tes ſo lia ſimuia floꝛibus maro. acutiſapoꝛis et
odoris.et eſt. ca.in.iij.ſic.in.ij.Et eſt ex ea alia

citrina. alia alba.eſt digeſtiua. aperitiua opila

tieonum et in rubea elt ſtipticitaas.

—

HDHperationes
¶ Auicenna. Uethuenpꝛouocat ſudoꝛem et
eius oleum inunctum apent oꝛificia venarum
et reſoluit apoſtemata in ſtomacho.et ſangui⸗

nem con gelatum in ipſo
Rreormtenit apoſtematibe frigidis. Conue⸗
nit fiſtulis et vl ceribus neruoꝛum. um in deco
ctione eius infunditur ſpongia: et ponitur ſuꝑ
egros et facit ſubehb.
¶ Et odoꝛatur humiditas eius ⁊ facit doꝛmi⸗
re.Conuenit aſmati cum bibitur ſicca:ſicut bi

bitur epichimum

gelarum in velica. et cum aqua mellio fran git

lapidem. ¶¶ Et aperitopilationes matricis et E
ſoluit melancoliam et fiegma ſicut epythimum

quando bibitur ſicca cum oximelic.et ipſa in
panibus noſtiniscaremus.

Capitulum.ccccxcix.
OAlubilia latine.gre.cuſſuſ.ara. Jebele
v ch. Jo. Me. ca. de volubſi. Colubilis
plurcs ſunt ſpecies.Una eſt que dicitur
funis arboꝛum.cuius flos eſt albus.⁊ eſt ſicut
ruba.⁊ habet lac.⁊ vocatur volubilis magna.
Et eſt alia cuius ramirepunt ſuper terrã ⁊ ſuꝑ
ramos plantarum.que folia ⁊ floꝛes habʒ mi⸗
noꝛes. et dicitur volubilis parua. Et eſt alia
ſale eius habẽs folia ſubalbida ⁊ lanugino
a. et habʒ lac. Et eſt ſpecies aſpera. habẽs ſo⸗

lia ſicut ſunt citrulli ſolia. cuiꝰ flos eſt ſicut am

pulle adherentes.et voc atur lupulus.Et ẽ q̃r⸗
ta ſpecies eius cuius radix è ſicut feſcireſim et
magis groſſa.immo eſt groſſitudo eius inmo

dum cucurbite maioꝛis.et eius ſt ipites cleuan⸗

tur ſuper radicem ſuam circiter cubitos duos

et ſolia eius ſunt ſtricta parua in modũ ſagits

te alate:que ex leui cauſa fluunt. ei hʒ lac.⁊ vo⸗
catur dñs lacticinioꝝ.et ex eafit ſcamonea.qð
inuenies in ca.ccccxix. De S. Melioꝛ duarũ
ſpecicrumpꝛimarum eſt magna. bebems folia

febꝛibus colericis et ſanguines.
Magna vero ſolutionce educit colerã adus

Trattatus.

t modũ ſa gitte alate. melioꝛ ẽ que oꝛitun in lo⸗
cCis tẽperatis remotꝭ ab exceſſu. Inqͥt Dyaſco.
Magnaè? equalis.declinat tñ ad caliditatẽ.⁊
elt ſic. in. j. ⁊ reſolutiua:maturatiua:aperitiua

abſterſina ⁊ ſolutiua.lanuginoſa vero ca. ẽ in
exceſſu vlcerat iua ⁊ inciſiua Sagittalis vᷣo ca.
eſt ⁊ lic. in.ij.gradu.Et dixit Gal.in pꝛincipio
terti ſac vᷣo infine tertij.⁊ ẽ acris vlceratiua.⁊
eiꝰ acrimonia nõ ẽ in vehemẽtia lacticinij ma⸗
ſoꝛis.⁊ in qualibet eiꝰ parte plante acuitas et
ſeroſitas:ſed plus in lacte ipſius.et eſt in ea ad
ſterſio et reſolutio.⁊ iſta eſt ſcñamonea.Qupu⸗
lus vero eſt equalis ad frigiditatẽ declinans.et
Dicitur quod eſt in pꝛincipio pꝛimi.⁊ eſt verius

E ſt autẽ ſedatinus doloꝛũ calidoꝛum extinc⸗

DPDyperationes
¶ Jo. Me. Rectilicatio magna aperit oꝛiſi⸗
cia venaꝝ p

to ⁊ maſtice.et rectius qð vigorat o rationcz

eius eſt aqua caſei cum ſpica et maſtiiie
¶ Ex ſagitali aũt nõ ꝓpinatur ad ſoluẽdũ niſi
coagulũ eiꝰ.? eit ſcamonea Lanuginoſa vero
pꝛorſus vitãda ẽ. Solutione eĩ educit ſang⸗
uinẽ. et eſt venenũ.¶ Itẽ lanuginoſa educit ex
coꝛiando. Lupulus vero aſpera educit de co
lera eitrina rem aliquaʒ et mundificat ſangui⸗
nem ab ca:et clanficat ipſum.et ſedat inflam⸗

mationem eius.et affert ei iuuamentũ magnũ

infuſio ipſius in aqua caſei. .
¶ Et ſyrupus eius remouet ycteniciã.et aqua
parum vtuntur adminiſtratione eius medici
tempoꝛis noltri.cum ſit medicina bona.

(Etipſa quidẽ et ſuccus eius cum ſanicb oꝛ⸗

dei ſedat doloꝛẽ capitis ca.et cõuenit calefacti
oniſtomachi ⁊ epatia.⁊ ſyrupus eius cõuenit

Cã cũ facilitatc.⁊ aperit opilationẽ epatis ⁊ me
ſeraicaꝝ.⁊ cõuenit yctericie cũ ſucco apij ⁊ en⸗
diuie.aut cũ aqua caſei.⁊ conuenit apoſtemati
epatis ca. extrinſeco.⁊ ſedat ſodã antiquã.et
ꝓpꝛie cuz oleo ro.aut camomülle. ¶ Et ſucois
eius ex eis qſanãt vlcera in aure.⁊ eſt ex medi⸗
cinis pecwꝛis ⁊ pulmonis.mundificas ca a ſu⸗
perfluitatibus. et conuenit amativalde.
¶ Et conucnit ſebri longitꝑis.⁊ ꝓpꝛie fe.opila
tionũ. et eis quarum mat enia eſt colera ctrina

( Erx radice vcro ſagittalis ſit emplaſium et

olco roſarum aut camomille. et ſedat ſodam

fnigidam antiquam.et enat emigraneaz. Do

ſis potio volubilis ma gnein vecoctione eſt cir

citer.ʒ.iiij. Lupulivero u.fuſionis in aqua ca⸗

ter qð miſcẽdũ ẽ eialiqͥd ex dragã

Capitulum.cccct
QUapaſiula. Galienus.vi. ſin far. capi.
de vua paſſa. Aſtaſis..i.vuapoſia.di
geſtius ſimul et ſtiptice ⁊ dyaloꝛetice lẽ
te participst virtuis.

