¶Medulla groſſa eſt et viſcoſa et inflatiua.
flegma viſcoſuʒ generãs. Panis parui et ſub⸗
tilis interioꝛa ignis ꝑfoꝛat:et humiditatẽ me⸗

dulle exſiccat.vnde parũ nutrit ⁊ tardiꝰ digerit
et vẽtrẽ conſtipat.maume ſi eſtusſit in pꝛimo
vel ſecũdo die poſt decoctionẽ.
¶Unde hypocrates. Panis magnus ⁊ groſ⸗
ſus eſt medulle nutrimẽti pluris ventrẽ ſoluit.

paruus aut et tenuis medulle eſt pauce. nutri⸗
menti pauci.E geſtio eius tarda eſt ventrẽ con
ſtipat. Qui autem menſure medie eſt i ſoꝛma.⁊

medie eit poteſtatis.
¶ Artificium panis quattuoꝛ diuiditur mo⸗
dis.Eſt em panis quatũ expedit fermẽti:tatuʒ

habẽs et ſalis ⁊ bene coteccus.et ſicui opoꝛtet

R

D

.
D

coctus.Eſt parũ fermẽtatus ⁊ coctus:ct in ce⸗

terisa neceſſaria temperantia imminutꝰ.c hñs
fermẽtũ ex ſale vltra qᷓ;ſatis ẽ.¶ Eſt aʒimꝰ ⁊ ſa

le carens. Pꝛimus quidẽ moderatioꝛ ẽ in oĩbo
bis ſupꝛadictis.in ſtomacho ꝑfecte digeritur:⁊
ſanguinẽ in coꝛpoꝛe clariſſimu generat.vñ na⸗
ture cõfoꝛtat actionẽ ꝓpterea cõmodus eſt qui
quieti ſunt ⁊ delitiarũ delectatiõeviuũt Et eis
quoꝝ digeſtio defectũ patit᷑ vt ſenioꝛ et egritu⸗
dines exeuntiũ. Ars em̃ exhibita exteriꝰ ſufficit
nature laboꝛanti interius “́”MUD
¶ Exercitãtiba aũt laboꝛãtibs nõ adeo cõueni
ens eſt pꝛopter ſuã ſubtilitatẽ et facilitatẽ diſſo
lutionis ex mẽbꝛis eoꝝ.Panis fermentariꝰ mo
dicũ habẽs ſalis nec bñ coctꝰ viſcoſitatẽ gene⸗
rat ⁊ groſſitatẽ.vñ durioꝛ ẽpeioꝛe tardioꝛ.pꝛo
pter h̊ aptꝰ ẽ exercitãtibo ⁊ laboꝛãtibi.Hã abũ

dantia caloꝛis eoꝛũ eſt cauſa foꝛtitudinis ⁊ di⸗

geſtionis. Sed qui fermenti ſaliſq; ſuꝑfluum

habuerit minimũ nutrit ⁊ confoꝛtat:vircus em̃

ſalis humiditatẽ eius deſiccat.ſermentũ cõiun
ctionem rariſicat.
¶ Azimus ſilr minimũ nutrit ⁊ duriſſime dige
rit᷑ tardiſſimeq; egerit᷑ ꝓpꝛietatẽ hʒ opilationẽ
et ventoſitatem generãdi. Idcirco incõuenies

eſt om̃ibo naturꝭ:niſi raro eis qͥ maximis labo

ribas exercentur vt meſſoꝛes.

WWWWN

umpoſita hec omnia facere

De Verbis

Apa Jli.li. ety. Rapa vctã

Capitilum. erclxxxitj.

Adendo Eſt aut radice ampli
oꝛ napo. ſapoꝛe Dulcioꝛ? ſo
lio tenui·Palla.li. iij. Demẽ
bꝛaſice vetuſtũ mutat᷑in ra
pi J dẽ in li. vij. In menſe
inlio ſerẽda ẽ rapa ſolo putri⁊ ſolam in ſicco
nec ſpiſſo:locis humidis ⁊ capis letat᷑. Napus
aũut in ſicco ac ppꝛie tenui deuexo et ſabuloſis

„

melioꝛ naſcit:locippꝛietas vtrũq; ſemen in alte
rum mutat. Plam rapa in alio ſolo ꝑ bienniuʒ
ſata mutatur in napos.alia vero napustran⸗
ſit in rapam. Subactũ ſolũ ſtercoꝛatum verſa
tumq; coquũt quod ipſis et ſegenbus pꝛode⸗
rit:quiibi anno eodem ſeruntur: Jugo raparũ
quattuoꝛ ſextarij napi autem quinq; ſi ufficiũt
Si ſpiſſeſunt interuelles aliquas vt ceterero
boꝛentur:vt vero in ſemina maioꝛa redigãtur
erucam rapam folijs om̃ibus purgae:et ad di
midij digiti caſſitudinem in caule ſuccides.
Tunc in ſulcis diligenter ſubactis octonis di

gitis ſeperatam obꝛues.inijcies terram ⁊ calca
bis ita magna naſcetur.

Bperationes.

¶ Rapa eſt napus validiſſimus:cõtubat coꝛ
pus ⁊ deducit. Sed ſemẽ eius cõtra venena in
potum datur. Rapa ſi rrequẽter comedat᷑ infla
tionem ſtomachifacit. Semẽ eiꝰ ex vino tritũ
valet contra moꝛſus ſerpentum.
Dyaſcoꝛides. Radix rapebona eſt.⁊ ſi ven

trem inflat:coꝛpoꝛi tamen ſuccum addit: vẽtrẽ

q; ſtimulat.Eius elixaturam fomento poda⸗
gris ac permonibo pꝛeſidium el vac trita et
¶ Eima eius elixa et cõmeſta eſt diuretica.ſe⸗
mẽ eius ex vino bibitũ vulneribo venenatis p⸗
ficit. Itaq; ſemen in rapis calidũ ac feruens vi
detur. ꝛ iplepaulo ſolunoꝛes creduntur. Sed
uo minus caloꝛis poſſident molliendi pote⸗
tatem eo foꝛtioꝛem continent.
¶ Idem radix inflat:⁊ ſemen inhomine gene⸗
rat vet augmentat.A greſtis rapa locis ſiccis
naſcitur:fruticem collectum fadiens cubitilon
gitudinem habens multaſq; virgellas. Jolia
lenioꝛa ⁊ in modum digiti groſſa. Semen eiꝰ
n folliculis eſt conduſum nigrum et fragile.
quod fractum habet intus coloꝛẽ album.itaq;
faciei miſcetur alba mentis vel etiam totiꝰ coꝛ⸗

bo Iſaac.Calida eſt in ſecundo gradu.hu⸗

mida in pꝛimo. dure digeritur. Mollem ⁊ in⸗

eſt a rapiẽdo:id ẽ cõpꝛehben

Tractatus.

flatinam camẽ facit, ſpter ſui ventoſitatem p⸗

inde couum ſuſcitat.ſegma augmẽtat. Utiliſ
aut eſt ſibis cocta vtraq; aqua reiecta coquat
cum pinguiſſima carne. Idem cuius iure ſi pe

des podagricoꝛum lon fuerit doloꝛi mitigatõ
nem pꝛeſtat. ¶ Galie. li. ij. de clbis. c. de rapa:

Multifoꝛmiter autẽ et hanc homines pꝛepa⸗

rant vſq; ad hoc ꝙ cõponunt eam cum garo ⁊

aceto vt habeant ꝓ vſu pertotum annuʒ.Chi
mum autem reddit in coꝛpoꝛe groſſioꝛem com
menſurato.pꝛopter quod ſi abundauerit quis
in vſu ipſius.et maxime ſi quis deficienter in
ventre dirigens ipſam congregabit vocatum

crudum chimum.

