bentes ſuffocationem matricis confert eis:et

ilte fumus excludit ſecundinã.¶ Et quando

ex. cis fumigatur epilenticus excitat ipſum.

. —
4 — S
8
. 12
. — ——
. rr
—

Capitulum. xiij

mal qð in locis frigie naſcit᷑: huictaur:
num eſt caput:ac deinceps omne coꝛ⸗

Belagn angeehwer an:

pus.iuba tm̃ equina.coꝛnua vo tam multipli

ci flexu in ſe recurrẽtia:vt ſi quis ĩ ea offendat

non vulneret᷑:ſed quicqͥd pꝛeſidij monſtro illi

frons negat aluus fufficit. Ham cum in fugaʒ

ſe vertit pꝛoluuie citati ventnis fimum egerit ꝑ

—

longitudinem trium iugerum: cuius ardoꝛ qͥ
quid attigerir adurit. Ita egerit noxia ſubmo
uet inſequentes.Actoꝛ ſoꝛſitan. Hoc animal

ſidem eſt ꝙ vacca ſilueſinis fᷣm Ariſtotilem.qᷓ

habet coꝛnua declinantia adinuicem. nam et
boues ſilueſtres ſiue bubalialio nomine di⸗

cunt᷑ biſontes. Areſtotiles. Qonnacus eſt ani

mal catonia in quodã monte tauro ſimile.ſed

eſt in eo crinis deſcendẽs ad duas partes ſpa

tularum. Huius pili mollioꝛes ſunt q; equi et
bꝛeuioꝛes.crines eius omnes continui ſunt.et

vſq; ad oculos perueniunt. Et qui ex pilis eiꝰ
ſunt inferius lane aſſimilaniur. Pili vero qui
ſunt ſuper eius frontem conueniunt.vſqʒ duʒ

ſeparentur ſm diſcrimen. Coloꝛ eius eſt rube

buius caro dulcis eſt: et idco depꝛchenditur.
Cũq; ꝑcutit᷑ fugit ⁊ quielcit.Cũ aũt debilitat

Eum do tempus parius eius appꝛopinquat

us:et foꝛte erit ad nigredinem declinans.bui⸗
vox aſſiimilatur voci tauri: nec habet dentes
luperioꝛes ſicut nec taurus habet duos ſotu⸗
lares.et caudã bꝛeuem reſpeciu coꝛpoꝛis:⁊ ca
uat terrã.habet et coꝛiũ multos ictus patiens

pugnat.Et ſiercus per quattuoꝛ paſſus eijcit

adunant᷑ ex eo genere multi pꝛiuſq; circa ipᷣm

ſteecus congregant:ct ipſum quaſi murumpo

„ — — —
Capitulunm. xiiij
O s.·Iſi. Gouẽ greci boetem dicũt, la
nni trionẽ vocant q̃ſi terionẽ:co ꝙ; ter
ram terat.cuius latitudo pelliũ a men

to ad crura palearia dicunt᷑ a pelle q̃ſi pellea⸗
ria: eſt ſignũ generoſitatis in boue. Goum
in ſocios eximia pietas eſt. Ham alter alteruʒ
inquirit.cũ quo ducere collo aratra ↄſueuit.⁊
frequentſ mugitu pium teſtat᷑ affectum ſi foꝛte
detecerit.Areſtotiles.Gos coit poſt annum.
et foꝛte poſt viij.menſes.Poſt bienniũ autem

pꝛegnans eſt nouem menſibo.yviuit annis quin
decim. caſtratus aũt viginti. Actoꝛ. Bos eſt

animal mũdum fſᷣm legẽ ad immolandũ et ad
comedendum.quia ruminat.et findit vngulã.
paleas comedit. iugo pꝛemitur.ſtimulo cogi⸗
tur.terrã arat.Pli.u.v.boues et animalia qui
bus continui ſunt dentes bibendo ſoꝛbent vt

cqui. Idem in lib.xi. Superioꝛes pꝛioꝛes den

tes non ſunt bobus ſicut nec ouibus:et om⸗
nib us ruminantibus.boues autẽ mutant den
tes. Hoꝛum caudis eſt longiſiumus caulis at⸗
q; in vna parte hirſus. In genere boum ſemi⸗
nis tantũ vox grauioꝛ:cum in omni alio gene
re ſit exilioꝛ q; maribus.Theoſraſtus pꝛobat

boues piſce veſci: ſed non niſi viuente.boum

attritis vngulis aruina vngenco coꝛnua me⸗
dentur agricole. Adeoq; ſequax earum natu

ra eſt vt in ipſis viuentium coꝛpoꝛibus fer⸗

uenticera fiectani.inciſaq; naſcentium: di⸗

8S8 R O e

De Animalibus

diuerſas partes toꝛqᷓantur vt ſingulis capiti⸗

bus q́̃terna fiãt.¶ Jſaac ĩ dietꝭ particularib⸗

Bouina caro ad ↄperationẽ carnis pecudum

ſicciſſima eſt:ideoq; ſanguinẽ generat groſſuʒ
et turbide:⁊ melãcolicũ:multũq; dat nutrimẽ⸗
tũ. Inobediens eſt digeſtioni:tardeq; deſto⸗

macho eijcitur et ventrẽ cõſtipat.ꝙ ſi eo aſſue

ti melancolice cõplexiõis fuerint fiunt ſplene⸗
tici vel quartanarij:vel ydropici.vel ſcabioſi.

vel lepꝛoſi.ſm complexionem quam pꝛepara

tam his moꝛbis inuenit

ODperationes

¶ Auicenna. Bouinũ fel cũ nitro ⁊ ethimo⸗

lea valet ad furfures:cũ caput co lauat᷑. IJdeʒ
Pxz fel aperit oꝛificia emoꝛroidarum:ex eodẽ cũ

melle linitur palatũ ad pꝛeuocationem

¶ Dyaſcoꝛides. Lac bubulcũ oꝛꝭ vulnera re

centia ducit ad ſanitatem. JFimus bouʒ iuuat
ad apum et veſparum icus

¶ ydropicus etiã illiꝰex eo iuuatur.ſi ad ſolẽ
multũ iaceat deſiccatur Maximũ vero bene⸗
ficiũ pꝛeſtat finus maſculi bouis ſtericis muli

erum fumigatus pꝛo pendentibus

¶ Pli.li.xxviij. Bouis ſepum cũ adipe anſeri⸗
no et ocymi ſucco vlcera oꝛis ac nimas ſanat.
Item ↄtra ea q̃ vlceratõe venena enecãt ſepʒĩi
bubulcum:alas bubulum auxiliatur.

