deteriorare poteſt. III. I1
Et/jmologia.
Etymon vocis feneſtræ. I. 2
Excuſſto.

De excuſſione feneſtrarum invi-

to vicino parieti immiſſarum.
VII. 10
Et excuſſione feneſtrarum pace
vicini erectarum. VII. 11
Executio.
De executione, lite finitàâ, faétà,
adverſus eum, qui contra ſer-
vitutem fecit. VI. 10
P.
Faëtum.

Facto, ſive tacitè conſtituitur ſer-

vitus. III. 6
Famliaritas.
Qui jure familiaritatis utitur,
nunquam præſcribit. III. 7
Feneſtra.
Feneſtra accipitur (1.) pro qua-
vis aperturà muri, (2.) pro
quovis patulo, quo tranſitus
aditusque eſt, (3.) pro loco,

ubi venum merces exponun-
2 tur,

*v

IND

E X.

tur, (4.) pro omni re, quæ
claudi poteſt, (5.) pro apertu-
rà ædium per quam lumen
ſolis lunæve admittitur. I. 4
Feneſtrarum utilitas. I .
Feneſtrarum iri I.
Von Fenſter⸗Geruͤſt / Geſtell
Sloͤck und Laden. J. 2
Die Fenſter werden den Augen/
und die Haupt⸗Thuͤr eines
Hauſes dem Maul verglichen.
6

Fenſter und Thuͤren ſind nuͤtzliche
Stuͤcke in einer Behauſung. I.
Feneſtræ primæ mentio fit, Ge-
neſ. 6. v. 16. Vide cap. I. S. 7.
Feneſtra jam facta, an poſtea am-
pliari queat? II. 16

Feneſtras facere cuilibet jure na-

turali liberum eſt, etiam in vi-
cini prædia proſ Ppicientes. II. 5§
Feneſtras quot, & ubi velit, qui-
vis facere pollet. II. 8

gentes quibusdam in locis fer-
ratæ eſſe debent. V. 1I
Si ferratæ feneſtræ protenderen-
tur in vicini aërem, quid ſta-
tuendum. V. 3
Fmina.
Formoſas ſuas fœminas vicino
prohibere ne videat, mera eſt
invidia. II. 5

PFraöbtura feneſtrarum.
De feneſtrarum fracturà, vid, ſa-
pra verb. excuſſio.

Fradtores feneſtrarum.
Remedia adverſus feneſtrarum
fractores, vid. VII. 12
undas.
An cuivis privatorum fundos
ſuos muris cingere, fortalitia-
ve exſtruere liceat? IVI. 4
Fur.
Si quis furem noétu ſcalas fene-
is ſuis admoventem, necat,

Diſſentientes circa hanc

materiam refutantur. I.nI. 9
Quænam feneſtræ optumæ ſint?

VI.

Feneſtras facere, eſt juris permiſ-

ſivi. IV. 3
Feneſtrarum varia genera. V. 1
Feneſtræ aliæ ſunt uciſcia, aliæ-
quæ proſpectivæ. I.
Feneſtræ aliæ ſunt liberæ, aliæ

ferratæ. V. 1

Feneſera ferrata.

quæ pœna? V. 1
Genus.

item V.
Gitter⸗ Fenſter.

verb. feneſtra ferrata.

Geſtell der Fenſter.

Feneſtræ i in vicini fundum ver-

Vide ſupra verb Feneſtra.

Varia feneſtrarum genera. V. 1.

Von Gitter⸗Fenſtern / vig. ſupra

M. Hoch⸗

—

90
hcch in

neta 0
8 cendert
tum e
Kpun

Inmiſio
mnd
4Drog

n dterin
muitten
im
na.

Pfilæh

Notziu⸗
coni
cende
Brinc

W.

lteritu
ttis

ſader
1 defo
ſuco⸗

eren.

iſ.

icino
la eſt

il ſe.

12

indos
tin.

fene.
necat,

. 1

ſeni

och,

INDEX.

4I.
Hoch⸗Leuchter.
Hoch⸗keuchter / quæ ſit? V. 4
Homongymia.

De homonymia feneſtrarum. I. 4
S .„„

Ignem noctu in maris littore ac-
cendere piſcatoribus prohibi-
tum eſt. VII. 18
& puniuntur ut raptores. ib.
Immiſſto.
Immiſſio in bona olim jure Ro-
mano uſitata, per Receſſ. Imp.

