KaI600-1036_5

—

ia

—

*

E

L.

i

E

a ii Mi

-

z

*

AE

"

U

äwvf

i

i

ts

x

x

a

s

—

z

g

Digitalisat

vorhanQen

O

NSS.

T.

DISPVTATIO INAVGVRALIS ]VRID!CA

BAPTISMO

um

Dmna adlþxrantc Gratia

- Autoritate Illuftris in Inclyta Salana

JCronvMw SrzNATYS

SVB

PRESIDIO

VIRI

Magnifici , PreNobilifimni , Confeltiffrmi atqua. Excellemiffmi

DN:NICOL.CHRISTOPEH.

LYNCKERI,

A

C Conf'ummaufï' mi , Ducum Saxon. Confiliarii

eminentiffimi , Facultatis Juridici Senioris, ejusdemque Pro«

fefforis Primaru Curiz itidem Provincialis ac Scabina-

tus Affefforis gravilfimi ,

DN. Patroni ac Prorotori Jfiiomni obférpantie cultu etatem

fre fequendi

PRO LICENTIA

Supremas in ntroque Jure Honores ac Privilegia mmore

:

Majorum cape[fendi ,

Publice fubmittit dxsqulüuom

JOH. JACOB. foattung/ Malishuf. Thur

4d D. April. Apyo M. DC. LXXXVF.

EDITIO QVINTA,.

Litteris

N ERTHERIANIS

^

o

E

ae

^

3

"

"

E

.

-

z

&

M

s

AUR

TAR

"

-

"

c*es

r

»i

-

"

lf??

Z

a

w

ERE

m

NS

N

]ä

p as

.

d

2

W

»»

fs

E

——

&x

3

f

Wyy

)

m

C i

Ó

N

OUK 3

,

E

»

CU

E

NT

ä

| Jova Juva!

. PR ./EFAMEVN.

"Int, qui dicunt, Jus Epifcoþaïe feu jurisdictionem

Eccle(ia(ticam in aulis Principum Secularium (edem

olim folüm habuiffe, & neminem, nii hos Patro-

nos agnoviífe , poftea illud Paparum Tyrannidem &

povagxiCiMopa ; càm Imperatoribus & Regibus fre-

na injicere coeperint, & manibus Principum Secularium non

folum extor(i(Té , fzd quoque vi aftuque, tanquam proprium,

fibi vendicaffe, Joh. Gerhard. Lec. de weimifler. Ecclef. Sedt.

$« $, u2. i f. Carpz. Proc. Tít. 1. 4, 2. 8. 2. latiffimé Anton;

Faber. de. Re/ig. regend. im Rep. L. c. 4. , 2.6.10, & paflim

per tot. lib, r. in quam & fententiam inclinat Reink. e R. $,

€9. E, L. 3. cl. t. cap. 10. in addit: Quod autem, re bene pon-

derata, per transactionem Paffavien(em , de azzo i5$2. & hanc

fubfecutam religionis Pacificationem , ( de qua ineunda &

pt?rficicnda Imperatores & imperii ftatus & Proceres ultra

triginta annos in comitiis tam univerfalibus , quàm particula-

ribus anxié tractarunt: ) in Receffu Imperii qe azzo :s5.

A

J

/5. bamif

G

*

&. battif aud) ibi: Cio foll bie Gifil, Jurisdidtion tbicber bt

Sfigfpurgifd)en Confesfion , Religion , Glauben , SScficlfung ber

miniftericn , &irdyengebrdud)e , Orontngen, Ceremonien , fo fie

auffacrid)tet ober autricoten. móc)ten , biff j enelid)er. QSerglei

djung ber SRefigieit nict exerciret, gebrand)et unb. gelibef tverz

ben , fafpenfam atque Statibus Imperii, qui Crbzunb. fanbcgz

SSulbígung , 9Mlicot , faubzunb Seeréfefge habent, iterum

datum vel potiusreftitutum eft: Coler. Cozf. 24. 2.125. €8 féq.

Befold, Difturf. Poliz. c. g. de arar. pub/. S. 24. ut ita illi non

folum regionis, ( Ducatus, Principatus, Comitatus &c.) fed &

eligionis,( jurisdictionis Ecclefaftice ) curam & rationem

habeant vi fuperioritatis territorialis, &rafft Dabenber fanbe$z

G. Obriglcit. Carpz. 6. Refp. a2. n. 22, 69 in. Comm. 4d

Leg. Reg. €. 3. Setf. g. Vluftr, Dn. Struv. Ex. 9. 15. 16, quod &

Cothmann. Re/povf. 4dcad. 1. &. 64. vocat axioma JCtorum

in Germania, quó , tanquam priacipio Jurtspubiici utantur.

lgitur non inconcinné dicitar , Superiorern Principem Im-.

perii, ( preprimis apud. Evangelicos,) duo habere brachia

feculare & Ecclefiafticum : vel duplicem territorii fuftinere

perfonam, Principis nimirum, & Epifcopi ; qua propter &

daplicem eum exercere jurisdi&tionem , fecularem fz. & Eccle-

fiallicam, ita , ut in- Conciliis Patrum , in Comitiis autem

Principum partes füftineat: in Ecclefiis immolet, in Palatiis

dominetur: Ex hac parte claves, infulam , facraria 5 ex illa

eladios, purpuram , tribunalia &c. fibi vendicet. Expediun-

tur autem illa, quz fünt Jurisdictionis Ecclefiaftice in Confi-

ftoriis, quibus przfedi fànt Theologi pariter atque Politici,

qïüi inde Canfiftoriales dici confaeverunt. Befold. z Thef-

Praél. voc, S8ifd)off & tales fere apud omnes Principes &

Status Auguftane Confeffionis inveniuntur.

