KaI600-1097_20
author: Engelbrecht, Christoph Johann Konrad

ii

zi

pe

"

2

m

B

--

GESRÉA.

m

AÉ Ls

'ál

^

»

H

j

ll

T

/ fl

Á

1'32( [

l

R

/'.

4,V"

j

4V4W /

^

l:'

ïï!/ï '(&:;r

v

D/n

m— h

T

7

,

F 4

Mil

^

AA

f

d

w—-—/

r d

ï

P^v

M,(.n

N

X

A"ML&(L l

f

-

((

"- r

P

UET

P

yi?.

3:-

L

3R

Vi

)

V

s

VW

! VV

ie

) &

l

í

M h Ur

r

Ó

^

d

'&/r

»05/

^v

vü).*:s N

|

;

n

W

(

w

*

1-4.

IVRIS BRVNSVICO- LVNEBVRGICI

ENVCLEATI

J'PECIMEN PRIMPM

GENVINIS DECISION VM

IVRIS FONTIBVS IN TERRIS

bBRVNSVICO -LVNEBV RGICIS

SVB PRAESIDIO

CHRISTOPHORIIOANNISCONRADI

IVRECONSVLTI ET PROFESSORIS PVBLICI IVRI'S

ENGELBRECHT.

—

—

—

EXTRAORDINARII

IN IVLEO MAIORI

À, D. XXIX. MARTII

ANNO M DCC XIX

PVBLICE PROPOSITVM

RESPONDENTE

SAMVELE IOANNE HARTMANNO

STADENSI

HELMSTADII,

Tïms HERMANNI DANIELIS HAMMII,

AcAp, TyroGRh

g

Ql

THE

lll

l/A

V,

[/^

Fl

Vil

It

K1

^

m

eo

2

*iä

"B'Ay-3

L

9

UOX

KC

I:(

N

-

EDEN

o

w

7/,

«s

M

N

NN

N

-

i

N

n

x(lx **

2

p

SS

z

BN

2

(

Q

fä/

[

E

UE

JUp.

h

N

L

^

7

E

!

M

S

NSS

z

S

",

"

x)x

N

-:'il

SS

/ 1

Z

47

SSNS

E

,

E.

&i

E

ii

r R

N 4

—

N-

A

OC n

^SVMMARIA.

THES. L. & Il, Propfti vatio explicatur.

I1l. Quid per terras Brunfuico- Luneburgicas hic dntelligatur, offen.

ditur.

IV. Generalis quadam jurium in foris. Germanie ebtinentium notitia

-

pmmi:timr.

V. Qui fiat, nt tria

div:rþ in teyvis Brunfuico- Luncburgici; jura

provincialia occurrants demonffratur.

VI. fura provincialia. Ducatus Calenbergici circa. cau[as ecclefiafli-

cai C politicas. atque proceffums, ut. && jura flatutaria ejusdem

recen[entur.

VH. Idem fit de Ducatu Lunebugico.

VIII. 3ura utrique. Ducatui communia. exbibentur,

IX. Jjura Ducatus Guelpberbytani tum provincialia tum ]iammri'a

enumerautur,

X. d terris Brun[nico: Luneburgicis etiam jura mon fevipta feu con[uc-

tndinaria tam judicialia quam extrajudicialia oceurrereyofleuditur.

XI, Quali ordine judex in prawmcianda uti. debeaty exponitur , t

nempe (1) difquiraty an fpeciales locorumo obfervantia C con[ue-

tHdines adfiat,

A

XII. (2z)

4

v

Xl (2) .Ad jura fa;kturin lecorum æþi:ial. ,

XLL. (3) Obfervaniias

2

attendat,

;

& con[aetudines. prvvinc:'o,tle:, KF qua exta?:,

XIF, (4) . d leges p

ra.vizze:'ales feriptas rej?:'ciat; /iw. ha. pratev jus

eommune aliquid [latuant, frve jnri communi etiam Receffibus Im-

perit aliisque. Confliutianibus Germanicis communibus. derogeut,

x

nbi [imul qua[lio,nn C quatenus Status Imperii in. [uis tevritorits

leges Recefftbus. Imperii. alit«que juribus. Germanicis communibus

etiam clas[ula. derogatoria munitis contrariay comdere poffint in-

hol

ve[ligatur.

fl

r[alibus Germania vel confiæm;lz'niäw,

XF. (5) Decifienem ex unive

vif

vel, fí ba non adfsnt, juribus [criptis Receffbus nempe Imperii aliis-

d

que petat.

XVJ. (e) .Ad

jura extranea in "Gcrhinia in þtbidium vecepta non

qero Saxonica recnrrat , ubi quoque de tempore quo jus. Saxoni-

()!

j

cum in t1evris Brifuico-Luneburgicis abolitum, disquirttur.

«

XVII. Tam quoad proceffum,quam etiam decifionem canfarum.

de

XIIX.. Nen folum alladialium,verum & feudalium.

D

di

XLX. INonnullas tamen veliquias morum Saxonicorum in Yerris

Bmäfi

di

unico Luneburgicia , imo etiam in Civitate Luneburgenfi & Ubenfs

f

n[um juris Saxonici fespereffes docetur , ubi tamen ob[ervatio qua-

n

dam circa u[wn juris Saxonici in terria Brnnfisico. Luncburgicie

Dà

fabjicitur..

Qu

XX, ütrum ctiam hoco juris

Saxenici aboliti jus Canonicum in terrüa

r

Brunfnico. Luneburgicss veceptum, & ntrum in concur[n juris Re-

leoe

LO

suani & Canonici buic an illi potius flandhm fit, inve[lsgatur, &&

d

bauc in vem vegula fermatur.

