Rom. II. I8 21. ex nudâà doctrinâ illà, quòd ſine ſidę
eſt ac charitate, nullum certé emolumentum ca-
piet, Matth. VII. 22. I. Cor. XIII. I. 2. ſed Domini po-
tius odicium incurrit, Pi. L. 16. 24, qui enimw vo-
luntatem Domini novit, nec facit, duplo vapulsbit,
Lag,

sssrere
LueXll
torum be
D50 non
ctiam pet
dickum bei
tipeierit.
ludrobfi
precicatit.
Eecleliæ in
nu Chriſti,
pendet fi⸗
LV. 10, 11,
dulitasno
ex intentie
catur, Phil.
cdamn nequ
Undtos
IzZ. XVl.20.
cumciſio
nilterli effie
Evangeliun
Dei, quipla
genique de
ſoretertus
1, Cot. l.
illuſtrant:
ſit ſefetto
f n. z0
loca (ol
menque fin

—
an.
num S.
vgtr leger
iamn os
lbus As,
u le fer
1, ne de
e.3.
mus, Degt
8) Hine
uli, 41 .
alii velg⸗
i wiliribe,
All!.

liniſt

temt . ⸗
enim decet
„„ Titn. Hl,
1t Gorad,
in neptielt,
wentum (4.
Docmgi po
qui eni ſo⸗
lo ſipuledi

torum à bonitate Miniſtri non ſuſpendimus, quaſ

1,
e

Lue. XII. 47, Ipſius tamen vim verbi ac ſacram

ens=

DEO non perindeeſſet, quali utatur organo, cum
etiam per aſinum loquelam, per Bileamum male-
dictum benedictionem, & Oraeulum per Caipham
expedierit. Nec Jonz inobedientia nec avaritia
Judæ obfſtitit, quin verbum Dei efſicaciter uterque
prædicarit. Ut taccam Epiſcopum Laodicen ſis
Eceleſiæ in ſe cœcum & tamen ſtellam fuiſſe in ma-
nu Chriſti, Ap. I. 20. III. 17. Nec vis verbi à vaſis de-

pendet fictilibus, 2. Cor. IV. 7. ſed ſolius Dei eſt, jes.

LV. 10. 11, Rem. I. 16. cujus fidem hominum incre-
dulitas non reddit irtitam, Rom. III. 3. ſed Chriſtus
ex intenrione etiam malà efficaciter tamen prædi⸗-
catur, Phil. I. 18. Uti ex cathedrâà Moſis Phariſæi
etiam nequiſſimi erant audiendi, Matth. XXIII. 2.3.
Uti DEO filios Synagoga quoque adultera genuitr,
Ez. XVI. 20. XXIII. 3z7. UIti Zipporæ etiam iratæ cir-
cumeiſio tamen rata fuit, Ex. IV. z. Si verò Mi-=
niſterii efficacia à Miniſtti qualitate eſſet pendula,
Evangelium foret potentia hominum magis quàm

Dei, qui plantat & qui rigat, forent aliquid. Quis

denique de ſalutari ſacramentorum verbique ufu
foret gertus ? Nemo enim ſcit, quid fit in homine,
I. Cor. II. II. Clarius id veterum quoque ſimilia
illuſtrant: Eadem enim figilli figura eſt, üve auro
ſit ſive ferro inſculpta, juxta Gr. Nazian. d. Bapt.
f. m. 302. & juxta Auguſtinum, lumen ſolis etki per
loca «ο1a tranſeat, tamen non inquinatur, ſe-
menque fructificat manibus ſparſum etiam ar-
18,

(64.) S *
dis.: LiIlII. contr. Creſeé. 5. &in Job. 1. VII. f. 2o. X. f. as.
Hinc Articulus VIII. A. C. Quanquam Eccleſia pre-
priè ſit congregatio ſancterum & verò gredentiam, ta-
men cum in hac vitäà multi hypecritæ & m ali admixti
Eint, licet ati ſäcramentis, qua per malas adminiſtran-
gur, juxta vosem E&hriſti. Seaent öcriba & lhariſæi in
cathedrd Moſis, G&. Et ſacramenta &Cverbum prapter
ordinationem & mandatum Chriſziſant effcacia, etism-

Iſiper malos exhibeantar. Damnant Donatiſtas & S-

zales, qui negabant licereati miniſterio malorum in Ec-
gleſiä & ſentiebant miniſterium malorum inutile & in.
eicax eſſé. p. II: 12. Idem reſponderunt Tubin-
genles apud Dedek. Vol. I. f. v4 8. Canon verâà
quem Adverſarii obvertunt: Oaod guis non g-
Pet, alteri dare nequit; in causà valet tantùm prin-
gipali, neutiquam verò in organicâ (Miniſtro Ec=
cleſiæ) hæc enim non agit ſecundùm propriam for-
mam, ſed ſecundum virtutem ejus, à quo movetur,
v. Thom. P. III. O. LXIV. Art. 5. f. m. 134. Uti itaque
Haman Mardochæo contulit honorem, quem ipte
non habuit, uti Medieus æger decumbenti teſtituit
ſanitatem, quâ caret; Ut M. thaleros tabellio sffert,
Qqui ne unicum quidem poſſidet; ut corvi Eliæ co=
piam dederunt panis, qui tamen ipſis copizg non
fuit, ſic Miniſtrum quoque irregenitum organum
potiùs Spiritüs S. dixeris quàm habitaculum. Neae

Miniſtros irregenitos tantùm, ſed potiùs heterodo-

zos ſignificant ſpinæz nullas uvas ferentes, Matt
VII. 16. I7. & fures Toh. X. S. 10. quales fures Gig
Molſis cathedtâà fuerant, non quidem lmitandiga-

–

—
menaucier
lo teyerent

ℳ M

4

oniam
unm vet
io loellatæ
ſigas uiden
IV.2.l Cor
viæ tamen
guim Doch
olo gro,
teptodos .
terquafmn fui
1 A IX
Steghand, Ar
4 Matth. X.
pluria nunge
Alicabi tamen
cent, jel Lyy
Dominus: o,
verhane e eyn
Gρα‿7taα7α
nwen partien
Re ir adinſas

—
. N,a
eſ re⸗
iam, a⸗
Iirti
niniſtran-
khurſſaii⸗
eit etii⸗

Arum in kt⸗
gunleis.
int Tobin.
anon verd
lis zon Ae⸗
atum Priie
Uinikto Ec=
opriar fot⸗
0 moretut,
Uu ineue
h, guem inle
enti eirr
oryi Hlico⸗
, coia n0
im orpanum
culucn. Nes
uthetetodo⸗
ebtes, Maithr
les kales Kin

n Unitandlse⸗

. —
men audiendi ac venerandt, uti e. g. Pontifex à Pau-
To reverenter fuit habitus, Ad. XKXille p.

