⁊ coloꝛ eiuevergens ad tubedinẽ.⁊: babet fo

rẽ ſiptuem albũ ſimilem foꝛichexi albo. etſe
men eius eſt in coꝛicelongũ ? rorundum. Et
magnitudo ſeminie eſt in quantitate ſeminis

accendenciu m igneʒ ſicut ligna. ct habet ſolia
ſimilia rutc.⁊ longitudo cuis ẽcirciter paimuũ

ſicut eſtita o nõ ſum cõtenti ſemièſolo.Ga⸗

lie vi.ſim.far.ca. vpericũ.ſm tranſtationem
gar abicã vpericum calefacit et ſicca ſubtilium

parti exiſtẽs. Dyaſ.ca.ypericum. Eſt herba

coloꝛe ſubrufa folia ſimilia rute. habens ⁊ flo

rem tenuem fioꝛe viole ſimilẽ.⁊ ſemẽ nigrũ in
ſoꝛma oꝛdei odoꝛis reſine.vires habet acriter

ſtringẽetes ⁊ mictuales. Paulus ca. de ypericõ

ca.eſt ⁊ ſic.in.iij.gradu.

Hoperationes

NHGHalienꝰ. Mẽſtrua c vꝛinas puocat. Opoꝛ

tet aũt totũ ad h̊ aſſumere.⁊ nõ ſolũ ſamen ſed
etiã fructũ. Sed cũ ſol js applicatũ vinide ſit
ad cicatricẽ ducere poteſt.omia vlcera queq;

gqaduſtiõe facta ſunt ignis.ſiccũ vᷣo ſi appoſue⸗
ris:ſanabis.⁊ laxa ⁊ putrida vlcera.

¶ Quidã vᷣo ⁊ ſciaticis bibere id d ant pulue⸗
riʒatũ et ſiccatũ.et qũ fit naſcale cũ eo ꝓuocat
menſtrua.⁊ qũ bibitur puocat vꝛinam.
¶ Et ſi bibitur exſemine eius cum vino curat
quartanã.Et quãdo bibit᷑ eodẽ modo ſexagi
ta diebus continuis curat ſciaticã.Eſt quan⸗
do fit emplaſtrũ cũ folijs eius et ſemine cur at
combuſtionem igig.

D yaſcoꝛides.ypericũ vꝛinã potatũpuocat
et ventrẽ ſtringit. Itẽ folia et ſuccus eiꝰ mede
tur diſſenterie et ſanguinis effuſioni.

¶ Ramicem etiam curat. Herba tomẽto im⸗

poſita ⁊ combuſta ſanat. Hec cauda caballi⸗
na dicitur ab aliquibo.⁊ deſiccatiua eſt foꝛti⸗
ter ſine moꝛdicatione.
¶d plagas aut magnas cathaplaſmatib⸗

impoſita vtilis eſt:⁊ glutinat neruos inciſos.

facit et ad eosqͥ ſanguinẽ v omũut.

¶ Et ad flucum ſangaumis mulierũ et ad diſ⸗
ſintericos ⁊ ad dyarriã:⁊ ad ome reuma ven⸗

tris ſoꝛtüſimũ adintoꝛiũ eſt.ſi ipla berba cum
aqua aut c vino bibatur.

D —— „

¶BSuccus aũt eius ſuxũ ſanguinis de nari⸗

bus.et ventris fluxrum cum vino aultero po⸗

tuui datur. febꝛientibus cum aqua.

„.
„*

Paulus.Urinã pnocat.Epar ⁊ renes mũ⸗
qditicat. tcmoꝝ doloꝛes curat. Uulnera delic⸗
cat.venenum ſuperat. Cathaplaſinatibus ce

leriter vulnera ſanat.

Capitulum. cccccxvij.

Sia. Pliniꝰ.yſia eſt apð grecos tra
dutq; ibam ⁊ cyphen cũ ſint de gene
re ad frumẽtũ redire ſi piſte ſer antur

nec peinꝰ:ſʒ anno tertio.· ea ſemẽ eſt ex quo fit
alica. gra nũ cius in pila hignea tundit. vel la⸗

De Herbis

ꝛdei eũ odoꝛereſine pini. Naſcit locis aſper
⁊ domeſticis.Et vſus eius eſt adminiſtrak

.
5
* 1*

pidis duricia nobilius cõteritur.excuſſiſq; in⸗
detunicig:terũ armamẽtis nudata cõciditur
medulla. Eſt zea q̃ degenerat in affrica.vñ ad
ulrerina fit alica cnus ſpice latioꝛes ac nign
ſunt et bꝛeui ſtipula. HH

Operationes

¶ Iſaac.ʒiʒania naſcunt᷑ int᷑ triticũ ſiccꝭ coꝛ⸗

ruptiſq; tꝑib.vñ vim hũt acutã ⁊ venenoſam
et aliqũ mentẽ ꝑturbãt ⁊ inebꝛiãt. Mirta ſul⸗
phuri vino ⁊ aceto ad impetiginẽ vel ſerpigi⸗
nẽ valẽt.cocta aũt cũ radicis coꝛti ce:vulneri⸗
bus iã putreſactis appoſita ſanãt ⁊ mũdilicãt
valẽt etiã ad apoſtemata diſſoluendu.
NMHiero.ſuper Mattheũ. Inter triticũ et ʒi
zania quod nos loliũ appellamus q;diu her⸗
ba elſt. necdũ calamus pꝛouenit ad ſpicã grã⸗
dis ſimilitudo eſt.et in diſcernendo aut nul⸗
la aut perdifficllis diſtanti.
Auic. ziʒania ſᷣm duas res ab hoĩbo dicit᷑
Quidã em̃ ʒi aniã vocãt granũ ſile frumento
ex quo faciũt panẽ.⁊ dicũt ; Rzania plurima

eſt. Alij vo rem q̃ndã in ebꝛiantẽ malã que in

granis ꝓuenit. Melioꝛ eſt illa qᷓ eſt leuis pon
deris.non vetus nec frangibilis: ſed viſcoſa

cũ maſticat᷑ declinãs ad rubedinẽ.⁊ in ipᷣa eſt
ponticitas parua. ¶ Pli. lib.xxij. Inlelix di⸗
ctumeſt a Cirgilio iolium. hoc tñ gotiuum

Tractatus

& aceto coctũ ⁊ impoſitũ ſanat empetigines:
co celerius quo ſepius mutatũ eſt. Medetur
⁊ podagre:ceteriſq; doloꝛibus cumoximelle
Luratio bec a ceter differt.aceti ſextano vno
Dilui mellis. 3ʒ. j. iuſtum eſt/ ita tẽperatis ſexta⸗
rijs tribus decocta farina lolij.ſextaris duo⸗
vus vſq; ad craſſitudinem calidumq; imponi

ipᷣm dolentibus membꝛis.Eadem quoq; ſari

na extrabit oſſafracta.

Capitulum. cectcevin..

