welche damals geweſen / Abrede genommen / kan alſo
ad feneſtras futuras daraus keine Extenſion genommen
werden. Was die fuͤnffte Rano dubit. betrifft / iſt daſehbſt
3 en

54 CAB. II. DE DIVISIONE

den Beklagten keine voͤllige Freyheit nach Belieben Fen⸗
ſter zu machen / ſondern nur ein neues Fenſter aus der
Kammer zu brechen verſtattet / jedoch dergeſtalt / daß er
ſich hingegen anheiſchig gemacht / die baufaͤllige Scheide⸗
Mauer auf dem Hofe hinwieder auf ſeine eigene Koſten
zum guten Stande zu bringen/ und nachmals die Fenſter
mit Gitterwerck wol zu verwahren / es iſt aber keines von
ſolchen Præſtandis erfullet worden / indem die Mauer wei⸗
ter nicht verbeſſert / als ſo weit Beklagter zu Befoͤrde⸗
rung ſeines Brau⸗Hauſſes ſolche Mauer zu ſeinem Vor⸗
theil gebrauchen koͤnnen / ebenfalls ſind die Gatterwercke
vor die Fenſter nicht gemachet / und uͤber dem mehr als
ein Fenſter eingebrochen / ſo kan daher Beklagter ſotha⸗
ner Transaction, als welche er ſelbſt nicht erfuͤllet / keines
wegs ſich bedienen / exceptio enim implementi non ſecuti
parte alterius contra omnem conventionem & transactio-
nem, imè etiam contra inſtrumentum liqvidiſſimum op-
poni poteſt. CARPZov. P. I. Conſt. 8. Def. 17. & impedit hæc
exceptio litis ingreſſum, etiamſi contractus fuerit juratus,
ZANGER de Except. P. 3. 6. 22. . 2. ſeqq: Hiezu koͤmmt / daß
des Klaͤgers Anteceſſor ſo bald er wahrgenommen / daß
Beklagter die Limites des Vergleichs uͤberſchritten/ dem⸗
ſelben contradiciret / und die Aenderung ſolcher Fenſter
urgiret / und zwar in ſpecie, damit es dem kuͤnfftigen Be⸗
ſitzer / welcher jetzo Klaͤger iſt / nicht unleidlich falle. Dar⸗
aus erſtlich abzunehmen / daß Beklagter dem Vergleich
nicht gemaß gelebet / und nachmals / daß der F. V L. ſeinem
Succeſſori præſertim ſingulari per illam amicam conceſſio-
nem nicht præjudiciren wollen / daher Reſpectu des F. V. L.
nur ein pactum perſonale vorhanden / dadurch der jetzige

Klaͤger als Succeſſor ſingularis nicht conſtringiret werden

koͤn⸗

Ees V.

d
netemm ori
orientales
tantiumm
ANTONMII
Ucilicates
tuta loci
ſimetuo,
bertate ſi
ſerrituren
fiat, ler
SPV.m
Aias extre
e Dum
neo ne,

—
benger

rans der
t daße
Eiche
ie Hoſen

er wei:
Beßͤrde⸗
en Wor⸗
telwercke
nehr als
ter otha⸗
/keines
ulectti
Asaio⸗
mum .
beclithe
juratus,
nt/ daß
en / daß
en / dein⸗
Fenſter
ggen Be⸗
le. Dar⸗
bageech
L ſeinen
onceſſio⸗
8l. V. l.
er jetige
twerden
on⸗

ſeenſer

nec ne, non ex actoris opinione & æſtimatione corrupta, ſed

FFNESTRARUNM. 55
koͤnnen / l. ult. §&. ult. ſy. de contrah. emt. V. ultej Conſil.

Marpurg. Vol. 2. Conſ. 2 8. num. II. MorIN. de J. & 7.
T. 2. Diſp. 295. n. 19. Bleibet alſo dieſer letzte Lransact

gantz ohne Effect. Aus welchen allen wir davor halten /
daß Klaͤger mehr Fenſter / als welche Anno 1569. gewe⸗
ſen / auch ſelbe nicht in anderer Qvalitaͤt / als wie es da⸗
mals verglichen / zu dulten ſchuldig / ſondern es iſt Be⸗
klagter die uͤbrigen Fenſter hinwieder zu vermauren oder

daß ſolche / auſſer denen zweyen/ ſo trempore transactionis

geweſen / vom Klaͤger verbauet werden / zu leiden ſchul⸗

dig'/ poteſt enim qvis omnes feneſtras obſtruere exceptàâ

unà vel altera, ſi hoc ſit adtum. Buszus ad L. 22. num. 4,
de & E. P.

§. 28.
Qvod ſi igitur conclave aliqvod habeam, idqve ob pa-

rietem orientalem cœcum ſol intrare neqveat, nec venti
orientales permeare poſſint, qvod utrumqyve ſanitati inhabi-

tantium maximè conducit. MELCH. JuNIus P. 2. Polit.qvaſt. 66ρ.

ANTONIUIS GOBIUS Conſult. Deciſ. 132. . al. & ſeq. aut aliæ
utilitates verſus vicinum ſeneſtras poſcunt jure meo (niſi ſta-
tuta loci contrarium diſponant) aperio illum parietem, ſed
ſi metuo, ne illas vel alias antiqvitus inibi extantes vicinus li-
bertate ſuàâ ædificandi utens, obſtruat, paciſcor mihi ab eo
ſervitutem hanc, qvo facto, non poterit qvoqvo modo id
fiat, licer non præcisè ædificando d. lI. I17. & I. 1Z. pr. y. de
S. P. E. minuere mea lumina, iisqve officere. Qvanqvam
alias extra hunc caſum ædificare poſſit. Beat. SAM. STRYCK.
de Vſu modern. ſy. tit. de. &. P. E. §. 9. Interim an officiatur,

X

CAP. II. DE DrVISTIONE

56

ex bono æqvoqve judex dijudicat. Vide latius DIONYS.
§.

