ab bac vel a ſilib caue a plãta q̃ ẽ nimis iuue⸗
nis.⁊ elige illã cuiꝰrami egrediunt᷑ ab vna ra⸗
dice. Cirtus eius eſt calefaciuna
ODperationes

¶ Dyaſ. Amomiʒ eſtpᷣſtãs ſomnũ. tumoꝛes

etiã cathaplaſmatibꝰ admixtũ ſedat. Miſcet᷑

Diueſis antitotis ⁊ miris et varijs odoꝛibus
grate miſcet᷑.¶ Serapᷣ.Amomũ inducit ſom
nũ ⁊ ſedat ſodã qũ emplaſtrũ cũ eo ſit ſuꝑ frõ⸗
tem. ⁊ maturat apata calida.⁊ ↄfert pucture
ſcoꝛpionis:qũ fit emplaſtꝝ cũ co ⁊ oʒimo ⁊ po
nit᷑ ſuper locũ pũcture.i¶ Et idẽ auc.humaym
filij Jiaac. Amomũ eſt res q̃ inebꝛiat.etem̃ de
Pꝛietate eius elt ꝙ inebꝛiat et facit doꝛmire.
¶Aui.Amomũ maturat apᷣata ca.Et eiꝰ de
coctio bibi ad podagrã ⁊ ſedet᷑ ĩ ea.Et cõfert
doloꝛibo matricis.⁊ intrat in peſſarijs matri⸗

Trattatus

isa ſede in decoctione eius ad doloꝛẽ rennſ

ca.ẽ ſic. qd ad opilationẽ epat ex rigiditate

E pficiens.doloꝛẽ aufert matricis.in capite ſif
grauedinẽ ⁊ doloꝛẽ atq; ſcothomiã generat.

Capitulum xxi,j)/
Meos. Serap̃. li. aggre. c. nachana
Pas ameos. auc. Dyaſ.qͥdã noĩant

ipm poiuuũ anthomation.id ẽ ciminũ
ethiopiũ. Uerũ natura cimini ethiopij eſt alia

a natura ameos ⁊ eſt notũ.Eſt nãq; ſemẽ fere
ſile cimina ethiopio.niſi qͥa eſt minꝰ eo multũ
⁊ albiꝰ⁊ duriꝰ.et in ſuo ſapoꝛe eſt de ſilitudine

ſapoꝛis oꝛigani.Et illud qð ẽ elegendũ ex eo
illð qdð ẽ recẽs ⁊ mũdũ.Et idẽ auc.gal.Ma⸗
gis iuuatiuũ qð ẽ ex eo ẽ ſemẽ eius.⁊ in ſapoꝛe

eiꝰ ẽ amaritudo pauca ⁊ acuitas.et virtus ei⸗

Eq̃ calefacit ⁊ ſiccat in tertio gradu.

Dperationes
¶ Dyal.auc.aben meſuay ditxit ꝙ ꝓuocat vri
nã.⁊ ſemẽ ẽ bonũ ſe.antiqͥs.iſ Et qñ eius de⸗
coctio ponit ſuper pũcturã ſcoꝛpionis aufert
doloꝛẽ.et ẽ bonũ frigiditati ſtomachi et epatꝭ
⁊ auſert opilationẽ.⁊ ſedat nauſeã.et deſiccat
humiditates ſtomachi.i¶ Et eſt bonũ humidi

S

De Yerbis.

tatiqẽin pectoꝛe.⁊ mũdificat viqꝗs renũ ⁊ veſi

ce:et ectrabit lapidẽ ex cis poſtq; fuerit factus

Capitulum xxiiij

Midũ vel amilũ.⁊ eſt ſuccus frumẽ⸗
N ti. ⁊ ð? amilũ ab a qð eſt ſine ⁊ melos
Agrece.i. mola eo ꝙ ſine mola fit:vnde
amidũ ſiue amilũ eſt medulla frumẽti qð ĩfun⸗
dit᷑ ⁊ tundit᷑ donec furfur ſuũ dimitat.denide
cũ aqua mittit in ſpoꝛtulã. ⁊ cũpᷣſſura colat.et
cũ in vno vaſe velut fex recederit aq̃ᷓ effuſa in

ſole ſiccat poſt hoc leuiter ſtringat᷑. Caſſus

felix ca.de amilo. Amidũ tẽperate caliditatie

eſt ⁊ bumidũ qð ſic fit. Frumẽtũ in aqᷓ frigida
ponat᷑ per diẽ ⁊ noctẽ ⁊ de die in diẽ aq̃ romo⸗

ueat᷑ quouſq; frumẽtũ videał᷑ putreſieri.dein⸗
de aqua remota optime teratur et cũ eadẽ aq̃ᷓ
optime confectũ per pãnũ expmat᷑.et ſoli expo

nat᷑ vt exſiccet᷑ vſq; ad aque cõſumptionẽc.⁊ fre

quẽter remoueat᷑ aqua frigida donec dealbet

qð reſidet deſiccat᷑ ⁊ idurat.¶ Sera.li.aggre.

ca. de ami. Amilũ infrigiditat et deſiccat plus
qᷓ; frumentũ.Et melius ex eo eſt illud qð fit in

eſtate.Et modus operatiõis eiꝰ ẽvt accipias

de frumẽto:⁊ ipᷣm bene purges:⁊ infundes in

aq dulci ⁊ laues ipᷣm cũ ea ⁊ poſt pꝛoijce aquã
illã cũ qua ipᷣm lauiſti ⁊ funde ſuper ipᷣm aquã
aliã.⁊ facies ita qnquies in die ⁊ ſi potes ĩ no

cte ſilr.⁊ q molliſicat opoꝛtet ꝙ eijcias aquã
eius cũ facilitate ſine agitatione aliqme cũ aq̃ᷓ
egredietur aliqͥd de lacte.Et poſtq; hoc fecerꝭ
calca cũ pedibo ⁊ ꝓijce ipam aquã.⁊ qð ſuper⸗

natauerit ſuper aquã ex furfure college cũ cac⸗
cia ꝑfoꝛata.⁊ abijce reſiduũ.poſtq; vero pur⸗

gatũ fuerit a furfure ⁊ colatũ poneſuꝑ lateree

nouos ⁊ expone ſoli calido.⁊ ſi remãſerit in eo
aliqua humiditas poneſuꝑ ignẽ.Et ſapoꝛ eiꝰ⸗
eſt acetoſus.⁊ virtus eiꝰ eſt pauce caliditat ſʒ
ẽ cõpoſitũ ex virtutibo cõtrarijs.Nã vna ẽ fni⸗
gida ꝓpter acetoſitatẽ q ẽ in eo et alia calida a
caliditate eiꝰq̃ eſt a farina.q̃ ẽ in eo a caloꝛe pu
trefaciẽte.Eſt aũt optimũ amilũ recẽs ⁊ candi
dũ et leue ſine vllo acere ⁊ inqͥnoſo odoꝛe

