KaI600-1219_10
author: Leucht, Christian Leonhard

pD. Cnsriamm LEOIAR Gruͤcht /
Tti. & Conſil. Norimber genſir,

TRACTATIIS NOVUS,

DE JUIRE

FENESLRARIIM,

vulgè

Quæx ad materiam hanc. 4 nemine hucusque

exactè traditam pertinent, item Jus altins tollendi & non
tollendi, præprimis Servitus luminum & proſpectus, ſingulari ſtudio, fu-
S, ſolidè ac methodicè tractantur, & ex variis Obſervationibus pra-

cticis ſeu Prudentum Reſponſis congeſta inveniuntur,
cum

Iadice ac Capitum, quam Rerum ac Verborum me-

liorem in Vſum LLocupletatus.
s
NonIMBERGX,

Sumtibig & Bpit,;
ADAMI JoNATRAN FELSECEERI.

EEõ

comm
neceſd

Cts

R marze 3 r⸗r=

è ” =òè

S. =è MU!

ðèð

Lectori Benevolo Halutem!

GS E Nvaluit hactendis, ut i qvi ope-
ra ſua & lucubrationes in vul-
Ngus ediderunt, Cauſas qvibus
ad illud permoti fuer unt, in
præfationibus allegaverint.
Huic laudabili conſvetudini, & ego
morem geſturus, Libi, Benevole Lector,
paucis indicare volui, qvæ me ad Editio-

nem præſentis Tractatus de 70. RK LE
FENENTRARVM, vulgd

vom VWiecht⸗ und Wenſter⸗ Necht/
commoverint. Cumſcilicet viderim, tot
neceſſarias Juris noſtri materias à Viris &
JCtis maximis & Celeberrimis excultas,

X &

PRFEFATTIO.

& publicis Scriptis explicatas eſſe, argu-

mentum autem de Jquré Feneſtrarum,
hucusqve incultum & qvaſi intactum re-
manſiſie, æquum duxi, ut ea, qvæ olim hac
de materia collegi, in ordinem redigerem,
& publici juris facerem.

Non eqvidem inficias ire poſſum aut vo-

lo, multos Autores, qvi qvædam de Jure Fe-
neſtrarum tradiderunt, reperiri poſſe; ſed
certè ea tàm ſparſa & tantilla ſunt, ut qvis
haud facile qvæſita ex illis obtinere, fru-
Qumq;exinde ſperatum colligere qveat. Et
vo tu qvisqve demùm eſt, qvi ſufficienti
Hibhotheca inſtructus ſit, ut omnes iſtos
Auctores, partim etiam rariores, poſſideat,
aut tanta opera iſtos, ſi qvidem poſſideat,
pervolvere ob unicum hoc argumentum
velit! Neceſſarium itaqve duxi, huicope-
ri manum admovere & cauſam tam gra-

elabo-

Abor
bere;
mitte
Grork
gwiren
multis
volut.
gram⸗
petet)
a,
obfule
anſam
dis an

vem, aliqvanto prolixiùs & diligentiùs

zdic⸗
mo
Occur
tur, 6
expr-
is,

V0.
l.
ſed
Ws
r.
.Et
Eati
ſtos
eat,
eat,
tum
pe.
gra.
Ntis
o.

PREFATO.
elaboratam, Juris peritorum Oculis exhi-
bere, eorumqve benignæ Cenſuræ ſub-
mittere, ut Themidos cultores habeant,
qvorſum caſu emergente & neceſſitate re-
qvirente, ſemper recurrere qveant.

Qvod ſi enim ullum juris argumentum,
multis difficultatibus & obſcuritatibus in-
volutum eſt, materia ſervitutum (cui tan-
qvam generi, materia Feneſtrarum, in eſſe
patet) ad eam claſſem meritò eſt referen-

da, qvippe qvæ tantis hinc inde tenebris
obfuicata eſt, ut qvotidiè novis litigiis

anſam Advocatorum ingeniis exercen-
dis ampliſſimum campum præbeat, &
Judicum optimorum ſententiam ſuſpendat.
Imò qvoties lites, circa ejusmodi negotia
occurrant, iſtis, qvi in foro non occupan-
tur, ex iis, qvæ in ipſo tractatu dicentur, &

ex præjudiciis & Conſiliis Ctorum adje-

Gis, clarum fore confideo: illis autem qvi

X 3 judi-

PRIEFATIO.
judicia ſedulò freqventant, ex qvotidiano
auditu & viſu, dicta jam nota eſſe puto.
Non igitur ſpe fruſtrabor, ſi mihi firmifſſi-

mè perſvadeo, ex hoc noſtro qvanqvam

exiguo opere & labore magnam utilita-
tem, tamin eos, qvi Jura in Academiis do-
cent, qvàm eos, qvi Juribus in foro tractan-
dis, occupati ſunt, redundaturâ. Juris enim
Antiſtites & Anteceſſores in hoc libello jus
altius tollendi, & jus altius non tollendi,
inprimis autem ſervitutem luminum &
proſpectus, fusè, diſtinct tamen & ſolide
tractatum invenient; Juris autem Practici
& qvi litigantibus jura ſubminiſtrando va-
cant, præter ſolidam dictorum jurium
ſcientiam etiam Præjudicia & Reſponſa,
aſſerta noſtra tum confirmantia, tum illu-
ſtrantia reperient.

