dabiles generant chimos. Nec inflat ionem

ſempiternum roſe ſamilitudine cnulib us fructi

coſum. Jumentiſq; capꝛis ⁊ ouibus venenum.

Igem tamen eſt homini cõtra ſerpentum ve⸗
nena remedium.i¶ Idem libꝛo xvij. Rododen
dron ſeritur pꝛopagine:ſicut etiam ſemine.

¶ Jdeʒ li.xxiiij. Rododendros ne nomẽ apud

nosinuenit latinum.ſed radophonem vocant

aut neruim. Mirumq; ſolia eſſe quadrupeduʒ

venenum:homini vero contra ſerpentes pꝛeſi
dium addita ruta ⁊ vino pota. Recus etiam ⁊

rint:huiuiſmodi moꝛi dicuntur.

Capitulum. cccxcvj.
Obur. Actoꝛ. Robur (Sm Jſdoꝝ) ge
Pneraliter dicitur ex omni materia quic
DdOquid eſt ſirmiſſimum. Hihilominusta
men⁊ arboꝛ quedam hoc nomine nuncupat᷑.
de qua frequenter Plinius loquitur.

*
Poperationee.
¶ Plinius libꝛo.xvi.Roboꝛ eſt glandifera ſi⸗
cut ⁊ quercus ac ylex:pꝛeter fructum ⁊ alia gi⸗
gnit plurima.fert em̃ ⁊ galle genus vtrũq;.Et
quedam veluti moꝛa:niſi dilſtarent arida du⸗
ricie.plerũq; caput imitantia thauri quib in⸗
eſi fructus nucleis oliue ſimilis. Haſcũtur ⁊ in
co pullule nucib nõ abſimiles intus habẽtes

caper ſi aquã biberint in quo folia ea madue/

1

flocculos molles lucema luminibus aptus.
HNam ⁊ſine oleo flagrãt:ſicuti gallia nigra.
Fert ⁊ aliam vtilem pillulam cũ capillo.verno
tempoꝛe tamen melligeni ſucci. ¶ Gignunt 2
alij ramoꝝ eius pillulas coꝛpoꝛi nõ pediclo ad
herentes candicãtes vmbilicis. Cetera nigra
varietate diſperſa. Media cocci coloꝛem ha⸗
bent. ¶ Aliquãdo ⁊ culices gignit. Hec none
folijs conuoluras pillulas:⁊ in folio rubentes.
Aquoſos nucleos candicantes ac tranſluci⸗

dos c;diu molles ſint:in quibꝰ ⁊ culices naſcũ

tur. Matureſcunt in modum.ferunt et robo⸗

ra canchꝛi pillulam in medicina vimvxrendiba

bentem. Is creſcit hyeme aperitur vere pillula
tota:caditq; cum folia creſcere ceperint.Lam
multifera ſunt:⁊ tot res pꝛeter glandem robo⸗
ra paruum. Sed ⁊ poletosſquilloſq; nouiſſi⸗
ma irritamenta gule que circa radices naſcũ⸗
tur. ¶ Roboꝛe quoq; viſcum ac mella ferunt:
vt autoꝛ eſt Heſiodus.conſtatq; roꝛes melle⸗
ose celo cadentes nõ alijs magis inſidere frõ
dibus.Cremati quoq; roboꝛis cinerem introꝛ

ſum eſſe certum eſt. Scandula quideʒ e robo⸗

re fit aptiſſima.mox e glandiſeris alijs:ſed mi⸗
nime durans pꝛeterq; epino. Montes ⁊ val⸗
les diligit.robur caſtanea et abies.Sunt au⸗
tem roboꝛi folia toto ambitu ſinuoſa.Et ſunt

cs etiã in caudice ipſo iam denſa ac rara.ſem⸗

perq;late rarioꝛa diſpoſita mirto.
¶ Item. Robur abies ⁊ larix nõ continuant
germinationem: ſed intermittunt.⁊ tripartita

trina q; germĩa edunt. Ideo et inter ſquamas

coꝛticem ſpargunt:quod omnibus arboꝛibui
euenit in germinatione.quia rumpitur coꝛtex

pꝛegnantiũ. Roboꝛi ſciſſus cſt coꝛtex nõ leuis

ſed ſcaber. Radices copioſe atq; carnoſe q̃s
in pꝛofundum agit mollis ac peſſima ligni

pars etiam in roboꝛe ſacie putreſcens terre⸗

dini obnoxia.idcoq; ſemper eſt amputanda
¶ Robir vlex ac moꝛus ⁊ ebenus⁊ queſine me
dulla ſunt tota oſſee ſunt. Roboꝛ ſpiſſam ha⸗
bet materiam:eiq; nigricans coloꝛ eſt. Tanta
duricia ineſt roboꝛi:vt niſi madefactum non
qqueat terebꝛari.⁊ ne quidem ſic quid ad actus
dauus auelli. Itaq; caniem vetuſtatem ſentit
tardiſſime.ſentit tamen teredinem ceſum in ve
re.GBꝛumavero neq; vitiatur neq finditur. Ali
as obnoxium etiam vt toꝛqueat ſeſe:ſindatq;
quod in ſubere tempeſt iueq; ceſo euenit defol
ſum diu durat robur.ſed aqua marina coꝛrũ⸗

¶ Robur ⁊ olea in tranſuerſum poſite incur⸗
ua ntur:ceduntq; põderi. Uirida pꝛeter robur
ct buxũ periinaciusreſiltunt ſectioni ſerraꝝ.qꝛ

dentes equolitate replent inerti.S aut ro
Aii

bura ⁊ inter ſe ⁊ cũ alijs glutino inſociabilia
viſcus adnaſcitur: ⁊ in ruboꝛe vt quercu⁊ vli⸗
ce.¶ Ideʒ li.xvij. Inſitoꝝ omniũ capaciſſima
dicitur platanus:poſtea robur:veꝝ vtraq; ſa

poꝛes coꝛrũpunt.pedcamenta ſunt optima vi⸗
cibus e roboꝛ oleaq;. Pꝛeterea pomiferꝭ que

germinant:nec fructũ ferũt.ſciſſa radice lapis
inditur:fertileſq; fiunt. Hoc idem in amigda⸗
lis e roboꝛe cuneo adacto ſit. Deniq; arboꝛes
quedam ablato in toto coꝛtice moꝛiuntur.tar
Aius autem robura ⁊ quercus.

—„ . 5
„ „
1 4
7 *
*
.

