rius.pone puluerem antymonij deſuꝑ.Siſint
interius puluis inijciat᷑ cũ calamo poſito in ve
ſica inflata.¶ Puluiseius cum ſaponeſpatarẽ
to vel gallico cõficiat᷑.et liciniumin eo intinctũ
oꝛtficio fiſtule immiſſum curat.Puluis eius in
cancro poſitus comedenti aut cami ſuperſiue
optima eſt cura.¶ Contra polipum ma gdali
no ex apoſtoli confoꝛmatus in ſpanſo puluere
Pm nij et naribo immittatur et aufert ipſuʒ
¶ Collirium ex puluere antimonij et puluere
nuclei.mirabolanoꝛum citrinoꝛum equo pon⸗

dere addita aqua roſarum.vel pone de tuthia
cum antymonio.¶ Bombix intincta inſucco

ſanguinanie cum puluere antymonij.nanibus
immitrat᷑.⁊ remouet fluxũ ſanguinis ab ipſo

¶ Ad cobibendũ ſanguinẽ puluis antymonij
in ſucco tapſibarbaſti cõſiciat᷑.⁊ bombix intinc

taſuperponat᷑ ¶ Sera.auct.Galie. In hac me

dicina eſt virtus ſitipcica ⁊ cõglutinatiua ⁊ in⸗
frigidatiua.aufert carnẽ ſuꝑfluã que eſt in vlce

ribus.⁊incarnat ⁊ inſolidat ea.et mundificat
ſoꝛdicieseoꝛum.i Et ſtringit fluxum ſangin⸗
nis narium.⁊ ꝓpꝛietas eius eit conferre epilen⸗
tie ⁊ ſuꝑfluicatibo groſſis.i Almanſoꝛ. Anty
moniũ oculũ efficiens robuſtũ ipius cuſtodit
ſanitatẽ.ſuppoſitũ q̊ mẽſtrua cõſtrigit. Pau
lus ca.de antymonio.Antymoniũ ſua frigidi⸗

valet ſi miſcetur collirijs oculoꝛum.

¶ Senioꝛes eo vtentes habent oculos inco⸗

lumes.quia neruos confoꝛtat.⁊ omnem macu

co milcetut.

tateꝛ ſiccitate ſanguinẽ de naribus ſtringit.et

lam ⁊ nocumentũ aufert.maxime ſi parum de

Capitulum. xuſ.

Ttramentum. Iſidoꝛus. Attramen⸗
PPan ſic dictum eſt. eoo ꝙ ſu atrum. Cu⸗
ius ſpecies et picture et quotidiano
vſui neceſſario eſt.i Exlibꝛo de aluminibo et
ſalibus. Attra mentuʒ eſt aqua et tinctura quã

terre ſiccitas coagulauit.Et ẽ inſin natura ca

lidum ſiccum. Huius multaſunt genera.quo
rum melius eſt in Hiſpania.Et ipſum quidem
denigrat corpoꝛa.Et augmentat rubeum ru⸗

bedine.Albũ vero denigrat.i¶ Exlibꝛo quar⸗

to metheoꝛorum. Attramenta compoſita ſunt
exſale ⁊ ſulpbure ⁊ lapidibus: Et eſt in eis vis
aliquoꝛum coꝛpoꝛum liquabilium:quoniam ex

eis fiunt:vt calcantum ⁊ abachar generantur

ex maioꝛibus granis attramenti:et non ſolui⸗
tur ſalſedo eius niſi cum eo quod in eo eſt ſułᷣ
phureum:et poſtea coagulatur reſiquum. Il⸗
ludq; iam cepit vim mineralẽ in aliquibus coꝛ

poꝛibus. Quod autẽ ceperu vim ferream: erit
rubeum aut croceum aut calathar. Quod au⸗

tem vim eream:erit viride ſicut calcantum.Un
de poſſibile eit ila duo artificialicer fieri.

Hperationes.

¶ Auicenna in ſecundo canone. Attramentũ

calidum eſt ⁊ ſiccum in tertio gradu.
¶ Omnia ſunt adurentia. et ſtiptica ſcabiei
conferunt humide ac duriciei palpebrarum:et
aſperitati earum. aut apoſtematibus inguinis.

¶ Eſt autem in attramento virtus venenoſa:

deſiccans pulmonem:ita foꝛtaſſe interficit.
¶ Sufflatur autem in nanbus pꝛopter fluxũ
ſanguinis.⁊ pꝛopꝛie althochotar.et quo etiam
ſiunt licinia. =ðò
¶ Et ponuntur in ſiſtulis:et extirpant vento⸗

ſitatem. Licinium quoq; confert vlceribus au

ris et ſaniei eius.et pꝛohibet coꝛroſionem den⸗

öItem in ipſo ſunt aduſtio vchemens ⁊ cur⸗
ſuum ſan guineoꝛum conſtrictio et exiccatio et

ſtipticitas plurima.
Confert foꝛmice ⁊ heriſipile quando linitur
cum aqua coꝛiandri.pulueriʒatur autem ſuꝑ
fraudulentum vulnus ⁊ ambulatiuum.adunt
carnem additam.
¶ Confert etiam fluxui ſanguinis nariũ et apo
ſtematibus gingluue.
¶ Et pꝛohibet fluxum matricis.ponitur etiaʒ

in alcoſol ad abſtergẽdum ⁊ ſubtiliandũ groſ⸗

ſitudinem palpebꝛarum. Hoc idem dicit Pli⸗

mMus:licet per alia verba.

Bb üij

d db NN

„

8

Trattatus

Capitulumxpj
Lumen. Iſi. Alumen vocat᷑ a lumine
qꝛ lumẽ pꝛeſtat coloꝛibo tingendis.Eſt

Dautẽ ſallugo terre.efficiturq; hyeme ex

aqua et limo.⁊ eſtiuis ſolibs maturat᷑.Hui⸗ſpe

cies due ſunt.liquidũ et ſpiſſum. Dyaſc.Alu⸗

minis ſpecies multe ſunt.ſed medicine tres ne⸗

ceſſarie. Rotundũ: ciſſum ? liquidũ. Rotũdu, y

pꝛobabiliꝰ eſt qd naturali rotũditate foꝛmatũ

eſt. fiſtuloſum lubalbidũ fricabile nõ lapidoſuz

aliqᷓ ex parte pallidũ.pingue ſcʒ?⁊ vehementer
redarguens. Scil
quaſi fios albo. rotundũ leue ⁊ c. Liquidũ de.

inde melius eſt qdð eſt leue perlucidu in ſummo

.„

aliqͥd in modũ floꝛis q̃ſi lac hũs.¶ Raſiin li.

