femin adulterino coitu pollucbat. At illa ſta
tim eminꝰĩ fonte ſe mergebat.ſicq; ſcelꝰ adul
tera ꝑ aq lauamẽtũ delẽs marẽ ꝓpꝛiũ delude⸗
bat:hmõi factũ dñs hitatiois freqnter aduer
tit.⁊ qdã die poſt adulteriũ eã a fontene laua
ret᷑ phibuit.nec moꝛa maſculꝰa paſtu redies ĩ
femia ſua ſcelꝰadulterq depᷣhbendit.⁊ ad hoꝛã
dic imal ãs abijt Reuerſuſq; ſcdᷣa die maumã
mititudinẽ ſecũ addutit.q̃ ſingulã adulteram
aggreſſe:miſerã crudeli laniauerũt moꝛte.
perationes
liniꝰli.vq.iconia oꝛigano ſibimedet᷑.
IJdẽ in li.xuix.Aconie pallũ qui egerit ne⸗

gat an nis cõtinuis lippire oculis Cuonie q̊s

ventriculus valet cutra oĩa venegn.
ꝛmederi cico

–

nie ventriculus exvino decoctus.

tui datus.epilenticos curat.

Aldertꝰ in.lib.de na.aialiũ. Hec auis alas
habet nigras.⁊ caudã ⁊ alias ꝑtes bʒ albas.
¶ Inuenit etiã gencicomie:totu in doꝛſo ni⸗
gru:⁊ i vẽtre ſub albũ.ſʒ nõ nidificat ĩ hominũ

habitatioib ſed in paludibo deſerti.

WS⸗

Capitulum xxviif.

Jgnꝰ. Ariſio. Cignꝰ en genere auiũ
coꝛiũ iter digitos bñtiũ. Manetq; m
vripis lacuũ ⁊ ĩ loqò młtaꝝ arboꝝ.Ro⸗

aues ʒ accipitrẽ pure nõ ĩcipiũt. Sſʒ ſi ci eis

ille puere ceꝑit.pugnt cũ ipo eũq;vicũt.i yſi.
Cignꝰgrece latie oloꝛ ðꝛ.eo totꝰalb ſit plu

mis.olon em grece totũ ðꝛ.Fautevᷣo ſibi hic
auẽ bonã ꝓgnoſiã facere dicũt:ſi Emiliꝰ ait.
Cignꝰin auſpicijs ſꝑ letiſtimꝰalel.NHũc optät
naure.q nõ ſe mergit ĩ vndis.Exli.dena. re.
Cignꝰ pʒ plumas albas:ſʒ carnesnigras.ſoꝛ
titudinẽ ſuã ĩ alis.colerice cõplexiõisẽ:⁊ ob B

iracũdꝰ.Dẽtes bʒ i roltro minutiſ imoſ.One
ris ipatiẽsẽ.ne libẽter volat:l iſtagnis re e⸗
ſcere ddlectat᷑cu vno pede natat:⁊ cũ alio ſe

regit veli mõ cũ piſcibs nutrit eis eit inonus.
Suꝑ aqᷣs nicificat i pullis educãdis ſolicitꝰ.

tꝑe coitbladiut ſibi iuicẽmas ⁊ leia.⁊ alter⸗

nati capita cũ ſuis.ſ.coll iuftectũtvelut ample

xãdi gra. HNec moꝛa vbi coierit. mas ↄſci⸗ leſi
onis in feia ſugit ab ea. At illa paties fugien

tẽ inſeqͥ?neqᷓ q; iñ rãcoꝛ ille ꝑſeuerat in longu

ymo leſioe ceſſante:pacmcant᷑ in ao ac a ma⸗
ſiculi ꝑſecutiõe ceſſans polt coitũ freqnti caus⸗
demotu⁊ roſtii ſe aqs mergẽs puniſicat.

=
õ

Capitulum. xxix.

K Cyſið. Linomulgs eſt auis arabie.ic

dicta: co q in excelis nemoꝛibua tetit

nidos ex fructibjcynnami.E t qꝛ non poſſunt
ibi hoĩes condeſcendere ꝓpter ramoꝛũ altitu⸗
dinem et fragilitatẽ coſdem nidos plumbatis
iaculis appetunt ac cynnama illa deponunt:

et pꝛecijs amplioꝛibo vendunt.eo q; illud cyn⸗
namũ magis q; alia mercatoꝛes ꝓbãt.¶ Ari
ſto. Cinomulgus paſſere modicum maioꝛ eſt
eiuſq; coloꝛ celeſtis eſt cũ citrinitate.et coloꝛeſ
iſti ſunt in eo diſtincti.Roſtrum eius eſt lon⸗

gum ad citrinita tem declinãs: ſnper arboꝛes
magnas ex cynamomis(vt dicitur)ſperice cõ

ponit nidum ſuum.habẽs introitum paruum

¶ Plinius.Cyſpedij ſiue ciſpeli plurimũ vo⸗
lant qui et apodes dicuntur:eo ꝙ vſu pedum
careant hyrundinũ ſpecie.nidiſicant in ſcopu

lis. Hee ſunt que toto mari cernunt᷑. Ariſto.
Auiũ genus q; pedes non habet omni tẽpo⸗

re apparet.hec auis longa gracilis ⁊ pauce la
titudinis.hyrundini aſſimilatur. Nec inter il
las leuiter diſtinguitur. Iſta nidiſicat in eſta⸗
te.et hoc poſt lapidesvt animalia fugiat ⁊ ho
mines.Plinius lib.x.Citramus:als cenchꝛa⸗
mus habetur.aues remeantes comitata ſoli⸗
citat.ac perſeueranter ad expectatas ſibi ter⸗
ras peruenire feſtinat eaſq; noctu.etiam itine

ris admouens excitat. Ariſto. Citramꝰ auis

de nocte ceteras aues clamat.eaq; audita ſci⸗
unt venatoꝛes ꝙ in locis ſuis nõ remancbũt
aues.E xlibꝛo de naturꝭ rerum. Citramus a⸗
nis Aſie recedentibus hyrundinibus ac cyco
nijs inſtante hyeme comuans eas feſtinami⸗
oꝛ perſeuerat.et pꝛecedens ſolicitat.

De Nuibus

Inomia.Iſido: Cinomia grece dici᷑
muſca canina. Hã canis grececynos
WVdicitur.Exlib. de na. rerũ. Cynomia ẽ?
muſca canina catuloꝛum auribo impoꝛtunga.

