mos, ſed etiam Ctos aliosque Politicos ex Academiis & Conſi=
ſtoris ejecerunt, aliisque officiis & dignitatibus privarunt, de-
quo plunbus apud Hoſpimanum in Concord. Diſtord. pag. 269. Et
ſi vera ſunt, quæ narrat Nicolaus Blumius in der Leicht⸗Predigt
uͤber den cuſtodirten DO Nicolaum Crell, inchoata executio de-⸗
abrogando Exorcismo fuit inter cauſas, propter quas de D.
Crellio anno 1601. d. 9. Octobr. capitis ſuppheium ſumptum,
eſt. Videatur hiſtoria & proceſſus ſupplicii in bello, quem:
ediderunt Crelli propinqui & amici anno 6ο⁄S5 cui titulus:
Antwort und warhafftiger Gegen⸗Bericht auf die Leicht⸗Predigt,
welche Nicolaus Blum bey dem Begrabnuͤß D. Crellii zu Dreß⸗
den

—

den ge
2. ub

Non2

fata
pon !
ſuſfic
councea
Mann.
it:
lihis
dem
a0 N
deſi
ſtatu
Uurat
.

ſit.

tutie
Re
tun
abn
II.
gu
dun
Efe
394
n0
tra
b⸗

nol
Lo
Au

zdt

—

Ve.

, no n

poſſe,
amus.
Nec
Abro⸗
nifiut⸗
enim
bthe⸗
fiſ di⸗
tega.
lum⸗
An.
lipe⸗
.
Exot-
olpi⸗
ſub⸗
Lxol⸗
mors
kobi⸗
mloi⸗
lari⸗
.
(de-
Et
ledie
0
e.
N.
etn⸗
lus:
digt,
Dch⸗
den

CIROA ADIAPHORA. 4 5

— —–

den gehalten. add. Diſſerctio D. Friderici pecmanni de Exorcismo the

22. ubi pluribus de Crelho ejusque accuiatione, & addit: At iis
non attentis, capite truncatus benus ille Crellius, etiamnum poſt
fata vivit & vivet. Quam cotroverſiam hiſtoricam noſtr m⸗
non facimus, ſed aliorum potius judicio relinquimus. Nobis
ſufficit, quod Exoreiſmus ſit res adiaphon, imò quod ipfi Noſtrates

concedant, illum laborare duritie aliquà verborurn. . Brunne-

mann. Lih. 1. c. ö. memb. J. §. 3. qui Magnif. Do. Pro. Rector ad-

dit: Sanè peccant, qui nibil cirez hane Ceremoniam poteſtati Prins
cipis relinquunt. Ut inde concludam, illum Miniſtrum, qui eun-=
dem in una eâdemque Eccleſia in Lutheranorum gratiam retinet,
ad Magiſtratis verò mandatum omittit interdum: pro vero Ec=

cleſiæ Chriſti Miniſtro, cæteris paribus, haberi poſſe, ſecus ae

ſtatuitur apud Dedekenn. Vol. 3. ſelt. 7. n. 3. Conſil. itteberg. nec
juramentum forte initio ſuſcepti officii præſtitum de obſervan=
daà Liturgia obſtare, quo minus hoc ſalvâ conſcientià facere poſ-
ſit. Juramentum enim non eſt vinculum iniquitatis. Conſti⸗
tutio enim Liturgiæ dependet ab arbitriò Principis, ideoque dum
Princeps mutat illam, Paſtori remittit juramentum, antea præſti-
tum, non ſecus ac ſubditi poſteriores Leges ſemper præ prioribus
abrogatis obſervare tenentur, ſalvo juramento, quo prioribus
LL. fuerunt ante obſtricti, ut & inde videre liceat, Theologos
quosdam nonnunquam abuti principiis morahbus ad obtegen⸗
dum ſuum faſtum & defendendas malas ſuas hypotheſes, quod
& feciſſe mihi illi videntur, qui apud Dedekenn. d. l. ſiét. 6. n. 1I. Page
Reformatos noluerunt ad officium Patrinerum in Baptis⸗

mo infantis Lutherani admittere, ſub Prætexfu, quod eſſet con-

tra juramentum, quo ordinationi Conſiſtoriali Miniſiri eſſent
6G. 12. Ad adiapora cirtn S. cænam pertinet ex conſenſu
noſtrorum Theologorum privata illa tonf Rio, in multis Eccleſiis
Luther nis hactenus uſitata. Nullibi emm à Chriſto præceptum
aut prohibitum, eo mode peccata ſua confiteria deoque definitio
adiaphororum & huic enti competit: Dufum autemplerisque vi-
F 3 debi-

