KaI600-104_7

ei-

"

-

P

-—

m

"

-

"

4

--

£-

-

^

n

x

P

ia

»

1

P

E

E

Lags

s

ES

$

us

ia

Mu

aleion

m

ATT P

TP

m

um

x

-H

—

lA

-

—

-—

a.

À.

m

--

—— —

b

[

—

-

s

—

N

i i

i

TT

ii

——

x

À

—

——

m

P

Er—

-

TT

-

m

edrel

Y

W

a

—

s

"e ib

o

E. d

E

ia

-ä»'ä,

7

&

.

^

JM[LJ asz amcfzt,m umw;:

LLN

*Um lïdO

tf? $k

/

R.

fl, ;

51

CA

L

L

'W (

&f;j

71

J/' :

-j;ïh ./[ 481 &'!4

Ri RRR

^A (1

Vij

f

2

C

JJ(

LA

Q

-

um

2

Ca

r

$ x

Ti .

4' »

----- E n

ceag

xyfyan

VA

de (-wg,

*?t€4

Yf/ó .

asss E

W

X

/l

Iy/ 5

R

m

» —

VU EL p ,

Ca

C&

XM

d

"r

P s

XY

, t

Cwï

xf/l!L

ïï?*?f"fä ci ift

Z

^

nug.

TE ('ä? aï

4 ä f*'r" Mgä«fa

/&

4Q —

d

CA

iA

ïL »Mä S&hju ö'ïuMMf J'PM

74,

£4

4e

[

x m

t&y totens.

7f

jem—

4

—— YTL

4.

*

((9

XX

XX

Y

fï-ïgj ä'

7

b*

Zv

EY

]

)!

i

.

*;

(it u m — |

fa ää 9

Uv

/$.

lt /

g?

É un

^Wilid

(.,WJ

I7/0

e

!6 «t )'fg,» .

AF

"

;nïf

/ *

»2

B ye

z-

|

t

$J

n

|

i

-

oc

*

VI lö*

»

J5

C Mïw

/ Ó

;LG

ü

702.

t

J*&k»

(À

äg Ánr thfg' mf P

|

;

lo

t /

2

i

- 4

L4

&A!

ahg..g" ;

n

) l 7/9

2/.

77;5» hn

l/

718

t

Hlälä*e Lon?

(4]

p TV

AU

l'ce

"b ^ 4,;' T'&JW"

yrhe

ä

/41f

71

vt

mj.

;

g .jt

1

Li

£ 4

^ ?c&ä -g'f&"ui Ü

ä,a

-væ

"

s

j

a

3mE

TET

*s

/

À*

(5

SISSERTATIO THBQLOGIC'A; |

DECIMUM SII*ZSI(TUM ETSEP

TIMUM CAPUT

S MATTHAI,

ZIN (?ES?,

PRZSIDE,

JO. CHRISTOPH.

SS. TH. DOCT.zrr PR

OF.P.ORD.

PFA FFB O.

ECCLESUEQUE TUBINGEN.-

SIS DECANO.

,

DEFENDENDAM S'USCEPRERUNT

M. JOANNES FRIDERIC

M. JOANNES HENRIC

US 2Bicanb/ BEILSTEINENSsIS.

US ?Branb/ ZammxcnNers,

M. JOANNES 91008/

SS. THEOLOG, Srupiosr.

HrRBRIMONTANUS.

AD DIES

JUNII.

ANNO M. D. C€C. XV.

s——-——.——-———-———————

— —

7TUB!NGA.JE,

Tyrs Vious GEORG-HENRICI REISH

SERENISSIMI W'URTEMBERGIAE DUCIS SENATUI ECCLE-

SIASTICO PERINCLUTO.

T

VIRAIS

SUMMEREVERENDIS, AMPLISSIMIS;EXCEL-

Ec

.

LENTISSIMIS, ATQUE DIGNISSIMIS ,

Potentiffimis Suecie ac Po-

DN. JOHANNI OSIANDRO

lonix Regibusà Confiliis Eccle

fiafticis ; Sereniff. Würtemberg.

:

DucisIntimo Statüs Confiliario , Eminentiffimo Confiftorii

Directori; Abbati Hirfovienfi ,, Ordinumque Provincialium

in Senatu Sele&tiori Affeffori Spectatiffimo.

$;

DN. JOHANNI PHILIPPO DATT,, JCto celeberrimo, Se-

TLT

reniff. Würtemb.Duci à Confiliis Juftitiz, Confiftorii Ducalis

Affeffori, Senatüs Fifcique Ecclefiaftici Advocato Nobiliffimo.

DN. CHRISTOPHORO ZELLERO, Coenobii Laureacen-

fis Abbati Digniffimo, Confiftorii Affeffori Graviffi mo.

DN. ANDRE/E ADAMO HOCHSTETTERO, SS. Theol.

Do&ori Ejusque in Almá Eberhardinà Profeffori Ordinario

celebratiffimo, Ecclefiz "Tubingenfis Paftori Fidelisfimo Se-

reniffimo W ürtemb. Duci à Confiliis Ecclefiafticis, Clauftri-

ue San-Georgiani Prafuli Digniffimo.

DN.

q

WILHELMO EBERHARDO FABERO, Ecclefix Ca-

thedralis Stuttgardiane Antiftiti Vigilantiffimo & Confiftorii

Afleffori meritiffimo, Gravisfimo.

DN. SAMUELI ULSPERGERO, Sereniffimi Würtemb. Du-

cis Concionatori Aulico Spectatiffimo & Confiftorii Afi"ciïþri

"

Meritiffimo.

Dominis (uis Prosnotoribus Patronis atque in

CHRISTO Patribus pienti/[eme devenerandis

- o —— ho — um Nali"na u 9 0 7 0 N

SPECIMEN HOCIIq ACADEMICUM

Felicitatzs omnigen& perenne votum

Ulterzoremeaoue Commendationes

1

. Obfequiofiffima. mente. dicant

Clientes devotiffimi

Reymd,m;es

uf

!

