worten, aus ſeiner in eines andern Gewalt, und geſchicht alſo: der Per-
kauffer ſehneidet aus der Erden eine Rleine runde Sode, dar ſtecket er
ein Llein Stochlein ein, das in die Hoöhe gerichtet iſt, das nimmt der Ver-
banßfer in ſeine Hand, und übergibt es dem Känffer binnen vier Ding-

Stöchen mit dieſen Worten: Vor dieſem beſettedem Dinge verlate ick

N. das Huſs, Hoff, Grund, Boddem, mit all ſinenm 2 hobehé.
rung dem MN. als diſſes Ohrts Wiſe und Wohnheit k. Das Sode-
chen wirfft denn der Kauffer vuruck über die Schulter von Rch. O₰ -
TO SPERLINGIVS, patria Hamburgenlis, poſtea Profeflor Regius
Haffniæ, ubi ſupremum diem obüit, antiquitatum Germanicarum &
inprimis priſcæ linguæ apprime callens, vocabulum hoc derivat a Stod,

Schos, ſinus; quia tradens feſtucam aliamve rem jaciebat in ſinum al-

terius, qua ratione convenit cum Laiſa vel Laiſo, cujus mentio fit in
LL. Salicis Tit. 49. Laiſus enim idem eſt quod ſinus, quem Dani etiam-
num hodie Liſſe appe llant. vid. SPELM ANN. in Gloſſar. voce Leſiverp.
ECCARD. in not. ad EL. Salic. Tit. 49. voce Laiſam p. 91. Cum quo
convenit conjectura GVNDLINGII, qui in miſcellaneis ſuis Part. 7.
p. 173. ſcotationem deducit a voce Schutt, Scott, ſchutten, h. c. con-

gerere; profundere, infundere, einſchuͤtten.
§. XIX.

Verum ne prius quid aſſerere videamur, quam ipſum conſecu-

tionis filum, quo uſus eſt Autor, rite perpenderimus, agedum videa-
mus, qua ratione is probatum dederit, ex illis ipfis bonis eccleſiæ ab
Imperatoribus donatis aut permatatis potiora feuda Fuldenſia olim orta,
eoque origine ſua preprie data eſſe, eaque etiamnum hodie eſſe ac verſari

in manibus Principum Comitumve Imperii. In eo enim ſecundum ter-

tiumque theſeos ab Autore noſtto probandæ membrum conſiſtit. Pro-

batio vero IIl ex veteri membrano ſcripta ſec, AIII, quam primo loco

ex Codice Poobat. allegat, omnino aliquid in receſſu habere viderur;

In eadem enim recenſentur, hæc eſſe ſeuda, quz Ludwicni Comet de
Ottingen tenet ab ececleſia Fuldenſi: videlicet vilam Keiſingen, S villam
Hollenſtein, & villam dictam Thinningen & aliam villam dictam Hohini.

Sicut & Probat, Ioz, ex Kegiſtr. Cur. feud, anno 1395. in qua continentur
hæe

—

erant.
1Ver.
er
er.
i
lehs.
Goge.
01.
gls
n &
iod,
14d.
tin
1m⸗
ep.
gao
7
0h⸗

hac verba: Am Sanabonde vor. Epiphania Domini hat Tu Fj

r — —

Lehen emphangen Grave Zohann von Naſſau. Verum re penitius
perſpecta, hæc ultima ſane charta parum aut nihil ad probandum
idonca videtur, cum non referat bona nec qualitatem eorum, quo-
rum intuitu Johannes Comes Naſſovicus inveſtiruram eo tempore a
Fuldenſi eccleſia ſuſcepit; Probat. 103. de anno 111z. reperitur charta

