quã vocãt Perſe alʒzemer. Et inuenit᷑ ex eo do
meſticum ⁊ ſlueſtre. Et melioꝛ pars plante eſt
folliculus:deinde folia.Et melioꝛ folliculus eit

cuius coloꝛ declinat ad viriditatẽ ⁊ ſubnigredi
nem quand. ⁊in quo eſt de amaritudine res

modica ⁊ ſtipticitate:⁊ qui eſt magis completꝰ

⁊ in quo ſunt ſemina ampla ⁊ compꝛeſſa. Sub
albidus aũt nõ eſt bonus ⁊ incõpletus. Simi
liter ⁊ folia ſunt melioꝛa viridia.ſubalbida vero
⁊tenuia ſunt bona.⁊ antiquũ ex eo eſt ſine ſpi⸗
ritu: ⁊ ſtipites eius ſunt inutiles. Eſt calida in

pꝛincipio ſecũdi: ſicca in pꝛimo.⁊ ſolia ſunt in

pꝛimo calida.Et eſt abſterſiuũ:mundificatiuũ
conuenienter ⁊ reſolutiuũ. Debilis eſt ⁊ tarde
ſolutionis.⁊ debilitat ſtomachum.

DXonſoꝛtat᷑ cum rebus acutis ſicutʒinʒiber:
ſal gemma:⁊ medicine coꝛdiales ⁊ ſtomatice

cum eco felicitant opus cius:·
¶ Et Galenus. Cum iure galloꝛũ aut carniũ
ſoluit ſine moleſtia:⁊ ſi inſundat᷑ in aqua caſei
cũ ſpica:deinde coquat᷑ parum:eſt medicamen
bonum. Solutione educit em̃ cu facilitate me
lancoliam ⁊ colcram aduſtã.⁊ mundificat cere
bꝛum coꝛ ⁊ cpar ⁊ ſplenem:⁊ membꝛa ſenſuum:

et pulmonem.⁊ confertegritudinibus eoꝛum.⁊

aperi opilationes viſcerũ.⁊ conſeruat vtentẽ
ipſo iniuuentute:⁊ generat gandum.Cauſam

aut ein triſticie amputt.
¶ Et ponunt᷑ folia eius in lauacris ad caput:⁊
pꝛopꝛia cũ comomilla.Conſoꝛtat cerebꝛum⁊

neruoc.⁊ ſᷣin omnem modũ adminiſtrationis

eius addit in viſum:⁊ coꝛroboꝛat auditum.

¶ Et eſt medicina bona febꝛium melancoliam

et anciquarum. Dolis eius infuſi potio eſt ab
Aaureis ij.vſq; ad.ii.

¶ Platearius. Sene eſt berba calida ſicca qᷓ

in tranſmarinis partibusnaſcit: maxime circa
habiloniam ⁊ in Arabia.vel in confinio babi⸗

lonie ⁊ar abie.olia tantummodo competunt
vſui medicine:per annos decemſeruatur.
¶ Et virtutem babet diſſoluendi attrahendiet

purgãdi flegma pꝛincipaliter melancoliã. Sʒ

per ſe datur pꝛincipaliter in decoctione po

in quantitate medie vel tcrtie partis.

quartanam: emoꝛroidas.contra vitium ſple⸗

nis ⁊ cpatis ⁊ ſincopim:epilcntiam.

¶ Ad idem quoq; valet ſrupus ex ſucco feni⸗

¶Johan. MWelſue. Sene eſt folliculus plante

ſuperius Dictum eſt de N.

J₰
4 .

.
.
.
* . *
. 7 . . .*

Capitulum. ccccxxviij.

¶Enecion.yſi.li.ethimol. Senecion

ðꝛ co ꝙ vere pꝛimo ſeneſcat.vnde et

eam lariniſenetionem vocant. Bre⸗
cioꝛiganon.FNaſcitur ꝑmaceriae.

OPhperationes
¶ Pya. Senecion naſcit intectꝭ ⁊ inpeirl.⁊ bʒ
ſolia viridia ⁊ denla:tyrſum ſubtufum.⁊ in eiꝰ

ſũmitate capitella in modũ viticelle:vres habʒ

ſtringetes:eadẽq; facientes que: plantago.
¶ Cũ accto cathaplaſmata valet ad neruoꝝ in
ciſiones:cũ vino autẽ dulci teſticuloꝝ infläma⸗/

tion em tollit. JFolia em̃ eius frigida ſunt.

poſita vuinera ſanat etiã recentia. Stomachi
q̊ʒ ⁊ p’dum lumboꝝ ⁊ toxarum aiq; neruo:ꝛum

doloꝛem tollit. ad podogrametiam tuſa ⁊ im⸗

„

poſita eque pedibus pꝛoticit. =ð
Actoꝛ. Senecio dicitur et carduus bene⸗

dictus:ſicut inſynonomis legi:ur. Aliud eſt ſe
nacio:videlicet Haſturcium aquaticum.deq̃

¶ Wacrr. Oꝛigeon greci:nos ſenecio vocita⸗

mus. quod ſimilis canis videacur floꝛe caxil⸗
his. Naſcit᷑ in muns:in oꝛtis ⁊ iegulatis.Illius

¶Ex berbano. Senecia tuſa cũ arungia: im C.

xradx non ponit᷑ vſu. Yoꝛeo cũ folijs tundens
in fundito vini. Per modicum dulcis:et ſic te⸗
pefacta tumoꝛi. Necſimul apponas ani vel te⸗

V Srpillũ.yſið.Serpillus dicit᷑ co q ra

aices eius longe ſerpant.Eadem ⁊ ma

tris animola dicit᷑ eo ꝙ menſtrua mo

ueat. Palladius li.ij. Menſe martio ſerpillũ

plantis aliquod ſemine ſeritur:ſed vetuſta me⸗

lioꝛ.latius frondebit:ſed iuxta piſcinã vel lacu
nivel putei margines conſerat᷑.Pli.li.xx.Ser⸗
pillũ a ſerpendo putãt dictũ:qð inſuueſtri eue/
nit:maxime in petris. Satiuũ nõ ſerpit:ſed ad

palmi altitudinẽ increſcit.pinguis volunta:iũ

in candidioꝛibo folijs ⁊ ra mis effſicax eſt aduerꝰ
ſus ſerpentes macime ſcolopendras terreſtree
atq; marinas. Idẽ Pli.ca. de ſerpillo. Serpil
lum idem eſt qð herpillũ.Qnq; ſumit᷑ ppoligo

ma:vt in Alexandro de doloꝛe capitis excau⸗

ſa calida. Et dicit ſerpillũ qꝛ ſuper terrã ſerpit.
Et eſt aliud ſilueſtre:aliud domeſticum. Do⸗
meſticũ ramos diffundit ſuꝑ terrã. Silueſtre
inlongum creſcit ⁊ altũ. Pandecta capi,dlxxi.
Huumir arabice vel meſtratir miſeri.grece ſer⸗

pulum vl herpillum, latine ſerapullu. S era⸗

Capitulum. ccccxxix.

