ꝓter amarũ dulce reſpuit.n India ðᷣt Plin·

aſſe ſymias toto coꝛꝑe cãdidas.i¶ Alexander:
Spmia domeſtica dñm ſuum agnoſcit poſt
multa reuertẽtẽ annoꝝ curricula.i¶Exli.ð na.

re.Symia ad oẽm ludũ docibilis eſt.⁊ adſe⸗

rocitatis obliuionẽ:nunq; m̃ ſic eſtmanſueta
vt nõ ſit rabida. libenter cũ pueris ludit.⁊ ſi co

pia data ſuerit eos aliqñ ſtrãgulat. Si quis
cam leſerit diu cõtra eũ rancoꝛẽ eiſtodit. Ins

genio pollent:cet emulant᷑ qcquid vidẽt.vñ fa⸗
cilius incidũtin manus venatoꝝ.habitãt aũt
in arboꝛibevel rupibo. At vbi eas habitare ve

duuntq; calciamẽta illa pedibo ſuis ac diligẽ⸗
tius ligãt.et poſt hoc exuentes: ea ſub arbo⸗
rerelinquũt et pcul abeunt.tunc S

nomẽ grecũ elt.i.pꝛeſſis naribvñ ſymias dici

1 n t. tunc Symie de⸗
ſcendẽtes:qð eos facere viderüũt imitantu
ſicq; calciate capiunt. ¶ Iſidoꝛus. Symie

—- —

mmus eo ſuppꝛeſſis naniboſint? facie fela.

Capitulum. cxxxu

Vymia. Exli.de na.re. Symia ẽ beſtia
oia aĩalia ſilat᷑ hoĩ coꝛꝑis diſpofiniõe:
interius ãt nullã cũ hoĩe diſpoſitionẽ hñs:cõ⸗
munẽ aũt aĩalibo minoꝛẽ.ergo om̃es fere be⸗
ſtie mãmillas hũt in poſtenioꝛi contra renesv

P

De Animalibus

Capitulum. cxxxvj.
Kmnoꝛpio. Ex ſi.de na. re. Scoꝛpio blã⸗
dũ ⁊ ſqi xꝓgineũ ðꝛ hie vultũ.ſed bʒ in
cauda nodoſa venenatũ aculeũ q̊ pũ⸗
git ⁊ inficit ꝓlcimantẽ. erit ãt obliqᷣ ictu et in⸗

flexo.niłoq; momẽto meditari ceſſat ⁊ occaſio
nes inuenire feriendi:hominiaũt ab eo ꝑcuſſo
putat᷑ remedio eſſe cinis eius potatꝰ cũ vino.
Solus infectoꝝ ſcoꝛpio caudaʒ hʒ. Duos bʒ

geuleos. vt ðt Ariſ.CLerra viuit.⁊ ĩ vere ouat.

⁊ in autũno ſiłr. Pariũt vᷣmiculos ouoꝛũ ſpe⸗

cie.q̊s cũ parens deuoꝛare voluerit.illi immu
nes ſũt qͥ ſe dunibo mris imponũt.Poꝛcos ni
ger ſia ſcoꝛpione ꝑcutit᷑ pculdubio moꝛitur.
Alterisvo coloꝛ poꝛcus ruadit qñq; ⁊ nõ ſꝑ.
¶ Iſi. Scoꝛpiovᷣmis ẽ terrenusqͥ potius vᷣmi
bꝛ aſcribit᷑ nõ ſerpẽtibo.Gloſa ſuꝑ Lucã.Ecce
inqt:dñs decdit nobis ptãtẽ calcãdi ſuꝑ ſerpẽ
tes et ſcoꝛpiões. Sũt em̃ ſcoꝛpiõesqͥ cauda ĩ

ſidiant᷑ occulte:ſerpẽtes qͥ dente ledũt aperte.

Jðoꝝ venenatus aculeus retro ẽ timendus.

HPHperationes

Calladius S coꝛpioncs eriſtimãt aliqͥ poſ

ſe fugari.ſi aliqͥ exeis vꝛan᷑ inmedio demus
¶ Auicẽ.ixij. (gñ. ſ putũ hoĩs ieiuniſcoꝛpi
ones interiicit.¶ Itẽ raphanus ſcoꝛpioni ad⸗

uerſat᷑ita ꝙ ſifruſiuʒ raphani imponat᷑ ſuper
cũ moꝛit᷑.Eius etiã aqua in hoc exꝑta eſt.⁊ ſoꝛ

tioꝛ ẽ.ſi ſcoꝛpio momoꝛderit aliquẽ qui rapba

num comederit nec ei nocebirt?
¶ Auicen. in. iiij an. Syoplanis punctura
curatur ꝑ canones cõmunes.et perv apoꝛati⸗

onẽ am lale et milio.et ſimilibus.

.
2

Capitu lum. cxxxvij
zSta ſimultas:⁊ ſoliluga.Exli.vena.
re. Seta eſt vermis (vt ꝗdã dicũt) ſet

et albus.nihil differens vtraq; extremitate ͥpꝑ
pe cui caput non eſt.ſed ſerpit vtrobiq;.bic in
aqͥs coꝛruptꝭ nec tũ fetidis naſci.aceo durus
eſt: vix pede cõteri poteſt. Huius veneni tã⸗
ta vis eſt vt ab hoĩe potu hauſtus elãguere eũ

Wpens a renomẽ hñs. Eit em tenuiſti⸗
mus inſtar ſete.fere cubitalis lõgitudine durꝰ

et tabeſcere faciat donec cũ diro quciatu vix-
ta exuatEx Papia. Simulcas eſt ꝓpꝛie v᷑mis
in capite ierle chn on mouetur facit eů repe

dare.Ex eodem

unultaseſltvenmis in capi

te anial coꝛnua babentis:comouens cũ ad ſe⸗

nendũ coꝛnibus.i¶ Iſido.S olifuga ipſa eſt
muſaranens. Solinus. Dardina quidẽ abſ

qʒ ſerpentibus eſt.ſed quod alijs locis ſerpẽs
eſt:hoc eit ſolifuga ſardis agris que occultere
ptat:et per impꝛudentiãſuper inlidentibo pe⸗

ſtem facit buic incõmodo accidit herba ſardo

nia:quã de fluuijs fontanis ꝓuemit largius iu⸗

ſto. NHec ſi edulio fuerit veſcentip neruos con

trabit.deducit oꝛa rictu:vt qui moꝛtem inter
am facie velut ridentium ꝛc.

