momũ ⁊ caſſia lignea:⁊ liniatur cũ oleo roſaꝝ
et oleo amigdalino.Et melius ex eo eſt claruʒ
nouũ:qð tranſit abvno annovſq; ad tres.⁊ co
loꝛ eius eſt citrinus calidi odoꝛꝭ amarũ acutũ
Et doſis eiꝰ eſt a duobkyrat vſq; adtres
¶ Johannes Melſue. Solutione educitfle⸗

gma viſcoſum et groſſum a locis pꝛofundis

coꝛꝑis mũdificãs iuncturarũ vacuitatẽ ab hu
moꝛibo groſſis difficilis eradicationis.nec eſt
ei res ſimilis ad hec:et eſt ex rebmunditſicanti
bus neruos:et conſumentibus humiditates
inbibitas in eis.diſſoluitur in oleo keyri.et in⸗
ungitur cum eo.etconfert egritudinibo neruo
rum frigidis:ſicut eſt paraliſis ſtupoꝛ et toꝛtu

ra et tremoꝛ et ſpaſmus. ꝛ eſt mirabilis red ad

¶ Et ſumptũ in potu ſᷣm nodos emendatiõis
dunt et veniũt per imcnmas. et eſt ex rehy ſa
ciunt ſtemutationẽ cũ foꝛtitudine
¶ Eonſeruat᷑ autẽ quadriennio. Recens aũt
anni ſui eſt ꝓnicioſum. Hi aũt qͥ ſumunt ipᷣm
timeant frigus.Conſeruat᷑ aũt ne cito ſeneſ⸗
cat in milio vel fabis vel lentibſuus.

¶ Et dixit Dyaſ. Aureus vnus erx eo interſi

cit. Dolis eius eſt a kirat·i.vſqʒ ad.iij.

Aba. Iſido. Faba dicſk
nanq; ꝛ grece comede⸗
tre. Primũ aũt hoĩes hoc
leegumine vſui ſunt. Pal
☚ ladius lib.ij. Faba li bis
ſarculet᷑ pꝛoſiciet multuʒ

tura. vt ad menſurã modij cõplendi.¶ Idem
libꝛo ſeptimo. Menſe Junio fabavclleda ẽ lu
na minuente ante lucem ſane et anteq; luna

pꝛocedat.E xcuſſa et refrigerataponatur ſicq

gurguliones infeſtos non patietur. Idemlib.
duodecimo. In pꝛincipio menſis Houembłᷣ
Faba ſpargenda eſt.que pinguiſſimum vlſter

coꝛatum deſiderat locũ.yel vallem quã ſuccꝰ
veniens a ſumniitate fecundet.Primo lſeritur

Deinde pꝛoſcindit.et tuncſulcatur.

¶ Igem li.xij. In menſe Decombꝛi faba cir⸗

ca ſeptimum vdus poteſt ſeri.Hã poſt exactã
bꝛumam male ſeminatur.

viriqibus.que frigide et humide iudicantur.

PNabacie quidem vchementius ſtiptice ſunt.
et egyptiace humidioꝛes ac minoꝛis nutrimẽé/

ti. Cinides ſunt plurime ſuperfluitatis: ac tar⸗

de digeſtionis: ac multe inflationis. Jabaruʒ

melioꝛes ſunt groſſe et albe:quenõ a gurguli⸗

onibus ꝑfoꝛantur. Detenoꝛes aũt caꝝ ſuntre
centes.Hal.vij.ſim.tar.ca.de YFaba.mtraſla
tionem grecam.capi.Liamus.id eſt faba.õm

vtrãq; pꝛope mediam complexionem eſt in ex
ſiccando et infrigidando. Participat autẽ q̃n

dam parumper abſterſiua virtute caro eius ſi

cut ⁊ coꝛtex ſtipticus.

Dperationes

¶ Dyaſ. ca. de Faba km tranſlationẽ grecam
Jaba noſtra ſumpta inflationes pꝛeſtat: et in

tioni ventris ſiugulare pᷣſidium eſt.vomitibus

eſt vtilis.cui ſi aqua in coctura fuerit mutata

inflationem ſiomacho nõ facit.

¶ Uiridis comeſta ventrẽ inflat.⁊ cacoſtoma

cha elt larine fabe catbaplaſmatibus adhibi

ta cum polenta tumoꝛiba percuſſure occurrit.

Ja ſola facere nouit:tumoꝛẽ mãmani ſimili
modo curat.lac mãmillis nimis ꝓfluẽs impo
ſita vt cathaplaſma ſtringit.mixto melle ⁊ ſa⸗
rina fenugreci parotidibus pꝛodeſt.

Capitulum. xxx.

¶ Auicen. Jabe pꝛoximeſunt equalitati: ſed
ius decliues ſunt ad frigiditatem ⁊ ſiccitatem
In ipſis eſt humiditas ſuperflua.pꝛopꝛieq; in

accepta dilſinterijs? ſoln

. *

1.

8

8 ◻

Trattatus

¶Liioꝛcacoꝛpo: ĩs detergit. Cum roſa ⁊ thu
remaſculo ⁊ albumine oui mixto doloꝛes oci
loꝛũ peſcit. Dentibo ↄquaſſata ⁊ fronti impo

nita tumoꝛes teſtiũ ſparit.
¶ Intantibo ſi impoſita fueritteſtes pꝛopen⸗
dere nõſinit.Coꝛiũ eius coctũ ⁊ cachaplaſma
ti impoſitũ maclas albasemẽdat. In balncis
fricatione adhibita capillos tenueſcere facit
Fluxum ſanguinis vulnerum ſtringit pul⸗

uere ipſo ſolo aſpeſfo.
Jaba media eſt inter frigidã ⁊ calidã diſtem
perantiã alid participans ꝓiectoꝛie virtutis
et ſtiptice. Quare exterius poſita ſine moleſtia
Oceſiccat.Podagricis igit et arteticꝭ in aq̃ eo⸗
cia admixta adipe ouis recẽti:aut anſerinami
tigat doloꝛẽ neruoꝛũ:aut ↄtractionẽ:⁊ vlcera
tiones cum oximelle fabe farina cocta ⁊ ſuper

oſita vt carhaplaſmaſanat.

HNã ad teſticulos ⁊ mãmillas eſt optimũ ca⸗

thaplaſma. qmant em̃ loca hec mediocriter a

frigidari ſi ſintinflammata:maxime qñ de la⸗
ctis coagulatione patiunt inſtamationẽ.
¶ Rabi Moylſes capi.de faba.coꝛrũpit men
tem. Iſaac in dietis particulanibe particula p⸗

ma capitulo de fabis.