OQOuam licet catulus frequenter excutiat: ſema
per tamẽ impoꝛtune reuolat. Ubi aũt eum pi⸗

grum ad excutiendũ inuenerit vſq; ad ſangui
nem ⁊ vulnera ꝓcedit.Actoꝛ. Cynomia eſt il
la muſca grauiſſima qua ꝑcuſſa eſt egyptioꝝ
populus in quarta plaga.De hac em̃ in Exo
do legitur. Uenit muſca grauiſtima ĩ domos
pharaonis ac ſeruoꝝ cius:in omnẽ terrã egybᷣ
pti. coꝛruptaq;eſt terra ab hmõi muſcis. Per
banc em̃ ſ̃ᷣm gloſam canini moꝛes ſigniſicant
in quibshumane mẽtis roluptas.i.libido ar⸗
guit᷑. Sic em̃ cinifes quibin terra plaga per
cuſſi ſũt egyptij:ſignificãt inqͥetudines mũda
noꝝ:qui ꝓuocatoꝛes rixaꝝ:amatoꝛes calũni⸗
antiũ nõ admittũt quietem ſpũalis ſabbati.

Vñ pſalmiſta.Dixit ⁊ venit cnomia.

Capitulumxxx.

Icendula cimice ⁊ coſtro. Iſidoꝛua.
8 Cicendula genus ſcatabꝛoꝛumeſt.ſic
vdictum eo ꝙ gradiens vel volans lu⸗
cet.Exli.de na.reꝝ.Cicendula eſt vermis in
ytalia nocte volãs.⁊ inter noctis tencbꝛas ful
gidus radiãs.ita vt ſi eum in tenebꝛis videas
exhalationẽ ſcintillaꝝ putes.i¶ IJſi.Cimex ãt
ex vermibo carniũ eſt. Dictus aũt eſt cimex ex
ſimilitudine cuiuſdã herbe cuius fetoꝛẽ habet
Aui.in.ij.cañ.Ex fraxino capita ĩflata ſicut
nata egrediunt᷑ ĩ bo eſt hũiditas de qᷓ cimi⸗
ces oꝛiũt᷑.Cũ em̃ capita hmõi aperiũt᷑ cimices

3

Lrattatus

ecxcxillis egrediunt. Cimices effugat pꝛie ſtercꝰ
thauri qñ cũ eo fit ſumigatio.Palla.Oꝛcq̃̊ʒ

cimicee nocent.extinguun᷑ aut amurca⁊ felle

bubalo lectis aut locis eaꝝ ꝑunctis.vel folijs

edere tritis exoleo vel icẽſis ſanguiſugis.yſi.
Coſdros greci appellãt eos qͥ ectremis fauoꝝ
partib maioꝛes creant᷑. Quos aliqͥ reges pu
tant. dictos eo ꝙ caſtra ducant.

Capitulum. xxxij.
Fèê‚⅞Aluũuba ex li.ð na.re.Colũba ( vt dicit
8 Beda)felle caret.Dicit tñ̃ Ariſtot.q;
0́veel hʒnõeo loco q̊ cetera aĩalia:ſʒ ĩ in⸗
teſtino. Moꝛticino nõ viuit.ſj puro qᷣno viſũ

recuꝑat nouem vicibo. In alta nidificat.vbi

mala beſtia attingere nõ valeat.ſuꝑ aq̃s libẽ
ter reqͥeſcit:vt ſitim ſedet.Et vmbꝛã accipitrꝭ
veniẽtisi aqͥs pſpici at.Aliqñ vᷣo ſola ſedet.
coloꝛes ſuos varioscirca collu admirãs alaꝝ
plauſu roſtro q; plumeculas fulcit et ĩ regimẽ
volatꝰ cultꝰ pẽnas diſponit.Lũc niſus ſpecu
latoꝛ occultꝰ congaudentẽ in hmõi glia rapit
CcC olũbe calidiſiime ſũt ⁊ lapilos ꝓpter ſtoma⸗
chi tꝑantiã comedũt.ſimũ etiã ardentẽ nimis

hñt.quẽ ⁊ ipᷣe nido eciũt ⁊ pullos eijcere do/-

cent.pẽnis eleuatꝭ pugnãr⁊ colubã errantẽ cũ
viderint ſibi aggregãt. Dicit Jacobo ꝙ tranſ

mare vᷣſus oꝛientẽ colube ſunt qͥ nuncioꝝ fun

gẽtes officio lſſas dñoꝝ ſuoꝝ ſbᷣ alis bꝛeuiſpa
cio ꝑ lõge depoꝛtãt: Jõq; valde neceſie ſunt:
maxie qñ ꝑ terras inimicoꝝ alij nücij tranſire
nõ audent.Colũbe ꝓpꝛiũ eſi inter aues nõ ele⸗

uare caput qñ potant donec ei ſufficiat.i¶ Ex

li. de na.re.oluba valde grauat i ouoꝝ par
Au: ꝙ li parere tardauerit amare ꝑcutit.Ari⸗

ſto. Colube toto anno ouãt ⁊ pulliſicãtiſi ſue⸗

nit locꝰ mãſiõis calidꝰ:⁊ cib patꝰ.Alioqͥn nõ
niſi in eſtate.Earũqʒ pulli ſũt melioꝛes in v ere
⁊ in autũno.peioꝛes aũt ĩ bieme ⁊ eſtate.a
ſculus cũ femina coit poſt vnũ annũ. Qua co⸗
lũbe ſunt albi coloꝛis ſicut ⁊ ꝑdicis.Columba

ſenexcoire non põt ſedim̃ oſcula:.Colũba qʒ

femina ſaltat ſuper feminã:ſi nõfuerit mas et

i1nuicẽ oſculan:.et exillo quidẽcoitu oua faci⸗

unt:ſed non pullificant.
Ppherationes
¶ Exli.ð na:re.Pulli colübaꝝ ĩ autũno ⁊vere
ſanioꝛes ſũt qm his tꝑiba ꝗᷓno maxie viuũt.

deſeulahis Volnbduccla: calida ſuꝑpoſi

ta oĩ moꝛſui ſubuẽit. Sãguis ciꝰvalet oculis

ↄſert infuſus pᷣcipueq; deſub aſcellis tractꝰ.
Stercus eius omnes doloꝛes ſoluit: et hu

moꝛes deſiccat.
¶ Dyaſ.Colũbe ſanguis abſcindit fluxũ ſan⸗
guinis nariũ:qui eſt ex velamine cerebꝛi.
¶Plinius libꝛo.xxix.Caro recens colũbe cõ⸗

iia ſerpentes auxiliatur. Maſcule ſanguis a

vena ſub ala inciſa eximie pꝛodeſt oculis cruo
¶ In li. xxx. Jimꝰ colũbaꝝ cũ aceto delent᷑ ſii⸗

ggmata ·Hoc fimo carbũcul abolet ꝑ ſe illito
vel cũ ſemine lini ex aceto mulſo.

¶ Auiceñ. S aguis colun beↄſert podagre.
Stercus columbaꝝ ↄueniẽs eſt ſuꝑ doloꝛes
iuncturaꝝ.⁊ valet empetigini.
¶ Cõfert etiam doloꝛi colice cum adminiſtra
tur in cliſteri.

Capitulum xxxiij.

