et ſummitatibo eſt temperamentũ mediũ illarũ
dua operationum.

¶ Et moꝛa matura qñ ĩueniũ

ſunt humoꝛes:cito accelerãt ad coꝛruptionẽ.
⁊ coꝛruptio eoꝝ eſt multũ nociua.

¶ Sed acerba qñ deſiccani ſunt bona medi/
cina ⁊ iuuatiua vlceribo inteſtinoꝝ ⁊ fluxui an⸗⸗
tiquo.Et moꝛa qñ deſcendũt anteq; coꝛrum⸗ ¶
pant᷑ nõ inferunt nocumentũ.niſi de eis añ co⸗

meſtionem nimis ſumattur.

¶ Et idẽ auct.Halł.Ex eis ſunt matura: ⁊ ma

turi ſapoꝛis.⁊ ſapoꝛ coꝝ eſt dulcis ſtipticꝰ.vir
tus eoꝝ.mollit ventrẽ ⁊ nutrimentũ paucũ coꝛ
poꝛipᷣſtãt:⁊ facile coꝛrupunt᷑.nõ coꝛrupta hu⸗
mectãt penitus.Iniigidat aut no penitꝰ niſi

——⸗

media vtraq; eſt complexio.
¶ Illud vᷣo deſeni nõ nocet ſtomacho coleri· “

t ſtomachũ puꝰ
ru.ſi comedunt᷑ ante cibũ egrediunt᷑ a ſtoma
cho cito.⁊pᷣpar are faciunt exitũ alioꝝ ciboꝛũ.
qñ vᷣo comedunt᷑ poſt cibum:vel in ſtomacho

frigida ſumant᷑. Et pauciſſimũ coꝛpi dt nutri

mentũ cõſimile peponib.nõ tũ nocumentum

adeo ipᷣis.neq; malũ ſtomacho vt in illis.
¶ Bal.vij.ſim.far.Fᷣm tranſia.grccã.cap. Mo
racelſi.fructus maturus ſubducit ventrem.

non maturus vᷣ deſiccatus ↄſtipanuũ ſuffi⸗

cienter ſit farmacũ.vnde ad diſſintericas con

„ 97

uenit diſpoſitiões ⁊ ciliacas ⁊ alias quecunq;
ſunt fluxibile.

Et tota arboꝛ in oĩba ei⸗ partibo mixtã qn⸗
dã vᷣtutẽ videt᷑ habere ex detentiua ⁊ purgati⸗

ua cõpoſitiua.Pꝛeualet aũt in coꝛtice quidem

radicis purgatiua vᷣtus cũ quadã amaritudi⸗

ne vñ amplos lubꝛicos interficit. In alus vo

partibo detẽtiua. In folijs vᷣo ⁊ pollulatiõibo

Capitulum. cct.
eius vel virgulta. Silueſtris moꝛe fru

penuria conſouetur.

Hoyohperationes.
¶ Areſtotiles in libꝛo de plantis. Fructus qͥ
dam cito maturantur.vt moꝛa ⁊ ceruſa.⁊ ſuc⸗

coꝛum qui ſunt in fructibus.quidam ſluntpoꝛꝰ

ODꝛabacci. yſið. Moꝛus grece: latine
vocatur rubus. eo ꝙ mbeant fructus

ctibus in deſerto. Paſtoꝛum fames ac

D

DeHerbis

tabiles.vt eſt ſuccus moꝛoꝛun.
B¶ Plinius. lib. xv. Moꝛis eſt ſuccus in came
vinoſus.Trinicoloꝛes.pᷣmo ſcʒ cãdidus.mox
rubeus maturis vᷣo niger. In noinſſimis flo⸗
rent.inter pma matureſcũt.manuſq; ſucco tin
gunt. Matura ruunt.acerba minimũ. Carne

4—

elt ſucco conſtant moꝛa.
CL¶ Moꝛa quidem ⁊ piro acmiro ſuccus eſtvi
noſus.coloꝛẽq; ſucci moꝛis ac ceraſis elt ſan⸗
Guineiiiagggs.
¶ Palladius.li.x. Ad dia moꝝ conficiendum
agreitis moꝛiſuccũ facies paululum deſerue⸗
re. Tunc duas eius ſucci partes ⁊ vnã mellis
a dmiſcebis:ac mixta curabis ad pinguedinẽ

☛

mclis decoquere.

—

Capitulum. cccj.
Oꝛſus galline ſiue anagallus. Pan⸗
decta. Anagelli due ſunt ſpẽs. Una eſt
auricula muris.et eſt maior.⁊ alia eſt moꝛſus
galline.⁊ eſt minoꝛ.

Bperationes

A¶ Ambe ſpẽs anagalli vulneribo pᷣſtant effe⸗
ctũ. Cumoꝛẽ nõ admittunt. ⁊ infixa coꝛꝑi euo

. cant.paſcentia vulnera abſtinent.
B¶ Succus eaꝝ dentiũ doloꝛẽ ꝓhibet:ſi p de⸗
xtro dente in ſiniſtro nare ſuerit imiſus. Nic

educit de coꝛpoꝛe.

ſuccus cũ melle attico coctus ⁊ adbibitꝰ cali⸗
gines ocloꝝ ſiue viciũ eoꝝ qð vocat᷑ argemon

ſiue argemadetergit.moꝛſibo venenatis bibi⸗
tus medicat᷑.¶ Nefreticis:hidropicis:⁊ epati
cis:⁊ renali paſſiõe defectis pꝛeſtat auxilium.
Ano tumenti impoſitus medicatur.
¶ Itẽ ſuccus narib infuſus putredinẽ capitis

purgat.Habet em̃ deſiccatiuã vᷣtutem abſq;

moꝛdicatione.vnde ? vulnera glutinat.
¶ Uentrem quoq; deducit mulſe admi tus ?7
porui datus.herba contuſa ⁊impoſitaſtipites

¶ Sera. Spẽs anagalli mino:ꝛis. ſ; moꝛſus

galline facit anũ ingredi ſi fit cũ ea emplaſtrũ.

¶ Bal. Ambe ſpẽs? nagalli hñt occultã cali⸗
qitatẽ attractiuã vt ⁊ ſtimulos inſixos euellat.
Eaꝝvᷣo ſuccꝰa naribi fiegma purgat ꝓpter eã⸗
dem cauſam. Et vniuerſaliter loquẽdo ſiccati
uam babẽt virtutẽ.quapꝛopteretiã vulnera ſo
lidant:⁊ putreſcentibo ſerumt.

Capitulum. lcciſ.

meſtica vel bes. Sera.li.ag.c.dex do⸗

clinat ad rubedinem. que declinat ad nigre⸗
dinem.cõfert magis in medicinis.et ſimilite·

NIrtus latine ⁊ grece. Arabice der do

meſtica. 2 eſt de ea ſoꝛtis viriditatꝭ de⸗
cinans nigredini.et de alia eſt que de

O

Tractatus

grana eiꝰ ꝓpꝛie eiꝰ que ex ea eſt mõtana.⁊ſuba

ciꝰeſt cõpoſita ex vᷣtutibo vrijs:et illud qd xvin
cit plꝰ ĩ ea eſt ſubᷣa terrea frigida.⁊ ẽ in ea cũ q̊

res calida ſubtilis.et ſapoꝛ eius eſtſtipticus.