Rica

dice

XXI. . Si in antea vecenfitis juvibus cafu decifua non fuerit, decifionem

«do

ex analogia juris petendam effe dacetur ; fimnul tamen banc in vem

G

cautela. commendatgre

"

h

Abfi

'XXH. Coneltfdimr.

b

inei

prud

llïfgg

THESIS

Tlor

que |

j

"

«)9(»

If,

TussisL

/"

"fa plerumque ingenium humanum comparatum effe folet,

!

»

ut domefticarumrerum incuriofüm, nefcio qua propenfione,

[

in exteras feratur.

Unde accidit, ut multi, dum aliarum

L

rerumpublicaru

m rationes anxie inveftigant, in patria

Ilje

Vtinam vero hic domefticorum negle&us

hofpites exiftant,

faltem . Jurispruden

tiam. noftram non invafiffet! Certe gra-

h

viffima ea de re do&

iffimi quondam Johannis Ludovici Prafchii

D

llf«

b

rAcid

eft querela:: (a) Jua Ronsanum, i

f

unit, quod Juflinianus in TI

2

n

Q

477

AO

ad illufir. Boineburg. . de

vcrum fatcamur, hic quoque maxime Oy» F ]

.

1

(0 bænn.

cavendum, ne in alterum. extremunt

2 d

i

0 FCto vero €$ perfonato p.95« 96. Li-

«

cet nec folis Germanís hoc imputari

incidamus, & quodam erga leges Ro«

2

n»

La

debcat, cum ubivisfere Do&ores qui-

manas odio omnem pl

ane au&orita«

j

/1

Áf |

tem iisdem in foris Geri

W

u'e?

dam nimio jurium extraneorum Ro

JYSAAJC

w *

maani, Canonici & feudalis Longobar-

| gemusvelnimi

iguum ufümiis tri«

A

H

f

dici amore abrepti extiterint. conf.

$. Si de jure Romano adhuc

f

^nn

uj

ccipiendo quaítio effet; cordatiorcs-

. VUDAMU

Illuür, Thomafius. de Lzér. vet- a«

.ï'..—.L—-

hssj &^

qül«

Benefíc, nf. $. 30. ubi folos Suecos &

iue dubio a legibus extrancis abfti-

4

f

CL

Dános puriores hac in rc teflatur,

nendum effe faaderent,

Ajt cum jana

APV AA !'ï/*

g

/

^

»rgick

tum id ipfum publica auXoritate re-

Quod de

Danis adeo verum eít, ut ci

dandent, n

mul&am irrogent, qui in judic

iis ad

ceptam fit, atque adeo altas radiceg

L

i

leges Romanas provocaverit , ccu €x

in foro egerit, nefzio, annon remedi- Se

pet V

*

^

[:4

um malo gravius forct, fijam uuno i&u

'iö Rl-

Regis Ch

riftiani V, Codice legum Da-

WA

n Ü

aicarum -3bansPlovo & cjusdem Co-

jurisprudentia Romaaa € for o Ger-

A

manico profligaretur , nifi forte cer-

dice juris . Norwegici YTorsElow

tiora magisque ad prafentem ftatum

f

edocet Du. Ludevig /» Different jur.

Germ. €$ Rom. Differt, L $. . not. e.

accommodata jura, quam qua ex ve-

n

teribus Germaaicis | fpeculis aliisque

PT

atque aliunde. nobis innotuit.

Abfit quoque,

ut indifcrimmatim Ger-

legibus antiquatis hauriri poffunt,

manis error hic tribuatur.

Incidimus

fubftituantur, quod tamen an gene«

zali per. Germaniam fan&ione fieri

jnea tempora » ubi; fi unquam, juris-

prudcmia Ger

manica excolitur ,. ccu

. qucat, alibi inquifivimus. — Sane pri-

infignes Schilteri ,

Surykai, SWerlhofii,

yatorum, qui adminiftram legibus

opcram prabere, non dominicam m

*Thomafii, Beyeri; Ludewigiialiorum-

9

que labores common&xant. Et, ut

€asdcni yogc&atcm exercere dcbcm.:

4.

neesato

umj

protalitymulti (atis egregie (n quo & merito laudantur) [nnt edää;, "q,,i

iidem cum in media nati. fint Germania , Receffas. Imperii, ceterasque

n bn

tem n

pragmaticas [antliones vix [émel in vita con[pexerunt.

Num qua caibe-.

7A

dra. atlis publicis infIvutla explicantium voce vefonant ? um pari Veligio-

flemat

ue C dndnflria tratlantur cum Orientalibus, qua debita patria C& Soloui.

nibus|

bus ejua veneratio primo loco"pa[i:iz'/';' INfon. bac q;;adammadq ej ingrati-

corum

14dosy obfcsrari . gradn [no dimoveri noflrum jui ab:eo , quod- vires

meum

collati

fuas && antioritatem illi accepram vrfert? — Quave C hac vemedium publi-

cum & flrenuum effagitant, — Quid itaque de juribus territoriorum

demvi

inImperio R.G. fubordinatorum dicendum fit, cordatiores facile

pofiu

dijudicabunt. Equidem mérito agnofcimus feculi noftri inge-

pierin

niorum ad exornandam jurisprudentiam aptiffimorum feracis'

fadus

felicitatem. Neque defüerunt;qui jurium Germanicorum par-

uico-L

ticularium illuftrationem aggreffi fint. (a) Sed ficuti multa in

Theam

jurisprudentie ftudio emendanda pofteritati vel a praftantiffi-

am, f(

mis e€vi noftri ICtis reli&um iri, nemo nifi.-immodeftus viri-

tonfle

-

&f

"um füerum zftimator in dubium vocabit : ita etiam non par

omnium in inveftigandis patriis juribus & confüetudinibus in-

duflria fuit atque felicitas.. Quin & nonnullarum provincia-

rum

(

au&oriatem hic exulare — conftat.

talis P. X 2412 $. 1 provido teftz

plenior

Leges Romanz fuübfidiariz funt; fed

At ipfa

a

'Die Sey(iner oto Commer? Ge

funt leges publice recepta.

