KaI600-1050_11
author: Thomasius, Christian

DISSERTATIO JURIS PUELICI INAU6URALIS
QluAM

RECTORE MAGNIFICENTISSIMO,
SERENISSIMO PRINCIPE 40 DOMINO,

DXN. FRIDERICO WILHELMO,
ELECT. BRANDENB. HREDE, &c. &c, &c.
CONSENSU SUPERIORUM,
Occaſione Ordin. Eccleſ- in Ducatu Magdeb.
777. II. §. I.

URE PRINCIPIS

ADIAPHORA.
DIRIGENTE
D. CHRISTIANO THOMASIO, Cro,
PXNO LICEYNT1 4,

SUMMOS IN WRE DIVINO ET HUMANO HONORES ET PRIVIL EGIO
DOCTORALIA RITE CAPESSENDI
PUDLICGCO ERUDITORiM FAMINI SUBMITTIT

ENNO RUDOLPH Brenneiſen,

ESENA-FRISIE ORIENTALIS,
D. XIII. SEPI. MDCXCULV.

IN AUDITORIO MAJIORI,
HORIS ANTE-ET POMERIDIANIS.

ALX MAGDEBURGICA, LITERIS SALFELDIANIS.
Recuſa 1727. 8¹)

27

PERILLEUSTRI EZI EXCEILENYIS55710
DOMIN Oo0,

DO MINO PAULO
Dpr FUCHS.,

SERENISSIMI AC POTENTISSIMI ELECITORIs
BRANDENBURGICI CONSILIARIO INTIMO,
ET
MINISTRO STATUS,
AC HE.REDILARIO DOMINO IN MALCHO,
&c.

DOMINO suO GRATIOSO.

* (0)

Cui
PATER PATRIA
Sacratiſſimo confilio
Primariam rerum Eceleſiaſticarum curam
commiſit
haſce
de jure Principis circa adiaphora
pagellas.
Jure Principum,
hactenus per doctrinas erroneas
turbata,
pie vindicantes
ut a
fraudulentis hoſtium veritatis inſultibus
tultxæ ſint
devotiſſimo affectu
cum J
ardenti omnigenæ felicitatis voto
S ea
qua decet, ſubmiſſa veneratione,
offert
&
ſacras eſſe cupit
Ipſius Per-Illuſtris Excellentiæ

Humillimus Cliens

AUTOR ET RESPONDENS.
Churfl.

(0)

Churfl. Brandenb. Kirchen⸗Ordnung
des Hertzogthums Magdeburg

1Tr. 2. H. 2.
5S ſollen die Prediger von den Ceremonien und Ord⸗
nungen in den Kirchen ihrer Zuhoͤrer aus GOttes
Wort und nach Anleitung dieſer Kirchen⸗Ordnung, ſo
offt es die Gelegenheit giebt, berichten, daß ſolche
aͤuſſerliche Ceremonien und Ordnung vor ſich ſelbſt
kein Gottesdienſt ſeyn, noch ein Stuͤck deſſelben,
ſondern daß ſie allein der Urſach halben geordnet, auf
daß der Gottesdienſt zu gehoͤriger Zeit und an den
gewoͤhnlichen Ort, fein ordentlich und ehrlich
gehalten und verrichtet werde.
Augſp. Confeßion im 7. Artic.
Es iſt nicht Noth zu wahrer Einigkeit der Chriſtl.
Kirchen, daß allenthalben gleichfoͤrmige Ceremonien
von Menſchen eingeſetzt gehalten werden.
Item im 15. Artic.
Von KirchenOrdnung von Menſchen gemacht
lehret diejenigen halten, ſo ohne Suͤnden moͤgen ge⸗
halten werden, und zu Frieden, zu guter Ordnung
in der Kirchen dienen. Doch geſchicht Unterricht dabey,
daß man die Gewiſſen damit nicht beſchweren ſoll,
als ſey ſolch Ding noͤthig zur Seeligkeit.
Item im 16. Artic.
Die Chriſten ſind ſchuldig, der Obrigkeit unter⸗
than, und ihren Geboten gehorſam zu ſeyn in allen,
ſo ohne Suͤnde geſchehen mag.

Caput

enn

en

Ne⸗

èò
2èò

H Caput I.

FNDAMENTIS IURIS
ClIRCA ADIAPHORA.
SUMMARIA.

NEcundum religionem natumlem omnis caltus externus Dei e&t adia-
phorus. Cur Gentiles cultum externum tantopere unſerint, &
Philoſophoes ejus ſtultitiam aut bypocrifin ridentes habuerint
pro Atheis 7 Sanbtißicationem certæ diei in ſeptimana non eſſe
juris natumlis. S. 1. At in religione revelam Veteri Teſtamen-
zi culius externus non fuit adiaphorus. Chriſßtus vero inero-
duxit in Novo Teſtamento cultum ſimplicem ut pauciſimis cere-
moniis conſantem. S. 2. Ceremoniæ poft Apoſtolorum tem-
pon qua occaſione in Chriſtianiſmunm introdubtæ fuerint, potis-
ſimum tempore Conſtantini ? Reformatores Papiſmi etiam
intuitu ceremoniarum diverſa methode Aßit. Formatur ſftatuu
controverſiz, 9. 3. Thema noſtrum pertinere ad JCtos: Caſus
conſcientiæ etiam: ad tos pertinent. Conſcientiæ vocis abunſas.
4 ſeriptuns ſaen exeludi nequeunt 7Cti 8. 4. Adiaphom ſüu-
muntur vel late vel ſtricte. Poſteriom ſunt hujus loci & deſi-
niuntur. Nomtur Formulz Concordiæ titulus X . . In de-
ducendo jure principum circa ſaem incaute prevotatur ad ex-
enmpla Regum Iſmliticorum, cum Principes noßri habeant ma-
jorem poteſtatem, gquam Repgei W'aslitici. §. 6. Incautius aAdl
exempia Conſtantini, Theodoßi &. eum vel Codex Juſtinianeus
oſtendat, quam gmyiter Jus circa ſaem illorum temporum prin-
A eipiu

9.

