( Jſaac in.iij.li.Caſeus vniuerſali peſſimꝰ?

ſtomachi guatiuus oigeſtiõi difficilis Jdo ſe
piſſime illo vtẽtes colericã incidũt paſſione

¶Et lapides in eoꝝ renibo generat:ſz m̃ diuer

ſo mõ ẽ.Caſeus recẽs nimis calidus ẽ ceteris

et acums.vñ vicinus in frigiditati ⁊ bũidita⸗

ti q̃ſi inp.gra.qð ẽ ꝓpter huiditatẽ lactꝭ aq̃ſi⸗
tatẽ in ſeſe ↄtinetẽ.quare ceterig nutnibilioꝛ ẽ:

⁊ ventrẽ humetacit abſq; vllo ſiomachi noc
mento:pcipue ſi ſale careat. s
¶ Uetus aut et ſicciſſimus acumẽ et caloꝛẽ hʒ

palã ꝓpter ſal et coaguli ſiccitatẽ ſoroinde ci⸗

to in fumoſit atẽ et colericos humoꝛes cõuer⸗

titur.qð duobo modiiſ cõtingit.vnus ẽ qꝛ cius
vnctuoſitas in ꝓpatulo eſt.ob eius aq̃ſitatis
carenã.Alius ꝓ acumine qð acqſiuit coagu⸗

lo et ſa lo.ideoqʒ ſtiptieus eſt et vitãdus.quia
non eſt bonus ad nutrimẽetũ.nec ad bonũſan
guinẽ generãdũ.nec ad ventrẽ humectadum.
¶ Aui.li.ij.Caſeus melioꝛ eſt medius inter il⸗

lũ qui extendit᷑vt viſcus et frang ilẽ:ambo

dem mali ſunt. et ͥ ſapoꝛe puatuset ↄcclinYĩs

ad dulcedinẽ. Jactus autẽ ex acetoſo melioꝛ

eſt eis.

aſeimaliciã augmẽtant ſubtiliantia: quia

faciunt ipᷣm penetrare dũ eum unpellunt.
¶ Et caſeus capꝛarũ q veſcunt᷑ ſubtiliatiuseſt
melioꝛ q; earũ q nil de robelijs. Inipſo ẽ ab⸗
ſterſio et ex eo fit emplaſtrũ obt almie ⁊ extremi
tati palpebꝛe percuſſe.
¶ Heerat autẽ lapidẽ in renibo et veſica pꝛo⸗
pꝛieq; humidus.ſed contert vlceribe inteſiino
rũ pꝛopꝛie aſſatus:et ꝓhibet ſolutionem. Co⸗

ctus aut in aqᷓ et in potu datus abluctanibo

lac eoꝛũ multiplicat. —
¶ Dicitur etiã ꝙ caſeus cum calamento mon
tano ſuper venena epitbimat᷑.Caſceus recẽs
frigidus eſt et humidus in tertio.nutritiuus ⁊
impinguatiuus. S

¶Laſeus quidem recens nõ ſallitus bibet

plagas apoltemati lenit natura:et cius aqua
ſoluendo educit colerãa. Sallitus auũt non ve

tus velocioꝛ eſt in digelnone et deſccnſione.

Mni ſallitns et nõ ſallitus malus eſi ſioma⸗

i
eS

2
ſnect 1

eb

pon
Cino
1H⸗
lanub⸗

toron
s ſes
uns!

ſtte

acni
tonve
ſione,
lona⸗

ſiemãt caput.⁊ emoꝛroidas creoant. —

¶ Qui aũt ab ipis di

quidem ab iyſo cpar obiirvinn.

ti.quoꝝ ⁊ nomina variantur. Nã ali
appellatur palmule ſimiles mirabolanis.Alij
thebani.alij mucales.quos greci ⁊ caniaihos
vocant.i¶ Areſto.in libꝛo de vegetabilibus.
Succoꝛũ qui fructib inſunt.quidam dulces
ſunt ac melioꝛes vt dactili ſicus. Item fructꝰ
quidam cũ quibo ſtatim ſemen fit.aliq̃ opercu
lo cooperiuntur vt dactili.ꝗ· liniꝰ libꝛo.xiij.
Palmarum ſemen.id eſt ligni quod intra da
ciilos eſt oblongum.non vt obliuis oꝛbicula⸗
tum.vnde radix pꝛimũ ſpargitur. Serit᷑ auteʒ
paruum.: bina iuxta ſe compoſita ſemina.ſu

perq; totidem.qm̃ inſirma ſingulis eſt planta.

quaterne vᷣo coaleſcunt. Auerrois.v. Colli⸗
get. cap.de dactilis. Dactilanũ.i.arboꝛ dacti
li cum fructu ⁊ ſloꝛibus omnes partes ipſius
ſtipticitarem magnam habent.ſed fructꝰ eius
cum eſt maturus aliquam habet ſtipticitatẽ.
Coꝛtices vero arboꝛis pꝛedicte maioꝛẽ habẽt

ſtipticitaten.

Operationes.

¶ Rabbi moyſes.capᷣ.de dactilis. Dactili ge
nerant doloꝛem capitis.Opilant epar.et apo
¶ Sera.aucto. Raſis. Calefaciũt ⁊ generãt
ſanguinẽ groſſum.⁊ ↄuertunt᷑ cito ad colerã.
⁊ ſunt maliillis quoꝝ complexio eſt ca.⁊ epar.
ca.et cui cito euenit ſoda.⁊ ſquinãtia ⁊ bothoꝛ
et opilatio in epate ⁊ ſplene.
¶ Et deterioꝛes ex eis ſunt magni ⁊ dulcioꝛes
et non ſunt aliquo modo conuenientes illis qͥ
ſunt calide complexionis:⁊ nõ ſunt debilis na
ture impinguantur ab eis.Et dactili qui vo⸗
cantur hairon vel heyren ſunt melioꝛes omni
bus.quoꝛum coloꝛ eſt cirinus et rubeue.
¶ Gal.ij.de edulijs.cꝗa.de ſructu palmarum.
quidam ex dactilis ſiccioꝛes ſunt et ſtiptican⸗
tes.vt egyptij dactili.quidã aũt molles ⁊ hu⸗
midi et dulces.ſicut qui vocantur heyron vcl
kanochi. Optimi autem naſcuntur in pale⸗

ſtina:ſiue in hicricho. Intermedij aũt amboꝝ

dictoꝝ geneꝝ ſunt omnes alij dactili.ſunt aũt
indigeſiibiles ⁊ grauatiui capitis. Ham om⸗
nes dactili indigeſtibiles ſunt: et capitis leſiui
umplioꝛes comeilll.
iſtribuit in coꝛpechimus
grolſus ſemper eſt.habet autẽ aliquid viſcoſũ
quando dactilus fuerit vnctuoſus.quãdo au
tem tali chimo dulcedo admiſcetur. cclerrime

Herbis
u =E Capitulum tliiſ.
0 acuetogad ſunt palme ſru

ctus.a digitoꝝ ſimiltudine nuncupa⸗

TTedi autẽ et flegmoniʒĩs ⁊ turgeſcẽs ſim·

me ab cdulio ipſoꝛum. conuenienter autem

et epar cet ſplen opilant᷑ et ledunt᷑ multo autem

magis ledunt virides dactiliad omnia paulo
amplioꝛes comeſti palã igitur ꝙ calicioꝛẽ ba
bent chimum qui dulces:tigidioꝛẽ aũt qui ſii
ptici.ſed inflatione nocent: et implent virides
dactiliſicut ficus.

