¶Elixatura ſolioꝛũ et virgarũ ipſiue pꝛurigi⸗

nem nature cõpeſcit.E ſt ctiam virtutis redar
guẽtis cũ acrimonia. Unde et d iſſintcriã arq;

mMulicbꝛẽ fiuxũ(quẽ greci rigeon vocant)acit

ſuccus ſolioꝛũ eius.apillos demigrat:ct vri⸗

nã ꝓuocat.¶ Paulus. Uinũ decoctiõis eiꝰ cõ

ſert paraliticis bibitũ ⁊ cathaplaſmatũ ſuꝑ ꝑ⸗
tẽ paraliticantẽ.¶ Et dicũt magi de ſaluia ꝗ
ipᷣa putrefacta ſub ſimo generat᷑ auis quedaʒ

„

hñs caudã ſerpentinãet albaʒ merule ſimilis.

De cuius cinere ſi ponat᷑in lampade apparet

q domꝰ ſit plena ſerpentib. ¶ Exherbario

Saluia hʒ ſolia lõga et anguſta ſubaſpcra o⸗
doꝛe ſuaui et graui.In locis aſperie naſcitur.

Decoclio eius potata vrinaʒ et menſiruas mo

uet. Paſtinace marine ſi quẽ ꝑcuſſerint virus
excludit:Sanguinis eruptio nẽ ſiſtit. Pla.
Saluia ca.ẽ ina.⁊ ſic.in.ij.ſolũ ſolia cõpetunt
vſui mecicine et viridia.et ſicca domeſtica ma

gis cõſumit et confoꝛtat. Silueſiris aũt ma⸗

gis oyaloꝛetica.Qinũ decoctionis ſaluicvas
let paraliticis et epilenticꝭ.ſomẽtatio ex aq̃ de
coctiõis eius valet ↄ ſiran guiniã et diſiintcriã
Matricẽ mũdificat ¶ Cli.li.xxij. Heba nriqͥ

nuc ſunt herbarij eleliphacon grece.latini x-o

cãt ſaluia mente ſimilẽ canaocoꝛata. hac ap⸗
poſita partus cmoꝛtuos extrahũt. Itẽq; ver⸗
mes auriũ et vlcerũ.¶ Idẽ in libꝛo.xxvi. Her⸗

baꝗq a q buſdã appellat ſaluia ſimil verbaſco.

Cõt erii ea et colaia caleſit.etſic ad tuſſim la⸗
teriſq; doloꝛes bibi. E adẽq; cõtra ſcoꝛpiõcs
atqʒ dꝛacones marinos efficax eſt. Cõtra ſer
pentes etiã ex oleo ꝑungi ea ꝓdeſt.yſopi faſci
uluscij quadrantemellis decoquit ad tuſſim

„

¶ Macer. Saluia cninomen clxſilacoe cei X
gpud grecoe.E un mulla iccoꝛie ꝓdeſi xota⸗
19 quereiue.Pcllit ? boꝛtuʒ. loci q; m erſirua
purgat rua venen atoe curat ſuper addita
moꝛius. rudis vulnerib. quc mulio ſanguis
nemanont. Apponas tritᷓ dicnt retincre cru⸗
oꝛem:Cũu vino ſuccus tepidus ſi ſumũ huius:
Cõpeſcit tuſſim veterẽ lateriſqʒ doloꝛẽ᷑. Prunꝰ-
rmus vulue curat vi geq; virilis. Si ſoucas
vino ſuerit quo ſaluia cocta. lliue ſucco cni⸗
nes nigreſcere dicunt. Si ſini hoc vncii ccreꝰ⸗

bꝛo lub ſole caleni.

CLCapitulum. cας. b᷑
Al»lix. Iſi. lib. ety. Salix dicta eſt: co y
ſſaliat:id eſt creſcat. Arboꝛ lenta:vitibo
xinccendis abilis. ¶ Ambꝛoſius. Sa⸗
lices videntur nibil be bere ſeminis.hebent iñ
gramen quoddam in ſolijs quo terris cẽmiſo
tan qᷓᷓ ſcmine poſito ſurgat arboꝛ de ſurculo:
ct tanq; ſeipſem eluſcitet de ſemine ſuo.
¶ Bloſa ſuꝑ E ſaiam.xliij. Salix eſi arboꝛ
iniructuoſa:ſed cito creſcit:mai ime ſiiuxta a⸗
quam ſit.i¶ Ariſtotiles in li.de plantis. QOue⸗
dam in hi mico loco.quedã in arido et qucdã
in vtroq; vt ſalix. Idẽ libꝛo de aĩalib.quedaʒ
a boꝛes nõ ſructilicant. Sicut vin pinguca

rnon mulium ſpermatiſant. Ta lis cſi ſalix?⁊ ro

mananux. ¶ Idem in libꝛo decimo ſexio. IJn

B

aquoſis tm̃ pneniunt ſalices? alni.lõgaq; fo⸗

lia ſunt vtriq; inter pꝛimas germinãt. Circum

agunt᷑ ſalicis folia poſt ſolſticiũ.nec alio argu

mento intelligit᷑ certius ſidus cõfectũ.Ociſſi⸗
me vero ſalix amittit ſemẽ anteq; maturitatem
ſentiat om̃ino. ⁊ obidfrugiperda dicta eſt ab

homero. Sequẽs vero etas ſcelere ſuo hãcſẽ
tentiã interpᷣtata ẽ ꝙ ſemẽ ſalicꝭ mulieris ſteri
litatis medicametũ ẽ. Sʒ in h quoq; naſcenti

natura ꝓuidit:q; de pacto ſurculo incurioſus

ſemen dedit. Cina mm ꝓditur id maturitatem ꝓ

lerre ſolita in inſula cbeeta.
¶ Pandecta capᷣ.cci.Culefara. Grece tre. la⸗

tine vero ſalix.

Sera.li.ag.ca. Cuief.i.ſalix. ſolia ⁊ flos et

roſa eiꝰ habẽt in ſapoꝛe põticitatẽ.⁊ virtus ſa
licis eſt deſiccatiua ſine punctiõe.Roꝛtex vero

