rotu mũdilſicat aꝑit ⁊ abſtergit mẽbꝛa intcrio
ra qm eſt herba ſicca:⁊ incarnat qñ eſt recce:⁊
ofert ſuꝑ oẽm medicinã hũtibe ctericia:et vlr
oufib bntib opilationẽ epat :et ꝓuocat men
iua qñ bibit cum melle ⁊ qñ fit naſtale.¶ Et 8
ꝓuocat vrinã et coquit᷑ cũ mellicrato et bibit
et ↄfert ſtranguirie.i¶ Et qñ ẽ recẽs hʒvᷣtutem

mit a 9glutinadi ? mmcarnadi vulnera mag: et
curat plagas. et ſoluit duricies mãmillax
¶ Oyal.Radix ciꝰ bibũ dicbo ſeptẽ.vctericis
medet᷑:diebo.xxx.bibita ſciaticꝭ fert opẽ maxie
cũ mulia.epaticꝭ ⁊ diſuricis et neſreticꝭ Pſtat
effectũ.toꝛtioibo ſubuenit.hac em̃ maxie vtunt
in põto. ꝗᷓ Elixatura ei? dat ptra vim aconi / e
ti cathaplaſmatibꝰ adhibita cũ polẽta:⁊ elixca?⸗ v
tura eiꝰ mixta oĩa ſili facere pᷣt trita cũ caricis
„ ⁊ durũ in modũ catapucie ventrẽ mollit. cũ re
ſina tepida impoſita ſoꝛdida vulnera purgat
melle addito cãs matricis cõponet. Duricies
. vulnerũ ſoluit et paracoleſimpſtat.Gal. a⸗
mepitheos in guſtu qdẽ foꝛtioꝛẽ hʒ ſapoꝛẽ q;
acrẽ.in energia vo abſtergu vlcera plus q; ca
lefaciat ꝓpterea in arteticꝭ ⁊ oino ꝗb obſiruũ
. tur facur epata bonũ ẽ farmacũ. Ducit aũt et
. 2 meſtrua bibitu ⁊ cũ melle appoſitũ:ẽ vo ⁊ diu
. —— rreticu farmacu. qda vo dat ſciatic ꝭ coquẽtes ĩ
mnellicrato. ¶Cirtus vero huius herbema⸗
Capitulum. xc) gna vlcera ſanare potcſt: ct puindola vlcera F
„amepitheos grece interpᷣtat᷑ infima pi⸗ ſanat:duricieſq; mamillis d aſoꝛttt.
1 (Nnusa came et pitheos qð eſt pumoto ð ,
8 ARofm omes ſui ſpẽs odoꝛẽ hʒ pini. Et —,.àGSGS 4
6 fſciẽdũ ꝙ camepitheos et camedrcos vn⸗ et ea
i dẽ hñt vᷣtutẽ et cõplexionẽ. Et ſunt ca.et ſie: in

5 iij.̊. al viijſi. farm. Camepitheos ẽin deſic
1 cã do tertij ẽdus:in calefaciedo vᷣo ſcdiq¶ Se
ra.li. ag. ca. Hamepithis.i.camedreos eſt her

4 ba naſcit oĩ anno: ꝛ⁊ dilatat eis oꝛigo ſuꝑ fa⸗/
MZ ciẽ terre vndiq; Et ſunt eiꝰ tres ſpẽs. Cna eag
6 foꝛtioꝛ alijs.et hʒ folia ſil ia ſolis ſꝑuiue:nili
x q ſunt mioꝛa eis et bʒ ſuꝑhuiditatẽ tenacẽ.et
ſũt piloſa:et ſunt folia illa circa ramos ſpiſſa ⁊
4, odoꝛ eiꝰ eſt ſicut reſini pini.Et hʒ floꝛes minu⸗/
N4 tos glaucos:et radices ſiles radicibo herbe di .
4 cte picoꝛion:et ſemen eiꝰ ẽ nigrũæuiꝰ odoꝛ eſt
ſicut odoꝛ reſine pini.et rami eiꝰ ſunt aliq̃ntu⸗
. lũ lõgi et curuatiſicut rami berbe q̃ ðꝛ hacaſa.
1 Secũda ſpẽs eſt q̃ hʒ x gas lõgitudine vnius
bꝛachij ⁊ ramulos ſubtiles.folia vᷣo ⁊ floꝛes in
d oogoꝛe ſilia ſupꝛadicte.et ſemẽ eiꝰẽ nigrũ.er⸗
tia vo ſpẽs qᷓ ðꝛ maſculus hʒ folia ſubtilia mi⸗
d nuta albida piloſa.et hʒ vᷣgã aſperã albã⁊ fio
rẽ albũ minutũ ſuꝑ ramulos: et odoꝛ eius eſt
ſicut odoꝛ pꝛime .

EHorraätio nes

8 Arui:Platearius.Carin appcllat ſe⸗

V mẽet herba in.iij.g.c.⁊ ſic In traſma
MWWvynnis ꝑtibo et in ſicilia reꝑi in qntitate
multa ꝑ annos qnq; ſeruani pᷣt.Uirtutẽ diure
ticã et dy afoꝛeticã hz. Operationcos
¶ unde vinũ decoctõis ciꝰ ↄfenſirãguiric ac
diſſurrie.puluis etiã ciꝰin cibis ſump:? dige⸗
ſtionẽ ↄtoꝛtat:vẽtoſitatẽ excludit et poſimʒ in
ſalſamẽtꝭ appetitũ excitat.Conſtãtinꝰ in li.g⸗
duũ.Carui ẽ ca.et ſic.in iij.ſ.vãoſit atẽ ⁊ infa
cionẽ diſſoluit:ſtomachbũq; coꝛroboꝛat:lũbꝛi⸗
cos occidit:digeſtiuã dtutẽ ↄſoꝛtat:vrinã pꝛo
uocat.i Aui.Carui ẽ pximũ diſpoſitionib⸗

aniſi.ca.eſt ⁊ ſic.in ij. Expiũiit vẽtoſitates ⁊ cx

citat:⁊ nõ ẽ in ſubtiliatõecymini.Eõfert temo
ri coꝛdis.Eſt bonũ vᷣmib.inteſicit ẽm̃ cos
¶ Pli.li.xix.Careũ gent ꝭ ſue nomie appellatũ
in q̃cũq; terra ſeri vult eadẽ rõne q̃ olus acrũ
laudatiſſimũ iñ in caria pꝛimũ in ſrigi.
¶ Oyaſ.Carcos ſemẽ oib notũ virtus ceſt illi
calida et vnctualis aniſo ſilis euſtomacha:mi
ſceturqʒ antidotꝭ et oxipoꝛijs.Radix eius cõe
dit᷑ cocta ſicut paſtinaca. Conſtãtinꝰ vbi ſupᷣ.
Silueſtre carni qð ðꝛ cardumeni valet epilen
ticis diuq; tuſſientib:ſciaticꝭ neſretic::ſtrã gui
rioſis ac reptiliũ moꝛſibo.¶ Toꝛtionem ven⸗

triſq; doloꝛẽ de groſſa ventoſitate ac viſcoſo

flegmate curat.cũ aceto impoſitũ ſcabiem im
Raigtdern alopiciã ſanat.de quo qͥ ſumigatꝰ
ent ſtridoꝛem ei pꝛouocabit.