Operationes.
¶ S era. auc. aben meſuay. Succus eiꝰcon⸗
fert doloꝛi pectoꝛis et pulmonis.et ſtringit flu
xum vẽtris colericũ.⁊ ↄfoꝛtat ſtomachũ.⁊ eſt
bonus vlceribamẽbꝛoꝝ interioꝝ.foꝛtificat vi⸗

ſcera.retinet fluxũ menſtruoꝝ.⁊ grana eiꝰ cõ⸗

ferũt ſputo ſanguinis a pectoꝛe ⁊ pulmone.et
ↄferunt ſtomacho ſua ponticitate.
¶Dxyaſ.Sanguinẽ excreãtibo dat᷑.ſtomaticꝭ
ↄueniẽs eſt.vꝛinã mouet ſcoꝛpiõis moꝛſui im
poſita atq; potui data ꝓdeſt. Yolia eiꝰ virẽtia
cataplaſmati appoſita medent᷑ vlcera fluẽtia.
¶ Arida vo ↄtrita aſpꝛedine dyafoꝛeſim faci⸗

unt. Itẽ baccaꝝ viridiũ ſuccꝰaptat᷑ ſanguinezʒ

ſpuẽtibo.ipᷣe quoq; comeſteeadẽ faciũt.Ex vi

no decocta ⁊ in modũ cataplaſmatis impoſi⸗

ta extrema vulnera ſanat.
¶ Auiẽ. Mirtꝰretinet ſolutionẽ ⁊ ſudoꝛem:et
oẽm fluxũ ſlanguis:⁊ oẽm fluxũ ad mẽbꝝ.
¶ Et qñ cũ eo fit fricatio in balneo ↄſoꝛtatur
coꝛpus.⁊ deſiccant᷑ hũiditates q̃ ſunt in cute.
¶ Et embꝛoce quidẽ decoctiõis eiꝰ cũ ſuꝑoſſa
effundunt᷑:velociꝰfitipoꝝ reſtauratio.⁊ qð ex
ea vſtũ eſt loco tutie poni᷑ ad h̊ vt bonus ſiat

odoꝛ coꝛꝑis.⁊ ↄfert om̃i fluxuiſãguĩs linitũ.⁊

loco emplaſtri ſuꝑpoſitũ ⁊ bibitũ.⁊ ſilr eiꝰrob

⁊rob fructꝰ eiꝰ et ipiꝰ q dẽ nutrimẽtũ eſt ꝑuũ.

¶ Et ĩ ſyrupis qͥdẽ nõ elt qͥ reſtringat ⁊ ꝓhibe⸗
at doloꝛẽ pulmõis ⁊ tuſſim pᷣter ſjrupũ eiꝰ.
Et cuiꝰoleũ et ſuccꝰ⁊ decoctio ipᷣiꝰ ↄſoꝛtant
radices capilloꝝ.et phibẽt caſum. et ꝓlongãt
eos:⁊ denigrãt:et ꝓpꝛie ipſiusſemina.
¶ Et decoctio ſeminũ eius ĩ butiro ꝓhibet ſu
doꝛẽ et rectificat raſurã venarũ. =
¶ Et folia eius ſicca ꝓhibẽt fetoꝛẽ aſcelle⁊ in⸗
guiũ.et ipſius cinis loco tutie ponit᷑.et cõfert
panno.ſedat apoſtemata ca. ⁊ heriſipilã et foꝛ
micã.⁊ hothoꝛ et vlcera.et qð eſt ſuper ambas
volas:et aduſtionẽ ignis cũ oleo.
¶ Et ſier eiꝰſyrupus ⁊ emplaſtꝝa factũ exfolijs

ipſicũ oleo et vino:⁊ pꝰ ipᷣiꝰ cõmixtiõeʒ cũ eis

et ſil eiꝰ oleü. et vnguentũ factũ ex eiꝰ oleo.et
ſitr ↄfert ipiꝰ ſuccꝰ ſipijciat ſuꝑ pannaricũ.
¶ E.t ſił cerotũ factũ exeo:⁊ cũ decoquit᷑ etiã

eius fructus cũ vino et fit ex eo emplaſtrũ: ſas
nat vlcera q̃ fiſt in ambabs volis manuũ etin

pedibo. et aduſtionẽ ignis.et phibet eos a veſi
catione.et ſiłr eius cinis cũ cerotttto.
¶ Et emplaſtrũ factũ ex fructibo decoctis ĩ vi
no eſt. ↄuemẽs molliticatiõi iuncturaꝝ retinet

fuxi ſanguis ex naribo:ꝛ abſtergit furſuneo. ꝛ

exſiccat vlcera capitis ⁊ vlcera auris.et ipſius
pus ex ipſius aqua in ipſam diſtillatur.

?Et ↄfert ipᷣius ſyrupus mollificatiõi gingi⸗
ue. et eius fo.cũ vino decoquunt᷑.⁊ fit inde em

plaſtrũ ſedans ſodamet obtalmiam.

¶ Et cũ decoquit᷑ cũ oꝛdeo:ſanat eoꝝ apoſte⸗

mata.et ipſius cinis ingredit᷑ in medicinis vn
gule. ↄfoꝛtat coꝛ:⁊ aufert tremoꝛẽ coꝛdis.
¶ Et cõfert fructus eius tuſſi ꝓpter dulcedines

ſuã. et retinet ventrẽ vtentis eo:ſi eſt ſolutꝰ ſua

ſtipticitate.

(Et confert fructꝰipſius ſputo ſanguinis. et

etiam eius rob ſimiliter confoꝛtat ſtomachũ.

Rob eius et ſemĩa phibent curſum ſuꝑfluita⸗

tum ad ſtomachum.

¶ S uccꝰ?fructuũ eius eſt puocatiuus.⁊ ipſe⸗

met ↄfert ardoꝛi vꝛineet ardoꝛi veſice.
¶ Et eſt bonꝰ in ꝓhibẽdo mẽſtruoꝝ puocatio

nẽ.et eius aq̃ ſtringit naturã et retinet ſolutio

nem colericã et melancolicã.linita et ida cum

oleo ſyſamino expellit flegma.ꝛ ſolutõe emit⸗

tit ipᷣm. et decoctio fructuũ eius confert fluxui
humiditatũ matricis.⁊ ↄfert emplaſtro inde fa
¶ Et ↄfert apoſtemati teſticuli:⁊ eiꝰ decoctio
fert moꝛſuirutele.⁊ ſimiliter fructus eius cũ

potat᷑ in vino:et ſimiliter pũcture ſcoꝛpienis.