Gylmann 25

omnes

Syuphér. Tom, & p. 1. Til 3: 0 X.';ice-t quidem nen

Ecclefi-

enut

Ecclefiaffiez caufe fine difcrimine. ad Confiftoria fped

E ES 35

fed falüm illz , qua *funt pot«."ïams Ecclefiaftice: externz,

Cexclufis iis, qua funt poteítatis interng ;-ot. pradicato v&.b;

& Sacramcntomm adminiftratio &c. ) ut -cura vocationis

Miniftrorum, cura & difpafitio bonorum Ecclefiafticorum,

Synodorum Provincialium convyocationes , qu.zmtunouum

Ecclefiafficarum promulgatmqes Sitdyenz

ett, fc&et , earun-

demque . mutationes , dlf"penfmones , wfxtatxems & alia;

Tamen, cum vifitationes peragantur à Con(ftorialibus,

quibus imprimis in docdrinam ( quam profitentur Eccle-

fiz miniftri ) inquirant , Auditores examini fübjiciant , fcan«

dala, fi qua orta removeant, Sacramenta juxta inflitu-

tionem divinam , ut. adminillrent , curent , fequitur, ut: &

de his, ratione exceffuum , qu& occurrunt in adminiftratio-

ne Sacramentorum , aliorumque, qua aliàs fünt internz po-

te(tatis, folliciti int, qua propter & mihi , hàc licentià in-

duco , animus eít circa ea, quz ex adminiflratione S. Baptif-

mi ad cognitionem Confiftorialem fpectant , difputationem

con&ribere: & quidem hac methodo utamur diftribuendo

eam in octo capita , ita, ut in I. cap. agatur de Baptizandis,

II. de Adu Bapnfmi & infpecie de Baptizantibus III. de Bap-

tifmo, qui peragitur in cafu extremz neceffitatis IV. de Rei-

teratione baptifmi V. de Baptizatis V. de Conviviis Baptif-

malibus VII. de Patrinis & Obftetricibus, tanquam ad;am.æs

Bapnüm HX, de Contrariis Baptifini.

2ui conatus nofter,

ut eó felicius procedat, divini Numinis gratiofam affiftentiam

atque aüxilium , quod (üb initium Pemmus bumillimis implos

ramus precxbus.

A

2

CA.

2E

CAPVTI,

De Baptizandis.

$L

&

—

u s

Rrore Pontificiorum crafso, qui campa-

/2

nas, utfint immunes à Satanz potelta-

N

.

zg te,naves, arma , vexilla ,aliasque res

——

x

xxä

inanimatas baptizarunt , explosó , No-

7

L——

z

ftrátes ex S. Scriptura , Ma/P. 24. folos

d

E ET

—

xR

4

p2

A

homines tanquam nobiliffimas & ad.

^^

4

Imagitiem Dei conditas creaturas pro

AT

objecto"baptismi conftituunt; ubi re-

quiritur , ut homines vivi & in lucem (int editi.

Renafíci

enim prafüpponit nafci & nemo pote(t renafci nifi prius-

natus fuerit. c. »;/y. de Cosfée. dif. 4. vid. Bellarm. Lib. de

Baptifmo c. $. Barbos. £a Colleéz. Tar. Can. pag. 18, 71. 26.

S. 2. Primo autem loco quari incretur, an . non illi,

qui ex ona parte faltim fünt editi, ex parte autem altera ade

huc exiftunt in utero matris , (int baptizandi? Dicit fumma

Angel. in ver£o. &aptifmi metmb. 6. queff. ;. multiplices effe

opiniones Canoniftarum in hac queflione: primó enim Tho-

mas p. 7. fumm. quaff. 6$. in prollem. n. concedit quidem ,

regulariter expectandam effe totalem egreffionem , fj autem

mortis periculum immineat , & caput primum egrediatur ,

partum debere baptizari, quia in capite fundantur omnes

fenfüs , quod & alii affirmant , licet quácunque alià parte

egrediente , tmodó periculum mortis immineat , ita tamen,

ut poftea , (í integr& nafcatur, iterum conditionalis baptif-

musfit adhibendus,hisce verbis; Si non es baptizatus, Ego

te baptizo , (i autem es baptizatus , egote non baptizo; fed

quid

quid de tali ba

*

ptifmo fit habcndüm, infra czf, 4. $. 77. dice«

tur ex Luthero

Tom. $. Germ. jeuenf. fol. 51 ubi hunc bapti-

zandi modum vocat intolera

bilem , propterea, quod incertos

reddat homines, ut nefciant utrüm

fit verus baptismus? Nos

Con[il. Theol. V. 1. L. 2. De B4p-

potius fequimur Dedekenn.

aptifimum adminiftrandum effe ,

Lifin. B. 1. 2. 3. qui negat, B

nifi in €o; qui totus (it natus

arg. Tob. 3. v. y. Augufrin. Epiff.

uod certatum 3. Cod.

ó

7. ad Dardan. Luther. alleg. lot. m. $0. 1.

n4. de confees

de pofibum.

bered. inflit. add. && gloff. $m c.

bus Ecclef.

difl. «. quod & variarum Ecclefiarn

m Conftitutioni

em clarum ic

redditur per

fancitam reperitur, imprimis aut

San&t. Ecclef. Elect. gez. 4*7. Lib.