G0
nhohnr ad l. I. C. de Serv. Lit. o. & p. Apud Rom
Vid Gortohnad. lrirnch conſtitutione xbrmechatur.
Ma. 1½. .C. de äadificiis bprivatis Lit. b. & ſu-
S””MU
§. 29.
Servitus Lumi
num PAurLus znl. . .
eodem à pri iſtin gwir Sx r. J. 25. P. V. junbt.
conſtieied i , diſti ngvit & ita explicat: Truninuin ſer Ninee
(id eſt nef acqviſitum videtur, ut vicinus lumina noltra
mmitti in ſi ) Id eſt, ut patiatur feneſtra⸗ mnes
liberè poſſum (j vel communem parietem. In meo enim
Rrne g lun ure qvidem Romano) facere feneſtrar, vid.
cr aliis D otto non necſſarium ſit hunc tertium caſum
reſli ſunt in ribus huc referre. Duo autem prio
Pre ſme in jure, ille de alieno pariete, in l. 9 6 d⸗ e,
i cenmunig in 4 . . de S&. P. E. (qvanqvam huic Ohſter
cxblicatio; a eſſet hu ituti
dicani) 8 qvam & F. EckoLT ad ſf. de & P. E. ln Er eli
NOBEL Déſp. ſf. 6. HENNING. WEGNER D/ſ; eſß 5. l
* ⸗N 2 Al-

ſi .

ſas tantùm fo
rmulæ conception
1 cSs, Eas n .
eol. enunn „indicari, oſtendiqve kan d qvæ in l. 22.
tineat. 2 væqVe con-
nem qvia enbnne, P lane 5 robare poſſum hane Xblicatin
gwa dr. Arre, 8 excipere magis ad noſtram cxplicacioncin
inuni ſione bon enim verbo immittere, imoò præſupponi
formula illa in a, coqve faciendas ſevatiam: non fachar⸗ , ue⸗
. l. 23. (lumina uti nunc ſunt, ut ita ſint)
Acce-

gidtand
noltrorun
Vanqv.
habu
noltro f.
pæc ſeri
0b eaden

o⸗
cidentern
diorem/
debeat:
Altira de
& cubicn
loca elene
tanqramn
yelit; C
bus AN
STUIXMI
Cmral.
tunt; ſiſt
prohiben
Virushæc

Conſti
nus non
conſtitun

1 46 meas
eo enim
lra 1 ig,
NCA
tiores ex.
de drvit,
ioohſter
ſervirtis
2. onch.
Sein A.
Hucoxs
ftuen
14, Cirer.
E in !.23,
rqve con-
rplicatio⸗
icationemn
Elupponit
fachas, uti
l ita ſin)
Acce.

FENESTRARUM. 7

Accedit qvod in ſuo propriè excipere qvis dicatur. Qvic-

qvid tandem ſit, de qure Romano, certè hodiè pro conditione
noſtrorum ædificiorum, qvæ ut plurimum contigua ſunt,
(qvanqvam etiam Romani præter Inſulas ſuas multa conti-
gua habuerint vid. c. I. S§. II.) noſtriqve juris, qvo eriam in
noſtro feneſtras fabricari prohibemur, utiqve neceſſaria eſt
hæc ſervitus, ſicut à nobis explicata fuit, modo tertius caſus
ob eadem rationem addatur.

§. 30.

Qod ſi igitur hybernum aliqvod triclinium verſus oc-
cidentem hybernum tanqvam regionem ſub veſperam tepi-
diorem feneſtras poſcunt; 3 ſi ſanitati inhabitantium conſuli
debeat: Verna verò & autumnalia triclinia verſus orientem:
æſtiva deniqve verſus ſeptentrionem; ſi porrò Bibliothecæ
& cubicula feneſtras verſus Orientem reqvirunt, aut aliàs
loca elevatiora minus nebuloſa & paluſtribus haud vicina
tanqvam ſalubriorem aẽrem offerentia feneſtras qvis aperire
velit; Qvodſi, inqvam, hæ vel aliæ commoditates (de qvi-
bus Architecti & præſertim VIrRuVIIus & JoH. CHRIST.
STUIRMIUIS Matheſ. juvenil, de Architelturd Civili. Part.
General. ſect. 1I. cap. I. & 2. videri poſſunt) feneſtras reqvi-
runt; ſi ſtatutum loci in meo pariete ſeneſtras fabricari mihi
prohibeat, aut ſi paries communis, vel plane alienus eſt, ſer-
Vitus hœc luminum à à vicino mihi conſtituta utilis eſt.

§. 31.

Conſtitutà deinde hac ſervitute, is ejus effectus eſt, ut vici-
nus non ſolum patiatur meam ſeneſtram vel plures, ſi ita in
conſtitutione conventum, immitti verſus ædificia ſua, ſed
H etiam

CAP. II. DE DIVISIONE

58

etiam nihil faciat, qvo immiſſa mea lumina tota obſcurentur.
Fieret enim in fraudem & contra intentionem ſervitutis
Aliàs verò ædificare, aut aliud qvidpiam ad feneſtram usqve
imè à lateribus etiam ultra feneſtram altius tollere poterit,
modo lumen neceſſarium ſupernè incidat. Osw. HiLLIG. ad
DoxNEFLL. lI. Io. c. .

