tis dicitur: Edite, hæc ſunt dætmmonia; uti de pa-
ne benedicdo: Edite, hoc eſt corpus Chriſti, ut ta⸗
ceam, non edentes ſed offerentes idolothyta xoνοανπ
Dæmoniorum nuncupari⸗ Proinde ſi impii non
offerendo ſed ind ignè manducandose bibendo cor-
poris & ſanguinis dominici rei fiunt, hæc ipſos (ad

judic ium) participaſſe ſubſtantialiter oportet,I. Cor.
XI. 29 Nec abuſus ſigni tantum infert zeatum, in-
digni aliàs & Mannæ & Agni paſchalis comedones
gei fuiſſent corporis Chriſti.
ma diſcerpit, pictive oculume
Geulive regii reus dicitor,

Nec qui Regis diplo⸗
ruit, ipſius corporis
ſed læſæ tantùm regiæz
C 5 = Maſer-

283 0 (22.) ℳ656*
— — rrrrrrr——rrrrrr-r
Majeſtatis. Deinde indignèò edendo ac bibendo reum
Eeri corporis ac ſanguinis Chriſti plus dicit quam ſan-
guinem Teſtament: ducere impaurnns Eb. X. 29. id ob-
Jecti præſentiam apertè poſcit, hoc non item. Sym-
bola itaque, quæ percipiunt riso, non nuda tan-
tùm ſigna ſuut, ſed ipſius corporis ac ſanguinis Do-

miniei zouνſσε. nen certée à communicäãtium fide ſed

Chriſti potiùs inſtiruto pendula, quod hominum
dr:ss non labefa Gtat, Rom. III. 3. I. Cor. X. 16. Nec
fides hominis ad Sacramenti ſubſtantiam ſed tan-
tuùm ad ſalutarem ejus uſum facit, quod porrò &
ezemplis conſtat Corinthiorum illorum ,1. ep. XI.
30. Judæque ipfius, biberunt enim omnes, Mare-
XIV. 23., adeoque & Tudas, quem poſt cœnam S.
adhuc adfuiſſe Lucas teſtis eſt c. XXII 21. Chriſtas
primum ſacramentums lada nonduam exclaſs, comma-
niter emnibus aedit; ſetibit Auguſtinus Ep. CLXII.
T. II. f. m. 742. Nec obſtat Marthæum teſtari,
buccellam datam ante inſtitutionem cœ, c. XKX VIL.
23. quâ acceptâ ſtatim exiverit, Joh. XIII. 30. Lu-

cas enim änο⅛ραιαιι eſt, l. z. & zubéa apud ohan-

nem cum aliquâ morâ, ut & alibi Marth. XXIV. 29.
Marc. I. I2. TOh. XIII. 32. eſt aceipendum. Etenim

cum udas exitet, nox fuit, ar euchariſtia veſperi

celebtata. Si ante hanc ſe ſubduxiſiet, in prodi-
tionis, quam tacito ſub pectore volvit, prodito-
rem ipſe abiſſet. Denique verbis illis 1. Corinth.
X. 2.. Non poteſtis poculum Domini bibere &) pocua-
lam deæmoniorum; potentia tantùm moris negatur
& licentia, (uri & Cen, XXIV. 5o. XXXIV. 14 Deut.

cln⸗
dur
irque
ſuam.
Deo
divin
ſed ſe
alien⸗

Acus

—
Pre
ſiz.
ldob.
ym.
1tah.
s o.
de ſec
Ninnm
. Nee
tn.
11
b. Al.
Mare.
nm§.
Hyißet
na.
IXI.
eltati,
VI
9, Lu
ohan⸗
V. 29.
teni
eleti
odi⸗
dito⸗
unth.
ut.
gitut
Deut,

WV.

*63 (2.) S*
XVI. F. XXII. 29. Matth. VI. 24. Act. IV. 20. II. Corint à.
XIII. 8.) Corinthiosid jure non potuiſſe. De fado
zutem, uti Iſrae! & Petræ & menſæ demoniorum
particeps fuit, ad judieium ſuique exitium, Deut.

XXXII. 17, ſie Gorinthios quoque & de Cœnâ S.

& de Idolothytis a du participaſſe, vel hæc ſola Apo=
ſtoli invectiva arguit, I. Corinth-X. 21. Si inſtes.
cœnam S. indignis non eſſe inſtitutam, certé nee
oves pro lupis, nee pro canibus panes, nec mella
pro fueis in promptu ſunt, quorum tamen ſubſtan-
tiam depaſci ab illis non negabis. Nihil ergoimpedit.

quò minùs corpus Chriſti & pro reprobis traditum,

Rom- XIV. Ix. I. Corinth. VIII. 11. Eb. VI. 6. X. 29. 1.
Ectr. II. I. ab iisdem & accipi queat.

CQ. XlII.
An fſuſtifcatio peccatoris in foro divi-

no ſold jaſtitiæ alienæ impatarione
ahbſolvatnre

6! non operanti ſed etedenti ſides (objectiva im.
putatur ad juſtitiam ſine openibus, Rom. IV. y. 6,
isque in Chriſto invenitur juſtitiam habens non
ſuam, ſed alienam, illam quippe ex fide, quæ ex
Deo eſt, Phil. III. 9. Juſtificatio peccatoris in foro

divino nullis demùm legis operibus completur,

ſed ſolius obedientiæ Chtiſti vicariæ, i. c. juſtitiæ
alienæ imputatione abſolvitur. Imò uti Chriſtus

