monem: purgat laterũ regionem. Apoſtema

4 .

frangit. ſilocuz bibita tangit. Cribo vnctafo⸗

neas:antracẽ liberat hoꝛis.

ſ LgAlongia grece: latine Cepucia

DO perationes

BHal.ij. de cibis ca. deſcalongije. Sunt ſca⸗
longie ex genere bulbi. comedit em̃ ipſoꝛũ ra⸗

dix ſine ſolijs.habet aũt in ſeipſa amarã ct au⸗
ſterã vᷣtutẽ notabiliter per quã ſiomachũ reſo
lutũ excitat aliq̃liter.appetitui non ↄtrariatur
neq; expuere aliqͥd incigentibus ex pectoꝛe et

pulmone.et quidẽ ſubſtantiã coꝛꝑis groſſio⸗

rem et viſcoſioꝛẽ hñs.amaritudo eius contra

agit groſſiciei.ſiccare viſcoſa.⁊ groſſa apta na
ta:ſicut in his que de medicinis dicta ſunt.p⸗
pter quod ſi bis decocte fuerint nutritiue ſunt
magis.contrariantur autẽ iam expuere indi⸗
gentibustanq; vtiq; depoſito toto amaro

4 Comedere outẽ ipſas melius tunc cũ aceto

ſimul et oleo et garo. E tenim delecrabilioꝛes

ſunt et minus inflatiue:⁊ magis nutritiue ſub
tilioꝛes ad digerendum. Abundantes autem
ſm eſum ipſoꝛum quidam maniteſte ſenſerunt
et ſperma plus habentes pꝛomptioꝛes ſacti
qd venerea.pꝛeparant autem ⁊ hos homines
multitoꝛmiter. NHon enim ſolum elixos per a⸗
quam ſcdet vaſa ec ipſas valde pꝛeparata cõ⸗

Bekherbis

ponũt:poſt frixurãq; alij offerũt. Multi autẽ
aſſantes ſuper lar multam decoctionẽ nõ ſuſti
nent.¶ Contenti ſunt autẽ valdemodica:neq;
omnino pꝛedecoquunt gaudentes ipſoꝛũ ama
roꝛ auſtero ſapoꝛe ſaluato:pꝛouocat em̃ ipſos

magis ad eſum.i¶¶ Sed inflationem ⁊ toꝛcionẽ

inferunt non digeſti. Ex his quidem itaq; qui
ſic comedunt᷑ non boni chimi alimentum fit.
¶ Ex bis aũt qui amplius decoquunt᷑ aut bis
vt dictü eſt:groſſioꝛ quidẽ chimus.melioꝛ autẽ
quantũ ad digeſtionem.⁊ nurnitiuus fit.Cale⸗
faciunt autẽ mamifeite:⁊ aliquid aromatiʒans
inſinuant:e vꝛinatiue ſunt.

Capitulum.ccccxix.
Camonea latine. Grece Diagridion.
Arabice ſcamonea. Sera.lib.aggre.
capi.ſcamonea. aucto. Dyaſco. Sca⸗

mone⸗ eſt planta habens ramos multos egre

Qdientes ab vna radice longitudinis qᷓttuoꝛ bꝛa
chioꝛum:ſuꝑ quos eſt viſcoſitas adherens ma
mui:ꝛ parũ boꝛre. Et habet ſolia ſimiliter pilo⸗

ſa: ⁊ ſilia folijs plante lebleb.i.volubilis agre⸗

ſtis autfolijs cuſſus.i.edere miſi quia ſunt mol
lioꝛafolijs cuſſus.⁊ habent tres angulos.⁊ ha⸗
pent floꝛes albos.rotundos:cõcauos: ſiles in
figura ſua cartal:d eſt tube h bẽs grauẽ odo⸗
em. ⁊ radiceʒ babet groſſam ſicut pollex.albã

grauis odoꝛis plenam lacte.Et colligit᷑ fᷣm
buncmodũ. Nam vulnerat᷑ virga ⁊ radix eius
et fit fouee iuxta vulnus:⁊ humiditas manãs
a vulnere in foueis illis: que poſtea colligit᷑ in
codeis.Quidam vero fodiunt cirrca radicem ⁊
ſternunt ibi folia:tũc ⁊ vulnerata radice qð de

humiditate egreditur ſuper ſubiecta ſolia colli

gunt.poſtea ſic dimittunt donec illa humidi⸗
tas deſiccata fuerit quã reponunt.⁊ melioꝛ ex
illa humiditate que eit ſcamonea:eit que eſt cla
ra leuis ⁊ ſimilis in coꝛnoꝛeſuo glutino:quod
fit excoꝛijs boum:habens gibboſitatem. ⁊ eſt

ſpongioſa. et eſt illa que deſertur ex locis niyſie
⁊ ex terris aſie eſt huiuſmodi.Et ille qui vult eli

gere ſcamoneam ⁊ colligere ipſam: opoꝛtet q;
non ſit contentus vtrum albeſcat:aut non al⸗
belcat quando tangitur cum lingua.quia ideʒ
comigit:quãdo ipſa eſt adulterata cũ lacte titi⸗

malli. erũtamen diſcernitur quando non eſt
addmiuum: co ꝙ non adurit nec moꝛdicatlin⸗
guam aduſtione et moꝛdicatione foꝛti. Fam

hoc accidit quando eſt ſibi mixtum lac titimal
li.⁊ deterioꝛ ſpecierũ ſc amonee eit illa que de⸗
fertur exſeni⁊ ex paleſtina:quia iſte ſpecies am

belunt male adulrerate cum titimalli lacte: et

cum farina oꝛdei.Et eſt calida ⁊ ſicca in tertio

¶Serapion. Sunt autẽ qui accipiuntexra⸗

dice plante ſcamonee:et coquunt eam. ⁊ dant

elixaturãin potu ⁊ purgat.Et aſſumitur radix
plante ſcamonce: et coquitur illa cum aceto et
teritur contritione foꝛti.et conflatur cũfanna

oꝛdei. ſit emplaſtrum iuuatiuum ſciatice.

¶ Et quando lana inuoluitur in ſucco radicis
eius.et ſubijcitur pꝛegnanti facit aboꝛſum.Et

quanco nuſcetur cũ melle ⁊ oleo ⁊ liniunt cum

ea exiture ſolliit eas.⁊ quando coquitur cũ ace
to.et linitur ſcabies vlcerata excoꝛiat eam. Et
quando niſcetur cum oleo roſato.⁊ linitur ca

put cum ea confert ſode antigdaaeae.

