inneng
inp
rap
cari

ſroc⸗ 4
g
t0

tgo 1
ierſe
gbonto
ln
ngis⸗
an,

geruun
Ethe
E
a wiro
guine⸗
nöc
arn

ni
liang
.,
tang
eſcbeig
Cwoe

Khn

D

De Herbis

chimum. et eſt multi nutrimenti:et mollit ven⸗
trem:et conuenit ſtomacho.et lac quidem ve⸗
nis eſt aquoſius eſtiuo.
Et lac animalis paſcentis herbas recen⸗
tes eſtmagis mollitiuum ventris qᷓ; paſcen⸗
tisherdas ſiccas.E tlac capꝛinum eſt minus
mollificatiuum qᷓ;alioꝛum animalium.quoni
am capꝛe vt plurimum comedunt herbas ſti⸗
pticas et ſolia arboꝛum.et pꝛopter hanc cau⸗
ſam eſt bonum ſtomacbo. Sed lac ouis eſt
ſbiſſunn dulceet pingue.NHon eſt adeo bonuʒ
omacho ſicut capꝛinum. Sed lac vaccarũ:
aſinarum vł equarum ſunt magis laxatiua qᷓ;
alioꝛum animalium.
¶ Et omne lac quando coquitur ſtringit ven
trem.Et maxime quando ſiccatur aqua cius
cum lapidibus calefactis:et conuenit vlcerib⸗
inteſtinoꝛum:et interioꝛum membꝛoꝛum.et ꝓ

pꝛie ſllis que fiunt ex gutture et canna pulno

nis:et renbus et inteſtinis et veſica.
I¶ Et quando abluitur os cum lacte conuenit
vlceribus eius et gargariſmata cum eo confe
runt vlceribus palati:ſed nouiter mulſum eſt

bonum bibentibus medicinas moꝛtiferas.et

ilis quiſumpſerunt cantarides.
¶ Et lac vaccinum eſt ad hoc melius omnia⸗
lio lacte.et lac aſini pꝛopꝛie quando colluitur
os cum eo confoꝛtat gingiuas et dentes. ¶ ac

vaccinum et capꝛinum et ouinũ:quando vnũ
quodq; coquitur cum lapide littoꝛis cõuenit

fluxui ventris et vlceribus inteſtinoꝛum et te⸗
naſnon.
¶ Et quando fit criſtere cum eo ſolo aut cimn

aqua oꝛdei aut cum decoctione gummi quo 4
dicitur caudare ſiue bandaim ſedat moꝛdica⸗

tiones inteſtinoꝛum.et fit criſtere cum eo vlce
ribus matricis. ie

¶ Omne pꝛeterea lac quãdo ſugitur exmam

milla ipſa eſt magis iuuatiuum:⁊ velocius nu
ritiuum.neq; ita coꝛnimpitur.Et lac mulie⸗
ris dulcius eſt et nutribilius omni lacte:et cõ

uenit vlceribus pulmonis.et ponitur in eo lix
banũ tritũ:et diſſoluitur in oclo in quo eſt vn

gula aut vlcus et conuenit.

¶ Et quando miſcetur cum eo ſuccus papa⸗

ueris et cera et oleum et linitur cum eo ſuper

podagram conuenit. Et omne lac eſt malum

ſpleni et epati egrotanti et ſode et epilentie et
ſcotomie et egritudinibus neruoꝛum et febꝛi⸗
bus antiquis.

2

pus ĩ vmbꝛoſo loco de⸗
ſiccat᷑.ac ꝑ annũ ſeruat᷑

HGal.viij.ſim. far.ca.deſamſuco.Subtiliũ ꝑ⸗
tiũ ẽ⁊ dyafoꝛetice vᷣtutꝭ.ſiccat em̃ ⁊ caleſacit ĩ

iij. S. S er. li. aggre. ca. OMerzemdauc. Dyaſ.
Herba ẽ hñs vᷣgas extẽſas ſuꝑfaciẽ treĩ ſuo

hoꝛtu. hʒ folia ꝑua rotũda ſuꝑ q ẽ boꝛra feri
ſilias folijs calamẽti hñtis folia ſubtilia.et hʒ

odoꝛẽ bonũ. Idẽ auc. Galł.irtꝰeiꝰelt qͥ cale⸗

facit ⁊ deſiccat ĩ.iij. .⁊ vᷣtꝰ eiꝰ eſt q̃ reſoluit et
ſubtiliat. Itẽ ex aromaticitate vᷣtutẽ hʒ ptſoꝛ⸗

tãdi.⁊ ex qlitatibo ſuis diſſoluedi: ↄſumẽdi et
mũdilicãdi.Auicen. Maioꝛana eſt ch.et ſic.ĩ

iij. gra.et eſt ſubtilis cũ foꝛtitudine.

Operationes

¶ Serap̃. auctoꝛitate aben meſuay. Qñ linik

cũ ſucco eiꝰſuꝑ liuoꝛes ſanguinis moꝛtui au⸗
fert eas.et ꝓpterhãc cauſam apponentes ven⸗

toſas vngut locũ poſtventoſationẽ cum eo yt
nõ appareant cicatrices ſcariſicationis.i¶ Et

qñ fit caput purgiũ cũ eo cõuenit doloꝛi capi
tis maxime melancolicis ⁊ ventoſitati cerebꝛi
ct aꝑit opilationes que ſunt in eo.et pꝛopter
hãccauſam cofert epilentie ⁊ paraliſi.In qua

B

8 db UON

„

rit opilatões eiꝰ. S

Trattatus

declinat hõ caput ſuũ ad poſterivꝛa.et alteri

paraliſi.et toꝛture oꝛis ⁊ emigranee. attrahit.
em̃ hũiditates malas a cerebꝛo:⁊ ↄuẽit mitũ.
Et fit oleũ cũ ea et cõuenit ad oĩa ſupdicta
¶ Et qñ terit᷑ maioꝛana ſicca:⁊ ↄficit cũ melle
et lini᷑ ſuꝑ liuoꝛẽ q̃ fit ſub oculo aufert ipᷣm et
expꝛimit᷑ ſuccꝰex ea vũ eſt recẽs¶ Et fit caput
purgiũ cũ eo:et mũdificat cerebꝝ:⁊ ↄuenit e⸗
gritudinibo ei frigidiset melãcolicis.i¶ Et qñ
imbibit᷑ ĩ eo cotũ aut lana et ponit᷑ i aurẽ ape⸗
ily aũt facit oleum eiꝰ.Et
calefacit mr̃icẽ.i¶ CUñ Raſis ꝓpter aromotici
tatẽ ſuã ⁊ caliditatẽ et ſubtilitatẽ ↄuenit oĩb⸗
egritudib frigidis:⁊ ↄfoꝛtat cerebꝝ ⁊ oĩa mẽ
bꝛa.¶ Pli. ca. Maioꝛana vires hʒ acres ⁊ ca

lefactoꝛias ad oẽm duriciẽ vłrigoꝛẽ valdeido

nea. Medet᷑ etiã cathaplaſmatibo ĩpoſitaſi⸗
ue potu data:a ſcoꝛpiõe vexatꝰet inteſtinoꝛũ
toꝛmẽto vel difficultate mictus laboꝛantes.
¶ Elixatura eiꝰvdropicis medet᷑. Arinã ꝓuo⸗
cat et toꝛtiõibo vtilis eſt. Succꝰ eiꝰ melle ad⸗

dito liuoꝛes detergit. Scoꝛpionũ ictꝰcũ ace⸗

to ⁊ ſale cõpeſcit.Luctatiõibabñ adhibet᷑.ce⸗
rotis vtilter adhibet᷑.¶ Tumoꝛes oẽs coꝛꝑis
et oculoꝝ cathaplaſmatib adhibita ſpargit:
maxiĩe cũ polẽta ipoſita.i Itẽ appolite ſolite

puirgatiõis materiã ꝓpuocat. In ſfemis Oala

gin anbus et acopis miſceturbene.