Ringus. Pande. ca. lxuij. Aſtaruti⸗

con arabice velſecacul. Gre. biomõ.

A atine vo centũ capita vel yringus
NHon eſt autem affodillus:vt quidam dixer̃t.
ſed vocãtur due plante.quarum vna eſt vrin⸗
gus:vt patet per Serapi. ꝓpꝛio capᷣ. Et alia ẽ
vna glia herba que ſatis ſimilatur. Item Pli
ninus poſt ſermonem de yringo ex his inqt: ſci
luicet yvringum candidum quem centum capita
nominant: omnes effectus coſdem caulat.⁊ ra

ices in cibis grecoꝛum recipiuntur ſiue cru⸗

dis ſiue coctis:vt Dyaſcoꝛides capᷣ.de vrin⸗
gis. Pꝛeterea in antidotario virili ĩ quodam
annidoto quod incipit. A ntidotum quod fa⸗
cit epilenticis recipiantur et centum capita et
Aftodilli:quare non ſunt idem.

Pbperationes

Serapion lib. aggre. ca Aſtarucon:id E

centũ capita. Alia elt celeſtis coloꝛis.et alia

albi coloꝛis. Seed q̃ eſt celeſtis coloꝛis ẽ her⸗

ba hñs ſtipitẽ durũ ⁊ aſperũ.et in ſõmitatibꝰ

eius eſt flos glaucus ſimilis ſloꝛi camomille.

⁊ aliquis ex floꝛib habet coloꝛẽ purpureũ.et
habet folia ſciſſa ⁊ capitella ſimilia ſtellio.ſed

fotia q ſunt in ramis tendũt ad longitudin.

⁊ habet velut pilos. l
iEtidẽ aucto.Halie.Cratit nomẽ ab co ꝗq/
curat apoſtemata.qñ ſit emplaſtꝝ defoꝛis cũ
ea.aut ſuſpendit᷑ſuꝑ ipᷣa.Uirtꝰ eiꝰ infrigidat

⁊ deſiccat nõ ſoꝛtiter:⁊ marime dũ eſt receen.
Sed centũ capita albi coloꝛis eſt yringꝰ. kꝑet·

eſt ſpecies ſpine.⁊ ſumiũ ſoliũ eius cũ ſale con
ditũ in pꝛincipio ſui augmẽti.
¶ Et ſolia eius ſir ſolia aſpera aromatica in
ſummitate qñ guſtant᷑. Et in ſummitatibo eiꝰ
ſunt capitella rotũdaſicut ſunt ſielle.et in cir⸗
cuitu eoꝝ ſunt ſpine.⁊ſtipes eius eit vurus et
coloꝛ eius capitelloꝝ eſt ſimilis coloꝛi elean⸗
Qri.⁊ ſoꝛtaſſe aliqũ ſicut coloꝛiacincti.⁊ habet

radices longas nigras deſoꝛis intus albagd i
groſſitudine policis boni odoꝛis.naſcitur in

locis arenoſis ⁊ aſperis.

Etidẽ auct. Halie. clirqcigeſt poſita.q
ſnfrigidat ⁊ reſoluit reſolutionepauca.
Paulus ca.de vringo.ꝓyringus ſecacul ant

yringion:herba eſt ſpinoſa. radix ciꝰ cũ aliqli

gromaticitate comedit ⁊ ↄficiunt᷑ cũ melle et

ʒuccaro radices pᷣdicte ⁊ comeduntur.

¶ Dalſcoꝛides. ca. de ringo. yringus aut
vringion aut nux agreſtis:herba eſt ſpinoſa.

ſolia eius in initio comeduntur et in ſalecom

ponuntur: que folia lata et aſpera ſunt guſtũ
aromatis habẽtia. Que cũ creuerint obrufũ

coloꝛt bñt.cũ multis virgis in quibo ſut capi

cella rotũda ſpinoſa. baitã habet durã ĩ giro:

2 qũcq; albã ⁊ viridem cũ coloꝛe iacincii.

¶Et radix eſt illi oblõga et nigra veſoꝛis.de⸗
intus alba aromateplena.naſcitin locis lapi⸗
doſis ⁊ campia et littoꝛibo.Radix eius habet

virtutẽ calclactiunam.

Auicenna lii ca. ſecacul. Secacul eſt ca.
ii.ad hinniditatem quandã tendene.et in ißo

eſt leuitas.⁊ virtus cius eit ſicutvirtus baucie

vyringus:⁊ marime radix eius cruda comelia:

curat gomoꝛraam.
¶ Serapiõ aucto. Diaſ.Jolia huiꝰplãte con

ferunt inflamationi ſtomachi ⁊ apoſtematib⸗
oculi:t alijs apoſtematiba calidie.

¶Et quidã dicunt q; fios huius herbe cuius

coloꝛ eſt purpureus:ſi biba: ur cum qaqua con
feri iquinantie ⁊ epilentie que accidit infanti⸗

bus.quando ſit emplaſirũ cũ es humida con⸗

D

—

De Herbis

fert apoſtematibus lumboꝛum calidie.

¶ Et dicunt ſiille qui habet apoſtemata in
lumbis ſuis:acceperit floꝛem eius ſiccum cum
manu eius ſiniſtra ⁊ poſuerit ſuper apoſtema
ta:ſedat pulſationẽ eoꝛum.
¶ Et idem aucto. Dyaſ.Quãdo bibitur ſuc⸗
cus eius radicis qui eſt albi coloꝛis pꝛouocat
vꝛinam ⁊ menſtrua.Diſſoluit toꝛtiones et in⸗

flationes ſtomachi ⁊ quãdo bibitur cũ vino

confert dð oloꝛi epatis ⁊ moꝛſibo venenatis. et
quãdo fit cum eis emplaſtrũ:reſoluit exterio⸗
ra apoſtemata.aut quãdo ſuſpendit᷑ ſuꝑ ipſa
ſicut quidam putauerũt.
¶ Auicenna. Seculi habet virtutẽ baucie et
excitat appetii coitus.⁊ loco eius poniĩ buʒi⸗
den liue buʒeyden.qð inuenies in capi.lxxiqj.
ſuperius de. B.

Capitulum. cccccxix.
Dropiper.i.piper montanũ vel pipe
raſtrum. Dyaſco.ca.ydropiper ſᷣm
tranſlationem grecam naſcitur locis

pumidis:cuius virga eſt nodoſa.in quibo no⸗

dis naſcuntur folia que nodos intra ſe ⁊ gra⸗

dus habent. huius ſo. mentaſtro ſimili a ſunt

ſz maio: a ⁊ mollioꝛa et albidioꝛa guſtu acerri

ma ſicut piper.ſed non talis odoꝛis. cuius ſe⸗
men in ipſius virgis minutũ exiſtit et ſpiſſum

ſicut bomus.