4 Dralcoꝛ. Albe pa ſtute unt plus ſtiptice et

carnes paſſularum qñ cxtrahũtur ab eis gra⸗

nis.⁊ conferunt tuſſi rembus et vcice.

¶Et qñ paſſule comedũtur ſole cũ nuclcie cõ
ferunt vlcenibo inteſtinoꝝ.et qñ caro paſlularũ

miſcetur cũ farina ⁊egneiſi.i.ſcariola et ouis et
modico melle.a⁊ cum editur admixio modico
pipere.expellit fiegma per os.
¶ Et quãdo miſceur cum farina fabarum et
cimino.ꝛ fit inde emplali ru.cõnenit apoſtema
tibus ca.intceſiinoꝝ.⁊ qñ paſiule piſiaie mucen
tur cuʒ ruta.⁊ fit inde emplaſiꝝ:delet qdð appa⸗
reti cute ex clauis ⁊ vlceriboſraudulẽtꝭ.ſ.cacro.
¶ Quãdo fit ex eis emplaſtruũ cim opopana⸗
co conucnit podagre.⁊ qñn ponitur ſuꝑer vn⸗
gues eradicat eos.⁊ melioꝛes ex cia ſunt keſ⸗

mes ſine gramis.et poſt eas ſunt pin gues ſubti

lo coꝛticis ct paruigram

na et qñ comeduntur conueniũt canne pulmo

Capitulum.cccccj.
LQLaauerſa. Bartho.inli.ð ꝓpꝛieta:rerum
V uauerſa a humeo mes dðꝛ. ⁊c dicta q̃⸗
ſibumida:eo q int rinſecꝰ hũoꝛis ẽ ple⸗
na. ðᷣt Ilſi.l.vvij Ex tribo ãt cõponil vua.ſ.
ex ſolliculis:glacea ⁊ arillis.folliculi dicuntur
vuina cia.inqͥ ba glacea ↄtinet᷑.Et ẽ glace ſuc⸗
cus ſiue humoꝛ pinguis ipſius vue.Itẽ ſunt ᷣ⸗
ticiarie ſic dicte ꝗ magnitudine ⁊ longitudine.

Hobpbpfrationes.

¶ Halie. vi. ſim. far.c.vuauerſainq̃t. Cuauerſa
ſunt indigeſtibilia.ſuba eiꝰeſt groſſa terrea pꝛo

mntet gnitu ded arat᷑ qꝛ ſapoꝛ ciẽ acerbus vdd

¶ Uirtus eiꝰfri. in.i.ſic.in. ij.⁊ ſtipticat ⁊ oſtrĩ

git. ⁊ ↄuenit oĩ fluxui veẽtris iuuamẽto magno.

Capitulum. cccccij)

Mbilicus veneris vel cymbalaria la⸗
v tine.grece colitidon. Dyaſc. Colitidon
ideſt vmbilicꝰ? veneris eſt herba. folia
babet ſicut accintabulum obꝛotunda ⁊ alta.et

latenter concaua.et haſtã bꝛeuem in qua eſt ſe

men poſitum. Radixeſt ei obꝛotunda vt oliua
Eſt alia colitidon que folia habet pinguia ⁊ la

tioꝛa et ſpiſſa ſicut bugellas:folia que ſunt cir

ca radicemſunt ſicut oculus picta.gultu ſtipti

ca. haſtam habet tenuem: cuius flos: ſemen ſi
miis ypericon. Radix eſt illi maioꝛpꝛedicte

Operationes

4 G alie.vij.ſim.far.ca.Colitidon.mixteẽ vi·⸗

tuns.ſ.humide.frigide.⁊ cuiuſdam obtuſe.ſtip
ticitatis amare.vnde infrigidat et repercutit⁊
abſtergit et dyaſoꝛat.Pli.ca.colitidon herba ẽ

om̃ibo nota. cuius naturaex humido frigido ct

parum calido refrigeratoꝛia.
¶ Dyaſ.Cirtus pꝛime ſpeciei eſt ꝙ ſuccus ra⸗

adhibitus tumoꝛem nature ſpargit.

¶ Jgnem ſacruʒ exiinguit. er ꝑmones curat.

S crofis impoſitus eas ſpargit. Stomachi
eſtuationẽ tollit. Radix cõmeſta cũfolijs cal⸗
culos frangit. rinã pꝛouocat ¶ Hydropicis
in oximelle datꝰ ſingulare pꝛeſidiũ eſt. Et mul⸗
ti ad amoꝛẽ eam colligũt Hec mixtã habet vir

tutẽ infrigidandi ⁊ humectandi. Hec etiam nõ

a panteſtiptica vim cum amaritudine modica

vñ infrigidat ⁊ repꝛimit ⁊ pꝛoijcit et digerit in⸗

flammationẽ.ergo flegmonem curat.et in ſto
macho cauſam habẽtibus vtiliſſuma eſfft
¶ athaplaſmata tũſa ⁊ ipoſita vulnera q̃ ſũt
cũ ruboꝛe et roſulas ſanat.ſuccꝰ eiꝰ imiectꝰ ad
veretri exiccationẽ(quã grecifimvſum vocãt)
valet.¶ Galienuꝰ. Colitidon cara degnones

dias eiue ꝛ folioꝛum perunctus. aut fomento

1

.

Coapitulum. cccccif. Capitulum. ccccciii.⸗.⸗.
DNHgula caballina. Sciendũ ꝙ vngula Runca maioꝛ. Pãdec. ca. ccclxv. Huiu⸗ ð

₰
5 „
*

„
B
—

1 Oͦs
. *l S 7

Perilipilatos et heriſipilas fleg. ⁊ maxime ſto.
ardẽtis vtilis.⁊ ſufficiẽter epiplaſmata. credita
aũt ſuntfolia cuʒ radice comeſta lapides fran⸗
gere et vꝛinas mouere. ¶ Pli. Hec tunſa ⁊ im⸗
polita vulnera curat et reſoluit qͥ ſunt cũ rubo
rei.roſulas ſanat.Lunſa ⁊ ſtomacho impoſi⸗

ta ardoꝛẽ ⁊ inflãmationẽ ſedat.i¶ Radix vero
eiꝰ potata lapides frangit. Grecivero dicũt ꝙ
leniterſit bumida frigida ⁊ ſtiptica

e. . 4
. 4 1 *
3. . „

ticum. aliud terrenũ. Aquaticũ eſi ne⸗

nufar vel nymphea aquatica. xel cacabus vene

ris.vel papauer paluſtre.vel alga paluſtrie.ha

pens floꝛes albos.ſicut apparet in ca.cccirx.ſu⸗

perius de H. enena ẽ que vocat᷑ vngula ca

pallina gre.⁊ arabi.vocatur phatanu
fugium.naſcitur iuxta fluuium.

