ter volatilia minura debere numerari.ſiẽ bꝛu⸗

chum⁊ locuſtam.que ſunt eiuſdem generis:ſi⸗
cut ibidem legitur.De attaco vero qui ibidem
in eodem genere reputatur:nihil me penitus a
libi legiſe memini.

õ .

5õl

à a SE
õ

R0☚
—
.——

excepto ꝙ in alis habet pennas quadaʒ ceru
lei varietate diſtincta. NHidum in ramis atbo⸗
rum minutiſſimis mira ſubtilitate depẽdit:ita

Trattatus

Capitulum. lxxxviij.
Riolus ⁊ Oꝛtigo metra.Ex libro de
naturis reꝝ. Oꝛiolus eſt auis ſic dic⸗
ta a ſono vocis:coloꝛis aurei per totũ

vt in aere ſolo pendere videatur de terra cernẽ

tibus. Ipſum quoq; niduʒ ab imbꝛe camerat
ac denſa fronde pꝛotegit.

¶ Ilidoꝛus. Oꝛtigometra dicitur ꝙ gregem

cucurnicum oudt. Uñ de hac dictü elt ſuperi⸗
us in caplo de Cucurnice.¶¶ Plinius libꝛo.x.

Cucurnices aquilone volãt:maxie oꝛtigome⸗

tra duce.pꝛim eax ꝓpinquantẽ terrerapit ac⸗
Cipiter:ac ſepe hinc comitatũ ſolicitãt abeũtq;

*Tuios ac piſcinas inhabitans.roſtrum

habet magnũ:er a gutture vſ. q; ad pectus in⸗

ſtar ſacenili: receptaculum longũ et amplum:
in quo magnũ ſimul reponit copiam piſcium

vt ſcʒ in tanta mole diffuſa:natura non egeat

paulatimq; digeſtis in ventre cibis inueniat
paratũ qð pꝛebeat. Nunq;; aues hmi niſi in a
qua diffuſioꝛi ⁊ piſcibus abundanti habitant

quia citiſſime paruam aquam.⁊ ſi piſcibusco

pioſam ingluuie ſue vacuant.

¶ Iſidoꝛꝰ Oſſifra gus vulgo appellatur auis
que ofſa ab alto dimittit ⁊ frangit: vnde ⁊ hoc
nomen accepit: ¶ Plinius libꝛo.x. Alieti quu⸗

extrema parsadalligata ꝓdeſt contra collum

.

Syna ⁊ Oſſifrago.Exli.dena.reꝝ.
Oſyna eſt auis magnavt cignus:flu

dem ſuum genus non habẽt ſed e diuerſo a⸗
quilarum coitu naſcuntur. Id autem quod ex
glietis natum eſt oſſifragi genus habet. Ex qͥ⸗
bus minoꝛes vultures pꝛogenerantur. pullos

autem ab aquila deiecios oſſifragi genus exci

¶ Igdem in li.xxx.Oſſifragi venter arefactusꝛ
potus confert his qui cibus nõ digerũt.Uclſi
tm manu teneant capientes cibum:confert ad
alligatus ſed nõ cõtinue.Unũ aũt eſt.Oſſiſra
go inteſtinũ omia deuoꝛata conſiciens:cuius

—

Capitulum. xtc.
¶ Tbuse. ſolinius libr.x. Othus ẽ auis
bubone minoꝛ: nocuis maioꝛ. Aure
ei plumis eminentibus. vnde et no/⸗
men illi. Quidam latini aſyonem vocant imi⸗

tatrix aliarum auium: ac paraſita ⁊ quochʒge
nere laltatrix:capitur baut difficulter vt noc
tue intenta in alio circumeunte alio:ꝙ ſi ven⸗
tus agmen aduerſo flatu ceperit inbibere pon
guſculis lapidum appꝛehenſis.aut gutmre ha
rena repleto ſtabilitate volant. ¶ Idem in li⸗

bꝛo.xi. Itaq; buboni⁊ otho plume ſunt velut

guxree. Ariſto. Deniq; quidam otbum vocant

bubonan vepe:Paiditur au em quando ve⸗
natoꝛ incipit ſe mouere adoppoſuam partem.
Ex uibꝛo denaruris rex. Bibus Eauis que
ulgarter huans dicitur a ſono vocis.noce
nanq; huhu hoꝛrifice clamat. impꝛopꝛie voce
buman ſimilans. Iaq; yt bominẽ cotractu

De Nuibus.

frigoꝛe clamare credas.ſedterras ſpecialesha
bet:in quibushuiuſmodi voces pꝛofert. In ce
teris aũt vt in plurimũ muta eſt. Hec auis bu⸗
bone minoꝛ eſt:noctua maioꝛ:aduncum habʒ
roſtrum ac pedes:⁊ eminentibo plumis habere
videtur aures.pꝛeda viuit.carnibus veſcitur.
mMures ꝑſequit᷑.i ab auibo ceterꝭ odio habetur.

Capitulum. xcd.
QVUa Almanſoꝛ tractatu.iij.ca.ð ouis
Oua galline ⁊ perdicis plus alijs cõ
́uenientia:Poſt hec oua anausin bo
nitate exiſtunt:quis malum efficiant nutrimẽ⸗
tũ. Alia vero oua ſicut ouaq̃ ſunt paruaꝝ aui⸗
um aut magnaꝝ comedenda nõ ſunt niſi me⸗
dicine cauſa. Dico vero ouoꝝ pꝛius dicta ge⸗
nera galline ſcʒ atq; perdicis ſperma augmẽ⸗
tant:atq; ad coitũ ſtimulando incitant. An⸗
ſeꝝ aũt oua faſtidium faciunt:grauẽ habentia
odoꝛẽ.ſed galline ⁊ perdicis oua tẽperata ſunt
et cõuenientia.Uitellus quoq; oui in calidita
tetẽperatusexiſtens bene nutrit. Albumẽ ve
rofrigidũ eſt ⁊ viſcoſum:dureq; digerit. San
guis etiã ex eo generatus nõ eſt bonus.

