vit dictæ inhibitioni cum lapſu decennii, qvia in co caſu
cenſeretur acqvifita ſervitus, ne poſſit ibi feneſtra fieri, ita
idem Goxkz & BALD. CASTRENS. & SALYCET. FLORIAN. i„l.
dvi luminibus ſy. de Serv. præd. urban. Qyod itidem Jus
Romanum ſtatuit per l. 5§. S. 7. G. ſi ſerv. vind. ubi regula: qvi-
libet in ſuo facere poteſt, qvatenus nil immittit in alienum,
& arg. l a06. ſ. de §&. P. V. & l. 9. C. de Servit. & aq va, ubi in
communi & alieno tantum pariete denegatur jus immittendi
feneſtras, vid. & HuGoN. DoNELL. Iih. TI. Comment. Nur. Civ-
cap. F. & DOGTORES in l. altius S. C. de Serv. & aqva.

HIERONYMI ROCCX Diſput. Jur. Select. cap. 171. num.

31.. 32,

§. 9.

Qanqvam hoc ita extra dubium poſitum ſit, miror ta-
men inveniri Ctos maximi nominis, qvi qvoad feneſtras
verſus vicinum factas diſſentiunt, FANG. DIARENIIM. ſczlicet
lib. I. Auniverſ. Diſp. cap. 33. JAC. CurACIINM lib. I. Obſerv.
cap. 3I. CHRISTOPH. BESOLD. De lib. ZQur. & alios, qvorum ta-
men argumenta facile dilui poſſunt. Nam qvod (1I.) di-

cant, incommodum id eſſe vicino, wegen der Gefahr des

Ausſteigens / id nil movet, cum non qværatur, qvid com-
modum ſit vicino, ſed qvid ure qvis poſſit ex libertate na-
turali, qvam leges Romanæ confirmârunt, præſertim cum
ob ædificia eorum ſeparatim exſtructa, nec ita contigua uti
noſtro hodierna (vid. ſupra c. I. §. 1I.) incommodum illud
tam grave vicinis eſſe non potuerit. (2.) qvod dicat JAC.
CurACIUS c. lJ. verbis AENOCRATIS Philoſophi: nil differre oculos

an pedes in alienum inferas, man laͤſſet ſich auch nicht gern

in die Charten gucken; hoc ad officia humanitatis referen-
dum

—
dum eſt .
ltio dul
gyocl exp
5P.
Cuncur nn
ſtituunt
arietem
depravann
x m. 6
vicinorum
eſt null
parieten
ſum⸗ ſi 6
niliſerritl
GKrvit.
d tamn ſte
gi utrius
greritur,
Vicinum
hæc ſubel
eſt qvie
fcere /
Gi ,25.
Sed Paun-
u lumin,
ſi lumimn
Horronn
n. 3. lite/
ſen. C.de⸗
pedumſ
Utemn /r

60 Caſix
er, ita
W in
em ur
la. i⸗
kenunn .
,ubi in
nittendi
r Gn.

Aqva.

rorta.
feneſttar
ſiillot
Olſer.
tum ta-
1) d⸗⸗
nhrdes
idcom.
tate na-
im cum
igna ui
um illud
cat AC.
e0clos
cht gern
Tekeren-
dum

19
dum eſt, ad qvæ præſtanda nemo cogitur, & circa qvæ
actio nulla datur, uti probant Scriptores quris Naturalis (3.)
qvod expreſsè id ſtatuere dicant textum in l. Eos qui 40. f. de
§. P. V. ubi qvi jus luminis immittendi non habuerunt, di-
cuntur nullo jure aperuiſſe cæcum (hoc enim verbum ſub-
ſtituunt ex HFRMENOPUL. lib. 2. Epitom. & Baſilic. S. l. 7.)
Parietem & feneſtras immiſiſle; eundem qvidem textum ſic
depravari eleganter oſtendit FRANC. HorTrTOMANN. in Amic.
reſponſ. cap. 31. lib. 2. Aut enim, inqvit, paries alterutrius
vicinorum proprius eſt, aut utriusqve communis. Si meus

FENESTRARIIM.

eſt, nulla eſt dubitatio, qvin bro meo jure aperire cæcum

parietem poſſim, qvippe ꝗqvem totum etiam ayertere poſ-
ſum, ſi ſolius vicini eſt, nihilo magis dubium, qvin eum.
niſi ſervitute conſtituta aperire hon poſſim, l. Altaur. 5. C. de
Servit. &J aqv. neqve verô ſimile eſt, Paurun voluiſſe ſuum
ad tam ſtolidam conſultationem conſilium literis mandare.
Si utriusqve communis eſt paries, tum verò non immeritòô
qværitur, an per parietem communem mea mihi lumina in

vicinum ædificium immittere liceat. Nam dubitandi cauſa

hæc ſubeſt, qvoniam in re communi, neutri dominorum jus
eſt qvicqvam facere, ac ne communem ꝗqvidem parietem re-
ficere l. S. & lI. in re communi 26. G. de Serv. prad urban. l.
Sabin. 2 5. f. ommun. divid. l. an unus 1II. H. ſi ſervit. vindic.
Sed PAus reſpondit, ita demum hoc vicino non licere, ſi

Jus luminis inmittenai non habuit. Ergo ſi illud habuit,

ſi luminum ſervitus ei debebatur, tum licere. HæcFRANC.
HorrToMANNuS; videri etiam poteſt TRkrurr vol. Diſp. 16.
m. 3. litera a. (4.) qvod provocent ad l. I2. I. 2. 3. 2. & l.
ſeg. C. de ædific privat. ubi diſponitur, in veteri æ dificio ſi 10.
pedum ſpatium à vicinis ædibus diſtet luciferas tantum, non
autem proſßectivas feneſtras fieri poſſe, ſine jure ſervitutis; in
C 2 novo

