1O. ubi dicitur quod bonus Paftor animami ponat pro ovibus

fuis. ( 2.) ad hoe , quod, quando tali cafu fe defendat paftor,

duas animas per hanc defenfionem periculo objiceret, bapti-

zandi fc. dum ipfüm privat baptifmo, & agerefforis , qui in

hoc füoó peecato mortali extinguitur: & confequenter .certg

periculum damnationis incurrit, precipue cum hoc delidum

circumftagtiz : s/i £? guando maxime aggravent. Molin. Ze

g. 6 F. Tom. 4. Tr. 3. Difb. 14.. Sed hifce non attentis,

placet potius fententia eorum, qui affirmant, Paftorem hoc

incafü fe defendere poffe , tam ob generalitatem textuum

3543 ff. de T. 69 T. €9 im c. imic. Clement. de bomicid. ubi

enim lex non diftinguit, nec nos diftinguamus: Z £. pr. de

public. in rem act, quam , quod vinculum naturale nos magis

& fortius obliget ad propriam, quam ad alienam cujusque

falutem confervandam ac tuendam , autA z'talg:fe C. Cemm

klf;

de

N

de fücceff. Otánis efiim-ordinota charitss indipit.a fe iþfa.'

pauci ftatuunt , d&«

L. 6. C., de. férvit. & aquá:unde non

fenfionem eífe Joris naturalis praceptivi

,Qquos videre licet

. Quod autem de

apud Ziegler ad Hug. Grat, L. 1. £. 3. CH

infante dictum e(t,quamvis prive

tur baptifmo,propterca tamen

damnandus non eft, cum fecund

um Bernhardum non

privatio

Sacramentorum quempiam daninet, fed contempe

dw. 40 Cæte"

tüs. Gem. 17 Y. 7. c. Daptifini 34. de confec.

rumr vide dc hac qua(tione Farinac. quéf^. Crizo t25. m 3-

Theod. zr, crízt. c, n. z.

Ayrer de bomicid. meceff. n. 854 22*

$. qui omnes affirmative inbzrent,

Sed quz hactenus brevi-

ter tradidimus , aliter intelle&ta nolumus

É

,quamin thefi; Nam

(i examinemus , prout hic

in hypothe(i hanc. quaítionem ,

& nunc, & circumftantiis fc. Quis, Quid &c.

beneconfideratis ,

robabili ,' íempere

an forfan ille paftor fit in hac opinione p

que fic docuerit , licet ex conícientia erronea;

melius eífe, vitam

indefenfam relinquere

, quam alium in peccato occidere, &

tamen poftea , accidente caíu , aggrefforem occidit, tunc om-

nino contrarium ftatuendum erit , quoad forum fc. confziene

tiz,cum «ontra eonfcientiam egerit.

CAPVT II

3

De

Baptifmo que fit in. cafü extremz

neceffitatis , germ. gaatauffe/ WRotbtaute.

. L

.u,t & ccäüdercfnüs

Erfpecto adu 'baptifmi regulari, eft,

ea, quz fiunt circa baptifmum , qui ex füumma necefíi-

tate adminiftratur: bie Stetftatiffe, Syagtaufe , Ritters-

huf ip expofit. Noyell, Part,

L cap. 4. . 16. Cafas;au-:cm ne-

C2

ceffitatis

s*

ceffitatis h. 1. eft ejusmodi , quandoinfans receng iatus ita infï:-

mus ett , ut (ine baptifio videatur moriturus.

$. 2, Quemadmodum autem , s fupra cap. praced. $

"

pofuimus,regulariter baptizare effe tantum mini(tci ordinarii &

orthodoszi, fic in cafü extrema neceffitatis quilibet bapti-

zare poterit , qui praditus eft ratione, fi Ordinarius ha-

beri nequit , modo valeat atque obfervet & debitam for-

mam & materiam explicet. Barthol, Zzffiz, gur. Can. L.

3. T. 42. Chamier, de £aptifmo cap. $. dub. 2, Qui omnes

uno ore ténent, urgente periculo, licere baptifmum pee

tere a quocunque laico. In cafü enim neceffitatis extrema

extraordinarie agere licet , ( unde in proverbium abiit , £icb tnb

Sfteth bat Écit Ocbot,) modo nihil committatur contra ex-

preffum Dei verbumatque inftitutionem. — Clarum enim eft,

ad (ubftantialia baptifmi nequaquam requiri , ut is, qui hoc

Sacramentum difpenfat , fit minifter Ecclefie ; ficut circum-

cifio in V. T. urgente neceffitate potuit adminiftrari ab ho-

minibus privatis & laicis. « Quod autem licetin re pari , licet

etiatminre compari. Pratereaalias concedunturtali cafü plura

irregularia , v. g. diximuscap.preced. S. 7. quod baptifimus debe-

at fieriinTemplo feu coetu publico , perNov. $4 1 cap. g. Ta-

men,exigente tali ca(u,licitum eft privatisin zdibusid contribu-

ere;ut colligere licet ex Ne». Leon, 4.€815. & D. Juft. Meier. Difp.

de fumma Trinit. 9 45. quitextusallegatos fic conciliat, quod

priores fint intelligendi de eo cafu ,qui fit ordinario modo

e€xtra neceffitateim,

Rittershu(. z. c. 4. 25 n. autoritate c. 20.

&f . 21. de confec, diff. 4. & Tertull. de &aptifm, Cui nec re«

fragatur v. r. X. de cler, nom ordm. suiniflr. quippe quod eft

intelligendum de cafu , ubi neceffitas abeft & ordinarius habe-

7i poflit, vid Ziegler ad Lancellot. pag. 567. $- 20. £2 tot.