HPHbpbperationes

¶ Dyaſ. Amili facit ad abſtinenduʒ reuma
oculoꝛũ.altavulnera oculis replet:aſpꝛedineʒ

oculoꝝ tollit.¶ Danguinẽ renjcientibus bibi
tum ſingulare pꝛeſidiũ ẽ.i¶ Aſpꝛedines arte n

arũ defleuit. Jus collo lactis miſcetur ⁊ pflu⸗

um ventris ſtringit valde.poteſt autẽ leniter
ſtringere ꝓpter qð in collirijs lachꝛmas ſtrin
gentibus miſcetur. valet ſilr apoſtemata ſoi
ritualium et tuſſim coctum in aqua oꝛdei cum

lacte amigdalarũ additis penidijs.¶ Sera⸗

pio Amilũ confert humoꝛibus curratibus ad

oculos ⁊ vlceribus que dicuntur fel ſeoles

¶Et qᷓndo bibitur abſcindit ſanguinem qui

venit a pectoꝛe.⁊ lenit aſperitatẽ gutturis

¶ Et q̃ndo miſetur cum lacte in aliuo cibo H̊

idem facit

Trattatus

Capitulum. xxu
PPeen⸗ grecũ nomẽ eſt. latine nux

A. longa dꝛ.Cunctis arboꝛibo poꝛſe flo
Xreↄucſtit.⁊ ad ferẽda poma arbuſta:
cetera puenit Ex his alie ſunt dulces:alie ama
re.Sed agricole huic generi ſic mederi ferunt
Tercbꝛant cius radicẽ et in medium inſerunt

ſurculum arboꝛis qᷓ pice dicit᷑. quo facto ſucii

amaritudo deponit. Hec yſidoꝛus.i¶ Plini.
li.ij. Arboꝛes quedã pꝛime germinãt.⁊ ĩter no
niſſimas nudant᷑.vt amigdali⁊ fraxini⁊ ſam⸗
buci. ex his nempe que aquila hieme oꝛiẽte cõ
cipiũt. Primo oĩm amigdale foꝛent menſe ia⸗
nuario.Pomũ vcero maturant menſe martio
Perditq; faocillime fructuʒ ante maturitatem
amigdala.ſicut et ficus et palma. Ex libꝛo de
natu.rerũ. Amigdalus in locis calidis fructu
abundat.igidioꝛibus aũt locis arboꝛ vetu⸗
ſta floꝛe Bper⸗ neger.
Pprrationes
Bli.li.cxiin. Amigdale amare radix ð cocta
cutẽ in facie coꝛrigit ⁊ coloꝛem hilarioꝛẽ facit.
HFiuces ipſe ſomnũ faciũt et auiditatẽ ¶ Aui.
Arboꝛ amigdalarũ amararũ cũ optime terit
atq; cũ aceto et oleo roſaceo permiſcet᷑:ꝛ inde
fit emplaſtrũ fronti confert ſoda. Radix etiaʒ
cius decocta et ſuꝑ pannũ linita.foꝛtis eſt me
dicina.¶¶ Conſtantinus in libꝛo gra. Radix
amigdale amare pulueriſata:et cũ aceto tẽpe
rata:ſit bonũ vnguentũ cõtra lentigines ⁊ im
petiginem. omneſq; ſoꝛdicies cutis.⁊ maxime
contra moꝛfeam. Quʒ vino potui data tuſſim
curat.lapidem frangit.¶ Dyaſ.c.de amigda
lis. Arboꝛ amigdalaꝝ dulciũ ẽ debilioꝛis ope
ratiõis q; amaraꝝ arboꝝ.amare ſunt ſubtili⸗
atiue et pꝛouocatiue vꝛine.i¶ Sera.aucto.ar
thigenis dulces amigdale ſunt calide ⁊ humi
dein pꝛimo gradu. Etidẽ aucto. Meſuay
Quando comedunt᷑ cũ coꝛticem ſuo ſtringuůt
gingiuas.⁊ ſedat qð accidit in oꝛe ꝓpter ſuam
põticitatẽ.Et qñ comedunt᷑ cũ ʒuccaro ſuo de
ſcẽdũt a ſtomacho.⁊ qñ ſicce toꝛrefiũt ſunt cõ
uenientioꝛes ſtomacho ⁊ augent ſperma ſicut
auellana ⁊ ſiſtici.¶ Idem auc.albugerig.Bũ
mi caꝝ adminiſtrat᷑ ſicut gũmi arabicũ et pꝛu⸗
nax.¶ Gal.xi.ſim.far.de amigð.Dulces ami
gdale in cis ẽ amaritudo eaꝝ occulta que non
apparet ſenſui:qꝛ vicit in eis dulcedo.veꝝ qñ
vetcraſcunt apparet maniteſte. Uirtus earuʒ
tẽper ata eſt cũ caliditate.pꝛeualet em̃ in ipſis
abſterſiua ⁊ ſubtiliatiua ſubſtãtia. ꝓꝛopt᷑ quã
expurgat viſcera.et pulmonem et toꝛaccem.ex⸗
puitiones opcrantur bũoꝛum.¶ Rabbimoy

d n

D

bꝛo ſco. Anacardus eſt ſrucs ſilis oſſi dac
tili. ⁊ medulla eius ẽ ſilis medulle nucis dulcꝭ⸗

rarus frangibilis: in cuius raritate eſt mel: vi

maſticant ⁊ non nocet cis.⁊

Hohprrationes

mouet etiam calida apoſtemata in interioꝛib⸗
¶ Confert frigoꝛi neruoꝛum.et eoꝛum molli⸗

ſes ca. de amigdalis. Dulces amigdale pꝛo⸗
uocant ſomnum temperatum. et coquinatum
cum eis humectat ventrẽ.et ſunt laudabiles.
et ſaluant ſubſtantiam cerebꝛi.

imperitis medicis dicit᷑.qdð eſt falſuʒ
K[Rſec eſt fructus cuiuſdaʒ arboꝛis que
vocatur pediculus elephantis.iſ Auicẽna li⸗

PPhpenuun pediculus elephantis ab

in quo nõ eſt nocumentũ.Et coꝛtex ipſius eſt

coſum habens odoꝛcm. Et ſunt hoĩes qͥ i᷑jm
8. pꝛopꝛie cum nuce

calida eſt ⁊ ſicca in quarto.

