ferũt ex ꝑte coloris.qꝛ quedam ẽ viridis ſimilis

phiſticoꝝ.aũtex eo ꝙ ſũt virides ſᷣm totũ.aut
ſm ꝑtẽ.Differũt ex ꝑte coloꝛis.Quia aliqua ẽ
viridis ſilis erugini eris: aliqua ſimilis ſucco
poꝛri:aliqᷓ aũt viridis coloꝛi yrcos.aliq̃ ſimilis
colori lapidis:que diuerſificant᷑ ex ꝑte maioꝛꝝꝰ
infrigidatiõis:aut incẽdij.Tertio notandum
qꝙ tales vꝛine virides ſignificat mag male aut
minus male. ᷣm ꝙ vꝛina pᷣceſſit minꝰ mala aut
magis mala. Sipceſſit vꝛina liuida aut nigra
peſſima indicatur. Si aũt pᷣceſſerit vrina citri
na.aut palliaris.aut minꝰ mala.Quia ex B ar/

guitur maioꝛ autminor mortincatſo.maſ? nit
min icẽdiũ.qn alteꝝ ſꝑ vrina viridis ſᷣtOuib⸗
ſtãtibo ſequũtur octo regle.Pꝛiuma regula.Uni
na viridis ꝑ totũ in febre acuta ẽ ſignũ moꝛtis
quia ſᷣ cat vltimatum mcendiũ in ſpiritib.aut
mortificationẽ calonis naturalis.Ad q̊n dli
bet ſequitur ꝑnicies. Iſta concluſio ẽ de mẽte
vſaaciin pꝛimo de vrinis.i¶ S cða regla.ri⸗
na viridis in pueris aut infantibo f cat ſpaſmũ
quia ſcat ſuꝑabundantiã bumoꝛis ſngidiper
totũ pariter et in neruis et ita ſpaſmũ.Iſta col
ligitur ab Auicenna loco preallegato.¶ Ter⸗
tia regula Urina ſimilis coloriphiſticoꝝ ſ cat
mortificationẽ corꝑis natura lis.quia ſigniti⸗
cat frigiditatẽ exceſſiuam.vt patetꝑ Auicẽ.lo⸗
co pᷣallegato.i Quarta regula.Urina viridis
ſimilis ſucco porrieſt ſignũ peſſimũ.qꝛ ſigniſi
cat vltimũ incẽdiuʒ in mẽbris ſpũalibo.̊ dictæ
vera.Et Auicen.preallegato loco.¶ Quinta
regula.Anina ſimilis erugini eris eſt in ceteris
deterior.ptʒ.quia ſᷣcat vehemẽtẽ totius deper
ditionẽ ⁊ ſine ſpe.q̃ ſi fuerit facta poſt exercitiuʒ

ſigniſicat ſpaſmũ.ppter rationẽ acductã in ſe⸗

cunda cõclul ione.i¶ S exta regula.Urina ſi⸗

milis colori yreos quã pᷣceſſit vrina viridis ſig

miſicat vehemẽtẽ infrigidationẽ ſuffoc antẽ ca⸗
lorẽ naturalẽ.⁊ ꝑ ↄna malũ ſignũ.i Septia
regula. Urina viridis ſiante dolore ⁊ anguliia
in ſtomacho ſine aliq̃ vpoſtaſi.ſigniſicat vene
num in potuſuiſſehauſtuʒ.⁊ ꝑ cõſequẽsmortcʒ
patet.quia cuʒ venenũ participet coloni vinidi⁊
nõ patiatur a colore.ſequitur ꝙ vrinã põt tin
gere. Uel aliter.cũ venenũ inimicat᷑ cordi et mẽ
bria ſpũalibi.exſe inimicat᷑ cordi⁊ ſpiriibo.Et
cum dicã mortifeꝝ eſſe. Hoc aſſumpto induci⸗
tur mortiſicatio qᷓ̃ immediate cauſa eſt viridi⸗

tatis vrine. Et dicitur notãter ſine ypoſtaſi.

quia ſi um tali vrina appareret ypoſtaſis eſſet
ſpes vite. qꝛ ſigmiicarei potẽtiã vᷣtutis contra
naturã.¶ Octaua regula.Urina viridis cum
vinidicirculo in freneſieſt ſignum deſperatiſſ⸗
mũ:patet ꝑ rationes ante adductas.

De vrina alba

Oſtq; dictũ eſt de vrinis ſignilſicãtib⸗
* moꝛtificat ionẽ.nunc dicencum eit de
Wyrina ſignificante priuationem et debi
litatem digeſtionis.Et pꝛimo de vrinsa alba qᷣ
ex multis cauſis venit in manus medicoꝛuʒ
¶ Pꝛimo notãdũ q albedo cauſat᷑ dupliciter

IUno mõꝓ quadã dyaphonciate ⁊ trqſiucen⸗

tia. ſic eſt albedo aque aut vitri.alia eſt albedo
q̃ cõtrar iat᷑ nigredini.qᷓ dicitur coloꝛ dilgrega
iuus viſus. 2 de hac ſecunda eſt ad ꝓpoſitum.
Aduertendo tamen q talis a lbedo oꝛuur in

Tractatus R

coarguit abſolute dñiumcaliditatis:ta ex vꝛi⸗
na alba dominiũ frigiditatis.vt ptʒ ex pcedens⸗
tibus.¶ Scdaregula. Cina alba cuʒ circlo
plũbeo in ſuperioꝛi:demõſtrat opilationẽ in ce
rebꝛo ⁊ epilentiã. Iſta cõcluſio ꝓbat᷑. Nam ex

4

vrinis altera quattuoꝛ cauſarũ vel reducibili.
Pꝛimo a detfectu caloꝛis naturalis. S (do a
reſolutione humoꝛũ.Tertio a diſſolutiõe vir⸗
tutis Quarto ab opilatione in ſenibo. A deſe
ctu caloꝛis dupliciter. Aut ab eius deſectuĩto

to vt in ſenib in qͥb apparẽt vꝛine tales albe.