1( 1)*&

Il

Ht

ninnm

HUl

u n v a

us

m;l

H

II

PEULIET

DPHl

DX

REDAERRET HEAHLERER URUN

u

P.

UE

j

j

ATAAT a

E mET

p

;'

S um

z

NE

-2

—

KL

1

ze

AT

À

2X

MM

NY

3

S

d

po.

-—. MA

j

RY

[

C

N

XV'

"

-

SNERS

'

H

a

N

|

E

?

SSS

/

A

E

Z

.

*!

EM

SS

berg.

1*

AR

NIBEC

gl

|

|

E^

E75

NY

NSSSS

1790 -

——

—

SP

As

l

.';)

Lori

—

ES

EC

j

—

t

-

x

i

MT m

um

T

L

,

'-

m

z

!

A A E

'

L

Rn

p

u

«!

E

m m

(

o m

u

NT -

C

-

——

E

A

-

i

z*

—

z

N

—

pz——

——

:

v,

—

—

'r

M

Em

r g

zi

n

::

$.

t

Hl

li

il

I

ii

m

QOT

[

ivtxt

—

[ - "EXYDM iq'-ï.*üx» t næn [2 v:;--,n.ïi-;l-ïü-v,c,ï'io-n ,—i

im

TOR

TET

at

Is

|CUS

ifiO,

Wt

CAPUT. XVI

»eol.

MATTHL.I.

r

ao

Verf I.

$-

ZA G

A cac

(ti-

o

VT accedentes Pharifzi ac Sadduczi

a F

«

"i

z

v

maximt inter fe diícordes alias.. A&. XXIIL.

C

verf. $. contra Chriftum tamen h. l. confpi-

[j

d

tort

rant, uti Matth. XXIL vf. 16. Pharifzi, ac He-

[-]

al ^

rodiani; nec non Herodes acPilatusLuc. XXIII,

us

ví

12e

Sic imoderpi quoque Heterodoxi , qui totis alias caftris

ffori

diffident.1. Cor, Xl. vf, 19. fi contra Evangelicz veritatis fun-

damentüm res agitur, mirabili fyncretifmo coeunt idemque in-

flant cornu, pro Rauonis dictamine in (acris, ut & juftificatio-

ne per opera, Haretici conípirant plerique; Dominicani vero

ac Reformati pro Decreto. predeftinationis Abfoluto. Commu-

nicationem Idiomatum divinorum , fatisfa&ionem Chrifti legis-

que impletionem p£o oninibus , nec non prafentiam ejus realem

ill:

5!7:5

- Ms

iï—& fb fymbolis coenz a'/.c-.aguyæääx;l—;befa&ant & Scholaftici

& Calviniani & Sociniani & Arminiani & fanatici; quorum mult,

etiam Defcenfum Chrifti ad inferos metaphorice tantüm capiunt i

137

per feffionem ejus ad dextram Patris gloriam intelligunt modó

h

ji

finitam, fenfum dolorum vetó infernalium plané inficiantur.

C

Quod demonfítrarunt ad oculum in Calvino- Judaizante E

fC&UI

Hunnius, Gejer in Conformitate Judeopapifticá; In Photino-

70 i

Papifmo Gerhardus; Grauer in Harmonià Calvinianorum &

Photinianorum ; in Calvino. Papifmo & Jefuità pharifaizante

!

hil

Himmelius ;

Calovius in Harmonià Calixtinohzreticá cum

«

Calvinianis, Pontificiis, Arminianis & Socinianis, denique in

Col

Harmoniá Remonftrantium. & Socinianorum I. Peltius, ten-

tantes, fi difcere aliquid ferió cogita!ïcnt, aperte rem egif-

fent, quoniam veró, quod pofteà carpi poffet, elicere volu-

C

erunt , effimulate faciebant.

* Major mortalium temeriras eífe

d

nequit, quam fi DEUM füum tentant ipíique fingulare poten-

as

tix aut fapientiz Specimen prazícribunt. 1. Cor. X, vf. 9. vid.

fz

Ofiaud. C. C. l, pag« 949. rogabant,nec verbo hadtenus prz-

pan

dicato nec fignis in terrá additis contenti , Eum improbe, ut

uv

iïgnum non qualecunque , uti tale petierant Matth. XII. vf.

(ot

38. fed Ípeciatim de coelo, Joh. VI. vf. 3o. qualia edide-

T

runt Mofe manna deducens, Jofíua folem fiftens, Samuel toni-

Ls

trua eliciens, Jefaias umbras reducens, demonftret fidem-

Va

que faciat , íe eíle filium DEI viventis coelitus miffum, quaü

qu

vero verbis ac íactis id had&enus in terris toti poPulo

[lv

demonftratum nondum fuiffet, ipfls cur Phariftis ac Saddu-

à

cxisíolis? * Execranda eft arrogantia Hypocritarum, Matth.

X

XIX, vf. 20. Luc. XVIIL vf. 9. 11. Joh, XVIIL vf. 30. XIX.

vf. 1o, 1. Cor. I. ví. 22.

Uti enim ceu terrena Chrifti mirae

tu

fle

cula nihili duxerunt Pharifzi, fic fanatici hodiecontemnunt te-

ftesin terrá, id eft,. verbum fcriptum & facramenta.

Yj

JI.

Puietas s

w ( f.) RA

i

II.

]i

"

- At ille Chrittus fcil. rcfpondens ait illis fïgna caeli

d

magis quàm feripturem resque fpirituales attendentibus: Ve-

li

fpere facto dicitis : Serenitas cras erit, rubet enim

Coelum, id eft, quia fol occidens nubem roridam in alium

lo.

fecum avehit horizontem, no&roin hemisphzrio d& &Ti TÜ 7Àfi--

sty fubíequitur e00a, vid. Voff. Th. Gent. p4g«. 791« V"Allef. S-

te

Phil.p. 519.

