t. nemo invitus cogatur ducere vel retinere: modo de amiſſa
4 virginitate & vitio illato ſatis conſtet. Secus autem, ſi quis
ſciens talem duxerit; ſi voluntate ſponſi ſit vitiata; ſi vitio
Ein cognito ſponſus maritùsve nihilominus cum ea egerit; ſi de-

5 nique poſt ſponſalia contracta ipſi vitium vi illatum fuerit.

Re Secus etiam, ubi verſamur in caſu dubio, da die That nicht
aute bekandt / noch erwieſen / quum ſc. Mulier ſuſpicionibus tantum
incertis gravatur. De quo caſu etiam juxta quosdam Dd. dd.
eng⸗ texus Juris Can. intelligendi; ut & Weſenb. d. I. ſi quidem
br in caſu dubio, quoad ejus fieri poteſt, pro matrimonio pro-

D nunciandum eſſe dicit.
“ arg. I. fin. de re judic.
Nd Add. Reuſn. d. Conſult. V. n. 54. ſeqj.

9 ⸗ Beza, tract. de Divort. p. m. 87.
Alb. Gent. de Nupt. L. VI. Cap. 13.
DIn- Kornm. de Jure Firgin. Cap. XXV.
Aon Ohriſten. de Cauſ. Matrim. Diſſ. V. qu. I.
Alun Carpz. Jurisp. for. P. IV. Conſt. 20. Def. 12.
dda Et Jpr. Eccleſ. D. II. Def. 193. ſeqq.
te, Struv. Exercit. XXX. th. 41. in fin.
EwMr. Stryck. de Diſj. Sponſal. Sedl. II. S. 34.
tetum Böhm. Introd. ad tit. D. de Sponſ. S. 6.
nol⸗ Lauterb. Coll. D. d. t. de R. N. th. C. G' ſeq.
nne ubi tamen recte inculcat, reconciliationem omnibus modis —
iga⸗ prius tentandam, ut maritus hanc noxam conjugi remittat;
dete id quod etiam Beuſt. aliique docent; Vid. Reuſn. d. Conſalt. F.
049. n. 134. Teqq. & inprimis. Carpz. Jpr. Eccl. d. I. Def. 19 5.
nad⸗ Illud quoque, ut probabiliter erraverit maritus, & non II.
unkr. C craſſa

12-

13.

*S) 198 (38

eraſſa ac ſupina ſit ejus ignorantia requiritur: Unde, ſi etiam
levem tantum cognitionem & fuſpicionem habuerit, ſive ex
communi fama allisve indiciis, utut incertis, vitium colligere
potuerit, non ſit facile audiendus. arg. Deut. XXII. I7. ita ta-
men, ut citra hæc error ille pro invincibili & juſto ha-
beatur, nullaque culpa imputari poſſit ſponſo maritôve, quod
non diligentius in ſponſæ virginitatem inquiſiverit; eò quod
hoc incivile, ſæpe etiam fruſtra futurum ſit; quum virgini-
tas corrupta vitium ſit adeo latens, ut non tam facile inveſti-
gari ac deprehendi queat. Carpzov. d. Def. 193. num. ult.
Bachov. not. ad Treutl. d. I. Lauterb. d. l. th. 101. G& ſeq..
Ceterum quænam indicia ac ſigna ſint vel integræ vel im-
minutæ virginitatis, non ita facile dictu eſt, ut non immeri-
to inter quatuor oculta ab Agure referatur & via Viri in virgine.
Prov. KXKX. 18. Ac ne quidem Inſpectio corporis aliquando
uſurpata dubio caret, cum & manus Obstetricum, ad hanc
rem adhibitarum, & oculi fæpe fallantur. C. Nec aliqua. 4.
Cauſ. 27. Qu. I. V. Brandm. Manud. ad J. Can. Differ. Virginit.
prob. non pot. p. 63 8. IlIIa quidem certa, quæ ex utero prægnan-
te & ſubſecuto partu indebito, ipſiusve mulieris confeſſione
colliguntur. arg. l. 6. de bis, qu. ſ. vel al. jur. I. I. l. 6. pr. de
Confeſſ. Reuſn. d. loc. num. 54. ſeqq. C. J. A. ad tit. de Sponſal.
9. 9. Non item defectus notarum, quibus virginitas quondam
apud Iſraelitas explorata fuit. Deut. XXII. I4. ſcqq. Non ab-
ſentia hymenis; imo ne lactis quidem in mammis generatio;
aliave plura; de quibus videſis. Kornm. track. de jure virgin.
Capit. 8, 9, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 28, 30, 31, & 35. Hadr.
Beverl. de Stol. virginit. jur. pag. 46. ſeq. & paſſim. Havem.
Gamol. d. L. I. tit. 5. p. 64. ſeqq. Zach. LQuæſt. Medic. Leg. L. IV.
tit. 2. Qk. 1,2, 3. quæ nos diligentius excutienda Naturæ cu-
rioſis merito relinquimus; Memores illius moniti: Quod Me-
dicorum eſt, Promittant Medici „ tradtent fabrilia fabri. Horat.
E. II. Epiſt. I.
Tum ergo demum res certa, & ob quam repudii divor-
tiive facultas concedi poſſit, cenſebitur; Si mulier ex alio
gravida fuerit deprehenſa; Si teſtibus fide dignis liquido con-

vinci poſſit; vel ipſa rem ultro fateatur. E. Deut XXII. 18,19.

Incer-

Tncertis
ANque
it abſte
tractoru
ciche ſun
COrdata
C
Gicem
gbin po
mel lor
na feme
imr.
” ſorla
wis Ve
an den
Co gua
8.
Drron⸗
Cantl.
tamen
7. Can.
amoris
dam
Ut nec
(enſe⸗
Drand
ix
e8
in 14
tuus
G2.
pudia
Reuſt
1 ſſ

hti

etiam
Ve eX
ligere
tata⸗
0 h-
quoc
quod
tini⸗
velli⸗
1, Alt,
1
elim⸗
meri⸗
tine,
ando
hanc
a. 4.
Vinit.
gnan⸗
Kone
Ir.

nſal.

ndam

b⸗
ratio;
birtin.
Hadr.
Wwen.
L.IV.
eu⸗
M⸗
lorat.

ivor⸗
Col⸗
, 19.
cex⸗

S) 19 (88.

