confeſtonem privatam & nummum confeſionarium. Concluſio.

§. 12

K. 1,

juſtita cum utilitate & prudentia non eſt confun-
denda. Sic Princeps ſæpius ob injuriam illatam
habet juſtam belli cauſam, ratio tamen Status &
— réip. non permittit, ut illud in præſenti ſuſcipiatur,
& ideo Principem omnes circumſtantias facti ſuarumque vi-

rium legitime perpendere oportet, an reip. expediat periculo bel-
li ſe exponere, an vero injuriam pauliſper concoquere, & ejſus
executionem in illud tempus commodius differre. Idem con-

tingit circa jus noſtrum de adiaphoris, ut recte perpendit &ror.
dejure eircæ ſacra cap. 6. §. J. Facile enim contingere poteſt, ut
turbe & ſedititiones in republica oriantur, cum plebs ſuperſtitioni
plerumque debita rebus externis & adiaphoris neſcio quam ſin-
gularem & ſanctitatem & cultum tribuere ſoleat, & ideo religioni
vim inferri per earum mutationem ſibi imaginetur, præſertim ſi
aà Clericis, a quorum voluntate & arbitrio animi ipſius plerum-
que pendere ſolent, in ea perſvaſione confirmatur. Qantas
turbas excitaàrit remotio imaginum èú templis ſub Leone Iauro, hi-

ſtoria Eccleſiaſtica ſatis docet, dum populus à Clero inſtigatus

gõ licentiæ progreſſus eſt, ut operarios imaginem Salyatoris ali-
2 . cubi

Am in omnibus quæſtionibus circa jura Principum

.—
cnbi
n
Ih
cleli
Mir,
Conc⸗
lizet
cum
nbir
led
bel
rerd
je,
riu
Dro⸗
tihi⸗
iar
ſtat
Pb
eſ

nis

Nel
r.2
exu
con
4r
06
v04
Pie
yer.
Dii
der
nor

—
Re,ut

CAtt.

lirent
)Cen⸗
Mri
Exhr.
o,
Ealr
Thel.
ares
Muſe.

ipum
in
tam
8 E
tur,
e vi⸗
öbel.
ejus
con
Grot.
1, ut
tioni
aln⸗
goi
Umn⸗
ntes
⸗
gatus
I l⸗
aubi

—

— 2

LINCA4 4DIAPHORNA. Fr
cubi dimoventes, occiderint, & Pontifex Romanus Imperatorem
propoſiti ſui tenacem excommunicrit, tributa Italiæ ei debita
mnhibuerit, parum Apoſtolico more, uti loquitur Hiſtoria Ec-

cleſiaſtica Gothana Lib. 2. 6. . ſett. 7 S. 4. De motibus, ni fallor.

Marzurgenſbus eadem occaſione orta videri poteſt Heſpiniauus in
Concordia difeorde, ut alios taceamus, qui ex imempeſtivo Zeloble-
ri, etiam Proteſtantis, excitati ſunt. Confilium enim Theologi-
cum minus Theologicum apud Dedekenn. P. 2. Tit. y. de Exorciſmzio,
ubi ventilatur quæſtio, quid paßori ſit faciendum, ſe a Principe ipl

injungatur, ut omittat Exoreiſcenm, ſiparentetinfant baptizandi il-

lIud defiderärint, ſatis indicat conſultorum animum, dum non eru-

beſeunt ſcribere, ſi Princeps velit refractarium ejusmodi Paſto-
rem ab officio removere, zune zotum Minifterium ipſiadbarere debe-
re, & ſi Princepe nibilominus urgeat remotionem iſtius Baſtorts, Miniſte

rium ipfiuns partes nibilominus defendere debere, & ine dubio Status

Provintiatles ipfes quoque accſros, ut ita fortins inpediatur, ne Brin-
civi obedire neteſum ſit. An ejusmodi conſilium ab illis, qui Chri-
Rianilmum profitentur, daripotuerit, ego non video, niſi quis
ſtatuere velit, impietatem & ſeditionem cum ipſo Chriſtianiſino
ſubſiſtere poſſe. Videant illi, qui dederunt. Sed metuendum
eſt, ajunt, ne progreſſus fiat ad ulteriora, & ad ipſam confesſio-
nis ex mente Reformatorum, mutationem, ſi in uno pareatur.
Reſpondet pie & graviter B. Brunnemannus de iur. Eccleſ. lib. 1.
g. 2. S. 37. Mundana hæc prudentia est. Facias & parkas in omnibus, qukg,
exuta parte non ladunt pietatem. Catem pervigili prudentiæ Divine
committenda, & tandem ſequantur impemiz, quibus bond conſeientiä
pareri non pehſit, tanc tempus erit Apoſtolicam regalam ſéguie Oportet
DEO magis obedire, quam hominibute Owmnine enim indigna ſubditg
zox este Latitat anguis ſüb herba, aliud Princeps intendit, at verbis
præ ſe fert, quo ipſo Iacril giü erimen vix evidatur. Gredonäum enim
verbis Principis pariter est, ae ipfius jummento, & bona quggue de
Principe pPræſämenda Aonee emerherit quigqaam, quod conſeientiæ at
veritkti zelgioni⸗ adverſäm. Ut ergo periculum iſtud evitetur, de
norma hujus juris quædam diſſeremus,

31¹ DE uIRE PRINCIPIS
§. 2. Ut ergo Princeps jus ſuum circa adiaphora recte ex-

erceat, opus habet ante omnia intellecta rerum ſacrarum, ne pratextu
adiaphororum latius evagetur, quam indoles Chriſtianiſmi patiatur,