Cvia verò ſuxta effautum Poöëtæ, ille
Vnmne tulit punltum, ꝗqvi miſeuit utile dulci;

L

Ita-

ltaqe
moratt
bus, P
Vit, 20
tangenn
iſtas c
Ginatie
rolinen
hoc nn
evento
tua ign

Afetur

40 pal
abo

tieru

PRFFATIO.
Itaqve appendicis loco, inter Amia, me-
moratu qvædam digna, & qvidem brevi-
bus, prout inſtituti noſtri ratio poſtula-
vit, adjunximus, ſcilicet de candelis, lumi-
nibus, lampadibus, & lucernis, qvibus

tandem ſubditæ ſunt Ordinationes, res

iſtas concernentes, imprimis autem Or-
dinatio Regia Viennenſis, Lipſienſis & Be-
rolinenſis de Laternis. Tu vero L. B. fruere
hoc noſtro labore, atqve ſi aliqvando

eventus ſpem fefellerit, pro humanitate

tua ignoſce, & interdum etiam bonum Ho-
m dormitare, memento; ſi verò eum
ad palatum tuum eſſe invenias, mihi gratu-
labor, & ad alia impoſterum edenda,
promptior ero. Vale!

g. Seegg ge e g e g Ee =

bhboec libro contentorum.
CAPz⸗uTI.
Etimologiam, homonymiam, ſynonymiam, de-
finitionem, uſum & originem feneſtrarum,
item definitionem & normam noſtri juris

continet. Fag. 1.
CAP. II. E

Diviſionem & Cauſam Efficientem Juris Feneſtra-
rum complectitur. Pag. 11.
CA P. III.
De Forma Conſtituendi hujus juris & de Sabreto. Etyn
vel Perſonis, quibus hoc jus inhæret. Pag. 63. nonyn
CAP. IIII. S ,
De Forma Conſtituti juris Feneſtrarum. Pag. 9o0.

CAP. V.

De ob jecto juris Feneſtrarum. Pag. 103. 8 r jun
De Effectibus juris Feneſtrarum. Pag. 1ro. .
De Contrariis cum Affinibus. Pa g. 12 2. 6. Fhe

De

S
FNEN E
FENESTRAKRI
CAPIIT I.
Etymologiam, bomonymiam,

ynonymiam, definitionem, uſum & originem
feneſtrarum, item definitionem normamq;
noſtri continet ſuris.
S§. 1. Juris feneſtrarum utilitas.
S. 2. Et) mon vocis feneſtræ.

5. 3. Fenſter⸗Geruͤſte / Fenſter⸗Geſtelle / Fenſter⸗Laden/

unde derivantar.

S. g. Et) mon ſeqvitur homon] mon.

§. 5. ynon) mia.
H. 6. Feneſtrarum definitio.

A §. 2. Au⸗

CAPUT I. DE JukE

§. 7. Antiqviſſimus feneſtrarum uſus.
S. Romani feneſtris tam ad proſpectum qvam ad lumen immitten-
dum utebantur.
. 9. Hi adverſus a?ris intemperiem ſpecularia ex multifariis ma-
teriis præparata, loco feneſtrarum vitrearum noſtrarum,
aabihebant.
§. 10. Eaudatur Romanorum materia feneſtrarum.
d. 11, Secundum LL. XII. Tabb. privata ædificia urbana, duorum pe-
dum & ſemis ſpatio intermiſſo, conſtrui debebant.
9. 12. Qvid ſit Jus?
§. 13. Juris feneſtrarum periphrafis.
S§. 19. Hæc declarari debet eæx Jure naturæ, jure Romano, Dolctorum
opinionibus, ut. & jure noſtro Germanico.
6F. 1 5. Zextus ad ſeneſtrarum materiam qvadrantes.

§. I.

.◻Tilitatem materiæ noſtræ praxis qvotidia-

na loqvitur, & ratio naturalis qvoqve do-

R inter homines, eò frequentiores circa eam

W E qvippe ſine qvo obſcuri & tanqvam inter
mortuos degeremus eſt utiliſlimum jus, qvanqvam & pa-
riter difficillimum ſit, partim ob variantes Doctorum opi-

niones, partim ob varia variarum Rerumpublicarum circa

id ipſum ſtatuta.

§. Z.

Nos ut nil intactumrrelinqyvamus, qvod dilucidandæ huie

materiæ inſervire poſſit, ordimur ab Etz)mo vocis feneſtræ,

qvod varii varie reſolvunt. IswoR. ORIG. Mib. I. c. Z. inqvite

feneſtra

E. cet, ſiqvidem qvo res eſt magis neceſſaria

RK excirant lites. Sic jus noſtrum feneſtrarum

Cete
Tivata ex
groc n
poltes J
Deſcend
Liet erĩ
gyoc er
Laden/
tina voc
qvoPI
VANRON

Pecora

ii⸗ qe
hann,

un de⸗

ockorune

votidi⸗
Iye do-
ceſſaria
ca eam
ſtrarunn
minter
& Pa-
m oi-
mcirca

1 .
de huie
ſeneſte,

4 imite

feneſtre

EFENESTRARVM. 3

feneſtræ dictæ eo qvod lumen fænerentur (lux enim Græcis Gä

eſt vel qvia per eas intus poſitus homo videt. Contraspaten
im Teutſchen Sprach⸗Schatz h. voc. germanicam eſſe vo-

cem contendit, à Jahn/ cam derivans qvod linteum pro-

priè denotabat, veteres enim Germanos aperturas ædium,
id eſt, feneſtras & oſtia linteo obduxiſſe & ſic adverſus tem-
peſtates muniviſſe; aliosqve cum DENZLERO /in Clav. Lat.
Ling. illud à Græco &&αalνιιααο ucere, derivaſſe. Nos ut in-

genue fateamur, plures opiniones allegare haud juvat, ſiqvi-

dem (ut Auguſt. lib. de principiis dialect. dicebat) ut ſomnio-
rum interpretatio, ita verborum origo pro cujusqve inge-
nio prædicatur.

§. 3.
Cæterum notari merentur verba germanica ab hinc de-
rivata ex. gr. Jenſter⸗Geruͤſte / vel Fenſter⸗Geſtelle/
qvod latiné diceremus jagamenta feneſtrarum, qvarum
poſtes Jenſter⸗Stoͤcke / latinè /7aps feneſtrarum vocantur.
Deſcendit inde etiam Jenſter⸗Laden vel Fenſter⸗ Liet /
Liet enim & Qaden antiquà noſtràâ vernaculàâ idem ſunt,
qvod ex voce vernaculà Augen⸗Lieder / id eſt, Augen⸗
Laden / palpebræ qvibus oculi teguntur colligi poteſt. Ala-
tinâ voce deſcendit verbum feneſtrare, Jenſtermachen /
qvo PIIN. lib. 1I. c. 37. uſus: item feneſtratus, a, um, ut apud
VARRON. lib. de L-ing. Lat. domus feneſtrata; hinc feneſtrata
pectora apud VITRUV. proæm. lib. 3. ſunt aperta.