factus orε iHwαοοι peccatum, ſie nos in ipſo juſtitia

2. Co-

„6 (14) de

2. . Corinth. V. 21. Atqui factus eſt peccatv „ non

intrinſecè, nec effectigè, ſed tantùm impu atwée,

F. Nam etiam quz agon inſunt, imputantur, Numn-
XVIII. 2 7. Pial. X L. 13. 16. L. X! K. 6. Jef. LIT. G.
Marc. XV. 28⸗ Luc. XXII. 37e Kom. II. 26. Philem.
Vers. 18. nec tamen fidte tantùm ſed veré, impg-
tare enim non eſt tantum putate: ſed reali ſuo fun⸗
damento gaudet, & c GRa, c. g. Neiαα Ititiee
victariz non tantum Gratia Dei in Chaiſio eſu ſuf-
fulgitur, Rom. IL24⸗led efficit quoque, ut peccator
inde juſtus conſtituatur, dene mineturque Rom.
V. 19. Ne digas; Si juſti denominamur Filnq; Dei
à juſtitii tantùm imputat, viciſſim ab im putatis
quoque peccatis Chriſtus ſalutari peccator & filius
diaboli poterit. Chryſoſtomus ꝗ iidem & rellqua
Grzcorum turba dicere non horzuit, Chtiſtun red.
ditum fuiſſe pPececatorem per imputationem veram
atque ſolidam, quàâ iniquitates nofſtras in ſe rece-
Pit fecitque ſuas, Pf. XXXI II. XL. 13. LXIXC. Jes. LIII.
6. II. Cor. V. 21. Ob easdem & ezecratio factus Gal.
III. I3. Abſit tamen, ut impius inde dicatur filins=
ve diaboli, ecum ipſ nee inhæreat peccatum, nec
fecerit ipie, Diaboli filius é eontrario audiat, qni
ex perverlà malitià deſtinatoque conſilio contta
conſcientiam peccat, unde ne pii quidem, etſi ha-
beant peccatum, filii disaboli dicendi ſunt. Acce-
dit immanis quoque not inter Chriſtumque diffe.
gentia, nes veré juſti Deique filii jure ſalutamur,
quèd juſtitiâ gaudemus perpetuàâ, Chriſto autem
peceata noſtra tempore tantùm exiguo ineubue-
Xunke

B

kunt

qux
ipfu
da
ſed
elt,
nec
10 .
poli

cator
Kom.
Dei
Utatis
flllus

lece⸗

llll.
Cal.
n, nec
, qui
tſiha.
Acet⸗
diffe⸗
a,
Aütetn
ubue⸗

2 (25.) 5e .

gunt, unde nequit æquè dici filius diaboli, aut iræg
quæ itidem non manſit, ſed tantùm tranfit ſupe
iplum. Denique inhæret quidem Juſtificato quæ-
dam quoque juſtitia, quæ tamen nec à ſolo Filio.
ſed & à Patre & à Spiritu S. dependet, nec perfecta
eſt, ex vitio quidem ſubjedi, unde nec juſtitiæ Dei,
nec legi Ejus ex aſſe reſpondet, ſed hominem in fo-
10O ſoli declarat vix ſanctum, juſtum verò in foro
poli minimè conſtituit, Pſ. CXLIII. 2.

Q. XIII.

An Chriſtus non quà extra nos paſſus pro-
que? nobis mortuus, ed quâ nobis per fidem inexiſtens
Iit conſaummatus demum Salvator, qui
Feccatores juſtißcat?

(Hiiſtus non dividitur, I. Cor.. I3. ſed unus nume-
Sro idemque Mediator eſt, I. Tim II. 5, & qui foris
Mſtat & qui aperientes intrat, Ap. III. 20. Ab ipſo tamẽ
extra portã paſſo Eb. xIII. 12. 13, acquiſitio ſalutis jam
pꝓridem reré)εο Ch.XIX. 30., Nec Exaltatus ampliùs
(nedum in nobis) moritur, Rom. VI. 9. Eb. IX. 26.28.
In nobis quidem exiſtit, Rom. VIII. 10. II. Cor. XIII.
F. Col. l. 27. vivit. Gal. II. 20. formatur Gal. IV. 10.
fructificat, Phil. I. 1I. ambulat, 2. Cor. VI. 16. ha-
bitat, Joh. XIV. 23. Eph. IIIL 17. manetque Joh. XV.
4. ſed in nobis non niſi juſtificatis;, juſtificat enim
impium Rom. IV. 5§. inhabitat vero non niſi juſti-
ſicatum Jeſ. LIX. 2. ut ita Juſtificatione peccatoris
. D inha-

*₰ (26.) S*

inhabitatio Dei gratioſa ſit poſterior, & tamen ne

ſic quidem plena, vitio ſubjecti quidem recipien-
tis, in quo peccatum adhuc habitat, Rom. VII. EBSe
20. &ũ corpus adhue eſt mortuum, Rom. VIII.
40. Quis ex tali itaque inexiſtentiâ, quàâ Chriſtus
eſt in omnibus nondum omnia, I. Cor. XV. 28. ju=
ſtitiam tamen omnibus numeris abſolutum inq; fo=
ro divino validam ſibi promittat? Crucifigi quidem
Chriſtus adhuc legitur, Eb. VI. 6, non tamen effectu
ſed tantùm affectu, non propriè ac phyſicè, ſed tantũ
metaphoricè, non in nobis, ſed tantùm inter nos,
Gal. III. 1. uti è ſæpè notat inter Luc. I. 28. v. Glaßiph. S
p. zor. Quin etiam Juſtificatio legis impletur in no-

bis quidem imputativè, non tamen effectivè à no-

bis, Rom. VIII. z. 4. Imò innuit illam Scriptura per
inexiſtentiam potiùs N OSTRHM IN GHRRI-
STO, quàm Chriſti in nobis, Jes. XLV. 24: N.
OMINO mihi iuſtitis. Rom. VIII. 1: Nuylla conde-
mnatis HlS IN CHKISTO IESD. Phil. III. 9: Ve in-
veniar IN IPS0 non habens Iuſtitiam meam, Jux
eſt ex lege, ſod quæ per ſaem eſt Chriſti Iußtitiam, quwa
ex Deo eſt per fäem. Col. l' 14: 1N IPSbhabemus re-
demiienem per ſanguinem Hus Mazimé verò 2. Cor.
V. 12: Effcimur Iuſtitia N IPS, non quia in nobis
peceatum ſubdomuit, ſeò quia pro nobis peccatum fa-
ctus eſt, ad quem locum elegantiſſime Auguſtinus:
Ipſe peccatum & nos Iuſtitiæ, nec nefira ſed D El., sers
7N NO5 S ſed I1 N IPS0, ſicut ipſe peccatum non
Jſuum ſed noſtrum, net in ſe, ſed in nobis; Euchir. e. XLI.
7. II. f. 167. & 1. I. FfF. 2zs, kerm.! I.d. verb. Ap. VYiuete ae.
Iußzäe

1ne
jene⸗
18,
UllI.
ſtus
ju⸗
ſo.
demm
eu
nti⸗
nos,
u.
lo⸗.
10.
per
Al.

e
tin.
ſe
gu4
Pre⸗
on
dbis
fe
ase
ts
yor
IIl.
An⸗
ilr.

