.g—;obet, vanam & futilem v

E

Befold-

Befold. ;!e trar.( fl 224. Ruding. frzg. 015/67;-1!.1?06. Qauffiæud).

W'ehner. voc. æüdger & Befold, 24 vor, Menoch. prefimpte

$h . $3-

,

$. 2- Quoniam & ex con

fuctudihc pro neceffario requi-

fito literarüm natalitiarum habetur, ut iis apponatur immere

fio facri fontis atque Patrinorum nomina , ideoque ex fxpe

dictis libris hoc mutuandunmveft. Formula autem . confueta

plerumque folet effe hzc: Goafi aud) berfclbe sue Deif. Cbrifil

f

Sauffe oen N. Eebr. anno N. gefotber£, unb 5u bej

jen Sautfpae

fben bie Gortoüirbige , 9fdotbare nb iaoflgelabrte N. N. mb N.

audy. Grbabre. unb. Qugenbfame Jerem N. Gbrmeib. crbetben cte

Nec minus per hofce libros etiam te[tificatur , qui ex illegitimo

& qui ex legitimo thoro natus fit, — Quod teltimoniam (xpe

petitur ab eo, qui in terris exteris & longinquis ad conjugi-

um animum applicat. vid, latiffime Zepper. iz polir. Ecclef.

€Ap. (4,

$ 3. In

hóé capite & quaeri meretur, num per bapti-

fmum pornaquam alias baptizatus meruit, midigetur? In hac

qua(tione D D. non funt unius fententix: Nam affirmativam

tenct non minima pars apud Czvall.zz Spec. aur, Comm. opin.

contra, commua. quefl, 704. Tiraquell. de paw. temperand. vel

renittend. per c.1. difl. 6 €8 cauf. 32. qu. 1. c. paenitent. & c.

2. in ffn. de confec. difl. 4. uli , quicquid ab bomine factum

diclum , cogitatum efl , per baptifraum aboletur & quafifacium

s0n fit , babetur. add. c. (36. feqg. de confee, difl. a. €8 cap. &.

de divort, ia FI. Et hoc in foro obfervari, teftatur Gloff. ult.

eodem. Fertarius Caut. 24. ubirecenfet , fuiffealiquando obten-

tum Paduz ii caafa cujusdam Judzi, qui, commisfo quodam

enormi delicto , Chriftianum fe effecerat, ut convocaris illu-

'firioribus totius Univer(itatis Doctoribus , ea per utramque

rarium

de

MM

m

1

pariem ïdi'fputata 8; ipfe tan

Á

liberatus fuerit, Cont

autem

'

Fichel. Difé.

;ütcm Theod. 'Crim. c 1o, 4pb. 4—-1172.7.43'- ££. $o.

£9. jure aggratiandi 9,

$1. &. 38. a^

de reimiffonibus pemnarum

t£uunt , locos fc. allegatos reftrin

gi poffe ad forum poniten-

tiale, non etiam judiciale, cum

baptifmus tantum refpiciat

amentum enim qu

[

H

s cfficitur meme

forum animz : Per Sacr

brum Chrilti. c. 36. de confec. diff.

5

4. & fic talis remiffio vide-

AISX. Ales

tür habere caufam limitatam , re

fpc&u fc, animz.

uelli 20, muetub. 1. Art. 2.

& Thomas /2z 3.

in 4. [u&. fumma q

ffri: dum fcribit quod bap

tizati debeant

Sumnmna queft. 6g. a. 5. in

latis: vid.

(atisfacere proximis de inj

uriis ante baptifmum 1

ecian. Cosf. 170. Marquard.

- & Glolf. ffz. in. c. $. X. de divorz. D

Valer. Zifferent. utriusque

de jud. 3. p. €

g. uumer. 1. Johann.

Aliás enim tali

modo facile poffit quis»

f?ri voc. Baptifmus.

que Judaus aut alius-E

thüicus poenam criminis evicare , ac

(icautem occafio delin«

baptiim

um fraudulenter confugiendo:

m evitandam effet;

quendi ,

dum via illis paratiffima ad poena

mam dicit

omnibus

daretur. ^ Quam opinionem communiffi

"

Qu. 49 Dumer. 74

Czvall.4u. 294 ad D. Carpzov. Prax, ertm.

nec hi negare poffunt, aquioren

.

x

| effe illam

Interim tamen

onis laudes affe«

(ententiam & magnas etiam pietatis

& religi

arias, Judao

cuturós Principes, qui hujusmodi poenas ordin

em baptifmi ex parte aliqu

a condonant

vel Ethni;b in favor

dio hoc homines ad bäptifmum invitens

vel mitigant, ut me

tur Cuch, £. . Infhit.

Tit. de baptif. $. 1. . i1. & Joh. Monach.

Y

Proceff. jud. pag- 2. cap. 6. nutuer.

