ſequantur, quod à coaſtione ſervorum multùm ab-
korret, c. g: omnes boni non tantùm in ordinem
ultro propenſi ſunt, ſed honeſtas quoque in ideâ
zS aaν neſcio quod à‿ Xnοςσι habet, quod bonas
mentes ineluctabiliter, ſuaviſſimè tamen allicit-
Ecquis dicat ordinationes ſy nodi Act. XV. 29. & Pauli
I. Cor. XI. 34, libertati Chriſtianæ derogaſſe? Et par
ferè libertatis coxſcientiæ ratio cſt, quæ non in eo
vertitur, ut de rebus Divinis quivis liberè ſentire-
judicate & loqui auſt, neque etiam in eo, quòd
nemo cogi poteſt, ut judicet hoc verum eſſe, quod
judicat eſſe falſum (quæ non tam libertas conſcien-
tiæ eſt, quam facultas judicii ab alio cogi neſcii)

ſed in eo potiùs, quòd nemo ab ullo hamine ju-

ſè impediri poteſt, quò minùs dicat & faciat, quod
Deus dicere & facere juſſit. Quia enim conſcien-
cia eſtævvæawaε bs, I. Pet. II. 19. adeoque neminem
niſi Deum, Dominum habet, ita libera eſſe deber,
nt à nemine mortalium juſtè impediatur obſequi
DEO. AKt. V. 29. vide & A. C. art. W. nec. non openeri
Abereinſtimmung. Art. Al. th. 1. S. 2.

An conventus Eccleſia publici ſint
Kecſſarii, nec ullus privatus Iſit to-
. lerandas 2 .

FT 2 Utut

24*

U Tut regnum Dei ſpirituale non veniat cum obi
ſervatione νααοας ιο W pompæve externæ
ac mundanæ, qualem & quantam Pharilæi expe-
ctarant, in Fecleſiâ tamen viſibili conventus ſacros,
qui à pluribus non niſi certo loco, A &. XIX. 8. ſtas=
toque tempote Ac. XIII. 7. 14. 42. 44. I. Cor. XVI. r.
fieri poſſunt, eſſe ne ceſſarios, evincit I. Mandatum⸗

obſervemus alii alios, ut nos acuamus ad charitatem

& bona operæ non deſerentes ri8 n bααυ‿s Ro7;.
Kicut mos eſt quibusdam, ſed aahbortantes invicem, id-
que hoc magis, en additur & ratio, quòd videtis in-
ſtare aiem, Eb. X. 2f. IIL. Promiſfum: Vvi dao vel
eres congregati ſant in nomine meo, ſum in medio es-
rum, Matth. XVIII. 20. III. Exemplum Eccleſiæ:
Corinthiacæ, quæ congregata fuit, . Cor. XI. I72.
34. & quidem in publieâ etiam ſcholàâ ubi Paulus

docebat, A c. XVIII. g. 9. 10. 26. Accedunt IV. Pre-

ces publieæ, quæ uno ore fieri debent à pluribus,
Ad. II. 6. 24. IV. 24. 31. XKX. 36. Rom. XV. 6. V. S. Synaxis,
ubi convenire & de uno pane participare oportet
multos, I. CGor. XI. 33. X. y. VI. Diſciplina Eccle.
ſiaſtica, Matth. XVIII. 17. & coram omnibus argue-

re opus eſt I. Tim. V. 20. Maximè verò V. ver-

bi divini publica prædicatio, I. Cor. XIV. 24. quade
vid. Cav. erſt Chriſtenth. e. IX. p. 222. Chriſtus Joh. IV. 21.
22.23. nOs oratorio non ampliùs uni, utin V. T. alli=-
gatos eſſe aſſerens publicum cultum non fuſtulit,
ſed loco potiùs omni licitum edocuit. I. Tim. II. 8,
Nec tamen in publicis congreſſibus acquieſeimus,
juæta⸗

en
nta
Pfnlem
ta ſiei
ſielitt
nullam
gulos,
hibus a
bis ꝛyte

catechu

PtEpal
neimn pel
limn, tun
6Ondten
10 net
publiei
lj, guos
ſuis tame
* Minikr
Ventibus
ſuppleatu
in his pee
cogyentu
non excte
ſit /inqu
weſen aus
Mntereinan
uernnern,
leſne in diet
9es HEre

Vfſanlar

—

m obe
Atetne
i expe.
ſictos;
ſa⸗
Wl. E.
ndam⸗

ritute

, nli,
iren id.
iletis in⸗
i duo vel
meliget⸗
Eccleſiæ:
ot. l.l.
bi Paulun
tV.bre⸗
luridus,
dypnanis,
opottet
nalede.
us atgue⸗
, Pe vel⸗
2½. quude
ſoh. Nen.
1V. Talli=
n Auſalit,
Timll.
gieleimus,

===

₰ (43.) 50
juxta id Act. XX. 20. 31. Rom. XVI. f. I. Theſſ. II. 10. 114.

Philem. v. 2, fed uti quivis Paterfamiliss fundamen-

ta fidei, preces & reliqua pictstis excrcitia domi
fideliter urget, ſic quilibet quoque verbi præco
nullam prærermittit occaſionem inſtituendi & ſin-
gulos, e. gr. Juventutem in ſcholis, catechiſatie-
Ribus aliisque examinibus, meœſtos in ludtu, in mor-
bis ægtos, inque vinculis captivos, præſertim &
gatechumenos, cum ad primum S. connæ uſum ſunt
præparandi, neogamos, eum voti ſui denunciatio-
nem petunt, inordinaté ambulantes tùm priva-
tim, tum in cenſuris Eccleſiaſticis, maximè autem
conſitentes antequam abſolvuntur. Quod ſi ve-
16 nec hæc exercitia privata, nece tot conventus
publiei fereꝗue quotidiani ſuffieerent, & alii priva-
ti, quos collegia pietatis vocant, permitti poſſent,
ſuis tamen cicumſcripti limitibus, ſ I. dirigantur
à Miniſtro ordinario coque orthodoxo. 2. ſi con-
ventibus publicis non derogent, ſi 3. his tantatmn
ſuppleatur, quod iis deeſſe prætenditur 4. fi tanti
in his peccatores non compareant, ob quantos
conventus aliàs publici deſeruntur y. fi in nimiam
non excreſcant frequentiam. Eg kan nicht unrecht
ſein / inquit Spener. Wo einige gute Freunde zu⸗
weilen austrucklich zuſamenkommen / die Predigten
untereinander zu widerholen / und ſich des gehoͤrten

zuernnern / in der Schrifft zuleſen / und wie ſie das ge⸗

leſne in die uͤbung bringen moͤchten / ſich in der Furchte
des HErren zubeſprachen. Nur daß es keine groſſe

