Íummam , quod Gngu-

lari, $av , de íe (uàque in cotlis w*av']mgwroe[g& loquutus le-

micnn'

;

exe-

i

gitur, Matth, XXVIII, 18. &, llæä h. l. conjunctio eft

Tif

geti-

intitidin

de Cu6) s

ccucho al o A

d

qu

getica potius, ac juxta 7ontiff. verf. 18 quicquid pecca-

4io

torum tl imó non fóli Petro fed zqu& immediate omnibus cla-

L

vium obugit poteftas, Matth.. XVIII, 18, Joh. XX, 21. 27.

WX

Gall. II, $8 'ïigavcritis, ligare eft'Miniltrorum, Matth. XXIII.

qi

13. & h. l. idem eít ac peccata retinere, con£ Joh. XX, zr.

lis

23. Superioribus feculis ufus clavium erat daplex, non. fo-

H

làüm in aperiendis, fed & occludendis januis, cujusmodi jinue

Áiy

etiamnum 1n tcmplis »quiibnsdam 'vetuftioribus communitz 'ro-

qui

buftis obicibusaut repagulis inveniuntur, quz, nifi clave in fe-

üt t

Hinc clavis

ram immifsà & fenfim reductà claudi nequeunt,

[2

^

fo]

dicitur lic

o

ns. Ut itaque clavis non. tantum Íignum feu a-

H

T0

L

pertionis feu occl

afionis et, fed organum, fic nec ligare ac fol-

g

vere peccata in hiftoricà tantüm aperture yel claufurz à DEO

fa&a denunciatione confiftit, ficut cuftos carceris captivo libe-

I9

ft j

rauonem annunciat quidem, non tamen liberat ipíe, fed in rea-

E

li ac efficaci utut minifteriali tantmm inflüxu, "fup&r terram

P

erit ligatum eadem ligatione & in coelis, Exfi h. 1. ordi-

tor

pe enunciationis !igam n Miniftri præmimtut ligamini caelefti,

pet

&:dehoc (

clefti) infüper dicitur in faturo : eri& Hgatum

Ur

non vero , ligatum jam eft

;

4

) in celis: non. fabordinatio divini

fen

ligaminis ad]

camen Miniftri, fed fola identitas eventus (quod

Q

ul foluta & ligata

I

fclic. peccata revera in colo ac in terrà. fim

Iit

fint) inpuitur-. Quemadmodum e gr. Lev. XIII. aliquoties le-

terr;

gitut: Quandocttzoue [acerdos mtndaverit leprofums tum buuc

mundums fore. quandocsmque pollzerit *Zepïofifm , L immua-

N

M

dzun fore ;-quitamén jam ante judicium facerdotis in fe mun-

1$,

dus velimmundus erat, Quod difertius patet ex cap. XIV. ubi

Pe P

2f

hoemo jam:-vefftt ui

fàctificia offerre jubetur, poft quorum liba-

^

tionem z

AUL

Z

H

HLHY1S., NEILI.

C

20. $

5

)

gec non præci-

4 dicitut f

A

N

$& additur verf, 27. ee ipfo die, quo folennia facrificia obtu-.

liflet, deivun

Wt

AJL,

re mundum , cum tamen jam aliquot ante die-

Clat

ünd

bus mundus.eílet,.& quicquid' ( non legitur pornarum, pro

quibus

E A

"—

xb ( 17 )8 «f

tss

CA 55 GNENIIEERIDMAME

WUARGSeMSE)

p&toe

quibus indulgentiz funt excogitatz , fed ) peccatorum

ran-

yus CL«

diorum, quanta Petrus remifit. A&t. Il. verf, 25. 58.

X. verf.

An lh

43. 1. Pet. IV. .vf. 3. prafertim agnitorum. — Clavis enirs (ol-

vens non inquirit curiosé in arcana fed cortigit manifefta, nec

XXIIL,

quantitatem. numericam

A

quz di&u in confeffione impoflibi.

lis, Píalm.

XIX. verf. 15. fed indefinite totalem attendit.

Si

on.Ío-

ro quicquid abfolut& capias & à materiá fübftratá abftrahas, i

iti

: j-muæ

fupra Bellarmin. Suarez ac Grezerus,

(e 10-

pariter colligam: Quic-

wf

quid petieritis, dabitur vobDis,

Joh. XIV. ví23. E. (i petas,

ut tria fint octo, papzve omnes dentes excidant ,

fic eveniet?

' c]avis

fet 2«

folveris non tant&m is*ogmäs nec a'w-regga-/æg fe

u o'wraxgæ-

x l-

-rogmæ';, uti DEUS ipfe, Marc. II , 7. fed diaxcvixaie

, uti & re-

L DEO

generamus & falvamus r. Cor. IV, 15. IX. vf z.

Gal. IV. v.

0 hbt-

19. r. Tim. IV, 16. folutione fübordinata, imó eá

dem qua

in fe-

fit in coelis.

Nec etiam de clave (cientiz Luc. XI

; j2. nec de

nodislegum dogmatumve h. l. fermo eft uti G

Trafm

retzero viíum

pag. 1261. &ellarmino d. verbi Inter

. otdi-

torum remiffione, fi

p. É 142. fed de pecca-

velells

folvere Ícripturze interpretationem diceret,

per Zigare negle&us ejus& obícuratio foret intelligenda,

satum

fuper

ii

terram, non dicit zzce/z.

T Adcoquc in hác tantüm vita

( uod

remiflioni peccatorum locus eft. conf. Matth. V , z6. XVII,

18. erit folutum in coelis.

Quz peccata ita à DEO re.

Jigità

isle

mittuntur in coelis , ea etiam remittuntur à miniftris ejus fuper

terram, Átque à DEO in calis remittuntur omnia peccata (ine

y/,/'fl j

ulla reíervauone feu caí(uam feu

q"mwï'

pocnarum. E. Matth, XVIHI,

TIQ J XX, 25* r Joh.l, s. 9.

mil-

j d

XX.

