4. potu Ex.)
plupia ſac. V.
5. Matth. V
lee. V. 16. I
XVII. n. I. Sal
10.. Mn
Ommnes cordi1
Aditio. Hine
An ueque inſ

Prüänns ad D

—
Unteinb Ehe⸗

lti

tant

e Domi.

ümin V. T.
ar. kE.
din N. gucr⸗
1& wile
1oXIVllss.
A nopam fu⸗
t, gicite;
c.Xl. 2 epe⸗
hymnos
te jucem e.
tiferuot, &⸗
d Ucenla⸗
wod fotmu.
lltiores gvo⸗
erere poſſent,
ines pioptias
enien alque

dit gro nobis

ſortmulas non

i maglche ine

Giotnft

₰6 (381.) 5*
diorum ſuccurritur, quibus etiam quòd exScripturàâ.
quæ tota Spiritus & vita, excerptæ ſunt, Spiritus S.
ꝓotiùs cooperatur quàm compeſcitur. Hine preces
ex ore præenntis Presbyteri ad Deum fundere ceu
fas ac utile ſupponit Paulus quoque 1. Cor. XIV. 16.
Nec lectionem certatum ejusmodi precationum ab
hominibus juæxta normam divinam compoſitarum
cx libris, quales ſunt, Agendorum Eccleſiaſtico-
rum, eſſe prohibitam Eceleſiæque Miniſtro in-
dignam, ut vult janſonius, probatur ex locis Ex
XX. 4. 5. XXX. 9. Pſ. CXLlI. I. z. Ap. VIII. 3. Lev. X. 1. Jes.
XXIX. 13. coll. Matth. XV. 9. Rom, VIII. 26. Eph. IV. 8. I.

Pet. II. g, ut ſingula evolventi patebit. Poſito etiam
in Eccleſiæ noſtræ litaniis magnam partem corpo-

ralia tantùm peti, illæ tamen eapropter eliminandæ

non ſunt, cùm temporalia quoque Dei dona ſint
in pane ιποι1. e. ad ſuſtentandam ſubſtantiam æeε
uridcay iuiéρaν neceſſariò comprehenſa, unde in ipſis
quoque ſcripturis tot preces pro victu, prov. XXX.
S. Pſ. CXIL. IV. 13. 14. II. Cor. IX. 10. I. Tim. IV. 3.

4. potu Ex. XVII. 4. Num XX. 6. Jud. XV. 18. pro

pluviâ Jac. V. 18. pro ſanitate Num. XII.13. I. R. XIII⸗
SG. Matth. VIII. 2. 6G. IX. 27. XV. 22. XX. 30. JOh. IV. 47.
Jac. V. 16. liberatione ab hoſtibus & victorià Ex.

XVII. II. I. Sam. VII. 9. Jud. III. 9. 15. IV. 3. VI. 6. X.

10. II. R. XIX. 19. 2. Par. XX. 3, quas ſupplicationes Deo
omnes cordi fuiſſe, ſingularum gratioſa edocuit ex-
auditio. Hinc hujusmodi liturgiis & vetus Eccle-
ſia usque inſtitit. Pro arcendis heſtibus, inquit Cy-
Prianus ad Demetrianum, &imbribus impetrandis
L & vel

& vel auferendis vel temperandis adverfis rogamus ſens.
er & pretes fundimus, Cyrillus item Hieroſolymi⸗=
tanus Catech. myſtag. v. Obſeeramus Deum pro com-⸗
muni Eccleſiarum pace, pro tranquillitate munai, pro
regibus, pro militibus, pro æagrotis & afillictis, &, in ſam-
ma pro his omnibus, qui egent auzxlio.

Q. XXXVIII.

An ad recitatum nomen Teſu ape-
rire caput oleat ſaperftitionem?

Ui honorem illum ac venerationem Salvatori

ſuo invident, ſub prætexru Zeli adverſus ſuper-

ſtitonem, hanc nobis ceremoniam exprobrant.
Verum enimverò nomen Jeſu eſt ſuper oemne no-
men, omni veneratione cultuque dignum, Phil.
II. 9. 10. 1I, quò & capitis denudatio ſpectat, I. Cor.
XI. 4. Si facta principis mentione caput adaperis,
cur ad recitationem illius, qui princeps vitæ, Gocl
ac Evergeta, caput non nudes, nec flectas genu?
Quod ad Patris nomen eadem reverentia non cx-
hibetur, non eſt ex prohibitione, ſed Eccleſiæ li-
berãâ conſuetudine. Poſſet & ad illius pronuncia-
tionem caput aperiri, ſed honorem illum Eccleſia
ad nomen Jeſu adhibuit, ut ſe hâc notà diſtingue-
ret ab illis, qui ab exordio N. T. nomini, officiis
ac cultui Jeſu Chriſti ſe oppoſuerunt, Patri nullam
de eſſentià moventes controverſiam. Præterea.
quoe

—
vde eon⸗

gibus ethit
id ett com
rr acqil
cl habend.
terminatur
ſond, qua

An co

1e ner
1 ge in lu⸗
1 oͤei⸗
Cynol. be
do tamen,
non facimt
nihilominu
ſuererunt,
los imd vich
lauunt, iplun
vOcatunt.
ſed certis qu
29.VII 36
Lalitatem, g
convivincn
Kprecibis
Huiis, ſoh.)

„ —.ꝰ
Gamuſſen.
lerololymi⸗
un pro lam.
nunaj 9ℳ

aye.
4

m Salratöri
etlus ſapet⸗
exprobtant.
t ochne no⸗
num, Phil-
Ctat, 1. Cot.
ut adaperis,
3Vitx, Goel
edas genu
ia non cr⸗
Pccleſiæ li⸗
Ptonunchz⸗
utn Eecleſis
a diſtingue⸗
ini, offeciis
atti nullatm
Præterei,

qud

6 ( 83.) 5* .

