KaI600-1110_20

—

2
3 ◻
„

ℳ₰

E*
△

Digitalisat
vorhanden

Q D z. 2

FEVDIS
FVIDNNNVS

EORVNDEMQVE

QORRIGINRE,
NATVRA FT DIVERSITLATE,

DISPVTATYIO 7ERYIA

QVAM
PRAESIDE

D. IO. FRIED. KAYSERO.
IN REGIMINE ET CONSISTORIO ECCLES. DIRECTORE,
IVR. PROFESSORE P. O. ET PRIM. NEC NON RERVM OECON.
IN ALMA LVDOVICIANA INSPECTORE PERPETVO,
ORDINIS SVI H. T. DECANO,

AJD DIEM 12. MAl! clo 12 α xxxxvI1.
PVBLICE VENTILABIT

GEORGIVS HEINRICVS WILHIHI- H
MMMVS SITORCHIVS.

ewν w ιαα

G 1 § 5
ExXxX OFFICINA 10 ANNIS MVTTERL

sEREMIS50 ET Cecauruus
PRIN CIPI. Ac I 50 Nr ,

DOMINO

CAROLO WIILHI
FRIEDERICO.

MARGCG HIONI BRANDENBVRI,
DVCI IN PRVSSIA, MAGDEBVRGIL, STETINI,
POMERANIAE, CAsSSVBIAE ET VANDALIAE,

OUM NEC NON IN SILESIA, CROSNAE, BVRGGRA-

VIO NORIMBERGAE, PRINEIPI HALBERSTADII,
MINDAE, CAMlINI, VANDALIAE, SVERINI ET
RACEBVRGI, COMlITI HOHENZOLLERAE,
SAYNAE ET WITTGENSTEINAE Frc
SPLENDIDI ORDINIS AQVILAE NIGRAD
PRVSSICAE EQVITI,

DONMINO SVO CLEMENTISSIAA0O,

SEMPTFTERNAM FELICTTATEM
RERVM GERENDARVM. PROSPEROS SVCCGESSVS
EiI OPTIMA QGAEQCVIVI“
L NMENI E DEVOTIISSIMA
pkääCATIVvVOIYI“
SIMVLQNVyE —
noc WDCVID EST OPEILAE ““
IN
DrEVOTISSIMAE MENIIS
TESSERAM
CVLTV HVMILLIMO
OFFERT, DAT, DICAT, DEDICAT, CONSECRAT
AIQVkE SE ET QVALIACVNQVE SVA- TITFTERARVM
SIVDIA
OMN SVBMISSIONE l
COMMENDAT S

PpEVOTISSIMVS8

cEORGIVS HEINRICVS VIIHETMVS sTORCNVS

8

e

6 S 8st òòôMW. “

eX ee Ee Bae Aeſ.

PEVDIS FVI DENSIBVS

EORVNDEMQVE
O R 1 GIN E,

NAT VRA EE DIVERSITATE.
1N P V7 d2 7 0 M.

3

. .
—— 1

AEuderun- rFuldenſium ¹ impropriain- eſie naturam & kmina-
ram fſucceſſionis haud impatiemem hactenus probatum dedi⸗
mus 1) ex natuta feundorum Eecleſiaſticorum in genere 2) ex
Sorigine & indele feudorum Fuldenſium in (pecie, quæ im-
preſſam feudorum Eccleſaſ ticorum naturam ſequitur. 32) fide hiſto-
rica, 4) Przæjugieiis Curiæ feudalis, ac attefkatis Reverentiſſi imorum
Abbatum uaimn plurimis, quibus addi poteſt omnium recentifſimum
Abbatis A DALPERTI anno 1 70 5†. quod infſerzum teperitut apud III.
Du. BOEHMER. Dißſſert. de feudit Eoeleſ. 6. F. He §. & SE denique
5.) commüni docdtorum tam veterum quam recentiorum, tam exte-
orum quam domeſticorum. calculo, id quod & per inductionem ex-
emplorum quam plurium te feudorum Fuldenkum, maxime Landſaſmia-
lium in Wetteravia, Dynaſtis Schlitſiana, in Electoratu Hanovera-
no, aliisque in locis; i in quibus indubitato fœmineæ fucceſſioni lo-
cus Prelinquitur, p9bari poſlet, niſi hanc Partem Diſſertationis noſtræ
in commodiorermn cum refſervate confultius vilum (uerit. Eredo
autem, ſi in genere eivilium rerum demonſtratio datut aut conclu-
dens probandi ratio, hanc eſſe omhium fortifmam, esmque cum ra-
tione in dubium vocari haut poſſe. Hoc tamen non bſtante haud its
kiiderd Vir Olanſhinns Dn. Or. FKIED. 5CIIANNaI; C dius in illu-
A *“ ſkrandis

. Ds” FEVDIS FVLDENSIBVS. .

