uernate lachꝛymũ ꝓfluunt eius diſtillatũ in ter

ſerit cũ ſiccatur mũda eſt ⁊ ſatis alba. Dehinc
flaua ſfit ſolis cauſa ⁊ mucoſa.Et melioꝛ ex ea ẽ
pinguis rubea ſimilis reſinepini. et ſunt in ea
frultra alba.⁊ remanet in eo odoꝛ bonꝰlongo
tẽpoꝛe.⁊ qñ frãgitur emanat ab ea humiditas
q̃ eſt ſicut mel.Sʒ illa que eſt nigra et ſicut fur
fur eſt mala.etiaʒ inuenit᷑ in ea gümi arabico co
loꝛis clari.cuius odoꝛ ẽ ſicut odoꝛ mirrhe:Et
parũ quidẽ inuenit᷑ de hocgummi. Et adulte⸗
ratur ſtoꝛax cũ ſerrature ligni putrefacti cõmi⸗
xti cũ melle ⁊ reſiduo.⁊ ſubſtãtia mirrhe yreos
pulueriſata et alijs rebo ſcʒ cera ⁊ adipe.i illa q̃
nõ eſt adulterata habet odoꝛem acutum.

HPperationes.

¶ Halienus.vij.ſim.far.ca. Stoꝛax.Clirtus ẽ
calida:⁊ que mollificat et maturat.

¶ Dirit in quinto epidimiarũ.ꝙ eit vna ex re

bus moꝛtiferis ſicut iuſquiamꝰ? mandragoꝛa
¶Et idẽ eodẽ li.ca.ſtoꝛax. alefacit ⁊ mollin⸗
cat ⁊ digerit᷑.vnde licet. Aui.li.j.c.de ſtoꝛace.

dicat aliter modũ factioms ſtoꝛacis. Serapio

ni tamẽ magis credẽduʒelt.quia magis exper⸗
tus. Unde dicit Auicẽ.qꝙ ſtoꝛax hu.alia ẽ que
extrahitur per ſeipſaʒ gũmi.⁊ eit ſtoꝛax calami
ta.et alia eſt que extrahitur cũ decoctione.per
ſe autẽ extracta ẽ citrina:ſ̊ que per decoctionẽ
extrabit᷑ eſt nigra.⁊ ẽſtoꝛax liquida.⁊ fex huiꝰẽ
ſtoꝛax ſicca.et eſt conticta vel coʒubꝛum.

¶ Auerrois. v. Colliget. ca. de ſtoꝛace. Sto⸗

rax calamita.cali.in.ij:ſic.in.t.d.
¶ Item curat tuſſim ⁊ coꝛiʒam ⁊ bꝛancos et
raucedinẽ.⁊ ꝓuocat mẽſtrua qñ bibit.⁊ qũ ſup
ponit᷑ matrici.⁊ fumꝰ eiꝰẽ ſinilis fumo olibani
¶ S era. auc. Oyaſ. Clirtus eiꝰ eſt calida.mol
liticatiua.maturatiua.⁊ cõuenit tuſſi ⁊ catarro

et coꝛiʒe ⁊ raucedini qñ bibit᷑.⁊ fit exea naſcale:

cõuenit contatiõimatricis.et ꝓuocat meſtrua

et qñ degluti cũ pauco gumi albotin mollit vẽ⸗

trẽ moluſicatiõe leui.et miſcet᷑ cũ alqͥ b vnguẽ
tis reſolutiuis. et enã oleis q reſoluut laſſuudi⸗/
nẽ.Et admiſtrat᷑ aſiata ⁊ toꝛre acta et aduſta.
colligit᷑ ſumus eius ſicut fumusolibami.

¶ Et ideʒ auctoꝛi.Albugerig. ouenit doloꝛi

pectoꝛis ⁊ pulmonis.⁊ delet coꝛrã.et retinet

ventreʒ et aromatiſat ſtomachum.⁊ conuenit
ventoſitatibo groſſis ⁊ nodationibo membꝛoꝝ

Et qũ bibitur aut linitur exterius:et vlceribus

conuenit ſcabioſis humidis.
¶ Et idem auc. Atabari.Jumus ſtoꝛacis eſt
bonus catarro multum.· ſtoꝛax eſt calida ⁊ ſic
ca et ſtringit ventrem.
¶ Plateariꝰ. S toꝛax ẽ calida ĩ pꝛimo gradu

cnate lachꝛymũ ꝓfluunt eius diſtillatũ in ter ſicca in ſecũdo.et alia quidẽ ẽ calamita. alia ru
ram cõueniẽs eſt.illa aũt q̃ ꝓcedẽs virgis inhe

bea. alia liqͥda.OQuelibʒ illarũ eſt gũmi arborꝭ

in India naſcentis. Stoꝛax liqͥ da reperitin ea

labꝛia. Stoꝛax vero calanita ðꝛ nõ a calamo.
ſed a calo quod ẽbonũ.et mita quod eſt gutta
quaſibona gutta.per decem annos vurat
¶ Eligenda eſtilla que ſubꝛufa eſt vniuſq; co⸗
loꝛis per totuʒ.et ſapoꝛe pontica et ſubamara

qui malaxari poteſt in cera.Oue autem dulcẽ

ſapoꝛem habet ſophiſticata eſt:Hã vrim illiri⸗
cam cum męlle conſiciunt.et ſtoꝛacem calami⸗
tam(vt ſophiſticetur )addunt. Sed diſcernit
quia talis habet dulcedinẽ nimiã.⁊ ſi manib

tractetur:ſtatiʒ fi humida et parũ viſcoſa. Si

vetus eſt cum mal axatur pulueriſatur. Sʒ iio
rax rubea plus accedit ad ruboꝛẽ.effectus ſimi
les habens.Stoꝛax vero calamita maioꝛis ẽ
efficacie. Uirtutem habet ex ponticitate cõſoꝛ⸗
tandi.et ex qua litatibo ſuis cõſumendi.
¶ Contra debilitatẽ ac frigiditatem cerebꝛi⁊

catarruʒ ex ea malũ infoꝛmat᷑ ⁊ naribeapponit᷑.

Caphala ex eadem facta ſuper dentes laxatos
et gingiuas cõfoꝛtat et confirmat.
¶ Emplaſtrum ex eiuſdem oleo factumcõtra
frigiditatẽ ſtomachi valet ſtomacho ſuperpo⸗
ſitũ. Itcẽ ↄtra frigiditateʒ ſtomachi:⁊ contra

frigidum reuma capitis dantur pillule ſtoꝛacis

¶ Suffumigatio ex eadem facta per inferioꝛa
pꝛouocat menſtrua. Ualet etiam ſuffumigatio
ex eadem facta per inferioꝛa.ſi fiat puta infen⸗ꝰ
contra matricis ſuffſocationẽ. Si ſuperius cõ
tra ſui pꝛecipitationem. Liquida ſtoꝛax in em⸗
plaſtris ⁊ vnguentis.maxime cõtra tineã poni
tur.et diutiſſime ſeruatur. Seruatur autem
diutius ſtoꝛax rubea q́; calamita.

