ne ſic. quia ſicut de rõnefrigiditatis ẽ albeſce⸗

re.ita de rõne caliditatisẽ citrinare.aut calefa
cere.Sed tñ ſuꝑfluitas atteſtat᷑ mẽbꝛo a quo
ſuꝑiluit ſequit᷑ ppoſitũ. ¶ Scda re. Pili appa⸗
r1ẽtes in vꝛina exiſtẽtes pingues ſubſtãtie ſoli⸗

denonexiſtente febꝛe diſſolutionẽ renuʒ ⁊ lum/
boꝛuʒ ſignificãt.Pꝛobat᷑.Cali piliſunt pa es
materie reſolute vel diſſolute.aut mẽbꝛoꝝ.ſed
nõ hoc. 8 atteſtat᷑ diſſolutionẽ mẽbꝛoꝝ ⁊ maxi⸗/
me vicinoꝝ:vt ſunt renes et lumbi. regula ve

ra.¶ Tertia re.Pili apparentesin vꝛina aliqᷓ;⸗

æulũ groſſi in ſubſtãtia:ta ſe habẽtes ꝙ ſicom
ꝑrimant᷑ euaneſcũt.aut ex agitatione vrine re⸗

ſoluũtur.tales pili opilationeʒ ab humoꝛibus

groſſis ⁊ viſcoſis fieriſignificant. Pꝛobat᷑ au⸗/

ctoꝛita.Aui.ij.i.Rõne ſic.Aut tales pili ſcant

diſſolutionẽ mebꝛoꝝ aut matene. NHon mẽbꝛo⸗
rũ.qꝛ vꝛina eſſet pĩguis.⁊ pili nõ euaneſcũt.er⸗

go atteſtatur materiei reſolute.⁊ per cõſequẽs

materiei groſſe ⁊ viſcoſe opilãtes vias qð erat

pꝛopoſitum. ¶ Quarta regula. Pili apare⸗
tes in vrina in ſubſtãtia ſolida vrina exiſtente
oleaginoſa.tales apparẽtes exiſtente febꝛe diſ

₰ — „ ⁶ ₰

ſolutionẽ totius⁊ ethicã fieri ſigniſicant. Pꝛo⸗

bat᷑ auc.Aui.i.iij.ca.de ſignis ethice.Rone ãt
ſic. qꝛ tales pili aut ſcant diſſolutionẽ mebꝛo⸗
rũ ꝑticulariũ aut totius. HNõ pꝛimũ.qꝛ tũc eſſet
fe. ſcom. v per cõſequẽs regula eſt vera.

De Squamis in vꝛina

4 E ſquamis apparẽtitbo in vꝛina. Hotã
DIDagdumcirca quid noĩs ipᷣaꝝ ſquamaruʒ

WVaſquame differunt afurfureis reſolu⸗

tionibo ꝗꝛ furſuree reſoluiões dicũtur ꝑtinere
ad ſimilitudinẽ ſquame piſciu. Differũt etia ex
ꝑte cauſaꝝ:qꝛ materia faciẽsſquamasẽ groſſi

oꝛ qᷓ; materia faciẽs reſolutiõesfurfureas. Si

militer differũt ex ꝑte excoꝛiatiõnis.qꝛ funuree

reſolutiones accidut cõfoꝛmata excoꝛiatione
Squame aũt accidũt in pꝛincipio excoꝛiatõis
cñ ꝑtes extrinſece⁊ intrinſece dicunt᷑ eſſe groſſi
oꝛes q; ꝑtes intermedie.quibo ſtancibo ponũtur
he regule.¶ Pꝛima regula. Squame appaʒ

rentes in vꝛina tales inquantum ſquame ⁊ ſine

febꝛe aparentes ſcabiem ſigniſicãt ſiccam

Pꝛobat᷑. Hã cũ materie ex quibofiunt ſquame

ſunt groſſe.tunc talis materia noſt eſt apta per

poꝛos exalare.Exalat ergo t atu pars lubcilis

ſiit ꝓpparcbunt.De quiby dani tales regule

er qua inficit᷑ cutis infectiõe tenui et ſubtili

Scda re. Squame apparẽtes in vꝛina cum
gr auitate in regione pectinis ſignificant ꝙ ve,-⸗

ſica incepit excoꝛiari.Patet ex deductione ſcdᷣe
cauſe pꝛedicte.¶ Tertia re.Squame apparẽ⸗
tes in vrina cũ vitio febꝛis pꝛimã ꝑtẽ ethice.et
ethicãfieriſignificãt. Pꝛobat᷑.qꝛ ſicut ſe habet
pꝛima humiditas ad ſecundã bumiditatẽ irafur
furee reſolutiões atteſtãtur reſolutione ſecũde
humigditatis que eſt ſubtilioꝛ ipſa pꝛima humi⸗
ditate.ergo ſquame atteſtabunt᷑ reſolutioni pꝛi
me humiditatis que eſt groſſioꝛ.et ideo ethicã

pꝛime ſpeciei ſignincat ,
De Furkureis relolutio⸗
nibus in vria. ðUBUĩ
Rimo notãdũ q; ip̃a pꝛocedũt ex alte⸗
IVra cauſax illaꝝ. Aut ex ſolutione mas⸗
terie colice aduſte vel flegmatis ſalſi. qᷓ
partes ſeparate trqſmittũtur ad vias vrine. et
cũipᷣa ſuꝑfluitate mittũtur vel ex reſolutione ꝑ
tium cartilaginoſaꝝ aut neruoſaꝝ.vt eſt veſica
et hmõi. Et dicũtur furfuree reſolutiones qꝛ re
ſident in vrina ad ſimilitudinẽ furfuꝝ groſſarũ
Uel accidũt ex reſolutione humiditatũ ſecũda⸗
rũ vt ros caàbiũ q̃ ſunt cõpoſite ex partib grols⸗
ſis ⁊ ſubtilibo.q̃re cõtingit vnã ab alia ſeparari

Dequibo reſolutiõibo dantur tales regule

¶ Pꝛima re. Jurfuree reſolutiões apparẽtes in
vrina ſinefe.aut in doloꝛe ſine fe.aut doloꝛe in
determinata ꝑte coꝛꝑis ſcabiẽ coꝛꝑis eſſe ſcat.
q̃ cõcluſio ꝓbat᷑ auct. Ani:ca.deſcabie.Rõne
aũt ſic.qꝛ tales furfuree reſolutiones aut atte⸗
ſtantur ſcabiei aut vlcerationi.aut reſolutioni
Nõ ſcoᷣm.qꝛ tũc eſſet grauitas⁊ dolor in earũ
euacuatiõe.Hõ tertiũ:qꝛ tũc eſſet vrine graui⸗
tas aut doloꝛ in eaꝝ euacuatiõe.&̊ pꝛimũ quod
erat ꝓbãdũ.¶ Scða re.urſuree reſolutiões
in vrina apparẽetes cũ grauitate et doloꝛe circa

regionẽ pectinis vlcerationẽ veſice ſigniſicant.

