viuit. Uñ Hieremie.Onagn inqͥt ſteterũt ĩ ru
pibo traxerũt ventũ q̃ſi dꝛacones.Exli.de na.
re.Onager indie magnũ ẽ aĩal ⁊ crudele.ſoꝛ⸗
mã aʒini hñs:et vnũ ſolũ coꝛnu in frõte.duruʒ
nimis ⁊ acutũ ac lõgũ ad beſtias orias debel⸗
lãdas.⁊ G̊ hʒ in medio capitꝭ.ſoleas etiã foꝛtes
etacutashʒ:vt iuuamẽ naturale q; ĩ alteriꝰcoꝛ
nu defectu ꝑdidit in eis recuꝑet. Plini.li.viij.
Onagri in frigida et licaonia pᷣcipui ſunt.

„ ODperationes

¶ Iſi Aui. Onagrikeli. azini ſilueſtris era⸗
dicat moꝝ: ↄfert ſuꝑ apoſtematũ veſtigia lini

tum. ¶ In emplaſtris etiaz heriſipile ponitur
c pꝛohibet ipſam. 5

¶ Arina aʒini ſilueſtris lapidẽ in veſica fragit
Actoꝛ. Ungula ſilueſtris aʒini ſi cõburatur

et bibatur epilentie pꝛodeſft

S

f.

õ

Capitulum. cv

Rrafflus. Alber. in li. de na.aĩalium
Oꝛafflus aĩal ẽ varij coloꝛis omnia

pꝛecedẽs aĩalia. In anterio:i parteẽ

valge altũ: ita vt capite extẽſo aliitudineʒ.xx.
uubitoꝝ in poſterioꝛi ãt ꝑte emiſſum.ad inſtar

ii

rxicibo ĩ nocte rugit ſil· in
die:⁊ in hoccognoſa eq̊ᷓ

A

Trattatus

cerii pedes hʒ: caudã. collũ extẽſũ:⁊ caput eqͥ

nũ ſʒ minꝰ ſit aliqntulũ coloꝛes multos hʒ: i
albũ er tibcũ hʒ frequẽtioꝛes.cum vidit ſe ᷑te
Pplates 9 immirari huc ⁊ illuc ſe vertit pꝛeb ẽs ſe
Hene videndum. hoc aĩaltꝑib noſtris viſum

Aſt. Et arabice vocatur ſera

6

Capitulum. cwif.

—
4 .

vt erperimentatoꝛ dicit.hoc mõſtꝝ dicit adel⸗
linꝰ phasinter ceteras beſtias ab inicio non

fuiſſe tale creatũ.ſed aliqñ ⁊ alicubi caſualiter

ex adulterina cõmixtione generari.¶ Oꝛaſiꝰ.
Iſidoꝛus.Oraſius in anterioꝛi ꝑte altũ.emi⸗
nens valde.ita vt extenſo capite.xx. cubitoꝛuʒ
gltitudinẽ poſſit attingere. In poſtenioꝛi vᷣo
pꝑte dimiſſum eſtinſtar cerui.Collũ hʒ extenſũ

caput equinũ.licet minus.pedes aũtet caudã
vt ceruus.pellẽ vᷣo ſic om̃i coloꝛe genere diuer
ſimode variatã vt hõ fruſira temotet artificio

naturalẽ eius pulchꝛitudinẽ imitari. Hoc ani

mal noſiris tempoꝛiba a ſoldano babilonioꝛa

tranſmiſſum eſt imperatoꝛi riderico roma⸗
noꝛum augnſio ⁊c. In pꝛccedenti ca.Albertꝰ

Pocenthaurus:et oꝛaſius.Exlib. de
ia. re. O nocenthaurus eſt anial mõ
ſtruoſum znatura bifoꝛme capiteſcʒ
aʒinino et coꝛꝑe veluthumano.faciẽ hʒ ſatis
Hoꝛridam. manuſq; ſoꝛmatas abiles ad oẽm
actũ. dum vocẽ pꝛomit ꝗᷓ̃ſi loquiincipit.ſʒin⸗
ſucta labꝛa vocẽ humanũ ſoꝛmarenõ poteſt
Hic poſt inſeq̃ntes ſe ligna vel lapides mittit

Rirx.Actoꝛ Orixẽ aĩal mũdũ ſm legẽ

Doꝛmierũt ſicut oꝛix illaqatus Exli.

de na. re. Ont eſt beſtia capꝛee magnitudinia
hire eobte ſilis. villi habẽs ſub mẽto Hec in
illa ꝑte affrice qᷓ caret aqᷓ generat.⁊ ideo ꝑpe⸗
tua ſiti ardet. Admirabile vᷣo remediũ ſitiẽtiũ

latrões getulie terre aq̃ carẽt certiſſimis expe

rimẽt pdiderũt qͥ hõ in ſiti eo duraret auxilio
q illo ſaluberrimo liqre veſic dictaꝝ beſtiaꝝ i⸗
fuſo ꝓ ꝑte modica vterent.hec beſtia ( ſicut e⸗

giptij tradũt) in exoꝛru canicule nataliter tri⸗

pudiare vide cõpage coꝛpis a viſibili ſentlẽ
te. ꝙ imber et frigus abijt.inſtentq;ʒ vapoꝛea
ferat et fruotus. Eſt aũt frigoꝛ: impatiẽs.ciñn

nec frigus nec niues defacile ſuſtinere pört

lud a nimal ſpecialiter deſcribit et appellat R

eum Oraffltus.

.
.

iuxta lib; Deu. De q̊ etiã dicit Jſai.

*

De Nnumalibus

Capitu lum. cx
D'acdnidncahnte dictꝰ ẽ ſiue ;

oĩmaĩaliũ ſit amicus:exccepto dꝛacẽe
ſiuc qʒ ex ſui gener ſocietate gaudet ⁊
ad eandẽ ſiłitudinẽ cqt accixit reddit. Pon
cm̃ oẽ v᷑ꝛ.Gloſa ſuꝑ Oſec, Hihil leone foꝛtiꝰ:
nihilq; pathera velociꝰ.Jõ ꝑ ꝓphetã ait dñs
Ego qſi phantera effraim et quaſi lco domui
iuda. Ex libꝛo de naturis rerum. Panthera
eſt animal variũ ac ſpecioſum nimis. Sũt qͥ
tradũt huic in armo maculã eẽ lune ſilem:⁊ in
terdũ creſcere rotundã ⁊ ad lune mutatõeʒ va
riari. Pli.li.i. Hñtq; pãthere qttuoꝛ mãmas
in medio rẽtre. Mares ãt in oĩ genere ſoꝛtio⸗
res ſũt femĩs.pᷣterq; in pãtherꝭ ⁊ vrſis.i Itqʒ
pãthera ſełoino parturit.cuiꝰ cãe rõ maiſeſta
ẽ. Nã cũ invtero mr̃is coaluere catuli maturꝭ

q; ad naſcẽdũ virib pollẽt.oduũ tẽpoꝝ moꝛas

Itaq oneratã fetibo vuluã tãq; obſtatẽ ꝑtui
vnguibo lacerãt:⁊ cffundit illa panũ ſeu rotiꝰ

Dimittit doloꝛe cogẽte. Ita poſtea coꝛruptꝭ⁊

cicatriſoſis ſ. edib⸗ gemiale ſemẽ infuſuʒ nõ he
ret acceptũ.ſed irritũ reſilit.Nã vt ðt Pli.A⸗

nialia cũ acutꝭ vnguibo freqnter parere ñ poſ
ſe vici ant᷑ em intrinſecus ſe mouẽnbo catulis.

