Aʒulilatine. Ara. hager alzenard ſiue
elezanard. S era.lib.ag.c. hager alze⸗
nard.Oꝑtet ꝙ eligat᷑ ex eo cuiꝰ color ẽ
celeſtis multum cum corpuſculis aureis.et le⸗

nis eſt ſine aſperitate.et ſine aomixtione alteriꝰ

—

Trattatus

lapidis.⁊ qui nõ frangitur ſacile et culus ſn⸗
ſta ſunt mag.i¶ Jo. me. c. ð lapide laʒuli.Lapis
lactulꝰ vel ſtellatꝰ vel lazuli ẽ de gñe marinorũ

hñs maculas ex auro.⁊ẽ aliꝰ albo.Et ðꝛ lapis

markaſita.⁊ aliꝰ indus daraceleſtis. Et dicit᷑

laʒuli ⁊ qñq; minera fert vtrũq; ſimul.⁊ melioꝛ

ẽcuiꝰ coloꝛ ẽ viridioꝛ in coloꝛe aʒuli.⁊ habʒ ma
culas aureas ⁊ mixtꝰ cũ markaſita eſtnõ bonꝰ

⁊ nõ maculatꝰ.⁊ ſilr lenis ca.ẽ in.ij.ſic.in.iij.

BPbperationes

Sera. Cirtꝰ ciꝰ ẽ ſimilis glutini auri.niſi qꝛ
eelt debilioꝛ co.⁊ facit naſci pilos in palpebꝛis.
¶ Etidẽ auc.Gal.Eſt in eo ſtipticitas cũ acui
tate pauca.Et virtus eiꝰ ẽ q̃ deſiccat ⁊infrigi⸗

dat etia palpebꝛas q̃ depilãt ꝓpter aliqᷓs humo

rres acutos.⁊ remanẽt ꝙ ĩ eis nõ augẽt᷑ pili nec

mulciplicãt᷑.⁊ ſunt ſubtiles ⁊ debiles.Eth̊ qꝛ la
pisla ʒuli in his locis deſtruit humiditatẽ ipᷣoꝛũ
bhumoꝝn.⁊ immutat ſuꝑfluitatẽ ad cõplexioneʒ
ſuã radicalẽ cũ q̃ fit gnatlio piloꝝ palpebꝛarũ.
¶ Et opoꝛtet ꝙ ad ̊ terat᷑ ad multũ ⁊ admini⸗
ſtret᷑ inpuluere.i¶ Et idẽ.Qñ ſuſpendit᷑ ad col
lũ infantis remouet ab eis nimoꝛes.⁊ facit hix⸗
tos capillos ¶ Itẽ hʒ virtutẽa duſtiuã ⁊ putre
factiuã.⁊ ideo aufert ferrucas.et qñ lumũ inte⸗
rius laxat humoꝛẽ melãcolicũ.⁊ mdificat ſan
guinẽ. ab huoꝛib groſſis.¶ Et doſis eius eſta

uiij. Rirat vſq; ad l.qñ mſcet cũ alijs medicinis
laxatiuis. Etcõuenit plus doloꝛi renũ et al⸗

mati:et qũ ſumi in potu.aut fit naſcale cumeo
pꝛouocat meſtrua.¶ Et potus eius cõmouet

nauſeã ⁊ vomitũ. qʒy ablutio eiꝰ remouʒ ̊ ab eo:

¶ Auicẽ.deviribo coꝛdis dicit.ꝙ cõſortat coꝛ

N UVN

½ de

— 0

—

„ UNN

.

.Pe Lapidibus

„ 2 ° 3 .
Capitulum. lxxij.
Acteus ⁊ lincis. Auicẽ.ibᷣ.j.ca. ꝓꝛio.
Lapislacteus eſt lapis q̃ cũ fricat᷑ aq̃
egredit᷑ ex eo quoddã ſicut lac.Et hic

quidẽ lapis eſt cinerei coloꝛis: dulcisſapoꝛis.

Operationes

¶ Aui. Terit᷑ cũ aq̃ ⁊ ſeruat᷑ qdð reſoluit᷑ ex eo ĩ

pixide de plũbo cõuenit in initio apoſtematũ.

¶Etfit ex eius fricatione alcohol.¶ Et ꝓhibʒ
curſum ſuꝑfluitatuũ ad oculũ ⁊ vlcera in ipſo

„ 5

accidẽtia. ¶¶ Enax in lapidario ſuo. Lincis eſt

lapis.ꝛ fit de vꝛina lupi ceruari micta:⁊ in mõ
tibo coagulata:qͥ in domo ſeruatus generat op

timos fungos ſup ſe qlibet anno. ¶ Dicit vale
re doloꝛẽ ſlomachi:⁊ vctericiã ⁊ fluxũ vẽtris.