patʒ.qꝛ vbi doloꝛibi egritudo.ſed qꝛ nõ erit ita
vitales reſolutiones pꝛoueniũt ab vlceratiõe
vt dictũ ẽ. ¶ Tertia re.Furfuree reſolutiones
apparẽtes cũ febꝛe in vꝛinam ethicã ſcdᷣeſpeciei
ſignificãt. Patet a ſufficiẽti diuiſione cauſarũ
ipſarum reſolutionũ furfurearum

De thomis in vꝛina.
DODtita q athomos debemꝰĩitelligere ᷓ
n nula ꝑua ad modũ pũctoꝝ vt italoqᷣr qᷓ
diſtinguütur ex gte loci et ex ꝑte ſubſta
tie et ex ꝑte cauſaꝝ aqͥbo generãt᷑ tales athomi.
BGBenerant᷑ iñ̃ vt plurimũ a materia flegmatica

*

inhibita in neruis.qͥ ſignificabũtregionẽ in q⸗

De Brinis

¶ Ppꝛima re. Athomi apparẽtes in vrina infũ⸗
do reſidentes doloꝛẽ in mẽbꝛis generatius et
pedib: genub.⁊ ꝑ ↄñs podagrã exillis ſignãt
Pꝛobat᷑ pꝛimo auc.Aui.xxij.tertij.ca.de poda
ga⁊ ſciatica. Rõne vero ſic.Lales athomi ſi⸗
gniticãt materiã cõtentã in mẽbꝛis neruoꝝ in⸗
ferioꝝ.⁊ per ↄñs in mẽbꝛis regionis in fine que
integrat᷑ ex mẽbꝛis pᷣdictis.¶¶ Scða re. Atho
mi apparẽtes in media regione doloꝛẽ in mem
bꝛis ſpiritualiba ſᷣcan.ꝓrobat᷑.quia ſicut atho
miin infima regione ſupꝛa infimã regionẽ ſig⸗
nificant.ita athomi in medio indicãtſuꝑ mediã
vt apparet etiã ex alijs ſuꝑfluitatibo·¶ Lertia
re.Athomi apparentes vniuerſaliter ꝑ totam
vrinã omniũ mẽbꝛoꝝ.⁊ ꝑ cõſequẽs totũ coꝛpꝰ
dolorẽ ſignificãt:pꝛobat ſic.Athomi partialeſ
partialẽ doloꝛẽ ſignificãt.ita athomi vniuerſa⸗
les et vniuerſaliter apparetes vniuerſalẽ dolo
rem ſignitficant.ergo intentũ regale eſt verum.
¶ Quarta reg.ſumpta ab Aui.pꝛimo canone
fen ſcðᷣa ca.de ſignis impꝛegnatiõis.Urina lu⸗
cida pura in ſubſtãtia in qua apparuerit aliqᷣd
groſſuz ſile nubi. ⁊ in ea fuerint athomi deſcen
dẽtes ⁊ aſcẽdẽtes globatim inferiꝰ impꝛegnati

onẽ ⁊ conceptũ ſigniſicãt.ptʒ auctoꝛitate pꝛe⸗

dicta. Rõne ſic.qꝛ tales athomi autſigniſcant
ſupꝛa doloꝛẽ iuncturarũ aut neruoꝝ aut ſuꝑ cõ
ceptum.ſed nõ pꝛimũ vt patet per concluſioes
pꝛecedentes.ergo ⁊c R „
ous li⸗

De Helolutioni
Ootãdũ qꝙ per roſolutiões cinericias

nericijs in vrina
n nõ debemintelligere reſidẽtes in vꝛina
ad modũ furfurearũ reſolutionum.ſed
ſunt groſſioꝛes que accidũt et apparẽt ex diſſs
lutione materiaꝝflegmaticaꝝ.aut melãcolica⸗
rũ aut ſanguinearũ groſſaꝝ que reſolute ſimul
cum ſuꝑfluitate euacuant᷑.et eaꝝ apparẽtia at⸗
teſt atur mẽbꝛis a quibo reſoluũtur.q̊ ſtantepo
nunt iſte regule. ¶ Prima re. Reſolutiões ci⸗
neree ſubtiles in coloꝛe adherẽtes globate vel
cõgregate ad inuicẽ ⁊ infundo reſidẽtes reten⸗
ſionẽ mẽſtruoꝝ in mulieribo ſᷣ cant.pꝛobat᷑ au⸗
ctoꝛi.Aui.xij.tertij. Rõne aũt ſic.qꝛ tales reſo⸗
lutiones atteſtant᷑ materie peccãti in loco ꝓpin⸗
quo ad vias vꝛine:que materie contingit eua⸗

cuari et retẽta ſtimulãt virtutẽ ad eiꝰexpulſio⸗

nẽ:et qꝛnõ poteſt euacuari ſᷣm ſe ꝓpter opilati
onẽ euacuatur aũt aliq̃ ꝑtes ex qrũ ſeꝑatione
generãt᷑ tales reſolutiões.Etiõ notãter ponit
in cõcluſiõe reſidẽtes in fundo ⁊ globate exiſtẽ⸗
tes ex eo ꝙ cõtentũ in regione ſuꝑioꝛi atteſtat
materie contente in tali regione. Jõ cũ materie
meſtruales ſũt ibi reſidẽtes,. claruʒ ẽ ꝙ relolutõ

nes ibi apparẽtes ſcãt eaꝝ reſolutioneʒ materie
rũ q̃re ↄcluſio vᷣa. S cða re:Reſolutiões ci
neree ſubnigre in coloꝛe ſparſe ꝑ vꝛinã fluxum
mẽſtruoꝝ actu alẽ ſᷣcant.pꝛobat᷑ auc.Aui.loco
pꝛeallegato. Rõneſic.qꝛ aut tales ſignificant
retẽtionẽ mẽſtruoꝝ aut fluxũ.HNõ pmũ.qꝛ tũc
reſiderẽt in fundo.qm̃ derõne grauis ẽ ⁊ nõeſ
ſent cõgregate.vt ꝓbatũ ẽ. ſᷣcãt actualẽ fluxũ
¶ ZTertia re.Cinericee reſolutiões ſubnigre et
groſſe adherẽtes ſube vꝛinali in fundo ſpleneti
cã paſſionẽ ⁊ apoſtema ſplenis ſcant.Pꝛobat᷑
aucto.oĩm medicoꝝ vnanimiter aſſerentium
hoc eſſeſignũ male diſpoſitiõis ſplenis. Rõne
ſic.quia aut tales reſolutiones atteſtant᷑ mate⸗
rie menſtruali aut melãcolice alibi contente.
HNon pꝛimũ vtptʒ ꝑ pꝛimã cõcluſionẽ.̊ cũ ſplẽ
ſit receptaculũ humoꝛis melãcolici.ſequit᷑ ꝙ ta
les reſolutiões atteſtãtur materie contente in
ſplene qð ẽ poſitũ.i¶ Quarta re.Reſolutiões
cineree apparẽtes in fi.fe.flegmaticarũ.ſebꝛem
flegmatticã ad melãcolicã ꝑmutari ſᷣcãt.Pꝛo⸗
batur quia tales ſᷣcãt materiã flegmaticã adu⸗
ri.ad cuiꝰ aduſtionẽ ſequit᷑ geneneratio humo
rũ melancolicoꝝ.qui cum peccauerit putrefactꝰ
indicat melancolicam febrem. H

De lanie in vꝛina.

