KaI600-106_19

08, gui nonnii
ſtica pihtare de. 1

gratis eragnnu.
ns lubliſtere po.

nrſtio ſand hæc

urez ſpititus ele ſ

e homine legi⸗

ſale nidet, i.
ien & Gi H

& poſt montem
o damno.

Dlltkatias eſſe ſe⸗
1, guod nos de⸗

imus.

ſecho nec hie e⸗

lioguer eNomar

Eam ien di⸗

igemibns, Judd
tuat. Sed 191.

C. 6. denn,

wehenſin/ riut

nuges & ſtultus

00 d nos, ilte
2Dll4 NC5.
ſ ſciptione bie
teinun Belind
lales dilech te⸗

SYTLLOGE

CUESTIONUM
THEOLOGICARUM

denuò tritiorum,

Duam

Zy O&
PRÆSIDE,

JOH. CHRIS TOPHORO PFAFFIO

S. S. Th. Doct. Profeſſore & p. t. Decano,

FPublicæ &σνS‿ισαα
expenent

M. SA MLIEI. URLSPERGER⸗ Kürcho- Tccccnfs.
M. GEORG-ERYCIS REMMELIN. Balingenſis.
M. PHILIPP. SIGISMUNDUS MOSER. Stuttgardianus.
. 7RISTIANI; FRIDERICUS FABER, Stuttgardianus
M. w H. VILHELMUS SCHMUCKER, Görlingenſis.
VILHELMLIS FRIDERICUS LENTILIUS, Nördling.

Add Jept.

7BIN GO A,

Literis IOH. CONRADI EITELII,

A, clo. IoccCVII. —

—Zor

intert
ſand
Dis e
Aangol
utno
Alter,
gunt!
cunt.
non!
grach
Mag
ſibus
tuſta⸗
tente

Liber

EE

C (IIIa capitalior peſtis eſt quàm, præ=
ſertim in ſacris, opναννοοανον morbus
ſacer Heraclito dicta, pridemq; à Pau-
oxi 2aπ½ς enim, qui ſibi ſapiunt ſoli,
EE , quicguid probatur aliis, damnantes, lon-
gè alia, & præſertim cercbri nen niſi ſui abortus ad-
optari prætendunt. Scripturam verò, ſi obvertas,
ita torquent, ut aliud quaſi loqui cogant quàm ſen-
tit, omniaque quæ ex fonte illo legitimè derivas. ab
internàâ demum convidione ſuſpendunt. Nec Sacro-
ſantis fidei Myſteriis parcu nt, ſed illa ad humanæ ratio-
nis calculum revocant, ingeniiq; decempedâ menſi
anguſtis judici ſui finibus circumſcribunt; Deinde
ur noſtratis etiam Eccleſiæ, quàâ non eſt cœtus ſanctior
alter, cadat auteritas, pientiſſimæ Matri mille affin-
Egunt rugas, ejusque Miniſterio & verbum DEl abdi-
cunt & Sacramenta, & claves regni eœlorum, & quid
non? Denique in ipſa quoque Eccleſiæ ſepimenta
graſſantur, ſymbola ſeil. Ordinationes, curamque
Magiſtrats civilis eccleſiaſticam, & nequid novis au-
ſibus deſit, illos, Gibeenitarum ad inſtar, attritis Ve-
tuſtatis penulis vidcas palliari. Quibus omnibus ita
tentatis, ruptisque & éοοοανα & ivra?las Tepagulis
Libertinimo, Donatiſmo, Anabaptiſmo:hæreſibusq;,
4A omhi-=

ae⸗

Omnibus, quin & confuſioni plusquam Babelicæ, eu⸗
jus noſtram hactenus Eccleſiam inique arguebant.
novam vel tandem parari viam, cœcus fir- qui non vi⸗
det. Unde cordati ſe Theologi hucusque oppoſue=
runt, ſed ab iis, qui aliàs nil niſi dilectionis Chri-
ſtianæ flagrantiam urgent, duriùs excepti ſunt. Evan-
gelii tamen nec tædeat, nec pudeat. Id itaque, quod
ultrò citroque diſputatur, compendifacturi, ad Mul-
torum petitum in timore Domim noſttum quoque
addemus judicium. Spiritus veritatis atque pacis pio
intentui affulgeat atque benedicat .

QüUESTIO PRIMA.

Lilri noßri ſymlolici an divini ſint,

& nerma religienis!

Onfeſſores dogmata fidei non euderung

nonicis xdunæ per juſtæ interpretationis
media prompferunt, qualia per legitimas in=
de conſequentias eruta materialirer Scri-
ptura ab ipſo Chriſto dicuntur, Matth. XrI. 29. 30.
31. 32. Nec enim id ſolum ad ſeripturam canonicam-
pPertinet, quod litera ipſa & verba propoſita immedia-
tè indicant, ſed etiam, quod ex verbis propoſitis im-
mediatè, ut rivus è fonte fluit, ob homogeneas ſcri-
Pturæ divitias. Nec verbum Dei in ſacri tantùm co-
dicis contextu normandi facultatem habet, ſed ubi-
Vis, adeoque & in ſymbolis. Hinc L. L. ſymbolicos
L huma-

*
sn

nova, fſed tantùm latentia in ſcripturis ca-

ſuisot⸗
Aumar
nierin
teant,
cjpiot
illos,
lcil. Di
Leclel.
eingol
Konis
Al⸗
volum
Grinx
n dd
Motel
horumm
(unt ae⸗
licis a⸗
pus,ill
hodi
Hyadol
i enin
quos
Atiuse
vdr iue
Cemg.