Phiſi. Paniber ꝭ venãd is inſiſtẽtes hircani:
yeneno carnes üliniũt caſq; per cõpita ſemita
ru ſpargũt vt illax eſu pãthere ſeducant᷑. Sʒ
ille dũ excremẽta hois deuoꝛant cuadunt.
Poperationeg

¶ Auiccn. Pantberact pardus quando vene

num comederunt ſtercus hominis qucrunt et
comedunt.et ſic euadunt.

„7 „—

Apꝛo. Albertus in libꝛo de naturis
. mimalium. Pap:o animal eſt circa ce
ſariem habundans ciuitatem.paꝝ vul
pibus:maius lepoꝛum habens moꝛes.aduna
ta em̃ vllulant.Aliquando em̃ vno pꝛecinen
te et alus poſtea ſimul reſpondentibus.piloſa
autẽ ſunt hec animalia vt vulpes.Etvbi vniũ
iſtius ſpecici occiſum fuerit.cetera circa ipſuʒ
vlulant ſicut plangunt moꝛtuum.Et ſunt co⸗
rum voces adeo ſonoꝛe ꝙ cum eminus ſunt
tanq; ð pꝛopinquo putantur audiri. hoc aial
dicitur ſepulchꝛa hominũ in fame aliqᷣtiens i⸗
trare:⁊ cadauenibahominũ veſci.Et eſt quali
ſit compoſitum ex lupo et vulpe.

„
ve

—

Athyon. Albertus in libꝛo vt ſupꝛa⸗
Pathyon animal eſt.quod nature de
Wcoꝛem mirabilem habet.coloꝛe enim
purpureo pollens: adeo eſt radioſum: vt viſus
in ipſa quaſi ſcintillare videatur. Ooꝛtuũ au
tem ruboꝛem retinet pellem.ſed ſubducitur ra

Qioſitas. et eſt ad modum canis in quantitate

manſueſcibile valde et delectabile gaudet in
cibo. Quid am autem antiquoꝛum putabant

boc animal habere aliquid diuinitatis. Oſſe

huius animalis duriſſima ſunt et foꝛtiſſima. ⁊
nerui adeo foꝛtes.q non niſi magna violẽtia

valeant diruſßimm.
ðð O iU

Capitulum. cxij)
Arandruset pardus. Solinus. Pa
rãdrũ nutrit ethiopia:voum magnitu

capite ceruino:vrſi coloꝛe.pariter villo pfun⸗
do Hũc parãdrũ affirmant habitũ metu verte
re:⁊ cũ deliteſcit aſſimilẽ ſieri cuicunq; rei ꝓpxi
mauerit.ſiue ſaxa alba ſit.ſeu frutecto vitẽs.ſi
ue q; alii modũ pᷣferat.ſaciũt hoc idem in ma
ri polippi in terracameleontes ſedet polippus

et cameleon glabꝛa ſunt:vt pꝓnius ſit cutis:le⸗
nitatẽ pximantia cmulari. In hoc autẽ eſt no

uũ ac ſingulanihirſuciã pili coloꝝ vices facere
hinc euenit vt difficulter capi poſiunt.Iſidoꝛꝰ

Paardus ſecundus poſt pantherã eſt. genꝰ va

riũ ac velociſſimũ et pᷣceps ad ſanguinem:ſal⸗
tu em̃ ad moꝛtẽ ruit.ex adulterio pardiꝛ lecne
leopardus naſcit.et tertiam oꝛiginem efficit
¶ Ex li.de na.re.vt dicit magnus Baſilius.

Pardus eſt beſlia toꝛna et acuta nimis impe

tu coꝛpuſq; moꝛib auiũ conueniens habet: 2
varium in coloꝛe.ſaleu potius quaʒ curſum
pꝛedam inſequitur. In affrica pꝛopter ino⸗

piam aque congregantur viuerſe fere ad am⸗

nes ibiq; leene beſtis varijs vel vilis volun⸗

tate miſcent᷑.Et inde pardi pꝛocreari dicunt᷑.

HPHPpreratio nes
¶ Areſtotiles. Pardus ſicut et panthera q̃n

rit et comedit.

Capitulum. exiij

do venenum comedit ſtercus bominum que⸗

dine:ybico veſtigio.ramoſis coꝛnibo.

Trattatus

—

. TIEIRI= altr,, 1⸗

denaturis rerum Plloſus eſt animal
(ſicut gloſa dicit ſuper JIſaiam) qð in
hominis figura ſuperius incipit:ſed inſerius ĩ
pedes beſtie deſinit.qualem beatus NHieroni

mus in vita pauli heremite pꝛimi deſcribit: q;
ſuperius ſit homo frontem aſperam habens
coꝛnibus et in capꝛaruʒ pedes deſinens.Aſſe⸗
rit idem nulli eſſe dubium iſtud monſtrum in
oꝛiente eſſe captum.⁊ in Alexandriã miſſum:⁊
inde moꝛtuũ:ſaleq; inſuſum nea caloꝛe diſſol
ueret᷑ depoꝛtatũ fuiſſe Conſtantinop olim:vt
ab imperatoꝛe iam Iridcrico vid eretur. Fir̃a
etate delata ſuit regi Francie beſiia ad magni
tudinẽ canis. Caput quidem nõ multũ diſta⸗
bat a capite canis.ceteracoꝛpoꝛis membꝛa vt
homo pꝛoꝛſus habebat.Crura quidem nuda
vt homo. manuſq; bꝛachia:collũ album ac nu
duʒ habebat.Carnibo coctis vcſccbatur. Ita
decenter et modeſte mambus capicbat cibum

Dsinnsbiaun et Putoꝛius. Exli.