de aluminibo ? ſalibo. Alumẽ eſt oleum q coa 7

gulauit ſiccitas terre.⁊ eſt in natura ſui caliduʒ
et humidũ.retinet omne volatile.mũdiſicat et
Decoꝛat coꝛꝑa:et augmẽ at tincturaʒ eorum:
¶ Alchimiita. Alumen large ſumpto vocabu
lo.dicit᷑ omne qð ligat tincturã in coꝛꝑe aliq̃.
vt in panniset coꝛijs.Et ſicut ſunt diuerſe nin⸗
cture.ſic et alumina diuerſa. NHNã tinctura que⸗
libet alumine ſuo indiget:ſine q̃ impꝛimi nõ poſ
ſet.vel cũ corꝑeligani. Undenõ(vt quidaʒ pu⸗
tant )alumen dat lumen.ſed facit adherere lu⸗
men.i.coloꝛem ſicut apparet in coꝛio.qꝛ nõ pꝛe
paratur cũ galla ſi nõ impꝛimi᷑ tinctura. Ita⸗
galla eſt alumen tin ame uge ſicut cinis cla⸗
uellatus eſt alumen gladij.Alumẽ quoq; deqͥ
agitur eſt alumen rubee tincture.licet alumen

non mubincet niſi album
Pberationes

habet cõſtri ctiuã ⁊ vehemẽtiꝰ cõſumptiuam
Meget᷑ deniq; putrediniba ⁊ ſan guineis fluxib⸗

poligonie curat. carnes qz ſuꝑfluas ⁊ pudoꝛes

¶ Cũ aqua interſicit alkarad.i.cinices ⁊ pedi⸗

vyglet coꝛroſioni ⁊ aduſtioni ignis.

Sciſſum auteʒ optimũ eſt qd elt

¶: Pla. Alumẽ ealidũ eſt ⁊ ſiccũ in.iij.gradu ꝰ A
tutẽ babet cõſumẽdi.⁊ vehementer deſicandi.
¶ Qð albũ ẽ meliꝰẽ.ac acutũ ⁊ ſalſugini im mi⸗
xtum Qð aũt feculẽtũ ⁊ cereũ ẽ impuꝝ.vſus eiꝰ
cõtra cãcrũ ⁊ inflatiões gingiuaꝝ.⁊ cõtra ſca⸗
biẽ.Balneũ aq̃ alũnoſe valʒ vydropicis.ſcabio⸗
ſis. arteticis.i¶ Dyaſ.QOme aũt a lumẽ virtutẽ

¶ Bingiuis humectis ſeu dentibo molliby cuʒ
aceto vel melle.i¶ Idẽ Auriũ fluxus cũ ſucco

alaꝝ vel inguinũ ſanat.¶ Aui: Alumẽe eſt ca.
et ſic. ad.ij.Exiccat et pꝛohibet fluxũ oĩsſan⸗
guinis.⁊ curſum ſuꝑfluitatũ et effuſionẽ earuʒ.

d n

culos et fetoꝛẽ oꝛistollit cũ fece vini.tãtũdem
aluminis deſiccat vlcera difficilia.cũ ſal gima

8

¶ Exli.dena.re. Uniuerſalr alumẽ calidũ ⁊ ſic
cũ ẽ in.iij.gra.ſtipticũ ⁊ mũdificatiuũ.⁊ viſ ob
ſcuritatis mundificatiuũ ſuꝑfluã palpebꝛarum
carnẽ aut mebꝛoꝝ coꝛrodit.i¶ Peſſima et ſicca
vulnera inhibet.necoꝛpoꝛi ꝑambulent.

Cum aceto et melle mixtum dentes confo.? K
tat int irmos. Et valet tumidis gingiisss.

—

8

—

”MDG . . 1 4
NE „V 214 — i!
. 7* I N 2
*
.
1
.

unmmnig

WWW
N

NN

Capitulum. xviij
Urum. Iſið. Aurum ab auro dicit᷑i.a
ſplendoꝛe.q; reꝑcuſſo aere plꝰ fulgeat.
2—(Ex li. de na. rerũ. Aurũ inuenitur in
riuulis et infontibus et etiam in montibus quã

docq; ſedraro. multus autem laboꝛ eſt in lauan
co. Sed etiam ⁊ per multas minutias terreet

–W

—

DPe Lapidibus

imneius ſoꝛchbus inuenitim ſociatum inuenitur

tamen purũ et non terre vel bituminiby in ſe ad

mixtum ſicut es vel argentũ. Itẽin eodẽ libꝛo:

Au rũ ceterismetallis pꝛecioſius.durabilius ⁊

tractabilius.om̃i tꝑefulget.⁊ coinquinatũ ru⸗

bigine nõ cõſumit᷑.viſum fouet. Et q̃nto rubi⸗
cundius eſt.tanto melius. In duplo q̃; põde⸗
roſius eſt qᷓ; argentũ aut es autſtannũ. Cunq;
ſit generoſiſſimũ ſuꝑ omina metalla.nihilomi⸗

nus eſt maxime ductibileſuper om̃ia. Omni

metallo temperatiuus eſt. Et ideo quia calidi⸗

tas cius modici eſt exceſſus.nõ locatur in gra⸗
du.ſoluʒ quoq; nõ reſoluit. Actoꝛ.Aurũ itaq;

nõ ſolũ eſt inter mietalla pꝛecioſiſſimũ.ſed eriaʒ
ſolidiſſimũ:habet coloꝛẽigneũ ſplendidum fo⸗
uentem viſum. In igne poſitũ non comburit᷑.
ſed purgatur ⁊ ꝓbatur. Ita q; triplici de cauſa
inigne ponitur ad examin andum ad purganꝰ⸗
dum et ad fabꝛicandũ.Sed et humano coꝛpo
ri maxime cõgruit.vnde in cibo ſumptũ iuuat
multa. Areſtotiles libꝛo tertio. Aurũ pfecto li
quatur calido.et ſi fuerit ſulppaur mundum et
purum. et argentumniuum opamum ci mubo⸗
re clarum.fueritq; in eo vis igneuatis ſimplicꝭ
non vꝛentis:eritq; res optima:quam recipere
poſſunt Alchimil te vt ex ea ſiat aurum: Hoc

enim ipᷣm cõuerte tur i ¶Auicena. Au⸗
rum multiplex eſt. ſcʒ natt giltrale: xir⸗

dis. Etils

chi. Zafri obꝛiſum. colon: et⸗ 9. £
8 6c au;

lud quidẽ quod eſt de alexir valet ima
rumacre quo nõ poteſt operari. Aurin

Dde alexir eſt tribus modis:ſcʒ De petra ca pillo „ 4
rum ⁊ ſanguis? ouoꝛum. Kon enim p otelt an⸗/

rum eſſe aurum de alio lapide.Quidã autẽ fa⸗
ciunt falſum aurũ:ſic ⁊ argentũ. Gtringut em̃
id eſt durant ſtannumet dealbant: ac dicũt eſ⸗
ſe argentum. Sicut etiam auripigmentum cũ
ſubtus ſtercus mittunt.ibiq; miſcent ſal armo⸗

niacumet incoꝛpoꝛant cuʒ cupꝛo diſtenſo. per
locum b arbatum. et cum mercurio rubeo. ⁊ di
cunt ꝙ ſit aurum verum:cuiuſmodiſit aurũ ſe⸗
ptem modis per magite umt
cognolcitur ſcilicet in ſot te.in lapide.in põ⸗
dere.in guſtu.in igne.in ſublimationce.in fuſiõe
Poꝛro naturalis auri natura calida eſt ⁊ ſicca.