Judicium.
In judiciis diviſoriis ſervitus con-
ſtituitur ſententià judiciali.
III. §.

Hias.
Quid ſit jus? I. 12

Jus naturale ſæpius per jus civile
augetur & tollitur. II. 177
Juris feneſtrarum utilitas. I. I.
Juris feneſtrarum definitio. I. 13
Quæ jure naturæ, jure Romano,
Doctorum opinionibus, ut &
jure noſtro Germanico decla-
ratur. I. 14
Jure naturali quivis feneſtras fa-

abrogata. VI. 8 cere poteſt, etiam in vicini
Immittere. Prædia proſpicientes. II. 5§
In alterius prædium aliquid im-Jus duplex ex duobus juris præ-
mittere, prohibetur. II. 11 ceptis oritur. II. 7
Ab immiils differunt mænia- Jus feneſtrarum oppignerari po-
na. ibid. teſt. II. 9
. Inſula. K.
Inſulæ Romæ quæ?I. 1I. Kapp⸗Fenſter.
Wſtrumentum. Von Kapp⸗Fenſtern. V. 7
Morarier inſirumentunm noétu Reller⸗Fenſter.
conficiens tria luminaria ac- (Von Keller⸗ Kenſtern, V. „&
cendere debet, ſecundum Von Keller⸗ Fenſtern. V. 5
Brinckmanni opinionem. —
VII. 14 Lampas .
Lteritur. Lampadis variæ ſignificationes,
Interitu totali ædificii alteru- VII. 20

trius, amittitur ſervitus. VII. 4 Cur lampades ardentes in Nobi-
lium tumulis ponebantur?ibid.
De perennibus Veterum lampa-
didibus, earumque origine &
materiã. VII. 2
X 3 bame

JNulexr.

Judex poteſt aliquem cogere ut

de futuro opere caveat, etiam

ſucceſſorum ſuorum. VI. 91

I1NDE X.

—

Lampadare. W

Locus.

Quid olim fuit lampadare? VII. 22 An verſus loca publica & Uni-

Laterna.
Laternæ accenduntur, ut popu-
lus ad arma vocetur, ut & in

verſitates feneſtras facere, al-
tiusque ædificare, liceat? II. 12
Lucerna.

uſum navigantium. VII. 24 De variis lucernarum ſignifica-

— ettiam in magnis civitatibus
in ſecuritatem euntibus. VII. 25
Laternæ plerisque in locis noctu
manibus anteferri
VII. 25

Latern⸗Ordnungen zu Nurn⸗ Lumen accipitur pro luce,

berg. i

Latern⸗Ordnungen zu Wien. .
26
Dreßden.

Latern⸗Ordnung zu
165

Latern⸗Ordyung zu Berlin. VII.

Lec. (167
Leges ſtatutariæ, quæ in ædifi-
cando & feneſtras in vicini do-

— — — — — —

— 4 — — — —

tionibus, earumque origine.
VII. 23
Luciferæ feneſtræ.

debent. De luciferis feneſtris. V.

Lumen.
- - - - — oculo,
die,
expoſitione
clariori,
Viro inſig-
vita, (ni,
candela,
feneſt r4.
VII. 17

— — — — —

mum proſpicientes fabrican- De Servitute Luminum. II. 29
do, obſervandæ ſunt. II. 20. & Lumina mea per pacéta acquiſita

ſeqg.
Lex ſeribonia cur ita denomi-
natur? III. 4

Libertas.
Libertas naturalis nunquam præ-
ſcribitur. IV.
Libertas naturalis cuivis fene-
ſtras fabricare permittit, etſi
mille per annos ibi nullæ fue-
rint. IV. 1
Libertas ædificandi contra ædi-
ficando, imdò per pactas ſeu
conſtitutas ſervitutes impedi-

vicinus minuere iisque office-
re nequit. II. 28
Luminum ſervitus per pactum
à vicino conſtituta, mihi uti-
lis, etſi contra loci ſtatuta. II. 30

ILuminum ſervitute ſemel con-

ſtitutà, vicinus lumina am-
plius obſcurare nequit. II. 31
Luminum ſervitute conſtitutà,
qua parte aut quo loco fieri
feneſtra debeat. IV. 12
Differentia ſervitutum, ne lumi-
nibus & ne proſpectui officia-

tur. II. 22

tur. IV. 13
Piſca-

atoti/
titur
accen
Puummin
Canct
W.
Chriſtin
in ulr
mum:

MWoniau,
rNR

Materi
mani
dant.

