fodia nos red- intelliges, te illius cuſtodia ad veram felicitatem adſpirare poſſe. Haec

dit felices et enim eſt lex naturae: Fac ea, quae te perficiunt, omitte ea, quae te
beatos, imperfectiorem reddunt (§K. 47.). Quodſi ergo illam obſeruas, tibi-
que ab illius transgreſſione caues, fieri nequit, quin ab una perfectio-
ne ad alteram haud impeditus ſemper progrediaris, omnemque ſta us
tui euites imperfectionem (§. 59.). Quam perfectionem et im perfe-

Hionis abſentiam cum feotias, eiusmodi ſtatus non porerit non te

ſumma voluptate perfundere, et aduerſus omne taedium, qud exo-
riri poſſet, fortiter protegere (F. 585. 590. M.), quae voluptas, dum
oritur ex vera perfectione, non apparenter, ſed vere talis eſt (§. 586.
M.), et hine in taedium permutari neſcit (§. 587. M.). Sic ergo gau-
dium idemque perdurabile in anima tua perſentiſces (§ 629. M.)): Et
cum ſtatus gaudii perdurabilis felicitas dicatur (H. 1306. M.), cuſtodia
legis naturalis te reddet vere felicem.

Quin quoniam beatitudo conſiſtit in progreſſu ab una perfectione
M.); eadem te ad veram beatitudinem perducet

ad alteram (§. 1034.
er demonſtr.).

5*

§. 61.

Ex aduerſo autem iſtius legis transgreſſione tuam imperfectionem Sed eius trant=
ipſe promouebis (§. 47. coll. 59.), et tuum hoc ipſo taedium nimium greſto infeli-
quantum adaugebis (§. 585. M.), quod veriſſimum erit, minime appa- ee.
rens, dum ex verae imperfectionis ſenſu ſui trahit originem (§. 587ꝗũ˖.qa
M.), et hinc in voluptatem permutari neſcium (S. 5897. M.). Iſte in-
tenſior taedii gradus efficit triſtitiam (§. 63 1.), eandemque perdura-
bilem (pyer demonſtr.). Hac igirur te perturbatum iri ſeias, et cum
ſtatus triſtitiae perdurabilis ſit infelicitas (§. 1306. M.), infelix ſem-
rir, qui naturaé leger violas, pedibutque conculeas urpiter.
Hac via homines peruenire ad fruitionem ſummae felicitatis, et illi
facile mihi largientur, qui aliud quid ſummam hanc felicitatem eſſe caete-
roquin autumant. Dicunt, hanc confſiſtere in poſſeſſione veri et ſummi
boni, et per ſummumn bonum intelliguns ſolum Deum. vid. B. Buddeus
in Elem. Phil. Pract. rap. IV. §. 3. 27. Legis enim naturalis obſeruantiam
nos participes reddere ſummi iſtius boni, non ambigent, modo intelligant,
quid ſibi velint, per ſummi boni aut diuini numinis poſſeſſionem. Ego
quidem exiſtimauerim, Deum a nobis poſſideri, ſi illius perfectiones co-
gnoſcimus et veneramur, ſi ille nos amat, et nos reciproco amore illum
proſequimur. Vude patet, hane Dei poſſeſſionem et felicitatem eo maio-
rem eſſe, quo diſtinctior eſt perfectionum iſtarum cognitio, et intenſior
illius amor. At enim vero et iſta cognitio et amor ille maximam felicita-
tis partem ex mea quidem notione conſtituit. Quare cum lex naturae nos
obliget ad diuinas perfectiones cognoſcendas, Deumque ferio et infucato
amore proſequendum, oppido patet, hoc medio et ſummmi boni poſſeſſio-
nem nobis comparari, quo omnes ad veram felieitatem perducimur. Sed
ignoſcant, quibus caeteroquin alia placet ſummae felieitatis definitio, me-
thodi tenaciſfſimo, quae notiones diſtinctas, ſat amplas, et foecundas in
ſyſtemate noſtro expoſcit. Scilicet felicitas noſtra non circa eas res unice
verſatur, quae Deum proxime concernunt, ſed et plures aliae eam promo-
nent et adaugent, utpote cognitio ſcientiarum, vita, ſanitas corporis, ſuf-
fciens relum externarum uſus, reliqua: Quod ſi non foret, nec mors,
labor et aerumnze dici poſſent peccati ſtipendium. Hinc rectius ſenſit
ZOCKIVS, ubi dolor incipit, ibi felicitatem deſinere, et dolorem, abi
ſeælicitas ineipit. Nimirum fumma felicitas poſtulat omnis doloris abſen-
tiam, unde nec in praeſenti vita ad illam nobis adipirare licet. Atque
propterea non adeo abſurda, ſed potius veriſſima eſt EPICVRI ſenten-
tis, quando inquit feliciratem conlſiſtere in indolentia. IIluſtr. G VND-
LINGIVS peculiari diſlertatione de hac indolentia egit, quae habetur in

per e

Csnd-=

CAPVT II, DE LE GE.

Gundlingian. P. II. et hie non ſolum, verum etiam in diſcour- iber Aas
Natar-vnd Poeleker- Recht Epicureorum ſententiam vindicauit.