Verſamlungen ſeyen / die ein anſehen einer tren⸗

F 3= nung

146.) 56
nung und offentlichen Zuſamenkunfft haben moͤchten⸗
daß ſie nicht dardurch den offentlichen Gottesdieng
verſaumen / veraͤchslich deßwegen davon halten / die
ordentliche Prediger daruͤber niche verachten / auch

ſonſt in ihren Schrancken ſich halten / ihre nothwen⸗

dige Arbeit und Beruff wider ihrer Vorgeſetzten odes
Eltern willen nicht unterkaſſen / willig alles deſ⸗

ſen / was ſie gehandele / rechenſchafft geben und ais
len boͤſen Schein dabey meiden Saarρ 6. ſi ab⸗

ſit hypoctiſis, faſtus, æmulatio, aliorum contem-
tus, omnisque mali, præſertim ſectæ (pecies, nee
alia maj ora ipſo uſu incommoda eonſequantur, in
quem caſum rectiſimè D. Schomer in præfat: Col-
legiatis: Collegialem docendi moaum ſzernenawa gan
puto, ſe abaſum poterit & diſcoraiam dacenzinzs
evitare, id verb ſi obzineri nequit, ea via eligenda ef,
qu veritati pariter & paci proſßicitar.

Q. XXIII.

2

An 4, ublico Eccleſia conventis ſa
. Snaxi fas Ge wencen Krig,

Udd congreſſibus noſtris immixti paſſim ſunt
quoque mali, ideòque non tantùm Anabapri-
Młæ, ſed pridem Audiani, multique alii ſegreges eva-
ſerunt. Qualis verd Separatiſmus eſi. I.
divinitus interdictus. Detertio rzs ize⸗
ea „us Prohibetux Eb. X. 25. & Omne ſchiſina

flatel

4110 91
torucn e
udicare⸗
3. M/
Acrind
vyn &
Magilervi
Lada, H.
cellari
4 inque
Uti niciſi
a to ſel
fuum. Gal.
von 14 en
t, oonianm
Ri nulden,
meſi⸗
imſ. m./
Wi nun ſe⸗
Am aruit f.
Fumeptun
IV. blane
Zizihiizite
Retmundo

—
hickf
deng
/Re
auch
ſen⸗
Rodes
es di⸗
und N⸗
.Kad⸗
Ontem⸗
es, het
intur,is
1t:Col.
anm ges
aentiss

4

AAn ſurs
Auabapi⸗
gregezert⸗
65 eli. l
o i r
nne ſchiing

— (47. Se
I⸗Cor. I. 10. XII. 255. ut & ορaααοαι οπ⅓ XVI. i ubie-
gontra ſumma animorum & linguarum harmonia

2 fraternâ conteſſeratio commendatur. II. ſatis

arrogans. Sepatatiſtarum enim non eſtpecea-
rorum corda penetrare Pſ. LXIV. S.I. Cor. II: 11. aut
judicare. Matth. VII. I. Luc. VI. 37. Rom. XIV. 4.

13. Me prætextas plenus ſuperbie & é Phariſeeram

dogzrind manans. Nam & iſti ſapremum enima-
rum & corperum Medicum accnfant, dicentes . Apo-

Kolis: quare sum publicanis & peccateribus mandacaz

Magiſter veſter? ita de Audianis Theodoretus judi-
cabat, H. E. L. V. .a. fm.ie. III. Minu's ne-

ceflarius. Juſtus enim fide vivet ſuâ, Hab. II.
4.. inque ſe gloriam habebit non alio, Gal VIL. 4⸗
Eti viciſſim unicuique etiam ratio potiùs redden-
da pro ſe Rom. XIV. 12. onusque portandum efſt
fuum. Gal. VI. 5. Etſi videntær in Etcleſia eſſe Zlzanis,,
non tamen impediri debet, aat ſides ant charitas noßra,

vi, quoniam Zivanis eſſe in Eceleka cernimus, ipſi deFcele-

i recedamas. Nobis modo laberanzdeum, at frumeg-
zum eſſe peſimnr; Hæe Cyprianns: L. III. epiſt. IIl. ad Ma-

xim f. m. 72. &S Anguſtin. ceontr. Epiſt: Parm. D. II. ctape 22.

AQui non lfacit malum, net facienti conſentit & ſatien-
zem arguit, firnus atq; integer inter iniquos, tanquans
frumentum inter paless converſatur. T. VII. f. 1e.
IV. Plane fruſtraneus. Agrum enim ſine
Zizaniisi. e cœtum omninò putum inventuro fo-

zet mundo planè ezeundum I. Corinth. V. 10, ind

86B( 48)
—— — — 8
& fides ſemper forêt dubia, ſi illi proximi drist
1 utpote nunquam ſatis perſpeda:) poſſet derogare
V. Nimis præcox. Separatio enim dici de-
mùm noviſſimo reſervanda eſt, Matth. XIII. 30.
Nemo ante tempus deſerat aream, inquit Auguſt. d-
verb. Dom. ſerm. XVIII, soleret peleam in triturâ,
toleret in ared. T. I. f. m. 6. VI. Maxime no-

