KaI600-1169_40
author: Schubert, Johann Ernst

COσ IN
AMPLISSTIMO PHILVOSOPNORIYM oννα
IN

ACADEMIAE WITTEBERGE NSIS
AVDITORIO MAILIORI

A. R. S. CcCI I0 C C XXXIX
DIE XXII. MAII

DISPVTABVNT
PRAESES

10. ERNESTVS SCHVBERT

PHILOS. ET LL. AA. MAG. ET ORD.
PHILOS. ASSESS.

E T
RHSPONDENS

SA AMVEL K RAVDV z SAAROS

Es HVNGARVS.

PTG

ExcVDERAT I0. CHRISTOPHI. TZSCHIEDRICHIVS
(Dir. II.)

Potentiſſimo Regi Poloniarum &c. Serenillimo Princ.
Electori Saxoniae a Conſiliis aulicis, Archiatro
Regio, &c.

SPECTABILI A CG GENEROS0O

b 0 M 7 N 0½

THOMAE SZIRMAY
pr SZIRMA BESSE:NYNE

Dynaſtae in Gölnitz, Giralth-falva, Gombaszögh, Berzéte,
Ke. Inclytorum Comitatuum, Saros, Zemplin Gömor,
Torna, &c. Tabulae ludiciariae Aſſeſiori Primario, 1
ad Paublica Regni Hungariae Comitia Statuum
Evangel. Legato ordinario,

PERILLVSTRI AC GENEROSO
D O M I N O

THOMAE DESSOFFI
DE CSERNEKE—J

Hacreditario in Homonna, Hanus falva, Gaboltô, &c. In-
clyti Comitatus Saroſienſis et Zemplinenſis T abulae
ludiciariae Aſi ellori! Primario,

—

EXCELLENTISSINLO. OVE ExPERL
ENTISSIMNE

10 à NNI AARAOHBRG
MEDICINAE DoCTORI CELEBERRIMOA

Potentiſſimi Poloniarum Regis, Sereniſſimique Princ. Ele
QRoris Saxoniae Archiatro, „Comitatus item Saroſienſis,
et Zemplinienſis Phyſico ordinario,

PERIILVSTRI AC GENEROSO
D 0 1XN O

NICOLAO x SZEMERE

bpOMINO IN UOSCHO N NOSZVA, EC.
Inclytl Comitatus Neogradienſis Tabulae ludiciariae Af.
ſeſtori Primario, &c. 6

MOECENATIVS ET FAVTORIBVS SVISs

HAN0C DISPVTATIONEM IN ILLVSTRI
4ACADEZMIA VIT TEBERGENSI PVBILICGE DlFENSAN

Dar, DICAT,cONàSECEAT

SAMVEL KKAVDY PpFE SAAROS,.

——ʒ —

—

CAPVT ILI. D E 1 E GE. 1y
CA P V T II.

idimus hucusque uarium hominis ſtatum, qui Pro diuerſita-
te ſua dider ſas quoque cxpoſcit illius actiones, corporis non!
tninus quam animae. Sed iſtae actiones ita debent eſle com-
paratac, ut ab homine ſuſcipi poſſint er omitti, prouti vol-
uerit. Si enimn ex natura hominis neceflario conſeque rei tur, Hlarum
aut exfequutio aut intermiſno imperari non Foſſet. Proinde ſoias,
leges, Jdas nos in prdeſe enti diſciplina ex humani generis natura ſu-

Wus deducturi, actiones tantum liberas ſiue morales concernere. Di⸗

.

Astio möork⸗=

lir gutd

co autem act ionem moralem eam, quae rationemn ſui ſufſicientem ha-

Det in liberta te hominis; et huic alias contradiſtingui ſoler Vitaliy vel

neceſſaria, cuius principium non eſt libertas mentis humanae.

Nemo feliciter exponet, quid lex ſit moralis, niſi notio actionis mora-
lis antea probe fuerit euoluta. Expendamus itaque differentiam actionum
humanarum. Animam ſi reſpicis, illico experieris ideam obiecti externi
e. g. ſonitus cornu, quotiescunque accidit, ut vigil te nocturno ſuo eiulatu
de Auers tempore admonuerit: Nunquam eflicies tua uoluntate, ut cor-

pore ſic affecto ſentias, aurem tuam ſuauibus ſirenum cantilenis mulceri.

Sic etiam ſi forte ſtomachus cihum aut potum receperit, non impedies,
quo minus ille concoquat alimenta. Impera illi, ut ſemper plenus mane-
at, ne impoſterum opus habeas cibo et potu, et detrectabit obſequium. Ec-
ce igitur actiones neceſſarias. Ex aduerſo autem a tua pendet libertate,
utrum literis operam nauare velis, nec ne? utrum huic ſcientiarum generi
meditationes tuas conſecrare velis, an alii? utrum manu cibum ulterius
velis prehendere, er potum ad nauſeam usque ſumerec, an vero abſtinere?
Has igitur actiones vocaui liberas. Morales vero dici eo, quod lolis iſtis
moralitas quaedam competit, te ſequentia edocebunt.