Q XxXXI.

2* (s5. ) be⸗

An Miniſri ex Auditorii qualitate
aijadicari queant, vegenitine ſint ipſi.
nec ne 5

Uoniam bonum æſtimatur exintegràâ causâ, ma-
Qum verò ex quolibet defectu, ideò ex Audito-
rio ſpectatæ virtutis, doctores ejusdem farinæ col-
Tigas quidem, queis id ſanè laudi eſt ac decori, I. Cor.
IX. 2. II. Cor. I. I4. III 1,2. I. Thelſ. HH. 19. Phil. IV. I. proter=
viæ tamen in Auditorio contumaci cauſæ longè aliæ
quàm Doctores eſſe bo ſſunt, e. g: petræ acſpinæ in
ipſo agro, Matth. XIII. Zo. 22. unde ad Miniſtros
reprobos N. V. Ceab auditorio improbo, quale præ-
terquatmn fuit & Jeſaiæ, IL. 4. & jeremiæ, VI. 10. VII.
13. XKX. S. XXV. S. XXIX. 49. XXNXV. 1 4. XXXVII. 2. &
Stephano, Act. VII. 5 1. 57. & ipſi Chriſto, proverb. I.
24. Matth. XXIII. 37. Joh. VII. 48. Deinde ſemen &
pluvia nunquam adeo excidunt in caſſum, quin
alicubi tamen, etſi minùs animadvertas, fructifi-
cent, Jeſ. LV. IO. II. Luc. VIII. Z. 15. Dixit quidem
Dominus: St ſtetiſſent in conſilie mes & nora Jeciſſent
verba mea pepulo meo, avertifent atique eos à vid mald

& cegitationibus ſais peOimis, Jer: XXlIII. 22. b hoc

tamen particulari ioαειαπο nimis liberalitar & pla-
nè aradοιο conſequens deducunt univerſale: E.

26 (66.) Se

ubi Auditores à vià ſuâ malà & cogitatlonibus pes-
fmis non avertuntur, ibi nec præcones verba Dei
nota fecerunt. Etfi enim in fſyllogiſmis hypothe-

ticis à negatione conſequentis ad negstionem an-

tecedentis valeat regreffus, ejusdem tamwen conſe=
quentis quantitas usque retinenda eſt. Pariter aliàs
& ex Matth. XI. ar;s colligere fas foret: Tyri &
Sigene contigiſſent ſigna in Corazim & Betſaiaä facta,

Tyrii ac Sidonii in ſacco & cinere refipuiſſent; E. ubi

nalla ſequitur feſipiſcentia, nulla qucoque ſigna
præceſſerunt, E. ne in Corazim & Betſaidâ quidem
ulla, quod tamen contra ipſam hiſtoriæ literam. LIti
itaque de poenitentiâà tantàùm Tyriorum ac Sidonie-
rum 1. c. ſermo eſt, & in particulari ab illius tantùm
negatione ad negationem ſignorum apud ipſos fa-
Gorum ritè procedimus Si Vri & Sidone contigiſſent
ſegna in Corazim & Betſaidæ ſacta, in ſacco ac cinere re-
Rpuiſſent, Atqui Tyrii & Sidonii in ſacco & cine-
re non reſpuerunt, E. (quia )illa inter ipſos ſigna
non contigerunt. Ita & ex ſer. XXIII. 22: Si ſte-
ziſſent in conſilio meo & nota feciſſent verba mea pepuls
meo, avertiſſent niique ees à via malä & à cegitalio-
nibus ſuis peſimis; hoc tantùm ſequitur: Atqui’
Judeæi tempore eremiæ non fuerunt à viis fuis malis
& cogitationibus ſuis peſſimis averfi, B. (quia/ Pſev-=
doprophetæ verba comminationum divinarum
ipſis non fecerunt nota, ſed inverterunt v. 86. Quid
hoc autem contra præcones orthodoxos, qui ver-
bum Dei non invertunt, ſed recte at finceré præ-
dicant, etſi reſi ſibiliter, Matth. XI. 17. I. Cor. I. 15,.
Theff. II.10. C XXXII-

Doni
IIIl. centr.
quas quoqu
ſ1, Poiret
Glaub. Bek.
1 Tiw. ll. 2
auimemzil

emn peryen

eminentid ℳ,
in ongi, en
4 lunt, 1c 1
limitata hiet
fatiens boetl
fortius er4
ligionis curat
tus ided inſti
us, ut qulete
dum tabulam
Pietefe, illl en
Bilktatus et ta
nis. Nmos
Do. Thoman
5, ) led fundn
4 Tologis

nibuspes⸗
Verba Dei
hypothe⸗
tloneman⸗
wen conſe⸗
baritetalias
N i
ſeidi falte,

ſent; E. dbi

1oque ſignn
zidi guidemn
lteram. Uti
nac Fidonio⸗
lling tantum
Pud ipſos fi⸗
Nruntigilent
A cinere i⸗
eco & elne⸗
1 iglos bode
I. 22 ſe
ba mieſtpyl⸗
61agiten⸗
itur: Atqu
riis lois als
(goaia) er-
n Givinarum
atV.6. Ci
10³ gui vet⸗
e bncelé ple⸗
.1. Cor. l
C XXA

