20. Denique ſunt & aliaz e-xempla ad jus circa adiophora pertinentia, a Clero
tamen hactenus Principis jurisdictioni ademta. Ut in ſacræ Conæ uſu oblatæ,
quæ dicuntur, Cormatio crucis in conſecratione, diſtributio panis, fornmmulæ, qui-
bus in diſtributione utuntur &c. Conf. Lyncker. ſupra citatam diſpuetalionem de
jure circa ſacram Cœnam cap. 3. & 4. Alia exempla ſuppeditabunt Volumina
Conſliorum Theologicorum de adiaphoris, quæ ad eandem normam exacta
Occaſionem præbebunt oſtendendi ſimiles hallucinationes plurimas diſſentien-
tium. Tu interim valé in Domino, & liberiorem hanc admonitionem æque bo-

nique conſule. Dabam die ult. Auguſt. 1695.

—

COROLLARIA.
1.
Laſphemiæ crimen injuſte prædicatur de iis, qui quasdam doctrinas bona
ſide ponunt, quæ repugnant doctrinæ noſtrorum Theologorum de Deo &
Chriſto. Nullum enim crimen ſine proæreſi eſt. Ita Ca ſpar Francus & Ho-
ſpinianus immerito blaſphemiæ accuſantur ab Huttero cap. 22. in fine p. m. 15.
Quid Hutterus diceret, ſi quis eum blaſphemiæ accuſaret, quod cam Selneccero

ſcripſerit, Electorem Auguſtum, non impulſu hominutn, nec ex humano affectu

ſed ex aßfatu Spiritus Sanéti de operæ Concordiæ conſilia cœpiſſe. Cap. 9. p. 270.
2. Ea quæ juris naturæ ſunt in Proceſſu, ſunt etiam ab Eccleſia obſervanda.
Sunt autem juris naturæ, non damnare inauditum abſentem, non damnare
bomines, qui non ſunt noſtræ jurisdictionis. Contra Hutterus cap. Iq. p. 415. 4)9-
Iniquiſſimam fore hanc conditionem, ſi in Politicam Eccleſiaſticam reciperée-
tur &c. ðèM
2. Virgo eſt quæ virum non admiſit, non quæ clauſum habet uterum.
Adeoque non opus pro adſtruenda perpetua virginitate Mariæ aſſerere, eam
miraculoſe illæſo utero peperiſſe, ſed cum aliud cum aliis placeat Huttero,
provocatur ad univerſam orthodoxam Antiquitatem p. 700. cap. 22. Miſera ve-
ro conditio noſtra, ſi & in rebus phyſicis cogimur ſtatuere articulos fidei &
erthodoxiam ac dox heterodoxiam. 5 —

4. Cri-

868 Cy 0ROLILARIA.

4. Crimen falſi & falſa ratiocinatio aut interpretatio in diſputando toto coœlo
differunt. Unde contra jura principis Hutterus manifeſtum crimen falſi impingit
Helphanto IGto cap. 244. p. 76o. item Hoſpiniano cap. 11. p. 32. & cap. 33. P. 929.
5. Majeſtatis læſæ & atrociſſimæ perfidiæ crimen ſalvis ſani juris principiis

eo extendi nequit, quo extendit Hutterus, Peucerum talium accuſans cap. 4 0.

