admiſcet᷑ cũ oleo nucleoꝝꝑſicoꝝ quãdo admi

niſtrat᷑ de vno quoq; illoꝝ.ʒ.i.aut aureus.i.

¶ Oleũ vo eius q̃ noua eit ↄfert ⁊ flegmatiqꝭ:
et eſt meliorꝭ chimi qᷓ; butiꝝ vaccinũ vel oui⸗
nũ.qꝛ nõ pũgititomachũ ſicut facit butirum
vaccinũ vł ouinũ nec mollificat eũ. Oleũ vᷣo
eius ↄfert veſice.i¶ Jo.meiſ.tractatu deoleis.
Oleũ aꝰↄfert doloꝛi neruoꝝ ⁊ lenit pectus et
pulmonẽ.clarificat vocẽ ⁊ impinguat:⁊ addit

i ſpermate¶ Auic.li.ij. ca.de nuce Indica.di

at ꝙ augmẽtat coitũ.⁊ cum antiquat᷑ come⸗
ſta:aſcanides ꝛvermesneat.

D
.
.

*
,2

perſfluitates colericas⁊ fiegmaticas.

„Capitulum.eeſ.
QUx vomica per Dyaſco. eſt fructus ſe
hcundi ſpeciei. Litimalli carſiceti. Em
agquoſdã vocat–᷑ caſtanea Indica.De⸗
rapion lib.aggre.ca. Jeuʒalkei.auct. Habix.
facit vomere foꝛtiter. coloꝛ eius eſt inter glau⸗

⁊ lunt in ea nodi.

cedinem ⁊ albedinẽ.⁊eſt maioꝛ auellana paꝝ.

PHbperationes.

¶ Oxaſcoꝛið.Quando accipitur de coꝛtice

eius ⁊ teritur ⁊ cribꝛatur.⁊ accipitur de ipᷣo.ʒ.

ij. cum duobus aureis aniſi triti. aut ſemine fe
niculi.⁊ conficitur cum melle ſufficienti. Et bi⸗
bit᷑ cũ aqua calida mouet vomitũ:⁊ expellit ſu

Ee metel. Serapion. lib. aggre. cap.

Jeuʒ metel. vachie Bonalbachanich:
greca idem ſunt.⁊ ſunt nux metel.⁊ eſt
fructus ſimilis nuci vomice. ⁊ ſemẽ eius eſt ſi⸗
mile ſemini mãdragoꝛe.⁊ coꝛtexeiuseſt aſper.
⁊ſapoꝛeius eſt delectabilis ⁊ vnctuoſus.Et
virtus eſt frigida in.iiij.gradu.
—Operationes.
¶ Si detur de ea in potu vna Hirat. cumm vi⸗

4

.
*
.

no inebꝛiat ebꝛietate foꝛti.ſed ſi den? duo au⸗
rei cũ eo ſtatim accidit.¶ Etidẽ aucto. Raſis

Jeuz methel eſt narcotica.⁊foꝛtaſſe occidit et

opilat:⁊ facit euomere.⁊ ſi detur ð ea quanti⸗
tas:ʒ.ſinebꝛiat ebꝛietate foꝛti.⁊ opoꝛtet ſu⸗
mens eã ſumat butirũ calidũ.⁊: ponant᷑ extre⸗
mitates eiꝰ ĩ aq̃ calida:⁊ ſiat ꝙ euomat ſatis:ꝛ
curet᷑ cura illius qͥ ſumpſit madragoꝛrꝗd.
¶ Auic.lib.ij Hux methel fac ſubeth.⁊ eſt ma
la cerebꝛo.⁊ põdus dauich.i.ex ea ĩebꝛiat.Eſt
inimica coꝛdi.ꝭ.i.ex ea eſt venenũ diei ſu.

Rdeu. S era li ag. coß⸗

„

R

.—
—d, .

ipᷣm nõ inflat.

tia illiꝰ ꝓpter h̊ ſunt magis nutnbiles qᷓ;oꝛde⸗

um. ⁊ ipſa ambo declinat parũ a temperamen ⸗
to. Sed ſanic oꝛdei eſt magis deſiccatiuum

q; oꝛdeum ipſum. ¶ Galienus.vij.ſim. far. capᷣ.

Hab aet arabice.i.oꝛdeũ
Uirtdeiꝰ ẽ q̃ infrigidat et
deſiccat in p. F. ꝛ deſicca
no edeſt amplioꝛ pa de
ſiccatõe fabaꝝ qn appli⸗
cocuũ eſt meliꝰ fab ĩ h q/
ipᷣm nõ inflat.Et fabe qñ coquunt generãt inꝰ
flationẽ.qm ſubſtãtia eaꝝ eſt groſſioꝛ ſubſtan

——

2

deoꝛdeo trachi i⸗ oꝛdeum pꝛimi gradus eſtin··

Et quando mi

De Herbis

cando etinfrigidando.eſt aũt bꝛeui quodã ſic⸗
cius qᷓ farina fabarũ.Talia vero oĩia ſilia ſunt
in his qui vtunt᷑ extrinſecus.Cũ vero comedit᷑
ſuperat fabam.quoniã inflationẽ deponit. In
faba vero qualitercunq; coquat᷑ ꝑmanet infla
tiuitas.Groſſioꝛum em̃ eſt ꝑtium qᷓ;hoꝛdeum
et ꝓpterea nucribilioꝛ eo eſt:quoniã autẽ modi

cum a mediocritate abſceſſerunt.ꝓpterea ſunt

in multo vſu.hmõi enim farmaca multis alijs
ꝑmiſcentur ceu materie quedaʒ.Et ꝓpterea ce
ra et oleum non paucis cõmiſcentur farmacis
Alfita autem multa oꝛdeo ipſo ſunt ſiccatiuio
ra criminuʒ.ita nominatur quod ex groſſa ꝑte
farine oꝛdei et zea:que ex parte farine ſubtilis:
Eſt autem nutribilius quidem alſita.difficiliꝰ
vero digeſtibile. Et dicit in libꝛo de cibis. it
ex oꝛdeo panis.qui quando eſt furfureus vo⸗
catur mazaa
Operationes.
¶ Serapion auctoꝛitate Dyaſco. Aqua oꝛ⸗
dei eſt iunatiua ad repꝛimendũ caliditateʒ hu⸗
miditatum calidarum Et confert aſperitati cã
ne pulmonis et vlcerib eius. l
¶ Et cũ ſemine feniculi ꝓuocat vꝛinã.et eſt ab
ſterſiua ⁊ maturat apoſtemata calida.
¶ Et quãdo miſcetur cum ſemine lini et ſenu⸗
greco et ruta confert tumoꝛib teſticuloꝛu.Et
quando adminiſtrat᷑ cum mirto et vinoet pi⸗
ris ſilueſtribo et fructu rubi:et coꝛtice granati
ſtringit venrrrenm.
¶ Et quãdo ſit emplaſtrũ ex eo cum citonijs ⁊
aceto confert apoltematiba calidis que acci⸗
dunt podagricis.
iſcetur cum aceto foꝛti:et poni
tur ſuper ſcabiem vlceroſam. maturat eam ⁊ fa
rina oꝛdei ſtringit ventrem: et ſedat doloꝛem
apoltematum calidorum