ſpius ſiccioꝛis eſt cõplexionis.ſicut ſunt om̃es
ſpecies coꝛticis. Uñ adminiſtrat᷑ in glutina⸗

tione vlceꝝ. Sed flos ⁊ roſa eius adminiſtran
tur ⁊ admiſcẽtur in om̃ibo medicinis ⁊ vngue
tis deſiccatiuie.Et ſunt ex hoĩbo qͥ accipiũt flo
res et roſam ⁊ ſuccũ ipſius.⁊ cõponũt ex eis de
ſiccatiuã medicinã que cõfert in multis.qꝛ de⸗
ſiccat ſine moꝛdicatione ⁊ ꝓpꝛie: quia in ipſa eſt
ſtipticitas pauca.i Et qñ ccburũtur eiꝰ coꝛti⸗
ces ⁊ cõficiũtur cuʒ aceto:adminiſtrãtur ĩ om̃i
bus egritudinibo in q; bo neceſſaria ẽ deſiccatio
ſicut in verrucis ⁊ ꝓpꝛie in rotundis ⁊ in verru⸗

cis ſimilibo capitibo clauoꝝ:⁊ in verrucis inſi⸗

xis ĩ cute.eradicat em̃ eas qñ ſuꝑ eas fit linitio
G¶ Et qñ euellitur coꝛtex eiꝰ tꝑe quo emanãt
floꝛes et colligit᷑ gummi eius. Habet hoc gů⸗
mi virtutẽ ab ſteriiuã ⁊ ſubtiliatiuã.⁊ ideo ad⸗
miniſtrat᷑ in om̃ibo egritudinibo q̃ accidunt pu

ille et faciũt unpedimentuʒ; viſus.¶ Et idem ſi ucas emundat.“
peleet eoine bibitus omnẽ caloꝛẽ libidinis frigeſcere facit.

aucto.Pauli.Uirtus ſolioꝝ ⁊ coꝛticũ et fructꝰ

ſalicis ⁊ ſuccj eiꝰ eſt ſtiptica. Et eſt frigide ⁊ ſic

ce cõplexionis in pꝛaimo gradu.¶Et idem au⸗
cto. Bedigar. Oñ bibüturfolia eius trita cum
pipereet vino pauco cõferũt colicis.et quando
ſumitur cum aqua pꝛohibet impꝛegnationem
et fructus eius cõfert ſputo ſanguinis qñ bibit
et coꝛtex eiꝰ tritꝰ cuʒ oleo roſaꝝ.ſi bulierint in
coꝛtice granati cõferunt doloꝛi auriuʒ
¶ Et eius decoctio admin ſtrata ſuper pedes
podagricoꝝ cõfert eis multũ:⁊ mundifſicat fur
fures capitꝭ. et colligitur humiditas ab ea de
fluens q excoꝛiat᷑ a coꝛtice ſuo q incipit appa
rere flos eiꝰ.qm̃ reperit᷑ intra coꝛticem humidi

tas congregata que abſtergit oculum. et au⸗
ſert tenebꝛoſitatem eius. Pꝛopꝛictas ſalicis

eius q̃ exrrabit ſanguiſugas adherentes gut⸗
turi:et glutinat vulnera recẽtia.i¶ Et idem au
ctoꝛitate Aben Meſuay. Folia ſalicis bibita
ꝓhibent impꝛegnationẽ:et cõferũt fluxui ſan⸗
guinis.⁊ lac qð egredit᷑ ex eis acuit viſum ⁊ ab
radit pilos.i¶ Et ideʒ ancto. Pauli. In folijs
ſalicis et ſalice:nõ dixit Galienus aliud.
Halienus ſeptimo ſimplicium ſarmacoꝝ ca
pitulo vre. ytre ſiue ſalix vtetur qundẽ aliquis

et folijs ad ianguinolentoꝝ vulneꝝ cõſolidati⸗

onem maxime floꝛe cius ſere omes vtuntur
mediciad cõfectionem ſiccatiui emglaſin Eſt
enim vis eoꝛum ſuauis ſiccatiua habet autem
et quiddam ſtipticitatis.
¶ Quidã vero ⁊ ſuccuʒ faciẽtes ex eis immoꝛ⸗
dax et ſiccatinũ habet farmacuʒ ad mulra vti⸗
le. Nibil em̃ ma gis occurrit viſui q; farmacuʒ
immoꝛdatius ſiccans paruʒ: ſed ſtipticans.ſi⸗

cut in tractatu de compoſitione fſarmacoꝛum

plenius dicetur.¶oꝛtex ctiã huius aboꝛis
ſimilis eſt tam fronduis q; floꝛum virtun:pᷣter
q; q eſt ſiccioꝛ f̃ᷣm cõpleiionẽ:ſed hunc quidã
accẽdut:et vtunt cinere in om̃ibe his que vio⸗
lenter indigeni deſiccari.ſicut ſigiles ⁊ chiles.
id eſt mirmiceas.auferunt ipſum madefacien⸗
tes aceto acri.quidam vero tempoꝛefloꝛendiĩ
cidentes coꝛticem. Liquoꝛẽ ſiquidẽ colligunt
et eo vtuntur in obſuſcantibus pupillis.cu ſit
farmacũ abſterſiuũ ſimul et ſubtiliatiuum.cũ⸗
ſit hmõi poterit eo vti etad alia multta.
¶ Palladius libꝛo tertio In menſe febꝛuario

plante ſalicis obꝛuende ſunt:⁊ omnium geneꝝ

que applicantur arbuſto.

¶ Dralcoꝛi. Salix eſt arboꝛ cuius ſolia gluti

nãt vulnera cruenta. los ctiã eius ſine moꝛ⸗

dicatione deſiccatiuus eſt. Cuius cinis cum

aceto ſuꝑ callos pedũ inductus cos tollit.Et
ſimiliter verrucas emundat.ꝭ los eius cum aqᷓ

¶ Auicẽ. Salicis folia ſtiptica ſunt ſine moꝛ

dicanone:Et eſt in eis exſiccatio ſufticiẽe. Ci⸗
nis autem eius vehementis eſt exſiccationis.

Emplaſtrum ex eo factũ retinet fluxũ ſanguis.

¶ Conſtantinus. Salices frigide ſunt in ſe⸗

cundo gradu.ſicce in pꝛimo. Nalent doloꝛi ca
pitis de caloꝛe ſi in naribus mittantur. Suc⸗

cus eius vulnera ſolidat, Coꝛtex eius vſius et
cum aceto temperatus verrucas et poꝛos au⸗
fert. S ed lac coꝛticis a ſalicibus floꝛem habẽ⸗

tibus eruti viſum dariſicat.Defectos conſoꝛ⸗

tat oculos. Succus frondium et pomoꝝ pota
tus mulieni vt concipiatnon permitiit.