Aut a diminutione eiuſin ꝑte.vt ex debilit ate
caloꝛis epatꝭ.q̃ debilitas cauſat᷑ aut ab acuita⸗

te egritudinis.vt in freneſi. Aut ppter longitu⸗

dinem egruudinis.vt in quartana in qͥboacci

albedine arguitur ſuffocatio caloꝛis ⁊ domini

um frigidoꝛum humoꝝ. Et ex circulo plumbeo

materias eſſe in capite.et maxime groſſam fleg

maticã vel melancoliã que ſunt cauſe opilatio⸗

nis.Opilationẽ autem ſequitur epilentia.ergo

dit vꝛina alba.Pꝛouenit etiaʒ hmõi vꝛina aut cõcluſio vera.cõſequẽtia tenet.Et añcedens f

. expꝑte cibi aut mimie qlitatis aut q;titatis.aut dñi yſaacpꝛimo de vꝛinis.Et notãter dicitin
vtriuſq;. aut ex malicia ſubſtãtie.Exẽplũ pꝛimi ꝑte ſuꝑioꝛi eiñs: qꝛ tũc arguit diſpoſitiõʒ imẽꝰ⸗
vt apparet in crapulatis.E xẽplũ ſecundi.vt ex bꝛoꝝ ſuperioꝛum.¶ Tertia regula.Uꝛina aidba
comeſtione lactuce.Excmplum tertij:vt ex co⸗ muſcilaginoſa demõſtrat habundantiam hu⸗

melſtione carnium vaccinarum. Modoin bis moꝝ groſſoꝛũ et crudoꝛũ. Pꝛobat᷑.qꝛ muſcilaas
omib apparẽt vꝛine albe. Secũdo accidit vꝛi ginoſa vꝛina nõ fit niſi ex traſitu materie groſ⸗
na alba a reſolutione virtutis.que etiã reſolui ſe ad vias vꝛine.quemateria non tranſiret niſi
tur ↄutin toto aut in parte.q rſolutio fit ſtate habundaret.intantũ ergo vꝛina muſcllagino⸗
genere egritudinis. Aunt mala diſpoſitione in ſa demonſtrat habundantiã humoꝝ groſſoꝛũ
eclinãte mebꝛo. vt in epate. vt apparet in du? patet conſequens ⁊ antecedẽs eſt Auicẽnelo⸗
eth. Zertio cauſotur albedo in vꝛina a diſſo co pꝛeallegato.Cõſinmatur ſic.qꝛ muſcilago ĩ
Autione hun deis flegmatis vitrei. qð cũ fuerit ſequit᷑ groſſiciẽ:ſicut tenuis ſubtilitatẽ.q̃re ⁊c.
tveingm albs. N(NOuarta regula. UMꝛina alba ſemi liuida ſani⸗

Diſtolutũ cauſat vꝛinam albã. Quarto cauſat

„

l

albedo in vnna ab opilatione. que cum des

tiiam humoꝛuʒmelancolici ſequitur opilatio.?
maxime in ſplene.qͥ ðꝛ reſeruaculũ melancolie
ergo regula et cõchiſio vera.patet cõſequentia
Et antecedẽs ẽpꝛincipis. Auicenna ſecũda p⸗

mi. ca. de vꝛina alba. oꝛrelarium pꝛimũ. Ex
vꝛina talimedicus debet iudicare diſcolorati

aonem faciei ſomnolentiam. pigriciam. in toto
patet quia iia conſequũtur opilationẽ:Coꝛre

larium lecundũ.Ex tali vꝛna medicus debz ar
guereſupꝛa grauu atẽ doloꝝin parteſiniſtra.
Koꝛrelariũ tertin. Sicut exvꝛina tincta medi

oſa ſimilis coloꝛe ſungi:ſigniſicat vlcerationẽ

,,banonibus pluribo modis:autꝓpter lapidẽ cõ in reniba ⁊ in vijs vꝛine.Pꝛobat᷑ pꝛimo aucto⸗
tentũ in renibo:aut in veſica.aut pꝛopter ha bũů⸗ nitate Auicenneſcdᷣa pꝛimi de vrina alba ꝓba
dannã humoꝝ circa vias vꝛine.Aut ꝓpter eoꝝ tur etiã rõne tali. Lalis vꝛina rõne albedis ar
viſcoſitatẽ.aut groſſitiẽ.aut ꝓptervtruq; Jſta guit multitudinẽ fiegmatis in ioto.et per con⸗
colligutur ab vyſlaac pꝛimo devꝛinis.ca. de al/ ſequens in vijs vꝛine rõne liuiditatis ſuꝑ adu⸗
ba ꝛina. S(do notãdũ q; albedo vꝛineẽ m/ ſtionẽ humoꝝ.vt patuit ſuperius de vꝛina liui
tiplex Qucdã glutinoſa velmuſcilaginoſa.qᷓ da.Humoꝛes aũt aduſti ſunt cauſa moꝛdicati
dam vnctuoſa.qda ſanioſa:ſimilis albedini fũ onis⁊ acuitatis.Acuitas aũt ſacit ſi equi vleera
gi.quedã ſpermatica ſil is ſpermati:quedã plũ tionẽ ergo rõne ſaniei arguit vlcerationẽ:et ꝑ
bea: que indicãt ſuꝑ diuerſas diſpoſit ionee ꝓ⸗ 2ↄñs in vijs vꝛine apud renes vt pᷣdictũ eſt. re
pter diuerſas cquſas.Ex his ſequutur octo re gula vera.Coꝛrelariũ pꝛimũ. Ois vꝛina ſanio
Gule. ¶ Pꝛuma regula. Cꝛina alba ſplẽdida te ſa demõſtrat aut rupturã epatis aut vlccratio
S nuis: ſignificat opilationem maxime ſplenis. nẽin vijs vꝛine.patet. qꝛ aliter nõ potelt fieri ſa
Wobatur Quna talis vꝛina demonitrat habũ nies in vꝛina.oꝛrelarium ſecundum. Mul⸗
dantia humoꝛis melancolici:qui dici᷑ frigide totiens errant medici in cognoſcẽdo ſaniem
et ſicce cõpleonis.mõ de ratione frigiditatis diſtinctam ab ypoſtaſi Hoc patet. Nam mul
eſt dealbare.quia albedo eſtſilia frigiditatis: totiens errant medici ꝓpter ſimilitudinem figu
vt patet ꝑ Galienũ in regni.Deratione aũt ſic, re eius⁊ ypoſtaſis ex parte albedinis leuitatis
citatis eſt attenuare. Modo ſuper abundan⸗/ deſcenſus ad inferioꝛem regionẽ. Quo ſtante

fit peſſimus erroꝛ in iudicãdo.quare ⁊c:Hotã
duʒ ꝙ differentia eſt inter ſaniem ⁊ xpoſtaſim
qꝛ ſanies ex letoꝛe ſemper eſt.Scða dꝛia exñte
ſanie vt quẽadmodũ ypoſtaſis nõ apparet ſa⸗
nies ſub figura piꝛamidali.vt in ypoſtaſi.Exq̃
ſequit᷑ ꝙ bonũ ẽ medico ſemꝑ vꝛinã agitare añ
q; iudiciũſaciet. Quinta regula Nꝛina alba te⸗
nuis aliqualiter liuida ſine ſanie.vt eſt coloꝛ fũ
gi. ſignificat lapidem in renibus et in velica.
Iſta concluſio pꝛobatur auctoꝛitate Auicen⸗
ne loco vᷣo pꝛeallegato. Et ab yſaac pꝛimo

