videas ipſam albam ⁊ puram piguedinem ſi-
ne admitione alicuius rei.⁊ cum hoc feceris

pone in vaſe terreo ⁊ ſerua.

Operationee.
A¶Sera. Melioꝛ ex yſopo humico eſt illud
quod eſi molle quãdo tangitur ſine aſperitate
habẽs odoꝛẽ lane ſuccidi Et qñ diſioluit᷑ non
a paret ibi aliqua groſſicies ſicut in adultera
is.Et vit? huius eſt calefactiua:molliſicatiua
vlcerũ induratoꝝ.⁊ pꝛopꝛie vlcerum matricis
quanco miſcetur cum melle et butiro.
B (Et quando ſit ſu poſitoꝛium cum eo ꝓpuo⸗
cai menſiua ⁊ erpellit fetum ⁊ ſecundinam.
Et quando miſcetur cum ſepe anatis cõſfert
vlceribus ani ⁊ vlcenibus virge ⁊ teſticuloꝛũ et
cxilſtentibus circa loco illa. S
C ¶ Et conſert pꝛuritiui lacrimaliũ oculi ⁊ groſ
ſit ieei palpebꝛarum.Et ponitur in vaſe nouo
ſupꝛa lenem ignẽ:⁊ dimitiũ donec veniaĩ pin
gucdo cius: et ſiat cinis.ct eſt conucniens ci⸗

nis in colliris et meacinis oeſiox.
antiquo ⁊ vlcerito intelinoꝛj. RWü
¶ Et abſcindit ftuꝛũ menſtruoꝛũ: et diſſoluit

E1tοτH+—morſito venenoſis d fiurui vetris D

do ſumi in potu mundiſicatvlłeera pecioꝛis et
pulmonis. ́
¶Et quando miſcetur cum butiro ⁊ fitnaſca⸗
le cum eo poſt mundiſieacionem matricis:⁊ ꝓ
hibet impꝛegnationrm.g H

¶Et qñ datur in pom mulieribopoſt artum B.

facit eas adhibere ad impꝛegnation.

Capitulum. ccxxxvij/
Arabe. Platearius. karebe eſt gum
mi aj boꝛis vt gemma vnde annuli ſiꝰ

unt. Unde electrum ſuccinuʒ harabe
ſub codeʒ ponunt᷑.quia electũ ẽ kara

be.⁊ ſuccinũ ẽ karabe Unde hobem:in Alex.
ca.de diſſintcria trociſcie dyslectrum Item

Scruiue ſuper bucolicon Uirgilij in egloga
poſ oꝛie dicit.ꝙ clectrum eſt poſt ſuccinum.

Irem caſiius ſelix tractatu detrociſcis dicit
Trociſcoe de ſuccino et eſt electrum:ct deſcn
bit trocicos de Karabe. Eſi autem gummi

arboꝛis dicte dyaſagiros.⁊ eſtſpecies populi

2

.

ſan
G
obe
Mra
Alcn
Jn
goc
un⸗
dict
t
n

De Herbis

arboꝛis.vt patet in ſllo capitulo agiros.veruʒ
aliud facit capitulũ de populo diuerſe ſpeciei
ab ülo. Auicen. lio.ij.de ceo duo facit capitula
Vnum de hauro:cui conſonat capitulum de
populo arboꝛe.Aliud dehauro romano cui
conſonat capitulum de agiros.quod etiaʒ ex
ponit Dyaſcoꝛides ꝙ eſt populus arboꝛ.Aui
cẽna dicit q eſt achiroſa:volẽs dicere agiros

ſed in arabico eſt achiros cuius gũmi vt dicit

Auicen.eſt karabe.Et diaſcoꝛides dicit ꝙ ex

hac arboꝛe ſuccinũ naſcit᷑ ſm quoſdã.⁊ in rho
danum diſtillat.et ipᷣm eſt electrũ:vt oſtenſuʒ

eſt ſupꝛa. Due ergo vident᷑ eſſe ſpecies huius

arb oꝛis. Una calide complexionis.Alia frigi

de.ſicut ꝑ vtrũq; textũ colligit᷑.¶ Auicenna li
bꝛo de viribo coꝛdis karabe.calida eſt in pᷣmo

ſicca in ſcðᷣo.aliqͥ volunt ꝙ ſit frigida.Paulꝰ
de karabe karabe eſt gũmi arboꝛis haurro⸗

mani.⁊ calefacit caliditate temperata cuʒ pau

ca frigidit ate. Gulcaſim eben aban azarin. li⸗
bꝛo:qui dicitur ſeruitoꝛ karabe ſic aſſat᷑ ⁊ ꝰↄbu
ritur.Opoꝛtet ꝙ frangas karabe in fracturis
paruis ⁊ aſſa vna vice vel duabo et ſerua. Sʒ

cõbuſtio ciꝰ eſt in hunc modũ.Accipeollã vi⸗
ctilem.et pone karabe intus et claude os eius
cũ luto.⁊ pone in igne vna nocte.deinde extra
he:⁊ vtere:et tere.

Operationes

¶ Auicenna. Habet pꝛopꝛietatem confoꝛtan
di coꝛ et letiſicandi et repellendi cardiacam:et
foꝛtiſicandi ſpũs
¶ Serapion. Kkarabeſumitur inpotu et pꝛo⸗
hibet curſum humiditatum ad ſtomachum.?⁊
abſtringit ventrem et ſtomachum. cet cõfoꝛtat
eum.et abſcindit fluxũ ſanguims.Et quando

coꝛex huius arboꝛis inciditur minutim:et ſe⸗

minatur in let amine:oꝛiũtur ibi in coto anno
fungi ad comedendum.
¶ Paulus. Rarabe eſt gummi arhoꝛis haur
romani quod quando bibi retinet ſtuxum vẽ
tris et ſtomachi:et ſanguineʒ vndecũqʒ fluẽtẽ
Et putant quidam ꝙ; ſit ſandaraca.⁊ dicunt
q; karabe ſodoma huius eſt gummi.⁊ eſt gu⸗
mi funeris eo q; latini ponebant ipſuʒ ſuꝑ coꝛ
poꝛa defunctoꝛum.
¶ Et idem auctoꝛit
eius eſt temperata cum pauca frigiditate.⁊ ha
bet pꝛopꝛietatem retinendi ſanguinem et pꝛo⸗
pꝛie in tenaſmone.Et confert cardiace⁊ lirin

git ventrem.

¶ Et idem aucto.begde.Karabe calida eſt et
retinet ſanguinẽ vndecũq; fluentem.
¶ Et idem auctoꝛitate Alcaʒi. Suſpenditur
luꝑ apoſtema et contert.ct eli frigida.Et con

ate Albuherig. Ealiditas

fert cardiace et ſputo ſanguinis: ⁊ fluxui eius

naribus

¶ Alias vᷣtutes inuenies in tractatu delapidi G

bus pꝛecioſis in ca.Gargates.