— —

quèd confimilis cultus nec cæteris Chriſti nomi-

nibus exhibetur, eſt ex gρoιnominis Jeſu, quòd
id eſt compendium omninm, quæ ad Salutis no-
ſtræ acquiſitionem faciunt. Denique nulla in me-
cu habenda ſuperſtitio; quia cultus religioſus non
cterminaturin nomine, ſed ad illius auditum in per=

Cond, quæ nomine illo eminet.

CQ. XXXN.

An convivium agere aut inire pietati
ofkciat benisque moribus ?

P'r ſe neutiquam, ſed tantùm per accidens, un-
Tde in luxum ipfi toto quidem die invehimur, ju-
Xta & Scripturam, Proverb. XXIII. 20, Luc. XXI. 34.
& Cynoſ. Eccles. Wurtemb. p. 4 7: Cùm Oſtoro-
do tamen, Anabaptiſtis modernisque Hypocritis
non facimus, qui alienà vivere quadràâ & convivia
nihilominus omnia Theonino dente rodere con-
ſueverunt, quibus Phariſæi præluſerunt, qui came-
los imò viduarum ædes degulantes muſcas perco⸗
larunt, ipſumque Chriſtum gulonem potoremque
vocàtunt. Hie vero convivia non tantùm iniit,
ſed certis quoque regulis circumſeripſit, Luc. VYV.
29. VII. 36. XIV. S8. 13. Quis itaque vitii arguat hoſpi-
galitatem, quam ipie Salvator adeò extulit? quis
convivium carpat, ſi ſervatur modus? Efth. I. 8.
ſi precibus condiatur Matth. XIV. 19. Piisque collo-
Auiis, Joh. XIII. 13. ut Eccleſiæ veteris agapæ- conf.
. L 2 Act.

₰ (84.) S0=
Ad. II. 46. 47. Non prius diſeiumbitur, ſeribit Tertul-

lianus in Apol: c. XxXIX, f. m. 879. qudm eratio ad

Deampræguſtetur, editur, quantum eſarientes capiant,
bibitar quantum pudicis eſt utile. Itas ſaturantur, ut
qui meminerint etiam per noctem adorandum Deum
ſibi eſſe; ita fabulantur, ut qus ſciant Dominum audi-
re. Poſt aquam manualem & lumina at quisque de
ſeripturis ſanctis vel de proprio ingenio poteſt, provoca-

zur in medium Deo canere, hine prebatur, quomodo

biberit. gqud oratio convivium airimit, inde diſcedi-
tur non in catervas cæſionum, neque in claſſes diſeurſas
zionum, nec is eruptiones laſciviarum, ſed ad eandem
enram modeſtiæ & padicitiæ, at qui non tam cæham ca⸗
na verint quàm diſciplinaam. De recto conviviorum
uſu pleniores crateres qui deſiderat, abunde inveniet

æpud Clement Alex, L. II. Pædag. C. 4. F. 163. B. Thum. in Dez

cad. p. 7426. Brodm. Li de leg. C. 27. f. m. s- Feurborn. Anti Oſio
p. 426. Dieterich. in Sap. III. 13. f. I56. Sanét. ad Sam. f. 4510.
Serar. in Pudith. f. 253. Aret. probl. CLII. f. 512. Voet Diſp. T..
W. p. 386., Polit. Eccl, P. I. L. 2. p. 143. & Limborch. f. m. zis.

Regnumne millenarium, quode Ap. IX.

4 fam pridem præterierit, an vers
adhuc inſtet 5

Si millenarium ligationis Satanæ, quod cum regnõ
millenario coincidit, Ap. xX, 3. 4. jam pridem
eſt elapſum, & hoc ipſum regnum præteriiſle liquet.
Atquâ

Atqui ciebo
frenumn foit
iim diu, taͤ
hibus triunn
perit, usque
lutus Eeclel
gele cepit.
flunit, nec à
hotius futu.
XIV. 22. 2
Luc. XVlll.
inkelix con
les avene hi
ſecuritatis
Matth. XXII
legnum cœ
ommgia ſog
Jwäm alienig
lunt fed poti
quogue ulti⸗
Quooſi tame
ſeculi conſun
Rovpiſimus de
MatthxxIV.;
Pinquus, ut tr
VRn oh.lI.
10 ſeducendx
Nuitur v, &
tremi ſigni

Cione,2, Tes

—
bit Tertut.
in yarin 4
ſtet capiant,
antur, uf
dum Deym
irum Audi⸗
guichue de
, nouga.

P, onde

nae dſſeli.
ſidlaſſe
14d tapdem
n ham (&.
dupiviorum
Ude inveniet

Tbum, ij Des .

um, AntiOſe
44 an. f. d l⸗
.et Di..
rehef. m. l

4II.

7

1eum kegnö
ſam pridem
ülleliquet.
Atqus

₰ (sß.) 86*

—

Atqui diabolo ſub Conſtantino M.cirea A. CCCvII.
frenum fuit injectum, ut gentes contra Eccleſiam

tàm diu, tàm latè & impunè ac in X.illis perſecutio=
nibus trium anteriorum ſeculorum excite nequi
verit, usque ad A. MCCCVIII. ubi Satan iterum ſo-
Iutus Eceleſiam per regnum Ottomannieum affli-
gere cœpit. E. regnum id millenarium dudum ef-
fluxit, nec amplius expectandum eſt, ſed tempora
potiùs futura ſubinde difficiliora erunt, Matth.
XXIV. 22. 23. Luc. XXI. Z6. rareſcet enim fides.