XT ractatus

WA 1 * 3 N 2 4. .

Capitulum. xciij

Ardamomum.ſcmẽ cſi viq; naſiurcij
8 qð in ar bia naſcit᷑ et alijs locis.Scd
vclcgendũ ẽ fragilc.flauũ plenũ grauedi
ne et quaſilentũ:ſed nõ rugoſum clauſum. ſi
frangatur pulucroſuʒ:guſiuq; ſubamarũ cale
facics ocoꝛc ſuaui et graui.Eſt aũt calide vir
tutis aliqd hñᷣs amaritudinie.¶ Platea. Car
damomũ cſñi fruci? vel potiꝰ ſcemen cuiuſdã ar
boꝛis.⁊ ẽ ca.ct ſic.in.i.g.mai melius cẽ.Et hʒ
aliqntulũ acimninis: dulccdinẽ im mixtã.ꝑ an
nos.xx.pt fuari.virtutẽ hʒ ↄfoꝛtãdi ex aroma⸗
ticitate diſſoluendi ct ↄſumendi ex q̃litatibus

Operationes
¶ Platea. Cardamomũ valct ðᷣ ſin opim et
cardiacã paſſionẽ ex frigida cã et ad debilita⸗
tẽ ſtomachi.i.indigeſtionẽpſoꝛtandã:ad ap⸗
petitũ ꝓpuocãdũ:⁊ ↄ vomitũ ex frigida cã:con
traq; debilitatem cerebꝛi.i¶ Ex epla ypocra.
Cardamomũ calidã vᷣtutẽ habʒ:⁊ aliqͥd ama
ritudis:qꝛ li bꝛicos occidit:ct ſcobies foꝛtiter
ſanat. ¶ laobluſ⸗ lũbꝛicos latos

occidit.cũ aceto bibitũ ſcabieʒ ſanat et expur⸗
gat.cñ aq̃ vᷣo calida ꝓdeſt epilẽticq.tuſſim miti
gat. ¶ Sclaticos curat:paraliticos ſanat.Et

Am̃ aliqͥd hʒ cauſtice vᷣtut:.et quẽadmodũ ſy⸗

napis relox at. Idcoq; vẽtis toꝛtionẽct infia
tionẽ relaxãs ſanat.vrinã ct mẽſtrua ꝓpuocat.

¶¶Pot atũqʒ partũ expcllit:aĩalia vẽtnis exclu
dit.ſerpentium moꝛſibus occunit

¶ Cũ vino ncufreticos adiuust.Id oſqʒ ſcoꝛ
ionũ vdl ſerpẽtiũ oĩm ſalubꝛiter curat.xcſice
lapides frãgit. mẽſtrua ſfumigãdo deponit.
¶ Aui. ardamomũ quoddã cẽ magnũ ſicut
cicer nigrũ.quod cum frangiĩ intenius habet
granũ album moꝛdicans linguã ſicut cubebe
Et aliud eſt paruum ſicut lens:etiam aroma⸗
ticũ.calidũ eſt et ſiccum in tertio gradu.Etin
ipſo eſt cum calcfactione ſtipticitas ꝓpꝛicq; in
illo quod babet caput et ꝓpꝛiein capite ipſius
Conſert nauſee ac vomuui cũ maſſicis aqua
vtriuſq; granati.i¶ Conſtantinus in ubꝛo g⸗
duum.Card amomi duo ſunt geners: maius
æt minus.vtrũq; in pꝛimo gradu calidũ⁊ ſic⸗
cum. Sed maius cſt minoꝛis coloꝛꝭ ac xonti
citatis et magis odoꝛiferũ.
¶ Jðo ſtomachũ cõſoꝛtat:et digeſtionẽ ad⸗
iuuat.Uomitũ colcricũ arcet cum ligno alocs
maſtice acſucco mente potatum extinguit fleg
ma:maxime ſuis coꝛiicibus bibitũ.Eoꝛtexei
ſiipticioꝛ eſt et ſtomachi conſoꝛtantioꝛ.

Capitulum. xciif

=Iöf=
— — —

-——-4 — ——
—

i

Doe Herbis

.

Artamꝰ. Johes meſuec. de cartamo.
Kuartamus duoꝛum modoꝛuʒ eſt. Eſt
vem̃ domeſticus et ſilueſtris. Et dixerũt
qdã ꝙ nil ẽ de ſpeciebs cartami et elõgati ſunt
Cartamꝰ de q̊ hic lomur eſt domeſticus et
melioꝛ ꝑs plãte ipᷣius ẽ ſemẽ.Et poſt illud flos
eius.⁊ meliꝰ ſemẽ eius ẽ qð ẽ albũ planũ plenũ
⁊ groſſum.cuius medulla ẽ vnctuoſa pinguis
et coꝛtex tenuis.Et melioꝛ flos eiꝰẽ qͥ ẽſicut pi
li coci.Et eſt cali.in pꝛimo gradu.ſic.in.ij.Et
fios eius ẽ minꝰ ca.Et ſilueſirꝭ ẽ calidioꝛ et ſic
cioꝛ.Et in eo eſt virtus lacticinioꝛum remiſſa.
Eſt aũt cartamꝰ aperitiuus. abſterſiuꝰ: tur⸗
batiuus faciens nauſeã.Aui.li.ca.de cartamo
Cartamus alius eſt domeſticus et alius eſt ſil
ueſtris.ͥ ſilueſtris ca.eſt in.ij.gradu.ſic.in ter
tio ct domeſticus ca.in pmo gradu.ſic in.ij.
Dyaſ.ca.cincu ſᷣm tranſlationẽ nr̃am cincu.i.
cartamus ſolia babet oblonga et diuiſa ⁊ aſ⸗
pera et ſpinoſa. tyrſum habet longũ ſpinoſum
in q̊ ſunt capitella obrotũda cum floꝛe crocco
ſemen album babens obrufum et oblõgu ⁊ an
guloſum. floꝛes eius multi exiccant.Serapi⸗
on li. aggre.ca. de cartamo aucto. Dyaſcoꝛi⸗
dis Cartamus eſt ex eo domeſticus et ſilueſtrꝭ
Domeſticus habet lolia longa: aſpera: alta:
ſpinoſa:diuiſa: et habet ſtipites longos duo⸗
rum cubitoꝛũ ſpinoſoset ſuper cos lunt capi⸗

tella in magnitudine oliue maioꝛis in bus ẽ
flos croceus ſimilis croco:et habet ſemen al⸗
bum et oblongum anguloſum.

