no et oleo et ſuper locum dolentem ponatur.
¶ Kõtra frigidñ aſma det᷑ puluis eius cũ pul-

nere gentiane in cibis ⁊ potibo.
¶ Lotra epilentiã valet puluis eius in cihbis

d O H 8 —

„

De Herbis.

Iliue ante patreʒ. vel ganioſilon. Pli.
a. ganiſilon Herba elt faciens fioꝛem
ſicut butalmos:cuius ſtipites fſaciunt
ramulos plurimos.ſed ramꝰ poſt natus exce⸗
dit longitudine ante natũ.et ob hoc ſiliꝰ ante
prem vocat᷑.⁊ vocat᷑ ſil oculus chꝛiſii.
¶ Auli.in.ij.li.dicit ꝙ eſt planta que naſcitur
in vere.ei flos eius eſt ſimilis croco oꝛtulano

PHprerationes
¶ Auic. Decoctio aus cũ effundit᷑et aſpergit
ſuper moꝛſum vipere:ſedat doloꝛẽ eius
¶ Pli. Succus eius vel puluis curat fiſtulaʒ

Capitulum. cxcx
Iſtula paſtoꝛis.Pyaſco.ca almea.i.
* Lſiſtula paſtoꝛis. Habet ſolia ſimilia ar
nogloſſe:ſed anguſta et ſuper terrã ſpã
ſa haſtam tenuem ſolã vnius cubiti: et ſuper
ſpᷣm capitellũ floꝛem viridem ꝓferens.radices
tenues habet ſicut elleboꝛus odoꝛatas ⁊ viſ⸗
cidas ⁊ pingues.naſcitur in locis aquoſis.

Bperationes

¶ Oyaſ.R adicꝭ eius cũ vino bibita..i.⁊ mel
lis ʒ.ij.bibẽtibo lepoꝛẽ marinũ ⁊ miconiũ⁊ opi
um medicat᷑toꝛſionibus ſubuemt. diſſinterie
maxime ꝓdeſt ſola cũ dauco bibita equo põ⸗
dere ſingulare pꝛeſidiũ eſt.¶ Doloꝛẽ laterꝭ cõ

peſcit.ſtericas cãs ſoluit.ipᷣa hberba bibita vẽ⸗
trẽ obſtinet:mẽſiruis imꝑat:puſtulas catha⸗
plaſmatibo adhibita purgat.i¶ Gal.vi.ſi.far.
ca.damaſſionũ ſeu altiſmade.i.fiſtula paſtoꝛꝭ
hac herba narrat Dyaſc.qꝙ cius radix ſi bibit
ſanare diſſinterias.i¶ Uẽtrẽq; ſtringere ⁊ tũo⸗
res ſedare poteſt. Hos tñ hoc nõ expertiſumꝰ
azanr q bʒ quandã abſierſiuã virtutem
Aui. li. ij. ca. de fiſtula paſioꝛis.Uirtus ẽ ab
ſterſiua:reſoluit apoſtemata fluxa et grauia ĩ
vilceribus.
¶ Confert lapidi renũ:⁊ frangit ipᷣm decoctio
eius et radix ipſius ↄfert vlceribus.

Lapitulum. tt

ſingularitate ſolij appellata eſt.ex vna
deniqʒ virgula cubitali altitudiue.ſciſ
ſa gignunt᷑ folia.¶ Sera.li.agg.ca.ſarex ſiue
ſarax.i.ſilex.auc.Dyaſ.E ſt herbaque naſcitur
in montibus et locis petroſis.et non habet ſti
pitem neq; floꝛem neq; fructũ.et habet ſolia
que expandunt᷑ ſicut ale.⁊ odoꝛẽ nõ bonũ.Ra
dix eiusẽ nigra deſoꝛis longa a qᷓ multe oꝛiũ⸗
tur radicule:et in ſapoꝛe eiusẽ ſtipticitas:et

Eoe ſiue filex. Iſidoꝛ?. Filix eſt herba a

maius iuua mentũ qð eſt in radiceeius. ſapoꝛ

ama us panim habens ſiipticſtalie
iſie eſt filex maſculus. Cirtus eius ẽque exſic⸗

2
—

d4

De

bẽt coloꝛẽ rubeũ ſicut coloꝛ ſanguis.⁊ iſta eſt

2
„ S 2„ . .
* . X
.

foliũ.⁊ eſt herba que naſcit᷑ in incia in loc hu

cat ſiccationeſoꝛti ſinemoꝛdicatione⁊ lauat

et contoꝛtat virtutem.

Ppperationes.

Dxyal. Filer interſicit vermes cucm bi inos
⁊ potant᷑ de eo aurei qttuoꝛ eu mellicrato: et
interficit fetũ:ꝛ⁊ expellit moꝛtuũ.¶ Et cſt alia
ſpecies ſaraex qᷓ b ſolia ſilia ſupꝛadicte:niſi qa
hʒ plures ramoæ: ⁊ ſolia ei: ſũt altioꝛa ⁊ remo⸗
tioꝛa a ſtipite.: bʒ radices lõgas:⁊ coloꝛ earũ
eſt rubescũ pauca nigredine. Et q̃dã ex eis ha

filex femia.¶ Et radix ciꝰqñ miſcet cũ melle⁊
fit iohoc:ecpellit lübꝛicos lõgos.i¶ Et qñ dat᷑
mulieribo phibet impᷣgnationẽ:⁊ pᷣgnãti facit
aboꝛſumn. ⁊ q deſiccat᷑ ⁊ teri᷑ ⁊ cribꝛat᷑ ⁊ poni
tur de puluere eiꝰ in fiſtulis humidis:q̃n ſana

tio eſt difficilis curat eas.¶ Et folia eiꝰ tene⸗
ra recentia elixata ⁊ comeſta laxãt vetrem.

¶ Hal.viij.ſim.far.ca.de ſilice qð ĩcipit pteris
Pteris id eit filex.in radice dẽ hʒ virtutem.
¶ Intertficit em lumbꝛicos amplos ſi q̃ttuoꝛ
tragman põdus de ea in mellicrao qͥs aſſu⸗
mat. ſᷣm eundem aũt modũ embꝛiones viuos
coꝛrũpit:moꝛtuos vᷣo extrahit:⁊ nullũ mirum
eſt em̃ amara ſtipticitate participans ſoꝛtiter
ſiccatiua:nõ iñ eſt moꝛdax.¶ Similẽtᷣo buic
thilipteris filex femina noĩata habet virtutẽ.
cũ dicit in eodẽ capitulo. Yilices ſtiptice eiſtẽ
tes qualitate nõ imerito.¶ Pyarias⁊ dillin⸗
terias iuuant bibite.

.

. Capitulum. ecf.