Capitulum. exxxviij.
Poliatoꝛ ac ſtella colubꝛi.Exli.ð na
re. S poliatoꝛ colubꝛi ẽ vermis colo
ns aurei.à ctiam viroꝛem ad vmbꝛaʒ
babet. hic paruus et inualidus cũ ſit anguem
aſtutia decipit.et inde nomen accepit.
vbicolubꝛum ad eſtuzʒ cubare viderit per cau⸗
dã eius aſcendens ad caput tranſcurrit.Eum
ꝙ; pꝛius quaſſifricando permulcetet vahanm

Plam

Trtattatus

moꝛſibo carnes cius aggredit᷑.anguis leſa fu⸗
Bit perſecutoꝛ inſeqͥtur:ac letali moꝛſuinſiſtit
donec interioꝛa cerebꝛi penetret ac ꝑempti car
nib ſatiet᷑. hic a qbuſdã vᷣmis aureus ðꝛ.Di⸗
cit autẽ Areſto.de vermibus coloꝛis aurei.q;
quãdo nati ſunt pmo qdẽa parentibo cibant᷑.
deinde ſine cibo ꝑmanent dieba mltia.ꝛ ita ia
cenc imobilesvt moꝛtui videantf᷑.Poſt temp⸗
auũr a natura pᷣfixũ reuiuiſcũt ſibiq; puiſuri ad
paſtũ ſurgũt.Ex li.vt ſupꝛa. Stelle figura vxᷣ⸗
mis eſt qui nocte vt ſtella lucet.nũqᷓ; niſi mag
nis imbꝛibo ꝓuenit et ſerenitatẽ adeſſe ſignat.
buius tantus nigoꝛ eſt vtignẽ tangẽs no alio
modo q; glacies extinguat.huius ſanie ſi ca⸗
ro boĩs cõtacta fuerit capilli deſtuunt. Icq;
qðᷣ cõtactũ eſt coloꝛẽ in viroꝛẽ mutat.hi vᷣmei
nil gignunt.neceſt in eis mas velfemina.

WWW

ͤ̃ ̃0506 „
Capitulum.cxxxix.
Alpa.xli.de na.re.Lalpa eſt anĩial
y poruũ.nigrum etcecum. de terra geni⸗
‚tum.compluta et lutulenta.Sed coꝛ⸗
rupta. DHuius pellis multoꝛum piloꝛum eſt et
ſuauis valde.ſed tecerrimũ coloꝛem habet In
terra hab itat.vermiũ eſca viuit.in fame quo⸗
ꝙterram comedt.
¶ Rudulpbus Zalpa eſt aĩal cecum quod di
cũt ex terra ſimul ac pluuia creari.i¶ Iſidoꝛꝰ
Talpa dicta eſt eo ꝙ perpetua cecitate tene⸗
bꝛis damnata ſit Eſt enim abſq; oculis. ſemꝑ
terraʒ ſocit et humum egerit et radices ſubter
frugiba comedit.quã greci afflata vocant

¶ Talpa cõbuſta in puluerẽ ct ſparſa cũ albu
gine ouiſuper faciẽ remediũ eſt ↄtra lepꝛam
¶ Sanguis eius ſuper caput pilis nudatum
declinatur pilos redire cogit.
¶Acoꝛ. Jert etiã ꝙ cinis talpecombuſte va
let contra ſiſtulam. videlicet ad eius putredi⸗
¶ Haly. Soꝛices magni talpe ſi ponant᷑ ſu
ſcoꝛpij Reragtonemmare no 8

Capitulum. l
Haurus.Exli.de naturis reꝝ.Thau
pPrus eſt aial robuſtum.et inter omnes
‚́dbeſiias ſotiales ſatis manſuetum pꝛe⸗
terq; ad eas que rapacitate ceteris aduerſan
mr.hi ſimul adunati creberrime pugnant.Et
in preliando linguas exertas habent. dentibo
nil agunt.ſedtm̃ coꝛnibus.ſfrontẽ hñt validã
ad omne pꝛeliuʒ.membꝛaq; in cis fſoꝛtioꝛa ſũt

caput et collum./ ꝓpter hec iuga ligantur eis in

capite et in humenis ſicut equis.

Dbrrlrationes
¶ Eſoulapius. Lhauni coꝛnu ſerpentẽſugat
ſanguis eius cos interſicit.maculas quoq; fa
cici delet. ¶ Fel eius cum melleet balſamo
oculoꝝ vicia curat. ¶ Sepum eius cum reli⸗
na et cera duricias omnes mollit.
¶ Medulla eius cum vino temperata tremu⸗
loſos curat. è
¶ imus eius tumoꝛes atq; dinicias ſoluit
¶ Auicenna.el thaurinũ contert vlcerib in
aure recentibo.
(¶ Etiam vlceribo ani. itq; ex co linimentũ ad
Doloꝛem matricis . ðUWMU

1

2
B
—„
D
7
6

O dU

— — — +— ☛ —

4

nanticos curat.

¶ Qulnera⁊ cicatrices ſanat.mixtũ lacti do 0
res auniũ mitigat. pluſq; mixto lacte mulieruʒ

Sanguis thaurinus diafoꝛeticus eſt ⁊ ma
lacticus.duricies ſoluit.et cathaplaſma adhi
bitus medetur ⁊c.

Capitulum. ech
nrn eſt animal (vt dicit Pli⸗

nmniꝰ) cui magnitudo bouis eſt. caput

De Fnimalibus

—

—NR=

magnitudine vulpis.hʒ crura bꝛeuia.

nec in vcroq; larere cq̃lia.ſʒ in ſiniſtro
bꝛeuioꝛa.vnde ſit vt in folliculas rote q̃s attri
tione currus faciũt.poſitis pedibo dextri laterꝭ

valenter currat ſicqſuos ꝑſecutoꝛes effugiat
Pellem habet villoſam ⁊ ſatis nigidã albis ni
griſq; pilis ↄtextã.¶ Iſi. Laxus eſt aĩ al agre⸗

magis ceruinone ab ſimile.coꝛnua ra⸗/

moſa.vngula biſida.villus magnitudine vꝛ⸗
ſoꝛũ.unq; libuerit ſui coloꝛis eſſe aſini ſimił
eſt. Tergoꝛi fanta vuricia eſt vt toꝛaces ex ca
faciant.coloꝛem omnium arboꝛum.floꝛuʒ:fru
ticum.locoꝛumq; reddit.in quibus metuẽs la
tet.ideoq; raro capitur. NHoc ergo animal cy⸗
tharum mutat coloꝛes.nec aliud ex higque pi
lo veſtiuntur:niſi in indis.et licaon.cuiiubata
traditur ceruix. Ham thoe quod eſt lupoꝛum

genus longitudine pꝛoccrius bꝛeuitate crurã

diſſimile.ſaltu velox.venatu viuens.innocuuʒ
homini.habitum.non coloꝛem mutat.per hye
mes hircus.eſtate nudus.Actoꝛ hoc animal
quod Plinius vocat tarandrum idem eſſe eſti
mo. ꝙ iuxta Solinum vocaui parandrum
quod vitio ſcriptoꝛis attribuendum puto et q̃
Debeat eſſe littera capitalis ſcllicctvrumpvl
s incertum Pbaporr.