Capitulum.iccxix
NI¶ Teander. Dyaſco. ca. Hereõ greceid
6 oleander. Frutex eſt omnibus no⸗

r ta. Folia habet ſimilia amigdalis ſed

maioꝛa et pĩ guioꝛa:et floꝛem rodo ſimilem.ſe⸗
men etiam pariens ſicut coꝛnu veluti lanaʒ de
intus habens ſimilem iacinto. Radix ẽ illi ob
longaet anguſta:guſtu ſalſa.naſcitur locis aq̊
ſis et maritinis.¶ Auccen.li.ij.ca.de olean⸗

dro. Oleander alia eſt ſilueſtris.alia fluuia lis

S ilueſtris habet folia poꝛtulace ſimilia: ſed
ſunt ſtrictioꝛa: et eius tyrſi ſunt longi expanſi
ſuꝑ terram. ⁊ apud folia ſunt ſpine Et naſcitur
in deſertis domib. Fuuialis auteʒ oꝛitur in ri
pis fluuioꝛũ.cuius tyrſi a terra eleuant᷑. et ſpy

ne eius ſunt occulte.et folia eius ſunt ſicut folia
ſalicis et folia amigdali.⁊ẽ ſapoꝝ valde ama⸗
ri ſuꝑioꝛ cutis eius.⁊ flos aus eſt ſicut roſa ru⸗
bea bonus valde.et ſuꝑ ipᷣm egredil qddã ſile
pilis.et eius fructus eſi durus plenus aſper. et
intus eſt res ſicut lana.E ſt ca.in.ij.ſic.in.q.

Operationes

¶ Dxaſ.Uirtus eſt illi moꝛtiſera. Nã comeſta

ab animalibo moꝛtẽ ĩſert:iſed homini ranediũ

eſt ſalutis.maxiĩe cũ vino et ruta bib ua moꝛſi

bus venenatis occurrit Pecoꝛa minuta ſi odo
re eitacta ſuerint moꝛiunt᷑. ¶ Aui. Intłrficit

pulices ⁊ vermes terrenos.ſuccus ſolioꝝ eius
valet ſcabiei ⁊ excoꝛiationi.et cõfert doloꝛi doꝛ
ſi antiquo moꝛe emplaſtri.¶ Et flos eiꝰ ſacit
ſternutationẽ.⁊ eſt venenũ hoĩbo ⁊ beſtijs.veꝝ

cõfert cũ bibiĩ cũ vino decocto cũnma ⁊ potat᷑
et liberat a venenis vermiũ venenoſoꝛuz.

¶Ego tñ dico ꝙ'h̊ eſt timoꝛoſuʒ. Et ipᷣe eius
flos eſt venenũ hoĩboet beſtijs ⁊ canib.Uerũ⸗

tamẽ cõfert qñ bibit᷑ cũ vino decocto cũ ruta

ſm ꝙ dicit. ¶ Bali.viij.ſim.ſar.capi. Rodo
dafnes.i.olegndrũ:vel nereon.nota eſt omib

frutex cathaplaſmata dyaſoꝛet ice virtutis eſt

¶ Intra coꝛpus vero ſumpta pernicioſa c.nõ
t ü

folum homibus ſed plunbbeſtian 'm cõples
rionem tertij eſt gradus calefacientium incipi
pientis pꝛimi vero ſiccantiuuuium.

2

Capitulum. ecccxx.

Liugarum arboꝛ. Bal li.i.de (ibis ca.
6 de oliuis. Oliue paucũ om̃ino alimen
tum dant coꝛpoꝛi.⁊ maxime qᷓ ſut ma⸗

ture.Comedunt aũt hoĩes has cũ pane quidẽ

magis.ſine autẽ pane alinadas: kolomiadas

ſic vocatas gratia ſubductionis ventris. Cuʒ
garo autem ame cibum. ſic autem que ſũt ma⸗

turein ai boꝛe plurimim vnctuoſum ſicceſti⸗
pticum chimum bhabent. pꝛopter quod ⁊ robo
rant ſtomachum.excitant appetitũ.quo idone
iſſime auũt ad hec ſunt: qui cum aceto repoſite.
Multipliciter aũt ipa pꝛeparat qui ſtuduerũt
circa pulmẽtariã experientiã. S era.li.aggre.
ca. Cabit.i.oliuaꝝ Oliuaꝝ quedã eſt domeſti

ca:quedam ſilueſiris:q grece vocat᷑ agriclear.
Et idem aucto.Gal.ſim.fſar.Oliuarum dome

ſticarum ſolia ⁊ cime qñ ſunt humida habent
ſapoꝛem ſtipticum.et virtus earum pꝛima eſt qᷓ
inlrigidat ea quantitate qua ſunt ſtiptice.Et
idem aucto. Dyaſ. Uirtus folioꝝ domeſtice aſ
ſimilatur virtuti ſolioꝝ agreſtis.niſiqꝛ folioꝛũ
doimeltice eſt debilioꝛ:⁊ ſunt cõueniẽtioꝛa ocu

e; agreſlis.

OPperationes

¶Et idem. S era. A greſtium olluaruʒ lolla

ſunt ſtiptica qñ piſcãtur.⁊ fit inde emplaſtrum

ſuꝑ heriſipilã ⁊ ↄfert:neq; ſinit ipᷣaʒ augere.
¶ Et ↄfert foꝛmice et vlcerib que nominãtur
antrax.et vlceribo fraudulẽtis et panaritio.

¶ Et qñ fit ex eis emplaſtrũ cum melle occidit

aſcarides.et cõfert apoſtemati qð noĩat᷑ duo
vlcera et apoſtematibo calidis.et ſacit adhere⸗

re cutim capitis q ſeꝑat᷑ ab oſſe.et qũ maſtica

tur cõfert vlceribo oꝛis ⁊ alcole.
¶ Et qñ ex eis ſit emplaſtrũ cũ fanina ordci:cõ
ſert fluxui vẽtris antſq̃ et humidit atib anti⸗
qᷣs qᷓ a matrice emanãt:et fluxui ſanguinis.
¶ Et ſanat eminentiã oculi.et cõfert vlcerib⸗

eius q̃ nominãtur alcatalia et alijs vlcenibus.