R

Ge

Capitulum. ccciij.
NO aſtic ſiue maſtix latine.greceſcinus
ccl achias vłchias. Arabice meſcche.
Et eſt gãmi arboꝛis cini vdl lẽtiſci.qa
Aentiſcus grece vocatur ſcinus.ſicut in
nenies in capᷣ.Terebentina infra de. L. Dya
ſco.capᷣ⸗.de Maſtice quedam maſtix emanat
ab arboꝛe queſcinus dicit᷑.Et quedã ex ea eſt
alb a. quedã ſubuiridis. Sʒ melioꝛ ex ea eſt cu
ius coloꝛ eſt albus.perlucidũ habens granuʒ
graue ſicciſſimũ et cito frangibile.habens bo⸗
num odoꝛẽ.Et eſt de ea quedã que eſt nigra:

et quedã citrina.¶ Gal.vij.ſim. far. c. de Ma

ſtice alba.Et eſt illa que dicitur gluten roma⸗
num. er eſt compoſita ex virtutibo diuerſis. ſch
ſtiptica et mollificatiua.Et virtus eius eſt que
calefacit et deſiccat in.ij.gradu.vnde molliſi⸗
cat et reſoluit.Et ideo ſtomachi epatis et ven
tris flegmonibus cõpetit. Sed nigra eſt que
Dicitur capiti vel egyptiaca eſt.et eſt maioꝛis
deſiccationis qᷓ; alb a.et virtusſtiptica eſt ĩ eo
minoꝛ:et ideo eſt ↄueniẽs vbi opoꝛtet reſolue⸗
re amplius.et ꝓpter hoc multü conuenit apo
ſtematibus duris que ſunt in exterioꝛibo coꝛ⸗
poꝛis. Sed oleũ maſticis eſt ſimile virtuti ma

liicis.¶ Serap.lib.ag. capᷣ. MWelcehe.i.ma⸗

ſtix. Maitix eſt pꝛimus inter om̃ia glutina in
bonitate.Et arboꝛ maſticis eſt compoſita ex
ſuba aquea et terrea frigida nõ multũ in ſapo
re omniũ partiũ.huius arboꝛis dico radicis
et fructus.et coꝛticis eſt ſtipticitas pauca.et

vircus eius eſt infrigidare et calefacere medio

criter temperate.et deſiccat in fine ſecundi gra
dus vſq; ad pꝛincipium tertij.

Operationes

¶Serapi. In ea eſt de ſtipticitate qua con⸗
fert dehilitati epatis et ſiomachi⁊ inteſiinoꝛũ
ct apoſtematibo in eis exiſtẽtiboein eo eſt ſtipti

citas.et nõ habet acuitatẽ aliquam.et eſt mal

tum ſubtilis.et fit emplaſtrũ cum folijs malti⸗
cis dũ ſunt recentia.et eſt in eis virtus manite
ſta.et ideo quando bibuntur fo.aut cum alijs
medicinis ad vlcera inteſtinoꝛum.et ad fluxũ
ventris conferunt multum.
¶ Et conferunt ſpuentibo ſanguinẽ.et fluxui
menſtruoꝝ et ani.et non eſt in eo diuerſitas a

ſucco ypoquiſtidos. .
Et Aeadct. Dral. Lota hec arboꝛ eſt ſtipti

ca. et vᷣtus folioꝝ fructus ⁊ coꝛticis ⁊ radicꝭ eſt
equalis.et deco quitur coꝛtex eins:⁊ coꝛtex ra⸗
duis et folia decoctione plurima.

¶ Et quando fuerit cocta colat ab eis aqua qᷓ
iterũ coquit᷑ vſq; ad mellis ſpinitudinẽ.et con

„* »„ 8 5
3.X — N .

uenit ſputo ſanguinis decoctio ſlla biſita. et
fluxui vẽtris ⁊ vlceribo inteſtinoꝝ ⁊ fuxuima
tricis et ani.Et vniuerſaliter quidẽ ponitur ꝓ
acacia ⁊ ypoquiſtidos.⁊ ponũ decocno illa

loco ſucci folioꝛum.

¶ Et qñ ꝓijcitur decoctio illa ſuꝑ vlcera pfun
da:⁊ ſuꝑ oſia fracta reſtauratcarnẽ in vlceri⸗
bus.⁊ reſtaurat oſſa ⁊ ſtningit mebꝛa laxa.et
abſcindit hũiditates antiqs a matrice ⁊ ꝓhi⸗
bet vlcera coꝛroſiua ne dilatet᷑ in coꝛꝑe pꝛouo
cat vꝛinã.⁊ qñ fit collutio oꝛis cum ea ſtringit
dẽtes cõmotos.Et ex ramis huiꝰ arboꝛis ſit
oleũ qð eit bonũ vbi cõuenit ſtipticitas.
¶ Et idẽ auct. Humay. Malſuit reſoluit apo⸗
ſtemata ſtomachi:⁊ cõuenit tuſſi:⁊ no eſt pau
ce attractionis flegmatis qñ maſiicat᷑.⁊ ꝓpter

boc miſcetur cũ aloe vt pᷣparet ipſam e attra⸗

.

hat cũ eo flegma a capite.

ͦ Aſturciũ.Dyaſ.capᷣ.Car
gdamus.id eſt naſturcium.
QODuoddã eſt domeſticum
ct quoddã eſt agreſte. Et
iI.ideo facit duo capitula ðᷣ
tcis.Unũ qð icipit Carda
m. 1c naſtur. domeſricñ.

Capitulum. cccuiij.

Alið qð ĩcipit arda. ag.

2 cſt naſturciũ agrelie.Etideo dicit cardam

Trattatus

¶ In doloꝛe coꝛdis co quitur in lacte capꝛino &

id eſtnaſturciũ domeſticũ.vtilioꝛ dicit᷑ baby
lonicus omibo ſemen eius calidiſſimũ eſt cau⸗
ſiica pariicipãs virtute.viſcidũ ⁊ cacoſtoma⸗

cchum ventrẽ turbans. ¶ Serapi. lib. ag. cop.

Joꝛſalbathe fe.i.naſturciũ.⁊ ex eo eſtnaſturci
um cõmune notũ.⁊ ex eo eſt naſturciũ tectoꝝ.
ct ex eo eſt naſturciũ oꝛiẽtale.Haſturciũ tecto
rum eſt plãta habẽs folia ſtricta ⁊ longa duo
bus digitis in ſummitate acuta ⁊ ſciſſa et pin⸗
guia.⁊ extendunt᷑ ſuꝑ terrã.⁊ habet in medio
virgam ſubtilẽ duob palmis longã.paucos
habens ramulos.ſuper quos ſunt pile haben
tes denſam ſummitatem:in quibus eſt ſemen
ſimue ſemini naſturcij.cuius eſt virga ſicut ſi

gura rutele:ita eſt depꝛeſſum.naſcitur in vijs

et parietibus domoꝛum. Haſturcium oꝛien⸗
tale eſt planta duoꝛum bꝛachioꝛum lõga.ha⸗
bens ramos ſubtiles et multos.in quibo ſunt
folia ſimilia folijs ſcitaragi:niſi quia ſunt ałᷣ
bioꝛa ⁊ mollioꝛa:⁊ in ſummitatibus ramoꝛuʒ
ſunt capitella ſimilia plante actis:⁊ habet flo
res albos.ſemen huius ponit᷑ incibis loco pi⸗
peris. Sed naſturciũ cõmune notũ eſt meliꝰ
illud quod defertur a babylonia.¶ Almaſoꝛ
tractatu tertio. capitulo de naſturcio. Haſtur
cium calidum eſt ⁊ ſiccũ.appetitũ adiuuat:licʒ
infl ationem ⁊ capitis efficiat doloꝛem digeſti
uam.ꝓꝛeterea retardat.