Pdperationes.
¶Semẽ eidcũ folijs catbaplaſmatibo adhi⸗
bitũ duricies ⁊ tumoꝛes ſpargit.⁊ liuoꝛes lim
pidat ſiccũ ⁊ tritũ p pipere miſceri potelt.
¶ Radix eius inutilis eſt. herba cum ſemine

cataplaſmate facto.et impoſito vpopias tol⸗

lit.et duros tumoꝛes ſpargit.ruboꝛem facit

coꝛpoꝛi.

Galie.viij.ſim.far.ca.ydropiper.ſᷣm trãſiatio
nem grecã.ydropiper vocatũ quidem elt ſic a
locis in quio naſcit᷑.⁊ ab eo quẽ habet guſtũ
ad ſimilitudinem piperis.eſt autẽ ca.ſed non
quantu piper.q nimo viridis hec herba cum
frue tu ⁊ catbaplaſmata ypopias.⁊ ſcliratos
hamoꝛes aperit ⁊ dyafoꝛat.

Capitulum. cectelx.

HMHlguirialis vel ſtellania latine.grece
y dAſterion vel aſter acticus vel buboni⸗
mnm. Pli. ca. Aſterion. naſcitur intra

petras et loca aſpera. Hec berba noctetanq;
ſtella in celo lucet adeo vt eam videntes igno

rantes putent ſe fant aſma videre a paſtoꝛibꝰ

maxime videtur. ¶ Paulus capi. Aſter vela⸗
ſteron.aſt quedam herba radiata vt ſtella. ſo
lis oblongis duobo aut tribꝰ in acumine ca/

pitella ſtelle modo radiata.

,⸗ —— „ *1
Dperationes.
A HGHab. vi. ſim. far. ca. aſter actirus ſiue yngui⸗
nial.Alij buboniũ vocãt:qð nõ ſolũ ſuꝑplaſ⸗
matũ ſed etiã ꝓpinatũ credũ bubones ſanare.
bʒ aũt qð dya ſoreticũ.bʒ eiiã nõ minus refri/
geratiuũ ⁊ reꝑcuſſiuũ:vt mixte ſit potẽtieſi
cut roſa.nõ tamẽ ſic ſtiptiaat.
B Et idem eodẽ lib.magis infra ca.buboniũ
ſiue aſter acticꝰ:ſiue inguirialis noĩatus eſt:ex
co ꝙ creditur ↄferre bubonib tã cathaplal⸗
matum q; aſſumptuum.
Eſt autẽ mediocriter dyaſoꝛeticũ:co ꝙ; me⸗
Qiliocnter eſt ca.⁊ neq; vehementer neq; inten⸗
ſe deſiccat.maxime autẽ cũ adhuctenerum eſt

et recens dictum eſt pꝛiu.

Coapitulumm. ttccxrj.
D6PPoquiſlidos.i.ſuccus eiꝰ qð oꝛit ad
y pecẽ roſe camie vl barbe hircie.Pꝛo
quo lege capᷣ.clxij.ſuꝑi: de E.

Pprrationes
¶ Dyaſ. Str git em̃ vchem̃tiſtime.vñ vẽm p
D ſuũ ⁊ ſanguĩs abũdanniã re mit ſine moꝛa.
+Sũüt aut due ſpẽs. Una eſif aua. i.ſubru⸗
lIa ⁊ alia alba.q̃s greci ypoqͥſtidos vocãt: co
Oin radicc berbe dicte naſcat᷑:vt a pparet ſilr
in caplo E dera arb oꝛca.Cuiꝰſuccus eiꝑ:in i

Trattatus

tur? reponit valet ad eqde ad queliciũ et aq
catia. Paulus.ri.⁊ eſt ⁊ ſic.in.iijgra.

D —

Capitulum. cccccxxij.
Pogloſſos.i.lingua eqͥ ⁊ vocat᷑ alio
VnNoie mirta agreſtis.

Bperationes

Draſ. Futer eſt mirte agreſt ſilis ſoligba

bẽs minuta:⁊ comã ſpinoſam. q̃ ſolia in ſũmi
tate ſũt ſicut lingua cũ ramulis mioꝛibocirca
eadẽ ſo.hãc ꝑhibẽt multi collo:ligatã: doloꝛẽ
capitis tollere. OMalaginãtib miſcetur.

¶ Pla. ypogloſſã dicũt alexandrinã.folia bz B

oximirſino ſilia.ſʒmaioꝛa ⁊ albidioꝛa ⁊ molli⸗
oꝛa. Semẽ ĩ medio ſolioꝝ eſi ſanguineũ eſt:ct
tanq; cicer.virgas duoba palmis.aut modicũ
plus hʒ lõgas.radiceſq; ſiles mirſine:ſed ma⸗
ioꝛes odoꝛatas molles ac rubags.
¶ HNaſcitur autem in locis montuoſis.virtus E
cius radicis im̃ exiſtit que cum vino vulci bi⸗
bita diuparturiẽtibus ſubuenit. Strangui⸗
rioſis ctiam medicinaliter pꝛoſicit.et ſangui⸗
nem per vꝛinam deponit.
Pli. lib.xxvij.ypogloſſa babet folia ſilueſtr; D
mirti.ſigura c aua ⁊ ſpinoſa.⁊ ceu linguasnn
his fſolio paruo excunte d eſollſſe.

Capitulum. crecexxiſſ.

—
4

De herbis

tus eideſt q̃ deſiccat ſʒ nõ hʒ frigiditatem neq;
caliditatẽ:.⁊ abſtergit ⁊ aꝑit opilationẽ epatꝭ
et renum. et pꝛopꝛie ſemen et radix.
Operationes

¶ Sera.ʒparagꝰ curat doloꝛẽ dentiũ.qꝛſic⸗

cat ſine calefactione et infrigidatione.

¶ Etidẽ auct.Dyaſ.Qñ elixat᷑ vna ebulatõe

et comedit᷑.mollit ventrẽ ⁊ ꝓpuocat vꝛinñnj.
¶ Et A coquit᷑ radix eiꝰ⁊ bibũ decoctio ipſiꝰ
Aert ſtr

ãguirie ⁊ yctericie ⁊ ſciatite.
¶ Et qñ coquit᷑ in vino cõfert decoctio eius
moꝛſui rutele.¶ Et qñ ex decoctõe eius fit col
lutio oꝛis confert doloꝛi dentiũ.⁊ ſemen eius
quando bibit᷑facit operationes radicis.
Et dicitur ꝙ elixatura eius occidit canes.⁊
dicunt aliqui ꝙ quando coꝛnua arietum ſeꝑe
liuntur in terra naſcuntur inde ſparagi.