2 3 4 : 2 4 44

9*

—

90

6

PDE ZIRE PRINCLPIS—

e

cipiis Anti Chrifi fuerit infelzam. Nec brocardicmc, illad alicas

jus momentie Cujus est 7egio illius eſt religio. S. 7. De qure Prin-
cipis cirea ſacra legi, Chriſti nihil nopi diſpoſuerunt. Ex ſine Re-
rumpublicarum patet, Principem poſſe coircere eos, qui ſub
Prætextu religionis vacem externam turbant, eique competere in-

Peltionem genenzlem im altiones civinn ſuorum tam circa reg

Prophanas quam circa ſacras, ac cjus dißoßttioni ſubjacere
ommes abtiones civium, quæz ſänt in eorum arbitrio Diſtinétio
communis inter interna religionis & exrernæ eit obſeuræz & ſo-
Phiſticationibus ſuljelza. Princeps aon pote; cogere Jqudaos ,ut

Chriſtianorum templa frequentent. &. F. Ergo ſubjacent etiam

astliones circa adiaphon; quia hæ

nullibi exceptæ. Conſenſus
Brunnemanni & Conringii. g. 9.

Jus hoe rompetit Principi ceu.

fuscunque religionis, etism Ratibus Imperii vi ſuperioritzti, e

ritorialis, & adeo ante Inßrumentun pacix, non obſtantibus

Concordatis Germaniæ artie, . Capit. Car. E. §. o. Prpo-

nuntur §S. 1b. & yo. Art, y. ITeſtrum., pae. Inſtrumemun pacis

zdmittit interpretztionen doctrinalem. Prinetps Catholicns
Potest ſabditis ſais Luthemnis iuterdicere, ne canant und ſteu⸗
re des Pabſtes Mord. F. 2. Boteſt etiam mussre princeps adia-
Pbom in Coneciliiz æumenicir determin
Trinimte videtur Antibriſtics. Canones in liheri Apaßtolicie
cirea res adisphoras non omner bhodie obſervantur. G. 12. Dene-
gantium Principilus Jus circa adiaphons argamentz. S. 73.
bus reſzondetur, & initio (1) quidem pratenſa
Chriſtiene. Meiſneri dodtrina a iſo
(2) Principes non impemre conſeient

DSüie
læſßioni Liberntis
Meiſcero juguletur. H. 14.
is hoc jus exercentes. Ipz.

Perium in conſeientias ſurpari perſequendo diſſentienter & vis-
lenta reformatione. §. . (7) Non olſtare nobis qiuod Eecleſiag
conſtet ex tribus ſtatibur, Male regimen Ar)
n Eccleßta. S. 6. (2) Inpertinenter sferri ex,
Kricorum & judicumm. J. 77.

Focnricum quæri
mpla regum Iſint.

Cum

. Lex g. C. de §. &.

CIRCGA ADIAFPHORA. 3

19

4 12 „ .
um duo ſint fontes, ex qui-
bus cognitionem officii ſui, & quid in hac
vita ſibi tanquam honeſtum agendum, tan-
quam turpe omittendum homines hauri-
unt, lumen ſcilicet rationis & revelationis
duplex etiam eſt religio, altera naturalis.
altera revelata. Jam propoſitum noſtrum non eſt, omnia ea.
quæ de differentis harum religionum in medium produci poſ-
ſent, afferre præſertim, ne turbemus limites venerandæ Theo-
logiæ huc id nobis in præſenti ſufficiat conſideraſſe, quomodo
ratione adiaphororum hæ invicem diſtent, quippe cum hæc quæ-
ſtio pertineat ad eorundem onginem rite inveſtigandum-
Hic extra controverſiam poſitum eſſe puto, religionem natunm-
lem homini injungere, ut Deum tanquam ſummum Legisla-
torem colat ac veneretur. ipſiusque voluntatem, in quantum
eam ratione noſtra penetrare datum, actionibus exprimat,
ſummoque ſtudio ſocialitatem promoveat & pacificum tran-
quilitatem cum alüs hominibus colat:. An religio bæc natu'a-
li externum quendam cultum teremoniis conſtantem ab hominibus
exigat? id dubium, & nuper calamo ventilatum eſſe novimus.
Nos negativæ ſententiæ accedimus, icet forte ea multis dubia
ac præterea quibusdam Sophiſtis aut Hypocritis blaſphema,
videatur. Sive enim Deum reſpiciamus, ſive hominem, nihil
adeſſe reperiemus, ex quo ratio firmiter concludere posſit,
DEUM à nobis exigere ejusmodi cultum; eſt enim cordium
ſcrutator perſpicacisſimus, nec indiget externis ceremoniis
ad declarandam ipſi voluntatem noſtram, & quod ipſi in cul-
tu ſui maxime placet, id obtutui ipſius etiam maxime patet.
Unde ratio noſtra non poteſt non concludere, in natura DEI
nihil latere, quod cultum externum nobis injungat. Si re-
ſpiciat naturam humanam, nec tunc necesſitatem ejus cultus
perſpicere poteſt. Non enim videt neceſſariam connexionem
A 2 inter