Incertis autem rumoribus atque ſuſurris, utpote falſis ſæpius

atque calumnioſis, nihil plane hic deferendum; niſi forſan
ut abſterreantur homines à facilitate ſponſalium necdum con-
tractorum, & cautius mercari diſcant; per ea quæ ſuperius
dicta ſunt. Vid. eximium D. Luth. Libel. von Eheſachen; ubi
cordata ac pia hanc in rem monita exhibet.
Ceterum ne in re liquida quidem procliviorem velim Ju-
dicem ad indulgenda divortia, licet Viris maxime urgentibus;
quin potius accurate inſuper diſpiciendum cenſeo; Ütrum ſe-
mel fortaſſe tantum humani quid & transverſarii paſſa ſit bo-
na femella, an ſæpius deliquerit? Utrum corrupta tantum, an
& imprægnata fuiſſe dicatur? Utrum jam pridem id acciderit,
& forſan parvulus ei in aula Eneas luſerit, an nuper? Inpri-
mis vero etiam, utrum de ſponſalibus tantum per repudium,
an de matrimonio quoque conſummato per divortium dirimen-
do quæratur.
Semel delinquenti facilius condonandum, ubi nulla im-
Pprœgnatio ſecuta eſt; inprimis reſipiſcenti, veniamque pre-
canti. arg. l. 6. de LL. junét. l. 6. S. 3. de h. qu. not. inf. dum ne
tamen nimia facilitas veniæ, delinquendi incentivum præbeat.
J. Can. M injuſta. 33. in f. canſ. 23. qu. 4. Eam enim, quæ vi
amoris capta uni Amanti virginalem pudicitiam concutien-
dam præbuit illa ipſa vis amoris aliquatenus excuſare videtur;
ut nec meretrix dici mereatur, nec turpis aut infamis perſona
cenſeatur. judice Harppr. ad S. I. J. de inoff. teſtam. Vid.
Brandm. Diſſ. de Leg. th. 33. G Manud. ad J. Can. Diff. Mere-
trix ſi formoſa. p. 237. Wachm. Diſſert. jur. de Am. th. 22.
Quæ autem ſæœpius deliquit, vel etiam paſſim & ſine delectu
ſe proſtituit, vicemque proſtitutæ ſuſtinet, ut loquitur JC.
in l. 43. pr. G J. I. de R. N. nullam plane meretur veniam, fa-
tuusque merito cenſebitur, qui ſciens talem retinet. arg. C. I.
& 2. Cauſ. 32. qu. I. cum in tali nulla plane ſit ſpes fidei ac
pudicitiæ conjugalis certitudo. C. integr. 13. d. C. 32 du. I.
Reuſn. d. Conſult. 5. num. 75. Carpz. Pr. Crim. P. II. qu. 63.
n. 5 5.
Præterea autem imprægnationis potius, quam ſimplicis cor-
ruptioni rationem hic habendam, ratio ſuadet; tum uc
C 2

15.

16.

17.

18.

I9.-

S) 20 (3.

baæc vix aliter plerumque pateat, tum & illa difſolvendi matri-

monii, ob injuriam marito totiq; familiæ per inſitionem ſtir-

pis alienæ, præcipua cauſa videatur. arg. I. 6. S. I. ad L. Jul. de-

adult., cum publice etiam interſit, partus non ſubjici, ut or-
dinum dignitas familiarumque ſalva fit. L. I. S. 13. de inſpic.
ventr. Carpz. J. for. P. IV. C. 20. def. 13. n. 8. Unde & hic tum
demum matrimonii diſſolutionem admittere videtur, ſi uxor
ab alio imprægnata & gravida reperiatur. arg. rubric. J. for. d.
Conſt. XX. Def. 12. G Jpr. Conſiſt. d. Def. 193. ut & Hunn. Var.
Reſolut. L. I. traét. 3. qu. 12. p. 147. eq. (quamvis Cz. aliis locis
& disjunctive hæc affirmet; ſi quis ignorans corruptam vel
gravidam ducat. all. definitt. & Pr. Crim. Quæſt. 63. §. 47.) Sic

& Nov. Leonis 93. gravidæ tantum mentionem facit.

Quid ſi porro jam pridem & ante complures-annos vitium
paſſa, vel etiam Partheniolum enixa fuerit? Cum omnis a-
dulterii quæſtio quinquennii præſcriptione tollatur. l., maritis
29. S. 5§. & Jeq. ad L. Jul. de adult. Il. §. C. eod. conſequens eſt,
poſt longum tempus de ſtupro ante nuptias commiſio multo
minus querendum eſſe; præſertim, ubi fortaſſis. & liberis in-
terim matrimonium fuerit ſubnixum, arg. I. 26. ad E. Jul. de
adult. junt.l. 5. S. de rit. nupt. I. I. & S. de Libb. exhib. V. Frantzk.
ad tit. X. J. de Nupt. n. 35.
Sed & præterea non parum intereſſe videtur; Utrum re-
rudium ad reſcindenda ſponſalia, an Divortium ad matrimo-
nii jam conſummati vinculum diſſolvendum petatur? In illo
enimn concedendo minus erit difficultatis, turpitudine detecta,
& re à parte Inſontis ſponſi adhuc integra; imò idem obtine-
Bit, etiamſi fornicatio ſponſæ præſumtivs tantum fuerit proba-
ta, eo quod in delictis occultis conjecturata etiam probatio con-
cludat. ut arg. lI. mulier. 5. C. de ſponſal. docet Carpz. Jpr. Eccl.
L.II. tit. X. Def. 185. atque hujus tantum caſus, quod ſc. ſpon-
ſus ad conſummandum matrimonium cogi non poſſit, me-
minit Beza, di tr. de Repud. & Div. p. 89. Idem vero moribus
hodiernis & conſummato matrimonio obtinere, ac divortio
locum eſſe, poſt fruſtra tentatam reconciliationem, ſupra au-
Roritate probatifſ. Ctorum ſatis probatum eſt.
Quorum tamen ſententiam, ex ſententia Harmenopali
aliorum=-