Luc. XVIII. S. charitas frigeſcet, Matthe XXIV. 12.

infelix è contrario lolium, Matth.XIII. 30. & ſteri=

les avenæ hypoctiſeos, 2. Tim. III. I. 2.. 5 carnalisque

ſecuritatis prædominabuntur, ut in diebus Noe,
Matth. XXIV. 17. 33. Denique per mulras tribulationes
regnum cœlorum oportet adiri, Act. XxIV. z22. Quæ
omnia & ſingula ab expectatione ſeculi aurei ſunt
quàm alieniſſima. Nec ex auro Coloſſi pedes fue-
runt fed potiùs ex ferro, Dan. II. 33. ſic tem pora
quoque ultima ferrea portiùs erunt quam aurea-
Quodſi tamen regnum aliquod Chiliaſticum adhuc
feculi conſummationem eſſet antegreſſurum, dies
noviſſimus nec adeò incognitus foret, ut dieitur,
MattheXXIV. 36. Marc. XIII. 32.3 5. Act. I. 7. nec adeò pro-
pinquus, ut traditur, I. Cor. X. II. I. Pet. IV. 7. Jac.
V. S. I. Joh. II. I8. nec gentes à Satanâ irerum ſolu-
to ſedueendæ amplius ſupereſſent, quod tamen i in⸗
nuitur v. z. & 8, completisque omnibus judicii ex-
tremi ſignis, e. g. jamjam factàâ Antichriſti patefa-
Rione, 2. Teſſ. Il. 3. quartæque Monarchiæ infirma-
L 3 tione

25 (86.) S0*
tione, Dan. II. 31-41, finis tamen nondum immi-=
neret, quod abſonum. Qamvis veiò regnum ml-

lenarium delineetur demuͤm poſt damnationem
Antichriſti, utpote jam c. XIX. deſcriptam, inde ta-

men non ſequitur ordine temporis hàc illud non

eſſe prius. Quod enim johannes ſcribit: * cidoον
non uca râulapéſt hec vidi; ſatis arguit ordinem non
eventuum, ſed tantùm viſionum. Nec ſempeg
poſteriori tempore evenit, quod poſteriori loco
enarratur, ſed prolepſis in libtis præſertim prophe-
ticis valde frequens eſt. Quis neſcit ratione tem-
poris priora fuiſſe, quæ de Cyro enarrat Jeſaias C.
XILV. iis, quæ de naſcituro prædixit Meſſiâà c. VII.
VIII. 1X. 2. & tamen ordine recenſionis hæc illis ſunt
priora. Sic & Apoc. XIX. Beſtia conjicitur in ſta-
gnum infernale, & tamen c. Xx. beſtia, quam fide-
les non adorant, adhuc ſupereſt. Anticipatio uti-
que eſt manifeſta, uti & Jer. 1. 3 XXI. I. XKVI. I. XXVII.
I. 12. XXVIII. 1. & XXXV. II. ubi Belgæ obſervant,
hautquaquam in vaticiniis ordinem temporum ſem⸗-
per inveniri. vid. & Glaſſ. p. m. 927. & ſeq.

Q Xrr
An anima juſtorum ſeparatæ in ſtatu

qübdam divertant intermedio, antequam
cœleſtem aaire Hiereſolymam
contigit?

Nntiquam- Mortem enim fidelium excipere
Snihil niſi vita legitur æterna, Joh. V. 24, inquę

erree
Domino me
M lb. II
guippe taben
bemus tabel
uure 4 1
V. 9. uti ani
im ja)uct
II 43. Ne.
tercalarem d
erella fit,
liateappulit
mus Gepieh
ges, cum ne
wox 4ios.
NNS. WeA=
cum 4,4lols,
&niſ:s, n.
pollur intratt
wwen non ſtatit
ſed, quia ecele
poſt fata intran

Aminipta kati

dere, unde me
tatus berque
14, Per Chniſtn
catorum nogire

k3,2deo en

Zipetois peccz

—
ndum immz.
legaumml⸗
lamnationem
Ntam, inde ta⸗
nüc illud non
Albit: g, ad0
otdinem non
Nec ſempet

oſtetiori loco

Atim prophe⸗
ttadone tem⸗
1trat jelaias t.
Meſſa e. V.
is hacillisſunt
njicitur in ſia⸗
1, quamn fie⸗
nticipatio uti⸗
MXVI.1. MVII.
gr obletvant,
epotumſem⸗

in ſatß
uteuan
m

elium excipelt
hV. 24 jaqus
Pomle

. (87.) 88

Domino morientes nuncupantur ſpiritus rerede
„Nor Eb. XII. 23. & τααα beati, Ap. XIV. 13. du.
quippe tabernaculum corporis ſolvitur, jam h
bemus tabernaculum in cœlis æternum, 2. Cor. )
1. Imo, diſſolvi & eſſe cum Chriſto ſunt conjundi
ſima, Phil. I. 23. nec non peregrenari Acorpere & bö
bitare apad Dominam immediatè cohærent, 2. Co.
V. S. uti anima converſi quoque latronis ipſo ſte
zim dvαπαοαοιαας die cum Chriſto fuit in paradiſo, Lu⸗

XXIII. 43. Nec Lazari anima ab Angelis in ſinum in.

tercalarem deportata ſed mox in Abrahæ gremiuta
evecta fuit, uti epulonis viciſſim in inferno imm
diatè appulit Luc-XVIL. 22.23. Nec quos dies novi=
ſimus deprehendet vivos,abripi in diverticula fin=
ges, cum non nifi Domino obvios, cumque eo
mox futuros legas, 1. Theſſ. IV. . unde A uguſti-
nus: Wec eft anlins alli meaius locus, at peſſit eſſe niß
cum diabols, qui non eſt cum Chriſto; L. t. d, pecc. merit-
& remiſſ. æ. 22. 1. PII. f. m. 65. Batemur quidem nihit
polluti intratutum cœlos-, Apoce XXI. 27. inde ta-
men non ſtatim intercapedo purgatoria conditur,
fed, quia eœlos non niſi mundi & draααοα quidem
poſt fara intrant, hoc potiùs inde evincitur, fidelem
jam in ipsâ ſtatim morte labis omnis expertem eva-
dere, unde mortuus audir etiam à peccato juſtifi⸗
catus liberque Acorpore peccati, Rom. VI. 7. VII.
24. per Chriſtum ſc. Hie enim purgationem pec-
catorum noſtrorum confecit per ſemetipſum, Eb-
1. 3, adeoque non per novum dem ùm purgatorium.