¶¶ Et idem aucto.Aben mel.pꝛopꝛietas eſt re

mouere doloꝛẽ lumboꝝ quifit a flegnate ⁊ vẽ

toſitate:⁊ doloꝛẽ colice.quia mollit ventrem.

et ſi homo vtitur eo multũ facit nauſeam.
¶ Galienus.ij.de cibis ca.de ʒparago ait: qꝙ;
ſunt diuretici modicum habentes nutrimenti
et non bene digeruntdruur..
¶ Et idẽ.vi.ſim.fſara. paragus eſt abſterſiue

garagus ſiue aſparagꝰ latine ⁊ grece!
Ara alion vel halion. S erap.li.ag⸗
gre. ca.nalion auc. Gal.i.ꝓpara gꝰ.xirꝰ

virtutis mõ tñ calefaci manieſte. nech inini⸗
gidat.Et ideo tam renũ q; epatis de opilati⸗
uus eſt:⁊ mag radices ⁊ ſemia q; herba.qm̃
etiã ſonat doloꝛẽ dentiũ.qm fine calefactione
deſiccat. quoꝛum egent maxime dentes.

Capitulum. rccccxxiiij.

la qᷓ c napello creſcit. et eius vicinitas
plantã napelli debilitat.

OPperationes.
Eſt autem tyriaca venenoꝛum omniũ vipe⸗
ri et napelli ⁊ alioꝛum.
¶ Raſi.zirumbet:id eſt ʒeduaria.ca.eſt et ſic.

ventoſitatem diſſoluit.

¶ Kõſtantinoin lib. graduũ. ʒeduar ca. caſt ĩ ij.

ſic in pmo valet ̊ venena:⁊ marſus reptiliũ.
ſtomachũ curat ⁊ ↄfoꝛtat:appetitum excitat.
Putoꝛẽ oꝛis amputa:ſi poſt alia accipiat᷑.
¶ Plateariꝰ. ʒeduar ca.eſt in.iij.gra.ſic.in.ij.
Uinum decoctiõis eius contra frigidam tuſj
ſim valet.et contra doloꝛem ſtomachi ⁊ inte⸗
ſtinoꝛum ex frigiditate ⁊ ventoſitate.
¶ S alſamentum ex eo factum et roꝛe mari⸗
no et pane aſſo ⁊ aceto appetitũ excicat.Sup

poſitoꝛium ex eo et trifera matricem calel aci
et mundiſicat.

α duar. Auſcenna zeduar melioꝛ eſt il⸗

„ 8

8

S „

2
* 4 2
.
⸗
5

Candecta ca. dccxij zedoaria latine. Hꝛei ſapoꝛe ean eſt delectabilitae.: ſilitudo ſapo⸗

ceʒerumbet. Radix eſt cuiuſdã berbe in trani

.

marinis partibo iueta ca eſt ᷣtutis ⁊ viſcide.

cho aptũ.cuis doloꝛẽ antiquũ ieiune ſumptũ

maſticatiõe tollit.¶ Paulus ca.de ʒcdoana.

ca.eſt in.iij.gra.ſic.in.ij.radix eiꝰ cuiuſdã her

be q̃ ꝑ.x.annos ſerua?. Uinũ decoctiõis eius
ↄtra tuſſim fri.facit.⁊ ↄtra doloꝛẽ ſtomachi ?

intellinoꝝ ex vẽtoſitate vłfri.ſuppoſitoꝛiũ fa⸗
ctũ ex eo facit:vt ſupᷣ dictũ eſt.i¶¶ Sera.li.ag.
ca.zerumbet.i.ʒeduaria.⁊ ſũt radices rotunde
ſiles in ſapoꝛe ⁊ coloꝛe ʒinʒiberi ⁊ affertur de
ſeni. ¶ Aben mel. Eſt. ca. ⁊ ſic.in.ij.ꝗ.⁊ impin
guat impinguatiõe ↄuenienti.i¶ Et dixit Be⸗
digoꝛas.Confert moꝛſui venenoſoꝛum.

¶Auicẽ.de viribo coꝛdis dicit ꝙ eſt ca. et ſic.

in.iij.gra.⁊ habet confoꝛtare co..

Capitulum. ccccexxv.

Inʒiber latine. A ra.zinʒiber ðꝛ ten⸗

3 glibel. Sera. l. aggre. ca ten gibel. au

cto. Dyalſ.Eſt arbuſtũ quod reꝑit̃ in

terris arabũ. hoĩes illiꝰ terre vtunt᷑ foljs eiꝰ

in multis reboiſicut viimur ruta in cibis ⁊ po
tibus ⁊ decoctiõibus et alis.⁊ radices eiꝰſũt
parue:ſicut radices ciperi.q̃rum coloꝛ verſus
albedinẽ declinac. et ſunt ſicut mutilate. et in

rispiperis.et habẽt bonũ odoꝛẽ.⁊ opoꝛtet q;
eligant᷑ ille que non ſunt ꝑfoꝛate.Et quidam

ſunt qui cõdiũt ʒinʒiber cu melle ⁊ quidã cum

rob.Et quidã cſᷣ aqua ⁊ ſale.⁊ hoc ne putre⸗
ſcat.⁊ ſic ponũt in terreis vaſculis vt depoꝛte⸗

tur ad partes romanox.? eſt cõueniens in ci⸗

bis:⁊ comedit᷑ in piſcibꝰ ⁊ ſale.
Balie. vi.ſim. far. ca. de zinzibere ſm tranſ⸗
lationem grecã.Radix huius plante deſertur
ad nos ab india.et eſt illud in quo eſt iuu amẽ

tum. Et virtus eius eſt calefa ctiua caliditate

foꝛti cũ humiditate pꝛopter hoc accidit ei q;

coꝛoditur et putreſit cito.quoniam in ceo eſt

humiditas ſuperflua.

Byprerationes.

¶ Paulus cap̃.de ʒinʒibere. ʒinʒiber eſt ca. in

ſij.gradu.hu.in pꝛimo. Uinũ decoctiõis eius

et ſicuũ ſicca⁊ paſſularũ valet ad frigidã tuſ⸗

ſinm 1 ſpiritu aliũ frigiditatẽ. Si etiam puluis
cius in ficubus ponaĩ ſic comedatux.
¶ Puluis eiꝰ ĩ clbis ↄfectꝰ ⁊ e hibitꝰ ſincopi

ſantibo ↄfert.ꝑ biẽniũ ſeruat᷑.Et ẽ domeſticũ
⁊ ſilueſtre Domeſticũ ẽ qð karopos coloꝛe:ſa

poꝛe vehemẽti acuto ſolide ſube.domeſticũ

Fo ſub albidũ acutũ hʒ ſapoꝛẽ:ſed nõ adeo ve
hemẽtẽ:nec ſubſtãtiã adeo folidã.Vñ cũ fran
gunð ꝑtes ſibi cvherẽt àbuſdã ramuſcul. In
ſilueſiri vᷣo raro vel nunq ſic inueni.
¶ Auiccñ. zinʒiber ſimile eſt piperi in naturis
ſuis:ſed nõ eſt in eo illius ſubtilitas.et accidit

ci vt coꝛroda: ꝓpter humiditatẽ ſuã ſupꝑſiuam
Pppter hoc etiã ⁊ ꝓpter ſpiſſitudinẽ ſuã calefa⸗
(tio eius durabilioꝛ eſt calefactione piperis.