O R

rrergrrgreer

De Fuibus

Oꝛedulus⁊ coꝛnix.Exli.ð na.re.Coꝛe
dulus ð q́i coꝛ edẽs: carne nãq; ⁊ pda
viuẽs.coꝛde maxie ihiat ſaturari.yſið
Coꝛnix auis eſt ãnoſa apð latios:greco noĩe
coꝛnix appellaf. Quã aiut augures boĩim cu⸗
ras ſᷣcatoib agere inſidiaꝝ vias mõſtrare:fu⸗
tura pᷣdicere.magnũ nefas h̊ͥ credere: vt deus
ↄſilia ſua coꝛnicibmãdet. His int mita auſpi
cia tribuũt ⁊ pluuias vocibpᷣrẽdere.vñ ẽ illð
Tũc coꝛnix plena pluuiã vocat ipꝛoba voce.
Exli.ð na.re. Coꝛnix in ſolltitio moꝛbo coꝛri⸗
pit᷑hec nucibylibẽter veſcũ:hoꝛnibiles aues qᷓ
ſi ſuos hoſtes impugnãt:ſj ule freq̃nter cũ ipu
gnãtibo multũ detulerĩt:tãdẽ ĩ patia victe lace
rãt ĩpoꝛtunita s.coꝛnix pluuiã młto clamoꝛepᷣ
nũciat:ouis colũbe iſidiat᷑ vt dulipet ⁊ exugat

Operationes

¶ Plini.li.xxix. Cercbꝛũ coꝛnicis coctũ in ci⸗
bo ſumptum: capitis doloꝛibus eſt remediu.
Item in li xxx. Coꝛnicis carnes ac nidum
ulmite:moꝛbis longis putant vtiliſſimum.

moꝛoſa nihil alið ſonare nouit q;cras
cras:diuerſas tñ voces foꝛmat.iſ.lxxiii.
vt diẽ Fulgẽtius:volãdo coit aliqũ.ples ſꝑ qᷓ
duos pullific at.grauidus ſieri ðꝛ ſi eũ ouũ coꝛ
uinũ edere cõtigerit: oꝛe parere dicũt᷑ ⁊ ↄciꝑe.
Femiĩe coꝛuoꝝ oua ſole cubãt ⁊ mares cis eſcã
dant. Pulli coꝛuoꝝ ſeptẽ diebo abſq; vlla cibi
alimo nia manere ferunt᷑. Septima vᷣo die ni
greſcut: q̃ꝝ nõnullos eijciunt tedio nutriendi.

4 Oꝛuus.E xli.ð na.re.Coꝛuꝰ auis cla

Foꝛtioꝛ eſt odꝛuus de die:bubo de nocte: ⁊ N
ciſſim ſua dua comedunt.Coꝛui parũ cocunt:
ſed multũ oſculant᷑ adinuicẽ.Et putãt quidaʒ
ꝙ alio modo non coeant.ſed hoc falſum eſt.
Cadauere coꝛuus veſcit:⁊vt ðꝛ a potu ſe abſti
net q;diu ficus ſuiſructus dulcedine gloꝛiatur
Vnde Quidius.Ac cibi dũ lacteus pendebit
in arboꝛe ficus.A nullo gelido fõte bibent᷑ aq̃
¶ Gregorius in moꝛal.Pulli coꝛuoꝝ(vt fert᷑
anteq; nigreſcunt a parentibus:vteunq; ne⸗
glecti: medici affecti:huc illucq; vagantur in
nido:aut ciboꝛum expectant aperto oꝛe ſubſi⸗
dium. Undeetiam ſcriptum eſt. Quis pꝛepa⸗
rat coꝛuo eſcam ⁊c̃.Sed cum migreſcereilli ce
perint:tanto eis alimẽta pꝛebenda coꝛuus ar
dentius requirit:quãto illos alere diutius di⸗

ſiulit.E xti. dena.reꝝ.Eſt coꝛuoꝝ genus ĩ oꝛi⸗

ente qð cũ aſino ⁊ thauro pugnat:ciſq; fugien
tibo ſuꝑ eos volat:ac ſic cũimpetu eoꝝ oculis
impũgit.⁊ cũ potuerit eos execãs roſtro dñis
ſuis inutiles reddit. Itaq; per cõſequens oc⸗
ciſi decoꝛiant᷑.et eoꝛũ cadauera volatilibo ef⸗
ferũtur:ſicq; ab aue impꝛoba animalia ſoꝛtia
ſuperantur. Coꝛuus turres inh abitat⁊ ibidẽ
mdificat:citiſſimus eſt mutatiois a eris nunci
us:et alia crocitationis voce pꝛophetat aurã
tranquillam alia tempeſtatem. Coꝛuius lõge
uus ctiſtime ſit domeſticus.coꝛuoſq; ſilue⸗
ſires inuitos retinet ac ſeducit.Coꝛuus exna
tura eit in linatus ad furtũ.vt experiẽtia Er⸗
foꝛdie docuit vbi coꝛuus domeſticus ſucceſſi
ue de mẽla qua pecunie iacere cõſueuerant in
oꝛtum de pꝛope ſubtus lapidem circiter quin

q;velſex floꝛenos in groſſs abſcondit.

W

Trattatus

Capitulum. xxxv.
è‚/Ocurnix.Ex li.de na.re.Cocurnix eſt
Yꝓquis quã vulgariter queſiulã dicimus
vHec ducẽ habẽt oꝛtigometrã.quã in
maris tranſitu iã terre.i.poꝛtui maris appꝛo⸗
pinqu ãtes accipitres ſpeculati rapiũt.⁊ idcir
co cura eſt vniuerſis.vt externi generis ducẽ
ſolicitẽt.ſcʒ coꝛnicẽ ꝑ quã pma diſcrimina ca
ueãt.rariſſimas habet ſeminas ĩ genere auiũ

ſicut et pectinesin generepiſciũ.n hominũ
vᷣo generepaucioꝛes naſcunt᷑ maſculi qᷓ; femi

ne.omeſtoꝛ.Locurnixinivynu arabie pᷣcipue

nutnit.et eſt auis regia quã nos vulgo cureli⸗
um dicmus a currendo.i yſið.Cocurnices
a ſono vocis dicte ſũt.quas greci oꝛtigeas vo

cãt.eo œ viſe pꝛimũ fuerũt in oꝛtigia inſula.

Hec adueniendü tempoꝛa habenti. Fia eſta)

te depulſa maria tranſmeant.

rB8

. NR
J.. .

—

Capitulum. rrxv.

¶ ‚ODcxrx. Plinius.lib.x.¶ocyx videt᷑ ex
8 occipitre ſieri:temꝑe anni figurꝗͥ mu⸗
tans. Tunc enim non apparent reliqͥ
accipitres niſi dichbus paucis ipſo quoq; mo
dico eſtatis tempoꝛe viſus:poſiea non cemi⸗
tur. Eſt autem neq; ad vncis vnguibus acci⸗
pitrum nec capiteſimilis.neq; alio quã coloꝛe
acrictu:ſed columbe potius ſinilis eſt capite
et vnguib us. Quoniam bſumitur ab accipi

tre:ſi quando ſimul apparuerint:ſola omniuʒ

auisa ſuo genere interempta ¶ Areſto.Auis

cocyx paucoꝝ ouoꝝ eli:vnius ilcet aut duo

rum.quia natura eius valde frigida eſi.