Xxius. Eceeleſiam enim dilaniat, quæ una ek

Cant. VI. 8. anima una Act. IV. 32. unus Spiticus,
Eph. IV. 4 unum corpus, Rom. XII. . pet commiſlu-
ras & compagines coagmentatum, Col. Il. 19, unum
ædificium conſtructum, Ephes. II. 21. uti unus pa-
nis ſie & corpus unum, I. Cor. NX. uv. ſumus, potiquæ
in unum Spiritum, I. Corinth. XII. 13. ita ut contig
ſeparatiſmum efficaciſſima ad alendam Spiritũs uni
tatem per vinculum pacis argumenta ſint unum ca-⸗
put, unum corpus, unus Spiritus: unus Dominus, una
fſides, unum baptiſina, unus Deus Pater & omninm,
Eph. I. 10. IV. 3. 4. y. Nee pertinet ad Cbrifti præ-
mia, qui relinquit Eccleſiam Chriſti. Alienus e, pro-
fanas eſt, tſtis eſt. Habere nen poteſt Denm natrem, qui
Eecleſtäm non habet watrem. di potait evadere, qli
exira arcam Nos ſyit, & qui exira Eccleſzam forss
fuerit, evadit. Manet Dominus & dicit: Qat nez
eſt mecum, ad verſus me eſt, & qui non mecum coilgit,
ſpargit. Dast pacem Chyriſti & toncordiam rumpit, za-
verſus Chrißium facit; inquit Cyprian. a. Stmti: Præ-
lat f'm. 16 4. Pariter & Auguſtin: d. Temp ſerm. 184.
Avelle radium ſolis dà corpore, divſtonem Mcis Anitas
Sgig

we
ℳ ci .
nun utni
1r
divlſanen.
Arudi
zumun f
ditate.
4Aite
Jy vihi. 7
Luthetan-
nodis eg
08 eyal
dem den
notum, 4
ferentiam
ſelatiost
Separatite
tionetn 2t

ctantüm fa

lertim 2,0
(a1 sa i
qod mal
publicusn
Lere, ſeyar⸗
6. 14. 4
lundue /,.
eenur uer
d, Nmiti
„ 10. ll⸗

—
irtis
rogare.
Giei de.
UIl zo.
Uguſt. c.
niuns,
le g⸗

eu ek.

Spitieu,
ommiu⸗
19, unn
nans pr⸗
8,Pdtique
ut contte
pititis uni
tunbn ca⸗
Dinus,ung
otNniktn,
Chrmfigte⸗
zulcf, /r.
en Hti
adere, a
Aleſtam ſorts
1: Lur ß
cunn eligit,
,rungit, 14.
4. npliktt-
np ſem. 1i.
Macis M

268 5 (49.) 8e=
on capit. Frenge remum ab arbore, f'altas germinare
non poterit, Aſonte præcide rivum, preciſas areſceik.
gu his Cypriani verbis intedtigimus, lacem non capere
diviſionem, niſi in ſanétis regso Dei bPræaeſtinalis, qui
dividi ab Eccleſid nulle modo poſſan: & non germinare
ramam fralczum ſalutis æterne germine accipimks. Ari-

ditatem verò rivi à fontepraciß, in ee, oqkod Spiritn §.

Tasuantur, gui ab nagitate ſeparantur, agheſcimus
In. vigil. Pentec. ſerm. I. T. . f: m: 994. Eccle fia quidem
Lutherana Separatiſtis ſecta eſt. At Separatiſtas &
Robis egreſſos potiori jure ſe Rarios dixetim, quàm
nos evaſimus Babylone excundo. A Dodore qui-
dem denominamur Lutherani, non tamen ob do-
mnorum, quod vetatur I. Cor. I. 12. ſed do ctrinæ dif-
ſerentiam, ut ab Athanaſio Athanaſiani & à Chriſto
Chriſtiani Ac. XI. 26, nomen acceperunt, quos
ſectarios tamen nemo dicit. Nec dicta, quæ pro
Separatimmo magno numero adducuntur, ſepara-

tionem ab Eccleſia evincunt, ſed converſationem
tantùm familiariorem eum ſceleratis cavent. Præ-

ſertim 2. Cor. VI. 14. cum infidelibus trahi vetatur
(Srislas in religione inque vita dventas) jugum,
à quò mali contagium metuas- quale vero cultus

publicus non eſt. Quasmvis etiam juſſiſimus ſubda-

cere, ſeparare, ſubtrahere nos eE as 2. 7 46. II.
6. 14. 45 omni fyalre inordinaiè ambulante, & nen ſe-
cundum traditionevs A-»eſtolicam. Duamvis etiam jſu-

beamur uos ſeparare converſatione familiæri ab aaulze-

po, homieidd, avaro & qui frater dici vult, 1, Cor- V.

9. 10. II. Nen tamon jubemur nos ſeparare eultn, ad-
. G oralie-

₰ (5o.) 9
— — =
oeratione, profeſſtene, ſaeramenioerum ſumiione & facrs-
rum tomumanione à cæta ilo, en quo vivunt bæ perſo.
waæ ſingul ares, ſed tantuùm ab his ſingularibus jerſopis, &
quidem quo ad intemtorem aameconem & fſraternaæm
converſationem attinet; quæ mens & verba Hulfe-
manni de Corrept. Frat. p. 23–.
Nec mehioris farinæ Separatifmus eſt à S. Syn-
axi, ſed æqué I. ρια ι, Communicans jubetur
probare (non alios, led) SE, I. Cor. XI. 28. ad quem
lIocum L. Oſiander: oObſervanaum, quòd Paulus di-
cat: Probet ElPS†: M bhomo. Non igitur vult, ut pno-
pter proximi noſtri indignitatem à cænaâ abſtineamus ſed
quisque && IP7†¾da probet. Quod enim Paulus afi.
bi vetat, ne cum impænitentibus Chriſtianis cibum capis-
mus, id non ad cænam Demini trabendum eſt, Agit
enim Paulus de nimis familiari convicta, quo inpæniten-
Zes in ſud malitid confirmantur. II. Arro gan tiæ
plen Us, ſie enim Separatiſtæ ſapere volunt non
tantùm ſupra Paulum, qui dignis Corinthiis ob con-
vivas indignosS. Synazin non diſſvaſit, in αονο
potiùs invectus, I. ep. XI. 2 1. 33. ſed fupràâ ipſum quo-
que Magiſtrum, quem & ludæ cœnam adminiſttaſſe
ſupra ad QC. XI. demonſtravimus- quod & Auguſti-
nus urget, non dixiſſe Deminum, præſente Iudd, xon-
dum maendi eſtis: ſed iam mundi eſtis vos: aadit autem
non omnes:quia ibi erat, qui mazdes non erat, qui temen,
. præſentid ſad cœteres pollueret, aon eis diceretiur, jam
vos mundi eſtis, ſed diceretar, us divit, nondam man-
di ofis. Feſßqmam ille diſeeßit, dixit eis: Iam vos
miaedi ctis, nec addit: ſea nen omaes, 4nia Em aiſers-
leras