Dyyalſco. Eſt de eo domeſticũ et ſilueſtre. ſed

domeſtica eſt plama inclinata ſuper faciẽ ter⸗

re iacens. et quod de ea tangit teram: infigit
interra radices.et habet folia ⁊ ramos ſimilia

folijs ⁊ ramis oꝛigani: niſi quia ſunt albioꝛes:

⁊ in odoꝛe ſuo eſt aliquantulum exodoꝛemaio
rane.et vtunur ea multa in cibis.⁊nominant

eam multi arclas ⁊ arclanem. Sed ſilueſtre ex

to nominat᷑ ragis q noninclinatur ſicut aliud
ſupꝛa terram in oꝛtu ſuommo ſtat erectum et
Pabet ramos ſubtiles lignoſos:adco ꝙ; poſſu⸗
mus facere ex eis licinia ad lumẽ accendendũ:

⁊ ramuli ſunt longi circa palmum pleni:folis

rute ſimilidus.niſi quia ſunt ſtrictioꝛa ⁊ londio
ra ⁊ durioꝛa ſolijs ite.⁊ floꝛea acuti ſapoꝛis ?
ogo:is boni per ſingulas ramos diſtinctos.
Cuius coloꝛ eſt in ſummitate eius purpureus.

Et habet radices in quibus nõ eſt iuuamentũ.

foꝛtius et calidius domeſtico: et admiſcetur in

medicinis. Et eſt alia ſpecies agreſtis vel ſilue⸗
ſtris:⁊ eſt ſinnabarion. Naſcitur in locis habi

tabilibus ⁊ domeſticis.et ceſt ſimilis mente:niſi

quia ſunt eiſolia latioꝛa q mete ⁊ melioꝛẽ odo

rem habentia. Et idem auctoꝛitate DHalieni.·

Subſtantia eius eſt ſubtilis que calcfacit et
Deſiccat in tertio graddd.

„ Operationes
¶ Dyaſcoꝛides ca. ve Serpillo:ſiue vt latinmn
dicunt cicer erraticũ. Herba eſt humilis ⁊ ſu⸗

terram repens cũ folijs atq; ramis oꝛigano ſiꝰ

milibus: albidioꝛibus tamen: ſamſuci odoꝛem

ſingentibus. Et eius ſpecies ſunt due. Cna o.)

tualis ſiue vſualis:que ĩ campis lapidoſis cre⸗

ſcit. Alia agreſtis: que non per terrã ſerpit: ſed
recta atq; ſtipitis poſitione erigitur cũ ramu⸗

lis tenuibus atq; hoꝛrẽtibus in longitudinebi?⸗

palmici lolis paruis rute ſimilib:ſed angu
ſlioꝛibus ⁊ longioꝛibo.cuiꝰ haſtaſimilis eſt far
mento.loꝛem odoꝛẽ ſuauẽ hobens in om nilbꝰ
virgis conſtitutũ:⁊ in ſummitate purpureã et

linguã remoꝛ dentẽ: et guſiu viſcidum. Radix
eius inutilis eſt. naſcit᷑ in locis ſaxoſis.Eſt auic

vchementio: et calidioꝛ ea que eſit vſualis. que

e.

uerſarumſpecierũ. ⁊vna eſt debilioꝛ:alia eſt ca

ideo accepit nomen herpillu: qd greci bei pete
repere dicunt:quia ambulat. Nam fructus hu
ius plurimum ambulat fruct ficano.
N Auicen. li. ij. ca. meicatramelir. Meſcatra/
meſir ſiue meſcarraſir eſt:cnius ſtipites ſunt ſi⸗
in pꝛincipio cibi ſapo: plurimꝰ neq; odoꝛ.De⸗
inde ſuc cdunt amanitudo ⁊ acuitas.et elt di⸗

pion lib:o aggregatoꝛis capi. Fumir. auctoꝛi, ida et ſicca pꝛoueniens ad tertium.

Trattatus

San aacro. Draſo & erpiũlũ pꝛonocat
menſtrua quando ſumitur in potu:⁊ vꝛinã. Et
contert toꝛtionibus ventris ⁊ attritionibo mui
culoꝛũ ⁊ ſummitatum coꝛũ.et apoſtematibus
epatis calidis.⁊ eſt bonum contra nocumẽta

cum eo ſuper moꝛfum.

———

¶ Et qñ coquit᷑ cũ aceto:⁊ admiſcetei oleũ ro⸗

venenoꝛũ:quando bibitur. Et fit emplaſttum

ſaxꝝ.⁊ pijcit᷑ ſuꝑ caput ſedat ſodã.⁊ eſt ↄvueniẽs

ꝓpꝛie litargie et carabito.Et qñ ſumit᷑ in potu
¶ Et idẽ aucto.Gali. Semeneius eſt ſimiliter

calefactiuũ.et ideo quidã exhibent illud inpo⸗

tu habentibus ſyncopim ⁊ toꝛtiones in vino.
¶ Et idẽ aucto.Dyaſ.Habet virtutẽ calefacti

uã qñ ſemen eius bibit᷑ cũ vino.⁊ ↄfert diſt illa⸗

tionivꝛine ⁊ lapidi:ect toꝛtionibi vẽtris ⁊ ſinco⸗
pi. Et fit emplaſtrũ cũ eo ad puncturã apum.⁊
quando ſumit᷑ inpotu ſedat vomitum.
¶ Et idem aucto. Aben meſuay. Aperit opila
tiones viarum:et habet virtutem confoꝛtandi

—

H¶ Dxyaſco. Clirtutẽ habet oſtrictiuã ſiue redar

guentem.menſtruis imperat:vꝛinaʒ pꝛouocat
curat:tumoꝛem capitis compeſcit. Moꝛſibus
venenatis occurrit. bibitum et impoſitũ id pꝛe⸗
ſtat. Doloꝛem eapitie cũ accto cocto: oleo ro⸗
ſarum addito compeſcit. maxime litargicis et

freneticis adhibitus pꝛodeſt. Nauſeam pꝛouo

gceto vaiiis.
¶ Balie.vi.ſim.fat.ca.de Serpillo: nominat
iplum multiſuſubat. Sapoꝛ eiꝰ eſtfoꝛtiter acu

cat. Item emptoicis meden dicicur. z.iiij. cum

tus.ei virtus eius eſt calida ſubtiltatiua ⁊ reſo⸗

¶ Auicenna. Qñ paſcũt eũ pecudes facit emul⸗
gere ſanguinem:et excuſat a calamenro.immo

tes viſcoſas a pectoꝛe et pulmone. Syrupus
eius conſert conturbationi ⁊ nauſee.pꝛouocat
menſtruafoꝛtiter et vwina.
¶ Platearius.S erpillũ eſt ca.et ſic. Et eſt ou
plex. Domeſtici ramos ſuꝑ terrã effundi. Sil
uaticũ in longũ creſcit et in altũ.Folia ⁊ floꝛes

eius medicine competunt. valet contra frigidũ

chi et doloꝛem er ventoſitate.

