tentes. Facies virgineas habẽtes hu⸗
manis ſiles.in dꝛaconũ coꝛpꝰ deſinẽtes.Cre⸗
dibile ẽ huius generꝭ illũ fuiſſe ꝑ quẽ diabolus

Euam decepit:qꝛ(ſicut dicit Geda )yvirgineũ
vultũ habuit. Huic enã diabolus ſe cõiungẽs
vel applicans vt conſimili foꝛma mulierẽ alli⸗
ceret:faciẽ ei tm̃ oſtendit et reliquã partẽ coꝛ⸗
poꝛis arboꝛum frondibus occultauitt.

¶ Auguſtinus ſuper Beñ. Dicitur autem ſer

pens ille callidiſſimꝰ fuiſſe. Uel ᷣm alios ſapiẽ
tiſſimus. Non ꝓpꝛie ſicut in bono ſolet accipi
ſapiẽtia dei:vel angeli:vel anime rational:ſed
tranſſatiue.ſicut apes vel foꝛmicas dicimꝰ ſa
pientes ꝓpter opera ſapientiã imitantia:quis
ſerpens non amma rationali:ſed ſpiritu dya⸗

bolico q̊ plenus erat poſſit ſapientiſſimus di⸗

ci. Mali enim angeli qᷓnis ſuꝑbia deiecti: na
tura tamen excellentioꝛes ſunt om̃ibus beſtij76
ꝓpter eminentiam rationis.Serpens enim nõ

intelligebat verba:nec rational eſt facta.Oðᷣ

enim verbis magoꝛum vel incantatoꝛum ſer⸗

pentes trahuntur de latebꝛis dyabolica ẽ vis
Quod permittitur ad memoꝛiam illius pꝛimi

facti.vt ſciatur:quia cum hoc genere ſamiliari
ter ſit ei locutus.E ſt autẽ ille ſerpens ſicut aſi⸗

na Balaa m:ſed hoc fuit dyabolicũ:illud an⸗
gelicũ. GBoni em̃ et mali angeli ſilr oꝑantur.

Capitulum. 1
D

uij

„
— - . „

.
.
5
14*
.
5
.
.„ 2
. .
*

—

aial eſt pigue valo ⁊ latũ i doꝛſo.bꝛe
uib cruriba multũ moꝛdax.pilo plus
albo qᷓ; nigro.ſʒ ĩ doꝛſo ples hʒ nigros.⁊ i la⸗
teribo ples albos.⁊ caput ĩ medio nigꝝ ⁊ ĩlate
nibahʒ albũ.⁊ qñ ẽ domeſticũ mitũ ẽ luſiuũ.di⸗
Ciit crura ſiniſini later bꝛeuioꝛa eẽ q dexteri.
h̊ ego nõ depᷣhẽdi cũ iñ ſepi⸗ᷣ aĩal ↄſideraui.
Et duꝝ hʒ pilũ.⁊ ẽ ſpiſſe pell.⁊ ẽ ad q̊ntitatem
vulpis.Et ẽ duoꝝ geneꝝ.Dꝛ aũt daxxcaninꝰ
q i mita findit pedẽ ſiẽ canil.⁊ ðꝛ dax?poꝛcinꝰ
q ĩ duo findit vngulã ſic poꝛcꝰ. ꝙ; ſcrabõi⸗
bꝰ⁊ alqs ᷣmibaviuit:qꝛ nõ ẽ velox ad venadũ.
DDDperationes.
A QQdeẽ Albt. Axugia eivalet ad renũ dolo⸗
res: ⁊ ad mita alia q cauſa bꝛeuitatꝭ dimitto.
BDicũt etiã aliqͥ ꝙ moꝛſꝰaliqn hʒrenenoſos

— —

4

☛Rn . 2 — .
5 1 fr ——,
a * 4 . 5
7 4 7 7 .
4 .
– . . . .

Axus. Alb. in li. den a. aialiũ. Daxꝰ

*

M ypfa. Iſið. D ypſa eſt genus aſpidis.
qui latine ſitula ðꝛ.qꝛ quẽ momoꝛde⸗
rit ſiti perit. Lante aũt exiguitatis eo⸗-
ſefertur vt dũ calcat᷑ nõ videat.de quo poeta.
Signitferũ iuuenẽ tyrrenis ſanguinis aulum.
Toꝛta caput retro dypſas calcata momoꝛ⸗
dit.Lix coloꝛ aut ſenſus dentiſq; fuit. Andro
machus. Dypſa cum aliquem pungit inflam
matur in eo calidit as valde ſuꝑflua. Indeq;
accidit ei vehemens ſitis et aduitio inflamma
ta.nec bibere ceſſat aquam donec coꝛpus eiui
ſcinditur.et ſic moꝛitur.Auiceñ.Serpẽtisfa
cientis ſitim ̃ᷣm quoſdam longitudo eit pal⸗
mi vnius.et ſuper coꝛpus eius ſunt veſtigia ni
gra plurima. Caput eius eſt paruum:⁊ collũ
groſſum.a quo incipit creatura eius vſq; ad
caudam ſubtilem.

Dperationes.
Auicenna. At euacuatur aqua ꝓpter ſitim
ex moꝛſu iſtius ſerpentis. Huius regimẽ poſt
communia regiminũ eſt indeſinenter eum face
re bibere oleum plurimum et euomere.deinde
cliſteriſare cum his que educunt feces ⁊ humi
ditates. ð

— 4
38 —
——
— —
—
— A —.—
* ℳ —
—

—
. 2
2
2 „7 —
2
*
„ 1 . . .
W — —+ — „
e

Romeda 2 Dꝗmula. Iſidoꝛꝰ. Dro⸗
neda genus eſt cameloꝛum minoꝛia
quidem ſtature:ſed velocioꝛis. vnde

et nomen habet. Nam dꝛomos grece curſus

U RD UN

De nimalibus

miliaria vno die ꝑgere ſolet.qð ſcqʒ anĩal ſicut
bos ⁊ ouis ⁊ camelus rüinat. Dãmula. Iſid.
Dãmula voc ata eſt eo ꝙ de manu effugiat. ti
midũ anial et imbelle.nde Marcial.Dente
timetur aper:defendunt coꝛnua ceruũ.Et im

balles dãme quid niſi pꝛeda ſumus.Gloſa ſuꝑ

ñ eſt animai mundũ:velox:per
picax. Unde ſcriptum eſt.Eruere.quaſi damu
la de manu ⁊c. Plinius.Dame raro mãſue⸗
ſcunt.cum fere dici iure non poſſint.Cũ plura

nanq; ſunt nec placida.nec fera.ſed medie in⸗

ter vtrunq; nature.vt in volucribo yrundines.
apes in campo.in mari delphini. Idem in li⸗
bꝛo vndecimo. Natura dedit coꝛnua dãmis.