M

t«

Tunc interdixit, prohibitio tantum temporaria fuit,

difcipulis fuis qui regnum DEI jam in genere quidem annun-

obti

g d

ciarant, cap. X, ví. 7. Ut Spiritu Sanc. extraotdinaris nondum

) PW

ün&i nemini dicercnt folenniter ac in terminis quod in

C

indif

[mbus

&

SEya(:15) i

rP ETUTE Z

-- |

d

ondum inauguratus. Rom. I, 4.

Tür

individuo ipfe per paífiones n

Ebr. II, 10. fit nihilominus

JEfüs & quidem Chriftus,

CLS

fi dixiffent t. t. Pharifzi magis irritati, plebsquc ad coronandum

Ó

* Tempous eft & tacen-

Chritum intempeftive ille&a faiflent.

&

di. Joh.HII, 7. Joh. X; 24. Marc. .

XIV, 61.Luc. XXIII, 9. &la-

tendi. r. Joh. IH ; 2. vid. Cam, Ayrotb. pag. 35* Crei. QQ.

METED

XXI.

iX

Exinde coepit;

ne crux ex improvifo incautosadeo of-

w]

(ed minus nocerent te

la previfa Toh. XVI, r. JEfus

fenderet,

)9

in clariffimum divinz fux

praícientia (pecimen Joh. XV Ij:à5

Ho

ilque nifi fceptra atque regna

indicare difCiPuliS longealia n

uod oporteat non

b

aundi fomniantibus Matth.

XX, 2f«

hot

palfus enim eít fponte jeC LXII,

quid

em neceffitate coactionis,

tate abfolutà confequentis;

!ä/](

7. Joh. X.

ver(, 18. nedum neceffi

d)

toditoris a

lias dehortatio fruftra fuillet fufcepta, fed neceffita-

ob decretum Patris. AG. IV, 28.

Qqu

te hypothetica confequentiz,

fü

vaticinia L

uc, XXIV, 7. 20.

noftramque falutem. Píalm. XVI,

becula natum IT€ Hierofolymam

Qu

z. ipfü

t in obícurà wr

E

&t loco ita clari

ffimo multa pat

i à non plebe fed fenio-

facerdotum, qui &

ribus & Íc

1

ribis & principibus

quales in ccel

e(tis veritatis pcr(bc

utionibus plerumque coryphai,

nubila Phosbus tertià diC,id eft, per

LT

& occidi & * pott

* Omnis

elf:

g parte refurgere.

1

fynecdochen in tertii vex D neo

(itit paffione , morte ac refurre«

at

eccatorum falus in Chrifti con

4j

étione Rom. IV ; 25.

XXIL

lts

Lib

docuit nec fe

Et affumens eum Petrus, quo ipfo

conf. Píalm.

$t

efe ipfam Petram,

nec renatos eífe inleficibiles,

Qu

epare illum do&orem

Di

LXII, 1o. COepit difcipulus ICT

Mauh. XI, 19.

dicens: propitius efto tibi DEUS Do-

de,

mine

i

i

CX

A

VNARHEDE

IN«

——

d

] 4

mine.

* Bona intentio intemperiem in rebus praertim (a-

lus,

ndum

cris non exculpat. Marc. IX, 58. 39. X, 13. Luc, IX , 49.

non contingat tibi hoc.

* Ingenium carnis noftre à

AC

h-

cruce valdé abhorret. Job. VII, 15. 16. Jer. XLV. vf. 3. Ebt.

X vf. rz. 1. Petr. I, 6

us

XXIII.

Qli fe convertens, fimiles vide locutiones Toh.

XX, 16. A&, XVl, 18. dixit vultu ad feveritatem compofi-

Y of-

Efus

to Petro. * Elenchus eft neceffarius. Marc.. XVI , 14. Luc.

Abi poft me conf£. Matth. IV, 1o. fatana.

j 4

WAIV, 26.

Hoc nomine quivis aliàs venit Adverfarius 2. Sam, XIX. 22.

Wota

;t f0

1. Reg. V, 4. Joh. VI, 7o. przfertim h. l, Pezrus quoque

ü

i q^3

LAÀ

nonamplius 2c2/zsaudit, uti ver.-12. de

erito Sa'A4z , q:.'iöd

AX

fanctisfima Chrifti intentioni fatanico plant auífu ob(iftere ac

jentis

ob&repetc haud dubitavit. **erf. 22. fcandalo es I'Ilihi9

M(fiz-

; 1

quantum in te et , quia non fapis ampliaos quz DEI

*

funt, uti fupra, verf. r6. fed ea quz hominum.

hU

ii

Qui carnalis eft ; DEI hoftis et, Rom. VIIL. verf. 6. 7. 1. Cor.

lI. verf. 14.

fiü

XXIV.

uX

Tunc JEfus dixit non folis difcipulis fuis (ed to-

l

phx

ti etiam turbe Marc. VIII, 34. Oi,conditio nihil ponit in

, p

Yal

eíle, quis (eu clericus feu laicus, Matc. VIII, 34. feu Magi-

ftratus, hujus enim etiam eít ferretam crucem ,. 7falm. LXXIIIL,

Yttea

25. quàm gladium Rom. XIIl, 4. Vult,ex hoc ve//eà Jefu-

itis non nifi coadtt exículpuntur tum confilía Evangelica, tum

Liberi Arbitrii in natura corrüpta ad bonum fpirituale vis ac

evépy&ie , Chrito enim h. l. fezmo eft de fübjecto tantum a.