Capitulum. cccclxf.
DBabane Suberie.¶ Iſidoꝛus lil ꝛo

echymologiaruũ. Suber eſt arboꝛ ex q

validiſſima coꝛtex natatoꝛius extrahit.
ſic dicta:quaſi ſubedies.eo ꝙ fructus eius ſues
edunt.Poꝛcoꝛumenimſunt alimenta nõ hoim

¶Plinius libꝛo.xvi.Glandem fert ſuber ſicut
quercus et ylex: fungoſam carnem nigidius

tradit fieri ſubere: ſicut eſculo et ruboꝛe.Lar⸗
diſſimo germine germinat ſuber ac concipit

tuſtatemq;:ſentit hecarboꝛ tardiſſime. ſicut et

B

cens.atq; et

creintibo magnoperelaudatur.

Capitulum. occlxj

=

Trattatus

Etincipientebyemefructum emittit: Silue⸗

ſirem generi folia nõ decidunt ſuberi ac buto.
Et eſt coꝛtex carnoſus ſuberi ac plo. Duber

teẽpeſtiue cefa toꝛquet ſeſe funditq;.Caricẽ ve⸗

glandes atq; caſtanee. eterum in aquis non
fluctuat ſuber ſi dematur cortex.E ſt autem ſu⸗

ber arboꝛ minima.glans eius peſſima et rara.

Coꝛtex tantum in fructu pꝛeq aſſus ac renaſ⸗
iam in denos pedes vndiq; expla⸗

natus.

Sunt et quiteminam ylicem vocant. Et vbi
non naſcitur ylex. pꝛo ea ſubere vtũtur. In car

pentarijs pꝛecipue fabꝛicis.vt circa helyn et la

cedemonem. Hũcin ytalia naſcitur tota.aut
omnino in galilaas.
¶ Igem in li xxiij. Suberis coꝛtex tritus et
aqua calida potus ex vino calido ſanguinẽ ex

Operationes
¶ Plinius. Uſus eiꝰ maxime nauium ancho
ralibus. piſcantiumq; tragulis.tecadoꝛum ob
turamentis conuenit. Pꝛeterea in hyberno fe⸗
minarum calciatu: quamobꝛem greci coꝛtices

arabice adiutoꝛ vel barſo:grece riſ kitin.

¶ Sera. in li. ag.ca.ſumach auc.Dyaſco.Eſt
planta naſcens in locis ſaxoſis habẽs ſolia lõ
ga.⁊ habet ramos altos.⁊ fructum in racemio
quoꝛum coloꝛ vergit ad rubedinem ſanguinie
et grana ſunt in racemis in magnitudine gras
noꝛumlentiſci.et aliquãtulum lata. Juuamen

tum eius eſt in coꝛtice granoum.

PperationeZ!es

¶ Etidem auctoꝛitate Halieni. Melius quod
eſt in tota arboꝛe eſt coꝛtex grani eius.Et ſuc⸗
cus eius quando exiſtit in eo ſapoꝛ ſtipticus.⁊

ſiccat in tertio.

virtus eius elt que infrigidat in ſecundo et de⸗

HBalienus.viij. ſimpli. farma. ca pitulo deſu

mach.ſm tranſiationẽ grecaʒ.qð incipit Rilſ⸗
Kitin.id eſt ſumach.fructuoſa plãtarum ſtipti⸗
cat et ſiccat. Undeet cerdones ad ſtipticandũ
et ſiccandũ coꝛia vtunt᷑ bac planta.Et ptera

Tmach. Plateariꝰ. Sumach eſt anuf
dam arboꝛis fructus ſimilis granis.ex
Wquibotingit pannus rubeus. Admixti
one q̊ʒz ſumach ſophiſticant᷑ illa grana.Eſt aiüt
ſumach fri.in.ij. gra.ſic.in.ij. Per annos quat
tuoꝛ ſeruat᷑.Clirtutẽ hʒ conſtringendi.⁊ incitat
appetitũ.¶ Pãdecta.c.delviij.S umach latĩe

ℳ—

De Herbis

nomſnatur viſo depſica.i.coꝛioꝛũ aptatiuna iiuio ⁊ quacunq; vinquedine: Cuius multe
¶ Welius aüt fruct? ei maxime ⁊ ſuccus ad
ytiltatẽ veniũt:ſufficiẽtes auferreexiſtentes qᷓ
litates. Cõcoꝛdat ãt ⁊ totꝰqͥ ̃m ꝑtẽ vſus ſen⸗

ſui. et ̃m guſtum. E rit igitur et hoc farmacuʒ

ſiccatiuũ quidem in tertio gradu:infrigidati⸗

uum autem ex ſecundo.
¶ Cõtra vomitũ ex caloꝛe:ſpongia intincta in
aceto decoctiõis eius oꝛi ſtomachi ſuperponit
Contra diſſinteriam inferioꝛũ inteſtinoꝝ vicio
factam puluis eius cum aqua decoctionis oꝛ⸗
dei conficitur:ac percliſtere inij cituur.

¶ Fit etiam emplaſtrũ circa pectinem ac renes
ex eiuſdes puluere ⁊ oui albumine et aceto.Si

vero ſuperioꝝ vicio fiat aqua decoctionis ei⸗

vel ſaltem puluis datur.et carnes in aqua de⸗

coctionis eiuſdem decoquentur.

¶ Cõtra fluxum ſanguinis enanbus: medul⸗

la ſambuci in ſucco ſanguinarie intingitur et

puluere ſumach aſperſa naribo immittitur.
¶ Cõtra emoptoicaʒ paſſionẽ e vicio ſpũaliũ

dragãtũ ⁊ gũmi arabicũ ꝑ noctẽ cum pꝛedicto

puluere dimittant᷑⁊ maſtix cũ aqua roſarũ cõ

ficiat᷑. Indeq; pillule foꝛment᷑.q̃s patiẽs ſub lin
gua teneat:⁊ paulatim tranſglutat.
¶ Cõtra diſſinteriã iteꝝ ex vicio ſuperioꝝ inte
ſtinoꝝ puluis ſumachi ĩ olla cũ anathaſia dat᷑
Suppoſitoꝛiũ qͥʒ factũ ex illa vel tali puluere⁊
anathaſia cõtra fluxum valet mẽſtruoum
¶ Contra pꝛurituʒ oculoꝝ ex caloꝛe et humo⸗
re lauant᷑ oculi ex aqua decoctionis eius.

A

Dr

itulum. cccclxu

h

Tan

Braüaozn Scabõ ſoꝛ

—

micani. latie ſapo. Uñ ſapo fit ex foꝛti grecis vocatur tagetes vdhtancaftaldi ea;

ſunt ſpẽs.Eſt em̃ ſpatarẽticꝰ:qͥ ſic ðꝛ eo inci
dit in ſpata.⁊ iſte vocat᷑ iudaicꝰ:q̃ iudei lauant
ſericũ.Et ẽ alius gallicꝰ.⁊ aliꝰmuſcatus.⁊ aliꝰ
mollis ⁊ niger.⁊ vocatur ſparatencus.

