er publico⸗
Fenſter
rantenn.
AdeS V.

1 Mona-
er Fenſter

richen /
ergattern/

eder Leute⸗
MDI. WaA⸗.

1dmittunt,
ſunt wioino
Gam

JunISs FENISTRARUIM. 109

qvam priores, imò harum intuitu & ob proſpectum vicinis

adeo gravem per varia ſtatuta, vid. cap. 2. §. 20. in genere
prohibitæ ſunt feneſtre, ita ut ejusdem diſpoſitionis
SItatutum Maceratenſe Lubov. PosrIus Reſolut. 92. ad
proſpectivas tantum reſtringat, qvod tamen in noſtris juri-

bus patriis non procedere putamus qvæ omnia generalia
loqvuntur.

§. 7.
Aèri recipiendo factarum exempla ſunt die Dach⸗ oder
Rappen⸗Fenſter id eſt aperturæ tectorum ad granaria

ſub tectis illuminanda & inſpiranda. Qvæ ubi naturalis li-
bertas ædificandi feneſtraz & Zus Romanum viget ſine dubio

fieri poſſunt; ubi verò feneſtræ verſus vicinum prohibitæ

ſunt, tum eas tamen non comprenhendi exiſtimamus, qvia
per eas non ita facile & immediatè (ohne Mittel vig.
Jus Prut. ſuprà S. I. allegatum) in ædes vicinas proſpici',
aut iis noceri poteſt, uti per cæteras Jus VT. ratislavienſe
has expreſſe concedit, & ratione tantum publici intereſſe,
non privati intereſſe vicini reſtringit. In der Bau⸗
Ordnung de Anno tëS. In alle und jede Daͤcher ſol⸗

len aufs wenigſte als moͤglich Kapp⸗Jenſter gemacht /

und doch dieſelben wegen des Flug⸗Feuers mit Laͤden in⸗
wendig verſehen werden. Plura feneſtrarum genera recen-
ſet. A. C. DAVILER ad VIGNOLX Aychitebturam Cirilem, tit.
von Fenſtern insgemein pag. 140. ſeqqg. als die Ochſen⸗
Augen / oder kleine Rapp⸗Fenſter / rund Och ſen⸗Augen/
Eyer rund Ochſen⸗Augen Pogen⸗ Fenſter / gerade
Fenſter / mit gewoͤlbten oder geraden Sturtz / Kirch⸗
3 Fenſter/

AI10 CAP. VI. DE ErrFECTTRuIS
Fenſter / Creutz⸗Fenſter halb⸗ oder Baſtard- Fenſter/
blinde Fenſter / ꝛc. harum ſtructura ut & longitudo & lati-
tudo citato loco videri poteſt.

22ð
CAPUT VI.

De Effeltibus Juris Fe-

neſtrarum.

S. 1. Opacis domibus, citra ſervitutem vicino imponendam, citrave
litem illi movendam, ꝗqvemadmodum per artificia mathe-
mutica opitulandum.
2. Tenebricoſæ ædes à ſuperioribus interdum partibus illuminandæ.
3. Qvænam feneſtræ optumè videantur?
2. De Aktione Negatorid.
.F. De Confeſſorid.
.6. Aklio Confeſſoria in ſervitutibus affrmativis promiſſis locum
non invenit.
S. 7. De novi operis nunciatione.

.„

SO ρρ

S. 8. Antiqva immiſſio in bona per Receſs. Imperii de Anno 16 64.

abrogata.
S§. 9. Altionem negatoriam inſtituentem audiendum eſſe.
S. 10. De executione adverſus eum, qvi contra ſervitutem aliqvid
exſtruxit.

§. I. Effe-

tadis reft
Jancur, 4
cclunn vi
ita utringe
z lamin
ponantur
narum p.
tur. Q
Plarearn
ſecus obl
rettingen
AIROs.
elſeuh. .

Aliu
Vvel ad v
cus eſt,

„
n, itrave
fcia matbe⸗

aminnge,

vmniſis locun

An 10 4.

lten aligvis

r. Effe.

JuRIS FENESTRARUIM 1III

§. I.
7
Ffectus præcipuus, qvi & primariò intenditur, eſt
uſus liberior luminis tam neceſſarii in habitationi-
bus, præſertim in itineribus & ſcalis. Hic non
adeò incongruum erit, oſtendere, qvomodo hie
finis citra ſervitutem alteri imponendam aut citra
litem fortè vicino movendam obtineri poſſit: nempe per
RrFYHER inſignis Mathematici & JCri artificium, qvo ædes
ob vicina & nimis propinqva ædificia obſcuratæ mediantibus
radiis refractis diſponi poſſunt, ut conclavia tam lucida red-
dantur, ac ſi nullum ædificium ipſis appoſitum, & purum
cœlum videri poſſit. Comparentur, inqvit, laminæ vitreæ
ita utrinqve politæ, ut inæ qvales conſeqvantur craſlitudines,
hæ laminæ formam cuneorum habentes ita ſeneſtris im-
ponantur, ut tenuiores & in acumen qvaſi deſinentes lami-
narum partes ſuperius, craſſiores verô inferius collocen-
tur. Co facto radii ex cœlo fermè perpendiculariter in
plateam vel areolam incidentes, laminas vero vitreas extrin-
ſecus obliqve ferientes, in laminis vitreis in æ qvalis denſitatis
refringentur, & conclave valdè illuminabunt, vid. omnino
AMBROS. RHOD. Optic. lib. z. c. I. Propoſ. I. ERHARD. WEIGEL.
Ceoſcop. ſelenitar. part. I. cap. J. &α cap. 7.

§. 2.

Aliud artificium, qvô conclave inferius cujus paries
vel ad vicinum ſpectat, vel ædibus vicinis contiguus & cæ-
cus eſt, vicino jus luminis immittendi non concedente, à
=ðèð fſupe-

1I12 CAP. VI. DE EFFECTIBUuS

ſuperioribus tamen partibus illuminari poteſt, habet Jok.
CHRIST. STUuRM. Mattheſ. Juv. de Archit. Civ. P. General.