Capitulum. ccexcvij

¶ Oꝛtabea vel rodaha. Sera.li.ag.ca.
Rodaha quando eſt humida⁊ recens
vVoicitur aſfax faſa.q eſt ſic.dicit᷑ akes
et eſt ſpecies leguminis ſic noĩata. Et ideʒ auc.
Dualorꝛimoch naſcitur eſt ſimilis anda⸗
cuche:q̃ naſcitur in pꝛatis.ſed quando eſt com
pleta hʒ folia ſubtilioꝛa q̃ folia ipſius.⁊ babet
ramos ſimilesramis ſandabuche.et ſunt ei ſe
mina in magnitudine lentis:toꝛtuoſa ſunt coꝛ
nua.Aliqñ deſiccatur ⁊ adminiſtratur cũ ali
is rebo:⁊ pparatur cũ ſale.Et idem auc.Galie.
Sapoꝛ huius grani eſt ſtipticus ſicut ſapoꝛ
lentis.Et virtus eius eſt calida caliditatetem
perata.⁊ exſiccatio eius eſt amplioꝛ exſiccatio

nelentis:⁊ comeditur ſicutlens.

Tractatus

Pperationes.

¶ Sera. aucto. Iſaac benarã. Alfax laſa:id
eſt rotobea naſcitur ſuꝑ aquas:⁊nõ ſiccatur
in eſtate neq; hyeme.⁊ ideo nomina᷑ humida
Et qð de ea adminiſtratur eſt ſemen eius ⁊ fo⸗
lia. ꝛ eſt cali.⁊ bumi.⁊ eſt ineo inflatio. ¶ Et
ideo auget ſperma:⁊ incitat coitũ.⁊ auget iuua

mentum medicinaꝝ que faciunt ad hoc.i¶ Et

ſemen eius in greditur in pluribo ↄſfectionibus
ſoꝛtibus.i Et qñ fit emplaſtrũ cum folijs eius
confert membꝛis q̃ indigent ſedatione dolorꝭ

coꝝ. eſt conueniens cibo animalium

Lapitulum. cccxcviij.

Olalatine. grece rodon. arabice bard.

C Derapion libꝛo ag.capᷣ.hard.aucto.
Haliem. viij. ſimpliciũ farmacoꝝ cap̃ᷣ.
de roſa. Subſt antia eius eſt cõpoſita ex ſub⸗
ſtantia aquoſa calida cũ duabus alijs quali⸗

tatibo permixta ſtiptica ſq; ⁊ amara.ouius ſtip
ticitas eſt in quantitate tali.quia coꝛpoꝛa ba⸗

bentia virtutem fluxum nõ poſſunt diſſoluere
virtutem eius.⁊ ſemen eius eſt magis ſtipticũ

q; roſa. Et idem roſa cum ſtipticitate que eſt

inoꝛdinationis pauce.⁊ cõuenit apoſtematibo

calidis in pꝛincipio coꝝ.⁊ opoꝛtet ꝙ recipia:

BDeherbis

recens ex ea:ꝛt abſcindant᷑ ſummitates eiꝰ val⸗
de cũ foꝛpicibus:⁊ reſeruent᷑ pꝑ medicaminib⸗
oculoꝝ. Sed oleũ roſaꝝ eſt in natura ſua me⸗
diũ inter naturã roſe ⁊ olei.⁊ eſt medicina cũ
qua curant᷑ apoſtemata ſanguinis in augmen

to ipſoꝝ.⁊ in eo eſt virtus penetrandi ad ꝓfun ſi
dum coꝛpoꝛis.⁊ bumectat coꝛpoꝛa ſicca:⁊ con

quaſſatur cũ aceto:⁊ inungit᷑ caput cũ eo.⁊ cõ⸗

uenit doloꝛi capitis facto ex caliditate ſolis. et
quãdo roſe ſiccant᷑:opoꝛtet ꝙ deſiccent᷑ in vm⸗/

bꝛa: ⁊ cõmoueant᷑ aſſidue.⁊ aqua roſaꝝ eſt fri⸗

gidioꝛ cõplexionetemperata: non tamẽ multũ

et ipſa quidẽ eſt ſubtilis multeſubtilitatis.Et
ſignum in hoc eſt ꝙ roſa deſiccat᷑ cito.ideo qꝛ
lin ea non eſt Arqug viſcoſitas: quia odoꝛ eius
vincit.⁊ ꝓpterea feſtinatꝛ replet vias odoꝛatus

Poperationes
¶ Sera. auco. Dyaſ. Eſt em̃ roſa frigida de
ſiccatiua.⁊ ex ea eſt plus ſtiptica ſicca qᷓ; recẽs.
Et ſuccus roſaꝝ qñ coquit᷑ cum vino cõuenit
doloꝛi capitis ⁊ ociloꝝ ⁊ auriũ.Et cõuenit gin
giuis:qũ cũ eo ſit collutio:⁊ coquunt᷑ folia eiꝰ
ſine ſtipitibus et nõ expꝛimunt.et fit emplaſt rũ
cũ eis heriſipile.⁊ ſemen qð eſt in medio roſaꝝ
qñ pulueriʒaturſuper gingiuas ad quas fluũt
bumoꝛes conuenit multum. Sed caput roſe
quando bulierit inaqua ⁊ bibitur:abſcindit flu
xum ventris ⁊ ſputum ſanguinis.
¶ Et idem aucto. Hacham. Aqua roſaꝝ phi
bet fluxũ ad oculũ.et conuenit ſincopi: quãdo
bibitur ex ea hauſtus aliquis.
¶ Et idẽ aucto. Humay. Roſa foꝛtificat mem
bꝛa intrinſeca.Et ſtipticitas eius penetrat p⸗
pter amaritudinem que eſt in eaa.
¶ Et idẽ aucto.Aben meſuay. Odoꝛatio roſe
ↄuenit colericis ⁊ hñtiba caloꝛẽ ⁊ capitis dolo⸗
rem a colera.Et ꝓhibet fumoſitates colericas
acutas.et ↄuenit doloꝛi acuto.⁊ mouet ſternu
tationẽ habẽti cerebꝛũ cal.E t qñ conſicit᷑ cum
melle aut cũ ʒuccaro abſtergit quod eſt in ſto⸗
macho ex humoꝛibus flegmaticdis.
¶ Et idẽ aucto. Raſis.Expertus eſt quidã ex
amicis meis qui accepit ex folijs roſaꝝ recenti
bus ⁊ ʒuccaro.⁊ fecerũt eũ aſellare decẽ vicib⸗
Hoc facit ſuccus eius:verũ ſicca nõ eſt laxati⸗
na.⁊ hoc ſignifica t᷑ ex eo ꝙ virtus eiuseſt ama
ra ꝙ abſtergit.Et q roſa deſiccat fit ſtipti⸗
ca:quia ſeparat᷑ ab ea amaritudo.Et ſiccitas

quidem in roſa eſt pauca:quia ipſa eſt compoſi

ta ex ſtipticitate ⁊ amaritudine.vnde abſcindit
libidinem:et laxat laxatione foꝛii.
¶ Johannes Meſue cap.de roſa. Roſa eſt ex
medicinis benedictis:in qua eſt virtus confoꝛ
tationem facies:⁊ ſolutionẽ ⁊ male qualitatis