Pperationes

¶ Sera.li.ag.c.S abon.auc.Pauli.Uirtus
eius eſt q̃ abſtergit ⁊ purificat.et ẽ calida ⁊ vlce⸗
rat coꝛpus.⁊ eſt foꝛtis in h.⁊ eſt bonũ ad matu
randũ apoſtemata dura.⁊ ad tollendũ ſaniem
et ad molliſicandum apoſtemata dura

¶ Et idem auc.Raſis.Eſt calida? vlcerat coꝛ

pus.⁊ eit foꝛtis in hac operatiõe.Et ſi admiſce
tur cũ alijs medicinis calefacit mediocriter.
¶ Ad apoſtemata maturãda ſapo magnuʒ pᷣ

ſidiũ eſt. tamen cyrurgici caute vtentur ne niꝰ

mium antem aturationem coꝛrodetur

.

—

8

Capitulum. cccclxiii7
Anacetũ. Dyaſ. ana⸗
cetũ ẽ ſpẽs artemiſie:q̃ ta
getes noĩat᷑.⁊ ẽ tenera:ſe
mẽ hñs minutũ.⁊ vnã ha
ſtã folijs plenã.naſcit᷑ in
locꝭ mediterraneis ⁊ alti
oꝛibo: floꝛẽ mellinũ atq;
tenuẽ ⁊ iocũdioꝛẽ.Heca

—.

9

vocant athanaſiã. velm quoſdam thanaſiã.
Pperationes
¶ Dyaſ. Arthemilia q̃ tanacetũ velta getes ðꝛ
facit ad veſice doloꝛẽ ⁊ ſtrãguiriã.ſucco dato
ex vino · 3.ij.febꝛicitanti ex aq ca.ciatis.ij.potui
datur hic ſuccus.¶ Tunſa cũ axungia ⁊ aceto
coxaꝝ doloꝛi medicat᷑ ligata vſq; ad tertiã diẽ
¶ At infantem hilarem facias incende et ſufſu

migabis. omnes incurſiones maloꝛum auer
tet.et hilarioꝛem faciet infantem.

U„ b8

Aſpia. Pandecta. ca. oxlvij. Meza ha

rã.id eſt tapſia.quidã dicũt ꝙ eſt meʒe

A Scom Sera.li ag. c. Mézabarã eſt plan
ta q reꝑitt in India.cꝰ coꝛtex exterioꝛ hʒiuuamẽ
Bm in medicina in doloꝛib iuncturarum.

Et hec quando ponitur in fluminibus ine⸗

bꝛiat piſces. Et melioꝛ exeaeſt illa que habet

ſubtilem coꝛticem.⁊ in ſapoꝛe eius eſt acuitas
prarua.et doſis eius ſimplicis cum ʒuccaro eſt

¶Salie. O s ſpẽs athemeſie ↄueniũt lapidi⸗
brus in renibus exiſtetibo.⁊ ad calefactiões ⁊ ex
tractiones ſecundinamum. ergo thanacetux,

foliũ radicem in pila tundunt.et ſuccum inſſole
coactum etiam in paſtilos vdiuidun.
AIgem inlibꝛo. xxvi. Ad lichenas vtunturz J
taplſie radice cum melle trita. anguine et arge⸗
monia medetur in vino ſumpta
¶Konſtãtinus in li.graduũ.Lapſia eſt her⸗ ſe
a ſuꝑ terrã ſaliẽs.i.bꝛachiũ.ciiꝰ coloꝛ rubeꝰẽ
Froõdes hʒ virides aliquãtulũ coloꝛi plumbeo

Capitulumm. ceeclex.

reon. alqui dicunt ꝙ eſt elacteriuum.

aurens vnus.

¶Piateari9. Lapſia in ij. gradaẽ ca.etſic & ια

tres annos ſeruat᷑. Radix ciꝰmedicine cõpetit
vſui.ſ nücq; ꝑſe debet dari pꝛincipaliter educit
per vomitum:ſecundario per ſeceſſiin

¶ In medicinis vomitiuis matime ponit᷑: ſj D
teritur. O poꝛtet q; terens maxime facieʒ?ꝛ ooama ⸗=

los cooperiatvt parum aut nibil videatteſti⸗
culosſq;) quia cito inflamtur.

Ouo ſi aliqua inflatio euenerit inſundatur E

pannis in aceto.et fiat inde partis infrigiditate
fricatio.Ael idem fiat cum ſucco et trahit. ir

tutem habet humoꝛes diſſoluendi.et ad ſuper

ſiciem coꝛpoꝛis attrahendi:et in groſſam ven⸗
toſitatem reſoluenll.

Pli lixii. Lapſiam vocauereqᷣdã ſeneſent. 5½
le eo decepti.ꝙ ferula ſine dubio nõ eſt tapſia:

ſyſui genenis lfeniculi folijs inani caule.nec ba⸗
auli longitudinem excedente. Siemẽ q̃ſi feru

le.Radix cãdida.inciſa lacemanat.et contuſa
lſucco abdicat om̃ia venenata. Quippe ſodiẽti

bus etiam nocetſiminima aſpiret aur intume
ſcunt coꝛpoꝛa.faciemq; ignes acriinuadunt.⁊

ob id ceroto pꝛius illinfſſttt
¶ Quibuſdã tñ moꝛbis auxiliari dicũt medici 6

S8rvpmirtã alije. Itẽ in alopitijs. ſugillatiſq; ac li⸗
ustibo: ſeu vena remedia deſint:vt ſcelera con

trectent. S ʒiſta pᷣtexuerũt noxio inſirumẽto

Iitiq; in pudẽdi ẽ vt venenũ oꝛtis eſſe ꝑſuadeär
XZupfſia ẽ in affrica vehemetiſſima. Quidaz ꝓ3

ꝑ meſies cauleʒ incidũt.Et in ipᷣa radice exca⸗

uant quo ſuccꝰ cõfluat arefactũq; tollũt. Alij

ꝑtinẽtes.Coꝛtex aũt radicis eius ruffus.nigre
dini parũ attinens.ſed intus ẽ ſtrinꝰ.Hic coꝛ
tex medicine cõgruit.alidus ⁊ ſiccꝰ in tertio
gradu.Groſſos ⁊ viſcoſos humoꝛes attenuat
et valet ſciaticis ac podagricis flegnaq; viſco
ſum vbicũq; fuerit purgat. Miſcetur et medi⸗
cinis empetiginis. Moꝛphee atq; ſcabiei.co
latiuus enim eſt ac mundiſicatiuus

¶ Dyaſcoꝛides.Lapſia dicta eſt eo in tap

ſo inſula in pꝛimo inueta ẽ.ſutex eſt illiſenicu⸗
le ſimilis.habẽs ſolia ſimilia maratro.haſtas
tenues in qinb ſingulis ſunt capitella ficut in
aneto.flos aũt eſt niger ſiue mellinis.ſemenq;

latum ferule ſile ſed minꝰ. Radix eſt uli alba ⁊

maior.coꝛiũ habẽs groſſi ⁊ inodoꝛe viſcida.