K*½-

Hyperationes

¶ Serxrapᷣ.Que eligimus ſunt oua gallinaru:

non ergo opoꝛtet vt ꝙ narremus alioꝝ ouoꝝ
virtutẽ:qꝛ eoꝝ natura eſt ea dẽ cũ natura illo

SECt cõplexio quidẽ oui eſt frigidioꝛ coꝛpoꝛe
tẽperato.nã infrigidat infrigidatiõe tẽperata:

⁊ deſiccat ſine moꝛdicatiõe.Et opoꝛtet ꝙ admi
niſtrent᷑ ex eis illa q̃ ſunt recentia.qꝛ vetera nõ
ſunt bona. Albugo quidẽ oui adminiſtrat᷑ in

doloꝛib omnibyin quibo eſt neceſſaria medici

na q̃ nõ moꝛdicet.ſicut ſunt doloꝛes oculoꝝ:et
apoſtemata ani ⁊ pectinis:⁊ om̃ia vlcera frau
dulenta mala.et cũ medicinis que abſcindunt
ſanguinem qui fluit a miringis cerebꝛi.
¶ Et qñ imbibitur in ea lana ⁊ ponit᷑ ſuꝑ com⸗
buſtionẽ ignis aut aquebullientis ↄfert mul⸗
tũ.Et eſt bonũ in emplaſtr qͥ ponum ſuꝑ fron

tẽ.⁊ facit adherere pilos:quoꝝ oꝛtus nõ eit di⸗

rectus in palpeb::..poſtqᷓ; miſcetur ei medicina

cõuemiens ad hoc ſicut olibanũ.et maxie pin⸗

gue ex eo qð nõ eſt antiquũ neq; nimis ſiccimn
¶ E tiuuamentũ eſt in hoc nõ ꝓpter cõplexio⸗
nẽ q̃ eſt in eo ſed ꝓpter viſcoſitatẽ. Uitelli vero
ouoꝝſubſtantia ſiłis eſt ſubſtantie albuminis
¶ Et ꝓpter bãccauſam miſcet᷑ cũ cerotis qᷓ non
habẽt moꝛdicationẽ: poſtq; fuerit elixatũ aut
aſſatũ. Paꝝ em̃ aſſatum deſiccat ſuꝑfluitates
paucas.Et nos qͥdẽ eſtimauimus q h̊ qð ac⸗

quirit᷑ex hac vᷣtute egreſſi eſt a ſua cõplexiõe

¶ Et miſcetur ſimiliter in emplaſtris que pꝛo⸗
bibent apoſtemata canada..
¶ Rabbi Moyſes capᷣ.de ouis. Oua in ſe re
centia ſunt cibus pꝛopinquio: ſanguini.ſʒ oua
dura aſſata ſunt ex cibis groſſis viſcoſis.
¶Et oua iuuant adcoitum:et maxime cum ce

pis ⁊ rapis.

¶Halie.ð ſuꝑ illo amphoꝛiſmo. Eoꝝ q̃ nutriſũt

oua nutriunt paꝝ ⁊ tarde.et maxime in aqua
cocta.⁊ oua ſunt groſſus cibus ſicut ius triti⸗

ci⁊ piſces.vitella eoꝝ cum olco roſato ⁊ co⸗

co remouent doloꝛẽ poda gricoꝝ.⁊ ſi multum
doluerint:miſceat᷑ modicũ opij ⁊ inungantur.
¶ Contra incendiumignis fiat vngentum ſa
roſato.cera alba ⁊ ſepo arieino M
¶ Ad idẽ valet ſuccus plãtaginis cũ albumĩe
ouoꝝ recentiũ ⁊ ſucco cucurbite. Ilbumẽ oui
cũ vitello in vꝛinali poſitũ alicuius ſuſpecti:qͥ
q̊uiſmodo ſumpſit venenũ interiꝰ.infra certas
hoꝛas illð patefacit vbi ſit:qm̃ ſi ſit vltra gibũ
epat ſcʒ ivenis vel venis vꝛinalibo nigreſcit ⁊
fetet.¶ Si vo ſit citra ↄcauũ eius vt i oꝛobo
vel inteſtinis alijs rugat᷑ ⁊ citrineſcit.ſed nõ ſe
tet. Hoc reperi in margine cuiuſdã Serapio

nis apud caplin de vꝛina.ideo h̊ etiã hic addo

Auicenna libꝛo ſcðᷣo capitulo de ouis He

quod eſt in eis eſt vitellus

¶ Et melius coꝝ artificium eſt:vt non cũ alio
congelentur. Poſt oua auteʒ galline ſunt oua
auium que curſu earum pꝛoccdunt

„

¶ Oua vero anatis ⁊ ſi

albumẽ ad frigidit atẽ:⁊ vitellus ad Glignate⸗
19

tis pꝛobatum ex vitellis ouoꝝ recentium oleo

lioꝛ ex cis ſunt oua galline recentia.Et melius

mila ſunt mali humo⸗
ris.oua ſunt ad equalitatẽ tẽdentia.ſeò ipſoꝝ

8 O

B

2

Trattatus

¶ Amplius of̃ia oua pcipue oua paſſen ang⸗

mentũ faciũt in coitu. ¶ Et dicitur q' oua an
ſeris miſcent᷑ c oleo.⁊ diſtillat᷑ tepida in ma⸗
tricem puocat menſtrua poſt quatuoꝛ dies.
¶ Et idẽ in li.deviribo coꝛ.dicit ꝙ ↄfoꝛtat coꝛ

.

. ,—„*„ 1 . —
. 2/7 . .„
8 . H

Vte vocata. Oua paſſerꝛ in

E/‚ jnido reperta cuculli come

dunt ? ſua obijciut.? poſt

in tectis habitat: gregatim ad paſtum volat.
omniboauibo callidioꝛ eſt.cito digerit quicqͥd

glutit.vñ coꝛpus eius nequaqᷓ; ibo ſumptoim

pinguat.ſed tantũ ſuſtentat. Stercusetiam
eius calidiſſimũ eſt qñ emittit᷑. Supꝛa modis
q̃;luxiurioſus eſt ⁊ in furoꝛẽ citius cõcitatus:ſʒ
nula moꝛa diſcoꝛdie.Dicit Ariſto.q'mas tm̃

vno anno viuit. ſemia vero diitius.qdð depaſ⸗

ſeribuſ oꝛientis credimus. NHam ⁊ illanigredo
de qua dicit ꝗy eſt in collo maſculi:non eſt in
eis ꝗ ſunt apud nos.ſcʒ in europa.Etas paſſe⸗

ris apparet in roſtro.qꝛ iuuenis habet illud te⸗

neꝝ:⁊ circa fauces croceũ. Senex vero durũ

et nigrũ. In quibuſdam oꝛbis partibʒ moꝛbũ

caducum hec auis patitur.Et hoc vt Ariſto.
credit qꝛ ſemẽ iuſquiami comedit. Huius pul⸗

li cũ euolare debent:vicini paſſeres cũ eoꝝ pa⸗

rentibo conatus ipſoꝝ euolantiũ comittantur
vtimbecilles ſi neceſſe ſit puunium ↄſtipatioue

confoꝛtent᷑. Ariſto. Daſſer habet vocẽſibi ap 5

Capitulum. xciſ.
h Aſſer. Iſt. alſeres ſunt
minuta volatilia a paruita

)illa ſuſcepta fouent 2 nutri⸗
unt. Ex li.de na.re. Paſſer

pꝛopꝛiatã:ſicut ⁊ turtur. aſcit᷑ aũt ⁊ vermib⸗
ſicut ⁊ alie multe conſimiles auicule.Gloſa ſu
per pſal.cxxiiij. Paſſer aliquo ſtrepituũ ma gnũ
faciente volat:ne laqueo venantin capiai.vñ
inquit Anima noſtra ſicut paſſer.⁊c.¶ Actoꝛ
Paſſer eſt auicula valde circũſpecta:in tectis
habitat ⁊ in altis locis:in petre foꝛamine nidi
ficat. Mas nigredineʒ habet circa os.ſemina
vero albedineʒ. JFertur autem hec auis muſcas
venari:et moꝛdum caducum pati.