Capitulum. cc,h..
„ 6 kK

7„

*

Ambucꝰ. Pandecta ca.ccclxxix. Sci
Xendü actis ẽ ſambucus: Rameactis
N dicit᷑ ebulus:⁊ ſunt plate omibo note.
U verſus:S ãbucus eſt actis:ſ ebulus ẽ ha

meactis. Sera.li. ag. c. Kameacti. Ramen? pannu: facit rubecmec
¶Oleum eiꝰ cõfert ſenibe:⁊ ſtigidis neruoꝛum

cti due ſunt ſpẽs: qruũ vna grece dicitur actis.
in larino ſambucꝰ.et ſcdᷣa nominatur in greco
ameactis.et eiꝰ eſt intẽtio terrenus actis:⁊ in
latino dicitur ebulus.de ꝗᷓ legeca.cxxv:S.ð
E. ¶ lim. Sambuci due ſunt ſpecies. eaꝝ
vna alſim latur arboꝛibo habentibus ramos ſi

miles canmis rotundis: quoꝛij coloꝛ eſt ad al-
beldinem. ? ſunt longa. ⁊ ſunt in eis quattuo?ꝛ

folia aut quin q; poꝛrecta ſuper ramos quoſii⸗
bet. = ſimilia folqs nucis.minoꝛa tamen eis ha
penia grauẽ odoꝛem.⁊ in ſummitatibo ramo⸗
rum ſunt floꝛes albi. ?⁊ grana ſimilia granis vi
ridibꝰ vel lentiſci.quoꝝ coloꝛ declinat ad pur⸗
pureitatem cũ nigredine.et ſunt velut in race⸗
mis. ⁊ habẽt multã bumiditatẽ habentẽé odo⸗
rem lini.⁊ iſta dicitur accis.Alia vero ſpecies
que dicitur kameactis eſt minoꝛ pꝛima. habet
ramos mag etinẽtes herbe qᷓdratos i quib-
ſunt muiti nodi ſolia inuicẽ diſtantia:⁊ ſlingu
lis nodis ſimilia ſolijs amigdalis in ſumnuta
nbus ſuis: mii qꝛ habent venas:⁊ ſunt longio⸗
ra eis hitin grauẽ odoꝛẽ.⁊ i ſumitatiboramoꝝ
ſunt ca pitella ſina coꝛonis ſupdicte ſpecici. le

mMmaen ꝛ flo ſi.ꝛ bj ramoslõgos groſitudinẽ
CLiſgiti habẽtes. Iſidoꝛ: us li. eibymologiarum.
S ambucus eſt arboꝛ mollis ⁊ pDrru.

. buci atq; rubi generis ſunt fungo rtan
ſerule. quippe plus ligni atq; hucci eſt vtiq;
ſambuco exq̃ magis cano:ã buccinã tubamqaq;

HPHpperationes

¶ Plinioli. xxi. Saãbuci bñt acinos nigros ?ꝰ

paruos humores lenti. Inficiẽdo maxime ca⸗

pruillo.qui ⁊ ipſi in aqua decoctimanduntur.

¶ Jdẽli.xv. Arboꝝ qrundã fructꝰ pediculis

Dependent vt piri. Alia vero racemis vt edere

atq; ſambuci.¶ Idẽ in li xxi. Sabucus ger⸗

dulla eſt plunma: coꝛuus cuinulla, Se
cus eſt arboꝛ oiuidua nec ramola leniſtima.?
idco ſcutis ſaciẽdis aptiſſima.cuius nimiꝝ pla

ga ſe ptinus cõtrahit: ſuũq; vulnus claud t et

ob id cõtumacius ferrum tranſi uncen⸗ Sam/
i

credit paſtoꝛ. Ibi ceſe: vbi galloꝝ cantũ nõ ex⸗

audiat frutex ile. ¶ Iceʒ li xvij. Inuentnz eſt
ſos ſerere.qð ſepis caula factuzʒ
? ſambucis ⁊ cotoneo rubiſq; depactis.ad pa/

*

ſurculos abſci

7

lum vinea xſirmiſſima ſambucꝰ.taleiſq; ſcrit᷑

vt populus. ¶ Aui. Sabucus alba calidioꝛ
q; cit ina? q; purpurea. Et eſt vniuerſauterin
tertio calida et ſicca Eſt aũt ſubnliatiua bum
ditatũ.ſenibuſq; cõfert eiꝰ oleuʒ. Delet autem

annũ: ⁊ facit rubedinẽ eius odoꝛameniun,

egritudinibo. O doꝛ eiꝰfacit ſoda.cũ h̊ iñ relol

uit ſodã fri.a flegmate odoꝛata.deniq; piuim
eiꝰ oleũ fiuere facit ſan guinẽ ex narib⸗ calelg

ctũ cũ idm odoꝛat.¶ Cſiãtinus. Se bucica.
ſunt in.ij.ſic.in pꝛimo diſſolutini acneruoꝛum

mollitiui ſunt: ſtomachũ qʒ molliũt. vomitũ pꝓ⸗

uocãt. catha plalmati mâmillaꝝ apoſtemata

i. aliter tamæz

minat inter pꝛimas:⁊ nudat᷑ inter nouiſſimas.
et ex his q byeme aqla ex oꝛiẽte cõcipiũt: oꝛdie
nature floꝛẽt pꝛime ſilueſtriũ ſambucꝰ: cui me?⸗
ambu

ſanãt. Sabuccolũ q́zſcabiẽ ac puſiulas ꝛapo

ſtemata nariũ ſanat. vulnera elauſa aꝑit auer⸗

ſaq; ad ſuã naturaↄuertit. auriũ voloꝛẽ placat

bibitu q; lubꝛicos ⁊ aſcarides ſiegmaticos ex⸗

dudit:ac melancolicos humoꝛes expurgat

(¶Pli.li xxiij. Doͤbucus habet alteru genus
ma gis ſilueſtre.qd grecichameactẽ. ali hellõ
vocant multo bꝛeuiꝰ vtriuiſq; ſolioꝝ vel ſemĩs

2
D

vel radicis vecoctuʒ in vino veteri et ad cxa⸗

thos binos potũ ſtomacbo inutile eſt aluo de⸗
tra beés aqua. ¶ Refnigerat eti q infiãmationẽ
maxie recentis an buſii. Et canis moꝛiuʒ cum
polenta molliſtimis ſolioꝝ illitis. Succus ce⸗
rcbꝛi collegiones lenit intaſus. Ani eius in
firmioꝛes q; relique capillũ tingunt. ¶ Poti

De Herbis

acetabulimenſura vrinã mouent. Ad omnia
efficatioꝛ eſt ⁊ que minoꝛ.Radix eius decocta
ac pota hydropicos exinauiunt Jolia in vino
pota ſerpentum ictibus reſiſunt.i Podagri⸗
cis cum ſepo hircino vehementer pꝛoſunt cau
liculi illiti.qdemin aqua macerantur:vt ſpar⸗
ſipulices necentur.i¶ Jolioꝛuũ decoctio ſilocꝰ
ſpargatur muſce necantur.¶ Boa appellatur
moꝛbus pabularũ cum rubent coꝛpoꝛa.ſam⸗
buci ramo verberatur.Coꝛtex interioꝛ truuus
ex vino albo potus aluum ſolutt.