Iuſtitia DEI zon neſra, N IPSO, NON N NOES.
Gemella & Lutherus haber in Joh. XIV, 20: Wir
muͤſſen dieſe zwey Stück faſſen / wie wir in Chriſto /
und Ehriſtus in uns iſt / Dins geht uͤber ſich / das An⸗
dere unter ſich. Dann wir muͤſſen zuvor in Ihm
ſeyn / mit all unſerem Welen / Suͤnd / Tod / Schwach⸗
heit / und wiſſen / daß wir fuͤr GOtt davon gefreyet
und erloͤſet und ſeelig geſprochen werden durch die⸗
ſen Chriſtum. Alſo müſſen wir uͤber uns und auſſer
uns in Ihn ſchwingen / ja gar und gantz in Ihm ver.
leibt und ſein eigen ſeyn / als die auff Ihn getauffe
und ſein H. Sacrament darauff empfangen & pauloò
poſt: Darnach gehts wieder von oben herab / alſo /
wie ich in Chriſto bin / alſo iſt wiedtrumb Chriſtus in
mir / ich hab mich ſein angenommen / und bin in Ihn
gekrochen aus der Suͤnd/ Tod und Teuffels Ge⸗
walt getretten / ſo erzeigt Es ſich wieder in mir und
ſpricht: Geh hin / predige / troͤſte / tauffe / diene dem
Nechſten / ſey gehorſam / gedultig / ꝛc. Ich will in dir
ſeyn / und alles thun / was du thuſt / das will ich ge⸗
than haben. Allein ſey Getroſt / keck und unverzagt
auff Mich / und ſihe baß du in Me bleibeſt / ſo will ich
gewißlich wieder in dir ſeyn / I. VII. ſenenſ. f. m.
10I. a. b. bubſiſtunt itaque verba F. C. tanquam
Marpeſia cautes: Etſi Deus Pater, Filius & Siritus S.
qui eñ aterna & eſſentialis uſtitia) per ladem in electis,
qui per Chriſtam juſtificati & cum Deo reconciliati ſaunt,
Hahitat (omnes enim verè pii ſunt tembla Dei Patris,
Filii & bpiritus S. 4 qus etiam ad reitè agendam im.
Pellantur) tamen hac inhabitatio Dei nen oſt juſtitis
D 2 ide

1

illafdei, de qud Paulus agit, eamq uſtitiæm Dei appel-
lat: prepter quam coram Deojuſti pronunciamuar. Sed
inhabitatio Dei ſequitur antecedentem ſidei juſtitiam.
Càm igitur in Eccleſiis neſtrisapud Theologos A. C. extræ

contreverſiam peſitum ſit, otam juſtitiam noſtram Ex-

1RA NOS, & extra emnium hominum merita, eperæ,
virtutes, atque dignitatem quarendam, eamque in ſo=
&ο Demine neſtro leſz Chriſto conſiſtere & c. pag. m. boy.

QW XIV.

An renati ad ſummum perfectionis api-
cempertingere in hdc vitd queans, as
Iamiam ſins datagrnros

Enato duo inſunt quaſi prineipia, earo & Spi=
ritus, Gal. V. 16 & 7-homo internus & externus
2. Cor. IV. 16. vetus & novus, Eph. lV. 22. 24. quo⸗
rum tanta eſt diverſitas, tanta etiam pugna, ut ſan-

Rificati primitias tantùm ſpititůs habere Rom.

VIII. 23, tantùmque ex parte cognofcere, 1. Core
XIII. 9. 10. II- intelligantur, econtrario pronior,
usque caro in malum ruat, Jac- l. 14. ſpiri⸗
tuique ſemper obluctetur, Gal. V. 16. 57, unde ce-
ram Deo nemo inſons, Ex. XXXIV. 7. aut purus„
Proverb. XX. 9, aut juſtus ‚Pſal. CXLIII. a, nedum
perfectus, Phil. III. 12. 13, qui nes peccatum ha-
beat, I. Joh. I. S8. neque peccet actu, 1. Reg. VIII. 46.
In multis enim labimur omnes⸗ Jac. III. 2. ut omnis
Roſtra quoque juſtitia panniad inſtar polluti, Jeſ-
J LEIVe.

Ppi⸗
nus
guo⸗
ſane
om.
Cor⸗
i,
piti⸗
e⸗
tus,
dum
N he⸗
l, 4,
mnis
lel⸗
IN

—.—

2 (29.) 5*

LXIV. 6. Hinc Juſtiſſimus Tudex ſub incredulitate

Koneluſit omnes, Rom. XI. 32. perfectione graduum
quam lex poſcit, Deut. VI. 5. Marth. XXII. 37. Gal.
III. 17. 2 1. 22, ſtatui gloriæ reſervatà, I. Cor. XIII. 10.
Nec interim in ſtatu viz, in quo lex neminem
reddere perfectum potis eſt, Ebr. VII. 19. D EUS
pro potentiâ agit abſolutàâ, ſed mavult ſuam exſerere
virtutem i* οριαν.. Cor. XII. *. Quid verò perfe-
Qionem minùs dicit, quàm &ενα, quæ deprecatio-
ne & remiſſione potiùs habet opus? Matth. V I. 12.
Hine Lutherus quoqʒ T. IV-Witteb. f. 76. Im Reich
Chriſti iſts mit uns halb Suͤnd und halb Heiligkeit /
dann was des Glaubens und Chriſti in uns iſt
das iſt gantz rein und vollkommen/ als nicht
unſer / ſondern Chriſtt / welcher durch den Glauben
unſer iſt / und in uns lebet und wuͤrcket. Aber was
noch unſer aigen iſt / das iſt lauter Suͤnd / doch unter
und in dem Chriſto / durch Vergebung der Suͤn⸗
den zugedeckt und vertilgt / dazu taͤglich durch die⸗