¶ Ad ſeceſſum autem ventris neq; contraria
ri vtiq; neq; conferre dicatquis ipſam:et ma⸗
xime quando decoquitur bene.indiget enim

ipſa ⁊ amplioꝛi decoctione. ſit autem optima

bis elixataſicut dictum eſt pꝛius de caulis pꝛe
paratione:ſi autem crudioꝛ ſumatur indigeſti
bilis eſt.⁊ inflatiua et mala ſtomacho.qũq; au
tem et moꝛdicationes operatur ſᷣm ventrem.ꝑ
aquã autẽ elixatam admirabar vtiq; ſi minus
aliqua homogenearũ plantarũ nutrtitt

¶ Etideʒ li.xi.de ſim. medicinis ca. gen gilidis
ſiue rapa ipſa et ſemen ad libidineʒ incitat in⸗/
ſlatiui ſpiritus generatiua exiſtens

dis

Capitulum.ccclxxxiii)

Rahane mstorereetard

menſe martio raphanos aliqͥ ſerũt quibo vtun
tur eſtate. Idẽ in liix. Raphanũ vti pᷣdictum
eſt ſicut ⁊ bꝛaſicã cõſtat eſſe vitibo inimicã. Hã

⁊ ſi circa ſe ſerantur natura diſcoꝛdãte refugi⸗

unt. Auicẽ. Raphanus habet lignũ calidũ et

humidum in pꝛimo. S emen ca.in.iij.ſoꝛtius

ẽſemẽ deinde coꝛtex.poſtea folia deinde caro.

HPHperationes
Radix eiꝰ a ieiuno comeſta vel potata put
antidotũ ma gnũ adiutoriũ ẽ ſanitatis ⁊ tuta⸗
mentũ coꝛꝑis:ſ̊ ad inflationẽ facit ⁊ ructus ſe
tidos.¶ Nuctꝰ eiꝰ vꝛinã mouet. Uentrẽ deco
cta malaxat:⁊ in cibo ptiſicis pꝛodeſt. Loꝛacꝭ
flegmata purgat. Cũ oximelle accepta vomitũ
mouet. Cũ melle mixta putredineʒ curat: Li⸗
uoꝛes tollit. Cim fungivenenoſi cõpeſcit

in modũ cathaplaſme impoſitũ ſubuenit.
Ragdix in aceto ac melle cocta ſi gargariʒet
ſy naticos curat. olia eiꝰcõtuſa ⁊ ĩpoſita do

lentib articulis ꝓſunt.¶ Raphano calidae

ſe virtutẽ oĩm medicoꝝ opimonẽ ptʒ:ſʒ nobiſ ex
vſu intelligere licet nã cũ ceteris cibis comeſta
ideo in ſtomacho ructꝰ efficit ſolus.qꝛ in eo co
quitur pꝛima.¶ Capillos ab iniuria alopicie
reſtituit cũ melle.¶ Succus etiã grauedineʒ
auriũ inſtillatꝰ emẽdat.i¶ Egyptij reges i qb
erat ſtudiũ ſcrutati coꝛꝑa moꝛtuoꝝ ⁊ cãs valitu

dinũ occulta fide recognoſcere. et in ipſo coꝛ⸗

de vitiũ naſci pdiderũt.¶ Semẽ raphani cuz
melle tnito ⁊ ſumpto ſuſpiria mitigãtur.Tuſſis
arcet᷑. Sola cũ ſale ſumpta vẽtris aĩalia extin

guit.vẽtrẽ ſtimulat.vꝛinã cõcitat. Puerperis

copiã lactis acqͥrit. ¶ Nulla resfoꝛtius vꝛine
difficultatẽ ſoluit.vel feminaꝝ imperatmẽſtru
is. raphanus comeſta ẽ euſtomacha. poſt ci⸗
bos ſumpta digerit eructuationẽ facit.Cocta

et eſa tuſſientiba ⁊ pituitatib ſtõachi moedetur.
¶ Coꝛiũ eiꝰ cathaplaſmis adhibitũ cuʒ melle

paſcẽtia vulnera curat.i¶ Liuoꝛẽ ĩpoſita tol⸗
lit. Hoꝛſibo venenat occurrit ¶ẽtigines pur
gat. Bibita mẽſtruis imꝑat:S emẽ eiꝰbibitũ
ẽ diureticũ.ſplenẽ tremiſcerefac.i¶ Elixũ cũ oxi
melle gargariſmo ſynãticꝭq; opitulat᷑. Ceraſa
q́;; pucto accepta ſtatim medet᷑. Det cõcauo ĩ⸗
miſſa.vel gingiuis fricata.doloꝛẽ eius mineſe

dat. ¶ Eſt aliud genus raphani qð multi ar⸗

¶Nradicẽ vocamꝰ:eo ꝙ totꝰdeoꝛſum ni⸗
titi cũ reliq olera magis in ſumma ꝓ⸗
ſiliant:huiꝰſemine macerato Palla.li.iij. In

¶ ECotra viperaumoꝛſus pſict. Semecuͦace C.
to datũ ſplẽminuit. hydropicis ac ſplenecicis

UV

86½

O

DeHerbis

moꝛatiã dicũt hnᷣs folia lapſane ſilſia. cuiora⸗
dix oblonga eit ac tenera. de q̃.ſ.ſupꝛa dictũ ẽ.
¶ Pla. Raphanoca. &2 ſi ic. in.ij. gra. Nirtutẽ
babet incidẽdi:oiſſoluẽdi.ex eo fit cõpedẽs oxi
mellis cõtra quartanãꝗ.cõtra qtidianã:cõtra
Duricieʒ ſpleniVs.
Herba ipᷣa cocta in vino et oleo ſ pleni catha
plaſmetur.pectini cathaplaſmata ſtranguiriaʒ
et diſſinteriam ſoluit.