Qvoad homonymiam notandum, accipi vocem ſeneſtræ
(1.) pro qvavis apertura muri ein Loch in der Mauer
A 2 apud

4 CAPUT I. DE JuRE

apud VIIRuV. in peroratione operis ſui §. 23. (2.) pro qvovis
patulo qvo tranſitus aditusqve eſt, apud VIRGIL. lib. II.

Dneid. verſ. 452.
—— jaͤmqve exciſa trabe firma curavit
Robora, & ingentem late dedit ore feneſtram.
(3.) pro loco ubi venum exponuntur merces levioris mo-
inenti, & hic fignificatus eſt Auctorum infimæ latinitatis,
exempla vid. ap. CAROL. du ERESNE in Gloſſario voces Feneſtra,
(4.) & qvidem diminutivum Senſterlein pro omni re, qvæ
claudi poteſt, hinc ſcriniolum in parietibus dicitur Senſter⸗
lein/ (5§.) deniqve pro aperturâ in parietibus ædium per
qvam lumen aut radii ſolares vel lunares admittuntur, ur
apud VIRGIL.
— — — H AlA, ſe
plena per inſertat fundebat luna feneſtras;
& per qvam proſpici in loca vieina poteſt, & hic ſignificatus
Pertinet ad Diſſertationem noſtram.

§. F.

Qoad jnonzmiam illud maxime notatu dignum eſt
apud Romanos feneſtras etiam lumina dictas fuiſſe, ut apud
CIOER. lib. , epiſt. 2. ad Atticumse radiorum diz mℳnois ſen Sidανοσιιι
(id eſt interlucentia aut transparentia) latis luminibus non tans
ſolere eſſeé ſauaves „ qvæ vox ſæpius apud Auctores Juris
occurrit. .

§. 6.
JSenſt erlein definiri poſſet, qvod ſit eine Oeffnung in

der Mauer eines Gebaͤues / dadurch Licht hinein ſalt⸗
un

ungen d
den ä/he
tet haben
der Groſ
und zu w
Eindſee
einander,
Kaltezul
desganße
Aigul⸗
ſe ſaiß cla
dummoce
ſemper de
grod dein
Mittendun
crat, Da
ſortiebatul
ela, cili
grodape
ft, (Am
in finem
& locus
pelamus

Primat

Goris
0 In.

t
m.
R mo.
ntats,
e; JvE
ſter⸗
Im per
r, ur

catus

n elt
apud
haotig
Ntam
uris

ng it
ſlt/
und

FENESTRARUIM. 5

und daraus man ſehen kan; ScAMOZzr vergleichet die
Haupt⸗ Thuͤre mit dem Maule / und die Fenſter mit den
Augen / weil ſie das Licht von auſſen empfangen / und in
das Gebaͤue laſſen. So ſollen auch billich dieſe ſo nuͤtzli⸗
che Stuͤcke eines Gebaͤudes / wodurch dieſe von den Woh⸗
nungen der unvernuͤnfftigen Thiere unterſchieden wer⸗
den / ihre Verhaͤltnuͤſſe und Zierathen ſo wol als die Thuͤ⸗
ren haben. Vor allen muß man dieſe Oeffnungen nach
der Groͤſſe des Gebaͤudes richten. Dann wo ſie zu klein
und zu wenig werden / bleibet das Gebaͤude dunckel.
Sind ſie aber zu groß und zu viel / ſo kommen ſie nahe an
einander / ſchwaͤchen ihre Wand / laſſen die Hitze und
Kaͤlte zu haͤuffig ein / und koͤnnen wol zu dem Verderben
des gantzen Hauſes beytragen. Vid plura apud A. C. DAVILEK
ad Eignolæ Civil-Bau-Runſt /p. rgo. Gamwvis rem per
ſe ſatis claram & omnibus notam definire haud conveniat:
dummodo illud notetur, apud Romanos vocem ſeneſtræ
ſemper denotare aperturam in pariete ipſam: hoc autem
qvod deinde, aperturæ illi inſerebatur, & ad lumen intro-
mittendum, tempeſtates vero & ventos coërcendos aprum
erat, alia & à diversà materia ex qva fiebat, diverſa qvoqve
ſortiebatur nomina: verb. grat. ſpecularia, cancelii, tranſennæz,
vela, clicia, rtes, &c. de qvibus infra S. 2. Nos hodie
qvod aperturis illis inſerimus & ex vitreis laminis plerumqve
fit, (& mediante plumbo flexili & jugamento ligneo, eum
in finem conſtruitur, ut parietis aperti ſpatium impleatur,
& locus illuminandus illuminetur,) Jenſter etiam ap-
pellamus.