Capitulum. xxxvij

ochilos.Exli.de na.re.Crochilos

deoq; aioſa:vt etiã õ aqͥlã audeat conatꝰ ac
ceptare.hoĩes q deludit.qꝛ cũ ſe ꝓpinquã qſi

manu capiẽdã obtulerit.caſio hois conatuꝛ
laboꝛe ipigra ꝓfugit. araneis veſcũ pull fecun
da ẽ.nã plimos vno fetu pducit.vno ſpecu vł
antro hieme miti ↄdunĩ.vt ad caloꝛẽ turba
ↄſerẽte caloꝛ qͥ ꝑuus eſt ẽ in tK mimis coꝛꝑib⸗
augmẽtet᷑.E iiq; auio mima oim aliaꝝ. Iteʒ
Alb.ᷣili:ð na·aia liũ ait.Crochiloe ẽ auix mi⸗
nima oĩm qui regulũ vocãt:q lʒ ſit ꝑua coꝛꝑe
auſu mag ðᷣ aqͥlã puãre conai.ſolitaris volat

mlti etiã ẽ ꝑtꝰ.⁊ ĩ hieme vno ↄtẽta ſoꝛamie an
tri vłmuri.mlioe ſocios ſecũ ſui gener nocte

babitare ꝑmitttt. vt caloꝛ ꝑui coꝛꝑie erſocie⸗
tate młtoꝝ caleſcat ⁊ ſoueat. Hec ctiã ẽauis

muſica:⁊ pcipue cãtãt tꝑe magni ⁊ ſicci frigo

ris in bieme. Infraca. cuiij. de eadẽtr actet᷑

( t alia rex auiũ appellat oim qͥde ſt
minima.ſʒ qᷣnto mioꝛ tãto velocioꝛ.a⸗

De uibus

W „ * b5
LCLapitulum. xxxviij
Dꝛinta. Pliniꝰ. Coꝛinta eſt auis ma
c rNma in partibus oꝛientis que veread
quantitatem pulmonis vacce habet
mollem: et multum inſuſum ſanguine. ⁊ ideo
multa bibit plus q; alie aues. ¶ Albercus in
lib.de na.animalii. Coꝛinta eſi auis que pau
cas et paruas habet plumas et pennas.

—

. „
Capitulum. xxxix.
‚Uculus. Ex li. de natu. re. Cuculus eſt
auis iproba: q̃ voceʒ ſuã in cantando
Wvnon mutat:ſed ſemꝑ eandem replitat.
Auis pigerrima eſt:et loco nõ ſtabilis. Tur⸗
turis fere coloꝛẽ habet. Hyeme plumis ſpolia⸗
ri ðꝛ.intratq; terre latibulum:vel cõcauitates
grboꝝ.illic eitate cõgeritq̊ byeme vinit. Oua
ſua in nido minoꝛꝝ auicule ponit:⁊ de ouis illi
us totidẽ demit:nedũ illa numero ſuꝑflua in
uenerit quaſi aliena repudiet. Itaq; cuculus
ab aliena matre cũ pullis eius fotꝰ⁊ educatꝰ:
dũ adhuc in nido innalidus ſedet.quedam tñ
auiditate naturatui ceteris pullis cibos rapit.
et hac ſagactate pᷣ ceteris pingueſcit atq; niti
dioꝛ fit. In cuius elega ntiam nutrix cõuerſa

gaudet eius foꝛma:miraturq; ſeipſam ꝙ talẽ

peperit adeo deſipiens vt magnitudine fetũ a
pullis minoꝛib nõ diſcernat: Hoẽs pullos ſu⸗
os in eius ↄparatiõe damnat:ac vbi cũ eduxe
rit ⁊ ad robur volandi nutritus.ipſoviceuerſa
⁊ in nutricem inſurgit:et conſequẽter perimit
¶ Jſið.Cuculi a voce ꝓpꝛia noiati:tẽpus ha
pent et ipſi veniendi muuoꝝ fcapulis ſuſcepti
pꝓpt erbꝛeues ⁊ paruos volatus:ne ꝑlonga ae

ris ſpacia fatigati deſciant. Hoꝝ ſaliue cica⸗
das gignũt.Oua paſſeris nido reperta come
dunt:et ſua obũciut.poſt bec illa ſuſcepta ⁊ fo
uent ⁊ nutriũt:q¶ Ariſto.Cuculus ouis ppꝛiſ

incubat:ſed vnũ ouum in nido fulice ponens

eiuſdẽ oua ſugit.Illa vero futuri euentus ig⸗

nara ouũ ſedula nutrix ſouet. Sed a cuculo

exdluſo et poſtmodum adulto nutrix a nonnul
lis quandoq; necaniperhibetur. In eſtate vo
lat et laſciuit. In hyeme lacet languens et de⸗

plumatus ac buboni ſimilis apparet.

Pprerationes.
¶ Plin. li.xviij. Mirabile quoddã eſt de cuoen
lo:q̃ quis loco pꝛimũ audiat alitẽ illam:ſi pes
dexter circumſcribat᷑: ac veſtigiũ id effodiat᷑
non gigni pulices vbicunq; aſpergatur.
¶ Idem lib. xxviij. Cuculi fimus in vino de⸗
coctuset potus:moꝛſui canis rabioſi contert

—...—

Capitulum. x l
Abeth. Ariſto Cubeth ẽ auis luxurio
V 8 ſa cuius mas ſi inueneritoua femie ſue
frãgit ea:ne femina ſit ſollicita circa ea
Femina vero abſcõdit ea. Que ſiue coeat ſiue
nõ:olofadendo vel audiendo ſubito ouat.
Itẽ ſipꝛeſenſerit maſculum venientẽ occurrit
et coeunt. Mas quidẽ pedetentim ad feminã

atcedit ſine ſtrepitu.ne alj maſculi ſentiant:et

pugnẽt cũ eo neccoire ꝑmittãt Itẽ maſclipug
nãt inuicẽè et victoꝛ cũ victo coit:ac verſa vice

ſivictoꝛ victus fuerit. S olitarie tñ et occulte

coeunt.eligente victoꝛelocum adhoc:⁊ victo
ſequente. Mas aũt et femia in voluptate ſua
frequẽter depꝛehendunt᷑ et cadunt in nus

