fert iuuamento magno.¶ Stercus infantiũ

comedentiũ panẽ et carnes gallinarum: curat
ſquinantis. Kouenit et eiiuuamento mirabili
quando miſcetur cuzʒ melle et linitur cũ eo gut

tur et palatum:aut datur in potum

. K N

—

Capitulum.)

BGnus. Iſidoꝛus. Agnus a grecovo⸗

cabulo ðꝛ q̃ſi pius.nam inter oĩa terre
animantia maxime inuenit᷑ innocens
et manſuetus.nullum em̃ ledit dente:nec coꝛ⸗

nu nec vngue.et quicquid in co reperi᷑ totum

vtile eſt: quia caro ad cibum: pellis ad variuʒ
vſum:pilus ad indumentũ.fimus ad terre im⸗
pinguationem.vngula ct coꝛnu ad medicatio

nem ⁊c. ¶ Item Iſidoꝛus libꝛo xij. Latini ag
num ab agnoſcendo putãt dictũ:co ꝙ pꝛe ce⸗

teris animalib matrẽ ſuã noſcat adeo ꝙ ſiin

magno grege errauerit ſtatim balatu vocem
noſcat parẽtis.¶ Scvᷣm Areſtotclem ⁊ Aui
cennam. A gni quidam naſcuntur in tempoꝛe
vernali.quidã in tꝑe autumnali.Uernales ſũůt

——— —
. „. —

–

De Fnimalibus

⸗ —

coꝛpoꝛe maioꝛes robuſtioꝛes viribo et pingui⸗
oꝛes qᷓ; ſunt autũnales vel hyemales. Pli.lib.
viij. In aliquib tamẽ regionibo multi hyber⸗
nos agnos pꝛeferũt vernis.quoniã magis in⸗
terſit ante ſolſticiũ q; ante bꝛumaʒ firmos eſſe
ſolũq; hoc aĩmal vtiliter bꝛuma naſci. Jdem
libꝛo xviij. Poꝛro decreſcenti luna caſtrandi
ſunt agni vel arietes ſicut iuuenci et edi ac ver
res. Ambꝛoſius.Agnus ſimpliciſſimus cum
a matre quãdoq; aberrat frequenter eam ba⸗
latu abſentem excitat:multiſq; licet verſetur in
milibus ouium. recognoſcit vocem parentis
et feſtinat ad eam. Nam q;uis cibi ⁊ potus de
ſiderio teneatur.tranſcurrit tamen aliena vbe
ra licet humoꝛe lactis grauida exundent: ſoli⸗

uſq; materni lactis fontes requirit.¶ Areſto

tiles. Rgnus ſi renes eius ſepo circumquaq;
cooperiautur moꝛietur.¶ Palladius lib.xv.
Agnoꝛũ pꝛima generatio eſt in menſe nouem

bꝛi.ſed agnus natus maternis vberib⸗ ſtatim
admouendus eſt manu:pꝛius tamen exiguum
lactis in quo ſpiſſioꝛ eſt natura mulgendum:

quod paſtoꝛes colluſtram vocant.hoc enim
agnis(niſi auferatur) nocebit.ac per biduum
natus cum matre claudatur.et tunc ſeptis ob

ſcuris calidiſq; ſeruetur. Item ſecluſo paruu⸗
loꝛum grege matres in paſcua mittant. Suf

ficit autem pꝛiuſq; in mane pꝛocedant.et cum
ſature reuertuntur ad veſperam agnis vbera
haurienda ꝑmittere. Qui donec firmentur:in
tra ſtabulum furfuribus vel modica herba vel
(ſi eſt copia) fanina oꝛdei paſcantur ingeſtum
donec conſeptis pabulum ꝑ etatis robur ma
tribus habere poſſint cõmune.i¶ Actoꝛ Ag⸗
nus eſt animal omnium ſunpliciſſimuʒ ⁊ man⸗
ſuetiſſimum.quia nec vlla fraude vel alſtutia

callet: nec vlli dentibus vel cũ vnguibo nocet.
¶ Item patientiſſimũ. Quia et ummolandus

non clamat:et tondendus ſilet. Item ad plu⸗
res vſus vtiliſſimum. Nam et lac pꝛebet ad nu
trimentum:et lanam ad veſiimentum: et car/⸗

nes ad eſum:coꝛium quoq; ad calciandum vł

ad ſcribendum.et fimum ad agrum impinguã
dum et fecundandum. Eſt ⁊ aimal mundum
ſm legem.quia et ruminat et findit vngulam
QLupum vero naturaliter timet et hoꝛret ⁊ fu⸗
git. Merito ergo et pꝛopter pꝛedictas tot bo⸗
nas pꝛopꝛietates voluit chꝛiſtus pꝛe omnibus
bonus in agno pꝛecipue figurari: ſicut ſpiritꝰ
ſcilicet in columba.

Pperationes

4 Iſaac in dietis particularib2.Agnus qͥdeʒ

lacctans in viſcoſitate vicinus eſt poꝛcis ſilue⸗

ſtribus ꝓpter vicinit atẽ vulue et humiditatẽ la

bilis:qꝛ indigeſubilis:et lubꝛicitaie ſua de ſio
macho delſcendit. Indigeſiibilis autẽ pᷣcipue
ſi comedentes ſtomac hum rumidum ex dele⸗
ctu habeant. Ideoq; Gal.vituperauit lactan
tes agnos.i Annuales vero mediocrem ha
bent cõplexionẽ inter lanctantiũ humiditateʒ
et iuuenũ ſiccitatem. Ideo ceteris ſunt melio⸗
res et ad digerendũ facilioꝛes.ſanguinem me
lioꝛẽ generãt.maximeq; iuuenes iuuant calidã
et ſiccam cõplexionẽ hñtes:et calidaʒet ſiccaʒ
regionẽ inhahitãtes.i¶ Ex li.de naturis reruʒ
caro agnina robuſtis et ſanis eſt valde bona:
ſed infirmis infirma.qꝛ licet a ſtomacho ſacile
deſcendat:difficile tamen a membꝛis ſoluinu
Igeo viſcoſum humoꝛẽ generet.
¶ Pli.li.xxix.Coagulũ agni cõtra omnia ma⸗

ctis quo nutrit pinde caro eius nõ eſt lauda⸗

la medicamenta pollet:et contra marinoꝛum
moꝛſus vel ictus valet.i¶ Auicenna.Saguis

agni ſanat epilentiã cum vino Coagulũ enim
eius a venenis moꝛſuris omnibus ſanat.
¶ Albertus. Megulla agni ad igneʒ liquefa
cta cũ oleo nucũ admixto ʒuccaro albo diſtil⸗
lata ſuper ſambucũ:et poſtea bibita diſoluit
lapidem in veſica:et cõfert patientibus dolo⸗

res in virga et in veſica et in renbus:et cetert

etiam mingenti ſanguinem. ¶ Si cum falle

gagni inungantur loca coꝛꝑis in quib incidit

cancer cõfert manifeſte.Si vis remouere moꝛ
bum ouiũ inter ticientẽ eas accipe ventrẽ arie⸗
tis et coque cũ vino.et admiſce cuʒ aqua ⁊ da
ouib in potu et remouebitur moꝛbus.