DE RE PRINOCTLPISYS
inter vitam ſocialem & cultum externum Divinum, cum illa
per hujus omisſionem non lædatur. Licet enim ſocialitatis inter-
ſit, ut aliis internam erga Divinum Numen reverentiam, tan-
quam fundamentum omnis obligationis, declarem,
me habeant, & ita à me abhorreant; alia tamen rati
magis infallibilibus cutum meum internum ſatis i
obſervationem ſc. Legis naturalis & præſtationem off
hominibus debitorum poſſum, cum contra ceremo

ne pro Atheo
one, & ſignis

ciorum aliis
. niæ enternæ
religiofæ fallibilia admodum ſigna ſint. His enim hypocrita &
homo omnibus vitiis deditus etlam vacare poteſt. Et hanc,
obiter noto, puto fuiſſe rationem, quare ipſi Gentiles ad
criſin in ſtatu illo extra gratiam maxime proni cultum illu
ternum adeo urſerint, de cultu interno parum ſolliciti. Nec mi-
rum, illos philoſophos, qui hujus rei vanitatem videbant
ipſos ſtatim pro Atheis eſſe declaratos, non ſecus ac ap
ubi ſi quis in vera humilitate & abnegatione ſui DEUM co-=
lere velit, nec more plebis externo illi cultui adeo adhæ-
reat, ſtatim pro Enthuſiaſta ne quid gravius dicam, ore
communi & quaſi publice declaratur:,

Und non poſſum
non concludere,

omnem cultum externum in religieone natunali eſſe
adiaphorum. Licet non ignorem, à plerisque DDribus aſſeri,
ſanctificationem certi alicujus diei in ſeptimana, juris natura-
lis eſſe. vid. Major in dipatat, de Sabbath. th.35. Danhauer, in Col-.
leg. decal. ad præcept. 3. Oſiander de Sabbath., th. 22. allegat.
Magnifico Dn. Pro-Rectore Dn. Strykio ad B. Brunnemann. jus E-
zleſtaſt. Lib. 2. c. I. membr. I. §. 5. quorum ſententiæ refutat
immorabimur, cum præſupponant hypotheſin, jam à nobis
refutatam. ”Mc .
§. 2. Enimvero poſtquam humani generis ea eſt condi-
tio, ut ſublimiorem, cui divinitus deſtinatum eſt, finem obtine⸗
quem ſola naturalis ratio ſuggerit, cum
s homo quidem ad aliqualem infirmitatum &
pervenire queat, ſine concurſu

re nequeat eo cultu,
Per VIresS natur
miſeriaram ſdarum agnitionem

d8
Atel
Apo
jan
coli
aij
te
crifcl
latt
dum
nequ
prou
Renp
tim!
dieym
guos
Kcan
chas
ſe,
RW
bii
fec,
li for
Plcan
Poſt.
eſ i
1108
ſemo
que!
Chrj⸗
ſantaY
Mülit
conte

Chnit

il
er.
B
leo
is
ſ

ẽ

eiNOCA 1DTADORA. „

autem ſpeciali gratiæ Divinæ remedium earundem cognoſcere

& portam aſſequi nequeat ſalutis, DEUS hominibus ſingalarem
viam pandere voluit, qua ipſis conciliari poſſit, & quomodo ab iis
coli velit. Et bunc cultam ſiatin ab orbe zondito externa quædsm

admixta habuiſe, hiſtoria ſancta docet. Sine dubio enim ipſs

ſuggerente Numine, à primævis mundi temporibus ernent= illa ſa-
erifßcia inſtitun in Symbolum Mesſiæ, labem generis humani ex-
piaturi. Alias enim, fi abſtrahendo 2 revelatione Divina ſecun-
dum principia rationis rem conſideremus; ratione comprehendi

nequit, ejusmodi deſtructionem Creaturæ DEO placere poſſe.

prout reéte ratiocinatur B. Da. Pufendorf. de habitu religionis ad
Rempublicam §. §., an autem DEU S alias externas ceremenias ſta=

tim inſtituerit, admodum dubium, Novi enim quead ipſum

diem Sabbathi Theologos ipſos per omnia non convenire, &
quosdam ſtatuere, LEL. Moſeicis ſeptimum demum diem ſancti-
ficandum ſingulariter præ aliis ſancitum fuiſſe, antea vero Patrar-
chas & reliquos omnibus diebas DEO æqualem cultum exhibuiſ-
ſe, quorum ſententia non adeo improbabilis mihi videtur. Id
certum eſt, poſtquam Deus gentem judaieam peculiari œdere ſi-
bi innexuerit, eamque ſervitio Eägyptiaco liberatam ſui juris
fecerit, geculizribus El. & infinitis wandatis ceremoniariis Iingularem
ei formaſſe religionen, ad adventum Mesſiæ uſque duraturam, ty-

picam quandam ſignificationem futuri regni Chriſti habentem.