et quantum habetferrum denatura ſiccitatis
⁊2 duriciei:tantum habet aurum naturam bo⸗
nam ac mollem. lit autem in ventre terre de ar
gento viuo bono nimiset de ſulphure nõ mul
tum rubeo Sp
Exrlibꝛo de naturis rerum. Aurum eſt cali⸗
ge naturelepꝛam ac ſcabiem curat.in puluerẽ
redactum 2 antidotis mixttum.

tempratur atq;

Habet enim virtutẽ confoꝛtandi nõ q; incoꝛ

poꝛetur:aut membꝛa nutriat:ſed ꝙ alteratiua
virtute coꝛpus immatat.Unius ex auro factũ
non coꝛrumpitur in tumoꝛesi¶ Haly regalis
in pꝛactica ſua ſermone ſecundo.Aurifolia caxr
nem comedunt ſine moꝛſura.ſuntq; ſicca ſubti
lia. Limatura auri cõfoꝛtat coꝛ.et pulſioni me
detur.¶ Acalumia auri melioꝛ eſt tenuis et ma
gis deſiccans ⁊ amplius elimans.Que ſicom⸗
buratur et leuetur.deſiccat oculoꝛũ vlcera ſine

moꝛſura.¶ Actoꝛ. Aurum vt dictum eſt ſupe⸗-

rius omni metallo eſt temperatius. Unde quia
caliditas eius modici exceſſus.ideo nonlocat᷑

in gradu.licet in gradu ponatur ab aliquibus.

¶ Auicenna in.ij.canone. Medlicine aurum ẽ
equale ſubtile.confoꝛtat oculum in alcofol po⸗
ſitum. Confert ⁊ doloꝛibus coꝛdis ac tremoꝛi

eius.¶ Retentio eiusin oꝛe.fetoꝛem ipſius oꝛii/

remouet.Cauteriũ melius eſt ⁊ velonus ſana⸗
bile quod ſit cum auro.i¶ Conſert etiam volo
ribus coꝛdis ac tremoꝛi eiua actimoꝛi anime.
et ei qui ſolus loquitur.

Capitulum. xix.
△½ Aricalcum. Jſidoꝛus. Auricalcũ dici
Etur eo qſplendoꝛem auri ⁊ duriciẽ erit
-Kpoſſideat. Eſt aũt nomencompoſitum
lingua latina 2 greca. Es enim grecechalco

vocatur.ſit autem ex ere ⁊ igne multo.ac medi⸗

caminibus ad aureum coloꝛem perducit᷑./ ¶x
libꝛo de naturis rerum. Ex creſit auricalcum
ſic dictũ.qꝛ ſplendoꝛẽ habeat auri.velqꝛ deiſo
fit aurũ. Dicit em philoſopꝰĩ lᷣ.ð alumiĩe.Li
mẽ qð exvꝛis pueni ⁊ auricalco fit aux optimũ

Ouod intelligendũ eſt in coloꝛe nõ inſubſtan
tia. Dicit em̃ idem Ariſto.ꝙ variat᷑ coloꝛ.ſed
ſubſtantia manet. Hoc auricalcũ frequẽtius
ſcripture vocant electrũ.et hoc ꝓpter coloreʒ
electro pꝛope ↄſimile;. Ex doctrina alchimie.
Es auũt tranſmutat᷑ in auricalcum. qð ſit medi
ante tuchia:quia fumus eius albiticat.2. habz
natura ſpiritus.ſtatimq; cũ puluis eius pꝛoij⸗
citur ſuper es fuſum.vel miſcetur cuʒ laminis
eris.in ipſa eris fuſione tuthia calefit.⁊ fugaʒ
querit tanq; ſpiritus.vnde apparet æ eius fu⸗
ga fit per eris coꝛpus fuſum.ſicq; ſiccat ipſum
quia fumus eius eſt temperate albus.⁊ albuʒ
buiuſinodi mixtũ cũ rubeo repꝛimit rubedinẽ
et fit citrinum.⁊ita auricalum.

4 . —
.
1—

R

— —

—

Capitulum. xx.
))Krgentum. J ſidoꝛus. Argentum gre
Va arginion dicũt: cum mirum immo⸗
Aum illud accidit.vt cũ candidum ſit
impꝛeſſum coꝛpoꝛi nigraslineas reddit. Ex
libꝛo de naturis rerũ. Argentum ductile eſt
et tractabile:ſonoꝛũq; ac tinnitus dulciſſimũ

et hoc maxime ſi eri miſceatur. vnde tubas ex
argento ductiles pꝛecepit moyſes ſieri ad ter⸗

rorem hoſtium:⁊ exhoꝛtationem ad bellum:
ad mouendum quoq; caſtra ⁊ populus ad eſ⸗
cam conuocandos. Argeni vene multe et in
multis partibus oꝛbis reperiuntur. nec eſt pu

rum in ſeſicuct aurum. Sed terre ac ſoꝛdibus

incoꝛporatũ ⁊ admixtũ. ideo laboꝛ mxaimus
elt vt perignem expurgetur. Fumus autẽ pur

gationis eius valde nociuus eſt: nec de fa cili
purgat᷑ fumo hmõi multo infectum niſi ſumo
iburꝭ aut armoniacis ſpeciebyac ybi pax fue

rit argentũ ourabile eſt. Impurũ afit de faci⸗
li cõtrahit coꝛruptelaʒ. Argentũ ↄſolidat alia
metalla:⁊ quaſi vnum efficit conſolidata.