reuma. contra tuſſin. contra frigiditatẽ ſtoma

¶ Ex herbario. Serpillũ qdð in mõtib ſaxoſis
naſcit᷑ efficacius eſt ad medicinã. Huius tunſi
⁊ ſiccati puluiscũ aqua calida potatꝰmẽſtrua
mouet:vꝛinam pꝛouocat:toꝛtiones viſcerum ⁊
toꝛmentoꝝ ruptiones ſanat.I dem valet ad ca
pitis doloꝛem:et ad ſerpentiumictus.
¶ Macer. Serpillu veteres dixcrut q q̃ſi ſer⸗

;

pat. Tene vicinius:huic feruida ſiccaq; vis eſt
Acri cu vino tritũ contundis oliuo. Cui roſa
dat nomen:hoc vnguine perline frontẽ. Egro
ti capitis ſolet hbocſedare doloꝛem. Fidoꝛ cõ⸗
bulti ſerpentes effugationes.

N

Erapinũ latineet grece. Sachabene

MBSachabenez ſiue Sachabengi auc.
Dyaſcoꝛidis.Eſt gummicuiuſqã plamte:limi
lis galbano in figura ſua.Et eſt vna exſpecie⸗
bus ferule:ſicut apparet in capi. Jerula. Meliꝰ
autem ex eo eſt clarum: exterius rubeum ⁊ inte

nide:et odoꝛem galbaini. V
Operationes
¶ Serapion auctoꝛitate Dyaſc. Conſert voꝛ
loꝛipectoꝛis:et attritioni lacertoꝝ.et tuſſi anti
que.et aufert ſuperſluitates Goſſas aun ſunti
pulmone. et curat epilenticos ⁊ ſpaſmũ:cũ fa⸗
cit declinare caput ad poſterioꝛa. et valet do⸗

nus album. Odoꝛ eius eſt inter odoꝛem aſeſe⸗

—

loꝛi ſplenis et paraliſi.

¶ Et illi qͥ amiſit ſenſuʒ ⁊ motũ alicuius mebꝛi

cauſa fnigiditatis: que accidit neruis ⁊ cuſto⸗
du coꝛpꝰ afnigoꝛe.maxume vᷣo a fngoꝛeſebꝛiũ.

M

8 üD n HO

7*

periodicax. ⁊ ſit cum eo ĩnunctio in doloꝛibus
magnis et confert.Et quãdo bibit᷑ cũ ydromel

lepꝛouocat menſtrua. ⁊ interficit fetum.
¶ Et q bibit᷑ cũ vino ↄſert moꝛſibovenenatis

⁊ qñ odoꝛat᷑ confert ſuffocationimatricis.
¶ Et qñ linit᷑ cũaceto ſuꝑ cicatrices attenuat
eas.ct ipſum abſiergit veſtigia vlcerũ oculoꝝ:
¶ Etconfert obſcuritati viſus ⁊ aque q̃ deſcẽ⸗
dit ad oculum.et pꝛobibetam.
¶ Et diſſoluit᷑ ſicut diſſoluit aq̃ cũ amigdalis
amaris vt ruta:aut pane calido.⁊ ſic admini⸗

ſtrat᷑ ad ea qᷓ diximꝰ.⁊ ẽ ↄriũ venenis moꝛtifer?z

¶ Et aliqua ndo teritur cum aceto:et lini᷑ ſuꝑ
oꝛdeolum:⁊ aufert ipſum.
¶ Et ↄfert colerice.⁊ qñ ſumit᷑ in potu:aut fit
cum eo criſtere:purgat flegma groſſuʒ qð ẽ in
iũcturis.⁊ mollit ventrẽ mollilicatiõe ꝰpetẽti⸗
¶ Et ↄfert emoꝛroidibo qñ ſumit᷑ ſimplex aut
cõpoſitũ.⁊ eſt ↄueniẽs medicinis laxatiuis acu
tis.⁊ expellit vẽtoſitates groſſas.⁊ diſſoluit la
pidẽ.s cõfert rigoꝛibus febꝛiũ.⁊ auget ſperma⸗
¶ Et eſt bonũ epati.et purgat aquã citrinã. et
ↄfert pũcturis ſcoꝛpionis.⁊ ↄſen ventoſitatib⸗
inteſtinoꝝ ⁊ coſtaxꝝ.⁊ purgat flegma vilcoſum
⁊ doſis eius ſimplicis eſt.a.ʒ.i.vſq; ad au/eũ.i.
infuſi aliqua decoctione:aut in aqua rute: aut
aque mellis. aut fenugreci.Et ſi admiſcet᷑ cum
alijs medicinis infrigidat᷑.⁊ ſic doſis eius eſt a
.ʒ.5. vſq; ad. 5.i.Et melius eſt illud cuius coloꝛ

ecdlinat ad rubedinem.⁊ eſt claru habẽs odo⸗

rem bonum ⁊ acutum ſapoꝛm.
¶¶Et cõfert doloꝛib emoꝛroidaꝝ qñ bibit ſim
plex aut compoſitũ.eſt ↄueniens adminiſtrari
cũ medicinis laxatiuis.⁊ ꝓhibet difticult atem
aut grauedinẽ eaꝝ ſuꝑ natura. ⁊ reſoluit vento
ſitates groſſas que generan in coꝛpoꝛe.
Bal.viij.ſim. far. ca. deſerapino. Setr apinũ
opos eſt ca. ⁊ ſubtiliũ partiũ ſinnliter alije opiſ
Habet aũt ⁊ qͥd abſterſiuũ qͥ ⁊ cicatrices q̃in
oculis expurgat ſubtiliat. qnimmo ſuffulio⸗

.„

nibus ꝓpter groſſicieʒ humoꝝ fientib⸗ bonũ eſt
farmacui. J pla vo planta ex qua ſit ferule ſimi
lis exiſtens debilis ⁊ inutilis eſt. Hominat᷑ aut
pꝛincipalius illa ſerapinum. H
¶Opos em̃ eiꝰ ab vtẽtiby noĩal ua ſicut ⁊ alia
mlta ꝓpt defectũ vocabnli noĩꝛam abuſiue me
liꝰ erit ipᷣm nõ ſerapinũ:ſʒ oposſerapini dicere
¶ Paulus ca. de ſerapino. Calida eſt ⁊ ſicca ĩ
tertio gradu.Et ipſum diſſolutum in ſucco i
te frangit lapidem. ꝛ facit vꝛinare.Et fu colli⸗
rium contra pannum oculoꝛum.
¶ Et ↄtert obſceu itate viſus ⁊ aque deſ cẽdẽti
ad oculũ.cuiꝰ receptio eſt hec.Recipe ſerapini
3ʒ.i.diſſoluat᷑ in. 3.i.ſucci.celidonie ʒuccari.ʒ.ij.
3 viſullet᷑ cum lacte mulieris ana equaliter.