¶ E. t cõfert fluxui humiditatuʒ antiquaꝝ ad
oculũ.⁊ ideo ponuni in rob qᷓ adminiſtrantur
coꝛroſioni palpebꝛaꝝ.¶ Et cõfert aunibus ex
qͥbus fluit ſames:et auribo vlceratis.i¶ Et qñ
volueris extrahere ſuccũ ipoꝝ tere ea:etĩpiſca
tione aſperge ſuꝑ ea vinũ vel aquam.et poſtca
expꝛime et deſicca expꝛeſiurã in ſole.et fac tro⸗
ciſcos:et qñ ſit cũ vino eſt ſoꝛtioꝛ q; cum aqua
et melioꝛad reponendũ:et ↄferi ſaniei aurium.
¶ Etiam quidẽ cõburunt᷑ ſolia ipᷣa cunn floꝛe

et ponit᷑ cinis loco tutie.⁊ fit in hũc modũ.Po

nuntur ĩiolla terrea cruda.et obturatur os eiꝰ
⁊ dimittitur in ſoꝛnace donec ülla coquat᷑ De
inde pꝛouce ſuꝑ ea vinũ quouſq; infrigidetur.

et conſice ſimul.⁊ iterũ cõbure ſicut pꝛius.⁊ po

ſtea laua ſicutlauat᷑ ceruſa :et fac trociſcos.et
creditur ꝙ qñ cõburũtur in hunc modum non
eſt eius virtus minoꝛ virtute tutie in iuuamen⸗
to oculi.Et ideo cõceditur ꝙ virtus huius ſit
¶ Et idem auctoꝛ. Galie.vi.ſim.ſar. Fructꝰ ciꝰ
qñ eſi maturus cõplete eſt calidus caliditate
temperata.⁊ qͥ ex eo eſt immaturꝰeſt frigidioꝛ

et ſiipticioꝛ.¶ Galie.ij.de cibis.capᷣ.de oliuis.
Oliue paucũ omnino alimẽtuʒ dant coꝛꝑoꝛi.

maxime queſunt mature. comedũt aũt homieſ
hbas ceũ pane quidẽmagis.ſine autẽ pane ali⸗
nadas ⁊ Rolimiadas ſic vocatas gratia ſubdu

ctionis ventris.Rum garo auteʒ ante cibũ.ſic
aũt que ſunt mature i arboꝛe plurimũ vnctuo

ſum.ſicceſtipticũ chimũ babẽt. ꝓpter qð et ro⸗

boꝛant ſiomachũ:excitant appetitũ.idonciſſi⸗
me aũt ad hec ſunt que cuʒ aceto repoſite. ł

tipliciter autẽ iſta pᷣparant qͥ ſtuduerunt circa

pulmentariam experientiaʒ.¶ Aunanſoꝛ tra⸗

ctatu tertio ca.de oliuis.Oliue de aqua cali⸗

de ſunt et ſicce cẽplexionis.que ſi ante cibum

ſcʒ comedantur ventre; mouent et os ſioma⸗

U„

. —

Ov d

W

De Herl

chirobuſtum reddunt. Oliue aũt deoleo cali
dioꝛes ſunt.q ⁊ os ſtomachi minus coꝛrobo⸗
rant ac ventrem nimis fluere faciunt.

.
5 – ee
4 6* 4. —
2 ebn R .
= 2 — . &π 8
8 4 1* 4 8
. . 5
* 2 4
* * 4. Dy .* ——Sũ
—
. * — —
7 . ₰„ —
4 —
4 . .
*
4 —
— —
— —
—

Lapitulum. clcexj.

/sr7 Teum oliuarum. S era. aucto. Gal.
Oleũ qð ſumitur exoliuis maturis q̊d
'‚gam eſt nouũ.quoddã eſt vetus Eius
vero quod eſt nouũ calefacit calefactione tẽ⸗

perata et humectat.ſed vetus ex eo calidiꝰẽet

magis reſolutiuuũ.ſj illud qð accipit ex oliuis
recentibo immaturis dicituroleum expẽſarui.
et eſt oleuʒ onfancinũ Et ĩ nouo aliqua exiſtit

ex eo de frigiditate quatitas que eſti eo de ſti

pticitate.Et vetus ex eo dum in ipſo ꝑſcuerat
ſtipticitas ẽ virtutis deſiccatiue:donec ſtipti⸗
citas recedat ab eo.qꝛ tũc ſit ſimile quod oleo
accipitur ab oliuis in ſummitatibus.ſimileẽꝛ
ꝓpinquũ in virtute oleo expẽſarum.et vniuerſa

liter pone cõſiderationẽ tuam in omi oleo qð

guſt abis.quia eadem quãtitas quã in eo inue
nies de ſtipticitate ẽibi de frigiditate.et ſi nõ
imuenies in eo ſtipticitatem omnino :ſed inue⸗
nies ipᷣm delectabile vere delectationis dic ip
ſum calidum cum tẽperamẽto.⁊ ſi tu inuenies
cum hoc ipᷣm ſubtile.⁊ illud qð eſt claruʒ de q̊
ſi accipias parum:⁊ ponis ipſumſupꝛa mem⸗

„

bis

bꝛum vel coꝛpus extẽditur ſupꝛa coꝛpus et di

latat multũ abſq; eo qð imbibitur in co ⁊ abſcĩ
ditur.ſcias ꝙ iũlud eſt bonũ valde.⁊ bonitas

que conuenit oleo eſt inipſo.et quando ablui

tur oleinn non moꝛdicat.

OPperationes.
¶ Auicen. Oleum qñq; expꝛimit᷑ ex oliuis im
maturis.⁊ dicit᷑ onfancinũ qũq; ex matur:qñ
q;ex rubeis interill as medijs.Et huius opera

tio eſt inter illas duas res. Item qũq; expꝛimi

tur ex oliuis domeſticis: qũq; ex ſilueſtribꝰ q̃ᷓ
moꝛdicant linguam.
¶ Onfancinũ frigidũ eſt et ſiccum in pꝛimo.
Oleumautem de oliuis vltimo maturis cali⸗
dum eſt cõmenſurate:⁊ declinat ad humidita

tem. Omnes aũt eius ſpecies coꝛpoꝛa confoꝛ⸗

tant. Motum alleuiant extincte ſunt.

Oleum oliuarum ſilueſtrium eſt ſicut oleuʒ

roſarum in plurimis intentionibo Cõſeruat ca
pillos:et phibere velocitatem canicieicuʒ am
miniſtratur omni die.

¶ Confert gingiue ſanguinee calluẽdo os ex

eo.Cõfirmatq; dentes motos. Itẽ expꝛeſſumn
de oliuisſilueſtribus immaturis contert vlce⸗
ribus humidis et ſiccis et ſcabiei.
¶ Dyalcoꝛides.Oleum qð ſit ex oliuis nõbe
ne maturis eſt oleum expenſarũ.et eſt conueni
ens ſanis.et ꝓpꝛie illud qð eſt notumex eis ſine
putrefactione boni odoꝛis.et ex illo q; ẽhuiui
modi fiunt olea aromatica.cet eſt bonũſtoma⸗
cho ꝓpter ſtipticitatẽ que eſt in eo.etreſtringit
gingiuas ⁊ cõfoꝛtat dentes quando tenetur ĩ
oꝛe:et pꝛohibetſudoꝛem.
¶Et oleum vetus oliuarũ maturarũ cõuenit
medicinis.et om̃es ſpẽs olei ſunt lenietes coꝛ:⸗
pus.⁊ ꝓhibent aduentum frigoꝛis coꝛpoꝛi.ct
faciunt ipᷣm abilem ad motũ ⁊ molliũt ventre⸗

et debilitant virtutem medicinarum vulner⸗

¶ Et datur in potu contra medicinas moꝛti
feras vt euomatur cum eis.et ſit cum boc aſn⸗
due qñ bibuntur ex eo.ʒ.ix.cum tantundeni
aque oꝛdei vel aque calide laxant ventrem. et

quando d ecoquutur cum ruta et bibuntur ex
eo calido.ʒ.ix.conſert toꝛſionivẽtris et expel⸗
lit lumbꝛicos.
¶ Et qñ fit cũ eo criſtere cõfert colice q̃ fit ab
apoſtemateinterioꝛi:⁊ opilatione q̃ fit a ſterco
re:⁊ antiquũ ex eo ẽ calidius ⁊ plus reſolutiuũ.

