ctio eius confert inſtrumentis iuncrurarum et

poda gre. Spina iudaica calida eſt ſubuiliati⸗

ua reſolutiua. Confert alcuʒet ⁊ ſputo ſangui

nis. Ex eius decoctione colluitur os ad dolo⸗
E „

ranmolag. S pina egyptiaca ſrigida ſin pmo

ſicca in ſecundo. E xiccatiua eſt et caton os ab

ſcindens. Eontert apoſtematibe gutturis ſio
machi. Radix eius ⁊ ꝓpꝛie ſemen eius vebemẽ
tis ſunt conſolidationis
¶ Ige in codẽ zedeguaro eſt ſpina alba qᷓ ſpi⸗
nas habet ſimiles ſolijs amomi.ſed ſubtilioꝛes
er albioꝛes.floꝛem purpureũ.ſemen rotundum
Stipes eiꝰ qñq; peruenitad duos cubitos
¶ In ipſa eſi retẽtio fluxus ſanguinis conlert
apoſtematiby flegmaticis et ſpaſmo ⁊ ſputo ſa
guinis ſolutioni annque. Icbꝛib antiquis de
bilitati quoq; ſtomachi:⁊ aperit opilationes.
Malticata et poſita ſuper puncturam ſcoꝛpio
uis.attrabit venenum
¶ Semẽ eius bibitũ cõſert moꝛſure venenoſo
rum reptiliũ. Collutio oꝛis ex eiꝰ ſucco facta ſe
dat doloꝛẽ dentiũ.Radix eiꝰẽ infrigidatiua ?
eericcaiiua cum reſolutione quadam. .
£ Pli . xxiij. S pina arabicaſpiſſat ſtringit

diſi ulationes ocẽs ⁊ ſanguĩs excreationes

menſiũ q; abundantiaʒ.etiam nunc radice va⸗
lentior. Sepine albe ſemen cõtra ſcoꝛpiões au
xiliatur. ¶ Coꝛona ex ea impoſita capitis do⸗
loꝛem minuit. Huic ſimilis eſt ſpina illa quam
greci Z chonton dicunt minoꝛib multo lolijs
aculcaris per extremitatẽ:et arancoſa lanu gi⸗
neobductis. Qua collecta etiaʒ veſtes quedã
in oꝛicnte fiunt ſimiles bom bicinis. Iplaq; lo
lia vel radices ad remcedia bibuntur.
¶ Eſi et alia quã nos rubeã dicimꝰ.qua lane
tinguntur.pelleſq; ꝑficiũtur. Inmedicina vꝛi⸗
nam pꝛoijcit. moꝛbuq; regium ſanat et vſchia⸗
ticos ac paraliticos. Radix ſemẽq; menſes tra
punt: aluũ ſiſtunt.⁊ collectiões diſcutiunt.
¶ C(onmtra ſerpentes rami cũ folijs imponunt᷑

ſolia eius capillũ infic iunt.Et eſt paliurus ge⸗/

nus ſpine. ꝙᷓ Actoꝛ de Achanto et rubea pal

iuro ſuperius diximus. Inter quas ninirum

ponit eas Iſidoꝛus.
Capitulum. ccccli).
Duinãtum. Pandecta capit.xxij. Ad⸗
cher arabice. Grece ſquinum. Latine
◻ ²ſquinantum. Squinantum dicitur pa
lea cameloꝛũ.quia cameli eam comedunt.Eſt
cm̃ calide⁊ ſicce cõplexionis in pꝛimo gradu
areperit in aſſrica et in Apulia.per decenniũ
ſeruatur. E ligendumeſt quod ſubalbidum eſt
Siautem inuenitur quoddam durum ſicurli
gnum cuca ſtipitem abijciatur. ⁊ ſiipes eiug eſt
ſimilis ſtipiti cypꝛi.D val.ca.de ſquino. Squi

ni duo ſunt genera. AUnum oxilchinos appella

tur. quia acuium ſemen habet. alterum verum
ſemen habet nigrum rorundum grollius pꝛe

3

ſcto. et eſt foꝛte ter ntium genus ſquini paulo
groſſius ſupꝛadictis:qui creticꝰ ſiue oloſquinꝰ
¶ Sera.li.aggre.ca.adcher. A dcher id ẽ ſqui
nantum. et eſt herba babens radices ſub terra

et ramos ſubtiles.et eſt ſicut radix culẽ.niſi qꝛ

eſt latioꝛ.et habet fructum fere ſimilem fioꝛib
cam arum.niſi quia eſt ſubtilioꝛ ⁊ minoꝛ.et na⸗
ſcitur in inſulis et in pꝛatis.⁊ foꝛtaſſe ex co re⸗
pletur tota terra vbi naſcitur.et quando deſic
catur fit album. .
¶ Et idem aucto. Iſaac. Squinantũ eſt her⸗
ba palearis.et habet ramules ſubtiles duroe.
in capitibus ramuloꝛum ſunt ſpice piloſe:et illi
pili ſunt floꝛes eius.et habet bonum odoꝛem.

„

et vene coꝛticis eius ſunt nigre ⁊ interius albe.

et ſapoꝛ eius eſt amarus.Et quod deipſo ad⸗

miniſtratur fioꝛes radices et ſolia

1

¶ Salienꝰ. loꝛis eiꝰ ſubſtãtia nõ eſt longinj

a ſubtilitate.⁊ in ſap oꝛe eius eſt ſtipticitas pau
ca minoꝰ? caliditate ipᷣius.Et virtus ipſius eiſt

virius que calefacit moderate et ſubtiliat Itẽ
Bal.viij.ſim.ſar.c.ſquinantũ. Squinantm
calefacit moderate et ſtipticat moderatius ad⸗
buc⁊ a ſubtiliũ partium ſubſtantia non alienũ
Etidem Serapio auctoꝛitate Dxaſcoꝛidis.
Nehus eſt ex eo nouum in quoeſt rubcdo plu
rium fioꝛum. Et quẽdo ſcinditur agaret in co

oloꝛ putpurcuc:ict eſt ſubtlle: ct in ocoꝛe luave

Etaqnãdo defert᷑ in manib habet odoꝛem bo
num.et quãdo maſticatur moꝛdicat linguã. et
pungit punctione pauca.et quod in vſu venit
ex eo eſt flos eiuset canne radicis ipſius.
Auicenna auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Squi⸗
nantum eſt duarũ ſpecierũ. Una eaꝝ eſt que nõ
habetfructum nigrum. et habet folia ſicut cau⸗
da equina.Et idem opinione pꝛopꝛia. S qui⸗
nantum ex eo alind eſt arabicũ et bom odoꝛis.