Hprerationes.

Auicen. Paſſeres omnes male carnis ſunt

et omnia quidem ous.ſed pꝛecipue oua paſſe⸗
rum in coitu faciunt augmentum.
¶ Raſi.aro paſſeris calidiſiima eſt ⁊ luxuri
am commouet. “
¶ Pliniuslibꝛo.xxx.Cinis paſſerum ſarmen

tis crementoꝛuʒ duobus coclearibus in aqua

mulſa regiomoꝛbo reſiſtit. ..
¶ Ex li.de na.re.Paſſer(vt dictũ eſt om̃iboaui
bus calidioꝛ.vnde caro eius ſtiptica eſt:⁊ ſan⸗
guis incentiua.Stercus eius(vt dictũ eſt ca
lidiſſimũ eſt qñ emittit᷑ ſed citiſime infrigidat
¶ Haly. Oua paſſerum augent venerem. Ji⸗
mus eius a lentigine purgat facies:quod ſi cũ
hominis ſputo diſtemperet᷑. eo q; varices ca⸗
thaplaſmentur extirpantur.

. . — . . 4 .
. 3 — „ b.
*

Tapialunn oi

Auo. Ex li.ð na.re.Pauo ẽ auis pul⸗
* 5 cerrima ⁊ pulehꝛitudinis amica. Col
lum bʒ longũꝛ extentũ coloꝛe ſaphiriũ
⁊ pectus ſiłr.in capite vo pluma deſuꝑ inſtar
coꝛone:velpotiꝰcriiie.caudã longã ⁊ occultã

8

d d

quã ci laudat᷑ xtẽdat.ſi pedũ d efoꝛmitatem
videri:mox deponit.Sed ⁊ ſi a tacito ſpecte

tur: pennas oẽs qᷓs ſpectan gaudet cõtractis
oculis abſcondit a crimatu fundere coloꝛesgẽ

mantes incipit ⁊ tũc parit. Item nocte cũ eui⸗

gilaverit: ſeq;in tenebꝛis conſtitutũ intuerinõ
põt.clamãs pauide ſuã pulchꝛitudinẽ amiſiſſe

e credit. Idem clamoꝛe ſuo ſerpẽtes deterret

et oĩa anialia venenata depellit. ne de facili ꝓ
pe hab itare audent:vbi vox illius frequenter
guditur. Pauo qñ alte aſcendit pluuie ſignũ ⸗

Areſto. Pauo pullificat poſt triennium ſemel
in anno. ponens ⁊ cubãs ouo.xij:cantũ vel mi

nus. Mas coit cũ femina ſua etiam ſuꝑ qua
cubante ⁊ plerũq; frangunt. IJdcoq; ponunt᷑a
liquãdo ſub gallina ad cubandũ. Ponunt᷑ aut
oua duo ibi:quia nõ poſſunt ab ülis plus ex⸗

trahere. Pauonis femia prima vice qua pulli

ſicat oua octo:⁊ qũq; facit oua venti.Et poſt
q poſuerit vnũ ouum ſtat duobo dicbo aut tri⸗

bus. ⁊ deinde ponit ſecundũ. ¶ Palladius.
Pauones ab ydibus ſebꝛuarijs calere incipi⸗
unt.faba leuiter toꝛrefacta in libidinẽ pꝛouo⸗
cantur:ſi eis quolibet quinto die tepida pꝛebe
atur.upidinẽ quoq; coeundi maſculus con
fitetur q̃tiens circa ſe amictũ caude gẽmantis
incuruat.⁊ ſingulaꝝ capica occultata pennaꝝ
locis ſuis erexerit cũ ſitidoꝛe pꝛocurrens.Phi
ſiologus.Pauo ſue cõparis oua diſſipat ⁊ cõ
ſumit.ſi ad illa etiã accedere poſſit.Eſt em̃ in⸗
uidus(teſte Areſtotile pꝛolem quoq; pꝛopꝛiã
non dignatur agnoſcere: antequã in criſtam
ſii ſunulem ipſam veniſſe pꝛoſpexerit.

Hobrerationes

Dyaſcoꝛides. Pauonis fel magne virtutis

eſt eiuſdem ſcʒ; cuius ⁊ perdicis.vel alibi capo
nis ⁊ ſcoꝛpij marini.¶ Ad effuſionesoculoꝝ
valet ⁊ ad caliginem aſpꝛedinemq; palpebꝛaꝝ

¶ Hieronymus:Fimus quoq; pauonis feruo

rem podagre dicitur mitigare.
¶ Phiſicus.Caro panomsiu reluctat᷑ putre
factioni ⁊ inobedientiſſima eſt digeſtioni.
¶ Jſidoꝛus Pauonis ita q; coro tam duravt

putredinẽ vix ſentiat:nec facile coquatur

Lapitulum. xciiif
D unna; Ar. Palumbe ſunt aues

que naturaliter ſee duigt:pugnãt t

tra ſe ꝓnidis:coſq; ſibijnuicem aufe⸗
runt. Hi ſicut ⁊ turtures in anno bis ouant bi
noſq; pullificant. Hanc q́; ↄtinentiã ſeruant:

cy ſi parẽ ſuum amilerit vlterius nõ coit. extra

— 2

De Fuibus.

niduʒ ſtercus eijciunt:⁊ cũ eoꝝ pulli creuerint

adhocipſum cos erudiunt:vt videlʒ ⁊ ipſe eijci
ant. Eſt aũt palumbꝰ minoꝛ columba:nec do
meſticatur vt columba.Coloꝛ eius adnigre⸗
dinem declinat. Pedes eius rubei ⁊ aſperi. Ui

uunt autẽ ex fructu ſicut ⁊ turtur.⁊ palumbus
ſemꝑ apparet:turtur aũt nõ.Huius generis ſe

mine nõ diligunt coitum. Iſiidoꝛus.Palum⸗
ba eſt columba ſiluana videlicet auis caſta ex
moꝛibus a ppellata.eſt em̃ comes caſtitatis:cũ

amiſſo coꝛpoꝛali c onſoꝛtio ſolitaria incedat:
nec carnalem vltra copulam requirat. Ex lib.

de na.reꝝ.Palumbi femina inicpit oua cuba⸗

re a medio die vſq; id mane.ma svero reſiduo
tẽpoꝛe. Mas palumbaꝝ ſugit terram ſalſam
⁊ humidam:ac ponit in os pulli:vt aſueſcat ci
bo. Palumbes amiſio coꝛpoꝛali conſoꝛtio:vi
ride quicq;in quo requieſcat petit:nec carna⸗
lem copulam vltra reqinrit.

