te ſermonẽ hoĩm imitantẽ.Pall.Turdqi nutriẽ
di ſunt in cubiculo:ita ꝙ includantur illeſi:ac
recẽter capti mixtꝭ aliqbo añ nutritis:q̊ꝝ ſocie
tate ad cibos ipſoscapiẽdospauidã noue cap
tiuitat ꝭ meſtitudinẽ ↄſolent᷑. Sit aũt locꝰ mũ
dus ac lucidus ⁊ vndiq;leuigatꝰ in q̊ trãſuerſe
figant᷑ ꝑtite:q ba pũt poſt incluſũ volatũ ſedere
Ramm qʒ virides ſepe mutent᷑.carice tũſe mix⸗
tis pollinibopᷣbeant.mirti etiã (ſi facultaseſt)
lentiſci olea ſtridere ſemia interdũ excludenda
faſtidia:maxĩeq; aq̃ tribuat mũda.Lurdi nãq;
ſi alẽdo ſaginent᷑:⁊ voluptatẽ cibi:⁊ reditũ ma

—

ximũ pᷣſtant.ꝑcitate bñſiciũ miniſtraãte luxuria.

Operationes

¶ Auicen. Turdoꝝ ſtereus comedentium riſi

conlert panno ⁊ moꝛphee ⁊ etiam empetigim:

4 —.— *
*. . 2 . ⸗
— . S . „ — . „.
. . *
7 . —

20. 22
CLapitulum. exiij.
AAUrtur. yſido. urtur a voce nominat
auis pudica.ſemꝑq; in montlbo iugisꝛ
Win deſertis cõmoꝛans.Tecta em̃ hoim
⁊ conuerſationẽ fugit:et cõmoꝛatur in ſiluis.
Que etiã hyeme deplumata in truncis arboꝛũ
cõcauis habitare perhibetur. Cuius econtra⸗
rio columba humana hoſpicia diligit:domo⸗
rum ſemꝑ blanda habitatrix.i¶ Ambꝛo.Lur
tur eſt auis pudica:que vbi cõiugalis ꝓpꝛij ſue
rnit amiſſione viduata:cõiunctionẽ iterate recu
ſat: nec iura pudoꝛis:aut cõplaciti iuri federa
reſoluat.⁊ pꝛimus amoꝛ eam decipiens:plus
Doloꝛis ex moꝛte q; ſuauitatis ex caritate dile⸗
cti generat.Diſcite & mulieres quãta ſit vidui⸗
tas gratia:q̃ etiãin auibopꝛedicat᷑.Lurtur em̃
neſcit pꝛimã fidem irritã facere:qꝛ pꝛima cõnu
nubij ſoꝛte amiſſa nouit caſtimoniam ſeruare
Hec auis in nido ſuo folia ſquille ſuꝑiacet:ne
pullos ſuos lupusincurſet.Nouit em q bmõi

ſolia lupi fugere conſueuerũt.i¶ Ex li.dena.re. ¶·
Turtur ſocium duigit:eo ꝙ moꝛtuovel capto ¶
incedens ſolitarie:ſiccis arboꝝ ramis incidẽs

gemens ac triſtis.nulli auium eſt infeſta:ſed ad
omniũ infeſtationes patientiſſima.in locis tu⸗
tiſſimis ⁊ delectabiliſſimis habitat per totã by
vmẽ in concauis arboꝛibo. In plumio iacet.in
vere aũt pꝛoducit᷑.multe quidẽ eaꝝ terras cali⸗
das hyeme petunt.⁊ multe remanet ſi locũha⸗
beant.ſoli oppoſitum ad qauieſcendum aptum
Aliqñ ita debilesſunt naturaliter vt manu ca
pi poſſint. Oua ſepe terna pariunt ſed nunqᷓ
plus q; duas educat.ſimiliter ꝛ palumbi.Tur

tur ouat in vere bis ⁊ ſepeter:. S ed hoc quã⸗

do vnũ par ouoꝝ coꝛruptũ fuerit.aut caſu pe⸗

rie it:ſolaq; auium pullos ſuos ð nocte paſcit
Ariſto. Curtur ex fructu viuir:ſicut ? palü⸗

bas.Palumbus aũt ſemꝑ apparet:turtur aũt
nõ.oi qͥ dʒ; turtur poſt.iij.menſes:pꝛegnãs
eſt diebus.xiiij.⁊ totidem cubat.Uiuit autet
eubat ſicut ⁊ columba quindecim annis.
A Palladius. Qurtures vt alantur bꝛeui .p⸗
pe obſcuro cubiculo claudendi ſunt:quos nu⸗
trire ſaulium eſt. quia nihil expetunt.

Dperationes.
¶Auicenna. Sanguis turtuns calidus di⸗
ſtillatur ſuper aurem contritam ⁊ doloꝛolam.
¶ Plinius libꝛo.xvix. Curturũ ſanguiseximie
pꝛodeſt oculis cruoꝛe ſuffuſis. Fimus eaꝝ al⸗
buignes extenuat. ¶ Huius agle dextre ſan
Suis medicinalis eſt immiſſus oculis.

Coapitulum. cxiiij

17 .
,.
—
7.
V
. . NAE R
4 *
.

Anelus. Erlib.,na reꝑ. Clanclliſunt

ſatis pulere columbina magnitudinẽ
qiſtato capite vt pauo:collo quideʒ co

loꝛe viridi ⁊ lucenti.reliqua vero parte coꝛpo

risvarietate diſtincta. Hec auis cum hominẽę
etiam alonge nido ſuo appꝛopinquare ſenſe⸗

rit egreſſa:ſtatim cum clamoꝛe occurrit.Sic⸗

q; ſtulta dum hominem a nido ſuo amouere

ſe credit:ipſo damoris inditio nidum pꝛodit.
quempꝛogreſſus homo ſpoliare contendit.
Hoc idem dicit Plinius:licet per alia verba

Capitulum. xu.

.

aues quas. Plini.ſimphalides vocat.

. .
2 . „
EEE”

5
X*

—
—

R

e

De uibus.

