: ä&d)en st mü

f

]

ett prebigett,. Mqü»eäkir—ä *.Ej.s;.,iïegäa, m;a; : afj? -

W?W F end) nidit in ber Sorcben fápffen,

! ,(:;APVT Vm

De

Contrariis Baptifri,

$. 1

4

Rimgm','ngd quzri mþretur ín hoc capite, eft: At

c

non baptizato fit cotrimunicanda Coena domini? Neg,

P

E. quia bapgiünüg eft Janua & fundamentum omnium Sa-

cramentorum, Ziegler. 47 Laucellat. pag. 163. /Edificium autemm

füperzdificari non poteft, ubi fandamentum dee(t, Lancel-

lot. L. t. Tit, 24, $. 16.. Accedit, quod Sacramenta (Gint bona

Ecclefie propria. ^Et propterea, qui fünt extra Eccle(iam

conftitati, ad eorum ufüm non fant admittendi z. Corintb. ,

P. 12. 4/g. C. 4. de coufec. difl. 4. Quémadmodum & ad Sacra-

mentum féu epulum agni Pafchalis, quippe quod typus fuie

Euchariftiz ; ficut Circumicifio bapti(imi , c. s. de confec. dife. g.

rion fuerunt admiffi, nii qui per Circumcifionis Sacramen-

t£uüm in confortium Ecclefiz fucrintrepti. ExoZ. 12. 9. 44. Prius

enim eft na(ci, quam pafci,in vitanaturali. Ita quoque per

baptifmum ex aqua & (piritu oportet nos reuaíci, antcequam

Chriti corp

ore & Fangume ad viram eterham alamur,

z

gob. $. v. a.

$..2. Praterea illud hic qu

äeritur , num infantes non-

dum baptigg,ti honefta fcpul,tura & cum confuetis ceremoniis

cultari

fjnt fgnggaqg:i;;z; ggodncganx Pontificii , qui cos in pe

aliquo

-

äliquö íà coeméteriis angolo absqué tantiomibus & ritibus

Chriftianis fepeliunt, ee quod velabfoluteillos condemnan-

dos effe, eredunt. Vid. Quenf(ted. de fepultura Veterum c.7.

p^BR $j VWel,ut quidam, qui eos nec beatos, nec damna-

tos judicarit, fed peculiarem juxta infernum locum ip(is as«

fignànt; quem lim

infantum non baptizatorum vocant?

W

: Quid

in quo ipfis neque bene neque male effe exiftimant.

autern de hoc limbo habendum fit, egregie deducir Salom,

Glaffius in Tract, cui nomen attribuit: ben 9Ytofaifd)en $cbre

ib Gefdbidtz Se, — Nos vero, cum fecandum Theologo-

rum no(íirorum communem fententiam ejusmodi infantibus

propter immenfam Dei bonitatem & mifericordiam faius

&terta deneganda non fit, propterea: quia in eorum culpa

fion eft, quo minus utantur Sacramento baptifmi. Gerhard.

Loc. Thcol, $. $. 139. & in hoc fequimur fententiam eorum;

qui ftetuunt; illis nentiquam effe denegandam fepulturam

honeftam, cum confíuetis ceremoniis.

Potius namque eri-

£i, folatioque affici debent Parentes pér talem cafum mae-

ftum dejedi, Quod & mulüs ordin. & fan&t. Ecclef, eít

cemprobatum & praceptum: precipue autem í(n ber Sdit

bejádfé. Qirden Crbn. quam . vid. apud' Dedekenn. Conf.

'Theol, Z Menér, 2. Secf. $. 1. cujüs verba hac funt.

Cnbs

li roollen tvir. aud) uné mit tnferm. Gbrififiden. SSegrábn

i(fen

^

yon benfpapiften bicr abfontetnbof toie mitnidyten mollen juloffea,

baf bie ungetaujfte Sinberlein , fo ettoa in. SXutterleibe gelebef

Jinb fobf atf bie fBelt gcbobren , mit ber Glteen unb. fürmebme

li ber 9Xuttee. fmerglidoee Quovigfeit umb 2mmfeebtungen ,

nicbt folfen €6rtfilid) begraben roctben: beun moa8 *on fold)en

&inberri 1ady GXtted CIBorf gu Dalten tinb st glátiben ift ? -Dae

beu toit 5usor at feinem Jvte aeticfoet. — COarum . follen fic mit

atl &orifil, Ceremonie, Gxlrite sg? Ovfange jür €t

ben bes

Mfigef

as

Y

fáfget toetbett,

ïIdv.ctgjgx vult Ordin. Ecclef. Sax, Ele&t. Z. gen,

art. Tit, 1. $. Soieioeil atd)

-

« &, C.Isepn;ai'ifgfjc $irdeneOrbn,

.L-ch, 17' '5' 3' ï:

.