46 DE IRE PRINCIPIS CIRCA AblIAPEIORA.

debitur, ſuſtinere velle, & hunc actum ſubjacere diſpoſitioni Prin-
cipis. Principia noſtra ſupra poſita illud affirmant, adeoque ſi Prin-
ceps obſervet modum cap. 2. propoſitum, nec Clerici ſuper læſio-
ne libertatis Chriſtianæ conqueri poterunt, præſertim cum & in
multis Eccleſiis Lutheranis iſte ritus jam ſit abrogatus. Et loco num-
mi confeſſionarii, aliud quid ad ſuſtentationem Miniſtrorum intro-
duci poterit, de quo addere placet judicium Magnif. Dn. Strykii
ad Brunnem. Lib. 2. 6. . S. ö6. Optandum ſane, inquit, ut alio in loco,
quam ubi petitur abſolutio, hæc gratitadinis conteſtatio fieret; negari
enim nequit, quod eo momento, ubi abſolutionis verba pronunciantur as
Eccleſiæ Miniſtro, cogimtiones ſuas dirigere neceſſum habeant Confitentes
ad hunc nummum, quo illum in promtu habeant, ut, finitäâ abſolutione, il-
lum oſferre poſint & . Plura exempla allegare poſſem, niſi hactenus
allata ſufficerent illuſtrandis Principiis noſtris. Quare & hic pedem
figo. Non dubito, fore quam plurimos, quibus Principia noſtra im-
pia videbuntur, & contra Orthodoxiam, quibus & ipſe conſenti-
rem, ſi per Orthodoxiam intelligerent ſententias communiter ha-
Stenus receptas, & autoritate multorum Theologorum & JCto-
rum palliatas, nullis autem veris principiis innixas. . Vidiſti B. L.
nos ubique rationibus pugnaſſe, & non niſi raro autoritatibus Ma-
gnorum Virorum uſos fuiſſe, ut oſtenderemus illis, qui judicio au-
toritatis nimis adhuc adhærent, non plane novam noſtram eſſe-
ſententiam, ſed bene cohærere cum principiis jam ab aliis poſitis
& ab omnibus fere conceſſis, & nihil aliud nos egiſſe, quam ut ex
conceſſis contra adverſarios diſputaremus. Quare ſperamus illos,
quibus hæc non ſint ad guſtum, eodem modo nobiscum proceſ-
ſuros eſſe, & ſi forte in errore noxio & impio verſemur, placida
collatione nobis illum ademturos, & ad bonam mentem monen-
do, docendo nes redigere conaturos eſſe. Veritas enim omnem
coactionem reſpuit, & nonniſi veris rationibus menti no-=
ſtræ amice ſeſe inſinuare novit.

§. D. G.

Cn

eené
ſore, ſ
derein⸗
14 mer
in ver
in tui
keul
Jum
onun
conee
ditnat
ot
20
heker
repe
ranr
nonn
nioru
ER
Plunr
Augr
Nüiſter
dis;
A
is

Erin.
Drn.
leſio
Ein
num.
ͤtto.
rykii
lus,
egori
ur
entet
ne,il.
tenus
edem
in.
nli⸗
ha-
Cto⸗
1 8. L.
Ma-
Nall⸗
ſe⸗
Dhiis
t ex
los,
Nel⸗
aid⸗
nel⸗
Nenm

(47) £

PDILECTO SUO
DN. BRENNEISEN.
S

.⸗ P. D.
CHRISTIANuIS THOMASIuS, D.

Ecipe, quam mihi ad cenſuram obtuliſti, diſputa-
tionem tuam inauguralem de jure Principis circa Adiaphora, quam
uti perlegi attente, ita tibi de egregio edito ſpecimine profeftuum in
cegnitione veritatis, & ſequeſtratione præjudiciorum, ſtudium ſapien=
tiæ impedientium, gratulor. Deprehendes, me pauciſſima & fere nihil
emendaſſe, non, quod haud arbitrarer, aliter paululum quæſtionem hanc tractandam
fore, ſi a me fuiſſet elaboranda, ſed quod putarem, melius ſore, ſi quæ monenda ha-⸗
berem, tibi ſeparatim exhiberem, in ulum forte curarum ſecundarum, quam ſi mixtu=
r4 meerum cum tuis corpus aliquod parum cohærens & inæ quale evaderet. Nempe
in veritate theſium tuarum nihil eſt, quod de ſideraverim, ſalktem optaverim, ut
in tui & Lectoris gratiam quædam paulo uberius hinc inde expoſuiſies. Etenim,
ſi vulgare quid aut quod careret tot ac tantis adverſariis, adſerniſſes, nec hic quic-
quam, quod monerem, mihi reſtaret; ita enim, credo, peripicue theſin tuam &
oriundas inde concluſiones fundaſti & deduxiſti, ut in homine affectibus & præ-
concepta opinione libero neſcio quod dubium urgere ad diſſenlum poſſit. Sed
aradogon eſt, quod defendis, negatum à eot Vnis, autoritate pollentibus, à
tot Theolegis, potiſſimum Saxonicis, & Vicinis nobis, ac non optime faventibus;
& adeo veréſimiliter anſam arrepturis, ut te cum doctrina hac tua ſuſpectum de
heterodox4 & impietate reddere poſſint. Muniendus igitur in tempore es &
præparandus, vel potius, cum ſpecimen hoc oſtendt, te jam fatis munitum & præ=⸗
paratum eſſe, jure ſaltem amicitiæ, &;, quia oculi plus vident quam oculus, tibi
nonnulia communicanda à me ſunt, quibus arbitrer in ſecundis curis te & adverſa-
giorum ictus felicius averfurum, & Lectori forte præ occupato nebulss qiſpulſurum.
Eñſt maxima vis autoritatis, & humanæ fidei, & metuendum valde, ne eâ abutentes,
lurimi lamaturi ſint, adyer ſam eſſe tetam diſputationem tuam libtis Symbol. is,
Auguſtanæ Conſeſſionĩ, ac Formulæ Concordiæ, & ſpirare ubique contemtum Mi-
niſterii. Mallem adeo cavillationes has paulo- diſtinctius excluſiſſes.
2. Etenim, quod Formanlam Concordia attiner, uti tu quidem id parum cura-
bis cum audiam, in patriâ tuâ lacrum hunc libellum non eſſe receptum, de quo
& patriæ tuæ & Tibi animitus gratulor, ita tamen opera danda crit, ut in lecun-

dis curis diſtin Gius, ialtem ex principiis genuinæ Politicæ & Jurisprudentiæ often-
das

/

4⁸ M0NHA PRESNIDIS.

