ædificia privata ſpatium 2. pedum & ſemis relinqvendum

fuiſſe ſapra cap. I. S. II. oſtendimus. Deinde certus altitu-

dinis modus præſcriptus erat. Et qvidem ab Auguſto 70.
pedum vid. SIRABOlib. y. hanc altitudinem poſtea cohibuit
Nero TACIT. L. IJ. qvem tämen admodum non conſtat. Cer-
tê Trajanus poſtea Auguſti conſtitutionem revocavit teſte
SEXITO AuRELIO VICTORE, add. 2. VIIRUVIUIM 9. SENECAM I.
Contro-

Cntrove,
utit lt.
domos col
Chealſe
febet uril
diorum;
hrinatolli
ſiptio
vorum ²
Vrby ll
v. G
mwentult,⸗
lgencafi
legis erb
Abeqreine
ſcandifae
comminoch
dificand
cujus met
Prædia,
ulurm fuit
Urlocus ſ
gc. Sded
ſervitutun
Nullus eſl
propris
ſerritutis
lummimübu
JOANC
.10,. in,

— HK FENESTRARUM. 37
Deſſ,

Controverſ. 3. DIoNYS. GOTHOFRED. ad. I. I. C. de adiſiciis pri-
vatis lit. b. & lege Imperatoria Leonis pedes centum alias
domos combuſtas inſtaurare hcitum fuerat. Eid. l. 2. §. 4.
C. de æadif. priv. ibiqve iterum GorHoFRED. Utrumqve autem

mn— fiebat utilitatis publicæ ergèò: illud adverſus pericula incen-
une diorum; hoc ad decorem urbi conciliandum. Qvod ad
neqyr. privatorum utilitatem pertinet, conſvetudo & qvædam præ-
D C.H. ſcriptio qure Romano invaluit, ut, & c. Forma ac ſtatus anti-

qvorum ædificiorum ſervandus eſſet, ſi ad incommodum
vicini fuit, qvod ædificandum erat, l. 11. G. de Serv. Praæd.
Vrb. l. I. & 2. C. de Sdervit. & aqv. Ratio eſt in l. 2. pr. ſj. de
aqv. & aqv. pluv. arc. Ibi: E'etuſtas ſemper pro lege eſt, mi-

en nuendarum ſozlicet lütium cauſa ; qvæ lex II. qvomodo intel-
Ti ligenda ſit, ulterius diſpiciendum eſt. Primo cuivis ex ipſius
n. legis verbis patet, illam locum non habere ſi qvis ædificat
En er abs ve incommodo vicini, tunc enim obtinet libera illa ædi-
iinar⸗ ficandi facultas, de qva ſupra Cap. 2. §. 5. Si verò vicinus in-
commodum inde ſentiat, tum veròô itidem locum habet illa
Naias ædificandi libertas, niſi vicinus probare poſſit ſe diu, id eſt,
cujus memoria non extat, habuiſſe feneſtraz verſus vicini
prædia, vel aliam commoditatem ſine impeditione, & ſic
uſum fuiſſe ſervitute altius non tollendi, vetuſtas enim facit,
bb inter ut locus ſer viat, l. I. S. fin. l. 2. pr. & S. I. S. de aqv. & 44. pluv.
endum arc. Sed objici poſſet: qvomodo uſus fuit? Cum negativarum
1s Aiti⸗ ſervitutum qvalis eſt hæc, uſus ante prohibitionem factam,
uſto ,. nullus eſſe poſſit. Vid. infra cap. Z. S. 7. & feneſtræ in ædibus
colibuie propriis ex libertate naturali apertæ habeantur, non ex jure
a. Cr. ſervitutis, ideoqve nec immemoriali tempore ſervitutem ne
Nir teſe luminibus officiatur, acqviri poſſe, uti pluribus deducit
c,, JoAN. CHRISTOPH. HEROLD. Obſerv. Forenſ. Dec. 2 9. qvod ſupra

õ §. 1I0. circa finem per totum tranſcriptum traditur. Sed reſpon-
. E 3 demus,

38 CAP. II. DE DIVISIONE

demus, regulam illam, qvod vetuſtas locum qvaſi ſervire fa-
ciat, extenſam fuiſſe ad negativas, & generalem fuiſſe ex ra-
tione politica, ut lites minuantur, indeqve profluxiſſe, alte-
ram illam regulam de formâ ac ſtatu antiqvo ſervando in
d. l. II. qvæ adeo ſimpliciter, & ſine diſtinctione intelligen-
da eſt, ut non reqviratur antecedens prohibitio, ſicut
DIONYS. GOTHOFRED. ad d. l. putat. Id verò omninè reqvi-
ritur, ut alter diu habuerit feneſtras verſus vicinum; nam non
ſufficit, ſi hic diu depreſſam habuit domum; Non enim ob-
ſtat l altius S. C. de Serv. & aqv. Subjecta enim ibidem eſt li-
mitatio, niſi ſervitus adſit, qvæ etiam per vetuſtatem adeſſe
poteſt d, l. 2. pr. .

§. 19.