ſtrandis antiquitatibus colligendisque monumentis Abbatiæ Fuldenſis
induſtria atque indefeſſa opera merito omni laude eſt proſequenda, in
CLIENTELAFULDENSI BENEFICIARIA quæ an. 1726. Francofurti
ad Mœnum lucem adſpexit publicam, communi omnium doctorum opi-
nioni contradicere non eſt veritus, dum capite inprimis ſecundo partis
primæ ſtatuit multisque argumentis & rationibus probare contendit,
feudorum Fuldenſium naturam regulariter eſſe propriam, maſculinam
ac ſucceſſionis fœminarum impatientem. Quæ res, cum magnorum
Principum aliorumque Statuum Imperii, qui feuda ab Ecclefia Ful-
denſi recognoſcunt, jura ac utilitates in diſcrimen vocare, novumque

plane ac incognitum hactenus ſyſtema juris feudalis Fuldenſis, mul-

torum damno atque incommodo, introducere videatur, operæ pre-
tium viſum fuit non quidem animo diſceptandi, ſed pro libertate
Academiea & Superiorum juſſu excitatus, novum ejus ſyſtema paucis
& fſimpliei ſcribendi genere hac diſputatione Academica in diſcri-
men vocare, cujus inſtituti veniam me a B. L. eo facilius obtenturum
ſpero, eum non ſemel de hac materia in Facultate noſtra conſulti,
reſponderimus, ex quibus reſponſis hoc, quidquid eſt oppellæ,
animam & primes ſpiritus duxit. Eo vero progrediemur ordine, ut
primum theſin Autoris ejusdemque probandi rationem proponamus,
cui antitheſin noſtram, vel potius omnium doctorum communem, op-
pofitam dabimus, eamque ex principiis huc uſquc à nabis traditis, pro
exiguo ingenii modulo, inter perpetuas cauſarum forenſium, quibus Di-
caſteria & Facultates juridicæ quotidie diſtinentur, tricas, quam fieri
poteſt breviſſime, probabimus, refutatis in contrarium argumentis, ee
vero prævio in ſimili materia caſum illuſtrem ſuper quo non ita pridem
conſulti fuimus, ex ipſa facti ſpecie proponemus, ad eumque Facultatis
noſtræ Reſponſum inſeremus, aliasque quæſtiones ad materiam de
Feudis Fuldenſibus pertinentes enucleabimus, & tandem quid de il-

luſtri hacce controverſia cum fundamento judicandum ſit prudentis

lectoris arbitrio relinquemus. .
§. II. 7

Prodeat igitur Vir doctus, & reconditæ eruditionis expandat
theſauros. Is vero Capite II. Clientelæ Fuldenfis beneficiariæ ſtatim §. I.

ad ſtabiliendam theſin fuam ante omnia præſtruit Feuda ab origine ſaa

Jaiſſe temperaria, quin & pro dantis arbitrio petuiſe sadimi. Quod ur
U de

l

i
rti
pi⸗
niis
t,
m

un

ul⸗
fne
Ul⸗

DE FEVDIS FVLDENSIBVS.

—
NA

de antiquo jure feudali Longobardioo notum, ita ſane certum, nec ad

kanc præſtruendam ſententiam ex fundamentis juris feudalis Teutonici

Prætermitti debuit, eo tempore, quo primum apud Germanos florere
cœpit Chriſtiana religio, feuda proprie ſic dicta, quæ ſcilicet domi-
nium utile transferunt in beneficiatum, incognita prorſus, eaque quæz
feudi ſeu beneficii nomine eo tempore fuere poſſeſſa, nullatenus tunc
poſſidentis propria, nec ad hæredes transmiſſa, ſed aliena, alterius be-
neſicio poſſeſſa & pro arbitrio concedentis revocabilia fuiſſe, id quod
probat charta donationis apud AlBERTFVAMI MIRNCVMin Ced. Piar.
Donat. Cap. 72. ubi ita legitur fideli noſtro Theodoro Comiti, quicquid no-
tro Conceſſa halctenut in beneficium tennit inter duo flumina, quæ vocantar
Livra & Hisla, in preprium dedimus, cum omnibas atenſilibus, quæ in
codem beneficie regio conceæſſa per frulctuarium uſum ante hæ- poſſedit &c. &
pluribus teſtimoniis confirmant AWT. DADINVS ALTESENK Ain
Origin. Feudor. Cap. 1. & B. Du. 110 M ASlUS in ſelect. Feudal. b. 22.
Pg. 52%7 Verum ur quilibet, ni fallor, facile perſpicere poteſt, per-
tinent hæc ſine dubio ad beneficia a domino ex liberalitate data, & ad
ea, quæ ab ipſo vaſallo ſponte oblata, ac quibus is minimum ſibi heredi-
busque ſuis, præjudicare voluiſſe cenſendus eſt, maligne applicantur.
Deinde male probata videtur præſtruéta Autoris ſententia per char-
tam, quæ in ora allegatur, permutationis quorundam prædiorum in-
ter Marquardum Fuldenſem, & Adam Everacenſem Abbates ,‚in Corp.
Tradit. Faldenfium Charta bvo. de anno 1151. quia permutatio iſta
cum conſenſu & reſignatione beneficiati Fuldenlis facta, eidemque
aliud vinetum ejusdem bonitatis retributum fuit, quod ſane non con-
venit beneficiis & liberalitatibus pro arbitrio revocabilibus „probatque
adeo manitfeſte, Fuldenſia feuda ſua natura pro arbitrio revocabilia nun-
quam fuiſſe, male itidem probata videtur autoris ſententia, ex eo,
Tuod ex probationibus Clientele Faldenfis n. 212. adductum eſt novæ in
feudationis exemplum de anzo 1324. Eſt hæc charta Henrici Abba-
tis Fuldenſis, quam integram Inſerere operæ prætium viſum fuit: HEN-
RICUS Dei gratia Faldenſis Eccleſiæ Abbas recognoſcimus univerſis, tan
praſcutibus quam poſteris, publice prefitendo, quod nos mediam partem
caſtri Bruberg, nec non caſirum Branbach, cum jurisdiktidne c& dAiſrièts
attinentibus eidem., ac cætera Bona univerſa, quas felicis recordationis

Juondam nobilis vir EBERHARDVS de Braberg Fidelis neſter, s no-
ℳ 2 bie

DE FEVDIS FVLDENSIBVS.