ſelbe Gnad des Geiſts getoͤdtet / biß wir gar diſem Le.

ben abſterben. ipfte etiam Hieronymus ſeribit:
Hac hoeminibus ſola perſeltio, ſi imyer fectos ſe eſſe nove-
zint, epiſt. ad Ctefiph. T. II. f m. z2/. Nec diſcrepant il-
ja B. Speneri: Was aber anlangt die ſo genante
geſetzliche Vollkommenheit / iſt dieſelbe in dieſem Le⸗
ben / ſo lang namblich das Fleiſch uns noch anklebt /
unmoͤglich zuerreichen/ noch kan ein deſſen ver⸗
ſichertes Exempel gezeiget werden; Conil. I. I.
p. 13 & L. IV. p. 113. Wir ſeynd unſerer Un⸗

vollkommenheit gar wol eaͤße und welß ich nie⸗

mMand

(30.) 8e=
mand / der ſich weiter kommen zuſein einbildete / als
daß wir junge Kinder ſeyn in Chriſto Jedoch trach⸗
ken wir nach der Vollkommenheit / damit wir nicht
immer moͤgen Kinder bleiben: Wie die Schrifft auch
pfleget das jenige eine Vollkommenheit zu nennen/
wo wir nunmehr zunemmen in dem Werck deß HEr⸗
ren / obwol die hoͤchſie Vollkommenheit / daß man
nicht mehr weiter vollkommen werden koͤnte / in jenes
Leben verſparet bleibet. Evadimus quidem perfe=
cti vel tandem, ſed in Chriſto, Col. I. 29. Uti in
ipſis etiam ſcripturis perfecti fuiſſe nonnulli legun-
tur, ad quorum exempla Felagianis pridem reſpon-
derunt Catholici, ut G. J. Voſſius ceu in compen-

dio refert: Per eam perfecteonem intellixi tum ſencert

zatem ſive verum & non fimulstam ſindium obediendi
umxnibus Dei maxdatis, tasm obedient:a iſtius altualem
impletionem, ſed pro modulo higas vitæ & comparatè ed
alies faeles: nen plenam & emnibus nameris abſolutam.
Mempe quemode domus vocatur, gqaæ etiamnum ezx-
traitar. Quoaßeri triplici poteſt reſzectu. Primam
retione initis æc deſiderii, as ſit æovindooνod partis, &
perasvala finis. Deinde comparatione nderum, Yei
imperfeltionis Araczgre. Denig ratione promißt, as

ſi guis quwa gzäsficio deeſt, hec de ſas ſeé ſnptleturspe re-

gepit. Simeliter igitur juſtitiam hujus vitæ perfectar
dKici cenſent I. inehoat? ſive kara ννροa w*v initii &
deſiderii ratione, 2. comparatè ſive karaà ανααιι
gatione impisrum & imperfrcétiorum, 3. an gelicè, Fi-
ve cum velaments gratiæ, qaia omniafactae deputantur,
g vanas quos faltum nex eſt, igneſcitnur, Quibusad-

—

X

derre

len,
Er⸗
s
ke⸗
iin
n⸗
en⸗
ari:
ens
dlens
54ℳ
en,

y

ei
4
n.
Semn
70

α

tur,
.

4I

„* (31‧) 5
dere peſæmas, quod vuigò won apertè minis qudm verde.
citur, aliam eſſe perfectionem partinm, alias graasum!
Fuer perfectus eſt priore ſigniſßcatn nen peßerieri. Ie

Chbriſtiani ſunt perfelti quatenns ſerio ſtandent ambula-

re, ac reanſe ambulant, non in und parte, aut certis par-
tibus, ſed omnibus præceptis Dominicis, ulam esrum
pariem ab obedientiæ ſaæ fiudio ſeparantes: non tamen

ita perfecti, as DEVA ſaumnièò amens, proximam planè

juxita ſe diligant, pravas enpiditates exſcindant radicitus.
in Hiſtor Pelag. Libr. V. part. I. Antith., 1. p. 46, & g 6᷑.
& ſie fanaticos etiam Thraſones confundit B. Arnd-
Etliche ſchwaͤrmen und ſagen / ſie ſeyen ſchon Voll⸗
kommen und koͤnnen nicht mehr ſuͤndigen / mißbrau⸗
chen dazu die H. Schrifft und andere erbauliche

Buͤcher / wie der Sathan / welcher auch Gites

Wort mißbraucht und ſich in einen Engel deß Liechts
verſtellen kan. Die ſind Schwaͤrmer und unleid⸗
liche Fantaſten / welche der Teuffel in dieſen letzten
Zeiten erwecket / die wahre Buß zu verhindern / wel⸗
che ſich durchs gantze Leben eines Chriſten⸗Menſchen
erſtrecket biß in den Tod hinein / alsdann iſt er ge⸗
rechtfertiget von der Suͤnde / wann er namlich das
ſuͤndliche Fleiſch abgeleget hat. Daher ſich nie kein
Heiliger Gottes geruͤhmet / daß er vollkommen ſey
und nicht mehr ſuͤndigen koͤnne. — Ob wir wol die
neue Geburt und die troͤſtliche Kindſchafft Gottes
empfangen haben durch den Glauben/ ſo geſchicht
doch die Erneuerung nicht gaͤntzlich auff einmal / ſon⸗
dern der H. Geiſt reiniget ſein Haus von Tag zu Tag:
S. Paulus klagt daruͤber / daß die Suͤnd noch in
= wohne