Hypoc a. Capillos muliex deſluos rapha⸗

ni iubet fricari:et cõtra toꝛmẽta vulueſi vꝑ vm/
bilicũ imponi Reducũt ⁊ cicatricẽ a coloꝛem
DSemẽ impoſitũ ex aq ſiſtit.ea q̃ fagedenas vo
cant vlcera. ¶ Democritꝰ. Centreʒ cibo pu⸗
tat ſtimulari.⁊ ob id foꝛtaſſe voci nocere tradi
derunt aliqͥ.ſolia q̃ dũtaxat in oblõgis naſcũt᷑
aciẽ oculoꝝ exutare dicunt᷑vbi vero acrioꝛ me
dDicina admota ſit yſopũ dare ptinꝰ imperant.
NHec antipatia eſt. Auriũ vero quitati rapha⸗
ni ſuccũ inſt illant.¶ Papi humectat ⁊ diſper
git flegma auccoꝛitate ſua. Yolia tũ eius minꝰ
auſtera ſunt.radix trita in vino nauſe eã puocat
¶ Pli.᷑li.xx.Raphani ſtomachũ purgãt.pitui
tam extenuãt.vꝛinã cõcitant.Eſt eſtiuoſus in
italia:⁊ aromanã vocãt ſatiuã. S atiui deco⸗
cti mane ad tres ciataspoti calculoscõminu⸗
um ⁊ eijciunt.Ad tuſſimq; ieiunisraphan⸗ ꝓp⸗
deſt ĩ mane cum melle S emẽ eiꝰ toſtü deinde

cõtritũ cuʒ melle ſuſpirioſis valet. Idemq; co⸗

tra venenapꝛodeſt.

Capitulum. ccclxxxv.

Adix. Plateanio.Radixẽherba cuius

ſimili noĩe appllat.? cali. : ſic. in. ij. ẽ/

du.Cirtutẽ raphano ſimilẽ babʒ. Et cõ
tra eaſde cauſas valʒ eodem modo:ſed nõ cffi
cax eſt. Itaq; c in receptione inuenit. poteſt
poniradix raphani ſi radix nõ habeat᷑. Palla⸗
dius li. xx. In augulto mẽſe vltimo ſiccioꝛib
locis radices cõuenit ſeri.q hyeme miniſtrent
vſum. Amant terraʒ qualem rapa pinguemac
ſolutam ⁊ diuſubactã.tophum vero refoꝛmi⸗
gant ⁊ glaream: Gaudent celi ſtatunebuloſo.
ſerendi ſuntautẽ grandibus ſpacijs ⁊ alteſoſ⸗
ſis.melioꝛeſq; pueniũt ſiſerãtur in arenis poſt
nouam pluuiam niſi foꝛte poſſint rigari.quod
ſatum eit ſtatim leui ſarculo debet operiri:ſed
tamẽ nõ ingerẽdum eſt:ſed potius palee. que
inde fungoſe ſunt. ſuauioꝛes aũtſunt:ſieasa qᷓ
ſalſa frequenter aſpergas. Radices femini ge
neris putantur que minus acres ſunt.ha bent⸗
qᷓ folia latioꝛa lenia ⁊ cum iocũditate virentia
ex his ergo ſemina ſunt colligenda Maioꝛcs

fieri credunt᷑ ſi ſublatis oĩbus folijs ſolo tenui

caule demiſſo:ſepe terris operiantur. Siexni
mis acra dulcem fieri velis ſemen dieac nocte
melle aut paſſo macerabis.

ODdprerationes.

ꝗ.Jſaac.Radix eſt ca.in.ij. gra.ſic. in.ij min⸗

; rapa nutrit ꝓpter acumẽ ſuum:qð ſoꝛtius eſt
acumine rape. Nutrimẽtum eius eſt durum⁊
groſſum digeſtioni ſtomachi nociuũ ⁊ inconꝭ⸗
ueniẽs dẽtibus ac oculis ⁊ gulcom̃ibuſq; do
loꝛibus vulue.i¶ Scom vero medicinam cõ⸗
uenit.ſcᷣm cibum manducata toꝛtionẽ ⁊ infla

tionem facit.⁊ illaudabilis ſiomacho fit. Oð

teſtatur ructatus eius qui maxime ſit ante cn
bum. eleuat enim ⁊ veſcendere phibet cibũ ad
locum coctiõis.ceoq; fit cauſa indurate di
geſtionis.naturalẽq; virtutẽ inbibet.cibum ex
pellens in ſuperioꝛi gte:ex qua re fit romit?ma
rime his qui ventolitateminſiomacho habẽt
ex conſuetudine.
¶ OQue tamen poſt cibuʒz accepta minoꝛẽ agit
ventoſitatẽ aſcendenteʒſuꝑius.quia cum gra
uitate ſua deſcẽdit inferius: deponitq; cibum

in coctionis locum. Et vt oꝑtet digerit᷑ vnde

cauſa contoꝛtande ſecunde digeſtionis cfficit
hec eſt gratia ſue coctionis:que non babenti⸗
bus ventoſitatẽ accepta poſt cibum impedit

¶Pꝛoinde ſi quis eam vult accipere pꝛo vo⸗

mitu ante cibuz ſumatur.ſed pꝛopter ſupplemẽ

nmſecunde acterie digeſtiõis: poſt cibuzma⸗

413. *

B

E

Trattatus.

¶Jtẽradir cõburi ⁊ pulueriʒatur ſuꝑ vlcera

bumidamũditicat ⁊ deliccat illa.Et putãt aliqᷣ

qꝙ expꝛimat᷑ ſuccus eius ⁊ detur in potu cũ vi⸗

no. et cõueniat medicinis moꝛtiferis.⁊ ſemẽ ei⸗

etiã facit hoc. Nos aũt exꝑtiſumus multociẽs
de bac planta:ꝙ qũ coquit᷑ multũ eũ kiſt oꝛdet
donec diſſoluat᷑ in decoctione ⁊ detur in potu
hʒ magnã efficaciã in egritudinibo pectoꝛisan
tiquis que fiunt ab humoꝛib groſſis
¶ Etid ẽ auct.Ruffi.Raffanus cõfert flegma
ti:⁊ puocat vomitũ:et eſt malus capiti ⁊ oculiſ

dentibo et palato:⁊ coꝛrũpit cibum.Et eſt cõ⸗

neniens om̃ibus egritudinibus mulierũ.gene
rat vetoſitates in ſuperioꝛibo partibus ventris

Etillud auct. Humay ꝓpter ſuã maliciam ẽ ve

locis putrefactiõis ſue ſubſta ntie..
¶ Et idem auct. Raſis. Dixit mihi quidã ami

cus meus exꝑtuseſt h. ⁊ inuenit verum Di⸗

ſtülauit enim aquaʒ radicis rapbani ſuꝑſcoꝛ⸗

pionem.et inuenit ipᷣm ſtatim immobilem. ve⸗
inde cõtinuo inflatus eit et crepuit ꝑ mediũ Et
radix cõuenit fe.quartanis.et rigoꝛibo febꝛium
periodicarũ ⁊ doloꝛibus ventris.

agrelſtis iuncos duos ſiuetres ſpargit
ubetes ĩ terra.tolia rute ſilia. radices

Capitulum. ctllxxxuj.
Drauat- agreſtis. Dyaſ. Raphanꝰ

cepeſed amplioꝛa:quẽ quidẽ raphanũ ſilueſirẽ

vocãt. Intus hʒ medullã candida.extra coꝛti⸗
ces nigros.naſcit᷑ in mõtibo⁊ locis aſperis.ali

quando ⁊ vmbꝛoſis .