Wernheri Archiepiſcopi Trevirenſis, ac Dynaſtæ Fale Ken ſteinenſis &
Minzenhergenſis, qua ſignificat Abbati Johanni, ſe ceſſiſſe Philippo Co-
miti Naſſovico dimidiam pagi Reichelsheimenſis partem, cum vogreis
& pertinentiis, ſicut antea dicta Dynaſtia Falckenſteinenſis & Mintzen-
bergenſis illam partem dimidiam ab eccleſia Fuldenlſi in feudum ha-
ctenus recognoverat, refutat itaque eandem Abbati in gratiam Philippi
Naſſovici, petitque, ut Abbas, vi hujus ceſſionis, de eadem nune dictumn
Comitem infeudare velit. add. Codex Probat. nu. 105. Probatione 122.
anno 11rIS. cujus tenorem jam ſupra §. XIV. retulimus, profitetur
Henricus Comes Schw arzburgicus, ſe vendidiſſe feunda Fuldenſia Grolſ-
ſenſommeren und Schatkeborg, cum pertinentiis, reftat igitur hæc
feuda Abbati, inque compenfationem eorum offett eccleſiæ caſtrum
S& pagum proprietatis ſuæ Almenhauſen, idemque nec non pagum
Abrtisbiſſingen cum aliis bonis recipit ab eccleſia Fuldenſi zu eime rech-
tin Fuldiſchen Lehen; Charta Probat. 6o. de anno 140£.. profitetur VIri⸗=
cus Hanovicus, ſe fratribus ſuis Reinhardo & Johanni, Dominis in
Hana ee, ceſſiſſe & refutaſſe integram ſuam dynaſtiam Hanovienſem,
petitque ab Abbate Fuldenſi Johanne, ut iis nune in feudum concedere
velit illas hujus Dynaſtiæ partes, quas ipſe hactenus ab eaden: eccle-
ſia recognoverat, mit Nahmen Steyna an der Straß, Burg und
Stad, mit ſines Zugehôtungen, und Was ich anders meht von uch
und von uw erem Stifft gehabt und detragen han. Probat. ys. anno
1221. VIricus Dominus in Hanoywe cum Agnetis Conthoralis conſenfu
reſignat Abbati & conventui eccleſiæ Fuldenfis reditus maldrorum fli-
ginis XIV. de bonis ſuis propriis juxta Oymiſtat ſitis, in compenſatio-
nem partis decimarum in Gruningen & Dorffgulle, quam Abbas ad
inſtantiam VIrici Hanovici monaſterio Arenſpergenſi conceſlerat & ap-
propriaverat. Probat. 43. ex Chartario autogr. Ebirhardi wonachi Fuld.
ſec. XII. catalogum Comitum continet, qui eo tempore beneficia ab
eceleſia Fuldenſi poſſederunt, ſine bonorum feudalium aut qualitatis
eorum denominatione. Probart. denique 46, dnno 1757, CGntinet rever-
i⸗ F ſales

Ptr FEVDIS FVIDENSIBVS.

.

ſales Comitis & Domini 2 Caſtell, quibus profitetur, aàa Johanne Ful-
denli Abbate ſe, nomine uxoris ſuæ Marthæ, natæ Comitis Werthei-

menſis, poſt obitum hujus patris Michaelis, nach Abſterben weiland
des Wolgepornen, auch unſers lieben Getreuͤen, Michels Graffen zu
Wertheim, unſers lieben Vettern, im Nahmen und von wegen der
Wolgepornen Frauen Marthen, ged. Graffe Michels eheliche Toch⸗
ter, ſeiner ehelichen Gemahls ꝛc. in teudum accepiſſe pagum Rem-

Rechten.