Sect. 1I. cap. 2. ſcilicet ſi conclavis F. feueſtra E. ob ædes

vicinas ſat luminis non dat; aperiatur tectum, & feneſtra
A. B. in eo fiat, deinde pertundatur lacunaris pars clathrata
C. D. & ſic ſat luminis ſe ingeret ſupernè.
Alis ad lumen capiendum hanc regulam ſervant Archi-
cecti. Eqvibuscunqve partibus ædium amplum cœli ſpa-
tium videri poteſt, ibi fiant feneſtræ, deinde monent tabulata
&pigmenta obſcurioratanqvam magnam vim luminis abſor-

bentia, nec uti parietes dealbati reflectentia, rejicienda eſſe.
Porrôò

Altabitur,
lns Aol
A. 6. Dan
Fenſtern
ſud diet
die mit G
Eper kun
ſnd / die
auchdazt
auſen nen

wommen

ſpefin
beſten.
negotilho
ge conli,

Cos
ne Iusad
piengl 4
iplo Jure
altis nege⸗
inprecko
ſaſiru
x libenta
libertate
etiamin
ibiwicine
tur vicin
cere, im

ber ol
Ceneral

„chele

& faußta
8clachrata

ant Arclu⸗
nccrliſye⸗
nttabulata
linisabſor⸗
ienda eſſe.
Porrè⸗

JuRIS FENESTRAR U. 113

Porrò feneſtras altiores eligendas eſſe, qvia lumen deſuper
altabitur, & qvadrangulas præferendas eſſe arcuatis æqve
latis altisqve; cum illæ plus lucis, qvam hæ admittant.
A. C. DAVILER ad VIGNOLXY Civil -Bau⸗AKunſt/ tit. von
Fenſtern insgemein/ pag. 140. ait: Der Figur nach/
ſind die viereckigten nach der Hoͤhe laͤnger Fenſter / und
die mit Circul⸗Poͤgen die vollkommenſten. Es gibt
Eyer⸗runde / und Gevierdte / ſo nach der Breite laͤnger
ſind / die man ſich nur ſelten bedienen muß / wann man
auch dazu gezwungen iſt / ſo man zum Fall ein alt Gebaͤude
auſſen neu machen / und doch das auſſere mit dem innern
zuſammen treffen ſoll: Vor die aufgeſetzten Halb⸗ Ge⸗
ſchoß ſind die gantz ſchlacht⸗foͤrmige oder Gevierdte die
beſten. Hæc remedia non inutilia ſcitu erunt Advocatis ut
negotia hominum circa hanc rem eò melius intelligunt, iis-
qve conſulere poſſint.

Qvod ſi verò hæc remedia non ſufficiunt, videndum, an-
ne Jus adverſus vicinum qvis habeat lumen etiam invito ca-
piendi, qvod ſi illud Jure fundatum reperit, tum remedià ex
ipſo Jure proficiſcentia ei competunt. Qvo pertinent (1.)
actio negatoria, qvæ competit ei qvi alteri ſervitutem negat
in prædio proprio contra prætendentem, l. 2. & l. a. S.in con-
feſſoria & S. competit ſy. ſi Servit. vindicetur. Et hæc oritur
ex libertate naturali ſervituti contraria, vel oritur etiam ex
libertate Zure Communi eivitatis qvæſitâ, v. gr. ubi feneſtræ
etiam in proprio pariete fieri verſus vicinum prohibitæ ſunt,

ibi vicino naſcitur jus id non patiendi, in tali. Qvod ſi igi-

tur vicinus in meo vel communi pariete velit feneſtram fa-
cere, imò ſi in ſuo velit facere nempe Republicâà ubi id pro-
hibitum,

114
11. CAP. VI. DE EFFECTTBIuS

hibitum
„ ego CO .
ego, ſe 4 28 Proba eum haâc actione experior i 4
haninum vel proi rr debebit, ſibi compete r in qvâ non
HERM. VuILTEI. l De uUs,» VX omnis negat re ſervitutemn
ad Cod. tit. de , He. 2. de abtionib. n. 23 8 “ natura eſt.
probat. lib. 2. cap. 2 k. & aqva n. 32. Bn nn Bam ,
WESENBEC. tit. ſy. 1. 5. ſeqa · HENRICUS HAHN ACIANus de
CHRISTOPHORIST ſervitus vindicetur num Nus ad MaATTH.
BhRuNNEM, 49, 1e, RICHTER Dec o5 I. pag. m. 719.
TVſufrubtu cap. 7. 3 ,. 6 Qervit. JoHANNIS del Ca 3. JOHANN.
Wer. 12. Eir 2 . GrEORG. AbPaAM. r r de
iqve GoswIN . CARFPZOV. Pa. uv. Exercit.
. Nus ab 6* rt. 2. Con, .
poſſeſſione nus ab kenNAck. in notis niſi W. ⸗ 15.
ALCIAT. de praſumt l. 7. G. J. ſy. de liberali caus t in qvaſi
.g 2. praſ. I.. W. ADAM. La ANDE
,. . ADAM. LATERBACH,;
.

ad ff. §. 2. ſi ſervit. Vi⸗
er C, . l indic. qvanqvam iniqvè id
BENED. C Lib. I. Reſp. 6 ſeq. vid. Prosc. Brkanas
. BEYER ad

F. ſi ſerv. vind.
SCHILT. Ex. 1,8, . T r a libello negatoriæ, vid. Jon.

§. §.