Operationes

.
R

¶ Sera. Raphand agreſtꝭ ẽ bñs ſo.ſilialap⸗
fane.⁊ hʒ radicẽ mollẽ:ſubtilẽ.lõgã ⁊ tenerã.⁊

ſapoꝛ eiꝰ ẽ acutꝰ:cſolia ⁊ rami coquũtur ⁊ co

medũtur:⁊ ↄuenit ſto.i¶ Uirtꝰ ctiã eiẽ viſcida
et diuretica et calida et iõ in cibo ſumpta copi
oſã effũdit vꝛinã. J ncitat etiã mẽſtrua femia
rũ ſto.vtilis ⁊ex aceto data.Pituitas glutino⸗
ſas cũ melle ſumpta diſſoluit.lũbꝛicos latos ex
cludit.¶ Radix aduſta et in puluerẽ verſa ad
ſiccandũ et purgãdũ vulnerib imponit. Qui⸗
dã ſuceũ eiꝰ cũ vino dãt cõtra venena.eadem
vis in ſemine ẽ ſi cũ melle ſumat᷑nobis exꝑtum
armoꝛaciã in ptiſana ſoꝛbitionẽ diſcocta to
racis vitia ſanare.¶ Sʒ raphanꝰ agreſtꝭ quẽ
romani vocãt armoꝛachiõ hʒ folia ſilia folijs
domeſtici.et hʒradicẽ lõgã mollẽ.et ſapoꝛ ci⸗
ad acuitatẽ declinãs:cꝰ folia ⁊ radix ſi coquãt
et comedãtur cõueniũt ſtomacho.Eteiꝰ vᷣtus

eeſt calida inflatiua.¶ Et ꝓuocat vꝛinã et men

ſtrua.et qñ ſumit᷑ cum melle incidit humoꝛes
groſſos et viſcoſos in pectoꝛe

— .*

Ca

rulum. Irllexxvi,.

8

Pe Nerbis.

Adicula..Pli.li.xix. Radicula ẽ herba

Alauãdis lanis apta. ad ̊ ſuccũ hʒ mirũ
q;tũ cãdoꝛe ↄferẽs eque ⁊ mollicia.na⸗

ſcit᷑ vbiq; ſatiua.ſed ſpõte pᷣcipue in aſia ſyriaq;
ſaxoſis ⁊ aſperis locs.Lrans eufraten tñᷣ lau
datiſſima.caule tenuiferulaceo ipſiſq; cibis in
digenaꝝ expetito.⁊ vnguẽti qͥcqͥd ſit cũ q̃̊ deco
quat᷑ ohue folio.hãc ſtruthion vel vyſatin greci
vocant. Eſtate floꝛet.aſpectu grata.verũ ſine
odoꝛe ſpinoſa.⁊ caule lanuginoſo.ſemẽ ei nul⸗/
lũ radix magna q̃ ↄcidit᷑ ad quẽ dictũ ẽvſum.

Hperationes

¶ li. li. xxiiij. Cingẽtiba ⁊ radicularamos pᷣ⸗
parat.quã ſtruthiona grecis vocari dixcimus

Meget᷑ moꝛbo regio ipᷣa ðᷣcocta.⁊ vis potũ

Itẽq; vitijs pectorꝭ obuiat.aluũ ſiſtit.vuluaſq;

purgat.q;obꝛẽ aureũ poculũ vocãt eã medici.

⁊ melle etiã ꝓdeſt ad tuſſim. ¶ Oꝛtopnee ꝓpdeſt
meſura coclearꝭ.cũ polẽta vᷣoꝛ aceto lepꝛas tol
lit.eadẽq; cũ panace ⁊ caparis radice calculos
frangit ac pellit.pãnos oiſcutit cũ oꝛdeacea fa
nna ⁊ vino decocta.i Milcet᷑ ⁊ malaginaub⸗

⁊ collirijs claritatis cauſa ad ſternutameta vti
lis inter pauca.¶ Lieni q̊ʒ ac iocineri codẽ mõ
ꝓficit.põ.denarijpõdere exaq̃ mulſa ſanat ſu⸗
ſpirioſos. ſic ⁊ pleureticos ocſq; lateris dolo⸗

res. ¶ Pande. Radicula.i.condiſi.⁊ ponit᷑ in

antidotario virili in potione ad ſcrofulass.

Capitulum. ccclxxxvin
Annus latine ⁊ grece.arabice hauſis.
vel huſch ſiue bauſig. Sera.lib.ag.ca.
Thauſis ſiue hauſig.i.rannus.eſt plãta q̃
naſcit᷑ in vallibj.⁊ ſunt eius tres ſpecies. Una
habet ſtipitẽ rectũ ſpinoſuʒ ſicut arboꝛ q̃ ðꝛ ale
biſialich.in ramis ⁊ ſpinis eius.⁊ folia erſunt
oblonga hñtia humiditatẽ viſcoſam q̃ adheret

manui. Scða eltfoꝛtis alba pluſq; ipſa. Ler⸗

tia habet minoꝛa folia q;ipſa ⁊ latioꝛa.⁊ decli
nat parũ ruboꝛi.et rami eius ſunt longi:lõgitu
do eius eſt bꝛachij vnius. eteſt ſpiſſioꝛalije.⁊ ẽ
debilioꝛ. ſpina vero eius eſt acutioꝛ.Et fructus
eius eſt latus ſubtilis.et eſt velut in vaginis ſi⸗
cut herba que ðᷣꝛ ſachidalion.i¶Et idẽ aucto.
BGBalie.Quod admineſirat᷑ ex rannoſunt folia
eius dũ ſunt recentia. Et virtus eius eſt que in

frigidat ⁊ deſiccat in ſecundo gradu.