¶ Meculla qᷓ bubula ex crure dextro poꝛe

trita cũ ſanguie pił palpebꝛarũq; vicijs ⁊ anꝰ
guloꝝn occurrit.¶ Si yvero guitas ſit audiẽdi
fel bubulum ꝓdeſt cũ vrina capꝛe vel hirci.
¶ Talus bouis accẽſus dẽtes cũ doloꝛe labẽ
tes confirmat ad motus. Eiuſdẽ quoq; cinis

cum mirra bonum eſt dentrificium.

¶Lien bubulus in melle datur ⁊ illinit ad lie⸗

nis doloꝛes.Lac bubulum ceteris medicati⸗
uus eſt. Bubulo ſic quidẽ lacte cuncta venena

expugnari tradũt vomitione.Preterea tenaſ⸗

mus poto lacte bubulo tollitur.

¶ Stomachũ exulceratũ lact bubuli pot re

ficit:eiuſq; roſiones caro bubula mixta aceto

⁊ vino cocta.ad hoĩs etiã moꝛſum bubula ca⸗
ro cocta ⁊ipoſita efficax ẽ.Canũ ſcabies ſana
tur ſanguine recenti bubulo. Iterũ cũ marceſ

cat illico ⁊ poſtero die abluto cinere lixiuio

¶ Haly. gel bouis tinnitibus ⁊ auris ſonitui

medetur ſi cuim bombaceſupponatur.
¶ Si ci oleo mixto inſtillet auri mitigat do⸗
loꝛẽ ex frigdo. In lotio q̊ʒ boum ſi infundat ſe

hõ:optimũ eſt ſtomacho dolenti ex frigido.
¶ Peogeſt ẽt emoꝛroidis JFimꝰboũ cataplaſ⸗
matꝰ ſuꝑ apoſtemata groſſa diſſoluit ea. Si
vo ↄburat᷑ ⁊ narib inſufflet᷑ ſanguis fluxũ ab
eis ſedat.Pꝛetea ſi cataplaſmet᷑ eo modico cũ

Folijs quidẽ celſi veſtit᷑.quev
ci᷑. Sed poſtq; operari ceperit eicam rennuit

butiro vẽtri vydropici manifeſtiſſime medetin.

Jecur bouis ſi caburatur et bibatur vent:ꝭ
ſolutioni pꝛodeſt et

ui ſanguinis.
¶ Os quoqʒ bouille ſi cõburatur dentes cõ⸗
motos ex ſe ficatos ſoliaat.
¶ Et ſi cũ ſquingibin bibatur: ſplenẽ liquefa⸗
cit.Appetitũ coitus excitat:ac lepꝛe pꝛodelſt.

—

omber. yſili. etbimologiap. Bomber
eſt frondiũ vermis:ex cuius textura bõ
picinũ cõficit᷑. Hoc aũt nomine appel⸗

lat᷑ eo ꝙ euacuet᷑ dũ fila generat:⁊ aer ſolꝰ ĩ ea

remaneat.ſoli. ombices telas aranearũ mõ
texũt ad veſtẽ luxũq; feminaꝝ q bombicina vo
cat᷑. GBombicũ genus ẽ in Aſſiria pueniẽs ni⸗

dosluto fingũt.ſal ſpecies applicatos lapidi
tanta duricia:vt ſpicuł perfoꝛari vix poſſint.⁊

ceras largioꝛes qᷓ; apes faciũt.Deinde maioꝛẽ
vermiculũ.Et in choo inſula traduntur naſci
cypꝛeſſi:terebinti.fraxiui.quercꝰ floꝛẽ imbꝛibo
decuſſum terre halitu animante.ſieri aũt pmo
papiliones paruos nodoſq; mox frigoꝛis im⸗
patientia viullis inhoꝛreſcere.et aduerſus hie⸗

mẽ tunicas ſibi denſas inſtaurare.pedũ aſpe⸗
nitate radẽtes folioꝛũ lanuginẽ in vellera Phi
ſiologꝰᷣ. Bombex vermis eſt faciẽs ſericũ ſilo⸗

ſum de oꝛe ſuo in q̊ͥ ſepeliat ſe:ad h̊ vt renaſca

tur cõpletꝰ. Et poſtq; reiecenint ome qð ſter⸗

coꝛatũ eſt ac feruletũ acnigꝝ de coꝛꝑe ſuo tũc
coꝛpus eius tranſiluciẽs ẽ cũ aſpicit᷑ ad ſolem.
o moꝛus di

RR
O
P

„

ractatus

Delitioſo laboꝛĩ operã diligent impẽdẽs.Ca
lachi vero parietes induſtriꝰ textoꝛ circuit.la⸗
nã educẽs crocci coloꝛꝭ:q niuei cãdoꝛꝭ per ab⸗
lutionẽ efficit᷑ anteq; arteficialł tinctura ſuper
induatur.Cõſũmato ãt oge nobil textoꝛ ihe⸗/
cam in opere ꝓpꝛio inuolutã cẽtõis ſubintrat

ianuã ſimil papilioni.Semina poſtea minu⸗
ta eijcit. ex nature pẽnatiba ſecretꝭ q ꝑhiemẽ re
ſeruant.vt aere clemẽtioꝛe redeunte.carni hu⸗
mane admota in ſinu fomenta ſuſcipiant vſq;
duni natura motũ ſe minibo cõferat animalẽ.
Igem ven mis etia lanificus appellatur ex

lana.quã ſerica de ꝓpꝛijs viſcerib operatur

¶ Sericum poꝛro putrida vulnera cõbuſtuʒ
mundat et confoꝛtat.

Et ſi cũ melle cõburat᷑rubiginẽ dẽtiũ curat
¶ De arboꝛe in qua iſti venmes nutniũtur le⸗

.

ge cap.lxxir. in pmo tractatu de 3

Boꝛax eſt genus bulonis.qð in capite
poꝛtat geminã ſui noĩs.h̊ vulgo cropõ
dia vocatur. Sʒ qñ buſoni viuo ⁊ palpitanti
extrahitur:tüc ipᷣe lapis in medio ſui oculũ bꝛe
ðꝛ Cũ aũt aliq̃ diu moꝛtuo extrahit᷑:tũc mali⸗

B“cansds lib. de na.rerum

cta veneni oculus extinguit:et lapis viciatur.

Phiſiologꝰ. Boꝛax de genere bulonis ẽ. H
ꝓpter veneni q̃ntitatẽ qũ tagitur inflat Cũ ara

nea pugnat:⁊ ab ea vincitur. HNã cũ illa freqn

ter pupugeritaille ſe vindicare nõ valẽs:intan

tũ inflado ſe eruberat: ; medi crepat 2 moꝛi
Huiꝰ mo:ſus peſſimꝰeſt ⁊ inſanabil efficitur.