Praemium dicitur perceptio boni alicuius, quod nobis euenit ob

Auid ſe prae 7 e ⸗
mium et pee- actionem bonam; Si illud ex actionis natura conſequitur, naturale,

,,

ſ ab arbitrio et voluntate imperantis pendet, arbitrar um ſeu poſiti-
uum dicitur. Poena vero eſt perceptio mali, quod nobis accidit ob
aſionem malam a nobis ſuſceptam, et eodem modo diuiditur in na-
turalem et arbitrariam. 4 ä

B. 4. praemis In boc muindo nulla datur actio bona iremuneratu, et nulla actio mala

et M. A. “ ⸗ impunita. Quandoquidem actio bona eſt cuius conſe Raria nos reddunt
sae excipiunt. derfectiores (§. 43.) Enimuero id, quod nos perficit, bonum dici⸗

tur (§. 596. M.). Ergo et omnis actio bona connexa eſt cum inſequen-
ti boni cuiusdam fruitione, quae praemium dicitur (F. 62.). Verum

enimuero praemium iſtud non ſolum eſt natursle, quatenus ex naturs

adſionis conſequitur (§. 62.) ; Sed etiam arbitrarium,
ia et hinc uniuerſe natura a voluntate Dei pendet (§. 1050.

tionem omnr

dum per crea-

M. et 62.). Quapropter nulla a Rio bonma manet irremunerata.
Similiter actio mala principium eſt conſe Rariorum, quae in no-
Aram imperfectionem tendunt (§. 4.); Id vero quod me reddit im-
. perfetiorem, malum mihi dicitur (§. 599. M.): Igitur omnem a Rio-

nem malam excipit poena (§. 62.),
tenus ex natura actionis fluit (§. cit.);
tum uniuerſum adeoque omnis nexus
tate pendet (§. 1050. M. et 62.) .
impunita.

quae non ſolum eſt naturalis, qua-
Sed etiam poſitiua, quatenus to-
in codem poſhbilis a Dei volun-
Igitur nec ulla datur actio mala

EFEr malæ morali, quemadmodum Metaphyhci loquuntut, ſequitur

malum phyſicum: H
accidit, ut boni mu
7 malitia aliorum, quibuscum illis

tia lunt, non vera, et inte

ſeruauit II L. L EI B NITIVS in Cauſa Dei alerta H. 32.

inc et ex actione mala poena Equidem nonnunquam
ltis malorum generibus vexentur, quae potiffimum a
eſt viuendum, dependent; at vero tum
mala iſta poenarum loco haberi nequeunt, quatenus mala tantum appsren-
uſiorem voluptatem pariunt. Hinc bene ob-
Malum phyſi-

tsam ex morali, b. e. poenas et palſones ex peccato, oriri, licet non ſemper

in iisdem ſabiectis: IMfem ero aberrationes, qualis f.

uiſſe Gideretur, ma-

ſort

CAPVT II. D E LKKGE. 233

iori bono compenfari, ita ut invocentes non eptarent, pahos non fuiſſe.
Sic et bona, queis malis nonnunquam frui contingit, inſtar praemiorum
reputari nequeunt. Siquidem longe alio fine et conſilio conceduntur,
S quam ob actiones praecedentes. Et certe bona iſta futuram augent et
cumulant miſeriam: Vnde ne quidem vera bona ſunt, ſed tantum appa-

rentia.
9. 64.
Proinde cutn nulla ſit actio plane indifferens (§. 46.), ſed omnis rni acki,
potius vel bona, vel mala (§. 45.) ); nulla prorſus actio Pſlemate diui- aut remune-

120 iad nbt irremunerata Vel impunita (§. 63. ). antr⸗ 2ut
anitur.

Ne cogitemus tamen, Deum bonorum remuneratorem malorumque
vindicem naturalibus duntaxat uti praemiis atque poenis, ceu hactenus de-
monfratum eſt; ſed arbitrarlis quoque ſaepe numere ſe bonis exhibet gra-
tioſum, malis veroterribilem.- Nouimus, quid fortuna valeat. Sed quis
haec omnia, quae per illam nobis accidunt, caſu euenire crederet? Deu
per fortunam prouidet rebus bhumanis. Diximus et inculcauimus iſtud in
Inſt. Met. §. 1100. Si qua ergo aduerſa uteris fortuna, memineris, Deum
te commonefacere vitae hactenus actae, teque ad ſaniorem mentem reuo-
care; ſi proſpere cuncta tibi ſuccedunt, et ea quidem, quae tuis non debes
viribus, exoſculare Dei bonitatem. ,

MMJ 8S. 65.
Sed praeſtat nunc eandem aſflertionem generalius Pronuncifſe, ut Num lex nat.
eo facilius magni momenti quaeſtio expediri poſſit. Mta praemia, ſe conſilium.
iſtac boenae, quaeé ex natura abtionnnt moralium coſeqnuntur, non ſut
W mere naturalia, ſed ſinul arbitraria. Quemadmodum enim uniuerlſa re-
rum multitudo quoad exiſtentiam ſuam dependet a diuina voluntate
(§. 1050. M.), ita et per eandem omnis rerum nexus eſt conſtitutus.
Iſtius vero non infima pars eſt conſeeutio praemiorum naturalium ex
bonis, poenarumque itidem naturalium ex actionibus (§. 63.). Ean-
dem igitur et a diuina voluntate dependere recte afſerimus. Enimue-
rO Deus eſt ſummus rerum omnium Dominus (§. 1113. M.), cuius nos
.R orvpmnes fumus ſerui (§. I1I15. M.): Quare cum praemia et poenae na-
turales dicantur, quae ab arbitrio imperantis dependent (§H. 62.); nul-
lum eſt dubium, quin praemia et poenae naturales ſimul ſint arbi⸗=

trariae.