- n

Q. XXXII.
An Magiſtratui Politico in Teſtamento

etiam Novs eura Relegionis lompetat 5

DOnati quidem impia vox fuit, apad Optatum lilr-
III. contr. Parm: Quid Imperater cam Eccleſiä 5

quas quoque tibias inflant Weigelius, P. II. Poſtill.

f. 327, Poiret L. V'II. œcenom. S. 5. 9. 0. p. m. 225. Dippel,
Glaub. Bek.p. 61. &ss. aliique. Contratium verò ex
1. Tim. II. 2, farilé patet, ubi injungit Paulus pre-

ces pro omnibus hominibus, queis ad veritatis agnitio-

nem perveniendum, v. 4. pro Regibus & omnibus in

eminentiâ conſtitutis, at vitam agamus tranquilbam

in omai, en verba A poſtoli haud adeò laxa aut va-
ga ſunt, arx illa Virgilit: DEUS nobis hec otia feeit ſed
limitata pietate ac honcſtate, ut taceam, quod otia
faciens Poëtis, favere & Poë” præſumatur, ſi longè
fortiùs ex Apoſtoli verbis Magiſtratui Politico Re-
ligionis curam vindicamus h. m: Quicunque ſta-
tus ideo inſtitutus eſt Deoque ꝑgrece commendan-
dus, ut quiete vivamus in omni non tantùm ſecun-
dùm tabulam ſecundam honeſtate, ſed & primam
Pietste, illi eura competit & teligionis; Arqui Ma-
giſtratus eſt talis ſtatus, E-.competit ipfi cura re ligio-

nis. Nimiopere quidem connexionem Majoris

Dun. Thomaſius ſlubvertere laborat im Fuͤrſten⸗Recht
p. 30. ſed fündamentum illa habet immobile, pridem

2 Theologis noſtris præſertim S. Schmidio ſequen-

1 2 tibus

28 (68.) S

tibus oſtenſum: Quanae oeramus Deum, ut per Mas
giRratum nobis vitæ det piam & honeſtam tranquilli-

zatem: oportet preces noſtras ſanm habere fundamen-

zum in promiſſione & inſtizutione diving. Ohi verè
Mnd fundamentum inveniemus niſi in inſtitutione, qud
Magiſtratus eum in fuem Ordinatas eſt *Et peſſimus ora-
7e: Da, Domine Deus, ut ſub Regibus & Magiſtratibus
noſtris ranquilè, piè, honeſtè vivamus: exaudi nos,

quia eum in ſinem Magiſtratus neſiros inſtitaifti. Part. II.

Calleg Bibl. p. z212. Præterea excipit quoque Pufendorf-.
Pro quibus vota conctpere jubebat täm Apoſtolus, Eth-

vici erant principas, queis nulls ades pietatis cura eras
camprimis Chriſtiang. d. Habit. Relig. p. 257. At Reges

quoque ethnicos non tantùm ad aperiendas Chri-
ſto portas præſtandaque ſervitia eſſe obligatos ex:
Pl. II. 10. 11. 12. XXIV. 9. XLVIE. 10. Jef. IL. 2 3. LK. 3. 10.
16. Dan: VII. 27: Apoc. XXI. 24. liquet, ſed multos
ipſo etiam adu curaſſe Religionem & Philoſopho-
rum ſcripta & Legislatorum edocent exempla. Con-
fer Dan. III. 29 Jonz. III 7. Si Religio enim eſt pro-
pugnaculum poteſtatis, juxta Platonem, ſi juxta Ci-
ceronem eſt ſocietatis humanæ vinculum, fi, docente
Lactantio, homines ſacramento ebſtringit, ne furta ne
latrocinija committant, ne ſidem ſallant, ne aepoſitum
appellati abnegent; Si abſoluto dominio Religio ma-
ximé Lutherana favet „uti ef apud Maßnm in Intereß.
Princ. p. 1o7, à curâ religionis, unde Magiſicatus auto⸗
ritatem, valorem humanæ leges, & univerſa ſocie-
tas humana concordiæ nexum ſortiuntur, qui ex-
cludi poterit prinçeps, præſertim fidelis & ortho-
doxus:

—.
Corus, 4
cure illiu
l famhili
Aheiſmmn
ſuptemut
parentibt
ctis Col.
Kille in .
ac imſmed
Ieligionis
Nationem
Quamvis
wundo,
e nec cun
uli guiden
iftatiiy
.1. petſon
Ladiotene
gue 7 z.bo
teltas itigen
Mitur, quat
Hinc, comi
ſoper habit:
ge Printinun
dinit? Ryit,
ir ieh G//
Dei lonſiit.
im, naxin
Rinum ℳ
Detatores T.

—
st her Ma.
anguilie
fusdemen.
Vi den
kuine ui
Ainu ora.
Magirutibus
erani 11,

ajfi en l.

ebofendott⸗
Poſola, Rtb⸗
iut cara er
. At Reges
iencdas Chi-
obligatos er.
l,13,. N zase,
ſed multos
Philoſopho⸗
templa. Con=
enicn el *
ſjunz Cl⸗
,F, ocente
,,ne fuftane
te Eepeſttuns
Rel Goma⸗
ſum in uſteſi
ratus zuto⸗
1oivetlaſocie⸗
intut, quier⸗

elis & oltho⸗
do

(6 9.) d*%
doxus, qui cen primarium Ecelefiz membrum im
guræz illius partem omninò vent? Sienim ne Pa-
Scf familias quidem ſuperſtitionem, idolomasiam⸗=
atheilmum, &c. tolerat, quantoe magis reſfiſtere iis
ſuptemum Reipl. Patrem decet, imo oportet, & ſi
parentibus parendum in omnibus, adeeque & ſa-
cris Col. III. zo. cur non æque & Patiw Pattié Et-