—.—

das arcana Statiſtica quorundam ex Clero Lutherano quibus effectum fit, ut Li-
bellus iſte Principibus & Statibus ſupponetentur tanquam ad ſalutem ſlummé necelſ-
ſarius, qui tamen nihil niſi turbas pacis & Eccleſiaſlicæ & Prefanæ hactenus pepe-
rit. Ne videlicet malé audias apud Studioſos in vicinia, inter quos medii ſumus, &
quibus perſvadetur adhuc, Formulam Concordiæ eſſe Palladium, (Palladium vero
nativa ſigniſicatione idolum Ethnicum eſt,) Eccleſiæ Lutheranæ. Ut vero illud oſten-
das, uon adeo prolixa demonſtratione erit opus. Præſtitit enim jam ſatis Holſpinianus
in Concordiâ diſcorde, ut Tibi ſaltem incumbat, monſtrare, ſumma capita funda-
mentorumjudicio Hiſtorico & Logico aperte repugnantium, quibus Hutterus va-
ſtum illam Librum Concordiæ Concordis ſuperſtruxit, quæ quidem meo judicio ad
pauca puncta concentrari poterunt, ut latus, Deo dante, oſtendetur alibi.
3. Auguſtanam autem Confeſſionem quod concernit, evidenter oſtenden-
dum erit, do ctrinam tuam eidem ex aſſe convenire. Video equidem, te id jam præ-
ſtitiſſe 41. 5. cap. 1. ſed occulté. Quare vitio mihi haud vertes, quod in Lectoris gra-
tiam iſta argumenta ex Aug. Conkfeſſ. evidentius exhibeam. Dicit Articulus VII.
ad Geram unitatem Eccleliæ ſalis eſſe, conſentine de doctrind Evangelii & admini-
„atione Sacramenterum, nec neceſſe eſſe abigue eſſe, ſimiles, tiraditiene hbumanas,
ſeu ritns ac ceremonias ab hominibus inſtitutas: Unde inferre voluiſti, Adiapho-
ta illa non pertinere ad internam poteſtatem Eccleſiæ, ſed ad curam Principis;
in Republica inſtituta humana omnia dirigentem. In Art. 11. dicitur,
quod rits ill. Eccleſiaſtici ſerundi ſint, qui ſine peccato ſerveri polſint, & proe
ſint ad tranquillitatem & bonum ordinem in Eccleſtàa. At vero de tranquillitate
& ordine judicare in Republicâ tot4, (in hac vero etiam eſt Eccleſia,) ad ſolum
Principem pertinet, neque eximi ordo & tranquillitas Eccleſiæ, aut ad Clerum cu-
ra hujus ordinis, ſine aperta tuptura unionis, quæ anima Reipublicæ eſt, aut im-
minutione Majeſtacis, transferri poteſt, ut vel exemplo hypotheſeon Pontificia-
rum apparet. Denique notat Artic. 16. Neceſſario debent Chriſtiani obedire Ma-=
giltratibir⸗ ſais & legiburs, niſi cum jubent peccare. Unde ſequitur, quis peccata ſunt
actus prohibiti, adiaphora vero ſunt actus indifferentes, quod vi Auguſtanæ Con-=
feſſionis Chriſtiani debeant obedire Magiſtratuum ſuorum legibus de adiaphoris
diſponentibus. Ex his autem ſequetur ſponte, Theologos omnes & JCtcos Prote-=
ſtantes, defendentes, quod Principi non competat Jus circa Adiaphora, receſſiſſe
a confeſſione Quguſtan4.
Imputatio contemtus miniſterii commune cavillum eſt, & ſæpius iterata
uſurpatione fere obſoletum. Interim non nocebit, ſi oſtendas, te in tot4 difpu-
tatione per nomen Clericorum non intelligere Pios Theologos & Verbi divini
miniſtros, Evangelicam doctrinam pure docentes & vita lancta exprimentes?
(quin potius de hos ut pupillas Dei debito modo venerari ;·) ſed homines, qui ſuh
rætextu Miniſterii, Theologiæ, & Bvangelii imperium & tyrannidem quærunt in
conſcientias &c. Qua occaſione oſtendere poteris originem diſtinctionis perſo-
narum in Jure Qanonico in Clericos & Laicos, ipfſam videlicet ignorari à be
9V

Novi

nihil
Grina
lari,
monmu
Iuthe
moni
l
non
tienti
ſenſu
ant
tecun
Lſin
biu
beren
i⸗
Alre⸗
Negn
ſcan
bus
Re

jure
dd
dur
exp
ine
pert
lolo
blie
mat
inſt
an!

—

ut li.
Enetel⸗
Rpepe.
mus &
im veto
ſollen.
inianus
Ufonde⸗
erbsvi⸗
Licio 11

kenden⸗
nprr⸗
tisgne
us VII.
Aamini
Wwahal,
ieyto⸗
lis,
etur;
G roe⸗
nilitene
Alolum
tum cl⸗
ut im⸗
ntigcin⸗
re M⸗
carlnt
2 Con⸗
brote⸗
ecell