PHprerationes.

¶ Serapion aucto.Galieni. Semen naſtur

c eſt ca. ⁊ ſic.ſicut ſemen ſinapis.⁊ incidit ins?s·

ciſiõe foꝛti.? adurat ⁊ ſedat doloꝛes ſciaticos
et doloꝛẽ capitis.⁊ quãlibet egritudinẽ ĩ qua
opoꝛtet calefacere:et miſcet᷑ ſemen eius in me⸗
dicinis aſmaticis. quia ipᷣm incidit inciſione
foꝛti:et adurit humoꝛes groſos.
¶Et dicitur ꝙ quando naſturcium deſicca⸗
tur.fit eius virtus ſicut ſeminis eius.et dũ eſt

recens pꝛopter humiditatem aquoſaʒ que eſt

in eo habet virtutem debilioꝛem virtute ſeini⸗

nis eius.
¶ Oyaſcoꝛides. Ha

lit:et vẽtrem turbat. S plenem attenuat cum

aceto.⁊ aboꝛſum facit.ventrem ſtimulat: ſimi
le eſt ſinapi ⁊ eruce.

¶ Et impoſitũ lepꝛas ⁊ zernas emẽdat.melle
addito duricies ſplenis cõpeſcit. Soꝛdida
vulnera purgat ſi ſuccus adpibeat. Moꝛſib⸗
venenatis bibitu occurrit. Jumigatio eiꝰ ſer/
us pꝛofluis ſuc⸗
lic. in. i. Et ioẽ auct. Gal. Uirtus eiꝰcſt cale⸗
faciens:Dyaſcoꝛides capᷣ.ſenation.id eſt na⸗

pent es fugere facit. Uel fletib
co linito occurrit. “
¶ LCarbunculos rũpit cũ polẽta ⁊ ceto coctũ.
Sciaticis vtiliſſime cũ aceto ⁊ polẽta auxilia
tur.tumoꝛes ⁊ duriuies ſpargit

ſturciũ lumbꝛicos expel⸗

et datur ad bibendum. Doloꝛem omnis loci
tollit puluere ſeminum aſperſo.ſed plus melle

vncto loco ſcabiem cum aceto ſanatue.

¶ Galienus.vij.ſim.far.c.de naſturcio. Se⸗

men naſturcij habet virtutẽ que calefacit ⁊ de

ſiccat ſicut ſinapis.Etꝓpterea ſciaticos ⁊ do⸗

loꝛes capitis.et quodcuq; alioꝛũ ind igentiuʒ

rubiticatione calefacit cum eo ſicut eſt ſinapis
miſcetur autẽ cum eis quecũq; aſmaticis dan
tur farmacis. R—
¶ Auicenna pꝛimo canonefen.quarta.capi.
vij. Haſturcij ſemina toꝛre facta mixta cũad
og:cõſtringunt fluxum ſuperfluũ pꝛouenientẽ
exc agtarro. V

Capitulum. tecv.

1IVadamus agreſtis. S erapiõ li. aggre⸗
H gatoꝛ ꝭ capᷣ.herochachay gre.ideſt na
ſturciũ aquaticũ.Et eſt planta q̃ naſcit᷑ in aͥs
habetſtipitẽ rectũ ⁊ ramos.⁊ ẽtota plãta pin

anua aqticũ vel ſenation:vł Car

6

D

guis.⁊ hʒ folia ſilia folijs apij dicti ypoſellinũ

nili qꝛ ſunt minoꝛa eis.⁊ hʒ odoꝛẽ bonũ quan
do maſticatur.⁊ eſt cali.⁊ ſic.⁊ cõuenit calefa

ctis quando roꝛatur ſuper ipſam aqua fri.aut
aqua roſa.Et quidam dicunt ꝙ eit fri.ex eo
quia non nocet habentibus ſirſen. ¶ Et idem
auctoꝛitate vſaac habẽ aram.eſt ca.in pꝛimo.

ſturciũ aquaticũ. Naſcitur in a qua.iruricẽ ha
bens pinguem. et ramulos longos.⁊ folia mi

nuta ſilia ypoſellino.niſi qꝛ ſunt minoꝛa:coq;
maſticata odoꝛẽ ſuauiſſſimũ habet.

¶ Serapiõ auc.yſaac haben aram. Semẽ
eiꝰ ſtringit ventrẽ qͥ fluit ꝓpter caliditatẽ qũbi
bit᷑ ex eo aureus vnꝰcũ aqua frigida.aut ſuc⸗
co citonioꝝ.⁊ ipſum confoꝛtat membꝛa.
¶ Dyaſcoꝛides. Semẽ eius crudũ ⁊ comeſtũ
calculos excludit.vꝛnã ꝓuocat:menſtruis im⸗
perat:diſſintericis pꝛodef.
¶ Catebꝛas ſapiẽs huic ꝑhibet teſtimonium:
dicens ꝙ coquinati in aqua ſoluũt.et cũ car⸗
nibus ſpiritualia mũdificat fomentũ ex aqua
ſalſa ⁊ oleo decoctionis eius valet ad doloꝛẽ
vnacum. , .
¶ Strãguiriã ⁊ diſſurriã ĩ vino decocti:⁊ ca
thaplaſmati ad idem valent.diuretica ſunt.·

Capitulum. ecujf.

Hapellus eſt herba que facta eſt ſicut
èêèelleboꝛus niger.cuius radix eſt oꝛdiꝰ
nata ad modũ rhetis.eſt anthonomatice her
ba venenoſa,⁊ eſt pma pars aconiti.i A uicẽ

na libꝛo.ij. capᷣ.de napeilo. Hapellus eſt her⸗

ba que eſt venenum perniciſum. ⁊ eſt ĩ ſummo

caliditatis ⁊ ſiccit atis.

Hprerationes.

¶ Auicenna.Napellus delet albaras linitũ ⁊

confert lepꝛe.vnde eſt venenũ deſtruẽs biben
tem ſe. Oaioꝛ vᷣo ipſius potio eſt medietas.3ʒ.

vnius.⁊ hec interſicit ⁊ ſimiliter minus.
¶ Et ex eo cocurnices bibunt ⁊ non moꝛiun⸗
tur.Ex om̃ibus conſectõnibus dyamuſcus ei
¶ Et eſt alius qui vocat᷑ napellus moyſis.Et
vult dicere napellus mus.⁊ eſt quoddam ani⸗
mal quod aſſimilatur muri:quod moꝛatur in
radice napelli:n aſcens cum napedlo.cet qͥ cum

eolappꝛopinquat.nõ creſcit a boꝛ.et eſt tyria

cana pelli:⁊ eſt maioꝛ eo.⁊ in eo ſunt om̃ia iu⸗
uamenta que ſunt in napello.