¶ Bal.vi. ſum. far. c.de tuſſilagine.⁊c vulga ca
ballina vel nenufar terrenum vel farfana. HNo⸗
minat᷑ aũt miſſilago. co ꝙ tuſſibo ⁊ oꝛtonoicis
ferẽs credi ſi qsſumẽs ſo.ſic. vel radicẽ ſuper
pꝛunasſumigãs inſpiret ↄſin gẽtez ktumum
¶ Eſt aũt mediocnter acre.qre ⁊ rige ſine do⸗

loꝛe credit᷑ vniuerſa apata q in toꝛace: vinidia

—

m velfar

merito quidẽ igitur vt alimento nullus vtatu-

—

vero folia ⁊ flores.flegmonẽ patietia manb:a⸗
cum difficultate digeſtionis exteriꝰ cathaplaſ
mata iuuãt ꝓpteramiſſionẽ a quo ſe hbumidita⸗
tis.cuius oia virida ⁊ tenera. Hec quidẽ ma⸗
gis.illa ᷣo minꝰ particpãt.ſicca vᷣo folia liiij
acrioꝛis ſunt virtutis.vt ↄpetãt ftegmonẽpatiẽ
tibo. ¶ Aui. li. ij. ca. de nenufare terreno.inquut

. ⸗ . 3

eſſefri · thu. cõplexionis.imij. gragau.

y rerel varikflalũ vel ſarichara Bre. in⸗
guidalis ac califex.latine vero vꝛtica
Scra li. ag. auc.Dyalſ.ca.hbuiure. Sunt eius
due ſpecies. Una eaꝝ ẽ aſperioꝛ et nigrior.hũs
fo. latioꝛa.: hʒ ſemẽ ſimile ſemini canabie.niſi
ceſt minus eo.Alia vero habet minora foeliꝰ
et nõ habet ſolia aſpera ſicut pꝛima.dequa in
ſequenti ca. dicctur. Et eſt ca.ꝛ ſic.n.iij.grada .

ſine co ꝙ maxima capiatur fame. Ctilis autem
ne ſubductiua ventrtis·
Pperationes
¶ Galie.li.de cibis ca.vrtica.Etidẽ vi.ſimpl. UMUN
farma. eodem. capᷣ. Acalifex ſiue vꝛtica maior
Huiꝰ herbe tam fructus qꝙ; ſolia ipſa maxime
admitt antur ad opus medicine. Dyaſoꝛcciceẽ

ℳ

„ .

ℳ*

„
— 7

27:

virtutis vt puſtulas ⁊ parotidas ſanet. Habet

autẽ⁊ ventoſitatis aliquid.quapꝛopter impetꝰ
libidinis excitat:et maxime qñ cũſapa bibitur ſe
men eius:ꝙ autẽ nõ vehemẽter caleſacit.ſit ſa⸗
tis ſubtilium partium.ſit educens groſſoꝝ hu⸗
moꝛum ⁊ viſcoſoꝛum qui in toꝛace ⁊ pulmone
Teſtat᷑ ⁊ inhoc ꝙ patiuntur pericule coꝛpoꝛis
quas contingit Illa vero venoſitas quas par
ticipare dicitur.naſcit᷑ dum ipia digeritur.Nõ
enim eſt actu ventoſa ſed potentia.ventremla
xat moderate.⁊ hoc ſolummodo ꝙ mũdiſicat
et cõmouet.non eo ꝙ purget
¶ Dxaſ.Cathaplaſmatibo impoſita coꝛpoꝛis
fricatione atq; ruboꝛe:doloꝛẽ atq; pꝛuritũ facit
Deniq; recoꝛpoꝛatiue virtutis ſunt maioꝛ vide⸗
licet ⁊ minoꝛ.Similiter limoſis atq;ſimilibus
duricieb.medet᷑ etiã eis qui ab aialibꝰ venena
tisfuerunt vexati.¶ Item cocta atq; connita
emoilit venrẽ. Semẽ aũt eiꝰ vetrẽ mouet.Fo
lia ⁊ ſemẽ dyaſoꝛetica ſunt ⁊ leptomeris abun⸗
danter ſine calefaccione nimia.ſanant ſtigma
ta ⁊ cyraculas ⁊ ragades.⁊ ex toꝛace ⁊ pulmone

educit bamoꝛes pingues ⁊ glutinoſos.habʒ au

tem aliquidin ſe ventoſit atis.ad luxuriã ꝓmo⸗

uendam⁊ excitandãlibidinem.maxime quan⸗

do cum ſapa bibitur
¶ Acalitex calefactoꝛia eſt.que potata cũ vi⸗

no regium moꝛbũ emẽdat.ſemen eius in anti⸗

dotis miſſum colericis pꝛodeſt.
Itẽ tritũ cũ melle ⁊ in modũ electuarij datuʒ
tuſſim veterẽ ⁊ in frigoꝛe conceptã emendat ex
caloꝛe ſuo s omnes tumoꝛes diſoluit:

¶ Sera.auc.Galieni.Cirtꝰ eius eſt que refol

uit relolutione ru ta.et eſt cũ ho c ei virtꝰ in⸗
flatiua.et ꝓpter hanc cauſam mouet coitum. et
Delet exituras.⁊ apoſtemata que fiunt ꝑ aures
et facit exiccari humoꝛes viſcoſos a pectoꝛe et
pulmone qñ bibit᷑.⁊ curat vlcera coꝛroſiua.et
omne cui cõuenit exiccatio.Et qñ bibit de ſe⸗
mine eius cũ rob excitat appetitũ coitus.ecſol
uit ventrẽ ſolutione temperata.pꝛopterea quia
abſtergit ⁊ commo–et
¶ Et folia ambarum ſpecieꝝ quãdo teruntur

cum ſale ⁊ fit emplaſtꝝ curat moꝛſum canis et

vlcerafraudulenta ⁊ carnoſa.⁊ vlcera ſoꝛdida
⁊ætoꝛtiones neruoꝝ ⁊ exituras.⁊ apoſtemata q̃

ra ad vuriciẽ ſolenMis. “
¶Et qñ terunt᷑ex folijs eiꝰ⁊ ponunt᷑ in narib⸗
abſcindut fluxũſanguis.⁊ qñ terit ex eis ⁊cofi⸗
citur cũ myrrha.⁊ fit inde naſcale puo cat men

fſtirua. ¶ Etponuntur folia eius ſuꝑ matricem
cgreſiam. eã reuocat intus.⁊ſemẽ eius quãĩdo

bibit cum rob excitat appetitũ coitus.⁊ aperit
oꝛt᷑ icium matricis:⁊ terit ⁊ coficitur cum melle