bir & Eceleßs noſtra, antedicta hattenn: in Feodum tennik & poſſedit „
ad nos per ipßst mortem legitime develuta, WNebili Matrone MECH-

TILDE, Kelibta ejnzdem Eberhardi, nec nen ELISABEIH, & LU-

CK ARDI Fisliabai ſuit, ad vitæ ſauz temepera duntaxat tenenda &ρ poſa

Pdenda, kitalo fzedi contulimut & cenferimut per piaſentet, hac tamen

conditione addita, quod ſi Eliſabeth & Euchardis lia jam præſcriptæ He-

redes maſesslini ſexies genmerint, sn Mos bona eadem ſeodalia debeant de-

rivari, ſin dutem, tane devolvantur ad eum, vel eos ad quem vel sd
quos de jure faerint devolvenda. Caterum bona memerata Nobili viro
RDOLLPHO Comiti de NERTHEIM marito Eliſabeth ſupradibta
centulimus in hunc modum: Videlicet, quod i ipſe cum eadem Centhora-
li hæredes Fenderum capacet: ſcilicet maſculuns aut maſculot generave-
rit, ipſa bena deſcendere debeant ad esidem: ſi vere iidem conjugei hare=
es bejuimodi non procreaveriat, tanc nihil quippiam jaris ipia Eliſa-

beth de huſus vitæ m edio ſublata, in iirzdezs fendis ſibi empetentibus ha-

bere volumur, ſeu recognoſcimn,: nifß nos aut noſtri ſucceſſores, T", Es
tempore fuerint, de nova gratia ſibi duxerimus eadem zonferenda. Abenm
&& Datsm Anno Dom. MoccXXIE. III. Non. Maj.
Antequam ad examen hujus chartæ progrediamur, opus eſt, ut
Ktatim ab initio aliquas obſervatienes præmittamus, in dilucidando
opere SCHANNATIANO ubiqge ſeiru neceſſarias, quarum prima eſt:

Litteras inveſtituræ, quales continentur in charta noſtra,

in curia feudali reconditas, ſine reverſalibus va-
ſallorum pro domino directo, ſeu pro curia feu-

dali, nihil probare. Quin potius probant vel, indicium
præbent, Vaſallum recuſafſe in ea ferma feudum recognoſcere;,

& ideo reliquiffe litteras inveſtiturz in manibus domini directi, ſeu

apud curiam feudalem, & bona ſua hæreditaria, olim forte Eceleſiæ
Fuldenſi oblata, ſine ulteriore nexu feudali, jure ſibi vindicaſſe. Lit-
geræ inveſtituræ in manibus vaſalli probant contra cutiam feudalem, ſeu
dominum directum, pro vaſallo, qui in iis intentionem ſuam fundat.
Reverſales autem probant pro domino, quibus ſc. vaſallus confte-
gur, ſe in ea forina, quæ in litteris inveſtituræ continetur, feudum illud
ſuſcepifſe eretafaolt ere: quem in finem reverlalibus ipfæ litreræ in-
eſtituta integralites inſeri ſolent. Quod ſi ögitur curia feudalis Ful=

denſis

1

10

8

DE FEVDIS FVLDENSIDVS. .

denſis in Icrimiis fuis nihil aliud aſſervat, quam conceptas littetas inve-
ſtituræ, ſane reconditi ipſerum theſauri ſuo pretio deſtituuntur, nec
pro curia feudali produci poflunt. Si vero Reverſales vaſallerum in
cutia Fuldenſi aſſervantur, male ſuo ofücio functus eſt SCHANN A-
TVS, quod, loco litterarum inveſtituræz, quibus refertus eſt integet
codex probationum, nonillas potius publici juris fecerit, quia pro cu⸗-
ria feudali probant. Qum autem de tanto Ariſtarcho, qualis SCHAN-
N ATVS videri voluit, talis culpa vel negligenrtia Præſumi nequit, con-=
ſequens eſt, curiam feudalem Fuldenſem deſtitui genuinis ſuarum Pprar-
tenſionum fundamentis, ipſa mque SCFHANNATVM ſuperſedere po-=
tuifſe ſua pella, qua nihil aliud egit, quam utr cauſam Fuldenſium
tarpiter proderet. Secunda obfetvatio hæc eſt: Noh omnia do-

cumeata & inſtrumenta à schannato producta

ſine diſcrimine pro genuinis eſſe ſuſcipicqda, ſed

quamplurima eorum laborare manifeſtis indiciig
olsiag⸗ Quod jam ante nos per exempla ad lucenz expoſuit ILL.
retum Franciæ Orientalis Scriptor ECCARDVS, qui SCHAN-
N AT VM idee refutavit in Bulla Zachariz Pomtifcis „quam ſpus=
riam eſſe docuit Tem. . KRer. Francic. P. Voo, fot, Jo2. Pipini quoque
Diploma Fuldenſe ſpurium eſſe oſtendit ibid. P. 153. ubi hæc notabilia
verba adjicit: Paldenſes janm anse ſetulum n decimnm, inſtrumentg Jpue⸗
ria procudiſſe; nec non Fuldenſem Bullam Stephani Papæ, pag. 517. ſeg.
& traditionem Fuldenſem ſpuriam b. J59, 59o, Ygl. ſeq. Ubj p. Ybg.
hoc addit: ſed tamen Fuldenſia inſtrumenta ſubtiliter expendendo Aidie
cimus, es non eſſe ſine vamine recipienda. Idem laudatus ECCARDVS
docet in Caroii M. diplomate, qua Hamelam Fuldenſibus donat, ſup.
poſitio, p. bzρà ſeg. ubi graviter ea in re verſatur; ur & in Bulla Jo-⸗
hannis VIII. Pontificis Tom. II. rer. Francic. p. Sta, ſeq. ubi docer,
quomodo autographi S& aurentici nomine abuſus ſit SCHANNATVS,
& lapſum cjus in nomine Nomencimiſ p. Tst. & in Diplomate La-
dovici Regis de decimis Fuldenfium Thuringicis. Zom. II. p. 590, ſeq.
Quod ſi nunc chartam noſtram ſecûndum has duas obſervatio-
Res paulo penitius examinemus „coôſtat ſane, eam nihil aliud con-