Ppperaciones.
¶ Plinius ub.xix. Palumbinus ſanguis cxi⸗
mic pꝛodeſt oculis cruoꝛeſuffuſis.
Idemin libꝛo.xxx. Palumbi caro decocta
in aceto diſſintericis ac aliacis meceur.
¶ Jimus palumbinus in faba ſumiturↄtra cal
culos⁊ alias veſice dinicultates¶ Similiter
cinis plumaꝝ palumbium feraꝝ exaceto mul⸗
ſo. ¶ Dxaſ. Fimus ꝓ alumbinus calidus ⁊ cau
lticus cu aceto tritus ⁊ impoſitus:ſerofſas cu⸗
rat:⁊ carbunculos rupit.¶ Mixto veron elle
ac ſemine lini ⁊ olco vt cathaplaſma ac hibuuſ
combuſiionibo medetur.max imerero fungos
venenatos bibeniibopꝛeſidium eſt. ¶ Jd meli
us facics ſi cum vino ⁊ aceto bibatux·

Lapitulum.xcof

Apiliones. Iſið. Papiliones auicule.
„— „. 6 ſunt q maxime floꝛentibo maluis hbabu
daãt queq; ſtercoꝛe ſuo vermiculos na
ffſſcifaciũt. Exli. de na.re. Papiliones ſunt ver .
E mes volantes:q maxie floꝛibo innitunt᷑ ex eis
= EAcibos capiũt. poſt auguſtum coeunt: ⁊ maſcu
lo moꝛiente poſt coitũ femĩa edit oua.qb edi⸗ 4
tis moꝛit᷑.que vᷣo ꝑ hyemẽ durãt:⁊ ĩ eſtate ver
mes faciũt:qͥ caloꝛe ſolis ac nocturno roꝛe in⸗
ualeſcentes:alas ↄcipiũt euolantes. Palla.ti.
v. Papilones qm apibus obſunt menſe apꝛili .
necandi ſunt.Lũc em̃ maxĩe abundant floꝛe⸗
tibus maluis:quos hoc genere intercipiemus
vaseneũ miliare ſile.i. altũ anguſtum. veſpe
re inter aluearia collocemus. ⁊ in fundo eius
ponamuslumen accenſum: iluc ⁊ papiliones

cõuenient:⁊ circa lumen volutabũtur:⁊ anguʒ
— ſta vaſculi ab igne pximo interire cogentur.
Capitulum. xc. U
Llatea ⁊ Pluuialis.Plili. x. Platea
* 6 eſt auis qᷓ ad aues in mari ꝓppᷣda ſe mer
ggẽtes aduolat.eoꝛumq; capita moꝛſu
coꝛripit.:doneccapturã extoꝛqueat eadẽ cũ ſe
conchis ipleuit. caloꝛe ventri coctas euomit:
at qʒita ex his eſculenta excreans teſtes legit.
Exli.ð na. ren. Pluuialis auis ꝓpe ad ma
gnicudinẽ ꝑdicis.varijs pẽnis oꝛnata:croceo
⁊albo nigroq; diſtincta aere ſolo viuere dicik
Huius argumẽtũ eſt ꝙ licet pingueſcat nihil
tnñ vnq; in eiꝰ viſceribo inueniri põt. Gaculos
Plũbaros hñt aucupes. qᷓs altius in aere iactã
tes:retia ſuꝑ terrã tendũt:ac fugitãtes capiũt.

Capitulum. xcvij.
Ellicanus. Iſið. Pellicanus eſt auis
8☛ habitãs in ſolitudine nili flu⸗

minis.Uñ ⁊ nomen ſumpſit.nã cana
pos egyptus ðꝛ.Fer᷑ etiã occiderenatos ſuos
eoſq; ꝑ triduũ lugere. dei ſcipam vulnerare:
et aſperſione ſanguinis in filios viuiſicare.
Phiſio. Pellicanꝰ amatoꝛ Efilioꝝ nimis qͥ cũ
ceperint creſcere:ꝑcutiũt parẽtes in facieʒ. At
illi irati repcutiunt eos ⁊ occidunt.et ꝑ tnduũ
ugent. Certia die mater eoꝝ. ꝑcutiens coſtaʒ
ſuamt aperiens latus ſuum. incumbit ſuꝑ pul
los ⁊ effundens ſanguinẽ ſuum ſuper coꝛpoꝛa
eoꝝ ſuſcitat eos a moꝛte.Ex lb.de natur rex.

„

Pellicanus dicitur quaſi pellem habẽs canã:
ideſt plumas albas. In egypto circa niluʒ ha
bitat:⁊ lacte cocodrilli viuit.qð vtiq; beſtia pᷣ
nimia mãmillaꝝ hahundantia in aliquo palu

ſtri loco inmagna quãtitate eijcit.vnde ⁊ coco

Ddrillum libẽter pellicanus ſequitur. NHec auis

macieſemꝑ afficicur:et quicquid glinit cito di
gerit.quia vẽtereius nullum habet diuerticu⸗

lum q̊ teneat cibum.ſolum enim viſceris habzʒ
Ductum qui ab introitu oꝛis vſq; ad ſecreta na

ture pertingit. Pullos ſuos ſanguine lateris

ſui viuiſicat:c eos pꝛopter impoꝛtunitatẽ ſu⸗
am occiderit.vel a ſerpẽte quicis inſidiatur in⸗
teremptos inuenerit. Poſt ſanguinis aũt effu

ſionem adeo debilitatur:vt exire de nido non

valeat:ſed eius pulli pꝛo cibatione eius et ſua
exire cõpelluntur. Quidam tñ coꝝ ſegnes exi⸗
re nolunt ⁊ pereunt.quidã aũt ſeipſos quidem
paſcunt:ſed matrẽ penuus negligũt q; cum il⸗
la poſt cõualentiam viderit:pios ſilios uutrit.
impios autem abijcit ⁊ contemnit.