Alorun
tio nuß
tium 4
conjug
uann I
tur elt
puptiss
guema
natus,
lius cul
litates
junckel.
j. n.2
D. d!
Urori
mariti
ſus ſue
maren
negarl
13 5
Xdes
ſum e
maxin
lum 1
ſobltt,
610. 1.
num.,
LeX)
Vid-
racep
Ne el
lis, D
bie C
Liumn

natri-
Ultir-
ul. &
nt or-
inſie.
ctum
Uuror
ſin a,
1. Var.
locis
m el
) Lc

itium
nis a⸗
nuriti.
ns el,
multo
lis in⸗
ldl.
Antzk.

In fe⸗
rimo⸗
In ilo
etecti,
btine⸗
toba⸗
con⸗
Ll.
ſpon⸗

Ine-

ribus

Ori
1a al⸗

neta
⸗

*) 21 (23*

aliorumque Vett. ita temperandam arbitror, ut ſi mox ab ini-
tio nuptiarum, quamprimum quidem id fieri poteſt, Vir vi-
tium detexerit, fit repudiandi poteſtas; non item poſtea, ubi
conjugium eſt inveteratum; quandoquidem difficilius ejicitur
quam non admittitur hoſtes. fac. Deut. XXII. I 3. Jeqq. Magis igi-
tur eſt, ut ſi cui tale quid (citra imprægnationem ſcil.) poſt
nuptias innotuerit, is forti animo fuum malum ferre debeat;
quemadmodum, ſi nobilem, divitem, ſanam, modeſtam opi-

natus, quædam vel omnia fecus experiatur: præſertim ſi ul-

lius culpæ & negligentiæ, quod non diligentius prius in qua-
litates & mores uxoris inquiſiverit, ſe reum agnoſcat. arg. lI. 19.
jun&t. I. 203. de R. jur. Vid. Am. Polan. Synt. Theol. L. X. C. 3.
p. m. 221I. Wilenb. Exercit. ad P. 44. th. 3. Huber. præleét.
D. ad tit. de Divort. S. 18.
Quæri denique hie poſſit coronidis loco: Numquid &
Uxori vice verſa divortium permittendum ſit ob fornicationem

mariti ante nuptias commiſſam, ſi de ea convictus aut confeſ-

ſus fuerit? Matronæ interrogatæ hac de re, haud dubio- affir-
marent; nec ſine ratione, cum iniquum videatur, uxori de-
negari, quo marito conceditur. arg. ot. it. quod quisé, jur. in al-
l. 13. S. 5. ad L. Jul. de adult. Can. ſi quis. 4. C. 32. qu. I. Cap. I.
X. de Sponſ. duor. C. debitum. y. de bigam. Sed Viris aliter vi-
ſum eſt, nec concedi ſolet hoc caſu divortium, etiamſi id
maxime ab uxore innozxia petatur; eò quod nec idem pericu-
lum ſuppoſititii partus, nec eadem turpitudo & contumelia
ſubſit; cum ſœdior ac deteſtabilior ſit impudicitia ſeminarum.
arg. I. I. C. de Mul. qu. ſerv. propr. jundt. lI. alt. G. comnn de ma-
num. & quæ plura in hanc rem allegari ſolent; præſertim, quod
Lex Moſaica Viro hic nullam dictarit pœnam, uti feminis.
Vid. Carpzov. p. IV. Conft. 20. Def. 13. Lauterb. ad d. tit. de
R N. th. 102. in J.
Verum, cum Caſtitas utrique ſexui ex æquo mandetur

pPræcepto Decalogi, Non mœchaberis, diſerteque ſcriptum ſit;

Ne eſto meretrix e filiabus Iſraélis, nec ſcortator ex filiis Iſraë-
lis, Deut. XXIIR I. atque“, Tiutos à Jagoc er Täân, honora-
bile conjugium in omnibus, eſſe debeat, Hebr. XIII. 4. repu-

dium ſaltem ante Muptias concedendum ſponſæ arbitror hoc
caſu⸗

20,.

21-

22.

6) 22 (3*
caſu, ſi ſponſus Leges caſtitatis nimium ante ſponſalia exceſ-
ſerit; quandoquidem ex iisdem rationibus id concedunt Dd.
ob ſtuprum poſtea demum commiſſum; niſi quod hic jam ac-
ceſſit fides conjugio data. Vid. Carpz. Jpr. Conſiſt. Def. 186.
Aureum plane eſt hanc in rem monitum Auguſtini: Si
ducturi eſtis uxores, ſervate vos uxoribus veſtris: Quales
vultis eas invenire, tales & ipſæ inveniant vos. Quis juve-
nis eſt, qui non caſtam velit ducere uxorem? Et ſi accepturus
eſt Virginem, quis non intactam deſideret? Intactam quæris?
Intactus eſto: puram quæris? Noli eſſe impurus. Can. ſt
duél. 2. Cauſ. 32. u. 6. Atque huic ſententiæ de concedendo
repudio, ſubſcribunt Dd. Celeberrimi. Vid. Kitzel. Synopſ.
Matrim. C. 8. theor. 8. p. 254. Carpzov. Jpr. Conſeſt. Defin. 186.
& 188. Havem. Gamol. L. I. tit. 5. poßit. 7. S. II. p. 69. G
n. 13. poſ. 7. S. I. p. 167. Jeq. Stryck. de Diſſ. matrim. ſect, II.
34.