Eandẽ em ꝓpoꝛtionẽ habẽt ſicus virideo ad G

ſiccas:quã virides dactili ad alios. In nõval

de vᷣo calidis locis nõ maturant᷑ ꝑfecte dactili

vt ad reponendũ ſiant vtiles.et ꝓpter hoc co⸗
acti virides comedere ipſos crucis humoꝛibo

replenur.et rigoꝛibo difficu lter calefactilibi

capiuntur.

—
—

Capitulum. lox.

NANucus. Pli. li. v. Dauci differetie
lunt due. Probatiſſima eſt in chꝛeta
moxin achaia:⁊ in ſicc vbicũq; nati
feniculi ſilitudine.cãdidioꝛibo ſolijs ⁊ minoꝛibo
hirſutiſq; recto caule pedali.radice guſtꝰ⁊ o⸗
dorꝭ ſuauiſſimi.hecin ſaxoſis naſcit meridia⸗
nis.Redliq̃ genera naſcunt᷑ ybiq; terrenis colli
bo limitibuſq;:mec niſi pingui ſolo:folijs coꝛiã
dri caule cubitali.capitib rotũdis.Semẽ eiꝰ
cimino ſimile.pꝛioꝛis milio.album et acre.o⸗

doꝛatũ omiby acſernes. Secdu quoq; byꝛs

A b aeß. äse,

vcbemẽtius ?. Jdeoq; parceſumi debet Pla⸗
tearius. Dqucus eſt calidus et ſiccus in tertio
gradu.Et duplexẽ eius modus:videlicet dau
cus chreticus ſic dictus:quiain chꝛeta reperi
tur pꝛecipue:et eſt maioꝛis efſicatcie.Et daucꝰ
alininus qui pꝛecipue aſinoꝛum eſt cibus hic
ecr pꝛo chꝛetico ponitur quiaille rarus habe⸗
tur. Habetq; daucus maioꝛem efficaciamſʒ
herbam et floꝛes nullam vero vel modicã fᷣm
radices.herba itaqʒ cum floꝛibus dʒ colligi:
et abiectis radicibʒin vmbꝛoſo loco deſiccari
per annum in multa ſeruatur efficatia.virtutẽ
habet dilloluendiet conſumendi et attenuan
di ex qualitatibus ſuis diureticam exſubſtan
ſfſiia ſimbtili: 2“”

* 7.
6⁶

Operations

A · Platea. Cõtra frigidũ aſma et frigidã ⁊ hu
midã tuſſim datur vinũ decoctionis eius ſicũ
“ ſcamtercorr ſtomachi doloꝛem ex ven
B ((fmKontra ſtranguiriã et diſſurriam. Stra co
licam et yliacam vinum decoctionis eiuſdẽ ex
„ſarxifraagsg .
E (Kontra opilationẽ ſplenis et epatis ex frigi
da cauſa.⁊ vdropiſim fit ſyrupus ex ſucco feni
culi ac decoctioneillius ?DMW
D¶ ontra frigidum reums ſaccellatur caput
ex puluere ipſius bene calefacto.
E Konſtãtinus in libꝛo graduum Daucus eſt
calidus ininitio tertij gradus et ſiccus in ſecũ
do:Jebꝛem flegmaticam et moꝛſus reptilium
ac pleureſim et ydropiſim curat: vrinam ⁊ mẽ
ſtrua pꝛouocat.eius apozima potui vatum pe
ctus a ſcreatib mundat groſſosinteſtinoꝛum
humoꝛes diſſoluit vnde vẽtris doloꝛes ac toꝛ
ſiones amputat.
¶ Idem. Splenis et epatis aperit opilatio⸗
nem. Et ſi cũ api ſemine miſceatur.eius actio
ſoꝛtioꝛ effictr.
GS Drxaſcoꝛides. Gibitum menſtruis imperat

rinam pꝛouocat. Loꝛtionibo ſubuenit. Ad
omne vicium toꝛacis ydonee facit.Luſſienti⸗
hpbryug effecum tribuit percuſſionibus ſpalangi
onisoccurrfffirrr
H¶ Zuſii veteni et toꝛminoſie ꝓſicit cathaplaſ⸗
ma tibe adhibitũ. Puſtulas et tumoꝛes com⸗

peſcit. Omnia ſemma cum vino bibita laciüt

contra moꝛſus ſerpentum.

Oeen vel dꝛagagantu. Platea.

„ .*

Dragantũ eſt gũmi cuiuſdam arboꝛꝭ
vltra mare naſcentꝭ. Humiditas em̃
effluens ex actione caloꝛꝭ denſat᷑ et in gummi
ſubſtantiã mutãtur. Eſt aũt frigidũ in ſecun⸗
do gradu:hbumiduʒ in pmo. Huius triplex eſt
maneries.E ſt em̃ albũ qð melius elſt ſi ſit cla⸗
rũ ⁊ purũ.Eſt et ſubruſum ⁊ citrinũ:qð ẽ adeo

bonũt In medicinis frigidis albũ ponit᷑:ſub⸗

rufum autẽ vel citrinũ in calidis. Per annos
qdraginta ſeruat virtutẽ bʒ infrigidãdi:mun
dificandi:humectandi:cõglutinandi. Sera.
li.aggre.ca. habe: Habe eſt arboꝛ cuius gum⸗
mi eſt dꝛagantũ:cuius radix groſſa lignoſa.⁊
vocatur dꝛa gantũ:ex q̃ apparet res quedam
ſuꝑ terrã:vñ egrediunt᷑ rami eius.et ſuntrami
ſeu virgebꝛeues duꝛi exteſi ſuꝑ faciẽ terre àbꝰ
ſunt ſolia gracilia ꝑua plima.⁊ inter ipᷣa ſunt
ſpine albe eqles dure q̃ tegunt᷑ ⁊ occultant ab

ipſiafolijs. Dra gantum eſt humiditas quee⸗

manat ex radice ipſa qñ vulnerat᷑ ferro et iꝑe
ſue maturationis apparent qñ vul nerat in lo
co ſciſſure:⁊ radixipavocat᷑arabice chachita
⁊ meliꝰ ex dꝛaganto eſt clarũ puruũſſubtile:cu⸗
ius ſapoꝛ vergit ad dulcedinẽ.qð arabicevo⸗
cat ſichiratim. grece nagantũ.latine vero cea⸗
gantum. Halie.viij.ſim.ſar ca.de dꝛagano.

— . —

⸗—W

vo

lun,

⸗

Wς

Be Herbis

Dragantũ vinus eius eſt pꝛima qᷓ deſiccat et
ſecunda gluninat:et tertia eit q frangit acuita
tce reru et acutaꝝ calidaꝝ.fri.in.ij.humi.in.i.