7 oꝛi ſuo infercbat:vt nullus dubitaret in hoc

quoniã humanũ modũ in talbe haberet.Ere⸗
ctum vt homo ſiabat.ſedebat vthomo. Puel
lis et ſeminis libentiſiime iungebatur.Et in ſe
xu viri ⁊ ſemine diſcretionẽ habcbat.Genita⸗
le membꝛum vltra qᷓ; coꝛꝑis qntitas eatigebat
habebat magnũ.ſuris igiũ ogitatũ hoc anial
crudeliſſime moucbat᷑:⁊ in hoies ſeuicbat.Ce
terum cum placatum cſſet inſiar hominis mi⸗
tiſſime et decentiſſime ſe gerebat.et mulccbat᷑

glloquijs:et colludennibo applaudebat. ¶ Ex

li.de naturis rerum. Pirolus eſi beſtia parua
maioꝛ quidem ſed non lo ngioꝛ q; muſtela: co
loꝛe rubea ſed in vẽtre candida. Miura agilita

——

De nimalibus

te viget. In arboꝛibus habitat.c. etus fouet
In quiete ſe gerit.⁊ de arboꝛe in arvoꝛẽ ſaltu
potius q;volatu tranlit.qᷓ;uis aliqũ cauda p
pennis vtat. Caudam em̃ villoſam pꝛope ad

ſui magnitudinẽ habet cuius ad viſum ſaltu

mouetur.Et ſi q gratia paſtus aquã tranſi

re cupit lignũ ad moduʒ leue ſuꝑ aquã ↄgerit
cui ſuꝑſidens (q̃ſi velum nauis caudã ſuuam
erxrigit.ſicq; vemo flante veriſicãs lingno traſ

uehitur. Eſtate cibũ cõgerit:quo viuat in hie

me. Ciuit aũt nucibo et cibo qͥ dulcis eſt liben

tius veſcit᷑. Jido.Putoꝛius a putoꝛe dictus

⁊c.quia nimiũ fetet.⁊ hoc maxime cũ iraſcitur.

bic ſicut et daxus. Habet crura in ſiniſtro las BE

tere bꝛeuia:in dextro longioꝛa.ardua domo⸗

rum inha bitat ⁊ penetralia.gallinaꝝ ac pul?;
gallinam capit aut pullum. caput in inicio pe

tit vt hoc deuicto in ceteris ei membꝛis labo⸗
rare difficile non ſit.

,

TCanitulum criiſ.

Egaſus. Albertus in li. de na.aĩaliuʒz
Dei animal ma gnum eſt et hoꝛ
ridum inethiopia.equi ſoꝛmam habʒ
alas vt a quila ſed multo maio:es.caput ar⸗

vt eo viſo cuncta fere animantia terreat gra⸗
ui coꝛpoꝛe.fuga mirabili.A larũ remigio ad/

„

iuti pegaſi potius currunt qᷓ pꝛouolan. ⁊col

liſo aere virtute pennarũ ad inſtar turbinisĩ⸗

pellunt yentos. multas eſcas deuoꝛant. Inqᷣ;
cte mouent᷑ infeſtiſnnt animalibus:⁊ bocma

xime bomini

. 2
.

.
.

Capitulum. xu
IJsargus. Barthbo. inli. de ppᷣ. re. Pi
* gargꝰ ẽ aĩal mũdũ q̊ ad eſu.vt patet
Deutro. xiiij.⁊ ẽ aĩial coꝛnutũ ⁊ barba

tü ſicut hircus. minꝰ ceruo.maiꝰ hirco.yñ ſi⸗

milis eſt hircoceruo ſʒ lõge minꝰ.qre infra de
tragelacho ruminat ſicut hircꝰ finditvngu
lam ſicut ceruus.⁊ ẽ aial agreſte magne velo
citatꝭ:nemoꝛa inhabitat ⁊ deſerta. Hugo ãt
dicit ꝙ pigargꝰẽ auis ꝑua ⁊ depᷣſia.vnde ðde
a pige qð eſt depꝛeſſio Sʒ i DHeutro.ſuppõit

paiali qdrupede q e ſile hircoceruo. vt ibii
hnõ dʒ ſqibi qᷣdã ſcribũt philargũ: ſed male.

ᷓ8ùgt patet in libꝛis coꝛrectis.

M

Trattatus

Capitulum. (xvj.
Igmei. Bartho. vtõ. Pigmei ſũt ho
Iymines ꝑui ſtatura cubitali.q̊s grecia
I¶ cubito pigmeos vocant. Hi mõtana
Indie tenẽt:qbus vicinus ẽ oceanꝰ. vt dicit
Papias. Sed ðᷣt Augꝰſic.Pigmei im̃ ſemi
cubitales ſunt.qui tertio anno ꝑfectiſunt eta⸗
tis.ſeptimo ſeneſcũt. Dicunt᷑ aut pugnare õ
grues.a qo armati ferro aliq̊tiens deuincũt᷑
De pigmeis ãt dicit Pli.lixij.ca.iij.Pigmeci

ceruos vt ſunt dodrãtes nõ excedẽtes ſalubꝛi

celo ſemꝑ vernãti habitãt in terra temperata
montibuscompoſitis ex ꝑtibus aquilonisq̊s
grues infeſtare fama eſt.Qui incidentes arie
tũ capꝛarũ doꝛſis armati ſagittis vero tem⸗
poꝛe ↄgregato agmine ad mare deſcendũt et
oua ⁊ pullos gruum ꝓ viribo deſtruunt ⁊ con
ſumunt.Et hanc impeditionẽ faciunt tribus
men ibo:quod ſi nõ facerẽt futuris auiũ gregi
bus reſiſtere nõ valerent. De pennis autciu

arũ et ouoꝝ putaminibo ſibi caſas faciũt vyt

dicit idem Et ſubdit Areliotiles. Inquit in
cauernis viuere pigmeos tra dit

!
.
“

Tapitulum erviſ

biant ex boc. Poſterioꝛpars pulli eſt maioꝛ ꝑ
te anterioꝛi:et cũ iuucneſcit creſcit pars ſuꝑioꝛ
⁊ ꝓpter hoc erit cleuacio anterioꝛ ꝑtis coꝛꝑis
multoꝛum equoꝛum magis q; poſicrioꝛis.Et
ideo quando eſt pullus poteſt pede poſterioꝛi
tangere caput ſuuʒ.quod facere nõ poteſt qñ
peruenit ad etatem. Jſi.li.viij. Circa aũt pul

lum equinũ hoc vltimo animaduertas:qꝛ paſ

ſum ſuauemvel durum quem aſſueſcit in iuuẽ
tute vix potelt dimittere etiam inſenectuie ⁊c
Superius in ca.liij.dictum eſt. quare ibideʒ
vide de Equo.

—

“=

Capitulum. (xviij)
65 Ulex.Ex li.de na.re.Pulicies voati

ſunt eo q in puluere magis nutriunt᷑.
Patet pulicẽ eſſe venniculũ nigruʒ ⁊

—

munutũ quidem.ſedvalde pungitiuũ.mavime

aũ t temꝑe eſtiuo et pluuiali.Saliunt aũt po
tius q; volant.nocte q; die magis hominẽ in
feſt ant.Et niſi vehemens toꝛpoꝛ aut ſomnus
grauis in membꝛis ſit ſe tueri nõ poteſt.Cum

quis manũ adbibet celerius fuga dilabuntur

nec inu eniri queũt.