⁊ comeditur.⁊ cõuenit a ſmati que nonſinit ho
minẽ iacere.⁊ pleureſi.⁊ expellit ſuꝑftuitates a
pectore.i¶ Et decoctio folioꝝ eiꝰ qñ coquitur
cum pauco myrrhe puocat mẽſtrua.⁊ qñ folia
ipᷣa coquũtur cũ limacijs molliunt ventrẽ ꝛ pꝛo
uocãt vriuã.⁊ qfolia ipᷣa co quũtur cũ oꝛdeo
expellunt ſuꝑfluitates a pectoꝛe.⁊ qũ fiunt gar
gariſmata cu ſuccis ciꝰ.curat apoſtemata vul
¶ Etidem aucto. Raſis.Oleum vꝛtice ẽ ma⸗
gis lax atiuum q; oleum cartami.cqʒ quãdo tu
comparas virtutem laxatiuaʒ vrtice virtute la⸗
xatiue cartami ä
¶ Et idem auctoꝛ.Aben meſuav: Mouet coi
tum quãdo comeditur cuʒ cepis ⁊ vitellis ouo
rum.⁊ quãdo teritur ſemen eius et poniturſuꝑ
cancrum conuenit
¶ Et de ꝓpꝛietate eius elt ꝙ laxat flegma vi⸗
ſcoſum.⁊ q excoꝛiat᷑ ſemẽ vꝛtice ⁊ teritur.⁊ mi⸗
ſcetur cum melle ⁊ ſumitur.laxat cum foꝛtitudi⸗
ne.⁊ opoꝛtet tñ q nõ tãgat liuguã ⁊ caput meni
ne adurat ea.¶ Et doſis eiꝰ a.xx.granis vſq;
.xxx.¶ Etidẽ auc.Iſaac.Soluit ventreʒ
viſcoſum ⁊ pꝛouocat vꝛinã.⁊ cõuenit doloꝛire
num.et iuuat coitũ.et maxime ſi comedatur cũ

cepis et vitellis ouoꝛũ.et qñ bibitur cum ſemine

canabi.cõuenit ſpleni et dolori lateris

2*
* * .1

OSUͦͦLð

Ruca minoꝛ. Dyaſcoꝛi. Urtica altera
maioꝛ:altera minoꝛ. De maioꝛi in pre⸗
Vccedenti capi.dictum. Minoꝛ vero que
et vſualis eſt et ſimplex cum tenui ſemine.ac fo

iijs nimis aſperis. ¶ Auicenna. Coloꝛſeminis

eius eſt ſimilis ſemini poꝛri: ſed tamen eſt mi⸗

nnus ⁊ ſubtilius.etnon eſt in eius longitudine.et

moꝛdicat quod ei obuiat.ita q etiam inteſtina

Vrtica et ſemen eius ſunt ca.in pꝛincipio tertij
gradus.⁊ ſic.in.ij.ſed ſemen eſt minoꝛis ſiccita
tis q;ipſa.Eſt attractiua:vlceratiua: reſoluti⸗
na cum virtute aduſtiua. Et ſunt quidam qui
Olcunt calefactionẽ eius non eſſe ſoꝛtem.⁊ iniꝰ

ſa quidem eſt virtus aperitiua.⁊ inipſo eſt ab⸗

ſterſio fortis.

¶ Auic. Emplaſtꝝ eius cũ raffano diſrumpit

dubelet ⁊ eõuenit duriciebo.Et ſemẽ eius con⸗
uenit cancro in emplaſtto. ⁊ ſimiliter eius cinis
cum ſale conuenit vlceribo que accidũt mn mor
fura eanis ⁊ vlceribus malignis ⁊ cancro

Emplaſtrum ex eo cum ſale cõuenit toꝛſ io⸗

ni neruoꝛum. Et folia eius contrita abſcindũt
fluxum ſanguinis ex naribus.Et ſemen eiꝰ cõ⸗

uenit ſtricture nariũ.⁊ aperit opilationes colla

torij foꝛtiter.et ex ſemine eius factum emplaſtꝝ
fit dentium eradicatio facilis.

( Et ex eo emplaſtru cõuenit apoſtema tibus
que fiunt poſt aures.⁊ eſt abſterſiuũ qñ bibit

cum aqua oꝛdei. et mundificat pectus.

&qSt cum decoquũtur folia eius in aqua or⸗

dei educunt bumoꝛes groſios quiſunt in pecc⸗
toꝛe.eius ſemen eſt foꝛtius.et

ma et frigidam pleurctſim.
Excitat coitiimpꝛecipue ſemen eins cũ vino
Et aperit oꝛifieium matricis.quãdo matrix re
cipit ſperma.⁊ ſinnliterſi comedat᷑ cuʒ cepis et
ouis.Et quãdo ſupponitur cũ mvr ha pꝛouo⸗
cat menſtrua et aperit matricẽ.et ſimiliter ſi bi
batur decoctio eius cum myrrha.

¶ Et ſolia eiꝰ recẽtia reducuũt matricẽ exeuntẽ

loco emplaſiri poſita.⁊ ſoluẽdo educit fiegma

c humoꝛẽ crudũ ſua abſterſione cũ virtute ſo⸗

B

lutiua que ſit in ipᷣa.¶¶ Et oleum vꝛtice minoꝛis
plus ſoluit flegma q oleum cartami. Et deco⸗

ctio folioꝛũ eius cũ obſtracis lenit ventremn

¶ Et ſi vis vt ipſa faciliꝰſoluat accipe medul⸗

H Trattatus
Capitulum. cccw.

ibm remouet alu

¶ Palla. Urtica ex ea vocata eſt æ tactus eiꝰ
coꝛpus adurat. Sunt em̃ ambo om̃ino ignee
nature.vñ ⁊ tactu ꝑurit ⁊ pruriginẽ facit.
¶ Macer. Dicimꝰ vꝛticã quã grecꝰ acaliſe ðᷣt
Feruida nõ modice vis illi dicitur eſe·
Vnde nec immerito nomenſumpſiſſe videtur.

Lacta qꝙ exurat:digitos vꝛtica tenentes

Hec ſolet yctericos:cum vino ſumpta iuuare.

Illius ſemen colicis cum melle medetur.

Et tuſſim veterem curat ſi ſepe bibatur:
Frigus pulmonis pellit ventriſq; tumoꝛem

Capitulum. creetvſ.

A picum. Iſi. Alpicũ appellatũ ẽ eo ꝙ
y„ allij odoꝛc hy. Sal.l. xi. Inmaſenouem

bri vlpicũ ſicut ⁊ alliũ ſeri᷑ terra:maxi

alba foſſa ⁊ ſubacta ſine ſtercore.Sulcos ĩa⸗
ris facies et in locis altioꝛiboſemina pones.q̃ts
tuoꝛ digitisſeparatas:nec altiꝰ pꝛeſſa. S arcu
lari frequẽter debẽt.qꝛ plureſcũt.Si capitatiʒ

facere volueris.vbi ceperit caulis ꝓdire parti⸗

cula.ſicq;ſuccus reuertet᷑ aù ſpicsos.

lã ſeminis eius ⁊ cõtere ipᷣam cum ſauich.et pij⸗
ce eũ cum vino et bibe eã.et opoꝛtet vt polt eiꝰ
bau ſtu bibat᷑ aliquid ex oleo ro.ne adurat gut⸗
tur bibentis.Et quando fiunt ex ipſis collinia
cum melle et ſuperponunur et ſoluunt

Pperationes
¶ Iſidoꝛus.Alpicum cum vino tritum calcu⸗ 2
los aiunt pꝛodeſie potui datum. Illius ſemen
cum vino menitrua pꝛouocat ſiue purgat.