Hemmã in fronte nutrit p qᷓ occiditur. ⁊ q ab
ipᷣo aĩali boꝛax appellatm:qñ extinctũ hʒ ocua
luʒ. Herba ſpẽali vtitur i q vi recuperat.ru
ta vero iterſicuur.huũida loca ⁊ marcida liben
ter inhabitat. odit claritatẽ ſol:nec eũ de ſacili
videre patitur.nocte ãbulat.et h̊ magꝭ per vi⸗
as hominũ titas veſtigijs:per diẽ vero latet ĩ
abditꝭ odoꝛẽ floꝛẽtꝭ vinee ſugit.⁊ ꝓpe cubitalẽ
magnitudinẽ aliqñ creſcit. In Hipanie parti
bus illud pꝛecipue boꝛacis genus habitat:qð

lapidem in fronte poꝛtat

7

Biaazs ctoꝛ. Bulo eſt anĩal venenoliſſi⸗

muz: oĩbo notũ.qð videtur ab autoꝛibꝰ
dici rubeta vł craſſantiũ.Eſt aũt buſo
frigidiſſima beſiiola ⁊ aſpectu fediſſima.q̃ fer⸗
tur hie coꝛ ĩ gutture.vñ nec de facili intſicitur
niſi per mediũ guttur trãſfigatur:Ex putredie
ãt coꝛruptiõe tre naſci putat᷑. Exli.de naturꝭ
reꝝ. Bufſo etiã reptile venenoſum habet viſuʒ
peſtilentem.attactum ſurdidum:Terra veſci⸗

in antenioꝛi pede concludere poteſt.hoc illi ꝓ
cibo quotidiano elt.Timet enim ne ſibi terra
pꝛo cibo deficiat. In Ballie partibus eſt Bu⸗
fonis genus.quoq coꝛnutum dicitur:quia coꝛ
niſare videtur:vnde a ſono vocis ſic appella⸗
tur. Coloꝛes habet duos.tetrum et crcoceum.
PHij vero pꝛodeumt:’et tũc voces tubaruʒ edũt
Duoq; et duo voces tubarũ reduũt inuicem

De Finimalibus

In ſola gallia voeiferi viuũt. clati vocẽ ꝑdũt
muti ſunt. Phiſiologꝰ. Gulo eſt aial hoꝛro
ris qð nũc cu aranea:nuc cũ lacerta:qũq; ve⸗

ro cũ colubꝛo vel etiã cũ ſerpente pꝛcliũ ſubit.

Leſus aut veneno alterius aialis venenoſi a
plant agine medelã accipit. Saluia libenter
veſcũ:cuiꝰ radix bufoni moꝛtalis eit. apis ĩ
capite bufonis inuentus ⁊ ab homine geſtatꝰ
veneni maliciã arcet.Ex buſone quoq; ꝑ com
buſtionem in puluerem redacto cum ſibi relin
quitur:buto v iuus regeneratur.nec im̃ vnus
ſedetiam piure.

Capitulum. xviij.
Ubalus ⁊ Biſontes. Iſido. Bubali ꝑ
deriuationẽ vocati ſunt:eo ſunt ſuᷣ
miles boum.adeo indomitivt pᷣ ferita⸗
te iugũ ceruicibo nõ recipiant:bhos affnca pꝛo⸗
creat.i¶Ex libꝛo de natunis rerũ.Bubsolꝰ eſt
animal boue maiusꝛ altius coꝛꝑe:nigrum co
loꝛe.habet coꝛnua longa toꝛtuoſa:collũ lon⸗
gum:caput ingens:membꝛa macilẽta: caudã
aruã:aſpectũ beniuolũ ac ſimplicem. Sed
umme pernicitatis atq; crudelitatis eſt cum
ad irã fuent pꝛouocatum.Uſib⸗ humanis ac⸗
cõmodatiſſumu eſt.ſoꝛtitudine maxia pollet.

Bubalus patiẽs eſt laboꝛis.plloe habet pauu

cos:vocem tenbuẽ: frontem aſperrimi: cutẽ

duniſſimam.pede ſpargit ten am. In eius na⸗/

re anulus ereus cum ſuniculo ponutur: vt faci
lius homini cedat.in opus qð fuerat ei impo⸗
ſitum:qꝙ ſi onus eſt graue ei vltra voluntatẽ

ſuam imponatur: ſtatim ccmotus ĩterra ſter
ninm. nec ſacile ict ba ad ſurgendum cogiĩ niſi
alleuiato onere quo grauat:hic alio nomine

biſontes dicitur.de quo dicit. Solinus.q; be
ſua eſi houi ſimilis.¶ Solinus. Bilontes in

ſeptetrionali plaga ſunt boues feni limiles:
vltra tauros pernicitate capti aſueſcere neſci⸗

unt. hos imperitũ vulgus bubalos vocat.
¶ Plimꝰli.viij.Germania cxthie cõter mina
gingnit inſignia. boum ferarum genera:u ba
tos buontes ⁊ veloditate excellẽtes.vros qui⸗
bus omnib imperitũ vulgus nomen bubalo
rum imponit:cũ id affrica gignit vituli poti⸗
us ceruice quadam ſimilitudnune.

Phphperationes.
¶ Pli.l.i. SGubaloꝝ ſanguis non ſpiſſatur.
¶ Halx. oagulũ pulli bubali ↄtra potũ ci⸗
cute pdeſt ei qui comedit fügos.¶ Urina bu⸗
bali ſi ↄtrita miſceatur mirrba aut oleo ⁊ i au
re ponatur:doloꝛem ciue ex frigido muigat.

¶ Dyaſ. Jimus bubali paſcentꝭ impolitus

tumoꝛes vulnerũ tollit:⁊ ſciatice paſſioni ↄue⸗/

nit. ¶ In cathaplaſmatibo poſitꝰ duricias ac
ſerofas purgat:ct putiulas ſolut.

Lapitulum. xix

B

U

et Bloſa ſuper Johel. Gꝛuchus modi

B8 Ruchue.Rudoł hus ſuꝑ Leuiticum

cus ẽ et fului coloꝝ. Gꝛuchus vocatur
fetus locuſte anteqᷓ babeat alaæ:deinde cum
incipit volare parũ:xꝛ athelabus.cũ vᷣo plłeni

ter volat cꝛ locuſta.¶ Eſt aũt bꝛuchue multo
grauioꝛ q; loculia vel athelabus.qꝛ iacens in

vno loco racicitus rocit fruttus

Capitulum.xx.