¶ Auicenna. Eius mel eſt vlceratiuũ apoſte⸗
matũ ⁊ aduſtiuũ ſanguinis:et humoꝛuʒ.Era
dicat verrucas.et auſert albaras:et eradicat
barulos.et ſanat alopitiam flegmaticam.Cõ

d8

ficationi:et paraliſi et toꝛtureſſ Confert coꝛ
ruptioni memoꝛie:cũ eius conſectio nota ana
cardiuum ſumitur. Sed tamẽ cõmouet alie
nationem et melancoliam. ¶ Suflumigant

De Herbis

cum eo emoꝛroides et exſiccantur E ſtex ſum⸗
ma venenoꝛum.et addutit humoꝛes et interfi⸗
cit.¶ Ex eius quidem tiriaca eſt lac vaccinuʒ
butiro inde extracto.Et oleũ nucis eius fran⸗
git virtutẽ.loco eius ponitur quintuplũ pon⸗

deris cius de badaham. et quarta ponderis

ipſius de oleo balſami.et certia põderis ipᷣius
de napta alba.

Capitulum. xxvij
Netum eſt herba oꝛtulana odoꝛifera
Pla.Aneti ſemẽ pꝛincipaliter cõuenit
vſui medicine.radix ſecundario.herba
vero tertio.i¶ Palla. Menſe febꝛuario anetuʒ
ſe ritur loc frigidis. Omnẽ ſtatũ celipatit᷑ ſed
tepidioꝛe locat᷑. Rigandũ eſt ſiſe abſtineat im⸗
ber:ſerendũ eſt rarius.aliqui ſemẽ eius nõ ob⸗
ruũt. Opin ites ꝙ a nulla auetangat᷑.¶¶ Se⸗

¶ Merito ergo coctũ in oleo diafoꝛeticũ ⁊ im
moleſiũ ſomniq; factiuũ ⁊ digeſiiuũ crudoꝛũ.
necnon indigeſioꝛũ humoꝛũ etiſtit:appꝛopin⸗

quat vtiq; oleũ quod ex eo aperitiuis digeſti⸗

uis farmacis dictis niſi quia paulo calidius il

lis et ſubtiliũ paruũ eſt.Et ideo diaſoꝛeticum.

vſtũ vero tertij ſit gradus calefactiuũ et ſiccũ.
Et ideo mollib vulneribo appoſitũ pᷣſtat ope⸗
ram.et pᷣſertim eis que in pudendis.humidius
aũt et minus calidus ridere eſt ad hec.⁊ euchi
mũ q̃ſi digeſtibilius eſt et ſomni factiuũ. Et
idem Serapion auc.aben meſuay. Anetum

aſt calidũ. Inducit ſomnũ.et oleũ eius eſt bo⸗

num ventoſitatibus.Et ſemen eius in polẽtis
poſitum multiplicat lac quando accipitur ſo⸗
lñ minuit ſperma.et debilitat viſuʒ.maxime ni
mius vſus eius.i¶ Paulus capᷣ.de qneto.De⸗
coctio eius valet ſtranguirioſis ⁊ diſſurijs da
ta.et potiſſime ſyrupus factus ex decoctione
eius et ʒuccaro.i¶ Plinius libꝛo.xx.Anetum
ructus mouet.et toꝛmina ſedat.alitũ ſiſtit.Ci⸗
nis eius vuam leuat.oculos.et genitura ʒebe⸗
tat.¶Ad emoꝛroidas accipe puluerem vrti⸗
ce et puluerẽ aneti.confice cum melle.et emoꝛ⸗
roidas iunge.

rapion.ii.aggre.ca. Uebet id eſt anetũ oibus
notum eſt. virtus eius eſt que calefacit in fine
. tertij gradus. ⁊ deſiccat in pꝛincipio ſci ¶ Ha
lienus.vi.ſimpli.far.ſm tranſlationẽ grecam.
Anetũ calefacit quidẽ adeo ſemꝑ vt ſcdi gra⸗
dus ipᷣm intenſiputanduʒ. vel.iij.remiſſi.in ſic.
vero.ij.gradus eſt inchoanter. vel pmi intenſi

OPbperationes

H .

——

Capituluum. xxvii

N O n „

Tractatus

.flos viciſſi. IJdẽ ſunt Dyaſ.ca. Enantil

umicd eſt antefloꝛuʒ. vel flos vitis agre

ſtis qᷓ cũ ceperit floꝛeꝛe.colligendi ſt floꝛes ipᷣi

⁊ deliccãdi.⁊ alio noĩe vocat᷑ vitt iſta labꝛuſta

floꝛes eius optime redolẽt et ſiccant in vmbꝛa:
et inteſtare reponedi ſũt. et meliꝰ naſcit᷑ ĩ ſyria

HPperationes

¶ Dyaſcoꝛides. Clirtus eſtei ſtiptica. vñ ſibi⸗

bitũ fuerit euſtomaticũ eſt et diureticũ.ventrẽ

ſtringit.ſanguinem reijcientibus ſi ubuenit. 2 bi
bitũ ⁊ impoſitũ ſtomacho fetoꝛẽ oꝛis emüdat.
digeſtionẽ ſtomachi celebꝛat. mixtũ oleo ⁊ ace
to doloꝛẽ capitis fomẽto tollit.¶ Succus vi⸗

ridis in cathaplaſmatibo adhibitus vulnerare

cctia ſine tumoꝛe ſeruat.E gilopas initio vul
enribo oꝛis et gingiuaꝝ vtile eſt. ¶ Uulnera ad

ſanitatẽ perducit. melle addito ⁊ oleo roſarũ?

croco ⁊ mirrhai¶ Peſſarijs neceſſanie adhibet
fluxus matricis peſſario facto ſtringit. reuma
oculis ſuſpedit.¶ Cathaplaſmatibo adhibitũ
ſtomachi egeſtionẽ ſoluit.et maxime cũ polen
ta a vino mixtũ et impoſitũ.i¶ Cõbuſtuʒ vero

inteſta cũ carbõibo collirijs benemiſcet Pana

ricia oculoꝛum et pterigea purgat melle addi⸗
dito reuma gingiuarũ.⁊ vulnera curat.

* Nte floꝛum vel flos vitis agreſtis.lei

Capitulum. xxir.

