—

in Be⸗
el ſein
n lich⸗
n 1
n/und
ltutemm

tituiren .ę

Aevius
gegen
b nht
alſchon
dieſcbe
enugſatn
ergeſtalt
lag veb⸗

cht oder
lichtern
ſchuidig
zoſchen
ihe

FENESTRARUM. 7 ¾

ihr und den Verkaͤuffer austruͤcklichen paciſciret
worden / daß die einfallende und andere Lichter
kuͤnfftighin / nicht ſollen verbauet werden / und ſie
ſich ſo bloß hin nicht auf den Kauff⸗Brief / oder
deſſen darinn enthaltene gewoͤhnliche Formalia,
daß ihr die bemeldte Behauſſung / mit allen ihren
habenden einfallenden und andern Lichtern kuͤnffltig
uͤberlaſſen ſeyn ſolle / beziehen moͤge. Cum Servi⸗
tus non præſumatur, ſed manifeſtè probanda ſit.

MEVIUS ad Zus Lubec. l. 3. it 1 2. art., Z. n, 2 3. & COEPOLLA
de òervit. Vrb. Prad, c. go. n, I. in kn.

4. Und dann wann auch Titius gewuſt haͤtte /
oder ſelbſten dabey geweſen waͤre / daß Ca jus der
Sejæ, mit erſt⸗bemerckten Formalibus ihre Be⸗
hauſſung verkaufft haͤtte / ob er 4. ſolchen falls
ſchuldig geweſen waͤre / darwider expreſſis verbis
zu proteſtiren / und ihme ſeine præſentia & taci-
turnitas præ judicirlich ſeyn koͤnnen / und nicht viel⸗
mehr er darum ſolches unterlaſſen habe / qvia
ſcivit jus ſuum ſalvum ſibi manere, L. y. §. 11. ..

qvib. mod pign. vel hypoth. ſolvitur. MxNock. de Præſumt. I.6.
Præſumt. 99. n. 2I. & 22.

5. Ob nicht aus obangefuͤhrten Umſtaͤnden oder
Indiciis und Signis ſo viel erſcheine/ daß die Bu⸗
ſchen

CAP. III. DE FoMA CoNSTITUFNDI

74
ſchen der Sejæ und des Mævii Behauſſung be.

findliche Mauer ni
. t i
proprio muro zu bochi eves? bndern

6. Und weiln uͤber diß auch die Seja in ihrer

Behauſſung oberhalb des Mævii Mauer ein gantz

offenes Fenſter oder Feld h
enes r o Feld hat / aus
. und werffen / ſondern auch .
groͤſte Mann heruͤber ſteigen kan P gan det
noch Anhangs⸗weiß eſec an/ als nd anb
. eiß gefragt / ob nicht die Sej
enit eine Verguͤnſtig
H“ laſſen / von Bechkowegen ſcabig ſye⸗
ſaſer 3 nernlic Vævius ſeine Mauer in ſtatu qvo
e cr wact eng hoͤher hinauf führet/ und
Banet. enſter⸗Loch ſelbſten gar ver⸗

RESPONSIIM.

WAnn dann uͤber di
ieſes Negotium unſer .
Bedencken in forma g rn ſe reddkie⸗

als haben wir Eingangs bemeldte Facti ſpeciem

ſamt denen beygelegten Bau⸗ Gerichts-Acten und ange⸗

fuͤgten Abriß in unſerm verſammleten Collegio alles
Fleiſ⸗

das ſuͤlu
ſe hhre o
DisqniſtiB

Ob
diecer le
notmmnen
tuitet tv

0*
Nerh i
nen ode
Titi Mart
Grod ſer
auchhie⸗
Titils dil
Fenſterh
ie erd
6
ondert
und verſ
Affirmat
luminum

ſolgende

Da
die gre
Verkan
ſchzude

—
. be⸗
ondern

in ihrer
ingant
en man
Hofſe
gar der
anb
eſa ilf
odere
9 var⸗
ſoye/
Atu JVO
und
gor ver⸗

trechtlcch
worden/
i ſpeciem
undange⸗
gio ales
Geiſ⸗

JuRIS FENESTRARUIM. 75

Fleiſſes perluſtriret / verleſen und erwogen / anbey neben
aber befunden / daß der geſamten Qvæſtionum, welche
das Jus luminum concerniren Suppoſitum, aus welchen

ſie ihre voͤllige Eroͤrterung erlangen / auf dieſer jetzigen
Disqviſition beruhe:
Ob zwiſchen Cajo und ſeinem Sohn Titio, als
dieſer letztere das groͤſſere Hauß Kauff⸗weiß uͤber⸗
nommen / die dervilus luminum dergeſtalt conſti-
tuiret worden / daß ſie einfolglich vom Cajo, ra-

tione des kleinen Neben⸗Hauſſes an Sejam zu⸗

gleich mit verkauffet und transferirt werden koͤn⸗
nen oder nicht? Die Negativam vermeinet zwar des
Titii Matrimonial-Succeſſor der Mævius nicht nur dadurch
qvod ſervitus non præſumatur ſed probanda ſit, ſondern
auch hienechſt ex hoc capite zu behaupten / daß gleichwol
Titius durch die Stuͤrtzen / welche er vor die vergitterte
Fenſter hangen laſſen / ſo viel zu verſtehen geben wollen /
wie er die Fenſter ſeinem Vatter dem Cajo und nachge⸗
hends Zejo und ſeiner Viduæ keinesweges Jure Servitutis,
ſondern vielmehr Jure familiaritatis & precario verguͤnſtige
und verſtatte / allein dieſer Rationum ungeachtet / wird die
Affirmativa und daß zwiſchen Cajo und Titio die Servitus

luminum tacitè bedungen und conſticuiret worden / aus

folgenden unſchwer zu vernehmen ſeyn;

Dann (1.) iſt unſtrittig und auſſer allen Zweiffel / daß
die qvæſtionirte Fenſter albereits vormals und vor dem