EEſetilio. Ar. Cleſptiliones hñt pedeſ
Niicut aues:⁊ carẽt cauda qm̃ ſt agre⸗
iſites Ipſan ale ſũt mebꝛanules.i.coꝛio
indiſtincteꝛ ſi caudã habuiſſent:motũ alaꝝ ꝓp
hiberẽt. ⁊ qꝛ nõ ſtꝭ diuiſe inſtar muriũ habẽt in
vtraq; ꝑte mãdibula dẽtes.⁊ victũ ſibi de no
cte acqrũt vtbubões.Ambᷣ.Ueſꝑtilio ẽ anĩal
volatile ſił⁊ q̃drupes:dẽtibo etiã vcit᷑:qͥ in ali⸗
is auibo reperiri nõ ſolent.parit vt q̃drupedia
nõ ona ſʒ pullos viuẽtes.crepuſculo volare cõ
ſueuit:volatq;in aere nõ aliq̃ pẽnaꝝ ſʒ mẽbꝛa
ne ſue fulta remigio. Iſy. Neſꝑtilio ðꝛ eo ꝙ lu
cẽ fugiens:veſꝑtino crepuſcuio circũuolet pᷣci
piti motu acta.aĩal munü ſilenõ tã voce reſo
nãs qʒ ſtridoꝛe.⁊ cetera q̃drupedia volamu ex⸗
cellit. In ꝑtiboindie ſunt veſꝑtiliones colũbis
maioꝛes.hũñtes q̃ſi hoĩm dẽtes:he in faciẽ ꝑcu
tiunt hoĩes.nares cis aures alaq; mẽbra am
putãtes.ert᷑ ꝙ hec auis ſtrepitũ querit:⁊ ſan⸗
guis eiꝰ depilat.Glo.ſuꝑ Deu.Aeſꝑtilio circa
terrã volat ⁊ pẽms ambulat:imuda ẽ m legẽ

Dperationes.
¶ Aui. Ueſpꝑtilionis lac(vt ðꝛ)eſt vꝛina ipſius
in ipſo aũt eſt abſterſioꝛ ⁊ vehemẽes calefactio.
Ungentũ veſptiliomis phibet mãmillas pu
ellan a magnitudie. Cerebꝝ eius cũ melle cõ
fert pncipio aque deſcẽdentꝭ in oculũ.q Eius
cinis acuit viſum.⁊ ↄfert vngule ⁊ albugini

n .

N
4 .
.
* . 1
»„ .
* ?è — 64
,
„ . —
. ₰ 2
8 - .
7 . 5 „
. 4 7
NB
.
„ .
. E2 ð
. — ‧ —
ℳ — ——— — —
— ——— —

— —ä — —1

r Capitulum. cxuſ.

¶WQREpa. Ar. Ueſpa eſt aĩal annuloſum
volatile. Aculeis venenoſuʒ q̃ ꝛ de putridis
aſinoꝝ carnibo naſciſicut ſuci de mul.ſcrabꝛo
nes de eqͥ? apes de vitulis. Itẽ veſpa aerem

—,

nõ recipit.i.non ſuace vita ⁊ nurimentũ eſt c&
ca ſtercus ⁊ carnes.Et eſt deaialibo q̃ manent
cũ ſocijoiſuis:ſicut foꝛmica ⁊ apis.hʒ aũt lance
am intenus ſicut ſcoꝛpio exterius.ſanguie ca⸗
ret.alas mẽbꝛanas cooꝑtas h.accicitveſpis

ſenectutem exuere.Apeſq; nocentur a reſpis.

ideoq; nocet apibd illas oppinqre.E xli.ðᷣ na.
re. Ueſpe ex eqͥnis carmbꝰ aliqñ pꝛocreant᷑ in

plenilunio magis creſcere dñr.haꝝ vita circa

ſtercus eſt. Ceras qͥdeʒ faciũt:ſʒ nõ ex collcai⸗
one floꝝ.⁊ ob h̊ inutiles ſunt.Ar.Leſpaꝝ cib
eſt ex floꝛibo ⁊ fructibus:ſepe q̊ʒ vinũt ex cibis
gĩaliũ. Mutita venalĩ in fine hyemis:⁊ plurea
caꝝ venant᷑ circa calẽ.venãturq; mutita ppeag
geres magnosꝛ altiſſima loca.oẽſq; vident᷑ cũ
aculeis.nõ aũt ↄgregãt veſpe floꝛes.nec cibãt᷑
ex eis ſicut apes:ſ̊ cib eaꝝ in maioꝛi ꝑte elt ex
carne.ideoq; circa ſtercoꝛa manẽt:muſcas ma
gnas depꝛehendũt ⁊ caput eaꝝ abſcindunt.ni⸗
dos ſub terra faciunt:⁊ vt foꝛmice terrã extra⸗
hũt.Pꝛeterea iuxta Pliñ.q̃daʒ veſpe ſpalãgio
rũ genꝰ perimũt ⁊ in nidos ſuos poꝛtãt.deiñ
illiniũt. ? ex his in cubãdo genusſuũ pꝛocreit

Hohperationes

¶ Conſtan. Ueſpe ⁊ apes eis quos pungãt tu
moꝛẽ calidum ⁊ ruboꝛẽ faciunt.roſtrũq; ꝛaꝝ re
manet vbitangũt.¶ Et aliqñ moꝛſi ſudoꝛem
patiunt᷑ ꝛabho minationẽ.¶ Auicẽ.in.ij.cañ.

veſpaꝝ puncrure bonũ eſt poliũ emplaſtri mo

re ſuꝑpoſuũ.i¶ Silr ſolia ſilueſtris malue:le⸗
dunt illam emplaſtrara. Iẽ ſtercus capꝛaꝝ at
trahit veſpe venenũ.i¶ Ex ſalequoq; cũ aceto
et melle fit emplaſtrũ adiuncturi veſpe.Et ole
uin lauri conſert eius moꝛdicationi.

„

O R8

Trattatus

Ca itulum cxvij nmna eſt:hyemelatet:⁊ nuda eſt. vere pꝛoducitut
— P rre Huius parentes ſeneſcentes inter pullos iam
Alula. yſiðᷣ. Ullula eſt auis a planctu adultos in nido plumas exuunt ⁊ interiʒ a pul
z luctu nomĩata. Cum em̃ damat aut lis paſcũtur. donec vires plumaſq; recuperẽt

fletũ imitatur aut gemitũ.nde apud Cum em̃ ſenio viſum perdiderint pulli notam

augures ſi lamentetur triſliciã tacens oſtende

re fertur pꝛoſperitatẽ. Actoꝛ. Ullule(vt dicit

gloſa ſuꝑ Iſaiã)ſunt aues magnitudinis coꝛ

uine.maculis reſperſe.q̃ roſtro in paludeſixo
hoꝛrende ſtridunt.habẽtes vocẽ ſimilem vlu⸗
latui lupoꝝ.vñ ⁊ nomẽ acceperũt.⁊ vocantur
gallice buhoꝛt.De hacſuperius dictũ ẽ in ca.
Buchoꝛio:⁊ de onocroculo:q noĩa ſunt idem.

