KaI600-1040_5
author: Bernoulli, NicolasandWettstein, Johann Jakob

SPECIMEN.
OBSERVATIONUM
VURIDICARUM

Divina avente gratia
O. V. J. §.

Juſſu && Decreto Ampliß Academiæ Procerum

RESPONDENTE
Juvene Florentiſſimo

NICOLAO BERNOUILI, Pr.
Liber. Art. Mag.
Horis locig, vonſuetts
Publico Eruditorum examini
Ad D. 16. Febr. MDCCXI.

Submittet

IOH. WEISTENIIIS, C.

Phil. Mor. ut & Jur. N. & G. Prof.
Ord. Phioſoph. Sen.

B 4& I L E E,
Typis Lüdianis, Academ. Typogr.

VIRIS

AMPLISSIMIS, NOBILISS. PRUDENTISS.
DOMINIS CONSULIBUS,
DOMINIS TRIBUNIS PLEBIS,
TOTIQUE
SENATUI SANCTIORI,
XIII. VIRORUM REIPUBLIC £

BASILIENSIS.
PATRIE PATRIBUS.
on
Exiguum atq; tumultuarium hoc Specimen ſ
Jurid. ceu animi devoti teſſeram 11
.
Voce
Cum enixo omnigenæ felicitati voto ac ie
Jubmiſſaz ſisi Itudiorumqite JSuorum
commendatione offert ů
didl
.
8

len

.

S
—

LECTORI BENEVOLO S.

WiII Cui duriuſoulum videatur, ut non
paucis videri accipio, à Dobtore vete-
rano, & oui jam ante complures annos
24 priſtinam profeſſionem, etiam Jus
Nat. & Gent. publicè docend. muns
ultro & nihbil tale cogitanti nec am-
bienti, ab Ampliſſ. Academiæ &. Reip.
Proceribus eſt oblatum, ſpecimen biijeſm. deſiderari;
Eum Nire velim, mibi, Legibus id éigentibus, acce-
denteque inbrimis biümaniſſ. Patrum Academ. hortati ac
Nuaſis, aliter viſum: ut qui videam, ipſos etiam Impe-
ratores, licet Legibus ſoluti ſint, attamen na ſponte
LL. vivere; F. ult. Qu. mod. teſt. infirm. dque tantæ
Majeſtati decere cenſeri; l. 23. de legat. 3. dignamque
vocem majeſtate regnanti viſam, ELe. alligatum ſo Prin-
cipem F Crn. l. 4. C. de LL. Quid quod ipſe Servator

noſter J. C. quamvis omni jure liberrimus, ad vitan-
dum tamen offendiculum Ceſari conſietum enſum ac

didrachma Jolvere non gravatus eſt. Matth. XVII.
aare täntis emplis incitatis, Obſervationes ac The-
Jes quasdam, ⁶ Juris noſtri medio profundo (ut Imp.
vocat. procm. J. §. 2.) inſtar didracbmatis illius, Cbri-
Ro Duce & arſic erutas, pro debiti ſpeciminis tribiato
eoſölvere neutiquam dedignabor: quæ ut zqqui boniq;;
conſulantir, ſummopere rogo.

A 2 2OBSER-

4
ays

diver
Ie 4
Nom.
gui .
De Pablis & promiſſis Amantium- ſis in
Nſam huic disquiſitioni præbuit er- ViN
ror an jocus haud illepidus: nim. quum de in
Pufendorfius, de Ofic. Hom. & Civ. L. I. guo⸗
Cap. 9. S. IO. inter alia docuiſſer, ad li- .6
quidum & obligatorium paciſcentium E
conſenſum, etiam rationis uſum requiri- lf⸗
indeque promiſſa & pacta Infantum, ut DDð
& Amentium ac furioſorum nullius eſſe ſciip
momenti, Vir Clariſſ. (qui annotatis eximiis Libellum iſtum kuit
exornavit, cujusque venia hæc amice monita velim,) cum for- genti
te in exemplar incidiſſet, ubi pro voce Amentium mendose time
legebatur Amantium, ſphalmate hoc non animadverſo, (uti lun
. aliquando etiam bonus dormitat Homerus) ad vocem illam uct
Amantium hæc notavit: Unde & Amantes vocantur Amentes. “
Et furit omnis Amans. 3
2. Qua occaſione haud ineptéè ſeriò disquiri poſſe arbitror: n
An, & quatenus paéta G' promiſſa Amantium in Jure valida ſint, 34
vel minus? Ubi quidem primo, tum inter promiſſa & pacta n
ipſa, utrum nimirum illa per ſe æquitati & honeſtati naturali 2u
congrua ſint, an ſecus; diſtinguendum videtur; tum etiam Lan
inter Amorem, legitimusne ille ſua natura ſit, moderatusque
ac ſanus; an veròô illegitimus, nimius atque inſanus? n
. Atque hujus equidem furore nihil eſſe vehementius, non Nri
Philoſophorum tantum atque Poëtarum effata, ſed & funeſta “
ejus exempla plurima teſtantur; quorum é 'umero apud Græ- “
cos notiſſimus Helenæ & Paridis amor, Trojeæ totique Græ- e
ciæ, ſi vera fides, funeſtiſſimus. quamvis jam fuit ante Helenam (r
res hæc teterrima belli Cauſa; teſte Horat. Lib. I. Sermon. tor
ſat. 3. ſiquidem juxta illud Homericum, à S. Cæœcilio, l. 13. S. I. Uln
ad LEi Iul. de adult. ex Iliad. I, 340. relatum; Oo uSvο sXααια zi