2 (32) 8

ohne und nemm ihn offt gefangen! widerſtrebe dem
ſeines Gemuͤths. Rom.7 ⸗ und Gal. F. beſchrei⸗
et er den Streit deß Geiſtes und deß Fleiſches. Was
ſagt der widergebohrne H. David HErꝛ ſo du wilt
Suͤnde zurechnen / wer wird beſtehen / Pſalm. 13 0.
Und Johannis 1. am 1. So Wir ſagen / wir haben
keine Suͤnde / ſo betruͤgen wir uns ſelbſt / und die Was⸗

beit iſt nicht inuns. Ein groſſe vermeßne Si⸗

cherheit iſt es/ ſich der Vollkommenheit
ruͤhmen und ohne Suͤnde ſeyn wollen⸗
da doch vor GDT T niemand unſchuldig / Exod.
33. Daß aber 1. Johannes 3. ſpricht: Wer
auß O TT gebohren iſt / der thut nicht Suͤn⸗
de / c. da machet er einen Unterſcheid unter Gottes
und deß Teuffels Kinder / dieſe haben Luſt zu allen
Suͤn en / das iſt ihr Freud und Kurtzwel / Gatt es
Kinder aber haben kein Luſt zur Suͤnd / ſondern huͤten
ſich / Betten darwider und wann ſie auß Echwach⸗
heit ſtraucheln / reut es ſie von Hertzen / dann Gottes
Sam iſt in ihnen / Gottes Wort und Geiſt / der laſſt
ſie nicht in Suͤnden verharxen. Lib. V. c. 1. Deß wahren
Chriſtenthums. S ð
Q. XV.

An renatus legem ſervare, quin &
implere queat
Ius certè neminem reddere perfe dum poteſt, Eb.
VII. 19, nedum vivificare, Gal. III. 21. ſed jugum
eſt 6aααα.οοο , Act. XV. 10. totaque Spititbahs,
Rom.

₰ (33.) He=

——

Rom. VII. 14. qui itaque impleat illam, qui ſpiri-
tüs tantùm primitias habet? Rom. VIII. 23. qui
Spiritus carnis que luctà jugiter diſtrahitur? Gal.
V. 17. ut impingat ſubinde Jac. III. 2. & quotidia-
nâ peccatorum tum confeſſione tum remiſſione
habeat opus, Matth. VI. 12. Pſ. XXXII. 6. XIX. 1z. Jeſ,
LXIV. 6. Rom. VII, 14. I. Joh. I. 8. Deinde ſi legis im-
pletio foret poſſibilis, per ipſam foret Juſtificatio,
quod negatur, Gal. III. 18. 21. Chriſtusque veniſſet
fruſtra, Matth. V. 17. Rom. VIII. 3. 4. Gal. II. 21r.
III. 11. 13. W. 4. Juſtificati quidem ρααα ιααα
paſſim leguntur, zige autem non notat ſervare
ſed per ſynonymum uvare, cuſtodire exponitur,
Matth. XIX. 20. Nec non qui diligit alterum ſicut
ſeipſum legem implevit, Rom. XIII. 8. ſed ubi eſt is5
David quidem, Joſias, Aſſa & Zacharias in præce-
ptis Dei coram ipſo perfedè totoque corde am-
bulaſſe leguntur, integritatis laude νrορυτι in-
de macti, abſoluta tamen ipſis draαaναuIvO Oe2 tribui
nequit, quæ quippe à Davidis adulterio, loſiæ bel-
lo minùs neceſſario, pravà ſodalitate Toſaphati, &
Zachariæ incredulitate, ſingulorumque morte mul-
tum abludit. Negantur quoque mandata DEl eſſe
gravia, I. oh. V. 3. ſed juſtificato, qui ſpontaneo
piritu actus lege Dei delectatur Rom. VII. 22. VIII.
1. 2. Nam fert onus id leviter, quod portat quis-
dque libenter, ut Jacob. Gen. XXIX. 20. XXXIL. 4. &
Ciceto: Magnunm opus omninò, Brute, conamur, ſod
nihil difficle amanti puto. Imò promiſſis divinis cre-
denti omnia poſſibilia Marc. IX. 23. beneficia ſe. Dei
E i

₰ (34.) 50
Si enim ra rav capias abſolutè, renatus implere
poterit non tantùm legem ſed totum quoque mun⸗=
dum poterit creare & quid non? Pariter & Paulus
Phil. IV. 13. Omnia poſſaum ſatiari ſc. & eſurire, abun-
dare & egere v. 12. ſi verò peſſe hos ultra æquanimi-
tatem in utrâque fortunàâ extendas, potuiſſe Apo-
ſtolum peccatum originale eradicare Deumque
ipſum vincere concedes. Denique lex non præ=
cipit impoſſibile τRααα ſed tantùm αρ ααπ in ſta-
tu demùm deſtituto, ob corruptæ tantùm carnis
infirmitatem, Rom. VIII. 3. Nihilominùs à ſervo-,
etſi non ampliùs ſolvendo ſit, debitum Dominus
jure exzigit, Matth. XVIII. 25. Luc. XVI. I. rationem.-
cur id fiat à Deo, Bernhardus & hanc addit: Non
latuit præcepterem, præcepti pondus hominum excedere
vires, ſed indicavit atile, ex hoc ipſo ſuæ ipſos inſuffcien-
tiæ admoneri, us ſcirent, ſand ad quem jaſtitiaæ nems
niti pro viribus eporteret. Ergo mandandsimpeſſbiliz
non prævaricatores homines fecit, ſed umiles, & at
omne os obſtruatur, & ſubait us fiat omnis mundus Deo,
quia ex operibus legis non juſtificabitur omnis caro corans
ipſo. In Cant. ſerm. L. fol: m. 715. a. prâſertim confer Melch.
Wicolai lubar ver: Selét: II: à p. 51. uſque ad p: 390. & Be-
Speneri Caput Il. integrum 6 Fesee :oonina Breving.

—„—„ =

An pars peœnitentie tertia ſit nova obe-

dientia, uti Socinianis viſum, vel ut hodie alii
malunt, immutatio cordis?