unere, quam conceptas litteras inveſtitutæ Hentici VI. Abbatis Ful-

A 3 denſis

8 DE FEVDIS FVLDENSIBVS.

denſis, quas, poſt mortem Bernhardi de Druberg, filiæ ejus inea forma
accipere jure detrectarunt, nec per eas ſibi imponi paſſæ ſunt, ut Dy-
naſtia earum hereditaria & allodialis, forte, pro ſuperſtitione iſto-
rum temporum, Eccleſiæ Fuldenſi olim oblata, arte & aſtutia Abbatis
Henrici converteretur in feudum proprium & maſculinum. Dinaſtia
enim Bruberg jam ab antiquiſſimis temporibus habuit ſuos Toparchas,
qui eam dynaſtiam propriam & allodialem hæreditario jure ad ſuos
deſcendentes utriuſque ſexus tranſmiſerunt. Sic notus eſt in hiſtoria
Naſſovica Henricus, filius Dieterici, ex poſteriore ejus conjuge Eliſa-
betha, Toparchæ Breubergi filia, qui patri in Comitatu ſucceſſit. Qio
jure igitur Abbas Henricus hanc Dynaſtiam ad ſe devolutam fuiſle in
charta noſtra aſſerere potuerit, hactenus quidem non liquet. Multo
minus concipi poteſt, qua ratione illa Dynaſtia in qualitate feudi maſ-
culini ad Eccleſiam Fuldenſem pervenire potuerit. Probabile igitur
eſt, has ipfas quoque litteras inveſtituræ ocioſas remanſiſſe apud cu-
riam feudalem; nec per eas probari poteſt maſenlina & propria quali-
tas feudorum Fuldenſium. Inſolitæ quoque locutiones, quæ in charta
noſtra deprehenduntur, ad nor per ipfus mortem legiecime devoluta, tuin,
mediam partem caſtri Bruberg & aliæ valde ſuſpectam reddunt ipſam
chartam. Devolvi enim proprie dicuntur bona ad heredes L. 1. C. de
bon. matern. in quo ſenſu etiam hæc locutio in inferiore parte hujus
chartæ legitur. Domino autem directo feudum per mortem Vaſalli
dicitur fieri apertum. Et quamvis eam vocem improprie pro retro de-
voluto, accipere velis; inſolita tamen ea eſt Idcutio, & eo ipſo charta
falſtatis fit ſuſpecta. Offendit quoque ulterius media par: caſtri, quæ pro
dimidia quidem, etiam apud bonos ſcriptores, ſumitur; dubito autem
an apud ſcriptores feudales maxime medii ævi, in eo ſenſu deprehen-
datur; quin potius medietas fendalu longe aliud denotat. Vid HENR.
SPELMAN in Gloſſario ea voce. Et media pars caſtri, non determina-
tis ejus finibus, quid importat? quid quantumve confert in Vaſallum
ſeu beneficiatum? Deinde & ſubnotatio temporis ſeu Datum in char-
ta noſtra Anno Dom. MCCCYXIIII. Nen. Maj. ſuppeditat aliquod
indicium falſitatis; cum poſt Rudolphum Habſburgicum, in chartis
præſertim Germanicis, nomen diei a Sancto, qui nomen diei dedit, aut
die, qui feriatum vel præceſſerat vel ſequebatur, plerumque dinumera-
ri conſuevit. v. gr. Die Mercurii poſt feſtum Sancti Michaelis. vid. B.
Eanc. HERT. in Diſers de fide diplem. Sect. 1. J. 11. in ſin.

i⸗
i

DE FEVDIS FVLDENSIBSVyWs. .