⁊ fit cum eo cohol ad acuenduʒ viſum.⁊ ſi nõ

habes neceſſario indiges eo:coque ſpᷣm donec
fiatſicut mil ⁊ vtere.et virtus cius eit ſicut vir
tus veteris.

¶ Etoleumoliuarũ ſilueſtriũeſt ſtipticm.iu⸗

t u

Trattatus

namẽtiʒ eius ẽ in medicina minus iuuamento
ſupꝛ dicti olei. ⁊ iuuamẽtũ eius ẽſicut iuuamẽ
tũ oleiroſaꝝ.⁊ ſtringit ſudoꝛcʒ ⁊ ꝓhibet caſum
piloꝝ.et purgat furfures capitis:⁊ conkfert ſca
biei ⁊ poꝛis.⁊ ꝓhibʒ canos qñ ex eo ſit collutõ
oꝛis valet ad apoſtemata gingiuaꝝ. ⁊ conſert
dentibocõmotis.i¶ Et iam pᷣpar ant᷑ ex ea epi⸗
thimata ad gingiuas qñ humoꝛes currũt ad

cas. et opoꝛtet ꝙ accipiat᷑ lana ⁊ inuolual ſup
ſtilum ⁊ madetſiat in oleo feruenti ⁊ ponat᷑ ſuꝑ

gingiuasſepe donec albeſcant

Capitulum. cccxxij.
bice Ronder. S era. ib. aggre.capi.
WVSRonger aucto.Dval.E ſi gummiex
canchi ſiu Karech. Et ſunt eiꝰ ſpccies qtruoꝛ
AVna eſt melioꝛ:⁊c ex terra indie.cuius coloꝛ ẽ
ſmaragdinꝰ:⁊ ſicut coloꝛ melõgie.⁊ colligitur
in conchijs. ⁊ figura eius ẽ rotunda.⁊ iraetura
eius ẽ anguloſa.⁊ ponunt illud bomieſ in olla
terrea. 2 agitãt ollã tamdiu donec figura eius
rotundat᷑. Et poſi tpᷣs fit rubeum.⁊ ſecunduʒẽ
ex terris arabum.⁊ ẽſecundum in bonitate.⁊
melius ex eo eſt maſculum. et eſt illud quod eſt
rotundum album. 2 non facile frangibile. Et
qn franguur qo eii intenius eius etenax · et qn

Libanum greceꝛ latine vel thus ara

fit ſumigatio cũ eo cõburit᷑ cito.⁊ terfiuʒ eſt in
bonitate ſicut arabicũ:⁊ elt hũs fruſti mino⸗
ra q; iſjm:⁊ declinat plus ad coloꝛẽ acoꝛi.Et
qua rtũ eſt de coloꝛe albo.⁊ qñ frangii vergit
coloꝛ eius ad caloꝛẽmaſiicis.Idẽ aucto.Ga
lieni.Sapoꝛ olibanieſt ſtipticus ſiipticuate
multa.Ueꝝ albũ ex eo nõ habʒ ſtipticitatẽ ma
nifeſtam. Uirtus eius eſt q̃ calefacit ĩ ſec o gra⸗
du.et deſiccat in pꝛimo.vñ elt ſtipticũ.Dyaſco
rides ca.de olibano.hus vel olibanuʒ lacrt
mis eſt arboꝛis que grece libanus dici.Qð

gutem de arbia defertur candidũ ẽ.qð vero

de india rufum.ſed vtrũq; maſculuʒ eſt.E ſt ter
tium genus minutuzʒ valde ⁊ ruſum qð manna
thuris dicit.E ſt ergo optimũ thus qð maſcu⸗
lũ dici.ſubꝛufum et rotundũ cet pigue ⁊ natura
liter leue et fragile.et qð ab igne cito incendit
odoꝛẽ ſuauẽ copioſe emittens. Galienus.vij.
ſim.far.ca.de thure.Libanũ.i.ihus calefacti
uum quidẽ eſt in ſecũdo gra.ſiccatiuũ aũt in p
mo Habet aüt quid ſtipticans paucũ minime
vero maniteſta eit ſtipticitas in albo fᷣm colo⸗
rem. oꝛtex autẽ eius ilipticã virtutẽ manife⸗
ſtam poſſidet.quo circa ſiccat generoſe:xvt in
ſecundo graquſiccatiuum exilliat. :

Pperationes

Sera.aucto.Pyaſco. Abſtergit obſcuri⸗

tatẽ viſus.replet vlcera ꝓſunda ⁊ inc arnat ca.
conſolidat vlcera recentia cũ ſuo ſanguine.

¶ Et qñ bibit᷑ olibanũ cõſert ſpyuto ſanguinis

et abſi indit fluxum mẽliruoꝝ et cuiuſcũq; ſan

guinis vndecũq; fluat:et ſanguinis qui fluit a
cercbꝛo qui ⁊ꝛ meſcha:⁊ ẽ ſpecies fluxus ſan⸗

gninis nariũ.et ꝓhibet vlcera ſraudulenta q̃
fut in ano ⁊ in alijs mebꝛis.QOñ miſcei cuʒ la
cte et ſit inde licinium et adminiſtrat.
¶ Et qñ admiſcet᷑ aceto et oleo.et ſit linimẽiũ
in pꝛincipio foꝛmice.aufert eã.et empetigineʒ
et miſcetur cum adipe anſeris et poꝛci et curat
vlcera fracta ab aduſtiõeignis.et ſciſſuras pe
dum que ſiunt a frigoꝛe. M
¶ Et qñ nuſcet᷑ cum pice curat concuſſionem
aurium:Et qñ miſcetur (um vino dulci et di⸗
ſtulatur in aurem:confert doloꝛi eius.
¶ Et qñ admiicetur cũ chimolea:⁊ oleo roſa
rum.et liniuntur cuʒ eo apoliemata calida mã

millarũ quefiunt poſt partũ.tunc cõſert eis.et

ipſum admiſcetur cum medic inis conferentib⸗
pulmom ⁊ emplaſtris reſoluenibo apoſtema
ta interioꝛaa. .
¶ Et qñ bibit᷑ ↄfert ſpnto ſanguĩs:et diſſoluit᷑
flegma et auſert triſticiam:et auget memoꝛiaʒ
Et quado bibunt de eo ſani parum melioꝛat

8

—
—

De Herbis

eos.ſʒ ſi nimis cũ vino biberint ĩducit maniã.