=MM
De vꝛinis pbat᷑ aurſic. Nã talis vꝛina rone al⸗
brdinis ſigniñcat dominiũ humoꝝ frigidoꝛũ
crudoꝝ in toto. Et rõne liuiditatis caliditateʒ
ſuꝑflui in renib⁊ in vjs. Mõ exiſtẽte domi
nio haoꝝ groſſoꝝ ⁊ caliditate ſuꝑflua:tuc ſũt
ſufficietes ad generationẽ lapidis: ; tal vꝛina
inducat lapidẽ vtpᷣdictũ eſt.Coꝛrelariũ. Me⸗
dicus debet ex arenulis certiſicari in quo loco
fuit lapis retẽtus Pꝛobat᷑.nã ſi apparuerint
grenule albe ſignũ eſt ꝙ lapis eſt in veſica. Si
agrenule rubee ſignũ eſt ꝙ eſt in renib. Scðo
ex loco leſo.vtrũ fuerit doloꝛcirca pectinẽ in⸗
tenſioꝛ aut in ꝑte poſterioꝛi.ſi pꝛimũ arguitur
lapis in veſica:ſi ſcoᷣm in renib.i Sexta re⸗
gula. Uꝛina alba ſpiſſa ⁊ vnctuoſa ſi ꝑtotum
ſignificat ethicã.Pꝛobat᷑. Nam talis vꝛina ſi⸗
gnificat diſſolutionẽ hũiditatũ partiũ mẽbꝛo⸗
rum cũ quo ↄiungit᷑ ethica tertia ſpeciei cõfir⸗

mata.&̊ talisvꝛina demõſtrat ethicã.Patz cõ

ſeqntia ⁊ antecedẽs colligi᷑ ꝑ Auicennã ſcᷣa
pmi ca.pᷣallegato.q̃re ↄcluſio reddit᷑ vera.Et
Dici᷑ notãter ꝑ totũ.qꝛ vꝛina vnctuoſa ſᷣm ꝑtẽ
ſuꝑſicialẽ tm̃ cat caliditatẽ magnã in reni.
Coꝛrelariũ. Urina vnctuſa in omi diſpoſitio⸗

ne egritudinaliẽ mala. qꝛ abſolute ſigniſicat
lapidis liq̃factionẽ ⁊ diſlolutionc.¶ Septia

regula. Urina alba poſt cirrinã aut tinctano
a cauſa pmitiua in hoꝛis pluriboſebꝛiũ ſcat ⸗
febꝛis ꝑmutat᷑ in qr tanã. Pꝛob⸗

reſolutionẽ humoꝝ calidoꝝ ⁊ cũ hoc opilatio

nem que ſunt cauſe q̃rtane.& ↄcluſio vera.Et

notãter dicitur nõ a cauſa pmitiua.puta ⁊ ni⸗
mia cõmeltione vel potu aque frigidetalem ꝑ
mutationẽ ſigniſicante.Hec aũt patẽt exſcdᷣa
pimi Auicene ⁊ vſaac pmo devꝛinis.¶ Octa⸗
na regul a. Urina alba plambea ſm ꝑtem ſine
aliqua vpoſtaſi.cat moꝛtẽ ꝓpinquã. Pꝛobat᷑.
quia talis vꝛina rõne plumbeitatis ⁊ albedi⸗

nis ſᷣcat moꝛtificationẽ caloꝛis innati.q̃ ſtan⸗

te ſequit᷑ moꝛs. ↄcluſio vera. Coꝛrelarium.
UVrina alba.quantũcunq; fuerit ↄiũcta plum⸗
beitate ſiue liuiditate eſt valde mala.igit.ꝛc.

De vꝛina rubea.

Otand ꝙ vꝛina rubea yt p
atteſtat᷑ egritudini calide. qꝛ e

ria colerica rubea pueniẽte ſi ſu
noſa. ſi vo nõ ſanguinee materie atteltat.
qũ; accidit in egricudine frigida.⁊ G̊ multi

cauſis.Pꝛimo rõne doloꝛis foꝛtis.de cuiꝰ ra⸗-
tiõe eſt acuere colerã rub eã ⁊ inſtamare.quare bilitatẽ
buletie in vꝛina.¶ Sexta regula. Urina olea⸗
ginoſa multipliciter: ſignificat naturq cretica⸗
re per vias vꝛine et euacuationeʒ matericrum

ſequit᷑ vꝛina tãta ruboꝛe ſicut in colica frigida
Colligit᷑ ab Auicẽna ſexta tertij ca ꝓpꝛio.Ex

q̊ ſequi coꝛrelarie ꝙ vꝛina rubea ſtate doloꝛe

De Brinis.

anteq; pꝛeceſſit doloꝛ ſoꝛtis nõ necceſſario iu,

dicat de flebotomia.Cõtra nõnullos qui ſta⸗
tim viſa vꝛina rubea groſſa iudicãt de ſichoto
mia. Scðo ſtãte opilatiõe a materia flegma⸗
tica multa inter kiſtim fellis: inteſtina:colera

em̃ q̃ ſolebat ire ad inteſtina:regurgitat ad re⸗

nes ꝓpter materiã flegmaticã.⁊ ita tingitur et

ꝛe rubeo. vt in ictericia cõ

ꝓpꝛio.Lertio accidit vꝛinar
pſu ad frigidũ.quia debilitat virtus ep Z
queſtratiua.q̃re nõ poterit fieri ſequeſtratio
debita aquoſitatis a ſanguineo.Ex quoꝝa⸗
mixtione coloꝛatur vꝛina coloꝛe rubeo ſicut ĩ
vdropilſi.vbi accidit vꝛina ſimilis loture carni

um. Quarto accidit vꝛina rubea ꝓpter cõſtri⸗

ctionẽ factã a flegmate opilante qre purrefit
maioꝛ pars flegmatis:⁊ putreſacta reducitur

ad coloꝛẽ extraneã:et ita ad tincturã.Coꝛrela
rium. Judiciũ de ſlebotomia nõ eſt faciendu
in vdropiſi.quia vꝛina fit multũ tincta.qꝛ hoc
facto magis alteret᷑ epar ⁊ cbilitat᷑. Ulterius

verificat᷑. OQm̃ vꝛina rudea poteſt apparere in

egritudine frigida.¶ Item notãdu.qꝙ vꝛinas
rum oleaginoſarum quedam eſt tota oleagi⸗
noſa.quedam inferius tm.pꝛima deterioꝛ eſt
ceteris. vt patet in ptiſi confirmata ⁊ in ethica.

bꝛi at ꝙ Ex iſtis colligunt᷑ alique regule. ꝗ Pꝛima re⸗
t. H telis a
demonſtrat dominiũ bumonm icolicoꝛi ? c
nem pingue virtutis ↄtra materiã.pꝛima aũt

ala Crina rubea eſt melioꝛ in ſcbꝛibus acut
quoſa ⁊ ſanioꝛ.qꝛ illa ſigniſicat pꝛiuatio⸗

nõ.onſirmat᷑ auctoꝛitate Auicenne ſcdᷣa p⸗
mi.capᷣ.de coloꝛibus. Coꝛrelariũ.Quantum
maio: ſanguinea rubea tanto ſaluioꝛ. Patet
cx intentione eiuſdẽ.¶ Secunda regula.Uri
na perſeuerans rubea in egritudinibo renũ:ſi
gnificat apoſtema calidũ. Patet.quia cũ per⸗
ſeuerat ſignificat malã diſꝑoſitionẽ conſirma

tam in loco.et deriuationẽmdancolicam ma

terierum ad locum. vt in ſccunda pꝛimi capi⸗
tulo de coloꝛibus.i¶ ertia regula.Crinaru
bea perſeuerans inegritudinibus acutis nul⸗
lam faciens reſidentiam:ſigniſicat perditionẽ
cgri:aut apoſtema pꝛedictum. Scm patet.
ex hoc arguitur moꝛbus valde ſoꝛtis: et
atet auctoꝛitate loco pᷣalle⸗
Nrta regula. Urina rubea ſtante