Libertatem circa feneſtras faciendas primum reſtrictam
legimus à Leone Imperatore vid. ſupra c. 2. §. 9. Sed id qvi-
dem nil ad nos, vid. ibid. ut adeo Zure Komano libertas in ſuo
faciendi feneſtras ſarta tecta ſit FrANCISCUuS NIGER CYERLACUS
in Controv. Forenſ. 613. n. 17. ait: non eſt prohibitum qvinimo
permiſſum facere feneſtras in ſao muro, licet erw illis aſpiciatur
in curtem vel hortum vicini & . Si verô jus noſtrum Germa-
nicum & ſtatuta localia inſpicimus, tum veròô planè diver-
ſam deprehendimus legislationem. ARNOLD. VINNIUS i„ Com-
ment. ad Inſtituta S. 2. de abtionibiss & §. I. de servit. in fine
ſubjungit: Moribus verò harum regionum, aut legibus munici-
palibus vetamur feneſtram faceres unde directo proximè & de
plano Proſpiciatur in are6am vicini, præſeripto certo ſpatio, qvo
diſtare hujusmodi feneſtræ à pavimento vel tabulato debeant.
Primò certa altitudo ubiqve ferè, ſed diverſa à Romana illâà

Præſcribitur Jus Noricum Reform. t. 26. l. 2. Ein jeder
. Bür⸗

RA
iudetertmi
in ſio fer
Ticina pra

um tam
Lon. 90HII.
6 Art.2 9.
Caulafort
majus eſt
Vid⸗ſaprs
2d lies l
dducerm

u⸗
zugelaſen

—
pire fa⸗
le Ea-
le, alte
Vando in

0, ſian
nöregi
ümnon
enlmob.
emetli.
em adeſle

eſricam
did qri-
ras in ſuo
CNACUS
1qvinimn
piciatur
m Germa-
ne diyer-
ls in Com.
it, in iue
us munici.
in G
Hatin ul
to deheant.
ommandil
Ein ſeder
Bbr:

FrNESTRARUM. 39

Buͤrger hat Macht auf ſeinem Grund und Boden mit

Steinwerck in die Hoͤhe von dem Pflaſter biß unter das
Dach zu bauen 52. Stadt⸗Schuh / und von Holzwerck
42. Stadt⸗Schuh hoch/ id qvod per Decretum Senatus
durch Herꝛn Martin Pfinzing in Appellation Bau⸗Sa⸗
chen Oheim contra Rehelin publiciret de Anno 1605. Jan.
10. de muüris in areis von Hof⸗Mauern etiam explicatinmn eit,
doch ſo / daß es nach der Hoͤhe des Gaſſen⸗Pflaſters/
nicht des Pflaſters im Hof gerechnet werde. Olim autem
Senatus Reipublicæ Noricæ 80. pedes altitudini ædificiorum
conſtituit, ut PICCART. ad l. Z. Pol. Ariſt. C. II. teſtatur.
Jus Ratish. apud JoAN. SCHILT. Exerc. 18. th. 9. Lit. a.
indeterminatam relinqvit altitudinem. Porròô plerumqve
in ſuo fieri de novo feneſtras prohibent localia ſtatuta, ſi in

vicina prædia proſpiciunt antiqvas verò tuentur (N ſD-

um tamen Jus P. F. t. 3. §. I. item Ratisbonenſe apud
Jon. SCHILT. J. 9. Lit. a. n. 4. & Mechlinenſe arge art. 27.
Gρart.2 8. tit. Iapr. Juri Romahno hac in parte convenit)
Cauſa fortè eſt, qvia incommodum propter ædes contiguas
majus eſt hodie, qvam Romæ eſſe poterat ob ſuas inſulas.
Vid. ſupra c. 2. §. 9. Ut adeò prudentia legislatoria Germanica
ad lites præſcindendas id invenerit, Nonnulla exempla
adducemus.

§. 20.
Jus Noricum Reform. tit. 26.1. 2. Es iſt niemand

zugelaſſen / auf oder gegen ſemes Nachbaren Gebaͤuenoder
Hofrait

40⁰ CAP. II. De DIVISIONE
Hofrait einige QLicht (neq; in alieno, neq; in ſuo pariete, nec
proſpectivas, neqve luciferas) oder Truͤpff zu ſtellen / oder
zu machen / er hab denn deſſelben ein bedingliche beweiß⸗
liche Gerechtigkeit (id eſt, niſi ſervitus luminis conſtituta
ſit) und ſollen jederzeit auf Erſuchen des Nachbarn die⸗
ſelben Licht oder Truͤpfen abgethan und vermacht wer⸗
den. Es waͤre dann / daß einer mit Gedulten des Nach⸗

barn auſſerhalb eines Reuers oder Vergunſts ſolche

Truͤpf oder Licht 30. Jahr lang hergebracht / ruhiglich ge⸗
habt / und gebraucht haͤtte / und ſolches gnugſamlich be⸗
weiſen moͤcht / ſo ſoll er dabey bleiben / und dieſelben auf
ſeines Nachbaurn Erſuchen abzuthun / oder zuzumachen/
nicht ſchuldig ſeyn / doch daß er keinerley Unſauberkeit
heraus gieß oder werff. Wo aber der Nachbar auf ſei⸗
nem Grund und Boden zu ſeiner Nothdurfft auf bauen
wolt / und ſolche Licht oder Truͤpfe verbauen wuͤrde / daß
ſoll er zu thun Macht haben / ohneracht / daß es die 30.
oder mehr Jahr gedultet worden / & . alt. So aber einer

von neuen bauen und hinter ſich einige Licht oder Truͤpfen

haben wolt / der ſoll zu einer Reyhen nicht weniger denn
3. Stadt⸗Schuch ungebauet ligen laſſen. us Francof.-
P. §. tit. 7. e. Wir ordnen / ſetzen und wollen / daß kei⸗
ner gegen ſeines Nachbarn Hauß oder Hof zu / Fenſter /

daraus in deſſelben Hauß oder Hof mag geſehen werden /

von neuen / wann dieſelbigen zuvor nie geweſen / machen/
ſondern es bey der vorigen Form und Geſtalt / wie der
alte Bau geſtanden (ſo viel die Licht belanget) bleiben
laſſen ſolle / damit ſein Nachbar durch das verdrießliche
Einſehen / auch etwann Ausſchuͤtten und Auswerffen
nicht beſchweret werde / dann auch nicht vermuthlich /
wann

work
1 N
ſeneltri⸗
der Ge
Hauße
Hofen
ihmwo
nd.
ſerricun
Es n
Verdr
(ſed al
Te
g/n
nicht
Beg
GARIE

mnand

uunachen/
ſuubetker
ufſei⸗
ufbauen
nde /daß
8 die zo.