4

E 6nr.

Num leges
natuz ae ſint

conſilia

D E LEGE-

CAPVT II.

Grani hoc monito Vir celebris, IS R. TII. CANZIVS in M Pk.
Leibn. et Volf. in Th. T. I. cap. XI. § z. illorum obiectionibus occurrit, qui

leges naturae pro meris conſiliis venditarunt, qua de re nunc fuſus nobis
dicendum erit.

.. 66.
Quandoquidem diſputarunt pridem eruditi, num lege- naturae con-

RKilia potius, quam leges in ſenſu proprio ſint dicenahao: Quin confilia ſint,
nullus dubito; eſſe vero mera conſilia, ego non dixerim. Ecquid e-

nim eſt conſilium? Confido, neminem diſſenſurum eſlſe, ſi dixero, eſ-

ſe actionum normam, quae ex ipſa illarum indole concipitur. Ita ve-
ro naturae legem definiuimus (§. 34.): Quid igitur impedit, quo minus
appelletur conſilium? Ita vero non erit lex, nec vim habebit obliga-
toriam? Non ſequitur.
que volueris: Diſcedas a noſtra: Retineas Pufendorfianam aut Tho-
maſianam: Dicas cum illo, legem eſſe decretum, quo fuperior ſibi
ſubie tum obligat, ut ad iſtius praeſeriptum actiones ſuas componat.
de O. H. C. L.l. c II. §. II., aut eum hoc: Lex eſt iuſſus imperantis obli-
gans ſubiectos, ut ſecundum iſtum iuſſum actiones ſuas inſſituant. in

Iuricpr. Diu. L. I. c. I. J. 28. Ex utraque conficies, legem naturae non

eſſe merum conſilium, ſed ſimul legem veri nominis. Quandoquidem
Deum imperantem et dominum noſtrum eſſe, nos vero omnes illius
ſeruos, qui nos praemiis et poenis naturalibus quidem, ſed iisdemn ſimul
arbitrariis, compellit ad actiones ſecundum naturae legem inſtituen-
das, modo demonſtrauimus (F. 65.). Eſt itaque lex eiusmodi decretum,
aut juſſum imperantis, Dei, quo obligantur ſubiecti, et conſequenter
lex etiam ex illorum conceptu. Cum itaque quaeſtio iſta, num leges

naturae ſint conſilia? plerumque ita intelligatur, num mera ſint conſi-

lia; ego quidem eam negandam eſe Xiſtimaue rim.

Hinc per ſe corruent, quaecunque huic aſſerto quondam obuertit THO-
MASIVS. Exiſtimauit Vir IIluſtris, naturam ſibi relictam ignorare, num
Deus transgreſtoribus legum naturaliutn poenas infligere velit arbitrarias,
nec ne? quin poenas iſtas naturales, quae harum legum ſequuntur violati=
onem, ne guigen poenas eſſe dicendas, dum omnis poena eſſet malum ar-
bitrarium. Tantum enim abeſt ut inſolens legum naruralium contem-
ptor ab omni poena immunis maneat, ut potius poenas arbitrarias ſentiat,
quotiescunque a recto tramite decefſerit. Non inficior, poſſe legem na-
turas

„

Sumas enim legis definitionem, quamcun-

C A PVT II. D E L E G K. 3 5

uinam. Diximus iſtam actionum normam, quae a Dei arbitrio depen-

turae dici conſilium, quatenus abſtrahatur a voluntate Dei, ſummi legisla-
toris, et ſaltim qua norma conſideretur, cuius ratio ex ipſa actionis naturas
repetitur. Quodſi vero altius aſcendamus ad Dei voluntatem, decretum.
iuſſum, idem, quod alie reſpectu conſilii loco habendum erat, legis natu-
ram induit. cf. C A N ZzIVS I. c. S. I. Adde praeclaras Meditationes ILL.
GLAFET in dem Recht der Vernunfft L.. II. c. II. K. 1. ſqgq. Memini, Ulluſtri
VVOLFIO hanc Thotaßi ſententiam olim imputatam eſſe, quoniam in
Moral. §. 7p9. Deum legislatorem non ut tyrannum, ſed potius benignum
Patrem conſiderat, qui ea, quibus noftra felicitas promouetur, nobis ſuadet. 8
et diſſuadet, quae nobis damna et moleſtiam afferunt. Sed neui etiam, ad-
uerſarios eodem Spho refutari. Add. quae Cel. CARPOVIVS hanc in

rem dixit in der Erlaeuterung der VVoifiſeher Moral § 150.

Sed iſta de lege naturae. Tranſeamus ad poſitiuam eandemque di- Lex poſitins
Aiuina.
det (§. 34.), et cum a lege naturali utique ſit diuerſa, minimum pro
concipiendi modo; illa non erit niſi voluntas ſunnni numinis, Jfacienda

et omittenda determinane, quae num facienda ſint, an vero omittenda, ex

actionis generatim conſideratae nat ira non intelliguntur.