Succus eiꝰ q colligit᷑ colligẽs nõ nic g̊ ventũ

ſitꝰ qꝛ manꝰ⁊ facieſ eouliẽt.vtꝰc ca.⁊ catartica

¶ Coꝛiũ radicis eiꝰ⁊ ſuccũ ⁊ lachꝛymũ accepta
mulſa ſuperiꝰ⁊ inferiꝰ hoĩeʒ purgat. plꝰ tñ iu⸗
ſto accepta necẽ infert. Purgatio ipiꝰ doloꝛcʒ
mitigat laterꝭ Aſmaicꝭ opitulat᷑ his eiiã qͥ pu
tridũ hñt ſputũ medicat᷑ Eſtãt dieta eiꝰ cretica
eiulq; potio dãda ẽ eſcis:aut coturrꝭ admixta.
Rauix eiꝰ⁊ lachꝛimũ tãtã hʒ caliditatẽ vt nul⸗
lã habeat cõparationẽ.¶ ñ ſuccus eiꝰcapiti
iuꝑunctꝰ alopicias emẽdat.⁊ radix eiꝰviridis
infricata idem pꝛeſtat. liuoꝛes etiam detergit.
¶ Succus eius addito libanotide ac cera eq̃
li pondere omia peꝛedicta põt facere. In quoli
bet autem loco poſitꝰ nõ debet amplius eile qᷓ
duabo hoꝛis. Sed ante et poſt loca fouenda
ſunt aquis calidis lentigines mundat.lepꝛas
limpidat.puſtulaſ purgat maxie mixto ſulphu
re veteris lateris aut pulmonis doloꝛes curat
Arteticos ⁊ podagricos maxie iuuat. Nudis
locis impoſitus ea veſtit.ſʒ fomẽto id facit.hu⸗
moꝛes etiam de ꝓfundo violenter extrahit.ſic

qꝙq dyafoꝛeſun facit

Capitulum cccclxvj.

Amariſcus domeſticꝰ. linius.lixvi.
amarix ẽ arboꝛ craſſiſſima hñs folia

ricẽ arbitrãt᷑qͥdã eſſe miricẽ. ¶ Aui. Intama
riſco eſt ſtipticitas ⁊ apertio ⁊ mudiſicatio abſ
q; vchemæeti exſiccationc.E t eiꝰ aqua ẽ abſier⸗
ſiua ⁊ deſiccatiua.cuius abſterſio plus ẽ eiꝰex
iccatione.et eius exſcccatio eſt cu ſuipticitate.ſʒ⸗
fructus eius vchemẽtioꝛis eiiſtipncitatis. In
tamanſco quidẽ eii ſubtilitas pauca. ⁊? quan⸗
doq; adminiſtratur loco eius viridis galtlte

DOperationes
¶ Auicen.Eius decoctio en bꝛocat᷑ ad pedi⸗
culos:⁊ interficit eos. xeiꝰfolijs ſit empiaſtꝝ
ſuꝑ apᷣata fluxa.E iuſq; ſumus vaniolas cxſic⸗
cat ⁊vlcera hũida.qꝙ ex eo tritũ c.⁊K eiꝰcinis ſpar
git᷑ ſuꝑ aduſtionẽ ignis. Fructus eiꝰ ⁊ cinis vi⸗

cera ditficilia exſiccãt:⁊ carnẽ additã coꝛrodũt

¶Decoctio folioꝝ eiꝰ cũ vino ↄfert dolori dẽ⸗
tiũ.oꝛe ex eo colluio:phibentq; coꝛroſionẽ eoꝝ
ꝓpꝛijs fructibo. Iterũ eius fructus ſtat loco gal
le et lici in egritudinibusoculi
¶ Confert iteꝝ antiq̃ ſputo tamariſcꝰ.⁊ ꝓpꝛie
fructus eius.Rami eius in aceto diſſioluti con
ferunt ſpleni.emplaſtro ex eis facto.ad ſpleneʒ
q̃; bibitũ vinũ ĩ q̊ͥ decocta ſũt folia eiꝰ ac vᷣgul
ta.¶ Et ex eius ligno faciut ſibi ſplenetici va⸗
ſa. Deniq; cõfert ſolutioni antique ⁊ ad fluxuʒ
matricis.ſedeturq; in eius decoctione.GBibitur

Nqᷓ fructus eiꝰ qui etiam confert moꝛſui rutele.

Platearius.Lamariſcus ca.eſt et ſic.
¶ Uinũ decoctiõis eius valet ad opilationem

ſplenis ⁊ epatis:ſtranguiniã et diſſinteriã. Eſt

em̃ diureticuʒ.Puluis eius in obis poſitus ad
eandẽ valet. Frequens eius bibitio in vaſe ta⸗
li valet ad idẽ.Coꝛtex maioꝛis eſt efficacie
¶ Padecta.li.xxix.Athel vel tharmezt Ara.
Bre.nadahar.LQatie vᷣo tamariſcꝰdomeſiica
¶ Sera.li.ag.c.Athel.i.tatamariſcus dome
ſtica.⁊ eſt arboꝛ multũ lõgavſq; ad celu dura
recti linea.folia eiꝰ lõga ſubtilia ſtricta.⁊ nõ hzʒ

ſpinas.⁊ ex ligno eiꝰ fiut parapſides ⁊ inciſoꝛia

etv aſa alia.⁊ ipᷣa ẽ magna athel.⁊ grece vocat
nadabar.Et oẽs arboꝛes ex qͥb fiunt vaſa hu
iuſmodi noĩant᷑ nacha:ſʒ ẽ athel aliq̃ntulũ ar⸗
boꝛ rubea quaſi coloꝛis ſcoꝛpionis.

¶Et idẽ auc. Dyaſ. Athelẽ ſilis tamariſco et

elt in babilonia.⁊ aq̃ infuſiõis eius ponit᷑ ĩ ſiefj.
que adminiſtrãtur habẽtibo debilitatem viſus
¶ Etidẽ auc.Gal.Athel ẽ ſpẽs tamarilci.et ẽ
arboꝛ q̃ magis vẽto agitat᷑ q; arboꝛ tamariſci
Inſapoꝛe ciꝰ ẽ ſt ipticitas ⁊ nõ habet floꝛcʒ:et

hyʒ fructũ rotundũ ſicut cicer: habẽieʒ coloꝛẽ ci⸗

nericiũ ad glaucedinẽtendente intraq ſunt gra
na pauca inuicẽ cõglobata et incſa.que nomi⸗
nantur grana dulcia.olligunt᷑ in menſe Je⸗

nũq; decidẽtia.¶ Ideli.xxiij. Tama⸗ bꝛuarij.ẽ calida et nc ca in pꝛimn o gradu. Luiu

y in

1

Trattams.

ces ilius innenies in ca pꝛorimo ſequenti

Capitulum crttlx)

Amariſcus agreſtis. Pandecta. c.xx.
(ata arabice. Bre. mirica velbꝛuca vel
mirthi. Qatine vero tamariſeus. Ubi
ſciendũ q tamariſcus quedam eſt maſculus.et

eſt Anbel. ve quo in necec enit ahirulo dicr

eſt. ⁊ vocatur ſimilitertamariſcus domeſtica.
⁊ quedam eſt femina.⁊ eſt ila arbor quam cõ⸗

tur ſimiliter tam ariſcus agreſtis.¶ S era. lib.