Capitulum.ccxxxviij/
Allendula. Plinius capitulo Ralendu
k la eſt herba cuis ſtipes plurimos habz
ramos Jolia eius ſunt ſimilia folijs co
nizi maioꝛis ſed anguſtioꝛa et pinguioꝛa cum
aliquali viſcoſitate et odoꝛe graui:vel vt coni

ʒa. Flos eius auroſus ſimilis eſt aurigali vel

butalmos.ſemina eius q; plurima oꝛdinatim
poſita in capitulo quodam habentia ſoꝛmaʒ
coꝛniculoꝛum:et ipſa ſemina ſunt piloſa aliq̃li

ter. Eſt calide et ſicce complexionis.

Pprerationes
¶ Uirtutem habet ſtringendi:conſoꝛtandi:et
deſic candi: 2
¶ ontra doloꝛem dentiuʒ puluis ſi inuolua
tur in bombice et dentibus applicetur:ſtatim

doloꝛ ceſſat. ſimiliter narnibus intromiſſa ver⸗
mem qui eſt in dente occidit.

¶ ontra roſulas pedum valet ſomentum ex .

ea factum.
p

Tractatus

Capitulum.ccxxxix.
Ubube. Pli. ca.de Kubube: Ex eis ſũt
domeſtice et ſilueſtree. Sunt em̃ fru⸗
ctus cuiuſdã arboꝛis in partib Indie
naſcentes.Et ſunt triũ generũ. Suntenim ſil
ueſtres que ſunt minoꝛes.et ſunt ſapoꝛis acu⸗
ti ſicut piper.et ſunt graues intus plenebꝛeuis
ſtipitis. Sunt etiaʒ alijs ſuperioꝛib ſilucſires
maioꝛes ponderoſe ſilr et pleneamari ſapoꝛis
ſuperioꝛibus melioꝛes. Sũt al

rius inanes leuis ponderis lõgi ſtipit mogice
amaritudinis.In ſũmitatehabẽtes planiciẽ
aliquã:⁊ vbi ↄiungit᷑ ſtipiti cõcauitas eſt q̃dazx

cuũ maſticat᷑ fumoſitas qdam euapoꝛabilis ad

cerebꝛũ aſcẽdit.Cũſimpliciter ponitiſta int⸗
ligitur. Uirtus eſt in folijs et in ſemine cius ca⸗

lide et ſicce temperate.i¶ Serapion li.aggre.

c. Rububec᷑. kubube plata hñs ſolia mirte do
meſtice.niſi quia ſunt latioꝛa eis.et ſummita⸗

tes eoꝛũ ſunt acute:ſicut ſummitates lancee.

Et habet fructũ rotundũ aliq̃ntulũ depꝛeſſuʒ

et latum. Inter ſolia eius repertum:quod qñũ

maturarur vergit ad rubedinem inter ipſum ⁊

granũ triangulu.⁊ hʒ ramulos ſiles ramis plã
te dicte laros:egredientes ab vna radice ſicut

Agl eſiie.diſticilefrangibilis.lõguecirtiter bꝛa

. üt alie queſunt do
meſtice ommib pꝛedictis laudabilioꝛes. Inte

chium vnum. plenus ſolije. ⁊ fructus cius pon
ticus declinans ad amaritudinẽ et coloꝛ eius
declinat ad rubedinẽ.Et icem ꝑoſtq̃ᷓ congre⸗
gaui inter ſermonem Dxaſcoꝛidis et G alieni
ſuper omnem herbam inueni:q Galienus nõ
memoꝛauit mirtum agreſtem. Et Dxyaſcoꝛi⸗
des non memoꝛauit Rubebas. Et vidi q de⸗
ſcriptio Galieni ſuper Kubebas eſt deſcriptio
Draſcoꝛidis ſuper mirtum agreſicm.
Operatio nes
¶Sera. Semẽ eius bibitũ vrinã puocatamẽ
ſtruis imperot.calculos veſiceſrangit.
¶ yctericis et cephila gicis medicat᷑. Radix
eius cum viridis eſt a multis pꝛo ſparago co⸗
meditur.que amara eſt et diuretica.
¶ Et idem auctoꝛitate Galieni. Eſt med icina
ſimilis fu.in ſqpoꝛe ct virtute.niſi quia eſt ſub⸗
tilioꝛ multũ ideo ſit aperinua operationum qᷓ
ſunt in coꝛpoꝛe toto.
¶ Etpꝛouocat vrinam:et mundiſicat renes a
lapide qui generatur in cis. Et eſt bona gut⸗
turi:et ſtringit ventrem.
Paulus capitulo de kubeba Kubeba va⸗
let contra frigidum reuma.⸗ confoꝛtat cercbʒ
ct curat apoplex-iDam. 2

ne
n
ncre
lini
ben
ſcorp
d

Cine⸗

Rac
o c
icing
Kud⸗
mi

ee
⸗

bargf
tch

De Herbis

Acctuca.yſið. Lactuca di

Qcit᷑ eo ꝙ abundantiã laci⸗

Ntes femĩas iplet. Hec⁊ ĩ vi
*◻D Afris veneris vſum coercet.
Platearius.Lactuca ci

Bbarioꝝ yſui competit ſemẽ

eius medicine. qdð frigidiꝰeſt ipᷣa herba. Judi⸗
cant᷑ aũt ab autoꝛibo omniũ herbaꝝ tempera⸗

tiſſima.¶ Paſladiꝰlibꝛo ſcdᷣo mẽſe Januario

lactuca ſerenda eſt.vel Decebꝛi. vt plãta ceius
Febꝛuario trãfferat᷑ Itẽ cbꝛuanio ſerüvt poſ-

ſit apꝛili mẽſe trãſterre. Sed certũ eſt eã toto
anno bene ſeri:ſi locus ſit letus.ſtercoꝛatus.ir

riguus.anteqᷓ; pangat᷑ radices eius reſecemꝰ2

equaliter.⁊ liquido fimo linamꝰ.Al q iam pa

cte ſunt nud ate letamẽ accipiãt.Amãt ſolum

ſubactũ.pin gue.humidũ.ſtercoꝛatũ.¶ Auicẽ
na in capitlo Lactuca.Et ſũt ei tres ſpecies.
Una eſt q̃ vocat᷑ lactuca agreſtis.quã greci ſa
ralliam vocant.Cuius tyrſus in modũ ſecun⸗
di eſt. Et eſt ſpecies ſcariole ſicut apparet ibi⸗
dem. Alia ſpecies dicit᷑ lactuca aʒini quã ſivis
ſcire lege ca.xxxij.Ancuſa ſupꝛa de A.Et alia
ſpecies que dicit᷑ Lactuca domeſtica q̃ omni

bus eſt nota.de qua hic loquimur. Galienus

ſexto ſimpli.far.capᷣ.de lactuca.ſm trãſiatio⸗

nem grecã Lactuce domeſtice vutus eſt q̃ in

frigidat ⁊ humectat ſicut aqua non extranee:
ſed ſicut aqua ſtagnoꝝ vel lacunaꝝ:vt fonta⸗

narum. Et ipſa eit que generat ſanguinẽ bo⸗

num. Lactuca agreitis eſt ſimilis domeltice:
nili quia ſtipitẽ habet maioꝛẽ.⁊ folia eius ſunt
albioꝛa folijs eius ⁊ ſubtilioꝛa ⁊ aſperioꝛa.Et

ſapoꝛ eius eſt amarus:et eſt in virtute tua ſimi

lis papauerinigro.