Ponamus vero, eſſe genuinam non ſuppoſititiam hanc noſtcam
chartam; ponamus etiam ipſas litteras reverſales Vaſallorum in Curia
Fuldenſi aſlervati: nullatenus tamen per eam probabit Auctor, Feuda
Fuldenſia ſua origine eſle propria S& maſculina. Quamvis enim in ea
inveſtituræ ſpecie, poſt mortem Eberhardi de Breuberg feuda ejus eo
tempore permutata ad Eccleſiam legitime devoluta dicantur, ejusdem-
que Eberhardi viduæ nec non filiabus ejus tantum ad vitæz ſuæ tempo-
ra tenenda & poſſidenda titulo feudi collata dicantur: addita tamen
eſt conditio: quod ſi ſiliz PEliſabeth, & Luchardit heredes maſenlini Sexus
Keune, int in ilos bena esden ſeodalia debennt derivari; ſin autem, h. e.
ſi minus heredes malculos generaverint, tane devolawmier ad eum vel
ad eos, ad quem, vel ad quos de jure fuerint devolvenda &c. & quæ ſe-
quuntur, docent, non agi hic de ea beneficiorum ſpecie, quæ pro arbi-
trio concedentis erant revocabilia aut ſaltim morte beneficiati extingue-
bantur. Eberhardus de Bruberg, Vaſallus Eccleſiæ Fuldenſis ſine here-
tibus maſculis deceſſerat & eo reſpectu hæc feuda legitime ad Ecele-
ſiam devoluta dicuntur. Potuit enim in ſpecie eorum natura eſſe recta,
per modum exceptionis a regula, ſecundum quam alias feuda Fulden-
ta communiter præſumuntur impropria & fœminea; potuerunt &
feuda iſta eſſe promiſcuæ ſucceſſionis. Nam ut feudum Eccleſæ legitime
apertum Henricus Abbas abſque gravi ratioꝰ⸗ uon præſumitur filiabus
Eberhardi eorumque heredibus conceſae, ita ſane filias id feudum ex
fundamento aliquo juris, ut feudun promiſcuæ ſuccefſionis impe-
tiifſe, clauſula finalis verborum "do allegatorum ſatis videtur evin-
cere; Nembpe eo tempore 100 conſcriptæ ſunt hæ chartæ feudorum
obls-Zium maxime Y-Eteſiaſticorum plena jam erant omnia, ut ex ipſis
traditionibus Fuldenſibus ſuo ioco demonſtrabimus, eaque de quibus in
præſenti quaſtie eſt, etiam talia fuiſſe, & ex eo capite à filiabus Eber-
hardi prætenſa, ur credamus, præſumtio, quæ pro oblatitia ompnium
ſeudorum Eccleſiaſticorum qualitate militat, efficit.

Eadem K. I. Cupiti: II. Clarus Autor hunc morem, quem in fen- .
dis Eccleſiaſticis obtinuiſſe Puta?, primum Seculo XI. immutatum di-
Gt, idque probare contendit teſtimonio IPPONIS, IdiConradum Sa⸗
licum

A.

9 pp FEVDIS FVLDENSIBVS.

=

licam Imperatorem astiqua benefcia parentunm nemini poſterornm auferre
ſuſtinuiſſe teſtat er in ita Cexradi. Enimvero Wippo Presbyler de
feudis Imperii loquitur;, ex liberalitate imperatorum de pattimonio
Imperii datis. Ab his vero ad feuda Eccleſiaſtica nulla valet conie-
quentia, In feudis Ecclelſiaſticis primum de origine éorum & üatura
diquirendum erat, qua ſc: ratione & quibus conditionibus 2f. Eccle-
ſiam pervenerint. Eecleſia enim per ſe & propriis ſuis inſtitutis pau-⸗
pereula eſt, & qnæ poſtea ad dotem earum pervenerunt, per QOano⸗
nes alienari ſunt prohibita. Quando vero in verbis ſubſequentibus
Auator dubitat, num illud Conradi II. inſtitutum, ocum ubique obti⸗
nueris,tunc ſane male dubitandi anſam delumi t ex charta cohcellio-
nis Egberri Abbzris de anno r194 8. Corp. Sradit, Hlden , 606. JWip-
eo tempofe

p0 Presbyter, ut dixi, de feudis Immperi loquirur, &
ubique feuda Imperii ſimul ag ſemel hergditaria facta fuerint, quæſtié

1, & an ab

eſt juris publici, ad materiam feudoram Eccleliaſticorum nullatenus

pertinens. Sed nec larta illa pre Autote probat id; qucd per catn
prahare inhtendir,; nempe eg ð

ſtquid video, plane contrarium: Nam Verinhardus iſte benefcium,
quod in ipſum Abbas contälit, non lane ex gratia & liberalitaté Eccle-

via faiſſe, &s ex, pacto zs, ginrs aſekts a ſlio sranfr,ſe, Probat ilta porits

ſæ acceperat, led titulo plane onefhio, (c. Permhhationis, Proßtct alia
Prædia latis laurs Se zmpla; qux ile S. Gonifacio tradiderat, ut Chat-
Ta ſtatim ab inimio fdent e. IIbrſe ne probabile non eſt, Werinhatz

Meah Propris parrimonie . gr atis privaturum kuiſle⸗

propter benefeium Eccleſiz hohlam vacans, iplique demurn poſt mor-

tem Acclæ viduæx quletn tantuct ai diés vitæ obventurum. inc
Patim in, ipto Sadiionis sctu Pacrum füie Nedema A Acke lu⸗
hoc beneficium Eceleſix poſt pattis, mortem ſuſciprixg QAig chyYrn⸗

dio non zodtaè niatutsmetendoerum Paldenfiun

fd5”s
Oihs, declafat,

2

õ

gatm ab antique eſſe fœmineam, originé mnque ſuam ex oblatio

deliuen ducere Acela enim vidqua-Po ſledit iſtud beneficium: Werir=
hardo viro nobili ex permutatione conceſlum. Ergo anté conceſſio-
nem illam fuit ſœmineum. Acela vidua, Aαn ſine dubio & pro mœ-
re ſeculi, fuperſtitioſa, ut cœlum mereretur & temiſſionem peccato-
zum beneficiuch iſtach ex oblatione ſpontanea in Eceleſiam contulerat

plane ut ſuo tem porg teſtatur M MIZNIHIS NIARCELLINUSL 27
Epiſſe diteſcere; Nan

de Matzomailhnn oblgtiomib usEcclehan Romnzham

llio⸗
ib.
or
elti
enus
eatun
or⸗
is
am;
cle⸗
nal⸗
hare
mof⸗
Ainc
Ve⸗
S
us
eti⸗
elllo⸗
C
C4t0.
llerat
L.27
⸗Nan

”” 8 . . ,„ 222?säsä * „ 7 . „„ 8
ſtantes, his adſcriptis verbis: Zeſis eſ mihi DEI'5 wed cupists

