et eſt amiberberis et defer᷑ a coꝛaſceni. et eſt

qoꝛ ſilis arboꝛi piroꝛũ ſilueſtriũ que dicitur

abhimis ſiue abaras niſi qꝛ eſt minoꝛ:et ha⸗
bet multas ſpinas.Et habet fructũ ſiem gra⸗
nomirti:niſi qꝛ eſt maioꝛ et rubeus facile fran⸗
gibilis:ct hʒ interius grana.et hʒ radicẽ habẽ

tem multas radiculas infixas terre.

ODperationes
Sera. ructus cius qñ bibit᷑ aut ctiã come
dit᷑.abſe indit fiuxũ antiquum et humiditates
antiquas que flnũt a matiice.¶ Et qũ fit em⸗
plaſtrũ cũ co mito attrabit ſagittas que ſunt

Inltixe carni:et aſcellas ct ſpinas et alia ſimilia

he
es
N
n
1

—

D
E

5F

De Herbis

Et q ꝑcutit᷑ vẽter mulieris pᷣgnantis cũ ra
dice huius terre. aut fit inunctio cũ ea expellit
fetũ.Et eſt fn.⁊ ſicin.ij.gra.phibet ⁊ incidit ſi
tim calidã. ⁊ foꝛtificat ſtomachũ ⁊ epar.
Et ꝓpꝛietas eius eſt ꝙ confert apoſtema⸗
tibus calidis.Et hec auc.Aben Meſuay.
¶ Et idẽ auc.Armaſios.Fructus eiꝰ retinet⁊
ꝓhibet oẽs egritudines q̃ fiũt a fluxu vẽtris.
¶ Auic.Fructus berbens ↄfert apoſtemati⸗
bus calidis ex eis emplaſtrũ ſuꝑpoſitũ.⁊ con⸗
foꝛtat ſtomachũ ⁊ epar.⁊ abſcindit ſitim val⸗
de.et cõfert raſure ⁊ fluxui ſanguĩs inferius.

Capitulum. lxxiij.
Weiden ſunt radices albe.¶ Serapi⸗
B * li.aggre. caplo buzeiden. eſt ſimile
oehem albo. ⁊ eſt medicina indie qua
nos paꝝ vtimur.Et quidã vero detuler̃t idaʒ
ad nos.⁊ vidimus eam ſepe.Et meliꝰ ex co eſt
quod eſt albũ.habens lignũ groſſum ⁊ mitas
virgas.Illud vero quod eſt ſubtile lignũ ha⸗
bens ſuperliciem lenẽ parue albedinis eſt non

bonum et nullius iuuameti.

Hyhrerationes.

Serap.anc.habix. Habirx ditit q ciꝰ? iuua⸗

mentum eſt ſicut iuuamentum herdomactuo

„

rum remouendum doloꝛem iuncturatũ.et po
dagre.laxat aquam citrinam.

Capitulum. lxxiiij.
Itumẽ iudaicũ ſiue aſpaltũ.ðet ðꝛ bitu⸗
Ba iudaicũ eo ꝙ in iudea inuenit᷑ſ.in
ſtagno qð mare moꝛtuũ dicit᷑.in q̊ in⸗
gredit᷑ fumẽ ioꝛdane.Et ipſum eſt ſpẽs napte
ſed nõ napta.qm̃ napta eſt petroleũ vel ſtercꝰ
demonũ qð idẽ eſt ⁊ eſt ſicut oleũ liquidum vt
habet᷑ inferiꝰin tracta.de lapidibo pᷣcioſis ca.
petroleũ.Sed bitumen iudaicũ vel aſpaltũ.
vel bꝛafalendiq̃ igem ſunt. eſt duꝝ vtcũq; qð
põt pulueriſari.ſed nõ reſoluit᷑.⁊ hʒ vt cũq; fe⸗
toꝛẽ napte.vt ptʒ ꝑ Sera.⁊ ꝑ ↄcoꝛdiã Dyaſ.
ca.aſpaltũ.A ſpaltũ eſt bitumẽ iudaicũ.et eiꝰ
aliud eſt aridũ aliud liquidũ.vñ bitumẽ iudai
cũ qdð fit in lacu iudee qͥ ðꝛ alſfriden.coagula⸗
tio eiꝰ ꝑ ripã ipſius lacus inuenit᷑.⁊ naute na⸗
aunſcafa.⁊ ſic eã colligũt ⁊ ſiccẽt et vendunt.
Aliud genꝰeſt qð neq; ferro neq; aqua rumpi
poteit.miſi tm̃ menſtruo mulieꝝ.aut ſanguie
hircoꝝ.Et ſi volueris rüpere.ſic rumpe.colli⸗
ge vinũ de lana ⁊ intinge ipſum in ſanguine.⁊
ſic incide.E ſt autẽ bitumen ſummũ purpureũ
odoꝛis grauioꝛis.reparabile aũt nigꝝ eſt. Re
perit᷑ aut babilonicũ bitumẽ albũ ſeu nigrum.
longo interuallo rapiẽs ad ſeignẽ Ome vero
bitumẽ bʒvirtutẽ malacticã ⁊ ðvaloꝛeticã. et
e iij

Traltatus

bʒ vires viſcidect etiſ fficaciter rclaxantes.

Pperationes

¶ Oyaſe coꝛides. Gitumen tumoꝛes repꝛimit.

Oftfocationiboſtericis occurrit Eadentesma
trices ſubleuat fumigando.i¶ Epilenticos fu

mus eius pꝛouocat cũ caſtoꝛeo.menſtruis im
perat. tuſſim ſedat.i¶ Aſmaticos et diſnoicos
ad fanitatẽ perducit.¶ Moꝛſibovenenatis oc
currit: ſciaticis pꝛeſtolat᷑.ſciliacis datur in mo
dũ catapucie et maxime pꝛeſtat effectũ.coagu
latũ ſanguinẽ cũ aceto reſoluit.diſſintericꝭ cũ
ſucco ptiſane ſuppoſitum curat.¶ Cat arrum

ſuffumigatione cõpeſcit.dentiuz doloꝛem ap⸗

poſitũ mitigat. podagricos et arteticos cum

nitro et cera vt malagma impoſitum curat.

Capitulum. lxru

id eſt bꝛionia. ſiue vt latini vit alba:⸗ba
ſtas et folia ſimilia habet viti noſtre. ſʒ
aſpera et minoꝛa capꝛioli ſimiles ſunt implicã 1.3.
aimꝛ: et conuenit appoplexie ſic adminiſirata ?

