cium Curiæ feudalis Fuldenſis de anno 1486 Autori prorſus contra-
rium & noſtram ſententiam mirifice confirmans. In eo enim feuda
Fuldenſia communia & regularia fœminis expreſle leguntur adjudicata,
addita ratione, nach Fuldiſcher Lehen Gewohnheit und Herkommen,
ab iisque ſeparuntur caſtrenſia, quæ in eadem illa ſententia agnato,
excluſis fœminis, adjudicantur, idque peculiari expreſſa ratione, nach
Fuldiſcher Burg⸗Guͤther Gewohnheit. In Charta a. 76. Cod. Probat.
Rodlucda ſohannes Abbas Fuldenſis conceſſerat Mareſcallo ſuo Simoni
Görtzio feudum aliquod, tanquam apertum & poſt mortem Wer-
bergshuſii ultimi Vaſalli ad eccleſiam devolutum. Opponebant ſe

huic novæ Collationi Kohlhuſii avunculi ultimi Valalli, idque feu-

dum, jure feudi Fuldenſis, h. e. promiſcuæ ſucceſſionis, ad ſe tan-
quam proximes cognatos, pertinere contendebant. Inter ponebant ſe
Pro ipſis Margaretha Hennebergica, cujus interpoſitione id demum
effectum fuit, ut Gôrtzius feudum jam ſibi collatum, accepris 40
Horenis Rhenanis, Abbati refutaret, qui accedente conſenſu Kohlhu-
ſiorum, ut expreſſe charta notat, illud ilhelmo, Margarethæ Hen-
nebergicæ filio, pro ſe & ſuis heredibus de novo conceſſit, ſub nulla
alia formula, quam zu rechtem Mannlehn, nach Fuldiſcher Lehn Ge⸗
wohnheit und Herkommen, ſic tamen, ut, ne Kohlhuſii prorſus ex-

cluſi viderentur, W'ilhelmus Hennebergicus id feudum dictis Kohl-

huſiis iterum conferret, tanquam ſubfeudum Eccleſiæ Fuldenſis, ubi
ſane nihil eorum, quæ probanda Autori erant, continetur. Errat
enim errorem minime excuſabilem, dum putat per formulam, zu rech⸗
tem Mannlehn, denotari feudum maſculinum, ut ſupra demonſtra-

tum eſt. Et in hoc exemplo Simonis Görtzii in favorem Kohlhuſio-

rum facta refutatio, horumque demum obtenta infeudatio nomine
ſubfeudi, ſatis docet, hoc quoque feudum, nach Fuldiſcher Lehen Her⸗
D 2 kommen

2⁸ PEB FEVDIS FVLDENSIIVS.

— = ᷑ —

kommen und Gewohnheit, eo quidem tempore pro ſœmineo & pro-
miſcuæ ſucceſſionis habirum fuiſſe. Quod vero Autor addit, perdu-
rare hoc feudum vere & mere maſeulinum adhuc hodie in Sereniſſima do-
mo Saxonica, in quam tranßiit ex palto; nec unquam, ob adiectan ori-
ginaliter clanſulam prædictam, in dubium re vocatum fuiſſe, quaßi pro-
miſcui juris eſſe poſſet: id plane vel pacto debetur poſt extinctam Kohl-
kuſiorum familiam, cum Sereniſſima domo Saxonica de novo interpo-
ſito, per quod originaria hujus feudi natura fuit transformata, vel
uod hattenus ducatui Saxoniæ qua utile dominium incorporatum
fuerit, vel ſaltim pro incorporato habeatur. Adeoque nec hoc exem-
plo probat noſter, quod probandum illi incumbebat.

§. XIV.
Si vero tam apertis demonſtrationibus rerumque argumentis,
quod non crediderim, ulterius repugner, agedum, quid in receſlu
habeant reliquæ Autoris probationes hoc II Cap. prolatæ breviter per-
luſtremus. Hic autem ſilentio prætermitto feuda illa Fuldenſia, quæ
civitatibus vel Ordini Teutonico ab eccleſia ſunt conceffa, ea enim,
cum civitas non moriatur, ſua natura perpetua ſunt, nec ad peren-
nandum ſucceſſione fœminea opus habent. Adeoque quæ ſub num.
7146. 755. & 162. huc trahuntur exempla, ad probandam Autoris ſen-
tentiam incongrue omnino allegantur. In charta ſub n. g12. de anno
7372. fratres de Nerter propter relaxatum eorum ſervum, quem capti-
vum Abbas Conradus detinuerat, & in compenſationem tantilli bene-
fcii, Abbati liberaliter offerunt bona nonnulla allodialia ad deſervien-
dum, zu Mannſchafft, ſub formula zu rechtem Fuldiſchen Lehen,
eaque ab codem hoc nomine recognoſcunt. Quis vero crederet, fra-
tres de Netter hæc bona ſua proprietaria, propter tantillum Abbatis
in eos collatum beneficium, ut feudum maſculinum recognoviſſe cum
fotmula zu rechtem Fuldiſchen Lehen & fœminis conveniat, ut dixi=
mus, præter hanc formulam autem in charta nihil deprehendatur,
quod ad qualitatem feudi maſculinam trahi poſſit. Deceptus profecto
videtur Autor voce Mannſchafft, quam pro ſexu maſculino interpre-
ratus eſt, neſciens ea voce fervitia tantum feudalia defignari, quod
homini Teutonici idiomatis, ac feientiarum juris non ſatis gnaro vitio
verti haud debet, dummodo pluſculum repreſſiſſet audaciam, nec in-
ſtabiliendo novo, eoque prorſus inſolito, juris feudalis Fuldenſis ſy-
ſtemate,

ktein
facie

mg

guol
122.
tion
Aqe
pto

Pt0⸗

ca.