ſi ille in productionem boni ſupernaturalis dire éte

ac immediaté non inffuat, circa exercitium tamen
geligionis omnisque pietatis publicum ut & guber-
nationem Eccleſiæ viſibilis externam eſt occupatus.
Quamvis etiam Regnum Chriſti non ſit de hoc
mundo, Joh. XVIII. 36. eſt tamen in hoc mundo, un-
de nec curam ſecularium principum abhorret. De
tali quidem curâ nihik diſerté habetur in ſede Ma-
giftrats propria Rom XIIE, nif quod zâρα âι
v. H. perſonas quoque Eccle fiaſticas, -ùm hæ quoque
gladio terreri regive queant, & r &ναααν qualecun.
que v. 3ꝶebonum etiam animæ complectitur, ubi po-
teſtas iti dem nec rope Rerinz nec dicas αι aridaexpri-
mitur, quarü tamen neutram juaicibus abjudicçabis.
Hinc, communi aliàs pontificii cleri ſententiâ in-
ſuper habitâ, bené Thomas Aquinas lbr. de Regimi-
ne Principum 6 modò hic illius genuinus ſit fœtus)

dixit? Enis, ad quem Rex princtpaliter intendere debet,

in ſeipſo & ſubaitis, i aterna beatetudo quæ in viſione
Dei conſeſtit. Et quia iſta viſio eit perfectiſſimum bo-
num, maximè moveieaebet Eegem & quemeunque Do.
winum, ut hune fnen, ſubaditi conſequantur. Ipfi lm-
Beratores Thedoſius H Honorius ad Marcellinum
J 3 per=-

25 (76.) e=

perſetipſerun t: Neque aliud aut belli laboribus aeimut,

aut pacis eenſiltis ordinamus, niſi az vera m Dei lsz aum

orbis neſtri plebs devota vuſtogiat. Et I hee dofius
in epiſtola ad Cyrillum: Cæſarei eft maneris, z Auas
ſolum pacificè ſed piè etiam ſubditi vivant. Quog etiam
ſub prima ſtatim regiminis ſui auipicia Wünen-
bergico Duci C HRISTOPBORO fKopusfue-
rat præcipuus, ita enim moxz in primà Cyso-

ſuræ ſuæ Eeceleſßaſtie« editione præfatur: Als

wir zu angetrettener unſer Regierung / uns noth⸗

wendig und zeitlich erinnert / was uns von GOHTD

dem Allmaͤchtigen befohlen / auch was Amoͤt von ſei⸗
ner goͤttlichen Allmaͤchtigkeit wir fuͤrgeſetzt/ allen

muͤglichſten und deſten Fleiß anzuwenden / auff daß

unſer geliebte / getreue Landſchafft / und von GOtt
dem HErꝛen befohlene Unterthanen / ihrer Seelen
und Leibes halben und alſo zum ewigen / und zeitli⸗
chem / recht und wol unterwieſen / und regiert wuͤrden/
& paulo poſt. Wir haben faͤr nutz und nothwendig
angeſehen / die ordinationes unſerer Kirchen in ein
Werck verfaſſen zulaſſen / in deme auch unſerer ge⸗
treuen Landſchafft ewige und zeitliche Wohlfart zu⸗
ſchaffen / welche hierdurch zu rechter Erkan nus Got⸗
tes und ſeines Sohnes unſeres HErren Chriſti be⸗
wegt / daraus auch Frucht braͤchten / und ſichin ein
Chriſtlich Leben anſchickten / ꝛc. Hæc autem omaia
RerésειοσHπο ταιςσ damnare animum prodir perqnam
ingratum præſertim lubditi. Sed tritiora Wa lint
peiſſm qne obvia, qua perviſurns volvat Brentii neſtri prele-
imena Akol. Cocgf. E. 4 Jol. 203. 5 α ad Jol. 285, Ce h. L. T.
. Vdſe

rm.6M
. 4. 2 Pandi
e. 4 Repimn/
7CCn
llaud Autaye
nir 5. E
4, Dewirit 4

Aus

. Oe noa
tantume
Pinamur fid
ſollus, u Der
Conyerdoer
ſol us dat pel
ſos enim aded
ctitas jehaſ⸗
loquiturapu
Iig, 4, erit.
rit dd,
IV. Alien

gui nan ote

DMti0 eni,

neti ſubegen

Gagingt,
Neicaltuz
eo doſiu
, e N
Cod etian
Nücen⸗
copestut⸗
nà (jte.
itur: As
Uns noth⸗
1607 %
ntvog ſci⸗
ſett/ alles
8/ auff daß
von GO⸗
er Seless
und zeitli⸗
iörden
votptvendis
hen in dis
Unſertr ge⸗
ohlfun i
neus Got⸗
Chriſt be⸗
ſchin tin
lech ODI
ir pelqkam

6erh. Lile
, vi/
it

*W (71.) 5*
VI. f. 297, C. C, f. 926. Dorſeh. Theol. e Mor. p. ng. Hülſem!
Brev. C. XlI. F. 1§. AX. 5. p. m. 624. 667. Ciand. in H. Grot,
p. 4162 Wendalinum d. Jure Reg. L. W. c. 2. p. 302. 7 h. Keim-
Aing. A. Regim. Sec. & Eecl. p. 3o5. Walt. Q. Miſr. p. 169. K&-
nig. CC, p. 754. Rivet. T. I. f. 1521. Turret. T h. III. p. 353. Tri-
gland. Antapol. p. 721. Tilen. Syntag, P. II. 15o. Carpzov. Ju
rispr. f. 3. H. Grot. d. Imp. Summ. Pot. irca Sasra, & Ant,
J. Denezinis A. Kepl. Ecsles. L T I. erz. f. 122.

Q XXXIII.