Prima feneſtrarum mentio fit Geneſ.6. v. 16. inexſtructione
3 Arca

6 QCar. I. Dr Juknz

Apcæ Noëticæ, æ ificii à ſummis Architectis nunqvam ſatis
admirandi. Ein Fenſter ſolt du dran machen oben an/
einer Elen groß/ & Geneſ. . v. II. rupti ſant omnes fontes
abyxſſi magnæ & catarattz cæli apertæ ſunt, ubi verſio Lutheri
Germanica: Da brachen auf alle Brunnen der groſſen
Tieffen / und die Fenſter des Himmels thaͤten ſich auf.
& 2. Regum 7. v. Si Dominus fecerit etiam cataraötas in
Cælo, und wann der HERR Fenſter am Himmel machte.
It. Zeſaiæ 2 4. v. 15. Die Fenſter in der Hoͤhe ſind aufge⸗
than. Sed qvoniam heic noſtri non eſt disqvirere qvid
ſint cataractæ, idcirco Leltorem Benevolum ad B. JO H. SA M.
STRYGRIIDiſſertationem de Jure cataractarum cap. I. §. 16.
& ſeqq. remittimus. Sane ex neceſſitate feneſtrarum in ha-
bitationibus patet, primos ſtatim terræ habitatores eas in
uſu habuiſſe, qvamqvam (ut credibile eſt) ad lumen ſaltem
recipiendum, non ſimul ad proſpectum, qvod luxus cum
multitudine filiorum hominum (id eſt impiorum) creſcens
fortè invenit. Interim & feneſtræ luciferæ qvibus lucem,
& proſpectivæ qvibus proſpectum percipimus (qvarum fit
mentio in l. 12. S. 2. &) 3. C. de ædific. privat.) apud omnes
gentes in uſum venerunt, qvanqvam non crediderim ubi-
qve eas diverſæ fuiſſe formæ, ſed ita factas, ut uterqve finis
ſimul obtineretur. G

§. 8.

Sicut etiam Romanos ad utrumqve finem feneſtras ha-
huiſſe, oſtendit Jos. CASTALD. Decad. Z. Obſerv. Critic. c. 6.
contra UNGEBAUR ENercit. Juſtin. 6. §. 8. aliosqve, qvi conten-
dunt, ad lumen ſaltem recipiendum iis uſos fuiſſe. Et pro-
bat freqvens mentio ſervitutum luminis & proſpectus. Con-
. ſtitutio

—

ſitutio
moylli
92. ve!

Cæte
e inli
on. BAr
rætere
elt 7 40 et⸗
ſus inten
foir heut
erant q
cblari la
Specllar
potelt,d
ſtasfince
duͤnnes
Patten
zuTag
erden
Mentaa
uhigue
h. 13.

C.Cu

Ex
ſe mun

Nan ſer;
ben at/
er founte,
eluhei
roſſenr
ſch
Halte, z
machte,
daffge,
ere grid
DH. S.
7. .. 16,
Im inhz.

65 as n

nſaltem
Nos cum
creſcens
lucem,
Arum fit
Pomnes
im ubi.

Tre inis

Ktas ha⸗
tit. l. 6.
conten-
Er pro.
1. Con.
ſtitutio⸗

FENESTRARUM. 7

ſtitutio demum LEoNIS Imperatoris, qvam pro urbe Conſtan-
tinopoli fecit, meminit liciferarum & proſpectivarum tan-
qvam diſtinctarum feneſtrarum, vid. l. 12. ö8. Sed cam no-
Itra 2. verſ. Et es qvi, &w. C. de adiſicéis privati.
§. 9.
Cæterum, ne nihil antiqvitatum Romanarum, (qvippe
qvæ inſigniter materias juridicas illuſtrant, judicante ita
JoA. BAPTIST. PACICHELLO in tr. de Diſtantiis, membr. 3. n. 2.)
prætereamus, obſervamus porròô Romanos feneſtris ſuis, id
eſt, aperturis in muro ad lumen & proſpectum factis adver-
ſus intemperiem aëris inſeruiſſe? & affixiſſe ſpecularia (wie
wir heut zu Tage die glaͤſerne Fenſter) qvæ nihil aliud
erant qvam tenues cruſtæ ſive laminæ (Scheiben) ex ſpe-
culari lapide ſectæ & gypſo ſicut hodie phunbo commiſſæ.
Specularis enim lapis, de qvo PLIN. lib. 36. cape 22. Videri
poteſt, & qvi alabaſtro noſtro fortè convenit, in tenues cru-
ſtas findebatur, ſicut hodie virrum. Bißweilen wurde auch
duͤnnes Horn darzu gebraucht / denn der Gebrauch des
platten Glaſes war den Alten unbekannt / wie noch heut
zu Tag Laterne mit Horn / an ſtatt des Glaſes / gefunden
werden. Cilicia etiam habebant, qvæ erant vela aut tegu-
menta aſpera ex pilis pecorum, l. 12. S. 12. ſy. inſtruöt. Legato
ubiqve Dion)ſius Gothofredus. JAcoBus CulACIus Obſerv. I3.
lib. I3. Sed & cancelli facti in modum retis. Vid. omnino
JAC. CulAC. Obſerv. 30. l. 13..
1

§. 10.
Ex qvo apparet, Romanos hiſce craſſis materiis melius

ſe mmuniviſſe adverſusintemperiem aéris, frigus ſcilicer & ni-
mium

8 CAP. I. D Jukk
mium ſolis calorem vid. l. r 2. S. 16. F. inſtruct. Legat. Ventos.
PLIN. 2. Epiſt. 17. MART. L. g. Epigram. Hy)bernis objecta notis,
ſpecularia puros admittunt ſöles & ſine ſole diem. DIONYSIuIS
GorHorRkEDus ad d. l. I2. §. 2 7. ſy. inſtrubt. Legat. Lit. 4. &
JAC. CurAC. l. 1 3. Obſerv. I3. Qvam nos hodie vitreis noſtris
feneſtris, aſt non tantum luminis captâàſſe qvam nos per lu-

cidum vitrum, hinc plus luminis cœleſtis opus habebant,
adeoqve freqventer uſi ſunt ſervitutibus luminum, ſæpiſſimè-

qve diſceptarunt circa feneſtras faciendas vel obſcurandas.
Vid. AoC. CurAc. lib. IZ. Obſerv. 3. Accedit, qvod non tam
feneſtrarum amplitudine numero ac diſpoſitione uti hodie
fit, qvam columnis potius aliisqve ornamentis ædium ſua-

rum proſpectum exornaverint, & qvod parvas & raras fe-

neſtras habuerint. Vid. omnino JoH. BAPTIST. DoNIIM. de a-
lubrit. reſtit. agr. Roman. f. 220.

§. 11.