d⸗

n.
Dri
ohl.
rpo⸗
vel
IN

nis,
elſu
el⸗
ne
im,
el⸗

ſen⸗

in
Pli⸗
ehe⸗
jen⸗
enn/
fta⸗

41is

um
iri⸗
U,
60
It⸗
od
i
in⸗

Ale⸗,

DE FEVDIS FVLDENSIBVBZ. 2933

fſtemate, communi omnium doctorum ſententiæ, & aperte veritati in
faciem contradicere auſus fuiſlet, quod ſane, propter intercurrentes
magnorum Principum aliorumque, qui feuda ab eccleſia Fuldenſi reco-

gnoſcunt utilitates, impune ferre non debuit. Ceterum in Brobat.
122. de anno 141b. Henricus Comes Schwartzburgicus, in compenſa-

tionem alienati a ſe alicujus feudi Fuldenſis, offert Johanni Abbati

quipollens quoddam caſtrum & pagum Almenhauſen aliaque bona
Proprietaria, eadeinque ipſe viciſſim iisdem illis litteris zu einin rech-
tin Fuldiſchin Lehen; Henricus vero junior, ejus filius, anno 1447.
ſub num. 124. Cod. Probat. ab Hermanno Abbate recognoſcit zu einem
rechten Mannlehn, putatque noſter, ultima formula feudum deno-
tari maſculinum. quod in prioribus litteris feudum Fuldenſe rectum,

ein rechtes Fuldiſch Lehen. Feuda igitur Fuldenſia propria & recta

ſunt maſculina. Ohe viétoria! Ohe triumphe! Scilicet poſito falſo
ſequuntur plura falſa & aberrationes infinitæ. Si verum eſſet „formu-
lam zu rechtem Mannlehn propria ſua vi & efficacia denotare feudum
maſculinum, Autoris illatio coneluderet, & maſculinum feudum eſſet
Fuldenſe proprium. Sed falſum eſt prius, ergo & poſterius. Plura
non addo, ſed ad finem propero, ne incongruis Autoris argumentis
benevolo Lectori vel bilem moveam, vel certe non vulgare excitem
faſtidium. Neſciat vero aliquis, quid Autor per chartam refutatio-
nis ſub naum. Probat. 265b. pro ſua theſi vel ſententia probare intendat.
Refutat in ea Laurentius Fulhaber anno 1440 in favorem agnati ſui
Henrici Fulhaber feudum aliquod buldenſe, ſolch Fuldiſch Lehen, quod
ipſe Autor de feudo caſtrenũ in Stoltzenberg interpretatur. Largimur
ultro, caſtrenſia feuda natura ſua eſſe maſculina. Indene vero ſe=
quitur? Ergo omnia feuda Fuldenſta, eriam illa, quæ non ſunt Ca-

ſtrenſia, die nicht in ſpecie ſolch Fuldiſch i. e. Burg⸗Lehn ſind, eſſe

maſculina? Non putem. Tale argumentum vitio inconſequentiæ ſor=

deſceret, quia a particulari ad univerfale non valet conſequentia.
Conſequens eſt potius feuda Fuldenſia in univerſum, recht Fuldiſche
Lehen, regulariter fœminea eſſe ac promiſcuæ ſucceſſionis. Quid-
que tandem hæc omnia conferunt ad probandum Autoris thema con-
troverſum? Vulgaris formulæ, nach Fuldiſcher Lehn Herkommen,
Recht und Gewohnheit, nulla in his litteris fit mentio, nec ſi con-
tineretur ea probatura fuiſſet id, quod in theſi ſuſtinuit noſter, quia

non ſequitur, refutatio feudi facta eſt in agnatum. Ergo fœminæ in

D 3 60

ze⸗ PpP FEVDIS FVLDENSIBVS.

—

eo prorſus excluduntur, deficientibus licet maſculis: niſi quis in caſu

præſenti ſomniare vellet, Laurentium Fulhaber, dum feudum in gra-
tiam agnati refutabat, habuiſſe filias ex juſto matrimonio progenitas,
uas pater hac refutatione præteriiſſet, quod omnino, tacentibus re-
. Aratinis litteris, ſupponere velle audaz & temerarium foret, & nec id
quidem ad conſtituendam regulam ſuſſi iens, quia ex facto, eoque
ſingulari, non eſt deſumenda juris regula. His ita occaſione Capitis
II Clientela beneficiariæ Faldenſis SCHANNATI debite examinatis, Le-
Gtoris forte otio abuſus videri poteram, longius progreſſus, quam par
fuit in materia inprimis tam clara, tamque doctorum propemodum
ompnium confirmata calculo; verum per omnia diverticula Autorem
perſequi oportuit, ue æquis rerum æſtum atoribus palam fieret, quam in-
validis ſuperſtructum ſit fundamentis novum, quod SCHANNATVS
propoſuit Juris Feudalis Fuldici Syſtema, cum vita ſane & ortu ſubito
ad interitum ruiturum, ſi modo & reliqua Capita, quæ huc pertinent,

ex Clientela beneficiaria, eorundernque probandi rationem, quam fieri

poteſt „breviſſime in examen vocaverimus.