*

) 5 (3

ιHαq"——- esαονu“αwW—erαν Afpedas. i. e. Non ſoli amant uxores
diverſivocorum hominum Atridæ. Necç ſolos tangit Artidas
Me dolor. Virg. En. IX. 138. Inſigne & præ ceteris higtoria
Rom. ejus exemplum exhibet in App. Claudio Decemviro,
qui captus amore inſano virginis Verginiæ, omne fas ac ne-
fas milcuiſſe dicitur. l. 2. S. 24. de Orig. PJur.
Unde naturali huic fervori juvenilem ætatem reſiſtere 4.

er⸗ vix poſſe, docet Imper. Nov. 2. cap. I. in pr. id quod i inprimis
Gum de infirmiori ſexu verum eſſe, noſtri Dd. aſſerunt, utpote in
L. 1. quo amor ipſo igne ſit potentior. v. I. Timoth. V. 6. Clar. L. V.
Oli⸗ Qu. 60. num. 7. Gail. I. Obſ. I10, n. 23. Carpz. Pr. Crim. P. II.
tium Qu. 53. n. I17. Goſwv. ab Esb. not. ad Carpz. I. for. p. I. Conſt. 16.
niri; def. 50. num. 6.
‚ut . Inprimis verò eleganter & graphicè eundem Amorem de- 5.
eſe ſcripſit Imp. noſter Juſtinianus. Nov. Quib. mod. natur. fil. ehic.
ſum legitt. 74. Cap. 4. in princ. Cujus proin ipſa verba, utpote ele-
ſor. gantiſſima, & ex quibus bona pars propoſitæ Quæſtionis op-
dose time decidi ac ſolvi poſſe videtur, non Pigebit adſcribere:
(uti 'ναρν αο, inquit, 6 490 7α7ραα vo eln teasa, „ rreo i, „
llarm uροοα oheſo een vaνπανο, àα 8 ein Ecs ios Ppolirhs S-
nter. deun or, r ri5**n tXαο⁵ο abiE, vsbeſsons 7 26 Tdα=
orey 2„ Gdaia v τνααo r,νυ st 54 rura õ
trot: nèoοο 1ορ αα Hα edeaalot ”αας, ν ioon, ire⸗ Aντα
ſut, . 81 1oto *dναρον 5 Toiοαα ToI 0* „ 34 —765 teain Noteo⸗
bt tne, T rοααοααντα½ρ irisey'o õ Siνος , ⁰ 2 TA & Jae
Urali ς⁰ο⁰. dae eate, v ν r† 17 mrihulalors vix nbéies ρ5oH5hρXH
tiamn 0ρο†οα ατoο uννανανς υνεπιτ 7ς ασα απεο.

Quæ verba in verſione vulgata ac ſcholarum uſu paſ- 6.

sqgle . . . .
4 ſim recepta, barbare ſatis & hiulco planè ſenſu ita redduntur;
on Novimus etenim, etſi caſtitatis ſumus amatores, & boe noſtris ſan-
Relr cimus ſubjeétis. Sed nihil eſſe, furore amoris vehementius 3 quem

Gg. retinere, philoſophiæ eſt perfet, monentis etiam & inhe lientem at-
que inhærentem concupiſcentiam refrenantis, ut ii qui hoc tali

Gre⸗
8 (non dotali, at peſtims in quibusdam impreſſis legitur) detinen-
Id—
ie tur, ſi abſtinebunt ſermone ad eas, quas amant, quæ eis non per
8 . blandimenta conferunt. Deniq, in tantum etiam ante nos Legis la-
l. 7

tores tales ſcierunt animorum affe&tus, ut etiam donationes con-
A 3 Rante

S) 6 (3

Nante matrimonio probiberent; ut non concupiſcentiæz magnitudi- dhtun
ne victi, latenter paulatim conjuges ſemetipſos privarent ſua ſub- tummm
Nſantia. . ſupre
7. E qua lacinia, ceu ex ungue Leo, hujus Novellarum ver- I
ſionis elegantia, & quam ſit illa impolitiarum & ſtribliginis e lei
(ut Jac. Gothofr. loquitur) plena, facile conjici poteſt. Multo laute
rectius, utut paulo etiam liberius, iſta vertit Henr. Agylæus, gvoc
(cujus verſionem omnium abſolutiſſimam idem J. Gothofr. l mere
Man. Jur. art. 2. C. 4. p. 69. judicat,) his verbis: Scimus. dem!
. enim, tametſi pudicitiæ amatores ſimus, noſtrisg, bæc ſubditis præ- s di
Wſoribamus, nibil amoris furore eſſe vebementius; quem compeſcere ZII
exadtæ Cujusdam ſit ſapientiæ, qua Jalacem diſeruciantemé, con- Lepib
cupiſcentiam & commonefaciat & inhibeat. Quare qui eo capti non
Junt, à quibus Illi coram illis, quas amant, verbis abſtineant, ut deat.
non aſſentationis blanditiæg, cauſa pronuncient? Ac idcirco qui-
dem, lum ſuperiores Latores LL. animorum affedkiones iſtiusmodi eſ- torias
ſe noſſent, ne conſtante matrimonio donationes fierent, interdixere 3 Mta
ne videlicet amoris abundantia victi ſenſim Conjuges ſemet invi- Acut.
„. cem bonis imprudentes ſpoliarent. tur,
8. Quum itaque hic ab Imperatore Amor diſerte furori gielat
comparetur, imo furor ipſe appelletur, ejusque furioſi effe- en
ctus aperiantur, atque hæc præcipua aſſeratur cauſa, qua mo- trienn
ti LL. Latores Romani Donationes Conjugum improbarint (Coblig
irritasque eſſe voluerint; quandocunque ſcil. donatorem ea- Pituch
rum ante mortem ſuam pœnituiſſet; vid. l. I. 2. 3. ac tot. tit. t. .
D. & C. de donat. int. V. & U. in tantum, ut & focariæ ſeu Con- Manu
cubinæ militis ab eodem facta donatio revocari potuerit; l. 2. D
C. d.tit. facile inde argui poteſt, promiſſa ac pacta nuda Aman- bic⸗
tium hujusmodi minoris adhuc efficaciæ æſtimanda: quippe telle⸗
cum jam impleta ac præſtita aliàs facilius retineri, quam in- Auti
9. valide maleveé promiſſa exigi poſſint. Ut patet exemplis de- mmid
negatæ condictionis ac ceſlantis repetitionis eorum, quæ ex V
obligatione naturali tantum debebantur. l. 9. & fin. cum l. ſeqj. Verſc⸗
de SC. Maced. I. ſi is. 94. YJ. 3. de ſolutt. I. 10. de Obl. & Aäct. ut mulie
& eorum, quæ ob turpem cauſam data ſunt, ubi vel utrius- Cl
que, dantis ſc. & accipientis, vel illius tantum turpitudo ver- Cnn
ſatur, v. c. quod Judici, ut bene malevé judicet, aut errtr u
atum .