Operationes

¶ Johannes meſue auctoꝛitate pauli. Acci⸗
pe medulle eius.ʒ.x.coꝛdumeni.ʒ.i:p.fac ex eis
grana ſicut cicercula.ʒ.v.ſoluit cm̃ ſufficiẽter.
¶ Et dicit etiã liga ex medulla quantitatẽ ſuf⸗
ficientẽ in panno:ꝛ ſuſpende in oximelle quan
do coquit:⁊ erit ſolutiuũ.et pꝛopꝛie ſi fuenit oxi
mel ſquilliticum.
¶ Et idem auctoꝛitate aligaſelis.Accipe eius
medulle aureos.xxij.penide aurcos.iij.coꝛdu
meni ʒinʒiberis ana aureũ aggregent᷑ oĩa cum
melle:et fiãt foꝛme ſicut nuces.et da vbi opoꝛ
tet vnam vel duas.i¶ Etidẽ aucto.Gal.Coq̃⸗
tur medulla eius in iure galline vel galli cum

ſpeciebus et ꝓpinetur vbi opoꝛtet.

Et dixit etiã fiat ex medullis eius et ponder
tertia ipſius ex amigdalis:et ſexta ex pineis et
aggregentur omnia cũ melle et decoquantur
cũ ſucco ſquille et fiat hec mirabilis iuuamen⸗
ti ad ea que dicemus.
¶ Extrabit᷑ em̃ ab ea oleum iuuamentoꝛũ:et
cius operatio eſt ſicut olei de ben:et oleis de

amigdalis.Et ſolutione educit f egma ꝑvo⸗
mitũ ſilr et aquoſitatẽ.et valet ad egritudineʒ

ex cis ſicut eſt colica ct criſterizatur.
¶ Et mundiſicat pectusct pulmonem et ꝓpꝛie
loch pꝛedicti:et clarificat vocẽ et ſimilr oleum
ipſius.i¶ Et vſus cius in ſpemnate augmentũ
facit. FOos vero cius cũ aqua mellis remouet
vctericiã.i¶ Auicen. Oleum eius eſt ꝓpinquum
oleo vꝛtice:veruntamẽ debilius:et eſt ex cis q̃
caſeant lac:ct nutrimentũ cius eſt multe parui
tatie:ct mundiſicat pectus et claritatẽ yocem
et eſt malus ſtomacho:et caſeat lac in ſtoma⸗
cho et aufert colice.
¶ Dxaſcoꝛides. Scmen cius datum cũ mul⸗
ſa ventrem purgat:cacoſtomancũ eſt ⁊ dulce
multum:et ipſum ventrẽ deponit amigdalis
et nitro mixtũ et aniſo cun malle cocto acce⸗
pte ante cenã due vel tres velut nuccs ventrẽ
mollit: digeſiionem pꝛeſtat.
¶r Seraoipn auc. DPxaſ. Quando terunt᷑ ca⸗
pilli cartami ſilueſtris aut fios et bibunt᷑ cũ pi
pere et vino conferunt puncture lcoꝛpionis
¶ Et qdã putaucrunt ꝙ ſi quis ꝑcuſius a ſcoꝛ
piõe tenuerit radicẽ cius in manu ſua nõ ſemi
e doloꝛẽ cius.et q ꝓijcit eam tunc ſentiet.

Capitulumm. xlu

Tractatus

N¶ CLõtfert occultatiõi ſanguĩs moꝛtui:⁊ ↄtritt A
oni lacertoꝝ:et apoſtemati epat et ſlomacho
ac tuſſi.v alet etia ad tumoꝛẽ: abſtergit viſum:
apata reſoluit. mẽbꝛa expulſiõis ꝓuocat Etcũ

A ſemine apij cõfert renibo ac diſiillationi ruine
nniine. Koõſtãtin? in li. ꝗduũ. Calamꝰ ẽ ſubttk G
W.2 (iitrini coloꝛꝭ:cõcauꝰ:deſiccatiuus:et facillime

mũpit. digit aſtricta. in india et ꝑſia naſcit:ſed
laudabilioꝛ ẽ ind icꝰ.Eſt ãt ca.⁊ ſic.in ij.gradu
valetq; ad doloꝛẽ ſtomachiet epat potui da
tus. Mẽſtrua ꝓuocat:⁊ veteri tuſii ꝓdeſt ſiſu
ſumigiũ inde ſiat.Ad ſtrigẽdũ qͥʒ ſanguis fiu
xũ valet.i¶ Pla. Lalamꝰ aromaticus ca.ẽ et
ſic. Quidã reꝑit᷑ in ꝑſia qͥ citrinus ẽ.Et eo phi
ſici nõ vtunt᷑. Aliꝰin india qͥ ſubalbidusẽ ⁊ co

vtunt᷑ Eſt aũt radix cuiuſda frutiq valde aro⸗
manica:calamo ſilis:qꝛ ↄcauga eſt.Cũ cm col⸗
dus ẽ aũt calꝗamus ſub albidi coloꝛi.qͥ cũ fragi
tur nõ facile puluerizat:ꝑ tres annos ſeruatur

ligit q̃ddã lignũ qdð iterius ẽ extrabit Eligen⸗
Habet vᷣtutẽ contoꝛtandi. Puluis cius valet D

C(Cooötra doloꝛẽ ſtomachi ex frigiditate vel vento
ſitate. Ad digeſtionẽ ſtomachi confoꝛtandaʒ H
datus puluis eius cuʒ puluere cinamomi.hoc
etiam valet contr a cardiacam.

Alamus aromaticꝰa ſilitudie calami
(Nyiuai⸗ vocat᷑ Gignir in india multis
¶WVe.no dis geniculatꝰ fuluoſragrans ſpũs
ſuauitate. Qui cũ fragit in multas ꝑtes ſit ſciſ
ſilis. ſimilãs guſtu caſiani cũ leni agrimoia re⸗
moꝛdęẽte:vt ðt Iſi.in li.cty.Dyva. Ealamꝰ aro
maticꝰ in india naſci.⁊ ẽ optimꝰ coloꝛeruſus
cũ nodis ſpiſſis:ꝛ cũ ſrangit᷑ ſciſſiłet arcnoſus
ꝗpꝑet ac fuluꝰ:odoꝛe ſuaui guſtu ⁊ viribaſtip⸗
tico atq; glutinoſo.Pli. Juncus odoꝛatus ni
hil differut a ceter ſui gener aſpectu. Sʒ ca⸗
lamꝰ odoꝛatꝰpᷣſtãtioꝛ ẽ. Odoꝛe ſtati de lõgin
q̊ inuitat: mollioꝛ tactu:melioꝛq; q min?frãgi
bil. Et qꝛ ſolo ſe potiꝰ qͥ raphani mõ frãgit
Inelt ãt fiſtule araneũ qð vocant floꝛẽ.Auic.
Eglamꝰaromaticꝰcalidus ẽ ſiccꝰ vſqʒ ad ſcdᷣʒ
Melioꝛ ẽ ille qͥ ẽ iacinctini coloꝛ: ꝓpinq̊s hñs
nodos:qͥ in plima fruſtra frãgi:et cuiꝰ canna
plena re ſili tele aranee.et ĩ maſticatiõe eius ẽ
acuitas.Et eiꝰ tritũ ẽ boni odoꝛꝭ. Et ẽ decli
nas ad citrinitatẽ et albedinẽ.Eſt ãt ſubtiliaai een
uus. In ipo eſt ſuba ſubtil:ſicut in pipere et ci X 4
namomo ac relqͥs ſpebo hmõi. In iplo elt ſti⸗ M N
Reicins pauce cum acredine. Et in uaſu⸗ 7 444A4A 2
antia ſunt terreitas et aquaitas.et etbone gpitulum. rinf
cõmixtõis ad equalitatem pertinens.ſed euus ap itulum † V
cxiccatio maioꝛet. (adainhaekarrnterc atena
. prsanos-s toꝛ.E alamus eſt grundo vel arũdinei
Dperationes