Dperationes
¶ Auicen. Damule caro moꝛe emplaſtri poni
tur ſuper doloꝛes iunccurarum.i Eadem cũ
vino miſcetur ⁊ bibi ꝓpter epilentiã vel ſoda.
¶ Item exiccata cũ vino in potu accepta con
fert venenis. .
¶ Haly. Uirga dãmuli ſiccata trita et bibita:
moꝛſui ſerpentũ ꝓdelt.Idẽ facit ⁊ virgacerui.

Coapitulum. lii,h

NUran ex li. de na. re. Duran (vt dicit
6 Areſto.)eſt aĩal velox atqʒ foꝛtiſimũ
qð a venatoꝛibo inſecutũ cũ cuadẽdòi
deſperatõne frãgi ceperit aſtutai naturali ſter
cus intoꝛquet ↄtra canes inſequẽtes ſe.coſq;
retardat putride degeſtionis odoꝛe.i¶ Actoꝛ
foꝛt aſſis etiã hoc nomĩe videlicet duran voca
tur beſtia.que ſuperius iuxta eundẽ Aniſtote⸗

.

lem bannacon eſt appellata. et ipſa eſt (vt vi⸗
detur) ſilueſtris vacca.de qua dicit Areſtoti⸗
les ꝙ habet coꝛnua cõtra ſe inuicem indlinã⸗
tia.Et ideo natura dedit ei aliud iuuamentuʒ
videlicet eiectionem ſtercoꝛis in remotum.vt
ab ipſo venatoꝛem detineat:ne ad eam ꝓpe ac
cedat.Noc ideʒ vult Albertus in libꝛo de na

Capitulum. liii,)
/ê/Quuos. In libꝛo de naturis re. Equi
vniuerſis fere partibus oꝛbis generan
Vtur .ſed illi pꝛecipui qui in ſcithia et ca
padocia.hij ad ſonitum buccine gaudent: et
cõgreſſionibus gloꝛiãtur. In equis pꝛecipue

cct omni genere iumentoꝛum aures indicia

animi pꝛoferunt. In coloꝛibus equoꝛum ni⸗
ger eſt optimus.rufiuſq; vel glaucus:albo etiã
plerüqʒ bonus.eteri vero deterioꝛes iudicã
tur. Anſtoteles. E quus et equa plus diligũt
coitũ qᷓ; animalia cetera:pꝛeter hominẽ E qua
quoq; furit concupiſcentia coitus olofacien⸗
do ſe inuicem oꝛe ad os concupiſcentiam pꝛo⸗
uocant. Maſculus ſupꝛa matrem ſuam non
ſalit. Unde equus aliquando matrem ſuppo⸗
ſitam agnoſcens ſubito fugit ſeq; pꝛecipita⸗
uit. Coit autem equus duum vel trium anno
rum:ſed debile generat.Foꝛtis aũt eſt a quat⸗
tuoꝛ annis vſq; ad.xx.et ſoꝛtis eſt quouſq; ge⸗
nerat. Lota vita ſua coit.⁊ vſqʒ ad ꝗnos.xxx:
vel vſq; ad.xxxv.viuit.Equa yero vſq; ad.xl.
Equus cumequa coit.coit ctiam unpꝛegnata

Dd

8 R *

1 7

¶¶ Plim. li. xxx iij. Dan guis equoꝛũ
pterq; virginu vim habet ſiipticam:crocit:vl⸗

tuum eiciat

Trattatus

Nullacq femina poſt impꝛegnationem recipit
coitũ.niſi mulier et equa.Et eſt equoꝛũ coitus
iuuenũ ante tempus determinatu ſi bonũ ha⸗
buerint cbũ.Hõ eſt ledens coitus equoꝝ ſicut
coitus tauroꝝ.Partus arum melioꝛ eſt qᷓ;
im alioꝛum qdrupedũ. Apparetq; pꝛecipue
in equabus ⁊ vacceis menſiruũ. Idem Aniio

teles. E quus oculos habet diuerſi coloꝛꝭ vni

us ab alt ero. Hec eſt oculoꝛũ varietas ſicut in
hoibo et equis.Contra naturã etiã oĩm aĩaliũ
eſt ꝙo cũ ſeneſcit equus dentes eius albeſcunt

Item equus ſelle caret. In coꝛde equi ⁊ vacce

lunt oſla. Ibis quis eſt que odit equum.et vo
cem eius imitando ſtupefacit ipſum:ac fugere
cogit.et ſoꝛte interſicit. “
Operationes
¶ Dyaſco.Equoꝛũ ſanguis medicaminibus
cauſticis ad miſcetur.
¶ Lac equinũ ventrẽ mollit et hoĩeʒ turbat
¶ Fimus caballinus crudus ⁊ combuſius ſan
guinem abſti net pꝛeflnentem.

¶ Haly.Coagulũ eqͥ ſolutõi cronice †deſt: et

inteſiinoꝛum vlcerib us. imus equoꝛuʒſi va⸗

daren mulieri ſecundinam ſetumq; moꝛtuuʒ
C ucit.
¶Euſculapius.E que lac biitũ matricꝭ labo
rem ſedat.et caducus eijcit.
¶ aleus eius ventrem repꝛimit:et toꝛſiones
tollit.coagulũ eius cum vino pꝛopinatüũ om⸗
nes doloꝛes ſedat “
Stercus equi ſiccũ aſperſuʒ ſanguinẽ ſiſiit
auriba inſtillatũ d oloꝛem tolilt
¶ Auicenna in ſecundo canõe.Sanguis eqᷣ
aduſtiuus ẽ putrefactiuus.totiuſq; debilis di

*
4

geſiionis:pᷣcipue qui groſſus eſt.

¶ Lac equarum lſicut et lac camelarũ partui

vicinarũ lubtile eſt:aquoſum:et ventreʒ lenit.

coagulũ equi conueniens fimui antiquo ⁊ vl⸗
cenbus vucerum ac fuui.
¶ Loꝛiũ pulli equi ſi acuratur ⁊ liniatur ex co
cũ aqua ſuꝑ bothoꝛ infrigidat eas.
¶ Licitur quoq; q adcitniones illi que ſunt in

genu equi trite .bibite cum aceto ſanant ſo⸗

dam et epilentiam. Stercus etiam cqui ſacit
operatio nes ſtercoꝛis axni. .

et equarũ
cerat: carne ac ſimo equi in agio paluvtunt᷑
2 plaigs
Item ſauilla fimi equini inueteratipartũ moꝛ