Capitulum.ccccvij
Amb acus. pandecta ca. ccclxxvi. Je
ſemin arabice:⁊ ambach:grece lẽcoya

latine ſambacus.¶ Sera. lib. aggre.
ca.ieſemin. Jeſemin:id eſt ſambacus et eſt plã

ta habens album floꝛem.et quedã citrinum.et

eſt minus ca.⁊ ſic.qᷓ; albũ.et ſimiliter eſt n inꝰ⸗
in operatione ſua.et citrinus reperitur in ba⸗
bylonia.E ſt etiaʒ ſpecies alia ex eo cuius flos
celeſtis eſt coloꝛis.i¶ Et idem auctoꝛi. Aben
Meſuay.Eſt calida in pꝛincipio tertij gradus
¶ Bal.vi.ſim. far.ca. de ieſemino. m tranſla⸗
tionẽ grecã.Ambach herbe quã ieſeminvocãt
ſemẽ matie vtileẽ caleſactiue ⁊ deſiccatiue:nec
non ſubtiliũ partiũ virtutis eſt.Eſt autẽ gultã

ex flegmate viſcolo.

Capitulum. trtvniſ.

tib⸗ ſubamay et ace et palã.quoniam diureti
cũ eſt et dyafoꝛeticũ.Erit aut in calefaciẽdo ⁊
ſiccando tertij gradus intenſi.Et iã hoc dicit

in ſexto huius.et ſubdit in ſeptimo lencoxa.i.

Jeſeminũ.tota quidẽ frutex abſterſiue et ſub⸗
tiuũ partiũ virtutis.magis auteʒ participant
ea floꝛec.et hoꝛũ ſiccioꝛes magis vindibus.
¶ Auicen.ponit tres ſpecies.icilicet albam:ci

trinã et purpuream. Et eſt alius ſambacus a⸗

greſtis.de quo ſupꝛa ⁊c.

HBperationes

¶ Serapion. Folia eius humida nõ ſicca qñ

ponuntur ſuper empetiginem et pannũ expel-

lunt eos et reſoluũt omnẽ ſuperfluitatem.
¶ Et ↄuenit hñtibo catarrum:et inducit dolo
loꝛẽ capitꝭ illis qͥ ſunt calide cõplexionis.
¶ Et oleũ eius eſt iuuatiuum in hyeme et ſi
habens calidam cõplexionẽ odoꝛeʒ nimiũ de
ipſo timenduʒ eſt:ne faciat fluxum ſanguinis
ex naribus eius
¶ Et idem auctoꝛitate Aben Meſuay. Con
fert humiditatibo et flegmati ſalio:etſeniba fri⸗
gide cõplexionis.Et confert doloꝛibo qui ſiũt

Biiij

D

„Hv 8

Capitulum. ceccix

Trattatus

Anqdix· ſlinius libꝛo.v. Sandixeſt
bhberba quedam de qua panni tingunt
in blaueum coloꝛem.

Dperationes

¶ Idem Pliniuslibꝛo.xxxv. Sandaraca ſi

toꝛreat᷑ equa parte rubꝛica aqmixta:ſandicem
facit.qᷓʒq̃ʒ animaduerto Uirgilium eſtimaſſe

id herbam eſſe verſu illo. S ponte ſua ſandix
paſcentes veſccret agnos.¶ Idem in lib. xxij.
Sandirx in olere ſilucſtri a grecis ponit᷑ ſicut
Opinio et Eraſiſtratus tradut
¶ Decocta vᷣo aluũ ſiſtit:⁊ ſemine ſin gultus
ↄfeſtim ex aceto ſedat.Illini ambuſtis vrinã
eijcit. Succus decocte ꝓdeſt ſtomacho. Jo⸗
cineri renib ac veſice.i¶ Hec eſt quã Arilio⸗
phanes curipedi poete ioculariter obijcit eius

matre:ne olus quidẽ legitimuʒ vendicaſſe ſed

ſandicem.i¶ Dyaſcoꝛides. S andix velſcan/⸗
dix calefacit et deſiccat foꝛtiter:ac dyaſoꝛeticũ

elſt:et ob hoc merito viſceꝝ purgatiuũ eſt.

Amſucus.Dyaſco.ſamſucus a ſucu⸗
ſ lis nominatur amaracus.et eſt ramo⸗
ſa multas habens virgas ſuper terraʒ
expanſas cum folijs paruis atq; rotundis ne⸗
pite ſimilibus ac velut hircis et acenimis.

PHperationes
¶ HBaba tota ẽvalde amara:vires babens

acras atq; calefactoꝛias:ad omnẽ dunciẽ vel
rigoꝛem valde idones Medẽet᷑ ctiã cathaplaſ

mata ſiue potataa ſcoꝛpione vexatis vel diffi

cultati mictus:vcl inteſtinoꝛũ toꝛmento labo
rantibo. ¶ Eius elixatura medetur hydropicꝭ.

Urinã ꝓuoc at.et toꝛtionibe eſt vtilis. Succ⸗

addito melle liuoꝛcs detergit.Scoꝛpionum

ictus cũaceto et ſale cõpeſcit.laxationibbene

adhibet᷑. Cerotis vtiliter additur.
¶ Omnes tumoꝛes coꝛpoꝛis ct oculoꝛũ ſꝑgit
cathaplaſmata et maxime cũ polenta impoſi⸗
ta.tem appoſita ſolite purgationes materie
pꝛouocat in ſeminis.bene quoq; malaginatu‚
bus miſcetur ⁊ acopis.¶ Samſucũ eſt in ter⸗
tio gradu calidũ et ſiccũ. Doloꝛem capuis et
cmigraneam de flegmateet colera nigra cu⸗

rat:ſi ex eius apoʒimate caputlauet᷑ aut nariꝰ

bus applicetur. Diſſoluit opilationẽ ⁊ vento⸗
ſitatem groſſam.¶¶ Et eius apoʒima bibitum
bydropiſim ſtran guiriam ventris doloꝛẽ ha
bentib⸗ fu bonũ.i¶ Cum melle cathaplaſmatũ
nigredinem in palpebꝛis amputat.⁊ cũ aceto

moꝛſum ſcoꝛpionis curat.¶ Peſſariſatũ ve⸗

ro meni rua pꝛouocat.lapidem aufert.E pilẽ⸗

ticie cõuenit et paraliticis.Auribo inſtillatuʒ

doloꝛem placat et ſomtum.

Aliunca. Dyaſcoꝛides.Saliunca eit

Beemabate que radiculas ⁊ ſolia ha⸗
det ſubꝛula:floꝛeſq; plurimos a terra

refoſſa in modũ ſlipularũ oſtrin git. Naſcitur
aut in lapidibe ſũmis et noꝛicaregione. Illa ve
ro optima ẽq̃ eſt odoꝛifera recens et ſine ſabu

lone plurimoſq ramulos et radiccs habens.

ppj ergo eadẽ que et ſpica q̃ uis deſoꝛmioꝛ ſit.

