ſtrum apoſtem atibo calidiſ ⁊ heriſipile.: datur

ex eo in potu non potentibj doꝛmire.

¶ Et terunt᷑ capita papauerꝭ recẽtia.⁊ fiũt tro

ciſci qͥ deſiccant᷑: reponũtur ⁊ adminiſtrãtur.
¶ Et qñ coquũtur capita papaueris in aqua:
donec cõſumatur aque medietas.deinde ad⸗

miſcetur illi decoctioni mel:et iterum coquitur
donec coaguletur.⁊ ſit inde lohocẽ valde bo?ęꝛ
num tuſſi:⁊ ſuꝑfluitatibo que deſcendũt ad cãa
nam pulmonis:⁊ fluxui antiquo mẽſtruoꝛum.
quando autem admiſcemus ei acaciaʒ.⁊ xpo⸗
quiſtidos fit foꝛtius aahoc.
¶ Semen vero nigri papaueris teritur foꝛti⸗

ter ⁊ datur in potu cum vino in fluxu ventris
et in curſu humoꝛũ antiquo ex matrice.Cauẽ

ddum tamen eſt a nimietate vſus eius ne indu⸗

cat ſubeth:aut litargi am:aut etiam moꝛtẽ.
¶ Et teritur cum aqua.aut aqua ro.ſit empla

ſtrum fronti ⁊ tempoꝛibo ad nimias vigilias:

⁊ ad doloꝛem capitis

¶ Et qn ſumit᷑ de ipᷣo opio ꝑua quãtitasſicut
eſt granũ oꝛobi.facit doꝛmireꝛ eedat doloꝛẽ.⁊
cõfert tuſſi ⁊ fluxui anniq̊.⁊ decoctio papauerꝭ⸗

albi qñ abluũ cũ ea caput facit doꝛmire tem⸗
perate.⁊ ſi auqͥs vtit᷑ o nimis iducit ſubeth.

¶ Et ſi ſumit᷑ in potu cõfert moꝛbqͥ fit ab hu

moꝛibo qͥ deſcẽdũt a cerebꝛo.qꝛ repellit eos.et

mari e qñ ſumit̃ cũ aq̃ pluuie ⁊ vino.⁊ qñ ex eo

ſumit᷑ qtitas magna facit ſubeth.⁊ poſtea oc

cidit et miſcet᷑ cĩ mirra ⁊ oleo ro.⁊ croco:⁊ di
ſtillat in aurẽ.⁊ ↄlert apoſtematibo ca.ocloꝛuʒ.

Et qñ diſſolui cuʒ aceto cõfert heriſipile.

¶ Et qñ miſcetur cũ lacte mulieris ⁊ croco cõ

fert podagre.et ſit ex eo ſuppoſitoꝝ ꝑuũ⁊ ponit
in ano ⁊ facit doꝛmire.Eſt autem vſus opij in
collirijs.vt dieit idem S erapion.
¶ Oyagoꝛas auteʒ phibuit vſum eiꝰ in egritu
diniboculoꝝ⁊ aurii:quoniaʒ debilitabat ſua
frigiditate membꝛa üla.
¶ Anderadas dixit ꝙ niſi adulterat᷑ iducit ce⸗
citateʒ quib intromitteret᷑.⁊ dixit ꝙ iuuamen

tum eius ſolum eſt in odoꝛando faciens doꝛ⸗

mire.alijs vero om̃ibo modis vſus eius ẽ ma⸗
lus ⁊ periculoſus valde.ſʒ hi oẽs errauerũt.q̃⸗
niã oꝑatio cius veriſicat ꝑ experientiã.
¶ Et idem auctoꝛitate DHal.Papauer coꝛnu

tum laxat ventreʒ laxationeleni. vnde abſter⸗

iuſquiamus deſiccant vlcera.

git incidit 2 viſſoluit ⁊ oſminuit

¶ Hal vij. ſim. far. ca. micõ cataputicos. a⸗
dixhuius herbe cocta in aq̃ vſq; ad medietate
epaticos iuuat.et flo.et fo.valde ſoꝛdida ⁊ ma
lemoꝛigerata vlceraiuuãt abſcedere aũt ab eii
opoꝛtet cuʒiã facta fuerint vlcera mũda.intã⸗
tũ em̃ abſtergere natura ſunt.vt ⁊ ipius mũde
carnis nõ derelinquat᷑ qͥq ꝓpter nãq; foꝛtitudi
nẽ nedũ ſoꝛdes ſʒetiã eſcaras vlcerꝭ auferunt.
¶ Aui.Spẽs papaueris ſunt in frigidatiue ⁊
nõ ẽ in ipᷣo cõglutinatio de q̃ ſit curandũ.ꝛ illð

quidẽ qð ẽ nigꝝ:eſt ingroſſatiuũ exiccatiuum

et flos eius ⁊ folia ↄferũt multũ apoſtematib⸗
ſoꝛdidis.⁊ opoꝛtet ꝙ caueat᷑ poſtqᷓ; mũdiſica⸗
ta fuerit.qꝛ abſtergit abſterſiõe foꝛti qᷣuſq; diſ
ſoluit ⁊ diminuit carnẽ.⁊ ipᷣa ꝙ auferunt eſca⸗
ras aduſtas q ſunt ineis.Et qñ coqͥtur radix
hᷣplãte cũ aq̃ vſq; ad ↄſũptiõeʒ medietatis.et
Dat᷑ in potu decoctio eiꝰ ↄfert ſciatice ⁊ doloꝛi
bus epatis.⁊ cõfert illis qͥ hñt in vꝛinis ſuis ve
lut telaʒ araneã quoꝝ vꝛina eſt groſſa.
¶ Etſemẽ eiꝰ qũ ſumit᷑in potu in qᷓntitate dua

rũ caſufcũ mellicrato laxat ventrẽ laxatiõe le⸗

ui.⁊ flos eius et ſo.qũ fit emplaſtrũ cum eis ad
dito oleo auferunt fraudulentiã vlcerum.
Sera.auc.Raſis.Opiũ ↄfert fluxui vẽtris

2 vlceribo inteſtinoꝝ:⁊ doſis ẽ ab vno dauich

vſq; ad duos.⁊ qᷓtitas occidẽs ex eo ẽ.ʒ.j.
¶ Et dixit ſi det᷑ opiũ illis q̃ꝝ virtꝰ diſſoluitur
ꝓter vigilias curat eos.eo ꝙ facit doꝛmire.et
ſic facit reuerti virtutẽ eoꝝ.Et dixit Gal.in li.
de ingenio ſanit atis.q opium mandragoꝛa⁊
¶ Pyaſco. capit.de opio. Poteſt auteʒ opiũ
lacrimas reſtringere collirijs admixtũ:⁊ circũ
linitum refrigerare.et aurium doloꝛem et totiꝰ
coꝛꝑis mitigare:illa videlicet ratione q̃ ſomnũ
facere dicitur.

Capitulum.cccxxix.