ſt aũt ca. in fine tertij. ⁊ ſic.in.ĩi.
¶ Iſaac. ʒinʒiber ca.eſt in.iij..hũiditatẽ ha⸗
bet:lʒ ſenſui nõ appꝑet.hec teſtificat᷑ q putreci

ni apparatꝰ eſt. ¶til ẽſrigidos ſtomachos ha
betibo. ventrẽ ſoluit. bũiditatẽ deſiccat.dige⸗

ſſtiuã virtinẽ adiuuat.ventrẽ bumectat.
¶ Et Raſi.ʒinʒiber ca.eſt ⁊ hu. Cibũ digerit:
ventrẽ mouet.
fert:⁊ oculis ex humiditate obſcuris:

Stomacho ⁊ epati ſtigidis cõ

¶ Conſtantinꝰ. ʒinʒiber ventrẽ hbumidũ facit

ij. z. de eo.⁊.ij.ʒ.ʒuccare cũ calida aqua acce⸗
pta viſcoſos humoꝛes purgant.

¶ onditum libidinẽ augmentat. ſtomachü
calefacit. Cibum digerit. Suꝑfiuam humi⸗

ditatẽ ſtomachi de fructibus deſiccat. ꝓ quo
piper albũ ⁊ longum poni debhber.

—

4 MWacer. zinziber at q; piper eqia nã medici 2

ne. Dicũt hac cauſa taceo de virib huius.

Capitulum. trtctxxv..

„

Capitulum. cccccxxuij.
Irumb ſiue ʒirũdet arabice. Gꝛece cir⸗

auquinere vel cauch. S era. l. ag. cab.
iirumb. zirumb elſt ex ſpeciebo ocoꝛiferꝭj.

et ꝓpter h̊ admiſcet᷑ in ↄfecnoniboaromaticis.
Etidẽ auc.Gal.Eſt ca.⁊ ſic/ ꝓpe tertiũ gradũ.
4 et eſt in vᷣtute ſua ſile caſſie lignee ⁊ cubebe. Et
idem aucto. Conſodonij.Si nõ habes cxna⸗
momũ pone ꝓʒirumb.Et idem aucto. Jlaac
chen ara.zirumb eſt arboꝛ magna q̃ naſcitur
in monte lubue.i.in oꝛiente.nullũ faciẽs ſrus
ctũ:hñs folia lõga.qꝝ coloꝛ eſt inter frigicitꝰs
tem et citrimtatẽ iimilia folqsſalicis. „
Pperationes
¶Jlſaac.Reſoluit ⁊ ſtrigit værẽ.¶ Etidẽ an
cto. Meſarugic. Uirtꝰ aꝰ eſt ſicut virtꝰ nucis B
muſcatre.verũtamẽ eit ſibtilioꝛ ea.i¶ Et qſit ¶
ſternutatoꝛiũ cũ eo ⁊ oleoviolacco ↄuenit do
loꝛi capitis frigido ⁊ hũido.i¶ Et ↄuenit ſto- D
macho et epatt ꝓpter uã aromaticicatẽ.
Irnabũ.Panð.ca.deccxvij.ʒirnabũ ——— ”
3 elit arboꝛ maã nõ fructiſicãs inmonte
libano de ſeni.cuiꝰvirgulta ſunt ꝑua
rotũde ſigure.hñs paruã groſiitiẽ calami: oi
D q̊ ſenbit᷑.nigra ad citrinitatẽ declinãtia q non
hãt muiru ſapoꝛẽmmeq; odoꝛẽ.⁊ modicũ quod
hũt de odoꝛe eſt odoꝛ citri.Eſt ⁊ eius virtus
nucis mulcate.⁊ eit ſubiilioꝛ psrumper.:
Capitulum.cccccxxviijj.
„J nirmon. Dyaſ.m tranfla:ionẽ gre⸗
. W Dm. naſ ilin nte anamon virgae bz

les apio ⁊ ramos plimos.et ſol.ſimiꝰ
lia ci laca ſuper terram ſpanſa.ſoꝛtioꝛa ⁊ pin⸗

Tracttatus

iioꝛa ⁊ odoꝛata cũ viſcitudie coloꝛ eſt melli/
nus. ⁊ ſũt ci capitella aneto ſilia.⁊ ſemẽ obꝛo⸗
tundũ ſilecauliculo nigrũ viſcidum ⁊ myrtbe
pabẽes odoꝛẽ. Radirx eiꝰ viſcida eſt⁊ odoꝛata
mollis ſuccũ plurimũ hñs ⁊ fſauees moꝛdẽs
Coꝛiũ eſt illi a ſoꝛis nigrũ: ⁊ intus viride aut
ſub albidũ. naſcit᷑ in locis aſpenis ⁊ humectis.
virtus eſt radici eiꝰ ⁊ ſemini ⁊ berbeca.

Pperationes

Dxal. Eiꝰ ſolia in ſale cõponunt᷑.ventrem

ſtringut. ¶ Radix eiꝰvenenis occurrit tuſſien

tiba⁊ oꝛtonoicis vꝛinã puocat.¶ Folia eiꝰ ca

ODper ationes
¶ Jſaac. Ouʒa cercbꝛũ humectat et ventrẽ:
pectoꝛis ⁊ pulmonis ledit aſperitatẽ.Eſt autẽ

nutrimẽti multi ⁊ groſi. Que aſſueta generat

ſtomachi grauitatẽ:ac ſplenis ⁊ epatis opila⸗
tionẽ. Unde qui eã mãducãt poſt eius come⸗
ſtionẽ ʒin ʒiber conditũ vel o imel accipiant:ſi
tamen frigide nature ſunt.
¶ Auicenna. Muza nota eſt. nutrit velociter
acleniſficatiua eſt.¶ Oultitudo eius generat
opilationes.⁊ addit in colera ac fiegmate ſᷣm
complexiones.i¶ Coſert aduſtioni ignis gut

dDB

thaplaſmatibo adhibita tumoꝛes ⁊ duricies
ſpargũt.¶ Radix eiꝰ ſił facere põt.ſemẽ eius
vꝛinã puocat.i¶ Netrenicis ⁊ ſpleneticis ⁊ do
loꝛi veſice maximũ pᷣſidiũ eſt.menſtruis impe⸗

.

turis ac pecioꝛis.¶ Stomatho quidem con
ueniens:ſed multitudo cius valde grauis eit.

Augmentum in ſpermate facit:et vꝛina pꝛo⸗
uocat. M

perat. ¶ Secundinas expellit.

.

„ 5 . .
. = . . .Z ð

. 4 . . . „ 6

Capitulum. cccccxxix. Capitulum. krecexxx.