Capitulum. cklij)

ſte magnitudinẽ fere vulpis hñs in coꝛge.ſed
humilioꝛis ſtature:qꝛ tibias bʒ curtas.Pilum
habet griſei coloꝛis.cutem durã atq; ſoꝛdidii
ſimã. dentes acutos.Et cũ a canibo vel ceterꝭ
animalibo infeſtat᷑ ſeipᷣm reſupinat.et dentibꝰ
pedibuſq; repugnat. ertur autẽ huic vulpes
quodãmodo eſſe ↄtrarios.Uulpes em̃ nũqᷓ; ſi
bi ſoueã parãt ſed ſoueã tati ꝑ doluʒ occupãt
Cum em̃ euz eriſſe inde ſcit.ad introitũ vadit
⁊ ibi ſtercoꝛat.ſicq; taxo ꝓpter immunditiã lo
cũ deſerente vulpes eum oc cupant

Operatio nes

Exlb. de na. re. Laxi ſagina luna creſcente
auget᷑:decreſcente minuit᷑.ita ꝙ ſi occidaturĩ

vltimo lune deſectunõ inueni.hmõi ſagina

ↄficiuntur vnguenta.quibo ſedanĩ renum do
loꝛes mẽbꝛoꝛũq; lcſiones.⁊ h̊ mirũ beſtia li⸗
cet ex vna ꝑte ſit medicinalis moꝛſus m̃ ciꝰple

rũqꝗ guiſſimꝰ ẽ ⁊ exitialis.ſʒ huius ratio eſt qꝛ

viui ſcabꝛoniba ⁊ aĩalibo que in terra repũt ac
venenifera ſunt.ideoq; dentes cius inſiciunt
¶ Eſculapius.Adipe taliõis inuncti ſcbꝛien
tes ſanantur. ¶ Cercbꝛũ eius cũ oleo coctum
oẽs doloꝛes curat.i Eiuſq; teſticuli cũ melle

cocli libidinem accendũt

Capitulum. xliij

6 xus in li.de na.re.Laxuseſt anima?

Ued

Ragelapho? Tragodita. Iſi. Trage
) laphia greco noiati ſuntq cũ eadẽ ſpẽ
ſint vt cerui:villoſos tñ hñt annos vt

hirci.⁊ plixis menta hirſuta barbis.qͥ nõ alibi

ſunt qᷓ; circaphaſidẽ.Pli.ragelaphꝰẽ eadẽ
ſpẽ barbatũ ⁊ amaꝝ villo diſtãs quẽtragela⸗
phon vocãt: nõ alibi q iuxta phaſin amnẽ na
ſcẽe. Helymadus.xi.li. Dictꝰ ãt ẽ tragelaphꝰ
q̃ſibircoceruus. Nam tragos hircꝰ.laphos:
ceruus.Eſt aũt qntitate ⁊ foꝛma ceruo ſilimꝰ:
ſed villoſos habet armos vt hircus. Exli.de
na.re. Lragodita ſola inter beſtias deiectis
coꝛnibo obliq̃ ceruice paſcit.vt magis videat
herbã ſic oꝛe attractã ſecare qᷓ; alioꝛũ aĩalium
moꝛe carꝑe.babet em̃ coꝛnua lõga.ꝑ decliuũ
capitis et maxillaꝝ adterrã vſq; degendentia
q̃ ꝓhibent eã m terra iuxta moꝛẽ pa ſeer .

* .

4

—Trattatus
CLCapitulu m. cxliiij

O Erredo.Gartho.in li.de ꝓpꝛietatibus

¶ re Lerredines vocant greci lignoꝛuʒ
wvermes. eo ꝙ terendo edant.Ex huo
re auũt coꝛrupto in arboꝛibo derelicto ſub coꝛti

ciba arboꝝ ⁊ in medullis generant᷑. Maxime

autem in arboꝛibus generantur: qñ in opoꝛ⸗

tuno tꝑe arboꝛes reſecant᷑ vel plãtant᷑.⁊ hoc ẽ

in plenilunio potiſſime.Lerredo itaq; ligniv

miculus in ſubſtantia eſt molliſſimꝰ et inde tñ

coꝛrodit ⁊ cõminuit duriſſima ligna ⁊ ſubtili⸗
oꝛem puluerẽ qᷓ poſſit tinea facere.

D

——

.
. 4
—
—

E

–

Capitulum. xxlu
ynea. Bartholomeus in li. ð ppe. rex.
) Tynea ẽ veſtimentoꝛuʒ yermis dieta
eo q teneat:⁊ eo vſq; veſtibus inſide⸗
at quascoꝛrodit.et exveſſiũ coꝛruptiõe gigni⸗
tur.qñ ſq; veſtꝭ aliquãdiu in aere groſio cõpꝛi⸗
mit᷑ nec ventu perfundit᷑ ⁊ in puro aere libere
nullatenus explicat.inſenſibiliter autẽ panni
in ſuperficiẽ cõſumit:et cũ ſit ſenſibile animal.
infra panni ſubſtantiã ſe occultat ꝙ vix vnqʒ
videri oculis ſe permittit
¶ Amara et odoꝛifera tinee fugiũt ad veſtes

reſꝑſastalibo de facili nõ accedut.i¶¶ Et ideo
ſolia lauri.cedri ⁊ cipꝛeſti.⁊ hmõipoſita in ci⸗

ſtis vel veſtes ibi repoſitas ⁊ libꝛos coꝛrũpi

a tineis nõ permittunt ¶ ¶onſtan.Eſt quedã
ſcabies capitis q ꝓprer ſuã tenacitatẽ et adhe⸗
rentiã tinea eſt dicta De qua quere infrain ta
bula de infirmitatiba quõ ſit curanda.

=

S ☛n

2 .
4. .
. 7
. .

Capitulum. cxl

8.Ex li. de na. rerum Tyrus eſt ſer
— partibo Hiericho drca ſolitu
inis ioꝛdanis.infeſtus auibo et anĩa
libo.maxime ouis auium que cum ipſis auib
comedit.Huius carnes conſecte cum quibuſ
dam admictis omne toxicum venenum expel
lunt.quam cõfectionẽ tyriacam dicũt.erunt
auũt nõnulli hunc ante paſſionem chꝛiſti nullũ
habuiſſe remediũ.maximeq; fuiſſe hominib
inteſtum. Ipſa vero die paſſionis vnuʒ ex eis
infeſtiſſimuʒ:circa partes hieruſalem caſu fu⸗
iſſe cõpꝛehenſum.et ad chꝛiſi latus ſuiſſe cru⸗
ce ſuſpenſum.atq; ex illo die totum illð ſerpen

tis genus accepiſſe virtuteʒ ↄtra om̃e venenũ.