Arttaria latine:? grece alſmen: aut par
. temon. aut perdition. aut ſideritis. aut

eraclia.aut qui aſtri agreſte.aut libati
am.aut poliominõ.arabice tugregaria.
¶ Pandecta capitulo.xxix. Paritaria ſiue vt
latini aliqui vuriola viridis habet virtutẽ.et
non ſiccã.ſolia eiꝰ ſunt calida ⁊ ſicca in.iij:gra
du.virtutem habet dyafoꝛeticam. Semẽ eiꝰ
eſt frigidum ⁊ humidum.i¶ Dyaſcoꝛi.capitu.
Allſmen ſiue paritaria herba eſt que naſcitur ĩ
tectis aut parietiba.haſte ſunt illi minuteet ru
fe Folia ſimilia allinos aſpera.⁊ circa ipᷣius ha
ſtas ſemen aſperum habens rebus adherens.
Virt us eſt eius ſemini ſtiptica ⁊ frigida.¶ Ha

1

R

G

8

6

De Herbis

lienꝰ. vi. ſim. far. e. Eliximen Ouidam em̃ ꝑdi

tion nominãt. Alij aũt perthericũ.Alij aucem

ſidiritem. Sunt aũt alij qui nominãt hãc era⸗

cleam ineſt aũt ſemini eiꝰ virtus expurgatiua
leuiter.⁊ ſtiptica.frigida ⁊ bumida.

Operationes

¶ ¶Pandecta. c. vtõ. Caritaria in teſta calefa⸗
cta ſine liquoꝛe loco dolenti ſuꝑponitur.vel eti

am decocta in vino qð melius ẽ.⁊ cu furfure
in vino albo aliquãtulũ acido multũ conłert.
Curat etiam ſic pᷣparata paritaria frigiditatẽ
ſtomachi et inteſtinoꝝet doloꝛẽ eox.
¶ Cõtra ſtrãguiriã ⁊ diſſurriã paritaria in aqᷓ
ſalſa coquat᷑ ⁊ oleo ⁊ cathaplaſmet᷑. Jpa ſimili
ter cocta ⁊ comeſta valet cõtra doloꝛẽ ſtoma⸗
chi⁊ inteſtinoꝝ ex frigiditate ⁊ ventoſitate Et
criſpelle ex ea facte ⁊ comeſte valent cõtra pꝛe⸗
dicta Ad eos qͥ ſanguinẽ reijciunt paritaniam
tere:⁊ extrabe ſuccũ ⁊ bibant.
¶ Oyaſ. Semẽeius catbaplaſmatib adbi⸗
bitũ ignẽ ſacrũ extinguit.condilomata ſpargit
cõbuſtionibo medicat᷑.Lumoꝛes omes com⸗/
peſcit. Puſtulas emẽdat.

—

¶ Succus eius cũ ceruſa mixta ignẽ ſacrum

extinguit. et herpetas ſi vnctus ſuerit.

¶Etpodagricis medicatur cum ceroto cipꝛi
no aut cum axungia apꝛino.
¶ Succus folioꝛum eius in quantitate ciati

vnius acceptus tuſſientibo antiquis opitulat᷑.

Tumoꝛes faucium gargariſmo aut ſuꝑunctꝰ
compeſcit. Doloꝛem aurium cum oleo roſeo

mixtus mitigat
Bal. Demen eius ſanat vniuerſas flegmo⸗
nes in pꝛincipio ⁊ augmẽto vſq; ad ſtatum: et

pcipue cõbuſtionib⸗ ſuꝑplaſmatus. Sed ⁊ ſuc
cus eius igniſacroꝛ doloꝛibus aurium flegmo
noſis conuenit.

Suuccus eius folioꝝ tumoꝛes faucium gar

gariſmo compeſcit.Et quidam medicoꝝ.His
qui longo tempoꝛe tuſſierunt ꝓpinauerunt euʒ

q autem abſtergat euidentem pꝛebet experiẽ⸗
nam mn vures vaſis.

Capitulum.cccxxx
Alma chꝛiſti latine: Arabice Pakala
* S exrapion li.aggre.ca. Nachala ſiue
nachla. Diuiditur diuiſionibus multʒ
Nam ſunt rami eius ⁊ ſuccus ramoꝝ ipſoꝛum
et ciphilones eius:⁊ ſummitates ipius ſine ca⸗

cumine. ? coꝛtex cacuminis eius.⁊ eſt kafri ⁊ re

cens ex eo immaturuz qð eſt ſicut agreſta vue
eſt balach. Idem auctoꝛitate Halieni. Sub⸗
v i

——

Trattatus.

ſeipſa ſiccioꝛ.et nõ eſt in eo humiditas aliqua.

aut in potu ſumpta. Sed ſedumactinas.id eſt

Et ſapoꝛ totius arboꝛis eſt ſtipticus. Uirtꝰ eiꝰ

eſt deſiccatiua.

Operationes

.

¶ Pandecta ca. cccdxij. Confert vlcerib pu

tridis.⁊ ſtringit iuncturas.etcõfert coꝛruptio⸗
ni coꝛpoꝛis ⁊ oꝛis ſtomachi applicata exterius:

nucleus ſiue os dactili.qñq; cõbunit in olla ſi
cut alie medicine.⁊ cum extractus fuenit ab ig⸗

ne extinguit in vino.et poſtea abluitur et poni
tur loco tucie in collirijs.que ponunt᷑ in oculo

et ſi nõ cõburuntur pꝛima vice comburant ite⸗

rum.Et virtus eoꝛũ eſt ſtiptica cõglutinatiua

¶Quãdo miſcet᷑ cũ lardo couenit vlceribo que

ſiunt in oculo ⁊ exitui oculi ⁊ caſui palpebrarũ

etincarnat vlceern.
¶Et idẽ auc.Aben meſuav. Uirtus cifilionuʒ

eit frigida in fine pꝛimi gradus.⁊ ſicca in medio

eiuſdem Conſert acuitati ſanguinis ⁊ colere.?
ſtringit ventreʒ.et nutrit nutrimento pauco et
curat doloꝛem ſtomachi.
¶ Et idẽ auctoꝛitate Raſis.Citſilio cedat flux
um ſanguinis ⁊ colere.⁊ ſtrin git ventrẽ.et tar
de deſcendit a ſtomachifundo:⁊ ad eius deſcẽ
ſum iuuat ʒinʒiber conditum.⁊ facit ea que fa⸗
cit kafri.id eſt ſummitas ramoꝝ palmi vel coꝛi
tex ſummitatum eoꝛum.
¶ Galienus viij.ſim.far.capᷣ.Finix arboꝛ.⁊ eſt
palma.inix arboꝛ eſt.id eit palma ſtiptica.ꝑ⸗
ticipat virtute in om̃ibo eius partibo.ramoꝛuʒ
igitur ſuccus auſterus eſt ex aquoſa ſubſtãtia
tepida et terreſtri frigida cõſiſtens.ſimiliter au
tem huius nature eſt.et vocatur cenogefalos.
id eſt cefalionus eſibilis exiſtens. JFructus vo

eius ⁊ maxime dulcis.nõ pauca ꝑticipat cali⸗/
ditate.eſibilis exiſtẽs.ad multũ ꝑuenit vſuʒ:nõ
ſolum extrinſecus appoſitus vbi cõfoꝛtare qͥd
ct ſiccare ⁊ cõgregare.⁊ denſare⁊ conſtringere
indigemus ſed etiaʒ aſſumptus vt cibus ſimul

cum alijs ⁊ iple prſe.
¶ Quod vero vocatur alacer germen exiſtes
molle palme eandẽ cũ cenogefalo habet virtu⸗
tem.quod vero ẽ velut rectia eiꝰſtipticã virtu
tẽ poſſdet.ſiccat aũt plus pᷣdictis ceu et conſi⸗

ſtentia ſubſtantie ſiccius eis exiſtens ⁊ minime

participans humiditate.