⁊ ampliꝰcũ vino occidit.Et cõburit᷑ olibanuʒ

qñ accipit᷑ fruſtũ ex eo.⁊ incẽdit ⁊ inflãmat᷑.et
ponit᷑ in teſta ſubtili ⁊ cõburit᷑⁊ qũ comburis
eu oꝑtet vt cooperias eũ aliq̃ alio vaſe:qꝛ fa⸗
cit cũhᷣ ꝙ nõ incinerat᷑.¶ Serap̃.aucto. Gal.
Virtus fumi olibani eſt calidioꝛ et ſiccioꝛ vir⸗
tute olibani q̃uſq; reponat᷑ in tertio gdu.⁊ ab
ſtergit ⁊ replet:: mũdificat vlcera ocſii quead⸗
modũ faciũt ſumꝰ myrrbe ⁊ ſtoꝛacis.i( Et idẽ
aucto.Dyaſco. Fumꝰolibani ſedat apoſtemo
ta oculi.⁊ abſcindit curſum hũiditatũ adipᷣm.
⁊ mũdificat vlcera eiꝰ:⁊ generat carnẽ in vlce⸗
rib ipſiqᷓ dicunt᷑ chilomata: ⁊ ſedat apoſte⸗
mata q̃ füut in eo q̃ dicunt᷑ kankrni. Fumus aũt
myrre ⁊ ſtoꝛacis eodẽ mõ colligit᷑.⁊ valet vtõ.
¶ Et idẽ auct. Abẽ meſuay.Olibanũ deſtru⸗
ſt flegma ⁊ aufert triſticiã:⁊ auget memoꝛiam
Auicenna de viribus coꝛdis dicit ꝙ cõfoꝛtat

.
.
. .
ðÿ .
8 .
.
.*
-

e

20.

eſt herba fragrantis odoꝛis tyrſo ferule ſimi⸗
lis:ex qua pꝛofluit ſuccus qui oppopanacis

nitulum. cccxxiij.
Popanax latine.ſʒ grece panax.era⸗
clea. Arabice Jenſis vel Henſir Iſi⸗
doꝛus lib.eihymologiarum. Panax

dicitur: croceus et pinguis: odoꝛe grauiset
amariſſimus.¶ Dyaſcoꝛið.Eſt panax era?

cdea vnde opopanax colligitur. Hec habet lo

lia expanſa ſuper terram: hoꝛnibilia et aſpera

vyalde in quinq; partes diuiſa.virgam longã
ſicut ferule coloꝛis albi.cet ſuper eã capitella a⸗
neto ſimilia cum floꝛe mellino. Semen odo⸗

ratum ⁊ calidum. radicem vnam ſolidam que
de ſe multas emittit radices albas odoꝛe gra

ues et guſtu amaras. Ipſaq; radixlachrymũ
emittit qui coloꝛem croceum oſtendit.
¶ Serapio libꝛo aggre.capᷣ. Henſir. aucto⸗

ritate. Dyaſcoꝛið.Arboꝛ Jenſis vel Henſir: D

id eſt opopanacisplanta in hoꝛtis et pome⸗

rijs inuenitur. et eſt planta habens folia aſpe⸗

ra ſicut ſicus non magna et ſpanſa ſuper ter⸗
ram viridia rotunda:et diuiſa in quinq; par⸗
tes.ſimilia folijs ficus in ſua ſimilitudine.⁊ſti⸗
pes eius eſt longus ſimilis ſtipiti galbani al⸗

bus.ſuper quem ſunt pili albi ſimiles puluei

albo. in cuius circumitu ſunt ſolia parua.et in
ſummitate eius ſunt capitella ſimilia capitel⸗
lis aneti.in quibus ſunt fioꝛes croceum colo⸗
rem habentes.et habentesodoꝛem bonum.⁊
habet ſemen odoꝛiferum.⁊ habet radices mul
tas egredientes ab vna radice.grauis odoꝛis.
ſolida ſuper quam eſt coꝛtex groſſus amari ſa
poꝛis Quod autem ex ſemine huius plante eſt
melius: eſt illud quod eſt ſuper ſtipiten.
¶ Anicenna libꝛo ſecundo capᷣ.de opopana⸗
co. Opopanacum eſt arboꝛ que nõ eleuatur
aterra.et ſimilantur ipſius folia folijs ficus.⁊
ſunt vehementis viriditatis rubea incita.ha⸗
bentia partes rotundas. et eius crus eſt ſicut
cucumeris.ſuper quod ſunt pili puluerulenti.
Et eius ſolia ſunt parua valde ſuper cuius ex⸗
tremitatem eſt coꝛona ſimilis coꝛone aneti.et
eius flos eſt citrinus.et folia floꝛis ſunt boni
odoꝛis.et vene ipſius ſunt plurime. ramiſi⸗
cantur a radice vna.groſſum habentes coꝛti⸗

cem.et interius odoꝛis eſt grauitas. Eius au

tem gumma extrahitur cum inciſiõe ſue radi⸗
cis in pꝛimis cum crusapparet. „

H DOperationes. ¹

¶ Auicenm. Eſt autem reſolutiuum ventoſi
tatum:lenificatiuum:abſterſiuuʒ.lenificat du

nices ⁊ bothoꝛ.Eiusradix eſt ad medicanduʒ
oſſa nuda.et cum melle eſt conueniens vlceri⸗
bus antiquis et igni perſico:⁊ quod ſuꝑ ipᷣm

eſt etiam vulnernibus et bothoꝛ.et ad ſummuʒ

omnes partes eius contert vlcenbus fraudu⸗
leptis.—
¶ Et bibitur cum aqua et alcaratin.ꝛ cũ vino

.

;

3

.

—

Trattatus

ppter ptractionẽ lacertoꝝ ex percuſſione.
¶ Quidam enim dixerũt ꝙ ipſum eſt malum

neruis. et videtur q ſit malum neruis ſanis ſi)
ne humectatis. Et conferens eſt ſciatice: et re

mouet laſſitudinem:et conuenu doloꝛi iunctu
. ranun omniũ.et podagre moꝛe emplaſtri ſup

¶ Eofert coꝛroſioni dentiũ:cum eo impletur:
et ſedat doloꝛes eoꝛum ⁊ cõuenit ſode et eꝑiẽ

tie. et matri infantium. Acuit viſum ⁊ fit ex eo

collirium.Ex folijs eius fit emplaſtrum ſuper

*

Doloꝛes laterisq.
¶ Et oppoponacũ cõuenit doloꝛi vtroꝛũq; la
terũ: ⁊ tuſſi cũ ſint frigidi.Eius ſuccue cẽ uenit
duriciei ſplenis moꝛe emplaſtri ſuꝑpoſitum et
bibitum cumaceto. “