OD prrationes
¶ Plili xxi. Saliunca Odoꝛamentoꝛuz mul
ta nihil attinent ad coꝛonamenta vt yris aiq;
ſaliunca.qᷓ q; vtraq; nobiliſſimi ſit odoꝛie.
¶ Saliunca quidẽ ſolioſa.ſed bꝛeuis eſt ⁊ que
necti non poſſit:radici numeroſa coheret. que
a ba verius eſt qʒ fos veluti manui pꝛeſſa.
bꝛeuiterq; ſui generis ceſpes.hãc panonia gi⸗
gnit:⁊noꝛica alpiũq; apꝛicavrbium epoꝛcdia
tante ſuauitat is vt met allũ eſſe ceperi.vcſtibo
cam interponi gratiſſimuʒ eſi. Huiusradix in
vino decocta vomitiões ſiltit:ſtomachumq;
coxroboꝛt...
¶ Ex ſinonimis Saliunca intelligunt quidã
in medicinis ꝓ ancuſa:ſedin aurea alexandria
recipitur pꝛo ea ſpica celica.

Capitulum.ccccx

4 arabice. grece bꝛachi.latine Sauina
Sauina eſt arboꝛ cuius ſolia ſunt ſi⸗
milia ſolijs tamariſci: magis ſpinoſa.habet

Auina. Pandecta capitu.viij.Abhel

bonũ odoꝛẽ et arboꝛſſta creſcit magis in Iatũ
q; in lon guʒ. Eſt calide et ſicce cõplei ionis in
tertio gradu. Scrapion libꝛo aggregatoꝛis
capitulo Abbecl.ideſt ſauina.Et ſunt cius due
ſpecies. Una cuius ſolia ſunt ſimilia ſolijs ci⸗
pꝛeſſud magis ſunt ſpinoſa qᷓ alia. Habẽs bo
num odoꝛcm.ct arboꝛ huius eſt foꝛtie.et creſ⸗

cit magis in amplum qᷓ in longum.E t fructꝰ

eius eſt ſicut zaroꝛ.Pro quo lege ca.ducẽteſi⸗

mumnoninm Juniperus. Et quid am vtuntur

ſolijs cius pꝛo ſumigio. S ed alterius ſpeciei
folia ſunt ſimilia ſolijs tamariſci.et ſapoꝛ ceius
eſt ſicut ſapoꝛ cipꝛeſſi.hec latie vocatur ſauine

cqius ſubſtantia eſt ſubtilis. et in odoꝛe cius ẽ
aromaticitas.⁊ caleſacit:et deſiccat in tertio

gradu. Auicenna libꝛo ſecunco capitulo. 2b
hel. Zbhel eſt fructus arboꝛis ſimilis Junipe

ro factus ſicut ʒaroꝛ.ſed tamen vchementer eſt

niger boni ocoꝛis ⁊ acutiſaxoꝛie.⁊iſta arb oꝛ
eſt pꝛima ſpecies ſauine:ct poſita per Serapi
onem. Galienus ſexto ſunplicium farmacoꝛũ
de ſaiuna:Bꝛachi ſiue ſauina deſiccantibꝰ ſoꝛ

titer eſt Im tres ſapoꝛes.quos in guſtãdo mo⸗
ſtrat.equaliter cipꝛeſſo:niſi inquantum acrioꝛ

eſt eo.⁊ vtvtiq; dicat quis magis aromatica
Huius ergo et ipſius qualitatis particeps
eſt videlicet acris.ſtiptica complexione calida
Adhuc autem in amaritudine et ſiipticitate
debilius eſt q; cipꝛceſſus.quantum enim ſupe⸗
rat cipꝛeſſum acredine:tanto diminuit᷑ inftip⸗
ticitate.quod patet calidius eſi cxpꝛeſio.et
ideo magis dyafoꝛeticũ:igitur ſolidare quidẽ
nam ꝓpter ſiipticitatis robur et caliditatis.in⸗
tantum enim ambobus his participat:vt iam
tenſiuum et inflatiuũ cxiſtat.putreſactionibus
vero conſert ſicut cipꝛeſſus.ponatur autẽ hoc
farmacum in tertia ſubſtantia ſᷣm caleſacere ⁊
ſiccare ens inter ea.que maximeſunt ſubtiliuʒ
partium.

Hyorrationes

¶ GSal.Cõtra tenaſmonem defrigida cauſa:

Jiat decoctio eiꝰ in accto et vino:⁊ ſumũ pati⸗

ens recipiat. Herba ipſa narib cathaplaſma
ta valet contra frigidũ reuma. Ponitur enam
in vnguentis benetrita cõtra ſcabiẽ ſanioſam

Uli num decoctionis cius valet contra doloꝛẽ

ſtomac hi et inteſtinoꝛũ:et contr aſtranguiriaʒ
et diſſurriaz: ſed cathaplaſmata valet contra

Doloꝛẽ vli acũ.E ſt etiã dyaloꝛcticũ et diureri

c um fomentũ ex aqua decoctionis cius vel vi
no. Eſt aũt ſauina ex ſpẽbus in nipen vtappet
que dilloluit ? abitergit pumcdimen vleemm

Trattatus

putridoꝛum malo:ũ coꝛrodentium antiquoꝝ

et ipſa ſumiuliter mundificat vlcera melancolis⸗
ca ſoꝛdida qñ ponitur cum melle:et aufert he
riſipilam: ꝓpter cauſam ſue ſubtilitatis puo⸗

cat mẽſtma plus omma alia medicina.⁊ ſacit
mingere ſanguinẽc.et interſicit fetũ viuentẽ. et

expellit moꝛtuũ:et ingredit᷑ in vnguẽtis odoꝛi

feris:⁊ poni ꝓamonio vel cinamomo dupluʒ
põdenis eius. Etidem auctoꝛitare Dyaſcoꝛi⸗
dis.Jolia ambarum ſpecierũ ꝓhibent dilata⸗

tionem vlcerũ coꝛrodentium:et ſedant apoſte
mata coꝛroſiua.Et quãdo fit emplaſtrum cuʒ

cis aufert liuoꝛem cutis ⁊ ſoꝛdiciẽ eius que ac

cidit ꝓpter ſuꝑfluitates coꝛpoꝛũ:et auſert eſca
ram ignis.et qn bibũ facit exire ſanguinẽ cum
vrina:et expellit fetum.et quãdo ex ea ſit naſ⸗
cale facit hoc.Et ingreditur in confectõnibus

vnguentoꝛum calidorum.

Capitulum. ccccxij.

Aungdalum. Sandal arabice: Grece
ſ ⁊ latine ſandalu. S e.li.aggre. ca. ſan⸗
dal.i. ſandaluʒ defertur ex vrig et eſt
album et ruffum et cit inum. Et fri. in. iij. ſic. in
ſecundo:et meliꝰ ex ſandalo eſt citrinũ pingue
poſt citrinũ rubeu:et eſt magis ſiccũ citrino.et
poſt iom album. Etidem auctoꝛitate Albuge
ris. Album elt fn. ⁊ ſiccũ in.i.gradu. Sedci

*

luum mubeum eſt irigidius albo.

trinum ? rubeum ſunt fri. in. i. ⁊ ſic in. ij⸗

Pprerationes.

