INf

(Romittit (V) Gloriofisfumus Imperator , fe , i Caufa Banni G Re-

p

bauni , ea, que Infirumento Pasis Ofnabrugenfis & Monafteri-

: " W, c&'(

enfis, nec nonQece[[u Imperailtimo 9.f acbente aud) ii bett S9tütte

1 fhmil

- Popr

fiecamb. Cofiabrüdifijen Sríebens ^ Cbluf ac.— Statua Ó

prajcripta, pracisé fervsturum , amfe omuia etiam preecautu-

Aittyan

rum, axe, impoflerum,.| aliquis excelía vel inferioris conditio.

Medim(

'

nis, Eleclor , (Princeps, Status velalius, aäsju/ld e ]ig?ïcienti catifa,

Wt

ut C inauditus, & /ineþræfc-itü, confilio & confenfu Sacrt Imperii Ele-

E*'P?&ati

&lorwn, fPrincipum & Statuum in Bannum & Rcbannum dentur,

[/

Vr

immitcantur, aut declareatur. fed, in futuris cafibus , quibus, pux-

, '4 riüm Pyiþa

14 qualitatem delifli ad «Bannum vel Rhbebannum , velad implorationem

fttng,

um

—Fvy&alis Imperialis, aut leforum in ;ure procedendum ,. G ratioue

um

|

LU

AUGUSTISSIMI IMPÉRAT. CAROU VI,

!37

T

rin in jdicio Imperiali Aulico, aut Camerali pro admmz/?mtzohe ]ujhtue

T

a(mm

ö" Peïztu

.npwm indecernendis C ltcztzoml?us & Mandatts ad

Xbamum Imperii aut privationem ,nec non m deduttione cauj;e nsque ad

ht«

; n

fnem, ad i jfpofitionem 3S. Imperzz jam ante. ptomulnatarum Con-

hta,w

ftitutionum, ordinationem Cameralem accuraté non minus ae

- felicite; vefle&turum, ne acculatus contra jura precipitetur, fed in fua

PAU

- "defenfine leeitima, prout decet, fatis audiatur ;! causa etiam, adfinem

d fp»

n

o co;zc,uf onem usd,, dedu&là Acla C Alitata ad. Comitia publica de-

um

(

ferti, percertos adid j)ecmlzær juratos Status. CPrelatis & Comiti-

Bus inclufis) ex tribus Imperii Ordimum Collegiis parinumero eligionis

n

dCPHE?fOS, examinart U'L,[!'lafl bommqtze votá ad omnes Eletfo-

res, Principes, G reliquos Status referri debere ,. aqibus defiitivam:

concipiendam , pofTea, ]änfentmm illam ab ipfo Imþemtore yel ejus Com-

mz[flzr:o approlaatam, nomine Imperatorio pu!wiuarl , Executionem

etiam, tamin boc, quam alis Cafu byus , non. aliter, acjuxtatenorem Or-

MR'

dinationis Executionis, per illum Giyculum, in quo 'Bannitus pajfesf 0nd-

!]

tus, cff; cuidandamfore.

(2.). Spondet Sacratisfnmus Elecus,

m

f € bona illa, quibus (Bannitus privatur, neque fibi, ueque Domui fue ap-

ii

$u

]

zï

propriaturum, vel incorporaturum fed Imperio reliturum &

PWUI" |

a(fervaturum, mprmm, y. parti læfæ fatisfacturum ; Feuda

mediata f.particularia , veró Domino Feudi haud ablaturum fal-

Condïllü-

jl

e' [r'i

yá tamen Qrdinatione Camerali, falyoque Aguatorum & Eorum, qui

hn

[j i

Expe&atzvaxs aliaque j jura fuämde babent , & cu]uslzbet innocentis qure;

g/io principio ac f LAgnati i innocul, propter felonmm Banniti , feudo et-

!

düfäw

;

tiam privandi fmt, pemtux dempto. C [ublate. — (3.) Promittit, quód,

mbüi F

W

« pendente proce[Ju. (Banni , INemo'bonis fuis. fit privandus , quin &, f

nP?W

Jfþohatw pro rejhmtzone zmplomvertt, pro re nam, absque repora &

"i

W

)

ant e

..

138

-

COMMENTAT, AD CAPITULATIONEM

ante finemfiiti proce[Jus ifHius bannalis vedin tCgratdio etd;äiäi?i; YCHie-

; ;mcxrcuda't

diis [ulficientibus,vyieoreOrdinatianis Cameralis aliarumá Cou[litutionum

aof

Imperatoriarum, cumpleno effectu fhieri debeat ; Jn cafu, ubi,

^i rimi

i Reban

preditio modo , formaque accuraté prejcriptà. debité baud proceffum

d A

werit, Declaratio 1n Bannum ejuque Executio ipfojure nulla

lgt

murnga

eflo. (4. ) Bannum Contumaciz, ob complu[culas vatines , &

ov

confideratienes locum ampliis non babeto , fed.in Givilibus caufis., civiles

"a rj

coercendi.Cy compellendi modi & media tantiim adbibentor. (5.) Polli-

SOhuma

dttmi

eetur Eletlus , fein mutationem in Terris C Feudis confifc atis facham,

E

oft fufce-tum, Regimen, inquiturum atque confilio & yoto

Electorum di[pofitionemtalem fa&turum, «ti Capitulatimes, Imperü

il

ConfHtutiones G juf'itia id exigunt & requirant.