Si vero is peccatorum tantummodo reatum luiſſet-
labem

2⁸ (8⁰.) S
. ,
labem tali purgatorio abolendam relinquens, unâ
eblatione conſummaſſe eos in æternum, qui ſan-
Rificantur, falsò diceretur Eb. X. 14. Sanctificatio
Auippe ſ. renovatio fit de die in diem, adeoque non
iemuùm in purgatorio aliquo, ſed maturiùs in ipsâ
Hſſolutione ſ. die ſtatim cujusvis ſancti noviſſimo
ic emortuali perficitur, 2. Cor. IV. 16. Hinc & Epi-
phanius: In zobis non eſt extirpare perfeciè pravitatis

edicem, verum neon in extenſionem ſinere excreſcene

ac fructiſßica-e. Nam aniverſalis & perfelcta radicum
ipſias ſublatio ac interitas it per corporis diſſolutionem.
Heres, ult. L.. II. T. I. fF. m. 49. His opponi ſolita Scri-
pturæ loca quàm non probant Pontificiorum pug-
gatorium, tam nec ſuadent quodcunque aliud.
Non ignis Mal. III. 2, is enim Chriſtus dicitur. Nee
e rcer irreconciliabilium, Matth. V. 26. ſpectat ad
Gos, ſed ipſa eſt gehenna. Denique I. Cor. uf.
II-IS. Architecti ſunt ſoli Dodtores, nec notant
omnes fideles, nec dies aut ignis piorum perſonas
Probat ſed doctrinas tantùm ac jlabores, quorum,
ſi inanes ſunt, illi patiuntur damnum, at quodnam
anima damnum capit, quando peccati labes adimi⸗=
tur * Quod hoc poſt hanc demùm vitam coge
ſequatur, nullum in textu docet veſti⸗
gium, ſed contrarium potiùs
præſens aτοναοπονοIπ
ſuadet.

—

Aun
umu
LJObbelio
Iacerequ
tati hominun
poris punire
enm ſlul exp
alii lequuntu
Zinum pidetur
A0u eoque
hitur, peen
del deng elert
Vumanis, cri
. m. y Mi⸗ .
nin oſſit, au
lommiſunm ſt
Des, tatti me
A nal gnu
ul aſe mſe
qualltas gelic
qud fuit com
ſtinus /br. ejut⸗
Afendimut iin
Peeca if guam
ij end ſuit
guln jt aina
gulilile hunia
ar, acmißt.
u Tullurs, g

—
nquens, uni
im, qhi ſan⸗
danclificati
deogue no
tuniügin isi
di noriſmo
ine EPpi.
i ymnititi

e exereſtee

fde radicnn
diſolutianem.
di ſolita Sen.
iciotum put⸗
unque aliud.
sdicitur. Nec
26, ſpectat 1
que 1, Cori,
, hec notant
ruw petlonas
1es, quorum
,atquodna
labes adin⸗
vu O.
et vehi⸗
tiüs

III

₰ℳ (89.) 5°
Q. XLII.
An pœnæ damnatorum aterns ſint, in
omne ævum ſine ſine duraturæ *
HObbeſo quidem nimis durum videtur, de Deo
dicere (qui Pater eſt miſericordiarum) quòd pec-
gata hominum cruciatibus extremis & ſine fine tem-
potis punire velit, unde æeternum ipſe perusque ad ſe=
mens ſecali exponit, in Leviath. p. m. 30o, quem hodie
ali ſequuntur, quibus Divinæ & juſtitiæ contra-
zium videtur, culpam fnitam, quæ uno ſæpe
adu eoque momentaneo ac tranſitorio contra-
hitur, pen tamen infinità vindicare ac æternâ.
Sed pæœna aterna ides dura & injuſta ſenfibus viaetur
Zumanis, ſcribit Auguſtinus L. XXI.d. O. D. . E. o.
F m.1293. guia in häcinfermitate mortbungorum ſenſaum
deeſt ill ſenſus altiſſimænuriſſimæjue ſapientiæ, qud ſen-
tiri poſſit, quantum nefas in ill prim prævaricatione
sommiſſaum ſit. Qaanto enim magis homo fruebatur
Deo, tanto majore impietate deneliquit Deum &factas
æſt malo dignus æterno, qui hoct in ſe peremit bonam,
gquod eſſe peſſet aternum. Ne in humanis quidem
qualitas delicti & attocitas ex tempotis mora, in
quà fuit commiſſum, æſtimatur, ut iterum Augu-
ſtinus libr. ejusd. c. 1n. f. 1291. Quidam eorum contra quos
defenaimus civitatem Dei, injuſtum putant, ut pre
peccatis quamlibet magnis parvo ſe tempere perpetra-
gis pæœna quis’ézae damnetar zæternd, quaſi ullius id un-
quam juſtitia legis atrendat, at tantäâ moraä temporis
guaisèut puniatur, quanta mora temporis ande punire-
zur, admeſit. Octo genera pænærum in legibus efſeſeri-
gis Talöus, damnum, vincula, verbera, talionem, igno-