DODPbperationes.
¶ Aui.in. i. cañ. Argentum infrigidatinñ eſt et
exiccatiuũ.bonũ eſt valde ſcabiei ? pꝛurigini.
¶ Eius confricatio cum alijs commixiionib⸗
confert fetoꝛi oꝛis.¶ Ac tremoꝛi coꝛdis ⁊ humi
ditatibus viſcoſis ¶ Conſtantinus. Argentũ
frigidumet temperatum in humiditate eſt.⁊ eſt
contra humidũ et viſcoſum flegma. C adimia

tamen auri foꝛtioꝛ eſt ⁊ melioꝛ argentea¶ Ra⸗

ſiin Almanſoꝛe. Argentum frigidum eſt: coꝛ⸗
diſq; tremoꝛipꝛoſicit. Cardimia argenti ſcabi
ei que in coꝛpoꝛe oꝛitur:et puſtulis que in ocu

lis ſunt bona eſt. ¶ Albertus. Argentum bez

ne politum inter omnia metalla melius eſt ſpe
culum: quia in coloꝛe magis accedit ad oya⸗

phanum. ¶ Haly. Purgamemum argentime

lius eſt viride ac tenue ponticum: eſt veſiccãs
foꝛtiter.ideoq; neceſſanjs admiſcetur ad cica⸗
triſandum vnguentis. M

Capitulum. xxf.

viuum dicitur:ꝙ excidat materias qui
bus inijcitur boc ⁊ liqiudũ:quia percu⸗
tit. Inuenitur autem ſpecialiter in metallis ſi⸗
ue in foꝛnacibus argentarijs guttarum concre
tionetectis inherens.Sepe etiã in ſtercoꝛe ve⸗
tuſtiſſimo cloacarum vel pureorum limo. ſit
etiamex mmio in canchule lerree impoſito pa⸗
tena teſtea ſuppoſita. Cunc enim circũlito va⸗
ſculo crcumdantur carbones:ſicq; argentum
ex nimio diſtilla:ſine hoc neq; argentum neq;
es inau an poteſt. Tante aũt virtutis cſt. vt ſi

Ragentumuiuum. Iſidoꝛus. Argentug

N rd

4

nn ſextariii ar geti viui: centenariũ ſaruzſuper

d

D

De Lapidibus.

ponas oneri ſtatim reſiſtit. Siinaũt auri ſcru⸗
pulũ.leuitatẽ eiꝰ raptim ſinu recipiet. Ex q̊ in⸗
telligitur nõ pondus ſed naturã eſſe cui cedit.
S eruat᷑ aũt melius in vitreis vaſculis.naʒ ce⸗
teras materias perfoꝛat.potui aũt datũ interfi

cit põderis cauſa.Auicẽ.Argẽtuʒ viuũ ſubtus

terrã naſcit᷑ ꝓter humiditatẽ magnã in loco il
lo exiſtentẽ.Et hoc euenit ꝓpter ſolẽ et aerẽ qui

tangãũt eũ. Ideoq; efficit᷑ currẽs ꝓpcer humidi⸗

tatẽ ⁊ frigiditatẽ que in eo ſunt.nec efficitur niſi
in loco frigido.Ex li.de na.reꝝ.Argætũ viuuʒ
eſt reuera calidi ⁊ humdũ in iiq.gradu.licet in
quibuſdã libꝛis inueniatur eſſefrigidũ.Extinc
tum põt aliᷓ rei admiſceri:lſed viuñ nõ.põt autẽ
fieri albã et rubeũ cuʒ ſulphure.ſertur em̃ defa
cili omnes coloꝛes recipere Si extinguatur cũ
pinguedine.apparebit quaſi terra.⁊ ſc inter olᷣ
las artitficioſe crematuʒ cxtrahit᷑ ab igne claruʒ
malliabile ⁊ tractabile ad modũ argẽti.ad ma
xime firmacula facienda. Deniq; ſine argento
nõ põt fieri deauratio.cunq; argentum no con
ſolidetur argento medio argento.hoc videtur
benefieri cum argento viuo

ODPoperationes
¶ Cõſttinus inli graduũ. Argentũ viuũ ca.
eſt in. ij. gra.⁊ hu. Pediculos capitis occidit ⁊
reptilia om̃ia cũ litargiro et aceto ⁊ oleo.

¶ Fitq; bonuʒ ad curandũ ſcabiẽ. Fit eti vn⸗

guentuz ad puſtulas optimũ. & Platea. Arge
tu; viuũ hy vᷣtutẽ diſſoluẽdi ⁊ penetrãdi farinã

lupinoꝝ amaroꝝ. decoquitur in aceto foꝛtiſſi⸗

mo vſq; ad ſpiſſitudinẽ.⁊ argẽti viui extincti fa

cta cõmixtione.caput patientis exabundantia
pediculoꝛumperungitur per diſcriminalia.

Extingunt᷑ autẽ vel cum ſalua.vel fricat᷑ cũ
a . lina. Aut cum capillis ⁊ ſaliua. Aut
cum puluere oſſis ſepie ⁊ ſaliua.meliꝰ aut dðꝛ er
tgiĩui.cũ alteri rei põt admiſceri.niſi em ſicexti⸗
guitur. ipius ad aliud nõfit admixno. ¶ Jlidð.
Argẽti viunz potui dati interficit cauſa o
deris. ¶ Item. Dyal. dicit ꝙ, argẽtuʒz viuuz bi⸗
benti mortẽ tribuit:euadere tamẽ poterit. Qui
hoc biberit caprinũ lac bibendo ac ſemouẽdo

vel etiam bibendo vinum addito abſinthio ſy⸗

napi vel yſopo.Cuicunq; mẽbro adheret iõm
percutit et coꝛrodit.

¶ Auicen. Argentum vinum ſublimatum in

„

terficit ppter vehemẽteʒ inciſionẽ.et eius oura
foꝛtis eſt biberelac ⁊ vomere. S ed Halienus
dicit hocſe expertum nonfuiſſe.
¶ Scio ꝙ quidã bibit argentũ viuuʒ in eſta⸗
te. dum agitaretur ſiti ex vitro arto, putans ſe

vinum bibere. ⁊ duabus boꝛis effluxis idipſum

reddidit anus in peluim.⁊ nihi nocuit.
¶ Dicunt enim quidam q; extinctum interficit
qꝛ quicquid ei obuiatſua grauitate coꝛrodit
Interſicit etiammuren.
¶ Et ex eius fumo fugiunt vermes ⁊ ſerpentes

venenoſi. ¶ Item Napoꝛ eiꝰfacit accidere pa⸗

raliſim tremoꝛem. Fumus eius deſtruit viſum
et auditum. Et facit oꝛis fetoꝛem cum tranſit
per ipſum.quare caueat qui vtatur.

,e,

. 5 —– —D 1
ð

Capitulum xxij)
Rſenicum. Jſi.li.xix. Arſenicuʒ quod
⸗atine ob coloꝛem auripigmentum dici
tur. Colligitur in pontio V
teria.vbi et ſanda raca optimuʒ eſt quod in au⸗
reum coloꝛem tranſit.purum a fuſili gracili ve⸗
narum diſcurſu.Quod vero pallidius aut ſan
darace ſimilis ẽ.deterius iudicatur.Eſt etter

tium genus ſquamoſum quo miſcetur aureus

coloꝛ.Uis eoꝛum eſt vtſandariceſed acrioꝛ

PX

auraria ma

¶ Plinius lib.xxxiiij. Arſenicum eſt ex eandem

materia qua et ſandaraca.Quod ex eo optim

elt coloris etiam in auro excellentis.Ex libꝛo

de aluminibus ⁊ ſalibus.Arſenicum eſt cali⸗
dum ⁊ humidum:⁊ eſt diuerſi generis.ſcilidʒ ru

beum:citrinum et laminoſum. Eſt anenicuʒ ſi
mile ſulphure inmultis operibus.