(2.) Nlio c f⸗ *
) onfeſſoria: ſt j
irurura ke en S. Sit. „qvæ eſt jus vindicandarum
V miſſton. Hæc, uti notum elt 4 r
„datur ei,

qvi ſervitute
Ni pratendis in
prætendit in prædio alieno contra n
egantem
5,

Hæc acti
io confeſſoria
e gen eſſoria cum tantum
ferè conſtituta e rompotu ſi ſery
õz Larcr eam locum or labene i ñ ſerditus
4 ſlrun vi omiſſis, v. gr. Iuiminum & 4 eri
HWM am uſt eſſerit, vid. eprà .2 „ h.⸗ Heli⸗⸗ an-
“ A. . 2⸗ 41 2. 37 ubi affir-

mMativa

mmacira teſt

63)6
cerut ken⸗
in meo⸗ .
tulnego ⸗
fello, Uun
counltet, vin
Ali in vrde
Verius: in
le leniſic.
concra hun
IAfc
Vitutibus .
ſi ure N.
manis non
N M
SCLT. &
gre fipe
vamnec
Te antiqvo

Ex. 42.
nca, 5
erſi⸗ 4
einer ſich
derſelbe
ten / da

P non
rrittemn
Atura et,
N Dh,
CLANus
Mer
n r9.
lonix.
IIO,
ercit

Deſn 9.

Lin gald

Axdn,
TMNc
Pppugnet
DRrInN A4
2i4 ſor

Arum ſere
diturei
egantem,
3,44,

ſiſerritns

hſeryitti.

ectus, an⸗

arwpa

JuRIS FENESTRARUM. 1II5

mativa teſtamento relicta) ſed in illo caſu actio ex pacto,
in hoc teſtamentaria competent.

§. 7.

(3.) Operis novi nunciatio. Qvoties ergò alter ædi-
ficet ut feneæſtræ meæ obſcurarentur, aut qvoties ille feneſtras
in meo, vel verſus mea prædia fabricetur contra ſtatuta;
tum ego qvi jus reale in eo loco habeo, opere nondum per-
fecto, illum inhibeo, ne pergat, donec de Jure ædificandi
Conſtet, vid. I. ILeſ.de nov.opnunc. Hanc alii in ruſticis ſaltem,
alii in urbanis tantum ſervitutibus locum habere putant,
verius: in omnibus fieri poteſt I. 15. . de N. O. N. l. un. §. 3. f.
de KRemiſ. ſcilicet tertio, non verò domino prædii ſervientis,
contra hunc enim confeſſoria agitur & ſic conciliari poteſt,
l. 12. . de N. O. N. qvæ alias obſtare videtur. Ergo & in ſer-
vitutibus circa feneſtras competet. Cum autem ea duplex
ſit Jure Romano, privata alia, alia publica, illa qvidem à Ger-
manis non recepta eſt, vid. GEORG. BEYER ad f. de N. O. N.

peſt poſit. I. nec qvæ per notarium fit parum operatur. Jom.

SCHLT. Exerc. 42. §. 19. ſéqq. ſed publica hodie freqventatur,
ꝗqvæ fit per magiſtratum præcedente imploratione, qvan-
qvam nec hæc & qure Romano demum adlſcita fuerit, ſed à Ju-
re antiqvo Germ. Ortum habeat, vide omnino Jon. SCHILT.
Ex. 12. F. 20. — 25, ubi exempli loco Statita Bava-

rica, Vlmenſia, Francofurtenſia é' Norimker-

genſia adducit; Nos Hamburgenſia addemus: Wenn

einer ſich uͤber ſeines Nacharn Gebaͤude beſchweret / ſoll
derſelbe bey dem præſidirenden Burgermeiſter anhal⸗
ten / daß denen beeden alteſien Caſpel⸗ Serren nfoge G

116 CAP. VI. DE EFFECGTIBUS

befohlen werden / neben des Raths Geſchwornen Zim⸗
mer⸗ und Mauer⸗Leuten ſich dahin zu verfuͤgen / und
das Gebaͤude in Augenſchein zu nehmen / und da ſich
die Sache alſo befaͤnde / daß dem Manne / der bauen
will / ſolch Gebaͤude nicht kan zugelaſſen werden / ſo ſoll
es ihm von gedachten Caſpel⸗Herren verbotten werden
(ſeqvitur effectus nunciationis) bauet er aber uͤber Ver⸗
bott / das ſoll er wetten mit 20. Rthlr. / und das jenige /
was er uͤber Verbott gebauet hat / ſoll er wieder abbre⸗
chen (hoc ultimum tantum ex Jure Romano eſt, l. 22. ſ. h. t.
pœnam illam Zus Germanicum addidit) und wann ſolches
geſchehen / ſo ſolten die beede fuͤr Gericht kommen / und

alda nach abgehoͤrter beyderſeits Nothdurfft mit Urtheil

und Recht / ſo fern die Guͤte nicht zulangen will / unver⸗
laͤngt gebuͤhrlich entſcheiden werden.

Cvod ſi reus de Servitute fortè luminum debita & dene-

gata conventus contumax eſſet, Jure Romano immiſſio in bo-
na competere, l. 15. E. ſi ſerv. vind. vid. Osw. HILLIG. in

DoNELIL. l. 11. cap. 16. Lit. c. ſed hodièé cum ea per

Kec. I. mſér. de Anno 1654. §. 36. abrogata ſit, reo ema-
nente lis pro negativè conteſtata habetur, actor ad proba-
tionem admittitur & ita proceditur usqve ad executionem.
JoH. FRID. RHEZ. 7. Publ. L. z. tit. 5. §. 9. 73. & 17. in qvàâ
tamen etiam hodiè ſimmlacrum eſt veteris immiſſionis
in bona.

cheraue
it der⸗
ſter a⸗
daß nie
mmehr de
Bellag
chitzt/
ſucht.
Beklag

ſtituta

K Gene⸗

llo inbo⸗
HLUC in
ln ea per
leo ema-
d proba-
Lutionemn.
15. in qnd
nmmiſkionis

9, Huc-

JukIS FENESTRARUM. 1II 7

§. 9.
Huc tandem pertinet; Wenn einer actionem negatoriam
angeſtellet / und zu erkennen gebetten / daß die Fenſter
qvæſtionis dergeſtalt moͤchten verwahret werden / daß
nichts unreines daraus geſchuͤttet wuͤrde / auch keine mehr

darinn verfertiget werden moͤchten / eum audiendum eſſe.

