à íe oculis ufurpazam vifionem , putabant fe hac ratione poffe

&

facilim& perfuadere fcribis, Chriftum effe Meffiam. — Quo ma-

pet

eis mirantor, cur Magifter vetuerit, ne evulgarent vifionem,

Jox

hinc intertogant : Cur igitur Scriba dicunt locumque'

C

Mal, iV. v. $. opponunt, Mesfiam nondum veniíle, inde pro-

&

li

baturi, quia Elias nondum venerit, nedum przcefferit, feu

do :

quod oporteat Eliam Thesbiten in períená venire

todi

primurm.

Sinítre Verbi divini interpretationes funt hareti-

GQ

cis familiares, Ma:th. XXI. v. 24. 2. Petr. HI. v. 16.

At

XI.

Tür

JEfüs autem refpondens dixit eis, nontamen de

ls. Ài

eodem, quo de quztítio erat,Elià, — Nil magisobvium enim in

disin

H (tería Evangclicä, quàm repetivocem eandem, íignificatu di-

lfl[ïm

verfo , ufitatá JiAeyía feu ay(gya A ,. Match, VIII v. 49.

XX

XXVl. v. 29g. Nec adeó rarum aut infrequens , rogati Chri-

Bumdeuno, deque aliorefpondeti, utà terrenis ad cocleftia, à

.COI'PO-

b

o

C 33.)

u

m

DVRESRGENEEÉ — omemaeter

lRC

corporeis ad. fpiritualia, i falíis ad Qäka re

vocaret, Matth. V1II,

uX

verf. 21. XIl. 39. 47. Joh. XIV., v. $. 6. Elias quid,cm

zlet

non Thesbites Joh. I, 21. fed quo de Malachias, venit pri-

ld

multn, oraculum ita repetitur prophetz, uti ejus temporibus

Elias fuerat veztzrzsícilic. Johannes B. Matth. XI. 14. Luc. I.

17. & reftituet in melius fpiritualiter ac. minifterialiter per

Pfa'!

predicationem Mesíiz exhibiti, & poenitentie , converfionem-

1d-

que Patrum ad filios Luc. L 17. Joh. I. 29. otnnia Mal, IV,

1di-

predicta, quz regnum Chrifti fpirituale fpe&tant, Evangelii-

Wv

que o:conomiam. E. non potuit ftatim fequi extremum judi-

cium, uti videtur Bellarmino, fed reftitutio potius Ecclefiz

Vg&f&

W

per poenitentiam intercedere debet, "* Optimus »prophetarum

(one

Interpres eü(Chri&us. Euc. XXIV. 2 7

e[]o

XII.

hanC

Dico autem vobis prophetie & cenuinum fenfam

pofïc

& complementum, q'U.Od Elias jam venit non quidem ia

t«

perfonà, Joh. |. verí. 21. fed in fpiritu ác virtute. Luc. I. i?.

[7h

Johannes quippe Baptifta, quod agnofcebant difcipuli verfu leq.

4

xque

Chriftusq; ipfeaffirrhavit. Matth. XL14. & non agnoverunt

PI'O'

eum conf, Joh. L. 19. fed patraruntin eo ingrati fpernen-

, fet

do atque tollendo Judzi, Luc. VII. 3o. 33. Herodes & He-

s

ii

rodias, Matth. XIV. v. 3. quaecunque non debuiffent, fed

TA

tantüim Woluerunt, plan& eadem , qua in Eliá quoque ten-

tarant Áchab atque Jeíabel. 1. Reg. XiX. 10. & filius ho-

minis fimilia patietur ab illis, Herode fcilic. atque Judz-

nat

is. AG.1V. 27. " Hocmorialiumeft iugenium , ut, quoscali-

m i

disimis expetierant voris abfentes, (ex. gr. Eliam verí; 10. &

ipfam Mesfiam ) prafentes vauniano excipiant odio, vid. Matth,

ude

XX 29. $0. 31.32,

4

XIII.

hr

:g,d

Tunc demum intellexerunt difcipuli quosfzciba.

ram traditio pene dubios reddiderat, verí, 10. quod de Jo-

1!90"

E

ban-

« (342

Ea

asiiod.