1 4 9 1
erunt, ſ
cn
ets heni
Fum iM

mceps
111, e. g.
derogate
eln fibi
potius fl⸗
I. Ma
lie keelon
umubet
lme, M⸗
an, ſa
en is a
Aliera ette
urtabit/ſ.
ur Cyiſi
Kulerg lil
Autey dici
ſbis hin al
Sinu G
upli ali

Apans cun
Pus ſpiur
Eecleſtaſtie
lis ita diab
Mnè ꝛdi
Kan l. Le

—
e ſien.
be eyß.
Miut, 6
aernen
N Hulke.

kidSyn-
ns udetur
a guem
aulat di.
al, ut zyͤ.
eemut ſil
baulus ℳ.
ibumciie⸗
1t, i
inpenitnz.
oganttæ
vofunt non
iisd cOn⸗
NarmtNir
lplum quo⸗
imiaicttade
& Augolti.
e ludi, von-
Aldit Autem
nitanen,
cereis/,4
ondam mun-
: le
/ A.
S r

—— .

Jerat, quo etiam præſente, ſitut eis dictum eſt, wundi
erant, ſed non emntes, quia erat sadic unus immundus.
Qaaprepter his verbis magis Dominus declaravit, in uns
cætu hominum eadem ſacramenta ſamentiam aliquo-
rum immanditiam mundis obeſſe non peſſe. III. Plan
anceps ac dubius. Si enim aliorum mali-
tia, e. g. hypocriſis dignitati hoſpitum piorum
derogate poteſt, quis dignam epuli hujus ſumtio-
nem fſibi polliceri poterit? Quis non in perpetuum
potiùs fluctuabit, num intet dignos etiam incedat?
IV. M axime noxius. Qaiszais ab häc cathe-
licà Eceleſid fuerit ſepuratus, inquir Auguſtinus, qaan-
zamiibet landabiliter ſe vivere exiſtimet, hoc ſoloſie-
lere, quèa Chriſti avitate digunctus eſt, nen habebit
zitam, ſed ira Dei manet ſuper ip-am. Qitquis au-
tem in hic Ecclefiâ bene vixerit, nihil ei præudicant
dliena pectata, quia unusquisque in es proprinm onus
pertabit, ſcat Apaſtolus dicit: Et quicaænque in ed cor-
pus Chriſti manducaverit indiguè, jaudicium ſibi man-
dueat & bibit. Nam hoc etiam inſe Apeſtolns ſeritſit. Cum
autem dicit judicium ſibi manducat, ſatis olenait,
gauis nen alteri jadicium mandacat, ſeaſibi. Boc nos
egimus & dAlenaimas, guia commanio malorum non
seaculas aliquem participstione ſacramentorum ſed cen-
ſenſione falzorum. Epift. CII. J. II. f. m. 619. Et ſi etiam
dignus cum indignis communicet, unà tamen cor-
pus ſpirituale cum iplo increduli non faciunt, ſed
cgecleſiaſticum modò viſbilis coœtus, nedum fide-
lis ita diabolorum communionem incurrit, niſi
planè ad idololattas deficiat, ipſe dæmoniis Sacri-

Atcans, I. Cor. X. 20, 21, G2 QxXIV.

2⁸ (ſ.) So=
—

rIVvYv.
An confeßio peccatorum coràm Ecle-
ſie Miniſitro privataæ ſit eliminands è&
Bhorrent illam, quotquot hodiè Calvino, So-

ecino, Weigelio ac Anabaptiſtis adhinniunte-
noſtra autem Eccleſia ex neceſſitate quidem nee

ſpecialis præcepti, nec medii, ſalutari tamen con-

ſilio, (quode prolixe Smbol. Libb' p. 12, 27. 2 : 5l. 153,)
retinuit, nimirùm I. O D exemplum tum Da-
vidis, qui coram Nathane, 2. Sam. XII. 13. tfůùm Judæo-

zum, qui coram Johanne B. Matth. III. 6. peccata-

ſua confeſſi ſunt. II. Correlatum, privatam
puta Abſolutionem, quæ vix ac ne vix quidem di--
gnè fiet, niſi præviâ confeſſione, quòd ſanctum
non eſt dandum canibus, nec porcis margaritæ⸗
Matth: VII. 6. III. Commodum, commoda
enim occaſio in eathedràâ ſe confeſſionali paſtoribus
offert, oves ſuas profundiùs explorandi ac digno-
ſcendi, rudieres informandi, corrigendi, emendan-
di feroculos, tentatos erigendi, ae conſolandi af-
flidos. Memorabilis eſt locus Rhenani in argum⸗
Tertull: : pœnit. f. m: 46 9: Confeſtonem biivatam

ſalaberrimam eſſe nemo poteſt inficiari, ſi woreſitatem

& ſerupuloſitatem nimiam amputes. Drid enim per-
DEEYMimmortalem ntilins habere poſſit Eceltſia adcon-
tinenaam alſcipuinam, quid commsainas, qudm priva-
tam Miam confeſſtonem ad populam in neceſariis eruaien-

A
um?1

4 uuna

eyaut
vel pren
mitate,
nnt, nl,
omine⸗
Cat, al
Huerarüt
item zu⸗
auler
pulus,
Cient 4
lusſ,
ſeni, ta
ſilutaris,
ran
Cum ſjt
illa tamen
Dei Minit
Medtas
Aur Denuixa
ſet Dei l
filear.
muümlate
introdudt
Utes, ejun
Cebi fun

„

le.