Sprerationes

O ledr us. A lbertus in li. de ꝓpꝛietati
Ho re. Poledrus ðᷣ eque filius ſiue pol

2
„

ſubiectus. In cuius fronte vt ðᷣt Areſtoti.li.
vij.inueni᷑ ycona moꝛ.id eſt amoꝛis veneſici
um.q naſcit᷑ ⁊ lam bũt matres equoꝝ lingua
⁊ tondũut illud.⁊ mu lieres incantatnces puer

2.

lus eqnus.qm̃ diu matris vberibo eſt

¶ Erxrli.vtõ.Cõtra pulices optimũ remediuz
comni veſpere coꝛpus abſinthio fricare.vel
herba eadẽ cũ oleo cocta coꝛpus perungere.
¶ Pulex in duas partes diuiſa reuiuiſcit.
¶ Ra ſi. Si aqua in qᷓ̃ tribulicocti ſuerint do
mus roꝛet᷑ pulices oĩno deſtruent᷑.¶ Aqua

—

ſiliter in qᷓ uta coquit aut oleãder cos interſi

vrd

De nimalibus.

cit. ¶ Aui. Ad effugãdũ pulices aſpergit᷑ do
mus cũ infuſione coloòqᷣntide.tũc em̃ ſaliũt et
fugiũt.⁊ ſił ex decoctioni rubꝛi.i¶ Dixerũt ãt

inungantur . ſuper ſe aliqs appenda t. aut ex
eis ſe cingat.i¶ Aui. Stafiſagria cũ arſenico E
pediculos interficit:et ſimliter argentũ viuuʒ

◻ ° $ dN

quidã ꝙ qñ ſanguis hirci ponit᷑ in fouea ĩ do
mo apud eũ ↄgregant᷑:dcinde moꝛiunt᷑.i. Si

mily aggregant᷑ ſuꝑ lignũ linitũ exadipe heri
cij.¶ Itẽ fugiũt ex odoꝛe caulis.et ſolioꝝ oli⸗

andri.¶ Palladius. Pulices fugant a murca

ꝑ pauimentũ frequẽter aſpera:vel cimino ag⸗

greſti cum aqua trito vel cucumeris agreſtis

ſemine aqua reſoluto ſepe infuſo.

extinctũi ¶ Precipuum remediũ eſſe dicinu fre
quens ablutio coꝛpoꝛis ꝛc.
EE

.

. Z
S
5
. 2 ℳ
3,
4 2 * 2
* o .
7 5
2„ S 7
. 1
„ t.
2
7 .
S — 7—
2 , — = —
E — — WN
„ . —.— —.——— 8
= — — —.. — —
—

NSEdiculus. Iſido. Pediculi ſunt mes
cutil:a pedibo oicti.vñ pediculoſi dicti
ſunt qͥba pediculi in coꝛꝑe cffcrueſcũt
Exli.de na.reꝝ.Pediculi dicunt᷑ a numeroſi⸗
tate pedũ.hoc malũ cx ipᷣa hoĩs carne creatur
indubitanter:⁊ tũ inuiſibilr. hos nõnulli de ſu

doꝛe hoĩs. ali de poꝛis et euapoꝛationibus gi

gni dicũt. Halv. Accidit aũt peregrinanti co

pia pediculoꝛũ in coꝑe ꝓpter ſudoꝛem et pul-

uerem ac balnei paucitatem.

Hoperationes

¶ Haly. Quod eũ euenerit coꝛpᷣpᷣegrinoxvł

alioꝝ cathaplaſmet᷑ cũ argẽto vino.occiſo cũ
oleo.adiũcta ariſtologia lõga mane q̊z balne

um ingicdiat᷑.et coꝛpus eiusfricatione valida
mũdct᷑.¶ Raſi. Pediculoꝝ generationẽpꝛohi

bẽt vſus balnei ⁊ lauaqi:panoꝝ frequẽs mu⸗

tatio ꝓpꝛieq; vt panus qꝗ carni adheret lineus

ſit huiuſt modi.pediculos interficit argẽtũ vi⸗

uũ extin ctũ ſi oleo inficiat᷑ ex oleoq; fila lanea

Capitulum. cxrix.

Orcus. Exli. de na. ren. Poꝛcus ẽbe⸗

ſtia ſeua et immũda ⁊ obſcenis locis
greatiſſime cõmoꝛat᷑ Actoꝛ.Poꝛcꝰnõ
ruminat:⁊ ideo interim mũda ᷣm legẽreputa
tur. Mundis ⁊ immũdis indifferenter veſci᷑

in luto delectat:roſtro lutũ ſuſfodit: hoꝛret.. ⸗

tiſui planctus ad linũ vel ad cibũ redeũt.Fer⸗
tur ãt nullũ coꝛpus aĩalis ĩterius ⁊ diſpoſitio

grinnit: pcipue aũt vno ꝑcuſſio cetei grinniſt
⁊ q̃ſi cõpatiensilluc cõueniũt.ſed ſtatim obliꝰ

ne ⁊ nũero poꝛciũ ſic aſſimilari hũano coꝛpoꝛri

ſicut coꝛpus poꝛci. Uñ Phiſici ⁊ alij interioꝛa
hũani coꝛpoꝛ inueſiigantes.poꝛcoꝛum interi

oꝛa q̃ſi quoddã excmplar inſpiciunt. Ariſtoti

lee. Poꝛcus viij.menſium coit.ſed nũc debile
quid generat. Multos filios facit ꝓpter mul /

titudinẽ ſpermatis:cetera biſulca paucos faci

unt. viuit autem vſq; ad annos xv. Lũ impin

guat᷑ coire põt omni tꝑe. Poꝛca pꝛegnans eſt
qttuoꝛ menſibo:fertilis eſt in fetu.parit em xx:

filios:⁊ lactare nõ ſufficit. ꝑ totũ ventrẽ hʒ ma

millas.Ex li.de nater ſaecr habet ptateʒ
alibe. poꝛce autẽ intãa⸗

coeundi multũ pᷣ alijs aĩ

tum cfferari dicuntur in coitu:vt hominemla
nient.maxime candida veſte indu tum. Phiſi.
Agrelſtes poꝛci tẽꝑe coitus bellicoſi ſunt. Et

doe, d

lapides frangatc.

Trattatus

vt habeãt durũ coꝛiũ coſfricãt ſe arboꝛib.et p⸗

modũ intrant lutũ:deinde lutũ illũ deſiccant:
poltea pᷣliant᷑ itatũ vt ãbo vłvn eoꝝ moꝛiat᷑

„DOPperationes
¶ Zui. Poꝛci ſanguis et hoĩes ſiles ſũt in oĩ
re ſilr et carnes amboꝝ.iva vt qͥdã vẽdiderũt

carnẽhoĩs ꝓ carne poꝛci.⁊ latuit donec in ea ĩ

ueti ſunt digiti hois. ¶ Saguis tñ poꝛci debi
lioꝛis eſt virtutꝭ ſanguine hoĩis.i¶ Fel poꝛcinũ

ceteris fellibo debiliꝰẽ:ſolutiuũ tñ malichimi

¶Adeps poꝛcinꝰ valet ad apoſtemata et ad

ignis aduſtionẽ. ¶ Stercuspoꝛcinũ cũ aqua
⁊ vino contert ſputo ſanguinis ⁊ doloꝛilaterꝭ

Itẽ ſtercus ſiccũ cũ aceto bibit᷑ ad infirmi⸗

tatẽ lacertoꝝ.i¶ Os cauille poꝛci ſi cõburatur
⁊ ficent᷑ eo dentes ſolidant. Cotiũ poꝛcoꝛum

ꝓadelt albedini oculoꝝ.ſed ei

—
——
— — .