$. 3. Plura irregularia tali cafa admitti in baptifimo, mo-

do

do tion fint contta fub&antïalia ejusdetm ; f. precedente audi-

vimus; bene itaque cavendum eft, ne alio liquido prater a-

quam naturalem ad hoc utantur tali

cafu baptizantes v. g. vi-

dicata &c.

no,cerevi(ia, vel aqua me

job. 3. b. . Balduin. Ze

Baptifmo c. 4. D. Scbilt, 7. T. C. K. 2. T. 2. ,

i2. de quo vide

onem Ord. Eccl, Elect. Sax. Gez. a7£, c4p.

expreffam Conftituti

vor ber Stetbtauffe,

ibi &xfialeid)en follen bie Q3v

bmüttcr mif

enbocer8 nidjf$, benn mit

cfBaffer fauffen , ub nic

yfjt10ic cfroan

toa$ fie ergrciffen, a

$ Cicinefia,

in folc)er Sotb) gefbeben,

dlidben QBote

Sfild) , barsit gebraud)en , me

il €briftus mit angbrü

ter alicin QBaffer bargu. ocrorbnet

Dat, toeldjeó mon aud) tbrte

Idera reperitar cautum

scit in folden Stotbfállen baben fan,

i ber SiBepnt, Sird)en « rb, L. 2. c. 12, $. 3-

Cafum receníet

Chriftian. Mattlriz S, S. Theol. D. $». Tbeat.

Hiflor. Tbeer.

s Cat

Pratl. Monarch. 4, pag. 109. quod Judzu

echum:mfs

cum aliquo iter feciffet per Arabiam deferta

m,&inmorbum

haliturus fuerit

incidifet graviffi

mum , ita, ut animam ex

Baptiftni ,

petierita comite,

nt fibi imperuret Sacramentum

haud dubitabat, Deftituebatur autem ibi-

cui gratiücari comes

m baptiza-

dem locus omini aqua ; hinc arena ter injedta i

aqua ablui

voluit.

vit, quem poftea þx»morbo reftitutum /Epifcopus

N

$. 4 Hicoccurr

ï"t'qnæ[üo j

nutm ad ïbaptizandum talí ca-

fu Gr admittendus , qui ipfe non eft b

aprizatus?. Affirmant

ftin.

l. 7. de Baptifio uti

per eap. $2. de Confec. difl, 4. Augu

di&tum , períonz adminiftrantis qu

alitatem nihil addere ve

detrahere integritati baptifmi , mod

o (ub(tantialia.ob(etvene

alis eft ille, in cujus po-

tur ; baptifinum enim effe talem , qu

teflate datur, non , qualis ille ; qui

adminiftrat... Quod ul

er exemp

lum Johennis Mat/P. 7*

terins probare conantur p

fe autem non baptizatus fuit ; Ger-

har

» g qui alios baptizavit , ip

3

hard de Baþ:zj'nto )d fücauten cafitrariam dcfcnäxt De-

dekenn. d. 5, 1, s. $. iz fím. co, quod talis infidelis neque de

S, S. Trinitatis myfterio recte crcdat neque Chri(ti meritum

agnofzat, neque formam aütintentionem Ecclefiz fervare pos-

fit; i enim hoc crederet & teneret , tuminfidelis amplius non

cfl?:t. Et promdetalembapmfmump:oxmto inefficaci, imo

mero ludibrio effs habendum , tandem concludit.

$. $. Non mtcmpcülvc hlc quzritur, an tali eafu ahquxs

( utcaptivus vel peregrináns, ) fibi ipfi baptifmum admini-

ftrare posfit aut debeat? Quodnegatur. Qu uemadmodum. e-

nim nemo (ibi ipfi generationisAutor e(fe potcít,itanecregenee

rationis, praxerea in verbis Inftitutienis duplex períona expri-

mitur,baptizans & baptizanda; (i autem quis diceret: Ego bapti-

Zo me,emergeret mutatio formz Dedck. 7. Sed. de äa;mþm .

9. €. 4. X. de baptifme, 'l ales adhuc hodie inveniunturin Bri-

tannia,quiinde Seba

. dicuntur, de quorum origine vid,

Honerius Regiu£( e(tautem hic Autor Georgius Hormus lite«

ris trarispofitis) de Statu Ecclef. in Bnt:n, erglcr ad Lanccl-

lOt.L. 24 T 3- 5 f

"$. 6. Nec minus hic disquiritur, num pater in loco,

ubi mmx&crmm cohflat ex perfonis Religioni Pontificiz vel

Calvinianz addidis , habitans vel per illum tranfiens, ita , ut

uxor'enitatur filium , poffit infantem przfentibus tc[hbus, &

fabftantialibus baptifimi, aliisque neceffariis requifitis adhibi.