6. cap, Cboni tet Soototauffe

ibi: Cemnad) benn. bie Jocil. Qauffe cin Cracramtenf ber

CfBiebtté

bafi ba8

geburt i(t, erforbert bie

Sjtatur. biefe$. Coacramente ,

$nb fo ba$ Gjiacrament ber

Ciebergeburt emp(afen foU, $u

Eadem fere verba inveniens

ot an. bíe CIBelt gebobren qep.

. 1. & ordin. Ecclef.

in ber. QBepm.

&itd). tb. L. 2. cap. 12. $

Hallenf. Tic onbet Sootbtauffe

)

iü verbis toa$ tucitcr &

SXeiebeta

ibi s fünfffen muf ,ctc Sic

Cyác. &itd)en « Drbnung f2 177.

obftetrici cuidam , pro»

etiam novimus cafum , ubi in patria

qu& o

b pudorem, paftorent

pterea, quod fuafü parientis ,

( putabat enim eum advenienitei

baptizaturum e(fe partum )

admittere recufabat , foetum nond

umtotaliter ex ventre egret-

d aliquotdies dictatam fuif-

dums

(üm baptizaverit;poenam carcerisa

e(tineo cafu,u

fe. Quod idem obfervandum

bi partus quidemr

puerpere ob alia impcdimenta

perfectus, ab utero tamen

feparari non poteft vid S5rau

nfdro. Sirdensorb. fol. 9. i

verb. Cioubetn fold)e &ibcefrudit-

nunr partus immatue

$. 3. Succedit jam altera quaftio ,

tformam huma-

rus, qui nafcitur $. vel 6. menfe, itatamen,u

nam, omtniaque membra non folum habeat ;

fed & vocens

A3

emite

'e:mïtfat, fit baptïza&dus? Affirmatur, cum à (ummis & experi-

entisimis Medicis & Philefophis partüs fsptimeftris habeatur

pro legitimo; hoc prafuppofito, fequitur, quod partus men-

fe 5. neceffario fit habendus pro vitali ; conftat enim, quod

aliàs in jure v. g in pundto abortus , pattus poft dimidium

nterum gerentium tempus pro animato & viveute habeatur

quod & per Conltit. Elect. 4. p. 4. expeditum eff , ( quamvis

non pauci fint, qui foetum mafculinum poft diem 40. fmi-

ninum vero poft diem 9o. à die conceptionis vivere volunt

Plin. L. 7. natur. bifler. cap. 6. Menoch. L. 2. de arbitr. jud.

quafl. cent. q. caf: 357. ". 3. alii po(t diem 35. indifferenter

Damhaud. i9 Prax. Crim, cap. 74. 9. 15. lterum alii vitam

quzrunt poít diem 30. in mafculo; 40. autem in feeminaex

fententia Hippocratis, Anton. Teffaur. Decif, 12.2. 12.) nunc

autem certó certius eft; quod nemini hominum vivorum fit

denegandus baptifmus , quod & confirmat Confilium apud

Dedeken. v2/. 7. L, 1. fecZ. 3. 9. $. Super hac quaftione , ad

eadem principia refpiciens, ubi & hzc decifio extenditur ad

quartum menfem.

Verba autem lhiec fünt: &a tvít benün

alfo fcbtieffen , man. (oD| Écitten. lebenbigen: 9mtenfd)en 2 Sinbe bie

cif, Sauife auf. S3egcbren oer. Cbriftticoen Gltern verociger,

nun aber iE in biefen gefeGten yall, Qubi partus 4. menfe naf-

citur ) ba8 Sinb, fo $uv GGdt aebobren , ein febenbtgés. 9"te

f&b , bat

ünt folf m ibme bic il Sauffe nicbt vcte

Tocigetn,

$. 4. Vicinam ponimus hanc quzftionem ; num mon-

ftra fint baptizanda ? Tota decifio hujus qua(tionis dependet

ab eo, an monftrum habeat, animam rationalem, nec ne?

quod colligunt ex co, fimembrum principale habeat formam

hominis v. g. fi.capite humano fit preditum, licet quoad alia

membrg yideatur fimile cani ; yeluha;'bcat P;glcs Caprinos.

.Si

[

$i hoc, utique fequitur, monftrum habere animam ratiorias

lem , cüm caput fit fedes animz rationalis.

Quibus cum

convenit Jus Civile, ut videre eft z /.44. ff. de Religiof, €8

fümpt. fun. & in l. 1a, de flatu bominum , qua liberos eos;

& confequenter homines pronuntiant, qui membrorum

humanorum officia ampliarunt juzcf. /. 3. Cod. de poflbum.

& econtrario , non liberos efle ,nec homines , qui contra

formam humani generis converfo nomine procreantur , innuit

L. 129. €8 . igj. f de. V. S. Confer. Gaedd. ad. citz, LL. Joh.

Gryphiander za difcurfu de boraine polit. confid .ad Arumeum.

add. Dunt. Cef.. Conf. c. 14. SeCt. 1. quafi. 24. Gerhard. Tomz.

