cucnosi⸗
ficarepot
etliricine
inſelk. vel
Zdihcans
eS . V
STRrCE.
6
CHILTE
MaRCceI

ter etſ ni.

ntigt,

,

kuſticig ha⸗
e luminibus

loo feri ſe⸗
helui eß.

Uris, & eli⸗
ones & re⸗
alis homini
8,i ilum

conkir⸗

JunIs FENESTRARNMM. 91

confirmavit, competens ad juſtè aliqvid habendum & agen-
dum, ſeqvitur, recté Doctores theſin noſtram ſupra c. 2.

GS. 10. ſeqq. ampliare ut dicant feneſtras qvemvis facere poſſe,

etſi per mille annos ibi nullæ fuerint. Osw. HILLIG. ad
HudoN. DoNELL. I. II. C. J. Lit. A. & ſic poteſt qvis feneſtram

facere etiamſi longiſſimo temporis intervallo parietem cæ-

cum eine blinde Mauer oder Wand (qvi aperturas nullas
habet) habuiſſet, modo prohibitio non præceſſerit. PAur.
de CAsTRO in l. 6. C. de Servit. Libertas enim naturalis nun-
qvam præſcribitur, qvæ tamen ampliatio ad Jus Romanum
tantum non item ad Jus patrium feneſtrarum factionem
prohibens applicari pollet.

9. 2.

Porrò cum jure ſuo utens nemini faciat injuriam, qvod &
PAULus inl. Iy I. de R. J. ex jure Naturæ repetiit, ſeqvitur hoc
jure uti me poſſe, etſi alii inde incommodum vel damnum
ſentiant. Qvamvis enim qvisvis charitatem proximo de-
beat, non tamen ad ejus incommodum evitandum pro-
priam utilitatem poſthabere tenetur. Proximum enitn fſi-
cut nos ipſos, non ſupra nos diligere debemus. Ergo ædi-
ficare potero in meo & feneſtras qvot, & ubi velim facere,
etſi vicino commodum aliqvod intercipiam l. 26. ſf. de dammn.
infect. vel damnum dem l. 24. G. alt. . eod. Ergoò jure meo
ædificans lumen vicini etiam penitus obſcurare potero l. 9. V.
de &. P. V. ANDR. GAIL Obſerv. 6g9. num. 1o. l. 2. Vid. B. SAM.
STRYCK. Diſſert. de damno rebus alienis licitè illato cap. 2. n. 12.
& ſeqq. & textus in contrarium allegati à diſſentiente JoH.
SCHILIERO E. 5. th. 9. & ſeqq. id ipſum comprobant. Nam
MaARCELLVsS iZ l. 10. G. eod, reſpondit: Qvi binas ades bade-
M. 2 as

92 CAP. IV. DE FoRMA CONSTITUTI

bat ſtulteras legavit, non dubium eſt, qvin heres poſſit alteras
altius tollendo obſeurare lumina legatarum ædium &c. Vid. ſuprà
S.6. c. 3. Sed ita officere luminibus & obſcurare legatas ædes
conceditur, ut non penitus lumen recludatur, ſed tantum
relinqvatur, qvantum ſufficit habitantibus in uſus diurni mo-
deratione. Hinc firmiter concludimus: Si demum heres
non poteſt plane obſcurare legatas ædes, vel in qvibus uſus-
fructus legatus eſt, ne nempe legatum inutile reddatur; ſe-
qvitur inde, alios dominos, qvos non hæc ratio exceptionis
tangit, id poſſe. At qvamvis regula generalis videatur, non
paucas tamen patitur limitationes; & (1.) ſi ſolis radii vicino
er novum ædificium tollantur, ut habitantibus in vicinis
ædibus morbi cauſa contrahetur, (2.) ſi ex omni latere do-
mus inviolatus ad mare proſpectus non ſupereſſet l. ex qvo 12.
C. de ædific. privat. ibi: Et nor itaqve præcipimus, ut qvi pro-
Priat domos renovare cupiunt, non ſolum veterem formam non

excedant (ſicuti nec hi qvi novas adificant) aut lumen, vel pre-

ſpectum vicinis auferant adverſus ea, qæ pridem conſtituta
ſunt, verum & addimus, qvale jus às, qvi zdificat, habere de-
beat, cum facultatem habeat ex pacto, vel ſtipulatione mutandæ,
ſi velit, veteris formæ; tunc enim ſancimus, ut ſi pabtum, vel
Ktipulatio edificandi ſuſragetur, liceat ipſi ſecundun vim pacti,
& ſtipulationis adificare, etiam ſi oſfcere vicinis, qvibus pactum
adverſatur, ita adificando videatur. ( 3.) Si extollatur ædifi-
cium ad æmulationem de qva infra S. 4. ſeqq. plura vid. apud

VINCENT. BRILLAM z/ ſis Nomothecio Parthenopæo, tit. 20. de

Servit. n. 3 3. & ſegc.
§. 3.

Xx dictis ampliamus porrò theſin noſtram dicendo:

exlat .
daß ihr
ſter⸗ B⸗
die Fen
Veidry
deRV.
urhe je
de dervi⸗
ANIEG.

n, vel re-
AAnſſitut,
abere de.
emutarle,
ecun, vel
vin dachi,
ut Paltum
atur edifi-
Vid apud
tit. 20, d

JukhRIS FFNESTRARIM. 93
feneſtras facere qvemvis poſſe in ſuo, etſi per eas vicini ſecre-
ta rimari poſſet, aut alia incommoda vicino inde naſcantur.

Vid. ſuprd cap. 2. §. 9.

§. 4.