7

„

doloꝛe capitis deſipientiam ſignificat. Paiet

auctoꝛitate ⁊ rationibus ſuperiusadductis.
Quinta regula. Uninna rubea groſſa turbi⸗

da:ſigniticat apoſlema in epate: aut eius de⸗
bilitatẽ. Paiet ex ſufficiẽti diuiſiõe caſax tur⸗

Tractatus

Eth̊ ſ equit᷑reqͥes egrotantꝭ ſi vᷣo nõ ſequit᷑
eſſet ſignũ moꝛtꝭ.vt vult Auic.ij.i.¶ Septia
regla. Urina oleaginoſa pauca fetida.ſignifi⸗
cat moꝛtẽ. Patʒ qꝛ mediãte fetoꝛis ſcat ebuli⸗
tionẽ ⁊ coꝛruptionẽ hũoꝝ mediãte paucitatis
decbilitatẽ virtutiæ mediãte oleaginoſitatꝭ diſ
ſolutionẽ ꝑtium:quibo ſtantibo ſequit᷑ moꝛs.
Cõſirmat᷑ auct.Auic.loco pᷣall.¶ Octaua re
gula. Urina olea ginoſa in egnitudinib acutꝭ
ꝑ totũ ꝓpparẽo in die qrta egrũ ſ̃cat moꝛituꝝ
in ſeptima.ptzʒ.qꝛ talis ſᷣcat criſim ĩ ſeptima.
⁊ nõ ad bonũ cũ virtus ſit vcbilis ⁊ moꝛbo ſoꝛ
tis. ⁊c. ¶ Hona regula. Urina oleaginoſa
pauca in q fuerit aliqͥd ſimile loture carnis re
cẽtis eſt ſignũ peſſimũ.ptʒ.qꝛ ſ̃cat vltimã de⸗
biliatẽ vᷣtutis naturalis quã ſequit᷑ vꝛina talis
apparẽs in colica hydropiſi.Fᷣcat moꝛtẽ ꝓpin⸗
quꝗ. vt vult Auic. qꝛta ⁊ lexta tertij ca. ꝓpꝛio.
Deccima regula. Urina leuiter oleaginoſa
ſim ꝑtẽ ſuꝑficialẽ cat ꝑtem renũ. Patet auct.
Au.ij.i.de ſignis ſumptis ab vꝛeina.

maxie pᷣnoſtic at medicus in qͥbo virtu
aliter alij includuni. S eqᷣl de ſcto in
tento.vicʒ de ↄtentis.q̃ ſunt fere numero. vij
Quoꝝ pmũ eſt de circulo. Sc mdeſpuma.
Lertiu deſanguĩe.Quartũ de arenulis.Qui
tum de ſpermate. S extũ de am pulla. Septi
mũ de granulis. Octauũ de nubecula. Fo⸗
nũ de pilis. Decimũ de ſquamis. Undecimũ
defurfureis reſolutionib.Dnodecimũ de a⸗
thomis. Lredecimũ de reſolutioiba cineries
Decimũquartũ ð ſanie.Dccimũquintũ dc ſe⸗
dimine.Decimũſextũ de huoꝛe crudo in vꝛina
Decimũſeptimũ de cautelis in vꝛina.

Betirculo in vꝛina.

yZpmo notandũ de circulo. Circulus

2 4

regiõe media licʒ rariſſime. Pꝛimꝰ aũt
maxime ſcat ſuꝑ diſpoſitionẽ capitʒ. S cðs
ſuꝑ diſpoſitionẽ mebꝛoꝝ ſpũaliũ vt plurimũ.
Scdo diſtinguo. qꝛ qñq; apparet circulus

cõpletus.qñ q; incõpletus.qnq; groſſus.qñq;

ſubtilis.qũq; vniꝰcoloꝛis.qñq; alterius. ſtz
ſic poſuis ponuntur iſte regule de circulo ab
yſaac.pꝑtim ab Auicenna.ptim a Halieno et
Theophilo.ꝗ¶ Pꝛima regula. Circulus ſpilſ⸗
ſus groſſus in ſuba:remiſius a quocunq; co⸗
loꝛe cat poſterioꝛẽ partẽ capitis eſſe leſam ex
flegmate vitreo. Iſta regula ꝑſuadet᷑. Hã cir
culus abſolute ſᷣcat materiã in capite frigidã
melancolicã. ⁊ tñ poſterioꝛ ꝑs ſit frigidioꝛ ⁊ in
hsbentbus lin bolum facilioꝛ crit tranſiins.
Scda regula. irculus ſpilius in ſubican

7

‚A pedito ð coloꝛib pꝛincipalibo:quibo
G

qñq; apparet in regiõe ſuꝑioꝛi.qñq; in

tia purpureus in coloꝛe:ſigniſicat partẽ inte⸗
rioꝛem capitis eſſe leſam ex materia ſaguinea.
Pꝛobatur ſic. Nam coloꝛ purpureus atteſia⸗
tur magis ſanguini q; alterihumoꝛi. Et cum
pars anterioꝛ ſit magis plena venis⁊ arterijs
q;ᷓ aliqua alia pꝛopter rhete mirabile mhi exiſtẽ
ſequitur talem circulum magis ſigniſicare fm
partem anterioꝛem capitis eſſeleſam ex mate⸗
ria ſanguinea.¶ Zertia regula.Circulus te⸗
nuis in ſubſtantia pallidus in coloꝛe ad ſimi⸗
litudinem coloꝛis plumbi ſigniſicat ſiniſtram
partem capitis eſſe leſam ex humoꝛe melanco
lico.Pꝛobatur.quia cum humoꝛes melanco⸗

lici maxime ſunt ſimules in coloꝛe plumbeo ꝓ/

pter frigiditatem. et ſic ſplen dicitur eſte rece⸗
ptaculum humoꝛis mela ncolici.quod mẽbꝛo⸗
rum directo aſpectu aſpicit partẽ ſiniſtrã: ſe⸗
quit᷑ faciliter euapoꝛatio.¶ Quarta regula.
Circulus tenuis in ſubſtãtia in coloꝛe citrinꝰ
vcl rubeus ſcat malã cõplexionẽ in parte de⸗

