plex datur difficultas, ſuperabilis et in fuperabilis. Si ſuperari poteſt, obliga-
ris ad uſum virium tuarum, non qualiumcunque, ſed explendae legi ſuffici-
entium; ſin minus, recogita, num huius impotentiae ipſemet caulſa ſis, nec
ne? Quodſi tua culpa impotentior factus obligationem tuam explere non
potes, aut occaſionem illi ſatisfaciendi neglexiſti, aut agendo aliena virium
imbecillitatem nimiam contraxiſti, quo ipſo tamen nihil derogas legi, nihil
obligationi. Ex hoc igitur capite ſe non poterit excuſare Ademi poſteri-
tas, quod deficiant vires voluntati diuinse obtemperandi, quod inuiti ſen-
tiant prauas coneupiſcentias, quas impedire, quantopere vellent, tamen non
poſſent. Haec enim infirmitas, utique culpabilis, quae pendet a labe origina-
gia, cuius ſemet ipſi reos profiteri neceſſum habent, robur legis et obligatio-
nis neutiquam infringit. Num enim tua debitum ſoluendi ceſſaret obli-
gatio, ſi luxuria et ingluuie uniuerſas opes dilapidaſſes, teque ad incitas
zedegiſſes. Hominum malitia non tollit legum neceſſitatem.
. §. 85.

dicatur lex (§.33.), absque illa non datur obligario.

CATYVT II I. D E OBLIGATIONE. 4 ⁵

Nulla tamen obligatio obtinet ſine lege. Quandoquidem illa actionem Nallz obliga-
requirit aut exſequendam aur omittendam (§. 75.); Talis vero actio ttινο lege.
ſui normam, cui, fas eſt, att emperetur, neeeſſario ſupponit: Quae cum

Sed neque lex ulla concipietur obligatione caſſa. Lex enim praecipit Nalla lex ſine
a Riones bonas, prohibetque malas (§. 40.). IIlam generatim dicamus, obligatione.
quae in noſtram tendit perfectionem, hanc vero, quae nos reddit im-

perfetcliores §. 596. 599. M.); Siue id pendeat ab ipfius actionis natu-

ra, ſiue ab arbitrio imperantis, perinde eſto. Hac igitur ratione quae-
libet lex cum actione praecepta bonum, cum prohibita malum aliquod
ſecuturum connectit, h. e. ſi generalius loquerer, motiuum (§. 608. M.):
Quare cum obligatio, paſſiue ſumpta, ſit actio, qua cum aut volendi aut
nolendi motiuum connectitur (§. 75.), omnis lex obligationem pro-
Proinde totuplici obligatione tenerit ad actionem aut exſequendam aut Quotuplex ſit
omittendam, quotuplici lege iſta aut praecipitur aut prohibetur (§H. 86.) obligatio?
Sic e. g. Homicidium, Furtum prohibetur lege naturali tam cogente,
quam non cogente, diuina et ciuili: Hinc et ad illam euitandam teneris
obligatione perfecta, imperfecta, diuina atque ciuili.
Acdlio legi attemperanda oficium appellatur, diſpeſci ſolitum in Okeiam quid
perſectum et imperfeétum. Perfectum enim dicitur, quando legi co-e? aotuplex?
genti attemperari debet; Sin vero legi non-cogenti conformis eſſe
debet, imperfectum audit.
Olſficia perfecta quoque dici ſueuerunt officia neceſztatis, externa
fricti iuris; ſed imperfecta, amoris, honeſtatis, decori, int erna.
Quoalibet Aicium eſt obligatio ſenfu paſſuo ſunmta, Quandoquidem Ep olligatio,
omnis lex producit obligationem paſſiue ſumtam (S§S. 86.), quae eſt 9
P 3 aCtio,

46 CAPVT III. DkE OBLIGATIONI.

actio, quacum motiuum uolendi aut nolendi connectitur (§. 75.) 5
Enimuero officium eſt actio legi conueniens (§. 88.): Igirur er omne
ofſicium debet eſſe obligatio.

