Aienat

) 31 (28*
venta⸗ Ut a. valeat fideicommiſſum hujuſm. opus eſt, ut Teſta- 6.
lttatis tor ipſ’e heredem aliumve eo onerandum præſentem & audien-
ntüm, tem rogàârit, ejusque ita fidem elegerit, per d. l. ult. & d. S.alt.
initg non item, ut hic teſtatori etiam fidem expreſſe dederit, cùm
elcir ſufficiat ſola teſtatoris voluntas: Huber. præliad tit. J. de ſing.
ftig reb. p. fid. rel. ibiq;, Thomaſ. S. 3. bi m. 243. Diverſa eſt ratio in
abſente; hic enim ſibi injuncta præſtare non tenetur; niſi V.
milſa, teſtes fuerint adhibiti. E. Pac. Anal. ad d. J. fin. Vinn. Comment.
erunt, eod. J. Hopp. eod. p. m. 596. Finkelth. d. ObſJ. 5I. ubi caſus re-
nguſto fertur fideicommiſſi hujusm. ſponſo à fratre abſente per ſpon-
upenn⸗ ſam inutiliter relicti. Quod ſi ergo plures ſint heredes aliivé 7.
ult ut gravandi, omnium præſentia requiritur; aliàs pro præſentium
entern tantum portione valebit, nec præſentia unius abſentibus præ-
nid la⸗ judicabit, utpote qui non rogati ſunt, nec proin jaramento
lilluc, gravari poſſunt; quod d. lult. & d. S. fin. requirit. Lauterb. ad
risju SC. Trebell. d. th. X. Quamvis & inutiliter relictum, ſi ſolutum
dellen⸗ ſit, repeti nequeat. . 2. C. de fideic. Add. Stry k. de Cautt. Te-
eculet⸗ lam. C. 21. M. I. J. 42. Böhm. Introd. D. ad SC. Trebell. S. 5.
Nec officiet ſine curatore ſuo rogati minorennitas; cùm
one ſit validitas hujus fideic., ut dictum, à ſola Teſtatoris rogantis vo-
utpote luntate dependeat. Vid. Sand. Deæœiſ. L. IV. tit. 5. defin. I8. ubi ex-
Hdes emplum Minoris à ſorore rogati & ad ſolutionem condemnati.
libus, Ceterum, quod hic prævio juramento calumniæ hæredi 8.
ul. aliive gravato jusjur. deferri poteſt ab Eo, qui omni alia pro=
7Sler batione eſt deſtitutus, non omnino novum cenſeri debet, &
ulam quod in hoc tantum negocio obtineat: cum hæc juramenti
tionem delatio & aliàs locum habeat, licet nihil probatum fuerit. per
Nlao. l. 35. pr. de jurej. I. 12. pr. C. eod. Struv. Exercit. XVII. th. 32.

ljf. quod ceu utiliſſimum expediendarum litium remedium pro-
be notari meretur. V. lI. I. de jurej.

⸗ Ex his jam facile eſt judicare; quid de fideicommiſſo ſu- 9.
e pra commemorato reſpondendum ſit: nim. quod propter al-
1Aalr terius fratris cohæredis abſentiam, non niſi pro dimidia parte
dicin valeat, idque ſi Defuncta dilucida mentis amotæ habuerit in-
heu tervalla, atque eo tempore fideicommiſſum illud fecerit; arg.
pon 8. 1I. quib. n. eſt perm. fac. feſt. Secus autem ſi continua mentis
141 Alienatio fuerit. de qua circumſtantia cum inter partes mini-

—

₰
688) 32 (2*
me conveniret, amicabilem iis compoſitionem ac transactio-

nem, ad litis moleſtias & incertum ejus exitum evitandum,
ſuaſi: qua deinceps etiam litem illam ſopitam eſſe accepi.

OBSERVAT. V.
De Obligatiohne Feminarum.

