piſciculus flunialis albus: ſed nigris
maculisreſperſus.quẽ quidã dixerum
veſci cadaueribs.ſed a piſcatoꝛibo depꝛehendit
G̊ eſſefabuloſum.quã potius dñrin aq̃ liqᷣdiſ⸗
ſima ↄuerſari ⁊ pabulo nutriri.in cibo mviles

ac deſpicabiles reputãt᷑.qꝛ aqſi ⁊ minie ſolidi

„DODbperationeg.

¶ Exli. de na.reꝝ.Gobio piſciculuseſt ſoꝛma
rotunda ſquamis paruis argento ſimilibo.hic

vbi aquas arenoſaslapillulis in nutrimẽtun
habet.accomodatioꝛem vtiq; cibum pꝛebet.
¶Igeʒ. Granus eſt piſcismarinus qͥ cõtra na
tura oim animaliũ vnũ oculũ in ſummo capi/
tis haber:qᷓ ſuꝑintendens ſemꝑ inſidias cauet

.

RNNRNNNN — = 2
DDSA

Coapitulum. xlii

Amanez 1 Bonger. Alb. in li. de na.
yhania. Gamaneʒ animal vi ũt fluuia⸗
WVle. cuius fſemia vagabũde diſcurrens:
non ſolicit at᷑ ſed negligit partũ. Mas aũut ſtat
circa eos q̊s femina pꝛeneglexerit.Et ediſicat

etiã in gyro circa eos lignis ne pateat aditus

ſnimicis piſcibo.Et tũc aliqũ extra aquã voci⸗
ferat foꝛtiter:vt aduerſantia ſibiterreant᷑ ania

lia. et ſi in tali ſolicitudine cadit in rhetia ʒelo
defendende pꝛolis moꝛdens rhetia erũpit non

tam foꝛtitudine q; animoſitate.i¶ In eodem li

bꝛo. Bonger(vt dicit Pli. jeſt piicis magnua

at q; robuſtus qͥ inimicitias ⁊ bella habet cuʒ

murena ⁊ polippo ⁊ alijs piſcibo.⁊ intantũ foꝛ⸗

titer: polippum laccret dentibus ſiis

₰„

O nbe virgis puniceis perpetuis aluſq;
ð diſcoloꝛibo deſignatur.⁊ dictus eſt ha

nmio. quia nõ capitur nili bamo.ꝗ Pli. vbi ſup

Amiam ſiue Hamiam vocant piſcem. cuius
incremẽtum diebus ſingulis intelligit cũ tbin
nis:hec⁊ palamides in pontũ intrat gregatin
ad dulcioꝛa pabula cũ ſuis queq; ducibus.

ſi virgulas perpetuo coloꝛe puniceas.rcliquo

vero coꝛꝑe diuerſis quidem ⁊ gratis coloꝛibꝰ

——

Amius ?⁊ LHyrundo. Iſiðᷣ. Hamio pi⸗
Ren ſaxatilis dextra ſiniſtraq; late⸗

BPbprationes.
¶ Exli.de na.re.Hamius eſt piſcis ſaxatilie.
vyœt ait Iſið.⁊ gerit lapidem interins.hic admo
dum ſpecioſus eſt habes in vtro q; latere qua⸗

—

B totus in modũ pami ſerici varlatus. ¶ Hyrũ⸗

„
8
.

Capitulum xliiij.

do maris ſimilis eſt aui huius noĩs.hec aamo
dum loliginis in aqua manet vt piſcis.⁊ alas
habens ad amena eleuatur etheris.

. wſ, Ii, iID
— —
B, 1111. 7–

eiie,
eu

„2

——

LCQinus marinus. Iſido. Icinus ab ici
no terreſtri nomẽ traxit.quẽ vulgus e⸗/
riciill vocat. cuius teſtula ðꝛ ſpinis acu
leata in modum caſtaneaꝝ añ adhuc
operte de arboꝛibus cadunt.Caro cius mol⸗
lis ⁊ minio ſimilis. Actoꝛ. Icinus ipſe eſt echi

nus. de q̊ dictu eſt ſupꝛa in tractatu de anima

77

libus.c.xxvij. Ideʒ etiam videtun eſſe ethena
is. licet Judo.de his agat ſeparatim tanq; de
duobus. Idem etiã dicit ericius vel iricius.

Dperationes
¶ Ex lib. de na. re.Ericiuseſt piſcis marinus:
babens caput ⁊ os inferiue(vt ait Areſto.) et
cxitü ſuꝑfluitatũ ſuperius.qdð eſt contra moꝛTẽ᷑

animaliũ ceteroꝝ.¶ Utituraũt ſpinis loco pe

dum. Eius anterioꝛa ſeparata ſunt: ⁊ inferioꝛa
continua. hoꝛroꝛi eſt ceteris piſcibus.quia ſpi
nis hiſpidus. vnde nõ de facili ſit vlli piſcium

piꝛꝛeda. ¶Carnes eius vchementer rubee ſunt

nimio ſniles.vt dicu Pliniuies.
Coapitulum. xlu.
Alaoʒ KRarkoꝛa ⁊ kilock. Iſido. Ra

D pluuiaq; ccteris piſcibus ad vite reme
qium ⁊ impinguationis iuuamẽeſſe ſo

fuerit oculis cecatur. ac per conſequẽs cñ cibů

laoʒ eſt piſcis marnis ſpecie multifoꝛmis

—

Si, , I,i

— —
— 4

1.

1717 — —
—

querere non poſſit: ſame meeit᷑.¶ Idem. Kar

kora vero eſt piſcis qui poſtq; depꝛehendiur

multo viuit tempoꝛe:⁊ cibat ſe ex ſe.quia ſuꝑ

cius inteſtina eſt nidioꝛ aqua.

Igem. kilock eſt piſcis marinus in teſta

multum aſpera latens.cuius oꝛificiũ eſt in me

*

pꝛopinquat.⁊ applicatur lapi
pedibus poſterioꝛibus.