E, (ll⸗
tbant,
0 vi⸗
volae⸗
Chni⸗
Evan.
quod
ilat.
noque
eirpio⸗

lemnr
kis er
tionis
nasine
Sel⸗
9,30 0
tica
necdi⸗
tisim⸗
ſcri⸗
m co⸗
dubi⸗
olicos
NRe

(3.) Se⸗

humanà quidem induſtrià conſcriptos, quòd eos

Spiritus S. ſi non αα nmediatà, eiονοο tamen.

mediante verho ſuo & aſſiſtentià ordinarià electis
(uis organis adipiravit, ſeripta divina magis quàm
humana appellamus, cùm nec vocationem ad Mi-
niſterium, ſi peculiaria Divini nutüs figna appa-

eant, humanam, ſed divinam vocemus, pro prin-=

cipio tamen normave ipſius fidei non obtrudimus
illos, niſi materialiter, quàâ contentum, verbum
ſcil. Divinum, quocum eos idem eſſe diximus, ſed
Eccleſiæ noſtratis teſſeram, ſepimentum veritatis:
eingulum unitatis, vexillum concçordiæ, Confes-
Kſionis ac doctrinæ lapidem lydium, mediumque
21ροροσιοα, I. Corinth. XIV. 29 commendatæ eſſe
volumus. Nec obſtat I. quòd ipſa Scriptura S. ſit do-
ctrinæ normaac principium, nam ſolis quoque mo-
tus norma temporis & horarum eſt, nihilominus &
morelogia commodéè adhibentur, ſic L. L. quoque
Symbolici, utut ipsà Scripturâ S. non præſtent,
horum tamen temporum controverſiis ſpecialiùs
(unt accommodati. Nec IlL. quòd Libb. ſymbo-
lieis Apoſtoli virique eατνι ι non habuerunt o-
pus, illi enim nec linguarum ſtudio egebant, quod
hodiè tamen neceſſarium. Nec IIl. quòd Libb-

ſymbolici variis paſſim limitationibus tutandi ſunt,

id enim per ſe non fit, ſed ob Adverſarios, propter
quos ipſa etiam Scriptura ſubinde limitanda venit.
Arius certè omnia Scripturæ loca eluſit, usque dum
vOx iuesi aſſumpta fuit in limitationem; vide
Chemn. L. LD. P. d. f. . 53. Nec IV. quòod L. L. Sym- 4
àA ⸗ boli⸗

26 (4) 50

bolici us que fuerunt audti, multiplicatis enim ere-
roribus multiplicandi quoque obices ſunt, uti ac-
creſcentibus delictis augentur quoque leges, quæ
adtionum tamen moralium nortma eſſe non deſi-
nunt. Ult taceam ipſum codicem ſacrum ſua ce-
piſſe incrementa. Nec V. ſequitut: Paries inter.-
gerinus legis ceremonialis, qui Judæos à gentibus
diſtinzerat, ſublatus eſt, Eph. II. 14. E. nec hetero-
doxi aborthodoxzxis ampliùs diſcernendi ſunt, con-
tra g. Tim. VI. 5. II. Joh. u10, Nec obſtat VI. hos
libros dæ 22%πρhoc fine non fuiſſe ſeriptos. Dantux
enim fines quoque acceſſorii, vide I. Corinsh. VII. 2.
ſie Compendium Hafenrefferi in typum doctrinæ,
quà juventus & Suecica imbuitur, audias adopta-
tum, quod beato tamen Autori in mentem nun-=-
quam venerat. Nee VII. laqueus conſcientiis ita
injicitur. Si quis enim in confcientiâ ſeſe aliter

—

convictum putat, illi integrum eſt atque liberum

profiteri. Nec jurans jurat, ſe confeſſionem illam,
ſive conformis ſacris literis ſit ſin minùs, pro ortho-
doxâ habere, ſed ſubſeriptione teſtatur tantùm,
quod eam in conſcientiàâ pro orthodoxàâà habeat.

QXSTIO II.

An in libris noſtris Symbolicis

appareant errstes?

Ulli conſpiciuntur,. Non I. Dogmatici,

fatente ipſo Spenero in der Übereinſtimmung. Ar=
. tice⸗

Eened
paßt⸗
Feſal
undh⸗
ſtini
tantu
Po 1
in Bay
heli
ulurp⸗
invol
ocev
moch
Vicero
merte
i e.
Perea
1Cy
eo,; q
& ten
miſſo,
kunt,
übi At
iſß ⸗
ſyngy⸗
lurte
Melc

—
im er⸗
uti ac⸗
, quæ
n geſi.
lus ce⸗
inter.,
entibus
netero⸗

t, (Ol.

Vl. hos
Dantut
VIl2.
drine,
Gopta-

m hun⸗.

dNtüis ita
e aliter
lberum

Nillam,

ortho⸗

intum,

eN

dieſelbe dem Gottlichen

₰ (5.)
tie. V. prælim. th. 5. J. y. Hs bleibt auch freylich da⸗
bey / daß GHit die Autores derſelben nur gnaͤdig be⸗
wahret hat / daß ſie in der Lehre nicht gefehlet / ſondern
Wort gemaͤß auffgeſetzets
und bezeuget haben. Nam p. 15. ſuppoſititii Augu-
ſtini libri Hypognoſticar allegantur ar dvbecazo*
tantùm, quod à Pontificiis etiam ipfſis, Stapletono
pro L. A. p. 296. & à Bellarmino pro exſufflatione
in Baptiimo L. I. d. Bapt. c. 2 5. citantur. Etſi etiama
P. 117. & 336. novitatis ac yenovationis voces laxzx
uſurpentur ut & converſionem & juſtificationem
involvunt, quo quidem ſenſu & 2. Cor. V 17. Ebr. V.6.
„alibi tamen, pag. ſc. 666. & 690. ejus-

oceurrunt:
modi vocabula, e. g. vivificationis, regenerationis,

Iaſßtifcationis, renovatioenis, ſanctiſicationis, &c. etiam
Krictiùs recurrunt, eoque ipſo ſatis accuraté à ſe in-
vicem diſtinguuntur. Pag. 136. vita æterna vocatur
merces, ſed eo ſenſu⸗ quo & à Chriſto, Mat h. V, r2.
i. e. gratuita. Et p. 137. legitur: quòa bena qpers
mereantur; ſed mereri itidem impropriè, ut paſſim
à Cypriano, Ambroſio ac Auguſtino, capitur ibi pro
eo, quod eſt ex fide aliquid DEO gratum præſtare
& remunerationem gratuitam conſequi ex pro-
miſſo, 1. Tim. IV. 8. Nodum certè in ſcirpo quæ-
runt, contradictiones ſe p. I55⸗ aucupari perſuaſi,
ubi Articulus VIII: Qudd ſacrament ſint effcacia,
eiß per malos in vitâà Miniſtros tractentur, qui Miniſtri
funguntur vice Chraſti, non repræſntant ſuam perſenam,
Iexia iſtud: Qui vos audit, verbum prædicantes

meum, Matth. XXVIII. 19.