De Herbis.

4

—

Capitulum. certxxxi.

Benka acans Tactehf er

venit ab Indis: er qua oleũfaciũt.? eff

candidi coloꝛis. Eſt aũt ex eſtinis ſru⸗
gibusq̃ in eſtate ante virgulaꝝ ex oꝛtu ſerunt
Eiuſq; fructus vaſculis ſicutet papaueris in⸗
cludit᷑.Hec quidẽ ſic milium ⁊ panicũ ⁊ omnia
eſtiua maturant᷑ a floꝛe diebue.xMx.

Operationes

Pinius. Seſamam vt pinſat᷑ inca. aqua
maceratã conuenit expoꝛrigi.deinde cõfricari
et ſngice immergi vt palee fluitẽt.iterumq; in
ſole ſuper linthea expoꝛrigi.Oð niſi feſtinato
peragatur:liuido coloꝛe muteſcit. Jpa vero qᷓ
cuoluunt alia eualuant variã habent piſtaraꝝ
rationcm. acus vocat᷑ cũ per ſe pinſatur. Spi
ca em̃ ad vſus auriſicum. Si vero in aera terit
cinn ſtipula: palea maioꝛe parte terrarum pa⸗
buio iumentoꝛum.
¶ Idẽ in libꝛo xxij. Seſama trita inbibet vo⸗
muiones.auriumq; inflãmationi illinit᷑ ⁊ am⸗
buſtis. E adem ⁊ dũ in herba eſt efficit. Ampli⸗
us in vino decocta imponit᷑ oculis.ſtomacho
autẽ eſt inutilis cibus.⁊ animo grauitatem fa
cit. S tellionum moꝛſibus reliltit. vlceribuſq;
que cocoethe vocan. ð

2

Capitulum. ccccxxxij.

9Eride. Plinius lib. xx. Seris lactuce

byberna? candidioꝛ eſt.

E
P

Trattatus

¶ Et auribopꝛodeſt oleũ quod exillafit. Se⸗
ſamoides a ſimilitudine nomẽ accepit. grano

amaro ⁊ minoꝛefolio.n aſcit᷑in glarioſis. Bilẽ

inaqua potum detrahit. .
(¶ Et eius ſemẽ illinitur igni ſamo pannocqʒ dil
cutit.E ſt etiã nunc aliud ſeſamoides videlicet
antyare naſcens.qð ob boc aliqui vocãt anty⸗
ciricon.Letero ſimile erigeronti herbe.
¶ Granum ſeſame in vino dulci ad detractio
nes datur quantũ tribus digitis capitur. Mi

ſcent etiã elleboꝛi albi vinum. ? dimidiũ obulũ
purgationi eam adhibẽtes maxime inſane me
lancolie.comicialibus quoq; ⁊ podagris etiã

per ſe dꝛagme pondere exinanit.

1

9*

ſimilia. duoꝛũ generum eſt. Silueſtris

melioꝛ eſt nigra iſta ⁊ eſtiua. Deterioꝛ

¶ Atraq; ſtomacho vtiliſſima. pꝛecipue quem
humoꝛ vexat.⁊ cũ aceto in cibo refrigerant.vel
illite diſcutiuntq; ⁊ alios qᷓ;ſtomachi.
¶ Cum polenta ſilueſtrium radices ſtomachi
cauſa ſoꝛbentur ⁊ cardiacisſuꝑ ſiniſtrã mam⸗

mamiilliniunt᷑. exaceto podagris ⁊ ſanguinem
reijcientibus vtiles ſunt omnes hee.

¶ Itẽq; bo genitura fluit alterno dieꝝ potu.
¶ Dyaſ.Seridis due ſunt ſpecies. Una videlʒ

ggreltis.⁊ alia oꝛtiua eſt.A greſtis quidẽ pin⸗

guis ⁊ citonon eſt appellata.⁊ habet ſolia lata.

Altera vero oꝛtiua ſpecies habet duas. Una

D

quidem habet lata ſolia lactuce ſimilia.Altcra

veroeſt amara.⁊ habet folia anguſta. Omniũ

virtus eſt ſtiptica ⁊ euſtomacha.
¶ Centrem abſtinet cũ aceto cocta maxime;

agreſtis.vexatũ ſtomacho ↄſirmat.⁊ eſtuatio

nes mitigat. ſola cũ poleta ĩpoſita blãdit᷑. coꝛnꝰ
diacis ⁊ oculoꝝ tumoꝛi ſubuenit.folia impoſi⸗
ta vt cathaplaſma mitigant ſcoꝛpij percuſſum

¶ Ipſa quoq; addita polentis: impoſita com

peſcit ignem ſacrum. Mixta cũ aceto ac ceru

ſa omnibus calidis rebus opitulatur.

Capitulum. liixxxiij.

Pelta. Pande.ca.cclxxv. uta arabi⸗
cevel fult vel hals vel halca. Grece ben
ge vel tra gus vel ʒeia vel ellica. Latine

vero ſpelta. Sera.lib.aggre.ca.fult.id eſtſi pel

ta. ⁊ ipſa eſt ſicut oꝛdei granũ.Et ſunteius due

vnum. ⁊ quodlibet granum in coꝛtice ſuo.Et

ipſum quidem minus nutrit q; oꝛdeũ.? eſt bo⸗

niſapo:is. Panis em̃ quiex co ſit minus nutrit
q; panis titici vel oꝛdei.
Dperationes.

Sera.auct.Dyaſco.Tragus.i.ſpelta figu⸗
ra eius eſt ſigura grani.qui ðꝛ candaruſum.et

eſt minoꝛis nutrimẽti.qꝛ multũ bʒ deſfurſure.⁊

nõ eſt ſacilis digeſtionis.⁊ mollit ventrem.