Poſtquam autem Selvaztor noßer in plenitudine temporis miſſus
eſt in hunc orbem, aliam plane & diverſam quoad ritus exter-
nos religionem introduxit, religioni naturali quoad externas ce-
femonias fere conformem. Abolitus eſt ſacrificiorum aliorum-
que rituum apparatus, omnesq; teremoniæ externæ, exceptis iis, qug
Cbhriſtus ſecialiter Diſeipulis ſuis injunxit, e. g. baptiſmo, cana & c.
ſunt adiaphom, ita ut religio Chriſtiana cultu interno, yera hu-
militate animi ſeipfum abnegantis, Deoque totum tradentis⸗
contenta eſſe videatur. Et huic religioni practicæ Diſeipuli
GChriſi, acApoftol per gradem S,nhi ommibus vkihus vaca-
N 5 A 3 urn

6 DE 7URE PRINCIPIS

runt ut regni Chriſti, conſiſtentis in juſtitia, pace & lætitia red-
derentur participes. ”
§. 3. Sed in hac ſimplicitate, aliena ab omni pompa, non
diu ſubſtitit religio Chriſtiana, ſed poſtquam diverſi generis ho-

mines, Judei præcipue & Græi, quippe quorum commercio

Apoſtoli maxime uſi ſunt, illi acceſſerunt, omni ſtudio in idi 1.
cubuerunt, at ceremonias illas, quibus hactenn, aßpeti enant, in reli-

gionem hanc ſuam nopat introducerent, iisque quaſi ſplendidiorem
redderent. Iuſtre ejus rei exemplum exiſtat Actor. XV. ubi

Chriſtiani noviter ex Judaiſmo converſi cireumciſionem tanquam
neceſſariam reliquis Chriſtianis obtrudere volebant, donec bau-
lus & Barnabas inſtituto conventu omnium & ſingulornm
Chriſtianorum Hieroſolymitanorum, in unice ſancto illo Con-
cilio docerent, hoc ritu tanquam ſuperfluo Chriſtiaos ſuper-
ſedere poſſe, indicantes, Sp. ſanétum per prædicationem verbi
Divini communicatum eſſe Gentilibus non circumciſis, pio ac

ardenti deſiderio illud audientibns. Ut tamen “ a in re ju-

dxis gratificaretur, & hi tanto libentius fidelium & Gentilibus

converſationem admitterent, aut potius, ut novi Chriſtiani ex-

terno quodam ſigno à Gentilibus ſepararentur, cenſebant, hiſce
abſtinendum eſſe ab Idolotytis, ſcortatione, ſuffocato & ſangvi-
ne. Quo magis autem a temporibus Chriſßti & Apoſftolorum receſ-
ſumeit, eo magis ſimplicitas relilta, & eo bluribus ritibus & ceremoniis
externis religionem ſuam veſtire voluerunt Chriſtiani, maxime voſt⸗
quam Imperatores Romani illi nomen ſuum dederunt. Tem-

pore enim Conſantini M. maximam ſubiit mutationem res

Chriſtiana. Cum enim haétenus Eccleſia ku ſet preſſa & ma-
gnis perſecutionibus obnoxia, quibus non obſtanti

enæita ſcandaloſa ſchismatà, vid. Hiſtor. Eccleſ. Gothan. lib. 2. c. 3.
Seé1. 2. Huber. Hiſtor. Civil. part. z. lib. 2. Selt. 4. cap. 5. §. 2.) tempore
autem Conſtantini M. illa perſecutionem tempeſtas Gentilium
ceſſaret, mala illa, quæ hominibus in ſumma omnium rerum
. abun⸗

us inter ipſos
Chriſtianos etiam ſecundo & tertio ſeculo ſubortæ fuerant ma-
ximæ contentiones, invidiæ, æmulationes Antiſtitum, & inde

une
ſe &
tium,
& Ce
Qur
gbanm
nicate
Kcian
ſama
teker
era?
100
tehil
=“
an,
Verat.
Domt
1i/
2N
lis
un
cont
fad
ſilm
ſele
Hiiz
dorre
8
tibni⸗
niih
di
Dy o
ſ
NV

.

CIRCA ADIAPHORA 7
abuncdantia & ſuperfluitate viventibus accidere ſolent, ambitio
ſc. & avaritia & inde oriunda odia ac perſecutiones diſſentien-
tium, ſtatim etiam Chriſtianos inſecerunt, Epiſcopos præſertim
& Clericos, quippe qui Conſtantini favore maxime uſi ſunt/.
Quare ſicuti hæc Aularum vitia potius in Eccleſiam irrepſerunt,
quam ſimplicitas & pietas Chriſtiana Aulæ Imperatoris commu-
nicata fuit, ita mirum non eſt, quod religio quoque Chriftiana allam
faciam induerit, & in externas ceremonias tranſierit, in iisque ceu-
ſumta ſit, ſemine Piorum ſemper excepto & latente. Placet hic
referre verba Huberi Hifor. Civil. part. 2. lib. 3. Sect. 1. 9. 7. Cum

vera derotio, inquit, quæ est atus animi ſibi ipf renunciantis, ſequée

DEO imdentis in Cbriſio, atque internus Dei cultus in spirite, & verita-

te vulgo obſoleſeeret, datz eſt apena, ut ritibus & ceremonits, magna püre

te à adaiſmo & Gentiliſmo peiitie, plebs in attentione ſuperllitiola -
quam devotionem pocäérunt, detineretur, quo etiam pertinet eracis ver
neratio & aliarum reliquiarum oſeulatio, peregrinationes ad ſepulehrum
Domini, imaginum, in templis colocatio, & id genus alia corporei cul-
ths pecimina, quæ deinde in infeſtam abierunt idololatriam. Hanc
autem Huberi ſententiam non eſſe cerebrinam, vel ex anico Buſe-
bio diſcere lcet, qui omnia ſummo ſtudio collegit, quæ ad Cov=
ſtantinum extollendum pertinent, & tamen totam ejus piemtem
conſtituit in Liberite erge Clerieos, ædifcatione tewplorum & allis
fa is, nullam veram pietatem indicantibus. Unde non mirum,
ſi Imperatoris pietas in ejusmodi externis rebus conſtitit plebem
ſeſe Regis ad exemplum compoſuiſſe, & in totum exrernis ceremo-
nii, aff æam fuiſſe, quod & ipſe Calixtus in diſſert. de Baptiſmo d. 4):
agnoſcit, allegans Auguſtinum ſuo tempore jam conquerentem
de numero ceremoniarum, Chriſtianos nunc premi magis conſtitu-
tionibus humanis, quam olim populum Judaicum oneribus legis eremo-
nialis. Imo addit de ſuo &alix, quo magis pietas decreverit, eo
magis creviſſe rien, ceremoniaz & ſolennitates, operam datam at
vulgus apparatibus & pompis oculys tenentibus caperetur. Quicquid
ſit de temporibus Conſtantini, eo tandem rem rediſſe conſtat-
ut verus Dei cultus animis hominum vulgo eliminaretur, & va-
riis