Tructurus

venatoy. Cunqͥ luxurſoſa ſit auis iſta. ſingu⸗
li tamen mares ſingulas feminas accipiunt.
Item aues ponderoſi coꝛpoꝛis que non ſunt
boni volatus:multã habens ſuꝑfluitatẽ:mul
tumq; coeunt: et multoꝝ ouoꝝ hmõi ſunt: vt
cubeth⁊ ſtrutio ⁊ gallin. ¶Actoꝛ. Cu⸗

beth idem videtur eſſe quid perdix.que em̃ hic
deilla dicunt eadem pene⁊ de perdice dicunt᷑
inferius.qð foꝛte latuit tranſ latoꝛem

e

9 ☚ 23 4 5
. 1. ð
. 7* 2õ / — —
* . . 7 — — „
. — 1 * — 7„
—
2 4 —

Capitulum. xf
‚‚UAlex. Jlido. Culex ab aculeodictus ẽ
Pco ꝙ ſanguinẽ ſugit. habet em̃ in oꝛe ſi
WWVvſtulam in modũ ſtimuli quo carnẽtere
bꝛat vt ſanguinẽ bibat ¶ Arillo.Culex anĩal

coꝛpoꝛ annuloſi:membꝛũ habetꝑ qð cibum
ſentit.⁊ quedã babẽt h̊ membꝝ extra ſicut acu
leũ:cuius natura eſt mollis ⁊ vacua.per ipſuʒ
guſtant ⁊ ſentiunt ⁊cibũ attrabũt.Culices au

tem ⁊ muſce minime beſtiaꝝ per H̊ membꝛũ per
foꝛant hominis coꝛiũ ⁊ alioꝝ animaliũ.E Lli.
dena.xexꝝ. Culex acida petit:⁊ dulcia ſugit:lu
cem dtiiigit ita ꝙ ad lumẽ aliquando ſe vꝛit
ODPDbkrationes.
Aui.in.iiij.cañ.Ad effugandũ culices et ci⸗
mices:ſit ſuffumigium cũ ſerraturis ligni pini
aut cũ nigella.ſilr cũ mirto ſicca ⁊ cũ ſulphure
⁊vᷣdellio ⁊ ſpino fetida ⁊ ſtercoꝛe vaccino ⁊ cũ
folijs cypꝛeſſi.ꝗ¶ Ad idẽ aſpergitur domus ex
decoctiõe radicis lupinoꝝ aut ex decoctione

nigelle:aut abſinthij:aut rute. ¶ Palladius.

Cõtra culices ⁊ cimices in hoꝛtis vel ſatis a⸗
murca recens vel ex cameris fuligo ſpargitui
Salbano q́; inſulo:aut ſulphure fugantix.

.
„* 9
4 6
—

deſint: ſi foꝛte lignoꝝ caſſia vemti auſerãt. hac
ſtrucm pꝛemut terra aua egeſte erant. ſic nidos

¶ Embꝛoſius. Culices non tangũt boſem: ſi D
abſinthiũ cũ olco coquat᷑a eo ſe prrungat

—
„

Capitulum. xlij)
S /pvomedias. Iſið. Dyome⸗
die aues a ſocjsdyomediſ
Napellate ſunt:q̊s fabule fe
ftfrut in eaſdẽ volucres fuiſ⸗
Aſe cõuerſos foꝛma fulice ſi⸗
miles. magnitudine cigno
rũ.coloꝛe candido duris ⁊

?

grãdibo roſtris. Sunt aut circa Apuliã in imd

ſula dyomedia inter ſcopulos littoꝝ ⁊ ſaxa vo
litantes. Solinus Dyomedas aues inſula qᷓ

oꝛã in A pulie videt..d? tumulo ac delubꝛo dy

omedis inſignis eſt. ſola gignit eui coloꝛ cã
didus.ignei oculi:oꝛa dentata.cõgregate vo
litãt.dueq; duces ſunt.quaꝝ altera agmẽpᷣit

vt ductu certũ iter dirigat:altera inſequit᷑:vt

inſtantia tarditatẽ vꝛgeat. Cũ fetiſicũ tpus

adeſt. roſiro ſcrobes cauãt.⁊ ſurculis inuerſuʒ
poſitis ſubter cauata cõtegũt.⁊ ne operimẽta

—

moliunt.bifoꝛi acccſſu aditus qͥ mittit ad pa⸗
ſtusin hoꝛtũ deſtinat᷑.qͥ excipit reuertentesver

ſus occaſum ẽ.vt lux⁊ moꝛãtes excitet:⁊ rece⸗

ptui non dencget᷑.Eadem ſacra bmõi ſtudio
om̃i die celłcebꝛãt.aquas plumas imbuũt: ⁊ a⸗

lis ipendio madefaciis roꝛulente ↄfluũt:⁊ ſic
cedẽ hũoꝛe excuſſa puriſicat. unc pẽnis ſup⸗
piaudunt: et inde quaſi ꝑacta religione diſces
qut. Ob h̊ aucs ſactos domedis ſocios ſeĩt.

oua eijciat.pulliq; ipſimetu cadant.IJtaq; ad
uolans vlcera eius roſtro excauãt.Poꝛro aꝰ
chantis egithum odit intãtum:vt eoꝝ ſangui
nem credant nõ coire.i¶ Joꝛath. Emerie ſunt
aues que denocte volantes illuminãt aerem
pꝛopter pennaꝝ ſuaꝝ naturã:que magis in te
nebꝛis qᷓ; in lumine lucent.ſicq; pꝛodunt᷑ et ca
piuntur. ¶ Iſido. Ercinie aues dicte ſunt ab
hercinio ſaltu germanie vbinaſcuntur: quaꝝ
penne adeo per obſcurum emicant.vt quãuis
norx denſis tenebꝛis obtenta ſit:ad pꝛeſidium
iiineris dirigendi iacte interluceant.curſuſq;
vie pateat iudicio plumarum fulgentium

—

Raxycha. Albertin li. de na. anĩa.in
quit.ODraycha auis eſt pedibo carẽs:
yt dicit Ariſt.⁊ cũ ad terrã cecidit cu
bitis alaꝝ ⁊ pectoꝛe repit ſicut veſꝑtilio. Dehi
lee habet pedes caude ſue cõiunctos.Hoenõ
apparet niſi poſt pluuiã in pꝛincipio eſtatis:et
tuc pulliſicat.⁊ cũ pulli cõualeſcunt:moꝛit᷑.pul
los relinquens ſue milſerie vice ſuccioeeeees.