J m Qub

hanne Baptifta ipfis fuerit locutus. 'avrik dde

Chrifus, cujus effatis ac deciionibus unic& acquiefcendum.

^

Jec VIIL. verf. 20. Joh. VHE. vf. 52.

t

XIV.

l

Et cum veniffent ad turbam, Praftat infervire

X

al

pluribus, quam fixa in profperis optare tabernacula. Phil. I.

veif, 23. 24« 2$. adiit eum Ótéjflouzey quidam proci-

tl5

dens in genua coram. IpfO.. E. Filio hominis M'ajc?c'as

4

divinz quoque adorationis communicata fuit in ftatu non

a

demum exaltationis, Phil. II. vf.. ro. fed & jam exinanitionis.

cia

Matth.. lL. vf. 1. Joh. IX. vf. 38. vid. Hater. L, L« f. 178.

fie

X

e

W

Et dicens: Domine Crux. compellit ad Chrittum ,

ii

VS

Jet XXVI. vf. 16. Miferere mei unici, Luc, IX. v(- 38.

filii Parentum eft pro liberis precari prafertim zgrotis. 2. Sam.

W

XIL. 16. Matth. XV. verf. 22. Matc, V. vf. 23. quia lunati-

te

€us eft &a:isque lunz vicibus morbo corripitur caduco, &

[vf

gmale habet Tot & tanta poft lapfum mala: miferorum mor-

Cr

talium. incellunt vitam, utab illis nulla.zetas fit tuta, fexusque

o

nullus, 2. Reg. IV. vf, rg. Joh. IX. vf;2. fepe enim ca-

X

ditinignem &fxpe inaquam. Tot defungi pericu-

lis, utilunaticus usqie fupervixit, fingulate Divinz Gratiz ar-

gumentum. eft, Pülm.LXVI. vf. z2. Jef. XLIIL ví. 5

n

XVI.

ii

IX

Et obtuli eutir fanandum difCipuHS poteftate pellen-

di morbos atque diabolos mactis, Matth. X. verf. 1. tuis IX.

X

radicem montis te praftolatis. Marc. IX. vf. 14. neC potu—-

p

f

erunt, hac tamen exciderunt mosfto , non. ut Apoftoloruut

accularetur impotentia, fed vis morbi tantüm exaggeraretur »

Xi

)i

eum fanare.

* Abfente Chti&o nihil ben& füccedit. Hof.

li

«

X. ví. 12. Matth. IX, vf. 15. Joh. XI, vf j2tj4

| XVIE

ln

—;&* 35:) u

F

^

À

4

XVII.

dum,

Refpondens autem JEíus tiplicemque. &iz;aw

increpans, infidelitatem ícilic. contumaciz in Scribis, in patre

lunatici Azyo7ictav infirmitatis;incredulitatem ofcitantiz denique

etvite

il, l

ac fecuritatis in Apoftolis, O gens incredula ab perverfa

adeoque Chriftus invehitur non tantüm in Lunatici Patrem (a-

d-

tis hzfitabundum daübiumque de filii reftitutione, Marc. IX, v.

:jc(&as

22. fed & totum populum prefentem, promiffionibus enim nec

N

generalibus de Meffià filem habuit populus, nec Apottoli fpe-

J0niSs

cialibus de virtute thaumaturgicá fibi collatá fiderunt, vid. Ca-

17e.

mero Z oz. É. 56. & feq. quousque tandem ero Medi-

cus VObifcum intractabilibus? deferi vel tandem oportc-bit

&Jm ,

incurabiles, conf. Deut. XXXIL vf. 20. Jer. IX. vf. 2. quo-

[ i*

usque tandem tolerabo vos. Intolerabilis eft veftra

; 33.31-

tum incredulitas tum perverfitas, ultima itaque hac patientia:

nati«

tempora (antbrevi abrumpenda, adducite non obftante in-

,X

credulitate vetrá, mihi qui benefacere non ceífans vos convin-

quate

cam, eum huc. *Maxeelupía, quà tolerat DEUS indura-

xusque

tos , eft incomparabilis, Jef. XLVIII. v 9. A&, XIIL vf. 18.

n -

'Rom. IX. ví. 22. 2, Petr. IlI. vf 9.