—(Qlium. Serapiontib. sagrega. caßt

— Scetlis.aucio.yaico. Sedic id eſt

midis ⁊ palucoſis carẽs radice.colligun bec
folia in aqua ſuꝑnatantia.Eſt aũt optimum

qð eſt leue ⁊ albidũ vel nigroſuʒ nardi referẽs

odoꝛẽ ſine vlla ſalſedine ac diu multũq; reſer⸗
uans.Hãc herbã cũ indi colligũt inſerunt filo

lineo ⁊ ſiccãt eſtate.Aliqͥ eti illos ramos col
ligũt ⁊ ſic ſeruãt.Et q terra cũ oibus herbis

eſtate vi caloꝛis areſcit:niſi ſoco herbe aride
fuerint ꝑuſte:alio anno nulla generãt herbã⸗
Eſt aũt foliũ integti odoꝛis cũ ſuauitate ſuipti

cum ⁊ diu cũ diuturno odoꝛe.virtitem babet
ſpicenardi:quia ſimiuter eſt diuretieum.

Pperationes.

¶ Oyaſcoꝛides. Timoꝛiboculoꝝ clixum in
vino fomẽto adhibi.i¶ Puluerẽ eius i aqua
fricatum oculis ſuꝑunge ſolium maſticatum
diutius odoꝛem reinet:quod i veſtimẽtis po⸗
ſitum cum fuerit tincolas non permittit:cet ve⸗
ſtibus odoꝛẽ gratum reddit.i Dulti puta⸗
uerunt ſoliũ eſie nardi indici ſouu:ſʒ ſalluntur
¶ Et idem aucto. Galieni. Uirtus eſt ei limil

virtuti ſpice. Cerum eſt foꝛtioꝛis operationis
¶ Paulus capitulo de lolio caliaum elt in ſe

cundo.ſiccum in teruio

T

4

*π

—

FE =☛ S=S. ☛☚

„

De Herbis

AUmus terre.Pli.ca.de fumo terre. Ju
vmus terre qꝛ naſci ⁊ remittit᷑ a terra in
magna qntitate vt fumꝰ:naſcit᷑ a q̃dã
groſſa fumoſitate a terra reſoluta: ⁊ circa ſuꝑ
ficdem terre adherẽte:⁊ ſic ex actiõe calidita⸗
tis generat᷑. Debet em̃ viridis poni in medici⸗
nis.Et eſt ex eo aliꝰcui⸗flos eſt ſubalbidus ci⸗
nericius.⁊ alius cuius flos eſt pallens violace
us. ⁊ iſta eſt melioꝛ.¶ Sera.lib. ag.ca.ſterig.
auc. Dyaſ. Sterig.i.fumꝰterre herba eſt ſimi
lis paſtinace agreſti:niſi qꝛ magis eſt minuta
ea ⁊ qamarioꝛ:⁊ habet radicẽ cuiꝰcoloꝛ vergit

T albedinẽ.i¶ Et auc.Gal.Sapoꝛ eiꝰẽ ama⸗

rus ⁊ ſtipticus.virtꝰ eius eſt ca.⁊ ſic.in:ij.gra.
¶ Oyaſco.ca.de capnos ſᷣm rrãſlationẽ gre⸗
cã:q̃ latie fumarie ðꝛ.naſcit᷑ ĩ ſagete oꝛdeacea
ſilis coꝛiandro vel coꝛio herbe:ſ̊ mollis alba
2 cineroſa:⁊ multũ floꝛẽ habẽs⁊ purpureũ.

OPbprerationes.
¶ Oxaſcoꝛides. Caligines ocloꝝ detergit. la
cbꝛvymas pꝛouocat.vñ ⁊ nomẽ accepit.herba
ipᷣa comeſta vel bibita plurimã coleram ꝑ vꝛi
anm puocat.i¶ Platearius.Jumꝰterre qᷓnto
viridioꝛ tãto melioꝛ eſt:exſiccata nulliꝰ effica⸗
cie eſt.¶ Et pᷣncipaliter purgat melancoliam.
ſecũdario ſlegma ſalſum⁊ colerã.i¶ Cõtra ſca
biem datur ſuccus eius addito zuccaro cũ a⸗
qua calida ter in ſeptimana:⁊ optime purgat

bumoꝛẽ inducentẽ ſcabiẽ. Nalet idẽ ſuccus

cõtra ydropiſim ſi fiat ex eo ſyrupus.i¶ Con⸗
tra opilationẽ ſplenis ⁊ epatis dat᷑ ſuccus eiꝰ
addito ʒuccaro cũ aqua calida.quia ſumꝰter
re ventoſitatẽ facit: dandus eſt cũ aliquo re⸗
pꝛimente ventoſitatẽ:vt cſũ ſemine feniculivel
maſtice.¶ Auicẽna. Jumus terre dicitur eſſe

frigidus in pꝛimo: ſiccus in ſecundo.melioꝛ eſt

recens:acutus amarus.ſanguinem puriſicat.
In ipſo eſt frigus ꝓpter id quod eſt ibi de ſapo

re ſtipticitatis.⁊ caloꝛ pꝛopter illud quod eſt ĩ

ipſo de ſapoꝛe amaritudinis.ſʒ quali frigꝰ eſt
foꝛtius.¶ Bibitur ad pꝛuritum et ad ſcabiẽ.

Stringitq; gingiuã. Stomachũ conſoꝛtat.

O pilationes epatis aperit.Et naturam lenit.
Vrin am pꝛouocat.¶ Conſtantinus.unus
terre ca.eſt in.i.ſic.in.ij.gra.Unde confoꝛtat
ſtomachum:excitat apetitum ſuccus potui da
tus.ꝗ Coꝛpus a ſcabie ac pꝛuritu puſtuliſq;
mundificat.Coleram rubeã aduſtam purgat
Sanguinem calefacit. maxime ſi cum mira⸗
bolanis mitxtꝰſit. ¶ Dyaſcoꝛides quocq; dinit
q; fumus terre ſua pꝛopꝛietate mundat coꝛpꝰ⸗
ab omni humoꝛum putredine.

Capitulum.ccüj.

„„

Ne I Ii.

ð

NR

di ignẽ acceptũ ↄcipiãt. Jos eĩ ignis ẽ

functi.¶ Gal.Cõplexio eoꝝ frigida et hũida
multũ ꝓpter h ſũt ꝓpe medicinas moꝛtiferas et
ꝓpꝛie qrũ ſubſtãtie admiſcet᷑ aliq̃ putrefactio/

DOperationes

¶ xEt dirit Hal.inli de dieta. Goni excis ſũt
nõ nociui ⁊ ſũt fri.⁊ ſi qs vtiteis nimis gene⸗

rant humoꝛes malos.Et ex eis ſunt ſpẽs male
moꝛtifere.⁊ iam vidi hboĩem qͥ paſſus eſt ab eis

anxitatẽ anhelitus et coartationẽ ⁊ ſincopim:

⁊ ſudoꝛẽ frigidũ.⁊ euaſit poſtq; potauit vinũ ĩ
q̊ decoctũ fuerat pulegiũ:⁊ ꝓiectũ ẽ ſuꝑ ipſuʒ
baurach:⁊ ſic euomuit fungos illos ex qbege
nerati fuerũt hũoꝛes groſſi in ſtomacho q Cñ
qͥ fügos comedit:ſibi accidit ex eis colica ⁊ ſuf

focatio ⁊ via tardãdi nocumẽtũ ipᷣoꝝ eſt dare

in potu vinũ purũ:aut aquã ciceris cũ aceto ⁊
ſale et decoctiõe ſaturegie et oꝛigani ⁊ ſtercus
galline cũ aceto mixtũ ⁊ melle et facto inde lo
boc.i¶ Et fungi qͥdẽ nutriũt nutrimẽto ſuper⸗
fluo:niſi qꝛ ſunt viffi cil digeſtiõis:et egrediũ
tur cũ ſtercoꝛe integriſine mutatione.Et nimi
etas fungoꝛũ generat ſtrãguiriã.¶ Etidẽ auc.
Aben meſuay. Meliꝰẽ ꝙ fungi pᷣmo coquãt
cuʒ piris ſicc aut recentibe:⁊ bibat᷑ poſtea vi
nũ purũ.E t ꝓpꝛietas eoꝝ eſt ꝙ generãt ſuffo⸗
catões.i¶ Gal.vij.ſim.far.c.mikite.i.ſungi fri
gidi ⁊ hu.ſufficẽter ſunt:vnde ⁊ ꝓpꝛie dclictcri
oſaʒ vᷣtutẽ attingũt ⁊ maxie quecuq; naturaʒ

ſ

7 .