47. Vld. & Zicgler. 4d Lmld

eellet. L Tjt. , Q Hs

- CADVI

x

: CAPVT. w.*"

De:

Ba

pzifmä!ilbv

anviviis |

ALiS:'ï

5, Io :

Unec delabimur ad convivia baptismalia ( S*auffiabl)

in noftris terris valde u(itata ; & quamvis mos ille

nobis haud improbandus videatur, co qudd ficut

€xtera convivia mutuz animorum conjunctionis

- ^'caufa inftituuntur, ita & hec eundem in finem

,—þeïebrän

tur, ut focietas humana mogis magisque ftabiliatur,

S; Numen uno quaíi oreatque corde, fuavique concentu cola-

turatque depredicetur. Nec longe difcedit ab hoc, quod

£radit Cornel. Tacit. c,22. z. 4. de Morib. German, dum (cri»

bit: quod in conviviis foliti fuerint inimicos fibi invicem re-

conciliare atque in gratiam reducere , amicitias affinitatesque

contrahere: Imo & horum baptifimalium conviviorum origo

ab ip(is Judzis in circumcifionibus fuis conviviainftituentibus

poteft dedaci; quin & adhuc hodie Judzi, Grzci, Romani

átque Turcz , aliique pagani (ingularia in fuis eircumci(ionibus

convivia.habent, . Quorum ommnium u(üm jam tum in. pri»

mitiva Ecclefia invaluifífe, multum teftimonii afferunt Scri-

ptores, propterea ea eo minus effe damnand

ratio.

:

a, ipfa fuag!cþ

$.2 Attamen corum,aöuäs&pe ihtercurrens neque

negari neque approbari poterit,

Hodie enim imprimis Ger-

mani conviviisadeo indulgent, ut nullus fere opifex vel alius,

qui manu victum quarit, in conviviisinftituendis contentusfit

(ut mutuem verba cgldbeyyimia&icuiuþ Politici) carne bubul-.

p

Y aünma, vxmïma at'silrma, gallinacea; fed & praterea pi«

fces per»grmos exotica vina , frudtus Italices , Hifpanices,

omniaque aromatxbus pretiofiffimis praparata [ibi comparet,

nihilque rerum pretiofarum, quas in divitum & Nobilium

menfis viderit, omittat, & tam magnum «s alienum contra-

hat, de quo hoeu adhuc in fenectute fcenus exfolvere neceffe

habcm omitto quam multz contentiones fceleraque etiam

ex hac prodma itate fzpe oriantur. Caterum vid. de hocdif-

ferentem Klock Ze erar. L. 2. Cap. 3.

g.

. Hifce autem omnibus obítaculum ponere potefi

prudens Migi(tratus per leges , ( quas famptuarias dicere con-

füevimus ) quibus non folum parfimonia tanquam virtus no-

biliffima fed & praterea Reipublice falus obtinetur, ex qua

deinde ubertas, divitieque muliz nafcuntur ; Reipublice enim

intereft, ne cives rebus fuis male utantur; Abbas Cerf. 4£.

fed potius fint divites. Sunt quidem, qui i fne judicio fuadent

luxuriam Civium & volunt, erarium hoc medio fc. ex vedi-

galibus cibo & potui larams impofitis & folvendis augeti.

Quod tamen neutiquam ferendum eft. nde enim folvant

tandem, (i nihil , unde folvere poffint , comparca*at fed uno

hauftu omnia fua effundunt?

$. $. Redte & prudenter hinc ille leges, quas in mul-

tis territoriis vigere videmus, introducte funt: quibus tum ad

certüm numerum hofpitum ,tum etiam fumptuum , ciborum

fc. & potus (alutariter refpicitur.

SicMoguntiz fumptus funt

definii non folum fed & numerus & tempus conveniendi

& recedendi.

quod vid. in Politica Adam Con:zen L. $. C.

14. $. 3. quod. non minus per Receff. Imperii eft cautum,

precipue de 4250 :530. ab rubric : Q3omt. übrigen. &ofteri oct

eoMn

Syodseif , Sinbtauff

!!vl

unb SBegtábnig, $, Stad)bent aud). Et Or-

din. Polit. Elect. Sax. 4e Md 1661 Tit, 17, Sonmad) num

bigbero

*

bifipers bep benen Ghibtaufon alicibanb exeeffe ostgarigan-tunb

fiberflügige Mafofien. aufgeroenbet rootben , tveld)e8. benan i

toobnern nicbf eine geritige SSefirecbrung nb Cobabenr ibrer

[l

Vib

áfp

Sabrung. — 50 follen nummebro folcoe unnotbige unb übc

fige Uneffen, (sumabI ba&. Gefeeffe atif ben Sobrffem , eingee

elfet,

Et de auno téiz. $. 12, vers, CiBeil ntiti, ibi ? Co ift auc)

folcoes gánglid) eerbotben 1b abgefibaffct morbet bep r4. Sage

Gebotfams. Gtraffe. — Quod tamen non fic intelligendum;

ac fi plane hac convivia effent abrogata, fed (altim abu(us;

ufus vero reftrictus e(t multis in locis, ut & in ipfo Ele&t, per

Gen. Decret. ubi hzc convivia re(tridta inveniuntur ad 3. vel

. fercula, ibi: uno suntabl auf ?ei Coórffem über 5. pber otet

Gffen in allemt bep pbgebaditee Citrafie nic)t auffe&er. — Tange

Ordin. Ecclef. Archiepifcop. Magdeburg. cap. 3. 47£. 15. ubi

de numero hofpitum. lt & in Provinciis Sax. Goth. a pi-

entifimo Principe Ernefto, in SBepfügen stte faro8 « Orb. parz,

3. Lit, 4. Syned. Cbluf. T. y. de amuo 1645. convivia limita-

ta fünt ad. certum tempus, ita ut ultra 4. horas durare non

debeant: cum íntra tale fpatium tempori

s homines fat inter fe

amiceconfervaripoffint. $. imD mueil 2. ibis o tsefyre fola

8 Convivium ( fc. baptifmale ) be8 CfGinfers tb 8. umb be8

Gyomiiers. umb 9. 1b st enbigen, fintemablLin 4.. Gotunben bie

feue. fid) sue. Genüge mit. cinanber i gestemenber GrobligFeif

étgeGen. fOrnen, — Pariter in Comitata Schvvartzb. S, L, per

Ordin. Polit, czp. f. S.4..£? 7. certus numerus hofpitum, fer-

culorum, üt & certum tempus eft determinatum, & qui in.