Apellus. Pandecta. capi. ccccclxiij

Capitulum. txruh.

Arciſcus vel bulbus vomiferus: v

rum que inanes et concaueſunt et ſinelolijs.

Vcepe marinum. ¶ Dyaſcoꝛides capiꝰ
tctulo Harciſcus.vel bulbus ematicus:
vel bulbus vomicus.ſolia habʒ poꝛro ſimilia
ſed minuta. et haſtas habet duoꝛum palmo⸗

„ 8

D

Yos eſtilli albus in giro in medio croceus: et
eſt quedam ſpecies:cuius illud medium purpu

reum elt. Radicem habet albam rotundamſi
cut bulbus.et ſemen nigrum ⁊ oblongumvt·
membꝛanulis. Qui in locis montuoſis naſci⸗
tur eſt melioꝛ.uius etiam fios ſuauem lõgeia
ctat odoꝛem. In reliquis autẽ poꝛri habet ſliꝰ
militudinem et viridis eſt. Uirtus eius eſt que

abſtergit et incarnat ⁊ deſiccat.Et illud quod
de eo adminiſtratur eſt radix.i¶ Plinius lbꝛo
viceſimo pꝛimo. Narciſci duo genera in vſu
medici recipiunt.vnum floꝛe purpureo.⁊ alte
rum herbaceum. yſidoꝛus. HNarciſcus fa⸗
buloſe nomen impoſitum habet a quodã pue
ro.cuius membꝛa in hunc floꝛem tranſierunt
qui⁊ nomen narciſci in apellatione cuſtodit
et decus pulcritudinis in candoꝛe retinet foli
oꝛum. ¶ Serapion. NHarciſcꝰ eſt calida et ſic
ca in ſecudo gradu.

¶ Dyaſcoꝛides. Radix eius bibita ⁊ come⸗
ſta ⁊ cocta vomitũ pꝛouocat.trita cũ melle cõ
buſtionibo medicatur. NHNeruos inciſos cõſoli
dat.Laxatos componit:antiquis doloꝛibus
articuloꝛum pꝛeſtulatnrr.
Melle mirtus effelidas et omnes maculas
ucibuo tollit. Mitrus ſemini vꝛtice aceto ⁊
¶ Et berba mixtꝰvulnera ſoꝛdida purgat: a⸗
poſtemata dura rupit. Infixa coꝛꝑi impoſita
cuocat cũ yriſilirica melle mixto.

¶ Item electiones erumpit atq; ſtipites euo/

cat.et ſi qua ſunt aliena cum fanina ⁊ oleo ad

¶ S erapion auctoꝛitate Galieni.Clirt eius

elt q deſiccat ⁊ abſtergit:extrahit et incarnat

vlcera magna.⁊ incarnat inciſiões in lacertis
factas.Et mixtus cũ oꝛobo mũdiſficat ſoꝛdes
coꝛpoꝛis ⁊ aperit apoſtemata.⁊ qñ comedit᷑
ex radice narcilci aut bibitur cõmouet vomi⸗
tum.⁊ trita cũ melle confert combuſtionibus
ignis.Et quãdo ſit ex ea emplaſtrum cõgluti⸗
nat vulnera neruoꝛum.
¶ Et idem auctoꝛitate Aben Meſuay. Nar
ciſcus facit operationẽ ieſimini:niſi qꝛ eſt de⸗
bilioꝛ eo:⁊ confert doloꝛibꝰ ſbaſin a flegma
te.et oleum eius eſt bonũ ad hoc.et radix eius

incarnat vlcera neruoꝛum: et habet virtutem

laxatiuam. .
Halienus. viij. ſimpli. far. cap. Narciſcus.
Radix eius ſiccatiue eſt virtutis intantum vt

conſolidet plagas maximas vſq; ad abciſio⸗

nem que circa tenantos habet autem quid ab
ſterſuuum et attractiuun.

Capitulum. ccwiiſj.

Jboꝛis dicte aſadar. que apud Dyaſco
nð.vocatur agriſouum. Clerun apð
Serapi.eſt aliud nabach.ſcilicet coꝛte atbo
ris que a Dyaſco.vocatur naſcatimon.Et di
cit S erapion capi. Habach.qꝙ afieri de In
dia.et eſt in coloꝛe ſimilis crocco.et ſunt ſicut

coꝛtices moꝛi boni odoꝛis.et habet virtutem
calefacienten.

Operationes
¶ Serapi. Fiunt cum eo ſumigationes ⁊ po
nitur in confectionibus vnguentoꝛum:⁊ in ali
is cofectionibus calefactoꝛijs.⁊ habet virtutẽ

cCcalami aromatici.

¶ Etidem aucto.Galie.E ſt calida intertio.⁊
eſt ex ſpeciebus Indie.Et quando ſit ſumiga
tio cum eo valet coꝛruptioni matnicis.et con⸗
fert ſuffocationi eius quando eſt ſicum,.
¶Item ſcnibitur q; nabach comparatur ne⸗
ſpilis et ʒaroꝛ quod eſt magis odoꝛiferum ne⸗
ſpilis.et ita ſimilitudo eſt in virtute qu oniam
fructus agrifoliq eſt ſtipticus conſoꝛtans ſto⸗
machum.et ſimiliter comparantur neſpila et

Capitulum. cccix.

Abach eſt fructus im Auicennã. ar⸗

—

.

hgradn frigida ⁊ humida.habẽs ſolia
lata.in locis reperit᷑ naquoſis:⁊ in cali⸗

Lade lndbund eſt herba in. f.

dis regioniba ⁊ in frigidis. Itẽ duplexeſt eus
maneries.vna q̃ purpureũ fioꝛẽ ꝓducit ⁊ meli
oꝛ eſt. Alia vᷣo qᷓ croceũ:et nõ adeo bona eſt.
Flos eius medicine cõpetit. Et melioꝛ eſt ille
ui in calidis regionib reperit᷑ q; in frigidis.
In ſeptembꝛi collectus in efficacia multa ſer⸗
uatur. ¶ Auiceñ. Nenuſar noĩauit G alienus
caulem aque. foꝛtius eſt illud qð habet radicẽ
albã q; qd nigram. ARos eiꝰ frigiduseſt et hu
midus in ſecundo.

Hperationes.

¶ Pla. Ex floꝛibo pᷣcipue fiant ſyrupi ᷣ ſebꝛes
acutas ⁊ calefactiões.ca.epatis:calidaſq; diſ
tẽperãtias. Itaq; floꝛes in aqua decoquunt᷑.

ct ex tali aqua ʒuccaro addito ſit ſyrupus.

Cõtra doloꝛes capitis ex caloꝛe ſarraceni
floꝛẽ ꝑ noctẽ in aqua ponũt:⁊ mane talẽ anaquũ

bibũut. floꝛeſq; naribsſuis applicant.