B e⸗ Praſc capit ampeleoslenti.

tes ſe ſemen ipſi vue ſimile eſt ⁊ botruoſum ra

rum et fuluum. ¶ Balienus ſexto ſimplicium
farmacoꝛum. capitulo ampeleos leuki.id eſt
vitis alba.quam quidam ⁊ bꝛioniam et pſilo⸗
trum vocanc.in ſummuate eius eſt ſtipticitas

ℳ ccch Aoꝛem et iſtulam ani.Et quando miſcetur cũ

et amaritudo pauca et acuitas. et ipſe come,/

duntur in pꝛincipio ſue natiuitatis ſm conſue
tudinem et in tempoꝛe venis: quia ſunt iuuan⸗
tes ſtomachum pꝛopter coꝛum ſtipticitatem.

ſubamaram autem et leuiter acreʒ habet ſtip

ticitatem. ¶ Serapion libꝛo aggregatoꝛis

capitulo veſcra. Yeſcra herba eſt qᷓ habet lo⸗

lia et capꝛiolos in ſimilitudinem vitis commu
nis. niſi quia ſunt aſperioꝛa.et rami et capꝛio⸗
li adherent. implicantes ſe quibuſcũq; appꝛox
imant ex arboꝛibo alijs et ſuſpendunt᷑ eis cum
capꝛiolis ſuis.ct habet fructum ſimilem race⸗
mo rubco.

Pperationes

¶ GBalienus. Bꝛionia vrinam mediocriter p⸗
uocat.Radix rero abſterſiuam quandam et
ſiccatiuam ſubtilium partium habet virtutem
necnon mediocriter calidam pꝛopter quã ſple
nes attenuat.i¶ Scliratos ſanat.exterius ap

poſita cum ſicubus:ſcabiem et lepꝛam ſanat.

botruoſus autem fructus in polipirijs eſt vti⸗
lis.i¶ Serapion auctoꝛitate Raſis. Uirtus
eius eſt que calefacit mediocriter et abſtergit

ct ſubtiliat et diſſoluit duriciem ſplenis quan

do ſuperponitur emplaſtrum ex ea cum ſicub
Et curat ſcabiem et egritudinem cum qua ele
uatur cutis. Sed fructu eius vtuntur coria-
min arij.Nam cum cis abꝛaduntur pili coꝛio⸗
rum..¶Et idem Serapion. Uirtus folioꝛum.

et fructus et radicis eit calida et acuta. Et iõ

quando ſit emplaſtrum cum eis et ſale cõfert

ylceribus que dicũtur granita.et illis que di⸗

cuntur fagedenica.curat fiſſuras labioꝛuz
¶ Radix cius mixta cum oꝛobo et fcenugreco

q uando cum cis abluitur cutis mundificat ⁊

abſtergit eam. Et aufert pannuʒ et veſtigia ni
gra et bothoꝛ et cicatrices vlcerum. Et conſi⸗
citur cũ olco donec ſiat ſicut cera:cet ſedat do⸗

oleo donec diſſoluatur:conuenit ad hoc⁊ ex

pellit liuoꝛem qui fit ſub oculo.Et quando fit

ex eo emplaſtrum cum vino ſedat panaricium
et reſoluit apoſtemata et aperit ea.Et empla⸗
ſtrum factum cum eg extrahit oſſa: ingrediiur
in confectionibus vnguentoꝛum coꝛrodenti⸗
um carnem.Et potatur de ea...i.ad epilenti⸗

opilationi.Et quando bibũtur ex ea.ʒ.ij.on⸗
fert moꝛſibus tyni et occidit fetum. Et quãdo
extrahitur ſuccus a ſtipitibus eius et accipitur

cum frumento cocto: pꝛouocat lac

4
3

oꝛum cubitoꝛum ſpinoſas. Naſcitur in locis
algoſis q̃ cataplaſmatibus adhibit a:omnib⸗
vulneribuns impoſita et quotidie mutata me⸗

Coapitulum. xxvj.

ca herba eſt habens folia ſimilia lappa

A

B

tio agreſti:ſed paulo nigrioꝛa lanoſa
guſtu ſtiptica. Haſtam vero habet longam ⁊
radicem paruam et tenuem:ſolia eius exſiccã⸗
tur:ſuccus eius collectus in ſole ponitur et ſic
c atur:et eſt illi virtus ſiiptiira.

Operationes

Dyaſcoꝛides. Succus eius ſiccatus in ſo⸗

le pꝛodeſt vulneribo:vel cancris oꝛis et fauciũ

cum vino et his qui ptiſim incurrũt.quidaʒ di
cunt ꝙ eſt lappacium acutum.
¶ Oyaſcoꝛides capitulo bꝛio.id eſt bꝛictani⸗
ca herba eſt duoꝛum cubitoꝛum longa:vᷣgas

multas et tenues habens in quibus folia na⸗

mo virgarum pꝛofert ſemen floꝛem album ha

ſcuntur lepide ſimilia mollia et alba:et in ſum

bens. .

Dyaſco VUirtus eius eſt que cum ſucco pti⸗
ſane cocta:⁊ a capadocijs comeditur pꝛopter
frigiditatem ſtomachi:et ſemen eius pꝛo pipe⸗/

ree vtuntur miſcentes in coctunis. Aln memo⸗

rant hanc empetigines mederi:
¶ Dyaſcoꝛides capitulo bꝛictoꝛis.id eſt bꝛi⸗

ctanica herba eſt cuius radix aſpera et ſtricta

cet ſibi coherens guſtui dulcis: facit haſtas du

Capitulum. xxvij/

Oti.Dyaſcoꝛides capitulo Botris
Reſt herba ſucilcola tota ſpanſa ſuper
terram. coloꝛem mellinum habens ꝑ
interualla furcata.virge eius in omibo ramis
ſemine plene:folia habʒ ſimilia in cibo agreſti
cum maximo odoꝛe et bono mon inuenitur in
partibus noſtris.multi pꝛo ſuauitate odoꝛ ꝭ re⸗

bus alijs eam adiungunt.naſcitunin locꝭ cul⸗

tis et paſcuoſis.capadoci vero eam ambꝛoſi
anam dicunt: alij arthemiſiam.

¶ Dral. Cum vino bibita anbonoicis pdeſt.

ſuccus eius bibitus in balneo yctericis colo⸗

rem reddit. Sed notandum q; plures berbe
non inueniuntnr in partibus noſttis. Et idco
noſtro ydeomate non poſiunt nominari.