Capitulum

rechet. Sera.li.ag.ca.marechet.auct.
Dyaſ.Quoddã exeo eſt qð ſit ex vena
plũbea:ita ꝙ inflamat᷑ donecfiat ſicut ignis:⁊
diſſoluit᷑ donec adurat᷑ ⁊ poſtea coagulat᷑.Et
ex eo eſt qð fit ex argẽto:⁊ ex eo eſt qð fit ex plũ⸗
bo qñ fiũt ex eo lamine:⁊ aduri ꝑs eiꝰ.Et ð eo

2 eSn latĩe. Arabice ⁊ grece ma⸗

eſt cuius coloꝛ eſt rubeus ſplendẽs:⁊ eſt aureũ.
⁊ eſt meliꝰ alijs.⁊ ex eo eſt purpurei coloꝛis:⁊ ẽ

argenteu.Eſt alius modus factionis litargiri:
quẽ in iuuẽtute mea vidi ſardinie fieri vbi argẽ
tu ⁊ plumbũ ſil colabant᷑.⁊ eſt verioꝛ modus.

Operationes

¶ Sera. auc. Alcauʒi. Litargirũ dealb atũ eſt
magis iuuatiuum ad auferendũ veſtigia vari⸗
olarumqᷓ; non albatum.
¶ Et aufert fetoꝛẽ ſubaſcellaꝝ.⁊ ꝓhibet ſudoꝛẽ
Et ſi bibat᷑ ex eo:ſtringit ventrem ⁊ vꝛinam.

et pꝛefocat et occidit.

¶ Paulus. Contra ſcabiem de flegmate ſalſo

vel colera vlolel
¶ Eontra diſſinteriam frigidam vitio inteſti⸗

noꝛuʒ fiat ex eo puluis qui inijciatur cũ criſteri

cum oleo roſarum ⁊ aqua oꝛdei.

¶ Eõtra vlcerationẽ virge diſtẽperet᷑ cũ olco

roſaꝝ ⁊ inungat᷑. nã vlcerationẽ conſolidat.

¶ Cõtra feruoꝛem heriſipile conſiciat᷑ puluis

litargiri ⁊ ceruſe cum aqua roſaꝝ donec aqua
non inficiatur ex pulure.

„

¶ Iſte puluis in modũ collirij cũ aq̃ᷓ roſaꝝ va

let ad faciẽ depurandã ⁊ pannũ ſuꝑfluũ remo⸗

uendũ quẽ hñt mulieres poſt partu.axũgia gal
linacea vel anſerina liquefiat: addito puluere
litar giri ⁊ oleo roſaꝝ fiat vnguentũ et vtatur.
Bulcaſimin libꝛo qui dicitur ſeruitoꝛ. Litar
girum ſic dealbatur.
¶ Accipe litargiri auri partẽvnã ⁊ tere bene:
et pone ſuꝑ ipſum de ſale cõmuni partes duas

et pone deſuꝑ quantitatẽ aque qua cooperiat᷑:
et ſuperet circiter quattuoꝛ digitos.⁊ dimitte

in vaſe ſeptẽ diebo.⁊ miſce quoq; die bie.⁊ poſt
ſeptẽ dies pꝛoijce aquã ⁊ pone aliã aquã.⁊ mu
ta aquã illã quotidie vſq; in finẽ decẽ dierũ.qꝛ

agqua dulcificabit᷑ ⁊ litargirũ dealbabit᷑ ſicut

ceruſa.⁊ fac trociſcos.⁊ ſerua et vtere.

Capitulumm. lxxliiſ .

8S8 N N O O

7

d&

,9 5„

.
. .

Trattatus

Ichinis. yſido. Lichinis ex ardentiũ
gemmag genere eſt. a lucernarum fla⸗
grantia apꝓpellata. Gignitur in multis
locis:ſed pꝛobatiſiima apud indos.

Dperationes
¶ Huiꝰ duplex eſt facies:vna que purpura ra⸗
diat.Alia que cocci ruboꝛe a ſole excaleſacta
aut digitoꝛum attritu:paleas ⁊ ſimilia vel fo⸗

lia catarrũad ſe rapere dict᷑. ¶ Sculpturis re
ſiſtit. etſi qñ ſculpta eſt dũ ſigna impꝛimit: q̃ſi
quodam animalis moꝛſu partem tereretentat

Huius genera ſunt quattuoꝛ.i Solinus.Li

chinis dicit᷑ eo ꝙ lucis vigoꝛem excitat flagrã
tia lucernaꝝ. ¶ Helynandus li.xij. Lichinis
eſt lapis purpureus fulgens vt lucerna. Hic ta
ccus ſub ſole digitis paleas attrahit.

¶ Plinius. Lichinites ex genere ardẽtiũ lucer

narum accenſaꝝ pꝛecipua gratia eſt appellata
Haſcitur circa oꝛtaſiam otaq; carmania ⁊ vi
einis locis:iſed pꝛobatiſſima in India.