,;'5. 3-

Szpee

r;iau,n,iq,äjccidit),' uüt hoc Sacramentum relí.

eio(isfimum ab

hominibus minus religiofis contemnatur &

pedibus qua(i conculcetur: ideoque & de hoc tanquam de

contrario in pre(entiarum agere neceffe duximus. . Nam ac-

cidere polfe, ex experientia haberzus , ut ünus vel alter Edi-

tuus vel ís, qui locum ejus tenet, nefcio, an Diaboli fuafu,

per ato baptifmo, aquam baptifaalem aliisad petitum ero-

get; vel ipfe ad ufus füper(titiofos utaturz Quibus quidem

obviam ire voluit Ele&. Sax. per Decret. Synod. de 40 1624,

hiíce verbis : 9fBegen 9fuàgicfiung pe8 Cauffpaffurs iff. anbete

iocit unfer ernfter QPBille unb Steinung , bof su COermcitung ab

fcà Sigerandys, bafftlbe oon Cuftode bep QXerfuft feineá otenfts

inb onberer. fdotoebren Gtrafen nicyt ecrfaufft , ned) verbanbet,

fonbetn (itadió im 33cyfeon bes Parteré an gebübrtidyeOrte g

ftagen, tb rcgaegoffen merbe, — Verum quomodo hoc fzpe

ex negligentia Pa(torum , qui interdum /Edituornm fuorum

fidei nimium tribuunt, intermittatur? non dicam,

$. 4. Quaritur itaque, (i quis /ditnorum huic ad.

serfetur , quali pona fit puniendus? Quamyis quidem olim

certa fit (latuta poena ; d, Deeret, $yuod. Íc. remotionis, illa

ramen neutiquam eft proportionata deli&o. . Quod & eluce-

(cit ex verb. d. Decret. tinp anberm fdmebrat Gtrafen.. Difpi-

ciendum igitur, quid

tali ca(ü obtineat? Certi autem juris eft,

oena in jure haud. definita, füccedere arbirium Judieis in

p

di

&anda coercitione. Farinac. i2 Prax. Crim. L. 1. Tit. 4

T

gus[l. 30: . 9. Tiraquell- . d pan. aemperand., cauf. 3t, n. 34.

(i vero arbitraria muléta cerram in jure^non . habet legem

Et

t:tamen

::;Præ('cfiptaml, fed :.,dc:,iüogem—,aJuri;p,critis petere jube

pl;rum-

plenítidüe hodie eati erþcäarä!?äimüä; relegationett) five

a

temporalemfeu perpetu

Xfu'

ftigationem;vel amputationena

fmanuss.

qua non raro cum

?...

antecedenti connedlitur: itenx

carcerationem, aüt etiam' mulctam pecuniariam ; nunquati

aütém poenam mortis G/eff. im cap. itquifitionis X. de accufat,

Quod & in terris Ele&oratus Sax. multis Conftitutionibus

comprobatum , ut Conflit. 4. 25. 41. 4. 45. P. 4. Patet igiturs

quod graviori, quam relegationis ad certum tempuss aut

in perpetuum ; vel fuftigationis porna afficiendi neutiquam.

fint tales Cuftodes aqua baptifmi abüténtes, cum nonineant

padionem- cum Dzmone : nec miagicis artibus quicquam

damni inferant hominibus , fed faltim fuperftitiofis remediis,

vel morbos vel fafcinationes depellere ftudeant. vid. Carpz.