¶ Et idem auctoꝛitate Balieni. Calida eſt et

ſicca in tertio gradu. Exr eſt calidioꝛ pipere.Et
idem auctoꝛi. Pauli. Scamonea abſtergit cu
tim. ⁊ melioꝛat coloꝛem.⁊ mundiſicat baras.
⁊ aufert doloꝛeʒ capitis antiquum.quando ad
minilſtrat᷑ cmoleo roſaꝝ ⁊ aceto.⁊ infunditur
ſuꝑ caput.et melioꝛ ex ea eſt vergens ad coloꝛẽ
ccleitẽ quando frangit᷑.⁊ eſt in fricatione ſua ſi⸗
cut coclea fracta.Et illa que colligit᷑ inmonti
bus kem eiſi buiuſmodi. Etmala elt cuiꝰcoloꝛ
vergit ad nigredinẽ.⁊ figura eius eſt rotunda
⁊ alieriꝰ coloꝛis ab illa.¶ Et modus rectifica⸗
tionis pꝛime ſpecici que cli bona eſt ꝙ acci⸗

D

piat᷑ citoniũ:⁊ abſcindat᷑ de capite eius rotula.
⁊ fodiat᷑ mediũ eiꝰ:⁊ intromitta᷑ ibiſcamonea
Deinde ponat᷑ cooꝑtoꝛiũ qð fuit abſciſſum et
firmet᷑. Demũ inuoluat᷑ ſuꝑ ipᷣm paſta:⁊ ponat᷑
in furno nõ multũ calido.⁊ꝛimitta᷑ donec de

ſiccet᷑. et doſis eius ita pᷣparata ſit ab vno da⸗

uich vſq; ad duos.i¶ Et ſcias ꝙ; ſcamonea nõ

mutat᷑ neq; minuit.acuitas eius circa ſpacium
xxx.vſq; ad.xl.annos:niſi illa q eſt pᷣparata ſi

cut diximus.nã illa que eſt pꝛeparata qñ tran⸗
ſierit longũ tempus ſuꝑ ipſam: amittit virtutẽ

ſuã. ⁊ ꝓpter hocopoꝛtet ꝙ pꝛepares eã qñ volu
eris eà adminiſtrare.⁊ qñ ſumi?᷑ ſcamoneaplus

ab ea quãtitate quã diximus foꝛtaſſe inducit
Anxietatẽ ⁊ languoꝛẽ ⁊ ſudoꝛẽ frigidũ ⁊ ſinco⸗
pim ct fluxũ donec moꝛit᷑. Et doſis eius cõue⸗
niens eſt a.vi.granis oꝛdei vſq; ad.xx.i¶ Et de
pꝛopꝛietate eius eſt q expellit colerã ⁊ humo⸗
res viſcoſos.et attrabit ſupfluitates malas a
coꝛpoꝛe.⁊ multi ex his qui ſunt calide cõplexio
nis poſtq; ſuſceperũt eam incumũt febꝛes acu⸗
tas.Et ab ea cauere boĩbo melius eſt: nili ma⸗

gna neceſſitas incũbat.⁊ tunc accipiat fm foꝛ

mã ⁊ quantitatẽ quã diximus.i Et idẽ aucto.

Aben Maſuay. Laxat ſoꝛtiter ventre:⁊ nocet

ſtomacho et epati: ⁊ diminuit apneril cibi. et
inducit ancietatem ? nauſeam. Errectificatio
eius eſt ꝙ admiſcet᷑ ei aniſum 1 daucus ⁊ ſemẽ
apij:⁊ radix piperis.⁊ admiſ cere cũ oleo amig⸗
dalino eit bonũ.Et ſcamonea non debet mul

tum terere:ne adhereat ſtomacho vt noceat ei

Et opoꝛtet ꝙ no bibat ſimpliciter: ⁊ ſumatur
cum magna cautela. Et fit doſis eius ob vna
Kkyrat vſq; adtres.¶ Jobannes Meluecapi.
de ſcamonea. Scamonea eſt ſolluiuu magnũ

Et dixit Democnius ꝙ eſt diſſolutiuũ anto⸗
nomatice: ⁊ ꝙ eſt genus ſolutiuoꝝ ⁊ generaliꝰ

ſupꝑ oĩa ſolutiua. Yit aũt ex ſucco cuiuſdã ſpe⸗

ciei volubilis: cuius folia ſunt in modũ ſagitte
glate.Haſcit᷑ autẽ in antiochia Armenia.⁊ co

raſceni in partibo arabie ⁊ thurchie.⁊ plurimn

naſcit᷑ in terra noſtra:⁊ eſt mala.⁊ credo q; diſ⸗
poſitio loci ? modus culture ⁊ ars in ſaciendo
auxiliat᷑ vt ſit bona vel mala.¶ Modi autem
oꝑationis eius ſunt qᷓttuoꝛ. Pꝛimus eſt vt ac⸗
cipiat᷑ radix eius poſtq; euellita terra:⁊ fiãt in⸗
ciſiones in eo q apparet ſuꝑ terrã ⁊ inuenit᷑.qð

egredit᷑ poſt diẽ:⁊ eſt res ſicut gũmi.⁊ dimittit᷑

exiccari ⁊ conſeruat᷑.S ecundus eſt: extirpant

poſt illud totaliter radices ⁊ incidunt ⁊ colligi

tur lac eoꝛum fluens:⁊ decoquitur cũ facilitate
⁊ exiccat᷑ ſoli.⁊ fiunt inde foꝛme ⁊ ſigillantur et
huius ſcamonee coloꝛ eſt ſubalbidus aut vani⸗
Tertius eſt:terunt᷑ adhuc radices poſt illud:⁊
extrahit᷑ ſuccus.⁊ ſit ſicut dicimꝰ ð decoctiõe

⁊ alijs.⁊ ſigillant alio ſigillo.nunc autẽ ſides ſi
gilloꝛum perijt. Et hec ſcamonea eſt groſſa:mi⸗
gra ⁊ ponderoſa. Quartus eſt:teruntur floꝛes
eius ⁊ ſtipites:⁊ extrahit᷑ ex eis ſuccus ⁊ fit ſimi⸗
liter. Et hec eſt ſcamonea nigra attinens viridi
tati.⁊ eſt grauis odoꝛis.i¶ Electio. Melioꝛ ve
ro eſt antiochena:⁊ armena eſt poſt hãc. Oue
vero fit in partibus noſtris ⁊ in coꝛaſceni ẽ ma
la pꝛoꝛſus. Et melioꝛ adhuc eſt que eſt pꝛime
foꝛme:⁊ que elt ſecũde poſt pꝛimam.⁊ alie ſunt

male: ⁊ deterioꝛ viridis. Adhuc autẽ qui lau⸗
dauerunt ſcamoneam in quinq; pꝛopꝛietattb⸗

laudauerunt eam. Pꝛima elt vt ſit in coloꝛe cl
ra ſicut gũmi.⁊ pꝛopꝛie ſpecies eius pꝛima: aut
ſubalbida:aut varia.Secunda vt ſi tangatur
confractũ ceius cũ aqua vel ſaliua fiat ſicut lac:.
Tertia vt ſit tenera multe facilitatis ad fran⸗