W R
WD

2

—

O„

Trattatus

Paen libꝛo.xij.capitulo pꝛi⸗

mo. Eſt autem aries dux et pꝛinceps

Louium. et ideo dedit ei natura foꝛtitu-⸗
dinem ceteris ouibopꝛeſtantioꝛẽ:Decuit enim
arietem ducem ceterarum ouium et tutoꝛem
reſto.et Auiccn. Arcſtotiles. In libia cito ap

glijs eſſe viribus foꝛtioꝛẽ. Et ideo vt dicit Iſi⸗

doꝛus.Aries autem feruex a viribus eſt dictꝰ

co ꝙ tanq; vir ouium.Uel vt idem dicit Uer⸗
uex a verme eſt victus:co q; habet vermem in

capite cuius pꝛuritu excitatus caput concutit

foꝛtiſſime.et quicquid ſibi obuiat dure ferit.et
ideo aries grece quod dicitur virtus latine eſt
vocatus.quia in gregibus maſculi dicuntur
aries.quia ad fectndandas oues virtuoſiſũt
atq; foꝛtes. Nam coꝛpoꝛis magnitudine ⁊ vi⸗
rium foꝛtitudine et animi virtuteoues alias pᷣ
¶ Dicitur etiã aries ab aris.quia vt dicit Iſi⸗
doꝛus.Noc pecus pꝛimum fuit in aris a gen⸗

7

tibus immolatum. Unde dicitur ideo aries qꝛ

mactatur ad aram: Unde ſᷣm legem Moſai⸗
cam. Anies fuit animal potiſſime mundum: et

ad ſacrificium et ad eſum. Nam pꝛo peccato

ilo a populo conuenienter offercbatur. Et

quia findebat vngulam pariter et ruminabat

indifferenter a populo comedcbatur.

¶ Item Plinius lib.viij.capitulo.xlvij. Arie

tis inquit naturale eſt agnos faſtidire:et oucs
fenectas ſibi obuias conſectari. NHam ipᷣe me⸗

lioꝛ eſt et vtilioꝛ in ſenccta. tamen reſpectu oui

um feroxfit anio.Tempoꝛe amoꝛis pugnat ꝓ
v́äy6xoꝛibus fuis. ⁊ aduerſarios coꝛnibus impe⸗
tit.et vt melius pugne:et foꝛtius contra reſi⸗
ſtentem retrocedit: ac reſiliendo cum impetu
hoſtem ferit.De arietibus etiam dicit Auicẽ⸗
na Anetes inquit et capꝛi v adunt multum in
vnum. et in hycme non ſe abſcondunt pꝛopter
frigus.et aliquando exeunt de loco calido ad
locum frigidum.et quando pluit quouſqʒ mo
riatur.⁊ arietes naturaliter ſequuntur capꝛas
⁊ quieſcunt om̃es quouſq; paſtoꝛ accipit vnũ
ex cis:et facit ipſum antecedere et ſequuntur

alij.et timent naturaliter tonitrua ſicut oues

que ſiimpꝛegnate fuerint ⁊ audierint tonitrua
gYboꝛtiunt pꝛe timoꝛe.et ante mediam noctem
ſtant ſimul cũ ouibus et doꝛmiunt:⁊ poſt ſpar
ſim. et in doꝛmiendo ſemper latus alternant
per vices.nam a verevſq; ad autumnum doꝛ
miunt in vno latere. deinde vſqʒ ad ver doꝛ⸗
munñnt in latere altero O”
Ilaac in dietis particularibo inquit:q; arie
tes et capꝛi ſicut et cetera animalia pꝛopꝛiam
habẽt vocem ꝑ quã ſe clamãat et rocant fami⸗
nas tꝑe coitus et amoꝛis:et potãtes aquã ſal⸗
ſam anticipant coitũ et citiꝰ mouent᷑ ad amo⸗

reʒ.Et qꝛ arietes ſenes mouent citiꝰ ad amoꝛẽ?

⁊ coitu quis iuuenes in tꝑe determiato ſignũ
eſt bonitatꝭ tꝑis in ãno ullo.Et ſi in illo tꝑe ex
citentun iuuenes ad amoꝛẽſignũ eſt peſtis ſu⸗
ture ſuꝑ oues in anno illo. hoc idem dicit A⸗

parent coꝛnua in capitibus arietum.et ( vt ait

Homerus) coꝛnua ſunt etiam in capitibus fe

minarum arietum. Apud ſeptẽtnionẽ vᷣo non
habent arietes coꝛnua in quodã loco.Ania⸗

lia que habent coꝛnua fiſſuras habẽt in vngu
lis naturaliter: vt taurus:ceruus et aries.Et

vt in pluribus aries dux gregis eſt. Paſtoꝛes
cenim in grege ponunt arietem.vnũ rectoꝛem
ſicq; docent eũ a puericia:qꝙ cũ acclamauerit
eum paſtoꝛ pꝛopꝛio nomine anterioꝛat ſe.Eu
ſcolapius in libꝛo ſuo.Elephas cũ arietem vi⸗