E iij

LCapitulum. lxxviij

Dꝛago. yli. li. himo. Boꝛago cal. eſt

herba eſt ſatis nota calida et humida ẽ in me⸗
dio pꝛimi gradus. Hab et enim virtutem gene

randi bonos humoꝛes

Pperationes

ceb ant eam medicinis cardiace valẽtibus paſ
ſioni.i¶ Que etiã cum aqua cocta.et cũ melle
aut zuccaro potui data cannales pulmonis ⁊
gutturis optime mundant.¶ Platearius.Cõ
ualeſcentibus ex egritudine valet ſyncopiſan

tibus cardiacis commeſta cum carnibus vel

condita cum ſanguine.Semẽ eius per duos
annos in multa cfficatia ſeruaetur.
¶ Radix non competit vſui medicine.Herba
etiam cruda comeſta. bonum ſanguinem ge⸗
nerat. ontra yctericiaʒ cocta cum carnibo co

et hu in pꝛimo gradu. Platea. GBoꝛa
go folia habet aſpera. et viridia ſuntpᷣ
cipue competunt vſui medi cine.exſiccato non
ſecundario ſeminata. Cõſta. Boꝛago eſt cali⸗
da et humida in pꝛimo gradu. Item boꝛago

¶ Iſaac. Boꝛago in vino potui data letitiã
generat. et coꝛ conſoꝛtat.pꝛoinde antiqui mii

meditur. ¶ Conſtantinus. Goꝛago coleram
rubeam purgat.cardiacis ſubuenit.ex colera
nigra patientibus. ¶ In vino miſſa et potui
data leticiam generat.i¶ Eiuſq; apoʒima cuʒ
melle et ʒzuccaro bibitum. et contra gutturis
aſperitatem et pulmoms ac pectoꝛis valet.
¶ Ualet ſᷣm Pyaſco.conualeſcentibus ⁊ ſyn
copiſantibus.cardiacis.melãcolicis.comeſia
cum carnibus.¶ Contra ſyncopim ſiat ſyru⸗
pus ex ſucco eius et ʒuccaro ſiat ſimiliter con⸗
tra cardiacam paſſionem. addito pulueres oſ
ſis de coꝛde cerui.i¶ Ualet ſimiliter contra me

7 ◻ 8§ C

lancoliam.

.R— MD r
Capitulum. lxxix
ombax vel cotum. Ser apion libꝛo ag
Asre.capuulo goꝛon.. bon bax. Dixe⸗
vrunt quidam medici de kelbe. ꝙ cotuz
naſcitur inter cos in arboꝛibus.que ſunt ſicut
arboꝛes antiperſicoꝛum.et durant annis vi⸗
ginti:et ẽſt ex eo ꝙ omni anno ſeminatur. Et
idem auctoꝛitate aben meſuay. melius eſt ex
co nouum.Et quod eſt piantatum anno ſuo:

Dpirationts

De Herbis

¶Serapion. Succus folioꝝ eius conuenit ¶ex vinidi et citrino. Adminiſtrãda autem eſt in
flurui ventris qui accidit inſantibus medicina illa que groſſa habet ſolia ſuper q⸗
Et ſemen eius conuenit tuſſi.Et eſt bonum rum faciẽ ſi unt puncta: queſunt radices ſpino
pectoꝛi:et eſt calida et humig mum aut piloꝛu exeuntium ab ea. Protima eſt
¶ Et oleum eius contfert lentiginibus facici et equalitate in caloꝛe.ad caliditatẽ cm̃ parmam
puſtulis calidis que fiunt in facic:ct facit aug declinat.Et eſt in ſine pꝛimi gradus in humidi
mentũ in ſpermate. tate.Que aũt ſicca eſt:minoꝛis eſt humidita⸗
¶ Dyaſcoꝛides ca.coꝛon:id eſt bombax.me⸗ tis. Serapion li. aggre.capł. Ledenalchaur
dulla ſeminis eius calefactoꝛia eſt molliſicat auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis Ledenalchaur. ideſt
pectus.¶ Et pꝛodeſt ad tuſſin. lingua bouis ſiue bugloſſa:et eſt planta que
¶ Succus vero ſolioꝛum eius potatus flu⸗ aſſimilatur herbe que dicit caromas:et habet
L xum ventris infantium ſiſtit.Et eit calida ⁊ hu folia verſus terrã aſpera et nigra:et aſſimilat᷑
mida completionis. è’r in figura ſua lingue boniis.

DPbperationes
¶ Plinius libꝛo vt ſupꝛa.Gugloſſa vino mi⸗ A
xta animi voluptates qauget:et vocat᷑ euphꝛa⸗

ARd 8 RR

— 2-

ſinum fliitiões:quas greci thaumatiſmos di
cunt ſedat.et ſciaticis cum aqua bibita ſingu
lare pꝛeſidium tributt. “
¶ Auicenna. Gugloſſa ſicca et aduſta alco: B
la que ſunt in infantibus remouet:et inflatio⸗
nem oꝛis ſeglt
¶ Et etiam lenificatiua pectoꝛis:et confoꝛtati
ua coꝛdis.
¶ Bona melancolie ex ſolicitudine ac tremoꝛi
coꝛdis in vino ⁊ diſpoſitionibo melancolicis.
Quidam in potu tribuunt eam ad tremo⸗
rem coꝛdis calidam.

O

Confert etiam tuſſi ⁊ aſperitati canne pꝛopꝛie
que cocta cum ʒuccaro et ydromelle.
Serapion auctoꝛitate alcauʒi. Bugloſſa
eſt fnigida:et qñ flos eius cõburitur conuenit
fluxibilitati dentium:et gingiuarũ:et ad alco⸗
lam ꝓpꝛie que accidit in oꝛe pueroꝛum:et omni
bus infirmitatibus que ſiunt in oe—
Cõuenit cardiace que fit a colera.Et quã⸗ F.
do aliquis vult eam ſumere:ſumat cum bolo
HGBalienus octauo ſimpliciũ ſarmacorũ capi
l A – tulo de bugloſſa 'm tranſlationẽ ara. 5
TP, B. 1 2. Virtus eius eſt calida parũ et humida.Et cõ⸗
Capitu m. lxxx nenit tuſſientibus ex aſperitate canne pulmo⸗
ss nnnns. Et cocta cum mellicrato aut pꝛoiecta in