xtera ⁊ pariter doloꝛẽ:qꝛ cũ epar ⁊ ciſtis fellis

collocant᷑ in parte dextra.quare facilis ſit eua
poꝛatio ad illã partẽ ſ̃ᷣm ꝙ volũt medici ⁊ ma
vme Auiceñ.deſignis ſode ꝑ cõmentatoꝛem
ma tertij.¶ Quinta regula.irculus plum⸗
beus groſſus in ſubſtantia ſ cat epilentiã.aut
apoplexiã. Patz.qꝛ talis circulus ſᷣcat multã
materiã in cerebꝛo ⁊ in ventriculis.⁊ ꝑ conſe⸗
quens opilationẽ.aut ma gnã aut paruã ſᷣm
quod circulus eſt mag vel minus groſſus ſta
cpilentia vel apoplexia.¶ Sexta regula.Cir
culus in acuta egritudine liuidus.cercbꝝ ledi
ſcat. Ptʒ. quia ſicut vꝛina liuida f̃ cat fluxum
matcrie ad caput ſᷣm totũ in egritudine acuta
Itẽ circulus liuidus ſcat raptum eius ad ſu⸗
perioꝛa ⁊ ita leſionẽ cerebꝛi.¶ Septima regu

la.Circulus ſubtilis virnidis in coloꝛe in ſebꝛe

acuta apparẽs aduſiionẽ.⁊ futurã ſreneſim ſi⸗
gniſicat.patʒ.qꝛ talisſcat mateniã multã ſub
tilcm colericã in cerebꝛo.a qua cõmuniter ac⸗
cidit ircneſis.vt patꝭ ma tertij.¶ Octana re
gula.Circulus ꝗꝓparẽs tremulus ꝑ medicos
agitatus doloꝛẽ in ſpina doꝛſi et ꝑ ↄſequens
paraliſim ſcat.patʒ.quia ſᷣcat materiã multã
ſubtilẽ colericã in cerebꝛo:a qua cõmuniter ac
cidit freneſis. Significat eiiã fluxũ materiei
catarralis ꝑ nucha.ad cuius ſimũ aut ſequit

doloꝛ in ſpina doꝛſi.vel materiei retentioneʒ:

vel paraliſis.ex cums fiuxu magis ptingit ner
mis. ꝛc. ¶ ona regula. Eirculus niger pꝛece⸗

dente liuiditate moꝛtiſic ationẽ coloꝛis cx fri⸗

giditate ccrcbꝛi cat.patʒ.qꝛ ſicut vꝛina nigra

quam pᷣccſſit vꝛina liuida moꝛtiſicanonẽ into⸗

to fcat ex defectu membꝛi det erioꝛati et pꝛin⸗
cipalis:puio ccrcbꝛi.et ita circuius niger.

De Brinis

WPecima regula. Circulus niger ſi antepᷣceſ⸗
ſerit viridis in vꝛina moꝛtiſicationẽ et aduſtio?-

nem in cõplexione fcat.patet ex dictisſupꝛa

De Spuma invrina.

KRo cuius partis intellectu Notandu:
pꝛimo vt habet᷑ a Balieno in commẽto
huius anphoꝛiſmi ſanguinulentoꝛum

in.ij. ꝑticula. Spuma autẽ generat a materia
groſſa.viſcoſa humida. In quã dũ a git caloꝛ

eleuat quedã coꝛpuſcula.ex quoꝝ cõmixtione

generat᷑ſpuma. Aut generat᷑ a caliditatetoꝛti
ſicut patet in olla ebuliente Aut generat᷑a foꝛti
motu ⁊ ꝑcuſſione vt in eqͥs currẽtibo apparet.
Ex quo ſequitur ꝙ cã materialis ſpumieſt hu/
miditas viſcoſa.Cauſa efficiens eſt caliditas
ggens in humiditatẽ. Quare dant᷑ de ea iſte re
gule.qᷓrũ pma ẽhec.¶ Pꝛima regu. Spuma

cõtinua groſſa in ſudᷣa multa ⁊ remiſſa ĩ coloꝛe

cũ vrina groſſa apparẽs ſcat indigeſtionẽ ⁊ vẽ

toſitatẽ: qꝛ talis vrina ſcat multã humiditatẽ
et groſſã ſuffocãtẽ ⁊ debilitatẽ caloꝛẽ naturalẽ

ex cuius debilitatiõe debilitatur virtꝰ digeſti
ua.et per viã indigeſtionis multiplicat᷑ materia

multa et viſcoſa.Cõfirmatur auc.Aui.xiij.iij
ca.de ſignis apoſtematuʒ ſtomachi.¶ Scoa
re. Sppuma tenuis in ſuba ⁊ ↄuinua ꝑ oẽspar
tes coloꝛata ſatis in vꝛina ſimili appa rẽs ſᷣ cat

inflãmationeʒ in mẽoꝛis ſpũalibo. patet. qꝛ aut
talis ſpumafit mediãte multitudine materiei.

ſed h̊ nõ.qꝛ tunc nõ eſſet coloꝛata.Et vꝛina in⸗
flq mata.aut fit mediãte caloꝛe actionis foꝛtis ĩ

ipam materiã. ⁊ tũc ſcat incẽdiũ in mẽbꝛis ſpi⸗

ritualib.⁊ ita patʒ auc.Gal.pal.⁊ a ſufficiente
diuiſione.E tvꝛina ſimilis aparẽs in fe.ẽ ma⸗
lũ ſignũ:qꝛ ſcat inflãmationẽ in pulmone et in
mẽbꝛis vicinie.i¶ Zertia re. Spuma interciſa

apares nigra in coloꝛevctericiã nigrã ex vicio
bumoꝛis melancolici cat. Patet.q; talis ſᷣcat
opilationẽ et materiã melancolicã in vijs vꝛine

delatã ꝓpter opilationẽ inter epar et ſoleneʒ.qꝛ

bumoꝛ melancolicus nõ potẽs tranſire ad p⸗
pꝛium receptaculũ neceſſario regurgitat ad ꝑ⸗

tes inferioꝛes.quare ⁊c.Et dicitur notãter in⸗
terciſa. quia ſi eſſet cõtinua caret materiã me⸗

lancolicã ⁊ aduſtã in toto.q̃re ⁊c.vt ptʒ au. Aui

cẽ.xiij.ij.de ſignis yctericie nigre. Quarta re.
S puma interciſa nõ cõtinua apparẽs cũ gra

nulis minutis.talis ſᷣcat mẽbꝛa debilia graua

ri multitudine reumatis. Patet.qꝛ nõ cõtinua

pᷣcat humiditatẽ in mẽbꝛo deducto.et cũ gra⸗

nula ſ cant deſcenſum reumatis.vt declaraba
tur ⁊c.¶ Quinta reg. Spuma interciſa viri⸗

dis in coloꝛe. aut ſimilis tincture croci ſignifũ⸗
cat caletactionẽ epatis ⁊ aduſiionẽ. Patet.·