6 erals
Giwin
nertes 9
gniſil
Erunt In
helſ⸗
hints
Novl

4D DISPVUTATIONEM. 44

Novi Fœderis, & canonem Decreti7. Cauſa I2. quæſt. 1. ex Hieronymo excerptum
nihil magis oſtendere, ime palpandum dare, quam quod miſera & Papiſtica Do-
Grina jam illo tempore ſumme regnaverit, atque ſic in conſenſu quinque ſecu-
lari, vel ex hoc inſigni ſpecimine, parum fundamenti ſanitatis Doctrinæ vel
morum ponendum fſit-
5. Circumſpiciendum tibi etiam erit de conſenſu Theologorum' quorundam
Lutherano rum. Equidem prudenter feciſti, quod pleraque tua ſtabiliveris teſti-

moniis illuſtribus Bigæ Jctoνuo, & celebratiſſimorum & nunquam Theologis

molas Lutheranis de heterodoxia ſuſpectorum, Soceri & Generi. Interim
non diffitendum, adhuc melius te cum iis acturum eſſe, quibus autoritas diſſen-
tientium mentem faſcinavit, ſi Theologorum quorandam Lutheranorum con-
ſenſum adducas. Quod ſi veceris, certe dubios reddes juvenes, ne te hereticum
aut quid ſimile eſſe opinentur, ſi videant Theologos quosdam de Secta noſtræ
tecum ſentire ſalvo Lutheraniſmo, Et ut tibi hac in parte feram ſuppetias, en
teſtimonium Theologi Helmſtadienſis Gebhardi Theodori Meieri in libello de tri-
bus initiamentis Chriſtianornm S. ga- in fine p. M. It. Ritunum antiquitas præſcri-
bere noſtris temporibus non vValet, qülia ritus lege Dei non definitos Majeſtas, prouk
libi e re Eccleſiæ & Reipublicæ viſum fuerit, nunt inſtituere, nunc reformare, nunc
abrogare poteſt. Habes hic tribus lineis ſynopſin totius tuæ diſputarionis.
Neque eſt, quod diſſidium metuas & rixas, quæ Patrum noſtrorum tempore cum
ſcandalo totius Eccleſiæ interceſſerunt Theologis Saxonicis cum Helmſtadienfi-
bus, cum jam nototium ſit, illos hos pro fratribus agnoſcere, nec auſurus adee
eſſe ut teſtimonium illud pro Syncretiſtico ſint ventilaturi.
6. Probo & illug, quod capite primo diſtinécte oſtenderis, quæſtionem de
jure Principis circa adiaphora ad Jurisprudentiam pertinere, & adeo removeris
objectionem hodie nimis frequentatam: Quld id ad Te? Forte non incommo-
dum fuerit, alia occaſione tradere regulam, diſſicultates ſimiles per compendium
expediendi. Videlicet propoſitiones aut quæſtiones ad quam diſciplinam per-
tineant ex prædicato judicandum eſſe non ex ſubjecto. Ita ad Grammaticam
pertinet quæſtio : Deus cujus generis? ad Logicam: Deus an ſubſtantia? ad Phi-
loſophiam moralem: Dei ſanctitas an fundamentum juris naturæ ?ta ad Jus pu-
blicum pertinet quæſtio: An Nobiles immediati ſint ſtatus imperii? ad Gram-
maticam: Nobilis cujus declinationis ? &c. Ita ergo ad Jurisprudentiam & quæ
inſtrumentum Jurisprudentiæ eſt, Boliticam pertinet: Diſpoſitio circa adiaphora
an ſit regale Majeſtatis? an competat Statibus Imperii?
.„Non male adeo facies in curis ſecundis, ſi ex Legibus fundamentalibus
imperii Pace Religioſa, & Inſtrumento Pacis W'eſtphalicæ &c. argumenta attule-
ris, ex quibus probari vel in ſuperſuum poſſit, Statibus Imperii competere Jus
circa adiaphora, ut eo magis convincantur diſſentientes infirmi. Dico in ſuper-
um, Nam ad ſcopum tuum id quidem non præciſe neceſſarium erit, cum in
diſputationé ſatis oſtenderis, in Legibus Imperii nihil eiſe, quod aſſertioni tuæ jure
G opponi

7

50 M0NITA PRXSIDIS

opponi poſſit. Non poterunt vero & argumenta probantia effugere modicam

diligentiam ſi vel Art. & o. Inſtrumenti Pacis Monaſterienſis attente perlegere velis