8 DE URE PRTNCTPIS

"ins ac ſuperſtitioſis ceremoniis omnia replerentur, donec ſeculo ſupe-
riori res plane ad Keformationem matureſceret, deformitate Eccle-
ſiæ Catholicæ multis ſeculis collecta nulla re magis, quam mani-
nifeſta Pontificum ac reliqvorum Clericorum improbitate in ocu-

los hominum incurrente & Latherus aliig; Reformatores ab hac la-

be Eccleſiam hiberare & priſtino vigori reſtituere allaborârunt,
quamvis diverſa via inceſſerint. Eatheru ejusque Aſſeclæ ali-
Juem externi cultms apparatum retinuerunt, Aivertendi, judice

Monzambano cap. F. §. 7. Emnplieioram aniniiz, quorum caßtum nu-

da hietstis medientio ſuperare ſoledt. Zwinglius vero aliique, ritus
Catholicorum ſuperſtitioſi quid ſpirantes cum pulviſculo ejece-
runt, cultumque ſuum externum à pompa externa purgarunt.
Unde & arlevi diſcordiæ inter ipſos Reformantes ortæ, etſi iisdem

etiam occaſionem dederit diverlitas efferendi conceptus de my-

ſteriis, quæ non parum eorum inſtitutum turbarunt & dehone-
ſtarunt, & proteſtantes in duas partes diviſi non minoribus inter
ſe odiis quam adverſus Pontificios, erga ſe implicati ſunt. Cireæ
bos ergo ritus abrogandos & alios introdacendos quid juris competat
Principi, libet diſcaters. Ne autem falcem in alienam meſſem
mittere videamur, paucis videndum, an lec materia pertineat ad
Jaurisprudentiam aut Theologiamg2 V YUWW
5. 4. Primo graviter inſtituto noſtro obſtare commu-
niter Dd. perſvaſio videtur, juxta quam c quos vocant, con-
ſientiæ ad Theologiam pertinere vulgo ſibi imaginantur, ita ut

ICti committant Esr& πρααα 5ο ρ ſi eorum deciſio-

nem ſibi vindicare conentur, & hoc argumentum vulgo tantæ
hactenus fuit autoritatis, ut JCti plerumque abſtinuerint ab
ejusmodi caſibus, ne tumultus excitare viderentur, & T heolo-
gis illos reliquerint. Præreliquis vero hoc argumentum admo-
dum urget Havemannus in tr. de jare Epiſeop. Tit. XIII. ubi ex hoc
fundamento abſtruſiores caſus matrimoniales minime decidi
debere à Ctis, putat, &: quis igieur, inquit, tam eſet obtuſis ac
Rolidas, qui à Divinis, d Caßibus conſtientiæ, Uiniſtret Eccleſiæ arce-

ret, üibm Seriptare interpretstio & conſcientiarum ex perbo Dei

infor⸗

cilen
con
debe
elle
Conſ
net
ſtien
locui
elti
rem
guih
kaſie
B.l
n
ne
valc
Re
cun
ten
ilis
der
tur.
N
nol
Dn
buli
ſeen
ſes
A
lu
mn
Let

pe.
cle⸗
“
cl
Ila.
unt,
li.
dice
NA⸗
itus
ece⸗
unt.

All⸗

CIRCGA ADIAPHORA. 3

informatio à Deo inſo commendatz eit ſolenniter. Cum ergo in hac
diſſertatione multos nelaturi ſimus caſus, quos vulgo ad caſus
conſcientiz referunt, merito hoc argumentum nos deterrere
deberet, ut inſtituto abſtineremus, & Ülis, qui conſcientiis præ-
eſſe volunt, relinqueremus. Hinc objectioni lubet opponere.
Conſcientiam nihil aliud eſſe, quam jadicium intellelctas cirea actio-
nes humanas, quatenus iſte cognitione Legum eit imbutus, & ſic con-
ſcientiæ nullo alio reſpectu circa dirigendas hominis actiones
locus aliquis tribui poteſt, quam quatenus cognitione legum
eſt imbuta. Nam alio ſenſu conſéientie vim allquam peculia-
rem dirigendi actiones tribuere velle, nihil aliud eſſet, quam
quibuslibet Hominum phantaſiis vim legum tribuere, & ſummam con-
fuſionem negotiis humanis inducere, prout recte ratiocinatur
B. Dn. Bufendorf. de jur, natur. & Gent. l. I. 6.3. S. 4. Quo præ-
ſuppoſito, facile patet, uti nemo Dominos Theologos à deciſio-
ne caſuum conſcientiæ excludere absque injuria vellet, ita &
valde injurioſos eſſe in ICtos homines illos, qui omnem plane
deciſionem caſuum conſcientiæ illis adjudica velint. Ex cir-
cumſtantüs emim facti dijudicandum eſt, ad quam Facultatem
caſus pertineat. Si enim ex principiis Theologiæ æternam ſalu-
tem reſpicientibas eſt decidendus, pertinet ad Theologiam; ſi ex
illis LL. quæ ſalutem hominis reſpiciunt zempamlem, ad Jurispru-
dentiam. Unde cum principia diſſertationis noſtræ ex jure na-
turæ & inde deductis legibus humanis ſimus deduéturi, hoc
autem ſine dubio ad JGtos pertineat, vitio nobis intentio
noſtra verti nequit. Cæterum admodum placet meditatio B.
Dn. Pufendorf. l. ſupm cit. Fatendum est, inquit, communem voca-
buli Conſcientiæ ſenſum à Scholaſtica primo introduétum, ae nuperis
ſeculi, qui vocantur caſus conſcientiæ inpentes à callidis ſacerdotibus,
Nedtendis ad ſuam libidinem hominum animis. Sed graviter inſtant
adverſarii, adiaphororum definitionem petendam eſſe ex &ſtemati-
bus Theolegicis, & Theologos, veros Scripturarum interpretes, de-
mum acurate noſſe, queænam ſint adiaphom, adeoque ſi) Cti diſſe-
gere velint de hac materia, illud ue inconveniens eſſe, ac ſ
Rer