Ota ſanies nunq; apparet in vꝛina niſi
n ſtante vlceratione in vijs aut eruptione
apoſtemat; currẽtis ꝑ viã vꝛine.q ſani⸗
es diuerſificat ⁊ ex ꝑte ſitus.de q̊ erit ⁊ emittit᷑.
Scðdo ex parte qtitatis.qꝛ qñũq; apparet pau⸗
ca qñq; multa qñq; tota ſanioſa.de qua dant
iſte regule. ¶ Pꝛima reg. Sanies in vrnina in
pauca q;titate apparet in ꝑtibo renũ exiſtente
doloꝛe. apa renũ aut vlcerationẽ ſcat materiã
paucã ſaniei per locũ anguſtũ differre q̃les ſũt
poꝛri.⁊ vbi doloꝛ ibi egritudo auctoꝛi.ypocra
tis decimo cõmẽto. Regula cõfirmat᷑ auctoꝛ.
Aui.xviij.tertij.ca.de apoſtemata renũ vlcera
tionẽ.i¶¶ Scðda re.Urina cũ ſanie multa in quã
titate apparẽs cũ graui et forti fetoꝛe doloꝛe ex
iſtente in pectoꝛe ſignificat apoſtema aut vlce⸗
rationẽ in veſica.Ptʒ quia talisſignificat mul
tã materiã putridã in loco ꝓpinquo et lato.qua
lem dicimus habere veſicã.qᷓre ⁊ c. Et dicitur
notãter multa.qꝛ ꝑhoc diltinguit᷑ apoſtema et
vlceratio veſice ab apᷣate ⁊ vlceratiõerenũ Loꝛ
relariũ. Urina ſanioſa multa cũ dolorein pecti
ne apoſtema ſignificat in muliere apᷣa in matri
ce.patet ex cauſis ſupꝛ adictis.i¶ Tertiaregu.
UVrina ſanioſa et coꝛrupta cum doloꝛe et pul?⸗
ſatione in ygocundrio dextro ſignificat apo⸗
ſtema epatis eſſe coꝛruptum.patet.quia do⸗
loꝛ ſignificat egritudinẽ in eo. chconiag it

Tractatus

apoſtemn epatis terminari ꝑ vias vꝛine. vt ha⸗
betur decima quarta tercij. ¶ Quarta. Uꝛina
ſanioſa apparens in pleuretico aut empico mi
norarato ſputo ⁊ accidẽtibo malis remiſſis.ſig
nificat pleureſim aut empina tenminabiliper vi
as vꝛine licet raro.vt habet᷑ in capitulis ꝓpꝛijs
minorato ſputo nõ per euacuationẽ materiei
ſigmificat materiã de iuani ad vias vꝛine.Cor
relarium. Hõ teneatur medicꝰ exminoꝛatione

ſputi in pleuretico ſi viderit accidentia remitii.
patet quia hoc ſignificat naturam creticareꝑ

aliam viam.⁊ ſic terminani moꝛbum.

De ledimme in vꝛina.

C ₰

2„*
1 X.
V

e dicũrur eſſe actõ caloꝛis naturalis.qͥ
agit in materiã actualiter peccantẽ ex q̃ tanq;
materiali cauſa ſit ypoſtaſis.finis aũt vt talis
materia pᷣpare? ad expulſionẽ. Yoꝛmalis vero

*

cã eſt iſta qꝙ ipᷣa ſit alba leuis pinealis ⁊ equalis

et reſidet in fundo ?⁊ dicat laudabilis continua
per oẽs ꝑtes ſuas. Ex q̊ ſequit᷑ coꝛrelarie.q; in

vꝛina pfecte ſana nõ debʒ appere ppoſtaſis.ptʒ

qꝛ: in vrina talis corꝑis ſani deficit materia ex
qua fit vel gnat᷑ ypoſtaſis. qꝛ ſiin eo peccaret
materia nõ eſſet coꝛpus vere ſanũ.Coꝛrelariũ

ſcðᷣm.ꝙ; deſiciẽte oltero ↄditionũ pᷣdictaꝝ q ip

ſa cu ſit alba etiãa illa ypoſtaſis nõ dicit᷑ lauda⸗
bilis. Loꝛrelariũ tertin. A waritio ypoſtaſis ſi⸗

gnificat materiã cõplete digeſtã ⁊ paratam ex⸗

pulſioni.que dicunt᷑ eſſe cã tꝑm vere criſis de
laudabili poſtaſi.Et de his dant᷑ tales regule
¶ Pꝛima rc. ypoſtaſis ſubnigra in coloꝛe ap⸗
parẽs in vꝛina lõga egritudinẽ ſigniſicat.Pꝛo
bat᷑.nã talis ypoſtaſis atteſi atur materie melã⸗
colice que eſt difficilis reſolutioòis ⁊ euacuatio⸗

nis: At ex ſnia Aui.in ca. de ſignis quartane.qʒ

obitante materia difficilis eradicationis moꝛ⸗

bus neceſſario pꝛolongat.ergo regula veaa
¶ Secunda regula. Sedimen liuidũ in colo
re moꝛtiſicationẽ caloꝛis innati ſignificat. Nã
talis ypoſtaſis ſigniũcat ſuffocationem calo⸗

ris innati a materia melancolica ad quã ſequi
tur moꝛtiſicatio.vt patet de cauſis liuiditatis
ſuperius.i¶ Tertia regula. Sedimen nigrum
in colore quod pꝛeceſſit liudum moꝛtem ꝓpin⸗
qquam ſigmiſicat.pꝛobat᷑ quia tale ſedimen ſig⸗
mificat vltimam aduſtionem ad quã cito ſequi

tur moꝛs. qre regula vera. ¶ Quartare. Sedi
men diuiſum in lubſtantia ? ſparſimper vꝛinã

ventolitatẽ ſigniſicat. pbatur qꝛ talis ẽ ꝓpoꝛtio
ventoſitatis ad alias ſuperſluitates. enamta⸗
lis eſt ꝓpoꝛtio ad ventoſitatem⸗ bydropiſim.

Eſedimine apparente in vꝛina.notan⸗
duũ pꝛimo ꝙ per ſedimẽ habemus intel
lgere ypoſtaſim apparẽtẽin vꝛina Cu

ſed ſiceſt ꝙ; ventoſitas reddit vnãquãce ſuper
fluitatẽ diſperſam. apparet regla vᷣa.¶ Quĩ
ta regula Hõ puratũ ſedimẽ debilitatẽ vᷣtutis
ſignificat, pbat᷑.talis ypoſtaſis ſcatinoꝛdinati
onẽ in motibo nature.q inoꝛdinatio ſequit᷑ de⸗
bilitatẽ⁊ ab ea accipit & ⁊c.¶ Sexta re.Encor
mia.i.ſedimen in ſupᷣma regione difficultatẽ an
helitus ⁊ pectoꝛis ſigmiicai Patet quia ſigniſi
cat materiã peccare in pecroꝛe.vt patet ex ſnia
omniũ medicoꝝ.¶ Septima re. Nephilis id
eſt ſedimen in ſupꝛema regionemagnã ventoli
tatẽ ſignificat ꝛmaximã. Ptʒ qꝛ ſignificat ma⸗
teriã habere raptũ ad caput ⁊ nõ miſi magnitu⸗
dimen vetoſitatis ¶ Octaua re. Sedimẽ qð⸗
cq; fuerit niſifuerit ꝑſeuerãs defeciũ virtutis
ſcat. Piʒ qꝛ ſᷣcat diminutionẽ actiõis in mate⸗
ria qpꝛecipue ſequitur debilitratem vinutis.