gendum ⁊ pulueriʒandũ. Quarta vt ſit ponde

ris leuis.Quinta vt ſit odoꝛis pꝛopꝛij boni:nõ
grauis. Remota vero ab his pꝛopꝛietatibus
non eſt bona.¶ Conſeruatur auteʒ pen annos
xx. ſed quanto anniquioꝛ tanto debilioꝛ. Cali⸗
de complexionis eſt in tertio gradu: et eitſicca
in pꝛimo. Et eſt in ea de acuitate minus q; in
planta ſua.Et credo ꝙ ars in faciendo ipſam
frangit ex acuitate eius aliquid:et in ea eſt ama
niudo.et ipſa quidem eſt abſterſiua:inciſiua ⁊
reſolutiua cũ attractiõe multa.cuius attractio
extendit᷑ vſq; ad multũ remota.¶ Rectiſicatio
Quattuoꝛ ſunt ei familiaria que in coꝛꝑe ma⸗

gnitudinem nocumentoꝛũ impꝛimunt.Eſt em̃
in ea ventoſitas moꝛdificatiua:⁊ faciens in ſto

macho ſubuerſionẽ ⁊ nauſeam ⁊ eſtuationem
laboꝛioſam. Secundũ:qꝛ inſunt ei caliditas ⁊
acuitas habilis inflamari.et pꝛopter hoc facit
cadere in fe.⁊ ſitim:⁊ pꝛopꝛie quando inuenitur
patientis pꝛeparatio.Lertiũ quoniã fit ꝑ ipſaʒ
atcractio vehemens dilatatio oꝛificioꝛum ve⸗

narum: quia facit cadere in immoderatũ flu⸗

rvum:quoniã eſt in ceo ſeroſitas operans ad ex⸗
coꝛiat ionem viſcerum.quare generat doloꝛes
acutos pungitiuos. et facit cadere in diſſinte⸗
rnam ⁊ tenaſmon. Quartum eſt pꝛopꝛietas et
operatio ſua: quibus fit impꝛeſſio nocumenti
in membꝛa que ſunt minere virtutum: ſicut coꝛ
epar:ſtomachus:ct ſimilia eis. ¶ Aniliandũ
igitur ex his cũ rebus quibuspꝛopꝛietate ⁊ vir
tute nocumenta tollunt᷑ ſicut verbi gratia:ob⸗
uiamus ei quo pꝛimo dixi adiuuando: vt reſol
uatur vapoꝛ eius turbidus ⁊ inflatiuus:faciẽs
ſubuerſionem ⁊ laboꝛem.Et ad hoc auxiliatur
nobis decoctio in pomo:digerit em ⁊ maturat
et reſoluit ⁊ excludit vapoꝛes eius:⁊ aufert ſero
litatem eius.Et miſceantur etiã in decoctione
illius que ventoſitatem reſoluũt: ? carminant

3

Be Herbis.

⁊ adiuuant ad illud ſiut daucus pꝛopꝛie⁊ ga⸗
langa:⁊ ſemen feniculi ⁊ ſemen apij:ꝛ:ſimilia.

¶ Et dico ꝙ decoctio eius generalin::⁊ pᷣpara
tio eius auferẽs plura ex nocumẽtis q̃ diximꝰ.
Et obuiamus ei qð diximus in ſecũdo: miſcen
do in decoctiõe eius aliqͥd vᷣtute refrigeratiuũ

⁊operãdo vt frangat᷑ acumen ⁊ inflãmatio eiꝰ

Et ad h̊ auxiliat᷑ñ nobis decoctio eius cũ his q̃

extinguunt ⁊ leniunt:ſicut eſt muſcillago pſillij

⁊ aqua eius ⁊ cames pꝛunoꝝ:⁊ ſuccus roſarũ:

⁊aqua violaꝝ et viole recentes:⁊ inuolue ipſaʒ

ante coctionẽ eius in oleo roſarũ: aut violato

guferunt hboc nocumentum abea.

¶ Et ſuccus citonioꝛũ muſoꝝ ⁊ ſumach ⁊ ſpo⸗

dium faciũt ſimiliter. Et obuiamus ei qð dixi⸗
mus in tertio:miſcendo ei in decoctione q̃ ad/

luuãt virtutes membꝛoꝝ:⁊ auxiliant᷑ in aggre

gatione ⁊ coꝛroboꝛatione partiũ laxarũ.⁊ ad

hoc auxiliant᷑ nobis maxime res ſtipticitatem
babẽtes:⁊ oĩa que auferunt ſuperſluitatẽ acu⸗

minis eis:⁊ remouent ſubtilitatẽ ⁊ virtutẽ pe

netratiõis ipſius:ſicut eſt maſtix:citonia ⁊ ſuc
cus eoꝝ.ſunt em̃ rectificatiuũ bonũ. Mirabo

lani quoq; citrini ſunt mirabiles in hac opera⸗

tione ⁊ aloeſimiliter.

(¶Et obuiamus ei qð diximus in quarto:mi⸗
.ſcendo res q̃ aggregant duas intentiões.Pꝛi⸗
ma eſt acquirere ei facilem egreſſum.⁊ h̊ cũ reb
expellentibo cito audaciã eius:⁊ facientibo eã

deſcendere.Et ad hoc auxiliat᷑ nobis admini⸗

ſtratio eius cũ rebo lubꝛiſicãtibo.ſicut eſt muſcil
lago pſillij ⁊ carnes pꝛunoꝝ.Et ſciuiſti ꝙ com

pꝛeſſiua citonia:⁊ maxime ſumpta poſt medici
nam.⁊ pꝛopꝛie poſtq; incepit educerefeſtinare
faciunt eius egreſſionem.

(Etſciuiſti ꝙ aqua calida poſt medicinã traſ⸗

mutat audaciã ipſius.⁊ debilitat virtutẽ eius.
¶ Et dixit Rufus eis qui ſumpſerũt ſcamoneã
de melioꝛib rebus:eſt ad expellendũ audaciã

eius:vt poſi quattuoꝛ vel quinq; hoꝛas poſtẽ;
ſumpſerunt eum pſilliũ cõquaſſatũ cũ aqua te

pida aut oleo roſaꝝ.ſumãt ⁊ poſt hoꝛas duas

eius infuſionem mirabolani tribue:ſic em̃ non

timent᷑ nocumenta eius. Secunda eſt repꝛime
re eius virtutẽ acutã ⁊ ſeroſitatẽ.?⁊ hocfacimus

cũ auxilio rey bumidaꝝ ⁊ vnctuoſaꝝ: ſicut eſt

ragantũ ⁊ oleũ roſaꝝ⁊ amigdalaꝝ.Et obuia
mus ei qð diximꝰ in qnto: eſt iheſaurus to⸗

tius oꝑationis:⁊ illð eſt acqrere eibonitatẽ cũ

medicinis mẽbꝛa ⁊ virtutes cõſoꝛtantibo.et ad

boc auxiliant᷑ nobis medicĩe coꝛdiales frigide:

⁊ medicine ſtomatice.Et auxiliant᷑ nobis ars⁊
modus pꝛeparationis:ſicutiam diximus.