Lla ſiue muʒa grece.Ex ſinonomis. “

3 MDuza eſt fructus paradiſi: vr vicüũt Accarum. Actoꝛ. zuccara ⁊ candi(vt .
uidam.in quo comedẽdo peccauitt ʒ fertur)vltra mare vcl in Hiſpa nia oꝛ 4
adam. Sed alij verius dicũt ꝙ peccauit in ſi tũ habẽt e cannis queʒuccarine coꝛ .
cu. Fertur autem muza creſcere in babylonia gnoĩant᷑. Oꝛit᷑ em ʒuccara intra cannã ſicut 4
alio quoq; noĩe muʒa eſt opiata. Jſaac. u medulla intra ſambucũ vcl arundinẽ. ¶ Se⸗
auaiai eſt calida in medio pꝛimi gradus. et humi ra.li.ag. ca. zuccay: auct. Halie. ma ei? virt⸗ D
Aain ſinc ipſius. Att que ſiccat. Scda que abſtergit et reſoluit. 4

Molliunt ventrẽ. ⁊ ſunt groſſi

Et ditit Halienus de ingenio ſanitatio q in
greditur in medicinis que operiunt opilatio⸗

nes:⁊ abſtergunt et mũdiſicant vias:⁊ eſt lon
ginquuma nocumẽto ſtomachi.⁊ ab eo ꝙ fa

cit ſinim ſicut mel.et cfficitituꝑ expꝛeſſionẽ can

narum.et ſuccus carum coagulatus vocatur
ʒuccarum. Et idem auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis.

Eſti ſimiliter ʒuccarum ſpecies que eſt ex ſpe⸗

ciebus mellie.et vocatur mel cãne.et eſt illud
ʒuccarum qð eſt ita pingue qð nõ induratur:

ſecd remonet liquidũ ad modum mellis. et cũ

plus moꝛatur dureſcit.cuius ſubſtantis coa⸗
gulaturſuꝑ cannas in India ⁊ Arabia.⁊ cũ

plus moꝛatur dureſcit.cuius ſubſtantia indu

rata ſunilatur ſubſtãtie ſalis.et frangitur ſub
dentibo ſicut ſal.et vocatur ſal indum.

Operationes

Serapion.ʒuccarum indum quando reſol
uitur et bibitur:ſoluit ventrem.eteſi bonũ ſio
macho. õſfert doloꝛiveſiceet renũ.et abſter⸗
git obſcuritatem viſus.
¶ Idẽ auctoꝛitate Aben Meſua y. Eſt cali⸗
dum in pꝛincipio ſecundi gradus.et humidũ
in medio pꝛimi.et tale ʒzuccarum ſic coagula⸗
tum ſuper cannam eſt quod affertur ab egen
ſim fruſta ſimilia fruſta ſalis.

¶Et eſt etiã ʒuccarũ tab arʒet:id eſt de regiõe

illa qua fit zuccaꝝ albũ purũ ⁊ bene coctũ: qð
nõ molliſicat᷑ſicut ſal armeni.
¶ Eſt ſimiliter ʒuccarũ aluʒar ſ̃m Aniccñ. li⸗

bꝛo.ij.capitulo de ʒuccaro.ʒuccarum aluʒar ?—

eſt ros cadens ſuꝑ abuſam.et ſunt ſicut fruſta
ſalis.et in ipſo eſi ponticitas et amanitudo cũ
abſterſione et raſolutione.acuit viſum ⁊ ↄfert
renibo et veſice.

Et eſt aliud ʒuccanim amarum qð colligit

inplanta bauſetͤęẽ“
¶ Paulus ca.de ʒuccaro.ʒuccaꝝ eſt calidũ et
humidũ in pmo gdu.virtutẽ habet nutriendi
et infrigidãdi ⁊ relaxãdi.cõtra doloꝛẽ oculoꝝ

diſtemperet᷑ zuccaꝝ cũ lactemulierie:ꝛ diliilla

tur in oculo.pꝛobatum eſt.
¶ Auicẽna li.ij ca.de ʒuccaro.ʒuccarũ eſt ve⸗

bemẽtioꝛis lenincatiõis:et ſedat inflationẽ.æ&᷑t

cũ oleo amigdalino cõuenit colicce.

Ser ap. Penidie ſũt ca.⁊ hu.in pꝛimo gra.

2 oꝛes zuccaro.
¶ Dyaſcoꝛides. Ex ʒuccaro cõficiuntur peni
die.quarum virtus frigida eſt et humida.Ar
teriarum aſperitatem comelte leniunt. Oꝛis
et gutturis am aritudinem et fellis temperãt.
S icce tuſſientes humectant.
¶ Lonſtantinus in pantegni.ʒuccarũ tempe⸗
ratum:ſed tamen aliqualiter caliqum. Huius

actis melli vicinatur. Cum farina coctum in⸗

digeſtiuum eſt. Cum oleo amigdalino nutri⸗
tiuum. Sed epanisconſtipationem facit ⁊ in
renibus ſapides.
¶ Ex libꝛo de naturis rex. ʒuccara ca ⁊ bumi.
Sunt aũt canne in parntibo Hiſpanic.q cum
mature fuerint radicibus cuelluntur. earum⸗

q; ſummitatcs ad menſurã duarum palman

abſcile ad ſpeciem gerministerre inſiguntur.
Reliquũ vᷣo cannaꝝper ſruſta ſciſſum terunt
et liquoꝛem in vaſis recipiunt ac bulliunt: cũ
totus in ſpumã tranſire videtur. exbauritur ⁊?
in vaſis reponitur.palcaq; cooperitur et ſuꝑ
aſpergitur. Citrinum autem remanet:: mub
to calidius eii.etob bocin acutis poni nõ de
bet. Album vᷣ frigiaius eit et laudabilius. et
contra doloꝛem pectoꝛis valet.

Hec de hebis ⁊ arboꝛibo⁊ que ex his
ad vſum medicine cocurrũt ſufficiant:

. 7
*
. . .
„ . . . . .
.
. 4
„. .
R . . . .
*
* .
.
.
.
.
.
74 K42 .
.
.
. „ » . .
. .
.
*. . .
. *
. „
.
. .
. .
* .
.
. 2= 4
. . 4 „ . .
. 2
. .
4
. » .
8* * 7
1 .
. . * =è
. 4 . .
4 „.
8 „ —= . „ .
. .
.— 4 . .
.
.
. H
1 .
.
.
7
— . „*
⁶
4
„*
* .
2
4
„*
D

4
„*₰
4
*

.
„
. 4
.
—
—

R

S
2

— —
£☛

WWW

T
1

5

mus de
libus

Pu
am

,

equuntur al

. *
11
. .

, A

. — . G .d. 7*
* E . S 771 .
9 — . 4. .
. . 5 1* * C * 8 2 . .
ð . SoaT PD 6
. 8 — PPN„ 7 2. .*
4 . . . ₰ 2* . — 7 —
= gSays 8 2 H& 2
„ ð S 42 5
„, EH . 2 * * 8 . 5
4 2 14 — . * . „. 3 . .
. 2 L. 2 42* . —2424 . R— 71 —. —
1—— . . — . 7 . . * P r .
— „. * 2* 2. — : 24. . „—
. . — . .

lap

ibus

i

—

Homo natus de muliere bꝛeui viuens tempore.