— „

¶ Ponuntur aũt exeo decem aurei in duobs

valcolis muſti.⁊ dariſicatur poſt duos mẽies

et conuenit ſpleni valde.
Et muitũ hoc cõuenit vdropiſi.lenit duriciẽ
matricis.⁊ co nuenit guttationivꝛine.⁊ auel⸗
lana vna ex eo bibitur cum aqua calida ad ꝓp⸗
uocandũ vꝛinam et menitrua:⁊ iuuat matricẽ
frigidam.
¶ Et eius fructus facit abundare mẽſtrua:⁊ ꝓ
pꝛie cum abſinchio ⁊ interficit fetum: ⁊ pꝛopꝛie
radix eius. Ipla nanq; facit aboꝛſum ſuppoſi
¶ Et ↄuenit pᷣſo cationi matricꝭ:⁊ exterminat
vẽtoſitatẽ ⁊ duriciẽ eius.⁊ ↄuenit colice.⁊ ſol
uẽdo:educit cudum humoꝛem.
Et conuenit pꝛuritiui veſice ſi bibitur cũ aq̃
cartami ad rigoꝛem et ſebꝛem: periodicas.ex
eo cum pice fit emplaſtrum bonum moꝛſuica⸗
mnmis rabioſi cum aritologia ad puncturas bi⸗
bita eii tiriaca.⁊ ſimiliter eius ſnccus.loco eiꝰ
ponunturficus.et extimo ꝙ armoniacum elt
ei pꝛopinquunn.⁊
Serapion auctoritate Galieni Radix eius
eit medicina que deſiccat ⁊ calefacit.⁊ ĩ hoc eſt

melioꝛ q; ipſum opopanax. Loꝛtici aũt eius in

eſt virtus abiterſiua. Coꝛtex eius valet contra
denudationem oſſium nudatoꝛum.⁊ nos qui

dem eo vtimur in medicinis oſſium denudato

rum.et in medicinis vlcerum fraudulentoꝛum

quia generant ite medicine cames in vlceri⸗

bus generatione loiꝛ.
¶ E auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Quãdo datur

c eo in potu cũ mellicrato aut vino cõlfert ri⸗
goꝛibus le. periodicarũ ⁊ coculiionibo neruo⸗/
rum et doloꝛio laterum: tuin: ⁊ diſtillationi
vꝛine:e ſcabiei vellee.
ꝗAI tidem auctoꝛiate Aben meſuay. Conue

mit ad ea ad que iuuat armoniacum.et doſis

Capitulum.cccxxiiij.
8 quam multi onomidam ap

pellanerunt. Dyaſcoꝛides.ca. Ono⸗
mia virge ſunt duoꝛum palmoꝛum.æ=
nodoſe.folia illi ſunt minuta ſicut lẽticule.aut
rute aut anchuſe ſubaſpera ⁊ pinguia ? ſpiſſa.
hanc multi in ſale componũtet comedũt ſua⸗
uiſſime. virge pꝛedicteſpinas acutiſſimas bas
bet. albe ſunt et virtutis calide. ”
Dperationes.
Coꝛium radicis earum cum vino bibitum
vꝛinam pꝛouocat. lapidem veſice excludit.
QAulneribus ſoꝛdidis medicatur.cum aceto
cocta ⁊ oꝛeretẽta doloꝛẽ dentiũ ꝓhiber.
¶ Halienꝰ.viij.ſim.ſar.cap.ononis.Ononis
radicem habet calefactiuam iam ſm tertium
gradum.

¶oꝛtex vᷣo eius maxime eſt vtilie ꝑticipans

abſterſiuitate ⁊ inciſide. vnde nontantũ ceſt ab
ſterſiua ſed lapidem fraciuuag.

¶ Eadẽ autẽ virtute⁊ eſcaras cito ſiſtit. vrun⸗
tur autẽ ea ⁊ ad dentium doloꝛem coquentcs

in oxicrato et gargarizantes.

Capitulumntacxxu.

De Herbis

.„ . e

ℳ*

notũ.⁊ eſt duplex:domeſticũ videlʒ et
ſilueſtre vtrũq; ca.⁊ ſic.in.iij.gra.ſuue
ſtre tñ calidius eſt.¶ Pla.Oꝛiganũ ca.eſt et
ſic. in.iij.gra.E ſt oꝛiganũ ſilueſtre qð latioꝛa

hʒ folia ⁊ foꝛtius oꝑatur.⁊ eſt domelticum qð

vbiq;reꝑitur in hoꝛtis:videlʒ: inpꝛatis.⁊ mi⸗
nuta hʒ folia.ſuauiuſq; oꝑatur qð ĩ medicinis

ponit᷑. In tꝑe ꝓductiõis floꝝ colligi:⁊ cũ flo⸗

rib in vmbꝛa ſuſpẽdit᷑ ⁊ exiccat᷑.ꝑannũ ſeruat

Fo.cũ floꝛibo abiectio ſtipitibo ĩ medicinis po

nunx. virtutẽ hʒ diſſoluẽdi:attrahẽdi:relaxãdi
ↄſumendi.Item oꝛiganũ naſcitur in loc cul⸗
tis imer vepꝛes ⁊ frutices.

Dperationes
Dyaſ. Oꝛigano vᷣtus eſt ca.⁊ eius elixatura
moꝛſibo venenatis occurrit cũ vino data.bi⸗
bita quoq; cũ dulcoꝛepᷣſtateffectum.

¶ Coſtam. Oꝛiganum vꝛinam ⁊ menſtrua p⸗

uocat.Uentoſitatẽ ⁊ rugitum ſtomachi ⁊ inte⸗
ſtinoꝛum expellit.⁊ maxie ſiſunt ex groſſis hu⸗
moꝛibus aut indigeſtis. Ml
¶ Qumbꝛicos ⁊ aſcarides occidit et expellit ſi
ex eius apoʒimate potetur. “?JZM
¶ Maſticatũ doloꝛẽ dentiũ mitigat.ſtoma⸗
chum et epar ⁊ pulmonẽ de groſſis humoꝛib⸗

mundat.Cũ ficub ſiccis maducatum ſudoꝛẽ

pꝛouocat.Coꝛpoꝛe ex eiꝰapoʒimate loco ſca:

NRiganũ. Dyaſ. Oꝛiganũ eſt omnibo

biemet yctericiam ſanant.

¶ Succus eius annlacte mulieris auribus

diſtilatus doloꝛem mitiggat.
¶ S uccus eius bibitus viridis tumoꝛẽ fauci
um⁊ vue tollit. bibita cum mulſa nigram cole⸗

ram per ventrem deponu.S erpentesquoq;
fugat. ventrem temperat.