¶ Mocus rectiſicationis eius eſt m nanra
uit Rufus decoquere ſcamoneam in cuonio

poſt inuolutionẽ eius ⁊ reuolutionẽ fere ꝑ diem
inoleo roſarũ aut violarũ aut amigda larũ.et

poſt illud teratur faciliter: ⁊ voluatur ⁊ reuolua
tur in ſcutella vitrea vſq; dum ſiccetur cũ infu⸗
ſione mirabolanoꝛum citrinoꝛum facta in ſuc
co citonioꝛum.tunc fiunt ex eo trociſci quantiꝰ

tate qua rte.ʒ.i.⁊ ſit doſis trociſcus vnus.ſolu

tione em̃ educit abſq; moleſtia. Modus autẽ
galius ſm eundẽ ſatis bonus. Decoquit᷑ ſcamo
nea cũ pꝛioꝛi doctrina:adiungendo ei mirabo
lanos citrinos ad quantitatem tertie partis ip
ſius.deinde accipe ſemena niſi feniculi:daucia
na.ʒ.ij. decoque cum ſucco citonioꝛũ cũ facilita
te:⁊ cola et vtere deſiccatione ⁊ inuoluiione:ſi⸗
cut hic pꝛoximo diximꝰ. Inquit Rufus. Sit
tua addere ⁊ minuere et mutare: ſᷣm qð exigit

diſpoſitio.

Inquit Balienꝰ. Miſcui ſcamoneã cũ ſextu
plo ipſius manne:⁊ triplo eiusſucci roſaꝝ poſt

bonitatẽ coctionis eius inpomo.Et inueni ex
modis pꝛeparationis eius hunc modum ſatis
laudabilem:emend antem plura ex nocumẽtis

que timentur per ipſam. Et aliquando miſcui
medicinas coꝛdiales.aliquando alia ſicut res

exigebat. Inquit Hamech. Accipe duplũ eiꝰ
floꝛum violaꝝ:⁊ medium põderis ipſius liqui⸗

ricie.⁊ inuolue in oleo roſarũ:⁊ ſac trociſcos.ʒ.
.i.⁊ ſit doſis eoꝛum vnuios.
Inquit Humay. Diſſoluatur cum oleo vio⸗
larum aut amigdalino et pauco maſticis.et ꝑ

diem ⁊ diem agitet᷑ in ſole cum adminiſiratioe

aqua roſaꝝ:in qua fuerit diſſolutũ bdelliũ ⁊ exic
cet᷑ ⁊ decoquat᷑ incitonio. Poſt hoc cũ tertia

parte mirabolanoꝝ citrinoꝛũ fiant trociſci. Et
fit doſis.. Inquit Paulus.Zimʒiberꝛ piper

longum ⁊ aniſum:admixta vecoctione iplius:⁊
pꝛopꝛie in pomo acetoſo aut pontico remouet
noeumenta ipſius.

¶ Modus recuificationis ipſius ex inuentione

noitra. Decoquant᷑ fruſtra eius inter amigda
las tritas multas poſt pꝛeparationẽeoꝛũ inter
ſolia ſepeliendo ea in cinere calido.⁊ poſt diem

abiectis amigdalis diſſoluant᷑ in aqua citonio
rum acetoſoꝛũ:in qua bulierit ſpica ⁊ aniſum.
⁊ ex ſpecicbus ⁊ ſeminibus redolentibo:⁊ deſic⸗
cetur. Deinde cũ pauco maſticis ⁊ bdellij de⸗
coquat᷑ in pomo citonio inuoluto in maſſla.
Deinde fiãt trociſci vncia vna.Et ſit doſis rnũ
Operatur em̃ ſine nocumento.
¶ ẽ Mogus alius pꝛeparationie pꝛedicte. Mi⸗
ſceatur quantum ipia eſt de ſumach.⁊ quanta
parte eius deſpodio.⁊fiant inde trociſci ſicut
pꝛioꝛes.ſunt em̃ vliimi. Diſſoluat᷑ ſcamonea
cũ octuplo cuulmiue.⁊ cum pauco ſpicc donti

Tractatus

Volutionem eius inoleo roſaꝝ aut amigdaliõ.

Et decoquat᷑ cum facilitate:cmendat᷑ em̃ a ſua
malicia. Et ſciuiſti ꝙ aloe frangit malicias ei⸗
2 mirabolani magniticant eam. Et decoctio
eius in ſucco poꝛtulace: aut aqua ſeminis ipſi⸗
us auferunt plura ex nommentis ipſius. Et
medicine coꝛdiales: aut ſtomance calide: aut
frigide:ſᷣm ꝙ res exigitirangunt maliciã eius.

Et opoꝛtet ꝙ fiat decoctio eins cum ſaclitate.

Impetuolita s em̃ in decoctione addit inma⸗

ſiciam eius.Et iſta ſicut ſciuiſti de trituratione
modicũ ſuſtinet.quapꝛopter in trituratione ip⸗
ſius non nimiũ inſiſtat. Ex rebus autẽ facien⸗
tibus facilem et velocem egreſſum eius a coꝛ
poꝛe ſunt citonia qñ in confectionibus ⁊ electu
arijs ſimul miſcentur: ⁊ ſimiliter mirabolani.
Ipſi em̃ ſunt de cito eam deponentibus.Et ſi

militer ſi ſupꝛa eam poſt ſpaciũ bibatur. Et ſa⸗

uiſti ꝙ aqua calida expellit maliciam eius: et
aliqua aliaſimiliter ſicut diximus incanone.