& circa ipſa interna, ut vocant, religionis quid diſponat. Hæc
enim nullus ſani cerebri Princeps pronuncliare poteſt in contro-
verſia aliqua philoſophica, ſi hujus diſciplinæ eſt ignarus, quâ
fronte circa adiaphora diſponet, ſi neſciat, quid & quænam ſint
adiaphora in rebus Theologicis 2 Sed forte quis nobis objiciet,
noraliter eſſe imposſibile, us zantam rerum Theologicarum notitiam
bi acquirat Princep aliorum negotiorum mole obrutus. Nam,
ſi Dn. Conring. dejudiciis Germanicis jam notavit, Principes Ger-
manicos jus Romanum adcdiſcere non poſſe, ob hujus doctrinæ
prolixitatem & aulicæ educationis ruditatem ( verba Conringii
refero,) nimis ingens videtur poſtulatum, Principes adſtringere
velle, ut Venerandæ Theologiæ penetralia adeant, & controver-
ſiis Theologicis ſeſe immiſceant. Hanc objectionem diluere
lacet verbis Grégorii Nazianzeni allegati a Grot. d. tr. c. y. §. 9.,
Theologia, inquit, & religio res est ſimplex & nuda, ſine magno arti-
fcio divinis conſtans teſtimoniis, quam tamen prave qaidam convertunt

in artem diſfcillimam. Addit de ſuo Grotius: Nam ſunt & alia pr-

tiv: Metaphyſica, partim hiſtorita, partim Gmmmatica, quæ à Theolo-
gis ſolent magnis contentionibus & lamoribus agitari, qauibts inplicari
Principis animum, minime neceſe eit, non magis ſane quam jutis apis
eibut, cum mmen ra a jura, Regi emnino ſeiuu ut nkteſſaria.
Nam quæ, ut ait Apoſtolus I. Timoth. I. controverhas magis præbent &
lites, quam adificationem, quæ est per. Eidem, tatò & ſecurèò ſeponat. Rem
acu tetigit Vir Summus, cui ut quid addamus, neceſſarium non
eſt ad inſtitutum noſtrum. Et hoc modo ſatis puto proſpici rei
Chriſtianæ contra invaſiones Princivunm Gentiliun, quibus ſupra
etiam jus circa ſacra drihuimus. Si enim hanc methodum ob-
ſervat, quam jam indicavimus „nullum eſt periculum, ne con-
ſcientiis Chriſtianorum vis inferatur, præſertim ſi adhibeat conſi-
ium Chriſtianorum, ipſorumque informationem. Licet enim

non
7

—
non
ſeſt,

ſit re
iuci⸗
nus!
lin
rans
Pro

Prop
te
lere.

oble
gis,
rum
kere
En
,.
Wr

tel

(u

raii⸗

an.

lan.
pieb

49a
top
inl
in⸗
ne
i⸗
ee

e ex.
teytu
latut,

Hzcr

ntro⸗
gud
n ſint
1 et:
itanm
Nam,

Getr.

Arine

ringii.

ngere
over⸗

ert

aril⸗
ertunt
Aper.
Hellir
Mni
ahi⸗
arie.
Rem
non
jdtei
ſunni

10h.

con⸗
oNl⸗
einn
non

CIRCA ADIAPHORA. 35

non complecti velt Chriſmiamimum, facile tamen edoceri po
teſt, quid Chriſtiana religio habeat pro adiaphoro, quid non?

Quanquam enim homo Spiritu divino regenitus, aptiſſimus
ſit rerum ſpiritualium judex, & omne reétuùm de rebus divinis

judicium homini divitus contingat, nihiltamen obſtat, quo mi-
nus Princeps ſenſum communem & naturalem rationem in con-
ſilium adhibens, & pauliſper animum fuum à præjudicio libe-
rans, facile cognoſcere posſit, quid in Chriſtianiſmno habeatur
pro adiaphoro, quid pro præcepto aut prohihito.
9. 5. Unde & conſultum eſt, Principum non tantum
proprio ſuo judicio niti, ſed Minikri ſuos aliosque Chriſtianos pie-
mite pracipue infignes eruditiene ,„ac tempento animo præditos conſu-

lere. Non omnia enim unus videt, non audit. Si enim hæc

obſervare debet in rebus prophanis & mere politicis, quanto ma-
gis, ubi periculoſisſime erratur? Et cum multitudo externa ple-
rumque religione capta, melius vatibus quam Ducibus ſuis pa-
rere ſoleat, prudentiæ eſt, proſpicere, ut ea ſuper jure Inpenantis
& natunz adiaphororum in ipfa promulgatione legis perſzieue informe-
tur, ne poſtea ea reformatione offendatur. Alias quidem reète
monet Seneca, proœmia LL. improbans: Lex jubeat, non diſpa-
tet. Sed id quidem in mere ſecularibus locum habere poteſt,

(quanquam Juſtinianus noſter liberalitate ſua nos obruerit, &

rationes ac cauſas impellentes largiter ſatis, imo nonnun-
quam ad nauſeam, ſuis conſtitutionibus præmittat,) in hac
tamen materia Cautela ſuprà dicta admodum utilis eſt, ne
plebs ſibi perſvadeat, religioni ſue periculum mutationu immineres.
Quia tamen nihil pernicioſius eſt, quam ſi Princeps omnia
agat ex aliorum duntaxat judicio, cum exemplis conſtet, quan-
topere Principes ingenio cætera probo & miti, ad ſævitiam in
inſontes exercendam compulſi fint ab hominibus ſtolidum
impetum, aut immanem malitiam ſub ſanctimoniæ profesſio-
ne occultantibus, hinc Princeps quidem conſulere poteſt
alios tum Eccleſiaſticos tum politicos, ſed ſoli ipſorum judicie
gcquizſcendum ipſi non eſt. Nam Princpem præciſe non obligaeumn
elle⸗