4 ——

dio coꝛpoꝛis.¶ Sentit autem equic eiap⸗

tur quicquid per eum cranſit.qð nequaq;rin⸗
cere ſe poſſe credit:tumeſcit:ſcq; contrahit:et

adberet ſoꝛtius lapidi cui applicatur

– „ —

————— e Bmm——r᷑mB — —
V
„7

ibus cum ſuis

—

„ „ 8

rattatus

Capitulum. xluf

PArabo 2 Kvlone. Iſidoꝛ9. Karabo ſter
coꝛe viuit ⁊ luto. Fedaturq; cibo.pꝛop⸗

ter hoc animal ponderoſum eſt. caudam habʒ

lat am. et ideo quando pugnat leuiter ſe vertit
Huius enim generis monſtra foꝛtiſſime pug⸗
nant inter ſe velut arietes muniuntq; ſe multi⸗

tudineſocioꝝ aduerſe partes. vnde frequẽter
vilſi ſunt ambulare ſicut greges:adinuicemac
bella partiri.ſiunt autem in animalibus bella
quatuoꝛ de cauſis.ſcilicet pꝛopter naturalem
ſuperbiam:pꝛopter cibum:pꝛopter coitũ:pꝛo⸗
pter fetum.ſicut gallina pꝛopter fetum cũ coꝛ⸗

uo pugnat.⁊ anſer cum coꝛnie.

Operationes

Areſto. Rarabo ſicut ⁊ cancer ſanguinem
non habet. du ũ habet extra ⁊ molleintra:nec
eſt nutribile illud durũ:immo recipitignem.

¶ Accipit autem piſces ſicut cancer in pꝛofun

do maris cum duobus labijs ſuis:eoſq; in du
as partes diuidit:⁊ ad os ſuum ducit.
Karabo ex pſſcibus dure carnismouetur cũ
cauda ſua motu velociſicut motu alqrũ ſuaꝝ.
¶ ¶ſt aut genus quoddam ex quo generatur
KRarabo:quodeſt bone carnis anteq; oua po⸗
nat:polſtea vero male. Hoc genus exuit ſpoli

um in vere ſicut ſerpens. Ita cancer ? karabo
ſenectutem exuunt? que mollis feſtelunut
¶ Marinum animal mollis teſte karabo co

it ⁊ẽ impꝛegnatur ⁊ malakxe ſimiliter accidit.
Karabo ⁊ ſibi ſimile in genere ſq; animal mol⸗
lis teſte ouant coitu. Similiter eſt generatio
malakxe vt ſepia ⁊ ſibi ſinule:
¶ Bareſq; katbo tm̃ cultodiunt oua. mala
kye aufem ouat extra:⁊ mas eijcit ſuper femi⸗
nas ſperma. ſicut mares piſcium ſuper oua.

Ex libꝛo de naturis rerum. Karbo m Are

ſtotilem eſt piſcis qui quando timet retro⸗

cedit:quando vero non ti
terius naturaliter.

¶ In eodem libꝛo. Kylõ eſt animal marinum
quod contra nature communis oꝛdinem ha

bet epar in ſiniſtro: ſplen in dextro. Nam in

eſt econuerſo.

omnibus animalibus terre magnis ⁊ paruis

Capitulum. xlui.

mer ambulat ad in⸗

—

oby. Areſt. Kokreſt marinũ onimal:ba
. Ebens dentes acutos.et etiam ponit vnũ
ſuper alium.ſic em̃ genus ſuũ diuerſatur a ge
neribus piſcium.qꝛ piſces habent quidem dẽ⸗

tes acutos.⁊ nõ eſt ineis animal duas habes

acies dentium. Actoꝛ. Kokyũpſe eſt felchus:

de quo dictum eſt paulo ſupꝛa.idemq; vitulus

maninus.de quo etiam dicetur inrra.

Hperatione
¶ Ex libꝛo de natu.reꝝ.ko ky eſt anĩal in ter⸗
ra ſicut in mari manens.carthilaginoſum ha⸗/

bet coꝛpus vt ſepia.oſſaq; minus debito ro⸗

buſta.pꝛe infirmitate aliquando crurium vix

ambulare poſſit:ſeq; in pedibus ſuſtentare
¶ Ambulatio ergo ipſius eſt potius in vigo⸗
re ſpiritus ⁊ leuitate coꝛpoꝛis qᷓ;ex virtute.Dẽ
tes habet acutos valde.caudam paruam vt
ceruus.renes vt vacaa.

¶ Uenter cius ſanguine caret.quia due vene

in eis non perueniunt. W
¶ Eetera vero coꝛporꝭ mebꝛa ſanguinẽ habẽt.
Hoc animal habet quatuoꝛ pedes.⁊ habẽt

inftexiones digiti quinq; in ytroq; pede.ſigu⸗

raq; pedis eſt vt cauda piſcris.
¶ In aqs ſpirare nõ valet.doꝛmit aũt ꝓpema
re ſuꝑ terrã.ibiq; fetus ſuos parit duos vłtres

¶ Tranſacto vero die.xij.poſt partum:ſequi,⸗
tur fetus matrem ſuam ad mare:⁊ hoc multo
tiens in die vt aquis marinis aſſueſcat. NHoc a
nimal mãmillas babet vnde fetus lactet. Cox
eius eſt ſicut thauri:maximeq;cum interficitun

difficulter autem interimi poteſt

— — — =

„£

4
icc s
4
SS
—

Capitulum. xlviiſ.

Eo maninus. Iſidoꝛus. Leo marinus
dictus eſt a ſimiitudine terreſtris.

Hoyprerationes

¶ Ambꝛoſius. Leo terribilis eſt in terris:ſed

dDulcius in fluctibs.Eandem habet diſpoſuio
nem ⁊ virtutem ſicut in terra.quare tranſeo.

. 2=ðð

—
. S
R
.

litudine lepoꝛini capitis nuncupatus
Beſt. Pliniꝰ. Uenena dira nõ ceſſant in
lepoꝛe.qui in indice mani etiaʒ tactu peſtilens
vomitũ diſſolutionemq; ſtomachipꝛotinꝰ cre

Z marinus. Iſido. Lepus a ſimi⸗

Capitulum. xlix.

iſcbus.

at. Idem in lib. xxxij. Lepus marinus venenſi

eſt in cibo vel potu datus. Nullum eſt animal
quin eius tactu intereat.homo tactus ab co

piſcem olet ⁊ moꝛitur.⁊ lepus ſimiliter ex eo ta⸗
ctus moꝛitur. Sic vterq; alten venenũ eſt. In

Incha non capi viuentem affirmant.

OPperationes.

¶ Auicenna in ſcdo cañ.Lepus marinus eſt

animal oſtreatum:lutoſum:declinans aliqua

tulum ad rubedinem.

Sanguns eius calidus ẽ mũdificãs pannũ.

¶ Caput eius aduſtum generat pilos in alo⸗

pitia pꝛopꝛie cũ adipe vꝛſi.⁊ in tyria valde.