¶uidam em̃ eam dixerunt eſſe carbunculũ

remiſſioꝛem. Secunda bonitate ſimilis eſt io⸗

nis:ſic a floꝛibus pꝛolatis appellata.

X

X

N

4

Capitulum. lxxv.
E Liparia. yſi. Ligurius gẽ

M. maſic appellata: eo ꝙ fiat ex vꝛina lin⸗

Gcis beſtie tempoꝛe indurata.Eſt autẽ
ſicut ⁊ ſuccinus fulua attrahens ſpiritufolia p
pinquantia.¶ Helynãdus lib.x. Theofraſtus
Dicit liguriũ electri coloꝛem habere:paleas at⸗
rahere:ſtomachũ dolentem iuuare: vctericis

loꝛem reparare:fluxum ventris ſtringere.

Pperationees.
¶ Dxaſ.Lociũ lincis quẽ multi liguriũ vocãt
mox vbi minxerit lapis fit. Holoꝛes ſtomachi
tollit:et ventris abſtinet reumatimum.
¶ Rabanus. Liguriꝰ habet coloꝛẽ q̃ſi dectri.
etſifuerit confricatus paleas ad ſe attrahit.
¶ Philoſophus. Hic lapis eſt frigideꝛ ſicce cõ

plexionis:rotũdus.valetpꝛecipue vulneratis.
et a vulnere ferrum extrahit.
¶¶ Exli.de na.re. Ligurius eſt lapis quẽ ſtilla

re dicunt ab inguine lincis beſtie. ſ.oꝛientis.
Huius em̃ vꝛina ſᷣm Pliniũ ſolidat᷑ in lapidẽ.

qð. naturaliter beſtia ſciens inuidet bono no

„ b8 A

ſtro:egeſtũq; pꝛecioſum vꝛine liquoꝛẽ harena

obruit.et hic eo citius in lapidem dureſcit.

¶ Eſt aũt freqntius croceus paꝝ ad nigredin?e E

tendẽs. Huiꝰ coloꝛ iuxta Pli.igneꝰ ac rubicũ
dusẽ ⁊ carbũeulo ſilis:niſi ꝙ neqq; nocte lucʒ
¶ Juxta lapidariũ vᷣo viridis eſt. Uirtus eius
ad multa remedia precipueq; ablutus in aqua

conſtipatos iuuat: ⁊ ventrem ſoluit.coloꝛẽ qʒ
perditum in facie recuperat.

¶ Actoꝛ. De hoc ſuperius vbi denatura ani⸗
maliũ agit᷑.ſcdᷣo vicʒ tractatu ca.lxxxvi.de ¶.

Arnol. Liparea eſt laptis ſtipticus. Huius

ꝓpꝛietas eſt ꝙ om̃e genus ferarum ad eius pꝛe
ſentiam cito pꝛoperat:et ipſum intuetur.
yſidoꝛus.Liparea ſuffita gentiles om̃es be
ſtias euo care tradunt. ””Mc
¶ Exli.de na.rerij. Liparea lapis eſt inlybia
valde mirabilis.ad quã ome ferarũ genus do⸗
cente natura ſponte qſi ad patronũ currit.cum
canes vel venatoꝛes eas inſequunt᷑.ſed nec ali
quis aduerſanius eis nocere potee.

SSS .
— — — — —
— — —.—

7 d d

De. Lapidibus

Coapitulum. lxxvj.

Une latine.Grece Affroſolinũ. Dyaſ.
ca.de affroſolino.Affroſolinũ eſt illud
„* qð apud Auicennã in ſcdᷣo canone ðꝛ

ALapis lune:vt ⁊ amboꝝ cõcoꝛdia apparet.Et

iõ dicit:affroſolinũ in egypto tm̃modo inuenit
qð ita creatur. Ros celeſtis ad lune claritateʒ

poſitꝰ:in ſpeciẽ lapidis quẽ ſpecularẽ vocamꝰ:

coa gulatus cõſtringit᷑. Optimũ eſt aũt qð eſt
coloꝛe ceruleoꝛ lucido. Hoc em̃ fit ſimile gipſo
limpido:⁊ ſpecularis lapis ðꝛ.Plinius capᷣ.de
affroſolino. Affroſolinũ ita creat᷑. Ros celeſtꝭ

congelat᷑ ad lune claritatẽ in modũ lapidis ſpe

cularis.vnde nomen ſumpſiſſe videtur.

Dperationes

Dyaſcoꝛi.Affroſolinũ omnia vitia capitis
emendare poteſt potatum. Et cephalargicis ⁊
epilenticis creditur pꝛodeſſe.