Qvamvis enim acdtio negatoria competat tantum contra
tentantem aliqvid qvod actori noceat, und aber Beklagter
hier nichts dergleichen noch gethan zu haben / præſupponi-
ret wird. Tamen in hoc caſu judex reo injungit, ut de futuro
qvoqve opere caveat, L. 12. ff. i ſerv. Vind. imo ctiam ſuc-

ceſſorum ſuorum, I. 2. ſ. eod. und alſo auch / wenn er das

Hauß verkaufft.; d. latiur Jon. SCHILT. Ex. 1S. S. 2. Lit. a.

uhbi Reſponſ. m ſeqvens

S PUs communicirten extractu Prorocolli iſt zu befin⸗
den / daß Herꝛ Klaͤger actionem negaroriam an⸗
geſtellt / und deßwegen Augenſchein gebeten/

welcher Beklagter ſalvis exceptionibus angenommen / ſol⸗

cher auch verrichtet worden; worauf Herr Klaͤger ferner
in der Haupt⸗Sache zu erkennen gebeten / daß die Jen⸗
ſter qaſtionis dergeſtalten verwahrt werden moͤchten/
daß nichts unreines dadurch geſchuͤttet / auch keine
mehr darinn verfertiget werden moͤchten. Worwider
Beklagter exceptionem, ſe non amplius poſſidere vorge⸗
ſchutzt / und Klaͤgern an jetzigen Poſſeſſorem zu weiſen ge⸗
ſucht. Qyæritur: Ob ſolcher eception zu deferiren/ und
Beklagter zu abſolviren? pro affirmativa 1. Die Actio in-
Ktituta realis, ergo contra poſſidentem competit, weil nun
P 3 das

118 CAP. VI. DE EFFECTIB⸗IS

das Hauß verkaufft iſt / ſo iſt ſolche contra emtorem an⸗
zuſtellen. 2. Actio negatoria competit contra tentantem
aliqvid, qvod noceat actori. Atqvi reus nihil tentavit tale.

Ergo contra eum non competit actio, & ſic abſolven-
dus eſt.

Ratio decidendi. 1. Ob wol zur Zeit der inſtituirten
Action ein Kauff von dem Beklagten vorgenommen wor⸗
den / ſo iſt doch ſolcher damals / wegen Ermangelung der
Obrigkeitlichen Conceſſion, noch von keinen Kraͤfften ge⸗
weſen / dahero das Dominium und Poſſeſſionem der Be⸗
klagte noch gehabt / und die Action befugter Weiſe wider
ihm angeſtellt worden. Und ob er wol 2. die Conceſſion

nachgehends erhalten / ſo iſt doch ſo bald die Tradition

nicht geſchehen / und alſo die Poſſeſs und das Dominium
noch bey Beklagten / oder daer die Tradition gethan haͤtte/
wüuͤrde es de Jure præſumirt / daß ſolche ſalvo Jure tertii
geſchehen / denn ſonſten er vor den jenigen de Jure zu hal⸗
ten ſeyn wuͤrde/ qvi dolo & in fraudem actoris deſierit poſ-
ſidere: qvo caſu etiam non amplius poſſidens pro poſſeſſore
habetur. 3. Ob gleich Beklagter noch nichts rentiret
haͤtte / daß dem Herrn Klaͤger Schaden thaͤte / ſo iſt doch
zu wiſſen / daß in ſolchem Fall der Judex Caution erkennen
ſoll / damit das damnum infectum qvod fieri poterit, auch
vom Succeſſore nicht geſchehe / welches der Verkauffer in
dem Kauffe paciſciren moͤgen / wie ſolches in textibus Juris
klar enthalten/ L. 12. ſ. ſi ſerv. vind. Ego jus illi non eſſe
tigna in parietem meum immiſſa habere: an & de futuris non
immittendis cavendum eſt? Reſpondi: Juris officio contine-
tur, ut de futuro qvoqve opere caveri debeat. Und daß

oder

Beklagter auch wegen ſeines Zucceſſoris caviren muͤſſe /

—
Oder temn .
Ctionumn
reſtecun
ferſarium
neuin Pra
(MWerè h
ſi carelll,
tionem
Wievol!
commmmunne
Deficicine
iertate
excipirt/
cientemn 9
mentis ft
ſn/de
in lite zu
ſchudig!

Ire dertii
ezuhol
eric pol-
Oleſſore
tentiret
iſtdoch
erkennen
ti, guch
guffer in
bus juris
non eſſe
turis non
contine⸗

Und das

müͤſſe /

oder

JuRIS FENHESTRARIM. 1I9
oder rem ipſam præſtiren iſt e l. z. esd. offenbar. Harum
actionum eventus hic eſt, ut victori officio judicis aut res
præſtetur, aut cautio. Kes ipſa hæc eſt, ut jubeat ad-
verſarium judex emendare vitium parietis, feneſtræ, & ido-
neum præſtare. Cautio hæc eſt, ut eum juhbeat de reficienda
cavere, neqve ſe, neqve ſucceſſores ſuos prohibituros & c. &
ſi caverit, abſolvetur, ſi verò neqve rem præſtat, neqve cau-
tionem, tanti condemnet, qvanti actor in litem juraverit.
Wiewol nun 4. in der Haupt⸗Sache die Relation nicht
communicirt worden / dahero nicht wiſſen kan / wie die
Definitiva fallen moͤgte / dieweil ſich aber Herr Klaͤger in
libertate naturali fundirt / Beklagter auch darwider nichts
excipirt / ſondern nur exceptionem litis ingreſſum impe-
dientem opponiren will / ſolche aber aus obigen Funda-
mentis nicht ſtatt findet / ſo wird in Rechten zu erkennen
ſeyn / daß Beklagter ſeines Einwendens ungeachtet/
in lite zu verbleiben / und des End⸗Urtheils zu gewarten

Nota. Wenn der Kauff in
der Contract- Stuben
noch nicht voͤllig verſchrie⸗
ben waͤkre / koͤnte ſo wol Herꝛ
Klaͤger / als Beklagter da⸗
ſelbſten ſich proſpiciren/c.