88) 7 (S88
udi. datum eſt. l.2.3. & 4. de Condiél. ob turp. v. inj. cauſ. quæ tan-
lihe tummodo promiſſa exigi nequeunt; cuùm, quod turpi ex cau-
ſa promiſſum eſt, non valere cenſeatur. J. 23. de inut. ſipul.
Ver⸗ Unde diſerte reſcriptum eſt; quamvis mercali uxori ejus- 10.
ginis vé lenoni marito ſolutæ quantitatis repetitio ceſſet, tamen
lulto cautæ tantum ac promiſſæ exactioni locum non eſſe; eo
lan, quod hujuſm. Cautio contra bonos mores ſit interpoſita. l. I.
hofr. l. mercalem. y. C. de Condict. ob turp. cauſ. IV.. Hodiernis equi-
i dem moribus Romæ Meretricibus de mercede promiſſa ſanctè
pra- jus dici, teſtis æταετιτα eſt Serot. ſive Stiler. Advoc. German.
Goere E. II. Cap. I8. S. 8. p. ma. 393. Verùm, cum non exemplis, ſed
N- Legibus judicandum ſit, l. 13. C. de ſentent. & interl. omn. judd.
apti non tam ſpectandum, quid Romæ fiat, quam quid fieri de-
1t, N4t beat. juxta monitum C. l. 12. de ofic. Praſid.
i. Severior certe fuft vett. Romanorum difciplina in meri- II.
ieſ torias iſtas mulieres; quamvis enim in femina vulgari, ſi in-
e; mupta ſit, impune ſtuprum committi, L. 13. S. 2. ad L. Jul. de
iwwi⸗ adult. & immunes hinc à judiciaria ſeveritate præſtari dican-
tur, quas ob vitæ vilitatem dignas Legum ôbſervatione Le-
nroti gislator non credidit, per l. 29. C. ad L. Jul. de adult. male ta-
efle⸗ men inde cum Heig. Quxſt. Jur. Civ. p. 2. qu. 29. n. I 5. mere-
mo⸗ tricum libidinem Romæ quondam absque ulla pœna fuiſſe
tint colligitur; cüùm pœna ſufficiens priſcis Rom. in publica tur-
* Pitudinis, apud diles facienda, profeſſione viſa fuerit V. Ta-
,tit. cit. L. II. annal: cap. 85. Brandm. dißert. de L. th. 33. in f. G.
Con- Manud. ad J. Can. differ. Lupanaria. p. 204. Pufend. de J. Nat.
312. & G. L VI. Cap. I. S. 4. p. m. 855. in f. Unde & infelices iſtæ

libidinum victimæ cultu ab honeſtis matronis diftinctæ fuere.

ler⸗ teſte Tertull. Apol. Cap. 6. V. Th. Dempft. paralip. ad Roſini

le⸗ Antiquitt. Rm. E. V. C. 32. P. m. 902. Dithm. Wachm. Diſſert.
d⸗ Jurid. de Amore. th. 5, 7, G&.
7 Quibus & hoc luculentum priſcæ Roman. ſeveritatis ad- .
. ſe. verſus impudicas exemplum addi poteſt, quod olim libera
1. It mulier ſervili amore bacchata per 86. Claudianum (ab Imp.
Pe Claudio ſic appellatum) libertatem, rem inæſtimabilem, &
e⸗ cum libertate ſubſtantiam quoque amittebat. teſte Imperat.

S-un. J. de ſacceſſ. ſubl. & l. an. C. de SC. Claud. toll. VII. 24.
Atutmn

13.

14

15

) 8⁸ (38

Ex quibus facili negotio colligi poſſe exiſtimo, quid de
promiſſis Amantium a1 ρoνooνs, hoc eſt inſano Amoris fu-
rore laborantium ſit judicandum: quare, quod de iracundiæ
calore JC. Paulus eleganter reſpondit; quidquid eo vel fit, vel
dicitur, non prius ratum eſſe, quam ſi ex perſeverantia ap-
areat, judicium animi fuiſſe. I. 48. de R. Jur. & Amoris ſu-
Piro inſanoque calori applicari poſſe videtur. arg. I. 12. & ſeq.
de LL. niſi quod ira furor brevis, Amor ſæpe longus eſſe ſolet,
ut ne ex perſeverantia quidem judicium animi, quod hac ap-
pellatione dignum ſit, colligere liceat. Quo proin laboranti-
bus non minus quam aliis furioſis curatores dandi videntur;
ſi vel maxime aliàs inviti hos accipere non cogantur. arg. l. 12.
S. fin. de tutor. & curat. dat. ab h. qui j. d. h. l. I. pr. de curat.
Jurioſ. & al. extr. Min. d.
Illud tamen conſtat, & ſupra dictis de prohibitione Do-
nationum inter Conjuges, addi poteſt, quod iſta ad donatio-
nem Sponſi & Sponſæ, licet ipſo die, quo nuptiæ futuræ ſunt,
factam ſe non extendat. l. 5. pr. l. 65. & ſeq. de donat int. V. & U.
quod & moribus hodiernis obſervari Dd. teſtantur. Carpzov.
Jar. for. P. II. Conſt. 13. def. 19. Lauterb. Coll. D. d. tit. S. 5.
Diſſentiunt tamen quidam, arg. l. pen. pr. d. tit. ubi donatio,
niſi ante matrimonium contractum, quod conſenſu intelligi-
tur, facta eſſet, non valere dicitur. Struv. Exerc. XXX. th. 24.
Brunnem. ad d. l. ven. Veruùm quum ſtatim in ſubjecto §. d. I.
ſumma Virgini ipſo die nuptiarum, ſed prius quam aqua &
igni acciperetur, id eſt, nuptiæ celebrarentur, donata repeti
poſſe negetur, patet hanc etiam eſſe Cti ſententiam in pr. d. I.
quod ſcil. donatio, niſi ante matrimonium per nuptias conſum-

