facta ſunt, ſemper & ubique animadvertet, utrumque conjogem & obla-
tionem feciſſe, & utrumque pariter oblata bona in feudum accepiſſe
aut recognoviſſe, nec potuiſſe uxorem excludi, per leges communio-
mnis bonorum & acquæſtus con jugalis. Hoc non debetur pacto, ſed aatu-

ræ rei, cujus pactum hoc eſt declaratotium. Unde vero probabit au-

ror, hic liberos in iisque ſpeciatim filias Erenfridi a feudo fuiſſe excluſas:
Liberorum in Charta nulla fit mentio. Verum quis eſt quoque qui eo
audaciæ proceſſerit, ut Erenfrido ſeterer fidem chartæ, liberos adfin-

gere velit. Advertat Lector & conferat chattam 171. in qua fratres Hru-

adhartus & Leobhartus proprietates ſuas eccleſiæ in feudum offerunt,
ea ratione, ut ipfi uſque ad obitum eas ad nutrimentam, per beneficium Rccle-
ſiæ habere poſſint, poſt mortem vero Eecleſia perenwiter eas habeat. Uxo-
rum nulla ſit mentio. Credatne vero Lector uxores hic fuiſſe exclu-
(as, quas excludi leges communionis & acquæſtus conjugalis prohi-
bent. Nonne vero ſequitur hos fratres fuiſſe cœlibes, & ideo tantum
ad dies vitæ oblatas recepiſſe proprietates. Eadem ſane ratione in Char-
ca 61 3. Erenfridus miles eum Rucela conſorte ſua ſteriles fuiſſe cenſen-
di ſum alias enim liberos ſuos recognitionis formulæ inſeri curaviſſent.
Hoc quippe & per leges feudorum oblatorum & ſecundum conſuetu-
dinem iſtorum temporum fieri potuiſſe & debuiſſle, præter rationes
& documenta, de quibus jam dimus, manifeſte probat Charta tra-
dit. 623. de anno 1120. in qua ADELHARKDVS cum uxore ſua Haxe-
a & filiis ſex, filiqque unica bona quædam offerunt S. Bonifacio, ſed
ea conditione expreſſe interpeſita, ut & epſiſc. liberi, & poſteri eorum ea

gus nobiſeum bona obtulerunt, bereditario jure poſſideant. En genui-

num exemplum feudi proprie Fuldenſis, quorum naturam poſtea ipſa
quoque feuda Abbatum liberalitate de novo data, imitata ſunt, adeo

nt in jus fenudorum Fuldenſium proprium & commune migraveritx,

pro quo in dubio præſumtio militat, fœminas a ſucceſſione non eſſe

zahenas. Eximium nobis præbet exemplum autor noſter in Cod'ce

probat. n. 414. ubi Jo. Dernardus Abbat anno bzy. Ludovicum de Oben-
aut de bonis quibusdam in Beiſtatt inveſtit, tanquam de feudo novo, vos

PFEVDIS FVILDENSDVyWAOAs. ,

. —

—

nenem und alt ein neuer Lehen verliehen, & tamen pro ſe & heredibus

quibuſcunque ihme and ſeinen ehelichen Leibs- Erben beyden Mann-
end Weiblichen Geſehlechts, idque nach Fel. liſehem Herbemmen und

Recht. Verum & ipſa, de cujus tenore quæſtio eſt, Charta 6&1a. id non

diſſimulat, propter ſubjectam clauſulam caſſatoriam ut ſi quod abſit,
ab aliqua iniuſta poteſtate eis hæc conzentie infringatur, quod ſuum erat,

ad eos revertatar. In Charta vero 6t6. quæ ſimiliter ad probandam

theſin ad oram pag. 4 allegata eſt, Bertha libera fœmina ſe in mancipi-
um Eccleſiæ tradit, ut Herige, ſervo Eccleſiæ nubere poſſet, adeoque
nihil probat, ut potius per errorem calami interjecta videatur. Ex
Codice probati onum Clientele beneſiciariæ PFuldenſis, quæ autor ad pro-
bandam theſin ſuam attulit monumenta ſunt præter Chartam novæ in-

feudationis n. 212. quam jam fupra §. IV. explicuimus, eademque
nihil probari, ſatis, ni fallor, demonſtratum dedimus, quæ in ora ul-

terius allegantur Erobationer 30 5. & 546. non majoris ſunt valoris.

Enim vero ut non diffitemur, in ultima Charta ſeu annotatione potius,

referri exemplum bonorum aulicorum ad dies vitæ Colono conceſſo-

rum pro ſe & ſua uxore: Conrad Zogen hat empfangen ein Hof⸗Lehen,

genannt das Bradt Lehen zu Marbeezell gelegen mit ſeinen Zuge⸗

hoͤrung, als ihm und ſeiner Hauß⸗Frauen geliehen iſt, ſin und ſiner

Huß⸗Frawen Lebtag und nicht laͤnger, darnach ſoll es lediglich der
Berrſchafft wieder zufallen. Anno MCCCLXV. Quis vero crederet
referri hic exemplum veri alicujus feudi, ne dum Eccleſiaſtici? Eſt loca-
tio ad dies vitæ, neſtris terris uſitatiſſima, eine Lebenslang Leyh auf
Mann und Frau, quæ ad jura feudis vicina pertinet, inter vera feuda
teferri nequit. Habet curia & aula Fuldenfis ſua Feuda, habebit &
beona Colonis tantum elocata. Nec debet autorem offendere nomen
des Hof⸗Lehns, ib. Bradt⸗Lehns. Vex enim germana Lehn in ge-
netali ſuo ſigniscatu non feuda tantum ſignificat, ſed etiam ad bona
locata extenditur, ut notum eſt. Probatio vero 305. plane aliena eſt
ab hoc loco, eaque errore calami chartæ inſerta videtur. Nunc vero-
qui hanc partem theſeos ab autore debite probatam fuiſſe crediderit,
eum ſane cerehro caput vacuum gerere oportet. :

„ 4 IX.
fertium membrum, idque non minus ſingulare, Theſeos Schan-
natianæ illud eſt: Sab idem vero ſecnlum. Xlk. indulgemtiore, effeitog,
eX

ex rvecentioribus Abbatibus, nonnulloes, tanta erga fæœminas juris benig-

DPE FEVDIS rFvLDENSIBVOs.