Et aliud eſt aginum quod eſt minutum.et eſt

durius et groſſum: et eſt terreum ⁊ non habet
odoꝛem. Melius ex eo eſt Arabicum rubeum
foꝛtioꝛis odoꝛis.ſed illud quod eſt ſupꝛa ipſum
aliquantulũ declinat ad rubebinem.⁊ cũ ſcin⸗
ditur fit purpureum:moꝛdicanslinguã ⁊ adu⸗
rens eam ſua acuitate.Et inaginio eſt virtus
infrigidatiua.et eius radix eſt vehementioꝛis
ſtipticitatis. Et eius flos calefacit parum.et
eius ſtipticitas eſt minoꝛ caleſactione ipſius.
Et eſt aliud arabicũ.ſed in ſua natura elt ca⸗
lida et ſicca in ſecundo gradu:

Dperationes
¶ Dvyaſco. Squinantum in vino decoctum et
cathaplaſmatum pudendis menſtrua educit·
Stranguiriam ⁊ diſſurriamſoluit.
¶ Sera. Saquinantũ pꝛouocat vꝛinã et men⸗
ſtrua qñ bibitur.aut fit ex eg emplaſtrũ ⁊ cõfent
apoſtematibus epatis et ſiomachi. Sed radi⸗
cis eius ſtipticitas eſt amplioꝛ ſtipticitate flo⸗
ris.⁊ eius caliditas eſt minoꝛ caliditate ipſius.
Et pꝛopter iſtam ſtipticitatẽ accidit ꝙ admi⸗
niſtratur ad fluxum ſanguinnis.
¶ Dxaſcoꝛides eapitulo de ſquinanto.Flos
eius eſt ſtipticus ſtipticitate pauca:calefactiuꝰ
maturatiuus:mollificatiuus:frangens lapidẽ:
aperitiuus oꝛificioꝛũ venarum. Pꝛouocatiuus
vꝛine et menſtruoꝛum et reſoluit inflationes:⁊
inducit grauedinẽ capitis.et contert ſputo ſan
guinis: ⁊ doloꝛiſtomachi.et confert pulmoni
et renibus.Et miſcetur in confectionibus me⸗
dicinarum multarum.

Et radix eius eſt ſtiptica:? pꝛopterea datur

ex ea pondus aurei.i.cum tantundẽ piperis ali
quot dicbus habentibus nauſeam ⁊ hydropi⸗
cis et habentibus quaſſationem in neruis.Et

decoctio eius confert apoſtematibus matri⸗
cis quando fit ſeſſio in ea. Et oleum ſquinanti
confert omnibus ſpeciebus pꝛuritus.⁊ illi qui
eſt in animalibus.et expellit laſſitudinem.⁊ eſt
conueniens ad albaras.
¶ GBalienus. Squin antũ eſt vꝛinatiuũ ⁊ men⸗
ſtruoꝛum eductiuum potationibus ſumptum.
Juuat autẽ ad eos qui ſᷣm epar⁊ ſtomachum
ct ventrem flegmones.Eſt autẽ radix eius ma

gis ſtiptica q; flos:ſed flos calidioꝛ. In oſ ib

vero partibo eius alijs quidẽ magis: alijs autẽ
minus apparet q̃dã guſtantib ſiipticitas ꝓpter

quã ⁊ farmacis que emoptoicts ſiũt miſcetur.
Auicen. Squina ntu in eo eſt ſiipticitas: q̃⸗
pꝛopter cõfert eius flos fluxui ſanguinis vnde
cũq; fit.Et in eius oleo ſunt reſolutio et attra⸗
ctio.ſed eiꝰ radix eſt foꝛtioꝛ in hoc:et cõſtningit
naturã. et in ipſo ſunt digeſtio ⁊ leniſica tio.et
oꝛificia venaꝝ aperit. ⁊ ſedat doloꝛes intrinſe⸗
cos.et ꝓpꝛie in matrice.⁊ reſoluit ventoſitatee.
¶ Eius oleum cõfert pꝛuritui:et eins decoctio
confert apoſtematibus ca lidis et duricichus
intrinſecis. Gibitum ⁊ ſuppoſuum pꝛo empia⸗

ſtro ⁊ decocu ⁊ apoſtematibus frigidie in vi⸗

ſceribus.Et confert lacertis conquaſſatis.
¶ Et confertſpaſmo cũ ex hoc bibit quarta ꝑs
aurei cũ pipere.⁊ ipſum remouet laſſitudinẽ et
grauat caput.⁊ ꝓpꝛie illud quod eſt exeo aginũ
Sed minutũ eius ſacit ſodam.et groſſioꝛis ſe
men facit doꝛmire et ſtupefacit.
¶ Et totũ ipſiꝰ cõfoꝛtat carnẽ rubeã q eſt inter

gin giuas. ? deſiccat humiditates ipſaꝝ.⁊ eins

flos purgat caput.et ſquinantũ cõfert doloꝛi
pulmonis.et eius flos cõfert ſputo ſanguinis.
¶ Et radix eius cõfoꝛtat ſtomachum ⁊ appeti⸗
t̃. et ſedat nauſeam excepto aurco ex eo ꝓpꝛie
cum pondere ſui ⁊ pipere.et ipſius flos ſedat
doloꝛes ſtomachi. et confert apoſtematibo eiꝰ
et apoſtematibus epatis.
¶ Etſquinantũ ↄfert doloꝛiba matricis⁊ eu⸗

catiſma.ex decoctione eius apoſiematiba ma⸗

tricis calidis enm diſtillat᷑in eam. aut vapoꝛat
cũ aqua eius.Et frangit lapidem et ſtringit na

turã ꝓpꝛie qð ex eo eſt aginũ.Et abſcindit flu⸗

xum ſanguinis matricis.et pꝛopꝛie ceius flos.
¶ Et confert doloꝛibo renu ⁊ flnui ſanguinis
ipſoꝝ.Et cũ bibit᷑ ex radice eius aureus cũ pi⸗
pere cõfert hydropiſi.et ipſius flos cõfert apo
ſtematibus ani. Species eius groſſa cum exſo
lijs recentibo queſunt iuxta radicem fit empla⸗
ſtrum eſt iuuatiua moꝛſure venenoſeꝛum.
¶ Platearius. Squinantũ dici᷑ palea came⸗
loꝛum.quoniã eo cameli nutriunt᷑.Eſt autẽ in
tertio gradu calidũ ⁊ ſiccũ. In africa ⁊ arabia
reperitur.per decem annos ſeruatur.DD
¶ Eligendũ eſt quantũ albius inuenini poteſt

ac molle. Si autem quoddam durum ⁊ quaſi

ligneum circa ſtipitem reperitur:abijciat᷑. Cir⸗
tutem ha bet pꝛincipaliter purgandi flegma.ſi⸗

cut polipodium et coloquintida. um Platea
rio concoꝛdant omnes alij. Dyaſcoꝛides vide

licet et Auicenna Conſtantinus ꝛ7.