hoc excedit , tenetur poeuz loco pro fingulo hofpite, fupcc&

)

numerario fc. & pro fingülo ferculo , thalerum folvere,

* $. 6. Si itaque horum quafi publicorum conviviorum

ufus reftrigendus eft , & abufus abrogandus, multo. magis &

fub graviori c;igm' poena , privata, claacula & luxurioía

fym-

I

pofia ,qüibus inharere folent Patri-hi*-, aliique bofpitcs;infän-

IÉ

tem ad exteram parochiam ut in multis, ocis moris eft, fe-

cum ducentes ; (ive fiant ante, five poft baptifmum , abolen-

da (unt. Imprimis antem talia celebrantur a ruflicolis, quiin

nulla re magis gaudii fzpe quxrunt, quam in hisce conven-

ticulis & compotationibus, quas tamen non raro comitata

funt maxima infantuli tenelli pericula, . Ferunt, factum fuis-

fe inaliquo loco preclaro, quo rufticolz fuum infantulum

etiam baptizandum geftarünt , peracto autem baptifmo con-

volarunt ftatim ad aliquam tabernam vinariam, e qua poftea

adeo vino fafcinati & temulenti egreffi funt, ut infantuli fe-

cum ducendi plané immemores facti fint; imo,cum iter fe-

re abfolvi(fent & aliquantulum mens eorum regreffa fuiffet ,

viderunt demüm Infantuli abfentiam, & flatim revertentes,

anxie quafiverunt, putantes, illum in via ex negligentia de

manibus excidiffe,

Accedit quod per hoc inDeum maxime

eccent. ..Si enim ante bapti(imum hoc fit, peccant in eo;

quod non fobrie accedant ad actum Baptifmi, tanquam ve-

nerabile Sacramentum ; fi poft baptifmum , gratias perfolvere

debeant Deo; qui infantem per baptifmum in gratiam rece-

pit, quod tunc temere negligitur. Quapropter & hoc in

Elect. Sax. per Conftit. Ecclef. Ges. 4r£. Tir. 6. S. S1acbbenm

aud) auf beni. Qanbe : (evere prohibitum eft.— Verf. 9((8

foílea aile uno íebe Cbriateiten bíerauf genaue tinb fieifits

&c Uffficot baben, eevgleicoen Linfug £cince tegee veerftate

ten,tno fo fie iemanb Detreffen , fo enttvebee 3uvor, ober

nadb ber Zauffe, in bíe Siere ober Ucinbáufer mít Dent

$ínbe gebe£, unb Linfug treibet, folcben nad) Gelegene

beit oer 1imftanpe , tiit 2. guten Cbodten , (meldye trbíe

&irce, babini bíe Cltern ees finoee gaebovíg i überante

gnif

fevortem, $ynod. Gen. Decret.)3, cbeg 4.&.agc mit Gefán

ra 4

1

fïmffm, óbet' wobï dat' anbem gut befdöeu anbit fmea

gev 5alecifen ober Soarrenbaufer ftellenTaffen. — Confer

ol. Dï D. de anno 1661. Tít. 17. $. 6. Idem & conftitutum repe-

ritur in Archiepifc.

Magdeburg, cap, 3. art. 15.

$.

7.' 'Ubi autem nihil ratione hofpitum feu convi.

viorum pofitum vel prohibitum eftjin arbitrio cujuslibet relin-

Certis autem in locis

quitur , quot hofpites invitare velit.

Patrini fecum ducunt Umbras;nobis in Thuringia gud)ter, quafi

abítemii , a modeftia & abftinentia fic didii, acf hisnontan-

tum licitum fit, quam cateris & folenniter vocatis.

Inde ufus

loquendi etiam derivatus eftin virgines , quz. cum ejusmodi

conyiviis parcifime eibum fümant, vel plane recufent, ideo

dicuntur abftinere $üd)fein.

Hujns latini vocabuli autem ori«

go commode deduci dicitur a modo fequendi: ubi quis al-

terüm , quocuique fe confert , continuo & perpetuo fequitur.

Sic in tantuni Patrinorum fectatores nomen Umbrarum me-

ruerunt, quia utumbra corpus fuum, ita hi patrinos fuos cone

fe&abantur. vid. hic Wehn. o//; Prat?. voc. Sanbfafferep, Ab

his non mult&

abludit, quod antiqui habuerint fervos cer-

t05, quos ad c

vivia euntes adducebant (ecum, & vocabant

«5€ nacómiv aréidae five 0sAsc, fervos , qui quafi pofï faciem

vel a tergo ftabant, ia modum fere umbra.

Aliia modo

comparendi originem derivant, ubi ultro & non inviatus quxs

fe fiht.

Sicut pafrmerum comites ad Convivia non invita-

» fed fponte & inopinato comparere folent, umbrz diai:

(.,alh Coumfans

Quo refpicit Horatius L. £, Fþj? d futis

xéut. locus efl plurióus wmbris.

Et hec acceptio accurate

convehit cum iilis, qui Lmbrae vocantur pronoftris moribus

Qui quidem etiam a domino convivii non fpecialiter funt

vocati , id propter autem non ingrati aut invifi funt, G vene-

tfint & adducantur augendi hilaritatis gratia,

Qui mósjam

tum

tum vig*üiïïc/dicïtuf tempore Socratis, qui Ariftodemuhi iri

dacebat, ut fecu

n

ceron. éz Perr. 3.