Capitulum. xcuiij.
D olthen na.re.Perdix eſt auis

* ooloſa ⁊ luxurioſa.maſculis pꝛo femi
nis dimicãtibus victi calcantur a vi⸗

ctoꝛibus coitu.De nocte conuerſis poſterioꝛi
bus perdices ſedent.et libidinis tẽpoꝛe linguiſ

ad inuicem extenſis pꝛe deſiderio coitus eſtu⸗
ant.Actoꝛ.Perdix pꝛopeterrã volat que cum
in multis ſit aſtuta in hoc ðꝛ eſſe fatua: ſicu⸗

bi poſſit caput abſcondere:credat ſe totũ late
re.⁊ cum ipſa neminẽ videat:putat quoq; ne-

minẽ le videre. In hoc q̊ʒ ꝙ alienos pullos fo

net ⁊ nutrit:cunmn eos citius amiſſura ſit. Ande

ꝓpbeta Hieremi:de ſlla in parabola dicit. Per
dix fſouet que non peperit.fecit diuitias? nõ in

iuditio. In dimidio dieꝝſuoꝝ derelinqueteas
⁊ in nouiſſimo erit inſipiens.Phiſiologꝰ Per

dix oua perdit.ſed cius mos eſt ouoꝝ perdito

rum damna reſartire:alteriusmatris oua ſur⸗

ripiendo. Ambro. Perdix eſt auis aſtuta que

alterius perdicis oua diripit:coꝛpoꝛe ſuo ſo⸗
uet:ſed fraudis ſuefructũ habere nõ poteſt:qꝛ
cũ pullos ſuos eduxerit:cos amittit. Ubi em
voces illius audierint q̃ oua generauit relicta
ea ad illamſe naturali q̊dam munere ⁊ amoꝛe
ↄferũt quã verã ſibi matrẽ ↄgnoſcũt.Areſto.
Perdix ſi fuerit ꝓpe marẽ ⁊ flauerit ventus im
pꝛegnat᷑. In coitu facit odoꝛem ſetidum. Ad⸗
modum vero gallineſuꝑ oua cubat ⁊ ſuꝑ pul⸗
los:⁊ colligit eos ſub alis.Item in li.de natu.

rex. Perdicum mater volat in circũitu venaę/
toꝝ quouſq; pulli fugiant.⁊ poſt fugam eoꝛũ
fugit ipſa:tuncq; vocat eosſecura.?c.

Dperationes
Iſið. Perdicũ carnes pꝛe ceteris auibus ſil
ueltrib ſaniſſime ſunt. ¶ Huius auis pectus
cum ſuperioꝛibus eſt valde ſapidum.inferioꝛ

vero pars nõ ita.ꝗ¶ Perdix teſtante Plnio nõ

pingueſcit. ¶ Jel eius cũ melle equo pondere

pꝛodelt ad oculoꝝ claritatẽ. ¶ Dyalſ. Fel per⸗

dicis eiuſdem virtutis eſt:cuius: pauonis.vn
de valent ad effuſionẽ oculoꝝ ⁊ ad caliginem
aſpꝛedinemq; palpebꝛarum.
¶ Haly. Epar quoq; perdicis ſiccatum dili⸗
genter tritum ac bibitum epilentie pꝛodelt.
¶ Plinius libꝛo.xxx. Jue perdicuʒ recreat ſto
macbum.moꝛbo etiam regio reſiltit.

nVU

— Tratctatus
. C apitulum. xcix. 3 arboꝛe nidiſicanerit: lauum vd quicautd

aliud ſixum eii :herere diu non poteit:quin ſta
Ica. IJſidoꝛꝰ. Pica dicitur quaſi po tim excidat v biulla inſederit. ¶ Ex lbꝛo de na
y ica:eo ꝙ verbain diſcrimine vocis: turis erum. Picus martius eit auig parua: a
yt homo expꝛimat.¶ Ex libꝛo dena duncos vngues habenaæt arboꝛes roſiro pe⸗
turis rerum. Pi a eſt auis calidiſſima alba et netans.cunq; ſupinus coꝛticem arboꝛis per⸗
nigra varietate ciſuincta.linguam habens la cutit:ſubeſſe pabulum in elligu pullos in arbo
tioꝛem qua ſermonẽimitatur humanuũ. Niduũ ribus cauis educat. In quos cum ſagittam
ſuum inter loca ſpinoſaconſtituit. eumq; terra vxvel aliud tale quis milerit. picus admota q̃⸗
interius ⁊ ſpinis exterius in circumitu ſubrus gam herbaitatim eijcit quantalibet ingeſtum
ac deſuper diligentiſſime ſepit ac munit. artiſſi ſit.x eoꝛum genere plures nigtiſunt vt meru
munn enim tantum foꝛamen per quoò ingredi la. crocei vt oꝛioli. Sed illi ſpecioſioꝛes ac
ataur in l tere relinquit.et hoc eo loco q̊ nidus maioꝛes que ſunt in veruce rufi:ĩ pectoꝛe cro
inacceſſibilioꝛ eii:quem cũ ab bonmine vilum ceicirca collum virides: in alis cerulei:in cau⸗
ſenſerit:oua tranſtert alia commoditate digi?ꝰ da choꝛuſci. Picus in agro tarẽtino negatur
toꝛum iuuante. Phiſiologus. Pica garrula viuere. Huic pꝛopꝛium eſt ſemel in anno calꝰ
bꝛeuitatem alarum cauſa longio:e recompen ueſcere:co ſq; tempoꝛe quo rapa ſeminatur.
ſat:nidum ſuum cum duobus foꝛaminibocõo⸗ De hac aue quidam videtur verſum dixiie.
ſtruit.per quoꝛum vnum intrat:ct alteraʒ cau Parua loquax volucris:dñm te voce laluto:
gdam emitttit. In hoc aufem commendabilis Sime non videas eſie negabis auem.
curia vel hoꝛta in quo nidificat pꝛoſpicit: ”èc
multo clamoꝛe pꝛoc it.ita vt apꝛopoſuo reuo
centur inlſelii.

DPbprrationes
A (Exlibꝛo de naturis rerum. arnespullo
rum cius ad acumen oculoꝛum mandid icun-
ur.qui tamen mii pꝛius eccoꝛian ſue. int.fſaci

le cocioni non cedunt.