Operationes.

¶ Serapion li.aggre.capᷣ.Hakas.i.lactuca

Uirtus lactuce domeſtice eſt ꝙ ↄuenit apoſte

matiby calidis ⁊ heriſipile.Et ſemẽ eius qñ bi
bit᷑ abſcindit diſtillationẽ humiditatꝭ ſperma

tis. Et ↄuenit pollutioni que ſit in ſomnis.
¶ Et idem auctoꝛitate Halieni in lib.de cibis
Lactuca generat ſanguinem bonũ in fine bo

nitatis.Et ego quidem comedebam lactucas

—

qñ eram iuuenis: quia in ſtomacho meo ge⸗
nerabatur colera. et ſic inſrigidabam ipſum.

⁊ tunc etiam poſtq; ſenui comedo eas elixas.
Igeo quia non reperio aliquam herbam cum
qua poſſum curare vigilias ſicut cũ ipſa. Hu
moꝛ vero qui generatur ex ea eſt frigidus ⁊ bu
midus.Et neq; ex ea accidit nocumentũ ſicut

exuberet. ſeu ꝙ lacte nutriẽ

teleet ſcoꝛpionis.

ex alijs oleribo:ꝛ non ſtringit ventrẽ nec laxat.

qꝛ non habet ſtipticitatẽ:nec ſalſedinem neq;

acuitatem.

¶ Igem q̊ʒ auc. Dyaſ.Lactuca domeſtica ẽ
bona ſtomacho:et infrigidatvẽtrẽ:et ſacit doꝛ
mire et ꝓuocat lac.Et quando ipſa decoquit
eſt magis iuuatiua.et qũ comedit ſic euellitur
ſine ablutione.conuenit illis qui conquerunt᷑
de ſtomacho ſuo.

¶ Et aſſiquus vſus cõmeſtionis earũ obtene
bꝛatviſuz. Et qñ fit ẽplaſtrũ cũ ea cõuenit apo

ſtematibus calidis:et hereſipile.duũmodo non
ſit vehementis inflammationis
¶ Sed ſemen eius bibitur ⁊ valet cõ
ventris.et extinguit libidinem et pollutionem
ſeminis in ſomnis. Sed qñ lactuca emilerit
ſtipitem ſuum tunc efficitur virtus ſucci et lac⸗

tis ipſius ſimilis virtuti lactuce agreſtis ⁊ pa

paueris nigii.
¶ Et idem auct. Ruffi. Lactuca quideʒ curat
egritudines que fiunt ab ebꝛietate qñ ſumitur
ſed ipſa nocet inteſtinis:⁊ lenit vẽtrẽ.⁊ abſcin⸗
dit li bidinem et facit doꝛmire .
¶ Item qñ coquit᷑ cũ oleo ʒizamino.⁊ comedi
tur erpellit yctericiã.et eſt medicina bona opi
latiombo nariũ ⁊ coꝛꝛiʒe qũ comedit᷑ in iciunio
cocia cũ oleo.ſinapiũ et lac lactuce domeliice
cũ emittit ſiipitem abſtergit vulnera que ſiunt

in tunica coꝛnea.Lac vero lactuce agreſte po

ſitum in fronte inducit ſommm.
¶ Et qñ ſit collirium cum eo lacte iuuencule

conuenit vlceri coꝛnee.⁊ placat doloꝛem capi⸗

tis.et pꝛouocat menſtrua:et curat moꝛſum ru⸗
¶ Galienus.Calidis flegmonibo cõgruit:nec
non paruis heriſipilationibo:non tamen po⸗
tens eſt maioꝛibo ſufficere. Eſt autem ex cibis
ſeda ntib ſitim. Semen vero bibitum contra

gomoꝛream.i.eſfuſionem ſpermatis cohibet.
Vndeet ſomniantib datur ſicut etiam ſemen

agreſtis lactuci liquoꝛem citius colligit calgi
nem.necnon inſuper vſtionibus apta eſt ſub⸗
iuncta cũ lacte feminoo .
¶ Et idem ſecundo libꝛo decibis.ca.de ¶Laj
ctucaſm tranſlationem grecam. Koſce autcʒ
opoꝛtet ex omnibus oleriba pauc ſſimũ ⁊ cha⸗
chocimum ſanguinem generantibe ex lactuca

nõ multum quidem neq; cacocemum.non iñ

euchimũ perfecte ſanguinem generari:come⸗

dunt aũt ipſam vt ad multũ quidem crudam.

qñ autem extiterit circa pꝛoductioneʒ ſeminis
eſtatis tꝑe pꝛelixatam in aqua dulci offerunt
cum oleo et garo et aceto.aut cum aliquo ſal

ſamentoꝛum.E t maxime quecunq; eoꝛuʒ q̃ cũ

caſeo pꝛeparantur.

„2

b h

tra fluxũ

¶ Atuntur autem ipſa et antec in ſtipitẽ im⸗
petr auerit ꝑ aquã el antes: ſicut et ego nunc
incepi: ex quo dentes habeo pꝛauoæ.ſcicẽs em̃
aliquis a micoꝛũ in ↄſuetudine qdom mihi ex
multo tꝑe olus hoc laboꝛoſam autẽnüc hñs
maſticationem induit decoctionem
Utcbar autem lactucis in iuuentute quideʒ
calefaciente mihi continue ſupe nioꝛix entrein
ſrigidationis gratia.

¶ Aui. li.ij. ca:de lactuca.Exea eſi domeſtica

⁊ filueſiris.Et uᷣla que eſt ſilueſtris eſt ſimilis

in virtute papaueris nigli0ill.
¶ Et idem auctoꝛitate Halieni.Non eſt in fri
giditate eius que domeſtica veloꝛtulana ẽ ap

plicatio ad vltimum.