§. 32. „

Seqvitur ſervitus ne proſpectui officiatur, qvæ à ſervitute
ne luminibus offciatur, in eo differt, ut plus contineat, ſcilicet
ut ſit proſpectus gratior undiqvaqve nec eidem officiatur,
puta odore peſtilenti aliisve impedimentis proſpicientibus
objectis, I. 2. S. 29. ſy. ne qvid in loe. publ. in luminibus è con-
tra id ſolum intenditur, ne qvid ad impediendum cœli aſpe-
Gtum fiat, neqve feneſtræ cujusqvam obſcuriores fiant l. 17.
de & P. V. GEORG. ADAMSTRUV. Ewerc. I 3. h. I4g. RFINERUS
BacHov. ad TREUTL. Vol. I. Diſp. 17. th. 32. Deinde altera
differentia, qvæ ex priore fluit, eſt in I. 16. eodem, qvod pro-
ſpectus etiam ex inferioribus locis ſit, lumen autem ex inferio-
ribus locis eſſe neqveat. PETRuIS MYLLERUSa GEORG.
ADPDAM. STRuVII Syntagm. Exerc. 1 3.th. 13. duos recenſet caſus:
Es waͤre gegen mir uͤber ein Hauß mit KHalck weiß ange⸗

ſtrichen / wenn darauf die Sonne ſcheinet / werden die

Strahlen gleichſam repercuſſiret in meine Stube / und ha⸗
be ich alſo helle Stuben / vel alio modo: Sempronius
hat einen Teich vor meinem Hauſe / weil aber die Fiſche
darinnen nicht ſtehen wollen / will er den Teich zuwerffen

laſſen / als aus welchen ebenermaſſen mein ſonſt helle Fen⸗

ſter (wann nemlich die Sonne in das Waſſerlſcheinet / und
die Strahlen reperculliret) verfinſtert werden. at⸗
ſik

ſewiu .
Nonndli
gun
bos officia
ne pannort
Ctius int⸗
Officinam
edes inle
am Pr 0—
me Fideban
beſchnen
Gvacn tei!
iones, Ul
merafunt)
ſulti atten
Ur aligvid⸗

ee!
gram lux.
nis hodie
qrarmn ltili
tuereturh
ſcet Aut 4
officiatur
modo lun

—
Ctentur.
eTyitut
mmRq 6
oterit
unns id

rrinte
A, Killier
ſfeinu,
lelentibus
secon⸗
eli Aſe⸗
Grkl. j.
Ruxrnus
de altera
Vod Dro⸗
Ninkerio.
4CEOR.
ſetcalis:
eß ange⸗
eden die
undha⸗
npronins
e Fſche
uſverffen
elle en⸗
lnet /und
. Cdir
ſte

FENESTRARUIMxAxMk!)· 59

ſit ſervitus, qvæ l. a ſy. de S. P. E. dicitur jus laminibus ofzciendis
Nonnulli ad mercatorum & alia ridicula exempla confu-
giunt. Poteſt, inqviunt, intereſſe Domini, ut ejus lumini-
bus officiatur, qvia domus erat mercatoris fortaſsè, qvæ
ne pannorum vitia viderentur, tanto lumine non egebat: ſed
potius intereſt mercatoris umbroſam & obſcuram habere
officinam. Alii dicunt, intereſſe meâ poſſe, ut obſcurentur
ædes mex, qvæ cum eſient juxta montem aut terram ali-
qvam prominentem, in qva erat via publica illuc tranſeuntes
me videbant, atqve ob id ad me qvotidie veniebant, mich
beſchmauſſeten / qvo nomine impendere plura cogebar,
qvam rei familiaris tenuitas ferebat. Verum hæ interpreta-
tiones, uti ſcribit Jon. Conp AsIus in rubr. de Servit num. rZ.
mera ſunt phantaſmata, ad qvæ nunqvam veteres Juris Con-
ſulti attenderunt. Neqve verò ſervitutes ita conſtituuntur,
ut aliqvid alter faciat, ſed ut patiatur aliqvid, vel non faciat
l. 17. 9. I. . de Serv. plura vid. ap. cit. PEIR. MYLLERUM.

§. 33.

Hæc ſervitus ne proſpectui officiatur Romanis, tan-
qvam luxuriæ magis deditis freqventior fuit, qvam Roma-
nis hodie eſſe ſolet; Sicut & uſus ejus magis in jucunditate
qvam utilitate & neceſſitate poſitus eſt. Interim ſi conſti-
tueretur hodiè, is ejus erit effectus, ut vicinus planè nihil ædi-
ſicet aut altius tollat, cum è contrà in ſervitute ne luminibus
officiatur qvidvis facere eum poſſe dixerimus ſapra S. 27.
modo lumen à ſuperiore parte incidat.

2*

H 2 §.34. Ser-

CAP. II. DE DIVISIONE

§. 34.

Servitus proſpectus an diverſa fuerit Romanis, à priore
negat HuGο DONELL. l. II. c. F. JO H. ROBERT. a. ſent. 7.
affirmat Jon. CORAS. ad l. I. de Servit. n. 33. ſeqq.. Nos idem
de hac ſervitute dicimus qvod de ſervitute luminum diximus,
ſcilicet, qvicqvid ſit de Romanis ſanè hodiè ob ædificiorum
contigvitatem & ſtatuta localia verſus vicinum muros ape-
rire prohibentia, utiqve neceſſe eſt, ut peculiaris hæc con-
ſtituatur ſervitus, & à priore diſtingvatur. Ita autem de-
finiri poſſet, qvod ſit qus proſpectus causà aperiendi feneſtras
in proprio (ubi nempe ſtatuta id prohibent) vel ommuni
Vel alieno pariete.

§. 35.
Cvod ſiigitur in vicini, verbi gratiâ, hortum proſpicere
geſtio, paries autem meus interjacens vi ſtatutorum aperiri
neqvit, aut communis, vel plane alienus intercedit, tum
vicinum per pactum aut alio modo induco, ut mihi hanc
ſervitutem conſtituat; qvo facto ille non tantum pati debet,
ut ego feneſtram (vel plures ſi ita conventum) immittam, ſed
& nihil prorſus altius tollere poterit qvo proſpectus in qvan-
tum mihi conceſſus eſt, turbetur. In qvo etiam differentia
conſiſtit inter hanc ſervitutem,& ſervitutem luminum, qvæ
non niſi lumen à fuperiore parte reqvirit, alias verô ſervienti
Vicino altius tollere permittit.

§. 36.