Capitulum. cxviij.
Pupa.yſido.Upupa eſt auis ſpurciſ⸗
ſima crutis extantibo galeata ſemꝑ in
ſepulcris ⁊ humano ſtercoꝛe cõmoꝛ ĩs
Upupa grece dicta eo ꝙ ſtercoꝛa humana cõ

.
1

quiſe inunxerit doꝛmitum pergens demones
ſuffocãtesie videbit.Gloſa ſuꝑ ¶euiiicũ. ¶pu
pa lugubris eſt ⁊ luctũ amans. Unde⁊ in lege
comedi pꝛohibetur:qꝛ ſeculi triſticia moꝛtem
operatur. Phiſiologus. Upupe pulli cum pa⸗
rentes ſuos ſenuiſſe viderit: ita vt neq; volare
neq; videre poſſint:vetuſtiſſimas parentũ plu
mas euellunt:⁊ oculos eoꝝliniũt:tcouentq;eos

ſub alis ſuis.donec creſcant eoꝝ penne.⁊ re il
luminentur oculi eoꝝ.ſicq; mutuam viceʒ pa-

rentibo reddunt. Joꝛath in libꝛo de animalib⸗
Uopupe pulli parẽtes ſuos fouentes anhelant
ſuꝑ oculosipſoꝝ vt viſum recuperent.Ex lib.
de na.re.Upupa eſt auis admodũ pulcra: ſed
imunda.vna tñ vo.eſicut ⁊ cuculus impoꝛtu⸗

naturaliter herbam colligunt:⁊ eoꝝ cecatoso
culos inde liniunt vt viſum recuperent

Hpbprrationes

¶ Pitagoꝛas in libꝛo romanoꝝ. Sanguis v/ A

pupe illitus:homini doꝛmienti demoniaca gi
gnit fantaſmata. . H
¶ Penne vero poſite ſuper caput hominis:ſe⸗ B
dant ſoda:ideſt doloꝛem capiltitis
Huius etiam lingua ſuper illum ſuſpenſa:qͥ —

multam obliuionem patitur:ei confert.

V/2

tulum. xix
YUltur. Jſidor̃. ultur a volatu tardo
nominatus putat᷑ magnitudine quip⸗
pe coꝛpoꝛ pꝛepetesvolatus nõ habet
Fertur pene vſq; ad centũ annos pꝛocedere.
Uirtutes aũt ſicut ⁊ aquila vltra maria cada⸗
uera ſentiunt.Altius quippe volantes:q̃ mul⸗

Capl

ta montium obſcuritate celantur ex alto illi cõ
ſpiciunt. Ambꝛo. Uultures dicunt᷑ ſine cõcu⸗

bitu generare ⁊ cõcipere. Solent etiã moꝛtem

hominis quibuſdam ſignis annunciare.Eum
cm̃ lacrimabilebellum acies inter ſe inſtruunt

multo vultures ſequũtur agmine:⁊ eo ſigniſu
cant qꝙ; multa hominũ multitudo bello caſura

ſit futura pꝛeda vulturibus.Gloſa ſuꝑ eu⸗
ticũ.Aex vulturem comedi pꝛohibet qui bl⸗

lis ⁊ moꝛtis gaudet: Phiſiologꝰ. Sedet auũt
vultur in altiſſimo ioco qꝛ retardatur in aſcen

6

KUR

tur dentes acidum faciunt habiuum.

De Fuibus.

ſua terra.aſcenditq; tantũ in altiſſima vt vide
deat loca remota. Ideoq; dicit᷑ ꝙ ſolus vul⸗
tur eſt auis dei.Nic etiam maioꝛes aues rapa
ces vt accipitrem inſequitur. Areſto. Uultu
grauis eſt ⁊ mali moꝛis famelicus ⁊ clamoſus
Uenatur in locisa nido remotis valde.aſcen⸗
dit ad locũ altiſſimũ:ibiq; ſedet qꝛ difficilis eſt
eleuatio a terra.ideoq; dicitur ꝙ ſolus vultur
eſt auis dei:depꝛehẽdit aũt lepoꝛes.⁊ paruos
ceruos ⁊ capꝛas ac vulpes et anialia cetera qᷓ

12

retinere poteſt.J dſem. Qultin nidiſicat in locꝭ

altiſſimis.⁊ multotiens ſuper arboꝛes. Inui⸗
det pullis ſuis cum impingua ntur.nec paſcit
eos niii decibi ſui reliquijs:⁊ illos anteqᷓ; vo⸗
lare poſſint eijcit.Eſt aut auis alia que pꝛotec⸗
tos illos cum pullis ſuis nutrit.vnum par vul
turum occupat vnum magnum locum.⁊ ideo
ſecum alios nidſicare non permittit. Eſt aũt
longe vite quod ex eo cognoſcitur.ꝙ nidus

eius ſemper ideʒ manet.Cumem ſeneicit elon
gatur roſtrum eius ſuperius ⁊ arcuatur.Et in
ſinefame moꝛitur.

„

Pbperationes

Eſe culapius. Culturis penne combuſte fu⸗

gant ſerpentes a domo. ¶ Jecun eius tritum
cũ ſanguine ꝑ decem dies bibitũ:caducos li⸗

berat. ¶ Sanguis eius cũ ſucco marubij cali

ginẽ oculoꝝſanat.i¶ Sdeps eius doloꝛẽ ocu⸗
loꝝ ſanat:ꝛ doloꝛes neruoꝝ euacuat. Dyalſco

rides. Fimus vulturis medicinalis eſt:mqʒ fu
migium eius ſecundinam expellit. ¶ Punius

li.xix. Qulturis fel ex aqua dilutũ: albugines
ſanat oculoꝛum. ¶ Penna vultunis ſiſcalpan⸗

Capitulum.txe
yon.Actoꝛ. vᷣyon eſt auis immun⸗
da ſedm legem cinus natura non ſa
tis eſt nobis nota.Eſt autemvt legi
tur de genere vulturum: ſed minoꝛ
q; vultur. Nec enim eſt mens Alberti in libꝛo
de naturis animalium.Et ſimiliter in libꝛo de
naturis rerum. 1 *

Capitulum. xxxj.
òos:ydros.yſida.Ex libꝛo denaꝰ
uris rerum. Idos eſt anis viſu de⸗
lis que imitatur vocem equi. Et
auauandoq; ſuper eum volans. eum
ſtupefacit:ipſumq; fugere cogit. Ariſto. Jboſ
ideo cum equo pugnar:quoniam ipſum a pa
ſaus eijcit. ⁊ herbas comedit, Ideo ſtupefaci⸗
ens eum fugere cogit: ⁊ foꝛte interficit Eſt aũt
auis pulchꝛicoloꝛis ⁊ vita eius bona.Manet
q; apud fluuios ⁊ margines eoꝝ ¶ Igem.
Idros eſt anial volatile innilo flumine:ſatis
inimicum cocodrillo. Nam de natura ⁊ con⸗
ſuetudine cũ vide itcocodrulum in littoꝛe flu
minis oꝛe aperto doꝛmienteminuoluit ſelimo
quo fa cilius poſſit eius fauciboillabi ſicq; fau
cibus ſuis irrepens eroſis cocodrilli viſcerib⸗
tandem inde viuas exilit.¶ Exlide natu. reꝝ.
Iſida ſono vocis dicta eſt.auis quidem par⸗
na:ſed pennaꝝ vetuſtate clariſſima. In doꝛſo
coloꝛẽ habet inter viridem ⁊ ceruleum. In pe
ctoꝛe vero ꝓfert ima ginẽ carbonu ardentiũ⸗
Duos tm̃ hʒin pede digitos.vngues adũcos
ſedroſtrum paruum ac irectũ. irca aquas

Tractatus

BDe Eilcibus.