1n0,0.
inniunte⸗
enn dee⸗
Den cons.
11. 113,)
tum Da=
mudzo-
6eccatt
Privataa
vicem dis
ſan Rurm⸗
aeatite,
commoda
Naſtoribus
c cigno⸗
emendan-
ſolandi al-
in Agum:
mn mivltan
neriſtaten
id enin jer
leſis dn⸗
ſun zrm.
rirerudtß⸗
unm

dum à ubi horals ſyatio plas preficit laicus qudm tridude
na concione. Nam dum & ſaggeſta declamat ſacerdess
Zerpauci ailigester gaſealsant, mzlzi aliorſam zogitan-
do diſtrabhuntur, qsidam juxie preverbinm oο Xασια
vel propter ebtaſitatem ingeni, vel eb materie ſubli-
mitatem, cujas nen ſant capates, etiamſi curinsè aaſolel-
tent, non zamen perciziunt queod dicitur. Mt hic quam
rei ipſius tum ſacerdotis reveremtia attentaum reddit
hominem. Et dectrina quam illis cum petente communi-
cat', ad us captum attemperatar. Qaoaſi in luais
Uiterariis fraſtra præteptor ſehelaſticis pralegit, niſi sllad
idem paulòpeſt ab eis exigat, & at reaasut, «ogat: hand
aliter quantamcunque publitis concienibus inſtitnatur
populus, niſi ifto pactoe examinetar, long? menus preſi-
cient Auditores. Ttagque quoa D. Clbrianus Diſetplinæ
encemium pronkunciat, mihi libet actommodare confes-
ſieni, at dicam eam retinaculum ſidei, ducem itineris
ſalutaris, fomiten, ac nutrimentum bonæ indelis, ma-
Mtiram viriutis. Etſi DEO principaliter confiten-
dum fit. Pl. XXXII. 3. 4. f. LI. & I. Joh. I. S 9. 10.
illa tamen confeſſie immediata mediatam coram

Dei Miniſtro non ezxcludit, juxta illud, Coh. V: p⸗

Ne adicas coram Angelo, innecens ſum, ne fortè iraſea-
zaer Domizus & damnet univerſa opera tax, Si Mini-
ſter Dei loco abſolvit, quidni ci Dei loco & con-

fitearis. Nec zconfeſſionem hanc in Concilio de-

mùm Lateranenſij A: IZry. ab Innocentio II. fuiſſe
introductam, adeoque fermenti Pontificii reliquias
putes, ejus enim veſtigia jam deprehendimus in Ec-
eleſià lùm Græca, circ Annum 137. ubi Origenes
3 in

r rn Proba i e eui ⸗

canſas exponere, ut ſi Tuid ille dixerit, ſiquia conſlit de-
derit, facias & ſequaris. tùm in Latin, ei à Annum
450. ubi Leo cenſtituit: Submevendam eſſe conſue-

zuainem, jJud Ae ſingaloram pectateram Zenere libel.

lis ſeripta oonfeſſo publicd recitabatar, cuùm ſaßfciat,
reatus conſoientiarum ſolis ſacerdetibas indicare con.
Ee⸗ione ſecretd Snßcit ergo ile confeſio, qze primum

Deo ogertur, tum etiam ſateraunt, pil. yg.

C. XXV.
An abſolutio à Minißro falza ſit

glaucoma tantàm, impeſtura mernumq
falſimoninm:

Abielune noſtra non eſtinane tantum crepiracu⸗
lum, ut calumniantur Miniſteriomaſtiges, neg
s eαανꝶ tantùm abſolutienis in ceoelo fadtæ denun-
ciatio, ut Reformatis videtur, nec za‿N*α;
tùm aut eαaρατααο promifſionum divinsrum applica-
tio, qualis cuivis quoque laico competir, Coi,
III. 16.1I. Thefſ. V. II. Eb: III. 13. ſed eſt vera peccato-
rùm remiſhto. Quemadmodum enim Chniſtus mis-
ſus eſt, JIoh. XX. 2t. præcipué & ad remittenda
Peccata, v. 23. codem modo (ſimilitudinis ſc, ae
veritatis, quoad in fluxum realem, etſi fervato Ma-

Eiſterii & Miniſteri diſetimine )mittuntur & Mi-

niſtti, quousque meſſis durat, Matth. IX. 38. ad ée⸗

79 daueyias perfitiendum, Eph: IVIZ. Atqui hri-

ſus

—
ſtus fu⸗
&Min
glod
XVLE
operatl
PEtänee
Luc. V.
tio tam
cooper
miniſten
V 18.
tealis al
ſubordl
mo Mi⸗
Vat, 1. Ti
tonlellot
tamen ne
turoratic
in nomit
nicaſe /u
tamen ciy
bium, D
ſienollte
Iitate quan
Dondum 0
inde Chuit
guicem er
Flita erun
caz ſalce

Fuori
Aide
u
nſue.
1 libel.
itt,
t r.
inis

epitse⸗
es der
2 genuͤty⸗
rxtan.
mappliez⸗
it, Col,

heecatg⸗
Kus ms.