Verkanff in dieſen zweyen aneinander ſtehenden Haͤuſern

ſich zu dem Ende befunden/ daſ⸗ dadurch das Licht in dee⸗
2 e⸗

76 CAF. III. Dz FoRMA CeNSTITUENDI
Neben⸗Hauß fallen koͤnne / auf welche antiqvam rei
conditionem zu foͤrderſt reflectiret werden muß / hat nun
gleich (2.) Cajus ſo lange er die beyde Haͤuſer beyſammen
gehabt / dieſer Lichter nicht Jure ſervitutis, ſondern dominii
ſich bedienet / certiſſimum namqve eſt, hanc commodi-
tatem luminum, qva Dominus olim uſus fuit non fuiſſe ſer-
vitutem qvamdiu haſce duas ædes tenuit, cum res ſua ne-
mini ſerviar, per I. in re 26. ſy. de Ser vitut. So ſind doch die⸗
ſelbe/ nach der an ſeinen Sohn beſchehenen Vereuſerung
zur Servitut in dem ausgeſchlagen / daß dieſelbe von dem
Kauffer dem Litio ferner toleriret und verſtattet worden /
und zwar dieſes propter l. pen. ſ. ſi ſerv. vind. ex và aper-
tum eſt, qvod, qvi rem in alterum transfert, videatur qvo-
qve concedere ſervitutem in aliis ſuis fundis, qva ipſe in fun-
do alienato utebatur. Vid BRuNNEM. ad dlpen. ibiqve Bus.n. I.
Ohne iſt es wol (3.) nicht / daß dieſer Fenſter und ein⸗
folglich des Juris luminum wegen zwiſchen Cajo und I itio
expreſlis verbis in dem Kauff⸗Brief nichts abgehandelt
oder bedungen worden / aber es iſt ſelbiges eben nicht
noͤthig geweſen / indem es tacité und eo iplo geſchehen /
da zwar nach dem getroffenen Kauff die Thuͤr zugemauret /
das vergitterte groͤſſere Licht⸗Jenſter / wie es ſich be⸗
funden / lediglich gelaſſen / die zwey kleinern vergitterten
Jenſt er qvæſtionis aber vom Litio mit Stuͤrtzen dieſerwe⸗
gen behangen worden / daß er ſeinem Vatter das Licht
ni ht voͤllig benehmen wollen / uti verba formalia in facti
ſpecie ſe habent, woraus anſelbſten abzunehmen ſeyn wird/
daß Litius dem Neben⸗Hauſe ſeines Vatters Caj dieſe
Servitutemn luminum tacitâ conventione, auf Mas und
W iſe der geſtuͤrtzeten Fenſter uͤberlaſſen wollen / ſicur
enim expreſio hoc fieri poteſt pacto, cumiis, qvi binas ædes
habet

4

—

—
hibetaheli
in rocſe
Aiumalüh
Coſeryn
jet, ita et
pammqve
tir!.
ſerritutis n
beat, leel
Aramenh
Pr ſervin
ſecus eſt,
alienatur,
incothmoe
nov impe
Vendicorer
id. MrV.
ex hactem
des Liüt
i erfot
er ſelbige
worden /
cotnjand
Pruit.
calu, vb
terius do
ſententio
manere
Gictumf
nem con

Tjilunal

undein,
Und Titio
ne
don wicht
ſchehen/
emnanket/
gitterten
Dieſerwe⸗
dos Licht
l in facti
ehn wird/
Caj dieſe
Mas und
len / ſene
dinas edes
habet

habet alteras alienat, per l. um eſſent 3 3. ſj. de erv. ruſt. præd

7

JukIs FENESTRARIM. 77

ita qvoqve tacito, arg. l. ſi qvis 6. y. commun. prad. in verbir.

alium alii poteſt ſervum facere tradendo, ſiqyvidem & tacito

pacto ſervitus conſtituitur, ubi de mente paciſcentium appa-
ret, ita verò mens præprimis ex uſu continuato colligitur, is
namqyve pro conſtitutione eſt, ut docet ANTrON. FABER. ön Cod.
lib. 3. tit. 224. Def. 3. n. . Et qvamvis alias venditor, qvod
ſervitutis nomine recipere vult, nominatim exprimere de-
beat, ſecundum VLPIANUM, l. qvicqvid. 1o. ſy. comm. præd.
Attamen hanc ad eam ſolum ſpeciem pertinet, qvando onus
pro ſervitute de novo conſtituendum aut imponendum eſt,
ſecus eſt, qvando onus fundo, jam ineſt & cum ſua cauſa
alienatur, ex qva non tranſit commodum tantum, ſed etiam
incommodum magisqve rei antiqva conditio manet, qvam
nova imponitur. Ca propter qvo jure & uſu res fuit apud
venditorem cum eo qvoqve apud emtorem manere debec,
vid. MEv. p. 3. Deciſ. 34 n. 3. Ergiebet ſich dieſemnach (4.)
ex hactenus dictis der unumgaͤngliche Schluß / daß durch
des Titü eigenes factum der geſtuͤrtzten Fenſter und dar⸗
auf erfolgte Toleranz die Servitus luminum eo modo, wie
er ſelbige anfangs vergoͤnnet und gelaſſen / conſtituiret
worden ſey / Uſus enim in ſervitutibus cum patientia alterius
conjunctus pro conceſſione & traditione eſt, per l. ſin. . de
Servit. Immaſſen dann auch (§.) in ſimili & qvidem tali
caſu, ubi qvis habuit duas ædes contiguas, qvarum alteræ al-
terius domus cloacam receperunt, poſteaqve unas vendidir
ſententioniret und erkannt worden/ qvod apud emtorem
manere debeat ſervitus cloacæ, etſi de ea in venditione nihil
dictum fuerit, qvia per uſum cloacæ ſervitus poſt venditio-

nem conſtituta eſt, vid. MEV cit.p. 3. Dec. 32. ubi in fin. in ſaupremo
Tribunali Eiſmarienſi ita judicatum eſſe refert, atqve