F. XV. l
In Cap. III, quod de varin feudoram Fuldenſium ſpeciebus agit,
Autor ſtatim in gpho ejusque n. 1. communem Doctorum convellit
opinionem, a nobis quoque ſupra jam defenſam, feuda Fuldenſia

regulariter oblata cenſeri. Es olim, inquit, temporibus Pipini, Ca-

roli M. aliorumque ſubſequentium veteram Regum mos invaluerat, ut

qui allodia ſua in jus & dominium Eccleßie Fuldenſis traneferebant, eadem
ſibi ad vitam per modum fendi ſeu beneficit, reconcedi rogarent, idque

per chartam precariam, ſeu libellum, guorum etiam petitioni mox per

aliam chartam, ſe. præſtariam, ultro deferebatur; quin S jam dibta

Eecleſia ſæpius rei ſua propriæ uſumfrattun ſuperadjiciebat, modico de-
nariorum aliquot cenſu annuo ſibi exinde reſervato, ut cognaſeatur, in-

quit jam Anno DCcXLI in ſimili contractu Robanus Abbas, vos non

ex jure proprio, ſed ex beneficio noſtro, ipſas es poſſidere. Egregia
vero mehercule Abbatis liberalitas ad convellenda ſcilicet feuda Ful-

denſia oblata aprime compoſita; Acceperat eccleſia Fuldenſis ſatis

opulenta bona allodialia Guntramni & conjugis Otthrudæ in Charta
Tradit. 4273 cum Clauſula, ut ipſas res nulli Laico vel Clerice in bene-
fiocium præſtentur, ſed ad ipſum locum, ubi . Bonifacins corpore quieſcit,
perpetus

/.
nabi
tuI
con
Ab
ren
loe

ſol
n/

ul

Tin

——

eaſu
las,
g te⸗
ec id
ogue
Le.
par
dum
Nein
d in⸗
TVS
bito
jent,
ſeri

ellir

nſis
(a⸗
ℳN
lem
ℳ.
ſer

in⸗
1
gi
ul⸗
is
4
e-

ℳ

DE FEVDIS FVLDENSIBVS. 2*r

perpetuo deſerviant, & fratribus ibidem manentibus, Deoque ſervienti-
Sν* ad neceſſaria baumane vitæ providenda proficiant, qua ſane inalie-
nabilitati rerum Eccleſiæ ſemel acquiſirarum ſatis proſpectum videba-
tur, ad quem uſum Eccleſiæ jam aliquoties provocavimus. In
compenſationem tantilli beneficii, Præter modum fcilicet liberalis ille
Abbas, eadem illa bona Eccleſiæ conceſſa per modum precariæ offe-
jentihus ad dies vitæ benigne concedit, nonnulla de bonis Eccleſiæ
Oca addens, ad dies vitæ itidem poſſidenda, & ne id quidem gratis,
ſed acceptis inde annuis denariis quatuor, hoc inſigni apophtegmate
e eco⸗⸗ ognaLanee, in futurum, non ℳα Jure proprio, ſed ex be-
Pas res poſſidere. Qua ſcilicet benignitate ſemper
uſa Eccleſia adverſus liberaliter donantes „ut ſive hi bona ſua plenarie
transferrent in jus ejus & dominium, conſentiret Ecclea; ſive preca-
num ſibi reſervarent, aut jus etiam ad heredes tranſitorium, non diſ-
ſentiret eadem, ſaltim uxores offerentium raro aut nunquam exclude-
ret, ghara, rerum donatarum evictionem haud præſtari, donec caſus
vacantis beneficii exiſteret; Dum interim ingenioſis permutationibus
& concambiis, ut loquuntut chartæ, ita transformatæ fuere bonorum
oblatorum ſpecies, ut utrum beneficio Eccleſiæ data, an ab ea reco-
Zuita fuerint, difficulter diſcerni potuerit, ut §. hujus Diſceptationis
XII. probavimus. Propenſiores autem in Eccleſiam præ aliis fuiſſe
videntur matronæ, cœlibes & qui in ſterili matrimonio vixiſſent z Hi
born rerum mundanarum pertæſ, & pre animæ tantum remedio la-
bant, pei. Eran ſu bona in Eceleliae, & minime difficulier, transfere-
otum uſu ad dies vitæz,. Accedebant donationes
Imperatorum & Regum Germanicorum. Sic quoque Eecleſiam Ful-
denſem ad tantas perveniſſe divitias egregie probant chartæ ex Corpore
Tradit. ab Autore noſtro ad oram allegatæ: præceptum Caroli Impe-

tarori de anno 994. . Tradit. 122; quo bona quædam in Wetereiba
1 8 cum mancipiis pro animæ remedio Abbatiæ Fuldenſi donat. Char-
² donationis HRODOTTI de anno 772 Z. 3, pro animæ remedio⸗

err da ſibi Præſtaria, charta 467, ex P1STORIO inſerta, Reginkardi
tbuvin conjugum, charta oblationis n. z47 de anno 974, qua

Gerardus & Snelburga conjuges pro peccatis & animæ remedio bona

ſ kFeclen Fuldenſi tradunt perperuo poſſidenda, ſed in quorum
7 mbeniationem ipfi alia quædam bona ab Eccleſia in beneſicium ac-
Piunt, felici permutationis genere, de quo modo diximus. Huc &&
charta

22 Dr FEVDIS FVLDENSIBVS.

–

charta pertinet Voulmundes u. 570. Sed quæ poſtea eſt allegata n. 596.
permutationem quidem continer Henrtici II. Imp. ſed ſinceram & æqua-
kilem „non iniquam, non lucratoriam. Et hactenus convenit nobis-
cum Autore. Veruntamen ex his principiis nihil adhuc poteſt con-
cludi, quod probet feuda Fuldenſia origine ſua haud eſſe oblata. Si
Auror docuiſſet eccleſiam Fuldenſem illa ipſa bona in dictis chartis ei-
dem plenarie tradita vel ſtatim, vel poſt mortem offerentium aliis in
proprium & verum feudum liberaliter dediſſe, tunc ejus ſententiam
optime probaviſſet, quod vero, quia id iſtz chartæ non docent,
tam temere quoque minime præſumendum eſt, cum Jus Canonicum
in rebus eccleſiaſticis infeudationem niſi lucroſam, prohibeat. Ergo
expectemus, dum meliora proferantur.