Capitulum. etlxxſ.

Acis. Cõſtantinꝰ ĩ li. graduũ ait. Nu
cis muſcate arboꝛis ramoꝝ coꝛtex eſt
ymacis q̃ ab india venit.cuiꝰnatura ca
lida eſt er ſiccain tertio gradu.¶· Pla
teariꝰ. Macis calida ẽ ⁊ ſicca.in.ij.gradu.Et
ſm q̊ſdam flos eſt muſcate. OQð videt᷑ falſum
eſſe.qꝛ floꝛes aut decidũt aut in fructꝰmutant᷑

Sunt aũt coꝛtices quidã qui reperiunt᷑circa

nuces muſcatas:ſicut circa auellanas ꝑ an⸗
nos decẽſeruant᷑. Habentq; vᷣtutẽ ↄfoꝛtandi
ex aromaticitate:diſſoluẽdi ⁊ ↄſumẽdi ex qua
litatibo.Eligẽdus eſt aũt macis ruffus vel ſub
ruffus acutũ habẽs ſapoꝛẽ cũ aliqᷓntula ama
ritudine.Qui vᷣo nigricat terreus eſt.⁊ qui ſa
poꝛ? acutũ nõ habet abijciẽdus eſt. S era li.
aggre. ca. ſiſtoſi. Siſtoſi.i.macis.Et eſt coꝛ⸗
tex nucis muſcate q̃ eſt ſuꝑ coꝛticẽ groſſũ. Et
melioꝛ ex eo eſt ille qͥ eſt coloꝛis ſuſci.et deteri⸗
oꝛ ex eo eſt niger.et in coꝛtice duro groſio nu⸗
cis muſcate nõ eſt aliquod iuuamentũ. Sed
fruccus eius eſt vtilis medicine.et oꝛit᷑ in oꝛien
te. Arabes dicũt quidẽ ꝙ eſt macis.et eſt coꝛ
tex qui appoꝛtatur de regione que nõ eſt gre⸗

coꝛum.et coloꝛ eius elt flauus.

Dperationes

¶ ODval. ca. machil ſiue machir 'm tranſtatio
nem grecã.i.macis.Coꝛiũ eſt ligni veniẽtis de
barbarico.coloꝛis ruffi cuʒ roboꝛe ſolido.cui

virtus eſt ſtiptica et remoꝛdens q;maxime in
guſtu. Tunſa et bibita emoptoicis et diſſinte

ricis et ſciliacis ſingularẽ pꝛeſtat effectum.
¶ Collectoꝛ hniꝰtẽpoꝛis macis eſt coꝛtex nu⸗
cis muſcate:qui adheret ipſi circũquaq; vt po
teſt videri in barbulis auellanaꝝ.et multotiẽs
vidi tuniſij ſic eſſe:licet dicat Dyaſ. Machir:

id eſt madis eſſe coꝛium ligni erroꝛ eit tranſla⸗

toꝛis.quia debet dici coꝛium fructus:vt pate
bit in capitulo nucis muſcate.i¶ Gal.vij.ſim.
far.ca.de maci ſᷣm tranſſlationem arabicam.

SPliaſtar ſiue Taliſſar.i.macis:coꝛtexeſt qui

poꝛtatur deindia:in guſtu quidẽſtipticus ſut⸗
ficienter cum bꝛeui quadã aromaticitate.
¶ Cum autem aduratur eſt ſimilis pluribus
gromatibus in dyanis: et ſubſtãtia eius ẽ cõ⸗
poſita ex ſubſtantijs contrarijs:et plurimum
quodeeſt in ea ſubſtantia eſt terrea frigida.Et
minus quod in ea ſubitantia eſt ſubtilis cali⸗

ditate:et odoꝛ eius eſt bonus ſicut odoꝛ alia⸗

rum ſpecierumaromaticarum.que appoꝛtan
tur ab india. Sapoꝛ eius eſt ſtipticus ſtipti⸗

itate multa cum aliquantulo aromaticita⸗

eo. ¶ UNirtus eius eſt que deſiccat in tertio

De Herbis

Sdu.q̊ ca.⁊ fri.non eſt oꝑatio manitfeſta.ↄfert Jolia eiꝰcocta ⁊ ĩpoſita cũ olco modico cõbu⸗

moptotcn ttanun hanng ad en ſtiõibo⁊ igni ſacro.¶ Malua cum radicib co E
. · ¶ Auiceñ. de virib coꝛdis ai * . ventrem ccta iĩ iuſcello.venenoſis potõib ſubuenit ſire
it. ꝙ, ↄfoꝛtat coꝛ. qnter bibat᷑.¶ Pla. Malua valet ad maturã⸗
ca. apta:terunt em folia malue cũ axungia
lt Pꝛcina recctiꝛ ſun tcgula caleacaſugponif·
lin Zneceria alet vinicleſplenis cpati. qo, D
mun let a decoctõis eiꝰfactũ circa pedes.y=n
nkin WBaren Aiſehioaan Loͤſta. E.
Popen Aaetalr b⸗ lri.i. ij. S. ꝛ hu. in p. qddã calorꝛac
. aae ſen ioczſin vino ſit cocta ⁊ cathaplaſ
aag E ilet. ¶ Succ cſicuvinobibatirguinã 3
ſat enltere mingẽdi diſſoluit:⁊ lapidem
n rum mitigat. qẽ doloꝛẽ capitum loto-
chee
oi. .
adc
dolom
Sal
kinoꝛien
tckco
chgre
Nnrſine σW —
nai⸗
loco⸗ 12 484 4 J „8
un Capitulum.cclxxij.
adiin Alua.yſi. Malua ðꝛ eo ꝙ molliendi
ſcnn. aluũ ac ſoluẽdi naturã habeat.¶ Pal.
onnn lib. iij. In feb. mẽſe malua ſerenda eſtd
nartpo occurſu hyemis ab incremẽti repꝛimet
nuois lõgitudine loco pingui delectat᷑:⁊ hũido gau
Dedhi det letamĩe.Craãſſerunt᷑ eiꝰ plãte cũ ceperini q̃
Cbmenin tuoꝛ hꝛefolia vel quiq; ad minꝰ.yſaac. Mal⸗
nerptpa⸗ 3 gen m p. S. bu. in ij. ¶ Pla. Eſt em̃ malua
alnin domeſtica Tſiueſtn. Nalna vomeſtica ma⸗/
nanbon . aü. taluin s habet ſubtilioꝛẽ. Silue
ſa rꝭaũt creſcit altiꝰ.⁊ altiora hʒ ſolia.⁊ qᷓſi fru .
lonn tex.hec min?fri. eſt:ꝛ hʒ viſcoſam humiditatẽ. Tes, ,„.
. BPprerationes. Cupitulum. cclxxiij.
Pgrbre A Dxaſ. Malua melioꝛ eſt oꝛtiua q; agreſtis: albt olſgcde malo. Ex
acru⸗ tur acveſice. Ei get. auc. Auenzo ar. Sera lib. ag. . de malo
figcr folia cruda cathaplaſmata cũ ſale modico me Et ex eisq̃dã ſũt ſtiptica.q̃dã ag. . de malo.
betio dentur egilopis.valẽt ⁊ apum percuſſuris. cia.q̃dã iaſa. rns ic⸗ põtica.q̃dã dul⸗
DB NBWõ ⁊ qdã inſipida aqſa.In dulci
todctin B (1 Malua elixa ⁊ oleo admixta cataplaſmati bus eſt ſuba ai ateſ he. 2 1 pötictc.
etnen bus adhibita acoꝛas ⁊ furfures capitis tollit. cit ſup ea eſt tpa tpate ſube. ⁊ ĩpõtic qo pin
iceffn Elixatura eiꝰ malactica eſt. Ad duricies inte eadeſuba cũ neftie R. inpe ner
fon⸗ ſtinoꝝ atq; matric ⁊ ani neceſſario ſupponit. toſis ſuba aquea frigida. —