20 CAP. II. DE DIVISIONEFS
novo vero ædificio, qvod non niſi 12. pedum ſpatio à vicinâ
domo relicto exſtrui poterat, vi ejusdem legis §. & luciferas
& proſpectivas fieri poſſe. Ea qvidem lex, de cujus auctori-
tate videri poteſt JoAN. BAPTIST. PACICHELL. tr de Diſtantiis,
lata tantum eſt pro urbeConſtantinopoli, ut ex titulo ejus & toto
textu patet. Et JusINIANus extendendo hanc legem in lfin.
eod. ad omnes urbes Imperii Romani fruſtraneum aliqvid
fecit, cum in materia adificandi, ubi nulla feré urbs cum
altera convenit, generalis lex ferri neqveat. Hinc multò
prudentior fuit Imperator ALExANDER, qvi in l. 3. C. eod.
præſidi provinciæ injungit, ut in materia ædificandi ea atten-

dat, qvæ in oppido freqventer ſervata ſunt. Qvicqvid in-

terim ſit, certe uſu non recepta eſt apud nos hæc lex, ubi-
qve enim hodie aliter ſervatur, ut infra docebimus.

§. 10.

Manet igitur firma theſis noſtra: Poſſe qvemvis jure Na-

turali &᷑ Romano in ſuo ædificare liberrimè vel altius ædifi-

cando vel deprimendo ædificium vel feneſtras tam proſpe-
bttivas qvam luciferas, ubi & qvot uſus poſtulat, faciendo;
Qvæ etiam eſt communis ſententia, vid. HIERONYMI RoCCX
Diſputationes Juris Selelctas cap. I3r. num. . iäbiqve citatos
AuroRES. Hinc multa præjudicia afferre poſſemus. BE-
NEDICTUS CARPZOVIIIS P. 2. Conſt. z. def. 1 3. ſententiam Lipſiæ
latam refert: Hat euer Nachbar NN. in ſeiner Wand und
ammer ein Fenſter machen laſſen / wann er nun gleich
adurch in euren Hof ſehen kan / ſo mag ihm doch ſolches

von euch nicht gewehret / noch er das Fenſter abzuſchaf⸗

fen angehalten werden. Es ſſt euch aber durch Auffuͤh⸗
rung eines Gebaͤudes auf eurem Hof ſolchen Proſpect zu
verbauen / unbenommen. V. R. W. Cui ſimile reſpon-

0
fum

n,

SS
Ncate⸗
oſſe Vicin
ußre .
un el, ſ
nuls py e
Nicini pari
1000. ani
il².
ſerwitutis 4
ſeurari ho
HEnOID.
heicad po⸗
Merviu
Wandod
libertate n
ræſeriptu.
gber Titin

Dn

würde gn

rali frey
indes R

—
APicin
lcikeras
luctor⸗⸗
kantiir,
K doto
inlefn,
Niqric
mullt
* el,
datten.
Gwid in⸗

Ure Nr-
difi-
proſße⸗
Giendo;
RoCEᷣ
citatot
. Br-
nlipde
nd n
n ge
ſoiches
lſchef⸗
ſpect i
reßer-
fum

FENHESTRARUM. 21

ſum JCtorum Jenenſium addi poteſt cx CHRIST. PHIT-
RICHIER. deciſj- 6. Sed & hoc per jam deduéta colligitur-
poſſe vicinum eadem libertate, etſi obſcurentur alterius fe-
neſtræ, qvod & jure Romano per l. 9. . de P. E. ibi:
cum eo, qvi tollendo obſeurat vicini ader, qvibus non ſerviat,
nullas competit altio, verum eſt. Qamvis feneſtræ cx nuda
vicini patientià apertæ & per immemoriale tempus vel per
1000. annos, ut JoHANNES CPPEN in Obſerv. ſuis Practica-
Lil. Obſ&. n. Io. ait; poſſeſſæ fuerint, & qvidem non ex jure
ſervitutis ſed ex libertate naturali, nihilominus tamen ob-
ſcurari poſſunt, ut patet ex Conſilio à JoH. CHRISTOPH.
HEROLD. i Obſerv. forenſ. dec. 29. allegato, qvod verbotenus
heic ad ponere libet:
Mevius hat vor undencklicher Zeit in ſeiner eigenen
Wand oder Mauer ein Licht⸗Fenſter in des Titii Hof ex
libertate naturali gebauet / welches auch Titius per tempus
præſcriptum ohne einige Contradiction gedultet / welches
aber Titius ex libertate naturali verbauen wollte.

Quüuczrebatir.
Ob ihme Mevius ſolch Verbauen pro⸗
hibiren koͤnnte?
Fro aſfirmativa
wurde angefuͤhret (1) daß einem jedem ex libertate natu-
rali frey ſtuͤnde in ſeine eigene Mauerein Licht⸗ Fenſter

in des Nachbars Hof zu bauen / wann er ſonſt kein Licht
C 3 haben

22 CAPD. II. DE DIVISTONE

haben koͤnte / und es nicht æmulationis cauſa geſchehe / al⸗
lermaſſen alſo de jure reſpondiret Dx. ScAB. LIPS. his verbis:
Daß ihr nicht Fug habt euren Nachbarn an ſolchem
Fenſter⸗Bau zu verhindern / es waͤre denn Sache /
daß er wol an andern Enden genugſam Licht zu ſeinem
Bau bringen koͤnte / und dieſe Fenſter gegen eurem Hof /
aus keiner Nothdurfft / ſondern allein euch zum Ver⸗
druß machete.
referente DRING. in Bibliothec. voc. ædes n. 11.
(2.) Daß Mevius in præſcripta qvaſi poſſeſſione juris ape-
riendi feneſtram in proprio muro in aream vicini notoriè
begriffen / Rechtens aber / qvod abrogata lege &cribonia
ſervitutes etiam per uſum diuturnum ſive conſuetudinem
longi temporis acqviriret wuͤrden.
lI. I. 2. C. de Servit.
arg. l. ſi qvis diuturnus. 10o. Si Servit. vind.
Zons. ad tit. de Servit. n. I4.
ScHNEIDEW. eoαd[:. n. I.
HARPR. n. 6.
MANZ. tr. de Servit. Tit. 1I. q. Z. n. 49. o. ubi ad contraria
reſpondet.
(3.) Daß Litius ſolchen Uſum luminis ex area ſua ultra tem-
pus præſcriptum absqve ulla contradictione gedultet hatte/
per uſum verèò cum fſcientia & patientia adverſarü, cui præju-
dicatur & contra qvem acqviſitio qvaſi poſſeſſionis præten-
ditur, acqviritur qvaſi poſſeſſio ſervitutis, utpote qvæ in in-
corporalibus traditionis loco eſt.
l. pen. de Servit.
Lup. Posr. ZCt. Peruſin. Tract. de manut. ſum. poſſ. Obſ. 40.
n.i. 6. & I5.
CAERD. T usoh. Conel. 32n. 2. lit. 4.

