Serapion auc.Galie.Eoſtus ↄuenit rigo
ribofe.q linit᷑ cũ eo ⁊ oleo coꝛpuſ.⁊ ↄuenit ſci⸗
atice ⁊ paraliticis ⁊ oibus in quibocalefacere
opoꝛtet aliquã coꝛꝑis particulã vel de ꝓfüdo
ad ſuꝑſiciẽ attrabere aliquẽ buinoꝛem.

¶ Pꝛopter eandẽ aũt cauſam ꝓuocat ⁊ men⸗
ſirua ⁊ vꝛinam ⁊ conlert ad contritionẽ lacer⸗

toꝛum et ad doloꝛem lateris:et interſicit alca⸗
rides pꝛopter amanitudinem.

¶ Et quando linitur cũ aqua et melleſuꝑ em⸗/

petiginẽ mundiſicat eam:⁊ adiuuat ad ubidi⸗
nem.quoniã elt in eo de humiditate inflatiua
ct venoia quado ſumitur in potu cum vino.

Capitulum. cxIj

Taltatus

batur humoꝛ ex ꝓfundo. A bſtergit pannũ qn
ns linitꝰ cũ aqua ⁊ melle. In ipᷣo eſt vlceratio

Wvmes.i.coʒula.Clirtuseoꝝ eſt frigi.⁊ bu

8 ʒula. vel melaperſica fructus iſte eſt

mi.in.q.gra.Ha ꝓpoꝛtionant᷑perſicis.

¶ Etidẽ aue.Alcanʒi Laxãt colerã ⁊ generãt
bũuũoꝛes groſſos.Et idẽ auct. Raſis. Quidam
patiebat᷑ fumoſitates ab aliq̊ humoꝛe exiſtẽte
inſtomacho ſuo.et dedi ſibi alib vicbus de
criſomolis.i.coʒulis recẽtibo:⁊ ſedatus eſt ille

fumus.E t ego nõ credo ꝙ reperiatł cibo aliqͥs

frigidioꝛ et magis iuuatiuus ſtomacho cali⸗

do q;ipſa ⁊ iõ faſtidiũ tollũt¶ Aui.li.ij.ca.ij:

de criſomulis. Melioꝛaſunt armena.nõ em̃
cito aduenit ei coꝛruptio et acetoſitas:etcum
ſumunt᷑ criſomula.opoꝛtet vt accpian maſti
cis et aniſi equaliter.ʒ.i.vſq; ad.ij.cũ vino pu⸗
ro autvino de paſſis parũ et mellis ſunt ſri.et
hu. in. ij.⁊ olen nucleoꝝ eoꝝ eſt ca.⁊ ſic.in..7.
; Eoꝛuũ humoꝛ ẽ ſacilis putrefacnonis ⁊ coꝛũ
infuſio ſedat ſitim.i¶Et criſomula qͥdẽ ſunt cõ
ueniẽtioꝛa ſiomacho q; ꝑlica.⁊ armenañ coꝛꝛ

runpunt᷑ in ſomacho:neq; aceſcunt velociter
ex eis vero que expellunt coꝝ nocumentum cſt

v*

de

bch
zaba

icam
hete
wsde
cſile
vdli⸗
00
ie h
hiñ
auum
emali
obu
tſi4
ne,
gtl
ſunt
nane
coai
tn

4

vt pmo ſumatr aniſum et

maſtix cum miua aut

vino depaſſis et conſiciantur cum melle puro
olcum nuclei iploꝛum etiam confert emoꝛroi⸗

dibus. grauant criſomula pꝛopter velocitateʒ
ſue putreſaclionis.veꝝ inſuſio ſuccoꝛumↄtert

febꝛibus antiquis.¶ Johannes meſue in an

tidotario ſuo. Oleum de criſomulis ſedat do

loꝛem ani et emoꝛroidaruʒ:⁊ reſoluit tumoꝛes

vlcerum et impedimentum lingue et doloꝛes

aurium. Rabi moĩſes idem vutt.

‚O tula fetida vel oculus bouis. Sera.
8 l. aggr. ca. bichar auc. Dyaſ. Bichar
Wvigdeſt cotula habet ſtipitẽ mollem ⁊ fſo⸗
lia ſimilia ſoljs maratri:⁊ flos eius eſt citrinꝰ
plus floꝛe camomulle ſimilis floꝛe cotule.et iõ

nominant eã hoc nomine.A&t idem auc.Gali.

acuitas et moꝛdicatio ſunt in ea plus qᷓ in ca⸗

momilla.et reſolutio eius eſt amplioꝛ reſolu⸗

nione ipſius.Pyal.ca. butalmos fm manſſati
onẽ nr̃am butalmos.i.cotula.Herba eſt mol⸗
lis.cuius folia ſunt tenuiter ſciſſa maratro ſi⸗

milia. et caulis eius mollis:naſcens circa mu

ros ciuitatis:floꝛes citrinos habens ct vehe⸗

menter ſplendentes:ac in oculoꝛum ſimilitu⸗
dinem rotund os. Unde et nomen trait floꝛi⸗

bus camomille ſimiles.et illa herba que voca

tnur lingua noſtra pucida vł cotula ſetida:Eſt

Capitulum. cxlij)

De Herbis.

alia butalmos hñs folia coꝛũãdro ſilia:naſc

iuxta muros ciuitatis cuiꝰ fioꝛes ſunt extoto
citrini.⁊ iſta ẽ ha ba q̃ vocat᷑ in lingua nr̃a o⸗

culus bouis vel cotula Gal.vi.ſim.ſar.ca.Gu
talmũ ſiue ſemen incoꝛruptũ vel oculus bom⸗
nus.vel cotula fetida.noiatũ quidẽ ẽ ita a fio
rib⸗ qͥ vident᷑ ſᷣm figurã ſimilani oculo bouis.

fm coloꝛẽ vᷣo ſimilis eſt artemidi.magis aũt
et multo acrius elt ob bocmagis dyaloꝛeticũ

vt ſanet duricies cõmixtũ cocoto

BPbprrationes

¶ Dxaſ. olia eiꝰtrita et cerotꝭ addita puſiu⸗

las ⁊ duricies apᷣatum ſpargit:⁊ ſi floꝛes ceus
terunt cũ croco.¶ Affirmant aliq ꝙ ſi poſt la
nacrũ ⁊ balneũ cundẽ qͥs bibcrit bonũ coloꝛẽ

A

B.

reſticuet et facit ißm vomere et maxime arcua

to moꝛbo infectos acris eſt:et ideo dyaloꝛeti

ca et ꝓpterea ſchetemata ſoluit cuʒ ceroto tirſi

cius in cihum ſumuntur.i¶ Aui.odoꝛciꝰ con⸗

fert ventoſitatibo groſſis in capite.

Capitulum. cxliif.

⸗”⅜nGÜy‚’‚Otula non fetida.vel oculus vacce.et
8 habet floꝛes nigrosᷣm antiquam trã

vſlationem.