Solutione educit colerã cũ facilitate:⁊ at⸗

trabit eã a ſanguine ⁊ venis vehementer. et ei⸗

operatio eſt ſicut operatio furioli.Et ipla eſt

inimica coꝛdi:ſtomacho ⁊ epati ⁊ inteſtinie.Et
eſt exfacientibus nauſeam ⁊ conturbationem
inviſceribus. ⁊ex iubuertentibus ea.⁊ facit ſi⸗

tim. ⁊ Ddebilitat appetitũ cibi. Et ex ea?⁊ mrra
⁊ oleo ⁊ ſucco agrelii ⁊ pauco apio fiũt trociſci.
⁊ cũ vino pontico:et pꝛopꝛie cum vuellis oui⁊
aceto foꝛti⸗ —=ð
¶ Sanat ſodam antiquam ⁊ frigid am:⁊ ꝓpꝛie
emigraneã difficilem. Et ſi ponat᷑ ſupꝛa dentẽ

remouet᷑ doloꝛ eius ⁊ coꝛroſio.Et ſiſuperſcco

fulas: ⁊ pꝛopꝛie cũ ſuco apij dauci:delet eas.
Et ſi fit linimentum ex vno eoꝝ cum ſucco ſi⸗

ſimbꝛij ⁊ aceto.ſed loco apij ponitur caſtoꝛeũ:

⁊ linit᷑ in poſterioꝛi parte capitis.⁊ eſt magnũ
ſuuamentum ad ſubet ⁊ litargiam. Et quando
ſcamonea ſupponit᷑ cum lana educit menſtma
⁊facit aboꝛſum.⁊ ipſa quidẽ curat moꝛſue ſcoꝛ
pionis: pꝛopꝛie deſuꝑ linita cum ſucco mente:
gut cum vino. Uitent aũt eius acceptionẽ qui
calide ⁊ ſicce nature ſunt:eſt autẽ paratus ca⸗
gere in febꝛes.Hij autẽ qui ſumunt ipſam:ti⸗
meant eſtus et frigns:⁊ abhoꝛreant fructus:et
pꝛopꝛiefrigidos:⁊ aquam veri frigoꝛis:⁊ ſom⸗
num pꝛolixum ſuper eam: ⁊ excitãtia ſuperbiã
anim. Conſeruat᷑ autem ſcamonea per annos

duodecim. Doſis eus eſt a granis qnq; vſq;

Aad vuodecim.

Capitulum. etllxx.

A xiraga. Pandecta Saxifraga eſt

herba ſimilis pimꝑpinelle.non differens

S
loſa:ſed ſaxifraga non habet pilos.Lñ verſus

niſi in piloſitate:quia pimpinella eſt pi

Pimpinella pilos:ſ. axifraga nonhabet vllos⸗

Hperationes.
Paulus capi. ſaxifraga. Saxifraga calida
eſtet ſicca in tertio grauu.
¶ Et valet contra ſiranguiriam:et vitiumlapi

dis:et doloꝛem yliacum.

Capitulum. ccicxx.
Teorfiſagria.yſið. Stafiſa gria eſt her⸗
ba que habei folia quaſi vitis:⁊ caulei
rectos emittit. ſemen babens in follicu⸗
lis vtrideac trigonium in modum ciceris aſpe
rumfuſcum:intus album ⁊ amarum. Halcitur
inlocis humidis.

Operationes

¶ Draſcoꝛides. Stafiſagria quam lat ini pes⸗
diculariam vocant:naſciturin locis vmbꝛolis.
Et ſum ſolia cius viti agreſti ſimilia: diuiſa e

tatibꝰ effe

De herbis

ſciſſa tanq malua agreſtis. haſtas hñs lon⸗
gas erectas et nigras. Semen eſt ei ſimile yſa⸗
ciet floꝛes. Qð ſemẽ in viridioꝛibus folliculis
eſt obtectuz. qñ teritur eſt nigrũ:interius albũ.

guſtu viſcido et acri et calido.
VBrana eius quindecim accepta cũ mulſa vo
mitib excludunt pingueflegma.verũ hij qͥ ac/
ceperint mulſaʒ bibãt ⁊ deambulẽt. qm̃ offoca
tionescitius pꝛeltant:et gulam ecaſperant.

¶ Zrita ⁊ bibita pediculos interficiũt:ſcabiẽ

et pꝛuriginem tollunt.Cum aceto elixa ⁊ oꝛe re
tenta facere poſſunt omnia ſupꝛadicta.
¶ Reuma gingiuis abſtinent.tumoꝛes faucũ
ſpargũt. miſcent᷑ inmalaginatibo calidis. Se⸗
men tritũ ⁊ oleo mixtũ necare lendines ac pedi⸗

culos eſt maniteſtũ. Conueniens quoq; pꝛo⸗

batur in apo flegmatiſmo faciendo: vel aſperi
ctis quos greci ſtigmata vocant: ob
recoꝛpoꝛationem faciendam.

¶ Auicenna. Scalſiſagria eſt vuapal
tana:cuius granũ eſt ſicut cicer nigrũ. Inter⸗

—

tio gradu eſt calida et ſicca.⁊ eſt aduſtiua:coꝛ⸗

roſiua:acuta:acris. Interficit pediculos:⁊ pꝛo⸗
pꝛie cũ arſenico.⁊ confert alopicie antique lini
ta. Eadẽ cũ arſenico vel ſola ponit᷑ ſuꝑ ſeabieʒ
coꝛiationem:⁊ maſticat᷑ ad excrahendũ ex cere⸗
bꝛo flegma et humiditatem. Dð

aſſa mon⸗

¶ Ex ea quoq; in aceto cocta colluit᷑ os ad dᷣ
tium doloꝛem et gingiue humiditatẽ. Preterea

ſanat alcola cum melle:⁊ bibunt᷑ ex ea quinde⸗
cim grana cum mellicrate:factq; chimũ viſco⸗
ſum vomere. In eius m̃ bibitiõe timoꝛ eſt: qm̃

4 Conſtantinus. Stafiſa gria in tertio gradu

eſt calida et ſicca.habet acumen quo cumma⸗

ſtice vel olibano maſticata multum a flegmate

. .

grauatam alleuiat.
¶ Sargariſata quoq; caput de groſſo ⁊ viſco

caput purgat. Linguamq; pꝛopter flegma ag

ſo flegmate mundat. Cum aceto cocta dentiũ

doloꝛem ac gingiuarũ putredinẽ curat. Ster

nutatio de illa ⁊ nigella vtriſq; in aceto coctis

iuuat in opilatione venarum yctericos.mixta
vero cum auripigmento et oleo valet cõtra ſca
biem ac pediculos.
¶ Pandecta capᷣ.cccxiij. Haberas arabice vel

numbalas. grece pediculicida. latie ſtafiſagria

vel pedicularia vel granũ capitis:vel paſſula
montana:vel roſa regis.
Serapion libꝛo aggrega.capi. Haberasſi
ue habeltos:auct.Dya.Eſt planta habens fo

lia ſimilia folijs vitis agreſtis incila ſicut folia

malue agreſtis.et habet ramos longos.

¶ Halienus ſexto ſim. farma.ca. Stafiſagria
ſimtranflationem arabicaʒ. Eſt acuta foꝛtiter
multum. Et virtus eius eſt calida adurens et

attrabit ⁊ abſtergit abſterſionefoꝛi.

¶ Auerrois quinto Colliget capi.de Stafi⸗

ſagria.Eſt calida ⁊ ſicca in tertio grauun.

¶ Auicenna libꝛo. ij. de Staliſagria. Eſt calis

daet ſicca in tertio graðad.