PHbprrationes

¶ Oyalſ.ca. de ranno. Rannusfrutex eſt qui

circa oꝛtosnaſcit᷑. Huius virge ſunt longe et
ſpinoſre.folia habet pinguiſſima longa ⁊ leuia.
Eſt etiã alia rannus coloꝛẽ hñs ſub albidũ.Et
tertia habẽs coloꝛẽ ſubruſuʒ ⁊ virgulas lõgas
cubitis quinq;.⁊ plus.hecſpinoſe ſunt.et mini

mã habent virtutẽ.E iue ſemen latũ eſt ⁊ tenue 3₰

et in folle recluſum ſicut affodilli.¶ Idẽ.Om⸗
niũ ſpecierũ rannifolia cai haplaſmatibo adhi
bita ignẽ ſacrum coꝛpoꝛis pꝛohibẽt.i¶ Sera.
Virtus ranni eſt que curat ſoꝛmicã ⁊ heriſipi⸗

lam que eſt tꝑe caliditatis. Unde qñ ſit impla⸗

ſtrum cũſoli s eius curat heriſipilã ⁊ ſoꝛmicam

Et dicũt aliqui ꝙ qñ ramieius ſuſpendunt᷑ in

oſtijs ⁊ feneſtris ceſſat operatio arboꝛis eoꝛũ.
I¶ Plinius lib.xxiiij. Inter genera bꝛutoꝛũran⸗
ʒus appellatur a grecis candidioꝛ frutex. Js
floꝛet ramos ſpargens:rectis aculeis nõ vt ce⸗
teri aduncis. Alterũ genus eſt ſilueſtre nignꝰ
rubentes ferensfolliculos. Huius radice de⸗
cocta inaqua fit medicamentũ: quod liciũ vo⸗
catur. ¶ Semen ſecundinas trahit: alter ille
candidioꝛ ſiringit:ſed magis refrigerat.colle⸗
ctiombus ⁊ vulneribus acomodatioꝛ.

¶ Conſtantinus in libꝛo graduum. Rannus

frigida eſt in pꝛimo gladu:ſicca in ſecundo.va⸗ E

let puſtulis oꝛis. Uentris doloꝛem ⁊ ſtomachi

dDeflectionem curat. cathaplaſm atus heriſipilã

deſtruit.¶ Succus cius oculoꝝ collirio mixtꝰ
ſiue ſolus conuenit doloꝛi oculoꝛũ: maximeq;
pannoꝛum albed imi. GBibitus autẽ lapidem re
num frangit.

Capitulum. aeclexxix.

6
.

„* .
Ae 1 rrirr⸗ rrr err r.—ʒ 1

.

.

„*

mologiarum. Reubarbarum dicit ꝙ
in ſolo barbarico trans danubiuz in⸗

uenitur. Reuponticũ quod circa ponticuʒ in⸗

uenitur. Et idem dicitur reu quod eſt radix:q̃
ſi radix barbarica vel pontica. ¶ Platearius.

Reubarbarum qð in India vel vltra mari⸗

nas partes reperitur.radix eſt cuiuſdã q boꝛiſ

quaſi quedaʒ tuberoſitas.Eligitur illud quod

graue eſt inſuo genereet non perfoꝛatum:QDð

etiam cum frangitur:interius habet quaſdam

venulas diltinctas.hinc ruſas binc ſubalbidas
inc croceas:et commaſticatum tingit quaſi

wwocus. Uiriutem habet purgandi colerã pꝛin

cipaliter et diureticam. competenter ponitut
in ſyrupis contra ſebꝛes acutas. ¶ Auicenna
Reubarbarum adulteratum ſpiſſius eit ac ve⸗
hementius ſtipticum. Purum autem eſt vche⸗
mentius rarum ⁊ minus ſiipnicum. et eſt cro⸗
cCLee tincture. In ipſa eſt terreitas qmara pꝛo⸗
pter actionem igneitatis in ipſa.

Pperationes

¶ ¶ Ratearius: Contra calcfactionem epatis ⁊

opi ationẽ ex calida cauſa datur cũ aqua cali⸗
lida. Auicẽna. Reubarbarũ confert panno

ac veſtigijs ſuꝑ cutes remanentibo:quãdo cuʒ

aceo limtur. Ex eo ſit emplaſtrum ad apoſte⸗

Trattatus

„
4

Besbganmnhaba in libꝛo ethy⸗

9„

mata calida. Confert etiam empetigini. cſ ace

to.Eius epithima caſui ⁊ percuſſioni ↄfert val

de.pꝛodeſt etiã contuſioni lacertoꝛum ⁊ ruptu

re. ¶ Confert aſmati ⁊ ſputo ſanguinis:epatis
ſtomachiq; doloꝛibus intrinſecis. Singultui

guinis:ac febꝛibus anniquis. Spleneʒ attenu⸗

1 doloꝛi pungitiuo ventris ac diſſinterie ac do
loꝛi renum ac veſice:atq; matricis ⁊ fluxui ſan

at.:⁊ molſui vermium venenoſoꝛum remediuʒ

eſt.

eſt. ¶ Conſtantinus. Reubarbarum. aliud ẽ
indicum aliud ponticũ. Indicum eſt laudabi⸗
ALius.calidum ⁊ ſiccũ inſecundo gradu.Quod

dam ſtipticitatis ⁊ acuminis habet. Sioma⸗
cho defecto valet:ventoſitatem ⁊ epatis dolo

rem ⁊ ſplenis duriciem.⁊ ypocundriam ⁊ extẽ⸗

ſionem curat. Renum ac velice doloꝛẽ ac ma⸗
tricis extirpat.i¶ Suanguinẽ de pectoꝛe manã
tem cõſtringit:anbelitus ſingultũ.vulnera in⸗

teſtinoꝛũ:diuturnã ſolutionem:ac pꝛolixam fe⸗

bꝛem amputat:faciem ⁊ cuteʒ a lentiginibus ?
empetigine mundilſicat.Contra reptiliũ moꝛ⸗
ſus ſacit pulueriſatus:cum aceto temperatus.

¶ Pandecta.Reubarbarum dicit᷑ a reu qdᷣ eſt
radix ⁊ barbaꝝ:quia eſt radix que in barbaria
regione oꝛitur:et in india tranſmarinis parti⸗
bus.Et eſt aliud qð dicitur reupõticũ.de quo
in ſequẽti capitulo.quoniã ðꝛ ſic de eo q in põ
to inlula reperũ:vel qꝛ ponticũ habet ſapoꝛẽ.

Reubarbarum vt quidam dicunt:radix eſt

cuiuſdam arboꝛis.⁊ reperitur quaſi quedã tu⸗
beroſitas in radice eius ⁊c̃.Et eſt calidũ ⁊ ſic⸗
cum in ſecundo gradu.i Johannes Meſue.
Reubarbarum quoddã oꝛitur in india.Et vo
catur raduedſeni.⁊ eſt melius.et quoddã oꝛit᷑ in
barbaria.et eſt laudabilius poſt illð.Et qðdã
oꝛitur in turchia:et eſt minus laudabile illis.et
laudatur magis ex eis quod eſt ſubnigrũ de⸗
clinans ad rubedinem. et quod graue eſt cum

raritate ſua.⁊ in quo in confraquris inuenitur

diſgregatio exmuſo ⁊ glauco.⁊ quod eſt crocee
tincture.Et quod eſt recens cognoſcitur quod
non eſt adulteratum: quoniam eſt rarum ⁊ mi⸗
noꝛis ſtipticitatis:et eit crocee tincture.
¶ Adulteratũ vero habet contrariũ hoꝝ:⁊ va
rietatem quam habere debet in contracturis
amiſit:immo ſubnigreſcit in eis.et eſt calide cõ⸗
plexionis:⁊ ſicce inſecundo gradn.
Conuenerunt autẽ in ꝑmixtione eius aquei⸗