permutationẽ. Et eſt ex earubeaꝛ alba.ꝛ eſt de

vtriuſq; multoꝝ folioꝛũ ⁊ denſoꝛum ⁊ criſpoꝛũ:

et alia paucoꝛũ⁊ planoꝛũ.Et melioꝛeſt rubea
vere rubedinis paucoꝛum folioꝛũ ⁊ planoꝛum.
⁊ex albis eſt melioꝛ habẽs ſimiliter. Et melioꝛ
uccus eſt cuius mater eſt roſa completa:ſicca
vero melioꝛ eſt in qua nõdum cecidit cõplexio.
Eſt frigida in pꝛimo gradu: ſicca in ſecundo.
Diuerlſarũ autẽ naturarum ſubſtannie compo
ſuerunt roſam.inter quas poteſt cadere ſepara
tio diſtinguens. Componit᷑ em̃ ex partibo ter⸗
reis ⁊ aqueis mediocribus dantibus ei ſtiptici⸗

tatem et ſibſtantiam. Et ex partibus aerijs p⸗/

pter quas eſt in ea de dulcedine aliquid ⁊ aro⸗

maticitas.Et ex partibus igneis ſubtilibus:a

quibus conſiſtit perfectio ⁊ ſpecies dantibus

ei amaritudinem. pꝛopter quod in abſciſione

amaritudinis ipſius que remouet᷑ pꝛopter ſolã
exiccationẽ eius non reſoluiturſpecies. In ab

ſciſione rubedinis non eſt plus roſa q; homo

moꝛtuus.amaritudo autẽ in ea que recenseſt:
plus eſt de ſtiptict ateipſiꝰ.Et pꝛima eius ope
ratio eſt pꝛopter amaritudinem ſuam. pꝛopter
quod rola recens et eius pꝛopꝛie ſuccus ſoluit.
Cum autẽ reſoluitur calidit as dans ei ama⸗

ritudinem:pꝛopter exiccationem eius nomina

tur ſubſtantia eius ſtiptica:faciens conſtipati⸗
onem. Eſt autẽſuccus eius calidus fere ad pri
mum gradum pꝛopter excluſionẽ eius ⁊ re ter⸗
reitri ⁊ frigia..
¶ Johannes Meſue. Eſt autem roſa ſolutiua
exiſtens extinctiua inflãmationũ:cõfoꝛtatiua
membꝛoꝛum:coadun anua partiũ ⁊ conſtricti
ua.⁊ ſemen eius in hoc eſt foꝛtius.⁊ ſimiliter pi
li eius qui ſunt in medio ipſius:⁊ ſuccus eius ẽ
reſoluens.Et ſicca quidem magis frigida ⁊ ſti⸗
ptica.et que non eſt completa frigidioꝛ ⁊ ſtipti
cioꝛ.⁊ albain frigiditate ⁊ ſtipticitate plus eſt qᷓ
rubea.non eſt in ea malicia:ſed eſt ex debiliter
ſoluentibus.vigoꝛat tamen operationem eius
aqua caſei. S
¶ Siem̃ ſucci roſarum.ꝭ.i.miſceatur cũ aqua
caſei et pauca ſpica eſt ſolutiuum conueniens.
Et ſimiliter infuſio.ʒ.vi.folioꝛum roſarum in
aqua caſei cũ pauco melle:ſoluit ſine moleſtia.
Et ſyrupus factus exſucco eius eſt leuis ſolu⸗
tionis. Et ſimiliter ponitur oleum eius inemẽ
datione medicinarum acutarum:ſicut eſt ſca⸗
monea et ſimiliia. .
¶ Roſe autem condite cum melle abſtergunt.
⁊ mundiſicant et confoꝛtant.Et condite cum
ʒuccaro minoꝛis ſunt abſterſionis ⁊ maioꝛis
confoꝛtationis⁊ ſtipticitatis.et aqua eoꝝ que
ſit per infuſionem mundificat ⁊ conſoꝛtat: ab⸗
ſter git et reſoluu. ᷑=

B

P

¶ Ea quefit perſe ublimation? eſt multe cõfoꝛ⸗

tationis: neq; eſt reſolutiua ꝓpter reſolttioneʒ
ſubtilis caliditatis eius in decoctione ipſius.
ꝑ albas vero nõfit ſolutio aliqᷓ de q̃ ſiteuran/

dũ.⁊ ẽ in eis de ſtipticitate pluſqᷓ; ĩru.neq; ſũt

ſimiles eis in confoꝛtatione.⁊ cito ꝙ roſe non

ſubſtinẽt de decoctione aliqͥd oĩno:⁊ ꝓpꝛie re⸗

centes. ſoluit᷑ em ab eis virtus: ſigillãs abſterſi
onè? eius ⁊ ſolutionẽ.⁊ declarat᷑ virtus eius ſti

ptica faciens conſtrictionẽ. Succus vᷣo eius
ſuſtinet decoctionẽ aliquid mediocriter:⁊ ac⸗
quirir ei ſubtilitatẽ ⁊ bonitatem abſterſionis.
¶Oleũ q̊ʒtactũ ex roſa nondũ cõpletis eſt ma
ſoꝛis infrigidationis ⁊ ſtipticitatis.cuiꝰ melius

rattatus

du:ſicca in ſecundo.Et viridis ⁊ ſicca cõpetit
vſui medicine.Quidã colligunt eã poſt mam⸗
ritatem:ſed non tamdiu ſeruatur. Debent aũt
colligi cum non habẽt ſolia omnino expanſa:

⁊ tamẽ aliquantulum iam rubea.Collecte aũt·

ad ſolem aliquantulum deſiccari poſſunt:ꝛ ꝑ·

triennium ſeruari. . . . . .
¶ Macer. Dici flos floꝛũ nobis roſa inre vi⸗
detur. Quod ſpeciei cunctos pꝛecedat odoꝛee;

floꝛes. Non tamen hec ſpecie tm̃ necodoꝛe ius

uare NHos valet:bac varijs nos adiuuat illa

.

fundamentũ eſt oleum oliuarum medioꝛumin · R

maturitate aut ſiſaminum.

₰

¶ Acetum autẽ infuſionis eius eſt medicina

omnium inflammationum.⁊ eſt diuiſiuum ſoęꝛ

lutione ⁊ confoꝛtatiuum.

Succus eius ex aqua infuſionis recentium 48
completaꝝ ſolutione educit colerã:mundiſicat

ſanguinem ab ea et venas ⁊ articuloo.

¶Et conuenit yctericie: ⁊ aperit opilationes

epatis ⁊ ſtomachi:⁊ mundiſicat ⁊ conſoꝛtat ea
et confoꝛtat coꝛ.⁊ cõuenit tremoꝛieius.⁊ edu⸗
cit materiã cauſantẽ eam ⁊ febꝛibus colericis.