——

ſchuldig ſeye / ꝛc.

CAP. VI. DE EFFECTIBUS

§. 10.

Finita deinde lite executio ſecundum Zus Romanum er
I. y. C. de Servit. ita fieri debet, ut ſi qvid adverſa pars con-
tra ſervitutem exſtruxerit ad priſtinam formam revocetur
damni etiam ratione habità, hinc in l. §. C. eod. às, qvi in
alieno pariete feneſtram non Jure fecit, non tantum opus
ſuis ſumtibus tollere, ſed & integrum parietem reſtituere
jubetur. s vero Noricium ita procedere jubet tit.
26. I. 16. §. So jemand ꝛc. eines Unbaus (qvod feneſtras
in meo aut verſus mea prædia non jure fecerit, vel qvod
meis feneſtrir injurià affecerit) überwunden wuͤrde / ſo ſoll
er dem / ſo ausgeſprochen / unverzuͤglich nachkommen /
und ſolchen Undau auf ſein ſelbſt Koſten wiederum ab⸗
und hinweg thun / ohne des Gegentheils Entgelt und
Schaden (huc usqve convenit juri Romano) und wo er
hierinn ungehorſam erſchiene / ſoll ihm auf Anhalten des
Gegentheils durch die Bau-⸗Richter / nach Gelegenheit
der Sachen und Gebaͤu / eine Zeit endlich ernennt / und
bey einer nahmlichen Straff dem ergangenen Ent⸗
ſcheid und Urtheilen Folg zu thun ge⸗
botten werden.

à : (o): £

ſiz. 17
§ 1. Pi⸗

19/
.

Manun
Pars con⸗
reyocetur
i, ri in
Num Ops
teſtituere
ubet t,
A feſ,
vel qrod
h / ſ ſol
konnmen,
derumm ab⸗
ttgelt und
und wo er
haltendes
legenheit
entnt/ und
en Ent⸗

JunIs FrNESTRARUN ð
2ðð
CAPIIT VII. & ultimum.
Contraria cum Affinibus

continel.

S. 1. An ſ juris feneftrarum ſit partim per legem, partim per
adta.
5§. 2. Aiteirr tempore, ſi ad tempus conſtituta, & reſoluto dantis
ſeu conſtituentis.
5§. 2. Confeſſione.
5. 4 Interitu totali alterutrius prædii.
S. y. Domini remiſſione.
§. 6. Vus intermiſſione.
§. 7. In ſervitutibus urbanis ſolus non uſus non ſuffcit, ſed reqviri-
tur, ut adverlarius libertatem rei præſcribat.
§. §. Ubi occaſio utendi non datur, ibi ſervitus non amittitur.
§. 9. De obffrukctione feneſtrarum.
§. 10. De excuſſione feneſtrarum invito vicino parieti immiſaram.
§. 11. De excuſſione feneſtrarum patiente vicino erectarum.
S, 12. Remedia contra feneſtrarum frattores.
§. 13. An 8or egle ſi lege Agqvilia, injuriarum abttione agere
veat
F. 14. Candolarun uſus in profauis.
F§. 15. In ſacris.
§. 16. Harum ritus in celebrandis nuptiis qvondam receptus, nunc
probibitus.
H. 17. Laminis bomong ma.
S. 15. Piſcatoribus noctu non licitum eſt in maris littore læmen ſex
ignem aocendere.
F. 19. Martyros in primitiva Eccleſia in uſum nocturnorum Lumi-

num adbibebantur.
◻ §. 20. Vo-

122 CAF. VII. CoONTRARIA CIM AFFINIBUS

§. 20t Vocis lampadum ſignificationis variæ, ejusqve uſus.
9. 21. De perennibus veterum lucernis.
§. 22. Qvid olim fuit lampadare?

9. 23. Variæ lucernarum ſignificationes, earumqve origo.

6.24. Laternæ partim accenduntur, ut populus ad arma vocetur, par-

tim in uſum navigantium.
§. 25. In maltis LEiberis Imperii Civitatibus noctu in ſecuritatem eun-
tibus & omnis malitiæ averſionem accenduntur laternæ, ea-
rumqve multifarius uſus.
§S. 26. Latern⸗ Oednung zu Wien betreffend.

§. 1.

Ontraria hujus juris ſunt, primò Amiſſzo juris fe-
neſtrarum, qvæ accidere poteſt (1I.) per legem,
ut ſi ſtatuta localia ex peculiari ſtatus ratione li-
bertatem naturalem reſtringunt, vid. ſuprà c. 2.
S. 19. vel per pacta, ut ſi vicino ædes meas ſervas
facio, ut non poſſint altius tolli, ut feneſtræ in certa earum
parte non fiant.

§. 2.

(2.) & per Srvitutes acqviſitum ſit hoc jus, tunc amit-
titur uti cæteræ ſervitutes: nempe æ) tempore ſi ad tempus
conſtituta, qvo pertinet S. 1I. cap. a. β) reſoluto jure dan-
tis vel conſtituentis ſervitutem, ſi ipſe revocabile ſaltem do-
minium habuit, qvod ex auctoritate legis reſolvitur, qvando
veròô liberâ voluntate prædium alienatur, jus non reſolvi-
tur, ſed transfertur.

§. 3. (3.)