Hyhprerationes

¶ Dxaſcoꝛið.ca.Gutalmos Quetranſlatio

coꝛrupta eſt.quoniam Serapion exverbis

Trattatus

Dxaſcoꝛidis ſᷣm aliã trãſlationẽ. Oyaſcoꝛides
Dicit q hʒ fioꝛes citrinos ſiles fioꝛibus camo⸗
mille:ct hoc verũ eit.Na et traſlatio quã alle⸗
gat Sera· Butalmos haſtã eijcit mollẽ. Jo⸗
lia maratri ſilia floꝛẽ mellinũ hñs ſicut ãtimꝰ
⁊ maioꝛẽ oculo vacce ſimilẽ.vndeet nomẽ ac⸗
cepit. Naſcil in ciuitatibo ⁊c.¶ Sed mtran
ſiationẽ nr̃am vyaſ.Gutalmoe hʒ duas ſpẽs
Una cſt qᷓ hʒ ſolia ſilia maratro:et floꝛes ſimi

lcs f oꝛibo camomille.ct iſta vocatł᷑ cotula ſeti⸗

da:vt in pꝛccedente ca.tractat.⁊ latine dꝛ pu⸗
cida.et Dvyaſ.vocat eum partemon.

¶Alia eit que hʒ ſolia ſilia coꝛisdro ⁊ floꝛca
citrinos naſcẽs iuxta muros cuitat::⁊ vocat᷑

cotula nõ fetida:⁊ latine vꝛ oculus bouis vel
oculus vacce.⁊ grece ſilr ita ſonat butalmos.
ſed arabice vocatur bihar.i.oculus vacce:cet
idco ðᷣt ad littoꝛam.
¶ Butalmos ẽ herba mollis ꝛat
lenes cmittẽs tirſos:⁊ ſolia tenuit᷑ ſciſſa ⁊ mol⸗
lia ſimilia maratro.floꝛcs citrinos ſimiles flo

lis:antimo ſimilis

ribus camomille.et iſia ſm veritatem eſt co⸗

tula fetida que alio noĩe vocat᷑ pucida.

¶ Et ſubdit.E ſt alia butalmos caulis mollis
ſolia coꝛiandro ſimilia. Roꝛes citrinoe hñs na
ſcens iuxta muros ciuitatis.et iſta vocat᷑ ocu

lus vacce:vł cotula non fetida.Et de iſta her
ba eſi hec veritas clare intuentibus.lege capi⸗

tulü pꝛecedens ſeʒ cotula fetida.

Capitulum. cxliiif

44
*

4 Ocognidium. Camelea vel Mezcreoᷣ
8 Kamelea grece quaſi inſima oliua di⸗
cta:coq folia ſimila oliuc habet. Nec

eſt que ðꝛ meʒereon et cocognidiũ.Unde coco

gnidiũ meereon ⁊ camelea ſunt ideʒ: vt appa

ret ꝑ Dyaſc. Sera. Dyaſco.ca. camelea m

trſlationẽ nr̃am Camelea aut cocognidium
haſtas hʒ ſuꝑ terraʒ ſpanſas.palmis duobus
longas:frutex eſt ipſius ſarmentoſa. Jolia hʒ
ſimilia oliue:ſed tenuioꝛa⁊ ſpiſſa guſtum moꝛ
dicantia et gulã exaſperantia. Sera.li.aggr.
ca.meʒzercon.auc.dyaſ. Meʒereon.i.camclea

eſt aibuſiũ ꝑuũ cuius rami ſunt apti aaigne,z

accendendũ.et ſunt ipſi rami extenſiſuꝑ terrã
longitudine duoꝛũ palmoꝛũ hñtes ſolia oliue
niſiquia ſunt ſu btilioꝛa eis moꝛdicantia et ex

aſperãtia linguam.et ſunt ſuper ramos dẽ‚ſa.

Galie.vij.ſim.ſar.ca.camelca.Camcelea pᷣco⸗
minantem habet qualitatẽ quocirca vlcera.⁊
quecunq; maiime eſcaras habent:cum melle
expurgare poteſf. .

.

Bperationes

¶ Draſ. Camelea accepra coleram 2 flema
deponit. debẽt vero ſieri trociſci ex hbie acmi⸗
o abſinthio duplici menſura⁊ vna parte ca

melee et catapucie iuncto melle vel aqua Jo⸗
lia eus impoſita vulnera ſoꝛoida curant
Johãnes meſue. Meercon ſiue cocognidi
um ſolutionce cducit aquaʒ citrinam cum ſoꝛti
tudine vehemeniti.

Et dixit Alexander.mixtũ cũ rebꝛeducẽtib-

melancoliã educit ipᷣam.et cũ reb educentib⸗
flegma educit ip̃ᷣm.⁊ abſinthiũ duplicatũ ⁊ cũ

mira bolanis:addunt eibonitates notaeꝛ:⁊ ſa

ciunt educere coleram. ¶ Maius aũt iuusmẽ
tuʒ quod ex eo expectaĩ eit ad vdropiſim. cdu
cit em aquã ꝰgregatam in ventremocet tamẽ

cgæpati immo oib mẽbꝛie nutritionis iplius

dulentta. “
¶ Et ſi ex aceto decoctionis ipſius ablutio :ct
confert doloꝛi deniiũ et coꝛrolioni:⁊ gii giue
ſãguinee et molliſicatiõi ¶ Et ſit ex co vngentũ

¶ Et interſicit lübꝛicos ⁊ vᷣmee.⁊ ſolutione e/
ducit eos et ſerpẽtes viſceru.Et ſi fiat vnguẽ⸗

tum ex co ⁊ melle curat ſiſtulam et vlcera frau

et aceto ⁊ oleoꝛ cera adſcabiem bonũ.cei ſit ex
co liniamẽiuʒ e ſulpbure ⁊ melle ⁊ aceio ſoꝛii
ad mo:ſeam ⁊ lentigines ⁊ baras ⁊ delet ese.
¶ Et qñq; ſit ↄſricaiio ſuꝑ moꝛſcam ci baras
cuũ folijs cius et aceto foꝛtucſi et vltimum
¶ Et dixit Johãniciꝰ Cocognidium valet ad
quaran. 7 Rlini.i Auin 3olue in duabus

d

S R

red
d
e
d

Na

Ci
des
luß
nwo
c
melen
ens
Nteni
golie
laae
eda,
Aaße
lane
nmele

feni
gemi⸗
anela
a Po
n
Nognii
lemloni

ccatt⸗
cctib
güꝛũ
gerſd

ſuname

m

e ne

ipſe
ionth

Ccu⸗
Vrgen
aſtg 1
co ſol
daletce.
*MZ
ntuni
trs

mdtu

De Herbis.

Abſinthij ꝑtibus decoctis coq; ſucco cũ melle
poto.ſolijs etiã impoſitisvlcera curãtur ⁊ pur

gant᷑.¶ Ait etiamidẽ Quomodo collectũ ſa⸗
lucare eſt oculis iumentoꝛũ et pecoꝛũu.