8 E ſup fluitate humoꝝ pꝛimo notãduʒ

ꝙ cõtingit humoꝛẽ ſᷣm partẽ ſeꝑari a
Mmateria totali:i habere raptũ ad vias
vꝛine Ex reſidẽtia videbit᷑ ꝙ ibi ſitſedimẽꝛ ypo
ſtaſis.Et nõ erit ita:vt patet ad experientia in
colica doloꝛe.⁊ ydeos:vbi videntur tales hũo⸗
res reſidere in fundo.quod etiã a paret in febꝛe
egmatica. vbi ſepiſſime decipiuntur medicji.
Scðdo notandũ: q; talis humor videbitur ſi⸗
milis ypoſtaſi ex partecoloꝛis ⁊ ſubſtantie.iñ
inter ipſum et ſedimen eſt ſignum diſtiuctiuum
tale: quia quando eſt veruʒ ſedimen ſi mouetur
ex agitatione vrinali ſtatim reuertit᷑ ad ſuũ lo⸗
cum ⁊ ſiium Colligit᷑ hoc ſignũ ab xſaac ᷣmo

14

de vrimis. Scdo ab Auicen: ſcda pꝛimi E tiaʒ

pꝛima quarti cap.de ſlegmatica.De q̃ humoꝛe
dantur regule. ¶ Pꝛima regu. Humoꝛ crudꝰ
ꝗꝓparẽs in ſuperioꝛi ꝑte vꝛine vitiũ pectoꝛis vł
mebꝛoꝝ ſpũaliũ ſignificat.⁊ difficultatẽ anheli
tus.pbat᷑.aut talis humoꝛ atteſtatur materie
cõtente in cerebꝛo.aut in regione pectoꝛis Nõ
pꝛimũ:quia tunc erit ibi circulus:vtex ſnia me
dicoꝛum habetur. ergo ſcdᷣm quoò eſt intentuʒ
Ex quo ſequit᷑ cũ videris talem vꝛinã pꝛenoſti
care aut aſma aut diſma aut oꝛtania.¶ Secũ
da re. Humo: crudꝰ in media regione pendẽs
vitiũ ſtomachi ⁊ inteſtinoꝝ ⁊ repletionẽ ſigniſi
cat ⁊ rugitũ vẽtris pꝛobat.nã ſuꝑfluitas cõten
ta in medio regionẽ ſignificat.ſed cuʒ regio ſio
machi ſit media regio et ventris.& ⁊c.¶ Tertia
regu. Humoꝛ crudus in infima regione appa⸗
nens doloꝛem renum ⁊ lüboꝛum ⁊ mebꝛoꝛu ge
neratiuoꝛum vitiu ſigniſicat. Cꝛo batur ex de⸗
ductione cõcluſiois pꝛecedetis. Et per hos cla
mat e perientia.quia in omnibo iſiis doloꝛibo

apparct iſte humoꝛ dominane.

Iſis de coloꝛe ⁊ contẽtis in vrina. Re⸗
Eſtat vt videamꝰ de cautelis medicoruʒ
́obſeruãdis iniudicãdo ꝑ vꝛinas.No⸗
tandũ igit᷑ ꝙ qñ offertur medico vꝛina ex q̃ nõ
poſſit iudicare ex cõtẽtis.qꝛ reducta eſt ad ignẽ

DBDe tautelis in wina.

vel alterata.iudicat capiẽdo iudiciũ aſubſtatia

⁊foꝛma ecõuerſo.Tria igitur faciã.Pꝛimo po
nã aliquas regulas ex quibo ſumuntur multe
cautele. Scðo docebo diſtinguere vrinã viro
rũ ab vꝛims mulierũ. Lertio vrinas pꝛegnãtiũ
in quaꝝ iudicijs multuʒ moleſtantur doctiſſi⸗
mi viri:⁊ ex eis incurrunt nõnullas infamias.qͥ
bus habitis patebit cõplementũ.Circa peimg
dicam aliquas regulas que tñ virtualiter poſ⸗
ſent reduci ad pꝛedicta:ex quiba infero coꝛrela⸗
ria plura.⁊ vnũq̃dq; coꝛrelarioꝛũ erit cautela
vna:⁊ ſic exẽplis de iſtis poſitis ⁊ intellectis ex
ſimilibo poterit bene diſtinguere. ¶ Pꝛima re.
Arina alba ſubtiliſ atteſtat᷑ debilit ati ſtomachi
2⁊ eius indigentiã. Jitud patet ex mentib⸗ auto
rũ:⁊ rõne deductũ ẽ ſuperiꝰ.oꝛrela.pꝛimũ ũ
medicꝰoviderit vnam taleʒ iudicat anguſtiã in
ſtomacho aſſumptaʒ. ptz qꝛ additur debiluati
maioꝛi cauſa eiuſdẽ.Coꝛre.ſcom.S tante tali
vrina iudicãdũ eſt ſuꝑ laſſitudine totius coꝛꝑis
2 maxime cruriũ.patet.qꝛ ex diminuta digeltio
ne ſequit᷑ diminuta reſtauratio magis veroin
locis remotis. Coꝛrela. tertiũ.Stante talivn
na iudicandũ ſuꝑ doloꝛe ⁊ grauitate o culoꝛuʒ
et ſomnolentia. Patet.qꝛ ſtante tali diſpoſitiõe
ſtomachi neceſſe eſt vt pꝛopter directum affec
tum cõmunicẽtur materie ad caput:q̃ cõmum
cate inducũt talia.q̃re.⁊c.Etiam experiẽtia.q
bñtes debilit atẽ ſtomachi patiũtur fluxũ palpe
bꝛarm ⁊ pulſationẽ timpoꝝ. Coꝛre.iiij. Stãte
tali vrina indicãdũ eſt ſuꝑ laſſitudine totiꝰ coꝛ

poꝛis ⁊ maxime cruriũ.patet.qꝛ ex diminuta di

geſtione ſequit᷑ diminuta reſtauratio: magis

vero in locis remotis. Coꝛre.quintũ. Stante

tali vrina iudicandũ eſt interpolatum difficulta
tem anhelitus.patet.qꝛ ad interpolatã multi⸗
plicationẽ vẽtoſitatis ſequit᷑ cõpꝛeſſio dyafra⸗
gmatis.⁊ ita cõpꝛeſſio membꝛoꝝ ſpiritualium

¶ Scðda re.Urina cũ febreacuta ſpiſſa et ru

bea infundo vaſis et tinbata et ſupenus liuida
venationem ſigmificat.patet ex his q̃ dicta ſunt
De vrina liuida ſuperius.Coꝛrela.pꝛimũ. Ap⸗
parente tali vrina iudicãdum eſt ſuper tremo⸗

rem coꝛdis:vehementiam ſitis. Inquietudine

magna.patʒ.qꝛ hec cõſequũtur incoꝛde nocu⸗
mentum ⁊ in mebꝛis ſpũalibo.Coꝛrelariũ ſecũ
dum. S tante tali vrina udicandum eſt ſuper
doloꝛe ltomachi⸗Patet intelligenti.⁊c.