Capitulum elxh

Acca.Platearius. Lacca eſt gẽmi ar
boꝛis:quod defertura partibus vltra
marinis.quo tinguntur panni coloꝛe
rubeo. Habet viriutem ertenuatoꝛis m. Et eſt
calide et ſicce complexionis in tertio gradu
S ecrapion libꝛo aggregatoꝛis capitulo Acc

anctoꝛitate D yaſcoꝛidis. Aec el gma arbo

Trattatus

ris que naſcitur in terris arabum et eſt in ea
ſumilemyrthe ⁊ ſioꝛaci.Et habet virtutem exs⸗

tenuandi. E t idem auctoꝛitate Galieni. Lac⸗

tuca eſt gummi arboꝛis quenaſcitur in arabia
que eſt ſimilis myrre:habens odoꝛem bonum

⁊ adminiſtratur infumigijs.⁊ tingunture ea
panni rubei coloꝛis.et dicir᷑tinctura illa Kor⸗

mes.⁊ deſertur ſimiliter de armenia.⁊ eſt cali⸗

de⁊ ſicce complexionis intertio grad u. Etidẽ
auctoꝛitate Halieni in tranſſatone albatanitb
Laccaeſt gumma arboꝛis que naſcitur in A

rabia:qͥue eſt ſimilis myrre:habens odoꝛeʒ bo

num. Etidem auctoꝛitate Raſis. LQacca ca⸗
dit ex celo ſuperramos arboꝛis gubera.id eſt
melſpili in partibus Siref: in inſulis maris.

2 eſt calide et ſicce complexionis
¶ Auicenna libꝛo ſecundo capitulo de lacca

Lacca dixerunt quidam ve quibus eſt dictuz

Paulus: eſt gumma herbe ſimilismyn he bo

ni odoꝛis.et opoꝛtet ꝙ adminiſtretur cuʒ cau

tela. Alij vero errauerunt ꝗ' eſt Karabe. Ue⸗
rum lacca in plenſq; eſt virtutis Karabe.⁊ eſt
extenuatiua virtute vehementi.

Pbperationts

¶ Oyaſcoꝛides.Lacca eonſert aſmati.ſi pul⸗
uis cius cum ouo ſumatur ieiuno ſiomacho
⁊ conlert ſpleneticis in ſyrupo ſi ponatur:⁊ ꝓ⸗
uocat menſtrua.⁊ confoꝛtat viſum fᷣm omneʒ
modum adminiſtrationis eius.⁊conſoꝛtat ſto

ma chum:et aperit opilationem ſtomachi⁊ e⸗

patis.et curat vctericiam exopilatione.

¶ Serapion. ¶acca habet virtutem extenu⸗

andi pingues. bibunt de ea ſplenetici? aſma

tiei ⁊ confert.Et quando bibitur cum mellicra

to pꝛouocat menſtrua:et abſtergit maculasq̃ᷓ
ſiunt in oculis abſterſione velood·
¶ Et curat debilitatem viſus quando miſcct᷑
cum vino.et ſit inde collirium.⁊ eſi bona dolo⸗
ri dentium.⁊ aperit opilationes.e’t ſoꝛtiſicatvi
ſcera.⁊ tingunturinde panni coloꝛis ſubei
¶ Et aperit opilationem ſtomachicet conſoꝛ
tat eum.ct contert xctericie.Eᷓt mocusabluti⸗
onis eius eſt:q accipitur gummi eius et terũ:
et pꝛoijcitur ſuper ea aqua calida.in qua buli
erint ariſtologia et ſquinantum.: mouetur.cũ
piſtello:et dimittitur reſidere:et eijcitur aq̃ de
inde deſiccatur in vmbꝛa.⁊ reponitur in vaſe
vitreo:⁊ ſi non clarincatur pꝛima vice:facias
ſecuno.
(¶ Aui.Lacca conſert tremoꝛi coꝛdis.et con⸗
fert epati.⁊ ↄfoꝛtat ſiomachum.⁊ ↄfert xcteni⸗
cie ⁊ ydropiſi:⁊ doloꝛibdepatis. .

1*S 5

—— —

nbal —

Capitulum. ccxli)

De Herbis

Arir. Iſi. Larix a caſtello liricino di⸗
ctta eſt. ex qua tebule tegulis affixe flã⸗
mãrepellũt:nec ex ſe carbones exuſte

emciunt. Pli.li. xvi. Larir eſt arboꝛ ex ſilueſtri

genere cni folia nõ decidunt.ſicut nec abieti.
nulloq; floꝛe exhilarat᷑. ptinus em̃ floꝛe fructꝰ
gignit. Mõtes amat ſicut ⁊ cedrus.et eſt qn⸗

tũ genꝰ earã q̃ picẽ ferũt.cui ſitus idẽ et facies

vt abieti. Huius materia lõge pꝛeſtantioꝛ in⸗
coꝛrupta.vis hũoꝛe cõtumax rubeꝰ.pᷣterea et
odoꝛe acrioꝛ.Huic qʒ pluſculũ erũpit liquoꝛꝭ
mellio coloꝛe atq; lẽtioꝛe nunq; vureſcentis.
Serxtũ do genus eſt t eda.lariciſq; moꝛbus eſt
vt teda fiat. Om̃ia vero huius genera q̃ picem
ferũt accenſa fuligine inmodica repẽte carbo⸗

nem cũ eruptionis crepitu expuunt.eiaculãtur

q; longe.excepta larice.que nec ardet.nec facit

carbones.nec alio modo ignis vi conſumit qᷓ

lapides. Omnia quo q;illa ꝑpetuò virent. La
rice ſũt omniũ arboꝝ alnſſime atq; erectiſſime

Pperationes

¶ Pli.in li.vtõ. SGignitet larix cauchꝛin ſicut

et ab eis.viq pillulã in medieina vim vrẽdi ha
bentem qᷓ cõtinet nucleum pineis ſimilem

.

vnẽ;ᷓ degenerant larix ac cypꝛeſſus ac palme.
¶ Palla.li.xij. Lanix ad materiã eſt vtiliſſima
exq tabulas ſuffigas tegulis in fron teet extre
mitate tectoꝝ.ↄtuliſti pꝛeſidiũ cõtra incendia
Hec em̃ flãmas recipiunt:aut carbones crea
re poſſunt.