Auicenna. S yrupus eius vehementis ex⸗
tinctiõis elt et ſubtiliatiuꝰ valde. Cõfert tuſi
2 pleureſi:⁊ ſebꝛibo acutis. Radicxeius confert
votboꝛ apoſtematibo calidis ſplenis. Eadem

cum aqua contert moꝛleeſuppoſita.cum pice
vero alopicie.·

¶ Igem. Henufar ſomnũ facit. ſodã calidam .
cc colericam ſedat.ſed tamen debülitat.

¶ Pollutionem minuit:et frapit deſideriũ coi⸗
tus cum ſyrupo depapauere bibitus.et cõge⸗
lat ſperma pꝛopꝛieq; radix eius.E ademq; ra⸗
dix contert ſolutioni antique:⁊ vlcenbus inte⸗
ſtinoꝝ:et doloꝛibo veſice.

¶ S emen eius ſoꝛtius eſt in omni re.et pꝛohi

di:eſt natura mãdragoꝛe.
Conſtantinus in libꝛo gradinm. Nenufar
eſt ſubtile ac penetrabile:doloꝛem capitis ex
caloꝛe placat.appoſitum naribus colcrids et
ſauguineis.ex omnibus congruit paſſionibe.
¶ Sſyrupus eius calidã tuſſiſſim extinguit.ac
febꝛes colericas ac ſanguinolentas auſert vi⸗

gellas. Oleum eius doloꝛem capitis aufert ſi
cathaplaſmecur. aut ſi eo ſternutatio pꝛouo⸗
¶ Auicenna libꝛo ſecundo capitulo de NHenu

fare. S yrupus eius lenit ventrem: et contert
febꝛibus eſtaris.et eſt vehementis extinctiõis.

ISEt idem de viriba coꝛdis ait ꝙ; ↄſotat coꝛ.

–

„

—N
4 .

Capitulum. cccx.
gella. Pla.Nigella eſt ſemen cuiuſ⸗
dam herbe rotundum:ſubnigrum ha⸗

bens coloꝛẽ.ſubamarũ ſaꝑoꝛẽ.virtutẽ

bet fluxꝰ menſtruoꝝ. Natura nenuſaris n

—

habet diureticã ex amaritudine diſſolutiug: Etfit emplaſtꝝ cũ ea ſuꝑ duricies qᷓ fuuntin H
conſumptiuã ex qualitatiboſuis.folia eiꝰ ſunt iuncturis pedũ q̃ dicunt᷑calli:: aufert aas.
parua:minuta ei mollia:ſimilia cotule.?⁊ fios Etidẽ aucto. Aben Meſuay. Pꝛopꝛiets J .
eius elt figure ſtelle. coloꝛis celeſtis.⁊ habet ĩ eiꝰ eſt q aufert febꝛẽftegmaticã ⁊ melãcolicãt
ſũmmitatibo capitella ſic papauer.⁊ in medio interſicit aſcarides.⁊ ↄſert moꝛſui rutele.
exintrinſeca parteſunt aliqua ordinatim di⸗
nidenda ſemina. Eſt calida ⁊ ſicca in.iij.ãdu.
(¶ S eera.li. ag.c.Carum.i.nigella.eſt planta
parua habens virgas paruas cirater duos
palmos ad plꝰ. ⁊ habet lolia parua minuta ⁊
mollia: ſimilia folijs plante.q̃ dieitur carna⸗
baon ſiue ranohaon.niſi quia ſunt minoꝛa ſa
tis.⁊ in ſummitate ſunt capitella ſubtilia:ſimi
lia capitibo papaueris:⁊ oblonga:⁊ in medio
eius ſunt parietes ſeparãtes ſemina.QOð qui⸗
dem ſemẽ eſt nigrũ acutü boni odoꝛis.¶ Dya
ſco. ca. Melanchiũ.i.nigella fᷣm trãſlationem
noſtrã. Melanchiũ herba eſt minoꝛ folia mi⸗
nuta et tenera.etſemẽ minutũ hñs.cuiꝰfru⸗
texlõgus eſt duoꝝ palmoꝝ. et deſuꝑ habens
capitellu ſimile mieonio.ſed oblõgu in medio
veluti panetes habens quibus diſcernuntur
ſemina.q̃ ſemina ſunt nigra et odoꝛata ⁊ vi⸗
ſcida q multipanni aſpergũt.i¶ Gal.ſim. far.
ca. Melanchiu.i. Higella. calefacit ⁊ ſiccat
Fm tertiũ gradũ. Hocidẽ dicit Platearius.
2 ¶ Plate Nigelle ex farina cũ ſucco abſinthio
7 enplaſtaꝝ factũ circa vmbilicũ: ⁊ pcipue puerꝭ
luubꝛicos necat. Alus conſiciatur ad ſcabi-
emcum melle ⁊ datur peros.

Bunguentuad ſcabiẽ pulueris nigelle ĩ mul⸗
tag qntitate fiat decoctio in ſoꝛti aceto vſq; ad
aliq ntulã ſpiſſitudinẽ.⁊ tũc addito oleo fiat
inde vnguentũ bonũ ad ſcabiẽz impetiginẽz der⸗
lentiginẽ faciei tollit. Jarina nigelle ↄfecta ciI culem rhopalo moꝛtua. vnde aliqui
aceto tepido infuſus auribavermesnecat. heracleon vocant eam. alijrophalon. NHaſci⸗
C O Cõtra ſtrãguiriã: diſſurniã ⁊ yliacã paſtio⸗ tur radice claui ſimili. Dxal. ymphea vlvt
nem dectur vinu infuſionibus nigelle ꝑ noctẽ. dicũt alij ca cabum vener . papauer paluſ

Lapitulum. ccr.
¶yymphea. Plini. lib. xxv. Hymphea di
citradi a nympha ʒelotipa erga her⸗

ſcà ante coquat᷑.qꝛ nimiũ fieret violentũ. Con ſiue vt latini alga paluſtris. Naſciturĩ aquuis
ſtat em̃ ꝙ ſi imita qntitate fuit occidit. ſtantibus vel locis noncultis. habens folia ci
D SDi aütin multa qntitatehabel: nonei ſac coꝛie ſimilia:ſed minoꝛact oblonga.caput al⸗
PcCcello:ꝛ fiat decoclio eius in vino ⁊ oleo.⁊ ſu?5 tius ſuper a quam pꝛoſerens.multaq; capita
renes ⁊ pectæfiat ſacccllatio ↄtra pᷣdicta.et eſt infra aquam ex vna radice habena. fios eſtil
ſatis experta odoꝛata oↄtra catarrũ ⁊ choꝛiʒã. li albus lilio ſimilis: cum palloꝛe paruo.ſemen
Et h̊ habet nigella a ſui cõplexione.vt Halie eius in medio croceum.ſed cum eff oꝛucrit ni⸗
nus. vi. ſim. far. ca. de Peonia diet. glü efficii haſia lenis et nõ groſſa ⁊ nigra.ra⸗
g ¶ Sera. auc. Dyal.ca. ð nigella. quidã admi⸗ dgix qz aſpa nigra ? nodoſa. In autumno ſic⸗
E ſcẽth ſemein maiia paſteꝛ faciut indepanẽ. et catur.¶ Nota q; nymphea habet pꝛopꝛiũ ca⸗
qñ fit emplaſtrũ fronti cũ eo ↄfert ſode. pitulum.ſimiliteret nenufar.quarenõ ſunt idẽ
Et qñ fit caput purgiũ cũ eo ⁊ aceto confert ſicut aliqui volunt.