1 ad Aggihonis conviviam i*ret.. vid. & Ci-

$. 8. Eorum Numerus autem , ne in immenfam

crefcat, per cenfüetudinem determinatus eft non folum, ut;

fi tres Patrini fint invitati; fingulg faam Umbram; fi vero fal-

m

tim tinicus fit Patrinus, tunc ipfi duas imbras fecam ducere,

liberum fit ,(ed & expreffe interdum a Magiftratu pracriptus,

Talem fanctionem in Comitatu Schvvartzb. in Ordin. Polit,

cap. $0n Stinbfauffet. $. 3. reperimus. ibi: &8 foff aud) ber ee

vatfer ntebe nid)t beni einen 2ücbter mit fic. nebmen 1c.

$. 9. Deprehendimus & locos preprimis in Saxonia,

ubi Paftores una: cum ZEdituis vel Ludimoderatoribus, qui

4Edituorum vice in pagis funguntur , poft pera&tum bapti(mum

ad convivia baptifmalia invitari debeant.. Cie müffen sut

S5ietfuppen eingelaben roetbett, — Qu confuetudo neutiquam

itrationabilis nec inde abroganda, íed bene toleranda eft. Pa-

rochiani enim Miniftris Eccle(iz debent reverentiam ac. be-

nigüitatem in remunirationem illorum fpiritualium bonorum;

quz fibi ipfis a Paftoribus hoc in paífü conferuntur, Matth. de.

Affict. in prafat. ad Docit, Neapol, . 2. quod & convenit S,

Scripturz 1. Corintb, 9. verf. i. Reinking. de Reginz. Seculari

& Ecclef, L. 3. claff. t cap. $. . 3. Luc. 10. 9. 7. Et non minus

ex antiquitate clarum e(t. In primitiva enim Ecclefia &

Chriftiani inftituebanr Agapas h..e.convivia, coena dominica

percepta , in-quibus & pauperibus & Mini(tris Ecclefiz beni-

gne faciebant. vid. Gabriel Albafpin. o5/7 de vez, Ecclef. ritib.

L. 1. c. i$. Stolberg. z2 Diff. de veter. Chriffiaz, Agap. & Joh.

Henric. Oldekop. de Agapis latiffime. . Alias,fi for(itan ho-

mines minus civiles & adeo tenaces effent, ut fibi vitio non

verterentminiftros Ecclefiz plane pofthabere & honorefn in-

E2

Vita«

-«

vïtatibnïs ad colvivia ejusmodi detrahere , non iniquum effe,

puto, fi intermiffis hifce, fubveniatur illis. — Et enim pars

Salarii , quod inde patet: quando alii hofpites offerunt mu-

nera,, (o fie fdjenden: Ludimoderatores fuum officium loco

munerum offerunt , Cie vercren bic. Sinbbetferinn mit ibren

Ofmpte, ^ Verum , nec hoc difficultate.caret, quoties etim fit,

ut talis non ferena fronte, fedinvitus exipiatur. — Quis ergo

fibi mutuam & jucundam converfationem, & amicas amici-

tias promittere inde vellet ? Propterea huic.hoc remedio pre-

venire voluit Elector Saxoniz , ut fc. ille.Parochianus , cujus

infans baptizatur, in compenfationem horum accidentium

( uti vocari folent, ):nummarium honorarium ' exfolvere te-

neatur pro ratione facultatum hofpitis ; vel unicum vel duos

groffos. Vide de hoc latiffime Carpzov. 1. Confiff. 120, Qu&t

omnia clarius elucefcunt. ex verbis Reícripti Confiftorii Su«

premi , quod Dresda eft,.die 2.Septemb. anno 1618. — OXt

SBierfüppen DalGen aber , Tofjert tott c& bep euer SImorbnung , unb

baf baeor ( rooferme ba8 Q'atffeffen 90n be& Sinbee CSater auió«

acridytet toirb.,) bie bifbero gegebene stucp 9Menniae mit. eingt

red)net , icber cinen Grofdjen bem Cuftodi-rtidjen follen; beroene

bar. ^ Cie molten bentr an- (fatt beffai ibm. be8 Sauffefjens mit

genicfen laffen: unb ift toer

«

bt b?vbe äbeiïe þieragf yit befd)cis

brantviffen.

$

IO.

Quantitas autem hu«jus»þrefii ratione Paftoris

valde variat. In quibusdam locis porrigitur Semithalerus ;

vel 8, gros(i, plus vel niinus; pro-conftitutione legis , vel ra-

tione arbitrio illius, cujus infans baptizatur.

In pagis ultra

duos vel quatuorgroffes vix fe extendet, quod pofitum eft

in Conft, Ecclef. Sax. Vinar. £. 2. c.20. $. 6.. Cycbod) nad)beiti

ivit borictet morben ; baff an etfidjen Zorfen anf bem £anbe ben.

102 cit

?faz*&m 9on ber Qauffe entioeber gat nic)té,ober nug eí

Olof

r)ref werbe*, ;b foll fold)er Stiforatid) ub !

Gltaf 501! Gjaf$ 09&

ibdftanb abaefebaffet

, uno an beffen. (fatf- benen SPfarrem vot

bic Saufft 2.

QGrofd)en gegcben moerben,

$, H

Nec eft, quod ex hoc fpeciem Simonis colli-

dminiftratione baptifmi aliquid accipiant

gere posfis, fi pro a

Paftores , ut quidam volunt,a

2

rgumento dedudto , ex z. Aep. .