OBSERVATIO III.
De Partu dubio.

. E X Quæſtione præcedenti ſubnata eſt & altera non minus

curioſa; quæ & ipſa paulo diligentius inſpici meretur.
Cajo ex Caja pro virgine ducta, octavo poſt nuptias menſe
nondum impleto naſcitur filius; hunc, quum ex ipſa uxore
cognoviſſet, illam ante contractas ſecum nuptias corpus cum
alio miſcuiſſe, atque non dubitaret ex Illo conceptum, licet
ſibi non abſimilem, agnoſcere pro ſuo non vult. quæritur;
Quid juris?
Si res ex meris conjeécturis ac præſumtionibus hominis,
ut vocant, æſtimanda ſit, non deerunt argumenta in utramq;
partem, quibus quæſtio ita reddatur omnino dubia & fere in-
extricabilis; ut nihil citra alterutrius partis injuriam ſtatui
poſſit.
Mater quidem ex ipſo partu plerumque facile cognoſci-
tur; indeque ſemper certa eſſe dicitur, etiamſi vulgo conce-
perit. l. S. de in Jus voc. quod ipſum tamen aliquando ſeus
accide-

acidete
partu
citi fuen
inſpi.
mlliern
Nll
At
ſemper
Pudri
Culto fi
(adlat:
L. Luciu
Titio h
non ſul
ſit. Un

An reye

1
G ua
den 4
Rittere
L. 1. (
haberi
Dto nc
cet Hu
G6.1
D
lata eſt

Mrritu

4. 6,

Vett.d

xceſ.
tDd.
mac⸗
1196.
i: Ki
Aules
jure.
pturus
neris?
en.
dendo
Gg.
1.196.
69. G
. Il.

minus
deretur.
meule
uxOre
us cum
1, licet
atiturz

oninis,
btrammc;,
ſere in⸗
n Katui

noſei⸗
cOÜCk⸗
0 ſecis
ccige⸗

s) 23 (38
acecidere, docent expoſiti Infantes, t. tit. C. de inf. exp. VIII. 52.
& partus ſuppoſiti; in quibus proin præcavendis, quam ſolli-
citi fuerint Romani, docet tot. tit. præſertim l. I. F. 10. de
inſpic. ventre. Quibus addi poteſt notifſima hiſtoria duarum
mulierum coram R. Salomone de filiolo vivo certantium. I.
Reg. III. 16, ſeqq. B
At probatio filiationis ex parte patris longe difficilior
ſemper viſa eſt; imo probatione indubia atque neceſſaria pro-
bari vix unquam poteſt, cùm procreatio Liberorum in oc-
culto fieri ſoleat, adeoque ſub certum hominis ſenſum non
cadat: ut proin probatio illa pro impoſſibili ſit habita. arg.
L. Lucius. 83. de conditt. & demonſtratt. ubi Aur. Claudius à L.
Titio heres inſtitutus, ſi filium ſuum ſe eſſe Judici probaverit;
non ſub ea conditione inſtitutus videtur, quæ in poteſtate ejus
ſit. Unde & Telemachus apud Hom. à Minerva interrogatus;
An revera Ulyſſis filius eſſet? ſic reſpondiſſe dicitur:
Mürnp s* r α Ong TS& ενν, aνα *αα△â*
Od εαd & âτναο r,“ 5»y νoναντπ αοο.
Odyſj. æ. verſ. 215. id eſt:
Ex illo natum mater me dicit; at ipſe
Neſcic: namq ſuum certo ſcit nemo parentem.
Quæ etiam ratio reddi ſolet; cur Matres ardentius ament
Liberos, quam Patres: teſte Menandro; Eë! & unrne DXére
„S α Xον r rαοαρdb. er vο AHαυ ν , à5 'disas. Mater
liberos ardentius patre diligit: Ila enim ſuos eſſe novit, hic credit.
Rittersh. ad tit. J. de nupt. p. 59. & de Difer. Jur. Civ. & Can.
L. I. Cl. I. Cap. I. p. 12. At, licet hic raro certitudo phyſica
haberi poſſit & mathematica, morali tamen & Jure Gentium
pro nota certi patris habetur Matrimonium. ut eleganter do-
cet Huber. prælect. ad tit. de ſlat. hom. S. 5. Add. Pufend. de J. N.
& G. Lib. VI. Cap. I. S. 5.
Et jure Civ. hæc difficultas bona ex parte pleniusq; ſub-
lata eſt, ac favore matrimonii, ipſiusque inprimis partus, va-
lida Juris præſumtione IIle, qui ex uxore natus eſt, regulariter
Maritum patrem habere cenſetur, quem Nuptiæ demonſtrant.
A. 6. de h. qu. ſui v. al. j. l. 5. de in j. voc. usque adeo, ut Quidam
Vett. dubitaſſe videantur, an non & ille pro Mariti filio ſit ha-
bendus;