—

nitate uſes eſſe, ut beneficiorum, ſen Fendernm Fuldenfum, que aniverſim
anatura ſua husuſque maſcenlina fuerant, multa converterint in fœmines,
multa alia oecaßene paſtorum conventornwque ſis immutarint, ut promiſene
ſaoceſſtoni in is locum ſlatuerint, haé quidem lege, at ſœæmine non aamitteren-
tur, niſi poſt maſculos ex primo acquirente ortos, eæ tamen ſc admiſſa
excluderent prexinmziores agnatoi. Quod bene vertat! probationibus
opus eſt, ad ſuſtinendum tam novum & inſolitum juris feudalis Ful-
denſis Syſtema. Eas vero ſuppeditat autor ſub num 12. 211. 222.
3200. 414. 171. 324. Codici⸗ probat. quas nunc ordine examinabimus.
Sunt autem in duplici differentia: in nonnullis aperte probatur com-
munis doctorum ſententia de natura feudorum Fuldenſium impropria
& fœminea, quorſum pertinent litteræ inveſtituræ de anna 1323. ſub n.
217. quibus Dominum de Bruberg, nomine ARROES ejuſque filiam
Mechtildem, & ejus maritum eéorumque liberos, feudis quibusdam
Fuldenſibus inveſtit. nec non litteræ oblationis de anno 137: Probat!

num. 22. & quæ anno 1I62g. datæ ſunt litteræ inveſtiruræ ſub n. Pro-

bat. 414. in quibus feudum tecognoſcitur ſignatis verbis, vor Erben
Mann und weiblichen Geſchlechts, vor ſich und ſeine Erben beyde
Mann und weiblichen Geſchlechts. Cui accedit inſigne illud præ-
judicium Curiæ Fuldenſis de auno 1156. ſub n. Probat. 34 4. quo con-

tinetun, filios defuncti Vaſalli in feudis Fuldenſibus præferri patruo

aliove proximo agnato, exceptis bonis Caſtrenſibus, Burg⸗ Guͤther

oder Burglehn, quæ ibidem agnatis præ filia adjudicantur. Ertelſti-

vum eſt omnino autoris argumentum, contendentis, quia dictæ chartæ
arbitrio autoris ſünt ex ſeculo demum XIV. depromptæ, ideo nec an-
iiquiorem eſſe feudorum f uldenſium qualitatem impropriam & fœmi-
ncam. Retellit ipſummn, quod ultimo loco allegabimus, præjudicium
Curiæ feudalis, quo filia Vaſalli ineſtirur, nach Fuldiſcher Lehn⸗Ge⸗
wohnheit und Herkommen, eoque & reprobatur ejus opinio, id non
naturæ feudorum PFuldenium, ſed pacto trausformante & benignita-
te abbatum deberi. Cur vero is retulit ad ſuſtinendam theſin ſuam

recentiores tantum litteras cum antiquiores adſint ex ſeculo nimirum
XI. & XII. quas jam ſupra allegavimus & quibus in rebus antiquis te-
ſtimonii dictio potior eſſe debet. Quas vero alterius in patrocinium
adducit autot chartas, eæ ſane deſperatæ omnino cauſeæ indicium præ-
bent. Namque FPrebat. n. 300. continerur „cum heredum in genere
aciat

DE FEVDIS FVLDENSIVvSs

.

faciat mentionem Hennen Libes PErbin, quæ vox, cum pro ſubſtrata
mnmateria nunc de herede feudali maſculo, nunc de fœminis quoque ac-
cipiatur, ut notum eſt, ipſa ſane hæc probatio impertinens & aliena
ab hoc loco cenſeri debet. MWumeras probat. 12. de anno 124. con-
iinet caurionem Alberti Saxoniæ Ducis pro 300. marcis, propter ac-
ceptum ab Abbate Fuldenſi feudum pro ſe & axore ſua ac pueris ſuit
uibaslibet, ut charta loquitur. Si vero hic annum arreptavit autor,
tunc eadem, quam ad priores chartas dedimus, recurrit reſponſio;
ſin puerorum nomine ſolos maſculos indicari putavit, quod non ſuſ-
cipor, tunc ſane uſu latini ſermonis refellitur. In multirudinis enim nu-
mero puerorum vox utrumque ſexum comprehendit. PONLANVYS Vol.I.
Progymn.pag.2t. BARNABAS BRISSON.in Lexico juris voce Paeri. Qugd
denique ex Probut. n. 171. deſumir argumentum autor, id vere in ob-
ſcuro eſt. Continentur enim in eo litteræ reverſales Kathrinæ ab
Aſchinvvege de anno 1425. quibus pro ſe & filiis ſuis Johanne & Or-
bano profitetur, ſe ab eccleſia Fuldenſi feudum aliquod jure & titulo
als Erbmann⸗Lehn accepiſſe, fidelitatem que ac ſervitia eo nomine pro-
mittit. Ut fuerit iſtud in ſpecie feudum maſculinum, per nos licet.
cum nullibi doctores profiteantur, Fuldenſia feuda omnia, ſine excep-
tione, eſſe fœminea aut ſucceſſionis promiſcuæx. Regulam ſtabilimus.
non diffitemur exceptiones. De formula vero inveſtituræ, als Erb⸗
mann⸗Lehn ad §. ſequ. erit dicendi locus. B

