mltiplicat᷑ aĩial teſtoſum pamuũ ſilelimacijs:et
colligãt ipᷣam mlieres illius terre cũ roꝛe coꝛũ
Et idẽ auc.ał.Sapoꝛ eius eſt ſtipticus cuʒ

amaritudine.et virtus eius deſiccat ſinemoꝛ

dicatione et abſtergit et incarnat

Dperationes

Trattatus

tꝑemeſſie. Uirtus eſt. ca.ꝛ bu. in.ij. gradu.

¶ Dxal. Coccus. grana tinctoꝝ aceto tritus
⁊ impoſitus vulneribo paracoleſim ſaeit:⁊ ner
uis inciſis marimũ pᷣſidiũ eſt.¶ Sera. aucto.
Gal.Granatinctoꝝ contert ma gnis vlcenb⸗

neruoꝝ alioꝛum membꝛoꝝ quando teritur foꝛ

titer miſcetur cũ acetoꝛ melle:⁊ etiã decoctio
nẽ coꝛũ dant illis patiunt᷑ in neruis.i¶ Pli.
ca. de cocco. Ualet vlceribomagnis:⁊ maxime
neruoꝝ vlcerib: ⁊ valet ↄ tremoꝛẽ coꝛdis ⁊ cei⸗
ebilitatẽ.¶ Hoc aſſerit ſii Damaſce.in anti
dotario ſuo in quadã cõfectione qᷓ incipit cõ⸗
fectio alkelmme.

Lapitulium. cxvij

Capitulum. ccxv
Ranũ culcul. Serapᷣ.li.ag. ca. loha⸗
chium.i.granũ culcul. Jolium eius ẽ
V‚ſile folio albene. et ẽherba q̃ habet ve⸗
nas in groſſitu ine pollicis ⁊ indicio ⁊ lõgas
et ſunt coſte ꝓpe terrã ſicut ſcel.⁊ ſunt in eis no
di.et naſcunt᷑ in vnoquoq; noco ſolia ſimilia
lolijs balſami.⁊ eſt albũ maius.⁊ in ſummita⸗
te eius naſcuntur floꝛee in vere.⁊ in pꝛinapijs
meſſium:quoꝛum coloꝛ eſt coloꝛ violaruʒ.niſi
q ſunt maioꝛes eis.Et qñq; flos habet fruciũ
magnũ in quãtitate ciceris plenum dulcis ſa
poꝛis.latine vocat᷑ granum culcul.Et herba
eiue inuenitur in locꝭ vmbꝛoſis:et iuxta vehe⸗
menter humectis.Et tpᷣs collectiõis eiꝰ eſt in

N— ℳ

¶ Sera. Granũ culcul mouet coitũ: anget

ſperma.⁊ erectionẽ virge:et ꝓpꝛie qñ conſicit᷑

cũ melle:vel miſcetur cum ſiſamo et qui vtitur
eo nimis incunit colliricã paſnuonẽ.¶ Et ideʒ

auc. Meſaruget. qñ bibit poſt iᷣm vinumla⸗

cit ſodam.et ꝛie quando toꝛretit.

Enciana.ſlini.i.v. Gencianam in

Vſcentẽ:in illirico tñ pꝛeſtãtiſſimã.ſolio
fraiini.ſed ma gnitudine lactuce cqule tenero:
poilicis craſſitudine cauo et inani er intemual
lis folia to triũ cubitoꝝ alto caſu.radice lenta
ſubnigra ſiue odoꝛe aquoſa Sup alpinis mõ
tibus plurima naſcitur. Uſus eius ĩ radiceac
ſucco.Pla. Genciana eſi hei ba calida ⁊ ſicca
cuius radix pꝛecipue comperit vſui medicine:
nõ ipſa herba In fine venis colligitur et ſicca
tur:et per annos q̃tiuoꝛ in multa cflicatia ſer
uatur. Debet aũt eligi ſolida ⁊ cõtinua habẽs
citrinum coloꝛẽ:que non ſit poꝛata nec ſaci⸗
le puluerẽ exſoluat᷑ cum frangił. Cintutem ha
bet diſſoluendi:attrahendi:ↄſumenci:⁊ ape⸗
riendi.i¶ Dxaſ.ca.deGenciana.Genciana vi

uenit gentius rex illiricoꝛuz ybiq; na⸗

min
na,/
ſolio
na⸗
fanel
lcnta
ſend
sc
ſcca
ſca
ſaſe
bos
ſeen

1
el

B

2

eiuſdem gentie. Unde ⁊ nomen accepit:cuius
folia q̃ circa radices ſunt nucis odoꝛẽ habent:
et ſunt ſimilia plantagini:ſed paulo ſubꝛuſio⸗
ra et in ſummo diuiſa vel inciſa ſpeciẽ ſerre im
mediate habens haſtam.q̃ haſta lenis eſt ?⁊ va
cua.diiti habens ſimilitudinẽ:longioꝛ duob
cubitis nodoſa:circa quos nodos folia naſcũ
tur.ſemen elſt ei circa folia in pomulis latis et
lenib⸗.et nõ inutile ſicut affodilli.radicẽ habet
ſicut ariſtologia longa.ſolidam ⁊ amaraʒ:ſed
nigrioꝛem et fragilioꝛem.naſcitur in locis altꝭ
et humectis ⁊ vmbꝛoſis

ODperationes
¶ Gal. vi. ſim far. ca.de gentiana ̃m tranſla⸗
tionem arabicam. Id quod de ipſo adminis⸗

ſtratur eſt radix huius:cuius ſapoꝛ eſt amarꝰ

in fine amaritudinis:et virtus eius eſt magna
in mundiſicatione et abſterſione:⁊ aperiendo
opilationem.E ſt em̃ calefactiua ⁊ ſtiptica.
¶ Et idem eodem libꝛo et ęodem ca.ſᷣm tran⸗
ſlarionẽ grecam. Gentiana huius herbe radix
efficax eſt.vbi opoꝛtet ſubtiliare aliquod ⁊ ab
ſt er gere ⁊ dcopilare.nec eſt mirũ ſi boc poteſt
ꝗ mara violenter exiſtens.
Sera.Ego non vidi medicinam melioꝛem
in moꝛſibc anis rabidi quando dat᷑ ex ea qua
libet die vncia vna trita et cribꝛata cum vncia
vna myrre.et cum vncijs duobo pulueris can⸗
croꝛum fluuia lium aduſtoꝛum in pꝛincipio e⸗

gritudinis anteq; timeãt aquã.Et hec ouides
planta ↄtraria eſt venenis moꝛtiferꝭ:et autfert

nocumentũ coꝛũ cũ auxilio dei
¶ ODxaſ.Gentiana eſt acris et caleſactoꝛia:et

relaxans acrimonia et amaritudine ſua paruʒ

expellens:et ſerpentes fugans
¶ Radici cius virtus ẽ calida et ſtiptica.que
radix.ʒ.ij.cum pipere ⁊ rutaꝛvino accepta moꝛ
ſibus venenatis occurrit.ſucci cius.ʒ.ij.accep
ta doloꝛibe laterum et conquaſſationibo vtili⸗
ter pꝛodeſt ſicut collirium ſuppoſita. Radix
facit aboꝛſum. Lulnerib impoſita medetur.
D uccus eius ſicut licinium inunctus tumo⸗

rem oculoꝛum compeſcit: maculas coꝛpoꝛis

tollit. R .
¶ Radix v ero inſuſa in qqua diebus quinqʒ
et poſtea cocta q;diu virtutẽ ex ea dimittit co⸗
fricatur:ct ſic deliquatur.poſtea aqua ipſa re
coquatur q diu mellis ſpiſſitudinem faciat: et
reponitur in vaſe ſictili ad vſum. ¶ Paulus.
Hentiana ca lida eſt et ſicca in tertio gradu