33.
Lex generaliſſimo ſignificatu accepta denotat gencrale quodam

eui ſi ngularia debent attemperari. Pro diuerſi itate igitur obiectorum
lex

Lex orklite

8 CA PVT II. DE LEGB.

5 lex ipſa variat. Hinc moralis non eſt niſi ea, cui actiones hominum
morales attemperari debent. òGMWU

Subinde accidit, ut terminus, qui alias genus expri mit, ſpeciei tribuatur,
id quod praeſertim termino legiæ euenire ſolet, quemadmodum obſeruauit
HVGO GROTIVS de I. B. P. L. I. c. I. §. IXK. Sequimur autem in defi-
. nienda lege morali recentiores pariter atque antiquiores philoſophos, vid.
ILL. WOLFIVS in Inſt. Phil. Mor S. 16. K O5EH LE R VS zz/ IXerc.
I. N. §. 346. G ROTIVS in IL. B. et P. I. c. PV FEN DORF de O. H. C.
L. I. c. II. §. z. T H O MASIVS in Inft. Iurispr. Diu. L. I. cap. I. §. 298. In hoc
tamen a quibusdam eorum diſceſſimus, quod mentionem fuperioris defini-
tioni alias inferri ſolitam omiſerimus., Id enim primo quidem poſtulat ac-
curata methodus, quam elegiſſe mobis placuit, ne plura definitio contine-
at, quam quae fufficiunt ad rem definitam ab aliis diſcernendam, atque ut
reliqua, quae de eadem dicenda reſtant, hinc legitime demonſtrentur. Tum
vero et hoc lectores meos ſcire velim, duplicem dari ratienem, naturae le-
ges eruendi. Aut enim illas ex ipſius naturae noſtrae, aut ex diuinae vo-
luntatis contemplatione concipimus - Omnibus ſatisfacere conniſi ſumus.
Vtraque igitur via nobis incedendum elle duximus. Hoc itaque loco pri-
=UDM mum oſtendimus, quid roboris int demonſtrationibus pro exiſtentia le-
gum naturae, quae ex priori principio deducuntur. Accipiemus peculiare
caput in Ethica de officiis erga Deum: Poſteriorem ergo naturae leges de-
monſtrandi methodum huic loco reſeruauimus.

Loex nat. t Subinde accidit, ut eusmodi actionum normam cognoſcamus ad
* Poſßting. naturam animae et ipfius actionis attendentes, et tum illa dicitur lex
naturalis; Sin vero determinatur ab imperante, et ſic proxime ex ipſi-
us voluntate patefacta patet, poſttiua: Et hanc iterum diſpeſcimus in
diumam et bumanam, prouti imperans legislator fuerit aut Deus, aut
homo. S .
Nap lex zat. Haec ipſa vero lêx, quae? naturalis eſt, ſimul eſe poteſt poſitiua.
AWe post Quandoquidem declarare poteſt ſummus imperans, quam ſancte velit
Poßting, hanc legem cuſtodiri, quae quidem alias natura omnibus innoteſecit:

Sed hoc ipſo efficit, ut naturalis lex ſimul fiat poſitiua (§. 34.).

§. 36,

CALPVT II. DE LEGR.„ 19
§. 36.
dedſi vero ad ipſarum legum naturalium Nifferentiam deſcen- Lex cegen: ee
damus experiemur, dari, quarum cuſtodiam extorquere licet remediis "oz cogens.
violer H conferuari debet genus humanum; eſſe vero et alias qua-
ruam ob otiam ſi extorqueres, hurnanu um genus perperuum funus
eſſet. Fline obtinet diſcrimen inter. leges cogentes et non cogentet.

ntis,
bſeru

lta lex cogens eſt: Suum cuique tribuas, pacta ſerues. Demas enim
facultatem cogendi „ ut quilibet hiſce legibus ſatisfaciat, tum nemo tutus
erit a miſero et calamitoſo viuendi genere, aut praeſentiſſimo ngulis mo-
mentis pereundi periculo. Ex aduerſo autem ſuppoſita facultate alterum
cegendi ad propriam felicitatem promonendam, ad alios berfe tiores red-⸗
dendos, eadem miſeria genus humanum premeretur. Iſtae igitur leges:
Quaere tuam felicitatem: Eſto aliis adiumento, ſunt leges non co-
gentes.

Pro iſta legum differentia duas Philoſophiae practicae partes con- OQeid Erhica
ſtiruimus, quarum prior eſt Erbica, poſterior vero Ius Naturae co- et I. N. D
genf. Scilicet illa eſt complexus legum naturalium non-cogentium;
Hoc vero comprehendit leges naturae cogentes. Minus tamen hae

definitiones diuerſae ſunt ab illorum mente, qui Ethicam honeſtas,
Ius Naturae vero iuſtas actiones inculcare docent.

Ethica, ceu conſtat, plerumque praecipit de virtutibus, ſiue actionum
boneſtate: Dicunt vero actionem honeſtam, quatenus iuſtae contradiſtin. .
guitur, eam, quae legi non cogenti congruit. cf. IIl. GVNDLEINGIVS in
I. N. et G. C. I. §. 19. 20. Ius vero Naturae ſic definiui cum B. KOUEHILEFS8
RO. vid. Ej. Diſj. Protl. Exerc. I. N. S§. 2. Sumimus nimirum illud in
ſenſu ſtrictiſimo: Quippe alias conſtat, triplicem eius eſſe ſigniſicatum.
Quando enim latiſſime accipitur, denotat inſtinétus naturales, et quaecun-
que ab illis procedunt. Hoc reſpectu definitur in Inſt. Iuſt. L. I. T. II.
per Ius illud, quod natura animalia omnia docnit. Strictius vero acceptum
idem eſt, quod Ethica ſeu Philoſophia moralis; et denique Krictißßme ſum-
ptum eſt illud, quod nos ins naturae cogens appellamus. Alii ius naturae
in ſenſu ſtrictiori dicunt lIus gentium primaeuum, et in ſenſu ſtrictiſlimo
ſecundarium. Vid. POMERSCEill annot. ad Inſt. Iuſt. L. I. T. II. S. I. 2.,
p. m. II. „