Pperationes

¶ Iſaac. Arie/es habent carnes calidioꝛes
ac minus humidas q; ſunt carnes ouiũ ac du
rioꝛes ad digerendũ.A nietes iniuuentutema
nentes minoꝛis ſunt humiditatis ⁊ viſcoſitatꝭ
pꝛopter etatis ſiccitatem coꝛum complexioni
dominantem. Idcirco coꝛum caro melioꝛ eſt
agnis et ouibus.quia ſibene digerunt bonum
et multũ ſanguinẽ generãt. maximeſi caſtrati
ſunt.quia co liditas et humiditas coꝛum tem
poꝛate ſunt.vnde boni ſapoꝛis ſunt:niſi quan

do ſunt decrepiti quipꝛoculubio peſinni ſũt

ct nõ caſtrati ſunt eis melioꝛes.Omnes enim

deccrepiti in caloꝛenaturaliter defectuoſi ſunt

quidefectus ꝓuenit ex etate et teſticuloꝛũ in⸗
rigentia.Annuales mediocrem habent com⸗
plexionem inter lactantium humiditatem 2 iu
uenum ſiccitatem. Idcirco cetenis arietibus

guinem em̃ melioꝛem generant.et maximeiu⸗
uant inucnes calidam et ſiccam cõpletionem
habentce:et calidam et ſiccam regionem inha

bitãtes. Decrepiti vero(vt dictum eſt) ceteris
deterioꝛes ſunt. ”ñõ

¶ Auic.Caro arietis aduſta linitur vtiliter ſu
per moꝛphegm er ſuꝑ empetigincm. Confert
etiã moꝛſibaſerpẽtũ ac ſcoꝛpionũ.Etiam cum
vino canis rabiofi.i¶ Einis ciuſdem confert
albugini oculi.Rrietis puſmo calidus ſuꝑpo

ſitus ſanat excoꝛiationem calcanei ex calcia⸗

mento.i¶ Euſculapius. Arietis liquoꝛ quia

pulmone decocto diſiillat tertianas et renum
membꝛoꝛum in eis natum ſanat. ¶ Plinius
li.xxix. Jus ex carne arietum valet contra can

crum. Haly. Arietis fel aurium doloꝛi:quiceſt

frigiditate medetur

d O N B

De Animalibus

Capitulum. ui
P Iſidoꝛus.Aper a ferocitate vo⸗

catus eſt:ablata ſ littera et p ſubroga⸗
ta. Unde et apud grecos fragros idẽ
ferus dicit᷑. Omne cm̃ quod ferũ eſt et immite
abuſiue agreſte vocamus.Poꝛci agreſtes val
de bellicioſi ſunt tempoꝛe coitus ⁊ ingemãtur
vt coꝛia ſua ſint eo tempoꝛe dura:quia ſe cum
arboꝛibus confricant:et poſtea lutum intrant
Illudq; deſiccant. NHi inde pꝛeliant᷑ intantum
vt vnus aut ambo moꝛiantur. Urſus quoq;
pugnat cum poꝛcis a greſtibꝰ. Eſt autem aper
iracundus et inſipiens: nec bonoꝛum doctri⸗
nam moꝛum recipiens. nullaq; mutatio acci⸗
dit in co etiam ſi caſtretur. pꝛi quoq; femina
caſtratur.ita q non indigeat coitu:vt cito im⸗⸗
pinguetur:ſcd pꝛius biduo cibo pꝛobibetur
¶ Pli. li.xiij. Apꝛis maribo in coitu eſt aſpceri

tas plurima. LZunc inter ſe dimicant aboꝛuʒ

attritu coſtas indurãtes ſeqʒ luto tergoꝛates.
Femine q̊ʒ in partu aſperioꝛes ſunt:et lere ſili
in omni generebeſtiarum.
¶ Exli. de na. reruʒ. Aper beſtia foꝛtis:nigri
coloꝛis.que nullam bonoꝛum moꝛum doctni
nam recipit vnq; ſed ſemper fera ac ferox eſt.
dentes habet magnos et recuruos inciſioni⸗
bus aptos in quibus hoc mirabile eſt: ꝙ vi⸗

ua quidem beſtia poſſunt idem ꝙ ferrj. ODoꝛ

to vero detracti vim inciſionis amiliſſe pꝛo
bantur.Hoc animal ſi mane anteq; mingat a

venatoꝛibus impet atur:de facile laſſatur. Si

vero ante vel interim dũ venatur vrinam lece

rit difficulter capture cedit. Qerũtamen etiam

laſſatuʒ non cedit:ſed inpoſterioꝛibo ſubſiſtit
et atrocitate rigida laſſiiudinẽ diſiumilat.duei
lum offerens venatoꝛi.ſerire tamen in homi⸗
nem vel inuadere non pꝛeſumit niſi pꝛius ab il

lo ictuʒ acceperit. Caueat aũt homo ſibi:quia

niſi pꝛimo ictu pungentis cuſpidis letale vul⸗
tus inter aruum et laterales coſtas dederit:ꝑi
clitari de vita poterit niſi ſoꝛte iuxta ad reſugi
um arboꝛem inueniat quam aſcendat:aut in

humilioꝛi loco reliqua terre planicie totis mẽę

bꝛis ſe pꝛemat.auerſi enim acre curui dentes
eius quibus quaſi quibuſdaʒ attrociſſimis ar
mis valent ad inferendam moꝛtem:mon poſ⸗
ſunt quenq; niſi elatum et erectum attingere:
Suliuinebit tamen pedum illius conculcatio⸗

nem quouſq; ſic iacenti a ꝓximo ſucourratur

Aper cunctas beſtias pꝛecedit auditu a deꝰ—
xtris. Habet os ad modum ſcuti.qð venabu

lis et machere opponit

Operationes
¶ Plini. li. xxviij. Apꝛi cerebꝛũ ↄtra ſerpẽtes
laudat᷑ c ſanguine. Jecur etiã inueteratũ cũ
ruta potũ ⁊ vino:adeps q̊ʒ cũ melle reſinaqʒ.
Simili modo et iecur verrinũ exemptis dũ⸗
taxat ſibꝛis q̃ttuoꝛ oculoꝝ pondere ⁊ cercbꝛuʒ
ex vino potũ.¶ Itẽ cerebꝛũ apꝛi vel ſanguĩis
verendoꝛum medet᷑ carbuncuł. Jecur cius li⸗
targicos excitat.¶ In iecure femine apꝛi inne

niuntur lapilli qui contriti et in vino poti cal

culos pellunt.¶ Apꝛi pulmo cbꝛietatem arcet
Jel apꝛinum ſtrumas diſcutit.Lvenum quo⸗
q; ſedat potum: ¶ Idem. Eum adipe pulmoĩ
poſitus parmones ſanat.¶ Ulcera quoqʒ ſer⸗

pentia ſanat fel apꝛium cum reſina et ceruſa.
¶KCinis maxillaruʒ o9pꝛiſanat vlcera queſer

punt.¶ Idem quoq; conſert fracis. Lardũ
eius elitum atq; circumligatum mira quoqʒ
celeritate ſolidat ea.¶ Apꝛi vnina et ipla veſi⸗
ca pꝛo cibo ſumpta veſice calcoꝛũq; cruciati
bus medetur.ſi pꝛius vtrumq; fumo macerat᷑.
id in apꝛi veſica ſi aſa mandetur vrine cohi⸗