Capitulum. lu

Aephas.Areſto. Elephas eſt animal
87 manſuetum qð cito domeſticat̃.⁊ obe
vdientioꝛ atq; diſciplinantioꝛ eſt omĩb⸗
animalibo.vnde inſiruitur etiam adoꝛare regẽ
⁊ in hoc om̃ibus melioꝛ eſt animalibo Ex libꝛo
de naturis rerũ.E lephanti(teſte Eaſtiodoꝛa)
omniũ quadrupedum ſuperant intellectum.
Undenon dubitat elephas pꝛimo aſpectu ad
oꝛare:quem cunctoꝛũ intelligit rectoꝛem eſie.
Cui ſityrannus apparet:inflexus perma net
farinam ſimilem minutiſſimo pulueri permix⸗
tam:ſeꝑat optime.ita ꝙ ſarinã in paſſum col⸗
ligens nihil admittit de puluere.leſi vero dicũ
tur offenſam ſeruare.longoq; temꝑe poſi iniu
rie vindictam reddere. Auicenna. Juuantur
homines in pugna et elephantuʒ femina ſicut
maſculus.ſed coꝛpoꝛa feminarũ minoꝛa ſunt
qᷓ; marium ⁊ cum boc etiam audacie ſunt mi⸗
noꝛis.E lephas autem tante ſoꝛtitudinis eſt:
vt cum ſuis culmis pꝛoſternat magnos parie
tes:et cum ſua fronte magnas arboꝛes.E xli.
de na. rerum.E lep hanti concupiſcentiam ſe⸗
tus in ſe nẽ habent. Sed tempoꝛe quo volũt
filios pꝛocreare.vadunt ad oꝛientem.vſqʒ in

pꝛovimum paradiſivbi inueniant mandrago

ram.de cuius fructu pꝛioꝛ guſtat femina.dein
de maſculus eius luaſione.et tunc conueniũt:
cet concipit ſemina.Len poꝛe vcro panius in⸗
greditur aquaʒ vſqʒ ad vbera.et ibi panit ſuꝑ
aquam:pꝛopter dꝛaconem quiinſidiatur ei.

Et ſi extra aquam parerct:fetum cius deuoꝛa

rei. Maſculus quoq; non recedit ab ea dum

parit: pꝛopter ſerpentem:quiinim icus eiſt eius

De Fnimalibus

eins ſicut dꝛaco. Nã huius oĩaloſſa et pellis i

qũq; loco incẽſa fuerint ſtatim odoꝛ eoꝝ ſer⸗

pentes fugat.⁊ qͥdlibet venenoſum nõ accedit
¶Iſið. Biẽnio autẽ fetus poꝛtãt nec amplius
q; ſemel gignunt. nec plures ſed vnũ tm̃. Ui⸗
uunt autẽ annis tncẽtj.¶ Areſto.E lephas co
it in agreſti loco maxie ꝓpcftuuios.femina ſe⸗
det:mas equitat ſuꝑ illa. Ycmina poſt annuʒ
decimũ vſq; ad quindecim coit. Mas autem
poſt qnquenniũ.⁊ hoc in vere.Unicũ ſiliũ gig
nit ſicut equus et camelus.Gemina per duos
annos impꝛegnatur. Impꝛegnata q̊ʒ a maſ⸗
culo nõ tangitur omino.et poſt partum ccſſat
tricnnio.i¶ Exli.de na.re.E lephanti cadẽtes
ſurgere nõ poſſunt.qm̃ oſia ſolida ſine iunctu
ris habent.Unde et crura tibiaſq; flectere nõ
valent: niſi in iuuentute.Crura vero equalia
hʒ in groſſitudine inſtar ſtipitũ ab ymo pedis
vſq; ad vẽtẽ.Pedes vᷣo rotũdi ad iſtar pomi
¶ Plini. E lephãto duriſſimũ tergus eſt doꝛſi.
Uẽtres moli. Intcrius ſimile eſt interioꝛi poꝛ
ci.ac perꝰſequẽs interioꝛi hoĩs.Elephanti na
ſus lõgus.i Actoꝛ.E lephas in tibijs iunctu
ras nõ hʒ:et doꝛmiẽtes elephãti nũq; recubũt
ſed cũ laboꝛe defatigati ſunt arboꝛibus mag⸗
nis applicati ſe recreant et in ipſis ſuffulti doꝛ
miunt.Qõð eoꝝ venatoꝛes attẽdentes:locũ et
arboꝛes notãt:eaſq; peneſuccidũt.ſicq; capi⸗
pntur ðÿ

Dperationes
¶ Iſidoꝛus.Elephanti ſanguis et maxiema⸗
ſculi fluxus reumatis ſiſtit. JYumo quoqʒ qui
ſit ex vngula et pilis elephantis aĩaliũ quelibʒ
venen ata fugantur.
¶ Plateari.Elephae hʒ oſſa quedã ſolida vt
dẽtes:et hec nõ cõburunt᷑ ſʒ ad diuerſa officia
reſeruant᷑.Quedã vᷣo ſunt medullã habentia
et hec cõbuſta dicunt᷑ ſpodiũ.Eſt aũt ſpodiuʒ
frigidũ in.iij.qdu:ſiccũ in ij.
Sophiſticat᷑ aũt qñq; ex oſſibꝛicanis com⸗

buſtis.qnq; ex munmure cõbuſto.ſed id eſt mi
nus ponderoſum.vnde illud eligendũ eſt qð ẽ

ſubalhiduũ.et valet leue et continnum
¶ In ſymupis ponit᷑ ad infrigidandum: Pul⸗
uis eius cum ſucco plãtaginis datus valet ad
Diſſinteriã et emoptoicam paſſionem.
¶ Auicenna.Adeps elephantis cũ ex eo ſit li
nimentũ:ſugat venenoſa.umus eius ſuppo⸗
ſitus pꝛohibet impꝛegnationem
¶ Iimus elephantis ſi vapoꝛetur co venter fe
bꝛem patientis pꝛodeſt.Sed ſi cumlana ſub⸗
mittatur mulieri:non concipit.

Capitulum. luj.

Echires. Ex li.dena. re. Enchires ẽaĩ
mal in oꝛiẽte tauro ſile:ſʒ hũs longos
vcrines ad ſcapulas deſcẽdentes ſicut
equus. Coꝛnua vero recuruatu:⁊ ad pugnan

dũ abiſlia.Caudãq; bꝛeuẽ reſpectu coꝛꝑis.Co

riũ valde durũ.huius etiã caro dulciſſima eſt.

⁊ in pugna ſtercus eijcit ꝑ q̃ttuoꝛ paſſus:cau⸗
ſa timoꝛis.eſt em̃ aĩal multi ſtercoꝛis.Dcinde

cũ appꝛopinquat ei tẽpus partus multa eiuſ⸗

dẽ generis aialia circa ip̃am adunantur:⁊ ege
rentes aggregant ſtercoꝛa ad inſtar muri in
circuitu eius.Actoꝛ. Uidetur autem enchires
eadẽ eſſe beſtia que ſuperius durã vel bonna⸗
con ſᷣm Areſtotilem eſt appellata.