Gal. I. 8. Me audit. Econtrario
3 Impiü

*S (⁶.) Se
——— — e
Impii Dectores in Doctrinàâ ſc. deſerenai ſunt, quia hi fam
mon ſanguntur perſond Chriſti, ſed ſant Anti Chriſti.
Et Chriftus ait: Cavete non aſſentiendo à Pfſoude-
Prophetis mendacia ſua prædicantibus, &c. Porr,
nec p. 877 Bulgarius pro tranſſubſtantiatione, ſed
reali tantùm incœnà corporis Dominici præſenti,
nec p. 72 CGyrillus pro redemtione damnatorum
eæx inferno, ſed pro Chriſti Deitate adducitur. Præ-
terea, pag. I6 77 Abſolatzio dicitur Sacramentam 1, latè
tantùm, neutiquam verd propriiſſimè aut univo-
ce inve rigore, uti p. 202. innuitur: Si omnes res an-
numerari ſäcramentis debent, quæ habent mandatum
Dei, & quibus aaditæ ſunt promeſſiones, curnon addunt
orationem? Z. Non categoriee, ſęd tantùm hypo-
theticé p. 200. Si ſacramenta vocamus ritus & c.
3. Comparate tantum ad confirmatienem, extre-
mamqut unclionem, quas non æqquè habere manaatam
Dei. p. 201. dicitur, Denique orationem pro mortutss
cuchariſticam, Encomiaſticam, ut & quietis in pul⸗=
vere lætæque corporis cum anima reunionis voti-
vam, non, ut Aërius, Apologia p. 274 prohibet,
ſed tantùm expiatoriam, iatisfactoriam, merito-
riam damnat. Nec Ii. Exegetici. Quòd enim
Zachar. I. 12, Angelus introducatur creatus, Apolo-
gia p. 224, largitur zgar aybenzer tantum Pontifi=
cus, cum loeum illum pro invocatione ſanctorum
communiter allegent Bellarmin. L. S. d. B. S. c 18.
Bailius in Catechh. q. 45. & Becçan. T. Ve f. m. y29.
Poſt p. 283. perlegem non bonam, Ez. XX. 25⸗ recte in-
telligitur lex Dei, quæ transgreſſoribus evaſit talis
. Peg

17

1.
Matth
ele.
ſigtatia
II1. Tin
primi
oh. .
Vnà co
tio illu
10. lep⸗
IIII. ,
qui me
illum
cabis;
bis, hen
lurgit,
migrare
leamo,

mas
liſins

rihi.

ſoudh.
ott,
enti
Otu
te⸗
b lats
niyo⸗
etan.
latuß
Auupt
nypo.
6 Ac.
kxtre.
datuß
ntlß
n pol⸗
yotl⸗
nibet,
erith⸗
lenia
vol⸗
zntiſi⸗
otumn
e 18e
1729,
e In⸗
1 talls
Pet

*(7.) Se
peraccidens, Rom. VII. 1O. II. Corinth. IIl. 6. Nec
p- 313. legituxr: ut Angelus ſignificat Apoc. XII. ſed
urt Angelus Apoc. XII. depictus ſeil. egnificat rugitum
puta Anti-Chriſti, quo de Apoc. XIII.

An in hominem quoque irregenitum

notitia verbi ac Myſteriorum Siri-
eaalis cadat 7

JOmo †âαKαe ſe non capit, quæ ſunt ſpititſis-
IJ. Cor. II. 4. nec caro & ſanguis illi revelane.
Matth. XVI. 17. ſed mens ſibi relicta mera calige
eſt. 2. Cor. IV-3. 4. Eph. IV. I. Joh. II. 4. præſertim
figratiæ prævenienti obluctetur, I. Tim. VI. 4. f.
II. Tim. III. 7. Illa enim Gratia intellectui cœco
prim ùm illucet, Pſ, CXIX. 18 Luc. XXIV. 27. 4 .
Joh. XVI- I3, Ac. XVI. 14. II. Cor. IV. 3. nec ſemper
unà colluſtrat & voluntatem, ſed cordis ſanctifica-
tio illuminationis tantùm conſequens eſt, Col. l. 9.
0. feparabile, Matth. VII. 22. Luc. XII. 47. Joh.
XIII. 17. I. Cor. XIII. 2. I. Pet-II. r2. Quoties enim
qui melioza ſcit, deteriora tamen ſequitur? Nec
illum qui adhuc in tenebris eſt, ſandum deprædi-
cabis; nec hypocritam, quod ſimulat, noſſe nega-
bis, nedum quories homo labitur moraliter, & te-
ſurgit, toties ejus ſpiritualem quoque notitiam
migrare & remigrare affirmabis. Quis nequior Bi-
leamo, qui verbi tamen divini auditor audit illu-
minu⸗

„

— () f

tinatus? Num. XXIV. 4. Qui graviùs peccatur
luam contra conſcientiam, inque Spiritum S.
fuorum tamen utrumque ſcientiam infert. Eb. Vl.
4. X. 26. & quidem plenam 1I. Tim. I. v. 13. Scien-
lam rerum ſpiritualium alii quidem irregenito con-
tedunt, ſed tantùm naturalem. At ex ſemine ſpi=
rituali tam prima herba eſt, quàm plenum frumen-
tum, Marc. IV. 28. Dein ducem cæcum ceu caput Me-
duſæ opponunt alii, ex Math. XV. 14. ſed Chriſtus ĩbi
inrelligit non tantùm irzegenitum, ſed Pſevdopro-
phetam potiùs veritatis lumine caſſum „qui ram
doctrinæ typo ſeducit, quàm vitæ exemplo v. I13.
Denique Mandus quà talis non poteſt ex viribus na-
tivis capere piritum veritatis inhabitantem, Joh.
XIV. 17. Sin hæc verba abſolutè intelligas, Mun-
dus ſ. indigni nee Chriſti cœnam capient, quo degie
debis infra Queſt. XI.