bet incontinentiam

¶Prdropicis aurxiliatur apꝛi vrina vel ctiaʒ
veſica paulatim in potu data.¶ Urina quoqʒ

apꝛi in vitro ſeruata aurium ⁊ oloꝛivitiſq; me

detur. deniq; tam grauis eſi apꝛo vrina:vt eſ⸗

S e 8

„

7„

fugere non ſufliciat nili egeſta.ac ea velut de-

uictus oppꝛimatur. vnde illa erun cos tradif.
¶ Apꝛini fimi cinis inſperſus potioni tepidi
vini diſſintericis medetur. Luxatis quoq; va
let idem fſimus.Uerriſqʒ ſpuma recens ex ace⸗
to. In ſimo quidem ſuis eli vſus efficatioꝛ qᷓ
non peperit. In apꝛis quoq; multum pꝛeſtan
tioꝛ. ¶ Ulus exungie valet ad Wollendas
iiij

nos tres gignit. Spinas libenter comcdit. ſni
gicius eſt natur aliter: et frigoꝛis impaciens:

Tractatus

cæ calefaciẽdas diſentiendas purgandaſq; cõ
frricatis membꝛis itinerum laſſitudines. Ex
libꝛo de naturis rerũ. Iimus apꝛirecens ⁊ cali
dus pꝛecipuũ eſt remedium contra fluxũ ſang
uinis enaribus.

Capitul
20 Sinue. Exli. de na. reruʒ. Aſinus eſt
aial defoꝛme vile ac deſpectũ.grandi
Acapite. longis ⁊ latis auribus.coꝛpoꝛe
macilẽto:neſciũt impinguari.In humeris ſii⸗
gmata xpᷣi poꝛtat crucis.Eſt ergo aſinus aial
manſuetũ ⁊ diſcoꝛdie neſciũ oneriſerũ:ct nõ re
pellans ſarcinis:etiaʒ vltra c; ferre poſſit ſibi

. 7
L 2 4
„*

mimimpoſit .bꝛunũ et ir ation ale ſuꝑoĩa anialia:
Inceſſu q̊z pigrũ et tardũ:paties et inter vᷣba

Suriſſimũ: p viaz incedens obuiannbo cedere
neſcit. Poſt menſes.xx. coit. ſed niſi poſt an/
Spinas libenter comedit.ſfni

maxime tꝑe conceptꝰ. Idcoq; non generat in

locis frigidis et in Scocia ⁊ in regionibꝰ pꝛo

pinquis: nec in equinoctio ſicut cocunt equiſj

in aſtate. In terra q; ſeptẽtrionis que eſt frigi
diſſima nõ inuenũ:qm illic viuere non potelſt.
Beltat a ũt in vtero per annũ integrum Alini
pullus aliquantuluʒ docoꝛis hʒ in iuuentute:
HB qnto plus ſeneſcit tãto toꝛpioꝛ fit. Arcſtoti.
Alinꝰ hʒ ſoleas ſicut ⁊ equꝰ:nõ hʒ fel omnino

ſed habet ſanguinẽ ſpiſſum acnigrũ valde ſi⸗

cut taurus.Aſinꝰ ⁊ anialia cetera magni coꝛ⸗

dis timida ſunt plus oibus aĩalibo.Timet ſri

Qgus. felle carct:ſpinas comedit quando mol/
les ſunt. multuʒ coit:minus mñ q;equus Et ſi

no inccperit generare poſt eieconẽ poſterio⸗
rũ dentiũ nõ generabi oino. Comedit fructꝰ

Herbis paſcit᷑ ⁊ aqua impinguatur. Quãto
plus ex aqua bibit: tãto plus eius cibs ꝓficit.
Anicũ habet ventrẽ:ſicut ⁊ cetera ſoleas ha⸗

bentia. Intirmat᷑ ſepe infirmitate q̃ dicit᷑ mili⸗

de.⁊ eſt pꝛius in capite.Lurritq; flegmamul⸗
tũ e nariba.⁊ ſi deſcẽderit ad pulmonẽ moꝛit᷑.

Actoꝛ.Aſinus eſt aĩal ſtolidũ tardũ ⁊ luxurio
ſum.Crucẽ habet in anterioꝛe doꝛſi parte ſuꝑ

lappas comedit.ſonũ citare(vt łrtur ¶ Am⸗
bꝛo. Aſinus piger ⁊ ad pꝛedã expoſitus:ſeuſu
q; tardioꝛ.docet nos viuatioꝛes eſſe dcebere:
nec deſidia coꝛpoꝛis animiq; pigreſccre:ſʒ ad
ſidem confugere que onera grauia ſolet alle⸗

iiare. Phiſiolo gus. Aſinus eſt animal oneri⸗
ferũ mancipiũ ſernituti addictũ reſpectu mul⸗

titudinis laboꝝ quos ſuſtinet parũ gratie con

ſequit.vocẽ hois conſuetam intelligit.Et no⸗

uit iter qð ſepe ambulauit. um autẽ vidit lu
pum venientem reſpicit in lumbũ:⁊ ſic inpꝛo⸗

nuiſus a lupo compꝛchenditur.

2 2

Pbperationes.

Aiuicena. Aſinꝰ ſanat lepꝛã. Cõtracti er ſic
citate ſedẽt in iure carnis eius.⁊ caro etiã eius

iuuat. Epar eius aſſatum ⁊ a ieiuno comeſſuʒ
confert epilentie.ſiliter ⁊ cius vngula aduſta.

¶ Einis carnis ⁊ epatis eiꝰ cũ olco valet ſuꝑ⸗
poſitis ſiſſuris frigoꝛis.¶ Itẽ cinis epatꝭ eius

cũ olco r alet ſuꝑ ſcrofulas. ¶ Diciũ aũt q: ei⸗

xꝛina cẽfert doloꝛi renũ.Urina vero ſilueſtris
gſini(ſicut Galienus ait) lapidẽ in veſca fran⸗
git. ¶ Sanguis aſini ꝓ hibet fluxũ ſanguinis
vgrium ex velamine. ¶ Adeps eius valet ad

veſtigia cutis. Urina aſini conſert vlcerib am

bulatiuis ⁊ humidis ⁊ doloꝛi renum. Sterc⸗
eius in omni curſu ſanguinis adminiſtratur.

¶ Odoꝛatur quidẽ ad fluxum ſanguinis nari

um foꝛtẽ:⁊ expꝛimit᷑ humiditas cius in narẽ ac

retinet᷑. ¶ Itẽ ſtercus aſini paſcentis ſiccũ cũ
vino valde bonũ eſt puncture ſcoꝛpionis.