. —
—.— 1 4
2.
= — .

—
—,—

—
— Be⸗
—
—

Capitulum. lvi

Fidros. ? enitra. yſið. E nidros eſi be

ſiiola ex eo nuncupata:q in aquis ver
VEſatur:et maxime in nilo. Queſi coco⸗
drillũ doꝛmientem inuenerit volutat ſe p mo ĩ
lutũ et intrat etiã per os eius in vẽtrem:et car
pens omnia intranea eius:ſic vt moꝛitur.
Hec vchneomon grece vocatur ¶ Ex li.de na.

re.Enitra eſt animal modicuʒ in Semania.

mas et femina cumulos in terra facientes.cõ⸗
gerunt cibos in eſtate qbus viuant in hieme⸗
Femina naturaliter ciboꝛũ eſt auida.mas ecõ
tra.ſuper modũ parcus et auarus.Unde et a⸗
ditũ obſtruit ne femina cibos attingere poſſit.
AEt illa naturaliter calida ſoꝛamen occultuʒ ex
alia parte facit per quos furetur quod auidi⸗
tati ſue ſufficiat. Sicq; fit vt maſculus parcꝰ
mar tabeſcat.fſemina vero pingunedine ruti

(Capitulum. luiij.
Rinacius ⁊ Ermineus.¶ Iſidoꝛus.
Erinacius qͥ et cirogrillus eſt animal
/vpoꝛcelli foꝛmam habens. ſed ſpinoſum
pꝛeterq; in ventre.vndiq vero ſpinis ſuis clau
ditur ꝓpter inſidias et difficulter ſe videndũ p⸗
bet atq; palpandũ.ſed quanco in aquam ca⸗

lidam mittitur: ſtatim es delectatus in planã
mem bꝛoꝛum deiectionem oſtẽſioncmqʒ reſol⸗
uitur. et ſic inofſenſe videt᷑ atq; palpat᷑.¶ Hic

(vt icit Areſtoniles/obtuſius audit omi aia⸗
li habenteteſt: in capite. Erinacius pinguisẽ

„ 4 ⸗„ *

⁊ medicinalis Solus habet duos anos per

q̊s feces emittit. NHuius ſpecici mas et femina

ſtando coeunt applicati ⁊ ad inuicẽ ↄiuncti.cet

hoc pꝛopter ſpinarũ aculeos qͥ in eiꝰ oꝛſo ſt.
¶ Ex li.de na.re.E rmineus eſi beſtiola de ge⸗
neremuſtelarũ:ſed ſoꝛma minoꝛ:et coloꝛe diſſi
milis. In hieme candet inſtar niuis ꝓpter ex⸗
tremitatem caude.E ſtate vero tatũin ventre
candet et doꝛſo fuſcꝰ apparet. Mures perſeqͥ

4

tur. carnibo veſcitur

Lapitulum. lix

Qp yſido.Edus ab edendo dictus?
„ iocũdi vnde et eduliũ vocatur.i¶ Pal⸗
ladius vbi ſupꝛa.Edis aũt nutriendis ſupꝛa
lactis abundantiaʒ edera vel lentiſci cacumi⸗
na ſepe pᷣbenda ſũt.Plini.li.viij.Eqi luna de⸗
creſcente caſtrandi ſunt ſicut et vituli.

Pbperationes

¶Pli.li.xxxiij. Sanguis edi recens cũ aceto
acri feruens potꝰ ſanguĩs excreationes iuuat.

Eius pulmo ebꝛietatem arcet Ctunt et ipſo

rũ pelle ad plaggas.
Icminũ edi cinis inteſiina rupta mire ſana⸗
Auicen. aro quippe capꝛaꝝ paruarũ meli

oꝛ eſt: magiſch ſuſceptibilis digeſtionis.
¶ Idem. Earo edina minoꝛum eſi ſuperfluita
tum q; grietina.
Haly. oagulũ eduli ↄtra potum cicntep⸗
deſt:eiq; qui ſungos comedit.

p arui enim pinguiſſimi ſunt:et ſapoꝛis

*△ . ⅓ d1âe

—— — — — S —

lloquium et pꝛeciſa lingua balbuciet.

Capitulum.

.

. — – Sðè . 7 . —
. .
⸗ -—- — L. S. S ⸗—⸗ʒ⸗ .
„ .

·E moꝛrois eſt aſpis ex eo nuncupatus
ſucrit ita vt dillolutis venis quſcquid vite eſt
per ſanguinem euocet. Alexander. E moꝛrois

ergo recte dictus eſt a ſanguine: eo ꝙ ab eco

punceus nimium emittit ſanguinem. Anð mu

.

lier menſtruata dicitur cmoꝛroillg.

aqua viuens rei enim aquam ydoꝛ vocont

ſupꝛa capitulo quinquageſimoſeptimo dð eg

¶ Ex cedra. Iſidoꝛueg. yrg grece diciur
dꝛaco multoꝝ capitü: qlig tuit i lernia palude
ꝓuincie archadie.Lgtie vᷣo ⁊ꝛ ydra: grecede
ex t᷑edra:co q; vno ceſo tna excreſccbãt capita
Actoꝛ.De hac ergo plenius dicetur in loco
congruo fᷣm oꝛdinem capitalium litterarum
vbi de vdratractabitur. De bac enim DHiero
nimusin pꝛohemio Eſdrecontra detracto⸗
res ſugs loquens verſum poeticum tractat di
cent. Qicet excedra ſibilet victoꝛq; ſi non in⸗
cendia iacet:nunq; mei iuuante chriſto ſilcbit

De Anima

4 .

Moꝛris enidros et ercedro. Jſidoꝛ?

Dlera et arboꝛum folia depaſcitur. Iſidoꝛ 27“
Eniqroo. Jiidorus. Enidoo cſt ooluberin

mido et lento.

libus

¶ VNaula et emca. E xlibꝛo de naturt re
Aimm. Engula eſt vemmis are nomen.
VHabet enim ſemper in ſanguĩe caput

continueq; ſugens ita intumeſcit vt medius

crepet. Non enim exitum ſuperfluitatis habet

.—

gea aupuſdan pediculus ſilueſtris dicitur.

n iumentis numq; ſed in lupis⁊ canibus fre

quenter gignitur.
¶ Emca in libꝛo vt ſupꝛa. Eruca eſt vᷣmis ſlon
gus multis diſtans pedibus:coloꝛe varius.