Capitulum. cxviij)

De Herbis

tana:ſuper cuius ſtipitẽ eleuat denſi⸗
tas fuſciu multe rotũditatis.et dũ plicant non
patiunt᷑ fracturas.Unde ligant ex eis aiboꝛes
et ꝓducunt floꝛes ſimiles ſigure lun ari cinmi
tatis multe.Et ꝓferunt ſolliculos ſᷣm ſemitam
oꝛobi hũtes ſemina diſtincta lſicut lentes
¶ Inqt Dyalſ.ca.ẽ ⁊ ſic. plexiõis in.ij.⁊ ſemẽ
eius cſi calidiue:⁊ in floꝛe eiꝰct ſtipiteẽ hũidi⸗
tas ſuꝑfiua cũ virtute inciſiua:q̃re multiplicat
vomitũ.Et ſunt oẽs partes eius cõturbaiiue:
inciſiue:ſubtilistiue et ꝓuocatiue.i·Paulus.
ca. de geneſira.Eſt alia q vocaĩ geneſtra fri.
ſic. complexionis:ſilis geneſtre ſuꝑioꝛi:ſed mi
noꝛc.et habet ſtipites minoꝛee et anguſtioꝛes
et album floꝛẽ facit

OPporationes
¶ Dyaſ.Semẽ geneſtreet flos bibitꝰ cũ mul
ſa hũoꝛes vomitiba purgat.¶ Gal. Iruct? ge
neſtre ⁊ baculoꝝ ſuccus laxatiue nõ debiliter

eſt vᷣtut. ¶ Jo. meſue. Per vomitũ ⁊ ꝑ ventrẽ

educit flegma.⁊ cũ ſoꝛtitudine vychemẽti mate
rias qᷓ ſũt iniũctur::¶ Et mundiſicat renes ab
oĩb ſuꝑfluitatibo.⁊ ꝓuocat vrinã foꝛtit᷑:⁊ frã

git lapidẽ in renibyet veſica.⁊ nõ ꝑmitiit mate

rias figi in eis neq; lapidẽ dẽſari.i¶ Et qñ fio⸗
res eiꝰ ↄtriti ꝓpinat᷑ cũ melle roſaꝝ.aut cũ ouo
0

Pvocat᷑ capiſtrũ arboꝛũ:⁊ eſt arbo: mõ

G Ereſira. Jo. meſue. ca. de geneſtra. tt

νR

5
PB

danicies ſoluit. E ſt eti d eſeccatiuũ acleptomi

oebultreſoluũt ſcrofula.⁊ ormel excie aut ſe el .
ibſlireſoluſt eroſn . cum. ¶ Lepꝛas ac vᷣrucas appoſitũ tollit.pi⸗

mis ipſius ſoluit apoſitata ſplenis. ¶ Et ſi re
qntat romitus cũ eis. uenit ſciatice et poda⸗
gre⁊ doloꝛi renũ: Doſie cius c ꝓpꝛie foꝝ.a
ʒ.ij. vſq; ad.v.ſemini eius a.ʒ.ij.vſq; ad.iij.vel
iij. ¶ Dyaſ. Semẽ eius et fos bibitue cũ mul
ſa humoꝛec vomitibo purgat.¶ Paulus. Uir
tutẽ habet ↄſiringendi.ad fluxũ menſiruoꝛum
valet fomentũ ex aqua decoctionis eius.ſup⸗
poſitoꝛium etiã ex pulucre eiuset ſucco planta
ginis.valet etiam contra diſiinterniam pꝛedic⸗
tum ſomentum. ðD—

. —
₰„ „

.⸗ .

Capitulum.icxix

Ith. Haxmo. Bithẽ genus legumis

́Z in pane dulcoꝛãdo imponi.¶ Diaſ.
Pith eſt heiba q̃ in ſegetib creicii.hñs ſemen
nigrũ minutũ:odoꝛe ſuaui.relax at em̃ ⁊ caleſa
cit.¶ Pla.ca.eſt ⁊ ſiccũ in.ij.gra.Et ẽ hei ba q̃
inter frumẽtũ oꝛit.ſemen nigrũ ⁊ qſi triangulũ
facit.A liqntulã hʒ amaritudinẽ.v ñ diuretica

eſt. ᷣtutẽ hʒ diſſoluendi ⁊ 2ſumẽdi.¶ Plihb.

xx. Gith ex grecis.alij melachiõ.alij melaſper⸗
mon vocãt opnmũ q; excitatiſſimi odoꝛis.

Dperationes
¶ Dyaſ.Gith potatũ vrinã ⁊ mẽſtrua ꝓuocat
li bꝛicos expellit.impoſiium vᷣo tumoꝛes aut

nile c imino in qᷓntitate:ſed nigricoloꝛꝭ⸗

gucs ac glutinoſos atq ↄſtipatos hũoꝛes di⸗
gerit.i¶ Latarrũ ſanat calcſa ciendo ſi puluis

eius liget in linthcolo ⁊ ad nares ſepius appo
nai vt ex co odoꝛet᷑.Lũbꝛicos aũt enecat co⸗

meſiũ vel ↄtuſuʒ extrinſecꝰv entri appoſitum.

¶ Plate.Cõtra opilatõem epatꝭ ac ſylenis. et

renuũ ſtrã guiriã:diſſinteriã: liacãpaſſionem.⁊·
doloꝛẽ ſiomachi ex vẽtoſitate dat vinum dej
coctois eiꝰ ⁊ puluis eiꝰ in cibis.Ualet et cõtra

dai puluis ciꝰcũ mille.vʒ ⁊ ) ᷣmes auriũ.

¶Pli. edei ſpẽnũ plagꝭ ⁊ ſcoꝛpionũ. Illini

ti ex melle et aceto reperio. Incenſoq;ſerpẽtes
fugani.bibit᷑a.i..araneos.¶ C apitis dolo⸗

res illinitu ex aceto et infuſum naribo: dentiã

doloꝛes coctum cum aceto mitigat.