Miidtalts

72

26 (90.) Se⸗

ziniam, exilium, mortem, ſervitutem. DQuid horum
ef, quod in breve tempus cujusque pro peccati celeri-
tate coaritetur, ut tanta vindicetur moruld, quantd
deprehenaitur perpetratum, nifi fortè talio? Ouid in
vincalis? Numquid ibi tam duu quisquejadicanaas eſt

eſſe debere, quamdiu fecit, unde meruit alugari, cum

Iuſtiſſimè annoſas pœnat ſervus in cempedibus pendat,
gui verbo aut ilctu celerrimè tranſeunte vel laceſſvit
Dominum vel plagavit lIam verd damnum, ignomi-
miæ, exilinm & ſervitus, cùm pleramque ſie infuigun-
tur, at nullä veniä relaxentun, nonne pro hujus vitaæ
modo ſimilia pæœnis videntur aternis àIdeò quitpe æter-
na eſſe non poſſant, qaia nes ipia veta, quæ bis plectitur,
porrigitur in aternum & tamen peccata, qua Vindi=:
tantur lengiſſimi temporispæœnis, breviſſimo tempere-
Ferpetrantun, nec quiſnam extitit qui cenſaerit tam-:
cità nocentinm ſiniendz eſſe tarmenta, quàm citò faltun:
ſt vel homicidium vel adalterium vel ſasritegtum, vel!
"oalibet alina ſeelus non/ temporis longitudine ſed ini-
gaitatis & impietatis magnitadine metiendum &c.
Peccatum itaque etſi icu oculi abſolvatur, reatum:
tamen infert infinirum, quòd in Deum impingit:
infinitum. Enimvero homo per id fine excidit ul-
timo, ſummo quippe Bono, Gratiâ Dei & merito-
Ohriſti, quod infiniti valoris, amittit Spiritum S..
àque vitâ æternâ longiùs avertitur. Hinc irrepa-
zabile damnum demeritumque infinitum, quod
autem malo, cum aliter fieri nequeat, minimùm
duratione infinito utcunque plecti iutelligitun-
Hinc tot tamque emphatica nomina, ut dicatur
hac poœna, æternus interitus, 2. Theſſ. I. 9. æternus:
crucias-

ð
clucietus, A
Dan AIl-.*
gtetha vincu
Matth. IIl.1n
gonextingnui
Tauletus:
inem 1 ,
Lignum cert
Audrum ſ: 4
albores mmalæ
ferno, Matth.
opus, nec im
Nec poſt dien
66, Gal VI.
4b, hoſtia
pelpleces,
Atio. Pl. L.A.
cClauſa Marth
Matth.Xxll.
vat quadrant
V. 26. Omknee
P.l. F. Tan
infernum int
ſibilis, Luc.)
nefen finie,
tit, ſie peen
Ltetna ejus 4
46, 2. Tegl.l.
eles adire b
ſe milm, ee
Plratentut

—
Vuis yrun
heccani caleri.
ale, guanta
to⸗ Qud
lulltanal
1aligen,
Aiturzenaat,
e vellueſirut
, ignmi.
e ſſ pfigun.
, uſar vite
engaihpe eter.

Lebittleinteg,

14, ſer indl⸗
iſine emmre:
1cenſaerit tem
An atifacin
irilgun el
ituline ſil ini:.
tiemium c.
lvatur, eatum
eum impiygit.
Rne exidit ul⸗
Dei & werito⸗
it Spiritum 5.
Hinc ittepa.
nitum, quod
at, tinimünm
li iutelligitun⸗
ina, ut dicatut
l 9. Eternus
Aucig

S (Hl.) Se=
cruciatus, Ap. XIV. I1. XX. 10. æterna ignominiz.,
Dan. XII. 2. æterna caligo, 2. Pet. II. 17. Jud. v. 13.
æterna vincula, v. 6., æ ternus ignis, Jeſ, XXXIV. 10.
Matth. III. 12. XVIII. 8. XXV. 41. 46. Jud v. 2, qui
Ron extinguitur, Marc. IX. 45. 46, Hinc ipſe etiam
Taulerus: Cam damnati æternam repudiazverint dalte-
dinem, juſiè ad æternam devotvuntur amaritudinem.
Lignum certè in quamcunque ceciderit plagam ſ.
Auſtrum ſ. Aquilonem, ibi erit Coh. XI. 3. Nec
arbores malæ frudtus ferent bonos demùm in in-
ferno, Matth. VIII. 18. Pſ. VI. 6. Jeſ. XXXVIII. 18. ubi nec

.——

opus, nec meditatio, nee induſtria, Goh. IX. 5. 10.

Nec poſt diem ſalutis, 2. Cor. VI. 2. & converſio-
Nis, Gal. VI. 10 Eb. VI. 4. Docum peœnitentia, Eb. VI.
4. ·6, hoſtia Eb. X. 26. (nedum in diabolis Eb. II. 16.)
wvel preces, Matth. XXV. 4I. 12. 1. Joh. V. 16. nec liber-

atio. Pſ. L. Z2. ampliùs habebunt, ſed janua Gratiæ
Clauſa Matth. XXV. 10, & debitum erit irremiſſibile,

Matth. XII. 32. Qnis enim ex damnatis ultimum ſol-
vVat quadrantem, quorum ſolvendo nullus? Matth.
V. 26. Omnes inde manere in inferno oportebir,
Pfſ. IL. uy. Tantum quoque chaſma cœlum inter ae
infernum intercedit, ut exitus utrinque ſit impos-
Aibilis, Luc. XVI. 26. Uti itaque vita eſt æterna &
Mefcia finis, quæ fidelibus cedit ex infinitâà Dei gra-
tià, ſic pœna quoque eſt æterna, quam infidelibus
æterna ejus dictat juſtitia, Dan. XII. 2. Matth. XXV.
A6ö. 2. Teſl. I. 6. 9. Si vero & damnatis contingeret
ſedes adire beatas, Judæ non eſſet melius non fuis-
ſe natum, contra Matth. XXVI 24. nec adeò pauci
Kalvarentur, contra Matth. VII. 14. XX. 16. Luc. XIII.