DOperatio nes

¶ Sera. auc. Dyaſ. Clirtus eſt ei glutin atiua
ſicut virtꝰ gũmi arabici.⁊ ipᷣm adminiſtrat᷑ in
cohol oculoꝝ ⁊ in medicinis tuſſis et aſperita
te canne pulmonis:⁊ abſciſione vocis:⁊ curſa

catarri ĩ vuula.qũ fit ex eo ↄfectio cũ melle ⁊

ponit ſuꝑ linguã.⁊ tranſglutit᷑ qd de ipo diſ⸗
ſoluit᷑.aut datur de ipſo.ʒ.i:poſtq; infunditin
vino cocto dulci:et tunc valet etiã ad doloꝛẽ
renũ.vvlcera veſice qñ miſcetur ei ex coꝛnu cer
uino aduſto.⁊ parũ aluminis yameni. phibet
nocumentũ moꝛſus ſerpentũ.

(SEt idẽ auc. Albugerig. Dragantũ eſt frigi

dũ:et ẽ in eo humiditas q̃ laxat ventrẽ.⁊ ↄfert
tuſſi ⁊ vlceriba oculi:⁊ lippitudiniba eius:⁊ re⸗
pmit acuitatẽ medicinarmũ laxatiuarum.
¶ Etidem auc. Meſarugie.Eſi bonũ vlcerib⸗
veſice et aſperitati gutturis et lingue.
Et idẽ auc Habix.Eſt in eo res modice cas

lldit atꝭ ⁊ hũidit atis ⁊ laxat ventrẽ ⁊ ↄſert tuſſi

et vlceriba pulmonis.⁊ glutinat vlcera inteſti⸗
noꝛũ:niſi qꝛ addit in ſolutiõe et ↄfert vlcerib⸗
ocijli.⁊ lippitudini qũ inſundit⁊ diſſoluit᷑ ꝛcol
liriſat᷑ cũ aqua eius.aut ponit᷑ in vulneribus:⁊
cõuenit ⁊ miſcet cũ medicinis acutis laxatiuis

qꝛ ꝓhibet nocumẽtũ earum et aggrauationẽ
ipſius medicine ſupꝛa naturam ſi deo placuit.

Jounã aſſandi dꝛagantũ inuenies in ca. Gũ⸗
mi arabicuůdeg. ðMB
q Dyaſ.Dragantũ in pulucrẽ redactũ ⁊ cũca

lida aq̃ potatũ cos qͥ ſpaſmũ patiunt᷑:vel qᷣbꝰ

aliq̃ intrinſecꝰ vene crepuerũt ſilr ſanat
I Balienus. Aqua oꝛdci in qua coctũ fuerit
dꝛagantum per noctem remouct ſiim
¶ Contra ſciſſuras oꝛis et labioꝛũ ⁊ palati vl
ceratões vel excoꝛiatiões.diſloluat᷑ dꝛagantũ
in aq̃ ro.et ꝑ pannũ epmat᷑:⁊ cũ glutinoſita⸗
te ↄfic iat᷑ puluis amidi.⁊ inungaĩ petia.⁊ illi⸗
niat᷑ lingua vel labiũ ſepe et cito curantur
¶ Ad faciem dealbondam et pannũ ſuꝑf luũ
remouendũ ponat᷑ dꝛagantũ in aqua ro.ꝑ no
ctẽ mane addito goꝛace vel camphoꝛa in par⸗
ua qntitate.⁊ facies freqᷓnter illiniagk
¶ Scd attende q; qũ dꝛagantum in medici⸗
nis ponitur:per ſe debet teri:quia contritiõi
reſiſtit.Si enim cum alijs ſpecicbus contera⸗
tur pꝛius in fumum reſoluentur alie ſpecics qᷓ;
dꝛa gantum ↄteratur.

Capitulum. dvij

NN
—

— 5

2
.S 1
* *„ „
—— .

Oaan dicũt eẽ pulegiũ agreſte vel
batin berba ẽ incida et plus chꝛetica

moꝛdax:vt pulegiũ hʒ ſolia lanoſa:⁊ ſuꝑocẽm

fruticẽ ineſt ei velutlana ſed nec floꝛẽ hʒ nec ſe
men. Cirtꝰ eſt ei tãta q̃nta pulegio.ſed paulo
inſcidioꝛ. Eſt et aliud genꝰdiptanni qð habet
folia ſiſimbꝛio ſilłia ʒ vᷣgã maioꝛẽ nigrãꝛ mollẽ
ciuſq; ſo. odoꝛẽ hñt ſiſimbꝛij.E ſt ãt diptãnis
leptomerꝭ et calefaciens leniter ac ſtringene.

Hpprrationes

Iſi.Diptãnu tãteporentiecſt vt ſerrũ a coꝛ

ꝑe expellat:⁊ ſagittas excutiat.vñ ⁊ciꝰ pabulo

fere ꝑcuſſe ſagitas acoꝛꝑe in herẽtes eijciunt

hãc qͥdam latinoꝛũ pulegũ matris dicũt ꝓ⸗
pter belli tela exeuticnda. ,„
¶ Plat. Diptannũ expellit venenũ.xñ pᷣcipue
ↄtra moꝛſus venenatoꝝ aĩaliũ daĩ ſuccus ꝑo

tui et ctiã vulnere imponit᷑ vel puluis ſi ſuccus

nõ habet᷑. E ſt aũt berba ca.⁊ ſic:in.ii.gradu:
Huius radix eſt maioꝛis efficatie qᷓ; he ba et
vij idis qᷓ; ſicca.q¶ Ex diptãno ⁊alns qbuſdã
põt fieti ↄfectio q̃ vicetriace ꝓbet̃᷑.

—

Diptannũ etiam educit ſetũ moꝛtuſ.valct e

tiã contra cpilentiam et cõtra paraliſm.
¶ Dxyaſcoꝛides. Si igne ſuꝑponatur auiſfu⸗
migio adhibeatur moꝛtuos in vtcro infantes
cxcludit.ui etiaʒ tãta eſt virtus:vxt a capꝛeis

Iptamũ. Dyaſ. Dyptamũ vel diptꝗ

O

tieſt. ſemen vt caulis. radix tenuis et ſuperua
cua.Et in chꝛeta ãt nõ ſpecioſe naſcit᷑ mireq; a

D

K

Trattatus

4

xc aliquibbeſtũs ſagitta ꝑcuſſis ſi comeſta
fuerit:itotim eam foꝛis eijciat. Preterea pſeun?

do dipta nnũ loc multis naſcii ſile ſupdicto.