14 DE VIRE PRINGCIPIS

eſſe, ut ejusmodi conſilia ſequatur, ex ſuperioribus patet. Nam
illi Clerici, qui putant, omnino ſequenda de ejusmodi rebus
ſnua judicia impudenter ſuſpectos ſe reddunt affectati imperii Ci-
vilis, à quo merito illos deterrere deberet illud Chriſti: Vos au-
tem non ſic. Loca, quæ in hunc finem pro fua ſententia ex Ve-
teri Teſtamento allegare ſolent, nihil huc faciunt, & refutata ſunt
à Grotio A. tr. e. 6. F§. 7. & .
S. 4. Quemadmodum autem Principis ſuprema lex eſt,
aut certe eſſe debet, ſalus populi, ita & circa adiaphora ſalu-
tem ſubditorum intendere debet, quo maxime facit, ſi inuti-

les, & ad ſaperſtitionem magis, quam zdificætionem inclinantes &

diiſpoenentes ceremonias abreget, quas nec ipſa Formula concor-
diæ pro veris adiaphoris habet Zit. X. & quales hodie dum mul-
tas in Templis Lutheranorum obtinere, experientia teſtatur
& obſervatio Brunnemanni in jure Eccleſiaftico paſſim. Nam etſi,
quæ adiaphora dicuntur, inter præcepta & prohibita quaſi in-
termedia jaceant, tamen iſtud medium non intelligendum eſt in
puncto, ſed cum aliquæylaxitate, ita ut modo prohibitioni mo-

do præceptioni ſit propinqtius, fere ut peripatetici mediocrita-

tem ſuam virtutis explicant. Nam quæ ædificationem aut
finem conventuum Chriſtianorum, etſi non neceſſario promo-
vent, ſed per accidens, à præceptis rehgionis Chriſtianæ pro-
pius abſunt, quæ è contrario impediunt, prohibitioni propriora
ſunt, adeoque illa laudabilius intròducuntur, hæc abrogantur.
Hinc & eleganter Iluſtri Du. Cancellarin de Jena de ratione ſtatus
dißſert. . Conclaſ.7. Muia in externa Aiſeiplina, inquit, & ceremo-

nias non voluit ſigillatim præſeribere nobis Dominus, quid ſequi debea-
mus, confugere hic oportet ad genemles, quas dedit regulas, ut ad eas

exigantur, quæcunque ad ordinem & decorum præcepi neceſſitas Eccleſteæ
Ppoſtulabit. Cautela hic opus, ne ſub ceremoniarum nomine' mantelove,
ſuperſtitio, incantatio, geſtienlatio, ſazmwehtorum corraptib, & ſa-
Pectæ formulæz in Eccleſiam introducantur. Unde recte & prudenter
facit Princeps, ſi in memoriam ſibi revocat dictum Pauli Co-
loſſa. perſ. zl. dz, 23: & Timoth. 4. verſ.3.4. & proſpiciat, ne e
adia-

—
litp⸗
ſint,
Aaliet
Uli ſa
(tea

Yent.
niſi
ſeand
adia⸗
ſcand
tunc
pler
ſun
Rod
loct
doni
que
dur⸗

e,
inſ⸗
lisſi
tatn
jam
qui
cis
in
Ut
tur
No
de
ter⸗
h⸗
he

Nam
rebos
riiC.
Osall.
X Ve.
ſunt

X ett,
Nſalu.
inuti.

tes G

ncot.
m.
ſtatur
mn eth,
I in-
eſt in
umo⸗
ocrids⸗
mn 4t
ſomo⸗
pto⸗

Prorta

anfun.
attis
remo⸗

4dd
lalt
tenter
oli .
. imis
ie⸗

lebes.

CIRGA ADIAPNORA. “
adiapherorum ulettndine obruantur Chriſtiani, aut ſi lam obruti

ſint, ut eos liberet, nec CGlericus aures præbeat, quaſi infirmiores ſcan-
dalizentur aut offendantur. Hic enim eſt prætextus, quo plerique

uſi ſunt contra Principes ad ligandas ipſis manus, ne jus ſuum
circa adiaphora exercerent, ſed ab arbitrio ipſorum depende-

rent. Nam ſi inveſtigemus originem iſtius ſcandali, certe Cle-

rici ſunt in culpa, quod plebs ejusmodi principiis ſit imbuta, ut
ſcandalum inde accipiat. Si enim Auditores ſuos de natura
adiaphororum rite informarent, quid obſtaret, quo minus
ſcandalum illud ceſſaret? Pietatem veram urgeant, & nemo
tunc offendetur. Nam in homilis ad populum pietatis ſiudium
lerumque non ſatis inculcari, & ejus loco oratoriis pigmentis &
figuris Rhetoricis ſermones colerari pluribus verbis notavit B.
Brunnemann. A. tr. Lib. I. 6. 6. membr. v. g. 4.: & ſeq1. An & forte
doctrina de adiaphoris ideo plerumque negligitur, quod ſacer-
dotibus parum quæſtuoſum ſit per ſolam animi puritatem vitam-
que honeſte exactam Numine poſſe uti propitio? aliis judican-
dum relinquo. l
§. 5. Pertinebit igitur ad prudentiam quoque Princi-
pis, ut in tempore Miniſtris verbi injungat, quo Populum frequenter
informent de natura adiapherorum. Fecit id ſapientisſime Poten-
tisſimus Elector Brandenburgicus in Ordinatione Eccleſßaſtica Dur
catus Madeburgici tit. 2. print. cujus verba diſſertationi noſtræ
jam præmiſimus. An autem ea diligenter obſervetur, ego
quidem ignoro. Ubi tamen ea admonitio & doétrina à Cleri-
cis negligitur, ibi non ſolum prudenter, ſed & juſte, Principem
injungere poſſe arbitror, ut diligentius tra Retur hæc materia,
ut ammi rudis plebeculæ à principiis ſuperſtidioſis purgen-
tur, & conceptu veræ pietatis & Chriſtianiſmi imbuantur-.
Non eſt, quod Principi objicere posſint, ipß nen competere jus
præſiribendinormam toncionandi, cum conciones pertineant ad in-
terna religionis Chriſtianæ circa quæ Princeps imqie ſibi jus di-
ſponendi arroget. Nam ſupra jam monuimus, diſtinéctionem
hanc anſam præbere litibus, & tantum, conſiderandum eſſe, .
2 qui