Os co:onale.x .
Os petroſum:1.
Oſſa paris.
Oſſa naſi.-

.. * Os laude. 1. — .
VV.s parietale. ·= WE
Os paxillare...
So ſfurcule I.

Os ſpatule . END
Os adiutoꝛij. .. == Sondiles. e

Ds adlutonij

Oſſa thoꝛacl.
Los epiglotale.i
De coꝛdis. .

SDs raſcete. 8.
Gs pectinis: A
olſa digiton. lj.
W BDso foclle l.
BOſſa raſceti. d.

bde vas beindælee᷑⸗· mHs ſcie 1.

—–R Bs core i.

/I dꝛã ſint v bein des ſ

ſin in der zal d. xxx. Ne. =

Rotula genn.r. —

Binoꝛ canna:i

4 „»„ E
— —— .
AWEEA . Rr
2
—5 6

N

+4 Maio: cãna
SBSBs cahab. 45 BNinoꝛ canna. l.
Ds calcane. i. IA

BDo nauiculare:· — R BDs calcanel. G Y

ſcS

ẽe

ℳ

Oſſa pectinis. A

= ſpatula geu. i.

Os nauiculare.i.
OQſſa raſcete
ſſa digitoꝛꝝ. i4·

ðèèM

rTa& Wieier

De Fn
Prologus in tractatum

De animalibus

Ouoni in pꝛioꝛibus diuino nobis aſſiſtente

auxilio.pꝛimuʒz pꝛeſentis operis tractatum de

herbis videlicet:et qualiter ad medicinam ad
miniculantur bꝛeuiter epediuimꝰ.Reſtat nüc
eiuſdem interueniente auxilio vt ad ſecundum

tractatũ:qui de animalibus erit aciem noſtre
mentꝭ vertamus.iin quo quidẽ( dum ſumma

Dceibonitas yt ſperamus hand deerit) natu⸗
ras cõplexioneſ ꝙ:et ſi quid medicine ſubſerui

unt animalium:vitã in terris agentiũ explicare
curabimus. Quia autem inter omnia anima⸗

lia digniſſimu:nobiliſſimum:ꝑſectiſlſimuʒ: nec

non a deo dilectiſlimum eſt homo. Pruno lo

co de hominis natura:cius complevione atq;
virtute dicamus. —

Capitulum. f.
DODmo. Ilidoꝛus.Joꝛmauit eqgoſſi
DDecut ſcptu eſt) oñs hominem in agro
damaſceno de limo terre qntum ad

—

itaq; potens nõ moꝛi ſi non peccaret. quia de
ligno vite ſuſtentaret᷑.et potens moꝛiſi pecca⸗
ret:quia ligno vite pꝛiuaret᷑:ſicut et factum eſt

Iſidoꝛus in libꝛo etymologiarum.xi.Coꝛpus

dictum eſt eo ꝙ coꝛruptũ perit.ſolubile enim
atq; moꝛtale eſt:et aliquanco ſoluencum. a
ro autẽ a creando eſt appellata.Caro autẽ ex

quattuoꝛ elementis cõpacta eſt. Haʒ terra in

carne eſt. Zer in anheluu. Humoꝛ in ſangui⸗
ne. Ignis in caloꝛe v it ali. Habẽt in nobis ele⸗
menta ſuã queq; partẽ.cui quid debetur com
page reſoluta. Uitruhius in libꝛo tertio de ar⸗

chitectura.Coꝛpus hominis ita natura com
poſuit:vt os capitꝭ a mento ad ſummam fron
tem et radices mas capilli eſtet decime partꝭ
Item manus palma ab articulo ad exctremuʒ

medium digitum tantundem. Ipſius aut oꝛis

gAltitudinis tertia pars eſt ab ꝓmo mento ad
mas naris. Haſum ab vmis naribus ad finz-
medium ſupercilioꝛu rantunde:ab eoꝛum autẽ
fſine ad ymas radices capilloꝛu fros efficitur
Reliqua quoq; membꝛa ſuas habẽt comenſu

rationes et ꝓpoꝛtiones quibo etiam antiqui pi

ctoꝛes ⁊ ſtatuarij nobiles vſi magnas laudels

ſunt aſſecuti.Coꝛpoꝛis autẽ centruũ naturali⸗
ter eſt vmbilcus.Haʒ ſihomo collocatus ſu

„ .

„

giti tangent. Item quadrata deſignatio in co

vo:pus Unde et adam interpꝛetatur
WWterra mubea ſiue terrenus. Erat coꝛ/
pus illud immoꝛtale non de conditione natu⸗
re ſed de beneficio gratie. Ham eius immoꝛta
litas erat ſuſtentanda ꝑ eſum ligni vite.Erat

imalibus

exit ſupinus manibus et pedibe panſis circini⸗

q;ʒ centrũ in eius vmbilieo collocatã circũagẽ
do rotũdationẽ vtrarũqʒ manuiũ et pedum di

inuenitur. HNam ſi a pedibus ymis ad ſummũ

caput menſuraueris:inuenitur eadem latitu⸗

co vti et altitudo:Ex vſagogis hypocratis.
Coꝛpus quidẽ homis in tres partes genera⸗
les diuidit᷑.ſcilicet caput:pectus et pedes.In

particulas autẽ multas. Specialiter autẽ cõ⸗

ſtat de venis et arterijs et neruiect oſſibus car
tilagimbus adipibus ⁊ ceteris ſpiritibus.
¶ Hotandũ q omnia coꝛꝑis oſſa ſunt.ccxli.
Septẽ capitis.iiij.paria.xiiq.maxillaria den⸗
tiũ eius.xvxi.vnum pali.duo menti dentiũ ſuo⸗

rum ꝛvi. Spondiles.xxiiij.Coxarum.iij.Ani

iij. Coſte.xxiij. Tenentudinum octo. Spa⸗
tularum duo. Inſenioꝛũ duo.Pectinis in ma
nibus. viij. digitoꝝ. xxx. Ancharũ duo Calca

neorũ duo. Hauiculaꝝ duo. Raſcepedum. x.
digitoꝝ xxx. Ex vſagog hypocriti.¶ Sut au

tem in humano coꝛꝑe oſſa.ccxxiiij. In capite.
vi. In facie vij. Dentes plerunqʒ.xxxij: Spõ
dilia.i.oſſa ſpine:⁊xiiij. Juguli.ij. Uertebꝛaruʒ
n. Fmoꝛum.ij. Pale.ij. Pectoꝛis.i.Laterum.

xxiiij. Cubitoꝛũ et radioꝛum. ũij. Carpon. vij.