Refer ad hanc ſervitutem eum caium, qvo Eccleſiæ
cui-

V*

s Vis p
mosthon.
ſaruit ſo⸗
tinColerr
iueciſe
Imd ſepe
larem,
pollt 0
nes, CO
ciens, I
conſeqr:
up. d. c
Partbem
41. G.
Vera n
AucousI.
nrbbilen
Jurns
Krecte⸗

8 iriore
4, ſent. 7.
Osidem
divimn,
fciorum
Uros de.
nre con-
ltem de.
. eneſtras

ommunt

roſpieet
naperiri
ir, tum
hihi hanc
di debet,
ttam, ſedh
in OVan-
flerentin
im, gre
lerpienti

Leclelir
cli⸗

FENESTRARUM. ð 61

cuidam imponitur ſervitus, ut is qvi ædes eidem contiguas
habet, poſſit per ſeneſtram in muro templi factam proſpe-
ctum habere & concionem audire, cantionibusqve vacare.
PLuTARCHUS in libro ſuo ſub titilo de Curioſitate, admonuit,
ne oculis interiora ſcilicet ædium Cœnobiorumve haurian-
tur; oculus enim JavorFNo teſtimonio dicente in l. 79. ſ. de
Solut. longa manus vocatur, pedes autem, vel oculos in alie-
num & qvidem ſacrum inferre purificari oſtendit FRANC.
CONNAN. lib. 4. Comment. cap. IO. . g3. DoOMINICS MANFRFLLA
in Obſerv. ad CapYC. LATRON. Deciſ. 11Z. n. I. ſeqq. in Regno
Neapolitano lege cautum eſſe meminit; fſeneſtras ſuperiora-
qve pavimenta aſpicientia ad Monialium Monaſteria, qvam-
vis via publica ſit intermedia, claudendas fore. Imo do-
mos monaſteriis contiguas locare vel emere prohibitum eſſe

ſtatuit JOAN. BaAPIIST. de IHORO i Comp. Part. 2. verb. amplia-

tio Col.2: rationem hujus tradit JoszPHüs MELE ad GIZzZANELL.
in Deciſ. 3. n. 31. ne ob loci vicinitatem ſcandalum patiantur.

Imò ſæpè accidit, fœminam eile ad feneſtram ſolam & regu-

larem, vel in horto, vel in ſuo cubiculo, in qvo ab ea videri
poſſit, certè non deſiſtet diabolus, acres inſinuare tentatio-
nes, contra ſtatum religioſum, & qvando ipſe non eſt ſuffi-
ciens, utitur opera humana alicujus perſonæ, ut victoriam
conſeqvatur. FEANCISCUS MARIA PECCHIUS de Servit. tom. 2.
cap. S. qvæſt. 19. u. 20. add. VINCFNT. BRILLEY Nomothecium
Parthenopæum ſen Jus Neapolitanum tit. 2 ode Servitutibles num.
47. & ſeqq. Et qvamvis videre Monachos vel Moniales re
verâ non ſit de genere prohibitorum, ut ipſemet SANCTus
AucusIINUsS in Regula ad Fratres dicit: Nec ſwæwminas videre
prohibemini , ſod ab ipſis appeti, & appetere velle, criminoſum.
Jurfus CAPONus in Diſceptat. Forenſ. tom. 3. Diſcept. I175. n. 16.
& recte ANTONIUS GOBIUSin ſas Conſieltationibus Deciſivis 132.
. H 3 num. 16.

62 CaAP. II. D E DivISIONE

num. 6. putet, favore religioſorum maſculorum jure cau-
tum non eſſe, qvod qvis altius ædificare vel feneſtras fabricare
neqveat; qvippe qvia ſingulis diebus per plateas & civitates
ambulant, cumqve laicis converſantur prout cenſuit qvoqve
RoTAin Romanz Tramontanæ ſub die z. Nunii 1623. coram
R. P. D. PIROVANO, cujus deciſio impreſſa eſt apud JoHANN.
BAPTIST. FENZON. ad statut. Erb. fol. mihi 199. & repetit, apud
THEODOR. RüBEUM in ſuis Singular. part. L. fol. yIS. cum
ſeqvent. eamnqve ſecuti ſunt LAuRENT. VRSFLL. Concluſ. 62. ſub
num. Zo. JOH. FRANCISC. FERENTILL. Aunot. ad MATTH. BuRAT.
Deciſ. 6⁶3 I. num. 25. JOH. BAPTIST. PACICHEL. de Diſtant.
membr. a. n. 26. JoH. BAPIIST. de LucA de Jervit. Diſeurſ. 22.
ſub' num. y. verſic. hoc motivum, &c. JuLIus CApoON. ot. Diſcept.
forenſ. per totum; attamen non facile cuidam liberum pro-
ſpectum in Cænobia & loca ſacra niſi Principi aut Patrono
Eccleſiæ ſeu Cœnobii concedendum eſſe ſupra S. 12. cap. 2.
allatæ rationes ſvyadent & ita qvoqve deciſum invenitur apud
Cit. CaRbD., de LucA Theatr. Eerit. & Zuſtit. tom. 3. tr. 3. P. I.
de Servit. Diſcurſ. I6. n. 3. ſeqq. Beat. SAM. STRYCK. zn ſa mo-
derno Pandetarum tit. commun. prad. S. a. qvis autem conſti-
tuere poſſit hanc ſervitutem vid, infra cap. 3. S. 9.

§. 37.

Cum autem toties ſit ſervitus, qvoties aliqvis aliqvid pati
vel non facere tenetur, patet, non tantum hactenus recen-
ſitas, ſed & alias dari poſſe ſervitures circa feneſtras. Enume-
rabimus utiliores: (1.) ſervitus vicino imponi ſolet inter-
dum, ne feneſtram in ſuo, (qvod ei jure communi licet, nec
per ſtatuta loci interdictum eſt) verſus ædificia mea faciat,
Verbi gratiâ, ſi in Muſeum meum vicinus proſpiciens me
tur-

.