quia hoc ſigniſicat ſuperabundantiaʒ caloꝛis

delate ad vias vꝛine ⁊ abundantis in toto qð
nõ poſſit eſſe niſi ſtãte epatis caliditate cũ adu
ſtione ergo regula vera.Qð piʒ auct.Aui.xiiij.
tertij de ſignis yctericie citrreien
De languine in vꝛina.
O tandu q qñq; apparet in vꝛina ſan⸗
n guis purus clarus.qñq; commixtue.qͥ
dDiſtin gitur ex parte quãtitatis caloꝛis
mixtoꝝ. licet ſangius qñq; euacuet᷑ purus pr
viã criſis ex ſanguine peccãte in q;titate.vt cõ⸗

tin git in pluribo mingẽtibo oĩno ſepe ſangumẽ

purũ. Deq̊ dant᷑ iſteregule.i¶ Pꝛima regula.
S ãͤguis in vrina trüboſus vel globoſus gra⸗
uẽ habẽs odoꝛẽ vel fetoꝛẽ cũq; doloꝛe in pecti
ne ſignificat ſanguinẽ a veſica venire.Coꝛrel.
UVrina in qua apparẽt gutte ſanguis groſſi reſi
dẽetis in fundo ſᷣcatſanguinẽ a loco ꝓpinq̊ flue
re. ꝛ ↄñs a veſica & ꝛc.¶ Scda re. Crina in

qua apparuerit ſanguis groſſus trumboſꝰ pe⸗
tensfundũ ſ cat actualẽ fluxũ menſtmorum in

muliere.et hoc nullo mõ exiſtẽte doloꝛe in aliq̃
parte.Patet:qꝛ aut fluit a vcſica.ethocnõ. qꝛ
ſic dolor eſſet in pectine.aut a renib.et hoc nõ.
quia ibi eſſet doloꝛ.aut ab epate.et hoc nõ.qꝛ
ibi nõ eſt doloꝛ.aut etiã aliq̊ alio mẽbro.a quo
ſifuerit nõ abſoluetur tale mẽbꝝ.aut a graui⸗
tate aut a dolore actuali exiſtẽte.aut qð pᷣceſſe
rit.Coꝛre.Ex ſimilivrina ſepe decipiũturmedi
ci iuuenes qui pꝛenoſticant neceſſitatẽ ficbotos⸗
mie et male.oꝑant᷑ em̃ cõtra caſum habitũ q̃r⸗
ta pꝛimi.Caueas ne menſtmataʒ flebotomes.
Coꝛre.Nõ quelibet vrina rubea groſſa iudi⸗
cat de flebotomia. ¶ Tentia regula. Sãguis
in vꝛina nõ trumboſus niger in fundo minoꝛa
to doloꝛe in renibus ſ cat ipᷣm fluerea renibus
patet Et dicitur notãter niger.qꝛ ſanguis exi⸗
ens venas immediate denigrat᷑ iuxta ſententiã
Gał.in cõmẽto iſtiꝰ amphoꝛiſmi.Si ſanguis
extra venas effunditur. Patet etiã exſnia trum
boꝝ.qꝛ illi ſignificãt ſuꝑ diſpoſitionẽ veſice.vt

Declarabit᷑. Pat et etiã exſitu doloꝛis.qð ſignũ

arguit᷑ certiſſimũ.¶ Quarta re. Sãguis purꝰ⸗
aclſi ex vulnere ex pelleret᷑ cũ doloꝛe ſpondiliuʒ
mediaꝝ doꝛſi ſᷣcatipᷣm fluere ex fractura vene
chilis. Pꝛobatur.qꝛ talis ſanguis purꝰſignifi
cat fracturã vene mediãte puritatis.⁊ nõ alibi
niſi vbi ẽ doloꝛ.ſed cũ doloꝛ ſit vbiſituatur illa
vena chilis. ⁊c.¶ Quinta re.Sanguis punii
ſumus cũ doloꝛe ⁊ punctiõe in ypocũdrio dex⸗

tro.ſignificatſanguinẽ ab epate fiuere.et ꝑↄñs

dyarriã epaticã.patʒ ex Auicen.de fiuxo epati
coſanguineo.¶ Sexta re. Nõ om̃is vnina in
qua fuit languis eſt mala Patcraul q; ac

Trattatus:.

Nãit talis vꝛin a per viam criſis.vt dictum eſt.
et tüc ſignũ eſt bonũ ſi reſtringatur ſequuntur
accidentia mala. ðBdU

De
E grenulis tales dant᷑ regule.i Pꝛi⸗
ngg regula. Arenule rubee incoloꝛe.
dure in ſubſtãtia ſine febꝛis vicio cuʒ
Doloꝛe doꝛſi lapidẽ inreniboconfirmatũ vel cõ
firmandũ ſignificãt.dũmodo cũ eis fuerit diſ⸗
cultas mingẽdi. Pꝛobatur auctoꝛitate pꝛinci
pis decima octaua ca ꝓpꝛio. Rõne autẽ ꝓbat᷑
ſic. Nam tales arenule dure atteſtantur mate⸗
rie groſſe cõtente in renibs velin veſica.nõ ſe⸗
cunduũ.vt declarabit inferiꝰ. pꝛimũ Sʒ exiſtẽ
te materia flegmatica groſſa in renibus opilã
te et occurrẽte caliditate epatie ⁊ renũ generat
apis. concluſio vera. vt ptʒ de cauſis ipſius

lapidis.¶ Scda regula. A renule dure in ſub

ſtãtia rubee in coloꝛe apparẽtes cũ aleuiatione
renũ vellumboꝝ diſſolutionẽ lapidis fieri ſcat
et doloꝛẽ a lapide pꝛoceſſiſſe.qð pꝛobat᷑ aucto
rit ate pꝛincipis in loco pꝛeallegato.Et Iſaac
tactatu de vꝛinis.ca. de cauſis arenulaꝝ.Et
rõne pꝛobat᷑ſic. Lales arenule ſcant aut lapi⸗
Aeʒ in renib.Et hoc nõ.qꝛ perſeueraret doloꝛ
et nõ fieret alleuiatio.vel ſigniſicat diſtolutiõʒ
ipſius a ſufficiẽte diuiſiõe.qdð ẽ veꝝ.pꝛobatur ex
alleuiatione doloꝛis que pᷣceſſit añ a paritiõeʒ
illaꝝ arenulaꝝ. ¶ Lertia reg. Arenule albe in

coloꝛe dure inſubſtãtia reſidẽtes in fſundo do

loꝛ e exiſtente in pectine lapidẽ in veſica ſignifi⸗
cant. Quod declaratur pꝛimo aucto.principis
ca ꝓpꝛio. Rõne aũut ſic.qꝛ tales arenule aut atte

