coërcendam hominum malitiam & ſecuritatem comparandam,
quàm ejusmodi in genioſum commentum, ubi multi homines per
mutuu n pactum directionem voluntatis & virium ſuarum alte⸗
rius voluntati ſubjiciunt, in communem totiusillius corporis mo=
ralis uſum. Unde in dubib tanta competere præſumitur Principi pe=
zeſtas, quanta ſußffcit ad obtinendum reip. KRnem, id est, tranquillitatem
ineernam & externam. Ergô Principi incumbit ante omnia pro-
videre, ne vitia tranquillitatem turbare apta, ut avaritia, ambi-
tio & voluptas, erumpant, &, ſi fortè in damnum reip. eruperint:
iterum coërceantur, ne latius ſerpant, & Reſp. gravius damnum=
patiatur. Jam religio vera tàm naturalis quàâm revelata ad id
præcipuèë homini inſervire deberet, ut animum ſuum purgaret
ab ejusmodi vitiis, & cultui divino ſe magis magisque aptum
redderet; nihilominus tamen experientla omnium ſeculorum
Aatis teſtatur, religionem apud multos homines tam perverfum habe⸗
re effeltum, ut illa tanquam inſtrumento utantur peſima ſeelera per.
petrandi & non ſolum Rempublicam, in qua degunt iſti, turbandi,
74 & vieinos premendi, concutiendi, evertendi. Unde Principi utis-
g ineumbit curare, ne per religionem malorum iſtorum pernicies aliqua
Reipy. inſeratur. Eo enim ipsò, dum iſti turbas excitant in Rep.
ſatis indicant, veram religionem ſibi curæ cordique non eſſe.
Vera enim religio & Chriſtianiſinus à rixis, diſcordiis htigiis
pacem externam civilem turbantibus, abhorret, & animos po-⸗-
tius diſponit ad injurias aliorum patienter ferendas, quâm aliis
inferendas. Unde & iſti male utuntur clypeô religionis, ſi Prin-
ceps ob hæo vitia ipſos punire velit. Qui enim contra religio-
nem peccat, ille indignus eſt privilegio religionis; quare cum
nulla res tam ſancta ſit, quin, ubi humanis manibus tracte-⸗
tur, in abuſum trahi queat, contaetuque fœdertur, dubitare non
licet, Principi competere inſpectionem generalem in altiones Civium ſuo=
zum tam circs res profanas, quam ſatras ; & neminem ideò queri
oſſe ſuper injuria. Si enim omnia recte peraganfur; non- eſt.
quod metuant; ſin male, ſibi imputent, quod Princeps eos

60er=

26 ,„ DE 7IIRE FPRINCIDIS

coërceat. Annon Germania & totius propemodum Europæ re-
gna ſatis proteſtantur, quid poſſint religionis diſſidia & motus

nocere & efficere ½ Si ergò Principi adimeremus facultatem-,
coërcendi ejusmodi motus, religionis ergò excitatos, certè tota
Reſp. periret; Unde & vera mihi videtur eorum philoſophia,,

ui ſtatuunt, omnes altiones civium ſubjacere diſpoſitioni Principis,

modö ſint tales, ul ſint arbitris & voluntati civiun ſubiebtæ tam natu-

raliter, quàm moratiten. Nam impoſſbilia Civibus velle injungere,

crudele eſſet, turpia veroò impium. Ex omnibus enim ejusmo-

di actionibus civium Reipublicæ damnum naſci poteſt, cui Prin-

ceps in anteceſſum medelam aliquam adhibere poteſt, ne poſt
vulneratam cauſam demum remedium quærere neceſſum ha-
beat. Et hanc ſententiam noſtram puto rectæ rationi eſſe confor-
miorem, & faciliorem, quàm illorum, qui diſtingvunt inter in-

terna religionis & exterua, ita ut circa hæc diſponere poſſit Princeps,

non autem circa illa. Etſi enim nullum ſit dubium, Principem-

non habere poteſtatem in internis, quia illa arbitrio hominum „
non ſubjacent, tamen ſi ad externa pervenitur & hæc diſtinctio

ad caſum controverſum applicanda poſtea eſt, multam præbet
anſam diſſentiendi, quænam fint interna, quænam externa. Rem
caſu illuſtrabo: Quæritur à DD. an Princepi Judeos in ſuò territorig
viventes compellere peſit ut Chrifianorum conciones frequentent *
Qui affirmant, dicunt, hoc pertinere ad externa, qui negant re-
ferunt ad interna. Uterque pro ſuâ ſententia probabiliter diſpu-
tat. Noſtra regula ſuprà poſita decidit clarè, ſe, quia frequentare
conciones Chriſtianorum, eorumque ſacris intereſſe, Judæis tur-
pe videtur, nec ad tranquillitatem Reip. quid confert- igitur ipſo-
rum conſcientiæ vis non inferenda. Et quamvis conſcientia eo-
rum ſit erronea, error tamen non emendatur coactione, ſed ami-
caà converſatione exemplo pio aliisque remediis & magis rationi
& magis præceptis Chriſti convenientibus. Et ſic idem judicium
de ſimilibus caſibus ferendum.
§. 9. Quæ omnia ſi quis rectè conſideravit, facilè, pu-
to, nobis largietur, non longa ratiocinatione opus eſſe ad pro-
bandum

—

e le.
notus
tem.,
tota
hia⸗,
ipu,
natk⸗
gere,
Sino⸗
Prin⸗
poſt
N ha-
nkor⸗
er in.
eps,

en

A
ndrio
rebet
Rem
oris

ent ?