L

QT

A. XX.

ff

|

dtif

^'Ytb ojne Dortviffen; Satf ub æew&tffgwg m

7

)

5 eid)s Gbuvfürften / Sürften umb Cotànbe üt

uD

- -

[

Ahfpg )

pie9ldtunb $obero[dotaetban &c). Additamenum

RUT

^ Syürffenunb Ctánbe in bte9Ldptunb Sber9fot actban/

b

9t

racbt/ unb ertláret/ cum fequentibus usque ad verfüm z

Aümm

MTR

äBas"' n

Dem?c. novum eft

l

ææqm

ad literam oftendunt,

» prout Capitulat, Leopold, 28. €* fofephin, 27.

g9-

^H

:qu&nmm |

2

Tiptty r

ebfervat Illuftr. L; B. de L

i bie 9I5t umb 'DEer - 9ldit gkröan Óc.) ; Pmdennüïmc

"n

i

yncker a4 «trric. fofeph,27. nonproprié 9[d)tttitb

HDV )

QPlecm

Sber9ldt / accurat 1

oquendo, hic afferri 5 fed Rebannum Imperii fi-

th;

r

ii

gnificare $5berz

9Id)t ; fecus ac in Banno aliquo Provinciali, ubi, (ipro-

] CWIciuJ

fugus (. abíens b

eroerfd)ollene ad Edicta trinanon comparuerit,necintra

A

ln

annumadieann

(e)

tationis primzcomputandum, innocentiam füam purgae

ycri't, incurritfec

undum bannimentum triplice

mhuncnotabilem effe&urm.

2

Fl

ii

äïp

H&

ümportans : qudeannum fuperiqsagitotam

1

rovinciam Dominifaperio-

Ls

Qs

—

t

lm

AUGUSTISSIMI IMEPERA'l-'. CAROLI VI.

itis extendatur;(

2)guodBannum hoc fup

7

eriusinfamiam irroget.Effe&us ter-

.

lii

tius cenfifcationcm bonorum operetur

L

Quo dcVideat, Omninó Carpzov.

L

Prax. Crimia, Qu, 140.a n.34.cum mnltis fe.

7

uentibus, nd num.31. usq; de Ban-

noac Rebanno [mperii confulat.omnin

oDn.ab UffenbachZeE xce

If ] udic,,

[c! poafæw

Imperiat, Alulsc, Cap, X XIV. Se8, Hf abinot

anterait:Dividitur autem

Sit 9ldyt & veseratumbyie Sobetz

9df vulgó Rebannum di&u

in femplex

aþjmlft

!

fotmam in Exrerzam Gtizternam: Adha

m : quoad

ütionzg

claratio vel Rebannum f Banni Reite

ratio.

ncrefertur Bannum ipfüm f. ejus De-

14 U

Adcó , utBannumíie 9[dt/

M

tanquam prirpum Decretum , quoalicuipa

ritio füb comminatione poenz

*Mt

Banniinjungitüt? . EcRebannumDie £obet

3Idt Decretüm fecürdum fit,

í

if

quocontumaxinante oíften(a

m poenam Banniipfo jure& fadto in

cidiffc dC*j

P

claratur. Utriusque integr

am. fo:rmulgm fubjiciens.

IT

Geftalten au

:rzeï,ljlf'*f(ä L

d) ittt . émifdjensveid) Dey vertitditen

Gütern bes 9X

(bter8 / beffelben oserbrechen 2enen Aenacen

ub affen anbe

vt / fo9Intvartung umb

m

Xedit batan baben/

ub fidbes 3oerbre

densin ber epatnidit t

eitbafftía genta-

tet/ at ibrent ure

Juccedendi in feudum Wtb

i

tantmtGtern/

!u'cöt prejidicire / fonbernoag principium ,

al$ 0b atb Arnat

TU

amocentes propter]

Y

n

uk'lm

elonian te8 9[djterg be8 babutd) vertoürdten

€cbengumb anbe

ttt jutprivirenfeineg 9Ge

8sCtattbaben folf.)

,WW

Hzcverba noviffimé hicinferta, latifundian

ontantüm Utriusque furis, (cd

& (üummzz

qaitatisrationem fapiunt; Eteni

m

;Vel juris naturz principia in-

8 Oþzül(

fj

ftillant,

poenas tenere folüm debereautores

füosj4xt41. 22. C. depen.adeo,

üt, quantum ad Agnatos, rcs in vado fit,

fc.fi Vafallusin

P

perfonam e

ncam peccaverit, feudum paterzum (; vetn

$, CX

-Xtran

innocentes devolvi;

quodcx eadem rationisp

clufo Domino, ad Agnatos

Pt

dc[

novo) applicant, qui &delinquentis Patris À

aritatead filios(fecusinfeudo

ODIICAN

e legitim. ademque senent Gail, Tr.

gnati audiunt ,

L 12,7. de fuis

u

chio p. 3. Cozciuf; 39.7.5,

C' 4. citatis .

de P. P. Libr. H, Cap.

I3.7.21. & alii a Berli-

quorum fententiam ab xquitate fefe

3j

*ommendantem jus Saxonicum fequi

«phor. x$. Car

tut, Struv, Syntagm. Tur. Feud. Cap, XF.

i

pzov. ; uri:zjr. Foren[. P.

TII. conftit, XXP1L def. 3. ibjque Ctus

ii

fi

pracellentiffimus Da. ab EfPaab.-àdd

antur Vindicie noftrz ze Gail.2,obf.50,

mabito

$"

»,4T. & Notz ac Addition. i&5 E

wan, jur. fen,da:l. Cap. XX 4d/.qu.46.

Doji

1b

EM

140

COMMENTAT. AD CAPITULATIONEM .

- Alro mann aud) auff eorbefdricbene 3904a8/

Forin um» p fmdif*l

^ aind

OBeife/ toieton Puica u Puncen verfeben/. nidit terfabe

À

vet volivbe Ov.- Res in aprico pofsta». etenim forma dateffe rei, quà

As

non fervatá, a&usruit & nullus eft; /. 3. C. de LL. CL. Gail, I, obf 324.5,2».