An ad veram fidem vi quis ex-
teraa covi poſſi?
JIOc non dicimus, tanta enim violentia non
tantùm eſt I. iniqua, nos quippe non de-
minamur fidei, 2. Cor. I4. 2. ſed conſcientia Dei eſt
ſolius, 1. Petr. II. 19 II. Minus idonea,
Converſio enim eſt ex gratiâ Dei, Act. XVIII. 27, qui
ſolus dat velle, Phil. II. 3. III. NOXia, religio=

ſos enim adeò non efficit, ut effinagat potiùs hypo-

critas purpuræ non DEO thurißcantes, ut Themiſtius
loquitur apud Socratem H. E. L. iIll. c. 21. & H. Gro-
tius, d, verit. K. Chr. Lib. PI; Coactus, qui eredit, non
eredit, ſea credere ſe fimulat, ut malum vitet; Sed etiam
IV. Aliena à praxi Apoſtolorum,

qui non ore gladii, ] ef. II. 4. Matth. XXVI. 52. ſed
gladio oris, 2. Cor. X. 4, rationem gentium obſequio

ſidei fubegerunt. V. Inimica indoli Ke-
. ligio-

ligionis Chriſiianæ, quæ ſpontanea eſſe de-
bet, Pl. LI. 14. CX. 3. unde & Pufendorf: Si quis hu-
rnique poteſtatem ſummoerum imperantium extenderein=
Nituat, velut penes ipſos quoque ſit religienem Chriſtia-
nam, aut qsadam ejusdem adegmata nec modam legi
civilis ſancire, ſen tisaem ſanctienem legis civilis addere,
aut pæœnis temporalibusaliquem cogere «d amplectenrdam
religionem, vel ad profitenda aut abneganda certa das

gmata de quibasinter Chriſtianos diſſenſio eſt, is geniuns

religionis Chriſßiane, modamque téſa tdem bripagandæ
Chriſto & Apeftolis adbibitaum plavè evertit, as ſiaem ny.
Ilram, quæ gratid Ppiritus b. excitatur, & α.αd %⸗e
plena ſidacia cordis conſtat, transmutat in exiernazs
SHSõ linguæ ad verba fermanaa à ſenſu animipla.
noè diſerepantig, d. Habit. Relig p.22 e, & paulo poſt p. 222.
De cateroper vimpænasq;humanas intentatasilluming-
tio mentis, & intrinſetus aſſenſas dogmatum rationis
Klirelilta capt um exſaperaniium haudquicquam produs
voeeſt. Jenſa autem aninii diſſimulare & alzud ani-
mo teltam & aliud linguâ promtam habere ac vocabe-
lorum in ſummis labiis natorum recitatione defzengé,
adhibitis quibnsdam ritibus corporis, nihil minds qJuam
religio eſt, abi internus ac delitus animi ha buas motnsc,
abfuerit. Denique VI. nihil minuùs quàm
proportionata animæ, cui nec im ponegę
aſſenſum nec fidem extorquere poteſt. Duis im-
yonat mihi neceſſitatem credendi quod nolim, vel quod
velim, non credendi inquit Lactantius L. V.
Tuſt. c. . & 2o. Nen cſt opus vi &öinjurid, quia religis

— m
ainmm i
Gn ſrvel
mifaya
ſiucum er
alulguuiqs⸗
Aſuin liſe
Aultcſendi ſell
Ure ſufal,.
t eeſe e
Nan ſſingt
dere velit, ſ
labitur. Mu⸗
gitin qud ſi⸗
14 zin nula
pulientid all
S Dw gct
aAded idear
Veihl p.m.
Erbit, ut dc il
te jure poſſit.
Eevincit, Luc.
Cetiel, nec voe
Lulille legant

An He⸗

NEquehor
Kmglegie

—
eſſe Ge
i guithu.
endereiga
1 Clriſir
dum legn
lr altere,
lelerda
la tenti
agmnge,
t ſcen m.
in externußs
ſuarininli.
opolen⸗.
uuilunint.
tun fatid i
guen oMhl⸗
1GAalud NR;
Kr ulkg⸗
wwt Sſungi,
llminds uans
lutnmu
hus qudn
gec imponete
e. Quis in⸗
llin, del u
Cantins le,
i genle,

.⁸ G.) .

cegi nen poteſt, verbis potius quam verberibus res agende
eſt, at ſit volantas, & paulò poſt: Longè diverſaſant
cCarnificina & pietas Non poteſt pietas cum vi, aut ju-
Kitia cum crudelitate confungi ſed meritò non audent ae
rebus quicqutam docere divinis, ne d neſtris deriaeantur
& Aſuis deſerantur. Defendenda enim reiigio eſt non
occidenao ſed monenao; nen ſavitid ſea ſapientiz non ſoe-

ere ſed ſide. Ala enim malorum ſunt, haæc benorum.
Et neceſſe eſt benum in religione verſari, non malum,

Nam ſi ſangnine, ſi tormentis, ſi malo religionem atfen-
dere velis, pam non defendetur illa, ſed polluetur & vio-
dJabitur. Nihil eſt enim tam voluntarium quàm reli-

Cio, in qud ſi animus ſacrißicantis averſus eſt, jam ſubla-

Tta jam nulla eſt. Recta igitur ratio eſt, ut religienem
Ppatientid vel morte defendas, in qud fdes conſecrata &
Spſi Deo grata eſt, & religioni sddit autoritatem. Nec
adeò diſſentit D. Auguſtinus, cujus mentem D.
Veihl p. m. peculiati Diſquiſitione tam luculenter
Exuit, ut de illa nemo poſthac vel tantillum ambige-
Te jure poſſit. Contrarium etiam cempelle illud non
cevincit, Luc. XIV. 23. cum nec invitati fuerint hæ-
tetici, nec vocatores iis manus, nedum laqueos, in-
tulifſe legantur.