ſtatur ſuꝑlapidẽ in renibaut veſica. HNõ pri⸗ poſt
mũ.qꝛ tũc eſſent rubee.Et doloꝛ eſſet in doꝛſo

ter ſitum ⁊ colorẽ ipoꝝ renũ.&̊ a ſufficienti di
uiſione atteſtat᷑ ſuꝑ lapidẽ in veſica. Qð pitʒ ex
ſitu doloꝛis in peciine.⁊ color iparũ arenulaꝝ
qui ꝓpoꝛtionãtur coloꝛe veſice.¶ Quarta reg.
Arenule albe in coloꝛe:poſt quarũ apparitio⸗
nẽ remittat᷑ doloꝛ pectinis et difficultas min⸗
gendi.Et ex his patiens ſentiat ſubleuationes
Tales diſſolutiões lapidis in renibo aut diſſo⸗
iutionẽ eiuſdem inveſica. HNõ pꝛimũ.ergo ſcðʒ
Ideo eſt manitfeſta.¶ Quinta re.Arenule rubee
in coloꝛe molles inſubſtãtia a pparẽtes cũ febꝛe
et maxime in fine fe.ſignificant aduſiionem hu⸗
moꝛuʒ auctoꝛitatepꝛincipis pꝛima quarti de ſi⸗
gnis quartane.Rõnepꝛobat᷑.quia tales are⸗
nule ſignificant multitudinem materie aduſte.
ergo tales ſignificant aduſtionabumoꝛis pꝛo

pterea tales materiã aduſtã Ratione pꝛobatur

nñns.qꝛ aut tales ſigniſict lapidẽ aut aduſtiõʒ
Hõ pꝛimũ.q; tunc nõeſſent molles.vt patʒ per

regulasprecedẽtes ergo ſcᷣm vt patet per lu

ficientẽ diuiſionẽ.¶ Seexta reg⁊ vltima.Are⸗
nule rubee apparentes ſine doloꝛe⁊ grauitate
renũ ſignificat caliditatẽ epatis ⁊ renum. quod
apparet: quia tales arenule atteſtãtur duobus

pꝛincipijs. pꝛimo caliditati ageti. ſcdᷣo materici

flegmatice que ſunt vᷣa pꝛincipia renum ⁊ lapi

dis.ꝗᷓ ſi fuerint cũ doloꝛe ſ̃cant lapidẽ.que ve⸗

ro ſine doloꝛeſcant intentũ regule.Coꝛrelari.
Arenule apparetes in fine febꝛe colericarũ ſig⸗

mnificant permixtionẽ febꝛis colcrice ad ſebꝛem

quartanã. Patet.qꝛ ſignificat aduſtionẽ mate⸗
rieivt ptʒ ex ꝓbatiõe quinte concluſionis.

De Spermate in vema .

.
„*

EE ſpermatepꝛimo notãdũ:q invirga
d ſunt tres meatꝰ ſpermatis vꝛine et al
gu‚uadi.vt ptʒ ex anathomia virge apð
oẽs ſapiẽtes.Exq̃ cõtingit vnã iſtaꝝ ſuꝑflui⸗
tatũ cũ alia euacuari.Et ita ſperma cũ ſuꝑflui⸗
tati vꝛinali.quare de ſpermate dant᷑ he regule.
¶ Pꝛima regul.Sperma diuiſum Em partes
minimas incoꝛpoꝛatũ cũ ſub ſtãtia vꝛinali.ſuꝑ

fluitatẽ vel coitũ pꝛeceſſiſſe ſf̃cat.Pꝛobat pᷣmo

auct.pꝛincipis.xx.iij.ca.de ſignis coitꝰ. Scdo
rõne tali.qꝛ tale ſperma ita penmixtũ ſ cat diu⸗
turnitatẽ euacuatiõis ſpermatis pꝛeceſſiſſe ad
quã ſecuta eſt notabilis permixtio.⁊ita ẽ coꝛ⸗
poꝛatio vnius ſuꝑ fluit atis cuʒ altcra.quare re
gula vera.¶ Scda re. Sperma apparẽs glo⸗
batũ truncoſum cũ vrina ſᷣmfruſta groſſa per
mixtum abſtinẽtiã coitus vel nocturna polluti
onẽ ſcat.ꝓbatur rõne.qꝛ tale ſperma ſic appa⸗
rens aut fcat coitũ aut pollutionẽ nocturnam
quã pollutionẽ remãſit aliqua pars ſtimu⸗
lans virtutẽad eius expulſionẽ.HNonpꝛimũ.qꝛ
tunc eſſet diuiſum ̊ ſcᷣm ſcat. Patet ſepiſſime
in vrinis viroꝝ religoſoꝛũ:vel ſcat vt dictũ eſt
abſtinẽtiam coitus.Hon in homine aſiuefacto
ad coitũ ſi retineatur talis ſuꝑfluitas neceſſa⸗

rio aliq̃ pars eiꝰ retẽta ſt imulat expulſiuam ad

eiꝰexpulſionẽ.Et qꝛ nõ cõueniẽtiꝰ poteſiexpel
li q; per vias vꝛine.quare ⁊c.i¶ Terna regula.
Sperma apparens frequẽter in multis vicibꝰ
gomoꝛream vel paraliſim membꝛoꝛum genita
lium ſignificat. Probatur:qꝛ autẽ tale ſpenma
ſic apparens ſ cat coitũ pᷣceſſiſſe vel pollutionẽ
nocturnã vel gomoꝛreã paſtionem. Non pꝛi⸗
mum neq; ſcm.quia tunc tale eſſet interpola⸗
tim.⁊ interpolatis vicib appareret.ergoſicon
tinue vel multis vicibus apparet ſcat intentuʒ
regule.Et notanter dicitur paraliſim men bꝛo
rum genit aliũ.qꝛ ſicut contingit alioslacertos
et muſculos paralitiſari pariter ⁊ iſos:qꝛ pa⸗
raliſi inducta ſequitur relaxatio. 2 ua cuacuas

— ..

De VYrinis

tio ſpermatis

De Nmpullis in vꝛina.

Otandũ qð ampulla quãtũ ad quid no

n minis impoꝛtat granula magna q̃ diffe
ruunt a ſpuma ſ̃m magis ⁊ minus⁊ a d
nulis:quia granule ſunt ampulle mediocres.
Ampulle em̃ impoꝛtãt idẽ qð dictũ ẽ.ſ.ſpumã
ſuꝑueniẽtẽ ⁊ eleuatã.de qua dãtur iſte regule.
¶ Pꝛima regu. Ampulla magna ꝑſeuerãs in
vrina hñs adherentiã pꝛolixitatẽ moꝛbi in quo
appiret ſignificat. Pꝛobat᷑ auctoꝛita. Iaac de

vꝛina. Rõne autẽſic.quia talis ampulla ſigni⸗

ficat cruditatẽ ⁊ viſcoſitatẽ materiei peccãtis.
ꝓpter cuiꝰ viſcoſitatẽ conat᷑ ad agẽdũ cõtra ta⸗
lem materiã ad quẽ conatũ generat᷑ ampulla:
Kõfirmn a.vt ſi às ꝑcuſſerit grauiter aquã.ex
tali ꝑcuſſioneeleuant᷑ ampulle.vt notat experiẽ

tia.modo ſtãte materia groſſa ⁊ viſcoſa neceſ⸗
ſario moꝛbpꝛolongat᷑.¶ Scðaregula Am
pulla magna apparens in vrina declinãsſe ad

lio cũ ad quẽ vrinale applicatur ventoſitatẽ ſig

nificat.Pꝛobat᷑:qꝛ ſicut de rõne vẽtoſitatis ẽ
moueri de loco ad locũ:⁊ nõ habere eſſeſirum.
vt patet ex ſentẽtia oim medicoꝝ. Ita de rõne