2, D. $j. Proinde' etiam judicatidum eft pro ratione ufus. Si

ad magicos, pravosque ufus adhibita fit; paena etiam exafpc- —

rabitur v. g. fuftigatio cum relegatione, ita tamen, ut nom

deveniatur , ut jam'dictum, ad ultimum fupplicium. Quem

& in modum refponderunt Lipfienf. Scabini , qui cuidam cu«

ftodi, qui aquam baptifmalem muliercule dederat , quam ta-

men ftatim poenitentia ductus repetierat , poenam relegatio- -

nis ad aliquot annos dictarunt,

de alíis S. S. baptifimate

$. $ : Eandem etiam poenam

abutentibus famendam effe, ine bzfitatione ex generalitate

textus parilique ratione ftatuimus. v. g, (i muliercula fuperfti-

tiofz, vel vetule infantibus baptizandis corallia, margaritas,

aureos & argenteos globulos.& (imilia annectaot, ut imul

cum infante , ut loqui folent, baptizentur , ut fingulares inde

vires ac efficaciam confequantur; ad que omnia refpicit ge-

neraliter in Ele&. Sax, gez. ar£. de an. 15$0. Tit.6. Verf. SYa$

bod)mürbige Cacrament fell mif aller

bodyfier Sxeoereae , Gbrere

feidbtfete

tigfeit

biemgg ,-unb bbue cinige und)rijifidye ?äigbräucþc obet

figfeit bes Qen s obetümüeömbm, Oinfalté bet GitdbeteCbutiite

&er gebanbclf toerbér, — Specialiter autem ín ber. OBcomatif;

Sirdanz Otbrt, £. 2. e. 12, $. 20. Et in bet Otáfl, Cibmargb,

Sitdeit « Éorbr. c. 2. $. ?. ubi infimnl cautum; üt infantes in

totut denudentur; ne aliquid fuperftitionis locum habeat

vel dolus exercea

;-

J

tur, ibi: QfBie beiin aud) binfübro alleter t

fen bie Sinbet. ni

ót

cittgetoidelt , fibee ba8 daupt ollcii , fonz

betri bloB au$ ben

follei.. Sed.-

Sibinbcfn and) übet. ben &ib aetaufft merben

cum pagelle .

j

t&tct. fpera creverint;. plura ada

dere, hic füperfedeo mu

aque. lubens omitto. .Tu ine

terim , benevole Le&tor, ha

hc qualem qualem Opellam In»

auguralem (ereno pectore

füfcipé: A te aütem non rigidam

Cenfuram , fed 2quum

;

&xpédo judicium. Tandern..

?

. .RimDéo T,. O

M.qrosum huncliborem

. C(æpl, fació

D

"

A a

a

&

h)

u*

Plas uïirta. ii

i in egritudine conftitutüs baptizatut Pres-

G)QU

byter Jure Can. "ordinári néquit.

(2.) Baptizari poffunt

& dementes & dormientes.

an.non poteftih uxorem du«

(3.) Baptizatus Jur.C

eere filium illius qui eum baptizavit.

s

R.

Sed cogna-

lis quam fingunt Canones in tore

&io illa fpiritua

fioftro non attenditut,

(4.) Nemo cogendus eft

àd baptifmum.

(

ii 2Beepfctb

aige)þba*-

(5.) An füppofito infanti

:

. ptifius conferendus

€

V,

À

:

Neg. Si magis transtote

inátus quam cteatus conlpicitur,

(6.) naiéBas]euas etiam ex Jure Civ.

dempnüraü

oteit:

(7.) Bapuzati

is &inaxbaþriäapdus eodem privile-

audent.

ultis in locis etiam inter. Lutheranos Exor-

ol

M

&fmu

s inufünon eft, in aliis re&te fervatur,

(9.) Non baptizati non poffont efie Patri

ni feu Su-

Íceptotes.

merus Patrinorum geminandus

(iþ.) In bici/giggnu

( '1:) Abbates ; Monachi, & Moniales Patrini effe

neaueunt?

n tefti-

(1.) Competit liberis f;tïone munerum 3

moni-

2

thonium baptlf'mx aeceptgrum in bonis parcä-

..tum hypotheca,

( .) Si pater Patrinos yel Su(ïepteres ad bapt;fïæum

infantis invitare recufat , mater aliique cognan ad

invitandum admittendi fünt,

(14.) Judaus baptizatns füccedit Patri,

(1&.) Poteft quis nonnun

uam pro przítanda Hdc,a

ju(fione fpirituali requifitus: ofEcmmxliud hOHCs-

j

fte & licite recufare.

(16.), Patrinus pro füfcepto & vice verfa poteft te,

ftimonium ferre. .

(17.) SiMedici& Obfletrices concurrünt & hz affic-

mant,illi autem negant aliquam virginem adhuc

elTe, Medicorum fides pravalet.

— (18.) Si par numerus eft Obfletricum ahqüam vir-

inem effe affirmantium atque ncganuum

,magïs

aääxmannbus grcdendum ett,.

$ (o) S€&

dd

44 Clariff. DN, Doltorandum.

N, Tibi quam gemini Themisinélyta Juris honorem

Deftinat! hinc méerito munera larga feres.