Operationes

¶ Auicen. Aliud eſt album.aliud rubeum.ali

ud citrinum. omnia putrefactiua ſunt ⁊ moꝛdi

ficatiua Eſt autem calidum in tertio.ſic.iſcᷣo
¶ Pilos abradit et alopicie cum gummi pini
conuenit
¶ Emplaſtrun cum eo fit ſuper vulnera. Cuʒ

adipe et oleo conuenit ſcabiei et ſahaphat hu⸗

mideet putredini.⁊ abſter git et adurit cuteʒ.

1

reillitumtollit pilo

Tratctatus

D AAſſumiitur ad tuſſim antiquaʒ ⁊ ſputñ ſaniei

et ſanguinis. Et quãdo ponitur in pillulis ad
aſina.¶ Miſcet᷑ aũt cũ oleo roſato ad bothoꝛ
et emoꝛroidas. Quod autẽex eo ſublimatuz eſt
inte ficit. Et ex rubeo quidẽ melius eſt quodẽ
puluerizabile.i¶ Dyaſcoꝛides. Arſenicũ naſci
ur in metallis vbiet ſandar aca.Aſſatur auteʒ
in teſta. donec mutet coloꝛẽ:etreponit᷑. Uirtus
ei ſtiptica elt:cum calce viua mixtum et coꝛpo⸗

4

——=
S 2*D
èð . 5

AUII

2

* „ .*
„ „

7
N. 3 .
En 8 7

.

BGBalagio6gema ruffa p/
Mä egenerãſ

carbuũculo.ipiꝰ ac vᷣtuti
dv oibodebilbe in eo re⸗

dia gignit viriditate ſimilis ſmaragdo.ſed cuʒ
palloꝛe.Politur auteʒ ab indis in ſexangulas
foꝛmas.vt hebetudo coloꝛis repercuſſione an⸗
guloꝛũ excitetur.Aliter politus non habet ful⸗
goꝛem. Genera eius ſunt nouem. ¶ Helyman

Qdus in cronicislibꝛo decimo. Berillus eit colo
ris violacei vel aque maien.

de

Hohkrationes

Nuba ſcripſit ꝙ coniugij dat amoꝛem. Et

poꝛtantẽ ſe magniticat.Dexteram ſiringetis

adurit. ₰ qua in qua iacet pota.valet infir⸗
mis oculis. tollit victuſ⁊ ſuſpiria.et cũctis epa
ticis fertur curare doloꝛes

Arnoldus.Berillus eſt lapis cuius coloꝛẽ

pallidus vt limpha.ſoꝛma eius eſt ſex agana.
Kiuq; genera eius ſunt nouem.qui magis pal

Iunſſis. Iſi. Beril i in

let eſt melioꝛ. ¶ Uittus eius eſt cõtra hoſtiũ pe
ricula.cõtra pigriciem.oculos humidos ſanat
geſtantẽ adurit. Si oculo ſolis opponitur ac
rotundatur.ignem accendit.

¶ Dyaſcoꝛides.Gerillus lapis lucidus eſt et

clarus:oleo ſimilis:ſculpitur locuſta marina
ac ſub geminis pedibus eius coꝛnuta.ac ſub
gemma ponitur herbaſeuina modico auro in
cluſa.geſtata amoꝛem coniugij facit:Aqua in
qua miſſa eſt pota.ad oculoꝛum vitia valet.et
ad omnem v alitudinem.

MB
U

äsä

Capitulum. xxiiij
83 gar. vel la pie liberans a venenis.

. arabice hagerbezarr .
¶ Serapion. li. aggregatoꝛis capimł.

heger bezaar eſt nomen perſicum. et eſt expel⸗

lens no cumentum.et hoc nomẽ cadit ſuꝑ duo
Unum eſt quod cadit ſuper omnem medicinaʒ
conucnientem alicui veneno.eo q; reſiſlit vir⸗

tuti eus et expellit nocumentum eius pꝛopter

pꝛopꝛietatem queeſt ineo.

¶ Raſis. Bezaar cſt lapie citrnus mollis. nõ

habens ſapoꝛem: Unde lapis eſt vergens ad
citrinitatem ct albedinem habene coloꝛem vi⸗

1 ni.et eſt leuis ſplendens ſicut lumen.

OPperationes.

¶ Serapion. Qapis bezaar conuenit venis.-

quando bibitur ex eo pondus duodecim gra⸗

noꝛum oꝛdei:aut linimentum fit cm co ſupr

locum moꝛſus liberat naturam a moꝛte et ex⸗

pellit venenum per ſudoꝛem.ideo peſtilentico
valet ¶ Et quando ponitur lapis in annulo.

et ponitur in oꝛe ipſius qui ſumpſit venenum.⁊

4
7

ð
*
“

ſugit id aliquantulum conuenit ei.
¶ Et quando tan gitur cum illo aculeus ſcoꝛ⸗
pionis pꝛohibet ab eo poſtmodum potentiaʒ
pungendi.
Et ſi tert᷑ de eo põdus duoꝝ granoꝝ oꝛdei
diſſoluitin aqua ⁊ ponitur m oꝛeſerpentis ſuſ
focat eum ſtatim ⁊ occidit.
¶ Idẽ auct. Raſis.Et ego vidi ĩipᷣo ſufficien

tiã ad auferẽdu nocumẽtũ.⁊ erit lapis ille quẽ

vidi vergẽs ad citrinitatẽ ⁊ albedinẽ hñs colo
rẽ vini.⁊ cũ ̊ erat leuis ſplẽdẽs ſicut lumẽ.

¶ Etiã vidi in eodẽ ſufficientiã illã quã vidi in

alia medicina ſimplici.ymmo etiã qð non vidi
in tyriacis compoſitis.

N¶Idẽ Raſis.Uidilapidẽ beʒaar filij amama

ri cuſtoditoꝛis legis dei.⁊. eſt verũ ipe emit
bunc lapidẽ:⁊ dedit pꝛo pꝛecio ipſius palatiuʒ
coꝛdube in pꝛincipio genere.

Capitulum. xxu.
Elliculi marini latine. Arabice aſtoꝛ:
Padecta ca. xciij. Gelliculi marini ſũt

rẽtes ſicut dẽtales.ſũt frigidi ⁊ ſicci.ſed eoꝝ ex⸗
ceſſus ab autoꝛibo nõ determinat᷑.ponunt᷑ in
vnguentis ad faciem clarificandi.

Dperationes.

q Puluis coꝝ ſubtiliſſimus reſoluat᷑ cũ axun⸗

gia gallinacea pꝛius reſoluta:⁊ fiat vnguentũ
pꝛo facie abſtergenda. ponuntur in antidota

no Halieni in vnguento citrino.quod interp⸗
tatur vnguentum decitro.

Capitulun:xxu.