„ 4

—
—.—,

—

—.—

— — = . - Sã —
—. —— — —— —

Capitulum. lxxvij

Algnes. Serapion. Mi

matutinis ꝓpe terras In
gie. Et qñ naues appꝛopĩ
gquant mõti minere ipſiꝰ:
non remanet in eis aliqð
ferrũ qð nõ egrediat᷑ a na

— ui: 2 volat ſicut auis vſq;
ad montẽ. Et nõ eſt aliquis clauus infixus ta⸗
liter q poſſit euelli:quin euellat᷑ ⁊ ſaliat vſq; ad

illum montem. Et pꝛopfer hoc naues illamm

partium non clauantur cum clauis fereis: ſed

.

nera huius lapidis eſt in

cũ clauis ligneis. Nam ſi foꝛent clauate clauis

ferreis:quãdo aꝑꝓpꝛopinquarent illi monti dilla

cerarentur tote. Melioꝛ ex iſto lapide eſt ille q
attrahit ferrum foꝛtiter.⁊ coloꝛ eius eſt vergẽs

ad coloꝛem celeſtem.non multum grauis pon

deris.¶ Dyaſcoꝛider. Lapis magnes gignit᷑

atq; inuenitur circa littus occeani gpud trogo
tid as:et in JIndia.ab inuentoꝛe ſic vocatus.

Eſt autem coloꝛe ferrugineus.¶ Albertus in

lapidario ſuo. Magnes eſt ferruginei coloꝛis
qui ſᷣm Plinium inuenitur inmari Indico:in

quo intantum abundare dicitur:q periculoſe
in eo cum nauibus que ferreos clauos habẽt:

nauigetur. Inuenitur etiam in tragonitidis re

gionibus.Et ego vidi ⁊ reperiin parib Cbe⸗

otomie in pꝛouincia que franciaoꝛientalis ðꝛ:
vnun magne quantitatis ⁊ maxime efficacie.
et fuit valde niger:ac ſieſſet ferrum eruginoſu,
et combuſium cum pice. HZ

Operationes

Sera. Uirtus huius lapidis eſt: ꝙ; añ dak

in potu ex eo laxat ventrem cum mellicrato: et
potiſſime humoꝛes groſſos.

¶ Et quidam ſunt qui adurunt iſtumlapidem
et vtuntur ſicut adamas.
¶ Et idem aucto.Galieni. Clirtus eius eſt ſicut
virtus adamantis.Et eſt bonus illis qui trãſ

glutiunt a cumvel aliudferrum.

¶ Et ille qui habet fluxũ ventris: eo q ſumpſit

ſcoꝛiamferri.

Et dicitur de eo ꝙ ſi accipias eum:⁊ ponas

ipſum in vaſe terreo:et liniatur caput vaſis cũ
creta poſtq; poſueris ſuꝑ lapide calcem viuam

quam non tetigit aqua dvonec repleat᷑ vas cal⸗

ce.et accendas magnũ ignem ſub vaſe donec
ingrediatur per oꝛificium vaſis.deinde ponat᷑

N U

vas in foꝛnace ſiguli:et dimitte ibi donec luta

tio eius coquatur ⁊ fiat teſta. Deinde extrahe
lapidem a vaſe:⁊ dimitte infrigidari.⁊ pone ue

rum in vaſe nouo:et pone infoꝛnaceſecundo.⁊
fac vt pꝛius ter aut quater. Quando vero ex⸗

traxeris vice quarta: dimitte ipſum lapidem

vbinontangatur a vento vel aqua vel roꝛe:vł
ab humiditate aliqua donec infigidetur. De⸗

inde frãge ipſum in fruſta minuta:ſic ꝙ ſit vnũ

quodq; fruſtum.ʒ.decem: aut plus aut minus
ex.ʒ.grecoꝛum. — r
Quando ergo volueris operationẽ cũ co fa
cere:pone iuxta lapidẽ pondus eius ex ſulphu⸗
re.deinde roꝛa ſuper eum aquã:⁊ egrediei ex eo
ignis magnus:aſcendens circa menſuram bꝛa
chij vnius qͥ nõ tanget aliud qð nõ comburat
Et qñ lapides magnetis non ita pꝛeparant᷑ yt
Dd iiij

½

S

22

Tractatus

dixi:ſed crudus ſicut eſt madefit cũ ſucco alli
aut cepe:ab extractione fern pꝛohibetur.

S eed ſi vis ꝙ reuertat᷑ ad virtutẽſuã:infun⸗

deipſum vna die in ſanguine hircino:⁊ fiet vir
tus eius ſicut pꝛius. Et a ccipit᷑ fruſtũ magnũ

iſtius lapidis qð eſt ex bono ⁊ electo.⁊ appꝛoxi

mat᷑ clauatiue alicuius:⁊ aperit eam cito.
Ham lapis iſte attrahit ad ſe ferum.
Et quando aliquis vulneratur cumferro ve

nenato:⁊ teritur iſte lapis et miſceatur cum ali

quibus vnguentis.