2
E

meſcit vt ꝓtinus rumpat lacera

Apꝛeſte. Iſi. blili ur. Bupecſlis t
aĩial paruũ in italia ſimilimũ ſcarabeo:
maxime. vnde et nomẽ babet.deuoꝛatũq; ta⸗
cta felle ita inflãmat vt rumpat.
Pli.li. xxij.Oleũ on fancinũ bupꝛeſtim va
let ex aq̃ per ſe lotũ vomitiõibuſq; redditum
ta lichenas tollit ex facie ſmectica vi.i¶ Idẽ in
li.xxviij.Lac reſiſtit veneno bupꝛeſtie.
cx aq̃ vomitiones euocat.i¶ Ex li.de na.re.cuʒ
aũt bos bupꝛeſtim inter herbas iacẽtẽ deuo⸗

N .
SRK
longipeduʒ:fallit inter herbas bouem
Hyperationes
¶ Jdẽ in li.xxx.Gupꝛeſtis cũ bircino ſepo illi⸗
¶ Idẽin li.xxxi.Sibupꝛeſtꝭpalta ſit nitrum
rauerit ac fel eiꝰ tetigerit:ita inflämat᷑ atq; tu⸗

. * *
—

Trattatus

Capitulum. xxj
Ubione ſine Bibione et Blata. yſido⸗
Q ms.. Bibiones ſunt qͥ in vino naſcunt
quos vulgo muſciones a muſto appel
lant. Unde Affronius.Cum a me expectaſſet
fabulare incipis ex oꝛe Bibiones inuolant in
oculis tuis.Blatea.caloꝛe dicte ſunt.ſiquidẽ
et cõpꝛehenſe manuũ tingunt.vnde et blateuʒ
coloꝛẽ dicũt. Hoc aĩal lucem nõ patũ videre
cõtrariũ muſce. Muſca em̃ eſt lucipeta.Gla⸗
ta vero luciſuga.i¶ Ex li.de na.reru.Glatea vᷣ
mis eſt qui lucẽ videre non patit᷑.vnde per no
ctem tm̃modo ambulare conſueuit. Palladi⸗
us de agricultura.Glate ſunt apibus inimice
ſicut et lacerte. Unde huiuſmodi animalia et
bis ſimilia opoꝛtet apũ caſtris vel aluearibus
longe fugare:qui vult apes bene ſeruare ⁊c.

—

.
.

Capitulum.xxij
Apꝛa. Exli. de na. rcerũ. Capꝛa eſt ani
emal barbatum:longis et acutis coꝛni
bus:paſcitur in cõuallibus et in mon⸗
tibus et in ramis arboꝛũ quos oꝛe potceſt atti
gere.ſed moꝛſus earũ exicialis eſt arboꝛ. Mc!

—

vero lambentes capꝛe moꝛiuntur. NHerbis ve⸗

nenatis viuũt.Cõſtan. Si capꝛe ex vaſis ta⸗
mariſci biberint ant comederint nõ habcbũt

Sera.in li.de ſimplici medicina.iqi inquit
Balien?capꝛas lingentes tamariſci frondee:

et inueni eas ſine ſplene.quaſdaʒ vero vidi lin

gẽtes ſerpentes pelle depoſita.⁊ poſt albeſcẽ⸗

tes min? ſeneſcere. Iido. Capꝛã a carpendis

virgultis quidã di erũt.alij ꝙ carpent aſpera

Hõonulli a crepitu cruriũ.vñ eas creas appel⸗

latas que ſunt agreſtes capꝛe.Areſto.apꝛa

eſt animal ruminans qð iñ habet dẽtes ĩvtra
q; mãdibula.Capꝛe in paſtu cito mouentur a
locis ſuis:qð non oues faciũt.⁊ accipiũt ſum⸗
mitates herbaꝝ tm: Quãdo mouent᷑ poſt me

ridiem plus aque poꝛtabũt.⁊ quãdo ſalem an

te partũ comederunt multũ fluxũ a mamillis
habebunt. ¶ C apꝛe naturaliter vloces ſunt.
ideo paſtoꝛes nõ ponũt eis rectoꝛcẽ.Eapꝛa nõ
bene v idet in die:ſed acuitur eius viſus de no
cte. habet autẽ aliquãdo oculos diſſimiles in
coloꝛe.qnãdo ſagittata fuit pulegiũ ceruinũ
querit:⁊ comedit vt extrahat᷑ lagitta.Pli.ub.
viij. Capꝛe in ſicilia ſicut oues villo tonſili ve

ſtiunt᷑. Capꝛis in ethiopia vita eſt vſq; ad an⸗

nos.xi.in oꝛbe relique plurimũ octo. Idem ĩ

li. xi. O culi capꝛe de nocte ſplendẽt: lucẽq; ia⸗
culant᷑.Pili acute craſſi exeunt hircis: feminis

aut tenuioꝛes. Item mares capꝛaꝝ plures ha
bent dẽtes qᷓ; femine.Nec habẽt capꝛe dẽtes
pter pꝛioꝛes geminos habẽt. Et binas in ſe⸗/
minibo mãmas.nec alibi ſicut ⁊ oues. Pli.lib.
viq. Capꝛe pariũt ⁊ q̃ternos.ſed raro admo⸗
dũ.ferũt qͥnq; meſibo vt oues.veneno pingue
ſcũt:pin guedine ſterileſcũt. Itẽ Areſt. Caper
vnius ani coit:ſed debile qd generat.In ethi⸗

⁊ gemellas parit.ꝛ ſi cibs cõueniens eſt: caper

— .

virtuoſus erit. Palladius lib.viij. Capꝛa tri⸗

ma optime poteſt educare:ſed eligẽda eſt ca⸗
pella magni coꝛpoꝛis craſſis cruribo bꝛeui col
lo:plenaq; ceruice:auribo flexis ⁊ grauibo.par
uo capite:nitido ac ſpiſſo longoq; capillo.ma
gnis vberibo.NHec multe capꝛe ſicut oues clau
dende ſunt vna ſtatione qᷓ; ⁊ luio carere ↄuẽit
⁊ ſtercoꝛe:qtenerioꝛes mares generant haud
tranſeundum eſt. Sed vltra octo annos nõ
ſunt mares ſeruandi: quia genus hoc languo
re ſterileſcit etette.
Pperationes.
¶ Euſculapius.Capꝛe cerebꝛũ cũ melle car⸗

bunculos in ventre ſanat. Sepum eius omni

ſcũt tollit. hoc etiã aurib inſtillatũ ſurdos ſa⸗
nat. ¶ Caſeus eiꝰimpoſitꝰ omnes punctiões
atq; doloꝛes repꝛomit. Pili eius yſti finxom

nes ſedant.¶ Un gule ciuſdẽ vſte ct cũ pice li⸗
quida trite et illite alopiciã curant. Lac cius
bibitum arteriacum hberat.Ueames occidit.