HIæc ſunt, quæ adprobandum membrum ſecundum tertiumque the-
ſeos ſuæ produxir Autor, quibus lectis atque relectis ſeduloque perpenſis,
ac cum iis, quæ ad probaundum ejus membrum primum addauxit noſter,
probe quamvis collatis, magis dubius videaris quam antea, fintne ex
donationibus Imperatoriis aut permutatiomibus cum viris illuſtribus

potiora feuda Fuldenſia olim orta, eaque origine ſua proprie ab ec-

cleſie data? & an eadem etiamnum hodie ſint ac verſentur in mani-
bus Principum aut Comitum Imperii: Non equidem diffiteor, mentio-
nem fieri villæ Maſſenheim ex donatione Ludovici pii Imp. in charta
Tradit. 314. nec non villæ Tinningen ex donatione Pipini in charta Tra-
dit. 19. de eaque in Probat. 11II. anno 1133. Ludovicus Comes de Ottin-
gen ab eccleſia Fuldenſi inveſtitus eſſe refertur. Fit mentio prædii
Sumerde ex donatione Conradi I. Imp. in charta Tradit. yö. idemque
prædium Groſlen-Sommerden, anno 141s. in Probat. 122. vendidit Hen-
ricus Comes Schwartzburgicus, in ejusque compenſationem Abbati

obtulit caſtrum Almenhuſen. Fit mentio Bonemeſi, charta Tradit. 600.

Bingenheimii & Echzeliæ ex permutatione Imp. Ludovici pii ann. &1.

charta Tradit. 299. nec non Steinæ an der Straß, in charta Probat. 60.

& Remlingen in charta Probat. 46. Verum rara tamen & in his depre-
henduntur exempla feudorum Fuldenſium, quæ ex donationibus Im-
peratorum ad eccleſiam pervenerint. Villa tantum una atque altera
Maſſenheim ſc. & Tinningen, ac prædium unum Somerde referuntur,
quæ ſane potiora feuda Fuldenſia non efhciunt, dubiumque ſemper re-
linquunt, qua liberalitate dictis Comitibus ab eccleſia in feudum data
fuerint, & annon a vaſallis, pro beneficio eccleſiæ, ſimilis bonitatis
aut majoris etiam utilitatis prædium aliud eidem prius oblatum fuerie,
alias

lingen cum pertinentiis, nach Fuldiſcher Lehen Herkommen und

2–

DE FEVDIS FVLDENSyũOLs „

ʒ— f

alias enim infeudatio bonorum eccleſiaſticorum, niſi eccleſiæ ſit pro-
ſicua, canonibus prohibetur, & nec inuſitatas fuille eccleſiæ Ful-
denfi eas artes, pluribus jam exemplis probavimus in ſuperiotibus.

Eademque obſervatio facienda eſt in illis Prædiis, quæ ex permutatio-⸗

ne cum Imperatoribus aliisque ad eccleſiam pervenerunt, prædio ſc:

.

in Bonameſe, cujus mentio fit in charta Tradit. oo. (nec enim integre

villa ea permutatione, alioquin ſatis jam lucratoria pro eccleſia, com-
prehenditur) ac in feudis illis Fuldenſibus Bingenheimii & Echzeliæ,
quæ etiamnum hodie Sereniſſimi Principes Haſſiaci ab eccleſia reco-
gnoſcunt, in quibus præterea illud adhuc dubium eſt, aunon alia ſinc
& diverſa a manſis illis 2 98 7 cx permutatione Im peratotia eocleſiæ de-

latis. Sane in litteris inveſtituræ ann. 172 LVDOVICO Landgravio
b. m. conceſſis ita deſcribuntur, ut identitas objecti difficulter appa-
reat: Das Dorff Echzell halb mit ſeinen Zugehoͤhrungen, und dann
ein Hof zu Bingenheim, oben an dem Kirchhove gelegen, in aller⸗
maßen ſolche die Wohlgebohrne unſer liebe Fruͤnde und Getruwe
Albrecht und Philipp Graffen zu Naſſau und Sarbruͤcken Gebruͤder,
Dero Vorfahren und Eltern ſeelige innengehabt ꝛc.: und in neuer⸗
licher Zeit Er, Landgraff Ludwig, folche Lehnſtuͤcke von ihnen, den
beyden Gebruͤdern, Graffen von Naſſau, mit unſerm und unſers
Dechants und Capituls Conſenz und Verwilligung an ſich erkauſſt,