—

*

==

— —. — — — ̃M— ——

= —

—

0

6
.

a

generis. Sed eſt etiam calemus aromaticus
q̊ ſupꝛa pximo capitulo.Iſi.li.vi. Inſlagnig
mcicꝭ arundines calomiq; dicimi naſci.cx q̊ꝝ
radicibo expꝛeſſum ſuauiſiunũ ſuccum bibunt
Indi Unde ⁊ Uarro. Indica nõ magnũin ar
boꝛe creſcit arundo. Illius et lentis pꝛcmũ ra
dicibo humoꝛ. Dulcia cui nequeãt ſucco come
dere mella. SGloſa ſuꝑ Eſaiam. xij. Calamus
Deqᷣ carta ſit medulla habere videtur:et nõ eſ
ſe vacuus ſed gilis eſt et cito marceſiit. Unde
ſcriptũ eſt. Calamus et iuncus marccſcit

Poperationes
¶ Draſco.Calamus agreſtis maioꝛ eſt in oĩ⸗
bus agaricis.Quẽ ſi comederint aialia:citiꝰ
infertur moꝛtem.⁊ maxieille qͥ naſcitur in ba⸗
bylone et in parnaſo. Haſtas habet multae:
ſolia edere ſimilia.ſ os cius albo ⁊ odoꝛatiu:
ſemen vero minutũ et bonũ. Radices quinq;
velſex babet albae et longas et dulces vnius
digiti groſſitudinem habentes
¶ Et eius elixatura cõſicit medicamentum qð
tollit caligines oculoꝛũ

¶ Elixatura radicis cius tantũ potcſt qnantũ

radit.
¶ Semẽ eins diureticũ eſt. Nauſeam ꝓpuocat
vcnteſiringit. in icilia nalcitur:q bouẽ im⸗
pinguat ſi fuerit viridus comeſt.

K

EE

it coꝛtex qui cũſrangũ nõ

De Herbis

VApans ſiue caparue. Iſidoꝛus in li⸗

deiur:co q habeat in ſumitatibus ro⸗

bꝛo et molo giaru.xvi.E apar d icixvi

tunda quedã ſeminũ capitclla. Plinius libꝛo

Decimo nono. Ditimus interperegrinag fru⸗

tices de caparo non vtendũ tranſmarino in⸗

nocentius eſt ita licuʒ.ferunt illosqͥ quotidie

cdũt paraliſi nõ pcrichtan:nec lienis volo:ib.
Platcanus.Laparis ſiue coparue.Nctba ẽ
vel ſnnex in tranſmarinis paribue:cuius coꝛ

tex pꝛecipue conucnit vſui medicine. In pꝛin⸗

ciꝑ io veris colligiturct deſiccatur.per ſex an⸗
noe in multa cficacia ſemiat᷑.Elegendue autẽ?⸗
ꝛeriſat᷑:⁊ qui ali
quantulum ſubꝛutus eit et ſubamarus.floꝛes
cnim achuc ti bero ſi colligi debent:qꝛ iaui di

lat ati non valent.Cum ſale vel aceto conciti

ſeruantur.Conſtantinus in libꝛo graduũ.Ca

pan ſunt in ſecundo gradu calidict ſicci. Ho⸗

rum racix et frondes et poma et ſanen intrãt

mccdicinã. Magis tñ cibo poma et frondes.

radix vero medicine peninet.

DOperationes

¶ Praſcoꝛides. Caparis ſchiroſim ſplenia

ſuꝑ omia medicamina iuuat.frutex cius ſpino
la iuper terrã ſparſa::vnctione plena.habens
ſolia cxconie ſunilia.ſemen autem ſicut oliua

Racices magnas et multas.locis aridis et

matime in muris naſciun

¶ Samc eius ventrẽ mollit.Comeſtũ auteʒ
cacoliomachum eſt. Radix et ſemen cuʒ vino
bibita ſplenem attenuant:vꝛinam pꝛouocant
ſanguinẽ deponunt.ſciaticis et paraliticis bi⸗
bita miriſice pꝛodeſt.menſtruis imperant.Se

men cius coctum aumm acdo et oꝛe retentum:

Doloꝛẽ dentium mitigat.radix cius trita ⁊ im⸗

poſita duricias et ſcroſas ſpargit. Succ? eiuu0

dem ami infuſus ve mes occidit.
¶ Iſaac.Capari ſunt et radix et frondes ⁊ fru
ctus eius omnes calidi in ſecundo graduqnᷣ
ſcſlan coꝛum ponticitas acumen et aman⸗
¶ Idco incidunt et diſſoluũt et mũdiſicãt ſto
macbum a ſuperfluis humoꝛibus.

¶ Opilanionem ſplenis ac epatis aperiunt:

et diniciam ſoluunt.vrinam ⁊ menſirua pꝛo⸗
nocant.
¶ Mclioꝛes ſunt fᷣm medicinã q fm cibum:
qm̃ illaudabilis nutrimenti ſunt:vtpote cole⸗
rici nigri qᷓ ſanguĩs generatiui:neruos etiam

ſomacbi impediunt et pereutiunt almcfacti.