DHNiſum. Platearius. Aniſum quod
Pͦ nomine ciminũ dulce dicit᷑:ſemẽ
eſt cuiuſdã herbe ſimile nomĩe appel⸗
late. Et eſt calidũ ⁊ ſiccũ in tercio gradu. Uir⸗

tutẽ habet diſſoluẽdi ⁊ cõſumẽdi.q Dyaſco.

ca. de aniſo. Aniſum feruentis eſt virtutis. ſcz

calidũ ⁊ ſiccũ.⁊ nature mictualis ⁊ ſcarotice id

eſt inceſiue. ¶ Sera. libꝛo aggre. cap. Aneiſin
auc. Dyaſcoꝛi. Aneiſin qð deo eſt recens eſt

bonũ.habens groſſa grana plena ⁊ non exco

riatur quando fricat᷑ excoꝛiationibo ſimilibus
furfuri. Et habet odoꝛẽ bonũ foꝛtem.Et illud
quod eſt ex inſula Cretenſi eſt melius.Et poſt
ſllud eſt babylonicũ. Hyſpanicũ vero eſt dete
nius.Et quod ex planta eius eſt magis:iuuati
uum eſt ſemen eius. ¶ Halienus. vi. ſimpli.far

ma.ca.de aniſo. Sapoꝛ eius eſt acutus. ama

rus modicũ.Et virtus eius eſt que calefacit ⁊
deſiccat ĩ tercio gradu.Pꝛopterea ergo ⁊ diu

reticũ eſt. Uentoſitates autẽ que ſᷣm ventrem

ſiſtit ¶ Auicena libꝛo.ij.ca.de aniſo. A niſum
eſt ſemẽ feniculi romani acuitatis maioꝛis q;
nabati. Et ex eo melius eſt quod eſt pondero
ſum.⁊eſt calidum ⁊ ſiccum in tercio gradu.

¶ Dyaſcoꝛides. Aniſum qꝛ mictualis eſt vir
tutis yctenicis medetur.ſitim tollit bibitũ ve⸗
nenis occurrit.inflatiões amputat.ventrem
ſtringit. menſtruis imperat.i¶ Lac mulierib⸗
ꝓuocat ⁊ auget.bibitũ ventrẽſtimulat. Jumi
gatiõe nanibus adhibitũ doloꝛẽ capitis tollit

Auriü doloꝛem cum oleo roſarũ adhibitũ

mitigat. ventoſitatẽ vẽtris tollit et doloꝛem.
¶ Optimũ aũt eſt cretiqmm. deinde egyptium
Hallicũ vero meritiſſimũ.Oaulus capᷣ.de ani
ſo. ¶ Contra liuoꝛem expercuſſione conterat᷑

ciminũ ⁊ aniſum.⁊ incoꝛpoꝛent᷑ cum cera et ca
lidũ ſuper ponatur.¶ Aniſum ſimiliter auget
lac⁊ ſperma aperiendo meatus.⁊ mdat hu⸗
miditatem matricis.i¶ Almanſoꝛ tractatu ter
cio capitulo de aniſo. Aniſum calidum eſt qð

ventoſitatis diſſolutiuum exiſtens. epatis ape
rit opilationem coeundi pꝛeterea voluntatem
ſtimulat. ¶ S erapion libꝛo aggregatoꝝ au⸗
ctoꝛitate.Oyaſcoꝛides Clirtus eius eſt deſic⸗
catiua ⁊ calefactiua. Et expellit ventoſitates
a coꝛpoꝛe ⁊ ſedat doloꝛem Et puocat vꝛinam
⁊ ſudoꝛc.⁊ cõfert hydropiſi.i¶ Et abſcindit ſi⸗
tim qᷓ fit ab humoꝛib ſalſis qũ ſumit᷑ in potu.
Et eſt conueniens venenis ⁊ inflationibus
et ſtringit ventrem. et abſcindit bumiditates

O SKD A de D ü

7 —

—

—

SJA W,‿n⸗, —w⏑

De Herbis

NKabas a matrice fluentes.⁊ pꝛouocat lac.¶ Et

4

excitat libidinem.et quando attrahitur odo⸗
ratu fumigatio vapoꝛis cius ſedat ſodaʒ ¶¶ Et
quando tentur ⁊ miſcetur cum oleo ro. diſtil⸗
latur in aurem.curat quod intra ipam accidit
ex caſu aut percuſſione.et ſedat doloꝛem eius

(Et idem auc.bugeri. Aperit opilatiões epa
tis.ſplenis renum et matncis. Et mundificat
vias que ab humoꝛibus opitulantur. Et pꝛo⸗
pter hoc confert ſebꝛibus antiquis.⁊ habet in
ſe acuita tem ꝓpinquam aduſtioni.quare ſol⸗
uit ventoſitates:maxime cũ ipſum aſſatur.

¶ Auicenna.Aniſum eſt aperitiuũ cum ſtipti⸗
citate parua.Et eſt ſedatiuum doloꝛum.et re
ſolutiuum ventoſit atũ:et pꝛopꝛie ſic aſſetur.et
in ipſo quidem eſt acuitas qua medicinis adu
rentibus ſit vicinum.

. *
— 4
7772 & D
5 4
““”

Secũda eſt que folia et haſtas ſuniles came⸗
pithi habet.ſed aſperioꝛa et minoꝛa.floꝛẽ pur⸗

pureũ et odoꝛẽ grauẽ:adix cicoꝛce ſimilis

Dperationes

Halienus ſexto ſimplicin farmacoꝛum cap.

Antcillis.D uplex quidem eſt.ambetamen me
diocriter ſiecant.vt et vlcera ſolidẽt. Alterave
ro que camepitheos aſſimulat᷑.plus vtiq; q;
alia ſubtilium partium eſt:vt epilenticis confe

rat.hec autem et abſterſiuioꝛ q; altera eſt¶ Al

manſoꝛ tractatu ternio capł.vſnen.id eſt.antil

lis calida eſt et ſicca que purgat et aperit epila

tionẽ.carnemq; coꝛrodit ſuperſluam.vniuer⸗

ſaliter autem omniũ iſtarum herbaruũ bonum
habentiũ odoꝛem qᷓ; plures calide ſunt.niſi il⸗
le ex quibus ſentitur illud quod diximus ſcili⸗
cet frigiditas manifeſta:ſicut ſentitur in aqua
roſata et camphoꝛa atq; ſandalis.

CTeopitulumxrr

Dyaſcoꝛides. Duo ſunt eius genera.