apud SCHANNAT. in Codice Pnobat. a. 10. Steina an der Straß,
nec non Remlingen, cujus & fit mentio in charta Prob'at. u. 142. com-

memrantur quidem in chartis ſuperius allegatis, ut feuda Fuldenſia
nullatenus vero ut ab eccleſia data, nedum ut ex munificentia Impe-
ratorum aut permutatione cum viris illuſtribus primitus ad eccleſiam
Profecta. Libera urtique illa nullisque Pplane legibus reſtricta refuta-
tio dynaſtiæ Hanovienſis Vlrici Comitis non præbert indicium, feuda
Fuldenſia eidem annexa propria & ab eccleſia data fuiſſe, nec quod

pagum Remlingen cum pertinentiis Comes a Caſtell per Martham uxo-

rem ſuam & nomine ejus in feudum ab eccleſia acceperit, & quidem
cum formula conſueta nach Fuldiſcher Lehen Herkommen und Rech⸗
ten. Præbet id potius, ſi quid video, conjecturam,; feuda iſta im
propria & oblata eſſe, formulamque iſtam denotare feudam fœmi-
neum. Reliquæ vero chartæ probationis gratia, ſi diis placet, ab

Autore ad oram p. 74. allegatæ & a nobis g. Xl.. recenſitæ gratis omni-

no & dicis gratia adductæ videntur, ut latera exornent & lſatellitio in-
F 2 ſerviant

DP5 FEVDIS FVLDENSIBVs.

—ð

ſerviant theſi in ſe falſiſſimæ. Continent enim tantum aut liberalitates
privatorum, aut ſaltim tales donationes accommutationes, quarum ob-⸗
jectum in cenſu feudorum Fuldenſium hodieque reperiri nullibi de-
monſtratum eſt. Crebtas omnino fecit olim & proficuas ſibi commu-
tationes cccleſia: verum bona ex ejustnodi permutationibus ſibi no-
viter acquiſita non ideo aliis in feudum eſt elargita. Tam liberalem
E non praſtat clericus. Ex iis ſtudio & latenter collectum eſt pro-
prium, quo etiamnum hodie gaudet, eccleſiæ territorium. Inſolitis
igitur tremuerunt motibus Alpes: ime vero vanis ſtetere inconcuſſi, &
partus eſt ridiculus mus. Nam quod ad ſolidandain theſin ſuam pro-
bandum erat Autori, nempe potiora feuda Fuldenſia a munificentia &
liberalitate Imperatorum, vel etiam ex permutationibus cum viris il=
luſtribus ad eccleſiam perveniſſe, eademque ab eccleſia aliis in feu-
dum iterum liberaliter fuiſſe conceſſa, ac etiamnum hodie eo nomine
a Principibus & Comitibus Imperii poſſideri, id ſane ficulneis ſuis ar-
gumentis non præſtitit. Bona enim eccleſiæ ſemel acquiſita non alie-
nabant, nec in feudum dabant monachi, nec eadem permutabant,

rohibente Canone, niſi lucratorie, èανααοοιαι & quæſtuoſe. Lucellum

igitur illud, illa nova acceſſio, quæ ejusmodi infeudationis aut per-
mutationis bonorum eccleſiaſticorum occaſione ad eccleſiam de novo
deferebatur, unde quæſo originem traxit, niſi ex bonis vaſallorum,
eorumve quos infauſta ſors eo declinaverat, ut permutationem eum
eccleſia Fuldenſi celebrarent? lis enim ſemper licuit aliquid ponere,
ut amitterent. Hinc illæz immenſæ eccleſiæ Fuldenſis divitiz: Hinc
tam innumera ejus per Germaniam maxime ſuperiorem diſperſa bene-
Scia, tamn artificioſe ſaltim ſæpe transmutata, ut artes cleri non cui-
que apparetent. Inauditum igitur atque infſolens eſt, dum inter-
jectis nonnullis aliis n. 111. p. 11.
noſter imponit. Unde, inquit, evidenter patet, quam erronea muf.
torum circa hoc fit opinio, ſeu potiuns in contrarium aſſertio, qui dum in