DE FEVDIS FVLDENSIDVS. „

ut fœminæ, quæ nulla ſervitia, neque militaria neque aulica præſtare
poteſt, de dete eccleſiæ tam lautum beneficium liberaliter datum fue-
rit, ut credamus, prohibita rerum eccleſiaſticarum alienatio non pa-
titur. In quo ſane exemplo notandæ funt artes & Cleri diteſcentis
genius, qua ratione ſcilicet feudum hoc, vix dum ſibi oblatum, vi-
vente & poſſidente adhuc vidua, in proprium & datum convertere
didicerint, & ne id quidem gratis ſed permutato æque lauto & am-
plo prædio allodiali, eoque acquiſitione ex acquiſitione aucta, vide
quæ de hoc exemplo in Diſlert. II. §. XII. congeſſimus. Similis permu-
tatio continetur in cherta ſequente de auno 1049. n. 607. Rohonis no-
bilis militis, qui tamen cautionis gratia hanc clauſulam caſſatoriam
adjici curavit: kt ſ Abbas aut alius ſuperventurns in loco ejas Abbas,
aut alia quælibet imperatoria peteéſtas hog pactum infringeret, ipſe Roho &
nxor ejus, bonum quod dederant, nulle prohibente reciverent Add.
Charta oblationis Guntramni & Conjugis Otthrudæ de anno 841. g.

Tradit. 4 53. & Charta Gerardi & Suelburgæz Conjugum de anno 944.

n. 574.: Caeyp. Tradit. Quis vero ex his concefſionum exemplis conje-
Gturam capiat, eam feudorum Puldenſium per ſe ſemper fuilſſe natu-
ram, ut nec ad pofteros, ne dum ad fœminas tranſmitterentur; ſed
fuiſſe pro arbitrio revocabilia? quis non meliori jure concluderet mes
cum, eccleſiam Fuldenſem iniquam futuram fuiſſe & homini illi non ab-
ſimilem, qui naves in Piræo conſpicatus, omnes ſuas eſſe ſibi perſuade-
bat, aliisque perſuadere nitebatur, ſi Ic. eccleſia liberalius permutan-
tes Werinhardum, Rohonem, alioſque fideles ac eorum poſteros
utriuſque ſexus, una cum beneficio eccleſiæ, ſimnul quoque bonis ſuis
Propriis in vicem beneficii permutatis privare voluiſſet, niſi quis dicere
auſit, ſic jure olim inter privatos & Eccleſiam factam fuiſſe bonorum
diviſionem, ut una cum beſſe etiam trientem ſibi arrogaret eccleſia, at-
que ſic totàm jure auferret prædam, ut de Leonina locietate in fabu-
lis eſt, qua occaſione in mentem venit, quod ex veteri Mfct. in Biblio⸗
theca Fuldenſi reperto memorat LAYRITIZ im Pabſt⸗Thron L. 5. c. 2,
& 2. depictam in illo eſſe lupi eftigiem, qui indutus veſtitu Monachali
& ſtans in cathedra, orationem habebat ad anletes ſuggeſtum circum-
"mnet in viſceribus meif. Plura de cleri Poncificii avaritizg, indeque
in rempl. redundante damno legi poterunt in ſcriptis PAVLI SER-
VITÆ adverſus PAVLVM V. Pontificem Rom. add. egregium lo-
B8 cum

„

„

1.„⅔ DE FEVDIS FVLDENSIBVS.

cum ex PETRI. de FERRARIIS Praffica, quem adducit THOMA=
SIVS in Diſere. de dif. jnr. civ. & can. in dostrin. de teſtam. c. 2. F. 7.

Kie

2 7
4

In S. 2. d. Cap. 2. Autor noſter theſin proponit, cui inniti debet tora

juris feudalis Fuldenſis diſciplina. Feada inquit Fuldenſia, ſua natura
temporaria imo pro arbitrio revocabilia & 1) pacto demum transfor-
mante ad ſlium tranſiz’ſſa, mortno hoc ſecundo poſſeſſore, pro veteré
ſaa conſuetudine reverſa fuiſſe ad dominum ac nec dum in iidem tune
Nacceſſiſe nepotes, mlto minus fœæminat, quæ 2) Terius admodum idque
primilus ber Eimultaneam inveſiituranz una cum maritis, quibut in bunc
esſum cnnika ſervitiorum onera incumbebant, admiſæ, non niſi ex pacto
p62 borum obitum beneficiis ſic obtentis ad dies vitæ duntaxat frueban-
tur; quemadmodum Secnlo AIV. plerumque aſitatum erat, donec ſub
idem vere tempus indulgentioret effectti ex recentioribns Abbates nonnulli
tanta erga illas Juris benignitate afi ſant ut beneficioram ſen fendorum
Fealdenſinum, gjue aniverſin a natura ſaa hucuſque maſenlina fuerant ——R
multa converterint in fæminina, multa alia, occaßione palctorum, Con-
ventoramque lio immutarint, ut premiſcnæ Sacceſſioni in iisdem loen m
Natnerint; hac quidem lege, ut fœminæ zon admitterentur, niſi poſt e
eulos ex primo acquirente ertos, eæ tamen ſic admiſſaæ excluderent proXi-
miores agnatot. Theſis ſane ſatis inſolens & contra communem docto-
rum calculum, quantum conſtat, à ſolo autore hactenus defenfa.
Quam ſi pro negotii, de quo agitur, gravitate, debite probatam de-
derit, næ, laudis eximiæ & reſtauratæ rei beneficiariæ Fuldenſis gloriam
unus & ſolus reportabit. Sed vereor, ne in tanhta veritatis luce, in ma-
teria, communi doctorum calculo jam aliter comprobata, autor de-
mum magno conatu tantum ventos paviſſe deprehendatur. Ut ſal-
tem ſpeciem aliquam veritatis & concludentis probationis etroneis ſuis
hypotheſibus Auctor affunderet, debuiſſet provocare ad textum ſingu-
larem jutis feudalis Longobardici, II. Fend. f4. de cujus interpreta-
tione alioquin non una eſt Doctorum ſententia. vid. B. Cancell. HERT.
de fend. oblat. p. 1. F. 5. Si vero contigeri, inquit textus; allo-
dium aliquod etiam infendatum conferri Eccleſie, vel pro oblatione fde-
lium, vel per emtieone: & venditiones, alteriuſve hujuſmodi contraltuw,
infendatut, niß per gratiam EKccleßa tanquam de novo recipere Frlen
eE. ,