De Lapidibus.

di vmblici hoĩs ſm ſigurã.⁊ſt᷑ lapides
parui⁊ albi qͥ iueniunt᷑ in ripis marinis cohe⸗

Olus armenus. Auiceñ.lib.ij. capᷣ. de

luto armeno. Lutũ armenũ:ſiue bolus
armenũ eſt rubeũ:declinãs ad citrini⸗
ſatem notũ.frigidũ eſt in pꝛimo gradu.ſiccũ ĩ
cõo.Et eſt quedam vena terre quepᷣcipue in
armenia inuenitur. Unde habet virtutẽ con⸗
ſtringendi.Eſt aũt eligendũ qð ſubrubeũ eſt
ſim oẽs ꝑtes:nõ habẽs coloꝛes diſtinctos:ali⸗

quantulũ fragile.i¶ Sera.Carnamenũ.i.lu⸗

tum armenũ.⁊ eſt in gimbar coloꝛ eiꝰ eſt vltra
croceitatẽ ad rubedinẽ tendens.⁊ terit᷑ cito ſi⸗
cut terit᷑ calx.⁊ eſt leue ſine lapide.Uirtus eius

elt qᷓ deſiccat deſiccatione ſoꝛti.

HPHperationes.

¶ Auicenna.Lutũ armenũ retinet ſanguinẽ:
qm̃ exſiccatio eius eſt in vltimo.
¶ Et ↄfert apoſtematibo peſtilentialibo bibitũ
⁊linitũ.⁊ ꝓhibet ambulationẽ putredinis mẽ
bꝛoꝝ.⁊ mirabile eſt in re vulneꝝ.
¶ Et ꝓhibet catarrũ.⁊ confert colericis.
¶ Et eſt bonum ſputo ſanguinis ptiſici.pꝛo⸗
ea quia deſiccat vlcus pulmonis.⁊ eſt cu⸗

helitus ex catarris. Et eſt bonũ

cenbus inteſtinoꝛi: ?⁊ ſolutioni: ꝛfluxui ſan
guinis matricec.

Et confert febꝛiby ethicis ⁊ peſtilentialibo p
pꝛie.et pluresquidẽ iam ſa natiſunt ex peſtilẽ
tia magna ꝓpter ↄſuetudinẽbibendi ipᷣm cum
vino ſuhtili. .
¶ Et ſi bibitur in febꝛe peſtilentie neceſſariũ eſt

vinum:ꝑducat ipſum ad coꝛ:⁊ miſceatur vi-

num iüllud cum aqua roſarum.

Capitulum. xvij).

UN O8 N

Td

n dN

ODiax. Lapisboꝛarx. m Alb. a quo⸗
3 dam genere bufonis noĩatur:q ſic ðꝛ:
quod ipᷣm in capite poꝛtat.Et elt
rum generũ.vnũ albũ aliquantulũ fuſcũ.⁊ al⸗

„

tur. in medio habet oculũ ceruleũ:⁊ tempoꝛib⸗
noſtris extractus fuit vnus de buſoneparuꝰ
viridis. aliquos etiã vidimꝰbufones haben⸗
ere dicebantur

tes depictos in ſe.qui de hᷣ gen

vulgariter aũt cropodine dic

„.

PHherationes.
Alb. Soꝛdes purgant inteſtinoꝝ ⁊ ſuper⸗
fluitates.ꝗ¶ Arnol. Hoſe lapis.i.lapis boꝛax
eſt cuiꝰ duo ſunt genera.vnũ ſubalbidũ:⁊ alið
variũ.¶ Debufonis capite trahunt antec;bi⸗
bat vel aquãtangat.i¶Et foꝛte in eis qũq; ap
paret foꝛma bufonis cũ pedibo ſparſis. Hic la

pis valet ↄtra moꝛſus reptiliũ:⁊.

— 4
4 O
. * v:
4

17 4 — 4 4
N= AI A .
. 1 . V.
. 4 1 1
8 4 4 .
* — . 4 .

. 1. 1. 4. ̃ e.n a aen.

Et eſt duos

3 venenum.

Tractatus
Capitulum. xxviſſ.

Allaica. carcedoniꝰ: 2 calco
phanus. yſiðᷣ. Callaica eſt
geẽma coloꝛe viridis.⁊ pal⸗
les ac nimis craſſa. nihil io
Acũdius decenſq; auro.·vñ et
appellata. Naſcit᷑ in India
yel Hermania in rupibo ge⸗

. —

lidis. oculi mõ extuberãs. Exlib. de na. rep.

Carcedonius in ethiopia naſcit᷑ velut ignis lu
cet. ſed pallentis ſpeciẽ: retinet. Semper itaq;
detentus palloꝛe.Coloꝛẽ habet mediũ iacin⸗

ctum berillũ. Qui ſi ꝑtuſus ſit ⁊ collo vel diꝰ⸗

gito ferat:cauſas vincere ꝑhibetur. Huiꝰ ſpe⸗
cies tres eſſe dicuntur.
Hoyoprerationes.
¶Arnol. Calcophanus eſt gema nigra ſed
cris tinmtũ reddit ſi lapide fueritilliſa.
Arnol. Calcophanos nigni coloꝛ lapis cla
riſicat vocẽ:pꝛohibet raucedinem.

Exlibꝛo dena. ren. Ealcophanus ſonoꝛus

ac dulcis inſtar eris

¶ Siſerro vel ere ꝑcutiatur vocem quoq; ſo

noꝛã ac dulcẽ red dit ſi poꝛtet᷑ ab hoĩe caſto.

——

WMlapis oĩm pcioſiſſimꝰ atq; cariſſimus:et
oĩm lapidũ ꝑhibet vᷣtutibo pᷣditꝰ Hcoloꝛ igne
usẽ.⁊ nocte magiq; die lucʒ.nã die obſcurat᷑:
nocte vᷣo tm̃ rſulget vt circaſe noctẽ q̃ſi ĩ diẽ
vertat.i¶ Ex lapidario.Ardẽtes ſuꝑat gẽmas

Q& büa.er li. ve na. re.arbũculus ẽ

carbũculꝰ oẽs. Fã vclut ignitos radios iacit

8

dUOD

De Lapidibus.

vndiq; carbo. Hui nec tenebꝛe poſſunt extin
guere lucẽ. Quin flammas vibꝛans occulis
mittat aſpicientem. RW
Dperationes

¶ Arnol. Carbũculꝰeſt gẽma rubicũdiſſima ĩ

obſcuro ⁊ ĩ tenebꝛ lucẽs vt carbo. Coloꝛe vir
tutibuſq; ſuꝑat oẽs gẽmas ardẽtes Sola em̃

hʒ oẽs qᷓ in ipis ſũt vᷣtutes. Sũtq; pᷣter illam
duodecim ſpecies minꝰea vtiles.
¶yſið.Carbũculi genera ſũt duodeci:pᷣſtã⸗
tioꝛes qͥ vident᷑ fulgere ac velut ignẽ effũdere.
¶ Et dicit Aluredꝰ: eſt ſigillũ lapidũ.Alij

zo qꝛ carbũculus poteſt impꝛimere figuram

uã omni alj lapidi: ⁊ non econtra.