Capitulum. ccxx
RUAmmi arabicũ.S era.li.agg.ca.ſani
gli arabi.i.gũmi arabicũ.E teſt gũmi

qð reꝑit ſuꝑ arboꝛem acacie.ſicut alie

B

„

gume.q arbo: noĩat᷑ amgailẽ.⁊ melius exeo

qð ẽ ex hac arboꝛe ſile vᷣmiculis in figuraſua.
Coloꝛ eiꝰ eſt ſicut vitrũ clarũ.et nõ hʒlignũ.ſe

cundũ vᷣo poſt ipᷣm ẽ albũ:ſed illud quod ẽ ſile

ſoꝛdiciei reſine pini eſt malũ.ri.eſt ⁊ ſic.

A

De Herbis

¶ Sera. auc. Gal. vna ẽ vᷣtus eius qᷓ deſiccat

⁊ aliaẽ vᷣtus eiue qͥ ↄglutinat:et aufert aſperi⸗
tatẽ:⁊ frãgit vᷣtutes medicinaꝝ acutax.⁊ lenit

aſperitatẽ pectoꝛꝭ:2 ſtringit ventrẽ:⁊ foꝛtiſicar

inteſtina: ? melioꝛat oſſafracta añfit emplin cũ
eo.⁊ cõuenit malignitati vlcerũ pulmonis.

Et auc.Habix.Dicit ꝙ ẽhu.parũ ⁊ retinet
ventrẽ qñ nimis fluit.⁊ ↄglutiat inteſtinũ in q̃
eſt tenaſmon.⁊ ↄſolidat oſſa fracta qñ fit em⸗
plaſtrũ cũ eo ⁊ſedat tuſſim q retinet᷑ in oꝛeet
trãſglutit᷑ qð inde ſoluit᷑.¶¶ Aut ſi miſcetur ali
quibamedicinis cõferẽtibo ad tuſſim ⁊vlcerib

pulmonis qñ bibit᷑ exeo.¶ Cõuenit obtalmie

et rectiſicat medicinas laxatiuas qñ miſcetur
cũ eis.et ꝓhibet acuitatẽ earũ. ¶ Et frangit
vomitũ q ꝓuenit ab eis.et q̃ntitas doſis eius

ad tuſſim.et ad retinẽdũ ventrẽ aureos.i.quã⸗
do miſcet᷑ cũ alijs medicinis ẽ aurei.v.¶ Bul⸗
caſim eben aben aʒarin.li.qui ðꝛ ſeruitoꝛ. Foꝛ⸗
ma aſſandi gũmi ar abicũ eſt ſicut om̃es alias
gũmas.qui vult aſſari gũmi arabicuʒ opoꝛtet
vt frangat illud in fruſta ad magnitudinem
oꝛobi. deinde accipiat patellã ⁊ calefaciat eaʒ
et auferat ab igne.et ponat ſuꝑ eã gũmi arabi

cũ.et miſceat bene ſine intermiſſione donec al

beſcat.et ſi nõ albeſcit pᷣma vice.iterũ calefaci
at patellam vt pꝛius donec fiat albũ:et eodem

modo fit ex alijs gummis.

Capitulum. ccxxj.
EAAuuſer vel hauſoꝛ. Aui.
KEKin. ij.li. ca.facit q̊ ſcribit
hauſuꝝ: ſed in ara. ẽ hau
ſerEt hauſoꝛ ẽ lacticiniũ
důqddã ⁊ nõ ẽtaxꝰ:vt qͥdã
dicut vel ſpẽs eiꝰ: ſub cu
üins vmbꝛa piclitant doꝛ
S,Ś4n( mmMientes:vt Oyaſ. dicit:
HNam hauſoꝛ eſt lacticinium.et taxus eſt ar⸗
emad et vmbꝛilia.
Hbperationes
¶ Sera. li. ag. cap.hau. Hauſoꝛ ẽplanta hñs
lata folia.⁊ naſcit᷑ in vno tꝑe anni.⁊ hʒ ↄcauũ
qð egredit᷑ ab oculis ramoꝛũ ſuoꝝ ⁊ a locꝭ flo
rũ eius.iſ Et colligũt ab eo hoĩes rẽ ↄuenien⸗
tẽ.⁊ ſucco eiꝰ ẽ amaritudo.⁊ egrediunt᷑ ab ea
mala ſicut teſticuli cameloꝝ.i Et egreditobil
lis pomisq̃dã res adurens:ita ꝙ nõ põt fieri
cauteriũ cum re melioꝛi ea.i¶ Et implent᷑ ex ea
culatre et puluinaria.et noĩat᷑etiã arboꝛ eius
coherea.et qñ inciduntur folia hauſoꝛ emittit
tuc lac qð colligit᷑in menſe Maij.Et ponunt
in eo coꝛia:et nõ rem anet pilus in eis.et yvnuz
vas impletur ex duob impꝛeſſionibo.¶ Et li⸗

gũ hauſoꝛ eſt leue groſſum rectũ pulchꝛũ ⁊c.
Alius hauſoꝛ ẽvna ex ſpecieby titimalli.

NU N

Capitulum. ccxxi.

Enmodactilus. Jobã. meſue. Hermo
Naactilus eſt r adix herbemõt ane:⁊eius

A. alius lõgus ſicut digitus.alius rotun⸗
dus.ſed melioꝛ eſt rotundus.⁊ eius aliꝰ albus.
albus vere albedinis intus ⁊ extra.⁊ qͥ eſt groſ
ſus et duriciei med iocris. Aliter aũt facti ma

li ſũt. Sera.li. ag.ca. S turagẽ.auc.Dyaſco.
S turagen ſiue ſura gen.i.hermodactilus eſt

herba que floꝛeſcit in fine autũni.et ẽ eius flos
albo ſimil in figura ſua floꝛi croci. Deide emit
tit folia ſiłia folijs bulbi in quib ẽ humiditas

dagherens manui.et habet ſtipitẽ in longitudi⸗

ne vnius palmi poꝛrectũ.eius coloꝛ elt albus
declinãs ad nigredinẽ.et habet radicẽ cuiꝰ co
loꝛ eſt niger ad rubedinẽ declinãs.ſedlqquando
aufertur coꝛtex:apparet radix intcrius alba:

mollis:dulcisſapoꝛis:⁊ plena hũiditate.q gre
cevocat᷑ colricon:vt apparet in ꝓpꝛialittera.

Eſt ãt radicipſa rotunda ſumilis cepe bulbi.⁊

radit ip:a habet in medio ſui ſciſſuram ex qua

egredit᷑ ſtipes ſuper quem eſt flos.multũ naſoi
tur in loco qui dicitur charin.et in terris que
dicuntur guagna.Et hec radix et alia operat᷑
vt infra ¶ Paulus ca.de hermo. Hermodacti

li ſunt calide ⁊ ſiccein pncipio ſecundi gradus

Merba eſt circa radices eius tuburoſitates in

ueniumt que colligi debẽt et vſui reſeruari. In
eitate colligunt᷑ ⁊ reſemant:per annũ vnũ ſer⸗

uari poſſunt. Sunt autẽ eligeudi quiſunt al
bi etſolidi. Habet auteʒ virtutem diſſoluriuã
coſumptiuã:attractiuam
¶ Sera. auc.G al.Radix hermodactili queẽ

alba intus et extra eſt melioꝛ.et hʒ virtutẽ la⸗
xatiuã.¶¶ Et aqua in qua bullierit:verum ma⸗

lus eſt ſtomacho. Etconſert doloꝛibomunctu⸗

rarũ ⁊ podagre.Ephibendus ẽ hñtibo iunctu⸗
ras molles et nimis humidas.¶ Idẽ aucto.
Melaſurugen. Albus eſt bonus. Sed rube⸗

us occidit: non quia nimis frigidus itaq; nar
cotiſet: quia ſi hoc eſſet nõ eſſet laxatiuus.