—

63)
etiamn pra⸗
ſe
bui Fel 7
mex funn
it; ä u
nenda ſt
libertans
Qod ſi V
(s ſim
dicur tant
lſur.
elnerimmu
proprio⸗
munc em
ſicqe pa
nis elt)
dam&a
Liu Tu
Yers,
huncce
cent, hl
GVeritn
ineo, 0
dorum
conlilti

etur,dar.

teme zele

jui⸗ fe.
legen,
lone li⸗
ihrd e.2.
es ſerys
d earum

Inc amit-
d temnpus
jure dan-
alremdo-
,qvando
n reſolyi.

133)

JuRIS FENESTRARIM. 123

§. 3.

(3.) Confuſione dominii utrinsqve prædii, vid. l. I. & §.
F. qvemadmodum ſervit. amittantur, id eſt, ſi ego vicini
etiam prædii mihi ſervientis dominus irrevocabilis fiam,
v. gr. ſi ædes, in qvarum pariete feneſtras jure ſervitutis ha-
bui vel verſus qvas contra ſtatuta feneſtras apertas habui,
meæ fiunt, deſinit jus ſervitutiv. (Qia res ſua nemini ſer-
vit; ita ut ſi eas iterum alienem, denuo nominatim impo-
nenda ſit ſervitus, ſi porrò ex hàc feneſtra qvam interim jure
libertatis naturalis apertam tenui, utilitatem capere volo.
Qvod ſi verò revocabile ſaltem dominium earum ædium na-
Gus ſim aut ædes in communionem redactæ ſint, ſuſpen-
ditur tantiſper ſervitus, l. 15. de Servit. l. Z. de fundo dotal. ubi
caſur. (Qod accidit in fundo nobis communi, ſi ſcilicet
emerimus fundum. Qvod ſi verò non communi, ſed meo
proprio & tuo proprio fundo ſerviat fundus, qvem in com-
mune emerimus, ſervitus non extingvitur, l. 27. ſy. de S. P. R.
ſicqve poteſt ſervitus à communi fundo propriis ſociorum
prædiis deberi & ita pars fundi (qvi mihi cum alcero commu-
nis eſt) ei fundo (qvi mihi proprius eſt) ſervire poteſt. Ad-
dam & alium caſum Titius habet fündum Sempronianum, Me-
vius Tuſculanum: fundus Titit ſervit fundo Mevit & vice
versâ, fundus Mevii ſervit fundo Titiè, fit autem qvod
huncce fundum Tztius & Mevius ſibi invicem communi-
cent, hoc eſt in communionem qvam forſan inire redigant,
qværitur: an extingvatur ſervitus? Ratio dubitandi conſiſtit
in eo, qvod res ſua nemini ſervit atqve communicatione fun-
dorum Tztius & Mevius fuerunt Domini, Ergò. Sed deciſio
conſiſtit in hoc; qvod ſervitus pro parte retineri poſſit, &

◻ 2 non

124 Cr. VII. Dz CoNTRARIA C AFFNNIBUIS

non perſonæ, ſed prædio ſervitutes debeantur, l. 32. pr. .
de Servit. praæd. riſtic.
§. 4.
(A4.) Ieteritu totali ædificii ſive ſervientis ſive dominantis
arg. l. I a. pr. E. qvemadmodum ſervitutes amittantur, ſcilicet
cx ſtrictà Jure-Conſultorum interpretatione, l. 20. §. 2. f. de
Serv. præd. urban. qvamvis ſi æqvitas poſtulavit plerumqve
reſtituendam cenſuerit eſſe ſervitutem, exempla ſunt in d. l.
IT2. pr. & d-l. 20. Hinc exuſtis fortè ædibus, qvæ ſervitutem
luminum vel proſpectus vicino debebant & re ædificatis ſer-
vitutem reſtitui, æqvitas poſtulat; ad cujus probationem
adducitur, text. in l. ſervituter 20. H. i ſublatum, z. ſ. de
Servit. prad. urban. ubi: J& ſublatum ædificium, ex qvo ſtällici-
dium cadit, ut in eadem ſpecie, & qvalitate reponatur, utälitaz
exigit, ut daem intelligatur „Concordat Zus Bobemicum
ita ſancitum: So einer ein alt Hauß einreiſſe / oder daß es
eingebrannt waͤre / und er wolte es wiederum aufbauen /
kan und ſoll er weder mit der Hoͤhe noch Breite aus dem
vorigen Ziel oder Maaß nicht ſchreiten / damit er dem
Nachbaꝛn das Licht de Jenſter / und ihr freyes Ausſehen /
nicht nehme noch abſchnitte. Zus Bohemic, c. at. K.3 I.
Contrà exuſtis ædibus, qvæ ſervitutem altius non tollendi
nec offciatur habebant in domo vicinâ & reſtauratis ſervi-
tutem hanc reſtitui, nec vicino permitti, ut novas ædes ob-
ſcurando afflicto domino afflictionem addat, qvod ini-
qvum foret. Id circò ſemper ſervitutes ſalvæ manent, niſi
civitas aut caſtrum, cui jura ſervitutis publicæ competiére,
ob delictum, hoc eſt, rebellionem vel crimen violata, pacis,
aratrum

()
. ge K..
ſaciens 6
micit,

6)4
rumm Pre
interab
inathrmn
ſerwient
cafa.
ybanurt
her⸗ eunt,
urbanort
ntendi,
tatem
Altiut to
er Feru
xero, it⸗
Atiu

, ſailicet
2f.
Erumqve
lat in/ 1
rpitutem
leatis ſer.
Ationemn
2. ſ.
1, ilici.
. ltilitit
Micum
rhaß es
fbauen/
s den
er demn
bſehen/
41.zr.
j tollena
tis ſeryi.
rdesob.
vod im-
ent, niſi
petiere,
1pacis,
Aratrucme

JuRIS FENESTRARNM. 12 5
aratrum paſtum aut dirutum ſit, wann eine Stadt oder
Schloß durch die Obrigkeit geſchleifft worden / qvo eaſu
reſtauratàâ licet civitate, vel reædificato caſtro, jura iſta non
reviviſcunt: niſi ſpecialiter à Principe delictum condonante,
reſtituta fuerint, vid. omnino textur notabiles in l. 21. äbiqve
GorHOFR. ſy. q vàaα. mod. uſusfr. amitt. add. Diſſert. JOH. CHRIST.
DoxNAuERI de Jurisdictione in alieno territorio, cap. . §. 4.