Porrò notari non inutile erit per LL. XII. Tabb. privata
urbana ædificia ita conſtrui debuiſſe, ut ſpatium duorum pe-
dum & ſemis interjectum liberum manſerit qvod legitimum
appellat l. I14. ſ. de Servit. Præf. Urban. vid. omninò DIoNvs.
GorHorRED. ad d. l. & FR. HoTOMAN. Amic. Reſp. lib. 2. cap. g.
id ſpatium legitimum veteres Ambitum vocarunt. FEsTus
in Ambhitus 1I . Wed. ult. Varr. z. de Lingua. Hinc qvia utrin-
qve itinera habebant ædificia Romæ, nec ita contigua
erant ut noſtra hodierna; Inſulæ vocabantur. Vid. omnino
BASILII FABRI Lexic. hac voce & locaza ibi citata. Sed tamen
etiam contiguæ ædes Romanæ erant, ut manifeſtè colligi
poteſt ex TAcrT. Aunal. 1I. cap. a3. ubi poſt incendium illud
grande Nero communionem parietum in reſtauranda urbe
pro-

—

prohibuie
ibusurbi

ſih el

citinn 00
znultoma)
caruln 45.
Didlaltd
Ne Doma 17
ffundet
Minum.

Progr
ſunt. Jun
cims jus
manuis, G
perlonee
duum, ſeul
himus loci
nuSt,
jus pracel
tentern1
Vetet, nie
cientes,
inpecien

Hiſce
leftitig,

—
Ventos,
4 pti, 5
NTY SIu 8
igE
6 noltris
per.
deden,
Piſime.
Urandeas.
Nontam
ihockie
ium ſia⸗
raras fe⸗
Gd.

privata
t be⸗
Bitimunn
Doxxrz.
. aß. 4.
PESTES
ia utrin⸗
vonigua
1onnind
H tamen
collgi
um illud
lce ube
pro⸗

FENESTRARIIM. ”MUW 9

prohibuit, qvæ igitur freqventabatur antea, & in illis regio-
nibus urbis, qvæ illæſaerant, permanſit, item ex l. 6. §. plane
ſi diviſit ſp. ommlun. præd. ubi dicitur; ſaæpe ſierè, ut domus una
falto pariete in duas dividature qvæ contigua ædificia ſpe-
ciatim domus vel ædes appellatæ ſunt: Interim Inſularum
multo major erat copia, ſiqvidem P. VIcrOR de Notitia Imperis
earum 46602. numerat, domuum vero 1780. vid. LIPs. Iib. 32.
Dial. alt. de magnitud. Rom. it. JoH. VorKk. Bechmanns Diſſert.
de Domo, in promio. Hæc obſervatio multum lucis nobis
affundet infra & maxime in explicandis ſervitutibus lu-
minum.

§. 12.

Progredimur ad vocabulum gurir, de qvo hæc notanda
ſunt. Jus vel denotat legem, ſeu jus præceptivum, ſic di-
cimus jus Romanum, Germanicum, &c. pro legibus Ro-
manis, Germanicis, &c. vel denotat qvalitatem moralem
perſonæ competentem ad juſte aliqvid habendum vel agen-
dum, ſeu jus permiſſivum, & hicce ſignificatus propriè eſt
hujus loci, qvamvis nec alter à noſtro inſtituto plane alie-
nus ſit, cum omne jus permiſſivum vel corroborerur per
jus præceptivum, ſi nempe lex aliis vetet, ne me jure meo
utentem turbent, vel conſtituatur per illud. verb. gr. ſi lex
vetet, ne qvis in ſuo feneſtras faciat in vicini prædia proſpi-
cientes, jus vicino oritur, alterum tale qvid tentancem
impediendi.

§. 13.
Hiſce prænotatis jam eo melius intelligetur noſtra juris
2. 7 2 Z. ,. gi 2 . , ſ. ,& OP ,
deſinitio, qvæ hæc eſto: Iuas feneſtrariiin Sſe facultas

. 2

10

CAP. I. Dr Jun

jure competens circa ſeneſtras faciendas, at per
eas lumen oli vel arem vel ſolem in praæadium
noſtrum immittere, vel proſpectum in loca vicina
facere bosſimus. Sermo itaqve nobis eris de eo, qvid
qvivwis in ſocietare civili vivens, & ædificia poſſidens reſpe-
Gu vicinorum vel in urbe, vel extra urbem degentium circa
lumen & proſpectum & feneſtras ad eundem finem faciendas
jure qveat, qva occaſione dicturi etiam ſumus de variis va-
riarum Rerumpublicarum peculiaribus circa hanc rem le-
gibus & ſtatutis.
§. M.
Hoc autem ita faciemus, ut (I.) ſolida fundamenta ex
JNuris Naturæ genuinis principiis ponantur, (2.) diſpiciatur,
qvid Zus Romanum de hac re ſtatuerit & ex ipſis ejus legibus
juſta ratiocinatione deducatur. (3.) Adeoqve Doctores non
ad auctoritatem allegentur (Doctori enim non creditur, niſi
ſententia ejus legibus conveniat. SIGISMUNDuS SCACCIA de
ſententia & re judicata gloſſ. 1 a. C. 2 2a. n. o.) Sed ad id ſaltem,
ut ſciri poſſit, qvid alias de hac vel illa qvæſtione inter Jure-
Conſultos & in foro Judicatum fuerit, vid. CASP. LIEGL. Di-
caſtice Concl. 39. (4.) diſpiciatur etiam qvid jus noſtrum
Germanicum & ſtatuta localia diſponant, qvæ ut in aliis mul-
tis, ita maximè in materia ædificandi juri Romano repugnant,
qvod qvoties fit, jus Romanum non obſervatur. JOAN.
SCHILTER Ex. I. H. I. Lit. a. qvia ſubſidiarium tantum eſt.
(Beat. SAMUEL. STRYCk. Diſeurſ. pralim. ſpecim. Vſ. modern.
Pand. S. 24.

