcef cap. 77. dccive $.4.

h4

P(T h

P. f.

lxö[d

&pc

& faa. Leviath. e. X1IX. Becmann, medit. Polit.mpi. XXIF, $.6. Huber. Li

L 4

TiQn

p

D

AUGUST:SS&M:: IMPEKAT. CAROLI VI,

ED

l

Wi

7!0' Publ unive

yf. cap. XL. $.2.feéq.. Cum J. N. & G. formas Reipublicz non.

j

M

n

]

D

determinaverit, fed ea determinatio à primzva popiuli voluntate depende-

at ubi igitur nulla eftregula, ibinec irregularitas, conf Grot. £;b, Z. de 7. B.

Xf

lp |

ac P. tap. 111.$. 8. ibique Sumon. (8) hzc doGtrina nititur hypothefi falfiffima..

xl

prafupponitenim Titius, quodStaátus Imperii in territoris , propria ac in-

dependente poteftate gaudeant, ditionesque (no nomine gubernent. vi4;

m J

d. 1 $.24. &* Lib, 4LI, cap. LY.$. 16. imóin comitiis Vota Majeftatica ipfis attri-

(pis L

N

buit. L;5, VII. cap. IX, $. 12. fed notandum (4) quod Supcrioritatem terri-

j

hii

torialem Statusimperii ab]Imperatore venerabundi agnofcant jure fiducia-

rio. vid. Text: 4e L. P: Srar, Imp. Tom.li . s. 12. &qjuod jura Superioritatis Tcr-

uU

QOU

ritorialis , 207 jure proprio ,. fed. ex concesfione Cejaris. exetccant. vid..

——

u

Ziegl. deur. Majeft. Lib. K cap. F. $. 19. jung. &edenborff. Sut(d)en

ul

Gürften/Ctaat,. P. LI.'cap. 1. nec fatis fibi conftat Rhetz. Z3b. 11. f. 1,P.-

TU

Tir. 1. $. 57. Puffend. Differtat. de.Statu: Irregular. Kachel. 7. P. Lib. Y. Tzt.1V..

ii

jung. Difertat, de-Formatotius Reipnbl. German.cap.11..$..4.. quando, ideo Sta--

o

tus jusSupcerioritatis exercercjure proprio, afferunt ;; quod illam habeant à:

n

Aege. Sedinaniahzc fünt ,; cümlexíemper prztupponat Superiorem , fi-

PU

quidem lex à nullo alio,: quam quieftSuperiorillo, cuilexprafcribenda, &

Ill

n

ferriac promulgari poteft... Cümigitur Cafar Solus in Imperio legem fe-.

rot. cut. omnes & (inguli obtemperare debent, & jusillud Superioritatis Sta--

tus habeantà legc,. concedantnobis etiaminviti,, quod illud nonjure pro-

sit

prio, fed alienaconceflione. Legislatorisnempe habeant... Nec quicquam.

r

u

M

adrem facit, quód babeant liberum juris territorialis exercitium, exinde:

Id

tamennonftatim jus proprium &independensefficitur.. /Equé acfi procu-

i

l

zatori cumlibera adminiftrandi facultateliberrima.de rebus difponendi po--

A

teftss datur, non tamen Summa nifi pcr. ab(ürdum ipff tribui poteft.. Ita.

j 6

quoque Legati fepius liberum & pleniffimum habent mandatum , & tamen:

T

iporum poteftas eft dependens. jung. Burgold; «47. P. Parr. 1. Difc. X.pag..

»

267. Gaudent autem Status dominio eminente, quatenus territoriis füis;

Ji

u

u

M

prafünt cum libera poteftate, refpedtu veroImperatoris jura fuperioritatis

territorialisnon independenter exercentfed dominum iniis eminentem Im-

lpubhuï

0 n

peratorem agnofcunt. jung. Grot. Li^. L. Je 7. P. P. cap. 1, $. 6.. Nec(5)

Statibus Imperiiin Comitiis vota Majeftatica tribui poffünt ,. uti demonftra-

yfi CG!UFE

(enite'

bimusinübfequentbus. (5;) Diu quoque explofa Limn, Li£.1, J. P:cap.