[ (ä

^

mlm-

ctuque vo/itozzs libero, non de caufa ejus, que non nifi ipfe

DEUS elt tam ve/le dans quam perficere, Phil.Il, 3. Dein-

oteut

Do

de etiam Math, XIX, 17. dixit Chrifhls: Si vz; ad. vitam ingredi

C

2,

etva

j

v

(29 ) &

—

ferva mandata; Ergone hoc quoque confilii tantum eft, non:

vt

mandati? POne non homines cacos cccá obedientiá fed Me

p

fequelà generali, Matth. ET. Gor. Xl vf. & Ephef. V ,.

VI

r. 1. Petr. II, 21. atque cultu, Joh. XIL vf.. 26. venire

füc

id eft, qui vult in meum abire diícipulum Luc. XIV. verf. 2 7.

It

abnegct, abdicatio fui ita non eft res confilii tanttüim & voti

[

fed expreíse potius pracepta verf. 25. & quidem in Teftam. &

n

pridem Veteri, Exod. XX. vf. 17. Deut. VI, 5. XXXIII. vf.

&e

9. Ebr. XI, 8. 24. 26. fcmetipfum Bon quidem proprie

Ta

perfonam íüam nomenque,uti Petrus. Luc. XXII. 58. fed me-

Vl

taphoricé tantüm ,. id eft renunciet fuz rationi 2. Cor..X. verf,

tent

voluntati, Matth. VI, ro. cupiditati Gal. V. 24. Tit. IL. v.

n

12. familiz, Matth.. X ,. 37. Luc. XIV. 26.rei familiari, Matth.

itn

XIX. vf. 27. Luc. XIV. vf. y5, Ebr. X,. 34. atque vitz; Luc.

a

XIV.. vf. 26. & tollat noa. zrumnas tantüm leviufculas fed

Tie ,

ipfam. queque Crücetm ex divitià difpenfatione fuatm adeo-

WY

di

que non ex propria culpa. r.. Petr, III. vf. 17. & fcquatur

1n€ non quidem corporis pedibus. Joh. XIII,. 36. fed profe&i-

pe

bus 1. Theff. I, 6. cordis; in fide & doó&riná. Joh. VIII. vf

il

«

12. X , 27. obedientià Phil. IT, $. humilitate Joh. XIII. vf.

fw

1 $. lenitate. Col. III ,. 1 3. dilectione, Ephef. V. ví. 1. 2. Rom.

te

XV, 7.

Patientià, Matth. XII, 29. r. Petr. II, 2 r. vitá de-

p

nique omni Lev. XI , 44. XX, 7, r. Cor. XL. vf. 1. z. Joh.

ll 6. * Potiffima fidelium &6 confitit in fui abnegatio-

ne, crucis toleratione, Chriítique imitatione.

X

XXV.

IX

Quisquis enim tautàm voluerit, non legitur 24;

Àle

fervat ; nemo enim poteft fervare ípiritum tempore mortis,

u

Coh. VIII, $, eo magis defipit, qui valr , quod ipfi tamen

Na

non eft integrum, Vitam fuam abnegatione Chrifti fervare

V

Matth, X, verf, 39. perdet eam, quin & aterram. Luc. IX.

A

vcrfl

s i

o O0 E

non

verf, 25. quisquis autem. pexdldemt non quidem av]o-

Me

zetgï, fed DEO perfecutoribus ita. permit:ente, Phil. I verf, 2 9.

f

( V,

r

vitam mCiQApoc.. XILI, rr. Caufa * non poena. fed cauía

facit Martyrem , Matth. X, 22. inveniet non quidem ex me-

p

rito Martyrii,, Rom; VIII, 18. 2.. Cor. IV , 1

( voti

7. Íed ex grà-

tià DEI, Joh. VI./33. 39. Ephef. II. 9* Tit. IIt, $. Jac, IV.

m &

LY

12. Àpoc. l, ro. €am quin imó: vitam cum: magno fcenore

&ternam Joh. XII,. 25. " Martyres qui pro Chritti glorià vi-

oqric

tam po(uerunt temporalem , vita manet zterna, Apoc.. VI. 11..

] tt-

VIL 15. Hoc ipfüum Martyribus pro Chrifto mortem-oppe-

verf,

tentibus acclamavit Symeones ipfe Mattyr, vitaz vere effe ita.

Lv

Aatth.

mmori, pre ignavia autem prodere: DEUAM ,. notorie effé. mor-

tem $: apud Sózomen: Hifl. Ecclef. lib. II. cap. 00i f p2 A $ 8.

;Luc.

Clarisfimum gemini: Paradoxi exemplum deprehendis in-Oratio..

s d

ne Baíilii de XL. Martyribus ad. &igidarium damnatis,. quorum;

4deo-

unus vi frigoris fractus à fide defecit vitamque; quam fervan..

di caufía. calidum balneum: vix. fuerat ingreílus ,. fübitá. morte

Iatur

ofetti»

permutavit ac perdidit,. vifione Angeli. autem. coronas:afferentis

ille&us ipfe cuftos, depofitis mox veftibus. vitàque temporali in.

[. «f

[r vf

fuper habità, decelforis vicem fupplevit nudus. cumque XXXIX,

Rof

reliquis vitam: lucratus. ita. aeternam, quà vitz fervandx tem.

Poralis ftudio exciderat alter..7. 7. f. .. 200;

jtà de*

, Joh

XXVIL.

,-]01.7(')'

Qlli od Prode['f'Præ&rtim indie irz, Proverb,

XI, 4. Ézech. VII, r9. Zeph. I 18. homini mortali, P(alm.

IXL. 1r. f totum.mundum, quem ne Magnus quidem

y n

Alexander occupare potuit ,. nedum fervare, lucratus fi

uerit,

quanto minus opes juvant longe minores fluxioresque

? conf.