Certus
neſt
tor.

In cor.
no
W
In don
(o

Cde
H 1 ia

1

ſtione
noti
inſig.
ni
4
eſtri⸗
n
l. 29
ggiſiti
offiee⸗

28
um
luti⸗
tallzo
con-⸗
nn m.
II. 1
ſtitut,
e0 feti
1
elum-
Cfhcin⸗
3
Diler⸗

IND E X.

Piſcatoribus noétu non permit-
titur in maris littore lumen

accendere. VII. 18 ½

Lumino incenſo (jure Bavarico)

nocturnis temporibus piſces
cancrosque capere haud licet.

VII. 18

Chriſtiani in primitivãâ eccleſiã
in uſum noéturnorum lumi-
num adhibebantur. VII. 19

MaIniana.
Moeniana undè nomen accepe-
runt? II. II
Materia.

Materia feneſtrarum, quam Ro-
mani in frequenti uſu habe-
bant, laudatur. I. 10
Modus.

Certus modus ab Architectis fe-

neſtrarum ſtruendarum da-
tur. V. I

N.
Nox.

In contractibus & inſtrumentis
noétu expediendis tria lumi-

na accendi ſolent, & cur? VII. 14
In donationibus, teſtamentis &
Codicillis nocturno tempore
celebratis tria magna lumina-
ria requiruntur. ibid.
Nunciatiog.

De nunciatione novi operis.

NMWMuͤrnberg.
Nuͤrnbergiſche Latern⸗Ordnun⸗
gen. VII. 25
9
Obſcurare.

Vicinus alterius feneſtras con-
tra ædificando obſcurare po-
teſt. I. 10
Obſtrudtio.
De obſtructione & obſcuratione
feneſtrarum. VII. 9
Oopignerare.
Jus feneſtrarum oppignerari po-
teſt. IV.
Opus.
Opus novum Princeps in ſuo
territorio in alterius civitatis
regionisve æmulationem ex-
ſtruere haud poteſt. IV. 4. ibi-
que Limit.
De novi operis nunciatione. VI. 7
Judex cogere poteſt aliquem, ut
de futuro opere caveat, etiam
ſucceſſorum ſuorum. VI. 9

P.
Pabtum.
Pactionibus & contractibus inter
vivos conſtituuntur ſervitu-
tes. III. 1I
Cum vicino de aperturâ proprii
vel communis, vel alieni pa-
rietis (quà in hortum vicinum

proſpicere geſtio) paciſci poſ-

1

ſum. II. 35
In

IN D

E X.

In venditione per pactionem vi- Receſſit jus Noricum, quod 30.

cino imponi ſolet ſerivitus, ne
feneſtram verſus ædificia mea
faciat. II. . 37
2 ſic ſervitus imponi poteſt

domui venditæ, ut feneſtris

perpetuò ſtent, nec auferan-
tur crates ferreæ. ibid.
. Parie.
In parieti communi neutri do-
minorum, invito & inſcio al-
tero feneſtras facere licet. II. 3
Qui paries communis nominan-

dus? II. 14
In alieno pariete feneſtras fabri-
care prohibitum. II. 15
Paacientia.
Patientiâ acquiruntur ſervitutes
affirmativæ. II. 2
Pharus.
Phari, qui vocantur? VII. 18
Pignus.
Jus feneſtrarum oppignerai po-
teſt. IV. 9
Ponticellus.
De Ponticellis, vide ſupr. Mœniana.
Precarinm.