in

—

nincotbe
Vum qun
proprio
1 her
91AI.
N.
poteil
oſellio.
SIEPHA
)Val
natu in
Das e
dos Fenſ
demn Ort
nt eſern
es bleibet
mueh
recht dar
ſher Fri
nt des
eingelauf
Zet den
Fall enth
ſicht unb

It zwar
Patiete ci
Non tanv

lontraria

lratemn-
tthatte/
ipreju⸗
Præten⸗
E in in⸗

,

FENHESTRARUM. 2

in incorporalibus juribus enim nil aliud eſt qvaſi poſſeſſio,
qvam qvidam uſus cum ſcientia & patientia adverſarii jure
proprio & animo acqvirendi ſervitutem effectuatus.
d. l. pen. l. 2. C. de dervit.
STATIL. PACIFIC. 7Cz. Rom. de Ssalviano interdicto r. cap. &.
n. 3 5. 36. 37. & 35. L
utpote à qvo ſubjecto ſuum eſſe & ſubſtantiam acqvirit qvaſi
poſſeſſio. H
STEPHAN. GRATIAN. Diſcept. Krenſ- cap. 426. n. . & ſeqd
(4.) Waͤre alſo in contradictorio geſprochen worden à e-
natu H. in cauſa E. contra H. d. 10. Junii 1676. his verbis:
Daß Beklagter nicht berechtiget Klaͤgern zu verwehren /
das Jenſter bey Wiederbauung ſeines Wohn⸗Hauſes an
dem Orte ſeiner Mauer / wo es zuvor geſtanden / jedoch
mit eiſern Staͤben verwahret / hinwieder einzurichten /
es bleibet ihme aber dargegen ſolch Fenſter zu verbauen
unbenommen / es koͤnnte und moͤchte dann Klaͤger wie
recht darthun und erweiſen / maſſen ihme binnen Saͤchſi⸗
ſcher Friſt zu thun oblieget / daß vorbedeutetes Fenſter
mit des Beklagten und ſeiner Vorfahren Patienz, ohne
eingelauffene gerichtliche Widerꝛede uͤber rechtsverwaͤhrte
Zeit dem ſtreitigen Orte zu befinden geweſen / auf den
Fall enthielte ſich Beklagter des Fenſter⸗Verbauens
nicht unbillig.

Pro Negativd.

Iſt zwar an dem / qvod qvilibet ex libertate naturali in ſuo
pariete citra jus conſtitutæ ſervitutis poſſit aperire Peneſzranm
non tantum luciferam, qvibus ſolem excipimus, vulgo ein

blind

24 CA P. II. De DIVTSIONE

blind Fenſter / ſed etiam proſpectivam, qvibus aẽrem hau-
rimus & amœnitatis ergò, ad proſpiciendum in alterius aream
vel hortum, utimur, etiamſi per mille annos, vel nunqvam;
nulla in eo pariete feneſtra fuerit, niſi ad meram invidiam,

æmulationem, vel deſpectum vicini id fiat, qvod in dubio

non præſumitur
CozPOLLA de Servit. cap 62.
SCHNEIDEW.ꝑ ad §. pradiorum. J. de Servit. præd. n. 21. ibiqve.
BACHOV. ad WEeſemb. n. d. &
ZoESIUS. n. o.
HARPRECHT. . 2.
MANZIus tr. de Servit. tit. 2. q v. Ia. n. 202. & ſeqq ubi n. 19.
E& ſeqq. ad contraria reſpondit.

Es iſt aber dargegen ex eadem libertate naturali dem vicino
frey gelaſſen / feneſtram vicini in muro ſuo per contra ædi-
ſicationem in ſuo fundo zu obſcuriren/ per
l. 9. de Servit. praæd. ibiqve
ZokEsIus, z. II. &
WEIZZENEG. z. 3 2.

Eo ipſo enim qvos qvis Jus ſeneſtræ aperiende in muro ſuo
ex libertate naturali habet, non etiam continuò habet ſer⸗-

vitutem luminibur non oſciendi,
BESOLD. in delibatis ex l. S. f. qv. I2.
in tantum, ut nec per ſententiam latam: I icere mihi in meo
Pariete verſus aream vicini feneſtras aperire, ſervitus, ut vi-
cinus obſcurare ædificando neqveat, conſtituta videatur,
qvia non jure ſervitutiz, ſed libertatis feneſtram aperire ju-
dicatum eſt, juxta
BRuNNEM. ad l.qvi luminibus. II. F. de S P. V.