M 2 23.24*

622 (92.) e
23. 2 4. ſed omnes eſſent electi libroque vitæ inſeri⸗=
pti, ita ut ingens omnium quoque damnatorum
multitudo in mediâ gehennâ jubilare ta men poſſet
& æquè ac puſillus Eccleſiæ militantis grex diceret
7; 6Xrid: iοαααιαοο, Rom. VIII. 24. Verum enimverò
nevum ejusmodi Evangelium eſt oppidò feanda-
loſum, viamque omniimpietati ſternit latiſſimant,
ſpem enim facit, quam filii ſeculi am babus arripiunt

inque omnia deim ſcelera ac flagitia ſecuriùs ruunt,

om nind perſuaſi, ſiquidem verum ſit dari infernum⸗-
ex eo tamen dari & regreſſum. Hine non tantùm
Articulus XVII. A. C. Chriſtus impios homines condeme
nabit, ut ſene fine cracientur; ſed noſtri ibidem etiam
Damnant Anabaptiſtas, qui ſentinnt Hominibus da-
mnatis ac diabolis finem pœnarum faturam eſſe p. 14.
Interim quidem nalins eſt Miſericeraiæ Divinæ ſinis.
Pſal: LXXVII. 8. 9.r ſed erga vaſa tantàùm Miſericor=-
diæ, pios puta, de quibus integer quippe Pſalmus
agit, neutiquam verò erga vaſa itæ ſ. im pios ac dam-
matos, ſuper hos enim Dei potiùs ira manet, Joh. III.
36. Jac. II. 13. Nec Evangelium quod vocant æter-
num ſuffulcit Proſopopeœæia, A p. XX. I14 . Stageam
ignis enim in qued infernas i. e: Oom mis reprobus praæ-
wipitatur, non eſt z5 annihilationis- ſec æternatu-
rzæ potiùs afflictionis v. u0. Nec A&. III. 21, Axe-
xardsaots promittitur abſolutè omnium ſed eorum
tantùm qaa Dens locutas eſ, reſtitutionem damna=
torum autem nullibi eſt pollicitus. Promifit qui-
dem redemtionem ex morte ac inferne, Hos. XIII. 14-

ſed tantùm IIraeli ſpirituali, I. e. (Paulo interprete

IL. Cor. XV· 54· 5. Eb. II. 14. 15. )piorum reſuſcita-
tionen

Rogem er ſe⸗
alibjirepit.
1 AXα⅓ 4
Nodecn fut
plae ſe anim
ſeni de⸗
toriis, qu0
mnit non t2
U1coll.
qv0d faluti⸗
gnoꝛd ejus 6
guid hoc pfe
ptoquibus ne
eliuatum e
ulibus, ſen!
Iituali Cefun⸗
Nom. Vl. Ir.
Tim. V. 6he
dicari non po⸗
Longe aliter
fonctt & am
cavit Chriſtus
atque legaliter
obyia, Act. X)
Veu. Denique
Ap.NlV. uI. XI.
mum zternitat
nitar tantüm pe
Otuinia potids
oceurtit, tern
ue nelelam le

—
Fitk inſeri⸗
umnatorum
amen poſſet
gter dicetet
n enimyerè
Pidd Kcanda-
itlarcimant,
busartiiunt

curids tuunt,

Atl infernum,
non tantum
mineseondens⸗
ibidem etiamn
heminihut da-
um eſe p. 14.
Diviye fnin
m Milericor⸗
ippe Plalmus
npios ac daf-
anet, ſohll,.
vocant ztet-
4.
teprobus ere⸗
led edetnatu⸗
III. ri, Ast-
ſed eorumd
gaem dalmnne⸗
Procmifit qui⸗
Hos. Alll. 4⸗
ulo intetprets⸗
lum eluleſta⸗
tione

DWM 8s o3.) Se⸗

tionem ex ſtatu mortuorum, qui no mine inferni &
alibi venit. Gen- XXXVII. 35. Innuit exiam Zach. X.
II. ductun: q uidem, nec tamen præcisé poſt reſurre-
Qionem futurum vinttorum ſaorum, adeoque non
præcisè animarum damnatarum, ſed ſuppoſitorum?
siſernd àrb und, adeoque non ex duobus purga-
toriis, quot hodiè finguntur, Innevat quidem
emnia non tamen in gehenn, ſed in Eccleſia, Ap.
XXI. f. coll. 3. uti & Salvator quidem omnin eſt,
quoad ſalutis acquiſitionem, maximè verò ſideliuns
quoad cjus & applicationem, I. Tim. IV. 10. Sed
quid hoc pro infidelium reductione ex gehennà,
pro quibus nequidem intercedet amplius? Nec evan-
gelizatum eſt mortkais, I. Pet. IV. 6. niſi ſpiritualitex
talibus, ſen per lethales earnis illecebras vità ſpi-
rituali defunctis, v. 3. conf. Luc. IX. 60. XV. 24. 320
Rom. VI. I3. VII. 24. Eph. II. F. V. 14. CGol. II. 13. I.
Tim. V. 6. I. oh. III. 14. Ap. IH. 1, aliàs in carne ju-=

dieari non potuiſſent, niſi in carne adhuc fniſſent.

Longéè aliter iis verò, qui vità quoque naturali
functi & jam-actu in carcere infernali funt, prædi=-
cavit Chriftus redivivus, 1. Pet. III. 19. realiter ſe.
atque legaliter, quibus ſenſibus vox xngσαραασ paſſim
obvia, Act. XV. 21. Rom. II. 21. L. Cor. IX 27, Gal.
V. II. Denique ex phraſi illà: eie aαν. α αια
Ap. XIV. 11. XK. 10; unde etiam infernalium crucia-
tuum æternitate demonſtravimus ſuprà p. 91, æter-
nitas tantùm periodica adeò non exſculpi poteſt, ut
omnia potiùs reliqua loca, in quibus phraſis illa
Sceurrit, æterhitatem propriam, ablolutam finis=

Que neſciam loquantur, Gal. I. F. Eph. III. 21. Phil

M zs VI20.