Ure Rom. feminas minorennes cum conſenſu Tutorum at-
que Curatorum ſuorum, majorennes etiam ſolas pro ſe &
ſuo nomine contrahere atque contrahendo ſe obligare poſſe
efficaciter, expeditum eſt; non item, ſi pro aliis interce-
dant ac reæ fiant ; Vellejano enim SCto, (à Velleio Tutore Coſ.
nomen adepto) pleniſſime mulieribus, propter ſexus imbe-
cillitatem, ſuccurſum eſt. V. I. I. 2. & t. tit. ad SC. Vellej.
adeòque non obligantur; niſi hujus SCti beneficio renuncià-
rint. At apud Nos in hac Civitate jam olim moribus recep-

tum locoque Statuti obſervatum, poſt & SCto de Anno 1668.

3

confirmatum eſt, ut FPeminæ XX& V. annis majores (fortaſſis

& minores) non ſolum adhibito Curatoris ſui, ſive legitimi,
id eſt mariti, ſive dativi, conſenſu, ſuo nomine libere con-

trahere, ſed-& pro aliis intercedere ac fidejubere efficaciter
citra ullas alias ſolennitates poſſint; dumodo Curatorem ſuum,
aliumve (ſi ille propter abſentiam vel aliam juſtam cauſam
adhiberi nequeat,)adhibuerint ſibi aſſiſtentem Vicecuratorem,
honeſtum & extra omnem fraudis ſuſpicionem poſitum, qui
ſe cum Illa majoris ſecuritatis gratia ſubſcribat. Vid. d. SC. de
d. 26. febr. 1668. Unde patet Senatus conſulti Vellejani apud
Nos exiguum, imo nullum eſſe uſum, adeòque-fruſtra eſſe
noſtros Notarios, qui Inſtrumentorum ſuorum & obligatio-
num muliebrium formulis tam ſollicite renunciationem hu-
jus SCti inſerere ſolent, edocti & ſeducti, ut puto, exemplo
& formulis Notariorum Imperio Rom. ſubjectorum, ubi jus
Rom. adhuc viget. Et me ipſum olim hac in re cum mul-
tis aliis erraſſe ingenue agnoſco; indeque ſupervacuæ quæſtio-
nes, quas quondam me moviſſe memini; An ſcil. Mulier apud

Nos hujus SCti Vellej. beneficio renunciare poſſit? item, an
. valeat

VAleat o
juis lui
rumque
in jure
Tis Rom
10 in pr
rit. Prox
illa 8Ct
Cenſend
inde va
ut habe
Mn. G&
Pis, be
Curd,
lNen Mr
erempl
ctem,
que co
lieri ne
Muli⸗
dolo ee
d dar-
ſtante
edoch
almn
De eſhe
met 0
ſabon
Præſen
ſacum
lieris
66
Indud
Authe

dio
dum,

Im at⸗
ſe &
pole
terce⸗
Col.
imbe⸗
elej.
uncii⸗
recep⸗
16690
rtalſis
gitimi,
e con⸗
cacitet
ſuum,
cauſam
torell,,
n, qun
50.
i apud
ra e
ligtio⸗
em hu⸗
vempo
ubi jus
1 mol⸗
anlio⸗
et 1pul
tem, 41
Valeat

8) 33 (88.
valeat obligatio citra hanc renunciationem, vel ubi Mulier
juris ſui non fuit certiorata? & ſi quæ aliæ his affines. Ve-
rumque adeo eſt Schilteri monitum; quod quemadmodum
in Jure ſtatutario, ex vetuſti Juris patrii & ſuperinducti Ju-
ris Rom. principiis ac hypotheſibus intermixto, ſic etiam por-
rOo in praxi ipſa & rerum argumentis ſæpe confuſio orta fue-
rit. Prax. Jur. Rom. Exercik. XXXVI. §. 86. Itaque renunciatio

illa SCti Vellejani apud Nos plane ſupervacua & inutilis eſt

cenſenda; ita tamen ut nec vitiet obligationem, ſed hæc per-
inde valeat, ac ſi ſtipulanti dicas; Arma virumè; cano, ſpondeo.
ut habet JC. in l. 65. pr. de V. O. Add. Diſput., m. de Coll. Jur.
Rm. & Baſil. Cap. III. S. 7.
Quuum autem moribus hodiernis, etiam apud Nos rece-
Pptis, Feminæ in perpetua ob ſexus infirmitatem ſint tutela ſive
cura, conſequens eſt, ut Adſtes (ſi ita vocare liceat) ſive Adſi-
Rens Mulieris, der Beyſtand / cum vice Curatoris fungatur, éjus
exemplo etiam ad bonam fidem & diligentiam, ſaltem medio-
crem, circa negotium, cui adhibtur, obligatus cenſeatur; eo-
que conſentire ſubſcriberevé non debet, ſi negotium Mu-
lieri noxium & periculoſum fore exiſtimet: alioqui enim Eum
à Muliere ejusveé heredibus ob dolum aut culpam latam, quæ
dolo comparatur, in ſubſidium conveniri poſſe non dubito
ad damnum, quod Mulier inde paſſa eſt, reparandum; non ob-