2

3 BRüuN-=

78 CAP. III. DE FoRMA CONSTTTUENDI

BRuNNEM. ad d. I. pen. ſy. ſ ſerv. vind. n. 3. Und dieſes alles
waltet (6.) in præſenti um ſo viel deſto mehr auſſer allen
Zweiffel / da Litius und nach ihm ſein Succeſſor in conjugio
der Mævius dieſe alſo geſtuͤrtzten Fenſter von Anno 1667.
bißhero uͤber 20. Jahr ohne einige Contradiction gedultet
und geſtattet / mithin aber dieſe cacitam conſtitutionemper
lapſum longioris temporis mehr und mehr beſtaͤttiget / laͤſ⸗
ſet nun gleich Loͤbl. Reformation tit. 26.c1. 3. einen ſodann
erſt bey denen Lichtern / wann er dieſelbe mit Gedulten des
Nachbarn auſſerhalb einer Vergunſt 30. Jahr lang her⸗
gebracht / geruhlich gebraucht und genugſamlich zu be⸗
weiſen hat / ſo kan doch dieſe Verordnung in præſenti aus
der Urſachen nicht zu Schulden kommen / oder beobachtet
werden / weil man alhier nicht in caſu einiger durch Ver⸗
jaͤhrung erlangten Lichter / ſondern vielmehr in puncto
deren / wiewol tacitè bedingten Gerechtigkeit verſiret / ut
adeo non præſcriptionis, ſed conſtitutionis jure debeatur ſer-
vitus, uti in terminis hujus tradit ANTON. EaB. lib. 3. tit. 2 2n. .
Haͤtte dannenhero (7.) Tixius, wann er ſeinem Vatter
die Servitut nur precario verſtatten wollen / nicht die bloſſen
Stuͤrtzen vor die Fenſter hangen laſſen / ſondern vielmehr
Keverſe oder Vergunſt⸗Schein von ihm nehmen / und
ſch ſolchermaſſen verwahren ſollen / da es aber unterblie⸗
en / iſt auch mithin per tacitam conventionem uſu & pa-
tientia inducam das Jus luminum nunmehro dergeſtalt
bedungen / und dem Neben⸗Hauß des CLaji acqviriret wor⸗
den / daß deſſen Poſſeſſores darbey allerdings gelaſſen wer⸗
den müuͤſten / einfolglich aber auf des Nachbarn Mævii Er⸗
ſuchen weder abzuthun noch zu verſtatten gehalten ſeyn/
daß er ſelbige verbauen laſſe / unerachtet deſſen / was in der
Reæfon.

Mbnm:

gaſſen da
nlm
Uubilig ve
Perghnſt
dultet wor
PAIN i, Vij
Eel. ..th.

Hieral
tung vore
ren / undz
Sohn ii
Præjudir
der Seje n
diees albe
crpteſse n
kauffen /
was zu en
zwar nich
nem Vert
teneserri
dings zur
auf ſelbig
Giales, int
diorumm
dur I2. .
&x hactem
an Sejum
bielmehr
ud daer

ſen
nſer alet
hnconjugi
nno 607,
gedultet
dodemper
tiht / af
enſodann
huende
langher⸗
ch U
Alenti gus
hepbachtet
uuch Ver
in pundto⸗
erbiret / ur
ebeaturſer.
tit 24 . .
n Vatter
diebloſen

npielunche

men/ und
unterblie⸗
1ulu & pa⸗
dergeſtalt
Viriret wor⸗
laſſen wer:
MeriEr⸗
alten ſehn/
wasinder

leſer.

=

JuRIS FENESTRARUM. 79

Reform. Nor. ct. leg. 2. §. Wo aber / ꝛc. enthalten /
maſſen dann ſelbiges / weil es der vorher gehen den Ver⸗
ordnung nur ſtracks zu wider / und entgegen ſtehet / nicht
unbillig von dem Calu verſtanden wird / da aus bloſſer
Verguͤnſtigung die Lichter uͤber 30. Jahr oder mehr ge⸗
dultet worden / ut demonſtrat JonANN. HiERONYM. WuRFF-
BAIN iͤ Diß. Nur. Civ. & Reform. Nor. Claſſ. I. Membr. 2.
Sebt. I. th. Z. in fin. . 4.

Hieraus nun werden ſich die zur rechtlichen Proͤrte⸗
rung vorgelegten Qveſtiones an ſelbſten leichtlich reſolvi-

ren / und zwar ſo viel die Erſte belanget / daß Cajus ſeinem

Sohn Titio und ſeiner von ihm erkaufften Behauſſung zu
Præjudiz und Nachtheil ſein angebautes Neben⸗Hauß /
der Sejæ mit denen einfallenden und andern Lichtern/ .
die es albereit nicht gehabt / und bey dem Verkauff weder
expreſsè noch tacitè dem Cajo bedungen worden / zu ver⸗
kauffen / und einfolglich jener an ihrer Gerechtſamkeit et⸗
was zu entziehen / und dieſem zuzuwenden per vulgata Juris
zwar nicht befugt geweſen / doch hat er auch die bey ſei⸗
nem Verkauff an dem an den Sohn Titium ihm vorbehal⸗
tene Servitutem lumninum dem Sejo und ſeiner Viduæ aller⸗
dings zuwenden / und mit dem verkaufften Neben⸗Hauß
auf ſelbige transferiren koͤnnen / ſiqvidem ſervitutes præ-
diales, interqve eas hæc luminum tanqvam qvalitates præ-
diorum ad qvoscunqve poſſeſſores tranſeunt per l. cum fun-
dus 12. ſ. comm. prad. Ratione der Andern ergiebet ſich
ex hactenus deductis, ſo viel / daß Titius nicht erſt bey der
an Sejum und die Sejam beſchehenen Alienation, ſondern
vielmehr bey dem Kauff ſeines Hauſes Ahndung thun/
und da er die Lichter nicht anders / als precariè coeaen
Uen