ag. a. de cafa. Cafa.itamariſcus agreſtis.⁊ ẽ

arboꝛ erecta que naſci in aquis.⁊ habʒfructuʒ

qui aſſimilat᷑ floꝛibo.ꝛ eſt ſimilis ĩ fluxibilitate

ſua vſnee. ꝛ illa ſpecies vocat᷑ ab aliquibobꝛnca

Eſtin babionia ⁊ in ſeni.Alia tamariſcus qẽ

domeltica que nominat᷑ termeʒit. ſiue athel. et

alſſimilatur agreſti in omibo pꝛeterqᷓ; in fructi⸗

bus in longitudine.quia fructus eius eiſi rotũ⸗
dus ſimilis gallis dentatis ⁊ eſt ſtipticus:⁊ po
eſi arboꝛ quq ipſe nominat in pꝛecedenti capi⸗
tulo. de qua dicil ꝙ eſt arboꝛ magna vſq; ad

celũ:que vocat᷑ athel ⁊c. Ballie. vij. ſim. far.

ca. detamariſco agreſii. In ſapoꝛe ci?c ſtipt⸗/
citas.ct eſt virtus cius qᷓ meidit ⁊ abitergit.ſed

folioꝛum eius et radicuʒ⁊ ramoꝛum ſubiilitas

nitur loco gallaꝛũ in medicinis.Etſciendũ q/

.*

eſt plus ſitiliatione ſmctus eane.

¶ Sera. aucto. Oyaſ.Radix tamaniſci poni᷑ A
pꝛo gallis in medicinis oculoꝛum ⁊ oꝛis.⁊ eſt
conueniẽs ſputo ſanguinis. ⁊ potatur in fluxu
antiquo.et confert yctericis.⁊ illis quos mo⸗

moꝛdit rutela.

¶ Et qñ fit eamplaſtrüctz ea diminuit apoſte⸗

mata flegmatica:et coꝛtex eius oꝑat᷑ ſicut fru⸗

ctus eiꝰ nec plus nec minꝰ.⁊ ſolia eiꝰ cocta ecuʒ

aqua ⁊ bibita ipᷣa aqua extenuat ſplenem
¶ Et quãdo ſit cũ ea collutio oꝛis confert do⸗
loꝛibo dentiũ.⁊ ẽ cõuenies mulieribo bñtibo flu

xum humiditatũ qñ fit ſeſſio in decoctiõe euus

⁊ pujcituꝛ decoctio eiꝰ ſuꝑillos in quib generã
tur pediculi ⁊ lendines.⁊ iuuat multũ.Cinis li⸗
gni tamariſci quãdo ſupponitur confert baben
nibus humiditates matricis.
¶ Et idẽ auct. Meſarugie.Cinis eiꝰ deſiccat
oĩa vlcera.⁊ ꝓpꝛie illa q̃ fiut ab aduſtiõe ignis.
⁊ ↄfert apoſtemaribotrigidi s qn fumigat᷑ cũ eo
¶ Et dix it mibi homo fidelis q; ſuit quedã mu
lier ſuꝑ quã apparuit lepꝛa.⁊ datũ fuit ei de de
coctione radicie tamariſcicũ paſiulis ſepe: et
curata cſt. Et nos quidem expertifuimꝰ in mu⸗

liere alia.⁊ curata eit.⁊ Hſfuit: qꝛ egritudo eius

pꝛima fuit apoſtema in ſplene.: ꝓpter opilatſo⸗
nem eius:que quidem ſuit cauia nõ attraben⸗
di melancoliam. ⁊ nõ mundificandi vel clariſi⸗
candiſanguinem.⁊ fuit cauſa apparitionis le⸗
pꝛeſuꝑ eam. Quando ergo reiolutuũ ſuit apo⸗
ſtema et opilatio ꝓpter operationẽ iſtius meci
cne:in eo q; fuit de natura ſua incidere: abRer
gere. reuerſe ſunt ad carum ſanuatem
¶ Et idem auc.Gal.in li.ſuo ad Olauconẽ qñ
ſcripſit ei ſigna apo ſtematis duni in ſplene: ꝙ;
meluoꝛ medicina eius eſt cortex radicis cappa⸗
ris et ſcolopenqne ⁊ coꝛtex ramariſci.⁊ ſummi
tates eius ſi coquantur in aceto
¶ Salvij.ſum. far. Qñ coꝛtex tamariſci coquit
cu vino coõfert ſpleni duro.⁊ expellit doloꝛẽ dẽ
tium. ſz in fructu eius et in coꝛtice ẽ ſtipticitas
nõ pauc a quouſq; virtus cius eſi ꝓpinqua vir⸗
tuti gallaru viridiũ.nili quia in gallis vilis vin
dibus manifeitatur ſtipticitas ſolum.
¶ Complexio fructus eius tamariſci eſt com⸗
plexio inequalis.⁊ poſſlumus eivti p:o gallis.
et cinis tamariſci quãdo comburuur habʒ vixr
tutem deſiccat iuam deſiccaiione ſoꝛti.⁊ eſt in
eo abſterſio ? incilio.

.

„0

¶ Et idem in codem li.ca. de mirica. Mirica ⁊

tamanicus abiieriiue ⁊ inciliue ẽ virtutis abſ⸗

liccet maniſeltle

Peherb

RNPlinſus ca. de tamariſco. Lamariſcus do⸗

U dD d

Capitul um. cccclxvii

meſtica habet virtutẽ eandeʒ ſicut ſilueſtne niſi
qꝛ ẽ magꝭ ſtiptica ⁊ minꝰ⸗ inciſiua ⁊ abſterſiua.

Amarindi.Pandecta ca.dclxvij. La⸗
marindi arabice ⁊ latine.Grece oxiſoni
tia. Sera. li.ag.c.de tamarindo Haſci
tur multum ex eis in celarea et in terris hamen

et folia eius ſunt ſicut folia ſalicis.⁊ defertur ex

terris Indie.Et eſt fructus coloꝛis rubei.⁊ hʒ
medullã plurimam plus q; xilocaracta.crocei
coloꝛis ad nigredinẽ tendẽs.et habet melleita
tẽ.⁊ eſt illud quod ex fructu adminiſtrat᷑ poſtq;
egrediũtur grana eius.Et melioꝛes tamarindi
ſunt noui:recẽtes:nõ aridi.ſapoꝛis acerrimiEt

virtus eoꝝ eſt fri. : ſic. in tertio gradu

Operationes

¶ Cirtus eiꝰ ẽ q̃ laxat colerã et repmit acuitatẽ
eius.⁊ abſcindit vomitũ.⁊ aufert pꝛuritũ.⁊ doſ
aq̃ eoꝝ poſtq; decoquũtur ẽ..ſ.⁊ aufert ſitim
¶ Et idem auct. Meſuay.Eſt fri.in.ij.mollit
ventrẽ. ⁊ eſt ſicut pꝛuna.niſi quia eſt ſubtilioꝛ ⁊

minoꝛis humiditatis.
¶ Paulus capitulo de amarindo. eſt frigi⸗
da et ſicca in ſecundo graqddu,.