emittend

1

etyalo Ma⸗

Ntur & Mi⸗

ai

Nigei h

i⸗

lu

ſtus fuerat miſſus ad peccata verè remittenda. Ergò
& Miniſtri quàm veriſſimè etiam ſolvunt ligantque-
quòd ad id elaves regni cœloriatceperunt, Matth.
XVI. 19. quæ non crcpundia, nec nuda tantùm
operationis ſigna, ſed vera aperiendi inſtrumenta-
Etſ nemo, niſi ipſe Deus, remittere peccata queat,
Luc. V. 21, dvroxezroeαα ſ6. & avrebsiαορς, abſoln-
tio tamen dianeriwas Gompetit & Miniſtris Ejus, ceu
cooperariis ag ocanemis, I. Cor. III. 9. IV. 1. qui
miniſterio reconciliationis defunguntur, 2. Cor.
V. Iig. Nec poteſtas delegata ratione influx’s
realis alia, ſed potiùs eadem efſt (ſalvàâ ſolùm
ſubordinatione ac dependentiâ) cum principali.
Imò Miniſter Eccleſiæ effectivè (licet èρaοανπια ſal-
vat, I. Tim. IV. 16. ita & abſolvit· Licet Apoſtoli
confeſſos peceatores abſolviſſe nullibi legantur, id

tamen negandum inde non eſt, neque enim legun-

tur orationem Dominieam recitaſſe, aut baptizaſſe,
in nomine Patris, Filii & Spirits S. aut commu-
nicaſſe ſub utrâque ſpeeie & fœminis, præceptig
tamen divinis viros tam ſanctosparuiſſe planè indu-
bium. Dicunt denique omnes Miniſtros Eccle-
fiæ noſttæ ipſos eſſe ligatos, adeoque abſolvere non
poſſe. At judicium ſatis temerarium, aque cha.
ritate quam ja ctant, longè alieniſſimum de iis, quosg
nondum omances pernoverunt, 2. Petr. II. 12. De-
inde Chriſtus ad omnes Apoſtolos nullo, ne Judâ
quidem, excepto dixit: Quacung ſolveritis in terris,
ſoluta erunt & in cœlis, Matth. XKVIII. 18. E. & Ju-

das Valide abſolvit Hinc & Auguſtinus in Pſal. A.

22 (56.) Se⸗

Quaid vobis fecit Chriſtus, qui eundem traditorem ſaum,
Aguem diabelum nominavit, qui aute tradizionem Domt-
wi nec lotulis dominicis dem potait exhibere, cum cæte-
ris diſcipulis aa praaicanaum regnum calorum miſit, ug
gemenſtraret, aona Det pervenire ad eos, qui eum fie as-
cipiuns, etiamſi talis ſit: per quem accipiunt, Jualis SA Aa
Jutt, I. EllII. f. m. 34.

Q. XXNI.
An Feſta, Veſtimenta, vaſao'.

Eecleſiaæ ſacra fint hodie vetiza

¶ IUod nullum horum cxpreſſum ſ. præceptum ꝗ.
einterdictum in N. L. occurrit, illa Eccleſia A. C.
nec ut ad ſalutem neceſſaria adoptavit, nec ut in-
trinſecè mala rejectavit, ſed ut adiaphora tantum
ab antiq uiſſims jam temporibus frequentata, ex
ſuàâ, quâ gaudet libertate, decori bonique ordinis
gratiâ Art. XV. in hunc usque diem retinuit. Si
omnia enim que ex lege reſtare ceremoniali viden-
tur, loco movenda eſſent, azʒymum quoque in Cœ-
ni oporteret aboleri. Quod itaque concernit
I. Feſta, illa quoque quibus Sanctorum memo-
riæ recoluntur, retinemus in ſolius Dei honorem,
animo grato pro beneficiisper hæc organa Eccleſiæ

collatis. Nos, inquit Auguſtin. . c D. L. Y. e. s, uni Deo

deorum henefciorum ejus memoriam ſolennabus ſeſtis &
diebas ſatutis dicamus conſecramusq;, ne volumine tem-
Peram ingrata ſabrepat oblivio. I. E. fim. j4o, Nec gels
“ . l

mae
bramts
etbum
neoblga.
Pecleſil⸗
K Sandor
tionem fie
tie. XXI.
Rown.XId
Il. 16 qui
Cuidem ce
waneat,
inſacris q
Gitis amr⸗
ſirit. l, la
Byerpanal
E nlgeat⸗
fam umten
ſiſtunt & y
inyehuntn
tum hypoct
Culorum pan
in euteimpr
Luc. Al 9.
Kerno ſolend
utafecat,
ablolute ne⸗
Pratia iſdene
Viaum bene
Heit perian

nſiug
mDoml.
um (ett⸗
mißt, 4
unfceg.
iA

rceptumk,
celeſia Al.,
„necptin⸗
ora taatun
lentata, el
goe olgitis
etinnit. A
rieliriden⸗
uein ⸗
e (odeethit
tum meind⸗
eihonoteln,
D Ecclelle

P1tni

,nibu; M 6

,ullamnt e.

, Nes lete

288 (yv.) Se

Dramus dies illos ceu in ſe aliis ſanctiores, ſed ut Dei
Serbum à Sanctis propagatum ipſorumque ſangui-
ne obſignatum ad nominis divini ſandificationem.
Eecleſiæ ſalutem ac æ dificationem tuminetur, quin
S& San orum fides, virtutes ac conſtantia ad imita-
tionem fidelibus proponanrur. Eb. XIII. 7. A. C. Ar-
tic. XXI. Diem quidem cutamus, ſed Domino,
Rom. XIV. 6. Nemo nos inde judicçare debet, Col-
II. 16. qui libertati noſtræ inſidiantibus ne horam
Auidem cedimus; ut veritas Evangelii apud nos per-
maneat, Gal. II. 4. 5. Decent. II. Veſtimen ta
in ſacris quoque al ba. Dua, ſant, rogo, inimi-
gitiæz contra Deum, ita Hieronymus ſuo jamævo quæ.
ſivit. L. I. advers. Pelag. c. 9. T. II. f. m. 22,4. ſi tanicam ba.
SEners mundiorem? Si Epiſcepus, Presbyter & Diaconus
E&' veliqus orao Eeclefaſticus in adminiſtratione ſacro-
ram cum candid veſte preceſſerint. Denique III. ſub-

fitunt & Vaſa ſacra, in quæ moderni Ariſtarchi

invehunturex Marc. V. «. ubi Chriſtus Phariſæo-
gum hypoctiſin carpit, quòd externam tantùm po-
culorum patinarumque pattem purgarent; intus &
äin cute impuridhmi interim ipſi, Matth. X XIII. a5.
Luc. Xl. 39. Nallam vero ſanctitaris ſpeciem ex-

gerno ſplendore ut Phariizi: Eceleſia noſtra cçaptat

aut affectat, nedum ejusemnodi vaſa ſatramentis ſuis
abſolutæ neceſſitatis opinione, ſed decori tantùm
gratià liberè conſecravit. Si enim die dominico e.g.
vinum benedictum ex illis adminiſfaretur cyathis,
Sueie perintegram ſeptimanam potores in canpo-
H . nis