¶ Actoꝛ. Tyrus idem eſſe fertur qð vipera.

Ham et autoꝛes in medicina loquentes ð car

ne ſerpentina vel tyriaca conficienda raro vł

nunq; de tyro ſub hoc nomine faciunt menti

onem ſed de vipera.A tyro vero denominati
one dic imr tyriaca. .

Bperationes

Auicenna in canone vx. Tyriaca affarath
ideſt a moꝛte liberans ſublimioꝛ eſt et medici⸗
narimn compoſitarum.pꝛopter multitudinem
ſui iuuamẽti pꝛopꝛieq; in venenis.queſunt ex
puncturis vel moꝛſibus.vt ſerpentiũ ⁊ ſcoꝛpi⸗
onis et canis rabioſi. “
¶Exli.ve na.re.Lyriaca cum ex tyri carnib⸗
admixtis quibuſdã ſit cõfecta omne aliud ve⸗
nenũ extinguit.ſed contra venenum ipſiusty⸗
ri nihil pꝛodeſt. . —R

Capitulum. exlvij)

⸗

. 4 . 5 82

,

R
,

—
= .

4

* .
— .
—

R

—

1 õ
õäl

1grie. Iſið. Tygris vocata eſt ꝓpter
volucrem fugã.ſic em̃ noĩant.Perſi et
Indi ſagittã.Eſi beſtia varijs diſtin⸗
cta maculis virtute et velocitate mirabilis:ex
cuius noĩe tyrgia fluuiꝰ appellat᷑ eoq rapidii
ſimus ſit ommiũ fluuioꝝ.Has aũt magis hir⸗
cania gignit. Phiſiologꝰ.Eſt aũt tygris aĩal
ſeuiſſimũ et incomparabili rabie ſeuiens pᷣci⸗
pue quãdo raptꝭ catulis inſequitur venatoꝛes
¶ Plini.Lygris totus fetus qui ſemper nũe⸗
roſus eſt ab inſidiatoꝛerapitur.

R 1
R N ð
O WW

Ortuca⁊ Zaranta. Exli.de na.rerũ
Loꝛtucã de genere ſerpentiũ quidam

eſlevolüt.veneno qͥdem in vita caret.
ſed nequa q; poſtmoꝛtẽ. Nam renes eius (vt
ðt Ambꝛoſius)ſi qs poſt moꝛtem nudo pede
calcauerit veneno ſtatiminficit᷑. Eſt aũt duo⸗
rum pedũ.Caput habens vt bubo.caudã vt
ſcoꝛp.o.duoboſcutis duiriſſimis quaſi teſtis
tegũ.quib adco ſeinduit vt difficulter etiã va
lidiſſimis ictibo perimi poſſit Ouat vt gallina
ſed oua eiusad comedendũ ſunt nociua.Loꝛ
tuca femina (vt dicit Areſto) nõ hʒ niſi vnaʒ
viã exitus ſuꝑfluitat.q;uis habeat veſicã cõ⸗
tra oĩm aĩalii naturaʒ habentiũ:plumas aut
ſquamas aut coꝛticem. Nam iſta oĩa nõha⸗
bent veſicam. Actoꝛ.Coꝛtuca ðꝛet teſtudo.
qꝛ teſte tegminibo adoꝑta eſt in cauerne mo⸗
dũ. Harũ plurimeſunt aq̃tice.de quibiiaʒ di
ctum eſt.Quedã vero terreſtres.q et ſilueſires
dicunt. nec ſunt venenoſe:ſed ab hominibo co
meduntur. ¶ Phiſiologus. Larante ſerpen⸗
tes ſunt modice quantitatis a quibo puncti vę

bementer anguſtiantur. Er niſi tinaca cis ſub

NN

Capitulum. exlix.

Rogodice. Alber. in li. de na,. aĩalium

) Trogodice ſut aĩalia queda longiſſi⸗
Wma habẽtia coꝛnua a capite antemã⸗
millas vſq; ad terrã deſcendentia.ceruices ãt
lõgiſſimas.⁊ iõ incuruata et inflexa ceruice lõ
gitudine capitꝭ⁊ coꝛnuũ in terra poſitis.ita ꝙ;
trons tota in terra iacet paſtũ ↄtra omnẽ mo⸗

Capitu

rem ſumentia.qꝛ aliter paſſi non poſſunt ꝓpter

ſuoꝛũ longitudinẽ coꝛnuũ.⁊ iõ paſci nõ poſiũt
niſi longis herbis que potius ſecarevidentur
q; a radicibo moꝛdere ſicut alia aimalia faciüt.

—

l m.
ial manlſuetũ ⁊ iracundie

tie. Huiꝰ renes in aſpectũ
qᷓſi cõpoſiti ſunt ex pluribo
paruis renibo. vent res hʒ
multos:vt cibi cõpletur
Efuus. et q diminuũ exeo
Apter digeſtionẽ hʒ ventrẽ poſtaliuʒ. Primus
ergo venter cibũ recipit crudũ.ſecũdus dige⸗

ſtuũ.tertiꝰiã digeſtione melioꝛatũ.quartus xo

bñ digeſtu. Coꝛnua vacceſi calefiant in oẽm
partẽ declinãt. Coꝛnua feminarũ ſunt foꝛtio⸗
ra coꝛnibo maſculoꝛum.

DOperationes

Auic .in.ij. cañ. Claccinũ fel ſoꝛtiꝰ eſt ceteris

fellibo qᷓdrupedu.i¶ Ponit᷑ in emplaſtrꝭ ad vul
nera q̃ ſunt heriſipila.doloꝛiſq; vchementis
( Crura vaccina.i.oſſa crurũ aduſta fiuxum
ſanguinis abſcindũt et ſolutiones ventris
Srercꝰ vaccinũ eſt exhis qᷓ dant᷑ pulmoni
⁊ ptiſi ⁊ ſilib:Ex co ſit emplaſtrũ ſuꝑ ciaticam

¶ Itẽ cũ aceto ſuꝑ exituras calidas poſitum

ſedat eas.Conuenit etiã apoſtematibq poſt
aures ſunt ¶ Colla de coꝛio vaccino linita cũ
aceto ſuꝑ empetiginẽ ⁊ ſcabiem excoꝛiabilem

cũ nõ eſi vchemẽt pfunditatꝭ ↄfert. ¶ Silr

et linita cũ melle et aceto ſluꝑ vulnera.aduſta

Acca. Areſtoti. Cacca ?

4 pauce:mlte vero inſipien⸗

N dN

αd

—
—
.