Angus. Iſi.Jungi dicuntur eo ꝙ ari

yvñ ⁊ eſea fulgo ðꝛ:eo lit vomes ignis
et nutrimentũ. Alij dicũt fungos vocatos eo
ꝙ ſunt ex eoꝛum genereqͥ dã interepti.vñ ⁊ de

B

N ℳ

pymixtaz hñt putredinali alicui qᷓlitati. ¶ Et
idẽ li.ij.ve cibis.ca.deſungꝭ. Jungi bñ bulliri

vel decocti in aqua veniũt ꝓpe edulia apoya:
nõ t ſic tm̃modo vtuntur homines.
¶ Preparãt aũt ⁊ comedũt mitiſoꝛmiter:fleg⸗
maticũ aũt eſt qdð ex ipſis nutrimẽtũ eſt.et pa⸗
lãqð frigidũ et humidũ:et aceidit ex ipſis ma
lus chimus.maxime qͥdeʒ ergo innocui alijs
fungis ſunt boleti ¶ Et ego vidi quoſdaʒ bo⸗
letoꝝ qͥ innocuiſſimi vident᷑:cũ plures nõ be⸗
ne coctos comedũt. Unde quendã ex eis vidi
afflictũ in oꝛe ventnis:et grauatũ et anguſtã⸗
tem et vix reſpirãtẽ:ct ſpiriru deficientẽ et frigi
dũ ſudantẽ:et vix ſaluatũ per oblationẽ ſedan
tiũ groſſos humoꝛes qualeeſt oximelper ſe.⁊
cũ vſopo et oꝛigano mediocriter decoctis in
ſipſo ¶¶ Etem̃ ille ſumpſit et vomuit huiuſmodi
ſpumã.poſtq; vomuit comeſtos fungos:iam
aliqualiter in ftegmaticũ chimũ ſuffocantem
et frigidũ et groſſum permutatos.

¶ Almãſoꝛ trac.iijca.de fungis. un gi tube
nbo valde ſunt deterioꝛes.quoꝛũ quida homi
nes ſtrangulant atq; occidut.qui autẽ ex illis

boni exiſtunt in coꝛpoꝛe:viſcoſum generãt fle⸗

gma.¶Et eſt aliud genus fungoꝛũ qð cõiter

nominatur

bera. pꝛo quibus lege capituluʒ

Capitulum. cciiij .

rofili. inlo. lib. xif.

Bariofilũ radũt in in⸗
ia gigni piperis granis
imile gradiꝰ fragiliuſq;
Aduehit᷑ aũt odor gra
Fert ⁊ in ſpinis piperis ſi
mnmilitudinẽ pᷣcipua ama⸗
ſiſq; cipꝛi mõ:ramis tniũ cubitoꝝ: coꝛtice palli
do.radice lata lignoſaq;:buxei coloꝛis.hac in
aqua cũ ſemine excepta ĩ ereo vaſe medicamẽ
tũ fit:qð lition appellat᷑. Plateanꝰ.HGario⸗
fili quidẽ ex oꝛigine ꝑfecti ⁊ acuti ſapoꝛis ſunt.
⁊ hi ſũt ca.⁊ ſic.in.iij.gradu.Quidam remiſſio
res habẽt q̃litates.⁊ bi in ſecũdo gradu iudi⸗
cant᷑. Sunt aũt fructus cuiuſdã arboꝛisĩ In
dia.qui maturi collecti ꝑ annos quinq; ſernã

—

tur. Per decẽ vero ſine coꝛruptioõe:⁊ hocin llo
co ſicco tempcrate:qꝛ multum bumido putre

ſcunt. In multũ ſicco areſcũt ⁊ coꝛrugat᷑. Eli⸗
gendi aũt ſunt qui in ſuꝑſicie habẽt aliqᷓntulũ

planiciẽ:⁊ qui ex impᷣſſide vnguis aliqͥd humi

ditatis emittunt. ⸗
OPDperationgñes.
¶ Platearius.Gairofili habẽt virtutẽ confoꝛ
tandi ex aromaticitate:diſoluendi ⁊ cõſnmẽ⸗
di ex qualitatibo:ad doloꝛẽ ſtomachi ex frigidi
tate vel ventoſitate.i¶ Conſerũt ad cercbꝛum
conſoꝛtandũ.Contra fluxũ ventnis ex acumi⸗

ne medicine.Lontra cardiacam et ſincopim.

¶ Dyaſcoꝛides.Garioſilũ calidum eſt ⁊ ſiccũ
in ſecundo gradu.ponitur in collirijs:quia vi
ſum acuit. Potatũ vero nauſeã pꝛohibet. Pti
ſicos iuuat. Huius arboꝛis gumma vires ha

bet vt therebẽtina.¶ Auicenna. Garioſfilꝰ ca

lidus eſt⁊ ſiccus in tertio gradu.Coꝛꝑis odo
rem bonũ efficit. CNiſum acuit ⁊ cõfert panno:

conſoꝛtat ſtomachũ ⁊ epar:⁊ confert vomitui

⁊ nauſee.¶ Conſtantinus.Garioſili calidi ſũt
et ſicci in ſecundo gradu. Stomachumꝛ epar
et interioꝛa cum ſua aromaticitate ↄlſoꝛtant.
ventrem conſtipant.cibum digerunt.
¶ Serapion auctoꝛtate.Hachin. In gredit
in medicinis que acuunt viſum. remouet nãq;
obſcuritatẽ viſus:⁊ coſert ſebel ⁊ gluten ganio
fili eſt ſimile glutini albotin.

¶ Idem auctoꝛitate Raſis.Garioſili conte⸗

runt ſiomacho ⁊ epati.confoꝛtant coꝛ et ſtrin
gunt ventrem:⁊ digerunt cibun.
¶ Et auctoꝛitate Aaac. Quando bibitur ex
garioſilo.ʒ.quinq; cum lacte in ieiunio:coꝛro
boꝛat poteniiam coitus.

Capitulum. ccv.

*

—

te

on

d

De herbis.