ülpor

2.obf. 16. . 16, ubi cleganter differentiam intet formam fabflanrialem & ac-

cidentalem ob(ervats hecque omnium maximé procedere, ajunt, quando

j DO

lex per verbum przcifum;ceu in hoc Articulo fit,loquitur : & foll/ NB.

Áinm.

el8bann felbige 9[d)t8 7 Grtlabrimg unb Ex

^

(

*

ecudon ipfo jgre DD?*, nu?l

ujb nid)tig gcbalten merben,

,

T

d mmgeg/ toollen 9t fct

QMiftUR

i

!

- C íicíbas bannum contum

Piaes a( einats ticfen Cosiderationen wgufanafides 99ite

ditius

tel aatabtbun/ unb egi Civilibus cadfis , àtid) bey betten Givilibus.

Qhrom

coercendi & cempellendi mediis betoenben faffen) Nova hzc cít addi-

tio; qu& ob, multarum difficultatum aliàs füborientium cumulum faluberri-

m :

mé hic eft repetita,horfumque maximé fpe&tat Receff//wp. de 4dnmo 654.9.36.

Domi)?ik

Praterea addant CL. Gail. 1.of. 59. &*

| 6o: ibique deio. nbj?r.:&,Excgl;cntiQ;,

Tcxto;. Tr. S)näptic. $. F.

lii )

[AUT

Oi follen unb toolfett aticf bas] eazigä/'wdä eindumb anbeei

Yi f

£otte itt ben vertblirditen 9teid)stanben umb £ebenborDeritt

(l i/fm

berungen 50?969(1"5361! Órc.)Paragraphus hic, officium & cffedum

MPdcem

füum , per Pacem Capitulationemhancinfecutam, Raftadienfem , &Da-

Y ]

denfem perdere, proh dolor. videtur , vi cuj

. omnia Bona cenfifcata

.po&linïinio zeftituta funt.

Mij In/l;

Edl&mu

od

Sufnmaria, Notabilium

DO

ARTICUOLIE XX

Ilp ]m

UT

æonæet (L) Saeratis Unus Iinpemtor ? /-e Elgägrtbus * mecipi.

[

Nobiltate de

A

! bm('g' Aliif Jnperii flatibus , nec non ljäffgg Inperi

É

AUGUST!SSHH IMPERA"' CAROLI VI

I41

il

feud»s ad zp/ös pertmerztzlms, uätcunclue dlla fita fmt , quandoV'afalli

Mf

li

eorum aut Jubditi ea, ex crimine lafe Majeftatis , - vel ex delictis

I W

aliis amjferint, vel ami[Juri fuerint , ex aroitrio. ftitucre atque

difponcre, permitlurum ; meutiquam yerà zlla, -Fifco. Cefarco

J q]'lï'l

incorporaturum , aeque illis vel priores vel alios F'a[allos obtru-

)

furum ; 3 Quin & Allodialia bona ,^ que ex lefee Majeflatis vel alto

N

cwmme

imodo prefato. ,

commif[a erunt. ,. Yel- committenda forent,

illis, qui m Fifa juribus infeudati fünt , Yel eadem alias ,. per

V

(

continuam ob[ervantiam , posfident, EleGloribus , Principibus , Ó

)

Statibus:, [ub quorum jur isdi&ione illa fita fuerint , haud. fabtra-

)

li

&urum ; Jerun, Superiritati 'Territoriali ,

vel Dominis terri-

U

torii , conficationem eorum liberam rch&urum.

dü Aüd

(2 fPromittit

Electus ,

uod . lecloribus. , ?rmczpzlm/s Crelatis , Comitibus,

u'aiubr*

E

i

Domifus Almque Inperü Statzl;m (inclusa TImmediatà Imperii INobi-

,&Lf»uwü

litate ) . in fupra diélis aliisque cafibus [ub nullo juris vel quftitie coles

ve , vim ullo modo infetre , — meque id ab aliis fieti vel procurare

i

D

J

velit; fed u5i quid vel ipfe vel quisque alius pretendere babeat,

W 3

omne iftud ,. ad motus alzaque acta m Imperio eyitanda , e centravio,

&.X c 1m

4d pacem C* unitatem colendam & confervandam , | ad judicia Ordinaria

g

vieore Imperii (RecefJuum , Ordinationum Camere C* Executionis nec

m nïm

non Ihnflrumentorum Pacis Monaflerienfis & Ofnabrugenfis , atque

i

FEdi&lorum Noribergenfum ad. dijudicandum dcferre , — ibique. [e-

euxdim diclas illas Imperü Conjiztutmnes n cogncycende e exequen-

do procedi faceret 5 INullatenus etiam. concedere , ut.ili, qui

[ulure judicia competentia. Yolunt,, adque id prompti pronique [zmt,

rapinis , incendis , oppignorationtbus ,. concusfionibus ,. bello, novis

hi Mf

exattionibus & cellectis a'iovc injufto modo torqucantur ,

/

IOI),W

8 i

aut

:1 ^X

242

COMMENTAT. AD CAPITULATIONEM

dut graväntur; cafu, quo, Borun La'lig.-uid etiam ifieret , curtre velit,

at [Latus laeþm continenti teftituantur , ;lamnzzmquedlatum,;?ad £0«

^

E

nitionem utrinque denominaterum Arbit

rorumimpartialem, au:;,f C,.

Q

æi;iis, juxta equitatem, reargiatur.

bdt:

Art, XXI

[2

[/)

Dnbem DT. Qanbæbbriäfeit obet m(m'm; Zexriæ;eiä

Jf

€

(ilfjl

fnít oeren. Confcicumg serod)ren (affen.) — Membrum

(90)

hujus Articuli primum comprchendit Capzralar. Leopold, 4rtic.