¶ Et datur de puluere ipſi in potu illi qui eſt

vulner atus:facit ab eo venenum vel toxicum

exire per ſeceſſum. St ſi puluerizatur ſuꝑ vul⸗

nus venenatum:curat idem. 2
Dyaſ.Lapis magnes magnas habet virtu
tes veluti ſpiritũ in trahendo ferrum.
¶ Hunclapidem quidã ꝓbandi amoꝛis cauſã
vxoꝛis ſuppoſerũt capiti doꝛmientis vxoꝛe la
tente.Etſiquidẽ erat caſta ab altero viro ſic ac
cedebat ad ꝓpꝛiũ virũ voluptabunda:ſomno
amplecans eũ qſi inde pulſa ꝑ aliquẽ.Oõð ſici
altero viro coierat:in eũ tanq; in alicuius odo
ris fetidiſſimi lapidẽ emittebat:vt de lecto ca⸗

deret mulier. Concoꝛdiam quoq; ſecu habet.
¶ Nã multas mulieres ꝓpter rixas di greſſas
a maritis coegit reuerti:ſicut ⁊ maritos mulie

ribus gratioſos ⁊ obſequentes ⁊ iocũdi ſermo⸗

mnis facit poꝛtantes ſecum.

¶ Fures aũt cum voluerint pᷣcioſa diripere in⸗
trant domũ:⁊ inter quattuoꝛ angulos domus
carbones ardentes ponũt:⁊ ſubmittũt lapidẽ
minutum inciſum:⁊ ſic tranſuertunt mentem
et oculos eoꝛum qui adſunt vt timoꝛe fugiant
putantes ruere vomum.
¶ Uires habet purgatoꝛias:⁊ ideo ydropicis
cũ mulſa datur..5.groſſitudinẽ deducit ⁊ om⸗
nes humoꝛes qui per ventrem miniſtrat.Tri⸗
tus et ſuperaſperſus combuſta ſanat.
¶ Enaxin magicis. Hic lapis fantaſias mira
biliter cõmouet:⁊ pᷣcipue cũ conſequii cõſecra⸗
tionẽ ⁊ caracteres:ſicut in magicis docet. Per
hibetur etiã cũmulſa acceptũ ydropiſim cura⸗
re. Et eſt alia ſpecies magnetis:cuius virtus
eſt attrahere carnem hominise.

Alber. in lpidario ſuo. Uirtus magnetisẽ
mirabilis in attractione ſerriata vt virtus eius
trãſniutatferrũ.ſic vt illud etiã ferrũ aliud tra⸗

hat. Et multe acus adſeinuicemſuſpenſe ſic vi
dent᷑. Unctus aũt allio non trahit.Et paruus
adamas magnũ ligat magnetem.
¶ Inuentus aut eſt tẽpoꝛibus noſtris magnes
qui ab vno angulo traxit ferrum:⁊ ab alio fu⸗
gauit.Et hũc Ariſt.ponit a genere magneris.
¶ Harrauit q̊ʒ mibi vnus de ſocijs ni is curio

ſus experimentatoꝛ:qͥ vidit Fridericũ imparo⸗

rem habere magnetẽ qui nõ traxit ferrũ:led vi
ceuerſa ferrũ traxit lapidem. S
¶ Et Ariſto. dixit ꝙ eſt aliud genus magnetꝭ
quod trahit carnes hominis. In ma gicis aũt
tradiiur ꝙ fantaſias mirabiliter cõmouet.pꝛe
cipue ſi conſecratus conſecratione ⁊ caracte⸗
re fuerit:quod in magicis docetur.
¶ Fertur etiamhuncmulſa ſumptum ydropi⸗
ſim curare. “
Aiunt etiam quidã hũc capiti mulieris ſup⸗
poſitũ ſtatim eam incitare ad amplexu marui.
ſi caſta eſt ipſa doꝛmiente.S iaũt eſt adulcera
pꝛe nimio timoꝛe⁊ tremoꝛe fantaſmatũ dicit
cadere de lecto mariti.
¶ Dicitur etiã fures in domũ intrantes po
ſitis carbonibus in quatuoꝛ angulis domus:
lapidem hunc contritum ſuperaſpergunt.⁊ tũc
doꝛmientes in domo ita fantaſmatibo terrent:
qfugietes edes relinquant:⁊ tũc rapiunt quic
quid volunt. L