1☚

Capitulum. ccccliiſ.
iu/·

nes: rotude multe ac minute. Frigidã vim bñt.

W Trignoe. yſi etymo. Strignos latie
. Iſalutans herba ðꝛ gra virtutü. Ex her
bario. Stnignos q ⁊ vua lupina dicta

eſt frigide virtutis. Jolia eiusſunto ʒimi ſilia:

nili ꝙ maioꝛa. Caulẽ vᷣo cũ creuerit ad terram
Declinat. Semenhabet interfolia ꝑ totos ra
mos interuallis modicis oꝛdinatũ folliculis qͥ
ſiles ſunt veſicis. In quibo ſunt bacce rubce:le

Pdperatione
yſið. Stnignos doloꝛẽ capitis ⁊ ſtomachi
incendiũ muigat.eſt em̃ frigida ⁊ retinens. Uñ

et ſuccus eius ignẽ ſacrũ curat. Folia eius tri⸗

ia cũ vino potata:ſeminislapſum conſtringũt
Eadẽ et vua lupina dꝛ eo ꝙ ſemeneius vue ſi⸗
mile ſit.¶ Platea. Strignũ idẽ eſt qð ſolatrũ

vel moꝛella:de qua infra dicet᷑.¶ Ex herbano

Huius folia pꝛo cathaplaſmate impoſita ignẽ
ſa crum ſed ant.liuoꝛes abſtergit. Doloꝛẽ capi
tis ⁊ ardoꝛemſtomachi cũ oleo trita diſſoluit.
¶ Doloꝛes auriũ ſanat:fluxum matricis cohi⸗

bet. Laboꝛẽ qᷓ partus ſubleuat:ad tumoꝛẽ coꝛ

poꝛis ⁊ ad dentiũ doloꝛẽ valet. Ad ſanguinis

ʒz fluxum de naribus reſtringendũ: ſi quis ei⸗
ſucco lana inticta ſibi nares obitruet.i¶ Actoꝛ.
Eſt etiã ſpecies quedã ſolatri que comedit᷑ vi⸗

Qelicet oꝛtulana.de qua infenus dicetur.

— „

—

NWNW

N

—WM

—.

S

RN

N

NWNS
WNN

N

WNS

N
WV

De

= *

8 ———2 õ
. . .
4 6. .
* 2
2 . R 2
. 77 . .
. 7 .„

Camitulumn artnii.

Quilla. Pandecta capi.cccxi.haurifel
arabice vel haulachacb. Brece ſalla.
‚AL atine vero Squilla vel cepe muris.
Squilla eſt herba habens folia ſatis maioꝛa

lilio. Et exeius cepe magno quod eſt in eius
radice fit acetum ſquilliticum.et latini vocant
cepe muris:quoniã interſicit min es. ¶ Sera⸗

pionin lib.aggrega.cap.NHauritel ſiue baſaſel

id eſt ſquilla: auctoꝛitate Galieni.Clirtus eius
eſt que calefacit calefactione foꝛti.Etmelius
qꝙ accipiat᷑ cepe ſquille: et aſſetur vel coquatur
et poſtea adminiſtratur. quod ſi fiet hocminu
etur foꝛtitudo ⁊ acuitas ſue virtutis.i¶ Er ide,z
auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Habet virtutes acu⸗
tas.et quando aſſatur ⁊ ſumitur habet multa
⁊ maxima iuuamenta. Si ergo volumus eam
aſlare:opoꝛtet q inuoluat᷑ in paſta vel in luto:

ponat᷑ in fumo: aut ſepeliat᷑ in pꝛunis donec
coquatur paſta:vcl lutum.deinde extrahaf.et

conſideret᷑ anſit bene cocta.qꝙ ſi non:inuoluat᷑

alia vice in paſta vel luto vt pꝛius. Hã ſinon
aſſaretur bene: noceret accipienti ipſam: ? ledes
ret mendbꝛa interioꝛa. Aſſatur aũt alio modo.

Ham ponit᷑ in olla et cooperitur paſia vł luto
et poni: in atanoꝛ donec coquaĩ bene.et opoꝛ
et quando ſquilla fuerit bene decocta:ct acci⸗

R—

et mediculum: et accipiunt illud quod eſt inter

vcrũq;.Et quidã incidunt eam in fruſta:et po⸗

nunt eam in aquã.et mutant aquã eius ſepꝑedo
nec vident ꝙ nõ remanet in ea amaritudo. Et

quidam incidunt infruſta et inſerunt in filo li⸗
neo.et ſeparant fruſta afruſto:ne ſe cõiungant
⁊ deſiccant in ſole.et illud quod eſt inciſum ex

ea ponitur in aceto ⁊ vino ⁊ oleo.ſed illud qð ẽ

in eius medio coquitur in oleo:⁊ diſſoluitur in
ea reſina pini.et valet ad multa. Sʒ acetiſquil
litici Em Sera.operatio eſt in hunc modũ.Ac
cipia᷑ ſquilla alb a etbene purget᷑ ⁊ inſcindat᷑ in
fruſta:et inſerant᷑fruſta illa in filo lineo.et ſit in

ter vtrũq; fruſtũ diſtantia:ne ſe iungant ⁊ deſic

centur in vmbꝛa.xl.diebus.poſtea ſumat᷑ ex ea
quantitas vnius manipuli:et ponat᷑ in vaſe et
pꝛociant᷑ ſuꝑ eam.xcij.kilſt aceti foꝛtiſſimi.⁊ po

natur in ſole.xl.diebus.ſit aũt vas coopertũ et
obturatũ bene.poſt vo tempus extrahat᷑ ſquil

la ab aceto:⁊ expꝛimat᷑ ⁊ abijciat᷑ acetũ:⁊ repo⸗
natur.Quidã accipiunt de ſquilla vnũ mãnes:

et pꝛoijciunt ſuper eam aceti.v.Riſt. Quidã vᷣo

accipiunt ſquuũlã::ꝭ mundant eam ⁊ nõ deſiccãt

eæã. Et quidã pꝛeparant pꝛon cientes ſuꝑ vnuʒ

mãnes ex ea acetũ:⁊ dimittunt ſex menſibus.⁊
illud acetũ ſquilliticũ in hunc modũ factũ eſt
magis inciſiuũ humoꝛum groſſoꝛũ q; aliquod
aliud a cetum vtil ſſimũ ad multa. Modus fa⸗

ciendi vinũ ſquilliticũ m eundẽ eit iſte. Acci⸗
piatur ſquilla ſicut dixiſupꝛa:et deſi ccet᷑ in ſole
⁊ acapiat᷑ ex ea quantitas vnius mannes:⁊ te

ratur ⁊ cribꝛetur cũ cribꝛo tenui:et ligecur cum

panno lini raro.et ponatur pannus in. xx. kiſt
vini dulcis noui ſq; muſti.et dimittat᷑ ſic intus
tribus menſibus.deinde colet᷑ vinũ:et pone in
alio vaſe et ſeruet᷑:poſtq; obturatũ eſt caput va

ſis bene.Et fit ex ſquilla humida in hũc modũ.