í

(2

XXVIUL r fofiphin. zrtic. XXV1I.ad literam.conceptos, WUbiCL.

jta

Mauritius Commentarió egregió dubia occurrentiaapprimé dif?

folvit&il

luftrat ; Cui omnino jungendus L.B. de Lyncker is 4. 4rrse, fo-

fütm

feph. XXFII, verb, Cum Fifcijuribi. Praterea omninó addendus Reinking

LUE

Tr.limati[f. de Repgimin,Secular, & Eccleftaflic. Lébr. I Claff. F. Cap.V 1. n..30. fi-

Müm

quidem, Dominus, inquib. Diretlussmmediatus, aliegi erinminis infortunioy us fuum

Perdere non.debet Avgument. 1, Reguxorts. 14. C. de donat.énrer wir. & uxor, & int.

Ittz f

Jé quispresbyter, 2.0. C. de E. pz]ï:vp.-ö* Cleric. utiin noffris rerris arzumentatur Guid

H

Papa Dec, 241«0. 2. G ibid, JAnnotat Baron, Et quando Vafallus delzquendo fcue

f&orz,

dum perdit. tuncdominium utile confolidatur cum dire&o & domino im-

Üenoy

mediatoapplicatür, a quo feudunms habuit, non verodominooffenfo &c,

fs f

porro, dubium iftud a Philippo zz Uf Pratt, Mnft, Libr. L. Ecl. 6,n. 4. O [óg.

ob motum fc. feudum Fifco applicati , fiin tetritorio Domini fitum fit, &

) (

tamen illum bona feudalia non ex Fifcifed dominii directi jure vindicare, de

W R

TetrisSaxonicisintelligendumeft, ubi Vafalli fubditi & Fifco fuppofita bo-

na feudalia poffident. Quód (i v bona «lledialia (int, reliquuntur Domize

M fm

delinquentis

i

[ Titgy

tenete

mediati;ex iur;lüki; Quod D.ominus üv'ïc juregændi,üvc alio jf;r;

h. Pïæ

€Cotlen .-'imb mü&: duäg bie Sï!juf: Süiïïelt zk;) Hoc

Mf (

membrum fecundum fuá limpiditate conftans ipfis

inibi addu&is Imperi,

ftt

Sa

n

z

Y&tionibus ?xagmä?&cis fatis fugcïjque fülcitur, fad

€o, ï""' ampkusmh.m Ü

L [m

teliqui fit.

gm) qu

Mtürm

.';Summ-aT ;

. RUGUSTISSIMI IMPERAT. CAROEI vr :

143

Wij

Summaria Notabilium

T

ARTICULI XXII

jb

| : "Poþkna'et:* (L)

Glori

ofisfimus Tmperator , feie Collatiote Diguitatum

3

eà fotisfunim re

fpeéturum , ut illee tnprimis 1

Jignieubus 6

bene Meritis conferantur, ff

icque INeminem 1n ?ïinaþem* Comiteme.

que Imperii cxaltaturum

. Hifii Imperio gz*qgäïjz'anatum medisque

Ti

ihjfru&umï ^

qui Statum. affefiatum. pro. digontate tueri posfit ;

-

Newinem ver

0 de noyiter Exaltatis y

OLU

incipibus , — Comitibus ,

| 4l

^oG Domins ad fe

sfonem C* vetum in (o

Ü

N

llegio . Princicipum,

ije' st eorum , — [r»e Comitum fcamno fit. ,

Decretis alüsaque ad-

umr&h

[/;

ii

;6'

Juturmm ; sullumetiam, quisquis fit, inpre;

H

udicium ant imminutios-

uj

nem. antiqutoris alicuj

us

M

u* altioris Domus aut. Familie lejisque dägnitaiis;

7 l

flatus aut ufitati Tituli , novis predicatis , majoribus titulys ,

anut tufr-

u*ïW

qnium Diplomatibus m3étaturum vel dotaturum,

— Nulli etiam

j

Eleclorum, Principum, ( Aliorum Imperii Statuum,,

nl

l

Ebïümque— jizrï

ynaot

territoriali Exaltatio illorum , qui fub

iflis Po]]ïasjïanatiä fpnt. nociva

fl

e 0 3 /&5[ llll,

nuimc pro tunc G tuncpro nunc,

iflis fubje&i remanen-

uMW

to: qun( , fi probatum fuerit ,

»

. quód illi per 1fhusmodi Exaltatio-

i

1(Urk

nlictt

nes gravati fuermt ,. [atis andi

untor , Ó quicquid s contrarium

"

0

actunfuerit, caffator.

T DW'

&

(2-) Sacratisfimus Imperator dilizenter ob--

fervaturus & curatur

!

"ut omnes Expeditiones in Gratie C aliis cau--

jt jf

fis .. precipue auteäih

öhïata&]izþerjäam ïældg'gnz'fafe :?ïincä»um), Co-.

mitum, C Dominorum,

necnon Nobilitattonum, Palatinatuum: Cim

"E

j

quorum U]urpatores fingulariter animadvertendum) . & Fitulorum Con-

us

J

j

fiiavit Impevialis, uná cum aliis huperialibus nnnunitatilns, & Pyivi-

degüs, que Gloriofrsfmmus AugufTus fub T'itulo &y nomine (Regis aut Im-

Jeratoris Romanilarzietur, mnulla ali- quàm Inperii Cancellaria,

$n

At ab

144.

COMMENTAT, 4b c'AMTULA:TLJö'NEM !

uti ab antiquo idconjuetum atque Imperatoris G. fR.