⸗ 4 § * X.
4

Hactenus clariſſimum autorem preſſe per verba & veſtigia inſe-
euti ſumus. Quod, cum nimium inſtituti noſtri rationem difflundat,
miſſa hac methodo, nunc alia demum incedamus via & per ſumma
tantum capita perſequamur ea, quæ ad quæſtionem controverſam &
theſin principalem pertinent, an ſc. feudà Fuldenſia ſecundum pro-
priam ſuam naturam commaniter ſint pro feudis fſœmineis reputanda.
His nen obſtantiburs, pergit autor, in g.5. d. C. 2. Salva remanſerunt fen-
da maſeulina quamplarima, quæ er es, quod priſtinam indolem conſtan-
ter etinuiſſent, & non nißi maſeulis etiam quandoque per pregenies tri-
èui ac conferri ſolerent, demum fenda maſeulina hereditarig Erbg L
Mann⸗Lehn/ quemadmodum pari vocabulo fenda Caſtrenſiä (gug
vnins cun, bis ejnsdemque naturæ ſunt,) fenda Caſtrenſia hereditarig,

STErbee-—

Ds” FEVDIS FVILDENSIBVSOS,.

Erb⸗Burg⸗Aehne munecuputa ſunt SGc. Diſpeream, nini hic fallir
autor & technis impetum facit. Dicit, his non obſtantibus falva re-
manliſſe feuda maſculina quamplurima; & tamen hactenus nullum an-
tiquum feudi Fuldenfis maſculini exemplum in medium proferre po-
tui. Quin feuda Fuldenſia origine ſua pleracque eſſe cblata, integer
docet Traditionum Fuldenſium Codex, quæ natura ſua fœminea præ-
ſamenda eſſe ſuo loco demonſtravimus. IIIud vero, quod addit argu-
mentum rectam eorum naturam ex eo pateſcere, quod nuncupata
fuerint Erb⸗Mann⸗Lehn non diſſimile eſt pomis lacus Alphaltidis,
fumo tantum factis. Erb⸗Mann⸗Lehn appellata fuiſſe quamplurima
ex antiquiſſimis feudorum Fuldenſium certiſſimum eſt, ea vero appella-
dlJarune feuda hereditaria maſculina indigitari, adeo falſum eſt, quam
quod falſiſſimum. Evolvat B. Lector, ſi placet, Litteras oblationis &
recognitionis in Codice probationum n. 222. ubi feudum expreſſe pro
heredibus tam maſculini quam fœminini ſexus conceſſum legitur, un⸗
ſern beyden Libes⸗Erbin, Mannen und Frouwen, & tamen in iisdem
litteris mox ſubjicicur formula: zu rechten Mann⸗Loehene ewiglichen zu
haben und zu beſitzen. Ergo formula illa non eſt præciſe indicium feudi
maſculi. Notum quippe eſt, atque adeo notum, ut recitatio ejus pene
creet faſtidium, in jure Teutonico Peudali vocem Mann non eſſe ſexus
& conditionis naturalis ſignificativam, nec ejus correlatum eſſe fœmi-
nam die Frau, ſed denotat Vaſallum ejuſque correlatum eſt ſenior vel
dominus directus, cui ſervitia feudalia a Vaſallo debentur. Unde in an-
tiquis litteris ſervitia vocantur Mannſchafft, & das Lehen verman⸗
nen idem eſt ac ſervitia feudalia præſtare. Quæ omnia jam obſervata
ab aliis vid. EY BE N in Eledt. feud. cap. g. J. 4. SCHILTER ad Jus feud.
Allem. in ſupplement ad cap. 103. pag. 474. B. Cancellarius HERT de fen-
dis oblatis Part. 2. G. 40: in Vol. ỹepuſc. Tom. 2. pag. 515. ILL. Dn. BOEH-
MER in Diff. de ſeudis Eccleſ, cap. 7. JF. g. Puto neminem fore tam eb-
Qinatum, cui tam luculenta teſtimonia non ſufficiant ad id evincen-
dum, quod hoc loco adverſus autorem probandum erat. Atque ex
eo quoque apparet, feuda Fuldenſia, quæ dicuntur Erb⸗Burg⸗ Lehen
mendofe ab autore noſtro ejusdem naturæ appellari cum feudis, quæ
dicuntur Erb⸗Mann⸗Lehn. Refellunt ipſum præjudicia Curiæ Ful-
denſis & reverentiſſimorum Abbatum ac Principum Fuldenſium tot
publia atteſtata, etiam illa, quæ ab autore noſtro Codici Probatio-
num n. 629. & 630. ſunt inſerta, probantque ex tot feudis foldenn⸗ .
us