tae:dans ci ſtipticitatem ſubſtantie.⁊ acreitas

Dans ei raritatem ſubſtãtie.⁊ eſt in eo igneitas

perfſiciens: que pꝛopter actionem eius ⁊ tcrrei⸗

tatem ipſius ipſum facit eſſe amarum. Cerum
terreitas eſt ſm pꝛofundu eiue.et igneitas eſt
in ſuperficie ipſius:que pꝛopter infuſionem fe⸗
parat inter ceius ſubltantiam.⁊ cõpleiio opera⸗

bonis.ſolutionis ⁊ apertionis opilationũ per
ipſum eſt ꝑ dominium caliditatis in ſuperficie
eius:⁊ conſecutio cõtractionis ꝑ ipſum ẽ a ſub
ſtantia ſua terrea ſtiptica. Non eſt in eo nocu
mentũ apparens.⁊ dat᷑inomnitꝑe ⁊ in om̃i eta
te: ita ꝙ etiã pueris ⁊ pꝛegnantibo datur.⁊ eſt

de elegantioꝛibus ⁊ melioꝛi bo medicinis aque
lactis.⁊ pꝛopꝛie quod ſumptum eſt ex capꝛis q̃

magniſicat operationẽ eius.ſimiliter magnifi⸗
catur infuſio eius in aqua endiuie ⁊ apij pꝛius
bulitum et colatum:vel in aqua plantaginis.

et nõ permittat᷑ quin cadat in ſocietate eius ſpi
ca.Eſt em̃ pꝛopꝛij iuuamenti cum ipſo. Neq;
pꝛetermittas additionẽ modici vini albi odo⸗
riteri dari in infuſiomibus eius.? pꝛopꝛie qñ in
emẽdatio ne opilationũ pꝛopinat᷑. Et eius qui
dem infuſio competit quando ſolum queritaur
abſterſio:ſolutio ⁊ opilationũ apertio:⁊ ipſius
contriti exhibitio:quando querit᷑:vt poſtulam
in viſcerius veſtigia cõtractionis remaneãt.
verũ exillo quod aſſum eſt vehemẽtius ex adu
ſto:⁊ qð ex eo purius eſtſuſtinet quod opoꝛtet

tritio vehemens reſoluit virtutem. Decoctio
etiam ſimiliter reſoluit qu aliſcunq; ſit.

¶ Johãnes Meſue. Educit ſolutione eius co

leram: flegma. Maioꝛ eius pꝛopꝛietas eſt mũ
dificare epar et ſtomachũ.et conferre doloꝛibo
pungitiuis eoꝛum ⁊ viſcerruKnm.
¶ Et darificat ſanguinem:⁊ aufert opilatiões
⁊ moꝛbos quoꝛum mater eſt opilatio:ſicut hy⸗
dropiſim:vctericiam:groſſiciem ſplenis ⁊ febꝛi
bus opilationum:et ſimilia.
¶Et ex parte ſubſtantie ſue ꝓpꝛietas eſt ↄſerre
ſputo ſanguinis ⁊ emanationi eius vndecunq;
ſit.⁊ caſui ⁊ ꝑcuſſioni.⁊ ſanare rupturas intrin⸗
ſecas ⁊ extrinſecas.⁊ ꝓpꝛie eiꝰ.ʒ.i.minime.gra.
.ij. et rubee tinctoꝝ gra.xv.cum vino ſtiptico.
Et contert inunctio olei eius contuſionibus
⁊ contritionibolacertoꝝ et doloꝛibus eoꝛum.⁊
ipſum quidẽ eſt medicina ſingultus:⁊ eſt medi
cina bona dilſſinterie.et pꝛopꝛie quod ex eo eſt
aſſum.⁊ bibitum cum ſucco plantaginis ⁊ pau
co vino ſtiptico. l
¶ Et confert febꝛibus periodicis⁊ febꝛibo opi
lationũ etfebꝛibus antiquis.Doſis potio eius
infuſionis ana.ʒ.ij..vſq; ad decem:⁊ contritis
¶ Et ipſum conſeruat᷑ per annos quattuoꝛ: et
conſeruat᷑ a coꝛruptione ⁊ putrefactione:ſi ſuꝑ
liniatur ei cera ⁊ terbentina liquefacte:aut cera
ſola.aut ſi ſepeliatur in pſilio aut milio:conſer
uatur em̃ tunc tempoꝛe extenio. WB

Capitulum. ccxt.

Euponticũ. Pande. Reupoõticũ..bar

Creubarbaro. Interid bz venulas diſtin
ctas vt reubatbaꝝ:ſʒ nõ tingit yt reubarbariꝗ.
Etðᷣꝛ reupoticũeo ꝙ in põto inſula reperiũ:vel

qꝛ ponticũ hʒ ſapoꝛc.ꝛ reu tantũ eſt dicere quã

tũ radix.¶ Dyal.ca. de reupõtico.Reupoticũ

naſcit in boſſoꝛo.et ſic ab grecia venit:cuius fo

lia ma gna ſunt ſimilia ſolijs ſimphiti.radix eſt

aliquatenus vaſta et nigra. Haſta ſimilia cen
tauree:ſed bꝛeuioꝛ eſt fragilis ⁊ leuis in põdere
ſine odoꝛe:et guſtu amara:leuiter ſtringens.et
ſi maſticet:ſit glutinoſa et crocei coloꝛis.

¶ Dyaſc. Cires efficaciter habet ſiringentes.

Et iõ fomẽto impoſita inflationes deſiccat:

et vulnera glutinat:ac ſanguinis abundantiã

repꝛimit. NHabet in ſe magnã ſubſtantiã tempe

randi:qꝛ tenet in ſe terreni frigoꝛis et caloꝛis

partẽ.et leptomeris eſt ad aſma:ergo reumati

ca et oꝛthogonia iuuat potata.liuoꝛes et em⸗

petigines ſanat cũ aceto illinita.et potata emo
ptoicis et diſſintericis pꝛodeſt:ſed bona eſt q̃

nõeſt ꝑtuſata. In guſtu muſcillaginoſa mo⸗
dicũ ſubmoꝛdẽs.bibita inflationem ſiomachi
tollit. Laxitudinẽ et doloꝛẽ ſto machi ſpleneti⸗

cis et epaticis pꝛodeſt.ꝗ Conquaſſationẽ coꝛ

poꝛis reficit. De alto cadentib ſubuenit. Neu
freticis et toꝛiionibaet thoꝛaci et pocderne ſa