DPperationes

& De bacopinatur vul gus.quia ſi pellem cũ⸗

plumis aut moꝛtue detrabas ⁊ parietiinfiggs Tii el o3
An eEOraDS EPuſe tii ſumus de volatilibo que in ge⸗
omm anno plumas ac ſi eſſet in corpoꝛe com⸗/ gauemge⸗

nere animalium vident eſſe perfe

iſto quarto tractatu deo opitulante dicemus

eſt depiſcibi. Nam ſicut aer oꝛnatus eſt ſuis
anim alib ſcʒ volatilib q̃ poſſunt ex eo reſpi⸗
rare ꝓpter craſſitudinẽ humoꝛis ⁊ quoꝝ coꝛpo⸗
ra poteſt ſuſtinere.ſic? aqua ſuis.id eſt natati
libus:q quideʒ pinnulis ſuis innituntur aque
nacando.ſicut aues pennis ſuis volando.De

Capitulum.cxxij ☚RN
*Elentiqes. Erlibꝛo denatutisren =
dzelentides ſunt aues (vt di it Plini – RRNN
us)quaruʒ ſuffra gium a Joue doo = =
.M Ce moateihr Rt mang wm—
a locuſtis fruges illius vaſtantur. Itaq;da Wi,, ,
miſſe locuſt as depopulantur ⁊ vnde veniant E E 2 =
quoueabeant ignoratur:aut quo vadant.hot
idem dicit Albertus inlibꝛo ſuo de naturiss

iuninncareabe . apitulum.f.

Bremon Achandes Ac
Ncipender Albire ⁊ Alpho
ram. Ex li.de natuns reꝝ
Abremo alias Zbarenõ
ett piſcis vt dicit Areſto:

U—
X

(¶Hecigitur dicta de Auium
natura ſufficiant.

4

/ .N 3 multüf. ecundius ouis: ncce
alioꝝ moꝛecontactu marꝭ⸗

— pagrit. ſed naturali quodaʒ
in ſtinctu ventrẽ ſuum ad arenã fricat:que cõ
taciu aſpera eſt ⁊ guliu lalſa.Sic q; oua con⸗
cepta parit:⁊ poſt tẽpus debitũ ſetus educit.
Joꝛathin libꝛo de ammalibo. Piſcis abꝛemõ
boꝛa tepeltatis marꝭ natos ſuos in ventre ſal

2.
”ƷMẽ

Alidua eſt. iſciculis viuit. terram roſtro co cnmortit s spa3
etilhmeonggnee fetusfact. Pꝛoemium in trat tatu

Amin pꝛecedenti actatn locu

ctioꝛa natatilibo. Ideo nunc in

de natatilibꝰ ſiue animalibus aquaticis: hoe

piſcibꝛigit dicturi ᷣm oꝛdinẽ alphabeti:⁊ ꝑ ca

.

De Piſcibus.

varrepoſt tempeſtatem euomit eos. ¶ Idem

Achanges piſcis ſolicitus ve pullis ſuis naui
bus mar acheret.ſicq; pꝛopter ipſum oĩno ſi
unt immobiles naues.i Ex li.de na.re.Acci
pender eſt(vt dicit Plinius) piſcis apud anti⸗
quos nobiliſſimus. Hic ſolus cõtra moꝛẽ om
nium piſcium habet ſquamas toto coꝛpoꝛe ad

os verſas i¶ Pliñ.li.x.Apud antiquos piſcis

nobiliſſimus habitus accipender.vnus omni

um ſquamisad os verſis:cõtra aquã nando
meat.nullo nũc in honoꝛe eſt qð quideʒ miroꝛ

c ſit rarus inuentu.quidam eũ alopem vocãt.
¶ In li.vtõ. Albirẽ eſt piſcis marinus habẽs

cutem adeo ſpiſſam ⁊ durã acfirmã:vt ea mili

tes vtantur pꝛo galeis.¶ In eodeʒ li.Alpho
ram eſt piſcis qui nõ gignitur.ſed in loco luto
ſa vbi non eſt aqua.ex ipſius luti putredine in
modum vermiculi creatur.poſtea cum aſcen
derit aquam creſcit in piſcem. Durat aũt mo⸗
clco cempoꝛe.citoq; diſſoluitur.

Capitulum. ij.
2Q. NHguilla. Iſi. Anguilla ð ab anguis
ſimilitudine. Huius oꝛigo ex limo eſt.
AUnde ⁊ qñ capit᷑ adeo lemnseſt:vt quã⸗
to foꝛtius pꝛeſſeristanto citius labatur. Ferũt
aut oꝛientis fluuium gangen anguillas terre⸗
nis pedibo gignere. Plinius libr.ix. Anguille
octennis viuunt annis.Durant ⁊ ſine aquis
diebo ſenis aquilone ſpirante auſtro paucioꝛi
bus. At hyemem in exigua aqua nõ tolerant
neq; in turbida. Ideoq; circa vergilias maxi⸗
me capiuntur.fluminibo tñ pꝛecipue turbidis
paſcunt᷑ noctibo:ex amnis piſcium ſole nõ flui
tanc.Poꝛro vicepedum pinne date ſunt bine

piſcib⸗ omnino longitudo vt anguillis? con

gris. Item anguille fcopulis ſe atrerant. eaq;
ſtrigmenta viueſcunt:nec alia eſt eaꝝ pꝛocrea
tio. Diutius aũt ceteris viuũt anguille aquis
exempte . Idem li.x. In anguillis om̃ibus nec

eſt maſculinũ neq; temineu genus.q̃ nec anĩal

nec oum er ſe generãt: ſicut neutru eſt ⁊ oſtre

is genus:ceteriſq; vaſo vel ſaxo adherentibꝰ.
Exli.de na.ren.Anguilla ex alioꝝ piſcium li⸗

mo naſcitur:vifficulter excoꝛiatur:duriſſimaʒ
babet moꝛtẽ.que etiam excoꝛiata viuit ad vo
cem tonitrui cõmouetur. Aquis claris fluuia⸗
libus gaudet.⁊ in abſconſione pliadis maxie
capitur.qꝛ tuncex ventis oppoſitis aqua tur⸗
batur. Ad piſciculos infcrioꝛes poteſt atis ra
pax eſt.maxime ramen cũ inſcmine reperiunt᷑.