tis, baptizare jita; ut valeat tanquam bapti(mus ex neceffitate

cra&us? Quam quz(tionem cum Dedekennio hunc in mo-

dum'decídere neutiquam hafitamus: nimitum, qüod pater

omnino fitobligatus infantem Paftori deferre, ibique utbap-

tizetur, curare, cum , ut füpra traditum, baptiímus itinftitu-

n

!;XO Chrifti, exquc mhxl obefle fidem vel harefin baptizantis ,

quae

b

decien

quz non ad fubftantialia pcrtïheniä Igitur, modo (iibflantiae

lia fint obfervata, five factus fitab haretico, five orthodoxo ;

idem valet. Quemadmodum & verbum Dci & Evangelium,

vires fuas non accipit a dignitate vel períona admihi(lraritis

qui illud docet, fed a fide potius; nunc autem apod Ponifi-

€ios & Calvinianos baptifmus quoad fübftantialia adhuc falvus

eft, vel non mutatus, itaque füb prarextu baptifmi , qui fit

ei neceffitate , neutiquam Pater ipfe porerit infantem bapti-

zare; quod Reíponfo confirmavit Colleg. Theol. Lipf. anno

1601.die 7. April. Cujus verba hac funt: 9l[$ tbun retr at

GOtta. CfBort. auf gefialite Srage i bicfeim gall . SOcticbf,

baf einem Cori

licben;bet Stugfpurgifioen Confetfion oerroanbten

Cnater. Écines. QIBege8 gcbü

« moolte, bafi er nti£ JDibanfe&ung

f

bc8 beft

£t

itet Minifterii enttocber. fcber in. bepfepr. anbern feome

:

VV

^ow

burd) cinen apbetn , bce biersugefebictt , feit

tiien Cbriften, p

i

f*

)

vfo

S$ino fa:

fie faut ber 08

$

;

V

bet Cinfegung ber Jeil, Sauffe

smb ba&, foo folc)e8 qeícoebe, ba8 QBetd bermoffen. oevi)it

2

nicbtoor eta

*

Sorbfauffe subalfen. — Secus tamcu , fi hetero«

ufant, antequam parentes

doxi iofanti baptifmum dare rec

cüm fua familiaad Ecclefiam heterodoxam publica confes:

fione fe conferant , & tamen orthodoxus Ecclefiz minifter

ob longe diffita loca& iter haberi nequeat , turic habendus

€(t bapti(mus, ut ex necesfitatis cafü factus , exemplo mulies

rum , quz ín per(ecutione Antiechena infanres (uos circum«

cidebant , z. Maccab, 1. b. 65, &j z. Maccab. 6. "b 1.

$. 7. Hucusque foliciti fuimus , à quibus commiti«

nicari debeat bapüfmus in cafü nece(fitatis, tunc & vide«

bimus ,quid com hisce infantibus , qui fupervixerint , agenduri

fit? Lurber, Torm. $. Tenenf. German. fol. go. vult infantes e(fe

s

deferendosad locum congregationis Eccleliz publicum , non,

ut denuo baptizentur , imulto mitus ut formula esorcifm? ad»

amá-

hibeantur, fed ut inguiratur de iis; qui baptizaverit , qu

b

tcria

-

teria & qua forma, & qüi Baptïzanti ad(titerint, ut publicum

de tali baptifino extet teftimonium, an vere fit baptizatusins

fans? quod (i id fa&tum deprehenderit Paftor, eundem bap-

tifmum denuo (üo fuffragio comprobet & de eo conteftando

atcinos commonefaciat , deinde recitatione Symboli Apofto-

lici & hiftoriz de adductis ad|Chriftum infantibus ex Evange-

lio Marci , orationis Dominicz & precationis ultimz ex libello

D. Lutheri de baptifmo confirmet. . Junge Ordin. Ecclef.

Eleá. Sax. cap. vott ber Sootbtatffe fo/. 12. 1. 14. & egregie

43illifce Sitd)en « Orb. codem titulo. — Ibi: QfBent foldye vor:

fállet& Cid)roareb, Sird)en «Orb, d. e. a. $. n

. $. 8. Quod (i vero non certo deprehenderit, effe vere

baptizatum infantem ,ne fcrupulusinjiciatur con(cientiis, ipfe

eum categorice baptizet, non autem conditionaliter, ut Pon-

tificii folent. — Anton. Auguftin. Ce//ec 3. Decres. L. 3. Tit. 1.

cAp. 2. & Barbos. Co/lecf. 2. pag. 417. mmmer. 1. ibique plures

Canonifl. quem modum baptizanti graviter reprehendit Luthe-

rus cit loc, && Tom, Wittenbergens. fol, 122.c0 quod per hoc

bapti(ius infantium adhuc incertior reddatur;nec licet for»

mam baptifmi categoricam in hypotheticam mutare, cum

dubitationes perpetue exinde ex(ürgant, tam in eo, qui ad-

mini(trat tam qui percipit conditionaliter Sacramentum 5 nec

oteft dici, ut fzpe jam monitum, iteratum, quod nefcitur

eíle fadum, —Vide & hac in re judicium Gerhardi apud De-

dekenn. :...Se&. 3. mumer. 15 Balduin 4. Caf:. Conf. cap. $.

caf. 9. Pruckner. Cent. 4. queff. 1. cuidemum (üffragatur Con-

ftit. Ecclef, Eledt. Sax. Gesm. ar£. 6, ibi : Cyonberlid) aber follen bie

9yfatrer nic)t aufeinen Srociffel tauffen , mie eftvan itm 3Yabfitbunt

addeben , ba fie gefaget S81t bu getaufft , a taujfeid) bid) mdt,

bi(t u aber nict getaufft, f tauffe id) bidb , 1c. fonbern , menn

pie Sauffe amgemoifi , foll. ber. Sirden « oiene nicbt vicl fragen ,

VUD

-

- fodj fid) ticl Bebendfen , fonbern ba8 Sunb euf ben. SScfeb[ tb

at

V5it*

Quibuscum cornvenit:d. Or-

nad) ber rbnung Gbrifti tàuff

f

din Tit. Q3on ber 5Yootf)

L2

auffe etc. Süefil.

CReint.&icdyen ron.cap-

14.late & egregie J cicoct

Gäaöf.äïäïeäcziüïbn. fol.ig. übi hac

omnia clare explicantur.