N. SSS

—

iofilata. Dyaſc. Eſt herba ſimilis
P agrimonie:cuius radix odoꝛem habet
garioſfiloꝛũ:dicta a quibuſdam ſana

munda et enancia et pes lepoꝛis et oculus le⸗

poꝛis.ca.eſt ⁊ ſicca in ſecundo gradu.
HPHperationes

¶ Herba ipſa trita etſuccus eius fiſtulis inie

ctus ſanat ipſas. Silr operat᷑ oꝛe captus

¶ Ad menſtrua puocanda fiat ſomentũ exaqᷓ

decoctiõis cius.¶ Cõtra colicã et ad digeſiio

nẽ cõfoꝛtandũ detur vinũ decoctionis cius.

¶ Bal. xi. ſim. far. ca. Qapagũ.ioculos lepo⸗
ris ſiue gariofilata:ſiccatiue virtutis eſt: vt qͥ

fm ventre reumata habet lufficienter ſiſtat
Capitulum. (w

la.E ſt ex ea q̃ accipit᷑ ex arboꝛe ſua re⸗

. O Alla Sera.li.ag.auc.Dvaſco.ca gal

cens:immatura:parua. rotuda:modo
ſa:nõ ꝑfoꝛata et grauis.Et ẽ alia q ẽ leuis ꝑ⸗

foꝛata:ſed pꝛima medicinis ẽ cõuenientioꝛ.
¶ Idẽ auc.Galł. Uirides ex gallis ſunt acei be
płimũ q eſt in ci ſubſtantia terrea.⁊ ſopoꝛ eaꝝ
ſtipticus multũ.vᷣtus eaꝝ ẽ fri in ij.gra.⁊ ſicca
in ij.¶ Pli. Palle fructus in Syria et Egip
to copioſius eliſiit.

Operationes

¶Dral Oẽs ſpꝛs gallag ſunt ſtipilce foꝛtir A

q̃ qñ terunt᷑ ⁊ pulueriſant᷑ ſuꝑ camnẽ ſuꝑfluã ᷣ

lent eã. ⁊ cõferũt ad vlcera coꝛroſiua.¶ Et pio B

bibent hũiditatẽ q̃ currit ad gingiuas:⁊ cõfe⸗
rũt alcole.i Et qñ accipit id qð ẽ intra gallaʒ

2 ponit᷑ in coꝛroſurã dentꝭ ſedat doloꝛẽ eius.

¶ Et qñ cõburunt᷑ ſuꝑ pꝛunas et extingunt᷑ in
accto et ſale ſtrin gũt fluxũ ſanguinisi Et de
coctio gallaꝝoñ ſit ſeſſio in ea cõfert exitui ma
tricis et curſui bumiditatũ antiqᷓ et exitui ani.
et qñ inſundat᷑ in aceto aut aqua nigrificant
capillos.i¶ Qñ pulueriſant᷑ et dant᷑ inpotna
qua velvino ↄferũt hũiditatib vlceꝝ inteſtio
rũ:a fluxi antiq̃ ⁊ ſunt ↄueniẽtes in cibis coꝝ:

2 ſir qñ coquit᷑ cibꝛcoꝝ in aq̃ in qᷓ bulicrint.

¶ Et vlj quidẽ ad miniſirade ſunt ad ſiipticã⸗
dũ:retinendũ et deſiccãdũ ⁊ infrigidãt ſatis.

(Et dicit Sera.auc.Gal.q vᷣtus eqꝝ ſcdᷣa ẽ

reꝑcutit et ꝓhibet et aggregat. tertia vᷣtꝰ foꝛ
titicat mẽbꝛa fluxa debilia.⁊ ꝓhibet oẽs egri⸗
tudines q̃ fiũt ex hũoꝛũ diſſolutiõe:⁊ coꝝ fiuxꝰ
ꝓhibet ¶ Conſiã.in li.gra. Dalla fri.ẽ in.ij.lic.
in. in. Huius quedã ẽ nondũ moatura.q bulla⸗
ta ẽ nec ꝑfoꝛata.Altera vᷣo matura tumoꝛiac

ruboꝛi pertinens.

Ideoq; minꝰ frigiditatis ⁊ ſtipticatis habet.
¶Pec vſta ſanguinolẽta valet egeſtiõi:⁊ deq̊

cũq ioco manauerit ſanguis finxui:ſciſiuras

qz calcancoꝛum ſanat:ct labioxꝝ fiſſuras curat

n in

D
E

Deniq; valet galla locis b repugnatio ⁊ cõ
ſiipatio acvelſiccatio ſũt opoꝛtuna¶ Platea.
Balla ſri.ẽ⁊ ſic.iniiij ãdu.In aſia reꝑi ꝑua⁊
nõ ꝑtoꝛata. Inter hae groſſioꝛes plus valẽt.
babẽtq; vᷣtutẽ ↄſtrin gẽdi.valet õ fiuxũ ventrꝭ
diſſinteriã. fiuiu ſanguinis e naribo.puluis
eius vnlneriba ſuꝑpoſitus ea conſolidat

Lapitulum. wij)
Albanũ. Sera li. ag. ca. NHene albegi
i.galbanũ.auc. Dvaſ.Galbanum eſt
gumi plãte cuiuſdã ſilis ferule in ſigu⸗
ra ſua.Et meliꝰ ex co eſt illud qð eſt munoum

ſile olibano aut armoniaco adherẽs manui.

nõ hñs aliqͥd ligni nec ſemiĩs eiꝰ.plãta ⁊ lignũ
thũt grauẽ odoꝛẽ.ct nõ ſut nimis ſicca. adulte
rat cu reſina piniq̃ admiſcet᷑ cũ fabis fractis et

armoniaco. ¶Hal vii im. ſar. a. galbanum
fFfmmtranſi.gre.Palbanũ opos ẽ ferular plan⸗

te mollitiue ⁊ dy aloꝛelice eiñs vᷣtutis. Et crit
ytiq; in caleſaciẽdo.ex.iij.grad.incipicte vcl in
ij.cõpleto.exſiccãco vero ex.ij.incipiente.

¶ Actoꝛ. Halbanũ eſt ſuccꝰ ferule.ſicut dicit

Iſico.de qͥ.:..tcrula.ccxiij.ca.dictũ c.Pli.lib.
1i.Dat ſxria in amano mõte galbanu reſine
moco.qð malime laudãt cartilaginoſuʒ ⁊ pu
rũ ad ſilitudinẽ armoniaci:mimeignoſum
Aculterat᷑ aũt ſlaba aut ſa gapeon. ¶ DPxalſ.
ca. gal. Galb anũ lachꝛ mu ẽ cmuſda habe ſi⸗

. —

—
—„ 1

mil ferule qᷓ ĩ nicomedia naſci᷑ ⁊ ſjnia.cuiꝰ cſt
optimũ q; ẽ mũdiſſimũ ⁊ ſile armoniaco ⁊ ihu
ri in coloꝛe hũs grana vt faba. Adulteraæt̃᷑ at
reſina et faba diuiſa⁊ gutta armoniaci ¶ Pla
te. Galbanũ ẽ ca.in ij.ꝗ̊.hu.i.i.Liq̃r ẽ qͥ in eſia
te a frutice erũpit:⁊ circa fruticẽ ↄdẽſat.Qui⸗
dã etiã coꝛticẽ findũt vt mag eſfluat. Sophi
ſticat᷑ aũt ex immixtione minutoꝝ lignoꝝ.Alij
do miſcẽt puluerẽ colofſonie:⁊ fabas fractas.
Eligendũ auũt eſt qð albũ eſt ⁊ puriꝰ Habetq;
virtutẽ attrahẽdi ct diſſoluendi:cõſumendi et
leniendi:maturãdi:relaxandi.