4 1 4 . M . 17 1 . . S
obligatio pe. Cum igitur nullum detur officium, quin ſimul ſit obligatio (.89.),
feaa et im- apparet, eam diſpeſci poſſe commode in perfectam et imperfectam
Perfeka. (S. 88.), et illam quidem fore actionem legi cogenti attemperandam, hanc

vero altionem ad normam legis non cogentis componendam (§ cit.).

Ius perfetum Lide confequitut, nullam deuri obligationem perſectäm, cui non reſpon-
correlatum deret ex altera parte ius perfeltum. Quandoquidem obligatio perfe-
obligationiz a eſt actio legi cogenti attemperanda (§. 90.); Cum uero lex cigens
berfectae. ea ſit actionum moralium norma, cuius cuſtodiam extorquere licet vio-
lentis remediis (§. 36.), obligatio perfecta non poteſt non efſe acti
quam lex extorqueri poſſe dictitat. Enimuero hac ratione iſta ſimul
facultatem eiusmodi actionem vi et metu extorquendi indulget. Qua⸗
re cum ius perfectum ſit facultas legi cogenti conuenienter agendi
(§. 72.), et per conſequens ad illius cuſtodiam ſiue actionis exſe-
cutionem aut omiſſionem alterum cogendi (§ 36.); obligationi per-
fectae ex altera parte necefſario reſpondet ius perfeclum,
FPquidem GROTLIVS in I. B. P. L.II. c. XI § 3. exiſtimanit, euenire
ſaepius, ut obligatio ſit in nobis, et nullum ius in alio; Qui enim g. c. in-
dicat, ſe futuro tempore aliquid promiſſurum eſffe, hunc obligatüm eſſe ad
id praeſtandum, licet alter non habeat ius ad illam pollicitationem. bari-
ter quemlibet obligatum eſſe, inquit, ad gratiam er miſericordiam repo-
nendam, nullum uero propterea ius alteri ſubnafci. Sed quoniam iſtae
obligationes tantum ſunt imperfectae, inſtantia iſta non ferit aſſeirtionem
noſtram. M S
§. 92. D
Iurir perſeczti Sed eadem propoſitio nune Juoqite valet muerſa . Inri Perſecto ex al-
correlatum tera parte reſpondet perfecta obligatio. Si dubitas, velim, animo reuol-
obligatio per- uas, ius perfe tum eſſe facultatem legi cogenti conuenienter agendi
d. (F§. 72.), et conſequenter actionem ab altere extorquendi ſecundum
egis rigorem (§. 36.): Sed concefla mihi facultate iſtiusmodi et in al⸗
. allen