Roſa vero ⁊ oleũ eius ⁊ aqua ipſius facta pr·
ſublimationẽ conſoꝛtat coꝛ⁊ ſtomachũ ⁊ epar

et coadunat pantes laxas membꝛoꝝ.⁊ cõſoꝛ⸗
tat retentionẽ:⁊ ſedat doloꝛes calidos miraſe
datione.et extinguit ac permutat malicias in⸗

flãmationũ: perimit ⁊ ſedat eas.Et ſunt ex m /
dicinis facientibus doꝛmire.ſaciunt tamen o

riʒam ⁊ ſternutationẽ.⁊ obſunt catarris.⁊ ſtrin

gunt guttur:⁊ confoꝛtant ea:⁊ auferunt crau
las. Doſis potio ſucciroſaꝝ eſtab.i.i.vſq; ad
ij.cum ʒuccaro.Et potio ſyrup.ſacti ex ſucoo

earum elt. 3. ij. vſ;. x.

Auilli.oe viribo coꝛdis dicit: q cõfoꝛtat coꝛ.
¶Palladius lib.iij. In menſe febꝛuario roſa⸗
ria conſerenda ſunt:queſulco bꝛeuiſſimo aut

ſcrobibus ponenda ſunt: vel virgultis vel etiã
ſemine. Semina autẽ roſarum non putemus

medios floſculos eſſe aurei coloꝛis quos roſe

ferunt:ſed baccis nutriunt: quas in bꝛeuiſſimi
piri ad ſimilitudinẽ plenas ſeminibꝰ ſuis poſt

vindemiam reddunt: maturas ex coloꝛe fuſco

et molliciei poterimus eſtimare. Si qua etiaʒ

ſunt antiqua roſaria:hoc tempoꝛe circumfo⸗
diunt᷑:⁊ ſarculis vel dolabꝛis ariditas vniuer⸗
ſa reciditur.tunc que rara ſunt:poſſunt ducta
virgaꝝ pꝛopagine reparari. Siroſam ipſius
habere voluenis duabus palmis ab ea gyrum·
fodies:⁊ aqua calida his rigabis in die.
¶ Idem Palla. Roſafrigida eſt in pꝛino gra

ſanguinem ſiſtũt. Item. Ungues roſe ſalubꝛes
epyfoꝛis ſunt. Ulcera em̃ oculoꝝ roſa pꝛeter;
initijs ſoꝛdeſcũt. Item antera diſſintericisma

Sroſe naſcit᷑ aurei coloꝛis:⁊ a ſpecie ſio⸗

ns dicta eſt. Uſui etiã medicine competunt.

Operationes

. —
. 2 „ 7 40 .
4 „* * F. 4 ” 7 en „„ Fe. i⸗ . . „
. „
4 .

fidelis.Eius ſicca gradu viseſt:⁊ frigida bmo.

Capitulum.cccxtcix.
Atera vel Antera. Paulus cap.Ante
ra. Anera eſt id quod in medio ipſius

—.

¶ Plinius. Capita roſarum pota ventrem er A

2

Oſtrumpoꝛcinum. Pandecta cahim
Qdcx. Roltrum poꝛcinum herba eſtlon
Scgitudinis vnius digiti:et eiuſdẽ lateris
pandensſe ſuper terrã ampiectens eam.cuius
folia ex vtroq; latereſunt inciſa inciſuris ma⸗
gnis.et in eius medio leuatur ſtipus paruus.in
cuius ſtipite fit quedam lanugo rotunda ſicut
pila.ſicut facit herba ſemiſion:que ann tangit᷑

dilſoluitur:

Ppperationes

¶ Corfert opilatis. Roſtrum coꝛuinum her⸗
ba eſt quam plures dicunt conſolide ſpeciem.
ſed falſo:immo eſt herba vtcunq; piloſa habẽs

aſl odoꝛem boꝛaginis:et virtutem conſoli⸗
atiuam in virtute ſicut pꝛecedens.

Capitulum. cccci.

N Uta latine⁊ grece. Arabice vero ra⸗
ogeb velalſelep.Sera.lib.aggre.ca.ra⸗
EVgdeb aucto.Dyaſ. Radeb.i.ruta. Et eſt
de ea domeſtica ⁊ ſilueſtris.ſʒ ſilueſtris eſt ma
gis calida qᷓ; domeſtica ⁊ magis acuta.que eſ
cis eſt non eſt bona.ſed domeſtica: ⁊ maxime
illa que oꝛitur circa arboꝛem ficus vel circa cu
cumereseſt conueniens cibus.Et aliud genus
rute ſilueſtris que naſcitur in macedonia et in

gallicia aſye quã mollicines appellant. Et ali⸗
qui armolam eam vocãt. Frutexeſt vna radix
virgas multas habens.folia latioꝛa pluſq; do
meſtica.ſed mollia odoꝛẽ grauem habentia ee
floꝛem albũ ⁊ capita maioꝛa qᷓ; domeſiica. et
tribus partibus diuiſa. Huius ſemen obꝛuſuzʒ
et trigonũ guſtu amarũ eſt. Hec in antiquo tẽ
poꝛe colligit. Iidoꝛus libꝛo etbymogia.Ruta
dicta eſt eo ꝙ ſit feruẽtiſſima.cuius altera agre
ſtis atq; virtute acrioꝛ.ſed vtraq; feruentiſſima
compꝛobat. Hanc venenis repugnare muſtele
docent.que dum cum ſerpente dimicauerint
cius cibo armant᷑. Iſaac. Ruta ſilueſtris cali⸗
da ⁊ſieca in quarto gradu.domeſtica vero in
tertio.que melioꝛ eſt ad digerendũ.qꝛ virtutẽ
habet incidẽdi.⁊ groſſos humoꝛes ⁊ viſcolos
extenuandi.Platearius.Eſt ruta domeſtica ⁊
ſilueſtris que piganũ dicit. Huius folia ⁊ ſemi⸗
na competunt vſui medicine. Cirtutem habẽet
diureticam diſſoluendi⁊ conſumendi.Hpo⸗
cras.Ruta calida ⁊ ſiccain tertio gradu. Pal⸗
ladius in lbꝛo quarto de agricultura. Menſe

Martio ruta ſeritur locis apꝛicis.ſolius cine⸗
ris inſperſione contenta. loca veſiderat altio⸗

ra.vnde humoꝛ eius elabitur.ſi ponas eius ſe⸗
mina adhuc claulſa folliculis ſigillatim debe

bis manu afficere.ſi iam minuta ſunt ſparſa

gactabis: raſiro obducta cooperies. Caules

eius qui incluſis ſeminibus natifuerint foꝛtio⸗

s: ſed ſero mſcent᷑. Ramula eius cũ aliqua

¾ dD

coꝛticis parte cõuulſi verno tꝑe ꝓ plantis tene⸗

bunt:ſota vᷣo tranſlata moꝛiet᷑. Hõnulle ramu
los eius pertuſe fſabe inſerunt vel bulbo: atq;
illa obꝛuunt alieno vigoꝛeſemandos. Sub fi
ci arboꝛis vmbꝛa libentius acquieſcit. Nõ effo
dit herbas:ſed optat auelli. Immunde mulierꝭ

foꝛmidat attactũ.i¶ Plin.lib.xix. Ruta ſerit᷑ fa

uonio ⁊ ab autumni equinoxio:odit hyemẽ et
humoꝛẽ ac fimũ.apꝛicis gaudet ac ſiccis:terra
q; q;maxime latenicea.Linere nutrini vult:bic
et ſemini miſcetur vt careat erucis.