Eruca eſt rrondium vermis in olere vel poam
pino inuoluta:ab erodendo dicta. De q̃ me⸗
minit Plautus. Imitatus nequam beſtiam
floꝛem erodunt.boc malum oꝛitur tepoꝛe bu⸗

— 2 P

OPberationes

¶ Palla. libꝛo ſecundo. Eontra erucas ſemi
na que ſpargenda ſunt ſemper viue ſucco vel
erucarum madeſaciunt ſanguine.Aliqui ve⸗/

ro cinerem de ſico ſuper erucas ſpargunt. Hõ
nulli ſquillam in hoꝛtu ſerunt. Uel aliqui etiã
mulierem menſtruatam nudis pedibus cõtra

erucas circumire ſaciunt.

Alens et fib er. Iſidoꝛ9.
— kualecna eſt animal quod
mnaturali quodam indi⸗
Innatione ſupetbiam in
homine vcteſtatur. Ita
q ſi congrediedi occaſi⸗
oneʒ acceperit:pugne cõ
—☛ ſtanter inſiſtit: victoꝛq;
ſuperhie inclementer nititur hominem vecer⸗
pere Solinus.iber per vniuerſum pontum
plurimus:quem caſioꝛem aliqui dicunt.lutbe
re ſimilis:eſt animalmoꝛſu potentiſlſimum a⸗
co vt cum hominem inuaſent:conuentuʒ dẽ
tium non pꝛius laxat:q; oſſa fracta concrepu⸗
iſſe perſenſerit. Plinius libꝛo triceſimopꝛimo.
Jibꝛis victus cſ in terris.C aſloꝛcꝑ teſies co⸗
rum dicuntur:quos ab ipſis amputare ſertur
cum capiuntir. Seſiiue medicine viligentiſ⸗
ſimus illos cſe paruoe:ſub ſinictos et ac berẽ
tes ſpine dicit:necadimiſine anialis vita poſ

. .

¶ Item Opcrationes etiem ſupctius ſub no
mine caſioꝛis ſunt dicta. “

Tractatus

E

—.

ð

27
5 —

.— Oꝛmica.Actoꝛ.Joꝛmica eſt animalꝑ
Pæuum ſolicitum pꝛouiduʒ et ſagax.Ter
ram de cauernis egeru:arto calle ince

dit: grano paſcitur. Iidoꝛues. Joꝛmica dicta ẽ
ab eo ꝙ fſoꝛat micas fanis.Ex lib:o de naturꝭ
rerum. Joꝛmica eſt animal mire pꝛouidentie

ſibi. Hec ſola inter aialia ſenio ſoꝛtiticatur et

creſcit. Joꝛmice laboꝛes communicantvt a⸗
pes:ſed apes cibos faciunt:bee vero condunt
Efferunt etiam moꝛtuos ſuos atq; ſepeliunt:
et he ſole inter omma animalia faciunt. Item
foꝛmica ſrumenti granum cuigit.cet ſi compie⸗
ta in foſſa ſua ſuerit: illud exponit vt ſiccetur.
ſicq; iterum reponit ipſumvſq; ad tempue.vt
autem gra num conſeruet abſq; gamime:ſert᷑
ipſum in tres partes diuidere. Aniſioti cs Joꝛ
mica eſt animal anuloſum ſine alis ei ſineſen
guine.Et eſt ex animalibus que cũ ſochje ſuis
manent:et ex his que habitacula habent: ſicut
mures et talpe.Joꝛmica ſicut et muſca coit in

Pbprrationes
Areſtoti. Si quis acceperitſulphur: oꝛiga
num agreſie:et pulueriʒaucrit ſuper manſiõcs
ſormicarũ:dim itiunt illas et fugient.
¶ Similr etiã ſugiũt a ſun o ſioꝛacis ſicci.
¶ Raſi in almanſoꝛe.Jo:mice cx alchitran et
ex ſulphure et et aſafenda ſugantur
¶ Et ſi exiſiis mittatur aliquid in eamim ſo⸗

raminibus: moientur poꝛto ſi exeo circea ſoꝛa
mne epitbima ſint non erbunt. ¶ Exli.ena.
rerũ. Domus ſo:micaruʒ ex ſulphure et oꝛiga

Capitulum. xi)

+.

Capitulum. lxiiij

De Animalibus

ab üla.

2. ———
. 4, e
„
E
D
.
—
.

tes ac ſeue nimis:pedes quattuoꝛ habentes:⁊

in pedibs hbamatos vngues.Cante vero ſoꝛti
tudinis ſunt.vt viſos homines diſcerpãt. Be
ſtias autem de facil non ledunt:ſatis conſcie

ꝙ aurum illud quod ipſe cuſtodiunt inuitis

no agreſti fumigata ſoꝛmicas effugere cogit

Ormice maioꝛes. Soli. Joꝛmice dic
etur eſſe in ethiopia ad foꝛmam matimi
canis:que arenas ain eas pedib quos
leoninos habent eruũt:ac ne quis auferat cu
ſtodiunt. Ex li.de na.re. In india ſunt foꝛmi⸗
cecirca montes aureos vulpibo maioꝛes:ſoꝛ⸗

4

foꝛmice videntes ſolã:ſaliẽtes et ĩocãtes col
ludunt ad cophinoꝛũ nouitatem. Et quoniaʒ
eis ẽ naturale vt circa ſe omne vacuum imple
re conentur cõpoꝛtant certatim aurum in pꝛe
dictas ciſtellas:cũ bomines ↄ remotis tempꝰ
obſeruauerint emittunt pullum eque vt vide⸗
at matrẽ cuius aſpectu iam diuſietit pꝛiuat⸗
et ad hinnitũ pulli ptinus equa reuertit onu⸗
ſta auro. Hoc et ſimile ingenio aurũ a ſoꝛmicꝭ

Eane- Furunculus. Jſidoꝛ. Fino a

ſurno dictuseſt. Unð et fur. Tenebꝛo

ſos enim et ocultos cuniculos effodit:

non auferant. Ad plectendum ergo temerita

tem auaricie illic adeo collocato ſunt beſtie.
De bis ſoꝛmicis memigit Johannes de Mo
da villa:q in nonnullis montibus indie mo⸗

rantur foꝛmice in quantitate noſtroꝛum catel

intenta occupauõe:auriminutias eas ponũt
et reponunt decauernis in cauernas:et con⸗

ſeruando aurum ſunt ita diligentes ⁊ acres vt
nemo bominum de facili appropinquare au
daeat:miſi interdum illis pauſantibus⁊ ab eſtu
ſe occultantibo aliqui nõ tamẽ ſine periculo in
dꝛ:ometarijs rapiũt vel furantur. ingenioſe eti
am ſuper equam que nuper fetuʒ edidit impo
nüt ciſtellas ligneas ſeu cophinos nouos va
cuos: a lateribus apertos dependentes pꝛope
terram. Hanc equam familicã ad montes bu
uuſmodi dimittunt yt ſe herbis paſcat quam