Precarium contractibus haud an-
numeratur. III. .
Sic precariò nulla ſervitus con-
ſtituitur. ibid.
Præſcriptio.
Præſcriptione 10. inter præſentes
& viginti annorum inter ab-

ann. Jus Saxonic. verò ann. 31.
6. Sept. & 3. dies deſiderat. ib.
Quantum tempus ad ruſticæ ſer-
vitutis præſcriptionem neceſ-
ſe? III. II
Preuſſiſ. Latern⸗Oꝛdnung. VII. 167
Projecturag.
De projeétis. II. II
Proſpedlus.
Ne proſpectui officiatur. II. 32
Hæc ſervitus magis conſiſtit in
jucunditate, quam utilitate &
neceſſitate. II. 33
Differentia inter ſervitutes ne
proſpectui, & ne luminibus
officiatur. IV. 13
De proſpectivis feneſtris. V. 6
Proximus.
Proximum ſicut nos ipſos, non
ſupra nos diligere debemus-
IV. 2
Publica loca.
An verſus publica loca feneſtras
facere, altiusque ædificare li-

Pudicitia.
Si quis cum ſcalis per feneſtram
ingreſſus mulieris, vel virgi-
nis domum, ad tentandam
ejus pudicitiam, quæ poena?

ſentes ſervitutes acquirun-

„

. 1
R.
KRemedium.
Remedia adverſus feneſtrarum
fractores, VII. 12

Remiſ-

ceat, II. 12

1 Dnitti⸗

De febis
Nes ol
prias
Reium
ſehhes
I.

othand
helt
mutte
Moman
fumm

Sicſ
Curit
Vienne
ſon

ge⸗

dente
ſer

10n
emus,

eltras
Ne li⸗

ſtram
Virpi⸗
ndam

Romanorum materia ſeneſtra-

TNDE X.

Remiſſio.
Domini remiſſione ſervitus
amittitur. VII.
Res

De rebus communibus. II⸗ 2
Res communes interdum pro-
prias fieri expedit. II. 3
Rerum communium ufſus certo
reſpectu non ſingulis ſufficit.
II. 4
Romanus-
Romani feneſtras tam ad pro-
ſpectum, quam ad lumen im-
mittendum habebant. I. 8

rum laudatur. I. 10

*
Saͤchſiſ. Latern⸗Ordnung. VII. 165
Soeribonia lex.
Cur ita vocatur? III. 4
Secretum.
Vicino prohibere ne Secreta &
formoſas fœminas ſuas vi-
deat, invidia eſt. II. 5
Sententia.

Servitus altius non tollendi &
ne luminibus officiatur, quo-
modo una ab altera differt?
II. 26
Servitute luminum conſtitutâ,
an etiam futuræ feneſtræ com-

prehendantur? II. 27
De ſervitute luminum in gene-
re. II. 29

Servitus luminum per paétum à
vicino conſtituta, mihi utilis,
etiamſi contra loci ſtatuta.
II. 39
Servitute luminum ſemel con-
ſtitutã, tunc vicinus lumina
mea amplius obſcurare haud

poteſt. II. 31
De ſervitute me proſpectui offi-
ciatur. II. 32

Differentia inter ſervitutem ne
proſpectui, & ne luminibus
officiatur. ibid.
Servitus proſpectus & luminum
an diverſa Romanis? II. 34.
Servitus per pactionem in ven-
ditione vicino imponi ſolet,

Sententiâ judiciali acquiruntur
ſervitutes. III.
Servitius.

Per pactas ſervitutes libertas

ædificandi impeditur. II. 22
De ſervitutibus quæ principium
& cauſam efficientem juris fe-
neſtrarum præbent. I. 23
De ſervitute altius tollendi. II. 24.

De ſervitùte altius non tollen-

di. II. 26

ne feneſtram verſus ædificia
mea faciat. II. . 37
ut feneſtris perpetuo ſtent,
nec auferantur crates ferreæ. ib.
Servitutes conſtituuntur pactis
& contraétib inter vivos. III. I
— - Differentia inter affirmati-

vas & negativas. III. 1
Servitutes affirmativæ acquirun-
tur patientiaà. III. 2

1„ Servi-

IN D

E X.

Servirutes conſtituuntur ultimâ Tag⸗Fenſter.
voluntate. III. 3 .
Servitus ad tempus conſtitui- A xoee aln⸗ ev. 4
tur. III. 9 npia. B
& tacitè. III. 36 Ad tempus ſervitutes conſtitui
Servitutem acquirens plenus & poſſunt. III. 9
irrevocabilis Dominus eſſe non Textus.
debet. III. 10 †
. extus ad feneſtrarum mate-
Quomodoin hoc pafſſu differunt
ſervitutes urbanæ abs ruſticis? Tam quadrantes. I. „5
Servitutes urbanæ appellantur,
quamvis in ruſticis prædilfs Vaſallus.