(Lac ctiã aſinaꝝ minus butroſum exiſtens:
ſubtile eſt ⁊ aquoſum. Aalet tuſſi extenuationi
ac ſputo ſanguĩs ⁊ hydropiſi ac duriciei ſple⸗
nis. Centrem lenit:⁊ etbice bonum eſt. ¶ Fert᷑

ctiam ꝙ cum os ex co colluitur:cõfirmat den

tes ⁊ gingiuam. Hõ eſt auẽ cõueniens habẽ⸗

tibus ſodã ⁊ vertiginẽ ⁊ tinitũ ꝓpꝛieq; doꝛmire

ſupꝛa ipm.et vniuerſaliter nocet habẽtibo ca⸗

pita debilia.i¶ Eſculapius.Sanguis aſini cũ

xyino potatus febꝛes quotidianas ſanat: tri⸗
bus vel quattuoꝛ guttis illius datis. Aceps

humeros. ? tbi debilioꝛ eſt. In poſterioꝛi autꝛ
ſuper renes ibi foꝛtioꝛ eſt:hoꝛribiliter damat.

d

UO

W

—,,ZGq/
—

Capitulum. vNMN’.
PPein Antcbziatefantaal maen
2 Txne

De Fnimalibus

ius coitũ cõmouet: Splen eius cũ aqᷓ atritꝰ:
2⁊mãmille appoſitus attrabit lac.¶ Dyaſco.
Adeps aſinus dicit᷑ cicatrices concolerare.
Lac eius vẽtrem mollit:et oꝛe receptũ dentes
gingiuaſq; cõſirmat. Lulnerationes qᷓʒ vẽtrꝭ

ac reumatiſſimũ optime curat. Socium cius
bibitũ nefreticos ſanat ¶ Haly.Aſini pulmo

polli eiꝰ ſi deſiccatterat᷑ ac bibitur attra⸗
ctioni ſpiritus ac tuſſi pꝛodeſt.E par aſini do

meſtici ſi comederit eũ epilẽticus pꝛodeſt ei
¶ Alini fimus ſi oppꝛimat᷑ eo ſanguinis fluxꝰ
de venarũ vel arteriarũ inc iſione amputat euʒ
vel ſtringit. Pari modo ſi de aqua eiꝰ inſtillet᷑

naribo ſanguinis fluxũ patiẽttibo ſtringit. Oi

no lac aſine medicaminibo letalibe obelt:ꝛ in⸗
teſtinoꝛũ vlceribo pdeſt ac tenaſmo.ſic quoq;

ꝓdeſt lac ouium ſeo minus.

¶ Plini. li.xxxiij. Anulũ ex vngula et cruribo
aſini nigredinẽ nõ habentꝭ.ſi induat epilenti⸗
cus ꝓhibet iᷣm ne cadat ¶ Preterea ſi vomũ
fumiges aſini pulmone mundas eam ab om̃i
reptili ac ſerpentte.

on eã mancipare difficile eſt. qm nullo nigo/
re poplicum inconpbenſibili fuga pollet.

3 .

cauſatiuũ vebementis ire feocitatiſqʒ.

Ppperationes

ſᷣm Ariſtotelem eſt animal magni
tudinem cerui contra conſuemidinem
omnium animaliuʒ habens fel in aunibo ſimi⸗
le felli bominis in coloꝛe Et eſt amarum valde

Halynãdus A lehes aſt animal in ſilua ber

cinia. barum cõſimilis eſt capꝛis ſigura et va⸗

rietas pellium:ſed magnitudine paulo ante⸗
cedũt. Mutlilia ſunt coꝛnibus:⁊ crura ſine no⸗
dis articuloſq; habent. NHNec quietis cauſa p⸗
cũbunt:neq; q̊ afflicte caſu ceciderint:erigere
ſeſe aut ſubleuare poſſunt.
¶ His ſũt arboꝛes cubilibo ad eas ſe applicãt
atq; ita paululü reclinantes quietem capiunt.
Quarũ ex veſtigis cũ animaduerſum a vena
toꝛibus fuerit quo ſe recipere loco conſueue⸗
runt co loco a radiciba ſubꝛuũt.aut abſcindũt

arboꝛes tantũ vt ſumma ſpecies vel ſtipes ea
rum ſtantiũ relinquatur.huc cum ſe conſuetu⸗

dine declinauerint infirmas a boꝛes ponde/
re aſſtiigunt atq; vnaipſa concidunt.

B

¶ Eſt alcbes mulis comparanda:adeo pꝛopẽ

ſo labio ſuperioꝛe:vt niſi recedens in poſterio
ra veſtigia paſci nõ queat.¶ Gangama inſu⸗

la e regione germanie mittit animal quale ail

chesct cuius ſicut nec elephantis flecti neque
unt ſuffragines.

¶ Ideoq; nõ cubat cum doꝛmiẽdũ eſt.ſj ſom
nolentiã arboꝛ tantũmodo ſuſtinet que pꝛope

caſum minatur vt fera minam faciat:vum aſ-

ſuetis fulcimentis innititur ita capitur.¶ Ali

Capitulum. vjj/
Habulla. Antaplon. A ptalo Aucas

cinoꝛ. ¶ Iſidoꝛꝰ. Annabulla beſtia ẽ.
AAecthiopie. collũ homis:ytehun pedes
v

Tractatus

⁊ crura velut bos.caput vt camelus.albas hʒ
maculas.coloꝛem rutilũ valde.membꝛa ſingu
la diſtinguentem. Cunq; tanto decoꝛe ſit ani⸗
mal reſperſum.ꝓellis multum ſpectabilis cari
us venditur ad luxum oculoꝛũ.Antaplon vel
aptalos anim al ſimile capꝛiole fetidum nimis
cui non poteſt homo appꝛoximare. Et habet
Duo coꝛnua acuta valde.quaſi duas falces.⁊
recuruata ſunt. Hoc animal cum ſitit: accedit
ad Eufraten vt bibat.et cum biberit:adit du⸗
metum quoddam vicinum minutis virgulis
et ſubtilibo cõſitũ.vt ibi quaſi ludẽdo ſe in illis
viminibus conſfnicet. Quo fit vt in illis illaqui
tur:ita q; ſeinde non poſſit auellere.Et tunc
vocem magnam emittit.quam cum audit ve⸗
natoꝛ irmuens in ipſum occidit ilud.