62323(94.) *
IV. 20. II. Tim. IV. 18. Eb. I. 8. XIII. 2t. I. Pet. IV. 11. V.
I. Apoc, Il. 6. 15. IV 9. V. 13. 14. VII. 12.X. 6. XI. 1 5. XV.
7. confer & 1. Par. XVII. 36. Neh. IX. 5. Pſ. XC. 2. CVI.

48. Dan. II. 20. Syr. XLII. 21. & vid. Feſſel Advers. T. I. b.
230. zz1. & Glaſſ. Ph.. p. m. g15.
☛G

ADDITAMENTA.
dad Qusßſtionem IV.

Ti luſciniæ nunquam ſuus deeſt cantus, ſic Novato=

ribus quoque ſemper eſt quod ogganniant, ſtudiis præ-
ſertim Academicis opponunt locum, Col. II. J. ubi
verò Apoſtolus invehitur in Philoſophiam, non inab-
ſtracto, ut in Chriſtianorum ſcholis defecata traditur, ſed in
concreto, Græeorum, & in inanem fallaciam judæorum ſe-
cgundum traditionem hominum (Matth. XV. 9.) & elements
Jegalium ceremoniarum & umbrarum egena. Gal. IV. ..

Ad OQuaß. XI.

Uantum ex I. Cor. X. 16. relucet, unio convivarum
inter ſe non conſtituit ſed ſubſequitur demuùm admirabi-
lem illam in S. cœnàâ materiæ cœleſtis ac terreſtris coaονααν
ab inſtitutione ipſius quippe Dei pendulam, quam hominum
(hoſpitum ) diſſidium dirimere nequit, quale nec à primꝭ fum
conâ adeò alienum. Etſi etiam ante illam non tantm con-
tentionem ſed & ſacramenti inſtitutionem Judas elapfus fuiſſer,
de Agno tamen paſchali comederat, quo ſolo manducatio indi=

gnorum nihilominus ſarta manet atque integra. Interim nec ex

Proditoris titulis nudisque vocibus exſculpi poteſt, ipſum eoenæ
primæ non interfuiſſe, quia & Sataa Joh. VI. 20. audierit, &
Rlius perditionis, Joh. XKVII. 12. æque ac Antichriſtusa. Teſſ.
II. 3. Satan enim & Petrus audiverat, Matth. XVI. 2, ob id
tamen à coenâà non excluſus. Deinde Judas fuir filius perdi-=
tionis in primâà coœnàâ nondum patefactus, ut Antichriſtus
hodiè filius perditionis eſt & homo peccati & ααα
EOy

—
cmmpenti &en
pocdi enim notte
gon ſunt, adini
Humbola, etiam ee
Arum aliis ede
kragmus fupra;

Alliarum RJ
DEileſam,
Mem nobis opp
Nos enim funch
medifcati- N
bus ſidei pro pr
mnm, nec tradit,
Yec cOlloqnialA
Eed ſolum Dei ve
i cpitnerlir
Isnoſtræ feiatt
Del I. e. Bedleſia
Pertætamen ſpids
in te, M Ils bone
cet, Matth XIIl.
lleſiſe. g in Han
umen impol utis,
Chuſti Eeeleſii e,
feeliun Ciabolttea
ge aucotum dlle
Viyum Deiyerbum
ſhenta ſumt nuda ta
lieli, 5 122, 235,

Als arlor Sr
Machen anm

—.
t.W. n N.
C. 2.Cl.
dwert. T, l, 1

—

1

8, ſie Norto⸗

n Kuclis prr⸗
Col. l. 5. ubi
iem, nonninab⸗
faditur, ſed in
udxorum ’e⸗
9.) denens
llV..

nio conNerui
emüm admmirabi⸗
creſtris gare⸗
quam hominun
decà prim, fuft

,selapiig iuiſſe,
munducmiomd⸗
1. Anrerim becer
reſt ipfumegens
I.70. Audielit &
nüchriſtun lel,
h.NyVl. 13, 0b i
fuit lins pald⸗
, UI Antichriſtus

1*
K Gube,

* (952) H

—.—

—

ompertus, & tamen ſubinde communicat (in judicium Ejus-
Modi enim notoriè indigni ad cœnam quidem admittendi
non ſunt, admiſſi tamen omnes tam aperti quàm operti præter
Gymbola, etiam corpus Chriſti atque ſanguinem vere accipiunt.
Ullorum aliàs edendo ac bibendo non fierent rei, quod demon-
ſtravimus ſupra pag. 21.

Ad Q. XVIII.

. QAlirum Kegi perſuaſum olim fuit, nulam apad nos eſſo

Eecleſiam, uti refert præfat: Artic. Smalkald. p. m. 300.
Mem nobis opprobrium denuèò intentatur, ſed Ppræter rem.
Nos enim fundamento Prophetarum ac Apoſtolorum ſnmus
inædificati- Nos vocem Chriſti audimus ſolius. Nos in re-
bus fidei pro prineipio nec rationem, nee autoritatem huma-
mam, nec traditiones, nec Papam, nec Concilia, nec ſomnia,