XVIII.

yeticlle

íg d

Et increpavit ipfum non tam Lunaticum, quàm

demonium, relativum « ad fequens pertinet Tà dauzáyioy *

ufitaco hebraifmo, uti conftat ex Marc. IX. verf, 2$. & Luc.

IX. ver 42. JEfus, iq/veórtoO-- Luc. XI. ver, 22. &

;cücn-

exiit ab illo lunatico dammonium. — Morbi utut ex caufis

1l3 lïi

]

plurimum orti natural:bus quandoque tamen & diaboli Hayella

t

funt. 1. Sam. XVL 14. —— 23* Job.IL. vf 7. Luc. XI. 14..

ylof

"

XIT verf, 16. conf. Delrio Difq. Mag. pag. 421. Vallef. S,

u-

t

Philof. pag. 178. & Gisb. Voet. Part. L. Difpp. Sel. pag. 1038.

pl

& feg. &fanatus eft puer à momento, quo increpa-

tum fücrat dzmonium, illO. ^ Tam £xcilis atque promtus eft

Xb

Ed

Chri«

& (56)Q42

n ORE o

Ix.

Lr21]

ví.22.XV.

«t

äri&us ad nos juvandoä. Matth. VHL ff. 1*3-.

Int

vf. 28. Joh. IV. vf. $3.

XIX.

Tot

jl

Tunc aggrcfü difcipuli JEfütm non coram popu-

la

lo , fuadente pudore & quod in íe hzerere culpam animus ipüs

X

prafagiit , fed privatim dixerunt: Quare nos non

tel

otuimus ejicere illud? * Hypocrite quo magis diffimu-

qu

lant turpitudinem íuam, eo magis produnt. Mauh. XXVI.

àd i

veif. 25*

Yiti

XX.

Que

JEfus autem dixit illis: poteftatem ejiciendi àxmo-

Tir

nia jam ante concefli vobis atque promifi, Matth, X. verf. 1.

(

Veftrum fuiífet poteftate illà uti per fiduciam in meá non veftrá

u

olexiftisac hafitaftis, dz-

potentiá ac viribus , hoc veró quia ne

u

Dlitatem non tam Patris

k

monium ejici nequivit ob incred

b

Lunatici quàm Veftram, * Haud poftremum in patrandis

i

miraculis przïf'pcdimentum incredulitas eft. — Matth. XIII. v. 58-

glh

Amen enim dico vobis tantá aífeveratione pr'omifiioncm

&

rei tam iníolite difficilis viribusque creatis (uperioris, qualis

YS

fo]

ópoxipioi6 , V. fob. IX. v. $. XVIII vf 14.. Pfalm. XLVI. vf*

3. Apoc. VI. verf. 4. VIII. verf. 8.

Chriftus h. l, premunit

Ini

$i vos Apofoli dono fanationum , virtutum &c, madci, r.

Iati

Cor. XIL verf; 9. 1o. habueritis fidem miraculofam, DEI

1

omnipotentis vocationi, promisfioni,, Matth. X. verf. 1. impul-

fuique refiftibili, fine hafitatione vincente, promte innixam.

Marc. XI, verf. 25.

Si fidem intelligas juftificantem , quivis

ooyozris (* erit thaumaturgus, cum hodie tamen ne-zAUi-

H

«( quidem , quaïis olim Abraham, pos[ït transponere mon-

ter

tes. vid. Franz, d. Interp. Sac. Script. par, 415. & feq. ficut

»

in virtute, juxta Maldonatum, ac Epi(copium, vel, quod pro-

llug

babilius, in parvitate, alioquin dixiflet z //zapi, ut naturam

ejus & efie&um fignificaret, nom »fgrasum fimap, quo res

f Aft

Cef«s

2 (- T ) s

—

o

P

-

;äï

certe parva denotatur, quó & antitheiis |pectat granum Gnäpis,

LE

ia «

Y

inter atque montem, granum finapis, L:

VIL.. 6. quod

minimum inter omnia grana proverbio dedit locum vi4e fzpra

zotas noflras ad 7Maiib. XIH. vf. 32.