Coꝛrelaniũ tertium. Lalivꝛina de alte ranone

magna ⁊ freneſipariter.patet.quia neceſſeẽ vt

cõmunicet᷑ nocumẽtũ cerebro.q̃re.⁊c.i¶ Zer⸗

tia re. Urina exiſtente cumſedimine lapidem in
renibus aduenire iudicatur. Patet ex his que
dDicta ſunt. Coꝛrela. Stante tali vrina indicã⸗
dum eſt ſuper grauitate renum⁊ ylioꝛum et ap
parerecauſas lapidis.Coꝛre.ſcᷣm. Stanteta

li vrina arguendũ eſi ſuper grauitate capitis ex

parte poſterioꝛi. Patet ex colligãtia renum ad

illas partes.Coꝛrela.iij. Stante tali vrina iu⸗

dicandum eſt ſuper grauitate pectinis. Coꝛre.

quartũ. Stantetali vꝛina iudicandũ eſt ſuper

contractione genuuʒ⁊ coxaꝝ.Patet hoc.qꝛ eſt
ex accidentibo conſequentibo lapidem. ¶ Quar
ta regu. Urina exiſtẽte lactea ⁊ tenui:lapideʒ in

veſica ſigniſicat.Patet ex pꝛedictis in capitulo

Dde colore.Eoꝛrelariũ. Setante tali vrina iudi⸗

candũ eſt ſuper diffticultati vꝛine.Patet ex dic⸗

tis. Et ita diſcurrite ⁊ pꝛopꝛia accidentia illus

paſnſoms.i¶ Quinta.regu. Si vrina habuerit
fruſtula longa quaſi pios declinantes ad ru⸗
bedinem excoꝛiationem renũ ſigniſicabit. Si

fuerit tincta yvbinon fuerit diſcoloꝛata ? apa⸗
ruerint pili:totius coꝛpoꝛis debilitatem ſigmifi
cabit.Coꝛrelarium pꝛimũ.q ſᷣm pꝛimam v:ine

apparentiam pꝛenoſticandum eſt caliditateʒ et
ardoꝛem circa renes. patet ex pꝛopꝛio effectu

egritudinis.Coꝛrelanum ſecundum. Stante

tali vrina ſuper laſſitudine totius pꝛenoſtican⸗

dum erit. Coꝛrelarium tertium. Exhuiuſmodi

vrina apparet interpolatim ⁊ guttatim mictus

vrine. Coꝛrelarium quartum. Uiſa tali vꝛina

pꝛenoſticare vꝛinam ſanguineam.ſiue mictum
ſanguinis pꝛeceſſiſſe. lo
Coꝛrela nium quintum. Stante tali vrina ſu⸗
per ſtipticitate ventris arguendum.⁊ egeſtiões
que emittuntur ſuntſquibelloſe:vt patet ex ta⸗

lipaſſione neceſſe eſt vt ſupercalefaciat epar.

quo ſupercalefacto adurantur feces ⁊ exiccant
Coꝛrelarium ſextũ. Stante tali vrina iudican
dumeſt ſuper tumoꝛem ventris.Patet.quiaſtã
te tali ſtipticitate retinent vẽtoſitates.que ſic re
tentefaciunt ventrem tumefien.
¶ Sexta regula. Stante vrina alba et tenui
cum multa ſyti dyabetem ſigninicat:patet intel
ligenti cauſas huius egritudinis
Coꝛrdarium pꝛimi m. Stante tali vrina argu
cndum eſt ſuper debilitate ſtomachi.⁊ interpo
latam ardorem inipio latere. Patet per conti⸗
nuam aſſumptionem humidiroꝛidi maxime.
Coꝛrelariuroſc m. Stante tali vrina pᷣnoſii⸗

canduʒ eſt ſuper cxtenua tionem totius ⁊ ſemi

ethicam.patet.quia hec egntudo pꝛobibet ex⸗
enuationem lieri debuam et connememem.

Septima re. Eriſtente vꝛima furfurea dyar

ralis ſigniſicat ſi eſt pauca.Patet ex pꝛedictis?
ad experientiaʒ. Coꝛre.pꝛimũ. Urinafacta fur? ticõtinetur materia humoꝛalis.Coꝛrela.ter⸗
furea et ſi poꝛtaretur a lõge:remanet ↄtinue ſur
furea.q̃re medicꝰ poterit hoc inferius pᷣnoſtica
re. Coꝛre.ſcdᷣm. Apparẽte tali vrina iudicãdũ
eſt ſuꝑ cõmotiõe totiꝰ coꝛꝑis.patet ex eo.quia
Dñ antur humoꝛes in toto.Coꝛre.tertiũ Pꝛeno
ſticandũ eſt ex eo toꝛſiones circa vxpocundria,ʒ
et maxime circa ypocundri dextri eẽ futuras.
quia cum locus epatis ſit locus generatiuis hu

moꝛũ.Coꝛrela.quartũ.Pꝛenoſticãdũ eſt fluxũ

ventris futurũ.orre.quintũ. Judicãdũ eſt ſi

tim magnã et inquietudines factas.⁊c.i¶ Octa

niam humoꝝ viſcoꝝ ⁊ groſſoꝝ.Coꝛre.ſcᷣm.Ex

ca pꝛenoſticãdi ſunt doloꝛes circa ypocũdria?z

vuluã.patet ꝓpter cõtinuũ motũ ibi factum
Coꝛrela.tertiũ. Stante tali vrina iudicãda eſt
naulca:et quaſi cõtinue ſubuerſio ſiomachi pa
tet pꝛopter cõtinuã eleuationẽ vapoꝝ.qre ⁊c.
Coꝛreiiij.Ex hmõivꝛina iudicare poteris do

loꝛes vemire ad doꝛſa ſiue renes.et qũq adco⸗

xas. vt patet ex pꝛedictis.Coꝛrelariu quintum.

S tante tali vrina pꝛenoſticanda eſt duricies

circa partes femorales.quare ⁊c.¶ Nona re.
Sicirculus vꝛine nullo modo agi ctur tremu⸗
lus apparuerit ſuper repletione capitis ⁊ deſcẽ
ſu catarri arguendum ẽ. ꝓatet ex his que dicta
ſunt in tractatu de circulis.Et nota ; vrina
quãtũcunq; mota ex longo delata apparet cir
culus ac ſi in pꝛinc ipio extiterit.Coꝛtelari.pꝛi⸗
mũ. Stante tali vꝛina pꝛenoſticandũ erit dolo
rem in ſpatulis curibeiaolatiane P)
tet:quia talis vrina ſignificat materiam deſcen
dere per nuchamad neruos quare ꝛc.