36 DE 7IRE FRINCIPIS

quid ſit contra jus Divinum & Chriſtianimmum, nec ne. Jam
tantum abeſt, ut hoc Principis mandatum contrarietur Chri-
ſtianiſmo, ut potius eum promoveat. Si enim Sacerdotes offi-
cio ſuo non rite fungantur, & inanes potius controverſias theoreti-
cas, quàm Tbeologiam momlem tractent in ſuis concionibus, Prin-
ceps vi juris circa ſacra eos in ordinem redigere, & officii ſui ad-
monere valet. Si enim hæc non poſſet, quid ipſi prodeſſet jus

circa ſacro? Et, ſi Princeps nudus eſſet defenſor & Advocatus Ec.

eleſiæ, jus circa ſacra nil eſſet niſi inane nomen. Revera enim

tunc Princeps dependeret ab autoritate & imperio ambitioſorum

Clericorum, Hinc pium etiam eſt monitum B. Brunnemanni
d. tr. Lib. t. c. 6. membr. 1. §. 17. Magiſtmtui incumbit, ut cum viderit
frigere Miniſterium in caſtigandis vitiis, in urgenda ſeria pietate, G
ſeudio bonorum operum, etiam illud ſui oficii almoneat. Superbieæin-
dicium certisſimum, nolle corrigi & admeneri. Unde equidem ſta-
tuo, erroneæ plebis conſcientiæ aliquid indulgendum eſſe, ſed
cùm apta ſunt media ad errorem illum eximendum, illis uti opor-
tet ſacerdotes, & ſi refragentur, cogere poteſt Princeps. Dum
emim reſiſere volunt Principi juſta præcipienti, nec doctrinam de
adiaphoris ſatis auditoribus ſuis inculcare, ſatis animum ſuum
malignum oſtendunt. Puto enim, ſi duabus aut tribus concio-
mibus hæc materia ſolide tractetur, plebem facile ad meliorem
mentem redigi poſſe, ne abrogatione inutilium ceremoniarum
offendatur; ſin ipfſi ſacerdotes ſéandalum proprium obtendere
vellent, ſtatuentes, cum fſoli Principi non competat jus diſpo-
nendi circa adiaphora, ſe ſalva conſcientia Principi permitte-
gre non poſſe, ut illud exerceat, illos rogo, ut rariones ſupra
contra hanc ſententiam prolatas, excutianti, & eas reſolvant⸗
aut ſi reſolvere nequeant, errorem ſuum agnoſcant, Si enim
non melioribus armis pro hacce ſua ſententia uterentur, quam
Autores ſupra citati, non haberent, quod pugnarent. Et ſi
fatendum, quod res eſt, ſcandalum, quod hic prætenditur
in plebe, Principi obſtaculo eſſe non poſſe videtur. Eſt enim
. 1 . . 1 Ktan⸗

—

tantu
Thec
Allej
ceren
nekte
men
quo⸗

ſtrut

(lke
dabt
ite
Is
e⸗
cech
te.
illo

—

Bm

ChrI.

80ffi⸗
oreti⸗
Prin.
Uiad.

et is
l s

sEC.

enim
Drum
hanni
vilen
1, G
Nein-
I ſta⸗
,ſech
por⸗
Duom
im de
uum
ncio⸗
Orem
arum
ndere
ho⸗
nitte⸗
ſupra
vant/

Gtr
emim
A⸗

CIRGA 4ADIAPHORA. 37

tantum acceptum, non datum ſcandalum. Jam ni fallor, ipſi
Theologi formant regulam de ſcandalo accepto: Ob ſcandala
accepm, quæd pium, & honeſturwm est, omitti non nebet aut potest. Jam
ceremonias ſuperſtitionum redolentes abrogare, eſt pium &ho-
neſtum: & bonæz res neminem ſcandalzant, niſi malam
mentem. Vid. Cathecheſin Dieterici de ſeandalo. Nec nobis obſtat
quod Paulus dicat. ſe velle vel nunquam carnem comedere; in-

heirmior fmter ſeandalizetur. Eſt enim inhter hunc caſum & no-

Ktrum ratio diſparitatis. Carmen comedere eſt res plane in-
differens, ſed ſuperſtitioſas ceremonias abrogare, eſt res lau-
dabilis. Nullibi autem legitur, Paulum unquam abſtinuiſſe
à re per ſe bona ideo quod forte alius ſcandalum inde noceptu-
rus eſſet. Sed potius docet S. Scriptura, cum Judæi ab ipſo