„ n O 8

Capitulum.ccccco
AZmus latine.a ra.arnabũ.grece pete
v la vel pꝛolee ſiue pteloe.Paulus ca.de
vlmo. Ulmo eſt a
cuius ſolia ſtipticaſunt.
O Perationes
¶HGal. xiij.im. far.c. Pꝛoleeſm trãſlationem
grecã.Pꝛolee.i.vlmus folijs ccſolidamꝰ qñq;

recẽs vulnus cõtuſis ꝙ ſtiptica ſimul ⁊ abſter⸗

ſiua virtus conſeruatur in eis.Coꝛtex vero eiꝰ
adhucmagis eſt ſubamarꝰ ⁊ ſtipticus

¶ Uũ ⁊ lepꝛã ſanat cũ aceto.Et duʒ viridis ex

iſtit ⁊ recẽs ſi ſuꝑligata inuoluat᷑ vlceribo con⸗
ſolidare eapoterit.¶ Et radices eiꝰetiã eiuſdẽ
virtutisſunt.⁊ cũ eius decoctione ſomẽtãt oẽs
fracturas poꝛoſitatione egentes.

¶Paulus. Jpa bullita in aq curãt excoꝛiatio

nẽ capitis ſi inde lauet᷑. Radix eiꝰeſt ſtiptica cõ
glutin atiua ⁊ cõſolidatiua nimis.¶ Jſi.cllmꝰ

nomẽ accepit.eo ꝙ vliginoſis ⁊ humidis locis

melius ꝓficit. Nã in mõtanis et aſperis minus

leta et. ¶ Pli.lini. xvij. Climoꝝ vmbꝛa lenis eſt
enutriens quecũq; occupat. In vlmo inſerino
rũ iubet rdigio fulguꝝ. Nobilia vina in atbu⸗
ſtis gignuntur. pꝛimoq; oim vlmus ꝓpter nimi
am irondẽ excipit.Ulmis detrabit᷑ ſuccus inu⸗

rboꝛ omnibus nota

tilis ſup:a terrã vſq; ad medulaʒ foꝛacis. In
ſenecta ⁊ cum alimẽeto ſequũtur abundare mi⸗

mio. ¶ Idem li.xviij. Ulmi ⁊ populi ſerãtut a
die quo Yauonius ceperit ſiare. ſiue a die.vĩ.
vdusſebꝛuarij: ſiueantepꝛimã ſolitieij eſtiualł
diẽ alia parte folia vlmi celum reſpiciunt:quaʒ
ſpectauerũt pꝛidie.⁊ eſt cõfecti ſiderisſignuʒ
¶ Igeʒ li.cxiiij. Ulmifolia ⁊ coꝛtex ⁊ rami vim
babent ſpiſſandi ⁊ vulnera contrabendi. oꝛ⸗
tex vtiq; interioꝛ.

Capitulum. cccrcvii)

OZDir ſiue quſir ara. grece.E gilos veł

“ Wopa. era Magere. ca.quſir.id ẽ

kaleya ſiue a quileya.⁊ eſt herba cuiꝰ

folia ſunt ſimilia folije frumenti.niſi quia ſunt

latioꝛa. mollioꝛa.et in ſummitate calamicius
eſt ſemen nigrumtribo vel quattuor tunicis rve
ſtimm a quibo exeunt a niſte lmiles capillis in
abtilitate. ¶ Pli. A quileya herba eſt que cre⸗
ſcit in ſegenbus ann tenui calamo habenti in
ſummirate tegminbus an bitum ex quibus
ariite ſimues capillis eraan.

Operation‧g-es

Hhalie. Ciriꝰ clus ẽ q teſoluit apata ⁊ cõfert
fiſtulie q fſt iuxta ocnlũ que egilope vocãtur.
Maioꝛ virius eſt in ſemine.q̃re qñ ſimpliciier

ponitur ſemen intelligitur Vires enim leuitert

5

Tractatus.

kfficaciter relarxãtes. et ad omnes tumoꝛes va
let. 6 S era. Mollit du ictes. erideo ad egu
lopas farina eius cathaplaſmatibus commix
ta congrue ſadt.

Capitulum. etcccix.

Sinea. Pandecta.ca. lxxi: ynech ſi

ue aluſne arabice. grece bꝛion vel bꝛiuʒ
vel licena. larine vero vſnee vel muſcus
ardoꝛum. Uinee vel bꝛion quoddam oꝛitur in

arboꝛibus lanugo. et quoddam eſt vſnee vel
bꝛion maris et eſt lanugo que oritur ſupra pe/
trasmaris. ¶ Sera. li. aggre. ca. A ynech. Ay

nech. id eſt muſcus quercus. et eſt res que repe
ritur naſcens ſuper arboꝛem ſerbin et nucis et

glanium et ſuper lapides. et melius ex eo eſt
quod reperiturſuper ſerbin montanum. ? poſt
ulud quod repeniur ſuper arboꝛem nucis et
meliue hoꝝ eſt quod ẽ magis odonierũ ⁊ albi

dioꝛis colo:is.⁊ peius eit ex eo oð eſt ad nigre

Qdineʒ tendena. ſapoꝛ eius eſt ſipticus teperate
Et virtus eius eſt que non eſi frigida frigidita

fmrfoꝛti. ſed pꝛopetepiditatem.ct virtus cr alia
eſt que reſoluit et mollificat. et pꝛope illud qð

reperitur ſupꝛa arboꝛem ſerfin.

poſitũ ẽ ex terrelin⁊ aqſa ſil ſluba vtniſq; frigi

dis. ſtipticat em ↄmeitum .⁊ qtq̃t calida ſũt ca

taplaimatimanilie inmniidat ? aduuat-Et

At aliud brion velbꝛiũ qð a qbuſdã vocał ſpel
ticuz repitur quidẽ in quercub ⁊ ſpinis et len⸗
kis.habet autẽ ſtiptica vᷣtutẽ nõ vebementem
neg em̃ ſufficienter frigida ẽ.ſʒ qdãmodo me⸗

dijs appꝛopinquat.q̃re et dyaſoꝛeticã ⁊ molli⸗

ficatiuã poſſidet vim maxiĩie qð in cedrinis lig⸗

nis inuenitur. ¶ Dya. c. delicena qſuꝑ petraʒ

marinã naſcitur bꝛionẽ ¶ Aui.li.ijca. vſnee
AVſneeſunt coꝛtices ſubtiles circũuolute ſuꝑ ar
boꝛem ferenteʒ glandes ⁊ pinnum vel nucem.⁊
babʒ odoꝛem bonuʒ que ex ea bona eſt calba.
et nigra eſt mala. In ipa ẽfrigiditas pauca ad
debilitatem declinans. et ſtipticitas equalis.
Et extimauerunt quidã ꝙ ẽ ca.in.i.gradu.ſic.