Made animi Virtute, Deo ; Patrizque Tuisque

Chanor haud ulla lege tuendus eras.

Plaufus votivut,

N. C Lynckeu. D.

X zerra gremio jam furgunt agmina florum,

Turöague vaua fibi vilia ferta parat.

überis mgemx frut?u;, HAÁARTFNGE, tulifi ,

ui Tibi dant ingeus conciliantque decus

Floribus ex tnitidá , gemitis Permesfidos unda,

Serta Tbemrais ncódit mäz/tam Tibi.

: Gratulab,. £.l m.

Henr.. B. 3tot/ D. P z.

TE

baptizatum nova differtatio demonftrat ;

Perque hunc. BAPTISMVM datnova dona Themis!

Nobilif.. atque Clariffimi

Dm. HARTVNGII .

"honoribus optime meritis

" FELICITER ! acclamat :

Auguümus Henricus- Faíchius, D, P. P.

IT Doé&torales bene nanafcans honores

" Degelidis dantis BArrisM1 diíferis undis,

Pa

Aitéctiam requiem; & dulciffima gaudia coeli,

Hinc TIBI fplendidulo pro munere tempore euncta

Totius vitz ridebunt: florida Maji

Verficoloris erit TIBI valde femper imago!

Hifte Nobiliff. aique Confultiff. Dn, Doitorandoy Cóntevv 4ne 46

ainico [uo defecato gratulari voluit , debuis

3e6. Güriftepp Stündj/ D. Cuc. Prov, & Illuftr.

regim. Saxo- Jen. Adv. Ordin,

iL

Dum

£.

j

m tentas docte Ba»riswr tradere - jurg ,

DU

'Te doctum & Sacri juris inarte probas

Per Themidem dudum promiffi hinc dantur honores

D:gno, fraterno grator amore TIBI.-

lta Fratri jim dileétisffmo , de . Summis in lltraqut

qure henoribus

395 git)ufï. Spartung/ Phxl &J U D

abriqal, -

85 O tvciff fi cbs eibíid) auS/

N5

æawæertbe&er .sbmwurbeauacbaæf/

'ate Ct ber bteä qen « pemif» Soaug

3uttt erfïenmafg( betvate/

uno íi 9 pollene Btmfït (id) t[mte*?

o uf au

epn/-

fonft (tel[te mander bas Gubitemn ein:

e8 bliebe mandyes SSud) in ODindel ftecien/

mand) f(uges Spun foft 9If umb asb bebedeins

Openn nidyt €ntaelt wf Sycübe folate /

«if its ; tvas 9'Sertbeftet ,

Kj unteroroffean pat gentiadt :

(&t raucbe, wie & tput/ num foíd)et Q'*[rcen mow

Gt tvirb &»ie bóllia nad) tb nad) erfangen /

unb bafo tm Qurpure Sute prangen: -

etit äbemlö bátt-Spatot.

Ov5 Exc. þermD JSyatfungs

eóànctide Siffgaaofinfigafft.

E

f

d

.

-

t

"

—

x

z

-

J

W

M t

ii

m

-

A

-

EM

o

]

d

5

PT

PISSINIA

EVADVR

TOIASINISSIUMAZSEER.

A

-

"

io-Auera

— — À

&

(

l,

N'SS'.

T.

DISPVTATIO INAVGVRALIS JVRID!CA

-

G

9

BAPTISMO,

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

um

us

(iä

-

bivina adrpxrantc Gratia

Azttorz;:zte lÜufiyis im Inclyta Salana

JCronvM SENATYS

ä

SyB

PRESIDIO

VIRI

s

Magnifi , PreNobiliffmi , Confultiffpi atqua. Excellemiffmi

.

DN:NICOL.CHRISTOPH.

t

LYNCKERI,

11

C Conf"ummatlfï' mi , Ducum Saxon. Confiliarií

ä

eminentiffimi , Facultatis Turidici Senioris, ejusdemque Pro«

fefforis Primarii , Curiz itidem Provincialis ac Scabina-

10

l

tus Affefforis graviffimi ,

DN. Patroni Ac Promotorts füi omni aäjänwntm eultu etatem

pro fequendi

.PRO LICENTIA

Supremos in utroque Ture Honores ac Priroilegia suore

.

Majorum cape/fendi ,

m

Publice fubmittit dxsquxfiüom

]OH JACOB. $yattung/. Marlishuf, Thur,

44d D. April. Agpno M. DC. LX XXV.

E

EDITIO QVINTA.

Litteris

NUVERTHERIANIS

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

E