§. 15. Oc-

—

ecan
Aulz
irI
anur.
de aifdi

Divi
fo

§ 1. un
6. 7. De
. 3. Conn
ſ 4. Eſis
8 6 M
ci
9, 6. Nen
ſ. 7. Du⸗
ſ. d. Qi
5 g Nef
10, Vii
i⸗
. I. Nij
H 12. Et 7
ſ13.lu p

4

her
Aun,
Greſpe.
Cir
Ais pa⸗
lem le-

elta ex
Würhr,
lepibus
es non
Ur, niſi
Cela de
ſiltem,
er ſure⸗
I. Di-
oru
iis ol⸗
ugnant,
. Joax.
tum eſt.
modern.

15,0-

FENESTRARIM.

§. 15.

Occaſionem nobis dederunt multi textus, v. gr. in Pan-
dedtis l. 3. l., a. l. 6.l. 9. cum ſéqq. Io. II. I2. l. 17. Cum ſeqd. 16.
17Z. Il. 21. cum ſeqq 22. 2 3. l. 40. de Servitutibus prædiorum ur-
banorum. In Codice l. S. &ö⸗9. de Servitute & I. I2. cum ſeqq.
de zdificiis privatit.

SSegegeEF A K N t5e15
CAPUT II.

Diviſtonem & Cauſam Ef-
fcientem Juris Feneſtrarum comple-
Aitlr.

S. 1. Cauſa effciens Juris Feneſtrau m.
S. 2. De rebus communibus.
S§. 3. Communes res interdum proprias feri.
5. 4. Uſus rerum communium certo reſpectu non omnibus ſuſßßcit.
S. 5. Jure Naturali cuivis liberum eſt feneſtras facere, etiam in vi-
cini prædia proſpicientes.
S. 6. Neémo in uſu rei ſuxæ turbandus.
§. y. Duplex jus ex duobus præceptis Juris Naturæ oritur.
8. §. Qvivis feneſtras qvot & abi velit, facere pohet.
S. 9. Refutantur Diſſentientes.
§. 10. Vicinus contra ædificando alterius feneffras obſcurare poteſt;
ibiqve Reſponſum.
§. 11. Niſi qvid in alterius prædium immittatur.
§. 12. Et verſus loca publica & univerſitatis.
H. 13. In pariete communi neutri dominorum invito altero feneſtras

Jabricare licitun eſt.
. B z H. 14. Lyi

CA P. II. DE DIVISIONE
Qvi paries commuxis vocandus.
In alieno pariete feneſtras facere probibetur.
Feneſtra jamj'am erecta an poſtea ampliari qveat?
Jus Naturale ſæpius per leges Civiles augetur vel tohitur.
Naturalis edificandi liberras reffringitur, & certus modus
ponitar.
Cirea edium altitudinem variantia ſunt ſtatuta.
Qvadam leges ſatutariæ, qvæ in ædificando & feneſtras in
vicini domum proſpicientes fabricando, obſervandæ videntur.
Exotica ſtatuta. .
Adificandi libertas contra ædificando, imò per pactas ſeu
conſtitutas ſervitutes impeditur. .
De S ervitutibus, qvæ principium & cauſam efficientem Juris
hujusce præbent. .
G. 24. Schifſteri explicatio ſervitutis altius tollendi.
§. 2 5. Cœpolla ad eandem materiam.
§. 26. De Servitute altius non tollendi.
§. 27. De vividariüis ſupra adificia. Ut & de pacto: Servitutes uti
nunc ſunt, ut ita ſint.
§. 25. Vicinus lumina mea per qvædam pada acqviſita, minuere lis-
qve ofſicere neqvit.
S§. 29. De Servitute Luminum.
§. 30. Servitus luminum per pactum à vicino conſtituta, mihi utilis,
etſi contra loci ſtatuta.
§. 27. Confitutd ſemel luminum ſervitute, tunc vicinus lumina mea
amplius obſcurare neqvit.
§. 32. Ne proſpe tui offciatur.
§. 33. Hac magis confiſtit in jucunditate qvam utilitate & neceſſitate.
§. 32. De ſervitute proſtetus.
6. 2 5, Cum vicino de apertura parietie proprii, aut oommunis aut alieni
(( Ava in hortum vicinum proſpicere geſtio) paciſci poleo.
§ 326. Conced'tur Principi & Eccleſiæ Patrono, ædes Ecoleſiæ conti-
Luas habere, Deiqve cultum attendere, nulli verò alit.
§. 37. Supra recenfitas Servitutes adbuc alias eſſe, qvarum duæ ex-

Ponuntur.
§. I. Cau-

2

4

1

Jubet
exhauctæ
bus homi
Aer, ub
rofluens,
Urhezing-
Aceant.
adicere,
proptiam
nonſufftci
ejus r,
comtnunn,

Deind
debent, 8
tiam uſus
ſecundum
humaniran
dam vero
beant: ex.

itur,
6 mog;

ehta i
bigentun,
dathes ſeu

en uni

ſiute⸗ ti

nuere ii⸗

i uit,

nina meg

cehitate,

alt alieni
ſei poheo.
e conti-
d alii.
due ex.

lCan-

FENESTRARUM. 13

§. I.

Auſa eſiciens hujus juris duplici modo conſiderari
poteſt, ſicut & ipſum jus feneſtrarum. Eſt enim
vel juris naturalis vel juris poſitivi & Civilis, ſi ju-
ris naturalis eſt, lex naturalis ejus eſt cauſa efficiens.

§. 2.

Jubet enim ea lex (I.) ut res communes, id eſt, qvæ in

exhauſtæ ſunt utilitatis, ita ut earum uſus naturaà fua omni-

bus hominibus citra metum diſſidii ſufficere poſſit, ex. gr.
Aéër, (ſub qvo lumen & calor ſolis comprehenditur) aqva
profluens, mare. Inſtit. S. I. de Rerum Diviſione l. 2. y. de K. D.
ut hæ, inqvam res proprietate nullius ſint, uſu verò omnibus
pateant. Nam ſtultum eſſet, eas res ſibi tanqvam proprias
addicere, cum ob eam ſaltem cauſam rem aliqvam mihi
propriam faciam, qvia timeo, ne ejus uſus, qvi omnibus
non ſufficit, mihi tandem deficiat, ideoqve excludo alios ab
ejus uſu, ut ſunt res fungibiles, qvæ ratio ceſlat in rebus
communibus.