Sed nunc noua emergit quaeſtio: Quidnam cauſae ſubfuerit, ut De- 'berion ex.
us has quidem actiones praeceperit, illas vero prohibuerit, cum tamen ?Peatio.
praecepti, aut interdicti nulla ratio exipſius a Rionis indole ſit deprom-
pta. Memineris ergo, rationem utique deſumptam eſſe ex actionis
imperatae, aut prohibitae natura, ſed ad has iſtasue circumſtantias re-
latae, neutiquam in ſe ſpectatae. Hine et legem Dei poſitiuam dixe
rim naturae legem ad indinidnualem caſum applicatant, aut ſpecialius de
terminatam ,habita älorum natnrae, aut peculiarium ircunmſtantiarum ra
tione, quibus fertur. Dabo aflerti rationem. Lex poſitiua eſt volun-
tas Dei de actionibus ſuſcipiendis, vel omittendis (F. 67.); Quascun-
que vero actiones a nobis vult ſuſcipi, illae, neceſſum eſt, tendant in
noſiram perfectionem, quemadmodum et imperfectiores nos reddunt,
quas prohibet (§. 1108. M.). Igitur et lex eius poſitiua praecipit a-
Qiones, quae nos perficiunt, et prohiber, quae nos infelices reddunt.
P 2 Enim-

Leges poſiti-
nae num u-
niuerſales?

36 CAPVXT II. D E LEGE.

Enimuero norma iſtas actiones determinans eſt lex naturae (§. 47.)
Igitur er lex Dei poſitiua eſt lex naturae. Cum vero actio lege poſi

tiua aut praecepta, aut interdicta non appareat, ut facienda vel omit-

tenda, ſi iſtam in genere contemplamur (§. 67.), vides, hinc tandem
conſequi, legem poſitiuam quemadmodum dixi, eſſe naturae legem

ad indiuidualem caſum applicatam, aut ſpecialius expreſſam, quatenus
ratio habetur huius praecipue gentis naturae, aliarumue circumſtan-

„
tiarum loci, temporis, nexus, reliqua, quae non easdem deprchendis
in uniuerſo humano genere. Sð

Omnes igitur, quotquot habemus, leges poſitiuae, ſummi numinis bo-

nitatem abunde teſtantur. Reſpicit profecto Deus, vult et amat noſtram
perfeétionem, imperfectionem vero auerſatur. Intelligit, hanc actionem
huic genti maxime ſalutarem fore, illam vero vehementer periculoſam.
Sed ſimul etiam cognoſcit, id quidem humano intellectui non eſſe perui-

um. Hinc ſuam voluntatem declarat legislatoriam, et homines illi tan-

tam debent fiduciam, ut perſuaſi exiſtant, Deum non niſi bonas actiones
imperaturum, et malas tantum ipfis eſſe prohibiturum.
ſpeciali videas, quae diximus, reflectamus ad legem de circumciſione, quae
omnium conſenſu eſt poſitiua. Quodfi perpendimus circumſtantias gen-

tis, cui praecepta erat circumciſio, hanc illi maxime ſalutarem fuiſſe intel-

ligemus. Quandoquidem illam commonefacere poterat feederis iſtius,
quod Deus cum Abrahamo icerat, et promisſionum, de Meslſia ex hac gen-
te oriumdo. Vtriusque cogitatio quantum ad illius felicitatem et tempo-
ralem et aeternam fecerit, ex diuinis literis conſtat. Si vero circumciſio-

nem generatim conſiderares praeſcindendo a foedere praecedente a diuinis
promisſionibus huic populo datis, hanc circumciſionis utilitatem non intel-

ligeres. Idem, ſi coniecturis locus foret, ſentirem de arbore, cuius uſum Deus
Adamo interdixerat. Comeſtionem fruétus, quem ferebat illa, proto-
plaſtis nociuam fore, uel machinam corporis deſtruendo, vel motus exci-

tando ſanctis animae inclinationibus coeëxiſtere ſolitis contrarios, Deus

praeuiderat, licet hanc ſui imperfectionem homo ex fructus iſtius contem-
platione coniicere non poſſet, ſed potius contrarium collegifſet, maxime
cum adſpectu eſſet iucundus. Hanc itaque legem ferendo Deus naturae
legem ſpecialiorem expresſit, homini vero incognitam.

56. 69. .
Lege poſitiua hac ratione determinata facilius decidi poterit quae-
ſtio: Num leges Dei, poſttiuae dentur uniuerſalet, nec ne? Dico legem