Anum habet folia lenticulis limilia.
Alia habet folia ſimilia camepithi Pꝛunna ba

bet haſtam alcam duobus palmie erectaʒ cuʒ

folijs mollibus. Radix eii ſi miioꝛ ectenuis
Naſcitur locis herboſis etſolaris guſtu ſalla

Capitulum. xxxj

. Hthos vel Roſmarinus q idem eſt:
¶Sera. li. aggre. ca. laieralmarien id
eſt anthos inquit. Eſt arboꝛ maris.et

eſt alpinal fac et xacola. Et dicit auctoꝛ Dyaſ.
Species roſmarini ſunt tres. Una earum ba

bet ſemen quod nominatur ſachi. Et habet ſo
lia ſimilia ſolijs maratri. niſi quia ſunt la⸗

„ d dO

△ D

tioꝛa parum groſſioꝛa.et extenditur ſuper ter⸗

ram circulariter. habens bonũ odoꝛem et lon

gitudo ſtipitis cius eſi vnius bꝛachij et puus.
t haber multos ramu os ſuper q̃rũ ſummita⸗

ies ſunt capitella in quibus eſt ſemen album ſi

milc ſemini plante que diciũ ſpondilion mun⸗
dum anguloſum. acuti ſapoꝛis.in cuiꝰ odoꝛe

eſt ſimile odoꝛi reſine pim.⁊ q̃ndo maſticatur

moꝛdicat linguã. Radix vero eiꝰẽ alba mltuʒ
c(nius odoꝛ eſt ſicut odoꝛ thuris.Et eſt ſpecies
aglia ſupꝛadicte.niſi quia ſemen eius eſt latum
mngrũu ſimile plante ſpondilion. habens odoꝛẽ
bonũ ſed moꝛdicat linguã. ⁊ habet radicẽ exte
rius nigram. interius vero albam. Eſt ſpecies
alia ſimilis ſupꝛadicte.miſi quia ipſa nõ habet

liipitem nec ſemen nec fioꝛem.et naſcit᷑ liano
tis locis petroſis ⁊ agreſtibꝰ.iyſi:Roſmari

num latuii ab effecttu herba lalurarẽ vocant.
ſolia habet leniculi ſinnlia atq; aſpera.et rota

tim terra pꝛolirata.¶ Pla. Roſmarinꝰ ẽ her
ba calida et ſicca:euius ſolia ⁊ floꝛes compe⸗
tunt vſui medicine.flos autem anthos dicitur
vnde ſu electuariũ qð dicit᷑ dyanthos. Inlo⸗
cis marinis creicit vnde et nominat᷑.habet vir
tutẽ cũſoꝛtandi ex aromaticitate:diſioluẽdi ex
caliditate.eltergendi ⁊ mũdiſicandi:et cõſumẽ
ai ex ſiccitate et virtutẽ diafoꝛeticam ex caloꝛe
ꝗperiente.uq; calida ct ſicca eſſe dicat᷑ in ex⸗

cceſſibus ab auctoꝛibus nõ determinat᷑.herba
ipa lbanotides vel dentrolibanũ dicit᷑ quidã

tamen dicut ꝙ ſit frutex.alij vero q; herba ſit
Cum inuenitur in medicinis receptio anthos
vel roimarim.debent poni floꝛes folia vel liba
notidis vel dentrolibani.loꝛes ad ſolem de⸗
ſiccati.per annum ſeruantur in efticacia mul⸗
a. Dimiliter et foÜllaia.

Operationes

¶ Contra ſincopim et cardiacã paſſionẽ dat᷑

dianthos cũ v ino oſſis de coꝛde cerui.Uel de
coctio ſit in vino vel aqua roſarũ.ipᷣmq; vinuʒ
datur patiẽti.i Cõtra frigiditatẽ aut debili⸗
tatẽ cercbꝛi roſmarini decoctio ĩ vino ſit.⁊ pa
tiẽs diſi ooperto capite ſumũ recipit.i¶ Con⸗
tra vue humiditatẽ acetum vel vinũ decoctio
nis eius gargarilat᷑. ¶ Comra ſtomachi fri⸗
giditatẽ ⁊ ad d igeſiionem conſoꝛtandã dyan

thos vcl vinũ decoctionis eius.⁊ maſticis na⸗
ſcitur. ¶ Comtra ſiomachi doloꝛẽ ⁊ in teſtino
rum cx ventoluate. inum decoctionis eius.
ac cimini ponatur.¶ Ex ſinonomis notandũ
hoc nomẽ anchos apud grecos pꝛo quoli⸗
bet f oꝛc ſumitur.ſed apud nos pꝛopꝛie roſma
riii vcl libanondis anthos ⁊icitur.

Capitulum. xxxij

◻ ½ M
A iſa eſterba cuius radix digitos ĩ⸗
Piirconn Sanguinei quoq; colo⸗
ris eſt.vnde etiam pictoꝛibus ad pur⸗
urã effio iendam vel efficiendam in vſu cẽ.Ex
erbario ancuſa duplex eſt. Unam quam af⸗
fabatam vocat.alia que maxime medicine ap
ta eſt. hec ĩ terra pꝛeſſa.ſpinoſis folijs ſine cau
le naſcitur.et menſe ſebꝛuario legitur.
¶ Dxyaſcoꝛides. Ancuſe duo ſũt genera Una
ſiquidem habet folia lactuce ſumilia.ſed acuta
ct aſpera ⁊ integra ⁊ ſpinoſa. Radix ceſt ei groſ
ſitudinem habens digiti.coloꝛis ſanguinci.in
cſiate digi os inſficièe. Haſcitur in locis cultꝭ
habens in E gypto ſolia ſuper terram ſparſa.
virtutis redarguentis eſt.radix medetur com
bullionibus:

Dperationes
¶ Oyaſcoꝛides.Ccra et oleo additis v ulncra
renum optime curat. ¶ Ignem ſacrũ cum xo
lenta extginuit. maculas coꝛpoꝛis et lepꝛas cũ
accto impoſita emundat.¶ Suppoſita men
ſiruis imperat.aboꝛtum facit.¶ Eius elixatu

ra recte mulierum ſtericis adhibeĩ NHe freticis
aut ſpleneticie opitulat᷑.et cum vino ſcbꝛienti
bus ¶ Ems quoq; ſolia ventrem ſiringut cũ
vino bibita. Ipius berbe decoctio men bꝛum
arcuatum ſanat. Radit eius in oleo deco⸗
c(ta et cera facit ad combutionem.

Capitulum xxxjü.

db OESN

in
i
4

to

nen

e
i⸗

1 5

— — =

d

De Herbis.