* Ex fignisita naturalibus naturales prenofcere ef-

?

fectus fas eft. 1. Reg. XVIII. v 44. Joh. XI. vf. 12« Dazzan.

nd. C. G I- Pdg' (?31,.0

Co.ll.fpeczl. pag. 292. B. Ofra

III.

.

!-

Et mane dicitis hodie tempeftas erit, rubet enim

coelum triffe, Matutina rubedo flgnum ventorum efít vel

t

]s

pluviarum, five quia fïgnum eft nubis roride , quam fol ori-

ens fecum in. altum evectam diffolvit; (ive quia nubes fi den-

fz funt, quales cum trifte & fübrufum colum eft, non diffi-

pantur, fed excepti per eas radii folis rutilare videntur, vefpe-

ri verb, cüm fol, cum quo toto die funt collu&atze , langue-

Ícit, concurrunt, denfantur & imbres fiun, Flypocritz

qui defiderium pernofcendi ac excipiendi Mefliz prx vobis fer-

tis, Üicna tamen ejusdem negligitis, fignis potius euóíag ac plu-

viarum intendi, faciem ergo coeli dijudicare noftis,

quod difficilius, incertius minusque necellarium, figna au-

tem tot prophetiis confignata Gen. IL. verf: 10. Dan. IX. vf

24. Mich. V. vf t. totque miraculis à me comprobata. Matth.

Xi. .ví. g. Luc. VII. vf. 16.. Joh. VL 14. temporum meo-

rum ftiOn pOtCH:iS nec vultis fCir&. ^* Ne Ecclefis Mini-

fter plus ftudiis impendat profanis, quàm meditationibus facris.

2. Tim. II. verf. 4. maximé veró in id incumbat, ut tempus

vifitationis digne perperidatur. 2. Cor. VI. vf. 2,

À 2

IY.,

4

R

F

al

Q-(

vt

IV.

»

enr

C

Gcnerätio mala in

tentando & adultera in defici-

Ms

endo à fide avità Abrahz, Jef. LVIL vf 3. Matth.. XII. vf. 39.

e

fïgnum quærit 1. Cor. L. verf. 22. non firmandi fidem, fed

bi

incredulitau quid pratexendi gratia. conf. Joh. IV. vf. 48. non

ais

om

dabitur ei & colo nifi t profundo, refurrectio mea, qua

iv

me effe Filium DEI valide demonftrabit. Rom. I. verf. 4. prafi-

Thi

guraa per fignum Jonz prophetz ,qui poft triduum $

H.

ceto reveríus Ninivitis füb conditione tacitá poenitentiz non fe-

cuturz annunciavit exitium, cap. Ill. v 4. * Signa petentes

ad Prophetas funt amandandi. Luc. XVI. verf. 29. & reli-

&tis illis novo figno fuaque prafentià indignis abiit trajecto

qi

* Perverfos defere. 2. Timoth.

hi

lacu, Marc. VIII. verf. 15.

N

III. verf $. Tit. III. verf- 10. ad exemplum DEI ipfius , Hof.

VII.. vf. 13. Sap. l. vf g.

Ll

Et cum veniffent difcipuli ejus tranä fretum

inlocum defertum, obliti funt pra feftinatione panes fecum

[

fümere.

Divinis intenti corporalia minus curant. Luc. X.

ví. 40. 41. Phil. IIL, vf 14. con£. Matth. VI. verf. 5 3. Píalm

VL. verf. 11.

VI.

A. Qui dixit illis intuemini,Phil. III, v(. 2. & ca-

vete à fermento do&rinz verf. 12, maífam mox totam fer-

mentante, Gal. V. verf. 9.

* In facris fermentum omne ab-

e(to, Exod. XIII. vf 7. Lev. lL. vf 1t. 1. Cor. V. vf. 6. 7. 8.

Pharifzcorum hypocritarum ver(. ;. qui juftificabant femet-

ipfos Luc. XVL verf. 1$. ja&antes operum merita, Matth,

XIX. vf. 16. 20. Luc, XVIIL. vf. 11 :2. juxta traditiones de

Corban & lotionibus externis, Matth. XV. vf. 2, & feqq. Marc,

quam

VII. vf. 14« unde fimpliciter inffe omnibus audiendi neuti

crant

h O.

"

;;ant.kMal. Il v£. 7..8 A& XI.V.tverf.' 8.—9. 19. & Saddu-

df*

C2 orum & refurrectionem & Angclos & Spiritus negantium,

E

Matth. XXIL. vf. 23. A&or. XXIIL verf. 8. quorum quidam

* Mini&ro verbi incum-

», Íd

etant Herodiani, Marc. VIII. vf. 1$.

bit elenchus, ut Auditores dehortetur ac avocet univerfaliter ab

f0n

; QU2

omnibus, qui five ut Pharifzi in. doctriná, Tic, IIL verf: ro.

five ut Sadducei in vità offendunt , 2. lheif; IIf. ver; 14 no-

præfi

minaliter 1. Tim. I. vf. 20. Apoc. II ví. G. fideliter ,. Jerem..

ium €

n Íe-

XXIlll. vf 16. Matth. V1l. vf. 15*

&ntes

VIE.

r'eh

At illi cogitabant intra fe dicentes, Magnus

quoque in fidelibus Stupor eft. Joh. XXl. vf. 23. quia pá-

jdo

noj.

nes non fumpfimus. Confientia experrecta pasniten-

Hof.

dum fibi facile crimen fingit, atque culpam. Gen.. XLII.. verf.

vf. $. 6-

21. Prover. V vf, r2. Tob. X.

I

Sciens autem JEfus dixit: Quid difceptatis,

l-um

ac fi vobis neceflaria curare non valerem, intra.VOS',(Chri&us

um

eft xægäm'yyaäqng. Matth. IX. v£. 4« Joh. IE. v 2$. XXI. vf.

17. Apoc. lI. vf. 23.

exigua fide praditi. Fides eft una

;bzlm

non tamen gradu , fed in al

us major in aliis mi-

quidem ípecie

por e(t, Rom.