4

Tractatus

„Ooperationes (Capitulum. clexiiif.
Rabbimoyſes. Malũ odoꝛe ſuo coꝛtcobo ¶ ) Ala maciana.expõit yſi.ꝙ a loco dicũt.
ræat coꝛ ⁊ cerebꝛꝝ:⁊ iuuat ptiſicꝭ ⁊ melancolicis riiß.
6G comeſtio eiꝰpeioꝛ ẽ oĩim comeſtiõe fructuũ.
guat vetoſitatẽ.ſ.quã gñat in.ij.⁊.iij.digeſtiõe
ita vt ſit dictũ a ſapiẽtibo ꝙ gñat ptiſim ⁊ ethi

cã.eo ꝙ hmõi vẽtoſitates inflãt arterias ⁊ ve⸗
nas ¶ Hal.vij.ſim.far. ca. Milea.i. pomaria.
eſt arboꝛ mali.nõ q̃libet eſt vniꝰnature.ſic ne⸗

qꝙ fructꝰ.Hã pomoꝝ alia ſunt dulcia.alia vo
guitera alia põtica. alia vo acida.alia vᷣo non
total exoluta ⁊ aq̃ſa.⁊ pᷣdñat᷑ aq̃ſitas in his
vt ſit cõplexio eoꝝhũuidioꝛ ⁊ frigidioꝛ. Terre⸗

ſtre vo frigidũ dnat᷑ ĩ poõticis. Indigeſtũ vo ĩ

auſteris. Hoc ⁊ aqueũ frigidũ ſic i dulcib eu
cratũ oñat᷑. Iſta aut ⁊ folia ſuccei⁊ coꝛtices eiꝰ

arbor adiuicẽ differt.i¶ Uñ ð herb vticu au⸗
ſteris qdẽ ⁊ acidiſ. Nulnera ↄſolidat:⁊ fiegmo
nũ qͥ ſũt ĩ gñatõe reꝑcutere id qðinfluit.⁊ ſto⸗
machũ exſolubilẽ.⁊ vẽtrẽ coꝛroboꝛat.cũ aqſi
oꝛibo vᷣo moꝛdaces flegmões ĩcipieteſ:⁊ eos qͥ

ſüt i augmto remitter.i¶ QOm̃ aut młta oibus

pomis hũiditas ĩfert᷑ palã eſt ⁊ ex eo ꝙ nulliꝰ
eoꝝ ſuccus ꝑdurat ſʒ aceſcũt ⁊ coꝛrũpunt᷑ oĩia
ſolũem citonioꝝ(q̃ vtiq; ppter pᷣdominantem
ſtipticitatẽ minus ſunt humida alijs)q̃n ſuccꝰ

coctus cũ melle durare poteſt.ipſe aũtꝑ ſenoᷣ

q;ita eſt durabilis. Oalũgranatũ.lege capᷣ.
Bꝛanatũ ⁊ mala citonia lege citonia.

JC

—

Quidã vᷣo exponũt ſilueſtria.vulgariiñ

hyſpanico etiã domeſtica oĩa matiana dicut

Diaſ.ðᷣ ipᷣis ꝓpꝛiũ fac caplm inqͥ tMatiana cũ

adhuc ĩmatura ſtiptica ſũt ⁊c. In alio tñ ca.ex
põit ꝙ ſt eſtina. apð Sera.vᷣo · ex vᷣbil Dyaſ.
hꝛ ꝙ colligũt᷑ ĩ vere.: Auic.iĩ h ↄcoꝛdare videt

Hpperationes

¶ Auic. di. ꝙ nocẽt neruis ꝓpe nerusglia.ſiẽ di
bocoꝛdil di.q; ↄfoꝛtat coꝛ

xitDyal.i¶ Et ð viri

— —
—
—

E SE

.

diuerſitatẽ reꝝ ſuꝑ quas cadit recipiens ab

cis diuerſitates ⁊ virtutes.apud nos vidi du⸗
as ſpecies.vna q̊ꝝ eſt granuloſa nõ cõiuncta
granulis.alia cõglobata q̃ artiſicio magis vi⸗/
det᷑ ſophiſticata ex ʒuccaro cocta ⁊ ſolijs ſene:

qꝝ fruſtula ĩmixta vident᷑ ſapoꝛẽ (qᷣ lene) oltẽ
qit.¶¶ Sera. li.ag.c. Men.i.mãna eſt ca.⁊ ab
ſtergit ⁊ lauat.⁊ eſt ca.in p.g.tẽpata humidita

te⁊ ſiccitate.¶ Et idẽ auct.Raſis dixit q dem
manna cadit ſuꝑ arboꝛẽ q̃ dicit᷑ tamariſce usſi
cut mel.⁊ qñ fac moꝛã ſuꝑ plantã illã albeſcit.
ſed qñ ibi nõ moꝛat᷑ ſed colligit᷑ cito cum folio
einus eſt viridis. Melioꝛ ex ea eſt cuiꝰ coloꝛ eſt
clarus appꝛopinquãs albedini.⁊ hʒ parũ rubo
ris. Pliniꝰ. Manna eſt oĩs ros cadens ſu⸗

apitulum. cclxxu.
Anna vt ait Auicen.eſt ros cadẽs ſu
per lapidẽ et plantas.et habet xlures
ſpecies. ⁊ denoĩata eſt tereniabin.⁊ ſi⸗
uagcoſt. 2 ſuccax hauſer eſt de ſpecicebꝰ
eius.Et ait Auicen. Hãna diuerſificat̃ m

R

— ——

trltes

binaſi⸗
ſecicd⸗
fcn inn
gins th
Siid
(Gin
wagen
lut
ooli
uns

idn

icr

Piabet

Cotn ſch

i⸗ lti

int

RZK

2

De Herbis

Qiapide aut arboꝛ?. ꝛ flt dulcis. ⁊ coa gulat ſi
cut mel.⁊ exſiccat᷑ ſicut gũmi quẽadmodũ te⸗
reniabin. Eſt alia ſpecies qͥ vocat᷑ tereniabin.

per qua lege capitulũ.Lereniabin.

Hoyoprerationes.