Capitulum. gxlv.
¶G /Rocus.Aui.li.i.de croco.Crocꝰ me
8 lioꝛ eſtrecens boni odoꝛis ſubtilis ſuꝑ
vcuius pilos ẽ parum albedinis nõ plu
rimum.Crocus ſanus nõ velociter tingẽs nõ

ſinuiſcatur neqʒ frangit᷑ ca. eſt in.ij.ſic.in.i.eſt

ſtipticus reſolutiuus:digeſtiuus et glutinati⸗
uus.eius caliditas eſt foꝛtioꝛ ſtipticitate eius.
et eius oleũ eſt calefactiuũ.¶ Pla.Croci ſunt
due ſpecies.Ortẽſis q̃ in oꝛtis naſcitur.⁊ oꝛiẽ
talis q̃ in oꝛiente. Iſte in medicinis nõ vomi⸗
cis ponit᷑.in medio floꝛũ tres vel qᷓ̃ttuoꝛ floꝛes
ꝑui naſcunt᷑.Eligendi ſunt ſubruli.qͥ aũt citri⸗
nitatis aliqͥd habent abijciedi.in ſacculo ſtri⸗
cto de coꝛio ſeruant᷑:per qͥnq; annos ſeruari
poſſunt.Cirtutẽ habẽt ↄfoꝛtatiuã ex q̃litatib⸗

ſuis et ex aromaticitate.¶· Palla. li.iij. In fe⸗

bꝛuario menſe crociſerendi ſunt bulbi⁊ ſubti

liter ſi fuerint arte fodiendi.¶ Sera. li. aggre.

ca. Jamfaram. auc. Dyaſc. Ille qͥ foꝛtioꝛẽ in
medicina eſt nouus pulchꝛi coloꝛis:cuius cri
nis vergit ad albedinẽ:lõgus nõ fragilis:ple⸗
nus:qͥ q fricat᷑ tin git manũ cito acuti odoꝛis

¶ Gal vij. ſim. far. ca. de croco Em tranſlatio

nẽ arabicã. Subſtantia cius ẽ terrea trigida

ſed qð vincit ſuꝑ eã ẽ cõpleiio calida.et in ſa⸗
poꝛe cius ẽ ſtipticitas pauca.Et vᷣtus cius eſt
q̃ calefacit in ſco gradu et ſicca in pmo. vnde
maturat ⁊ digerit aliq̃li maturatiõe.⁊ qð ad⸗
iuuat ad hoc ẽ ſtipticitas ꝑua qͥ reꝑitur in eo
Etẽex medicinis ↄ glutinatiuis et digeſtiuis

et nos diximus ꝙ medicine cõglutinatiue ⁊ di

geſtiue ſunt ille in qͥbus ẽ caliditas nõ foꝛtꝭ cũ

pauca ſtipticitate

BDperationes
¶Aui.· Potus ipius coloꝛẽ efficit bonũ:reſol⸗
uit apᷣata ⁊ linit᷑ ex eo heriſipila.facit ſod aʒ:et

ipᷣe nocet capiti.i¶¶ Et bibit᷑ cũ rob ad ebꝛieta⸗

tẽ.⁊ ẽ faciẽs ſomnũ.et obtencbꝛat ſenſus.⁊ cõ⸗
fert apoſtemati calido in aure.Abſtergit viſũ
⁊ ꝓhibet fluxũ ad ipᷣm.iEt valet ad pannum

Et ſit ex eo alcohol ad varietatẽ acqͥſitã ĩ egri

tudinibo:ↄfoꝛtat coꝛ:leniſicatiuꝰ odoꝛat ipᷣʒ
pleureticꝰ⁊ phirneticus vt doꝛmiat:⁊ ꝓpꝛie eis
oleum. Et facit anhelitũ facilẽ.⁊ ↄtoꝛtat in
ſtrumta anhelitus.ipᷣe q̃ facit nauſeã:⁊ deij
cit appetitũ ꝓpterea q oppoſitus ẽ acetoſitati
q̃ẽ in ſtomacho.¶ Sʒ ipe ↄſoꝛtat ſtiomac hũ
ꝓpter illð qð in ipo ẽ de caliditate ⁊ pᷣparatio⸗
ne ⁊ ſtipticitate Et dixerũt qͥdã q crocus ẽ bo
nus ſpleni.excitatcoitũ:et ꝓuocat vrinãi¶Et
ↄſert duriciei matrici.⁊ eiꝰ ↄſtrictõi ⁊ vlcerib⸗

fraudulẽtis In ipᷣa iñ acmiſtrat᷑ cuʒ ſauo gqut

cũ medulla cũ duplo ipᷣius ⁊ alio.¶ Quidã di
xerũt ꝙ ipᷣm in potu dederũt ad ꝓliꝛũ partũ et
factus ẽ partus ſiatim Et ðꝛ ꝙ aurei.iij.ðᷣ ipſo
interſiciut letiſicando.loco ciꝰ poni decoſio
cq̃le põdus ipᷣius.⁊ de ſpica quartum poerꝭ
eius:⁊ põdus ipᷣius de coꝛticibo caſſie lignce.
¶ Et idẽ.iiij.fen.canonis mi.ca.ij.ait.q du
cit medicinas ad coꝛ.¶ Et idem deviribo coꝛ
disait ꝙ cõſoꝛtat coꝛ¶ Se. auc. Raſis.Juit
mulier qdã q laboꝛauit aliqͥbo dicboin ꝑtu: et
dedi ſibi in potu.ʒ.ij.croci et peperit ſiatim:et
exꝑtus fui hoc ſemper et ſemper fuit ſic ſactuʒ
¶ rocus inebꝛiat incbꝛiatiõe foꝛti: oñ ꝑ onit
in vino letificat adeo:donec faciat inſamã ex⸗
cellenti leticia.⁊ digerit cibũ:: cõſoꝛtat ſ oma
chũ ſua põticitate:et ſoꝛtiticat epar.Et no lau

dat᷑ ccrebꝛo:aufert appetuũ ebi:⁊ ꝓuocat vꝛi

nã ⁊ melioꝛat coloꝛẽ¶ Rabbi moĩſee.decro
co ait ꝙ auget appetitum coitus. ¶ Ilgac in
viatico ca. de emigranea ait:q; fit emplaſix ex

croco:gũmi arabico:culoꝛbio:et min ha cqli⸗

ter diſtemperãs cũ albumine oui.contra cmi

Granta;. Pulus ca oe podagra. Racipe

R

D

KD d dao O

Trattatus

vrocũ cũ vitello ouoret oleũ roſan ⁊ aquã ros ſedat inflationẽ ſtomachi et ſitim:qñ comedit
larum ct miſceantur:ct cum penna vnguatur et ſedat ſincopim ex calidit ate et cõfert eiexp
locus podagre ex eo actu frigido pꝛietate quã hʒ.¶ Et idẽ auct. Habix. Aqua C
ôU citrulli ↄfert inflãmatõi fe.⁊ ſedat ſiti:⁊ laxat
. ventrẽ laxatione bona ſine nocumẽto aliquo:
S — et debet bulliri cũ zuccaro albo.Et nõ opoꝛtʒ
— R q; detur habentibo naturã durã nimis ad mo