7

7

.
9

C A PVT LIII. DE OBLIGATIONE. 47

tero concipienda erit octio ſuſcipienda vel omittenda, quae extorque-
ri poteſt, nimirum actio legi cogenti conformanda (§H. 36.): Qne
cum dicatur obligatio perfecta (H.90.), iuri perfecto ex altera parte
relpondet perfecta obligatio.
UWw Eandem quoque ſententiam fonit III. THOMASIVS, quando in
M Inarispr. diu. L. III. cap. VII. H. 67. iudicat, éas et obligationem eſſe correlata,
M quorum unum ſine altero exiſtere nequit, Et hane argumentationem a iu-
“ re perfeéto cuius ad obligationem alterins maximi momenti eſſe in arduis
diſciplinae practicae materiis, ſe expertum eſſe affirmauit B. HENR. KOEH-
L. ER VS ie Exerc. I. N. C. 782. Sch. 2. unde et contra Gundlingium pro-
lixius vindicauit in I. G. §. 199 ſeqq. Scilicet Vir Muaſtris hanc quidem ar-
gumentationem ab obligatione unius ad ius alterias agnouit, ſed recipro=
cam a iure unius ad obhigationem alterius reiecit in I. N. G. Ccap-I. §. LVI.
Exiſtimauit enim in bello unieuique belligerantium ius competere alterum
ecogendi, neutrum vero obſtrictum eſſe ad patiendum ſe cogi; Similiter
magiſtratui ius tribuendum eſſe alterum cogendi ad manifeſtationem ſui
eriminis, neutiquam vero in delinquentem cadere obligationem illud reue-
landi, ſed eum potius tale quid reticere poſſe, cum unusquisque imperfe-
tionem ſuam auerſetur, et hinc ob malum grauifſimum veritatem di⸗
Ruro imminens illius manifeſtatio ſit impoſſibilis: quam ob cauſam
neque delinquentem obligatum eſſe ad non reéfſiſtendum illis, qui i-⸗
plum ad poenas trabunt, licet magiſtratui competat ius delinquenti- .
bus poenas decernendi. vid. cap. XV. S. AVI et cap. XXXV. S. XLIH. Ets
huic quidem praeluſifſſe mihi videtur HOBBESIVS. de Ciue cap. VI. F.⸗
XIII. quando principi quidem ius tribuit iubditum interficiendi, quin mor-
te grauiora ipſi imperandi, id vero ferendi omnem negat obligationem.
ReHlectam, pace lectoris, ad inſtantias adme dum plauſibiles. Confun-
ditur primo obiectum iuris et obligationis, negatur obligatio, quae nullum
zus libi reſpondens habet, et ad obligationem, quae juris eſſe debebat corre-
latum, non attenditur. Concedo, per naturam humanae mentis eſſe impoſ-
ſibile, aliquem ſuam uelle imperfectionem, ſed non implicat, facere quae DW
nolumus, inuite et coacte aliquid ſuſtinere. Concedo, nos obligari haud ð
poſſe ad impofſſibilia; ſed nego, obligationes, quas exigunt iura recenſita,
eſſe impoſſibiles. Magiſtratus ius haber, cogendi ciuem, ut fe reum crimi-
nis profiteatur;, ut ſuſtineat poenas delictis prouocatas; ſed ridicualum es
contradictorium ius foret alterum cogendi, ut ſponte et cum voluptate ſua
ſceilera manifeſtet, ut ſine formidine fſine taedio ſe poenis ultro offerat.
Quamuis igitur impofſſbilis eſt obligatio ad ſpontaneam criminis, grauiſſi-
morum malorum cauſae, profeſſionem, aut appetitum mala perpetiendi 3
minime tamen repugnat ad coactam malorum perpeſſionem obligatio.
Quando princeps iure utitur, cui reſpondens obligatio sontradiceret diuinis
legi⸗

—

Deus per
praemia
et poenas
nos obligat.

Itemque per
Jortunam.

CATVT III. D E OBLIGATIONE.

obligatio (H. 75.), Deus per fortunam homines obligat.

legibus, quem caſum Hobbeſius citato loco ſupponit, nego huius iuris exi-
ſtentiam. Quandequidem ofnnia jura, quaecunque ſint, natura diuinis eſ-
ſe debent conſentanea. Denique ſi uterque belligerantium iure gaudet, al-
terum cogendi, et uterque obligatus erit ad tolerantiam coactionis. Quod
vero defenſor aduerſus aggreſſorem et hic aduerſus illum ſe defendat, inde
fit, quod uterque perſuaſus exiſtat, alterum non habere ius ipſum cogendi,
ſeque propterea non eſſe obligatum ad praeſtandam ſatisfactionem. Sed de
hoc iure, quo utuntur belligerantes, Iuo loco plura nobis erunt dicenda.

§. 93.
Hilſce ad liquidum perductis praeſtruam us hoc uniuerſale princi-
pium, ad quod iure prouocandi copiam nobis hucuſque fecimus:
Vbi euitcta ſuerit unius ius vel obligatio, ad obligationem vel ius alterius
tuto argumentari licet (§. 9 1 92.).