OPperationes.
¶ Bal.vij.ſim. far.ca.moli.i.ruta.quidã hmõi
rutã ſilueſtrẽ noĩant:qͥdã aũt armolã. Uirtus
aũt eius ſubtillis eſt ⁊ ca.ᷣm.iiij.gradũ.vndeꝛ
incidit groſſos humoꝛes:⁊ dyafoꝛat:⁊ ad vꝛi⸗
nationẽ ꝓpuocat.¶ Et id ẽ.viij ſim.ſar.ca.piga
mũ.ſigamũ.i.ruta. S ilueſtris quidẽ ex.iiij.
eſt gradu calefacientiũ ⁊ ſiccantiũ:domeſtica
vero ex tertio. Eſt aũt no ſolũ acrnis guſtu:ſed
etiã amara:q̃ incidere⁊ dyafoꝛare hʒ groſſos
⁊ viſcoſos humoꝛes/ꝓpter eandẽ aũt virtutẽ et

ꝑ vꝛinas euacuat.quinimo ⁊ ſubtiliũ parnũ eſt

et vẽtoſitatis deſtructiua.¶ Etidcirco ad ſpu
tationes conuenit:⁊ anioſitates q ad venerea
pertinent:ꝛ⁊ dyafoꝛat ⁊ ſiccat moderate.eſt em̃

defoꝛtiter ſiccantibofarmacie.Sera.auctoꝛi.

DPyaſc. Ruta eſt derebus magis conferentibo
inflationibaꝛ vẽtoſitatibo.i Et ipſa extinguit
libidinẽ coitus.Uñ domeſtica ⁊ ſilueſtrisſunt
ambe calefactiue: aduſtiue:pꝛouocatiue vꝛine

⁊ menſtruoꝝ.⁊ qũ comeditruta aut bibit᷑ ſtrin⸗
git ventrẽ.⁊ qñ ſumit in potu ex ſemine:cuiuſ⸗

cũq; quãtitas vnius caluf cũ vino eſt medica⸗
men conferens multum medicinis moꝛtiferis.
¶ Et qñ comedunt᷑ folia eius ſola:aut cũ ſicu⸗

bus ſiccis ⁊ nucibus:auſerunt nocumenta me⸗

dicinaꝝ moꝛtiferarũ. Et eſt vltima medicina
contra maliciã venenoꝝ:qñ adminiſtrat᷑ ſicut
diximus:⁊ pꝛeſertim contra peſtilentiã.Et qñ
comeditur ⁊ bibit᷑ ruta ſemꝑ abſondit ſperma.
Et qñ coquit᷑ cum aceto ſicco ⁊ ſumitur:ſedat

toꝛſiones.⁊ qũ adminiſtrat᷑ in huncmodũ:con

fert doloꝛi lateris ⁊ doloꝛi pectoꝛie: ⁊ aſmati et
tuſſi ⁊ apoſtemati pulmonis:⁊ſciatice ⁊ doloꝛi

ſuncturarũ ⁊ rigoꝛibus.¶ Et qñ coquitur in

oleo ⁊ ponit᷑ in criſteribus cõſert infiationi ma⸗
tricis:⁊ inflationibo inteſtinoꝝ:⁊ doloꝛibo recti

inteſtini.Et qñ teritur ⁊ conſiciĩ cum melle:et

linitur ſupꝛa collũ matricis confen doloꝛi eiꝰ

Hlſuffocationi matricis.¶ Et qñ coquit inoleo

Trattatus

et bibitur:occidit ⁊ expellit lumbꝛicoe.⁊ conꝰ
ficit᷑ cũ melle:⁊ fit emplaſtrũ doloꝛi iuncturax:
⁊ voloꝛi et concuſſioni.⁊ fit empl aſtrũ cum ea:·
et ficubus hydropiſicarnoſe.i¶ Et quando co⸗

quitur cũ vino vſq; ad conſumptionẽ medieta

tis vini et bibitur.⁊ conſert ſpeciei humide hy⸗
dropiſis.⁊ quãdo comedit᷑ ſola ſiue eſi aut ſal⸗
lita acuit viſum. Et quando fit emplaſirũ cum
ea cumſauich ſuper oculum:ſedat doloꝛẽ eius
¶ Et quãdo teritur a miſcetur cũ aceto ⁊ oleo
roſaꝝ:⁊ fit linitio cum eo:ſedat doloꝛẽ capitis.
Et quãdo intromittit᷑ in naribus ipſa aut ſuc⸗
cus eius abſcindit fluxum ſanguinis ab eis.
¶ Et quãdo admiſcetur cũ nitro:⁊ fricat᷑ ine
moifea albaconferteam.⁊ quando fit empla⸗
ſtrum amm ea cũ melle ⁊ albumine ſuper empe⸗
tiginem cõfert ei.i¶ Et quando ſuccus rute ca⸗
lefit in coꝛtice granati:⁊ diſtillat᷑ inaurem:con

fert doloꝛi eius.⁊ miſcetur cum ſucco feniculi ⁊

melle. et lit collirium cum eo.et confert doloꝛi
viſus.i¶ Et quando miſce cumaceto ⁊ oleo ro
ſarum. et conſicit᷑ cum ceruſa.⁊ fit liniameniũ
cum ea:confert beriſipile ⁊ foꝛmice.et vlceribo
capitis humidis.Etruta quãdo maſticat᷑ poſt
comeſtionem cepaꝝ ⁊ alioꝝ aufert fetoꝛẽ illoꝝ.
¶ Ser apio. Rutam venenis reſiſtere muſtele
docent.que quando cũ ſerpentibo dimicature
ſunt abo eius armant᷑. Docuit etiã rex ponti⸗
cus.qui cumfratris ſui timeret inſidias rute ſo
lia cũ duaba nucibus ⁊ totidẽ caricis admuto
ſale ieiunus acceperat.⁊ ſecure cum co agebat

Agreſtis ſi ſumatur nimis de ipſa occidit.