Contra reſtringunt multi Doctores hanc theſin noſtram
eo caſu, ſi ad æmulationem fiat id qvod ædificatur, id eſt, ut
ipſi explicant ſi ædificans parum vel nihil commodi, vicinus
verò magnum damnum ſentiat. ANTONIus Goprus Conſult.
132. . 36. & 37. C. H. SCHWESERI Theatrum servitutum lit G.
S. J. ANDR. GAIL. L. 2. Obſerv. 69. ALEXANDER IMOLA Conſ-
IZ2a. aliiqve infiniti: & CASPAR. SCHMID. in Comment. ad

Jus Bavaricum tit. 26. art. 1o. n. 14. rem Vlmenſe

tit. 17. H. 2. confitmant & Reſponſ. Wabin. Lipſ.
extat in hanc rem ap. Jon. BRuNNEM. ad I. 9. n. a. W. de &. P. E.
daß ihr nicht Fug habt euren Nachbarn an ſolchem Fen⸗
ſter⸗Bau zu verhindern / es waͤre dann Sache / daß er/c.
die Fenſter aus keiner Noth / ſondern allein euch zum
Verdrus machete. Allegantur in eam rem potiſſimum.. 9.
de R. E. & Nov. 63. & arg. l. 3 5. ſ. de R. J. L. 9. ſy. de Servit.
l. 3. . de operib. Ppübl. HENR. HAHN. ad WESENB. tit. de Servit.
urb. præd. n. z4. ubi præjudicia affert. FRANC. MARIA PECCH.
de Servit. t. 2. cap. S.q væſt. 19. PETR. FRANCISC. de ToNDuTTI
3ANLEG. Quaæſt. &ůReſölut. Civil. Bol. I. part. 2. Cap. 55. n. I 8.
BARIHOLOM. COEPOLL. de dervit. Vrb. præd.cap. 62. ſub num. 2.
verſic., ſecundo ſallit. RIMINALD. Zunior, Conſil. 443. num. 2 I.
NICOL. ALEXAND. Conſil. 1a. Verſic. 2.lib. 2. FRANCISC. PURSAT.
Conſ. 5Z. n. I 4. & I 5§. JoH. HIERONYM. ALBAN. Conſil. 15Zren. g.
JACOB. MNOCHR de Arbitrariir Zudicum capitul. 176.n. 3. &v 4g.
M 3. ALEXAND,

94 C4
P. IV.
Ds Ponma Comrn

ALEX
AND. RAUDI
IDENS. De p;
Porek MaASCARD. Je ,. Uane 9. ſub nun „7
“ N. EuckENIus Cont ation. Conchesſe 32. verſice limita
G. aacis Was . E ſe⸗ La nim.1i6. Maxc.
“ NAKcIsC. Anwaror. re. Tncattuis ocnn VSSETus
BAPTIST. CIA Cont. MATus Deci
. BLIN. Co roverſ. 2 iſ. 119. n
publici Cod non . PACICHEL. tr. de Pigauri, SPERELLUS
nov cis ſtructuris, e. gr tum dictum de srdir eciſ. 26
riu um (ur ſunt brteliciny opus 5. N. de Beſih,n ſed cciam
§ͤ civitatis ſe ia) Pri HB.· de operi .
eu regioni Ihceps in . .puhblic. 0
Fani eir e Goniz einlanonem uo rortrorio in alrc⸗
„3·. oteſt “ . ER ab EHE injuriam —
1. tamen i ENBACHd. exſtru
I 1n . e S ere
tilitatem ad avertend ſuum commodum an⸗ Inp.p.2. c. 27.
tur ALBERICUS GENTI as hoſtium excurſio . regionisqve ſua
ca, ,, I.
ſt a alienis velut ral, de . aore Belli! ne. Obſtare vide-
ha Aſt tum demum licet in ſuo 21. ajens; qvod
. „. 5 I ij 1 „ 2 0 .„ 2-
tamant ſtructura Anrd nominanda, c. uaſtitiam
occaſio ad i ihilve co nanda, ſi territori
. com 1: ritor
rium alienim ad inradenchd & mmod contingat Ned
tione de damno rebus “ ura vid. in B eprrelandum Rerrito
notatu dignum e , ienis licite illato “ STRYUEII Peſent⸗
drerze. Aradd ri õ g n G. ſssz. Ime
tas compelli Pro eſt al .G. de acqd &α .
i poteri alteri verò E& aqv. pl
& lib poteris. Alti erò no plav.
ero ſolo à vici tius tolle cet, hoc u K
beri à vicinis d re & ædific c ut omit-
pollerx, ſi tis damnumm ſentienti ficare etiami
ſus Utili ,ſi ex tali o . ntientib . in ſuo
itilitatem pere faciend us qvisqv 4
litate m conſeqver ndo ædific qve prohi-
m ædific etur, eti ans null
. ans perci ,etiam ſi aliqvat am pror-
ed hic eti OPH um e c; 1
econi etiam qvæſtio “l ToRMOLE Conſel. ſſet vicinorum
Vatorum muris cinger ovetur; an ſundos ncgs e 6. & 37.
e, fortalitium Caſkelle os cuini⸗ pri⸗
umve i
n ſuo
exſtrue-

—
eſtruer?
eſt zurs5
noci ſtrt
l. rel
imoph
optimo
1I F--

E
tiore
onulutin,
texibus.
reus ii i
Edificann
malicios
gondum
jded 10.
dificavi
Autetre
huit lſp
oblegen
Deinde
ſum, all
greade
um co
perſoni
Ficinus!
negqre e
ulli co

r

ſſe l

M
e
II 9. 3.
69. ſo
NRrnmn,
1Deriſe .
ſedetiam
Al Opus
io in alte.
hexſtruere
5 12,077,
usqye ſie
tare vide.
en; g
juſtitigz,
territorio
ngat, ſedh
1n territo⸗
1 Diſeme.
ſigg. Iino
Av. lev,.
eotmit-
aminſuo,
ve prohi⸗
lim pror-
dicamut-
jeinorum
36.037́.
cuiyis pri⸗
e in ſuo
eſtrue-

mita.