¶ Aui. de viribo coꝛdis dicit:ꝙ cõfoꝛtat coꝛ.

„ „
Capitulum.ccdlxix
Apſus barbatus ſiue Tapſus barbaſ⸗
ſus latine.gre.flõmos.arabicebuſuri.
Dxyal.c.flõmos.Flõmos.i.tapſus bar

baſſus. duo ſunt eius genera.maſculꝰ⁊ femia

Una eſt alba ſcʒ maſculꝰ.alia ẽ nigra ſq; ſemĩa
Maſculꝰaũt folia hʒ oblõga ⁊ anguſta.⁊ ha⸗
ſtam tenuẽ ⁊ ſemẽ tenue.yemina vero hʒ ſolia
cauliculo ſilłia:ſʒaſperioꝛa ⁊ latioꝛa ⁊ haſtã lõ⸗
gam cubito vno albã ⁊ aſperã.flores virides ⁊
albos.⁊ ſemẽ nigrũ. Radix eſt illi dura pollicꝭʒ
groſſitudinẽ habẽs.naſcitur in cãpis.Eſt alia
flõmos agreſtis vᷣgas hñs lõgas inſe ⁊ arbo⸗
roſas.⁊ ſolia ſaluie ſilia circa vᷣgas ſuas.floꝛes
ſuos habet auroſos aut mellinos ſicut pꝛaſſij
ſed folia ſunt illi aſpera circa terrã? obꝛotũda
Et alterũ genus flõmos qðlignitus ðꝛ:aut tri
allis.folia habẽs tria aut quattuoꝛ aut plura.
pinguia et aſpera et groſſa.quibus multi in lu
cernis vtũtur.i¶ Galie.viij.ſim.far.ca.flõmos
Flõmos.i.barbaſſus.quedaʒ eſt folijs alba q
dã vᷣo nigra.Et alia alba qͥdẽ eſt maſculꝰ:cu⸗
ius folia ſunt ſtrictioꝛa.Alia vero femina cui⸗
folia ſunt maioꝛa.Et vltra has eſt alia flõmos
agria.i.barbaſſus ſilueſtris nücupata auriferꝭ
eſt floꝛibo radix põtica eꝛñs guſtu.¶ Plini.ca.
flõmon.qð latini baxbaſſum vocãt:fri.⁊ ſic.cõ
plexõis ẽ.qʒ alt era ẽmaſculꝰalbidioꝛibo tſolijs
atq; anguſtioꝛibus.altera ſemia folia latioꝛib⸗
un

82

Atq; nigris.Eſt aliud genꝰ qðᷣ latini herbã lu⸗
cernalẽ vocãt:ab co ꝙ' ec ea lucẽ faciũt.vñ ⁊ lu⸗
cibꝛos eam vocat:eo ꝙ lucẽpᷣbeat vmbꝛis.

HPHoperationes
¶ Dxaſ.Radices oĩs gñis ſunt ſtiptice fluxuʒ
vẽtris vnimodꝰ ipᷣaꝝ datꝰ cũ vino ſtringit.eli⸗

xatura cavbibita cõquaſſatiões ⁊ doloꝛes la⸗
terũ tollit. tuſſim mitigat. ¶¶ Doloꝛẽ dentium

garganſmo adhibita ↄpeſcit.flõmos vᷣoq̃ fio
rẽ hʒ auroſa ʒ capillos inficit. Jolia eiꝰ coctaĩ

qq vt cathaplaſimna ipoſita duricies? tumoꝛeſ
ocloꝝ ſoluit. maligna vulnera melle 2 vino ad
dito ad ſanitatem ꝑducũt.¶ Aceto vᷣo mixto
vulneribo recẽtiba ſinglare pſidiũ ẽ.pũctũ ſcor

pionis mitigat.Agreſtis flõmos ſolia cõbulſti

oni opitulãt᷑.Jolia ciꝰ qᷓ ðꝛ feia cũ caricis cõpo

ſita memoꝛatis cancris putredinẽ nõ admittit
¶ Galie. Radix eiꝰfluxibiles paſſiones iuuat.
Bargariſan aũt eã in oꝛe quidã ad dentiuʒ do

loꝛẽ.ſolia vo dyafoꝛetice ſũt vᷣtutis.floꝛes eiꝰ

capillos puriſicat.omniũ em fo.ſiccatiue ⁊ mo⸗

derate abſterſiue ſunt vtutꝭ.¶ Pli. Jomẽtatõ

facta ex vino decoctõis eiꝰval̊ õð emoꝛroidas
Agd idem valetſi anus ex eo tergatur poſt
aſſell ationem.i¶ Ualet etiã adtenaſmonẽ euca⸗

tiima ex aqua vecocta. ⁊ cõtra fluxum ventris

4

.
Capitulum. cccclxx
Eremabin Pandecta. dclxxxviij. Tere⸗
VMniabin qdã dicũt.qꝙ ẽ mãna.ſʒ falſo i⸗
mel albũ hñs ſapoꝛẽ manne.
perationes
¶ Sera.li.ag.c.tereniabin:CLereniabin.i.mel
roſaꝝ.vñ ẽ ros cadẽs de celo.⁊ aſſimilat᷑ melli
granuloſo ⁊ aggregato groſſis graniculis.⁊ ẽ
nomiatũ mel roꝛis.⁊ plurimũ cadit ſuꝑ arbo⸗
res q̃ ſunt in terra coꝛaſceni ⁊ inoꝛiẽteq̃ arbo⸗
reshũñt folia ⁊ ſpinas virides ⁊ floꝛes rubeos.⁊
nõ faciũt fructũ.⁊ cadit in ea ſtella ſuꝑ ſũmita⸗
tes palmaꝝ.i¶Et vᷣtus eius ẽ equalis mollitfi⸗
catiua vẽtris:⁊ ẽ humectatiua pectoꝛis.⁊cõue⸗
nit calidis naturaliter.: ꝓpꝛie qñ ſolui in aqua

Juibaꝝ⁊ pꝛunoꝝ.i¶ Et eſt ex eo melius albũ

et nouũ.⁊ doſis cius ab aureis decẽ vſq; ad vi

ginti aureos.¶ Et idem auc. Habix. Sedat

mflationẽ ſepꝛiũ calidarũ.⁊ aufert ſitim.⁊ mol
lit vetrẽ mollific atione mediocri.?educit cole⸗
rã cũ facilitate.Et meliꝰ ex eo eſt albi nouum.

Capitulum ertclexſ.

Erbentina. Pan.c.cix. GBotin arabice.
Bre. terebitu vl albotin. latie pᷣo arboꝛ
Sn viridꝭ.⁊ ẽ arboꝛ vñ emamttbẽtina

½
—2
— .

—

a ri ðsõ

* .