£ ex Alor. $. Cum & in primi

tiva Ecclefia Sacerdotes fua

tiones victimarum &c. 1

mo Domie«

acceperint munera , por

nus mandavit , ut minift

erium non verbis folum, fed & mu-

neribus honorari debeat. Dewt. i2. v. 1.

Accedit: quod, ubi

lare fit nimis exiguum , & ob

hoc introdu&tum, falarium regu

hanc caufam a Magiftratu con(titutum, vid. egregie Kóppene

Enucleat. qur. Decad. 2. Enucleat.10, v. $. 4, Dignus enim e

fua. Luc. 10. v. 7. Ideoque Paítor hoc ju-

operarius mercede

re poteft fumere ;

(icut alind falariums Nec hoc ip(ifolvitur,

vel paftor poftulat tanqua:

ii pretium venditiouis, fed in re-

o

nem laboris.

compenfatwi-

— À

liter intelledta nolumus quamde

$ 14 Qu tamcna

tali cafü , ubi hoc po

fitam , vel confuetudinis eít, alias enim

neutiquam Paftori integrum eft, aliquid pro baptifmo pete-

resi

mo id ipfi potius iraprobandum & maximo vitio ver«

tendum eft, i aliquid p

oftulat pro hoc. vid, Carpz. . CopfHits .

129. latà, quod expreffe prohibitum reperitur in Ordin. Ec-

clef; Sax. Eledt. artic. gen. 26. ip pr, ibi: C8 foll niemanb 0on

SRidbung be8 Do

domürbigen Goacramenté ber Sauffe umb

SRadotmabl

8 be8 £)Grtm , ben. Sirdpenbienern. eftoa8

suacben

' $i quis autem Paftorum hoc non obfervet,;

vflicbtig feon.

mercedemque cer

tam poftulet, ob fcandalum exinde exor-

tàm a Magiltratu Ecclef. poena remotionis puniendus eft; ut

demon(trant verba Refcripti a Confiftorio Supremo Dresdenfi

fticuten bey C3arfuft. fcine$

emisü, X QBolit unterbeffen bon Suä

j

S;Dämf

&yienfteà Befeblen,, baf crr 9t bäe'þääieicöte,uäb Qouffe son ben

Veuten, infalté be8 26. Gea. 9frticulu& , nidot8 for

betrt , aud)

fenften aller Soeurimg fid) gánglid) eutbalten folit.

Nifi ipfis,

quod non invidendum, a parochianis aliquid ultro porriga-

turj Hoc tunc audit fignum gratitudinis auditorum. Et (icut

aliis, ita & hislicitum eft, donationem accipere. Quodper-

mittit ipfa Qrdin. Ecclef. arz. geu. 26, in ffg.in verb. g

ibüet abcr, iemanb8. efroaa frepmillig n

nb tngefobert teicpe,

bafi fod ibnen g nebmen

t Confiff. 11£.

-mvetöptþen fept, — vid. Carpzov,

$. I3.. Sed obiter hic quzritur, num 'Epifcopus vel

Magiftratus hoc ipfum quod'aliquid folvatur pro baptifmo,

falva confcientia toleraré débeat? Diftinguunt inter id, quod

nondum, & id, quod jam introductum e(t, ita, ut priori mo-

do negetur: pofteriori autem modo, (i introductum, utique

falva confcientia tolerari poffit; necabsque pregnanti cau(a

fit abrogandum , prafertim in hoc ferreo feculo, ubi grati-

tudo auditorum excitanda potius, quam extipguenda eft.

Balduin. Ze Caf: Confe. L. 4. c. 10. caf. g. Et illuc Sereniff,

Duc. Sax. Vin, refpexere, cum refcripferunt: £55 $toar niee

manb €en ber S9Reid)umg, ber Bodymürbigen Gacrantente, ber

Qauffe unb bc8. 92achtmabI8 be&. -DGrmi, ben. Sirdyenbicneng

:

eftoa $u gcben fiulbig, fo verftben. moir un8 bo

V

d) gitábigft,

«8 merben bie CBermógenbe. Gingepfatteten . in bief.

ent unb Derz

gfeicben Sállen. gegen. ibre Coeelforger, at freptvilliger 9t

bigfcit fid) guttbátig $u eroeifen, oon fi

) febft geneigt fepi.

Cf5 aber. bipfalls ein g

doiffcà -erfonm

, E;avf €$ barbep fein

C.D,;etbieibm» 5

CAPVT

'CAPVT"VU; |

De

Patrinäs & öbftetricibus.-

$. I.

Ic, fi moremur, latus fe exereret campus diceitdi de

Patrinis, ut & de Obftetricibus largiffimus fe effunde-

ret quzftionum Oceanus, — Veram cum adhuc novise

iïme, dedita opera, hzc materia ab aliis fit delineata, acta

agere nolumus, fed potius manipus , terminalia quzrere in»

Hoc tamen non obffante , liceat brevisfimis

jungimus.

quedam admonere circa eorum officiam in actu baptifmi

Ineccffaria,.

$. 2.

Te(tium , quos in baptiï'mi adminiftratione ad^

hibere fql&:mus , feu Patrinorum, (qui & infuper vocantuf

Sufceptores , Propatres , Fidejuífores c. 10f. de Cozfec. dift. 4.

ac Sponfores,) ufüm in Ecclefiis obfervandum effe , omnes

fuadent Theologi, eo quod non minus eorum ufus ex jure

divino probari poffit, ut videre eft E/zie $. v. z. Ubi Pro-

pheta impofiturus filio fuo ex mandato divino peculiare no«

men, in circumcifione duos impofiti nominis teftes adhibe-

bat. Qui & mos nec Juri Civ. eft incognitus, ut conftat

ex £. 26. C. de mupt. ut. E. Can. tit. X. de cognat. fpir. can.vor,

& fegq. de conftc.difl. 4..— Quamwis abfolute ad baptifnum

necelfarii non fint: vid. Balduin, £z. Caf. Confc. pag. 413. €9.