¶ Aben Heluay. Rubeus occidit vlcera an
tiqua ec confert variolis.¶ Habix.E tmelioꝛ
ex eo eit qui eſteterius et interius albo.⁊ quã⸗
dofran gitureſt fractio eius facilis et non du

ra. Higervero et rubeus ſunt ambo interfuiẽ

tes.¶ Paulus.Purgant autem pꝛincipaliter
flegma. Contra arteticam et podagram:cyra
gra in et iliacam paſſionem.⁊ moꝛbex flegma
te nõ exiitente fe.valet benedicta acuta exher⸗
modactilis:yveralegodion:cheodoꝛicon:ana⸗

cardina. ¶ (õtra ſciaticampodagrã? cxra⸗

gram ſuccus feniculi cum melle decoquatur:⁊
cumtali melle dent᷑.ʒ.ij.hermodactuloꝛi.⁊.ʒ.i.
ſeminis ſeniculi et ſiat electuarium quod mo⸗

rebenedictepoteſt ſimi ¶ Et nota ꝗ' in doſis
debẽt poni vncie due vel tres hermodactili.

¶ Contra yliacam paſſionẽ fiat decoctio mel
lis addita aqua ne exuratur:et ne mel exeat:et

ex illo melle additis.ʒ.ij.henmmodactiliet cxna⸗
momi detur puluis hermodactili:ſuperfluam

carnem coꝛrodit. .
¶ Puluis eius conſiciatur cũ ſapone gallico:
et licinium intinctũ fiſtul.imponat᷑ etiam pul⸗
uis eius cretico. Conticiat᷑ cũ aliq̃ mellicina ce

rebꝛũ conſoꝛtante.Et fiuellũ de bombace inꝰ⸗

*

tat:et polipum coꝛrodit.
¶ Johãnes meſue. S olutõne educit flegma
groſſum:⁊ a iunctur· ꝓpꝛie.et eſt medicina ma⸗

gna artelice et poqrage ſumptus ⁊ cathaplaſ/

matus: ꝓpꝛia cũ farina oꝛdi.

¶ Etvitellis ouoꝛũ aut mica panis pinguis

et vitellis oui.et vſus eius impinguat coꝛpus:
⁊ augmentum cſficit in ſpermate.
¶Et eſt medicina bona vulnerib. abſtringit
em̃ ſoꝛdes coꝛũ et cõſumit carnes putridas in

eis. Doſis eius eſt ab aurco vnoviq; ad duas
Conſeruatur aũt per annos tres.

tinctum naribo ſiimmuũitur cerebꝛum conſoꝛ⸗

D D

— —

—

8

2 *

De He rbis

egiid eſt planta vt bulbusematicos qͥ
nanducat᷑.tructus eius ẽ ſicut narciſ⸗
cue.dirrerens ab eo in floꝛe tãtũ.i Dyaſ.ca.
hermerocalles. Hermerocalles aut cathalep
ten velut bulbo ematicus.Jolia habet ⁊ haſtã
ſimilẽ lilio:in initio cũ inceperit aꝑire floꝛes li
lij oſtendit tres vel quattuoꝛ:ſed poſtq; ffoꝛu⸗
erit viridemtacit coloꝛem bonũ ⁊odoꝛatũ.Ra
dix eius in magnitudine ſimilis eſt bulbo:ſed
pa ulo maioꝛ.

ODperationes

¶ Dyaſ. Nec ſi bibita ſuerit:pnmoꝛem ſoꝛdi

D Ermerocalles.ſolatea. Hermerocal⸗

dum matricis exdudit. ¶ Menſtruis iperat.

Folia eius cathaplaſmatibus adbidita cõbu⸗
ſtionibo medicant.

4 6 4 0
„
H 4. .
8
* 3 P .
17 , .
.
3 4
4 1 —
. 3

Capitulum.

hxemis:q ſe extendunt in terra quaſi citrina vt

alis fagus.floꝛem citninũ ꝓfert ca.eſt et ſic.cõ⸗
pletionis.

Hperationes

Pxal. Hec herba doloꝛibymedet mebꝛoꝛuʒ

cxxuiſ.
Erba paraliſis.Platea.Herba para⸗
liſſis:ſiue herba ſancti petti ſiue parali
ð Ctica ſiue artetica:que omnia idem ſunt
et eſt herba cuiusfolia floꝛere incipiunt tẽꝑe

Foliũ eius ⁊ floꝛes hũida et non ſicca qñ po⸗
nunt᷑ ſuꝑ empetiginẽ et pannũ expellit eos⁊ re
ſoluũt oẽmſuꝑfluitatẽ.¶ Et ↄuenit habentib
catarru:et mitigat doloꝛẽ capitis illis qͥ ſũt fri
gide cõplexiõis.iEt oleũ eius eſt iuuatiuum
in hyeme.et ſi hñs calidã cõplexionẽ:odoꝛet ni
miũ de ipſo cũ eſt viridis.¶ Jdem Aben me⸗
ſuay. onſert humiditanibus et flegmati ſal⸗
ſo et ſenibe frigide cõplexioniby et confert do
loꝛibo iuncturarũ.¶ Remouet loq̃lam amiſ⸗
ſam ꝓpter apoplexia vł parahſim in potu ſum
ptum eius ſaccus auriũ.i.vel.ij.

„Coapitulum. xxu

Erba graſſula. Actoꝛ Heiba graſſu⸗

daac berha de qua inuenit᷑ maioꝛ ⁊ mi⸗

ioꝛ eſt berba hũñs foliatenera et pinguia:in ꝗᷓ/

rum ſuperſicie ẽ boꝛra

Pperationes

¶ alet ignis arſuras.ſuccus eiuscuratra

micẽ pueroꝛũ.¶ Si accipiant᷑ folia graſſule ?

cime oliuarũ et terant᷑ ſubtilr cũ axungia poꝛ⸗
ci recenti.et expmat᷑ per petiã.⁊ buliat᷑ c modi
co vino albo quibo admiſceat᷑maſtix et oliba
numet poſtea vngatur. . 5

s Enoꝛ. Et minoꝛ eſtvermicularis. de qua
habet᷑ in ca. vermicularis inferius de I. ορα

d Ud

*

Trattatus

Capitulum. ccxxvj.