¶ Fabein natura ſua frigide in ſecheat⸗ diuer

ſe ſunt. Comeduntur ſicce et ꝑfecte ſuis tꝑib⸗

Comeduntur enim virides necduʒ meſſionis
ſue completo tꝑe:virides frigide ſunt ⁊ humi⸗
dein pꝛimo grau.—
¶ HNutrimentũ coꝛũ nimis generat humoꝛcs
crudos et groſios inflatiue ventoſitatem faci
unt in ſuperioꝛibo ventri s.pꝛopter qð ſtoma⸗

⸗ .

cho valde nociueſunt.
¶ iece vo ſuiſ ꝙ; tꝑibo gfecte frigide ſunt et

ſicce in pᷣmo gradu nõ inlaudabilẽ ſanguincʒ

creant.oꝛdco magis nutriunt accidẽt aliter nõ

naturaliter duabo ðe cauſis.ua pꝛopter ſue
ſubſtantie groſſiciẽ et tarditatẽ ſolutõis ex mẽ

bꝛis.ſubtilitate vᷣo ſubſtãticoꝛdci.et diſſolutio

ne mẽbꝛis cita.vnde minus nutrrit.
¶ Secũda ꝓpter ſui multitudinis vetoſitateʒ
⁊1 groſſiciẽ eius.vnde carmne inflat et dilatat. et
operat᷑ in ea id qð frumẽtũ in farina.pꝛopter
bocin ſuperioꝛiba ventris ventoſitateʒ pluri⸗

mmã groſſam generat: inflanuam.ex qua fumo

incipit aſcendere cercbꝛo nocẽs.⁊ ſomnia m

„

ta coꝛrupta inducdit

Cũ igii naturalr boc babent fabe:nõ cis a⸗

liquo coctionis modo poſſunt auferri. Uinde

BGslie.Fabe ſi mmiũ coquantur inſlationeʒ et
ventoſitatẽ ſuã ſicut oꝛdeo auſerre nequiuim⸗
minuere tamenpoſſuus.
¶ Experimẽto autẽ ꝓbat᷑ in eis qui ſabisvten

tcs aſſique indigeſnonẽ paciumt.et ſi ſaniſim⸗

.

ſit ſtidem. Omnſa aut quedirimuscaroʒ in⸗

ſunt medulletantũmodo.

Capitulum. elxxxj

Aba egyptiaca. Dyaſ.ca. de faba egy⸗
tiaca.Jabã egyptiacã multi polleticõ
appellant in Egypto naſcitur ⁊ in aſi⸗
get inſicilia ⁊ in ſtagnis naſeit᷑.ſolia habẽs al⸗
titudinẽ et latitudinẽ hũtia.NRoꝛẽ ſerens croceũ
que ſi multũ floꝛuerit ꝑdunt᷑ folia.flos cius eſt
in medio ipſius vbi eſt rotunditas quedam
vbi ſilique ipſe naſcunt.floꝛes ipᷣi cinoꝛia dicũ
tur:ca ratiõe qua ſteraſulos dicunt᷑.quia hec
eſt illis cõſuetudo cx argilla faciũt ſteras ⁊ ibi

includunt ipſum ſemen et ſic ponũt vtnaſcat᷑

Radixẽ groſſioꝛq; canne.cocta et quda mã⸗
ducatur.que et collocaſia aꝑpellat᷑.a quibuſ⸗
dam culcaſia.quod idem ẽ.Et ideo ad eius in
ueſtigationẽ quere in littoꝛa culcaſia ſuperiꝰ⸗
de . Semen cius comeditur ſiccũ etviride:
coloꝛ niger eſt ⁊ maioꝛ qᷓ; noſtra faba.i¶ Sali
enus li.ij.de alimentis.ca.defaba egyptiaca.
Hon eſt lupinus vt putauerunt aliqui. Nam
lacit ibidem aliud capitulum de lupinis. Sed
apud Auicennam libꝛo ſecundo de faba egys
ptiaca.que ct fſaba ſyriaca dicitu.
¶ Unde Auicen.vocat eã fabã ſyriã: quoniã
de ipſa multü naſcitur in e Sedrae fa⸗
ba Sſ rria eſt faba greca Sſ zfaba egyptiaca
apud Johannẽ Serapionẽ.Eſt pondus põ⸗

4

.
. .

vibin

daegtl

rſt

De Herbis

derans ſumenset q̃ttuoꝛ ſcdᷣm arabes.et ſunt
obuli q̃ttuoꝛ.⁊ ſunt brana.xlvij.

Hoprrationes
¶ Auicen. Si fiat exea garganiſmus cum la⸗
cte ſale contra egritudines ſpinitualium ↄfert
⁊ cibus in egypto.
¶ Et ſolutione educit aquã citrinaʒ:⁊ pꝛopꝛie
ſemen eius et ſuccus ipſius.
¶ Etpꝛouocat vꝛinam:et generat ſperma.⁊ ex
pellit coleram et aquoſitatem eius cum facili⸗
tate.et potusipſius fit ab vna tertia libꝛe vſq;
gd duas tertias.

Capitulum. clxxxij.

PElene inuerſa. Pli. Faba inuerſa ẽ her⸗

ba:cuius folia ſunt ſicut folia alkeken⸗
Mgi. ſtipes eius lõgitudinis cubiti vnius
aut duoꝛũ aut plus.ſemen eius vinide.tendẽs
ad nigredinẽ:magnitudimisfabe cõmunis.ha
bens q̃ſi effigiem in medio ſicut faſcolus:⁊ ro
mani vocant cam fabarim.

Hdprrerationes
¶ Fabaria ſiue ſaba inuerſa in vino decocta:
ad teſtiũ tumoꝛes ac genitalium pꝛoſicit.
¶ Fomẽto etiã ex aceto decocto tumoꝛes ma
turat et aperit. Itẽ liuoꝛibo q cobuſtis medet᷑.

¶ Et in voci eam pꝛodeſſe Marcus varro ſa
¶ Jabarũ deniq; ſiliquarũq; cinisad coxen⸗
dices et ad neruoꝛũ veteres doloꝛes ꝓdeſt cuʒ
vetuſtate ſuilli adipis. ꝑ ſe q;ᷓ decocte ad terti
as coꝛtices fabarum ſiſtunt alumm.

—

Capitulum. clxxxiif
jAgaſmon. Pyaſ.ca.fagaſmõ. Jagaſ
mon quam multi apparine dixerunt ẽ
plãta quã vocant ſanction.⁊ eſt xiſion
⁊ eſt gladiolus ſegetalis.ſolia bʒ vridi ſimilia.
ſed minoꝛa et anguſta et acuta.haſtaʒ hʒ aſpe
ram ⁊ cubitalẽ cũ floꝛib purpureis. Radices
ſunt illi due paruule et rotunde.vnã habẽs ſu
per terrã poſitã ſicut bulbi minoꝛes. Altera ẽ
deſubtus tenuis ⁊ ſuꝑgroſſioꝛ. Naſcũ locis
cultis:ſuperioꝛ maioꝛ eſt et acrioꝛis virtutis

Hoperationes
¶ Dxal. Cathaplaſmatibo adhibita puſlulas
⁊tumoꝛescoꝛꝑis tollit:medicaminiba mixta ⁊
ſuppoſita menſtruisimperat.
um vino bibita ventrẽ ſtimulat. Catha⸗
plaſmati impoſita cum vino atq; thure ſagit
tas vel ſtirpes educit. ,
¶ Soluit etiã in guinũ collectionẽ. Radix vᷣo
intenioꝛ accepta infantiũ enterocclicos medet᷑
L m 5