10 DE yURE PRINCITPIS

Piſtor de corio ſutor de pane, faber fernarius ae hyacinto & adaviante,

ſartor de ambra judicarent, quam comparationem Haveman-
nus d. . latius perſequitur, ſed commiſeratione potius, quam re-
futatione dignus. Ad ipſum autem argumentum de definitio-
ne, concedhmus ex S. Scriptum petendam illam eſſe, ſed nega-
mus, inde concludi poſſe, Ctos non poſſe hae de re agere. Quis
negaret, Ctos agere poſle de necſtu, Sodomia, Simonia, & reli-
quis delictis Ecclefiaſticis, quæ non comtra jus naturæ, ſed vel jus
Pivinum poſitivum Univerſale, vel Chriſtianiſmum committun-
tur? Cti tractant eam de Haerelics, & tamen definitio hære-
ſeos ex S. Scriptura petenda. (Nam puto, definitionem Hære-
tici, quæ exſtat in L. 2. F. 1. C. de Hereticis non poſſe admitti à Pro-
teſtantibus) Papiſticum eſſet, ICtos excludere velle à S. Scriptu-
ra. Utuntur Theologi Sacra Scriptura, utuntur Cti, ſed diverſo-
fine, illi ut animos nomimum diſponant ad ſalutem æternam, hi
ut ad ſalutem tempomlem. Nec enim Facultates Theologica &
Juridica hbris diſtingvi debent, ſed fine. Unde concoquere ne-
queo quod nonnulli Theologi cum Havemanno Ctos Hmitibus
corporis Juris Romani plane includere velint, & ſi ultra ſapere ve-
Hint, ſtatim opponant geτορντα „M„ο. *ν, crimen ut
barbarum, fic mere ſcholaſticum & pædagogicum. Dein.
quod probe notandum, oljeltum diſſertationi noſtræ ſaltem ex Theo-
logia præſupponimus, non autem Principia noſm ex Theologia mu-
tuamur ſed ex jure naturæ. Quemadmodum igitur e. g. Arith-
metica non usraaie, etſi principia domeſtica ad exempla
Hiſtoriæ Sacræ applicet, ſic neque nos peccabimus, ſi applicueri-
mus principia juris naturalis de jure circa ſacra in genere ad ma-
teriam de adiaphoris. Aliud videhcet eſt principia demonſtra-
tionum ex alia diſciplina mutuari, aliud, objectum, cui demon-
Ktratio applicari debeat, aliunde petere, quod annotavit Dn. Præ-
ſes in Jquruprudentia Divina Lib I. c. 2. S. 177. & 5. His obftaculisita
remotis rem ipſam propius aggreciemur, & quidem primo ſup-
Peditando drſnitionem adiaghorerpze 2

§. 5. Vox .

pitn
turs
ter
telt.
hibi
niſi
ad

gan
ii
erte
ſec
R
E⸗
ſti⸗
Ee
.
tio
W

Patur; laxa nimirum & ſtricta, illa

ſtianiſino & re Chriſtiana aliq

CIRGCA ADIAPRORA. T
a 4SDoeor, duplici ſignificatione uſur-
ſignificat omnia, quæ ſua na⸗
bona ſunt, nec mala, ſeu quæ LL. Divinis non ſunt de-
de quibus Princeps pro utilitate Reip. diſponere po-
teſt. Nam quæ à Deo velin jure naturæ vel poſitivo jam ſunt pro-
hibita, vel præcepta, illa non indigent determinatione humana,
niſi quatenus Princeps illis præceptis confirmationem aliquam
addere poteſt, ut eo magis Cives ad eorum obſervantiam adſtrin-
gantur. In angaſtiori autem,& qui hujus loci eſt, ſignificatu ſunt
lli ritus & ceremoniæ, quæ in Conventibus Chriſtianorum eirca cultum
externum Divinum adhiberi ſolent , neque à DEO && Chriſto mandatz
nec prohibin, v. g. uſus certarum veſtium s tereorei, Exoreiſmi &c.
Sicut enim in omnibus ſpeciebus jurisprudentiæ aliquid pro in-
digerenti habetur, de quo I-L. nihil diſpoſuerunt, ita & in Chri-
uid pro licito cenſetur, quod nec
hriſtianiſmi prohibent. Havemann.
rudent. Eccleſ. lib. 2. Tit.