te⸗
lſyn.⸗

ntale

tot⸗

pho⸗
1el⸗
i⸗
ioni
dum

pu⸗
po⸗

dun

igore fuperioritalis ſib

CIRGCA ADIAPHORA. 77

bamdumm, ARines res Adia,

hayas Circa culiams Deié, Feigactre
ereasn A e, rs Premeigit. Naul 2delt principiuaa,
ex quo Chziftiami pretendere Pofiiat, Peincipis Immperiuan luic EE
ſare. Sammmum ekiam imperiam extemdit feie od emwunz Iilad Anes

jurg deimäine zWom ef dererzinatkm, nod late probawit ecinm Gio⸗

tins de jure cirta ſacra C. J7. Sicnt enim in jurs publico Pcinceps
vindicat jus in orpnes dgemtes in fune
tetritorio, imo & Qennie boma ihi fita, Miſi qus cxceptio Poflit do-
ceri, neque hic dhtlingnendum inter fubcites, in digeitate aliqua
ſive Iumma five minori cehflitutos, aut inter infimi aut ſupremni
ordinis: ( IIlusſtriſt. Dw. de Rhez jur. publ. Lib. 2., Tkf. 2. H. 1C.
Mluſtr. Bn. de Jena de ratione Natue diſſert. g. concluf. 2.) ita
etiam Hſine dubio omnes actiones civium, jure divino non determi-
natæ, & arbhitrio civium ſubjectæ, LL. civilibus determinari pof-
funt. Q noſtra Philoſophia ne cui paradoxa videatur, audia-
mus B. Brunnemannum de jure Eccleſ. Lib. 1. c. 2. F. 574. ubi:
Cum autem, inquit: actioner bominum ſint vel jure divino impe-
raræ vel conceſſæ, poteſt Princept iis temput, locum, modum, &&
perſonas aſſignare, quatenus eadem neque per rei naturam, nequeé
per legem Dei deſinita ſunt, impedimenta quoque auferre, inter-
dum pramia addere, illicitat vero actioner vænis coeërcere. Sed
quæ a Deo imperata, Princepi probibere non poteſt, ut verbi ſalu-
tarit pradicatio, & ſacramentorum exhibitio. Sed Princepi poteſt
jubere, ut Baptiſmi & comnusionis ſaeræ canon eclata voce coram
vopulo pronuncietur, &c. Audiamus & Conringium, de autori-
tat. Majeſtat. circa ſacra th. S. ubi; de quibut, inquit, non ecſt veti-
tum aliquid conſtituere, decori tamen ratio exigit, ut quid circa
ea ordinetur, ea humanis conſtitutionibur licet eircumſeribere. Cum
ergo adiphora noſira hajus generis ſint ſponte lua ſequitur, &
hæc pendere ab arbitrio Principis, quod & clarius expreſſit B. Brun-
nemannus d. I. J. 2t. Principi, inquit, jus in ſacra competit, & qui-
dem diſponendi non tantum circa externam diſciplinam, ſed & cere-
monias ſacras ordinandi, quæ omnia catenu! procedunt, quatenus
jure divino, legiburque grovixeis aim ſundamentalibus pabtirque

128 DE JURE PRINCIPIS

— —, —

ac reverſalibus non adverſantur. Cæterumn quomodo occurren-
dum ſit illis, qui Anti-Chriſlum politicum ita induci putant, uti
inter alios ſubinde crepat Havemann. d. tr. vid. Brunnem. d. l.
H. 34. in f. add. Ziegler. diſſert. §. de jurib. Majeſtat. H. 5g. Fa-
cile providere poſſum, hanc doctriaam non placituram illis, qui
Ariſtocraticam gubernationem in Eccleſia obtinere debere putant: ſed
eos rogo, ut pauliſper affectum ſuum, contra nos conceptum, ſup-
primant, donec g9. 16. ipforum dubiis ſimus reſponſuri. Permit-
tant nobis interim ad alia tranſire. .

§. W0. Quemadmodum ea jura, quæ hactenus Principibus
juſte adſcripſimus, ex indole ſummi Imperii fluunt, hæc autem

juris naturalis eſt, ita & inde ſponte ſua ſequitur, hanc pote-

ſtatem ommibus Principibur competere indiſtinécte, cuicunque religioni
Jſunt addicti. Religio enim, ut ſupra jam diximus, non variat

jura ſummi Imperü, nec ea afficit. Sicut enim ſubditi, ſive
ſint Lutherani iive Reformati five Catholici, cæteris paribus,

Principi ſuo æqualiter funt ſubjecli tam Lutherano, & Refor-
mato, ita & comtra Princeps eadem jura habet in ſubditos,
ſive ſint Lutherani, ſive Reformati, ſive Catholici. Impe-
rium enim & ſubjectio ſunt correlata, & ubi eſt æqualis ſubje-
ctio, ibi eſt æquale Imperium. Novi equidem, non ita pridem
Authorem quendam ſatis notum ſcripto publice edito probare

voluiſſe, Lutheraniſmuni plus favere Principibus, quam Reforma-

zam alias Religioner, & inde Principes vel ob ſuum intereſſe ad
caſtra Lutherana tranfire debere; verum novi etiam, hune auto-
rem jam a Dn. Præſide in Diſcurfibus ſuis menſtruis eſſe refuta-
tum. Et puto, nec aliis veris Chriſtianis hanc methodum con-
vertendi Principes ſeſe probare poſſe: Eſt enim nimis politica, &
Apoſtolicæ contraria. Nunquam enim Apoſtoli hoc medio ter-
mino uſi ſunt ad convertendos alios, niſi forte in Eccleſia plan-
tata alii mores obtinere debeant, quam adhuc plantanda. Sed
propius accedamus Prineipibur Imperii noſtri, quatenus & aliis
competat imperium cirea adiaphera, ubi abſtrahimus a paktis
brin-