Vt vero in caſu

–—

C APVT II. DE LEGE. 37

uniuerſalem, quam obſeruare debet uniuerſum genus humanum, nemi-
ne et nullo prorſus tempore excepto. Pofiriuae leges ad unum omnes
ad duas potiſſimum claſſes reuocari poſſunt: Aut enim naturae legem
ad caſum indiuidualem applicant actionem ob peculiares alicuius gen-
tis circumſtantias bonam vel malam determinantes; aut legem natu-
rae ſpecialiorem ob occultam actionis quoad conſectaria naturam hu-
manae rationi ignotam exprimunt (§. 68.). Priori caſu facile intelli-
ges, actionem poſitiua lege determinatam ulterius non fore bonam,
vel malam mutatis iſtis circumſtantiis, quarum intuitu lex erat lata.
Hinc accidet, ut aclio, quae antea erat bona, eaque propter lege poſi-
tiua imperata, poſtmodum deſinat eſſe bona, et quae modo mala
erat, nunc ceſſante malitatis, ut ita loquar, ratione, ſit bona. Enim-
uero nec ſub iisdem circumſtantiis omnes in uniuerſum gentes exiſtunt,
nec eadem ſemper manet eiusdem gentis conditio: Quare cum Deus non
niſi bonas actiones a nobis ſuſcipi, et non niſi malas omitti velit (§. 43.
coll. 1108. M.); neque hoc caſu lex Dei poſitiua erit uniuerfalis. Po-
ſteriori vero ſenſu accepta lex poſitiua, quin uniuerfalis ſit, nullus du-
biro. Quandoquidem hoc caſu praecepti aut interdicti diuini ratio
deſumpta eſt ex ipſa actionis indole, cuius adeo bonitatis vel prauita-
tis ratio non pendet ab externis et mutationi obnoxiis circumſtantiis,
ſed ex ſui ipſius natura. Quapropter lex iſta perinde ſe habet ac na-
turalis. Iſia vero non ſolum eſt immutabilis (H. 55.), verum etiam
indiſpenſabilis (§. 57.): Igitur et eadem lex poſitiua non ſolum ſem-
er ſed et omnibus hominibus erit obſeruanda, et hinc uniuerſalis

CTLer def.). M .

In tanta animortan diſſenſione neceſſum indicauimus, ea, qua fieri
poterat perſpicuitate et aaρααιραα cuncta determinare. Nouimus, quid
pro uniuerfalitate legis poſitinae diſputauerint Viri percelebres, KVLPI-
SIVS, OSl 1NDEKR, IOCSTETTERVS, WEBERVS, GRAMILICRIIVS,
et alii; Sed quem fugit, quantopere alii contradixerint, praeſertim 1 H-
MASIVS. Ipſe quidem Vir Ilinußtrie quondam uniuerſalitatem legum poſi-
tiuarum aſſeruit in Iuritpr. Diß. L. I. cap. II. SH. 123., et non paucos na-
ctus eſt huius ſententiae defenſores; Sed et ipſe poſtmôdum teſtatus eſt,
cogitationes poſteriores prioribus fuiſſe meliores in Faundam. L. N G.
E 3 Cap.

0

CAPVT II. P

T

LEGE.

Cap. Prooem. 5§. 16. p. 6. 7. Ed. ſes. Approbo ſententiam, quatenus
ius poſitiuum naturali contradiſtinguitur, ratione ex peculiari gentis, cui
praelcriptum erat, indole petita. Sed deprehendo etiam Deum volunta-
tem ſuam declaraſſe de actione vitanda, urtpote eſu fructus arboris in me-

dio paradiſi poſitae, quam in ſe malam fuiſſe arbitror non habito reſpectu

dem non ambigo.

ad praecedens interdictum, aut peculiares Adami circumſtantias ; Lex
igitur talis utique fuit, qualis e. g. iſta eſt: Ne comedas cibum, ſanitati
corporis aduerſum. Hanc legem pro uniuecſali habeo, non Adamo ſoli,
ſed uniuerſae eius poſteritati lata. Eſt enim naturalis, ſed ſpecialior et
incognita:“ S=èð

Quantam vero confuſionem! inquies: Nullum remanebit diſcrimen
inter leges naturales et poſitiuas, nullum inter poſitiuas nhiuerſales et par-
ticulares. Qui enim cognoſcere poterimus, num haec lex poſitiua ſimul
ſit naturalis? quandoquidem occulta et incognita ſupponitur. Vnde intel-
ligemus, quaenam rationes Deo hanc legem ferendam ſuaſerint? Fuerint-
ne ex actionis ipſius, an vero peculiari gentis cuiusdam indole depromptae?

Sed deſinas mirari, quaeſo: Diſcrimen, quod ſublatum eſſe iudicas, ſal-

uum manet. Leges mere naturales ſunt uniuerſaliſſimae propoſitiones, po-
ſitiuae vero ſingulares, quatenus illae ad caſum indiuidualem applicantur.

Leges naturales humanae rationi peruiae exiſtunt, et ductu naturae lumi-

nis cognoſcuntur; poſitiuae uero abſconditae et ex reuelatione ſola inno-
teſcunt. Vniuerſales vero poſitiuas diſcerni poſſe a particularibus ego qui⸗
Num actio lege poſitiua uniuerſali praecepta, aut pro-
hibita in ſe bona vel mala ſit, non conſtitit ante legem publicatam; con-

ſtat tamen, poſtquam lex lata fuit. Facilius eſt, cegnitae concluſionis
inuenire principia, quam ex principiis aut cognitis, aut incognitis abſcony-

ditam concluſionem eruere. Conſtant hodie principia rationis, ex quibus
neceſtas mediatoris demonſtratur; Sed num etiam conſtitiſſent diuina
reuelatione deſtitutis? Cur non in eadem inciderunt ſummus Ariſtoteles,

Seneca, Socrates, alii nobis excellentiori ingenio praediti, et ſtupenda

prorlus, quae nos nunquam adſequimur, exlequuti? Nonne hanc felicita-
tem, quae nobis contigit, debetnus reuelationi. Eadem igitur ratione
nobis innoteſcent leges poſitiuae uniuerſales. Lege, quae de iure poſitiuo
diuino unluerſali prolixe quidem, ſed admodum erudite diſputauit. 1 L. E.
GLAFET im Recht der Vernunfft L. II. c. 1. H. 251. ſeqq Reliquis ſuperſe-

deo aduerſus eos, qui legum quoque poſitiuarum, quae non ſunt naturales,

uniuerſalitatem aſſerunt, diſputari ſolitis. Otium mihi fecit Vir clariſſi-
mus Ir. Th. Canzius in Va Ph. Leibn et Wolf. in Theol T. I. cap. XI.