S,In. A
4

jur⸗ 6 au.
febridre
cihitales
gnoqve
2. coram
ohudd.
llt Aud
18. cum
N2. ſi
. Buakr.
Diſtan

unſenn.

1, iſent
tum pro.
Patrono
1. cah. 2,
Utur apud
7.R I.
1 uſu my.
conſti.

ic pati
us recen⸗
lnume-
Net inter⸗
licet, nec
lea faciat,
iciens me

tr⸗

FENESTRARIuIM.„„ 63

turbare poſſet. B. Sa M. STRYC. Diſj. de Serv. prad. it. 2. G. 1 5.

(2.) imponi ſervitus poteſt domui venditæ, ut feneſtris per-
petuò ſtent, nec auferantur crates ferreæx. HADRIANI NEGU-
SANTII FANENSIS Sνοω οſponſorum, qvaſt. 107. n. 26.

õ
CAPUT III.

De Forma conſtituendi hiljus
Jaris & de Subjecto vel Perſonis qvibus
boc Jus inheret.

§. 1. Servitutes conſtitnuntur pactis & contractibus inter vivos.
Item differentia inter affrmativas negativasqve ſervitutes.
§. 2. Acqviruntur patientid (afirmativè.)
S. 32. Ultima voluntate,
§. 4. Ei , borione decem annorum inter præſentes & viginti inter
abſentes.
S. p. In judiciis diviſorüs ſervitus conſtituitur ſententid judiciali.
§. 6. Tacitè ſive facto qvibusdam in caſibus, ibiq ve Reſponſuna
Altorſfſinum.
H. 7. Præcario ſervitus nulla conſtituitur.
§. 5. Conſtituens ſervitutem verus dominus ædium eſſe debet.
§. 9. Qvi poteſt alienare, ille potett qvoqve conſtituere.

§. 10., Acqvirens ſervitutem plenus & irrevocabilis Dominus eſſe

non debet.
S. . An Vaſallus ſervitutem acqvirere polleat, & qvantum tempus
ad ruſticæ ſervitutis præſcriptionem reqviratur?

§. 1. Ser-

CAP. III. DE FoRMA CONSTTTUENDTI

§9. I.
Ervitutes recenſitæ conſtituuntur uti cæteræ (1.)

Pactionibus & Contrackibuss inter vivos, verb.

grat. emtione, donatione, S. alt. Iaſt. de Servit. præd.
l. 16. ſy. ſi Servit. vind. Ubi notum eſt ex generali doctri-
na de Servitutibus eam intercedere differentiam, qvod
ſervitutes negativæ, id eſt, qvibus non facere aliqvid pro-

S

mittimus, v. g. luminibus vel proſpectui non offcere, ſola

promiſſione acqvirantur. GroRG. ADAM. STRVUV. Wr. L. 2.
t. y.S. . Ahfzrmativæ vero, id eſt, qvibus pati aliqvid promit-
timus, v. g. ut vicinus ſeneſtras faciat vel altius tollat, in ſuper
patientiam aut inductionem in prædium reqvirant. Sic v. c.
ſervitus ne luminibus officiatur & ſervitus ne proſpectui offi-
ciatur, item eæ ſervitutes, qvas cap. præcedente recenſuimus
ſtatim poſt promiſſionem conſtitutæ intelliguntur, qvia ſunt
negativæ, ideoqve competet circa eas actio realis.

§. 2.

(2.) Patientid, ita, uti jamjam diximus acqvirun-
tur affirmativæ. Præcedens enim promiſſio non ſufficit ad
dominium fervitutis acqvirendum, ſed jus ad rem tantum
tribuit, ſic ex. gr. qvi ſervitutem altius tollendi præced. cap. S.24.
ſervitutem luminum S. 25. ſervitutem proſpectus S. 33. ſibi
pactus fuerit, nondum ſecurus eſt de acqviſità ſervitute, niſi
& revera uſus fuerit ſervitute, cum patientia promittentis,
id eſt, niſi feneſtras fecerit, vel altius ædificium aut aliud
qvidpiam ſuſtulerit.

§. 3. Vti-

err

Mento da
minibi
Vicinum
lriinste
alud idet
Er.l. il.

& iäini B
Sruit O.
Ante ulti
ſicdenom

tb. F ſili
Es wͤr⸗
detatz de
& 3. dies
l,I. t.2
aultemn
ſtindel
givero tin
Jon. N.
Ißrmuti

Klultine

—

ede (1)
, Verb,
Dit hra,
(NN
Gwid Ppto.
ere, ſola
, I.2,
Cpromit-
1 inſuper
deey e.
Cui offi⸗
Enſdimmus
ria ſunt

Leqyirun-

ſfci ald

n tantum
C).54.
ſ. 33. flbi
iture, niſt
Wictentis,
aut aliud

JuRIS FzNESTRARUM. 65

C 2.) V. ltima voluntate, poteſt enim qvis teſta-
mento damnare heredem, ne altius tollat ſuas ædes, ne lu-
minibus ædium vicini officiat, vel obſcuret, vel ut patiatur
vicinum immittere tignum in parietem, facit S. ualt. Iaſt. de
S. R. & V. P. l. I6. E. conmun. præd. Et qvidem ſi negativa
ſervitus relicta, teſtamento, ſtatim acqviritur, ſi affrmativa
aliud videtur dicendum argumento eorum, qvæ Jon, SCHILTER
Ex. I. th. 27. de Uſafrultu docuit.

§. 4.

( 4.) P ræſeriptione 10. annorum inter præſentes.

& viginti inter abſentes, l. an. C. de Uſuc. transfer. l. 13. C.e de
Servit. & lex ſin. in fpin. C. de præſcript. longé temporis, qvod
ante Juſtinianum ob legem scriboniam (à Lucio Scribonio
ſic denominatum) non fieri poterat, vid. Jon. SoHILT. Ex. I .

th. 7. ſeqq. Receſſit Reformatio Norica titulo 26. 1. 3.5.
Es waͤre dann ꝛc. qvæ 30. annorum præſcriptionem deſi-
derat; de Jure Saxonico autem per 3 1. ann. ſex ſeptim.