¶ Lum autem ex eo fit emplaſtrum ſicut eſt:
obradit crines et pioo. S
¶ Item abſtergit viſum:emplaſtri moꝛe ſu⸗

perpoſitum ⁊ ſicut collirum. Numeratur au⸗.

tem inter medicinas venenoſas.et interſicit eũ
vlceratione pulmonis.
¶ Plinius in libr.xxxij. Lepoꝛis marini ſemi

nam ſi mulieres grauide aſpexerint ſtomacho
nauſeante:ſtatim abortum faciunt.
Remecdo eſt mas ob id induratus ſale.vt
in bꝛachealibus habeatur. HW
¶ QLepus marinus venenatus quidem eſt.

Sed eius cinis in palpebꝛis pilos inunles e⸗
mulſos cohibet.

Igeʒ. Lepus ſtrumas ſanat:ita vt ccleniter

remoueantur. E lepoꝛe quoq; marino recenti
iubent quidam podagram fricari.

Sanguis eius et fel (ſi necetur in oleo) va⸗

let contra carbuncilos.
¶ Auicenna in canone vt ſupꝛa.Lepus ma⸗
rinus ẽ venenoſus ſi de ipſo in potu datur ac
cidunt conſtrictio anhelitus.⁊ rubedo oculo

rum.tuſſis ſicca:ſputuʒ ſanguinis:difficiltas

vꝛine. Urina violacea ⁊ egeſtio ſimiliter vel do
loꝛ in ſtomacho.vomitus ſuperfluus coloꝛe ⁊
ſanguinis yctericia et anguſtia ac doloꝛ renũ
ſudoꝛ fetidus.hoꝛroꝛ oibi.

SEt cum videt eger piſces terretur ab eis:et

inuenit ſapoꝛem fetidi piſcis in oꝛe ſuo.in eru⸗
ctuatione cum ſalſedine. Plures autem qui ex
eo euadunt:in ptyſim caaunt.
¶ Lonfert autem eius curiationi lac cap:inũ:

quod eſt iuuamentum vltimumum.
¶ Lac quoq; aſininum ⁊ lac mulieris ex mam

milla.⁊ eius cancri fluuialis:⁊ ericius aſſatus
aut ſanguis eius fſoꝛtes aũt medicineſunt ca⸗
lamentum fluuiale calidum:recens:⁊ ſanguis
anſeris ⁊ vꝛina hominis antiqua.⁊ cetera.
¶ Signum yere ſanitatꝭ eſt.quando videns
piſces nõ terretur ab eis ⁊ comedit.unq; ca⸗
dit in ptyſim curetur ptyſis.

7„ ◻ &§ „

d U RUE

) —

—

——

Capitulum.l.
E uiathan ⁊ Ludolachꝛa. JIſið.Qeui
athan ſiue leuim:eſt piſcis ſerpentinus
Að de q̊ ſcʒ ſupꝛadictũ eſt in tractatu dea⸗
nimalibo ca. xxxiij. ¶ Iſido. Ludolachꝛa eſt
animal natura ? foꝛma mirabile:duas babenſ
alas in facie.duas in doꝛſo:quibomira veloci
cate nititur quocũq; voluntas eam impulerit.

EE
Capitulum. l.

2 Oligo. JIſido: Loligo eſt mon ſtrũ in

quo natura luſiſſe videtur. NHam cute
aquamoſum cũ gregib piſcium mans

Tracta

elt tempeſtatis.

ℳ
=

pꝛofunda ſcrutatur.Cũ aut gquas faſtidierit.

leuat ſe cũ alis pennigeris quas in boc illi na⸗

tura dedit.⁊ cũ volucribo ethera ſcandit. Se

quia flatus ventoꝝ ſuſtinere non poteſt. poſt

modicum vbi ventis cõcutiturad aquas redi⸗
re cogitur.⁊ in pꝛofundum relabitur. .

Gperationes

¶ Plinius ub.ix. Loligo eſt piſcis mollis ſan⸗

guine carens ſicut ſepia. Caput babet etiam
ſicut ⁊ ſepia inter ventrem ⁊ pedes.
¶ Sepie ⁊ loligini pedes duo ex his longiſſi⸗
mi ſunt ⁊ aſperi:quibo ad oꝛa cbos admouẽt
⁊ in fluctibus ſe velut anchoꝛꝭ ſtabiliunt. Lo
ligo etiam volitat:extra aquam ſeefferens.
¶ Sepia quideʒ in terreno parit inter arundi
nes ac in alto conſeruata:oua edunt loligines
¶ Item loligines ſicut ⁊ ſepie coeunt linguis
bꝛachia inter ſe componentes et incontrariũ
natantes.oꝛe quoq; pariunt

¶ Loligines etiam in littoꝛe mire magnitudi⸗

nis ſunt. ſedin mari noſtro quinq; cubitoꝛũ
nec oſſa nec ſpinas habe.

¶ Idem in lihꝛo. xviij. Loligo volansſignum

¶ Iſido. Lradunt in occeano maurit anie tan
tam multitudinẽ loliginum ex aqua euolare:
vt etiamnaues demergere poſſin.
¶ Phiſiologus.Qoligo capitur aliqñ quinq;
cubitoꝝ.Caput habet inter pedes ⁊ ventrẽ.vl
tra duos annos raro eſt eoꝛum viioa.
¶ Aliquod eoꝝ genus aſperrimũ eſt que pus
nature turmis ſe munientes ſtabiliuut.

5

De Pilnbus.

ina iuxta Pliniũ quatuoꝛ habet cibi
oos in longitudine. hyeme leditur. au⸗
tiumno ⁊ vere pingueſcit.⁊ plenilunio magis.
Exli.de na.re.Locuita fluuialis ecõtraria qᷓ;

locuſta cãpeſtris.pedes anterioꝛes habet lon⸗

gioꝛesmec ruminat in anterioꝛi ꝑteſicut anĩa
lia cetera:ſed ad poſterius.ſcʒ in extremo ſto⸗
machi ſui Sper in ventre ſibi herentibo.
Hboherationes
¶ Pli.liix. Locuſte piſces cruſta fragili mu⸗
niunt᷑.in eo gñe qð caret ſanguĩe latent men⸗
ſibusquinis.Siliter ⁊ cancri qͥ eodem tẽpoꝛe
occultantur. ¶ Et ambo veris pꝛincipio ſene⸗
ctute in moꝛe anguiũ excunt.renouatione ter
goꝛꝝ.Ceterũin vndis natant.locuſte reptanti
um moꝛce fluitant. ¶ Si nullus ingrauat me
tus recto meatu coꝛnibo.q̃ ſunt rotunditate pᷣ
piulata ad latera poꝛrectis.⁊ eiſdem in pauoꝛe.