urgerent Gircumciſionem tanquam neceſſarium, ipſum iIlis

cedere noluiſſe, tanquam in re jam ſuperſtitionem inclinan-
te. Gallat. 2. v. y. Quid ergo obſtat, quo minus, non attento
illo (candalo accepto, juré ſuo uti poſſet Princeps? Quemad-
modum enim Paulus Judæis gratificari noluit, ita nec Princeps
ad id tenetur. Unde mihi admodum probabile videtur, hunc
obtentum ſcandali accepti ex eodem fonte profluxiſſe, ex quo
abuſum vocabuli conſclentiæ ortum eſſe, ſupra docuimus. Si

enim ſcandalum illun acceptum vera cauſa eſt hujus rei, cur non

etiam ob eritandum ſcandalam in aniwis Réformatorum, quihusdam ce-
vyemoniis in noſin Eccleſfia abſtinemus Novi enim quosdam Refor-
matos, qui partes Patrinorum in baptiſmo infantis Lutherani ob
exorciſmum ſuſcipere ſemper recularunt. Aut cur in gratiam
arentum Lutheranorum exorciſini omisſionem deſiderantium,
illum omittere noluerunt Wittehergenſes loco ſupra citato?
Vides ergo, anguem latere ſub herba, & aliud quid fubeſſe,
quam ſcandalum illud infirmiorum. Et, ſi opponere vellent⸗

Reformatos eſle extra geéemium verx Eecleſix, & ſic illorum

ſcandalum non eſſe attendendum reſponderem, Paulum etiam
admonuife ſuos Auditores, ne Gentilibus ſcandalum præbe-

rent i. Gerinth. 0. Pj6:7: Ut alias reſponfiones omittam, quæ peti

E 3 Sð pot⸗

38 DE 7uRE PRLNCIPIIC+0/

poſſunt ex tr. Dn. Præſid. Von Lutheriſe cher und Keformirter

Fuͤrſtl. Perſonen Heyrath. Unde præbetur mihi anſa ſuſpican-
di, hanc doctrinam ſapere illorum philoſophiam qui in noſtra
Eccleſia in odium Calvinianorum, ut ajunt, ſaltare ſolent, in op-
probrium ſuum & noſtrum. M

§. 6. Pergamus nunc ad quæſtiones ſpeciales, & oſtenda-

mus quomodo in exemplis quibusdam ex fundamentis hacte-
nus & potisſimum capite primo expoſitis deducenda ſint con-
cluſiones quædam controverſiæ & à Theologis ſectæ noſtræ
communiter negatæ. Primum exemplum eſto Calendario Gre-
goriano, an Princeps Evangelicus illud in ſuo territorio recipere, & ſe-
cundum illnd feſta celebmre poſit ?â Nos principiis ſuperioribus
innixi, intrepide afPrmamus; utrum enim feſta celebrentur ex
ſtylo Veteris Calendarii, an novi, perinde eſt Chriſtianiſno. Re-

ligioni hic nec ſeritur, nec meritur; idque eo magis Princeps face-

re poteſt, ſi quædam territoria poſſideat, in quibus Gregorianum
Calendarium jam eſtin uſu. Conſtitutio enim ſolemnium illa-
rum feriarum eſt regale Principis. Cultui divino non præjudi-

catur, utrum feſtum v. g. Paſchatos hoc aut illo die celebretur.
Sed occurritur nobis ab Havemanno in tr. cit. c. XI. S. 4. ubi Magi-

ſtratui Politico hoc jus adimere, manibus pedibusque laborat-
IIlud quidem, inquit, Princeps præcipere poteſt, ut feſti dies obſerven-

tür; at quænan ſint illa feſta, & quando, quibusque diebus celebnun-
47 . 7 7 4

da, decernere non potett Magiſtneus, inconſalto iniſteris. Utitur
argumento ex concilio Nicæno deſumto & in eo de die Pa-

ſchatis celebrando delhiberatum & decretum eſſe; illud autem

Concilium non ex Principibus & Politicis conſtitiſſe, ſed Epi-
ſcopis. Sed ſupra jam monuimus, quatenus Concilia diſpo-
nant de rebus adiaphoris, eatenus indigere confirmatione
Principis ad producendam vim obligandi in reliquis ſubditis.
Epiſcopi enim nullum jus habent reliquos Chriſtianos obli-

gandi, ut conſentiant cum ipfis in ejusmodi rebus adiaphoris,

aut ſi illud prætendunt, falcem in alienam meſſem mittunt.
Dein-

Dein
Cuim
in ſa
lis
care
dolie
IE.

Verm
660
e
44/
men

ue

(O
tort
gori
ſat,
ec
cis
N
.
nen
6r.
mna

ſti⸗

rter
Can.
bſra

op.

hda⸗
de.
on⸗
ſtre⸗
Grt.
Iſe⸗
bus
ex
Re⸗
c.
um
Aa⸗
ach⸗

tr.

igl⸗
lale
bel⸗

N

tur
Pa⸗
tem
0

15.
ls,
unt.
n⸗

illi Epiſcopi in propagandis Concilii

CIRGA ADIAPHORA. 39

Deinde multa dubia funt contra integritatem Concilii Nicæni,
cum immenſum quantum receſſerit à methodo quam Apoſtoli
in ſancto illo Concilio Hieroſolymitano obſervarunt, ita ut
quis non adeo ſecure ad autoritatem Concilii illius Nicæni provo-⸗
care poſſit. Leges, quæ etiamnum exiſtant in Codice tam Theo-
doſiano quam Juſtinianeo, ſatis docent, qua methodo uſi fuerint,
iſtius decretis. Inſtat Ha-