2

0

PDP

Tractatus

vnde opoꝛtet eos eliroę manducari:ablataq;
coꝛum aqua cõditos cum oleo et accto. Qui
ſi cũ carne vel alio comedant᷑:nõ abſq; coꝛiã⸗
dro manducandiſunt:cuius natura tẽperiem
¶ Platearius. Capaꝛi virtutẽ habent incitãdi
appetitũ.humoꝛem in oꝛe ſtomachi exiſtenteʒ
digerendiſtomachũ conſfoꝛtant:infrigidatuʒ
caletaciunt:cibus enim ſunt et medicina.
Contra vicium ſplenis et duriciẽ epatis va
let vinũ decoctionis capaeuius
¶ Succus folioꝛũ eius auribo immiſſus ver⸗
mes necat. valet etiã herba hec ad yliacaʒ paſ⸗

lionem et arteticam:

Capitulum. xwiij.
‚‚Amphoꝛaca. Platearius. Campho⸗
Praca eſt Rata ſune ſuccus eſt cãpho⸗
vra:multipliciter vtilis in medicina:ſi⸗
eut videlicet in iſio capitulo habetur: Hec her
ba noſtre camphoꝛace ſimilis eſt. In fine ve⸗
is colligirur acteritur: tinde ſuccus eius exp⸗
mitur. Quod feculentum eſt reſidet et abijcit᷑.
quod liquidius ac purius retine. Soli expo⸗

nitur et ericcal:ac deſiccata in camphoꝛam re

qucitur. Idem Lamphoꝛa eſt iu tertio gradu

frigida et ſicca.dicunt quid amiſed falſo gum⸗

mi eſſe:cum ſit ſuecus betbe cuiuſdaʒ(telte dy

Contra faciei pan

aſcoꝛide multiiſq; alijs) Nerbaq; ipſa dicit c
phoꝛa capitulo.vt in pꝛincipio huius capitu⸗

li dixi. Camphoꝛa eligenda eſt alba et lucida

NHNam turbulenta nõ eſt adeo bona. Et admi
xtione autem vernicis ſophiſticat᷑ dum inter
ipſius camphoꝛe:et ex admixtõne ſimilis eſt in
odoꝛe.Diſcermitur autẽ quia vernix ſolidã hʒ
ſubſtantiam et difficile ſrangitur. Campboꝛa
vero cito.et ſi tractetur in manibꝰ:de facili pul
ueriſatur. Camphoꝛa niſi arniſicioſe ſeruetur
de faeili perditur. Eſt enim gromatica:et ome
aromaticum eſt fumoſum. Ideoq; in fumoſi⸗

tatem ſoluitur. Seruari autem poteſt in vaſe

marmo:co:et melius in alabaliro.ſeruat
in efficacia multa in pſillio vel in lini ſemin

ZPverationts.

¶ KContra calefactionem epatis puluis eius
cũ lolatri ſucco conſicit᷑:in quod plagelle intin
cte ſepius epati ſuꝑponuntur.
¶ Cõtra fluxũ ſanguis e narib fiunt magda

o.ſeruaturqʒ

liones ex puluere ipius:et ex puluere ſemis vꝛ⸗
tice vſti atqʒ cõfecti cum ſucco ſan guinarie et
imponunt᷑ naribi.ſivero ſiat flurus ex ebulitio
ne ſanguinis vel ex epate:puluis eius cãphoꝛe
cũ aqua frigida cõficiat᷑:et plagelle infule frõ⸗
ti et timpoꝛibus ⁊ gule et epati ſuperponant
¶ Contra maculã oculi conficitur puluis ei9
cum aqua roſarũ:addito feniculi ſucco in va⸗
ſe ponatur enco.
iei pannũ et ad faciẽ clarifican⸗
dã cõſicit᷑.conſficitur quoq; cũ aqua roſarum
addito albo atq; mundiſſimo.
¶ Contra libidinẽ odoꝛet᷑ camphoꝛa ꝑ nares
Flimia em̃ actione frigiditatis ſpũs inſpiſſat
coꝛpus infrigidat et libidinem ſtringit.vnde:
CLaphoꝛa ꝑ nares caſirat odoꝛemares.
¶ Nota ꝙ ſatis cõpetẽter ponitur in ſyrupis
contra acutas egritudines. =
¶ In freneſi cõpetenter puocat ſternutatões
ſi puluis eius diſtemperetur cum oleo roſaruʒ
et penna intincta per nares intinguatur:et in
alijs fe.acutis.quia non augmentat coloꝛem
nec naturam. H
¶ Auicenna.Uſus camphoꝛe facit caniciem

2 ꝓhibet apoſiemata calida.Et cũ aceto ꝓhi⸗

bet fluxi ſanguinis narium.aut cũ expꝛcſſione
Dactiloꝛum cũ aqua mirti. .
¶ Et confert ſode calide.Et remouet vigilias
Et conloꝛtat ſenſus calefactoꝛum.Et contert
alcole vehementer. Et cõtert in medicinis ob⸗
talmie calide. J

S DdeD w

num et veſice⸗

— —
—

——

„☛ ☛

☛n r—, , S

.

ns d

res .
ſat
ſde:

his

¶Et ſtringit fluxum ventris colericum.

Capitulum. xtix

Amſice aut ſicen. Dyaſcoꝛides capitu
lo camſice. Haſtas habet longas digi
Vtoꝛum quattoꝛ in terra pꝛoiectas la⸗
chꝛymo plenas.ſolia ſunt eius lenticule ſimi⸗
lia ſed minoꝛa et tenuioꝛa.ſemen habet ſub ſo
lijs rotundum ſicut peplam.et eſt ſine floꝛe.ra

gix eſt illi tenera et inutilia

Hpperationes
¶ Dyaſcoꝛides. Haſta eius trita cum vino et
vt peſſarium ſuppoſita doloꝛem matricis mi⸗
tigat.Cathaplaſmatibo adhibita tũoꝛcs ſpar
git:clauos coꝛpoꝛis tollit mirmiceas mundat
cocte et comeſte ventrem ſoluunt. Idem ſuc⸗
cus ipſius facere poteſt.ſuccus ipᷣe perunctus

ictus ſcoꝛpioninm mitigat:ſufiuſiones et cali⸗

gines oculoꝛuʒ addito melle curat. Naſcitur
vero ſaxoſis locis et aſperis nii.

Coapitulum. c.

N¶ Erabſcindit coltum: ? generatlapiden r

rl, 4 E. .

due ſunt ſpecies. Maioꝛ videlicet mi⸗
WVvnoꝛ. Maioꝛ eſt ſicut arboꝛ ficꝰ licet mi
noꝛ.folia eius ſunt ſicut folia platani. Semi⸗
na cius ſtant in arboꝛe ſicut vuei Minoꝛ ha⸗
bet haſtam duoꝝ palmoꝛũ ⁊ inanẽ. ſolia ſimi
lia amigdalis ſed longioꝛa.ſemẽ eius in cacu⸗
mine vige rotundũ.deſoꝛis nigrũ.deintus al⸗
bum. Sunt cm̃ ambe q̃ſi eiuſdẽ cõplexionis
⁊ virtutis.ſunt em̃ ca.in tertio.⁊ hu.in pᷣmo
virtutẽ habẽt purgandiflegma pꝛincipaliter
ſecundario colerã ⁊ melancoliam. Serapion
li.aggre.ca.cathua:ideſt catapucia auc.dyaſ.
Catapucia maioꝛ q̃ vocatur cathua:ẽ arboꝛ
in magnitudiĩe ficus habẽs folia ſimilia dulb.
niſi qꝛ ſunt maioꝛa lenioꝛa ⁊ nigrioꝛa:ſupites
⁊ rami cius ſunt concaui ſicut et canna:et ha⸗
bet ſemen velut in ramis aſpex.et qñ excoꝛia⸗

. 8 Atapucdia. Iſdo li ermo. arapucle

tur ſemen eius eſt ſimile kyrat:⁊ ex eo expꝛimi⸗

tur oleum de kerua. Minoꝛ eſt planta quam

multi cõpuatt inter lactic inioꝛũ ſpecicehabet

ſtipitẽ vnius bꝛachij longitudinẽ habentem:⁊
cõcauum in groſſitudine vnius digiti et in ſũ
mitate ſtipins ramoꝛum ſunt ramuli parui:et
ex ſolijs quedã ſunt ſuper ſiipitem:et quedam
ſuꝑ illos ramulos.ſed folia q ſunt ſuꝑ ſiipiteʒ
lunt longioꝛa ſimilia ſolus amigdale:niſi quia

£ , T
* =DWJMB 5 .