G. 21. ſeqq.
T B RI Coll, bPufend. et Thomaſti Hiſt. lIar. Nat. =

7

Hiſtoriam legis poſitiuae uniuerſalis vid. in HOCHSTET-

CATVX II. D E LEGE. 39

H . 70.

Denique ad ultimum huius argumenti articulum peruenimus, et
de iure pro qualitate perſonae ſumpto nonnullas poſitiones infra di-
cendis praeſtruimus. Ius non eſt niſi faeultas agendi lege conceſſa.

70).

—

Vocabulum juris duplici potiſimum ſignificatu accipi ſolet. Quando-

Ius.

uidem primum idem eſt, quod lex, aut potius legum eomplexus: Vnde
„ J aut p 8 P

dicitur ius naturae, ius gentium, ius ciuile, ius diuinum et ſic perro.
Tum vero denotat perſonae attributum vel qualitatem quemadmodumGRO-
TIVS docet de I. B. P. Lib. I. cap. I. §. 4 qui hoc ſenſu ius definiuit per
quaælitatem moralem perſonae competentem ad aliquid iuſte habendum el
agendum. Hunc reliqui poſtmodum ſequuti ſunt iuris nat. interpretes
III. T H O MASIVS in Iurispr. Dis. L I. cap- I. §. 82. GVNDLING
in I. N. G. ca,â. I. G. 57. KOEHILERVS in Exercit. I. N. §. 772.

Omne ius ſibi praeſtruit legem, et ubi lex eſt, ibi et ius datur. (§.

TITIVS in not. ad Pufend. de O. H. C. obſerb. §o. legem diſtin-
guit in obligaloriam et permittentem, et ab hac omne ius dependere con-=
tendit, quemadmodum illa eſſet fons et principium obligationis. Hunc

Iuris Kéiss

cuim lege.

ſequutus eſt B ARBETRACIS; qui eapropter in generali legis defini-

tione ſtatim mentionem facit legis obligantis et permittentis, quande inquit,
legem eſſe Bolunt at em ſuperioris ſuſſcienter boc bel illo modo promulgat am;
qua bel generatim omnes akttones ſebi ſubiectorum, Bel ſaltem actiones cer-
ti cuiusdam generis dirigit, ita ut reſpecta iftaruwm allionum, aut tis im
ponat neceſitatem certa quadam ratione agendi bel non agendi, aut liber-
tatem pro lubitu agendi Bel non agendi iis permittat. Leges vero permit-=
tentes ex aduerſo negarunt G ROTIVS in I. B. P. Lib. I. cap. I. §. 9.
PVFENDORFIVS in I. N. G. L. I. c. VI. §. 16., et TREVERVS in
Not. ad Puf. de O. H. C. Lib. I. cap. II. §. 2. quibus ipſemet accedo, non
ſolum quoniam nulla lege permittente opus habemus, verum etiam nulla
lex mere permittens, vi ſcilicet obligstoria deſtituta, eſt poſſibilis, licet con-
cedam, legem obligantem ſimul aliquid permittere. Id certum eſt, a qua-
libet lege dependere obligationem; Sed quando nunc ofſtendemus, nul-
lam obligationem eſſe ſine iure in altera parte concipiendo, quod fiet in
cap. ſeq. ſimul corruet falſa de lege permittente hypotheſis.

§. 72.

7g

232 CAPVT II. D E LEOCE.

g. 72.
Ius perſeltum Diximus, quamcunque legem ius aliquod indulgere (§. 71.): Inde
er anecfe- conſequitur, totuplex ius dari, quotuplicem häbemus legem. Praeci-
m. pue vero hie animaduerti debet diſtincdtie inter ius per fectum, et im
Verfectum. Videlicet illud eſt facultas lege cogente conceſſa; haec
vero facultas agendi a lege non cogente pendens.

Ius imperfectum GROTIVS appellare maluit & &ia“, ſiue aptitudi-
nem, aut dignitatem, quam ſaltim reſpiceret juſtitia attributrix in I.
B. P. L. I. cap. I. §. 7. 8. Et ILE. G VNDIINGIVS in I. N. G. c. I.
§. 62. ius imperfectum repugnare arbitratus eſt: Vnde et N 0 EHLERVS
in Exerc. Iur. Nat. §. 772. ius definuit per facultatem ſeu libert atem
agendi a lege ſricta nobis conceſſaz. Sed putauerim, definitiones nomina-
les eſſe arbitrarias, et notionem iuri imperfecto deſtinatam realem eſſe. Si de
effentia iuris foret potentia aut facultas cogendi, ipſe afſſentirer IIl. autori.
Quandoquidem leges non-cogentes eiusmodi facultatem impertiri haud
poſſe, nemo non intelligit. Interim ex hac diſtinctione intelliges, quid
ſibi velint [Cti per ius Humanius, cuius quandoque faciunt mentionem.
Gundlingius inquit, illud ſui originem debere vitiis hominum. Mihi
quidem videtur id eſſe ius imperfectum factum ex perfecto. Laeſo ius
perfectum competit aduerſus laedentem. Laeſio haud raro excuſari poteſt
infirmitate humana. Hoc caſu conſultus eſt iſtam condonare, quam vindi-
care, iuri ſuo renunciare, quam eodem uti, quoniam ſummum ius ſaepius
ſumma eſt iniuria, et fieri poteſt, ut data occaſione velimus, alterum nobis-
cum uti cadem aequitate. S