8. Rejeciſti Aiſtincétionem, communiter in exponendo jure principis circa
ſacra adhiberi ſolitam, inter interna & externa, tanquam obſcuram. Bene tamen
mereberis de Jurisprudentia Eccleſiaſtica, ſi ex mente illam adhibentium eam fu⸗
ſius paulo expoſueris, ut oſtendas ademta Principi poteſtate circa adiophora nihil
fere relictum manere juris, quod circa externa exerceat, ſed jus circa ſacra etiam
in noſtra ſecta (ſecundum expoſitionem diſſentientium) ſi virtutes ejus examina-
re velis, efſe nil niſi onus protegendi Eccleſiaſticas perſonas, easque adjuvandi in
perſecutione diſſentientium, & corroborandis eorum traditis & doctrinis.
9. Placet etiam, quod adduxeris §. 2. c. 2. pro tua ſententia autoritatem Gre-
gorii Nazianzeni, ut appareat Lectori, doctrinam tuam non novam eſſe ſed anti-
quam. Et habet Nazianzenus multa, quæ non ſunt ad palatum adverſariorum.
Ita notum eſt elogium ejus, quo concilia inſignivit, circa quod torquent ſe quid im
ex noſtris, ut alibi me oſtendiſſe meminiſti, nec iſtud noceat prætenſæ autoritati &
integritati Concilii Niceni. Ita hæc ſeptimana, dum aliud ago, deprehendi ele-
gantem alium ejus locum forte & Tibi in ulterioribus meditationibus uſni futu-
rum. Eſt autem in oratione gy. ad I7o. Epiſcopos f. m. 6z. Nameros ownes perfectio-
nis explemus, unum quidem quo ad eſſintiam individuamque adorationem creden-
tes, tria autem, quantum ad hypoſtaſes, ſive perſonas ut non nulli malunt. Deſinant
enim, qui de his rixantur, ineptire, perinde ac ſi fidei noſtræ pietas in nominibin, non
in rebus conſiſteret. Quid enim dicitis, qui tres hypoſtaſes aſſertis? an hoc eo dicitis,
quod tres eſſentias exiſtimetis? Non eſt apud me dubium, quin ad verſus eéos, qui ita
erxiſtimant, ingentem clamorem excitaturi ſitis. Unum enim eandem horum trium
eſſentiam profetemini. Quid vos, qui perſonas dicitis? Nam unum velut quiddam
compoſitum animo fingitis ac tres facies,aut humanam omnino formam habens? Ab-
ſit, ipſi quodue inclamabitis. Ne faciem quidem Dei, quacunque tandem iltaeſt, un-
quam ille videat, qui ita ſentit. Quid igitur, ut interrogare pergam, vobis Lypo-
aſes volunt, aut vobir Perſonæ? Nimirum tria eſje quæ dividantur naturis ſea pro-
prietatibus. Optime &c. Videbis tamen an ex uſu tuo futurus fit hic locus. Id
quidem conſtat, Gregorium inter adiaphora hic retuliſſe, ſi quis neget terminum
perſonæ, medo differentiam proprietatum agnoſcat & unitatem eſſentiæ. Sed
forte tamen id adiophoron ad Tua, de quibus Tu tractas, non ita directe pertinet.
10. Eodem paragrapho Principem inſtruis, ut ipſe debeat diſcere, quænam
ſnt adiaphora. Ego putarem, non ſecurius Principem Regale ſuum exerciturum,
quam ſi aggrediatur 2 α αν*ρονvv es quæ Clerus indubie pro adiophoris habet.
Ita v. g. apud nos Exorciſmus, confeſſio Auricularis &. Adiaphoru eſſe commu-
niter docentur. Neque enim tunc habebunt, quod juſte & cum prætexta proba-
bili perſuadeant eordatioribus & ſe nſu ſaltem communiutentibus Laicis, quod
princeps invadat religionem. Oſtendendnm tamen hic erit minus cautis, quam
egregie ipſis hactenus impoſitum fuerit poſt Formulam Concordiæ per iſtam do-

Krinam

—
Crinan
aſe or
ſher
Streit
Contr
guten
aller
liraſ⸗
Glide
funt,
colle
tium,
tis, &
nes ſ
tum
us,
ſione
pol
cipin
dar

AW
ſ
guu
ſepi
lor!
Th

dicam

relise

circa
tamen
mfa⸗
Anihil
etizm
mina-
ndi in

mGre⸗
demti⸗
drum.
Uidam
itati
di de⸗
füum.
eln.

ſunt

6, on
gun
ri
iddan
1 4.
, un.
yr.

4 pru-

. lIld

viaum
, ges
eniner
enan
urum:
habet.
mtun.
hrobe⸗
gd
quen
0n do⸗
grinan

5

4 b DISPUTATIONEM. 5

—

trinam & ſcripturæ & rationi & ſenſui communi repugnantem: Miaphora in

caſu ortæ controverſiæ deſinere eſſe adiophora. Ita Blumius in der Leichpredigt

uͦber D. Krell p. 37. Der Exorciſmus iſt wohl extra Controverſiam, auſſer dem
Streit, ein geringes Ding, wir laſſen ihn auch in der Nothtauffe aus, aber in
Controverſia iſt es ein groß Ding um dieſe Ceremonia, alsdann kan man ſie mit
guten Gewiſſen nicht auslaſſen, wer ſie druͤber auslaͤſſet, der giebt ſich ſchuldig
aller Greuel. Ita poſt alios a ſe citatos Du. Linckerus in diſſert. de eo quod
circa ſacram cœnam juſtum eſt c. 4. S. I. P. 13: Adiaphora in caſu Scandali, conf-ſionis
és; libertatis Chriſtianæ obtinenda, non amplius manent indifferentia, ſed obſervatis
fiunt neceſſaric. Et ita frequenter in Conſiliis Wittenbergenſibus & a Dedekenno
collectis repetitur iſtud Brocardium, ut merito videatur eſſe palladium diſſentien-
tium, quo erepto de iis actum eſt. Oſtendenda ergo erit peſtilentia hujus dogma-
tis, & quod fit genuinum iuvendum ad palliandas turbas in Re publica & rebellio-
nes ſub prætextu pietatis excitatas, comparandum adeo cum Doctrina Pontificio-
rum de ſide non ſervanda hæreticis, aut Jeſuitarum de reſervationibus mentali-
bus. Idem enim eſt, pro lubitu omittere poſſimus. Si vero Princeps eorum omis:
ſionem præcipiat, ne obedientiam præſtare Principi cogamur, perſuadendus eſt
populus, eas eſſe a Deo præceptas. Aut breviter: Quædam indifferentia a Deo præ-
cipiuntur, ne Majeſtati pareant ſubditi. Et tamen iſti homines tractatus ſcribunt,
quantum intereſſe habeant Principes defendendi eorum dogmata igne & glagio!
II. Poſſes etiam ad meliorem illuſtrationem eorum, quæ diſſeris 8.3. Cap. II.
diſtin tius paulo agere de Conſiliis Theologicis eorumque inſigni differentia a Deci-
ſionibus & ſententiis vim rei judicatæ habentibus. Et hac doctrina opus eſt, poſt
quam communi vitio Conſilia v. g. Dedekenni & Wittenbergenſia ut res judicatæ
ſæpiſſime allegari ſolent. Fuit olim tempus barbarici Juridicæ, ubi in judiciis ma-
jori cum ſucceſſu allegabatur gloſſa, quam textus. Probe incidimus in barbariem
Theologicam, ut in media luce, quæ jactatur Evangelii ubi de caſu conſcientiæ ſer-
mo eſt, majori cum ſucceſſu allegentur Conſilia v. g. W'ittenbergenſium, quam ver-
ba Evangelii. Oſte ndendum, Principes Proteſtantes noluiſſe ut Theologi deſini-
ant cont roverſias, hinc noluiſſe ut Facultates Theologicæ ſine Juridica ſententias
ferrent: hinc in Conſiſtoriis adjunxiſſe Politicos, & Præſidem ex ordine Politico
præfeciſſe. Oſtendendum tamen etiam, quod præprimis poſt tempora Formulæ
Concordiæ Clerici quidamn perſuadere attentaverint Principibus, quaſi ad Regalia
eorum pertineat deſinire per ipſos fidei doctrinam in vim legis valitura iſta deciſio-
ne etiam extra territorium, & quod non ſentientibus ſtatim fraudem principibus,
iidem poſtea poteſtatem ſibi ſumſerint, cum maximo detrimento Germaniæ, talia
tentandi autoritate propria, & plusquam papali, ut ſi alia in finita deficerent, vel
exemplo turbarum inſigniter motarum, cum glorioſiſſimæ memoriæ Elector Bran-
denburgicus interdiceret, contumeliis uti iu locis ad prædicationem verbi Divini
deſtinatis, adhuc cuilibet in recenti eſt memoria. Edita eſt Anno 1655. Gloſſa or-
dinaria ad literas Cirelares Alexandri VUII. quas pr-textu pacis bprocurandæ ſeripit,
DW 6 2 inci⸗