JuRISs FENESTRARIM. 9 5

exſtruere liceat? Et reſpondetur, utiqve jus enim ædificiorum
eſt juris gentium per l. ex hoc jure y. ſy. de J. & J. niſi hujus-
modi ſtructuræ in æmulationem alterius c. l. 3. D. de operib.

publ. vel in limitibus imperii fierent l. 2. in fin. C. de ſundis

Uimitrophis 5 vel ſeditionis materiam præbere poſſent tunc
optimo jure publica utilitas privatæ anteponenda eſt, per
l., 11. E. de evictionibur.

§. 5§.

Qvam ſententiam Dx. CaRISI. THOMASIUsS pecualiari Diſſer-
tatione ſub titulo, de Non - Ente abktionis contra adificantem e*
cmulatione, deſtructam ivit, & primo qvidem reſpondendo
textibus. ſcilicet in lege 35. rationem prohibitionis eſſe, qvod
reus ibi in ædes alienas nullum jus habeat; hic verò jure ſuo
ædificantem ſupponi: neqve etiam actionem ibi dari contra
malitiosè corradentem picturas, ſed ſaltem corraſionem, ſi
nondum facta ſit, non concedi: in Nov. verò 63.. reum non
ideò 10. librarum auri pornâ mulcari, qvia ad æmulationem
ædificavit, ſed qvia deridens legem (qvæ maris aſpectum
auferre prohibebat) tanꝗqvam non valentem propria inhi-
Buit diſpoſitione, ideoqve nullum jus habuiſſie ædificandi
ob legem obſtantem, qvod tamen in caſu noſtro ſupponitur.
Deinde etiam demonſtrando ſuam antitheſin, hunc in ſen-
ſum, actionem hanc contra ædificantem ex æmulatione ne-
qve ad actiones perſonales (cum nihil promiſſum nec deli-
ctum commiſſum ſit, qvi duo ſoli fontes ſunt actionum
perſonalium) nec ad reales (cum in proprio ædificetur, &
vicinus nullum jus ſervitutis vel ſimile habeat) referri poſſe,
neqve etiam nunciationem novi operis adinittere, cum ea

nulli competat, niſi minimum jus in re habenti in æ dificio

KOVOO

96 CAP. IV. Dz FoRMA CoNSTITuIuTI

novo qvod exſtruitur Docronks communiter ad tit. Pandebta-

rum de Nov. Oper. Nunc. arg. le 1. & ſin. & l. 2. f. eod. Etfi vel
maximéè lex aliqva nova communem opinionem confirma-
ret, dando hanc actionem, eam tamen ſemper elidi poſſe
per exceptionem fundatam in Jjure Communi in l. 8. & 9. C.

de Servit. & I. 26. f. de damno infecto, & per difficultatem,

qvæ actori injici poteſt in æmulatione probanda, cum utili-
tas potius ædificantis præſumatur, modos enim probandi
æmulationem, qvos Doctores ſuppeditant, eſſe impertinen-
tes; Nam qvando dicunt, probari æmulationem, ſi ſtructu-
ra nova non eſt neceſſaria, aut ſi nullam vel ſatis exiguam
afferat utilitatem, vicino verò magnum damnum det, com-
mittere eos ſic petitionem principi: probationem enim hanc
nil aliud continere qvam deſcriptionem æmulationis, per
hactenus dicta principiis juris repugnat, qvæ deinde utilitas

hominum pro diverſitate ſtatus & ingeniorum variare, imò

etiam jucunditatem utilitatis nomine venire, unde ruere
etiam ſecundum modum, qvo dieunt probari æmulationem
ſi feneſtræ æqve utiliter ac commode in aliâ parte ædium
citra præjudicium vicini fieri potuiſſent: Tertiam probatio-
nem, ſi qvis nempe ædificet propè ædificium publicum
propter favorem intereſſe publici, hunc qvidem favorem
tanqvam nullàâ æqvitate vel lege ſubnixum eſſe cerebrinum:
Ovartam ſi qvis feneſtras faciat, ut videat vicini uxorem &
filias, & qvintam, ut perſcrutetur vicini ſecreta, magis eſſe
cxempla falſa æmulationis, qvia vicinus nullum verum
damnum inde ſentit, imo conſpectum uxorem aliis dene-
gare velle magis invidum eſt. S. 30. 31. d. diſſ. Se=xtam, ſi ſcili-
cet qvis hortum habeat, & vicinus longo jam tempore re-
qviſierit, ut eidem venderet hortum, dominus veròô horti
hoc facere recuſaret: Tum ſi poſt hanc recuſationem diſcet
— alter

—
Alter fenn
Odium
cifoaſe
dendum
jnqyvam
fauſßna 0
laseſe.
ver iuſtru
tofrerer
erliigitur
nullatn ,
Gitatern,
Gtionem.
per Juran
Gein juran

Huer
AIDEMC
nemin
in l cun
ræ Kal
ficillimun
reyera d
N HEE
Miluper
tom, 2.c,
Hanc do
4Dodton
ap. .,m.
lerrer pie

Wde mete
ationemn
Edium
probatio-
publicum
fworem
cbrinum:
Morem &
magis eſſe
m verum
glis dene⸗
n, ſiſcll.
mnporere⸗
Ver horti
madifcet
Aer

JukIs FENESTRARuIM. 97

alter feneſtran, præſumi eum, contra verum dominum
odium concepifie, & ea propter æmulationis tantum gratia
ædificaſſe, præſertim ſi minas addiderit, ſe alterum ad ven-
dendum hortum qvocunqve modo compellere velle; hanc
inqvam probationem illud potius credibile facere, qvod
Ffeneſtra commoditatis gratia ædificata ſit; minas verò ridicu-
las eſſe. Deniqve tandem æmulationem non probari poſſe
per inſtrumenta: qvis enim tam ſtupidus erit, ut ſcribendo
profiteretur, ſe æmulationis gratia ædificare; non per teſtes:
etſi igitur id ab ædificante audiverint, qvomodo probabunt
nullam ædificantem exſtructuraà ſentire utilitatem, commo-
ditatem, vel ſaltem jucunditatem? Non per ocularem inſpe-
ctionem: Intentio enim ædificantis in ejus corde latet; non
per Juramentum; ſemper enim ædificans & bona fide qvi-
dem jurare poteſt, ſe æ difigare propriæ utilitatis gratia.