obliquein latera pcedaut. Coꝛniby inter ſe di

micant. ¶Ciuũt aũt hmõi locuſte in petroſis

locis.J indico man locuſte quaterna cubira

implent. ¶ Polippum intantu loculta pauet:

vt ſi iuxta viderit omnino moꝛiatur. Locuſta

quoq; conger inimicus lacerat ⁊ perimit.

ii 11ö1IlS. ☛

„+ WNNNNNNNNNN

—

R

Lapitulum. liij.
Z Te nonnenln euglln fluuia⸗

lis oꝛe lato ⁊ dentibo acunſſimis.mino
riiũ piſciũ deuoꝛatoꝛ.cui tñ percaſqua⸗
mis ⁊ bꝛanchijs aſperrimis armata reſiſtit: vt

noõ eipꝛeualeat:nmec dentibo eius pꝛeda fiat.Ue

ſcit᷑ aũt lucius venenoſis vt bufonibo ⁊ hmõi:

z tm infirmis vꝛ eſſe in cibo ſanꝰ. Si qñ naſſa

DHauſta marina. phiſio. Locuſta ma in qᷓ incluſus fuerit. æ aqua leuata lucẽ diei vi

derit.ra o vel nunq; accidit.vt poſtea diuti⸗
us remaneat.ſed queſita ſibi via euadit

ODperationrs.

¶ Exli. de na. re. Lucins eſt piſcis qͥ ⁊ lupus
aq̃tilis appellat Nic ſi funiales aqs cibũq; ꝓ
vita ſufficientẽ habnerit ꝑ ſucceſſus tẽpoꝝ in

longitudinẽ maximã eualeſcit.Cibo cius ſunt

piſces.et quicqd ranaꝝ moꝛe repit.piſcem ad
magnitudiuẽ pꝛope ſui comedit. ¶¶ Ham vbi
victũ ſubegerit:caput pꝛimũ oꝛe deuoꝛat.q̊̃ di
geſto paulatim addit ſequentia donec totum
conſumat.Pari q̃generis ſui parcererecuſat
vel ob natim alem crudelitatẽ.vel qꝛ auidus eſt
cibi:ra pineq; ĩpatiene. Nam ⁊ ꝓpꝛia ſemia ꝑ⸗
ſequit vbi piſcis foꝛma ſuſceperint.i¶ Eſt autè
piſcis quidam habẽs acres ſquamas⁊ pinnu
las acutas.quẽ ſi lupus aq̃ticus ꝑ caput appᷣ
henderit cito tranſglutit. Sivero a parte cau

de nõ poteſt qm̃ incontrariũ aſperari geſcunt

¶ Lucius in cerebꝛo lapidem criſtallo ſimileʒ
gerit:ſed hoc cũ euum in longum vuxerit. Im

pꝛegnatur hic piſcisæt dicit Ariſto.flanto vẽ

R„

to ſeptẽtrionali.ſimiliter ⁊ piſces qͥ in longitu·

dinẽ eualeſcũt.femia pꝛegnãs aquas aſcendit

quanto põt remotius a loco ſuo in q habitare
ↄſueuit. IJbiq; oua pari::vt filij ſui non ſint ei
impedimentũ pꝛede.i¶ Ehoc ꝓpter crudelita⸗
tem naturalem:vel ꝓpter cibi rapineq; inuidiã.
Alq dixerunt ꝙ aſcenderet pꝛopter dulcio⸗
rem aquã.qm̃ aqua tanto ſemper eſt dulcioꝛ:
quãto fonti pꝛoximioꝛ.Qucius tante auidita
tis eſt vt piſcem quẽ rotum quantilas eius de
glutire nõ ſuſtinet:dimidium incoꝛpoꝛet.

„

Apus marinus. Iſi. Lupus a veloci⸗

alios perſequitur.Eſt aũt piſcis captura inge/
nioſus. NHqm ⁊ rheti circundatus fertur are⸗
nas arare cauda:⁊ ita conditus tranſire rhete
Plinius li xxxij. upus marinus in pꝛouiden
do minus habet ſolertie:ſed magnũ robur in

penitendo.nã vt heſerit in hamo tumultuoſo

diſcurſulaxat vulnera donec excidant inſidie.

„

Igem libꝛo. ix. Pꝛegelidam hyemem om̃es
ſentiunt piſces.ſed maxime quilapidem in ca

pite eciſtimantur habere. vt lupi ⁊ pagri.Cun⸗
q; aſpere fuerint hyemes multicapiuntur ceci.

Qupoꝝ vero ſunt laudatiſſimi qui appellant᷑
lanati.cãdoꝛe mollicieq; carnis.melioꝛes ſunt

lupi in amnetyberi inter duos pontes qᷓ; alibi
Piſcium lupusbis in anno panit. Higidius

eſt actoꝛ lupum mugilicaudaʒ pꝛerodere eoſ

demq; menſibus ſtatis concoꝛdes eſſe·
¶ Idem in libꝛo. x. Pꝛoduntur(vt dictum eſt)
mugil⁊ lupus clariiſſime audire ð

Igem in libꝛo.xxxij.Tradit etiã Ouidius
lupum rheti circundatum: cauda arenas ara⸗
reatq; ita conditum tranſirerhbeter.
Areſto. Lupi marini cum intrant pelagus

poſtea redeunt ⁊ aſcendunt ſuperius magna
velocitate ſicut delphinus. Omnes aine lupi

magnoꝝ coꝛpoꝝ anhelant gerem attrahetes.
Ambꝛoſius.Qupi deniq; in mani ſunttene

mul paſcunturlupi? aai.

W.
— —

————

4 — .
5 —
„ —— .
. — —

reEEE .

NNE

ℳ

. „

tate appellatur.in qͥ lupo terreſtri aſſi⸗
milatur.quia ſcʒ impꝛoba voꝛacitate

Tractatus
Capitulum. liij Capitulum. lvx

N Egar. Milagus 2 Miluus. Ex li. de
na.rep. Megaris eſt piſcis marinus
ouaꝝ palmaꝝ longitudinis. vtilis ha⸗
vbetur in partibus in quib capitur. ſed
cũ ad remotioꝛa ſalſus reducitur:raritas eius
pꝛecium facit. Recenter tamẽ captus ⁊ ſine ſa⸗

le delicatioꝛem cibum edentibo facit.Eſt autẽ

(vt fertur) nociuus pᷣcipue ſebꝛicitãtibo. Unde
poeta dicit.E t megaris noxius omnis erit.
¶ Joꝛath vbi S. Milago cũ eius pulli volant
ſignificatio eſt ſuꝑ tempeſtatẽ maris. Iſidoꝛꝰ
Mila go piſcis elt ſic nominatus:qꝛ ſuꝑ aquã
euolat.Quotiens aũt cernitur extra aquã vo⸗
litans tempeſtates mutari deligsngt.