4. lac. 23: de $. ääp!ifm. Prückner $..quaff. 21,. Dedeken;

Conft. Theol. d. L.2.2. €? 4. ubi & hoc extenditur ad illum

faxtum ex concubitu cum beftiis orientem , pro quo & re-

fpendit Facultas Theologíca Jenenfis, ut videre eít apud

Dedckenn. 4./. fe&l. g. num. 7. quod huc apponere haud

piget.. CGiBen abtr ex concubitu cum beftiis bie 9ftifgeburt

Dberrüpzct, (E cim Mnterfibieb gu madjen , fe bie reibte. Cxite

$em Davpt bifi auf ben Guf cinem SXtenfdjens bie linde aber

einet Cl aleid) if ; vel econtra: alten woir bavor, roeferne

ba$ Saupt eínes menfebfid)en Joanpt8 Gftalit betfe , bafi in

^

beebetfep Gállen bie Satrffe cíner foleben 99ufgeburt. mitgutbeilen

"

in 2tufe

bung, baff ba8 -Daupt iff fedes animz rationalis, tinb

tocil boffelbe eine Sorm menfdjlid)ce -Datipt$ Daf, if babero abz

guncomen, baff ín bemfelber: partu monftrofo cine menfalide

serntnfftige Cede 9orbanbet. — Secos autern fi pars corporis

minus principalis tantum formà hiominis fit pradita, v. g. fi

pédes habeat hominis, caput autem declinet à natura homi-

nis , quod idem comprehenditur fub refponfo ibi ; fBent abet

ba8 Untertfeit alicin af Stenf, as SObertbel al cin. CBieb

drftalit ; tiro billig bie Deilige &auffe bemftlbon ecrmelgert ; quod

tamen

tamen reftringere viäetur Dedekenn. loc. cit, ad talem cafum ,

ubi non folum caput habeat formam humanam , fed & pra-

terea adhuc plura membra humaunz nature fint convenien-

tia, quod colligitur ex exemplis fubjedtis, confer Paul. Zach,

in quefl. Medic. Legal. L. 7. Tit, 1. quafr, 4. . 5

;tä Gä;

8. 5, Alia exinde exíurgit que(lio , quid de bicip

tuendum, an in eo baptiímus fit

to

ceminandus? Item & hic

—

rationem decidendi quarimus in eo , a

n biceps fit donatus

düabus animabus rationalibus, in diftinctis & quafi feparatis

corporibus, qua quidem circa partes inferiores cohzrent ,

qu

od interduni , licet raró., accidere folet : Zach. L. 7. T.

& feqq. & hoc colligitur ex diverfis operationi-

t Qu j H. T

bus, ( upa eni

m eademque anima unó eodemque modó,

locó & tempore contraria velle non poteft. ) Exempla videre

licet in Francifci Cidjaubübie p. 7. ubi , dumalterum bicipitis

caput preces fuderit , alterum . maledictiones. evomuit. ad

Zach.4. /. Sitamen unum caput alteri tantum , ut rudis quz-

dam carnea moles, adjacet, tunc nullum habebit locum ba-

ptifmus, confentiente Huttero zp. Dedekenn. /zpe alleg. loc, .

Ceterum dehacquaf(tione vid. Pruckner Cez. 5, quaf. 22.

$. 6, Adjicere hic licer queftionem tam à Theologis,

quàmà Canoniltis (at agitatam. An nimirum infantes iafi-

deli—gm,parentibus invitis, poffint. baptizari? Sunt, qui ne-

gant; propterea , quod fi hoc procederet, impofterum nullus

effec Judzus in orbe, & (ic non impleretur Prophetia Efaie

10. ££ Rom, 9. ubi fore dicitur, quod reliquie lírael falva

fiant, adde cap. 9. X. de judais. ex qua ratione exiftimant

permulti, fud«os etiam in plurimis Rebuspublicis Chriftiano-

rum tolerandos , ut impleantur Scripturz , vid. Thom. 2.

m fim-

queft, 1. art. 12, Calder de Z'ua*ai: C. j. Alii contrariu

pliciter

D

x

L]

fimpliciter fuadent, dun-u

ejusmodi infantes per violentiam

jüandam five clam f. manifefté parenübus rapiendos,raptos

baptizandos, baptizatos vel parentibus reflituendos vel fub

noítro imperio effe retinendos, volunt. - Alii diftinguunt in-

ter infantes, qui in Chriftianorum potetatem redadti funt five

per emptionem, five pär bellum, five alió modó, vel non:

ita ut'priori modo quaftio rectis(imé affirmetur , quia ad il-

los quoqde pertinet promiffio & confequenter ejus obfigna-

tio.

Pofteriori autem modo quaftio fit neganda, cum tali

modo Sacramentum qua(i proftituatur & à canibus dilacere-

tur; accedit, quod hzc fententia non folum fit contra jus

Nature & Divinum, fed & contra jus Civile, que feverisfi-

mé proliibent, ne bona aut facultates multó minüs infantes

vi rapiantur. " Dedekenn, fzpe allegato loco' Se&. 2. . 7. &

pBalduin L. 4. cap. $. caf: $. Pruckner. y. queff. 32. Quamvis

inveniantur , qui judzis poteftatem in liberos vel totaliter

denegant, vel eam faltem reftringunt ad temporalia , 47g. c,

30'4- dt þ

baptifin. ut ad. fpiritþglïa non per.tinþg-t.k vjd.j Apglcs

Coufc. 1. 9. 2.