äo

WV

Capitulum. xlu

Alo.Ex li.de na.rerũ. Falco eſt auis
nobiliſſima:volatu impetuoſiſſima: et
in cuſtodia ſui minus cauta. Jdeoq;
bcũ ad pꝛedam dirigendus eſt: a dño
ſuo tardatur:nec auis ei capienda oſtenditur:

niſũ pꝛius aliquãtulum elongetur: vt pꝛedam
S cum ipetu moderato ſubſequatur. In ardee
— aaptura ouo falcones pariter relaxant᷑ quoꝛũ
Se , vy3znrw“nus ſumma petit. alius iuxta terram inuolat
EE vt videlicet ille volantẽ ardeam in pulſu pꝛeci
pitet. Iſte vero pꝛecipitatã accipiat.¶ Ariſto
——teles. Falco renes habet debiles : pectuſq; ro⸗
„ „I. „ „ 352; buſtum:delicioſis vtitur cibis.vnica verſatio
Capitulum..xlüij. ne collum girat circulariter pectoꝛe exitente
— Hithus Emeria ⁊ Ercinia. Plini.li. x immoto adeo:vt colli eius duo ngt in⸗
O githus auis minima cũ aſino pug⸗ minibus ratione. Huius viſus cuiu dam na⸗
WMat. A ſin? quippe ſpinetis ſe cauſa ſcal turalis diſcretionis videantur ex equor –
pendi atterens nidos eius diſſipat.quẽadeo dere.pꝛede quoq; due poſt tergu eſt pꝛouidus
pauet auicula:vt oĩno voce rudentis audita inuigilat.. li. de natu. reg. Jal

va ſunt duo. Unũ nobile qdð auem vſu paruo
natur aliter capit.aliud ignobile ac vile: quod
niſi multo laboꝛe et maceratione aſſuefactum
hocfacit. Hoc vltimũ genus cum ardeam ad
terram impulenit: Jamq;imprompta eſt vt eã
capiat. Ardea anguillam vel alium piſcẽ queʒ

recentius voꝛauerat euomit.⁊ tunc falco libe⸗

re eam volare permittens: ac minus fetidum
ſibi oblatum pꝛeferens ⁊ gaudens ocius ap⸗

pꝛehendit. Non ſic aũt falco nobilis:ſed eiec

tum munus vilipendens:auem doloſam ſeue
rius punit. Habet aũt falco os acutum ac du
rum in pectoꝛe.quod ei natura pꝛouidens in⸗
didit ad impulſionem pꝛede. Scripſerũt aqui
la ſymachus ⁊ theodocion epiſtolam Ptholo
meo regi E gypti.in qua tractaueruni de aui
bus nobilibus ⁊ eaꝝ medicinis.De q̃ hic pau

ca de falcone cõmemoꝛare liceat

3

Pbperationes.
¶ Albertus in libro ſuo de animalibus. Si
falco non poteſt fimare:fel galli va ci comede

re:vel teſtudines albas decoctas.

¶ Si faleo nimium laxatur ſuccum iuſquia⸗
mi modicum da ei bibere:et intinge in eodem

cibum eius.

„

Siosfractum fuerit in crure velala. Aloe

calidũ ſuꝑliga:et dimittevna die ⁊ vna nocte

6

¶Item ſimum galli in aceto coctũ ſuperliga.

¶Ad idem. Inuolue aloen herbã cũ puluere
apij in coꝛdibo paruaꝝ auiuũ:⁊ va ei comedere

De hac materia reperies per Albertum tradi

tain libꝛo ſuo de animaltbbſus

Qcinſula dictus eſt:vñ pꝛimũ aſpoꝛtatus eſt.

Tractatus

H.gallus ſiluaticus: auis pulc hꝛa valde.

EKade uo. Exli. dena. rex. Faſianus

—'pennis coꝛuſcis inſtar ignis: ceruleus
interdum ac viridis:rubeiſq; pennis interſctriꝰ
bitur nitoꝛ. RZures geminas videtur hab ere:
in capite plumis extantibus:quas ſubꝛigit qñ
vult atq; ſubmittit.Criſtis aũt in capite caret.
⁊ ſpiculis in cruribus.his tamẽ armis fruſtra

tus animoſus ⁊ audax eſt. Ariſtoteles. Jaſia⸗
ni tantũ coitus tẽpoꝛe ſimul habitant.ceteris

vero tempoꝛibus ſeparatim:nmec cito rubꝛica⸗
tas habent barbas vel in pedibus calcaria ſi⸗

cut galli domeſtici:ſed tractu tempoꝛis. Yaſia

nus ſic capitur:aliquãdo auceps panno in q̃̊
hec auis depingit᷑ coopertus:faſiano ſe oſten
dit:quiſequẽs coopertũ nec fugientem nec re
trocedentem: tandem a ſocio aucupis in inſi⸗

dijs latitãte rethi inuoluitur. Hec auis in au⸗

ra pluuioſa triſtatur ⁊ tũc in rubetis ac ſyluis
latet. Circa veſperã vel auroꝛam de ſilua egre
ditur: ⁊ tunc de facili venatur. Rolſirumin ter
ra figens abſcondit ſe:⁊ ſic abſconditum ſe to

tum credit.pennaspᷣpinguedine mutat. e

rumq;ſepe renouat.Larnes habʒ ſubnlioꝛes
ac leuioꝛes ceteris auibus ſiluancis:exceptis
perdicum pullie.¶ Iſidoꝛus.Jaſianus a faſi

* =. . .-
— — .

Capitulum. xlvij
EKasmnuecnieuttberenne.
Pauis in oꝛiente quefetuũ pꝛocreancoꝝ
naruraliter cupida. Lempus vens an
ticipat:quo ſcilicet aues ceteras ſolent initia⸗
re conceptus.Unde ſit vt oua que tunc ſacit
frigoꝛe coꝛrumpantur:neſetuum habeant etf⸗

Defluibus.

fectum: ſed itenum ſequenti tempoꝛe calido po
nunt: et tunc pullos faciunt: quod eſt contra
omnesfere agreſtes aues: que ſemel in anno

7

ouant ateꝙ pullificant.

Capitulum. xluiij.
Enitx.Iſidoꝛus.Fenix eſt auis arabie
ſic dicta:eo ꝙ coloꝛem feniceum habe⸗
at. vel ꝙ in toto oꝛbe ſingularis ⁊ vni⸗
ca.Nam arabes ſin gularẽ etvnicã fenicẽ vo
cant.Hec qngentis ⁊ vltra vinens annis duʒ
ſenuiſſe ſe viderit: collectis aromatũ virgulis
rogã ſibi initruit.⁊ cõuerſa ad radiũ ſolis ala
rum plauſu volunta riũ ſibi incendium nutrit
ſicq; iterũ de cineriboreſurgit ¶ Ambꝛo.libꝛo

quinto.Fenix cũ ſineʒ vite ſibi adeſſe animad
uertit: facit ſibi thecã de thure et myrrha ⁊ ce⸗

teris odoꝛibus in quã impleto vite ſue tẽpoꝛe

intrat ⁊ moꝛitur. Decuius humoꝛe carnis ver
mis exurgit:paulatimq; adoleſcit:ac pꝛoceſſu

ſtatuti tẽpoꝛis alaꝝ remigia induit:ſicq; in ſu
perioꝛis auisſpeciem ⁊ foꝛmã reparat᷑. Doce⸗
at ergo nos hec auis exemplo reſurrectionem

credere:q̃ ſine exemplo ⁊ ſine rationis pꝛecepti

one ſibi inſignia reſurrectionis inſtaurat.

q Solinus. Apud arabes fenix naſcit᷑. auis

aquile magnitudine:capite onerato incomã.
plumis extantibo:criſtatis faucibo:circa colla
fulgoꝛe aurco:poſtera parte purpureus.extra

caudam in qᷓ roſeis pẽnis interſcribit᷑ nitoꝛ ce

ruleus. Hec etiã eſt mens oĩm alioꝝ autoꝛum

Etiã idẽ habet᷑ in li.de na.re.licet ꝑ alia verba

Capitulum. xlix.