§. 6.

Hucusqve argumenta THOMASTI, & ſanè non ſolum
ALBERICO de RosATE in l. altius n. I. C. de Servit., hanc actio-
nem in publicis ſaltem locum habere dicit, ſed & ANGELus
en l. cum eo. 9. E. de S&. P. E. à communi opinione diſſentit,
qvæ & alias litibus tantum mulctiplicandis ſerviret, qvia dif-
ficillimum eſt, probare intentionem nocendi & damnum
revera datum qvod utrumqve omninèò reqvireretur. Jon.
NrIC HERT. Diſſ. de Servit. naturaliter conſtitut Selk. 2. §. II.
Mihi perplacent heic verba FR ANOISC. MARIE PECCGHII deserwir.
tom. 2. 0. 5§.qvæſt. I 9. n. f. eisdem verbis adjungere, ubi ait:
Hanc doctrinam tam laxatis habenis traditam eommuniter
à Doctoribus, illam limitat PACICHELLus in tract. de Diſtantiis
cap. 6. memb. . IZ. qvando grave, & magnum damnum af-
ferret vicino, qvo in caſu non videtur permittendum tamen
liber-

98 CAP. IV. DrE FoRMA CONSTTTuITI

libertatem hoc qvæ probat e ANGLEB. ad Conſvetud. Aurelian.
p. 7o. de Serv. cap. I. & ex aliis, & ait ipſe: Ratio id ſuadet,
qvia illicitum eſt, qvod vicinus alterius vicini ſecreta videre
velit ex feneſtra noviter conſtruenda. Et qvia in hoc non
poteſt dari determinata regula, nam in dubio, qvis non
præſumitur hoc malo animo facere, ſeu ad æmulationem.
Ideo non præſumitur, niſi probetur ex MENOCH. de Arbitrar.
Nud. lib. z. centur. 2. caſu Iö. n. 9. PALMACONSULT. 36. tamen
præſumitur id fieri ad æmulationem, vel malevolentiam,
qvando videri poſſunt ſecreta vicini, & faciens feneſtram,
nullam aut modicam percipiens utilitatem, ex BERTRAND.
Conſil. 333. & eſt in terminis: Imo ponit capitula juranda
per adverſarium ad probandam æmulationem, & alias cir-
cumſtantias qvibus, qvis eis poterit uti ad fundandam ejus
intentionem contra proprium adverſarium, qvæ Lectori in
facti contingentia remitto legenda, & non diſplicebunt.
Idem probat MARZAR, Conſe azr ſub n. Z. verſ. aut murus eſt
propriur. Capropter detecto morbo, pharmacum eſt
porrigendum, & ad prudens judicis arbitrium eſt recurren-
dum (ait PACICHELLVs loco ſupra cit. ſub n. 15.) qvi attente
ponderare tenetur particulares ſingulorum caſuum circum-
ftantias & ædificiorum qvaliratem, & reſpective perſona-
rum. Veluti ſi fuerint amici vel inimici, & præcipuè attentè
debet conſiderare mores facientis feneſtram, ſi veriſimiliter
eam feciſſet, etiam ſi eſſent amici, nec non attenta regionis
confſvetudine. Plura de haz materia, Vid. ap. ſupra citat.
PECCHIUM.

Si hoc Zurs feneſtrarum per Servitutes eonſtitutum ha-

beam 5

beamn, n⸗
ſetrirurc⸗
45.
Cotlununu
lam lubi
. 1 paer
habitation
Urbanis,
yalis
iunt, fen
ſtitui doc
ubi/ervin
jul. f. .
mani luc ¹
Urbanæ,
muniterfi
Vitures ur
inrer eas
dis, qris
. ec

Exha
tibus cire⸗
exttaurbe
Cmmun.

Porr
Dignori

—
Aur elian,
ſiunder,
d Videre
c non
dis non
tionen,
bine,,
6, tamen
Olentim,
enaße
an,
NN.
urinde
T aliss cir
Wdam ens
ledoriin
licchunt,
murus ſt
acum eſt
tecurren-
wi attente
m circum.
perſona-
attente
erilimiliter
regionis
upra citat.

cutum ha-
beam,

JuRIS FENESTRARUM. 99

beam, naturam communem ſervitutum ſortitur. Sic cum
ſervitutes dicantur à prædiis urbanis vel ruſticis arg. rubr. tit.
de S§. V. P. & &. P. R. & qvidem dominantibus, Doctores
communiter; prædia autem urbanz ea appellentur, qvæę
uſum habitationis & commerciorum præbent, l. 195. . de
V. S§. patet, Servitutes haſce de luminibus, qvæ maximéè in
habitationibus neceſſaria ſunt, deberi ut plurimum prædiis
urbanis, adeoqve eſſe ſervitutes urbanas. Interim cum
prædia ruſtica, id eſt, qvæ agriculturæ & rei pecuariæ inſer-
viunt, feneſtris etiam opus habeant, patet iis qvoqve con-
ſtitui poſſe has ſervitutes, exemplum eſt in l. 2. . de & P. E.
ubi ſervitus altius tollendi inter ruſticas refertur, qvæ (CAIO
inl. 2. f. de S P. V. urbana eſt. Ut itaqve Jure-Conſulti Ro-
mani hic ut & circa cæteras ſervitutes in determinatione, an
urbanæ, an veròô ruſticæ ſint, ad id reſpexerint qvod com-
muniter fit. Nec neceſſarium eſt ita accuratè ſecernere Ser-
vitutes urbanas & ruſticas cum qvoad effectum juris nulla

inter eas intercedit differentia. Tres enim illas diſcrepan-

tias, qvas FERDINAND. WAIZENEGG. de Servit. Diſ. 3. c. I. S. 17.
p. 377. recenſet, rejectas, vid. infra. §. 9.