8

Tractatus

AJutare eſt. Stericas ⁊ ſciaticas cauſas compe⸗

ſcit. S anguinẽ reijcientibus vtiliter adhibet᷑
Aſmati is pꝛodeſt.¶ Subglutientibus vti⸗
titer adhibet᷑. Ciliacis ⁊ diſſintericis frigoꝛib⸗
cipicis ſingulare pꝛeſidiũeſt. Moꝛſibus vene⸗
natis occurrit:ſimiliter vt agaricus daturin
omnibꝰ cauſis.Zernas limpidat ⁊ liuoꝛes cũ
aceto impoſita ſimiliter cũ aqua liuoꝛes om̃es
tollit. Uirtus eſt ei termantica ⁊ paulo ſtiptica
¶ Paulus capi.de reupontico. Ca.eſt ⁊ ſic. in
ſecundo gradu. Uirtutẽ habet mundilicandi:
conſoꝛt andi ex ponticitateſua:et diurenicã ex
qualitatibo. Aqua decoctionis eiusſoluit opi
lationem ſplenis ⁊ epatis ex frigida cauſa. Ce
rotũ ex puluere eius ⁊ oleo roſaꝝ:et cera valet
contra dcbilitatẽ ſtomachi.Puluis eiuslum⸗

bꝛicos eius occidit. ¶ Iſido lij. etbymo. Reu
ponticũ ſanguinis abundantiã repꝛimit. Ha⸗

bet in ſe maximã temperandi ſubſtantiã: quia

etiã lepto meris vnde potata ad ſpaſmata reu⸗
matica iuuat.Et lenioꝛes empetigines ſanat.
S plenem repꝛimit:etluxuriã tollit.Cũ aceto
bibita emoptoicis ⁊ diſſintericis eſt iuuatiua.
¶ Bibita q̊ ſtomachi infl ationẽ eiuſq; laſſitu
pꝛoficit.cõquaſſationes coꝛpoꝛis rehcit:ac de

alto cadentibus ſubuenit. lumbis etiã ⁊ toꝛtio⸗
nibus toꝛacis ⁊ ypocundrijs eſt ſalurans.

¶ Stericaset ſciaticas cauſas compeſcit.ſan

guinem reijcientibus adhibeturx vtiliter. aſma

ticis ſubglutientibus pꝛodeſt.

Eſina. Iſido.li xxvij. Reſina ? lachꝛy⸗
Nema ſudoꝛe lignoꝛum exalata vt balſa⸗
Sñmi ſeralupi ni ⁊ lentiſci ꝛ⁊ arboꝛum ⁊vir

gultoꝛũ que ſudare perhibent᷑ Reyn em̃ grece

emanare dicit᷑ vil ſudare ſicut ligna odoꝛiſera

oꝛiẽtis.ſicut gutta balſami aut ferulaꝝ quaruz

gutta dureſcit in gemmam. l. in electꝝ. Pꝛima

aũt reſina dicit᷑ therebentina:⁊ eſt pꝛeſtãtiſſima

pꝛe alis.⁊ defertur de arabia:iudea:ſyria: cx⸗
pꝛo ⁊ africa:⁊ ab inſulis maris. Secũda eſt lẽ
tiſcina que maſtix vocatur. he de Chio inſula
Depoꝛtantur.Tertia eſt pinealis:⁊ hec nũc eſt
liquida:nunc dura inuenit᷑.i¶ Itẽ Iſi. Reſina
igitur dici᷑ quodlibet gramẽ liquidum vel ari⸗

dum liquida reſina vt balſami ⁊ terebentina.

durat vt maſtix thus ⁊ myrrha ꝛhm õi.Omis

aunẽ reſina pꝛimo eſt mollis ⁊ liquida vel viſco
ſa.ſed in pꝛima ſui emanationeet gliqua rema
ri net liquida ⁊ aliqua caloꝛe vel frigoꝛe induraf᷑.
retinet in ſe terreni frigoꝛis ⁊ caloꝛis partẽ. Et

omnis aũt reſina eſt vtilis in medicina.et ideo

reſina poſira in nobilibus antidotis:: vnguen

tis.Operationes

es autem et virtutes reſine ſin⸗
guloꝛum. quere in locis ſiuis.

dinẽ pꝛobibet ac doloꝛẽ.ſpleneticis ⁊ epatieis

4

Capitulum. crcxcij.

. DRa bes. Pandecta. dcvij. Ribes quidã

dicunt ꝙ eſt acetoſa.et quidam dicũt
eſt coccue.ſcdtelſo.quomã coccus

et ſtipticitas

nõ eſt acetoſa qm̃ Meſue facit ſcinotim capi

tulum de rob de rnibes.⁊ capᷣ.de rob de aceto
ſa. Silr vbi ponit capᷣ.de rob de ribes ait ꝙ
valet ſicut rob ð acetoſa. Item nõ eſt coccus
qm coccus eſt ca.⁊ ſicce ↄplexionis:ſed ribea
ſunt frigi.ꝛ ſicce.¶ Albani. Ribes eſt planta
ſtipitẽ habẽs rubeum ad viriditatẽ dechiuẽ te⸗

nerum. foli a rotũch viridia nigra.cuius granũ

potatur de coꝛaſceni aridi ſapoꝛꝭ:de q̊ fit rob.
HNos aũt loco eiusſuccũ acetoſe que eſt lappa
cium agreſte ponere poſſumus.i¶ Sera.libꝛo
ag.capᷣ.ribes aucto. Iſaac benarã. Ribes eſt
planta habens capꝛeolos recentes rubeosad
viriditatẽ declinates:⁊ bʒ folia magnalataro
tunda viridia.et habet grana q̊ ſapoꝛ eſt dul⸗

cis cũ acetoſitate. Et ipſa eſt frigida ⁊ ſicca in

igradu. Erſign ſwer hoc eſt acetoſitas eiꝰ
t ex hoc cõtingit ꝙ infrigidat
ſtomachum. Et aliqui dicunt ꝙ eſt frigida et
ſicca in.iij.gradu. Naſcitur autem planta iſta
in montibus ſyrie frigidis niuoſis.
DOperationes.
Sera. Ipſa abſcindit ſitim:et ↄfert ſpeciebo
habaon.i.moꝛbilli.⁊ abſcindit ſitim q̃ fit a ca⸗
lidit ate coꝛpoꝛ::⁊ retinet fluxum.i¶ Et conue
nit ſpecieb bothoꝛ quefiunt in coꝛpoꝛe ſicut
variole ⁊ ſimilia.¶ Et pꝛouocat appetitum: ⁊
incoꝛiat ſtomachũ ſua frigiditate.⁊ abſcindit
ſitim a colera:⁊ fluxum vomitũ.⁊ rob eius cõ⸗
fert cardiace ⁊ vomitui et fluxui qui fit a cole⸗
ra.i Etpꝛouocat cibi appetuũ.et in rob eius
eſt dulcedo ⁊ acetoſitas. Et ide auct. Aben
meſuai.Frigi.eſt ⁊ ſic.in.ij.gradu.⁊ rob ẽ ſicut
rob acetoſitati citni ⁊ agreſte in virtute:ꝛeſt bo
na emoꝛroidibs ⁊ ebꝛietati.⁊ putant aliqui me
dicoꝝ ꝙ ſit ila q̃ nominatur acetoſa ⁊ lappaci
um.⁊ put auerũt aliqui ꝙ ſit granũ acetoſum
qð afſtert᷑ ex coꝛaſceni.licet om̃es decipiantur.