6 ) 24 (3*
bendus, quem ille poſt decennii abſentiam reverſus anniculum
in domo ſua invenerit; ut videre eſt ex d. l. 6. G I. I. J. 14.
de agnoſc. & alend. libb.
Neſcio tamen, an ulla magis poſſit videri Quæſtio ſtul-
ta ac Domitiana (ut Dd. à Domitio Labeone vocant ex l. Do-
mitius. 27. qui teſtam. fac. poſſ.) quum plus quam ridiculum vi-
deatur, hac de re dubitare; an ſc. puer anniculus poſſit eſſe
fllius mariti, qui decem annis abfuit? Niſi in d. l. 6. pro de-
cennio cum Quibusdam ſubſtituas duennium ſive biennium.
V. P. Miäll. addit. ad Struv. Ex. 3. th. 44. aut uxorem fingas ex
genere Elephantorum, quos vulgo decem annis in utero ge-
ſtare dicunt. Apul. L. I. metam. ut jocatur, & jocari an nugari
voluerit Ulp. d. lI. 6. dubitat Viſſenb. Diſp. ad P. IV. th. 28. ut &
Bachov. Comment. in 1. part. Pandd. ad d. I. 6. qui alibi diſerte,
ſtultam dubitandi rationem ſcribit. not. ad Weſenb. tit. de ag-
noſc. vel al. libb. n. 4. quam tamen alii non plane ineptam fuiſ-
ſe, colligunt ex d. I. I. S. Idem Jul. 14. de agn. lib. Vid. Struv.
Exercit. ad P. III. th. 44.
Ceterum illa juris, quam diximus, præſumtio adeo vali-
da eſt ſecundum Dd. noſtros, ut maritus partum uxoris ſuæ,
cum qua ipſe habitavit, pro ſuo agnoſcere teneatur etiam tum,
ſi uxor adulterii ſit convicta; quia licet forſan revera ex adul-
tero ſit conceptus, Lex tamen ob favorem partus ex marito
natum præſumit; nec crimen adulterii quod matri objicitur,
infanti præjudicat; cum poſſit & illa adultera eſſe, & Infans
maritum patrem habere. text. notab. L. miles. II. S. 9. ad L. Jul.
de adult. quia in dubio benignior & favorabilior præſumtio ſu-
menda. per Cap. Etote. 2. X. de reg. jur. I. 56. l. 192. J. fin. de R-J.-
quod ampliant Dd. ut procedat, etiamſi filius in loco ſuſpecto
natus ſit; puta ſi mater cum adultero habitàârit; dummodo

marito liber accefſus ad illam patuerit: vel etiam filius mari-

to diſſimilis, & adultero ſimilis fuerit; cùm illud per accidens
ex cogitatione & imaginatione mulieris tempore conceptio-
nis contingere poſſit. at not. Gloſj. in l. Cuæret. I135. verb. fatali-
ter. de V. S. V. Coraſ. 2. miſc. 4. & ad Arreſt. Tholoſ. p. m. I9. ſeq.
Idque procedere volunt, etiamſi tempore conceptionis.
uxor adulterium commiſiſſet; imo etiamſi mater ſtaret ſin
proſti-

Prolibu
lutt. L.
. 1 6.
l. fn.
G. l. de
ut nec
nb. G
Aleg, Ii
nus que
EX adul
(avetit
1.28. 0
Plio ha
VV.
odlio
uanto
d. ſe
tim ſi
flium
Hon ſi
tionen
reſun
Verſa!
Iito
lHerye
piant.
C. 1 .
Sunt
ut vo
bation
bus 6

Urore

zulutn
N.14.

0 Kul⸗
81. Do⸗
um vi-

lit ele

d e

nmiun.
gis er
10 ge⸗
nugati
Giſerte,
A⸗ l⸗
n fuil⸗

Itruv.

0 Vali⸗
iis ſuc,
m tum,
X adul⸗
marito
hicitut,
Inlans
IL. Nl.
ntio u⸗
ℳ N.
uſhecko
mmodo
s marl⸗
ccidens
ceptio⸗
,ull-
ptionis
taret 1
Proki⸗

S) 25 (23*
Prohibulo. Neviz. Slv. nupt. L. I. n. 5yI. Menoch. de Arb.
Jud. d. Caſ. 89. n. 20. & d. præſumpt. †2. n. 3. Maſcard. de pro-
batt. L. VI. Concl. 789. n. 6. quod tamen vix admittendum.

arg. l. 6. S. I. ad L. Jul, de adult. l. II. J. I. de h. qui not. inf. l. 53.
J. fin. verſ. Non aud. C. de Epiſc. G Cler. C. J. A. d. tit. de his
qu. ſ. vel al. j. ſ. th. J. Idemque obtinere docent in tantum,
ut nec matri contrarium aſſerenti credatur, arg. l. 29. S. I. de
Prob. & præſumt. ne quidem, ſi juraverit. j. P. Greg. Toloſ.
alleg. Lauterb. ad tit. de b. qu. Sni, vel al. jur. th. 9. unde Cy-
nus quondam ſtultitiæ arguit Regem, quod ad matris ipſum
ex adulterio natum dicentis confeſſionem, regno ſemet abdi-
caverit, teſte Menoch. de arbitr. Jud. L. II. Cent. 1. Qu. 89.
n. 28. G L. VI. præſumt. 5§3. n. 9. Idem dicendum, ſi pater
flio hanc controverſiam faciat. per l. I. S. 4. de Carbon. Ed.
XXXVII. 9. utpote cujus aſſertio, præſertim ex levitate vel
odio adverſus filium profecta, tanto minus attendi debet,
quanto ille minus de re, quam mater certus eſt. arg. l. 3. pr. &
SS. ſeqq. de teſt.
Imo nec aſſertio & confeſſio utriusque Conjugis, præſer-
tim ſi non conſtans ſed dubitativa fuerit, fidem facit contra
filium, quin nihilominus credatur à marito procreatus: cùm
non ſit in horum facultate, aſſertionibus ſuis tollere præſum-
tionem, quam Lex ad favorem filii introduxit. Menoch 4.
Præſumt. 53. n. II. & I3.
Quin & ſi mulier diu ſterilis divertit à Viro, deinde re-
verſa filium genuit & in domo mariti peperit, filius ille à ma-
rito generatus præſumitur; quia uſu venire ſolet, ut Vir mu-
lierve ad generandum ante inepti, deinde generandi vim reci-
piant. teſtt. Ariſt. biſt. anim. D. 7. C. 6. Plin. nat. biſt. L. VII.
C. 13. Menoch. de arbitr. Judic. L. II. Caſ. 89. n. 3 I. & d. præ-
ſumt. 53. n. 14.
Neque tamen hæc præſumptio filiationis eſt Juris & de jure,
ut vocant, & quidam putarunt, ſed juris tantum; quæ pro-
bationem contrariam admittit, ac fortioribus præſumptioni-
bus elidi poteſt. l. 7. pr. de reſtit. in integr. l. ult. pr. qu. met. c.
Sic ergo, ſi v. c. conſtet, diu abfuiſſe maritum, vel cum

9.

uxore non concubuiſſe, infirmitate puta vel alia cauſa inter-

D venien-

*

2

II.