Pereiter

Truͤpfen
G denn
Framxf
Fenſter
werden/
machen,
twie der
) bletben
drießliche
noverfeen
mnuthlch/

bann

FENESTRARIIM. 41

wann die Vorfahren / ſo den alten Bau haben machen

laſſen / des Licht⸗Rechts auf ihren Nachbarn waͤren be⸗
rechtiget geweſen / oder man ihnen daſſelbig geſtatten haͤtt
wollen / daß ſie es Anfangs wuͤrden unterlaſſen / und nicht
auch ſo wol zu ihrem Vortheil / als der jetzig Nachbar
geſucht haben. V
Jus Lubecenſe lib. 3. tit. 12. art. 13. Es moͤgen
auch keine neue Gaͤnge / Fenſter / Thuͤren / Schure / da
vormals keine geweſen / angerichtet werden / wie dann auch
keine Schorſteine oder Feuer⸗Staͤtt / da hiebevor keine
geſtanden / ohne der Nachbarn Willen und Verguͤnſtigung.
Jus Hamburg. P. 2. it. 20. art. 5. in fine, an dem Ort / da
uvor keine (Fenſter) geweſen / moͤgen ohne Bewilligung
es Nachbarn keine gemacht werden / de antiqvis verò
feneſtris ita ſtatuit, hat jemand auf chlagende FJenſter an
der Gaſſen oder an dem Waſſer / die vor ſeines Nachbarn
Hauß oder Giebel ſchluͤgen / oder auch ſtehende Fenſter in
Hoͤfen oder dergleichen Plaͤtzen / die mag ſein Nachbar
ihm wol zubauen. Es waͤre dann das jenig ander Schein
und Beweiß dargegen vorhanden waͤre. (ſcilicet conſtituta
ſervitus, ne altius qvid tollatur, ne luminibus officiatur)

Es moͤgen aber die ſtehende Fenſter dem Nachbarn zum

.

Verdruß mit Brettern allein nicht zugekleidet werden

(ſed altius qvid tollendo) da auch jemand aufſchlagende
Fenſter in Hofraͤuten oder andern Plaͤtzen in ruhigem Be⸗
ſitz / moͤgen dieſelben ohne deſſen Willen / der ſie hat / ihm
nicht zugebauet / noch die Lufft verbauet werden.
Breßlauiſche Bau⸗Ordnung de Auno 688 apud WEN-
GARTEN 9 Vindem. Judic. pag. 177. Sonſten ſoll auch nie⸗

mand gegen ſeinem Nachbar⸗/ ob ihme gleich dieſelbe

Mauer

42 CAP. II. DE DIVISIONE

Mauer alleine zuſtaͤndig / einig Fenſter zu haben zugelaſſen

werden; Es waͤre dann aus Gutwilligkeit ſeines Nach⸗
barn / und dargegen eingeſtellten Revers. Waͤre aber ja
jemand gegen ſeinem Nachbarn Licht oder Jenſter benoͤ⸗
thiget / ſo ſoll er von der Graͤntze ſeines Nachbarn mit der
and / darein er die Fenſter machen will / aufs wenigſte

3. Elen verbleiben. Vide & Ulmiſche Bau⸗Ordnung /

Tir. 10.§. 1. Jure Bohemico. Es ſoll kein Nachbar in
des andern Nachbarſchafft neue / und zuvor an dem Ort
ungeweſene Fenſter / wider ſeines Nachbarn Willen bre⸗
chen und machen laſſen / noch auch die alten erweitern;
Sonſt da es beſchehe / wuͤrde er dieſelbe wieder zumachen
und vermauren laſſen. Jus Bohem. c. 41. K. I. EmBFGX
in Ducatu Grubenhagico ita ſtatutum, es ſoll niemand in
des andern Hof oder Raum einiges Fenſter machen / es
ſeyh dann von Alters hero daſelbſt alſo geweſen / oder habe
es mit Siegel und Briefen zu beweiſen. Wuͤrde aber be⸗
funden / daß jemand dieſer Geſtalt Fenſter machen wuͤrde/

ſo ſeinem Nachbar keinen Schaden noch Irꝛthum bꝛaͤchten /

und ſonſt anders woher fein Licht bekommen koͤnte / dann

ſollen die Bau⸗Herꝛn im Rath gefuͤrdert werden / ſolches

zu beſichtigen; da dann befunden / daß ſolche Fenſter ohne
Schaden koͤnnen gelitten werden / ſoll man ſolches geſtat⸗
ten / doch auf dem dritten Riegel in der Wand / alles nach
Ausweiſſung und Vergleichung der Bau⸗Herren.
Styatut, EIMBE C. art. 6⁶y,

H. 21.

Similia ſtatuta Gallie, & ſpeciatim Pariſiorum & Tholo-
ſanorum

ntagli
ben ſtart
CNAN
zic neglig

Cum
berrimun
Vicini ei
commocl
intercipin
limitation.
Otminus
run Ieq
jus, inyel
conſticut⸗
bendi gr⸗
poteſt
utſint⸗
rum rete
tineat, d
tom. C
re aliqnis
Jreutii,
Conltiun

dur nus
groc de

Herren.

Thole.

retus

FENESTRARUIM. 43

ſanorum eſſe, teſtatur PETRuSs GREGORIuISs TIHOLOSANIIS
DGntagm., Jur. P. I. l. a. c. II. . 3., IIALIA qvoOꝗvVe convenientia
habet ſtatuta. Vid. STAT. MEDIOLANENS. & sbid. HORAT.
CARPAN. l. 2, C. 333. 337. MACERATENSE aPp. LuD. POSTIUM
Reſol. 92. per tot. & alia, qvæ cum extra Germaniam ſint,
hic negligemus.

§. 22.