Pbperationes
¶ Exlibꝛo de naturis reꝝ.Ex amnis ſola pi⸗
ſcium nõ fluitat:miſi cuʒ aquis putrefacta diſ⸗
ſoluitur:plus alio cibo decoquatur.aliter no⸗
ciuus eſt cibus eius. ad ignem aſſata plus cõ⸗
petit:quia malicia eius illic euapoꝛatur.

¶ Pinguedo eius auribus medetur.

4 Item anguille vino necate:qui ex eo bibe
rint tedium vini habent.

R i
* „* *
* *

——
— k s — /.—0—
O

Capitulum. iif.
Xlec. Exli.dena.rex. Allec eſt piſcis
Tmarinns admodum paruus in Occi⸗
Aduo mari:qð mediterraneum eſt inter
maioꝛem Bꝛitaniam ⁊ germaniã. Cunq; vnũ
quodq; fere genus piſciũ ma inoxhabeattem
pus ſuũ in quo ſolo ſit bonũ:ſc; ab Auguſio
vſq; ad Decembꝛem. Qui cum recens capius

pd

Tractatus

ferit delicatioꝛem cibũ pꝛcbet. Salſus autes

in vſum hominũ vlcra q;ᷓ alij piſces ſanus du⸗
rare poteſt. Omnium quoq; fere piſcium ſo⸗

lus aqua viuit tantũ. Hec niſi in aqua viuere

ſtantium occultatus vmbra:ſi quẽ nandi vo

luptas inuitet expectat.nũc elato extra aquaʒ
ite piſcantiũ cymbas ſpeculatur.occulta⸗

ca
tuſq; adnatãs mergit.i¶ Eſculapius in li.de a

poteſt. NHam ſtatim vt aeris ſerena contigerit nimalibus. Arini ſiue harini piſcis c homo

expirat.nec vlla moꝛa eſt inter cõtaciũ aerisꝛ
expirationẽ. O culi eius inſtarluminis denoc⸗
te lucent in mari.ſed hboꝝ virtus cum ipſo piſce
moꝛitur.vbicunq; ſuper aquas in mari lumẽ
vident:gregatim adnatant. Et hoc aſtutum
ad rhetia dictis tẽpoꝛib alliciuntur quaſi pa⸗
rati ad capiendum diuino munere in vſus ho⸗
minũ deducũtur. Hybernis aũt tẽpoꝛibo ſecre
te maris vſq; ad tepus debitũ abſcondumtut:⁊
H circa germania i¶ Jlið. Allec piſcis eſt ad li
quoꝛem lalſamenroꝝ idoneus.vnde ⁊ nuncu⸗
patus. Oι coꝛ. ¶Fertur aũt allec ex puro aque

elemento viuere:ſicut ſal amandra ex igne.

DOperationes.

¶ Plinius libꝛo.ᷣ xxxix. Allece ſcabies pectoꝛ

ſanatur infuſa per cutem inciſuam.
¶ Et contra canis moꝛſus:dꝛaconiſve mari⸗
ni pꝛodeſt.

Braneos Anies⁊ Arini.¶ Auicẽna:
Aranea marina:videtur diſpoſitio

nes eius ppinque ſint diſpoſitionibus
ſcoꝛpionis. ¶ Inð. Aranea genus eſt piſcis
dictum eo ꝙ aureferiat.habet im̃ in ea ſtimu
los quibus percutitpꝛoximãtes.i¶ Pliniꝰlib.
ix. Aculeo ſpine in doꝛio obnouus eſt ac vene
noſus.i¶ Plinius in eodẽ. Aries eſt piſcis qui
graſſatur vt latro nuc grandi nauium in ſalo

WTDN

Tapitulum. x

viderit eũ inebꝛiat.⁊ mouet eum ad nxas ⁊ cõ⸗

tentiones:poſtq;rero comedenit placat᷑ ira eiꝰ

Ooperationes

Aranea itaq; moꝛſus ceterũq; reptiliſĩ mari

noꝝ venenoſoꝝ dixerũt curandos eſſe cũ tyria

cis quibus curatur venenum frigidum ⁊ cum

medicinis rutelarum:⁊tyriaca eoꝛum.

——

ALACLK

—

.

„Spidochelon ⁊ Aurata. Phiſiologꝰ
Aſpidochelone grece ðꝛ belua quedãẽ
in mari:q latine ⁊ꝛ aſpido teſiudo.eſt
aũt cetus magnus:habẽs ſuꝑ oꝛium ſuũ tan
q;ſabulum:qð eſi iuxta littus marꝭ. Unde ple
rumq eleuato doꝛſo ſuo ſuꝑ vndas a nauigã
tibus nihil aliud creditur eſie q;inſula itaq;ap

plicantes dentes ſuꝑ eam alligãt naues accen

dunt ſocos ad coquẽdos cibos. Ille vero vbi
ſentit odoꝛem ⁊ caloꝛem ignis mouelſe aloco:
⁊ ſic mergit naues in ꝓfundum.alia quoq; hu
ius belue natura hec eſt:qñ eſurit apernit os ſu
um:⁊ quaſi quendam odoꝛẽ bene olentem exa⸗
lat de oꝛe ſuo.Quẽ ſentientes minoꝛes piſces
confluunt in os eius.quod vt impletũ fuerit
daudit ⁊ os traſglutit.¶ Igem. Aurata dici
tur ex eo ꝙ in capite ſuo auriculo rem habet

Capitulum. uij

2 Tſoꝛam. Albin. lib. de na. animaliũ.
½Alfoꝛã piſcis eſt qui ex putredine luti
generatur:⁊ in luro ſine aqua pꝛocrea
tur admodũ vᷣmiculi.qui vᷣmis aqua aſcendẽ⸗
te creſcit in piſcẽ. De hoc piſce naute dicunt:
qm̃ ſi ↄſumat᷑ putrefactus vſq; ad caput et ad
oclos adueniẽte aq ireꝝ renaſcit᷑:⁊ tũc diu vi⸗
uit:cũ ante hmõi ſuã regenerationẽ paruevi⸗
te ſit.vt ſup dictũ eſt capitulo pmo.