ſed virtute interius:q; nimis inſcidũ ẽminoꝛẽ

q; cfficatiaʒ hʒ.¶ Idem diptannũ vrinã mo⸗

uet:ac mẽſtrua pducit.et odoꝛe ſuo incẽſa vi

peras et ſerpẽtes interſicit. ¶ onſtã. Diptä
nũ vulncra hũoꝛibo et melancoliã mũdificat.

bibitũ aut ſuppoſitũ menitrua ꝓuocat.ſecun⸗
dinã et fetum moꝛtuũ expellit. Pli.li.xxv. Cer⸗
ui vt indicauimus) diptanum oſtẽdere vulne
rate eo paſteſtatim decidẽtibo telis. Nõ ẽ ali⸗

bi qß in chꝛeta. ramis pᷣtenue pulegio ſileʒ ferꝰ

uens et acre guſtu. Jolijs tm̃ vtunt᷑ flos null⸗

capꝛis experitur. ¶ Pro eo eſt 1 pſeudo dip⸗

tannuũ multꝭ in terris naſcẽs ſolio ſimili ramu

lis minoꝛibus.a buſdã condris vocatũ.mĩo
ris eflectus ſtatim intelligit᷑ diptannũ mima
poꝛtiõe accendit os.qͥ eã legũt in ferula vel a⸗
rũdine ↄdunt pꝛeligantq; ne potentia euaneſ

cat. Sũt qͥ dicũt vtrãq; naſci multipharniã ſed

deterioꝛes in agris pinguib.i¶ Et verũ q daʒ

diptannũ vel dictannũ nõ niſi inaſperis.Eſt

et genꝰ tertiũ diptãni.nec facie nec effectu ſile

folio ſiſimbꝛij ramis maioꝛibus.pcedente illi

ſualione. ꝗcd inchꝛera naſcit ininito ſtare
ceterꝭ eiuſdẽ generis alias genitꝭ. ꝓrime vero

qð in parnaſo.alioqͥn biferum eſſe.¶ Et pel⸗
uim mõtẽe in Zheſſalia:⁊ eleutriũ in euboca.⁊

totã Archadiã et Lyconiã:Zradunt archa⸗

des q dẽ nõ medicaminibo vti: ſed lacte circa
trẽpus veris.eo ꝙ; tüc maxime ſuccis herbetur
geãt:⁊ medicent᷑ vbera paſcuis.i¶ Bibitũ aũůt
lac vaccinũ ceo ꝙ boues omino voꝛitere in her
bis ſunt.i¶ Idẽinli.xxvij. Diptannũ ſagittas

pellit pota.et alia tela extrahit illita.¶ Halie.
Specici q̃ vꝛ diptannꝰ virtus eſt ſicut pule⸗
gij vomeſuci:niſi qꝛ ẽ ſoꝛtioꝛis vᷣtutis:qꝛ non
lolu bibitu:ſed ex eo factũ naſcale ſeu fumigiũ

ctrrabit fetu moꝛtuum.et extrahit ſagittas de
coꝛꝑe ſtatim deeo accepto cbubod

Oronicũ. Sera.li. aggre. cap. vgro⸗

albe interius.exteriꝰ vᷣo ad citrinita⸗
tẽ tendentes.et ſunt fruſta in groſſitudine ra⸗
moꝛũ ſcitaragi.et in magnitudine nodi pulli⸗
cis ad plus.et ſunt aliqᷓntulũ dureet graues ⁊
deferunt᷑ ex ſyria.Et doꝛonicũ ex ſyria eſt illð
quod magis adminiſtrat᷑ eſt calida et ſicca in

nig.i. doꝛonicuz. Dicit ꝙ ſunt vene

M

¶ Doꝛonicũ ↄſen doloꝛib qͥ generant᷑a ven
toſitatibs matric ¶ Et cõfert moꝛſibveneno

ſorꝛpaſcun eoꝝ bibitũ.et facio emplaſtro cũ
co et ſic

eo et ficubus. z intrat in cõfectioib⸗ ——
¶ Aben meſuay. eſt ca. ⁊ ſic.⁊ ↄfert vẽtoſitati

cauatã.i¶ Aui.de viribocoꝛdis ðᷣt ꝙ ↄſoꝛ.coꝛ DO

2

— S. S Pe ☚

De Herbis

Capitulum. tlix

6atica. Pplatea: Epati
üaäaaga⸗.àa? herba creſcẽs ĩ locꝭ
Raqdſis lapidof.hʒ fo.mi
numa Terre lapidibuſcq;
aeadcherẽtia. Et dici epa⸗

nniica qpcipue epat at iu

b figida ẽ et ſicca. Et que
bʒ maioꝛa folia ẽ melioꝛ.habetq; vᷣtutẽ in ſri⸗
gidãdi:et ex ſubtilitate ſubſtãnie ſue cõfoꝛtãdi
¶ Serapion aucto.Galieni.E patica naſcit
in lapidibo humectis.⁊ cadit ſuper eam ros vył
gutta aque.et eſt ſimilis lenticule aque.Et q̃n
to maioꝛ a bʒ folia:tanto melioꝛ eſt.irigida eſt
ct ſicca in pꝛimo grau.
HPHoprerationes
¶ Epatica valet ↄtra opilationem ſplenis ⁊
epatis ex calida materia.Et cõtra oẽm egritu
dinẽ epatis calide Et cõtra apoſtemata cali⸗
da ſuperpoſita trita.Eſt enimrepercuſſiua
¶ Sera. auc. Dyaſcoꝛidis.Uirtus eius eſt q̃
inſrigidat frigiditate pauca et deſiccat et ab⸗
ſtergit.Et emplaſtrũ cũ ea factũ abſcindir mẽ
ſtrua.Et poſita aut cathaplaſmata etiam ſe⸗
dat apoſtemata calida.Et cnrat empetigineʒ
et confert yctericie.
¶ Et couficitur vel miſcetur cũ melle.aſpꝛedi⸗
nem oꝛis vel lingue diſlenit. Et ꝓhibet fluxum
bumiditatuʒ ad membꝛa.Eſt enim frigida:ſic
ca et ſtiptica.
¶ Platea.Et ðꝛ epatica que pꝛecipue epatis ?
lunatiua. Syrupus factusex aqua decoctio
niseius:addito reubarbaro in fine decoctẽis
ptra vctericiam eſt optimus.
Sedin oibusaqͥs ex quibus ſyrupus ſit cõ
tra calefactionem epatis poni debet epatica
multum enim iuuat. Itcruũ.Lontra calida a⸗
poſtemata valet in pꝛincipio trita et ſuperpo⸗

lita: Operatur enim repercuſſionem.