Cum igitur manifeſtum ſit qus Feneſtrarum qvanqvam
liberrimum, ſuâ naturâ valde tamen impediri, partim ſi &
vicini eàdem libertate utuntur & contrà ædificando in ſuo,
commodum qvod circa corum ædificia habere potuiſſem,
intercipiunt; partim ſi ſtatuta & conſuetudines valde aretis
limitationibus coërcent hanc libertatem; Cum porrè nihil-
ominus varii habitantium uſus infinitis modis Jus Feneſtra-
rum reqvirere ſolent. En novos modos acqvirendi hoc
jus, invenit lex Civilis Romana, ut per pactas vel alio modo
conſtitutas ſervitutes feneſtras facere, vel alias luminis ha-
bendi gratia ædificare, (ex. gr. Servitus in vitriatis conſtitui

poteſt, lumen concedendo, annexâ tamen hacce clauſula,

ut ſint vitriatæ, qvæ nunqvam poſſint aperiri, an autem ea-
rum refectio ad ſervientem, an veroò ad dominantem per-
tineat, deciditur à FRANCISCO MARIA PECCHIO in tr. de Servit.
tom. 2. cap. S.q vſt. 2 2. per tot.) adeoqve obſtacula illa remove-
re aliqvis poſſit, ubi tamen hoc probè notandum eſt, ea ſtatuta,
qvæ utilitatem publicam reſpiciunt, per ſervitutes à privatis
conſtitutas tolli haud qvaqvam poſſe l. 28. ſf. de Pabtis, ibi:
Jur publicum privatorum pactis mutari non poteſt, verb. grat.
qvod de certà altitudine dictum ſupra S. 18. & 19.

F 2 §. 23. Qyæ

CAP. II. DFE DIVISIONE

7

9. 23.

Qvæ ſervitutes principium, vel cauſa eſfciens ſunt hu-
jus Juris, qvatenus eſt purè Juris Komani. Huc pertinent
ſervitus altius tollendi, luminum (ne luminibus officiatur)
proſpectus, & ne proſpectui officiatur, qvarum ſingularum
naturam accuraté & diſtinctè explicare tentabimus, qvia

multum AurokRkEs circa hanc rem variant, & materia tamen

ſervitutum valde practica hodie eſt, cum ea ferèê tota in foris
Germanorum ſit recepta, niſi qvod multæ ſubtilitates Juris
Romani uſu non ſint receptæ, qvod interpretes noſtri ex ra-
tione peculiari quris Germanici multum extenderint naturam
ſervitutum. Vid. JoAN. SCHILT. Exwerc. I5. th. I.

§. 24.

Servitur altiur tollend, optimè noſtro qvidem judicio 4
JoAN. SCHILTERO Ewerc. 1S. th. §. explicatur, cujus verba in
compendium redacta huc transferemus, paululum tamen
immutata, qvia ipſe videtur cum aliis multis nullam diffe-
rentiam agnoviſſe inter ſervitutes altius tollendi & non tol-
lendi, qvod nos utiqve ſtatuimus. Fa autem eſt ſententia
opinioqve ScaITERI: Primo ſervitus altius tollendi ſicut nec
cæteræ ſervitutes non id intendit, ut aliqvid faciat qvis, ſed
ut aliqvid patiatur, per l. IF. §. I. . de Servit. Deinde jus
altius tollendi per ſe non continet ſervitutem; (cum id jure

libertatis unicuiqve competat. Vid. ſupra S. 5. ſeq. nec vicini
interſit. Vid. omninò d.l. pr.) ſed cum facultate officiendi in-

ſimul luminibus vicini, hinc in legibus ſemper formula hæc,
ne luminibus offpciatur, adjicitur, G. 1. ſj. de Servit. Tertiò
ne objiciatur lumina alterius obſcurare æqve libertatis jure
compe-

—

. olnperele
dum e
10d ven n
Gam veli
umnina Vid
demum I
yiw. ibi:
ſuunli ſf
ialfin
iualiſcn
caſumm ſen
1olendo
ſeurare vel
jeſtrictam
totum rici
Adifico e
04 N. 90
continere

ge
COEYOLI.
Gicitzidin,
ſuasaltiu⸗
ermqret
EMerim
argumme
ciſertat
Alqre ell
lamenn

juccio
Verba in.
d tamen
en dice.
on tol-
ententia
lcut nec
Wis, ſed
einde ius
nic ure
lec vicini
iendliin⸗
blahec,
Terti⸗
talis ure.
colnpe.

FENESTRARUM. 4

competere in ſuo ædificanti, vid. ſaprà G. o. in ſin. repeten-
dum ex ſupra S. 15. dictis, libertatem hanc reſtrictam eſſe
ad vetuſtatem formæ ac ſtatus adium. (Wog ſi igitur qvi-
dam velit etiam contra formam vetuſtam altius ædificando
lumina vicini obſcurare, id qvidem impoſitàâ hac ſervitute
demum licebit caſus hic exprimitur in l. 12. G. 7. C. de adiſic.
priv. ibi: Tunc enim ſancimus, ut ſi paltum vel ſtipulatio adi-
ficandi ſuſfragetur, liceat ipfi ſècundum vim pacti & ſtipulatio-
nis ædificare, etiamſi offcere viciniæ, qvibus paöëtnum adverſatur,
ita ædificando videatur. Studio omiſimus alterum SchHILTEhI
caſum, ſcilicet etiam tunc opus eſſe hàc ſervitute, cum altius
tollendo qvis lumina vicini penitus in certa parte ædium ob-
ſcurare velit, libertatem enim illam ædificandi & obſcurandi
reſtrictam etiam eſſe ad vitatem naturalem, ne lumen in
totum vicino recludatur. Infra enim docebimus, me ſi jure
æ difico ædes vicini etiam penitus obſcurare poſſe & tẽxtus à
JOAN. SCHILTERO allegatos ſpecialitatem intuitu legali
continere.