¶Et quando ipſa colligi᷑ maxime cum ceperit
apparere flos.ſi carnem tetigerit vlłceratet fa⸗
cit inflare cum pꝛuritu.quareopoꝛtet qui vult
eam colligere ꝙ vngat manus ⁊ faeiẽ cũ oleo
roſarũ.Et extimauerunt quidam q ſi ſuecus
eus aſpergat᷑ ſuꝑ pullos gallinaꝝ nõ comedit
cos miluus. Et putant quidã q illa que naſci
in Macedonia pꝛope fluuium qui duit᷑ archi

mon. quando comeditur occidit.⁊ loca in qui

bus naſcitur ſunt loca ſerpentum plena.

Sec ſemen eius quando bibit conſert dolo

ribus intrinſecis.et ipſum ingredii in conſecti⸗
onibus medicinarum. et eſt iuuatiuum.

¶Et idem auctoꝛitate Ruſti. Ruta domeſiica S

eſt medicina maxima iuuatiua inteſtinis inte⸗
rioꝛibus.⁊ confert viſui:⁊ gummi cius eſt ca.in
fine tertij gradus.ſicca in tertio. Qurat vlcera
oculi quãdo pulueriʒat᷑ ſuꝑ ea.⁊ conſert ſcro⸗
ſulis que fiunt in gutture⁊ ſub aſcellis. .

–

Capitulumm. cerch.

) Abus. Pandecta ca. dclxi. ſulac arabi
RM ce. grece batus. lanine vero rubus. Et
Rſulac eſt quedã egritudo:vt dicit; Plin.
¶Serapion lib. a ggre.ca.ſulac ſiue ſuleit. au⸗
cto. Gali.id eſt rubus omnibus eſt notus.o⸗
lia eins ⁊ ſummitates recentes ſunt cõpoſita in
ſubſtãtia ſua ex ſubſtãtia terrea frigida ⁊ aq̃a

tepida.Et ſapoꝛ eius eſt ſtipticus.et virtus eiꝰ

infrigidat 2 veſiccat.⁊ ſecunda conglutinat.

4

Pperationes
¶ Salienus.vi.ſim.farma.capi. batus m trãſ⸗
lationẽ grecã.Batus.i.rubus:folia quidẽ⁊ ci⸗
me:necnon flos ⁊ fructus ſtiptica participant
qu alitate ma nifeſte. In hoc tamen abinuicem
differũt. Nam folia quidẽ ⁊ pꝛeſertim mollia
⁊ noua plurimũ participantia aquoſitate:mo⸗
dicum ſunt nignien ſm eam rationẽ ⁊ ſummita
tes. Undemaſti. tera qu
in oꝛe vlcera ſanãt.et alia vulnera ſolidare po⸗
teſt. E ſt em̃ eoꝛũ cõplexio ex terreſtri ⁊ frigida
ſub ſtantia et aquoſa tepida. Fructus vero qñ
fit maturus particeps eſt moderate caliditatis
ſapoꝛis cũ ſit vt oſtendimus vulcis.quare pꝛo
pter boc necnon pꝛopter moderatam ſtiptici⸗
tatem comeſtibilis non eſt moleſtus. Imma⸗
turus autẽa frigiditate terreſtri ſuperat᷑ ſub⸗
ſtantia.Et ideo ſtipticus eſtet ſiccatiuus foꝛii

icata curãt alcola ⁊ cetera que

2

is

ter. ⁊ vterq;ᷓ deſiccatur.et reponit᷑ deſiccatiuioꝛ
exiſtens recente.ſed ⁊ flos eiuſdem eſt virtutis
cũ fructu. Ad diſſinterias vẽtris quoq; fluxus
necnon ⁊ ſputum ſanguinis idoneũ farmacum
radix aũt cũ eo ꝙ ſtipticat ⁊ nõ pauca ſubtiliũ
partiũ ſubſtantia participat.quãobꝛem et lapi⸗
des quiſunt in renibus frangit.¶ Et Seerap.
auctoꝛitate Oyaſco. Uirtus eius eſt que curat
alcola et vlcera oꝛis quando maſticat᷑.⁊ curat
alia vulnera. ¶ Et decoctio eius tingit capil⸗
los.Sed ſapoꝛ eius fructus eſt dulcis.⁊ eſt hu
midus ⁊ calidus.⁊ immaturus eſt frigiduster
reus.et ſapoꝛ eius ponticus.⁊ deſiccat deſicca
tione foꝛti. S ed floꝛis eius eſt ſicut virtus fru

cus. ¶ Et confert vlceribo inteſtinoꝝ ⁊ fluxui

ventris.⁊ debilitati inteſtinoꝝ⁊ ani.ſedradicis
eius eſt ſubſtãtia ſubcilis.⁊ ſapoꝛ eius eſtſtipti⸗
cus.et ideo frangit lapidem renum. Et quãdo
ſit emplaſtrũ cum ſolijs eius curatvlcera humi
da capitis. ¶ Sed rubus canis qui grece dꝛ
Einoſbatus nocet decoctio eius fructus can⸗
ne pulmonis.⁊ ſtringit flurum menſtruoxꝝ.Et
radixeius eſt calidioꝛ ipſo.de qua ſifiatempla
ſtrũ extrahit ſpinas ⁊ alia infixa coꝛpoꝛi.i¶ Et
quando fuchglaltri cũ folijs ſuis recentibue:
pꝛohibet apoſtemata.i Et idem aucto. Galie.
Fructus huius plante eit ſtipticus ſtipticitate

foꝛti. et folia eius habent ſtipticitatẽ paucam.
et opoꝛtet ꝙ caueatur ab eo qð intra fructũ eſt

ſimile bombicino:quia nocet multũ canne pul
monis. Hanc ſpeciem inuenies:ſileges Cinoſ⸗
batũ.ᷣet eſt capitulũ.cxxvi.ſupꝛa de C.¶ Dyaſ.
capi. Gaſus eſt omnibus notus.Uirtus eſt illi
ſtiptica ⁊ ſerannca.Elixatura eius capillosin⸗

ficit. entrem abſtinet. JFluxum matricis muli
ꝛſibus venenatis occurrit.

erum ſtningit.
Zutas gingiuas a putredine ſeruat.tumoꝛes
oꝛis compeſcit.maxime ſi folia eius cum aceto
maſticata fuerint. Herpetes mundant.acoꝛas
capitis purgant.Cumoꝛes oculoꝝ ⁊ condilo⸗
mata ſoluit.emoꝛroidibus ſubuenit ſuppoſita.
ſtomachis impoſita medicatur. cardiacis opi⸗
tulatur.i¶ Succus huius herbe ⁊ haſtaꝝ ſole
ſiccatus omnia facere nouit. Succuscius ſe⸗
minis maturtomnibꝰ cauſis oꝛis vtiliter adhi

betur. Uentrẽ abſtinet comeſius.ſed non ma

turus. los eius cum vino bibitus ciliac is et

diſſintericis pꝛodeſt. los eius albus.⁊ eſt ca
micularioꝛtu vigẽs. Ipſe quoq; potui datus

cũ vino humoꝛis fluoꝛem cohibet. ¶ Illinitus

cum melle oculoꝛũ lippitudinem mecetur atq;

igni aceto. Huius ergo ſolia ⁊ floꝛes ⁊ moꝛꝛ
leuiter ſtrꝛ ingunt.vnde ad vuluã ⁊ ſauces pꝛos

pꝛie videntur facere.quis omne pꝛoſtuumido⸗

nce ſtrin gant. ¶ JFola eius ⁊ cime Riaſts e al

tinant. moꝛa eius matura habent inſe medio⸗
criter caloꝛem. Immatura vero ſuntfrigida: ?