30 CAP. III. Dr FORMA CoxsrrTuFND

wollen / dieſerwegen einen Revers verlangen oder ſonſten
ſeine Gerechtigkeit ſich vorbehalten ſollen / da er aber ſel⸗
biges unterlaſſen / iſt das groͤſſere Hauß cum onere ſo wol /
als cum commodo, an ihn gediehen / und die Servitus lu-
minum ausgefuͤhrter maſſen conſtituiret worden / welche
hernach cum vendita domo ad emtores dergeſtalt transfe-
rirt worden / daß dieſer Translation des Juris qva ſiti ſich
weder Titius noch vielweniger nach deſſen Tode ſein Suc-
ceſlor Mævius, ob ſie gleich wider den Verkauff proteſtirt
haͤtten / ſich widerſetzen koͤnnen.
Die dritte⸗ Ovaſtion hat ebenfalls ihre gemeſſene Er⸗
ledigung / wie nemlich Zeja zu erweiſen nicht gehalten ſey /

daß bey dem Verkauff zwiſchen ihr und dem Verkauffer

austruͤcklichen paciſciret worden / die einfallende Lichter
nicht verbauen zu laſſen / ſondern es iſt genug / daß die
Gerechtigkeit dieſer Fenſter per factum & patientiam Titii
conſtituiret / und dem dejo hiernechſt die Behauſſung mit
allen ihren einfallenden und andern Lichtern verkauffet
worden / ja wenn auch dieſe austruͤckliche Meldung der
einfallenden Lichter im Kauff⸗Brief nicht enthalten
waͤre / ſo muͤſten doch ſelbige als acceſſiones rerum vendi-
tarum auf Sejum und deſſen Viduam transferiret worden
ſeyn/ fundum ſiqvidem venditum ſeqvuntur ſervitutes lum
fundus 12. comm. prad. & l. traditio 20. §. I. de acqvir. rer. do-
minio, atqve ad emtorem tranſeunt, erſi nihil de illis dictum
ſit, d. l. pen. J. I. E. ſi ſervit. vindicetur. MkxRv. cit. Dec. 34. &
LAUITERBACH. in Tr. Synopt. de alt, emt. & vend. th. II.
circa ſinem.

Dieſerwegen voad qvartam qvaæſtionem nichts wuͤrcken
koͤnnen / wann gleich Litius bey dem Verkauff expreſſis
verbis

hrorincit̃

2) Kd
Stublein
Knnzech
enimin p⸗
fumitur ej
COELOL.4.
MENoC.4
hervor th
rietem hat

er ſuuſen
eſo del
ctyitns u.
/weche
W
Faflti ſ
ſein M
Droreſtitt

eſene Er⸗

oltenſey/
ufuſe
e Lchter
daß die
Wa Titii
ſſungmnt
herkaufet
dugg dee
enthalten
uum vendi⸗
t worden
tutes , n
Vir, ey, do⸗
lsdium
Dec, 34. &
d. 4h, 11.

toͤtuͤrcken
aprells
yerbis

JuRIs FzNESTRARUM. . 71
verbis proteſtirt hatte / cum ejusmodi proteſtatio jus alteri
qvæſitum auferre neqveat. Sondern wann er das Jus lumi-
num dem Neben⸗ Hauſe nicht verſtatten wollen / haͤtte
er ſelbiges bey dem Kauff albereit bemerckter maſſen be⸗
duͤngen muͤſſen. Nun aber heiſſet es / qvæ fuit in ſuo Do-
mini utilitas poſt alienationem rei, ſi retineatur, ex tacito
pacto, fit ſervitus, prout in antecedentibus ex MEV. it. 3.
demonſtravimus. Bey der fuͤnfften Qvcſtion befinden ſich
zwar ſo viel Indicia und Signa, aus welchen ohnſchwer zu
ermeſſen ſtehet / daß die zwiſchen Sejæ und Mævi Behauſ⸗
ſung befindliche Mauer nicht ſo wol pro ocommuni als pro
ariere zu achten ſeye / dann (1.) hat dieſelbe die aneinan⸗
er ſtoſſende Schwinpoͤgen und Blind⸗Jenſter / ſo in 15.
oder 10. Zoll tief / und alſo biß uͤber die Helffte der Mauern
eingeſpitzet ſind / die ein Kennzeichen einer eigenen Mauer
machen / als in welche ein jeder Macht hat Poͤgen / Be⸗
haͤlter und andere Loͤcher nach ſeiner Nothdurfft und Ge⸗
legenheit zu ſtellen / qvod è ſigno non ſolum agit Jus com-
mune, vigore cujus paries cjus eſſe creditur, ex cujus parte ex-
tant lapides perforati, ut cum Corroll. de Servit. c. z0. n. 1.
docet Jac. MENOC. de præſumt. lib. 6. præſ-3.n. §. ſed etiam
provinciale Reform. Nor. tir. 26. leg. 7.
(2.) Iſt der eingemauerte Camin von des Mævii Bad⸗
Stuͤblein in derſelben befindlich / welcher abermals das
Kennzeichen einer eigenen Mauer mit ſich fuͤhret / Cvando
enim in pariete extant tubuli, camini vel latrinæ, paries præ-
ſumitur ejus, qvi hæc ſigna habet, prout iterum docent
CoEPOL. d. c. 46. n. I4. THFSAUR. Deciſ. Pedemont. 219. num. 2.
MrFNOC. d. præſ3. n. 13. Woraus (3.) die fernere Nota ſich
hervor thut / daß Mavius dergleichen immiſſa in hunc pa-
rietem hat / aus welchen die præſumtio proprietatis flieſſet/
L. L qvando

72 CAr. HI. Dx FoMMA CoNSTITuIINDI

qvando enim ex latere unius immiſſum eſt tignum in pa-
rietem & qvidem ultra dimidium ipſius parietis; ipſius eſſe
præſumitur, qvi immiſſum habet. CoEPoLT. cit. c. 70. n. 11.