Ilom

—

ena ⁊ Ficedula.Exli.ð na.re. j
Wlomena dᷣꝛa ſilos qð eſt amoꝛ:⁊ mene
qð eſt dulcꝭ. Hec em̃ auis mira modu
latione letiſicat audientẽ.gaudet ad oꝛtũ ſolis
Pꝛeitq; leticia venientẽ.verno tñ tꝑe cãtat:hi
berno nunq;. In inicio q̊ʒ veris adeo ſue vo⸗

cis amenitate delectat:⁊ rariſſime comedat:et
Hh cum ſumma feſtinatiõe. Ita q; certãt inter ſe

tã pertinaciter.vt victa ſepe vitã ſiniat pus de
ficienteſpũ qʒ cãtu. Uñ ⁊ ðꝛ a filosqð ẽ amoꝛ
⁊ mene qð eſt defectꝰ:q̃ſi amoꝛe deficiẽs. Mi
ramur igit in tã paruo coꝛpuſculo tã ꝑtinaceʒ
ſpm̃. Miramur inillo ꝑfectã muſice ſcientiã.

Hogdulatus em̃ edit᷑ ſonus:⁊ nũc ↄtinuo ſpũ
trahii in longũ:nũc variat᷑ inflexo: nũc diſtin
guit ⁊ ↄciſo.copulat᷑ in toꝛto grauis acutꝰcre

ber extenſus vibꝛãs.⁊ aliqũ qͥdeʒmedius:ſum
mus ymus. Meditant᷑ interi alie minoꝛesver
ſuſq; q̊s mirent᷑ addiſcũt.audit atteta diſcipꝝ
la. Redditq; vicibo cantũ:intelligit᷑: emendat᷑
⁊ 9 docente ̊dammõ repꝛehendit᷑. Statĩ aũt
vt coire inceperit vocꝭ amenitatẽ perdit.Etvt
dicit Pli.Alia vox ſit:mutat᷑ ⁊ coloꝛ.Ab exi
tu nãq; verni tꝑis aucto eſtu in totũ alia vox
ſimutat᷑ ⁊ coloꝛ.linguis eaꝝ tenuitas illa nõ
eſt q̃ ceterꝭ auib.i¶ Actoꝛ.Iilomena eſt auis
parua canoꝛa om̃ibus nota:q̃ et luſcinia dici

¶ Iſið. Ficedule dicteſunt:co q ficos magis

edant:pandit illo vᷣſiculo veteri. ũ me ſicus
alat: ci paſcat dulcibovuis Cur potius nomẽ
nõ dedit vna miethi. ¶ Pliñ.li.x. Ficecule for

mã ſimulq; coloꝛem mut ant.hoc iñ nomẽ ha
bẽt autũno.poſtea vero melancoꝛiphi vocant

Captulum.l1
. Siij

—

4 N
.

SS

— Qlica.Actoꝛ. Fulica eſt auis magnitu
. dine 2 coloꝛe cigno ſilis ⁊ grãdi roſtro
in ſcopulis littoꝝ cõmoꝛat᷑:has latini
Oyomedias.greci berodios vocãt.¶ Phiſio.
Fulica eſt auis pꝛudentiſſima: cadaueribo.nõ
veſcit᷑: nec oberrat de loco ad locũ.ſed in vno

loco permanet vſq; in finẽ ibiq; eſcam ſuã cir-

ca ſe colligit et quieſcit. ¶ Idem. Julica eſt a
uis boni moꝛisnigra:anate ſimilis:niſi qꝛ mi⸗
noꝛ eſt anate. In ſtagnisdelectabiliter cõmo
rat᷑:eſca ⁊ pace contenta:vñ patet ſi locũ inue
niat vbi pacẽ ⁊ eſcã habeat nõ inde recedit
(¶ Pli.li.xi. Julicaꝝ generi dedit natura placa
vuüem criſtã ꝑ mediũ caput a roſtro reſidentẽ.

S

.

₰ .W — * . „ .
— 2 . .
B „
*. *½ * 7 ☚ „2 .
„ N . — — 8
— — —
8 . èòð .
—
7 . —————

. .„
—⸗ —

— — —

Capitulumi.

— ——BðB .
7* . „
. 2 3 5
—ðð 4 4 ℛ 4
e e e e e e.
8 —
.

„ I
. . C

quit. Jucus eſt apis maioꝛ. dictus aũt
–eſt fucus eo ꝙ; comeèit laboꝛes alienoſ
quaſi fagus a fagin qð eſt comedere.depaſcit
cem̃ qð nõ laboꝛauit:qꝛ nec mellificat ſed alio⸗
rũ mel mãducat. De qͥ Uirgil. Ignauũ fucos
pecꝰa pᷣſepibo arcet.Sũt aũt fuciſine aculeo:
velut imꝑfecti apes.⁊ ſunt ſeruiciales veraꝝ a
pũ.⁊ ideo eis imperãt vereapes pᷣmoſq; expel⸗
lunt ad oꝑa.tardantes aũt ſine clementia pun
gũt ⁊ puniunt:neq; in oꝑe tantũ ſed etiã in ſe
tu adiuuãt apes.certe q̊ maioꝛ coꝝ fuerit mul
titudo:eo maioꝛ examinũ ꝓuentus.Cũ mella
vero ceperint matura eſſe abigũt eas:melleq;

. — Clcus.Bartholo.in li.de pꝛie. ren in⸗

ſingulasa ggreſſe eas trucidat atq; fugãt:nec

vident᷑ niſi in vere. Imperatoꝛibapũ ſuci ex⸗
trahũt regias mannões amplas magniſicas
ſeperatas cooꝑculo eminẽtes⁊ fiunt ſex angu
le oĩs celleſinguloꝝ ⁊ q;uis fuci ſuſtineanttot
laboꝛes.comedere tñ de melle vix pꝛomittunt᷑
niſi quantũ capiunt ⁊ furant᷑:vt dicit Plimus

= „*

R Nw
—— 1
E. ii NW ç R 4
. 6 * . — R „7 . .
6 ₰ = . 7 14 5* ——
= — E 6 — u n
N — 8
2 .