⸗ a grecis eſt dicta: eo ꝙ aſperrima fo⸗ 7 ſſabumcerealida at cE
niz lia in modum lingue bouis habeant. n Bualal n anrnd alcomhla⸗
nt Que ne moi ab ſabianinm nutriẽdam a An, vno potata etift ee
yͤ veteribus infundenda vino memoꝛat᷑.Pli.li⸗ rer aſer
bꝛo. xxv. Bugloſſos folia babet bouis lingue Sonerſtailc giopohrer ſherualez
ſimilia ſuper terrã ſparſa ⁊ aſpera ⁊ magna et
io: minoꝛa. A uicenna. Lingua bouis eſt herba ¶Aui. de vinbo coꝛdis dicit ꝙ contoꝛtat coꝛ
— lata habens ſolia.Et canna cius eſt plana:cu

ius rami ſunt vt pedes locuſtarum:et coloꝛ eiltt Capitulum. lxxxj Z

„
— 2.
1

Trattatus

82 4. 60.2..
2 R vav Trrr

LA ve

3

lus bouis velvacce. Et habet floꝛes ni

BDeltcriptiones.
¶ Dyalſ.ca. Butalmos.q̃ tranſlatio coꝛrupta
eit: qm ſera.ex ð bis Dyaſ.ᷣm aliã trãſlatiões
Dyal.dicit ꝗ habet floꝛes citrinos ſiles floꝛi⸗
bus camomille mos ha
ſtam eiſcit mollẽ. folia maratri ſilia floꝛẽ melli
nũ bns.oculo bouis ſilem. vñ ⁊ nomẽ accepit
Naſcit᷑ in ciuitatiba ⁊c.i¶ Sed m trãſiatiõeʒ

noſirã Dyaſ.GButalmos habet duas ſpecies.

Vna ẽ q̃ habʒ ſolia ſilia maratro.⁊ floꝛes ſimi
les floꝛibo camomille.Etiſta vocat᷑ cotula fe⸗
tida:ct latine vꝛ pucida.Et Dxaſc. vocat eam
partemon. Alia eſt que hʒ ſolia ſilia coꝛiadro
et floꝛes citrinos.naſcens iuxta muros ciuita⸗
tis.et vocat᷑ cotula nõ fetida.et latine dicit᷑ ocu
lus bouis.et grece ſimilrita ſonat Butalmos
Sed ara.vocsi bibar.i.oculus vacce.et ideo
dicit ad lr̃am. ¶ Bultalmos eſt herba mollis
antimo ſulis.leues emittẽs tirſos.⁊ ſolia tenui
ter ſeiſia et mollia:ſilia maratro:ſfloꝛes citri⸗
nos ſiles floꝛiba camomille.cet iſta ſᷣm veritatẽ
eſt cotula ſetida q̃ alio noĩe vocaĩ pucida.
¶ Et ſube it:eſt alia butalmos caul mollie:ſo.
coꝛiãdro ſilia:lloꝛcs citrinos habens:naſcis

Atalmos herba eſt cnius flos ðꝛ ocu⸗

gros m antiquam tranſiationem

ꝛet h̊ verũ eſt. ¶ Butalmos ha

ſuxta muros ciuitatis:et iſta vocał oculus bo
uis vel cotula nõ fetida.et deiſta herba eſi h
veritas clare intuentibe:quã latius inuenies in
ca.inferius de oculo bouis ⁊ iſtius oꝑaticie.

b. Neaer);

Caoapitulum. lxxxij

AUxum eſt nomen grecum a latinis ex
parte coꝛruptum. .

Operationes

¶ Pixos em̃ apud grecos arboꝛ ſꝑ virens eſt
appellata:et leuitate materie elementoꝝ apici
bus apta.Uñ ſcriptura. Scribe inqͥt buxo ar
boꝛũ. Guxus expmendis elemẽtoꝝ apicibo vti
lis leui materia infoꝛmat vſum manus pueril.
Simul em̃ ãmouet te ipſa materia que ſꝑ vi⸗
ret:nec vnq; ſuis exuit᷑ ſolijs ne vnq; ſpei tue
diſſimilatione vendenis:ſed ſemper nibiper fi⸗
dem germinet ſpes ſaluuis.
¶ Plinius li.xvi. MHoõtes amant ilex et buxus
itaq; buxus pirencis ac citeris motib pluri⸗
ma. berecinthio tractu craſſiſſima in coꝛſica
floꝛẽ nõ ferẽdo.Que cã amariudinis mellis.
Semen illius cuctis inuium anianiibo. Hec
in olimpo maccconie gratilioꝛ eſi ſed bꝛeuie.
Rmat lrigida aꝑꝛica.In igne quoqʒ que fer⸗

ici
on

Di

l.
ſwe
r

s
luri⸗
lics
clie.
e
lt
elen

R

d t O

8

ro duricia:meq;ᷓ carbone vtilis neq; flãma.
¶ Buxo folia cõcaua ſunt et non decidũt. hec
arboꝛ in plures ramosdiſperſa ſicut ⁊ lochos
tr anſmanina. Spiſſiſſima vero ex omni ma⸗
teria:et ideo grauiſſima iudicatur.
¶ Buxus ſiait et hebenus natura gracilis et
neutra fluitat in aquis B
Buxus et coꝛnus et olea medulla et apidibo
atq; coꝛneis.caret:minimũq; ⁊ ſanguĩs habet
¶ Cariem vetuſtatemq;buxus non ſentit:⁊ ri
mam fiſſurãq; ſponte non capit.
¶ Ei ſicut in cipꝛeſſo tered ines naſci pꝛohibet
amaritudo:ſic et duricia in buxo. Arida em̃
latius qᷓ; virida ſerris cedũt pꝛeter robur:⁊ bu
xum qᷓ pertinacius reſiſtunt:ſerratũq; dentes
inerti equalitate replent:ſq; quãdo lamine ſe⸗
cciles ex eis ſfiunt.
Igẽ in li.xxij. Poroueniũt buxi tenuiſſimis
il q; virguli colligatis depacti.
¶ Actoꝛ. Guxus eſt arboꝛ oĩba nota. Huius
ramis vtimur in die palmarũ vice palmarum

quales oliuarũ ſunt que in regiõe nr̃a nõ abũ⸗

dant. Huiꝰ etiã ligni ꝓpter ſuã ſoliditatẽ leni⸗
tatemq; ac decoꝛẽ ad fabꝛicandas tabellas ⁊
cocliaria atq; manubꝛia et alios plimos vſus
aptiſſimũ inuenit᷑.¶ Eſt autem arboꝛ humil⁊
tenuis.neq; enim multũ groſceſſit. De huius

autem natura nihil penitus in libꝛis medicoꝝ
recperiſſie me memini.

Capitulumm. xxxiij

4

Me rr

●

2Nuſcus omnibus notus. Paulus ca.

debꝛuſco:folia eius ſunt folia mirti cũ

erxtremitatibus ſpinoſis. Jaciens plu⸗
res ſtipites cum fructu rubeo ſicut fructus ce⸗
raſi:et eſt temperati coloꝛis:vt ypocras et Ga
lienus teſtantur. R

)

Operationes

tentus oꝛis vitia emendat.
Prodeſt ſtomacho et doloꝛi ventris a cole⸗
ra Temperatus cuʒ lacte ⁊ inunctus vitia ocu
loꝛum emendat.