Sed iſta de obligationis differentia et correlatione; Deſcendamus
ad alia. Nouimus, obligationem naturalem ſimul eſſe diuinam (§ 82. 5
ſed iſta conſiſtit in connexione bonorum vel malorum cum actione,
quae ex illius natura conſequuntur (§.79.): Igitur Deus nos ad legis

naturae obſeruantiam obligat iſtiusmodi bonis atque malis. Enichue-

ro haec ipia bona pariter arque mala praemicorum poenarumque natu-
ralium nomine veniunt (§. 62.): Iounr Deus nos ad legie naturae cuſto-

diam obligat praemiit et poenis naturalibus

Sed non bis modo, verum etiam ſortuna tam proſpera, quam aduerſa

hbomineſ a Deo obligantur. Per fortunam enim nobis vel bona vel ma-

la eueniunt S. 1098 M); Quoniam haec uero diuinae prouidentiae
ſubeſt (S. n00. M.), et illa per ſapientiam adminiſtratur (H 1095. M);

ideo Deus fortunam praeuiis hominum actionibus accommodat (H.

1096. M.): Quapropter et per fortunam cum aliis actionibus boni,
cum aliis mali euentus connectuntur, qui omnes motiuis recdle accen-
ſentur (§. 6038. M.). Cum uero connexio motiuorum cum adſione ſit

HBa
(§. 428
4

( §. 96. 1.

/

CAPVT III. D E OBLIGATIONB. 409

=ðð S. 96.
Eſ autem omni- obligatio ad fnem connexa cum obligatione ad media. Obligatio ad
Jae- t rationem exiſtentiae finis ſufficientem media,.
M.): Cum igitur nihil fieri poſſit ſine ratione ſufſiciente J
§. 57. M.), fines absque mediis forent impoſſibiles. Fac ergo, te
obligari ad finem, non vero ad media, obligatus fores ad impofſibi-
lia: Enimuero ad haec nulla datur obligatio (§. 84.): Igitur obliga-
tio ad media ſeparari neſcit ab obligatione ad finem.
d9. 7.
a datur obligationis et iuris cor. Ius ad medis.

Quoniam uer? conſtans et perpetu
nexum eſt cum iure ad media

relatio (§. 93.), ideo et ius dd ſnem con

§. 98.
ntinent in ſe rationem exiſtentiae Obligatio a4

Vires et illarum applicatio c0
uſum biriun.

a Kionis (S. 84. M.): Quodſi erge actionem exſequendam vel impe-

diendam conſideras ut finem tibi praefixum, virium tuarum applica-

tio erit huius actionis a te ſu

ſcipiendae medium (§. 428. M.): Iam WZ
vero obligatio ad finem connexa eſt cum obligatione ad media (§. 96.):
Igitur /i qua datus ad actionem aut exſequendam aut omittendam obliga-
tio, te ſimul ad uſum virium tuarum illi ſifficientium obligaium eſſe ſcias.

Hiec uſus, haec applicatio virium explendo officio ſufficientium, Diligentis

nobis dicitur diligentia debita.
§. I100.
Quapropter, cum ad virium applicationem, quae ſufficiunt a ſio⸗ Obligatio 44
ni exſequendae vel omittendae, obligemur (§. 98.); ad adhibendam eandem.
debitam diligentiam ſimul concit itur obligatio (§. 99.).
G “ §F. 101.

.„ CA F. III. DE OBLIGATION k.

I- ad gebi- Sed obligationi omni reſpondet ius in altero (§. 93): Cum i igi-
iin obliga- tur ad debitam diligentiam obligemur (§. 100.): alteri ius conce-
0Odα ν
dendum erit Uam extorquendi 5

§. 102.
Negligentia. Diligentiae opponitur negleblus ſiue negligentia, quam dicimus
non-uſum virium noſtrarum explendo officio ſuſſicientium. Qui con-
tra officium ſuum viribus utitur et ſie iisdem abutitur, ille non uti-
tur viribus cxplendo officio ſufficientibus. Hinc omnis virium abu⸗
ſus pertinet ad negligentiam. ”?VMV

S. 103.
Dolus er Cul- Sed iſte virium non ufſus eſt vel deliberatus, vel indeliberatus,
«. Non-uſus virium explendo offcio ſufſcientium deliberatus, malitia,

fraust, dolus et proaereßir appellari ſolet; ſed indeliberatus , culpa
citur. Eadem diuiſio applicabilis erit ad virium abuſum (5. 102.).