Capitulum. uij.

2◻ Sturã. Alb. in li. de na. qnimalium.
PAſturam piſcis eſt quitꝑe veris ⁊ au⸗
tumni in ſpumis plunialibo generat᷑: et

in eis ebulit ſicut vᷣmis ex ſtercoꝛibus qnima⸗
lium. Dicitur etia ꝭ ex luto generari.hic piſcis

impatiẽs.aritatis ſolis fugit ad vmbꝛas ar⸗
boꝛum quas in aquas pꝛociunt:caloꝛem ta⸗

men diligunt ? habent. depꝛofundo ad ripã
natant.tẽpoꝛe ſiccitatis non abundant ſed qũ

multeſunt pluuie ⁊ calide abundant.

—

Capitulum. viij.

* Ureum vellus.Alb.in li.de na.anima

lium. Aureum vellus eſt animal mani
num ſicut ſpongia. et de ſpongiarum
genere.ſed rarius eſt ⁊ mollius admodũ lane.
⁊ lanugo eius in auri ſplendoꝛem cõuertitur et
dilatatur:⁊ pꝛolongatur ſicut vellus.⁊ dũ eſt
in mari.et mouetur motu contractiõis ⁊ dila⸗
tationis ſicut ſpongia.⁊ raro inuenitur.tamen
hoc inuentũ in frigia:tum extitit belli trorani

inter grecos ⁊ frigios.ſicut dicit Dares frigi⸗

us in hyſtoꝛia troyana.

—

0
. 4

Rbuciũ. Amnis. Ahaniger Afferus
2Aſtralus. Alb. in lib. dena. aialium
inqt. Arbuciũ piſcis eſt mitis ouis fe⸗
cundus ſed nõ eijcit oua niſi ventrẽ confricet
ad harenã tactu aſperam.⁊ in illa pullos edu

cit ⁊ complet. ¶ In eodẽli. vto. Amnis piſcis

eſt vt dicũt ſaxatilis:qui lapidẽ geſtat interius
Eſt autẽ valde ſpecioſus in latenb.vᷣguitas
habens puniceas.toto aũt coꝛꝑe reliquo di
uerſis coloꝛibyeſt diſtinctus ac depictꝰ. ¶ In
lib. vt ſup. Ahaniger piſcis eſt vt dicunt qui
amno /ꝓpemodũ ſimilis eſt.⁊ eſt longus et ro⸗

tundus.qui germanice gꝛvich vocat.ꝛ eſt albo
bonaꝝ carniũ.bꝛcuioꝛ anguilla. roſtrum auis
bhñs ꝓ oꝛe ſubtile ⁊ longũ.⁊ rubeũ ⁊ viridẽ in⸗

rus piſcis eſt qui ꝓpter exiguitatẽ hamo capi

nõ poteſt.¶ In eodẽ lib. Aſtralus piſcis eſt q
aquaꝝ vndas oꝛe ſuſcipit ⁊ oꝛitur quãdo plea

des occidũt:eo ꝙ; tũc tempus eſt pluuiax.

„

Capitulum. .

Panimaleſt marinũ.cuius conuerſatio
pꝛimũ eſt in aquis:⁊ cibus.Et poſtea

mutatur figura eius ⁊ efficit᷑ terreſtre.⁊ egre⸗
ditur de aqua querens victum in terra.⁊ cum
figura mutatur:mutatur etiam nomen eius:
c vocatur aſtoyʒ. èòMMſ

Bydes. Alb. in libꝛo vt ſup. Abydes

Huna. Alb. in lib. de na. animalium
Ahune mõſtrum eſt maris guloſius
cunctis marinis beluis.pꝛeda viuit.⁊
ſin craſſitudine coꝛpvꝛis ſui vertitur ei quicqͥd
comedit.vnde quia ſtomacho caret vẽter ciꝰ

quando comed it multum extenditur ⁊ infla⸗
tur ſupꝛa modum.⁊ cum amplius extendi ne⸗

quit.piſces per os eijcit.⁊ hoc de ſacili.quia
cum collo careat ſicut ceteri piſces:os eius cõ
tiguum et ventri.Eſt autẽ a deo craſſum ani
mal ꝙ quando periculũ timet:pellemꝛ carnes
ſuas contrahens replicat.⁊ extremitates ſui
coꝛpoꝛis intra ſe ſicut iricius abſcondit.ita vt
non appareant.quod tamen aliquando ſine
ſui detrimento non facit. Moꝛtemenim adeo
timet ꝙ cum periculum ſenſerit non laxan:ne
abſcedere beſtiam que in inſidijs latet.nequa
q; caput foꝛas extrahit quod intra coꝛpus ſu⸗
um abſcondit.ſed cum affligitur fame carnes
ſuas deuoꝛat.magis eligens in parte ablumi
qᷓ; pꝛeda facta beluis in toto connumi.

eren

Dr Piltidus.

Capitulum. xij.
W Archoꝛa. Albertus in libꝛo vt ſupꝛa.
Barchoꝛa eſt animal marinũ habens
oꝛificium pꝛe omnibus animalibus foꝛ
tiſſimum. Nam ⁊ lapidem ſi in oꝛe ſuo accepe⸗
rit:eum frangit.bec quandoq; ad nipas exit:⁊
berbas depaſcit.⁊ quando opoꝛtet in aquã re
uertitur.ibiq; ſubmergitur ne cutis doꝛſi eius
a ſole exſiccetur.⁊ ad nutum debitũ deflectere
ſe non poſſit.Piſciculos quoq; comedit.⁊ per
ilos depꝛehenditur. Piſcatoꝛes nãq; piſcicu⸗
los paruos viuos ſilo conſutos in mare pꝛoij
ciunt.qui dum effugere nõ valent.ſed inſimul
fluitant. animalis pꝛedicti moꝛſibo patent.At
ipſuʒ animal dũ vnũ poſt alium tranſglutire

laboꝛat.interim occupatum depꝛehenditur.

EWW.