§. 8.

Ex hactenus deductis ſeqvitur omnia ſuperius de Servitu-
tibus circa feneſtras dicta procedere non tantum in ædificiis
extra urbem, qvæ nihilominus urbana prædia audiunt l. prf.
Commun. præd. Sed etiam in prædiis ruſticis.

§. 9.

Porrò cum communiter fateantur ſervitutes ruſticas
pignori dari poſſe, de urbanis verò id negent, vid. FERDIN.
N 2 WaAI-

100 CAP. W. Dr FonX CoxsfIrTürf

WAIZENEGG. d. l. qvæſtio etiam hæc circ
oriri po . m hæc circa ſervitutes fen “
vari en er: an opn guorari polleue! Sed cum s a
(ubi ſedes harctie) h 11.· ia hu. & 12. F. de Pien, & Hporh
Servitutibus jam c Kin notanda ſunt: Aut qvæſtio eſt de
cuen praædio af en Pirut aut adhuc conſtituendis: IIlæ
poſſunt, arg.! 56 . ſine eo neqyaqvam pignori dari
EkaNe. Dirse nu, 1J. L grl. 33. §. . G. d. &. P. K. Circa has
temperabimus am ne . 13. ſententiam, qvam paulèò
Oppignorari zid l ur & aſſerimus tam qvam ruſticas
WtrædVe Precarie co ⸗ doſt gratia conſtitui poſſe, qvia
enim ratio dubitandi in bollunt 7 l. 3. . de Precar. Licer
ſtricto jure ad tempu nurrage caſu hæc ſit, qvod ſervitutes.
Ser wat. pipnoris un nlkirui neqviverint l. g. per. ſf. k.
tamen Jauris Nomani inl btili precarii uſus temporarius ſit, ea
propter utilitatem Übtilitas à Juris Conſultis ſublevata eſt,
Propter uiiitarem comrahencium: uteſt in lera ie , ubi⸗
. . . „ terrogatus fui i
nas oppignorari ole nen poteſt. Lexenim 11. quæ urba-
nartuit Ereirturtint 6 negat, loqvitur de Jure ſtricto S urba-
ell iecanrun „ exempii locd mernimt „Præſertim cum
di, tigni immutter Sr. P rojiciendi, protegendi, oneris feren-
qvæ chim rurnitas, utilitas tanta intercedere non .
H ſ magno ſumtu id ædifico, qvodmon
id per regulam d. H idi ir e ſi utilitas ædificanti ſit
am d,le I2: fieri poſſit, exemꝑplum eſt? 7
Precar. de tigno immittendo. inl. 3: F. der

§. 10. ExE

—

di
femctedit
non deſun⸗
nelagrüni
lummum!
ſt, eb ſerr
ecunia 10
hoſliun 7 li
dionontt
Precipum

ged
Eenereal
Gyamdin
Lilaffec.
tempusk
as as,
Cer./
teinpore
Jvainci,
Gtrione e
facultacen
conditio
fundum
tueretur
obſtarer

ehtagn
3 mocdis
Shhyn,
de
8: Ile
Gari
cire has
dn Paulè,
1. ruſticag
, gpia
9. Licet
erpitutes
ber. ſ g
ſi It, ez
Vt eſt,,
fnerdi⸗
Fiturem
idem re⸗
feneſtrar
NVeæ Urba.
Urba-
rtim cum
drisferen.
n poſſit,
Wodmox
icami ſit,

13fe

En Ex

JunIS FENESTNARUM. 101

§. 10.

Ex dictis hoc ad noſtram rem deducimus, poſſe debito-
rem creditori vicinas ædes habenti, & ſi alii termini habiles
non deſunt, in ſecuritatem crediti conſtituere ſervitutem
ne luminibus aut proſpectui officiatur, vel etiam ſervitutern
lIuminum vel proſpectus ita ut qvamdiu pecunia ſoluta non
ſit, eis ſervitutibus creditor utatur, & ſi intra diem certum
pecunia ſoluta non ſit, vendere eas vicino, ſi ei utiles eſſe
poſſint, liceat, d. l. Tz. qvanqvam enim ſervitutes ſine præ-
dio nom transferri poſſe S. præced. dixerimus, id ramen in hâc
lege admittitur propter utilitatem contrahentium, & qyvia⸗
præcipuus pignoris fructus eſt, vendi poſſe.

§. II.

Sed & hoc ex prioribus fluit, ſervitutes circa feneſtras i in
genere ad cempus & ſub conditione & ad conditionem (v. gr.
qvamdiu volam) conſtitui poſſe, vid lI. 2 S. I . dederv & Confer.
I.11 2:f.de Reg. Nur. Si igitur ſervitus ad tempus conſtituta, idq;:
tempus ſit elapſum, extincta videtur ſervitus ger A.l. z, f-. dederv.
l.2 3. Q⸗-ult E.ne & E.P.l. I. S. 2iF.de dS. P. K. Diſlentit Jonm. CPPEN-
Obſerv. Zg9. n. 27. in verbir" Obſervandum autem qvod ex
tempore ſervitus conſtitui neqveat, hoc eſt, ex certàâ die, in-
qvaincipiat, nec ad tempus, ſcilicet qvo finiat: nec ſub con-
ditione eveniente, ſervitus extingvatur, ut ſi dixero, do tibi
facultatem eundi qvousqve Cxſar veniat, nec ad certam
conditionem veluti donec BunchARDusS Senator eſt, ito per-
fundum, vel qvamdiu volam; ſi tamen hac forma conſti-
tueretur ſervitus, tamerſi ſtricto jure, non valeret conceſſio,
obſtarer tamen impedire volenti uſum, exceptio, eſſet enim
N 3 tutus:

—

1I02 CAP. IV. DE FoRMA CONSTITu;uTI

—

tutus exceptione, eâqve juvaretur; qvod utilitatis cauſa re-
ceptum eſſe reſtatur JoAcaNM. MYNSING. Inſt. de Servit. per
Gloſſ. BaRT. & CAST. in d. I. z. de ervit. PAPINIANUS eq; videm
didtal. a. fy. de Servit. dicit, ſervitutes, ipſo jure neqve ex tem-
Poré néqvé ad templus »Ké, Vé ſub conditione neq; Vé adl certam
conditionem (v. gr. qvamdin volam) conſtitui poſſe. At
cit. lex loqvitur de Servitutis conſtitutione, non de pro-
miſſione: qvæ cur diem aut conditionem non poſſit reci-
pere nil video, I. 95. f. de E. O. vid. Conna. l. a. Comment. cap. 5.
GovEAN. Ledt. l. I. 6. 9. Nec enim jus in re, ſed ad remtan-
tum inducit, & obligationem merè perſonalem, qvæ eſt il-
lius naturæ ut conditionem & diem recipiat, plura vid. ap.
HENR. HAHN. ad MATTHEUM MWESENBEC. tit de Servit. n. 4.

§. 12.

Ea etiam natura dicitur eſſe ſervitutum, ut omnibus fundi
partibus inhæreant; Ergò ſi Trrrus ſervitutem luminum im-
poſuerit MxvIO, non autem in conſtitutione actum ſit, qvâ
parte aut qvo loco feneſtra fieri debeat, qværitur, cui electio
competat? Diſſentiunt leges l. 9. f. de ervit. lI. 13. §. I. l. 21.
& 26. f. de Ser vit. præd,. riſtic. Verum cum in eo conſpirent,
qvod una parte ad uſum applicata, reliqvæ liberentur A. .
ſervitutes aurem affirmativæ, de qvibus ſolis ſic qværi poſſet
ante uſum conſtitutæ non intelligi poſſint, vid. cap. 3. §. 2.
patet inutilem hanc eſſe qvæſtionem, qvatenus de conceſſio-
ne inter vivos ſermo eſt.

§. 13.

In ſervitutibus etiam reqviruntur termini habiles. Hine
ſervituti, ne luminibus officiatur aut ſervitus altius tollendé im-
Ipoma

.

—
auſ le⸗
Ner it. jey
8 gvigen
e ey lez.
4 lertan
ſe. 4
de Ppro-
oſſt keci.
ent. ap. 9.
remmtan-
e eſtil.
Na vid. 4.
R. 4.

idusfunct
inum in-.
n ſt
Cui eledhio
K.. hel.

vonſpirent.

ntur 4, ,,9.
Neri poſſer
4. 3. K. 2.
concelſio.

diles, Hine
tolſentz im-
pomi

JuukIS FENESTRARIM. 193

poni non poſſunt, niſi in conſpectu ſint ambæ ædes, ita ut
alteræ alteris officere poſſint l. 39. ſ. de & P. V. vide & leges,
qvæ ex hâàc fluunt 35. eod. item 7. & 6. pr. E. ſi ſerv. Vind.
Servitus autem ne proſpectui oſſiciatur imponi poteſt, etſi in
conſpectu non ſint ambæ ædes, modo finis ſervitutis obti-
neatur; Regula enim d. L. 39. non generaliter, ſed ita ca-
pienda eſt, ſi ſcilicet diſfantia impedit commoditatem præ-
dii venire ad aliud. DroNvsSIus GorHoFRED. ad d. l. 35. V. gr.
poteſt qvis ſervitutem ne proſpectui ad horologium in turri
forſitan officiatur, imponere ædibus nondum qvidem ob
ædificia intermedia in conſpectu conſtitutis, qvæ tamen ſi
attollerentur proſpectum ad horologium impedire poſſent.
Jon. BRuNNEM. ad l. 3 9. ſ. de & P. VU. pertinent huc etiam exem-
pla in l. Z. S. I. G. Commun, præd-
CAPUTIV.
De Ohielto Juris Fene.
ſtrarum.
§. 1. Feneſtrarum ſtruendarum certus modus ab Architectis præſori-=
hbitur. Feneſiræ daatem vel ſunt liheræ vel ferratæ.
§. 2. In qvibus caſibus feneſtræ ferreis clatbris communiri debeant?
§. 3. Qvid dicendum, ſi ferratæ feneſtræ (worein man die Biu⸗
men⸗ Stoͤcke ſtellet) in vicini a?rem protenderentur.
5. 4. Altera diviſio feneſtrarum, qvæ ſunt vel luciferæ vel pror
ſpectivæ. L
6. y. Von RKeller⸗ Fenſtern.
5. 6. De proſpedkivis feneſtris.
§. 7. De variis feneſtrarum generibus, ſpeciatin von Dach⸗ und

Bapp? Fenſtern.
§. 1. In.

CAe. V. DE OBEBIECGT o

d. I.

N hoc capite conſideremmus varias feneſtras, & diſpicia-

poſcit, aut hujus vel illius Reipublicæ prudentia legis-
latoria ſuadet, Man kan ſie / wie die Pforten/ in
groſſe / mittelmaͤſſige und kleine eintheilen. Die
groſſen ſind die Kirch⸗JZenſter / und an denen Beſilicis
an den Galerien, die Pogen⸗ Jenſter ‚wie auch an denen
Sommer⸗Lauben / und zu Ende der langen Gaͤnge / ſo
i Gemaͤcher unterſcheiden / wie auch an groſſen Saupt⸗
alen. Die mittelmaͤſſigen ſind / welche man ordentlich
zu Erleuchtung der Gemaͤcher gebrauchet. Die kleinen
ſind die halben Fenſter / der halb geſchoſſe / und einge⸗
ruͤckten Rammern / die Dach⸗Fenſter und Ochſen⸗Au⸗
gen / auch die Reller⸗Fenſter / die aufwarts ſtehende
Deffnungen der Kuppeln und dergleichen mehr. A. C
DAVILER ad VIGNOLX Civil-Bau⸗Runſt/ Tit. von Fen⸗
ſtern insgemein / pag. IT40. Huc pertinet, qvod aliq vibus
in locis certus modus feneſtras ſtruendi plerumqve ex pru-
dentium Architectorum regulis de ſumtus durch Bau⸗ Ird⸗