ſtante ipſius cautela ac proteſtatione ſubſcriptioni adjecta;

Jedoch ihme und ſeinen Erben ohne Schaden. arg. l. 3. S. 2. de
adm. & per. tutk. I. I. pr. de tut. G& ratt. diſtrab. Cum nulla pactio-
ne effici poſſit, ne dolus præſtetur. l. 27. S. 3. de pact.
Porro, ſi ſuſpectus eſſe nolit Aſſiſtens, nec ipſe ultro ſe-
met offerre, nec à parte altera cum qua negotium geritur,
ſubornari, ſed ab ipſa muliere rogari, & ad fraudes evitandas
præſens cum illa Inſtrumentum ſubſcribere debet. ſi quidem
factum memini, quod Vir honeſtus doloſe ab aliis nomine Mu-
lieris hoc plane ignorantis ad ſubſcriptionem Inſtrumenti fal-
ſi, & falſo Mulieris nomine ſubſcripti, ceu ejus Aſſiſtens fuerit
inductus.
Et ſicut Maritus tanquam Curator legitimus non poteſt
Author eſſe in rem ſuam, uxorique adſiſtere, ubi cauſa pro-

pria

JI.

R. Jur.

S) 34 (3*
pria vertitur; v. c. ſi illa pro marito fidejubere velit: ita vice
verſa minime admittendum eſſe, ratio docet, ut ſi pro aliis
intercedere velit Mulier, in fraudem Mariti ignorantis & inviti,
cum quo per pacta dotalia bonorum ſocietas eſt contracta,
alius extrinſecus Aſſiſtens adhibeatur; cùm iniquiſſimum ſit,
Marito ejusque familiæ, ſine ulla ejus culpa, per alios tam
iniquam conditionem inferri- arg. S. pen. de jaſt. & j. l. 74. de

Ceterum aliquando etiam citra curatoris aut Adſiſtentis
Vicecuratoris opem efficaciter Mulierem apud Nos obligari
poſſe non dubito; iis ſcil. caſibus, (nec tamen omnibus)
quibus & jure comm. beneficium SCti Vellejani ceſſare ſolet;
puta, ſi locupletior facta ſit; & Mercatrix; & quidem ſive
communem cum marito aliove negotiationem exerceat, ſive
propriam; præſertim ſi vidua fuerit: hoc enim uſus & favor
commerceiorum exigere videtur, dummodo tamen contractus
ad negotiationem & mercaturam ſpecétet. v. Mev. ad I. Lu-
bec. E. I. Tit. X. artic. I. num. 57. & ſeqq. Qandoquidem au-
tem bujus (ut & ſeqq.) materiæ accuratius examen, inſtituti ac
temporis hbujus Ratio non amittit, veniam dabis, B. LE. ſi te ad
aliam occaſionem remittam, qua Deo O. M. vitam viresque largiente,
diligentius ac plenius hac excutere aliquando poſſim.

OBSERV. VI.
De Beneficio Inventarii.

Ueæſitum aliquando memini; Numquid apud Nos
Heres cum beneficio Inventarii hereditatem adiens,
ad exemplum Juris comm. ultra vires hereditarias
„ non teneatur? Quamvis autem primo-intuitu ver-
ba Statuti de hoc diſponentis ſatis clare hoc aſſerere videan-

tur, mihi tamen indubium viſum eſt, teneri Lum omnibus

in ſolidum ſatisfacere, qui intra terminum præfinitum jus
ſuum indicaſſent ac probaſſent, ſive bona à Defuncto relicta
fufficiant, ſive non: Niſi ante aditionem cum Creditoribus
de certa portione pactus ſit: Iis duntaxat non teneri, qui poſt
. Ga:

es dem

(ut vo⸗
2
optimm
Ventari
Rome
Uandi⸗
ejus di
artic.
conle
Coluta
Gitaten
polt m
Ccum b
ratione
Cllta.
i. G
obmu
berun
1epuc
fumgt
cid. 4
tiam
minun
ſecerin
cepti
dem
ſutunr
Ala 7
1Cre
ſone
les ir
Iik
ſollia
habe

la viee
0 aliis
imwiti,
ttaca,
uum ſit,
os tam
74.le

iltentis
bligari
nibus)
e ſolet;
em ſire
t, ſiye
A Kwor
ltrackus
I. Lu-
len au.
ituti c
ſtead

wiente,

d Nos
AGiels,
ditatias
itu ver⸗
vilean⸗
mnibus
cn jus
elicta
toribus
zi pol
64.

Pe) 35 (2* .

eàa demum veniſſent; quippe quod ſub pœna præcluſionis

(ut vocant) publice fuerant citati.
Eadem ſententia adhucdum placet, eamque (ut accepi)
optimus LL. interpres uſus confirmat. Nimirum illud In-
ventarii beneficium apud Nos receptum diverſæ omnino
à Romano illo eſt naturæ, conflatum quippe ex veteri Delibe-
randi jure & poſt introducto Inventarii beneficio; ut ex plena
ejus diſcriptione Statutis noſtris prodita, nim. N. Ger. Ordn.
artic. 8. & ſeqq. facili negotio colligi poteſt. Unde Inventarii
conſectio apud nos aditioni neceſſario præmittenda, ut ea ab-
ſoluta ſecum deliberare poſſit heres, adeundamne ſibi here-
ditatem, an repudiandam putet: cùm juxta LL. Rom. ſtatim
poſt mortem ejus, de cujus ſucceſſione quæritur, hereditas
cum beneficio Inventarii ſecure adiri poſſit, nec ulla delibe-
ratione opus ſit; legitima Inventarii confectione poſt ſubſe-
cuta. per I. alt. §. 2. C. de jure deliber. & H. 5. I. de hered. qua-
lit. & difer. ubi Dd.
Quod ſi ergo heres, ſive teſtamentarius, ſive legitimus
ob nullum vel exiguum lucrum hereditatem adire recuſet, li-
berum ipſi eſt, non adire, vel cum Creditoribus paciſci, ne
repudiata hereditate, bonisque publice diſtractis, quod ple-
rumque fieri ſolet, minus conſequantur. fac. S. 2. in f. de L. fal-
cid. Add. de hac pactione, l. 7. S. fin. cum l. eq. de pact.
Quid ſi ergo Creditor aliquis, abſens v. c. per ignoran-
tiam facti, aliamve ob cauſam, jus ſuum intra præfixum ter-
minum non indicarit, ac poſt aditam demum hereditatem hoc
fecerit, ſuumque petierit? Non audietur amplius, ſed ex-
ceptione hujus beneficii repelletur; idque etiamſi forte here-
dem ejus petitio haud latuerit; quia alias beneficium inane

futurum eſſet. Et Jus Civ. vigilantibus ſcriptum eſt. l. 24..

quæ in fr. creditt. Quod ſi tamen juſtiſſima ignorantiæ cauſa
à Creditore doceri poſſit, ejusve qualitas, puta quod ſit per-
ſona miſerabilis, ſingularem forſan mereatur favorem, & he-
res in lucro verſetur alicujus momenti, puto ex humanitate
Illi ſuccurrendum: cùm majorem ejus qui de damno vitando
ſollicitus eſt, quam illius qui de lucro captando, rationem
haberi, æquitas poſtulet. arg. I. 7. & ſeq. de Jur. O' faét. Srr.
E 2 6

2

4*

S) 36 (23*
L. 6. S. 11. qu. in fr. credit. Atque jure nat. æquum ſit, nemi-
nem cum alterius detrimento & injuria fieri locupletiorem.
l. 206. de R. J. Etſi enim nihil facile mutandum eſt ex ſolen-
nibus, tamen ubi & quitas evidens poſcit, ſubveniendum eſt.
l. 183. d. tit. Ne ſtricta juris ratione indiſtincte obſervata, ſub
authoritate Juris pernicioſe erretur; & ſummum jus fiat ſum-
ma injuria. l. ſerv. 94. J. 3. de V. O. Ant. Matth. ad l. 9. de
reg. J. num. 45. Jeqq.
Sed & bac aliquando æ. O. eacliorem ac pleniorem me-

rebuntur inſpedtionem, ubi commoda ejus rei occa-
hio nobis ſeſe obtulerit.