*

CAPV T iV.

De

Rciteratione Bagtismi.

5' l.

Apti(mus femel collatus amplius reiterandus non eft.

Qui enim baptismum , quo in Ecclefiz confortium

recipimur, & filii Dei efficimur, iterat; priorem fi-

dem facit irritam . z, 7iz201b. $; & indutum fe-

mel baptismo Chriftum Ga/a/. cap. 2. v. 27. exuit,

primumque Sacramentum vere inceftat, quod maximum eft

peccatum , ne dicam Blasphemia , cam per hoc temeretur

divina Majeftas , & promiífio, quz prime facramento per

verbum fuit efficax; unde & omni Jure non folum prohibi-

tum, fed & refragantibus maxima & fevera poena eit pofita,

Jure enim Can. paena eft, ut (i fuerint Clerici , int deponen-

di. c. «j. de conféec. diff. 4. (in vero Laici , non pos(int adordi-

nes promoveri, Jure vero Civili illi,qui. baptifmum nefarie

iterant , ( CiBibertàuffet ) non folum hareticis annumerantur

L. 1. C. ue baptif. iter. (ed & adverfus dibaphos feu rebaptiza-

tos ( quod intelligendum de adultis , qui fe baptizari patiuntur)

cena esilii, ac decem librarum muléta conftituta eft/. ;. 2 ;.

infimulque adempta teftandi & donandilicentia, quin & eadem

poena ip(i judicii prefcriptam poenam diffimulanti in reis ca-

ftigandis

fligandis imponitur & quod magïs,ilïc,*thi rebaptïca&, f

Chriítianus eft , fupplicio adjudicatur. Z 2. 4. z. ubi ardue in-

ter f& contendunt Juris Interpretes , quid intelligatur in Z. £. z.

per ultimum füpplicium ? Wefenb. 49 £. ».. ulr. intelligit

deportationem & exilium , eo , quod lex fübíequens exilio

duntaxat & mulcta decem librarum auri , cum ademptione

juris teftandi & donandi eosdem damnuet. Cui fententiz pa-

trocinatur Z. 25. pr. ff. de pa.

Verum valde obftat Z 2:. eod.

cui fübícribit Brand. /u Tr. ad d. T. ue $. Baptises. inter m.

2, Rittershuf, $u exgof; Nov, L. 6.c. 10. Battholom. i» expof. Tit.

jur. Can, L. y. Tit. . Et adductas Leges ita conciliat Matth.

Stephan, n ipterprt4. C. L.y. Tit. 6.n. ult. quod ex dictisdua-

bus legibus oftendi quidem poffit, ultimum füpplicüt prin-

cipaliter ad mortem extendi; fecundario autetn & illas. poe-

nas faüommum & ultimum füpplicium dici , que morti fint

proximz:ut e(t metalli coercitio & in infulam: deportatio

d. /. 29. deportatis cni

m vita folet efTe fupplicium, mors ve.

ro folatiam.

$. 2. Sed quicquid fit , hodie pocpam gladii in Ana-

baptiftas, ut & in dibaphos fcientes & volentes effe pefitam,

non folum W'efemb. in (in. fatetur, add. Rittershu£ Z. /. fed

& experientia id docet, quin & idem per Recelf, Imperii cla«

rum redditur: ubi poena hec adhuc magis exafperata & ad

posnam ignis usque extenfa eft, vid. Reccíf. Imperii Ze auze

1519. $. Sead)ber atcb Éürelid), ibid. SOaf alle unb icbe CfBiebera

A

tüuffer unb 9

Y^

bie

bergetatffte, SXann z unb. CBeibeS z SPerfonen ,

verftánbiges Sfiteré , vor nattulic)en £eben sumi. Qobe, mit at

er, Cfmerbt ober. bergkicben nadj. Gilegenfeit er Serfonen,

obic sorferaebenbe ber Gxiftl. 9idter Inquifition , geríd)t unb

acotad)t werbett, — Quod & repetitum elt iisdem fere verbis

ARHO

in Confüitutione eodem anno gcgen biciïgiäeïïäufär, & de

1530.

( £

1530. €2 1551, ibl : Stadfbettt

ii ..ilu) L»)chï iï'æn/ü'

*fh unb Citánbe,

quod e(t intelligendum de iis, qui obltinate ii l;ioc errore

perísverant,

Sx enim erroccs eorum fateantur ac revocent,

poeüxque fe propterea fabmittant, illis grariam , imprimis i

aliz circumftantiz illud fuadent , e(le conced *nöam lp(a vc-

lunt verba d. Recetff. ibi :

Cæ?kï)» Syerfonen. aber. ibren. Sycrfal

für fíb f

bft , obee auf utecrictune Carmmaonung amugnghd)

befcnncn , benfelben gt moieberrujfen , aud) *5u6 unb Gtraffe

barüber angunebmm toilli i finb , utib um Gnabe bitten mürber ,

paf bicfelbe nad) Orfegenpeit ibre$ Citanbes , Cbefene , Syugenb ,

unb allecfen tinifidnbe mogen begnabet. tocrDelt.

$ 3. Sed hæc de poena (cienter rebaptizantium & r reba«

"n

ptizatorum : qualitatera paena ii afficiendi, qui etiam fcientes

' infantem ad rebaptizandum paftori ignoranti , non in contem-

ptum quidem Sacramenti , íed tantum lucri cauía offerunt;

nunc videndum.