EX verbo Dei de duabus tantùm partibus conſtat⸗

quod uti geminum tantùm terminum, à quo, ſc.
walas

A
19.
Eg
tant
ſe 4
er.
in 0
Una
dem
rerſi
reme
eiga
tiam
elt /
lep.
neri
ſatisfil
Elh
Paſſim
Eb. .
Noas
1a zuta
P. 6. C
e fue

pinttur

Fiſe, .

lia bou,
iA Dey

walam & ad quem ſ. bonum AG. XIV. 15. XX. 21.XXVI.
18. innuit, uti etiam dae tantùm doctrinæ capita
legem ſc. & Evangelium exhibet Joh. I. 17. ita daaæs
tantům pœnitentiæz partes recenſet, averonem
ſc. à malo, ſeu contritiovem, quæ legis effectus,
Jer. XXIII. 29. & converſionem ad bonum, ſeu ſaem
in Chriſtum, quam parit Evangelium, Mare. I. 15.
UlInde libri etiam Sym bolici primo ſtatim loco non
demum tertio immutationen in deicriptione con-
verſionis paſſivæ ponuntſ, poenitentiæ, cujus potio-
rem quoque partem, fidem quippe, obeaientiave
erga Evangelium vocant, uti bona opera obedien-
tiam erga legem, p. 125. & 67 5. Evangelium enim
eſt lexfidei, Rom. III. 27. Habemus, inquit ohannes
I. ep. III. 23., præceptum, cui non per præſtarionem
Operis legalis, ſed apprehenſionem medii ſalutaris
ſatis fit, ut nimirum credamus nomini Filii e;us Ieſa
Chriſti, Credendo itaque agimus, quod præceptum

Eſt, & imperata agendo credimus, unde etiam fides

paſſim τo GäD*»́⅝3ℳVFRhriszα Rom. I. . KVI. 26. II. Cor. X. 5.
Eb. V. 9. I. Pet. I. 22. & 2. Cor. IX. 1 3 αατω T7 ο.
Rolas éis 1⁸ sαασσ Hν ννερεαοhaäptur. Fidespu-
ga puta obedientia eſt, ſcribit Lud. d. Dieu in Rom.
P. 6. Cur autem fidei obedientia tribuitur ;non tantàm
quòd ſiae obediama; emnibas præceptis DEI, ſed qubd
ipſa fiaes in obedientia conſiſtat. Non enim rationibus
zsititur fides, ſed loquentis Dei veracitate, autoritate ac
Fjuſſu, car credo tres eſſe in DE perſonas, Chriſtum eſſe
sαρονυτιοο, mortem ejus eſſe expiationem pro peccatis?
guia Deus mentiri neſcius omniumque Doeminus bæc

E 2 de ſe

₰ (36.) 50
de ſe Rlioque ſuo teſtatur ac credere ubet. Ab evan-
gelicàâ hae obedientiàâ, quæ ita ipſa fides eſt, longé
alia interim eſt legalis illa, quæ vulgò obedientia
dicitur nova fructusque pœnitentiæ, Matth. III. 8.
Act. XxXVI. 20. Quis arborem verè ex pomis con-
ſtare ſtatuat, ſic nec nova obedientia vocari pars
peenitentiæ ſtrictè talis meretur. Non diſſimulo
quidem Apologiæ verba p. 16 7. Siquis volet adaere
tertiam, videlicet dignos frulctus pœnitentiæ, hoc eſt, mu-
tationem totius vitæ ac morum in melius, non refraga-
bimar: Sed, uti ipie Ariſtoteles I. pol: & liberos fa-
miliæ partem latè appellavit, ſic latè quoque poæ-
nitentiæ partem vocitari novam obedientiam no-
ſtri Theologi non ref ragantur Gerh. d. Pæn. S. XL-IV.
LEIII. EIE. f. 2oz. zio. Hulſem. Brev. C. IJ. §.5. p. m. 107. Menze
in d. C, p. 223. & Z. D. Cland. Exer. All. in C. A. p 175⸗

CQ. XVI.

An Eccleſiam plantatam inter ac
plantandam rectè diſtinguatur 5

LDihindio hæc non eſt diſtributio generis in ſpe-
cies, nedum diviſio totius in partes, acſi Eccleſia
non eſſet una, ſed eſt tantùm limitatio ſubjecti jux-
ta varias ætates. Uti diſtinguitur juvenem inter
atque ſenem, infantem inter ac puerum, ſic & Ec-
eleſiam naſcentem inter ac adultam, quæ non tan-
tum, variis Scripturæ dictis, Pl. LXXX. 9. Jeſ. V. 2.LX.
TIe

—

tua
hui
40
i⸗
luli
Sir
XIII.
cleſi
jnva
inkie
vejic
relti
lu

hhe⸗
Qeſa
W
intet
Kbe⸗
n tan⸗
,2X.
Al.

6 (37.) §e⸗
2t. LXI. 3. Jet. II. 2. 21. XI. 17. Hoſ: IX. 10. Rom. XV.
20. I. Cor. III. 6.7. 8. 10. XIV. 22. Gal. IV. 1. 2. 3. 4. ſed
exemplis quoque Eccleſiæ ſuffulcitur tum Judaicæ
tum Chriſtianæ, quarum utraque notoria ſua ha-
puit incrementa, ætates ac periodos. Corpus Chriſti,
quod eſt Eccleſiæ, inquit Auguſtinus, tanqaam anns
quidam hemo primè junior fuit, & ecce ſjam in fine ſe-
culi eſt in ſenectä pingui, in Pſ. XXXVI. T. VIII. f. 302.
Si verò alia pueris conveniunt, alia viris I. Cor.
XIII. 11. quid mirum multa, quæ in naſcente Ec=
cleſia vigebant, exſpiraſſe in adultà, & viciſſim
invaluiſſe commodè multa, quæ per Imperatorum
infidelium duritiem nondum licebant. Nec omnia
zejicies, quorum nullum in tribus ſeculis prioribus
veſtigium, niſi & campanas è turtibus ſacris ſatagas
deturbatc.