Minc relte quidem, pergit noſter, deducitur origo fendorum Ec-
cleſiaſticorum, ſeu oblatorum, ſed quæ, tum ob donantium puram ſin-
ceramque mentem, tum ob ingentes utilitat es ac divitias, quas in Ee-
cleſiam Fuldenſem invexerunt, cum yecentioris æuâ ſendis oblatis, Vix
alicujus nominis ſed propemodum imaginariis, confundi non merentut;
illa ſiquiden produxit ſola pietas, bæc excogitavit timor, aut. ſervilis
reverentia, aut lucri ſeu pramii ſpes, aut denique tuitionis kducia, exſtite-
runtque paſſim magis onerès, quam honori, ac emolumento; Quoaf pro-
fecto ex talibus fendis Curia Fuldenſis hucçusque anice eſſet compoſita, Vix
decem numeraſſet 'aſallot, nec ex his ei plures hodie ſupereſſent quam
duo, ſe. Dux Saxo & Haſſiæ Lanagravius; Prior ratione villarum Bet-
tenhauſen & Seba, ſeudi quondam anno MCCρ R.²..0rtholdo Comite Ae
Henneberg oblati. Alter ratione Caſtri sturm fels cum attinentiis, quod
pari modo Godefridus Comes de Ziegenbhbain JAnno MoCoLIII Eccleſiæ
Fuldenſi transſeribent, mox ab esdem pro ſe, ſais qué Haredibus recepe-
rat in feudum. Hinc vero potius deducitur origo divitiarum eccleſia-
ſtisarum, quibus artibus uſi ſint & quam difficulter eædem iterum alie-
nari aut in profanos uſus applicari potuerint. Feudorum ſane, ne-
dum oblatorum nullum ex his apparet indicium: quam enim noſter
feudorum oblatorum, eamque primigeniam „ſomniat ſpeciem, quæ
tum eb donantium puram ſinceramque mentem, tum ob ingentes utilita-

zer & divitias, quas in Ecoleſiam Fuldenſem invexer unt, unm recentio-

rig avi fendis oblatis, vix alicajus nominis, ſed propemodunm imaginariss
6

1J..
s⸗
obies⸗
con⸗
A
del.

iis in

tiam
eht,
cin

Lige

Be-

Ee-
ur;
vili
e-
ro⸗
ViX

An

let⸗

⸗ D FEVDIS FVLDENSIBVS. 33

êòẽJ.
1

confundi non merenutur, es profecto, in cerebro nata Autoris, omni

deſtituitur fundamento reali. Feudorum enim oblatorum, ſimul ac
eofum cognitum fuit nomen, ea ſemper fuit natura, ut quoad offe-
rentem utife rei oblatz dominium remaneret, idque non ſolum ad
dies vitæ, ſed ad heredes etiam tranlitorium ; quorum vero natales
non in prima Eccleſiæ diteſcentis ætate eſſe quærendos, facile largie-
mur. Ea potius ætate apertus legatorum ac teſtamentorum uſus, li-
beralitates Imperatorum Regumque, donationes privatorum, reſer-
vata precaria, oblationes pro amimæ remedio & remiſſione peccato-
rum, inexhauſti fuere fontes, ex quibus bonis mundanis & divitiis
abundare cœpit Ecclefia. Egregia vero iſta, ſi Diis placet æque ac
ſincera pietas eſt dicenda, quæ regnum Chriſti, quod de hoc mundo
haud eſſe ipſe profitetur, mundanis negotiis immerfſit, avaritiam aluit,

& impune peccandi produxit licentiam, dummodo non pœnitentia
facti & vitæ ſanctimonia, ſed donis & oblationibus, aut alio adſumto

pietatis involucro externo, placarentur Numen, aut ſi mavis Eccleſiæ
miniſtri, niſi pietatem vocare velis, ſuperſtitionem plus quam Genti-
lem & aſſerendi temeritatem, quæ ia rebus divimis turpis error voca-
tur; Eſt enim periculum, aut neglectis iis impia fraude, aut ſuſceptis,
anili ſuperſtitione obligemur, ut Tullius loquitur. Quis quæſo cre-
deret, pietatis veræ ſpeciem eſſe & animæ medelam, veſtibus mona-
chalibus mortuum indui? Id quod tamen olim frequenter factum, &
ob tantillum beneficium magnæ ſæpe donationes monaſteriis collatæ.
Probant id duæ chartæ inſignes, quas collegit TH. HIARNIVS iæ tertz
Roſſenſi: quarum prima Cap. 166. ſequentis eſt tenoris: Hæc eſt Con-
ventie, quam Godfridus Petit fecit cum Monachi; Sankti Andreæ. Qua-
dam vice pene ad mortem infirmabatur, & ideo requiſivit ab eis mona-
hiles pannos, ad ſuccurrendum vel tunc, Vel cum obiret. Altera char-
ta Cap. 15% legitur: Ansgotus de Roneeſira dedit Monachis totam de-
cimam ſuam de Deltſa, & de molendinis ſimiliter totam decimam & quan-
dam partisulam terræ, us ineluſa eſt intra murum Monachorum, &&
inque Acras terræ juxta Preſtefeide dedit eiz, &s ipſ juxta petitisnem
Iuam dedernnt ei pannos monachicos in articulo mortis ſuæ, & fecerunt
Jervitinm pro eo, ſicut pro Monacho; En egregium anilium ſuperſtitio-
num exemplum, quibus olim Eccleſia fuit ditata, quasque neque pie-
tas produxit, neque religio, ſed potius turpis error & mentiens pieta-
His ſpeciem involucrum. In his vero fruſtra aliquis feudfam aile⸗
iaſtico⸗