Capitulum. lxxviij.
Arganite. ſoandecta. capi. cccc. Marga
nita vel perna eſt que in oſtreis reperitur.
de quibo alie ſunt perfoꝛate:alie nõ perſoꝛate.
ſunt artificioſe facte:⁊ nõ naturaliter. Sed nõ
perfoꝛate que naturales ſunt melioꝛes ſunt per
foꝛatis.Et ideo quando in medicinis ponunt
nõ perſoꝛate intelligunt᷑. Sed ſunt alique ob⸗
ſcure ad citriniatem tendentes non perfoꝛate:

que perfoꝛatis equipollenr.Et ideo eligende

ſunt clare ⁊ albe:que vero obſcura ⁊ quaſi albi

—

64 „

—

De Lapidibus

Qdea eſt.nõ eſt ponẽda in medicinie. Sera.li:ag.
ca.hager albalo.auc.Raſis. Hager albalo id

eſt lapis margarite.Deferũt᷑a maritinis.⁊ ſunt
fri.⁊ ſic.in.ij.gradu.Et idẽ auc.Jſaac.Ex eis
ſunt groſſioꝛes ⁊ parue.ſjʒ groſſioꝛes ex eis ſunt
melioꝛes paruis.⁊ clare melioꝛes obſcurꝭ.⁊ eq̃

liaſnperſiciei melioꝛes anguloſis in figuraſua.

Alber.in lapidario ſuo.ca.de margaritie.Et
margarita lapis eſt in oſtreis inuẽtus. Meli⸗
oꝛ aũt ex India venit. Multi aũt de bꝛitanico
mari:qð nũc anglicũ ðꝛ.⁊ verſus flãdriã ⁊ theo

toniam inueniũtur. Ita ꝙ ego moꝛe meo decẽ

in menſa inueni.iuuenes aũt concule habẽt me
lioꝛes. Coloꝛis aũt habʒ ac ſiparua lux pene⸗
traret in multũ albũ.Et ideo nitẽtes cum tñ ſint

albe fertur ꝓpter tonitrua quaſi aboꝛciẽdo eaꝛas

oſtrea euomũt.⁊ in fluminibo inueniũtur in mo

ſella. inbuſdã galliefluuijs inter arenas.

B
D
E
D
3

baraã aufert eam poſtq; linitur ſtatim

vitrearij.

DOperationes
4 Abar . eaꝝ eſt experta in cõfoꝛtatiõe
ſpirituũ.⁊ cõtra cardia cam ⁊ ſincopꝛuiom.
Ualent etiam contra fluxum ſanguinis lien
tericum ⁊ vyarriam
¶ Reparãt em̃ ſpiritus ſubtiles.vt quidam di
cunt.ſed falſo.immo mẽbꝛa earum aſperitate
a ſuper fluis abſtergũt.⁊ ea quaſi cõſtringunt.
⁊ coartãdo ad vnũ ducũt.⁊ ita confoꝛtant

¶ Sera. Margarite ſunt oeſiccatiue humidi
xniut debilitati coꝛdis.⁊ ſunt conue

niẽtes in cohol.⁊ ſunt fri.⁊ ſiciin.ij.gradu.
¶ Etidem aucto. Athabari.Conteruntobſcu
ritati viſus ⁊ albedini oculi.⁊ ſoꝛdiciebus eius:
et retinent menſtrua.⁊ abſtergunt dentes.⁊ de
ſiccant humiditates .
¶ Et idem auc. Iſaac.C onferunt cardiace tre
moꝛi coꝛdis.⁊ accidenuba a melancolia adueni
entibus ex malicia humoꝛum.
¶ Et hoc ideo quia clariſicant ſanguinem coꝛ

dis quãdo ẽ ingroſſatus in coꝛde.⁊ deſiccant
bumiditatem que eſt in oculo.pꝛopterea qꝛ foꝛ
tiſicant neruos oculoꝛum.

* „

¶ Et qñ oiſſoluunf margarite linitur cum eo

¶ Aui. deviribo cordis dicit.ꝙ conſoꝛtat coꝛ.
Capitulum. xxix
Agneſia et markaſita. Alber. Mag⸗
eſia eſt lapis niger.⁊ aliq vocant eam
agnoſiam. Et ipſo frequenter vtũtur
¶ Idem Markaſita ſiue mandaſi⸗
da.eit lapis habens multas ſpecies coloꝛum.

quia coloꝛem accipit cuiuſlibet metalli.Et dici

iur markaſita argẽtea ⁊ aurea.⁊ ſic de alijs me
gallis. Met allũ mñ quod coloꝛat eum nõ diſtu

X
*

—

lat ab ipᷣo:ſʒeuapoꝛat inigne.et relinquit᷑ cinis
ſubtilis.⁊ hic lapis notus eſt apud alchimicos
et in multis locis inuenit᷑. Hoc ſimiliter.Enax
dicit in lapidario ſuõ.

Operationes

nnnN
—

W d Od

cuioplura ſunt gũa. Oim aut opti

4 4 2 e⸗

Alcha ? gipſimn. li li xtri Malcha

m eſt cume calcerecẽi gleba efficitur.