Et qvamvis (2.) Servitutes urbanæ ctiam per uſum diutur-
num

keine qy⸗
preceten
enimmper
di Kobt
polelio
ſumunch
fuerit pr
PosrIt
Nec enit
gatur ſie
Pos
Ea enim
etiamn ſi
ſit uſus
contrat

nam;
iidiumn
dbio

iuh,.

fricino⸗
a Edi⸗

uro ſuo
ber ſer⸗

in me⸗
8, ur vi⸗
ideatur,
erire u⸗

1diurur⸗
Rurm

FENESTRARUM. 2 5

num hodie acqviri poſſint, ſo erfordert doch eine jegliche
Servitus etiam continua vor allen Dingen eine qvaſi-
poſſeſſion.

erg. cap. ſine poſſeſſtone, de K. g. in &.
welche in Servitutibus negativis non niſi à tempore prohibi-
tionis & patientia adverſarii anfaͤhet/
arg. l. ſi quis T 5. §. f. qvemadm. ſervit. amitt. iäbie non viderà
ſu cepiſſs , qvi ſus kuum non interpellavit.
STRUV. Exerc. 43. aph. II.
GAIL. 2. Olerv. g. n. II.
& niſi hæc prohibitio in juribus negativis intervenerit, ſo-
lius temporis curſus neqve prodeſt qvicqvam neqve obeſt,

etiamſi aliqvot millia annorum elapſa ſint.

Dp. ap. COTHMANN. Keſṕ. 93. . 5&I. §2.
KLoCK. ol. r. Conſ. 45. n. 26. .
So induciret auch (3.) nuda ſcientia & patientia adverſarii
keine qvaſi poſſeſſionem ſervitutis manutenibilem absqve
præcedente prohibitione & ſecuta acqvieſcentia, & nuda
enim permiſſione & non uſu jiuris Naturalis contra ædifican-
di & obſcurandi in fundo ſuo vicino non acqviritur qvaſi
poſſeſſio juris negativi, ſed actus permiſſivi & omiſſivi præ-
ſumuntur ſemper fieri jure facultatis, niſi volens facere actum
fuerit prohibitus & prohibitioni acqvieverit.
PosIIus Obſerv. manutenentiæ 3. n. II.
Nec enim in actu negativo in his qvæ ſunt meræ facultatis,
datur ſtatus qvaſi poſſeſſionis, nec manutenentia,
PosIIus d. Obſerv. 13. n. 13.
Ea enim qvæ ſunt facultatis & libertatis, præſcribi neqveunt,
etiam ſi habens facultatem ſteterit per mille annos, & non
ſit uſus facultate, ſed ad hoc ut præſcriptio poſſit inchoari
contra eum, neceſſe eſt, ut volens uti facultate fuerit biehe
D ditus

CAP. II. DE DrviIsIoNE

26

bitus, huic prohibitioni acqvieverit per tempus præſcriptum,
& non ſit uſus facultate, tunc demum hujusmodi actus fa-
cultativus contra eum præſcribitur.
CARD. LusCH. pract. Concl. 73 3. n. I. P.
daß aber dergleichen obſcuratio luminum vicini, oder das
Fenſter verbauen / ein ſolcher actus facultativus ſeye /
beſtaͤrcket
M. WESENB. in ſy. tit de &. E. P. n. z. his verbis:
Ovanqvam enim unusqvis” ve lumina in ſuo facere po-
teſt, tamen non licet prohibere vicinum, qvominus adverr
ſus illa ædificet, atqve ita olſtruat, niſi qvæſita ejusmo-
di ſervitiute.
ERN. COTHMANN. d. Reſp. 93. n. 633.
ibi: Lumina vicini obſonrando.
HAHN. ad WESENB. Zzt. de &, V. P. n. a.
ibi: alioqvin ſervitute non conſtitita liceret contra qvid
erigere, qvo lumina Pracludantur.
FRANIZK. j. de S. P. E. . 3 I.
ibi: e parà jure libertatis vicino licet contra adifcare.
Daher induciret
SCHNEIDEW. dd Inſt. kit. d. . BE. P. n. 2 I. lim. 4.
in terminis noſtris, qvod ſi vicinus meus faciat feneſtram in
ſuo pariete, SDð
licet ita tenuerit per mille annos,
potero ædificare & obſcurare lumina vicini, cum
COEPOLLAd. &. V. P. cap. Z6. num. 9. ibi: licet habeam
in pariete meo feneſtras, & per mille annos tenuerim, tamen tu
poteris zdificare & obſcurare lumina mea. .
Jung. MAN Z. d. &. P. V. tit. 2. qv. 6.. n. 210. ibi: licet
feneſtras ita tenuerit per mille annos, ego ex adverſo poſſum
zdificare, & ita obſeurare lumina vicint.

EO

—
lo plo el

etianm 601
PSoII
BRuNN
dch
piliſermi
aCR
longuun
Vicino P
ſun vetb
HAH

Aermne
D. o
ſam a
nicht
derrit
ger
Apen
Und!
geſte
nuß
berja
Jung.
undge
VS II.
wammſ
genontt
MN

—
ptum
n ſ.

erdes
ſche/

Gje go.

Allver.
udzn⸗

4 quid

gye.

tam in

ahean
men tu

lier

MMin

1o

FENESTRARUM. 27

Eo ipſo enim, qvod qvis jur feneſtræ aperiendæ habet, non
etiam continuò habet ſervitutem luminibus non oſſiciendi.
BESOLD. n delibatis ex lib. S. Gy. qv. I2.
BRuNNEMANN. ad A. l. qvi luminibus 1I. de P. E.
Ergò qvo minus vicinus contra ædificet & lumina obſcuret,
niſi ſervitute acqviſita, ipſe prohibere non poteſt,
BACHOV. 4d WESEMB. d. 8. E. P. n. 4.
tunc demum verò ſervitus luminum præſcripta eſt, ſi qvis per
longum tempus non ſolum habuit feneſtram in ſuo, ſed &
vicino per ædificationem impedire volenti contradixit,
ſunt verba
HAHNII ad WESEMB. tit. d. &. P. E. n. a. add. D. RICHTER.
Deciſ. 6. n. 4. & lim. I.
Allermaſſen auch alſo in terminis conſuliret
D. SMON. Pis 0R. Confil. 12. per tot. ibi- So iſt auch gnug⸗
ſam angezeiget / daß aus dem / daß einer ein Jenſter
nicht verbauet / wann es gleich lange alſo ſtehet / keine
Servitut, noch qvaſi poſſeſſion und derhalben viel weni⸗
ger Verjaͤhrung entſtehen mag / ſondern er muͤſſe ſichs
zu verbauen / unterſtanden haben / und ihm verbotten
und dabey (uͤber Rechtsverjaͤhrte Zeit) blieben ſeyn /
geſtalt der /. 11. de & B. V. den Verſtand / daß zuvorn
muß eine Servitut per prohibitionem eingefuͤhret und
verjaͤhrt ſyy.
Julung. BRuNNEMANN. ad d. l. II. d. &. P. E.
und gleichwie (4.) in dubio nicht præſumiret wird / qvod
qvis in fundo ſuo ad æmulationem vicini ædificet, zumaln
wann ſolcher Bau ad ſui & bonorum ſuorum tutelam vor⸗
genommen wird /