Pperationes
¶ Sera. auc. Dyaſ.Qlirtus ẽ ei calida:ignea:
et dyafoꝛetica.¶ Cõtra aſma frigidũ dent᷑.ʒ.
ſij.cũ ouo ſoꝛbili vel aqua oꝛdei.ↄtra litargiã
ponat᷑ ſub carbonib:et recpiat patiẽs fumũ.
tra ſuffocationẽ matricꝭ idem fiat per embo
tum ponatur inferiꝰ.i Cõtra ſplenis duriciẽ
poni in aceto ꝑ tres dies ⁊ noctes:: poſtmo⸗
dũ fiat decoctio.deinde coletur et colatura in
mũdo vaſe ponat᷑ addita cera et oleo et picu⸗
la:et fiat emplaſtrũ ſuperante galba no.vel ce
rotũ ſuperãte cera.vel vnguentum ſuperante
oleo:ſed melius ſi fiat emplaſtrum ita q acce⸗
dat ad ccrotũ ad menſirua puocanda:et fetuʒ

moꝛtuũ :ct ſecundinã educendã: ſiat naſcale cũ
ceo extincto in oleo. ¶ Ad apoſtemata matu⸗
randũ et rumpẽdũ ſuꝑponat᷑ ad lumbꝛicos oc

cidẽdos dentur pillule ex galbano intincte in
melle. ¶ Dyal. Appoſitũ naribo fumigio ⁊ ſup
poſitũ menilruis imperat.aboꝛſum ſacit.ace⸗
to et nitro mixtũ lentigines tollit:vt granũ fa
be glutitũ tuſſim medet᷑.¶¶ Diſnoicis ⁊ alma⸗

ticis opuulat᷑E x alto cadẽtiũ cõquaſſatioõib⸗

ſubuenit. Cũ vino ⁊ myrrba bibitum venenis
occurrit. Infantes in vtero moꝛtuos acceptũ

excludit. Impoſitũ doloꝛem lateris mitigat.

Toꝛtiones ſpargit. Epileticꝭ vtiliter adhibet᷑

¶ Plateari. Contra alima frigidum dat᷑ cum

aqua oꝛdei:Cõtra litargiã ſuꝑ carbones po⸗

nit᷑:et patiẽs fumũ recipit. Ad apoſiema rum

—

pẽdũ et maturandũ ſnꝑponit. Ad lumbꝛicos
occidẽdos:dentur pillule ex eo melle inuncte.
valet ⁊ in emplaſtro ↄtra ſplenis duriciem

¶ Eonſtan.in li.graduũ.Dalbanũ eſt calicuʒ

in tertio gradu. ſiccuʒin ſecundo. Cathaplaſ⸗
matũ cum raphano et aceto ſoꝛdiciem pultu⸗
larũ mundificat:Tulſlimq; et anhelitũ tollit.

Epitima ſuꝑpolitum reptilium moꝛſibarepu
gnat. ¶ Suꝑ dentes dolctes ac coꝛ oſurem

bũñũtes poſuũ cos curat.Sivero chᷣ ſo:uxino
pꝛcgnati v eiur:moꝛtuuũ ccleriter erpellit: ⁊ la⸗

boꝛolſis ctia ſp aumatuie lubuenic

2„
6

De Herbis.

ran ſiomachi ex frigida cauſa vel exventoſita
tedat᷑ vinũ decoctionis ciꝰ.¶ Ad cenbꝑʒ con B
ſoꝛtandũ.nanbo applicetur.Contra cardiacã

paſſionẽ ct ſincopim dctur puluie eius cũſuc⸗
co plantaginis.¶ Kontraſetoꝛẽ oꝛis accipe
galangam et coque in vino:⁊ poſtea det᷑ pati
entiadmodũ ſyrupi quolibet mane: et nemo⸗
uet fetoꝛem oꝛis.
Serapi.E ſifaciens bonũodoꝛc.Et cẽõne⸗ D
nit flegmaticis ⁊ hbumiditati qᷓ generatur in
ſtomacho.Et ſacit digeri cibũ ꝓpter ſuam ca⸗
lefactionẽ et ꝓpter ſuam diſoluiiont᷑ in flema
te. Et cõuenit colice:i¶ Et facit odoꝛem oꝛis E
donũ et calcfacit renes:⁊ cõmouet ſpemma.Et·
1 quando fruſtum ex ca tenetur inoꝛe ſacit en
ctuationem magnam.Unde cõuemit ſtoma⸗
H cho et digerit cbum aniquematerie.et coue⸗
4 nit frigiditati renum. .
6 ¶ Etidem auc. abenmeſuay Eſt c ct ſiin 5
u . . gra.et eſt cõueniens habenti colicam ex vẽ
6 toſitate.nam frangit omnem ventolitatem et
n cõnenit habẽti eructustiones acctolas
¶ Coſtã.vbiſupꝛa.Gal ga ẽ in tertio gra.ca.

eecctſic. Stomachüu fiegmaticũ cõloꝛtat. Uirru B
H ttrttem digelinà adiuuat. Uentoſitatem diſtols

uit. O Sodonicrũ reddit. Curat colicam. Re/
; —ð - iingcs (alclacit:ct anget bidinem.
0e ☛Alãga. Aui. Balanga ẽſiuſta inno⸗ M- .
ein I luta rubea nigra.in.i.grað.ca.cſl. ac. 4 A .
. W'ſic.et eſt ſubtile reſolutiuũ.Dyal.dicit ES WWWE
4es cp eſt ra dix q̃ reꝑitur circa arboꝛis pedẽ in ꝑer — N T+T+ℳ W
in ſia. qd patet ex eo ꝙ babet interius radicẽ q̃n O
a diãa etiã terra adheret ci.pt aũt ſeuanꝑ qͥn 4,
ſp Gq a nnos.Eſt aũt cligẽda ſubrufa⁊ in ſua ma
nis uerie põderoſa.⁊ ctiã acutũ hñs ſapoꝛẽ̃.Etq̃
Nfi. ? ꝑfoꝛata:et ſacile in puluerẽ ſoluit᷑ abijciẽda ẽ
r. Tirtutẽ bʒ cõſoꝛtãdi ex aromaticitate et diſ⸗
R ſoluẽdi ⁊ cõſumẽdi ex qlitatib. Solet aũt ſo
aua⸗ ppiſticariex admixtione iunci hñs radicẽ toꝛ⸗
ero tuoſam et etiã ex admixtione biſtoꝛte.vinoſci
un tur aũt quia iunci radix inſipidũ velſalſuʒ ha⸗
. bet ſapoꝛẽ biſtoꝛta põticũ.Galãgavero aro⸗
ur matici et acutü. Aln ſophillicant hoc modo.
pulueriʒãt optimũ galãga:⁊ piper cõficiũt cuʒ
e. accto:et imponũt radicẽ iunciꝑ noctẽet cffici
tur acuti ſapoꝛis:ſed dinoſcit᷑ qꝛ interiꝰ inſipi⸗
re di ſapoꝛis ẽ. galanga do acuti. Secra.l.agg.
r ca. galũgen. i. gala nga ẽ yena in groſſitudine
caſſie lignee.et coꝛtex ceius ẽ rubeus intcri pu
. . rulentus. Defertur ex ſyria. ca. E et ſic. iterio . A
. Pperätiones H R
4 A ¶ Dxal.Addigdſiionẽ conioꝛtandã et dolo Capitulum. ccix.