„D

B

3
.
7 2
2

pN

Capitulum.olxxxiiij.
W Agus. Fagus eſt arboꝛ glanditera in⸗
E noiĩata eſſe credit᷑:qꝛ olim ciꝰhomi⸗
nes vixerũt fructibus. Dicta eſt enim
fagus a fage grece qð eſt latine comedere.
Pli.li.i. Jagis pectineg tranſuerſiin pulpa

Marcꝰ curius iuranuit ſe ex pꝛeda nihil attigiſ
ſe pter guttũ ſaginũ:q̃ ſacriſicaret.lingnũ in lõ
gitudinẽ ita fluetuatvt q̃ pars fuit aradicexa

ldius ſidat. Sagus ac cerrus celeriter marceſ

—

ccunt. Facilis eſt fa gus in materia quãq; fragi
lis ac tenera.Eadẽq; fictilibo laminis in tenui
ſlexibilis.capſiſq; acſcrinijs ſola vtilis.fagus
in plana deſcendit ſicut et quercus. Jagoq; fa

cilime ex oninibaq̃ relinã ſerũt: ſed minime du
rant pꝛcterq; e pino.
Pbperationes

¶·li.li.vtõ. Huiꝰ glans muribegratiſſima ?

¶ Jdẽ in li.xxiiij. Ja gi ſolia in gingiuarũ ? la⸗
bioꝝ vicijs manducant᷑. Glãdis fagince cinis

e

calculis illinit᷑. Itẽ cũ melle alopits.

¶ Palla.li.pmo de ſago vel faxino.diutiſſime

tabulata durabũt.ſiſtratis ſuꝑpaleisvel ſilice

calcis humoꝛ nuſq; ad tabulati coꝛpꝰ accedit

.Adẽe li.xij. Yagus in ſicco vnilis eit:humoꝛe

fuerunt apud antiquos. Indeꝛ vaſis vonos

Trattatus

difera:cuiusfructus ẽ dulcis:ſed pectoꝛi noci
uus.Oleũ vero clariſſimũ lãpadibus admini⸗

ſtrat lignũ eius ſatis admodũ durũ:ſed vermi

bus penetrabile:niſi fumo penefuerit cõtinue
delibutũ:viride aũt in aquis poſitũ per longa

taa fertur in lapidem dureſcee.

Capitulum. xxru

Ek eolus. Sera. li. aggre. ca. luchia ſi⸗

ue lubia.auc.Dxvaſc.luchia.i.ſaſeolus.

folia hʒ ſilia ſolijs plate q̃ ðꝛ cuſſus:niſi
qꝛ ſunt mollioꝛa.⁊ rami cius ſunt ſubtilioꝛes
ſiles fil adheretes herbis:qͥba appꝛoximant:⁊
elõgant᷑ multũ donec ſit vmbꝛaculũ fub eis. et
hʒ vgginas ſubtiles ſiles vaginis ſenugreci:ni
ſi guia ſunt longioꝛes et pinguioꝛes.et interi?
us viden: q̃ſi varij diuerſi coloꝛis.quia que⸗
damtrahunt ad albe.et quedã ad rube.⁊ cõe⸗
di᷑ huius fructus elixus ſicit cõedunt᷑ſpargi
Virtus coꝝ calida et humda inpᷣmo gradu

Pperationges

Scerapion Benerant multã centoſitatem

⁊ ꝓuocant menſirua:⁊ inflant.⁊ generat hũo⸗

res fiegmaticos groſſios.Et ſunt mali ſioma
choet rubci ſunt groſſioꝛes

¶Et quando ſumuntur eum ſinapiet come,
dutur.ſinapis pꝛobibet maliciã coꝛũ et albiqͥ

B

——.
—

—

£ S.

huſ⸗
ole.
oii
ſiones
nantn
eis
ein
1i
is J
pa
gdu

oſtum
Natbio
ien

itnn
Ad

De Herbis

dẽſũtmultã hũiditatẽ hñtes:et ſũt graues di⸗
geſtiõi.⁊ ciminũ iuuat ad digeſtionẽ eoꝝ:⁊ co
medere eos calidos cũ almuri ⁊ oleo ⁊ cimino

et nõ comedat᷑ coꝛtex eoꝛũ exterioꝛ.¶ Et bibi

polſt eos vinũ parũ groſſũ.et purpurati cũ a⸗
ceto ſt difficil digeſtiis ꝓpter ſiccitatẽ aceti.

(ͤ(sꝰEt de ppetate coꝝ ẽ ꝓuocare mẽſtrua:⁊ ma
rime qͥ fut rubei ex eis.¶ Etipi ſũt boni pecto

ri et pulmõi.⁊ faciũt ſomnia malai¶¶ Auerrois
li. colliget. capᷣ.defaſeol.aleoli declinant ad
ca.⁊ bu.i¶ Et impinguant coꝛpus:et ꝓuocant
vrinam.et ſanguinẽ menſtruũ.et laxant vẽtrẽ

popꝛie mibi.

ſfrugis naſcit. Se.li: ag...dird an.i.fra
xinus ita noĩat᷑ grece in oꝛiẽte.arabes noĩant

eæã arboꝛẽ cinicũ.⁊ in perſia noiant eã luʒach.?⁊
eſt arboꝛ bũs in ramul camerulas in qbo ẽ hu⸗
miditas qᷓ qñ deſiccat᷑ generant᷑ ex ea alia aĩa⸗
lia ſimilia cimicibo.¶ Et idẽ auc.Gal.Sapoꝛ
eius eſt ſtipticus.vᷣtus eius ẽ qͥ infrigidat⁊ de
ſiccat. ¶ Paulus ca. de fraxino. Fraxinus fri⸗

ats

giduseſt ⁊ ſiccus in ſecundo gradu.

Capitulum. xxxj
Raxinus. Iſi. Fraxinus vocari fert. eo
magis in aſperis locis montaniſq;

¶ Sera. irtus eius eſt qᷓ ðglutinat dũ eſt re
cens et ↄglutinat vlcera recẽtia.et radix eius

ad hoc valet ſilr qũ ꝓijcit aq̃ inqᷓ decoquit᷑ ſu⸗

ꝑ oſſa cuius cõglutinatio ẽ neceſſaria.¶ Sʒ
coꝛtex eius dũ recẽs eſt ꝓpꝛieſi liget᷑ ſuꝑ locum
ↄſolidat eũ.ꝗ¶ Decoctio coꝛticis eius ↄſumit
flegma.et añ coꝛtex exſiccat᷑ curat egritudinẽ
cũ qᷓ eleuat̃cutis.¶ Gakli.d ynamidiaꝝ.ca.de
paſiiõiboſplenis.Coꝛticẽ fraxini coque in vino
et da bibere.⁊ infallabiliter ſplenẽ attenuat.
Pã res pꝛobata ẽ.ꝙ ſi det᷑ pcello bibere aliqͥ⸗
boet interficiat ꝑuiſſimũ inuenies ſplenem.
¶ Paulus.Cotra fluxũ ventris et lienteriã ⁊
diſſinteriã.vʒ fomẽtũ ex aqua pluuiali decocti
onis coꝛticũ eius.i¶ Cõtra vomitũ ex debilita
te virtutis ↄtẽt iue coꝛtices eius buliãt et ſpõ
gia intincta ſuꝑ ſtomachũ ponat᷑.et ex einere
eius:argẽtoviuo fit optimũ vnguẽtũõ ſcabiẽ

Capitulum. elxxxvij.

incenſiuã.et eſt ca.et ſic.in.ij. gra. viri⸗
A dis eſt multe efficacie. exſiccata vo nul

Enendhui krcſi lãmula ðꝛ qꝛ vᷣtutẽ hʒ

lius.i¶ Iſido. Flamula ca. eltet ſic. in fi. j. gra.