p. 96. quod ſcripſerit, Electorem Auguſtum ignoraſſe doctrinam aliquam Symboli
Athanaſiani, & cap. eod. p. 975. quod ſcripſerit, eundem Electorem de Sacerdoti-
bus ſuis conqueſtum eſſe, quod dubitationibus perpetuis eum implicent. Aut ſi
talia ad crimen læſæ Majeſtatis pertinent, quid fiet Huttero, qui incuſat Johannem
Principem Palatinum, quod ſanioribus monitis locum non reliquerit cap. 33. P.
930. ſed aduci ſe paſſus fuerit a Calvini zantium quorundam Principum & Theo-
logorum cenſuris. Item de Chriſtiano I. Electore Saxoniæ ſcribit, quod a qui-
busdam ſuis & Conſiliariis & Theologis male deceptus ſit. Cap. 46. p. 1232. .
6. Repugnat principiis juris naturalis, ut Urpheda interdicat reo, ne jus ſibi
competens in jure vindicet. Unde ſi quis incarceratus adigatur tali modo re
nunciare in Urpheda etiam remediis juris, puto Urphedam talem, ob metum citra
jus juranti incuſſum nullam eſſe. Hinc vero judicet Lector, qua fronte Huttetus
Peucerum accuſet perjurii cap. 9. p. 266. ob violatam Urphedam, cujus formulam
exhibet. ibid. p. 26.
7. Fingamus: Catholicum quendam Principem a Clero ſuo perſuaſum
aagemiſſe Lutheranis ob religionem honores, dignitates ac beneficia: iis vero quæ-
rentibus reſponſum eſſe a quodam Clerico: Ob falſam religionem patinntur ad-
verſarii, quicquid patiuntur. Oßcii ergo, non perſecutionis eſt, juris eſt non lyran-
nidis, quod in id genus hominnum ſtatunm fuit. Et quid vero eſt, enjus de ſuo iſti
bomines jactunam fecerunt 2⁹ Conditionibus nempe Eeccleſtaſticis G& Scholaſticis Jſab-
moti, qui in baretico errore perficaciter perſevernibant. Muneribus publicis ex-
turbantur; ſtipendiis ac beneficiis publicis orbabantur, qui interdum ne civilem qui-
dem, nedum ſacram fidem ſatis ingenue magiftratus, Reipublicæz & Eccleſiæ proba-

runt. Anne vers ſuarum rerum jactumm hoc pacto iſti fecerunt? Nihil minus.

Magiſinitus, quod ſuum, non quoc ipſorum eſt, oftcia ſeilicet, dignitates, honores;
beneficia, quippe bona publica Kibi vindicavit, proprium aut privatum nemini quic-
quam eripiunl. Quid dicturus eſſet ad hanc Philoſophiam Hutterus, aut Hutteri
noviſſimus Encomiaſtes: præprimis ſi Clericus ille diſcurſum hunc ſuum eo lem-
mate inſigniret: Ofzciun Magißtratus Politiri in reformandis Eccleſtiis quod ſit?
Eadem vero ſibi dicta putent ad philoſophiam Hutteri pro ſectis Cleri Luthe-
rani conrra Reformatos cap. 49. p. I1257. .
Plura proponere jam non vacat. Hæe vero, quæ adduximus talia ſunt, quæ
ad JCtotum aut philoſophicam disquiſitionem pertinent, non quæ quæſtioni=
bus Theologicis poſſint accenſeri, etf ſuperſeripto Theologi formatæ ſint
per tradita in monitis.

FI N I S.

—

15
O Salance Q

4
Focus

1.

10
1 J K

H

G

E

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

. Copyright 4/71999 VxyMaster GmbH wwWW.yXymaster. com

1

VierfarbSelector Standard*- Euroskala Offset

URIS PUBLICI INAUOURALIS
QAM

MAGNIFICENTISSIMO,
PRINCIPE 40 DOMINO,

RICO WILHELMO,
DENB. HA REDE, &c. &c &.
NSU SUPERIORUM,

. Ecleſj. in Ducatu Magdeb.
777. II. 5F. I.

PRINCOIPIS

CIRCA

APHORA,

DIRIGENTE

NO THOMASIO, Cre,

OR. BRANDENBURG. ET UNIV.
PROF. PUBL. SENIOR.

L ICENYZIA,

ET HUMANO HONORES ET PRIVILEGIO
KAuLDIA RITE CAPESSENDI
70RMM FEFXAMINI SüIBMITTIT

0OLPH Brenneiſen,
FRISIXY ORIENTALIS,
II. SEPT. MboXEH.

PITORIO MAIORI,

NTE-ET POMERID IANIS.

FICA, LITERIS SALFELDIANIS.
ecuſa 1727.

1)