(5.) Remiſſione domini & qvidem (a) vel expreſsd, l. 21.
Vy. de S&. P. V. ubi vide exemplum ad dillertationem noſtram
faciens () vel tacitàâ, ſi aliqvid ſervituti contrarium fieri per-
mittit, vid. omnino l. 6. §. I. . qvemadm. ſervit. amitt.

§. 6.

(6.) Aniſſione uſus, olim qvidem biennio, exemplo cætera-
rum præſcriptionũ: hodie per decem inter præſentes & viginti
inter abſentes annos, lLpen. C. de Servit. & hoc procedit tantum
in affirmativis ſervitutibus; negativæ reqvirunt inſuper factum
ſervientis ſervituti contrarium. Exemplum huc pertinens dat,
l. 6. . de S&. P. V. ubi CArus inqvit; Haæc autem jura Prædioruns
urbanorum) ſimiliter ut ruſticorum certo tempore non utendo
pereunt, niſi qvod hac diſſimilitudo eſt, qvod jura pradiorum
urbanorum) non omnimodo (non ſine diſtindtione) pereunt non
utendo, (ſed qvædam eorum ) ita (demum ) ſi vicinus ſimul liber-
tatem uſucapiut, velati ſi zædes tax äadibus meir ſerviant, ne
altius tollantur, ne luminibus meunrum zadium oficiatar, & ego-
per ſtatutum tempus feneſtras meas prafixas habuero vel obſtru-
xero, ita demum jus meum amitto, ſi tu per id tempus zades tuas
eltius ſublatas Labueris, alioq vin ſi nihil novi feceris retineo ſer-
Q. 3 vituteus

126 CAP. VII. CoxrTRMTIA CuM AFFINIUs

vitutem. ANTONII PFREZII Inſtit. Imperiales lib. 2. kit. 3.4 Vaæſt.
qvibus modis amittuntur n. y.

§. 7.
Ratio eſt: Servitus altius non tollendi cum ſit negativa,
ex parte dominantis uſum propriè non reqvirie, ſed ſaltem
ex parte ſervientis ſolum non factum reqvirit, adeoqve non
qvadrat ad Regulam, qvod ſervitutes non uſu amittantur:
neqve uſus nomine venire poteſt, qvod feneſtras apertas ha-

beam, cum id jure libertatis, non ſervitutis faciam, ſupra

§. 15. cap. 2. Alias ex hâc lege Doctores colligunt, omnes ſer-
vitutes urbanas indiſtinctè ita (id eſt, ubi præter ſimplicem
non uſum adhuc factum hominis reqviritur, ſcilicet ut uſuca-
piat & præſcribat, v. gr. feneſtras obſtruendo, l. 6.7. 32. §. 1.
de &. P. V. 1S. S. 2. f. qvemadm. ſervit. amitt. W. ADAM LAU-
TERBACH in Compend. juris ſub' tit. qvemadmodum ſervit. amitt.
in fin.) amitti, haneqve differentiam ponunt inter eas, &
ruſticas, contra qvos, diſputat CaEIST. THOMAS. Diſſ. de ervit.
ſtällicid. S. 2 3. 24. 2 .

§. 8.

Uc tamen uſus amiſſione ſervitus amittatur, reqviritur,
ut interim occaſio fuerit utendi; Qvid igitur juris, ſi umus
tantum ex ſociis uſus fuerit ſervitute? Et non amitti, ſed &
reliqvis ſalvum manere jus ſervitutirs utendé conſtat per l. f.
& 6. Ey. qvemadm. ſervit. amitt. niſi (1.) fundus regionibus
diverſus ſit, qvo caſu alter, qvi uſus non eſt, ſervitutem non
retinet d. l. 6.S. 1. D. h. t. vel (2.) niſi pluribus ſervitus qvi-
dem conſtituta ſit, ſed diverſo tempore & loco, tunc enim ſi
unus ſtatuto tempore uſus non ſit, per ceteros jus ejus,

qvippe

—
gnippe
ſerit

eifrin
occalion
luminib
ac nosf⸗
aweh
Potelte⸗
fußm
Lubel.
Ver ba, d
det / be
tur, eye
EGn.Iſ.
berobt
Vitutes,
tut, ur

iaut’

Ace z

ſer Rec

—

ugt.

Letig,
faltem
Gve non
tantur .
ertasha-

n ſihra

nnes ſer.
mplicem
t uſuca.
32 .
ANLau-
it. amitt
1 eas, &
eNrit.

Gviritur,
ſi ums
i,ſed &
therl.
giopibi
tem non
tus ri-
cenimſi
us ejus,

Gippe

JuhRIS FENESTRARUM. 127

qvippe diverſum uſurpatum non fuit, l. 16. pr. F. qvemadm.
ſervit. amitt.