¶ Unde multi in putridinalibus vlceribuseo
vtuntur.⁊ in farmacijs colligẽtib laxis arti⸗
cuiloꝛũ ⁊ epatis ⁊ ſtomatids virtutibo extrinſe⸗

2

Ttantia ſucd ramoꝝ ⁊ ciffilionũ ⁊ ſummitatis ẽ cus.Eſt autem tadix buius plante ſiccatiueĩm
cõpoſita ex ſubſtantia aquoſa tepida et terrea
Kiigida. ſed coꝛticis ſummitatis ſubſtantia ein H .
¶Rabbimoyſes ca. de palma. Coꝛpalme au

moꝛdaciter virtutis.habens quid ⁊ ipſa ſtipti
citatis.
get ſperma.⁊ iuuat ad coitum.
¶ Auerrois in ſuo Colliget. Om̃es ꝑtes da⸗
ctili ſtipticitatẽ habẽt manifeſtã. Sʒ fructꝰ eiꝰ
cum maturus aliquã habet ſtipticitatẽ.Coꝛti
ces vero arboꝛis pᷣdicte maioꝛẽ habent ſtiptici
tatem aliqͥ bo ꝑtibo ipᷣius. Pꝛo fructu huiꝰ lege

ſupꝛa. Dactilus.in ca. cliiij.

Capitulum crcxxxf.

Ncium lepoꝛis herba eſt endiuie ſimilis:

ipſius ſaxifrage ſimilia. Jloꝛes parue et ſemen
rotundum:magis tamen q; ſaxifra ge. Paſci

longitudine duoꝛũ cubitoꝛum.Aliqui nomi⸗

nant iſtam herbam domum lepoꝛis:ſiue pala

cium lepoꝛis:ſiue herbam lepoꝛis. Pꝛopterea

ꝙ ilta herbalepoꝛem a melancolia ſua cuſto⸗
dit. Naſcitur in locis vmbꝛoſis ſiue arenoſis

Alacium lepoꝛis. Ex berbario. Pala⸗

niſi ꝙ folia eius magis acuta. radices

D
3

„

A

B

De Herbis

¶ Pallaciiũ lepoꝛis melancolicis multũ eſt cõ
ueniẽs. Uinũ decoctiõis eius valet paraliticʒ

ꝛ⁊ad collcã paſſionẽ ieiune ſumptũ

¶ Radicx eius in vino decocta puocat vꝛinã.

⁊ bibitum calcalum frangit. Item potatum

ſtranguiriam curat.oiſſintericis multũ ꝓdeſt
radicem cum vino ſumptũ. Hec herba melan
colis magnũ pꝛeſtat auxiliũ.Radice in collo
pendente generat audaciam.tollitq; timoꝛem
Pallacium lepoꝛis cũ vino decocta quar.ſe.
tollit.⁊ omnibus paſſionibus ſplenis ſingula
re pꝛeſidium eſt.

Lantago maioꝛ vel arnogloſſa vel
yJauinq; neruia vel lingua arietis latine

grece arnogloſſos.Arabi. liſen. albha
mel. Pandecta. clxij. Arnogloſſa.i.plantago.
cuius tres ſunt ſpecies. Una eſt femina. cuius

folia ſũt lata habẽtia quaſi fila in fractura ſua

Alia eſt habens folia ſtricta que lanceola vo
catur.et eſt maſculus.et habet fila vel neruos
in fractura ſua.⁊ ob id quinq; neruia vocat᷑.⁊
habet ſtipitem mediũ ſeminibo plenum. fri.eſt
⁊ ſic.in.ij.gradu.Eſt alia ſpecies que vocatur
planta go aquatica.pꝛo qua lege barba ſilua⸗
na. Sera. lib. ag. cap. Liſen.i. ingua arietis
et eſt plantago.Et ſubiungit aucto.Dyal.di⸗

citur autẽ Arnogloſſa.⁊ eius cxpoſitio eſt ſin
gua agni.Ideo ꝙ greci arnon agnu vocant:
⁊ gloſſos linguã.Et dicit᷑ etiã eptapleuros.id
eſt ſeptẽ coſtas habens.nã in folijs eius ſunt
ſeptẽ coſte ab epta in greco.i.ſeptẽ ⁊ pleuros
coſta.qꝛ habet ſeptẽ neruoſitates manifeſtas

in ſimilitudinẽ coſtaꝝ laterũ animaliũ.Cuius

due ſunt ſpecies. Maioꝛ ⁊ minoꝛ.De minoꝛi
in ſequẽti capitulo dicet᷑. Maioꝛ vᷣo bʒ xᷣgas

aſperioꝛes:⁊ folia lata ſimilia oleribus q̃ co⸗
meduntur. ⁊ virga eius eſt anguloſa ad rube⸗
dinem declinãs.cuius lõgitudo eſt vnibꝛa,
chij.ſuꝑ quã eſt ſemẽ in figura ſua a medieta⸗
teipſius ſupꝛa.Et habetradices molles ⁊ plu⸗

res:ſuꝑ quas ſunt pili albi vt groſſitudo digi

ti. ⁊ reperit̃in locis lapidoſis ⁊ humidis ⁊2 val

liba ⁊ oꝛtis ⁊ pꝛatis.Etilla quidẽ maioꝛ elt ma

Pperationes.

ioꝛis virtutis q; minoꝛ.
¶ Galienꝰ.vi.ſim.far.capᷣ.de Arnogloſſa ſiue

plantago maioꝛ. Hec plãta mixte cõplexiõis
eſt. Habet em̃ quid aquoſum frigidum. habet

aũt quid ⁊ auſterũ quod eſt terreſtre frigidum

et ſiccum quare infrigidat ⁊ deſiccat.⁊ fm am
boſecunde eſt abſtantie. Quecunq; aũt cũ ſti⸗
pticitate farmaca deſiccant om̃ib malis vete
ribo vlcernibus ⁊ reumatibo ⁊ putrefactionibus
conueniunt. ideo etiã diſſinterijſ.nam fluxus

languinis ſigunt.

¶ Er ſi qð puſtũ eſtrerigerant ⁊ conſolidati⸗
ua ſimul ſunt maloꝝ vlcerum.tam recentiũ qᷓ;

veterum. In omnibo autẽ huiuſmodi farma⸗

cis vel pꝛima vł nulla vltima arnogloſſa eſt
pter ꝓpoꝛtionem complexionis.