" T

$. 7. Con

fültum & hic de infantibus expoGtis agere exe

iftimamus, an nimiram illi, fi non fatis conítat ; an fint ba-

ptizati j fint baptizandi? In hac quaftione aliter fentiant Pon-

tificii: aliter Noftrates; illi volunt eos effe baptizandos fub

cónditione : Si fc. baptizati fint, eorum bapti(mum de novo

nullum esfe debere : Sin vero non baptizati,eorum baptifmum

jam adminiftratum valiturum Caranz 4eparz. natur, C Jegit. o

d. tt. $9. Sayr, cap. . . 1. Noftrates vero abfoluté & absque

conditione, propter fümmam baptismi neceffitatem. 7oP. 5.

y. . Talis enim Pontificiorum baptifmus nullius eft cfficaciz

ad confolandum , quia baptizatus tum femper incertus eft de

fao baptifmate. Brochm. iz Syffem. Univerf. Theol. de Baptif-

9o cap. 7. mj.' confc, $, quà

c*ä facit S?ieberfäd)äf $irdan ,Ot;b:

*

"

fä»'-—t4i7'-- C8ent fïtf) audj i»o(&f Begï&f)cf, ; ba8 boffe , gottloe ;

nndyrifilid)e, ocrgeffene Sute tbre Sinber auf. bat. Goffen umb

Sirdjen ober iemanben oor fcine Q6v , ober fonft on anbere Ofv

£cr binlegen , va fie bernad) lebenbig gefunben mverben, unb Toer

ber fdyrifftlic)er SOerid)t nod) einige niünblidye ober anbere Sunte

fijaff£ eorbanben , nod) gu; befommen , fonbein - 8 gar umge

Jvif ifb wnb Dicibet, , vem foloc8. Sinb angebórig ,. 0b c8 gt«

fau(ft fcp ober nid)t.: K fol muit fold)en Sinbern nut. (oledter

Zoinge gue Srauffe geeplet tociben, tocil von ciniger borigen Qoufz

fe gat Fcin beftánbiges Geugniff oorfanten ift, unb Éon oifi- nicbt

Sor eine CiBicbcrteuffe gefdholten toerben , benn cine QBicbertauffe

i(t , tocdlde gefcidot, micber eine. óffentlice befante Sinbertauffe

umb gilt aud) bice Auguftini Cprud): non poteft dici iteratum

& hac in re Lutheri

quod neí(citur;effe fadum. e. se. 65 0. de Confec. diff. 4« vid;

k

7 s

D

$

Soebondien oon. Sinbeïfinberm& Tom;

Jenent & ..

$

:

j

u$ 8 Idem

alferendum effe putamus s. fi (chedula ütadz

dità de baptismo. collato, cümin tam ardua cauía fchedulz j

tanquam private Scripturz , non fit fidendum;..| Eccle(im

enimteftimonium pravalet, quippe publicum. Gerhard, 7s

4. loc, 23. $. 707. Konig. n p. 1. cap. de baptifmo caf. 14 , Pruck-:

ner de Laptifmo... Nec fic Infantibus illis aliquando in adul-

ta atate gravestentationes & dubitationes perpetuó metuendz.

funt , quippe qui certiores de baptifmo & confequenter gra-

tia Dei facti funt, vid, Dedekenn. 4. /, ». 9. Regula enim eft,.

uod in cafibus dubiis fatius fit bapiismum.;rcp:tcrc,-q;uämf

de femel fuíceptó tam ratione quidditatis, quam veritatis per.

omnem .

*

f

vitam Gubitare, Dedckenn, £, 2. p ppend. P

CA-

CAP VT» it.

De A&u Baptifini & ia

[pecie.

de Baptizantibus.,

gu I&

um baptifmus ex principiis revelate Theologiz

fit ordinarium regenerationis medium, fanctum

initiationis Sacramentum & Janua , per quam

intrare poffumus coclum, fequitur , quod nemo

eum fpernere vel procraftinare , imo nec paren-

tes pro füo arbitrio vel for(an propter apparatus fplendorem

falvà confcientia baptifmum infantum differre posint, Nana

ficut zquitasin V, T. octavum diem circumci(ioni deftinans

prohibebat hujusmodi procra(tinatione:a , ita & hic, quando

differtur baptifmus, qui fücceffit in locum circumcifionis,

videtur , id fieri non. folum ex vilipendio & contemtu, fed

etiam maximum periculum falutis creari infanti afaz/ieu;

job. 3. ». . Amet de. Confcient. L. 4. cap. 27. Balduin. 4. c.

&. cap. $. Kesler ;2 Thef. Caf. Confc. c, 34. Mufculus i /oc.

Tit. de Baptisin. pag. 335.

$. 2. Interim fufficientes caufas fufpendendi bapti

-fmum

neutiquam dicimus effe convivia , quo fc. eo magis pompofa

lelebrentur & apparatus cibi & potus commodius & largius

apparetur, quod impritnis fieri folet à Nobilibus, vid. Pruck«

ner. 5. queff. 20, qua propter & à diver(is Ecclefiarum confti-

tationibus füb varia & gravi poena prohibitum eft, ne differa-

tür, ut in Conftit. Ecclef. Ele&. 5yzod. gem. Decret, de anna

1624. Verf, o follen bie &ufe in Cotábten unb auf ben (bf

$, jut

;gm Stei antvenben, baf ibre äfnöer fo bafo 8 mügli

&

i,

PA Qauffe geferbert , unb nidt baran. oerbinbett , nod) übef

einen obcr 2. Sage bey Cittaffe eine8 guten Oidjodi'8 ber &ird)en

su ctfegen , angebalten. toerben, & Gotbaifd). $anbeó ? £orbr. p.

z C6, 1, Verf. Soiemeil atd) ; ibi : al$ foll niemanb feín Sinb,

au8 18 lirfad)en:es. aud) gefd)eben módjte, über. ben. anbetm

Sag ungefauft liegen faffen , bep Ctraff s. ober niad) Glegene

beit ber Serfonen ro. & bafr. à qua parum recedit Ordin. Polit.

Comit. Schvvarzb. Sondershuf. Lin. cap. 9001 ber. &inbtauffe

$, ubi hoc. füb eadem paena praceptum reperitur , juncta

erdin, Ecclef. ejusdem Comit. cap. 00n bet . Q'auffe $. 2.