DE FEVDIS FVIDENSIBVvAS 11

4
“
1

quod habebat, retinere non poterit. Docet enim in eo Feudiſta, allo-

dium, etiam infendatum, Eccleſiz oblatum, non amplius retinete

propriam ſuam naturam & qualitatem feudi recti, niſi infeudato ite-

rum ex nova gratia concederetur. Verum, ut eſt inops veræ jurispru-
dentiæ feudalis noſter, huuc textum ſilentio prætermiſit & pro more
ſuo ad inanes probationum chimeras & larvas confugit. Videamus
igitur de ſingulari ejus probandi ratione. Primum quod probare con-
tendit illud eſt, ut diximus, fenda Paldenſia origine ſun & natura pri-
mum tantum temporaria & revocabilia pacto demum ad ſolos lRlios tranſ-
miſſa, eogne mertno, pro veteri ſuaæ conſuetudine reverſa fuiſſe ad de-
tminum, ac nec äuns in iisdem tane ſusceſſiſſe epotes miylto minus fſaxmi-
nas. Qui novum & inſolitum thema i. e. opus magnum é& difficile
idonee aggrtediunrur ſcriptores, illi ſtatim 4 principio argumentum
aliquod palmarium ac principale ad convincendos lectorum animos.
velut Herculem ante aciem collocant, ut vel primo conflictu, quid
ſit verum ac ſincerum in ea re, quidve ab eo abhorreat, quilibet fa-

cile perſpicere poſſit. Noſter vero autor diverſo utitur inſtituto. Quod

ſi enim ejus probandi rationem cum ipſo themate conferas, falleris an

ludat autor & technis utatur, an ipſe fallſis rerum imaginibus decep-

tus aut memoria lapſus, in chartam conjecerit, quod ab hoc loco plane
eſt alienum. Scilicet mirum alicui videri debet, eum ad probandum
tam inſolitum thema, nihil aliud proferre, quam quasdam ex corpore
Traditionum Fuldenſium collectas Chartas donationum pro animæ te-
medie. Ea enim, quæ ſub n. 84. in ora allegatur, Charta talis eſt,
qua contihetur donatio viri cujusdam, qui dicitur Voten, improlis,
qui in caſum, ſi Deus ipſi dediſſet filium legitimum, eidem expreſſe

—

ſane autori noſtro apette contradicit. Nam nec de feudo in ea quæſtio
eſt, nec ſi eo traheretut donatio, quod non niſi per violentiam ſieri
poteſt, tamen nec in ea firmum jus eceleſiæ quæſitum, ſed à filio revo-
cabile & tranſmiſſibile ad quoscunque heredes. Hoccine eſt probare
theſin ſuam. Sed nec majus præſidium inveniet autor in charta ſuh
n. 71571. citata. Eſt in ea ſimilis donatio Pro animæ remedio Wyolfbal⸗
di, reſervata precaria vel præſtaria ad dies vitæ pro ſe & filio ſuo;
Cui qua & convenit charta a. 414. Corp. Tradit. ubi precaria in ma-=
trem pacto extenſa legitur. Neſcio vero, an non iterum heic ludat au-
tot & technis Mratir, ut decipiat inrautos: Notum eſt ex jure Canoni-
3 % 092

reſervaverat faculcatem redimendi donata duobus Werigeldis. Quæ

2 ps FEVDIS FVLDERNSIBVAs.

— ——

co, precariam vel præſtariam eſſe uſumfructum in re Eccleſiæ donata,
Yel in alia re Eccleſiaſtica propter rem Eccleſiæ donatam, eundemque
& ad flium potuiſſe extendi, ex voluntate liberaliter donantis & Ec-
cleſiæ acceptatione. Sed qualem quæſo lucem inde fœnerabitur autor
materiæ ab hac toto cœlo diverſæ, de feudis nimirum Eccleſiaſticis Ful-
denſibus? Mihi ſane videtur hic ratiocinandi modus vitio in conſe-
quentiæ laborare valde & ſordeſcete. De feudis enim nobis quæſtio
eſt, non de uſufructu ex pecto ad filium tranſmiſſibili. In hoc pa-
ctum adjectum transformat uſumfructum, qui citra pactum & ſua na-
tura eſſibus fructuarii inhæret nec eſt tranſmiſſibilis in heredes: Feuda
vero, maxime eccleſiaſtica, & in his Faldenſia non ſunt jura perſonalia,
nec eum perſona vaſalli extinguuntur, ſed tranſmittuntur, ex com-
muni omnium doctorum ſententia, ad hæredes etiam ſequioris ſexus,
nec clarus aueor hucuſque contrarium probare potuit, quin in proba-
tlone aperte defecit, imprimis cum & reliquæ ad oram allegatæ Char-
tæ nihil ahiud contineant quam ſimiles donationes, reſervata precaria
pro donatoribus eorumque liberis. viα. Corp. Tradit. n. 209. 270.