Pannzn' sen libꝛo ethimologia⸗

rum. Apium dicitur eo ꝙ aper id eſt
caput antiquoꝛuʒz eo coꝛonabat᷑. Hãc

herbam hercules pꝛimus capite circumtulit.
¶Auicenna Apium aliud montanũ aliud ſil

ueſtre aliud domeſticũ.et aliud quod oꝛitur in
aqua domeſticominus.cuius eſt ſicut dome⸗

ſticivirtus. Eſt ⁊ alia ſpecies eiꝰ que nominat᷑

ſumurion minus domeſtico Crus habens cõ

cauũ ad albediuem decliue.ſoꝛtius eſt roma⸗

nũ montanũ.Eſt autem in pꝛimo calidum in
ſecundo ſiccum.i¶ Pandecta capitulo quin⸗
quageſimo.i¶ Apij plures ſunt ſpẽs Nam eſt
apium domelſticum vel oꝛtiuum.Et eſt apium

ramnum ſiue apium riſusEt eſt apium emoꝛ

roidarum.Et eſt apium quod dicitur cereſoli⸗

um. Et eſt apium campeſtre.Et eſt apium hx⸗

ſpanũ.Et eſt apium perſicũ.Et eſt apiũ agre⸗
ſte. Et eſt apium montanũ.Et eſt apium aqua
ticum.Et eſt apium ruſticũ.Et eſt apiuʒ quod
dicitur regalia.A pium domeſticum om̃ibus

notum:qð Dyaſcoꝛides vocat oꝛtiuum quod

calidum eſt in pꝛincipio tertij gradus.ſiccum
in medio eiuſdem cuius ſemen maioꝛis eſt effi⸗

cacie.ſecundario radix.tertio herba.Cũ auteʒ

in medicina receptio apij ſimpliciter inuenitur
ſemen apponendum eſt.quod a multis ſelinuʒz

appellatur.licet tot a herba ſic vocatur.
¶ Palladius.Et apij genere eſt ypoſelinon
durius.aut auſterius.et oleoſelinõ molli folio
et caule tenero.quod naſcitur in lacunisEt pe
troſelinon quod maxime in locis aſperis.hec
omnia genera poſſunt habere diligentes in oꝛ
ti cultura.¶ Conſtantinus.Eſt autem apij ge
nus quod vulgus cereſoluʒ vocat de quo ſci⸗

licet dicitur inferius.

Operationes

¶ Apium domeſticũ puocat vrinã ⁊ mẽſtrua
et reſoluit ventoſitates.et pꝛopꝛie ſemen eius.
¶ Succus eius in quo ſatofragia decocta fu
erit ſtranguirioſis et diſſurrioſis ſubuenit.lł
ſaxifraga. grana ſolis.ſilipendula et lapis li⸗
cis coquãtur in ſucco apij.et in colitura addi⸗
to zaecaro fiat ſirupuſt.qui mane detur cum
calida.

Succus apij agreſtis vel acetum et oleum

violarum vel roſarum miſceantur.et buliãt in
vaſe vitreo ad ignem. Et cum tali olen calido

caput patientis inungatur.valet contra litar⸗

giam et freneſim.pꝛius capite ralo.
¶ Succus decoctiõis apij et tamariſci ſple⸗
nis et epatis opilationem ſoluit et duritiem ſzʒ
pꝛopꝛie ſpleniiis. .—
¶ Aliud Sumatur decoctio radicis apij ſe⸗
niculi petroſilini.ſiat ſyrupus cõtra vcteritiaʒ
ex ſucco apij et ſcariolarũ.⁊ detur cũ calida
Contra hydropiſim radix apij ⁊ feniculi bu
liat in ſucco fumi terre.et in aqua decoctionis
addito ʒuccaro.ſiat ſyxrſupus.miromodo con⸗
ſumit flegma.
¶ Jiant etiam iſti leuco flegmaticis et ypoſar
tica laboꝛantibus. Recipe ſucci apij lib.i.ſuc⸗
ci ſcariolarũ lbᷣ.ſ.maſticis.ʒ.i.facta decoctio⸗
ne coletur.poſtmodũ addito zuccaro ſiat ſyru
pus in ſine decoctionis addatur pulueris eſu⸗
le ʒ.ij.⁊ pulueris reobarbari.ʒ.ſ.mane cum ca⸗
lida eꝛ hibeat᷑ contra amꝑ humerinam pᷣccdat
purgatio.deinde coquatur agaricus cum ſuc
co apij in pomo coloquintide.vel in in alo ter⸗
rev acuato ſeu cauato.et decoctio talis detur
quotidie patienti.

„

V.ota ;' apium nocet pꝛegnantibus:qꝛ vir

tute ſua diſioluit retinacula tetus

Capitulum xxxiiij

d

W O½ NN

Pnſnn⸗ 3
ium ſuucſtre. & Salienus octaus
Hſimplicium farmacoꝛum capitulo api⸗
2 unm ſilueſire alij ſelinum vel equinum.
glij vero alexandrinũ nominãt.ex eodem gene
re eſt.Et hoc amm ſelino ⁊ petroſilino macedo

nico.et erit quidam ſelino ſoꝛtius.petroſelino

vero debilius.menſtruoꝛũ vtiq; ductiuumeſt
et vrinatiuum. S

¶Apiũ ſilueſtre virtutẽ habet in ſemine cins.

¶ Auicenna. Apium ſilueſtre eſt vlceratiuuʒ

impedieno et magis aleenroruchlen⸗ S=

¶ Apium ſilueſtre in emplaſtro vlcerat ⁊ con
fert ſcobici et empetigini.ac vulnenibꝰ vſq; ad
ſigillationem

¶Eſt autem malum epilentie erſiccans eam

Piſces quoq; ſi egrotant in piſcemis apio ſil⸗
ucſtri viridi recreantur.

Komtra opilationem ſplenis et epatis valet

ſemen apij ſilucſtnis ſumptum cum vino.

Capitulum xxxru.

Pium muſticum eſt Apium quod dici
etur regalia.et eſt herba cnius ſuccus ĩ
gredinu in quadaʒ confectione ad ſca

bioſa vlcera in antidotario virili

Pperationes

¶ Succus eius radicis cũ aceto fricatus va⸗
let contra ſcabiem et vlcerationem. .
¶ Galienus ſexto ſimplicium farmacoꝛũ capi
tulo de ambꝛoſia ſiue apiuʒ ruſticũ habet vim

ſtipticantem ſiue repercutientem.

¶ Oculis valet illitum cum melle ita vt ſubin

de foueantur.

¶ Opilationem epatis ſoluitt

Et eſt reſolutiuũ inflanionis aperitiuũ opi⸗

lationis et ſedatiuum doloꝛum.

Capitulum. xxxuj

—

U D dN N

8e

De Herbis

Büm emo:roidarnth. 4f alienus ſe

botrachion inquit. Apium emoꝛroi⸗
darum eſt cum folũs guttaticis guttis quaſi
ſanguinis melancolici.calide et ſicce eſt vehe⸗

menter radix.et ſimiliter tota hberba.

Operationes

Apium emoꝛroidarum in vino coctum ca⸗
thaplaſmetur naribus. emorroidas inflatas.
er flegmaticas excirat.
Cauendum tamen eſt ne eis fluentibus boc
fiat ſi ſine fluxu cum tumoꝛe ⁊ dolore ⁊ extẽſio
ne illarum venarum fuerit:doloꝛ mitigatur et

tumoꝛem ſiccat.Et hoc apium emoꝛroidaruʒ
dicitur.