-

Sera. l. ag. c bo:in. Botin è dua ſpecien. do

meſtica ⁊ ſilueſtris. Domeſtica.ſ.arboꝛ terbeti
na ẽ botin ſ̃m veritatẽ vel terebintũ.⁊ ẽ capinꝰ

ailacrimus ẽterebintina. ab ea oꝛit᷑ pix? ra

ſa.⁊ fructꝰ eiꝰẽ granũ viride.⁊ ſilueſtris eſt len
tiſcꝰ arboꝛ ĩ mõtibo naſcẽs.Et dixit mihi quidã

arabs Læetiſci arboꝛ ẽ ſicut arboꝛ glandiũ mag

narũ:niſi qꝛ ẽ pulcrioꝛſũmitate.ſcʒ qꝛ ſũmitates
eiꝰ ſunt ad rubedinẽ decliues.⁊ ſunt folia lenia
et fructũ facit in racemis ſicut botrꝰ magnitu⸗
dinis granoꝝ granatoꝝ ſilueſtriũ.et qũ matu⸗
rant᷑ fructꝰ tuũc ſunt rubei.⁊ folia eiꝰ ſilłr rubel⸗
cũt ⁊ qñ fructꝰꝑfecte maturãt᷑ ſũt vt plurimũ ni
gri. Sciẽdũ ꝙ iſta arboꝛ lẽtiſciẽ arboꝛ q̃ grece
vocat᷑ſcinꝰ.cꝰgũmi ẽ maſtix.ſicut apparet inlr̃a
maſtix.folia eiꝰ ſũt ſicut folia ſoꝛbi.⁊ odoꝛ eius
ẽodoꝛ ſtinci.Hã ſtincꝰvocat᷑ plãta quã nos re
gnicole vocamꝰ lẽtiſcũ:incõgrue t̃.ex cꝰfructu
extrahit᷑ oleũ de ſtinco. Sʒ ſcinꝰ ẽ verelẽtiſcꝰ
⁊ ẽbotin ſilueſtris Gal.viij.ſim.far.c.de lẽtiſco
Echinꝰ.i.lẽtiſcꝰ.frutex hicex aq̃ſa ſuba remiſſi
calida vᷣtute ⁊ terreſtri fri.non multa cõpoſita.
pꝛopterea etiaʒ ſtipticat moderate.ſiccat ergo
in.ij. gradu iam completo vel.iij. incipiente.cc.
Dyal. c.terebinti ſeʒ domeſtici.folia ſemen et
coꝛium ſtiptica ſunt ſimili diligentia colligun
tur ſicut ſcinus. S emeneius cacoſtomacuʒ ẽ
Eſt enim calidum ⁊ diureticum.
DOperationes
¶ Dyaſ. Lerebintũ domeſticũ vẽtrẽ ſtimulat.
Uino mixto moꝛſibo occurrit.eius reſina eligẽ
da ẽ alba ⁊ limpida vitreũ hũs coloꝛẽ ⁊ odoꝛẽ
terebinti retinens.vtilioꝛ eſt omnibus reſinis.
ſecunda poſtiſtam reſinã vtilis ẽ reſina ſcini.
¶ Luſſi ⁊ ptiſic med cat᷑ moꝛe electuarij melle
gddito toꝛacis vicia cõpeſcit.ventrẽ mollit eru
gine capane ⁊ ere vſto.⁊ calcãto vel nitro adiũ
cto lepꝛas coꝛꝑis purgat.Pus auriũ melle et
oleo mirxto detergit. pꝛuriginẽ nature non ad⸗
mittit. ¶ Pꝛofũdas plagas ⁊ vulnera replet.⁊
purgat malaxãtibo medicaminib nccãrie mil⸗
cet᷑. Doloꝛẽ lateris phibet reſina molli.i.pitui⸗
ta ⁊ colofonia q̃ ex loco nomen accepit.hec vt
electuariũ data tuſſi medent.oẽs reſine nõ ſunt
vniꝰ coloꝛis.Nã aut albe ſunt.aut mellinũ ha
bẽt coloꝛẽ.ſit em reſina liqͥda de cipꝛeſſo.durio
res vero reſine ſunt ſtrobilina. peſcilina. pitui⸗
na.et elatina.¶ Eligẽda ẽ q̃ fueritodoꝛata vł
lim pida et nõ liqͥda valde: ſʒvt cera ſi.et non

valde fragilis. Melioꝛ eſt omnibo pituina et

elatina.quia odoꝛate ſunt et thuris habẽt odo

rem. peſailina vero ⁊ ſtrobilina ⁊ cypꝛeſſin a ni⸗
miam in ſe habent virtutẽ. Hã ſcinina eſt ſilis
terbetine. et id operati vt terbenting.

¶ Ji. Terebintus eſt arboꝛ generans veſinaz
omniũ reſinaꝝ pſt tioꝛẽ.¶ Ambꝛo. Si tere⸗
binti fructꝰ aqᷓ miſceat᷑ oleimoꝛẽ facile tranſſã

ditur. ¶ Gioſa ſuꝑ pꝛimũ Regã. xviij. Lerebi

tus ẽ arboꝛ de q̃ reſina lacrime pᷣſtãtiſſimem
nat.vñ medicialis iduſtria diſſoluta ↄglutinat

¶ GSlo. eccł. Terebintꝰ ẽ arboꝛ bꝛeuis ⁊ fructu

oſa.naſcit᷑in ſyria craſſiſſima ẽ ple oꝛ q; illa q̃
de coꝛtice erumpit. Haiꝰ arboꝛis maſcule ſine
fructu ſunt.Femiaꝝ duo ſunt gña.Alceriꝰfru⸗
ctus rubet lẽtis magnitudie.alteriꝰ pallet.nec

faba grandioꝛ.odoꝛe iocũdioꝛ.tactu reſinoſus
¶ Pli.li.xij. In cocco inſula n aſci credũturte

rebinti.floꝛẽ imbꝛibo decuſſũ terre halitu ani.
mĩte. ¶ Ideli.xiij. Siria terebintũ hʒ. ⁊ ex his
maſcula ſine fructu ẽ.ſʒ in macedonia bꝛeuis ẽ
arboꝛ hecatʒ fructicoſa.i damaſco ſirie magõ ẽ
¶ Idẽ li. xiiij. Lerebintibacce aut lignũ recẽs
in muſto decoquũt᷑ſicq; vinũ efficitur.¶ Idẽ
li. xvij. Reſin ã terebintinã(vt ſiat pix ſpilla in
feruenti ſarcagine ponũt:⁊ hãc ceteris pᷣferunt
vt fiat pix in ſyria terebinto coꝛtices detrahũt.
Idem li.xuiij. Cerebinti folia ⁊ radix collec
tionibus imponũtar decoctũ eoꝝ ſtomachum
ſirmat Semẽ in capitis doloꝛe bibit᷑ in vino.⁊
cõtra difricultatẽ vꝛine ventrẽ leuiter emollit.

vẽtrẽ excitat. Lerebinti folia ſemen ⁊ coꝛiũ ſti⸗

ptica ſunt. Semen eius cacoſtomachuʒ.ẽ Eſt

em̃ calidum et diureticum H

1

8 db —

Capitulum.crclxxrj Capitulum crrilxriij)
Beanntae eſt arboꝛ picea flas

₰½

Trattatus

wmis ac luminibus apta.Ob quaʒ cau⸗

ſam vt eſtimo tranſumpto nomine lã⸗

pades ſiue faces dicuntur tede.