—— R uendũ.quia illa nõ habet virtutẽ tantã ꝙ lax⸗
AAt naturã duram èUWG
CIsßtſiipᷣa feerit moꝛam in ſlſomacho ſoꝛſitäẽ D
- RO0 I inducit laboꝛẽ et nocumẽtũ et inflationes.
W WEEERabbi moyſes auc. Gal. Cucumeres ꝛpc, E

pones ſi cito nõ digerant.ſũt venena moꝛtife⸗
ra. ¶ Hal. viij.ſim. ar. ca. Sikinis. videt dice F
re ꝙ cucumer dicat᷑ de pepone et cumere iãẽ di
cto. Nã dicit Sikinis.i. cucumer eſibilis qͥ qͥ⸗
dem pepon eſt ſubtilioꝛis ſubſtãtie.qͥ vᷣo nõ ẽ
talis groſſioꝛis ſubſtãtie ac etiã abſterſiua et
inciſiua ꝑticipat vᷣtute.vnde diuretica ſunt et
ſplendidum redduũt coꝛpus.⁊ maximeſi ſicca⸗
uerit quis ſemẽ deinde incidens et cribꝛans le
nire faciũt.dominat᷑ aũt in cis frigida ⁊ hũi⸗
da cõplexio:nõ tñ foꝛtiter:ſed in ſecũdo gradu
locatur. ¶ Si vero quis ſemen ſiccauerit
vel radicẽ non adhuc humide nature eri:ſe,’,d G
iam ſiccantium in pmo quaſigradu:vel ſecDim
do incipiente.E ſt autẽ ⁊ abiterſio in his pluse
qᷓ; in carne frutſtus

8

Capitulum. xluj.
Acumer. Uhiſciendum q cucumeres
Pſunt melones Indi ſᷣm q̃ſdam. Sed
BHBeſue cap¶. de cucumere aſinino vi⸗
det᷑ dicere q ſunt citrulli.Sʒ aliqͥ dicũt ; cu
cumeres ſunt fructꝰſicut cinulli:oblõgi tamẽ
nuũq; citrineſcunt:⁊ habẽt follas ita diſſinctas
ſicut melones.⁊ cũ maturant᷑ hñt parũ dulceæ
dinis:ct ſunt inſipidi.qð ego ↄcedo.vnde cus
cumeres non ſunt melones Indi.qꝛ Aui.iiij.
cañ.ca.de cura tertiane pure ponit melonem
Indum et cucumerẽ ergo non ſunt idem.
¶ Sera. dicit Cucumeres nõ ſunt citrulli ſi⸗
cut apparet in ca.Citrullus Et etiã Sera.ðt
auct.Galł.qꝙ citrullus frigidioꝛ eſt cucumere:
ergo cucumeres non ſunt citrulli.

ODPDoperationes
A Serapion li. aggre.ca. Rachera. auc. Gał.
id eſt cucumeres. Lucumerꝭ ſubſtãtia ẽ groſſa
vur a digeſtioni:⁊ genera chimũ malũ paratũ
coꝛruptiõi quis melon ſit citiꝰ coꝛruptibilis.
BGEti vᷣtus ciꝰcq infrigidat et hũectat in.ij.ãdu
SEt mollit vetrẽ.⁊ ꝓuocat vnnã.Et qũ ſumi
tur curob aut iake ↄfert vlceribo veſice:et

„ LYDerbis

4 1 6 „
3

Uanbita. Pli.li.xij. In inſula perſica tunſum et inſperſum impleat vulnera q̃ caua
ſunt arboꝛes lanigere: erũt etia cucur ta ſunt:q¶ In cibo ſumpta ſiomachũ relaxat
a Wvpbitasc otonei malimagnitudine: que bibẽdi deſideria nõ excitat.ſuccus tepcfactus
maturitate rupte lanuginis pias oñdũt ex q/ doloꝛi auriũ qͥ ex inftẽmatione caloꝛ fitinfũ⸗
us veſtes pꝛecioſe lincheo faciut ¶ IJdemli. diũ humectat aurẽ ct inſrigidat abundãter. ct
ix.Eucurbitis eſi natura cucumeriſimil dũ/ ptiriaſiminſantium raſura depellit cum polæe⸗
taxat in naſcenco.eque hyemẽ oderunt.amãt ta. Hec eadem dicit Serapion auc.yaſco⸗
6 rigua et fimũ. Serunt᷑ ambo ſemine in terra ridielicet ſub alijs verbis.
ſequipedali ſoſſura inter equinoctiũ vernum ¶ Almanſoꝛ tractatu tertio.ca.decucurbita.
i et lollticii. parilibotamen aptiſſime. Aliq ma CLCuculbita eſt frigida et humidaq; ſtomacho
lũt ex kalendis Marcij cucurbit as.et nonis mala eriſtens appetitum deſtmiit.ſitim qͥʒ ſe⸗
cucumeres et per qnquatrosſercre:ſimili mo dat:tet epatis ⁊ ſiomachi ardoꝛem extinguit:
e do reptatibus flagellis per arteſum aſpera in oñ in cis abundat calo.
ee tectũ vſq; ſcandũt natura ſublimitatis auida ”ÿMBü
e vireſq; ſine ãminiculo ſcandinon ſunt.¶ Pal
1d ladius li.iiij. In menſe Marcio cucurbita ſe
zen renda:amat ſolũ pingue bumidũ ſtercoꝛatuʒ
me ſolutũ hoc in cucin bitꝭ inſigne eſt ꝙ lõga pa⸗/
uc riunt et elegantia ſcmina qᷓ in earũ ceruice na⸗
mnre ſcunt.que in ventre fuerant cucuibitas faciũt
ſn craſſioꝛes.Que in ſundo latas ſi in cacumini⸗
hol bus obꝛuanĩt᷑.vbi adoleſcere ceperint ammini
büs culis adiuuentur. Que ſeruant᷑ ad ſemina vſ
du ad hyemẽ in ſuauitate dependeãt.deinde ſub
ait late in ſole ſiccent᷑.aut fumo fumentur:aliter ſe
ſed 5 mina putrefacta depereunt:¶ Sera. li. aggr.
dan ca.hara.i.cucurbita.Uirtus cius eſt frigida et
ls hbumida in ſecundo gradu. r
DOperationes
¶ Dyaſ.ca.cucin bita. Cucuibita cruda trita
et cathaplaſmatibo adhibita papulas coꝛꝑis
amwpu at. apoſtemati calido maximũ pᷣſidiu ẽ.

yH dN 8 à

¶ Succꝰ raſure eiꝰ doloꝛẽ calidũ auriũ miti⸗
gat cũ oleo roſarũ mixtꝰ et auribe inſtillarus ⁊
cercbꝛo appoſitus eſtuatões inſantiũ mitigat
¶ Etr ↄfert apoſtematibe calidis q fiũt in cere
bꝛo eoꝝ.Zũoꝛibooculoꝛũ opitulat᷑. Podagni⸗
cis maximum pᷣſiè ium eett.

2%N% 4 „

¶ Elixa qᷓ; et eipꝛeſia melle ? nitro addita bi

Capitulum. xlviif. — 4.