¶ GSalienus. Faciu deſcendere a capi

multum.Et conuenit cũ egritudinibo cũ quibj

eleuat᷑ cutis.et conuenit ad pꝛuritum. Partici
pat autem aduſtiue cuiuſdam virtutis.

¶ Dvyaſco. Grana quindecim accepta cũ mul
ſa flegmata pinguia vomitibus excdudit. Ueꝝ
hi qui mulſam acceperint aſlidue bibant et de⸗

ambulent:qꝛ offocationes citius pꝛeſtat:et gu⸗

lam aſperat.Trita et bibita pediculos necat.
¶ Auerrois.Quando maſticatur trahit ſteg⸗

ma et ſuccusſuus munditicat caput per nares

Et electuarium cius valet ad moꝛbuʒ caducu
et moꝛfeam:et menſtruaeducct.

.— —

Capitulum. ercexxij.

„
. E

—

nus. Facu t te quãdo
maſticatur:aut fit gargariſma cum ea:flegma

A ISera. auc. Hal. Sindrichis
Alitt res qꝗᷓ abſtergit.⁊ eſt in ea humiditas multta
ct ipſa infrigidat paꝝ. et cũ hoc eſt in ea purua
ſtipticitas.ec ꝓpter hãc cauſaʒ phibet generat
onẽ apoſtematuũ.Et quidã noiant plantã q z·
Egilops noie buius plãte.⁊ eſt planta ſilis huic

Anguis dꝛaconislatine: greceſindri⸗ .
chhio egilos:ara.demalachoem: Sera

pio li. ag.ca.demalachoẽ aucto. Dya.

Demgalachoem velſindrichis egilos.i.ſanguuis
NVꝛacõis qui ſit ex arboꝛe q̃ eodẽ noĩe nücupeaett.
ext eſt plãta hñs virgas vniuspalmiiõgas auut·
prhlus:ſiles ſuſis in quibꝰ filat.ſuꝑ qᷓs ſunt folia
parua ſimilia folijs coꝛiandri.quoꝝ coloꝛ ver⸗

git adrubedinẽ.⁊ babent viſcoſitatẽ ⁊ odoꝛem

foꝛtem:nõ tũ malũ ſed pꝛopꝛiũ odoꝛẽ medicis
gnarũ.Et in ſũmitatiboramoꝝ ſũt coꝛone ronruus
Aeeꝛ floꝛes albiin pncipio natiuitatis coʒ. yn
ine po ſiuntaurei· Falcitinteracuuug.

Pperationes
bis. In plãra iſita

= 4 .

„.

Hlãte in oibo:miſiqꝛ iſta plata eſt ſupioꝛ in ſtipti
cLitate ab ipᷣa.: ꝓpter hã c cauſaʒ ↄfert ſanguini

xvylceribointeſtinoꝝ:⁊ fluxui mãſtruoꝝ ſuꝑfluo
fſanguis dꝛaconis dictus.⁊ eſt rubeꝰ foꝛtis ru·
becinis.⁊ ſapoꝛ eiꝰ eſt ſtipticus.⁊ virtꝰ ei eſta·⸗

ingidat ⁊ deſiccat in. ii. gdu. vñ ↄglutiat vul⸗

4*
. —— 1
. . —D .
4 4
‚——— . —
. W . .
ðD .
.

nera q fiũt a pcuſſione.? kert fluxui ſanguis

R⸗ vlceriba ĩteſtinoꝝ.i¶ Et idẽauc.Dya. Jita plã
ta q terit᷑ bñꝛ ponit᷑ ſuꝑ vlcera cũ ſanguĩe ſuo
oglutinat ea: ⁊ ꝓhibet apᷣationẽ eoꝝ. ⁊ ſcindit
filuxũ ſanguinis mẽſtrui. ¶ Et ſit eucatiſma ex

decoctiõe eius:in q̃ ſedet mulieres.⁊ abſcindit

fluxum humiditatũ antiquarũ matricis.¶ Et
bibit᷑ ex decoctione eius ad vlcera inteſtinoꝛũ.

etcontert inciſionibus carnis:⁊ incarnat ea.

¶ Et qñ fit ſuppoſitoꝛiũ cũ eo ſtringit ventrẽ:et
oꝛtat ſtomachũ interiꝰ ſumptus⁊ exteriꝰpo
anguis dꝛaconisfri.⁊ ſic.eſt ↄplexio⸗

nis in tertio qdu. Eſt aũt eligendus qͥ interius
eſt clarus ſicut miniũ. Sophiſticat᷑ quandoq;

coum puluere minij:et cũ alio ſucco indurato.

¶ Cõtra fluxũ ſanguĩs e naribo imponat pul⸗
nis ex eo:⁊ fricent᷑ nares vt puluis adbereat ru⸗
pture venaꝝ. iat etiã ſinapiſma ex eo ⁊ albumi
ne oni ⁊ aqua roſaꝝ circa frontem ⁊ timpoꝛa.

¶ ¶ Cõtra emoptoicã paſſionẽ vitio ſpũaliũ te⸗
neat᷑ puluis eiꝰ⁊ gũmi arabici ↄſectus ex aq̃ ro
ſaꝝ inſuſiõis dꝛagãti:⁊ patiẽs poſtea trãſgluti⸗
at. Sivo ſiatvitio nutritiuoꝝ det᷑ cũ ſucco plã

taginis. ¶ Idẽ. Fit vſus ) diſſinteria:ſi fiat vi⸗

tio ſuperioꝝ.ſi vitio inferioꝝ initiat᷑ ꝑ criſtere cũ
ſucco plãta ginis ⁊ aqua oꝛ.i¶ S uppoſitoꝛui
lactũ ex eo ⁊ ſucco ſanguinarie valet cõtra ma
tricis fiuxum: ⁊ ↄtra fluxũ ſanguinis nanum.

„ O n

½

₰ 77
Capitulum. ccccxxiij
Arcocolla.grece.arabice anʒaros.la⸗
rine vᷣo amaruta. Sera.li.aggre.capi.
Anmaros.auc.Dyaſ.Eſt gũmi arboꝛis
ſpinoſe que naſcit᷑ in terra Paras qð ſimilatur
olibano ⁊ ſunt parua fruſta.⁊ coloꝛ eius eſt ſub
rufus ⁊ amari ſapoꝛis.Et melioꝛ ex ea eſt que
cito frangitur ⁊ deſiccat ſine moꝛdicatione.et
in ſapoꝛe eius eſt amaritudo.⁊ eſt calida ⁊ ſicca
inpꝛimo gradu. Unde vintuseſt que glutinat:
et abſtergit:⁊ maturat:⁊ reſoluit:⁊ incarnat:et
aperit apoſtemata qᷓ fiunt a percuſſione.¶ Ha⸗
lienus.viij.ſim.far.ca.de ſarcocolla. Sarco⸗
colla eſt lachꝛyma arboꝛis ex Perſia.mixtam
habens virtutẽ. Et emplaſtica quada ſubſtan⸗
tia:: modicum ſtiptica.vnde immoꝛdaciter ſic
cat:⁊ ꝓpterea vulnera poteſt conſolidare.