Capitulum. xxxr.
Alx.yſi.alx viua ðꝛ:qꝛ dũ tactu fri⸗
gida ſit occltũ ignẽ intꝰPʒ.vñ ⁊ aq̃ ꝑſu
ſa ſtati latẽs ignis erũpit.natura eius

mira facit. Hã aqͥs accẽdit᷑ qb ſolet ignis ex⸗
tingui. Cſuseiꝰeſt ſtructurꝭ fabꝛice neceſſariꝰ.
HNã lapis lapidi nõ põt adherere foꝛtiꝰ.niſi cal

ce ↄiũctꝰ.⁊ calx qͥdẽ e lapide albo ⁊ duro me⸗

lioꝛ eſt ſtructurꝭ.Ex molli vo tincturꝭ vtilis.

¶ Auicen. in. ij. cañ. Ealx eſt cinis coꝛpoꝝ la⸗
pidoſoꝝ Illa qͥdẽ quã aq̃ nõ tetigit:⁊ illa quã
aqua tetigit cũ remanet extincta duobo dieb⸗

aut tribo tũcnõ adurit:ſed tm̃ calefacit.

¶ Et abluta quidem dicta eſt et exſiccatiua ſi⸗
ne moꝛdicatione. —
¶ Lalx vo bibita cũ oleis fit maturatiua.
¶ Caix flurxũ ſãguis abſcindit.carnẽ additaʒ
coꝛrodit.⁊ abluta ↄſolidat.ignis aduſtiõi cõ⸗

datur.

¶Raſi in Alman. Calx.ca:eſt. adurit:?⁊ corꝰ J
nem ſuꝑfſluam coꝛrodit.fluxũ ſanguinis con?
ſtringit.qᷓ cũ lauat᷑ aduſtiõiignis ↄfert.

titulum. xxxj.
u 2 Pumidicus.ylið.Cariſteũ
u: qdᷣ nomẽ ab aſpectu ha
atũ ſit his qͥ gẽmas ſcul⸗
reficit oculos. Idem.
. oꝛ numidia mituit. q cutem
m ſuccum dimittit croco ſimilem:vnde et
men accepit. non cruſtis:ſed in maſſa ?⁊ limi
im vſui aptum. Zeſſfriam a caloꝛe cineris ap

pellatur. cuius alligatio contra ſerpentes lau

JN

fert. ¶ Eõſtatinꝰ. Ealx eſt ca. ꝛ ſic.i ii. S. Qus †

mixta ſero ⁊ oleo puſtulas? apoſiemata putri
da hntes iuuat.vulneraq; ⁊ iciſionẽ ſolidat.

B

A*-—

‚„/——, T
k*

„

H.Alber. apis calefarios ſiue calcofa⸗
noset eſtniger. “

Hyperationes.
Cirtus eius eit vocẽ darificare ⁊ raucedinẽ
mederiꝙ Idẽ. Alb. Lapis coꝛãticas eſt lapis
c ſtallo ſils. infecto coloꝛe ceruleo.q dꝛ cade
re aliqũ ð nube cũ tonitruo.⁊ inuenit᷑ i graya

*

⁊ hyſpania. ſed hyſpanꝰeſt candens vt ignis.

¶ Reouocat dulces ſomnos. ⁊ ad pꝛelia ⁊ cau
ſas vincendas. contra periculũ tonitrui di/

citur oꝑari. Hoc ſimiliter ait Enax.

— — —

— — rr

apitulum. xxxiſ.
Elidonius. Dyalſ.Celidonius inueni
Ptur in ventriba hyrundinũ. uiꝰ gene⸗
vra ſunt duo.niger ruffus.que colligun

2
—

„

tur captis pullis hyrundinum: ⁊ ſciſſis coꝛum

ventribus inuenitur.

perationes.

¶ Alb. Ruffus innolntus pãno lineo vcl co⸗

rio vitulino⁊ ſub ſiniſtra aſſella geſtatꝰ:vꝛ va
lere g iſaniã ⁊ antiqs lãguoꝛes:⁊ lunaticã paſ⸗
ſionẽ ⁊ epilentiã:codẽ modo poꝛtatus.
Enax aũt dicit ꝙ facundũ gratũ et placen⸗
tem reddit geſtantẽ ſe. Niger autẽ vt Joſeph
dicit contra nociuos humoꝛes ⁊ febꝛes ⁊ iras
operatur.E. tlotus aqua ſanat oculos.

¶ Sunt aũt hij lapides pari valde. Et ta⸗
les iam vidimus ꝑſocios nĩos de ſtomacho
hbyrundinũ extractos de menſe Auguſto. tũc
cmextracti magis valere dicunt᷑.vt frequen

Capitulum.xxxij.

yAletarios ⁊ coꝛanticas vel coꝛqauium

ter aũt duo ſil in vna hxrũdine ſnucnſuntux·
¶ Pyaſco. Rufius em ſanat lunaticos lan
guidos et inſanos in panno mundo ligatus.
in ſiniſtro bꝛachio egroti circumligatus.pꝛe⸗
terea facit gratiſſimos poꝛtantes ſe facundos
et amabiles et idoneos.
¶Higer geſtat? ſilr optimũ finẽ imponit.ad
omesiras regũ ⁊ dominoꝝ idoneus eſt.
IHam qui eum habuerit omnibus placcbit
⁊d arbitrium ſuum cunctaperducet.
S ed qui dolent oculi teritur cum aqua et
iunguntet ſanabũtur. ¶ Sed cum tollunt la
pides cauendũ nepater aut mater pꝛope ſit:qꝛ

3ü8 △☚

melioꝛem effectum babebunt.

————=

Capitulum. xxxiuj.
Elonites ⁊ cymedia.yli.clomites eſt
rlapis purpinci variq; coloꝛie. Hucte
RRudo mittit? diuinatoꝛem ulum facit
Qui huc ſub lingua geſtauerit:at hec vᷣtus ipi
tantũmodo tũc inelt: c luna pmo accenſa cre
ſcens eſt. ¶ Menoytes in vlnmo deſcendẽte
ſic vult Aaron de virtutibolapidu. Fiec bic la
pis ab igne coꝛrumpituur..

Pprerati
¶ Celonites eſt indice teſtitudinis oculus va⸗
rius ⁊ purpureus.hoc ma gi impolito linguie
finguntur futura pꝛenunciare.
¶Ex lapidario.
Ingdica teſtudo lapidem mittit celoniten
Hꝛatum purpureo vario q; coloꝛe nitentẽ
Quem ſub lingua lotoſi quiſq; geſſeritoꝛe.
Hoſie magi credũt hunc viuinarefutura.
Oꝛto mane die ſectam dumtaxat ad hoꝛam.
Tempoꝛe quo lune ſuccreſcere cernit oꝛbis⸗

—

DPeapidibus.