C XXXIV.
An Haretici ſiut morte plectendi?
NEque hot dicimue. IIIos quidem quos juxtim

& maledicos deprehendimus & maleficos, di-
J gna

* (77.) e

gna factis manent, nec ex affectato mentis errors
impunitas ſceleribus accedere poteſ, capitalibus
unde obſcuras luſorum chartas & carnificum flam-
mis videas illuſtrari. Chriſtianos verò ob errorem
mentis fimplicem, ob quem commileratione digni
meliusque inſtruendi ſunt, igne, 10tà, gladio tol-=
lere Antichriſtiana (& conſcientiarum) tyrannis eſt.-
Dan. VIII. 24. Ap. Xl.7. XIII. 15. XVIII. 6, à quà multum

abhorrent Chriſti I. ſcopus, qui eſt perdere nom

perſonas 2. Cor. X. S. ſed errores tantùm, 2. præ-
ceptum: Siue creſcere Matth. XIII. 30. 3 arma, quæ
ſpiritualia, 2. Cor. X. 4. 4. Spiritug, qui lenis,Luc.
N. yy. 5F. regnum, quod non de hoc mundo, oh-
XVIII. 36. Devitari jubentur hæretici,Tit. UI. 10:
non tolli de vitä. Quàâm multis loliis, quæ e. g-
ut Auguſtinus, in ſemen verti bonum poſſunt, præ⸗=
maturo excidio converſio præripitur * Hæretici
audiunr quidem lupi, fures &c. Matth. VII. 15. Joh=
X. S8. non tamen propriè tales, poſſunt enim in oves
adhuc mutari, E. nec gladio proprio ſed verbi tan-
tùm metaphorico excidendi laqueoque ſyllogiſti=
co ſunt ſuſpendendi. Licet Idololatras ac Pſevdo-
prophetas V. T. configendos legas „Deut. XIII. y.
Zach. XIII. 2. quod de filis quoque immorigeris
fuerat præceptum, Ex XXI. I. hoc tamen contra
N. T. homines non militat, ubi magis meretur ve-
niam hærefis, quòd cœcitas in Myſteriis fidei eſt,
quàm idolomania lumini & naturali adverſa. Neæ
denique ſequitur: Hæretici ſunt exeommunicandi.
E. & interficiendi, niſ & guloſos, & ſcortatores, &

liig oſod a
Eccleſi thent
4lios foliis
Petus non 6c44.
ttel. h. 419.

ſereli Cyer.

Duvendin
u infe⸗
libia

lvbertis
Moltiga⸗
gello lt us
quidyisſenti
Ai,unicuique
Falit nm aij.
Mulæus 4,li
ſumma peti
in his quam
paſlim experi
maſſam mo
ſetpitque gar
Il. 17. unde
Ppiltopis Al
Necmalè à.
gie rinlalin

—.—
ntis ettors
4pitalibus,
fcum fam.
Oberrofem
tione digni
gadio tol⸗

IVnnis eſt,

ä multure

erdete nem

1, 2. Ppkä-⸗
atma, que
Ulenis, Luc.
mundo, ohr
„Tit. III. 1o;
lis qux ehe
voflunt, pre⸗
t7 Hereties
VI i.. ſehe
enim in oves
ed verbitan⸗
ne llogiſi⸗
sac blemo⸗
eut⸗Y1IIl. 5.
mmmorigells
men conttà.
weletur ve⸗
us fde ell,
207etla. Nee
wunjcandi⸗
coltatoles,
lik

Uitigioſos & c. occidere velis. Hæc conſtans noſtræ
Eceleſiæ thefis eſt ac ſententia, quatn poſt multos
alios fuſiùs proſequuntur B. noſter Thumm de Ha-
moeticis non occidendis ſed coercendis, Balduin Z. II. Diſpp.
WMitteb. p. 47o. & Affelmann de hareticis ferendis non au-
ferendis Oser. P. I. g. 613.

Q XXXV.

Docendine E. libertiniſmus ſit tolerandus,
an infrena quiavis credendi ac diſſeminandi
libido minimaàam injianétâ emigrastone

ſit compeſcenda?

1 Abert: ejusmodi arridet hodiè haud paucis.
—Multi paràùm à Spinosâ abſunt eò dementiæ pro-
teſſo, ut jus contra revelationem quoque divinam
quidvis ſentiendi, & quod ſentiat, pro lubitu dicen-
di, unicuique vindicare ſuſtinuerit c. X. Tract. Theol.
Polit. p. m. 225. us verò non eſt, ut demonſtravit J.
Muſæus d. libert. Philos. p. 91. ſed iniquitas potiùs
ſumma perieulique pleniſſima. Connixiſſe enim
in his quam itreparabile dederit damnum, triſtis
paſſim experiehtia edocet. Parum quippè fermenti
maſſam mox univetſam corrumpit, 1I. Cor. V. 6.
ſerpitque gangrænz ad inſtar heterodoxia, 2. Tim.

Il. 17. unde ipſe Chriſtus tolerantiam hærefium in

Epiſcopis Aſiaticis culpavi, Ap. II. 14. 15. 16. 20.
Nec malè A. H. in ſpecim. th. C. II. p. 96. Quot toleran-

giæ zransattiones, tot nova ſchismata, tet ex vulnere
K 2 impuro

₰6 (76.) 3*
impauro purulenta ulcera interitam Ercleſiæ minitantia;

zot aiſftdiorum dinturna imò propetuaſemina, tot fane=
Kiſſimi arietes corpori chriſtiſubvertendo, aceranao, iſſt