$. 3. Cum & Ecclefia introduxcrit, ut ante baptifmum

infanti à patre nomen imponatur, quo & nominetur in actu

bapti(ini à baptizante c. 6o. de confec. diff. 4; nece(fe duximus

paucis de hoc in prafenti agerc. Solliciti autem parentes effe

debent , ne fuis liberis vana, fcurrilia & ex gentilifmo venien-

tia,fed porius Chri(tiana & a virtutibus defumta nominaia-

ponanr; Quod & fuadet Jus Civ. z Nov. 24..c.. 1. ubi [uftinia-

nus Imperator vult ut rebus & perfonis pulchra nomina den-

tur: verba enim ha funt:quia pulchrius fuerit regiones Chri-

ffianorum 69 Regum nominilbus defignare , quami bis ,qua Uelli

Sic olim divería nomi-

6 L umultus pra fe notionem ferunt.

na hominibus à variis vitiis impofita fünt, v. g, Xenarchus

Rhodius à bibacitate dictus e(t Metretes,te(te Alex, abAlex, L. z.

€. 2. Fabius ob devoratum luxu patrimoniumGurges vocatus eft,

Autore Macrob. apud Volat.// 16 apud Anthrop. Adhuc plu-

ra exempla videre licet a

pud Mafcard. de.probat.fC'mcl. 432

9. 22, €9 feqq.

0$.44Sic & o

Iim ap;ud Grzcos & Romanosimponeban-

tur infantibus nomina tamà patrino , quam a patre, prafere

iet&

nat

tim autem , ubi jam morise

nullis, nifi Pafchatos & Perite-

bant

co(tes fcítis (excepto n:ceüïcagis caíu) nomen dare fole

cam.

gan. 1. €? feq. de con[ec. difl. 4. De impolitione autem nomi-

nis apud Hebraos in die octavo circumcilionis conftat ex fa-

cris Bibliis. Apud Romanos fiebat die lu(trico , maribus nono,

foemellis octavo Vid. Macrob. 1. Sazurz. 16,

$. $. Hic autem quaritur, an non nomen fem

el impo-

fitum mautare líceat? aff. per expre(fum textum i /. wnir. C.

cuique integrum It »

de mutat, nomin, ubi dicitur, quod uai

füum &omenvel prenomen mutare , eo

, quod ab initio cuili-

e d. L. uric. &

bet liberum fuerit nomen pro lubitu affumer

praterea nomina fint indita ad placitum

,quib

us unusab al-

manurai[f. S. 29-

tero dignofci facile poffit /. 10. C. de ingen.

Inflit, de Legat. Carpzov. Prax. Crim. quafh. 93. 9. 33

. plures

caf. 31&.

rationes vid. apad Menoch, de arbitr, ju2.

qu&ft. L. 1.

z. 2. C D D. ind. [ unic. c. de mutat. nom.

inprimis Brunnem.

7. . modo absque fraude

fiat. Carpz. &

Brun, 44. //, fic ex

dum funt mutata , ut Abram Gen,

SS, patet, ubi nomina inter

^

17. 5. di&tus Abraham ; Jacobus dicitur lirae

] Gen. 32. V. 28-

bus aliis locis.

Saulus dicitur Paulus. Act; 13 v. 9. & pluri

Utut autem licitum (it , tamen. temere &;ex libidin

e aliqua;

levítateque , nomina non effe mutanda, fed gravi de cauía;

Pruckner. $. quaff. 47. arg. Num. 3. ver] 17*

füadent plurimi,

quomodo Hofeas a Mofe Jofua , Sit

non a Chri(to Petrus

Theol. p^g- éo6. 'Tali

di&us eft 7eb. 1. v. 42. Fiack. i» quef?.

enim modo facilis confufio nominum & hominum ex eoex.

i(teret Siedlfübt, im Pindic. Epangel. in Fefl.. Circumcif. 9. 46.

Pratermitto, quod fzpe füfceptores f. patrini , quo

rum no.

fibi ip(is

mína fere- femper adipifcuntur infantes , injuriam

fieri , putent, (i.illius ; quem füfceperunt , nomen mutetur;

& explicent, hoc fieri ex coptemtu.

$. 6. Hactenus confideratis iis, qui poffint & quotem-

eceffitasnunc poftulat ,utvidea

mus;

pore debeant baptizari n

&

Cüe

*

B 3

eujustiam fit baptizare ? Regulariter autemi. hoe' officium

Ípectat ad miniftrum Ecclefiz ordinarium legitime vocatum

& orthodoxum.. C. 19. && 20.de. conféc. ifl. , " Tertüll. de

Baptifmo c. 17. Bartholom. 4z Inffitz Tur. Can. pag.580. Zieg-

ler, «d Lemcellot. Inflit. L. 1. Tit. 22, vid.. & Conft, Ecclef,

Eiedt. gen. deer. 16. 68 24. Vert: infonber

DA2

Áet

£ , ibi: QBiemmoblLfid)

ntumn Éciner , ber nicjt. ein orbentfidjer 9et

vt obxr Caplan. ifi,

;

auffee bem Dodifien unb. áufferfien: 9ot

bie Satuffe stt ocrrichteri &c. & ibi: Seín;Cuftos &c.

)fall- untergeben 'foäï /

$. 7. Neceffe autem e(t, üt baptismus peragatur in Ec«

clefiis feu coetu publico, quod non folum jure Caa. requirie

tur, fed & a jure Civ. approbatur, ut NoveZ. s$. ubi. Juftinie

anus fanxit , ne facra fiant in adibus privatis? idem repetitur

i& Noyell, ij1. ubi expres(e ad bapti(mum applicatur hoc:quo

& fpectat Conflit, Ecclef. in Eled. Sax. de ao is80. Tiz. 6

ibi : Co fellen bie SYarrer fic) beflciffigen , bag fie in Gegete

$

toarf ber oerfammleten sircben geftbebe -& dict, Ordin. Ecclef.