in. ij. ¶ Inquit alcauſi eſt frigida vebementis

ſiccitatis. Inſunt ei virtus ſtiptica ⁊ reſolutio
ſimul et lenificatio pᷣcipue que eſtde pꝛimo.et

cius eſt equalis.
prrationes
¶Sera. auc. Dyaſ. A ynech ẽ muſcꝰ? quercꝰ.
et cõfert doloꝛibo matricis:⁊ qñq; coquitur et
ſedent mulieres in decoctione eius.
¶ Et cõfert multũ qñ admicetur ĩ fumigatioi
bꝰ ⁊ vnguẽt q̃ fiũt ad reſoluẽdã laſſitudinem.
¶ Et ingreditur ĩ ↄfectiõe olei de ben.⁊ in alijs
vnguẽtis ꝓpter ſtipticitateʒ que eſtineo.
¶ Et infunditur ĩ vino diebꝰ aliq̃t.x illud vinũ

ſeit doꝛmire doꝛmitione ſoꝛti.⁊ qñ infunditur
in vino ſtipnico:cõfert ſtomacho ⁊ curat excuſ⸗

4
„

ſionẽ ventns: ⁊ aromatiʒat ſiomachũ et abſci⸗
dit vomitũ. ¶ Dvaſ. Licena eſt muſcꝰmane.qᷓ
cathaplaſmatibo adbibita fluxũ ſaguinis ab⸗
ſtinet.tumoreʒ compeſcit. ʒernas emendat.xyc⸗
tericis opitulatur.melle addito aſpꝛedinẽ eris

ct lingue d iſlenit.reumatiſmũ compelcit.qꝛ ſti
pticeẽ virtutis et ſiccantie.¶ Almanſor trac.
ij. ca. vſnee. Uſnee vel muſcus quercus parum

chum efficu rigidum. ¶ Auicen. Uſnee aroma
ticum eſt. apenit opilationes ⁊ ſtringit cames
mollificata s.⁊ linitur ſuꝑ apoſtemata ca.⁊ ſe⸗
dat apoſtamata camoſa fuxacadit inunctio⸗

nibo laſſitudinis: et reſoluit din iciem iunctura
mm. ¶ Et ſilr eiꝰ decoctio ceu infunditur ĩ vi?ꝰ
no facit doꝛmire potantẽ ipᷣm.⁊ abſiergit viſux

⁊ cõfert tremoꝛi coꝛdis.retinet vomituʒet con⸗
foꝛtat ſiomachuʒ ⁊ remouet inflamationẽ eius
pꝛecipue infuſio in vino ſtiptico. ¶¶ Et contfent

dDoloꝛi epatis debilis. perit opilationez ma⸗

trics.⁊ quãdo ſedetur in aqua eiuſ confert do
loꝛi matncis.et pꝛouocat menſtruua.

¶Et idem de vinib coꝛdis au. Ulſnee ca ·eſt in
pꝛimo gradu.ſic. in.j. et habert. contoꝛt erecoꝛ.·

—

U R

do

e DHerbis—
r MU

BBBB

. 4 9 .
4 4 . 4 8
* 2 — *
*

.
6
2
2
—rx
S
. S
„*
,7
7
S
„
5.
SS
Me,
. —
4
—.
2

—

Capitulum. etctcx.

Inũ. Iſid. li. xx. Cinũ inde dictũ eſt: q;

eius potꝰſanguinẽ cito replet.hoc alij
lieum appellãt:eo ꝙ bibentẽ a cura ſol
uit. ¶ Ariſto.in lib.topicoꝝ.uij. Uinũ ait Em⸗
pedocles aquã putrefactam in lignio.¶ Am
bꝛo li.iij. Noe poſt diluuiũ vitẽ plantauit: que
pꝛius dominipᷣcepto pullulauit:ac bibit de vi

no eius ⁊ obdoꝛmiuit.Deus aũt pꝛeſciui ꝙ vi⸗

nũ ſobꝛie potatũ ſanitatẽ daret:pꝛudentiã au⸗
geret. Immodice vᷣo ſumptum ad vitia cauſas
daret: creaturã dedit.ſed abundãtiã humano
reſeruauit arbitrio.¶ Ariſto.in lib.de aialibo
Vinũ ſerpẽtes valde diligũt.⁊ iõ ꝑ ipluʒ venan
tur cũ imbibunt. Itẽ Iſido. Uinũ vꝛ roſeũ.i.

cũ ruboꝛe:roſaem̃ rubet. Amineũ qſiſine mi⸗
nio:id eſt ſine ruboꝛe. Succinaciũ ſuccine gẽ
me ſinnile.i.fului coloꝛie. Limpidũ vinũ.i ꝓſpi⸗

cuũ ab aque ſpecie dictũ q̃ſi limbidũ.limpha
em̃ eſt aqua. Lurbidũ q̃ſi toꝛbidũ.i.terra com⸗

mixtũ:qð eſt fece. alernũ vinum vocatũ eſt a

falerna regione campanie vbi optima vina na⸗

5

ſcunt᷑. Honoꝛariũ vinũ qð regibus ⁊ potẽtibꝰ

honoꝛis gratia offert᷑. Crudũ vinũ eſt inſuaue
qð ſerui potant.Conditũ vocat᷑ qʒ non ſit ſim
plex:ſed cõmixtione pigmentoꝝ compoſitum.
Baſetum vero a regione vnde defert᷑. Gaʒa

em̃ opidũ eſt paleſtine. Infertum vinũ dicit qd

altario offertur atq; libat᷑. Spureũ quod of⸗

ferre non licet: aut cui aqua a dmixta eſt quaſi
ſpurium hoc immundũ. Acidũ vel qꝛ acutum

vel quia aqua mirtum cito in bunc ſapoꝛẽ con

nertitur. ¶ Actoꝛ pluribus etiam modis vina
yitiata emendant᷑.ſicut notum elt plurimis: vt

(Kverbi gratia)ſi foꝛte molleſcẽs incra ſſct. Ide?
vinum per media lignoꝝ fragmenta tranſſun⸗

–—

ditur:vt oleagma mollicies cofringat᷑ vel lam⸗
bꝛulce vel lignoꝛum ſerratura.vel ſimilia.