—

Iralis. Plinius libꝛo.xi. iralis ſiue
irotes vel pirauſta eſi muſca maioꝛꝭ
magnitudinis.⁊ quem cipꝛiarijs foꝛ⸗
nacibus ex medio ignivolat pennatũ quadru
pes.quamdiu eſt in igne viuit.cũ euaſerit lon
gioꝛe paulo volatu tunc emoꝛitur.¶ Cx libꝛo

—

-— —

Capitulum. c.
NANcus. Jſidoꝛꝰ. Picus a ſatumi filio
omen ſumpſit. qui co in auſpicijs vte
batur. Ferunt er im hancauemquod⸗

*

Oaim habe e dininum:llo indicio:q in quacũ⸗

de naturis rerum. In cipni partibus eſt mu⸗

ſcarum genus quadrupes que pennateſunt?
multo maioꝛes q̃ʒ noſtre.: pirole dicũtur:qm̃
in foꝛnaciba e medio ignin volant ipune.⁊ qui
dẽ mirabile eſt ꝙ q̃ʒdiu in igne ſunt viuunt:cũ

auũt extra volauennt: paulo longius mo: iunt.

Capitulum. cif.

Sitacus.IJſið.Pſitacus in Indie lit
* toribus gignitur:coloꝛe viridi:toꝛque

puniceo:grandilingua ⁊ ceteris auib

latioꝛe:vndeꝛ articulataverba expꝛimit:ita vt
ſi eam nõ videris hominẽ locutũ putes.Exna
tura aũt ſalutat dicẽs.aue vel kere. Cetera no

mina inſtitutione diſcithinc ⁊ illud. Pſitacus
a vobis alioꝝ noĩia diſcam. Hoc didici perme
dicere ceſar aue.¶ Solinus.Sola India pſi
tacum auẽ mittit.cui roſtri tanta duricia ẽ:vt
cũ e ſublimi pꝛecipit atur in ſaxum niſu ſe oꝛis
excipiat.Ex li.dena.reꝝ.Pſitacus aquaa ali⸗
as quocunq; modo patitur ſed pluuia moꝛit᷑.
Idcirco in montiba Gelboe nidificare fertur.
quia raro vel nunq; ibi pluit. Caudaʒ ſuã ſum
mo ſtudio cuſtodit:penn aſq;roſtro ſuo freq̃n
tius extergit.Auis eſt luxurioſa nimium:bi⸗
bitq; libenter vinum:ſemetipſam pede cibat:⁊
illo oꝛiſuo deferteſcas ſicut homo manuu.

¶ Phiſiologus. Pſitacus qui vulgo papia
gabio.ideſt pꝛincipalis ſeunobilis.gabyo di

citur eo as ſiue indicas habitat oꝛas. Montèẽ
quoq; gelboe libenter inhabitat ꝓpter eius ſic
citatẽ.qꝛ multa humiditate ſuꝑabundante in

cute moꝛitur: aliquantulum ſimilis eſt obelo

⁊ falconi.Cirides habens plumas.pectus ro⸗
tundum.roſtrũ aduncum:tante foꝛtitudinis:
vt caueam ſuam vi ex virgis ferreis frangat:
hominis vocem imitatur. Dire quoq; calidi
tatis eſt in exſiceando riſum. Homines etiam
oſculari domeſticos conſueuit:admoto ſpe⸗
culo ꝓpꝛia foꝛma deluditur.⁊ nunc gaudenti:
nũc dolenti ſimilisefficitur. In aſpectu q̊ʒ vir
gineo multũ delectat᷑:⁊ cũ vino inebꝛiatur.

Capitulum. ciij.

Oꝛphirio. Iſido. Poꝛphirio eſt auis

D* modum aliaꝝ vnũ pedem habẽs

latũ ad natandum.alium vero fiſium
ad ambulanduʒ. In quo notatur ꝙ vtroq; ele
mento gaudet:⁊ in aqua natanovt anates:et
in terra ambulans vt perdices.Nic ſolus pꝛe-

ter pſit acum pede ſuo inſtar manusaquã ſu⸗

ſcipiens ad ro ſtrum vetfert ⁊ potat:ſeq; huma

no modo cibat.qꝛ cum omni cibo ⁊ cum ſolo

moꝛſu opoꝛtet vt bibat. Uirtutẽ em̃ appetitus
habet debilez naturaliter in attrahendo cibũ
⁊ ſibi incoꝛpoꝛando. Huius generis laudati
ſimi ſunt:qui roſtrũ habent magnũ ⁊ crura p⸗
longa.i¶¶ Actoꝛ. Poꝛphinio vt tertur idem eſt
ꝙ pellicanus. Unde in Deute.vbim Hiero⸗
nymi tranſ lationẽ inter aues immundas poꝛ

phirio comedi pꝛohibetur. Juxta ſeptus ginia

interpꝛetes pellicanus pomitur.

Capitulum. cuu Lractatus

Egulus.Ex libꝛo de naturis rerũ. Re⸗ nis vſiby inutilia. Que quiraptre voluerit ſtul

gulus qui ⁊ parra quaſi auis parua di
citur multa eſt in pꝛole et garritu. Cõ
dixerant aliquando aures inter ſe:ſi⸗
cut fabula refert.vt illa pꝛo rege haberetur:q̃
ſublimi volatu omnes alias vinceret. Cunq;
parra ſub aquile aſcella latitãte.A quila om⸗
nes alias aues ceteras tranſeenderet exiliens
parra inſedit aquile capiti ⁊ indeſeeſſe victrv
cen aſſeruit. —— —

..
Z .

Capitulum. u.
]Krabꝛones. Iſiðᷣ. Scrabꝛones a ca⸗
bo id eſt caballo vocati ſunt.co q; ex
eis creentur. Sicut aũt ſcrabꝛones na
ſcuntur de carnibo equoꝝ putridis.ita
ex eis iterũ ſepe naſcuntur ſcarabeivnde cog⸗
nominatiſunt. Ex libꝛo de naturis reꝝ. Scra
bꝛonũ celle ſexangulares ſunt:cetere vero coꝛ
tice aranioſe.Qiber de naturꝭ alligat ibi Pli
nium.cuiusx era littera eſt.Cetera aũt coꝛtice

4
.
5

HNam a pꝛincipio ſic continuat.Ueſpe in ſlb
Nimi e luto nidos faciũt.⁊ in his ceras ſcrabꝛo⸗àà

nes in cauernis ac ſub terra.Et hoꝝ omnium Plinius libꝛo. xviij. MWenſtruoſa mulier ſi A
ſexangule celle. cetera autem coꝛtice. Araneis ſegetẽ ambiat nudata ſcarabei decidunt ? ani
ſetus et ipſe inequalis eſt. alius in vermiculo. malia noxia. ¶¶ Idem libꝛo. xxx. Cliridis ſcara B
Et autumno tamen verno:omnia hec carnes beinatura conmuentium exacuit viſum.ideoq;
veſcuntur. in plenilunio creſcunt:hyeme recon continuo eo ſculptoꝛes gemmaꝝ acquicſcunt
dunur. Autoꝛes dicunt interfici puerum bi,⸗ ¶ Thauri vt victum eſt vocantur ſcarabeier C
bꝛones ac veſpe nequaq; reges ſicut apes ha, cula. Alij pediculos terre vocãt: qui ſtrumis
bent. ⁊ ideo periculis plunimis ſubiacent.hoꝛ⸗ impoſiti conſerunt.¶ Auicen. Oleum in quo O

ridos ſonosac murmura depꝛomunt.Et hec
magisin cquis locis. Hoꝛij mella ſunt huma

to periculo le ſubdit.nã eoꝝ aculeis iaculatur⸗

+
*
.
.