ſint. IV.
Quemadmodum ſervitutes
amittitur? VII. I. & ſeqq.
Spatium.
Spatium legitimum, i. e., duo-
rum pedum & ſemis, inter
privata urbana ædificia ſecund.
I II
. Specular.
Veteres multificaria ſpecularia
ex multifariis materiis præpa-
rata, loco feneſtrarum vitrea-
rum noſtrarum adhibebant.

I. 2
Suggrundia.
Suggrundia quæ ſunt? I. n
Gnonymia.

Synonymia feneſtrarum. I.

*

Tacitò.

LL. XII. Tabb. obſervandum.

8 An vaſallus fundo ſervitutem

acquirere poſſit. III. II
Viridia.
Viridia quæ ſunt? II. 27
Viridia fupra ædes haberé li-
cet. ibid,

0IlItima voluntas.

Sevitus tacitè conſtituitur. III, 6

Ultimâ voluntate acquiruntur
ſervitutes. III. 3
Dniverſitas.
An verſus loca univerſitatis, i. e.,
Scholas & curias, feneſtras fa-
cere, altiusque ædificare liceat.
II. 12
Vſufrucdtuarins.
Uſufructuarius ſervitutem ac-
quirere nequit. III. 10
Uſus rerum communium non
omnihus ſuflicit. II. 4

Uſus

ſus lun
uſu rel
I

Uus A
Virote
bi o
ſemit

mate.

itatem
I

N
dere l.
ibic,
iruntor
tigie,
ſtrasſe⸗

elicent
U

em ꝛ.
10

m non

4
Ulus

. IN DEX.
Uſus luminis innoxius eſt. II. 5 Vtilitas.

In uſu rei ſuæ nemo turbandus. ur Feneſtrarum Utilitas. I. x
II.

Vfſus amiſſione amittuntur ſer- W.
vitutes. VII. 6 Wien.

Ubi occſio utendi non eſt, 10] Wieneriſche Latern⸗Ordnungen.
ſervitus non amittitur. VII. 8 VII. 26

F IC N I S.

Quæ curſim obſervata gravioraque ſunt: cum
verò cuncte revideri non potuerint, ſic cætera huma-

nitati Lectorem mutanda relinquuntur.

Pag. 4. lin. 8. pro Freſne, leg. Freſne.
=---- 10. —- 20. nobis eris, leg. erit.

— - U. -—-- 3. Pacchius, leg. Pecchius.
2 — 24. —-20. Eo ipſo enim quos quis, leg. quod quis.
—,—- 30.— - 3. abligurio erat, leg. abliguriverat.

---- 48.— II. quæ ſunt loco, leg. loca.
-- 59. -—-- 19. quam Romanis, leg. Germanis.
= --- 78. -— I8. Anton. Eab., leg. Fab.
. 8I. -—- I I. als pro pariete, leg. proprio pariete.
— 85.-—- 3. quam de negotia, leg. ad negotia.

—--- 85.—- 17. ex ad, leg. & ad.
I2I. — 5§. reſoluto dantis, leg. reſoluto jure dantis.
—-I.--- 8. pro confeſſione, leg. confuſione.
— — 124. -—-22. nec officiatur, leg. nec officiendi.

14. —- ult. violata pacis, leg, violatæ pacis.
- E6. -— I. Ant. Pfrezii, leg. Perezii.
I46.— - 22. Sententia &, leg. eſt.
-ISA.-== 2. accedidendas, leg. accendendas.

SEN

AMI

1.

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

.ℳN 28 4/1999 GmbR n

& Cunſ 1. Norimbergenſir,

ITUS NOVUS,

EFJUIRE

TRARIIM.

vulgè

In que, .
am hanc, à nemine hucusque
inent, item Jus altius tollendi & non
s luminum & proſpectus, ſingulari ſtudio, fu⸗-
tractantur, & ex variis Obſervationibus pra-
cum Reſponſis congeſta inveniuntur,
cum
,gquam Rerum ac Verborum me-
in Vſum Locupletatus.
O we D n B E He.

Sumtibe & Vpiv
JoNATHAN HELSECEERI.