28 (5.) Ze

nis certarunt, res foret indigna ac offendicuii ple-
niſſima. Te zgτοο itaque exigit & ſumma fanctiſi⸗
mi ſanguinis dignitas meretur, ut calix ipſi inſerviat
Pecualiaris, eoque reverentiùs habendus, quo gra-
vius communi furto eſt ſacrilegium. Tantàâ etiam
religione jam pridem calices ſacri in Eecleſià cuſto-
diebantur, ut Euſebiani & Miletiani & quotquot
in abdito Arrianiſmum tuebantur, cùm, ſuborna-

to quodam lſchyrione, Athanaſium ſummis cri-

minibus onerare apud Conſtantinum vellent, Cs;=
licis fracti illum accuſarint. Eid. Athan. Apol. II. & Ba-

ron. T. III. Aßnal. A. CCCXII. nam. z4. & A. CCCXIXI.,

z„. 127,
Q XXVII.

An cujusvis promiſeut Uhriſtiani ſior tor⸗
dinarias Miniſterit Ecclefiaftici involare partes, pe-
culiaremve iliæ in Eccleſiä ordinens
evincant atq; ſtatumé

Rius ſomniant Anabaptiſtæ, Scriptura aſſerit po=
ſterius. Num enim omses prophetæ, zam emnes
Doctores? L Cor. XII. 29. Neutiquam, ſed alios de-
ait Chriſtus prephetas, alios Evangelißas, alios autem
paſteres & Docisres. Eph. IV. 11. qui Auditoribus op-
ponuntur, Eb. XIII. 17. uti & ovibus paſtores, I. Pet.
V. 2. Omnes quidem fideles (utriusque & ſexfs
& Teſtamenti) audiunt ſacerdotes, Ex XIX. 6. Jeſ.
LXlI. G Ap. I. 64. V. 10, I. Pet. II. 9. ad offerendum ſpi⸗-
rit va⸗

err
titwalesple
Zjum tame⸗
Plenisqpe
nunc Ke
11. H. 12,
net tamen
ſed paueiſſi
Abnuitur N
Anabaptiſt
pon eclue
Grinastant
jia fluente
& omnia,
Cunt, V.26.
Luctionis
baanes ilea
Decellatia
5. Winiderd
ite auer
Ausnet /
non niſ pie
(tr & multe

Leinſignes
Lelum, qus

erit, ſeh p
tus ſacer
ligio⸗
0

—
dieul ple,
2 fandtiſt
ſinletviat
quo gra⸗
antdetiam
leſi cuſto⸗
quotquot
n, ſaborna⸗
Umwis cli⸗

ellent, (4.

pol l.
4. CecYI.

miſton
neut, pe⸗
M

Ota aſſentpe⸗
i, Mn innts
ſed alios de.
t; alios aulen

onibes ob

pehotes,, bet⸗
l I.s ſel.
Kelendumn ih⸗
Aita⸗

4243 (59.) Se

Fituales prexum hoſtias v. y. Eb. XIII. 1 5. 16. Miniſte-
gium tamen Ecclefiæ ordinarium prohibitum fuit
plerisque tribubus Eb. VII. 13. 14. 15/. uti & tunc &
nunc fœminis omnibus, l. Cor. XIV. 34. 3. I. Tim.
II. I. 12. Quinimò fideles & reges creati ſunt ll. ec.
nec tamen omnibus regimen politicum competit,
ſed paueiſſimmis tantùm, Miniſtris verò Eccleſiæ planèe
abnuitur Matth. XX. 23.25.:26. Nec locço I.]oh. II. 27.
Anabaptiſtæ obrinent, quod volunt. Undtio enim
non excludit ordiniaries verbi præcones, ſed do-
Grinas tantùm alienas ſeductorum, textüis ovvαανMneα
ita fluente: Non haberis egus, qui noſtis veritatem
& omnia, v. 20. 21. ut aliquis eorum, qui vos ſedu-

Cunt, v. 26. vvs nova docess (adeo que nec ſcriptura nec

undionis miniſterium ezxeluditur, aliàs & hæc Jo-
Hannes ipſe ſcripfſſet fruſtra) ſed anctio vos omniæ
neceſflaria veritatis dogmata v. 21. docet per verbi v.
J. miniſterium v. 7. 14. Nec in Eccleſià veteri auhi-
fasgey àαορ οαααποο ctaà bant, ut loquitur Nazianze-
Rus, nec ;deobenia præcipitabatur, ſed in Miriſterium
mon nifſi pietatis ac conſtantiæ, ut & Scientiæ ſa-
IX & multorum ſpeciminum meritorumque lau-
de inſignes demùm adoptabantur. Præſertim Cor-
Melium, quòd ad Epiſcopatum haud ſubito perve=
Merit, ſed per omnia ecelefiaſtiea officia promo-
tus ſacerdotii ſublime faſtigium cundtis re-
ligionis gradibus aſcenderit, laudaf
Cyprianus. Epiſt: ad Antoniam.
k. m., Il⸗

H2 C. XXVIII.

2 (60.) 80.
—–

QL. IXVIII.

An ad Miniſterium publicum vota-
tio interna ſaßfciat 5

Non negamus, quòd vocatio interna ſit impri=
mis neceſſaria, inavérzs quippe in donis conſi-
ſtens adminiſtrantibus 2. Cor. III. 5. 6. g. Tim. IHII. 2=

2z. Lim. II. 2. 24. & ſlanctificantibus, I. Cor. IV. 2. IX.