MENOC. de arbitr. jud qveſt. lib. 2. caſa 156. n. 10.
D 2 oder

28 CAP. II. D E DIVISIONEF

oder wenn ſonſten à parte ædificantis einige utilitas con-
curriret / ſo gar / daß der jenige / ſo ſich in æmulatione fun-
diret / ſolche erweiſen muͤſſe juxta
GAIL. 2. Obſerv. 69. n. 31.
MASCARD. d. Probat. Concl. 6 ο.

Alſo iſt vielmehr pro æmulatione zu achten / ſi qvis ex pro-

pria area lumen habere poteſt, & tamen feneſtram in aream

vicini aperiat, omnia enim ædificia ad æmulationem fieri
intelliguntur, qvæ parum proſunt ædifiçanti, vicino verò
nocent.
GAIL. 2. Ohſ.69. n. 26.
MASCARD. Concl. 62o. n. j.
BoRIus Dec. 326. n. S.
KLOCK. Vol. I. Conſil. 10. n. 26 0.
MEV. ad Jus Lubecenſ. lib. 3. tit. I2. art. Z. n. 30, 3 I. 32.
TusoH. Concl. 232. n. 2 0. E.

Daher auch (5.) in judicio Appellationis die Sententia à qva
à Juridica Facultate Helmſtadienſi d. 2 3. Febr. 1677. dahin
declariret worden / his verbis: Würde Klaͤger das jenige/
was ihme in dem am 10. Junii Anno 1676. publicirten / aber
bißhero von der Krafft Rechtens ſuſpendirten Abſchied
zu beweiſen auferlegt worden / und er uͤbernommen / nach
deſſen Innhalt/ innerhalb Saͤchſiſcher Friſt jedoch
Rechts ſoͤrmlich erweiſen / wie er denn ſolches zu thun
ſchuldig iſt / daß alsdann wegen des angegebenen Atten-
rati und deſſen Abſtellung / auch ſonſten ferner in der Sa⸗
che ergehen ſoll / was recht iſt. V. R. W.
A lermaſſen auch alſo de Jure reſpondiret Dn. &abini L'ipſien-
ſes: Seyd ihr das in euers Nachbaurs Ober⸗Mauer
gogen euren Hof zu befindliches Fenſter / vermittelſt Eines
enoͤ⸗

–

Urichten
Paͤhel
verba
Feiſer!
nag /
rendaſe
herveh
aufdiez
auſertn
wartig
Eo ſon
Weg n
ſcchba
ſolched
V A.

dim
Gridin
niana d
Protent
Paliete.
it, Pr.

One fun.

expro.
aream
m feeri
0 verd

14gga
dahin
enige/
aber
ſchied
nach
ſedoch
thun
Atten-
Sg⸗

Nouer
eines
bend⸗

FENESTRARIM. 93

benoͤthigten Thor⸗Weges / zu verbauen Vorhabens / ſo

euch aber von demſelben verwehret werden will.
Ob er nun wol anfuhret / daß er ſich dißfalls in poſſeſſione
befinde / auch uͤber Rechts⸗bewehrte Zeit / ſolch Fenſter /
alſo unverbauet gehabtz
Dieweilen aber dennoch einem jeden auf ſein Grund und
Boden nach Gefallen eine Mauer / oder Thor⸗Weg auf⸗
zurichten und hierdurch des Nachbars Fenſter / im Fall
deshalben keine abſonderliche Servitut beſtellet worden/
zu verbauen wol befugt / dem Klaͤger auch / daß er ſolch
Fenſter lange Zeit alſo gehabt. nicht zu ſtatten kommen
mag / weil nicht zu befinden / daß ihr / oder eure Vorfah⸗
ren daſſelbe verbauen wollen / und euch oder ihnen ſolches
verwehret worden / ihr auch dabey acqvieſcirt / und dar⸗
auf die zur Verjaͤhrung in Rechten geſetzte Zeit verfloſſen/
auſſer welchen in ſervitutibus negativis, dergleichen gegen⸗
waͤrtig iſt / keine Præſcriptio ſtatt hat.
So ſeyd ihr auch dannenhero den vorhabenden Thor⸗
Weg nach euren Gefallen aufzurichten und dadurch des
Nachbars Fenſter zu verbauen wol befugt / und mag euch

ches mit Beſtande nicht verwehret werden / alles

*„ *

§. 11.