¶ Sera. auc. Raſis. Que de ipᷣo cadit ſuper

arboꝛẽ tamariſci eſt bona tuſſi ⁊ aſperitate pe
ctoꝛis. Colligit eãẽ Raſis ⁊ dixit.ꝙ manna ca
dit ſuꝑ arboꝛẽ q̃ dicit᷑ tamariſcus ſicut mel.

¶ Etidẽ auc. Habir. Eſt ca ĩſi. pmi ſicca ꝓpĩ⸗
quãs caliditati.ↄfert relaxatõi ſiomachi ⁊ ab

ſtringit vetrẽ:⁊ cõuenit aq̃ citrine qñ bibit᷑ de
ea.emplaſtrat᷑ venter.⁊ ingredit᷑ in medicinis

apoſtematũ.i¶ Et exſiccat catarrum qũ fit ca
putpurgiũ:qm̃ mũditicat cerebꝝ⁊ expellit ab

eo vẽtoſitatẽ groſſam.i¶ Et foꝛtificat medici⸗

nas:qñ miſcet cũ eis ĩpotiõiba ⁊ caputpurgi
is. ? delet apoſtemata flegmatica. ⁊ miſcet᷑ in
Aectiõibaꝓpter excellẽs iuuamẽtũ qð eſt in ea

1,

8R

lee,,

- .
2.
22ʒ— 5
* 2 ——
—

ſunt. Maſculus lcilicet ⁊ ſemina. De
maſculo in iſto capᷣ.tractat᷑. Mandra

4 Andra goꝛa vir. yſið. Spẽs eiꝰ due

goꝛa ſilis eſt paruo pepni.dicta ꝙ; bʒ

mala ſuaue olentia: magnitudine malimatia
ni.vnde et latini eam malũ terre vocant: eo ꝙ

radicẽ habet foꝛmã homĩs ſimilantẽ. Antro⸗
pos em̃ hõ dicit᷑.huicoꝛtex in vino miſſa dat᷑
ad bibendũ his quoꝝ coꝛpus ſecandũ eſt pꝛo
pter curã vt ſopoꝛati doloꝛẽ nõ ſentiant. Ma
ſculus folia habet ſimilia bete.Plini. lib. xxv.
Candidus qͥ ⁊ mas.niger q̃ femia etiſumatur
mandragoꝛa.¶ Dyaſ. Maſculus vᷣo mãdra

goꝛa habet folia alba ⁊ maioꝛa:lata ⁊ leuia ſis

cut bete. Mala eius duplicia naſcunt᷑ coloꝛe
croceo.odoꝛe ſuaui cum grauitate q; paltoꝛes
comedunt.⁊ ſtatim ſomnũ capiũt.Auicenna.

Mandragoꝛa fri.vſq; ad.iij.gra.et humida.

mnis aut mãdragoꝛe radix magna eſt:bo⸗
minis foꝛme ſilis. Oãdragoꝛa em nomen eſt
vmaginis naturalis.ſqʒ ſicut plãta elviſtens in

foꝛma hois.i Ex herbario. Mandra goꝛaq;

foꝛtiſſimi odoꝛis eſt abhoĩe ieiuno nõ colligi⸗
tur. Maſculus autẽ habet alhidioꝛa folia et

maioꝛa:ſed vtriuſq; vis eit vna.

Oprrationes.

¶ Serap̃. OQñ er iſia radice echibet᷑ alicni in

potu vel cbo cũ pane incidit ſumẽs eã ĩ ſuber.
Et iõ vtunt᷑ cyrurgici qñ volũt mẽbꝝ incidere

¶ Et idẽ auc.Dyaſ.irtꝰmaſculi eſt.ꝙ ſi codq B

tur radix in vino donec minuit᷑ terna pars.et

colat᷑ ⁊ reponit᷑ ⁊ accipi ex ea q̃ntitas.ʒ.i.⁊ ad

miniſtrat᷑ ad nimias vigilias.⁊ ad ſecãdos do
loꝛes:⁊ qñ fuerit neceſſe incidere aut cauteriſa

re aliqð mẽbꝝ ⁊ volumꝰꝙ nõ ſentiat᷑:detur ci
in potupꝛiꝰ.i¶ Etſi bibant᷑ duo onolos ex ſuc
co radicis cũmellicrato:faciunt euomerefle⸗
gma ⁊ colerã ſicut elleboꝛus.ſed ſi accipiatur
plus occidit.Et coꝛtex radicis ingredit᷑ in me⸗
dicinis oculoꝝ ⁊ in naſcalibo.¶ Et qñ accipi⸗
tur ex eo medius onolus ⁊ ſupponitur ꝓuocat
menſtrua:et extrahit fetum. Et quãdo ponit ĩ

ano ſicut ſi uppoſitoꝛiũ facit doꝛmire.¶ Et qũ
radix eius elixatur cũ eboꝛe ſex hoꝛis molliſi⸗
cat eum ⁊ facit ipᷣm abilẽ ad faciendũ quãcũq;

figurã volueris.iEt qñ fit emplaſtrũ cũ ſoli⸗

is eius recentibo cũ ſamie.eſt ↄueniens apoſte⸗

matibo calidis oculoꝝ ⁊ apᷣatibo ſuꝑueniẽtib⸗
vulnerib⁊ vlceribo.et reſoluit apata dura:et
ſcrofulas et exituras.i¶ Et quãdo fricat᷑ cum
eo empetigo et baras ⁊ ſimilia eis ſex diebus
aufert ea ſine vlcerationeloci.et cõferũt attri⸗
tionibo que ſiunt in itinere.¶ Radix vᷣo eius

qñ terit᷑ ↄtritiõe ſoꝛti:⁊ fit emplaſtrũ cum ea et

aceto curat heriſipilã.⁊ q miſcet cum oleo et
melle eſt bona moꝛſui venenoſo.⁊ qñ miſcetur

(ᷓ ſanie ſedat cyragras.⁊ doloꝛẽ iuncturaxꝝ.⁊

oẽs alios doloꝛes ¶ Fit aũt vinũ cũ coꝛtice ciꝰ
radicis in hũc modũ abſq; decoctiõe.accipia
tur ð vino dulci amphoꝛa vna.⁊ ꝓijciant᷑ tres
r j

donec ſurrexit. . .
(¶Et ego vidihomines qui ſumpſcrũt de radi
ce eius cauſa impinguandi.et accidit eis ſicut

LTraactatus

magne radices in ea. ⁊ detur in potu quanti⸗
tas trium onolos illi quem neceſſe eſt incidere

aut cauteriſare. et nõ ſentiet cauteriſationem/
aut inciſionẽ ꝓpter ſubet qð ↄtingit ei.⁊ quan

do ſumitur de ea nimisfacit apoplexiam.
¶ Succus pomoxꝝ eius qñ ſumit᷑in potu mũ
dificat matricẽ qñ admiſcetur ei ſulfur.x ſit in⸗
de naſcale abſcindit fluxum matricis.
Lolligit aut lachꝛymꝰ hui⸗ plãte:qñ ꝑfoꝛa
tur radix eius ⁊ colligit᷑ qd emanat ex lachꝛy⸗
mo in vaſe vitreato. Ceꝝ ſuccus ei⸗ brieen
lachꝛymo.⁊ nõ eſt in om̃iꝑte radicis tm̃ de hu
miditate: qñ vulneratur emittit lachꝛymũ:

quod quidem experientia ſciri poteett.
¶ Alia ſpecies que noĩatur narbꝰ adminiſtra
tur a cirur gicis quando volũt membꝛũ aligd

incidere.et quãdo bibitur ſolatrum quod dici

tur ſuffocans ei eſttyriaca.