*
—

34 PE FEVDIS FVLDENSIBVOJ.

flaſticorum, in iisque Fuldenſium in ſpecie, origines quæſiverit. Prima
corum ætas in ſeculum IX incidit, ut probat B. Cancellatius HER-
TIVS, maximeque frequentata fuere per ſexcentos & quod excurtit
annos, quibus diffidationum in Imperio publicus fuit uſus, unde mi-
rum non eſt, ſeculis XII. XIII. & XIV crebra eorum exempla reperiri.
Hypotheſi autem ſuæ pluſculum inſerviiſſe cenſendus eſt noſter, dum

non alia feudorum Fuldenſium oblatorum produxit exempla, quam

ex ſeculo XIV, eaque tantum duo. Cur non adjecit antiquiora ex
ſeculo XI & XII depromta, quæ ſupra §. VI recenſuimus. add. &
aliud exemplum in Charta Tradit. 457 ex PISTORIO deſumta, ubi iti-
dem vera continetur ſpecies feudi oblati Reginharti & Atbarin conju-
gum, ad dies vitæ quidem utriusque conjugum tantum poſſidendi, ſed
in quo irregularitas illa ex eo tantum videtur enata, quod àτοαα⁰
fuerint conjuges; Ceterum natura feudi oblati & fœminei ex eo ap-
paret, quod ad uxorem quoque fuerit extenſum, cum Autor feudo-
rum Fuldenſium naturam putet efle fœæminarum impatientem. Sane
ex feudis oblatis non minus honoris & emolumenti ad Eccleſiam Ful-
denſem olim pervenit, imo longe magis, quam ex donationibus ſim-
pliciter factis. His enim temporibus defenſione opus erat Ecclefiis,
opus igitur fuit & fidelibus ac militibus, quibus Eccleſiæ & opima eo-
rum patrimonia defenderentut. Huic intentioni conveniens erat in-
ſtitutum feudorum oblatorum, vid. SCHANNA T. i2 Cod. Probat. n. 75.
Neque enim putandum eſt, qui bona ſua Eceleſiæ in feudum obtuliſ-
ſent, eos inermes & incompoſitos ab Eccleſia unice fuiſſe defenſos.
Abüit. Fuere hi milites ſtrenui, qui Eccleſiæ patrocinio ſidentiores
facti, & cum aliis ejusdem Curiæ Vaſallis in majorem populum coad-

unati, ſeque & Eccleſiam maſcule defenderunt; dum interim reli-

gioſi monachi, rerum omnium abundantia beati, Sancti Bonifacii, qui
pretioſo corpore in monaſterio requieſcit, auxilium tuitionemque de-
predicare non intermitterent. Et ſane, qui in conſortium tam co-
pioſæ, tam potentis curiæ per oblationem bonorum ſuorum aggrega-
batur, is quidem a metu deprædationum ſecurior, Eccleſiæ ſe de-
fenſione frui merito gloriari orera ; quid vero incommodi ex ejus-
dem oblatis feudis ad Eccle B

id nemo fors facile perſpicere valeat, commodi omnino ad eam per-
venit non parum. Prærer reciprocam enim defenſionem, de qua jam-
jam diximus, ſpem quoque conſolidationis nanciſcebatur Eccleſa,
ex-

iam pervemire potuerit, ut putat noſter,

exti
mir

Prima
Iün.
gurtit
emi⸗
dliti
dum

Adam

ta er
d. &
iͦ iti⸗
onju⸗
i,led
ude⸗
4,⸗
udo.
ane
kul.
m-
ſis,
eo⸗
tin⸗
14.
blil.
llos,
ores

ad⸗

eli.

qui
e⸗
o⸗
ge⸗
ge⸗
us⸗
er,
el⸗
in⸗
1 5
l⸗

D FEVD IS FVIDENSIBVS. 25

extinctaque offerentium familia, bona eorum oblata in plenum do-
minium ſibi acquirebatur, accedentibus maxime tam ingenioſis & pro-
Kcuis rerum permutationibus, quarum exempla nonnulla jam diſcuſ-