52 NO NITA PRESIDISI

incipiunt literæ; E ſaummo Apoſtolatls faſtigio orben, univerſam, noſtras videlicet

curas ſiklicite Brcumſpicientibus nobis &. Non concoquere potuit autor Gloſſæ

Iſtud: noſt ras videlicet curas. Videlicet, ait, p. 16. Bä ſunt curæ Tees Luam curto-

ſus es in rebus ad Te nibil pertinentibas? At noſti, eredo, dictum Homuli adAugieſtam.

In aliena domio cæcum & mutum eſſe decet: Et: Tna quod nihit refert per contari
de ſine. Monita hæc Papæ data vel ſimilia commode applicari poterunt ad in-

tempeſtivam & Papizantem curam Cleri noſtri. . .
12. Dum §. 4. cap. 2. recte inculcas: Potins abrogationi quam introadndioni
ceremoniarum ſtudendum: opus foret, ut etiam monſtres: Formulam concor-
diæ, vel certe qui eadem utuntur, in quæſtionibus de jure Principis circa adiapho-
ra miſcere iſta duo, & argumenta ex textibus ſeripturæ, quæ dubium movere pote-
rant contra introductionem ceremoniarum, ſæpe adhibere contra abrogationem,
cum tamen inter iſta ingens ſit differentia. Simile Sophifma committitur, dum
urgeri ſolet a diſſentientibus ſcandalum infirmorum, & dickum Pauli de quorum
utroque tu agis . S. 7. & y. Notanter dicit Paulus, quod abſtinere velit ab eſu car-
nis, ne in rmus ſcandalizetur, non quod veſci velit carne in gratiam alterius infir-
mitatem prætendentis. Hinc facile fieri poſſet applicatio, utrum exemplo Pau-

lino propius accederet, qui v. g. Exorciſmum omitteret, ne in firmis fcandalizetur,

an qui retineret, ne alius, qui ſe infirmum dicit, ſcandalum capiat.
I3. Nullum vero medium ad exercitium juris circa adiaphora magis accom-

modum eſſe arbitrors quam quod occafionem tuæ diſputationi ſuppeditavit, &

quod inculcas §. F. capilis 2. ult plebs in tempore per miniſtros verbi de natura adiag-
phororum informetur. Utinam vero ſapientiſſimæ inrentioni Principum femper
correſponderet Praxis. Forte e re fuerit, in viſitatione adigere Clerum, ut de ob-
ſervatiône iſtius legis rationes reddat, & refractarios ac petinaces paterna anim-
adverſione coercere. Interim eo minus T ibi vitio potuerunt vertere, quod the-
ma hoc in diſcurſu inaugurali tractandum tibi ſumſeris. Nam ſi ipſi tacebunt
ulterius, clamabunt Lapides. “
14. Nec habeo, quod moneam circa, retorhfonem arguvwenti de non ſcandali-
zando fratre infirmo. Debebant enim utique & Reformatorum hic habere ratio-
nem. Sed vide malitiam, ne diécta ſcripturæ de vitando fratris ſcandalo ipforum
libidini viderentur obſtare, perſuaderunt Laicos, Reformatos non eſſe fratres, quæ
ratio ſtatus Pſeudo Politicæ Clericalis, tibi in ſecundis curis fuſius erit deducenda.
Etſi enim jam in diſputatione ejus inſufficientiam oſtenderis, & recte inculcave-
ris, etiam gentilibus non eſſe dandum ſcandalum, tamen cum hæc reſponſio anfam