Dperationes

¶Exli. de na. rep. Milago volitat ſuper vn⸗
as in ſignũ letitie: ꝙ ceſſauit tẽpeſta s.hoc cõ
tra moꝛem alioꝝ piſcium ⁊ mon ſtroꝝ marino
rum qui oꝛientetempeſiatevidentur quaſi ſuꝑ
Aquas ludere. ¶ Pli. li.x. Miluus ſubcht in
ſummamaria piſcis ex argumẽto appellatus
lucerna:linguaq; ignea ꝑ os exerta tranquilli
tas noctiba relucet. ¶¶ Attollit emari ſeſqinpe
dalia fere coꝛnua.ab hiſq; nomen traxit

—

Capitulum. lop
Aggilus Iſido. Mugilus exco nomẽ
mn habet qſit multu agilis. Nam vbi di
PPpoſitas ſenſerit piſcatoꝛum inſidias

conſeſtim retroꝛſum rediens.ita rhete tranſilit
vt volarepiſcem videas. Plini⸗.li.ixx. Hu gi⸗

De Pilcibus.

lum naturaridet᷑in metu capite abſcõdito:to

tos ſe occultare credentiũ.ijſdẽ tũ tanta facili

tas:vt in fenice ⁊ narbonenſi puĩcia coitꝰtꝑe
eviuarijs mare linea longinqᷓ ꝑos ad bꝛãchi
as religata emiſſum in mare.eodemq; linea re
tractũ femĩe ſeq̃nt᷑ ad lttus.rurſuſq; feiaʒ ma
res ꝑtus tꝑe. In narbonẽſi ꝓuincie ⁊ in nemu
ſienſi agnoſtagno.ſcʒ laterna appellato:vbi
hoĩes delphiniſocietate ⁊ mugilũ piſcant᷑.mu

gilus ⁊ lupus odio flagrãt mutuo. Mugiles

alioꝝ piſciũ vim timẽtes ſuꝑ naues exiliunt:et

tã pᷣcipue velocitat ſunt vt trãſuerſa nanigia

interim ſuꝑiactent. Idẽ li.xxxij. Mugil ſcit in
eſca hamũ eſſe:atq; inſidias nõ ignoꝛat.tanta
eſt ei auiditas vt cauda vᷣberãdo cibos excuti
at. Joꝛath. Mugilus ẽ piſcis velociſſimus in
aqͥs fluuialibo ſʒ naturalr incautus:nã deridet

cius ſtulcicia:cũ in metu capite abſconſo:totũ

coꝛps abſconſum ac ſecurũ credit.hic cũ lucio
inimicitias hʒ hyeme tm̃.⁊ hmõi cauſa credit᷑
qꝛ tũc rarus eſt cibs pꝛo q̊ dimicãt.Eſtate vᷣo
abundat.⁊ideo ad concoꝛdiam rediguntur

Hbhpbrrationes.
¶ Plinius libꝛo.xxxij.Cinisecapite mugiluʒ
⁊ muloꝛum ſciaticos liberat.

—

S WW=

Capitulum. lij.

Asmarinꝰ.muſculus ⁊ muſtela. Mus
marinus ad terrã exit:ibiq;ſoſſam faciẽs
oua parit.ac rurſus terra obꝛuit.Poſt.xxx.ve
ro diem rediens iteꝝ ſoſſam aperit:⁊fetus in a
quã ducit.hoꝝ ſetus inter initia viſu carent:ſi
cut fetus oĩm fere aquatiliuʒ.i¶ Iſið. Huſcu

lus dictuseſt:co ꝙ ſit balene maſculus.E ius

coitu hec belua ↄcipere ꝑhibet᷑. Sunt aũt mu

ſculi cochlee q̊n lacte ↄcipiunt oſtree.li.ub.
ix. Amicitie ſunt exempla muſculus ⁊ balena
NQũñq; pᷣ graui ſuꝑcilioꝝ põdere obruns eius
oculis infeſtantia magnitudines m vada pᷣna⸗

tans demoõſtrat.oculoꝛũq; vice fungit᷑. Ideʒ

in li.xi. Huſculus marinusqͥ balenã antece⸗
dit nullos habet dẽtes:ſed ꝓhis ſetas ĩtus.ob
id etiã hirſutã dicũt appellatã.¶ Ideʒ in li.ix.
Muſtele piſces menſe deputant᷑ q̃s inter al⸗
pes lacus rechie bigrãtinus emulas murenis
generat. Ariſto. Muſtela ſicut delphinus et
ſoca viuos fetus de coꝛꝑe ſuo edunt:⁊ cũ par⸗

tus ediderint ſi erga ſuos caulos inſidias quẽ

qᷓ; molliri pꝛeſenſerint ipſos tuentur eratis te⸗
nere pauoꝛẽ affectu materno cõpꝛimũt:oꝛaq;
aperiunt.⁊ innoxio dentepartus ſuos ſuſpen
dunt. Interno q̊z coꝛꝑerecipere ac genitali al⸗

uo ferunt᷑ abſcõdere donec illos ad ſecuritatẽ

Deferãt.aut ſui coꝛpoꝛꝭ obiectu defendant.

—
—

63 ð
Capitulum. viif.

. Urix. JIlið. Murix eſt cochlea mar ab a
Lcumine ⁊ aſperitate dicta.q̃ alio noĩe cõ⸗
chilium dicit: eo circũciſa ferro lachrymas
purpurei coloꝛisemittat.ex quibo purpura tin
gitur. ꝛ inde oſtrũ appellatũ eſt. hec tinctu⸗
ra ex humoꝛe teſteelicitur. Ourianus aurtra
dit muricẽ echineũ. Plini.li. ix. Ourices con⸗
che marine ſunt q̃ latent circa canis oꝛtũ tnicẽ
tis diebo:ꝛſtatuto tꝑe exeunt pᷣcioſum liquoꝛẽ
tingendis veſtibo in medijs faucibo habẽt vti⸗
lem. Sed is coloꝛ in ſola vena candida repe⸗
ritur. Reliquũ vero coꝛpus ſterile eſt. Ciuis 3

tantũ hic coloꝛ æpꝛuniiuraniamoree⸗ cuz

4 .
8

vita ſuccũ cenomũt.nõ habent ſpericũ os neq;
rotundum nein angulos pꝛodeunte roſtro ſe
adconche modum vtroq;latere clauditur.
Idem in eodeʒ. Animalia marina que ſunt
dureteſte vtmurices:aut purpure ſaluiario lẽ
tioꝛe pꝛoueniunt(ſicut a creſcente humoꝛe cu⸗
lices atq; ſpuma maris incaleſcente cũ admiſ
ſus eſt imber. Et he pariunt in veer.