¶ Potatus cum zuccaro emoptoicos ſanat

†. etram frangit

Succus eius coctus et bibitus coleramꝰ
menſtrua expellit. Puluis radicis eius vulne⸗

ra bene ſanat.

N

* *
Capitulum. lxxxiiij
Utirum a buando:id eſt pꝛofundendo
Btciaunzt vicr Iſidorua Dua em̃
vnctuoſitate et humiditate habet im⸗
buere ⁊ ꝓpfundere coꝛꝑa q̃ cõtingit. Nam buti
rũ eſt fos lactis multũ habens caliditatis et
bumidqitatis cum dominio aeritatis: ratione
cuius habet multũ vnctuoſitatis Eſt enim bu
tiroſa ſubnaturaliter calida et humida viſco⸗
ſa et vnctuoſa: humane complexioni vicina:
xt dicit Jagss—

Dperationes
Butirũ ſepe comeſiũ ſtomachi ipᷣius eſt hus
mectatiuũ:ventris ſolutiuum maxime ſi recẽs
fuerit. Et ideo antiqui vt dicit Iſaac aſſimila⸗
uerũt butirum oleo mixtũ pinguetudini dicen
tes:ꝙ ſi quis acceperit valet ſcreatui de pecto
re⁊ de pulmone matime ſi ibi fuerit apoſtema

quia pꝛopꝛie eſt maturatiuum et humoꝛũ diſ⸗

ſolutiuum: et ſuperfluoꝛũ pectoꝛis mundifica
tiuum:maꝛime ſi cũ melle vel ʒuccaro comeda
tur. ¶ Subdens ibidẽ. Butirũ repugnat ve⸗
nemis:membꝛa humectat:aſperitatẽ oculoꝛuzʒ
eius lotura mollificat et emundat: apoſtema
Diſſoluit et maturrrrrrttttaee
¶ Lulnera pulmonis guttur

gat:neruos indignatos et cõtractos ſeu ſpaſ⸗
matos molliſicat ate; laxat. -
¶ Auicenna. Contra venena butirum interiꝰ
ſumpta ſingulare pꝛeſidiũ eſt. Si intoxicatus
butirum in lacte calido reſolutũ bibat in ma⸗
gna quantitate. Nam vnctuoſitate ſua opilat
meatus ne ad coꝛ aſcendat ſubito vis veneni.
pꝛeterea venenoſitatem totam ad ſe trahit et
ipſam inuiſcat per vomitum cuacuat de coꝛ⸗
ꝑe et educit:vt dicit igdeam.
¶ Salitur autẽ aliquantulũ butirũ vt melius
conſeruetur:ct vt eius potentialis bumiditas
ſigccitate ſalis temperetur. Inſuper vt eius ſa⸗
poꝛoſitas augmenteſru.

¶ Ham guſtui in ſapoꝛe eſt magis gratũ: qñ

mediocriter eſt ſalitum. quando nimis antiq/
tur: cius ſapoꝛ cum odoꝛe diminuitur:et in /
uem odoꝛem ct ſapoꝛem guſtui hoꝛribilẽ traſ⸗
mutatur: ct tũc non valet ad cibaria condiẽda
¶ Aalet tamen ad varia medicamina et vn /
guenta:quia ſepe accidit id quod non conue/
nit gule: congruit tamen nibilominus medici⸗
ne alicui ?ZUMR

Capitulum. lxxxv. .

inera pulmonis guttur: et pectoꝛ; mire
ſanat:renum et inteſtinoꝛum moꝛſuras miti⸗

N

Trattatus

nota. Sed alia eſt cuius flos eſt citni⸗
nus.Et alia cuius flos eſt purpureus.
Alia cuius eſt albus.in pꝛimo gradu eſt cali.
et ſicca.Et ſᷣm Galienum ꝓpinqᷓ virtuti roſe in
ſubtiliatione ſua:ſed eſt in modũ olei ccueniẽ⸗
ter calida.Eſt aũt aperitiua:ſubtiliatiua: mol
liſicatiua:reſolutiua. Dyaſc. Camomilla vel

α 9 3 g .
2 „₰
„

— .2. . 1 We. * WWM * 2——
— 2 g 9 . ,m, E e 6 /AAr
Amomilla. Auicenna. Camomilla ? en⸗

gntumios herba ꝛ quã alij errantẽ yridẽ vo⸗

cant:co ꝙ; verno tꝑe floꝛeſcat et ad vſum colli
gat᷑. A lij vero camelionẽ:co q babeat odoꝛeʒ
malimaciani ſimilẽ. Huiꝰ herbetria ſunt ge⸗
nera differetias in floꝛe habẽtia.haſte ſunt vel

duarũ palmaruʒ fruticoſe q̃ ramulos multos

cũ viminibe multꝭ ac tenuibo generãt teneraq;

parua et anguſta folia. Duperius vᷣo capitel
lum habet cũ qᷓdã rotunditate. habens dein⸗
tus f oꝛẽ aureũ qui regiĩ exteriꝰ alboꝝ aut mel

lini vcl purpurei coloꝛis obiectione ſolioꝛnm
magnitudine timi ſimiliũ. HNaſcit in loc aſpe⸗

ris vel circa ſemitas vel vias.Colligit᷑ aũttꝑe
verno maxie virtus eſt ciradici ⁊ fioꝛi ommq;
frutici vernãtica et leptomerica Sera.li.agg.
ca. behomig.i.camomilla.Eius ſũt tres ſpẽs:
et diſcernunt ſᷣ m coloꝛes floꝛũ ſolũ.et ipſa eſt

e

nel
m

e.
lb:

De Herbis

herba habẽs virgas longas circiter palmum
vnũ fruticoſos hñtes ramulos et ſolia parua

minuta gracilia et capitella rotũda parua ali⸗

quibus quoꝛũ floꝛes albi et in aliqbus aurci
coloꝛis.et fios qͥ apparet ſub capitello eſt ro⸗
tundus hñs circũquaq; floſculos ſiles floꝛib
rute.et coloꝛ ipoꝛũ eſi citrinus aut purpureus
et naſcitur in locis aſperis:et ſuper marecolli

gitur in vere. Et opoꝛtet ꝙ reponantur ſolia

et floꝛes poſtq; teritur quodlibet de per ſe⁊ fi⸗
ant inde trociſci.¶ Galienus ſexto ſunpliciuʒ

ſarmacorum capitulo autumus:id eſt camoꝗ⸗

milla.dictum quidem eſt in tertio tractatu de
hac herba latius.dicatur autem et nunc ſum⸗
marie ꝙ calefacit et deſiccat ſecundum pꝛimũ
gradũ.Eſt autem et ſubtilium partiuʒ:⁊ pꝛop

terea dyafoꝛetica necnon et rarefactiua et lax

agbilis virtutis.