An otudia in ſacris impedimento ſint,
iaeeg, exſudanda?

VIEritas una & ſimplez eſt, nec ullibi eruditio cara
pitur, ſed ceu Dei donum potiùs commenda-
tur, quòd in ſacris nec Juſtino, nee Tertuliano,
nec Clementi Alexandeino, nec Baſilio, nec Hiero-
nymo, nec Auguſt. fuit impedimento, ne dum Moſi,
Act. VII. 22. Salomoni, Coh. I. 13. 18. Danieli c. I. 17.
aut Eaulo, Act. XXVI. 24., qui Poëtatum didta ceu
Ægy pti

&alee lt
Spiritus

wuilitans

unde !
t. C
ru d
ſariotun
Philoto⸗
Aulirina
DElir
ahus
Rißßn
aukrten
Bs fran
Mltert
mperuti
Mll. 2.
nil erl
quidem
rati non
Vero or
iafuſun
ae eere

—
teater
.
.l.
Scien⸗
dco⸗
neſpi⸗
umen⸗
ut Me⸗
kus ibi
lopto⸗
ni tam
5V. l.
dus m.
Jonr
„Mun-
olegi⸗

iut,

oeat⸗
mencz⸗
uliano,
Hiero-
Moßi,
lc. .l/
lla cen
Eoy

(9.) 5*
Egypti (polia ſandificans, in uſus ſactos convet-
tit, Act. XVII. 28. I. Cor. XV. 53. Lif. l. 12, Lot in-

de Scholæ, Pantæni, Origenis, &lementts à lexangt.

& aliæ in hunc usque diem (uerunt apertæ, qued
Spiritùs Sandti officinæ ſunc, ex quibus Eccleſia
militans ſua contra hoſtes arma capit ac ſubſidia,
unde & ſuo tempore Julianus multas iterum elau-
ſit. Quid enim neceſſarium magis quam lingua-
rum Studium, ſi fontes Gtis, ſin Strog has Adver-
ſariorum deprehendi oporter, quid Iobriâ urilius
philoſopniâ * Eiſi ipſa fibi ſaſfcit, net opes alienæ eget
dactrina Saltvatoris, ouin ſit potentiæ & ſapientis ibſius
DEI1, irmuit Clemens Alexz. L. l. Strom. tamen Græ-
canica tacceſſit, non quidem validiorem acit veritatem,
ſed ſophiſtos inſaltus ab eà amolitur, & inſideas omnes
avertens ſepes & lerica eſt Dominicæ virez, Nec ma-
gis fratribus ignorantiæ Schekius noſter favit, qui
in De dic. co atr. Antitrin. Veròè hocmibi dréturus videor, ni-
Ie alsuratins homines incipiant thiloſophari, faturum,
ait llas ſectarum, nullus errorum Juturus ſit finis,
quandequtdem haäc ignozatiene aceda!, ut néque
accipere legetimè, negue redaere rationes Diſutatotes
imteriti valcant. Eoimnveto ille uxmiαραι⁵ο EXx Jer.
XXill. 28. paralogimus, quo de infra XXXKI. non
nil ex Logicæ neglectu enatus eſt. Tot diſciphais
quidem, curis, Icholis, literarumne ſtudlis præpa-
rati non fuerant Apoſtoli, conf. Matth. X 19. Num
verò omnes A poſtoh’ 1. Cor. XII. 29. Quos plſis
infuſum fuctat immediatè, hoc longo nobis ufu
ac exercitio demùm eſt acquirendum, conf. Syr.
B XXXIX

(10.) 5*

XXXIX. 1. 2. 3. 9. II. Tim. III. Iy. 16. Efſi etiam unus
alterve præaco tam exereitatos in ſcripturis ſenſus
habest, ut ex bono cordis ſui theſauro vetefa atque

nova ex tempore promere eonſueverit, meditatio=-
nem tamen, ſcripturæ & ſerutinium Joh. V. 39. &
orthotomia 2. Tim. IHI. 15. important in plerisque.

Q. v.
An Baptiſmus aqua ſit eficax ac

geceſſarins?

Eceſſitatem præcepti probamus ex Math. XXVIII.

I9. médi autem, eoque ipſo & effffaciam ex
Joh III. 5: Niſi quis renatas ſis ex aqud Eezberita, re-
ghum cæœlorum intrate nequit. Quâm veré homo
ex Spiritu renaſcitur, tam veré fegeneratur & ex
aquà (verà ſcil. ac naturali, qualis in 5gnon prope
Salem. vers. 23.) nifi geminum eidem particulæ
f ſenſum affingere vslis, nec conjunctio ET i& =
T G &α vααι α Exegetica eſt, alias ixrekini fo⸗
ret abſurda: exv Piritu & ſpiriu: ſed copulativa tane
tùm diſtinctarum adque eundem regenerationis ef-
fedum ordinatarum ειανH⅓Hοαναπς partium, qui in-
de (non nudum ſignum ſed) lavacrum dicitur rege-
nerationis, TLit. III. g. quin & aquæ Eph. V. 26. uti
c. gr. & ille Iohannæus fuit efficax ad tum pœniten-
tiam, tum peecatorum remiſſionem, Luc. III. 3. Neæ
infantis regenerationem ab ipſo ita aquæ baptimmo-
pendulam dιιâοα diſtinere poteſt five Baptiſtæ ſive
Yatrinorum, inſons aliàs nequitiam lueret alterius.
Args ,

ana
Atgume
Eetfi cacla
sapelt
viruiſ
quo 4
Pledies
Felas
cicato
ℳ 4
negztun
ſie potte
ſit reen
Aamini
Ziſmmata
lidem
iple Ch
generat
Ditum
modum
Plsls
Ranui
cilus ab
gno bale
tame
Paulus
liam be
dum mi
Aun.