4:2. tamen variz cau(e occurrunt, ob quas adhiberi pos-

funt, nim. (1) ut infantes baptizandos Mini(tro verbi offe-

rant & fiftant, ac precibus [yis eos Deo commendent, Marz7. 1g.

t. (3)

»,n. (2) Gonfcfüoh;m ngmin; infantulorum edan

T?&cs

Tefles fint ba;gtifihi legitime adminiftrati. Efaä £& xf

(4) & tandem obligent (e ad inftituendum infantem in do-

étrina.

Brochm. i& art. de bapti[m. Sec. 1. in. fín. Finck.

Tom. . Carpzov, z. Conffff. 271. Dunt. Caf. &on[r. c.14. Sec?.

pofler. de baptif. quaft. g.

$. 3.

Sed occa

fione huirus:' ( Quando dicitur; con-

caufam Su(ceptorum effe , ut fint teftes baptifmi ) quaritur,

quot Sufceptores fiat adhibendi in baptifmo? Extat quidem

85 can. 101. de confec. difl, 4. quo pracipit Leo.1. Papa: Non

plures uno accedere debere ad füfcipiendum ex baptifmo in-

fantem Zepper. Po/, Bcclef. L. 1. c. 14. Svarez. Tora. 3. quafl. 67.

Sed repugnare videtur hoc preceptum Juri divino & huma-

n0; illi, quod Num, 3;. *. 3o, Deut. 17.v. 6. C 19. v.:5. non

uni teíti credatur; huic, quia in ore duorum vel trium te-

ftium confi(tat omne verum, c. cuz effes 10. X. de Teflam. €9-

uilt. bel. €£ c.10. 9. 25. X. de Teflib. E5 attefl. L. 9. C. de teff.

Cephal- s. Conf. ógr. 9. 28. Maícard. de probat, 1. concl. s.

7. 117. Unde & miratur Rittershuf. de differentid Jur. Can.

& Civ. L. I. cap. 17. quod non hic fecutus (it Pontifex, Leo,

illud, quod tamen alias in omnium ore femper volutatur,

Quod poftea non obfervatum , fed in defuetudinem devenis-

fes cognofcitur ex c, w/t. de cognat.. fpirit. in VI. €$ c, ult.

Cauf. 30. quaf). 4. Hoc autem iterum priftino vigori re(titu-

tum & denuo conclufum fuit, in Concil. Trident. Seff. 24.

c. 2, ut unus tantum five vir five mulier , vel ad fummum

unus & una

bapüzatum ex baptifmo fufcipiant,'Rit;ershuE

däo 1000

:

$ 4. Hic, quamvis nemo fit, ut opinor, qui non

certum & definitum Su(ceptorum numerum inter adiapbora

referat.

Integritati enim & efficaciz baptifmi nihil accedit

nfir-

vel decedit. Gcrh?xïd. loc. de laptif. $. 269. Quod & co

mat

)

mat Decret, a Con(ift. Suprem.'bicsdcn(ï— Menf. Septembr,

Anno 1617. ibi : £*6 nun nio bic Ingabl ber Gxoatfern vor ein

n&glid oiug 3. Daften , in melcbem Gyall bie Sirdoe 3u Éciner o

toifieif oerbunben, — Tamen fatius & tutius effe, (i duo vel

plures adhibeantur, propter teftimonii infirmitatem atque

educationis necetfitatem , ut fc, Parentibus ut & Patrinorum

uno yel altero mortuo , infans pie educari poffit, dodte ju-

dicat Gerhárd. Jer. de &aptistao $. 269 & Rittershuf. c. 4 . Ni(

alia in loco aliquo vigeat confuetudo, quz plures feu pducio-

res Patrinos admittat , tunc illi inherendum. 4 7.

5. vit. f de

bent, in[pic. [.go. $. ult, ff de legat. t,

$. s.. De illa confuetudine, quz unicum faltem Su.

fceptorem tolerat & prz cateris locis etiam Coburgi floret,

te(latur Finck. qu2/f. 0;, i ffv. Et de ditione Norica adeas

Rittershuf. pre/aud. oc, Quam confuetudinem ubivis intro-

ductam exoptat Zepper. L. 1. c. 74, multis ex rationibus hoc

demonftrans, De Haífia vero, Thuringia & Mifnia : impri-

mis etiam de terris Sax. Eledt. videatur Carpzov. z. Cov/fft. 265.