Operationes

¶ Jſaac in dietis ꝑticularibo li.ij. clinũ bonũ
dat nutrimentũ coꝛpoꝛi. Sanitatẽ red dit et
cuſtodit.ſi accipiat᷑ vt opoꝛtet:et q;tum natura
ſuſtinẽre ualet.digeſtionẽ contfoꝛtat ſtomachi

„
*

et etiã ſecundã q̃ eſt in epate.nec vllus inneni

cibus vel potus adeo naturalis caloꝛis cõfoꝛ⸗

tatiuus ⁊ augmentatiuus ſicut vinũ:ꝓpterſami

liaritatis conſoꝛtiũ quod habet cum natura.
¶ Et qꝛ caloꝛ eius ſimilis eſt naturali coloꝛi:

citoq; conuertit in naturalẽ ⁊ mundiſſima lan

guinem.Curbidũ quoq; ſanguinẽ clariſicat.⁊
aditus totius coꝛpoꝛis maximeq; venarũ ape⸗
rit et mundiſicat. Epatis opilationem apent.
Zenebꝛoſitatẽ aufert. Jumoſitatẽ triſticie ge⸗
neratiuã a coꝛde expellit.totiuſq; coꝛpoꝛis mẽ
bꝛa coꝛroboꝛat.i Sed anim ipſam ſacitob⸗
liuiſci triſticiã ⁊ anguſtiã:laboꝛẽ ⁊ doloꝛẽ.dat
q; ei leticiam ⁊ audaciã. Ingeniũq; ſnbtiliat.
Igit᷑ conueniẽs eſt omniba etatibus ⁊ omnib⸗
regionibus.ſed tamen ſumat᷑ ſᷣm ſui quantita
tem et bibentis conſuetudinẽ ac nature poſſi⸗
bilitatẽ: Juuenes em̃ ⁊ viri maioꝛẽ vim et qnti
tatem ſuſtinent qᷓ; mulieres et adoleſcentuli.
¶ Qinũ mundũ ⁊ durũ ſi ſuerit: cõuenit vthye⸗
mali tꝑe ⁊ frigida regione bibat᷑. In ceſtate vᷣo
et calida regione vini paucitas aqua multum
cõmixti neceſiario congruit. Coꝛꝑa em̃ reiris
gerat ⁊ humectat ꝓpter aquã cõmixtã. Uñ̃ an⸗
tiqui aſſimilauerunt vinũ tyriace nature:quia
viriutẽ habet conſeruatiuã nature pꝛoſicuam.
Calefa cit em̃ coꝛꝑa frigida et inftigidat calida
ſicca humectat:et humida extenuat.
Haly in li. regalis diſpoſitionis ait. Linum

caloꝛẽ naturalẽ cõſoꝛtat. Humoꝛes colericos
tẽperat:purgans ꝑ ſudoꝛẽ vꝛinã. Mẽbꝛa du⸗

ra humectat.apꝑpetitũ iunat ⁊ digeſtionem.
¶ Uentoſitatẽ quoq; ſoluit.opuationẽ aperit.
melancoliaʒ mitigat. Et hec maximela cit his
qui temperate complexionis ſunt.

¶Hocet autẽ illi czius complexio ſupcrabun

dat in caloꝛe.vel qui febꝛem patiĩ epatis aut ce

phaleam. et cuius meriti debiles ſunt⸗
¶ Idẽ inli.vt ſupꝛa.dicit autẽ q; ex multi rini

potatione paſſiones accidũt gr aues fnigide.ſi⸗
cut apoplexia:ſpaſmus: epilentia:emigranei:

obſtupefactio.⁊ his ſimilia. Replentur enim

R

8

ventriculi cerebꝛi vapoꝛibus vini.et quod adn

lud de venis aſcendit:vnde caloꝛ naturalis re⸗
frigerat᷑ ⁊ huiuſmodi paſſiones geuerantur.

Phperat

Tractatus

¶ Raſiin q̃rta ꝑte:Qlinũ temperate bibitũ nu
trimentum penetrare ſacit. vigeſtionem adiu
uat. multeq; bonitatis cauſa exiſtit in coꝛꝑe:et
in ſenibo q; maxime ¶ Iſido.Linũ antiqui vo
cabãt venenum:ſ̊ poſiq; inuẽtum eſt virus le⸗
tiferi ſucci. hoc vinũ vocatũ eſt illud venenuʒ
¶ Uñ et Hiero.in li.de virgitate dicit.Adole⸗
ſcentulas ita deberefugere vinũ vt venenum.

ne pꝛo etatis caloꝛe feruentibibant ⁊ pereant.

Inge eſt ꝙ apud veteres romanos femine nõ
vtebant᷑ vino:niſi ſacroꝛũ cauſa certꝭ diebus.
¶ Conſtan.in pãtegni.Cinũquoddã eſt meꝝ

qddam de paſſis factũ: qddam mellitũddaꝝ

dactilicum. qddam oꝛdeaceũ yel frumẽtiuũi.
ceruiſia. ¶ Derũ vliter cali.eſt ⁊ ſic. Nouiter

Adem etoꝛculari tractum in pꝛimũ trãſit gra

dum.vetus auũt augmentat᷑ vel minuitur natu
ra ſua exlõgitudine vel pꝛopinquitate pꝛeloꝝ.

Capitulum.cccccxj. 4

Accea vł herba clauell ata latine:gre
ce toꝛqueta:ara.mareſolon.Platea.
yacea eſt herba ſimilis lauẽdule ⁊in
dfſumit ate floꝛes quoꝛũ coloꝛ eſt citri⸗
nus glaucus ⁊ albo.ſolum herba in medicinis

vtu ⁊ nõ radices.ca.eſt ⁊ hu.iniij.gradu.

8 —

¶Jõ la. Herba ipᷣa tunſa: cathaplaſmati⸗
bus adhidita.ↄfert ad pꝛuritũ ⁊ ſcabiẽ.¶ Her

ba ipᷣa decocta cũ vino odoꝛifero bibita.con⸗
fert heriſipiloſis.?⁊ ad oẽm vlcerationẽ ſiue ſca
biem. ¶ Iſta herba valet ad lepꝛam remouen
dã decocta cũ vino ⁊ curat excuſſionẽ ventris

terre eandem quantitatẽ.nocet aũt illi cuiꝰ cõ

plexio ſuper abundat in caloꝛc.

—

Aſdane grece. anadragne arabilati
y ne poꝛtulaca. Serapi.li.aggre:ca.

nota.¶ Sa:vij. ſiʒ.far. c. poꝛtu. Sub

ſtãtia ei? ẽaq̃ſa. ⁊ iſapoꝛe eiꝰẽſtipticitas pau
ca. ⁊ virtus eiꝰ qᷓ infrigidat i.ij gra.⁊hũectat
in. ij. Dya. c. ãdragne ſiue vt alij.poꝛtulaca ⁊ ẽ

i oĩb nota hñs frigidã vᷣutẽ atq; redarguẽtẽ.