7

+ „

44

UN

Trattatus

ſunt latioꝛa ⁊ lenioꝛa:ſed folia qᷓ ſũt ſuꝑ romu

los ſuꝑioꝛes ſunt minoꝛa ſolijs ſtipitis ⁊ ſunt
ſimilia ſolus aniſtologie lon.appꝛopinquãtia
ſimilitudini fſolioꝝ edere.⁊ habet ſructũ in ſum
mitatibo ramuloꝝ triangulatũ:⁊ velut rotun⸗
dũ ſicut grana capari:⁊ inter ipᷣm ſũt ſemia q̃
dinidan Bpariete que ſunt in eo que ſemina
ſunt in magnitudine oꝛobi:exterius ſubnigrũ
habentia coloꝛẽ.ſed qñ excoꝛiant᷑ ſunt alba:et
habẽt ſapoꝛẽ oulcẽ:c habẽt radicẽ ſubtilem in
qua nullũ eſt iuuamẽtũ.Galie.vij.ſim. far. ca.
cicrii.cat apucie fructꝰ qͥ purgat. Abſterſiuã
⁊ dyafoꝛeticã habet virtutẽ.ita aũt ⁊ flos ſed
oĩno debilioꝛẽ.oleum vero qð ex fructu eſt:eſt

calidius:ſubtilius:⁊ dyaſoꝛetiaim.

Pperationes.

¶ Sera. Catapucia maioꝛ habet virtutẽ que

abſtergit ⁊ reſoluit.Et virtus folioꝝ debilioꝛ
eſt virtute granoꝝ.ſed oleum eius eſt calidius
et ſubtilius oleo oliuaꝝ:⁊ ꝓpter h̊ reſoluit plus
co.Ex ſemine eius fit oleum quod non admi⸗

niſtratur in cibis:ſed in lucernis:⁊ ponitur in
vngentis.i Et quãdo excoꝛiantur ex granis
cius.xxx.⁊ teruntur ⁊ bibuntur purgat colerã
2 flegma ⁊ humiditates aquoſas:⁊ cõmouẽt

vomitũ ⁊ fluxũ ventris.Et grana quidẽ eius

ſunt grana dura.laxant ſtomachum laxatio⸗

netoꝛti.Et ꝓuocant nauſeam ⁊ vomitum.
¶ Et quãdo grana eius terunt᷑⁊ fit emplaſtꝝ
cum eis mũdiſicat empetiginẽ.i¶ Et quando

fit linitio cũ oleo eius ſolo aut cũ aceto ſedat
apoſtemata mammillaꝝ.¶ Et tempus quan

do debet fieri illud oleum eſt qũ cadũt grana
a coꝛtice ſuo.qð oleum cõfert ſcabiei ⁊ olceri⸗
bus humidis que ſunt in capite:⁊ apoſtemati
bus eoꝝ:⁊ coartationi oꝛis matricis:⁊ cicatri
ciba fedis q̃ remanent poſt ſolidationẽ clauoꝝ
⁊ doloꝛi auriũ qñ miſcent᷑ cũ aliquo vngento
ſoꝛtiticante operationẽ cius.i¶ Et quãdoq; la

tat ventrẽ. Et expellit lũbꝛicos.Et idẽ auc.be

digoꝛas. Pꝛopꝛietas granoꝝ eius eſt ꝙ dil⸗
ſoluunt.ſubtiliant ⁊ foꝛtificant membꝛa ⁊ inci
dunt ſuꝑfluitatẽ.Et cõferunt lepꝛe.Et ſimili⸗
ter oleum eoꝝ Dyaſcoꝛides.Uirtus catapu
pucie minoꝛis eſtcatartica.ſeptem grana ac
cepta aut nouẽ ſicut catapodia comeſta.cet ſũ
militer ca.aqua accepta flegma ⁊ coleram de⸗
ponit.i¶ Succus ex co factus ſicut detitimal
lo omnia ſimiliter ſacere poteſt ſolia eius cum
gallina aut iuſcello accepta ventrem ſoluunt.
¶ Sed catapucie maioꝛis:ſi.xxx.grana pur⸗
gata fuerint accepta: colerã ⁊ ſiegma ventris

deponunt. vomitum pꝛouocant guſtu nõ bo
no hec purgatio ſtomachũ ledit.i¶ Cõtritũ et

.

impoſitũ macvlas limpidat ſolia eius trita cãõ

polenta tumoꝛes oculoꝛũ ſpargunt duricieg
omnes maãmarũ ⁊ tumoꝛes cõpeſcunt. JIgnẽ
ſacrum ſola extinguũt ipᷣm cum aceto mixta

nrauſ N

dius frutex: ᷣ vulgo tyrſus dicit: eo q;
aterra ſurſum ↄſcẽdat.Ex qͥ derniuatũ eſt vt
ſpecialiter quoddã genꝰ oleꝝ caulis diceretur
qꝛ tyrſus eius plus ceter oĩbo coaleſcit.i.cre⸗
ſcit. Auic.Caułcoꝛpus naturaliter eſt humi⸗
dis folijs. ſilueſtris autẽ eſt calidioꝛ et ſiccioꝛ:
ipſe totus ẽ calidus in mo:ſiccus in ſecunco.
Caulis ſiquidẽ alius eſt domeſticus:alius ſil⸗
ueſtris:alius marinus et alius caul aque.Sil
ueſtris eſt amarioꝛ ⁊ acutioꝛ et a cibo remoti⸗
oꝛ. Eſt aũt groſſi nutrimenti ingroſſans ſan⸗

guinẽ.Et inflat et ſacit coꝛpꝰ doloꝛoſuʒ. Ma
turatiuus ẽ aũt et lenificatiuus.⁊ deſiccatiuus
ꝓpꝛie qñ decoquit᷑ et ab eo ma aqua cffundit᷑
Eiuſq; nutrimentũ eſt paruum ⁊ humidius nu

trimento lentium.Et ſanguineʒ facit malum.
Cum ergo cũ carne pingui et gallinis decoqͥ
tur parum bonus efficitur. Palladi.li.iij. In
mẽſe febꝛuario caules ſerũturqui et toto ãno
ſeri poſſunt ſolũ pingue et ſatis ſub actum dili
gunt. Argillam et glaciẽ timent. Sabuloe et