¶ Pliñ.li.xxxij. Huricũ teſte cinis vtiliter cũ
melle illinit vlcenibo capitis.¶ Idem quoq; ci
nis bonũ eſt dentifriciũ. Et maculas purgat
in faciemulieris cũ melleillinitus.cutemq; eru
gat. extenditq; ſeptenis diebo illitus:ita vt oc⸗
Ctauo candido ouoꝝ foueatur.ꝗᷓ Igem ex oleo
valetadparonidas ⁊ ſtrumas. Panniſq; reſi⸗

ſtit vtroq; modo.ſiue opus ſit incipientes di⸗

D lanrere:ſiue cõcoctos emittere.i¶ Item muri
cum cinis cũ oleo tumoꝛestollit. iniſq; teſta
rü eaꝝ melle mamas mulier efficaeter lanat

wersn
m
esS

–— . .
. — — .
— E . .

IN

Capitulum.lix
WArena. Jido. Murenam grecimirenã
yvocant.eo ꝙ plicet ſe in circulos. Hanc
feminini tantum ſexumtradunt ⁊ a ſerpẽte cõ
cipere. Ob id a piſcatoꝛibotanq; ſerpente ſi⸗
bio euocatur ⁊ capitur. Jotu fuſtis difficulter
interimitur. Ferula vero pꝛotinus animã eam
habere in cauda certũ eſt. Nam capite percui⸗
ſo vix intenmitur:cauda ſtatim exanimatur.
Plinius. li. x. Murena eſt piſcis longꝰemol
li cite intectus. hyeme latet. Hec capi mii die
bus eltatis ſicut conger ⁊ oẽs ſaxatiles. Exit

in terrã ſicur polippus.huic emula et muſtela

₰

Qunbuſdom piſciba date ſim pinnevſcepcdu
Quibuſdam vero nulle ſunt vt muren ie:qui⸗
bus nec bꝛanchie.hec flexuoſo impulſu coꝛxo
rũ ita mari vtũtur: vt ſerpentes terra.in ſicco
quoq; repetunt. Murena quocũq menſe pa⸗
rit:cũ ceteri pilcesſtatito tẽpoꝛe paniãt. Oua
eius citiſſime creſcũt. In ſicco littoꝛe dapſas
vulgus coitu ſerpentiũ impleriputat.Ex li.de
na.re. Mirene (ſicut dicit Plinius) libẽter ſe
tenent inter harüdines ⁊ ligna:vtſi foꝛte rheti
cõcludant᷑ flexu multiplici euadant. Hee moꝛ⸗
ſum venenoſum habẽt:ſed capitis eoꝛundeʒ ci
neremoꝛſus ſanat᷑.Periculoſu eſt eas in cibũ
ſumere:niſi pꝛius in vino optime ac diutiſiime
Decoquant.et ſpeciebo aromaticis maximeq;
pipere condiant.venenoſo nãq; abundat hu⸗
moꝛe.vnde nec de facili cedunt coctioni. Iteʒ
murenã iuxta Baſilium. vipera ex aquis in ſic
cum euocat ad coitum.¶ Joꝛath vts. Mure
na nõ a ſuo ſimili ſed a ſerpente ſibilo ad ſociũ
euocata cõcipit.nec aliquid tamẽ ſerpenti ſed
ſibi ſimile gignit. Ambꝛo. Clipera quidem ad
littus maris ſibilo murenã euocat venenũ ſu⸗
um vomit. Illa ſtatim venit et cum co coit: et
poſt vipera venenum ſuum reſumit.

HPHoprerationes.
¶ Plini. vbis: Murene moꝛſus capitꝭ ipſius
cinere ſanatur ¶ Lichenas etiã ⁊ lepꝛas ſoluit
murenaꝝ cinis cum terois obulis mellis.

Capitulmmn. x.
¶ Duliipes. Exli. de na. re. Multipes piſcꝭ
Da rinus eſt.a re nomẽ eecbal⸗
alatee pꝛocedunt. In byeme coit ꝛinter ccce

d *½

2 l

☛ —

1

De Pilcibus.

et inter ceteros piſces ſbiniduz ex ſurculis cõ

ſtruit. per duos menſes ouat.⁊ hoc vnũ ouum
tantũ adinſtar nucis paruũ.Femina per q̃dra

ginta noctes ſedet:⁊ ouũ a ſe editum fouet:ex

quo fiunt piſces innumerabiles Quod ſi non
eſſet: multũ eoꝝ genus decreſceret. qꝛ ſeipſos
inuicẽ ↄſumũt:ꝛ multe comeſtiõis ſunt. Mul⸗
tipes aſtutia ma gis q ſoꝛtitudine vincit kara
bo monſtrũ marinũ qð validum eſt ac robu⸗
ſtum. Cuius victoꝛie ſignũ ẽ.nã ſimul capti in
rheti reperiũtur. Karabo frequẽter moꝛtuus

inuenitur aut letaliter vulneratus. Eſt etiam

quoddam genus multipedis naturaliter aſtu
tũ qdð in aqua ſuꝑnatat ⁊ doꝛſi teſtam ad ſo⸗
lem ponit vt deſiccetur ac durioꝛ fiat.ſic vt ſal
ſas maris aquas ⁊ aduerſa ſcopuloꝝpati va⸗
leat.¶ Actoꝛ. Mulnpesipſe eſt polippus iu⸗

Eta Pliniũ.de q̃ plenius inferius dicetur.

WWWWAlS

A

5 —

Eus eſt piſcis marinus(vt ait Plini.) mo
dice quãtitans gratia nobilitatis in eſum tan
tum datus nobilibo.Rariſſunus tñ eſt quem

ſeptẽtrionalis tantũ gignit occeanus. Hoꝝta

men genera plura. Quidam alga ⁊ oſtreis ac
limo ceterorũq; piſcium carne veſcũtur. Nobi

lioꝛes aũt in inferioꝛi labio vel labꝛo gemina
barba inſigniuntur. victuſq; eoꝝ eſt qð iuxta

ripas aeris ſerenitatem concreuerit. Dulum

nobilem expirantem numeroſa colorum va⸗

rietate ſpectari pꝛoceres gule narrant.
¶ S eeneca de naturalibo queſtionibolib. vij.
Incredibilia(ſicut iam ſuperius dictũ eſtſunt
opera luxurie in cubili piſcens natant:⁊ ſub ip

Capitulum. lxfſ.