BGB anus vel Ebenus.Ariſtoteles in li⸗
bꝛo de plantis. Ebenus ⁊ ea que illi vi
cina ſunt merguntur in aqua: quia in
eo raritas eſt parua:mec eſt aer in ipſo qͥ poſ⸗
ſet ipᷣm tollere. Partes enim eius ſuntmultuʒ
ſolide. In terris nempe valde calidis et ſiccis
lante nõ habẽt humoꝛẽ qͥ materie ſufficiat.
deoq; partes cõpacte ſunt et anguſti meat⸗
Vndec aloꝛ plantam mter albedinem et nigre
ainem coloꝛat. Jitq; lignum huius nigrumet

nuatiua. Inpmo gradu

mergikin aq vtchenus. Pryaſcoꝛides.Ebe⸗
num eſt lignum qð ex ethiopia venit:coloꝛem

habens nigruʒ duplici caligine.tactu lene du

mm et guſiu ſtipticum. In coticula conſrica⸗
tum. oſtendit coloꝛem ruſum.E ſt alterũ ex In
dia coloꝛe vario:ſed melius pꝛedictum. Muls⸗

tiq; amomina ligna et accanticavendũi:qiia

cbeno ſimilia ſunt:ſed inde fiunt nota.qꝛ mol⸗
liaſunt nõ grauia.Cunq; fructũ ferunt haſii⸗
lia coꝛũ ſubruſi coloꝛis apparent:nec ocoꝛem
nec guſtum talenbabent. Eſt autẽ optimum
quod eſt nigrumet equaliter lene vir es habẽs
in guſtu acres.¶ Exli.dena rex.E benue eſt
arboꝛ cuius lignũ duniſimum ct imputribile:
non ſacile cedens igni Quod licet in ignẽve⸗
hementiſſimũ ardeat quodãmodo et abſuma
tur:nunq; tamen cius com biſtio manſit in flã
mam. Coꝛtex cius lenis eſt vtlauri hionum

Pperationes
¶Dxaſ. E banũ vlceriboculoꝝ vrilitatẽ ſacit
Lirtus eſt ei etiã purgatoꝛia.Et idco caligies
oculoꝛũ ⁊ rcumatiſmum deterpit acpꝛohibet.
Multi cotilas medicinalesex co faciunt

¶Aliquivcro miturã et raſnameius et linii B

tura minfundunt in vino die ax noctett poſt/
terunt facientcs colliria. lij Parino aquaz

mittunt Combmritur etiãin cacabo cmdo be
ne munito q;giu cinerẽ ſaciat ⁊ lauat᷑ vt molib
do qutpulins ſacit ad ſiccitatem oculoꝛiu.
¶ Auicen. Ebenus calida eſtet ſicca in ſecun
do.Ex eo melioꝛ eſt nigra equalis in qua non
ſunt linee.et in ſuo tactu ſimilatur coꝛnui toꝛ⸗
natili:E ſt aũt valde compacta ⁊ ſolida.in cu⸗

4 .

ius ſapoꝛe eſt moꝛdicatio.
OD ¶ Cunq; ſuꝑ carbonem ponitur oe
acutus ex ea odoꝛat᷑ fricicat᷑ in aqua ſicut pul
ueres lapidum.Et eſtſubtiliatiua et abſterſi⸗
ua.abſtergit pannum oculi et albuginẽ:et ad
eius fricationẽ colliria ſiunt.
¶ Confert et vlceribo antiquis eius ſerratura
aduſia et obt almieſicceet ſcabiei oculi.

☚

.

. „* P
. 84
õ

Capitulum. elxxj.
IPnue habet ſolia rotunda eraſpera ba⸗
è‚vſtas tenues ſimilia elixine:ſec minoꝛa
et rotunda et aſpera. haſtas habʒ tenues duo
drvus palmis longas.qͥnq; aut lex exxnaracice
babens folia plana guſtu ſtiptica Faſcitur lo
cis cultis et in agris.i¶ Plinius caxꝑ itulo cla⸗
nn. Elatin ramulos habet quinq; aut ſex tenu
Exgxꝑget oblongos.lſolia quaſi piloſa et ſiiptica
¶ Balie. vi. ſim. ſar. ca.elatin:mcdiocruterẽ in⸗

—

tur odoꝛbonꝰ et

£D 2

Latinus. Dyaſcoꝛides capitulo elati

. — 5 ——
¶Drxaſco. Jolia eius in catbaplaſmatibo ad/
bibita polenta reuma oculoꝛum et tun oꝛcz ꝓ
biber. E lixatura ciuus bibita diilinericie muͦi
fice medicatur.

¶ Olinius. Jolia eina in ſomento lachꝛmal

¶ Alexandercapitulo de paraliſi et agiro ⁊ e⸗
latis acoꝑum id eſt mitigatiuum ex agyro mi

kum a connotlcc flatAd giſtißtaals in

A
.
„* .

Capitulum. tlxi.

Dera arboꝛea. Iſidoꝛꝰ.Edera dicta ?t

co ꝙ arboꝛib reptando achereat vel
vq; hedis ſupꝛa lactis abundantiam a
vetenibe in eſca pꝛebeat᷑.E dereſnigide terrein⸗

dices ſunt fm phiſieos. NHam antifarmacon

cbꝛictas eſt ſi s ad edera coꝛonet᷑.¶ Plimius
libꝛo vin. Apꝛi edera medeni ſibi. Idem libꝛd
xvi.Edere quoq; ſolia nõ decidunt:ct angulo.
ſa ſunt.ſolioꝝ quidẽ vnitas in ſuo permanet

cuiq; genere:pꝛcterqᷓ; populo et cdere.Edera

iam in alia dicit᷑ naſa quã negauerat iheoſta

ſius.nec in India niſiinmonte mero: ¶ Ale⸗
xanc er vero ob raritatẽ ua erencitu coꝛonato
æx india victoꝛem rediſſe liberi patris excplo

t

ſch
34

6
ſo
t
1
ſa
6

.

⏑ R

Oe

De Herbis

putredinẽ narium tollit. lachꝛymũ eius pediei

Arboꝛ eſt inimica ſat oĩbꝰ. S eyulchꝛaq; ad

muros ruũpens.ſerpentum vᷣo frigoꝛi gtiſſima

vt mirũ ſit eũ in honoꝛe vllo habitã. Dyaſco.
ca.ciſſos.Edere genera tria ſunt: alba: nigra:
⁊ elix. Alba vo ſemen affert albu.nigra nigrũ
aut croceum:quã multi ð voniſi vocãt.E lix
vo nõ habet ſemen:ſed folia minuta ⁊ angulo
ſa⁊ groſſa. Higra vero vocat᷑ dponiſia a ba⸗
cho:qui oyonuius vocabat᷑:quẽ potatũ ede⸗

ra coꝛonatũ aliqui tingebãt.ſut em̃ edere frigi
de ⁊ terre indices.vnde ſunt frigidum antifa:

macũ ebꝛiantis.ſi quis potatus edera coꝛona
tur.nã coꝛonatus edera nõ inebꝛiat᷑. Unð illo
tꝑe nõ incoꝛnubant᷑ edera:niſi ad ſummũ po⸗
tati vt fugerent ebꝛietatẽ.q¶ Cheodoꝛus pꝛiſci
anus vocat fructũ edere coꝛimbum a coꝛono
as.qð eſt verbũ actiuũ.⁊ inde deriuat᷑ coꝛrela
tiuũ:⁊ eſt pꝛemiũ alicuius certaminis.et inde
venit coꝛimbo.i.ederefructus:qꝛ inde coꝛona⸗
bant᷑ antiqui:⁊ potiſſime poete i ſignũ virtuo
ſe repletionis capitis.¶ ¶Iñ Ouidius metha.
q̃rto.Et gradus diſtinguit vel ecoꝛimbo.Eſt
alia edere q̃ vocat᷑ terrena.Et alio noie vocat
cameaſſos.ſt aliud genus ciſios nõ veꝝ ſᷣm
Dxyaſcoꝛidem ca.ciſſos.ſed ſic per quandã ſi⸗
militudinem vocatur:quã multi vocant ciſte⸗
ron:id eſt roſam caninam.