§. 3.

Deinde notandum, dari inter res qvæ communes eſſe
debent, & res qvas proprias fieri expedit, ne ob inſufficien-
tiam uſus lites oriantur, ſpeciem qvaſi mediam, rerum, qvæ
ſecundum qvosdam uſus omnibus ſufficiunt, ut ita ex officiis
humanitatis communes manere debeant; ſecundum qvos-
dam verò omnibus haud ſufficiunt, ut ita proprie fieri de-
beant: cx. gr. lumen qvoad navigationem omnibus ſufficit,

3 ſi enim

14 CXApD. II. D E DIVITSTONE

ſi enim cuilibet piſcari licitum eſſet, mox piſces de-
ficerent.

9. 4.

Sic etiam aèr (ſub qvò ut dixi lumen & calor ſolis, qvia ei-
dem ſemper in ſunt, continentur) res eſt communis, qvoad
reſpirationem, lucidationem, omnesqve alios ejus uſus qvi-
bus toti generi humano ſufficiunt; ſed qvoniam iis rebus
non uti poſſumus ſine ſubſiſtentia in loco certo, hoc reſpectu
uſus earum non omnibus ſufficit, ſicut nec terræ uſus fupra
vam ædificium meum poſitum eſt; Si enim alter ædificare,
aut aliud qvid facere in meo vellet, ego è contra impedirer;
hinc non inhumanum eſt, eas res hoc caſu fieri proprias &
dici, ejus eſſe cœlum, id eſt aërem, cujus eſt ſolum, interim
tamen manent in ſe & ſecundum ejus uſus inexhauſtos, res

communes, & maximè inhumanum foret, ab earum uſu in

noxio alios excludere velle etiam in ſuo.

§. §.

Sic immittere lumen vel aérem in ædificia ſua ab omni-
bus lateribus qvivis per parietes ſuos jure Naturali poteſt,
l. §. S. F. verb. in ſio enim alii hactenus facere licet, qvatenus
nihil in alienum immittat. f. ſi ſervitus vindicetur, & pro-
ſpectum ſibi facere in loca vicina etſi aliena per aérem lu-
minoſum: innoxius enim hic uſus eſt luminis. Nam damnum
nullum inde ſentit qvod enim poſteriore caſu aliqvi dicant
incommodum id eſſe vicino videri ſua ſecreta, ſuas formo-
ſas fominas, id qvidem aut mera eſt invidia, aut ſi vel ma-
ximè rationabilis cauſa ſubſit impediri poteſt contra aliqvid
æddificando aut ponendo. Non invidus erat hac in re
DRU-

Dausus .
ſertut: In
gain ab0
Pall. „
nentit, i⸗

ubet
vamn ro!
lue Xad
mas & gel
ſuper PaCa
Hucoxt
94 MuELE
CERISI.
tamn beatal
bus hiſce

Lex à
latiter pi⸗
Preceptis
tem, dum
rem edi
ſiuulun

Exind

N
es ge

Viaei.
JVOad
lsgyi.
rebus
teſhechu
dfiene,
becirer;
Oprias &
interim
os,teS
mufiin

bomn’
potelt,
vatenut
& pro⸗
etem lu.
lamnumm.
Vi dicant
8formo⸗
velma-
1aligni
lc in te
DRu⸗

FENESTR ARIM. 15

DaRusus, Romanus, qui Architectum ita allocutum fuiſle

fertur: Tu verò ita compone domum meam, ut qvicqvid
agam ab omnibus perſpici poſſit. VELL. PATERC. l. 2. alleg.
à PHIL. ANDR. OLDENBURGERO in tractatu ſuo de qvatuor ele-
mentis, tit. a. S. F.

.

§. 6.

Jubet ea lex (2.) ne homo hominem turbet in uſu rei ſuæ,
qvam propriam ſibi fecit. Hæc duo præcepta ulterius pro-
bare & ad principia juris Naturæ, id eſt, propoſitiones pri-
mas & generaliſſimas, unde reliqvæ omnes fluunt, revocare,
ſupervacaneum erit; Nam ſicut notum eſt, principium illud 4
HudoNk GROTIO inconvenientia cum natura rationali à
SAMIELE PüuFFENDORFIO in ſocialitate ab aliis aliter, à
CHRRIST. THOMASIO deniqve in eo poſitum ſit, qvod vi-
tam beatam & diuturnam reddit; ita qvivis videt, ex omni-
bus hiſce principiis noſtras fluere theſes.

§. 7.

Lex autem, ſive potius obligatio inde orta, cum regu-
lariter pro correlato jus habeat; ita & ex duobus noſtris
præceptis juris Naturæz homini duplex jus oritur, prinzam,
ut unusqvisqve pro lubitu luminis uſurpandi habeat faculta-
tem, dummodo alteri non intervertat uſum luminis & aëris-
qvem ædificiis ſuis incluſic, adeoqve ſibi proprium fecit,

ſecundum, ut poſſit qvivis liberrime re ſuâ uti.

Exinde porrò generale deducimus axioma: Poſſe qvem-

CAn. II. De PrIVISIONE

16
vis in ſuo ædificare pro lubitu luminis habendi gratia; qvod
& Jus Romanum ex Jure Naturæ repetiit & confirmavit l. Pro-
culus 26. ff. de damno infecto in l. S. & 9. C. de Servit, & aqva
ibi: altius qvidem adificia tollere, ſi domus ſervitutem non de-
beat, dominus ejus minime brohibetur ,& d. l. 9. tollendi altius
adificcium vicino non eſt interdiltum. Wwod ut Doctores e0
magis demonſtrent, ad cœlum usqve extendere ſolent,
vid. eos ad d. I. 8. STEPH. FoRCATULuS de occultà Juris-pruden-
tis ſen Necyomantid. Dial. 16. n. 9. ait. Cuiqve liberum in
infinitum plus qvam turrim Babel attollere, aut ultra turres
Germanicas Argentoratenſem, Landshutenſem, Viennen-
ſem, Brunsvicenſem, &cc.