A . 5F
S

RM 20. 1 2
Capitulum.ccxliij
Abppacium maius. Dyaſ.ca.delappa
do.ponit quattuoꝛ eius genera dicẽs
appacij q̃ttuoꝛ ſunt generavel ſpeci
es.Unũ quod manducat.et eſt illud qð voca
tur inſipidũ.Alterum qð dict oxilappaciũ:et
acetoſum lappaciuzʒ. Et illa eſt herba q̃ vocat
acetoſa q̃ in locis humidis naſcitur.et in ſum
mitate eius ſunt folia acuta et dura.verũ me⸗
lius ẽ quodin oꝛtisnaſcit Eſt aliud genus lap
pacij quod eſt agreſte.et bonum minus.ſimi⸗
le planta gini ſuꝑ terrã ſparſum⁊ indebile.Eſt
aliud genus quod multi ʒadam dicũt.Folia ſi
milia lappacio agreſti habene.et virgam mi⸗
noꝛẽ.ſemen ei eſt acutum et rufum ſiue ſubni⸗
grum. et triangulatum ⁊ viſcidum.ſuꝑ xgam
habens ſemen. HGal.ſexto ſim.far.capᷣ.de lap⸗
pacio.Qappaciũ dyalſoꝛeticemoderate virtu
tis.Acutũ vero lappaciũ mixtum ſimul vᷣo cũ
dyaloꝛetica et repercuſſiua participat quadaʒ

cũ ma nitfeſte: et diſſinteria s et diarias ſanar:⁊
maxime id quod eſt acutũ lappaciũ. E quinuʒ

plurimũ aũt eſt ciuſdem quidem cũ pꝛedict de

gqualitate. S emen vᷣo eius habet quid ſtpni

auũtlappacium in nemoꝛibo quidẽ gencrat.vt

biloꝛis vero virtutis.

HPperationes
¶ Dxa ſ. Cirtus lappacivna eſt q̃ ventrẽmol
lit eudum et tunſuʒ ⁊ cathaplaſmatibo adhibi
tũ cũ oleo roſarũ duricies ſpargit.

Nalet etiã õ ſcabiẽ: empetiginẽ: ⁊ ſerpigineʒ

ſi accipiat᷑ ſuccus eius et oleũ nucis.⁊ pix li⸗
da:ꝛ ſil buliant.⁊ colet᷑ei colature addat᷑ pul⸗

uis tart ari.⁊ ſulphuris.⁊ fiat vnguentum ad

apoſtemata maturandum.Lappaciũ acutuʒ
tritũ et in oleo decoctũ:⁊ cũ axũgia ſuꝑponat᷑
¶ Contra ſplenis duriciẽ ſuccꝰ lappacij acuti

cũ ſtoꝛace liqda et armoniaco ⁊ aceto conſici
atur ? dimittat᷑tribus dicba poſtea fiat deco

ctio ⁊ colet᷑:et colature addat᷑ cera ⁊ oleũ et ſi⸗
at vnguentũ.

¶ Aqua vel vinũ decoctionis eius ſoluit obi;
lationem ſplenis vel epatis.Contra ſcrofugus
nouellas fiat emplaſtrumexlappacio acuto ⁊z .

axungia ſimul contritis.

Enſpelle facte ex lappacio acuto valent alꝰ

mMagticis ep frigida cauſꝗ.

4* „

Capitulum. ccxliiij

Appaciũ minus ſiuerotũdũ.Platea.
Aappaciũ rotundũ ðᷣꝛ eo ꝙ ad rotun
itatẽ tandit:⁊ minoꝛe ſupꝛadicte.ca.
eſt ⁊ ſic.in.iij.gradu. Paulus ca.de lappacio:
cx ea eſt maioꝛ et minoꝛ. Maioꝛ vocat᷑ barda

nus:⁊ eſt maſculus carẽs ſemine. Minoꝛ voz
catur bardana et eſt femina faciens lappas et
ſemina adberentia pãnis.aliqui vocant eaam
lappam inuerſam.

„

Operationes
¶ Dyaſ.Radix eius cathaplaſmata lepꝛoſis
medicat᷑.Eius elxatura ſomẽto adhibitaꝛ in
balneis fricata.pꝛuriginẽ coꝛꝑis tollit.doloꝛẽ
auriũ mitigat.i¶ In vino elixa doloꝛẽ dentiũ
gargariſmo compeſcit. et cathaplaſmata ſero

phas ſpargit.Ctomniũ virtꝰc vna cũ pᷣdicta.

„

Wiaurmwraesliit,

Capitulum. ccxl.
¶Aypago. Oyal. ca. appꝛoparine.i.lapa
2 2 ẽherba vᷣgas multas hñs lon⸗
gas ⁊ q̃dras ⁊ aſꝑas.ſolla rara ⁊ in oꝛ
die poſita.ſemen eſt ei albũ ⁊ rotũdũ ⁊ ꝑuũ.in

medio ꝑtuſatũ ſicut vmbilicus.floꝛẽ habet al⸗
bum. Folia eius veſlibo tranſeuntiũ inherent.

Caſcit᷑ crca muros et oꝛtos. Hac berba pa⸗

BD

— —

= =

+n S. n

—

De Herbis

ſtoꝛes pliquatoꝛio vtum lac liqntce. Gal. vi.

ſim. far.cꝗ.apoꝛina.Apoꝛina ſiliãtropos vel
filotropi ðꝛ.Dicit᷑ cti lappula minuta ⁊ pur⸗
purea.mediocriter abſtergit et deſiccat.babet

*

autem aliqᷣd ſubtiliũ partiũ.

Hperationes

¶ Dyaſ.Seuccus huius herbe vᷣgarũ et ſemi

nis eius moꝛſuʒ mitigat.ſpalãgiõis cũ vino bi

bitus et venenis occurrit. Hic ſuccus aurib-

infſuſus earũ doloꝛẽ mitigat.hec herbacũ alũ
gia mixta ſcrophae ſpargit.ſolia autẽ eius cõ
ſtringentis ſunt virtutis.i¶ Etꝓpterea fluoꝛeʒ
ſanguinis cathapl aſmatibappoſita medent᷑

et rei coberenti miſcentur

Capitulum. ccxlvj.
A urus JIſi. Laur a laude dicta ẽ. xñ
2. olim laudea dicebat᷑. Hac em̃ cũ lau
de victoꝝ capita coꝛonabant᷑:eo q; nũ
viriditatem deponat.ſola quoq; arboꝛ hec
vulgo fulminari minime creditur. ¶ Auicen.
Lamrus eſt arboꝛ ca. ⁊ ſic.in.ij.cuius odoꝛ re⸗
dolens. Oritur in locis montuoſis habens ſo

„

lia ſicut mirti: niſi q; maioꝛa ſunt.Et eius ſru⸗
ctus eſt rubeus. vᷣtuſqʒ illius eſt in ſolis ⁊ fru⸗
ctu ipſius O rang eius ſunt ad modum auella
ne pa rne. In ipſa totꝗ eſt caleſactio. Sʒ gra

na eius calidioꝛa ſunt folijs.Coꝛtex vero debi

lioꝛ eſt et minoꝛis caliditatis.Pla.Laurꝰ ca,.
ẽet ſic.Cuiꝰſolia vᷣtutẽ hñt cõſoꝛtaniſrucꝰ
ex aromaticuate diſſoluendi ⁊ 2 ſumendi. o⸗
lia exſiccata in loco vmbꝛoſo ⁊ non ſumoſo ꝑ

annũ in multa cfſicatia ſeruan:᷑ fructꝰ ꝑ duos
annos. ¶ Pala. li. ij. Menſe ſebꝛuario ex bac

cis mirte ⁊ lauri ſeminaria ſunt faciend a.vł ſi

facta fuerint excolenda.¶ Scra.li. aggre. ca.