K¶ñ Ulcaſia ſine Eaſo. Plini. ca. de culco⸗
bibatur ſür ventrem mollit. 8 * ulcaſia quã aliqͥ Cyamonvocãt
E ¶ Erudect triteleniunt omnẽ tumoꝛẽ.ſuccus Wâ nobiliſſima banc in E gypto enxlo me⸗
eius doloꝛẽ dẽtiũ mitigat ſi diutius in oꝛe te⸗ tunt.caulecũ coctus ceſtarenoſo in mandẽco.
ueatur:ſp et oleo roſarũ mittus ex vnctiõecoꝛ⸗ Bullo aũt qͥ intra ſolia cmicat ſpectabili ſo⸗

bita vẽtrẽ mollit.cruda et excauata ⁊ vino im
pleta ſi ſic manſerit vna die et nocte et poſteg

ꝑis ad motus ſebꝛiũ reſtringit ardoꝛem.

Semini ſicca illa vis tradũ vtin puluerem

lis latiſſimis etiã ſi atboꝛes cõpareni ad ſimi

F„ ¶ Et qñ ſit emplaſtrũ cũraſura eius ⁊ medulla litudinẽ coꝛum qᷓ̃ perſonãtia.i.lappa go ma⸗
panis ſupꝑ pod a grã calida: qaut ſuper heriſipi? ioꝛ dicunt᷑ fᷣm Dyaſcoꝛidem in noſtnie parti⸗
B lã cõterr.i¶ Cinis aridi coꝛticꝭ efficaciter pxõt bexocamus aquenyli ſuis donba gaucentvt
cõbuſta ſanare.E undẽ cinerẽ dicimus ab q ꝑ impꝛeſſis collocaſie ſolijs in xariam ſpeciè va⸗
tis vulnera in verctro ia inputredine vᷣſa pur/ ſoꝛum potare gratiſſimũ habeant ⁊(. Nec hex
gare: ⁊ ad cicatricẽ ꝑducere.podagre eſiuanti. ba cſt quã diaſcoꝛides vocat ſabam cgyptia⸗
„ et ignibo ſacris coꝛiices virides ſubueniunt. cam. cuius pꝛopꝛietates et virtutes ſm ip m in

uenies in littera faba egyptiaca.Et ſtam lebã

bam egeyptiatam vocat. Auicenna hulcas. ð
qua capitulũ ſacit in ſecundo canone. Eſt em̃
culcaſia ſatis nota in egypto apud mercato⸗
res pꝛacticãtes.⁊ in S yria.Et ego ipam ha⸗
beo Salerni in viridario meo ſecus ſpectabi⸗
lem ſontẽ: q̃ culcaſia vulgani nro vocat᷑ caſo.
Cuius folia aquis moꝛe vaſoꝝ plena egroꝛuũ
et conualeſcentiũ mentẽ delectãt:necno coꝛuũ
animũ cxcitant ad bibendum

Operationes

¶ Sera.li.aggre.ca.hulcas.i.culcaſia.In ſa
poꝛe huius plãte eſt acuitas et moꝛdicatio mi
ta ⁊ ſtipticitas pauca.et virtus eius eſt calida
in. ij. ⁊ qñ coquit᷑ ↄfert ſtomacho. .
¶ Et idẽ auct. Aben Meſua y. Culcaſia ẽ ca⸗
lida ⁊ humida.⁊ auget ſperma.⁊ radix coquit᷑
et habet bonũ ſapoꝛẽ.Et eſt bona ſtomacho.
et uppetitum pꝛouocat ⁊ vrinam. Eſt calida ⁊
bumia.et auget in ſpermate. Hec herba eſt
multũ egyptijs nota:naſcitur iuxta aquas et
habet folia magna et lata.⁊ radix cocta ⁊ co⸗
meſta auget coꝛꝛspbus.
¶ Paulus ca. de culcaſia. Culcaſia eſt herba
oibo nota. ⁊ naſci iuxta aquas:cuius radix co
melſta et cocta ſtomacho eſt vtilis.
¶¶ Iſaac in dietis ꝑticularibo capᷣ.de culcaſia.
Culcaſia ẽ herba in egypto naſcens aliqᷓntu⸗
lũ pontica cum acuitate.vnde monſtratur ca
lida et humida
Enius radix ſi elixetur acumen emittit.et vi⸗
ſcoſitas quã pꝛius latenter babucrar ĩ ea apta
ſiet. IJdeoq; duri groſſiq; nutrimenti eſt gene
ratiua.ſed cum ſui ponticitate ſtomachum cõ
foꝛtat:⁊ ventrẽ cẽſtipat. Si iñ moderate co⸗
medatur bonum generat nutrimẽtum. v alet⸗
diſſintericis cum viſcoſitate et ponticitate
quam habet ”lü
¶ Auicennna li.ij.ca. hulcas vł culcaſſia.Eſt
planta in qua ẽ aſſimilatio ve aliſnen. Calida
Eet ſicca in mo gradu.Et in ipᷣa ẽ ſalſedo cũ
Ripiicitate:? partes eius nõ ſunt ſimiles: ⁊ eſt
cum inf atione p auca.cet ſit ex ea gargariſmꝰ
cuʒ lacte ipſius ⁊ ſale.⁊ in egypto decoquit cũ
co caro et ſi ixat᷑ cũ oleo ßMä
¶Et eſtillis cibus q ſolutione educit aquã ci⸗
trinam et ꝓpꝛie ſemẽ eius et ſuccus ipſius.⁊ mi
noꝛatur ex ea vt debilittet
¶ Prouocat vrinam:et gencrat ſperma. et ex
pellit colerã.⁊ aquoſitatẽ cum facilitate.⁊ po⸗
tusciꝰ ſit ab vna tertia libꝛe vſq; ad duas ter⸗

tias libꝛe.

Capitu lum. (xlix

ℳ 2

. Aſcuta. Sera. li. aggre. ca. E aſuch.
(Naſa a. Et eſt res q̃ adheret herbis in
uoluẽs ea ſicut ſila:ſed in ſũmitatib hʒ
fructũ ſubtilẽ.et ipſa creſcit in arboꝛib: ct ĩ ſũ
mitate eius inuoluit᷑ ſimul. Reperitur de ipſa
multum in vincis:et deſtruit multum herbas
ei in ipſo eſt amaritudo.Et idem auct. Aben
meſuay Cuſcuta eſt berba q reꝑitur intra linũ
et ſuſpenditur ei:in cuius ſapoꝛe eſt am aritu⸗
do ⁊ põticitas plus amaritudine.et virtꝰ eius
eſt calida in pꝛimo et ſicca in.ij.i¶Et idẽ auct.
Meſarugie eſt ſri.⁊ hu.Et idẽ aucto.alabati
Eſt cõpoſita ↄtrarijs vᷣtunbo.⁊ eſt in ea ama⸗
ritudo ⁊ ſt ipticitas.et ẽ cali.in pᷣet ſic.in.ij.Et
idẽ auc. Saboꝛ Eben.E ius caliditas aut fri⸗
giditas eſt ſᷣm cõplexionẽ arboꝛis cui adheret
qm̃ ſit ca.ꝑ adherẽtiã calide arboꝛis.et eſt fri⸗
gida ꝑ adherentiam ſi igide. .