10[65)

camen

Matth. VI. r9. T. Tim. Vl, 9. r7. Jac. V. I. 2. 3. animá

veró fuà mulc&tetur? qui Chriftum abnegavit propter

Va

" Iv

xgöa'ay * Exiguns tibi efl totus mundus pro uaim anima d

ifpen-

(

C 3

dío ^

&l ( 2 2 ) ï&l —

ettescsceeerótii

PISMQL ia

L(/

diog ait cap. V. d 'ooz*oMor

U'S A

;i:m(ï-us T. IV. £ m. 134.

conf. .Luc.

w iT

tum

pu u

20. 21. 2ut quam dabit homo com-

QGL

penfationem, ayrdAayMeb cít id, quo redinutur aliquid ,

dei

tali autem pro animà vel faltem un:cà folvendo totus mundus

m

non eft. P(jlm XLIX. verf. s. animae fua. — Nil itaque fto-

lidius eft, quam R. Zontifici pro animarüm redemtione pcndcre

nummos; cum ejusmodi cxpænüs in purgaterium crumenarüm

potius ac animarum cedere conftet.

t

Joh

XXVII.

&t

Fiet enim Mescia Judicii extremi nobis certa, prz-

Xl

fertim crucem fuam tollentibus folatio eft, terrori veró omni-

bus impiis. Rom. II ver(. $. 6. 7. 8. g. ut Filius hominis

gu

Chriftus erit judex jaxta naturam quoquehumanam, Dan. VII.

3

du

/

13. Matth, XIX,

8. reduplicativa expreífa eft. Joh. V. 27.

t

veniat, huac Chrifi Adventum contra ipfius omniprafen-

x

tam malé intorquet Camero, Z oz. f. 3 1. & Marefius I. Syl-

ü

log. pag. $ 11. fic enim ille nec

10ad divinam gOïCï naturam o-

6;

nmipræfens ut toceom quod hic Chrifti aJventus tantüm é-

]:pz

zi ávam (: iC Wæggalæg awré. 2. Theíf. II. 8. in gloriä

FR

tam fuà Mattb. XXV. 51. Luc. XXIV. 26. per generationem

o

Ícilic. xternam Joh XVII. $. quam Patris, cum eft & filius

i

[U

unicenitus Job. !. 18. & &Wczäyïm'.uæ gloriz Ebr. I. 3. fedens

tel

quoque ad aect'2m . ejus; cujus funt etiam. Angeli.

T. Navtm'æ

1imn3

i

itaque Chrifi humsna divina Majettas eft con

unicata atque

Gloria cum Aäïägdïs [uis potenuiz fuz, 2. Theff. l. verf. 1.

* Caufízx Judicii extremi M nifteriales erint Anceli M

Av

atf

h XNIN.

1. XXV

»

4

^

. & tunc folenniter dabit &ze2yo: idem fz-

pe eft ac

nplex 2zvzs, Matth, XX. 8. 9. XXVIL. 59. Ad.

]V. i3

]

uri Cu1qU€ pro fubftratà materià. fuam fcilic. cru-

cem tollenu bona, mala' véró apoftiià, vità & opes fervate

cogitanu. Rom. XIV, 12, Gal. Vl. j. fecundüm aliud eft

4605 T 0L

. CH2

"

!fþ

m ÉR

— !

1.

Axwrä& fecundum aliud Óa propter, hoc caufam . prodit, id tan-

tüm qualcmcunque reípe&um , quo

ntecedeus refertur- ad

Ofe

confequens Matth. XXIIT. ;. Opera ejus (bona ceu figua fi-

iquid,

undus

dei, mala ceu merita condemnationis, 2. Cor, V. 1o. Apoc.

XXIL. 12.

je fio-

XXVIII.

endete

Certó dico VObiS, Quz ptopheta Magnus przdixit

Datüm

eventüs eífe non nifi certiífimi: potuerunt. Matth. XXIV. z.

Joh. XV1. 4. funt quidam, Pettus, Jacobus, Johannes,

&c. hic adftantium. — Non una omnium fors eft. Matth.

P[ d.

XII. 1 1. XX.. 16. Luc. VIII. 10. X. 24. qui nequaquam

nf

gufcabunt mortem, id eít, morientur, con£. Joh. VIIL v

fins

$z. Ebr. II. g. usque dum viderint,noa legitur, 4544e

; VIL

dum filius homints vencrit , Íed usque dum viderint, jam tum

V' 27'

enim venerat is, fed nondum adeo claré innotuerat, Füium

u

hominis venientem in regno fuo íeu in transfigura-

Lj

tione Taboreà capite mox fequenu depidtà, j4xra Cbryfoffom,

am o-

Cyrill. Hilar. Ambrof. Hieron,. Lafevr-. Hunn. Gun. C. a Lap.

i e

*

Epift.íeu in Evangelio plene & per totum orbem potenter prz-

dicato. Marc. IX. 1. Luc. 1X. 27. jzxta Glaff. Pb. S. pag. 75 9.

ma

jonem

c M. Woalr. Hargm. pag. 845. feu in judicio Judzorum juxta

51 (

Spenerum d. [pe AMelior. temp. pag.78. " Przgu(us vite z-

edens

temne quandoque in bàc jam tum vità obtingit, utut tantum

dl

[

quibusdam , Matth. XVII. 4. A&. Vl $5. r.

(q.

Cor. XII. 1. 2. 2. Cor. XIL verf. 4. Ebr.

0 l,

ViH. verf..4. $.

yi.

11

N'O

d

e* AO

Mi

& Pa2

F

dO.

ERN

r

[2

Yl

E

at

"

b d

]Ü

ftt

CAP,XVIL

æwfd!

—*äriïw du

asss

Go

[us &

NACOr

miffat

h y

57 i

th 4

t M

CAPUT. XVII.

Wt

bui

MATTHäL

Yerat.

]

tiam,

AGEL. T.