Politiea, Ius . . . . ”
gent, et ſoci: num actiones determinant, quatenus in ſtatu narurali extra ſocietatem

Aie.,

Samma di-

gendorum

Acdio bons

at walA,

Abio boneſta
et turpis, iu-
Ka et iniufta. cogenti conueniunt, quarum has boneſtas, illas vero iuſtas appellamus:

Honeſtae iu-

Kar, Iar pes

perſpeximus, omnes ad unum fſyſſema reuocare placuit.

ininſta appellari ſolet.

7

CAPVT TI. D E LEGR.

—

Sed tam Ethices, quam I. N. praecepta ſingulorum ſaltim homi “

conſiderantur. Quodſi vero nunc iſta applicemus ad hominem in .
ſocietate viuentem, aut quoque integras ſocietates, noua emergit “
diſeiplina, Politica dici ſolita; Et ſpeciatim lus Narurae cogens ad
integeas ſocietates, ſed aequales applicatum nobis quidem Ius Genrium
dicitur. Utramque diſciplinam Politicam et Ius gentium Ius Jöoctale
noſtrum complectetur.
Tantum de generaliori legum diuifione ſummisque dicendorum
capitibus te ſcire volui: Siquidem uniuer ſam Philoſophiam praclicam
per tres partes diuiſam tibi exhibet praeſens opus, quaruur prima de
Erhices praeçeptis exponit, ſeeunda Iure Naturae cogente abſolui-
tur, et tertia Ius Sociale tradit. Tres iſtae partes aliss tria Syſtema-⸗
ta conſtituere ſolent; Sed quoniam nos arctiſſimum illarum nexum

7

8§S. 40.
Diximus F. 32. generatim, quid ſit aſtio moralis; Sed illa nune
diſpeſcitur in bonam atque malam. Nempe illam dicimus, quae legi
eſt conformis; hanc vero, quae illi repugnar. Loquimur de a Rione
naturaliter bona vel mala, quatenus in ſphaera legum naturalium ver-
F. 41.
Cum vero leges iſtae naturales ſint vel cogentes vel non-cogentes
(§. 36), habebimus actiones bonas, quae legi cogenti, et quae non-

Similiter et actio naturaliter mala duplex erit, alia quae legi non-co-
genti repugnat, er turpis dicitur, alia quae a lege cogente recedit, et

V S. 42. .
Utraque lex tam cogens quam non cogens naturalis eſt (H. 3600)
quae ſibimet ipfi non potefſt eſſe contraria (§. 45. Met.). lsiäkur .
28080 “

*

——

CA PV T TI. DE LEG. er

aKtio, quae legi cogenti

per iniuſtas zompletctentur (H. 41.).
Quamuis vero honeſtae actiones ſimul iuſtas complectantur, ſatis ta-
men caulae habemus, cur utriusque leges a ſe inuicem diſcernamus, et acd
peculiarem diſeiplinam referamus. Probe id obſeruauit acutiſſimus G! ND-
EINGIVS in I. N. G. Cap. I. §. XIX. not. Sic enim ille: Sed reponitur,
manerz Berum fixumgue, honzſtum oomplecti guoque iußtum; Sed dobtrinae
diſtinktioris et perſpicuitatis gratia inſtitiae regalas, et quae inde perma-⸗
ant, conclaſiones ad aliam difciplinam merito eſſe reiectas.
At inquies: rgone etiam iuſtae actiones honeſtas complectuntur, ita
ut omne quod honeſtum eſt, ſit etiam iuſtum, quemadmodum omne iu-
Rum eſt honeſtum ? Siccine omnes honeſtas actiones extorquere licebit?
vigetur id pracſenti demonſtratione confici poſſe. Proinde ſcias, has pro-
poſitiones: omnes actiones iuſtae ſimul ſunt honeſtae, omnes abtiones inius
fſyae ſant turpes, non valere ſimpliciter inuerſas, ſed tantum per accidens
connuerti poſſe: Quaedam ackiones honeftae ſimul ſunt iuſtae. Luaedam
ackiones turper ſunt iniuſtae Quandoquidem ex noſtra demonſtratione
colligi nequit, honeſtatem actionum iuſtitiae, et turpitudinem iniufſtitiae
coextendendam eſſe.

§. 42.