Lonltan. pfoꝛtat rig
duũ ſioma. groſſumq; digerit cibum. Epaticꝭ
cardiacis ꝓpter colerã nigrã ac fiegma.panen
tibus ſubuenit.¶ Nanbus applicatũ opilati⸗

Trattatus

atolus glãdiũ ſ latioꝛa. ſapoꝛẽ acutũ
F hũño. Hallitricũ qð alio nomie ðꝛ galli
cẽtrũ eit ca.⁊ ſlic.in.ij.Actoꝛ.Gallitricũ ẽ qð

6 eſt hs lo. ſimili

alio noiĩe pollitricũ vocat ꝑ annũ fuat᷑. Uinu

tẽhʒ ↄſumnẽdi:calefaciẽdi⁊ reſoluẽdi. Jolia et
ſemẽ in mecicinis vtunt᷑: in hoꝛtis naſcuntur
Operationes

Jo mẽtũ ex aq̃ decoctiõis ciꝰ factũ matricẽ
optie mũdificat:ꝛ⁊ mẽſtrua ꝓuocat.¶ Decun⸗

dinã educit. Fetũ moꝛtuũ expellit. Succ⸗folio

rũ eiꝰ cũ ſeĩie ſaxifrage ⁊ maratri ſumptũ valet
calculob.¶ Cinũ decoctiõis cius bibitũ ꝓuo⸗
cat ſudoꝛc:⁊ ↄſumit fliegmaticos humoꝛes

S allitricũ ↄſoꝛtat et adinuat frigi

onẽ nariũ ac cerebꝛi aperit.

Allitnicũ agreſte. late. Hallitricũ a⸗
greſte ẽ herba folia hñs ſilia pdicti.ſed
¶ V maioꝛa et latioꝛa paꝝ.ca.⁊ ſic.in. ij.·
DHDoperationes

a Dxal Qinũ decoctiõis gallitrici agreſtꝭ va

let oĩbo fehꝛicitãtibo. ¶ Opilationẽq; iylenis

⁊epatis aꝑit.Cõtra antiquũ alma dak. habet/

em ꝓpꝛietates ⁊ vᷣtutes oẽs ballitnici pꝛedicti

N
W
8

— Now, -

I1Qadiolus. Iſido. Gladiolus dicitur
O eo q ſit folis gladio ſimilibi tvrſo cu
VVbitali: foꝛibo purpureie. Dysl. ca. de⸗
xenis.i.gladiolus.dexeris habet ſolia ſimilia

Riineſe latioꝛa ⁊ acutioꝛa:⁊ haſtaʒ in medio

olioꝛũ cubiti vnius lon gã et groſſam: in eui⸗
vᷣgis ſunt capitella trigona ſub ipſis floꝛes ha
bens purpureos in medio feniceu coloꝛem:ſe⸗

men eius in folliculis eſt ſile cucumeris:ſemini

rotundũ et nigrũ:guſtu viſcidum. Radix eſt il
li nodoſa longa et rufa. Pli.capᷣ.de gladiolo.
Gladiolum om̃s nouerũt.Oladiolus dicitur
q ſit folus ſimlibo tyrſo cnbitali.ſioꝛibus pur
purcis. Ex ſinonimis ſciendum ꝙ acoꝛus eſt
gladiolus. Sunt enim quattuoꝛ herbe in foꝛ⸗
ma ſimiles valde. Sed acoꝛus diſcernitur ci⸗
trino floꝛe mubeaq; radice Spatula fetida ma

lo diſcernitur odoꝛe:et caret floꝛe.yris fio⸗

rem gerit purpureum. yreos album. ladio⸗

lus habet eroceum:ſed ſpatnla fetida album

Dicitur autẽ bulbus omnis tunica radix.Et
vero moderni medici qñ ſimpliciter accipiunt
pꝛo radice nairili. .

DOperationes

¶ Dyaſ. ulneta capitis optime curat fractu
ris medetur.oſſa confracta excludit.omnia in

fixa coꝛpoꝛi cuocat impoſita.ſi vᷣo panes traſ⸗
floꝛum ei addantur. et radicis centauree par⸗

tec quinq; et mel ſufficiens et acetum.cet vt ca

thaplaſma imponatur tumoꝛes et duricics
ſpargent. bibitum conqu aſſationes reſoꝛmat
latenio voloꝛem tollit. Stranguinijs ⁊ ſciani⸗
cis optime opitulatur.

¶Radix eius fuxũi ventris ſiringit cũ dulcoę
re et aqua maritima accepta.ſemen eius diu
reticuʒ eſt.quod valet obulo vno accepio:gut

J. i. cum vino omnia vt ſupꝛa facere poteſt.

Cum aceto bibitum ſplen ſiccat

¶ Itẽ radix ex vino potata vencna deſtruit et
mẽſtrua ꝓuocat. trita vᷣo et in modũ ſomenti
poſita furüculos et ſpinas ve coꝛpoꝛe extrahit
et omnem duriciem diſſoluitt.

venenũ plicit. Jetum ⁊ menſirus⸗ ꝓuocat. Itẽ

nita et unpoſita ſurunculos et ſpinas ex coꝛ⸗

poꝛe extrahit:et omnem duriciem diſ oluit. ⁊
iapoꝛt.—
¶ Konſtan.vbi ſupꝛa. Gladiola.i.rcoo ẽ ca⸗

lda in ſecundo gradu. Doloꝛem neruoꝛuʒ de
flegmate mitigat. Luſiimq; diuturnaʒ placat

„
*

æt ſcreatum facilem reddir.
¶ Groſſos pectoꝛꝭ tumoꝛes attenuat cũ ace⸗

¶ Pli.li.xxi. Radix cius potata cum vino ad

3

A
tc⸗
ies

e

te!
ni
d d
e
079
,

0 „

4

—

to potata moꝛſusreptiliũ ſanat.ſpleneticꝭ ſub
uenit. ſnaſmum ac nigoꝛẽ febꝛium arat