¶ Macer. Oꝛigani vires calideſicceq; legun
tur. Tertius huic in vtroq; gradu ↄcedit eſſe
Illiꝰ in vino curat decoctio ſumpta.Quo ſu⸗
is peſtiſeros moꝛſus ſi ſepe bibatur.Cũ mulſa
ſumptũ ꝓdeſt aconita bibenti.Cũ multis alijs

prot obſtare venenis. Cõquaſiata iuuat mans⸗

ſum vel ſepius hauſtũ.ydropicos repꝛimit bi⸗
bltum:ſiccatq;tumoꝛem ⁊. HWM

Robe. Palladiꝰli.ij. In meſe ſebꝛua
rio yltio ſerũ nõ pabuli ſectãdi ſz col⸗
ligẽdi ſemĩs cauia.Jugerũ occupant
modij ſeptẽ. Scrẽda eſt aũt in terra pꝛoſciſſa
poſi hoꝛã tertiã vcl ſcᷣam.cũ ros eſſe deſierit

quẽ ferre nõ põt.ſʒ ſtatim cooꝑiẽda eſt añ no⸗

ctẽ. Hã ſi nuda mãſerit hũoꝛe coꝛrũpit᷑ noctis
Obſeruãdũ eſt ne ante lunã.xxv.ſerat᷑.qꝛ ſic ſa
tã limaces ꝑſequunt᷑. Iſið.lib.etymologiarũ.
Herbũ a greco traxit vocabulũ.h̊ em̃ illi oꝛo⸗
bum dicũt. Quod cũ ſit quibuſdam pecoꝛibꝰ
infcſtum:thauros tamen efficit pingues.
¶ Actoꝛ. Oꝛobum ( vt ſuꝑius diximꝰ) ipſum

E

·

6

..

Capitulumcexxvſ.

eſt hebũ ſiue heruñ. ni naturã ſub hern cum

aſpiratiõe vel erui ſine aſpiratiõe noiby iam ex
magna ꝑteſuperius locis ↄgruis poſt. uimus.
nõnulli medicoꝝ noſtroꝝ illud eſſe putauerũt
oꝛobũ qð nos viciã dicimus. S ed Iſið hec
ponit p duoba.⁊ dici᷑ a nõnullis ꝙ due ſpeci
es ſunt quaſi vnius generis. vna videlicʒ ma
ioꝛ que oꝛobũ vocat᷑.alia xo minoꝛ que vicia
2⁊ vulgariter necereon appellatur.

Operattones.

Dyaſ. Oꝛobu ofe ſiue herbũ cũ ꝑte amari

tudinis eſtcalidũ. Jdᷣo ſplenũ ac renes ⁊ epar

N O D

E
5

2
2

humectat. ¶ Urinã ⁊ mẽſtrus teq;
clarificat.nõ tñ plurimũ aſuefiat:ne foꝛte ſan⸗

pur gat. ſcabies empetigines ſanat:vulnera q̊

q; curat: cum melle impoſitũ deſiccat.
Habũudanter incidit: aperit: pꝛoi cit paroti⸗

das induratoſq; teſticulos digerit.

IJſaac in dietis ptiulanbo. Oꝛobũ eſt ca. in
pmo g ſic.· in: i. vñ mũdificatiuũ eſt ⁊ collatiuũ

mũdatũ coꝛticib iur q; ð eisfarina facto vẽtrẽ

ſtrua puocat. cutẽq;

gainẽ mingere faciat ¶ Aliqñ ꝑ nares ſan gui
nis efficit fluxũ. farina eiꝰ cocta cũ ſepotis qð
eſt ſpecies thuris ydropios yctericiſq; valet.

¶ pata vo cũ vino valet ſuꝑ rabidiſſimi ca⸗

nis moꝛſu poſita. ¶ Rurſus cu melle tẽperata
lentiginẽ mũdificat vulneribo ⁊ apᷣatibo valet.
¶ Itẽcaiculoſis magnũ et iuuamentũ.

y
—MNK ℳ

Tractatus

Capitulum. cccxxvij.

6 latie.arabice ſachiliemenie. gre

ce blicoci velbliton. S era. li. ag. capᷣ
Sachiliemenie ſiue ſachalaiamena
auct. Hal. S achiliemenie:id eſt olus iamenũ
oĩbo notũ. Cirtus eius eſt frigida ⁊ humida in
ij. gradu. Iſið. Olus ab alendo dictũ eit:co q⸗
pꝛimũ olenbus quondã alerent᷑ hoĩes anteqᷓ

fruges ederent ⁊ carnes. antümodo cem̃ ole
ribus alebant᷑ et arboꝝ pomis ſicut animalia

herbis. Dicitur olus molle quoddã herbe oꝛ⸗

tulane genus.¶ Actoꝛ.Olus itaq;ʒ generali⸗

ter dicitur omnis herba pꝛecipue oꝛtulana qᷓ
in cibum ⁊ alimentũ hominis aſſumit.¶ ¶Inð
Iſið. Maluã ⁊ rapam:napum ⁊ raphanũ:la⸗
ctucam:paſtinacam: cepam: alliũ ⁊ ſimilia de⸗
putat inter olera. Hihilominus cum appꝛopꝛi
ato vocabulo dicitur olus herba quedam ſpe

cialis oꝛtulana. „.
Operationes

¶ Auicẽ. Olꝰ aliameni qð eſt in iᷣo ſfᷣm Dya

ſcoꝛidẽ medicine vᷣtus oĩno nõ eſt.⁊ eſt aqᷣſum
ſicut attriplex qð ſapoꝛẽ nõ bʒ.Et in ̊ abun⸗
dat plus in oĩbo olenbo. Eſt em̃ vehemẽuoꝛis
hũiditatis q lactuca ⁊ q; cucurbita. Futrimẽ

tum eius paucuũ eſt.Eius penetratio no eſt ve⸗
lox:co ꝙ penitus nitroſitate pꝛiuatũ eſt. Ceſite
Halieno frigidũ ⁊ humidũ eſt in.ij.gradu.

¶ Ex co fit emylaſtrũ calidis apoſtematibus

eius radix malis vlcerib.¶ Succuseius cũ

eleo roſeo ↄfert ſoda ex aduſtiõeſolis occiden
ti. olert etiã tuſſi calide pꝛie decoctũ cum oleo
amigdalino ⁊ aqua dulces granaii.

7

¶Sera. auct. Dyaſ. Herba ipa comedituret

mollit ventrẽ. ⁊ non eſt omnino virtus i ea ex
rebus medicinalibus:⁊ habet in ſe aqueitateʒ
multã pluſq; omnia alia olera.⁊ quãdo fit em⸗
plaſtrum cum ea ſuper apoſtemata calida cõ
fert. ⁊ ſedat ſitim ⁊ tuſſim que fiunt a caliditate
et ipſum eſtpauci nutrimeti quãdo comedit ⁊
eſt tarde penetratiõis. .

(¶ Etidẽ aucto.JIſaac. Qñ fit emplaſtrũ cum

radiceipſius vlceribo q dicunt᷑ faui a qubus
emanat humiditas limilis melli. SS

¶ Et idẽ aucto. Habix:eſt fri. et bumiu in ſe⸗

cundo gradu. Humiditas eius eſt amplioꝛ q;
humiditas lactuce cucurbite. ⁊ ſubſtatia eius

eſt aquoſa non hñsin ſe groſſiciem.qꝛ eto de
ſcendit ⁊ mollit ventrẽ.⁊ ideo modiceredditur

nutrimentüuero.
¶ Et expꝛimitur ſuccus folioꝛum⁊ miſcet cum

oleo roſarum. contert doloꝛi capuis qui ac⸗
cidit a caloꝛe ſolis.