Ergò Zuri Romano haud conveniens eſt explicatio BARTH.

COEPOLLX tr. de Servitut. VE. P. cap. 26. qva ſervitutem hanc

dicit, id intendere, ut vicinus in utilitatem vicini prædii ædes
ſuas altius tollat, ut etiam facit BARIHOL. in I. 2. G. de . P. E.
eumqve ſecutus Jon. SCHNFIDEWIN. 24 S§. I. J. h.t. n. 16. & ſeqqe.
Eſt enim contra l. IJ. S. I. . de Sdervit. qvicqvid CorPoLLA
argumentorum loco afferat, qvem & alias, licet multa ad
diſſertationem noſtram facientia habear, paſſimqve etiam
atqve etiarmn à recentioribus & neotericis allegetur, adhibere
tamen noluimus, ſiqvidem pro more ſuo & ſui ſeculi . judi-⸗
F 3 eante

46 CAP. II. DE DrVISTONE

cante ita JOAN. SCHILTERO in præfat. ad prax. Jur. Roman.)

legibus ipſis neglectis aut verbis menteqve earum vix per

tranſennam inſpectis, omne ſtudium in perqvirendis & ven-
tilandis antecedentium ſententiis conſumſit, & juris ſtudio-
ſos à juris ipſius certi ac definiti fontibus ad vaſtum inanium

& incertarum opinionum infinitarumqve argutiarum & ver-

ſutiarum abyſſum abducit. Et qvamvis BENED. CARPZOV.
P. 2. Conſt. 21. Def. 13. n. Z. hujus explicationis præjudicium
& exemplum habeat, qvemadmodum & plura dari poſſunt,
id tamen cum CAsP. MANZIO tr. de Servit. P. V. & R. tit. 2. q vaſt.
To. n. So. ſeqq. ad mores noſtros referendum eſt, vel potius
ad inprudentem Doctorum extenſionem; Nam non neceſ-
ſarium erat. Si enim utilitas aliqva mea poſcit, ut vicinus
altius tollat, tum per contractum præſentem poſſeſſorem vi-
cinarum ædium inducere poſſum uc altius tollat, deinde ſe-
paratim ædibus ipſis ſervitutem imponere, ne deprimantur,
qvod naturæ ſervitutum utiqve conveniret, vid. infra S. 25.
Nam regula illa in l. 1 5. S. I. f. de Servit. nõn mera eſt ſubtili-
tas, uti CAsp. MANZzZ. d. IL. putat, ſed ratione nititur. Operæ
enim hominis vix ita determinari poſſunt, ut à qvovis præ-

ſtari poſſint. Servitutes autem ad qvosvis poſſeſſores tranſi-

re debent. Adhæe, prædium propriè ſervit. l. 12 g. commun.
præd. ibi: Cum fundus fundo ſervit, vendito qvoqve fundo,
ſervitutes ſegvuntur. KFdificia qvoqve fundis & fundi ädifi-
ciis eadem conditione ſerviunt; (Dabo exemplum: Domus
mea ſerviebat domui tuæ, vel fundus meus ſerviebat fundo
tuo: ſive ego vendam meum, vel tu tuum: ſemper ſervi-
rus emtorem ſeqvitur) prædium autem nil facere
pollet.

§. 26. Ser=

—

rvitus
ſtum fnſ
ernituce, 1
(a 0) 4
enimoffiei⸗
Lollendo 1
Cil ihe /9
jun gunt, Ut
ſeryitutern⸗
lurwumus
ſt ſicino in
münanoltre
Arins edifi
gere Aligri
Arboretn /i
calum Cti
extenderun
in hational.
relponder
ANON.
ſervituti ne
gric altiu⸗
9CHWESER
ſe doch u
ne lummini
dere / und
nidrigung
ckelt werd
licht all

estranſi⸗
nmun.
e funch,
Mi elife
Doms
r fundo
der ſerni.
l faere

16 get⸗

nicht allein verdunckelt. L. 17. §. 1. f. de ervit. enb. prad,.

FENESTRARIM. 4 7

§. 26.

Servitus altius non tollendi freqyventior eſt, & ad jus no-
ſtrum feneſtrarum propius accedit. Ea autem non differt à
Servitute, ne luminibus officiatur, ſed una eſt Servitus. Jac.
CuiAc. Obſ. 17. l. 3. JoAN. SCHLT. Exwercit. 15. th. 8. Nec
enim offici poteſt niſi altius tollendo, nec alia utilitas ex non
tollendo, qvam ne officiatur. Huòo DoNEII. Comment. ur.
Civil. lib. Io. cap. r. Hinc etiam leges omnes easdem con-
jungunt, ut clariſſimè omnium I. 4. F. de & P. E. qvæ & hanc
ſervitutem explicat his verbis: Cum Servitus imponitur, ne
luminibus officiatur, id maximè acqviſitum videmur, ne jus
ſit vicino invitis nobis altius ædificare, atqve ita minuere lu-
mina noſtrorum ædificiorum. Maximè, id eſt, plerumqve
altius ædificando officitur, qvicqvid etiam officiatur in ge-
nere aliqvid altius tollendo, qvicqvid illud ſit, verb. cauſ-
arborem lib. 17. pr. f. h. aut deprimendo d. L. 5. 2. ad qvem
caſum JCti ex æqvitate ſervitutem hanc altius non tollendi
extenderunt, qvi tamen rariſſimè contigit, imò ANT. FABER
in Rational. hunc paragraphum planéè aliter explicat. Ex dictis
reſponderi poteſt FRANC. HoTOMANN. Amic. Reſp. l. 2. c. 4.
&WANTON. FABR. 9. Conject. TF. & ſeqvacibur, qvi plus ineſſe
ſervituti ne luminibus officiatur ſtatuunt, qvam ſervituti ne
qwid altius tollatur, ideoqve eas diſtingvunt, Dx. C. H.
SCHWESER in Theatro Servitutum tit. 6. . 2. inqvit Daß
ſie doch ut majus & minus differixren. Dann die Servitus,
ne luminibus officiatur, begreifft mehr in ſich / als die an⸗
dere / und kan auch durch Erweiterung / ja gar durch Er⸗
nidrigung des Hauſes das Licht dem Nachbarn verdun⸗
ckelt werden / daß dahero die Hoͤher⸗Bauung das Licht