& 13. BrROus Vol. 3. Conſil. I32. n. I. PARIS. Vol. 2. Conſ. 116.

n. 9. aliiqve hanc in rem à MENOC. d. præſ, 73. n. Io. allegati
Interpretes, immaſſen ſich dann (4.) bie Fenſter an Seiten
des Mæviivergittert / und ſonſten dergleichen Indicia am
Obdach dieſer Mauer befinde / aus welchen juxta Doctri-
nam BERoOI Conſil. 132. n. I. allerdings zu præſumiren/ daß
ſie vor des Mævii eigenthuͤmliche Mauer gehalten werden
muͤſte / doch weilen auch die Seja⸗ nach Anzeige des Ab⸗
riſſes / ein vergittertes unverglaßtes Fenſter / durch wel⸗
ches das Licht in deren Behauſſung faͤllt / in dieſer Mauer
zugeſtanden wird / und die vorgehende digna mehr nichts /
als eine Præſumtionem mit ſich fuͤhren bleibet ihr auch
billig der Gegen⸗Beweiß / daß dieſe Mauer paries com-
munis ſey / vorbehalten / ſiqvidem paries ex feneſtellis com-
munis judicatur, per tradita THESAUR. cit. Dec. 219. n. I. &
MasCARD. de Prob. Vol. 3. Concl. 117o. . 7. Immittelſt / weiln
pro Mævio die mehrern Signa proprietatis walten / wird ſie
auch vor ſein Eigenthum ſo lange geachtet / biß das Con-
trarium und die communio per ſigna evidentiora beyge⸗
bracht und erwieſen werde; Ratione der ſechſten und
letzten Ovaſtion verordnet zwar (1.) die Reformatio

Norica cit tit. 26. . 3. daß Niemand zugelaſſen ſey / auf

oder gegen ſeines Nachbarn Gebaͤnde oder Hofrait Lich⸗
ter zu ſtellen und zu machen / er habe dann deſſen eine be⸗
dingte beweißliche Gerechtigkeit / dannenhero der Nach⸗
bar / wo er auf ſeinem Grund und Boden zu ſeiner Noth⸗
durfft auf bauen will / ſolche zu verhindern / und zu ver⸗
bauen Macht hat / ungeachtet / daß es 30. oder geyr
Jahr

ENEID
. 1Cnf
Vicinus lun
candoila
ann 4
Uicht
des Nau
hrauchet
cher geh
oles nac

gſchn!
luntace,
conſtituun
qis ure⸗
qyemuſa
2C k &
Weiln a
Conſtitut
ſifit unin
ili ſimus
r lyer.

MASCA1

4ℳd. § 1.
tit. 14

gnGα
ſ tveiin
wrdſie
bucn.
ra heyge⸗
ſten und
ormatio
ſe, / auf
ait Lich⸗
eine be⸗
er Noch⸗
er Noth⸗
d zu ver⸗
der nehr
Johe

JunRIS FENESTRARIM. L 73

Jahr gedultet worden / mit welchen das Jus Civile uber⸗

ein fommt/ ſiqvidem & de eo, citra ſervitutem conſtitutam,

permiſſum eſt, aperire feneſtram proprii parietis in vicini non
conſentientis aream, arg. l. ſicut. S. S. 7. G ſi ervit. vind. vid.
SCRHNEIDEW. ad §. pradiorum r. J. de Servit. n. 2I. CARPZOV.
p. 2. Conſt. 41. Def. 12. ita tamen ut non conſtituta ſervitute

vicinus lumina iſta excipere non teneatur, ſed in ſuo ædifi-

cando illa obſtruere poſſit juxta l. cum eo. o9. f. de erv. prad.
urbh. ubiè vid. cum DONELL. CoEPOLL. & FRANTZK. BRUNNEM. z. .
Wann aber gleichwol (2.) die Seja dieſes ihr Fenſter /
auſſerhalb eines Reverſes oder Vergunſts / mit Gedulten
des Nachbarn uͤber 30. Jahr lang hergebracht und ge⸗
brauchet / ſo iſt ſie ſelbiges weder abzuthun oder zuzuma⸗
chen gehalten / noch auch Mxvius zu verbauen befugt /
alles nach klarer Verordnng der angefuͤhrten Nuͤrnber⸗

giſchen Reformation cir L. 3. Siqvidem & tacita vo-
luntate, mediante longi temporis præſcriptione, ſervitutes
conſtituuntur juxta l. fin. in fin. C. de long. temp. præſcript. Si
qvis jure qvodam in re aliena patiente Domino uſus ſit, per
qvem uſum poſſeſſio ſervitutum conſtituitur iuxta l. ſi aq vam
2. C. de Servit. & uqva, ibiqve tradita BRuNNEM. n. V. & ſeq.
Weiln aber doch gleichwol (3.) dieſen letzteren Fall die
Conſtitutio luminum nicht anders zu vergoͤnnen iſt / quam
ſi fiat utilitatis noſtræ gratia, non ad æmulationem vicini, ut
illi ſimus moleſti nihil commodi inde habituri arg. l. 3. pr. .
de oper. publ. & arg. I. fluminum 24. S. ult. Ey. de damno infelt.
MASCARD. de probat. Fol. 2. Concl. 62I. n. 61I. SCHNEIDEW.
4d1§. I. n. 21. CHRISTIN ad Statut. Mechlinenſ.

tit. I4. art. 25⁵, num. 2. BRUNNEM. ad l. 9. F. h. t. ibiqve
2 L 2 DaING.