matum facta, non valeat; Nec ad rem pertineat, quæri; An

ante mulierem domum deductam & tabulas dotis conſignatas
facta ſit; ſed hoc ſolum, utrum ante, an poſt ritum nuptia-
rum interpoſitum? ut recte locum illum paulo obſcuriorem
& ut videtur, corruptum explicat D. Gothofr. not. ad pr. d. l.
Quin imo donatio (ut & legatum) ſponſæ facta, ob ma-
jorem dilectionem, validior eſt, quam uxori pridem ductæ.
Berlich. Deciſ. 298. n. 57. G& ſeq.
Idque non tantum in donationibus per traditionem jam
imple-

inpleti
natarii
ſellati,
tionis
Sauir
A⸗
es al
pumna

NHNG—

z,

4lorex
iwita
lecte ju
amor ce.
Fiditat
tit. D.⸗
talisi
§.13.4
Natur.
r. e⸗
Pattig
conler
1er G
moniis
Ne
lum ac
trahene
iden
t doe
a prl
Uter

8) 9 (8*
impletis, ſed & ſolo Conſenſu, donatoris ſc. voluntate & do-
natarii acceptatione, ſcripto aut ſine ſcripto utcunque mani-
feſtatà, perfectis obtinebit; cùm & hæ, ad exemplum vendi-
tionis neceſſitatem traditionis in ſe habeant. S. 2. de Donat. I.
l quis. 3 5. C. eod.
At, quid porro de Sponſalibus & nuptiis, quas Ignoran-
tes quaſi per Amoris calorem plerique contrahunt, dicemus?
numnam & hæc actio pro invitâ habebitur? neutiquam vero;
quandoquidem à αανννα ννπος,, eh nhoeler ,
⁵oror d nbvα οπα τανTm, Quæx per cupiditatem ſaavia,
invita autem triftia, abſurdum certe boc invitum ſtatuere; ut
recte judicat Ariſtot. 3. ad Nicom. cap. I. quum igitur Nuptias
amor conglutinare ſoleat, & hujus actionis principium à cu-
Fiditate ſit, involuntaria dici nequit. Ulr. Huber. præleét. ad
zit. D. de Sponſ. . 16. unde non concubitus, ſed affectio mari-
talis, id eſt, Amor & conſenſus nuptias facere dicitur, l. 32.
§. 13. de donat. int. V. & U. l. 20. de R. J. Il. 10. G ſeq. C. de
natur. Lib. V. 27. Amore porro ſolis animis æſtimando, l. 3.
pr. de don. int. V. & U. Matrimonia bene concordantia, & ne
Patriæ quidem poteſtatis jure turbanda, l.I. S. 5. de lib. ehib.
conſervantur: Ut rectiſſime Poëtæ Venuſino, dicantur Felices
ter & amplius, quos irrupta tenet copula, nec malis Divulſus queri-
woniis Sauprema citius ſolvet Amor die. Lib. I. Carmin. Od. 13.
Ne longum faciam, Amoris mutui fervor eſt ipſiſſimum ve-
rum ac ſolidum Conjugii fundamentum; isque & nuptiis con-
trahendis prælucere, & in contractis ardere perpetuo debet, &
quidem tantus, quantus inter homines exiſtere poteſt maximus;
ut docet Apoſt. Eph. V. 21. ſeq. hujus itaque in Conjugii doctri-
na primi Principii, neminem in ejus definitione, nequidem
inter Theologos, meminiſſe, non immerito mirari videtur
Henr. Rennem. Juris pr. Rmano Germ. Membr. I. Diſz. XLI.
th. 3. lit. e. .
Hinc, cùm ex inſtituto etiam divino tam arcta conjun-
ctio animorum inter Conjuges ſit conſtituta, ut Vir derelicéto
quoque patre ſuo ac matre, adhæreat uxori ſuæ & quaſi in
unam carnem coaleſcat; Gen. II. 24. LL. Rom. liberrimum
in nuptiis conſenſum exigunt; unde nusquam major amoris
gradus,

16.

17

18.

19.

20.