᷑⅞— — — —

— —☛-

De Fnimalibus

et lota valet ad curationem lendium. / Ha⸗

ly. Sanguis vacce ſi ſuper vulnus infundat᷑

ſanguinem ſtringit.¶ Areſtonles.Cacce coꝛ⸗
nua ſi calefiant in omnem (vt dictu eſt) partẽ
declinãt:et ſiquidem vnguantur cũ oleo acpi
ce valent cõtra pedum et cõtra niuis nocumẽ⸗
tum.i¶ Plinius libꝛo viceſimooctauo. Nacci
nũ etiam iccur cyliacieatq; diſſintericis mede

es habet coꝛnna in modum circuli res⸗
pli ata: quibo gregem defendcre niti.

Ex natur ali feritate dextro pedeterram percu

tit.quando iraſcitur aut ſtupetveltimet.⁊ hoc
mavime amoꝛis tempoꝛe: Per dimidium an
num iacet ſuper vnum latus:et per dimidium
ſuper aliud. Iſidoꝛus.Teruex a viribo dictus
eſt ꝗ; ceteris ouibus ſit ſoꝛtioꝛ:vel eo ꝙ ſit vir:
ideſt maſculus.vel ꝙvermes in capite habeat
Quoꝛũ excitati pꝛuritu ſe inuicem cõcutiunt:⁊

pugnantes cum magno umpetu ferium.

Operationes

¶ Adeps veruecinus:ſimilem habet virtutem
poꝛcino . . H
¶ Stericas aut ani cauſas vtiliter curat.et
combuſtis opitulatſurr..
¶ Fel veruecinum lanis adhibitum et in vmbi
lico voſitum ventrem ſoluitinfantiuim.
¶ Fimus veruecinus cum aceio vt cathaplaſ
ma impoſitus maculas nigras emendat.na⸗
ſcentes clauos coꝛpoꝛiby tollit.

Ce Ex li.de na.re.Ueruexſiue ari?

¶ I gnem ſaemmm impoſitum curat. Lũ cera
et oleo mixtus combuſtionibus medetur

.

R

.
D

3¾ E. „

. .

„

„ 7.
Capitulum.cliᷓx
Eſontes.Albertus in li.de na.aĩaliũ
CNakarovail eſt boui ſimile.collũ ha⸗
vpens fetoſum et iubasvt equos tam in

anis pertinacitatis et truculentie:vt coptum

domari vix vel nunq; poſſit.

— ”

4

1*8
SP
☚

*

Capitulum. clüj
U Itulus. Iſidoꝛus. Citulus et Clitula

a viriditate dicti ſant.i.viridi etate ſi
cut virgo. Uitula ergo kamaſtn nõ

n
.. .

—

DM

1

ti vero viutius viuun.

dum enixa. Nam enixa iuuenca eſt eut vacca

Juuencus aũt dictus co ꝙ iuuare incipiat ho
minuz vſus in excolcnda terra. vd quia apud
gentileeioui ſemper niſi iuuencus immolebat᷑
nunq; taurus. Nam inuictimis etia etas cõſi⸗

deratur. Arũlotilce. TUituli poſty num annum

caſtrandi ſunt Alioquin parui erunt. Eaſtra

Hperationes
¶ Pliniꝰ.in li.xxviij.Omnes quidem medulle
molliunt explent et calefaciunt. Inter ceteras

quũt laudabilis eſt vituling.
¶ Sepũ quoqʒ vitulinum capitis vleenbus
cum ſale ratum laudatur vtiliſſimũ. Podagri
ds quoqʒ pꝛodeſt et articalarijs moꝛbis

Ipera. Auicenna. Clipere ſunt ſerpẽ⸗

¶ EFꝛttẽs habentes capita plana et lata.col

lum minutũ ac ſubtile valde: quoꝛum
caude curte ſunt ſtrepitum facientesac ſoni⸗
tum in inceſſu.Lapiunt᷑ aũt a medicis in fine
veris et pꝛincipio ellus:vt inde trociſci fiant:iqͥ
bus tamen nõ oẽs conucniunt viꝑe ſed flaue:
⁊ de ſlauis femine.Item in ſecundo canone.
Vipere poſt hyemem de cauernis egrediẽtes:
oculos ſuos ſuper ſenculum fricant vt illumi

nentur. Urin a hominis vailiter cunditur ſu⸗

moꝛſum vipere:pꝛopꝛieq; vipere petroſe.E xli
bꝛo denaturis rerum. De vipera dicit Phiſi
ologus:ꝙ habet laciem humanã vſq; ad vm
büicum ab vmbilico vero vſq; ad caudam co

7

2 *

a.

Capirulum. lu.

codrilli ſiguram. Meatus digeſtibilie quaſi
loꝛamen acus eſt.Et ideo moꝛe viperarum ce
erarioneg.
Phperationes
¶ Praſcoꝛides. Adeps viperinus ſuffuſio⸗
nes oculoꝛũ et obiuſiones et caligines mixta
cedrnia tanti ponderis et melle actico et oleove

teri eurat.Alarumq; pilos inunctis naſei nõ

ſinit.

¶ Exli.de na.re. Clipere valent contra omnis

um ſerpentiũ ictus:vt ðᷣt Plinius.
¶ Tunica eius quem pꝛoicit cum innouatur
in vino cocta dentibo et oculis medet᷑. Adeps

eius caliginem oculoꝛum tollit.

I E .

—

,
„ 4 „ 4 4 S Re „
ℳ 2 2 .

. .
.
—
. —

Capitulum. clv

Hicoꝛnus: Clarius. Iſido: nicoꝛ

ynmus eſt animal paruum:ſed coꝛpoꝛis
vfoꝛeitudine; habens:crura bꝛeuia ad

ſuam magnitudinem. ſerrum nonfimet. in ex⸗

cellis montiba vaſtiſiimiſqʒ ſolitud inibus cõ

moꝛatur: vt ſupꝛa latius habetur. ¶ Iſidoꝛꝰ.

Uarius eſt beſiiola ð genere piroli:paulo am

plioꝛ q; muſtela. In arboꝛibus habitst ⁊ ſetꝰ

facit.a re nomen habet. In ventre nanqʒ can⸗
didus eſt. in doꝛſo coloꝛem habet cinereum eli
gantem atqʒ ſpectabilem Harũ pellibus in oꝛ
naiu veſiium gloꝛiamun homines vtriuſqʒ ſe
xusipſatamẽ beſtiola minime gloꝛiat᷑ in pelle
ꝓpꝛia mec dum in aliean.

*
1

4*

Animalibus

„ Ro. Iſido. Uri ſunt boues agreſtes
CNis foꝛtes vt arboꝛes et armatos mi
lites in coꝛnibo eleuent. Idem vri dicti
ſunt apoton oꝛion.i.a montibus. Sunt bo⸗
ues aũt agreſtes in germania hñtes coꝛnu in⸗
tantum ꝓtenſa:vt regijs menſis inſigni capa⸗
citate ex eis gerule fiant.¶ Helynandus libꝛo
viceſimo ſexto. In hyrcinia ſilua germanie ſt
vri.Hiſunt magnitudine paulo elephantos:
ſpecie et coloꝛe etſigura thauri. Magna vis

eoꝛũ eſt et magna velocitas neq; homini neq;

fere quã aſpexerint parcunt. Hos ſtudioſeſo⸗
ueis captos interficciunt.