ſpecies. in vna inueniunt᷑ duo grana. et in alia

B

De Herbis

¶ Etidẽ auctoꝛĩtate Pauli. ragus eſt ſpelta
et eſt ex ſpeciebus granoꝛũ mala ſtomacho. et
lenit ventrem.i¶ Et idem aucto. Iſaac.Eſt fri⸗
gida ⁊ humida viſcoſa.Halie.pꝛimo lib.deedu

lijs capitulo ʒeya.auctoꝛitate Dyaſcoꝛi.Zeya
dDuplex. Hec quidem eſt ſimplex:⁊ vocatur kyꝛ

mon.hec a utẽ vykolikos vocatur.in duobus

quidem in volucris: coniugatũ habens ſemen

minus autẽ nutritiua frumentis.Eſtem̃ pfun⸗
darũ radicum⁊ multoꝛũ calamoꝛum.fructus
aũt leuiſſimus ⁊ aſfectatus ab omnibus anima
libus.Eſt aũt ſimile frumentis in frigidis regi
onihus cultum. Fit autẽ magis nutritiua ſi cũ
oꝛdeo aptaq; ſtomacho farina facta ex eo et
frumento fiunt pultes.Eſt autẽ ſatis nutritiuũ

et ſacile elavoꝛabile.magis autem ſubcitatiuũ

ventris.
Et idem ſexto ſunplicium ſarmacoꝛũ capitu

lo ʒexa.ʒeva ſiue ſpelta mediaz quodammodo

vircutem habet inter frumenta et oꝛdea.Et iõ
innoteſcat tibi praen.
¶ Serapion. Mollitnaturam et generat in⸗
flationes et rugitus.⁊ eſt bona viſcoſitatibus

pulmonis et pectoꝛis:et ſoꝛti tuſſi. Nam fiunt

ex ea loboc ⁊ pultes.et pꝛouocat vꝛinam:⁊ mũ
diſicat renes ⁊ veſiroam.

Capitulum.ccccxxxiiij.

ymphicum. Dyaſco. Symphicũ na⸗
ſcitur in locis aſperis habens virgas
oꝛigano ſimiles ac tenues.capita vero
ſicut thimum:virge lignoſeſunt ⁊ odoꝛate:gu⸗
ſtuq; dulces:flegma pꝛouocantes. Radix eſt
illi lõga ⁊ obꝛufa in modũ digiti groſſa.Sym
patos.IJſidoꝛus.Sympatos grece dictus eſt
eo ꝙ tantam radicis virtutem habeat:vt fru⸗
ſta carnis in cacabo aſperſa coagulet. Syna

piagrion vel vt dicunt latini ſcandalici.i.pes

pulli.naſcitur in tumulis ⁊ ſuper tegulas. NHer
ba eſt habens ſolia minuta ⁊ anguſta duobus
digitis longa:in ſummo diuiſa ⁊ pinguia.Uir

gam pꝛofert in medio duoꝛum palmoꝛum cã

paucis ramulis: in qubus fertſemẽ cardamo
ſimile. latum:obꝛotundum ac veluti conquaſ⸗
ſatum. vndeet vocatur talaſpium. Grecinãcq;

thalaſſe dicunt frangereſiue quaſſare. Noꝛem
habet album. Uirtus eſt ei ⁊ ſemini termamica

atq; acra. M
Operationes
¶ Oyaſco. Potui datum vehementer purga⸗

tionem facit ſuperioꝝ ac inferioꝛum. S ciati⸗
cis medeturper cliſtere adbibitũ. Menſtruis

iumperat bibitum. Collectiones in aceto bib i⸗

mim rumpit.Aboꝛſum ſait.
Igdem. Symphicũ elixũ in mulſa:pulmonẽ

purgat. reij cientemq; ſanguinẽ:aut nefreticos

cumaqua medicinaliter iunat. Radix eius clG

git. Diſſintericis quoq; pꝛoficit.
¶ Cumoximelle data cõquaſſatiões atq; do⸗

loꝛes lateris ſaluberrime curat. Maſticata

vero ſitim amputat:⁊ aſpꝛedinẽ fauciũ mitigat
UVulneri recenti paracoleſimfacit. Enteroceli
acos bibita ⁊ cathaplaſmata optũme curat:et
carnes concoqui facit. ð
Aliud eſt ſymphicũ qð piten eſt appellatum:
haſta babet aſperã duobus cubitis longam:
anguloſam ⁊ abintus inanem.in qua folia ſunt
aſpera et anguſta.ſicut bugloſſos oblonga.an
gulos etiã habet i
folia.floꝛes habet mellino.
¶ Et ſemen ſuꝑ haſtas ſicut flomos.Haſta ⁊
frutex habent quiddam ſimile pulueri:qð cum
carne applicatum fuerit:pꝛuriginem facit.

¶ Radix eſt ei nigra.que cũ fracta fuerit appa⸗/
ret alba et muſcilaginoſa.Nec trita et bibita

medtetur emoptoicis.conqu aſſlationes reficit:
⁊ ani tumoꝛes ſpargit.

7—

¶ Cum yrin githe ſolijs cathaplaſmata ſacere

poteſt omnia ſupꝛadicta. Uulneri paracole⸗

ſim efficit. Carnes inciſas ⁊ in cacabos miſſlas

in le glutinare facit.

aajua cocta et bibita fluxum mulieris abſtrin⸗

pſa haſta in quibus naſcunk

apitulimm trererxv.

Quidam dicunt hec eſt herba que

alexandrum:ſedfalſo. Nam neutrumiſtoꝛum
eſt verum:quoniam non eſt pes milii qui voca
tur pepanus: quia pes milui habet folia ſatis

maioꝛa et pinguioꝛa.⁊ floꝛes ſatis a floꝛibus

ſinoni differentes.quoniam pes milui facit fo
res multos et albos ſimul coniunctos in capi
teſtipitis apparentes:ſicut cauda gatte.⁊ cius
herba ſicut valeniana. Sed ſinonumrecte flo⸗
reſcit ſicut petroſilinum vſuale.ſecunda facit

ſolia ſed maioꝛa. Non eſt ſiliter alexandrũ qG
facit ſemina nigra rugoſa vtcũq; curua ꝛma,’/l ! ·u

gna ſicut git. Sed ſinonum ᷣm Dyaſcoꝛſdeʒ
⁊ Pliniũ facit ſemina ſient apium et ameos.
Vnde ſ̃m veritatem ſinonum eſt petroſilinum
macedonicum. Quoniam Dyaſcoꝛides dicit.
Sinoni ſemen eſt minutum ſimile apio:ſed ob

longum et nigrum: guſtu calidum ⁊ diureticũ

valde ⁊c.Et dicitur ſinonum: quia naſcitur in
ſyria pꝛouincia regionis Macedonie.