Erba fetida.et ẽ herba ſubtilibifolijs
ſilis herbe q̃ vocat᷑ abꝛotanũ plena ſe⸗
minib ſimilãtibo ſemib lũbꝛicoꝛũ.ſa⸗
poꝛ eiꝰ vᷣgit ad amaritudinẽ nociuaʒ:guis o⸗
doꝛ ⁊ ſapoꝛ eiꝰẽ am arꝰ cũ aliq ſalſedie ⁊ ſtipti
citate pauca.⁊ ẽ calidioꝛ abſinthio:⁊ dcbilioꝛ

Operationes

¶ Eſt mal ſtomachoet claudit oꝛiſicia vena

rũ matricis:ſic ꝙ cathaplaſmata ſupꝛa vẽtrẽ
calida.¶ Conſtringit ſanguinẽ exeuniẽ poſt
partũ:et tꝑemenſtruandi. 1

lis naues et edificia fabꝛicent.Deceteris autẽ

Orictũ ẽapud ſi.inter herbas occultas et in⸗
ter ſatiuas.¶ Alex. in epla ad Ariſto. Poſt yi
ctoꝛiã nr̃am de Dario rege obtentã: acceptis
centũqͥnq ginta ducibo indoꝝ:q bꝛeuitates iti⸗

ner nouerit: cũ ꝑgeremus pᷣterflumẽ appam

it.cuius ripã harũdo pedũ ſexa genũ veſcebat
pinoꝝ abietũq; vincens in craſlitudine robo⸗

Capitulum.ccxxvij.
Erũdina ſiue harundina. Actoꝛ. Ha
N undin emponit. Iſi. inter arboꝛes. et
⸗ Chocl(vt videt᷑ ꝓpter qſdã ſpeciales q̃rũ
tanta craſlitudo ⁊ magnitudo eſſie ðꝛ:vt ex il⸗

N —

₰

ra.eacq; indi vtunt᷑ ad edificia.Aqua vero flu⸗
minis guſiu clleboꝛo amarioꝛ erat.quã nec hõ
bibere nec pecus etiã ſine toꝛmento poterat.
Deinde vidimus hoĩes nauiculis per Rumen
vehi rotundis ex harundine:qͥ nobis oñderũt
vbi dulcem aquã poſſemus inuenire.

Dperationes
¶ Plini.li.xxi. Harũdines pᷣmatũ tenẽt inter
qqticos frutices frigidis gaudentes.Geili pa
ciſq; expꝛimẽtis neceſſarie ſunt:atq; etiaʒ in de
licijs grate. His em̃ oꝛiẽtales populi bella cõ

ficiunt dũ ſpicula calamis addũt¶ Rullus ĩt

—

ſagittis aptioꝛ ẽ calamus q;in theno Bono⸗
nienſi amne cui plima ineſt medulla:pondus
q; volucre.Cõtra flatus qͥ; paruicaxlibꝛa.qᷣp

pe non eadem gratia belgicis

¶Hec eſt creticis cmenꝗ ationib ce; pꝛeſe
rant᷑ indi.qrũ alia quibuſdaʒ videt᷑ natura:qũ
et haſtarũ vicẽ pꝛcbent additis cuſpidib⸗. Ha

rundo deniq; indica atboꝛeã habʒ emplitudi

nem:qlis videt᷑ in tẽplio. olia vero bꝛeuia.na

uigoꝛũq; vicem pꝛeſtãt ( ſi credimus)interno⸗

dia ſingula.¶ Sli.li xvij. Illa que naſciturin
India et ſyria odoꝛũ vnguẽtoꝛũq; cauſa.Uri

nam mouet cum gramine vel apij ſamine de⸗
cocta.menſtruaq; citat motu.q¶ Vrxdropilſi
pꝛodeltac tuſſi etiam ſuttiuun.

B

XNX — —

b
at⸗
ſcan

zinde
a

De Herbis

4*

Capitulum. ccxxviij.
mus ẽ herba ſic a grecis
appellata: ſz a latinisher
ba calicular dꝛ: eo ꝙ ca
liculi eiꝰ in figura cãcaro
frü naſcãt vt ⁊ mali puni
ci.qruũ oꝛa ſerrata ſt bñ⸗
rbur ätktes intrinſec? ſemia pa⸗
paueris ſilia. Hec herba ẽ inſana.vocat᷑ eo q;
vſus eius ꝑiculoſus ẽ.deniq; ſi bibat᷑ vel edat
inſaniã facitvel ſomni ima ginẽ turbidã Diaſ.
ſ̃m tranſlationẽ nr̃am ca.de Juſq mo. Juſ
quiamus fruter eſt paruus haſtaʒ habẽs groſ
ſioꝛẽ et ſolia lata et oblonga diuiſa:iigra aſ
pera.iuxta cuius haſtas ſũt capita plena ſemi
ne. Sed Juſquiamitria ſunt genera.vnum
pu rpureum floꝛem habens:et ſemen nigrum:
follicnlos duros ⁊ ſpinoſoe. Alterũ vero fio⸗
res mellinos hʒ ⁊ folliculos molles.ſemẽ obꝛu
fuʒ ſicut eriſmõ.ãbe vᷣo iſte maniã pᷣſtãt ⁊ nar⸗
coticeſt ⁊ minꝰvſuales.Lertiũ vᷣo genꝰẽ cu⸗
ius vſus freqntat᷑.ſolia hʒ pinguia ⁊ mollia:ct
chili. ſucei plena:floꝛes albos et ſemen gibum
pferens.Naſcit᷑ in locis maritimis? in ripie.ſe
men verovtile eſt album:quod minꝰ ſi inuẽtũ
fuerit rufum feeundat᷑. igrum vcro inutile ẽ
ſemen eius et folia exiccant. haſta ipſius tuu

4

ſa etexpꝛeſſa. Hic ſuccus in ſole ſiccandud eſt.
qꝛ vtilis eſt vſui poſt annũ.ſemen eius ſiccũ in
calida miſſum tundit᷑ ⁊ expꝛimit᷑.aſt vero ſuc⸗

cus melioꝛ viridis q; ſiccus. Multi vero lari

ne triticee ſuccum eius admixtum factis troci

cis reponunt. Galł viij.ſim. far. ca. de Juſquiaſ

mo ſm tranſlationẽ arabicã.Juſquiamꝰ cu⸗
ius ſemẽ nigrũ ẽ.et ſignũ ſuꝑ hoc ꝙ ſit ſonẽ ni
grũ:eſt ꝙ; floo eius vᷣgit ad rubedinẽ.facit ma

mã ⁊ ſub eth.Ille vᷣo cuius ſemẽ ſubruſfuʒ ceſt:

cognoſcit᷑ in boc ꝙ flos cius ẽ citrinus.et ẽ p⸗
pinquus pᷣ mo in virtute.et ꝓpterboc opoꝛtet
caucat᷑ ab his ambaboſpecichbo:⁊ nõ vtatur
As eis:q; nõ eſt iuu ametũ in eis:ſed occidunt
Juſquiamus vero hab ens ſemen albũ et flo⸗
rem albũ.eſt cõueniens vſuimedicine.et eſt in