¶ Dyaſco. Oĩs edera habet virtutẽ viſcidã ⁊
ſtipticã:vnde nerui citius eã ſentiunt cõtrariã.
Vnde ex ↄtrarijs cõpomi᷑ virtutibo.Stiptica
em̃ ⁊ frigida ⁊ aeris calida ⁊ aquoſa ꝑticipãs
ſuba. Cuius ſolia viridia in vino cocta.ma⸗
gnas plagas ↄglutinant:⁊ malicioſa cicatri⸗
ſant vlcera ex igne facta.floꝛes eius digitis tri
bus ſublati ⁊ bibiti diſſintericimedicant᷑ ſi bis

in die bibere dant. folia eiꝰ mixta cũ cerotis cõ

buſtionibo maxime ꝓſunt.¶ Itẽ folia eius cũ
aceto cocta ⁊ impolſita ſplenẽ tumentẽ attenu
ant.ſuccus eius naribainfuſus purgat caput:
⁊ doloꝛes capitis mitigat.i¶ um oleo puro
decocto doloꝛibus aurium opitulantur.
¶ igre edere ſuccus aut ſũmitas eiꝰ ſi bibũ
amẽtes hoĩes pᷣſtat.qnq; grana ſemĩs eiꝰco⸗
cta cũ oleo roſaꝝ in coꝛio maligranati et auri
dextre inl uſa ſiniſtro dẽti dolẽti medentur.
Et vt cathaplaſma impoſita capilloſ nigre
ſcit. ſilr ⁊ vt vlceriba vtilia ſũt.folia eiꝰtũ vino
cocta cõbuſtioniba medicant᷑maculasimpo⸗
ſita emẽdant.ſũmitates ipᷣius bibite vel ſupo

ſite mẽſtruis imperãt.¶ Poſt purgationẽ vᷣo
mulien.ʒ.i.bibita generare non ſinit.¶ Cacu⸗

minaipſius tmita ⁊ melle addito ⁊ ſuppoſita ab
oꝛſum pᷣſtant. Succus eius naribo immiſſus

los occidit:⁊ capillos euellit:qͥbo euuliis im⸗
poſitus non renaſci ſinit.i¶ Et in dente cauũ
miſſum doloꝛẽtollit ⁊ im coꝛrũpit. ¶ Succꝰ
radicis eius cũ aceto bibitus moꝛiſibo lpalan⸗
gionis occurrit.¶ Pli.ca.deedera. Nalcit᷑ in
diuerſis arboꝛibus et parietibo petris ⁊ terris.
Huius folia trita diſſintericos remediat:⁊ fru
mento mixto ad combuſtamet vulnera cance

roſa pꝛodelt.

6

9 7 7*%“
Capitulum.clxiijj
Dera terreſtris.NHal.vij.ſim.lar.ca.ciſ
G os vel edera terreſtris.hec ex cõtrariſ
vcõponitur virtutibus.habet em̃ quid
et ſttipice ſubſtantie quaʒ quidem terreſtrem
frigidam monſtrauimus exiſtere. Habet autẽ
quid et acris quam oſtendimus calidam eſſe
vt guſtus teſtatur.tertia aũt cum his aquoſa
ſubſtantia participat:tepida cum viridis eſt.

Cum enim ſiccatur hoc quidem dyafoꝛari pa

mum neceſſe eſt. Reliqui vero terreſtrem frigi
dam et Bpr et calid am q̃ acris ctt.
Pperrationes
¶ Uiridis qͥ dẽ coctis frondiba cum vino ma⸗
gnaꝝ plagaꝝ eſt ↄglutinatiuus.icatriſat ãt
et eas qᷓ ab igne vlcerationes.cũ aceto vᷣo frõ⸗
des cocte ſpleneticos iuuat ſeginoneg. vnde

3

frutex vt tepida participet caliditate.

Tractatus

ſanat reumata et vlcera antiqua ſm aures et
nares.ſi vo acrius appareat cũ oleo dulci miſ
cetur. ¶ Gũmi vo eius ſecu pedes interficit et
capillos deſtruit.calide intatũ exiſtens vᷣtutis
vt comburat. Idẽ GBal.vij.ſim.far.ca.citacus
ſiue ciſtbarus.i.edeta ſtiptica eſt frutex in gu⸗
ſtu ⁊ in oĩibus q̃ m partẽ actibusfrondes:ad⸗
tñ et gemina parua trita ĩtantũ ſiccãt ⁊ ſtipti⸗
cant vt cõglutinent vulnera.floꝛes vᷣo ſuper
oĩa ſunt oꝑatiuioꝛes.vt ſi cũ vino bibantur ⁊
Diſſinterias et ventris imbecillitates ⁊ reuma
ta et hũiditates ſanẽt. Cũ vᷣo cathaplaſmant᷑
putridos humoꝛes vlceru iuuant.Eſt em̃ eoꝝ
vᷣtus nõ generoſe ſiccatiua in.ij.gra:⁊ a men⸗
ſuratis cõplete.Eſt aũt frigidus intantuʒ hic

L

Capitulum. alxiiij

Alchoꝛus albo. Dyaſ.capᷣ.de elleboꝛo

aßm tranſlationẽnr̃am.E lleboꝛus alb⸗
Wvſolia hʒ ſimilia arnogloſſe:aut blete a
greſti ſed bꝛeuioꝛa⁊ nigrioꝛa⁊ modicũ obꝛufa
haſta ẽ ei longa duob palmiset rugoſa:⁊ citi
us ſolet marceſci qñ ſiccare incipit.Et ſicut ca
illi młta ex vna radice ꝓcedũt ſicut vᷣgule.na

cit᷑ locis mõtuoſis.radix ſodi tꝑe arearõ dʒ:

vtilisẽ aũt alba et tenſa et fragilis et plena et

iuncoſa:quã cũ fregerꝭ velut fumum iactat:et

albidioꝛ deintꝰ cũ guſiu ca.nõ valde ſaliuã pꝓ
uocãs:plꝰaccepta hoĩem ſuffocat.meliꝰeſt q⸗

rinaicũ ⁊ it alicũ.capadociũ his albiꝰẽ ⁊ tenue
Sera.li.ag.ca.cherb achen au. Dyal.cher
bachẽ. i. elleboꝛꝰ. Due ſũt eiꝰſpẽs:albo ⁊ niger
ſʒ alby ẽ plãta:cuiofolia ſũt ſilia ſolijs plãtagi⸗
nis ſeu folijs plãte dicte blete agrion.i.ſicle a
greſt:niſi qꝛ ſũt bꝛeuioꝛa eis ⁊ declinantia ad
nigredinẽ plꝰeiꝰ: vᷣſus rubedinẽ aliqntulũ tẽ⸗
dẽtia.⁊ hʒ ſtipitẽ q̃ttuoꝛ digitoꝝ longũ rugo⸗

ſum. ⁊ qñ incipit excoꝛiari deſiccat᷑ ⁊ putreſcit

cito ⁊ apparet circa ſiipitẽ velut capilli ſubni⸗

gri.hʒ radiculas multas ſubtiles egredientes

ab vna radice paruas ⁊ oblongas ſilr cepe lõ⸗
go.Haſcit mõtuoſis locis.Et opoꝛtet ꝙ fo⸗

diat᷑ radix ipᷣius plante ⁊ reponat tꝑemeſſis.