Accipiatur ex ea cruda recentiſicut eſt.et acci

piatur ex ea duplũ eius qð acciperet ex ſicca.et
pꝛoijciatſuꝑ ipſum muſtũ:et ponat᷑ in ſole.xl.

Diebus: et coletur ⁊ reponat᷑et hoc tale quato

fuerit antiquius tanto melius. Etiã fit vinum
ſquilliticum alio modo. Ham accpitur ſquil⸗
la et mundatur ⁊ inſciditur.et accipiunt᷑ ex ea
Mmannes tres.⁊ pꝛoijcitur ſuper ea debono mu
ſto amphoꝛa vna:et dimittitur ſex menſibus.
poſtea colatur ⁊ reponiturin ve.

ODOdperationes
Jobannes Meſue ca. deſquilla. S quilla
ficut dicit Halienus: iuuamentumeſt duplex.
Solutione em̃ educit materias:et parat ad
ſoluendum.et melioꝛ eſt habens partè:ſola em̃

tur eius interius:⁊ abijciatur coꝛtex eius ex fſm Halienum eſt venenoſa.ꝛ adbuc melioꝛ eſt
que ſapoꝛem habet compoſitum ex dulcedine
et aqedine ⁊ acuitate ⁊ amaritudine:⁊ que ha⸗
bet ſplendoꝛem inlaminis ſuis:⁊ que naſcit᷑ in
locis libens. Oꝛta em̃ inlocis termarum: aut
oꝛta ſingularis ẽ mala.Calida eſt in tertio gra

dqu: ſicca inio9.
¶ Eſt em̃ cõpoſita ex partibus igneis in ſuꝑfi⸗

cie dantibo ei acuitatis vehemẽtiã: ⁊ ex partib
terreis aduſtis dantibus ei amaritudinẽ: ⁊ ex
partibus aereis mediocribus dantibus ei de
dulcedine aliquid. Eſt em̃ inciſiua:vlceratiua:
aduſtiua:reſolutiua marerieruzʒ:attractiua ad

ciaa ihtllanua parrium groſſe arum ⁊ vi⸗
ſcoſarum adherentium. conſeruatiua a putre⸗
dine. Rectiſicatio:aſſatio acquirit ei faalitatẽ
in ſoluendo.etpꝛeparatio ipſius cum aceto po
teſt materias groſſas adherentes ⁊ ſubmerſas

facile expellere.

¶Moqus aut pparationis eius in elixatione
ſeparatim inuoluunt᷑in paſta.? ſepelitur in ci⸗

nere calido.⁊ coquitur ſufficiẽter ⁊ extrahitur

ex paſta.et adminiſtratur vbi opoꝛtet.
¶ Modus aũt aſſationis ipſius ponitur inva

ſe luteo vitreato ſtricti oꝛificij. et ſigilletur liga

nione foꝛticum pergameno.et dimit at᷑ dieb⸗
quadraginta. et pꝛopꝛie diebus maioꝛis eſtus.
moueatur vas ⁊ mutetur viciſſim omni hoꝛa

ita ꝙ; equaliter in ſingulis partibus caletiat.

Deinde extrahat᷑ ſquilla.⁊ adminiſtretur vbi
opoꝛtet.Et quandoq; miſcetur ei poſt aſſatio⸗
nem im defarine oꝛobi quantũ ipſa eſt.⁊ fiunt

inde trociſci.etſeruantur vbi opoꝛtet.

¶ Mogus autem operationis aceti ſquillitici

fm quod HGalienus narrauit.Accipiat᷑ ex la⸗

miniseius.⁊ pꝛopꝛie queſunt inter coꝛticemet

coꝛ ipſius quantitas quã volueris.⁊ conſue ſe⸗

paratim cum ſilo.⁊ dimitte ſiccari in vmbꝛa ꝑ
quadraginta dies.⁊ poſt hoc comminue ipſas

in fruſta.⁊ pone ad omnem libꝛam eius aceti

boni ⁊ albi libꝛas.vi.et pone in vaſe vitreo ſtri

cii oꝛificij: ⁊ ſtringe caput eius ⁊ dimitte in ſole

per alios quadra ginta dies.Et poſt illud cola
et adminiſiretur vbi opoꝛtet.Etſineceſſitas vꝛ
geret feſtinare: ſepeliatur vas in cinere calido
vel arena calida cũ ſucceſſione.nonrepenteſed

Fabeis inter boꝛam et hoꝛamm.

t dixit Paulus. Lamina eius ponantur
ſicin ſunt in aceto a pꝛincipio veris vſq; ad ſi⸗

nem eſtatis in vaſe vitreo ſigillato expoſito ſo⸗

li.⁊ poſt illud adminitretur vbi opoꝛtet.Etſci

re debes ꝙ Sequulla de coctione ſuſtinet rem

mediocrem.

Auicenna libꝛo. ij. capi. veſ. wnla. S quilla

7

HKattatt

eſt cepe muris:cuius folia ſunt ſicut folialilij.
⁊ habet oleũ ad nigredinẽ declinans.E ſt cali⸗
da et ſicca in ſecundo gradu.⁊ eſt inciſiuũ:et in

H ipſo viſcoſitas aduſtiuaeſt.¶ Sera. Illud qð

eſt in medio ſquille coquit᷑ in oleo:⁊ diſſoluitur
in ea reſina pini.⁊ ponit᷑ in ſciſſuris que fiũt in
pedibo pꝛopter frigus:⁊ curat eas.⁊ coquit᷑ cũ
aceto: ⁊ fit ex eo emplaſtrũ ad moꝛſum tyri.Et
adminiſtrat᷑ ſquilla aſſata in plurimis cõfectio
nibus:⁊ in illis in quibo ingrediunt᷑ ſpeciesaro
mance.⁊ datur ex ea in potu qñ volumus ꝓuo
care vꝛinam:⁊ in hydropilſi.⁊ datur illi qui con

queritur de ſtomacho.⁊ in cibis natat in co et
non digeritur.⁊ dat᷑ ad toꝛtiones vẽtris:⁊ ad

tuſſim antiquã ⁊ ad aſma:et ad extrahendũ ſa⸗
niem a pectoꝛe.et pectus munditſicat a groſſis
humoꝛib·⁊ ſufficit ex ea pondus triũ onoloſac
⁊ admixto melle coctoꝛ facto indeloboc come

dlit᷑.⁊ cõuenit ad omnia que diximus. ⁊ purgat
optime ventrẽ a chimis groſſis viſcoſis. Opoꝛ

tet m̃ cauere ab ea illos quibo vlcera vel excoꝛi
ationes ſen vulnera in mẽbꝛis intrinſecis ſunt