—
Amunne
iis lenſas
la atque
editatio⸗
. H&
risque,

hXXVI.
ciam er
Titu, e⸗
1e howo⸗
tur ” er
von pkope
Palticulz
T is le
mfö=.
tiya tan-
ioniset⸗
b gul in-⸗
ut tepe⸗
.16. Uti
Eniten⸗
l.,, Nee
Aptiſmmo⸗
tiſte ſve
alteriuse⸗

Atge

—

1112 S*
—— —
Argumento palmario, quod contta ρaIvͦͦe“s
effi caciam Adverſarii ita informant: Näklus renæ-
Zus peéccat, omnis baptizates beKat, ergò nullas bapti⸗
zatuseſt renatas; probari nimium non eſt mirum:
quod quatuor abundat terminis. Majoris enim
prædicatum non niſi ſub hae limitatione procedit:
Wullus renatus pectat qud talis: quæ reſtrictio præ-
dicato ſi addatur & Minoris: Omnis Baptigatus pec-
cat dud talis; tota propoſitio evadit falla meritoque
negatur. Si renaſceretur quis éX Fuminis baptiſino,
ſie porrò novelli inſtant Sociniami, Chriſtus ipſe ſuis-
ſeit regenitus, nec ille baptiſmo Fluminis baptiſmum fla-
mints ſaper daniſſet, Matth. III. 11. Verum Baptilmus
Ramiais vitam ſpiritualem non contulit, ſed cha-
riſmata tantùm extraordmaria Act. I. F. Xl. 16. queis
pridem renati demùm tingebantur, Act. II. 3. 4. Imo
ipſe Chriſtus tingebatur & Spiritu S. qui aliàs re-
generat, nec tamen ſandum ſanctorum inde rege
nitum dicent, cum ſubje dum recipiat non niſi per
modum receptivitatis ſuæ. Denique?: N. V. C.
Pkelus ad baptizandum non fuit miſſus 1. Corinth, I. 17.
E. non eſt opus baptiſmo agaaæ, præſertim cam Chriſtus
spſe aqua ſit vita. At Chriſtus & Agnus Deieſt ce-
ciſas ab origine mundi: E. nunquam opus fuit à⸗-
Zno Paſchalie Pariter panis vitæ eſt, Joh. VI. 35, 48.
& tamen panis in cœnàà ſ. eſt neceſſarius. Nec
Paulus & Criſpum, & Gajum, & Stephanæ fam-
liam baptizavit plane aατ „ utut ad baptizan-
dum miſſus non fuerit zgarα, ac ad evangelizan-

Aum.
B 2 Q. VI.

8 (12.) Se

C. VI..
An Baptiſmus ad infantes quoque

EOectet?
VArd r& enr èy quidem in ſeripturis ſpeciale pædo-

baptilmi necç praceptum habetur nec exem-
plum. At quid tum ⁶ Plura enim facta ſunt, quàm

ſeripta, Ioh, AX 30. Circumcidiſſe legitur in genere

& Abraham omnem familiæz ſuæx maſculum, Genes.
XVII. 23. & Joſua c. V. 3. Omnes in deſerto natos, quis
infantes inde, quòd neutrubi exprela iplotum fit
mentio, excipiet? Nec ſpecliale in Codice ſacro
præceptum aut exemplum de anicularum occurrit
baptiimo, quem tamen non negabis. Ita & pro
Infantum baptiſmo garad 21anetan argumenta ſuffi-

ciunt generalia: I. Inſtitutionis univer-

ſali tas, Matth. XXV III. 19.20. Ma ρτιοοον asr& T

. —5 4 .
*α, Baztio†d⅓ aντε adeogue & infantes, αa
5 *
cνô– aντνι, quæ ſingula verba mera forent ade-

Neνα&âα, ſi baptizare idem eſſet ac docete, uti vulgò

exelpiunt Seciniani, gratisque dicunt & alii, quod
inſtitutio h. l. baptiſmum antec edat, adeoque non
niſi in præceptis Dei priùs inſtitutum baptizari
demùm poſſe, ſed rà& Gazl,, potiùs r6ο αααρι
Præ mitti, textum inſpicienti originalem patebit. So-

lum antecedit ua0ατιι quòd proprièé eſt diſcipulos

facere, conf. Matth XXVII. 57. cum Johan, IV. I. Act. XIV.
21

—
41, .
210
leet
& infa
Adult
cem ſ

Gen. )
Quan
late
Phan,
goi
tenn
ne/ce
eſt.
latoe
neceß
Ause
inc⸗
annu
potu
atqu
cram
dum

ziot

ciren
cup

Dei
A

—

del⸗

elem.

„quam
genele
,Genes,
0s,quis
tum ſit
e ſiero
ccuttit
& pi
2 luſfi⸗

liver⸗

ara 14
,dda.
at ahr.
jruled
,qod
ge non
4ptizari
Raou
bit. So⸗
cipulos
AdcXIV.
21

2s (13.) 5%
1. i. E. Chriſtianos, Acor. Kl. 26. quod fit tam per Gæ.
rin cuàm per ddοναο, quæ duo ſunt r aατροραν
, ſp ecies, ſ. media, ſ. gradus. Nam per baptiſmum
& infantes evadunt Chriſti diſcipuli ſ. Chriſtiani.
Adulti ante initiationis ſacramentum docendi qui-
dem ſunt, ut Abraham, reliqui non item, ut lſac,

Gen. XXI. 4 II. Univerſalis neceſſitas.