Capitulum. cccxciij.
Jli.Pandec.ca.lvij.Arz arabice gre
ce oʒoꝛa.latine vero riſi.HGalie.pꝛimo ð
Cabis ca. deriſo. In ſapoꝛe eius eſt ſtip
ticitas.⁊ ideo retinet ventrẽ retentiõe tẽperata
et in coꝛticeeius eſt rubedo magis manifeſta
qᷓ; in ipſomet aut in reliquo coꝛpoꝛꝭ eius.⁊ mi⸗

nus nutnt qᷓ fermentũ.i¶ Et ideʒ.viij.ſim.far.
ca.oꝛoſa. Oꝛoſa.i.riſum hʒ quid ſtipticũ q̊ cir⸗

ca ventrẽ moderate detinet.¶ Etidem li.pꝛe⸗
dicto de cibis. Hoc ſemine om̃es ad reſtrictio
nẽ ventrꝭ vtuntur delectationẽ ipſius ſimiem
facientes condro.E ſt aũt indigeſtibilius con/⸗

Aro:⁊ nutniens minus.ſicut ⁊ ad delectationeʒ

edulij dcficiens ab ipſo plurimum.

Pperationes

4 Sera.li.aggre.capᷣ.Arʒ.i.riſum. S unt ca⸗

lide ⁊ ſicce cõplexionis inpꝛimo gradu. Almã
ſoꝛtractatu tertio capᷣ.arʒ de niſo. Riſi tempe
riei que eſt inter calidum ⁊ frigidũ vicinũ exi⸗

ſtit:⁊ ventrẽ ſtringit. S olitis aũt colicim pa
ninocert: co q licet nutriat ve ventre:tamen nõ
facile deſcendit:niſi coquatur cũ aliquo multũ

vnctuoſitatis hobente.qdð quãdo cũ lacte co⸗
quitur ⁊ cũ ʒuccaro comeditur plurimũ nutrit

atq; ſanguinẽ augmentat.i¶ Serapᷣ.Quãdo

ſani egent pultib eius ꝓpter punctiones quaſ
habẽt in ventre.aut ꝓpter fluxum multoꝝ hu⸗

moʒꝝ ſuꝑ quos vincit colera.aut aliqua alia ð
cauſa ſimili huic. coque riſi quouſq; diſſoluãa⸗

tur: ⁊ fiant ſicut aqua kiſt: et da in potu: hoꝛa
cõuenientioꝛ vſus eius tempus eſt humidum

et qñ ſtomachus eſt foꝛtis virtutis ad cibos.

¶ Etidem aucto. Dya. Eſt pauci nutrimenti
ſtringit ventrẽ. auget ſperma: ⁊ minoꝛat feces
et vrinã ⁊ vẽtoſitates.Eſt em̃ completũ in ſtip
ticitate.⁊ ideo eſt bonũ vlcerib inteſtinoꝝ:⁊ pũ
ctioniba eoꝝ quãdo bibitur.aut ſit cũ eo criſte
re.⁊ rubeũ eit conſtrictiuũ plus.¶ Iſa ac. Ri⸗
ſi natura calidum eſt in pꝛimo gradu:ſiccuʒ in
ſcxo. Aliquãdo mola teritur. eiuſq; fanina ſi⸗

cut tnici coquitur.a valet his qui moꝛſionem

ii

B

Trattatus

in ſtomacho ⁊ inteſtinis patiuntur. integrum
aũt cum aqua coctum valet ad colenicã dyar

riam.Cum lacte ⁊ amigdaleo coctum conſti⸗

pationem ſuam amittit:⁊ perfecte nutrit. S ã
guinẽbonũ generat ſi cũ eo vel aqua eius len⸗
tigines laues:aulert eas:⁊ cutemn mundificat.
¶ Lonſtantinus in pantegni Riſum caliduim
eſt in pꝛimo gradu.ſiccum in ſcᷣo.Unde ven⸗
trem ſtringit:non tamen muleum:mili mixtum
ſit ibi milium:lotum quoq; ⁊ c butiro ⁊ amig
daleon coctum:nõ eſt ventris conſtipatiuum
ſed mitigat doloꝛem ſtomachi:⁊ ardoꝛem inte
ſtinoꝝ. Huius nutrimentum temperatum eſt
⁊ digeltiuum.ſi cum lacte coquitur:conſtipa⸗
tionem facit:ſed bumectat ac nutrit.
Auicenna in ſecundo canone. Riſum cali
dum eſt ⁊ ſiccum. Nutrimentum pꝛebet multũ

ctum cum aqua ſtringit vſq; ad terminum. Et

in ſpermate facit augmentum
¶ Idem in quarto canone Coꝛtex riſi venenũ
reputatur. Utenim quidaʒ pꝛimoꝛum dixerũt
ei cui in potu datur:accidit ſtatim doloꝛ in oꝛe
etin lingua:et ipſa lingua apoſtematur.dein⸗
de doloꝛ in vmbilico extenditur et ſtomacho:
inteſtiniſq; eius. Cotumq; coꝛpus inſlamma⸗
tur.curatur cinn curatione cãtaridum. Opoꝛ⸗

mit citonia lint decocta.

tet autem ꝙ in oleo eius quod iplein potu ſus

V Obelia. Iſaac Robeliefrigideſunt in

pꝛimo gradu medie inter humida ⁊ ſic⸗
*Seca. LCoꝛt
Iſte ſuntvidelicet robelie.ſicut dixdimus pau
lo ſupꝛa.que a nonnullis medicoꝛum noſiroꝝ
eſtimantur eſſe piſa. =

aut ventoſitatẽ faciunt vt labe.Ad vſum eden
di bone ſuntin eſtate⁊ in calida regione.

Eathaplaſma exeis membꝛisfractis appo⸗

ſitum ſolidat ⁊ doloꝛem aufer.

Ius ex eius velut er faba factumvalet ad
cardiaſim tuſſim ⁊ doloꝛem pecoꝛis.

Capitulum. cccxco.
N Odogendron. ¶Iſidoꝛus. Rododen
dron coꝛrupte vulgo loꝛandrum voca
Stujr:eo ꝙ folijs lanriſit ſimilis:floꝛe vt
roſa. Arboꝛ enim venenata elt · interficit enim
ur ſerpentum vexationtbſus.

ODODoperationes.
NPlinius lil.edecimo. Rododendron vt no
mMine apparet a grecisvenit. Alij neruimxoca

altera:ꝛ

.— ue unt. Alij rodophanem vocauerunt. frõde

tex eaꝝ ſtipncus eſt. ¶ Actoꝛ.

¶ Jlaac vt ſupꝛa. Loꝛtice eius mundate lau⸗