Sxpe numero autem accidit, ut homines

vagatbundx & mendicantes, xmpr:m!s autem Cingari , quxbus

arum eít abuti Sacramentis, dum vitam humanam nundinas

credunt ,fidemque Chriftianam contractum , adeoque ex omni

negotio lucrum quzrendum autumant,) infantulum baptizas

tum nondum baptizatum efle ,. dolose

p.ofx .eantur, quod

^ pro crimine fali extra dubium habetur, exindeque, cmsch.

na tenentur.

Eckolt. e4 ff. ad Tit. 44 L. Cornel. « mj fallis &5 c.

Pa

$. f.2, 2. lMluftr. Dn. Struv. Ex, 49. 9 72, i2

Jär

7. SiC accidit

talis cafüs anno 1597.

Ubi feemina infantem ter baptizari

fecerat, propterea, ut munera, qua fufceptores

"t erre tolent

nobis Sþaü)znocïb toties confequerctur j quap: apm & ipf

poena fufho-atxoms cum relegstione dictata eft,

bt videre e(t

apud Carpzov Prax. Crim. quefd. 03. , 44. h;sca verbis: &ic

ef

tcif atu8 beni überfanbten G:I)müen yit befinben, Paff bíe (9

v)S

a«

gene ibr $ib i oreben unterfcoiebenen Qsmgm unp rfen , voije

w

D2

f&!lt ïub;

fentïzd), alleit tttrt be8 Spatï)engeïbeä toillet , tauffet Iaf'en / 'Ci

fofdoeà auid) felbfien befanbt unb geftanben. — Cio mirb fie, von

tvegen. foldyes vorfestic)en 90t: Boraud)s ber -Deil. Sauffe , mit

Ciaupenfd)lágen be& Sanbes civig billig vermiefen , C6. 98. Clï?

$. 4. Hinc, ut tutius hac in re agatur, taliaque m)u

facta intermitrantur, Elector Sax. in Ordia. Ecclet, gez. 7£.

de an, (5 go. Tit. 6. prohxbmt Zingarorum , aliorumque vaga-

bundorum liberis baptifmum porrigi, uifico inloco, ubi ma-

terenixa fait; vel ad minimum teftimonium afferatur , infan-

rem non effe bapnzatum, ibi: Soieteeil. fíd) aud) m ï)tmubiö

yigetragen £ baf bie Bicocimer ibre &inbcr alfeine um fdjánblidoc8

Gereinfie tillen tauäï"n Infïen,tm alfe aeftheben. Éónte, bafi fie

nv!)r?*e.zsex ninab gctszr?*ïmuwu,f fe(lct foldycfirbce on iv

!

aiübern £rt, alé ben;emcr i, tafíe gcbobrer , umb nian befïv:n gcvifi

ift, getauffc iperbcn.

Ordm Pohr de AB. 1Ó6r. Tz'

08 4

SW tg P.

CBepmarifd)e &itdetz Jorbi. L. 2. c. i. $. 4. add

€4f,

D.

$. $. Nemo autem hzc, qux hactenus de poena rebap

tizatorum & rebaptizantium tradidimus, aliter intelligat, quam

(ut & (zpe monitum,) de iis, qui jamdum Iegmme baptiza-

tos denuo temere baptizant:fienim dubium exoritur de ali-

quo ,numne baptizatus vel etiam forma a Chrifto prafcripta

fit obfervata ? tunc procul omsi dubio poterit infans rebapü-

Zari.

Quo ca(íü tamen non tam eftreiteratio baptifmi , quam

verus baptifinus vocandus fecundum fepe allegatam regulam ;

quod non poffit dici iteratum, quod nefcitur fa&um : & quod

nonfactum eít le:

gitime, idem eít, ac i fadtum non effet,

interim tamen, cüm fc dici COD(JGVCH[ & nos retineamus

terminum.

$ 6 Non ultimum inter alias occupat locum hecquz-

ftio: num baptifmus ab Ebrio, Adultero, Haretico vel alio

impio

? Neg. cum, ut füupra Cap. 3-

impio peractus fit gcigggnjüs

$. 4. €? 6. latius deduximus ,

baptifmus propterea non fiat

melior, quod per meliorem datur,

néc propterea deterior ;

miniftris Dei munus

quod per-deteriorem. - Difparibus enim

equale manet , Spiritus enim Sanctus my

(tice illud vivificat,

Civ. €9

de quibus v

ide latiffime Rittershuf. de. different, Tur.

prian. de &aptifmo

Cason. L. 7, & 12. per tot. &9 2. c. 20. & Cy

Sive Judas (; Paulus baptizet , Chriftus eft, qui peccarerem

lavat, & abfolvit; inde & ejusmo

di mini(tri qui alios ad falue

ur.Fa-

tem erudiunt, ip(i vero improbi evadunt , aquiparan:

bricatoribus arca Nohz qui fabricarunt illam & tramen ferva-

ti non fant. . Ofiand. zz G/aj".

ad cap. 9. Luc. Gloff.. Qvi-

buüs omnibus addimus e. 24. z. 26. 27. €9 fe

qq. de Confcc. diff.

4. €Pc. fíirmiter 1, X. de [umma Tri

nit4t. dummodo . debita

EE

TY

Magpificus

forma & materia utantur. c. z. de carfzc. difl. 4.

Dn. Schilter- Tzffrr. 7ur. Can. L. z. Tit. 2 $. 6. Exquibus nunc

fponte fluit refponfio ad ea, qu& oppenunt a

dverfarii hujus

ere ,ime

fententiz ; quod nimirüm inquinatus non poflit ablu

mundus emundare , fupplantator erigere ; perditus liberare,

damnatus abfolvere &c, vid, Lancellot, L. 7- T. s. $. «. Bar-

tholom. de &aptif/gto $. 15.