Hophpprrationes

¶ Sera. Poꝛtulaca ↄuenit hñnbo inflationẽ
⁊ incẽſionẽ.⁊ cauſionẽ ĩ oꝛiſicio ſtomachi.etin

oĩib ypocondrijs.⁊ curat ſtupoꝛẽ dentium.eo
ꝙ lenit ⁊ auffert aſperit atẽ.i¶ Et idẽ auc.Ruf⸗

fi. Poꝛtulaca debilitat viſũ ⁊ deſtruit eũ.⁊ in⸗

frigidat coꝛpꝰ ⁊phibet vomitũ ⁊ aufert libidi⸗

nẽ. ¶ Djaſ. Poꝛtulaca maſticata vel comelta

yaſdane.i.poꝛtulaca.etẽ herba oĩb⸗

O

—

cum oxigaro fluoꝛem ſanguinis pꝛohib et: et

viſcide ſiringit: pꝛopꝛie cum maſuicata vel co⸗

meſta dentium offenſam ſangt.
¶ In ardoꝛe ſtomachi poꝛtulaca in aceto co
melſtia mire iuuat tunſa.et cum mollito oꝛdeo
mitxta:⁊ quaſi maligna panno inducta:⁊ ſto
macho impoſita:miretebꝛes rollilt.

Capitulum. cccccxii.
Reos. andecta. ca. ðccv. yreos eſt
herba faciens foꝛẽ albũ vt liliũ.et ẽ
inͤn aaſst. Digſait Ar
floꝛibo.Uñ vᷣſus.yris purpureũ gerit fioꝛẽ ⸗
owafe croceũ:ſed ſpotula ſetida
nullũ. n

ſicut arcus celi.ꝓ ̊ lege
rreos.⁊ ille debilioꝛ eſt ſuperioꝛi in omnire.
melioꝛ ex eis eſt cuius radix eſt alba rotunda:

participans de
7 Dura 7
Zicgeiun
dos bꝛeues ꝛ colle
eſt radix.poſt illã m

*

de ille herbeſunt ſiles inſolis.dꝛnjt
m̃ in floꝛiw. Nam yris habet foꝛẽ purpureu:
habentẽ gradatiões diuerſas in purpmcitate
ict g̊ lege capitulũ lilium ſuperi
flos eſt alb⸗. et iſte ẽ

rubedineſᷣm alquid:⁊ groſſa
ſpiſſa. ⁊ in qua eſt aromaticitas:ſicut
odoꝛ viole ꝓpꝛie.⁊ cuius ſapoꝛ eſt acutus moꝛ
icatiuns ꝓpter acrimonia ipſius. habẽs no
⁊ collectos.Et melioꝛ pars plante
lectionis ipſius radic eſt priucipiũ veio.

Operationes.

Paulus ca.yrcos.vreos ca.eſt in.ij.gradu
ſicca in.iij. Nalet contra duriciẽ neruoꝝex fieg
mate. Zuſſim placat. Screatũ ſacilem ſacit.
Broſſos humoꝛes pecioꝛis attenuat.
Kum aceto potatus ſplencticis ⁊ ſpaſmum
habentiba pꝛodeſt.rigoꝛẽ fe.⁊ doloꝛem vulue
mitigat et autert.Cũ vino potatũ menſtrua ꝓ
uocat. Peſſariũ inde factum ſecundinã et ſe⸗
tũ mortuum expellit. ſtomacho nocet. Cum a
qua calida bibitũ doloꝛẽ ventris placat.Elis
xatũ et piſtatũ vulnera dolentia curat.coctum
ꝗqqua ro.mixtum vulnera ⁊ puſtulas mundiſi
cat.et bonam in eis carnem generat.Et valet
contra putredinẽ dentium et gingiuarum.
¶ Platea.yrcos vel yris cali.⁊ ſicce ſunt in.ij.
gra.Sſeſtmiles quidẽ ſunt in ſolijs ⁊ in effectu.
ſed vyris floꝛẽ facit purpurcũ:yreos albũ. NHa⸗
rũ radice medici vtunt᷑.q in fine veris colligit᷑
ac deſiccat᷑.et ꝑ duos annos ſeruari poteſt.
¶ Itaq; pꝛo radice yris poteſt poni radix
xreos.⁊ ſimiliter econuerſo. Cirtute habet diu
reticam:vnde diſſoluit et aperit.
¶ Eonſtan.yreos eſt calida in.ij.ſicca in.ij.&

*

valet contra neruoꝛum de flegmate. Diutur⸗

nam tuſſim placat.

—

NIE

„ . 4
2 — * 2 * . . .

r

pitulum. cettt. xiiif; 3

S

Ca

4

Ris illirica. Iſidoꝛa.xris illirica a ſu
mMWilimdine vnie celeſtis nomen acce⸗

R—Ppit. Unde arcumen a latinia dꝛ: co q/
ſos eius variet ate coloꝛis in eundẽ arcũ cele
Aeem imiter Illirica dꝛ.qꝛ in illirico plunima ẽ
et violentiſſima.Species cius ſolijs gladioli

ſimilibus radice aromatica:odoꝛis boni.

BPperationes

A¶ Haccr.yn dat foꝝ nomẽ arboꝝ ipᷣeſuoꝛũ
CLeleltis ſimiles ſunt nempe colonbus yris.

Iliricam dicunt illam:quia plurima naſci

Zꝛatur in illiro: vis cius icca valenſq;

Dicit atq; gradũ:dant bunc in vtroq; ſcom:
. Peioreiebun⸗ eſt in radiabus cius.
Has deſiccandas per ſruſta rotunda ſecatas
Sic vt ſe partes non tangant mſere ſilo
Inq; loco ſicco:fac ſuſpendatur in vmbꝛa.

Rir alite totum: potens ſiccare per annum

Aum vino ſedam tuſſim: prebentq; ſapoꝛem.

5*

Capitulum. cc .
Des. ydea ſem Diaſcoꝛidẽ cap.de
1 Kea em tranſlationẽ grecä. Fola ha

7 Käialananeite amili longi ſunt⸗

q Radir cine remoꝛ dentio ſie redargnentis A

. „

virtunis eſt.ſanguinie fiuoꝛẽ ſiue quẽlibet flu⸗

xum ſiringit. ¶ Ubiſciendum ꝙꝙ Diaſco. de B
Ldea ſacit duo capia. Unũ qð incipit per. x. et

eſt illud qð ponii hic.⁊ aliud ca.qdð incipit ba
tus.⁊ vna de ſpeciebns cius eſt idea ꝑ i.pꝛo qᷓ

lecge caplin. cccccij. ſuperius de R

¶ Galienue.vxi.ſimpli.ſarma. capᷣ.ydea. vdea
radix et guſtantibus quidem eſt acra. Emoꝛ⸗
rogias et fluxum ventris:necnon diſſinterias
et fluxum mulicbꝛem quotquot talia ſanana

bibita et deſoꝛis appoſua.

OA=

Capitulumttexvj.

DPaicon vel ſcoparegia latine. Gre⸗

Y cc ypericũ vel biumi vel atricũ. ara⸗

bboreice Infaricon. Er ſinonimis. xpeni
conx: heiba ſcti Jobãnis. Nerbaq; peſoꝛa

tg. Quid ctiã nominant eã coronã regiam.
Dcra.li.aggre.ca. Intaricon. Sunt quidã

nominat Remepubeos ꝓpter ſimilitudincs
ſen. babet ſecũ in odoꝛercſine pini. Nam pi⸗
1

coe.i.pinus arbuſium:cſt qd rdonecũ eſt ad

—NR