ſimus. Quas vero ad probandam hancce theſin Autor ad oram addu-
xit chartas, ex ſeculo XIV. de Iuduſtria, ut videtur deſumtas,

eas ex parte jam in ſuperioribus §. I & IX diſcuſſimus, conti-
nentque omnes exempla feudorum oblatorum, quz tamen nec
probant id, cujus probandi gratia in medium fuerunt prolatæ. Piget
earum contenta, prolixa recitatione, referre. Evolvat Lector, ſi lu-
bet, & propriis videbit luminibus, ut diſtent aera lupinis. Nos vero
ex Charta Probat. 11I. de anno 1372 nonnulla obſervabimus, quæ in
genere feudorum caſtrenſium fingularia videntur. Continet iſta obla-
tionem Crafftonis von Olfe & Luckartis uxoris ejus pro ſe & liberis
eorum utriusqué ſexus, quorum inſeruntur nomina, ſexaginta libra-
rum Hallenſium, uͤber ſechzig Marck Pfenninge, uff unſeme Holze
zu Wetterfelde, quod pgrædium accipitur ab Eccleſia zu einem Erbe-
Burg-Lehin zu Bingenheim, Sonen und Dochtern ewigliche zu beſizene
und zu habene. Vbi notandum, qualitatem feudi caſtrenſis in Bin-
genheim a Crafftone von Olfe fuiſſe oblatione comparatam prædio ſuo

in Wetterfelde, idque pro ſe & liberis ejus utriusque ſexus, eidem no-

viter conceſſlum, quod contra feudorum caſtrenſium naturam eſt, quz
regulariter ſunt maſculina. Ratio autem irregularitatis heic in obla-
tione eſt quærenda, cujus intuitu Eccleſia nunquam ſe difficilem præ-
buit liberaliter offerentibus, fatis emolumenti eſſe in oblatione exiſti-
mans. Quæ vero feudi caſtrenſis qualitas ad caſtrum Bingenheim, in
quo ſc. feudum noviter oblatum in Wetterfelde erat deſerviendum,
eum in finem fuit relata, ut & eccleſia caſtrum eo melius defendere-

tur, S ut ipſi caſtrenſes ejus defenſione tuerentur. Quod & probat

Charta 427 de anno 1332, quæ continer aſſignationem Henrici Abba-
tis ſuper prædio quodam CONRADI de am ENDE, in villa Obernof-
huſen, quod dictus Abbas ſtrenuo militi Bertholdo de Deckerode in
caſtrenſe feudum, perſonali per ipſum & ſuos heredes in caſtro Fur-

ſtenecke ſemper reſidentia deſerviendum pro ſexaginta libris Hallen-

ſium aſſignavit. Vbi & illud notandum, prædium iſtud in feudum
caſtrenſe aſſignatum, reſpectu beneficiati militis Bertholdi de Becke-
rode, non fuiſſe eccleſiæ oblatum, ſed ab eodem dicto Bertholdo pro
ſexaginta libris Hallenſibus aſſignatum, poſt mortem ſc. Conradi de am
15 HMallenlib E 2 Ende,

58 DpDE FEVDIS FVIDENSIBVS.

—

Ende, cujus voeatur prædium ſeu bonum, quique id vel in feudum,
vel reſervata precaria, eccleſiæ primum obtulerat, Plura non addo.
Patet enim cuique, ex his quæ dicta ſunt, Autorem circa hanc quo-
que theſin probandam officio ſuo haud ſatisfeciſſe.
=
Ejusdem Cap. III. Pphi I. n. II. pag.7. Autor ex iis, quæ hactenus
propoſuit, argumentis, putat oportere eos ſecum ſentire, qui dum
nil prater feuda oblata ſomniant, nunquam forßitan attente ſatis perpen-
derunt, ſub hoc nomine priſcas illas fidelinm oblationes plernmque intel-
ligi ac deſignari, quæ poſiquam a jure fendi ſeu beneficii obſolutæ eccle-
Farum ac pauperum ufibus, ad quos initio unice fuerant deſtinatæ, ali-
quandin inſerviſſent, tandem feudorum daterum naturam depoſita pro-
pria, non nifß ægre admodum induerint, quoties ſo. per tumultnaria illa,
ac civilia bella Abbates Fuldenſes ea wilitibus ſuis erogare compulß: ſunt,
ac neceſſe habuerunt, ut ſaltem hac ratiene per nam bonorum portio-
zem in eum modum quaſi alienatans, altera ſervaretur: id quod poſtea
tribus exemplis illuſtrat ex Cod. Probat. a. 1.11. & 63. Nos reſponde-
mus, per vocem feudi oblati oblationes fidelium denotari inſolens qui-
dem & inauditum videri. Quodſi vero hæc Autoris noſtti fuit ſenten-
tia, ut videtur, doctores feuda Fuldenſia origine ſua erronee pro ob-
latis habere, cum potius originem trahant ex oblationibus fidelium,
quas vel pro animæ remedio, vel alia moti pietate, ſimpliciter & ple-
naric in eccleſiam contuliſſent, tum quidem in verbis conveniamus, in
te ipſa Autori probandum kfuiſſet, ex his oblationibus poſtea feudz
data fuiſſe ab eccleſia, & probandum id fuiſſet non tribus tantum ex-
emplis, iisque dubiæ interpretationis, ſed quam plurimis & eviden-
tibus, quia quæſtio eſt de eo quod fit, vel factum fuit communiter,
quodque ideo erat inſtar regulæ præſumendum. Nemo enim eſt, qui
negat, eceleſiam Fuldenſem poſſe quoque habere feuda propria & data,
idque etiam permittente canone, in utilitatem ſc. eccleſiæ. vid. quæ ſu-

periore Spho XX eam in rem jam commentati ſumus. Triga vero

illa exemplorum, quam hic ad probandum adduxit Autor, minime
facti ſpeciem exhibent cum omnibus circumſtantiis, nec ipfas inveſti-
turæ aut conceſſionis litteras conrinent, adeoque ex iis nihil tuto licet
colligere. Sane in Prob. I. Hadamarus Abbas vaſallo ſuo Berne man-

eipia quædam & vincas & ateas tradere præcipit. Quis vero inde præ-

ter

jum,
do.
uo.