SPruniginẽ et moꝛſus ſanat.¶ Sanguis cius

eadẽ facit:et vencnũ bibuũ eltingutt.
¶ Ex li.de.naturis.rerũ.Coꝛnu capꝛe aduſiũ
ſi ante nares vere caduci tencal:ſtatim cadit.

¶ Aui. Coꝛnu capre aduſium et albiſicatdẽ

tes foꝛtiter abſtergit. ſiringitq; gingiug: ⁊ ſe⸗
dat inflate gingiue doloꝛẽ.i¶ Plinius.lb.viij.

Capꝛe coꝛnu vel pilis accenſis fugare ſeren
tes dicũt.Einercmq; excoꝛnu potũ ⁊ illitũ va⸗
lere contra moꝛſus coꝛuʒ. Idẽ quoq; cinis ſu
doꝛes inbibet.¶ Sanguis capꝛc cũ meculla

decocius contra venena toxica ſumũ. Idem

cetiã ſic datur dilſintericis ⁊ auxiliat᷑ d; opici.

an capꝛe contra papilionẽ.qͥ lumimbus
agaus

pꝛoſicit. Aſſum quoq; ciliacis ſubue?
nit: laudabiles quoq; ſunt medulle bircineect

capꝛine.

7 DPrafcAà dpecapꝛinus crcris magis aſt
ſupticus paſcuarũ cauſa:vnde diſſinteric cli

ſteribus miſcetur: Justcllis aus etia ptiſi⸗

cis auiliatur. Gibentibus quoq; cantarides

ſubuenit. ¶ el capꝛinum adhibetur ſiſtulis cũ
ſucco poꝛri. Adhibetur etiam medicaminibus
vulnerum:et ea ſine tumoꝛe ſanat.

— —

= B

„— — = — .
— —
. .

. — — — —

Capitulum. xxij
(kgechunaniir apꝛee tranſſigurã

,tur in plunmas ſimilitudines. Sunt
Ramim capꝛce: ſunt rupꝛi capꝛe. ſunt ibi⸗
ces.ſunt ⁊ oꝛigeſſoli a quibuſdã victi.contra
rio vcſtiti pilo et ad caput verſo. Sunt et dã⸗

meet pygar gi et ſtrepſicerotes multaq; alia?
diiſimmlin. Bec illa alpes. hec tranſmarini ſi⸗
ms minunt. Icemin libꝛo vndeeimo. Hatu⸗

„

B

AbeI

racoꝛnua dedit ra moſa capꝛeis ſʒ parua:nec

Decidua fecit.huius aialis ſanguis nõ ſpiſſat
Iſid.Capꝛeas agreſtes creas dicũt quas gre

ci:co ꝙ acutiſſime videãt recte pandoꝛcos ap
pellanerunt. Moꝛantur em in excelſis monti⸗
bus. Et quis de longinqᷓ ſint:vident t̃ oẽs qͥ
veniũt. Eedem et capꝛee eedem et ibices quaſi

guices:co ꝙ ad inſtar anium ardua et excelſa

teneant et inhabitẽ. Ita vt de ſublimi vix hu
manis obtutibus pateant.vnde ⁊ meridiana

pars. Jbices aues vocãt: qui nil fluentis in⸗

Habitãt:hecitaq; aĩalia in petrꝭ altiſſumis cõ⸗
moꝛant᷑.vt fi q feraꝝ vel hoĩm aduerſitateꝑ
ſenſerint de altiſſimis ſaxoꝝ cacuminibo ſeſe pᷣ
cipitant:⁊ in ſuis ſe coꝛnibus illeſa ſuſcipiunt
Exli.de.na.re.Capꝛa ſilueſinis que ⁊ capꝛeo⸗

la vel rupi capꝛa dꝛ:beſtia ſeua eſt in eõparem

ſui generis. Inalias aũt beſtia timida ac mã⸗

ſueta nimis. Hec in inſula creta:qñ vuninerata

eſt pulegiũ quenit.quo comeſto ſagitta de coꝛ
poꝛe evilit:vix aũt capi põt:quia celerrima eſt.
Et ci a canbopꝛemitur:ad mõtes altiſſimos
cõfugit.piurima inter mares eſt diſcoꝛdia ꝓpt
feminas:et hoc tempoꝛe cottus.

Pboprrationes
¶Dyal. Gimus capꝛaꝝ ſilueſtrium cum vino
bibitus yctericos ſanat.¶ Qum folia ſpicca⸗
nardi bibitus mẽſtruis imperat.ꝗ¶ Reliquos
ſanguinis fluxus cũ aceto impoſitus abſtinet
¶ Lobuſtus et tritus cũ aceto et oxumelle alo
picias ſanat.¶ Axungiemixtus podagricis
medetur ¶ Actoꝛ. Itẽ de capꝛea hoc idem qð
ſupꝛa ponit:licet ſub alijs verbis.

+

Capitulum. xxu
4 G Anis. Areſto. Canis eſt aĩal iracun⸗

duũ ⁊ applaudẽs hoĩbo. piloſuʒ m vni⸗
W‚uerſum ſicut poꝛcus et vrſus habet dẽ
tes ſuꝑius et inſeriꝰ:et ventrẽ vnũ:ac poſt ven
trẽ inteſtinũ.multos habet ſetus:multaſq; ſiſ
ſuras in pedib⁊ mitas mãmillas ſicut et poꝛ
cus.Quinq; digitos habetin pedib anterio
ribeꝛ q̃ttuoꝛ poſterioꝛibo ſicut leo et lupus.i⸗
mũ etiã habet ficcũ ſicut et lupus.ſplenem ion
gũ ſicut hõ et poꝛcus.pᷣterea ſiomnꝰ et vigilis.