—

loꝛum que efflodiunt:puruicant et colligũt cuʒ

et eijcit pꝛedam quam inuenerit. Arilſt. Juro⸗
num femine ſunt obedientes ad coituʒ.valde

clamãtq; mares ad coitũ tempoꝛe luxurie.nec

coeunt mares cũ ſemina retro:ſed mas eleua

tur:⁊ femina equatur ſubiacenco.Juruncul⸗

Exli. de na.re. Jurunculus putoꝛie valde con

ſimilis eſt: paulo amplioꝛ q muſtela: Inter al

bum et buxeum coloꝛem babet:⁊ ẽ animal ani

re vero quo vi

moſum ac ferox. Coire dicunt ꝓſtrati.ſemina

ſi marem nõ hʒ.quando luxuria ſtimulat᷑:tu⸗
melcit et moꝛitur. Partu quidem fecunda eſt

vtpute ſeptem vel octo fetus ſimul edens: oꝛ

tat in vtero quadraginta diebus. Et cum na

ii fuerint catuli ceci ſunt ditbus. xxx. Atempo

*

dere incipiunt vſq; ad quadra⸗
ginta dies venari incipiunt

103

Ala ⁊ genetha. Iſidoꝛ9.

ᷓ Bala eſt aial mite aunda
fffur es em̃ libeter come⸗-
eit. Et ipm gen ſerpẽtii
ʒeaaannibo muriũ viuit. ivo

Ri A qſi bi ſui emulos ſerpe

Trattatus
Capitulum. lxvij.

⅞Amagleon. Ilido. Hamaleon ſiue ca⸗
meleon eſt aial qdrupes hũs ſaciẽ q̃ſi
lacerte:caudã ꝓlixã ⁊ toꝛtuoſam:coꝛ⸗
pus aſpexꝝ:cutè q̃lis eii in cocodrill. ꝓlert autẽ

ex cute q̃ſi lanã qndã:de q̃ ʒone cõtexte cobu⸗
ri nõ pñt.Eſt auũt aial pigrũ inceſiu:ſʒ victoꝛẽ
ſuũ interfectus perimit. Hã cũ ales ex co co⸗
mederit:illico moꝛiet᷑. Hoc idẽ aĩal ðꝛ ⁊ ſala⸗
mãdra grece:⁊ etiã (vt quidã) volũt ſtellio la⸗
tine: ſʒ foꝛtaſie diuerſe ſt ſpecies q;uis eiuſd

generis ſic capꝛe ⁊ capꝛee ⁊ rubꝛicapꝛe.vñ idẽ

AJſidoꝛus.Gamaleonẽ ponit in genere beſtia
rum ſalamandram ac fiellionem tanq; diuer⸗
ſas ſpecies in genere lacertoꝝ. Plinius aut di
QLit ſtelliones habere quodzamodo naturaʒ ca⸗

maleonũ. De his ergo plenius dicetur infra.

vbi agetur deſalamandra.

comederit mor rutãa ꝗᷓ ſerpẽtibo aduerſſra N Y

eſt comedit. Hoc aĩal ad ſeptẽtrionals ꝑtéi⸗

greſſus ſoueaꝝ ſuaꝝ facit:vt veto ſibi eio nõ

fatiget᷑. Henetha. Jli. Henetha ẽ beſtia paulo
maioꝛ vulpeclłlacoloꝛẽ hñs iter croceũ ⁊ nigꝝ.
mackłas interdũ nigras oꝛdinate ĩ pelle diꝑo
ſitas hʒ. mãſueta ſat ẽ beitia niſi fuenit iniuria
laccſiita: nec ad ardua ↄſcẽdit:ſj ĩ hũilibalocI
2 ſuꝑ rniuos aq̃ deambulat:ibiq; cibũ qrit.

Capitulum Ixviif.

QAzʒelle. Sera. li. aggre. ca, miſch. Di⸗

ſim almaſcadi in li. auri ⁊ minerarum

iargaritan. terre in quibo ſut gaʒelle muſci

xit: Habonhaſen ex verbo albulhua⸗

et ſunt regiones tumbaſi et ſeni ſunt terre con
fines. Cerum muſcus regionis tumbaſi eſt
melioꝛ muſco ſeni duabus de cauſis.Una eſt
quia gaʒzelle de tumba ſi comedunt ipicam

nardiæct alias ſpecies odoꝛileras. gaʒelle vero

de ſeni comedut alias herbas ab iſtie. Etnõ
diferunt gaʒelle iie ab alijs in figura ⁊ colo⸗

re ⁊ coꝛpoꝛihus.cognoſcuntur tamen in denꝰ

De Fnimalibus

O D Sd

tibus caninis earuʒ:qꝛ quelibet ex iſtis hʒ du⸗
os caninos dentes egredientes ab oꝛe ipſius
ſicut egrediuntur ab oꝛe poꝛcoꝛũ. Itẽ cũ natu
ra gaxelle exponit curſum ſanguinis ad folli⸗
culu illũ vel chiſuim:⁊ cõplet᷑ ſie ſanguis ĩ eo
nocet illi aiali.⁊ tũc venit ad ſaxa:vel ad aliqͥd

ex lapidiboca.caliditate ſolis:⁊ fricat ſe multũ
cũ delectatione magne:donec vulnerat᷑ cutis

in loco illo et emanat qð cõtinct᷑ ſuper lapides
queadmodum emanat ad apoſtemata aliqua
qñ aperit.et ſentit tunc illud aialin euitu eius
delectationẽ magnã.et illud ſic euacuatũ dicit
muſcus.E grediunt᷑ ergo homines qui noue⸗
runt loca vbi paſcunt gaʒelle:⁊ peruenientes
qd ſaxa ülla ⁊ lapides:inueniũt ſanguinẽ illius
qui deſiccatus eit ſuꝑ lapidem ſiue ſaxa ⁊ col⸗
ligunt eum et ponũt in folliculis q̊s habent ex
gaʒellis qͥs ipſi venati ſunt et ſeruant apud ſe
et hmõi eit ille muſcus quo vtuntur reges ⁊ q
donatur pꝛo oono magno

Operationes

Muſcus enim foꝛtiſicat coꝛ ⁊ oĩa interioꝛa
mẽbꝛa:qñ bibit᷑ aut ponit᷑ exterius in empla⸗
ſtris:et abſtergit albuginem ſubtilẽ et deſiccat
eius humiditatẽ ⁊ calefacit ceærcbꝛum.i¶ Unde
coꝛroboꝛat membꝛa ſua aromaticitate.
¶ Et confert ſode antique q̃ ẽ ab humiditati
bus et coꝛroboꝛat ccrebꝛũ.Et ſi accipiat ð co

parũ:et reſoluatur cũ oleo de Kerui et liniat

cũ eo virga iuuat ad coiri

—

¶ Et eſt in eo hũiditas quedã

coitũ.¶ Auic.ð viribus coꝛdis git:q;' ↄſoꝛtat
coꝛ.Infra ca.muſquelibet plenius tractetur ð
mulco. Hl