Et qñ aſſant᷑ ⁊ liniunt᷑ cũ ea verruce que dicit

acdas ⁊ hocdas:⁊ claui ⁊ ſciſſure que fiũt pꝛo⸗
pter frigus cõuenit eis. Seed ſemen eius quan
do tentur ⁊ ponit᷑ in ſicu ſicca:aut miſcet cum
melle ?2 comeditur: mollit venttem.
q Et qñ ſquilla ſuſpenditur integra ſuꝑ limen
domus pꝛohibet animalia venenoſa ⁊ nociua

a domo illa. Sed acctiſquillitici quãdo ſit col

lutio oꝛis cũ eo reſtringit gingiuas laxas.⁊ cõ⸗

firmat dentes cõmotos: et aulert putredinem

etfetoꝛem oꝛis.
¶ Et qñ ſumit᷑ in potuindurat tracheam: arte
riam.⁊ ingroſſat eam.⁊ dminiſtrat᷑ ad vebili
tatem ſtomachi:et ad maliciam digeſtionis ⁊
opilation is eius:⁊ ad melancoliã et apoplexiã
et epilentiam.et frangit lapidem veſice.
¶ Et conuenit ſuffocationibo matricis ⁊ apo⸗
ſtematiboſplenis:⁊ ad ſciaticã.et ſoꝛtiſicat coꝛ
debile:et reſtituit ei ſanitatẽ.⁊ melioꝛat coloꝛẽ:
7 acuit viſum.⁊ pꝛoijcitur in aurẽ.⁊ cõuenit gra
uitati auditus.Et vniuerſalitereſt cõueniens
omniboegritudinibo coꝛꝑis pᷣterq; vlceribo in⸗
trinſecis. Etopoꝛtet ꝙ det᷑ in potu in ieiunio:
Detur pꝛimo parũ ex eo.deinde augeat᷑ in doſi

eius paulatim donec ꝑueniat ad duos conos

et plus. Uinũ ſquilliticũ cõuenit malicie dige⸗
ſtionis ⁊ eructationi cibi ⁊ flegmati groſio qð
eſt in ſtomacho ⁊ inteſtinis:⁊ doloꝛi ſplenis⁊
ſciatice ⁊ cõmotioni cerebꝛi ⁊ malis habuiudi⸗

Imbus que pꝛeparant ad hydropiſim.

Et cõuenit yctericie ⁊ ſtranguinie et coꝛroſio
nibus ⁊ in flationibus ⁊ ruginbus ⁊ paraliſiet
opilatiombus ⁊ rigoꝛibus ſebꝛium antiquari

nis eius cõuenit iunamento magno cgritudini

Et acetum eius deſiccat ⁊ conſirmat gingi⸗

antique.

et attritioni lacertoꝝ:et doloꝛilaterũ.et pꝛous
cat menſtrua:⁊ no cumentum quod infent ner⸗
uis eſt modicum.
¶ Et eſt contrariũ venenis.Fit aũt ſquilla hu⸗
mida ſic.Accipiĩ ex ea recenti cruda quantum
vis:duplũ iñ.⁊ ad hoc qð acciperet᷑ exſicca:et
infundat᷑ ſicut infundit᷑ rapa.⁊ ſundat᷑ ſuꝑ ipᷣm
muſtũ: et ponat᷑ in ſole quadraginta vicbo:et
coletur:⁊ colatura reponat᷑. Hoc autẽ quanto “
fuenit antiquius:tanto melius. Jit etiã vinum
ſquilliticũ hoc modo.Accipit᷑ ſquilla ⁊ mun⸗

datur ⁊ incidit᷑ ⁊ accipit᷑ ex ea vſq; ad tres man

nes. Et pꝛoijcitar ſuper ipſam ex bono muſto
it alie amphoꝛa vna.et dimittitur ſex menſibus
et poſtea colatur et reponitur in voſe.
¶ Et cõfert hoc vinũ ad ea que ſupꝛadicta ſũt.
et meliꝰ vinũ ſquilliticũ eſt illud qð eſt antiquũ
Et opoꝛtet ꝙ caueatur potus eius in febꝛibus
⁊2 quãco in membꝛis interioꝛibus ſunt vlcera.
¶ Johannes Meſue. Soolutione cducit hu⸗
moꝛes groſſos viſcoſos.Et dixit Haly:cum
hoc etiã educit colerã nigrã:⁊ cũ hoc iuuamen 4
tũ magnũ eſt ad egritudines capitis.ſicut eſt 4
cephalia et epilentia.⁊? ꝓpꝛie ᷣm omnẽ modum
adminiſtrationis eius.et vertigo et ſcotomia
et oximel eius ponit matenis viſcoſas facile

ad expellendum: ⁊ ſubtiliat chymoꝛum groſſi⸗

¶ Et ipſa quidẽ ſᷣm omnẽ modũ adminiſtrati

bus iuncturarũ.E t eſt medicina bona pulmo⸗
nis et pectoꝛis ⁊ egritudinũ in eis.Et pꝛopꝛie
electuariũ ex ſucco eius et melle ſumptum lam .
bendo clariſicat vocem.cxt ſimiliter oximel eius
et acetum ipſius eſt ex medicinio bonis ſpleni
et groſſiciei eius.et eſt ex rebus pꝛeſeruantibus
coꝛpus a putreſactione:et ſeruãtibus ipſum in
anitate ſua: ⁊ acquirit vſus eius ma ciem coꝛ⸗

poꝛi:.et conſeruat in iuuentute.

uam laxã et putridã. Et confirmat dentes mo
tos collutio ex ea.et ſimiliter potus eius eſt me
dicina magna fetoꝛi eius:faciens ipſum odoꝛis
ferum:et ſanat doloꝛẽ ſtomachi:⁊ adiuuat ad
digeltionẽ.Et vſus eius ſᷣm omnẽ modũ ad⸗
miniſtrationis confoꝛtat coꝛpus cui accidit la
xitudo et mollificatio:et coloꝛẽ efficit bonum.
Doſis potio aceti eiꝰ a.ʒ.v.vſq; ad.xij.Et oxi⸗
mel eius ab aureis:vi.vſq; ad.ʒ.i.et trociſci eiꝰ
a. . ij. vſq; ad. iij. l
¶ Auicenna. Oleum eius confectum cum mel
le ponitur ſuper alopicism et ſerpiginẽ. Eius .
acetum ex aſperat guttur:et indurat carnemip
ſius. Et eſt bonum aſmati et oꝛeſmoni et tuiſi

—

Capitulum. cccclv.