Coꝛre.cm.Stante tali vrina iudicãdꝰ ẽ do

lor aut grauitas capitis in parte poſterioꝛi.cũ

tium. Stante tali vrina iudicandũ eſt pigriciã
eſſe in toto.patet cum multa materiaſit cõmu
nicata neruis.quare.⁊c.i¶ Decima reg.nimna
babens circulum cum ypoſtaſi in media regio
ne aut attomos in ea regione aut trumbos.ſig
nificat materiam ⁊ incapiie et pectoꝛe.patet ex
pꝛedictis.Loꝛre.pꝛimuʒ.A pparente tali vrina

iudicandum eſt difficultatem anhelitus et tuſ⸗
ſis.quia ſigniſicat materiam deſcendcre conti

nue ad pectus.Coꝛre.ſcdᷣm. Judicãndũ ẽ do⸗

loꝛem in parte anteꝛioꝛi capitis.Eoꝛre.tertium
ua re. Unina mulieꝝ exiſtẽte turbida velut ſub⸗
iu galis repletã matricẽ teſtare iudicatur. Pa⸗
tet ex dictis.et hocnõ ſtante fe.acuta. Coꝛrel.
pꝛimũ.Stãte tali vrina pꝛenoſticamus pondꝰ
maximũ circa ꝑtes femoꝛales.patetꝓpter pꝛeſẽ

Siſuerutincta ſalſedineʒ aut a rdoꝛẽ in guttu
re ſignificat pariter:ſi fuenit circulus declinãs
ad citrinitatẽ.Coꝛre.quartum.Ex huiuſmodi
vrina grauitatemoculoꝛumiudica.quia ẽ cau

ſa multe materie in cerebro.quare ⁊c.i¶ Inde,⸗

ama regu. Urinaeiiſtenteſpumoſa tam in mu⸗
liere q; in viro ventoſitateʒ contineriin vemre
ſigmificat. Patet ex his que diximus de ſpuma
Coꝛre.pꝛimũ Inflatio ſtomachi et ypocũdrio

rum ex vrinatali arguẽdũ eſt ꝓpter continuum

motum ventoſitatis circa eas partes quare ⁊c

Coꝛre.ſcᷣm.E x tali vrina dũmodo ſpumaſue
rit nubea ſiue citrina pꝛono ſticãdũ eſt eſte do⸗
loꝛem capitis maioꝛẽ in latere dextro. Coꝛrela.
tertium. Si vero talis vrina fuerit alba ſubti⸗

lis.iudicandum eſt doloꝛem eſſe futurũ in ypo
cundrioſimiiro.patet cum illud ſitfrigidum:il
lud vero caliqum.i¶ Duodecima re.Urina tẽ
dens ad viriditatẽ vel lundum coloꝛem per tio
tum in muliere cuʒ ypoſiaſi plumbea ſigniſicat
retentionẽ mẽſiruoꝝ ex parte tempoꝛum in quã
titate et qualitate.patet ex his que dicta ſunt.
Hec Auicenna.Egid ius.Jſaac.⁊c Et hec de

vꝛinis dicta ſufficiant. ¶ Jinis

Tabua luper trattatu de verbi is.

Prohemiü

yum ſummi dei

in finem vſq; feliciter per

duximus:ne te lectoꝛem

in eodem tedioſe vagari
cõtingat.veꝝ vt valeas
(optime lectoꝛ)cito in h
opere inuenire qð requi

ris qd remediũ egritudi⸗
ni adhibere debeas. qu
naturã ꝓpꝛietatẽ ſeu cõ⸗

plexionem herba ſeu ar⸗
boꝛ anial om̃e: lapis qᷣ
pꝛecioſus:piſcis ac auis

quelibet habeat. ac po⸗
ſtremo vrinaꝝ iudicia iu

xta ſuas regulas et ma⸗
giſtrales differentias ſe
quẽs tabula luculenter

te docebit. Et pꝛimo in
oꝛtũ herban tabula hec⸗
cine indicem ponet. De⸗

binc in campũ animaliũ

alioꝛũq; pꝛoperabit oꝛ⸗
dinẽ tractatuũ ſeruãdo.

Fd alopiciã
Eaolin. g. 8 B.
LCa vi.E .
Ca. xvxid. C
Ea.cryi.A.
Ca.xxxiiij.C.
Ea.xlvi.?FG
Calxxxvi. D
La.lxvi.H.
Ca. ccxlviij kia
Ca.cccix .
Ca.ccccluijin ſine.
Ca.ccccxci. LCL.
4 — doloꝛ.
E ⸗
Lavij. D K—
LCa. xv. L
La.xxix. C ιW
Ea. Avij. S
Ealx. P
Ca. lxxxvi.E.

„— * —

adiutoꝛio libꝛuʒ
hunc (qui oꝛtus
ſanitatis recte appellat)

Ca. cxxx. A Ca. ccclij. D
La. cxli. in fine Ka. ccclxvij. A
Ca. cxlvij. B. Ca. cccxxvi. B
Ca.clxij. C H CCa. ccccxlv. D
Ca.ccxij.D Ca.cccclv. A
Ea.ccxxvii:G Ca.ccccxciij. E.
Ca.ccxliiij. A Ca. ccccv.
a.ccxlviij. F. Aurium putredo
Ca. cclxx. Y- Ca.cclxv. E
Ea.cclxxvij. G Aurium ſanies
Ea. cclxxix. S Ca.ccccxxxiij.M
a. cclxxxiij. E N¶ Auri conqualſatio
Ca. cccxx. 6DP Ca.ccccxl.A
Ca.cccxxij.D ¶ Auditũ recuperãdũ.
a.cccxxv. E. Ca.dxv.D
Ca.cccxxviij.in fine a. ccxlvi.D
Ea.cccxxix.? G. Ca.cdxxix. B
Ea.cccxixi.D 4 Apollemata capit.
c(cCcliij. B Ca.cclxxxi. G
a.ccclxix. B LC.a. cccxxxvij. D.
Ea.cccxxij. H Apolſtemata nariũ.
Ca.ccclxxv.C R LCa. ccccvi. HB
Ca. ccclxxxiij. x (Apoſtemata lingue.
Ea.ccccv. LCa.a. ccccxxxxi. D.
Ea.ccccix.in fune ¶ Apoſtemata gutturz.
Ea.ccccxxxvi. O La. clxxxviij. D
Ca.cccclv. . LCa. ccxv. D E
Ca.cccclxxxiij. 2N% Ca. ccxcij. D.
Ka.cccxcij. H LCa. creir. B
Aunum vermes LCa. cccx. ix. E
Ca.xviij oʒℳ—eqß . Ca.ccccli
Ca. v. K. T Apoſteatlby mämle
CLCa. lxxxvi. A La. xv. S2
Ea xcvij. S. ꝛ inine CLa. c. D
Ea xxv. E. ScHRWR
a.ccxix.E. Apoltemata cpath⸗
Ca. ccixxxviij. a. cclxij. A
Ca.cclxxxix. Yꝓ Ca. e mane.
Ca. ccx. = Ca.cccxiiij. B
Ea cccx. B. -- Ea. ccccxxix
a. cccxlvij. E J Ca.cccclij.B K
Ca.cccciiij. y 4 TApolemata ſplenis.
Aarni inſtao CLCa. cclxv. H
Ca. i.E Ea. ccclrir. E
Auriumtinnitui . Ea.ccclxxi Ai 8:
La. clxxv. E Zbelehuiiungi
. cr. 7/1 Zcr )
La. ccxcij. a. ccclxiij.E
LCa. ccclxxv. C Kpoſt arke.
Ca. ccccxxxvi. H LCa.: cxi. B Ca. cxci. F
¶ Aurium vlcera Ca. ccxxxvi. A
Ca. cclxxxiij. YF. La. ccxlvi. J
La. cccil. H La. ccxlviij in ſine

