KaI15_qt_1
author: Bierling, Conrad Friedrich Ernst

N 12 45 11124468 021

üntaumkrtkrummm „

—

—.—

— —

— —

ga 1. 2)

RECTORE

ACADEMIAE MAGNIFICENTISSIMO
SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

DOMINO

FRIDERICO

HASSIAE LANDGRAVIO PRINCIPE HERSFELDIAE COMITE
CATIMELIBOCI DECIAE ZIEGENHAINAE NIDDAE
SCHAVMBVRGI AC HANOVIAE
QVVM
D. XVII IVLII A. R. S. ClIo Lo CCXLIX.

PRORECTORALEM DIGNITATEM

ADIRET
VIR AMFPLISSIMVS CONSVLTISSIMVS ET EXCELLEN-
TISSIMVS DOMINVS

FRID. GVILDIELMVS PESTEIL.

I. V. D. ElVSDEMQVE NEC NON MORALIVM PROFESSOR
ORDINARIVS LONGE CELEBERRIMVS

4AD HVXNC 40TM SOLENNEM

EA WA PAR EST HVMANITATE ET OBSERVANTIA INVITARET
PAVCIS DISSERIT

DE PRAEROGATIVIS D
ACADEMIAE RECTORVM N

CONR FRID. ERN. BIERLING & 2

HODIE ACADEMIAE PRORECTOR. **
RINIELII TYPIS I. G. ENAX A. T.

WeWe

7.

N

G
7 §

tiae, templum veritatis, ſcientiarum theſau-
, rus, modeſtiae et humanitatis palaeſtra, ciui-
lium inſtrumentorum armamentarium, amicitiae et humana-
rum virtutum officina, mirabilium animi voluptatum para-
diſus, fons vniuerſae in hac terra vitae beatae, et aurora quae-

dam communis omnium ſalutis praenuntia. Exhoc inuiden-
do elogio nemo eſt qui non intelligat, magnificum academici

corporis caput tale officium gerere, cuius dignitas ex ipſa aca-
demiarum apparet dignitate. Plura autem quamuis ſint mu-
nera atque priuilegia, quibus ad declarandam propenſisſimam
ſuam voluntatem Rectorem academiae exornarunt Imperato-
res, Reges atq; Principes, tum tria tamen maxime reliquis omni-
bus anteferri, et prae ceteris commemorari recte mihi videntur,

K 2 qua-

Academia, in qua diſciplinae libe-

rales florent, nihil aliud eſt, quam arx ſapien-

arum primum reſpicit peculiarem, quem occupat, loenm
ignitatis, alterum, maieſtatis alicuius in praeferendis ſceptris
academicis ſimulacrum, et tertium denique diſtinctum a plebe
Rectoris academici veſtitum, corporisque cultum. Locum
quod attinet, non tantum primum inter Ciues ſuos ſemper oe-
cupat Rector, ſed etiam interdum ipſos Imperatores atque
Principes, academicas ſolennitates praeſentia ſua dignatos, Re-
ctoribus earum ſingulari clementia inque litteras fauore pri-
mum conceſſiſſe locum, paſſim litterarum monumentis eſt
conſignatum. Sic Louanii imperatorem Carolum V. eum
forte ibi eſſet, Rectori loco ceſſiſſe et latus eius texiſſe IVSr. LIP-
gvs affirmat in Louan lib. III. c.3. Atque de Ioachimo II. Elect.
Brandenburgico cum a. 1506. ſolennibus quibusdam ſacris
academiae ſuae Viadrinae magna Ciuium academicorum fre-
quentia intereſſet, Rectorem itidem a dextra ſua collocaſſe,
cumque Rector, hac inopinata Nutricii ſui humanitate atque
clementia rubore ſuffuſus, omnibus modis hunc honorem
deprecaretur, dixiſſe: Sic nobis in praeſenti placuit; quo facto
Rectorem primo loco inceſſiſſe refert BECMANNVS in memor.
Fancfurt. cap. 3. pag. 45. er 46. et FkID. LvCAE in Europ.
Helicon pag. 36. In Natutis academiae noſtrae Seren. Fundator
ERNEYTVS glorioſ. mem. Part. V tit. III. J. 1I. ita loquitur:
Cum in ommi vita, et praecipue in publicis congreßibus,
ordinem aliquem ſeruari deceat, H vt in pro-
motionibus et aliis actibus publicis et ſolemnitatibus pri-
mum locum obtineat Rector Academiae, cui ſupremam in
tota academia iurisdistionem, lo-cum et audtoritatem

poſt nos proximam perpetuo decernimus et triluimus.
Aceptra vero praeferendi venia, quae altera erit Rectoris
fingularis dignitas atque excellentia, Academiarum mode-
rato-