Hisce praemiſſis operae noſtrae pretium ſtatuimus, ſi nunce in gene- Ciiterium g-
rale illud principium ſeu naturae legem inquirimus, ex qua omnes dionis bonae
ſpecialiores regulae riuulorum inſtar dimanant. Actio naturaliter bo- et malas.

na eſt, quae legi naturae conuenit (§S. 40.); Lex vero naturae ea eſt
aRionum norma, quam ad animae noſtrae ipſiusque actionis naturam
attendentes cognoſcimus (§. 34.): Igirur iſta actio naturaliter bona eſt,
quam faciendam eſſe nos propriae mentis et actionis naturae conſi⸗
deratio docet. Quando nunc liberas hominum actiones perpendi-
mus paulo curatius, experimur, illas permultis conſectariis eſſe graui-
das, quae aut in noſtram perfectionem, aut imperfettionem tendunt.
Magnum experientiae principium, minimeque contemnendum. II-
Iud vero quod nos perficit, bonum, er quod nos reddit imperfectio-
res, malum dicitur (§. 596. 599. M.): Quare cum per naturam animae
non niſi id, quod bonum nobis apparet, velle, et quod malum eſſe ar-
bitramur, auerſari poſſimus (§. 609. M.); Attio bona erit, quaz nos per-.
Ficit; mala vero, quae nos reddit imperfectiorer.
ð 3 RKr S5

conuenit aut repugnat, fimul legi non-cogenh: ziußtas eens⸗
ti conueniet aut repugnabit, et bine actioner honeſtae ſimul iuſtat, t tur- pledtuntur.

CAPVT II. D E LECGr.

Si nobis liceret, exemplorum agmine tractationis noſtrae limites am-
pPlificare, multâ congeri boſſent, quae aſſumpto principio plurimam lucem
affunderent. Sed fuffecerit unum alterumue adduxiſſe. Expendas vV tae
intemperiem: IIla Spiritum reddit ad quoduis negotium inhabilem, rapit
hominem adlaſciuiam, dilapidat opes, et ad fürtum ſaepius concitat, de-
bilitatisque corpoaris viribus praematura morte vitam finit, quae per com-

plures annos prorogari potuiſſet, ſi homo modice vixiſſet. Bcce cumulum

conſectariorum, quae tuam im perfectionem promouent! Idem de menda-
ciis, ingrata mente aliisque operibus deducere potuiſſem; Ex aduerſo au-
tem indefeſfa virium intellectus applicatio ad ſcientias addifcendas te du-

cet ad ſolidam diſtinéctamque rerum diuinarum et humanarum cognitio-

nem, cuius perceptionesmenti nulla maior accidere poteſt voluptas; Ac-
quires eruditionem, quae dignum te reddet ſummis honoribus omniam-
que veneratiene; Intelliges, qua ratione potiamur tranſeunte et ſempiter-
num duratura felicitate, et ſic tibi aliisque probe inſeruire poteris. Ecc
actionem plurium conſectariorum matrem, quae ſtatum tuum internum,
externum, mirifice perficiunt!

Quam noę Solam igitur actionem bonam, qua tulem, per naturam mentis velle, et
elle et nole ſolam malam nolle poſſumur et auerſari G. 43.).
poſſimus e . 1161 9. 43
Grauiter id monuit PHILOSOPH V S in Inſt. Phil Mor. G. 6.7. et
dignum certe momentum eſt, quod altius expendatur. Iſta enim praeci-

pitantia, quae nos agit in ttanſuerſum, efficitque, ut loco boni ſubinde

malum eligamus, nos docet triſtes illos intellectus noſtri defe dus. Quan-
AQdo enim bonum et malum diſtincte cognoſceremus, quaeſo! qui fieri pol.
ſet, ut in prohibita ruamus? Sed hic ipfe deteſtabilis mali amor omnis mi-
ſeriae fontes nobis recludit, ques inuenimus in ſupins ignorantia et den-
ſiffimis mentis noſtrae tenebris, quae, neceſſum eſt, antea rationis et reue-
lationis luce pellantur, quam utrique voluntas obſequi poſſit. Viderint er-

go, quo pacto ſibi conſulant, qui voluntatis emendationem praeponunt in-

tellestus emendationi!

Adio indiße- Actionem indifferentem dicimus, quae nec bona eſt nec mala.
rn⅞â⅜. . . .
Nam detun? Piustmodi actionem plane non dari, ex ſequentibus intelligetur. Nul-
la actio libera ſuis conſectariis deſtituitur. Id non ſolum teſte experientia
no⸗

CAP VT II. D E LEGE. 233

nouimus (§. 43); verum etiam nexus in uniuerſo Dei ſapientia con-
ſtitutus poſtulat. Iſta conſectaria aut ſlatum tuum reddent deteriorem,
aut non (§S. 48. M.) 3 adeoque ipſa actio hoc reſpectu erit vel mala
vel bona (§. 43); Enimuero actio indifferens eſt nec bona, nec mala
(S. 45): Eitur nec talis eſt Poſſibilit. JMMUẽ

§. 47.

Quodſi haec omnia probe perpendimus, facile incidemus in ſum- Lex naturae.

mam naturae legem, quae quamcunque actionem ſuſceptu aut omiſſu
poſſibilem ſufficienter determinat. Adio, quae nos perficit, bona, et
quae nos imperfeftiores reddit, mala eſt (F. 43), et illas quidem ſolas
naturaliter velle, has vero nolle poſſumus (§. 44). Inde haec fluit
attionum norma: FAC EA, QVAE TEPERFICGIVNT;
OMITTE, OVAE TE REDDVNI IMFPERFCIIOREM.
Hanc vero normam concipimus ad propriae mentis ipſiusque actionis
naturam attendentes: Ergo et ea lex eſt naturage. Atque id quidem
primum erat. L H
Accipe nunc alterum. Omnis actio eſt vel bona, vel mala (54 5.
46.), adeoque aut nos perfectiores, aut imperfectiores reddit (§. 43.)
Iam vero lex naturae modo demonſtrata inquit: Fac ea, quae te per-
ficiunt, omitte, quae te imperfectiorem reddunt. Hac igitur lege o-
mnis actio vel praecepta eſt vel prohibita, eamque ob cauſam iſta lex
queiscunque aliit exiſtit longe uninerſalior, onmibusque actionibus ſufcit.