ODbperationes

¶ Se. au. Hal Cuſcuta abſtergit et ſoꝛtificat A
et aꝑit opilatõcs epatꝭ et renũ et fell.¶ Et mu; GB
dificat ven at ſubtiles et groſſas ab bumoꝛidb
groſſis ⁊ coleric.et ſoꝛtiſicat ſiomachũ ⁊ ear

7 9fert ictericie facte ab opilatõe epatꝭ ⁊ ſebꝛi.
et ꝓpꝛie ſcbꝛi infãtiũ.⁊ purgat colera.¶Et ide,z C.
auc.Meſarugie.Cõfert ictericie et opilationi

cpat ct ſplenio Etidẽ auc. Alabati.Coͤten D

–☛

chee
gisin
r
giſi
dehſ
habes
Aben
falnd

gucet.
batt
ama/
d.Et
utfi⸗
Nchet
Nchf

liſst 5
Etnü 5
noh
1ſbin
Eticg
itd.

Ci

2

N

ſtomacho et epati ⁊ eoꝛũ opilatiõibi.⁊ expellit
ſuꝑfluitates neruoꝝ et venaꝝ: ⁊ mollit ventrẽ
et ↄfert febꝛibus. ¶ Et de ꝓpꝛietate eius ẽ expel
lere ſuꝑfluitates antiquas a venis.i¶ Et idem
auc. Saboꝛ eben. Eſt bona ſtomacho.etma
ime qñ miſcetur cũ ea aniſum ⁊ ſemina ſilia.

*

Ca pitulum. d
êOloſonia. Pli. ca. de colofonio. Pix
. Perica ſic dicta ab erice filioveneris:qui
Ẃyictus ab Hercule mutatꝰ eſt in mon
tẽ ſui noĩs. In q̊ mõte creſcũt arboꝛes:q̃ꝝ gũ⸗

mi ðꝛ colofonia:inde eritica carpos fructos il

lius arboꝛis.Et ðꝛ pix greca:qꝛ de ea ĩ grecia
in młta qᷓntitate inuenitur.q Paulus in ca.ð
colofonia:calida ẽ in.ijj.⁊ ſic.in pꝛimo.

Phoperationes
¶ Cõtra diſſinteriã fit ſuffumigatioex puluere
ipius.i Cõtra tenaſmonẽ ex frigida cã ex pul
uere ipſius ⁊ naſturcij eq̃liter mixtis ſiat aſper
ſio ſuꝑ renes melle calido ꝑunctos.i Ad pi⸗
los de facie remouẽdos ⁊ faciẽ dealbandam
Accipeꝭʒ.iij.coloſonie.ʒ.i.maſticis modicũ ar⸗
moniaci puriſſimi:⁊ diſſolue in vaſe terreo no
uo et mũdo:⁊ ad vltimũ tres guttas armonia
ci et miſce et cola ſuꝑ aquã frigidam ⁊ miſce ⁊
malaxa.Eũ auũt volueris pilos tollere reſolue
paucũ ad ignẽ et ali qutulũ tepeſactũ pone ſu

per faciẽ ꝑ vnã hoꝛã vel duas.poſtea remoue
pilos remouet ⁊ faciẽ depurat.Et ſit locus ſic
catus cũ pannis et parũ cũ digito madefacto
pꝛemevt melius adhereat.Poteſt illud empla
ſtrum decies apponi:et poteſt ſeruari ꝑ duos
dies.i¶ Cõtra aſma exfrigida cauſa:materia
exiſtente digeſta ⁊ diſſoluta accipiat patiens

fumum peros.
N
E ?Mͦ1
⸗

Capitulum. ich
Era. Galie.vij.ſim. far.ca.de cera fm
8 tranſlation ẽ arabicam.virtus eius p
ma eſt:ꝙ eſt ex medicina media inter

caleſacientes et infrigidantes ⁊ etſiccantes et

humectantes:miſi qꝛ eſt cũ hoc groſſa respaꝝ
viſcoſa.et ideo nõ ſolũ deſiccat.verũetiam hu
mectat ꝑ accidens.poſtq; ꝑ ſuã viſcoſitatem

ꝓhibet reſolutionem.Et idẽ eodẽlibꝛo ex eo⸗

dẽ capitlo ᷣm tranſlationem grecam.Cera in
medio equaliter eſt calefacientiũ ⁊ in fri.⁊ bu.
⁊ ſiccantium. Habet aũt q̃d groſſarum parni
um ⁊ emplaſticum ꝓpter quod non ſolũ ſiccat
ſed etiam ᷣm accidens humectat foꝛtaſſis vti⸗
q; videbitur ꝓhibens tranſpirationes. Unde
et mareria eſt aliquoꝛũ farmacoꝛum que cale⸗
faciunt et infrigidant. Ipſa autẽ ſᷣm ipam de
digeſtiuis vᷣtiq; erit debilibo nõ intra coꝛpus
ſumpta:ſed extrinſecꝰ appoſita. Habet em̃ qͥd
paucũ dyaſoꝛetice et calide virtut qᷓ plurimũ
participat mel. ¶ Et Seraaucto. Dval.
lioꝛ ex ea eſtgroſſa mũda a ſoꝛde.in cuius o⸗
doꝛe eſt odoꝛ mellis.⁊ eſt in coloꝛe ciusparuʒ
rubedinis.Et illa que eſt alha per cocturamꝰ
pingins eſt poſt ipſſam. i

W

1

HPperationes

¶ Sera. auc. Albugerig. Mollificat groſſt

cies apoſtematũ:et cõuenit aſperitati pectoꝛ.:
quando poni ſuꝑ ipᷣm cũ oleo violato.

q¶ Et mollitficat neruos ⁊ vlcera.⁊ maturat et
reſoluit reſolutione debili.et nõ ẽ ðͥ medicinis
qᷓ ingrediunt᷑ in coꝛpoꝛe:ſed ve illis q̃ apponũ
tur extra.et eſt materia omniũ emplaſtroꝛũ ca
lefacientium ⁊ infrigidantium.