PDf FEVDIS FVLDENSIBVSZS. 19

bus caſtrenſia, quæ dicuntur, fere ſola eſſe, quæ ſua natura pro maſcu-
linis ſunt habenda, cum quæ ſub formula Erbmannlehn conceſſa ſunt,
ſalva illa formula poſſint eſſe ſœminea, nili aliunde ex litteris inveſtitu-
ræ appareat, quod tantum pro heredibus maſculinis ſint concefſſa, daß
ſie auf maͤnnlichen Stamm benandlich geliehen, ur atteſtata loquun-
cur. De hoc autem infra commodiote loco fuſius dicemus, quor-
ſum etiam reſervamus ea, quæ de ordine ſucceſſionis is feudis Fulden-
ſibus hic autor inſperſix. 7

Eadem §.3. Commate VI. agtem p. p. Client. Faldenſi autor noſter
threim ſuam, hactenus nulla gatione probatam, ſequenti argumento
illuſtrare conatur: Sicut juri communi nibil derogatum eſt, quando fen-
da primitus temporaria, poſtquam in flios tranzmitti ſeu hereditari ρ
runt, paſſim feuda hereditaria, Erblehen!/ ditcta ſunt. Sio nec eidem
velin winimo praæjndieari debet, quod fenda noſtra (Fuldenſia) maſculi
"a, quando eX pravia Principit Abbatis voluntate & beneplacite, per maſ-
culos in una eademque ſtirpe continnantur, hereditaria maſculina, ſenx
Erb⸗ Mann⸗ Lehn/ cognominentur. Id guod dum ſexcentis exem-
plis demonſtrari poſſet, ſatis fnerit nonnulla ex iis allegaſſe, quæ reliquo-
rum omninm inſtar ſint; atque adeo quid in hoc clarius? quid expreſſius?
glzam litteræ reverſales Chriſtiani ab Hayn Henrici de Gladenbach, &
Toannit de Boventen &c. adducto deinde tenore litterarum eæx Codice
Probat. n. 303. & 311. ſic demum concludit autor: Hac facit enſuper
Charta Eberhardi a Mærll,; qui ad annum M1C CCCF. tam ipſe, quam cœ-=
teri ejus condomini ſen Ganerbii, ratione feudi ſui maſculini, ſe. caſtri
Urtzel cum attinentiis, ſeſe eccleſiæ Fuldenſis Vaſallos hereditarios profi-

temar, daß wir zu ſines Stiffts getrewe Erbmann ſin und bliben

wollen, eatdemque conditiones admittunt, quas nobiles ab Eberiperg
aliique pari nexn Vaſalliticog adſtritti. Neſcio profecto, in quo proprie
hujus argumenti vis conſiſtat, quod velut palmare tantopere depredi-
cat autor, quodque ideo vel ſexcentis exemplis, ſi opus eſſet illuſtrare
contendit. Si verum eſſet, formulam, zu Mann⸗Lehen, zu rechten
Mann -Lehen, denotate feudum proprium & maſculinum; ſi proba-
tum fuiſſet ab autore, feudorum Fuldenſium naturam, primis ſuis &
antiquiſſimis inſtitutis, eſie rectam & maſculorum tantum ſucceſſionis
M C 2 patien-

2ꝛ0. DE FEVDIS FVLDENSIBVS.

patientem, tune ſane aliqua demonſtrandi efficacia eidem argumento

ineſſet. Tunc enim per adjectionem vocis Erbe, Erb⸗ Mann⸗Lehn
non adeo eorundem mutaretur natura, ut ex feudis maſculinis, ſola
ejus vocis adjectione, redderentur fœminea. Heredis enim vox pro
ſubſtrata materia denotaret tantum heredes feudi capaces h. e. maſcu-
ios. Sed falſum eſt, per formulam zu Mannlehn præciſe feudum
maſculinum deſignari, ut jamjam ad oculum demonſtravimus. Feu-
doerum Fuldenſium naturam regulariter efle ſœmineæ ſucceſſionis im-
patientem, nuſpiam adhuc probavit autor. Ergo in fumum abit to-
tum ejus argumentum; ſicut enim ſola adjectio vocis Erbe ex fendo
per ſe maſculino non poteſt reddere ſœmineum; ita multo minus feu-
dum ſua natura ſœmineum, eadem hacce adjectione addita, transfor-
mabitur in maſculinum; Quid igitur per ſexcenta, ſi diis placet, ex-
empla probabit autor; nugas credo canoras & perpetuas petitiones
principiorum. Sed ut omnem elabendi viam auctori hic quoque præ-
ludamus, tria illa exempla, quæ ex ſexcentis in medium produzxit, quæ-
que omnium inſtar eſſe dicuntur, paulo ad veritatis lucem examinemus.
Ex illis vero ſtatim primo intuitu in ſpongiam incumbit illud, quod
ultimo attulit loco, Eberhardi ſcilicet a Meœrll, quia ipſe autor confi=
tetur, eſſe id exemplum feudi Caſtrenſis, adeoque ab hoc loco longe
alienum. Feuda enim Caſtrenſia Fuldenſium regulariter propria eſſe &

maſculina nemo unquam in dubium vocavit. Ut de reliquis duobus
eæxemplis eo melius judicare poſſimus, opus erit, ut ipſas chartas, ex

quibus illa ſunt deſumta, heic inſeramus. Ita vero habet, quæ ſub
„. 3o3. Cedicis Probat. eſt relata de anno 1399. Wir Heyſe von GLA-
PDEBACH Ritter und Hans von Boventen bekennen - =- das vvir
ven dem ehrvvürdigen in Gott Vatter und Herrn, Herrn JCOHAN-
SEN, Apt zu Fulde, unſern gnædigen Herrn zu rechten Erbe aund
Mans- Lehn, ſulche Lehen und Gute, als Eghebrecht von Weſterhofen

vermali von eyme Stiffte zu Fulde z Leben gehabt hat und darnach

von ime uf uni ſin gefallen emphangen han - - nnd En dis die Lehen die
hernach geſehrieben ſten, mit Namen das Dorf zn Wildershuſen, die
Zebende und das Kirch-Lehen daſellſt - - — geben Ge. Altera charta,
uam codex Probationum exhibet ſub nam. 311. his verbis concepta
eſt: Ich KIRSTAN voen HAYNE bekenue - - = das der Ervvirdig