& 3. dies dreyſſig Jahr / Jahr und Tag. Land⸗Recht
I. I. art. 29. & l. 2. art. 25. CARPZOV. l. I. R. 26. Præſeriptio
autem &c. bonam fidem & juſtum titulum reqvirit, uti di-
ſtinctè & latè probat Jac. RævARDus ad Leg. deribon. cap.. & &.
Si verò titulus abeſt 30. annorum decurſus deſiderari deber.
Jox. Nrc. HERTIuS Diſj. de Serv. falct. conſtituta §. J. Sebt. 2.
Ahrmativæ Verò Servitutes, ubi vicinus cogitur aliqvid pati
& ſuſtinere, ut ire, agere, immittere lignum in vicini parietem,
. I præ-⸗

—

66 CAP. III. DE FonMA CONSTITTUFNDI
præſcribuntur, ſi qvis per decem vel viginti annos, nec vi,
nec clam, nec precariò iis uſus ſit; negativæ qvibus vicinus
cogitur aliqvid omittere contra naturalem libertatem ædium
ſuarum, ut ſervitus altius non tollendi, ne luminibus vel pro-
ſpectui officiatur, ſi ſerviens aliqvid non fecerit, intra idem
tempus à die prohibitionis ſibi factæ computatum, I. 1o. f. ſi
Servit. vind. iqve JoH. BRuNNEM. . 9. vid. omnind D. ANTONII
FERNANDEZ de OIIEROYr. de paſcuis, cap. 1 S.e n. 21.

§. §.

2 1. 6 ,. „ .
(V.) Jententia Judiciali, Servitutem qvandoqve
conſtituit judex in judiciis diviſoriis, I. 22. S. 3. ſj. fam. herciſc.

l.7. G. I. ſy. commun. divid. Vid. GEORG. APDAM. STRuVII Zuris-

prudentiam Rom. Germ. Forenſem lib. 2. tit. G. I. At ſi cui per
ſententiam injunctum ne vicinum feneſtram in ſuo pariete
aperientem impediat, per hoc non cenſetur impoſita ſervitus
ne altius tollendo illam obſtruat, uti rectè hanc qvaſtionem
ſibi propoſitam negavit. SM. PISTOR., Conſ. I2. n. V. Ibidem
dicit JoH. BRuINNEMANN, ad l. I1. 3n fin. Ef. de . P. E. Si enim
ſententia Titio injungat, ut Mevium ſinat feneſtram facere in
proprio pariete, jus qvod Mevio naturaliter competit, con-
firmat, nec ideo jus qvod Tztio æqve competit altius tollen-
do obſtruendi collit.

§. 6.

(ö6) Facto ſivè tacitè in certis caſibus. Si nem-
pe duorum prædiorum dominus, qvorum unum alteri
commoditatem præſtat, alterutrum vel utrumqve eodem
tempore alienat. v. grat. venditione, diviſtone, legato, &c.

Qeæri

zi ſerriun
Aruum Can
MNCEII
abent Ade
Alet
itillm all
ſtare ſini)
Uſchudt.
tmriud
iverlam
lumn ſi un
re d ha
Kedibus
AtTEEuTI
neganten
ſtitutam⸗
dumqrei
nem un

0s, nee

is Uieinns
unel Pro.
intriicen

DAN

andoqre
n. lenif.
Kcui per
d Pariete
taſerrins
cemn
bbidem
enim
nfiterein
etit, con-
ingtollen

Finemm.
lum Ateni
je eodem
ent, &.

Cen

e . *
JukIS FENESTRARUM.

itur: Ucrum com-
i ſolet inter DocrokRkEs & controvertitur:
Eri

. Bs

. I, S. liaris extat
ituta intelligatur ? de qvà re diſ- eaur eſſe,
ſtituta inte S III; cujus ſententia huc redit: . iter non
JOAN. Jrrorel 8 ſetviclnics facto conſtitutas õ eodene
cenſeri g1 o G ErS b. l. . . Comm. rt Ato
cenſeri arg.!. 30. G.

4 6 2 „

ibus iis qvi
- 7. leg. in qvibus ii
er d. Bie n endd
de legat. 3. l. 1 5 lIterum tradendo ſervum acere poſſe
fundos habet, alterum tr intercedentibus inrelligi
ciurur, de pactis in ips adiiane lacto alienationis ſol
erur etiam ultimis voluntatbue D legat. ubi urta-
1 conſlirui ſervitutes arg. l. I. G. de oerv. leg
non

. . . . 5 —„ .

tem oneris fe rit, aut ita le-
niſi ſervitus hæc aut nominatim inboſil le . 'legari. Er
niſi i nunc . bi
darum : tabernam uti ſum proponit, ubi binas
gatum § in l. 10. ſj. de P. E. caſum pr be . gie ores
anen de alteras legavit & H “ vas à teſtatore
e ace illas legatas obſcurare, z. , ai, nec ob-
oſſit ns tollendo? reſpondet afkrn
chen acceperat, altius tolle i0 1 6 in /. 15. §K. 1. de Vſ. &
ſ. ſibi putat, qvod Jam alio lo
are

* * * „ au-

1 bi uratis Unde ( Pergit HERTIIIS) ſimulin E . 8 „
TLE 4 . I. De . 7. 8. „Z.
it U 1 8 lneſt Vü ti

I „
.