Nr
Ver
ſid⸗
Re
ci

CIRCA ADIAPHORA. 8

Principum cum ſubditis, quæ magnam utique hic inducunt di-
verſitatem quoad jura Principum noſtrorum, & rem ſumus con-
ſidecaturi ex jure publico univerſali Germaniæ, fundato in A. B.
Recc. Impp. Capp. Impp. Inſirum. pac. & ſecundum hujus prin-
cipia non poſſlumuns non hanc quæſtionem afirmative decedere.
Jus enim circa ſacra eſt pars ſummi Imperii, & per conſequens
etiam ſieperioritatis territorialis. Quod enim in extraneis Prin-
cipibus eſt Majeſtas, illud in Statibus Imperii eſt ſuperioritas
territorialis, quo vocabulo ex modeſtia forte ad indicandum
nexum feudalem, quo Inperatori & Iinperio ſunt obſiricti, ha-
ctenus ſiylo juris publici uti voluerunt; qui certe nexus aliqua-
tenus delibat ſummum ſtatuum imperium, quo minus plena
ſouverainitate gaudeant. Quoniam autem ſuperioritas hæc non
demum per Inſtrumentum pacis Statibus eſt conceſla, ſed diu
ante ipſis jam conpetiit, adeo ut maxima pars Dd. juris publici
ejus originem jam referant ad tempora Ottonum; præſertim cum
agdmodum probabile ſit, plurima feuda Imperii eſſe feuda oblata
a tempore Conradi, Ducis Franconiæ, uti ratiocinatur Dn. de
Monzambano; ideo etiam jus circa ſacra diu ante Inſtrumentum
pacis competiit, imo & ante tempora Reſormationit. Superſtitio
enim quæ antea tenebat animos ipforum, ipſum exercitium hujus
juris ipſis quidem adimebat, ſed non ipſum jus. Nec concordata,
Germaniæ, quippe dolo & metu elicita, Principes obligabant,
præſertim cum & ipſe Pontifex illa frequenter violaſſet. Et lices
Electores in Capit. Carol. V. art. 1I6. hæc concordata denuo appro-⸗
barint, dum Imperatorem ibidem adſtringere voluerint, ut ope⸗
ram inpenderet apud Pontificem, ut concordatis hiſce ſeſe con-
formem gereret, & ita injuriam fibi a Poncifice illatam videantur
remiſiſſe, & ſic vi iterati & repetiti conſenſus de novo ſe obligaſſe,
nihilominus tamen nec hæc approbatio illis concordatis effica-
ciam quandam addidit. Renunciatio? juris ſui ex errore orta, cui
dolus alterius anſam dedit, eſt nulla, non ſecus ac ſi in chiro-
grapho ipe futurz numerationis dato, renynciem exceptionj
2 Agon

20 DF JURFE PRINCGIPIS

non numeratæ pecuniæ. Confiat enim ex hiſtoria Germanica,

quanta ſuperſiitione pleraque Germania tunc temporis erga Pon-
tificem adhuc eſſet occœcata. Et licet in Saxonia lux Evangelii
jam aliquatenus affulgere eœperit, (nam Carolus V. eligabatur
Anno 1519. Lutherus autem jam Anno 1517. contra Tetzelium di-
ſputare cœperat) ea tamen refortnatio animos Electorum nondum
penetrarat. Uade nec mirum, illud Capitulationi Carolinæ ad-

huc fuiſſe inſertum, quod tamen ſublequentibus temporibus
quod 4

omiſſum, quod ſine dubio proteſtantes Electores primi urſerunt,
odorati, Papam Romanum vi clam & precario haclenus jura
fua in Germanià exerouiſſe, & jam teinpus eſſe, quo jugum il
Jad excuterent. Et mirum alicui videri poſſet, qui factum, ut
tantam tyrannidem Pontiſex eacerceret in Germaniam,; quantam
in nulla ſere Huropæ regna, ni forte præſumi poſſet, multum ad
eam conwibuiſſe, quod JCti haclenus Lnperatori & ſtatibus per-
fuaſerint, Germaniam habere ſummum imperium in urbem Ro-
manain & Pontificem; adeoque Imperatori Germanico compe-
tere omnia jura-: quæ Conftantinns M. & reliqui Imperatores Ro-
mani habuerint, quæ prætentio uti nullo jure fundata erat, (Ca-
rolus enim M. tantum acceperat jus advocatiæ in urbem Roma-
nam) ita Pomifici intolerabilis vila; hinc neminem Prineipum
ſæpius anathemate perſtrinxit, neminem erebriôribus Sacerdotum
ſeditionibus agitavit, quam Germanorum Imperatores. Sed hæc
obiter.
. II. In viam redeamus. Conftat, in Inſtrumento paeis

art. F. JH. 456. inter Romano Catholicos & Auguſtanæ Conſeſſio-

is Conſortes eſſe conventum, ut fi Cives v. g. Luthe-
rani in territorio Principis Pontificii Anno 1624. habuerint
exercitium religionis, illud quoque quiete in poſlerum poſſi-
deant. Sed dubium eſt, an hac conventio etiam intelligenda t
de adiaphoris, ita ſc. ut Princeps Catholicus non poſſit quid di-
ſponere circa adiaphora hactenus in Eccleſia Eutherana ob-
ſervata jam Anno 1624. Caſu illuſtrabo: v. g. In Eecleſia