Herre, Herre Zobann Apt zu Fulde, mir die Gnad und Wolthat ge-

tan hat, und mich zu lime und ſinz stifts Erbmann genemmen end haben
dorumb

— — — —

DE FEVDIS FVLDENSDVWs.

dorumb mir und mynen Erbin zu rechten Mannlehen gelihen ſolche

Phenning Gulde, als er bisher gehabt hat zu Appenheiligen uf den Hu-
ben daſeibſt - - Datum anno Dom. MCCCCXII. FEeria II. poſt Bonifa-
cii. His vero ſedulo lectis atque recognitis, omnino dolendum vi-
debatur, Aucterem operoſa ſua probandi ratione, nil aliud effeciſſe,
quam ut ex ſexcentis exemplis non niſi duabus tantummodo chartis,
formulas inveſtituræ Fuldenſis zu rechten Erbe und Mannlehen, it.
zu rechten Mannlehn demonſtratum iverit, quibus ipſis tamen nec

feuda maſculina delignari ſuo loco probavimus. Nec ſane contra-

rium hæ chartæ evincunt: in prima enim vaſalli noviter inveſtiti fa-
tentur, feudum iſtud ad ſe ſucceſſionis jure eſſe devolutum; de ſuc-

ceſſione per lineam maſculinam ſilet charta, idque nee temere præ-

ſumendum, cum proximus ipſorum anteceſſor Eckbrecht von Weſter-
hofen nomen gerat a familia noviter inveſtitorum longe alienum, &

tamen in ea fatentur inveſtiti, ſe feudum iſtud accepiſſe zu rechten

Erbe und Mannlehn. Altera charta feudi exemplum continer aaß

Ahbbate dati, quodſi maſculinum eſt, debet id naturæ feudorum da-

torum, minime vero formulæ, zu rechten Mannlehen, quamvis ex

ipfſa charta nec de eo ſatis liquet, cum & potuerit Abbas novum iſtud

feudum jure feudi fœminei concedere, id quod ſemper præſumen-
dum, nili litteræ inveſtituræ aliud doceant. Et feſtiva eſt omnino

. . . . . . . . „„ .
Autoris argumentandi ratio: Sicat juri commani nihil derogatum eſt,
uando fenda primitus temporaria, poſtquam in filios transmitti ſeu he-

reditari cœperant, paſſim fenda hereditaria, Erblehn, adicta ſunt: Sic

nec eidem vel in minimo præjudicari debet, quod feuda noſtra maſculina,
Jquando ex pravia Principis Abbatis voluntate & beneplacito, per maſcu-
ctos in una eademque ſtirpe continnantar, hereditaria maſculina, ſeu
Erb⸗ Mannlehn, cognominentur. Quaſi vero illi, qui primum

chartas noſtras emiſerunt in lucem, velut pueris tantum formandis, ſimul
& vocum ſyllabis diſtinctius pronunciandis intenti, has declinationes
excogitaverint, Lehn, Erblehn, Erb⸗Mannlehn, aut quaſi non ſine
operoſa illa vocum comparatione jam notum eſſet, ſolam vocis Erbe
adjectionem, feudum maſculinum minime convertere in ſœæmineum
aut hereditarium. arg. l. fend. 13. IIl. ſeud. 32. II. fend. 15. 25. & 26. F. fin.

WVRMSER. de fend. Impropr. Claſſ. 23. Sett. y. MYNSING. Cent. 4.
O. 2. nu. f. & 6. SCHRADER. de feud, Part. 2. C. 3. n. 371. STRVV.
Syat. Z. Fend. ap. 4. aph. 12. Z2. 6, & aph 12. n. 12. BESOLD. in Th. pract.

C 3 voce

.2 DE FEVDIS FVLDENSIBVS.

voce Erblehn, Erb⸗Mannlehn. SVEV. Ex. Feudal. 2. aſſ. 10. Exer-

cit. 6. aſſert. 2. & y. ROSENIHAL. de Fendis C. 2. Concl. 4o. & C. 7.
Conel. 31. per tot. G AlL. II. obſerv. 114. in ſin. KLOCkK. Vol. II. Conſ. 32.

per tot. S& Vol. III. n. 14. ſeg4. Dummodo ab Autore probatum
fuiſſet feudorum Fuldenſium naturam regulariter propriam eſſe & ma-
ſculinam, tunc ſane facile conveniremus de decantata iſta formula.
At vero in probatione hactenus deferit Autor. Quodnam vero eſt
jus iſtud commune, quod ſomniat, & per quod feuda noſtra reddita
(unt maſculina? Idem ille Autor eo nomine minime potuit intelligere
Jus Longobardicum, quia diu ante hocce jus cognitum feuda Fulden-
ſia erant conſtituta, habebantque jam tum ex inveterata conſuetudine
impreſſam propriam indolem, fœminarum ſane non impatientem, ut
per ipſas ab Autore noſtro productas chartas hactenus ad nauſeam us-