XIL vf, 3. XIV. v(. 1. XV, vf r, quod pa-

nes non afïumpfïftis.. Nihil homine Chriftiano eft indi-

(t

ra feculariumque folicitudo,Matth,

gnius

P

quäm nimia victus cu

tt*

VL vf 3t. Luc, XXLl. vf. 34 con

£ Jef- XXX. ví. 20,.

ib

L

$

Nondum animum. advertitis ad meum loquen-

na

id docendique modum , ad virtutem meam ac curam , quam pro

l[lhc

vobis usque gero.

* 'Tanta frpe indocilitas iis quoque ineft,

;de

XV.vf. 16. Luc.

uiin medià Evangelii luce veríantur. Matth.

Af

XVIlL. vf 34. Joh. XVI. vf. 18. 19. conf, 1. Cor. II. vf 14..

1l

3

neque

A

x O(6)

VMPamUe us us — — MURU V RNRUR

coceecess — fmtesME

neque meminiftis quinque illos panes illorum quin-

Mat

&l

quies mille iis Gturatorum, Matth. XIV. 20. 2 1. & quot

cophinos acceperitis. XIl (t. Joh. VL, t3. * Quam

"P

facilis eit beneficiorum divinorum oblivio, Deut. IV. ,

gat

9. Pfalm.

al

LXXVIIL 7. 11..42. CIIL vf 2. CVL vf 1 3. Neh. IX. v. 17.

m

Qu

Qur

Neque meminittis feptem lllus;

panes iftorum qua-

ter mille iis faturatorum, &

füit

quot fportas acceperitis

iní

Íc. feptem. Matth. XV. vf, 36. 37.

Adverfus nimiam victüs

curam priftina Providentiz Divinz fpecimina quàm plurimum

PCU

vili

faciunt , fi revocentut in memoriam, Gen. XXI. I9. Exod. XVI,

Tiat

3$- I- Reg. XViL. vf. 14. 2. Reg. IV. 43. 44. VII. 16. Jf

Vet

XXX verf 20.

J

XI.

Quomodo nonanimadvertitis, Chriftus corripit

non abjicit, Luc. XXIV. 24 20.27. 41l nOIi)diXifFC VO-

lm

fbisidc pane€ nedum próprio, íed de metaphorico potius fer-

d

mento, Cavceatis à fermento Pharifzorum & Sad-

He

dUCæOI'Uln,an fermentum pharifrorum panis eft ? annon

ho

praítat fimilitudinem attendere fermentum inter infipidamque'

H

Pharifzorum dociinam. *zþeuäeg,um'zïæ; didorum facrorum.

fi

quandoque committunt & T'hec*:ïc-gi. Joh. XXI. 23.

i.

hi ]

du

" unc auditá fcil. bác Chrifti declaratione intellexe-

u

runt demum quod non jufferit cavere à fermento

fi

P,anis, Optimus verbi fui interpres et ipfe DEUS, & ab hoc

àn

omnis intelligentia. 1. Cor. II. po. q1. 12. Eph. T, 17. 18. 19.

di

2. Pet. L. 2o. fed à doctrinà Pharifzorum & Sad-

ducaorum. . Pharifzi prazter doctrinam Mofis , Matth,

le

XX l, 2. 3. traditiones fenioram, dogmata multa vana, inu-

h

giii;, pernicioía decultu DEI & meritis operum inculcarunt,

[

L

Matth,

u- (72

E

GPURSUUMGERUME

Uif

Matth. V. 23..& quXV 4. $. XVI. 6 i. 12, XXII 4114,'

& feqq. Marc VII. 4. 8. 15.

Juot

Sadduczi Epicuri de grege por-

um

ci, Angelos, inferos, damones, refurrectionem mortuorum ne-

lm

gabant. Matth. XXII. 25. A&or. XXII. 8. — Utrique propri-

Vl i7'

am juítitiam conftituentes ju(titiamque Chuifti. impu:atam reji-

cientes Meffiam veram oppugnabant,

Hzc doctrina fermen-

JUd-

tum illorum dicitur ,.quia carebat fuavitate confolationis de ju-

ftitia ad conícientiam fatiandam idoneá : Verbum DEI etiam

n'q's

Qus

in fenfus detorquebant falfos,.iis opiniones ineptas ftolidasque

lY

permifcentes. —* Spiritus itaque fünt..probandi, pretiofum

a

"Utf

vili diftinguendum , argentumque verbi divini à fcoriis huma-

Vi

narum gloílarum.vindicandum. cosf. Aal. Hl z. AMuitb. F.

V.

verf. 27. Q? feqq. r. Cor. XII.. v[. 10. 1. Theff. V. verf. 24 t«

.7"0/9. V'. 'Z/f: l,

XIII.

n'pit

Venit autem JEfus in partes Carfareze non il-

/0-

lius vetuftioris ab Herode M. extructz , quz. fimpliciter Cfarea

fet-

dicitur, Act. VIII. 4o. IX. 3o. X. t. fed Philippi Tetrarchz,

T

Herodis M. ex Cleopatra filii, à quo Herodis Antipz fratre in

ion

honorem Czíaris Tiberii erat condita. ad radices Libaniäin-ipsä

QLC

Jor & Dan confluentià.. * Sic Magifter ex ingratà Judza. in

üm

fines gentium fecedens przivit fais legatis gentiumque vocatio-

ni lueülenter pralufit, A&, XIII. 46 & interrogavit ut fi-

dus Przceptor , non ex ignorantià. Joh. Il. 24. nec ex alicu-

(

jus gloris cupidine Joh. V. 42. fed ad'captandam potiusocca-

fionem, quà confeffionem & diícipuli de Magiftro ederent fa-

am ulteriusque informari commode poffent, difCipLIlOS fuos

0

dicens folus Luc. IX. 18. in via Marc. VIIL á7. Qllcm

Ii€ pronomen £U in quibusdam: codicibus non legitur, at

l

h

legerunt Theophyla&us & Epiphanius, diCLll]ï'hOIDiIES', ab

hominibus agnofcendus, hominibus enim fuit miflus,- R om. V

it;

18. Col, 1. 28. . Tim, ll; a. gbr.dn. 16 effe filiu

m ho-

miunis..