¶ Hamet ſiccitas participat ⁊ fnigiditas non

ſtupefactiue.ſed ⁊ fructus eius et radices con
ſimilis virtutis ſunt niſi ꝙ ſiccioꝛes et minus

frigide. ſed fructus quidem plus ſubtilium
partium eſt. radices vero plus groſſarũ. Ipſa

autem folia herbe deſiccate plus ſubtiliũ par⸗

tium ⁊ minus frigide ſunt virtutis.eius exala⸗

ta ⁊ euapoꝛata ſuꝑſiuitate aquoſa. Jpſarum
pꝛeterea quidem ergo radicibo quida ad den⸗
tium doloꝛem vtuntur maſticando.⁊ lotioni⸗
bus ipſarum decoctarum ad opilatiões ⁊ epa
tis⁊ renum vtuntur eis. òòWM
¶ Sʒ ꝛ folijs ⁊ mitomagꝭ adbuc fructu. Par
ticipãt em̃ hec oĩa abſterſiue virtutis:quantũ
decet ea ᷣm eſſe.Et in ipſa herba putat᷑ ſuꝑan:
tamen a multitudine bumiditatis.
¶ Pandecta capᷣ.vt S.Arno gloſſa.i.plãtago
vtilis eſt ad ſiccandũ vulnera ⁊ mundiſicãduʒ
putredinem eoꝝ.epar ↄfoꝛtat.repugnat ſacro
igni ne coꝛpus ambiat.valet etia emoꝛroidib⸗
v in

.
*

frigerat.

Tractatus

omnem doloꝛem qui eſt exignis aduſtioneres⸗

Succꝰeius cũ albumĩe oui ſumptus libe⸗

rat vctericũ. vtilis eſt emoptoicis ⁊ dilſinteri⸗

ra pulmo nis curat. Radix eius in aqua cocte
Doloꝛẽ dentiũ mitigat:ſi os ex illa aqua lau

cis.⁊ qbo fluũt menſtrua vel emoꝛroide.vulne⸗

S uccdeiꝰvalet õᷣ opilation renũ.Delet ma⸗

culas nigras.? ſtringit ſanguinẽ. Herba ipſa

maſticata doloꝛẽ dẽtiũ tolli.Succ?eius da

tus qrtanario ante duas hoꝛa acceſſiõis con
fert. Ualet etiã ad vulnera recẽtia cũ axungia.

Sera.auct.Gal.Uirtuseiꝰ eſt q incarnat.

Et ↄfertvlceriba coꝛroſiuis oibus ⁊ putredini
eoꝝ.⁊ ꝓpter h̊ ↄfert vlceribo inteſtinoꝝ.⁊ incar
nat fiſtulas ⁊ alia vlcera antiqua.Et ſemẽ eiꝰ
⁊ radix ſunt ꝓpinqua huic vᷣtuti:niſi quia ſunt
ſiccioꝛa ⁊ fſoꝛtioꝛa.Et ſemen eius eſt multũ ſub
tile. radix eius eſt groſſe ſubſtantie.⁊ ipᷣa con⸗
fert doloꝛi dentium quando maſticatur:⁊ qñ
fit collutio oꝛis cum aqua eus.
Et ſemina quidẽ ⁊ folia ⁊ radix ſunt aperiti⸗
ua opilatiois epatis ⁊ renum ꝓpter abſterſio⸗
nem qᷓ elt in eis.niſi quia ſemẽ eius eſt foꝛtius
in hoc ſatis.qꝛ in oĩbo iſ eſt vᷣtus q̃ abſtergit
ſatis. foꝛtaſſe eſt ytus in hac herba dũ eſt re⸗
cẽs.niſi qꝛ vincit᷑ ab humiditateq̃ eſt in ea.vñ
nõ eſt manitfeſta ſua oꝑatio ꝓpter ſuã victoꝛiaʒ
bumiditatis.⁊ qñ deſiccant᷑ folia eius ſit vir⸗
tus ei ſubtilioꝛ ⁊ minus irigida.qm a quoſa ſu
perſluitas qᷓ eſt in ea reſoluii et deſtrui.
SEt idem auct. Alexandri. Arnogloſia reti⸗
net ventrem quando bibitur:⁊ ſit criſtere cum
ea.⁊ conſert febꝛibus tertiane et quartane qñ

„ .

pibitur ſuccus eius.

¶ Dyal. c. de Arnogloſſea . Amogloſſa cata⸗

plaſmatibuſ adhibita ſoꝛdida vulnera purgat
⁊ reumata ſiccat.Pꝛofluentibo ſanguinem oc
currit. Maculas nigras ⁊ epictidas curat.et

cicatrices vulneꝝ faale vucit. Semẽ cius tun

ſum ⁊ in puluerem redactũ ⁊ vulneri aſperſum
ſanat. Uſtionibo ſingulare pꝛeſidium eſt.
¶Moꝛlſibo caninis auxiliũ pꝛeſtat.⁊ tumoꝛi⸗
bus ⁊ ſcroſis maxime ſi cum lale imponat᷑ Lo
cta vo folia ipſius cum aceto ⁊ ſale diſſinrerijs
⁊c ili acis opitulantur.maime ſi cum lenticu⸗
la adhibeãtur vdropicis cocta ſuccurrit.Epij
lent icisꝛ aſmaticis ꝓdeſt accepta. Succꝰ ciꝰ
vulnera oꝛis purgat gargarimo.

AQLatago minoꝛ. S era.li.ag.c.Liſen
eſt platago.Luidue ſunt ĩpecies leʒ

en. S ed minoꝛ habet lolia ſubtiloꝛa ?⁊ mino

maioꝛ ⁊ minoꝛ. De maioꝛi iam dic tũ

ra ⁊ tenuioꝛa qᷓ; folia maioꝛis.⁊ꝛ habetvirgam
que inclinatur verſus terram:multos ramu⸗
los habentẽ.⁊ flos eius eſt croceus.⁊ ſemẽ eiꝰ
eſt in radice lingue.i Dyaſ.capᷣ. Arnogloſ⸗
ſos.Eius genera ſunt duo. Unũ dicitur poli⸗
pleuron.E ſt etiam aliud:ſed minus. Minus
vo habet minnta folia ⁊ anguſta ⁊ lenia.vir⸗
gaciꝰ multos babet angulos inclinata ad ter

ram.floꝛem viridem habens.⁊ ſemen ſuꝑ ipᷣ̃aʒ

virgam. Naſcitur vᷣo in cardiarijs locie.