Totru

Àny

T poft dies plenos fex exclufive, LucasIX. verf. 28.

du

E

ponit 4ies o£o fed adje&à particulà àc&i, qua innuit

NT

Íe zra- v Aas ldqui, uti & nos loqui folemus, czreiter

Yetít

Vfv

pofe olidunm , & Judsi tempus intra duo fabbatha vocant ocfo

dies. Joh. XX, 26. Lucas itaque dies numerat non tantim in-

&u

de t

terjectos, uti Matthzus h. l..& Marcus IX, 1. fed diem quo.

que , .quo fermones illi fuerant habiti, vC 23, & vefperam im-

Det,

minente.nocte , .quà dies inchoabatur octavus, fubíequebature

N CFM

Hier

que.ipfa transfiguratio, vf. 29. unà includit, — Nulla hinc ob-

Ícuritas affricari poteft Scripturæ Sac. prafertim in dogmaticis,

mon

quod quidem Becanus tentavit, 4, 3z4. Ceztrover(.$. XXII.

447

f- 1239. b. 'afï'um-pfit]Efus non omnes, ne evulgaretur an-

ilppj

te tempus, fed tantüm tres, tot enim (ufficiunt, Deut. XIX.

ao

1:. " Exigit Fcclefiz conditio, ne omnes aut donis pares aut

&m

officio &quales finz, Nec ompia corporis membra potlünt eífe

Cofi

oculus. 1. Cor, XIl. 14. Petrum fenio Zeloque primum ac

Dan,

os Apoftolici Collegi, & Jacobum füei atdore eximium,

Áfans

qui primus inter Apuft«zlr)s teítimonium de Chrifto fuo erat

W

languine obfignaturus, & Johannem eximie dile&um , qui

hr

Lf

aQ oO futurus poftque omnes reliquos Apoftolos fuper-

ftes

ennbusss

UO

dEsMeSIESeiESonfbnan: usl

fles teftimonium hoc ad etatem fequentem viva erat voce trans-

d.

miífurus. Hos tres ita Chriflus uti ad fpe&tanda fua miracu-

hi

la przfertim fuícitationem filiz Jairi, adíciverat, Marc. V. vf.

N

37. ita in hoc monte hos tres vifione gloriz fuz praparare vo-

Tuit ad fpecaculum ageniz fuz , in monte altero, ícilic. Olive-

ti, Marc. XIV. vf. 33. 34. Luc. XXII. vf. 43. 44« Eosdem

tres novis pridem nominibus, Simonem quidem Cephz, Joh.

"

l, 42, filios Zebedzi autem denominatione Boanerges macta-

verat , Marc, IIf. ví. 17. ad innuendam operationum przftan-

tiam, ad quas obeundas deftinarat eos. dotibusque neceffariis

inftruxerat. Nec adeó malé obfervatum eft à nonnullie, apud

Amyraldum Part. IV. Difpp. Salmur. pag. 118. — Quemadmo.

D

dum tres de coelo teftes extiterunt, Pater, Verbum & Spiritus

nnuit

Sanc. & tresitem de terrá, Spiritus, Aqua & Sanguis, qui de

cittr

veritate Evsngelii teftificarentur, 1. Joh. V. vf. 7. 8. fic exti-

tiffe tres .de coclo pariter; DEUM Patrem, Mofen & Eliam;

[ st

.

1 Ill«

& tres itidem de terra, Petrum, Jacobum & Johannem, qui

de transfiguratione teftimonium dicerent. vid. Joh. L. v. r4. 2.

qBO'

Petr. L. 16. 15.

Nam in duorum triumve ore fübí(iftit omne

itti

verum, Deut. XIX, vf 1,. & füb duxiteos inmontem.

atute

TP

Hieronymi & communis plerorumque veterum traditio eft hunc

montem fuiíle Thabcer, id veró negat Ligfot in Her. Ebr. £. m.

ticis,

447- quiainantecedentibus Chriftus erat in finibus Czfarez Dhi-

Cl

lippi, Matth. XV1, 13; nec ante hanc transfigurationis hiftori-

f Af

[X.

am locum ille mutaíle videtur; inter Cefaream Philippi autem

; aut

& montem Thaboer tota fere longitudo Galilez interjacebat.

Caíarez illi longe vicinior, Jofepho tefte, mons fuit nomine

T

Dan, in quo prima idololatria fuerat ere&a, & illum Chriftus

n aC

transfiguratione fua luftraffe probabilius videtur, excelfium

jultly

eumque Sanctum 2, Petr. I. ví, 18. non tamen conícendit hanc

ent

Chriftus montem , ac fi DEUS montium . modo effec DEUS *

qu

z. Reg. XX.. 28. íed quód mons quo celfior o aptior eft &

pa

Prccia

(ies

Ll

o

x (26) .

z'1-eci5us, M:-*;tth. XIV,-vf. 23. Luc. XXI. vf 37, & matiife-

-'cnï.

flandz gloriz divinz, conf. Exod. XIX. vf. 16. Deut. XXXIII.

Qui

ví. 2; Hab. IV. ver. 3. 4

^

Montem eumque excelfum ipfa

T

JOiCCIE

cere

videbatur.

Quemadmodum

quoque Trans&gurazio f

i

enim montüs illius fummitas fupra terre planitiem plurimum

IL:

eminebat ; ceclotamen multo adhuc erat inferior, ita & ille Chri-

fii fatus erat medius carnis infirmitatem inter gloriamque quam

nunc habetin calis feorfim ad precandum. Luc. IX. vf. 28.

liom

* Precibus fünt feceffus quam maxime commodi, Matth, XXVI.

EXPB&

v. 38.39-

Utzzamg nullus bominum mecum e[fet exterius, in-

ilarius cum DEO logui poffem iute-

àC m

yuit Bernhardus, «t fam

Lur,

viui ! Dpfe enim C fecretum quarit & folitarium locum diligit.

as j]

Cap. LXVI. d. Inter dom. f. m. 1091. Idem arrifit & Hi-

fs

eronymo

Sicubi concava vallimm ,. afpera montium . pra-

D.

vupta vupitm cerzebam ,. ibi oratiouis mea locus , Íctibic ille

TAT

ad Ev&ochium.