nungen / præſcriptus ſit. Ex. grat. Breßlaui ⸗
Ordnungen 7de Ano 1668. Die Breh⸗ lche an
ſoll man alſo austheilen / daß ſolche nicht zu nahe anein⸗
ander kommen / und die Mauren dadurch geſchwaͤchet
werden / ſondern daß darzwiſchen gute ſtarcke Dienſte

oder Pfeiler verbleiben / und die Mauer ihre rechte Staͤrck

erhalten moͤg / auch ſollen dieſelbe nicht zu nahe
Ecke und Scheide⸗Waͤnde geſetzet werdrn⸗ ſanbeenmach
Gelegenheit in etw as davon verbleiben. Auch ſind die ſehr
weiten Fenſter zu vermeiden / weil ſolche leicht einfallen
und

mus, qvid in qvovis genere peculiare ſtatui ratio juris

d Naſt
iſframm 9
fama . ub
Pſgendo
Vand hin
bus in locl
verti poll⸗/
unann lot
1l4.
Fenſter
Hauß dde
ſtegenmea
dert farch
nfMn
Steigen/
hermoche
.al. Es
daduuchY
Grund/
verenſen
dob fend
Recordni
ſis ita ſe
uisadmmo⸗
fürem pr⸗
pereltere
auteln fa
clinus ce
galſet K ̃
adl. Cn

“

Kie
ratio iuri
emiglegfe.
ſrmi,
ſen.
2
an denen
haͤnge
brdertich
ekenn
und einge⸗
Henee,
ſichende
hr. AC
bon Fen,
däüggibus
Ve ex pru.
Dan⸗Ord⸗
che Barg⸗
d Fenſter
ſche anein⸗
eſchwachen
cke Dienſe
chte Ctaͤrck
nahe an die
ndern toch
ſind dieſchr
ht eifallen
und

JunISs FENESTRARUIM. 10 5

und Reiſſung der Mauer verurſachen. Sed videamus fe-
neſtrarum genera. Primod feneſtrarum aliæ funt liberæ, aliæ
ferratæ, ubi de ferratis, ſi parieti, uti cæteræ inſeruntur, nec
affigendo protenduntur, (daß wann ſie nicht uͤber die
Wand hinaus gehen) id peculiare occurrit, qvod aliqvi-
us in locis neceſſario haberi præcipiantur, nec adeo con-
verti poſſint in liberas, qvod aliàs utiqve Jare Naturali &

Romano liceret. Qius VLVüurtemb. in der Bau⸗Ordnung

ol. 22. Welcher in ſeiner Wand / Gebaͤu oder Mauern

Fenſter oder Laden hat / dadurch er in ſeines Nachbarn
Hauß oder Hof ſehen / werffen / ausſchuͤtten / oder auch
ſteigen mag / ſo ſoll er ſolche mit eiſern Stangen / oder an⸗
dern ſtarcken Gegittern / nach Erkaͤnntniß der Untergaͤng/
auf Maaß jedes Orts Herkommens / fuͤr Ausſchuͤtten /
Steigen / und ſonſt andern / das zu Schaden dienen mag/
vermachen und vereimſen. ⸗2s Pruten. l. 1. tir. 2. art. 2.
S. alt. Es ſoll ein jeder / der in ſeiner Wand Fenſter hat /
dadurch ohne Mittel in des andern ſeines Nachbarn
Grund / Hauß / Hof geſehen werden mag / ſolche Fenſter
vereimſen und vermachen mit Eiſen ohngefaͤhrlich / auf
daß kein Schade daraus geſchehe mit Einſteigen oder ſonſt.

Recordatione furtim ædium inſcenſionis lectu dignus eſt ca-

ſus ita ſe habens; cum paterfamilias noctu ſcalas feneſtris

ſuis admoveri audiret, & arrepta ſecuri ſemel ad excipiendum
furem præparet, & caput ejus feneſtræ vix immiſſum ſecuri
pereuteret, ut mortuus ex ſcala in plateam decideret, hoc
autem facto, per clamorem vicinos excitaret, fuſtigatione
dignus cenſetur, nam ſi in tempore clamaſſet, fur mox fu-
gaſſet & ita ſine periculo ipſi parcere potuiſſet, jiuxtal 9. ff.
ad L. Cornel. de bicar. Ibi: Furem nocturnum ſi qvir occiderit, ita
demuns

106 CAP. V. DE OBIECGTO

demum impune feret, ſe parcere ei ſine periculo ſuo non potuit-

Vid. BENED. CARPZ. Prax. Crimin. qvaæſt. 32. num. 35. ſeqqe.
Non abſonum etiam erit hic commonefacere, qvod is, qvi
mulieris domum ingreditur per feneſtram, perve aliam par-
tem qvam per oſtium cum ſcalis ad tentandam pudicitiam
mulieris in domo habitantis, ſi ingreſſus per feneſtram ſeu
tectum, vel non cognoverit carnaliter mulierem vel volen-
tem cognoverit, pecuniaria, ſi verò per vim cognoverit juxta
bannimenta mortis pœna mulctetur. Vid. Jon. DoMINIC.
RAYNALD. Obſerv. Criminal. Lib. 2. cap. 23. §. 2. ſeqq. fol. 306.

n. I. ſeqq. add. cap. I4. n. 46. fol. 23. abi tradit, nobilem juve-

nem morti traditum fuiſſe, qvod is in feneſtra domus cujus-
dam pariter nobilis puellæ de nocte fuit à curia repertus

cum ſcala funea, feneſtræ appenſa. Zus Ratisbonenſ.
qvanqvam ſeneſtras in proprio pariete fieri permittat eas ta-
men clathrare vergittern jubet ap. Jo-. SchILT. Ex. 15. H. 92.
lit. a. nunn. s. in fin. SIRYCk. in Vſa Pract. tit. de Servit. Vrb.
praæd. §. 10.