Item ſcabies et lepꝛas ccoꝛicat ctyngues

kyroloe.
Cunindiumm ru

xto ſimplicium farmacoꝛum capitulo

Aooſs ig klcamebala nos. Et ſecun
¾E quoſdam dicitur raffanus agreſtꝭ
Et dico fᷣm quoſdaʒ.quoniam mve·
ritatem raffanus agreſtis eſt ille qui deſcribit
infra in capitulo Raffanus agreſtis. ¶ Dyaſ
coꝛides capitulo appios.Appios haſias ha⸗
bet duas vel tres viſcoſas et teneras et rufas

Folia ſunt ei rute ſimilia oblonga et viridia et

parua.ſemen paruum cuius radix eſt affodil⸗
lo ſimilis:ſed obrotũda ſimilis pile lachꝛymo
plena. defoꝛis nigra intus alba. Radices eius
duo ſunt ſuper terram.

Operationes

4 Radices accepte vomitum faciunt.colerã
et flegnem excludunt.radices eius de ſubtus

id faciunt. Omnis vero cauſa ⁊ accepta. om̃ia

ſimiliter facere nouit.
¶ Lachꝛymũ eius ſic colliges Incide radices
et in aquam mitte quod ſi/ upernat auenit cũpẽ
na collige ſicca et repone.
Dyaſcoꝛides. Si obuloꝛum ſemi triuz mo
dũ datum potui per ventrem purgationei fa
cit. Herbe autem ipſius ſuperioꝛa vomitũ fa⸗
ciunt et inferioꝛa ventrem purgant.

Capitulum. xxviij

Tractatus

2☛◻ Proſlilla. li. a. Apꝛoſtilla eſt herba
PXn8â⁵o duos ſiue tres ſpargit in terra

rubentes.ſolia habet rute ſimilia.radi
ces vt cepe ſed amplioꝛes quã quidã raffanuʒ
agreſtẽ vel ſilueſtrẽ vocãt.intus habet medul
lãa candidã.extra coꝛtices nigros.naicit᷑ in mõ
tibus et aſperis aliquãdo et vmbꝛoſis locis.

Hptrationes.

(Pliniꝰ. Apꝛoſtilla purgat inſenꝰ ⁊ ſuperius

¶ Excitat libidinem in vins et mulieribus.

¶ Et ꝓpter banc cauſam pꝛobibetur nutriciby

Capitulum. xxxix

12◻ Rthbemiſia. yſidoꝛus. Anbemiſia eſt

ꝑerba dyane agẽtibo cõſec ata.vnde⁊
nũcupata. Dyana ſiqiidem grece ar⸗
themis ðꝛ.i¶ Pli. lib.xxv. Arthemiſia q̃ antea
arthenis vocabat᷑ ab arthemide cognomina⸗
tam.ſicut quidã putant. tiã dici᷑ arihemiſia
qm̃ ſic vocabat᷑ vxoꝛ reg mauſolei qui voluit
eam ſic vocan que antea (vyt inquit Pliniue)
arthemis vocabatur.⁊ ſunt qui ab arthemide
arthemiſiã cognominatã putãt.qm̃ pꝛiuatim

medicat᷑ feminarũ malie.i Dyaſcoꝛides. Ar

themiſie tria ſunt genera. Unũ eſt qð voca tur
arthemiſia monodoe.id eit mater herbarũ q̃

eſt fructicoſa ct ſimilis abſinthio ſolia maioꝛa

et pinguioꝛa babẽs:⁊ haſtas longas.naſciiut
in maritinis locis et lapidoſie. Floꝛeſcit auteʒ
eſtatis tempoꝛe.floꝛibus albis paruulis gra⸗
ue olentibus amaris.Altera arthemiſia tage⸗
tes nominat᷑.que tenera eſt.ſemen habens mi⸗
nutũ et vnam haſtam folijs plenam. Naſciti
locis mediterraneis et altioꝛibus fioꝛẽ mellinũ
atq; tenuem ⁊ iocundioꝛẽ cõparatione pꝛioꝛis
ferens.hec a grecis vocatur tagetes vel tana⸗
cetum.Et nos in lingua latina vocamus cam

hanaſiam.vel fᷣm quoſdam athanaſiã. Et eſt

tertia arthemiſia q̃ lepta fillos dicit᷑.naſcit᷑ cir⸗

ca ſoſſas ⁊ agroe. oſculũ eius ſi contriueris
ſamſuci odoꝛem babet.⁊ ipſa amara.Has ſpe
cies arthemiſie dyanã dicũt inueniſſe et virtu
tes eaꝝ et medicamina chironi centhauro tra⸗
didiſſe. Hec herba ex nomie dxane que aribe⸗
mis dicit᷑.accepit nomẽ aribemiſia que calefa

cit et ſiccat ¶ Balienus vi.ſim.ſfar.capᷣ.de ar⸗
themiſia.Arthemiſia duplex quidẽ eſt berba.
ambe tamen caleſaciũt mediocriter ⁊ ſiccãt.cet
ponat᷑ in calcfaciẽdo quidẽ ſecũde in ſiccanco

vero pꝛime intẽſe vel ſccũde incipiẽtes ſunt q;
medciocniter ſubtilium partium

HOperationes
¶ Dxaſcoꝛides: Arthemiſia virtutem bobet
acerrimã.purgatiuam attenuantem calidam

leptinticam.¶Elixatura ceius cauſas mulieris
mitigat.menſtruis imperat.ſecundinas exclu⸗

dit.moꝛtuos infantes in vtero deponit. cõſiri
ctiones matricis reſoluit oñ es tumoꝛes ſpar
Sit. accepta calculos frangit vrinam ꝓuocat.
herba ipia tũſa et in vymbilico poſira mẽnruis

imperat.¶ Succus eius mirre mixtus ⁊ ma⸗
miiſuppoſitus omnia ſimiliter facere nouit
¶ omatcius ſica bibita..iij.ſtericas cauias
componit.ꝗ¶ Si quis iter faciens eum lccum
poꝛtauerit non ſeniiet itineris laboꝛem. Ju

—. 1—

*— 8

ſtinoꝛũ doloꝛẽ tollit.

W 5

gat etiaʒ demonia in domo poſita.Probibet
eniã maledicamẽta ⁊ auertit oculos maloꝛum
¶ Item ipſa tunſa cum axungia ⁊ ſaperpoſi⸗
ta pedũ doloꝛem exitinere tollit. In puluere re
dacta,.et cum aqua vel mulſa potui data inte⸗

¶ Artemiſia que tagetes vocatur facit ad ve⸗

vncias duas.