panao ſappoſiti, aliis in libertiniſmum, aliis in Atheiſmum

provolatis. Errores itaq; in primâ ſtatim herbâà ſtran-
gulari juvat, non quidem tantâ cum violenti4, ceus
apud Sleidanum Eib. X. d. ſtat. Relig. Anabaptiſtæ Ad.-
verſarios malò malctatos poſſeſſionibus dejictebant, deinde-
Emul armati concurrunt, &öquicunque non eſſent ipfo-
rum ſectæ, ſtatim ex zarbe propellant, nullä nec atatis-
habitaà ratione, nec ſexüus, ita quidem, ut in his tur-
bis atque fugà præcipitifœminæ aliquot gravide abortum:
facerent. At errantes in regiam veritatis viam re-
duci præſtat, quàm longiùs propelli. Unde non:
quidem ad fidem, ad fidei tamen media, audien-
das quippe conciones, ni pacta obſtent majusve-
peticulum, cogi debent, interdictis falſæ religio⸗=-
nis exercitiis. Præcipuæ tùm Miniſterii partes ſunt,
ſeductis advigilare, non ſine eurâ ac precibus, Phile
III. 2. eximere errores, 2. Tim. II. 24. Tit. 9. dehor-
tando inſtare, Tit. III. Mo. tandemque excommuni-
care, 2. Theſſ. III. 14. I. Tim. VI. 3. 5. E Tim. I. 20. Si ve-
rò nec excommunicatio quid proficiat, ſed ſedu-
Qi in ſedudores ac Hæreſiarehas planè degenerent,
omnia noſtra ſacra non tantùm negligentes, ſed &
contemnentes: eos emigrare intereſt, non quidem-
in errorũ pœnam, ſed offendiculi averſionem, ipſius
Apoſtoli voto: VEtinam abſeindantur, qui vos labefaa:
Gtant, Gal. V. I12. ubäper apocopen ad avertendum
quippe contagium ſufficientem emigratio potiùs:
quâm

—ꝑ
Apm tantü
conk,l.Cor.
r lz ei⸗
gr04 chita .
Alla meyei
Aderet, ſali⸗
mneydun
Scenduseſr
pbect Adli,
iss Aut p
Aui nigremat⸗
uan legitin
ren ſuum fn.
Gucftiet,
termminayit,
tium ſcei acaſt
ſed exilio tan
tisaffitmet,
bendo haret
Contrariume
Keaelcit, o
Puébaptilenu
derotiope ſut
Pentecolles fe
lin auguratus
Tibns ag
nt llligamin,
lorricugem in
1Il fzzs S
mner nanſi⸗

—,—
minitintit,
a, ut fuze⸗
rraudi iſt.
dͦ Beiſnun,
herbä ſtran-
Oleati, cen
bahtite Adl.

ebant geir he

6 ſent .

A nert dtan
1in bis tur.
vidk abortuft
tis viamn te⸗
Unde non
dia, audien--
eut ajusye:
falle ieligi⸗
Upartes unt,
ecibus, Dhil.
1.1 9 Cehot⸗
excommmuni⸗
.l. 20. JDi e⸗
at, eo ſedu⸗
gegenetent,
entes, led &.
non qujdemm
onem iplius⸗
i lbeſia⸗
ivertenducmm
glatio hotiis
quacm

₰ (77.) 5%

. — . . .
gquàm tantùm excommunicatio intelligenda venit

conf. I. Cor. V. 13. Eadẽ & Pufend. ſubminiſtrat, d. Ha-
bit. Relig. p.23 : Si quis contra docere aggrediatur praſertinz
rca capitu ſumma religienis Chriſtianæ tangentia, is ut
abſiſtat monendus, & ſi quid rationum pro ſauâ ſententad
adferat, ſolidè reaargeuen dus, convictoq; ſilentium im-
ponendum eſt. Si ne ſicquidem quieſcere velit, civitate
eftcienaaseſte. Nam cum hæreticum hominem aevitarè
Sbeat Apoſtolus, & verò ànobis poſtulart nequeat, ut in
unius aut paucorum heteroclitorum capitam gratian:
alis migremas, conſequens eſt, ut ille ſolum vertat, paoſt-
quam legitimè convictus & monitus pervicaciter erro-
rem ſuum fovet & periculum eſt, ne alios cominus conta⸗
gio affciat: Uti itaque David & regiâà ſuâ impios ex⸗-
terminavit, Pſ. Cl. §.S8.9, üc hæreticos quoque A-
rium ſc, ac aſſeclas Conſtantinus M. non morte ipsâ
ſed exilio tantùm affecit: Quis autem ſanæ men-
tis affirmet, quòd pientiſſimus Imperator, proſcri-
bendo hæreticos, unà & Spiritum S. excuſſerit e
Contrarium demonſtrat: quæ, Euſebio teſte, & po-
ſtea edidit, opera certé Spiritůs non carnis, præci-
puè baptiſmus tot ſuſpiriis expetitus, tantâque cum
devotione ſuſceptus, quem placida dναwoν ipſo
Pentecoſtes feſto excipiebat. Pariter hæreticis exi-
lia auguratus eſt Auguſtinus ad Gandent. L. II. c. 2.
Tribanus ad quem loqueriz, non tale præceptam accepit
ut occidamines, ſea at corrigamins Oaodſi nolueritis, ne
correctienem impediatis aliorum, in exilium mittemini,
T. VII. f. 336. &. Alitioera in vos cuſtitnit, lmperator
Eropter manſzetaainem Chriſtianam. Exilium vobis vo-
. K 3, luit

— — (22) sSAr —
Eeizinfirre non mortem. Gemella quoq; Luth, haber:
Hiemit wird niemand zum Glauben gezwungen /
dann er kan dannoch wohl glauben / was er will Al⸗
lein das Lehren und Laͤſtern wird ihm verbotten / da⸗
vnit er will GTTund den Chriſten ihre Lehre und
WBort nemmen / und will ſolches dannoch unter der⸗
ſelben Aigenſchutz und Gemeinſchafft aller weltli⸗
chen Nutzung zu ihrem Schaden thun Br geheda⸗

hin / da nicht Chriſten ſeyn / und thue es daſelbſt / daẽã

ie ich mehr geſagt; Wer bey Burgern ſich nehren
will / der ſoll Stadtrecht halten und daſſelb nicht
ſchaͤnden und ſchmaͤhen / oder ſoll ſich trollen Piat.
EWXII. T. V. Hen. f. m. 176. Oin Libb. Symb. p. 361. 362
Rebus ita ſe habentibus hæreticorum migratio, ne
pœnι quidem rationem habet, uti iterum Augu-
ſtinus: Fauſtus convidtus vel confeſſus intercedentibut
Chrifianis léviſſimaäpænd, ſe tamen pœna dicenda eſt, in
inſulam relegatus eſt, quoa ſud ſponte quotidie ſer vi DEl
faciunt, ſoa wrbultento ſtrepita pepaloram removere
cupientes; Lib. E-c. .. contr. Eznſt. T. I. f.m. 229. Chri⸗
Rus quid m neminem relegavit, at nec adulteram
damnavit ch. VIII. 1. nec judicem ſeculatem egit,
Luc. XII. I4. Ergone nullus hodie judex eſto, à4
quo adulteræ condemnenturé Non obſtante re-
gno ſuo ſpirituali Chriſtus nihilominus num mula⸗
rios flagellis expulit, ſic illi regno nechæreticorum
rejectio repugnat. Si dicant eregesdgααοσσſe per
cConſcientiam nec abire poſlſe nec tacere, u0s per
conſcientiam infrenum elusmodi αιαα a 1à2

non poſſumus ſufferre, 2. Petr. I. 20. 21. Prophe-

tæ enim Prophetis ſint ſubjecti, 1, Corn. àV. 29. 34.