Capitulum. xiij
Oꝛbotha. Botha 2 Bꝛenna. Iſidorꝰ.
Boꝛbotha ſunt piſces quidam fluuia⸗
les.aliquatenus anguillisſimiles.lubꝛi
ce nanq; ſunt.et excoꝛiãĩtur ſicut anguille.Co
rium babent nigrum.eſum dulcem. ⁊ epar pꝛe
omnibus piſcibus melius ⁊ efficatius. Caput
maguum reſpectu coꝛpoꝛis os amplum et la⸗
tum valde. Cum auteʒ etate duodecim annos
exceſſerit:in coꝛpus magnum creſcit.⁊ tune no
men eius mutatur:⁊ ſolaris vocatur.de quo
inferius dicetur. ¶ Idem. Bothe ſunt piſces
uuiales:qui non natant:niſi per amplitudi⸗
nem coꝛpoꝛis.enuiſſimi nãq; ſunt et lati val
de. Pinnas habet in circuitu lati coꝛpoꝛis.im
pinguantur vento meridionali flante.Cunq;

venatur hic piſcis a piſcatoꝛibus:fundũ aque
petens:aquam ſupꝛa ſe turbatvt videri neque
at. Maximeq; coꝛpoꝛe ſtrato cum terre adhe⸗
ret.ſupꝛa doꝛſum terre ſimilimus eſt. Macu⸗
las autem in doꝛſo rubeas habet. ¶ Alexan
der. Grenna eſt piſcis fluuialis:qui cum videt
ſibi Quciũ imminere:declinat ad ſcenoſaaqua
rum limpiditatem a tergo perturbans.

Capitulum. xiiij.
5 Alena. Iſidoꝛus. Galena eſt immen⸗
ſe magnitudinis beſtia ab emittendo ⁊
ſfundendo aquas vocata.Ceteris enim
beſtijs maris altius iacit vndas. GBalin auteʒ
grece dicitur emittere.¶ Plinius libꝛo nono.
Balenas in gaditano occeano non ante pꝛu⸗
nam conſpici tradunt.Condi autem eſtatis tẽ
poꝛibus in quoſdam ſinu placito ⁊ capaci.mi
re gaudentes ibi parere.pᷣſcire oꝛcas infeſtam
his beluam.et cuius ima go nulla repꝛeſenta⸗
tione alia poſſit expꝛimi q; carnis immenſe dẽ
tibus truculente. Irrumpunt ergo in ſecreta
vituloſq; illlarum aut vetus:vel etiam nondũ
grauitas moꝛſu lacerant. incurſuq; ceu libur⸗
nicarum roſtris fodiunt. Ille vero ad flexum
immobiles ad repugnandum merces ac pon⸗
dereſuo onerare.Tunc quidem in vtero gra⸗
ues pariendive penis inualide.ſolum auxili⸗
um nouerunt in altum perfugere:ſeq; toto oc⸗
ceano defendere.E contra oꝛce laboꝛãt occur

rereſeq;opponere.⁊ cauatis anguſtis trucida

rein vada vꝛgere ſatis illidere. S pectãtur hu
iuſmodi pꝛedia ceu ipſo man ſibi nato nullis

.

in ſinu vent fluctiby vero ad anheluus: ictuſ

X i

Tractatus

Squantos nulli turbines voluant.Oꝛa bale
ne habentin frontibus. Ideoq; ſumma aqua
annotantes in ſumma nymbos efſtant. Bale
nis bꝛanchie non ſunt ſicut net delphinis.hec
dDuo genera fiſtulis ſpirant que ad pulmonem

pertinent. Galenis a fronte Delphinas a doꝛ

ſo. Item aue pilo veſtiuntur animalia pariũt
vt pꝛiſtis:dalena.viculus. IJ dem in libꝛo.x.

Balene ac delphini doꝛmiunt. Nam etiã ſter⸗

tentes audiuntur. ¶ Solinus. Indica maria
balenas vltra ſpacia quatuoꝛ iugerum habẽt
Sed quos faſcituras nuncupant.qui enoꝛ⸗
mes ſupꝛa molem ingentium columnarum vl
tra nauium autemnas ſe extollunt.hauſtoſq;
fiſtulis fluctus ita erucruant:vt nymboſa allu
uie:plerumq; nauigantium alueos depꝛimãt.

¶ Ex libꝛo de narurisrerum. Galene bꝛanchi

as non habentes ſiſtula ſpirant:quodraro in
mariuis animalibus inuenitur. Fetus ſuos ge
ſtant cum infirmantur ⁊ inualidi ſunt.⁊ ſi par
ui ſunt:eosin oꝛe ſuſcipiunt:bhoc idem immi⸗
nente tempeſtate faciunt.⁊ poſt tempeſtatem
ilos euomunt. Quoniam pꝛopter defectum

Melergam ieurne macren ſequantur

ater aquam in oꝛe receptammſtar flunij

ad eos eijcit. vt ſic inherẽtesterre liberet:adul
tos etiam diu comitatur. Adoleſcunt auteʒ c⸗

leriter:⁊ decem annis creſcunt.

—

Capitulum.x.

Oden nunis animaliuw. Babilonici pi⸗
cccesa ſunt (xt dicit chcofraſlus) crcaba

8 Abilonicus ? Belte. Albertus ĩ libꝛo

biloniam exiſtentes in lociorbi dulces aquas

incinoꝛoſis recipiuntur ex fluuije incidennib⸗.

inde enim egrediuntur piſces ad paſtum.capi
ta ad modum ranarum magnarum. reliquas

partes coꝛpoꝛis admodum ragie habentes.
ſimiles piſcibus alijs pinnulis gradientes: et
cerebꝛo motu caude.

Plinius. Gelue in Orientali mariſunt. Et

belue ſunt animalia manina adeo magna et
impoꝛtuna q pꝛocellas excitant de pꝛoſundo.
⁊ pericula nauibus inducant.ita ꝙ naues Ale

xandri ad pericula deduxerunt.

Capitulum. xvj.
Anccer. Ex libꝛo de natu⸗
Vris rerum. Cancer pedes
AH] babet ⁊ bꝛachia foꝛcipeſq;
pꝛo manibueretrogradus
eſt mec vnqꝗᷓ ante faciem ſu
am ambulare nouit. Ma⸗
res duas habent ſpina sin

—

ler ventrem ⁊ caudam: quibus femine carent.