tertio gradu fri.et ſic.in.ij

Dperationes

¶ Dyaſc. Atilis eſt ſuccus ſe emini vin in volũ

tario.Conſfectionib collirioꝛũ mixtus reuma

viſcidũ ⁊ calidũ cõpeſctdit
¶ Doloꝛẽ ↄuriũ mitigat. Stericas cauſasme
dendo cõpeſcit:mixtus polente.vel vt catha⸗
plaſma adhibitus tũoꝛes ſpargit.
¶ S emnẽ eius oĩa ſilr ſacere nouit maxletuſ⸗
ſientiboſubuenit ⁊ catharrũ ſoluit.reuma ocu⸗
loꝛũ et doloꝛeʒ cõpeſcit.obulo vno cũ ſemine
miconis et mulſa mixtus et bibitus fluuima⸗
tricis et ſan guinẽ reijcientiba opitulaf=k.
¶ Semẽ eius ſolum poda gricis auxiliũ vino
mixtũ et cathaplaſmatibo adhibitũ:tumoꝛem
teſtium et mammarum ſolut.
Multalijscathaplaſmatibencceſſarnio miſ
cet᷑.ſolia ciꝰ maxime cũ polenta mixta ct in ca⸗
thaplaſmatibo adbibita doloꝛẽ tollũt.cũ vino
bibita aut q̃ter febꝛes empialaspꝛohbibet.

¶ Eocta ſicut olus et comeſta ſtatim maniazh g

faciunt. Radix eius cocta in accto voloꝛẽ dẽ
tium oꝛi retenta muigat. l

Capitulum. ccxxix
WVUniperus. Iſi. Ju niperus grece dicta
cſt. ſiue qꝛ ab amplo in anguſtũ finit.ſi⸗
ue co ꝙↄceptũ ignẽ diu tencat.ita ſi pꝛu
ne ex eius cinere coopertefuerint vſq; ad an⸗
num perucniant. Piro enim grece.id eſi ignis

latine. Juniperus autem alia pamaa eſt. alia

magna. Pli.li.xij. Pipa is granũ:cuius arboꝛ
in Italia naſcitur. Juniperi baccis mire xvim
trahentibo adulterant᷑. Scra.li.ag.ca.halbil⸗
balach.i.iuniperus eſt vna ex ſpeciebo cipꝛeſſi
maſculi. E t oẽs ſunt q̃ttuoꝛ ſpecies.⁊ ſüt iuni
perdet habel. i. ſauina et ʒerbi et gara.i.iunipe
J 0 üu

Trattatus

rusqᷓ noĩatarconas Eſt er ea aliamagna:a⸗

lia parua.et hʒ fructũ quẽdã:cnius fructus eſt

magnus ſicut Nabach. ? in la habel dicit ſi⸗

cut ʒaroꝛ.⁊ q̃dã cuiꝰ fructus ẽ pamus ſicut fa⸗
ba:niſi qꝛ ipe ẽrotundns totꝰhal.vi.ſim.far.
ca. de iunipero:Uirtus arboꝛ huius ẽ ca.ꝛ ſic.
in: ij.gradu.ſʒ caliditas ipius fructusẽ fᷣmh̊.
ſed ſiccit as eiꝰẽ in pncipio tertij.Et idẽ Se⸗

⁊ non hʒ fructũ.⁊ nos deilla dicemus in capi.

Sauina. infra de s. Sed ʒerbin ẽ illa que di⸗

cCcitur padras.et habet fructũ ſilem fructui ci⸗
pꝛeſſi:niſi quia ẽminoꝛ eo ſatis.Et ẽ ex ʒerbin

parua ſpinoſa.etfructum ſimilẽ fructui nnnpe
ri:cuius magnitudo eſt ſicut granũ mirti.ſed
Erotundum.et virtus zerbin eit calida ⁊ ſicca

in.ii. gradu. Sed gara ẽ ſpecies parua reſpe⸗

ctu ʒerbin. Memoꝛia eiusveniet in ca.lauru

gna et parua.Ambe calefaciũt ⁊ ſubtiliant.et

ꝓuocãt vrinã.Et qñ fit fumigatio cũ eis expel
lit venenoſa reptina.Et habet fructus:cuius
qdã reperẽ inmagnitudine auellane:et qdam
in magnitudine fabe.niſi quia ẽ rotundus:et
habet odoꝛẽbonũ:⁊ ẽ dulcis bñs in ſe aliqn⸗

tulũ amaritudinis: ¶ Dyal. ca. d eiunſpero ſʒ
trãſlationẽ grecã. Juniperus arboꝛ alia ẽ ꝑua
alia magna:ſed utreq; acrioꝛis ſunt vᷣtutis at
q́; mictualis et inſenſibilis.¶ Auer.qnto col⸗
liget ca.de iunipero.Juniperus que vocatur
abel ca. ⁊ ſicin.iij.gra.i· Paulus ca.de vᷣni⸗
ce Gũmi ipſius arboꝛis ẽ vernnlrr.
¶ Itẽ Dxaſ.Prunis impoſite ſumigio:ſerpẽ
tes fugant.ſructꝰ eius iocũdus ẽ et odoꝛis ſũ⸗
miſi in oꝛe detinet᷑.⁊ euſtomachusc̃.et coꝛaci

tilis eſt. tuſſim ſeda t. ¶ Uentrẽ ⁊ inflat iones

ſedat.toꝛtioniboqͥq; bibita ſubuenit.Contra
venena pᷣſtat auxiliũ.diureticũ eſt illi adiutoꝛi
um. Spaſmanbo et reumatibo pꝛodeſt

¶ Offocatiões ſi ericas tollit. Appellat᷑ autez

a grecis archiotides.ſuccus eius medet᷑ vipe⸗

ra vexatꝭ ¶ Succꝰ eius exuſtus atq; cũ aq̃ illi

nitus lepꝛã deſpuit.Elimatio ãtligni eius po⸗
tui data interſicit.Lachꝛymꝰ eius potui da⸗
tus tuſſim:ventrẽ atq; perotidas ſanat.
¶ A uer. abel ꝓuocat vrinã ⁊ menſtrua plus
oĩ alia re donec facit mingere ſanguinẽ.Et fa⸗

cit aboꝛſuʒ ⁊ extrabit fetũ moꝛtuũ.Pro ilta ſpye
cie lege Sauinam infra des.

i Aiube. Auicen. li ij. JImube. melioꝛes
ſunt. maioꝛes earũ ingideſunt in mo

4

Capitulum. elxxr

6
4
xX
t
r

d

N
ſi

Ur
ori

ſpe⸗
i
o
N

l
Cttey
uße

n.