crementũ et coꝛruptio.⁊ vita et moꝛs.cetera⸗
q; accidentia ex ſenſibo ſunt in canibus ſicut

equis et hoĩbo.Alexander.Canis aĩal eſt imi⸗

mundũ rediens ad vomitũ:iracũdus:latrati

hoꝛrendũ canẽ extraneũ lacerans:oſſa coꝛro⸗
dens:qui cum habucerit cõſoꝛtiũ alteniꝰ canis
refugit. Solus aũt nomen ſuum cognoſcit.
Ex li.de nat.re:KE anis eſtbeſtig docibilis ad
omnem ludũ:dñm ſuũ diligit:et cius hoſpitiũ
vigilando cuſtodit:noctuq; latratu nocentes
ꝓdit.Eſt etiã quoddã genus canũ qð odoꝛa⸗
tu fures intelligit:et a ceteris hoĩbo inplaca⸗
bili odio diſcernit. Iſido.Nihil aũt ſagatius

canibus.plus em ſenſus ccteris animalib ha
bent. Nam ſoli nomina ſua cognoſcunt.reco

gnoſcunt dños ſuos et diligunt:et coꝛũ tecta
deſendunt.pꝓ dñis ſuis ſe moꝛii obijciunt.ſoli⸗

tarie et volunt arie cum cis ad pꝛedam currũt

Ambꝛoſius.Canis eſt anialſagax.quod vbi
veſtigium lupi vel lepoꝛis inuenerit.argumẽ⸗
ta quedã ad eum directa ſemita inſequendum
colligit. ad diuerticulũ ſemite venit.ſingularũ

qꝙqy ꝰ,”ſemitarũ exoꝛdia tacitus percunctatur:vt

per odoꝛẽ cognoſcat in quã partem viuertenit
huic etiã aĩali inſitũ eſt naturaliter impartire
alimonie memoꝛiã ſemare:gratiamq; reterre:
ac ſollicitas excubias ꝓ dominoꝛum ſalute ꝓ
tendere.Cũ em̃ inſirmat᷑ canis:radicẽ alicuiuſ
herbe comedit ad vomendum. Phiſio. Canis

ceterabꝛuta in tribus excellit:in diſcernendo

amando: ſeruiendo. Diſcernunt em̃ dominũ
ab extraneis:nec eos quos inſectatur odit:ſʒ

pꝛo co quẽ amat ʒelat:et ex cõſciẽtia ſoliciti a⸗

moꝛis inuigilat.Mos eius eſt cũ paſtoꝛe allu

dere.gregẽ noſſe.iſidiates feras perſequi: ſolh
huic a natura inſitũ eſt. volũtarie ad qð pᷣpa⸗

ratur ingeri et per quãdã obediẽtie foꝛmulaʒ
ſola diſciplinati timoꝛis expectatione ſi uſpen⸗
di donec ad peragedi licentiã ſigno mittatur
Canũ auüt genera ſunt plura.Alij em̃ ad capi

endiu feras ſiluarũ inueſtigant. Alij volucres.

Alij vero greges. Alij domos cuſtodiũt. Ex
lbꝛo de natuns rerum. ria ſunt genera ca⸗

—

6

d9

7 8 U

De Fnimalibus.

canũ. Hoꝝ nobiliſſimi ſunt lepoꝛari alias le⸗

uerarij quibo foꝛma elegantioꝛ ⁊ ad curſum ce
lerioꝛ aptioꝛq; venatui.Hi pectoꝛe valentes
ſunt.Qatratꝰedere neſciunt.⁊ niſi pducantur
ad curſum inſra domũ ſe continent.Alijſunt
apti venatui:longis auribo ac dependentibus
biodoꝛe ⁊ impoꝛtunis latratibo beſtiam inſe⸗
quunt᷑. Item canis maſculi nõ de facili ledũt
ca nes leminas.Et ita fit in pluribo generibus
beſtiaꝝ. In om̃i aũt genere aĩaliũ maſculipl⸗
feminis viuũt exceptis leuerarijs in quibus ac
cidit contrarium. Areſto: Leuerarij quippe
viuũt annis vere decẽ leueranie duodecim. In
leuerarioꝝ quidem genere plus viuũt femine
marib ꝓpter laboꝛẽ ipſoꝛum maſculoꝛum. In
alijs aũt plus viuunt mares feminis. Item ca
nes femine cũ applicãtur ad etatem coitus ba⸗
bent ſigna ſiaun homo.qm̃ eaꝝ mãmille intu⸗
meſcunt.⁊ inuenit᷑ in eoꝝ pectoꝛe cartilago:ſʒ
boc difficile eſt cognoſcere niſi exercitato.ma⸗
ribus aũt nõ accidit hoc:ſed in maioꝛi parte

crus eleuant in mingendo:⁊ nõ niſi poſt ſex vł

octo menſes faciunt.Et vniuerſaliter poſtq;

nigelcunt. Omnes autem femine ſedent quan
do mingunt. In canibo feminis lac inuenitur

ad quinq; dies ante partum:et in quibuſdam

per ieptem. Eſtq; lac caninum ſpiſſius omni
lacte:pterq; poꝛcoꝛum aclepoꝛum.

Hbhrrrationes.
¶ Euſculapiꝰ.Canis ſanguis potatꝰ tremu⸗
loſos liberat.i¶ Caput eius vſtum tritũ et pul
uerizatum.vel eius caro neruoſa ⁊ ficus:moꝛ
ſus canis ſi bib at᷑ ſanat puluis dentium eiꝰ.
Doloꝛes dẽtiũ ac gingiuas curat ¶ Cor eius

potatũ canes a latratu vetinet. el eius cum

melle curat oculos.Lac eius bibitum pilos ⁊
capillos creſcere non ſinit.¶ iũ melle vel vi⸗
no datũ mox fetũ moꝛtuũ eijcit.ij Dens ex eo
tactus cito omittit᷑: et cicatrices oculoꝝ exte⸗
nuat. Adeps eius podagram ⁊ aurium dolo
rem ſanat.i¶ Auicẽna. Sanguis canis ꝓhi⸗
bet oꝛtum piloꝛum euulſoꝛum:vt ſcripſit Gal
rina quoq; canis adminiſtrat ſuꝑ verucã.
¶ Dyal.Lac pꝛimi partus canis capilloꝝ oꝛ
tus amputat:⁊ in vtero infantes excludit. Lo
ciũ caninũ addito nitro aut medicamen facto
lepꝛas et pꝛurigines tollit.i¶ JFimus caninus
in caniculariba diebus collectus ⁊ ſiccus bibi⸗
tus ventrem abſtinet cuʒ vino. Albus vero ſi
mus eiuſdẽ arcuato moꝛbo medetur.i¶ Pli.li.
xxix Sanguine canino nibil pᷣſtantius ↄtra
toxica putãt.Canino ſelle cum melle curabat
a pooloniꝰoculoꝝ ſuffuſiones.¶ Itẽ albugi⸗
nes ca nini lactis inſiillatio:doloꝛem ⁊ grani⸗