Schvvarzb. cap, C3ont ber Deil. S'aufic . 3. ibi: Gold)e$ toollert.

tsir Dicrmif gánslid) abgetbau unb Pefoblen Daber - bag. fcit

?Sfatr eine folcbe Sauffe, auffer toenn. bíe. gebacbfe Sotl) obce

ün

fere. difpenfadion znb CBergünfligung verfjauben, oerrid)ten

folle.

Quod tamen non eft trabenduat ad Illufires.nec non

fpectabiles perfonas »quippequs.exprésfe.excipiuntur Ordin,

polit. Eledt. de a. 1661. Tit. 7. ibi, €8 follen veré icbod) Dicte

$»n ausgeogen "Tocrben bic o

E

E

" 'S&Dcl- / Gï)mfzzr&! Sïatï)e u;xb

bodjgraduirte SYerfonen.

A

| $.8. Cum & hoc Sacramentu

m: bà ptifþmii» adco fit fans

&um,; ut Divina Majeflas cum omhnibus Angelis'non folum

adítet, fed & per hoc codlum renato referatur; debent.ejus.

Adminiftratores £. Sacerdotes füumima cum réverentia: illud

6 Af

peragere & adminiftrare, cgueïl ï;*[uaü;..þg;þcms n

£7«

m

47. Cen.cutm dicit :vos Gáprigantes genta. foettere l f/alusi

füare debemus $n fgmum. adaratiomis feu reverentie , aut. grati-

itidinis & a Kemp. de imitatioue Chrifli L. 4. c. p..5i baberes

angelicam puritatem ,. 6 $. Tobamuis Baptifia San&litatenm ,

mon effzs digmus boc. Sacramentums traclare, Et paulo. poft.

Efl magna dignitas Sacerdotum, quibus datum efh , qued Ange-

lis mon eft. conce(fum : add. Gerh, ia Medit. 13. adeoque ab o-

mnibus vitiis, impritsis autem ab ebrietate, quz. alias vocatur

fadix omnium peccatorum , abftinendum e(t, cum maxima

fcandala'exea profluant..| Sicetiam de hoc reperitur Con(lit.

f

vv

t

"

Ecclef. in Ducatu Sax-. Vinarienfi L. 7. «. 2. ibi. Coonbir

abet follen bíe SMarree. ifrer. felb(t obf roabenebmen , bag fie

micjt ttnbefonnen, ebet oevovoffen , oicltveniger abet , fo licb ibnen

it, fdjmere unnadjáffige Ctraff. $t oermeiben

, ínndean

fepi , tocnm fiebie Qanffe pereicbtor, bamif fie bie

bethe unb saferber(t bie CBorte baviunen bie. Sauffe vornemtid)

beflefet , ocriiánblid) nb semepmlid) fered)eu , auf Daf fie nidt

icutebr $uv 2fnbad)t

giecumb(ichenben Qubbrer árgerm, fonbern. 9

qub Corifiüdoen Qbanden beroege, & Ordin. Ecclef. Elect,

Gen. art. 1591 Tit. 6, £m verbis. berob)aloen c8 aud) mobl vedyt

ub biflig ifb af nran nicbt itrundenc unb robe SMoffen. tauffa,

laffe:. : Confer &

1

R

Aj:-?j?äï /zf/egard Écclef. in Comit. ,S*ChV vartzb,

é g

558 9.5

: quu pamchorumautem hac in re tïärgiv'e'ffä'-:

fobrie ad actum baptifmi accedit, illi neuti«

tur , minusque.

^

f

quam 'condonandusm eri

LDit

ed,ad Cenfiftorii cognitionem

vocandus , (everaque-correctione paniendus , vel etiam, füf-

pendendus , fi. (emel,faltim in hoc vitinm ebrietatis inciderié

é hujus lapfusferio pornituerit, [in vero habitum ebrietatis

fibi contraxerit,,&. per hunc evidens. ftandalum in, adminis

:

Ddus, aut mis

Pfïaffwe?barmiüäïäïä?!?? »velab officiójetipye

" " Bimums

nimum ,- fi fpes emendationis adhuc fit , in alium locum.

transferendus, ubi (cilicet exigaum falarium habent, veletiam.

cuftodia paltorali muldtandus e(t. Pruck. s. quef^. .. Sic

cüidam Paftori ,qui , omilfis folennitatibus ad baptifmum alias

neceffariis, ex ebrietate contra Inflitutioneme Chrifti bapti-

zavit hunc in modum , 9d).gláube bid) i Soobnen be$ CBate

fet&, bc8 Ciofync8 , unb bc& Jociligat: Ocificó: poenam fufpen-

fionis dictatam fuiffe a Facültate Theologica Lipfienfi 4520

1654- V

idere eft apud Dedekenn. P. 2. append. «d Fol. t. L.2.

Stä- l.