In quibus locis plures quam tres adhiberi nequeunt, ( habi-

to tamen refpedu Sexus; ut, (i maículus baptizetur, düo

mafculi , una fcemina: fi autem puella duz foeminz & unus

mafculus adhibeantur,) Propterea, ne Sacramentum hocin

türpem quandam & avaram nundinationem & que(tum con-

vertatur, pracautum eft in ordin, Ecclef. Elect. Sax, ar'íc.

gen. 6. S. 9Il5 aud) unfangbar vermerdet, bafi bep vielen ag

Syodymürbiae Gacramenf ber Deiligen S&auffe , &im ba8 Ginbin:

2

4

Dentg , Gefcbend'e unb fonberfic)en 92ugen, etivan aud) unstemli

cben 9 radot$ unb obeit roillen , ntif groffer SOtenge bcr gebetez

"en. Geoottern ii araevfid)en 9Dufbratud) aciegen unb alfo etfídie

bietburd) Srámerep , faft bergleidhen tuie verrüdfter 2eit oie Sicf

(f obne

ïþfaä*en'im 9Nablitbum mit (van ä*tcïän ; 8ctricbon , ní

gtofies

gvoff*es ngemg aufrzd)ten j unb sü eröärm icen 9ínffoff bet

€infáltigen einfübren , umb alfo benfäbtgen gleid) fünbigen qnb

mif biefer £etcbti erttafc't G.Otte$ Sorn mteber 1n8 erreaer tbun :

€» follen binfübro ricbt nier benn 3, Geoafterm. gebeten unb

I LUE

Dicrüber niemanb $taclaffen tuerbent. xc. Ecfecundum hac judi-

cavit füprem. Confift. Dresdenf. die 24. Septemér. am. 16:7. ad

cafüm : ubi quis omnes fuos Cognatos & Affines Patrinos iri-

v:ca;c voluit. ibi ; oicrocil aber gleidjtvobl bie Gburfürfi. Gdf

Sitden«Oronung beétyegen Elare SXtaffe gicbet , ub bicfe CBere

mbzmng tbut, ba Dep eincr Sinbtauffe mebr nidbt, al8 3. &«

Satfetm gebcfen unb erfüdjet rocrben follat, — o babt ifr cud)

bifffall8 barnad) st rícbten unb nag eudy mebr , of8 3. Qäevattetn

3 bitten, nibt eerftaftet roeroen, €5, 3.

$

. Siquis igitur ab hac confueradine recedat , p&e-

nà non immerito a&ïcuendus eft, Non enim fufticit , leges

promulgare , nifi fübditi etiam rnetu poeng ad. has leges ob»

ligentur. 4 79. ff- de offtc. Prafd. l1. $

$. 15 ff- de Went. infpic. Efk

autem paena in Electoratu Sax. conf(lituta gez. 4r£. 6. centurm

florenorum, ln verbis: Go follcn pinfübro nidot tebr , benm

bre) Gebvatfern, bep. aufaefceter Citraffe 100, fl. tweldoc8. toir

biermit oicberunr ernetiert baben toollen, aebeten , unb. bierüber

fiieianb $ugclaffen toerbert.

Qu tamen lex aut nondum in-

crebuit; aut ftatim decrebuit, ita ut hodie poena fit arbitra-

fia , & pto ratione perfonamm delinquentium [udicis arbi.

trio telinquatur. Z ;7. pr. /.

. B. ff de pamn, Gometz. de delic. c, 3.

z. 66, Reufner. L. 2. Decif. 20. 9. 6, Quem & inmodum refpon-

derant Confi(teriales in Elect, Sax. Dresd. die ij. 7u/ii amuo

1/2;. ClBa8 mafen ber. Sbfavvee bep eud) fid) über einen daufiae

noffen , fo $. Geoatterm gu bitten fid) unterftanben , befdmeret ,

ba8 ï;cwt ibe infieaenb 2 befinbett,

egc)ren Dierauf 26 — Sybe

Sooüct if vor cud) erfoberm , ibor fcinen Wnfug permeifen,

unb

1

*

tb anbem.gum Creimpef, auf etfidoe Sageimit Gefát

gnäfä Ctta£

fe befegen.

$. 7. . Dein

de d:xxmus Sufceptores adhiberi propterea,

ut confeffionem nomine infantum edant. v. g. fi quzratur a

Paftore : abrenunciasne Satanz , it. credisne in Deum Patrem,

Filium & Spiritum S. Hi ref(pondent: abrenuncio: credo. Ubi

notandum, quod fint, qui hunc ritum, ut Patrini. pro infan-

te fponfiones interpenant, abrogatum volunt, fundamenta

quarentes in principiis Jur. Civ. ideo, quod Patrini vel pro

infantibus vel pro adultis ftent:(i prius, notum eft, quod na-

mo ad alienum factum promittendum obligetur. $. 7. 7. de

inutil. flipul. Sed his alii refpondent, concedendo quidem Ju-

re Civ. alterum alteri non poffe acquirere obligationem ; 2. $.7.

interim tamen excipi Tutorem , Curatorem atque Patrem:

pro quibus & Sufceptor habegtur , dicaturque Pater fpiritua.

lis (zpa in Canonibus. Hzc autem fi&io neutiquam hic pro-

cedet, cüm faltim in quibusdam locum fibivendicet & ultra

prohibitionem matrimonii fe vix extendat. Itaque potius

ad fandamenta S. Scripturzrecurrendum effe exitimant. Re-

quirit enim Deus ex parte baptizandi nihilaliud , quam fidem;