Simul verô ex dictis ſeqvitur hujus cheſeos limétatio, Hiſi
qvid immittatur in alienumn: ſic verb, gr. ponticelli ſeu mæ-
niana die Ercker dicuntur illa ædificia, qvæ extra domum fſe
protendunt, & qvæ ex una parte non reqvieſcunt in aliqvo
Pariete, ſed in acre l. 2 42, §. inter projedtum ſy. de E. S. dam
sit, Projectum autem eſt, qvod provebtum extra parietem, vel
S D 3 ddifi-

CAbP. II. D E DIVISTONE

30

cdificium, nusq, vam conqvieſcit. Mæniana autem ſuum no-
men ſuſceperunt. à Manio qvodam Romano, qvi patrimo-
nium abligurio erat, & poſtea domum propriam vendidit,
qvam habebat ad forum ſpectantem, una ſibi excepta co-
lumna, unde gladiatores ſpectaret, hic primus excogitavit
hoc ſtructuræ genus, ut tignis extra columnam projectis, ta-
bulisqve ſuperpoſitis, ampliataqve columnæ ſummitate,
pluribus in una columna ſpectatoribus locus fieret; ita refert
AMBROSIUIS CALEPPINUS in verbo Mæniana, add. FRANC. MARIA
PECCHII de Servitutibus tom. 2. cap. S. qaſt. 27. n. Y. ſéqq. Qvæ
Maniana poſteà Prætextatus præfectus urbi ſuſtulit omnia,
fabricari Romæ priſcis qvoqve vetita legibus. DIONYS.
GorTHOFRED. al l. I I. C. de ædific. priv. Lit. b. Differunt etiam
Mæniana ab immiſſis; qvoniam Mæniana in proprio ſolo re-
qvieſcunt, immiſſa verò in loco alieno, veluti ligna, trabes,
qvæ mittuntur, &c. l. Mæniana 11. C. de ædificiis privatis. I.
malum 2242. F. I. E. de Eerborumsignificatione, I. 2. . um qvi-
dam, ubi Gloſſa ſf. ne qvid in loco publico. Mæniana appellantur.
Balcones, & cuivis Balconem facere in domo ſua licet,
BARTH. COEPOLL. Cap. 6 I. & 62. de Servitutibus urban. prædior.
hujus limitationes vid. in JuLII CAPONI Diſceptationibus Fo-

renſibus, tom. 3. Diſcept. 163. . 42. ibiqve CIIAT. AurOR. vVo-

cantur qvoqve ſuggrundia Vortaͤcher/ projecta verè Zus
Noricum Ausladungen Zur Lubecenſe Schure appellar,
qvæ in acrem vicini protenduntur, facere nemo poteſt,
qvod & qus Romanum ſtatuit. l. 29. S. 1. F. ad leg. Aqvil. hinc
ſervitutem projiciendi induxit, item Zus Lubecenſe qvod in-
fra adducemus, verſus viam publicam vero projecta cuilibet
facere licebit, qvia aer ille communis adhuc eſt, niſi poteſtas
Civitatis ſumma id prohibeat aut limitet, qvod utiqve poteſt,
JoAN. SCHLT. Exerc. z. §. 17. & JoACH. SCHNOBEL Diſp. 6. ,
Pand.

chen /und
hoben ſe

vil. atu

Miar
Publicad⸗
corumm,
veunt
ſecundun
132 G
LINNI
FRANCI
Decij. 6
bwere in

——
lun no.
Natrimo.
Enciclt,
edea co..
0gitayi⸗
echi, 1.
hitate,
ta kefert
MNE
4. r
Omnia,
Moxrs.
n etiam
ſolote.
trabes,
vatit..
MWighie
lantur.
licet,
Prelior.
ihu, H-
0R. V0-
erd gur
ppellar,
Poteſt,
Vil hine
Woc in.
chilibet
poteltas
epotelt,

ie. G. ad
Pand.

FENESTRARUIM. 31

Pand. th. 23. & ſolet Jus Nokic. tit. 26. l. 2. Doch mag

ein jeder ausgeladene Fenſt erwerck von Holz / ob dem un⸗
terſten Gaden ein halben Stadt⸗Schuch heraus im Dach
machen / und dieſelben Fenſterwerck mit einer hoͤlzernen
Bedachung verſehen / doch daß ſolche Bedachung zwey
Zoͤlle nicht uͤbertreffe / bey vorgemeldter (fuͤnff Gulden)
Poͤen. Item Jus HAMBB. P. 2. tit. 20. art. a. Wer eine Aus⸗
lucht gegen die Straſſen bauen will / dem ſoll eine Ele aus⸗
zufahren gegoͤnnet werden / und nicht mehr nach dem
Waſſer aber ſollen 2. Elen mit dem Loͤven auszufahren
nachgegeben werden / ſofern es das Ort / ꝛc. erleiden will.
Rücket jemand ferner heraus/ der Zimmermann/ Tiſcher
oder Sel atſe die Auslucht gebauet / ſoll in Pöͤen
10. Rthlr. verfallen ſeyn / ꝛc. Alſo ſoll es auch gehalten
werden mit den alten Ausluchten / wenn die nieder gebro⸗
chen / und von neuen wieder gebauet werden ſollen / item,
art. 9. fin. Alle Ausluchte ſollen 6. Fuß von der Erden er⸗
hoben ſeyn. MxCHLHNIE 8. pedibus diſtare debent à terra⸗-
vid. Statut, tit. Ig. art. 37.
„
§. 12.
Aliam limitationem dant Jura Civilia, ne verſus loca
publica & univerſitatis, ut ſunt ſcholæ, (ut Seminaria Cleri-
corum, & Collegia puerorum, qvorum favore interdici ne-
qveunt vicini altius ædificare, nec ad ea proſpectum habere,
ſecundum opinionem ANTONII GorII in ſuis Conſult. Deciſ.
I32. n. 6o. & ANTON. LEONCIILI Deciſeferrar, as. ſub num. Io.
LAUIRENIII VRSELLI Concluſ. 62. ſub munz, 1g. JOHANNIS8S
FRANCISCI FERENTILLII Annot. ad MATITHEUM BüIRATUM
Deciſ. 633I. in ſin. in verbize tanto minus extenſio debet locum

babere in ſeminario adoleſcentum non profeſorum & qvi qvoti-
26G

32 CAP. II. DE DIVISIONE
did vagantur per Urbem, & qvamvis ſit locus publicus, fuit
reſponſum ,non inde ſoqvi, ut qvi hahitant probe diltum Pcens
non boſſint in ſuo adificio facere feneſtras etiam ad proſp ectum,
um in hoc locus publicus non reperiatur ſpecialiter a, H
PETR. FRANCISCUS ToNDuT. Keſölut. beneficial. 146 . )
Curiæ, imo & Jure Chriſtianorum non papizantium tem pla
feneſtræ aperiantur, vel eorum luminibus officiatur. Vemnn