S§) 26 (S8

veniente, vel ſi ea valetudine Vir ſit, ut generare non poſſit,

qui ex uxore ejus domi licet natus eſt, pro filio tamen mariti

minime habebitur. A. l. 6. de his, qui ſui v. al. j. Struv. Exerc. 3.

7h. 44. Gail. L. II. obſervat. 97. n. 16. G& ſeqq. Unde porro ex
adultero potius, quam marito filius præſumitur conceptus,
quum uxor, dum habitaret cum marito ſolo, diu ſterilis fuit;
Maſcard. d. Concl. 789. n. I0. ut &, ſi maritus raro uxorem
adierit, adulter autem frequentius cum ea verſatus ſit. arg. d.

l.6. verb. Aidué. Ib. n. II. præſertim cùm mulieres utpluri-

mum longe ardentius diligant adulteros, quam Maritos; unde
rationabiliter colligi poteſt, easdem facilius cum illis, quam cum
his minus dilectis ad procreationem ſobolis concurrere. Neviz.
Glv. nupt. L. I. num. 5I.
Quin & alias licet ex præſumtione juris quis pro filio ma-
riti habeatur, veritas tamen haud dubie ſæpe in contrarium
eſſe poteſt, ut Idem A. lI. recte monet. Idque vel inde elucet,
quod hæc incertitudo prolis, olim præcipua fuerit caufa pro-
hibitarum Viduæ nuptiarum intra annum luctüs, arg. l. II=.
§. I. de h. qui not. inf. ubi per turbationem ſanguinis non tam
ſuperfœtatio, quam confuſio ſanguinis & ſeminis, eòôque in-
certitudo partus intelligenda videtur. Vid. Gothofr. ad J. S. I.
Rittersh. Jus Juſtin. P. 4. Cap. 3. n. 7. Ceterum indiciis & con-
jecturis aliis pro filiatione legitima, etiam ſimilitudinem faci-
ei, licet ſæpe fallacem eòôque flocci penſam Menochio, adjici
poſſe, oſtendit Paul. Zachias, Quaæſt. Medicò- Leg. L. I. tit. 5.
di. 4. num. I7. & ſoq. eo, quod naturaliter rei ſimilitudo à rei
natura cauſam habeat. Vm. Hahn. ad VWeſenb. tit. de agnoſo.
libb. N. IV. Plura de iſthac Juris præſumptione, cui lubet, vi-
deat apud Alicat. de præſumptt. reg. 3. præſ. 37. Ant. Gabriel.
Comm. Concluſ. L. I. de præſumptt. Concl. 14. Maſcard. de Pro-
batt. d. Concl. 789. Menoch. dd. locc. de Arbitr. Judd. Aaſt.
& de Præſumptt. Gail obſervat. 97. L. II.
Sed quid, ſi partus poſt nuptias nimis fuerit maturatus &
uxor antea à Viro intaéta, ut ex eo ne conceptus quidem eſſe
poſſe videatur? præſertim cùm nihil novi vel inſoliti ſit, mu-
lierem ex primo ſtatim congreſſu uterum implere; ut docent
exempla filiarum Lothi, Gen. XIX. Thamaris Judæ nurus,
Gen.

Ven.
guocl
oncepi
Apbor.
Verum
ſophor
4 Wamd
Certitue
Mimmal
Cent, 4
com
lomint
jalot
i
ſepins
ledtum
couti⸗
i,
Pusa
ſelun
Cemp.
on,
que
Vnde
lece
timmo
Neg
60,
Ulpi⸗
ſoti
Vior⸗
gai!

ate⸗

voſſi,

mariti

. 3.

IIO ex

eptus

Lfuit;
Norem
aroed.
plur⸗
unde
acum
Neyiz.

10 ma⸗
arium
lucet,
pro⸗
l. II.
tam.
ne in⸗
con⸗
1laci⸗
acjici
tit, ſ.
ti
ſ.
et, VI⸗
bbriel.
Pry⸗

tus & .