que probatum dedimus. Taceo ineptam Autoris illationem, dum

juri communi mihil derogatum cenſet, quod ex feudis tem porariis
feuda hereditaria ſint effecta. Eſt ſane hæc mutatio aut derogatio,
qua major eſſe non poteſt, dummodo probaſſet Autor, fuiſſe id olim
juris Feudalis Fuldici, ut feuda eſſent temporaria & pro arbitrio Abba-

tum revocabilia. Quod dum nullo probare poruit exemplo aut do-
cumento, ſane cavillationi non abſimilis eſt ea conſecutio, quam ex fallſo

format principio. —
Ita vero cordi ſuo Autor penitus infixam habet formulam, Erb⸗
Mannlehn, ur eam nondum poſſit prætermittere, quin in Commate
ſeq. & integro g. . pag. 6. & 7. probare contendit, Ludovico Haſſiæ
TLandgravio anno 1454. omnia feuda Fuldenſia, quæ in Comitatibus Zie-
genhainenſi & Niddano ad eccleſiam pertinebant, vi hujus formulæ
ranquam feuda maſculina ab Abbate Johanne fuiſſe conceſſa, vid. Cod.
Probat. u. 29. & 3o. eademque adverlus Eliſabetham Hannoviam, Al-
berto Hohenloico nuptam, quæ feuda iſta ut ſœminea ſibi arrogare

..

nitebatur, in plenis Comitiis Wormatienſibus Landgravio, ſecun-

dum inveſtiturarum litteras adjudicata fuiſſe. Potuit, ut opinor, in-

quit noſter §. 4. adverſaæ partis ſabtilitatibus locum aliquem forſitan de-
diſſe terminu Erb⸗Mannlehn, quam vis in gratiam Landgravii pri-

mum adjeétus, ſub quo imperitiorer nonnuhi promiſenam ſucceſſionem

certo ſubintelligi ae deßignari contendunt, ſed praterquam quod ex jam

lLepra

DE FEVDIS EVLDENSIBVS. 421

Jupra alegatis, contrarium tam evidenter pateat, ut ulteriore elucida-
tione opus non ſit, quss neſcit ? ad promiſenam illam ſucceſſionem ſtabi-
biendam pro fundamento requiri feudum ab origine ſua aut ex domini
ordinatione fæminenm, in quo nibilominus conditio maſculorum ſemper
eſt potior, ſie, ut ſi ex ſuperſtite filia Sà. Enim vero ſi ad probandam
propriam horum feudorum qualitatem, nihil aliud continerent litte-

I inveſtituræ Landgravio conceſſæ, quam formulam Erb⸗Mannlehn,

tunc ſane etiam hodie Sereniſſimi Haſſiæ Landgravii feuda in iis con-
tenta pro fœmineis jure haberi poſſent, quia, formulam iſtam etiam

feudis fœmineis adjici ſolitam eſſe, jam ſupra ſatis ſuperque, ni

fallor, deduzximus; Sed quisquis litteras ipſas, imo vel ea tantum
verba, quæ Cl. Autor ex iſtis inſeri curavit, fugitivo ſaltim oculo in-
ſpexerit, idem ille haud difficulter deprehendet, feuda hæcce Land-
gravio eſſe conceſſa, pro ſe & heredibus feudalibus, quique ſimul
ſunt Principes in Haſſia regentes, und ſine Lehbin-Erbin, and Nachbom-
wmen, die Bürſten det Landes zu Heæſſen ſin. Atque hæc induunt feudis
iſtis qualitatem rectam & propriam; An eadem qualitate priſci Comi-
tes Ziegenhainenſes iſta ab eccleſia recognoverint, noſtrum non eſt de-
cidere; cum etiam, ſi feuda fœminea ſeu mere hereditaria in fami-

lia Comitum Ziegenhainenſium fuiſſent, per tranſitum in Sereniſſimo-

rum Haſſiæ Landgravioruin familiam, priſtinam ſuam naturam perdi-
diſſent: quemadmodum hodie, ſi feudum alias mere hereditarium & nulli
juri primogenituræ fubjectum, ad talem illuſtrem pervenit familiam,
ubi jus primogenituræ locum habet, conſequens eſt, ut ſuam priſti-
nam perdat naturam. Res enim, quæ ſemel tranſierunt in familiam,
in qua pacta & ſtatuta vigent ſingularia, iisdem illis pactis & ſtatutis

ſub'jiciumtur. Confil. Marpurg. Eol. W. Conſ. 37. n. 11zo. SCHILTER. in

Supplement. ad Cod. Iur. Feud. Alemann. p. 456. ſeq. Eliſabetha ſaltim
Hannovia, Alberto Hohenloico nupta, ultimique Comitis Ziegen-
hainenſis, Johannis, ex ſorore Eliſabetha neptis, feuda hæc fœminea
eſſe contendebat, & ad probandam hancce intentionem ſuam, non
Potuit ad litteras inveſtituræ Landgravio datas, ne dum ad formulam
eorum, Erb⸗Mannlehn provocare, ſic enim contra propria com-
moda laboraſſet, ſed provocavit procul dubio ad communem feudo-
tum F uldenſium naturam, ſecundum quam & hæe quoque feuda fœ-
minea præſumi poterant. Nobis ſufſicit hanc controverſiam dudum
eſſe ſopisam & in Comitiis Wormatienſibus deciſam.

§. XIII

„ prf HEVDIS FVILDENSIDVS.