C XVIII

An nullus viſibilis vocatorum cœ-
zus Eccleſia Dei vera ſit ⁶

ITa Weigel Poſtill: P: I: f: 140. docet. Nos au-
tem pro Art: VIII. A. C. ex veræ Eccleſiæ notis
contrarium ita demonſtramus: In quocunque cœ.
tu verbum Dei purè prædicatur, & rité admini-
ſtrantur ſacramenta, is Ecelefia Dei eſt vera. Atqui
in viſibili vocatorum cœtu (ſi non omni, tamen
aliquo e. g: noſtro) purè prædicatur DEl verbum.
G&c. E. Idem & ex parabolis liquet, Matth. XIII. 25.47.
E 3 XXII.

—,—— —
KXXII. 11. ubi Regnum De I. e. procul dubio Eceleſia
Dei vera confertur cum agro, in quo bonum ſe-
men & Zizania, cum ſagenàâ, in quâ piſces boni &
mali, cum convivio, in quo noſpites amictu nu-
ptiali ornati, eoque deſtitutus, confer, 2. Tim. Il. a0.
Matth. III. 12. Accedunt & exempla Eccleſiarum
Aſiaticarum, quæ utut ſtellæz in manu Domini
fuerint, ac candelabra, in quorum medio ille ambu-
lavit, Ap. I. 20, multos tamen immixtos etiam ma-
los foverunt, Ap. II: 4. 14. 15.20. III. 2. 15. Corin-
thiacæ quæ non usquequaque pura, 1. ep. V. I. XV-
12. II. ep. XII. 21. & tamen vera ac juxta formatn cx-
ternam viſibilis Dei Eccleſia fuit. I. ep. I. 2. IX. z. II.
ep. I. 14. III 2. 3. ac Judaicæ, quæ impura quidem
adultera fuit, nihilominus vera Dei Eceleſia effe
non planè deſtit, ſed per circumeifionem, quod
ipfſi ſacramentum adhuce erat integrum „filios Deo
genuit atque filias Ez. XVI. 20. XXIII. 4. 37. lInterim
EBecleſiam electorum inviſibilem cum Pontificiis
pro Repl. Platoaicà non habemus, perhibentes
potiàùs, Eccleſia viſbilis ubi vera eſt, ibi & invi⸗
ſibilem eſſe, cùm verbum nunquam redeat, quis
fructificet, ſaltem apud aliquos, Jeſ. LV. 10.
Qui itaque à viſibili ſe Eceleſià ſepa-
rat, deſerit & inviſibilem, in
illà quippe latentem.

Q. XXL.

K
Hur
waß
ture
Hera
4am
ſie
Prit
nate.
hoe co
atem
Er hi⸗
nota
purape
hoc ta
ſdeliu
dabile.
9. (jant
que nu
dubius
XIVI.
14

„ h5 —r

—

04
eg
titn
ciis
tes
ni⸗

uis

N

A8 ( 39.) S

Q XIX.

An dilectio proximi genuina
Ecclefiæ notaſit ⁵

WEigelius affirmat in dialogo de Chriſtianiſmõ
W C. I. p. 44. An der Liebe inquiens, kennt man
aur die Juͤnger Chriſti / das iſt die Gliedmaßen des
wahren Catholiſchen Kirchen. Conſona viden-
tur obvia & in P. P. & in ipfſis feripturis: Pilectienis
eperatio notam nobis (Chriſtianis) inariz penes qucu-
dam (gentiles) vide, inquiant, at ſe invicem diligant,
fic Tertullianus in Apol. e⸗ 39. & CGhryſoſt. homil.
33 in ep. Ebr. Malta guidem ſuns rævagaàhρρνιαι rey
vermiavistesy, magis autem & meliès, quàm omnia
muatza inter ſe ditectio &ax., Imòô Chriſtus ipſe: I=
boc cognoſcent omnes, qud diſcipuli mei eſtis, K chari-
gatem habaeritis ad invicem. oh.XIII. z5.I. JOh. III. 10.
Ex his tamen nequit evinci, quòd dilectio proximi

nota ſit Eceleſiæ ſola, apodictica & à priori, æquè ac

pura verbi divini prædicatio, Joh- VIII. z1. X. 27. ſfed
hoc tantùm fequitur, dilectionem eſſe praesen
Kdel ium à poſteriori, Gal. V. 6. ac. II. 18. tantùm pro-
babile. Hic enim affectus im corde latet, Jer. XVIH.
9. (juxta Hackſpan.) Coh. IX. 1. I. Cor. III. 11. adeo-
que nullius nota eſſe poteſt, effectus verò omninò
dubius eſt, càùm & hypecritis competat Matth. VI. 2.
XXVI. 9. Syr. XII. 15. 16.— & gentilibus, Matth.

Y⸗ 46.

2 (40.) 50
— —.
Q XxX.
Anꝝ omnes apud nos ſtatus adeò corrupti

Kut, at aniverſa A. C. Eccleſia nihil
niſe Babel ſit &

Ho- convitium Eccleſiæ ſanctiori ab iis tantùna
impingitur, qui omnia turbant ipſi. Quos ve-
1 plerique Chriſtiani per totum terrarum orbem
diſperſi fugiunt, quos illorum præſertim corda ,qu
de Eccleſià ſunt inviſibili, latent, illi multo minùsae
Elias divinare, (I. Reg. XVIII, 22,) nec (2. Petx. II. 12 %
citra calumniam dicere poſſunt, nullum in Mini=
ſterio pium, nullum in ſtatu politico juſtitiarium,
nullum in oconomico probum usque ſupereſſe.
Querelas enim illas, Pſal. XIV. 3. Jes. I. 21. Jer. I.