Hperationes

mum. ita vt venatoꝛ ci non poſſit appꝛopinq̃⸗
re. habet autem longa coꝛnua ſerre figurã ha
bentia:ita vt poſſit etiã arboꝛes magnas⁊ oal
tas ſecare ⁊ ad terram deponere.Cunq; ſitit
venit ad flumen Eufraten ⁊ btibbit.
Eſt autem frutex que grece dicitur hercinie
habens virgulta ſubtilia et pꝛolixa.ad que lu⸗
dens coꝛnibus ſuis obligat ea virgultis eius
ſec diu clamans auditur.et a venatoꝛe occi⸗
¶ Aniſtotiles. Ancacinoꝛ eſt anĩal equale ca

cum eſt paruus q cum eſt magnus.

tulo leuerano. Huius intelligentia maioꝛ eſt

S

7*

Eapitulum vi)

parte ꝓxima eſt cura viperarum

Ps inac Auiccnna. Aſfe⸗

rati et alterati.i.ſaliens ct volans.de
pmo qð hic habetur aftecrati in Auicẽ
na habetur cafeʒati.Serpẽtes ſunt parui bꝛe
ues:minuti.qͥ qñq; occultantur in arboꝛibus

inſidiantes vt pꝛoijciãt ſe ad trãſeuntes. hoꝛũ

genus vidi.Callidi valde ſunt et ad rubedine

declinantes ex coꝛũ moꝛſu accidit(vt dicit/ do
loꝛ vehemens et totum coꝛpus pertranſit.ex q̊
ctiam moꝛs accidit. Cura coꝛum communisẽ
vt cura viperarum

OPperationes

4 Affudius et ſabꝛin pꝛo pꝛimo in quibuſdaʒ
oꝛiginalibus habetur affudius ( vt dixerũt ſa

pientes Sunt vuo ſerpentes arenoſa coꝛpo

ra habentes:et ſub cabita eoꝛum puncta alba

P* c nigra.Et quandoq; ſunt nigri rubeiet albi.
¶ Exlib. dena. re. Aptalon eſt animal acerri-

ſuper coꝛum capite ſunt ſquame albe inciſe:co
rumq; inceſſui ſtrepitus ineſt ꝓpterſiccitatem
coꝛticum ventrium ipᷣoꝛum.¶ Et ſunt grauis
motus dentium equaliũ. Hoꝛum moꝛſus diſ⸗
rumpit poꝛos et meatus naturales faciens ex

cis fluere ſanguinẽ.ita ꝙ ex angulis etiaʒ ocu

loꝛum. ¶ Et compmit᷑ in ſanguine et ſputo
ſanguinis et fluxu ſanguinis narium et vomi
tu ⁊ doloꝛe ſtomacho.i Et dixerunt q locꝰ
apoſtemat᷑ ac denigrat᷑.⁊ currit ex eo res par⸗
ua aquoſa.et ſoluit᷑ venter:et ↄſtringit᷑ anheli

tus:⁊ difficultas vrine fit:et abſconditur vox
et mẽbꝛa mollificant᷑:et vincit ſuꝑ coꝛpus diſ⸗

poſitio obliuionis:et accidit ſpaĩmus:⁊ cadũt
dentes:et moꝛitur patiens. Cura aũt coꝛuʒ ex

A

T

De Animalibus

Capitulum. ix

bena dicta eſt: eo ꝙ habeat duo capi
ta. Unum in loco ſuo.Alterum in cau
da currẽs ex vtroq; capite tractu coꝛpoꝛis cir
culato. Hec ſola ſerpentium frigoꝛi ſe commit
tit. pma omniũ ꝓcedẽs.De qua Lucanus.Et
grauis in geminũ vergens caput anfibena. hu

ensmeenn Anfi⸗

ius oculi lucent veluti lucerne.

Hoc eſt ⁊ adcaput et ad caudã:tanq; parũ eſ⸗
ſet oꝛe vno fundi venenũ.i¶ Joꝛath. Anfibe⸗/
na ſerpens frigoꝛi cõmittit ſe vigil et ſollicitus
de ouis ſuis valde cũ ea cubat. Ham dũ que⸗

dam pars eius doꝛmit:altera tunc vigilat.Et

cũ ꝑ ſemitã incedit.duo capita regit.nuncq;ʒ
caput anteriꝰ nũc vᷣo poſtenius ↄſequitur.Eſt
glius ſuꝑ calcaneũ ambulans in coitu ſuo:et
ſuper caudã ſuã.i¶ Auic. Armene eſt ſerpens
ꝓpꝛietates habens reguli ꝓpꝛietatibus pꝛoxi⸗/

mas.non enim interficit moꝛſu tm̃ ſed viſu et

ſibili ſui auditu.Quodcunq; animal moꝛdet:
oiſſoluitur. et quodeum q; ei appꝛopinquat ex
qnimalibo:moꝛitur. At vero quãtitate dixerũt

eum a regulo vifferre. ¶ Eſtimauerunt enim
4 eſt ab vno cubito:vſq; ad cubitum ⁊ſemis.

t dixerunt ꝙ moꝛſu ab eo non confert aliqᷣd
¶ Siyvero aliquid confert ci:tunc ſemen pa⸗
pauer:is et caſtoꝛeum. Hoc enim iam qdam te

Itificati lun.

Capitulum. x

. moꝛſu venenato interimat As em̃ gre
Xa venenum dicunt. Huius viuerſa ſũt
genera et diſpares effectus ad nocendum. Fer
tur ꝙ aſpis cum incantatoꝛem pati ceperit:qͥ

PPrunennsine dicta? eo ꝙ

eam quibuſdam carminibus euocat:vt eã de

cauerna cducat. Illa cum exire noluerit:vnaʒ

aurem in terram pꝛemit:alteram cauda obtu⸗

rat et operit:ac voces illas magicas non au⸗
diens ad incantatoꝛem non exit.Ex generib⸗

DHbodprerationes

¶ Phiſiologus. Aſpis ſi momoꝛderit homi⸗
nem:ſtatim cum conſumit ita vt liquefiat to⸗
tus in oꝛe ſerpentis.
¶ Gloſa ſuper Job.xx.Aſpis eſt paruus ſer⸗
pẽs vipera ꝓlixioꝛis ẽ coꝛpoꝛꝭ:et venenũ aſpi⸗
dis concite.vipera tardius occidit.
¶ Unde ſcriptũ ẽ. Caput aſpidũ ſuget et occi⸗
det eum lingua vipere.
¶ Ancdromachus.Aſpidis habitatio ẽ in ſic⸗

co: et in locis in quibus nõ eſt aqua. Et hec ẽ

quãdoq; cinericia. Z
Aſpis eſt ſerpens cemilei coloꝛis cuius den
tes ſuper modũ longi ſunt:ita ꝙ extra os ſicut
apꝛo apparẽt. Moꝛſu venenũ immittit ⁊ ſpar
git.vnde et nomẽ accepit virtute quorundam
verboꝛum.incantatur ne veneno interimat.vł
(vt quidam dicunt)vt quieta capipoſſit.⁊ gẽ
ma de frõte eius auferri que naturaliter in eo
naſcitttrr. l
Auicenna.Aſpis eſt ex ſerpentibus ſurdis
hec ſicca dicitur pꝛopter vehementiã ſiccitatꝭ