L €9n):ähit,£ïäe

dij

rentut 5 quemadmodum yi G virtute bujus, omunia illa Diplomata, que

E

in Alia, - quàm buperü Cancellaria [ub Titulo & nomine:Gejareodurante

4 IWM

Tomperatorio esimine expedientur ,. boc ipfo nulla &inva

lida.effe ,

:

m

nec Impetrantes, - prinsquam ipft ,. ex Imnpera Cancellaria erga debitam

- — dig

Taxeexfolutionem confirmati & legitimati fuerint, pro-talibusin.Im-

o W

MM

perio honorari & confidcrari, meque ipfis Predicatumyel Titulus

ttibai debeat. .. Qued fi autem. Diplomata vel Documenta Gratie,

N

Statuum Exaltattones ,. alia Privilegia in Cancellaria.þhpe;*ia.li eX»

* diatorun

'edita, exindeque aliis Cefareis Cancellariis intimata nerit.; H ob-

(iere,

firicte effe debeant , préfasas intimationes, non tantim absque ulla

preflatione velexattione ullius noye Taxe vel Cancellarie jurium Cquoe

L

cunque nomine illaetiam pretendi vel appellari velint ) reclpere, vt«

riüm etiam Inpetrantibus conce[Jum . predicatum & Titulum largitum,

conformiter-Status G Privilegio obtento, in expeditioniäus ibidem fme

ulla mora C difficultate tribuere , non vero, i[lud , [ub multta inibi

f

conflituta-dettahere. — Gim. (3.2. etiam Cancellarie Imperit Officio

"Taxe d eorum Officialibus remisfto & moderatio Taxa redituum., .tum

-etiam ,. quód Diplomata fhper Cæ/Zträis (bnce.yfienäbm '?riþilegiorum,

lh

j

As In

Statás Exaltatiónum, & Aliarum Gratiarum , prout cónvenit G decet

" lm dt

decrementum [uflentam

non redünantur, in notabilem !mMmzitiBng;ggï.

R R

BAU

tionis necejpïriæ yergat , 4deó., ad majorems ä;gäzodi in(l.ommad—qrmr

Der

precautionem , [pandet. Electus 5 quod juxta "Eleclorem Moguntintnt,

Wo;m&

lus in boc remittendi $ modera-

ceu Archi-Cancellarium Imperii » qui jb

UT

*Doffe,

tionemfaciendi jus babet, i1id 3nnit , mec miniis defuper firimiter pere

Ij

Mf

- fiflere velit ,. ut de Juetis & ufitatis Cancellarie juvibus & taxis, proprae

;

f

M

h

diClis cocesftonibus G privilegüs Cefareis nec non Exaltatiouibus

Statiis

-'"trod

alii&—

m

!

L

Aüeusnssm:x IMPERAT. CAROLI VI,

145

h',hx)

D d

K

?diifqäe' Crati

- felveudis nibil remittatur vel detrahatur , au£

4qM

moderetur. (4-2 Qgöfl-illis » qui Gratias Cæþrem' imþo]lerüm

li

impetraverint , G intra trium menfium . [pattum Diplomata fua apud

(

f

Cancellariam Dnperialem non redemerint , nullatenus, deGratia, com-

f(

p

cefs glöriari auteA, a£iu, uti, liccat: VerimOGratie ifleboccas

7I

|

f pof? di£tum terminum , ipfo faclo , ca[Jate abolite & fublateeffe de-

iT

i

beant. — Ideoque Fifcalis Cae(arcus, adversus illegitimosUjurpatores

l rjl kl[f!,

Stats Exaltationsm, Nobilitationum, Confiliariorum Titulorum, Pre-

r

dicatorum, C denominationum , nec non Infjgnium Concesfionum ,' pto--

b

cedere, i/losque, pof! praviam cau[e inquifitionem, proratione deli-

Jl

/

'W!? L

&l C perfonarum ad penam cond

Ill illläg'

debeat.

ignam pertrabere gb&ri&us efje

?

getä,?

Att. XXH.

m

W

()

Centanb a&er/ oon betteit nelt eiläbbenen Sürften/

wh'»'ü' J

Gaffen unb 5,erremie) Idemjam Receffus Impetii de

N]

WWO

1

Anno 1654. $. 197. cogccptimmis verbis ftatuit & fanxit.

"E

: itute

t totíaer &anbfürft(id)er Jurisdi£tion Serb(ieben 1c. )

3

Yil

Lab

Status Imperiifapientiffime diverfiffimum habere Refpe&tum difertéinnuit

V U

Rec, Imp, de A4nto 1548. $. 9|d) ber Graff oon Gübingen 3c.. prout id (u-

y

pra jam latibis cft didtum ; quo diverfo refpe&tu intercedente ,. diverfuns

i

»

quoque obtinetjudicium ; maximé, UbiStatus Imperiibona fübalio fta-

jíi

Y

tu difpería poffident qua non jwre Imperii, (ed jwre municipali , vel ja-

Jj

Orm!l

re contratlus aut univer(alis aut parricularts fucceffefffonis tenent , quz cum fua

cauía & onere tranfeunt ; cüm, meminem poffeílionis füz caufam muta-

"U j

re poffe , jurefit conftitutum Z 3. $* 19.7. 13.8. g. primis. . de ecquir, vel amit-

zeud, poffeffion. jangant. CL. Gail. 7r. 4e Zdrreflis cap. VI, & Dd. Reinking. 77.

j

de Regimin, Secul, & Ecclefiafl, Libr, 1. Claff, IV, Cap. 1.8.49, cum f244, Schvyc-

4l

þ"wi,.

der, Intred, f'n fs Iful:l, peart. fpfcial. Seih, 1I, Cap. I,

m

25ep

!n'

E 1

145

: cOMMäNTAT. AD CAPITULATIONEM

.. 85ep. fciter aubern/ a[8 ber. 9Reidos-Gattfen. &c.)

3 iif

Rcs plané in expedito ut non egcat ulteriori declaratione 5 preterea ad-

hia

dant. CL. Mauritius 44 Cap

itul, Leopold, zirtic,44. & Libr.'BgrQn. deLyn-

:£ker n ofepb. adrtic. 43.

- Mt l

á

O6eí

f

dl

De"faxa fupra ad? Artic. przcedentem X'V LE, fatius:actüm.