Ea.ccccxciij.
¶Apoſtemata vulue
Ea. lxxxix. y .
¶ Apoſtẽata teſticuloꝝ

Ca.cxxiij.NH

Ca. cclxxxiij. A DH
Ca.cccij.in fine

Ca.ccccxciij.
¶ Apoſtemata ſiue
vlcera caliaa
Ca.li.A Ea:lv.KE
Capitulũ.lvij.
Ea.ixxij.O.⁊ in ſine

ZrpudlumaA

Ea.ciiij. D

Zaariinüne “

Ca.cxlv. B
Ea lyi.

alnri b„

Ea. cccij .kK

LCa. cccxij B
L.a. cccxviij. GG.
Ka. ccxxvii. E

Ea.cccxxxiiij S
Ca.ccclxvij. R
Ca:ccdxxxij

CLa. ccclxxxic. G

Ca.ccccxij. in fi.
Ca. cccclv. A
Ca ccclxxvij.

Ca.ccccxeij. H
¶(¶ Apata frigida
Ca.i.G
Ea.· ccclxxvij. D
Ea.ccccxcvi.P
er.
¶ Apata dura
a. rlix.A B

Ea. cxxx.

Ta cc . „₰
Zaci. J 7
Ca.cccclxiij.A
¶ Apata meltienc.

Tabula ſu

Ka. cevi⸗ 83 .

LCa.xv. A⸗.·
Air flegmatica

Fa. lxv. C.
Ca.cxci.
Ea cxxvr infine
Ca.ccccxiij.NH
E poſtemata ſiue
vlcera fraudulenta
1 Avi. „
La. Iv. E
LCa. ci. BD
Ca. cxlv. X—
Caccdltv.
LCa. cdxvij. H⸗
Ca.ccxcij. C
Ka.ccxcix.
Ca.cccxxiij. A
Ca. ccxlvi.E
Ca.ccccij. in Fne
Ca.ccccxiij.H H.
Ca. ccccxcvi. E
¶Aßata maturanda
Ea. lxxxiiij. G
Ea ccxlij. S.
Za c⸗.
Ap̃ atarumpenda.
Ea.clxxxvij.B
Ea.ccvij. DH 5/
Ca.ʒ ccccij.in e.

Apoſtemtaa ani

Ca. xv. ¶
Ca.xlvi.D
Ca. lxxi. in ſine.
2. rii „1 fine
xxxix. J.
cxic „
Ea. ccxxxvi. G
Ka.cclxxxiij. H
Ca. cccxxij. B
La. cccclij. M

Ca. cxiij. B.

¶ Apᷣata interioꝛaꝛ

vt reſoluantur.
Ca. cccxxij. E
¶Alcola ? ſunt puſtu⸗
le tiue ylcera oꝛie.
Ca.xiij.A B
Ca.xvi.A BG
Ca. xxx.B E
Ca.xxwv.D
La. xcviij.
La. AA.

Ca. cccxiij in fine
LCa.cccxlv. A

La ccxxiii. E

Zactkni⸗d

Ea.ccxij. EK
Ca.ccxij. H
Ca.ccxlix J.
Ca.cccxx.KE
Ca.cccxlv. H
Ca. ccclxviij. 6.

Ea. ccclxxix. B

Ea.ccccij.A 6:
Ca.ccccxvi.: H

Ca.cccdxxvij. F

Ca.cccclxxxvi.B
Aſpꝛedo lingue
guturis
Caxxiij. ñK.

Ea. lxxvii. 5

Ca. cxviij. —

2 clvi. E

Aſpꝛedo laucum.
Ca.cxxxiij.Dd
Aſalds Recroris
Ea. cli. A ”

Ea. cclxxv. 4
Ca.cccxxvij N

Aſperitas pulmonis.
Ea. cxiij C.
Ca.ccviij. A
¶ Aſperitas arteiaꝝ.
Ca· xxxiij. A
¶ Artetica paſſio.

Ca.xcvij.in finne.

Ca .clxv B

Ca. clxxx.HG

Ca.clxxxvij:in fine.
Ca.ccxxij.

Ca. cccexlix. D

La. cccxx.in fine.
¶ Abpata reioluentia

¶ Sniditas membꝛop
a. lxiij. A
Articulos cõtra⸗
ctos mollificare.
Ca. lxxxvi. G
Appoplexia
Ca.lxxv. in fine.
Ca.cxxxi.D

Lalime fine

Ea. ccl. E E. ꝛ inſine

Ca. cclvi. A.

* 3, k. e — .. . 4

4 Articulon doloꝛes.
Ca. cccli. A

pertractatu de Herbis.

Ca ccxwſi.
Ca.ccccxxx. K

¶ Anhelitꝰ difficultas. Ca.cccclvij.C DE

CLa. ccccxxxviij.C

Anhelitus facilis:
Ca.cxlv. E
¶ Aſma.
Ca. lxxiiij. :
Ca.cxxxi.E
Ca.ccx.in fine.
Ca.ccxli. A·

LCa. cclxxxix. in fin ine

a.ccciij.A
Ca.ccclxxiiij.A
Ca. ccclxxxix.
Ca.ccccxxxvij.A
Ca.cccclxxv. G
Ca.cccxcviij.
Fcccrar

fnaa aulafriic⸗

Fach. A
Ca. cxcvij.
Ka. ccvij. B B.
ecerli. gund fine.
nn R
Z0.

a. lv. H

Ea.cviji. E
Ca. cxxx. J
Antrax.
Ca.ix A
Ca.cij. Dd
Ca.cxxxiij.infine
Ca.cccxx. B
Ani doloꝛ

Ea. cxli.in fine.

Ca. cclxv..
Ca. cclxxij. B
Ca.ccci. F
Ecccktrrd i fine
Ca.cccxiviij.E
3 Aluum
Ea.clxxxij.in fine:
a. ccclxxxxvij. B

Ea cccecri. n fine

Ca.ccccviij.c

Ca.ccclxxiij in fine.

Aquam citrinam
educendam.

Ca.cxliiij. D.

La. c. enig. =

1. Ea.clxxviij. A4
Fa ckxiry S

¶ Appetitus commcdegi
Ca.x.D
Ca.lv. A
Ca.xcij.A
Ca. xciij. A

Ca. xcvij. H

Ca. xvij. ꝓ
Ca cxlviij. B.
Ca. clxviij.in ſie⸗
Ca.cclxxxviij. H
Ea.cccxx.LIC
Ca.ccclix.D
Ca. cccxcij. C
¶ Aquam malam
qui potauerunt.