Ja

48 CAP. II. DE DIVISIONE

Ja es kan das Hauß hoͤher gebauet werden / daß doch
dem Tag⸗Licht nichts abgehet/ arg. L. 13. §. Sed ſi . F. de
uſufr. Simul verò patet natura & intentio ſervitutis. Vi-
cinus nimirum non facere poteſt qvicqvam, qvo feneſtræ
noſtrarum ædium obſcurentur, aut lumen impediatur, ei-
demqve noceatur l. 1 5. F. . t. lumen autem explicatur in
I. 16. ff. eod. ut cœlum videretur, ſcilicet, qvatenus feneſtras

noſtras illuminat.

§. 27.

Hinc fluit deciſio caſuum illorum, qvi in l. 17. /. de P. E.
pr. & §. 1. referuntur, item in l. 12. ſy. eodem, ubi hanc ſervi-
tutem debens viridia tamen (qvæ ſunt loco virentibus her-
bis, gratninibus, arbuſtis conſita, qvalia & ſuper ædes ali-
qvando in doliis fictilibus aut plumbeis, qvibus terra eſt ag-
geſta, habentur l. 26. F. de inſtrulét. vel inſtrum. legat. ſupra

ædes habere poſſe dicitur. In neutro caſu enim lumini no-

cetur. Hic qværitur, an in hàc ſervitute futuræ etiam feneſtræ
comprehendantur: & reſpondet PoxMPONIus in l. 23. F. eod.
ambiguam eſſe ſcripturam: interim humanius, id eſt, mitius
& favorabilius ¶vide BARNAB. BRISSON. 1. 5. de Verb. Sign. h. voc.)
eſſe, verbo generali omne lumen ſignificari, ſive, qvod de
præſenti, ſive qvod poſt tempus conventionis contigerit;
Scilicet, licet ab altera parte ad præſentia tantum lumina re-
ſtringi æqvius eſſe videatur, ob ademtam libertatem ædifican-
di in ſuo, tamen contra conſtituentem vicinum fecit inter-
pretationem Ctus, ex l. de veteribus ſj. de Pastis, ibi: Veteri-
bus placet pactionem obſcuram, vel ambiguam, venditorè, & es
qvi locavit nocere, in qvorkns fuit poteſtate legem apertius ſöri-

bere, qvia per aliam formulam (formula uti nunc ſunt ut ita
ſint)

gansultior
ſtrnian ſeen

ſonſn
G1. SIuC
er aledes
Odernuret
gielnehr ⸗⸗
ſchei Ee
en / daß e⸗

eine egen
ſeben Fen
V. 6 3 5 1. 1
etiamn ſi pe
lemum,
poſſum en
Vete, ec
ni lumel
Fa. Nose
(x)ouch
ur mpli
I3. Nſil.
. 13. 1. 9
iliqyod
Nun abe
follen in

nſtbin

dasd
ve do
S,l0
Nis. Vi.
ſeiaßte
latur, ei⸗
dliennr in
fenettag

F.eGv.
haneſern.
Unbins her.
edes ali-
r eſt ag⸗
lat.) ſupra

Umini no.

nfeneſtræ
23. f.eod.

leſt, nitis

en Suur.
, qvod de
omnigerit;
lumina re⸗

medificarn-
fecit inter.
ibi: Veteti-
Gitori, Gen
pertiu i-
ſunt ur ra
ſin.)

—

FENHESTRARUM. 49

ſint) potuiſſet ſe expreſsè ad præſentia lumina reſtringere.
Verùm hodie cum illæ diverſæ formulæ in uſu non ſint, in
transactione plerumqve & utiliter etiam modus ſervituti con-

ſtituitur ſecundum . 2. S. I. ſ. de Servit. qvam in rem notabile

Reſponſum OCtorum Francof. afferemus ex Beat.
SAM. STRYCK. Biſp. de Serv. Præd. Urb. t. 2. §. 12. Ob Klaͤ⸗
ger alle des Beklagten in ſeiner Wand gemachte Fenſter
oder nur etliche davon zu leiden ſchuldig / oder ob ihm nicht
vielmehr ex jure naturalis libertatis dagegen zu bauen frey
ſtehe? So ſcheinet zwar (1.) vor dem Beklagten zu militi⸗
ren / daß er die jetzt ſtreitigen Fenſter nicht in pariete com-
muni vel alieno, ſondern in ſeiner ſelbſt eigenen Mauer
emachet / und die Rechte einem jedweden verſtatten /
eine eigene Mauer durchzubrechen / und darin nach Be⸗
lieben Fenſter zu machen/ MANz. de Servit. Vrb. Præd. T. 2.
U*. 63. n. 194. CoEPOLLA de Servit. cap. 6a. qvod procedit,
etiam ſi per feneſtras illas proſpectum habeam in fundum
alienum, CEPHAL. Conſ. 130. MACERATEN. l. 2. Reſol. 20. n. 9.
poſſum enim utilitatem mearum ædium pro lubitu promo-
vere, nec cenſetur feneſtras ad alterius æmulationem feciſſe,
qvi lumen alias æqvè benè & commode habere neqvit.

FR. NIGR. CYRIAC. Controverſ. forenſ. I. z2. Controv. 6 13. n. 19.