= fhfhfhfhfhfhfhfhdhdhdhdhdhfhfhdhdhdhf—

—0

— — — ————

—

—

ratoribus quod fuerit indultâ, illud quidem non de ſumma,
eaque regia poteſtate atque maieſtate, ſed tantum de ſchola-
ſtico quodam in Ciues academicos imperio, vt et de honore
ſingulari, magnorum Principum aemulo accipiendum eſſe,
recte obſeruatum eſt. Magnae tamen gloriae atque honori
faſcibus academicis ducendum eſſe exiſtimo, quod his ipſis
faſces imperatorii regiique ſponte aliquando ſe ſubieciſſe le-
gantur. Memorabile eſt in hanc rem Ferdinandi Hiſpania-
rum regis factum. Etenim venit is Complutum, et ſuadente
Ximenio Cardinali, fundatore eiusdem academiae, qui la-
tus eius claudebat, collegium Ildephonſi inuiſit. Sed Re-
ctore cum patribus academiae e collegio in Regis occurſum
progrediente, cum praeeuntes eius ſceptrigeros ſatellites Re-
gii, qui et ipſi ſceptra gerebant, conſpicerent, et voce
intentiori, vt illi ſceptra academica ſubmitterent, aut depo-
nerent, inclamarent, humaniſſimus Rex, nihil ea re ma-
ieſtatem ſuam imminui ſentiens, Academicos ſolito modo
praecedere iubet, Muſarum, inquiens, illas acdes eſſe, in qui-
bus fas poſceret, vt Muſarum ſacris initiati regnarent. Qnin
etiam Knenas, occaſionem Rectorem ſuum honorandi
nactus, Regi indicat, niſi eius maieſtati moleſtum ſit, Re-
ctorem academiae ſtatum et ſtudiorum ſeriem breuiter recen-
ſiturum. Placuit hoc Regi, qui et voluit, vt inter ſe et Xi-
menium Rector incederet medius, quo vterque Rectoris ſer-
monem melius percipere poſſet, vid. LANSIVS comment. de aca-
demiis p. 54. et PHIL. CAMERARIVS Medit. biſtor. Cent. III. cap. 65.
Et de Eichrodio primo academiae Rectore in IVSTI REIFFEN-
BERGII orat. quae Rintelio acad. inſerta, ſequentia leguntur:
Non poſum facere quin ſingulariter commemorem, eximium Redcto-
ri magnifico habitum hbonorem, quem ſplendidiſſinn principis legati,
primarii nobilitatis viri conſiliornm arcanorum participes mcckuy de-
X-

men ſummis principibus inuſitato. Tertium imperatoriae cle-
mentiae documentum, quo maiorem dignitatem atque au-
cCtoritatem Rectoribus academiarum conciliare voluerunt Im-
peratores, eſt cultus ille corporis, quo eosdem induerunt,

plane ſingularis, et ab ipſorum Regum atque Principum cul-
tu, quo inprimis olim in ſolennioribus ſpectaculis publice ſe

conſpiciendos praebuerunt, mutuo accerſitus, nimirum pa-

ludamenti quoddam genus, ex panno ſerico purpurei colo-

ris confectum, cuius orae extimae auro ornatae, vt ſic in pu-

blieum ad celebranda ſacra quaedam academica prodeuntes

aliorum oculos in ſe conuerterent, omnibusque intuentibus
maiori eſſent religioni atque cultui. Forſitan aliquis cogitare
poſſet, haec arrogantiam ſcholaſticam ſapere, minimeque
cum humilitate Chriſtiana conuenire. Sed iſta vitia cum ſpe-
cie mihi imputari non poſſint, quia haec ſcribo hac dignita-
te abiens, eapropter non mihi, ſed ſucceſſoribus magnificis
me conſulere, quilibet fatebitur. Egregia verba ſunt b. ERN.

FRID. NEVBAVERI in recenſ. Rect. Ludov. omnium p. 5. Quod ſi

meam dicere licet ſententiam, ingemiſcendum potius eſt vanitati, cui

omnis ereatura ſicque etiam academica ſubiecta eſt, ſjaepiusque in-

gemui, atque illud Salomonis arn Coh. I, 2. vanitas vanitatum
et omnia vanitas! Eum omnibus regiis, principalibus aliisque di-
gnitatibus et diuitiis multo feliciorem iudico, qui vel minimus éſt in

regno coelorum. Taceo, quod hodie, Jaltim multis in academiis, vix

vmbra quaedam aut imago priſtinae illius eminentiae ſit reſidua.
Et ſi ea ſumma quoque et tantum non ſacroſancta fuerit, innume-
ras tamen curas, moleſtias, aerumnas deuorare debet vel Recto-
rum feliciſſimus, vt commode hic quoque vſurpare poſſis illud Moſis éX
Pſ. XC, IO. excellentia illorum labor et moleſtia, vel, vt Lu-
therus vertit- Wenns kôſtlich geweſen iſt, ſo iſts Mühe Vnd
rbeit