La. xiiij. H
Zannis aque calile

.Cclv. B
¶ Aſellarum fetoꝛ
ec totius coꝛpoꝛis
Ca. xxxix A
Ca.ccclxi.D

Ea ccrrtinine

¶ Aboꝛſum.
Ca.xc. B

Ca. cxxx. G Finfine

Ea a. cxxi ₰

LC cxiij A
Ka. (xv.
Ea.ccxxixin ſine
Ca.ccclxxi.B. E
Alto cadenthbus
Ca.viij. D
Ca. xiiij. E:
Ca. ccvij. F
Ca.cccxli. B
Ea.cccxc. B

Ca.ccccxcvij. FE.
¶ Acrocoꝛdines tollere

Ka. cccxli. B.
¶ Animalibus moꝛ
tem inferunt

Ca.cccxcv. in fine.
¶ Animalia venenoſa
ne intrent vomum

CCa. ccccliiij.

Apes ne fugiant
Apum punctura.
Aecki.

——

.

Tabula ſuper tractatu de Herbis.

Ca. cccexxix. „ „
Amoeem. a. xxiiij.in fine
lrrii . Ca. cxxij. J Ea.ccxi.in fſine. ineſeruare.
mnine Ea. cxxix. infine cclxxxiij in fine. Ca. xxvi.inſi
9 vt Ea. ccxix. E Ea cccv. A rarnem ſuper
. Ca impingnantur. aarif 8 Canceroꝛis. CA.
7 „ bo fine Ea.ccciiij.in fine Faa —R Ca. ccxxij. J
Ca rie. . Ea 3 Ca K atd vulnera ¶ Carnem rubeam
. cc .
cceSe EaS Na. clvij infine. otal ue t
SSõõ CLa.ccccxci. ED 3 Carbũculus Ca.cccclij. J.
rancos.i. apo CLa. cccclx. FD a. cxix. Eaniciemtardana
amaig aleiun 4 Eapitis vulneratio: Za. N Rrcrrti. . andaz
Tapit/ doloꝛ ailos generare. K Lalan aotbn tagz lei
C ¶ Calculus. Rſedare.
Eaxxi. B a ccciin. ᷓ Ca. xv. S Ca.ccclxv iij. H
Ea.:. B ¶ Capilloꝝ caſus Ea xxv H Elauos coꝛpoꝛis
““ CTa w. ½z pꝛobibenti. Ca. ir. in fine Ca. ccccxcij. B.
Ca cix. J Caaliher Ealeuin. in fine ¶ lauosi.poꝛos pedũ
4 E B. a.cclxxxuij. Zain — Ca. cccvij.in fine be
Ca· cxxi D 14 nigoarclte Ea Wrroci B 5 Carelgcs paſſio:
La Am. 6 a. xxxi.
a ¶Kapillos augere E in ſ Ca. xciij. A.
N “ En i infine. a.cxin in Nie Earker Gane
E . Cir. K. 8 g. cxxy.
Ea. ccvy .S E 7nilgtngr. Eadewr nnn Za cci. .
Ea. ccexcvij. a.cxxx.E Ea ccvi . A. Ka. ccviij. B.
Ea. cccci. R . 1 Aes nbꝛlſicke. Ea. cxcir. infine. Eri
Ea. ceccha Ea cclxv. S Ea- iin. ,ABB Eacccxi.. 5 C
4 Zapino volor Saccei⸗ : 4— Zfcmrn. 3 aatde
Cccccij. DJ . ranei
“ ahi naitate. EZ ccctiij y Ea ciei Hennſi S Apitle
XY⸗a. LC.aa. cccevi. J 2. a. cxxxi.D
Z. A. 2-— CCa. cdxi dH Br. Lerebꝛi debilita
(Ea rxvij. A abloadehig are Ea. 4oiA tem eurare⸗
= ex Ealxvi.A E E cci Ea xr. P E.
Ca.cc ols. D Ea.cxxxi.J. Ea ccxxiiij. K Ca. xxxi. G.
ð”ß Lail aftachr Ca clxviij. E a:cccri infine. Ca.lxij.in ſine.
n e Ea. clxxv. D Za.cccii. 2 Eaxi DdD.
4 £U .cc cix. A . . Ea.xciij. A 2„
Aanehingimm. Ea cc⸗ DB r, „ Ea.cleviiſin fine
Ea 1 fine. cccld. ED Ea cccai Ca. cciiij. S
Ea. cx 1 D ¶Eapillos muliex Earcawi E. cri. ͤ
Za. . Ea.lxxxvij.O E. TSalene JEa.ccxxxix in fine
Ear. Ea. ccclxxxiij. R cälstemun Zac
Ea. cdxxv.ED Lancer. 21 rI Ca.cclxx.BESG
ccxcvij. B Ca. ix. G cccixxxviiin fſine Ca. cclxxxij.
Eraad D Eadel c H Ea.ccccxxvij. .
ccc. F Za. rr. — ntarides ſumpte. Ea. ccccxlvi. A D
1 ¶Katarrũ curare La Arra E cclxix. J Ca.ccccxlix
—Eare cxlix.
nntre Ca. cccelx.
Ji

Tabulalſupertrattatude Herbis.

Ite er. zmdealbare
Ta di. F
liaca paſſio.
La. ix. B.
Li. ccxxi. A.
Ca.cccxi.CE

ãa. cccxc. E

¶ Cicatrices neruo
rum curare
Ca.lxiiij.DD
Caaxxv. E

¶ Cicatricibus nigꝛis

coloꝛem reddere
z cl x. E
CLicatrices lipidare
Ca. cvij. A

La. cxxx. F.

¶ Cicatricesſcariſicati⸗
onis vtnõ Ppareat-
Elxv. A.
(Kolli doloꝛ.
Ca. ccclxxiiij. in fine.
Ca.ccccxxxv. B
Koloꝛem bonum
* ſacienanm
Ca. xlvi. H
Ka.cxxi. 6
Ca. cxlij. B.
La. ccxlv. A :
Ca.cxci.A

a. ccxcvij. AD

Ca. ccccliiij.R
LCa.ccccxcvij. E
olica paſſio
Ea xix. F
Fa. vi.

a. cxxxi. M.

LCa.cclxxxvii.D
LCa. ccxcvij. E

a. clij. A
Ca. v. G
Ea. clxxix.
Ea.ccviij. O. fg.
LCa.cclvi.in fine

Ca.ccexxi.H
LCa.cccxxxi.A
a. cccxli.
Ca.ccclix. A.
Ca. ccclxx. B.
Ca. ccccxxx. H
Ca.cccclxxxvi.A

accccer. 6

Colica llegmatica: 4 Ea ccclxrvii in fine:
Ckli. Ca.cccccix. in fine
¶Kolerã rubeam ſine Ca.cœccxxiiij.in ſine
nigram purgantibus. ¶ Coꝛdis debilitas.
Ea. lxxviij. E La.cclxxxij.G
Ca. cij. GHH. Coꝛdis tremoꝛem
Ea.æxxi. B La. xvi. E
Ca. cxli. A Ca.xviij. B
Eq ccliiij. A C Ca.xxx.Cc D
Ea clvi. in fi. La. xcij. C
Ca.cxlix. B. La. ci.C
Ca. cxliiij. F a. cxxiij. O₰
Ea. clxxvi.E Ca. cxxv. J
La. clxxv. A La. clxxij. C
La. ccxij. A¾ CLC.aa. ccxij.
Ea. ccxlic. A. Ca. ccxv. E
Ca.ccclxxvii. A Ka. ccxciij. E
CLa. cccixxxix. K LEa: ccxcij. D