ODperationes
¶ Oxaſcoꝛides. S arcocolla habet virtutem
cõglutin atiuam vulnerũ.et abſeindit bumidi⸗
tates que veniunt ad oculum ⁊ coꝛrodit carneʒ
coꝛruptam que eſt in vlceribus:⁊ habet virtu⸗
trem in obtalmia cum ponitur. Etpꝛopꝛietateſ
eius eſt expellere lippitudines ab oculo plus
alijs medicinis.maxime quando adminiſtatur
cum amilo ⁊ zuccaro allbbſo. „.
¶ Et idem auc..Atabari. Reſtaurat fractura

⁊incarnat vlcera.⁊ muudiſicat vlcera cũ melle

⁊ eñ miſcetur cũ albumine oui:aut cumlaete et
veliccatur. ⁊ poſtea teratur ⁊ cibꝛat᷑ ⁊ in pul⸗
uere adminiſtrat᷑:cõfert obtalmie.⁊ purgat ſle⸗
gma viſcoſum. Et doſis eius eſt quãdo miſcet᷑
cum alijs medicinio in decoqiõe.a.ʒ..vſq; ad

vnam.⁊ipſa non ponatur ſola pꝛopter malici⸗
ameiusmagnam. “

¶ Et idem auctoꝛ. Habix. Sarcocolla acuta
multum perfoꝛatiua.comedit carnes vlcerum:

⁊ babet in cura obtalmie pꝛopꝛietatem magnã

cxvirtutem magnam:et vinutem potentem: et
auferr lippitudinem oculoꝛum: quando babẽt

obtalmiam.quod quidem non facit ita aliqua
mrmDmegdicina.⁊ maxime quando miſcetur cũ ami⸗
lo et zucc aro albo. l
¶ Et potioeius ad laxandum ventreʒ. Habet
pꝛopꝛietatem iuuandi oculum et ventrem.? ꝓ⸗
pꝛie ad purgandum flegma groſſim quod eſt
aggregatum in iuncrturis et inteſtinis ⁊ in ſcia
etin geniculis.expellit ioAſum cum foꝛtitudine.
et cum aliquantulo coloꝛe:⁊ iuuat medicinas
alias ad exeundum ex coꝛpoꝛe.Et ſoꝛtaſſe vul⸗
nerabit oculmn ad inteſtina.et excoꝛiabit ea.⁊
inducit tenaſmonem pꝛopter ſuam acuitratem.

E ¶ Et ſi ipſa datur in potu alidu lola:aut cum

aliqua medicina.⁊ fuerit ille etatis complete in

ducit cicaluicium. ⁊ facit cadere capillos om̃ei

de capite ſuo.Ett ſi fuerit iuuenis fit n hot mo⸗

ra.Et ſifuerit ſenex:facit illud citiꝰ. Et melioꝛ

ex illa eſt que teriturfaciliter.que eſt albidioꝛ⁊
in maioꝛibusfruſtie.Et qñ ſit cum oleo denu
ubus:quia oleum nucis frangit acuitatẽ eius.

et pꝛopter hoc non habet ipſa facere id qd dixi

mus in coꝛroſione:pꝛopterea quia oleum pꝛo⸗
hibet eam adherere. ⁊ caliditas nucis frangit

plurimum acuitatis que eit in a,
¶ Sedſipꝛeparas eam cũ oleo amigdalaruʒ
pone de co duplũ aut triplu põderis d ipᷣo oleo
ſi vis ipſam ponere in aliqͥbus pillulis. Sed ſi

voluens ipſam adhibereſolam ſine aliqua cõ⸗

mixtione alterius medicine:pone plus ponde

re eius de olro.⁊ pone de oleo de kerua quãti⸗

tatẽ qua poſſit diſſolin ſolũ: ⁊ poſtea miſce cũ
alijs medicinis:⁊ cũ oleo de kerua erit ſenibus
couenientioꝛ. Juuenibus autẽ non eſt conue⸗
niens cum eo:quia caloꝛ nature iuuentutie no
fert caloꝛem olei de kerua.
¶ Et quãtitas doſis eius ſimplicis poſtq; pꝛe
parat᷑ ſicut diximus eſt põdus aureivniꝰ vſq;
adpondus.ʒ.iij⁊ quartã. Et melioꝛes medicie
que cõueniũtin admixtione eius ſunt ſerapinũ
⁊ mirabolani:⁊ turbit ⁊ aloe ⁊ armoniacum⁊
bdeilium iudaicum:⁊ ſemen apij ⁊ ameos:⁊ ſi⸗
milia hoꝛum ex mediciniie.
¶ Paulus capitulo de Sarcocolla:Sarco⸗
colla calida eit ⁊ ſicca in ſertio gradu. Empla
ſtrumfactũ ex ea ⁊ albumine oui ſuper timpoꝛa
valet ad fluxum ſanguinis a nartbus.

¶ Puluio eius cũ aqua roſaꝝ ↄficiai ⁊ ſole exic

cetur:⁊ iteꝝ cũ aqua roſaꝝ ponat᷑ ĩ oculo.quia
maculã conſumit ⁊ oculũ clariſicat.Contrate
naſmonem fumus eius per inferioꝛa receptus

emboto impoſita valer.

¶ Gulcaſim libꝛo qͥ dꝛ S emitoꝛ tranſlato a
ſinone de Janua.Foꝛma nutnendiſarcocollã
in lacte. Accipe de ſarcocolla bona alba groſ⸗
ſa:⁊ pone ĩ vaſe vitreo amplioꝛis oꝛiſicij c mul
ge ſuꝑ eaʒ lac aſine in qᷓntitate pauca ne infun
datur in eo ⁊ liquefiat:ſed remaneatſic.⁊ pone
ſubito ĩ ſole vt cito deſiccet᷑.⁊ qñ eritſicca opoꝛ
tet vt iteꝝ mulgas ſᷣm q̃nnitatẽ quã dixi:⁊ ſem⸗
per caueas ne cooperias eam lacte:ne aceſcat

iac anteq;ᷓ deſiccet᷑ ⁊ deſtruat᷑.⁊ fac ita quater
vel quinquies.⁊ cũ hoc feceris:ſicca bene ⁊ cõ⸗
ſerua. ⁊ ſi nõ habes lac aſine paratum:fac cum

lacte mulieris:quia eſt melius.
¶ Auiceñ. Sarcocolla eſt arboꝛis ſpinoſe gũ⸗
ma in qua eit amaritudo:⁊ bona eſtlla quead
citrinitatem declinat ſimilis olbano.
¶ Et dicut quidã ꝙ eſt calida in ſecundo:ſicca