27. I. Tim. III. 2. 9. IV. I2. Tit. I. 6. Il. 7 8, illa tamen non-
dum ſufficit, ſed raé ac vocatio accedat quo=
que externa neceſſe eſt, ut iis, qui ſunt idonei tam
ſandta demùm provincia ritêcommittatur, 2. Tim.
II. 2. Doctores enim ſunt legati, 2. Cor. V. 20, a6e
Oeconomi, I. Cor. IV. I. quorum nullus ſibi ho-
norem ſumit, ſed qui vocatur Eb. V. 4. nec homo-
ſibi ſumere quiequam poteſt, Joh. III. 27. Quomo⸗
do E. prædicabunr, niſi mittantur? Rom. X. Ij. un=-
de & duoxX/re²*ν* Curſum Deus adeò deteſtatur, Rom-
X. I5. Jer. XXIII. a 1. Si verò vocatio ſufficeret in-
terna, nec externa εαανναοâεaα trι “ddHat—+ deberetI. Tim.
III. 10. nec .ραοα, ut in Timotheo L ep. IV. 14. II.
ep. I. 6, quem internè fuiſſe idoneum nemo dubitat.
Hoc ipſum eſt, quod Eccleſiæ noſtræ Art: XIV. A.
C: de ordine Eccleſiaſtixodaocent, quòd nemo debeat in Ec-
eleſid publieè docere aut ſaeramenta aadminiſinare, nißs
ritè vocatus. Interim ſi vocationis nævi externæ
ipſum officium redderent irtitum, quis in politico
ſtaru ampliùs foret tutus ?&
XXIX=

4ℳ0

Oeqe
gat ve
Magiſtratt
„ Tim. I
ſiz homin
Plicati tan
gem Ulian-
ſertar, ine
1I, eig
vinaw titu
ls ſ. Tel
ui tegnunn
WVII⸗ze.t
Lur. XIli.
Matth. XX.
tüen indeab
corum /lbe
er nottis pa
a l. lif.

lem, 41, C.0

n. rig.
Bbk. Paie
I A. C. a

Amle ſin, 7

A

ſit inpti⸗
Onis conſ⸗

Ot. W. z R.

amen non-
cedat que⸗
idonei tam
tut, 2. Timm.,
1. V. 20, 46
lus ſbi ho⸗
nec homo
. Como⸗
n, . I. Un⸗
latur, Rom-
füicetet in⸗
betetl. Tim,
ep I Iell.
no dubitat-
rt: XIV. AN-
Aebeat in -
nieran, i;
zvi exteinæ
sin politics

An Miniſtri Eccleſia recté ſalutentur
AMagiſßtraius Eccleliaiticus ⁵ H

Ho⸗ quidem titulo rudis plebecula Miniſtros mas
*Iat vel invitos. Miniſtrum enim efſe & unà
Magiſtratum ſ. Dominum, a εοHραιiοIt, conf.
2, Tim. II. 4. ut taccam, quod Miniſterium Eccle-
fiz hominem poſcat totum, qui curiæ rebus im-
plicari tam non poteſt, quàm non decuit re-
gem Uſiam thuribulum. Qasod ad alia effcia con-
fertar, inquit Ambroſius, hoc religionis caltai divi-
noq; oficio decertiturʒ d. Fag. Sec. C.II. T. IV. f-m. zeo. Hinc
vanam titulorũ pompam non ambimus, nec exem-

plis V. T- ſingularibus vivimus, ſed ſolius Chriſti,

qui regnum ſuum de hoc eſſe mundo pernegans joh⸗
XVIII. 26. regimen ſecularé ac judicium detrectavit.
Luc. XII. 13. 14.- J0 h. VI. I5. quin & nobis interdiæzir,
Matth. XX. 25. 26. Luc. XX. II 25.26.1-Pet. V. 3. Quan-
tùm indeab allotriopiſcopià (prælertim Hierarchi-
corum]) I. Pet. V. 15, prohibitä abhorreamus, videas
ex noſtris paſſim, Gerbard, L. d. Miniſt. §. 196. 247. f.m.
InI4. 174. C. C. f. 633. Meiſn. d. Li. L. p. s 5.6ocα. Philos. §. P. IId.
p. m. 214. C. C. Dunte. p. 654. Baldain, p. 721. Koͤnig. p. 759.
Danh. C. Th. I. p. I6. Dram. p. 6äl. Hodom: Pap. l.p.yöz. Larp-

2ov. Jurisp. Eotl. L.- I. t. y. D. Eäll. S.1 p. 9. & Kein Euge

Bibl. Polic. L. I. Ax. 34. p. 5. maximé verò ex Artic.
VII. A. C. abuſ. ſequentia legas: Non igitur commi-
Kende ſunt poteſtates Ecoleſiaſtica & civilis. Eecleſia-
H 3 ſtica

28 (62.) 3
Bica ſaum mandatum babet Evangelii docendi & aami-
wiſtrandi ſacramenta. Non irrampat in alienum eff.
gium, non lraniferat regna mindi, on abvoot teges
Magiſtratnum, nons tollat legitimam obedientiam, on
impediat jndicia ae ullis evilibus ordinationibes art
contractibus, non præſeribat leges Magiſtratibas de for-
sma Reipl. ſicut dicit Chriſtus: Regisnm menm non de
hoc mundo: item: Quis onſiaan mejaltem &c. p. 38.
Gradus tamen inter Miniſtros non negamus, Deus
cnim non eſt Deus aανlaε ſed ordinis; Hinc &
Baſlius: Daidam en Ecclehid ſant velut ovuli, ut Se-
niores, quidam velut lingsa, a’ Paſtores; alii velns
manns, ut Diaconi, alii velut pedes, at qui vilioribus
Eceleſiæ Minifteriis ſerviunt. za Pſalm: KXAkIII.

Q. XXX.

Anipſum hominis irregeniti Miniſte-

rium ſit ineſſitax

Abbdt, ur malis hic Miniſtris patrocinemur ſ. hy-
pocritis l. ſcandaloſis. Epilcopum enim decef
imò de jure oportet eſſe asννπον. 1s Limne III,
2, ne vitâ plus deſttuat, quàm ædificat doctrina,
Qui vero prædicat alis, & ſemetipſum negiigif,