Et idẽ aucto.Raſis.dixit mihiquidã ex an
tiquis babylonie.q queda puella comedit qͥn

q; poma madragore.et cecidit ſincopiſata.et

tota effecta eſt rubicunda.et quidam ſuperue

accidere ſolet hoibo ingredientibo balneu ⁊ bi⸗
bentibo polt ecxitũ vinũ multũ. Hã factus fuit
vultꝰ eoꝝ nimis rubicũdus.i¶ Et idẽ auc.Dy⸗
Aaſco. Radicẽ mãdragoꝛemultidãt ad amoꝛẽ.

niens effudit ſuper caput eius anquam nimis

minat landachis ſiue bandacbis aut
lactuca. Nã ĩ folijs eius elſt ſilitudo cũ
folijs lactuce.⁊ ſũt pinguia guis odoꝛis.cet ex⸗
tẽdunĩ ſuꝑ faciè terre.in medio folioꝝ eius eſt
ſile meſpili.⁊ eſt lofach.⁊ eſt citrini colorꝭ.bñs
doꝛẽ bonũ.⁊ intra ipᷣm ſũt gna ſilia gnis pi⸗

roꝝ.et hʒ radices magnas mediocriter duss
vdl tres adherẽtes inuicẽ exteriusnigras ⁊ in
terius albas.ſuꝑ q̃s eſt coꝛtex groſſus.Et bec

ſpecies mandragoꝛe non habet ſtipitem.

mine ieiuno non colligitur.

Utriuſq; vis vna eſt. bec cum polenta triita

feruoꝛes oculoꝝ⁊ doloꝛes aunum ſedat.

Auicẽ. Mãdragoꝛa ſomnũ ꝓuocat.et qñ
poniturin vino vchemẽter inebꝛiat.multuſq;

vſus eiꝰ ⁊ odoꝛamẽtũ faceiunt apoplexiã.

¶ Lac ciꝰ euellit lẽtigines ⁊ panũ ſine moꝛdi⸗
catiõe.ſoluẽdo aũt educit colerã ⁊ flegma.
Radix eitrita ⁊ ũcaceto impoſita ſuper be
nſipilam ſanat eam. ſemen eius matricẽ mun⸗
diticat.vel vomitum pꝛouocat.

Capitulum. ttlxxv.
Androgoꝛa femĩe. Serapᷣ.auctoꝛi.
Dyal.Et femine coloꝛ eſt niger. et nos

¶ Radit eius cũ accto trita et illita ignem ſa⸗

Byperationes

¶ Mandragoꝛa ſoꝛtiſſimi odoꝛis eſt ab ho⸗

d

.
loni.
gur
bocl
aer
c
ri
ns
1 dgs
gsrin
n.

bot
adit

a.
Nanl

1
luſq;
mmotd'
ne⸗
ugerhe
ewon

U d h

De Herbis

Capitulun: cclxxvii.

Arua. S erapion. Marua eſt plã
ta ſimilis pꝛaſſio:niſi quia eſt longi
gioꝛ. eo ꝙ habet folia parua multa
dura et aſpera:bonũ odoꝛẽ haben
tia dulcia.ſuꝑ que ſunt pili parui.⁊ habet vir⸗
gas multas egredientes ab vna radice.⁊ albi⸗
oꝛis vᷣgis pꝛaſſit:naſcitur locis montuoſis et
aſperis.i¶ Et idẽ aucto.Gal.Sapoꝛ eius eſt
acutus pungitiuꝰamarus.⁊ virtus eiꝰ eſt que
calefacit in ſecundo gradu.

Pperationes.
¶ S erap̃. Cirtus eius elt q̃ abſtergit ⁊ inci⸗
dit.⁊ puocat mẽſtrua.⁊ occidit fetůũü.
¶ Et expellit ſecundinam.habet virtutem ca⸗
lefactiuam acutaam.
¶ Et ideo quãdo bibitur decoctio folioꝝ eiꝰ
cum vino pꝛouocat menſtrag.
¶ Et facit aboꝛſum:⁊ expellit ſecundinam.

Capitulum. tlxxix.

Aurubium ſiue Pꝛaſſiũ. S erapion
lib. aggre.capᷣ.araſion.i.pꝛaſſiũ.E ſt
berba hab ens ramulos multos egre⸗
dientes ab vna radice.⁊ ſuꝑ ipſos eſt

boꝛra pauca.Cuiꝰcoloꝛ eſt albus:⁊ virge eius

ſunt quadrate.et folia cius ſunt in longitudi⸗

cmhendunm.
¶ Et fit cũ eo ſternutatoꝛiũ vctericis.ad mun
dificandum infectionẽ coloꝛis.⁊ adminiſirat

7

ne pollicis. obꝛotunda rugoſa vel aſpera.ſuꝑ

marubio. Marubium vel Pꝛaſſium frutex eſt
ex vna radice.multas virgas habens albas
et aſperas:et quadratao.Et ſolia ſimuia digi
to maioꝛi.⁊ obꝛotunda et aſpera alba ⁊ rugo⸗
fa. ⁊ guſtu amara.ſemen eſt ůli obꝛotundum⁊
verticuloſum et aſperum. Naſcitur locis mul
tis.¶ Auicenna.lib.ſecundo.capᷣ.de pꝛaſſio.
Pꝛaſſium eſt herba amari ſapoꝛis.i¶ Inquit
oꝛibaſius. NHon ſunt calefactio eius et exſicca
tio ipſius foꝛtes.Alij autem dixerunt ꝙ eſt ca
lida in tertio gradu:ſicca in ſecundo.Eſt aper⸗
tiuum: abſtergit et liquefacit et reſoluit et in⸗
cidit.
HPperationes.
¶ Ser apion inqͥ t. Aperit oꝑationes ſplenis
⁊ epatis.⁊ mundiſicat pulmonẽ ⁊ pectus per⸗
ſcreatũ.et pꝛouocat meaſtrua quãdo bibitur.
⁊ q̃ndo ponit᷑ exterius abſtergit ⁊ reſoluit.ſuc
cus autẽ folioꝝ eius poſtq; eſi deſiccatꝰ in ſo⸗