68

uſus nullus aut non integer futurus erat, ex. gr. in d. l. 10. ſf.
de &. P. E. heres ædes hereditarias ita tollere altius non poteſt,
ut ædibus à teſtatore alteri legatis lumen omninèò auferat, ſed
ita (inqvit MARCELLuS) officere luminibus conceditur, ut non
penitus lumen reeludatur: ſed qvantum ſufficit habitantibus
in uſus diurni moderatione, confer. l. 30. de Uſufr. vid.
ANELLI AMATI Conſil. zo. n. 2. Quâ in parte multum valet ar-

CAP. III. DE FoRMA CoONSTTTIENDI

pitrarium judicis qvod JACoB. MENOCHIUSI. I. Arbitrar. Nur.

qvæſt. 10. & 1I. exponit. Atqve hoc planum eſſe; ſi ædes
illæ ambæ teſtatoris fuerunt. An verò idem dicendum ſit,
ſi heres ædes habeat proprias non acqvifitas ex hereditate,
utis legatas ædes, altius tollendo fuas, penitus obſcurare poſ-

ſit? Affirmaſſe hoc FR. MARIAM PECCHIUM tr. de Servit. c. .

q. 6. . 16. ſéqq. qvoniam heres nec ſervitutem, nec ſpeciem
ſervitutis legatis ædibus debuerit, & teſtator legando eas ædes
non videatur heredem gravare voluiſſe, niſi per conjecturas
demonſtrari poſſet teſtatorem voluiſſe gravare heredem ne
domum propriam altius tolleret in præjudicium domus le-
gatæ, ex. gr. ſi legaverit domum ſuam uti nunc eſt. Exem-
plum ſervitutis tacité conſtitutæ nobis exhibet ſeqvens

Reſponſum Alidorſſinum;

Die an Uns Decanum und andere Dd.
der uriſten Facultat bey Nuͤrnbergiſcher Vni-
verſitaͤt zu Altdorff verſendete Geſchichts⸗Er⸗
zehlung beſtehet / ſamt denen annectirien Qvæ-
ſtionibus, in folgenden Uns vorgeſchriebenen
Inhalt:
FA-

3
a
MW

vakauffe⸗
Hoauß abe
Mauer de
hrochen d⸗
funte / l
einenn oben
vergine
und zwar
dadurchd

hat liins

Fenſter el
Vatter 2
ls hierne
neinpe 4
berkaufte
R der
hauſung
dangih
Ticins die
ihrem von
deren dun
kunte / w
ren hatde

onporeſt,
lerd, h
dur, Ut 10.

Den .il
Falet ar.
ey. ,
e; ſi acez
Ndumſt,
gecltate,
Urare Pol⸗

rvit . ,

ſerien
casdes
NieRuras
edem ne
Dihnls le⸗
Uxem⸗
Eearen

JuRIS FENESTRARUM. 69
FACII SPECIES.
ES hatte Cajus zwey aneinander ſtoſſende Haͤuſer
e i einer gewiſſen Stadt / davon er das Groͤſſere/
V an ſeinen Sohn Litium ſchon vor etlichen (et⸗
Han 5.) Jahren ehender videlicet Anno 1667.
verkauffte / das andere kleinere nur angebaute Neben⸗
Hauß aber er ſodann ſelbſten bewohnet / weiln nun in der
Mauer der groͤſſern Behauſſung / eine Thuͤr durchge⸗
brochen war / wodurch man in das Neben⸗Hauß gehen
kunte / und auch in beſagter Nauer unter andern / neben
einem oberhalb in ſolche Neben⸗Behauſung einfallenden

vergitterten groͤſſern Licht⸗JFenſter / noch zwey andere
und zwar kleinere vergitterte Fenſter/ ſich befindeten /

dadurch das Licht in das andere Hauß fallen kunte / als

hat Ticius ſolche Thuͤr zumauren / fuͤr die zwey vergitterte
Jenſter aber Stuͤrtzen hengen laſſen / und alſo ſeinem
Vatter Cazo das Licht nicht voͤllig benehmen wollen; und
als hiernechſt geſchehen / daß Cajus nach etlichen Jahren
nempe Anno 1672. auch das Neben⸗Hauß an Sejum
verkauffte / und ſich in dem daruͤber erzeugten Kauff⸗
Brief derer Formalien gebrauchte / daß ihm ſolche Be⸗
hauſung mit allen ihren habenden einfallenden / als an⸗
dern Lichtern verkaufft ſeyn ſolle / lieſſe zwar deſſen Sohn
itius die zwey vergitterte Fenſter mit ihren Stuͤrtzen in

ihrem vorigen Eſſe verbleiben / daß ſich die Seja, Seji Vidua,

deren durch die Stuͤrzen einfallenden Lichtes gebrauchen
kunte / weil er dazumal keinen nothwendigen Bau zu fuͤh⸗
ren hatte / um welches willen er gezwungen worden waͤre/
I 3 beſagte

70

CAb. III. Dz FoRMA CONSTTTIENDI

beſagte Lichter zu verbauen. Als aber Titius ſeel. Todes
verfahren / und Mævius, als deſſen Zucceſſor, erſt⸗beſagte
ſeine hinterlaſſene Behauſſung durch Ehelichung der
Wittib an ſich brachte / und nach der Zeit einen unum⸗
gaͤnglichen und nothduͤrfftigen Bau darinn fuͤhren muſte /
auch anbey zugleich befunden / daß der jenige offene / und
dem Gewitter dadurch ſehr unterworffene Gang / wo⸗
ſelbſt ſich obbememeldte zwey vergitterte und mit Stuͤr⸗
hen behaͤngte Fenſter an und in des Mvii Mauer befin⸗
en / durch den continuirlich darauf fallenden Regen gantz
ſchadhafft worden / und zu befahren ſey / daß / wo nicht
dieſer Gang bedeckt werden ſolte / das gantze darunter ſte⸗
hende Gebau / in groſſen Schaden kommen / wo nicht
voͤllig ruiniret werden ſolte. Dannenhero er fuͤr hoͤchſt⸗
noͤthig erachtet / dieſem Ubel vorzukommen / und ſothanen
Gang bedecken / und zugleich / wie er wegen des andern
fuͤrgehabten Baues ein Speiß⸗Kaͤmmerlein wegbrechen
laſſen muͤſſen / daſſelbe dahin wieder / als ein hoͤchſt noth⸗
wendiges Z mmer zu ſeiner Haußhaltung anrichten zu
laſſen. Welches die Seja vernehmend / ſich hefftig darwi⸗
der ſetzte / unter dem Vorwand / daß dem Mæuio nicht zu⸗
gelaſſen ſeye / ſolche Fenſter zu verbauen / weil ihr Cajus
ihre Behauſſung mit allen ihren habenden und einfallen⸗
den und andern Lichtern / vermoͤg des daruͤber erzeugten
Kauff⸗Briefes / erkaufft habe.