Ader. parias:pꝛeſter. Exli.dena.rex.

tre aureo et doꝛſo virenti. Huius flatus adeo
noxius eſſe ðꝛ:vt ſivirgã recenter ceſam oꝛi eiꝰ
adhibeas.coꝛticẽ eius flatu ſuo faciat in veſi⸗
casfelleas ebullire:ſed et fulgentẽ gladiũ ſi oꝛi
eius adhibeas veneno eũ inlicit.et vſq; ad ſũ⸗
mũ gladij ꝑcurrens.Hic cũ hominẽ in pede ꝑ

cuſſenit:venenũ ad cetera mẽbꝛa ꝑ momerum
decurrit.⁊ q̊ͥ p nimio exceſſu caloꝛis eiuſdẽ na

ture cuius ignis.qͥ ſemꝑ aſcendit.Cum auteʒ

aſcendẽs coꝛ tetigerit.tunc hõ cadit et moꝛt᷑.

us ꝓpꝛietas eſt vt

Padera ẽſerpẽs in germania ad groſ
ſitudinẽ hũani bꝛachij. coloꝛẽ in ven⸗

Cõtraq; remedium eſt:vt homo pcuſſus inpe

de.ſuſpendat᷑ in altuʒ ꝑ pedes demiſſo capite

ſicq; venenũ nequit alcendere.ſed inſerius lo
cus exciditnr et per medicamenta ſanat.

¶Iſi.· Parias eit ſerpens qͥ ſemꝑ in cauda am
bulat.et ſulcũ facere videtur. Pe qua Luca.

Ouo contentus iter cauda ſulcare parias

ti ⁊ vapoꝛanti currit. Unde poeta.Oraq; di⸗

ſtendens auidus fumantia pꝛeſter. Hic quem

ꝑcuſſerit diſtendi enoꝛmiqʒ coꝛpulentia neca

tur.exuberatũ em̃ putredo ſequit᷑: Alexander
Preſter eſt ſerpens fumũ exalans:etin moꝛſu
ſuo tumoꝛẽ tm homini leſo adducẽs vt huma
na pꝛoꝛſus foꝛma geat.

Capitulum. exxij
Ana. Iſido. Rana a garulitate vo
Re eſt. eo ꝙ circa genitales paludes
vSſtrepit:et ſonos vocis impoꝛtunis cla
moꝛibus reddit.i¶ Ex libꝛo denaturis rerum.

Ranarum coitus ma gis eſt de nocte qᷓ ð die

et in eoꝛum coitu magna eſt moꝛa multumqʒ
ſeminis effundunt. Ranas habet mare que

alas habeot. Et omnis piſcis fetus nutrit pꝛe
ter ranam. ¶ Iſidoꝛus. Ranarum quedaʒ qaqᷓ
tice dicuntur:quedam paluſtres. quedaʒ rube
te ob id:quia in vepꝛibus ſunt grandioꝛes cũ

ctarum.Alie calamite vocantur eo qꝙ; inter a⸗

rundines et frutices viuunt.minime omnium

et viridiſſime muteqʒ ⁊ ſine voce ſunt.i¶ Exli.

de na. re. Rana vermis eſt quãdoq; coloꝛexi
ridis.ſed illa q rubet detenioꝛ eſt loquax eſt:et

8 & U d d

X

De nimalibus

aut leditur. In auguſto menſe nũqᷓ poteſt os
ſuũ pꝛo quolibet miniſterio cibi vel potus vel

vocis aperire. Quod ſimanu vel baculo tem⸗

pt auenis difficulter aperire poteris.

Dperationes
¶ Pli.li. xxxij. Kane iecur geminũ eſſe dicunt
Itẽerane ſi viui ↄcrementur in olla:cinis earũ
cu melle alopitias replet.ac meliꝰ cũ pice liqͥda
¶ Jus rane in patinis decocte tuſſim fertur
lanare.i¶ Uermes nati in hoĩe ranarũ tollunt
felle:pꝛodeſt ⁊ febꝛi ranarũ felliũ cinis.
¶ Ranis ex olco et ſale decoctis vt ſuccus ſoꝛ
beatur thetano medet᷑.i¶ Auicẽin ij.canone.

mis rane poſitus ſuꝑ ſanguinis locum reti

net eum. ¶ Idem conlert apoſtematibus coꝛ⸗
darum iuncturarum ſuper effuſuus
¶ Ra necũ ſale et oleo decocta dicitur eẽ be
zabar lepꝛe ac vermiũ venenoſoꝛũ comeſta
¶ Ex decoctione rane fluuialis os ad doloꝛẽ
dentiũ colluitur et ſedatuur.
¶ Loꝛpus rane petroſe etpꝛopꝛie pinguedo

eiusfacilem facit dentium eradicationem.ipſa

q; dentes eijcit animalium qũ ſumũt eaam.

Capitulum. cxxii/
Aunglfer et roſurella. Albertus in lib.
de naturis aĩaliũ.Rangiter aĩal eſt in
aqlonis partibo verſus polumarticum
generatũ.et in partibo noꝛuegie et ſuetie. et in
his que ſunt minoꝛis latitudinis regionibo ge
nerautm. Et dicit᷑ rangifer quaſi ramiter. Eſt
em̃ quaſi ve figura cerui.ſed maius coꝛpoꝛe et
roboꝛe foꝛtiſſimum et fuga celerrimuʒ.tres oꝛ⸗

dines coꝛnuum gerena in capite et in quolibet

habens duo coꝛnua. ita ; caput eius videt᷑ xᷣ
gulis circũpoſitum:duo ex his ceteris maio⸗
ra.habet in loco coꝛnuũ cerui.et hec efficiunt᷑
in beſtia perfecte quantitatis.aliquãdo quin⸗
q; cub itoꝛum ⁊ ramoꝛum vigintiquinq;. duo

aut quaq; in medio capitꝭ que ſunt lata in mo

dum coꝛnuũ dame.et ſunt circũpoſita ramis

multis et bꝛeuibus.duo aũt alia hʒ in fronte.