nmec colloquia L.Angelorum ſ. animarum ſeparararum ſuſpicimus,

ſed ſolum Dei verbum, ex quo nulla Eccleſia alia ſuæ religio-
Ms capita; etſt jactet, tam ſolidé ac peripicué probase poteſt, ac
nos noſtræ fidei articulos inde deducimus. Etſi enim Regnum
Dei I. e. Eccleſia ager ſit, cujus pars vix qnarta terra bona,
petræ tamen ſpinæque prædominantes obſtare nequeunt, quin
in te.raà illà bonâ verbi divini ſemen radices agat as fructifi-
cet. Matth. XIII. 8. 2 3. Urut etiam numerus malorum in Ec-
eleſia (e. g. in Sardibus, Ap. Ili. I.) prædominetur, in paucis
tamen impollutis, v. 4, candelabrum perſtat aureum, Y. e. vera
Chriſti Kceleſia c. I. zo, ita ur idem vifibilis cœtus intuitu in-
fidelium diaboli ſcortum, fidelium reſpecttrautem quamvis lon-
ge paucorum dilecta Chriſti audiar ſponſa, penes quam nec
vivum Dei verbum in caſſum excidit, Jeſ, LV, I0. II. nec ſacra=

menta ſunt nuda tantùm ſigna. vid Nicol, Umbell. p. 28. & Muſs
A. Eccleſ. p. 222. 2855.

A Q. XxXxX

M arler (præſertim Pſeudopropheta) quàâ talis non fert
R.-Krnädtam benum (nedum ſanam dodrinam) Matulr Ii;: 8.

6860(96.) s*
Nec homo malus ex malo theſauro boni quid promit. Matth. XII.
35. At ſi ſcripturas interpretatur e. gr. Hypocrita, aut ſalutaria fun-=
dit præcepta, monita, ſolatia, &c illa certe non profert è corde
ſjuo, ſed ex ipſis ſcripturis. Conf. 2. Petr. I. 20.2 I. Nec admini-
ſtrat talis Miniſter ſacramenta in ſuo nomine, ſed Domini,
Matth. XXVIII. 19. 1. Cor. I. 13. Nec ſi peccat, Chriſtum
novit, I. Cor. II. SZ. 1. Joh. II. 3. 4. III. 6, cum ſalurati ſc. cordis
2X²ρ0 bρσιι gratii tamen præveniente ipſum ſatis & ad
graτοαπσπνπ sque perſpectum habet, Eb. VI. 4. Luc., XII.
47, uti præſertim Bileam vir ille illuminatus, cujus exemplo
non intendimus nos probare prophetiam donum omnium eſſe
irregenitorum ordinarium, ſed hoc tantùm exindè elicimus
dona adminiſtrantia à fide & pietate ſubjecti non dependere,
ſed citra ſanctificantia eriam ſubſiſtere. Accedit & Judæ
exemplum, qui non repentè nec demùm poſt diaboli ingreſſum
evaſit malus, ſed jam ante fur fuerat Joh. XII. 6, pridem que
audiverat Satan Joh. VI. 70. Servum quidem igpaviæ priva-
tive commodi ſuſpectum non conducis, nedumà quo prodi-
tionis tibi metuas periculum. Dominus autem tam bonus eſt,
ut nullus dubitark, talentum credere etiam ignavo id defoſſum
& veſtigio abeunti, Matth. XXV. 18, pluresque in vineam mit-
tere, in quibus nihil tamen laudare, ſied deſidiam potius ac mur=
mura reprehendere habuit, Matth. XX. 3. 11. quin & in Apo-=
ſtolos legere non tantùm famoſiſſimum Publicanum, Matth.
IX. 9. ſed ipſum quoque Proditorem, non obſtante diabolicâ
hominis perſidi4, quam tamen præviderat pridem, Pſ. KLI. 10.
LV. I4. CIX. 9 Quod denique Caiphæ attinet Oraculum, id nee
oum ſerpentis ictu, Gen. III. 15, nec cum lapidis Angularis contem-
tu Pſ, CXVIII. 22. nec cum Judæorum vociferatu Matth. X XVII⸗
25. comparandum, ſed longè ſublimius & planè eéνοαναρνο
eſt, totumque redemtionis noſtræ negotium per ſe, directè at=
dque plenè exhibet, Joh. XI. 50o, Immundis quidem inmunda
wmnea adiaphora, de his enim agitur Tit. I. 15. quid hoc vero
ad oracula DEl atque ſacramenta?

0°ε½ DEO &νοhäI1 1¹.

—,
Il honniſ

brare ge⸗

eragaur.
tere poe
ſanè hæc
iritus eſſe
ine legio⸗

4 1.
tider, Hi

& 0:

mortenm
mno.

1 eſſe e⸗
d nos ne⸗

ec hie ⸗
ge Noma-
ds, Ju
Sed ape⸗
Sudiem,
ne ſotigt
& ſiulens
nos, ilti
111NOs,
Ntione hac⸗

sSTLLOGE

QUESTIONUM
THEOLOGICARUM

denuò tritiorum,
Duam

15

Z0y &α

P RÆSIDE,

OH. CHRISTOPHORO PFAFFIO
S. S. Th. Doct. Profeſſore & p. t. Decano,

110

FPublicæ &αννσſσ.α
expenent

M. SAMIEL URLSPERGER⸗Kürcho-Teccenfs.
M. GEORG-ERYCIIIS REMMELIN, Balingenſis.
M. PHILIPP-SIGISMUNDUS MOSER. Stuttgardianus.
M. CHRISTIANIUIS FRIDERICUS FABER, Stuttgardianus
M. TOH. WVILHELMUS SCHMICKER, Görlingenſis.
M. ILHELMIIS FRIDERICUS LENTILIUS, Nördling.

Ad d. Jept.

7BIN GO ,
Literis IOH. CONRADI EITELII,

A Iocc VII. —
5 4 2o D

1 1 1

INE IIHE

c lo.

S

O Balance Q R

N Focus

= fFf G I 1 K 1I

D

V

X

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

◻

S
5
£
3
ES
E
G
5
S
E
=
S
E
E
E
E
„
◻
4

5

4

3

2

1