(2.) auch ſolches jus exſtruendi feneſtras ſonderZweiffel das

Jus amplificandi mit ſich fuhret/ FERDIN. ARIX de MESA
l. 3. Reſol. cap. 14. num. J. CoVARRUV. var. Reſol. l. I.
c. 13. n. 9. v. Z. Cui conceſſum enim, qvod majus eſt,
illi qvod minus eſt, non eſt denegandum, L. 21. f. de R. 7.

Nun aber hat ein jeder Dominus die Freyheit / nach Ge⸗

fallen in ſeiner Mauer Fenſter zu machen / wann gleich
ſonſt binnen 100. Jahren in ſolcher Mauer kein Fenſter ce⸗
weſen.

10 CAP. II. DE DIVISIONE

weſen. MaANZ. 1. qv. 63. n. 203. (3.) koͤmmt hierzu ein deutli⸗
cher Vergleich de Anno 1569. worinnen die vorigen
Poſſeſſores ſich expreſsè verglichen / daß die damals vor⸗
handen geweſene Fenſter nicht ſollen verbauet werden /
wodurch die Servitus ne luminibus officiatur klar conſtituiret
worden / qvæ ipſa ſervitus tanqvam realis ſine dubio ad
ſucceſſores devolvitur. CARPZoV. P. 2. Conſtit. 41. Def. 14.
JoH. PETR. Suk. Vol. 1. Conſ. 17. n. 12. und ob zwar anjetzo
neue Fenſter gemachet worden / ſo iſt doch Rechtens / qvod
ſervitus ne luminibus officiatur, non tantum ad præſentia,
ſed & ad futura extendatur, per l. . ſervitus 23. . de S. P. E.
FERDIN. AR. de MESA d. c. 14. n. 2. Hiezu koͤmmt / daß An.
1676. d. 31. Maji mit des Klaͤgers Anteceſſore ein neuer
Vergleich / und zwa titulo oneroſo getroffen / indem der
F. V. L. an ſtatt deſſen / daß der Beklagte die Scheide⸗
Mauer auf ſeine eigene Unkoſten hinwieder aufgefuͤhret /
ihm vergoͤnnet / nicht allein die alten Fenſter groͤſſer / ſon⸗
dern auch eine neue Eroͤffnung zu andern Fenſtern in der
Mauer zu machen / daß alſo Beklagter nicht allein natura-
lem libertatem in re ſua faciendi, qvid velit, ſondern auch
conceſſionem vicini expreſſam vor ſich hat / wodurch dann

Klaͤger die Poteſtas contra ædificandi & ita feneſtras obſcu-

randi benommen zu ſeyn ſcheinet.
§. XIII. Weil aber hingegen (1.) die allgemeinen Rechte
einem jedweden Domino vergoͤnnen auf ſeinem Hofe zu
bauen / wie er will / alſo / ut ad cœlum usqve ædificare
poſſit. Da. ad. l. altius 9. C de Servit. &0 aqv. (2.) Solche

facultas ædificandi auch dergeſtalt generaliter verſtattet iſt /

ut liceat tollere ædes ad obſcurandas ædes vicinas, ita ut vi-
cino eo nomine nulla competat actio, l. cum eo 9.: ſ des P. E.
Eà enim libertate, qva alteri in ſuo muro licentia competit

—
ſac
veßris
ſurl E
ANIũ 4
Aleriptio
hmedfi
Un. 15.
cullam Pr⸗
inſuo obl⸗

Sruttt.
le rvitun
gechen
intengitet
inhibiret
grorlame
Acchini
patientia.
P. 4. Part.
ſicht Pra
den mic
in ſeryin
OINWN-B
tis incum
conſtiturr
Daher

fene-

nichtzup
undi hie
Rato dn
faciendi

Scheide:
Nfüchret/
ſer/ ſon
In it der
natura-
eun auch

ich dant
40bſe⸗

Rechte
Hofez
Edificare
Golche
ttetſſͤ/
lta r i-
esP.
ommpetit
ſerer

FENESTRARUM. 51

zueſtras faciendi, alter easdem contra ædificando obſcurare

poteſt. HENR. LOES. Commentar. ad Digeſt. tit. de Servit. E. P.

MANzIUs d. t. 2. q væſt. 63. n. 211. (3.) Hierwider auch keine
præſcriptio, etiamſi immemorialis ſit, allegirt werden mag/

cum ædificare in re ſuâà ſit res meræ facultatis, cui nunqvam

præſcribitur, nec tempore immemoriali. K LOCK. Lol. 1.
Conſ. 1I5. n. 3. MATTH. de AFFLICIIS Dec. 3. & in ſpecie
nullam præſcriptionem opponi poſſe, ne ligeat ædificando
in ſuo obſcurare feneſtras alterius, tradunt. HoRAT. CARPAN ad

Statut. Mediolanenſ. P. 2. c. 333. n. 25. CoOEFPOTLLA
de Servitut. Vrb. Prad. c. 6a. n. “. Zumalen da memals der⸗
gleichen Bau von dem Klaͤger oder deſſen Vorfahren
intendiret / oder vorgenommen / und von dem Gegentheil
inhibiret worden / jam verèò notum eſt, ſervitutes negativas,
qvorſum etiam pertinet ſervitus ne luminibus officiatur, non
acqviri à vicino, niſi præcedente prohibitione & ſubſecuta
patientia. CARPZoV. p. 2. c. 4. Def. 13. u. I. BALBus de præſer.
P. 4. Part. y. Princip. qvæſt. v. n. 3. Wie denn eine Servitus
nicht præſumirt wird / ſondern ab allegante erwieſen wer⸗
den muß. Jon. PErR. AcrTOLINIus, Reſol. forenſ. z. n. 1II. adeò
ut ſervitutem negare ſufficiat ſine contrarii probatione.