W

* B „
2

terreſtrem retinet in ſe ſubſtantiã. vnde nimis
deſiccant. ¶ Item puluis ex eo factus:ſicut eſt

de floꝛe eins plus deſiccat recentioꝛibus: facit

namq; ad diſſintericos:⁊ ad omne reuma ven/⸗

tris: ⁊ ad defectionẽſaguinem expuentibo. Hic
puluis datus vtiliſſimum eſt medicamen.
¶¶ Radix aũt eius ſtiptica ⁊ leptomeris eſt.et

ideo nefreticis data lapides rumpit.
¶ S pecies bati ſunt due. Una cõmunis: que
dicta eſt: ⁊ que omnivus nota eſt. Al / era que

appellatur vdea ſiue cinoſbatus:que eſt ruboſi

tans maioꝛis ſipꝛ aclicta. Et eſt virtutis con⸗
Airictiue: Eius namq; mollia germina ſiuetyr

ſi contuſa ⁊ expꝛeſſa ſuccum dimittunt.qui ſub
ſole relictus cocitur vſq; ad groſſiciẽ mellis.

ct datur ad ea queſupaaa.
¶ Succus eius cum vinoꝛ melle ſupꝛapoſitus

ſuperioꝛibꝰ pꝛodeſt. Moꝛa cum vino ſumpta

ſapientiam nutrit:vt ab antiquis dicitur. Le⸗

ges eam in menſe Junij et Jutij: cum melle et

pane contrita apoſtemata miriuce mmpit: et
vicerafaudnlenta curttt.

Ro tinctox. Iſdoꝛus. Rubea dicik

eo ꝙ mubꝛa ſit radix eius:vnde ⁊ lanas
coloꝛare perbibet᷑.¶ Dvaſcoꝛides.Ru
bea quã alij eritrodanũ:latini vero rubeã dicũt
Herba eſt omnibus nota. S pecies eius due
ſunt. Una videlicet agreſtis. Alia vero que vo
catur ſarchos:ramulosſiue tyrſos habens tes
nues ⁊ q̃ſi no.doſos:folia ꝑ interualla diſtãtia
ac ꝑ ſingulas cõnodationes veluti ſtellarum
imaginem mittentia. Fructus vel ſemen eius
rotundum vinide.⁊ hinc rubꝛũ aut circamaqtu⸗
ritatem nigrũ. Radicem babet paruã tenuem
puſillam:rubicundã.¶ Plinius.ca.Erithꝛon
quã alij e rirodanũ vocant:nos vero rubeam
qua tingunt᷑ lane ⁊ pclles ⁊ cctera. Gꝛecus ve⸗
ro eritrodanũ dicit.nã erithꝛos rubeus cocbi⸗
nos feniceus rubicundus exponit᷑ derubea ⁊c̃.
¶ Pandecta capitulo. ccxlviij.E ritrodanum
vel eutradoꝛon vel erithꝛon vł etritrodanõ gre
cce. A rabice fane vel eita. ¶atine vero rubea
tinctoꝛum. Abiſciendum ꝙ; Dxyaſcoꝛides capi
tulo de rubea dicit: ꝙ rubea ſiue vt alij critbꝛo
danum dicunt:⁊ eſt de rubea domeſtica.Aliõ
capitulum inucnit᷑ apud Dyaſcoꝛidem. quod
ſic habet eritrodanũ dicũt.⁊ eſt rubea agreſtis.
Jiem fm veritatem etritodanum in alia trãſ
lLatione Dyaſcoꝛidis.Aut tetron vocant pluri
mi. Radix eſt illi inficieno. Duo ſunt eius ge⸗
nera.Tnumagreſte. Aliud ſeminatum: ſicutra
tucnne italicfuit locis cultis ſeminatum. Flam

in vijs ſpõte nalcitur. Haſte ſunt illi quadre

2 lẽgez aſpereſicue apparine: ſed foꝛtioꝛes et

longioꝛes. ſolia habentes intra nodos ipſoe.

Jolia habet ſicut aſtruz:id eſt ſtclla in gxro po⸗
ſita. Semen eius rotundum eſt in pꝛimo viri⸗
de⁊ poſtea ruſum.et cũ maturauerit nigreſcir.
Etradix eius longa tenuis ⁊ rufa ⁊cc.Sed ſᷣm
iranſiationem aliam Dyaſcoꝛidis:Rubea ſiue
vt alij eritrodanum heiba eſt ommbusnota.

ne:auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Fane ſiuefaue:id

eſt iubea finctoꝛum.quedam cx ea naſciinr: et

quedamex ca ſcminatur. et babet ramos qua⸗

dratos longos groſſos ſimiles ramis bebe q̃ᷓ
icitur gbarum:niſi quia ſunt maioꝛa eis⁊ du
noꝛes. Super ipſos ſunt folia diuiſa adinui⸗
cemegredientia iuxta nodos:⁊ inſimilitudine
ſtellarum. Et fructus eſt rotundus:cuius co⸗

loꝛ in pꝛincipio ſue aperitionis eſt vinidis:poſt

æa vero mubeus.Et quando maturus eſt ſit ni
Ger. Et quod de ſpſa adminiſtratur ſunt vene
ipſius:⁊ipſe ſumſubtiles longe et rube.
¶ Balienue libꝛo ſexto ſimplicium ſarmacoꝛũ
capitulo Eritrodanum. Erutrodanum: id eſt
ubea tinctoꝛum:radix acerbaet amara ſeom

er ſicca in te tio gradu.