Pperationes

m ii

v d d

Aate. Ad cauteriũ ſiue ignẽ faciẽdũ flmu
cõterit᷑ ⁊ ſuꝑ locũ ponit᷑.ac ꝑ diẽ dimittit᷑:ſic

—

8

Tractatus

poſtea cut; cõbuſta reꝑſt᷑.¶ Ad apᷣata rũpen⸗

gũ qñ vᷣſum ẽ ad ſaniẽ:⁊ caput ẽ durũ.Pec cũ
ſquama ſerri cõterit ⁊ cũ oleo ſupponit᷑.Oleũ

ſiqdẽ ponit ad relaxationẽ ne fl mula multuʒ
deſiccet.¶ Cõtra q̃rtanã etiã et arteticã interi

us oꝑat.Oleũ roſaceũ ex ea cõſectũ valet con

tra vliacã:in cibis vel alio modo ſumptiĩ.
¶ Idẽ qͥʒ valet exteriꝰ inunctũ:cõtra doloꝛem
arteticũ et yliacã ſirãguiriã et diſſinteriã:et cõ
cra vitium lapidis ꝑ cliſtere iniectũ cõfert

2

multũ nota.fructus eius hoĩes ſolẽt co
— megere. Folia habet ſimilia folijs bꝛio⸗
nie:niſi qꝛ ſunt mollioꝛes et lanuginoſi.Rami
cius ſubtiles ſimilesſilie.ſemen habet album
ſimilr milij. Fragaria frigide et humide eſi cõ⸗
plexionis in pꝛimo grauu.

¶ Plat. Herba et fructus ingideſunt cõplexi
onis.¶ õtra nimiũ fiinũ menſiruoꝛũ ſuccus
ſraganie cũ ſucco plãtaginis mixtũ cõtert. Itẽ

fragaria ſumpta cũ boꝛagineet bugloſſe in ci⸗

bis generat bo nũ ſanguinẽ.

Omnia vulnera cõſolidat cuʒ ſucco fraga⸗
rie linita. Recipe ſucci rragarie? aque plaãta⸗

Capitulum. elxxxvii,.

agaria. Dyaſco. Iragaria herba eſt

ginis et aque ſcabioſe. ana..ꝭẽᷣ mell rolati ſue

ci moꝛoꝝcelſi.ana.i.sceti parũ miſceani fiat

gargarimus. Sñptu vʒz ctra apata gurtu
ris cũ eo gargariſido. Succus etiã fraga rie

cũ cimino ſumptꝰ valet ad fetoꝛẽoꝛis. Itẽ cũ

boꝛagine ſumptũ valet ꝓ doloꝛe capitꝭ⁊coꝛde
Itẽ aq̃ decoqiõis cius fra garie valet ̊ dolo
rem capit tet ſedat ſudoꝛẽ et caloꝛẽ.¶ Iructus
eius ſedat ſitim. Ad cõſolidãdũ fracwurã an⸗
ris vel alterius mẽbꝛi.Re.ſuccus fragarie ſuc
cus plãtaginis.ana.ʒ.iij.folia fraxini.ʒ.i.deco⸗
Antur ſil ad modu emplaſtri et ſuperpoſitum
ſoultũ valet.¶ Succus fragarie cũ ſucco cõ⸗
ſolide mino:ꝭ mixtus cõſolidat vualnera.

„

Capitulum. elxxxix.

.

PEgnſagenlet,gannn⸗ eſt in.ij. ẽdu

(ca. ⁊ſic.vᷣtutẽ hʒ diureticã ex ſubtiliſib

„

ne. In ncipio verꝭ colligunt᷑

ſtãtia ⁊ qitatibo ſuis. Semẽ eius ⁊ ſoli
q eł coꝛtices atq; radices cõpetũt vſui medici⸗
qc ꝑ mediũ an⸗
num ſeruant᷑.¶ Sera. li. ag. ca. haʒiems anct.
Bal. Haʒiems.id eſi feniculus:eſt x eo dome

ſticus et agreſtis. Domeſticus omnibuaẽ no

cg

tus:uius virtus eſt pꝛima que calefacit in. ije
g.2 deſitcat in mo: ſcdᷣa ſubtiliat:tertia gene
rat lac Et agreſtꝭ ðꝛ maritinusxelmontanus

radix eius et ſemẽ ſunt foꝛtioꝛ deſicccatõis ;4
radix et ſemẽ domeſiici:qmi domeſtico ẽpaꝝn

*α
—

=☛ ☛ ☛ e
. 2 —

—

inei

tamns
ſbioiyt

die⸗

5SB

De Herbis

ſtipticitas.Gal.vij.ſjm.far.c.v maratro. Ma
ratrũ.i.ſemen feniculi.calefacit qͥ dẽ foꝛtiter vt
er tertio iam poſſit gradu exiſtere:ſiccat aũt ñ
ſimiliter:ſed ᷣm pmũ.⁊ ꝓpterea lactis generati
uũ eſt.⁊ nõ generaret ſi ſiccaret foꝛtiter.ſuffu⸗
ſis aũt auxiliat̃ ſm eandẽ rõnẽ.E ſt vᷣo ⁊ aliꝰ
feniculus ſilueſtris:quẽ vocãt ꝓpter magnitu
dinẽ eqͥ nũ ſeniculũ.cuius radix et ſemẽ ſiccio⸗
ris ẽ vᷣtutis alio q̃ apud nos eſt.Et mihi videt
exinde ꝙ ea q̃ſ̃m ventrẽ ſiſtat ⁊c.Et idẽ ſexto
ſim.far.ca.ꝓpomaratrũ vocat feniculũ iſtũ ſilꝰ⸗

uneſtrem ypomaratrũ.vel feniculũ erraticũ.vel

cab allinũ.ſiue equinum. Dyaſ.ſᷣm tranſlatio⸗
nẽnoſtram. Feniculus calefacit maniteſte et

deſiccat mediocriter.