XIII. tradita diftindio , quando Majeftatem in Realem & Períonalem divi-

yntt

(f

t

it Rejicitillam firmiffimis argumentis Grot. £5 I. de J. B. ac P. cap. U.

euit

$. 8. per totibigue. Simon. quo L. B. brcvitatis causà remittimus;jung.Ziegl.

j.dt

o

H

Zib; l. defur. Afaj. cap.1.6.44. unam; quippeliabet poteftatem Cafar, qua

dictur ; Necin Re-

u^

r

& perfonalis & realis,. inrigfo,, diverfo tamen refpectu.

publica:

16

'COMMENTAT. AD CAPITULATIONEM

publicaeft Majeftss , quznonfitin Czfare , cum Majcftas non .afiö) quam

tj f

ad Imperantem in Republica pertineat ; quam etiam exercere-dicitur 5 fi

Tunq

vel maximé agitcum confenífu & con(ilio Statuum , nec enim €o minüs fic

r

&tiam plenam poteftatem f. plenitudinem poteftatis exerit. Vacuum E. cít

bug.

omnino Imperium in interregno Majeftate, & Status pure Magiftraticus:

Giripo

quem non ni(i pacta Regni tuftinent.. (6) Rejicienda quoque H. Conring.

il U

$.52 de Capitulat. opinio, quando Majelatem Cafari concedit qua digni-

tireq

tatem3 fedqua poteflatem Cafari & Statibuscommunem effe vult. Fin-

qtalnat

felatec

git enim fibi Conringius , nl fallor, Statum Reipublice mixtum, ex Mo,

narchia& Ariftocratia (Additomninó Coccejus 7wr. Publ, Prad.cap. VIl.f.8.

cdun,

& democratiam) conflatum, quod vel maximé ex 24rr. VlH. Toffr. Pac, Of-.-

Ttet

nab. $. Gaudeant 2 (inibiquefundata (uffragandiliberapoteftate) deducetc:

dntul

annituntur, Equidem Textor 4e Rariop. Stat, lonper. voluit, GCapitulationiinfe-

&b

ti debere, quodStatusin Imperio fit mixtus : Item devotorum efficacia,de

redigendis in certum numerum Statibus, denon eligendo pluresinuna fa-

anilia (appriméad mentem Ludovici XIV. quondam Regis Galliz, qui in

UT

Att. X. quem in foedere Parifienfi cum Regicida Cromvvcllio anno 1657. .

d5 cr

lib t

anteLeopoldi Cafaris eleionem , pepigerat. Le Protc&teur promet'd

Atl

affifteràce, quel'EleGiondeY Empereur tombeSurle Roy deErance, ou

vt p

pourlemoins. que la maifon d' Auftriche eh fera exclie) de deponendo

Czare crudé fatis & poterat ille prius formare Statam mixtum & reliqua,

trdus

ttfdy

quàmilla Capitulationi volueritinferi, Quo verótibicine infitmo di&ta ni-

X

tantur , fequentia ulteriüs proteftantur. Etenim (4) inpropatuloeft,omnes

ftatus & colleclive & diftributive Sumptos , Imperatoris Subditos feno-

lt Ss

&sln

minare ; Imperator quippe allen unb jeben / — fámblid) unb fonber$

Tif du

omnibus& fingulis mandat;eosque nonnunquam pro delidti gravitate poc-

nis coércet idque Receffus Imperii & Edi&ta Carfarea fatis fuperq; lequuntur,

Wa

C,*Piml;

vid. 4. B. cap. 1. $. 1. & 2. & paffim 9. 9. Ze 220 154«.$.6. (8) Cafar non fo-

(l('[ul-&

lüm habet Majeflatem fcd & pote[tatem, 9ad)t unb Gemalt. Omnes.

ln f

n

enim & Singuli Status Imperiiipfius Subditi audiant 'yer, »ton tantum ante

* Ptof

logicé tales; quemadmodum iterüm cavillatur Rhetz. Z4j, 1. J. 2 7, Il

f

$.2. nequetantüm, Vafíalli, fed & fimul fubditi & Vafalli, Vera enim

definiio fübditorum ipfis congruit 5 cui autem compctit definitio , &i

r fuög

quoque competit definitum : add. omnino Itter. 4e Fesd, Ipop, c. 19. $. 9.

t

qui argumenta huc facientia fummàinduftrià & judicioin unum congeffit,

illaquecrudité fueto fuo more illuftravit. Promittunt enim Imperatori &

non-

Ifrxpcrfxlo fgbj*c&ioncm& Oobedientiam, quamvis à priftino rigore illius

nt

*

—— :

J AUGUSTISSIMI IMPERAT. CAROLI irr.