Capitulum. ctxij.
6= grana

tus feminini generis arboꝛ eſt. pomuʒ
vero neutri.ſq; malogranatum. Se⸗
rapion li.aggre.ca.Hurnam:id eſt granatum
ſunt ex eis acetoſa et dulcia.et virtus cuiuſcũ
q; illoꝛum eſt ᷣm illum ſapoꝛem.et ſapoꝛ ipᷣiꝰ
granati totius et granoꝛũ ipſoꝛũ eſt plus ſtipti
cus q; ſapoꝛ ſucci eius et pluris deſiccationis
Coꝛtex vero eius in boc eſt foꝛtioꝛ grano ipſi⸗
us.Et coꝛpus granati qð cadit ab aꝛboꝛe eſt
plus ſn hoc q; coꝛtex.Et idem aucto. Dyaſco
ridis.Omnia granata boni chimi.alienus
viij.ſim. farmacoꝛũ.ca.de granato. Malum

granatum omnium ſtiptica participat quali⸗
tate:non tamen dominante in omnibus.que
dam enim eoꝛum ſunt acida: quedam dulcia
plus qꝙ;ᷓ auſtera. Et iuuamentum vniuſcuiuſ⸗

q; eoꝛum ſᷣm pꝛedominantem neceſſe eſt fieri
qualitatem. Dictum eſt autem in.iiij. hoꝛuʒ li⸗
bꝛoꝛũ de dulci ſapoꝛe et auſtero. Unde ex illis

eſt tibi ſilogiſare.ſunt autẽ girgata ſucco ſti⸗
pticioꝛa et ſiccioꝛa. His vero adhuccoꝛtices
qꝛ vocant᷑ ſidia lſimilis aüt yirtutis coꝝ ſunt.

Auicen.liij.ca.de granato.Granatum illud
quod eſt dulceeſt fri.ad pꝛimũ.⁊ hu:in ipo ⁊ a
cetoſum eſt fri. ꝛſiccum in ſecundo.

Operationes
¶ Idem. Acetoſum repꝛimit colerã⁊ ꝓhibet
curſum ſuꝑfluitatum ad viſcera:⁊ ꝓpꝛie vinnʒ
eius:⁊ in omniboſuis ſpecicbus vſq; ad aceto
ſum ẽ abſterſio cum ſtipticitate.
W¶Brana granati cum melle liniunt᷑ ad vlcera
fraudulẽta.⁊ eiꝰ c apitapᷣcipue ad vlcca adu⸗
ſta.¶ Et dulce quidem leniſicat.muʒum ve⸗
ro ẽ magis iuuatiuum ſtomacho qᷓ; poma vel
citonia:ſed eius granumeſt maluʒ.⁊ quod de
partibo eius magisſtipticum eſt capita ſunt:⁊
grana eius ſtiptica ſunt:ſiueſint grana dulcꝭ
aut non dulcis.
¶Branagranati cũ melle ↄferũt doloꝛi auris
Et ſunt iuuamentũ interioꝛi narium.
¶ Etcõferunt granagranati cõtrita ⁊ cõpoſi
ta cum melle alcole linita. Et ſi granatadul⸗
cia coquant᷑ cũ vino deinde terant᷑ ſicut ſunt:
et fiat ex eis emplaſtrum auri conuenit apoſte⸗
IEt iunamẽtũ granati et rob acetoſi ꝓpꝛie cõ
uenit colere.ſuccus acetoſi conuenit vngule.
Acetoſum exaſꝑat pectꝰ et dulce lenit ipſum:
⁊ ↄfoꝛtat pectꝰ.et qñ dant᷑ in potu granagra⸗
natoꝝ cũ aqua plumialivalẽt ad ſputũ ſangui

nis. Et ipᷣm totũ confert tremoꝛi coꝛdis.et ab

ſtergit os ſtomachi.¶ Rabi moyſes allegan⸗
do Galie:Granatũ ꝓpꝛictatẽ habet miraculo
ſam:quia non facit cidbum coꝛrumpi in ſtoma
cho:et acetoſum coquinatũ cum cibo non fa⸗
cit cibum in ſtomacho coꝛrumpi. WU

¶ Radicœs gra nati acetoſi valent contra ⸗
mes vel lumbꝛicosqui vocantur cingulumv?ł½

folia in hunc modum adminiſtrata. Re.radi⸗
cum minutarum granati acetoſi.et radicũ ra⸗
peſte.ã. M. i. piſten:extractispꝛius tamen fuᷣ
libus exiſtentibus in pꝛedictis radieibo et buli
ant.poſtea cum media quarta vini greci vel al
terius vini optimi albi vſq; ad conſumptionẽ
medietatis vini:et in fine ponatur.ʒ. F. pipenꝭ
mgri triti:et coletur per pannuʒet ꝓpinetur a⸗
ctu ca.patienti in media noctis.et poſt eiꝰ aſ⸗
ſumptionem nõ doꝛmiat.i¶ Sera. auc. aben
meſuay.qũ acetoſum ſumu confert fluxui ſto⸗

machi qui accidit a colera et ſincopi:que acci

dit ab eademet puocat vninam. ¶¶ Et auʒ ſub
tilitate ſue acetoſitatis ↄfert vngule oculi q̃n
go ſit collirium cum eo. .

Capitulum. cxii

.

=
y

Trattatus

) de nitera. dicit ꝙ, eſtbeteramen. Eta
WMVYꝰ pud ſera. auc.ouiuſdam vocat᷑ airac.⁊

tur bel.⁊ eſt arboꝛ ſpinoſa.Ei⸗lignũ ẽ rubeum

vel purpureũ. Scom almanſorem bʒ floꝛẽ cis⸗
trinũ.in barbaniavocat᷑ aldani.ingredit᷑ intro
ciſcis andromaci tyriace maioꝛis.Cuiue loco

ponit Rui.fructũ altẽbut. Sera.li.aggre.ca.

ma hat. Mahat ſunt vene arboꝛis granati ſil
ueltris q naſcuni in ſeni vltra mare ⁊ in coꝛaſ⸗

cẽ.⁊ ſunt vene groſſe albe colligut in baſmen.

Et eiꝰmalagra nata ſũt ſicut malagranata do
bedinẽ et vn iditatẽ. Et inter maluʒ eius ſunt
grana nbea rotũda in magnitudine ſeminis
lentiſci. et dimittunt eum in coꝛticeſuo:quan
do egent eis extrahũt a coꝛtice. Ooahat ẽ ca.
2 hu.Diaſ.c.ð aſpalio.Aſpaliuũ ſiue aſpaltos
id at gran atu ſilueſire. HNaſciũ in inſula Rho
do:cuius ſpẽs duplex ẽ.Eſt em̃ vna ſpinoſam
fructicẽ ⁊ tyrſũ grauẽ hñs.Et depoſiũ cũ coꝛ
tice purpureo vel rubeo.dẽſo et odoꝛis ſum⸗
mi et amari. Altera eſi alba lignoſa ⁊ imbecil
lie. ſuple et illa eſt quã ſerapion vocat mahat

OPperationes

greci nomas appellãt:⁊ putredinei .
rat.¶ Et valet Ö vlcera vẽtris qñ ſit ex eo clis