DPDPperationes
Aui.li.ij.c.de feniculo.enicul oꝛtulanus
ca.ẽ.in.ij.aꝑit opilatões.acuit viſũ.⁊ ꝓpꝛie gũ⸗

ma eiꝰ⁊ ↄfert in initio aq̃:et apud eiꝰ deſcẽſuz

¶ Et democritꝰ qͥdẽ exiſtimauit venenoſi vᷣ
mes paſcũt feniculi recentis ſemẽ vt eoꝝ viſus

cſfoꝛtet.i¶ Et viꝑe et ſerpẽtes fricant oculos

ſuos cũ egrediunt᷑ de cauernisſuis poſt hie⸗
mẽ ſuꝑ ivm vt illuminent᷑ oculi.qð humidũ eſt
lac exuberare facit:⁊ ꝓpꝛie oꝛtulanũ.et qñ bibi:

cũ aqua frigida:cõſert nauſee:et inflatõni ſto

machi. ¶ Et eius digeſtio eſt tarda:⁊ eiꝰ nutri
mẽtũ ẽ malũ:puocat vrinã et menſtrua.Et ſil⸗
ueſter ꝓpꝛie frangit lapidẽ.in terreno qͥdẽ ⁊ flu
uiali eſt iuuamentũ ad renes ⁊ veſicã.Et ꝓpꝛie
conſert ſilueſter diſtillationi vrine.
¶ Et qñ comedit᷑ radix cũ ſemine ſuo.ſtringit⁊
cõfert febꝛibo antiqͥs.⁊ dat᷑ in potu cũaq̃ frigi⸗
da.i¶ Et cõfert nauſeeet febꝛibo.⁊ inflãmatiõi
ſto machi.ex eis cõfert eius decoctio cũ vino
moꝛſui vermiũ venenoſoꝛũ et cũ aq̃.⁊ teri᷑ eiꝰ
radix ⁊ poni᷑ ſu ꝑmoꝛſũ canis rabioſi ⁊ cõfert
¶Bal. Yeniculus generat lac in mammillis.
Suffuſiones curat. et eſt diureticꝰ ⁊ mẽſtruo
rũ eductiuꝰ.Et feniculus ſilueſtris ſiſtit ea que
hſm ventrẽ etem agell kipticktno maria ei.hu⸗
iuſmodi igit᷑ nõ ſolũ radix:ſed multo mag ſe⸗
men.Et põt etiã lapides frãgere:et vctericos
ſanare.menſtrua puocare:et vrinas mouere
¶ Alius vᷣo eqͥ nus feniculus eſt cuius ſemen
rotũdũ ẽ ſemini coꝛiãdri.ſimile vᷣo in vᷣtute ſe⸗
mini alterius eqͥni feniculi debiliustamen.
¶ Dyaſcoꝛides.Feniculus lac mammillis ge
nerat.comeſtus vrinam et menſtrua educit.et
cathaplaſmatibus adhibitus cum ptiſana co
meſtus id facit.
¶ Elixatura eius bibita nefreticis et veſice do
loꝛi medetur. Urinam pꝛouocat. Moꝛſibus
venenatis cum vino occumit.

yEbꝛiſuga.Dyaſcoꝛides. Febꝛifuga ſi⸗
E cẽtaurea minoꝛ eſt herba ſimilis ca⸗
momille. virgam habens perlongã an
guloſam.floꝛem purpureum. Jolia minuta et
oblonga ſicut ruta.ſemen ſicut triticum:et ſic
oblongum. radix eſt ei oblonga et inutilis.gu
ſtu amara.Naſcitur locis aquoſis. Nominat᷑
etiam ab alijs elleboꝛitis ſiune amaratrum vel
ſebꝛufugia.

Operationes
¶ Oyaſcoꝛides.Centaurea minoꝛ ſiue febꝛiſu
ga tunſa et impoſita viridis vulnera purgat
paracoleſim pꝛeſtat.
Cicatrices vulnenibus recentibus et veteri⸗
bus in ducit.Elixatura eius bibita coleram⁊
humoꝛes pingues deponit.
¶ Sciaticis ano ſuppoſita ſanguinẽ ꝓuocat
⁊ doloꝛẽ illiꝰ mitigat. Succus eius melle ad⸗
dito caliginem oculis detergit.aboꝛſum facit.
Neruis dolẽtibo fomento pᷣliat auxilum.

Capitulum. (xtj

m u

G

.
. Aeiegeg

Enugrecũ.Aui.li.ij.ca.de fenugreco.
òenugrecũ ca.ẽ in ſine pᷣmi.ſic.ĩ pmo.⁊
nõ euacuat᷑ ex hũiditate extranea.eius
vᷣtusẽ digeſtiua et lenitiua.⁊ ill ꝓpterea q in
ipᷣo aggregat᷑ de caliditate cũ viſcoſitate.⁊eiꝰ

viſcoſitas ꝓhibet dñium nocumẽti caliditatꝭʒ
et eius calidiras oꝑat᷑ cũ facilitate:⁊ eiꝰbũoꝛ ẽ

malus.licet nõ ſit paucus.Sublſtã tiã bʒ gluti

noſaʒ.vᷣtutẽ hʒ maturãdi ⁊ relaxãdi.DPiaſ.c. bu

ceron. Bucerõ ei ſanat bouis coꝛnu.eglocerõ
0 capꝛi coꝛnu. Hã femia fenugreci coꝛnicul
ilibꝛ coꝛnibo ſunt vᷣtus eius ẽ malactica Hat.
yviij.ſim. far.ca.cylis.Lylis.i.fenugrecũ ca.ẽ in

ijj. ſic. in pmo. Se. li. aggre. c. balba. Balba:i.

lenugrecũ.vtus eſt ca.in.ij.gradu.ſic.in pꝛimo

BPbperationes

¶ Aui. E ius oleũ qð fit cũ mirto ↄfert capilł⁊
veſtigijs vlcerũ.⁊ ↄfert fiſſurꝭ frigidis ꝓpt mu⸗
ſcilaginoſitatẽ ſuã ꝓpe cũ oleo roſaꝝ ⁊ ingre⸗
dit᷑ in medicinis pãni:et facit coloꝛẽ bonum
¶ Et alterat odoꝛẽ oꝛ::⁊remouetodoꝛẽ coꝛꝑis
⁊ ſudoꝛ:.Et reſoluit apata flegmatica ⁊ dura.

Et eius farina valet ad apᷣata ca. apparẽtia
2⁊ occulta cũ nõ ſunt inflãmata.ſed ſt declinan

tia ad duriciẽ q̃ndã.⁊ lenit adublet ⁊ maturat

ea.¶¶Et ↄfert cũ oleo roſaꝝ aduſtioniignis.

mũdat furfuresablutõe capitꝭ facta ex eo.⁊ fa⸗

cit ſodã ꝓpꝛie cũ comedit᷑ cũ muri.quis ſit cum

almuri minus nociuũ ſtomacho. / Clariſicat

vocẽ ⁊ pulmonẽ.⁊ lenit pectus ⁊ guttur ⁊ ſedat
tuſſim ⁊ diſniã ꝓpꝛie qñ coqͥt᷑ c melle aut dac
til aut ficubo.⁊ melius ẽ vt ↄiũgat᷑ etiã cũ dac⸗

cũ melle plurio:⁊ ſuꝑ pꝛunas tꝑate calefiat.2⁊
ſumatur añ cibũ tꝑe lõgo cũ nitro factũ empla
ſtrũ ex eo ↄfert ſpleni.¶ Eteius decoctio cum
aceto ↄfert debilitati ſtomachi ꝓpꝛie ꝙ ex ipᷣo
recẽs ẽ.Et eius electuariũ facit nauſeã:ſʒ ace⸗

tũ ⁊ muri expellũt nocumẽtũ cõmeſtiõis eius.