rerum origines non ſatis inquirunt, hand dubie fenda ſabſtituta cum ob-

latiz, et facile, ſic peſime confundunt, ac falſo boc inuixi principio,
durius ſemper in euria ſecum agi conqueruntur, quando tamen nulla fa-
voris, nulla gratiæ impendendæ canſa ſabeſt, ſeæd potins illis regerendum
foret illud Apoſtoli: quid habes, quod non accepiſti? Ea ſiquidem eſs
fendorum Fuldenſium natura, ac genuina indolet, at pro datis & henefi-
siariis paſſim hubeantur, niß aliter probentur, conſequenter in dubio ſem-

materiæ de fendis oblata hunc inem

per
4d/
u⸗
0
cha

ple
das

res
ſu
tit
jun
4

i⸗
dli
Nul
Pro
ſtin
n0
tus
co
igit
cul

ia

DE FEVDIS FVLDENSIBVS. 45

T

per pro domino ſtandnm erit: zec enim decantato toties axiomati pe-
dam neminem ercludit, vulgo Krumſtab ſchlieſet niemand aus,
locus abique apud nos datur, ut fuſius in ſequentibus demonſtrabimua.
Origines feudorum Fuldenfium ex ipſis ab Autore noſtro productis
chartis, & iis, quæ hucusque profuſius eam in rem commendati ſfu-
mus, æquo rerum rltimaroti katilc dpparnt, nec dubium eſt, eas
plerumque ex oblationibus, ſaltim artificioſe palliatis, eſſe derivan-
das. Quid enim habet eccleſia, quod de ſuo largiatur? Indecens
quidem & profanum videri poterat; S. Scripturæ loca, ad deſignandas
res ſpirituales a ſacro Numine inſpirata, ad profana traducere & alior-
ſum interpretari. Quodſi tamen liceret, dictum P'aulinum, quo abu-
titur noſter, ad præſentem applicare materiam, multo ſane meliori
jure eccleſiæ Fuldenſi objici poſſet: quid vero habes, quod non acce-
piſti? Si autem omnia accepiſti, cur gloriaris?; Saltem illud certum eſt,
Apoſtolum hæc verba ſcripſiſſe ad eccleſiam Corinthiorum, non
ad eos, qui ab eccleſia feuda vel beneficia acceperant. Recte
igitur & jure durius ſecum agi in curia Fuldenſi queruntur Principes
aliique illuſtres ejus vaſalli, quod in beneficiis & inveſtituris Fuldenſibus
nullam favoris ſpeciem, nullam gratiæ impendendæ cauſam ſubeſſe
procaci calamo in publicum emittere non erubeſcat. Quodſi ad pri-
ſtinas caſas, iſtis monachis, ſanguine & arvina fartis, redeundum foret,
nonne durius ſecum agi quererentur? nec injuria ſane, quia & conven-
tus eccleſiaſticos, maxime tam celebres tamque autoritate & dignitate
conſpicuos, leges Imperii favere & tutamine complectuntur. Præbeant
igitur ſe quoque faciles ſuis vaſallis, quorum ſunt ditati bonis & ad
culmen, quo nunc conſpicuuntur, evecti. =èð