Que oua in ventre habent ictibus ſerpentum

medentur. Koitus rempoꝛe mas aſcendit in
doꝛſo ſuper feminam. At illa motum eius ſen
tiens a tergo coire volentis inclinata ſuper la

tus ad ipſum ſe conuernt.ſicq; coitus comple

tur. latent in hy eme menſibus quinis. Cenis

4
1
. R
— 4

— — — — — - — K f ꝝᷓ 0¶—— —w— —

—à

De Pilcibus.

tempoꝛe ſenectutem exuunt velut anguio. Cã
cer lacte potatus:ſine aqua viuit multisdiebꝰ

Cum autem ſenuerit:duo lapides albi colorꝭ

intermixto ruboꝛe inueniuntur in eius capite:
quos tante virtutis eſſe dicunt:vt in potu da⸗

ti coꝛdis punctiones ſanant. ¶ Areſtotiles.
Cancer habet octo pedes:per quas mouetur
equali motu:caret ſanguine:durum extra:⁊ in
tus molle.nec eſt illud durum conterribile.im

mo accipit ignem in ripa marꝭ quod eſt intra
iudeam habentur cancri parui qui dicũtur mi

lites:pꝛopter velocitatem curſus:tantum em̃

currunt ꝙ depꝛehendi non poſſunt. Et cum

aliquis finditur non inuenitur in eius coꝛpoꝛe

caro vel ſuperfluitas om̃ino:quia paſcua nõ
habent.i¶ Iſidoꝛus.Cancri vocati ſunt:quia
conche ſunt. Crura habentes:inumica oſtreis
animalia. Eoꝛum vero carnibus viuunt mi⸗
ro ingenio. Duo autem ſunt genera cancroꝝ
flnuiales ⁊ marini. ¶ Ambꝛoſius. Cancer
oſtreisveſcitur. ſed quia oſtreum clauſum nul
ia vi aperiri poteſt. Periculoſumq; eſt ſi chela
m eius includat ad argumenta confugit.⁊ inſi

dias noua fraude mollitur. Exploꝛat enim ſi
quando oſtreum remotis in locis ab oñi ven
co contra ſolis radios dipticum inillud ſuum
aperit.vt aere libero viſcerum ſuoꝛum volup⸗

tatem quandam capiat. ⁊ tunc danculo calcu

lum immittens oſtree concluſionem impedit.

ſicq; aperta clauſtra reperiens tute chelas im

petit:viſcera q; interna depaſcit. Item femine
maioꝛum membꝛoꝛum ſunt q; maſculi.et di⸗

ſtantia coopertoꝛij maioꝛ eſt q; in maſculis. et

8

ouãt per locum ſuperfluitatis. Cancer paruꝰ⸗
generatus ex terra ⁊ limo intra loca vacua te

ſtarum alioꝛum animalium. Cunq; creuerit a
liqu antulum mutat ſe ab illo loco ad teſiam
maioꝛem.Cancer ⁊ Karabo in ſenectute exu⸗
unt ſpolium. Uterq; accipit piſces in pꝛofun⸗
do maris duobus ſuis labijs ⁊ diuidit eos in

duas partes ⁊ ducit ad os ſuum.

Hyprerationes.

¶ Anicenna libꝛo.ij. Cancer marinus pꝛopꝛie

diciur illa ſpecies cancri maris qui habet om
nia membꝛa dura vt lapis.

¶ Quod ex eo aduſtum eſt ſi ubtiliuseſt reli⸗

quis aduſtis.⁊ abſtergit dentes.⁊ delet pannũ

ac lentigines:

¶ AUlcera quoq; deſiccat.⁊ confert ſcabiei.
Item pꝛohibet lachꝛimas:et reſoluit cum ſale

vngulam. Fit quoq; ex eo collirium ⁊ fricatur

cum eo ſcabies palpebꝛarum.

¶Pꝛohibet eriam quartanam. Lancer fluui

4 14¹

alis confert extenuatisvalde.Zeſta cancrima
rini ſubtilioꝛ eſt q; clibani. .
¶ Exſiccatiua et abſtergit pannum ac lenti⸗
gines acſcabiem: Cancer fluuialis eſt difftici⸗
lis digeſtionis:ac plurimi nutrimenti:et ipſuʒ
auidem rectiſiat.
¶ Decoctioq; eum melle extrahit ſpinas: et a
cutas res infixas carni. H
¶Iſaac li.ij. Cancros ⁊ omnes piſces con⸗
chas habẽtes teſtatur Halienus eſſe ſolubiles
pꝛopter ſalſitatem eoꝝ ⁊ acumen pꝛoinde ſto⸗
macho nociua ſunt:maxime neruoſitati ſue.

Capitulum. xvij

/‚Aab ⁊ Canis marinus: Iſidoꝛus.Ca
Pab eſt animal marinum habens pedes
paruos:reſpectu ſuicoꝛpoꝛis:quodvti
q; magnum eſt. Sunt autem pedibus vacce
ſimiles. hoꝛum vnus longus elt carnila gino⸗

ſus oſſe carens: quo vtitur loco manibus in

omnibus. Per ipſum enim eradicat qð vult:⁊
per obania per eum accipitir. eaq; oꝛi ſuo red
dit. Et cum natat in aqua ſpirat in ea.ſed ſpi⸗
rando anhelitu ſuo aquam in coꝛpusſuum at
trabit:qua cum repletus fuerit:ad aerem recur
rens eam reijcit.⁊ ſic reſpirrt.
¶ Idem. Lanis eſt marina belua:terribilis et
hoſtilis omni animanti:quod eiusverberibus

cedit. Robuſtiſſimos habet bꝛanchos clauo⸗

rum modo ſoꝛmatos.Hi venantur per mare
greges piſcium inſtar canum in terra feras ve
nantium:excepto ꝙ latrare nequeunt.ſed pꝛo
latratu affl atum hoꝛribilem habẽt. Inſequẽ⸗

9

tes ergo piſcium greges ad loca anarnt coar

E

. -5 2*
—
. .

Trattatus

rant:et ſic in co artatos cmdelimorte graſſan⸗
tur. Piſcatoꝛesvero loca notantes in quibus
abſconditi piſcesa fuga latebant.rhetibus ca⸗
piũt arcumcluſos. Hee vero belue difficulter

multis tridentibus confici poſſunt. Item ca⸗

nis marinus a ſumilitudine moꝛum canis ter⸗

reſtris dicitur:co ſcilicet ꝙ moꝛdeat.

Dperationes
¶Aui. Fel canis manni vel canis aque dixe
runt eſſe venenũ.de q̊ ſi quis comederit quãti⸗
tatem lentis vnius interficit poſt hebdomadã
¶ Sed cura eiuseſt vt bibatur butirũ coctũ
vaccinum cum gentiana romanaet cynamo⸗

mo.:etiterum coagulum lepoꝛtis.

—

E

. N

. r
.

Aucius Capitatus ⁊ Carper a.Ex q

tos:nec eos deuoꝛat ſed ſpoliat. Actoꝛ ſcom

linium per g ⁊ lin pꝛima ſyllaba ſcribinirvt
Laucius glaucius.¶ In libꝛo vtſupꝛa.Capita

us eſt piſcis admodum paruus habens coꝛ⸗

pPpus pꝛope ad reliqui coꝛpoꝛis magnitudinem

os q̊ rotundum ⁊ amplum. Hic in fluuijs ha

vbitans:libenter ſub lapidibus ⁊ inter ſata deli
ceſcit.¶ In eodeʒli.Carpera piſcis quaſi ſqua

mis aureis in lacis vel fluuijsſic dicia:quaſi