Dale vel Mullus. Ex. li ð na. rex. Mu

ſa menſa capitur qͥ ſtatim in menſam tranſfe

ratur.Paꝝ recens videt᷑ mulus niſi qͥ in cõui
ue manu moꝛitur. Odſeruatur moꝛientiũ co⸗
loꝛ:quẽ in multas mutationesmoꝛs ipſa luctã
te ſpiritu vertit. Ruboꝛ pꝛimũ:deinde palloꝛ
ſuffunditur.longa ſomniculoſo inertiſq; luxu⸗
nie expectatio. Nolunt attingere niſi codem
die captũ:qui ipſumc(vt aiunt) mare ſapiunt.
¶ Iſidoꝛus. Mulus vocatus eſt:co ꝙ mollis
ſit actenerrimus.cuius cibo tradunt libidinẽ
inbiberi:⁊ oculoꝝ aciem hebetari. Homies ve
ro qui his ſepe paſti ſunt piſcem olent mulo in
vino necato.qui inde biberint tedium vini ha
bent. ¶ Alexander. Mulus bouis ſimo delec
tatur.adeo vt in ipſo iaceat:⁊ tinctur am caro
pucis ex ſimo mutuetur.

DOperationes.

¶ Pli. MWulus cõtra paſtinacas ꝛſcoꝛpiones

terreſtresſiue marinos:⁊ dꝛacones atq; ſpa⸗
langia pꝛodeſt illitus:aut in cibo ſumptus.
¶ Eiuſdemq;recentis a capite cinis ↄtra om⸗
nia venena valet.et pꝛiuatim contra ſungos.
¶ Iterũ cinis e capite multoꝝ attritos ſciati⸗
cos liberat.Comburunt᷑ aũt invaſe ſictili ⁊ cũ
melle debent illiniri. ¶¶ mMDulos aũüt in cibo in⸗
utiles neruis inuenio.Eoꝝ quoq; cibo tradut
oculoꝝ aciem hebetari. In menlſiruis vero
mulieꝝ auxiliatur mulus. Inueterati muli et
in potione triti vomitiones concitant.¶ MHu

loꝛum ſalſamenti cinis carbunculos diſcutit.

Mulus aüt in vino necatus(vt dictuʒeſt his
qui biberint inde vini tedium afferunt.

4
5

R

U d

CTapituluum. lxh.

N Onachus marinue? Monocerõ.Ex li.
Eoena. re. Donachi maris dicti ſunt: qꝛ
caput habẽt vt monachirecenterraſi coꝛonã
deluꝑ raſam ⁊ cãdidam.⁊ circulum in moduʒ
crinium ſuꝑ locaaurium. faciemtñ nõ habʒ in
toto ſimilem homini:qꝛ naſum habʒ piſci ſimi
lem:⁊ os naſo cõtinuum.Ceteꝝ in inferioꝛibo
habet foꝛmã piſcis.hoc monſtrũ hoĩes ſuper
ripasmanis ambulantes libenter allicit: ⁊ co⸗
ram eis ſuꝑ aquas ludit:q ſi hominẽ admirã⸗
tem ꝓppinquare viderit appꝛopinquat⁊ ipſe.⁊ ſi
datur facultas hominem rapit et trabit in pꝛo
fundum:ſicq; carnibus eius ſatiatur.

Operationes.

¶ In eodem libꝛo vt ſupꝛa. Monocero neſt
monſtrũ marinũ: habens in fronte coꝛnu ma⸗
ximum quo naues obuias penetrare poſſit:ac
deſtruere ⁊ hominum multitudinem perdere.

¶ Sedin hoc pietas creatoꝛis bum ino ge⸗

ne i pꝛouidit: quia cum fardum animal creatũ
ſit:naues eo viſo poſſunt effugere.

——

Capitulum. lxiij
Arcos Hautilos ⁊ Hubes. Iſidorꝰ.
Narcos:teſte Ariſto ele:tante virtutꝭ
eſt piſcis:vt mediãte lino ⁊ calamo ad
manũ piſcatoꝛis hamũ tenentis acce⸗
dat ſtupoꝛ ⁊ inſenſibilitas:immo ⁊ totũ coꝛp⸗
ſtupefacit.niſi cuius hamũ deijciat. Inde eſt
ꝙ etiam ſtupoꝛifera vt papauer ⁊ hmõi cetera
dicunt᷑ narcotica.i¶ Pli.lib.ix.Fautilos qͥ ab
alqs vocat᷑ pompilos inter pᷣcipua miracula
maris cõputat᷑.HNam ſupinus in ſumma equo

rũ peruenit.ĩta ſe paulatim ſubꝛigens. vtemſi
ſa per ſiſtulam aqua velut exoneratus ſentina
facile nauiget. Poſtea pꝛima duo brachia res⸗
toꝛquens membꝛanã inter illa mire tenuitatꝭ
extendit:qua verificante in auras ceteris bꝛa
chijs ſubremigans media cauda vt guberna⸗
culo ſe dirigit:ita vadit alto luburnicarũ gau⸗
dens imagine.ſi quid pauoꝛ interueniat hau
ſta ſe mergens aqua. ¶ Exlibꝛo de naturis
rerum. FHubes ſᷣm Aniſtote.eſt piſcis inaqua
viuens applicatus adpetram. Aqua non de⸗
ſcendit nec ſeparatur:niſi per attractionem in
ſpirationis concitus. .

Capitulum. lxiiiſj.
1 reides ⁊ Oꝛcha. Iſidorus. Nerci⸗
des ſunt belua marine toto coꝛpoꝛe
H hirſutis hiſpide Habentq; ſpeciem ali
quã foꝛmatã cũ homine. NHoꝝ aliqua cũ moꝛ⸗
talis conditionis imitatrix emoꝛi debet.audi⸗
tur pꝛocul gemitus eius ac planctus. De his
plenius dictum eſt ſuperius in cap. Balena
¶ Ex libꝛo de na.re. Orchum monſtrũ manii
num eſt vt ait Plinius.eiꝰ ima go nulla poteſt
expꝛimi repꝛeſentatiõe:miſi ꝙ ſit mollis carnis
immenſe.hec balenas grauiodio perſequitur:
dentibus muculentis ſecreta feminarum irrũ⸗
punt:ac moꝛſu lacerat. Ille vero ad flexuʒ im

mobiles: ad repugnandum inertes: pondere

ſuo onerate ac pinnis inualide. Solum noue
runt auxilium in altum mare reſugereſſeq; to⸗
to occeano deſendere.E contra vero orche in
malicia pertinaces laboꝛant ſugientibus oc⸗

da vꝛgere:ſaxis illidere.⁊c.

currere:et incautasanguſtijs trucidare:inua⸗

De Piſcibus

Ait. oſtreũ ſiquidẽ in ſiccũ vel in ſicco iacẽs.iaʒ
vt in domo conchas temꝑe acceſſionis maris
aperit. ¶ Iſi. Eſt ãt ĩ oſtrea pꝛecioſiſſima mar
eseee AAAAAAAE — ——’ „ .
garit a naturaliter infixa que maris aqua in ea
ſolidatur.Q ve etiã difficile apud reges inueni
tur.et in littoꝛib quaſi vilis iacens:a vulgo ſa
xis aſperis et cauteribo colligitur. ¶ Pli. lib. ix
Silicea teſta incluſis fatendũ eſt nullũ ineſſe
ſenſum vt oſtreis putreſcẽtelimo ꝓueniunt ac
ſpuma circa n auigia diutius ſtantia deſixoſ⸗
q; palos et ligna. Nuper cõpertuʒ in oſtrearia
humoꝛẽ fetificũ effluere in modum lactis.