gara.auc.Dyaſ.Gara.i.laurus:E xco ẽ hños
ſtricta folia.et exco cſi hñs latioꝛa.et cmaſcu
lus.et celefaciunt ⁊ deſiccant caleſactiõecet de
ſiccatione ſoꝛti.Et granũ eiꝰ ẽ ſoꝛiiꝰ.q Pxyaſ.
ca.de Lauro f̃ᷣm tranſlationẽ grecã. aurus
alia eſt latioꝛũ ſolioꝛũ.alia tenuioꝝ.ſed vtreq;
feruentis virtutis ſunt atq; recoꝛpoꝛatiue.q̊ꝝ
elixatura calida ẽ.i¶ Gal.vi.ſim.far.ca.daſne
arboꝛis ſiue launtam ſolia q; fructus ſiccant:
⁊ calcfaciunt vchementer.plus tamẽ fructꝰ q;
folia.Coꝛtex vero radicis minus quidem acex
⁊ calidus.magis aũt amarus:⁊ quid ſtipticita
tis habet.¶ Juueualis.Laurus ẽ arboꝛ cuiꝰ⸗
ſolijs victoꝛes coꝛonant᷑.vnde lauro ꝓpter vi⸗
ctoꝛiã coꝛonatus:dicit᷑ laureatus.⁊ coꝛona q̃
pꝛopter virginitatem mulicres coꝛonantur:
vocatur laurcol.

Operationes

¶ Dxalſ.E lixaturã eius ſi in ſcafio miſſa ſucrit
⁊ deſu ꝑ ſedcat vcſice ⁊ matricis doloꝛẽ cõpeſ⸗
cit. Huius ſolia viridia ſiiptica q̃ tunſa ⁊ cata⸗
plaſmatibo adhibita veſpaꝝ et a um ꝑcuſium
pꝛohibent:⁊ oẽs tumoꝛes ſpargent.
¶ Et ſi ſynapi aut polente miſceant᷑ ⁊ viridia
bibita nauſeã ꝓpuocant.ſtomachuʒ ſubuertüt.
Huius bacea plus ca.eſt q; ſoli.
¶ Et habet virtutẽ ſoꝛiioꝛẽ q tunſa et clectua⸗

m moꝛe melle collecta:tuſſientcs ⁊ ptilicos oꝛ⸗

tonoicos ct toꝛacis rcumatiſmum ſanitati re⸗
ſtituit. cum vino bibita ictibo ſcoꝛpionũ occur

rit:ma culas nigras detergit.

¶ Succus cius ſurditatẽ auriũ manere non

ſinit. ⁊ incõgruos ſonos cũ vino et olcoroſaꝝ

adhibita cõpelſcit.

Acopis ct vnctionibocalidis notabiliter mi

ſcetur.virtutibaetiam dðyaſoꝛeticis n cccſte mi⸗
ſcetur.Coꝛiũ eiuſdẽ arboꝛis tritũ et bibuũ cal
culos frangit.aboꝛſum excludit epaticis obu⸗
lis tribo cũ vino bibitũ pꝛcſiat ceflectũ.
¶ Succus vᷣo radicis cius minus eſt acer:ct
tñ ẽ amarus ⁊ magis ſtipticus ꝓpter qð lapi⸗
des vcſice rumpit.oĩs aũt an boꝛ vires hebet a
criter relaxa ntes ⁊ caleſaciẽtes ⁊ cuaꝑoꝛates.

¶ Hal. Laurꝰ lapides frangit:⁊ epatice ſert. g

bibit? cũ vino ovoꝛilero ipecterki obulox:
iii

Trattatus

HZui. Laurꝰ cõfert doloꝛiba neruoꝛũ om̃ib⸗

3

K

ATinit ſuꝑ moꝛſeam cũ vino. Reſoluit etiã ſo⸗
dam ⁊ facit ad doloꝛes auris frigios
¶ Raſis. J ar.i.laurꝰ.Apoſtemati matricis et
puncture ſcoꝛpionis:ac doloꝛi neruoꝛũ auxili
atur.q totũ ſemen et oleũ auxiliant faſtidiũ tñ
et vomitũ faciũt ¶ Eoꝛtexeius bibitus frangit
lapidam. ”Ml

* 3

Capitulum. texlvij.

laureolã nõ eſſe meʒereon.qꝝ ſq; eroꝛ
Boinoſcitur in ca. coconidion ſuperius

2 Aureola. Abi ſciendum ꝙ aliqͥ puta t

dDe L. Pyaſc. ca. Daſnoides.i:laureola. habet

virgas lõgas duobo cubitis.tenues rectas et

ra.ſemen in medijs folijs hñs.Etidem ſᷣm a⸗

liam tranſiationẽ Daſnoides.i.laureola cubi
ti vnius habet longitudinem.⁊ vᷣgas multas2
nõ fra giles ſed muſcilaginoſas: Jlia ſunt illi
lauro ſumilia ſed mollioꝛa.id eſt flexibilioꝛa et
dDurioꝛa.et nõ frangibilioꝛa guſtu calida exaſ
perantia.loꝛes albos habet.ſemen vᷣo nigꝝ

cũ matinũ erit. Radix eſt illiinutilis Haſcitur

locis montuoſis.Et illud quod deea admini⸗
ſtrat᷑ eit ralar. “

Operationes

. .

¶ Dyaſ. Daſnoides.i.laurcola.folia eis ſicca
⁊ viridia bibi:taflegma ventris deponũt.vo⸗
mitũ puocant.menſtruisimꝑant.Apoflegma
tiſmis maſticata pᷣſtãt auxiliu.ſternutamẽta p
uocant.ſeminis eius grana.x.bibita ventrem
molliunt.¶ Sal.Camedapne.i.laureola.pꝛo
uocat vrinã et menſtrua.Et cõfert diſtillatiõi
vrine ⁊ mingentibo ſangunen
¶ Eaſſius felix.ca.Camedapne.Et eſt diure⸗
tica valde. Jolia eius cathaplaſmatibo adhi⸗
bua doloꝛẽ capitis tollunt.egeſtiones ſtoma⸗

chiimpoſita compeſcunt.