¶ Jebꝛicitãti ex aqua ea ciati duas potui dat
Succus tunſa cuʒ axungia et aceto coxaꝝ

doloꝛi medicatur ligata vſq; in tertiu diem
¶ At inſautẽ bularem facies incende et ſuffu⸗
migabis,et om̃es incurſiones maloꝛum auex⸗
tet et huarioꝛem faciet infantẽ.neruoꝛum do⸗
loꝛem et tumoꝛem trita cuʒ oleo bene ſubacta
mirifice ſanat D
¶ Doloꝛe pedum grauiter vexatis radicẽ cius
da cum melle manducareet ita ſanabit vt vix
cedi poſſet eã tantã virtutẽ habere.
¶ Succo auus ci oleo roſax ſebꝛiẽs perunctꝰ

ſaris odoꝛem habet,.

curatur ea. Hanc herbam ſi confricauenis la⸗

BGalienus. Ambe ſpecies arihemiſie conue

mat lapidibus in rembus exiſientibus : ad c

lefactiones et extractiones ſecund ariun.

☛

. —

ice doloꝛem et ſtranguiriã ſucco dato ex vino

.

Capitulum. xl.

Riſtologia rotunda. yſidoꝛuo Ari
hsi⸗ dicitur eo ꝙ mulieribue fetis
optimaſſe cõpꝛobetur. Nam poſt par
tum ſuperſeſſa. matricem bencficio vapoꝛis ex
purgat. Huius genera ſunt duo.Una dicitur
rotunda.co ꝙ habet radicem rotundã. Alte⸗
ra vero longam babet, cum ramis et folijs lõ
gioꝛibus. Quinetiam dactilinam vocant eo
ꝙ radice ſit roboꝛe digitali et longa. ¶ Plini.
libꝛo viccſimo quinto.Aniſtologie nomen in⸗
ter nobiliſſimas herbas grauide dedilie vidẽ⸗
tur quoniã eſſet ariſte recuſes. Hoſiri materre
vocant.Et quatuoꝛ cius genera ſeuant.vnuʒ
tuberibus radicum rotundis folijs inter mal⸗
uam et hederam nigrioꝛibus ac mollioꝛibus,
Altenm maſcula radice.quatuoꝛ digitoꝛum
longitudine baculi caſſitudine.Tertium vero
longiſſime tenuitatis vitis nouelle ein lit pꝛe⸗
apua vis omnes coloꝛe buxeo caulibus par⸗
uis floꝛe purpureo. ¶ Platearuis. Aniſiolo⸗
gia vtraq; calida in pꝛimo gradu,et ſicca in ſe
cũdo. Rotunda mag competit medicine.? ra
dix magis q; ſolia. Radix colligit in hyeme an
fe pꝛoductionem foꝛum. Habet autem virtu⸗
tem diſioluendi conſumendi et expellẽdi vene⸗
num. poſſunt autem per biennium ſeruari

Seeon libꝛo aggregato: capitulo aca

nug.id eſt atiſtologia. Eius ſunt due ſpeciee:
maſculus et ſemina.Et longa eſt maſcnlue cet
rotunda ſemina. Rominda vero duas habet
ſpeciee. Una habet lolia ſim ilia ſeiſlos quaſi
rotunda odoꝛifera mollia et lenia:et habet ra⸗
mulos oblongos egredietes ab vna radiceet
foꝛẽ babens album interius rubei ſet ei oco
ris et nullius vtilit aſis.et habet radieem ſotũ
dam ſimilem rape.ſed longa habet folia longi
oꝛa q; rotunda.et virgas lubiilcs ſongas cir⸗
citer palmi menſuram. os ciue cſt coloꝛ⁊ pur
purci et odoꝛis fetidi:qui eſi in ſua operatione
ſimilis floꝛe herbe.que dicitur actu. Et babet
radices in longimudine vnius palnu et plus:ct
in groſſitudine digiti:ct qð eſt inter radicec:ẽ
ſimile ligno buſſi:et odoꝛ eius eſt pinguis. Et
eſt ariſſologia longa. E ſt et alia ſpecics rotun

de q virgas ſubtiles habet ſuper quas ſũt mł

ta ſolia rotunda ſilia ſolijs ſemꝑ viue minoꝛis

ct fos eius eſt ſimulis fioꝛirute.etradix cius ẽ

longa ſubtilis.ſuper quam eſt coꝛtex groſius
boniodoꝛis qua apotegari vtumur in coſe⸗
ctionibo vnguentoꝛũ et electuarioꝛum.

¶ Auen ois libꝛo colliget. capitulo o ariſtolo

c iij

D

„ ° 8

ü O O 3

T ractatus

gia. Ambe ſeales aus alikeur⸗ ſecein ſe
cundo graddu.

Dprrationts. .

4 A aſtologia rotunda valet cõtra aſma bu
mida due partes pulueria ariſtologie.et dimi
dia gentiane cõſiciantur cum melle.et tale ele⸗
(tuar ium Detur.

NLonera epilentiam ariſtologie romnde eu

foꝛbij.caltoꝛci ſulphuris viui.ſiat decoctio in
olco petroleo vel muſtellino vel ſaltem cõmu
ni. et inungatur ſpina a collo inferius.
¶ Iple etiam puluis coniectus in acero ſcabi
em et ſanicm curat.
¶ Contra venenum moꝛſum venenatoꝛum
animalium detur palrie eius cum ſucco men
te yel vino.
¶ Puluis cius moꝛtuam carnan coꝛrodit ſi⸗
ne lt in vulnere ſiue ĩ ſiſtula.foꝛmetur liciniuʒ
fm pꝛofunditatem eius et melle inunctũ aſper
gatur puluere ariſtologie et immittatur.
Ad expellendũ fetũ ſine viuũ ſiue moꝛtuum

coquatur radix in vino ⁊ oleo ⁊ ſiat fſomentũ.
¶ Draſcoꝛides. Moꝛſibo venenatis aut po⸗

tionibus venenatis cũ vino aniſtologie.ro.3.i.
data medetur.et impoſita id etiam pꝛeſtat.
¶ Secundinas deponit. Aboꝛſum facit bibi
ta cũ pipere ⁊ myn ba peſſario adhibita. Si⸗
milẽ effectũ babet longa ſicut rotunda.
¶ Sed rotunda plus aſmaticis cõfert ⁊ ſi ub

glutionibo et frigoꝛibus pleureticis cij aqua

bibita ſingulariter medetur.

Inſixa coꝛpoꝛi euocat vulneribus ſoꝛdici⸗