§. 2.

Idem diſponunt exotica jura. Znus M. echlin. tit., 1art.2g.
Qvi in ſuo pariete ad ſemiſſem pedem ab ædibus vicinis di-
ſtante feneſtras habet aut facit, eas communire debet ferreis
clathris & . Si modo ex feneſtræ intra attactum conſiſtant,
qvod ſi ſupra attactam tàm arctè ferreis clachris interſepiet,
ut caput inde humanum efferri neqveat. Scilicet proſpicit,
hic articulus in proprio caſu, ne aditus ad vicinum pateat, in
poſteriore ne in vicini ædificia facile proſpici aut aliqvid ejici

ausgeſchuͤttet werden) poſſit. Vid. PaAur. CHRISIIN. ad

d. lI.

4 —
dc

ſtatur.

gi ver
terentur
ander
manis et
tunc obt

gecll
dri reci
in funt
er eas
imo pan
9. i⸗
do & h
Ita enin
.
muſen!
noge g
verſorg
lucifera

Schir

ſolasve
keristan

Neritjiune
DONMIN.
4. ſal zo6.
llem juye.
mus cujg.
4 repertus
ilumne.
itateasta-

. 19. g.
i, .

IAart.e ,
Vicinis di⸗
bet ferein
conliſtant,
terlepiet,
tproſpicit,
1pateat, in
Hiqnidejci
HRIIN Ad
l.

ð

JuRIS FENESTRARUuIM. 107

A. l. qvi de ſimilibus Belgii Galliæqve conſvetudinibus te-

§. 3.

Si verò ejusmodi ferrata feneſtræ protenderentur & immit-
terentur in aẽrem vicini, daß etwan Blumen⸗Stoͤck oder
ander klein Gartenwerck drein geſetzet wuͤrde / qvales Ro-
manis etiam fuiſſe dicit SALMAS. ad 8OLIN. p. 291. 109. ſéqq.
tunc obtinebit, qvod ſupra cap. 2. S§. II. diximus.

§. 4.
Secundo, feneſtræ aliæ ſunt luciferæ, aliæ proſpectiva, aliæ
aeri recipiendo fſaéta. Lncifere ſunt ( Tag⸗ Fenſter) qvæ

ita fiunt, ut lumen ſaltem intromittant, proſpectum verò
per eas non admittant, qvarum meminit l. 12. S. 3. C. de

adificiis privatis, diſponendo ut ſex pedum intervallo ab

imo pavimento in altum conſtrui deberent, qvod ut cap. 2.

§. 9. diximus ad Vrbem Conſtantinopolim pertinuit, qvomo-

do & hodie, indeterminatâ tamen altitudine fieri debent.
Ita enim eas deſcribit Breßlauiſche Bau⸗Ori nung
Anno 1665. Die einfallende Licht⸗ und Lufft⸗Loͤcher
muͤſſen hochgeſetzet / damit dadurch zu dem Nachbar nicht
moͤge geſehen werden / und mit gebuͤhrenden Gegittern
verſorget ſeyn / appellantut aliäs Mochleuchter. Harum
luciferarum ſeneſtrarum ſpecies ſunt, qvas Nus Noricum
Schlitz⸗Jenſter / appellat. Reformat. tit. 26. l. 3. §. 7. &
ſolas verſus vicinum fieri concedit, cæteris omnibus etſi luci-

feris tantum prohibitis. So hinfuͤro jemands Nothdurfft
0◻ 2 erfor⸗

108⁸
AP. V. DE OBIECTO

erfordert / i
Spangen in ſeinen Gieb
Glegenhel einfallende bel⸗ Mauren
Faiden . Ar cbek Gielet⸗ d ſte llen der mhalb de⸗
en Schuh weit ſachen D Echuh hoͤch iche Azalt

Denie . 7.
. iqve obſe
etiam anti ervamu
imidadein erg een §. noſtrum 5. cap
le bit gwiad opcrdste is ſuis, ideſt loci ec. I. Romanos
ſit dre n ſealt obersseureſtres deſtinati Vi s erransiin il
am ſaluberri „CoLu niiſer “
atqve ii errimum MFLI. l. 1 rvabancar
qve iis abeermun Acrertagenn vinctis H
ä Piurinu,
terrà ſic edi
C editis
9*

1
£ In

humenit . huc moris :
mmittere & eſt in cellas ſi
V e & f* as ſi
tcscales facere; H H qvas beange ex publie
es feneſtræ ferro 0 0 contra caſi eller⸗Fen 100
cup. 21 . Hujus ſent muniantur. Bakyt, Propt er Zenſter
cenſe §. matss non contraire & Eere de rb.
aller Stadt UuiuSaerl,:⸗Item aintun Tark.
mit de ren een das Pftaſter ſlfen ub chens
noch Vieh i ern und verſe jederma eichen /
icht Schade erſorgen / m vergaͤt
ZENEGG. de Jervi chade dav n/ damit w tern /
.de Servitut. Diſſ. on widerfahre. eder Leute
.n. 4, IN. WAI=

Zedtivæ ſunt
c
„qvæ proſpectum per
eas admit
ittunt,
*

.*

qvam-

nampri⸗
Adeo gran
Prohbite
Srcutu
proſpelli
dus parri
loqyuucu

Aen
Bappen
ſab tectis
bettas e

heri pollu

ſunt, turm
Per eas

u Pnn

aut üs noe

Das enhre
non prij
Ordaut
len aufs
unddoch
wendig
ſet. A.
von Fen
Augen
Eyerr

Fenſter

Rominos
ineisinvil-
banturſ.
ti (Eeryis)
plurimis

ligeditz 4

Mamtibus)