A

Inpꝛimo. Eſt aute glutinatiua :r ideo conſolt⸗
gat er carnem creat. Aalet etiam ad aurem ſa⸗
nioſam. Confert obtalmie.: ꝓpꝛie lipitudinis

Auxui oculi.pꝛopꝛie cum lacte alſie.
¶ Platearius. Sarcocolla eſtin ſecundo gra
du calida ⁊ ſicca.Et eſt gůma cuiuſdam arbo⸗
ris ex partibus tranſmarinis. Huius generis
alia eſt puluerem redacta:quefacile ex alten⸗
us pulueris admixtione etiam ſophiſticatur.
Alia vero groſſa reperitur.diu ſeruatur et glu
tinoſitate quam habet. Ineſt ei virtns con⸗
ſtringendi ⁊ conſolidandi.Eligẽda eſt illa que
alba eſt: aut ſubalbida:aut gũmoſa.que in ma
ioꝛi quantitate reperitur. Reducta in puluerẽ.

non valet.

us yreoon.

¶ Paulus capitulo de ſpamilafetida. Succus
eius eradicat moꝛteam albam ſifiat vnguentũ

& puluere eus ⁊ fuluereſtaphiſagrieflmule

⁊hermodactili:⁊ deattramẽeto cõbuſto in olla

rudi cũ aceto ⁊ axungia poꝛcina vetuſta.et in⸗

4

Operationes.

—
.

Capitulum. dxv.

NEbeſten. Ppandecta capitulo Sexci;

icſimotrlceſimo ſeptimo. Sebeſten las

SEune. Brece Machalomagiata. Ara⸗
bicefaulis ſebeſten. Et in lingua Perſica voca

tur mammilla canis. Unde. Sebeſten mam⸗⸗

miülla canis fert Perſica lingua. ¶ Serapion

libꝛo aggꝛegatoꝛis capitulo Faulis. Sebeſtẽ.

Aboauſemochiata ſunt nomina iſtius arbo⸗-

ris fructiſicantes fructus dulces:nominãt eos

gentes faulis ſebeſten. ¶ Et idem auctoꝛitate
ylſaac. Jeneram mochiata eſt rotbin Arabis.
cet eſt arbuſtum altum ſuperterram ſicuthaſta
habens coꝛticem cuius coloꝛ vergit ad viridita
tem.et habet ſolia magna rotunda.et habetra
cemos:quoꝛum ſapoꝛ eſt dulcis:et vua eius
magnitudinis nucicule que poſtea glauceſcit.
cum maturatur.Et habet interius viſcoſitatẽ
albam.et granum qnod eſt ſicut granum oli⸗
ue.Hic fructus colligitur et exſiccatur donec
paſſus ſit.⁊ eſt illud quo vnimur in medicina.?

eſt medicamen mediumin complexione ſua in
calido et frigioco.

ngatur ter in die. ꝛ cooperiatur cij folio calg erati
aanteging. e. n Dperationes.

¶ yſaac auctoꝛ.vbiſupꝛa.Sebeſten laxat vẽ⸗
trem febꝛicitantium.conſert cuſſi que eſt a cali⸗
ditate et ſiccitate.⁊ lenit pectus.et ſedat catar⸗
ruʒ calidũ ſtipticum pꝛopter eius bumiditatẽ.
¶ Et contert ardoꝛi vꝛine que fit pꝛopter moꝛ⸗
dicationem colere in veſica ⁊ in renibus.⁊ expel
lit vermes inteſtinoꝛum:quia adherent ei pꝛo⸗
pter dulcedinem ſuaui.

Capitulum. ccccxxvf.

Emen lumbꝛicoꝛũ latine. Orece Alba⸗

Eca. Kanbel id eſt ſemen lumbꝛicoꝛũ Aſ
ſimilatur em̃ arene.et aſcẽdit ſuper ipſum glau
cedo.⁊ eſt in ſubſtantia eius ſtipticitas ſoꝛtis.

et expellit aſcarides.

Poperationes

¶ Sera. auc. Almãſoꝛis. Kanbel vel kanabel
id eſt ſemẽ lũbꝛicoꝛũ.eſt calide cõplexionis ⁊ ex

pellit aſcarides ⁊ cadit ſuꝑ terrã albã.⁊ nõ ſe⸗
minat. Et eſt vna de rebo que cadit de celo.

¶Etidem auc. Aluiſmen. Kanbel eſt res in qᷓ
eit gaucedo.ſolidantur cum ea olle qñ frangu
tur. ⁊ dicitur ꝙ reperitur ſuꝑ terram in coꝛaſce⸗

ni poſtẽ; pluit:et colligitur tunc.

Et quando bibit expellit lumbꝛicos et aſca⸗⸗

rides.et laxat ventrem.

lſan. Arabice Kanbel. Serapion li.ag

¶Auicema. lib ij cap. kanbel. Kanbel calidũ D

elt in tertio gradu. Et eſt ſemẽ arenoſum quod
cooperit rubedo que ẽ minoꝛ rubed ini lapidis
in felle bouis reperti.⁊ in ipſo eſt ſtiptictas ve

hemens:interficit vermes et aſcarides:ci expel⸗

Capitulum. cxvij.
Ene arabice grece ⁊ latne.S erapion
libꝛo aggre.capit.ſene. Sene quãdo

deſiccatur reponitur.Etipſum hahet

vaginas oblongas in quibus ſunt ſemina o·
dinate diſtincta.⁊ ille vagine habent pediculũ

ſubtilem.que adherent ramulis:⁊ quando agi

Hperationes

tantur vagine a vento cadunt:et paſtoꝛes col⸗
ligunt eas.

¶ Serapion auc. Habix. Cirtus eius eſt ca/
lida et ſicca:tamen pauce caliditatis et ſiccitat,ʒ
eius eſt pꝛope caliditatem ipſius:⁊ habet virꝰ
tutem magnaʒ quando peruenit ad ſtomachũ
purgandi melancoliaʒ ⁊ coleram. Et foꝛtificat
ſubſtantiam coꝛdis qua ndo miſcenturcun eo

medicine quas dixiiuuare ſicut viola:et pono

decoctionis plus confert q; ipſum truum. Et
doſis ſicci triti eius ẽ a..iet in decoctlone.ʒ.cx.
niij

m debet in qu ãtitate vniua:3.Cum aüt cũ alijs

culi acſene cum ʒuccaro. ? niaʒime contra vi⸗

tium ſpleni. herbe vis frigida dicitur eſſe. In mecicinati?⸗

—4 *;
. * . E* .:
ð .
.

¶Et idem auctoꝛitate Raſie. Sene: fwumus
terre purgant bumoꝛes aduſtos. ⁊ confert ſca

biei ⁊ pꝛuritui.

.