Operationes

¶ Idẽ malcha mox tüdit ꝛficu ⁊adipe ſi uillo
duplici linameto.q̃ res oim tenaciſſima exiltit
duriciẽq; lapidis antecedit.i(¶ Qð auũt malcha

oleo ꝑfucat᷑. ¶ Actoꝛ demalcha vero flagrã
ti que ẽ limꝰe ſtagno famoſitate vꝛbis natu t

ra
liter emiſſus.¶ Jli. Hipſuʒ qʒ calci conatũ
tgha. ſt optimũ eſt lapis
ſpecularis edificioꝝ ſignis ãtiſiſimꝰ.¶ Auicẽ.
Bipſuʒ ẽ lapis laminoſꝰ albaparuꝰ.cꝰ ſubtillita

cus ↄglutinatiuꝰ.i¶ Ponit᷑ ſuꝑ ꝑtes fiu

guinis patientis ⁊ cſtringit.quia in ipſo cum

glutinati onevirtus faciẽs adherere.⁊ in ipo ẽ

ſtipticital cũ viſcoſitate.linit᷑ ex eo frons aut co

operitur ex eo caput vt pilleo.⁊ retinet fluxũ ſã
guinis ex nariba:ponit᷑ ⁊ ſuꝑ obtalmiã ſangui⸗
neam. ¶ Eſt auũt ex ſumma venenoꝝ pꝛeſocãti
um in ſyria. Hipſuʒ eſt lapis din iſſimus. quem

coquunt fimo bubulo vt vꝛatur celerius.

E —
Fa

—

——

Fapittulum. lxrxf

m Armoꝛ. Iſi. l. xvi. Oarmoꝛa dicuntur

cõmendantur. Marmoꝛ aut grecug ſero et

a viriditate temus.⁊ quauis poſtetiã alij colo
res inuenti ſunt nomen tñ pꝛiſtinũ a viriditate

retinuerũt. Hoꝝcoloꝛes ⁊ genera innumerabi⸗
lia.Hec omnia e rupib excidũtur.ſed multa pᷣ

cioſiſſimi generis ſub terra ſparſa ſunt.

Pyperationes

pꝛimũ ac pꝛincipatu vtrũq; repertrui
Diſferentiaq; eoꝝ eſt ab ophite cum illud ſit

tis fit augmẽtatio cũ adurit᷑.ẽ aũt frigidꝰ ⁊ ſic,⸗

¶ Pli. Marmon genera coloꝛeſq; nõ attinet
in tanta noticia dicere:nec enumerare facile
in tãta multitudine.Quoto em̃ cuiq; loco nõ
ſuũ marmoꝛ inuenit᷑.⁊ tñ celeberrimi dicta ſunt
generis in ambitu terraꝝ cum generibo ſnuis
¶ Hõ oia vero gignũtur in lapicidims.ſ mul
ta ⁊ ſub terris pᷣcioſiſſimi generis:ſicuti lacedo⸗

monium vrride cũctiſq; hilariꝰ:ſic⁊ auguſteũ.
ac deinde tyberiũ in egypto auguſtiac tyberij/

ſerpentũ maculis ſimile:vnde ⁊ nomen accepit
ꝙ hec maculas diuerſo modo colligũt augu?⸗
ſteum vndatim in vertices criſpum.

¶ Tyberiuz ſparſum cõnoluta canicie. ſunt et
iala eius genera. de qbo õ dictũ eſt ca. xij/

Capitulum. xxxij
Elochites ⁊ murrina. Iſi. Melochites
m lapis ẽ ſpiſſius virẽs ⁊ craſſiꝰ qſmara⸗
Aduus.bic a coloꝛe malue nomẽ accipit.⁊ ĩ

reddedis laudatꝰ ſignis. Haſcit aũt i Arabi.

Arnol. Melochites ẽ gẽma viridiſ ſmaragdo

ſimilis. ⁊ valde mollis. Hec mebꝛa cuſtodit a

„Dbberationes.
¶ Item Iſidoꝛus. Murrina eſt gemma que

„

apud parthos gignitur.ſed pꝛecipua in Ber⸗

mania.humoꝛem ſub terra putant.Eoloꝛe den

ſatuùm.candoꝛemq; ⁊ ignem.cũ quodã coloꝛuʒ

repercuſſu.quales in arcu celeſti ſpectant.nu⸗

₰ 4

ſius contraria cauſa criſt allum facit.gelu vche⸗

mentiori concreto ¶ Albertus Melochi⸗
tes quem quidam melonitem dicuur. lapis eſt

D

—

—

De Zapidil

grabirus groſſe viriditatis:q nõ trãſiucidꝰ ſic
ſmaraldꝰ.⁊ ẽ mollł.i¶ Jert᷑ a vᷣtutẽ hẽat cuſto⸗
diẽdi geſtãtẽ ſe a nociuis coſibo.⁊ ſuꝑ cunabula
infantiũ. Hoc ait in lapidario ſuo Enax.

Capitulum.

.
.

tvirtute quidem:non actu.

HPHyperationes.