Et cum his omnib magis pugnat contra be⸗

ſtias aduerſantes.i¶ Iſi. Roſurella eſt anial

circa aquas habitans.vt frequenter muſtela
maius⁊ pirolo minus.In doꝛſo ſubruſum.in
ventre candidũ. In terra facit habitacula.di⸗
gerit ſtercus odoꝛiferũ valde.et muſco ſimile

in odoꝛe.ſed impar virtute.et odoꝛisviolentia

Liſus hominũ fugit vno tamen in loco ſter⸗
cus illud cõgerit et hoc mirũ in beſuia:quia bo
num ſuum pꝛeſio omnibus accipiendu ponit.
quo videaturbonum non inuidere MZM

2— 9 7 7 5
Capitulum. cxxiuiſ/
¶ Attus et Soꝛex. Actoꝛ. Rattus ſiue
CQD glis et ſoꝛex ſpecies ſunt.Et cum ſoꝛici
BSnomen muns communis vulgariter
appꝛopꝛiatur.econtrario rattus in medicoꝛuʒ
libꝛis quaſi ꝓpꝛio nomine mus vocatur.vnde
et medici ſimo ratti adalopitias vtuntur.qui
tamen videlicet rattus venenũ in cauda geſta
re dicitur. Eſt autem rattus duplicis generis:
ſcʒ terreſtris et fluuialis.Exlibꝛo.dena.rerum

Rattus eſt murũ genus multo ceteris maius

hi adeo pernicioſiſunt.cũ libidine accendunt
vt ſi eoꝛum vnina partem aliquam hominis

d

OR

nudã attigerit carnes ei?vſq; ad oſſa putreſce
re faciat.nec vulnꝰ in cicatnicẽ vlteriꝰ inducit᷑.
yſið. Soꝛex latinũ eſt vocabulũ.co q; aĩal
huiuſcemodi rodat ⁊ in modũ ſerre pꝛecidat.

Dperationes.

Belberꝰ. Si domũ ſuffumigauer cũ vngu
la muli ſinidtra nõ remancbit in ea ſoꝛeerr.
¶ Plinius libꝛo i. Aures ſoꝛicis ſunt piloſe.
q¶ Dyaſcoꝛides. Fimus autẽ ſoꝛieis cũ aceto

tritus alopicias emendat cum roꝛemarino.

¶ Zuſus ac bibitus calculos excludit.

Capitulum. lxxu.
Egulus. yſið. Regulus ipe eſt baſili⸗
ſous ſq; ſerpes lõgitudine ſemipedalis
Salbis maculis lineatꝰ. Idẽ ⁊ ſilus dꝛ

ꝗaꝛ ſibilo occicit anteq; moꝛdeat vłexurat. Re

guli ſieut ⁊ ſcoꝛpiões arentia queq; ſectant᷑.et
poſtq; ad aqs venerint:ꝓdrofobas ⁊ limpha
ticos faciũt. Gloſa ſuꝑ E ſaiã.liiij. Regulꝰipᷣe
rex ſerpentũ qͥ ſolo viiu ⁊ flatu abſoꝛbet volu⸗
cres: occiditq; hoies. Unð de achab ⁊ filio eiꝰ
Eʒechia ſic loqui ꝓpheta. De radice colubꝛi
egrediet regulus ⁊ iemen eius abſoꝛbẽs volu⸗
crẽ.E ſt aut regulus lerpẽs pẽnatue.vnde vbi
iuxta tranflationẽ noſtrã legit volucrẽ abſoꝛ⸗
bẽa: in hebꝛeo iuxra Hieronymũ legit᷑ ſerpes
volãs.Actoꝛ.Ninc ctiã albi ꝑ eundẽ ꝓphetã
Dici. In terra tribulatiõis ⁊ anguſtie leenã et
lco.ex cis vipera ⁊ regulus volas. Androma⸗
chus in libꝛo de ↄſectiõe tyriace. Regulus qͥ
et baſiliſcus ſerpẽs eſi ſubalbidus.ſuꝑ cuius
caput ſunt tres pilei.Quẽ cũ videt aliqs pau⸗
Popoſt moꝛi.et qñ ſibilat moꝛũ qͥ audit ſibilu

inferius in tractatu de aubus.

Trattatus

eius. Oĩs quoq; beſtia deillo moꝛtno come⸗

dens itatim moꝛit᷑.Et eſt malignioꝛ ſerpenuiũ
nec aptus tyriace.¶ Joꝛath. Regulũ ſi quod
animal viderit vel audierit ydropicũ cen idtur
et moꝛit.De boc amem regulo plenius dicet᷑

.

—. .
„.
S .
S g.
. r.- . . . —— 4
.
4
1 1 1,

Capitulum. cxxvj.

Inocerhalus ⁊ Rinoceron. Phiſiolo
QRgus. Rinocephalus ccruicem habet
Sequinaã cũ vniuerſo coꝛpoꝛe.flammis
quas in oꝛe aſpirat hoĩes ꝑeunt.i yſid. Ri⸗
noceron grecelat ine interptaĩ in nare coꝛnu
IJdẽet monoceron:id eſt vnicoꝛnus.eo q vnũ
coꝛnu in media fronte ha beat.pedũ qu attuoꝛ
ita acutũ ⁊ validũ vt quicqͥd impetierit aut vẽ
ſilet aut ꝑfoꝛet. Nam et cum elephantib ſepe
certamen habet. et in ventre vulneratum pꝛo

ſternit. Lante aũt ⁊cz eſſe ſoꝛtitudinis vt nulla

venantiũ virtute capit. Sed ſicut aſſerũt qui
naturas ai aliũ ſcripſerunt.virgo ⁊ puella pꝛo
ponitur que venienti ſynum aperit in quo ille
omni ferocitate depoſita caput ponit:licq; ſo
poratus velut inermis capit᷑.¶ Exlib. dena.
re. Rinoceros qui et monoceros habere dicit᷑
in media fronte coꝛnu robuſtiſſimũ in longitu
dine quattuoꝛ pedũ.E oq; aduerſus dephan⸗
tes pꝛeliat᷑ naturaliter aluum petena quaʒ ſo⸗
lam intcdligit ictibus ſuis peruiam. Cũ auteʒ
a venatoꝛib capi c ſola indignationeſuꝑer
bum anial moꝛũ.De illo inſerius in capuulo
v nicoꝛnus plenius dicetur