Quodſi ergo homines ratione ſua ſemper uti omnibusque actionibus
eam applicare poſſent, ita ut poſlibile ſemper foret, illarum conſectaria
noſſe et praeuidere; nullus caſus adeo perplexus eſſet, quin decidere poſ-
ſent, utrum ſit ftacienda, nec ne? Sic enim illis lubinde foret argumen-
tandum? Quaecunque actio ſtatum meum meliorem reddit, illam ſuſcipe-
re, et quae illum deteriorem reddit, illam omittere debeo; Atqui haee
actio talis eſt aut alia: Ergo. Sed ſaepius euenit, ur non liceat perſpi=
cere omnia actionem noſtram conſequutura, quin nobis perſuadeamus, bo-
na hinc euentura eſſe, quae; ubi praeſto funt, mala eſſe experimur, et
dolemus., Sic ego quidem exiſteno, plures actiones, quas Deus lege po=
ſitiua aut praecepit aut prohibuit, naturaliter eſſe vel bonas vel malas;
einsmodi vero lege determinatas, quoniam hominum non erat, illarum
confectaria praecognoſcere, ſibique ab iisdem canere.

Momentum
gontrou. de
moralitate

Moralitas.

.
Liberior exs
bplicatio.

24 C APVT II. D E LEGg.

*

Iſte vero naturae ordo una cum uniuerſo mundo creatus eſt aà Deo JU
(. 1049. M.) et quidem per decretum voluntatis ipſius (§. 10 50 M.).
Quapropter et naturae lex, quam ex hoc ordine coneipi docuimus (H.
praec.), a ſapientiſſima eius voluntate pendet. Enimuero lex, quae
imperantis voluntate determinatur, poſitiua, et quidem diuina dici-
tur, ſi ille fuerit ipſe Deus (§. 34). Vitur et laec naturae lex éſt
poſitinua diuina.

Sic ergo Deus praecepit actiones, quae nos perficiunt, prohibuit-· “
que, quae nos imperfe tiores reddunt (§. 47.48). Cum vero iſtte
aRiones bonae et hae malae dicantur (§ 43.), nunc merito diſquiri-
tur, utrum actiones bonae et malae ſint antecedenter, an vero conſe-
quenter ad voluntatem diuinam? Sic nos incidimus in deciſionem il-
lius controuerſiae de moralitate obiectiua et ſubie tiunua. ä

Magna animorum contentione olim diſputatum eſt hocce momentum;
et cum adhuc dentur inter eruditos haud pauci, qui ſubiectiuam morali-
tatem tuentur, dabimus operam, ut omnia debita perſpicuitate et ſoliditate
exſequamur. .

Moralitatem generatim dicimus actionum bonitatem et prauitatem
Vtimur voce barbara quidem; philoſophorum tamen ciuitate dona-
ta. Bonitas vel prauitas actionis in ſe ſpectata non pendens unice ab
imperantis arbitrio, obiectiua; et bonitas uel prauitas actionis unice
pendens a voluntate ſuperioris, Subiectiua dicitur moralitas. ARio-
nes, quibus tribuunt moralitatem obie ctiuam, alias quoque appellare ſo-

lent antecedenter bonas et malas ad voluntatem Dei; quibus vero ſubie-
Qiua competit, conſequenter ad ilam. J
Qui ergo moralitatem ſubiectiuam defendunt, illi, neceſſeum eſt, docegsu.—
actionem quamcunque ideo bonam eſſe, vel malam, quoniam a Deo praece-

, Pia “

CAPVT II. D HE LEG E. 25

pta eſt vel probibita, et ſine eiusmodi praecepto, vel probibitione ſemper

futuram fuiſſe nec bonam, nec malam h. e. indifferentem: Quibus vero al-
tera de obiebtiua moralitate ſententia placet, dicant, oportet, Deum hbanc

afctionem ideo praecepiſſe, quoniam in ſe ſpectatam bonam eſſe intellexit,

antequam declararet, ſe illam ſuſcipi velle ab bominibus; hanc vero pro-
bibuiſſe, quoniam in ſe ſpectatam malam eſſe cognouit, ita ut ſemper mala
futura eſſet, ſi vel maxime nunquam ipfius interdiltum ſuperaccederet
(§. 50.).

Dei voluntas de actionibus hiſce e. c. ipſius cultu, amore proximi
ſuſcipiendis, de aliis vero, e. c. homicidio, adulterio, fügiendis quin aeter-
na fſit, ſemperque illius cogitatieni, aut actionum repraeſentationi coextite-
rit, neminem facile dubitaturum credo, qui Deum, ens infinitum, ab omni
zealiratum ſucceſſione ſeparare nouit Licet tamen in ſigno rationis, quem-
admodum loqui amant, hanc ipſam volunratem repraeſentatione poſterio-
rem concipere. Vt igitur ſtatus controuerſiae diſtin diuns formetur, quae-
Rionem huc redire iterata vice moneo: Vtrum Deus, cum conſilium ini-

ret leges ferendi hominibus, adeoque alias actiones praecipiendi, alias ve-

ro prohibendi, et propteres omnes sctiones moralitatis capaces ſibi reprae-

ſentaret, ut intelligeret, quasnam praecipere et quas prohibere conduceret,;