¶ Et toꝛtiones anterioꝛes cũ vino bibita po⸗

tiſſimeqᷓ ſemina habent anterius.poſterioꝛes

vero q̃ ſunt poſterius medicans. Succus ei⸗2
cũ vino bibitus menſtruis imperat.pꝛouocat
vrinã.peſſario adhibitus:hec oĩa facit
¶ MHictualis eſt virtutis cum ſolijs ſuis ſine
floꝛibo incẽdioſe ſe laboꝛantes quidam catha
plaſmauerunt. Que vero dicit Melue. vide
ca.cocognidion ſupꝛa deXk.

Capitulum.axlvnj.

Audanum. Dyal. Eſt enim genus ede
re. quam multi antion vocant. Alij
arbam yrcinam.quia pinguedo eius

adheret garbis yrcoꝛum. frutex eſt ſimilis cy⸗
ſtereon.ſed lõgioꝛa ſolia habet beca integra

.

„*.

₰*

„

*
ℳ .
.₰

+☛w ☛ 5„

BDe Verbis

Et neſcio quã pinguedine: habet ſuper ſolia.
Virtus eſt illi ftiptica in ſolis:et ex ea colligit
laudonum. Huius enim ederefolia vrei capꝛa
rum libenter manducant quã cuʒ depaſccre ce
perint pinguedo illa que ſuper ſolijs erit bar⸗
bis et humeris vrcoꝛum adheret: Et a diligen
tibe ex ipſis collecta et in ſe redacta laudanum
fa ciũt.Alij vero ſuper ramos ipſius ſunes tra
hunt extendentes inter ſe.E tſiquid ex ipſa pi
guedineſuni adheſerit colligunt.Et ſic vtunt
tali diſciplina et manibus ſricata malaxant:et
paſtillos ex ipſa faciunt:quod laudanum vo⸗
cant.Eſt autem vtile quod odoꝛe plenum cſt
et viride:et facile ad malaxanduʒ ⁊ pinguenõ
habens arenam commixtam:et minime fragi
le. et ſimile reſine.Cuius virtus calida eſt ⁊ hu
mida in fine pꝛimi gradus: pꝛope ſecundum.
Subſtantia eius eſt ſubtilis multum. et in ſa⸗
poꝛe eius eſt ſtipticitas pauca.¶ Seerapion.
a.ledent.id eſt laudanũ.Et colligitur exvna
ſpecie ciſſos.et eſt arbuſtum quod aſſimilatur
ciſ ereon.niſi quia folia eius ſunt longioꝛa:et
uigrioꝛa:⁊ habet humiditatẽ que adheret ma⸗
iii tagentis eaminvere.eteſt ſtiptica.⁊ ex hac
pccie accipitur laudanum quodq diſciplina ſu
perioꝛi conſicitur.
Dperationes
¶ Gal.vij.ſim.far.ca.Cithus ſiue ciſtus.id eſt
la ud anum.E ſt autem ſubtilium partiũ in ſub
ſi antia ⁊ calide virtutis ſ̃ᷣm pꝛimum acceſſum
con plete. vt eſt ſecundum:tanget pꝛopterea.vᷣ
tus eius eſt que maturat.aggregat ⁊ ſoꝛtificat
ct ſimiliter dyaſoꝛctice eſi virtutis et digcſtiue
et vltra pꝛedicta habet quandam ſtipticitateʒ
ꝛeuem: pꝛopter quod conſert egritudinibus
matnicis.ct ſoꝛtiſicat eam.

¶ Et facitoꝛiri capillos qui cadunt. pꝛopte⸗
rca qꝛ deſtruit quod eſt in radicibꝰ coꝝ ⁊ hũi⸗

ditatib eoꝛuʒ malis.⁊ ſiringit ſua ſiipticitate
po:os ꝑ quos egrediuntur pili.q ſunt cnim he
paſſiones pꝛopter pꝛauos humoꝛes:viſcoſos

et groſſos:quos inciſiua ⁊ dy aloꝛetica fanma

ca maxime educũt ⁊ euacuãat.ſubtiliũ vero par

tium opoꝛtet eſſevirtutis ca.⁊ nõ multũ ſtipti⸗

ce.Nõ m̃ intantũ ſubtiliũ partiũ ⁊ ſiccantium

vt ſiccent et depaſcẽt cũ hũoꝛibe pᷣter naturam

aceruatie ibi naturalem hamidiatẽq̃ augent
capillos.ita enim non alopicias ſanabũt ma⸗

gis q; caluiciem operabuntur.

—

¶ Necnõ et laudanũ incarnatvlcera difficilis

ↄſolidationis et miſcetur in medicinis ſedanti

bus tuſſim. Et quando bibuur cũ vino veteri

ſtringit ventrem. et lit ex co ſumigiuʒ ad epel

lndu ſecundinam.⁊ poniũ in naſcalbo valen⸗

tibus contra duriciem matricaea.
¶ Paulus capᷣ.de Laudano.Eſt eligendum
quod eſt ponderoſius et nigrum:⁊ qð malaxa
ri poteſt.E t valet etiam ſic electum cõtra cepi⸗
lentiam ſiinungatur ſpina patientis:et valet
ad frigiditatem matriciset ſuffocationẽ:ſi mu
lier et eo recipit fumũ.⁊ ſuper inferioꝛa. Lalet
etiam contra relaxationem dentium: ſilauca⸗
num et maſtix cõficiantur:⁊ circa gingiuas ex
tra et intus ponantur.D
¶ Sera.auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis.capᷣ.ledent
ideſt laudanum.Uirtus laudani eſt ea.molli⸗
ficatiua. aperitiua oꝛiſicioꝛũ venarũ.qñ miſcet᷑
cũ vino et mirra.et cũ oleo mirtino ſuper cica⸗
trices vlccrum melioꝛat aas.
¶ Et qñ mittit in aurẽ cũ vinoqð ðꝛ vdromel

gaut cũ oleo roſaꝝ:curat doloꝛẽ eaxꝝ. et ſit inde

fumigiũ ad expellendum ſecundinam
¶ Et ponitur in confectione naſcalunm vel col
lirrioꝛuʒ matricum.et confert duricicbꝰ earũ:⁊
miſcetur in medicinis ſedantiba doloꝛem.et in
medicinis tuſſis et in vngentis.
¶ Et quando bibitut cumvinoveteri ſtringit
ventrem etpꝛouocat vrinam faciliter.
¶ Auicenna.Aaudanuʒ eſt ſubtile.⁊ eſt in co
pauca ſtipticitas.⁊ eſt maturat iuum humidi⸗
tatum groſſarũ viſcoſoꝛũ quas cũ equalitate

reſoluit in quo eſt virtus attractiua.⁊eſt calefa

ctiuũ.apcritiuum oꝛilicoꝛum venaruʒ.et ingre
ditur in ſcdatione doloꝛ:is.⁊ facit naſci piloe:
inſpiſſat eos et pꝛolongat cos et conſeruat p⸗

pꝛie cum oleo mirtino ⁊ cum vino. et non lacit
hoc nili quia ipſum cſt ſubtile: et pꝛoſundat–̃:
et eſi reſolutiuũ ⁊ mundificat coꝛruꝑptionẽ coꝛ
rodentem carnem.
(¶ Et eſt attractiuũ ⁊ attrahit materiam bonã

ad pilos.verũtamen non videtur conſerrecal⸗

uiciei cum incipit:⁊ caſui piloꝝ cũ apparet cu⸗

tis. ⁊ fluxui capilloꝝ. et non peruenit ad hoc vt
ſanet alopiciam.quoniaʒ materia alopicie nõ

lutionis eius.