De nimalibus

vocat᷑ alpheed.et eſt venatrix muſcarũ

Re Aui. Rutela ẽ aial ſile

ESpss eius ſunt multe ᷣm Bal.Eſt ei

quedã rubea rotũda.q̃dã aũt alba rotundum
hnavẽtrẽ:paruũ os ſtellata.⁊ ipᷣa ẽ acuti doꝛſi
cũ lineis lucidis.quedã vᷣo citrina ⁊ piloſa.⁊ q̃
dã vuea.ſ.ad nigredinẽ ðclinãs:q̃dã ſoꝛmical
q̃dã veſpal.q̃dã egyptiaca.Ex moꝛſu ei eoꝝ fit
doloꝛ vehemẽs:⁊ facit accidere doloꝛẽ capitis

vehemẽtẽ ⁊ ꝓfunditatẽ ſõnij ⁊ ſuccedit eimoꝛs

HPHoperationes

¶ Aui. In cura moꝛſuũ ipoꝝ admiſtrat᷑ canõ
vlis ð attractiõeꝛ ſuctõe.⁊ linit᷑ cũ aq̃ ſalſa dã
turq; tyriace fini.i¶ Balneũ⁊ tyna velocioꝛes
ſunt res in ſedando doloꝛes eoꝝ:cũ em̃ hume
ctant᷑ in tyna doloꝛ ſedat.et cũ egrediũt᷑ ab ea
redit.yñ opoꝛtet vt iugiter ⁊ oĩ hoꝛa balneent᷑

granee qᷓ

2

Capitulum. cxxvif
Bana ſiue rubeta.Actoꝛ.Rubetũ eſt

M aial ac venenoſũ. rane genꝰ? qð vulgo

caſſan ðꝛ.Exli.dena.re. Rubeta di⸗
uerſis referta medicaminibus:qũvult deponit

ac relumit. ⁊ hec aſſidue in paſiu facere dicit᷑
Uenena vo nũq; deponit:ſ tãq; arma ſua pe⸗

nes ſe reſeruat. Habent gemina coꝛnua vene
ficioꝝ plena.i¶ Pli.li.viij. Rane mubete qrũ et
in terra et in humoꝛevita eſt:plurimis retexte

medicaminibo deponere ea aſſidue ac reſume
re paſtu dicunt᷑venena ſibi tm̃ reſeruantes

ODperationes

¶ Carnibaſvt vicit Iſidoꝛus ſem in hama
poſitis ꝓpꝛie purpuras allici certũ eſt:·

¶ Contra venena marini lepoꝛis et rubete ci⸗

nis earũ remedio ẽ in aqua potatus

apitulum. cxx ix.
2Rmãdra dicta ẽ eo ꝙ; p in⸗
cẽdia valeat. Cuiꝰ inter

oia venen ata maxia vis

mfBmmãdraquã nõnulli came
llleöté. i. leonẽ terre vocãt
t aial qdrupes. facie
hñs lacerte.vel( vt ðᷣt Areſto.)faciem bʒ inter
faciẽ poꝛci et ſimie.in igne viuit:et incendium
extinguit:pfert etiã q̃ndã lanã pallidam.de q̃
cõtexte ʒone cõburi nõ poſſunt.Eſt aũtſplene
carens:⁊ cõtra oĩa aĩalia.Jecur bʒ in ſiniſtra
parte. In extis quoq; viſceꝝ magne e in es

kéẽ. Ex li.de na. reꝝ. Sala

vgaqrictas ꝗ ceteris aĩalibo:macxa eſt valde.qꝛ

pgrũ hʒ de ſanguine.Jdeoq; timorola ẽ val⸗

de qꝛ diminui in ea caloꝛ qͥ ẽ incentiuꝰ auda⸗
cie.Coloꝛ eius ẽ variꝰ ac ꝑ momẽta mutabil.
Oua gallinaꝝ moꝛe gignit. et ex eiꝰ fetus pꝛo⸗
ducit. In h̊ at genere nõ ẽ maſculꝰneqʒ femia
ſed oẽs gignũt.¶ Alexander papa(vt fertur)
Ex huius aĩallana veſtimẽtũ habuit qð cum
ad mũdiciã aliq̃ndo lauari deberet:nõ alijs a

quis abluehat᷑.niſi ꝙ in ignẽ ꝓijciebat᷑.⁊ ꝑ ig⸗

nẽ candeſcebat.i¶ Pliniꝰ.xxit. Panis coctus
linguis a ſalamanòra cõtactis interfiet

Dperationes

¶ Dyaſ. Salamandre vᷣtus ſtiptica ẽ et cali⸗

da recteq; miſcet᷑ medicaminibo ſtipticis:⁊ im

pꝛobos capillos qͥ ſunt in palpebꝛis ãputat.
¶ Seruat᷑ aũt ſic.caput et pedes ei tolluntur
ſicqʒ qdð remanet in melle mittit᷑:et cũ opus fu
erit in yſum aſſumitur.
¶ Pli.li.xxxij. Ceſtudinis marine cames ad⸗
mixte ranarum carnibo pꝛeclare contra ſala⸗

mandrasauxiliatur.

Capitulum. cxxx

¶ Aura et Stellio. Iſidoꝛus. Squra:

la certus ẽ ꝗ qᷓndo ſeneſcit excecantur
oculi eius:Et iutrgꝗt inſoꝛamen parie⸗

tis aſpicientis õᷣ oꝛientẽ et oꝛtũ ſolis intendẽs

illuminat. Rudulphus ſuꝑ Leuiticũ Stellio

cet lacerta ſunt aialia inftirma:malicioſa tamẽ
et reptilia venenata.Exli.dena.re. Stcllõis
venenũ moꝛtiferũ ⁊ cõtra illud remediũ fit ex
tritis carnibo ſcoꝛpionis.i¶ Pli.li.xxx.Stelli⸗
one nullũ aial fraudulenuus.hũc inuidercho

37 — 4*

Trattatus

mini tradunt ⁊ indeſtellionũ nomẽ in malũ eẽ
trãſlatũ dicũt:ſic eũ capiũt.E ſtatib obſeruãt

cubile ipſius qð eſt in locis hoſtioꝛũ vel cardi
nibo feneſtrarũ aut in cameris vel in ſepulchꝛʒ
Idbi vere incipiente fiſtis harundinibꝰ textas
apponũt caſas:aquarũ anguſtus etiã gaudet
co faciliꝰ exuens roꝛpoꝛem circũdatũ:ſed co re

licto raneare nõ poteſt.

Dperationes

¶ Buail.ideſt ſtellio.longã habet caudã ⁊ par

uũ caput et nõ eſt lacertus.i¶ Caput etiã ⁊ coꝛ

pus eius ab illo ſunt diuiſa ſed foꝛtaſſe ꝓximꝰ
ei eſt in natura. ¶ Caro eius multũ calida eſt.

In ipſo ẽ vᷣtus ectrahens ſurculas et ſpinas.

Danguis eius valet albuginioculoꝛũ.
¶ Adeps eius ſoꝛtiter impinguat. Stercus
eius tritum eradicatverrucas “

Capitulum cxxx.