tatẽ auri ſe edat. A dipe canino lendes a capũ

lis tollunt¶ Idẽ li xxx.Canina cutꝭ cuilibet di

gito circũdata diſtillatiões ſedat. Iel caninũ

po dagris cõfert penna illinitũ. Uerucas oim
generum ſanat vrina canis recens illinita ſi⸗
miq; cinis cũ cera.¶ Canis lingua medicina⸗
lis eſt:laãbendoq; ſua vulnera vel aliena ſanat

q ſi vulnꝰ ꝓpꝛiũ attingere lingua non poſſit pe

dem lambit et ſaliue medicamine delinituʒ ad
vulnus apponit:certus de medicamine quod
lingue ſue natura indidit.i¶ Aui.Aq calei ca
nes impinguat valde et nutrit eos bene.
¶ Canis cecus naſcit᷑:lunaticꝰ ẽ:odoꝛatumł

tũ viget:dentes habet acutos ⁊ os fiſſum:val
de moꝛdet et lin git:non ruminat ſed rodit:ad

vomuũ redit:pꝛiuſq; recubet lectũ circũit:bo⸗
liſmũ patitur:id eſt rabidam famem.

Capitulum. xxv.

8 Attus et cathaplepa. Iſido.Catt.i.

vulgus captũa captura vocant. Dicũt alij ꝙ
captat.i.videt.tam em̃ acute cernit vt fulgure
luminis noctis tenebꝛas ſuꝑet.Albertꝰ.Cat⸗
tus eſt anĩal a capiendo dictũ muribo em̃ in⸗
feſtus.E t ðv᷑ꝛ moꝛibo eſſe verecundũ et pulchꝛi
tudinis amatiuũ. NHabet aũt coloꝛem griſeum
glauci ſoꝛtit᷑ ↄgelare ſilem.habet em̃ coloꝛem
huũc naturalẽ: et alias bʒ ex accidentali obi: et
pcipue q domeſticus eſt:eſt aũt moꝛdax val⸗
de:in multis ſimile leoni vnguibet dentbus
armatur ſicut leo:⁊ intrahit et emittit vngues
ſicut leo. Carnem autem ba ber lar m Awlle

ingenioſus a greco venit:muſio eſt ap
pellatus:co ꝙ muriboinfeſtus ſit. hunc

π dbb

⸗èƷMBJ*w
* 7 .
L.

Pperationes
Ani. Excatti moꝛſu qñq; accidit doloꝛ ve⸗
hemens et viriditas in coꝛꝑe.et curatio eius ẽ
curatio cõmunis.¶ Juuat᷑ aũt cũ emplaſtro

cepe:vel calameti ſilueſtris.¶ Raʒi: Catti ſil⸗

ueſtres ex fumo rute ⁊ amigdalarum amarum
fugiũt.i¶ Haly.Carnes catti calide ſunt et ſic⸗
ce.medentur emoꝛroidarum doloꝛibus. Re⸗
nes calefaciunt. doꝛſi doloꝛibus pꝛoſunt.
¶ Eſculapius. Stercus catti vel catte cuz ſy⸗
napi et aceto alopiciã curat. ¶ Lathaplepa

Pli.ii.viij.Cathaplepa appellat᷑ fera modica

eijiners iuxta ſontem tygrim qui eſt apud he⸗
ſperios ethiopes(vt pleriq; eſtimauere nilica
put. era hec ceteris quoq; membꝛis iners ca

put tm̃ pꝛegraue egreſert quod deiectum ſem

per in terram. Alias in tremoꝛe eſt humani ge
neris omnibus:qui oculos eius viderint con

feſtim expirantibus.E adem et baſiliſci ſerpen

tis eſt vis.¶ Solinus. Juxta fluuium tygriʒ
naſcit᷑ cathaplepa: modica et iners beſtia peſtii

lemti aſpectu figura tere catti.

Capitulum.xx

. —

fYus eſt monſtrum in archadia totum
vcetoſum vt poꝛcus.Et vt ſcribit Ade
linus philoſopbus.Anhelitu ſuo pectoꝛe flã⸗
mas eructuat: id eſt ſpiritum flammineum:

maxime cum ira funt per motum. Hicin an⸗

tris ſuper tyberim cõmoꝛat᷑: et inuadit ſubito

thauroꝝ et vaccoꝛum greges per caudas tres
vol quattuo: appꝛchendens:ct viſue ſoꝛtitudi

Accus.Ex libꝛo denaturis rerũ Cac

nis in antrum occulte trabẽs greſſu retro gra
gone ſicilicet de ſacii poſtit inueſtigari. Nec
ſolũ aĩalibeſt inſeſius:ſed buboni grauiſlime

inſidiat᷑:cum tñ ipſum hoĩem plurimũ timeat
Si querit᷑ quõ de aĩalis oꝛe flãma poſſit euo⸗
mi tam efficax:vt ꝓtime cõtrectata alias con
tracta cõburat:⁊ nõ ipᷣm coꝛpus animalis flã
ma tali obſumat.Reſpõderi poteſt:quia cum
anhelitus adhuc in viiceriba aialis per mem⸗
bꝛa varia late diſtuſus eſt tepidum vſque quo
non exuberat᷑ in ſfammas.Sed eructuatꝰ cõ
tinuat᷑ ac multiplica in obiectum aliquod coꝛ
pus.virtutemq; recipit comburendi ſicut vide
mus per mediũ berilli lumen ſolis multiplica⸗
re radios et in ſummo mucronis acumine ra⸗
dioꝛum ignis virtutem in ſubiectã materiam
ſuſcipere. Ignemq; effici violentũ.huic ania⸗
li ſimilia fuerũt illa de quibꝰ in libꝛo Sapien⸗
tie legit᷑: ignes ex oꝛeſuo ſpirabant.De cac
co dicit Uirgilius.viij.libꝛo eneidos. Semi⸗
hominis facies huic monſtro. Nulcsnue erat
pater illius atros oꝛe ſomens ignee magna ſe
mole ferebat.ternibiles oculos villoſa q; ſetis

pectoꝛa fenuſeri.huius cacci mens effera quat

tuoꝛ a ſtabulis pꝛeſtante coꝛpoꝛethaurosauer

tit.totidẽ foꝛma ſuperante iuuencas:atq hos

ne qua foꝛent pedibus veſtigia rectis: cauda
in ſpeluncam tractos verſiſq; viaruʒ: indicis
raptos ſaxo occultabat opaco. Hunc caccuʒ
pꝛopter furata ſibi pecoꝛa Hercules interſecit
ut ibi Vir gilius in longum pꝛoſequitur.