le reſoluit᷑ cũ melle: et adminiſtrat᷑ advuũ aꝰ⸗

cum medicinis aperientib inſtrumenta audi⸗
tus.et datur ſuccus eius illisin potu quiſum⸗
pſerunt medicinas moꝛtiferas.veru nocet reni
bus et veſice.
¶ Et emplaſtrũ cum folijs eins ⁊ melle mũdi⸗
ficat vlcera ſoꝛdida.⁊ euellit panariciũ et car⸗
nem putridã.⁊ ſedat doloꝛes laterie.Et ſit em
plaſtrũ cum marubio ⁊ ſale.⁊ cõfert moꝛſui ca
Dxral. Jolia ciꝰ ſicca:vel ſuccus folioꝝ eius
vel ſemẽ eius elixũ ⁊ bibitũ cũ melle ptiſicis et
tuſſientibo ⁊ aſmaticis ꝓdeſt.Loꝛacẽ purgat
maxime yriſilirice mixta.
¶ Purgãdis vtiliter mulieribo adhibet᷑. Se⸗
cundinas excludit:diu patiẽtib ſubuenit. Ue
ſice ⁊ renib ↄtrariuʒ eſt.melle addito vulnera
purgat ⁊ illa detergit.Paſcẽtia vulnera com
peſcit.doloꝛẽ lateris tollit.
¶ Succus ſiccatꝰ melle ⁊ vino addito caligi⸗
nes oculoꝝ detergit. vctericis nanbo imiſius
fert auxilia.cũ oleo roſarum ſuccus cius auri⸗
um doloꝛem mitigat.
¶ Auiceñ. Succꝰ eiꝰ ↄfert doloꝛi auris anti
quo.⁊ mũdificat ⁊ aperit meatus auouꝰ.⁊ re⸗
mouet antiquũ doloꝛẽ eius.Succus ei cum
melle ẽ ↄuemiẽs ad acuendũ viſum muqtlſicat
r ij5N

que eſt boꝛra:Et ſemen eius ⁊ floꝛes eius ſunt
diuiſa per ramos eius.⁊ ſemen eius rotundu
ad aſperitatem tendens. Naſcitur in campis
et in edificijs domoꝛum. Dyaſcoꝛið.capᷣ.de

pectus ⁊? pulmonẽ ꝑeductionẽ ſpuii.
H ¶ SEſt aperitiuũ opil ationũ epate ſplene ⁊ reni
bus. puocat meſtrua.⁊ mũdiſicat matrice.
J ¶ Gal.viij.ſim. far. ca.de pꝛaſſio ſmtrãſlatio⸗
nẽ arabicã.ſapoꝛ eiꝰeſt amarꝰ:⁊ vᷣtus eius ca⸗
lida ⁊ ſicca in ſcðo g.vñ abſtergit ⁊ reſoluit.

8

Capitulum. tclxxx.
Anubiaſtrũ vel Marrubüũ nigrũ. vel
EMarrubiũ ſilueſtre. Dyaſ.capᷣ. Bubloe
te.id eſt marrubiaſtrũ.Et eſt ſilis marrubio:
niſi qꝛ folia eius nõ ſunt rotunda:ſed piloſa ſi
milia lolijs ignide magne vel a califex.idẽ vir
gas nigras ⁊ quadras habʒ⁊ aſperas ex vna
radice virgellas multas pferens. S“

HPHbprrationes
¶ Dyaſ.E ius vires faciunt ad ſerpentũ moꝛ⸗
ſus et ad ſuſpirioſos.ſtrumas diſſoluit.⁊ men
ſtrua pꝛouocat. =MU
¶ Decoctio eius in a qua cũ grano ſolis ⁊ mo
dica liqͥricia ſtomacho bñ ↄueint.
Solia eiꝰaddito ſale ĩ cathaplaſmatibo cõ⸗
poſita moꝛſus caninos mitigãt.ĩ cinere calido
miſia ⁊ marcida facta ↄdilomata ſoluut.
¶ Qulnera ſoꝛdida melle addito purgit.

Capitulum. cllxxxj.

Tractatus

Atriſſilua.Pãdecta.c.cccccxxxiiij.ma
triſſilua latine.greceſplemõ veil ſplena
ria vel linealis vel periclimenos. NHer⸗
pa eſt cuifolia ſut ex altero lateꝝ ſub⸗
albida.⁊ ex altero viridia ſe adherens ⁊ inuol⸗

uẽs ſepiꝰ.cuiꝰ fructus eſt magnitudinis cube?⸗

baꝝ in pncipio viridis.⁊ cũ maturauerit citri⸗

ni coloꝛis tendẽtis ad rubedinẽ poſiti oꝛdina⸗
rie.⁊ ↄcluſi in duobo folis ſil ↄiũctis.exiſtẽti⸗
bus ĩ capitibo ſtipitũ iuxta eũ.i¶ Dyaſco.capᷣ.
Periclimenos frutex eſt ſimplex ĩ circũitu fo⸗
lia hũs alba ⁊ ſilia edere.⁊ circa ipᷣa folia vᷣge
ſut tenues.in qͥb eſt ſemẽ edere ſile.qð ſemen
folijs adheret.duꝝvt cũ vileuet᷑.Radix eſt illi
groſſa. HNaſcit᷑ in locis cultis et in oꝛtis:⁊ int
roſas:et intercluſis lociſ.⁊ coheret ſibi vicinis
fructibo vel circuuoluit᷑. GOal. Periclunenos.i.
matriſſilua.vtilis eſt fructus:et folia inciſiue ſi
mul et calefactiue exiſtentia virtutis.

Dperationes

¶ Dxaſ. Seemẽ eius collectũ et in vmbꝛa ſic⸗
catum et cum vino bibitum diebo. l. ſplenem
ſiccat.vꝛinã ſanguineã ſexta diepꝛouocat oꝛ⸗
thonoicis et ſubglutientib medetur.
¶ Diu parturientibo ſubuenit. ſimilis virtus

eſt ſolijs ipſius.xxxvij. dicbo bibita genitalia ſe

mina hominis pꝛiuat.oleo mixta:
goꝛa periodica excludit,.

ꝑuncta ſri
¶Bal. Ita eſt vꝛinatiua et vꝛinam ſlanguine

.
J

ſima
Plena
Ley
id,
linno
be
rit
oreſne
aſtinß
ocp.⸗
ituto/
ia te
ſonen
cckli
en int
ivicinn
menosi⸗
irel

tba ſi
Plhn
ocdto⸗

miglii⸗
nauft

toir 4

De Yherbis

am operatur bibita vſq; plurimum in pꝛincis deficit qͥ dẽ ab eo multũ in vᷣtute.⁊ ꝓpterea ne⸗

pio vᷣo vꝛinatiua ſolum eſt. .
¶ Extroꝛſum vᷣo cum oleo vnctũ caletfacit.iu⸗
uat aũt ſpleneticos et diſſineeritos.
¶ Mẽſura vᷣo potatiõis dꝛagos eſt vnꝰ cũ vi
no:ſiccat aũt ſperma.Et qͥdã aiũt.ſi plurimuʒ
bibat᷑ om̃ifariã ĩgeneratiui ſiũt qͥ bibũt.

¶ Quidã aũt terminũ dieꝝ ĩ huiꝰpotu ſic Dy

al.facit. xxxvij. dies repiri ab eo ponunt. Ita
auũt ⁊ vꝛinas ſanguieas fieri vt a q̃rta dieꝝx.