¶Et laudanum conſolidat vlcera dure con⸗
ſolidationis.⁊ ſtilatur cum oleo roſarim in

reſoluitur niſi virtusque eſt ſupꝛa virtutẽ reſo

gaurem ⁊ oloꝛoſam.⁊ ingreditur in medicinis

ſode et pulſationis.

¶¶ Et confert tuſſi⁊ reſoluit apoſtemata matri
cis ſuppoſitum nipeſſario.⁊ attra hit fetũ moꝛ

tnum ⁊ ſecundinam ſufſumigatiõe ſacta ex co
in traiectoꝛio.⁊ qñ bibit᷑ cũ vino antiquo:con
ſiringit ventrem:⁊ ꝓuocalvrinam.

8

*

Trattatus

Capitulum. ccxlix.
Atitiua ſᷣm Dyaſcoꝛideʒ in pꝛopꝛio ca
1 p:tulo.tirſulum habet oblongum faſ⸗
Aitat e digiti cauuʒ in ſummo quaſi ra
mulum diffuſum. et folia oblonga fructum in
ſummitate ramoꝛum babens triangulum: et
ſubrotundum in moduʒ capparis.in quo tria
grana continentur ſub membꝛanula que in⸗
tra coꝛticem eſt. S

Pperationes

Dyaſcoꝛides.Granula eius.vij.vel.ix.pota
ta ventrem viſcide purgant.ꝙ ſiaqua frigida
ſuper bibatur coleramrubeamet flegma de⸗
ponunt.

Capitulum. cl

ba omnibus nota et caret ſemine. flo)
res vſui medicine competunt.etodoꝛem ſuauẽ

¶Auendula eſt herba calide et ſicce cõ⸗
. aionig daunus Aavngl ẽ her⸗

cę bonum habent non babeot ſuceum niſival

de parum. Radix non compeut vlui medicine

2 u

Hprerationes

¶ Uirtus ei⸗ eſt que reſoluit et foꝛtificat.Cõ⸗
tra ſincopim et cardiacam paſſionẽ ex frigida
cauſa fiat decoctio eius in vino odoꝛifero:ad
dita aqua roſarum et detur patienti.

Lauenula eſt pᷣſtans ſomnũ:et ſedat ſodã

qñ emplaſtrũ cũ ea fit ſuper frontem.
¶Adqua decoctionis eius potata nefreticis
epilenticis:et apopleticis cõfert.lauendula mi
ſcetur diuerſis antidotis et miris et varijs o⸗

doꝛibus grate miſcetur.

¶ Item odoꝛ eius grauat caput et facit ſom⸗
nũ.Et qñ bibit᷑ decoctio eius eſt conueniẽs illi

cuius cerebꝛum infirmatur.
¶ Aqua eiuse floꝛiba diſtillata valet ad appo

plexiam. Emplaſtrum ex eo factum cũ oʒimo
vglet puncture ſcoꝛpionis.

¶ Id pꝛeſeruandam apoplexiam. Re.floꝛem
lauendule.ʒ.ij.cinamomi.ſpice.croci.ligni alo
es.maſticis.nuciſinuſcate.garioſili.calami.a⸗
romatici.ʒin ʒiberis.roſarũ macꝭ.cardamomi

— —

Ach1
ſida
gonad

uſodi

Kttiis
hn
ans

tn
gis

Achr⸗
ſon

defon
gin⸗
Aunis
nmnt

De Herbis

an. .. buleant cũ aqua roſarũ in vna fiola vi⸗
trea in cine calido:poſtea coletur:et paulatim

cum coclari potui pꝛopinetur.

Capitulum. cchj.
Euiſticũ.Platearius.Leuiſticum eſt
A ana omnibus nota.calida et ſicca in
Ijj.gradu.Cuius ſemen ſili appellatur

Et in medicinis ſemen ponit᷑ Clirtutẽ habet

diureticã.virtuteʒ q; aperiendi et extenuandi.

EZonſtantinus in li.graduũ. ¶euiſticum
eſt in tertio gradu calidũ ⁊ ſiccũ. S emen autẽ

et radix in medicinis ponitur.

OPbprrationes

¶ Plate.Uinũ vel etiã aqua decoctionis eins

valet contra opilationẽ ſplenis et epatis:⁊ cõ⸗
tra ventoſitatẽ.⁊ ↄtra doloꝛẽ ſtomachi ⁊ inte

ſtinorũ ex ventoſitate.Puluis etiã eius cũ pul⸗

uere cinamomi datus valet ad pᷣdicta.
Kõſtantinꝰ vbi ſupꝛa.Cibum digerit:opi⸗
lationẽ epatis aperit.de frigido humoꝛe dolo
rem mitigat.
¶ S tomachi ventoſitatẽ ⁊ inflationẽ rugitũ
⁊ intoꝛſionẽ diſſoluit. Mẽſtrua et vrinã pꝛo⸗

uocat. Etiã illa vᷣba ſ̃ᷣm Cõſtantinũ habent᷑

in libꝛo de ſimplici medicina almageſti.

Ca.pitulum. cclij
Euiſticũ ſilueſtre.Dyaſ.ca.haſpius
ſim tranſiationẽ grecã.Thaſpiũ.i. e
uiſticũ ſilueſtre.naſcit in tumulis et in
vijs ⁊ ſuꝑ tegulas:herba ẽ minuta.⁊ folia hñs
anguſta duobo digitis lõga.⁊ in ſummo diui
ſa et pinguia.vᷣgã in medio pferens duoꝝ palꝰ-
moꝛũ cũ paucis ramulis.in quibefert ſemen la
tum ſimile cartamo:et obrotundnm et veluti

conquaſſatum. vnde et nomen ſumpſit.floꝛeʒ
habet ſubalbidum.

Dperationes

¶ Pyaſcoꝛides.Uirtus eſt ei termãtica.⁊ po⸗
tiſſime ſemini eius potui datum in acceptabili