Donm. Bonn CoNsTITUIEINDETS
ſien Gam ertum Re ſpon S=S .
die Seja ſolches geuſre ecergetta etcneren Lip-
die e ſhee ehori des chnte Berr gel.
weder vergittert 8 tener eran⸗ addectin r wol implori-
werde / dami er ſonſten ſolche n, ſelbiges ent⸗
ſchaden und Nachtheil gerei che. V zn keigetu Ver⸗

D .
s dieſes Beden ken der uͤberſen⸗
Rechten ſchichter Erzehlung und d
4 Seg anſ, aͤß / erkennen nach flei en
andere d Vorleſung / uch ſeiſt ges
So geſchehen den 2 rzſſer Iuſteger⸗

(Z) Precari
atus Ebe nnara o contractus non dicitur, ſed;
23. fFf. de K. J. l. ant Diſſent. W
. l. Z. . . Sõ „ VESEMB.
um contractib THOLOS. DoNFLTL. in qvi * FK. E. ae
doli & cult us annumeratur & . qvibus preca
culpæ 5. ud i⸗ antum ratio . 7.
ut in l. 27: de K . ne præ ſtati
comparatur rati d . J. partim Onis
„ratione ufi : cum commod
dum qvid ufſus gratuiti & . modato-
qvid ſaltem P i & materiæ, ſi *
Bis ex precari ,partim dicitur, acti „ſicqye ſecun-
is e precarioo jri ,„actionem Sõ
ſed tantum ocaſio nonper modum cauſæ relerie ver-
ligieurachio praſäripiis & ita per modum eid tanerr,
ra oriptis vorbis n ordinatiaſd ineli-
ia ſed extraordi-
naria

Zaria lu

Alllaalal
irarinnen
ſe ſmrid
naer pert,
gum prælt
ter non eo
zieni. EN
nimonſtit
tius,
„ 20l. ſel.
24. ſeh
Pr. C
Ervit. ..2
zecarid ſet
t Jur tus
Diſicgt. 1
Irbanitaten
inferunralt
farmilaritar
MAWTC.D
idemn LAus
129, bi:
tameninke

urekamülie

Ttand

waſiderel

Dr

eplus, ſoſt

lünplori⸗
diges ent⸗
genocht
nen Ver⸗
V.

und den
ſeiſſter
nus Und
Utorfß,

dnſeegel.
dr

itur, ſec
de hey /
1. f.c
us preca⸗
Aſtationis
mocato,
ve ſecun.
iptis ver⸗
tantum,
ti, lin⸗
ANraordi-
Mria

JuxIS FENESTRAR UE 75

naria & ſubſidiaria, qvæ ex bono & æ& vo compctit, qvando
nulla alia locum habet, facit I. I4. . de precærio, ibi: magis ad
donationem qvam de negotis contractæ ſpectat & l. T2. S. 71. f.
de furtis ibi: magis donato ſimile precarium. Et deniqve neu-
tra ex parte, adeſt promiſſio qvidem ad dandum vel facien-
dum præſtandum utile, civile, qvod concedenti ante civili-
rer non competit, & precarius eſt inſtar detentatoris Juris
alieni. FRID. SCHRAG. ad ſy. tit. de precario S. §. idcirco non
tam conſtituta ſervitus, qvam jus in re aliena exercetur po-
tius, qvod & in dubio præſumitur CAs?. KLOeK. 7. Conſ. T&.
n. 29. ſegp. Conſ. 2 g. n. &I. ſoq. DaV. MEV. p. 4. Deciſ. 164.

n. 4. ſeq. (Wi jure familiaritatis utitur nunqvam præſcribit.

BENED. CARPZ. f. 2. C. g. d. I 3. FRANCISC. MARIA PECCHIUS de
Servit. p. Z. C. . q. 20. n. 6. ait: Si licentia conceſſa fuerit e
precariâ ſeu ad beneplacitum, nullo temporis ſpatio præſcribitnn.
Et Jur rus CAPONusS in Diſceptationibus Forenſibus tom. 2.
Diſcept. 173. n. 22. ait: Actus hi facti ad familiaritatem exad
urbanitatem, (ex ortis diſcordiis & deceſsâ amicitia) nullum
inferunt alterius poſſeſſioni præjudicium, cum poſſidens jure
familiaritatis verè poſſidere non videatur ad tradita per Jon:
MANIIC. Deciſ. 44. n. 10. & q246. n. 6. qvas refert & ſeqvitur
idem LAuRENTIUIS VRSELLUS Concl. I52. n. 46. HARTMANNUS
Deciſ.16. Jom. ALoYSIus RICCIUs in, Collettan. Deciſionum Deciſ.
12 93. ubi: Siqvis ſpatio 30. annorum tali jure poſſideat, nes
tamen inferre præjudicium poterit & qvod in dubio poſſeſſie
jure familiaritatis præſumatur, nict. Deciſ. 129 5.

8

FTranſimus ad perſonas, qvibus hoc jus inhæret. I jus:
sonſideres qvatenus naturaliter ſine jure ſervitutis oompetit

76 CAP. III. Dr FoRMA CoNSTITIENDI

Subjectum, ſive perſona qvibus jus inhæret, non alius eſſe
poteſt, niſi verus Dominus ædium, hic enim demum ple-
nam adminiſtrandi poteſtatem habet, & ſine ædibus non
conſiſtit hoc jus per naturam ſuam. Hic igitur demum lu-
mina immittere vel obſtruere altius ædificare veldeprimere
ædificia invito vicino poterit. Exceptionem tamen facit
LABEO in L. 7. §. 1. F. de Uſafr. ſi ædium earundem uſusfru-
Gus alii debeatur, tunc dominum proprietatis non poſſe
invito fructuario altius tollere. Hinc ſeqvitur conductorem
Uſufructuarium & qvemcunqve alium qvi alio qvam domi-
nii jure ædes poſſidet, ab hac regula excipi: qvod de Uſu-

fructuario NERATIUs in l. 24. G. de Uſufr. & qvemaädm. & c.
in ſimili caſu expreſſe dicit, ex ea ratione, qvia excolere qvi-

dem ædes poteſt, non tamen jure ſuo, ſed tantum tueri qvod
accepiſſet, (qvanqvam NERVA inl. 13. S. ſed ſi. ſ. cod. lumina

eum poſſe immittere affirmet) ita nec altius ædificare pote-

rit invito domino ædium etſi vicinus non contradicat cujus
luminibus forte non officeretur d. l. S. . item obſtruere fene-
Iſtras non poterit d. I. S. 7. in ſin.