ſuppeditare poſſet diſſentientibus, vario modo calumniandi, altera reſponſio,

(quam quidem tacite innuis ibidem ad ſcriptum meum de conjugio Princĩipum
Lutheranoram & Reformatorum, provocando) quod ſecundum Alphabetum Chri-
NRianiſmi & prima ejus fundamenta (aà quorum tractatione aut certe applicatione
nos ſine aperta tyrannide Papali non poſſunt arcere,) fraternitas Chriſtiana intes
Evangelicos utriusque Religionis non poſſit tolli, paulo clarius erit exponenda.
. 15. Ar-

—

1
nmiſ.
tempor
mump
tero le
exctie
Anti-
metica
cleſia
Petron
terjur⸗
diabol
eOtum
Utinte
Pagar

moni

—
gelicet
Gloſle
curn.
iſum.
tontan
adin⸗

oncor⸗
oho⸗
pote⸗
onem,
dum
norum
ſucar-
dinür⸗
oDau.
etut,

com⸗
it, &
1adia-
emper
nim⸗
A me⸗
ebunt

zuali.
tatio⸗
fommm
ei, gus
tench⸗
care-⸗
nlam
jnſto,
ipum
Chti⸗
tiole
inter
104.
A⸗

muni proverbio: eum non eſſe inter ſtult

quod præt

ferri, & adeo in novo teſtamento non dari apud

4D DISPUTATIONEM. 5

15. Argumenta quibus diſſentientes oppugnant receptionem Calend arü Grego-
riani (de quibus agis §.6. 6.2.) talia (unt, ut pudere nos Laicos debeat, quod tanto
tem poribus ſpatio occœcari noſſimus paſſi tam miſeris doctrinis. Eſt in com-
os referendum qui ſtulta poſtulet ab al-

præbeat aut patiatur. Tempus ergo adeſt, ut torporem noſtrum

tero, ſed qui ea
excutiamus. Qnid minus cohærens fingi poteſt? Calendarium illud eſt ens

Anti-Chriſti, quia Papa fecit. Quid ſi Papa Grammaticam ſcripſiſſet, aut Arith-
meticam, an etiam ens Anti-Chriſti foret 2 Quid ipfſi facient de adiaphoris in Ec-
cleſia noſtra retentis, quæ Papas autores habent? Quid Terentio fiet, Martiali,
Petronio, in ſcholis Autoritate Cleri maxime vel ſtabilitis, vel tamen communi⸗-
ter juventuti ob latinitatem & acumina commendatis? Cur hos Autores non pro
diabolicis entibus, & meliori quidem jure habent, cum diabolicis entibus omnes
eorum paginæ ſint repletæ? Cur Evangelicam doctrinam in tantum proſtituunt,
ut integ ra collegia eorum, qui Miniſtri verbi volunt audire, diabolicorum horum
paganorum defenſionem egerint & adhuc agant contra piorum Chriſtianorum
monita Evangelica? Illud vero etiam tibi impoſterum diſcutiendum ulterius,
endum de ſancétis nullius momenti Calendario Gregoriano inſertis.
uaſi in Calen dario Juliano & Gregoriano, prout ea conjunctim impreſſa ſunt,
non deprehendantur eadem nomina, iidem ſancti, aut quaſi non poſſit Princeps
pro lubitu nomina inconvenientia ejicere, aut quaſi unquam in quæſtione de re-
ceptione Calendarii Gregoriani quæſtio tuerit de ſanctis illis. Huc pertinent
etiam verba Lutheri in tom. Jenenſ. de emendatione Calendarii ita ſcribentis:
Man fraget nicht, obs recht oder unrecht ſey, daß man den C. alender reformire,
und aͤndere, ſondern wer es thun ſoll: Als nemlich die Majeſtaͤten, Kaͤyſers
oder Koͤnige ꝛc. Ergo & Lutherus Principibus Majeſtatem habentibus Jus circa

talia Adiaphora conceſſit. Satis hactenus offenderunt Principes Proteſtantes,

quod pontifex non habeat autoritatem iis imponendi Calendarium iſtud & poſ⸗
Politicas in Edicto Rudol-

ſent adeo ſine ſuſpicione Papiſmi attendere rationes
phi I. de dato Iy. Sept. 5: ad Senatum Augusktanum, recenfitas quas exhibet Con-
fult. Dn. Linker in diſput. de Calenaario habita Altorph. ann. 1674: Caß. 6. qui plu-
ra huc pertinentia ſuppeditabit.
16. Multis videbitur nimis paradoxa aſſertio S. 5. cap. 2. quod veſtimenta
perſonarum Eeccleſiaſticarum non ſint res ſacrc. Ergo oſtendendum erit, Diviſto-
nem Juris Juſtinianei in res ſacras, religioſas & ſanctas ſapere Ethnicismunm, 22
Theologiam Paganorum, qui res ſacras Diis ſuperis, religioſas inferis, & ſanctas
ſemideis dedicabant. Oſtendendum erit, uti apud Proteſtantes religioſæ & ſancæ
non ſunt res divini juris, ſed publicæ, aut etiam privatæ, ita res ſacras non poſſe
apud nos ad res divini juris ſine nota ſuperſtitionis Ethnicæ, vel certe Papiſticæ re-
veros Chriſtianos proprie res ſa-
cras, Deus enim cordis noſtri dedicationem cupit: reliquarum rerum dedicatio

ſuperſtitioſa eſt. Hinc pariter quædam dicenda erunt de origine templorum
68 3 Chriſtia-