—— “W .

per quã excitat

CLapitulum. lxix
= Landoſaet pnatrix.Conſtantinus.
PSlandoſa ſerpens eſi.cuius moꝛſus
́putridus:⁊ de q̊ peſſimus odoꝛ emi⸗
nus egredit᷑. Dicũt aũt quidã ꝙ pedes ſuper
illã incedẽtes excoꝛiant᷑:et apoſtemata in eru⸗
re patitur. Illius q̊ʒ qͥ ei medet᷑ manus excoꝛiã
tur. Qui vᷣo hunc lerpetẽ occiderit:odoꝛ eius
putridus ſit:et omnẽ niſiſolius huius fetoꝛis
ꝑdit:huius moꝛſus ſignificatio ẽ: ꝙ in illo lo⸗

co ſubſequi apoſtema cum ruboꝛe:veſica ila

membꝛa circundat.aliqũ ſummatim curritſan
guis quaſi aqua:doloꝛẽ quoq; patitur in oꝛe
ſtomachi.Gnatrix.Iſidoꝛus.Onatrix eſt ſer⸗
pens aquã veneno inſiciẽs. In quocunq; em̃

fonte fuerit eũ veneno immiſcct.De quo Tu⸗

canus.E ſt gnatrix violator aque.

„

Capitulum. lxx
L AHGillus et Gurgulio: Iſidoꝛus.Gril⸗
lus a ſono vocis nomen habet. hic rc
tro ambulat:terram terebꝛat:ſiridet
noctibus:venatur eum foꝛmica circumligata
capillo in cauemam eius coniecta:efflato pꝛi
us puluere ne ſe abſcondat.et ita ſoꝛmice cõ⸗

plexibus trahitur.

OPbbrrrationes

¶ Plinius lihꝛo viceſimo nono.Grillus pꝛo⸗
delt pꝛurulentis auribus cum terra ſua cſio/
ſus.ma gnã huic ammali ꝑhibet nigidius au⸗

toꝛitatem ma gi quoq; maioꝛc̃.Auricule pa⸗

rotide pſunt grilli ſiue illiti ſiue ad alligatt.

¶ Jgẽ lbꝛo triceſimo. Strumis Boc ſua⸗

.
„△ .

B
4
8

2

* D

erct illinire grillum cum tena ſua effoſum.
¶ Poꝛro ʒᷣ calculoset alias difticultates veſi
ce pdeſi grillu aqᷓ calida dilutu ſumere:pꝛete⸗
rea grilloꝝ crematoꝛũ ſauilla ex oleo perducit

d cicatrice vlccra. ¶ Haly li. regalis diſpo⸗

ſitio.locuſte longe.i.grilli:li collo ſuſpendant᷑
quartanã patienti pꝛodeſt.i¶ Petrus come⸗
ſtoꝛ.Durgulio vermis ẽ qui naſcit in coꝛrupti
one faba rũ ſicut tinea ex coꝛruptione olerum
ceedines ex coꝛuptione lignoꝛü. Iſi. Hurgu
gulio dꝛ qꝛ pene nihil eit aliud nili guttur.

. . AAE
X. . —
4 7.
—

R

WWEEee . . .

—

nales. ſoꝛamina nãq; facit in terra econtra in
oppoſito. Pli. li. vin. Huius cute veſtes expo
liunt. Iſi.ẽ aial ſpinoſum cooꝑtũ qð inde no

minat:qꝛ ſubꝛigit ſe qñ ſpinis luisclauditur qͥ
bovndiq; ꝓtectus ẽ inlidias. Nã ſtatim vt

aliqd perſenſerit mũ ſe ſubrigit. et in globiʒ

cõuerſus:m ſua ſe m ma recolligit.⁊ ita ſpino⸗
ſo defendit᷑ regimine:vt nec ⁊ungi qͥdẽ poſiit

Joꝛath.Hericius cũ ſpinis doꝛii colligit fru⸗
ctus.Si qͥd ãt er huius cibo ceciderit:rcſduũ
a ſe totũ reicit ac rcuerti vt ſpinas ſuas reple
at. NHunc aũt lupus timet aciugit

¶ Auicenna.Hericius alius eſt terrenus hñs

ſpinoſas ſagittales.Aliꝰ marinus:et eſt ſpẽs

piſciu. De qᷓ infra tractam de piſcibus habet

Ericiꝰ. Areſto. Hericiꝰ eſt anĩal ſpi⸗
noſum: cuius ſenſus apparet multoti⸗
2ens vẽtos ſeptẽtrionales et meridio

Vtriuſq; cineris ſunt abſterſio et reſolutio:et
acuitas et exiccatio ¶ A deps hericij pꝛohibet
effuſiones ad viſcera ſilr et eiꝰ epar.¶ E xlib⸗
de naturis rerum.Carnes bericij vim habent
deſiccatiuã et diſſolutiuã ꝓpꝛieq; ſiomachum
confoꝛtant. Uentrẽ ſoluũt. Urinam pꝛouoct

Vtiles ſunt his qui ad lepꝛam et elephantiam

diſpolitiſunt.

Capitulum.lxxij
yena. Hieronimo contra Jouinianũ
in quit. Nyena eſſe anial magnitudine
lupi. In cuiꝰ collo ſunt pili ſicut col⸗

lo equoꝝ. Pilos babet duros vel ſoꝛtes ſuper

oĩa ſpondilia.Paſtoꝛes et canes ſingultã do
quaſicaſſet canis deludit:⁊ ſic pecoꝛa comedit.
e etiã hoĩes ⁊ canes deludens depꝛedat
7

epulturas cauat: qñ talem carnem comede
re deſiderat.Ex li.de na.re.Hyena duas ha⸗

bet naturae:maris ſcʒ et femine.Eoloꝛem cuz

babitat:gemmã poꝛtat in oculis.vel (vt aliqͥ

Dicunt) in fronte.

Dperationes

Hieronimus vt ſuxꝛa. Hxeneſcl:oculoꝛum

danitatẽ reſiuuit.¶ Stercus cius putrida cu
ratvuin. .
Pli. li.xxviij. Cutẽ quoq; capitis byene.diꝰ⸗

Hbperationes

cunt ceapitis doloꝛi alligatam pꝛodeſie.
Sic: caligines viicutit:⁊ in claritatẽ ſufſu

ſiones excitari multaq; alia buiummodi

Capitulum. lxxiiſ.