Olatrum. Pandecta. ca: cccxxv. Has
mes arab. vel Hupue. phat ahalep. gre
ceſtrignum vel cuculꝰ vel moꝛella.Aa
tine vero ſolatrum vel vua vulpis

¶ Seca li. aggre. c. Hames auc. Dyaſ. DVa⸗
mesid eſt vua vulpis et eſt ſolatrum. Süt eiꝰ

quattuoꝛ ſpecies. Una comeditur. Alie vero
non. ed ũla que comeditur eſt domeſtica.et eit
herba non magna habens plurimos ramos.?
folia nigra ſinulia folijs bedarog.id eſt oʒimi.
ſed maioꝛa et latioꝛa. et habet ſemen rotunduʒ

cuius coloꝛ eſt viridis et niger.ſed quando ma

turatur fit rubeus.et quando frangitur inueni

tur in eo multa humiditas et granula que ſunt

ſemina eins.

¶ Igem auctoꝛi.Galie. Uirtus eius eſt frigi⸗
dain ſecundo gradu.et noneſt bumida:ſed eſt

media inter medicinas que humectant et que
deſiccant.et ipᷣm eſt compoſitum ex virtutib⸗
contrarijs:ſq; humida etſic.Et hoc quia in eo
ſunt due ſubſtantie.ſq; terrea et aquoſa Eſt ali
ud ſolatrum quod dicitur. Alkekengi. de quo

ſuperius dixi in ca. xvij. de A. Halienꝰ. viij.

ſim. far. ca. de ſtrigno m tranſiationẽ arabicã
Strignũ id eſt ſolatrum ſomniferum. Cirtus
ſolatri ſomnitferi eſt quod eſtfri.in.ij.gra.⁊ fa

cit doꝛmire. et habet ꝓpꝛietatẽ ſimileʒ apij niſi

ui⸗ debilioꝛ eo. ¶ Et idem S era.E ſt alia
pecies ſolatri que dici ſolatrũ maniale.et eſt
illud qð dicit᷑ furiale:eo ꝙ facit furioſitatẽ ſeu

maiam.⁊ ẽ planta babens folia ſimilia folijs

eruce.niſi quia ſunt minoꝛa eis et ſpinoſa que

dicitur caradis.⁊ hʒ virgas lõgas egredientes
ab eius radice.x.vel duodecim. Et longitudo
eius eſt duoꝛũ bꝛachioꝛum.⁊ in ſummitatibo eo

rum ſunt capitella ſimuia oliuia.niſi qꝛ ſunt ſu

per capitella ſicut pili admodũ arboꝛis dulb.et
ſunt nunoꝛa oliuis ⁊ altioꝛa.⁊ flos eiꝰẽ niger.⁊
poſt floꝛẽ emittit velut racemũ.x.aut.xij.grana
habentẽ.⁊ grana ſunt rotunda:mollia:nigra ĩ
mollicie vue ſimilia gramis cuſſus.⁊ habet radi
ces groſſas albas concarias.quoꝛum longitu

do eit vnius bꝛachij.⁊ naſcitur in locis montuo

ſis inter arboꝛes dulb.

Hperationes
¶ Serapion. Quando fit emplaſtrum cũ ſo
lijs ſolatri ⁊ ʒuccaram conuenit foꝛmice ⁊ heri⸗

ſipile.⁊ quando teruntur cõtritione foꝛti ⁊ mi⸗

ſcentur cum ſale.et ſit emplaſtrũ cum eis reſol⸗
uunt apoſtemata que fiunt in radice auris.Et
quando ſuccus eius miſcetur cuʒ ceruſa ⁊ litar
giro ⁊ oleo roſarum.et mutatur hoꝛa poſt ho

raʒ:conuenit apoſtematibus calicis que fiunt

in cerebꝛo ⁊ in capite infantiuz.
¶ Et mifcetur ſuccus eius ſyef.quod ſumitur
ad curſum humiditatum curentium ad oculuʒ

loco aqueet loco albuginis:
¶ Et qñ diſtillat᷑ in aurẽ cõuenit doloꝛi eius.?

fit naſcale cũ eo.et cõuenit curſui humiditatuʒ

matricis.¶ Balie. liij. decibis ca. de Solatro
olerum nullum noui habẽs tantã ſtipticitateʒ
quantam moꝛella.ergo merio vt alimẽto qui

dem ipſo raro:vt medicina autem cõtinue vti
mur.efficax enim eſt ad quecunq; eſt opoꝛtuni
tas infrigidationiset ſtipticitans. Alimentuʒ
autem pauciſſimum habet.
¶ Et idem.Cirtus ſolatni ſomniſeri eſt que fa
cit doꝛmire.Et quãdo accipitur de coꝛtice ra⸗
dicis eius aureus vnus:et bibitur cum vino fa
cit doꝛnireleuioꝛi ſomno qᷓ; gũmi papaueris.
¶ Et ſuccus eius pꝛouocat vꝛinam pꝛouocati
onetfoꝛti.⁊ datur hydropico ex ſemine eius gra
na duodecim et curatur.ſed ſi plus dentur in⸗
ducunt maniam.veruʒ cui accidit hoc ſi bibe⸗
rit mellicratum curattuur.
¶ Et coꝛtex eius ingreditur in medicinis nar⸗
coticis.et quãdo coquitur vino.⁊ decoctio eiꝰ
tenetur in ore ſanat doloꝛem dentium:et quã⸗
do admiſcetur ſuccus radicis eius cum melle
acuit viſum ð
¶ Serapi. Uirtus ſolatri manialis eſt quan⸗

Fracttatus

Zo bibitur er radice eius. .i inducit ſomnia nõ
xrecta ſed aliena. Et quãdo bibunt᷑ ex eo .5.ij.in⸗

ducunt furoꝛem. ⁊ velut ebꝛietatem tribus vel

quattuoꝛ diebus. Et qñ bibuntur.ʒ.iiij. faciũt

bocidem. eum occidunt.⁊ cura eius eſt melli

cratum.quando bibitur ex ea quãtitas pluri⸗
ma:et euomatur.et fiat hoc ſepe

¶Etidem auc. Deſehalach. Solatrumma
niale eſt fri.⁊ ſic.in.iij.gra.et eſt plus ſtiptieum
qᷓ; omnis alia herba Extinguit caloꝛẽ igneum

et fructus eius generat ſemper permictionem
ſenſus.ideo opoꝛtet cauere ab eis.