Interſperſis nonnullis, S ad ordinem ſuccedendi pert inent
quæque commodiori loco reſervabimus, Autor, deinde refert, libe-
ros de feudo, quod a matre ad eos provenit, ita inveſtiri ſolere: S⸗
von ihrer Mutter auf ſie erſtorben, und gefallen A: Idque jaxta ritn,
ac conſuetudinem fendorum Faldenſium, vulgo nach Feldiſeher Lechen
Herkommen, Recht und Gewonheit: qua etiam altinin clauſula non pro
libitu accipienda eſt, multo minus in alienum ſenſum torquenda, quaſi
ubicunque adbhibita reperiatur, promiſcuæ ſacceſſionis certum ac nänbhitde
tum ſit indicium, pront juris noſtri Faldici Gloſſatores, as Interpretes pe-
regrini dudum in vulgus ſparſerunt, quorum circa boc grande Præjudi

cium ac praconceptum Errorem, ut tandem aliquando deſtruamus, pansca
ea, quæ hic ſequnntur, abſervaſſe ſußiciet. Per formulam: nach Ful-
„diſcher Lehen Herkommen, Recht und Gewyonheit, feuda fœminea
& promiſcuæ ſucceſſionis deſignari magno conſenſu ſtatuunt Juris Feu-
dalis interpretes, non peregrini modo, ſed & Fuldenſes ipſfi. Idque
nec ſine gravi ratione. Primo enim feuda Fuldenſia, ut & alia eccle-
ſiaſtica, præſumuntur oblata, eoque & fœminea, ut §. Xl. docuimus.
Deinde tot adſunt non contemnenda antiquitatis monumenta hiſtori-
ca, tot Reverendiſſimorum- Abbatum & Principum Fuldenſium Curiæ-
que atteſtata publica, quæ teſtantur daß des Stiffts alt Herkom ⸗
men, Gewohnheit und Recht ſey, daß Futdiſch Lehen (regulariter)
ſo nicht ſonderlich Burg⸗Guͤther oder Burg⸗Lehen genant, auch nicht
durch beſtaͤndige Burg⸗Frieden oder andere Vertraͤge verbunden
(i. e. ausgeſchloſſen oder geandert/) ſondern die Erbfaͤlle an ſich ſelbſt
frey ſeynd, erben die naͤheſten Perſohnen vom Gebluͤth oder Sip⸗
ſchafft beydes Weiblichen und Maͤnnlichen Geſchlechts ohne Unter⸗
ſcheid. vid. ſupra b. XIII. ada. SCHANNAT in Cod. Probat. Charta 46.
ubi feudo indubie fœmineo ſubjicitur formula, nach Fuldiſcher Lehen
Herkommen und Rechten. Ergo ipſorum Reverendidimorum Abba-
cum curiæque feudalis teſtimonio formula iſta regulariter denotare de-
bpet feuda promiſcuæ ſucceſſionis, niſi in ipſis inveſturarum litteris alia
ſit expreſſa feudi indoles, tunc enim ſi ſubjecta reperiatur illa formula,
pro ſubſtrata mm ateria erit explicanda, de jure Fuldenſi conſuetudine
in hoc feudotum genere in ſpecie receptis: Sicut pro lubitu non eſit .
Qccipienda ea formula, quod Autori noſtto largimur, ita ſane ubi-
cunque adhibita reperitur regulariter non poteſt eſſe ſine miniſeno

ð

◻

—

DE FEVDIS FVLDENSIBVS. 2

ſignificandi id, quod eſt in ipſa natura & conſuetudine feudorum Ful-
denſium in univerſum poſitum, imprimis cum ea feudorum natura
tot præjudiciis, tam antiquis quam recentioribus, ſit confirmata, ea-
demque formula, ab aliis curiis feudalibus in Superiore Germania ad-
hibita, feuda efſſiciat fœminea, imitatione ſc. Fuldenſiam, quæ & ipſa,
ut propter hanc formulam regulariter pro fœ mineis habeantur, tatio
connexi poſtulat. Propter quod enim unumquodque tale eſt, illud
magis eſt tale, ut habet Canon Metaphyſicus. vid. Diſſeri II. g. XIV. N.
AVI. & XWII. Jam, an communem hanc & unanimem Doctorum
ſententiam, optimis rationibus ſuffultam præjudiciisque roboratam,
Autor fculneis ſuis argumentulis, hactenus ſolide confutaverit, bene-
voli Lectoris judicio dijudicandumn relinquimus. lpſe Autor, ut opi-
nor, de argumentorum ſuorum debilitate & inſufficientia, conſcientia
convictus, in poſterum ſpondet meliora, & ar grande præjædicium &s
' ecο waρρνιι erroren tandem aliuando Aeſtruat, ad ea quæ Togauntur
nos remittit. H

S§. XlII.
Nunc vero egregium committit circulum Auctor, dum loco no-
væ &, ut ſperabatur, melioris prokationis, Spho ſequente Vto ad
refutata dudum ſuperiora argumenta nos ablegat. Equidem, inquit,
Jjam ſupra ſußfcienter oſtendiſſe credimus ſimnligem omning fuiſſe olim
fendoram inſtitutionem, cujus deinde ampliorem Pornzam effecernnt pallta,
* & atrimque tam e Parte domini, quanm, Vaſallt probata, tandem
zonſ eeludine firmata ſunt. Ego vero feudorum Germaniæ eccleſiaſti-
corum, in iisque præcipue Fuldenſium, talem fuiſſe inſtitutionem eam-
que ſimplicem omnino, latis, ut opinor, demonſtratum dedi in ſu-
Perioribus, quod ſc. non beneficio Eccleſiæ data, ſed a fidelibus ob⸗
lata, eoque non propria ſint, nec ad normam & decempedam juris
Feudalis Longobardici menſurari poſſint, ſed peculiarem ſuam indo-
lem & naturam inditam diu & imprefſam habuerint, antequam juris
Feudalis Longobardici uſus in Germania cognitus eſſet, nec contra eam
ſententiam vel antiquiſſimæ quoque chartæ ab Autore noſtro allegatæ,
nedum alia ejus ficulnea argumenta, in præjudicium veritatis quic-
quam probare aut evincere potuerunt. Quousque enim chartarum
& monumentorum recurrit memoria, feuda Fuldenfſia natura ſua & ine⸗