- eud bent AReiife ^ Gantsfea «ar Sïlmpt&c)

Va

Atb irterfatb brep 39tenatÜ Seit betad &c

.) bt

1 n

tio adeó di(erta clara

o

luftrandum , fit.

que; utr;liqufnihxl ; quod ;oguncmat?oïc 3?9."&' il-

Wty] nx

d

j

*

— P!fd!lrl's )

i SummarlaNotablhum

f A con|

h

l

!

j

L

ARTICULIXXII -

&Umm)

qum'ittit (2 Muguftus , fe Q»giam &€ æjïzreqm erïdentt;am, p;;æ-;

p

P

entiam G Curian n S. R. Imperio Nationis Getmanica,

aifi tenporum ratio aliudrequirat, in bonum ,. bonorem & commodum

.emnium Menbrorum,Statuum Cy [ubditorum conflantey babwurum,

;

a

omnibus:.S. Impeyai EleCloribus ; Principibus-&y-Statibus ) juxta &

j

J

Afforum. INuncus & Legatis. . ( Imnediate Libereque INobilitatis Im-

pera Deputatis comprebenfis ) quoyts xtcmjwre pf'onzptisj/imam "udien-

[

t

Ofitum

-tiamG expeditionem praebiturum , illos itiieribus haud- gravatu-

d 1

rum, neque dilatione velprocyaffinatione Re]pon tonis dande ptott?-

€turum ; (2 Tnela Cefarea ,. ubi in Jeriptis C negotus Imperii

Atdo

^i

&

apitur, nullam Linguam aliam, 'velidoma ufarparifm 65 , quam Lim

mbüc

Y d

guam Teutonicam & Latinam , mfiimlocisextra Iaperium, nglbmlm-

d It

lltann "

gua alia inu[a C exercitio communiter foret : n Confilia Imperiali d-

1m0

um

li

Ti

lico tamen Idiomate utroque Teutonico & Latino précise fervato.

li Mf

H?I

icia C

mlq

Q2 .Sþondeg Eleä?u; » ff ,i mfuturum, fufcepte Regiming, of

hn

i dog

, 4)'?4

L

»

AUGUSTISSIMI IMPERAT, CAROLI V..

147

|

D

&

wl

at r Tnperialia in Aula , alisque in- & Extra Germaniam , q

ue

ab illo conflituumtur, - ut protef?ibnis Germaniz , Legationum Pyim

arii

y d

I

Aule. Magiftri , Primarii Camerarii , Marefcballi dule ,' Capitanei

Hafliferorum atque pretorianorum 6 fomilium , ex nulla alia,. nifi

u

1

Germantca INatione, aut minimim illis, qui Imperio, feudali nexu alli-

jne

ati, Imperii Qerum Periti , €y. Imperio utiles judicantur , qui non

:n/t;kqf-*ïit

mfime conditionis G latus , fed Dignigime Eximieque. per[one,

majori ex parte , Imperii Princiþes » Cemites , Donim c INobiles,

velalias viri preeflantisfimi preclari ,. ortus & nativitatis preecellentis

funt;con(tituturc m. fPrefatis Officis etiam bonores , Dignitates,

Reditus atque competentia jura-[ua rclicturum , /:illis nihil detra-

Qurum?. .vel.' ab alüs detrabt, j)efrmi WY M.

w

| Árt. XXIII.

ufb E

s

'*—Sïïfpeit. Sxentifi

dj

)

(l

vt Seid ïeutfcäeæ 1$z;ztion ) pe

n

£

U

( hocpundo füprajam mentioinjecta.

p

V

QUE

fBeine anbere 2uin

$ fté Cyprad geörmucäm,

d

di?foütum

[a (enm.) Idem s Zrtic. Leopoldzn. 43. &* ï"fä'þ/?- 4.'2".0449;,,,:1;

"

; fubindequeres fatis

perfpicua, quz'propterea, prater neces-

fitatemnon extendenda eft

; jungat, TamenT..B. deLyhcker, 7^ Capst. jo-.

a'-ïd grax*aü*.

fiph, adrtic, dilt. 41.

1ittb bíe

SGir fonften in - umb aufferbalb Veutfcofam. 2.

Càrdo rei in folo honore & praferentia nationi Germanicz merito

negatiix,i;

tribuenda & exhibenda . confiítit ; Germani'enim ; jam düduüm , fe-

J (7) W

Htate & virtwte. quoque bellica , apud Exteros-inclaruerunt:

utFrifüi referemte Tacitode Moribus. Germanorum, cap. 24. exclamári

nt:Nul«

Aill

qm )

i

]

los mortalium ; armis aüt fide, ante Germanos effe;

*

J

l

1, quippe, tefte

j

M

Eodem Tacito, X/4Z. Zanal. $4. verba pro literis & ficillos

dextram pro juramenz

l

!

If

j

!

«".

tobabent, lsa, ut:ndigeze, modo füfficientibus

pr«diti qualitatibus, inge-

i

l

jl

i

niique dotibus Exteris preferendi fint ; haud obftante 72z. 777. C. Ur zulli pa-

iil

j

j

,

ermittatur,- Libr.1, Tit. 41,ne,

i

|

fria (ua adimini[lratio jïng fpeciali permiffa Principis p

T

. aut

COMMENTAT, AD CAPITULATIONEM

14

sutgratiofus, aut caluminiofus apud fuos effe videatur. Sed admi;ni&ratio

ifta jurisdidionem Provincie , cjusque Regimenfolitarium olim fuppone-

- du

bat. quodnullus Popularium affeQtare debeat

- hn

, . fin, C. de Cfimin.Sacri!tg fe-

€us hiceft, ubii('ïiusmodi prohibitio ceffat.