ſue cutis.eſtꝛ in quanttiate ſua inter tres cubi

tos et quinc
¶ Coloꝛ illius cinericeus:et ad citrinitatẽ de
cliu is.oculi eius ſunt vehementis luminis:et ĩ
terficit a duabus hoꝛis vſq; ad trer.
¶ Quem autem momoꝛderit: alteratur coloꝛ
eius ⁊ ſtupefit.ac multiplicatur eius ſingultus
et infrigidantur membꝛa eius. Palpebꝛe quo
qʒ eius clauduntur:et pfunde doꝛmit.Ad ei⸗
moꝛſionem eſt iuuatiuum emplaſtrum cũ cal⸗
ce et melle et olo. 2
¶ Plinius libꝛo.viij. Aſpidum colla intume⸗
ſcere nullo ictus remedio aſſeritur.pꝛeter q; ſi
partes contacte confeſtim amputentur.

d. O N 8

. „

Capitulum.

Tractatus

¶ Igem in libꝛo. xi. Aſpidum dentes in os vᷣ
gentes ſunt ne cibi excioant nullum habenti⸗

um aminiculum retinenoi:ſed duo ſunt in ſu

perioꝛe parte dextra leuaq; longiſiimi:cenui ſi⸗
ſiula a perſoꝛati venenuʒ inſundentes:vt ſcoꝛ
ionum aculei.¶ Solinus. Plures varieq;
ũt aſpicũ ſpeciec:vt Pypſas.y pnalie.Emoꝛ
rois:pꝛeſter.ſum autem ammodate.eſt ⁊ cen⸗
chꝛis:elephantie:chercitra: camedracontes.
Monſita hec libulant:ct ( vt ſerunt)affectus
habent nec temere niſi coniuges enagantur
¶ Phiſiologus.Aſpidem Qucanus ſomnitſe

rem vocat.quia vulneratus ab ea ſomnum
moꝛti continuat.ertur autem ſic incantari.

Demones diſcurrunt cum verbis ad ſerpen⸗

tes:et infectione interioꝛi hoc ſaciunt vt ſerpẽ
tes ad nutum eoꝛum moueantur:ac ſine leſio⸗
ne tractabiles echibeantur.

4

=
—
—

A ‚—
. 2

VRanea. Iſidoꝛus libꝛo xij. Aranea vᷣ
mis eſt aenis: ab aenis nutimento no⸗
minata: que euiguo temroꝛe longa ſi⸗
la t educit:et tele ſemper intenta nunq; T cſinit
a lab oꝛe:perpetuumq; ſuſtinet in ſuo opere
diſpendium.quia ſepe ad n odicum fiatum vẽ
ti aut pluuic ſillicicium rumpuur tela ſua.tũc
totaliter pcrcu laboꝛem ſuum. Auiccuna ait:

wwargnea eſlt moduum animal reptile multi⸗
pes. Sex vel octo habens pedee: quos lem⸗/

ram incipiet ipſam reparare circa occaſum ſo

per habet paree et nunẽ impares. et hoc ſuit
neceſſe vt ſemper eſſet eius inceſ us equus ſi⸗
cut et ipſum onue:et hoc eſt generale in hobẽ

tibus duos vel plures pedee.habet auteʒ ali⸗
quos pedes longioꝛes et quoſdam bꝛcuioꝛes

pꝛopter diuerſas quas facit operationec. nazʒ
cum quibuſdem ſila ſubtiliat et in longum p⸗
trahit. Cum quibuſdam vero paniter lila ne⸗

ctit.cum quibuſdam per ſila repit.et quando

vult in tele ſuperſicie imnm obiluer ſe ſuſpen⸗

cit. vnde reſidens in tele ſue medio ſubito
ſentit muſca m telam in parte remotiſima cõ⸗

tingentem q; ſi bito inuadit et aggreditur tã⸗

ꝗᷓ boſtem.de qua ſi miump bare potuerit eam
ne euadat:inter tele ſue ſila multipliciter cir⸗

cumuoluit.et pꝛimo capiti inſidens eius hu⸗
miditatem ſugit.et de tali muſcarum venatio

ne viuit.nom eius guſtabile pꝛopꝛie eſt talis

humoꝛ: ſicut guſtabile aꝑis eii mel:ſicut di⸗
cit idem Auicen. cet Areſtoti. ¶ Item in gene
re aranearum eſt diuerſitas ſetue. Ut dicit
Areſiotiles libꝛo quinto.E t eſt ſemina maio⸗

nis coꝛpoꝛis q̃ maſculus.et pedes habet lon⸗

gioꝛes fiel ibilioꝛcs et habilioꝛcs ad motum:⁊
etiam ad texturam. Et ſic idem in libꝛo.x.
¶ Zempoꝛe couus et amoꝛis ſemina attra⸗

hit m.e rem.per ſila tele.et poſt maſculus ſemi⸗
nam:et non ceſiabunt donec coniungantur.⁊
maſculus ponitur ſuper vẽtrem femine.⁊ iſte
modus eſt neceſſarius pꝛopter veninis rotun⸗

ditatem. et iſta coniunctio maxime eſt in ſine

veris et in pꝛincipio eſtatis:et aliquando in
autumno: et in pꝛincepio hyemis.et tunc ma⸗
xime ſunt nociue:et earum puncture amplius
veneneo.
Item Areſtotiles libꝛo.viij. Genera arane

arum ſunt multa. NHam quedam ſunt parue
diuerſi coloꝛie:ct ſunt acute et velocis motus
Alle ſunt maioꝛes et coloꝛis nigri:et earum

crura anterioꝛa ſunt lõgioꝛa.et ſunt tardioꝛis
motus niſi quando coitu ſtimulantur. Et ni⸗
gre ſolent texere iuxta terram inter ſoꝛamina:
et manent in textura ſua quouſq; aliqua inci⸗
derit beſtiola:iicut muſca quam depꝛchẽdũt.