dole ſemper impropria & fœminea fuerunt, quam eorum naturam pa-
D ta

26 DPDFE FEVDIS FVLDENSIBVS.

—

Ra utique & tenor conceſſionum exprimit. Nec feudum concipi po-
teſt absque contractu feudali & pactis inter dominum & vaſallum initis.
quxæ continuo uſu & conſuetudine, ut ipfe Autor largitur, confirmata,
jas firmum & horum feudorum proprium conſtituerunt, der Fuldiſchen
dehen Herkommen, Recht und Gewohnheit. Autor igitur non de-
bebat pacta feudalia inſtitutioni eorum opponere; Quæ autem addit:
Hanc conſuetudinem, poftqaam Eccleßa Fuldenſis ſemel receperat, con-
kanter retinnit, & ad eandem provocavit, quando per ſequiora tenpoyk,
in quibus jure ſeripto opus eſſe cœpit, frequentes Tricæ, & Cavillationes,
Legibus tum Alemannicis, tnm PLongobardicis, ſubnixæ, in Forum Fen-
dale irrepſerunt, idque ſeculo præſertim AlII, quo tandem formoſam il-
lam clauſulam, nach Fuldiſcher Lehn Herkommen, Recht und Gewon-
heit: primum in litteras ſuas Clientelares introdnvit Caria Feudalis Ful-
denfis, non alio fine, quam ut cundtis evidentius innoteſceret, fuiſſe ſibi
jam olim, eſſeque etiam nuam jura proptia At Ilingnlaria, eaqué vetuſtiſ-
Bima, qua omnino zon vellet, nec velit permixta &confeſa cun reliquis
nitimarum, aut aliarum quarumcumque Provinciariem juribus Oc. ea
utique cum ſententia noſtra aprime conveniunt, Autoris vero novam
& inſolitam theſin minime confirmant; Imprimis cum & reliqua quæ
ſubjecit argumenta, haud majoris ſint efficaciæ, quam quæ hactenus
diſguſſſinus. Fac enim formulam, nach Fuldiſcher Lehn Herkommen,
Recht und Gewohnheit, etiam illis inveſtiturarum litteris quandoque
inſertam vel ſimul cum alia ſed paulo reſtrictiore formula conjunctam
reperiri, quæ ſuper feudis indubie maſculinis funt conceptæ, quia id
videntur probare litreræ reverſales & inveſtituræ n. 712. Cod. Probat. in-
de tamen propitio jure concludi non poteſt, hanc fuiſſe eonſtantem
Curiæ feudalis Fuldenſis obſervantiam, vel claufulam illam ideo amit-
tere miniſterium ſignificandi id, quod ex inveterata conſuetudine de-
bet ſigniſicare, quin in Spho præcedente XX. peculiares explicavimus

rationes, cur ea formula aliquando, ſed parciſſime litteris inveſtituræ

feudorum maſculinorum fuerit adjecta; Mirum autem omnino vide-
zur & non leviter vituperandum, Autorem noſtrum in probando hoc
quoque themate adeo fuiſſe verſatum, ut vel luſiſſe videatur, vel
cauſam ſuam turpiter prodidifſſe. Advertat B. Lector thema proban-
dum: formulam nach Fuldiſcher Lehen Herkommen, Recht und Ge⸗
wohnheit, etiam illis inveſtiturarum litteris inſertam, vel ſimnl cum
alia ſed reſtrictiore formula conjunctam reperiri. Jam videamus, Jucs
modo

moe
linen
Call
ſed
con
kor
bane
Nan

here

iun
tiur
kul
ade
4 b
exel
u
ptoe
er
i
ur
qun
pro
efe⸗
kor⸗
ſort
noh
ali⸗
wo⸗
dat
ſan
eni
ten
tum
Nu
ſabi

—

i p.

nitig,
mata,

ſchen

n de⸗

dita :

an.
or,
zoner,
Eu-
m i.
won-
Eif.
ſeßhi
muis
0. e
pyam
gue
enis
men,
logue
Ctamm
in id
. in⸗
ntem
mit⸗
de⸗
mus
ute
vjde⸗
hoc
vel
bap⸗
Ge⸗
R
uo⸗
P⸗

DE FEVDIS FVLDENSIBVS. 27

—

EEE

modo in probationibus ad oram allegatis hoc ipſum probaverit. In
litteris inveſtituræ a. 293. Cod. Probat. prolatis conceditur Gotzeno de
Gaſſen feudum Caſtrenſe in Caſtro Gyſela, non ſub formula communi,
ſed expreſſe als Borg⸗Guth Recht und Gewohnheit iſt, nec ſimul
conjuncta reperitur communis Clauſula, nach Fuldiſcher Lehn Her⸗
kommen, Recht und Gewohnheit. Hoccine eſt probare thema pro-
bandum 2 Sed nec feliciore exitu Autor ad alias chartas provocat.
Nam ſub a. 3244. Cod. Probat., quas ipſe aliorſum interpretando tra-

here conatur p. ., in fin. Clientele Fuld., continetur elegans præjudi-