——— — — —

CIRGA DIAPHORA. 21

.— S . 2* . . .p .
Lutherana jam Anno 1024. in ulu fuit cantio illa communis:

Echalt uns HERR bey deinen Wort, und ſteure des Pabſtes

und Tuͤrcken Mord, ꝛc. jam OQ. an princeps injungere poſſt ſuis ſub-
ditir, ſalva pace Oſnabrugenh, ut verba, des Pabſtes Mord
omittant, & alia ſubſtituant? Hic initio ſcrupulus eximendus
elt, quafi eſflem reus lælæ pacis Olnabrugenſis, cimn art. y. G.
Utriurque religionir yo. exprefle ſit diſpoſitum, ne vel Sacerdotes
concionando;, vel Peoveſſores docendo & diſputando dubiam
hanc reddant, & per conſequens malto minus Candidato juris
licitum eſſe videatur, ejustnodi quæſtionem ſcerapuloſam, &
hactenus nondum deciſam proponere & ventilare. Verum
Pputo, d. F. nobis non obſtare, quo minus ſententiam noſiram
hac de re exprimamus. Monet enim ſaltem, ne diſputando
quis eam pacem dubiam reddat vel aſſertiones contrarias, menti
ſc. contrahentium inde deducat; non autem prohibet, ex mente
& intentione centrahentium & ex ipfo contextu dubium aliquod-
refolvere. Nam quod ſiatuit. Mev. p. 1. dec. 6G7. Inſrumen-
tum pacçis huius non admittere interpretationem dobtrinalem, ſed D
tzantum authenticam, Hlud jam ſolide refutatum eſt ab Mukhr. Dn.
de Rhez jur. publ. Lib. I. Tit. 1. J. So. 5l. 52. ubi dicit: quemad-
modum in jure privato tunc demum recurrendum eſt ad interpre-
zationem authenticam, cum mens Legitläatoris neque ex verbir nec
intentione apparet, ita etiam Iuris Aſe in jure publico. Et ſane
ſi in jure publico nulla interpretatio doctrinalis obtineret, juris
hujus prudentia non pertineret ad JCtos, cum officium Cto-
rum, quantumcunque ſit, conſiflat in applicatione LL.. ad
facta per interpretationem doctrinalem. His præmiſiis, facile
reſponderi poteſt ad quæſtiénem, & quidem alermative.
In omnibus enim ſpeciebus jurium tam divinorum quam hu-
manorum obtinet: Quodeunque nullibi eſt prohibitum, illud
eſt licitum, & pro licentia tamdlu eſt Ppræſumptio, donec pro-
petur contrarium. Jam in d. art. nihil inveniur, quod pollit
Principi hanc facultatem adimere. Princeps quidem Catholi-
C 3 cus

22 DE JURE PRINGIPIS

cus ibidem prohibetur, vim conſcientiæ inferre Luthenanorum,
aut ſliatuere quid adverſum Auguſtinæ Confeſſioni. Sed diſpoſi-
tio Principis in adiapheris non violat conſcientiam, nec Auguſta-
nam Confeſſionem. Nam tales res, quæ lædunt Conſcientiam,
non amplius ſunt adiaphoræ, de quibus noſtra eſt hy potheſis.
Adiaphorum autem eſt, utrum formuh illa, ſteure des Pabſtes
Word, publico in conventu ita alta voce cantetur nec ne, cum
ſi quis eam omittat neque Auguſtanæ Confeſſioni aliquid com-
mittat adverſum, neque pejor inde evadat Chriſtianns. Plares
quæſtiones ſimiles huc referre neceſſarium non eſt, cum ex eodem
principio decidendæ ſint. 4

6. 12. IIIud magis dubium, an principi competat poteſtas

smutandi adiaphora in Conciliie Cecumenicit doterminäta, v. g. fo-
Rum paſchatos? Nos intrepide afirmamus. Nam Concilia di-
ſponentia de rebus adiaphoris vim obliganti accipiunt a voluntate
Principis. Ergo ficut Princeps alias LL. Eccleſiaſias iterum
mutare & abrogare poteſt, ita & decreta Conciliorum. Nolu-
mus quidem in præſenti diſputare, quantam autoritatem Con-
cilia habeant circa res fidei, niſi quod obiter monendum, L. 4.
C. de S§. §. Trinitate, quæ agit de autoritate Conciliorum, nobis
viteri Anti-Chriſtianam; id tamen negari non poteſt, Epiſcopos
in Concilio congregatos, non habere facultatem obligandi reli-
quos Cives, ad placita ſua recipienda ſine decreto principis.
Undce licet Princeps ſemel approbaverit decreta Concilii alicujus

quoad adiaphora, voluntatem tamen ſuam poſlea mutare po-

teſt. Ejusmodi enim approbatione Princeps juri circa ſacra
non renunciavit, nec in manus Clericorum tranſtulit. Et ita
nobis non obſtat vulgata juris regula: Nihil magis naturale eſt
quam eo modo aliquid diſſolvi, quo colligatum eſt; cum hæg
regula intelligenda ſit de contractibus privatorum, non de jis,

quæ Principi vi ſummi Imperii competunt. Et, quoc magis mi⸗

randum, eos canoner, qui in Apoſtolorum libris leguntur, apparet
non eſſe perpetuo obſervatos, nec hodienum obſervari, quia
ſcilicet non tam divinæ legis expoſitionem, quam conſilium illis
te=