§. 104.
uitari de. Ex biſce notionibut facile colligiur, nobis euitandum eſje omnem cul-
set. pam, onmemque dolum. Obligamur enim ad debitam diligentiam ad-
hibendam (§. 100.); IIIa vero conſiſtit in uſu virium explendo offi-
eio ſaſſicientium (§. 99.); Quapropter cum culpa pariter atque do.
lus conſiſtat in non- uſu virium earundem 9. 103 *), ad urrumdque eiuii.
tandum utique tenemur.

Modo ſit Sed quoniam ad Poſ bilia tantum datur obligatio (§. 84.), ¹ Adeo ł⸗
bilis. Se dolus eaue ene euitatu V. deber alildk.

vero talis voluntas dicatur efficax (§. 702. M „ enident eſt, debitam
dilig’ entiani proficiſei ex voluntate eſtcaci. HD

CAPVT III. D E OBLIGATION R.. 5r =

Hie autem, quae diximus §. 84. Sch. ad animum velim reuocentur.
Si ipſe imbecillitatem tibi contraxeris, quae culpam reddit euitatu im poſſi-
bilem, ne putes, tuam ceſſare obligationem. Quamdiu i ius datur, diligen.
tiam 2 te exigendi, tam din et tua obligatio a culpa tibi cauendi.

§. 106. . .
Diligentia debita tendit ad uſum mediorum, quibus actio ſeu fi- Dilgentis
nis expeditur (§. 99.), eamque ob cauſam in agente ſupponit finis "rguit Folun

. . . . tatem eſzca⸗ Z
ſeu officii voluntatem, quae ſufficit mediorum applicationi. Cum cam. 6 ð

§. 107.
Quoniam vero nihil fieri poteſt ſine ratione ſucliciente (§. 57. „M.), Er eanden
et vis in ſe continet rationem exiſtentiae actionis (§. 84. M.); ſequi- Iupponit ℳ.
tur, omne officium explendum ſupponere debitam diligentiam (§.99.). einm. H
Enimuereo haec a voluntate efficaci dependet, (§. 106.): litur et o-
imne ofzcium a nobis exigit voluntatem efcacem.

S. 108.
Iſta voluntas efficax, quoniam ad media tendit, quae actioni expe Siena golun-
diendae in ſeruiunt (§. 702. M.), colligi poteſt uiburdam ſignis, ve tatis Iicacit.

uti contintta N. 215 Ar. aeſe ntattone;, xpebtatione et MH itattone occaftionit

agendi, emotione mhedimemor um et aliit.

§. I 09.

Cum igitur per haec ſigna ſe exſerat voluntas efſicax (§. 108.),J Signa culpae.
et hanc neceſſario ſupponat debita diligentia (§. 106.), intelliges

G 2 quo

„a QCA r. III. D E O BLIGAXTIONE.

* . „*

quo caſu aliquem neglectus huius diligentiae, h. e. culpae poſſis
— arguere (§. 99. 103.). Videlicet ille ſe non poterit 2 culpa liberare,
qui de Ine aut nunquam aut certe raro cogitauit, Tui nec ſuſcitauit
occaſionem, nec oblatam acr ipuit, qJuli non remonit, dum Lotutt, impedi-

menta (H. 108.).
§. 110.

Siona proae- Phaec eadem ſigna dolum quandoque produnt, quatenus ille, qui
“ r ſiof. nouit finem et de eo cogitat, neque tamen arripit nee ſuſcitat occa.
ſionem, multo minus impedimenta remouet, non poteſt non delibe-
rato conſilio viribus non uri, quas requirit ofſicii expletio, et ſic pro-
aereſin ſuam demonſtrare (F. 103.); ſed et extantiora ſaepius acce-
dunt, maxime, quando non-uſus in abuſum virium degenerauit. Hic
enim, qui ſuis viribus abutitur, impediet occaſßionem et ſubuertet, bic
oblatam, neéc impeditam, ſugiet, bie impedimenta ſtruet, bic alia longe

Plura Weuetur, Juae mentem legis contekagtt cem . odunt luculenter.