vemann. Calendarium novune nulli Cbriſtiano obtrudi poſſe, eo quod

iit Gregorii Poncificn, Poniifer auter t Anti⸗ Chriſtus, & ſie ſi Prin-

ceps vellet introducere Calendarium Gregorianum, illum approbare ea,
quæ ſint Anti-Chriſti. Sed quis non miſereatur ejusmodi argu-
menti? Ipſe Havemann. pro probanda ſua ſententia allegat ex
jure Canonico cap. Licet X. de ſerits, qun Liber à Gregorio IX. eſt
confectus, qui non melioris indohis fuit, quam Gregorius Au-
tor Calendarit noſtri. Ergo eadem opera, qua ille Principes Gre-
gorianum Calendarium introducentes, Anti Chriſtianiſmi accu-
ſat, ſe ipſum hujus criminis arguit, & omnes inſimul illos Pro-
teſtantes, ſecundum quos jus Canonicum in cauſis Eccleſiaſti-
cis eſt receptum. Sed quo nos non rapit furor affetuum? Quo
etiam pertinet, quod tertio opponit, in Calendario multos bomi-
nes impios relatos eſſe in numerum ſanétorum, unde nec refutatio-
nem meretur, ſicut nec illud, quod dicit, ad dulétum Calendarii
Gregoriani Paſiha sliquando celebiri eum Judæis, & n— Ouarta-deci-
mana Heretica. Quid inde? an illud impium, an contra Chri-
ſtianifinum? Conſentiunt cum Havemanno Wittebergenſes apud
Dedekenn. volum. I. Tert. b. n. I. & z. Cum autem eadem argumenta
proferant, nolumus eorum refutationi immorari. M

§. 7. Ad adiaphora Eccleſiaſtica referimus quoque
Mußeam Iaſtrumentzlem in templis ufimri ſolitzm, & inde ſubje-
cere diſpoſitioni Principis ſtatuimus. Lubet allegare verba
B. Brunnemanni, ut pateat, quam juſta adſit cauſa, quare Prin-

ceps circa eam diſponere poſſis. Sic ille de jure Bccleſ. Lib. I. z. 6.

membr. 5. S. 4. In. omnibus, inquit, Eccleſiis hoc græcipue Peltandum,

.

40 DE uRE PRINCIDIS

ut omnia ad adiſiegtione ve Eöclefie kant; quicquid autem Ecclefiz adi-

lcationem non facit, illag ineptam est. Sic ergo inepta eſt Maſita, ſive
Organica ſive alia Inſtrumenmlis, niſi vox humana concinat, ut ſciat
Eecleſia, quid canatur, & poſſit dicere Amen. In Latino Idiomate can-
tare quid hoc ad devotionem exeitandam facit? Anres quidem mulcet
iſza Muaſica, ſed animum non penetmt, & paſim audiuntur Italiæz con-
certæ, Piſſemezæ, Villanele Gc. in templis, quæ quia aures mulcent,
ſolent nonnullis glacere. Sed quid Saul inter Prophetas? Addit S. 6⁶.
Interen, aum Organiſta in Organo ludit, & variat, Auditores partim
ad ocales hine inde preferendos, partim aa dulcen, ſommum capien-
dum diſponuntur, & bæc noſtri temporis eſt devotio. Hactenus

Brunnemannus. Similia ſunt, quæ habet JCtus bPontificius
Duarenus de ſacr. Ecel. Miniſter. Vib. I. e. 71. Sobria, inquit, illa

Muſica, & pronunciationi vicinior, quam cantui fatit, ut verborum
ſenſus eficatius inftuat in animos Auditoram, non illa oeperoſa & Thea-
tica, quæ hoc tempore in Eccleſia fFrequentatur; & paulo poſt: Hodie
Iic iſta molulatio ubique probatur, at inter ownia Becleſiæz Miniſteria
mnquam pratipuum & maxime neceſſarium habeatur celebreturque.
Nolumus nos interim immiſcere controverſiæ, an organa & reli-
qua Muſica inſtrumentalis ſit contra Chriſtianiſmum? Inſtituto
noſtro ſufficit, ſi obtinuerimus, Muſicam illam minimum
pertinere ad adiaphora, & ideo Principem vi ſummi Imperi poſſe
circa eam diſponere. Illud puto etiam nemo facile negabit, in
multis Templis magnum eſſe abuſum illius Mulicæx, & multos
Cantores ſibi imaginari, ſe multum ea contribuere ad honorem
Dei, licet ipſorum animus durante Muſica longe alienus ſit à vera

devotione & pietate, quæ ſunt vera ſacrificia Deo placentia. Reli-
qua, quantis curis quantisque ſumtibus parentur, diſplicent-
Et hoc modo evitare hoſſumus gravem cenſuram Wittebergen-

ſium apud Dedekenn. Vol. I. Lib, 2. membr. 2. lelbt. 6. n. 6.

S§. 8. Idem noſtrum judicium de certis veftimentoram gene-

riba, quibus Miniſtri uti ſolent, quæx & ipſe Magnif. Dn.

Stryk. ad Brunnem. d. l. 8.9. ad adiaphora refert, Quod ſi attentius
ea

eq (ol
inclin
40 ext
deſich
ſtrahe
Clere
Juris

keii⸗

gere
onaj
ſtian
alior
lise
pecri
Civi
1b.3
ticos
aulte
fen⸗
a
Rin
inte
lion
lee⸗
TI
g
vel
im
ur

Dh

1

1)

—
Ai.

ſre.