Trattatus

¶ Dyaſcoꝛides capi. depetroſilino ꝗd naſcit
in macedonia in criptis et ſpeluncis. Semen

3 ☚ Inouũ. Pandecta capitulo. dcxlrxiij.
dicit᷑ pes milui. Quidam dicunt ꝙ eſt

elt minutü ſimile apio vel ameos odoꝛatum et
viſcidum et aromaticum ⁊ diureticum valde.
¶ Menſtruis imperat. Inflatiões ſtomachi
⁊colli compeſcit calefacendo ⁊ ſiccando.Hi⸗

mis toꝛtionibus ſubuenit. Doloꝛem laterũ mi
tigat. Nefreticis ⁊ veſice doloꝛi ſubuenit.

¶ Prouocat abundanter vꝛinam: maxime cũ
vino datum. diureticis antidotis micetur.

¶ Paulus capit.de petroſilino macedonico.

Petroſilinum macedonicum cuius ſemen de

Srria affertur. vel ſemen eſt minutum ſimile

apio diureticum valde. NHaſcitur circa petras.
ſemenet folia ſimilia apio.ſemen eius odoꝛa⸗
tum ⁊ diureticũ valde.Unde petroſilinum vo⸗
catur: quoniam multotiens inpetris naſcitur.

od multi petrapium dicere conſueuerunt.

nia idem ſunt ſinonum ⁊ petroſilinum mace⸗

gonicum: quod latine dicitur petroſilinũ agre
ſte. Lege capitulum Petroſilinum. .
¶ Dultiſinono vel macedonico carẽtes:vtũ
tur alexandro.quoniam ſunt eiuſdem virtutis.
Lirtutem ſinoni vel macedonici inuemes in
capitulo Petroſilinum. “

Capitulum. ccccxxxvij.

Chargel arabice:grece vero ⁊ latine ſi
napis. Sinapis duplex eſt ſpecies.
Una eſt cuius ſemina exterius ſunt ſubnigra:

ſinterius vero alba. Alia cuius ſemina exteri⸗
et interius ſunt alba.et habent vnã virtutẽ:ſed

pꝛima ſpecies eſt acutioꝛ ſecunda:Et compo⸗
nitur ſinapis a ſemi ⁊ mpus:quia tenet mediũ

inter ſinapim ⁊ napum.eſt calida ⁊ ſicca in mes eius eſt calidius oleo raphani:et fugiunt ex ſu⸗

dio quarti gradus.¶ Serapion libꝛo aggre⸗

gatoꝛis capitulo Chardel. auctoꝛitate Dya⸗

ſcoꝛidis capitulo Chardel:id eſt ſinapis. Etẽ

illud eligendum quod non eſt nimis ſiccum nec
extenuatum.et habet granum groſſum.⁊ ſi frã⸗

gitur elt album interius:⁊ eſt humidũ.nã iſtud
elt tale nouũ bonum.¶ Idem auctoꝛitate Fa⸗

lieni eſt calida et ſicca in quarto gradu.¶ Aui

cenna libꝛo ſecundo capitulo de ſinapi. S ina
pis elt calida ⁊ ſicca inquarto gradu.

Dperationes

¶ Serapion. Cirtus folioꝛum eſt calida vlce

ratiua.et pꝛopter hoc pungit multum:quãdo

teritur et miſcetur cum radice enule.et dimit⸗

titur ſuper locum per ſpacium boꝛe.⁊ conſert
ſciatice vlc eroſe ⁊ ſplein.
¶ Et linitur cũ eo ſcabies vlceroſa:⁊ aufert eã.
et aufert maculas vnguium.⁊ confert quando

radix eius ſuſpenditur in collo habentium do
loꝛem dentium:nam ſedat eum. —
¶ Idem auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Sinapis

virtus eius eſt calida:⁊ ſubtiliat ⁊ attrahit qñ

maſticatur. Et quando teritur ⁊ miſcetur cum
gqqua: et temperatur cum vydromelle. et fii inde
gargariſmus.

¶ Lonfert apoſtematibus radicis lin gue:ꝛan
nique aſperitati pulmonis:facto cum eo gar⸗
gariſmate. Et quando fit cum eo emplaſtruʒ

Aunn rebus conuenientibo ad hoc reſoluit ſcro⸗
fulas. l
¶Et quando teritur ⁊ applicatur naribus cõ⸗
mouet ſternutationem:et confert epilennicis ex

citans eos.et mulieri que patitur ſufſocationẽ

atricis. “
¶ Et confert litargie quando fit emplaſtrũ cũ
ęo ſuper caput: poſtq; feciſti capillos eius ab⸗

radi.et quando admiſcetur cum caricis:⁊ po⸗
nitur ſuper cutim:donec rubeat confert ſciatice
⁊ duriciei ſplenis.et eſt conueniens pꝛopꝛie do
loꝛibus antiquis:quando volumus attrahere
aliquem humoꝛem ad exterioꝛa.et quando fit
emplaſtrum cum eo:curat alopiciaim.
¶ Et quando miſcetur cum melle et adipe: aut
cum cera ⁊ oleo diſſoluta mundificat faciem:⁊
aufert maculam ſeuliuoꝛem qui fit ſub oculo ⁊

BDe herbis
D „ * napie. Pandecta capſtulo. cxlvüij

goꝛumvenena diſcutit.

Inter eas qᷓs Pitagoꝛas laudauerat herbas:
Aſſeritur pꝛimam laudem tribuiſie ſinapi.
Quartus ⁊ gradus in vi ſicca calidaqʒ.
Extrabit humoꝛes viſcoſos:extenuat
Comburitq; cutẽ:vis eſt ſibi tanta caloꝛis.
Maloꝛ vis eius in ſemune dicitur eſſe.

Capitulum. ccrxxxuij.

6£

coquitur cum aceto:et linitur cum co ſcabies

vlcerata et empetigo.

¶ Et qñ terit᷑ groſſe ⁊ datur in potu confert fe⸗
bꝛibus periodicis.⁊ cõfert grauitati auditus ⁊

tinnitui aurium. Et quando teri ⁊ admiſcet᷑ cũ
aqua ⁊ melle.et ſit inde colliriũ.confert obſcuri

tati viſus:et pꝛuritui palpebꝛarum.
¶ Auicenna. Sinapis incidit flegma: et oleũ

mo eius vermes venenoſi. et illa que eſt ſilue⸗
ris generat humoꝛem maluʒ. Et in ipla ſunt
abſterſio et etiam reſolutio. r
¶ Et hoĩes quidã comedũt ſolia eius:⁊ radicẽ
eius elixatã. ⁊ muncificat faciẽ et aufert occul⸗
tationem et veſtigia ſanguinis moꝛtui.