ſa ſilis eſt pꝛaſſio:hñs tñ citri odoꝛem
ca. ? ſic. in. ij. F. Sera. li. ag. capᷣ. beda⸗
rüũgie. auc. Dyalſ. Bed arũgie vel meli⸗
ſophilos:qð ſic ⁊ ꝛ eo ꝙ libẽter eã apes mãdu⸗
ct. herba eſt tirſos hñs q̃dratos hirtos pluri
mos ex vnaradice.⁊ ſolia ſilia bublote.maio⸗

ra tñ ⁊ tenera ⁊ nõ ſic aſꝑa vt citꝝ ĩ odoꝛe.Jn

alio S era. habet ſic. Welliſophilos.i. melil
ſa herba eſt ſuꝑ quã apes delectant᷑ ſtare:⁊ vir
geipiꝰ2 folia ſilant vᷣgis ⁊ folijs marubij ſilue
ſtris.et vᷣge eius ⁊ ſtipites ſũt anguloſiq̃dran

guli.⁊ folia eius ſũt maioꝛa folijs marubij ſil⸗

ueſtris. ? nõ ſunt piloſa ſicut folia ipſiꝰ.⁊ odoꝛ
eius eſt ſicut odoꝛ citri. Gal.vij.ſim.far. capᷣ.
melliſoliliũ.i.meliſſa. Pꝛaſſio quidẽ eſt ſimile

q; vtit᷑aliqͥ eo.ſuꝑfluũ em̃ ẽ pꝛaſſio eiñte ita

copioſo vbiq; terrarũ melliſofilo vti.ñ Si xo

aliqñ nõ affuerit pꝛaſſium licʒ h vti in oĩbo in
quibo vtimur illo:ſciẽtes ꝙ ab actu deficit.

Hdhperationes

¶ Sera. Folia ei cũ vino bibita ⁊ ĩ cataplaſ⸗

matibo vim ſcoꝛpiõis optime curat.Caninos

mo:ſusad ſanitatépducit. Eliratura ei id
facere põt.cuiꝰelixatura fomẽto adhihita mẽ⸗

ſtruis lõgiſſimi tꝑis imꝑat. oꝛe retẽta doloꝛẽ
dentiũ mitigat.diſſintericis opitulatur. Jolia

ipᷣa oĩa ſilr fa cerepñt.toꝛtiõibo recte adhibet᷑.
¶ Et vt electuariũ oꝛthonoicis pdeſt ſale ad⸗/

dito.⁊ anheloſis:⁊ qͥ nõ pñt iacere.⁊ in catha⸗

plaſmatibo adhibita ſcrofas ſpargit:vulnera

purgat:at ricis opitulat᷑.¶ Et qñ fit emplaltꝝ
cũ ea ſedat doloꝛẽ iũcturaꝝ.i¶ Et idem aucto.
Aben meſuay.Pꝛopetas eꝛꝰ ẽ letincare aiaʒ.

¶ Et idẽ auc.yſaac.Qñ comedit᷑ bed arũgie i

ieiunio ↄfert ſtomacho frigido ⁊ hũido. cet fa⸗

cit digeri cibũ groſſu.⁊ aꝑit opilatões cerebꝛi.

¶ Et de ꝓpꝛietate eiꝰ ẽↄferre debilitati coꝛdis
et aufert cardiacã.⁊ remouet afflictiões ſolici
tudines ⁊ timoꝛes qͥ accidũt a melãcolia ⁊ hu

mMmoꝛe aduſto qbo nõ poſſunt doꝛmire.i(¶ Aui⸗
cena de viribo coꝛdis dicit ꝙ ſoꝛtat coꝛ.

8 N

Trattatus

Capitulum. cclxxxiij.
. Ellilotũ.Pla.Melnlotũ ca.eſt ⁊ ſic.iĩ
4 b. gra. Cuiꝰ ſemẽ ſimiliter appellatur.
qꝛ ſemicirculi foꝛmã hʒ etiã coꝛona re⸗
gia dict᷑. Semẽ cũ coꝛtiab in medici
nis ponit᷑ ac ꝑ tres annos ſeruatur. Adeo nã
Nq paruũ eſt ⁊ adherẽs coꝛtici.vt vix indepoſ⸗
ſie ſeparari.vᷣtutẽ habet ↄfoꝛtandi ex aromati
ci ate.diureticã ex ſubtilitate ſubſtantie. Idẽ
coꝛona regia dicit᷑.qꝛ vagine ſeminũ eius ſoꝛ⸗
mate ſunt admodũ ſemicirculi:q̃ cũ ſuis ſemi⸗

nibus ponũtur in medicinis. Herba ipſa ha⸗

bet folia rotunda viridia.⁊ rami eius ſunt ſub⸗
tiles multũ: ⁊ foliaeius rara.⁊ ſemina eius hñt
vaginas ſubtiles rotũdas:ſicut virge pueroꝝ
ꝑuuloxꝝ:in quibs ↄtinẽtur.Et ſũt illa ſemina
pauca glauci coloꝛis rotũda:minoꝛa granis
ſinapis.⁊?t qð de ipſa adminiſtrat᷑ ſunt ille va
gine cũ eo qð eſt in eis cx ſeminibo vel granis
ſos eius eſt citrinboni odoꝛis. Hec habẽtur
eriã a S crapiõe capᷣ.Alchelialamech. Pya⸗
ſeo.capᷣ. de mellilo:o. Mellilotũ dia ſoꝛeticũ
eſt ⁊ modicũ digeſtoꝝ elt cũ nimietate caloꝛis
Bal.vij.ſim.far.capᷣ.demelliloto. Mellilotũ
mixte eltvirtutis.habet em̃ quid ſtipticũ ⁊ vxa
foꝛeticu digeritc.plus em̃ in co eſt calide ſub
ſtantie qᷓ frigide.Auicẽna.ij.lib.demelliloto.
Mellilotũ eit flos plante coloꝛis palee in quo
eit figura lunaris cũ raritate ſua quendam ha

bens duriciẽ.Et ex eo quidẽaliud eſt album:?¶u
aliud eit citrinum. ⁊ ex eo melius eſt quod eit
vurius.⁊ cuius coloꝛ ad albedinem parume

veclinat⁊ ſapoꝛ eius amarioꝛ ſentitur.⁊ cuius
odoꝛ eſt maniteſtioꝛ.Et idem aucto.Dyaſco.
Melius ex eo eſt croceus coloꝛ.⁊ eſt acutiorꝭ
odoꝛis:qᷓ;uis eius odoꝛ in pncipio ſpeciei ipſi
us ſu paruus ⁊ debilis.⁊ ſic in coloꝛe eiusco⸗

loꝛfenugreci.

Dperationes.

¶ S erap̃. auc. Dyaſ. Melllotũ eſt ſtipticũ

et molliſic at iuũ apoſtematũ calidoꝝ ⁊ maxie
apoſtematũ oculoꝝ ⁊ ani⁊ teſticuloꝝ.
¶ Et qñ coqui cũ rob ⁊ ſit cũ eo emplaſtrũ.et
foꝛſitã miſcct᷑ cũ vitello oui.aut ſarina fenugre
ci. aut ſemis lini.aut puluerꝭ molẽdini. aut cũ
papauere ſolũ cũ aqua fert vlceriba q̃ nomi⸗
nant᷑ faul.Et qñ mũcet᷑ c bolis qͥ aſpoꝛtãtur
de terra q̃ ðꝛ hotã.aut miſcent cum eo galle.et
diſoluunt᷑ cũ vino ⁊ liniunt᷑ cũ eo vlcera hu⸗
mida q̃ fiũt in capite:curat ea. .
(¶Et po nit᷑ coctũ ⁊ crudũ in vino:⁊ cũ aliquo
illoꝝ q diximꝰſuꝑ ſtomachũ:⁊ ſedat doloꝛem

ius.xt qii expꝛimit ab eo ſuccus coctus ⁊ mi⸗

ſcetur cũ rob.⁊ꝛ ſtillatin aurẽ ſedat doloꝛẽ cina
Et qñq; fundit᷑ ſuꝑ caput cum aceto ⁊ oleo ro
ſarum:ſedat doloꝛem capiiliees.
Auicen. Mallilotũ ↄfert apoſtematiby ca⸗
lidis ⁊ duris.⁊ ꝓpꝛie cũ careno ⁊ etiã ꝑmixtum

c-ũ vitello oui⁊ farina fenugreci ſemie lini.aut

papaueris ſᷣm locum.
¶ Et ↄſert vlceribo hũidis.⁊ ꝓpꝛie linitũ cũ aq̃
ſieut galle. ⁊ lutũ lene et lentes.