In (pho II. p. 7. ubi de feudis Fuldenſibus maſculinis ex profeſſo
occupatus eſt Autor, ſtatim ab initio eundem committit circulum,
quem jam S. EUIII. perſtrinximus. Ouandequidem, inquit, de feudis Ful-
denſibus, ntpote ab origine ſua univerſin maſculinis, jam Jupra capite præ-
cedenti late diſſeruimus, paaca nobis circa eadem hic rurſas examinanda
oecurrunt, enm prater maſculos, qui ſoli, juxta communem Kgnificationem
heredes fendorum capaces cenſentur, fœminas nunquam admiſiſſe repe-

riantur, nife ex pablo, aut Principis Abbatis indulgentia & quam egre⸗

Sie vero & ouαdααα Autor ſuperiore Capite hanc matctiam exequu-
F 3 tus

46 DFEVDIS FVLDENSIR P.

tus fuerit, ex Sphis VIII, IX, X & XI noſtræ Diſſertationis videri poreſt,
quibus, ſi æqui ac prudentis Lectoris deſiderio ex aſſe ſatis haud fece-
ro, id ſaltim ad oculum demonſtraſſe videbor, Autorem noſtrum nun-
quam probaſſe feudorum Fuldenſium indolem propriamque naturam
eſſe maſculinam & fœminarum impatientem. Maſculos ſecundum
communem ſignificationem, ſolos eſſe heredes feudorum capaces, hemo
eſt, qui negat; ſed feudorum Fuldenſium peculiaris eſt natura, eaque
fœminarum regulariter non impatiens, ut rationibus, Celſicimorum
Principum Abbatumque teſtimoniis, præjudiciis curiæ quamplurimis,
ae denique communi doctorum, non exterorum modo, ſed & Fulden-
ſium, opinione & calculo firmavimus. Quas vero Autor hoc loco, ad
roborandam ejus ſententiam denuo ad oram p. /5. produxit Chartas, ex
iis ſtatim exidunt Probat. 3o, quam ſupra 5. AIlI. Probat. 6go, quam
S. XIV. Probat. 211, quam g. XIII. Probat. 212, quam g. II. W. & PIII.
ac Probat. 222, quam §S. 1X. &A jam diſcuſſimus, iisque nihil, quod
monſtroſæ Autoris ſententiæ patrocinetur, contineri, ni fallor, ad ocu-
lum demonſtravimus. Quapropter mirum videri non debet, ſi & teli-

quæ probationes quas ad hunc locum Autor adjecit, non majoris vi-
deantur momenti. Quæque ſunt ex Cod. Probat. um. 10. 20 7. 713. J11.
6;z2. 190. & 414. deſumtæ. Vbi ſtatim primo loco litteræ inveſtitura-
les Ludovico Haſſiæ Landgravio ſuper feudis Fuldenſibus, quæ ſunt Bin-
genheimii & Echzeliæ, conceſlæ, haudquaquam probant feuda Fulden-
ſia regulariter eſſe maſculina: In iis enim comprehenduntur tantum
Ludovici heredes ſucceſſores in Principatu, Erben des Fuͤrſtenthums,
quod verbis ſignatis iterato exprimitur, nec feuda illa conceduntur,
nach Fuldiſcher Lehen Recht, Herkommen und Gewohnheit, ad deno-
tandum, hæcce feuda Landgraviis minime jure feudorum Fuldenſium
ordinario, de quo ſc. in prætſenti tantum controvertitur, conferri. In
Probat. 207. & Jgl. deceptus videtur noſter denominatione beredum
zudorum capacium, quibus ut ſecundum jus commune, ita & hic quoque
ſolos maſculos deſignari putavit. In prima etenim charta Henricus
Abbas aun. 1311. Heilmanno Eommersheim, Burggravio in Starcken-
berg, Irmingardi, uxori ſuæ & eorum heredibus fendorum capacibus duas
Hubas in Ricolfesheim cum pertinentiis in feudum conceſſit, ubi ſane
ro ſubſtrata materia, in qua verſamur, feudorum nimirum Fuldenſium,
in defectu maſculorum, fœminæ quoque pro heredibus feudorum ca-
pacibus ſunt habendæ: In altera vero idem Henricus Abbas ann. 430ℳ
W po