Rſus.Ex libꝛo de naturis rerũ.virſus
dicit᷑ quaſi oꝛſus ſcilicet in vẽtre:ſed ex
tra completus.Et hoc ideo. quia per
mature parturit:vnde lingendo infoꝛ⸗

matur. Eſt autem vꝛſus animal ſeuum nimis
defoꝛme membꝛis. Ariſtoteles. Urſus eſt ani

mal babens dentes ſuperius:et vnum ventrẽ
inferius.ac poſt ventrem inteſtinum ſicut ⁊ lu
pus.Eſt autem in aliquibus animalibus ven
ter maioꝛ:vt in poꝛco ⁊ vꝛſo. Manikeſtum eſt
autem ꝙ vꝛſus aggreſtis hyeme latet. ſed vtꝝ
hoc faciat ꝓpter frigiditatẽ an ꝓpter aliud que
ſtio eſt. Mares autẽ ⁊ femine in tempoꝛe illo
pingues ſunt valde.ita ꝙ de facili mo ueri nõ
poſſunt.i¶ Iſidoꝛꝰ.Urſus caput eſt inualidũ:
ſed vis maxima eſt in bꝛachijs ⁊ lumbis.nð
et interdũ erecti inſiſtũt.i(¶¶ Ambꝛoſius. Urſis
anguſtioꝛa colla data ſunt.qꝛ nõ paſcunt᷑ her
bis in terra ſed carnes animaliũ comedunt.

¶ Alexander. Urſus quodã murmure vtens:

pedes ſugit tanq; alimẽta quedã ſumat ex eis.
¶ Solinus. Arſi coeũt ſicut quadrupes alij:
ſed apti amplexibo mutuis velut humanis cõ⸗

iugatõibo copulant᷑. Deſideriũvenerꝭ hyems

ſuſcitat. Secreto honoꝛe mares grandes re⸗
uertentur.Et in eiſdẽ licet foueis:partitꝭtamẽ

per ſcrobes ſecubationibo diuiduntur. Uterũ

dies triceſimus liberat.
OPHprrationes.
¶ Iſaac. Urſina caro viſcoſiſſima digeſtiõiq;
inobediens.peſſimũ dat nutrimentum. Unde
plus pertinet medicine qᷓ; clbo.
¶ Phiſiologus. el vꝛſi calidũ eſt ⁊ ſiccũ.a⸗
let ↄtra epilentiã ⁊ paraliſim. Debet aũt fel cũ
folliculo ſuo ab epate ſeparari:et ita ſuſpendi
et ſiccari:p duos annos ſeruatur.
Euſculapius.Si oculos vꝛſi eradicauerꝭ ⁊
ſupꝛa ſiniſtrũ hominis adiutoꝛiũ ligaueris eiꝰ⸗
quartanam mitigabunt. .
¶ Auicenna.Adeps vꝛſi confert alopicie.
¶ Oxaſcoꝛides. Dicitur adeps vꝛſi capilioꝝ
incrementis pꝛeſtare et alopicias emendare.
vel vꝛſinum vel electuarium datum epilenti⸗
¶ Item lanis adhibitum ⁊ in vmbilico poſi⸗
tum:infantium ventrem ſoluit.
¶ Actoꝛ. Ut autem dictum eſt ſuperius iuxta
Plinium:Vrſi pꝛimis diebus quattuoꝛdecim
graui ſomno pꝛemuntur.Luncq; mirum im⸗
modum vterno pingueſcunt.Etilli ſunt apti
medicaminibus.
¶ Adipi contraq; capilli defluunt tenaces.

Capitulum. (lviij.
QQO i

U

S

Trattatus

caniboinimicũ valde.pꝛedã non come

dit:miſi eum in altũ poꝛtet:ſed qñ ad arboꝛem

venit ad ſupꝛemũ eũ ramũ defert:camq; pendẽ

do comedit.Cũ aũt in caloꝛe coitus exiſtẽsa⸗

liquẽ vulnerauerit:mures ſuper ipſum conue

niunt ac ſuper eum mingunt ⁊ moꝛi tur. Unde
quidam ab ea vulneratus ſe per barcham in

mari poꝛtari fecit:⁊ mures ad mare venerunt
vt ad eũ accederent:ſed pꝛopter mare non po
ter ant. Huius animalis fel moꝛtiferũ eſt.

— —,⁊

ia eſt animal ſeuiſſimuz
¶ Mrnon galtius cane ſed longius coꝛpoꝛe.

5„ Tulpie. Iſido. Culpis eſt aial doloſin
C. rvillos habet vberes et altos:caudam⸗

immundiciam fugit taxus:et vulpis occupat

locum eius. Hanc inſequũtur ven atoꝛes pꝛe/
prer pellem: non pꝛopter cames queſunt inu-
tiles. ¶ Ariſtotiles. Uulpis eſt animal ingeni
oſum et malarum operationum. babet virgaʒ
ex oſſe:coit ad terram pꝛoiecta. Urſus et krro

kos auis:ſcilicet vncoꝛum vnguium cum vul⸗

pe pugnãt: quia carnem manducant. Cirus
Autemet vulpes amicantur:amboq; in cauer
nis terre manent. Aultur quoq; vulpem depᷣ⸗

hendit. ¶ Ambꝛoſius in hexameron. Lulpis
eſt animal odio dignum pꝛopter rapinam:de
ſpectum pꝛopter inſirmitatem incautuʒ ſue ſa⸗
lutis vum inſidiatur alienis.i¶ Ex libꝛo dena
turis rerum. Qulpis eſt animal fetidum: maxi
mecin oꝛe:etiam a poſterioꝛi parte imminen⸗
te moꝛtis periculo.
in cibum ſumit.ſicq; ſalutem recuperat:⁊ eum

vite in longum pꝛotendit. ¶ Konſtantinus
Vulpis in fame pꝛe anguſtia latratꝰ canũ imi⸗

tari dicitur.hoc eſt cum eſurit:nec inuenit qð

manducet.fingit ſe moꝛtuam.⁊ reſupina flatũ
attrahit lingua pꝛotracta:tũc auis incaute de
ſcendẽtes quaſi ad cadauer:aperto ſuo oꝛera

pit:deuoꝛatq; et conſumit.

Operationes

¶ Haly vulpis ſi cum oleo decoquatur oliue
oleum hoc nodis et duricie que fiunt ex arteti
ca pꝛodeſt. Adeps vulpis cum oleo ſilami:id
eteſt yreos liquefactus aunium dẽtiumq; mede
tur doloꝛbus. ”
¶ Auicenna. Clulpes in aqua cocta et emb:o⸗
cata iuncture doloꝛoſe contert vychementer.
Accpseius in aurem diſtillatus ſedat doloꝛ?