N

CA P. IV. D B LMYVTATILONFE.„, 33

CA P V T IV. M ð

§. III.
Niximus de lege, et illius effectu, obligatione. Sequitur aliud npatatio,
momentum, magis practicum. Non enim ſufficit ICto, Zuid?
noſſe legem, noſſe iura et obligationes; ſed ipſius potiſſi-
mum eſt, condemnare aut abfoluere facta hominum, idque
ſecundaum legem. Agedum ergo, deſcendamus ad doctrinam de
Linputatione, quam dicunt legis ad factam applicationem. Sed prae-. „

ſtruamus, neceſſum eſt, generaliorem illius conceptum, ut inſtituto
ſatisfiat. Scilicet ſenſu generaliſſimo dici debet imputatio declara-
tio alicuius pro aurore facti, et ſtatuitur duplex, metaphyſica nimirum
ſiue poſſibilie, er morulis ſiue actualis. Priori enim caſu aliquis pro
autore facti nude declaratur, non habito reſpecta ad a Cionis conſe-
ſequens ſecundum legem; ſed poſteriori illius praecipue ratio habe-
tfur, quatenus et ad eum conſequens actionis ſecundum legem pertinet.

IImputationem eſſe declarationem alicuius pro autore facti, ipſe do-
cet IIl. P VFFENDORFFILVS de QO. H. C. L. I. c. I. K. 17. et qui in
eum commentati ſunt EITIVS, TREVERVS, aliique in not. ad b. l. Sed
imputationis Metaphyſicae nullam fere habent rationem, quando ubiuis de-
terininationetn effectuum moralium adiiciunt. Diuiſionem, quam ſup·
poſui, diſtinétius inculcant V ELT H EMIVS in Inſtit. Metaph. p. 1364.
ſeqq. et noſtra aetate Cel. CARPOVIVS in Comment. de Imputatione
facti proprii et alieni cap. I. J. 21. Recj. Iſta vero imputationis diuiſio,
licet ſit accurata, tamen nen epus eſt, ut in hac noſtra diſciplina adeo ſol-
DWUWU licite attendatur. Potius noſtrum obiectum eſto moralis imputatio, et ſuf⸗
fecerit, hanc Metaphyſicam ſupponere. Quodſi hanc'gitur, de qua locuturi
fſamus in praeſentia, dixeris declarationem alicuins pro autore facti quoad
eius conſequens ſecundum legem, haud difficulter intelliges illius verita-
tem et conuenientiam cum loquend' conſuetudine. Quandoquidem ne-
mine contradicente dicimus, delinquenti e. g. crimen laeſae Maieſtatis im-
putari, ſi animaduertimus; principem hunc ob perpetratum crimen ad
fupplicium condemnare;, et ſic ratiocinari:
Qu. erimen laeſae Maieſtatis com milit, ille ad poenam capitalem
2 trahendus eſt. MU

CAPVT IV. DE IMPVTATIONE.

7 —

Atqui Titius hoc crimen commiſi:
E. Supplicio erit affici iend lus.

Vides, hoe caſu principem non iudicare tantum, Titium eſſe legis trans-
reltorem, non ipſum unde pro autore fackti declarare; ſed potiffimum
actionis conlectaria ſecundum legem ad iplum amplicare Sin vero delin-
quentis facto non obſtante ipſum abſolueret àa facti conſectariis, id ipſi
non imputaſſe princeps diceretur. Ergo non -imputare non ſigni iſicat ali-
quem non declarare pro autore facti; ſed non pro tali autore, ad quem
pertinerent fecti conſectaria. Diſcimus id ipſum ex diuinis literis. luſti-
ficatio, quam Doctores Eccleſiae interpretantur peccztorum non- imputa-
tionem, non conſiſtit in negatione, hominem eſſe peccatorum, ſed potius
in abſolutione a poenis promeritis. Sic enim actus iſte iuſtiſcatorius
pPerficitur: Omnis quidem peccator poenis infernalibus dignus eſt, et iis-
dem vi iuſtitiae meae afficiendus; ſed hunc hominem, licet peccator ſit,
tamen quoniam in Chriſtum credit, non condemno, ſed potius coeleſtis
gloriae haeredem conſftituo. Quoniam itaque conceptus iſte lor ge fre-
quentior eſt, ita, ut et denominatio generis plerumque ſpeciei tribuatur,
inde fit, ut autores Metaphyſicam imputationem plane non attendant Hinc
et ipſe Cel. ISR. TH. CANZIVS. imputationem generatim dixit de-
clarationem eius, ad quem actio ideoque etiam nexus ſiue poenae ſiue prae-
mii pertineat, in Ciu. Dei Sect. 4. c. 4. §. 73.