Quam latè enim patet Originale peccatum, tam
latè patet quoque regenerationis remedium, cùm
Than, III. 5. Propoſitio Chriſti fit nniverſalis: Ni-
6 quis renatus fuerit ex aquàâ & Spiritn, non po-
teſt intrare regnum Dei. Quod natum efſt ex car-
ne, caro eſt, & quod natum eſt ex Spiritu, Spiritus
eſt. Unde argumentamur. Quicunque ſunt
garo de carne, iis regeneratio ex aquàâ & Spiritu eſt
neceſſaria. A. omnes quoque infantes. E. San-
Gus quidem ſan torum, quòd illo ſactamento non
indiguit, ſed bono tantùm noſtro id ſuſcepit, in
annum ætatis trigefmum differre ſine periculo
potuit, ſed noſtri, qui in peccatis concepti ſumus
atque nati, alia eſt ratio. Ut taceam bapriſmi ſa-
cramentum tempore Chriſti adhuc infantis non-

dum fuiſſe inſtitutum. III. Circumci-

sionis paritas. Si enim infantes capaces

circumciſionis, cur incgapaces ſint baptiſmi cir-
cumciſioni ſurrogati? Col. II. 11. 12. Nec Gratia
Dei imminuta eſt aut reſtricdta in N. T. ſed poriùs

ampliata. IV. Promiſsionis foederalis
B z3 com-

Communttas, quæz uti in V. Teſt. infantes in-
volvit, Geneſ. XVII. 7, 9. 12 ita ad eosdem quoque
in N. Teſt, à Petro extenditur. Actor. II. 38. 39. Ke-
ſepiſcite, dicente, & baptivetur aunus zuisque veſträm.
Vobis enim facdda eſt promißio, g reis rinteis pedhr, 1. E
infantibus quoque, nam rixver vor generalis eſt ne-
tatq; partum quemvis & modò genitum, Act. XXILa.
Ap. XIl. 4. Nee Pædobaptiſmo vocum ordo Keſipiſoitt
acbaptizetur unusquisq;, 30bſtat, ac ſi nemo niſi pruæ
pœnitens demùm baptizari queat, viciſſim enimmd
baptigans & pradicans, Marc. I. 4. JOhannes legitur.
V. Infantum qualitas, pars enim Eccleſiz
ſunt, quam certè integram ac totam Chriſtus lava-
ero aquæ vult ſanctificatam, Ephes. V. 26. quin &
ipſa acdta atque Geio (quæ vocabula infantes
paſſim tenellos notant ac plerumque adhuc laden-
tes Luc. I. 41. 44. II. 2. 16. Act. VII. 19. I. Petr. II. 2.) invi⸗
tavit, ulnisque excepit, ipſorum eſſe regnum D El
publicè atteſtatus, Matth. XVIII. 2. XIX. 14. Marc. X. Ice
16. Luc. XVIII. 15. 16. Quis itaque ſacramentum ini-
tiationis, quo via ad Chriſtum inque regnum DEI
paratur, infantibus deneget? locis eitatis quidem
de illis ſermo eſt parvulis in quos cadit ſcandalum.
non tamen actuale, rationis uſum ſupponens, ſed
tantù⅛m potentiale, cum malefacta alicujus ad ex-
citandum ſcandalum in ſe ſatis quidem apta eſſent,
alter tamen vel ex naturæ perfectione, ut Chriſtus,
Matth. XVI. 23. Vel ex ætatis teneritudine, ut talis in-=

fans, actu non movetur- VI. Cana Ant iqui⸗

15.
wüm
integ
lante
EIb.
tladit
Becl.
ſed ja
rv
f. m. 1
dunt
ſeien
Pace
pem
obice
gubij
Gallll
Joh.
le en

niſi il
XVIII.

Mnt⸗

gin⸗
dque
Re⸗
hin.
l. S.
Ktne.
XI.
Prüs
eniſn
gitut

(leſig

lava.
lin &
fantes
Gen⸗
invi⸗
DE1
Rini⸗
DEI
igem
Hum,
3, ſec
ad ex.
eſſent,
riſtus,
lis in⸗

6 (15) &

Fas. Pædobaptiſmus enim in feculo non des
mum tertio invaluit, ſed jam Apoſtolorum ævo
integræ familiæ. E. & partes illarum integrales, in-
fantes ſe. tingebantur, Act. XVI. 15.·33, X VIII. S8. I. Cor.
. 16. Neeë baptiſmum infantum ab Apoſtolis fuiſte
traditum, antiquiſſimi E. P-diffitentur, Dionyl. I. Ge
Eecl.. ult. & Origenes in Rom. VI. lib. V. T. II. f. m. 743.
ſed jam ſeculo ſecundo perCbriſtum renaſei infantes as
parvules Irenæus aperte aſſeruit, Lib. II. adv. Hær. ep. 29.
Em. 106. Qui frigidam hodie Anabaptiſtis ſuffun-
dunt, duo opponunt, quòd imepa'ses bonæ con-
ſciestiæ non wadat in tantillam ætatem, nec ullus
pædobaptiſmi effectus oſtendi poſſit; Sed æthio-
pem lavant. Præcipui enim in hac ætate, quòd
obicem malitioſum haud ponit, effectus ſunt in-
dubii regeneratio, oh.III. 5. Tit.lIl. . Chriſti induitio,
Gal.II zv. emundatio Eph. V. 26, ſalvatio, Marc. XVI. 16.
Joh. III. . Quod vero per organa nondum diſpoſita
fe exerere nequeunt inde tamen negandi non Iunt,
niſi illi & iplam negare fidem velis, eontra Matth.

n Ee eeeen

XvVIII. 6. quòd effe Qus ejus ſenſus æquè non incur-

Wnte⸗

Q. VII.

Vſus S. cœna ſitne ritus tantuùm in
derens, gai liberò negligiquest, an ſaera-
weniuss N. T. seseſſarism, 6