Ranati ſſueſtr: Johãn. ſæa. in. i. ca

melſiica in pꝑncipio oꝛtus eoꝝ.cet coloꝛ ẽ inter ru

N —
õ

¶Dral. Sranatiſiſueſtres augt ſuma ? coꝝ
roboꝛãt coitũ.⁊eſt bonũ podagre qñ terit᷑ ⁊ cõ

ficit᷑ cuʒ aceto ⁊ linit ſuꝑ ipᷣni⁊ ↄſert ſpaſmo et

mollit vuriciẽ iũcturarũ.Et aliqͥ dicunt ꝙ ſit

aſpaltũ.et illð idẽ facit qð ſã diximꝰ. ¶ IJdem
Prvalſ.irtꝰ eiꝰ ẽ ca.⁊ ſtipti.q cũ vino ſi fuerit
elixatũ vulneribo oꝛis medel:et putredines q̃s

putredines nature cu⸗

ſtere ⁊ bothoꝛnaſi et expellit fetum qñ ſit cũ eo
naſcale. ᷓ Et fomẽtovulneribepdelt peſſarijs
additũ muliebꝛia deponit.cuiꝰ elixatura ven⸗

trẽ ſtringit.ſanguinẽ reicientibusſubuenit.aqᷓ

eius bibita inflationes ⁊ dillurnias cõpeſcit

wWW

Capitulum. cxiiih

Ramen. Plateari. Gramen eſt herba
latis nota hñs ramos rotũdos nodo
ſos ſuꝑ terrã ſe expandẽtes.et a nodis
ran oꝝexeũt radices terra in grediẽtes.dulces
cũ abhominatione:cuius ſolia parua ſunt ad
ſimilitudinẽ canneminoꝛis.E ſt fri.⁊ ſic.in pᷣn⸗
cipio pꝛimi gradus.S era.libꝛo aggre.ca.ne
gẽ.i.gramen eſi herba habens ramos haben
tes nodos qͥ expandunt᷑ ſuper facieʒ terre⁊ ex
ramie eius generani raducs exeuntes a no⸗
die ipſius ſigẽtes ſe in terra et radices eius ba
bent nodos. olia eius ſunt oblonga acutcex

O

De Herbis.

tremitacis ſicut folium canne parue.Eſt alia

ſpecies cuius folia rami et radices ſunt maio⸗
res q; ſupꝛadicte.immo ſunt ſolia ſimilia ede⸗

re.que qñ comedũt anĩalia ea occidit:maxi⸗

meillud quod naſcitur in babvlonia in vijs.⁊
quod naſcitur in ſicilia qñ comedit᷑ a bouib⸗

apoſtemantur:ct iſtam ſpeciẽ inuenies in capᷣ.

Calamus dec.Sedillud qð naſcitur in co⸗

ſos habet plures ramos q;alia ſpecies.habet

floꝛem albũ boni odoꝛis:et ſemen minutũ in
quo eſt iuuamentũ:et radices quinq; aut ſex
in groſſitudine digiti albas:molles:dulcee:⁊
fetentes.Gal.vi.ſim.far.ca.agrolſtiis.i.gramẽ
Subſtantia eius eſt ſubtilis:⁊ ſapoꝛ eius eſt
dulcis.⁊ eſt in eo paꝝ acuitatis cũ ſtipticitate
pauca.Et radix eius babʒ ſapoꝛẽ abhomina
bilẽ. et virtus eius eſt fri.ij ſic. cũ temperamẽ⸗
to Dyaſ.ca.de agroſtis.A groſtis.i.gramen
yirgas habet nodoſas et ſpanſas ſuper terrã
ſuꝑ quas v irgas ſolia ſunt acuta et lata et du
ra ſicut canne mino:is.Radix eſt illi nodoſa ⁊
Dulcis q; boues et alia animalia paſcunt

Dperationes
¶ Agna decoctionis eiꝰ valet pᷣ diſſuriã ſi bi⸗
batun et frangit lapidẽ:et curat vulnera veſice
⁊ ꝓuocat vrinã:⁊ eſt cõglutinatiua radix eius
Et curat reuma ventris.
¶ Sera.auc.Galieni.Uirtꝰ eiꝰ eſt q̃ cõgluti⸗
nat vulnera recentia dũ ſunt ſanguinolenta:
⁊ coquitur bii eius qq̃ᷓ et frangit lapidem.
Sed ſemẽ eius quod elt in coſos puocat vri⸗
nam.⁊ deſiccat qð currit ad ſtomachũ:⁊ inte⸗
ſtina ex bumiditaniba:qꝛ virtus eius eſt deſic⸗
catiua ſubtilis ſine ſtipticitate.

HGal. Radic eius ſanguinolentoꝝ vlcerũ eſt

cõſolidatiua.ipſa quidẽ berba cathaplaſma⸗
ta infrigidat.quidẽ nõ vehemẽter conſiltit aut
in medio humida et ſicco.

Dxyaſ. Herba ipſa cathaplaſmatibo adhibi

ta vulneribo paracoleſim facit.E lixatura eiꝰ
bib ua toꝛtionib⸗ et diſſurie medicatur. Lulne
ra veſice optime curat.Et calculos frangit: ⁊
vrinã puocat Canes qñ ſe volũt purgare hãc
berbam manducnt.
¶ Auicenna li.ij.ca.de gramine.Gramen ſfa
cit coherere plagas ſanguines.Et decoctio
eius extrahit laꝑidem. Et ſemẽ cius pꝛouocat
et conſtringit.
¶Et idem auct.Galł.Decoctio radicũ eiꝰ ſa⸗
cit id quod herba ipſa.et eius ſemen puocat
vrinam ꝓuocatione foꝛti Et abſcindit vomi
tum et fluxum. “

Capitulum. u

.

. IEAMI
86 V
„8

„
—õ —

Ge tinctoꝛũ Plate. Granatincto⸗

Pr eſt arbuſtü vnde tingi ſcarlacum.
Vñ ðꝛ de xpᷣo ꝙ fuit vellitꝰ veſte coc⸗
cinea a. tincta cocco.l.granis de ſcarlaco.vo⸗
cat᷑ etiã kermes.Et ẽfrutex fm Dyalſ.ca.ð coc
co ſarmẽtoſa:hñs in ipᷣis vᷣgis baculos rotũ⸗
dos ſicut lẽticula q̃ colligunt᷑ ⁊ conſiciunt.E ſt
aũt bonꝰ coccus galleticꝰ ⁊ armenus.⁊ ſccoe
aſia nus et licius.hiſpanꝰ vᷣo oĩim nouiſſimus
virtus ẽ ei ſtiptica.Sera.li.ag.auc.dyaſc.ca.
harmẽ vel karmẽ.i.granatinctoꝝ eſt arbuſtuʒ
quod adminiſtrat᷑ ad ignẽ accẽdẽdũ:et eſt in⸗
cendiũ inter arboꝛẽ ⁊ herbã cuius rami ſũrmł
ti ſubtiles ſuꝑ quos ſunt grana rotũda ſilia
lenticulis que colligunt᷑ et reponunt᷑ et reſeruã
tur et conticiunt᷑ ad tingendũ. Et melioꝛ exil⸗
la eſt qᷓ delertur ex terris que dicunt᷑ gallates:
et andabaſi et armeni.et ſcdᷣa eſt illa de ſyria
⁊ licia.et deterioꝛ oĩbo eit illa que defertur ab
bvſpania.⁊ reꝑũ in arboꝛe ꝑuaſatꝭ ſimili in ſo
lis arboꝛi glandium in terris calichie.⁊ in ea