¶ Et ſilueſtris eſt bonumemplaſtrũ ſoꝛdiciei:

⁊ excitat linguam:et cõfert alopicie.et reſoluit
apoſtemata calida. et ome apoſtema antiquũ
et ponitur cũ caulibus ſuper ſcroſulas. et ↄſert
ſcabiei et empetigini: et confert ad doloꝛem
iuncturarum et ſciatice.

¶ Et mundificat humiditates q ſunt in capite:

et fit ex ea emplaſtrü capitieius qui patit᷑ litar⸗

giã. Et aqua eius diſillat ad omnẽ doloꝛẽ au

rium ⁊ molaris.Et ſilr eius oleũ: ⁊ pꝛopꝛie quã

do decoquitur in ipſa aſſa.et eſt ex medicimias
aperientibus colatoꝛij opilationem.
intellectum emi citbonQunm.
¶ Et aqminiſtratur in alcohol oculiad pan⸗
mam? aſpenitatem.ii teratur bibanir cu aqua
mellis. aulert aſperitatem antiquamin canna
pulmonis. et extenuat ſplenem: ⁊ facit ſitim. et
confert pꝛefocationi matiicis. ct facit deſide⸗

rium coitus.

¶Plinius libꝛo. xx. Sinapie ad ſerpẽtũ ictus
et ſcoꝛpionum tritum cum aceto illinitu. Jun

. ₰ .

¶Contrg pituitam tenetur in oꝛe doncclique

ſcat:aut gargariſatur ci qaqua mulia.Aqò den
tium doloꝛẽ manditur: ad vuam gargariſatur

cum aceto ⁊ melle. Stomacho vtiliſiimu con
tra omnia vitia:pulmonibuſc.
(¶ Excreationes faciles facit incibo ſumptũ.
DDat᷑ ⁊ ſuſpirioſis. Senſus atq; ſternutamẽta
capitum purgat.Aluum mollit.

¶ Macer.

2 — .

ʒ clcos. latea. Siſeleos ide eſt gö

Alliler montanũ. Et eſt in.ij.gra.ca. ⁊ ſic.
Semẽ eius medicine compctit: ⁊p an
nos tres ſeruat᷑. Cirtutẽ habet diureticã vlſſo

füer mont anũ.ꝗ¶ Sera. li. aggre. ca. ſiſelcos.

auctoꝛi.Dyaſco. Silſeleos folia habet ſunilia

folijs feniculi: niſi ꝙ habet lõgioꝛa ⁊ groſſioꝛa

ethabet baſtã longã: in cuius ſmitate eſt coꝛ⸗
rona in qua eſt ſemẽ longũ ⁊ latũ: habẽs angu
los ⁊ groſſum acuti ſapoꝛis⁊ fſoꝛtis odoꝛie.Et

eſt illud quod eſt in vſu? adminiſtratur in ci⸗
bis.⁊ habet radicem longam boni odoꝛis.

Pperationes

¶ HGal. viij.ſim ſar. ca. ſiſeleos m tranſia. ara.

Ragix huius plante ⁊ ſemẽ hʒ caliditatẽ tantã

ꝙ ꝓuocat vꝛinã ſoꝛti puocatiõe.⁊ cũ eo virtꝰ

ſubcilis q̃ ↄfert aſmati? epilẽtie.iꝗ¶ Et idẽ eodẽ

lib. ⁊ caplo 'm tranflationẽ grecã. Siſcleos ra

dix quidẽ ⁊ fructus caletactiuũ eſt:intantũ vt
ſutſicteter vꝛinatiuũ ſit farmacũ.Eſt aũt ex ſub
tilibus partibo vt ad epilentias ⁊ oꝛthomis cõ
petat. ¶ Et S era.aucto. vxal. Uirtus eius
eſt calefactiua.ſ.radicis eius ⁊ ſeminis.⁊ qũ ſu⸗
mit᷑ ex eis in potu puo cãt vꝛinã.⁊ conferũt co⸗

artationi anhelitus: m qᷓ opoꝛtet hominẽ erigi
zaſmati 2 ſuffocalioni matricis.⁊ pꝛoocant

* —

tutinã ⁊ cõſumptiuã.¶ Pande.cap.dcli. Siſe
leos arabice vel aſcegelios:grece ſilali: latine

menſtrua ⁊ expellit fetũ. ¶ Et conferunt epilen
tie ⁊ omibus doloꝛiba inteſtinoꝝ ⁊ interioꝝꝛ mẽ
bꝛ:oxꝝ.⁊ qñ ſumit᷑ de aliquo illoꝝ:aut ex vtrocq;
cũ vino inpotu contert tuſſi antique: debilita⸗
ti digeltionis:⁊ foꝛ ionibo ventris:⁊ debilitati
cpatis.¶ Et qñ ſumit᷑ ex ea cũ vino piperep⸗
ſeruat ⁊ efendit hominẽ a frigoꝛe acrie.⁊ ꝓpter
hoc cõuenit itinerantibus in byem e. Et eñ ho

mines ⁊ alia animalia comedunt de hac plãta

te coirtus coꝝ: confert eis ſiatim ad impꝛegna
dum. Etidẽ aucto. Aben meſuax. Eſt cali.2
ſic. in fine.ij.gradꝰ.incidit ⁊ diſſoluit humoꝛes

flegmaticos viſcoſos ⁊ congclatos. Et ꝓpter
boc aperit vias omnes ⁊ cannales opilatiões.

ct pꝛouocat vꝛinã ⁊ menſtrua: et cõfert aſmati:
⁊ omnbus egritudinibus ſtegmatis.¶¶ Plate.

Contra aſmata ex frigida cauſa datur vinum

decoctionis eius ⁊ ficuũ ſiccax. Uel puluis eiꝰ
cũficubus ſiecis ⁊ aſſatis.Contra opilationeʒ

ſplenis ⁊ epatis ac renum et veſice ſtranguinã
et diſſurriam datur vinum decoctionis eius.

Herba ipſa in vino ⁊ oleo cocta et pectini ca
thaplaſmata: ſtranguiriã ⁊ diſſurriam loluit.
Sed ⁊ fumigatio facta ex aqua vel vino deco
ctionis eiuſdẽ herbe menſtrua ꝓpuocat.¶ Aui
cen. Silelcos eſt in.ij.gra.ca:⁊ ſic.reſolutiuũ:

mundificatiuũ:carminatiuũ. Similiter ſemen
⁊radix eius ſunt ſedatiua doloꝛũ interioꝝ:⁊ li⸗
quefacit flegma cõgelatũ.de ipſo datur in po⸗
tu animalibue:⁊ multiplicat eo; partus.¶ Cõ
ſtaninus inlib. graduũ. Siſcleos eſt ca.⁊ ſic.