ſiiat
Cah.⸗
ltet
Con⸗
lent,
h.g.
rtin
ien.
s
eius
,dH
ren
bes⸗
d
Fis
ut⸗
jelt⸗
Ut
num
oſſe
t, in
os
rem
veta
gel⸗
l⸗
en⸗

ANe⸗

CIRCA ADIAPHORA. 4

za coniüderes magis ad abuſum, quam verum uſum ædificationis
inclinare, apparebit. Nam quod plerumque dicitur, ila facere
ad externum ſlendorem Eecleſieæ, Chriſtianiſinum parum ſapit, qui
deſiderat animum ab omni externo ſplendore & pompa ab-

Krahentem. Nec erravero, ſi dixerim, bane conſvetudinen: 4

Clero eſſe inventam, ad conciliandam ſibi apad Laicos floquor Stylo
Juris Canonici) autoritatem & venerationem quandam, licet Ponti=
ſcii allas reddere ſoleant rationes pro juſtificandis illis, prout le-
gere licet apud Durand. in ration. Divin. offc. Lib. 3. c. 1. Cardin.
Bonam de rebus Liturgicis Lib. I. . 24. Puto, mägis pium & Chri⸗
ſtianum eſſe, aliis rebus, quam veſtimentis venerationem in
aliorum animis excitare, more Apoſtolorum, de quorum cingulis
aliisque quotidianis veſtibus quidem legimus, non autem de-

peculiari forma, figura, materia, colore veſtium, quibus ab aliis

Civibus & Chriſtianis diſtinguerentur. Vid. Vaët. polit. Eccleſ. P. I0
lib. 4. Tr. 4. . 4. Et probabile eſt, quo tempore diſtinctio inter Cle-
ricos & Laicos orta eſt, etiam hunc ritum originem duxiſſe. Ilud
autem magis dolendum, quod ejusmodi veſtes inter res ſacras re-
ferantur à Gtis etiam Proteſtantibus, quod certe ſapit Papiſmum-
aut Gentilismum. Quid enim Saul inter Prophetas? Quid ve-
ſtimenta inter ſacra? Et licet Stylo juris Canonici & Romani
inter Res ſacras ſint referendæ, merito tamen ab ejusmodi locu⸗
tione abſtinere deberent Proteſtantes, & nullas res ſacras agno-⸗
ſcere, quas non agnoſcit Scriptura S. Sed quemadmodum
Tribonianus ex ICtis Gentilibus digeſtis ſuis multa inſeruit,
quæ Gentilismum redolent, ita & JCti noſtri poſt reformatio:
nem multa principia Papiſtica in Jurisprudentia Eccleſiaſtica re-
tinuerunt, ita ut in medio Proteſtantium habeamus jus Eccleſiaſti⸗
cum papizans. ð WD
§. 9. Imagines in templi etiam pertinent ad claſſem adia-
phororum, communi noſtratium conſenſu, quamvis negari ne⸗-
queat, magis inclinare ad ſuperſtitionem, quam ædificationem
apud plebem. Maxzimopere à Pontifcis Romanis cauſam-
imaginum contra Grzcos Imperatofes eſſe defenſam, fuprà jem-
Zä In=⸗

42 DE uRE PRINCIPIS

innuimus, præcipue quod utilisſimum judicarentur inſtrumen-
tum, ſuperficiariis pietatis ritibus imbuendæ rudi plebeculæ. Uti-
nam de nonnullis noſtrarum eadem querela opus non habe-
remus. Nam monſtrat quotidiana experientia, non paucos

inter nos Lutheranos imaginum venerationi nimium eſſe dedi-

tos, & parum abeſſe à ſuperſtitione Pontificiorum. Unde &
optandum eſſet, ue præceptum illud de non adorendis imaginibus
majori cura ac ſtudio inculcaretur, quam plerumque fieri videmus.
Abſtraherentur enim magis animi ab externis illis ad interiora.
Et hinc puto ſatis eſſe cauſæ, ut in Catechiſmo Lutheranorum
hoc ipſum præceptum juſſu Principis Evangelici exprimeretur,
& litigium illud ade diſtinctione præceptorum Decalogi ommitteretur.
Nec enim Luthero imputandum, quod ille præceptum hoc
omiſerit. Quia enim hactenus in Papatu ei ordini, quem ho-
dienum Lutherani ſeqvuntur aſſvetus fuit, nec omnes defectus
Papiſmi ſimul vidit, illum retinuit; licet alias ſatis graviter con-
tra cultum imaginum & prædicarit & ſcripſerit. Unde & nul-
lus dubito, quin Princeps conſvetudinem multorum locorum,
qua homines pratereantes altare, caput inclinarr, & imagines ibi po-⸗
Eitas qnaſs ſalutare ſolent, abrogare posſit. Diſtinéctio, quam ad-
hibent Lipſienſes apud Dedekenn. Volum. 3ʒ. pag. bbo. inter zdoratio-
nem & venentionem ſeu reverentiam moralem & ceremonialem,
ſubtilior eſt, quam ut à rudi plebis animo ſatis percipi posſit.
Quare tantum abeſt, ut Sacerdotes impedire deberent ejus ab-
rogationem, at Principem potius ad eam adbormri ex regulis veræ pie-
kzatis tenerentur.
§. 10. Supra jam indicavimus, Muſicam Inſtrumentalem
eſſe rem adiaphoram. Idem judicamus de ecantionibus Latinis, ita
tamen ut plus habere abuſus, quam veri usûs videantur. Bo-
lendum eſt, inquit Brunnemann. a. tr. lib. 1. c.6. membr.5. 5. 9. re-
zentam fuif ex Romano- Cathoalica Ercleſiz Lingvam Latinam in ſaeris,
& Dn Stryk. in not. d. l. n. g. poſtquam allegaverat ſententiam
Mengeringi pro Cantionibus Latinis retinendis, addit: Præſta-
es ſpeciates boras djuimodi cantionibus Latini deſtinaſſe, quo bujius
Lingvæ