§. 9.

Conſideretur hoc Jus, qvatenus per ſervitutes conſtitui-
tur perſonæ diſtinctius conſiderari debent, ibi enim eſt, (1.)
conſtituens ſervitutem, hic eſſe debet Dominus ædium qvas
ſervas facit plenus & irrevocabilis. Nam non poteſt conſti-
tuere ſervitutem, niſi qvi & alienare poteſt. Eſt enim ſpe-
cies alienationis, & liberam ejus reqvirit adminiſtrationem
l. fin. C. de reb. alien. arg. text. in Clement 1. de Sentent ex-omm.
Hinc circa ſervitutem proſpectus Eccleſiæ inponendam (de
quà ſupra S. 3. cap. praced.) omnes illi conſentire deberent,
qvorum gonſenſus in alienatione rerum Eccleſiaſticarum

neceſſa-

Hulierm!4
Zeqnirtu.
.15.
ſunßm in
dotninus 6
ſernicuceni.
115.5 faf
oſſe eum
gi Zdib 15,6
deoqen
Cocd aute
ſruckuarioc
deteriorem
noſtro non
47.4l. J.
iy Lramine
Ad Papdelta
Ulukorinon
ca, va in
redundet.
rat Domind
ipfimet Val
ſed ſeryitus
Dominumm.
lit cp. ſut,
lluſtitutun
ſuäle ue
eelulieeſe
d tenu

emumn dle⸗
dibus non
emum lIu.
depiinere
tamen fcit
n uſustru.
non oſſe
olidirn
Fam domi=
od de Uſi.
emacm. Ke,
clere qgni.
Iheriqvod
ANd lumina
care pore⸗
dicat cujus
tuere fin.

es conſtitui⸗
im eſt, (1 )
diun vas
oteſt conſti⸗
l enim ſye.
iſtrationem.
tent ecmm.
nendam (ℳ
redeberent,
eſiaſticarum
neceſſa-

JukIS FENESTRARUM. 77

neceſſarius eſt. B. SAM. STRYCK. Diſſ. de NQure Servit. pradial.
hodiernot. z. S. z. apud Nos EvANGELICOS Conſiſtorii Conſenſus
reqviritur. Vid. C. H. ScwEsERI Theatrum Servitutum t. 6.
§. I5. Hinc porrô uſufructuarius non poterit alteri conce-
dere, ut in communem parietem ædium uſufructuariarum
feneſtras immittat l. 15. §. proprietatis 6. E. de Tſufr. imo
dominus etiam proprietatis neqvit imponere ſuis ædibus
ſervitutem, ſi uſusfructus earundem alteri debitus labefieret,
lL. I5.S. fin. ſf. eod. JoH. CôpPEN. Obſervg.n. 1 5. Inde ſeqvitur,
poſſe eum ſervitutem altius non tollendi imponere ejusmo-
di ædibus, qvia per hanc priſtina rei ſubſtantia non mutatur,

adeoqve non deterior fit eonditio fructuarii l. 16. . de Vſafr.

Qvod autem d. l. 15. in fin. dicatur Dominus ne qvidem uſu-
fructuario conſentiente ſervitutem talem, qvæ uſumfructum
deteriorem faceret, imponere poſſe, ea ſubtilitas praxi fori
noſtro non ſervatur vidè omninò Jon. ScHILT. Ex. I7. F. 34.
417†. a6. JoH. BRUNNEM. ad d. I. I 5§. n. 4. B. SAM. STRYCK.
in Examine Feudali e. I0. qvæſt. z4. Vide omnino GEORG. BEYER
ad Pandectas Tit. de Servit. in principio. Exhiſce elucet qvod
uſu fori non omnis alienatio Vaſallo ſit interdicta, ſed ſaltem
ea, qvæ in præjudicium Domini & proximorum agnatorum
redundet. Servitutis enim impoſitio nihil præjudicii gene-
rat Domino & proximis agnatis, ſed nocet tantummodo
ipſimet Vaſallo, qvi paſſus fuit illam imponi qvamdiu vivit,
ſed ſervitus, extinctà perſonâ, extingvitur & revertitur ad
Dominum. Hinc inde B. SAM. STRYCK. in Ewamine Fendals
cit. cap. qvæſt. 6. ait “ Servitutem tali modo, id eſt ad dies Litæ
conſtitutam eſſe jus qvoddam ſervituti ſimile; & in Diſſertatione
ſud de Jure Servitutum prædial., meminit Sservitutem veram
nec hodie eſſe, non ob rationem iſtam Juris Civilis, qvod ſervitus
ad tempus conſtitui neqveat, l. g. * de Servitsle 2 §. D. ae .ie.
o£

78 CAL. III. DzE FoRMA CoxsrITuENDI

poc enim in foro noſtro non attendi putat, cum parun interſit,
an ſervitus jure ſit conftituta an tuitione Prætoris interim ſer-
vitute uti poſſm l. I. pr. F. qvib. mod. uſusfr. amitt. & ſimiliter
an ſervitus conſtituta elapſo tempore exſpiret, an ope exceptio-
nir ulterius ſervitute utens repellatur “ Verum ob' defectum juris
in perſona conſtituentis: cum in hbujut arbitrio non ſit pradium
obligare, arg. 2. F. 71. juncta l. ſin. C. de reh. alien. non alien.
Scd hæc ratio merè eſt civilis non naturalis, unde poſtqvam
pacta generaliter obligandi vim acceperunt non dubito qvin
etiam hodie ad tempus ſervitus poſſit conſtitui, & ſervitutis
conſtitutio ad tempus qvoddam non repugnet juris analo-
giæ, uti demonſtrant ſervitutes perſonales. Nam reſoluto
jure dantis reſolvitur jus accipientis per O. 31. de pign. Cod
Dd, hodiè communiter ſtatuunt.