₰ 7

in. ij. vigeſtionẽ adiuuat: vꝛinã ⁊ menſtrua ꝑ:o

uocat. Matricis ſuffocationẽ curat:ſtrangui

riã ex irigiditate diſioluit. NHanelituoſis ⁊ diu
ex humido tuſſientibus ſubuenit potata cũ pi⸗
pere⁊ vino calcfacit eos qui in itinere deliciũt
et pꝛopter hyemem frigeſcunt.

Capitulum.ccccxxxviij.
erica. Dyaſcoꝛides. Siderica ſiue
beraclea herba habet folia pꝛaſſioſimi
lia:ſed oblonga ⁊ aſpera. Haſtam ha⸗
bet quadrã duobus palmis longã:virgas lon

gioꝛes ſupticas ⁊ in guſtu ſuaues. in quibo ſc,
virgis capita obꝛotunda ſicut verticelli:ſicut
pꝛalſſij oꝛiuntur:et in cis ſemen nigrum inuenit

Sub petra naſcitur.

Pperationes

¶ Dyaſcoꝛidee. Jolia eius trita paracoleſim
faciunt mire vulneribue impoſita. Alia eſt lx⸗
dericis que haſtas duc bo cubitis habet lon⸗
gas⁊ tencras. Folia que in ipſis hbaſtis peſtpi
ſteriſimilia ⁊ diuiſa:in circuuu plurimũ naſce⸗
tia: ſed in viſu tennia ꝛlonga. In acumine Ro

E

De Herbis

haſtecapitellum habet rotundu; ? aſi perũ in q̃

ſemen blete eſt ſimile obꝛotundũ ⁊ duꝝ.Eſt au
tem virtutistermãtice ſimilis ſupꝛadicte.er⸗
tium eſt genus ſideritis qdð catebꝛas Heracle⸗

on dixit. ⁊ naſcit᷑ in parietibo ſicut vitis. Habet
folia minuta teneraq; multa ex vna radice na⸗
ſcentia coꝛiandro ſimilia. Haius haſte duob

palmis longe molles ⁊ albidioꝛes.feniceos ha⸗
bet floꝛes. ¶ Dyaſco. In guſtu eſt muſalagi⸗

noſa.tritaq; vulneriba recẽtibo paracoleſim fa⸗

at impoſita. ¶ Plinius lib.xxv. Pan cem he⸗
radleon alij ſideritẽ in cubitali ſcapo ramoſum

minutioꝛibus q; feniculifolijs ab ymo veltun,ʒ

Ali fatẽtur illã quidẽ vulneribus vtile. ſed ve
ram achilleam eſſe ſcapo ceruleo pedali ſine ra
mis ex omni parte ſingulis folijs elegãter veſti
tam. Alij quadrato caule. marrubij capitibus

folio quercus.hanc q;neruos pꝛeciſos glutina

re faciũt.Aliam dicunt ſideritem naſ. centem in
macerijs. ¶ Lũ teritur fedi odoꝛis. ſed ⁊ aliaʒ
huic ſimilẽ.candidioꝛibus tamen folijs et pin⸗

guioꝛibus ac tenernioꝛibus cauliculis in vineis

naſcentẽ.Aliam vero quincum cubitoꝛuʒ exili⸗
bus ramulis atq; triangulis filicis folio pedi⸗

culolongo.Omes aũt vulnenid pᷣcipuos eſſe.

Eam vero er latiſſimo folio noſtriſcopã regiã

vocãt.¶ Idẽ in li.xxvi.Sidericis vanices ad

alligata minuit.⁊ ſine doloꝛe pꝛeſtat.

arabice.grecexilocaracta vlſiliqua vł
tine vaginella. vel carumba.
7S erapion li. aggregatoꝛis cnpit. Chahar
liub. Chaharliub ſapor eius eſt ſupticus cum
pauca dulcedine.Et virtus earü que non ſunt

Iliqua. Pandect.ca.cxi. Ch abarlirih

keracium. vel Reraca. velfabaſiliqua. lla

recentes eſt ſiccatiua. Nam que deſiccant᷑ ſexcrlin

gunt ſicut faciunt ceraſa.quia humiditas eaꝝ
reſoluitur. et remanet ſubſtantia terreſtris que
deſiccat. Sed arboꝛis earum eſt virtus velic⸗
catiua et ſtiptica.

Hprerationes

HGalienus ſcdo de cibis capᷣ.de ſiliquis.De
ſiliquis peſſimeſenſi q;uis digerant et ventreʒ

ſtringant:⁊ humoꝛes noxios nutriant

¶ Et idem in libꝛo de chimis. Eſt kerachium

eduliũ pauci nutrimẽni? ligneum ex neceſſit ate

et indigeſtibile. Nullũ em̃ ligneum bñ digelii⸗
bue.ſed et nõ egriceleriter non parum ipſisex⸗

iſtit malum. quare melius eſſet ipſa neq; deler
ri adnos ex oꝛientalibus locis in quibus naſcũ
tur.Eſt em̃ abus mulierum et puerorum ceffre⸗

natorum mnihil vtile ad ſa nitatis conſeruatio⸗

O ii

4

5. „„—2⸗.
RE
*
.
*

nem mee euſtomachus eſt. Alimẽtum aũt pa⸗

lamq; et ibſum dat pauco coꝛpoꝛi.ꝗ Etidem
inlibꝛo de ſim.far. de xilocaracta. Arbor xilo⸗
caracte que vocatur cẽtericeneſt ſiccatiue⁊ ſii⸗
ptice virtutis:ſicut ⁊ fructus eins que vocatur

rxilocar acta.participans vidclicet de dulcedi/⸗
ne quad am. patiuntur autem ⁊ hecſimile ceraſi

humide em̃ magis ſubducunt ventrẽ. ſicce aũt

ſiſtunt magis expirata quidẽ humiditate:terre

ſtri autẽ ſubſtantia remanente. ¶ Paulus cap̃⸗
deſuiquis.Eſt quoddã genus ſilique que vo⸗

catur ſiliqua capꝛina:cuius fructus ẽ ſicut mir

tus:⁊ ſolia ſunt tracion.fructus eius eſt in va⸗
ginis ſicut lupinus: hñs ſoꝛmã faſeoli. ¶ Dva⸗

fcoundes capitu. de ſiliquis. Silique recentes

ſtomachum euertunt. cedem ſiccitatein cõtra⸗

rium poſſunt: cibus earumn ad vꝛinam pꝛoſicit

7

commouendum. Zradimr ad ſtomachi dolo
rem nonleue pꝛeſidium cſſe:ſi in ſextario aque