Iiiiia

BPbdperationes a
N¶ Oſtree peculariter cõtra venena lepoꝛisma
rin:i aduerſant᷑:eiſq; mẽſarũ diuitũ palma tri⸗ .
buitur:ſtomachũ reficiũt:faſtidijs medentur·
¶ Adaitq;luxuniã frigus obꝛutis: niue ſůma B
mMontiũ et maris ymamiſcẽs.¶ Aluum leniter
— — emolliũt:cocta q; mulſo tenaſmo qui ſine exul E
C ap itulum lxv ceratione ſit liberãt. ¶ Ueſicarũ etiã vlcera re⸗ D
eupumume. pur gant. ¶ Cocta vero in conchis ſuis ſicuti E./
Rbis. Iſi. Oꝛbis dictuſ eſt a ſigura ſ. venerint clauſa mire diſtillatiòbo ꝓſunt. Ho
na rotundus eſt. et totus in capite cõ rũ teſte cinis vuã ſedat:⁊ cõſillas aamixto mel
Aa⸗ itat: ¶ Pli xxxij. Duriſimum eſ,/ le. Anſt. Eſt at piſcis degñe oſtree ·i. teſte
ſe piſcium conſtat eum qui oꝛbis vocatur ro? dure:q cauda natat ⁊ repit. ¶ Dyaſ. Oſtree
tundus ſine ſquamis. poꝛphire vndepurpura tingit᷑ cochlee ſunt q HB
— y)8yuulte deſiccatiue virturis ſunt qͥb ⁊ ceterarũ o
chlearũ virtute ſuntſiles.¶ Ha ⁊ ego eis vſus H

ſun in reumatica⁊ diuturnaꝛ q dimle cocar
nant vulnera ⁊ caua:ct nimis pꝛoſunda.quas
yylias oꝓpoſin cũ adipe veteriet butiro nouo-

— —
Capitulum. lxuj —
. Strea. Exli. dena. rer: Oſtreaum yt ESSSNEE—
dicũt Ambꝛoſius ⁊ Ji. Lumq; teſtt rE TZZHAN—
aperit vt clemẽtioꝛis aure delitijs glo — WW BM —
rietur: S ed cancer inſidias ei repentinas pe

dit.et lapidem inter eiꝰ teſtas pꝛonjcit.ne ii“⸗ Z 1 ar ir Irnit —
las n gere pollit et ic oſtre carnes coꝛro — Capitulum. lxvij.

Trattatus

Aguo. Paud⸗: Pectine et Perca. Iſt
ao. Pagrus piſcis eſt quem greci fa⸗

Pagrus et ipſe eſt dentrix.de quo dictũ ẽ ſu⸗
perius.¶ Pliniuslibꝛo nono.Om̃es quidem
pi ſces pregelidã hyemẽ ſentiũt:ſed maxime qͥ

la pidem habere in capite eſtimãtur vt lupi: pa
Gri Cumq; aſperefuerint hyemes:multi ex cis

ceci capiuntur.ſicut delupo marino dictũ eſt
ſuperius. ¶ Ex li.dena.re. Pauus maris di⸗
ctus eit a pauone volucre.quoniam ſimilis eſt
ci in coloꝛibs.doꝛſo em̃ et collo pictus eſt colo
re diuerſo.i¶ In eodem libꝛo vtſupꝛa.Pecti⸗
nes maris armantur vnguibo Jucent in tene⸗
bꝛis ignium moꝛe. In magnis frigoꝛiba ⁊ ma⸗
gnis eſtibus reconduntur quia temperatum
gerem eos habere opoꝛtet vt viuant:cũ exceſ⸗

ſum paſſionum in elementis vngues coꝛi nõ

pati valeant.

Operationes

¶ Anſtotiles. Aialis marini qð ðꝛ pectẽ pe⸗

qbo ſi quid appꝛopinqᷓuerit oculũ ſubito clau⸗

dit. ¶· Rliniꝰ vt ſup. Pectines ſponte nature

arenoſis pueniunt.

¶ Actoꝛ. Perca ẽ piſcis fluuialis varij coloꝛꝭ
curiu velo iſſimꝰ ſquamis ⁊ pinnulis acutis

et aſperrimis armatꝰ:quiboetiã ſe defendit co
tra piſces maioꝛes ne ppᷣaantes eã inuadãtp̃ ce
teris piſcibo ſiuuialibo ⁊ ſtagnenſibus infirmie

in cibo pcipue conuenit

¶ Alexander. Perca vidẽs ſibi in lucium ĩmi
nerehoꝛrei pinnis:et ſic eusdit.

. . 8 W☚
— *

1

MW

J grum ideo nuncupant: dDduros den
tes habeat:ita vtoſtreis in mari alatur.Actoꝛ

Capitulum. lxviij.
LZaartaniſte et Perna. Albertus in ſi⸗
Vvꝛo de naturis anim alium:Platani⸗
ſtec(vt dicit Plinius belue ſunt mari⸗
ue:que gange fluuio Indie naſcuntur et in ma
re veniunt.Etroſtrum habent delphini:⁊ cau

dam habent cubitoꝛum ſedecim lõgitudinis

Vis ſocijs ſunt delue:quos ſtatuas vocãt bꝛa
cbia bina babentes:quibus tantaineſt ſoꝛtitu

do vt elephantes in aquam intrantes inteſtent

et eis permuſcidas abrumpoaant
¶Eodemlibꝛo vt ſup. Perna animal eſt ma⸗

nmum de genere concharum. Et eſt croceum
valde magne quantitatis exiſtens.intra ipᷣas

veſtitur vellere vulno ⁊ nitido valde pꝛecioſioꝛ