/ $. 7. Qux omnia, ut diximus redtifime fefe

habent, G

fübftantialia baptifmi paftor obfervaverit; (i autem fecus, tune

fine ha(itatione iterandus erit.

Sic hoc in ca(u, de quo fu-

pra e. z. $. 9. . 10. quo Paftor

ex ebrietate contra inflitutio-

nem Chri(ti iis verbis baptizavit:

Gdj gláube bid). i Sab»

U

?

il Gdfice ; Paptifmum

men oc8 CQater& , beó Coofus umb be8 o

tanquam mütilatis & imperceptibilibus , nec non formulz

baptifmatis inconvenientibus verbis adminiftratum iterari,

jusferunt Theologi devotisfimi; cum periade fit, aliquid non

ime factum , juxta Chritti fc. in-

e(fe fa&gm & non effe lezir

ftitutio-

D5

üxtutxonem,qucänd apud Dedekenhi, 7. C'mf Theol.p.2. pag.

2;. Simili ratiene etiamad illum cafutti; dequo c. z. $. g. ubi

Paftor ex ebrietate prima faltem Trinitatis perfonz & poítea

vocabuli Trinitatis inefitiouem fecit, rcfþonmt Colleg,Theel,

]enenf' extinguatur 2, apud Dedekenn. d. /. $5; a;x(nrb bíe f'w

Stege, bal tei moi basot, totil (& gang nngemoifi , n6 gebadjtcs

6 fone

S&inb eben mii

£ Qd

t QBertat ber äm fegung:id) £duge bic) fut

Sfvafuten be8 Caatteré., Deó Coofnes , unb bc8 ï:)c*ïmm Giffe8 ,

bogamobf aefau(jt feo , bie ll-ng?u,c iben atd) bavor ad)tar, c8

fep nidbt ved)t sugangen, mie $ fepu folte, unb ber Sfavee mit

femcc QBdmutb uio Q;»ffwmcmug felbft- anseiaet : ev toiffe cie

gentfid) nid)t ioie et qeta

aufft babe, ba&, i S3etraditung oiefer

tnb anberer umw ribe, ba8 &inb mít benr anébrüdidyen Cilote

n

fen, bcrer Cbriffas in oce Cf

l*xz

l'w

&ung bicfc Coacranents. gebraus

dxt, nod)rwp[ä $u fauffen fey, bantit nicbt tocgett foïd)ct Iingez

ng octt ü tömc fünfitia , fo c& cetvacbfen folte , acfábrfider Smeife

fel in - Derg

en entiteben módotes benn in folc)en Gáffen I)e*& c8

nad) ber äïïcgu! Leonis uno anberer CBáftr , fo in jure Canon,

angdogen tuerben: Non . poteft dici iteratum , quod nefcitur

e(le factum

?Xean aber. if e8. ciretiep ; non efle fa&tum, &

non effe legitime juxta Chrifti inftitationem factuim.

$. 8 'Sed quid ,f Sacerdos grammaticz ignarus bapti-

zaverit in nomine Patria, Filia & Spiritua. Sancta,an tunc

iterandus baptifmus ? Näg licet enim fenfibilis verborum

Mattb. 24. 9. 19. fonus mutetur,idem tamen fenfus remanet,

Ch«iffi enim inftitutio non tam de fono, quam de fenfu ver-

borum integro & incorrupto accipienda ; neque verborum

fono magica quzdarma. & occulta proprietas eft adícribenda,

Quemadmodum &dej 1urc Seculari nullus centractus , nulla

conventio , nuïïaque actie pronunciatur pro nullo

" propxerea j

guad per imperitiam fermoms non recte fint expreífa mentis

r

connata ;

copitatà t e. w?a', de couftc. difl. 4, nec inconveniens [iruftura

fermonis facit , quo minus: voluntatem, quàm vet

ba contra-

hentium fequamur: & imprimis error fyllobz

maxinie in Bine

dictionis non nocet, Kónig i» Czf- Catecb. p. 1. cap. de Dap-

zifrio,

& de hoc facete differit Baldus z. cemf. 33. &i. 2. per ^. 7-

C. de teflam. Mala dicit,

grarmatica non yitiat contracdus,

quia leges moflra mon fup-

/

f conflat de vaente contralentium -

jacent Prifciano , moda berba fic prelata feni , ut intelliei poffrat.

Alias autem baptilimnum nimicum & non perfpicuam , trüatam

& mutilatam verborum Sacramentaliumy pronunciationem ,

t Bellarm, £. 7. de Sacram. . 27

qualem picz ac pfittaco tribui

ad Lameelíat.

non effe verum Sacrameutumi, probat Ziegler.

^

L.2.1.3. & d. in fin,

$. 9. Reliquum eft, ntetiam hanc

.

uaflionem exami-

";

J

b ft

ett

X

&

;

1

cafu neceffitatis,

nemus: an baptilmus, *Qt?-;aiïdübi

ü

t

f5

Dä

e

ï

;

ve] Paftor ex fümma ne?i

is puerum pro pucl-

.'.