ODperationes
¶ Pyal.cap.de Arnogloſſa int. Minoꝛis
plaãta ginis ſucc collutioni dat᷑ oꝛis ex ſolijs ⁊
ſanguinãtes gingiuas curat.
¶ Itẽ ſuccus tepeſactꝰſomẽto vẽtris doloꝛẽ
tollit. Succus bibẽdug eſt eis qͥ purulẽta re⸗
ijciũt cũ ſan guine. In ſerpẽtis moꝛſu planta⸗
go minoꝛ trita cũ vino ſumit᷑ .
¶ Lomeſta aũt ſola vel cũ lenticula cocta et
olco viridi cũ aceto diſſintericos⁊ ſiomati⸗
cos curat. Si cui vulnus ſecus oculũ vel na⸗
ſum natum fuerit: ſuccus eius cum lana molli
impoſitus ꝑ dies nouẽ cnurat. =
¶ Itẽ ſucci ciꝰcocleariũ vnũ bibuum lumbꝛi⸗

cos excudit.ſilr facit piſtaura ĩ vn bilico poſi

ta. Si qua duricies in coꝛpoꝛe naſcutur her

B

X

E

De Herbis

bam piſtatam cum arungia ſine ſale quaſi ma
lagina unpone. Succus eiꝰ in qua mulſa an⸗
te duas hoꝛas acceſſiõis potui da quartana⸗

rij⁊ miraberis eius effectũ.
¶ Ad podagrã ⁊ omnẽ neruoꝝ doloꝛẽ vel tu
moꝛẽ folia eius piſta ta cũ modico lale optimũ
eſt. vulnera recẽtia cũ axungia veteri curat ſic
⁊ parotid as. Si cui pedes doluerit exitinere
cũ aceto impoſita tumoꝛẽ ⁊ doloꝛem tollit. Fi

ſtulas tunſa ⁊ impoſita facillime ſanat.

¶ Oẽs difficultates veſice folia ⁊ radixeiꝰ po
tata foꝛtiter medent᷑.qꝛ abundãter infrigidãt
et deſiccant ⁊ repꝛimũt.ꝓpter quod ad vlcera
maligna ⁊ reumatica ⁊ putrida iuuãt. Herba
ipſa diſſintericosiuuat:⁊ emoꝛroidas repmit
Vlta infrigidat ⁊ glutinat.deſiccat em̃ abſq;

moꝛdicatiõe.

.

qð niccioꝛa ſũt ⁊ minꝰ frigida. Semẽ pᷣterea
hʒ ſubuliãdi vᷣtutẽ.ſolia extenuãdi.radix im⸗
pinguãdi q̃ maſticat᷑ in doloꝛe dẽtiũ.Ad oꝛis
etiã lauationẽ facit ⁊ epatis ⁊ renũ emfraſim.
¶ Multi dicũt radicẽ eiꝰ collo ſuſpenſã ſcro⸗
fas naſcinon dumttere. Nec pꝛedicta etiam
Serapion refert auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis:li

cet per alia verba.

¶Semen aüt eiꝰ ⁊ radix ſilia ſũt vᷣtute. ꝓpter

Capitulum. cccxxxiiij.

7 Onulb vel baccã arabice.grece ſuffice⸗
re. latine platanꝰarboꝛ vel ſcotanum.

Abiſciendũ ꝙ ſcotanũ qua in Nupania tin⸗
gunt᷑ panni.⁊ nos vocamꝰeã barʒi.⁊ eſt plata
nus arboꝛ vt piʒꝑ ↄcoꝛdiã Auicẽne eius cap.
cũ Dyaſ.capᷣ.deplacano.⁊ ꝓfert velut nuces

paruas.vt Jo. Serap̃.c. de dẽti ſrigjs. Itẽ?

in Dyaſco.ſᷣm trãſlationẽ arabicã ca.de Pla

tano. Arbitroꝛ platanũ eſſe dulb. Itẽ Ste⸗
phan? capᷣ.deplatano.Platanꝰeſt dulb. Se

rap.lłb.ag.capᷣ.Dulb.aucto.yſa ac.Dulb eſt

arboꝛ magna extenſa. habẽs ſolia magna ſi⸗

milia palme man:hoĩs ſimilia folijs kerue.ni
ſi qꝛ ſũt minoꝛa.quoꝝ ſapoꝛ eſt amarus ponti
cus.⁊ coꝛtex ligni eius eſt groſſus rubeꝰ.Co⸗
loꝛ vᷣo ligni eius qñ ſcindit᷑ eſt mediꝰ int glau⸗
cedinẽ ⁊ rubedinẽ.⁊ bʒ floꝛẽ paruũ benem glau
ci coloꝛis. In cuius loco qñ cadit nalcũ gra
num aſperum glaucum vergens ad ruboꝛem.
puluerulentũ in ſuꝑficieſicut granũ catapucie.
becin Pyſpania vocat᷑ palma chꝛiſti.cuů qua
ibidẽ tinguntur panni.ſimiliter ſolia cius ſumi
lant folijs cllcboꝛi nigri.Gal.vij.ſim.far.capᷣ.
de Platano inquit. Subſtancia eius eſtſrig.
⁊ hbu.nonlonge a rebus temperate cõpleuõis
Dyaſco.capᷣ.de platano.Platanus habʒ vir

Dperationes

45 alienꝰ. olia eivrecẽtia qñ terunt ⁊ ponũt

ſicut emplaſt ꝝ ſuꝑ apoſtemata q fiũt in geni⸗

culis:ſedat eas ſedatiõe maniſeſta.ſed coꝛtic⸗
eius virtus eſt q̃ deſiccat adeo q; coꝛtexipᷣe co
quit᷑ cũaceto:⁊ ↄfert doloꝛi dentiũ.
Nux vᷣo cius qn adminiſtrat᷑ c axũgia:cõ⸗
fert apoſtematibo q̃ accidũt a cõbuſtioe ignie
Coꝛtex eius qñ cõburitur eſt medicina delic⸗
catiua abſterſiua.Confert egritudini cũ qua
eleuat᷑ cutis ⁊ cinis eius curat vulnera iu qui⸗
bus eſt ſoꝛdes ⁊ putredo ꝓpter nimis humidi

—

tem exiſtentem in eius loo.

¶ Et opoꝛtet ꝙ; caueatur multum apuluereqᷓ

eſt in folijs eius ⁊ in fructu.quia eſt nociuꝰval
decanne pulmonis. Ideo q; deſiccat multuʒ
et inducit aſperitatem.⁊ nocet voci et locutio
ni: et etiam vſui ⁊ audiui: ſi cadit in aunibus
vel in oculis. ..

¶ Oxaſ. Emplaſt cisſedat apoſtemata cali⸗/ D

da q̃ fit in genu.Et qñ coꝛtex eiꝰ ⁊ nux eiꝰ cõ⸗
burunt᷑.⁊ ſit emplaſtꝝ cum eis ⁊ adipe poꝛcina
aut arietina ↄfert vlceribo putridis. Simili⸗
ter⁊ cius cinis facit ſolusbot.