9

DI⸗

—

Iſirix. Hiero.ᷣ Jouinianũ. Hiſtrix
e: ſpinis tergũ hiſpida.Exli.de na rexꝝ

Hiſtrix ẽ beſtia q̃ vulgo poꝛcꝰſpinoſus ðꝛ.cir
ca marina babitat.⁊ in cauernis mõtiũ.nõnũ⸗
q; qñ ſq; iuxta marina refugiũ nõ bʒ. Interra

⁊ a q potenter valet. Ira eiꝰ ad vindictã citiſſi

ma eſt. Uñ plerũq; iacul etergo ſpõte laxatis:

canes vel hoĩes vulnerat pximantes.Areſto.

aĩal qd vꝛ poꝛcꝰ ſpinoſus:loco piloꝝ ſunt ſpi

ne coꝛij ſui et cooꝑiunt ipᷣm vt pili.Sũt etiaʒ

Ulli ſicut arma:qͥba ipᷣm qᷓrentẽ depᷣhendere toꝛ

uet. Idẽ Hiſtrix ẽ aĩal ſpino tergũ hiſpidum
Ouos pleꝝq; laxatas emittitiaculatione vo⸗
luntaria:vt aſſiduis aculeoꝝ nimbis alias ia⸗
culis canes vulneret ingruentes.

Ethiopia frequẽtiſſime herinacio ſilis

De nimalibus

Capitulum. lxxui)/
Ircus. E xli. de na. rex. Eapꝛe mas.i.
.bircue:eſt aial aioſum ac bellicoſũ et
Crobuſtum. In fronte aut et coꝛnibe eſt
illi maxima foꝛtitudo. Iſido. Hircꝰ eſt lalciuũ

aĩal ⁊ ſꝑ feruens ad coitũ cuiꝰ oculi ob libidi/

nẽ intranſuerſum aſpiciunt:vnde et nomẽ tra⸗

txit. Hã hirci ᷣm ſue coitũ ſunt oculoꝛũ anguli

Huius natura adco calidiſſima ẽvt adaman
tem lapidem quem nec igni nec ferri materia
domare valet.ſolus huiꝰcruoꝛ diſſoluat Ma
ioꝛes hirci cõfij dicunt᷑.a fluuio cuʒ ſe in lybia
vbi grandes naſcunt᷑.Actoꝛ.Eſt et iam hircꝰ

animal fetidũ(vt dicit Iſaac) ſi ſumat᷑ in ciꝰ

bum peioꝛẽ ſanguinẽ generat qᷓ; capꝛa.

HSprerationes

¶ Pli.li.xxviij.: Hircino ſan guini tanta vis ?

2

vt ferramẽtoꝝ ſubtilitas non aliter acuat᷑ aut

induret᷑ aut ſcabꝛicia poliat᷑ vehemẽtiuſq; q; li

ma. Aui. Hircina cam maia eſt abſolute: ?
facit euenire fe.q̃rta. ¶ Sanguis apoſtemata

ca.cito maturat: et adminiſtrat᷑ poſt cògelati

onẽ.i¶ Idẽ potatus frangit lapidẽ renũ. rixꝰ

aüt ⁊ cũ vino bibitus armene ſagitte nocumẽ

to contert. ¶ Hircinꝰ adeps vehementior eſt

reſolutiõis q; ceteri ¶ Iel bircinñ carnẽ malã

eradicat. Fel hirci ſilaeſtris eſt tinaca moꝛſib⸗
venenoſis. ¶ Iſaac in dietis. Sanguis cal.

hirci ꝑunctus vt dicit Dyaſ.araneas ⁊ mala
vulnera cõpeſcit.

Plinius libꝛo vbi ſupꝛa. Sanguis capꝛin⸗

8 UuN O d

cum medulla vdropicis auxiliat᷑. Efficacus

autem ſi bircus lentilco paſcatur

cuii dicti ſunt. Joꝛatb. Jaculus ſerpens ro⸗

Capitulum. xxu
LDatbugraun Benaiscchuc

detatibus rerum. Hynnulus cerui eſt ſi
M. Clius:ab hynniẽdo eſi dictus. Iſidoꝛꝰ
li. dnodecimo. Hynnulus animal quidem eſt
ochile ⁊ unbelle ſicut vamula:et eſt utiflimi
viſus et velocis curſus.mater aut eius ipᷣm in

ſpecubus et antris ct locis vmbꝛoſis abſcon⸗

dit:ct illũ vltra ſpineta ⁊ rubeta ſatrare inſtru

it. arnes habent teneras ⁊ digeſtibiles ꝓpter

motus frequentiã.Et ſi fueritcaſtratus ante⸗
q; creſcant eius coꝛnua.caro cius melioꝛ ⁊ tẽ⸗
peratioꝛ in ſiccitate ⁊ coloꝛe.Et ſi fucrit caſtra
tus anteq; coꝛnua habuerit:nunq; ei vlterius

creſcent. Etſi poſt nunqᷓ; ea abijciet nec muta
bit. Ariſtotiles libꝛo octauo. Hynnuliſerpen ·

tibus contrariantur miro modo
¶Plinius. Qui fuerit inunctus eius ſepo vdl
ſanguine a ſerpente illo die non tangitux
Et eius coagulum eſt ſummum remedium ĩ
venis.vt dicit Plinius litxviij.caxr.

Capitulum. lxxv/

Zailus ⁊ Ipnalis. Iſi.

QZachlus éſerpẽs volãs.
BDPDecquo Qucanus. Ja⸗/
auuliiq; volucrca. Exiliunt
2 enim in ardoꝛibus:et dũ
AAaliquod animal obuium
fuerit iactant ſe ſuper il⸗
ßludet ꝑimunt: vnde ia

1

—

Alſpide genus tr

tatilis:animal quodcunq;ʒ occurrit ei dum vo
let interſicit. Et eſt alius quo ſine ſenſu doloꝛ:
animal moꝛitur. Alius qui ſi quem tetigerit
doloꝛe diurno fatigabitur:et poſtea moꝛitur.
Exli.de na.re. Jaculus eſt ſerpens qui volãs
glis:arboꝛes ſubit et in eis deliteſcit.E quib⸗
vi mavime turbinatus:penetrat amimal quod
cunq; obuium inuenerit.
¶ Ipnalis.Iſidoꝛus. Ipnalis eſt ſerpens ab
abens ꝗ ſomno qͥ̊s moꝛdet in
terimit. Ueneno enim immittit ſomnũ q̊ nul⸗
lo impulſu deſerit infectum. Hunc oleopatra
ſiniſtro bꝛachio ſuo appoſuit iuxta ſuum an⸗

thoniũ ſe collocans:vt eius attactu doꝛmiret

⁊ vitam quieta moꝛte finiret

Capitulum. xxvij

NKinnus et inachilin. Iſidoꝛus. Jcinus ẽ

Pv animal terreſtre quod vulgus vocat.a