B

De Herbis

equales in ſiccitate ⁊ humiditate.et ſunt decli
nantes parum ad humiditatem.et nutrimen⸗
tum earũ et digeſtio ſunt difficilia.et ſermo qͥ
dem in eis bonusẽ ille quem dixit Galienus.
HNon reperiiuiubas in conſeruanda vanitate
et remouenda egritudine aliquid operantes.
ſed reperi eas difficilis digeſtiõis et paucinu⸗

*

trimenti.
SPperationes

¶ Auicenna. Confert acuitati ſ. anguinis cali⸗
di:et extimo ꝙ illud eſt ꝓpterea ꝙ ingroſſant
ſanguinẽ et viſcoſum fadunt ipſum

¶ Etilloꝛũ extimatio qui put ant ꝙ ipſe clari⸗

ficent ſanguinem et lauent eum. eſt extimatio
coꝛrupta ad quam ego non declino H
¶ Idem Conterunt pectoꝛi et pulmoni. Sũt
mali ſtomacho difficilis digeſtionis.extimant

quidam qꝙ conferunt doloꝛi renũ ⁊ veſice

„*
— . . — .
—— . = ——
. —
— —

Capitulum. ccxxxj.

Ancus.S era ii.aggre.ca.Dis.aucto.

IP O yaſcoꝛidis.Dis:ideſt iuncus.eſt her⸗
nba cuius due ſunt ſpecies. Una ipſarum
habet acutas ſummitates:et iſta etiam ſpeci⸗
es ſimiliter diuiditur in duas.quia ex ea eſt q̃
non babet fructum.Alia eſt que habet fructũ
nigrum et rotundum.et canna huius ſpeciei ẽ
groſſioꝛ qᷓ; canna alterius.et eſt tertia ſpecies

que habet cannam groſſioꝛem adhuc et ma⸗

gis cannoſam q; ſupꝛadicte due ſpecies.et hu
ius ſpeciei fructus qui eſt in ſummitatibo eius
eſtſimilis fructuiiunci ſupꝛadictarum ſpẽrum

ODperationes

¶ Idẽ aucto.Galieni. Huius herbe ſunt due
ſpecies.vna earuʒ eſt ſubtilioꝛ et durioꝛ.⁊ alia
groſſioꝛ et melioꝛ.¶ Fructus buius ſecunde
ſpeciei facit doꝛmire.ſed ſpeciespᷣ ma eſt ſimili
ter duarum ſpecierum. Una que non facit fru⸗
ctum et non eſt in ea iuuamẽtũ aliquod inme
dicina et alia facit fructũ:⁊ facit ſomnũ:niſi qꝛ
eſt debilioꝛ q;pꝛima.et iſta ſpecies facit ſodaʒ
¶ Et ſubſtantia iſtarum duarum ſpecierum
eſt cõpoſita ex terrea pauca frigida pauce fri⸗
giditatis:et ſubſtantia aquoſa ca.paucecali⸗
ditatis.et deſiccat et infrigidat ⁊ eſt narcotica
¶ Et due ſunt ſpẽsqñ aſſanturin igne:ꝛ: ſumũ
tur in potu:ſtringunt ventrẽ:⁊ abſcindunt ſu⸗
fluitatem menſtruoꝛũ.⁊ deſiccant qð deſcen⸗
dit ex humoꝛibo ad partes inferioꝛes.

Capitulum.ccxxxij
WAdaica.Dyaſ.capᷣ.hierob.i. Judaica.
Tæs eſt herba poꝛrecta virgultis vltra cu⸗

bitum. geniculoſis cũ folijs ꝑ interualla
diſtantibo tancq; quercus inciſis etſubalbidis

Tuires habet acres et mictuales.

OPbperationeg

A
B

U d 8

Capitulum. trxxriij.

Traltatus

¶ Drxaſc. Facit ad capitis ⁊ epatis doloꝛẽ. Et
ad ſerpentis moꝛſum et aranearũ et rabidi ca

nis. alculus expellit.

ydropicos ſanat:vulnera recentia ſuppoſi⸗
ta curat.lſacit ad eos qͥ induratas venas hñt
collo ligatr
¶ ycrericos ſanat. .i.ex ſucco folioꝛũ ⁊ nardi
3.iiij.et paululũ myrrhe ex aqua ſciatis.iij.po⸗

¶ Etcibũ eijciunt pꝛopter parotidas ſtrumaſ

tui data. radicem buius qui ſecum habuerit a

vnius. S

— PNdicus. Sera. lib.aggre. capᷣ. Nilech
vauc.Dyaſ.Eſt de ipſo domeſiicus⁊ ſil⸗

rvueſtris.Et domeſticus ẽ ille quo tincto⸗

res vtunt.uius foliũ eſt ſimile ſolio plantagi

nis:niſi quia eſt magis viſcoſum ⁊ foꝛtioꝛis ni
gredinis.et habet ſtipitẽ longitudinis bꝛachij
ed agreſtis aſſimilat᷑ domeſtico.ni
ſi qꝛ foliũ eius eſt magis ſimile folio lactuce:et

ho abet ramulos lõgos plures graciles cũ mul

NNcenſaria. Oyaſcoꝛides. Incenſaria
herba eſt facta ſicut arnogloſſa.ſed aſ⸗
-pera ? ſuper terram ſpanſa. cuius odoꝛ
ẽſicut odoꝛ thuris habens in coſtis aliqualẽ
piloſitateʒ:et albedinẽ ſicut enula.Et folia ha
bent ſoꝛmam aliqualiter coꝛdis naſcentia.

confoꝛtat neruues
¶ Et valet ad coꝛʒam.

Capitulum. ccxxxiiij

Dyaſco. Deſiccathumiditatem pectoꝛis:et

tis ramuſculis:quoꝛũ coloꝛ tendit ad rubedi⸗
nem:etin ſummitatibus ramoꝛũ ſunt vagino
le multe ſimiles lin guis.Et eſt in eis ſemen. et
habet floꝛem paruum ſubtilem. Et idem auc.
Bal.Domeſticus eſt illequo vtunt᷑ tinctoꝛes

ſapoꝛ eius eſt amarus:ſtipticus:et virtus eiꝰ

eſt q̃ deſiccat foꝛtiter ſine acumine.i¶ Etidem

auc. Aloeſme. Eſtarbuſtum puluerulentũ: ele
uaturq; cũ ſtipiteſuo longitudinevnius bꝛa⸗
chij: ⁊ hʒ germina ramoꝛũ. In ſũmitate ſuaẽ

flos ſicut flos coꝛiãdri:⁊ ſiccatetterit᷑: et poni⸗

tur cum alcanna. Dicuut quidam qꝙ achlem
i.indicus eſt arboꝛ nilet chatis:et neſme ſunt
idem. Et idem aucto. Iſaac benaram alcatet
neſmeſunt idẽ.Et eſt halhac:⁊ eſt planta hñs
foliũ longum plus q; ſoliũ ſalicis.Et aſſimilat
folio faſeoli coloꝛisquaſi aurei:ſed maius eſt
et eſt calidũ et ſiccum⁊ ſtipticum

Pbperationes

Pllah
6r
ſcon
antagi
tioneni
brnchi
icon
cer
mul
ubeci⸗
agino
wen.
emauc,
nctones
Etidn
loni
musbu,
elu?
Choni
achien
neſne
fun
ntabis
Aſinu
nanes