T. Aulis. Ilidoꝛus in li. ethymo. Caulis
eſt generaliter herbarũ vel olerum me

De Herbis.

gerenis nõ delectant᷑ niſi gbẽnis vnda ſuccur⸗

ratOmnẽ ſtatũ celi patit᷑ caulis frigidũ magꝭ

tra auſtrũ poſiti citius ferũt.Cõtra ſeptẽtnio

nẽ ſeruis.ſed H̊ ⁊ ſapoꝛe caulis vincit ⁊ robo⸗
recimis delectat᷑.Et ideo ponende ſunt plãte
ꝑ bulbinos areaꝝ.Gaudet ſtercoꝛe et ſarcola
tione. Rarius poſitꝰ ↄualeſcit.celeriꝰ coquit᷑:
viroꝛe ſeruat᷑.ſi dum eſt trium vel quattuoꝛ fo
lioꝛum.nitrum tritũ cribello deſuꝑ ſparſas et

ſpeciẽ pꝛuine canentis immittetur.

Pbperationes

4 Auicenna. Caulis habet ꝓpꝛietatẽ in ſedas
tione doloꝛũ ſtipticus eſt eius cinis ⁊ ſoꝛtis ex
ſiccationi s. Silueſtris ⁊ marinus ⁊ domeſti⸗

cus maturant flegmones atq; duricias:

¶ Idem caulis conſolidat et pꝛohibet fraudu
lentis ambulationem.poniturq; cum albugi⸗

ne oui ſuper aduſtionem

¶ Zremoꝛi cõfert cũ fenugreco embꝛacat᷑ ſux

podagrã. eiuſq; decoctio ſuꝑ doloꝛes iũctura

ruũ. Iteꝝ eiꝰ decoctio ac ſemẽ tardãt ebꝛietateʒ

¶ Conſert etiã furfuriboꝛ fit caputpurgiũ cum

ſucco eius. Er eius ꝓpꝛietatibofit euſiccatio ln

gue:facieq; ſomniũ.⁊ obtenebꝛat viſum.

¶ Cum ſucco eius aut decoctione ipſius cum

et cõſtipatiuũ. Ideoq ab eor nocumento tẽ⸗
peretur elixentur:et aqua pꝛoiecta in alia co⸗

quantur cum pinguiſiima carne pecudis vel

E oleo ſiſamino fit gargariſinus cõtra pꝛefocꝰ⸗

tionẽ. Et eius comeſtio claniſicat vocẽ. eſt aũt

malus ſtomacho.

¶Succus eius cñ vino depaſſis ↄfert ſpleni

J ⁊ctericie puocat vrinã et menſtrua. eiuſq; ſe

8

men vᷣmes interficit cũ lupinoꝝ aqua.
¶ Cinis radicis lapidẽ frãgit.Caulis marinꝰ
declinat ad ſalſedinẽ ⁊ amaritudinẽ.et ideo le
nit naturam.ſoluitq; ꝓpꝛie cum pingui carne.

Eius folia ſunt ſicut ariſtologie:que oꝛiũtur

ex vna radice. Succus eius cuʒ vino confert

moꝛſibus etiam canis rabioſi.

„

¶Dryalcoꝛides. auliculi oꝛtiui elixi 2 nõ val

deꝑcocti ventrem molliunt. HNam caulis tyr⸗

ſus li foꝛtius elixetur ventrem abſiinet: et ma⸗

xime ſi in calido cinere coquatur.

¶ Quinaſcmi in egipto amani ſunt. ⁊ ſi come

ſui fuerint caligies ocloꝝ detergũt.typicꝭ pſũt
crudi comeſti:ebꝛietatẽ in ↄuiuio nõ admittũt
yſaac. Caulis ſiccus eſt et frigidus in pmo

gradu. Turbidum et melancolicum generat

languinem odoꝛem dantem. r
¶ aules eiliui vſtioꝛẽ ſanguinẽ generãt.colo
re em̃ vſte vicini ſunt et mundiſicatiii.
¶, Hyemales po nõ tanti acuminis ſunt: ſed

. —

vis eoꝝ ventre

ſti eudẽ ↄſtipat.coꝛpus em eoꝝ ſiccũ eſt.vnde

ẽhumect at et vrinam pꝛonocac
Hon ius bibitũ ventrẽ ſoluit.et ſine iuri come

Capitulum. tj)

.—

Auda equina. Auicenna libꝛo ſecun⸗
8 do capitulo de cauda equina. auda

equina eſt planta naſcens in locis co⸗

cauis et in vallib. habens ſtipites concauos

—

ad rubedinem declinãtes. aſperos: duros.no

doſa cum nodis intrantibus.et ad nodos ſũt

ſicut folia ſquinanti minuta ſpiſſa. et adheret

arboꝛi cui appꝛopinquat.deinde generantur

ex ea extremitates plures ſicut cauda equina
cet habet radicem duram eſt frigida in pꝛimo
ſicca in ſecundo.ẽ ſtiptica:et ꝓpꝛieſuccuseius ẽ
vchemẽt exſiccatõis ſine moꝛcicatione

¶ Balienus ſexto ſimplicium farmacorum ca

pitulo de cauda equina. Clirtus huius plante
eſt ſtiptica cũ amaritudine pauca:pter hoc

deſiccat violenter cũ moꝛdicatione.E ſi frigi⸗
da in pꝛimo ſicca in ſecundo.¶ Paulus capi⸗

tulo de cauda cna. Eſt queda cauda mioꝛqᷓ

6

Trattatus

grece vocatur coꝛſanda habens ſtipitem ſub
ruſum ⁊ ſolia ſuperioꝛa minoꝛa.i¶ Dyaſcoꝛið.
capitulo Hipparis ſiue anabaſis. Hipparis
i.cauda equina aut anabaſis. Naſcitur in lo
cis humidis et in monumentis.habet haſtas
rufas et aſperas et nodoſas que haſte quicqͥd
vicinum habent alligant. in quibo folia ſunt ĩ
ſũmitate acuta et tenera et iunco ſimilia.⁊ ſpiſ
ſa ſurſum aſcendentia. Hec etiã ali quotiens
de pariete pendet comis plena abundantius
et nigris ſicut caude.radices ſunt ci lignoſe ⁊
Dure. virtus eſt ei ſtiptica.