Leges

tichte follen inÉctner Oacbe/ fie

pradlent

Germanicz qua commünes qua par-

fey fo getiug ols fie immerwolie/

confüit

ticulares principales funt ;; aff. non

6lleim guf ibr Gutolinc'en ooec

meffem

omnibus cafibus fufficiunt. ltaipitur

eines teoen erwogene 2StllígEett

infeix]

jurisprudentia Romana remperanda,

eoct eigen fürgenommen nno

ut Íemper ad flatum Germauiz ad.

nid)yt oem A ecbten gemáfi/ mfor-.

ernetur.

]ta jurisprudentia Germa-

iitten Gewiffen/ fonoern aufoes

nica tra&anda, ut, fi vel. expreffa le-

Aeiíd)s gememe edt; Bb«

l

gum Germanicarum fanétio , vel ceita

fatéo etc.

E

-

n65

b2

Thnfoi

analogia & obferyantia deficia: , fub-

E

móg uno Xuewetfong ibres f£ye

dmus,c

fidiarius uíus juribus extraneis recc-

9c8/ ite ee bte unten gefept/ 0 re

nebu

ptis pre cerebrina squitate vel Phi-

tbeil foffea uno. aus(pred;en.

tentifi

lofophia relinquatur. -Quam inrem

(a) Conf. Ludewig D

f

fferent, jnr. Germ,

prüdens omnino Ordinationis Cáme«

Rem. Differt, L, $,. lit.u,

lm

*

*« jo( 5»

$

—

h qui

/rum jura peculiari infütuto illuftrata non fünt,. Certe hs ter;

At d

"t Brunfuico-Luneburgicz fpecialem jurium. fuorum interpre:

TR

- tem non habent, &,(i pauca, qux forte in compendiis atque fy-

4 [fgiün

" flematibus juridicis vel confiliorum atque decifionum colleio-

Va

;nibus fparfim occurrunt, excipias, Jurium Brunfüico-Luneburgi-

gra:i-

C quondam b.

Vires

"corum illuftratio fruftra quxritur- Permovit ho

Luneburgici

"

" meum Pareritem,ut juris communis & Brunfüico-

pil

Íe

' collationem peculiart Differtatione inftitueret.-

Quandoqui-

Otüm

dem vero hic labor ad ordinem Inftitutionum Imperialium com-e , ,

facle

' pofitus non nifi jura (ücceffionum abfolvit, praterea etiam pro-

inge.

pterinflituti & temporis rationem concinnior quodammodo

xacis

"fa&tus eft, animum induxi, mearum in enucleando jure Brunf-

Ws

"uico-Luneburgico virium periculum facere , non quafi operam

lta i

meam dignitati hujus materiz refponfüram effe mihi perfuade-

ntiff.

am, fed ut flagrantilIimi meiin patriam ftudii rátio bonis omnibus

$ VIri-

:eonüetþäs quippe in arduis & allilquid tgntaffe? 'extrg vfituPeriflm

n par

us -

L

finci

Tun

»Cum vero permägüï interfit,ea,qua difcïplinain .irilüfuunt;

—

;pleniori ejusdem illuftrationi preemittere: tum etiam, antequam

ifio e:

ad ipfam juris Brunfuico- Luneburgici tractationem accedamus;

^

TT

przfenti Differtatione genuines decifionum juris fontes aperire

du fü

lu

conftituimus , quibus deinceps hortulos noftros ad eo letiorem

meffem obtinendam irrigemus,ne, fi limo turb

TM

"

idisriv ulig utamur;

Wggat

g u

'-inïfeïlixllolium fpccrefcat.

SLEE-

m

qufuto

| 'vDe! genuinis itaque d'ecifïo.hum juris fontibus -ïn-"terrïs

j d

"Brunfüico-Lunebüurgicis a&turi füpervacuum quidem effe du-

d w

cimus, operofe hic demonftrare, quidnam per terras Brunfuico-

ub

ml

Luneburgicas intelligatur. .'Tantam enim in univerfo orbe Po-

jttt

tentiffima Gens Brunfüico Luneburgica, five ftemmatis antiqui-

f,Gitth

bello t'o-g-aque:g,

eüarur'p

'

tatem, five xerum pcf totam Europam m

3

magni-

6

«6 )o ( 99

—

magnitudinem, five immixtum paffim Regiis atque Imperato-

eodétr

tlbUSJ(

rum ftirpibus fanguinem, five/denique Ipfos inde exortos, quos

vel przíens xvum vel prxteritorum temporum memoria venees

pua (

ratur, [Imperatores atque Reges fpeGtes, nominis celebritatem

injuria

confecuta eft, ut incuriofiffimi hominis foret; id ipfum ignorare.