OBSERVAT. VII.
De Privilegio honorum muliebrium.

Um Jure Rom. tam ſollicite proſpectum ſit feminis
ratione bonorum dotalium, ut non ſolum in iis poſt:
difflolutum matrimonium vindicandis, E quidem e-
tant, omnem habeant prærogativam, l. in nebus. 30.
C. de jur. dott. Sed & jus tacitæ hypothecæ in bonis Mariti, cum
jure prælationis contra omnes ejus Creditores, licet anterioris
temporis privilegio, vallatos. l. aliduis. 12. C. qui pot in pign.
S. fuerat. 29. J. de actt. non ſemel mirari ſubiit Statutorum no-
ſtrorum hac de re ſilentium; adeo ut ne quidem in Artic. Ordi-
nat. Judic. quo Claſſes Creditorum in caſu concurſus ſic ſatis
accurate recenſentur, nulla plane Mulierum de dote, aut,
quod eodem moribus noſtris redire ſolet, bonis uxoriis recipien-
dis ſollicitarum fiat mentio; quum tamen conſtet, uſu noſtro
immenſa prope eorum recepta eſſe privilegia, atque omnibus
Mariti creditoribus, non attenta bonorum per nuptias con-
tracta ſocietate, ea præferri ſolere.
Quantum autem conjectura utcunque aſſequi potui, hæc
mihi viſa eſt ejus rei probabilis ratio, quod LL. noſtrarum
municipalium Compoſitores, quum jure Rom. in iis extan-
tibus vindicandis prærogativam ſupramemoratam Mulieribus
indultam viderent, per benignam juris interpretationem &

fictio-

Kchion⸗
torumm
ſotent
ſuum
Depol
lun te
4 vin
extatel
quam
Drevit,
orun
De. de
Auor.
4
Ceptun
dum
AUte e⸗
X 8
ſtrat,,
tium
tils, M.
Claſle
uhid
ſong
Unde
ittit
Cjus
quam
fin. ve

in lee.

Le⸗

Hemi⸗
orem.
ſolen⸗
im eltt.
1, ſlub⸗
tlum.

19. be

8.
g⸗.

1.

eminis
ispoſt
lem ex⸗
. 30.
, cum
terioris
in gien.
im bo⸗
.,0rdi-

je ſatis

aut,
ipien⸗
noltto
nnibus
§ con⸗

i, hac-
rarunn
extal⸗
ietibus
nemn ⁷

ſaͤio⸗

S) 37 (2*

Kictionem ea ſemper pro extantibus haberent, quantum Credi-

torum hypothecariorum ratio pateretur, lieet fortaſſis dudum
forent conſumpta. Cui conſequens fuit, ut quandoquidem
ſuum jure dominii repetentes, quales ſunt Commodatores,
Depoſfitores, Locatores & alii, ope ſeparationis extra Concur-
lum res ſuas in bonis debitoris ſui adhuc extantes præcipiunt
ac vindicant, eadem ratione Mulieres bona ſua, ſive revera
extarent, ſive conſumta eſſent, in concurſu Creditorum tan-
quam extantia itidem vindicando quaſi præciperent, ideoque
Previtatis ac ſimplieitatis ſtudioſis non magis harum, quam
Illorum expreſſa mentio & collocatio neceſſaria videretur. Vid.
Da. de privilegiis Creditt. ad titt. qui pot. in pign. item, de reb.
auöbtor. Judic. poiſid.
Cùm verò non raro evenire ſoleat, ut hoc tam large ac-
ceptum muliebre privilegium cum aliorum injuria ſit conjun-
ctum, & litibus difficillimis anſam præbeat, non immerito jam
ante complures annos, in nova à Facult. jurid. Anteceſſoribus
ex SC. compoſita, (adhuc tamen nondum ab Ampliſſ. Magi-
ſtratu, quod ſciam, confirmata) ſanctione de Creditt. concurren-
tium Collocatione, modus exorbitanti huic privilegio impoſi-
tus, Mulieresque ratione bonorum ſuorum, in tertiam demum
Claſſem, & hujus quidem quartum Ordinem remiſſæ. Ita enim
Juſtitia ſuum cuique tribuit, ut non diſtrahatur ab ullius per-
ſonæ juſtiore petitione., ut eleganter docet C. L. 31. Depoſ.
Unde & Quotiens aliquid novi cuipiam indulgetur atque per-
mittitur, etiam à Principe, ita permiſſum intelligitur, ut ſine
cujusquam injuria fiat: cùm non præſumatur Princeps cui-
quam ſine graviſſima cauſa jus ſuum auferre voluiſſe. arg. S.
fin. verſ. Dominorum. de h. qui ſui vel al. jur. lI. 2. S. 10. ne quidi
in loc. publ. XLIII. 8.