6) 10 (3*

gradus, quam inter conjuges requiritur; hoc enim demum,

non vi ulla & metu, mutua & conſtans affectio concilianda.
arg. I. 21I. & ſeq. D. I. I4. C. de R. N. unde inhoneſtum viſum
eſt, cujuscunque etiam, licet pecuniariæ tantum, pœnæ metu
matrimonia obſtringi. l. 174. pr. de V. Obl. id quod & Jure Can.
conſtitutum atque probatum. Cap. I4. C. 17. C. 29. de Sponſal.
Lauterb. Coll. Digg. tit. de Sponſal. th. 23. G&, de rit. nupt. th. 3 5.
Quin imo & qui ficto tantum ac ſimulato amore, citra
verum animi conſenſum, citra matrimonii contrahendi pro-
poſitum aliquam ſibi deſponſarit, licet clam tantum & ſine
teſtibus, ſi mulier decepta conſenſerit, & res geſta patuerit, ex
ſimplici æquitatis natur ratione ad promiſſa implenda compelli
poteſt; præſertim re non amplius integra, & ubi carnalis copu-
la fuerit ſubſecuta; quia nempe quisque ſerio atque ex animo
id voluiſſe ac ſenſiſſe præſumitur, quod verbis aliisque exter-
nis animi ſignis expreſſit ac præ ſe tulit. arg. l. I. & ſeq. de pact.
l. 7. S. 2. de ſupell. leg. l. 52 de Obl. & Adl. Pufend. de Ohc.
hbom. L. I. Cap. X. S. I. G 2. G Cap. XI. H. 5. G' de J. Nat. &G
ent. D. IV. Cap. I. K. y. Licet in hypotheſi ſecius cenfuerit:
Pontifex Innoc. III. in Cap. Tua nos, 26. de Sponſal. & Matr.
ſed non immerito hoc nomine caſtigatus à Beza, deciſionem
eam peſſimam cenſente. tradt. de Divort. & Repud. p. m. 85..
Unde cum aliquo temperamento accipi velim, ac de ſummo
tantum Juris municip. rigore, quæ olim à me de hac re ſcripta
ſunt, Collat. Jur. Rom. ac Baſil, Cap. V. F. 12. & ſeq. Add.
Lauterb. ad tit. de Sponſal. th. 12. & 45. item de K. N. 96. 35.
Solus igitur Amor, licet vehementior, (utpote quo, uti
dictum, nuptiæ potiſſimum conciliantur) citra concurſum
aliarum cauſarum & impedimentorum, libertatem conſenſus
non tollit, nec matrimonio officit; ſed tam nuptiæ, quam
ſponſalia amoris calore cum ea, quam quis etiam perdite ama-
bat, contracta rata ac firma eſſe cenſentur. arg. Cap. veniens. 13.
ubi Panormit. X. de ſponſal. in tantum, ut Bald. Felin. & alii tra-
dant, nec ſtatutum valere, quod irritum efſe jubeat matri-
monium in furore carnalis concupiſcentiæ ſine inſtrumento
dotali contractum. ut teſtatur Alber. Gentil. de Nuyt. I. III. Cap.
8. p. m. 238, Teq. Kitzel. Gnouſ. Matrim. Cap. 3. Iheor., 6. lit. i.

Havem. Gamol. L. I. tit, 5. poſit, II. Hæc

ell,
malo
libb.
bertate

nam
ficien
leapr
cum i
lem en
conſer
17.
copul
anteg
Vertt;
ge in⸗
bulo⸗
tione
trahit
Can.
citut
ptis
” ven
I .
duni⸗
gwi
fſexi

dum
Came
i,4
Aat
Ut h

Neat

S8) II ( S ẽSk
nu. Hæc ita, niſi Amor, ex quo Conſenſus nuptialis ortus 21.
uncla. eſt, omnino fuerit cœcus atque inſanus, quo quaſi veneno
iſum malo animi perditorum infecti cenſentur; l. 1. C. de natar.
metul libb. hic enim verus atque legitimus non videtur, utpote li-
eCan. bertate ſpoliatus, & ſummo mentis errori implicitus. Qui-
pnſi. nam vero talis exiſtat, ex circumſtantiis perſonarum, cauſa ef-
tb. 35. ficiente, objecto, forma, fine, loco & tempore dijudicari faci-
citta le à prudenti Judice poterit. putà, ſi Vir honeſtus ac nobilis
ipro⸗ cum infami, aut ſaltem humili abjectaque perſona, quam ta-
ſine lem eſſe præſcivit, nuptias aut ſponſalia contrahat, non tam
Tit, X conſentire quam inſanire credendus eſt. arg.I. 44. de rit. nupt.
mpelli l. 7. C. de inceſt. & inut. nupt. junct. l. I. C. de natur. libb.
copu⸗ Imo ne tum quidem convaleſcent hujusm. ſponſalia, ſi 22.
annmo⸗ copula carnalis acceſſerit, & maſculus vitam & mores norit,
extel⸗ antequam ipſi fidem conjugalem promiſerit, eamque cogno-
e id. verit; quia ut furioſi nullus conſenſus aut voluntas eſt, H. 8.
0fe. de inut. ſtipul. l. 5§. de reg. jur. ita quoque, qui cum turpi proſti-
lur. G bulo aliavé ſimili perſona vili & indigna, nulla honeſtatis ra-
luerit. tione habita, ſed tantum inſano libidinis æſtu impulſus con-
Ulatr. trahit, prorſus inſanire cenſetur. per alleg. l. I. C. de natur. lIibb.
onem. Can. ſicut crudelis. I. cauſ. 32. qu. I. ubi fatuus & injuſtus eſſe di-
j G citur, qui retinet meretricem. —
ummo Ceterum his amoris cæci ac plane indigni furore corre- 23:

ſiptt ptis accenſendus eſt & ille, contra quem philtra, incantationes
Ali. & veneficia ad amorem conciliandum ſunt adhibita. arg. l. 38.
S. 5. de pœn. I. 4. C. de malefic. & Mathemat. ubi eorum ſcientia

2
. nti punienda & ſeveriſſirnis merito Legibus vindicanda dicitur,
“ qui magicis accincti artibus pudicos animos ad libidinem de-

Enlis flexiſſe detegentur. . D
an Illud tamen Amatorium innoxium ac licitum cenſen-
4 ns dum, quod Hecaton olim ſe monſtraturum dixit, ſine medi-
“ camento, ſine herba, ſine ullius veneficæ carmine: Si vis ama-
ri, Ama. Sen. L. I. Epiſt. 9. Gothofr. ad d. l. 4. C. de Malef. &

ͦtna Mathem. Denique canonicæ æ quitatis & illud effe videtur, 24.

ut homo ſui juris, etiam illam proſtitutam ducat atque reti-
d neat, ſi haud incerta ſpes emendationis vitæ anteactæ in eâ

appareat, eoque fine & reſpectu matrimonii fides data fuerit.