Uv

m

nihil recedatur ; varii , quippe , fubjectionis in Gérmania Gradus funt,

tsl |

m p

variaque & multiplex Subditorum conditio, addant. a4 /eg, «4rrie. , Verb..

ia i

qud) alletunp jcben Ctánber. Ve. di&a." Adeó ut graviter erret Olden-

burg. iz Cemment, ad $. P. P.1. Dife. 23,$.2. ubi Imperii Status Subditos vo-

fruior d

( |

cari poffe, ob contradidtionem in adje&o pernegat. (y) fuffragandi pleria-

illa libertas, quaipfisin 4. re. /727, confirmatur, communionem Majcfta—

7) dlgll' .

tis nequaquaminducit, fiquidem Status Imperii tantüni deciionem ad pla-

j g

citahabent, fuper quibusImpcratori defertur, ut eorum rationem in Ma--

h E

jeftate exercenda habeat.

Nonitaque vota Statuum in Comitiis rem de-

T.

cidunt, nec Majeftatica funt, fed decidunt ad hoc, ut indefiat. eiti 9LIegw

118

Mntertbanigfte8 Gyutadpteat ad Cefarem , nilergo omnces ftatusconcla-

ii |

untultümato, hincMajeftatem in Comitiis nonhabent. add omninoL.B.,

|

deLyncker 77: fepe memerato, ubihoc argumentum cx atfe dedüxit:

Ym*

fs

E

O9tus freyat Gunabígen 9Gillem, — Stringunt itaque Ordines

qd

T

& Parentes Regem, nec tamennifi volentem, non quidem per modum Le--

i$ cüm Czfar humanzleginon fubjaceat, nec füperiorem agnofcat. Grot.

if

Lib. 1T. de 7. B, & P. C.4. $.2. Obligatur tàmen Imperator ad fervandam

afïï

Capitulationemjure illo fupremó , nimirum Aarere necnon Fzrtate fusda-

?xcx?'

(

wenti Reipublice & Conflirutioumn, non utique Legum formaliter talsum, licetitae

effe&tum neceffitaris habeant ; Quarenec perLegem publicam Capitulatio,

tefpectuad Imperatorem habito, definiti poterit, (ed per modum Placiti (i-

vc conventionis , quód iterüm malé Limn. 5$e8, £. roleg.inculcare nititur

jung Strauch. Defferr, Exerer, num. VT. C apitulatio, igitur, fponfio ele&i Re-

vlvl(y W

gisRomano-Germanicieft , Ele&oribusprofe, &nomine ftatuum Impe-

l

riifada, in Capita certa (cripto comprchenfa. . Ecdum fpondet non ampli-

wlüï

j

us capitulat: Unde nomen Capitulationisfortita eft illa fponfio,qua tantüm

j

Capitulationis fequela eft ; ita; utin ea metonymice caufa pro effe&u enun-

j

qg'lt

p

cietur& ponatur. Etinfumma: Capitulaffe cenfetur Eligendus;nondum

3

)

Rex; fed poftquam capitulatum eft, & conftituta Capita, folus libere fpon-

ií, 0

detgratiosé, Majeftate praditus, feque officium (uum peracturum religio-

r

4

Íe profitetur.

du

.. "Des Sxifigen o ómifdjen eeid)8, — Quid verbahac in fen-

fa fuo genuino importent , pro more excellenter illuítrat Illuftr. L. B.de

qu

g

p

Lynck. 77, de Capital. Cefarea Doldr, Commyn,p. 29.

m

*

»

j

m

impCf

J

P

C

)[c W '

Sunþ

.

N

1&

: CQMMENTAT AD CAPITULATIONEM -

- ] tna

'Summaria: Notabilium

g

í

7

:

ARTICULII

!

ii

Q Poudet (D Sä&rati&jïhzm:El&flm-, fe;,..tehzj?orev Resice [ue Dz;g;zi'ta-

Pj

uuis, Offici, Gi Regimins Chriftianitatem , ledem Romz

fite;|

uec noy Papam Sanctisfunum & Chriftianam Ecclefiam,

fänfue(:

tanquam Eorumden:A dvocatus , i. Pona: & fideli Tuittone C cufto--

dialervaturum: (2) Se Nationem;"Féutonicam,. f Romanum Imperi-

hm

tht

um C Electores,, ceuifHus membra precipua, G Sacrifomanz Imperi

legitimaJ

Colmnas: fündamentales: ,. inprimis: ,. Ele&loratuum: Sécularium: Jus

QMW

Primogcn-ituræ 5 alisq;u&:ullä'i- ss re[ftri£hione , yigore: A. B. pra--

indjj

(ertim.-fl'ïtuli*'ejus* XIIT.. ficut Principes ,. (Pr.elatos: ,. Comites,, Dominos:

fnïbïello

C Status (Lib'eräïlmper-iiï'Nöäilzïate-immediatäïinclusä). Eorumque;

jäd) [

[üälimitate&ü)änitates—* Ecclefiaffitas. €y. Seculares, jura,'im & Pote-

ïa;:zztjþl

flatem, confervaturum, Cuuslibet etiam Con ditionem & Statum,

lm

nec non quorumcunque Imperii Qrdinumvota 6/fesfiones fartaótee

&areli£urum s db[que Eleclorum, Principum ceterorumque flatuum

fönfe;fm

.

A

prévio confenfu.. mullum Imperi: flatum Afesfione & voto mOlle-

def'!')ïcat

gis Imperit fuspenarum )fel"kxglüjärum z Nullos etiam: Principes, Co-

hd

mites & Dominos in Collegia recepturu m , antequam JefePrin-

lh

eipatu immediato, respeEHyé Comitatu aut DynafHa [atis Cy convenien-

ter qu'al.iHCaVCKintjg oX Mdtri'culari'quotä i Grculo certo [u, ceþti

Jeig)

'W Iuam

fuerint. atque. obflrinxerint. , — pratereaque. Colleium vel fcammum

Wïog

iflud ,. in quo» recipi delent , iniftorum admisfionem con-

fenferit.-

non permi[Jurum etiam , uod. flatibus m "Territo-

riis [uis in Religiofts, (Politicis Ó JufHtiartis Caufis, [ub. quocunque pre-

textii;, contra.äl'nfcrumcntum Paci, vcel lchtxnuaobligg-

toria

p

AUGUSszsMI »*IMPERAT'.P foAROi.I VI.

Ty

toriaere&ta Pa&ta turbentw. (39 E onminis Elecforum, Prin-

eipum G Statuum Ginclusa Imperii hmuediatà Libera Nobilitate,) Qe-

E

galia, Jurisdicitones, TImmunitates, (?ri):ilggia, Untones, ]g*cund;zm TIm-

. periü ConfHtutiones inter Ilos contratlas , pracipue verà intey Eletlores,

jni

*

Principes & Status conJlitutas Confraternitates bereditarias,

Ojpigna-

Mi

(f

tiones Tmperiales , qura , fecundum Tnflrumentun'Pacis, Mfus,

€y bonas

Confuetudines , qtue battenus illi tenuere , aut ipfi in eorumexercitio

(ja)

;

J

LU.

li

o fuere, in marió terra, feu in Salo & Solo, ad decentem :llorum

j n

rogationem C petitionem ,. Jpe difficultate Cy tereiveratione in bona €&y

h.

flegitimq forma , confirmaturum ; illos, .ettam

2

T

D

w

d

tanquam ïfjäe?gem

n

fRomanum decet , :manutenturumö*'de'fe(zþrum * h

bec nemini ul-

lum Privilegium contra illa Jdargiturum; n cajuetiam, qH0 Yel ante-yel

jant

!

a Bello aliqua conce[fa,

que Tnflrumento (Pacis non approbata yfuerint,

j

W

álla, omuimodo, caflat

urumc annullaturum, Joc

l

ipfo, 4lla et-

t4m cal ataö"annuïata]unm. (4-) Quantum ,

i boc ZArticlofedem

vt

j

n

Romanamó Sanctum?Papam concerzit ,

IElectores Auguflange

Confesfioni addicli pro Je & Dom

eff

;

fHcis fidei fue ?tolunt, Elechum qugem

W jl

n

"Qomanum obligatun , neque , ut modà ditla. Alvocatia in

pregudicium

(on

Pacificationis Religio]e C Propbane necuon Infir.

umentiPacis Monafle-

]

a,! ]b

vienfis & O nabmgeæg]ïs trabi, velufurpari,

N

1,)1

Jed., üisdem prafatis Ele-

&oribus & cuntlis fue ( eligioni addiclis. ae

qualis Protectio pra-

um

(l

flaridebeat $- :Quemadmodum C .boc 'Cefar

Allis Ele&loribus omnibus-

lil

g

que uam"QgZz;gidnemfro/'ïtent?bus alis,

j

vigore hujv promittit , fe-

i/

yun d

gue /70[ ipfo ad id obítringit.

i

me

(l ii

u

"T

C 2

Ar-

[031.1

20

" COMMENTAT. AD cmfuu*rzorxxau

y

te

Artic. I.

o U

üfmyir,

qiod

i

fotiftenfeit ic. 9l(6 berfelben Advoca

T

J horum verborumingenuo & genuino. vid L. B. deLynck. as

ÁttEle

!!