M

uN

[

Summaria Novta-bilium»

lmf

Jm j

ARTICULI XXIV.

n

Ara - Cefarea Majeflas apud Confilitm fumfz Ih:periale A'?Zicum

lim [

i5 S

con[Htuet & erdinabit Principes, (Comices, Dominos,

Ti d)

Nobiles, -äliosquc honeftoloco inclutá Familiá ortos, utrius-

&

que fReligionis , Yigore In rumenti Pacis , ex Imperii Circulis , Ó

r

quidem, nonfoltim ex fuis Land[asfüs , fed majoriex parte , ex illis qui

meeri,

fu. (

3n Imperio INationis Teutonice nati, &5 educati , inque illis pro. Status

Jui decore C decentia pofleffionibus & bonis Infirucli, Conflitutio-

(Fw?,æ/il

num Imperii periti bone fame, & inclyteoriginis babiles qualitatibus in

t qm

li

examine , equé ac in Camerali Judicio, probatis , approbatis, multe ex.

VC[D()n-

perientie , nullique , quam fibiy Imperio, nullietiam Ele&ori, Prin,

Vf', b()n

cipi, autStaturImpern ,. losgé minis Principi Extraneo , fin.

fblt qh

gulari Juramento, officio , Yel beneficio & gratia obftricti fmt. (2-)

m

Spondet, fe nonobuifuram,quód "fudicium Imperiale Aulicum per Eleflo-

rem Moguntinum , tanquam S. € Archi-Cancellarium , virtute Inflra-.

menti Pacis , adeoque cum obfervatione ejus , quod, fecundim diciam

fPacificationem , ejusque difpofitionem in tali Vifitatione attendendum,

äcol

lmgg

C Status Imperii ulteriis con[ultum judicabunt , Jingulis trienniis vifi-

t

)

k

teturs fed, contrarió, potiüs Vifitationem iflam maturaturam,

of

4 dila. V'ifitatio illa Confilii Imþe?-ialis ulia prompuffime fiat;

ii lnff

$p

AUGUSTISSIMI iMPERAT. CAROLI VI.

149

Yi

ppone

& ifhius defetlus & abufus cumeffeclu caftipentur & emendentur,

if

- fengulis tribus annis quoque cum memoratá vifitatione continuetur,

(32 Ordinabit & diponet, ulteritis, utin Imperiali futo. Confilio in Scam-

nis Nobilium,nter eos ex Nobilium conditione quiper [cutum & Galeam

nati [unt, C Comites ac Dominos, qui i Confiits Imperii Statuum nul-

lam fcffionem vel. votunbabent, aut ex familüs talibus Sctfio-

nem in Imperio habentib:is Domibusoriuadi, & nati fent , in

Sesfione Confiliz, ecundim antiquam obfervantiam, difcrimen nul-

T

lum fervari, fed quilibet, Tuxta Ordinem fufceptorum Confiliari officio-

opno

rim, absque ulla interipfos propter nativitatem füam affe-

] i

&anda pr&rogativa manere ; preterea, ratione Officii Imperialis

u d

Judicii Aulici preecedentue, G Re[pettus ifTud, quod Ordinatio ipfius Confr-

iif |

li Imperialis Auliciprefcribit & Statum iftorum decet , obfervari de-

[

li

7/

beat. (4-) Premittit Ce[area Majeftas, fe, aliquemin Prefidem vel i-

u

l !

ce « Prefidem in memorato fudicie Imperiali Aulico conflituere velordi-

(cnjütutio- |

m

nare nolle.. Nifi Imperii Teutonici Principem , Comitem

vel Dominum, inque eo im- vel mediate poffeffionatum

TU

vel bonis Inftructum , 4 ui folus DireClionem in Sudicialibus ba-

R ?r' |

bebit , quem nemo in Offiio perturbare yel interru

1 i

4

mpere de-

Deat.

LI

iat

p p

Art, XXIV.

;lf

ul

j

JEc omnia adeó (uá perfpicuitate conftant, ut nihiladdi , ncc&ü'um $

Jungat. Tamen Autor (Orunboe(Te p. 7 cap. V, verfu : 9fI8 qodz

T

"

H

&c. & conferatur omninó com

rc bódffnétbig gemefen/. aud) bierüber bebórige deliberationes

plufcula adducens mcmombilia. Burgol-

Di, ad Jofirans, Pac.p. H. Difiur[. XX.

IN

ur

Surme

lpufümï

il

GOMMENTAT.* AD CAPITUL'ATIONEM;'.,

1$9

- /$ummapa Notabilium - ---

it

g

iO Tepip eoqyrpep ss n

DUUE

velarea M

VJ

Aera C

ajeftas (1.)

m

.Conjïit

utione

; ö* injig'tzitiqn&—ï Oftaalz-

ii

$

sm Cancellarue Imperi dtulica , : tam Vice-Cancellarii Imperii, quam..-

Secretarierum, . protocollifLarum ,. omniumque aliarson. ad. Cancellari-.

am Imperii Aulicam [pe&lantium per[onarum, Electori Moguntino , .ut

ul

tioni foli cbmpgtmtzf u fu;urum, Jub 51"444?73- Ji?ggie n l"' atextu, n

lam.

cï

tuybationem . inferet, vel; ampedimentum inyiciet , neque . ullam getam,

velmen[uram in eo oraccribet ,. quicquid etiam buic adyer[um fattum,

uerit, aut impo[lerum difpofitum iricontigerit , . pro nullo. Ginvali-

MO

T.

do haber! debeat. ; pariter siullo modo permixtec , t Cancellarie

h*üüd«

Inperi, contra Oïcliriatio;zenz Confdit Imperialis, 4tulici : -ö"-fängetlldïrïiag;

UER

ub quocund, coloreyel prætäkfu;. ulla turbatio yel impedimentum.