SS §. 73.
Renuncist Rezmizciatis iurir ſui eſt non-uſus iuris, quod nobis competit.
Si laeſus fueris, iure gaudes ab altero exigendi ſatisfactionem, aut
reſtitutionem in integrum; ſi neutram exigis, iuri tuo renuncias.

2 K. 74.
Quandoſitli- Jus eſt facultas ſiue potentia agendi lege conceſſa, non necefſitas
ena (§. 70.); abs te igitur pendebit, num renunciare velis iuri tuo, nec
ne (S§. 73.); ſin vero lege imperatus fuerit iuris uſus, per ſe liquet,
ð nobis haud integrum efle, iuri noſtro renunciare.

W πι o & iocEccccc
S “ CAPVT 3

C A P. III. D E O- B LIG A oN

D E OLIGATIONE.

OQRrinam de lege ha Renus erle uun progredimur ad co- obligatie.
ghatam de Obligatione, quam actiue ſumptam dicimus con-
nexionem motiuorum cum actione; Sed in ſenſu paſſiuo
ipſam actionem, qua cum expedienda vel omittenda con-
neRtuntur motiua.

Recentiorum haec eſt deſnitio (vid. IHI. WoLPFIVS in p. Ppil. Mor
G. 8. KOEHLERVS in lerc. I. N. 5§ 300.), paulo aliter quidem infle-
Ka, receptae tamen interpres. Obligatio vulgo dicitur Bineulum iuris,
quo neceſztate adſtringimur alicuins rei praeſtandae. Habetur in Inſt.
Iuſt. L. III. Tit. XIV. Retinuit illam PVFENDORFIVS de O. H. C.
L. I. C. II. SF. 3. et in I. N. (. L. III. cap. IV. H. 3. ſeqq. Sequuntur [Cti.
Quid iſtud iuris vineulum, quid haec neceflitas, qua adſtringimur, ex
noſtra definitione intelliges. Eſt autem haec definitio generaliſſima, ideo-
que applicabilis ad internam et externam, ad naturalem et poſitiuam, ad
perfectam et imperfectam, et ſi qua adhuc ſpecies obligationis ſuperſit,
illi hanc maxime accommodatam reperies. Equidem multa ſunt, quae
aduerſus hanc definitionem monuit TREVERüS in notis ad Pufend. de
O. H. C. L. I. cap. ll. F. 5. Sed vindicauit illam ab obi. acutiſſimus
CANZIVS in Vſu Ph. L. et W. ein Th. T. I. c. XI S. 16-19.

5. 76.

Ex hac pfſa obligationis definitione varia conſe ſlaria concipiuntur. canſcfaris

I. Qui cum actionibus noſtris motiuua connetit, et connectendi iure Ae obligatie

Pader lle not obligat et ins habet obligandi.

2. Quo plura et ſortiora ſunt motiua alctionem vel ſurcipiendi vel omit-
tenc, eo fortior in nos cadit obligatio ad agendum vel non agendum.

3. Ceſantibut motiuis agendi vel non-agendi, ceſſat ommis obligatio.

Prlura conſectaria, quae huc pertinent, dedit B. HENR. KUEHILE.
gVS in Exercit. Iur, Nat. §. 301.

Ff— . 77

4 % CAPp. III. DLI O BEIGATILONE.

id zua snam Motiua volendi nol lendique ſunt bonorum et malorum repraeſen-
altiones obli- tationes (§. 608. M.): Si qua igitur altio vel in ſe bona eſt, vel honum ali-
gemur. Juod ibi connexum hbabet, ad illam volendam et expediendam; quaecun-
que vero vel in ſe mala eſt, vel malum aliquod pr gignit, ad illam nolen-

dam fugienda: nu lgamu (§. 75.).
§F. 78.

Gradus obh. Ex quantiate bonorum vel malorum aeſtimantur motiua a (§. 508
gationi. M.); Ex illorum vero quantitate ipfa obligatio (§. 76. n. 2.); len.
ad banc abtionem aut Jicſeipiendam aut ſugiendam magiy obligari,, IJua
cum maiora bona vel mala connebétuntur, Juam 44 aliazm, Juam nmiinora
bona vel mala inſequuntur.

Hoc theorema inſtar legis eſto in colliſione kiciorum „ut inde appa-

reat, a quanam parte exceptio ſit facienda.