Sed luna pꝛima lapidis pꝛedicti poteſtas.
Totius fertur ſpatio durare diei. .
Quinte poſt decimã ↄcoꝛdat tempoꝛelune.
At detrimenti mans in tempoꝛe toto.
Ante diem tm̃ lapidi manet illa poteſtas.
Eſt etiam nulli lapis hic obnoxius igni.
Item yſið. Cymedia eſt gemma que inue⸗
nitur in cerebꝛo piſcis eius nominis.candida

— „

⁊ elonga.his pᷣſagire dicũtur magi ſigna trã⸗

qulullitatis ⁊ tempeſtatis.

TT

— —

—

N

—

Z

Capitulum. xxxv.
eſt ⁊ eſt frigida ⁊ ſicca in ſcdðᷣo gradu.

VHãc qͥ faciũt ſepius incurrũt apoplexi
am.:epilentiã: paraliſim: arteticã: ꝓpter frigidi⸗

Zruſa. Plateariꝰ. Ceruſa flos plũbi

tatẽ aceti diſſoluentẽ ⁊ moꝛtiſicantẽ.

Operationes
¶ Habet aũt ceruſa vᷣtutẽ mũdiſicandi vel ex
tergẽdi ſuꝑſluitates.vñ q̃dã mulieres abluta
facie puluerẽ ceruſe fenuiſſime ſuꝑadducũt.
¶ Alie vo:qꝛ ceruſa aliqntulũ ſicca eſt.ↄficiũt
eãin aq̃ roſaꝝ ⁊ exponũt ſoli: maxiĩe in eſtate

qua ↄſumpta aliã apponũt.⁊ h faciunt donec

fit albiſſima. ⁊ aliquantulũ aromatica.poſtea
foꝛmãt in pillulas ⁊ facie appoonunt.

¶Nota qui longo tempoꝛe vtuntur adhibiti
one ceruſe doloꝛẽ dentiũ incurrunt:⁊ putredi⸗
nem: oꝛiſchfetoꝛem. “
¶ Auiceñ.in ij. cañ.Ceruſa eſt cinis plũbi:po⸗

nitur in emplaſtris ⁊ vlcera replet ac generat
in eis carnem:⁊ coꝛrodit carnẽ malã.

FE ¶ oõtert bothoꝛ oculi.Lenificat apoſtcmata
fffrigida ⁊ dura. Jit aut ceruſa qñq; aceto:qñq;

Capituſum. Fxxij.

Riſolectrus ⁊ criſocolla. yſið. Criſole

cũ ſalibi.⁊ eſt frigida ⁊ ſicca in ſcdᷣo gradu.

¶ Que autem cum aceto fitvehementioꝛis eſft

ſubtiliationis.

¶Eſt etiam exmedicinis que conueniunt ani H

fiſſuris eſt terum e venenis.

ctrus eſt lapis auro ſilis:h̊ ĩ coloꝛẽ ele
ccni vergẽs.matutino tm̃ aſpectu iocũ
dius:igniũ rapaciſſimꝰ.⁊ ſi iuxta fuerit cclerri⸗

me ardeſcẽs.i¶ Ariſto.riſolectrus ignẽ tra
hit. ⁊ ex eius natura eſt ꝗ ab igne cito cõburit᷑
Arnol. riſolectrꝰgẽma eſt amei coloꝛ:.ab

igne cito inflãmab ilis. viſu pulcherrimꝰ eſt in
boꝛis matutinis.in alijs vᷣo ꝑ oĩa diſſimilis.

Dperationes.
Plini.Criſolectrũ collo alligatum medetur
febꝛibus.Lritum vᷣo cum melle atq; roſacceo
aurium vitijs.
¶ Et ſi cũ melle attico ↄterat o· loꝝ etiã obſcu
niati: ſtomachiq; vits medet᷑.vel ꝑ ſe farina
eius ſumpta.vellcũ maſtice ex aqua pota.
¶ Ex lapidario.Eſſe criſolectrus ſilis deſcri⸗

bitur auro. Cuiꝰad electrũ coloꝛ inclinare vi⸗

detur. Hic matutinis viſu iocundioꝛ hoꝛis.

Cuius matcries rapidiſſima vꝛ ignie.HNam

cito vicino coꝛreptus flagrat ab igne.
yſidoꝛus.Criſocolla eſt gẽma q gigniturin
Iñndia:vbi foꝛmice aurum eruunt.
q Eſt aũt auro ſilis:hʒnaturã magnetis:niſi
ꝙ auꝝ augere traditur.vñ nuncupatur.

Capitulum. xxxvij.

Cc inj

E

D
E

O d

8

1.

—

N Riſopꝛaſſo⁊ criſopaſſios.Alb.Criſo
rIpꝛaſſo ẽ lapis qͥ ab india vẽit raro iue
WWnit᷑ ppt᷑ q⁊ carioꝛ extimat᷑. coloꝛe etiã
eſt qſi ſit exſucco poꝛri vłpᷣſſi coagulato.hñs
ætiã auri guttas ꝓpt᷑ qð ⁊ tale nomẽ accepit.qꝛ
criſo aux ſonat i greco pᷣſſiũ.i.viride viriditate
poꝛri.Ciñ.ꝰ Marubij folia ſt pᷣſſia pᷣſſaq; poꝛ
ti .idẽ Criſopaſſios ẽ gẽma ab ethiopia vẽiẽs.

Operatic ues.

Alb. Criſopᷣſſios vires hʒ lapidis pᷣſſij etia⸗ʒ
Ad oẽs coꝛdis paſſiões efficax reꝑit᷑i Idẽ Eri
ſopſſios ðꝛ lucere ĩ tenebrꝭ:⁊ euaneſcere lumie

ſuꝑueniẽte:ita ꝙ; coloꝛẽ nõ retinet quẽ hʒĩ ob⸗

ſcuro.¶E.t fit ĩ ip̃o ſᷣm diuerſitatẽ lumis ⁊ te⸗

nebꝛaꝝ recipꝛocatio coloꝝ velut in q̃rcu putre

facta ⁊ noctiluca.i¶ Et de oĩbo his ĩ lib.de ani
malibo dedimus rationẽ gfectã:⁊vide.

— r8 5

Trattatus
Capitulum. xxxviijſ.

Mvbertus. Lapis enſolitꝰeſt ĩ coloꝛeha⸗
bẽs tenuẽ viriditatẽ lucidã in qua ad oculũ ſo⸗

lis micat vt ſtella aurea.⁊nõ eſt rarus.i yſið.

Criſolanſis eſt gemma ex auro ⁊ igne vocata

Riſolitꝰ ⁊ criſolanſis.Dyaſ.Criſolitꝰ
8 lucidiſſimꝰ eſt:⁊ ſimilis auro. A