^

Comment, Ad Cap

ipul, fofeph. pag. 1. [eq. Nitlech. ad eandem pag. 81.

p

€ feq;Carpz. De Lege Reg. cap. 1. .S':':fïff P lmm fäq.

Nitetn

Ql gn

C'olfen wb tooffett, — Perinent hec ad cxternam verboram

Ti

formam. Ubiquidem non infert vox illa foüen/ neceffitatem precepti (ed

TL

ffdel;. exipfius Cefaris voluntate profe&ta ; indeque nihi! habct poteftatis

LOT

ele&ointentz ab Ele&oribus, quainjungant eiRegi , Majeftatique cjusfed

tttur

Bütorg

officium Cafaris indicant. Juramentum, autem, quod EledtusImperator

ad Capitulationem praftat, hocintuitu, non fdelitatis , fed protettioms jura-

Ydskt

mentum rectiüs audit, ceu,id ex formula Ottonis M.in Canon. Tibi Domi-

QO dion

no, Dift. 63. fatis patet: Praclaré hic iterum f 1 obíervantiam Regibus

MO hll

db(olnt

commendat Grot. £;/. 777. de j. B.ac P.cap. XXF. per tot.mprimis vid. 6. 1.

ltrfle

z. 3. ubicgregiéoftendit & docet , Regum cffe fidem religiosé colere; tam

confcientig, quàm famz cauía, qua ftat& firmatur Regni authoritas;jung.

'M pio

ejusd Proleg.6.22. €& 27. add. praterca Gail. 2. 0. 55. s. 3. & feg.. Quando-

i pry

que etiam folltti benignitatem & decentiam dénotarc R. L. de anno 1582.6.

m;-f. W

Ntoniy

72.verba. . SGit baben aud) $um 2Befd)luf / benen amefeiben &t

D] nQüI

Den unb Gefanbten angcigen [ollen. dubitare non finunt. vid. ctiamL.B.

Attdens

de Lynck. 2. Com. pap. 48. &* "Tit.in Sp. 7. O. P. R. G, Lib. H, cap. V11. $, 23, no-

to À

tatque Itter. deFeud, Inp, Cap. XXF. $, 13.n f£n. Voccs mbaen ttrib follen. in

f

Xfiga ol

antiquis prefertim Germanicis monumentis , fxpc pro iisdem poni,-

ttie

O[ud bie toeftfic)en &uv-Soàtfer bey ibrem Primoge-

t h] l

l n3d674

nitur &edyt/ obne baffelbe reftringiven au Laffen 2c. JusPrimo-

hmno &

gcniture in Eletoratibus 44.2.cap. F71,$. 2-fadicatum ftabilirumque effe,nons

"iT

nifià Davoindubiuim vocari poteftadeó,ut hanc co nfirmationem vel inter

fupcrflàafortéquis, rerum ha&tenusactarüm ignarus, referrequiret, Ve-

rüm, cum noftra ztatein J. P. O. hzc A. B.Conftitutio mutationem aliquams

ühnga n

t I

Ut

pati videatur , nonimmerito quaritur: An A. B. fan&tio hac inparteadhuc

in viridi obfervantia fit? Ad quam affirmativé omnino refpondendum, te-

D D

nemus; Nonobftante, quod jus Primogeniturz in fucceffione Ele&orali

QQOT& Y

interverteretenta:int Agnatilinez füz, uti Ele&or Saxoniz in AuJa Cerfa-

rca, allegante L. B de Lyngker. 24 Capzral. fofeph. Adrt. 3. v5. reflringi: remon-

add

lis li

'*mcgmk

ä-rgvir. A quo I.P, O. non alicnum videtur, quo dignitas E/lcötör'a

nea

AUGUSTISSIMI IMPERAT, CAROLI VI.

21

fez Palatinz Rudolphinz competens.in Lineam Wilhelminam translatums

of