Operationes

¶ Auicenna. Camomilla ſedat apoſtemata
calida mollificando et reſoluẽdo ipᷣa:xt leniſi
cat dura que nõ ſunt ſtricta valde.¶ Et bibi⸗
tur ꝓpter apoſtemata viſcerum ſpiſſa. molliſi⸗
cat tetanum:⁊ ↄfoꝛtat mẽbꝛa neruoſa omnia.
Et eſt ex medicinis plus ↄferentibus laxituci
ni q;ᷓ reliqua:quoniã caliditas eius eſt ſimilis

Cgliditati anim alis.¶ Eſt conſoꝛtatiua cere⸗

bꝛi cõferens ſode frigide et ad eugcuandã ma
terias capitis:quoniã reſoluit abſq; attractio
ne. Et hec eſt eius ꝓpꝛietas.i¶ Et cõſert puſtu⸗
lis oꝛis:ſanat algarab diſtemperata et moꝛe
emplaſtri ſuperpoſita.alleuiat ſputum.auſert
Xctericiam.pꝛouodat vrinam.egredi facit la⸗

pidem:et ꝓpꝛie que ex ea eſt purpurei coloꝛis.

7 cum camomilla quidem euapoꝛatur veſica
ꝓpter doloꝛes frigidos.¶ Et pꝛouocat men⸗
lrua bibita et ſedendo in aqua ipſlius Et edu
cit embꝛionem etſecundinã.¶ Et confert ylia
ce et fit inunctio ex oleo eius in ſebꝛibus perio

dicis.et bibitur pꝛopter febꝛes antiquas in fiꝰ

ne earũ:et conſert omni febꝛi abſq; ſoꝛii acui⸗
tate:cũ non eſt apoſtema calidum in viſceribꝰ
¶ Et quandoq; confert apoſtemati:cum non
eit calidũ:⁊ eſt eius maturatio.loco ipſius po
nitur in confoꝛtatione cerebꝛi et iuuamẽto qð
confert in ſoda berengeſi.¶ Serapion auc⸗
toꝛit are Halieni. Cirtus camomille elt que re
ſoluit et fluxa membꝛa contoꝛtat.et laſſitudi⸗
niconfert plus omni alia medicina ſedat do⸗
loꝛes: et mollificat mẽbꝛa dura:⁊ lemit ſpiſtitu⸗
dinem cutis paucam.i¶ Et expellit febꝛes que
tiunc ab humoꝛibus colericis.Et ꝓpter ſpiſiuu

dinoem cutis quãdo in viſceribs nõ ſt apoſte⸗
ma calidũ:et iam facta eſt digeſ io. Sed et fe⸗
bꝛes que ſiũt a fiegmate ⁊ melancolia:aut pꝛo
pter apoſtemata q in viſcernbue ſunt quando
er hibetur:iuuat iuuamento maniteſto multũ

¶ Et ideo cõtigit q; ipſa eſt vyna de ſoꝛtioꝛibo R
medicinis in ſedando doloꝛcs cet demelioꝛib⸗
molliſicatiuis ex mecicinis conueniẽtibus mẽ
bꝛis interioꝛibus que ſunt poſt mirach. y
¶ Et ipſa et olcum cius conterunt ſode ſfrig?⸗
de.HNHNam curat humiditates que ſunt in capi⸗
pite per reſolutionem ſine attractione.Et hec
operatio eſi ſibi magis pꝛopꝛia q; alicui alte⸗
rimedicine.i¶ Et quando ſit emplaſirum cum .
curat ſcabiem oculi et palpebꝛarum:⁊ con B⸗
ſoꝛtat ccrebꝛum. ρα
M Q — — Oe, J24 (Po der⸗

e

Ana pis ſiue canabum ad ſimilitudinẽ
canne vocatũ ferunt.vcl ab ethymolo

.
. *

nabin dicunt. ¶ Plinius libꝛo decimonono.
Utiliſſima funibns canabisſe r iur afauonco
quo dentioꝛ eſt eo tenerioꝛ. Semen eius quã
do maturũ eſt ab equinoctio autüinni delrin

1
. 22*2

7

cLDn,
rnr d Je P,
9 4
α

Capitulum. lxxxvj

gia greca. quoniam canabum llli ca⸗

5

Trattatu

gitut et ſole vel vento vel fumo ſiccat. Ipſaq;
Anter poſt vindemiam vellitur ac lucubꝛa⸗

tionibus decoꝛticata purgatur. Optima eſt
alabandica. pꝛecipue plagarum vſibus. Idẽ
nlb Ficeſuno. ananis nata eſt pꝛimum ĩ
luis. ſolio nigrioꝛ et aſperio..
¶Auicen. Schedengi:eſt ſemen canabi.Et
aliud quidem eſt oꝛtulanum. Aliud capeſire.
Humaym dixit ꝗ arboꝛ campeſir =’m cubi
ti qᷓntitatẽ in deſertis egreditur:ct ſuper ſolia
eius albedo dominatur.Eiuſq; fructus pipe⸗
peri et gramini aſſimilatur. Natura eſt calidũ
et ſiccum in tertio. Succus cius conſtrictio⸗

nem ſoluit:ac ſolutione flegma et coleraʒ edu

cit =D „ ..MDłD
¶ Palladius libꝛo tertio. In ſebꝛuario men⸗
ſe vltimo.canabum cõuenit ſeri terra pingui
ſtercoꝛata rigua vel plana ⁊ humida et altius
ſub acta. Idem in libꝛo q̃rto In menſe quoqʒ
Martiovſq; ad cqͥnoctium vernum tantũ po
telt ſen canabum

Pperationts

¶ Plinius libꝛo viceſimo. Samen eius vſroꝝ
genituram extin guere dicitur. Succus ex co

vermiculos aurium ⁊ quicquid intrauerit eij⸗
cit:

ö¶ Sed cum doloꝛe capitis tanta vis eſt ei vt
aque infuſa co agulare eam dicatur. Ideoq;
iumentoꝛum aluo ſuccurrit potata in aqua.