Secund), obſtructio ſeu obſcuratio feneſtrarum,
ea fit à vicino, ſi vicinus eàâ libertate ædificandi utitur, & hac
occaſione noſtrarum ædium, qvibus nec ob vetuſtatem ſervi
luminibus officit, qvod pari jure, & iisdem ampliationibus,
ac nos feneſtras fecimnus poteſt, vid. ſapra cap. 2. S. TO. PETRI
FRANCISCI dc ToNDuTI OQvæſt. & Reſolut. Civil. p. 2.6. 5b;. n. 3.
Poteſt enim pro parte aut in totum contra ædificando, vicini

feneſtras obſcurare & occultare, vid. DAVID. MEVIUIM ad Jus

Lubec. part. 3. tit. IZ. art. 13. n. II. Non obſtare videntur
verba, daß Niemand ſeinem Nachbar zu nahe und Scha⸗
den / bauen ſolte / damnum tamen, dum qvis jure ſuo uti-
tur, eveniens, non intelligi tradit, cit. MEV. l. c. art. Z. n. Z-
&n. I5. Hæc ſupra dicta libertas autem vicinas ſeneſtras li
berè obſcurandi, ob antea factas conventiones pactasqve ſer-
vitutes, per qvas alteri jus jamjam qvæſitum fuit, abroga-
tur, ut Reſponſum, lectu dignum, in Reſponſis Lyncke-
rianis Vol.2. Reſponſo 20 o. ſeqyventi modo teſtatur:

ELs uns die zwiſchen Herm Johann Wartzingen/
Chburfuͤrſtl. Brandenburgiſchen Rath / Klaͤgern/
und Deducenten an einem / und Herm Daniel
Stephani / Chur⸗Brandenburgiſchen Geheimen⸗ auch
Hof⸗Cammer⸗Gerichts⸗Rath und Lehens- Sccrectario,
Beklagten / und Deducten am andern Theil / ergangene
Acta zugeſchickt / und darbeneben uͤber folgende Frag un⸗
ſer Rechtliches Bedencken verlanget worden:

CAP. VII. CoNTRARIA Cu AFFINIBIUs

Qvæſtio.

Ob Herꝛ Beklagter / bey allen denen jenigen /
und in ſpecie in infimaà contignatione, bey denen
in Contractu de Anno 1569. enthaltenen vier Fen⸗
ſtern / welche theils in deſſen Hauſſe von ſeiner Zeit
und von undencklichen Jahren her / in eodem ſta-
tu, qvantum ad infimam contignationem, vor⸗
handen geweſen / theils in ſuperiori contignatio-
ne, von ihme in proprio pariete reſpective ver⸗

groͤſſert und gemacht / vermoͤge Contractuum de

Annis 1569. und 1676. und deren bisherigen geru⸗
higen Poſſeſſion, in alle Wege zu ſchuͤtzen / ſo daß

4
deſſen Nachbar ſelbige nicht verbauen doͤrffe?

Rationes dubitandt.

Dumach ſprechen wir / und zwar auf die Frage von
R. W. Ob wol Herꝛ Klaͤger dafuͤr haͤlt / gleich wie
1.) Herꝛn Beklagten erlaubt iſt / in ſeine Wand nach Be⸗
lieben Fenſter zu brechen / alſo ihm hingegen verſtattet ſey /
wann ſchon ſolche Fenſter / uͤber Rechts verjaͤhrteZeit alſo

geſtanden / von ſeinem Grund und Boden / eine Wand auf

zufuͤhren / und Beklagten ſolche Fenſter zu verbauen.
Cvoad usqve enim non tentaverit obſcurare, &, qui
feneſtras aperuerat, tentantem non inhibuerit,

atqve

—
Non ver

cuun cam
gat, R

2) Ken
Fillidi
odergar
Sillicii
cur, 9

3) Der
klogtens
Mie
etroffe
Pigcch
tet / ode
nurnac
(oder
att/
Mocht

ſeochgie

Or bier
gonte
Vonpo

nmn; K
DNotut

higen/
hdenen
erßen⸗
nerZeit
m ſta.
n hor⸗
Enatio.
epet⸗
numde
geru⸗
N es

nnge von
glech wie
nach Be⸗
attet ſeh/
Jeitalſo
Vand auf
get.
e, &, gi
inhiluerit,
rqre

JuhISs FENHESTRARIM. 129

atqve huic inhibitioni acvieverit vicinus, ut abinde
præſèriptione Jus feneſtrarum conſtitui potuerit, ſem-
per integrum eſſe zaificium in ſuò, qvô feneſtras ob-
ſcurare liceat, l. 9. ſy. de & P. E.
Non verò poſſe inhibitionem actoris & patientiam rei probare:
cum tamen patientianz hanc probare teneatur is, qvi eam alle-
gat, qvamvis in poſſeſſione feneſtrarum ſit
PRUICKMANN. II. Conſ. 21. num. I12.
2.) Keines Weges folget / der Beklagte hat das e⸗
Srällicidii, deßwegen habe er auch das Zus Feneſtrarum,
oder gar ne luminibus offyciatur, weil hingegen die Zervitus
Stillicidii gar wol ohne die Servitutem ne luminibus officia-
tur, beſtehen kan.
3.) Der jenige alte Vergleich / welchen in Anno 1569. Be⸗
klagtens Vorfahren / und nahmentlich der Burgermeiſter
Blanckenberg / mit denen Landſchaffts⸗Verordneten /
getroffen / Klaͤgern nicht zu wider / noch Beklagten vor⸗
traͤglich zu ſeyn ſcheinet: weil 1.) dadurch dem Beklag⸗
ten / oder vielmehr dem damaligen Beſitzer des Hauſſes /
nur nachgegeben iſt worden / in der unterſten Contignation
(oder Stock) zwey kleine Fenſter zu haben / jedoch der⸗
geſtalt / daß ſolche Fenſter mit eiſern Gittern haben ver⸗
macht werden ſollen / daß man dadurch weder gucken
noch gieſſen koͤnnen. Nun aber habe der Beklagte deren
gar viere in ſeiner Mauer; ohne daß er auch die zwey ver⸗
goͤnte Fenſter um ein zimlichs vergroͤſſert.
Non poſſe verò qvem facere ſervitutem duriorem aut amplio-
rem; & qvidem amnpliores feneſtrazr. HORAT. CARPAN. P. 2.
Statut MWediol. c. 3 3 3. u. 2 7.

R Viel.

130 CAD. VII. CoNrTRARIA CuM AFFINMBUS

Vielmehr weil Beklagter ſeines Vorfahren Vergleich zu