utrum, inquam, tum jam indicauerit, eſfe nonnullas actiones in ſe malas.
ſeque propterea oportere illas prohibere, nec poſſe Spirituum arbitrio us
licitas relinquere, eſſe vero alias, in ſe bonas, easque ea propter ipſum opor-
tere praecipere, nec poſſe integrum Spiritibus creatis relinquere, velintne
Aullas ſuſcipere, an omittere; an vero Deus leges tulerit, adeoque actiones
praeceperit et prohibuerit pro mero ſuo arbitrio absque ratione obiectiua,
quod ſcholaſtici conſequenter ad voluntatem Dei dixerunt, et ſic nonnullas
actiones, quas antea prorſus indifferentes etiam intuitu humanae naturae.
bonas, alias vero malas voluntate ſua fecerit? His ita expoſitis affirmo pri-
us membrum quaeſtionis propoſitae, et poſterius, quod ſubiectiuam mora-
litatem continer, reiicio, idque ex ſequenti ratione.

Nempæe prouoco ad principia Metaphyſica, quae in Th. Nat. ſup-

peditaui. Deus nihil velle poteſt, niſi quod bonum efſe intelligit,
et id quideimn vult pro menſura bonitatis, itra ut maius bonum minori

ſemper praeferat (§ 991. M.): Fac igitur, ipſam leges tuliſſe arbirra-

rias, praccepifſe et prohibuiſſe acliones, quas Hec bonas elle, nec ma-
D —lIas

2

NA
RW

ſ. .
Aeritus mes⸗
ralitas obire
CTink.

26 C APVT IL D E LEGE.

las ipſe nouerat; qui ſatisfacere potuiſſet huic voluntatis ſuae perfe-
Rioni, quae poſtulat, ut illa ſemper ſit bonitati in obiecto proportio-
nata? Ergo necellum eſt, ut, antequam vellet haſce actiones impe-
rare, illas vero prohibere, ipſe cognouerit, illas in ſe bonas has vero in
ſe malas eſſe. Quodſi id vers obtinet, utique fatendum eſt, actionibut
lege naturae dæerminatis competere obiectiuam moralitatem, easque ante-
cedenter ad voluntatem Dei bonas et malas fuiſſe.

Eſt haec antiquiſſima Scholaſticorum ſententia, qui cum eſſentiarum
neceſſitatem defenderent, ſecus docere non poterant; Sed ſem per exoſa fu-
it arbitrariarum eſſentiarum Patronis, maxime P OIRETO; quamquam
et alii, qui ad Metaphyſicorum tranſcendentalia nunquam deſcenderunt,
gontra illam exceperint. Certe incomparabilis PVFENDORFincom-
moda Scholaſticorum locutione offenſus ſubiectiuam moralitatem obiecti-
mae praetulit. Quandoquidem iudicauit, implicare, actionum moralita-
tem a voluntate Dei dependere, et illas tamen antecedenter ad voluntatem
Dei fuiſſe bonas et malas. At vero iſta recte intellecta conciliari poſſe,
ipſe poſtmodum agnouit, licet in certamine cum aduerſariis ſuis SCHWAR-
ZIO, VELTHEMIO, ALBERTI, ZENTGRAFIO, aliisque victor e-
uaſerit. Noſtris temporibus GROTII ſententia de moralitate obiectiua,
aàa plurimis Germaniae Theologis et Philoſophis defenſa, praeualet, maxime
a quo LEI BNITIVS er VVOLFIVS debita perſgicuitate hanc vete-
rum doctrinam illuſtrarunt. Caeterum de controuerſia iſta pluribus con-
ferri poteſt BVDDHEVS in Selectis I. N.
Argumenta, queis uti ſolent aduerſarii pro corroboranda ſua hypo-
theſi, hic quidem dilui poſſent; ſed ne iuſto ſim prolixior, illorum confu-
tationen reſeruo praelectionibus. Id unicum tamen pace lectoris hoc lo-
co ſubiungam. Memini, plerosque illorum, qui angue peius ſibi cauent a
recentiorum placitis tanquam perniciofiſſimis, non quidem ipſam ſententi-
am reiicere, ſed illorum tamen principia deteſtari, arbitratos, ea ex SPI⸗
NOSAE ſyſtemate deſumpta eſſe Fateor, Spinozam habita principiorum
ſuorum ratione non potuiſſe arbitrariam meralitatem concedere, ſed cum
omnia ex abſoluta quadam et ineuitabili neceſſitate conſequi doceret, ipſum
actiones in ſe bonas aut malas nullo accedente ſuperioris arbitrio ſtatuere
oportuiſſe. Verum enim vero ut taceam, praeſtantiſſimos autores, qui hu-
ius erroris poſtulantur, totus mundi contingentiam quocunque alio ſoli=
dius demonſtraſſe; ſcire volo lectores meos, hanc efſe veriſuämam ilforum
ſententiam: Deum ab omni aeternitate ſibi mundos quoscunque poſſibiles
repraeſentaſte, praeſentemque ceu optimum reliquis praetuliffe in ſuo con-
ſilio, et ſicuti omnia diſtinctiſſime praeuiderat, ita et praecognouiſſe, acti-
ones hominum morales fore diuerſae indolis, dum aliae naturam nommni⸗
labe-