olt n
Pa
i De
Gole i
Dolter
ſo.
ler ej
nd!
eider
daſe
Quc
ab
bane
chat
Res
ati
ſem
cont
in ſi
inſpr
e
en
tan
e

uaht

n

ponekt,
fece.
nun.
Wram
ndüm
hefno
engue

oren

timis,
llen.
, id
45,6n
guam
Pili.
quod
oell⸗
ſeli.
SN⸗
I4l.
ura⸗
Vin-
den.
Ntutn
ms,
hrut,

eno⸗

ſum
Iun
en
Ne
icus
len⸗
luus
ſne
UR,
ca⸗
oe
polt

DE FEVDIS FVLDENSISy6W6s. “

poſt mortem Wiſſelsbeckii vaſalli & üxoris ejus, aut heredum ſuorun
Feudi non capacium, feudum eo caſu eccleliæx apertum, Conrado conce-
dit Decano Aſchaffenburgenſi. Vbi ſi vel maxime negationem men-
doſe interjectam eſſe exiſtimes, tamen iſta correctione nihil juvatur
noſter, recurrit enim eadem, quamn Priori chartæ oppoſt uimus, reſpon-
ſio. Probatione 413. Conradus Abbas ann.1379. Lamprechtum de Net-
ter ejusque heredes, ſin Libei EBrbin, recipit in caſtrenſem, zu aunſerpis
und anſers Stiefts Borgman, in unſer Sochloſs and Stad Vache, aſſignatis
eidem propterea VI. florenis, al- Borglehen and nach Borglehen, Recht;
daſſelbe in dem egenanten chloſs und Stat getrn velich &=u verdienen.
Quod cum referat ſpeciem feudi Soldatæ, jure feudi caſtrenſis conceſſi,
ab hoc loco valde alienum videtur, & minime ad theſin Autoris pro-=

bandam adduci poteſt. Probatio vero 632. non niſi etrore calami in
chattam poteſt eſſe illapſa, refert enim tantum litteras requiſitoriales
Regiminis Heidelbergenſis ann. 1719. ad curiam feudalem Fuldenſem
datas, ſuper obſervantiæ & curiæ Præjudieiis, in caſu dubiæ ſuccefſionis
fœmineæ. Et reliquæ duæ z. 190. & 11g. cum inveſtituras fœminarum
contineant, eoque Autori ma uifeſte contradicant, hinc eas tantum eum
in finem allegare voluiſſe videtur, ut probaret, diligenter ante omnia
inſpiciendas & attendendas ſſe inveſtutarum littera, in quo neminem
facile habebit diſſentientem. Nam quæ de ſingulari Abbatum indul-
gentia pactoque naturam feudorum Fuldenſium ordinariam transmu-
tamtibus intermiſcet, & quorſum ille has quoque chartas trahere voluit,
ca jam dudum a nobis ſunt confutata-

XAXJX.. XXIIII.
In ſequenti, n.11. & 117. P. 17. & /16. revertitur noſter ad formulas
tantopere ſibi amatas, Mannlehn, Erb⸗Mannlehn, de quibus §. XIII.
& XlV. hujus Diſſertationis nos quoque jam occupati fuimus, ex iis-
ue nunc prolixius diverſum ſuccedendi ordinem in feudis ſuis maſcu-
linis derivare contendit, prout ſc. vel maſculina ſimpliciter talia ſunt,
Mannlehn, vel maſculina hereditaria, Erb⸗Mannlehn. Cæterum, in-
quit, Neuda maſeulina, Empliciter talia, & fenda maſculina hereditaria;
vulgo: Man- Lehn, & En 5= Man-Pehn, eadem quidem ſunt inter ſe quo-
ad ſubſſtantiam, ſed in hoc vel maxime differunt, quod dum ambo ſolos
maſcnlos, a primo acquirente "rtορ, attendant, feuddnm maſculinum ſim-
Plex hareat ac Perßſtat nnice in linea deſcendente rebta: hareditarium