quam parvulos habere affirmat Salvator. Marr. 9. ». 42. Hanc

tamen fidem loco parvuli Su(ceptor interrogatus publice con-

fitetur, refpondendo fc. loco ejus: Se credere; & fic quaü

interpretis lecum tenet,

$. &. Alterum membrum hujus capitis, nempe Ob«

Dico harum verecundiz caufa ad-

fletrices quod attinet,

mittendarum munus. etiam in fingulis civitatibus & pagis

füummopere eííc neceffarium: quippe, (ine quarum auxilio,

& ope multz przgnantes , ut & foetus de vitafua facile peri-

clitari poffent , referente Hygino , apud Cujac. 77. 0, 27. Qua-

propter & Achenienfibus non injufte vitio vertitur, quod lege

^

G

a

pree-

OC

prxcaverint , nequis fervorum aut fo:minarum artemi medí. -

€am di(cetét; & fic Obftetricibus etiam omnem viam aliquid

difcendi & aliis applicandi, precluferint, Quo tahdem eve-

hit, ut plerzque mulieres verecundia dacte , dum mares me«

dicos adhibere nolebant, perierint. A quibusautem recteno-

ftrzRespublicz difcefferunt.que petfectisObftetricibus oprime

fibi ubique préfpexerunt & adhue profpiciunt, — Vide ürfil,

Giotb. &anb«Orb, Synod. Cbfuf $. 18. Cid)licglid)en , roeil an fo

Toenía £orten verpflictcte CBebimütter j finben , ja an mand)ant

£yrtt gat fcite, of ift vor febr notbig unb nüglid) eradytet , baf folz

dbc 9vrfonen bep ben geiftlLntergeridhten beftellet;umb barbep robl

explotirct rerben folten., bàmit fie in bem Gbriftentbunt dnugfatt

acarimbet, o5 benen. Gadyen , bátjt fie st gebratidien , guten

CXer(fanb Daben , tinb attd) fonjten ciie8 Ebriftlid)en £ebens unb

Cbanbdi8 fejm móget. vid, & Cafpar Huberini 98ebendien oon

ben Joebantmteti unb. ibrenr 9tmbte apad Dedckenn. z. 4 Se,

ult.. N. ule, latisime in ber SSraunfdm. Sitd)en « Orbr. cap.

Cfon ber Sotbtau(fc. $. Soemitad) an ben docbamimett,

$. 9. Tranícamus jam , repofitis aliis, ad ea quz ad

Obftetricum officium h. l. pertinent, quod deprehendimus

impiimis in hoc copfiftere, ut curam habeant & diligenter

vigilent, quantam fieri poffit, quo baptifmus non folum tna-

turetur ; fed & infans, ficut ante, ita & poft bapti(mum, fri-

gore vel alio malo non gravetur, velledatur. Et hoc pr&-

caveri poteft , (i infans denndatus mature iterum faíciis in-

volvatar, Quod & vult cit. Huberin. 4. J ibi: Sjnbef follen

áttd) bíe Jyebaninten bep ber. SPaufre 2id)tung Daben tm auf unb

gubinben , bafi bt Sinblcit , nicót burd) langfant ümaedben cifale

Ml

Y

ien, unb bermad) babon fr

G foctben , ünb eftvan arefíen

Gxdymerben emofaben aué dintáfta&it ub Linacbtfameit ub

?

Sieberlidfat, SOddem gctreue,

&

i^

Eige, umb bebeioc Debamnren

kcicbtlic) ff;;fommc'n fónnent.

$ 1o.

i

; 6, 16. , Cum & füpra menuerimus, tempore neceffi«

tatis quemlibet poffe adminiftrare baptifum , nemo forfan

etit , qui contendat , excludendas ab hoc obftetrices quippé

qua feraper fant proximiores tali cafü.. ;Quod & Jure Cati,

expreffe approbatur. c. sulier. 20. C. m meceffrtate 21. de con»

fé

éc, difl, 4. Ipo p. , . 191. Niceph. 4 1. Jur. Grac. Rom. Sel. .

&, 1. Rittérshuf. p. 1. Nov. C. 4. fttt, 1. Quibus textibus ex

affe füffragatür Sanctio Ecclef; in Elect. gesm. 477.

Tif 6. CDof

filid)en .

ber Siotptauffe Ibi : CIBdl aber atid) in oer. Cbti

[teti

mciribe cite lbblice unb. obl gegtünbere Ceibobnbeit gcba

toito, a alle &brifilid)e Spet

fohen tnb.fonbetlid) bie Qbxbimnüte

fec , Cin 9bifeung bafrdtd) bi

c Ogeibet SDtit Grben bcó Otcicoe

icbt tintermoorf

€riftt fepn: lnb bic

SRtotf) ber gemeinen SRcgtil f

fer if£,) stir Selt ber Stotl) in 9lbrmo

efen ber SDtánne , bie Sinbet

actaufft baben , tecldoe& ma

fí.bie 9

otbtatffe genennet. bat, €&6

ift bice nid)t aufgeboben ;

fonbern iu ibree. Srofft vccbliebett.

Con£ Goth. CBebemuttereOrbin.

de anhó 1658. S. bà fid) c$ bt«

2.O:din. Eccle(.Schvvattzb. cag. 4. $.10.95tatin(d)m.

gebei folte.

$idjen « Orbn;

& Magdeburg. Ordin. Eccle(; Tamen Obfte-

tricibus praferri debeant viri, (i haberi poffint.

- Quod col«

lieitür ex Ordin. kcclef; Eledt, d. . onbern: ba. fie cinen fite.

:

doenbiener obcr fonfi

eineh: Grifil, Sann in ber pI $t Danbeit

babet fennen , benfd

ban. bergffet;l, uünb ba$ äinþlcin tauffct

faffet

$. 1. J'Sed, qüämvis muïi&rc;S ad Bäpzifmum edmite.

&htur hoc in cafu, tamen prohibitum eft, ut Sacramene

tuty hoc in Ecclefiis peragant, cum ipfis in Ecclefiisfilen-

tium fitimpofitum. — Quod illuftrat illud judicium Bugen-

hagii Poroerani , apud, Dedeck.

Fol, 1. L. 2. Se&l. 2 de baptifm.

toie anfete QBciber in oet

Bum. g. COQS tOun moit ábcr, g!gif!)

j

Sirdyon

e