AEcefſitas non tantùm præcepti ex tot imperati
Nyis, accitite, edite, bibite, hec facite patet, ſed &
medii

medii neceſſitas colligieur inde, quod hor epulo fi-
des nutrienda inque tot icntationibus usque corro-
boranda, peccatorum remiſſio obſigaanda, Do-
mini memoria recolenda, fideliumque communie
celebranda eſt, Matth. XXVI. 26. 27. 2 8. 1. Corinth. X.
16, 67. 21. XI. 24. 25. 26. Necçeſſitas verò cosdtio-
nis locum hic plané non habet. Neminem enimn
nedùm invitum inve fide diſſentientem cegimus,
qui librorum noſtrorum ſymbolicorum tenot eſt.
p. m. 5762. aut violenter ad iy naxin noſtram impelh.
mus, cum ſanctum obttudere canibus nefas, Deo-
què cordi ſit populus non niſi ſpontaneus, Pfal. Ll. 12.
LIV. 8. CX. 3. Matth. VII. 6. Nec illud Comvelle Luce
XIV. 23. violentiam phyſicam infertaut coactio-⸗

nemeivilem, 2. Corinth. X. 4. ſed ſpiritualem tantùm

Gara px; vocatoris, qui invitatis nec manus, neg
vincula intuliſſe, ſed varia tantùm argumenta pro-=
poſuiſſe legitur, vers. 17. 21. 22. 24. quibus omni-=
bus, qui nondum moventur, nec juſlum Chriſtis
Hoc ſacite; audiunt, nedùm faciunt; Johan. XIII. 17.
Jac. I. 23. ſed corpus ejus ſanguinemque contu-
maeiſſimè reſpuunt, oves illius non ſunt, Johan. VIII.
31. X. 27. ſed fidelium conſortio indigni reputantur.
Quanta averruncgare offendicula totius Eccleſiæ in-
tereſt, & antequam pars ſingera trahatur, totumve

ovile corrumpathr, aexwz iy putrida membra &

ſcab ioſa depellere. Gal. V. 12. Quod ob ipſum quo-
que S, Euchariſtiz deſpedum Donatiſtis Auguſti-
nus denunciavit L. II. ad Gandent. 6. 1 Ne vorrectionens

impeaiatis aliorum, in exilium wisszemini. T. PIl. F. m. 336.
v. & Luib. 1. N. Jen. fon. 196.

Tie

gen

vini,6

eſſe ntil⸗

mottis
holpit
nilve
talem
Icoti

vNagla

ri⸗
XyVIII.
136. 40
Ve⸗ 10 ( .

YXVI.

AAXVI.

po ten

inmed
Petind
nti
in ſen
gue te
ntene
conlſec

Lionis

—
uloſ.
corto⸗
„00

nuni

U. A.

dio.
eai
inat,
ot en,
Deo.
II. 1
Ale buc,
dactio⸗
autluen
us net
fapro⸗
Ghriſte
III. 17.
Cohtu⸗
m.XII.
taotut⸗
lix in⸗
omve
bra &
1 quo⸗
vgulti⸗
Gionetz
. ⸗

(IVle

Q VII
An Eccleſiis A. C. cæna

ſet vera?“

UTique apud Nos enim werbum inſtitutionie in
us genuino ſenin aucedit aa blementum & panis &
vini, & ſit ſacramentn n, ut nihil quod ad ejus ſpectat
eſſentiam, jure deſidetati queat. Nec memoriam
mortis Domini negligimus;, ut ealumniantur, nee
hoſpitum abulu nozisque ſacramentum everritur,
niſi verbi quoque, quin & coenæ ſtatim primæ veri-
tatem reddere dubiam velis, cum nulli non viſibi⸗
li cœtui ſua adhuc Zizaniaſint. Denique nec zere=
xMaglas defectus objici poteſt. Si enim illa pro
diſtributione ſumitur, ut padſim, Jeſ. LVIII. . coll. Ez-
XVIII. 7. Jerem, XVI. 7. Thren. IV. 4. Matth. XIV. 19. XV.
236. Ac. XXVII. 35. inter nos non exolevit, quatenus
vero diſtributioni aρααονανααι.ναoα inſervit, Matth,
XXVI. 26 Marc. NIV 22. Luc. XXII. 19. Auguſtino inde
praparatio dAiſtributionis di ca, epiſt. LIX. T. II f. m. 30,
. pro temporis circumſiantiâ eſt indifferens, ive enim
in medio demúùm s. Cœnæ a u ſuſcipiatur, ſin ante,
perinde eſt, cùm contra inſtitutionem t neutrum,
uti & vini effaſio, quæ fta dioni panis reſpondet,
in ſe æquè neceſſaria eſt, ratione Miniſtri verò at-
que temporis indifferens, cùm à quo & quando,
antene cœnam S. primam, an poſt cœtan demuùm
conſecrationem fuerit peracta, ex hiſtoria Inſtitu-
tiohis neutiquam liqueat.

c C. IX.

(18.) S

C. IX.

„5„ —
An adminiſtratio cœnæ permittenda
t & Laicis

, ſed in caſu neceſſitatis tantàùm, inclinaſſe vi-
dentur Tilemannus Heshuſius & D. Joh. Gal-
Ius, apud Bidenbachium noſtrum Decad. III. Conſil.
5. p. 35 Lutherus autemconſtanter improbavit, præ-
ſertim T. VI. Jjen. f. 339 in epiſtolâ ad paſt: ceu rem
vocatione, exemplis, conſenſuque Antiquitatis de-=

ſtitutam, quin potiùs damnatam, prout ex Epiſto-

là Ignatii ad Trullianos, ex Athanaſii Apologiâ con-
tra Arrianos, ex Epiphanio Hæres. LXXIX. & Theo-
doreto Lib. IV. H. E. c. 12. conſtat. Caſus neces-
ſitatis enim tantus non eſt hic, quantus in Bapti-
ſmo. Adulti quippe jam in fide ſalvificâ ſunt con-
ſtituti. Infantes econtra unicum tantùm medium
habent, quo fidem haurire ordinarie poſſunt, ini-
tiationis quippe ſacramentum. Multò minùs ex=
tra neceſſita tis calum Euchariſtiam adminiſtrandi

poteſtas Laicis competit, uti ipſis tribuunt illam

H. Grotius, à Petavio confutatus, & Thomas Tanto,
contra quem A. 1669. Miniſterium Lubecenſe libel-
Ium edidit ſub rubricâà: Chriſtliche Prob der neuen

Schmwaͤrmerey / da etliche Manns⸗ und Weibs⸗ Her⸗

ſonen eigene kleine Zuſamenkuͤnffte halten / darinnen

nicht allein unberuffne Maͤnner ſondern auch Weibes

das H. Abendmahl austheilen. Nam in Eccleſiasubi

—
omni

NI0
nothis
quippe
elt aan
Matth
putulu
Vit.
ſonan
60, UI
bet, ve
Demin
men
Port
XI. 22.
ll
at v.
cum à
ſona
Dis,eu
epittol
forüi, 4
4Al Ecn/
W.V.
ci Dod.
S4nu
4 lli⸗
Pit ipl