Fit eucatiſma ex decoctõe ipᷣius ad apata ma

tricꝭ ⁊ doloꝛẽ eius ⁊ coartationẽ ipiꝰ.i¶ Et ei⸗

decoctio cũ aceto ↄuenit vlcerib inteſtinar. et

ſitr recẽs cũ aceto qñ cõedit᷑.Et decoctio eius

cũ aq̃ ca.ẽ bona tenaſmõi⁊ ſolutiõi.i¶ Et eiꝰ
oleũ ẽ bonũ apᷣatibo ani ⁊ ad tenaſmonẽ.⁊ do

loꝛẽ ventrꝭ pungitiuũ/ꝓpꝛie cũ almuri añ cibũ.

Et nõ mouet ad expelledũ fecẽ uiſi ꝓpt ſuã acri
moniã.⁊ ꝓpꝛie cũ melle nõ płimo vt nõ moꝛdi⸗
cet foꝛtiter.i¶ Et eius decoctio cuʒ melle facit

deſcendere huiditatesgroſſas ab inteſtinis.et
pꝓuocat vrinã etmeſtrua.vt ſupponat᷑ cũ adi⸗
pe anatꝭ.i¶ Et ↄſert duriciei matric.⁊facit ge
nerationẽ matricis facilẽ.cuius generatio eſt

difficil ꝓpt deſiccationẽ. Etẽ bonũ hñtibus e
moꝛroidas.⁊ ſacitſtercꝰ boni odoꝛꝭ.⁊ facit ſe⸗
tere vrinã ⁊ ſudoꝛẽ.⁊ non ẽ ſicut lupini in diffo⸗

cultate ſui exitus.i¶ Gal.Fenugrecũ ferueter
inflamatiões exacerbit: minus vo calidos et

qcunq; ſcliroſi ſunt diatoꝛando curat.

. 5.

— — ————
—

— —
—

—☛ͤs =. — —

=

—
—
= -

☛ ¾. —
=

=
—

ocilaſicca fenũ dicipõt.⁊maxiĩe q̃ fetib⸗
⅜aliqñ apta ẽ nutriẽdis.Flã fenũ cibo eſt
ꝓbe iumẽtoxꝝ. Idẽ ðt:fenũ ẽ dictũ ex H̊ eo flã
ma nutrit᷑.ſos ciꝰ flama ẽ.De feno ãt ðt glo.
ſuꝑ Jſaiã.xl.Fenũ naſcẽdo bʒ viroꝛẽ ⁊ creſcen
do decoꝛẽ.deinde floꝛẽ:tãdẽ caloꝛe ſoł ſicca⸗

ta veſtit ⁊ oꝛnat.⁊ tã floꝛũ diuerſitate q; etiaʒ

viroꝝvenuſtate ad ſui aſpectũ intuẽ iũ oculos

allicit. reficit et delectat ꝓpter ſue ſubſtãtie aut
viriditatẽ:feruẽte ſole eiꝰhiiditas de facili cõ
ſumuũ.⁊ herba q̃ pmo floꝛẽdo q̃ſi ridere vide⸗
bat.tadẽ a ſua głia ſpoliata penitus inuenit᷑.
Nã fenũ qð oꝛit᷑ et vireſcit:crasmoꝛit᷑ et in di
banũ mittit᷑.qꝛ q̃ſi ſubito deficit et areſcit.ſi⸗

tanto minuscreſcit:immo citiꝰdelſicit ⁊ areſcit
NVoperation es

mediocrit᷑ ſicc magꝭ ſũt odoꝛifera.etiã aliqͥb

mfggis ſapida q; alia q̃ ceſcũt in pᷣtis plauſtri
B bus ⁊ aqᷣſis.¶ Ut ðᷣt · Ph.qꝛ in ulis humoꝛ nui

trimẽtalis magꝭ ẽ digeſtꝰ:in illis vero minus.
¶Itẽ Fenũ ad diuerſos vſus necaſſariosre⸗
leruat᷑.que cauſa bꝛeuitatis relinquo

Enũ. Ili. l. wu. Ois em̃ berba molliſ

De HMerbis

Capitulum. ixtiij.

Erula. Iſi.Ferula dicta eſt a medulla

.x Plã yluͦvarro tradit ferule eſſe medullã

=mê⅞nͤquã greci appodclõ vocãt. nõnulli at a
feriẽdo ferulã vocat.hac enã puerivapulareſo

10 ca⸗ lét. huiꝰ ſuccꝰ galbanũ. Pli.ii.vij.Ferula na⸗
tũ redigit᷑ in puluerẽ.ſicut ⁊ hõ ꝑ etatũ ſucceſſi
onẽ decoꝛẽ amittit ac cadit in puluerẽ ⁊ i moꝛ⸗
tẽ. Fenũ itaq; qdiu viret ⁊ frõdet mõtes ⁊ pꝛra

ſcit᷑in locꝭ calidis atq; traſmaria geniculat no

dataſcopis. Dyal.c.de ferula. Jerula quã m
ti centioꝛẽ vocãt.Sciẽdũ ꝙ miti ſt ſpẽs ferule

⁊ iſtaꝝ diuerſarũ ſpẽꝝ ſũt diuerſi gũme.ſ.ſera

pinũ:armoniacũ.galbanũ.opopanacũ.aſafe
tida.⁊ pᷣter iſtas ſpẽs ẽ vſual ferula nullã has
guũmi deqͥ ſit curandũ cuiꝰſemẽ ẽ careos ſiue
canereos.vnde dicit᷑ ferula a medullis.noõnu᷑
li vocant eã ſic a feniẽdo.qꝛ hac pueri et puelle
vapulare ſolẽt. vnde ſunt alique ſpẽs ferule qᷓ
nu mi nõ ſilant᷑ in folijs.et tñ dicunt᷑ ſeruleqm̃ faciit
cut de impio ꝑ ſilitudinẽ ðꝛ in pᷣs,. Nat ſicut fes⸗ ßJMM
nũ tectoꝛũ ꝙ pus.⁊c.vbiðt glo.q̃nto fenũ alti
us ſtat ⁊ minꝰ ꝓfunde inferius depmit:radicẽc

ſtipitẽ aptum ad feriendũ.

Operationes

¶ Oyalſ.ca. de ferula. Uſual femla viidis quai
Nperatones multi enterioꝛẽ vocãt emoptoicꝭ ⁊ ciliacisma
¶ Fena creſcẽtia in locꝭ aliqntulũ mõtuoſis ximũ effectũ pᷣſtat. moꝛſibo venenatis potata
cũ vio occurrit.¶ Tũſa⁊ ipoſita flurũ ſangui
nis vulney ſtringit. Semẽ eiꝰ bibitũ toꝛtioni
bus medicat᷑.i¶ Semẽ eiꝰcũ oleo tritũ et per

unctũ doloꝛẽ ↄmouet.vᷣge eiꝰ comeſte ſudoꝛẽ

. —

capit mouẽt Cõpoſitein ſale comedi poſſunt

¶Sal. Emoptoicis et cliacis cõpetrit.