elſe
Il⸗
ocent
urlg,

Gel

8) 27 ( 882
Gen. XXXVIII. Bethſabes, II. Sam. XI. aliarumque. ut taceam,
quod ex Proculo tyranno C. virgines intra XV. dies fœtum
concepiſſe proditum eſt. ut ex Ant. Mizaldo, C. I. Memorabb.
aphor. 88. réfert Salm. ad Pancir. Rer. mem. part. 2. tit. X. b. 177.
Verum, & huic difficultati Juris noſtri Conditores, Philo-
ſophorum ac Medicorum teſtimoniis edocti, occurrunt;
Quamvis enim hæc res valde lubrica eſt, propter magnam in-
certitudinem ac varietatem, quæ partui humano præ ceteris
animalibus à natura eſt indulta, ut Philoſophi & Medici do-
cent. de quo Vid. Zach. Quagſt. Medico leg. L. I. Zit. 2. 44. I.
& communiſſimum pariendi tempus ſit IX. menſium; nihi-
lominus tamen naturalis etiam, id eſt, maturus, perfectus,
juſto tempore editus eòque legitimus partus habetur eorum,
qui à ſeptimo menſe ad undecimum editi ſunt; eo quod hoc
ſæpius accidere, obſervatione multorum retro ſeculorum col-
leéëtum eſt. Duo itaque termini partus perfecti à LL. ſunt
conſtituti, alter partus citiſſimi, menſium VII. alter tardiſſi-
mi, Menſ. XI. quorum priorem tempus à quo, poſter. tem-
pus ad quod Dd. vocant; & quos ultra citraque nequit conſiſtere
redtam. Vid. Lauterb. Coll. A. tit. de b. qu. 6. 10, II. Pagenſt. ad
Comp. Lauterb. ſcilim. 3. pag. 8. Huber. præleét. ad tit. de ſlat.
hom. th. 4. Rennem. Jpr. M. I. Diſp. I. th. 22. & Teqq.
De Septimeſtri partu magna olim controverſia fuit, eam-
que Hippocrates primus terminaſſe dicitur, Libr. de Septim. partu.
Unde & JC. Paalus, ſeptimo menſe naſci perfectum partum
receptum eſſe téſtatur, propter authoritatem doctiſſimi Viri
Hippocratis, & ideo credendum, eum qui ex juſtis nuptiis ſep-
timo menſe natus eſt, juſtum filium eſſe. l. 12. de ſtat. hom.
Neque ſolum eo completo, ſed & cœpto: quandoquidem de
eo, qui CLXXXII. die natus eſt, idem Hippocrates ſcripſit,
& D. Pius Pontificibus reſcripſit, juſto tempore videri natum.
Ulpian. I. 3. S. fin. de ſuis & legitt. hered. Unde patet, hujus
ſeptimeſtris partus duos limites fuiſſe conſtitutos, alterum bre-
viorem, dierum 182. alterum longiorem, dierum ſc. 210.
qui integros 7. menſes conficiunt; de quo intellig. d. . 12. de
latu hom. .
Atque hanc conſtantem eſſe Medicorum & Philoſopho-
D 2 rxum

12.

13

.*

14.

n5.

88) 28 (882
rum (pauciſſimis, inter quos Zach. d. tit. 2. qu. 2. exceptis
ſententiam, plurimis gentibus receptiſſimam, juxtaque eam
quotidie paſſim à Germaniæ ] Ctis pronunciari, teſtatur Hahn.

ad Weſenb. parat. tit. de Kat. hom. N. III. p. m. 88. & ſeq. Add.

Mynſing. Cent. Vl. olſerv. 40. Carpz. Jyr. P. IV. C. 27. dgfe. 130
Richt. p. 2. Deciſ. 89.
De Octimeſtri partu multi olim dubitarunt, num vitalis
& perfectus, eòque admittendus ſit: verùm licet hic fortaſſis
(quod dubium & incertum eſt) ex accidenti cum morbis ma-
gis colluctetur, quam ſeptimeſtris, ac proin minus frequens.
ſit, pro legitimo tamen & hic hodie communiter habetur; at-
que ita Germaniæ Cti reſponderunt, teſte d. Hahn. ad We-
ſenb. d. loc. Lauterb. Ad. tit. de h. qu. ſui vel al. th. X. Carpz.
P. V. C. 27. def. I4. Struvw. Exercit. ad P. III. th. 4. Add. Zach.
LQuaſt. Med. Leg. L. I. Zit. 2. qie 4. & ſeq. Carantz, de partu
odom. Arniſ. de part. bum. legit. term.
Quibus omnibus conſequens eſt, ut in propoſito ſupra
caſu, quamvis divortium inſtanti Marito ob ſtuprum ab uxo-
re ante nuptias commiſſum concedi poſſit, Idem tamen par-
tum pro ſuo atque legitimo agnoſcere atque alere teneatur.
Unde ſimul obſervari poteſt, hallucinaturum Judicem, ad
quem de hujusm. partu querela defertur, ſi Medicos duntaxat
Conſulendos cenſeat. quandoquidem Eeges hic certas- Medi-
cisque non omnino notas decidendi regulas præſcribunt. Ef.
bac quæſtio de bono & αο in quo, genere plerumg, ſub audtori-
tato Juris ſcientiæ pernicioſe erratur. I. I. §. 3. de Verb. Oblig.
Ceterum hæc aσνααα ſive incompatibilia cenſeri non de-
bent, irritari ac pro nullo haberi poſſe matrimonium, & fi-
lium tamen legitimum pronunciari; ſive enim veræ, ſive pu-
tativæ tantum ſint nuptiæ, dummodo bona fide utrinque vel
ab una parte contractæ, nihil intereſt; niſi quod hoc caſu Li-
beri non quidem ipſo juris rigore, ſed ex humanitate, & prin-
cipiis juſtitiæ benignæ legitimi cenſentur: ſufficit enim ob-
favorem prolis etiam unius partis bona fides, & quod liberi
juſto atque legitimo tempore ſint editi. arg. I. 24. l. 77. S. I. de
K. N. Cap. 2. C. I4. X. qui fil. l. legitt. V. Coraſ. ad Arreſt. Parſ
Tholoſ. annot. XI. & XCV. Ferrier.J. Gall. ad tit. I. de nupt, S. I0..
F. 50. Lauterb. ad de tit. de hi qui ſui vel al. jur. ſ. th. IX.

H

Kra ten
Gerat,
torumm
num pt
ſuis Il
10tenn
Oblign
huc er
Vitgin
1 poll
jus ne⸗
li, ſee⸗
Multo
Vitgin
ſi ita
guia
1elatio
deus
1 pote
Terum
ut die
ditcent
eot.
laur. 1
P.ll.:

Nos
MIGs
u,

ptis)
eam
lahn,
All.

1.13.

vVitalis
ttaſſis.
ma-
quens.
ir; at⸗
We⸗
Papz.
Zach.
Lartu

ſupta
Ix⸗
1par⸗
eatur⸗
1, ad
ltaxat.
Medi⸗
t. M.
Wri⸗
de⸗
Kf⸗
e M⸗
le. vel
ſuLi⸗
lin⸗
I ob⸗
,l. e
7 l-
51o.

8 ) 29 (3 *
OBSERV. IV.
De rogatione fdeicommiſſaria.