¶ Et ↄfert apoſtematibo auriũ et doloꝛib an⸗

⁊cũ aliq̃ deſiccatiuoꝝ appoſito cũ eo quod ſit

chaꝝ ſuꝑpoſito emplaſtro ex eo cum careno:

et reliqͥs qᷓ dicta ſunt.⁊ diſtillatiõe ſacta in cis

ex ſucco.et eius iuuamẽtũ in doloꝛibo eſt velo⸗

tius.ex ipᷣo q̊ʒ fiũt embꝛoce ⁊ ſedant ſodam.
¶ Etↄfert apoſtematibo ocli:facto emplaſtro
ex eo cum careno.et cum eis que dicta ſunt vel
vecocta cumvxino. ””M
¶ Et cõfert apoſtematibo ani et teſticuloꝝ ſa⸗
cto emplaſtro cũ cis q̃ dicta ſunt.loco eius po
nit᷑ qntũ eſt pondus ipſiꝰde camomilla aut eiꝰ
medium de folijs ſid. =
¶ Plateriꝰ.Uinũ decoctionis eius ↄſoꝛtat:et
ventoſitatẽ incluſam cxpellit. Opilationẽ re⸗
num et veſice apeeirt.
¶ Semẽ eius in bꝛodio politũ ipᷣm ſacit bo⸗
mi ſapoꝛis:et odoꝛis.
¶ Et potiſſimũ eii mellilotum ad emoꝛroidas
cancrum et ſiſtulam.

9

K
1*

i

0

)
m
e

ac
ſbemg
reho⸗
lincs
ych
m.
lſtro
mrd
lcnſan 1
dnoo
galtc

re!
here⸗

etbot

goies

K
“

òè́ZẽR

—

De Herbis
Capitulum. cclxxxo.

10. Elon Indus.Serapᷣ.lib.ag.capᷣ.dulla

Capitulum. cclxxxiiij.
Elon.Gal.viij.ſim. far.c.ſichirns
. id eſt melon. Helõis maturi ſuba
eſt groſſa virtus eiꝰeſt q̃ infrigidat
bumectat in. ij. gradu. Unde vir⸗
tus melõis maturi eſt abſterliua.Pñatur aũt
in co frigida ⁊ humida cõpletio:non m foꝛtis
ſed in.ij.gradu. Dicat᷑ radix ⁊ ſemẽ eiꝰ qñ ſic⸗

cant᷑ nõ adhuc humida.Qñ ſiccãtur ſũt in p⸗

mo gradu ſiccitatis:aut in pꝛincipio ſecundi.
Et in eiseſt plus de abſterſiõe qñ ſiccant᷑ qᷓ; in
carneeius ⁊ qᷓ; in carne cucumeris.

Dperationes

Sera lib. ag.c.Rachera.i.mcalon. Quan⸗

do fit emplaſtrũ cumeo ſedat apᷣata oculoꝝ.
¶ Et coꝛtexeiꝰqñ poni ſuꝑ caput infantis ſe⸗

dat apᷣata calida q fiũt in e cerebꝛo.⁊ ponitur
ſuꝑ frontẽ illiꝰ:ad cuiꝰ oclos currunt bumidi
tates.et phibet eas ⁊ tota carnoſitas.

¶ Et ſemẽ qñ ſiccatur ad ſolẽ ⁊ ↄficit᷑ cũ farina
oꝛdei:vel cũ amido.⁊ ſiccatur bene:mũdiſicat

cutẽ mulieꝝ q lauant cũ eo facies ſuas.⁊ red/
dit eas ſplendidas.i¶ Sed radivmelonis qñ
ſiccatur et ſumitur de ea in potu..i.cum vduro

melle pꝛouocat vomitum.

Et qñ accipitur poſt cbũ in hũc modũ facit

vomere ſinelaboꝛe.⁊ qn fit emplaſtrũ cũ ea cu

rat vlcera que dicuntur faul.

ſia ſiue dulacha.i.melon Jndus ſiue me

lon magnus.Abiſceendũ ꝙ melon magnꝰ eſt

melon Indus.quod per Auicennã patet de
cura tertiane pure.vbi laudat in tertiana pꝛe⸗
dicta melonẽ Induʒ. Et ſubdit:⁊ ſoꝛtaſſe nõ

nocet melon paruꝰ.ergo melon Indus eſt me

lon magnus.Eſt em̃ melon paruus habens
virgularum coloꝛem exterius eſt albus ⁊ dul⸗
cis.et eſt paruus p alia ſpeciemclonis.lege ca.
pꝛecedens quod iucipit Melon.

Dperationes

Seraß. Melon magnus ſiue Indus vin ⸗ A

dis ſ̃ᷣm Raſim eſt foꝛtis bumectationis et ex

tinctionis.

I¶ Et ↄfert febꝛibo aduretibo: eſt rigidioꝛ ali⸗ B

is ſpeciebo melonũ ⁊ tardioꝛis imutatiõis ĩ ſto
macho ⁊ longinquioꝛ a coꝛruptiõe.

¶ Et pꝛopter hoc eſt conueniens febrientibus

coleram in ſtomacho ſuo pꝛopter ſuam groſ⸗
ſiciem ⁊ pꝛopter ſuam elongationem a cõuer⸗

giut caliditaten.
¶ Et ſedat inflamationem eius.
¶ Et cucumer qͥdẽ facit oꝑationẽ ꝓꝓpinquam

ſionc.et cõucniens caliditati febrili.quia extin

buic niſi qꝛ plꝰ puocat vꝛinã q; melon Indus.

U

Tractatus

Elongena ar abice. grece Welongia.
Sera lib. ag. cap. melõgis. Melon⸗
gia fructus ſunt oblõgi:medij intra m
eediné ? nigredinẽ. ⁊ inueniunt᷑ ex eis
citrine ⁊ albe.Et idẽ auctoꝛitate filij Meſa⸗
gue:eſt calida ⁊ ſicca in ſecundo gradu.

Hperationes

Sera. Generat melãcoliã ⁊ opilatioes epa

idas.¶ Uerũ ſi ex capitib eius in vmbꝛa ſicca
tis et cõtritis fiat epithima cõuenit emoꝛroidi

& à

accto ſtringit.¶ Et ideo nõ habet ꝓpoꝛtionem
abſtringendũ vel ſoluendũ.i Rabbi moyſes
capᷣ.de Melongena valet contra nauſeam

vomitum. et ex cibis eſt peioꝛ.

Urnr

H⸗ .
R .
4

Capitulum.cclxxxvij.
Emithe.Dyaſco. capᷣ. memithe. Me⸗
mithe vel glauciũ eſt ſuccus herbe eiuſ
gem nominis.ſolia habentis papaueri
lſlimilia. Dec folia calido cinere coope⸗