ae ne, He e⸗
ANNENXA.
I. .
Uramentum Ambitus, licet olim ad eemplum ju-
ramenti Calumniæ aliorumque ſalubriter inſtitu-
3 tum,

6) 38 (2
tum, vid. I. fin. C. ad L. Jul. repet. IX. 27. Nov. S. præ-
fat. & Cap. I. bodie ob ſeculi oorruptionem omnino fe-
re inutile, imo, ob juſtiſſimum Vindictæ divinæ metum,
anceps & ſumme periculoſiem, eoque Reb. Chriſtiana,
ægrota quippe & male ſana, eliminandum videtur.
II. Ut Teſtamenta Conjugum reciproca, & mutus
conſenſis fabta, altero vivo atque inſcio mutari non poſ-
ſint, moribus hodiernis oonvenire eiſtimo- ut vero idem
obtineat, altero conjugum invito, altimarum V'olunta-
tum naturæ atque ſubſtantiæ omnino repugnat. eue
vel Teſtamentum cum biejusm.pabto fabtum pro pablo ſiec-
ceſſorio potius, quam teſtamento babendum; arg. 1. 27. de
mort. c. donatt. vel pabtum illud inutile cenſendum; ſi
nim. conſtet, Conjuges teſtamenti faciendi, non paciſoen-
di tantum animum babuiſſe. arg. I.. G. I2. de pact. l. 19 I.
de reb. credit. l. I. de Codic.
III. Ineptas eſt, licet JZeris alids callentiſſimus Carp-
20. & antiquata Juris Rom. dogmata, cum ſimplicitate
uſus bodierni miſere confindit, quum Jurispr. for. P. II.
Conſt. 33. def. 23. Permutationem etiamnum pro con-
tractu innominato atque reali baberi, eoque in ea, donec
contrabtas ex utraue parte impletus fuerit, pœnitentiæ
locum eſſe docet.
IV. Quod Dominus proprietatis, ne quidem conſen-
tiente frubiuario ſervitutem imponere poſſe dicitur; niſi
ua frubtuarii conditio deterior non fiat. l. 15. G. fin. cum
l.ſeq. de uſufr. non inani tantum juris Rom. Jubtilitate,
Jſod juſta æuitatis ratione nititur.
V. Ut Vidua poſt mariti obitum aliquandin innub-
ta & vacua maneat in honorem Defundti, babet ratto-
nem: ut vero & Munus publicum, quo Ille fundtus éſt,
eodem nomine cum diſpendio boni publici, citraque neceſ-
tatem