9. IIZ.

Ef appliestis Si quis pro autore facti declaratur, quatenus ad ipſum a Nionis
legis ad fa- conſe Raria ſecundum legem pertineant; neceſſumeſt, primum atten-
Sum. datur lex cum ſuis effectibus, tum inquiratur falum, et ubi praeſto

eſt, lex ad illud poſtremo applicetur: OQavropter impuiatio non eſt niſi
pplicatio legir ad factum Toad conſebtaria (5 111.).

In hunc fere modum imputationem definiuit III GVNDLINGIVS
in I. N. cap. IV. S. 4. 6. et K OEHLERVS in Exercit. Iur. Nat. §. 381. ninn
quod ille determinationem adiecerit, hic vero omiſerit. IIle inquit, im -
putare eſſe applicare ius ad facta praeterita; hic vero ſimpliciter imputa-
tionem vocat applicationem legis ad faklta, non attendens ad actionis con-
ſectaria; ſed in nota Spho ſubiuncta ſe vindicauit ab obiectione arbitratus,
ad eum actienem cum ſuis conſectariis neceſſario referri, ad cuius fa dum
lex applicatur. Facta vero imputabilia eſſe oportere praeterita, equidem
non diximus in definitione, tamen ex ſequentibus pateſcet.

F. 113.

c APFVT IV. DE IMPVTATIONIA., 3

Propterea imputatio abſoluitur Sogiſmo , cuius maior eſt lex ecum guosmodo im-
ſuo conſectario, minor factum, et concluſiolegis ad factum applicatio. put atio per-
(N. 112.). ffristur?
Exemplo inſeruire poteſt imputatio iuſtitiae Chriſti ſfidelibus facta.
In ipfa enim iuſtificatione Deus ſic indieat: Qu. in Chriſtum credit, ille
Saluatur; Atqui Petrus credit: Ergo ille Saluatur.

Factum eſt actio libera ſub certis cireum ſtantiis ad legem relatis Factum quidè
conſiderata. Id circo factum uariat, uariantibus circumſtantiis, et mi-
nima circumſtantia, ut loquuntur, ſaepius rem totam Uartäat.

Vt diſtinctius intelligatur, quid afſernerim, hanc obſeruationem ad-⸗
modum neceſſariam exemplo uberius illuſtrabo. Accipiemus in lure So-
ciali cap. de Iure coniugali et paterno, legem eſſe, pacta, utpote Sponſalia
a liberis minorennibus, qui ſub poteſtate parentum aut curateris exiſtunt,
celebrata absque illorum conſenſu irrita eſſe, neque effectum producere.
Ratio legis haec eſt: Liberi minorennes non ſunt ſui iuris, ſed alieni, quod
ab educatione dependet, pacta vero ab eiusmodi hominibus ſancita, qui
non ſunt fui inris, inter iniuſta referuntur. Si quis ergo filius minoren-
nis, qui in academia a parentibus adhuc viuentibus ſuſtentatur, matrimo-=
nium iniret; illi factum ſecundum hanc legem imputaretur. Sed tale fa-
Qum non adforet, ſi parentes illius non gerunt curam, ſed ipſemer de vi=
u et amictu fibi proſpicere debet. Ile enim non utitur parentum con-
ſenſu, ſed plane independenter agit occaſione ſuam felicitatem promouen-
di ſuhnata. Ita quilibet promiſſo ſatisfacere tenetur, ſi pacto corrobora-
tum fuit. Sed cadit iſta obligatio, ſi alter paciſcentium non fecerit, quod
ſe praeſtiturum promiſerat. Ob variantes igitur circumſtantias diuerſum
factum emergit.
Imputatio ſupponit facti exiſtentiam (§. 113.), ſiue in commiſſio- Fedla impos-
ne fiue in omisfione illud conſiſtat; Enimuero cum exiſtentia rei eius bilia non im-
posſibilitatem ſibi praeſtruat (§. 77. M.): Facta impoſſibilia imputari ne-! t ent er.
quennt.
Scilicet quemadmodum actionem oportet eſſe poſſibilem, ad quam da-
tur obligatio (5§ 84.); ita et factum non niſi poſſibile nobis imputatur. Si
qua igitur actio, quae omifſlu aut ſuſceptu erat impoſſibilis, commiſſa vel
. Omiſſa