A Auicenna. Eauda equina eſt valde inuati⸗
ua ad fluxum ſanguinis.conſolidat vulnera ⁊
vlcera mirabiliter. Etſi in cis ſunt nerui cõſo
lidat etiam. Conſert quando linitur aut fit ex
ea emplaſtrum inteſtinis. Conſert etiam apo
ſtematibus calidis ſtomachi et epatis et ydro
Piſi.et ceter.
BGBalienus. Culnera maxima quinũmo et cõ ä
tra emiſſionem ſanguinis ⁊ finxuũ muliebꝛm. ?
Et contra diſſintenias etiam et ceteros vẽtrris
fluxus. Hec herba farmacum validum eſt cũ
aquaet vino. Scnibunt autẽ quidam hãc ve⸗
Ncenecnon ſubtilium inteſtinoꝛum vulnus ſa

. 2
.

Alſia fſtula. Johãnes meſue. Eaſſta

nanre . fiſtula ẽ ex medicinis in quibus ẽ fidu⸗
¶ Succus autẽ eius emoꝛroſagijs que exna cia iuuamentox. Et eſt ſine nocumẽto
ribus confert.et fluidis paſſionibus venti cũ dnrena aeuit ate et moꝛdiſicatiõe ?⁊ omni exceſy⸗
aliquo vino põtico bibita.vel cim aqua ſi cõ ſi ledẽte: que poteſt ehiberi in oi etate.itaq;

tingant febꝛicitantes. ” pucnis et pꝛegnanibus. Conſñiat autẽ eius cle⸗
DP¶ Paulus. Cauda equinaminoꝛ curat ⁊ de eti in ſex pꝛietaribus. vt eaius arundo ſit
let antracem ſinnpta ⁊ emplaſtrata. groſſa plena ſplendens multi pondeqis. ct ſit
¶ Draſcoꝛi. Succus cius nanibbus ſanguine Pulpa eius ſplendẽs ⁊ pinguis.et haſia ex arũ

pꝛofluentem abſtinet. Diſſintericis cũ yvino bi dine ⁊ ↄſeruata in vaſis vitreatisẽ equalis cõ
bita medicatur.vrinam pꝛouocat.ſolia cius i⸗ plexionis ad latus caliditatis declinans. ⁊ eſt
poſita vulneribus recentibus paracoleſim fa⸗ Pumida in pꝛimo.ct ẽenitiua etreſolutiua cla .
ciunt.et radix ⁊ herba eius tuſſientibus ⁊ oꝛto riſicatiua ſ⸗ angumis. nocet debilibus habenw z e
noicis medicantur. conquaſſationibus opitu cibus vilcera lubꝛica. remouct᷑ ab ea he c nocu
lantur. dicitur vero ieiſlones velice et inteaſi mentum in pemittione mirabolanoꝛũ.ꝛ reu⸗
noꝛum ſolidare. barbari et aqua maſticis et ſpica et quãdoq;
FJ Serapion auctoꝛitate Dyaſcoꝛi. Quan 60 neccſſarium eſt addere lubꝛicitatem. ꝛ pꝛopꝛie
2glutinat vleera recẽtia.et ſiſintnerui ĩciſi cõ de amigdalis dulcibi ..et diuretica faciũt eaʒ
ſolidat eos.Et decoctio radicis ⁊ ſolioꝝ eius declinare ad vias vrine.quare neceſſe eſi eoꝛũ
contractioni anhelitus Et ſi potenter trita epulſionis conlerre.⁊ ipſa eſi de tarde ⁊ debi
et ſicca idem faciunt.Et quanco lit omplaſiꝝ liter ſolutionem facientibus. pꝛopter quod EL2 1
cum cis receniibus confert atiritioni lacertoꝝ miſcenda ſuntcum eq exrebus hobentibꝰ aaun
tatem: ſiue alhaſceet yſopus etem̃ vigoꝛant

O gnituin A1 aas opationé. mag aohuc ſi cũ quibuſdã er
Cap itulum * lu xctrem ſoluẽt ibue miſceatur. iplach aua

p.
„ „₰

4

⸗
Ne
N
6
i
ge

bi
un
e.

a

De Herbis.

caſei eſtnobilis opatiõis. ¶ Sera. b. aggre. nepaſſularũ. Octauũ ponderis ipſius denn

ca.chiarʒambeth.id eſt caſſia fiſtula.⁊ ſut can bit.et qũq; ponit᷑ loco paſſularũ liquiricia.
ne caue.quarum coloꝛ eſt rubeus ad nigge, „ —”

dinem decliuis.⁊ inter ipas ſunt lamine ex car
nenigra ⁊ panietes diuidentes inter eas.⁊ in⸗
tra laminas ſunt grana ſicut grana xilocara
cte ⁊ eiuſdẽ magnitudinis.ſapoꝛ eius eſt dul⸗
cis.⁊ coloꝛ eius eſt inter glaucedinẽ ⁊ ruboꝛẽ.
⁊ gffertur a babilonia ex terra aliemen. Et vir
tus eius eſt ꝙ ipᷣa eſt equalis complexionis et
electa.Ex illa eſt ꝗᷓ eſt in canna ſua interius ni⸗

gra grauis ⁊ lucida.Et qð deipᷣa vtimur plu

nnmü eſt caro.licet etiam coꝛtice aliquãdo.Et

8

° „ vr

reſoluit ⁊ extinguit acuit atẽ ſe anguinis.

Pprerationes.

Jobannes meſue. Eaſſia fiſtula müdificart

5

idẽ aucto. Aben Meſuay. Uirts eius eſt qu

ſanguinem. ⁊ remouet acuitatem eius.⁊ ſedat

Deputato f̃ᷣm arten.
¶ Et ipſa quidem mũdificat ſtomachũ:⁊ edu
cit coleram ⁊ flegma.⁊ illud operatur ſineno⸗
cumento.⁊ caret moꝛdicatione.
¶ Et ipſa quidem lenit guttur ⁊ pecttus.
I¶ Et reſoluit apata acuta ĩ eis.⁊ ↄfert calefa⸗
ctioõi renũ ſũpta cũ diureticis ⁊ infuſiõe liqͥris.
¶ Et pꝓbibet generationẽ lapidis ĩ eis.⁊ ↄfert

febꝛibo colerici. Et doſis ciꝰ ̃ᷣm Serapi. au⸗

ctoꝛitate Aben meſuay eſt a. ʒ.vi.vſq; ad.ʒ. x.
¶ Serapion auctoꝛitate Aben meſuay. Caſ

ſia fiſtula extinguit acuitatem ſanguinis.⁊ ſe⸗
dat apoſtemata dura que fiunt ex co.⁊ reſol⸗

uit apoſtemata dura que fiunt in gingiuis et
gutture quando fiunt cum co garganſmata
cum aqua arboꝛis vulpis ⁊ paſſulis.
¶ Et confert ictericie ⁊ doloꝛi epatis.et pur⸗
gat coleram aduſtam.⁊ molliſicat ventrẽ me⸗
diocri mollificatione.⁊ mundiſicat neruos.
¶ Auicenna li.ij.capᷣ.de caſſia fiſtula.Caſſia
futula eſt equalis in calidit ate et frigiditate et
humigditate.et eſt reſolutiua et lenitiua.et con