„ db 8

Trattatus

õ „ . . 27
Capitulum.ixcuij/
P — Icus. Iſidoꝛus.icus fecunditatexo
eatur ſertilioꝛ ẽ em ceter arboꝛibo.Hã
ter quaterq; per ſingulos annos fructũ
generat. ⁊ altero matureſcente:alter aboꝛitur.
Hinc et carice a copia nominateſunt. Phiniꝰ
li.xv. De genere pomoꝛũ ſicus ampliſſimaleſt
quedamq; et pi is magnitudine cmula. Ficus
Judea rubet oliuemagnitudine: otũdioꝛ ta⸗

men. ſapoꝛe meſpili.Alexandrinã hanc ibixvo

cant groſſitudine cubitali rumoſam: materie

validã. lentam ſine lacte.coꝛticeviridi.ſolio ti
lie ſed molli Oneſicritꝰtradit in hyrcania mul

tum noſtris eſſe dulcioꝛes fertilioꝛeſq; . Sunt

et lidie que ſunt purpuree.
ſimilitudinem mam marũ babent. Item Lal⸗
liſtrutie ſapoꝛe pꝛeſtontioꝛes.ſicoꝛum omniuʒ
frigidiſſime. Quedã in egypto cute carice de⸗
trabitur. NHec vt putamẽ virentiboſicis.q ma⸗
aimeplacet in eiſdem ſiccis. Areſto.inlib. de

vegetabilibus. In quibuſdã fructibẽ humoꝛ

vt lac.ſicut in ficubus qͥbus ẽ dulc fructus at
q; mellaris ſicut et palmis.Idem in li.de aĩa⸗
lib.Lac ex coagulo et lacte ſicuũ coagulatur
qm lac ſicuũ in lana aggregatur.deindelana
illa cũ modico lactis abluit:ac poſtmodũ iſiᷣ
idem in reſiduo eijcit᷑.ct cũ admiſcetur lacti co⸗

agulak. Jicubo ac ceteris dulcib apes cibanę

Pallad ius li.iiij. icus que in montsnis⁊ fn

gidis locis naſcunt᷑:qꝛ minus laciis babẽt ad

ſiccitatẽ durare non poſſunt. Uſus illi in viri⸗
di eſt melioꝛis magnitudinis et ſapoꝛis acuti
Que naſcuntur in campis et lociscalidis pin
guioꝛes ſunt:et in ſiccitate durabiles ſũt.Cõ⸗
ſtantinus in pantegni.Jicus in pꝛimo gradu
ſunt calide:virides in ſecundo humide. Sicce
vero inter ſiccitatẽ ⁊ humiditatem temperate.

Iſaac in dietis particularibo ca.de ſicub. Ji⸗

cus ceteris fructibus laudabilioꝛ ⁊ nutnibilioꝛ
haumiditatis iñ ſue caula groſos creat humo
res.Natura eius ca.⁊ ſic.qlitas aũt caliditate
et ſiccitate diuerſe ſunt.ct ſᷣm ſui ipſius diuerſi
tates.E ſt em ſicus domeſtica ⁊ ſiluatica.Do
meſtica etiã in viridẽ diuidit᷑ ⁊ ſiccaʒ. Uiridis
qᷓ; duplex eſt mocus.qm̃ qdam ẽꝑfecte matu⸗
ra:⁊ nõ ꝑfecte matura.Nõ ꝑfecte matura mi⸗
nus ca.⁊ magis groſſa ꝓpter dominationẽter
reſtrie ꝑtis:Habet iñ buiditates latentesque
acuitatẽei pꝛeſtaut:⁊ ſicc itatẽin ſecũdo.Unð
Ipocras. icus qnto longinquioꝛ eſt amatu
riuate:tanto minus calidioꝛ ⁊ magis groſia.

Operationes

Et mammillane: qᷓ

¶Scra libꝛo aggre ca ui. aucto Hal. cui
id eſi ſicus. Sunt em cis ſilueſires domeſtice

et montane. E t ex domeſticis quedaʒ ſunt re⸗

centes.quedam non.ſed ſunt ſicce.Et recenti⸗
um virtuscſit dcbili? ꝓpter hoc ꝙ admiſceatur
cis de humiditate.et licce ſunt melioꝛes:⁊ ma
xime carnoſe.Et ille in quibeſt acuitas ⁊ pun
cio abſtergunt magis et reſoluunt et habent
in ſe humiditatem ſubtilem.
¶ Et alia eſtq reſoluit apoſtemata qñ miſcet᷑

c farina oꝛdei:aut cũ medulla panis frumenti

Et aqua ĩ qua coquunt᷑ ſicus decoctione muil⸗
ta:ceſt ſimilis melli in virtuteſua et recentes qͥ
dem ⁊ ſicce laxant ventrẽ.i Et virtus ſilueſtni
um eſt attractiua et raoolutiua.Et ita eſi in do
meſticis anteqᷓ maturant᷑.qm eſt incis aliqͥd
lactis ex aj boꝛe.i¶ Et aiboꝛes ſicuũ domeſi⸗
carum virtus cſt calida et ſubtilis.et lac cius
etſuccus folioꝛũ ipſius calefaciunt calefactio⸗
ne ſoꝛti:: moꝛdicant:⁊ vlcerant coꝛpus.⁊ ape
riunt oꝛiſicia venaruʒ q̃ ſunt in ano.et euellũt
verrucas et laxant ventrem.
¶ Sedin aiboꝛe ſicuũ ſilueſtriuz eſt de calidi
tate et ſubtilitate tantũ q ſi coquant᷑ cũ carnt
bouina dura ſaciũt illã deroqui.et eſt ſoꝛtioꝛ ĩ
omnibopᷣdictis q; domelſtica.
¶ Sed mõtanarũficuũ arboꝛis ſapoꝛ eſt acu
tus pꝛoungens et abſtergens.Et qñ ſit empla
ſirum cũ ramis eius ſuꝑ verrucasqᷓ dicuntur
capita clauoꝛũ aperit eas.et ita eſt de lacte eiꝰ
ſcʒ qñ fit vnguentũ execo.
I¶ Et qñ fit medicamentũ ex co ⁊ melle: abſter
git maculam oculi groſſaʒ:et eſt ↄ ueniens ob
ſcuritati viſus⁊ deſcenſui aque ad oculũ q̃ fit
ab humoꝛibo groſlis multum
¶ Et cineres quideʒ; ficuum ⁊ glandiũ et lacti
cinioxꝝ:ſunt melioꝛes cineres ad abſtergendũ
Aui.li.ij.de ſicubus. Melioꝛ eſt alba:deinde
rubea:deindcnigra.Et que vehementer ẽ ma
tura cſt melioꝛ⁊ pꝛoxima ad hoc vt non noce⸗
at. Et ſicca quidem in ſius operationibus eſt