„

ſtringit. Canugo ſolioꝛum oculis ⁊ aunibus

Trartatus

4

Et quando coquũtur folia cius recentia cũ
vino. et ſit emplaſtrum cum eis:pꝛohibet cur⸗
ſum humoꝛum ad oculum. ⁊ reſoluit apoſte⸗
mata flegmatica.et quando coꝛtex coquitur
cum aceto: et fit collutio cum eo:conſfert do⸗
(Et quando fructus eius recẽs bibitur cum
vino conlert moꝛſibo venenoſis.⁊ quando ad⸗
miniſtrat᷑ cũ axungia curat cõbuſtionẽ ignis
Et puluis ſolioꝝ eius quando cadit in oculũ
gut aures nocet multũ. Similiter ⁊ puluis qͥ
eſt ſuper fructü euus

—

¶ Loꝛtex eius cum vino ſcoꝛpionum ictus re⸗

Capitulum

5.

pꝛepoſuit ſue pa linro. ucticoſioꝛ eſt hec fru
ctuq; magisrubeus.cnius nudleus non ſimul
manditur. Jocũdus per ſe:atq; ſuauioꝛ vino.

quin ⁊ vina ſucco ſuocõmendans.

BPbprrationes.
¶Rlinius lib xxiin. Raliuri quodeſt genꝰ ſpt

.l lcxxxv.
Aliurus.yſidoꝛꝰ. Paliurus eſt herba
iſperrima ⁊ ſpinoſa. Oloſa ſuꝑ Eſaiã
le gatiõe denicit. vt pꝛo aſperitatevix tangi
polũit.¶nius li xiij. Cirenaica regio lothon

ne:ſemen eius afari ʒuram vocant. Contra ſer

pentes efficaciſſimũ eſt Item calculoſis ⁊ tuſſi
folia vim aſtrictoꝛiam babntt.
¶ Radix diſcutit pannos:collectiones vomi
cas vꝛinas trahit potata. Decoctum eius in
vino aluum ſutit. erpentibus aduerſatur.
Radix pꝛecipue datur in vino. Gacce purga⸗
tioni mulierum pꝛoſunt.Ciliacis.diſſintericꝭ.
colericis pꝛodelt:radix decocta ⁊ illita extra⸗
hit infixa coꝛpoꝛi. Atiliſſima quoq; tumoribꝰ
¶ ODyaſcoꝛið. Paliurus eſt queab alijs a cus
palearis dicitur.vel cicer domeſticum vocat᷑.

Folia eius ⁊ radix ſtiptice virtutis ſunt.ita vt
ventrem fluentemconſtringant. In hoc quo⸗

q; dyafoꝛetice virtuti participant.vt in veſica
lapides frangãt.⁊ ex toꝛace atq; pulmone ſpu
tamina.flegmatica cum humoꝛe educant.Di
citur⁊ lauaria.eo ꝙ pleriq; ex ea lauant. Se⸗

Men illius bibicum tuſſim cõpeſcit. Lapides

veſice frangit.moꝛſibo venenatis occurrit.

¶ERius elixatura bibita ventrẽ ſtrin git. vꝛinã

ꝓuocat. Uenenis acceptis obuiat. Jolia eius
vt cathaplaſma impoſita curant apoſtemata
ſi ſint recentia. radicibꝰ quoq; ſicut ⁊ folijs eſt

virtus ſtiptica.

Capitulum. taxxxvj.

B

De Herbis

Iradix eiꝰſit pᷣcipuꝰhoĩs paſtꝰ.Eſt em̃
ogdoꝛatu iocũda:cibo delectabilis.Pal
ladius li.iij.Paſtinaca vere ſerit. Pꝛimo ſemi
ne ponit᷑ ⁊ plãtis loco pingui⁊ ſoluto altiꝰ pa⸗
ſtinaco.raraq; ſtatuẽda eſt robur accipiat.

Pliniꝰli.xix. Lignoſioꝛa ſunt oꝛtulana q̃dã

a nobis poſita in cartilaginũ genere.mirumq;

ſapoꝛis vehementiã om̃ibo ineſle.Ex his vnuʒ

eſt genus paſtinace ſedagreſte qð ꝓuenit ſpõ⸗
te ſchaphilinis grece dicit. Altera vero ſq do
meſtica:ſeri᷑ radice vel ſemine.Pꝛimo verevl
autũno vt placet bigino Febꝛuario Auguſto
Septembꝛi Octobꝛi.ſolo q;altiſſime refoſſo
vtilis eſſe incipit annicula vtilioꝛ yma.grati⸗
oꝛ autumno.patiniſq; maxime.Et ſicq̃ virtus
ei eſt intractabile .

Sera. li ag. ca. LQeʒar. id eſt paſtinaca Eſt

ex ea domeſtica et ſilueſtris. Domeſtica quidẽ

eſt nota.Et illa habet radicem in le ngitudine

vnius palmi:boni odoꝛis.que comeditur.
Dperationes

Bal.viij.ſim.far.c. Staphilinũ.i.paſtinaca

Domeſtica quidẽ debilioꝛ.ſilueſtris vᷣo ſoꝛti

oꝛ ẽ ad omia. Domeſtica vꝛinas monet mẽ⸗
ſtrua ꝓuocat.⁊ tota qͥdẽ herba.maxime vᷣo ſe⸗

mẽ ⁊ radix Habʒ aũt⁊ qͥd abſterſiuũ in ſe.quo

circa ⁊ fagedenoſa vlceꝝ qͥdẽ cũ fſolijs viridib
⁊ melle cathaplaſmant aut mundiſicant.
¶Etidẽ in libꝛo de cibis.c.de paſtinaca.Ra⸗
dices haꝝ domeſticaꝝ comedũt᷑.Alimẽtũ qͥdẽ
minus rapis hũtes calefaciũt aũt maniteſte.i.
in medio ſecũdi gradꝰ:⁊ humectãt in pꝛimo gꝗ/
du.⁊ aliqͥd aromatizãs:indigeſiibilitas quidẽ
igit᷑ ſimiliter ipſis ineſt ⁊ als radicibo.Clꝛinati
ue aũtſunt.Et ſi abundat aliquis in ipſarum
vſu mali chimi generantur l
¶ Siuueſtrẽ paſtinacã qdã vocãt daucũ:ma⸗
gis vꝛinatiuũ qͥdẽ exiſtẽtz.magis aũt medicina
lẽ iã ⁊ multa decoctioe indigentẽ ſi debeat qͥs
comedere ipᷣm.De illa lege ca. Daucus.
¶ Dyaſco.Paſtinace vis om̃is in radiceet ſe
mine cõſtituta eſt.Diſſintericis quoq; vetuſtꝭ
vcilis eſt. Dentes eius radice crcumdati credũ
tur a doloꝛibo releuari.

Capitulum. crcxxxvij.

Anis poꝛcinꝰ latine. Arabice Buthor
marien. vel acharincha vel artanita.
grece vero leucopodion vel ciclaminꝰ

Abiſciendum q; Auicen. l.ij. ca. de Artani⸗

ta. dicit ꝙ archarincha vel artanita eſt cicla⸗

men:et eſt panis poꝛcinus.