TVer9

„ D TEVDIS FVLDENSIBVS.

veyo etiam ad lineam transz verſam, ſen ald collaterales maſculos ſeſe gra-
ioſe extendat, quibus utrobique deficientibus, feudum Domine fit aper-
tum, nulla prorſus fœminarum ratione babita. Quod iteruüm novam
continet & hactenus inauditam juris feudalis Fuldici diſciplinam. Ad
Haturam feudorum Fuldenſium pertinere, quod tranſeant ad ſœmiuas,
ſupra jam ad nauſeam demonſtratum dedimus, nec intereſt, etiatnii
in inveſtituris maſculorum tantum feudorum, ea formula, qua tan-
topere delectatur noſter, Mann-Lehn, fiat mentio, ut auctoritate
FlCHARDI & FERRARII, JO0. RVDINGER. Cent. 3. Obſerv. 22.
docet. Ea ſiquidem formula interpretanda eſt ſecundum ſubjectam
materiam feudi, ita ut ſœminas includat, & intelligatur de deſcendentibus
ex maſculis & fœminis; item tam per maſculos quam per foœoininas'ex
primo acquirente, ſed nullo modo extendatur ad transverſales, vel ex-
traneos, præſertim, cum capiendo aliam interpretationem inducete-
tur zorteltio juris tam communis quam feudalis. SCHRADER. 7.
Conſ. 12. n. 345. RVDINGER. d. Obſ. 22. Hæe ſane melius onveniunt

diſciplinæ juris feudalis, quam quæ Autor noſter h. & g. ſeq. 111. h.

Cap. III. Chüientelz Fuldenfis de variis feudi Fuldenſis maſculini ſubdivi-
ſiomibus imperite nee ſatis accurate in medium produxit. Quæ omnia,
ut moroſæ diſputationi finem imponamus, hoc loco prætermittimus,
& ad materiam de ſucceſſione in feudis Fuldenſibus, tanquam ad lo-
cum proprium reſervamus. Properandum igitur nunc eſſet ad §. h.
Cab. IV. in qua de feudis Fuldenſibus fœmineis ſive promiſcuis more
ſuo, h. e. multa cum tα verborum, & fiducia pene Lhraſonica

oscupatus eſt noſter. Verum, cum præter intentionem noſtram hæc
tractatio plus juſto excreverit, & majorem campum occupaverit, quam

ab initio vix licuit prævidere, neceſſitas nobis imponitur, denuo hoc

Klum abrumpendi, & quæ ſuperſunt, ad Diſputationem quartam re-

ſervandi, quam, ſi DEVS vires & ſanitatem conſervaverit, & Nobi=-

liſſisus Du. Commilitonibus diligentiæ calcar addiderit, moz?

2

publicæ luci exponere non pigra-
bimur.

rTEVDIS
FVHDNNNVS

EORVNDEMQVE

ORIGINE,
NATVRA EFr DIVERSITATE,
DDesPyYATI0 7ERZIA

QVAMAM
PRAESIDE

D. IO. FRIED. KAVSERO,

IN REGIMINE ET CONSISTORIO ECCLES. DIRECTORE,
IVR. PROFESSORE P. O. ET PRIM. NEC NON RERVM OECON.
IN ALMA LVDOVICIANA INSPECTORE PERPDPETVO,
ORDINIS SVI H. T. DECANO,

DIEM 17. MAll õ
PVBLICE VENTILABIT

OEORGIVS HEINRICVS WIRI.

MVS STORCHIVS.

ew ααναοαα

61 5 § ℳ
Ex orriciINA 10 ANNIS MVLLERI.

VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset

11

10

9

8

7

6

5

4

8 c D
2 3

A
1

— £— Copyright 4/1999 VXyVMaster Gmb wwwW.VXymaster. com