,

:

Ed

wdicu w

'minis; -"Nomen hoc

ex Pfal:h...ï'fllllu.w;'. Dan, Vlf. 1 3. affum-

tum Chriftus & Maith. V/il, 25. IX. v. 6. XIIL. 41. ufurpat

explicite, quafi indicaturus & fuam naturam & exinanitionis figu-

ram, Phil. l, vf 7. & offenfionis caafam, qua offenfi Judzi

*

[

ipfum pro homine habuerunt vili ac abje&o. Jef. LII. 2.

o

Quzftio nihilominus de Chrifto omnium eft gravitfima, & Ar-

p

tieulus de ipfo eft maxime necellarius. Joh. XVIL. 5. 1. Cor. II

le

di

2, Je LIH 1.

XIV

fel

erunt varia hominum de Chrifto

T0

At illi aifcipuli dix

judicia: Alii Herodiani íc. Johannem Daptiftam Matth.

n

£0

XIV, 3. Aliiautem E.liam , Vaticinium . Mal. IV. $. non-

nulli trahebant ad Eliam Thesbitem, Syr. XLVIIL. 10. Matth,

XVil. to. alii vero Jeremiam à teneris pariter illumina-

(

tum adque plantandüm ac evellendum vocatum., c.'l. ro. aut-

unum ex propheti

S,foríam ex loco Deut. XVIIT, 18. ma-

le iniclle&o, .. * Qaot capita tor fere fenfus i

n graviffimo etiam

E

fidei Articulo de Chrifto, qui lapis offenfionis inde dicitur ac

[^

figisum contradictionis, Luc.

IL 2.

M:nus tamen Chrifto de-

rogat opinio rudiorum, Mauh. XXI. 46 quàm labia celeberri-

morum do&orum, is enim homo non eft vilis, qualis videbatut

Pharifzis, fed cum aqua venit, adminiftro Johanne, r..Joh.

ï

V 6. in coclos evectus, haud íecus ac Elias, invectusque in fce-

lera Judzorum, bhaud minus ac feremias,

XV.

Dicit illis JEfus, qui alias hominum nec corda ignotat;

;ï

. V. 34 vos autem

Y

Joh. l. 24. nec gloriolàm captat Jo^

oftis quàm zoAuxéQa-

!

meaquc'miracula fpeculati me penitius n

[

tamen

2(9-ulgus, in cujus vatiis f:

ibinde j:diciis parum

dicitis C[TC, quid

ceri eft.. Joh. XII. verf. 299 quem me

i

de.me vos tandem

judicatis? * Examina quam maxime nezeílaria

fux;.t", Mauh, XXI. 4;. 1. Tim. lIl. 10.

XVl.

——&'(9) M

Ws

XVI.

I'P ^Y

ID

Rciþondcns VeftÓ nomine omnium intcrrogawrunä

dzi

eandemque fidem profelforum. verí rg. qui refpondere o-

mnes fimul nec potui!ï'cnt'facil*c-, cum Íonus multitudinis fit (x-

Àt-

pe confufus, nec fucceffive refponfa reddere neceílàrió debuii-

.A

ífent, cum & tacentes confentire fuerint vifi, qui idem quippe

dudum & crediderant, Joh. VI. vfí. 68. 69. & fuerant con-

feffi. Matth. XIV. verf, 55;

* Nec fequitur: Qui refpondet

1lto

nomine omnium, omnium os e& atque princeps, in nomine

ompium enim refpondit & Laban. Gen. XXiV, vf. go. & Ja-

u

Qs

cOobus, A&, XV. verf. 15. & os Mofis fuit Aron. Exod. IV. vf.

Ttth,

16. Nullus horum tamen fuit cxterorunrprinceps, ut taceam

*

uod qui os eft. omnium, omnium nomine refpondeat.

[l«

Confefífio fidei non eít arbitraria fed neceflaria. Píalm, CXIX.

n

vf. 46. Matth. X. vf. 32. 33« 2. Cor, IV. vf. 15. 1. Petr. III2

]

vf. 1$. Simon Petrus. Petrus nullibi füit dictus Monar-

am

cha in primis feculis, in fequentibus veró Apoftolorum Prin-

f

ceps nuncupatur À Patribus Paulus quoque, & ab Hieronymo

lte

'Andreas, diXit, non ex autoritate alicu-jus primatus, ut vellent

(«

Pontificii, fed ex Zzzatofervore , uti videtur "Chryfo&omo. tu

tUt

fili hominis, inepra itaque Reformatorum cloffa eft: Divizi-

jh.

t

taj Chrifli efl DEUSs; fic enim Petrus non refpondiffet ad

quazftionem Magiftri de./|///7o bomizis, €$ ver& ac períonaliter

per unionem fc: perfonalem, ille ipfe promiffus Chriftus, hoc

ä& offici nomen, uti fcquens eít perfonæ:FiHLlS non adopti;-

it

"

vus, (proitali enim habebatur ab omnibus illis, verf. 14. qui

ipfi tamen non fatisaciebant , verf. 15. ) fed naturalis, omni-

tzfens &c. DDEI fifolam DEI effentiam, exclufà mifericordid

en

hdes Detri rc'iþgxi[ïkt, uti ex h. l. quidam probare attehtant ,

jid

illa non prafticiffet fide diabolorum. Marc. V. vetf. 7. Vivi

"

cantis Patris, Joh. V: vf. 26.

yitam in fe habentis ac communi

»

B

E.filius

d

Vi

(102 &

as

E. filius hominis eft verus DEUS, cui ;iivina & eífentia & hy-

(à

P—o&afis eft communicata,

N

XVII

N

P

Refpohdens autem JEfus dixitilli , Rectius dicta

cortoborari ih&ïmgiis oportet. Proverb. XXIV. vf. 26. Luc. VII.

f

vf, 43. X. ví. 28. XX. 39, Joh. IV. verf. 17. 18. Beatus

[r!