;

nat Jaf»m. in l. 4. ". 2

à

la baptiziverit, lic re

/f'

A w E

Derer

Oftermann. 42 74Ali0-

'C. de teflam. & Sichard. i£id. n

nal. ad Inflit, de legat. $. 2g. i2 fs. fundamenta queren

tes(1)

in l, 4. ff. de leg, i, €9 in ]. u S. 1. ff- d« contrab. empt. ubi

!

i

propter errorem noimtos viaet

r adtus. (2 ) In eo, quod in-

tentio baptizantis fundata cffe debeat fuper vero, quando au-

4

1

M

fl*

L

la , error commaittitur craf-

tem maf

fuüs.

cuma bapïizamrgw p

$. 10. Sed

negativam , tanquam firmiorem & veriorem

- fententiam fovet Gerhardus , Jec, de baptifro c, 3.m. 26. 6 $.

a

z.4f.eco quod fubflantialia in

tali baptifmo fint ob(ervata :

I

H

ad(perfig in nomine Patris

adhibita enim eft aqua, fa&taqu

T

Filii & Spiritus $. 27g. c. 24. de cenfec, difl, 4. Accedit , quod

-aliasin civilibus error in noinine veriteti non noceat , nio*

. arg. S. 29 Infe. de

-do corpus nomine denotatum certum fit

Iegat.

—

Pa

/

legat. x'"unkde & Im"perat'or ip. L. g. pr. ö qui teflas. fac. pof.

- dicit: nihil nominis commemorationem ambiguitatis parere.

Ceterum Refolutionem dubiorum fupra propofitorum vide

apud Finckeit

h, O. 74. 7. . Et hunc in modum etiam Confi-

ftorium Ele&torale Sax. Lipf. refp

ondit ezno 1650. d. 23. Tunii.

j

addito tamen hoc,ut pramoneantur

Parentes atquePatrini,

blice coram coetu publico in Eccle-

prius privatim & poítea pü

fia? bapti(mum vere effe p

eractum, nihilque obeffe errorem

nominis.

Verb. refcripti h

zc (ünt: at N. N. Ginmobner gt

$. am 6, 9*à

i jünaftbin ein &inbl

cin sur Sauffe acgen G.. fraz

ic 9*atf)

en in ber Sied)ern vor Dent

gen fafien , nx

(des cr butrd) D

of unb in eigner ycrfon , oor einen

Of(tat , gleicomi

c aud) suoor fe

Gob ober Smáblein au&gc

beri , unb baffcl

be Wofannes su nene

nen begebret , inmaff

n er aud) 2.

SYtanuca « tb eine QBeibeszSyere

tn gebetten.

G8 Dat abcr bernad)male fid) befune

fon $i Gebattc

Q»

f

it , fonbern cine &odbter fep , umb alfo

ben , baf c& nid)f cin

U

f gcirtef

pie ciBebmutfer , at a

dolagigécit unb tInad)ffamEti

babe , baf)

eto ibr begcbuet , €

ud) gu verftánbigen , tucil baburd)

eber alíerbanb unglei

doe Gebanden umb Stcben bey ben

bin unb toi

bep ben €

(tem felbi, unb fonberlid) bep

$euten gefallen , uiio

fidye Ocband'en fid) cteige

benenfelben , etto

a8 (d)

tocre unb Pümmer

nen roollen , tocffc

n ibr end) Dierimn

en 3u crbalfen : bavatif feben

foir eor guf a, inmoff

n benn an

Gitatt S9ro &burf.. Sourdf.

db befeblen , ife moollet bep. ber 9Mate

$ Ciad)

fen toir Dicemit et

baf «t be8 Stinbcé Glterm bencben

r $u C

CReroronung tbuin ,

beficiben 3

*

Sjatfen üt b

a$ 99iaat

ban ,erftlid) vor fid) erforberm,

d) auff folgeben &on

ntag, fo ibnen im SMfartbaufe

nb berna

[bcf roerben Éan , üt

ber &iren vor benr 2iltar üt

4uoor angenie

6en G1

termunb brepSatpen notf)bürffe

fRepeon be8 Stirnbes ,

beffel

"

fige Grínerung fb

un,

baf i

n bem S9tabnten bc8 Sinbe8 , fo o«

Kp, unb ibnan

bann$ getaufft tv

g*ben , &in Sertbunr begangen

L

N

hd

E

yt. Genütbe fabret, ag fe ibren Feine ?cöwsi*e Gb

,

£

La d

^

e b

áttie

T

Qu

i

H

r

6 eine- fec

j

Ajv

f fe

[1

*

?'6

$

ol

ber ntadoen foíten, fintemol ba8

"u-*

&i

]

ia

$

*

Éonumene Sauffe empfangen , u

u

Écine anbere fetnere Sat

IpV

f

£

L

[tro

N O

ífj02060»?

fcff

ia

L

Deo

2

N

A 4

mtena

bürfite, uD

bemm bent $inbe D

IIBEBC

[3

f

ov

1 at í

eo

vVVE

9inná

P

igcigie

W

»g

X

Cyobanneg beti 933-»2:*:':":*:3» SPVHW j

ben. folle«

$. 11 Eadem intelligas & applices velim , in eo cafu',

fi aliquis hermaphroditus pro maícolo,. cum tamen Sexus

foemininus prevaleat: vel & contra; fi mafculus prevaleat pro

foemina , baptizetur, add, Finck, 242//.

5 $ónig. Pruckner

$. quafi. 27.

$. 12, Necre

baptizandus erit infahs; qui in a&tal baptie

fminomennon ef(t adeptus, ex eodem fundamento:: Nominis

enim impofitio vel omiffio fübítantiz baptifini nil quicquant

addit vel adimit.

Interim tamen infans idem in templum;

Sufceptore ac Parente comitantibus, portandus eiquenomen

baptismale imponendumerit. Nominis enim in baptifinate

impofitio non immeritoChriftianismi tefferajudicatur: Fínck.

quift. Theol. gu2ff. y1. &onig $m Caf. Catbech, p. t, de Baptif.

eaf. $. Pruckner Cezz. . quaft. 45.