Magiſtratus cujusqve loci hic providebit, ne damnum pa-

tiantur loca publica, ſicut Eccleſiæ & Scholæ utiqve incom
modum ſentient, ſi proſpicientes per tales feneſtras turbarc
facile poſſent ſacra peragentes aut doctrinæ deditos. Mihi
ſanè arrident verba Beat. SAMuEL. STRYCKII in Diſſert. de g,
Servit. Prædial, tit. g. §. 3. ita ſonantia; dolendum eſt in t,
in multis locis publicam ferè ſervitutem ſuſtinere tinnls ,
patent qvotidie & tranſitum prabent omnibur, ad . 0 zi⸗
Pprofanas expediendas, & non rarò ad illicitos amoyer calci Sr.
dos, qvod meritd emendandum eſſete Verum & ſervitutibus “
vatis ferè obnoxia ſunt facta templa à qvid enim aliud kir
habendi tabernam librariam in templo, qvam ſervitut , z
perſonalis ,vi cujus ERccleſia vel ejus Oeconomi pati HH es
rum librorum in loco illo ſacro commercium, contra ſe zen
Salvatoris objurgationem MARCI II. v. 17. Nec uuket ae⸗
juſtiorem reddet hanc mercaturam, aut loci ſacri abuſum
forſitan dixeris Eccleſtas proteſtantium non conſecrar⸗ & G⸗
nec ſacras eſſe cui meritò reponimus, deſtinationem ad Galic
divinum, cum inſtar ſit, rem magis ſacram reddere qvam con-
ſecrationem. Et in ſeqventi S. égnota non ſunt exempla, ubi ſub
templis illis privatis cella vinaria, ſupra templum lo 7 l.
tioni deſtinatus reperitur, ees ſale-

§. 13.

—

port.
commmun
fenfiu!
fepetiti
nis; M
imiſſe.
norum ¹
2lfe
zy re m
vito alten
re enin /
gula limi
re com
tus d
AxNTONIN
Cicaturd
tur, he
ne. 10
ſummena⸗
.2. 0
Jun. Ca
Gando
tunc, ſi
diſporit⸗
nite pol
hocjure
JACOE.

turbare
. Mihi
de je
ingvit,
l, den
voqve
concilign.
tibu Dri⸗
A c jes
Aucdan
ent ſihet
ſveran
Nur atz
bine
4d cultum
van In-
4, ubi
us ſite⸗

z.

FENESTRARIM.

§. 13.

Porrò ex hactenus dictis facilé & tutèò colligi poteſt, in
communi pariete neutri dominorum invito altero poſſe
feneſtras facere, qvod iterum Jus Romanum ex Zure naturals
repetiit in l. z0. ſ. de & P. E. ibi : Eos, qvi jas immittendi lumi-
nir, non habuerunt. aperto pariete communi nullo jure feneſtras
immiſiſſe. Sicut & rationem ipſam nimirum neutri domi-
norum in re communi invito altero qvid facere licere, in
l. g. de &. P. V. & in re pari, cauſa prohibentis eſt potior,
l. 2 5. ſ. commun. divid. qvæ eſt lex famoſa, ibi: Sabinus, ait,
in re communi neminem Dominorum jure facere qvicqvam in-
vito altero poſſe. Vnde manifeſtum eſt prohibendi jus eſſe, in
re enim pari potiorem cauſam eſſe prohibendi, conſtat; qvæ re-
gula limitatur qvando nempe non nullus non vult uti & frui
re communi ad uſum deſtinatum, ideò ſi paries ſit deſtina-
tus ad ædificandum, licitum eſt extollere invito ſocio,
ANTONIN. THESAUR. Deciſ. 2 3. & 4I. declarat, qvando murus
dicatur deſtinatus ad ædificandum, & qvis hoc probare tenea-
tur, & hoc intellige dummodo ædificium fiat ſine æmulatio-
ne. JosEPH. MASCARD. Concl. 920. in dubio autem haud præ-
ſumenda eſt æmulatio. ANDR. GAIIL. Obſerv. 6g. num. 17.
lib. 2. GRATIAN. Cap. Zay. num. 37. & 40. & cap Z2. n. 92.
Jur. CAPON. Diſcept. Forenſ. tom. 3. Diſcept. I1I. num. 13. Vel
qvando agitur de tigno immittendo, qvando opus erit, &
tunc, ſi alter vellet, datur interdictum, uti poſſidetis, ita
diſponit l. ædes 12. ſ. commun. divid. ſed qvod poſtea ape-
rire poſſit ſocius feneſtras in eodem pariete altero invito,
hoc jure non probatur: & eſt communis Doctorum ſententia
JACOB. CurAC. in Pandedt. de Servit., urban. Præd. in l. 2. & 3. ſub
E Tit.

8 4 CAr. II. DE DrVISTöoypEx

Pit. e. abi ait hic obiter notandum eſt, non impoſita hac ſervi-

tute luminum, non poſſe feneſtras inmitti in ædes vicini, per

text. in l. pen. ſy. de Servet. urban. præd. ſcilicet c. l. 40. mox
hic in principio extenſa. MARCuS ANTONIUS THOMATuS
Deciſ. 1I 9. GRATI. Conſ. IV3. num. IO. Vol. 2. PARISIIS Conſ.
63. Vol. I. ſive iſte paries ſit communis pro diviſo, ſive pro
indiviſo, ſocius non poteſt aperire feneſtras, ſine conſenſu
alterius ſocii, etiam ſi domus ejus aliunde non poſſet habere
lumen. FRANCISCIS MARIA PECCHIUIS de Servit. tom. 2. cap. S.
uæſt. 20. . I. 2. 3. vid. PETRI FRANCISCI de TONDUTISANLE-
GERII Qvæſt. & Keſolut. Civil. cap. 5S. Vol. I. part. 2. num. 16.
HECTOR FFELTCIüs de communione ſéu Societate cap.2.r n. 26 add.