aque que deſcendit adoculuoauam. Dnorati U-—⸗
¶Et qñ ſumitin potu.x.i.cũ aq̃: cõfert moꝛſuui Dperatio ne 9.
rutele. ⁊ qn ſit fum igatio cũ ea fugat venena. ¶ Pliniꝰ lib.xxxi.Qentrẽ in totũ adimitnym⸗

*

De Herbis

pbea heracdea. .xl. diea ietuno pota? in cibo
ſumpta. ¶ Illita radix genit alibo inbibet non

ſolũ ventrẽ ſed etiã geniture afſuentiã.⁊ ob id
coꝛpꝰalere ðꝛ atq; vocẽ.¶ Dyaſ.Sicca bibij
ta cũ vino ciliacis medet᷑.ſplenẽ ſiccat.catha⸗
plaſmata.doloꝛeſq; cõpeſcit ſtomachũ impo⸗
poſita.¶ Radix eiꝰbibita doloꝛẽ veſice miti⸗
gat.Coꝛꝑis maculas detergit.⁊ ſemẽ eius bi⸗

bitum hoc aſſidue facere nouit.

Capitulum. cccxij.
Ax vſualis.eſt illa qua cõmuniter vti⸗
mur ad edendũ. Sciendum ꝙ nucis
multa ſunt genera. ſed qñ ſimplicit᷑ po
nit᷑ p vſuali intelligit᷑. Gal.vij.ſim.ſar.capᷣ.Ca
rea grece.i.nux vſualis vel nux arboꝛ. Nux ar
boꝛ hʒ qdẽ qdin pullulatõibo? frõd ibo ſtipti⸗
cũ euidẽs ꝓlimũ aũt in nuc coꝛtiee recẽti⁊ ſic
co. Atunt᷑ auũt eo ꝓpterea ⁊ tinctoꝛes.nõ aũt ex
pꝛimẽtes eos. ſuccũ ſiir ſuccò moꝛoꝛũ ⁊ rubo

rũ coqntes cũ melle: ſtomatico vtimur phar⸗

maco.⁊ etiã ad alia vniuerſa in qbſũt cõgrui
pdicti ſucci. Nunc vᷣo ipſiꝰ aliud qdem elſt eſ⸗
bile. aliud oleaginoſum ⁊ ſubtiliũ partũ.quo
circa ⁊ ſuccifit faciliter.⁊ magis quideʒ fit tale
quantũcũq; repoſitũ diu manet oleũ.nq; ex⸗
pꝛimere eſt poſſibile ex eo antiquato.

Operationes.

¶ Auic. li.ij. cap. denuce ca. eſt in.ii.ſicin pᷣn.
ſecũdi gradus.⁊in ipſa eſt humiditas q delet
cũ antiquat᷑.et infixa eſt nuci ſtipticitas.piuri⸗
ma ⁊ folia ⁊ coꝛtex ipſius oĩa ſunt cõſtringen
tia fluxum ſan guinis.⁊ eius coꝛtex aduſtus ẽ
deſiccatiuus ſine moꝛdicatione.Oleũ vᷣo ve⸗

tuſte eſt ſicut oleum vetus:⁊ abſterſio antique

—

eſt ſoꝛtis.
Ex recentibafit emplaſtrũ ſuꝑ veſtigia ꝑcuſ
ſionis.maſticata medulla eiꝰ ponit᷑ ſuꝑ apo⸗
ſtemata melancolicũ ⁊ vlceroſum. ⁊ cõfert eiꝰ
gũma vlceribo calidis ſperſa ſuper ea.

I?Et in emplaſtris cũ melle ?⁊ ruta ↄfert toꝛſi/
oni neruoꝝ:facit ſodã.⁊ diltillat᷑ ſuccus folio⸗
rum tepidus in aurẽ:⁊ ↄfert ſaniei in aure.

¶ Dicit alcaus.ꝙ ipᷣa quat linguã:⁊ elſt faci⸗
ens bothoꝛ in aure. Eius oleũ ↄlert herpetie⸗
ſtiomeno ⁊ heriſipile et ſiſtulis in parte oculi.
Succus coꝛticis eiꝰ⁊ rob eius phibent pᷣfo⸗
cationẽ ⁊ nocent tuſſi.⁊ oculũ antiquarũ fa⸗
cit venire doloꝛẽ gutturis.
¶ Et e omnib quidẽ ſpeciebus nucis dixit
Alcaus fieri emplaſtrũ mãmille apoſtemoſe?

ꝓpꝛie ex regali magna. ceſt difficilis digeſtiõis

et mala ſtomachi:led nutrita ⁊ recens eſt me⸗

lioꝛ ſtomacho ⁊ minoꝛis nocumẽti.⁊illud qũ

frangit᷑ a duobo coꝛticibo ſuis.⁊ nux quidẽ nuᷣ
trita cũ melle ↄfert ſtomacho frigido.
¶ Oyaſcoꝛides capᷣ.de nuce.Nuxſi mãduca
ta fuerit ccoſtomaca eſt indigeſtibilis:⁊ cole⸗
rã nutrit.doloꝛẽ capitꝭ cõmouet. Luſſientib⸗
vꝛia eſt ſi comeſta fuerit. Sumpta cũ caricis
lubꝛtcos latꝰ excludit.athaplaſmatitdo adhi
bita tumoꝛes mammaꝝ cõpelcit.luxationibo
cũ melle ⁊ ruta bene adhibetur.
¶ Ueteres autemnuces carn es earum catha
pliaſmatibus adhibite:cancros ⁊ carbunclos
tollunt.Egilopas limpidant.ſi caro maſtica⸗
ta⁊ impoſita fuerit.
¶ Fit etiã ex ipſa oleũ ſi tunſa ⁊ expꝛeſſa fuerit.
virides aũt nuces cacoſtomatice ſunt quaſi
oleo mixie fuerint eius actioꝛem temperat ⁊ l
uoꝛes coꝛpoꝛis tollunt. .
¶ Arboꝛ nucaria habet in folijs hoc vł cinis
ſtipitum.nucis autem viridis coꝛtex tunſa et
pꝛeſſa ⁊ ſucco qui eijcitur cocto cũ melle:vt ſo
let fieri de moꝛis odoꝛis vitia bonũ eſt:et vo⸗
catur dyacareon. Item coꝛtex nucis ſiccata ⁊
vſta leptomeris ⁊ deſiccatiua ſine moꝛdicatio

cCapitulum. cccxii

6*

8

Tractatus

Yuucibo. Eſt ⁊ aũt aliud genꝰ careaꝝ et
nucũ paruan.que vtiq; ⁊ pontice nun
cupant᷑ amplioꝛi participãtes terreſtri ſubſta⸗

Leie euli ſim far. ca. de

tioa:quo circa ⁊ magis auſtera.cũ guſtat᷑ ipſa

planta: fructꝰ ⁊ coꝛtex aparet. In alijs vᷣo
ſilis exiſtit magne nuci q̃ vocatur ab aliqbus

baſilica. Nuncupat᷑ aũt ⁊ hec parua nux a plu

ribus leptocariũ vel auellana.