wol von ihme Mæuio, als ſeinem Anteceſſore, dem Titio,
dißfalls in ruhiger Poſſeſs gelaſſen worden ſeye / und mit⸗
hin ſie ein jus quæſitum dadurch erlanget habe / daran ſie
in keinerley Wege beeintraͤchtiget werden koͤnne. Wann
nun aber Cajus ſeine groͤſſere Behauſſung etliche Jahr
ſchon vorhero an ſeinen Sohn den Titium verkaufft /

die⸗

—

Sie auch biß daher ſo

catio verg
derſeinee

nſtertut

lxrio nih
Häauſern /
ein genen
ſdchden
doß 9 ſſßt
neagene?
ſchen / da
Feuſter ve
Mauerge
Etublein
ſondere /
gen /wie
tie/ und
ſind / nf
micn⸗
mehr ha
noͤge: A
Bechaef
offtzerne
wird /u⸗

ube
hung der
ken nuſte,
g io⸗
it Etiͤ⸗
er befin⸗
gen gang
wo ſicht
Unter ſte
vo licht
k acſe
thanen
ardert
Nrechen
Ntuuth
hten z
hr Cajus
inflen⸗
eugten
daher ſo
n ito,
und mit⸗
ran ſie
Wann
e Jahr
tkauff/
die⸗

Junrs5 FENESTRARuIM.„ 71
dieſer auch ſo balden die durchgebrochene Thuͤr zumau⸗
ren / fuͤr die qvæſtionirte Fenſter aber Stuͤrtzen haͤngen
laſſen / und damit zu verſtehen geben wollen / das er ſolche

ſeinem Vatter dem Cajo, und nachgehends der Sejæ kei⸗

nes wegs Jure ſervitutis, ſondern Jure familiaritatis & pre-
cario verguͤnſtige / und ſolches nemlichen ſo lang / als er
oder ſeine Erben nicht noͤthig haben wuͤrden / mehr⸗beſagte

Fenſter zu verbauen; Und weiln auch uͤber diß die Seja dem

Mævio nicht geſtaͤndig ſeyn will / daß die zwiſchen beyden
Haͤuſern aufgefuͤhrte Mauer ſein eigen ſey / ſondern fuͤr
ein gemein Mauer zu behaupten vermeinet / unerachtet
jedoch der unbetruͤgliche Augenſchein klaͤrlich an Tag gibt/
daß dieſelbe alle die jenige Reqviſita oder Signa habe / ſo ei⸗
ne eigene Mauer von Rechtswegen haben ſolle / als nem⸗
lichen / daß von Seiten ſeiner des Mævi Behauſſung / die
Fenſter vergittert ſich befinden / und durch deſſen gantze
Mauer gefuͤhrt ſind / ingleichen der Camin von dem Bad⸗
Stuͤblein in ſolche eingemauert iſt / item dieſelbe ſeine be⸗
ſondere / und deren viel aneinander ſtoſſende Schwinpoͤ⸗

gen / wie auch einige Blind⸗Fenſter hat / ſo 15. in 16. Zoll

tief / und alſo uͤber die Helffte der Mauer hinein geſpitzt
ſind / und dann noch uͤber diß vielgedachte Mauer oben
auf mit Ziegeln bedeckt iſt / und andere dergleichen Signa
mehr hat / woraus eine eigene Mauer erkennet werden
moͤge: Als entſpringen anjetzt erzehlten der Sachen wahre
Beſchaffenheit / nachfolgende Waſtiones, woruͤber von
offt⸗ernennten Mævio eine rechtliche Eroͤrterung verlangt
wird / und zwar erſtlichen:

Ob

CAP. I. DE FoRMA ComsrTTurNDf
1. Ob Ca jus ſeinem Sohn Titio und ſeiner et⸗
lich Jahr ſchon vorhero von ihme erkaufften Be⸗

72

hauſſung / zu ſondern Præjudiz und Nachtheil / ſein

angebautes Neben⸗Hauß derse jæ nachmaln / mit al⸗
len ſeinẽ habenden einfallenden und andern Lich⸗
tern ſolchergeſtalt zu verkauffen befugt geweſen daß
er jener an ihrer Gerechtſame etwas entziehen / und

dieſem zuwenden / und mithin der Sejæ Servitutem

ne luminibus officiatur, ohne ſonderbare Ver⸗
icht oder Renunciation dadurch conſtituiren
oͤnnen?
2. Ob Titius oder deſſen Succeſſor Mævius
Urſach gehabt haben / wegen dieſer Lichter gegen

die Sejam einige Ahndung zu thun / und ob nicht

vielmehr ſie / zu Salvirung ihres Rechts / allſchon
hieran genug gethan haben / daß ſie fuͤr dieſelbe
Stuͤrtzen angehaͤngt / als wodurch ſie genugſam
an Tag gegeben / daß ſie ihr dieſelbe anderer geſtalt
nicht / als aus einer bloſſen Verguͤnſtigung ver⸗
ſtatten?

3. Ob nicht Seja, wann ſie einiges Recht oder
Servitutem zu denen offt mentionirten Lichtern
behaupten wolle / zufoͤrderſt zu erweiſen / ſchuldig
ſey / daß bey dem vorgegangenen Verkauff / zuſſchen

MVIG
deberutt.

oder ſcl.
de 1e 1
Houſſun
ſhuldig
zu pror
turaltas
nnchr er
ſcivirin
guib md
rcſint,
„O
Indicis