Radix eius cõtractos articulos cmollit in aqᷓ

cocta. Idemq; podagras ⁊ ſiles impetus.
¶ Auicenna.Canapis campeſtnis reſoluit
vẽtoſitates et exiccat ſoꝛtiter:humoꝛq; eius
p aucus eſt et malus.
¶ Ex cius radice decocta fit emplaſirũ apo⸗

ſtematibus calidis. In locis duris in quibus

„

chimi viſcoſi.ſedatq; cali
Exiccat ſpemma:ſolutione flegma educit et
coleram. Uiſum obtencbꝛat.ſtomacho nocet.
Succus eius diſtillatur ad doloꝛẽ auris opi
latiuum.Et ad cius humiditatem:ſimiliter et
olcum ipſiue. Jolia vero eius cradicant ſurfu⸗
res in copiite.
¶ Idẽ.Ex decoctione canapi ſilueſinis ſit em⸗

ditatem et ſoluit du

plaſtrum heriſipile et apoſtematibus calidis.
E ius grana diſicilis ſunt digeſiionie: ⁊ ſto⸗

macho mala.Cunq; plurimum ex coꝛticibus

æ ius ſumitur intcrſecat ſperβma

Capitulum lxxxvi)

9

poſt alopiciam capillos recreet:ſiue q;
capilloꝛum fluoꝛes coercet.Ael ꝙ ſit vᷣ
gulis nigris lenibus cũ ſplendoꝛe quaſi capil⸗
li. Naſcitur autẽ in aquoſis locis.: ¶¶ Platea.
in libꝛo de ſimplicimedicina.apillus venerꝭ
frigidus et ſiccus eſt.temperate tamẽ ex ſubti⸗
li ſubſtantia.vᷣtutẽ habet qim eticã. Recens
multe cfſicatie eſtſed parũ ſeruari poteſt:quia
herba ſubtilis cſt. Ex herbario.Capillũ vene⸗

Auanchmnctnn z. ſiue clapſos

ris herba videlicet que et politricos dicitur:
in parietibꝰ videlicet naſcitur.habet ſolia co⸗

riãdro ſilia.caulẽ nigꝝ:ſed nec floꝛẽ hæbʒ:nec

ſemen. ¶ Conſtãtinus. Capillus veneris teſie

Gal.inter calidũ et frigidũ eſt mediocris

Hoprrationes
¶ Plateariꝰ.Corta calcfactionẽ epatis datur
qq̃ decoctiõis cius.vel de aq illa ⁊ ʒuccaro ſit

ſvrupꝰ.Si ctiã ſit vitiũ ſplenis aliqͥd additur
calidũ diureticũ:et plagellein ſucco eius inti
cte ſupponat.vel etiã herba ↄtrita.i¶Conſiã.
Eius apoſima valet hanc lituoſis.lapidẽ frã⸗

git. cũ vino bibitus veneno reſiſtit⁊ hũoꝛiba

ſtomacho fluẽtib.meſtrua ꝓuocat. doloꝛẽ pe

ctoꝛis ⁊ pulmonis mitigat.i¶ Et vt dicũt qͥdã
Oc ſtomacho ⁊ ĩteſtinis ⁊ xõit colcrã mubeã:a⸗
lopicie v alet catap laſmis.Etſcrox his cũ aq̃
coctꝰ capite ex co loto puſtulas eti ⁊ putreia⸗

–

— ⸗

—

—,—8

—2 ◻W

—. ⸗2*

–—

— –☛n

— — – S

ctionẽ mũdiſicat.¶ Hec in oleo decocta facit
ad mlieꝝ capillos nutriẽdos.decoctio eiꝰ po⸗

tata yctericos ⁊ eos qͥ vrinã difficile faciũt ad

iuuat:mẽſtrua mouet:vẽtris fluxi ſiſtit.¶ Ca⸗
pillos etiã cadẽtes cõtinet ſi cũ vino et liviuio
coquat:et cũ eodẽ humoꝛe caput abluatur.
¶ Itẽ cũ vino appoſita ſtomacho pꝛo catha⸗
plaſmate moꝛſui canis ac ſerpẽtium medetur
Eius autem radix eſt vtilis.

Capitulum. kxxxviij.

Ardo benedictꝰ.Pli.ca.Cardo bene
8 dictus ðꝛ qꝛ veris tꝑeſeneſcit.⁊ ẽ ber⸗
pa teriſſa gũ ſpecie:⁊ cũ mollicie cauli⸗
culis ſuprubicũdis. Naſcit in teguł⁊ in muris
nomẽ h̊ greci dederũt ſenicion:qꝛ vᷣe caneſcit
caput eiꝰ.nũeroſa diuidit lanugine q̃lis eſt ſpi

ne inter diuiſuras etũte.i¶ Gal.vi.ſim. far. ca.
de car. bñ.Erigoꝛon ſiue caꝛdo benedictus vł

herba bulne vᷣtutẽ hʒ inflatiuã ⁊ mediocriter
yafoꝛeticã.i Dyaſ.ca.Sedũ.i.cardo bñ.iſt
herba quã ſenicion vocãt. NHaſcit in tectꝭ ⁊ in
petrꝭ:folia hʒ virida ⁊ denſa ſilia quercule:ſed
goſſioꝛa ⁊ pinguioꝛa.tyrſuʒ ſubruſum capitel
lũ in ſimitatc tyrſi hñs in modũ viticelle lanu
gtnoſũ.Nires hʒ ſtringentes et refrigerãtes et
eadẽ pᷣſtãtes q⁊ plãtago.ſolia frigida ſunt.

HPHpprerationes

¶ Folia eius cũ floꝛibo ĩ cathaplaſmatib cũ vi
no dulci facta ⁊ ipoſita ĩſlatões teſticloꝝ tol⸗

lit.¶ Et aniplagas ſanat.ad neruoꝝ inciſio⸗

₰„

nes cũ aceto facit:⁊ cathaplaſmatibo impoſi⸗

ta.Ipſa vero potui data offocatioes facit.

ſ RAt. e

„

Capitulum. lxxxix

Ardus. Sciendũ ꝙ camelon eſt ſpẽs
cardonis ſilueſtrꝭ: qͥ cardus hʒ plures

ſpẽs inter ſe differẽtes. Differt a came
leon:qꝛ in ſolijs nõ hʒ aculeos.Pli.ca.de car.
Cardox duo ſũt gña.vnũ fructuoſius altero.
Alteꝝ vnicale craſſiꝰ.Ltriq; ſolia ſpĩoſa muri
cat ꝭ cacumĩba:ſʒ alteꝝ floꝛẽ purpureũ mittit in
ter medios aculcos celerit᷑ caneſcẽtẽ ⁊ abeũteʒ
cũ aura.ſtolimõ gre.vocat᷑. Itẽ cardꝰ⁊ ſolia⁊
caules ſpinoſas lanugines bʒ. Itẽ in anchoꝛa
leucãcus ẽ dictũ ſpina alba.Eit at alia dꝛntia
ꝙ qͥdã in his miti caulia ramoſaq fiũt vt car
dus.Clino ãt caule nec ramoſo necenetos q̃dã
cacumie tm̃ ſpinoſa ſũt vt tringil.qdam eſtate

foꝛẽt vt terrałet elixenes ſcolimos ⁊c.