2

¶ Et qñ coquit᷑ herba ipᷣa ⁊ pijcit᷑ſuꝑ ipaʒ ole

um amigdalaꝝ ⁊ ſuccꝰ maloꝝ granatoꝝ dulci

um pfert tuſſi ſicce que eſt cum caliditate ⁊ aſ⸗

peritate pectoꝛis.

ypocras.lauos.i.poꝛos pedum impoſi⸗

to eo liniri et compꝛimi credunt.

Apauer latine.grece ãmo
ne vl miconiũ.ara.chaxch
ax vlcachuli. vlchaſchaſi.
S eera.li.ag.c.chaxchax.
ι auc. Dyaſ. Papaueris mk
EWEte ſut ſpẽs.Hã ex eo eſt do
SWy Rmeſticu Et illud ẽ papauer

Capitulum. cccxxviij.

albũ qð ſemĩat᷑ĩ oꝛtꝭ.cꝰ capita ſũt oblõga.⁊ ſe⸗

mẽ eiꝰ ẽ albũ.⁊ ex eo ẽ agreſte.Et ſunt eiꝰ due
ſpẽs.Una ẽ hñs caput depᷣſſuʒ:⁊ ſemẽ eiꝰ eſt ni
grũ.⁊ iſtðᷣ vocat᷑ papauer rubeũ.Et alia hʒ ca
put lõgũ.minꝰ tñ altero.⁊ noiat᷑ ſeil.⁊ ex eo eſt
papauer ↄcuſſũ.eo ꝙ ſemia eiꝰ eo ↄcuſſo cito
cadũt.⁊ illud ẽ papauer nigꝝ.Et ex eo ẽ almul
carã qð naſcit᷑ iuxta mare ĩ littoꝛibo.⁊ illð ẽpa
pauer coꝛnutũ:qð hʒ folia alba ſilia ſolijs plã
te:q̃ ðꝛ flomos.ſciſſatũ ⁊ ſũmitates altas ſicut
folia papauer agreſtis.⁊ ſtipitẽ ſimilẽ illiſtipi
ti.Et hʒ floꝛẽ glaucũ.⁊ hʒ ſemẽ minutũ in va⸗
ginis ſubtilibo 2 lõgis ⁊ curuis ſic coꝛnua.⁊ ſi⸗
cut bʒ fenugrecuʒ.? ꝓpter hãc caulam no ĩatu

„

Kyratidos ⁊ almicõ.⁊ eiꝰ expoſitio ẽ coꝛnutu,

papauer.⁊ ſemẽ qð ẽ indluluʒ in illis vaginis ẽ

minutũ nigꝝ ⁊ aſpeꝝ.Naſcit᷑ in locis marinis?
gaſperꝭ.⁊ lat ine vocat memit ⁊c.¶¶ Gal:vij.ſim
far.c. Micon chirãtes.i.papauer coꝛnutũ no
minatuʒ eſt quidẽ ſicca fructu bꝛeuẽ connexio
nẽ habẽte:ſicut ⁊ fenugreci.⁊ aſſimilat᷑ coꝛnu
bouino.vocat᷑ aũt ab aliquibo papauer mari⸗

num.qm̃ vt plurimuʒ ꝓpe mare naſcit᷑. Uirtutẽ
autẽ habet inciſiuã ⁊ abſterſiuam.O pium au
tem qð ex ſucco ipſiuſ fit fri:eſt in q̃rto ſic.i ter
tio. Papauer cõponit᷑ ab aperio ⁊ vento.inde
papauer qð vẽto magis aperit floꝛẽ. Idem li
bꝛo vtõ. Papauer vnuʒ quidẽ eſt ixias id ẽ flui
dum noĩatum.eo ꝙ cito ab eo defluũt ſemina
eiꝰ.vel qꝛ ab eo cito defluit flos.Aliud vᷣo eſt

domeſticũ quod eſt oꝛtenſe ⁊ excolitur. Atue
roz alia duo ſũtpapauera ſilueſtria vltra hec
vnũ quidẽ q̃ſi depꝛeſſaʒ hñs codiã. aliud auteʒ

oblõgioꝛẽ.hoc totũ aũt eſt oblõgius ⁊ aridiuiſ

buiꝰpapaueris opos.i lacticiniũ defluitnde
et quidã nominãt id fluiduzʒ. virtus autẽ oim

papauerũ eſt infrigidatiua. Sed oꝛtenſis qui

dem.qð et calachitidam nominãt moderate ẽ

ſomniferũ ſemẽ aptũ eſuiꝓpterea quidẽ ⁊ in pa

nibus miſcetur id.et cum mellepermiſceẽtes co

medunt.Pꝛumi vero cuius cito floꝛẽ defluere
diximus:ſemẽſoꝛtiusinfrigidat.quo circa ne⸗
quaq; qͥs eo vtit᷑inceſſanter.ſicut eo qdð eſt oꝛ

tenſe.attamẽ ponũt id in cibis qui cũ melle ſi⸗
unt in nitro et in panibo.Lertio vero dicti ſe⸗

men nigy exiſtẽs iamfarmacoſt um eſt ſufficien
ter infrigidãs.Quarto aũt dicti farmacoſius

omibꝛẽ.⁊ ᷣm ſemen:et ſᷣm codiã:et ſᷣm folia:et

ſim opium.i.eius lacticiniũ vehemẽter infrigi
dat vſq; ad toꝛpoꝛẽ ducẽs et moꝛtiſicationem
vnde medici eſt vti co:bene miſcendo cum far
macis obtundentibo frigiditatis ſoꝛtitndineʒ
Eſt em̃ ex quarto ⁊ vltimo infrigidantium.

Hprrationes

¶ Pandecta capᷣ.cllvi. Uirtus papaueris do
meſtici dicte ſpeciei eſt q̃ infrigidat frigiditate
foꝛti.et illud papauereſt qð plus ingrecitur ĩ
medicinis.Unde qñ papauer ſimpliciter ponit
in medicinis.illud debet intelligi.vñ valet in
medicinis ſemẽ eius:ſolia:capita:et lac.Uirtꝰ
eius eſt frigida in quarto gradu
¶ Serapion libꝛo aggre.auctoꝛitate. Dyaſ.

Domeſticipapaueris ſemen inducit ſomnuʒ
temperate quãdo pulueriſatur cum pane.aut
miſcetur cuʒ melle ⁊ comeditur.ſed contuſuʒ ſe
men eius infrigidat frigiditate ſoꝛti. Et guůmi
eius papaueris ei ſuccuseius eſt opium.
¶ Sed ſeil.i.liquidũ ingreditur plus ĩ medicd
v

Mis:walet ſemen cis:folia: clacipſius.⁊ vᷣtus eo

eſt virtus narcotica ⁊ moꝛtificatiua.

Et ideʒ auc.Gal. Uirtꝰ domeſtici ⁊ agreſt

eſt infrigidatiua.? ꝓpterea ſi co quant᷑ folia eiꝰ
cũ capitibo ĩ aq:⁊ fundet᷑ eiꝰ decoctio ſuper ca
put facit doꝛmire.⁊ qñ terunt᷑ eiusfolia cõtriti

one foꝛti:⁊ miſcent᷑ cuʒ ſanich:⁊ fit indeempla