4 . —r ℳ
— „ 1
. 4 91R
. — . ℳ 7 4
—
— 7 EE
£ . * ⸗
—–2☚ . s 55 *
— „ „ E
„

Capitulum. liſ.
Allus. Exli. de na. re. Gallus eſt auis
faucibe capite criſtata:ſpiculis aduer
ſis in crurib armata. Habet ⁊ quãdo
Gſpicula galline: ſed h̊ erroꝛe potius
q;opere nature:Hallus nocte ꝓſunde cantat

7
e
„ 8 AEEE

validius ⁊ matutino leuius.Eantus em̃ cũ vẽ
tofert᷑:⁊ anteq; eſtimari poſſit longius audit᷑.
¶ Grego.in moꝛalibꝰ.Gallus diei nũcius:ho

ras noctis diſcutit:⁊ demũ vocẽ cxhoꝛtatiõis

emittit. Cunq; cantus edere parat:pꝛius alas

excutit:ac ſeipm feriens vigilantioꝛem reddit.
mbꝛo.E ſt galli cãtus ſua uis in noctibus ⁊

„

5„ »

*

vtilis.quaſibonus cohabitatoꝛ:doꝛmientem
excitat.⁊ ſolicitũ admonet.vigilantẽ ſolat᷑ p⸗
ceſſt um noctis ſignãs. Idẽ. Leo timet gallũ:
maximeq; albũ.¶ Ariſt. Uiſi ſunt aũt galli: qͥ

feminas ſuas interficiebãt. Deiñ ſoliciti circa

pullos ſuos regebãt illos:⁊ aſſimilabant᷑ femi
nis in nutriendo illos.ita ꝙ etiam inuicẽ nole
bãt coire. Iſido.G allus aũt a caſtratiõe voca
tus eſt. na inter aues ceteras huic ſoli teſticu⸗
liadimunt᷑veteres aũt abſciſos vocabãt gah
los. ¶ Ex li. de na. re. Gallinaceus gallus teſii
culis viduatus dicit᷑ qͥ capo vulgariter appel
lat᷑ vt ſuperius dixi. Fert᷑ aũt citius ĩpinguari
ꝗq albedine arcet᷑.Cũ gallinis quidẽ ĩpinguat᷑.

HPHoprrationes.

¶ Exli.vtõ.Galli carnes groſſioꝛes ſũt ad di

girendũ ⁊ minoꝛ ꝭ hũiditatis qᷓ; galline vel gal
linacij. Decrepititñ galli carnes tenerioꝛes ſt
q́ᷓ; iunioꝛis. ¶ Gallinaceus aũt habet carnes

validioꝛes om̃ibovolatilib.bonũ ſanguinem
generãt:⁊ optimũ nutrimentcũ.i¶ Aui.Galloꝝ
melioꝛ eſt ille qͥ nondũ cantat.antiqui vo ma
li ſunt. Leſticuli aũt galloꝝ multũ laudabiles
ſunt velocis digeſtionis.i¶ Jus galloꝝ ↄtert
doloꝛi ſtomachi ex ventoſitate.¶ Jus gallive
teris cũ polipodio ⁊ aneto:ↄſert colice valde.
¶ Docet aũt Gal.in decoctiõe galloꝝ veterũ
vt poſtqᷓʒ nutriti ſũt fatigent faciendo eos cur
rere vt cadant ⁊ decollent᷑.deiũ vẽtres euacua
ti ac ſale ipleti ſuant᷑ ⁊ coquant᷑ cũ.xx.kyſt aq̃:
donec veniãt ad tresrotillas ⁊ bibat᷑.hoc ius
ↄfert aſmati:⁊ etiã tremoꝛi ac doloꝛi iunctura
rũ.Eſculap.erebrũ galli cũ vinobibuũ oẽs
moꝛſus deſtruit:⁊ alia multa mirabiliatfacit

7
ℳ — Ar
((N
R S, 8
8

–
.„

Capitulum. xiiij

lo: ſicut a leone leene. Huius em mem
bꝛa ferunt quidam ſi auro liqueſcenti

miſceantur conſumi. Ex li.dena. re.Gallinis

ſupponenda ſunt oua ſemꝑ impari numero lu
na creſcente a deceʒ vſq; ad quindecim. Oua
incuban intra decem dies edita vtiliſſimũ eſt
Nam vetera aut recentioꝛa infecunda ſunt.
ſubijci aũt debent impani numcro. Quartove
die poſtq; ceperint incubani:ſi coꝝ cacumini⸗
bus contra lumen in manibus appꝛchenſispu
rus ⁊ vniuſmodi coloꝛ perluceat eſtimã
nilia.⁊ pꝛo illis ſupponẽda ſunt alia. JInaqi
quoq; experimentũ eſt. Nam ouum inane fiu
ctuat iniectum aqua:ſubſidens vero plenũ eſt
I¶Phiſiologus.allina ouat in omnitempo
re:pꝛeterq; in duobus menſibus topicoꝝ. Dũ
aut galline pulueris ſomento ⁊ crebꝛa reſperſi
one fungentes vice balnei:ſine coitu delectã
tur. Oua de quibusexituri ſunt maſculi galli
na gerit in parte ventris dextra.Ex quiba aut
femine in ſiniſtra. Uniuerſaliter ſi galline oua
ſua non incubauerint infirmantur. Et quedã
galline ſemper faciunt gemellos:ſemperq; eſt
vnus maioꝛ alius minoꝛ.Gallina qñ cubat in
eltate citius excludit pullos q; in hbyeme.

Dperationes

Iſidoꝛus. Gallinax in cibo melioꝛ eſt illa ꝗᷓ

nondum parit oua:antiqua vero pꝛaug.
¶ Adeps pulloꝝ calidioꝛ eſt q; gallinaꝝ mag
narum. ¶ (aro etiam gallinaꝝ clariſicat vo
cem. ¶ Cerebꝛum gallinaꝝ pꝛohibet fluxum
ſanguinis narium ⁊ cerebꝛi velaminibus acci
dentem. ¶ Idem.E par gallinaꝝ pinguium ſi
cut ⁊ anatum ſanius eſt ceteris galline ſangin
nis vt dicitur.¶ Idem. Adeps quidem galli
ſicut ⁊ cerui vehementioꝛis eſt calefactionis.
¶ Adeps aũt galline minus calidus eſt.⁊ aſpe
ritati lingue confert.i¶ Eſculapius.Ouũ gal
line valet ad omnem doloꝛem oculoꝛũ.etiam
albumen infuſum oculis ſedat punctiones
¶ Totum ouum combuſtum: ⁊ cum vino vel

aceto bibitum omnes fluxus ſiringit.¶ Ouo

rum quinq; vitella bibita cũ tribo vini cxyathis
emoptoicis valent. ¶ Adeps gallinaꝝ puitu
las oculoꝝrepꝛimit. ¶ Lybie quoq; c pedi⸗
bus cocte ⁊ cũ ſale ⁊ oleo ⁊ aceto colli doloꝛeʒ
ſedant.¶ S tercus eius flegmones qui naſci
tur in naribus impoſitum ſanat.

JCapitulum. lüif.
Sunj

nn Dne allinadicit a galt

. tur ſte

&

„
Li.

Sü

„

4
—

R

hyxꝛticeĩ ducet pullos ſuos adm

— „ —

galline qð vt ðꝛ nõfacit ꝓpter cõmodũ

—