ehus
dum
en.
lel.
ck.
ali
Nro⸗
Me,
unt,
w.
lea
de⸗
lui
ell⸗
d⸗
Im,

le⸗

DE FEVDIS FVLDENSIBVS. 27

2 .
ter fidem chartæ colligeret: ergo ipſi tradidit in feudum, cum & alius
titulus dominii non translativus intervenire potuerit: aut quis ideo
ſtatim concluderet hæc mancipia cum arecis & vineis de proprio patri-
monio eccleſiæ fuiſſe; maxime in tam ingenioſis & lucratoriis rerum

permutationibus, quarum artiſta fuit Fuldenfs eccleſia. Reliqua præ-

termitto, cum ipfa chartarum inſpectio doceat, quam parum aut ni-

hil Autoris ſententia iisdem roboretur. In ſequenti vero commate in-
ſtat Autor & per plures alias tum ex Corpore Tradit. tum ex Coedice Pro-
bat. deſumtas chartas ſtabilire contendit, etiam ex præſtantiſſimis ecale-
Paæ Fuldenſit pradiis ſen latifundiuz, quæ olim potiſſimam ex liberali Re-
gum donatione ac munificentia provenerant, aut per commutationes cum
Viris iluſtribuns fuerant acquißita, potiora feuda Fuldenſia olim orta &
Proprie data fuiſſe, quæ ſub clientelari nexn conſtat, ſuiſſe aut etiam-
num eſſe, ac verſari in manibus reſpective Comitum ac Principum ab Oet-

tingen, Werthheim, Schwartzbur „ Naßſau, KRotenburg, Hanau, Ca-

Rtel, Hohenloo. Lowenſtein &c. nec non & Landgraviorum Haßiæ, aut
certe magiſtratus & communitatis civium Franco furtenſium, Erfordien-

Jiaum, Oppenheimenſium &: qualia ſunt Maſſenheim, Sumerde, Vn-

ningen, Dyenheim, Steina, Obenheim, Bonemeſe, Mechmul, Ome-
Fadt, Remlingen, Bingenhein, Echzell, Heidingſeld &c: quæ omnia
ubi debite probavit noſter, næ, eum nobis ſilentium impoſuiſſe &
communem doctorum de feudis Fuldenſibus ſententiam ex merito con-
futaſſe, nos ipſi meriro & liberaliter largiemur. ℳ

Advertat vero Lector ad theſin, quam hic novo plane inſtituto
Kabilire contendir. Illa vero eo potiſſimum redit: 1) præſtantiſſima
eccleſiæ Fuldenſis prædia ſeu latikundia olim potiſſimum ex liberali
Regum donatione ac munificentia proveniſſe, aut per commutationes
cum viris illuſtribus fuiſſe acquiſita, 2) ex iisdem potiora feuda Ful-
denſia olim ofta, eaque origine ſua data eſſe, eaque 3) etiamnum
hodie eſſe ac verfari in manibus Principum aut Imperii Comitum. Vi-
deamus nunc, quomodo fingula hujus theſeos membra ex notatis ad
Oram pag.ig. tum ex Corpore Tradit. tum etiam ex Codice Probat. locis
noſter probavetit, ubi ſane, ut ſtatim ab initio inoffenſo ubique pede
progrediamur, noſtrum eſſe putavimus, maxime circa membrum the-

ſeos primum, ipſas traditionum chartas, eo quo ab Autore ſunt alle-

E 3 Zaia

2 DE FEVDIS FVLDENSIEVS.

gatæ ordine, non quidem quoad verba, ne fſcil. prolixiores nos eſſe
oporreat præter neceſſitatem „attamen quoad ſenſum earum & ſignifi⸗
candi poteſtatem, ſideliter referre, easque poſtea cum membris the-
ſeos ſecundo &tertio, eorundemque probandi ratione conferemus ,Se-

tandem, num facta ſupputatione „integra thedis pro, vera & indoli
juris feudalis Fuldici congtua reputati poſſit, prudentis Lectoris arbi-

trio relinquemus. Primum theſeos membrum probatur ab Autore per
chartas Fradit. 514. V15. & dua ſequuntur. Prima continet Ludovici
Piilmperatoris præceptum, quo villam Maſſenheim Fuldenſi eccgleſiz
donat. Chartæ 575 ineſt donatio Conradil. Regis „prædiorum Hayer
& Sumerde. Charta 79 exhibet diploma Pipini Regis, quo. villam

Tinningen Fuldenſi eccleſiæz confert. Charta 5Syo præçeptum habet
Henrici I. Regis Rom. pro gcommutatione quorundam bonorum in pago

Eugilin. Charta 753 eſt commutatio inter Hadamarum Abbatein &
Brunonem, Ottonis Imperatoris fratrem,„ de mancipiis & familiis ex