N.
3 B arg.
Hc 2 2

25.

26.

27.

S) 12 (8*
arg. I. 23. J. I. C. de nupt. ibi, ſub, ea lege condon. Cap. Inter oper
ra. 20. X. de ſponſal. & matrim. Bechſtad. de Conditt. ſonſal. P. I.
C. 2. n. 3 8, ſeq. Add. Luther. Libell. Von Eheſachen. Kitzel. &α
Havem. locc. allegat. .
Illud etiam Amoris non inefficaeis de Jure Rom. in ulti-
mis Voluntatibus argumentum ſuccurrit, quod licet captato-
rias inſtitutiones Senatus maximopere improbaret, l. 70. & ſeq.de
her. inſtit. I. I F. C. de teſt. milit. I. 64. de leg. I. mutuis tamen af-
fectionibus, conjugum inprimis, judicia provocare liceret, d.

I. 7. de her. inſt. Unde Papinianus, Virum, qui non per vim

nec dolum, quo minus Uxor contra eum, mutata voluntate,
Codicillos faceret, interceſſerat, ſed (ut fieri adſolet) offen-
ſam ægræ mulieris maritali ſermone placaverat, in crimen

non incidiſſe reſpondit, nec Ei, quod teſtamento fuerat da-

tum, auferendum. L. ult. ſi qualiq. teft. probib. Et, judicium Uxo-
ris poſtremum in ſe provocare maritali ſermone, Impp. Dio-
clet. & Maxim. criminoſum non videtur. liult. C. eod. it. VI. 94⸗

adeoque validitati ultimæ voluntatis non obſunt preces, blan-

ditiæ, dona, lacrymæ & ſim. dummodo duriores efflagitatio-
nes, importunæ ſuggeſtiones, minæ & graviores vexationes
abſint. Carpz. P. III. Conſt. V. Def. 7. & ſeqq. Berlich. P. IIE.
Concl. VI. num. 33. & Concl. VII. Lauterb. Coll. D. d. tit. Li qu.
aliqu. J I. & ſeq. .
Quod ſi vero promiſſa & pacta Amantium injuſta, turpia
& contra bonos mores fuerint, palam eſt, ea nullius ſore mo-
menti, arg. S. 7. J. Mand. J. 23. de inut. ſtipulat. puta, ſi no-

vercalibus delinimentis inſtigationibusque corrupti parentes,

maligneque circa ſanguinem ſuum inferentes judicium, libe-
. . . *% . . . . .
rorum exheredationem promiſerint, aut reipſa injuriam hance

adverſus eos teſtamento induxerint; l. 3. & 4. de inoff. toſt. Sic:

inanis eſt à Bigamo doloſo ſecundæ, eoque putativæ tantum
uxori facta donatio eorum, quæ illi ut ſponſæ ſe daturum
Promiſit. I. 18. C. ad L. Jul. de Adult.
Sic ipſa futurarum nuptiarum promiſſio, ſive ſponſalia
à Conjugato aut ſaltem legitime jam deſponſato ſfacta, irrita
ſunt. arg. I. 13. J. 3. ad' L. Jul. de Adult. S. 6. G ſeq. de nupt.
Cap. 22. G C. 30. X. de Sponſal. præſertim ubi conjuge inſonte

adhuc

adhue
tahen
Jol. he
pellati
dantan
C.
tipuit
Dus pl
tiencla

trimon
eis .
ſtataſ
Mulo⸗
lerat,
Dd. n
menti⸗
potero
z!
tatis e
ſäaltem
Ver
.
exiſim,
Utor 1
Contea
ge jun

un

Ae-
. 5.
1. *

Ulti⸗
tuth⸗
de
r 41.
t, l.
vim
ntate,
fen⸗
imen
t da⸗
Uxo-
Dio⸗
194⸗
blan⸗

tatio⸗
iones
h. IIl.

5 .

urpia
mo⸗
no⸗
entes,
libe⸗

hanc

. die

tu
urum

nſalia
irrita
nupt.
ſon te
dhuc

686) 13 (8 *
adhuedum vivente fidem ſibi invicem de matrimonio con-
trahendo adulteri dederint. Cap. 6. de E, qu. dux. in matr. qu.
poll. per adult. Cujusm. Matrimonia apud Nos ſpeciali ap-
pellatione gebuhlte Ehen vocantur, penitusque adeo impro-
bantur. V. Ehe⸗Ger. Ordn. artic. m. 32. Coll. Jur. Rom. & Baſil.
Sed quorſum me Amantium errorisque alieni torrens ab-
ripuit! Age igitur, hic jam tandem ſubſiſtamus, aliisque, qui-
bus plus otii ſuppetit, iſta Amantium promiſſa uberius excu-
tienda relinquamus.

OBSERV. II.
De dponſa pralilata.