§. 5§. Voxautem,

tura nec
terminata, &

Chriſtus nec principia veri C.
de jur. Epiſcep. Tit. Xl. .7. Carpzovius jurip
75. n. 1. 2.3. 4. ut & Formuls Concordie Tit. X. niſi quod hæc defini-
tionem datam tot limitationibus & circumſcriptionibus ita ob-
ſcuram reddiderit, ut à temporibus iſtius ſacri libelli hucusque
Omnes rixateres & adverſari pacis ex iſto titulo 10. ſemper ar-
ma ſumſerint reſiſtendi principibus, jus ſuum circa adiaphora
exercere volentibus, & ſtabiliendi papatum ſecundum à Lu-
chero prædictum, præprimis ſi de abrogandis ceremonis qui-
busdam adiaphoris, magis tamen ad ſuperſtitionem inclinanti-
bus, quæſtio fuerit . præprimis autem ſi Reformati Principes
Lucheranos ſubditos nacti fuerunt. Et cœcus eſſet, qui non vi-
deret, iſtum libellum maximam partem in odium Reformato-
rum, qui illo tempore ſub nomine Philippiſtarum & alio magis
injurioſo traducebantur conſcriptum eſſe, atque etiam præfatum
zitulum 10. etſi Status controverſiæ alia omnia præferat, eo reſpi-
cere, ut vel ex Epitomes J. tit. Io. verſic. eæa tæamen in re omnem lepita-⸗
men &c. & ſolutæ repetitioni A. tit. lo., cirea ßnem, verſic. Rejicimus &

damnamus etiam eerat intenterien &t. perſpicue patet, & argu-
B 2 mentis

12 DE IRE PRINGIPIS

mentis, quæ à Theologis Wittebergenſibus ſubinde ex illis locis
adverſus Magiſtratus Reformatos petita ſunt. Quod ut mihi
quideen aperte repugnare videtur Auguſtanæ Confesſioni artie. 7.
verbis., nec neceſſe es, & s. item artic. y. verb. Pproſunt ad tranquillin-
tem, item artic. 16. verbis“ niſi cum jubent peccare & . ita reliqua quæ
hic dici poſſent reſervabo ipſi diſputationi.
9. 6. Circa hæc adiaphora quid juris competat Principi,
jam oſtendemus, poſtquam prius genemilia Principia de jure Prin-
cipis circa ſaenz pautis deliberavimus. Circa quam materiam eo
cautius eſt procedendum, quo plures ſunt ſcopuli, in quos illidi
quis poteſt, niſi duo extrema notet, ne ſc. ejusmodi Principia fo-
vVeat⸗ex quibus vel Cæſaro- Papia vel Pape-Ceſaria introducatur. Un-
de & minus feliciter procedere mihi videntur illi DDres, qui ubi-
que in hac materia ad KReges Icrazliticos, vel exempla Primorum
Clriſianoerum Imgemterzm provocare ſolent. Hic enim modus
probandl admodum lubricus & periculoſus mihi videtur in
utramque partem. Nam quantum ad exempla Veteris Teſta-
menti, notandum eſt, Religionem Judaicam diverſæ fuiſſe naturæ
religione Cirifianz, idque non tantum quoad interna, ſed & ex-

ternum regimen. Sicut enim religio Judaica ſtatui fuit coxva,

& eodem tempore eodemque volumine ſancitæ ſunt LL. circa
ſacra & Civilia, ita & ſtatui politico ita fuit implicita, ut Religio
Judaica ſalva eſſe non poterit, fine ſtatu Judaico & vice verſa.
Unde Respublica Judaica illam prærogativam habeat, quod eſ-
ſet Theocratica? & nullum a ctum ad ſummam rerum ſpectan-
tem judæi exercere poſſent absque ſingulari Dei conſilio, utpote
qui ſummum imperium in illa rep. ſibi reſervaverat, non quidem
eo ſenſu, quo dicitur Rex Regum & Dominus Dominan-
tium, ſed eo fenſu, quo e. g. Serenisſimus noſter Elector eſt
Dux hujus Ducatus; illudque imperium DEUS non tantum
exercuit tempore Judicum, ſed & ipſorum Regum, uti conſtat
ex exemplis S. Scriptura allegatis, ratione juris belligerandi,
ſtruendi templum. Unde certe injurioſi ſunt in Principes no-
Kros, qui ipſorum jura cum juribus Regum Israëliticorum
com-

—

compe

habeb

Aoru
Hi en
(Cleric
turun
emplt⸗
gels
Ut at

lr.

guic
ue 4
matie
(2l
pole
ne
damm
cuti
bont
rrr
o
nom
carcd
don
Kal
jura

le
uor
culia

Pro

a

dcis

milxi

.z.
lin.
gur

i,
rin⸗
e0
idin
fo.
Un-
abi⸗
um
N

Ne
ure

eE⸗

Mi,
a

rle.

–

.