§. 79.

obh,szi Sed quoniam obligrio generatim eſt connexio motiuorum cum
õ aſtione (§. 75.), er motiua non funt niſi bonorum vel malorum re-
bitrariga. Praeſentationes (§. 608. M.); duplicem hinc obligationem nanciſci-
mur: Nimirum naturalem ſi jue imnternam, et arbitrariam ſeu externam.
Quando enim bona vel mala ſequuntur ex ipfſius actionis natura, tum
obligatio dicitur naturalis; Sin vero illorum nexus cum aclione pen-

. det ab arbitrio et voluntate imperantis, Arbitraria.
§. 80. 2
olligatio ler Lex nat urae nos obligat. Quandoquidem illar hace propoſiti tione abſol-

gis Nat. uitur: Fac ea, An te perficiunt, omitte, quae de imperfectiorem
reddunt (§. 47.); Enimuero illud bonum, et hoc malum nobis diei-
tur (§. 596. 599. M. ): Igitur et ipla lex naturae cum actionibus ſuſci-
Piendis bonorum, cum omittendis malorum connectit repraeſentatio-
nem: Quae cum dicatur motiuum RZ 60 %. M.), legem ‚naturae nos
obligare, manifeſtum eſt. G. 76.). .
Et ipſius Nat. Quin et ipfa natura nos S, t. Per illam enim copulata eſſe cum
aliis actienibus bona, cum aliis mala conlectaria, et experientia et
ratio-

C A p. III. D E OBLIGATIONSZE.„, 43

rationis principia nos edocent. Enimuero bonorum et malorum re-
praeſentationes ſunt motiua (§. 608. M.): Igitur ipſa nos obligat
narura. (§. 76.). M B
. Naturam vero ideo non Deihicari, ut cum Cel. Langio loquar, aduerſus
enm docuit CARPOVIVS in der BErlaeuterung der Wolſichen Moral
§ 76. 77. iſta tamen obligatio a natura pendet immediate et ſecundario:
Sed primario et mediate eſt diuina, ceu Sphus ſequens docebit.
Nimirum obligationem naturae eſle ſimul divinam, ex ſequentibus Obligatie na-
rationtbus pateſcit. Natura nos obligat, quatenus cum aliis actioni- uerme iraut
bus bona, cum aliis mala connectit conſectaria (§. 81.): Quicunque A giains.
igitur autor eſt naturae, et ſic nexum praeſentem conſtituit, ab illo
qbuoque hacc eadem obligatio proficilcitur. Enimuero ſupremum
numen veneramur totius uniuerſi condirorem. (§. 1049. M.): lgirur
e‿ ille nos ud easdem abtiones per naturam obligat, ad quas natura obliga-
mur. Hin-z vox naturae eſt vox Dei. . =èJ

–—

Dictamen rationis dicimus iudicium de actionum moralitate a ratio- Dia meneg
ne profectum. Riganer .

Aciones naturaliter bonae in ſe continent rationem conſectario. Mias obliga.
rum, quae tendunt in noſtram perfectionem (§. 43.), h e. bono- fio.
rum (§. 596. M.), et naturaliter malae rationem illorum, quae nos M
imperfectiores reddunt (H. 43.), h. e. malorum (§. 599. M.). Pro-
pterea nexus datur inter actiones naturaliter bonas vel malas et ſua
conſectaria, quae itidem bona ſunt vel mala (§. 725. M.). Ratio
vero, quae eſt inſpicientia in nexum poſhibilium (§. 1203. M.), hunc
nobis nexum repraelſentat, adeoque cum repraeſentatione actionum
moralium connectit repraeſentationes bonorum vel malorum, h. e.
motiua (§ 608. M.). Quapropter cum obligatio ſit connexio mori-
uorum cum actione (§. 75.), diétamen rationit nos obligat ad abtiones
WU naturaliter bonai expediendas et natuwaliter malas fugiendas (§. 81.).

F 2 §. 85.

Ef diuina. Equidem non primario a ratione noſtra iſta pendet obligatio;
cum tamen naturalis iſtius obligationis quaſi interpres exiſtat, atque
ſice indicet, qua ratione actiones noſtras inſtituere debeamus (§. 82.),
eodem modo nos obligat, quo lex naturae nos obligare dicitur (§. 80.):
Quare cum lex naturae ſimul ſit diuina (S. 48.), dictamen rationic eſt
vox naturat et vox Diit.

Seilicet non iis ſolum tribuere ſolemus obligationem actiuam, a qui-
bus primario nexus motiuorum cum actione pendet; verum etiam aliis.
Sic enim dicimus, legem nos obligare, ecum tamen proprie princeps obli-
get. Et licet nos principis voluntate obligemur, lex tamen illius ſaltim eſt
declaratio et interpres. Quapropter nemini, conſdo, dubium videbitur,
quin dicto modo ratio nos obliget. Toleramus quippe, conſcientiam nos
obligare, aſſerentem: Sed quid quaeſo conſcientia, rectam intelligo, alinuch
eſt, quam dictamen rationis? 6

4d impoſflbi- am vero actionem, ad quam obligamur, oportet eſſe poſſibilem. Quan⸗
lia non datur doquidem obligatio eſt connexio motiuorum cum actione (§. 75.) Eſt
eéligatio. igitur actio vel exſequenda vel omittenda. Enimuero exiſtentia ſup-
ponit poſſibilitatem (§. 77. M.): Ad quamcunque igitur actionem vel
ſuſcipiendam vel omittendam obligamur, ea debet eſſe ſuſceptu, vel
omiſſu poſſibilis: Quapropter ad impoſlibilia non datur obligatio.
. Sed caueas, ne, quod graue nimis et difficile eſt aut tua culpa impoſhi-
bile, pro impoſſibili habeas, ad quod nulla obligatione adringi peſſes. Du-