Serapion aucto. Aben meſuay. Conkert

doloꝛi ſtomachi ⁊ epatis ex colera.Et rubeũ
eſt frigidius albo ⁊ citrino·⁊ eſt magis inuati
uum.Nã ipᷣm ꝓbibet fluxũ humoꝝ ad mẽbꝛa:

⁊ eſt ſicut ſaufel in frigiditate ⁊ ſiccitate.⁊ ſoꝛ⸗

tificat gingiuas ⁊ ſtomachũ. .
¶ Etidem aucto. Aben meſuay. Cõſert car⸗
diace cũ ſe.qñ linit cũ eis ſuꝑ coꝛ.
¶ Et idem aucto. Iſaac benaram. Conueni⸗
unt calefactis.et conferunt debilitati ſ oma⸗
chi ⁊ cardiace que accidit a colera qñ terunt᷑.
et miſcentur cũ aqua roſaꝝ:⁊ applicantur ex⸗
terius.⁊ quando conſiciunt᷑ cum aqua roſaꝝ
⁊ pauca camphoꝛa et liniuntur inde timpoꝛa:
confert ſode q̃ fit a caliditate.
¶ Et quando miſcetur cũ vna quãtitate ſan⸗
dali albi media quantitatis farco collo:⁊ con

ficitur cum albumine oui ⁊ ponitur ſuper tim⸗

poꝛa:et confert ſode colerice.Et pꝛohibet de⸗
ſcenſum catarri ad oculum:⁊ linitur cum co ĩ
balneo.⁊ pꝛohibet ardoꝛem pſilotri.et ſanda⸗

¶ Et qñ miſcet᷑ cũ ſucco ſolatri aut ſemꝑ viue

gaut poꝛtulace:aut lenticula aque.ↄfert poda

gre calide ⁊ apoſtematibo.etꝓ hibet humoꝛes
ab illis membꝛis.⁊ mehus ex ſandalo eſt citri⸗
num pingue:⁊ poſt citrinum rubeum.⁊ eſt ma
gis ſiccum citrino:poſtea album.
¶ Et idẽ aucto. Albugerig. Albũ eſt frigidũ
in.iij. ãdu.tenit᷑ ⁊ reſoluit᷑ cũ aqua roſanũ et in
catarris ca.ponit in fronte ⁊ in ſtomachie caa⸗
lidis:⁊ infrigidat ea.⁊ ↄfert fe.ca.⁊ birſen:⁊ ſto
machi debilitati.ſ citrini ⁊ rubci ſuni fri.i.iij.
gra.ſic.in.ij.nõ hñtes ſtipticitatẽ neqʒpiũticita
tẽ roſaxꝝ.⁊ qñ diſſoluuni in aqua roſarũ ⁊ po⸗
nunt᷑ ſupꝛa ſtomachũ ↄſerũt fe.acutis ⁊ debi⸗
litati ſtomachi.⁊ ſode que ſit a caliditate.
¶ Et idẽ auc. Atabani. Rubeũ eſt frigidiꝰ al⸗
bo:et liniunt᷑ cũ co apoſtemata calida.

Capitulum. cccxij.
Atirion. Padecta ca.cl.Chaſialkel
Nar biei arorchire afrodiſia vl
pꝛiapiſmon. latine vo tcſticulvulpis
vel ſatirion vel lexoꝛma.Serapion lib.aggre
gatoꝛꝝ capi.haſialkel ſiue chaſialthebꝛid eſt
ſatirion. Sunt ceius duo genera: Unum ha⸗
bet radicem ſeu teſticulos albos.et vocatur.
Chaſialkel. Primum genus ſatirionis voca
tur teſticulus canis.et grece kinoſerihis: et ceſt
ci planta que habet ſolia extenſa ſuper terram
pꝛope ipſam ⁊ oꝛtus eſt ex radice vnius ſuꝑi⸗

„*

gelta digeſtione cõpleta.⁊ ideo cõtingit q cuʒ
hoc ꝙ nõ incitat coitũ facit cõtrariũ ⁊ abſcin⸗

tis. folia eis ſunt ſilia folijs oliue miſi qꝛ ſunt
ſubtilioꝛa eis et lõgioꝛa ſuꝑ terrã extẽla.et lõgi

tudo eius ẽ ferein lõgitudine vniꝰ palmi.⁊flo

rem hʒ coloꝛis purpurei.radix eusẽ ſilis radi
cibulbi.niñ qꝛ eſttẽdẽs ad lõgitudinẽ ⁊ ſubtili
tatem. Et eſt duplex:ſicut ſunt due oliue in figu

ra.Ana intfenus et alia ſuperius.et vna plena

et alia vacua rugoſa.et comeditur radix eius
elixata ſicut bulbus.et iſte diatur ſatirion quo
oðẽs cõmuniter vtuntur:et ſubdit. S ecundũ
po genꝰ ſatiriõis hʒ duas ſpẽs Una ẽ que vo

carkr arabice chaſialhabel ſiue chaſialthalep. id

elt teſticuluſ vulpis ⁊ vocat᷑ ſimilicer catharich

et nominat hoc in greco trifolium.qꝛ plurimũ

quod de co naſcitur eſt habenstna folia de⸗
clinantia verſus terrã.et ſimilantur foljs ace

toſe maioꝛis.ain folij lilij: niſi quia ſunt mino-⸗

ra eis.et in teſticulo ſuo eſt rubedo declinans
rubedini ſanguinis:et habet ſtipitem ſubtiem

flongitudine vnius bꝛachij. et habet floꝛem ſi

milem floꝛibus lilij albi in figura.et radix eius
aſſinulatur cepe bulbi in figura.er eſt in magni
tudine mali exterius rubei colꝰꝛis:interiusal⸗
bi ſiuconumnet qnod de ipſa adminiitratin ?