$. 3. Szpc enim contingit,ut in cafu neceffitatis mater,

fi alias nemo prafens eft ; baptizet: ubi quaritur, fi remotis

arbitris hoc fit factum , An matri foli fit credendum , infantepx

legitime effe baptizatum , an vero fit rebaptizandus? Pofterius

affirmat Balduin. 2, Czf. Cenfc.cap. i. caf/7.. cum tnatri, ut

tefti unic in re tam arduajfides vix fit adhibenda, Quod

idem procedit, fj una vel altera períona quidem. prafente;

mater tamen prz fübita confternatione ignorat , quid in tali

caíu dixerit aut fecerit? Cum, bapti(mus fic utiqne res magni

momenti, de quo nec unicam dubitationis micara in nobis

dminis

foveamus, acfinon rite & juxta inüigu»;äoqcm Chnfh a

E

P

firatus .

- firatus e(fet Baldum. de Caf. confc. M. eaft i, Gerhard; Tom.

4. loc. de äzzptzjim $: 210. Quo- tamen cafü . novus bapti(mi

acus potiüs primus bapti(mus, quam iteratio vocandus, fe-

cundum regulam multoties allegatam /g c. 112. 117. de confec.

difl. 4. Prackner Cent. g. quaft. zg.

$. 14. Igitur ex hadtenus traditis fatis coïhgcre licet',

baptifimum illius .cafus, de quo füpra cz. 7. $. . quando ïc.

pateriafantem inloco, ubi miaifterium conftat perfonis Ponti-

ficiz reiigioni addxdhs ( etiam extra neceffitatis cakm) ipfe

- baptizet, neutiquam c[ï'c reiterandum fed valere , (i alias( ut

prafüpponimus, ) in fubftantialibus nihil fit om:Fa.n quocum

confentit Refponfüm apud Dedeken. /zpr. ciz,

£b aud) af

mir uns bod) mcbt oerfeben , ) fold) CBerd. , osmagcregter nafe

fen, unb mie bíe Grage lautet, oon etlid)en privatim fürgenonte

gien unp ocrvicbtet movboon: tónten roi simat fold)e Sauffe, toent

fíe Taut oer. Ginfegung - Gbriftt vemcï)tet unb bag &un'*äïcm tmit

€orifil; Gebetbe unferm. licban GYOtt præfent i unb. fi

ütgetraz

geu roirb an-ibr fdlo(t , al8 ob üc nid)tredot uno unfmgïteg , md)t

Detmerïïen etc

Q APVX MW

De

Baptizatis.

0T

$

Uemadmodum autem nero baptizatus pVæFumx-

tur , fed probari debet, -

Mafcard. Concdl. 365. z. 6.

m(ï fitinter Chrif&anos natus & educatus «. coz

veniens. de Presbyt. nonbaptizat. Jacob Caflellan.

n Tmä' de CanonizAt. Sanét,

Qu. 4. 49 2:;75.:6.

Dn. Schilt. In/l

C Ls Ti2 $ ia dwerhmüde probari

ic

id potelt. .]

am"aufcm ceteris omnibus repofitis, faltim

illum modum proban

di, qui per libros baptifmi, — ircbete

Sunt autem libri bapti-

ober Qauff? 380dje

t , fit , attingimus.

uibus a Lu

dimoderatore feu cuftode, addito nomine

fini ,q

baptizati infcribi folet dies baptifmi & nativi-

& cognomine

"tatis, Mafeard. Concl. 163 2 3. q

ui mos & antiquis in ufu

d acta profiteri nomina

fuit. Solebant enim antiquitus apu

liberorum , addito die & Confule, Patre

& matre, quo facilius

dixer. Ytap &

«tas probari poflet, Z z.

C. fí, minor fe, major.

! baptifmus, ejus Suf-

hodie per libros baptifmales non folun

alia,imprimis autem atas probatur. 47g-

ceptores; Parefites &

ad 1. .. G.

c. ij X. de prafirigt. Franfc. Caldas im. Cemment.

de t9. ibid, in integrum reflit. m. 38. vid. latittime Rebuff. z

Tr. de Regiftris »e

] libris. Baptifiat, Ex ea ratione etiam. me-

ur in(trumentis publi-

rentur illi libri fidem , quoannumerent

cis. Phil; 1. Eccl. 47. t. 10. Mafcard. de probat, 2,. Concl, 95f

29. 1mo Carpzov. 1. C. 1.

d, 26..n, ult. argumentatur a minoe

des babeatur,

ri ad- majus , ftatuens , (i fcripturz publice fi

multo magis libro feu calendario Ecclefiaftico propter auto-

ritatem Ecclef(iz , favoremque ipfius , fides erit babenda. add.

Volckmann. p. . Tit, 1. . 2. Mauritius tratlat. de reflit. in in-

; hocuniverfam Galliam approbare;

Legrum cap.321. ubi tradit

co, quod ex,hac probatione nulla fraus r

efuültet. Velobhanc

(altim caufam Parochi netent, ut fciant, quosnam Parochia-

nos habeant ; neque indealiquid utilitatis privatz autcommo-

di pecuniarii metuendum , cum faltim per accidens & inci-

denter de ztate baptizatorum cx iis conftet.. Et pro hac fen-

im , refert Francifc, Vivius Decif.

tentia judicatum fuifle jam ol

144. 9. 2. L. s. Nicol. Janua 7r. de privat. fcript. L.

« j Rag.gztï:

fius. Curiatt

».16, Qui hanc difputationem , utrum liber ip

ocat. Caterum d&

hoc corifer