CAPVT. II. D E LEGE. 27

labefa urae, corrupturae et deſtruécturae, aliae vee illam conſeruaturae et
perfecturae eſſent: Cum vero decretum eſſet naturam hominum non perde-
re, ſed conſeruare, uariisque perfectionibus adaugere, Deum non potuiſſe
non illas pro malis et has pro bonis habere, quatenus hae cum fine ipſius
confpirarent, illae vero cum eodem pugnarent: Sicuti vero hic rerum ne-
xus, qualis et quantus eſt, iam ab omni aeternitate praeuiſus fuit, ita et
actiones, quae nunc bonae, vel malae ſunt, ab aeterno tales fuiſſe; appro⸗
baſſe vero Deum una rerum uniuerſitate, quam elegit, ipfas actiones, atque
ſic voluiſſe, ut, quas bonas eſſe intellexerat, bonae h. e: ſuſcipiendae, reli-
quae autem malae eſſent, ſiue omittendae.

§. 53.
Hac igitur ratione obtinuimus, actiones naturaliter bonas in ſe et Necegtae
per ſuam naturam bonas, itidemque malas per eſſentiam ſuam tales actionis mo-
eſſe (§. 52.); lam vero fieri nequit, ut eadem adtio, quae in ſe bona eſt, alitatit.
hoc reſpedtu ſimul mala ſit, et quae per naturam ſuam mala eſt, il-
lius intuitu ſimul bona ſit (§. 45. M.). Igitur et impoſſibile erit, actio-
nem naturaliter bonam eſſe poſſe naturaliter malam, et malam eſſe poſ-
ſe bonam. Enimuero cuius oppoſitum eſt impoſſibile, neceſſarium
appellatur (§. 102. M.): Igitur actiones naturaliter Vonae et malae tale!
ſunt neceſſario.

§. 54. 2
Eum vero ob cauſam ipſam naturae legem oportet eſſe neceſſariam Et legis na-
Haec enim praecipit actiones narturaliter bonas, prohibetque naturali 1arae.
ter malas. Fac igitur, illam et malas praecipere poſſe actiones, bonas
vero prohibere; tum, quoniam actio bona eſt, quae legi conuenit, et
mala, quae ab eadem recedit (§ 40), actio naturaliter bana ſimul ma-
la, et mala eſſe poſſer bona. At vero id manifeſto implicat S 53.):
Quare et impoſſibile eſt, legem naturae aliter eſſe poſſe, quam actu
eſt. Cum igitur neceſſarium ſit, cuius oppoſitum eſt impoſſübile (§.
102. M.), conſequens eſt, et legem naturae eſſe neceſiariam.
Memineris, me primum hypotheticam legis naturse neceſitatem afſ-
ſeruiſſe in exiſtentia, non abſolutam. Cum enim lex eatenus ſupponat na-
turae ordinis exiſtentiam, ille vero ſit contingens (§. 883. M.), et legem na-
turae hoc reſpeéctu contingentem eſſe agnoſco. Sed poſito hoc terum or-
dine alia lex naturae non eſt poſſibilis. Tum vero ſcias, me pot'ſſi um

poſſibilitatem eius reſpexiſſe, et huius intuitu neceſſitatem non hyp the-
HU D 2 cam

28 CAFPVTIII. DE LEGKE.

cam, ſed abſolutam affirmaſſe, omnium quippe rerum eſfſentiis, quatenus in
posſibilitate intrinſeca conſiſtunt, commanem.

§. 55.
lemetabili. Ex eodem fundamento nunc et legis naturae immutabilitatem dedu-
tesr eist. cimus. Quandoquidem illius neceſſitas exinde demonſtrata eſt, quod
oppoſitum eſſe nequeat (§. 54.) ; Enimuero id immutabile dicitur, cui
repugnat aliter eſſe, quam eſt (§. 129. M.): Ergo et lex naturae debet
eſe immutabilit. V

Indiſpenſabi- Contra legem diſpenſare- dicitur, actionem permittere, quae illi re-
le Zuid. pugnat. Vnde lex indiſpenſabilis illa erit, contra quam nulla aſtio per-

mitti poteſt, ne ab ipſo quidem ſuperieore. Loquor de morali permis-
ſione, quae cum approbatione eſt coniundla, non phyſica.
ILL. PEKRTSCHIVS diſpenſationem circa gradus prohibitos in
Iur. Can. L. II. Tit. XIV. §. 7 47. dep̃niuit per relaxationem a legislatore
in caſu quodam cognationis ideo factam, ut contra legis rigorem, perſonae
gertae coniugium inire pesſint, ſaluo ceteroquin degis laxatae Binculo. Quo-
niam diſpenſatio nullibi frequentius occurrit, quam quidem in 1. C. maxi-
me circa doctrinam de Nuptiis, ad hanc acceptionem potisfimum reflexi,
defnitionem abſtrahendo generaliorem effecturus.