Tanta quïääæ m miracu-

JOPE-

Ja Paulus fidei transfcnbere videtur nonnifi maximz, r. Cor..

; ipns

XTHIL v(4.. At quod minima fides :poteft; eiiam maxima po-

non

"

tet. — Minimam h. l. fidem vocat Chriftus comparaté ad eam,

llDl«

KVT.

quam difcipulos haber& decebat, maximam Paulus, comparaté

ad eam; quam alii vulgó habebant. dicetis non temer? fed di-

vinitas adi monti huic infgni; à quo deícendi modo &

uem oculis veftris digito indice monítro , transgreditor-

Mi«

fr[- j

hinc illuc 6 DEI gloria poftulet do&tringque confirmatio &

veltá

tranfibit , idet wagoa(.uanäg, res przftabitis difficilimas &

omnino admirandas ac ftupendas, 1. Cor. X!il. vf. 2; integra

T

Íc Evangelio regna fübieetis. * Montes quidem transplantaffe-

Patris

nullibi leguntur Apoftoli, inde tamen negari non debet, cüm:.

:an&iï

multa non fuerint fcripta, ícripta autem funt long& majora,.

1'58,

quod ejecerint damonia,. mortuos excitarint Joh. XIV. v£. 12. N

[em

&c. Imo montes transpofuilfe Gregorius Thaumaturgus à Grego-

qudü

rio Nyffeno, & ab Hieronymo Hilation perhibentur.

Nec ab-

Lf

foluté h. l. predixit Chriftus quid futurum (it, fed quód nihil:

vunit

miraculorum necetfariorum utiliumque ilTlpOfïïbilC tempo-

:i, L

rario illo dono. mactis VObis juxta DEI voluntatem petentibus, .

Dü

J Joh. V. 14. vi4. Difp. pecc. S. Schmidii ac . F. Mä)'crj.'h. L.

opul-

XXL

a

Hoc vero genus dzmoniorum non egreditur;

æuivis

/

* Ut Angeli boni conditionis ejusdem omnes non funt, ita in-

urt

ter malos quoque magna intercedit diverfitas. Matth. IX. verf:

$

foft«

34. XII. verf. 44. XXV. verf. 41. nifi per orationem..

icut

Hzc certe & fidem juvat & daemones fugat, uti rectà Cypria-

"

nus ad Demetrianum: Daowes exire cogumtur fpiritnalibus

jarnt

fiagris 6* Orationis flagellis, & preces & jejunia pasfim conjun«

) f65

E

et.

3

guns-

«b (738 ) «

Pdege - oUA

Iu

guntur. Luc. IT. vf. $76 AG., XITI. vf.' $. XIV. vf 25. ; Cof.

VIL. vf. €. non ac fi ejusdem ellent valoris, fed quód hac il-

!pl

larum intlammandarum funt adminiculum. — Unde daemonibus,

quo minus fordet mortalium aíotia, eo plus invifa eorum ett

'te-mpcrantia.' Equidem ex fe nec fides nec preces quid meren-

tur, nedum dainones pellunt, quanto minus jejuniaj€lenium

Pl

n

-qucd nec in ciborum dele&u confiftt, nec per fe cultus DEI

À

eft, ejus aliis neglectum Chriftus üon probaífet. Matth. IX.

wÍ. 1 $. vid. Camero Z oz. F. 63.

qi

XXII.

li

"Verfantibus autem illis in Galilaa ubi tanto

"Chriftus miraculo inclaruit, diXit €18, ne perpetua hujusmo-

di bona fibi polliciti improvisá Ejus cruce nimium offenderen-

Í

tur, JEfus: Filiushominis tradetur in manus ho-

3ninum.

* [nmediá luce juvat cogitare de cruce Proverb.

H

XXVIL . vf, 1. Coh. XL. vf. 8. Syr. XI. ví. 26. XVIIL vf, 26.