44

Allevi⸗
n. Gal.
Conſll
iupte⸗

en tem

Ntisde⸗

Epiſto⸗ .

iicon⸗
Theo-⸗
necez⸗
Bapti⸗
t con⸗
ecium
t, ini⸗
user⸗
randi
illamm
anto,

neuenn

Per⸗

finnen
Veibes
iaaubi
innia

Omnia iugusνανα . ar†Sαπ rekgts fieri decet 1. Cor.
XIV 40. dilpenſatio hujus Sacrachenti non niſi Oeco⸗
nomis Myſteriorum competit, I. Cor. IV. I. ſolis
quippe ordinariis Eceleſiæ Miniſtris, horum enim
eſt adminiſtrare Sacramenta, ut docere verbum,
Matth. XXVIII. 19. Nec zevorstnραιεilla, I. Cor. X. 16.
Foalum benedictionis cui benedicimus; lateos invol-
vit. Corinthios enim ubi Apoſtolus petit, in per-
ſonà non primâ ſed ſecundà alloquitur, totus in
eo, ut ipſorum ſynaxin culpet potiùs, quàm ira pro-

bet, verſu quippe zl. inquit?: Non poteſtss poculum

Domini bibere & pepulum Dæmoniorum, non poteſtis
menſæ Domini participes eſſe & menſæ damoniorum.
Portò, Annon domos habetis ad edendum * I. Cor.
XI. 22. Quotiescunq; comederitis panem hunc, &) de po-
ualo hoc biberitis v. 26. Propterea inter vos multi infirmè
unt v. 33. ubi communicantibus præter eſum & po-
um Apoſtolus nihil certè tribuit, nedum in per-
ſonà pariter ſecundà ſcripſt: Poculum benedidtio-
nis, eui benedicitis. Deinde, quam frequens in his
epiſtolis pluralis primæ perſonæ ce. g. Dei ſumus coope-
garii, 1, Cor. III. 9. Nos æſtimet homo at DEl Miniſiros
ae æανοροMyſterierum, c. IV. Icon fer & 2. ep. III. 1.
IV. 7. V. 13.20 VI. 1. XIII. 9. Nam ergò omnes quoque lai-
ci Doctores? 1. Cor. XII. 29. Similiter c. l. 23 praædi-
gamus Chriſtum crucißxuam; ſeribit Paulus, & tamen
ab illius præconii wunere fœminas omnes exci⸗
Pit ipſe c. XII, 28. 29.

C 2 CX.

268 (20.) Se

An adminiſtrareuni tantum cœænam in
privatis æaibus ſas ſit?

reumſtantia loci nihil addit, nihil demit huic-

ſacramento, quod propter hominem non pro-

pter temporis locive circumſtantias novimus in--
ſtitutum. Ordinarié quidem: ubi verbum DEl-
auditur, L. c. in publico conventu ſacram quoque
ſynaxin decet celebrari, I. Cor. XI. 20. 33. Eb. X. 25.
In caſu tamen neceſſitatis, ubi communis ordo ces-
ſat, Commnnio privata nullibi vetatur, locorum dif-
ferentiâ dudum ſublatâ, Matthe XVIII a0. Ioh. IV. 21,
Si enim domi decumbentes erigere verbo, ſi & pri-

vatim tingere licet, A G. VIII. 38. 39. X VI. 33. Quidni

Glinicis & iOρεεR[ν& liceat? Ut taceam conamin

privatis ædibus fuiſſe & in ſtitutam, & pridem cele-

bratam, juxta Canonem XIII. Concil. Nicæn: Lat

recedunt à corpore, ultimo & neceſſario viatico non de⸗
fraudentar, Vetus Eccleſia id ad abſentes, apud Ju-⸗
ſtinum Apoh. II. fe 179. & ad Serapionem ægrum,

apud Euſebium L. Vi. E. H. c. 44. f. m. 246, miſit. Exu-
perius apud Hieronymum Epiſt. ad Ruſt. T. L f. m.
48 panem in caniſtro vimineo, vinum in vitro ad æ⸗
gros detulit, & Chiyſoſtomus apud Nicephorum
L. XIII. c. 36. beatè moriturus communionem priva-

tam ſuſcepit. Ob vocem &ôaxeesautem S. co am

negare uni & ſoli:idem eſt, ac ſi ob vocem cnονοes
= non⸗

ſon
el
ubn
bls:
iis

1
20
Pan
Lhe
is
ne
eat
Der
pot
juc
XI.
ig
Nei
Ma

—

in.

it huie⸗
onpto.
nus in⸗
m Dbl
guoque⸗
b. X. 3ſt
kdo ces⸗
um dif⸗
nelV. an,
ſiri.
Quidni
enacnin
m cele⸗
non de⸗
ud Ju⸗
2gtum,
t.Exu⸗
lkm.
t0 1de⸗
hortum
nprive
(naſh.
selles⸗

non⸗

reicyis „Uti pPanis corporis,

2 (2l. ) 5e*

gon niſi velperi commuhirare. Chriſtas quidem
cosnam adminiſtravit non tantum uni & loli Petroy
ſtd difcipulis unà omnibus, ſanmis tamen & valen-
cibus, in communio nis exern plum ordinatiæz, no⸗
Dis autem de ægro lermo eſt in extremo neceſſitas=

tis caſu⸗-

*

An corporis o ſanguinis Dominici ſub-
ſtantiam indigni etiam pereibiant?

6l panis benedictus eſt realis xeivανâa Corporis Chri=
ſti, (I. Cor. X. 16.) guſtando eum indigni & hoc
participant. Dieuntur quidem etiam idololatræ v-
20 usivανασαdæmoniorum, quæ tamen non partici-
pant, uti Judas forté⸗ At in abſtracto non vocantur
nedum de idolothy-