duxerunt, praeclaniſimo ſane gloriaz academicae exemplo, non ta-

—— —

Arbeit geweſen. Hanc miſeriam, quam elegantiſſime in-

comparabilis noſter FvNCCIVS deſcripfſit, in ſelect. orat. acad.
p. 354. ſeqq. ego ſatis ſuperque per integrum fere annum ex-
pertus ſum, inter praecipuas autem meae felicitatis partes
pono Succeſſorem me nactum eſſe Virum Ampliſſimum, Ex-
cellentiſſimum et Conſultiſſimum Dominum FRIDERICVM
GVILIELMVM PESTEL., I. V. D. eiusdemque et Moralium
Profeſſorem ordinarium longe celeberrimum, Societati Lati-
nae lenenſi honoris cauſſa cum decimum nonum aetatis ageret
annum adicriptum, Fautorem, Collegam et Cognatum Hono-
ratiſſimum. Is vnanimi Procerum voluntate electus, et de-

inde ab AVGVSTISSIMO FRIDERICO REGE Er SE-
RENISSIMO in terris Haſſiacis vICARIO GVILIELMO

FORTISSIMO ET SAPIENTISSIMO PRINCIPE cCconfirmatus
eſt. Non ſine inſigni laetitiae ſenſu recordor illius temporis,
quum Virum Laudatiſſimum et ad egregia quaequae natum,
d. 24. Apr. A. R. S. Clo Io cc XXXVIII. ciuitate academica do-
narem, meamque diuinationem ante nouem fere annos
publice propoſitam: ſpem facis certiſſinam, fore, vt propera-
tis paſſibus ad culmen eruditionis aſcendas, ornamento non vni tan-
tum Vrbi aut Academiae (ERNESTINAE) ſeæd vniuerſo litterato or-
bi futurus, immo repraeſentaturus olim ex aſſe magnum PA-
RENTEM, eſſe quam abundantiſſime impletam. Faxit
Deus O. M. per diuinam prouidentiam et benignitatem ſuam,
vt Academia ſub magiſtratu Viri Magnifici nouam diuque
deſideratam adipiſcatur gloriam et felicitatem. Oecurrunt
in matricula purpuratorum noſtrae Academiae, Viri Excel-
lentiſſimi imagines maiorum magno numero, non ſine de-
bita laudis commemoratione. Nam vt taceam illuſtrem
PARENTEM Academiae Seniorem maxime Venerabilem,
ra-

rariſſimo exemplotres Proaui DAVID. PESTEL. et BERN-
HARD. SCHVLTZE ICti conſummatiſſimi, nec non
DAN. WILHELMI hiſtoricus praeſtantiſſimus, Rectores
Vniuerſitati praefuerunt. Vt autem feſtum illud academi-
cum maiori ceremoniarum apparatu celebretur, vtriusque
Reipublicae PROCERES ea qua par eſt obſeruantia inuito,
velint honorifica ſua praeſentia actum illum exornare, ac
breuiſſimam et incomtam orationem de prouidentia diuina cir-
oa Academiam ERNESTINAM beneuolis auribus percipere. Ve- IC
ſtrum quoque eſt, Ciues humaniſſimi, quantopere Magni-
ficum PESTELIVM, ſuo quodam iure omnibus amabilem
colatis ac ſuſpiciatis, veſtra omnium praeſentia atque atten-
tione demonſtrare, nec non Academiae ſalutem calidis-
ſimis precibus vna nobiscum Deo T. O. M.
committere. CQ

P. P. Rintelii d. XIII. Iulii A. R. S. clo lo cc XLX.

OQ.- D. B. V.

RECTORE

ACADEMIAE MAGNIFICENTISSIM M
SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

DOMINO —

FRIDEKRIC

HASSILAE LANDGRAVIO PRINCIPE HERSFELDIAE C ..
CATIMELIBOCI DECIAE ZIEGENHAINAE NIDD aäñII
SCHAVMBVRGI AC HANOVIAE
QVVM
D. XVII IVLII A. R. Ss. Clo L CCXLX.

PRORECTORALEM DIGNITATEI

ADIREZ
VIR AMPLISSIMVS CONSVLTISSIMVS ET EXCEI.
TISSIMVS DOMINVS

FRID. GVILDIELMVS PES

I. V. D. EIVSDEMQVE NEC NON MORALIVM PROFII
ORDINARIVS LONGE CELEBERRIMVS

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

ET
AD HyNC ACTVM SOLENNEM
EA CA PAR EST HVMANITATE ET OBSERVANTIA IHNV
PAVCIS DISSERIT

DE PRAEROGATIVIS .
ACADEMIAE RECTORVM

CONR FRD. ERN. BIERLI MN. —

HODIE ACADEMIAE PRORECTOR. . △
RINTELII TVPIS I. G. ENAX A. T. 0 .

△ Copyright 4/1999 VXMaster GmbH wwW.VXmaster. com