Aſtinaca domeſtica. Iſidoꝛoðt: eo

¶Sera.ibaggre.c. Buthoꝛmarien Dicit

buthoꝛmarien.id eſt Ciclamẽ. Almanſor ca.
de Apoplexia. In criſteri namq; quod facit

ponit artanitam et buthoꝛmarien.credo ꝙ ſit

erroꝛin ſcribẽdo.qm buthoꝛmarniẽ ſm Sera⸗
eſt ciclamen. Et artanita ſm Auiceunam eſt
cidamen.¶ Unde Seerapion libᷣ.aggre.au⸗
cto.Dvaſco. Guthoꝛmarien.i.ciclamen.⁊ ha⸗
bet tolia ſimilia plante:que dici ciſſus.i.edera
niſi quiaſunt maculata maculis albedini tra⸗
hentib.⁊ habet virgam ad nigredinẽ tenden⸗
tem ſine folis.cuius longitudo eſt quattoꝛ di⸗
gitoꝛum ⁊ amplius.ſupꝛa quam eſt flos ſimilis
roſerubeus aut pinpureus. et habet radicem
nigram. groſſam. rotundam.latam et pꝛeſſam
ſimile rape.naſcitur in locis vmbꝛoſis.maxĩe
ad vmbꝛam arboꝛum.Et incidit᷑ hec radix et
ſiccatur ſicut ſquillaaa.
¶ Dyal. ca. de ciclamine fm tranſiationeʒ no⸗
ſtram. Ciclamen.i.panis poꝛcinus.ſolia habz
ſimilia ciſios.⁊ vario coloꝛe picta.inte q ſunt
et alba folia. cyrſus ei eſt nudus ſine folijs vni
us palme.habens in ſummo foꝛes roſeos veł
purpureos. cuius radix nigra eſt. intus vero

alba et groſſa et lata ſicut rapa.

¶ Balienus. vij. ſimpli. farma. capit. de Cicla
mine. iclaminus varius virtute eſt. etenim

obſter git ⁊ incidit ⁊ attrabit ? dxaforat.palam

ℳ

Tractatus

em̃ eſt eractiboqᷓ ßmpartẽ. Et ſubdit. Ali? ve⸗

ro cicdammus:quẽ quidã Eiſſanchomium no

min ant. eo ꝙ odoꝛe ⁊ floꝛe aſſimilatur. Radi⸗/

cem inutilẽ habẽs. fructũ vero habʒ operatiuũ
ſufficienter.¶ Plinius.ca.de ciclamine.Cicla

men id eſt panis poꝛcinus.in folijs eſt ſimile cii
ſos in figura.Et ſunt coloꝛe varia.radix nigra

et rotunda. in medio depꝛeſſa Eſt ei tyrſusnu

dos cum floꝛe purpureo.Eſt aliud genus cicla

minis. quod appellant ciclatemon.folia habʒ
ciſſos ſimilia:ſed minoꝛa haſtam groſſaʒ ⁊ no⸗
doſam.:que haſta ſi arboꝛeʒ pꝛoximã habuerit

adheret illi.floꝛem habet albũ ⁊ odoꝛatũ.ſemẽ?

butruoſuʒ ⁊ ſimile vuis:⁊ velut ciſſos.Guſtuʒ

habens muſcilaginoſuʒ ⁊ viſcidũ.ſedinutile.lo

cisaſperis ⁊ aridie naſcitur. Idem.Ciclamen
ca.eſt ⁊ ſic.in.ij.gradu.qui et caſſamus panis
poꝛcinus ⁊ malumterre appellatur. Radix eiꝰ

tuburoſa.que quanto maioꝛes tanto melioꝛeſ
ſic ꝙ ipᷣa radix recens et exſiccata magnã habzʒ

efficaciam. ſed recens maioꝛem habet. Debet
gutem circa finem autumni colligi.⁊ in q̃ttu⸗

oꝛ partes ſcindi.⁊ cum filo ſuſpendi.⁊ paruʒ ad
ſolem ponatur:⁊ in vmbꝛoſo loco exliccetur.
Habet autem virtutẽ diſſolutiuam et conſum

ptiuam.

Hprerationes.

N¶·Pandecta:ca.xiiij.ad emoꝛroidas inflatas

⁊ nõ fluẽtes:ſed exteriꝰ apparentes ſuꝑ aſꝑgat᷑
puluis eiuswvel illiniat᷑ ex ſucco eiꝰſi interi⸗lati
tantanij ciant inmodica quantitate ꝑ criſtere.
¶ Ad mẽſtrua puocanda ⁊ matricẽ mundifi⸗
candã triferã magnã reſolue in oleo muſcelli⸗

no vel cõmuni. buliat in igne cũ ciclamide et
de bombace in h̊ intincta fiat ſuppoſitoꝛiu.

¶ Lontra tenaſmonẽ ex flegmate vitreo ſuc⸗

cus radicis eiꝰ cũ oleo cõi in io pomo buliat

et bombix intincta ſuperponatur.
Lontra vicium ſplenis.malum terre in
ta quantitate mundatuʒ ⁊ contrituʒ.per ſex di
es in vino ⁊ oleo moꝛetur:vt vbi marceſcãt cu
ius colature addatur cera ⁊ parum aceti:⁊ de
coquatur ad ſpiſſitudinem:pꝛecedentibo alijs

mollificatiuis. hoc efficax eſt ſi poſtea inunga
tur: vel ex ſucco eius vel ex puluere.ſi deeſt ſuc⸗
cus. conficecum oleo ⁊ cera in modũ vnguẽti
ecinungeegrum ſeerrr.
¶ Contra apoſtemata ex cauſa frigida.q̃ non

Pollunt rumpi pꝛe ſpiſſiudine cutis.pomũ ip⸗

mum conteratur ⁊ in oleo buliat ⁊ calidum ſuꝑ

ponatur aut per exterioꝛa purgabitur.

Zontrxra filtulã tenta de radice eiusfacta ſi

imponatur os amplificat.⁊ os aliquod ſi inte⸗

rius fuerit attrabit vt melius cum tenaculis at

trahi poterit:puluis eins carnem ſuꝑfluã coꝛ⸗
rodit.Cõtra polippũ puluis eiꝰſuꝑ aſꝑgatur
ſuꝑ ſtuellum qui in naribus ponatur.
¶ Dxaſ.Radix eius cũ aqua bibita:flegma ⁊

tumoꝛes ꝑ ventrẽ deponit.mẽſtruis imperat

ſuppoſita ⁊ bibita.Et ðꝛ ſiſuꝑ radices eius mu
lier pꝛegnans tranſierit aboꝛſum facit.