et li hab ent fſamem ſugunt eius humidita⸗

tem.et tunc deſerunt ad locum ſuũ vbi de po⸗
nunt:et releruant eam donec iterum eſuriem
patiantur.Et quando totam hauſit humidi⸗
tatem.deijcit reliduum et reuertitur ad venan
dum:et non venatur quouſq; reperit quod ca
ptum eſi de tettura.Et ſi quis rupenit textu⸗

lis velirca oꝛtum: t maxime laboꝛat: quia
tunc plures beſtiole incidut in tecuram: et le⸗
mina parit ⁊ venatur: malculus iuuat cam⸗

PDeßylnimnalibus

Abſcõdit aũt ſe in textura vel ſub tela ne a be
ttiolis videat᷑:et maxie qñ eſt magna.q;ꝛ ꝓpter

cius magnitudinẽ nõ de facili operatur. Facit

ctiam femina oua:pmo ex quiba modice ara⸗
nee poſtfoꝛmantur.⁊ ſtatim qñ pariunt᷑ ponit
cas in textura.et ſtatim ſe mouẽt et diſponũt
ad texendũ ac ſi in vtero materno ſunt iuſtru⸗

cte ad venandũ. Uñ ſtatim aptat retia conue⸗

nientia pꝛede ſue.Et eſt ſpecies quedã aranea
rũ que venant᷑ lacertũ paruum qũ ipᷣm incipit
texere ſuꝑ ipᷣm quouſq; liget cius oꝛificiũ liga
tione foꝛti:et tunc ſaltat ſuꝑ eum ct pũgit quo

uſq; moꝛiatur. ¶ Item. in codẽ libꝛo etiã dicit

idẽ.qꝙ ſepe inueniunt᷑ quedã ar anee in alueani
bus apũ:et ille coꝛrumpũt mel et ſugunt liquo
rem.et ſic circa ſauos faciũt texturas et coꝛrũ⸗
punt eos.i¶ Idẽ dicit Auicẽ.et Pli. de gene⸗
ratione aranearũ li.xi.ca.xxv. Sicut aranea⸗

rum natura pᷣcipua admiratõe ẽ digna. Cuiꝰ

plura ſunt genera:inter que eſt quedamq;ᷓ dici

tur ſpalãgio:cuiꝰ coꝛpus ẽ exiguũ variũ acu⸗
minatũ vclox ad ſaltũ:noxiũ habens moꝛſum

Alia eſt ſpecies maioꝛis coꝛꝑis et nigri coloꝛꝭ
et cemris lõgioꝛis ⁊c.i¶ Araneam aũut tele vt
icit Areſto.et Pli.Ex earũ viſceribꝛ ̊damo⸗
do nature arteſicio generant᷑ ſubtiliſlima com
poſitione ↄtette moꝛeretis cõponuntin et pa⸗
rantur:et filis ſubtiliſſimis connectunt᷑:et h̊ ne
a muſcis et alijs beſtiolis quib tendu videat᷑
ꝓpter groſſiciẽ.oũ laboꝛe qͥdem cõponunt᷑:ſed
miro modo faciliter diſſipantur. Ignem non
ſultinent.vt ventum timent cuius impeturum
punt᷑ et ſubito denudantur. J

Operationes

Pli. Et quis venenoſa ſit aranea de cuins

cgreditur viſceribe tela.venenoſa tñ non ẽ qm̃

poſt multũ vſibo medicine vtilis deputatur.
A¶ Hã vt dicit Dyaſco. Tela aranearũ alba 2
munda puluerulent ſoꝛdibo nõ admixta vires
babet cõſtringẽtes:ↄglutinantes et refrigerã
tes.idco ſanguinẽ reſtringit a vulnere defluẽ⸗
tem ſuperpoſita vulneri ꝓhibet ſieni ſaniem.et
ſanat plagã recentẽ ⁊ ꝓhibet inflaturã ſanita⸗
tem vulneris retardantẽ.¶ Item remedium
cõtra moꝛſus oĩm araneaxꝝ elt cerebꝛum galli
naceum cũ etiguo piperis bibitum cum vino
vulci. Item coagulũ agni potatũ cum vino ſa
nat moꝛſus aranearmũ.i¶ Idem facit cinisvn⸗
gule arietine cũ melle. ¶ Itẽ muſce cõtrite et

polite ſuper moꝛſum extrahũt venenũ et miti/

gant doloꝛcẽ. Sunt et alia remedia q̃ enume⸗
rat Pli. Albertus.¶ Pli. codẽli.ca.vi.Ara
nca lõga⁊ cadida tenues hnñs pedes cõtrita in
vyacdi oło vꝛ ſolucre a uginẽ oculoum.

Coapitulumn.xrij)

IZaage biſatia grece. ara

biceachafar. latlĩe vngu

chilium ex ſpecieb oſtra

CEARlius purpureis: ꝛ repiunt
n regionibus indie:et in
aquis iuxta q̃s oꝛit

ipᷣa colligũtur in tꝑe eſiiuo.qñ aqua deſiccal.
ct reꝑitur etiã ex eis in littoꝛibꝛ maris aiʒũ.Et

/la aromatica. Sera. li⸗
N 1 laggen Achafar. eſt cõ⸗

RRExcox. et eſt ſil de conchi⸗

rta qᷓooꝛi ſpicanardi. O doꝛ aũt eins
aromaticꝰẽ. qm ipᷣm aĩal comedit nardũ.Et

.
*
— *

coloꝛ cius eſt decliuis ad albedioẽ:et ambe ſũt

melioꝛes:ct eſt pinguis.Sed illa que naſcitur
in Bab lonia eſt ſubnigni coloꝛis: ⁊ eſt minoꝛ

ula.et omnes babent bonũ odoꝛem.Et qñ fu⸗

migatur domus cum cis ſentitur odoꝛ carũ ſi⸗
cut caſtoꝛci.Scra.li.aggre.ca.oſtracoꝝ. Gla
cte biſantie ſunt ex vnguł oſtracoꝛũ.⁊ ſũt coo
cula quibo tegunt᷑ in ſoꝛamine ſuo:et melioꝛesꝭ
ſunt q vergũt ad albedinẽ:ct ſunt odoꝛiere.q̊
rũ odoꝛ extrahit aliq̃ntulũ ad odoꝛẽ caſtorci.

ODperationes

Galicnus capᷣ.oſtracoꝛũ: Quando blacte

biſantia ſumit᷑ cũ aceto in potu attenuat ſple⸗

nem,ct quando fumigant᷑ cũ eis mulieres ha⸗