¶ Halie. Cirtꝰ coꝛticis eiofri.in fine tertij.⁊ ſicꝛ

in. j. pꝛope fineʒ eius. Undecurat vlcera. Alie
vero ſpecies nõ ſunt alicuius iuuamẽti recep⸗

te interius immo ſi quis biberit ex eo aureos

quartuoꝛ moꝛietur inde.⁊ ſi bibatur minus in
cucit inſaniam. Sed vnus aureus aliqñ nõ

nocet. Sed ſciendũ vbiiſta tranſlatio dicit au

Platcarius. Moꝛella ⁊ ſtrignum ⁊ ſolatruʒ

idem eſt. Eſt aũt hec herba in.ij.gra. frigida et

ſicca. et etiam aliquãtulũ diuretica. Scðm ſo⸗

lia et fructaeſt multe efficacie:exiccata modice

Virtutẽ habet infrigida ndi cõtra ſplenis⁊ epa

tis opilationẽ.⁊ maxie vctericiã.Contra apo⸗
ſtemata in ſtomacho vel in inteſtinis.vel epa
te datur ſuccus eius cũ aqua oꝛdei.teſte Dya⸗
ſcoꝛide.Penna eadem ſucco ſintincta epatitre⸗

quenter ſuperponẽda ẽ cõtra elꝰ calefactioneʒ

¶ Itemq; contra podagrã calidã.vdl etiam
herba ipſius trita ſepius eſt ſuperponẽda.C õ⸗
tra calida quoq; apoſtemata in pꝛincipio ad

repercuſſionem materie herba ipſa ſuperponit
Iria E Macer.
Herba quã greciſtrigmum dixcre latin:?ꝗ::⁊
Solatrum hic dicunt:vis eius frigida valde.
Dicitur auricule mire ſedare doloꝛz.
Illius ſuccus ſiſenſum funditur intus.

DBPbperationes

¶¶ Sera.li. aggre.c. Soꝛba. Airtus cius eſt

que reſtringit ventrem ſoꝛtiteer.
ba et neſpila ſtipticant quideʒ ambo.multo au
tem magis ſoꝛbis.neſpila pꝛopter hoc influen⸗
tiventri. magis conferens eduliumeſt. ⁊ palaʒ
quoniamta lium ommũ comedere parum con
uenit. non vt ficum aut vuarum copioſe. Heq;
enim vt alimento ſed vt medicinis ipſis incige

==
2 £

Lapitulum. tetelo)

Orbes arboꝛ eſtlerens ſobga

¶ Halie xlij.ſim. far. ca. de ſoꝛbis Em tranſlati
onẽ grecã.ydria.i.ſoꝛba omibus cogmita eſt.

terreſtrẽ ſubſtantiãs dominantẽ:⁊ poſſidet mo⸗

dico ſubtili participat ei mixto.

Et dixit eodẽ libꝛo capitulo qd ĩcipit Mis
ſd eſt arboꝛ ſoꝛbe.cuius fructus vocatura mi⸗

tis oya cum.y.littera ſtiptica participat quali
tat e.ſed debilioꝛi neſpilo multum.quo circa ⁊
Dulce eſt cum comeditur.⁊ minus neſpio ẽ vẽ
tns conſtipatiuuus. G
¶ Palladius Menſe Januanio Febꝛuario ⁊

Marcio locis frigidis.calidis vero O ctobꝛi?
HNouembꝛi ſoꝛba ſeruntur egregie:ita vt matu
ra in ſeminario ipᷣa poma pangätur.

¶ Ego expertus ſuʒ mutas atboꝛescxpomis

ſponte pꝛogenitas.⁊ in creſcenco ⁊ in ſerendo
extitiſie ſelices.plantas etiã ſi qe ponere volue

rit. habebit arburiuʒ dummodo calidis locis
menſe nouembꝛi:temperatis Januario vel ſe⸗
bꝛuario.frigidis marcio indinantẽ diſponar.
Amat ſoꝛbos loca humida montana.frigidis
p:oxima ſolum pinguiſſimũ.cuius indiciuʒ cœ
tiſſimũ ſi frequens vbicunq naſcatur.

¶ Item menſe Apꝛili ſoꝛba inſerũtur in ſe. in

cidonio.in ſpina alba.vxcl trunco vel coꝛtice

Capitulum. ccctlvij.

Oldanella· Pãde.ca. cxlvij. Chach lle

ara.grece aʒxar.latine vero ſoldana vel
ſoldanella. Sera.li.ag. c. chachille. eſt
berba ſimilis vſnen.niſi quia eſt maioꝛ.et homi
nes quidem comedunt eum cum ficubs ſicut
comeduntur olera alia. ⁊ fo eius aſſimilãtur ſo
lijs naſturcij.⁊ ipſa eſt amplioꝛis humiditatis
q; cicera et magis aquoſa.
Dperationes
¶ Sera. aucto. habix. Chachille.i.ſoldanella
oꝛit᷑ in ſterquilinijs.? ẽ herba ſimilis vſnen.et

nõ ẽ vſnẽ.⁊ ẽ in ea aliq̃ caliditas ꝓpter ſuã ſalſe

dinem.⁊ eius ſalſedo eſt ſalſedinis baurach
¶ Et bʒ ppꝛietatẽ laxandiaquã citrinã.cũ bi⸗

bit᷑ ex ea aqᷓ eiꝰ.⁊ nõ opoꝛtz buliat ſuꝑ igneʒ
quia amitteret virtutẽ.ſed detur in potu de eiꝰ

ſucco ſine ebulitione.Et quantitas que dat᷑ de
ea eſt ab vna tertia libꝛa vſq; ad duas ꝑtes li⸗
bꝛe cũ.ʒ.x.ʒuccari albi aut rubei foꝛtis rubedis
qð eſt:qꝛ rubeũ cũ lebleb.i.volubilis⁊ cũ fumo
terre.et cum chachille foꝛtioꝛis virtutis ẽ qᷓ;al⸗
bum.. Et ideʒ aucto.Jſaac benaramchachil

le eſt herba ſimilis cicute in oꝑatione ſua.et eſt

calida ⁊ ſicca.cuius ꝓpꝛietas eſt ꝙ aufert eru⸗
ctuationes coꝛruptas.⁊ aqua cius purgat aq;
citrinã.et cõfert tumoꝛibus ventris et debilita
ti epatis ⁊ eſt cõueniẽs nutrimẽto.⁊ habʒ ope⸗

ragtionẽ in liomacho ꝓpter viſcoſitatẽ paucaʒ

que eſt in ea. ¶ Etidem auctoꝛi. Aben meſuay
Pꝛopꝛietas eſtlaxare quam citrinaʒ ſubito: et

Doſis eius eſt a quattuoꝛ partibolb. vſq; ad ꝑ

tes duas abſq; ꝙ buliat·
¶ Etidem aucto. Raſis. Soldanellu pargat
aquam citrinam.⁊ pꝛouocat vꝛinam.