Metacapon. viij. Digitoꝛũ manuũ.xxx.Cox

gruũ.ij. YFc moꝛũ.ij. Uertebꝛarũ.ij. Geniculoꝛuʒ.

ij. ruriũ rgdi.iij. Plant ax. xy. Kalcanei ij⸗

Aſtranguli.ij.Digitoꝛũ pedũ:xxx.⁊c.

¶Konſt antinus. Mem bꝛa diuidunt᷑ pꝛout
ſingula fecit naturaꝓpꝛijs actionibus ↄueniẽ

tia. Actiones em̃ ſunt tres.ſcʒ Anialis. Spi⸗

ritualis. Naturalis.quibo ſimilia ſunt inſtru⸗

menta coꝛꝑis Unde membꝛa virtutem anima

lem ſequentia vocantur animata. Spiritua⸗

lem ſpiritualia. Haturalem naturalia. Ania⸗
mata membꝛa fecit deus in omnibus animali

bus ꝓpter ſenſus et volũtanos motus.In ho

mine vero et ꝓpter hoc er ꝓpter intellectum ⁊ ra

nionẽ ea ſecit:vt cerebʒꝝ:oculos:mares:articu⸗

los:linguam:neruos atq; lacertos.

¶ Mem bꝛa ſpiritualia ſacta ſunt pꝛopter ſpi
racula fliatus et caloꝛis naturalis comeruan⸗

tias:vt ſunt pectus et eius panniculi:coꝛ ⁊ pul
mo cum cannalibꝰ ſuis. ſauces et dyatragma

et arterie.¶ Men bꝛa naturalia bipartita ſut

quedam cnim ſunt nutritiua: quedam genera

tiua. Nutniiua ſunt que mittunt cibum in ſub
ſtantiam membꝛoꝛum totius coꝛꝑis. O mnia

cnim humana ct beſiialia coꝛꝑa cõſumuntur

ab aere et naturali caloꝛe. Jgeo.neccſieeſt vt
ad conſeruantiã et integriiatẽ conſumptio ci⸗

pus reparctur. Itaq; nutritiua ſunt os: d-tes
ſiomachus:inteltina: epar:lplen:tel:renes. vee;⸗

i

Trattatus

ſica vene. Generatiua vero facta ſunt vt ſpe⸗

ciſicarentur generalia et indiuiduarentur ſpe⸗
cificata.Nã quoniã oĩa indiuidua naturalit
ↄſumunt᷑:neceſſe eſt vt per genit alia reparent᷑
queſunt matrix vl vulua. Uirga tcſticuli⁊ va
ſa ſpermatis. Hoꝛum autem tnium generũ ſcʒ
aĩatoꝛũ ſpiritualiũ et naturaliũ membꝛoꝝ ſin
gula hñt vnũ pꝛincipale membꝛũ:cuius cauſa
facta ſunt alia. Mẽcbꝛa vᷣo? ſilia( ſicut dictũ

eſt ſupꝛa) ſunt partes toti: totũq; parti aſſimi

lantia Sũt aũt ſeptẽ. Primũ ſczoſla. Sce m
cartilago:coꝛ:nerui:ligamen. CTerium vene.

Quartũ arterie. Quintũ caro:glandes:pin⸗

guedo.Sextũ cutes et pellicule. Septimum
pili et vngule. Oſſa itaq; ſunt purioꝛ et ſiccioꝛ

coꝛꝑis pars. Ex li.de na. rcrũͥ. Sicut in parie⸗

te luteo pali ipᷣam parietẽ tenẽt ne penitus ob⸗

ruatur:ſic oſſa carnẽ fragilẽ ſtipãt ne ſua mol
licie coꝛpus in vnũ impꝛobe conuoluat᷑.Etiaʒ

multa hic eſſent dicenda de vno quoq; mem⸗

bꝛo:que cauſa bꝛeuitatis dimitto.

Pbperationes

Auicenna in ſcco canone. Saliua homĩs
iciuni ſcoꝛpiõcs interficit.Eũ eadẽ ⁊ campho

ra fricat᷑ impetigo. Eadeʒ quo q; cum diſtilla⸗

U n

tur in aurẽ vermibo leſam cos interficit et ſta⸗

tim educit.¶ Soꝛdicies auns hoĩs confert
cmigranee et pannaricio.Et linitur ſuꝑ fiſſu,

ras labij.i¶ Capilli quo q; et dẽtes et oſſa ho

minis cõbuſta.et alia plura de homi medici⸗

nalia ſunt. ¶ Item vrina hoĩs abſtergit ſca⸗

viẽ vlceroſam et pꝛuritũ. phibet q; ſerpiginẽ ⁊

impetiginẽ. Eadem in vaſe eneo cum melle co
cta abſtergit albuginẽ ocun:et cõfert palpita

tioni. Confert etiã vctericie: et ꝓpꝛie cum aqua

mellis et aqua cicens. Fex ciuſdem vnineſanat
periſipilã fm qð dicitur.¶ Et vrina infantis

abltergit moꝛꝑ beã et pannũ.Eadẽ quoq; bi⸗

ita cõtert difficultati anhelitus ⁊ dilationi.

Item vrina hoĩs pᷣ ceteris vrinis eſt magꝭ ab

ſterſiua.ponitur enim cum cinere vitis ſuꝑ lo

cum fluxus ſanguinis et ſiſtit. ¶ Conſert etiã
moꝛſui vipere bibita:omniq; moꝛſui ⁊ punctu
re valet.et que ex ea antiqua eſt. confert vene⸗
nis oibus et lepoꝛi marino.¶ Alia quoq; plu
ra medicinalia operatur. Sperma hominis
Apꝛie cõpetit empetigini: et ſedat doloꝛem po⸗
dDagre. Dicit etiã q abſtergit moꝛpheam
¶ Sterc?hoĩs calidũ ſedat heriſipilã vt dicit᷑
et ſoꝛſitan ſoꝛdiciei confert. Idem ſiccũ cũ mel
le aut vino bibitũ in febꝛib periodicis. pꝛohi
bet em̃ earũ periodos. Confert etiã yctericie.
Dyaſco. IJimus humanus vulnerib impoſi
tus tumoꝛem non admittit. Succus aut cuʒ

melle ſquinanticos curat. Itẽ fimus huanus
par acoleſim facit aghibitꝰ.Gratũ vultũ et ni⸗

ueum facit. ¶ Serapion libꝛo aggre. ca. zcbel
auctoꝛitate Galł.inquit.Omne ſtercus eſt ca

lidum et reſolutiuũ attractatiuũ:ſed f̃ᷣm pius ?

minus.⁊ maxime ſiercus anĩalis comedentis
oſſa.et ſignũ eſt ꝙ curat ſquinantias et apo⸗
ſtemata gutturꝭ:et miſcet᷑ cũ melle ad diſſinte
rniã et ad vlcera antiqua.Et miſcet᷑ cũ lacte in

quo ſunt extincti lapides aut ferrum candes.
et datur in potu:aut ſit criſtere cũ eo:et miſcet᷑

cum medicinis reſolutiuis poſtumee con⸗