¶Diu ꝑturiẽtiboſub femoꝛa poſita citius pa⸗

rerefacit.Lum vino bibita venenis cõtraria ᷣ

quã maxie bibẽtibo lepoꝛẽ marinũ cathaplaſ⸗

matibo adhibita moꝛſus venenatos ſaluberri

mecurat Clino mixta aut bibita cum paſſo aut

cum mulſa aquata in modũ.ʒ.ij.yctencos pur
gat ⁊ ſpleneticos.⁊ ſiin oleo calido cooꝑtifue⸗

nint vt ſudarepoſſint bonum eſt:quo ſudoꝛeĩ⸗
uenies coleram rufam deponere

¶ Succus eius melli mixtus ⁊ narib immiſ⸗

ſus caput purgat.Lunſa ⁊ ano ſuppoſita hu⸗

moꝛes deponit.Trita ⁊ vmbilico impoſita et

ſuꝑ pectinem ventrẽ mollit.Cathaplaſmatib⸗

aghibita tumentẽ ſplenẽ attenuat:et ſucci eiꝰ
ʒ:ij.accepte cum modico vino bec potiſſimefa⸗
cit. H
¶ Balienus. Succꝰ ciclaminis emorꝛoidas
aperit ⁊ puocat violẽter ad egeſtionẽ in licinio
appoſitus.ita aũt ⁊ cũ his q̃ in ſclirata ⁊ ſcroſu
las:et om̃es alias duricies euapoꝛẽt.Opoꝛtet
aũtivt puto)eſſe bibendũ aquam eius vſq; ad
tres.ʒ.vel cum vino dulci vel cum mellicrato:
Et ſubdit.Eſt alia ſpẽs ciclaminis cuiꝰradix ẽ
inutilis.fructꝰ vero eſt oꝑatiuus ſufficienter.qᷓ

circa ⁊ cuʒ vini albi ciatis duobus bibitus plu

ribus dieb ſanat ſplenes.mouens ⁊ vꝛinas et
ventrẽ ſubducens.
¶ Auicẽnali.ij.ca.de Artanita.i.panie poꝛci⸗
nus.Artanita illud quod de ea adminiſtrat᷑ ẽ

radix eius que eſt inciſiua:reſolutiua.ꝛ eſt bo⸗

na doloꝛibo iuncturaꝝ.⁊ vtriuſq; anche.: ſacit
ſternutationẽ.⁊ vehemẽter aperit opila tioneʒ

et cõſtrictionẽ narium ⁊ colatoꝛij.et cõſert ſin⸗

gultui.⁊ eijcit ſemen. Et eius decoctio valʒ pũ⸗
cturis venenoſis.⁊ ſimiliter ſyrupus eius loco
eius ponitur in iuuamento quod efficit vene⸗
nis equale põdus de ariſtologia longa ⁊ ſemi
ne citri ⁊ mentaſtro.
¶ Johãanes mel.c.de artanita.Artanita ẽ pa

nis alcuruit:vel panis poꝛcinus.⁊ ab alijs pa/

nis fauni ðꝛ.⁊ inueniũtur ex co parũ ⁊ magnuʒ

Magna aüut radix eſtin modurape rotunde:

cuiꝰ ꝑs exterioꝛ eſt terrea nigra.interioꝛ auteʒ

alba.Et eleuãtur radices ſuꝑ frondes ⁊ fioꝛes

fm ſemitã violaꝝ ſubalbidarum ſine eleuatio
ne ſtipitis ſupꝛa radices.Paruuʒ ainẽ habz ra

dices ſubterraneas plurimas in modum auel

lane:⁊ cicerum. a.⁊ ſic. complexionis eſt in

π

Ie

2—

☛

.

O¶ Igdem Johãnes meſ. Solutie educit ſie
gma muſcilaginoſuʒ ſumptũ ⁊ ſuppoſitũ:te

in pꝛĩcipio tertij gradus.⁊ eſt inciſiuũ ſubtilia
tiuũ.calefactiuũ.reſolutiuũ:abſterſiuũ.mũdi⸗
ficatiuũ.⁊ aperitiuũ opilationũ.Et ẽ ex rebus
ſudoꝛem exuberare facientibo.⁊ ex maxie mun
ficantibo cutim:et reſoluentibo feditatem eius.
¶ Et dixit S erapion. Accipe ſuccis eiꝰ.ʒ.
iij.⁊ diſſolue cum ʒuccaro ⁊ coque vſq; ad ter⸗
tiam partem.et ꝓpinetur in mane.eſt enim me
dicia certa ad yctericiaʒ.Et dixit grecus.Suc
cus eius cum mellicrato aut ſecaniabin.et ꝓ⸗
pꝛie de quolibet partes equales cocteꝛ ſumpte
fm ſuperioꝛem decoctionẽ ſunt medicina exꝑ
ta ad yctericiam citrinã.Ponit q̊ʒ meſ.in eodẽ

capitulo duas deſcriptiones vnguenti dearta

nita.quas ibi require.

ti
am linitũſuꝑ femur.Et cõfert coliceflegmati⸗

ce.⁊ ei que fit ex retentiõe fecis.⁊ ẽ ex rebʒ mũdi

ficantiba caput ⁊ oculos.⁊ ꝓpꝛie purgat caput
purgio ex eo facto.⁊ abſcindit emigraneã frigi
dam ⁊ ſodam.⁊ cõfert tremoꝛi.⁊ paraliſi.

Pc¶Et ditcitur ꝙ ſi ſuſpẽdat᷑ in collo mulieris ra

dix eius ipᷣa nõ concipit.⁊linit᷑ ex eo anus ⁊ cõ
fert egreſſui eius.

2„

De herbis

Deg latie. ara. Pinuſer grece petere

. bon vel pentaboeam. vel pernia vel gli

kiſide. Sera.li.ag.c.peonia.auc.Dya

ſco. Peonia eſt arboꝛ.⁊ eiꝰ due ſunt ſpẽs.ſq;.
maſculus ⁊ femia.Et maſculi ſunt folia ſimilia
folijs nucis.et radix eiꝰẽ groſſa ſicut digitꝰ:et
lõga lõgitudie palmi.coloꝛ eiꝰ ẽ albj. JFemine
vero folia ſunt ſimilia folijs ſmyrnion.et ſuper
ſummitates ramoꝝ eiꝰ ſũt ſicut camerule.et ap
parẽt in eis ꝗᷓna rubea ſicut ſanguis parua ſi⸗
milia granis granati.Et inter illa grana ſũt ſe
mina nigra ſeu purpurea.et radix.ipſius ẽ ra⸗
moſa ⁊ radices eiꝰſunt ſiles glandibi.vij.vel
viij.ſiles radicibo affodilloꝝ. Idẽ aucto. Gal.

Sub ſtãtia eius ẽ ſubtilis.⁊ ſapoꝛ eiꝰ ẽ ſtipticꝰ

pauca ſtipticicate cũ dulcedine.et qñ diu ma⸗
ſticat᷑ apparet ĩ ea acuitas ⁊ moꝛdicatio ⁊ ama
ritudo pauca virtꝰ eius eſt que calefacit cali⸗
ditate pauca.et deſiccat deſiccatione foꝛti.

¶ Auicem.li.ij.c.de peonia.Peonia alia ẽ ma

ſculus ⁊ alia ſemina Maſculus quidẽ radices
hʒ albas groſſas vt digitũ.ſtipticũ habẽs gu⸗
ſtum.et femia hʒ radices in plurimas ꝑtes di⸗

uiſas et ramos.eſt ca.et ſic. vehemẽter. In ipa
ſunt exiccatio et ſtipticitas cũ reſolutiõe et ag

tione ⁊ ſubtiliatiõe et inciſione et abſterſione.
Et qñ maſticat᷑ vna hoꝛa apparet poſt eã acui