HPHboperationes.

¶ Auicen. li.ij. cap.Auellana. Auellana nu⸗

tribilioꝛ eſt nuce.qm̃ eſt magis ſolida ⁊ minꝰ

vnctuoſa.⁊? tardiorꝭ digeſtiõis decliuis eſt ad
caliditatẽ quandã ⁊ ſiccitatẽ piruu.
¶ Benerat᷑ ex ea colera.⁊ in ipſa eſt ſtipticitas
maioꝛ qᷓ in nuce.⁊ ĩipᷣa eſt inflatio.⁊ generat
vẽtoſitatẽ in vẽtre inferioꝛi.⁊ qðᷣ exea aduſtũ

eſt tingit capillos.facit ſodã.⁊ aſſat ⁊ comedit

cũ pauco pipere:⁊ maturat coꝛijam. .
ypo.inqͥt. Auellana ĩ cerebꝛo facit augmẽ⸗
tum.Extimauerfr̃t quidã q ipᷣa illinita ſuꝑ ver
ticẽ pueroꝝ varios hñtiũ oculos.delet varie⸗
tatẽ.comedit᷑ cũ aqua mellis:⁊ ↄfert tuſſi anti
que.⁊ adiuuat ad ſpuendũ i¶ Eſt tarde digeſti
onis ⁊ exſiccat vomitũ:⁊ eſttardioꝛis digeſti
onis q; nux vſual.i¶ Eius oꝛtex eſt ſtipticus:
⁊ ↄſtringit ventrẽ:⁊ ↄfert venenis ⁊ moꝛſibi.⁊
pꝛie cũ ficuba ⁊ ruta ⁊ pucture ⁊ ſcoꝛpiõis.

¶ Dyaſco. Auellane in cibo ſumpte doloꝛrẽ

capitis incutiũt.ſtomachũ inflatiõe diſtẽcũt.

coꝛpoꝛi ſano pinguedinẽ ↄferũt. Siccein va⸗
ſe fictili conſtitute diſt illatiombus mitigan⸗

dis vltime offeruntur.
¶ Xntte ex aqua mulſa poteq; vetuſtiſſime tuſ

.

ſis moleſtiam ſedant.
¶ Alij tritas cum paſſo bibendas dederunt a

pulmonis ⁊ iecoꝛis vita ſananda. Multi tri⸗

tas cum pipere miſcuerunt cum vino pꝛopina
tas contra catarrum.cet toꝛmenta vẽtris ⁊ vꝛi

ne diltillantis anguſtias valere ſenſerunt.cũ
axungia vel adipe vꝛſina contrite ⁊ alopicijs
linite capillis damna reſtituunt.dicunt aliqui

coꝛia eius cum oleo trita oculos gattineos

iũcta inſicere ⁊ capillos.Hãc multi leptocoꝛi
am vocãt cacoſtomatica eſt q̃ ſi aſſata fuerit.

(ßkt cũ pipere bibita catarrũ matureſcere fa⸗
cit.⁊ tota combuſta ⁊ axungie mixta vt ſuperi
ureosſcriptũ eſt facdcct.
¶¶ Johãnes meſue cap.de oleis. Oleũ eiusva
let cõtra doloꝛem arteticum ⁊ neruoꝛum.

Capitulum. cxiiijß

AVUrxmuſcata. Serapi. lib. aggre. cap.
Jeuzbaue arabice.i. nux mulſcata: et
affert india, Et idẽ auc. Iſaac. Me

d

2A

—

—

De Herbis

lioꝛes ſũt ex eis rubee pingues graues. Et de

tenioꝛes nigre leues:et ſunt ca.et ſicce.

perationes.

Sera. Stringit ventrẽ et aromatiʒat ſto⸗
machũ ⁊ odoꝛẽ eius facit bonũ:aufert ſuꝑflui
tates a ſtomacho ⁊ digerit cibum.¶ Et expel
lit ventoſitates et coꝛroboꝛat ſtomachum et
epar.et confert lentigini faciei ⁊ ſerpigini.et ex
tenuat ſplenẽ:et mollit apata dura epatis.
¶ Et natura eius eſt ſicut natura garioſiloꝛũ.
et eſt ca.etſic.in.ij.gra.bona eſt ſtomacho et
epati frigido.et confert debilitati eoꝛum.

. —

Capitulum. cccxv.

NAr indica:⁊ eſt nux magna. Sera.li.
ag. capᷣ. neregil. ⁊ eſt palma inſule q̃ eſt
Sin maniarui:⁊ ĩ ꝑtibo inſulaꝝ ʒing.Et
ðꝛ ꝙ neregileſt palma demochol.ꝛ iſte inſule

noĩant᷑ dabget.⁊ ab eis deferũt᷑ dabig:⁊ eſt ne
regil. Ultia vo iſtaꝝ eſt ſaranbib aʒaran. Et
idẽ auct. Gal.in li.de cibis. Nux indica eſt ca⸗
in ſecundo gradu. humida in pꝛimo.

S era. Signũ humiditatꝭ eius eſt q cito

coꝛmuplk. tha eſt groſſe ꝛ Sais ſube niſi gr ia

nõ eſt mali chimi:oꝑtet vt caueat᷑ ab ea q̃ non

B ct recens.i¶ Et bona q eſt multe albedinis in

carne ſua.⁊ in q̃ eſt aqua dulcis bona.ꝛilla a⸗
qua q̃ eſt intra ipᷣam eſt ſignũ ſue recẽtie.⁊ de⸗
bet excoꝛiari illud qdð eſt albũ ex ea exiſtens ex
terius:qꝛ iſte coꝛtex eſt durus grauis ſtoma⸗
cho lõginquꝰa digeſtione.i¶ Et ſi aliunde di
geri nõ inuenit coꝛpus in eo aliud niſi nutri⸗
mentũ modicũ.⁊ ipᷣa quidẽ nux comedit᷑cũ ʒuc
caro tabarʒet aut cũ penidijs albis.⁊ ꝓpꝛie ab
eis qui ſunt calefacti.flegmatici vᷣo cu pauco
melle ⁊ colerici nõ vtãt᷑ ea. ¶ Etſumant eã fle
gmatici in ieiunio ⁊ expectent donec deſcen⸗
dat a ſtomacho et poſt comedãt.⁊ q ipſa ve
teraſcit expellit aſcarides a ſua ꝓpꝛietate.⁊ ole⸗

um eius vetuſtũ ↄferi ventoſitatibo lumboꝛũ

et doloꝛibo genuũ.⁊ emoꝛroidibo q fiunt a fie⸗
gmate qñ bibitur et qñ lini exterius maxime