JurI CAPONI D/ſceptation. Forenſ. tom. 3. Diſcept. IZI1n. &.

Ieqq. ANELLI AMATI Conſil, z0o. n. I. & 6.
§. 4.

Qomodo autem recognoſcatur communis paries, am
alterutrius propria, videndum eſt primo ad ſtillicidium=
auf welchen die Dachtrauffe faͤllet / deſſelben wird ſie eigen
geachtet / da aber zwiſchen zweyen Nachbarn auf einer
Mauer ihr beyder Dachtropf fiele / dieſelbe Mauer fuͤr ge⸗
mein & ſecundo, der Nachbar / der ein Traͤm / Fenſter / Be⸗
halter/ Bogen / und andeꝛs dergleichen in einer Mauer zwi⸗
ſchen zwey Haͤuſern hat eingelaſſen / und der ander nichts/
iſt Vermuthung / daß ſolche demſelben eigen. (3.) Iem,
welche Mauer von eines Nachbarn Hauß⸗Dach bedeckt
wird / deſſelben ſoll ſie eigen geſchaͤtzt werden / es koͤnte
dann hierin ein anders bewieſen werden. Regenſpurgi⸗
ſche Bau Ordnung. Vid. LEONH. FRO NSPERGERI

Bau⸗Ordnung/ icem. Ius Frant of- part. & 5, & cùm

adeon

—
aeo in
in lo0o
pa in p
rario n
oEAN
ſe. N⸗
enlie/
Rocc?!
4 d
ver 4
7el coni
ciunt, e.
nonpr.

Mu
poſium
Nerit.
17 vel
utegtuj
f. le Ee
mlh.
zellaudl
zureſe.
incomm
dium,
pi. RN
1.3. B
Jon V
Cnſl.
Rora!

1ſoryi.

ni her
. MoN
ONXTI8
S e
fwe Pro
Onfenſir
hubere
(4), H.
1SN.
um. 16.
126 4dld.
1, &

tg, n
idium,
deigent
f ener
e/Be⸗
eerztvt⸗
nichts/
Ilem,
bedeckt
koate
purge
RGERI
Gcun
Adee

RM
.

FENESTRARUM. 3 5

adeo diffuſa & difficilis ſit materia propter variantes qvoqve
in loco conſvetudines, & qvia præſumtionibus tantum res
hâc in parte nititur, ut adeò eam pertractare noſtri inſtituti
ratio non patiatur, remittimus Lectorem amicum ad
JoHANNIS IHEODORI SPRENGERI de Jure zadificii cap. 9. P. 43.
JAG. MENOCH. de præſumt. I. 6. præſ. 7Z3. CASP. MANZ. in Ap-
pendice ad ſaum tr. de Jervit. n. I. uiq ve 41. HIERONYM.
Rocok Diſput. Jur. Selett. cap. 176. n. I. & ſéqq. Ante omnia
verò adeunda cujusqve loci ſtatuca oder Bau⸗Ordnungen
vwel conſvetudines attendendæ ſunt. Cæterum ſi hæc defi-
ciunt, conjecturis res definienda eſt, qvæ licet ex Doctoribus
non proferantur, dummodo è ſanàâ ratione proficiſcantur.

Multo minus igitur in alieno pariete ſeneſtram facere
poſſum. FEt ita qvoqve reſpondit Imperator in l. y. C. de
Servit. & aqva ; ibi: In pariete verò tuo ſi feneſtram Julianits
vi vel clam ſeciſſe convincatur “ Sumptibus ſuis opus tollere, &
integrum parietem reſtituere compellitur. Et ANGFLus in I. 26.
F. de Servit. Ppræd. urban. n. z. ubi habet hæc verba: Idä opus tolli,
unde ſe in pariete communi unus ſociorum facit feneſtram debet
reclaudi: nec ſaßhcit ſi oſferat ſe paratum refundere ſocio damna &
nereſſe. Hocce maximé procedit, qvando murus communis, fuit
in communione poſitus ad certum & deſtinatum uſum-tunc enim ad
alium uſium non deſtinatum non poterit per nnum ex ſociis applica-
ri. F ANCISCUS MARIA PECCHIUS de Servit. tom. 2. cap. S.q vſt. 20.
n. 3. BARTHOLOM. COEFPOLLA de Servit, urb. Præd. cap. 6 2. n. 6.
JoH. VINCFENT. HONDFD. Conſ. So. Z. g. lib. I. Jon. CROTIUS,
Conſil. I113. n. Io. LANCELLOT. GALLIA, Conſil. Toa. num. †2.
RorADiverſ. Bonon. Dec. 10g. n S. JoH. BAPTIST. PACICHFL.
E 2 de

36 CAP. II. DEx DIVISIONE

de Diſtantiis membr. a. n. 32. ANTON. GOBIUS Conſult. Deciſv..
132. num 27.

§. 16.

Qværi hic etiam poteſt, an ampliari poſſit feneſtra jam
facta? Cvod utiqve ex noſtro fundamento affirmandum de
Jure Naturali & Romano. Cæterum conſule circa hanc qvæ-
ſtionem ANDR. ALCIAT. Conſ. YJ. tom. 2. lib. F. & DN. C. H.
ScCHWESERI Theatrum Servitutum tit. 6. S§. 85.

§. V.

Verum cum certum ſit, legem qvidem & obligationem
naturalem nunqvam mutari poſſe, jus verò naturale pro fa-
cultate juſtè aliqvid faciendi ſumtum, ſæpius per leges Civiles
aut augeri, aut tolli; (cum nullum vinculum injiciat volun-
tati humanæ ſicut lex, ſed potius relaxationem eidem det,
unde & homo juri ſuo renunciare poteſt) ita & facultas hæc
ædificandi & lumen cœli uſurpandi liberé, per leges varias
Civiles, poſcente ita utilitate publicà, reſtricta eſt.

§. 18.

ARomanis exordimur. Primo per LL. XII. Tabb. inter