¶ Ad hoc enim euacuatiua eſt valde

Itẽ eius pulmo ſiccus contert aſmatic val⸗
de. Pellis eius calidioꝛ eſt ccteris:et haciuuan

tur humectati ꝓpter eius reſolutionem.

Teſticulus vulpis calidus eſt in pꝛimo ⁊ bu
migus ia ipo. ẽ in eo hũiditas ſuꝑftilug.
NNNXonfert ſpaſmo ⁊ thetano que ſunt in poſte
nioꝛibus exparaliſi:facit appetitum coitus.

qq;ʒ magnam.Fertur autẽ ꝙ vulpis nun
facit ſibi ſoueam:ſed foueam tai doloſeoe
cupat.Cunq; enim ſcit taxuʒ exiſſe de ſouea ac
cedit ad introitum:et ibi ſtercoꝛat.ſicq; pꝛopter

uccum qui de pino fluit

αι nU

T

De Nnimalibus

Ber. Pli.li. vijj. ybices

!iue capꝛee ſunt aialia ð
apꝛaꝝgenere ꝑnicitatis

òð

Ki rotati in pet- poni
ſimũ:et monte aliquo in alium tranſilire cupi

entes:atq; recurſu pernici quo libneritexultůẽt

Ex li.de na re. ybex eſt aĩal paruũ velociſſi⸗
mum. in capite vaſtis coꝛniboneratũ:in petrꝭ
cõmoꝛantur:ibiq; fetus faciunt.

mirãde.qᷓ;q; onerato ca
pite coꝛnibo vaftis: gla⸗
dioꝛũq; vaginis.in hoc E⸗
ita ſe libꝛantvt toꝛmetto E

Capitulum. elxſ.

Chneumon et vppotamus. Iſidoꝛus
y ychneumon grece vocatur:co ꝙ- odo⸗
re ſuo ſalubꝛia ciboꝛũ et venenoſa pꝛo
dant᷑. De quo Dracontius ait.Precidit ſuil⸗
lis vim cuiuſcũq; veneni.Dictus eſt autẽ ſuũ⸗
lus a ſetis. Nic etiã ſerpens inſequitur:qui cũ
aduerſus aſpidẽ pugnat:caudam erigit.quã

aſpis maxime incipu obſeruare quaſiminan⸗

tem. ad quã cum vim ſuã tranſtert coꝛnpitur.
Areſtotiles. ychneumon cum videt ſerpenteʒ
qui dici᷑ haſcos nõ pugnat cũ eo quouſq; cla
mat adiutoꝛes.Et quia timẽt a moꝛſu ſerpen⸗

tis: intrant aquan et poſt arenã. dende cũ ſer
pente pugnant.¶ Exli.de na.re:yppotamus

in terra naſcit:licet in aquis ſicut interra po-
tens ſit ⁊ habitet. Caudam habet toꝛtuoſam

Dentes pꝛurigineos:doꝛſo et hinnitu ſimilis

equo.de quo ſupꝛa plenius dictũ eſt.

SEsER

um. clxij
Dra Iſido.ydra dicitur dꝛaco multo
V rum capitũ: qualis fuit in lerna palude
pꝛouincie Archadie. Dec latine exce⸗
dra dicitur: eo ꝙ vno ceſo tria capita excreſce⸗
bant:ſed hoc fſabuloſum eſt. Nã conſiat vdrã
fuiſſe locũ euomentẽ in quo vno meatu clau⸗
ſo multi erumpebant. Quod hercules videns
loca ipſa exuſſit.⁊ ſic aque meatus clauſit.Nã
vdra abaqua dicta eſt.ydros autem eſt aqua
tilis ſerpens:a quo icti obturgeſcunt.Cuius
quidam moꝛbum boum dicunt.co q; ſimo bo

„ rn. 2.

Ws vemedetur: / Ex libꝛo denaturisrenuu.

Eſt autem ydros (vt dicit Plinius pulcherri

mus anguium in oꝛbe terrarum. Fabuloſe ve
ro dicta eſt ydra ſerpens:cuius cum vellet ca
put Hercules amputare ſtatim duo ſubcreue
runt. et ſic ſemper amputatis quibuſdaʒ alia
ſtatim ſub creuerunt.

5 E
2 N—* 8
4 8 “
2

ea Abꝛo. Exlibꝛo denatu
a de genere tauroꝛum ſüů
ueſtrium foꝛtiſſima maxi
maq; vtpote quindecim
cubitoꝛum longitudinis
Lante quoq; velocitatꝭ
jeit vt ſtercus( quod cum
— umpetu egerit) retro acta
in coꝛnibo recipiat ac longius poſt terga pꝛo⸗
ijciat.hocitaq; ſtercoꝛe egeſio largiſſime per⸗

ſequentes canes excecat atq; debilitat:et pe⸗
nitus inutiles reddit.pilos habet ſubnigros.

coꝛnua maxima trium cubitoꝛuʒ ampla ſupꝛa
modum.ita vt ad menſas diuitum gerula ſiãt
potuum.Cum ergo hominem aut canem ob⸗
uium habuerit in coꝛnibus ſubtollit eum. ⁊ tã

diu in altum pꝛoicit:iterumq; in coꝛnibus re

cipit donec penitus interimat conquaſſatum
Hanc quidam pꝛopter cius velocitatem di⸗
cunt eſſe tygridem ſed falſo.NHam tigris ẽ be⸗
ſtia ſatis modica:et habitat in oꝛiẽte. Hec au⸗

tem reperitur in Bohemliag·

Capitulum. elxiii;
Ilio. Albertus in libꝛo de naturis aia
3 llium.ʒilio animal eſt quantitatis lupi
ne:nimium crudele. in moꝛtem bomi⸗

munn ct aliarumbeſtiarum. bocanimal imita⸗

tur voces beſtiarũet bominim in condenſis.

ſimili ingenio deuoꝛet canes. canum latratus

eſt imitans. Eſt autem hoc animal compoſitũ
ex byena ⁊ ſymis que mari cẽmoꝛion vocatux
et intrat in ſepulchꝛa:et cadauera cocdit mox

tuoꝛum.

¶ Hec igitur de natura animaliũ quas
Aurupedum et alijs in terris moꝛan·
tuium ſufficiant.quia ſiq̃ allia
ſfſunt ſacile ex antediccx
aaoosgnoſci poſſun.