¶Etidẽ auc. Dyalſ. Cirtus ẽ mollificatiua ree
plens vlcera repletione mediocri et non ſoꝛti:
2 foꝛmant᷑ exea grana in modum granoꝛũ ge

guers.⁊ bibunt ex eis decem grana ad vlcera
inteſlinoꝛum

¶ Et phbibet coagulationẽ lactis in mãmillis
lactantiũ.⁊ qñ ponit᷑ ſuꝑ neruoꝝ aſperitatem
mollificat et lenit ipſam. Et eſt ſuperfluitas et

ſoꝛdes quam apes eijciũt ecra domicilia ſua

⁊ reꝑitur in aluearijs.pꝛo quo lege ca.apes in
ractatu de autdhbbuauus.
¶ODxaſc.ſᷣm trãſlationẽ grecã Cera vtilis eſt
rufa:et pinguis ⁊ odoꝛata odoꝛem bñs mellis
munda.et eſt pontica ⁊ cretica.alba cera ⁊ pi⸗
guis ſecundã habet virtutem

¶ Exalbare ſic ceram debes.Cerã alb inci de

minutis partibus et mittein cacabo nouo:ct

miſſaa qua mantima impone foco:et cũ ſe ſol
uerit ſꝑge deſuꝑ tritũ nitrũ.et poſtq; bis aut

ter bullierit depone ej. Cũ ᷣo — leua
de cacabo et purga ſoꝛdiciem ſi

dum cacabi fracti:aut illud ſit rorunduʒ a qua

aſperſum:⁊ deſuꝑ cere quod fuenit vel heſerit

ponein ſole aqua perfuſum. Nam ctlino inſer
tum album ſacit coloꝛem. Quiſqͥs aute aquã
ſalſam plus miſerit.plus albam ceram faciu. ⁊

erno ſuper herbam ponitur:

D

¶ Cirtus eſt omi ccra termantica ⁊ plerotica
miſcet᷑ aixẽ ſuccis ⁊ pultib ꝓpter diſſint ericoſ

cõfectis adiũcto aliqᷓ mellis quo decoctio ſiat
comeſtibilis:in modũ pillule tnia grana acce⸗

oĩs cera relaxare vuricies molliter

¶Eſt enim media inter calidum etfrigidum:

ſiccum et humidum. Unde matcria elt alioꝛuʒ
medicamentoꝛum.quia ex ea conſtruuntur c⸗

Caro

de cacabo et em ſi ſucrit. Et ſe⸗
cundo id ſacias:⁊ cum bullicrit.mitte ibi fun⸗

pła coagulat lac mammis ſoluent. viree habz

Trattatus

7
2 S m 4
. N R
N N

¶ Rabi moyſes. ca. de camibo. auc. Hal. Car
nes volatiliuũ in coꝛꝑibo calidis gencrãt mittiiè
colerã.⁊ oĩa cerebꝛo ſunt mala ſtomacho:ſed

teſticuli galloꝝ ſunt boni:⁊ id qð oꝛił ex aĩalib⸗

ſilueſtrib eſt melius qᷓ; ex domeſticis.Et euitẽä

da ſunt alalia veterata ⁊ vicina partui:⁊ bꝛo⸗

dia gallina rũ elixatarũ adopta nt cõplecioncz B
impinguant coꝛꝑa.et pulli colübaruũ indus

cunt doloꝛẽ capitis.Lurtures cõſirmant ſen⸗
ſum. Gallini et galli laxant ventrẽ. Pauones

diſſoluũt colicã.(¶ Carnes edine fere puemũt

osẽs alias carnes.Carmes capꝛcoline coꝛrobo
rant ſpũs.et relaxant virtutẽ que cedit:ivalẽt
contra ſincopim. Zcſticuli galloꝛũ ſunt boni
quia iuuant defectos:cet multũ nutriunt et au
bone ſunt:caro ouina que cũ caliditate ẽ ſubz
tilis.et iuuenũ capꝛarũ et tauroꝝ.⁊ carncs illo

rũ qͥ de eis ſunt ꝑui magis ſunt ſuſceptibiles

digeſtionis et ſi btilioꝛis nutrimenti.et edina
quidẽ ẽ minoꝝ ſuꝑfiuitatũ q anictina Ca⸗
ro lactãtis lacte laudabili eſi bona lacte vᷣoñ

laudabili eſt mala.¶ Et caro decrepiti queeſt
ex ouib eſt mala.et ſimiliter cxtcnuati eſi ma⸗
la.¶ Et caro nigi cſt lcuioꝛ et ſuauioꝛxt ſimi⸗

liter caro maſculi.et rubea diuiſacx animali⸗
bus plurime pinguedinis.⁊ albe ſunt lenioꝛcs:
ct vꝗria eſt minoꝛis nutrimẽti.et natat in ſto-⸗
macho. ¶ Medioꝛ caro et digeſiibilioꝛ eſt illa
que eſt cirea os.et dextera quide melioꝛ ⁊ leni⸗

oꝛ ẽ q; ſiniſtra.⁊ q̃ẽ in medio lacertoꝛũ mũdioꝛ

cſt carne neruoꝝ.i¶ Eaꝗro aut laxa ſuꝑ quã nõ
elt neruus: loꝛtaſte eſi ſua uix:ci ꝓppꝛie que lt p
pter generaiionẽ la ctꝭ:ſicit caro mẽmille. Et

. .

— ..
.B

tr
lcſoi
un

ginid

ſoce :

inſo⸗
ati
naland
mic⸗
gin
gell⸗

De Herbis

mmlle quidẽ nutrimẽm eſt bonũ.ꝙ ſi ĩ ea eſt
lac eſt groſſum. LCeſticuloꝝ vero caro eſt meli
oꝛ alijs.⁊ volucrũ qͥdẽ caro melioꝛ ẽ adurach
et gallinarum:⁊ ſunbtilioꝛum earum.
¶ Omnis pꝛeterea anima lis ſicce complexio⸗
nis caro parui eſt melioꝛ ſicut caro edi. Ipſa
enim eſt bona.cap:ina vero non eſt bona mul
tum. et eius humoꝛ foꝛtaſle eſt malus valde.
Hircina vero caro eſt mala abſolnce.
¶ Et caro lupoꝝ mala.Et oẽs volucres ma⸗
gne aquaꝝ male:⁊ habẽtes colla longa.⁊ pa
uo ⁊ miluus ⁊ palubꝛos qure plurima genera
tio eſt melancolica.⁊ paſicres oẽs mali ſunt.
melioꝛ caro ex ſilueſiribo eſt gaʒel.veinde poꝛ⸗
ci ſlueſtres. Hã eſ vclociorꝭ digeliiõis q; do
meſtica.⁊ plurimi nutrimẽti.(aro cius omni⸗
no ſiccioꝛ eſt carne quadrupedis.
¶ Et caro vaccina ſiccioꝛ ẽ capna.ſʒ capꝛina
eit ſiccioꝛ ⁊ difficiliorꝭ digeſiiõis carneouina.

. . .

caro ⁊ veteꝝ ẽ vehemẽtiorꝭ calefactõis ⁊ groß

ſinutrimẽti. Lepoꝛis vᷣo caro ca.eſt ⁊ ſic.ꝓq̃ᷓ

lege capitulũ epus. in tractatu de aialibus.

¶ Larnes magnaꝝ auiũ ſũt groſie Anat o

laudabilib ſunt cames perdicum. ſed decli⸗
nant parum ad frigiditatem et ſiccitatem ⁊ ſũt

ſicut galline deſerti. baberoperaem ſtri
genal ven trem aſſe et elixe.

ſimiliter bone:ſed declinant plus ad calidita⸗
tem:et habent mirabilẽ pꝛopꝛictatem in acu⸗
endo ingenium.