CIRCGA ADIAPHORA r7

comparant, Multa enim habent Principes noſtri, quæ illi nom
habebant. L S
dDl. 7. Quod autem attinet exempla Conſiantini M. Theodoßi»
aliorumque Imperatorum, nec hic eſt, quo tuto niti poſſimus.
Hi enim Imperatores non tam vitio proprio, quam illorum
Clericorum, quibus erant obſesſi, multa in jure circa ſacra perpe-
tmrunt, qua certe defendi nequeunt. Ex hiſtoria Eccleſiaſtia ex-
empla allegare, neceſſarium non eſt. Ipſe Codex noſter Juſtinia-
neus ſatis indicat principia juris Eccleſiaſtici illius temporis, adeo-
ut paucaæ ſint LL. irca ſacn, ubi Anti-Chriſtus caput ſuum non extol-
Tai! Male etiam conſulere mihi videntur juribus Principum,
qui communi illo Brocardico nituntur: Cujus est regio, illius quo-
que eſ veligio. Quod à Proteſtantibus Principibus initio Refor-
mationis arreptum fuiſſe videtur, ut eo plauſibilius autoritatem
Cæſaris, reformationem ipſorum prohibere volentis, protelare
poſſent, quaſi ad Cæſarem nihil ſpectaret, quid ipſi in ſua ditio-
ne agerent. Verum hoc axioma religioni Proteſtantium multun
daammni attuliſſe, jam annotarunt alii, dum & à Pontificiis Princi-
pibus in Proteſtantes fuit tetortum, & eo prætextu gravis perſe-
cutio contra eos inſtituta fuit. Nam cum imitio hujus ſeculi,
Pontificii conſilium caperent de extingvendis Proteſtantibus in
terris hæreditariis Imperatoris, & vero nomen Inquiſitionis in
omnium auribus eſſet hornibile, huic perſecutioni impoſuerunt
nomen Reformationis, ut ita Proteſtantibus ſua vox & fuum bro-
cardicum reponeretur, & quo prætextu Proteſtantes hactenus
Pontificios terris fuis ejecerant, eodem & ipſi uterentur. Poſſem
& alia ejusdem farinæz argumenta allegare, quibus commumter
jura circa ſacra ſuperſtrui ſolent. S
§. 8. Ut ergo duo illa extrema S. 6. notata evitemus, an-
te omnia præſupponimus, in Novo Teſtamento nullibi exftare ali-
Jyjuod diltum ad ſummor Inpenintes ſecialiter direltum, quo ipſis pe-
tculiare bfyecium circa Eccleſtam exereendum injungatur, ſicuti extat
pro Regibus Iſraéliticis præceptum aliquod Pevteron. X1âII. 15. 1.
20, aut quo norma in exercendis juribus ſuis ipſis præſcribatur.
B 3 Unde

7

14 DE Zl RE PRINCIFPIS

Unde colligo, emniæ junz Printipum Chrifianorum, qua Principuv,
addiſcenda eſſe ex principiis juris naturalis & genuina inaole ſummi Im-
Perii Civili. Quæ enim in S. Scriptura non ſunt diſpoſita, ex-
Ppreſſa & determinata, illa ex ſana ratione ſunt haurienda. Poſt-
quam enim Chriſtus & Apoſtoli religionem Chriſtianam Gen-
tiles docuerunt, ipſos ullam mutationem circa jura Principum,
prout ex jure naturæ fluunt, induxiſſe, nullibi legitur. Imo
potius Chriſtus & Apoſtoli obedientiam Magiſtratui praſtan-
dam ubique inculcarunt. Et inde ſi respublica, hactenus gen-
tiliſmmo addicta, Chriſtianiſmum amplectatur, Status Civitatis
quoad jura Principum non alteratur, aut aboletur, ſed manet ſum-
mum Imperium cum omnibus ſuis partibus, manent cives cum
ſuis muneribus & obligationibus. Nam illa mutatio, quæ per
Chriſtianiſmum accidit Civibus, aut certe accidere debet, non
afficit obligationem, quæ eſt inter Principem & ſubditos, ſed re-
ſpicit tantum internam mentis diſpoſitionem, adeoque jura Prin-
cipum in ſubditos ſalva manent. Quod & inde luculenter appa-
ret, quod Chriſtus & Apoſtoli nunquam ſeparatam aliquam
Rempublicam inter ſuos Auditores inſtituerint aut illos admo-
nuerint, ut illa civitate, in qua hactenus vixerant, relicta, novam
conderent, ſicut Moſes inter Judæos juſſu Dei faciebat. Unde
& Diſcipuli Chriſti ab ipſo haud dependerunt, ſicut à Principe
Cives ſolent, ſed uti Diſcipuli à Magiſtro, non peculiari aliquo
homagio in ipfius religionem adacti, uti falſi Diſcipuli Chriſti
ſucceſſu temporis introduxerunt, ſed amore & admiratione de-
liniti. Vid. Jobann. PI. 66. 6. 6. His ita poſitis jam videndum,
gleidnam juris ergo comnetzt Principi circa ſacnz ex jure natyræ & ge-
nuina indole ſummi Imperii, ubi abſtrahendo à LL. fundamentali-
bus ſingularum Rerumpublicarum, quibus exercitium ſummæ
Majeſtatis limitari ſolet, & certis cancellis includi, optime ex ſine
Rerumpublicarum & cauſa earum impulſiva quæſtio hæc decidi
poteſt, Finis autem rerumpublicarum in hoc ſtatu corrupto
eſt, u? Cives praæſidium aliquod ſibi circumponerent adverſus mals &
iſiains, qux à potentioribus vicinis in ſtatu naturali ſibi imni⸗
nebant,

—
nebant
coerce⸗
guume
mutuu
rus V
talis ul
ca,9
iyterua
wiere
to &v
iterum
Patiati
Præc
dberr
reagen
ſtis
N efe⸗
betran
6
ei
Reig.

ſiis

Vera
pace
s 0
intere
beps
nem
ull
tur i
ker
um

poſſe
guon

ien,
ni y.
, ex.
Poſt.
Gen⸗
bum,
Iwo
eſtan.
gen.
ltatis
ſum⸗
cum
2 pet
It.
rin⸗
Ma⸗
vam
lmo⸗
NVHEH
Nnde
pe
qu
Gii
le⸗
um;
S
al⸗
mz
. fre
ecidi
npto⸗
4
nmi⸗
Noh⸗

CTRGCA ADIAPHORA. S
nepant, quia poſt Deum nullum adeſt inſtrumentum effcacius ad