Go viel aber. bic anbere Grage betrift , tocil bet- fart

ín fciner

vundenbeit gang untedbt. mit ber. S'affe fimgangen ,

unb baburd) nid)

£ alleite bie Gltern i Dodyfie SOcfümmemnifi,

mie aud) ba$ &inb in Gefabr feiner CeeligEcit. gefcet , fonbcra

aud) ben ber gangen Geineinbe , unb oiefen anbern. Seuten grofs

teiv bafür, baf , ob cr roobl

fc8 9fergernifs acftifftet , fo Dalten

, fonberlid) tveil ev and) mit

bíe remotion gar toobI ocrbienet

bet Genteinbe in aBibertoertigEeit lebef : bennod) abet , baferne bít

eradus admonitionum rticf fd)on eorbin ünfonft an ibim adhie

birct finb , oor bicfe8mabl mit ber. fufpenfione ab officio uf

ein CBiertel Oyabe gu. mebrer 9I bmoeiburig bc8. gegebenen. groffen

S(eraemifjcs , beleget toerbe , ncbi

r

enft ern(et SScbroDung bet enbe

liye remotion , foojcrüie cr 00

n folcber &rimdenbeit tinb Sabte

lagigfeit, fo tvobl aud) fciner CiBibermártigeit mit bet Genttte

pe nidjt abfteben , umb fein 9fmt beffer in adt nebnmen merbe,

$. IO. Et alii, qui etíam ex ebrietate, omiffis aliis neceí-

fariis , faltim primam perfonam Trinitatis &tunc Trinitatem

bie cil. Gorcpfaltialeit nominaverat, pocria translocationis

à Collegio Theol. Jenenf. adjudicata fuit: 9fBa8 enblid) bie

britte Srage betrifft , (( fol)er excefs bem SDfatrer. gebübr «unb.

ernftlid) st sermeiffen ,tnb mofemne er. SSefferung mirb sufagen,

C

fon et fünffttg qu einen, anben Ofb tcanslodiret toerben ?

"i

$ 11 Quoniam igitur ob hoc venerabile Sacramen-

*v

tum baptifmatis in adminiftratione ejus omnia honefte & fe-

cundum ordinem , ut diximus , fieri debent , nemo baptizan-

tem turbare aut quovis modo leviter tractare debet, quod &

Jure Civ. prohibitum reperiturut 74 ro. C. de Epifc. &9'. Cleric.

ubi Prxtor expreífe jubetur ei qui Sacerdotem vel Miniítros

Ecclefie vel ipfum cultum locumve aliqua injuria afficit,

capitalem fententiam imponere /. s. $. fíz. de bis qui ad Ecclte

ffam confug. Nov. 125. « 1. autbent. [ed novo jure de Epifc. 65

Cler. c. 29. Cauf. 17. quefl. 4. Add. l. 2. C. de judais : ubi ha«

betur: quod, quicunque cum faxis vel alio modo contra il-

lum, qui actu baptizat vel voluit baptizare , aufus fuit infurgere

& ipíum moleítia afficere vel male tractare , mox flammis

dedendus & cum omnibus füis participibus concremandus

fit. Jac. de Belluiff. L. 3. Pract. Crim. c. 13. , 9. vid. Berlich.

4. Concil. zo. n. fí. cum delictum hoc in crimenlzfz Majefta-

tis divinz incidat. c. 29. cauf. 17. quaff. 4. Carpz.3. Confifh, 4«

».. $. Brunnem. «d d. /. de Epifcop. && Cler. quod delidum

tamen moribus Saxonicis ultra poenam capitis non punitur,

vid Carpzov. Pra&. Crims. quafl 45. . 52. ubi tradit, quod a

Scabin. Lipf. Nobili cuidam, qui paftorem baptizantem in-

fantulum ligno ingenti percutiendo S. Baptifmum turbaverat,

o

cena gladii dictata fuerit, hifce verbis : oütbe gebadbter $R. 9.

auf bem on feinetmegen getbauen unb eínigebrad)ten S3etántnüg

vot Gerid)te freptoillig oerbarren , ober bcà fonfien roie red)é überz

toiefen , al8 nemfic)en , af , al8 ber Sviefter umb Gaplan, bavont

in a&is unb feinem S3efántnü gemclbet, i ber. Sird)en geffan,

ben unbein $inb u fauffe angefanger: €r Inquifit eínen mi£

2. 9Merben. oor ber Sird)en balten laffeit , unb feine anbere Sotener

wuno SSferbe bor bíe QrDore geficdiet, unb in Ctieffcln nb Gpob«

uno

ven in oie Sird)egangen, uno Aeinen gyo]ïen yügcl gebabt,

/

ald cr ben Caplan mit bem inbe bep bet *-äzi:ïfe geïunben ,-ï)ingtt

getretten , bemfelben mit ciner grofían Speitfte auf bie Daut gt«

bauen unb mif bem Spcüge nieber gefd)lagen unb vie Sauffe ocs

Sinbe8 verbinbert, fo votirbe er vou toegen fold)cs ín ber Sird)en

i bem Syrieffer über ber Cauife getibten nb begangenen Greocfe,

Gebalt, COcrfinberung unb Surbierung bcó -Deil, Gottfican

&acramenf$ ber Ebrifilid)en Sauffe, alle. feines Desalben bee

fcbebenen Sürtvenbené ungcaditet , eermbge gemeiner &apfert, bee

Tabriebenen. Stecte , mit bc

u Cibmerot voni feben jum Sobe

gfgï, ä?ï; CB« Sïo Cigo( neu

! ^$.5. Hic autem fpinofa ex

oritür coricertátio ; Ah , fi talis

€afüs acciderit, & infans baptizandus morti proximus elfer,

Sacerdos baptizaturus Sacramentum hoc omittere, feque ad-

verfus vim injuftam tueri poffit ? Sunt quidem, qui hanc quz-

ftionem negant tutioremque Paftorem effe tali in. cafü cxifti-

miant , fi potius rnortem oppetiat , provocantes ( 1.) ad Jolr.