— — —— —

— —

—Z m ⸗ʒNʒ „ — — —

=E

li

1

CIROA ADIAPHOR A. 23

temporibus accommodatum continere credebantur; Sic cum Pau-
lus inoneret, ne Diaconiſſa eligeretur, . annos nondum nata Ju-
MNinianus contra in Novell. 123. c. 13. permiſit, ut eligatur, modo
non ſit infra 40. annos. Idem cum Paulus monuerit, ut Epiſco-
pus ſit unius uxoris martius, Inoribus noliris vel quatuor vel quin
qut uxores decunt noſtri ſacerdotes.

S. 13. Vidimus ergo hactenus, quibus principiis jus circs
adiaphora ſit fundatum. Sed jam catervatim diſſentientes nos
aggrediuntur. Duces præeunt Havemann. de jure Epiſcopali.
Tz/t. XI. J. 2. Carpzov. Juriypr. Conſiſtor. Lib. 2. defin. 247. Con-
ſil. Witteberg. Vol. . part. 2. membr. 2. ſebt. I. Meiſner. tr. de
adiaphor. diſputat. k. J. 33. 34. 35. Schilkter. Huſtit. jur. Canon.
Lib. 2. Tit. I. J. S§. autores vel nominibus ſuis & autoritate terro-=
rem incutere apti, qui omnes negant: Principem vi ſummi impe-
rii adiaphora vel mitare vel abrogare poſſe. Quid agemus?
Pugnabinus, ſed armis rationis & Chriſtianiſmi inſtructi.
Ergo expectemus primum icfum. Qomodo „ ajunt, L.
Poteſt Principi competere vi ſummi imperu poteſtas circa adia-
phora, cum læderetur hac ratione libertar Chriſtiana, omni-=
bus Chriſtianus commumis? Annon 2. impium eſt & Anti-Chri=
ſiicum, Principi adjudicare velle dominium in conſcientias»
cum tamen religie ex natura ſua nulli imperio humano poſſit
eſſe ſubjecta? Inſtlant, Eccleſiam non conſtare ex ſolo 3.
Principe, ſed ex tribus ſtatibus, Eccleſiaſtico, Politico & Oeco-
nomico, adeoque jnz mutandi adiaphera ſpebtare ad univerſam
EZecteftam, non ad ſolum principem, ut qui tantum eſt mem-
brum Eccleſiæ. Provocant ultimo ad exempla 4. Regum IHſraäë
liticoraum, gravi pœna a Deo afflicterum eo quod propria au-
toritate in Eccleſiafticis quid mutare ſuſceperint, Gideonis Ju-
dic. v. . Saulis temere ſacrificantis 1. Sammel. . Oziæz, thura
inanſpicato aceedentis 2. Chronic. 26. ex quibus pinant ſatis appa⸗
rere, fieri invite Deo, ſi principes Chriſfiani facukatein circa
adiaphora fibi ſolis arrogarent, adeoque principes noſiros
me-

4

24 hE JURE PRINCIPDISISI —=

merito abilinere ab ejunsmodi exercitio, quod nonaiſi ſummam
ſaperet tyrannidem, uti ſunt verba Meilneri d. zr. d. I.
S§ 1M4. Ne ergo more fophiſtico procedamns, fingulas ra-
tiones excutiemus, &, quid folidi inhüit, videbimas. Non an-
tem miror, Havemannum auifam finſſe illa ſcribere, cum in d. tr.
tantæ fuerit audaciæx, t omne jas eirea ſacra Principibns sdime-
re fere, & ſolam Clericis parendi giariam iis relinquere, non
dubitaverit, in tantum, uit impinm efle credat, caſus matrimo-
niales judicio Ctoram relinqni, & ad Facuhkates Turidicas muiti.
Vid. Lit. XIII. J. 4. Sed relinquamus hæc, & exatninemus pri-
mum argumentum nobis oppofitum, quod ponunt in Iæſtone li-
bertatis Ghriſtianz. Sed puto, libertatem Chriflianam hic tan-
tum efle prætextum, & ex alio fundamento hoc ratiocinium pro-
fluere. Nam apud nos in conkfeſſo eſt, Principi competere jns
condendi LL. Ecclefiaflicas ſeu Conſiſioriales circa matrimonia-
lia, reditus ordinis Eccleſfiaſtici, viſitationes, Confiſtoria, admini-
ſtrationem Eleemoſynarum &c. Brunnemann. jur. Eccleſ. Lib. t.
c. 2. F. 374. Ochilter. d. tr. Lib. I. Tit. 2. J. 144. Si ergo hæc j-=
ra Princeps exercere poteſt ſalva libertate Chriitiana, cur violatur
per LL. circa adiaphora alia Eccleſiaſtica? Niſi quis vellet aſſe-
rere, quod tamen eſſet abſurdum, hanc eſie diffecentiam, quod
adiaphora obſervanda veniant in conventibus publicir Chriſtiano-