curi

undeh

Ad meliorem tamen argumenti nollri intellectum forte facict , fi

Brunfü

aucula hacdere quoque in mediumafferamus. | Quod(i ad an-

tiquiora tempora adícendimus, adeo auguftus gloriofiffimorum

deincq

Bronfüi

Potentiffime Domus Brunfuico - Luneburgice Majorum ftatus

fuit, ut Henricus Leo, tefte Aventino, (a) petentiffmum baud dubie

tuor. j

omnium Enurope ficundum Imperatorem Cj Reges fnerit , qui a. frnm pene

a Gr

Hadriatico ad finum Codanum OceanumqueGermanicum Bojis,Suevis, Rbe-

tíe, Vindelicit, Noricis, Caucta dominabatur. Equidem,qug folet rerum

mortalium conditio atque fors effe;temporis viciflitudo hac in re

uoque mutationem quandam produxit. Tantam quippe infignis

^Mf t

Efd&z

bzcHenticiDucis potentia &gloria invidiam eidem conciliaverat,

L

ut omnes Saxoniz vicinique Principes

nobiles ad ipíius inte-

Steder)

ritum confuürgerent, neque prius a propofito defifterent , quam

de Henr

voti fui compotes fadti effent. (b) Aft mox celebratiffims hujus

Onfu

gentis res denuo exfplendefcere coeperunt, Difcerptis enim fub

Ter, Ge

eodem

&) Qu

4) L.Fi. Annal. Bojor. c.6. add.Helmol.

ghoria parit iiu-ui:;idm;r €á vqm'd nibis

Tint, dif

dus Chbren. Slavvor. L.II, c. 6. ».6. ap.

durabile én rebus bumantis , tantam

Meiboni

Leibnit. Sezrzpgor. rer. Brunfurcenf.

curi glriam xelaté funt. Principes

Saxonta.

rferir,

Tum lLp.62;3. ubi: Ef /mcrevost, in-

Ille ewiran érxmenjffs decestigs

quit, D»cs (Henrici fc.Leonis) poze-

docuples, clarus. "utHlortiés CO propter

fée fuper omnes, C fatlus eft. Prin-

geminum Baruaria C9 Saxonta Princt-

RE

Ef co:cufca-

preciue

ceps Princrpum terra,

patum fublimsm én gloria fma , ommi-

t eidem

evit colla rebeliinm, €$. effregit muns

bns Saxomnta tam . Princitbus quam

Yid.Anno

fjoner eorusm. — Et perdidit vviros de-

mobilibss impertalius cotfns eft. . Scd

Lllog;

fertores $ fectt pacem in ferra , e$

manus Principum . formido Cefaris

linyer

adifcavutt munitiones firmi[[Emsas ,

CoBIIBEST ,

we comcepta molimina

ltonitm

transferrent tn efeclum. — Pofiquam

€9 . poffedit blereditatem. mnultam ni-

if

Y

Qpatum

autem Cefar quartam profefisonem.

tb [n

(&) Luculentus hac de te te(tis eft. Hel-

parauit n Ttaliam, CÀ opportunit-

moldus c/r foc. cap.7un.1./044 Sed quia

fem tempus addunit, flatim tmroete-

Yttio ctle

Pfinrtii;

D

«6 )o( J

7

ao

eääemHemiwLeone ampliffimis iftisBojoari & Saxonise Duca-

quos

tibus,(a) que ipfi adimi non poterant, (b) patrimonialia feu pro-

ht

pria Ceigene? bona

in pofteros transmiffa, fed vix a vicinorum

item

ab Ottone Puero Imperatori Friderico II. in

injuria confervata,

Iare,

cüria generali Moguntiz A.123j. habita in feudum oblata funt,

t

unde hic eodem anno 1235. Meníe Augufto novum Ducatum

] at«

Brunfuico- Luneburgicum creavit. (c) . Qui Ducatus ctiam

Jrufti

deinceps egregiis acceflionibus adhuc au&us eft. Per terras

(atus

Brunfuico-Luneburgicas itaque, nobis hic indigitantur qua»

dulit

tuor illi Principatus Luneburgicus ; nempe , Calenbergi-

CiiS,

u

cus,xGrubenhagenüs (d) & Quelpherbytanus cum provin

fïRh(-

-

Y

qua

Qum

'Infe

evverum ef , quod de Romáants Augua

[igas

ratA conffiratio procefft in publecum

$4 multi Germania

traly

£5 fatta eft cónjuratio omnium contra

finus - dixit :

ANum.

Addatur Gerhardi Prapofiti

Priínctpes veddere deberent , qua per

j infe«

Jatrecimia Henrico Leomi tum erepta

Stcdcrburgcnüs Hiflorica marratto

qum

de Henrico Leone ap. b. Dn, Meibom.

Jfunt, fore. ut ad infimar. cafas redz-

duj

Opnfenlor. p.225. feqa. €9 Seripter,

veut, qui Uuue maximis dominis

prefont,

m (b

ver, Germ. Toml, bi430.feq44

eodeft

——

(4) (lu;inam fingulis in predam ceffe.

(c) Ere&ionis tabulas vide ap.Meibom,

rint, diferte exponit b. Dn. Henricus

Opufenlor. . $02. €$ Serapter. vere

ju nl

Gerza, Tomslll.p.206. Easdem quo-

táttin

Meibomius jun, IgtredeG, 22 bsffor,

snferior, Saxou.p. 36.

que exhibct atque notis illuftrat Fel-

Yymapt

lerus f oer Genealodi(djen 9552

2771

j n

(p Vd minimum adimi non debebant,

ftoríe oe$ Ziraunfdwoeigs Z üneé

pracipue cum Imperator promififfer,

burgtfcben Jaavufeo Cap, XIII, p.

4 i'rim/:

ut eidem farta tecta conícrvarentur.

4I7. fe44.

4 um

vid. Arnold. Lubecenf Cbroz. Siavor,

n qflll(

j

E.Il.c36. ap. Leibuit. Tozs JI. p.652.

(d) Equidem Principatus Grubenhagen-

t

Enimvero & patrimonium Henrici

fis pespa&um inter Sereniff.glor:ofiff.

, clpf/l

sulmn

Lconis magna x parte violenter oc-

mem. Duees Georgium Nilheleum

cupatum cKe teftatur Arnoldus L. 7I.