(

XXIIL

*

Íe

'toccident Eum iu cruce. In media Chrifti exi-

Á

raniücne Majeftas przfcienua Divinz eluxit.. Joh. XVIL, vf. 4.

k

fed non relinquendus in morte tertio die refurget, Poft

TV

Ti

nubila Pho/ous. Joh. XVI. v. 16. 20. & contriü:ati, quód

amera gaudia fomniabant, funt nuncio necis adeó falutaris nihil-

hi

eminus vehementer. Animüm íxpe afiligunt, qua gau-

dio potiüs peitundere ipíum deberent. 2. Cor. II. vf. .

lio

4

XXVI.

Cum veniflent Capernaum, fi hocloco, ut vi

;

detur Bellarmino Lib. I. d. Pontific. Rom. cap. 19. £, m. 573.

la

Chriftus Z'etro contuliflet primatum, de hoc nullum amplius

l

Tupetfuiflet dubivm, nedum tantum jurgium, Capite fequenti,

hi

venerunt didrachma accipientes, didrachma continet

dues denarios. vd; Efenrefferi Templ. Ezecb. f. 80. ad Pe-

trum fmiiatitezcognitum, utpote civem fuum, fi hicacceflus

Pet-

^

u (39) æä»

du

d

—

Cot,

Patro primatum attulit, primas fuit quoque thïipþus, quöïä*

c d-

ipfum Grzci adierunt, Joh. XII. vf« 20. 21.

xecruntque

1iots,

dexterrim£, nemini parcentes, civiliter tamen, fecus ac mo.

mel

derni tributoramexadiores, Praeceptor vefter non pen.

ett.

dit didrachma, didrachma: five à Romano Luperatore im-

lum

politum intelligas cum Lyfero, Hannio,. Gechardo, & Selde-

:DEI

no d. Jur. N. & G. pag. 8o5. five ufui fanctuacii facrum. áque.

R.omanis interceptum ,. cum Camerone Z oz.£. 68. five utrüm-

d

que, cum S, Schmidio in faícic, Difpp. pag. $5$ 1. neutrum Chri.

ftus debuit , utpote filius & DEI & Davidis, imó & fan&tuarii

& Imperatoris Dominus,

2

(atto

XXV.

NU

Dicit Petras Imó , Si cenfüm folvit ip(e Chtiftus, &

lerefte

ho

folvere juffit, Matth. XXIL vf 2 r. jure divino Clerusà tributis

non erit immunis, & quum i'ngrefïüs fuiffet domunr

OVCIb.

f. 250

C probabiliter; Matth, VIIL v(; 14.) Petri;antevertit ipfam:

fermone JEfus dicens: Quid tibi videtur zquitasque. di-

[ &i

ctitat naturalis, S$imon ,. fingulariter compellavit Chriftus &.

V[ 4-

Andream, Joh. l. verl. 39. & Philippam. Joh. VI. ver(. $..

Thomam,. Joh. XX. v, 27, Cur ex tali itaque compellatio.

, Dolt

ne Primatam Pontificil non zque ac Petro vindicant quoque illis;.

quöd

Regesterra à quibusaccipiunt tributum. feu cen..

. tibi?

fum., à filiis fuis naturalibus an.ab alieniS-.adüeüque pen-

,gau.

fio cenfus fignum eft fubjectionis potiüs, quàm. primatüs aut.

dominii..

XXVI

Dicit ei Petrus: ab alienis, Evangclfum non abo--

üt Vi«

J

let politiass Rom. XIIT. vf. 7. ait illi JEfus: Igitur liberi

funt filii.

Qaàm profunda itaque fuii Filii: DEI exinanitio..

mplius

Phil. II. verf. 7.

iucmf:

ptinet

XXVII.

[2

"

S&d ne offendi

culum sedum fedizionis rebellioniss

V"Cfül.s-»

;ccïius

Pt-

14 a )yosty

KR EHMEST :

v'—

m «—-m—.-nw.----;.

m

ve fufpiþionem :

conf, Luc. XXIIL vf. 2. præbcamus illis

Cletici ita negand

o tributa fcandalum dan: finiftrasque incur-

(cindere pracftat,

runt fufpiciones, quales fuo etiam difpendio re

(uo vel etiam jute utendo, aferre. vid. Feurborn.

Diif.

quàm,

D

V. Fafc. V.th. 56. p. m. $3:. Profectusad mare Galilez tu

Capernaumi incola, cui h. l. proprium navigium , Luc, V. v.