. eo ꝙ de carnib equoꝝ putridis ſepe
naſcuntur. Thaurivero vocant᷑ ſcara
bei terreſtres ricino ſimiles.Cicendula q̊ʒ ſca
rabeoꝝ genus eſt vt dictũ eſt. Plinius libr.xi.
Quibuſdam in ſectis pen naꝝ rurele cruſia ſu⸗

Carabei. Iido. S carabei dicuntur

peruenit vt ſcarabeis.quoꝝ penna tenuioꝛ at⸗

q; fragilioꝛ exiſtit.his negatus eſt aculeus.ſed
in quodam eoꝝ genere grandi coꝛnua pꝛelon
ga biſulcis detenta foꝛficiba in acumine cũ li⸗
buerit admoꝛſu cocũtibo. Infantũ remedija
ex ceruice ſuſpenduntur.hos E gidius vocat

lucanos.Aliud coꝝ eſt genus qui e fimo ingẽ

tes pilis auerſie pedibus volitant.paruoſq in
his contra nigoꝛem hyemis fetus ſui vermicu
losnidulantur. Alij magno cum murmurevł
mugitu volitant. ⁊c

Dperationes

fricatur ſcarabeus valet ad doloꝛe auris in ca

Capitulum. cvij.
Cinifes. Iſiðᷣ.Scinitfes ſũt muſce mi⸗
nutiſſimeaculeis permoleſte:quibo ter
tia plaga ſuꝑbus egyptioꝝ populus ẽ
ceſus.i Oꝛigenesſuꝑ Exodũ.Hoc aniĩal pẽ
nis ſuſpenduũ: aera volitans:ſed ita ſubtile et
minutũ:vt oculi vilum niſi acute cernentꝭ effu
giat.Coꝛpus cui inſederit acerbiſſimo ſtimu:
lo terebꝛat. vt quã volantẽ videre quis nõ va⸗
let:ſentiat ſtimulantẽ.Gloſa ſuꝑ eodem. Sci
nifes nati ſunt in terra egypti de limo muſce.ſ.
minutiſſime ⁊ inquietiſſime inoꝛdin ate volan⸗
tes:atq; in oculos ruentes hominũ:requiẽ au
ferunt dum ambiguũtur redeunt. ¶ Ex li.ð na.
reꝝ.Scinifes ſunt vermes minuti volantes qͥ
pecudum anhelitũ ſequũtur:⁊ hoĩes maxime
Punguntaũt aculeis doꝛmientes acri ſat do
loꝛe pro poſſe.Ande in locis vbi abundat eaꝝ
pꝛoteruitas:homiĩes velicati circa lectos ſuos
thetia ſua tam ſubtiliter laqueant:vt per hec
lcinifes ad no cendum tranſire non valeant

OPperationes.
¶ Albertus in li. de ſenſib. Extende pilum a⸗
ʒuchi equi ſupꝛa poꝛtũ domus:nõ ingredient
domum illam ſcinifes dum ſtat in ea piluus

7 „» eH4W .
Capitulum. viif
Trix Selentides ⁊ Strophilos. Al
ber. in li.ð na.aĩa.Strix eſt auis noc⸗
turna.de qᷓ Lucanꝰ meminit dicẽsꝙ;
tepidus bubo ꝙ ſtrix nocturna querunt᷑. Hec

auis a vulgo ama ab amãdo vocat᷑.eo ꝙ pul⸗

los amat.Et ſic dicit᷑ ꝙ ſola inter aues pullis
humoꝛẽ lacteum inſtillat.¶ Actoꝛ. Noc no⸗
men ſtrix equiuocũ eſt ad auẽ ulam.ſ.ſelentide
de qᷓ iam dicet᷑.⁊ ad beſtiam herina ↄſimilem

De uibus.

¶ Pli. lib.x. Selentides aues vocant᷑ aquaꝝ
aduentũ pꝛecibo impetrant incole caſini mon
tis fruges eoꝝ locuſtis vaſtãtibo:nec vnde ve
niant:quoue abeant cõpertum eſt illis nunqᷓ;
conſpectis niſi cum eaꝝ pꝛeſidio indigetur.
¶ Actoꝛ. Idẽ inferius de ʒelentide.iuxta li.de
na.ren dicet᷑. Ex q̊ viciũ ſcriptoꝛis ex altera ꝑ⸗
te eſſe videt᷑. ¶ Solinꝰ. Strophilos eſt auis
paruula.que duʒ eſcas affectat os cocodnili
paulatim ſcalpit.ac ſenſum ſcalburigine blan
diente aditũ ſibi vſq; in fauces cius facit. Qð

conſpicatus ychneomõ beluam penetrat.po⸗

pulatis viſceribo eroſa ex aluo exit.

„ „
Capitulum. cix
EKrutio. Actoꝛ. Strutio aliqñ quideʒ
K. 9 alas erigit:ſed volare nequit.eſt em̃ in
gens coꝛpoꝛe:rara in plumas.habet
aũt alas ſimiles herodij ⁊ accipitris. Ferrũ vᷣo
comedit.¶ Ariſto.De ſtrutione eſt opinio q;
nõ ſit de genere auiũ ꝓpter diuerſitatẽ ſue crea⸗
tionis.partim em̃ quadrupedibo aſſimilat᷑:par
tim auibo. Hon habet alas:iſed figuras alarũ
q̃ volatui nõ ↄueniunt.qꝛ nõ ſunt tenues vt pi
li:ed ſicut quadrupes habet palpebꝛas ſuperi
oꝛes ⁊ in eis pilos. Habet iteꝝ plumã multã in
inferioꝛi parte coꝛpoꝛis.⁊ duos pedes vt auis