Anguiſuga. Exli. de na. re: Sangui
eſuga elt vermis aq̃tilis oſſibo carẽs et
ͤ pedibo ac pennis. hominem impetit ac
beſtias ut ſanguinẽ eaꝝ ſugat.Euius ſatieta⸗
te nimia moꝛtẽ ſibiſepius accerſit. Os hʒ ad

modum trianguli.Uñ et vulnus relinqͥt. Cun
qʒ carni aobelerit:quanto magi trahit᷑: tanto

ſoꝛtius inſidet donec rũpat᷑. Itaq; ſanguineʒ
putridũ extrahit et aliũ ſanando ſeipᷣm occi⸗

dit. Quidã aũt his vermib minꝰſapienter ad

ſuꝑfluũ coꝛpoꝛ ſanguinẽ hauriecũ ſe pꝛebent
nili coꝛruptionẽ nimiã in ſenſiãt. Nam in ho⸗
mine ſano nobilioꝛẽ ac bñ digeſiũ ſanbuinem
extrahunt. Melioꝛes aũt ac minus nociuc di⸗
cumtur ille que rugate ac incatein doꝛſo.de⸗

d U D N

„*

WA ,

De pin

aclineate in doꝛſo ſunt. deterioꝛesvero que ni

gre ſanguiſuga cuʒ vrticis ac tribulis pungit

vtvenenũ euomat.ſcʒ quod in beſtijs aut bufo
nibus aut ſerpentib⸗ aquaticis hauſerit.
¶ Auicen.in ſecundo canone.Aliquãdo que
dam aque ſanguiſugas habent paruas.qua⸗
rum occultatio difficile facit ab eis cauere.iõ
deglutiunt.et aliquando pendent in manite⸗
ſto gutturis:quandoq; inintenioꝛi parte meri
quandoq; perueniunt ad ſtomachum Cunq;
diu moꝛatur ſugit ex ſanguine quantitatem
magna.ſicq; creſcente illius coꝛpoꝛe quãtitas
eius apparet Ei ergo in quo ſuſpendil::accidit

angulſtia et triſticia ac ſputũ ſanguinis.

Hhperatione
¶ Auicen. in lib.de natu.ren.Quandoq; qui⸗
dem curatur cum medicinis gargariſmoꝛum

ſi fuererint pꝛope guttur.

¶ Cum eis vero que vomitu ex ſolutione ver
mes educunt.ſi fuerit ſtans in pꝛoſundo et in
ſtomaco⁷.

Capitulum. cxxxij.
Erabꝛones. Iſidoꝛus. Scrabꝛones
₰ a cabo.ideſt caballo vocati ſunt.eo q;
ex eis creen?. Sicut autem Scrabꝛo
nes naſcunt᷑ de carnibus equoꝛũ putridis:ita
ex eis iterum ſepe naſcunt᷑ ſcarabei vnde co⸗
gnominati ſunt.vt in:ra in tractatu de auibus
latius agetur. l

Cap itulum. cxxxiif

*

esn

—,.—

piga:ſcitalio ſeps e. Salhiga
Nylſalpinga ſerpes eſt qᷓ nõ videt. Ide
Scitalis dicta eſt eo ꝙ tanta tergi va
rietatep̃fulget vt notaꝝ grana retardet aſpi⸗
ciẽtes:⁊ q̃ reptãdo pinguioꝛ eſt:qs aſſeqͥ ñ va
let miraculo ſui ſtupẽtes capit.Lãti ãt feruo
ris ẽ vt etiã hiemis tꝑe exuuias coꝛꝑis fernẽtꝭ
exponat.Deq̊ Lucanꝰ.Et ſcitales perſis etiã
nũc ſola pꝛuinis exuuias poſita ſuas. Solinꝰ⸗
Scital hiemales exuuias pma ponit.¶ Iſid.
Seps ðẽ exigua ſerpẽs:q nõ ſolũ coꝛpꝰ:q ⁊ oſ⸗
ſa venena cõſumit. Cuius poeta ſic meminit.

„2 —
NNNN
. .

Oſſaq; diſſolues cũ coꝛꝑe tabificꝰ ſeps. deʒ

ſepa ẽ tabifica aſpis:q dũ momoꝛderit hoĩem
ſtati eũoſuũititavt liqſiat tot:ĩ oꝛe ſpẽt Luca.

DSParua mõ pẽs ſʒ qi nõnulla cruete moꝛt hʒ

m̃ ⁊c.⁊ poſt eripiũt oẽs aĩaʒ.tu ſola cadauer.

—
—
— — —

Tractatus
Capitulum. xxxiii 4

WBItula. Spuens. Syrena. Ex li. de

.·ſus.q boĩem ſiti interficit.hictanta va
rietate refulget:vtintuẽtes pulchꝛitudie retar
det.⁊ quẽ natura dedit reptãdo pigrioꝛẽ mira
culo ſtupetes detinet qͥs aſſeqͥ nõ valet.Eſt at

tanti feruoꝛis vt in hieme pellẽ deponat.huiꝰ

moꝛſuq tãgit᷑ igneo coꝛrept ardoꝛeſuccẽdit᷑.
¶ Actoꝛ. Situla genusẽ aſpidis.qð greceðꝛ
Oypla. De q̊ plemus dictuẽs. ca li. ¶ Auicen.
Spuẽs ðꝛ qͥd ſerpẽs.qꝛ ſputo ſuo interficit

illud ſuꝑ ꝗqð cadit.q;.i.ſputũ pijciũt dẽtes ciui

2trictiſuꝑ alios.Odoꝛ etia ſpui ipius inter
ſicit. lõgitudo eius ẽvſq; ad duos cubitos.et
coloꝛ eius cinericeus ad citrinitatẽ declinãs:⁊

illũ quẽ moꝛdet interficit anteq; redeat. Queʒ

em̃ moꝛdet ſine ſenſu remanet ⁊ ſine motu qᷣct⸗
⁊ ꝓſunde doꝛmies poſt ſaltos ↄtinnos ⁊ clau⸗

ſionẽ oculoꝝ et roꝛſionẽ colli.⁊ ſpaſmũ ⁊ pulſã

imnoꝛdinatũ.⁊ nõ ſentit doloꝛẽ inteſtinoꝛũ.⁊ in

tromittit digitos in guttur ſuũ vt euomat.·

Iſido. Syrene ſunt in arabia ſerpẽtes cũ alis
que plus currunt q;equi.ſed etiã volare dicũ

ur. Quarũ tñ virtuselt vt moꝛſum antemoꝛs
nnrnatoꝛ:es viderint aecept ꝭ calciamẽt hoim va⸗
duũt et ſedent inlocis vbi ab illisvideri pñt: in

na. re. Situla ſerpẽs eſt ꝑuꝰ ⁊ malicio

eas inferius poſitas fetus attingere poſimmxict
ꝓmptas hĩ̃e cũ velint. Homo vᷣo ⁊ ſmia hñt
eas in pectoꝛe.qꝛ natura dedit eis manus abi
les ad oẽm actũ.qboeleuare poſſint feius a ter
ra ⁊ aptareillos ad vbera.boc atiũli deeſt hu⸗
mani coꝛꝑis.qꝛ caret vmbilico.vᷣga q̊ʒmaſcu⸗
li eſt virga canis. Calcancum bʒin pedibus.?
ꝓpter hoc erigi vt bõ:ſtat ⁊ currit qq ſiʒ h nõ
pt niſi modice.qꝛ naturabeſtiã bãc cõdidit in
faciẽ eſſe pſtratã.Hã ſolushõ natur aliter ere

ctãhʒ ſtaturã. Hec beſtia geſtuinqͥeta ẽ. moꝛ⸗

viget. Nuces ⁊ poma libenter comedit.ſed cũ

in cis amarũ coꝛticẽ reperit iothpicit.ſicq; ꝓ⸗