¶ Uecrũtamen ſanguis ex ea generatus nõ eſt

bonus.ꝓpter hboc facit pediculos.
¶Uerum ſi ſumatur cum nuce eius chimus
ſit bonus:et cum amigdala.⁊ liuoꝛ omnibus
cſt alba:illa que eſi humida eſt calida pamm
per.et que ẽ humida:ẽ plurime aqueitatꝭet pa
rumẽ medicinalis Que vero immatura ẽ ab⸗
iterſiua ad frigiditatem parum declinans:miſi
lac eius.Et queſiccalida eſt in pꝛimo gradu:
⁊ in fine ipſius eſt ſubtiilis et que ſicca eſt et p⸗
pꝛie acris foꝛtis eſt ablterſionis maturatiua 7

rclolunug. EFst car⸗

2

=☛ = =–

Dꝛr Herb

noſa ẽplurimematuratiõls.et in ipᷣa ſunt glu
tinatio et inciſio et ſubtiliatio ¶ Et ſilueſtrisẽ
acutioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ in h.⁊ fructꝰ qͥ dẽ ciꝰ mirabili
oꝛ ẽ reliqͥs frudibe:⁊ q̃ vehemẽtꝭ ẽ maturatõiſ

ꝓinq ead h̊ vt nõ noceat.i¶ Et in ipᷣa ẽ inſla⸗

tio:et expellit ſuꝑfluitates aa cutim: ⁊ facit ſu⸗
dare.⁊ ſᷣm q eſtimo ſicca ſur expellit ad exterio
ra ⁊ facit ſudare.⁊ illa qͥdẽ q ẽhuida velocis ẽ
nutrimẽti ⁊ penetratões in ſtomacho⁊ꝛ i coꝛge
¶¶ Hutrimetũ yo ſicus licet nõ exiſtit in robo⸗
ra nutrimẽti carnis ⁊ granoꝝ:iñ vchemenus
eſt roboꝛis q; nutrimentum oim fructuu.

ℳ
.
8

Capitulum. cxco
Icuslupi vłcomaro.Dyaſ.ca.Cama
rus.i.ſicus lupi.Et eſt arboꝛſilis cido⸗
’ nie ſʒ lolia minuta bʒ:⁊ fruct cocci mel
le ſiles. eſt em̃ oſſibo.quã multi memequilon
dicũt cui ſimaturitas ſuerit ruſũ facit coloꝛeʒ
ſed cũ edit᷑ remanet in oꝛe ſubſtautia qᷣda ſilis
ei qͥ remanet ex ficub vocatur arabicecanila⸗
binch.i.interfectoꝛ patris ſui.⁊ ſicus lupi.⁊ eſt
a buſtum quod vocat᷑ nr̃o ydeomate amoni
fructus eius ẽ in ſuꝑſicie aſper:ꝛ babet ſapoꝛẽ
mixtũ ex dulccdineꝛ acetoſit ate aliq̃.Sera.li.
ag.ca.haruãc hiethi.ſicus lupi.Anb oꝛie huiꝰ
folia ſunt ſilia folijs cuonioꝝ.ſʒ ſunt minoꝛa ⁊

„

nucleſi. : qũ maturat declinot coloꝛ eingadin

bedinẽct qũ comedit᷑ remanet inoꝛe ſubſtãria
ſilis ei q remanet ex ficbbd.

Bperationes

(¶ Gah vij.ſim.far.ca. de comaro.i.ſicus lupi. A

4

Atoꝛ et fructus eins ſunt ſtiptici

inducit ſtupoꝛẽ.

¶ Pyaſco. eſt malus ſiomacho: apilat cito et

— .

Capitulum.cxcvj
Icusegyptiaca.Soli.icꝰ pᷣcipuaðd
egiptia ſoljs moꝛa cõꝑanda.poma nõ
ramistm̃ ſʒ ⁊ caudice geſtao:vſq; adeo
ſue fecũditatꝭ anguſta ẽ vtvno ãno ſeptiesſru
ctiſicet. Uñ cũ vnũ pomũ decerpſerꝭ: alterum
ſine moꝛa pꝛotuberat. Plini.li.xij.In cgipto
multa ſunt genera arboꝝ q̃ nõ alibi.ante oĩa
ficue egiptia ob id noĩata.arboꝛ moꝛo ſimił
ſolio:magnitudine aſpectu. Pomũ ſert nõra
mie ſed caudice.Idq; iᷣmſicus ẽ pᷣculcꝭ ſine
Enis interioꝛibo:ꝑ quã fecũdo ꝓ uẽiuſcalpẽdo
im̃ fctreis vnguibe aliter nẽ matureſcit.led ci
factum ẽ quario die demetit.alio fub naſcte
ſcepteno ita numcroſo patiu ꝓer ſinculas eſta
tes multo lacte abundante. Su bnaſcũ cniam
ſinon ſculpatur ſetus.quater eſtate pꝛioꝛem⸗
q; apellit immaturum. Idemlibꝛo vtſup:a.

d8

„ α dU

ſita conferunt

Ob id qͥdã egiptiã ſicũ dixere crrole mailſeſto

Põ em̃ in egypto naſcit: qinſyria.vomaqʒ cr

ca g iduũ:atq; in Rhodo ſuꝑcomantibus lo⸗

lijs fioꝛe candido cũ vchementia ardoꝛ is

„

— *

6

¶ Aalent etiã ſe cabiei. imponunt ſuꝑ vlcera

groſſa humiditatũ:etſuꝑ verrueã ⁊ moꝛfeam

¶ Cũ eiſdẽ fricat᷑ aſꝑitas palpebꝛaꝝet ſca bies
eaꝝ.¶ Succus folioꝝ eius exulcerat:vchemẽ
tis eſt calefactionis et abſterſionis.
¶ A perit oꝛiſiciavenaruʒ ani. In potu datur

ſucc eius ad coagulationẽlactis in ventre.
Dat oleo mixto ei qͥ bʒ ſolutõʒ ⁊ diſſinteriã

Jlipẽdula ſi ue viſa cago ide Abi ſcien⸗

PEbornonettse aliqñ ponit ꝓ

qdam herba que eſt viſcago arboꝛs

de qᷓ fit viſcus ſicut apparet in ca. viſcus inne

7

rnius de v. Aliqñ ponit ꝓ ſilipendula.et ẽ her⸗

.

ba guein vltramarinis parubareperitur. et in

Apulia.⁊ in montuoſis locic ⁊calidie. NRadix
eius ↄpetit medicine.Et in ſine autũni colligi
tur. 2 ꝑ decẽ annos ſeruat᷑.ct eſt ha ba hñs ſo⸗
lia petroſilino ſimilia: ſed eleuata ⁊ nõ in ter⸗
rã expãſa.in cuius radice ſunt qſi nodia adhe⸗
rentes.vᷣtutẽ hʒ diureticã ex ſubtili ſubſtantia
et ex qualit atib ſuis ca. eſt et ſic.in ij. gradu.

paſſionẽ pcipue valet elecm anifactu ex dua⸗
bo puluer : filipendule et triboſaxifrage.

¶ Eõtra vliacam paſſionẽ ſiat criſtere ex pul⸗

uere eius aqua ſalſa ⁊ oleo et melle
¶ Dectur etiam benedicta acuata ex puluere
eius cum vino pulueris euus.
¶ Còtra doloꝛẽ ſtomachi ex frigida cauſa vel
vẽtoſitate det᷑ puluis eius cũ puluere feniculi

¶ Cõtra ſtrãguiriã et diſſuriã ⁊ yliacã paſſio⸗

nẽ ex nutritiuoꝝ vitio:ponat᷑ puluis eius in mł

ta qntitate in ſacculo ⁊ fiat decoctio eiꝰ in vi⸗