Qvam placet alta potes per fundum tollere tecta.
Ein jeder mag auf ſeinem bauen in die Hoͤhe / und gra⸗
ben in die Tieffe nach ſeinem Gefallen / doch ohne des
Nachbars Schaden / ait ſus Bohemicum e. a1. K. I2.
vid. PHIL. ANDR. OLDENBURGERI zr. de qvatuor elementis kit. 4.
S. J. ANDR. GAILIUS 2. Obſerv. 6g9. n. I. BENED. CARPZoOV.
p. 2. 6. 4. d. I. CASP. KLOCKIUS 4. Conſ. a27. n. IJ. ſeq. & vol. 3.
Conſ. I 2. n. IJ. I7. &29. ANTON. GOBIUS Conſult. deciſ. 132.
n. f. „RIMINALDUS Jenior. Conſ. 71. n. I. JOH. VINCENI.
HoNDED. Conſ. So. n. 1I4a. lib. I. ALDOUIN. Conſil. 10. n. 6.
JoH. PAPT. FENZON. ad Stat. Vrb. cap. 10 a. n. 3. JOH. PAPT.
CIARLIN. Controv. ISZ.n. I. JOH. FRANCISCUS ANDREOLUS
Controv. 397. n. I. & ſéq. ALEXANDER SPERELLuS Deciſ. 71.
„. I. PET. FRANCISCUS TONDUT. KReſol. civil. 55. n. 30. cum
ſeq. JuI. CAPON. Diſcept. forenſ, 35.n. . AMAT. DuNOZET-
Deciſ. z0oaa. . I. JoH. FRANCISC. MAROTTADiſcept. forenſ. 3 .
n. 6. cum ſéq. JoH. KOPPEN Obſerv. Prablicabil. ZS5. n. 4.
Ergo ſeqvitur porrò: Qvemvis poſſe in ſuo pariete kenelen⸗
acere

ſacetc/
ſicientes
13.- .
M. .
cificant⸗
re, Keva
luerit . ine
a2pertef
domuum
er ccide
tanto tern
feneltre.
Ziche
ADAMO
durcheue
elers Ne
Fenſterd
aus dieſ
Hofſehen
noch da
hat/ſoſe
Fenſter!
harn de
jung En
ANON. G
bat Auc.l
Morm
ALPHO
mille ann
talis fenel
Volucrit.

1 gno
Vl y.
CO
1 non de-
6, altin⸗
kores 60
dlent,
Prudon.

eru in

rà turres
Viennen-

te tecle
6 ra⸗
jne des
1.K. 14.
rtit 4.
ARZOV.
Pool. 3.
ciſ. 132.
INCENI.
10, . 6,
IPAPT.
DNEOIUS
Nci,,ſ1.
30. (M
NNozrr.
nrenſ. 31.
75. n. 4
feneſtras
facere

FENESTRARUM. 17

facere, qvot & ubi velit, adeoqve etiam in prædia vicini pro-
ſpicientes. DAvID MrvIus ad Jur Lubec. part. 23. tit. I 2z. art.
I3. . §.. FRANCISCUS MARIA PACCHIUS de Servitutibus Tom, 2.
cap. 8. qvßuαπ. 1 9. n. I. ſeqq. ibiqve citati apertè demonſtrant
ædificantem, ſeu vicinum poſſe aperire feneſtram, feneſtras-
ve, & etiam in progreſſu temporis, ſeu qvovis tempore vo-
luerit, in eo ædificio longe antea confecto, eſto nunqvam iibi
apertæ fuerint feneſtræ, & eſto inde conſpiciantur interiora
domuum, aut hortorum vicinorum, vel aliud detrimentum
per accidens exinde eis ſeqvatur, non obſtante ut dictum eſt
tanto temporis lapſu, in qvo nunqvam fuerunt apertæ aliqvæ
feneſtræ. Hujus præjudicium affert CaRISTOPH. PHILIPP.
Richter Tom. 2. Conſil. 276. in Collegio Menſ. Aug. Iöoτ
ADAMO Stollen zu Blanckenburg ita conceptum: Iſt
durch euer Hinter⸗Hauß vor Alters ein Lufft. Fenſter in
euers Nachbarn Hinter⸗Hof gangen / und wollet mehr
Fenſter dahin bringen. Ob nun wol euer Nachbar allein
aus dieſen Urſachen / daß man dadurch in ſeinen Hinter⸗
Hof ſehen koͤnne / euch zu verhindern ſich unterſtehet / den⸗
noch da er nichts anders und erheblichers vorzuwenden
hat / ſo ſeyd ihr deſſen ungeacht euren Gefallen nach andere
JFenſter machen zu laſſen befugt / aber doch iſt euren Nach⸗
barn dieſelbe zu verbauen unbenommen. V. R. W.
jung. HiERONYMI RoCCX Diſp. Zur. Select. cap. 1z6. n. . & cit.
ANTON. GOBII Conſaltation. Deciſiv. I32. n. z. Id idem pro-
bat Au. BaRBOSA in d. l. altius n. z. probans dictum Lupovicr
MoLIN E de Jusſtitia & Nure, Diſp. Zo9. num. a. Tom. 3.
ALPHONS. GOMEZ. ad l. 46. in verſic. ex qvo etiam ſi per
mille annos, & tempus immemorabile nunqvam ibi fuiſſet
talis feneſtra, niſi ex adverſo probaretur, qvod iſte vicinus
voluerit aperire feneſtram, & ei prohibitum fuit, & acqvie-
vit

18 CAP. II. DE DIVISTONE