€S ob confeffionem verf. 16. editam pro omnibus, qui zque

audiunt inde beati, Matth. XlII. r6. Joh. XVII. 3. — Ex hoc

itaque prædicato Petro primatum vindicare tam non poiTum:

N

G

Pontificii, quam non Apofolis reliquis. . Selus potius ille audit

h

Matth, XVI. vf. 23.

Satanas , folus Chriflo offendiculo, fo-

Ti

lus carzalia fapiens & Matthe XXVL. verf. 34. íolus abzegatu-

7T2, cut inde primatum Petri Papicolæ non æquä colli

[e]

cunt?

du

Simon folus hic nominatur , quod refponderat folus, verf.

16. vid. Ferbef. loflr. Tbeol. f. 740. Bar Jona id et, fiüi

Jobausiz vel juxta alios fj colusmbe, O felicem beatamque

columbam Petrz adeó fortiter fidentem. Cant. II. vf. 14. quia

caro & fanguls,id eft, homines, Provetb. XL. verf. r 7-

ul

Syr. XXVIII, vf. 5. Ephef; VI, vf. 12. de his enim quafiverat

E

Chriítus: Qzuem me effe dicunt bomines? vxerf. 13.

Revela-

runt quidem confilium DEI & Apoftoli , Eph. I. verf. 9. fed

non quà caro ac fanguis fed qua fpiritus, 1. Joh. IV. vf, 1. id eft,

quà fungebantur officio Spiritus. 2. Cor. III. vf, 6. teRimoni-

H

um veró de Chrifto ceu &ultitiam caro & fanguis feu ratio irregeni-

q

ti plane refpuit, r. Corinth. II verf. 14. nOnn nedum imme-

diate revelavit, llluminatio quidem intelligitur, qua . folis

h

obtigit Apoftolis, j&xta — Derfcb. Tb. Zach. ÍI. pag« 95« vez-

i

bum tamen non femper excludit, fed datur mediata quoque

d

Matth. XIIL. verf. 17. Gal. I. verf. 14. vf. 16. quz non minus

;

ratio eft aífentiendi, v;4. JMuíe d. Converf. pag. 313. tibi,

non foli , fed Paulo quoque, Gal. I. vf. 12. nec primo, fed an-

tea&

u^ ( 1:) «f

d-

tea &Johanni B. Matth.llL verf. 1 7-;-.M-a;iæ, Luc. L. verf. 3*.5-..

Nathaneeli. foh. [. v(, 49. — Simeoni, Luc. IL. ver(: 26, 30.

Apoftlis etiam reliquis, Matth. XIV. vf. 33. Joh. VL vf. 69. nec

di

non ipfis Judzis, Joh. V. v 18. XIX. 7, nifi enim Chriftus di-

fcipulis pridem ut DEI filius innotuiffet, nudum illi hominem

VII.

iLUS

& adorallent, Matth, XIV.

vf. 33. & in primá miffione pradi-

callent, Matth. X. d. A4st. d. Domin. lib. I. Ccap. 8. d. Kep.

qulü

hoc

Eccl. f. m. 95. 96. fed Pater meus

qui in coclis eft,

N

nec Filio exclufo ; Matth. XI. vf. 27. Joh. XVII. v, 6, 7. 8

udit

Gal. I. 12. necSpiritu San., t. Cor. II. ver(. 10. 13. XII. vf. 3.

f

Joh. XIV. vf. 16. Eph. I, 17. * Quicquid novimus in fpi-

ritualibus, rationem fuperat, folique eft revelationi tribuen-

4

H

unt?

dum . Sap. IX. 17. Matth. XI. vf. 27. 1. Cor. IL. 14. $.

XVIIL

verf

l

Scriptura nec Pontificiis e& perípicua, nec allegorica no-

1quc

bis argumentativa,, hinc argumentum pro Petri primatu ex h.

uta

l extructum arená magis quam petrá fundatum eft, Nedum

/]-

ullibi S. fcriptararum legitur : Pezrzs fwit Petra ac. Monarcha

enat

Ecclefis ; ut quidem novi Methouftx Articulos fidei in Scri-

ea

pturis non nifi xer2 T? enücv haberi ,

cxplosä omni confequen-

hd

tià contendunt.

Si veró tam claré hoc veríu Petrus £faiffet de-

C&;

claratus. Apoftolorum princeps , omnis de primatulis jam tum

nl

fuilfer perorata, nec amplius de eo reliqui tam (elicite tamque

lm.

crebro inquifiviflent aut decertaffent, Matth. XVIIL. ver( 12

mtee

XX. ví. 21. Luc. XXiI. vf. 24. quicquid veró (it, in fingulis

(l

hifce locis primatus potius rcpulfam tulerunt omnes.

Et

[-U

ego confeffionem tuam de me editam vf. 16. confirmaturus

autem viciffim diCO verbum de Petra, À qua pridem dicus

qW

inus

e& Petrus Joh. L. verf. 42. tibl qui me dixiíti ratione officii

Dl,

Chriflum, & filinm DEI viveniis vf. 16. ratione perfone. 'T'u

an

p accipitur vel exclufive, ut excludantur reliqui Apoftoli -

14

B 2

qui

"

*äï ( 1j m*ä*

div«

ue vel infallibiles, quanto magis Pa;aa ncc Apo&olus nec ihfä-lili'.

lius tonitrü fdiis Zebedzi proprium,

fur

bilis vel&£oxixo6, uti nomen

Q

tes ipía tamen Apcüolis fuit omnibus communis.