PISTORIO mutuata. Ch arta 6οο eert commutatione m inter Rie

chardum Abbacem & Theophanam Abbatiſſam, qua Ahbbas a fua parte
Abbatiſſæ dedit in pago Saxonum quandam curtem Scerteti dictam 62
cum pertinentiis, ita quidem, ut ea defuncta in poteſtatem Abbatis
reverteretur: Abbatiſſa vero tradidit in jus & daminium S. Bonifacii
quoddam prædium in Nitahgouove in loce Bonemeſi nominato, ea con-

ditione addita, ut ſi Abhbas vel aliquis ſucceſſorum ejus vellet hoc pa⸗

Kum inktingere, Abbatiſla quoque tunc parte ſua poſſet, nullo pro-
hibente, ſuum repetere. Charta 165 complecétitur traditionem Bleons-
ſuvindæ, qua villam hereditatiam Mechitamulin, cum familia utrius-
que ſexus & omnibus pertinentiis S. Bonifacio tradit; ea conditione
impoſita, ut fratres S. Fuldenſis eccleſiæ, ipſius ſint ſemper in oratio-

mnibus memores, ſimulque ſe ipſam per votum ſolenne abjectione ſti⸗

pulæ firmatum, divino obſequio mancipat. Charta 27 de anno 764
nobis communicat Pipini Regis præceptum, quo Fuldenſi eccleſiæ vil-
lam Autmundiſtad, quæ ponitur in pago Moinigangio ſuper fluvio
Ricehina regia liberalitate dat dono. Charta 71ο de anno 91% ante ocu-
los ponit Ludovici Imp. præceptum, quo confirmat commutationem

inter Rabanum Abbatem & Bop ponem Comitem. Dederat autem Ra-

banus Comiti ex rebus monaſterii ſui manſos XI cum mancipiis, ſitos
in pago Vualſatio, in villa vocata Barahendingen: Comes Boppo vero

ex rebus comitatus ſui Rabano retribuit quandam ſilvæ Portionen . ſ
2 oreſto

—

loteſt
bitur
fert,
& kea
zetei
cdeli
ſlleu
ſape
Ra
run
ue
Vid
jn
n⸗
ike
fe
1ur
D
bo
ſn
de

—

os elle
igniſi.
Othe.
1, &
indoli
abi⸗
re per
dorici
leſte
lyer
ilamn

nabet
Pago
n N
is er
dane
;,
Daris
aci
ne
a⸗
bro⸗
I⸗
jus⸗
vone
ſio⸗
ſti⸗
564
Fil⸗
io
cll⸗
en
t06
10
in

DE FEVDIS FVLDENSIBVSs. 39

——

foteſto regio, vocabulo Spehteshart, quæ portio limitibus ſuis deſcri-
bitur. Ac tandem charta 2gg de anno 5⁶12 Ludoviei Imp. diploma re-
fert, quo eceleſiæ Fuldenſi locum confert proprietatis ſuæ Bingenheim
& Echecila nuncupatum, habentem mauſos 187, ſitum in pago We-
sereiba, ſicut eos manſos Burchardus Comes in beneficio habuit: ec-
cleſia vero Fuldenſis in contracam bium ipſi dedit de rebus ſuis, juxta
fiſcum regium Franconfurt, quasdam proprietates in pago Nitego e
ſuper fluvium Nitha, nec non juxta Bingam manſellos duos. Quibus
ita commemoratis cogitabit Lector, rariora eſſe donationum Imperato-
rum Regumque Germ. in eccleſiam Fuldenſem collatorum exempla,
quam ut ex iis feuda Fuldenſia Abbatum liberalitate originem durxiſſe
videri queat. De commutationibus quoque advertat ea, quæ jam-
jam aliquoties obſervavimus, eas valde fuiſſe captatorias & eccleſiæ
quæſtuoſas, in iisque illud potiſſimum heic eſſe advertendum, an res
iſtæ aut bona commutata aliis ab eccleſia liberaliter ac ſine fuco data
fuerint in beneficium, quod ſaltim primo non apparet aſpectu, refraga-
tur cleri diteſcentis genius, magnumque illud ac diu præmeditatum
eccleſiæ Fuldenſis inſtitutum, ex diſſectis per varias Germaniæ regiones
bonis, arte & ſtudio tandem formandi territorium aliquod clauſum
finibugque certis circumſcriptum, probat, quam fuerit opus tam in-
genioſis rerum eccleſiaſticarum permutationibus, minime liberalitatis
exercendæ ſtudio, ſed inzastns factis, ac proficuis fibi, & propriæ
utilitatis gratia exercitis. Illud ſilentio prætermitti non debet, per
abjebtionem ſtipulæ ſeu culmi, cujus in charta 1ss fit mentio, deno-
tari ſymbolicam traditionem, apud Germanos olim uſitatam. Vnde
frequentes in chartis eorum donationes culmo vel ſtipula ſubnixæ re-
Periuntur. Traditiones Fuldenſes L. II. form. 22. ejus hanc referunt for-
mulam: vos & ſucceſſores veſtri ad peſidendum & ad ſruendam in elee-
moſynam meam ulterius perenniter firmiſſimam habeatis poteſtatem, ſti-
Pula confixum vobis ad roborandum & tnendum. de quo argumento
plura congefft CAROLVS CANGIVS ia Glofſar. voceè ſtipula & voce
Jeſkuca. ECCARDVS in not. ad LL. Salicas Tit. XL. p. 73. ad verb.
Aaärhamire & Tit. 79. ad verb. Fiſtucam p. 91. Cui non abſimilis eſt
Scotatio apud Danos & Suecos olim recepta, cujus & in jure Canonico
fit mentio, ejusque ritum deſcribit BLVTINGIVS i= Comment., mſio
ad Ons jntienm cap. 35. apud PRANCISC. ERNESTVM VOGT i=
Diſertat. de Teſtamentis ſecxnndum jura Sleſvicenſia & Holſatica Sect. 2.

100.ſ DE FEVDIS FVLDENSIDVS.

ne r nen

g. 1. not. . & EKENBERGERVS, apud eundem 4. . his verbis: Stis-
den heiße, einem etwas fur Gcricht àbergeben, aufftragen und überant-