De Herbis

W guſtum. Ande et quod dictum eſt de alijs ad

innicem ſibi hmoi virtutes cõuenientes ĩ hac
radice cõſpicis.¶ Paulus ca. de rubea.calida

eſtet ſicca inſecundo gradui¶ Auerrois libꝛo
CLolliget.capitulo de rubea. Rubea calida ẽ

Operationes

¶Dyal.Eritrodanum virtutẽ habet mietu⸗

ale cũ aceto illinita albis macul medet᷑. Iſus

eti eius ad ea pficit ad que cetera diuretica
pficere dicimus. Sed agreſtis virtus eſt iᷣm

Dyaſcoꝛidem mictualis diuretica:vnde vriniã

et menſtrua pꝛouocat
Bal.Eritrod anũ ſplenẽ et epar expurgat et
vrinas groſſas et multas.Eſt aũt qũq; ⁊ ſan⸗

guinolentas euacuans.qñq; etiam pꝛouocat

menſtrua. et abſtergit mediocniter quecũq; ab
ſterſione egent.moꝛſeis quoq; albis cũ aceto

peruncta cõfert.quidã aũt pꝛopinãt eas ſciati⸗
cis:necnõ paraliticis cũ mellicrato.¶ Ruicen
na. Rubea tinctoꝛũ eſt põtici ſapoꝛis: ⁊ abſter
git cũ equalitate:ponitur cum aceto ſuper em

petiginem:et ſanat eam.ſimiliter et moꝛpheaʒ
albam. ab omni veſtigio mundificat cutẽ.Si⸗

bita cũ mellicrato contfert ſciatice ⁊ paraliſi
¶Lalet etiã ꝑcuſſioni et caſui ſuccus eius cuʒ

oximelle. datur ad apoſtemata ſplenis:⁊ muu

dificat epar et ſplenẽ.Eoꝛũq; opilationes ape

rit. dt in hoc ei pꝛopꝛietas euſtit aceti.vehemẽ

ter pꝛouocat vrinam: vt qñq; faciat mingere
ſanguinem. Et opoꝛtet qui eam biberit quaq;

die balneetur.
¶ Suppoſita mẽſtrua ꝓuocat:⁊ extrahit fetũ
Eiuſq; ſtipticitas cũ folijs cõferunt moꝛſui ᷣ⸗
mum venenoſoꝛum.
¶ Platearius. Rubeatinctoꝝ calida eſt ct ſic

cain ſecundo gradu. Uirtutẽ habet ↄfoꝛtati⸗
uã ex aliquantula ſua ponticitate et diureticã
ex amanitudine. Contra debilitatẽ ſtomachi
et epatis et relaxationem datur vinũ decocti⸗
oms eius. Radix eius raſa ſupponitur ad mẽ
ſtrua pꝛouocanda:et fetum moꝛtuũ educendũ
Aqua decoctiõis eiusſi caput inde abluatur
capillos reddit rubeos.
Lonſtanti.vbi ſupꝛa. Rubea eſt in fine pꝛi⸗
mi gradus calida et ſicca.habet quoddã ama
nttudinis et ponticitatis. vnde ſplenem ⁊ epar
mũdiſicat.⁊ eius opilationẽ aperit.vrinã ⁊ mẽ
ſtrua puocat. Omniaq; mebꝛa coꝛpoꝛis a pu
trtrredine mundiſicat:et moꝛfeam curat. Adhi⸗

betur quoq; cũ melle et aqua calida pꝛopr vlij

doloꝛem. Pplinius libꝛo. rix. Rubea tingen⸗
dic lanis et coꝛqo eſt neceſſaria. Laudatiſſi⸗
mng eit vtalica. et maxime ſubinbana pꝛoue⸗

nit ſponte. In medicina moꝛb umregium ſa⸗
nat. Et vrinam eijciet ex aqua mulſa. Folia qᷣ⸗
q; capillim inficiunt.Apud quoſdam inuenio
regium moꝛbum hoc frutice ſanari:etiaʒſi ad
alligatus ſpectetur tantum.

v

Capitulumm. cccciij
ES Aluia latine Arabice ge
= liſfagos. grece eliſtagus.
. Ve BS era. li. aggre. ca. Heliſ
fagos.i.ſaluia. Et elt ar⸗
eouſtũlõgũ hñs plures ra
mos. ⁊ lignũ eiꝰ ⁊ ſolia ſi /
milia folijs citonioꝛi. ni⸗

elliqaꝛ ſunt logioꝛa et ſiricti
oꝛa et rugoſa pauca rugoſitate:ſicut ẽ rugoſi

tas panni poſtq; abluit᷑ anteq; extendat᷑ et re⸗

ponat᷑⁊ coloꝛ eius declinat ad albedinẽ.et hʒ
odoꝛẽ bonũ.et hʒ in ſummitatiba ramoꝛum ſe

men ſimile ſemini herbe ſilueſtris: que dicitur

oꝛmen.Naſcitur aũt in locis aſperis.
¶ Dxaſ.ca.eliffagus ſiue eliliffagus ſᷣm tran⸗
ſiationẽ noſtram. Elifſa gus.id eſt ſi aluia. Fru⸗

ter eius eſt oblonga et multas habensvirgas

quadras et albas.⁊ folia ſimilia maliciconijs
ſed oblõga minoꝛa et aſpera et albidioꝛa ⁊ o⸗
doꝛata ſubꝛugoſa.ſemenſuꝑ virgas eſt ſimi⸗
le omnino agreſti. Naſcit locis aſperiss
¶ Plinius cap.eliffagus berbaclt emlbia⸗

Halla eſt eivaſta et quadra ſolia gliquat en⸗

aſpera. Poteſt em acriter reſiringere.¶ Hal.

vi. ſimplici.far. capᷣ. cliſſagus EKomp leuo hui⸗
heibe eſt calida caliditate manifeſta et lificiẽ
ti et parum ſuptica

Pperationes

Pli. Herba ipᷣa facit ad diſſintericos.⁊ ſuc⸗

cus ſolioꝝ eiꝰ capillos generat:ct vrinã puo⸗

cat. ¶ S era. decoctio ſolioꝛũ ⁊ ramoꝛũ ſpᷣius

qñ bibi ꝓuocat vrinã ⁊ mẽſirua:et expellit ſe⸗

tũ.et ſert moꝛſui venenoſo ſtrigonis morini:
⁊ den igrat capillos:⁊ ? fert apoſtematibo? ab
ſcindit fluxũ fanguinis:⁊ mũdificatvleera frau
dulẽta.⁊ cũ decoctione ramuloꝝ ⁊ ſolioꝛũ ipᷣiꝰ
ſit ablutio.⁊ ſedat pꝛuritũ genitaliũ viroꝛuꝛ et

muliexꝝ.¶ Dyaſ. Uirtus cius ẽ diuretica. Mẽ
ſtruis imperat. Aboꝛſum ſacit. Percuſſum ſiri

gonie marinimitigat.Capillos nigreſcit. E ſt
ctiam termanti: ct ſanguinẽ fluentẽ ex vul⸗
nenb ſtringit. Soꝛdida vulnera purgat.