Ulgata apud Dd. quæſtio eſt; Si quis ignorans evdoxboav, T.
id eft, vitiatami pro Virgine duxerit, aut Sponſalia ſaltem
cum tali contraxerit, an eandem re comperta retinere, ma-
trimoniumve contractum conſummare teneatur? quæ quum à pau-
cis, quod ſeiam, noſtratium accurate ſatis pleneque pertra-
ctata ſit, & quotidiana tamen exiſtat, operæ pretium erit, eam
paulo curatius attingere; juxta monit. JCti, l. 25. in pr. de li-
berat. leg. præſertim, cùm in varia ſententiarum divortia hic
Dd. noſtri abeant; quas proin ſingulas cum præcipuis argu-
mentis recenſere atque examinare, quanta quidem brevitate
potero, animus eſt.
Quæſtio autem hæc ſecundum accuratiorem Juris doctri- 2.
nam in plures ſtatim diducitur; nim. Utrum hujusm. quali-
tatis error matrimonium ab initio ipſo jure nullum faciat, an
ſaltem juſtam repudio, divortiove etiam cauſam præbeat? an
vero neutrum? quorum ſingula ſeorſim excutienda ſunt.
Ipſo jure nullum eſſe hujusm. Matrimonium non pauci 32.
exiſtimant; eo quod verus hic deficiat conſenſus, utpote cui
Error maxime eſt contrarius, præſertim dolo alterius partis
contractus; unde, qui errant, conſentire non cenſentur. I. I5.
de jurisd. I. I16. J. ſin. de R. Jur. Idque eo magis admitten-
dum putant, quod Error iſte non accidentalis tantum „ ſive
B 3 circa

4.

683 ) 14 (28
circa accidentalia matrimonii, ſed eidem eſſentialis ſit, mori-
busque hodiernis pro tali habendus; ſaltem in matrimonio
cum Virgine Contrahendo: cùm de ſubſtantia matrimonii uti-
que ſit caſtitas. Vid. Gerhard. Menzer. aliosque alleg. ab Ha-
vem. Gamol. L. I. tit. 5. poſit. 7. Alb. Gentil. de Naupt. L. VI.
C. 13. p. m. 528 .Carpzov. J. Conſ. L. II. tit. X. def. 187. n. 5.
& def. 193. n. II. Thomaſ. Jurisp. divin. L. III. C.3. n. 33. Hopbp.
ad pr. J. de nupt. p. 88. in fin. eo quod, qui cum Virgine contra-
here voluit, non niſi in Virginem conſenſit, & hanc conditio-
nem tacite ſubintellexit. arg. I. quemadm. 25. de jurejur. ac de-
ficiente aliqua conditione matrimonii, ſive expreſſa, ſive ge-
neraliter ſubintellecta, deficiat quoque Conjugii promiſſio;
ſicut & aliæ conventiones. Carpz. d. Aefin. n. ſeq. 12.
Quibus & hoc addi ſolet, quod dolus hic cauſam dede-
rit contractui; quo caſu contractum bonæ fidei, (qualis hic
contractus nuptialis vel maxime cenſendus) ipſo jure nullum
eſſe, tralatitium eſt, per I. & eleg. 7. de dol. m. V. Pufend. de
J. N. & G. L. III. C. 6. n. 7. G leq. Nim. Etſi Error in du-
bio regul. nocere debeat erranti: ſecus tamen eſt, ſi circum-
ſtantia illa in qua fuit erratum, expreſſe promiſſo per modum
conditionis fuerit adjecta, aut tacite ex natura negotii, quod ge-
titur, ſubintellecta: Et, ſi Error ex dolo ejus, cum quo con-
traximus, fuerit ortus, in arbitrio decepti eſt, utrum pactum
ac promiſſum pro nullo declarari, ab læſionis penſationem
exigere velit. Vid. Thomaſ. Jyr. div. L. II. C. 7. S. 37. G
Jeqcj. & L. III. Cap. 2. S. 86. ſeq. idque ſive Error ille ad eſſen-
tiam negotii pertineat, ſive minus; quia utrobique conſenſus
deficere intelligitur; ſi promiſſio fundata ſit in præſumtione
quadam faécti, quod non ita ſe habeat. Grot. de J. B. & P.
L. II. C. I1. S.6. Huber. de Jur. Civit. L. II. S. I. Cap. 3. S. 34.

ſeqq.

Cui conſequens eſt, ut ſive Virginitatis error matrimonio
eſſentialis ſupponatur, ſive minus, dummodo ſponſus expreſ-
ſam ejus in promiſſo mentionem fecerit, atque ita per modum
conditionis eam adjecerit; aut etiam dolo ſponſæ in errorem
inductus fuerit, de jure nat. ob deficientem conſenſum, ipſo

volente, nullum ſit matrimonium; Idque citra diſtinctionem,
utrum

utrum
cideri⸗
4.5.6
C. 4
l
4

ammple
guicer
ſis, B
mlitia
tur ur
tio der
Huber
iſte cin
lis,
Eper
monii
Contr.
ſam 4
jund.
trimor
Cet Ba⸗
4d V.
Civit
Heic
tem:
diſſie
Potinn
Nat
ſit de
uun
guod
denid⸗
dehe

—

88) 15 (33*.