At ne fic

tici

quidcm pr

incipatunt Petrus obtinet, id enim fieret ratione vel

! muneris vel fidei, non ratione perfonz, perfonalia

p

eríonz ve

enim ad Papam detivari

nequeunt, nec ratione Muneis, quod

d

Thi

omn

ium Apoftolorum unum idemque, Ephef. II. verf, 20. nec

ratione fidei, quz itidem catholica omniumque una« r. Cor,

M

IHI. vf. 11. Ephcf. IV. vf. «. €S, Érgone Petrus Chrifti adhuc

14

vi(ibililiter præfentis fuit ja

mtum vicarius? Petrus ita quidem

Stm

te

Simon falutabatur pridem ,

cap. VIII. vf 1. X.. vfo 4. XIV.

vf. 28. Joh. I. vf. 42. omen autem;

quo confirmatur nomen,

Dec

verf. .36. denominabatur

accedit li. l. ut' Jacobo. Gen. XXVII.

p

veif. 16. ut à

Jt

autem Petrus à Petrá, quam fuerat confeffus,

YN

Chrifto lapide vivo lapid

es vivos nuncupat fideles ipfc Petrus ,

Q

1, Epift. cap. IT vl Y

Praterquam ,. fi novum nomen notat

verf, 23. Buehargen Matc,

fü

Papam, eundem notabit & Saraz..

ïl

III. vf. 17. fed, particula xoj non e&t h

oc loco conjun&tiva fed

Pra-

Tit

adverfativa, ut & cap. XIl. vf. 19. XII.

35. 39. XV. 4*

Petrum non qua-

Yor

dicatum enim: fuzdamentmm e[e Ecclefie in

Ge

drat , hominem quippemortalem, füper non re nec b»usc fed

han C, pronomen

fingulare raór4 non patitur ad Petras referri

(ecundariam, fundamentum enim eft tantüm

f

duas p

rimariam &

Iu

umum.

I. Cor. L. verf. 11. Ipfa alias particula fumitur vel

m

jux]x9£, uti Chriftus vocem juvare geftu,

pc&us percutere

Ti

&rare reflexo confuevit , Joh.

lL vf

ac fcmetipfum digito mon

ad

n&trativa fubjectum cot-

19. velavacpogiuwg ,. uti particula demo

I,

relatum fzepe rem

otius refpicit. Matth. I

,vÍ 214 ver. 264

V(; IS. 160 IV.

fX

Joh. VI. vf. $0.

$8. A&. II verf. 22. 2 3. 1lI.

Nec legis folum

pronomen fed

vf 11. 2. Theff. Il. vf. 8. 9.

LT.

hanc Petram à quà Pettus in textu

Originali folicite diftin-

& in Syriacá verfione

16.

Gu

ga.;uät;u::S genere; perfoná, articulis, qui

diverfi

goamot a

ii

"1

v I

ali-

atda " —:Lai- portz

inferos

-,divvc:h*fupta Illa enim Petra eft intellige:

]u

rum non erant przvaliture, At Peirus ab his triumphatus fuc-

€ [ic

cubuit in fatanicá offenfione, verí. 23»1rinà abnegatione ac me-

evd

ticulosá collufione. Gal. II. 1 2. 1 5.

Econtrario Pa &.ïlüsfä TZ-Ców

nalia

h& dicentes: male reprehendiffet. 1. Cor. E. v(. 12. imó fua-

]u()d

damento ipfe alieno fuperzdificalfet. Rom. XV. v. 20. — Pona-

.Dec

mus Veró cam. H. Grotio ac Hammondo f. h. . Camerone.in

Cofy

,Mygoth'. pag. 21. & ex noftiris cum Hülfemanno in Vindic. pag.

iwc

149, quod hzc Petra fit. Petrus ipíequà A

poftolus immediatá .

jem

S'pirit

üs San. affitentia infallibilis Chrittique interceffione finali-

W.

ter in

fuperabilis, Luc. XXlI. verf. 32. quid hoc ad Pape, qui

^7Qp9Uv

Jv

ra princ.i-

i

nec Apo&olus eft nec infallibilis, primatum ? NNec |

atum innuir fed foliditatem, Chriftus ergo ilia potius petra e&

atul

Jef XXVI. v. 4« 1. €or. X. v. 4.. lapis, Dap, lL. verf. 45. lapis.

üt à

fU5

vivus, 1. Pet. II vf. 4 6. la

pisangulatis Matth. XXI, vf 42.

yotat

cui foli Ecclefia eft inedificata, fideique articulas de Chrifto.

fundamentalis et, cui reliqui innituntur, conf. Rom. XV. 20«

[att

1. Cor. IIE. vf. 10« 11. Ephef. II vf. 20.

Idem fentiunt plu-

fed

15515f

rimi Patrum À

iii

D

[. Chryfoft. Bafil, . Ephiphan. Auguft. Hie-

te«

ron.

Accedunt Zet. d. Alliaco, Toftatus, Ludov. V ves, v;4. .

lt«

Gerb. C. C. f. m y31- Calanh. Exx. p4g- 245* Forbef. Iuflr,

Íed

Hift. f.743- &* Aut. d. Domin. Lib. L. d. Repl. Eccl. cap.. 6.

feti

f. 46. — Quod Chriftus ita fuper femet ipfum fuerit zdificata- ,

m

rus,tam non eít

abíurdum, qnàmnon ef abfuzdum, quód fi-

7

Chrüi-

mul audit facerdos, ara, victima, imó fuper quem alium

C

(tus ac fe zdificavit Petrum? Quale ita fundamentum, tale &

Y

zdificiiím, utrumque invifibile (cilic. ac fpirituale, verf. 16.

Qf«

i s t'wf 9- TL eert 4 g zedificabo, id eft; conftzuam

1*

ex lapidibus vivis per Miniftezium verbi. 1. Cor. IIL vf 7. :0.