S —

R

2

———

De Fnimalibns

Amelus: Ex libꝛo dena. rep. Camel⸗
eſt aial defoꝛme:gibboſum:habẽs col
lum longũ:crura poplexa:lentũ inceſ⸗

ſum. ⁊ dũ graditur nunq; pedes atterit: mun
dũ aĩal ſᷣm legem.qm̃ vngulam quidẽ habet:

ſed nõ diuidit eam. Cum aũt onerãdi ſũt:pau
lulum ſuper genua percutiuntur: ⁊ ſtatim ad
onera flexis ceruicibus inclinantur aquas pu
ras refugiunt:lutulentas bibunt:⁊ hoc gratia
nutrimenti. Omne enim elementũ quantum
plus cõmixtum eſt alijs:tanto plus nutrit. et
ecõtrario irati cameli ſtnidẽt hoꝛribiliter. His
etiam rabies accidit ⁊ podagro de quibus fa
cilime moꝛiuntur. Nõ autem vngulas eijciũt.
Sed vehementiſſimo doloꝛe grauant᷑ quan⸗
do duras et laboꝛioſas vias incedũt. Hõ em̃
ĩ pedibus hñt de foꝛti coꝛio ſotulares. Oꝛde⸗
um cito tranſglutientes reſeruant:vt rurſum
ruminando tota nocte manducent.Alij com
patientes abſtineant: illi qui recti cameli di⸗
cuntur:vnum tm̃ habẽt in voꝛſo gibbum.Eſt
autem ⁊ aliud genus eorum quos dꝛomedari
os vocant curſu mirabili vigentes ⁊ bina tu⸗
bera in doꝛſo habentes. Areſtotiles. Cameli
ſunt ſicut animalia coꝛnuta:quia ventres eiꝰ⸗
ſunt ſicut habentium coꝛnua.et quia cibus il⸗
lius ſpinoſus eſt:neceſſario fuit eiꝰ lingua car
noſa pꝛopter duriciẽ palati.Hatura ergo vti
tur palato ſicut parte dentium terreſiri. Ca⸗
melus nõ habet ſel diſtinctum: ſed venas par
nas in quibuseſt fel.¶ Solinus. Cameloꝛuʒ
femine ad bella pꝛeparantur.putantq; validi⸗
oꝛes eas fieri.ſi caſtratione a coitibus arcean
tur.Camele cum homines eis vtuntur ad pꝛe
lianduʒ:caſtrantur:quia tũc nõ impiuguant᷑
In locis quid em altiſſimis habitãtes:tria mi
la cameloꝛum habent homines currentium
velocius qᷓ; equus:⁊ hoc non accidit eis niſi ꝓ
pter amplitudinem paſſus.¶ Uegetius de re
milita ri libꝛo tertio. amelos apud veteres
aliquantule nationes in aciem pꝛoduxerunt.
Sed hoc genus animalium arenis quidem
tolerabile ſic aptum.nam conſuſas ctiam in
puluere vento vias:abſq; erroꝛe dirigere me⸗
moꝛatur. Ceterum pꝛeter nouitatem hoc ſivti
videatur inefficax bello eſt. Item cameloꝛum
mares habet virgas ad pollerioꝛem partem
vnde auerſi coeunt.Sunt autem virge neruo
ſe ac dure vnde ex eis arcuum coꝛde ſiũt. Coi

tus tempoꝛe ſolitudines aut ſecreta petunt.

Item. Eamelus eſt valde malus tempoꝛe coi
tus.Et ſi quod animal vel homo tẽpoꝛe hoc
appꝛopiquauerit ad eum ledit ipſum. oit au
tem poſt tnenium.tempoꝛe luxurie ſolitarius
Aſt cum femina ferus ac ſilueſiris et coeundo

per totam diem equitat. Sed cum alias luxa

rioſus ſit:erga matrem continens eſt. vnde in
quadaʒ ciuitate cooperiabatur camele caput
vt eius pullus ſuper eam ſaltaret.qui cooper⸗

to matris capite ſuper eam ſaltauit:et coope⸗

rimento ſublato matrem agnoſcens.turpitu⸗
dinis opere quod ceperat intercepto:deſcen⸗
ditq; ipſum ingeniatoꝛem moꝛdens interficit.
Camelapꝛegnans eſt per annum: poſt partuʒ
quo q; quieſcit a coitu per annum vnumtantũ

filium facit ſicut elephas equus et omne anial
habens ſoleas. Ca meli viuunt centum annia
Cameli patiunt᷑ ſitim per qua triduum:et po⸗

ſtea bibunt multum. buic animali namma dde⸗

dit magnitudinem coꝛpoꝛis in modumiumen

ti ſicut et elephanti.animal quoqʒ cuiue cibꝰ

ẽ materia lignea et ſpinoſa multos habetven

tres:et in hoc genere eſt camelus.

Pperationes

Aui. Caro cameli pꝛouocat vrinã. A deps

qui eſt in gib bo cameli ſuſfumigatus contert
emoꝛroidibo.caineli cerebꝛum exſiccatum:⁊ cũ

aceto bibitũ cõfert epilentie.ad idẽ valet eius

ſanguis.i¶ Qui etiã ſiccatus et frixus retinet
finum:cum vino quoq;ʒ bibitus ſagitte ame

ne nocumento cõtert.poſt ꝑurgationem vero
menſtruoꝛum potatum iuuat ad impꝛegnatio
nem:et confert pᷣuocationi matricis.

¶Idem. Lac camelarü fetarum eſt ſubtileet
valde aquoſum:nec facit opilationes(ſicut ce

tera) pꝛopter paucu atem caſeitatis et abſter⸗
ſionis aqueitatis illius.¶ In ipſo eſt ſalſedo
quia cameli diligunt acetoſum.et hoc eſt meli
us lac.Dicitur aut q; eſt vehementis tarditatꝭ

in ſtomacho et inſuperioꝛibo ventris.Ex ipſo

non timetur ſoꝛdicies ſicut ex ceteris niſi raro

¶ Urina cameli ↄſert ydropici ⁊ vehemeter ſe

toꝛi narium. Et aperit opilationes colatoꝛĩ
cum virtute vehementi.ablutione exea facta
confert ſurfuribus.
¶Dxaſ.Jimus camelinus albus cum melle

tritus et impoſitus tumoꝛes repꝛimit:et vulne

ra delicata permundat.

¶ Haly. Sanguis camelifricatus diſſinterie

pꝛodeſti:et ſolutiõe cronice potuiq; veneni lac

cameli pꝛodeſt: coꝛruptiom complexionis au⸗

getq; ventrem

¶ Plinius. Stercus cameli mundiſicat? de

ſtruit verucas:abſcindit fluxum ſanguinie ex

naribus et quando bibitur cum medicims exi