II

f.ï,io

oni.

Et transformatus €þ£ non quidem per intrinfecam

h04

&L 6

xiz mutationem , per habitus tamen extrin-

EXO«

corporis aut fu

aien

feci ac Ípeciei illumin

ationem JE.fiis Ecce DEUS nofter hic eft.

Q

Petr. I. vf, 16 in tam illuftri fe emblema-

Jef:. XXV. xf. 9. 2.

tüm

te confpicien

dum uíque DEUS d

edit. Exod; XXIV. vf. 10. Jef.

buf

VI. vf. 1. co

ll. Joh. XII. ví, 41. Ezech. L. verf. 26. 27« Dan.

hg

X. vf. s. cell, Apoc. L. vf. 14. COYa

m eis.

* Nemo ejus

offendatur exinanitione, ex quàtantz Ce

l(tudinis divinz ftridu-

T

rz clariffige. usque diluxerunt. Jet, LH. verf. 13. 14.

lf-&

bOg

C

fplenduit facies ej

us ut fol; Hac Chrifti gloria & fide-

Mat

les irradiabit, Matth, XIIL ví; 45« Dan. XII. vf. 3: 1. Cort

folyg

XV. verf. 40. ipfius enim conformes imagini evadent; Rom.

Quo

VIII, vf. 29. Phil. III. verf, 21. & Mofis facies corufcabat, Ex.

341

XXXIV. verf. 29. veftimenta autem cjus aliàs vilia uti

fervi , Phil. II v. 7. facta funt alba ut lux. conf. P

falm.

CIv.

Kdeeegid

ÉR ( 27 )5

vitife-

NI

CIV. verf. 2. &:—Matth. XXVI-I;. vf. 3. Luc. XXIV. verf. 4«

Qui candidas beatitudinis veítes avid& expectat, fuas in hoc

n ia

mundi luto fervet puras. Apoc. IlI. v. 4. & qui in coelo fulge-

modun

hil.

re geftit, isabhinc lux fiat in Domino, Ephef. V. v. 14. P

irimum

II. ver. 15. Matth. V. v. 16.

eChri-

TII.

cquam

Etecce duo non Ángeli , uti Gen, XVIII. vf 2. fed

! X!'fl 28'

v

homines, quorum fuerat alter mortuus, alter vero mortem non

expertus, uterque h. l. Chrifti apparitor Domini vivorum ita

| ) i[l-

! J/lte

ac mortuorum, Rom. XIV. v. 9. confpc&i funt in eloriá,

Ll

ul

(tt,

Luc. IX, vf, 31. €1S Petro, Jacobo ac Johanni, qui prophe-

tas illos maxime ex habito hic colloquio dienoverunt, Ferraf-

&

fiss, qte Theophylacti conjectura eft, 74 ojlo: dicebat: T es,

,F/ü

cujus ego Paffionem prefamificavi occtío aguo G* peratto Pafchag

jbit 1

i

Elias autem: Tu escujus vefurretlionem ego. prafiuravi im

filio vidue.

Mofe qui Lkgis ille do&or, gravisque Phara-

oni.nuncius, qui Filium DEI viderat pridem in ardente rubo,

vfecatt

Exod, IIL v. 2. hic h. l. in corpore proprio ( probabiliàs quàm

exttille

alieno ) ex mortuis refufcitato, appatuit, in refürre&ionis fu-

wicel

turz præludium, uti communior h. l, e(t fententia Interpre-

;blcma-

tum, Hieronymi, Brentii, Lyíeri, Gerhardi, C.à Lapid. qui-

( JCL

buícum faciunt & Mobius, Difpp. pag. 9 38. Walc. Cent. Mifc,

^ Dan.

pag. 389. Bebel Difpp. Cur. II. pag. 282. & Capell, Spicil. p.

o f/L//J'

21- & propheta Elias Zelotes ille lecisque affertor.& Acha-

ridue

bo egravis Cuff1 €O, in hac ipsà apparitione difparuit fufpicio,

$

Chriftum elfe Eliam aut aliquem prophetarum perhibentium;

. fidee

Matth. XVI. vf. 14« colloquentes de exitu Chrifti Hiero-

, Cut

folymis complendo. Luc. IX. v. 5r.

* Chri£us centrum eft,

Ron

quo lex ac propheta collinearunt. Matth. Xl. vf 15.. AX«

4-

" EX'

v 43« Rom. Ill. v. 2r. X v

]is u

N

lu

;

Refpondens autem Petrus tum nuperrimz incre-

Q

[

D2

pationis

uf (28) *

iworenssemuns, düisucwesius wideden

iaensp Mu URABPUTUNe rE

xationis Matth. XVI. ver(. 23. tum familiz reique familiaris ac

1l

À.

domicilii oblitus dixit JE.fii nefcius tamen quid diceret, Luc..

IX. vf. 3. Domine bonum eft, Promul(is vitz ater-

?m

fin

nz in hanc quoque cadic fuaviffime, A&or, VII. v, $ $. 2.Cor.

XiL verf, 4. Hinc & Auguftinus : Ua flillem dulcedinm.

Pïä

Pettus guflavit , & omnem aliam faflidivit duleedimem.

Quid

ll

Pa

pates dixiffet .. fi magnam illam multitudinem dulcedinis divi-

mitatis tua gullafet, quam ab[condifli. timentibus te?. Cape

Ut

XXII Soliloq. T. IX. £, m. 774. 1105 Petrus non dicit zo/;s

Ymo

alias commoditati tantüm fuz. confuluiffe fuiffet vifus, fed zos

h

hic effe , nec exirein alterum moentem Golgotha ad mortem..

Y

* 'Tanta eít carnis infirmitas.in eledis quoque. Joh. XXI. vf;

gl

T

18. f1 vis, Omnia funt DEI nutui atque arbitrio refignanda,.