rum, reliquæ vero LL. extra eos. Quis enim ſibi imaginaretur,

libertatem Chriſtianam eſſe adſtrictam templis & Conventiburs pu-
blicis? Locus certe non potelt inferre differentiam quoad liberta-
tem Chriſtianam, ſed ubicunque locorum ſint Chriſtiani,
ſive in templo ſive extra templum, ipſos comitatur liber-
tas Chriſtiana. Nec Chriſtiani tantum ſunt Chriſtiani in tem-
plo, ſed & extra illud in aliis negotiis. Et ſi ædes ſacræ præ-
ciſe inducerent libertatem Chriſtianam, quam illi prætendunt,
Civis Chriſtianus in templo forte teſtamentum condere vo-
lens non teneretur v. g. ſeptem teſles adhibere. Quod & ipſe
Meiſnerus odoratus videtur, dum d. er. diſput. 1. G. 56. Si Eccleſa,
. inquit,

ing
o.
zuren,
no ve

gue/
1
inpen
lber,
lanti

(olin

elt,
in o⸗
Vide⸗
facil
ceps
tame
Lun
velle
ſibi⸗
W
naj
is:
gio
in⸗
VII
Gis
ali

ba

cog

VlI
ſine
tian
cer
die

cio præest, LEL. guasdam de rebus mediis legitimas ritè bpromulgat, iis

CIRGA ADIAPRHORA

inquit, vel Magiſtratus Polititus propter bonum commune, cui ero

25

parendum omnino est, etiam propter conſcientiam; eäenim ſalva ne-
mo vel facere ſcien: & prudenspotest, quaſic probibentur, vel mittere,
quæ ſic pracipiuntur; neque propterea aut ezccleſieæ aut reip. Antiſtites
imperium ſibi in conſetentias ſumunt; non enim LL. ejusmodi internæz
libertas conſcientiæ eripitur, ſed externus liberlatis uſus bropter circum-
Rantias certas coercetur. Quis autem hæc cum prioribus Meiſneri

conneétet? .

§. 15. Secunda ratio, qua noſtram ſententiam impugnant,
eſt, quod putent, principem hac ratione arrogare ſiblimperian
in conſcientias; quæ ratiocinatio ſafs dura, ut leniter dicam, mihi
videtur. Quid ſit conſcientia, jam ſuprà explicavimus, & ex eis
facile patet, quid ſit imperium in conſcientias, ſc, quando Prin-
ceps vel alius me cogere velit, ut iis aſſenſum præbeam, à quibus
tamen tanquam falſis intelleétus meus abhorret, v. g. ſi Princeps
Lutheranus ſubditos ſuos Reformatos aut vice vers cogere
Vellet, ut eandem cum ipſo confesſionem profiteantur, & eosdem

Äbi de Myſteriis religionis forment conceptus. Nam intelle-

Gus humanus à Deo adeo privilegiatus eſt, ut nulli imperio hu-
mano ſit obnoxius; nam agnitio veritatis non niſi à cauſis men-
tis aſſenſum elicere aptis naſcitur, præſertim in myſteriis reli-
gionis Chriſtianæ ſupra captum humanæz rationis pofitis, quæ
ſingulari gratia divina opus habent, ut mentem noſtram con-
vincant, illa autem gratia divina nequaquam violentis reme-
diis conciliatur. Unde ut edam ſine mente ſonum, ut geſtum
aliquem exprimam, aut ut ſenſa animi mei disſimulem, ut ver-
ba ab hiſce diſcrepantia proferam, cogi poſsum; ut credam,

cogi non poſſum. Nam ex toto corde credendum eſt Agor.

VIII. 37. Conciliatur autem illa gratia Divina, quando docens
ſincere & ardenter deſiderat, & precatur, ut Deus auditori gra-
tiam Sp. ſancti communicet; quando etiam auditores ipfi ſin-
ceri ſunt, humiles, ad Deum converſi, ipſius gratiam ardentibus
precibus deſiderant. Unde tüm abeſt, ut coactio humana
1 inter-

266 DE IRE PFRINCIFPIS

— —

internam veritatis Divinæ agnitionemin nobis producere Posſit i,
ut ne quidem diſputationes illæ Scholaſticæ inſtantes & rixoſæ,
quæ vim aliorum cogitationibus inferre videntur, habiles ſint
ad illam in mente noſtra operandam. Peoiret. de erud. Holid. part. 3.
§. yy. Sed utinam hæc perpendiſſent etiam Orthodexi à tempore
Conſtantini M. ad noſtra; tunc certe non tot Iuctuoſa exſtarent
exempla perſecutionum ob diverſos concepts cirea myſteria
Religionis, de quibus Dn. Præſes in lelétienibas pulblicis ad lihe t. Cod,
latius egit. Sed injurioſi ſunt in Principes, qui hujus vitii

ipſos arguumnt ob diſpoſitionem circça adiaphora. De adiaphoris

jus divinum nihil diſpoſuit, nec hæc pertinent ad encepiut intale bkut,
ſed ad arbitrium voluntatis, quod in rebus externis ejusmodi
adiaphoris utique principis imperio eſt obnoxium. Quemad-

modum ergo dici nequit, Principem exercere imperium in
conſcientias, ſi civibus Chriſtianis præſcribat, quales ſolennitates

in Contraclibus, teſtamentis &c. obfervare debeant, ita neç

noſtro caſu. Eſt ergo abuſus certe nonm facile excuſabilis, quòd-

dd. autores vocabulo inperii in conſcientias adeo abatantur, & ſub
0 pertinacem reſiſtentiam pPalliare velint.