Be Herbis

¶ Sera. auc. Gabł Cclirtus iſdici incarnat? fe

ſolult ⁊ cõglutinatvlcera qᷓ ſunt in coꝛpoꝛibus

duris.etiam ſi fuerint in capitibo maſculoꝛũ.⁊
abſcindit fluxũ ſanguinis et diſſoluit ⁊ minuit
apᷣata mollia.et confert vlceribo putridis⁊ coꝛ
roſiuis.i¶ Idẽ auct.Dyaſ.Emplaſtrũ cuʒſo⸗
lijs eius confert apoſtematibo et vlceribj. Nã
in pꝛincipio ipoꝛũ conglurinat ea ſua caudita⸗
te et abſcindit fluxũ ſanguinis.i¶ Et curat ſoꝛ
micam ⁊ heriſipilã.Et agreſnis foꝛtioꝛꝭ ẽ vᷣtu⸗
tis.i cõfert ſpleneticis q bibit᷑:et fit emplłin cũ
co.et iuuat plus q; pꝛmus.—

. z. .
Capitnlum. ccxxxu
WBopus. Plarearius. Iſopus eſt calid⸗ꝰ
⁊ ſiccꝰ in.iij.gra.irtutẽ habet ſ̃ᷣm folia
et floꝛes:non ſᷣm radicẽ. In eſtate cum

floꝛes pꝛoducit colligĩin ymbꝛoſo et nonfu⸗
moſo loco ſuſpendit et deſiccat: in medicinis
Ahbiectis ſtipitib fioꝛes ⁊ folia ponun::ꝑ annũ
ſernant᷑.virtutẽ habet diureticam diſſoluendi

attrabendiconſumendi.

Poprrationes
¶ Iſi. Iſopꝰ ẽ herba purgãdis pulmonibus
apta.Uñ in veteri teſtamento aſꝑgebant᷑ cum
faſciculis iſopi qͥ agni ſanguie volebant mun
dan Faſcit᷑ in petris berens ſaxo radiciby.

¶ Papias. JIſopus eſt herba humũlte:celtcla⸗
cit et flegma deducit.ciue radicib nihil ſoꝛti⸗
⁊ penetrabilius inter ſaxa. Plateariug.Cõ⸗
tra tuſſim frigidã valet vinũ decociionie eius
et ſicuũ ſiccarũ.ad idem valet clectuaniũ qð ſit
ex ea ſq; ex iſopo.¶ Auicen. Iſopus alia ẽmõ
tana.alia oꝛtiua calida et ſicca in tertio.ct eſt
ſubtilis ſicut oꝛiganũ. Potus eius caloꝛem bo
nũ facit.et eius gũmera veſſigia in facie abſter
git. Cum vino bibita reſoluit apoſtemata du
ra.¶ Confert pectoꝛi et pulmoni parientibus
diſſurriam et tuſſi antique.Soluẽd o aũt cqu
cit flegma et aſcarides et yermes.¶ Ualet etiã

ſpleni et ydropiſi.decoctio eius cũ aceto etori

melle ſedat doloꝛẽ dentie.Etvapoꝛ decoctio
nis cũ ſicis cõfert ſonimi auris.Etipſa etiam
cocta fit emplaſtru:tarfati ⁊ ſanguini moꝛtuo

ſub palpcbꝛa. oõſtantinus. Ioopus cali. eſt

*

et ſic.in tertio gra.Succus eius cũſicub co⸗

ctus:et melle et ruta bibitꝰ apoſiemata pulmo
nis anhelitus et duricies tuſſim et catarrum

ad gulã de capite deſcendentem curat.lun bꝛi

cos occidit. Apoʒima cum melle groſſos hũo

Cum aceto cocta ſios im̃ abluat᷑:ex ea doloꝛẽ
dentiũ amputar.auribo inde fumigatis d olo⸗
rem et ſonitum placat.
¶ Raſis. Iſopus vt oꝛiganũ valet.Pectus?

pulmonem purgat.Aſmati quoq; ⁊ tuſti anti
que conlſert. Ilegma et vermes e coꝛpoꝛe edu⸗

ct.¶ Plini.li.xxxi.Iſopi qͥnq; rami cũ duob⸗

tEhteac vicis tribus decocte toꝛaceʒ purgat.

¶ Iterum. Jſopi faſciculuscum quadrante
mellis ad tuſiim decoquuur.

res diſſoluit. ¶ Idem. Sicimm ficubo ſiccis
Vvtatur:et ventrẽ humectat et cutem clariſicat

Trattatus

Capitulum. fxxxvj.

2 Pn humidũ. Dxaſco. ca. de yſo⸗

po bumido fm trãſiationẽ noſtrã.yſo⸗ ſanguinem congelatum in liomacho et quan

pi cerotũ eſt q̃ſi ſoꝛdes.⁊ ſuccus lan arũ
ſuccidarũ que boc modo colligit᷑. Lane ſucci
deꝛ ſoꝛdiſſime mox vetunſe mittunt᷑ invas a⸗
quã calidã hñe:⁊ ſic accendit᷑ ignis vt aliquid
ferueat:deinde refrigerat.⁊ qdᷣ ſuꝑnatauerit
in modũ pinguedinis abꝛadit manu:⁊ vas ſtã
neũ abſtergit.⁊ ſic ipᷣm vas replet᷑ pluuiali aq̃ᷓ
⁊ coopertũ tenui linibeo ad ſolẽ biduo ponit̃.
et ſic tertio die aqua delumpidat᷑ ⁊ reponitur.
Adulteratur cũ pinguedine et cera.ſʒ intelli⸗
get᷑ ꝙ ſincex odoꝛẽ lano ſuccidiſeruat. Sera.
l.aggre.capᷣ. Ccfaraffab.Et eſt pinguedo qᷓ
cſt in lana.que fit in hũc modũ. Accipe lanaʒz
ſuccidã vel mollẽ:et laua eam cum aqua cali⸗
da:et in ſole calido.et expꝛime totũ quod ĩ ea
eſt ex ſoꝛde.⁊ pone ſoꝛdiciẽ illã in vale habẽte
oꝛificium latũ:et pꝛoijce ſuper eam aquã infun
dens ab alto cũ impetu vt ſpumã faciat. Des
inde agita agitatione foꝛti vt multam faciat
ſpumam ſuper aquam abſterge aquã marinã
cum impetu donec ſpuma ſedetur omnino:et
tcunc tolle pinguedinem ſupernatantẽ:⁊ pone.
in vaſe terreo.deinde pronce ĩ vaſe iteꝝ aquã
aliam ⁊ agita ſicut feciſti pꝛimo.et pꝛonjce ſuꝑ
ſpumã eius aquam mannã: ⁊ dimitte ſedari
ſpumã ⁊ collige eam.Et facias hoc quotiens

ſpumam videris.deinde accipe pinguedinem

quam aggregaſti⁊ malaxa eam cum manibꝰ
Et ſi aliquã in eis inuenics ſoꝛdẽ:extrahe ipaʒ
aquã agitando.Et facias hoc totiens donec