Alunid

Ullibie
ſtituta,l
pontificiive
ſglerinfidel
Titur tamen
ſtanutn, ben
iſte, Indepe
ter uds tan
tentia, on
gi vers omn
1. Siconſv
det, Eb. Vl.
1. Cor. Vll. 3
hius, ſi gem
juncdti foerum
Iologia non n
concionis An
broſius: Cn
innune encif
delponlatorun
Venit, lcortat
gitleges, er e
Ktatuat, etſine

nz, Mane,

ndir
wungen
will Al⸗
tten / da⸗
Lehre und
unter der⸗
lar weltli⸗
Hrgcheda⸗
hſeloſtdas

ſich nehtan

ſſelb nicht
6.). M
migratio, ne
rotb Augb⸗
terledentibu
enda , is
Ae erui Dfl
m renovert
2. Chir'⸗
ec adulteram
cularem egit,
ger ello, 4
obKadte e⸗
SnucN2⸗
ricticotbim
A)Nelle pet
ete, 0 pet
Dia i Nenr
1. Drophe-
„IV. 9 z
GNNN.

y. 703. & Menser. Dißß. de Sponßis ante ſolennem benediétionena.

* (79.) Sw

C. XIXVI.
Anbenedictio Neogamorum Eccleſiaſtica

ſit neceſſaria?

UIllibi quidem ſpecialiter præcepta eſt, aut inm⸗
ſtituta, de neceſſitate inde conjugii abſolutè, ut
pontificii vellent, non eſt, ſed hoc citra illam, e. gri
inter infideles, ex ſuis caufis completur. Requi-
ritur tamen illa ad matrimonium ſan um, Chri-
ſtianum, benedictum ac notorium, ſecus ac Brovv=
niſtæ, lndependentes ac Anabaptiſtæ ſomniant, in-
ter quos tanta inde divortiorum frequentia ac li=
centia, contra Chriſti interdidum, Marrh. XIX. 6.
Si verò omnia in nomine Jeſu auſpicanda. Col. III.
17. Si conjugium in omnmibus eſſe honorabile de-
ct, b. Xill. 4. & non niſi in DOomino ineundum,
I. Cor. VII. 39. Si nuptiis elandeſtinis nihil tur-
pius, G denique ipfi fiatim Protoplaſti ſolennitex
juncti fuerunt, ipſius Dei manu benedieentis, hie-
rologia non niſfi publica ſufficiet, cui totius quippe
concionis Amen reſpondere poteſt, unde & AQm-

proſius: Conjugium velamine & facerdotali bene-

*

dict ione ſanctificari eportet. T. III. ep. 20. Urut itaque

deſponſatotum concubitus, qui hierologiam præ-
Vertit, ſcortatio non fit, in Eccleſiæ tamen impin-
Eit leges, ex omni parte legitimos inde natos quis
ſtatuat, etſi nec dixerim ſpurios. v. Tarnov. de Conjug.

OA-

65 [80.) Se⸗

coneumbentibus. Appena. Diſ. Gieſ.p.5 46.& Wuͤrtemb. Ehe⸗
Ordnung. p. 6.

—

5

C XXXVII.

An certis precum formulis uti
conveniat?

Ngant Brovvniſtæ, Independentes & c. tanth

4. cum vehementiâ, ut orationem quodque Domi-

nicam damnent. IIlæ autem non tantum in V. T.
vVigebant, quantum ex Num. VI. 23-26. 2, Par. XXH.
30. 2. TOe. II. 17. & Pſalmis conſtat, ſed in N. qua⸗
que à Paulo commendatæ Eph. V. 19. & ab iplo
Chriſto frequentatæ ſunt, Matth. XXVI.0. XXVII. 46.
Luc. XXIII. 46. qui formulam precandi & novam ſu-
Peraddidit ac præſcripft, dicens: Si oratis, dicize;
eodem tenore pòſt & Matth. VI. 9. Luc. XI. 2. Fe pe-
titam. Ut taceam veterum liturgias, hymnos
armen præcipué, quod illi Chriſto ante lucem ſta⸗
to rempore dicere ſecum invicem ſoliti fuerunt, te=
ſte Plinio L. K. ep. 97. p. m. p9y. Quæ eòô tamen tra-
henda non ſunt, ac ſi in lolis hujusmodi formu-
lis ſemper acquieſcere quemvis, & adultiores quo-
que in fide, qui proprio rem remigio gerere poſſent,
verbis nihilominus alienis ſolicitudines Proprias
exponere oporteat. Spiritus Gratiæ enim atque
precum, Zachar. XII. 10. qui intercedit pro nobis
ονρει αιοτ+ Rom. VIII. 26. ad form ulas non
Adſtringitur, queis tantùm infirmitati maximé ru-

Giornmn

er
diotumn ſuec
qur tota oß
potiu cooß
cr ole preet
fatac utile ſ⸗
Nec ledione
hominibus
c1 libris, q
Ium, eſſe
dignam, ut
MAf. MX
XIIX. 13. col
Pet. Il , ut
in Eecleſiæ
ralia tantum
Non ſunt, a.
in ne in
msra, uiga
guoque ſenp
Z. Pl. CXlIn