⸗ . “
56 CATYVT IV. D E IMPVIANTIONE.
fuerit, illius exſequntio aut omiſſio non eſt imputabilis. Huc refero natu
rae necefſlitates, e g. reſpirationem, ſternutationem, ventris crepitus, omnum
. . . . . —2 1 „ . . 1
longo itinere defatigati, et ſimilia: V nde et per tritum, natarzlia non
ſunt turpia, eiusmodi actionibus nulla moralitas tribuituar.

Erroaſue, Excuſare eſt efficere, ur actio nobis imputari non pofſſit.
Equidem tum plerumque aut alii nos excuſare dicuntur, aut ipſimet

nos excuſamus, quando nos àa facto, quod in po nam impurari debebat, li-
beramus; At mihi quidem uidetur et deprecatio laudum, beseficiorum, etc.
ob praeclara facta eſſe excuſatio, quando aut extenuamus iſta, aut ex ne-
ceſſitate vel vi officii perpetrata eſſe iudicamus.

upeſztilitas Cum itaque id nos excuſet, quod efficit, ut factum nobis mora-
excuſat. liter imputari nequeat (§H. 116.); Jadti impoſſibilitas ſidhciens eſt ercuja-
tio (H. 11.). .
Er hine iono- Quoniam uero ad fa dum requiritur, ut a ſRio ſpecletur ſub cir-
rantia. cumſtantiis ad legem relatis (§ 1I14.), ideo illum legem ſcire oportet, qui
a Rionem illi conuenienter ſuſcipere aut omittere deber, et hinc absque
legis cognitiône fatum eſt impoſfibile. Igunur legis Aitt Jabti ignoran-
tia excuſat (J. u.) et liberat ab impulalione (J. 10 .
Eſt autem haec ignorantia in uniuerſum duplex, alia eincibilir, a-

Daae dupter
eſt ? lia inuincibilis. Illa dicitur, quae a nobis euitari poterat; Haec uero,
quae euitatu erat impoſſbilis. =
Neceſſum eſt, admodum caute procedamus circa hoc argumentum,
quoò nimis difhicile plurimis videtur;, licet maximi ſit momenti, ſeque per
uniuerſam fere diſciplinain practicam diffundat, et potiſſimum ſuam utili-
tatem demonſtret in doctrina de pactis, de nuptiis, de criminalibus, et
alibi.
H. 120.
F. 4 non utre. Proinde ſcias, non omnem ignorantiam excuſare. Vincibilis
ue ex cuſat. enim, eo quoed euitari poterat (§ 119.), negatium non reddit impoſſi-
bile. Cum itaque ignorantia tantum excuſet, quatenus tollit facti

Poſſi

3

2
. Copyright 4/1999 VXyMaster GmbH wwW.yXVmaster. com

1

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

70 PHILUOSGOFPHURVM ORDINE
IN
[AE WITTEBERGENSIS
ITORIO MAILORI

N. R. S. cIo lo CC XXXIX
DIE XXII. MAII

DISPVTABVNT
PRAESES

ISTVS SCHVBERT

ET LL. AA. MAG. ET ORD.
HILOS. ASSESS.
E T
RASPONDENS

KRAVDV DbE SAAROS

EQVES HVNGARVS.

iI TTEBERGAE
. CHRISTOPH. TZSCHIEDRICHIVS
(Diur. II.)

2 „3