Iexrsaturge Lex naturae hac propoſitione abſoluitur: Fac ea, quae te perfici-
indiſpen- unt, omitte, quae te imperfectiorem reddunt (§. 47.): Quodlſi ergo
Tabida. Deus contra illam diſpenſaret, approbaret actionem, quae nos reddit
imperfectiores S. 56.). Cum vero eiusmodi acio ſit naturaliter ma-
la (§ 43.), et eapropter impoſſibile ſit, ut unquam fiat bona (§. 53.)
Deus contra legem naturae diſpenſando malum aliquod verum ut tale

ꝓpprobaret. Enimuero id Deus per ſanclitatem ſuae voluntatis face-
re non poteſt (F. 1033. M.): Eitur et lex naturae eſt indiſpenſabilis

Niullibi exemplum reperies, quod contrariam ſententiam euinceret,
modo circumſtantiarum actionis habeas rationem. Quandoquidem ſieri
poteſt, ut eadem actio bona ſit ſub his, mala vero ſub aliis circumſtantiis.
Damnum dare aliis modo licet, modo prohibitum eſt. Licet defenſori,
6 no

—

Cc A FVT II. DE LHGCEFE.„. 29

non licet aggreſſori. Nil itaque proficinnt ſecus ſentientes, ſi forte eui=

cerint, Deum permiſiſſe actionem, quae alias legi naturae repugnat. Hoc

enim caſu, quo Deus diſpenſaſſe videtur, et naturae lex eandem actionem

pro circumſtantiarum ratione praccipiet. Eligamus aliquot caſus illuſtras

tionis cauſa. Obiici et urgeri ſolent ſequentia. Inceſtus in primo graduy
ſc. inter fratres et ſorores, eſt contra legem naturae. Deus tamen nihilo
ſecius illum quondam tolerauit, quin approbauit. Polygamia lege naturae
eſt prohibita;; ſed patriarchis a Deo indulta. Abſtinere ab alieno lex eſt na-

turae inuiolabilis; ſed non permiſit tantum, verum etiam iusſit Deus Ilrae⸗

litas Egyptios diripere. Quid tibi videtur in re adeo perplexa?
Recogita, ni graue fuerit, quae diximus de varia actionis conſidera-

tione, et difpaleſcent difſicultatum nebulae. Inceſtus inter fratres atque

ſorores abſolute malus non eſt, neque adeo Iure Naturae, prohibitus, niſi
quando ex intempeſtiua libidine profßciſcitur, qui nunquam eſſe deber ſinis
concubitus. Sed poteſt iſta malitatis (liceat ſic loqui) ratio ceſſare: Ceſſa-
bat autem in coniugio filiorum Adami. Ergo ex alia ratione eſſe poterat
bonus, licitus, praeceptus, Polygamiam uniuerſaliter prohibitam eſſe ego
non dixerim. Polyandriam damnat ius naturae generatim; Minime poly-
gyniam. Eſt haec licita, et prohibita pro ratione perſonarum, temporum,
aliarumque circumſtantiarum. Plura hac de re dicenda ſequentur in Iure
ſociali. Furtum, quod ab Iſraslitis iuſſu Dei commiſſum elſie videtur, non

video. Ad furtum requiritur, ut nobis vindicemus res alterius. Vbi id

vero factum eſt ab Iſraelitis? Vaſa, veſtimenta, aliaque pretioſa, quae ſe⸗
cum portarunt; erant quidem Egyptiorum, ſed reſpectu aliorum homi-

num, non Dei. Hie enim bona temporalis, quorſum er vita pertinet;,

hominibus tantum adminiſtrands committit: Poteſt itaque ſuum repetere»

quandocunque voluerit, aliisque locare. Idem deprehendis in facto, quod

defendimus. Iraelitis ſibi non ſumpſerunt res Egyptiorum, ſed bona iſta
acceperunt a Deo vero Domino et poſſeſſore. Tu, qui factum iſtud imi-
tari cupis, expectare debes peculiare Dei iuſſum, ſine quo infamem furis
notam utique incurres. Interim luculenter patet, nullam hic efe legis
diſpenſationem: Ne furtum facias: Siquidem id a Deo, nec praeceptum
nec approbatum fuit. Caeterum lege dictis conſentanea in Celeb. Canzi;s
Wa Phil. Leibn. et Wolf. in Th. T. I. Cap. Xl. H. 28. 29. ”

Mä §. 58.
Has denique affectiones legis naturae excipit aeternitas. Quiequid
enim eſt neceſſarium, illi repugnat, aliqaando non eſſe (H. 102. M.):
Igitur idem ſentiendum erit de lege naturae, cuius neceſfitatem modo
euicimus (§. 54.). Enimuero hac ratione ſemper durauit, ſemperque
W H 03 dura-

Er sesst l-

—

38o CAAP V. T II. D E LRGS.

duratura eſt; Et cum perduratio absque initio et fine dicatur aeterni-

tas (H. 13 1. M.), lex naturae eſt aeterna. 3
S Aeternitatem legis naturalis aſſero non ſenſu Ariſtotelico, ſed magis
Scholaſtico, quatenus hanc Deus ab omni aeternitate concepit, et eandem
eſſe iudicauit, qua ſola hominum natura conſeruari et perfici pofſet.

§K. 59.

Quid ſit legi« Fece talis eſt iſta lex, quam ſanéte cuſtodire, et, ne unquam uio-

cuftodia er uio- letur, ſibi ſollicite admodum cauere debet, quicunque vera felicitate,

latio. ſummo videlicet bono, potiri cupit. Dico autem, legis cuſtodiam

elle ſuarum ad eandem actionum compoſitionem; quemadmodum
illius violatio conſiſtit in actionibus, quae illi repugnant. Memineris
vero, actionem h. l. complecti et commiſſionem et omiſſionem actus.
Legie Nat. eu. Ex his itaque notionibus, ſi conferantur cum natura legis „facile