¶ Halie viij ſim. ſar. ca. de teſticulo canis eim
tranſtationẽ arabicã.Radix eiꝰẽ dulcis.⁊? vir

tus eius ẽ ca.⁊ hu.niſi qꝛ in humiditate eius ẽ
inſlatio ſuꝑſtua:⁊ incitat libidinem.
¶ Ibidẽ m trãſlationẽ grecã.S atirion vel

triſoliũ humide ẽꝛ calide cõplexiõis:q̊ circa et

guſtãtibo ipᷣm videt᷑ dulce⁊ vẽtoſã humiditatẽ
poſſidere.⁊ ꝓpterea ꝓuocat ad venerea. Hoc ãt

et radix hꝰberbeefficere nataẽ:vt quidam ſeri

baunt etiam epiſtotonũ ſanat cum vino nigro
auſtero bibitum, YUYU
¶ Etidẽ ſᷣm trãſlationes arabicã de teſticulo

canis. Radix eius eſt duplex ſilis radici bulbi

AUna plena.et ſapoꝛ ulius radicisq ẽ plena:eſt
dulcis multe humiditatis ⁊ ſuꝑfluitatis in fla

tiue.que qñ bibit᷑ incitat libidineʒ. Et alia mols
lioꝛ ſiue vacua q̃ hʒcõplexionẽ q̃ declinat ad ca

liditateʒ ⁊ ſiccitatẽ.Et eſt in e. humiditas diꝰ

dit eum. ⁊iſte ambe radices comedunt᷑ aſſate
ſicut comeditur radix bulbi —
¶ Oxaſco. ca.oꝛchis ſᷣm tranſlationẽ noſtraʒ

Dꝛchis.i.ſatirion dicit᷑ de radice eius ꝙ ſivir
coiedit partem maioꝛeʒ eius gene at maſcu⸗
los ⁊ ſiminoꝛem comedit:generat ſeminam.ct

q; mulieres partium italie ðdant tritam cum laꝰ“

cte capꝛaꝝ ad inc irandũ libidinem.et quelibet

ipſarum habet operationẽ cõtrariã alteriꝰ qũᷓ

bibitur. naſcitur in locis petroſis ⁊ arenoſis
¶ Et idem auctoꝛitate Archiſalie.alia eſt ſpe
cies quã nominant quidam ſandachias pro⸗
pter ſuum iunamentum magnum. ⁊ eit herba
babens ſolia ſinnlia folijs poꝛroꝛum, niſi quia
ſunt lanoꝛa et eſthumiditas in ea que ache⸗
retmanui:habens haſtam longam circa lon⸗
gitudinem vnius palmi.et habet ſioꝛem purpu
reum et radicem ſimilem telticulis
¶ Balie. viij. ſim. farma.ca. oꝛ his quam ct ſe⸗
rapicidam vocant ſm tranſiationẽ grecã.in ſa
poꝛeiſtius ſpeciei ſupple vltune dicte auctoꝛi⸗
tate Archiſalie ⁊ ſtipticitas et virtus eius eſt

ſiccioꝛ virtute radicis que dicta eſt pꝛius:et p⸗

pter boc nõ ita contert in coitu ſicut pꝛedicta.x
deſi catur ⁊ eſt adhuc ſiccioꝛ. Nirius etiam ei⸗
eſt que reſoluit apoſtemata infiata quãdo po
nitur ſuper ea. et mundiſicat exituras ſoꝛdi⸗
do. .
¶ Et arat heriſipilam. et quando eſt ſicca cu
rat apoſtemata ſraudulenta putrida.et quia ĩ
ipſa eſt ſtipticitas.retinet ventrem quando bi
bitur. ¶ yaſcorides. Quando de iſta

ſpecie ſit emplalirum ſplis teiticulis reiol⸗
int apoſtemata flegmatica coꝛum: et mungili

.

Tratctatus

ea vicera et ſoꝛnuca. ? aperit emoꝛrodias. Et

qñ fit emplailꝝ cũ ea ſedat apoſtemata calida.

erſi adminiſtrat᷑ ſicca phihet dilationẽ vlceruʒ
et abſcindit putredinẽ eoꝝ:et curat vlcera frau
Adul enta que ſunt in oꝛe.i¶ Sedſcienduʒ ꝙ ſa
tirion eſt ca. humida in pmo. Sʒẽ alia ſpeci
es ſatirionis q̃ vocatherbabaſilica grece.ara
bice digiti citrini vel buʒeiden.latine vero pal⸗/

ma criſti. cuiꝰ folia ſunt ſimilia pꝛime ſpecieiſa
tirionis:ſed gracilioꝛa cũ nigris punctis.radix
eius bꝛance manus vel palme manus habet ſi

militudinem floꝛis crocei .cum vino vel aq̃ tri

tum croceanum efficitur.

¶ Dꝛibaſius ca. de palma criſti Clenenis reſi

ſtit.quã qͥ habuerit:a maleficijs ⁊ venenis ſe⸗

curus erit.¶ Aui. li.ij. c. digiti citrini. eiꝰ figu

ra eſt ſicut vola manus coõmixta ex citrinitate:

albedine:⁊ eſt dura in qᷓ eſt paꝝ dulcedinis.⁊ ex
ea eſt citrina cũ parua alteratione atqʒ albedi⸗
ne.eit calida ⁊ ſicca in ſco.reſoluit ſuꝑfluita⸗
tes groſſas valde.¶ Et eſt ei ꝓpꝛietas valde
mundificandi cutim. et confert mẽbꝛis neruoſ
⁊ impedimentis ſuis.⁊ confert manie ꝓpꝛie.et

loco eius in iuuamento manie ponit᷑ quantum

eſt medietas eius ex bederagſen cum duaboter

22372

,
.
. 3

Aturegiala tine. Grece Tymbꝛa. ara⸗

‚bice Sabãc. Sera. li. ag. capit. Sa
hanc.aucto.Dyaſco. Sahanc ſiue ſa⸗
hater eſt planta omnibus nota.naſcit᷑ in locis
ſaxoſis et aſperis.⁊ eſt ſimilis thymo.niſi quia
folia eus ſunt maioꝛa ⁊ mollioꝛa.⁊ habet ſpi⸗
cam plenam floꝛibo.quorũ coloꝛ vergit ad ci⸗
trinitatem ⁊ viriditatẽ.Et virtus eius eſt ſcut
virtus thimi.⁊ adminiſtrat ſicut thimuſ.⁊eſt ca
li. ꝛſic.in.iij.gradu.⁊ ponitur in cibis.Et que

damex eis ſumit᷑ in hoꝛtis:⁊ eſit debilioꝛis ope

rationis q; alia.⁊ ipſa eſt magis cõueniẽs in ci
bis qᷓ; acuitas eius eſt magis remiſſa.

Operationes

¶S er apiõ Cirtus timbꝛeeſt calefactiua mł

tum? deſiccatiua ⁊ reſolutiua:et ꝓuocat vꝛinã
et menſtrua.et expellit fetuʒ.et facit excreare ſu
per fluitates a pectoꝛe. .
¶ Etidem aucto.Aben meſuay. Saturegia

eſt cali.⁊ ſic.in tertio gradu:⁊ magis agreſtis.