59 1M0ONITA PRAXSIDIS

——
Chriſtianorum tempore Conſtantini, id eſt eo, ubi Anti-Chriſtus jam corda Chri-
ſtianorum occuparat, ubique paganizantia.
17. Méretur etiam caput de abrogatione imaginum ulteriorem diſcuſſionem.
Plura in hanc rem ſuppeditabit Frid. Spanhemii Hiſtoria Imaginum, & Hiſtoria
Imaginum reſtituta, ſcripta digniſſima ut ab omnibus Theologiæ ſtudioſis noſtræ
fectæ legantur. Diffiteri non poſſumus, plebem noſtram parum abeſſe hac parte
a ſuperſtitione Papiſtica, & rariſſime inculcatur a docentibus genuinus ille & in-
nocens uſus imaginum. Exemplum aptum præbere poterit in hoc ducatu & in
hac urbe notorium, ubi ob ſuperſtitioſum cultum imaginis Jeſulum repræſentan-
tis, ante paucos annos Princeps prudentiſſime ceremonias illas ſuperſtitioſas ab-
rogare coactus eſt. Exvidens eſt, Pontificios in Catechiſmo ſuo præceptum de
imaginibus ſtudio omiſiſſe, propter iconoduliam. Non ſenſit iſta aliis intentus
Lutherus, neque enim omnes defectus ſimul obſervare poterat. Pedetentim ſu-
perſtitio creſcit, pedetentim etiam eradicanda. Unus homo nec omnia videt,
nec omnia purgat. Debuiſſent diſcipuli Latheri exemplum ejus ſequi, non fa-
cta ejus & dicta cancellis munire, & conſcientias illaqueare.
18. Occaſione Cantionum atinarum, de quibus tractas S. Io. cap. 2. ſubiit
meditatio nonneminis, qui linguam Draconis, cujus mentio fit in Apocalypſi, in-
terpretatus eſt de Lingua Latina, ut mihi videtur vero ſimiliter. Eſt Axioma Po-
liticum, Principes debere ſubjeétis injungere uſum linguæ dominantis. Idem
adhibuit Papa in notam ſubjectionis injungens Clericis omnibus ubicunque fint,
uſum Linguæ latinæ in ſacris. Jam Caroli M. tempore ſuperſtitio illa in Germa-
niam introducta Schola publicæ ut a jurisdictione Principum eximerentur, omnes
Profeſſores Studioſi in ordinem Clericorum aſſumti. Inde & lingua latina lin-
gua eruditorum falta, quia lingua Clericorum erat. O igitur nos miſere cœcos,

qui perſuademur Principem non noſſe v. gr. Calendarium Gregorianum tanquam

ens Anti-Chriſti recipere & non ſentimus cantiones latinas in Eccleſiis noſtris, &
linguæ latinæ uſum in ſcholis noſtris eſſe entia revera Anti-Chriſtica, turbas, ſu-
perſtitiones, idololatriam, pedantiſmum & parientia.
19. Narrationem de tzurbis Saxonicis ob Exorciſnum mallem ut omiſiſſes.
Fere enim prævideo diſſentientes te criminis læſæ majeſtatis accuſaturos, quaſi ta-
xes facta a Principibus imperii vel approbata, vel nomine eorum geſta. Novi con-
ſilia hominum & expertus ſimilia ſcribo. Nec meum exemplum jam diſtinétius
exponere opus eſt, differendum ad aliam occaſionem. Peucerus ſimilem accuſa-
tionem in re non multum abſimili eſt expertus. Scripſerat Peucerus, ignoraſſe
Electorem Saxoniæ, quod in Symbolo Athanaſii haberetur, Chriſtum ſecundum
humanam naturam eſſe Patre minorem, & expalluiſſe, cum hæc ex Athanaſio
monſtrarentur. Hutterus cum non habeat, quæ aſſertioni non improbabili repo-
neret, verbis impotentiſſimis in Peucerum tanquam in atrociſſimi criminis læſæ
majeſtatis reum invehitur. Præpara ergo tc ad juſtam explicationem de abuſa cri-
minis lege Majeſtatis. Plurima exempla ſuppeditabit ex hiſtoria Romana Tacitui

&

—
& Aim
dia ſa⸗
Ee. fin
debit.
ſilic
gricke⸗
contte

tamer
gued
dusin
je 4
Conl
Occa
Uum
nig

—

Ch
ſpin

ſen
ſed

dar
hor
Ini
iur

—

2Chri⸗

ionenn.
liſtoria
noſte
eparte
e in⸗
tu in
ſentan-
las ab⸗
tun de
ntentus
tim lu⸗
videt,
non fa⸗

biit
l, in⸗
za bo⸗
Idem
End,
Germa-
omnes
alin

cecO0,;

nquam
Atis, &
is i⸗

ililles
kalita⸗
Vicon.
inckins
Lecula⸗
oralle

ndum

anaſio
itepo⸗
islele
a.
Lacimns
*

4 PDISPUVTATIONEM.

& Ammianus Marcellinus, ex moderna & noſtra vel unicus Hutterus in Concor-
dia ſua Concorde, (neo abuſus ſolum hujus criminis, ſe d & criminis falſi, perjurii
& c. ſine ulla ratione Hoſpiniano aut Peucero &c. impactorum,) non pauca exhi-
bebit. Rogandi adeo erunt, qui ferre nequeunt, ut Jurisconſulti de rebus eccle-
ſiaſticis tractent, ut impoſterum doctrinas juridicas, potiſſimum criminales, non
quidem nobis relinquant, ſed tamen magis ſocrie applicent, quam hactenus in
controverfiis adverſus diſſentientes factum.