& Jehannem Fridertcum d. 2.Sept, As

f qllM

€,i2.

Incidir imihi hic arguta obfer-

|

i665 initum Principatui Calenbergico

ffäiamn

jun&us eft. JInterim ratione cjus-

n

vatio Celeberrimi Au&oris Gerzanra

g m

Principis Il v jeppene. — o

dem adlxgc fegaratum in Comitiis ve-

8

« )o( Hb

u -fucöeffu temporis accefferunt. (a) Ql,amxäis vero €t«

eti

iam DucatusSaxo Lauenburgicus poft mortem ultimi Ducis Ju-

fs;

lii Francifci ad Sereniffimam Domum Brunfíüico Luneburgicam

iterum devolutus fuerit, imo hodie is ipíe ut & Ducatus Bremen-

fis ac Verdenfis füb clementiffimo Auguftiffimi Magnas Britanniz

Regis & Ele&oris Brunfuico-Luneburgici imperio floreant: atta«

u

cl

Unde

Ti

men feparata ha&cnüs Ducatuum. horum ratio fuit. (b)

hi

.etiam

li

f

tum ïc:txur,- quod quomodo & ex

cum incorporatis prafe&turis flcpam'

u

qua caufa nunc a Sereniffimo Prin-

tum corpus inpoüerum mepCl' rema*

t0

cipe Ludovico Rudolpho DuceD runf-

nerent, neque ulli Principatui ve

LU

vico- Luncburgico Blanckeaburgenfi

h

Cqmitatui incorporarentur.

praefletur, de eo vid. Efecfa jwr,

$

publAossVILv. 64:1.. P 994« fe44-

ill

(b) De Ducatu Saxo-Lauen*burgicb ex-

p

) Quz quales fint, fpeciatim hic re-

preffe hoz docet. Receffus provincia-

f

e

cenfere, neceffe non eft, cum notorix

lisSaxoeLauenburgicus inter Sereniff,

f0

fint, paffimque defcriptae reperiantur.

Ducem Geergium . Wilhelmum &

q

Pertinent. huc inter alias Comitatus

Status provinciales d. 1j Septembr, A,

H

170». initus atque a Potentiffimo

Hojenfis & Diepholdenfis, Licet vero

Ele&ore Brunfuico Luneburgico jam

r

poft mortem gloriof. memor. Ducis

d

Georgii NWilhelmi per fpecialem Con-

quoque Auguíliffimo M. Britanniz

À

ftitutionem de19. Nov, 1705« provi-

Rege GEORGIO d. z. April.A,1705,

confirmatus Artic.V IL, 59m fiebens

pll

fum fit,ut ex integrisComitatibus Hoy-

enfibus appellationes ad judicia fupc-

oen foll i. oems. Serpogtbum

[j

riora Ducatus Calenbcrgici devolve-

eacbfen Xauenburg alleeit efae

Tum

rentur: attamen jidem priftina. fua

&bfonperlidye Xegterung/ s5off^

tinei

Gerid)t uno Coz/Zorium, vote aud)

jura» fecundum qua hodie adhuc in

(à) 5i

caufis Hojenfibusjudicia Hannoverana

vas alloa fiblidoe Gadbfen XXect

ine

ronunciant, inter qua potiffimum

verbleiben/ uno Petoer/oer fid) /»

u

commen

P

dandaRefolutio o2 oytfcbe

judscialibus gracortet 30 feyn ctad)e

À

tet/ voenn ote Sade oie brBber

X.anofdya(ft ectbetlet. 22 .6. Febr.

À1

i697. que in Volum. Ordinat, &

oafelbjt fergebracbte /momam ap-

Ceiit

Contitut,Luseburgenf. de A.1698.. p.

peliabilemm oex. 400. C baler übets

fleri

teiff/an ote bócbftia X eicbs.Oe»

579. extatb; retinuerunt. Imo. etiam

Jul

per Refolutionem de 16.Martii 1706,

rícbte 5u appeczten — gebtuoert

Q

werben. Dec Ducatu Brcmcgü &

d

provifum. eft , ut Comitatus Hojenfes

! €t1

9

]«

etiam peculiaribus & a legibus Brunfuico- Luneburgicis iner;

v

fis jiru:ib.ug utluntur.ï (a);...

":

IV. Vt

GC!I'

Iilra

n Ver;i;nü idem »quoquc experientia

tica, fed antea allegatus Receffus pro-

Ten

.teftatur; fiquidem ibidem fpecialis

vincialis de A. 1702. pro lege funda-

mentali habetur, in fubfidium autem

nde

". Cancellaria Dica(terium & Confifto-

lam

-rium viget. Quamvis enim afpcl-

jus Saxonicum obtinet, ceu ex d. Re-

-" Jationes ex judiciis Ducatus Bremen-

ceffus not. antac, addu&o Art. VII.

conftat, In Ducatu Bremenfi & Ver-

- "fis & Verdenfis ad fupsmum provoca-

.tionum judicium Regis M. Britannias

denfi. in ecclefiafticis peculiaris Ordi-

(part

.im Ele&oratu Brunfuico - Lüneburei-

.patio non promulgata eft. / Cvitas

(2

.€o devolvantur : attamen id ipfum

tamen Stadenfis fpecialem Ordinatio-

u ve

. ROn poteít non fieri, quod in Izz«-

nem Ecclefi:fticam A. publicavit Imo

mento. Pacsi Ofnabrrsenffs Mrt. X

a Buce Philippo Sigismundo poftu-

v $.12.