Et melioꝛ ad colligẽdũ ẽ cꝰ plata extẽdit᷑ ſuꝑ

terrã exteſiõe moderata.⁊ eſt albo ſacile frãgi⸗
pilis:multe carnoſitatis.nõ hñs acutas ſũmi⸗

tates ſiẽ ſquinantũ.Et qñ frangi euolat ex eo

res ſilis pulueri.⁊ caro eiꝰeſi ſubtilis ⁊ nõ moꝛ
dicat linguã moꝛdicatiõe foꝛti.ſʒ facit abũda

re ſaliua ad os:⁊ caueat᷑ a nimietate ſua:qꝛ ſuf

focat. Et melioꝛ ex eo eſtille qͥ defert ex terra

que ðꝛ italia.ſed ille ꝗᷣ eſt ex caldechia eſt ma⸗
lus.ꝛ eit plata ſilis ſquinato:⁊ eſt ſuffocans.
HPHperationes.
¶ Dyaſc. Elloboꝛꝰalbi fiegma ⁊ oẽs hũoꝛes
vomitu purgat.xollirije nobilib. miſcet.cali⸗
ginẽ ocloꝝ purgat.ſuppoſitꝰ aboꝛſum facit.
¶¶ Infantẽ i vtero occidit. ſternutamẽta ꝓpuo⸗
cat polẽte mixtꝰ.molli ſoꝛices necat: elixus cũ

carnibo citiꝰ eas madidas facit.nã niſi mixtus

fueni polẽte aut ſiſamo aut ſucco ptiſane: aut
ſucco tapſie aut mulſe aut ſucco lenticule aut

niſi in pane coquat᷑ dani nõ põt:qꝛ ſic ab anti

quis inuẽtũ eſt.¶ VGllon medicus doctiſſimꝰ ⁊
ꝑfectiſſimus diligetia lõga ⁊ rõne ſcripſii qua
Diſciplina elleboꝛus det. Mlii vᷣoi ſucco mul
ſe mixtũ dãt poſtea dtes mãducare illis qͥ H

acceꝑint qͥ ſunt foꝛtiſſimi coꝛꝑe.vñ datũ diſci

plina ſuꝑioꝛi nullà oflocationẽ facere põt cũ

aceto mixtus.⁊ colliriũ factũ ⁊ ano ſuppoſituʒ

nauſeam ꝓhibet.i¶ Gal.Elleboꝛus vterq; tã

albo q; niger abſterſiue ſilr ⁊ ca. vᷣtutis ſunt. qᷓ
re ⁊ moꝛfeis ⁊ empetiginibo ⁊ ſcabiebo⁊ lepꝛis
cõueniũt: quinetiã ſiſtulas moꝛtificant duob⸗

aut trib diebo:ſed dentiũ doloꝛibo cum aceto
cõferũt.¶ Jo.meſue.dicit clleboꝝ albũ debe⸗
re vitari.Eſt ẽ pᷣſocatiuus.ſuꝑ nigrũ aũt de
bere pᷣſumere cõcoꝛdãt omnes.cxt ꝓpꝛie rectiti⸗
cando ſ̃m artem et legẽ et nõ cõuenit niſi robu

ſtis coꝛpoꝛibus et animoſis:⁊ tẽpoꝛe veris.

¶ Et ꝓpꝛie datꝰ quidẽ qñ ⁊ cui cõuenit.⁊ qua⸗

₰

De Herbis

liter acqrere facit iuueneſcctiã: ꝛ in columitatẽ
et moꝛes laudabiles ⁊ cõplexionẽ bonaʒ. Hoc

em pꝛietas: ſicut Hypo. dicit: ⁊ ꝓpꝛie quideʒ

mũditricat coꝛpus totũ a ſuꝑfluitatibo materi⸗
eru coꝛruptaꝝ:⁊ ſolutione educit cũ facilitate
colerã ꝑmixtãâ. ⁊ groſſum flegma. et colerã ni⸗
grã cũ virtute ⁊ ſine moleſtia:⁊ mũdificat ſan⸗
guinẽ et attrahit a venis ſuꝑfluitates admi⸗
Ltas ſanguini immo toto coꝛꝑi:⁊ aↄcauitati⸗
bus mẽbꝛoꝛũ et partib⸗ remotis acute. ¶ Et
ex rebus ſolẽnibo mũdificãdo cercbꝝ⁊ caput
totũ inſtrumẽta ſenſuũ et neruos et veſica
¶ Et cõfert iuuamẽtũ magnu egritudinibus

cax ſicut ẽ ſoda ꝓpꝛie ⁊ emigranea ⁊ mania et
melãcolia ⁊ vertigo ⁊ epilẽtia⁊ ꝑaliſis.⁊· aque

q̃ deſcẽdunt adoculũ.⁊ ↄfert egritud inibo iun⸗

cturarũ et duricici:⁊ apᷣatib⸗ eaꝝ ⁊ ſcrolul. et ẽ

ſicut tyriaca ⁊ medicineantonomatice ad le⸗

pꝛã.cancrũ:vt ſpẽs herpetis ⁊ bothoꝛ q̃ ſe co
medunt.Er hec Johã.meiue de nir ,
¶ Alboaũt foꝛtiter et diff iculter vomere facit

cu accidetiba timoꝛis.et ↄfnicatꝰ ex co ad egri/

tudines cutis:ↄfert cũ vᷣtute:et curat ſcab iem

empetiginẽ et lentigines.et ofert vterq; ellebo
rus fiſtulis et vlcenbo fraudulentis.

,

Capitulum. lxux
e Tleboꝛuoniger Aui.li. i..ca. ð elle. El
leboꝛus ille ꝗᷣ niger ẽ: eſt iruſia inciſa