Aud ita pridem Amicus in via de ſeq. facti ſpecie con-
ſuluit: Lælia Virgo XX. annorum lethali morbo cor-
repta, poſtquam ſolemne teſtamentum condere fru-
ftra tentaſſet, Sempronio Juveni, cui clam fidem conjugii de-
derat, remunerationem amoris honeſti officiorumque præſti-
torum factura, fratrem eundemque heredem ab inteſtato futu-⸗
rum præſentem rogat, ut poſt mortem ſuam ex facultatibus
ſuis Illi ſolvendos curet nummos CCCC. id quod hic, ut ſo-
rorem placaret, recepit fidemque ſuam, ut illa voluerat, ſcripto
obſignavit. quum alter frater Cohæres abfuiſſet, & præſens ad-
huc cum ſorore ſub curatore fuiſſet. quærebat poſt obitum
Virginis; Numquid illa Donatio aut fideicommiſſum vale-
re poſſet; quandoquidem defuncta toto illo tempore geſti hu-
jus negocii continuam mentis alienationem paſſa ſit⸗ Reſpon-
di, ſecundum ea quæ proponerentur, nihil deberi: quum non
multo poſt & Sempronius ille me conſulerèt, & contenderet
Virginem, dum iſta diſponeret, ſang mentis fuiſſe; reſpondi,
ſi ita eſſet, valere fideicommiſſum. Cur tam varie, inquis?
quia facti ac circumſtantiæ principalis atque deciſoriæ variat
relatio., ad inſtar enim Regulæ Lesbiæ quæ ut naſus plum-
beus flecti & ad qualemcunque lapidis figuram accommoda-
ri poterat) LL. civilium applicatio ad facta emergentia, pro
rerum ac circumſtantiarum varietate facienda eſt; quia hæ,
ut dici ſolet, totum jus variant. Unde Jus in cauſa poſitum;
disceptatio in facto conſiſtere; ex re jus conſtitui, dicitur. l. 34. de
negot. geſt. l. ex pl. 52. S. 3. ad L. aqu. l. I. F. 3. ad L. Corn. de
ſicar. V. Struv. Jurispr. Rm. L. I. tit. I. S. 9. Viſſenb. Diſp. ad
F. II. th. 3. O ſeq.
Quum autem hujusm. rogationes fdeicommiſſariæ apud
Nos minus frequentes occurrant, placet & de his paulo ple-
nius agere. Poſtquam igitur ad præveniendas innumeras frau-
des, quæ in ultimis voluntatibus adhiberi conſueverant ho-

D 3 minum

2°

) 30 (3*.
minum avaritiâ, (unde & Lex Cornelia de falſis, teſtamenta-
ria quoque vocata, S. 7. de publ. judic.) Lex, ne quid falſitatis

incurrat per pauciores forte teſtes compoſitum teſtamentum,

majorem numerum teſtium expoſtulavit; Lult. C. de fideic. ita-
que in omni ultima voluntate, ſive in ſcriptis, ſive ſine ſcri-
ptis conficiatur, ad minimum V. teſtes requiſiti, S. alt. de fideic.
heredit. l. 28. S. I. C. de teſtam. l. ult. J. fin. C. de Codic.
Cùm a. Imperat. Juſtinianus obſervàſſet fideicommiſſa,
quorum prima cunabula à fide heredum unice pependerunt,
& tam nomen, quam ſubſtantiam acceperunt, à D. Auguſto
ad neceſſitatem juris eſſe retracta, eundem Principem ſupera-

re, & jura fideicommiſſorum augere contendens, ſtatuit ut

illa etiam ſine allis teſtibus valerent, ſi teſtator ipſe præfentem

heredem, Legatarium, aliumvè ex voluntate ejus aliquid lu-
crantem rogaret, ejusque committeret fidei, ut hoc vel illud,
cui vellet, poſt mortem ſuam reſtitueret; rogato per jurisju-
randi delationem ad inficiandum aut ſolvendum compellen-
do, ſi forſan perfidia tentus ultro fidem adimplere recuſet.
S. ult. de fideicommiſſ. heredit. & l. alt. C. de fideicomm.
Quod quum ab omni fraudis & falſitatis ſuſpicione ſit
remotum; nec cum ulla rogati injuria conjunctum, utpote
qui ipſe ſibi judex & teſtis invenitur, cujus religio & fides à
fideicommittente & fideicommiſſario electa eſt, nullis teſtibus,
nullisque aliis adventitiis probationibus requiſitis; d. l. ult.
præterea etiam & quitati naturali maxime congruum; arg. S. per
tradit. 41. de R. Div. l. I. G. de SS. Eccleſ. d. I. ult. in fin. cauſam
non video, cur Bachovius, tantopere in illam Conſtitutionem
tanquam abſurdam, & fœdam juris teſtamentarii confuſio-
nem inducentem debacchetur: in comment. ad d. S. fin. J. de fi-

Qeic. her. longe rectius Weſenbecius, ejusdem æ& quitatem variis

rationibus ex ipſa Juſtiniani Conſtitutione potiſſimum eru-
tis adſtruens; in Comment. ad d. S. ult. p. m. 68. G Jeq. Add,.
Sichard. qui Conſtit. illam auream, utilem & præclaram dicit,
Comm. ad d. l. n. I 5. & fin. Brunnem. ad d. l. alt. qui e Theſau-
ro ſandtam & Chriftiano Principe dignam vocat: Cujusq; proin
obſervantia in praxi omni dubio caret. vid. Carpz. J. F. p. 3.

C. 8. def. 40. Finkelth. Obſerv, 5I. aliig, alleg. Lauterb, ad St.
Trebell. th. 10. Ut

VU
tor ie
temn to⸗
non ite

ſalficia
iehep. f.
obſente
teltes
eld. H.
ſerturf
ſam inn
gravan
tantum
judical
gravari
5. ye
ſt, te
am. 0
5
Validit.
luntate
enplun
Aliiye
Dation
quocd
Klatio
134.
quod
benot
Pra cor
terius
Valent,
teryall
5. le