nee
lhera
V

tran.
lmj
e
hart⸗
lunt
Oua,
dit⸗
X
Alii
prode

Eu

Carp⸗
litet
.I.
-
dnee
tentit

nſen.
56
..CU
litate,

mup-
Fatli⸗
1„,„
tutel⸗

R
Pe

3 ) 39 (38
ſitatem vacans pariter viduumque diutius relinquatur,
omni probabili ratione carere videtur.
VI. Improbi Molitores, uz? & Sartores aliique ejus
Furinæ ac furfuri bomines, non eo magi ab ordinaria
Furti pœna immunes eſſe debent, quod longa confuetudine
& immemoriali quaft poſſeſſione nitantur: ac ne tum
quidem, ſi unanimi ordinis decreto præceptum de non
furando eo Decalogo expunziſſent. ciejusm. Erincatts
Decalogus bodieque in veteri quodam Urbis baud igno-
bilis Molitorum Andrio depiöétus cernitar.
VII. Qui alienam ancillam ſolius libidinis cauzſa ra-
puit, furti non tenetur; ſive illa meretrix fuerit ſive
non: elum fiertim ſine affobtn furandi non committatur.
G. 7. & pen. de obligat. ex del. I. 39. J. 53. pr. de furt-
Nec obſi. I. 82. G. 2. d. tit. dummodo particula negandi
non ad utramue ſequentem diblionem referatur: ut
nec opus, nec operæ pretium ſit, in conciliandis bis LL.
operam abuti & ſe cum Dd. macerare. V
VIII. Quod in contractu æſtimatorio dominium
transgferatur in eum, qui rem vendendam accipitzet Dd-
comm. ſtatunnt; erroneum eſt, & Domino vero quando-
qué periculoſum. .
IX. Ut beres unicus teſtamento ex ſemiſſe aut etiam
parte minori inſtitutus, contra manifeſtam Teſtatoris vo-
Iuntatem nibilominus ex aſle beres fiat, vana & ini-
qua Juris Rom. ſubtilitas eſt; eoque bodie apud Nos, t
videtur, minime admittenda.
X. Huic non abſimilis eſt Ulaz quod, ſi alii fundum,
alii uſumfruètum ejusdem fundi Teſtator legaverit, e
propoſito ut alter nudam proprietatem baberet, uſusftu-
us inter Eos communicandus eſſe dicitur. I. 19. de uſu

& uſufr. leg.

68) 40 (28
XI. Merito laudatur J C. Rom. Ulpianus, quod Ven-
ditorem vini, qui, Cum die ad metiendum præſtituta, ad-
menſum non eſt, prævia denunciatione teéſtata, per cor-
bem (uaſie Veterum) menſiram facere & effiendere vi-
num poſſet, tamen non effisdit, laudandum enſitit.l. I. G. 3.
& ſeq. de Peric. & cComm. R. V. .
XII. Quod Idem JC. Eum, qui cum poſſet acquirere,
non id agit ut acquirat, v. 0. qui bereditatem repudiat,
ad Edibtum fraudatorium pertinere negat, l.6. de h. qu.
in fr. Creditt. bodieque in berede voluntatio obtinere ei-
ſtimo; non item in Næceſſario.
XIII. Uz delibti capitalis Reus, poſtquam lepitime
convicétus & confeſſis eſt, adbuc torturæ applicetur, ad
confeſſionem libere factam ita confirmandum, barbara
alicubi & merito abolenda conſuetudo eſt.
XIV. Caſus fortiitus aliquando in Commodato præ-
ſtandus eſt; licet nibil e&ow—preſſe ea de re inter Contraben-
tes adtum fuerit.
XV. Cum jure Can. mulieres publicas de lupanari
eotradtas uoores ducere, inter opera Charitatis meri-
toria referaturz C. 20. X. de ſponſal. non male Ziegle-
rus (ad Lancellot. L. IL. tit. 12. G. 2.) Mius Juris aſſe-
olas, negligentés & ſalietis ſug barum ſodulos procura-
res eſſe arguit, quod lupanaria tam referta relinquant.
XVI. Enormitas læſionis, ob quam eο l.2. C. de reſc.

vendit. agi potæſt, non tam eo ſimplici juſti pretii eαo%⁰

Ju, quam inde æſtimanda eſt, quod Læſias ne dimidium
geeidem ejus, quod dedit, viciſſim acceperit.

2(°) 8*

N

AI

IA

00

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

CIMEN
ATIONUM

ICARUM
Luas
favente gratia
V. J. §.
apliß. Academiæ Procerum
ONDENTE

Florentiſſimo

RNOULLLY JO-.
r. Art. Mag.
Locug, vonſuetis
uditorum examini
Pbr. MDCCXrI.

ubmittet
STENIIIS, IC.
& Jur. N. & G. Prof.
miloſoph. Sen.

Copyright 4/71999 VXyMaster Gmbha wwW.yXymaster. com

is, Academ. Typogr.