211. & 212.
. vm.

Alterum ſingulare, quod in theſi à nobis recenſita probare conten-
dit autor, illud eſt: Fæminas ſerins admodam, idque primitn: per F-
mulianeam inveſtituram una ecum maritis admiſſar, nen niß ex pacto poſt
horum obitum beneficiis ſic obtentis ad dies vita duntaxat fruitas fuihe;
quemadmedum ſeculo XIV. lerumqne nſßitatum fuiſſe dicit. Ad ſtabi-
HRendam tam inſolitam fententiam nemo non videt, autori probandum
ſuiſſe 1) per exempla feudorum proprie ſic dictorum, quæ ſc. ex be-
neficio eccleſiæ originem traxerint, non ex oblatione vaſalli, (Feuda
enim Fuldenſia ad oblata referenda eſſe autor noſter negat. Cap, 32,
Chient. benef.) 2) in his fœminas non ſecundum naturam feudi, ſed ex
pacto adjecto transformante & vi ſimultaneæ inveſtituræ admiſſas, & 3)
ne ſic quidem aliter quam ad dies duntaxat viæ bonis iſtis feudalibus frui-
tas fuiſſe: Tunc enim oατιππ& fronte aperta thema, quod proban-
dum ſuſceperat, demonſtraviſſet. Ia vero loco probationis iterum pro-
vocat ad Chartas conceſſionum vel potius permutationum ex Cory.
Tiadit. n. 6o6. & 607. quorum tenerem jam in paragrapho præceden-
.„ ze VI.

DE FEVDIS FVLDENSIBVVUW4. r

te VI. fideliter recenſuimus. Et fane in utraque eharta uxorum in
conceſſione fit mentio, eoque videri poterat, autorem probatione ſuâ
rite fuiſſe defunctam. Verum enim vero, cum 1) utraque feuda iſta
non ex beneficio & liberalitate Eccleſiæ ad Werinhardum æque ac ad
Rohonem pervenerint, ſed propter traditiones eccleſiæ factas, adeo-
que ex permutatione bonorum allodialium, ac titulo valde oneroſo,
2) non uxoribus modo, ſed & liberis in iis proſpiciatur, idque 3) non
ex pacto naturam negotii geſti transformante, ſed ſecundum naturam
permutationis bonorum allodialium cum aliis, quæ ab eccleſia in poſte⸗
rum recognoſcenda, quæque ideo non temporaria aut pro arbitrio ec.
cleſiæ revocabilia reputanda ſunt, ſed potius perpetua & ad heredes
tranſmiſſibilia. Quod uti in liberis verum eſle ex clauſulis, ipſi con-
ceſſioni adjectis, jam ſupra demonſtravimus; ita quoad uxores, chartis
pariter inſertas, illud adhuc notandum ex veteri Germanorum inſtitu⸗
to, inter conjuges olim communionem bonorum fuiſſe receptam, vi
cujus, ſicut ad faciendas pias traditiones ad effectum juris utriusque
conjugis conſenſus requirebatur; ita ſane ex natura ejusdem commu-
nionis & acquæſtus conjugalis & illud fluit, ut id quod propter tradi-
tionem Eccleliæ factam viciſſim ad maritum perveniret, uttique con-
jugi pariter eſſet commune. Et hæc eſt vera ratio, cur in antiquis iſtis
chartis tam in materia traditionis, quam in nova Eccleſiæ conceſſione
uxorum ſemper fiat mentio; non quod eorum jus à ſolo pacto & inve-
ſtitura dependeat, ſed quod in tali feudo eccleſiaſtico, loco commu-⸗
nium bonorum allodialium acquilito, ſalva æquitate & juſtitia-præte-
riri non poſtent; alias enim in traditionem bonorum ſuorum allodiali-
um nunquam kuiſſent conſenſuræ. Quæ ſi perſpecta fuiſſent SCHAN-
NATO, vereor, ut in re tanti momenti ad ſtabiliendam tam inſoli-
tam & invidioſam ſententiam chimæris potius, quam rerum argumen-
tis dimicaſſet, ſimilis profecto illis, qui ex nubibus;, quæ montes, ap-
ces ac dracones in aëre oſtendunt, faciemque ſubinde mutant, verita-
tem resum oſtendere contendunt. Quid dignum tanto tulit hic pro-
miſſor hiatu? Ventoſas credo prejecit ampullas. Sed perluſtremus & re-
liquas ad probationem thematis allegatas chartas. Mam. 6 13. continet lir-
teras oblationis Erenfridi militis efuſque uxoris Rucelæ de anno 106 1,
quibus ambò offerunt bona ſua eccleſiæ; ambo eadem iterum ab Ecclelia
recipiunt in feudum, & ita quidem, ut ſe maritus itu deckſſerit, uxor ejag
ptroquebeneßicie peteſtative uſque ad terminum Vitæ ſuæ ſyuatur &o. his ven-
l B 3 Priers

4 ps FEVDIS FVLDENSIBVS.

bis glorioſus autor ſe probaſſe putat, quod in themate controverſo pro-
bandum erat. Rucela uxor poteſtative duntaxat, uſque ad terminum vitæ
utroque beneficio fruatut: Verum ſi naturam communionis bonotum inter
conjuges conſideret autor, ſimulque conferat, per integrum corpus tra-
ditionum Fuldenſium, omnia oblationum exempla, quæ a conjugibus