Capitulumm. tectvliif

eo ꝙ folia eius ſcolopendro animaliſi
milia ſunt.naſci in petris humidis.et
caulem nec ſemen nec floꝛem habet.ſolia eius a
uperfficie viridia ſunt ſubter rufa et lanoſa.

Beblauua Scolopendras de

Operationes

4 Jde. J ſi. S plen curat. vñ et ſplenos dicit.
¶ Actoꝛ Scolopẽdriaſm phiſicos ipᷣa eſt q̃

vulgo lingua ceruina dicitur.

¶ Raſi in Almanſoꝛe. Saculufundirion.i.
ſeolopendria calida eſt.ſpleni groſſo ꝛ ſtran⸗
guirie ac lapidi remediũ affert.¶ Aui.Scolo
pendria ca ·eſt in pꝛimo.ſic.in.ij.ſubtilis reſola
tiua.Cõfert ſpleni magniſice.Cofert etiam ſin⸗
gultui et yctericie.frangit lapidem in renibet

veſica.Et ðꝛ ꝙ ipſa eſt herba petroſa que naſci

tur in locis fontium.
¶ Quidã autẽ dixerũt ꝙ ẽ ſpẽs ſquille. JItem
virtus ſcolopendrie habet eandẽ virtutẽ cum
cetarach.quare lege capitulũ.cx.de C.

p S

„ℳ

laria. Caſtrãgula.Strãgularia id em
Paulus.ca.deſcrophularia herba eſt
habens folia tenuiaꝛ ſubtilia.que cũ flectuntur
vt frangãtur ſtridẽt.⁊ ideo multis dicitur cau⸗

Crophularia. Pandecta. S crophu⸗

lis ſtridolus.⁊ radices ſunt ei ſatis ſubtiles in
quibus adherẽt radices rotũde.ſicut ſunt aue.

lane mundate albe mittentesllc
HPHphperationes

¶Idan aulus. Radit illa dicitur ſcrophbu
lis medica. duni ſcre

Capitulum. ectlx

Toꝛarx latine.Ara.melachac: Grece ſi

gia. Sera. li. ag. ca.melachac. auctoꝛ.
Pyaſ. Eius ſpecies ſunt tres. ſq; liqui⸗

da:ſicca ⁊ kearmitarum. vnde arboꝛ ſloꝛacis
ma gna que vocatur lubue. habet lignuʒ ꝙ al
ſimiatur ligno ſacro.folia eius ſunt ſolijs ſimi

lia ſeilẽ.i.lilij.habet fructum album magnum

maioꝛem qᷓ; auellana ſimilem.pꝛunis albis du⸗

os habentem coꝛtices.quoꝛũ exterioꝛ comedi
tur.et eſt in eo amaritudo.interius eſt nucleus
pinguis ſicut nux.et expꝛimit᷑ ab eo oleũ.⁊ coꝛ⸗
tex huiꝰ fructus eliſtoꝛax ſicca ⁊ gumi huiꝰ ar

bo:is lubueẽ ſtoꝛax earmitax.et latine vocat᷑

Capitulinn. cccclix.

ealamita.i.bona gutta.a calos qð eſt bonum
et mita quod eſt gutta.inde ſtoꝛaxcalamita.id
eſt bona gutta.Etalio nomine vocatur ſigia.
eſt gũmi albuʒ foꝛtis albedinis.et vocat᷑ gümi

illud libue kearmitaruʒ.⁊ melioꝛ ſpẽs oĩm eſt il
lud gummi lubue.Et melioꝛ ex ſtoꝛace ſicca ſt
rubea que aſſimilatur maci.ei deterioꝛex ea eſt

illa que eſt arida nigra. Subſtãtia vero ſtoꝛa
cis ſicce que nõ habʒ oleũ adminiſtraĩ in ſuffu
migatiõid.Et iſtã romani vocãt cõſictaʒ vd
coʒubꝛũ.⁊ eſt oleũ qð ingredit in vngẽtis bal⸗
neoꝛũ.Et melioꝛ illaꝝ ſpecieꝝ eſt lubue muſca⸗
tum.et eſt gũmialbũ albedine mixtarubedine.
⁊ poſtea eſt ſicca que clanificat᷑ nõ habẽs oleuz
et eſt ſpiſſa rubea.⁊ deterioꝛ ex ea ẽlenis nigra.
⁊ lubue muſcatum eſt lubue kearmitaꝝ. Et eſt
notũ apud chꝛiſtianos.⁊ eſt ſtoꝛax kearmitaꝰ
id eſt ſioꝛax calamita:⁊ rubea gumoſa.⁊ eit gũ
mi Subſtãtia vero ſtoꝛacis ſicce que nõ habʒ
oleũ vtũtur chꝛiſtianiin eoꝝ eccłijs ⁊ ſuffumi⸗

gationibo. ⁊ vocãt eã cõſictã vel coʒubꝛum. ct

deterioꝛ exea eſt mgra que aſſimilaturſerratus
religni.Et idem auctoꝛita.Dyaſ.S toꝛax li⸗
quida eſt pinguedo mirrhe recẽtis:vt ꝓparet
in ca. Oyrtha.⁊ extrabitura myrba.quia te⸗
runt eam cũ aqua panca :ct pꝛemunt eum coꝛ⸗

nmu ⁊ ẽ boni odoꝛis.⁊ ingreduur in conſcectioni

bꝰ.⁊ ſola eriã ſine aliqua admixtiõe olet et pa⸗

½

„UO

De herbis

rũ ex ea ẽ multe virtutis ⁊ calefacit.⁊ calefſactõ

eius ẽ ſilis calefactionimirre ⁊ oleoꝝ calidoꝛũ
et ſiccoꝝ Et ſtoꝛax liqͥda vocat᷑ meth.⁊ meth ex
pmit᷑ ex gũmi arboꝝ q̃ aſſimil at᷑ arboꝛibo cuo⸗
nioꝝ:qð gũmi ẽ mirrha.qð inueniel ſi legas ca
pitulũ mirrha.Sʒ ſtoꝛax kearmitarũ ẽ lachꝛy
mũ arboꝛis eiuſdẽ noĩs.cuius virge intra cãni⸗
culas oꝛtuʒ ex ſe emittũt ſcobẽ ſimilẽ ſerreq̃:a⸗