21.JaJ

A

If,

pr

1 lva". Vgo ' I !-

Faterum nec femper excludit przíens :

Matth. I. vf 21. Ebr. XIII. verf. . Ápoc. II. v£.

d

praceritum,

^

16. hoc autem loco continuationem-notat ref;.r:;itqve n

i

axinié

t^

z:inferorum nen præ.vaïæ'ä:: ünt-

ore

Gentiles. 'Eccleüam "cul 'quï

B 3

33€ä2y£34

«

*

d (

eetman s

Ed

Tin. ]

adeoque inviübilem catholicam, quz perítat quousque fe pe-

tra extendit, clavium ufüs viget, infernus valet, cujus fuiíle

ditut ,

fundamentum Zetrus nequit, rneatm,non Petri, fed »seam ju-

ït?ï?ï

re creationis, Píalm. C. vf. 3. redemtionis, A&, XX, verf. 29.

diciti

fanGtificationis, Tit. IL. v 14. & portae,zoAc locus fae-

loqui

redui

runt & confiliorum, Deut. XXI. vf. 19. XXII. 15. XXV. vf-

7. Àm. V, v. 10. 12. 15. Zach. VIII. v. 16. & prafidiorum»

ftolos

ÀX 1

Píalm. CIV. wí. 16. CVII. vf 16. JeC. VL. verf; 2. infero-

rutn morti alias contradiftinctorum, Apoc. L. vf. 18. VI. verf.

Monat

9. XX. vf. 14. Hinc mala intelliguntur non interna , quale

Papisd

proditio , fed externa, errores fundamentales ab Epifcopio con-

ü qu

téshu

trá Wading. £. 118. b. & à Grauero in A. C. Part. IL, p.25 $.

ftatus mortaorum ex fef. XXXVIIÍ. 10. à nobis veró artes vis-

com

Wwdid

que diaboli qui habet 16 xpáv(O 72 Üavacs. Ebr, II. vf. 14.

non,negatiChriftus actum non tantüm fecundum fed & pri-

NY

hifi ;

mum, .non lzfionem tantümqualemcunque feneftrarum , trabi-

um, tegularum &c.

articularem, fed fundamentalem totius

Luc,

arxcs ruinam & evetr

.

i0nem , conf. 7ífalm. LXXXVII. vf. 2. id

fero,

eit, non errorem quarundam fingularium períonarum particu.

fed p

lariutwe Ecclefiarum qualemcunque, fed Apoftafiam Ecclefiz

NU

invifibilis catholice fundamentalem , totalem, finalem., prava-

tit, 7

lebunt ex DEI magis providcntia t quäm conditionata promif—

nal. ]

tl'i, [

fione, datà quippe & fingulis, Joh. VIII, 31. XI. vf. 25. 26.

Indetamen baud infuperabilibus, adverfüs inermem illam

dues

n j

colle&im non diftributive fumtam, quz Auguftini verba nullibi

funt retractata.

* Eeclefia DEI invifibilis in zternum non de-

lus id

enim

ficiet. Pfalin. XLVL vf. 3. LXXXVIL vf. t. Jet. XXVI. vf. 1.

r. Tim. HI. vf. s.

u(mpa

XIX

plau

Et (üb hujus Petre commendatione , verf. 18. dabo

nec

non ut expugnati vi&tori, íed ut Herus occonomis, promicon-

la,

D

"

Z2. l.

do ac oftiarie, vid. 1. Cor. IV, vf. 1. Mau'ä;, XIIL vf $

T'im.

EL

$) a -

I RRR

-

Rn r a

f p

Tim. III. v£ 1$. 7Q dabo néc prafens nec prxteritam exclu-

5 tült

ditur, uti nec T& «dificabo, verí, 18.. libl tetam. Eecdlefiam

7 ju-

reprafentanti proque omnibus confeífo, veri, 16. Quod Petro

b 2

dicitur ,. AApoflolis dicttur j juxta "Ambrof. V. f, ya1.

AL

i fe-

loquium quidem ad folius Zetri períonam faerat. peculiariter di-

U.. vé

re&um, promiffio tamen non zqut fuit fingularis fed ad. Apo-

lioftlttb

ftolos quoque extenditur reliquos. Matth.. XVIIL vf :8. Ioh

fet0«

XX. verf. 20. 21, Hocautíoli Petro dictum autnon : Si non,

.verf,

Monarchia cadit, fi foli; quod quidem non legitur, E

. nec

quie

Papis ditum , Claves aconomicas e. gr, verbum & Sacramen-

0 COfl»

ta, qu& orgara tunt folvendi & ligandi peccata, notantque non

?.7. j ïo.

res hujus feculi fed regni celorum,

Adminiftratio illarum folis

te Vi

competit Miniftris, inque diaconia confiftit, «iifqedoxï

e ac ju-

v[ 14-

risdi&ione fpirituali, in judicio prztorio non item; P

aulus. nom

fuitinferior Petro , ?. Cor.

& Pri-

XI. g. XIL. r r.fuiflet auteminferior ,

, ttibi«

nifi zqualem cum ipfo clavem habuiffet, re

ghi non mundani »

Luc.

EOLLUS

l-

XXII 2 5. uti quidem Bellarmino vifum, Suarezio ac Gret-.

'il 2' IJ

fero, quod vi hujus loci fit Papa integrum, transfe

rreimperia,.

fed gratiz atque maximégloriz , jzxta Brezt, Hugj.

ts

& Schmid,,

cdelz

coelorum, ex hoc plurali Alphonfüs à Caftro adv

erf; Haref,

rævao

tit. Papz. Janfen. C. E, cap. LXVI. & Gregor. d. V

alent. in. A.

nal. Lib. VII. cap. 2. exículpere fatagunt quoque primatum Pe-.

ronil-

m

tti, quod Petro claves colorzm, reliquis veró Apoftolis füerint

J

claves tantüm ce/ datz. Matth.. XVIII, :8. Sed fals- liod-

jllua

vlb

ridet ipfe Maldonatus, unde mirum non eft, quód. Bellazmi-

nus id viginti octo Petri przrogativis non addiderit,

. Pluralis

j (SC-

q(. h

enim i &gayui & fingularis & Seayóc promifcus & ind

ifferenter

ufurpantur, Matih, XXII, 30o. Marc. XII, ? $«

Quinimó íi

pluralis poteftatem inferret füummam,

fingularis non fummam,

nec ipíe Chriítus poteftatem obtinuiifet

dibo