¶ Columbe ſunt ca.et ſicce.groſſioꝛis ſubſtan
ne q; turtures.Et pulli eoꝛũ babent bumidita
tem ſuꝑfluam.et hoc ſignificat grauitas mo⸗
tuum ipſoꝛum ſicut ſigniſicat caloꝛ eoꝛuʒ acrua

alis ⁊c.Et tantum de carniba in generali:ſed

inſpeciali inuenies inferius de animalibus.

⁊ caro aquaticaxꝝ eit vebemẽtis humiditati. c

eſt ꝓpinqua in hoc carni ouine. Caro vaccina
plurumi eſt nutrimenti groſia melancolica ge⸗

nerans egritudines melancolicas.⁊ quod eſt
medlius eſt caro vitulouum.
Poꝛcelloꝝ vᷣo pamui elt nutrimẽti ꝓpter. foꝛ

titudinẽ ſui reſelutiõis : vchemẽtii ſuchumi ,⸗ E
ditati. Et caro anatz eſt plurimi nutrimẽti. n“5

tñh eriſtit in bonitate gallinaꝝ ⁊ ſimiliũ.Caro
vipere ↄfert lepꝛe.caro ericij eſt hemectatiua⁊

2ↄuenit lepꝛe ⁊ ydropiſi ⁊ doloꝛi renũ.Qaro ra

naꝝ ↄuenit puncture vermiũ venenoſoꝝ.
¶ Einis camis aſini ſᷣm Auiceñ.⁊ epatꝭ eius
cũ oleo ſuꝑpoſitꝰ valet cõtra ſciſluras irigo⸗

ris ⁊ delet ſcrofulas:ſanat lepꝛã.cõtractis exx⸗

ſiccitate ſedẽti in iure carnis eius.Epar eiꝰ aſ⸗
ſatum ieiuno comeſtum conuenit epilentie.
¶ Auerrois.in li.colliget.ca.de carnibo. e⸗
lioꝛ caro ex volatilibo eſt caro galline iuuenis
ſane ⁊ pinguis.⁊ hʒ mirabilẽ/ ꝓpꝛietatẽ in tẽpe
rãdo cõpletionẽ.ꝓpterea bꝛodiũ ſuũ eſt opti⸗
ma medicina lepꝛolis.qꝛ cerebꝝ eiꝰ augmẽtat
ſubſtãtiã nii coꝛꝑis:⁊ acuit ingenii Ex ambu
latiuis poſt ipᷣas ẽ caro edi:⁊ poſt caro arietũ.
¶ Sed Galleno videt᷑ ꝙ carnes vituloꝝ ſunt
melioꝛces carnibo anietꝭ.Et Auiceñ dicit. De
lioꝛ carniũ ẽ poꝛcina.⁊ ſentit ꝙ illa caro ena
turalioꝛ hoĩb q; illa caro aisaliũ ambulantiũ.
⁊ miti vituperãt carnes agnoꝝ: ꝓpterea quia
dominatur multa humiditas ſuper eas.
¶ Raſis.Carnes agnoꝛum ſunt poſt bonita⸗
tem carmium cdoꝛum. ct ex volatilibus. et ex

Capitulum. cliij

2*

põderibarguai. Ubi vᷣo ſolidari cperit ĩ opa

co ponẽdus ẽ loco autfrigido.Et ſubinde de
pᷣſſus ad actis ꝓ acquilita ſoliditate ponderi-
bus:rito ac toꝛrcfacto ſale debet aſpergi.ctiã
durioꝛ vehementius pꝛemi.Poſt aliquos di⸗

es ſolidate iam ſoꝛmule per cratcs ita ſiatuan

tur:ne inuicem ſe vnaqueq; contingat Sit

anteʒ loco clauſo et a vẽto remoto:vt teneritu

dinẽ ſeruct atq; pingucdinc. Gicla cale ſunt:ſi

uz

ed turtures ſüut

Afeus. Iſidoꝛus. Caſeuz vocant quæ
Q careum.co ꝙ careat ſero. Hamq; oẽ=ẽ
WVVſerum ei deducitur vtpondus argune
Pa ladius. aſecus mẽſe Maxo coagulãdꝰ
eſt lacte ſincero cuiſerũ oẽ deduci debet:vt et

„

6

P

Trattatus

aut ſiccus ſit: aut fiſtuloſus.qdeuenit ſi aut pa

ruũ pᷣmat᷑:aut ſales nimios accipiet.aut calo⸗
re ſolis vrat. In recenti caſeo ↄficiendo aliqͥ
nuclcos virides pineos terũt:atq; ita lacte mi
xto gelant.Aliqͥ thimũ tritũ ⁊ freqnter colatũ

ↄgelant. Qualẽcũq; etiã ſapoꝛẽ velis efficere

poteris. adiccto qð clegeris 2dimẽto.ſeu pipe

ris:ſeu cuiuſcũq; pigmenti.Ex li.de na.reꝝ ̊

ᷣt Halie. Caſeũ generaliter eſſe malũ.deſba
caſeata pura eſt inteltigenduũ. Hã ex tniplici la
ctis ſubſtãtia caſeus ẽ.ſerũ quidem bonum eſt

⁊ butirũ melius.caſeus aũt ꝑ ſe epiſſim?. Ita q;
ac butiroſus bo⸗

caſeus lacti vicinꝰ et craſſus

nus eſt et ſanis ſanus.

Pperationes

¶ Pli.oꝛoaſtres in deſerto ſolo caſeo vixiſſe
annis viginti:ita temperate vt nõ ſentiret do⸗
loꝛem alicuius moꝛbi. “
Igem li.xi.C aſeus nõ fit ex vtrimqʒdenta
tis qm̃ coꝛũ lac non coit. “?YM

¶Igẽeli.xxviij. Seſtius eoſdẽ cflectoeqͥno ca
ſco q̊s bubalo tradit:ſtomacho vtiles.qͥ non

ſũt ſalſi.i.recẽtes.Ueteres aluũ ſiſtũt:coꝛpuſ⸗
q; minuũt ſtomacho vtilioꝛes. In totũ ſalſa
minuunt coꝛpus:alunt mollia.aſeus recens

cũ melle ſigillata emẽdat:mollis aluũ ſiſtit.

Dygal.Caſeus viridis ſine ſale euſtomachꝰ

eſt: pingues facit hũoꝛes: carnes replet. ventrẽ
mollit Elixus ãt et aſſus ventrem ſtringit.tu⸗

moꝛibus oculoꝝ medet᷑:liuoꝛes tollit. Salli

tus aũt maciẽ pinguibo facit.Cacoſtomachꝰ

eſt:qꝛ facit ardoꝛẽ.⁊ maxime bubalus.qͥ tamẽ

coagulatꝰ oĩba tũoꝛibo medet᷑ ſuppoſitus ⁊ o⸗

cul maxie.apnus qͥdẽ ſtringit et etiã bubalꝰ
ſed plus ardoꝛẽ facit qꝛ ſiccioꝛ eſt.

Ouinꝰ qͥdẽe plus nutrit: minꝰ vetrę ſtrĩgit.
qꝛ pinguis cẽ. Itẽ ſallitus ventrẽ mollit.vetus

ãat ſtringit. Aq̃ vᷣo caſei carnes impinguat