Operationes

¶ Plinius libꝛo xxi. Sextum genus arboꝛuʒ
picem gignentium eſt teda pꝛopꝛie dicta.abun
dantioꝛ ſucco q; reliqua.partioꝛ liquidioꝛq; q;;

picea flammis ac luminibus etiam ſacroꝛum
grata. Hanc mares dumtaxat ferunt.et cam

quam ſtacten greci vocant odoꝛis grauiſſimi.
¶ Laricis moꝛbus eſt vt teda fiat.hec autem

ſcilicet teda(ſicut et alia genera que picem fe⸗

runt)accenſa fuligine in modi:a repente carbo
nem cum eruptionis crepitu expuunt.iaculan⸗

turlonge.excepta lance. que nec ardet nec facit
carbonec.nec alio modo vt ignis conſumitiꝝ
q; lapides.

Pirx liquida in europa e tedacoquitur mu⸗

niendis naualibus:multoſq; alios ad vſus lig

mun eius conciſum(furnis vndiq; igni e tra cir

cumdato) ferro vt in pꝛimis ſudoꝛ califtuat aq
modo.hoc in ſyria cedrum vocatur.eaq; in cgi

ptro coꝛpoꝛa hominum deſunctoꝛum perſuſa
ſcruantur. In teda cum humoꝛ manare deſi⸗

nit ex alia parte coꝛtex ſimiliter aperitur.ac de

inde alia. Poſtea vero vt pix eliciatur. arboꝛ
tota ſucciditur: et eius medulla vtitur. Mon⸗

tes amat teda et larix ſicut et ceduus.

¶E ſt auteʒ mirũ

Hbperationes

¶ Plinius li.xvi. In arboꝛe tilia differũt mas

et femina. Ham et mari materies dura ruffioꝛ

atq; nodoſa:ſed odoꝛatioꝛ.coꝛtexq; craſſioꝛ ac
detractus inflexvibilis. Nec fert ſemen nec floꝛrẽ
vt femina que craſſioꝛ arboꝛ eſt materie candi

da pꝛecellenſq;.

——

ſe ſuccum. Inter coꝛticẽ et lignũ tenues habet

tunicas multiplici mẽbꝛana.e quibo euocãtti⸗
lie vincula.Lenuiſſimũ habet coꝛium phüllire

coronaꝝ lemnitis celebꝛes antiquoꝝ honoꝛe.
Materies teredines nõ ſentit pꝛoceritateper
quam modica:ſed vtilis.Coꝛtex eſt tilie in vſu
magno ſicut abieti ⁊ fago. “
¶ Canchꝛin etiaʒ gignitur in tilia.vicʒ pillula
vim vꝛendi habẽs in medicina.de qua dictum
eſt ſupꝛa. Montes ⁊ valles diligit tilia ſicut et
abies et caſtanea. Mirũq; quod cuenit tilie vl
mo quoq; euenit.ircũaguntur cm̃ folia earũ
polt ſolſticium.nec alio argumento certius in⸗
telligitur ſidus confectum.

¶Idem Plinius. Zilia eſt arboꝛ nobiliſſima

eademq; videtur et calidiſſima.Coꝛticem tenu

em habet.⁊ paulo ante equinoctiũ vernale ger
minat ſicut acer lentiſſima.Et ideo ſcutis faciẽ
dis aptiſſima quarum plaga ſepꝛotinus con⸗
trahit. Qulnuſq; ſuum claudit.⁊ ob id contu⸗
matius ferrum tranſmittit.in quo genereſunt
tilia et ſambueus ſicus et ſalix et populus.
¶ Idẽ in libꝛo.xvij.ilia ceraſus et vitis coꝛ
ticem mittunt.ſed non vitalem coꝛpoꝛi pꝛoxi⸗

mum. veꝛum eum qui alio ſubnaſcente expdll

et quibuſdam vt platanis eſt coꝛtex rimoſꝰ.Ci
lie vero renaſcitur paulominus q́;totus.
¶Igem in li. xviij. Dolſticium eſtiuale folia ti
lie vertit ad mille vlus petende.et eſt contecti

ſigeris ſignum. M”M
¶ Igez ili. xxiiij Tilia lepꝛas ſedat.Coꝛtex po
tus in aqua frigida aluuũ purgat. Imponitur

et collectionibus lacrima et vulneribus ambu
ſtis. Humoꝛ in folliculis huiꝰ arboꝛis naſcẽs
cutinitoꝛem inqucit.ſaciemq; gratioꝛem pꝛe⸗
ſtat.Cauliculi ſolioꝛuʒ pꝛimo vino decoctitu

moꝛes ſanant. Ex libꝛo de naturis rerum code

modo habetur:licet ſub alijs verbis.

hlis eſt ad vſum teloꝛum nuoꝛe ⁊ leuita⸗
te iaculandi.Eſt em̃ id genus materie
leuiſſime ad ſculpturam vtilis.

απαα vocatã dicunt. co q̈ vtis

IEſt auteʒ mirũ in hacarboꝛe fruct a nullo
attingi animaliũ folioꝝ:tñ coꝛticiſq; dulcẽ eſ⸗

—fF

De Herbis

1

Capitulum. ccctlxxiiij

rapio li. ag. ca. xencua.auc. Dyaſ. Xen⸗
cua.id eſt titimallus. Et ſunt eius ſep⸗

tem ſpecies.Quaꝝ vna dicitur arabicebaraſ⸗

mas.Grece vero caritias vel comites vel co⸗
mos.Et eſt maſculus habẽs virgas quaꝝ lõ⸗
gitudo eſt plus vno bꝛachio. In quarum colo
re eſt rubedo plena lacte albo acuto.⁊ſolia ſu⸗
per virgas ipᷣas:ſimilia folqs oliue.niſi qꝛ ſunt
lõgioꝛa ⁊ ſtrictioꝛa.⁊ radix eiꝰ eſt groſſa aſpe⸗
ra:⁊ in ſummitatibo illaꝝ virgarum ſunt come
ſimilesiunco.⁊ in ſummitatibus illarum coma

rum ſunt capitella ſimilia capitellis ilius ſpe⸗

ciei.que dicitur nominalis.⁊ in iſtis capitellis
eſt ſemen. Uirtus eius eſt laxatiua.⁊ iſta ẽ came
lea.Et ẽ alia ſpecies q̃ noiatur arabis.⁊ grece
carſites:et elt femina.⁊ eſt ſimilis plante queðꝛ
didomedas.et hahet folia ſimilia folijs mirti:
niſi quia ſunt maioꝛa ⁊ ſtrictioꝛa ⁊ durioꝛa.et

ſunt fetidi odoꝛis:⁊ habet acutas ſummitates

ſicutſpinas.⁊ habʒ virgas egrediẽtes ab vna

radice lõgas circiter palmũ vnum.⁊ habet qd