§. 16. Non melior autem eſt zertia, quam formant, objectio

de natura & indole Eccleſiæ, quam concedlimus conſtare ex
rriplici Statu, quamvis & hic quædam moneri poſſent, quæ ſtudiò
omittimus. Sed negamus, exinde quid contra nos concadi poßze.

Familia conſtat ex tribus ſocietatibus, conjugali, paterna &

herili, item Respublica conſtat ex muſtis familis, vitis, pagis-
urbibus &c. Quis autem inde argumentari vellet; quod Pa⸗
trifamilias & Principi non competat poteſtas imperandi familiæ &
Reip. Similis autem eſt argumentatio dd. DD. Alias equidem
Hovi, argumentum d Rep. ad Eecleſiam non valere, cum Princeps non
ſit caputkccleſiæ uti eſt Reip. quod ſoli de demonſtravit auteò ſuò
tractatu de habit. religion. 44 ſtatum politicum Dn Pufend. Verum
cum diſ ſpoſitio adiaphororum pertineat ad jus circa ſacra, quod
Principi ſine dubio competit, puto, me ejusmodi inſtanti recte
potuiſſe elidere iſtud ratiocinium, lus enim circa ſacra competit
Erin-

.

Prine

ceps
fana.

Wota

cppi
bere

n

—,i

sltt,

lg ,

lint
irn,
pore
Atent
eria
C
Vitii

horis

All,
moclt
mad⸗
m in
taſts

DCIECA ADIAPEIORA. —

Principi, qua tali, & non qua membro Eccleſiæx. Nam lcet Prin-

ceps non eſſet membrumillius Eccleſiæ, v. g. Reformatus Luthe-
ranæ, nitilominus competeret ipſi boc jus. Unde, quod obiter
notandum, non accurate ſatis loqui videntur Publiciſtæ, qui Prin-
cipibus Proteſtantibus Imperii noſtri duplicem perſonam adſcri=
bere ſolent, aliam ut Principibus, aliam ut Epiſcopla. Vid. Dn. Præ-
ſid. not. ad Monzamban. c. y. S. 12. it. X. Sed inſtat Carpzovius
def. 247. n. . ex Menzer. in Exegeſj. Augitſt. Confeſton. art6. & Rein-
king. de Regim. ſecul. & Eecleſ. laſſ. 1. c. G. n. y. gabernationem Eccleſiz
nec Monarchicam, nec Democraticam, ſed Ariſtocratican eſſe
debere. Sed nolo opponere Carpzovium, Carpzovio, nam dum
ipſe ſupra ſtatuit, in mutationem adiaphororum, & Statum Eccle-
ſiaſticam & politicum & Oeconomicum conſentire debere, certe
dicere non debuiſſet, ex ſua hypotheſi, gubernationem Eccle-
ſiæ eſſe ariſtocraticam. Secd potius allegabo verba Pufendorffi
de habit. religionis S. 32. in f. Abſardæ ſunt quæftionés, Monarchica, ari-
ſtocratica an democratica forma competat Eccleſig. Hæe quippe formæ
cadunt in Statum Politicum, qui eſt conjunttio plurium hominum, im-
peris per homines adminiſtratô ſibi proprio & aliunde non dependente,
adhaærens. Sed ſtruétara, quæ in eccleſia reperitur, plane eit diverſæ in-
dolis. Si autem quis ex me quærat, ad quem modum admi-
niſtrandi pertineat jus circa fſacra & adiaphora? Reſpondeo, ſi
Respublica, in qua eſt eccleſia, eſt democratica, tunc pertinet
ad Democraticum, & ſic de cæteris. Nam jus hoc eſt pars
ſummi imperi, ergo eodem modo exercetur, quo reliquæ
partes ſummi imperii. H
S. 17. Neceſſarium quidem non eſſet, ut ad quartam obje-
GSionem reſponderemus, cum jam in anteceſſum monuerimus
G. 6. quid de ejusmodi ratiocinationibus ſtatuendum ſit. Ni-
hilominus tamen, ne quid dubium remaneat, illam iterum con-
ſiderabimus præſertim cum tam Theologi quam JCti hactenus
eo argumento ſemper uſi ſint in ſimilibus caſibus, cujus tamen
vanitas facile in ſenſus quaſi incurrit. Nam eo ipſo, quod

Deus religionem Judaicam ejusque ritus externos adornaverat: ac
D 2 ſere⸗

28 DE JuRE PRINGTFPIY W

ſereniſſima lege ſanxerat, nemini mortalium poteſtas compete-

bat eos alterandi, aut quid eidem addendi demendive, adeo ut
recte dici poſſit, in religiene Jqudaicâ nulla fuiſſe adiaphora, dum
omnia ex expreſſo Dei inſtituto gubernanda erant, ita ut ne qui-
dem, confinſa acerdotum & veliqaorum Judeeoram aliis externis riti-
bus illam veſtire liceret, quàm Deus inſtituerat. Chrißus autem
&mBApoſtoli unqnam interdirverunt, alits adiaphoris uti cirea exercitium
cultas Chriſßiani; nam ſi hoc feciſſent, non tantum Principes no-
ſtri peccarent, ſi illa introducere vellent, ſed omnia, quotquot
unquam fuerunt Concilia, & Epiſcopi in iis congregati gravis
criminis fuiſſent obnoxii, quemadmodum illi Sacerdotes apud