Rom. XII. vf. 2. Matth. VI. vf. zo. VIIL. vf. 2. faciemus.

hic tria tabernacula ne uno quidem opus habent cclites ,

üti

nedum in terris, l'ibiunum, & Mofi unum , cur pa-

ïï&t

ria tabernacula adeó imparibus, Domino ac fervo?. Ebr. III,

i

verf. $« 6

* Adeo d-ifcrcpant cogitationesnoftrz atque DEI.

J« LV. vf 8. 9. & Chrifto przíente nee Mofe amplius

l

nec 'Elias erant retinendi

pnedum

infruendi tabernaculis:

N

Elia.

r

Si Petrus potuit in illà luce transformationis

Chrifti Mofen & Eliam antea non vifos collequentes cum Chrie

fo agnofícere, quis Hanc notitiam denegabit Beatis in coclum

VC

del

translatis, ita colligit Tarretinus, P. IIl. Th, Elencht. p. 706

M

[Uy

].U«

Adhuc eo loquente tam. prepoftera, ut rcfpohfa

pr

ipfum non dignaretur Filius, refpondit tamen Pater Filioque

Y

perhibuit tetimonium ecce nubes fymbolum prafentiz DEI

Al

gratiofz confuetum, Exod. XIV. ví/To. XIX, v. 16. XXXIIL.

L

D]

v. 9. XL. vf. 34. lucida , nubes in Vet. Teftamen. pleraque

H

fnit opaca; Ex. XIX. 16. XX. 2 1: I Reg. VIII, zo. 12. hzc.veró in

p

Nov,

Mi r

i.

Mv

«äw(,zsz)* x

—

— A0

zfis A

. Luc.

N. Teft.lucida, vid. 2,.C;)r. II 7,.---1.[.

obumbravit e(;;;

Illaitaquenubes nontantum in fplendoris à Chrito

zmnsfïguïato

at

prodeuntis mitigationem ceffit, fed diícipuli: q

)« COf.o

uoquein tegminis.

Ífymbolum, pignusque tutaminis, umbraculum enim pa(Tim notat

lii

prafidium, Exod. XL. 34. Pfalm. XCI. v. 1. CV. v, 39. Cant.

Quid

II. ví, 3. Je( IV. verf. g. 6. XXV. vei. 4. $. & ecce vox

: ditt«

Patris, hujus enim filius fuit Chriftus, 2. Petr. I. 17, € nube

G.

uti pridem, Exod. XXIV. vf. 16. Job. XXXVII

ml

Eu quin

imö.- h. l. ex ipfo ccclo, 2. Petr. I, v. 18. dicens

üon nifi for-

Q ni

malia pridem inque Teftamento jam Veteri

prolata, P(lm. II.

ttert..

vf. 7. Jef. XLIL. v. x. Deuc. XVIII. vf. 15

SETS

Nunquam

.Y

probabunt Anabaptiftz , Vet. Teítament, libros. in

Nov. Tefta-

i,

mento elle eliminandos, con£. Joh. V. v. 39 Rom. XV, v. 4-

TU5

1. Cor. X. v. 11. 2. Petr. L vf. 19.. Hic eft nen. fervus

uti illi, Mofe ac Elias, conf, Ebr, 11

lts

$. 6. fed Filius meus,

nec vulgaris tantum, uti regenitus

quivis, fed Ebr,

L. vetf. 4.

At pae

ille dilectus

, in quo complacui, Matth. 11l

Le mi

. verf, 17

DH.

Col. I. v. 13- in quo nos irz fi

lii folo reddimur accepti, Eph.

L. verf. 6, I--pfum , ergo p

-

rzcisé ut novum

Legislatorem ?

nglius

Quidni ut prophetam illum fummum , Dent.

i cui

XVIIL. verf. t N

ationis

Joh. I. vf. 18. & Evangelicum, Jef. LXI.

ví. r. 2. Lue; IV:

v. 18. 19. audite fimpliciter Exod,

Chtie

verf. 20. fi exclufive de

XXIIL vf. z. Apoc. IIL,

lu

folo Chrifto hoc capias , acfi

is audiri

deberet non tantum przcipué fed & folim, uti vellent A

',' [J6

nabaptiftz ,

tuncnecaudiendi forent prophetz,

quod contra manifeftos textus,,

I.UCc XVIO V- 29- XXiVO 2-7. JOh,

V.v.3

2

9- 2. Petr. I. 19. nec

Apoftoli, nec Do&ores, reclamante ipfo

Chri&o, Matth. X,

(Poäfb

loque

Y. 40 41. Luc.. X. v. 16. nec ipfi Anabaptifte, — Bene tamen

zDH

ad mandatum hoc: Zc andite:

Erafmus : Hec vox fummana

antoritatem. arrogat. Chriflo.

(l

Unum hsmc Dotlorem Creavrt

ipfe Pater.

Hoc autoritatis nl Tleoloe

e

orHW, ul Épifco-

taque

perum nnki Pomifieum aut Principum tribut:um eff $^ non

ol

(;'zod'

NOV-«

As

D à 5).

(

d

M

d

A

t

50?

L

d

,..- ,

)o

Y.

bis mon fit pareudum ,. [ed Chriffo pfsecz'p-æä G' ob Chriffum il-

lis, fi modo Chriflo digza pracipiunt, C ff féquuntur. eorum

J

e

itum efl: Qui vos [perniteme [permt , :

z-cj?ägiæ , de 47142"!0!4/5 7

208

vos audit, meaudite At uunc vide

PP

u pa[fime dormitariad Chrifli

dotirimam, €eucra[[am ac vüdem, F coucionis auribus incul-

ph

aC

eari, quid dixerit Scotis ,. quid Thomas, quid Durandus ,

[ui

( pluris fieri inter AMonacbos, quid flatuerit Benedicus, ant

Bevnhardus aut. Francifius, quam quid. is docuerit , de qua

J0

vox Patris andita efl: lpfuma ansite $— Ill ferre mon poffunt ,

Plä

f 4uis verbulo elevet Dominici aut. Franci[ci autoritatem. E&

lo

[6

no: feremus aquo animo fervules anteponi Donino,

li

VI.

q

Et audientes difCipuïi vocem DEI cujus fonus ple-

u

xlis, Dan. X. v. 6. Joh, XII. 29. Apoc. L. v- 15*

rumque hor:it

XINV d ceciderunt in mon

tis cacumine nulla amplius ta-

Nullus. convenien-

bernacula optantes in faciem fuam.

vi

tior cafus eft quam attoenitorum in faciem, D

an. X. vf. 9. Luc.