OIIVAR. RAZZAL. Dec. Rom. I422. n. 13. qvæ probatio ſervitu-

tis incumbit alleganti, etiamſi in ſervitutis poſſeſſione ſit
conſtitutus. PRucKMANN. Vol. 2. Conſ. 2I. num. 1II2Z.
Daher auch die Servitus ne luminibus officiatur ebenfalls
nicht zu præſumiren / ſondern deutlich zu erweiſen.
§. XIV. Und koͤnnen die vorhero angefuͤhrte Rationes dubi-
tandi hierwider nichts verfangen / allermaſſen die erſte
Ratio an ſich zwar richtig iſt / es wird aber per facultatem

faciendi feneſtras dem Nachbar die facultas contra ædifi-
G 2 candi

52 CAP. II. De DIVISIONE

candi & obſcurandi lumina nicht benommen / ſondern ſol⸗
ches iſt ihm vielmehr de Jure vergoͤnnet. a che nn
decid. 2. Die andere Rat. dubit. wird ebenermaſſen beant⸗
wortet / denn ob zwar die Vergroͤſſerung der Fenſter
abermals einem jeden / Jure domini in ſeiner Mauer zuſte⸗
het / ſo bleibet doch dem Nachbar unbenommen / ſolche
vergroͤſſerte Fenſter zu verbauen. od enim uni jure
naturalis libertatis licet, hoc alteri ex eadem libertate non
denegandum, jedennoch weil Beklagter das Recht ſeine
Fenſter zu erweitern ex jure ſervitutis ſuperiori ſeculo con-
ceſſæ, zu defendiren ſuchet / ſo iſt allhie billig zu arcendiren/
daß daſelbſt nur zwey kleine Fenſter zu dulten verſprochen /
in welchem Fall Rechtens / qvod ſervitutem habens non
poſſit eam ampliorem facere. Jon. FR. ANDREOL. Contr. forenſ.
2127. num. I3. arg. l. 20. F. F. G. de ” E. P. aut duriorem,
MENOCH. Conſ. I233. n. 31. ſervitutibus enim civiliter uten-
dum, & non alio modo, qvam qvo conceſſa FRANC. MARCI
Tom. 2. Deciſ. qvaſt. aé. n. I. WAMMES. Conſil. Civil. Cent. 2.
Conſ. 21I. n. 12. Die dritte Rationem dubitandi betreffend/
iſt bekannt / qvod omnis transactio ſit ſtricti juris, ideoqve
ultra id, qvod conventum, non extendenda L-ſide certa 31.
Cde trantadt. & ibi Da. Nun zeiget aber litera transactionis
gantz deutlich / daß darin die Macht promiſcuè Fenſter zu
haben / keines weges verſtattet / ſondern es ſind nur zwey
kleine Fenſter zugelaſſen / welche mit eiſern Gittern haben
verwahret werden ſollen / damit niemand hindurch kucken/
noch etwas heraus gieſſen koͤnne / und Reſpectu dieſer
beyder Fenſter / ſo damals geweſen / iſt verſprochen / ſelbe
nicht zu verbauen / es ſind aber ſolche beyde Fenſter ultra
modum præſcriptum nicht allein vergroͤſſert / ſondern noch
6. andere groſſe neue Fenſter in der Mauer dazu genmacher⸗

aß

minbus 0
num verbe
Nclcß Nr
dennalten
darinn en
lias derd
velche in
jamn vero
conventi,
Getoarti
initialia 4.
ut ita ſint
iſ ober in
welche
ad fenelſt
werden.

er Vten⸗

Mac

4 Cent. 2.

weffend/
ideoge
certa 31.
Raltionis
enſter zu
ur wey
n haben
hkucken
n dieſer

en/ſebbe

ſter ultr
ernnoch
enachet/
daß

FENESTRARIM. 3

daß alſo die limites transactionis gäntzlich uͤberſchritten
worden / da doch ſonſt die Servitutes conceſſæ ſtricti juris
ſeynd. FR. ToNDur. SANLEGER. Reſol. Civil. P. 2. c. I 50. n. 3.
p. 119. Et in ſervitutibus non debet fieri extenſio de Similibus
ad ſimilia. JoH. MARIa NoVARIUS Tr. de Gravaminibus E aſallo-
rum, tom. I. Gravam. So. n. a. & tom. 2. Gravam. 9a. num. V.
woraus zugleich folget / daß weil Beklagter von dem
Transact durch Veraͤnderung der Fenſter abgeſchritten /
Klaͤger ſolchen ferner zu geleben / und die veraͤnderte Fen⸗
ſter unverbauet zu laſſen / nicht verbunden ſey / qvando
enim una pars à transactione diſcedit, nec altera pars ad eam
ſervandam obligatur. L. ſi diverſa parz 14. C. de trantalt.
Au. BARBOSA z Comment. C. ad d. l. I4. n. 2. CARDIN. MANIICA
de Tacit. & Ambig. Convent. L. 26. 1. F. n. I. Die vierdte
Ratio dubitandi hat zwar ihre Richtigkeit / ſi ſervitus, ne lu-
minibus officiatur, generaliter vel in definitè conſtituta ſit,
nam verbo generali illam efficaciam tribuit POMPONIüs in
d. l. ſi Servitus 2 3. F. de & P. E. ſolche generalitas aber iſt in
dem alten Transact keines weges befindlich / ſondern es iſt
darinn ein determinatus numerus und determinata qva-
litas der Fenſter enthalten / nemlich zweyer kleiner Fenſter/
welche mit eiſernen Gittern verwahret werden ſollen/
jam verò ſervitute tantum utendum eſt ſecundum modum
conventum CARPZoOvV. p. 2. Dec. 106. u. Z. Deßhalb in ge⸗
genwaͤrtigem caſu pro deciſione anzuziehen ſeyn die verba
initialia d. l. 22. ſi ſervitus impoſita, lumina qvæ nunc ſunt,
ut ita ſint, de futuris luminibus nihil caveri videtur; Nun
iſt aber in dem Vergleich nur von denen beyden Fenſtern/