Judæos, qui alios ritus introducere volebant. Vides ergo, quam

incauti ſint illi, qui pœnas illorum Regum Iſraëliticorum ad Prin-
cipes Chriſtianos applicare ſolent. Et ſi applicare vellent, id fa-
ciendum eſſet eo caſu, quando Princeps ſibi arrogare vellet ea,
quæ ſunt ordinis, ut vocant, jus baptizandi, S. cœnam admini-
ſKtrandi, & reliquos actus miniſteriales ad Miniſtros Dei ſpe-
ctantes, quorum numero utique Princeps eſt excluſus, adeo ut

imperium cum ſacerdotio in unam perſonam coincidere non poſ-
ſe ſtatuamus, quod latius deduxit Dn. Præſes in not. ad Monzam-

ban. Cæterm operæ pretium non eſt, reliquas rationes, quæ in
dd. autoribus exſtant, præſertim in Conſil. Eittebergenſ. excutere;
ſunt enim ſimilis farinæ. bProgrediemur ergo ad

„Caput I IJI
PDE MODO EXERCENDI US
CIRCA ADIAPHORA ET QTASTIONI.
BUS SPECIALIBUS EN FDNDAMENTIS
CaAbPITIS I. DEFINITIIS.
SUMMARIA.

Cadvene princeps, ne hujus juris exercitis intempeſtive Atatur, neve
Klebs Eer Clerum extitam ſeditionem excitet. Exemplahujus rei.

Conſi=

ere⸗

dum

lii
titi
Ntenn
ion

luot
is
pud
am
in⸗
Ala⸗
ea,
ini.
e⸗
N
ol⸗

m.

06
7

FETIRCA ADIAPHORA. 299

Conflium W'ittebergenſium parum Chrißianum. Reſzondetar
obiectioni de metu, ne progreſſi „ Pat ad ulteriom, verbis Brun-
nemanni. 7. Princeps ovenam dabit ſcientiæ ſeparandi adia-
pbo⸗ ma à nons adiaphöris. Teſtimonia regorii Nazianzeni & Gro-
tiü, qudmfacile Theolegia verapeſtt a principe addiſti. Etiam
Prhnicns facile diſcere pote g, quanam inter Chriſtianos ſint adia-
phora, quæ minus. J. 2. Princeps confilia aliorum adbibebit, &
operam dabit ut plebs in promalgatione logis de jare Prjne pi in-
formelur. Senecæ monitame Eex jubeat ; non Tiſzuröt. Diſpu-
tationes tadioſaæ Fihiniani. Non zamen leqzuatur c) i⸗ orn
conſiliarios Clerici ebtrudentes in e;usmodi negotiis oonfilia ſinunt
rei affobtati imperii Civilis. §. 7. Printeps operan dabit, ut adia-
phonz ſcandaloſa abrogentur. Adi⸗ Pbhom duplicis generis, quck-.
dam præcepto, quadaw prohibitione propiom. Ila introsueen-
i da, bat abroganda, Potius abrogationi, quanm introdubtioni
RKudendum. Reſpondetur objeliioni, inſirmos non eſſe offenden-

dos. §. 4. Peincens curabit, ut Miniſtri verbi Pogelut infor-

ment de natum adiaphororanm Jure ſuo Prineipem hec faceren,
&' injungere etizn Miniſterio, teſte Bunnemanno, tradtare,

pietatem & moralia. Si ſacerdotes hie prætendant ſcandalane

propriuv ſeandalum bhoc eſſe acteptum, nec obſtare juri prin-
cipis. Retorquetur2 argumentum de ſcandalo, & oftenditur, ob

landalum aliorum omittenda eſſe adiaphorm alios ſeandalizan-

tia. Impia ſapientia, intulcans ſaltandum eſſz in odium Calvi-
niaorum. 9. J. Ex diktis dedueitur (1) Principen Evangelicunm
poſſe in territorio ſao introducere Calend erium Grvgorianam. Re-
BGondotur diſſentienti Havemanno. Autoritas Cönciliorum intui-
tu adiaphororum. Calendarium Gregorianum non pertinere ad
entia Anti- Chriſti, & .S. 6. (2) Jquri Principis ſubeſſe Muſicam
Eccleſiaſticam. Querelæ Brunnemanni & Duareni de abuſu hu-
jus Muſites. Cautela contra W.'itebeigenſes. . 7. (⁹) Webtare

ad Princivem diſpoſßitionem circa veſtimenta Miniſtrorum. Non.

Pectare talia veſtiment ad ſplendorem Becleſe⸗ g. Malè reherriee a

mter res ſacras, S. F. (4) Pertinere ad Printipem diſpoßtionem
D 3 sirca

36 DE 7NE PRINCGITIDIS
eirta imaginer. Abuſum imaginum eſſ apud nos.,. Intereſſe, ut
Prateptum de non adotandis imaginibus exprimeretur in Cate-
chiſmo noſtro. Superſtitionem ſapere, ſi homines caput inclinent

conm altari. Reſpondetur diſtinctioni Lipfienſian. S. 9. G) Can-

zionei Eatinasjuſte abrogari, conſenſn Erunnemanni & hiſtri;
Serpkii. Notatur Zelus intempeſtipus Meiſneri. S. to. (6) Exor-
ciſmenm tanquam rem adiaphonam principis poteſtati ſubeſſe o;
teſte Brunnemanng & Du. Strpkio. TLurbe Saxonicæ ob Exor-
iſum. Caſus nonnulli huc pertinentes dliter decißi ac à Theo-
logis apud Dedekennum. S. 1I. (7) Priucipem poſſe mutare