utrum dolus cauſam dederit contractui, an tantum in eum in-
ciderit. cum diſtinctio illa Juris Rom. inventum ſit. H. Grot.
d. S. 6. Thomaſ. Jpr. div. L. II. C. 7. S. 50. Huber. d. loc. &
Cap. 4. d. S. S. 32. add. Pufend. de J. N. & G. L. III. C. 6. S. 6.
& ſeq. & L. VI. Cap. I. J. 26.
Atque hæc de nullitate matrimonii talis ſententia eo magis
amplectenda videtur, quod aliàs ex hoc capite ne divortio
quidem locus ſit futurus; quippe cùm duas tantum ejus cau-
ſas, Eccleſiæ Reformatæ probent, Adulteriumn & Deſertionem
malitioſam, quæ non niſi poſt contractas nuptias committun-
tur. unde & ob ſtuprum ante commiſſum marito ejus accuſa-
tio denegatur. arg. l. 13. S. 3. 8. & fn. ad D. Jul. de adult. V.
Huber. ad tit. de Divort. S. 18. p. m. 169.
Verùm quicquid horum ſit, potius tamen eſt, ut Error
iſte circa Virginitatem, quamvis qualitatis intrinſecæ ac natura-
lis, & ſivis, tacite ſubintellectæ, eſſentialis tamen in genere
& per ſe non cenſeatur; cùm Virginitas de ſubſtantia matri-
monii non ſit; quandoquidem etiam cum corrupta & vidua
Contrahi poteſt & ſolet: Neque etiam dolus iſte, pro dolo cau-
ſam dante contractui habendus eſt. arg. l. II. S. I. de contr. emt.
Junct. I. 10. J. 5. de aét. emt. eoque ob hunc errorem regul ma-
trimonium non cenſebitur nullum. Ut recte præter alios do-
cet Bachov. ad Wreutl. vol. II. Diſp. 6. th. 6. lit. E. G F. Hahn.
ad Veſemb. parat. de rit. N. n. 8. Huber. d. S. 18. Et, de Jur.
Civit. d. Cap. 3. S. 38. &G Cap. ſeq. 4, S. 32.
Numquid ergo divortio aut repudio ſaltem locus erit?
Heic vero argumenta varia atque ſpecioſa in utramque par-
tem allegari ſolent, ut citra accuratum eorundem examen
difficile ſit ſtatuere, utra ſententia amplectenda & præ altera.
potius eligenda videatur. .
Rationes Negantium præcipug ſunt hæ; quod error iſte non
ſit de eſſentia matrimonii, neque adeo certo conſtare poſſit,
ducturum aliquem non fuiſſe, ſi corruptam eſſe ſciviſſet; cum
aliàs idem in caſu viduæ pro virgine ductæ fuerit dicendum;
quod vix eſt ut quisquam admittat: quod non facile vetera
delicta cum ſcandalo retractari ac de ſtatu virginitatis diſputa-
i debeat; quod item hæc ſententia Jure Canon. cujus in hac
materia

6.

8.

5

S) 16 (93*
materia non levis ſolet eſſe autoritas, probata ſit. Can. I.
Cauſ. 19. qu. I. & Cap. 25. de jurejur. Quibus alias addit We-
ſenb. paratit. de R. nupt. num. S8. nim. quod ob ſimilem cauſam
ſponſus nequeat repudiari à ſponſa, quod ob vitia animi gra-
viora non irritetur matrimonium; quod Quisque gnarus eſſe
debeat conditionis ejus, cum quo contrahit. l. 19. de NJJ. quod
ob ſtuprum præcedens marito denegetur accuſatio, d. l. 13.
S. fin. de adult. quod denique per copulam omnia purgari di-
cantur; & ſi quæ ſunt alia: quibus tamen judicio Bachovii ad
ſingula breviter reſpondentis, Weſenbec. cauſam ſuam cor-
rumpit magis, quam juvat; Ad. not. ad Treut. Diſp. de Nupt. th.
6. Lit. E. add. Nic. Reuſn. L. I. Conſult. V. num. 5. ſeqq. usq, ad
n.5 4. Hunn. Reſolutt. var. Lib. I. zraét. 3. Quxæſt. 12. p. 147. Jeéqj.
ubi plures alias ratt. adducunt, quas enumerare nimis longum
foret. Et huic ſententiæ noſtris ſubſcribit Vinn. Comment. ad
pr. J. de Nupt. n. 3. ut & alter ſummi judicii JC. Belga, Brouwer.
non eſſe ſcil. dimittendam uxorem propter libidinem ante
nuptias commiſſam; & hoc uſu apud Ipſos receptum teſta-
tur, L. I. de Jur. Connub. C. 18. S. 27.
E' contrario autem affirmantium atque divortium hic
repudiumve concedentiam, quorum longe major eſt nume-
rus, argumenta primaria hæc ſunt: quod Conjugium ſub
conditione virginitatis videatur contractum; cuùm nemo ſci-
ens vitiatam ducturus fuiſſe præſumatur, Nov. Leon. 39. quod
ejusmodi femina Lege Moſaica lapidari jubetur. Deuter. XXII.
20. quod Joſephus voluerit deſerere deſponſatam ſibi & non
ex ſe gravidam Mariam, Matth. I. quod propter errorem illum
ac dolum verus deficiat conſenſus; quod etiam jure Rom. ea
cauſa agi potuerit ad reſcindendam Emtionem, ſi quis ſc. mu-
lierem pro virgine ignarus emiſſet. all. l. II. S. 5. de adt. Empt.
quod dolus nemini debeat patrocinari, nec prodeſſe alterum
læedenti; & quæ plura Reuſn. & Weſenb. dd. loc. aliique proli-
Xius allegare ſolent: ad quæ tamen præter alios reſpondet
Bachov. d. L. ad Treutl. pag. m. I145. & ſeq. Quibus addi poſ-
ſunt, quæ Idem in not. ad eſenb. parat. d. n. 8. reſpondet ad
textus Juris Can. contra divortium allegatos; quod ſc. in C. 29.
Qu. I.: non ſit ſanctio Canonica, ſed diſputatio tantum Gratiani

Compi-

ł

Compil
Cundun
perince
nem in,
gli de
cicat.
H
tiamon
Habn.:
Nemo !
Virginit
ſciens
cognit
Nique
decus e
bekandt
incerti
texis
in hſi
nunci⸗

ubi ta
Prius
1d go

113.

K) 17 (8.

Ve. Compilatoris; quod item Cap. quemadmodm. 25. de Jurej. ſe-

. 1.

M cundum Leſſium agat de fornicatione ſponſo non incognita,
r⸗ perinde ac l. 13. S. fin. ad L. Jul. de adult. ſed quam reſponſio-
l. nem ineptam eſſe, atque ineptum facere Pontificem, utpote
dol qui de caſu Domitiano atque indubitato reſpondiſſet, recte ju-
“ dicat.
ic. Hinc ergo Illorum Theologorum atque JCtorum ſenten- 10.
iad tiam omnium optimam cenſet, & in praxi receptam teſtatur
Gor. Habn. ad Weſenb. d. n. 8. ut nim. regula ſit, quod vitiatam