'Tanta mortalium

[

V. v. $. & timuerunt vehetmenter.

loq

infirm:tas eft, ut. ne vocem quid

em DEI fertuc queant, Deut.

bi

V. verf. 25. 26.

VII.

Ti

fiis

ii aC

cedens JEfüs non territus div

iná voce uti difci-

t2

vuli tetioit €OS

-

4. Parabol. XX. v. 6. Pfalm.

Wt

ep)

manu potenti $

C

;

UL VCY, A.

zech, IlI. vf. 14« Zach. XIII. vf. 7.

& dixit

W

non exp tobtatio

nes, uti Matth. VIIL vf. 26. XIV. ví.-31. fed

lisr

confolationes, Zach. I v. 13.

Surcite,hac voce uti Chriftas

vd

fufcitabit

erexit confternatos, con£. Act. XXVI. verf.. 1$. ita

|1o

quoque m

ttuos. Joh. V. v. 25. 28. Marc. V. verf. 41. Luc.

lu

& ne timeatis, ne timor me-

VIL. v. 14. Ephef. V. v. 14.

tt

* Chrifus fuccurrit

motiam eorum , qua vidiítis ; excutiat,

I

XXVIIL v. 9.

obftupefactis accellu Thren. Ill. vf. $7. Matth,

19,.

*ä—æc -s

-

^g

1o. Joh. XX. vf. 19.« tæ&ïz Dan. X. vf. to. i2

19, Apoc. F

! ij-

V. I7. affatu^ Jel, XLI. vf. p0, RUL vf, 1.

WUA

ftit

VIIT.

ln

Sublatisque OCUulis ex metu erecti rnetminem am-

iil«

plius VidCï*LH"lt,, difcefferat Mofe, diícefferat Elias, nec enim

"P

accellerantad figenda in monte tabernacula , nedum porró z-

At

qui ac Chriftus, audiendi nifi JE.f(üm fvetá formá amictuque

? n

folito ad reliquum paffionum redeuntem, transfiguratio: enia

77

przludium tantum idque momentaneum future fuit glorig

folum, ne ambiguum effet voce cclelti folum Chriftum indi-

catum, fed conftaret, quód hic folus fit filius DET, quod re-

liquis fublatis hic folus f1t prefens in terris Matth. XVIIL. v. 20.

quod ceffantibus Mofe & prophetis hic folus fit audiendus.

i

LuCO X&TI- V. 16- Ebro II VC IO

v [s.

$ .

IX.

qieft«

Defcendentibus ipfis de monte Cur. demum ia

Luc

deícenfu id Chriftus interdixerit, non eft cur inquiramus, fi e-

nim in ipfo montis cacumine hoc feciífet , compar interrogandi

f

locus eflet, cur non diftulerit interdictum usque ad defceuíum ,.

qu

mandavit eis JEfus dicens , durante enim exinanitione hu-

militer fe geífit illique (tatai convenienter, nec transfiguratio-

nis famam emanare voluit, quamdiu carnis ipfius infirmitas

i(ci

tantam non admittere gloriam fed potius reddere incredibilem

l!m-

videbatur, nermini neque Judzis queis velo obductis nil da-

t

tum prazter fignum Jonz. Matth. XVI. v. 4. nec ipíis difcipu-

lis reliquis, ne illi tante rei vifionem vel fibi negatam dolerent,

(tus

vel tribus tantüm conceffam inviderent , dixeritis vifionens

4pit

(non phantafma ) quam habuiftis jam expergefa&ti ac vigilantes,

Pa

f

Uict-

fr.i

AC

Luc. IX. vf. 32. usque dum Filiushominis per re

tationem íui Filius DEI declarandus Rom. I. v. 4. à mortuis

ia

ufïic

refurgat finkaque cxipanitionc glorie veftibulum ingrediatur

0

a€

u

Ezas

peu—

& «a-w.(- 3-2.. ) —I | t at n

*

i

ac exaltationis, à quà transügurationis fplendor , hion ut hnuac

'COIP«

veif,

A fervili hodie exinanitionisformá, abhorrebit, * äuææ:'gæ; &

fuo quzque tempore & pro auditorum captu proponat prafer-

fon

f

tim przco verbi divini. Proverb. XXV. v. t1. Joh. XVI. vf.

I. 12. 14. 2. Tim, Il. v. 15. Eþt. V5 v« 12- 13« 14

J

la

X

.

Plæ(

Et occafione vifiin monte Eliz , qui quidem nec prz-

ceffit Chriftum, nec omnia reftituit, fed fe mox iterum fub-

Que

pra

duxerat, interrogarunt Eutrn Filium DE[ , ad manda-

tum Patris noviffimum: zpfés audite, verl. s. difcipuu e-

que

u

jus.

* Gnavi.eft difcipuli, de iis quz minus patent, rogare

Magiftrum, Marc, IV. verf. 10. X, 10. Luc. XXL vf. 7. Joh.

p

Ynte

XVI. v(. 19 dicentes maxime pcrfua(ï,, habità Elie vifione

fe demonftrare poíle, quód Meífias jam venerit , fitque nemo

alius nifi JE(i5 Nazarenus.

Si itaque omnibus evulgatlent hanc