Operationes

¶ Gał.vij.ſi.far.ca.ſcolimi.Scolimos.i.car⸗

dus ſil.cuiuꝰ radix młtitudinẽ vrinarũ educit
fetidarũ ſiquis invino coquẽs eã bibat.: pter
boc fetitudines curat aſſellarum
¶ Et totius coꝛpoꝛis purgatiuo hoc H

fuxui nimio meninuoꝛum.

Tracttatus “
Capitulum. ꝑe.

co talie bũoꝛis ex tota ſubſttia oiſtete: q vo
Fm qlitatẽ energia qdẽ ca.in.iij. S. vel tertio in
cipiẽte indicat hoc farmacũ.ſiccu aũt in ij.

Pli. ca. camelconte albe.i.ſuchaa vłcardus
alb. Cũ paſſo mixta vrinã mouet: bydropicũ

Delſiccat:lũbꝛicos occidit. Hã illa q̃ mgra ẽ fa⸗

cit ad maligna vulnera qᷓ grecivocãt cacian⸗
culas:et lentigincs aufert.¶ Hal. Camelcon⸗
te nigre radic hʒ qͥd delicterioſum.vñ extr inſe
cus ẽ vſus ciꝰ ad ſcabiẽ ⁊ empetiginẽ ⁊ alios⁊
oĩno oia q̃ abſterſiõe egẽt et mollitiuis ⁊ dxa

ſoꝛeticis micei ſoꝛmacis et fagedeniaca vlce⸗

ra ſanat cathaplaſ.i¶ Alba vᷣo camelcõte ra⸗
dix ad lũbꝛieos rotũdos dat in qntitateoxila

bicũ vino auſtero. Afferũt aũt eã et yctericie:

ſiłem eiñtẽ radici.magis atiñ amarioꝛ illa eſt.
¶ Sera. Radix ei tert fluxui nimio matricꝭ
⁊ tert oiba cgritudibo in qͥba ↄfen bedeguar.

tus ↄſolidatiua cũ tꝑamẽto.¶ Et idẽ aucto.

timo ẽ/ ꝓpe natura bedeguar.⁊ ẽ ſuptica:ei ſe⸗

mMẽ eiꝰ et ſoꝛti ſatꝭ.⁊ ↄfert rdaxationi vulue ct

ſhuxibilitati ani:ct glunnat vlcera.qm̃ſiptici⸗
tas eius eſi pauca line ſuꝑfuutate.⁊ raditx ceius
cõuenit curiui bumiditatu antiquarũ matnicũ

EEktrtfructz eis ? radiraſenit apati vulue: apari ⁊ uſpcne. Fruter eit bipalmis ci ſe
5 Snataneer en Eimen At
yxal.(ardus ẽ berba.⁊ bmoi berba ſᷣm q ex

8 drcoæ eſt hberba que latie quercnia vxi⸗
Wcitur. ⁊ ab aliquibus triʒao ga.ſolia ha
bet magna mente ſimilia ⁊ viniſa vt quercua.

„Amedreos. Plinius capitulo ca mes

foꝛe pene purpurco.aliqui ipſam ſerracaʒ dix

cunt:ꝛ ab ipſa ſerram inuentam cſſe.¶ Sera
pion libꝛo aggregatoꝛis capitulo Camedre⸗
os auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis.amedrcos no
minatur quercus terre. Haſcitur in locis pe⸗
troſis ⁊ aſperis.Et eſi he ba parua longitudi

ne vnius palme hobens ſolia parua ſimilia in

ſiguram in oꝛtu ſuo ſolijs quercue.fᷣos cius
cit coloꝛis purpurei paruus.Et tempus colli

genai eſt quando ſemen eſt maturum.⁊ colli⸗

genda eſt cum ſuo ſcmine.¶ Dyaſcoꝛides ca
pitulo camedreos. Haſcitur in io

ctmente ſimilibus ⁊ amarie.floꝛem

caliditatis:⁊ plus in co in ſiccitai

tate. vnde folia eius ſunt ſimilia folijs quercꝰ.

Et ideo latini ipſam querculam vocant.

VBPbrrrationes.

¶. Dryaſcoꝛides capitulo cameropa ſm tranſ

lationem noſtrã. ameropa id eſt camedre⸗
os viridis ⁊ ſicca bibita cum aqua conquaſ⸗

ſationibus ⁊ tuſſientibus valet.⁊ ſplenis duri

cies ſoluendo medicatur. ¶ In innio ydro⸗
iſis iuuat. meniiruis imperat:aboꝛſum exclu

dit:cum aceto bibita ſplenem ſiccat. Moꝛſi⸗

bus venenatis occurrit cum vino bibita.ꝛ⁊ ca⸗
thaplaſmanbus adbibita omnia ſumiliter fa⸗

cere potdt melle adcito: antiqua vulnera pur
gat: trita ⁊ oleo mixta caligines oculoꝛum de

tergit. Omni coꝛpoꝛi trita ⁊ peruncta calefa⸗
ctionem pꝛeſtat.i¶ Galicuus. Damedrcospᷣ⸗

gdominantem habet amarum ſapoꝛcm. eſt au

tem ⁊ acre quodammodo ex quibus videlicct
ſplenem liquefacit:⁊ vꝛinas ⁊ meſtrua mouet:
⁊ groſiiciem humoꝛum incidit ⁊ eas quein vi⸗
ſcenibus obſiructiones expurgat.
¶ Serapion auctoꝛitate Albugeri. Ht ſru⸗
pus ex ea ad tuſſim antiquam ⁊ ad coꝛruptio

nem digeluoms ⁊ in pꝛincipio ydropiſis:? ad
ſpaſmum.⁊ quanto ſyrupus eius cnit vetulii⸗
oꝛ tanto erit maioꝛis virtutis ad ea que diuiu⸗

mus. ¶ Et heiba ipſa contnta contertſiſu⸗
lis lach:mauum. Et eius decocuio contert
Yctericie iniggge.

cis ſaxoſis
us minut;
babet pur
pureum ? minutum:ſed colligenda et em ſe⸗
mẽ matumm eſt. ¶ Galienus octauo ſimpli,⸗
cium farmacoꝛum capᷣ. camedreos. Camedre
os ponit eam quis in tercio gradu ſiccitatis ⁊
Ecᷓ in calidi⸗

De Herbis

Sera.auc.Galł. Camcxithcos ſi ſumat᷑ in A