ſed vngulam fiſſam vt quadrupes.Eſt em̃ ma

gni coꝛpoꝛis:cũ auium coꝛpoꝛa neceſſe ſit eſſe
parua:alioquin volare nõ poſſunt.Lreshabʒ
digitos in vtroq; pede ꝓpter alas ⁊ ꝓpter pon⸗
dus. Cunq
latus:multã habet ſuperfluitatẽ.multumq; co

it:ſicut ⁊ gallina ⁊ perdix.i¶ Ex lib.de na.reꝝ⸗

Struto eit aniapenebeſtialis genenio. Ha⸗
bet em pennas:ſed nune vtitur eis in volatu.
Alas habet tenues:⁊ plumas velut pilos. In

cundo alas erigit.adeoq; in terta currit:vt e⸗

quos celeritate pꝛecedat. Habet aũt vngulas
biſulcos ad cõpꝛehẽdos lapides q̊s emittit in
fuga contra inſequentes.Ferrũ comedit ⁊ di⸗
gerit:quia calidiſſime nature eſt:⁊ equũ natu
raliterodit:⁊ miro modo perſequitur. Equus
etiam illam intantum odit ac retinet ꝙ eam vi
dere nõ audet.Oſſiculum paruumſub alieha
bet. quo ſe in latere purgat ⁊ agitat quãdo pꝛo
uocatur adiram. In pectoꝛe vero magnũ os:
⁊latum ad pꝛotectionẽ magni coꝛpoꝛꝭ ſibi cre
atum. Poꝛro ſtoliditas ei tanta eſt:vt cum fru

Tice collo occultauerit:reliqui coꝛpoꝛis latitu⸗

Adinẽ latere credat. Haturaliter autẽ calueſcit.

ita plumas exuitvt et nudus fere remaneat

Sea coꝛium habet foꝛtiſſimũ q̃ in plumis pꝛo
tegitur ab impoꝛtunitate frigoꝛis:coꝛpus ha⸗
bet fere ad magnitudinẽ aſini ſtatura medio⸗
cris. QOua quoq; eius adeo magna ſunt vt ex

cranlſuerſo ſecta vaſa fiant ad bibendum pꝛo

amplitudine ſua.¶ Phiſiologus S trutio ſo

lo viſu ita fouet oua ſua in harena recondita:

vt ex eis pulli egrediantur in lucem. Hec inter
aues ceteras duas tantum digitos cõtinet ad
modum vngulaꝝ arietisita ꝙ de concauitate
pedis ſui ſubtus quaſi de funda pꝛoijcit lapi⸗

intueri celum:⁊ altero terram.

Pperationes.

des ſuper hominem. Ferunt etiam oculo vno

AW¶ NRaſi:aro ſinnionis oĩb groſlioꝛ iudicat

nq; fit ponderoſi coꝛpoꝛꝭ? ⁊nõ bonio

CLCapitulum. x.

NTtrutiocamelo ? Sturno. Plinius.

ues ſunt grandiſſime ⁊ pene beſtiaruʒ
generis:altitudinem equitis inſidiantis equo

excedunt celeritate vincunt.ad hoc ſe olum da⸗
tis pennis vt currentem adiuuent:ceterũ non

ſunt volucres: nec a terra tolluntur. Ungule
bis cemuinis ſimiles quibus dimicant: biſulce
⁊ compꝛehendis lapidibus.Quos in fuga coõ⸗
tra inſequentes ingerunt pedibus. Actoꝛ. Ci⸗

yel ipſum etiam genus ſic appellari.quia ſicut
dictum eſt ſupꝛa:pedes habʒ ſimiles pedibusa

cameli.¶ Ex libꝛo de naturis reruin. Sturni
ſunt aues parue ad volandum extẽte ſuſco ni⸗

tentes coloꝛe.Cateruatim volant:⁊ quodam

oꝛbe circumaguntur omnibus in medium ten

dentibus:⁊ hoc pꝛopter accipitres qui cis inſi
diantut. Ueſpere quidem aggregãtur. Etiam
immenſis turbis:commurmurãt: nocte ſilent

auroꝛa rubente murmur excitant. Demum ve
ro diuiſe perturmas ad cibum volant.i¶ Pli⸗

nius.Eſt autem ⁊ ſturnus ex auibusloquenn⸗
bus:vnde ⁊ Ecſares iuuenes babebãt ſturnũ

loquentem.

HPyperationes
¶ Raſi. Sturne velſturni caro groſſioꝛ eſt qᷓ

pulli vel cocurnicis. Uentrem ſiringunt:⁊ mul
timn nutriunt.

Capitulum. aI.

¶ . Strutiocameli affici vleihyopici:a

eſſe ſtrutiocamelus ſpecies ſtrutionis.

A

8R

+-—2 Arda 2 Tragopa. yſidor. Tarda
apõð nos ðᷣꝛ eo ꝙ tardo ⁊ graui vo
latu detenta:nequaq; vt ceterevo
luqes )velocitatepẽnax attollitur.
Grece aũt gradipes vocat᷑.Auicẽ.Oua auis

tarde(ſm ꝙ dicitur)ſunt tinctura bona.

¶ Exli.de na.re.ragopa eſt auis in etbyo⸗

pia ferruginei coloꝛꝭ:maioꝛ q; aquila:caput hʒ

vt fenix:excepto ꝙ in eo coꝛnua hʒ vt aries.vñ

ulud armatũ ꝓfert aduerſus oẽs aues ſibi con

trariãtes. Solinus.Lragopa ẽ auis maioꝛ
aqͥᷣlis:coꝛnibo arietinis pᷣferẽs caput armatũ.

DOperationes.
¶ Auicẽ. Oua auis tarde ſunt tinctura bona
¶ Experitur hoꝛa qua pꝛeparata ſunt ad il⸗
lud cum ſilo lane in eis penetrante.

¶ Idem Stercus auis tale ↄfert empetigini.

De Fuibus.

6 Capitulum.cxij.
¶QVYUrdela ⁊ Zurdo.yſi. Lurdela q̃ſi ma
ioꝛ turdus ðꝛ.cuius ſtercoꝛe viſcũ gñari putat᷑
Zurdiaũt a tarditate vocati ſunt:hyemis em̃
ↄfinio ſe referũt.Exli.ð na.re.urdi ſũt aues
parue qͥdẽ coꝛꝑe:ſʒ puidentia magne.In cacu
minibo arboꝝ luto nidos ediſicãt ⁊ pene ↄtex⸗
tim.i.ↄtinue poſt coitũ generãt.⁊ miꝝ qꝛ.x.di
cbus oua ĩ vtero matureſcũt:⁊ poſtea pariunt
Pli.li.x.At abeũt ⁊turdi ĩ vicina:ſʒ hij plumã
nõ amittũt:nec occultant᷑ niſiſpe cibiq̊ hyber⸗
nũ pabulũ petũt.itaq;i germamia hycme turdi

maxie cernunt᷑.⁊ ſunt aues trimeſtresſicut tur

tures.His coloꝛ eſtate circa collũ varius:hxe
me ↄcoloꝛ.incacumibo arboꝝ lutu nidiſicãtes
pene cõtextim in ſeceſſu generãt.Agripina cõ
iunx Claudij ceſarꝭ turdũ babuit qð nunq; an