H

PDeßluibus

Prologus in ð Auibus

videlicet aĩaliũ in terris vitam ducen⸗
dtium. Reſtat nũc in tractatu tertio di⸗
cere aliqua de naturis auiũ:vti ĩ pſis ſicut in ce

Ore ditoq; tractatu ſcdᷣo de ꝓpꝛietatib⸗

ter is creaturis dei magnalia extollãtur. Jdeo

q; adiuuante chꝛiſti clementia.de auibe dicturi

aquila initium ſumamuus

⁊ volatilibo iuxt a oꝛdinem alphabeii.pꝛimo ð

OOQOQODOuila. Iſido. Aqla ab
acumine ocnloꝛu voca⸗
Rtta. Eſt em tanti cõtuitꝰ
ooͤrt. cñ ſup maria imobili
upena ferat᷑:nec humanis
(EE& pateat obtutib, de tãta

natarevideat. z inſtar toꝛmenti deſcẽdẽs rap⸗
tã pᷣdam pẽnis ad littꝰ ꝑtrabat.Nã⁊ ↄ radiũ

ſolis fert obtuitũ nõ flectere.CUñ ⁊ pulos ſuoos
vngue ſuſpẽſos radijs ſolis obijcit:⁊ q̊s vide⸗

rit ĩmobilẽ tenere aciem vt dignos genere cõ

ſeruat. ſi q̊s vᷣo flectere obtutũ q̃ſi degeneres

abücit. Joꝛath. Aquila eſt auis magna et fe⸗
galis. De q̃ ðꝛ:qꝙ vbicũq; viderit ex alto ſerpẽ
tẽ magno ſtridoꝛe oppꝛeſſum vnguibolaniat.
poſtq; extracta de viſceribus venena moꝛtile⸗
ra decerpſerit:adhuc faucium deuoꝛat.⁊ virꝰ
quod inerat extinguit:veneno caloꝛe decocto.

poc q̊; experimento aut ↄtniſtat᷑ aut gloꝛiatur

Aquile vnã ſedẽ et ynum nioumſemꝑ habẽt
Ex li.denatura.rerum.Aquila altiſſimis ar⸗
boꝛibo nid iñcat:vbi mala beſtia non accedat.

pulloſq; caute cuſtodiẽs non relinquit done
feipos ꝓtegereſciãt ac valeãt. Itaq; õ dꝛaco
nẽ vel hoĩem vel aliud aĩal ſi eos turbarevd
rapere voluerit:miro anioſitate pugnat:ſeq;
moꝛtis ꝑiculo ꝓ eis exponit qᷓs ctiã in bumerꝭ
ſubtollit:vt eos ꝓuocet ad volatũ.docet etiaʒ
cos lambere ſanguinẽ.lapidẽ ethicẽ habet in
nido:qin velut pᷣgnãs ſetũ habet intus lapidẽ
minutũ ſanantẽ.⁊ hũc ↄtra caloꝛẽ mmiũ(quẽ
habet aqͥla naturalr)in nido babet ne depere
ant oua decocta caloꝛe nimio. Nuic em̃ lapi⸗
di caloꝛ ignis nocereneqͥt. Dicũt ⁊ alij phi q;
duos lapides pᷣcioſos noĩe indes in ſuo nido
collocat.ſine quibo parere nõ põt.A q̃la mul⸗
tis diebo ieiunat.adultos pulloe ꝑſequit:lon
ge fugas emulos ſtʒ rapine.Ex libꝛo vt ſupꝛa

Elſt em̃ aqͥle paſimũ genꝰqð pullos ſuos añ

tpᷣs expellit tedio nutriendi. Ratio aũt hec eſt

fm Areſto.qꝛ poſt incubationẽ adco debilita

tur:vt venari nõ poſſit. Etiã vngues ei incur⸗
uant᷑ vt pᷣdã tenere nõ valeat.Albeſcũt ale et
agãuant᷑ vt vix poſuit volare.Aqͥle pulli ſine
clãgoꝛe ſunt ⁊ ſine murmuratione Eſt aquila
grãdis in ſeptẽtrione habitãs duo faciẽs oua
ſꝑ.xvt dicit Pli.in cacumibo ramoꝝ ſuſpenſa.
captoq; lepoꝛe vel vulpe minutatim ci coꝛium
detrahit.⁊ oua ſua in illo inuoluit.ac ſub calo
re ſolis ponit.aq; relinq̃ns ea nõ cubat.Sʒz
quouſq; naturali maturuate frangant: elpe⸗

ctat. In egreſſuvo pulloꝝ redit.tũc cos vſq;

ad robur ꝑfectũ nutrit.Actoꝛ.Aquila ẽ qauis
magna ⁊ nobiliſſim a.vtpote auiũ regina.que
cum ſenecta grauat᷑ ſuꝑ oẽs nubes in ſublime
volat.⁊ caloꝛe ſolis oculoꝝ cius caligo ↄſumi
tur:⁊ mox ĩpetu cũ ipo caloꝛis cſiu deſcendẽs
aquis frigidiſſimis tertio imergit᷑ indcq; reſur
ges ſtatim nidũ petit:⁊ inter pullos iam robu⸗
ſtos ad pᷣdã in q̃litate frigoꝛis ⁊ caloꝛis qſi q/
dã febꝛe coꝛrepta.quoda ſudoꝛe plumas exuit
fouiturq; a pullis ſuis et paſci:d onec pennas
plumaſq; recuperans innouetur.

DOperationes.
Aquile ſel cũ melle ſuſſuſos ſanat oculoꝛ.
¶ Pliniue.li.xxix. Oculie inincte aquile cere⸗
bꝛo aut felle cũ attico melle:claritatẽ vius di⸗
cunt reſiitui.¶ Itẽ in codẽ li.A quile felle (q;
diximus pullos ad cõtuenũ ſolẽ epcriri mi⸗
xto cũ melle inungunt᷑ nubecule et caligano⸗
nes atq; ſuffuſiones oculoꝛum.

¶ Jdẽinli.xxx. Lumboꝝ quoq; doloꝛi pedes D

aquile in auerſum a ſuffragine cuulſi alligant.
dexter quidẽ doloꝛib partis dextre.ſinili er qᷓ
q; leue.pꝛeterea moꝛbo regio reſiſtit cerebꝛum
aquile in cyathis vini tribus.
Q iü

A

B

Trattatus

2 4
. 2. 2 NeE

Capitulum. )

2π◻ Chacus ex auiboparadiſi:et aurifrigi
e us. Iſidoꝛus. Achacus de quo legit᷑
in Leuitico:eſtauis ignota etiam pe⸗
ritis iudeoꝛum.E x lib.de naturis rerũ.Aues
paradiſi vulgariter ſic appellant. non quia de
paradiſo ſint:ſed ob inſignẽ pulchꝛitudinẽ.tã⸗
ti nanq; ſunt decoꝛis et gloꝛie vt nullus cisco
loꝛ credatur deeſſe. Magnitudo earum eſt vt

anſerum.ot ita dulcis et pia vt excitare poſ⸗/