Ducatibus iflis privilegium

lato Epifcopo Ofnabrugen(i Ordina-

(to t«

; llimitatum de non appellande ad íu-

tio Eccle(iaftica Verdenfis promulga-

.prema Imperii tribunalia conceffum

ta, eonf. 25Bütings Jraunfiwete

yintie

:fit. . Quin & in di&is Ducatibus mi-

gifibe Cbrontd'e edr. Meybanom: de

Jtrenitu

. mor appellationis fumma, quam qua

um &

44.1620. P.358. 3/9. . Proceílus fecun-

.quoad rerras Electoratus Brunfuico

dum Oizcinationem Dicafteiii de, A,

mi,A,

. Luneburgici per Ordrzattonez ipdtcz:

1675. dirigitur. In politicis autem

iifan

appellateonss P. IL. t£f. 2. $.1, CÓ 2.

fervatur ote A.17 11« getrüd'tepos

jco jut

; dcfinita cft, obtinet, fiquidem ibi ad-

licey.OQuonuug nebft oatou gebóoe

ritannid

. huc cadem füumma; quz i oer XOtffy

tigen Mster.en óls C eidb: uno

ÀT

. saérifdoen Cibunale - Oronong

$So:ft/&adjen/& infubficium ad ju-

P E tito 1. $. 9.10. confüituta eft, du-

Ta COmmunia recurrmtur ,

Mevius

(itbtt

fu.

, €entorum nempe v«l in caufis paupc-

P.FIHL decif 255. 8 decif. 2542 9. feqas

t tl

.rum viginti quinque.thalerorum rc

míi ad jurs Saxonici imi:atienem

. tinetur.

quid receptum fit; qualia pleraque

| $t

a

(2) Sic in-DucatuSaxo - Lauenburgico

fere funt,quacin jurcEqueftri Bremenfi

g dul

. in ecclefiafticis obfervatur ySerGog

Stadz A. 1673. impreffo babentur,

-a$rangen Ziicdens Oconong ac

Tunc enim ip dubio ;nterprerationems

Mïd) n

Anno 158$.quz iterum, Lubeca

ex .jure Saxotiico. cap i, docer Meytus

ml

bifite

.À, 1651, typis excufa eft, Quoad pro

P.Il decif 40 0.3 n not.. Civ tas

ccííum tam in Cancellaria quam Dica-

Stadenfis quoque reculiaria Statuta

j

fterio viget quoque adhuc sAerto

habet,qua A.1279 condit;, quemad-

g bt

[ 5!50

*julit $rano off « O«idiie

modum & Civitatis B. .:izcbudcpfu $t&:

Q ronung dc A.105). TIn politiais

(WW"

fpecialis non proftat Ordinato poli-

tutà de A, 1615. emqtT

l

à

p

Io

*)o(x

d

f

LV.X

d

Ut autem eo melius de genuinis decifionum juris fonti-

bus in terris Brunfuico-Luneburgicis conftare poffit, non;in-

n

congruum erit, generalem quandam jurium, quz in foris Gere

[

maniz obtinent;notitiam premittere. Suntautem hecvel dome-

ftica feu Germanica in fpecie ita dicta,velextranea. Ad extranea

fe

á

Ípe&antjus Romanum, Canonicumatque feudale Longobardi-

cum. Domeftica fcuGermanicain fpecie ita dicta vel Icripta (ünt,

di

velnon fcripta, feu confüetudinaria, utraque vel communia, 2)

vel pax*ticularia velfpecialiffima. — Ad juraGermanica com

munia

Ícripta

(à^ Quznam fint jur;s Germanici com-

fe, veluti x Speculo Saxonico & Sue-

munis & quidem grivati fcripti partes,

4, Vico conftat.

Sic ctiam ex univerfali

in theíi mon(tratur.

Dari vero ct-

m

ani& confuetudine pa&a nuda

—cz

iam jus Germanicum communc con-

am vim obligationem & actio-

i

fuetudmarium, dnbium non eft ;cum

nem producere, in vulgus notum cít,

ipfa fanctiones Gcrmanica: hoc edo-

Piura exempla impraíentiaum ad-

ducerc non attinet.

Maxima tamen

J

ceant, Vid. Ordjuat. Tudrc. Cefar.

"tel. Tit1 $.15, De jure publico hoc

hic opus eft cautione, nefpuriam no«

demonftravit Culpifius gecel. Differt.

bis obtrudi patiamur confüetudinem

f

de Obfer-oantia Lboperis add, b, D.

& obfervantiam feu, ut vulgo dici

A

Wlerhofius de . 7»r. patrie Specim.

folet, praxin. Merentaromnino Lie

J. $. 25.

Idem . quoque de jurc pri-

Jegi, qua erudite & folide differit

9

(à

vyato dicendum.

Fritfchius 7radf. de Detatfonue fifta

d(

Pertinet huc e.gr.

v

quaíi emancipatio, qu& fecundum

Princtpis Cap.V. n.4. Verum, inquit,

LU

| &^

mores Germanizx per fcparatæ oceco-

«anttores nofirs [epe £n a[fereuda comom

p

nomis infliturionem fit.

uamvis

G

fitetudzue unroer[ah juri. communs

enim ecjusdeam veftigia in Novella Leos

contrarsa ntmz5 factles effe. folenty-

nis XXV. occurrant : atramen cum

non fatis attendentes , quam diffcite

M

hn

auctoritas juris Leonini 1n Germani

Jf legem ctmprims juflam genera-

Punquam recepsa fuerit ; tumeriam

dem invrebublica Germantca , qua tot

j (

ufus fori inde derivari uequit.