et eius acuitas ſoꝛtioꝛ eſt acuſtate albi.ꝛ ili qᷣ
ipᷣm colligũt pꝛeſeruant᷑ ab eius nocumeto co
medẽdo allia ⁊ bibẽdo vinũ.⁊ folia qͥdẽ plan⸗
te ci? ſunt ſilia folis ſquinatiſʒ lunt vchem ẽti⸗
oꝛnigredis q; ipᷣa.ethʒ crue bꝛeue ad purpu
reitatẽ declinãs.⁊eiꝰ figura ẽſicut fſigura ra ce
mi. ⁊ in ipſa eſt fructus:: hʒ venas ſubtiles ni⸗
gras.ex cuiuſcũq; q̃ruũ radice ſicut duo capita
cepaꝝ egrediunt᷑.Et qð de eo admiſirat᷑ ſunt
vene iſte. Et oꝛit᷑ in ſiccis locis. Melioꝛ ẽ q eſt
mediꝰ inter veterẽ⁊ nouũ ⁊ groſium⁊ cxtenua
lũ hñs coloꝛẽ cinericeũ.⁊ qͥ eit velociterſi rãgi⸗
bilł⁊ nõ põderoſus.in cuiꝰ vacuitate q̊ddaʒ
ſile tele aranee ſapoꝛẽ hñsacutũ : moꝛdicans⸗
linguã.Et bonũ qͥdẽ qð admiſirat᷑ ẽvt aſſu⸗
mat?᷑ lignũ paruũ qdð eſt apud radicẽ eius:⁊ in
fundat᷑ parua qq? excoꝛiet᷑.et aſſumant᷑ coꝛti
cesillius ⁊ exſiccent᷑ in vmbꝛa.⸗ adminiſtrent
triti et cribellati.¶ Jo. meſue. ca.de elleboꝛo.
Eius ſunt due ſpẽs Hã alius ẽalbotaliꝰniger
FHiger incolumioꝛ ẽ albo. Cnde minat albus
accidẽtia timoꝛis ⁊ tremoꝝ. Niger vᷣo acqrit
ei iuuen eſcentiã ⁊ incolumitatẽ:⁊ ex co q ma

gis cligit.: ꝓpꝛie cuiꝰſapoꝛ ẽ acutus mo:cicãs

guſtũ.et hñs ſa poꝛẽ ſicut aſarũ ꝓpꝛie: cet qð eſt

frangibile.et mediũ inter ſubtile et groſſum. et

mediũ inter recens ⁊ antiquũ:⁊ medium inter

ponderoſum ⁊ leue:immo plus leue q; ponde
roſum ⁊ qð ẽ leue carens aſperitate Et melioꝛ
pars ipſius planteẽ radix ipſius.Et melioꝛ ꝑs

coꝝ ſunt cutes ipſoꝝ.Et melius tpᷣs collectid⸗

nis ipſoꝛum ſunt ver ⁊ eſias.

Dperationes

¶ Dxaſ.Radit elleboꝛi nigri accepta coleraʒ
⁊ flegma ꝑ vẽtrẽ purgat.Alij ſcamoneã ⁊ ſal
miſcẽt. 5.i. multi cũ viſcell eã coquũt:multi cuʒ
lenticula.nã ſic accepta vẽtrẽ purgat.¶ Pur
Gatio illa melãeoli cꝭ:epilentici:arteticꝭ et pa⸗
ralitic medicat᷑.¶ Suppoſita mẽſtmiis impe

rat:abo:ſum ſacit.ſiſiulas purgat impolitg.

¶ Reddit auditũ pꝰ rriduũ ciecta.ſcabiẽ pur⸗
gat mixta libanotidi cere et piciliqͥde et oleo
citrino aceto addito.ſola vt cathaplaſma im⸗
poſita maculas oẽe coꝛꝑis tollet.lepꝛas ocs 2
ʒernas limpidat.ſcabies curat in aceto cocta
⁊ gargariſmo accepto ſeu adhibita doloꝛẽ dẽ
tiũ mitigat.⁊ miſcet᷑ ⁊ ſtiptic medicamib mi
xta vino ⁊ polline oꝛdei.⁊ vt cathapiaſma ad
hibita dropicꝭpᷣſtat effectũi Et ſilino fuerit
inſerta ⁊vino merſa vinuũ catarticũ rrddet:aqᷓ
in qᷓ fuſa fueritſi domui aſpergat᷑ muſcas ct
pulices necat. ¶ Hoc ca lodit᷑ celeriter ſodi
opoꝛtet:qꝛ tarditate ſodiẽtꝭ viſuʒ hebetat. aut
doloꝛẽ capitꝭ cõmouet.nã plimi ſoſtizen cius

D

Trattatus

Alle ſiunpto ⁊ vino potato ſecure fodiebant/
Aui. Elleboꝛꝰ niger ↄtert linitus ſuꝑ moꝛfe
am cuũ aceto.⁊ ſilr ſuꝑ loca in qbo ſũt ſoꝛdes et
ſilr ſuꝑ albã moꝛſeã ⁊ eradicat verrucas ¶ Et

euacuatio q̃ fit cũ ea ↄuenit albaras. Doſis

„

nigri eſt a Krrat.vi.vſq; ad. ʒ.i. ¶ Konte
lulaxꝝ qᷓs deſcnipſit Haly.q̃rü iuuamẽtũ eſtvl

timũ ad melãcolicas egritudines: cqncũ ? le
pꝛã et mo:feã nigrã difticilẽ: qᷓrum eſt hec per/

mixtio. Recipe vere pigre..xij elleboꝛi nign.
Polypodij ana.·3.v. agarici lapidis laʒuli ſali

indi.coloqntide ana.ʒ.iij.doſis a ʒ.ij.vſqʒ ad

gureos.ij. ſunt ſane et exgte.

j/’Apatoꝛiũ.Dyaſc.Ca.de eupatoꝛiom
C traſiationẽ nram Eupatoꝛiũ frutex eſt
WVVſarmẽtoſa haſtã hñs rectã ⁊ lingnoſaʒ
tenuẽ ⁊ nigrã ⁊aſperã in cubiti ynius lõgitudi
nepoꝛrectã aut amplius. olia ſunt ei in gyro
Diuiſa ſicut pentaſilon aut canapis:cuius fo⸗

lia in capite inciſa ſunt vt ſerra.ſemẽ a media

haſta aſpeꝝ et ſubtus decliuũ eſt ei.¶ Aui.lſib.
i.ca. de eupa. Eupatoꝛiũ eſt exherbis aroma
ticis.⁊ hʒfolia q̃ ſunt ſicut folia canapis. Et
flos eiusẽſicut nenufar. eſt illud epadmiſtra
tur.⁊ ſuccusẽ ca.in.i.ſic.in.ij. Eſt ſubtiliatiuũ
inciſiuum valde abſterſiuum ſine attractione
et ſine caliditaremanifeſta. Et in ipſa elt ſtip⸗
ticitas pauca cet ponticitas et amaruudo ſoꝛ⸗

rat. vi.vſq; ad.ʒ.i.¶ Confectio pil

tis ſicut ẽ amaritudo aloes ¶ Pli. ca. ð eupa.
Eupatoꝛiũ regiã hʒ actionẽ:caulis ligno ſini
gricantis vrſuti cubitalis aliqñ ⁊ amplioꝛibꝰ
folius per interualla qnqʒ vt canapis ꝑ margi
nes inciſis nigris ⁊ ipᷣis plumoſis radiceq; ſu⸗
ꝑuacua.¶ Hal.vi.ſim.tar.capᷣ.de eupatoꝛio.
Eupatoꝛiu ẽherba q̃ vocat᷑volucrũ maiusvł
agrimõia.ciiꝰſubſtatia ẽ ſubtił.ſapoꝛ cius eſft
ſtipticꝰ.Et vᷣtus eiꝰẽ ca.caliditate modica et

deliccat. Sʒ ſciendũ q; eupatoꝛiũ ſir fm Dy

aſ.ca. de agrimonia vocauerũt antiqͥ radicem
agrimonie:eo ꝙ; ẽ dimetica valde. Itẽ fmeũ