ꝓꝛietas eiꝰ eſt ꝙ expellit ſuper fluitates q ſint
ni ſtomacho.⁊ pꝛouocat mẽſtrua.⁊ acuit viſũ

debilitatũ ab humiditate.et ideo comedituri

hoccaſu cum rafano ⁊ bederaos.⁊ cõfert dolo
ni ſciatice quando fit emplaſtrum cum ea cum

frumento trito.⁊ agreſtis foꝛtioꝛ ẽ domeſtica.
¶ Iſidoꝛus li.ethymo.S aturegia ẽ herba ca

dunt:eo ꝙ venerẽpꝛonos faciat
¶ Palladius libꝛo tertio. In febꝛuario menſe
ſaturegia ſeritur ſolo pingui vel ſtercorato et
apico.vel melius mari pꝛoximo ⁊ epulis mixta
ſemingarrtrt
¶ Pyal. Satura vel ſaturegia calefacitet ni
mis deſiccat:et maniſeſte extenuat.ideoq vꝛi⸗
nam et menſtrua mouet:ac ſetus extrabit.po⸗
tui vata viſcera purgat. A toꝛace atq put⸗
mone bumoꝛem purgat: ⁊ peros ſputa pellit.
¶ Stomachuʒ quoq; nauſeantem coõſimat
in ouo ſumpta vel potata.et contra ea que icti

lida ⁊ ꝓpꝛie ignita.vnde ⁊ illi nomen inditũ cre⸗

5.

bus aculeatis ſentiunt animala.
¶ Pla. Saturegia eſt ca.et ſic. et pultes ex fa⸗
rina et aqua et eius puluere mundiſicant ſpiri⸗

tualia. Puluis eiuſdem comeſtus ad idemva

¶ Macer. Timbꝛa ſolet grece dici. ſaturegia

latine. Illaſicca nimis. vis eſt et feruida valde
pꝛouocat vꝛinam: mouet quoq; menſtruaſlum
pta. Pellit aboꝛtinum:mulicbꝛia viſcera pur⸗

gat Illius puluis cum cocto melle ſubactꝰ cc

7

Aponaria. Pandecta capi.cviij. Ro
S rich vel oʒatis grece. arabice agi co
Wlatine ſaponaria vel herba fullonum.
eſt ſapon aria de qua parũculos faciũt: quos
herbaiicos vocãt.⁊ ſiccãt eos:ꝛ p ſapone vtũ
tur. Hieremias. Si lauerte nitro ⁊ multipli
caueris tibi herbã boꝛich:maculata es iniqui
tate tua.Pli.capᷣ.deboꝛich. Boꝛich eſt herba
ſatis nota que ſatis ↄgruit ada bſtergendum
pãnos.⁊ ideo ipᷣa multũ fullones vtunt᷑.

Pbperationes
¶ Plini. Ex folijs eius factum cathaplaſma
vulnera magna glutinat:et cruoꝛẽ illoꝛu ſiſiit:
et repꝛimit tumoꝛes.que trita cũ melle purgat
vulnera ſoꝛdida:et mundat maculas.

Et mixta cum albumine oui ſubuenit igni

ſacro.

Capitulum. tcccxvf.

VAphatum. Auicen. Saphatũ eſt ar⸗
S oꝛ arabica et armena. Et cſtvnũ de
lactianijs. Calida cſt in tertio gradu.
et eius ſiccitas in quarto et in ipſa eſt ſiiptici⸗
tas temperata. Sentix dicta eſt a ſitu:eo ẽ
terra inculta in qua ſentites ſpineqʒ naſcunt᷑

Maioꝛes autẽ noſtri omnẽ arboꝛeʒ ſpinola,ʒ

diccbant vepꝛem:eo q pꝛendeat.Niero.ſuꝑ

De LHyerbis

Eſai. Setha eſt genus arboꝛis nuſcenn in
heremo:ſpine albe ſimilitudinẽ habẽs. Cuius
lignũ imputribile et leuiſſimũ omniũ lignoꝛũ
tam in foꝛtitudine q; in nitoꝛe.ſoliditatẽ ⁊ pul⸗
cꝛitudinẽ ſupcrat. Undeoĩa ligna arche⁊ ta
bernaculifacta ſunt inſtrumento. Haxmo ibi
dẽ.Ex hac arboꝛe terra in qua naſcitur dicta
eſt ſethim. vnde dicunt ligna ſethim. Ex li.de
naturis reru. Sethim eſt arboꝛ oꝛientis nobi
liſſima albeſilis ſpine.ſed multo maioꝛ et alti
tioꝛ creſcit. Lignũ eius albũꝛ leue nõfacile ce
dens igm nec vnqᷓ humoꝛealiquo vel antiqͥ⸗

tate coꝛruptibile.quod adhuc patet in archa

noe:que eſt ſuper montes armenie.

O perationes

Aui. Saphatũ ſtipticitatẽ habet tẽperataʒ
et confert empetigini linito.¶ Suꝑ alcolaq̊
qʒ melle linitur et remouct᷑.ventrẽ ſoluit.⁊ de⸗
bilitat viſcera.et ẽ quedã ſpecies eius interfici
ens ſedentẽ in eis vmbꝛa¶ Caueatur ergo ab
ea. Nam et lactis eius tres ſpccies.et interficit
in duabus epar etpulmonẽfrangendo.
¶ Hotanduʒ q in iſio capitulo hębet tres plã

tas de quibo audiuiſti:ſcilicet ſax hatumſentiiꝰ D

et ſeta:vt apparet in figura.

Capitulum. ccccxvij.

B

( Cabioſa latine. gre.ſtibes ſiue ſtibeos

Hyoperationes

O dD

Dyal ca. ſtibes herba ẽ cuiusſemẽ ſtiptice?

vᷣtutꝭ⁊ ſiccatiue ſatis.⁊ idcirco eius decoctio

diſſintericis inicit᷑ ⁊ de aurib pus emanãs ſa

nat inſtillata: ⁊ inmagnis vulneribo et cruetis
glutinatoꝛia ẽ vtilius id agẽs ſicũ vino nigro
⁊ auſtero et ſtiptico coquat᷑.deſiceat em̃ ſoꝛti

oĩa qᷓ naturã ſũt huida.¶ Jolia aũt eiꝰ viri⸗

dia trita et cathaplaſmatibo appoſita in ano
emoꝛroidas repmũt.⁊ ex ꝑcuſſiõe in ocułſin⸗

kyſim factã ſuppoſita iuuãt.i¶ Itẽ fo. eiꝰ adhi
bua ſuffuſiões oculis detergut. Sanguinem
vulneribo impoſita ſiccãt. Pau. ca. ſcabio

oſa Scabioſa ca. ꝛ ſic.in.ij.ꝗ. Ualet õᷣ ſcabiẽ

alopiciã.⁊ ſuccꝰ eiꝰ lũbꝛicos necat. umꝰvi⸗

ni decoctiõis eiꝰvalet õ emoꝛroidas.i¶ Eon⸗

ſuper ex ipſa herba.fumo tñ pꝛiꝰ recepto.q Di
ci q.ſ. Arbanꝰ ad petõeʒ cuuuſdã ſoꝛoꝛis ſue

anhelanis ſup ſcabioſe vtutes qmipe vtinue

vtebatr miſit ſibi in fraleriptos vᷣue. Crban⸗

pꝛo ſe neſcit pꝛeciũ ſcabiole.Nam purgat pe⸗

ccus quod ↄpꝛimit erga ſenectus. enit pul⸗