Q

fiat . (2.). Maturam. atque certam. di[pofitionems faciet , quà, tamex

(f

ua Camera Alica, quam ex mediis,ad Inperimp venientibus , ante omnes.

t Cim

alias expeu[as, A&tlu con[litutis Prefidenti, Vice«Cancellario confilii Iim-

&

ACh 1j

perialis Aulict, tanquam a£tuali: Confdiario iflas Sfudicit Imperialis du

Iu Cor

lii necnon /ice-CPreefidi, aliisque Caigäliariislmperialiþw Auliais, fm

fur E

munitatem à VeCHgalibus, Stegris, C aliis oneribus Cefaris & Imperia-

W

M

lis Cameree Aflc oribus paves . baberi vult, illos, mon minus acSta-.

W (rg

fj

tuon Refidentes Cy Agentes à urisdiClione Provincialis & aliorum

(

iUdiaorum. & officialium etian quoad Qb/ïgüdtionem, OGClu/l'ai."' L Mf

W

"j

nem, inpentationem ,^ editionem Teflamentorum ,. "Tütelam & curae

fti

N

tionem liberorum,, C [rmilia ;. mec nón ab omnibus oneribus per. onalibus —

Yi

À

prorfis ia univerfüm exemptos ; fed G in [pecie alià fe conferen- |

o

ts

-ABGUSTISSIMI-IMPERAT, CAROLI VI,

1$I

des, nulpian cletin'm'f-,f fed libeyé fecuré , O citraimpedimentum, &

'ï"quidemilm'c emierationits vel alia przflatione. aut bonorum [uo-

xun detentione , illisque, in bunc fmem ad petitum literis Conmea-

j

i

)

l

,tjþgdeäitæ 'forme dati; ( dimitti , ordmat.

!

"l

Il

li

"M

......

4,/

;Jioet i!;the atfein biäfa[gäufi*käenben Difpofition &c.)

( Ditpofitio hzcextraomnem contradidtionistelum eft.. Adda-

Y n

ä:

tur Dn. Mauritius/z Capitul, Leopold, 44rtic. 40. cui & fofepb. adrtic-

n

39-4ccedit,

x

j

il

"eteSteide- Soff-Statós 9hefofouig / rititia

iil ll

;

d obie 9f5

gattq besabfettoerbe&c.) Non-exa&iüs vel clariüs

i

4&

u

hacreddi poffunt, quàm exiis, qua CL, ab Uffenbach. 77.

li

fapiffime Laud(-

u

E dfl:welf ud, fmper .A/;lia. C. ap. V - SE&;'IX, lzlziä'f.tradit.:

]i

li

l

- Üenen Cammer- Geridite - Affforen gíeic) geäa[te:t

Ill

Í

AJOCCDOH.) . Ad Quattionem de przcedentia; & numneDomini Affeffo-

qu

)u

res Camcrz [mperialis Cafarei Confilit Aulici Con(liarios : velhiillos

Id

"pracedant? pró& contra profundé differit Celebratiffimus Dn. de Uffen-

i

"bach. 4i8, TraBar, Cap. V1 Seil , XI.ad quem L, C. ablegamm:. Quantum ad fo-

yitl

( Jll-ï

rum Confiliariorum , coeterardmque P

crfonarum fudicii Imperialis Aulici,

j Al(h(

j

lllx equeé ac Camer

ales v; Ordin. Canmer, p. J. 7:1.63, pr.€& Rece[f. de Anzo 1654

Lj

" $ r41: Eidemjudicioimmediaté fübfunt , modo perfonalis a&io contra il-

4 !"53

.lasmoyveatur, actione enim realialibi pelli poffunt, arga, .

-

3- €-Ubi ia rem

E

Á

10

quam in rem conceprifffmis uerbis difponit So i

DA

off^Jtatbssovbnimtg

Ti

" $a

Qt8& Ferdin,1

1. Tit. 1.$, 8. && iff aud) iU

ier

s

j

[

4

9uWeranábigfter 95ez

-febl/ S:Gülunb S»einumg/ bafg lnfere Setd)g

of 7sKatbe fampt

,

29ber fenberé allen Seátben eon anberi ünfern ov

fteln

Caufferbalb

u

:

- Sbeimbben 2 atb$), i aleid)em.€tanb sorgeben/: dnb

*$or benfele

"u

ben bic Pracedentz ttib

.

&

b

(

& berftelle baben follen.

ln t

" SReidS J offtatbszPraf

eigleid)eti foll itttfee

dent nb eXátbe aud)a

nbere Derfonen/ aum

"

duglid) 9tmefenbegz

l

i

Sïetd)'ä Z»

zSRatb gef)'örig/ fo ,ang fíc ibt.o

n

"

152

COMMENTAT. Ab CAPITULATIONEM

unb a bent Scid) 8

a

i

7

eff/3Xatb babeit/ : fampt aliem -ibrem-—».öa, ;

i Min,

acfinb Ab ADaugb

iwng/aud) tbren oerlaffenen inberm ub 9Bite

fiben/ (0 fang fíefid) midyt anbermert$ oerbeuratben ober anber(tro

Áf of

binbegeben / allet Perfonal- 9tuffíagen ub 2Befd)rserungen/ atud) oon

;'rm'þþf |

SGormunbfd)afte/ unb NB. anbeei Gerid)t8z 3man

fteo/ unb

in Anfeeim Svagferlid)en &dyuts ub Protedion begriffen

i

9c5 jebod)

nda

follenfic fíb Gaffung unb Sauffmanfdafften nid)t aebraudyen / ba

T

aud) bie Gittiben obue ibre Stmber fícb t anbere Zrt begeben mob

£er

"

j

fnca

V. follen biefelbe / obute Tinterfd)eib ber Religion frepen 2lbgug þa:

m

ben/ unb feinc äïact)üegcr ;ugablm fdulbig feon.

p

t

Summaria Notabilium

lod

ARTICULI. XXVI

VQyetur

Igillatimfwndet Jemper Auguftus (L) quód Duci Sabaudige ïnfþe—r-l

0 D.

$

/