ſuꝑſluitatie cõſequẽtis talẽ vẽtoſitatẽ.i¶ Ter

tia regula. Ampulla apparẽs in vꝛina magna

cuaʒ rugita ⁊ grauatione ſtomachi vomitũ gut
fluxum vetris pꝛeceſſiſſe ſignificat. Pꝛobat᷑ naz
talis ampulla ſignificat materiã humidã fleg⸗
maticã contineri in ſtomacho.vel in inteſtinis
que contenta neceſſario ſtimulant virtuteʒ ad
ſeceſſum fluxuum ventris vel vomitum:quare
cõcluſio vera.⁊c.¶ Quarta regula.Ampulla
magna appares in vrina aut grauationẽ ſto⸗

m ichi dolorẽ yleos.aut renũ exhumoꝛe fleg⸗

matico groſſo ⁊ viſcoſo dependere ſcat.Pꝛo⸗
batur auc.Aui.ca.pꝛopꝛio.Rõne aũt ſic.quia
talis ampulla atteltatur materiei ex qᷓ̃ generat
Sed cũ generat᷑ extali materia flegmatica ſe⸗

quitur intentũ ¶ Quinta regu. Ampulla ap⸗
parens cũ magna adherẽtia incirculo doloꝛeʒ

capitis a vẽtoſitate ſignificat.aut etiam viſco⸗
ſitate. Pꝛobatur:quia vt dictum eſt.quia cum

cõtentũ arguit ſupꝛa regionẽ in qua fſuerit col⸗
locatũ.:ꝰ cũ circulus cõmixtꝰ cũ amipulla co
letur in loco ſup erioꝛi ſeqtur ĩtentũ. Coꝛrela⸗
rium Ampulla: magna apparens ĩ vꝛina ven

toſitatẽ atq; viſcoſitatẽ eſſe in ſtomacho ſigni
gniſicatet inteſtinis eſt ſignum diſtinctiuum ·

De granulis in vꝛina.
Egranulis:id eſtampullis mediocnibꝰ
dantur he regule¶ Pꝛima regu · In q

cunq; partefuerint granula a cerebꝛo

fluere materiã ft. Ptʒ pꝛimo auc.medicoꝝ.qͥ
ponũt granula ⁊ circulũ eſſe ſignũſuꝑ diſpoſi⸗
tionẽ cerebꝛi Rõne ſic ꝓpbatur.qꝛ talia granula
ſignificant ſuper diſpoſitionẽ capitis aut me⸗
diaʒ regionẽ aut ſuꝑ imſimã.Sed nõſcoᷣm ne
q;tertiũ abſolute:quia tũc ceſſent ampulle mag
ne ex eo:quia facilius eſt virtuti agere ſuꝑ ma⸗
teniã in media regione cõtentã ⁊ in infima qᷓ; in
ſupꝛema.Sed agete generatiõis ampulle ap⸗
palicate poſſet ſequi actio.quare ⁊c.g̊ granula
ſignificat ſupꝛa deſcenſuʒ reumatis. Sʒnotã
dũ qð iſta granula alia ? alia ſiguificant ſi fue
rint in alia ⁊ alia regione. Cõtenta em̃ in regio
ne ſuperioꝛi ſignificãt diſpoſitionẽ capitis.ita
q; materia actualiter pe cat in capite. Coõten⸗
ta in media regione ſigniſic at ſupꝛa deſcẽſum
reumatis:ad neruos ad pectꝰ ⁊ iſcturas.licet
rarius appareãt niſi in ſupꝛema regione. Ideo
medici dicunt qð granula abſolute ſignificant
ſupꝛa deſcẽſum reumatis ſiue modo deſcẽdat
ad partẽ illã ſiue illã. Declarat accidẽtia mani
feſta.Ex q̊ verificat᷑ dictũ medicoꝝ q patien
tes catarrü ad omue genus moꝛboꝝ ſunt pa⸗
rati.Pꝛobat᷑.quia ex eius fluxu inducit malaʒ
cõplexionẽ in loco i queʒ fluit.

De nubecula in vꝛina.

Enube q̃ diatur nubecula. Notãdũ ꝙ;
d tales impoꝛtãt quãdã vapoꝛoſaʒ ſuper
fliuitatẽ ⁊ obſcurã apparẽtẽ in vrina ad
modũ tele arenee vel pulueris ſparſi per vrinã

qui generat᷑ ex actione caloꝛis pꝛeter naturam

de qua dant᷑ tales regule.¶ Pꝛimarrgu.Nu⸗

becula liuida apparens in inferioꝛi regione ad

modũ pulueris ſparſi pꝛincipium ethice ſignifi
cat.Patet auc.Aui.pꝛima quarti in.ca.de ſig
nis ethice. Rõne autem ſic.quia talis nubecu⸗
la ſigniſficat ꝙ caloꝛ pꝛeter naturã incepit age⸗
re in humiditate.⁊ eas reſoluere quod ẽpꝛinci⸗
pium ethice.¶ Scða re. Nubeculoſa vmbꝛo
ſa cũ quadã ſpuma crocea vel viridiſuꝑ cale⸗
factione epatis ⁊ multitudinem coleꝛe ſignifi
cat.Patet experimẽto.quia tales vꝛine cõmu⸗
niter apparent in yctericia vbi ẽ ſuꝑſtua calidi
tas epatis et multitudo colere.

De pilis in vꝛina.
Otandu pili diſtinguuntur ex parte
n ſube ⁊ ex ꝑte q;titatig.Ex ꝑte coloꝛio.⁊
ecer parteſitus.Aliqͥ dicuutur ſubtiles.
qliqui groſſi.OQOñq; ſunt multi.quãdoq; pauci.
qñũq; in regione media.qũq; in regione ſupꝛe⸗
ma.qñq; ſunt coloꝛis citrini.qñq; fuſci.quado
q; rubei.Diſlin guũtur etiã ex ꝑte cauſaꝝ eſici

entiü:q; quidam cauſant᷑ ex humoꝛibo groſſis

Db i

Tractatus

fnigidis.quidã caliditate ſupma agentẽ in hu⸗
midũ.Colligit᷑ hec diſtinctio ab Aui.ij.i.⁊ ab
vVſaac.i.de vrinis.De quibo dant᷑ he reguie

¶ Pꝛima re.Pili rubei ſiue citrini apparẽtes in

vrina in quacũq; regione nõ exiſtẽtefebꝛe cali⸗

ditatẽ renũ ſignificat. Patet auc.pꝛincipis.xix.
iij.deſignis male cõplexio nis calide renũ.Rõ