Et f

perross rebuspublicis confiat , sm simi-

[

forte exittimes, hanc Novellam con-

verfem confaetudine ac wf folli ;

[

fuetudini iti occafionem przbuiffe,

quam drfficile etiam fft. , ejm[modis

V

fciendum,diu, antequamjura extranea

untruerfttatem confnettudini: legitume

du

liniss certe "uel altertus

precipue Novellz Leonis in Germa-

probare,

At

mia ingotuerunt , quafi emancipatio-

Dodloris, lice? smaxima ffdes. ancdie-

hi

sem illam epud Germanos obtinuif-

r!f«(if Q expertentia fuerit, affer-

—

í1

*(6)&

fcfipfa p&rtinent D) Receffus Imperii in fpecie ita dx&x ID) Or«

dinationes . «) Politicz potiffimum de Anno 1548. & 1577. &)

Notariorum de À. 1512.

9) Criminalis de A.1552, & ^) Came-

rales prcipue Auguftana de Anno 1555 alieque. — ( à). Partie

cularia feu. provincialia jura uti pro diverfitate territoriorum

fcu rerumpublicarum in Imperio R. G. fubordinstarum velfpe.

l«

cialium differunt: ita ftatum vel ecclefiafticum vel civilem or.

a

dinant. Priora Ordinationes ecclefiafticee S'ird)en: Orbnungen,

f?lgena

& quatenug liturgiam feu ceremog?as dirigunt Siirden

$

bent

tIone. "vel teflémonto vllatenns pro-

e(Lquoad Principes reliquosque ex-

t

6ari poteff, — Eaque in r« iis, qui ni-

ceptis Eletoribus Status Limperii, qui

mium vel gloffatorum traditis. vl

nuuquam eandem approbarunt, teíte

il

h

communi doctorum opinoni vel col-

Utfenbachio de Coz/PlCefar.Imp.2tuf,

Ij

l:giorum juridicorum definitionibus

Cap.H. p.6.add. Au&or Det Citunoé

tribuunt ; facile. imponitur, adeo, ut

vefte P.HLcg.pomz43.

ldem ta-

d

Giceneo

4

i

& plerisque perverfa inter puné&tum

men quoque de Ele&oribus

js]

juris & hodiernam praain diflin&io

dum eft,

Quamvis enim. Ordinatio

vfurpetur , cujus originem & eirorem

Jud Caf. Aul. per Capitulationes ab

0«

Licet

Electoribus

confirmatà

m

peculiari opera oftendimus.

conceptas

fiegandum non fit, quandoque Do-

fuerit: — €aprtulat. Leopold. zdrt. 41

dict

&orum traditis tantam auctoritarem

gefephs -art. 42. €$ Carots VI, 2ari.

lie

t

obvenffe , ut utiliffimam legis cujus-

16. attamen quoque folum quoad

l

damfcripte provifionem füb potelta-

cosdem valere poteft, Quatenus in

|

älil'

tem füam pene redegerint; ceu hanc

candem confenfcrunt.

Cum imqne

lmb

(ume

praxeos tyraunidem 'in fanctionem

in eandem non alier confenfciint,

Caroli V. criminalem perfpicue dc-

quam ut Imperator ad cam obílrictus

d

monftravit eeleberr. Dn. Leyférus

effet; & fecundum eam in Judicio Cz-

leif

Medstat, ad "W. Spectm. IX medi-

fareo-Aulico prenunciareur; fequie

fl

?A 7.

tur, quod interritoriis Ipforum ufum

2 d

nonhabeat. . Noviffima Ordipatio Ju-

Lt

(a

y Quas recenfet. b.. Nerlhofius c/r,

Spcenm. T$ gt m.

Quzritur, an

didi Cafarco- Aulici invidtiff, Imp,

g.

etiam Ordinatio Tudicii Czcfazeo- Au-

Caroli VI. exbibetur tt1 bez €5taateé

il

- ii bhue referenda fit? Quod negan-

Canpley P.XXIF. p.781 fé44.. add.

m

um vidctur, cum cadeii Comitiali

Burgermeifteri Corzee jrss pabisce GÓ

time

Atatuum Imperii confenfu confirmata

il

hamd fucrit, Mieue fitis expeditum

prieati DI p. .607. ffq.?-

u-

B2

J d

iz

--æ. DISGLS

—

V"; aut

pfü

: bern ( a-")JVo*canmr. — Pofteriora auf -cagfas pclitiþas.-—(b

f

pro:

Dic

(2) Quidaàm p:rj,Agcnda cccleüä&ica

vorgeben. folien].wae vor CereQ

Ql

Zutrden 3 genoeain propriosx ftri-

monteu mit Creugen / 2Kletbume

tati

& fignificatu intellgatur, optime

gi/ Éidjten/ Giod'vens £ euten/

exponit illuite Se kendorf£. tf (Cent-,

uso oergletdea su balien/ von

of

[cen Sin (fei €xtoat P. ven$ 6

weldjem attéa ein gemwiff Sotmue

pm.i69 feq. Suntanbern/ oap

lat ooet Aircoen? &genoatu vtes

onrd oiecAtitdarOronungé oec

let Sürcftentblntern unoAanoen,

[

QDbuicFerten

-oie. Gufferitehen

ys

Quandoque vero etiam in latiori

lu

SOufiánoe cecSeit/ Drts/uno

fipnificatione Agenda ecclc(ia(tica

vcc fniaBe uno XDeife/ wade in

Kirdjen s 4gesoen /. fumuntur, &

la

déttitcben umb XAeligtong 4 a

tunc indisitantur Ordinationes Eccle-

9t

di

&i su belten/ uno fonoerlid/

fiaftiez non folum , quatenus litur-

va f.ldje Xinftánoe in. O Ottes

giam feu ceremoniarum cultum di-

àj

XOort nid)t abfonoerlíd) ocer

rigunt, fed etiam quatenus omnces

(i) H

)nveróánodcdtd) | f&zgefeiieben

mi

caufas ad forum ecclefiaflicum perti-

fino/ deortnei werben/ oamit al

nentes definiunt, eonf Venerab. Abbas

€0|

ies ebrlido uno orbentlid)/ as

Marizvallenfis Dn. Jo. Andr. Schmidt

váditiguno fem sugebe — $u fol-

Differt. de Jdgendis Froe Ordimattos

L

tbcm fÉnbDe brenen nunallecbano

ntbus Eccleféafficss, ubi quoque.non

hi

boljsbme puncten oec ZAicdoen/

tantum hiftoriam Ordinationum Ece

b

uno Zanoes ; Oronung/ els o

clefiafticarum erudite contexit, verum

*o

fíno/ o8$ wir ciefelbe fammas

& Apparatum Agendorum & Ordipa-

t

rifd) bearciffen/ofe ànoronung

tionum Ecclefiaticarum , quem Vir

if

oer Zürdbene 2tgenoen. ooet Ce«

maxime zeverendus Chriítianus Juliug

[

xenonten/ ote e8 bey oem Offente

Bockelmann Archidiaconus Cellenfig

bt

Itben Goftesotenft/ prebiat uno

& con(iftorialis meritiffimus coBquis

flb

Seyer oer Cionn«uno Seft Cage/

fivit,antea Jam tum ex parte a cele-

i

mb bey Xetebung oer beil. &a-

berrimo Bohmero iu 7f, zzeZ, jzur. Ca-

lr

€ramienten/ oer Cauffe uno beil.

Zibenomabls aud) anoccn Cbcifts

9s

nom. L. L. 111,2. $. 92, fe

[5

7

pleniorem fiftit,

eq?. exhibitum;

L

licben 5anolusgen/ 3Is odisete

DA

ten uno Zegrábutfjei/aud) Cró,

(b) Per cau(s politicas hic intelligi-

fiung ver. Xcaad'en .uno Grep

mus omnia materialia , uti vulgo dici

40

benoen/ vieler Ymiónoe bal,

Gr)s

Íolet, jüdiciorum fecularium , quate-

ben st balten/su weldoer Seti eto

nus formalibus opponuntur.

Qui

fre

me8 nno onorces gefcbeDen/ 108

fignifieatus ira ufu invaluit, ut

Ordi«

ii

por Gebete/ (Cefénge/ Xermab.

Qug

nationes politicae tum totius Imperii

tum tcritoriorum — fpecialium — ca

Ü

nunggx:/ Jdntgounqea / ontbey

13

i

-

*k)o(ksX

M

'foceüï;m definiunt. [lla ,Ordïgatiohes politicz S6holic

ewDrb;

rout vel Cancellariis ve

tiungen / hzc SDrocefeOrbnungen/ & p

Dicafteriis przícripta Gan&len: ybnungen/ .þoffæ

e

GridtsDrb»

fünt jura civi-

':

nungun/ audiunt. Specialiffima jura Germanica.

tatum municipalium ftatutaria, quz vel civitates cum co

ntirma-*

m de-

]

;tiox,ïc. Prigcipis üþi'COlïQituerunt j (ra-.)' .vel Princeps üsde

. dit,

/

omnia comprehendere foleant.Quam-

fu przdix;s, uti in textu iarino , in

vis aliasiu materià appellationisatque

Germanico vero Orey 2Pótffecn di-

leuterationis caufz pol:tice non adeo

citur, judex fcu' Gogravius, ad vio-

late accipiantur, conf. Thomafius if

lentiam in continenti judicandam cli-

FUEU

etiam propterea Go-

It

Cenen zinmercd'ungen über. D. Me/.

gi poffit, quem

|[«

chior vou. Ofie Ceftament 2g.

gravium quafi gá

ben ooet. fjnel

lie

213« 214«

len Xidbter vocari .a

ít non fatis

l]

Hoc cít, qua magiftratus civitatum

Congmc,

putat Speidelius "vee.

Go

i

attamen füo modo id

u

snunicipalium. eum confenfu civium

areff ?. ;

Non

T

confiituit ; unde etiam vocanturYOtll«

ipfum admitti poffe. videtur.

jdt

Eübr. add, Beyer Specsm. jur. Germ.

quafi

jura Statutaria proptic talia con-

L.1. c. l1. pof. 27. Sic in 2»re Werch-

dere poffint,

fed quod, cum vici ad

o

fimilitudinem civitatum univer

fitatem

10n

Bild.art L. dicitur: Sttavdiredot ift

É

piefeg/ oas oie Sardlent bie-

quandam conftituant , in qua fingula

AQ

vor bey oen alten. gesetten us

membra ícu ruftici certis temporibus

ter einan-ec gefept baben/ von

conveniunt, & unus mrum.qunfï

Inde

indeque vocatus OE

Yit

Ír feibe :wilP'Br. add.Precemzismm jer.

precipuus

Jiüg

Saxon . feudal, €&tcotkecbt tff Das/

JSaurmet(te

t üve iDor(fmefter

b5$6 cíner Ctaot Yold uuter fid)

3:borff-eduls

& cosdem convocat,

nf

felbs svilllirre/ 0a fie beguuten

& umhram qua

fi cujusdam jurisdi-

T

di&tionis habet , vid. Fritfcbius de S£4-

cde

gufaimen 3u bawen.

Quin & vil.

1

las flatura condere poffe exiftimat

14 É9 jar, pagor. Germ. Cap. xiLe$

em ad

!3

Gryphiander de Weselbstd. $axon Cap.

XIF. ra(tici pacifcendo fe invic

]

LXXVH.n 9 add. Winckelmann ANo-

certi quid obligare poffint.

Quod

vocari fclet 2»guectóre / quafi as

Lit.veter. S4x. Weffphlal L. IV,c, 2.4.

li*

20.