—
lingue
lonſilt
MMui ℳ
ſe. R
nenckte
1d jus
non t
ſtatun
rancu
tiuncr
Latin
de g
litera
vento
prece
nota,
gir
canun
WRe
inju
inlig
l,
Vrb
temte
nolin
arn
ſtal
quan
niti,

ſun
pien
dus

is

mmen.⸗
. Dii.
habe.
aucos
dedi.
de &
linibis
ennus.
riora.
orum
tetur,
vetur.
n hoc
n bo-
ls
con⸗
⸗
rum,
n ⸗
alih⸗
lem,
sſit
545⸗
. ie⸗

tälem
i, I
M⸗
,e
eris,
nan
,.
Nie
v

CIRGCA AbDIAPHORA. 4

—

Lingvæ gnari ſe præſintes ſiltere valeant; in ipſo enim eætu collecte
conſultius est, majeris populi partis mtionem habere, & bujus intelle-

dui conformare cantica, quam ad pautos Latinæ Linguæ gnaros reſpice-

re. Reſpondere voluiile videtur Vir Illuſtris illis, qui pro reti-
nendis his cantionibus inter alia provocare ſolent ad uſum, qui
ad juventutem Scholaſticam ex illis redundet, dum ita in ſcholis
non tantum ſed & in templis ejus ſtudia & profectus promoveri
ſtatuunt. PVid. Meiſuer. de adiaphor. Diſputat. 4. §. 22. Et certe mi-
randum eſt, Viros Celebres non dubitare miſeras ejusmodi ra-
tiunculas afferre, & ritus quosdam inanes iisdem ſuperſtruere.
Latina Lingva tanti non æſtimanda videtur, ut & ejus addiſcen-
dæ gratia cantiones Latinæ in Ecceleſia uſurpentur, ubi plures il=
literati, quam literati. Aliud tempus huic ſtudio deſtinatum. Con-
ventus Eccleſiaſtici inſtituuntur, ut Eccleſia unò ore Deum
precetur & laudet, ideoque illud fieri opertet Lingva omnibus
nota, juxta Apoſtolum 1. Cor. 14. verſ. ti. ubi Barbaris comparat,
qui non intellecta Auditoribus loquuntur, vel quod idem eſt,
canunt. Et ſic puto, Meiſnero non ſatis fuiſſe cauſæ, quare-
adeo in eos inveheretur, qui illum ritum improbent, eosque=
injuriosò nomine Crypto-Calvinianorum hinc inde d. Diſputat.
inſigniat, quaſi illi ſtatim, qui ejusmodi rits abrogatos eſſe ve-
lint, Sincretismum aliquem introducere, & Calviniſmo, (ſunt
verba Meiſneri) feneſtras non modo ſed & portas quaſi bipa-
tentes aperiant, cum precum Latinarum orthodoxiam tolerare
nolint. Sapiunt hæc & alia duriora, quæ Meiſnerus habet, zelum
admodum intempeſtivum, quaſi orthodoxia precibus Latinis
ſit alligata, & quaſi ab omnibus Reformatorum doctrinis, tan-
quam diabolicis abhorrere quilibet debeant, & quocunque modo
niti, ne vel in unica re cum ipſis conſentire videatur.
§. 11. Jam pauce etiam addemus exempla circa Bapti-
ſmum & S. cœnam adhiberi ſolita, & ab Exoresmo quidem inci-
piemus. Niſi iam cap. 1. fundamenta noſtræ ſententiæ ab omni-
bus oppoſitionibus liberaſſemus, & Principi hoc jus ex ſoli-
dis principiis achudicaſſemus, merito à controverſia har ab⸗
2 ine⸗

44 DE UIRE PRINCIPIS

ſtineremus, & aliis majoris judicii eam relinqueremaus. Ve-
rum cum noſtrates aſum Exorciſmii inter adiaphora referant, non
poſſunt non nobis largiri, Principem juſte illum abrogare poſſe,
nec puto, neceſſarium eſſe, ut nova hic argumenta afferamus.
Quyd enim juris eſt in uno adiaphoro, idem eſt & in alio. Nec
ennn, hic adeſt ratio differentiæ, ut adeò dolendum ſit, ob abro-
gationem Exorciſmi tantos motus in Saxonia ſub Elettore Chriftia⸗
no I. ex intemperato animo Clericorum ortos eſſe. Cum enim
Elector jure ſuo uti, & ad petitionum mulcorum Paſtorum Luthe-
ranorum Exorciſmum abrogare vellet, & ſcriptum D. Pierii di-
Kum Ein Bedencken von Abſchaffung des Exorcismi, congrega-
tis Lipfiæ Lutheranis Superintendentibus ad ſubſcribendum
offerret, illi vero hoc recuſarent, tandem iis mandabatur, ut Au-
ditores de Exôrciſmo reéte informarent, cui quidem juſſui pa=
ruerunt; ſed cum D. Gundermann & Salmuth anno 15%1. d.
14. Julii cum Paſtoribus in urbe Zeiz congregatis agerent de Exor-
ciſmo abrogando, cogebantur ſe ſubducere, & fuga ſibi proſpi=
cere ob tumultum, qui propter abrogationem Exorcismi ſub-
oriebatur. Tandem ediétum Elecétorale de abrogando Exor-
cismo prodüt, quod etiam executioni fuiſſet datum, niſi mors
immatura Electoris executionem impediviſſet. Tum poſt obi-⸗
tum ejus Inquiſitores Theologici, abutentes indultu Admini-
Kratoris Friderici Wilhelmi, non ſolum Theologos quam pluri⸗