§. 10.

(2) Acqvirens ſervitutem. Hic iterum non niſi Domi-
nus ædium eſſe poteſt l. I. S. I. ſ. comm. præd. id tamen præ-
cisè non reqviritur, ut ſit plenus & irrevocabilis, omnes igi-
tur illi, qvi poſſunt ſervitutem fundo imponere, eadem ra-
tione & multo magis poſſunt ei acqvirere. Ue & meliorem
conditionem regulariter poteſt qvis facere, licet deteriorem
aliqyvando non poſſit, ur eſt text. in c. 1. §. qvid ergo, de inveſt.
de re al. fact. & l. æq viſſimum §. I. de Vſufr. & l. in. de uſu &
habit. JoH. CöpeEN Obſerv. Zg. n. 13. Non enim ita prædio
præjudicatur acqvirendo uti conſtituendo, etiam per alium
acqvirere poterit, jure noſtro hodierno. Axioma enim
Juris Romani alii per alium nullam acqviri poſſe obligatio-
nem Germani non receperunt. Vid. JoH. SCHILIER. Ex. 18.
.20. ſeqq. Hinc ſocius communes ædes vendens, imponere iis

poterit ſervitutem altin, non tollendi, ne non tantum ſuis ſed
& ſo-

9

——
x ſoci/

tur. Il 7
fructuar

mnir.
Elfnan

giratur,
agnoſent,
immemor
ramil
1.5

N
„—
„ teſit
eriz, ſer.
ſuiie,
eerreptin.
en uri⸗
4 Pradiym
nn alien
boltqyam
ubitogrin
ſervitntis
Nris amalo⸗
n reſoluto⸗

aiſ Dig.
men pre⸗
Ornnes igi⸗
cadem ra-
meliorem.
leteriotem.
nce ineß.
ne ſu
in predio
per alium
iomma enim.
obligatoo⸗
1N. Ar. 18.
mponereis
tumſuisſed
K ſo⸗

—

JuRIS FENESTRARUM. 89

& ſocii, qvi fortè alias vicinas ædes habet, luminibus officia-
tur. Id verò per ſe patet, qvod acqvirens ſervitutem uſu-
fructuarii conſenſum non exſpectare debeat l. 15. §. ſed nec
acqvir. Z. ſf. de Uſufr. Non enim præjudicatur Uſutructui.
Uſufructuarius ſervitutem acqvirere non poteſt c. l. 17. J. 7.
F. eod. qvia non eſt Dominus ædium.

§. II.

Controverſia heic oritur haud parva inter Doctores, an
Vaſallus fundo ſervitutem aliqvam acqvirere qveat? & re-
ſpondetur qvod ſic, ſive igitur qvis habeat directum ſive utile
dominium prædii, poteſt enim Emphytevta prædii & Vaſal-
lus feudi conditionem etiam inſcio Domino meliorem red-
dere non deteriorem, arg. l. 3 9. F. de Negot. Ceſt. & 2. F. 2 6.
§. ſi Vaſallus &c. ibi: Mem dico ſi pretio feudo ſervitutem ac-
qvirat &c. dum conditionem meliorem reddit, & 2. F. 5. §.
contrario, B. SAM. STRYCK. Exam. Jur. Feud. cap. Io. qvaſt. 2.
Sed qvale tempus ad ruſticæ ſervitutis præſcriptionem re-
qviratur, patet qvod qus Feudale nullam qvam tricennariam

agnoſcat, 2. F. 26. §. i qvis per triginta, &c. uſu fori autem

immemorialem; hinc magis mihi arridet ſententia uſu fori
qvam illa Jure Feudali ac conſvetudinario, vid. omninò
B. SAM. STRYCK. Uſum Pandedtarum modernum,
de Servitutibus §. 9.

X M CA-

CAP. IV. DE FORMA CoxsrIrurr

90

CAPUT IV.
De Forma conſtituti Juris

Feneſtrarum.

§. 1. Libertas naturalis cuilibet permittit feneſtras facere, etſi mil-
le per annos ibi nullæ fuerint.
S. 2. A.dificans Jure uti poteſt ſuo, etſi alter damnum ſentiat.
5§. 3. Fenefras facere eſt juris permiſſivi.
6. 2. Niſi fiat in æmulationem & injuriam vicini,
§. 5y. Qvam ſententiam Thomaſius refutat,
8. 6. Aliorum circa banc materiam opiniones recenſentur:
§. 7. Diferentia inter urbanas & ruſticas ſervitutes.
5§. 5. Servitutes urbanæ vocantur, qvamvis in prædiis ruſticis ha-
heantur.
§. 9. Jus Feneſtrarum oppignorari poteſt.
6. 10. Poteſy debitor creditori in crediti ſecuritatem, ne luminibus
aut proſpetctui offciatur, conſtituere.
6. 1. Servitutes ad tempus & ſub conditione dantur.

§. 12. Servitute luminum conſtitutd, qva parte aut ꝗqvo loco fieri ſe-

neſtra debeat? S
G. 13. Differentia ſervitutum ne luminibus & ne proſpectui offt-
ciatur.

§. I.

Am conſideremus penitius naturam hujus juris, & eli-
ciamus exinde ſuperius dictorum ampliationes & re-
ſtrictiones. Hoc jus cum ſit qvalitas moralis homini

ex libertate naturali & conceſſion?ſuperioris, qvi illam
. ℳ confir-

—

—
cobfrmman
dum;, ſe⸗
etliper in
HcoX
ſacere etla
cum eine.
lubet) n
de CAᷣIN
qram pra⸗
tantum n
Nrobiben

horro
Paurusin.
jure utim
ſentiant.
beat, no
Ptiam u