—

9. Hos. II. 5. viri longè perſpicaciores ediderunt,.

vates quippe entheati. Nec Babylen illæa Myſtica
mater ſcortationum ſpiritualium, idolomaniæ ſe. &
ſuperſtitionis, Apoc. XVII. 5. morum præcpuè fla-
gitlis condita eſt, ſed erroribus potiùs doctrinæ, quo
autem fermento per Lutherum ejecto fides noſtra
adeò pura eſt, ut cum cathedra papæ plané irrecon-
ciliabilis ſit, labisque convinci ullius usque neſcj'a,
conf. Pſ. XCIV. 20. Jer. XXIII. 28. Quo minus Ba-
beliſmum gignunt morum vitia, hæc enim non ſta-
tim omnia Babylonica dicas, cum plurima extra
Eccleſiæ pomœria inter Iudæos ac gentes, multa

in tra illius latifundia longè lateque luxurient, adeo-

que pauciora ſoli Babeli propria ſint „Vera enim

Eceleſia moxab origine ager illæ eſt, in quo Wazxie

Mag

gia tun
I. epiſt
4 50
Ecqyuis
tet, gg
Kortipit
aln
perana,
ℳ us

u,
teſe,
elel.
tunt,
en
eK. E
puefle⸗
inee
Sholtia
trecon⸗
nelci,
ads B4⸗

noNA

D ex
8, multa
ent, ceo⸗
en eniin
pa

25 G)

Mam partem infeliz lolium & ſteriles dominan-
Kur avenæ Matth. XIII. 4. F. .27. pars vix quarta
eſt frugifera, v. S. Ergone ob ſpinas ac Zizania mo-
rum à primordlis ſtlatim tota Eccleſia Babel fuit?
Recdtiàs Lutherus: Es iſt ein groſſer Unterſchied
unter Lehre und Leben / mit der Lehr gilt nicht ſchertz⸗
Ens / die muß rein und recht bleiben / aber mit dem
Leben halten wirs nicht ſo ſtreng / wie man auch
im Evangelio ſihet / daß Chriſins gedult hat mit den
Juͤngern / und durch die Finger ſihet / wann ſie
gleich groͤblich ſtrauchlen / doch ſtrafft Er ſie zu⸗
weilen auch und ſpricht: Es iſt nicht recht / das iſt
Die Lehre. Mit den Phariſaͤern aber und Heuchlern
hat Er kein Gedult / dann es trifft nicht das Leben /
ſondern die Lehre an / es ligt die groͤſte Macht an der
Lehre / wann die rein iſt und bleibet / ſo kan man aller⸗
ley unvollkommen Leben und Schwachheit tragen⸗/
ſo fern / daß man an der Lehre halte und bekenne / daß
das Leben anderſt ſein ſolte / wo aber die Lehre ver⸗
Ffaͤlſcht wird / iſt dem Leben auch nicht mehr zuhelf⸗

fen. T. IV. Altene f. 69. Quot colliſiones ac jur-

gia turbabant Ecclefam quoque Corinthiacam *
J. Epiſt. III. 3. quam tamen non Babel ſed ſanclifca-
tam potiùs in Chriſto Ieſa Apoſtolus ſalutavit, c.1.2.
Ecquis in Babeliſmum S. Eccleſiæ illa ſcelera impu-
tet, quæ deteſtatur ipſa inque reprobis ſeverius
corripit? Nanc- vos Iud admoneo, infit Auguſtinus,
d? aliqaando Eccleſiæ cathelicæ maledicere deſinatis vitu-
perando mores hominam, quos & ipſa condennat, &
Akos quetiaie tanquam matos lios errigere uaet à-
F d. mor

('42.) 8*

mor. Eccl: c. 3. I. I. f. m. conter & elenche Præconum pa’iks

An ordinationes Eccleſiæ noſtre Liben-
taten Chriſtianans, in & conſoientiæ
ſuſſtaminent “

Rdinationibus illis, quæ nec fub opinione ab-
iolutæ neceſſitatis, nec eultus divini per ſe, ne-
dum meriti, conſcientiis à Magiſtratu obtibguntur,
ſed à totà Eccleſià decozi tantùm ac turagias gta=
tiâ liberè receptæ ſuat, finiſtré Libertini ac Anti=
taſtici libertatem opponunt Chriſtianam, quin &
conſcientiæ. Nam ne libertas quidem Chriftiuns
eν Xααααat effronis pro libidine & arbitrio dis=-
ſolutèê vivendi licentia eſtac impunitas, ut ſuſcipe-
re promiſcuè liceat, quæeunque fingulis libent.
Rom. VI. 18. 22. I. Cor. VII. 22. Gal. V- 13. I. Pet⸗-II. 16:
ſed ſpiritualis potiùs ac myſtica renatorum manu-
miſſio, quà Filius DEl Joh. VIII. 36. per ſanguinem-
ſuum, Eph. I.7. ab on ere multiplicis calamitatis Luc.
1.74. ac ſervitute ſcepeecati Rom. VI18. VIII. 2. à juge
legis, Rom. VII. 6. Gal. III. 13, præſertim Geremo-
nialis, Act. XV. 10. Gal. IV. 9. V. 1. & traditionum
humanarum I. Cor. VII. 23. col. II. 21. 22. 23. deniquæ
& à tyrannide Diaboli atque mortis, Eb. II. 14. 1 56.
emancipatos in immunitatem filiorum Dei afſe-
ruit, Rom. VIII. 15. 21. II. Cor. III. 17. Quantacun-=
que ita libertas hæc, abioluta tamen non eſt, ſed
uſum ejus lex charitatis Ac: XVI,. 3. Rom. e;
le 02.

ſeqvant
konet,
Ultro pr
1544N

mentes
Eequise
1LCon)
ſetè lhe
vertitun
judicale
nemno tt
udicate
tir elhe
Lec ia e⸗
Kimpe
Deuscie
tia eſton
nili Deu
M nem
DEO. A
Abeenſin

4

neae⸗
le, Nee

Untut.

e glar
(Auti⸗
gvin &
illane
to die⸗
luleipe⸗
libent⸗
eIl. IE
dmaol⸗
guinen
tis Luc⸗
2 jl
Ceremd⸗
tionuc
deniqus
Il. 14, i5
Dei alle⸗
antacun⸗
elt, ſes
P. XIN2
lCa,

J. Cor. VI. 12. VIII. 9. 13. IN. 19. N. 23. Gal. V. 13. boni=
Aue ordinis I. Cor. XIV. 40. moderatur, conſcientiis
tamen adeò aceommoda, ut lubentiâ lubentiùs ob-