3. mitte hamum * Neceflaria labore manuum quaritanda

font, Luc. V, ver£ 4. & pifcem primo afcendentem

tolle, (ermo hic eft de capturá pilcium non hominum ( uti

Maith, IV. ver. 19. ) nedum de primatu Petti, & aperto

(nondum ventre, in quali annulus Polycratis inveniebatur. a-

11rt

F /

pud

Herodot

iL

iin Tbaliá, C. XLII. £. m. 179. fed) Ore e-

Jus

invenies ; En ia wmedià Chrifti exinanitione novum

i(;nï- iícientis divine imó & omnipotentiz fpecimen, ftaterem

i

probabiliter modo creatum, DEUS enim ad media femper or-

dinaria non eít adftridtus, r. Reg. XVII. verf, 4. 6. ,Statcr

UM

alias quatuor drachmarum

nummus fuit, unde & tetradrach-

num vocarunt. vid. Schihard d. INgmm. Ebr« pag. 24. 1. Pb.

Pfeifera Adutiqa. Grac. pag. 315- & S.Schmid. Fafc. Difppe pag.

ietis daillis. . Exa&um à 7e-

X

$14. & fegg. llum accip

tzo ( peccatote ) pretium , à Chritto (íponíore P(alm. LXIX.

3

vf. $.) eft folutum, pro me qui quidem filius DEI natutalis

N.

in fervi tamen forma, Phil. H.- verf. 7.

Capernauti pluri-

*

A

m

um .deg«

^5 ÁY

E

larth. IV.. verf. 13.. unde illi quoque. nomen,

Chrift

i idíe, sráAig ut audierit. Mattha IX.. vf 1. &€ «quantur

- Dominus & fervus h. l. nonin primatu aut domiuio , fedin o-

2

DOj

*

f

pe:e

i

pot

us

tvili, te cive Capernaumi, Matth. VIIL | vf. I4.

s

iN

cre

01

j

Quis ver

at, Ecclefiam illo jam tempore fuiffe bicipitem,

?ny:

que. Chrifto adhuc vifiblliter | praíente. vicatio

opus tamen habuiffe non

dices.

APE u

SOLI DEO GLORIA!

»

r

-

ii

Ea d

o

IOR

R

gcespo m

rE

DN

s

ag E

E

IMERO

ii ——

-

ff

M.

vaiisd"

aR

E E

ia

^

[2-]

F

*

í

A

^l

äw.

M

z

rf

.

me atf

^

ec

m

MC

"

AC

w,lu.xr..u.;.w.:

W;.aï

*

—

Á

:

.

— ——

—3

hais

z

ls

-

-

"

—— GÓ !

TEL

E

s

Is

ag

À —

— "

—

—

T

——

:

—Á—Á À

p

——

"E

o

v l— -

:

—

—

p

p

um

——

—

L t

M

Gu

d

P. M.

r

r M:

d

*

z

-

sipeas, 0670

-

R

de

M

us

t

P

T

vt

x

T

W

x

w

M

LE

"

.i»ll.,ve

Ài

—

" h

d

-

— À

-mc-

— —DüÓ a

-

——

—— —— — À

--

—

——

—

--

z

Y

X

/

wfæ

19

'1'10 THEQLOGICAa

18

VierFarbSelector Stadd E kala Offset

[SEXTUM ETSEP

" aM CAPUT

lllll

a LIHLZI,

QUAM

N

M

NGES?,

L

e

K

zï.SIDEa

J

e

)TO PH. PFAFFIO:

l

ICT.rr PROF.P.ORD.

H

.4EQUE TUBINGEN-

E WMEN

.1l$S DECANO.

: VNDENDAM S'USCEPERUNT

z M IDERICUS 5Branb/ Z AmINGENSIS.

5 /|NRICUS 2Bidanb/ BaiLsTEINENSIS.

006 ! FizRIMONTANUS.

4

. [| HEoLog. Srupiosr.

AD DIES

JUNI!

e

ight 999 nyM Gm WWW.

INO M. D. €C. XV.

u)

aUB,

xg,ï:

-

E (:hORCJ HENRIC I REISHR