DUDðWUBDU

Enphites. Alb. MWenphites eſt apis aa
uitate Sinralinerhidi⸗ vocat᷑.qui dicit
vyt ignis caleſe

—

Capitulum. lxxxiiij.

Q EGue- vaſ. Medus lapis eſi niger qui

vbi plures inueniunt᷑. Sunt autẽ huiꝰ ſpecies
due: vnus niger et alter viridis. Sð

2lb. DHui vuinuecſſc dicut õveteré podat⸗
grã:oculoꝝ cecitatẽ: ⁊ nefreticã paſſionc.ctiã re
fouere ð feſſos? debues.¶ Fert etiã ꝙ; ragmẽę

Emits emittit croccũ coloꝛc. A b. Qapis
medus vel medo dicit: qꝛ a regiẽe medoꝝſeri:

ta nigri ſi in aqᷓ ca.miſſa ſucrit:vſe qs in aq ila

4
„
.2

lauerit inc urrit mebꝛoꝝ excoꝛiationẽ.⁊ ſi ex¶ ea
biberit penbit vomẽdo.¶ Dvaſ.Eſt ant dupli E
cis potẽtic.i.bone ⁊ male:nã n itus in cote me?
dicin ali cũ lacte mulicbꝛi(q ſcłcreauit pꝛio ꝑpru
puerũ) inunctus albugies curatocloꝝ: oc

illoꝝ doloꝛc. etiã ſi deſpcratus fuerit medet po

dagricos.i¶ Eodẽ mõ cũ lacte ouis q ſel genu
n maſculũ ſanat renes ⁊ anhelitus ⁊ interioꝛes
prtes coꝛ ꝑie. NHoc medicamẽ pᷣpar atũ hobcas
iin vole vitreo vl argẽteo:⁊ ꝑlice iciunꝰ.ad vin⸗

. — „* . 1

dictã q́ ſup cotẽ.⁊ da cui vis: ⁊ lauct faciẽ ⁊ exs⸗

ſaticł. Inuentus eſt aur iuxta fluuiũ faſin.

Hic tritus ⁊ in aq̃ mixtꝰ in potu der vꝛenals A

vel ſecãdie: qꝛ inducit inlenſibil itatẽ ne ſentiat
cruciãdus.Hoc idẽ ait.

.

* De . . 5 .
— .
.
4 — .
—

—
— .
— S== 4

Enox in lapidario luo H“

–

W âα%. ¶ Scrapion. Mogra ex eg eſt
Equedam que dekertur ex terri
melioꝛ ex ca eſt grauis denſa: cuius coloꝛ non

eſt diucrſus.⁊ eſt ſicut coloꝛ cpatis aut ſangui?⸗
nis non habens lapidem Et quando ponũ in
Aqua diſſoluit facile creſcit. Nla o mograqd

ſicebũ.¶ Si qͥs aut ex co biberit puimonẽ vo
met. Opoꝛtet ain bibeti paululũ darevt nõ

8s ſinos. Et

RL 7
—

— 4 — . -

vtuntur carpenta rij eſt ex debilioꝛibo ogationi In terris qͥ dicunt᷑ acolonie. deſcendit nãq; er
bus q;illa que defert ex ſinos ⁊ ex abilonia. mõtibꝰ q ducũt flumina cũ aquis: eijcit euad
et melioꝛ que facileternitur. Colligit᷑ vᷣo in capa fluminis ĩ ripis.⁊ eſt coagulata:⁊ ſit ſicut cerra.
docia in ſpeluncis diſtillãs.⁊ affer venalis in. ⁊ haber odoꝛẽ picis ⁊ aſpalti mixti ſiul.

. DOp 4 ratio ne 9 ¶Sera aucto. Ralis. Exnoĩe quoꝛundã me⸗
¶ Et idẽ aucto Galł.In ſapoꝛe ipſius eſt ſtipti dicoꝝ eſt bona ſode fiegmatice frigideſine ma
citas:vñ virtus eius eſt deſiccatiua.Et qñ ſoꝛ teria.⁊ emigranee⁊ naraliſi:⁊ toꝛtureoꝛis⁊ egi
bet᷑ cũ ouo:aut fit criſterecũ ea ſtringit ventrẽ. lentie ⁊ ſcotomie.¶ Et facimus caputpurgium
qñ habet virtuteſtiptica? deſiccariuã ? glu cum vno grano exea cum aqua maiorane.
tinatiua. Et qñ miſcet in emplaſtris conſoli⸗ ¶ Et conuenit doloꝛibus auriũ: qñ diſſoluitur
dat vulnera recentiꝗ.¶ Et ingredit in ↄfecnio⸗ ex ea granũ ĩ oleo ſambucino:⁊ diſtillat᷑ ĩi aure.
nibus trociſcoꝝ deſiccatiuoꝝ ⁊ conſtrictinoꝛi Et cõſert doloꝛi gutturis:q diſſoluit ex eo
vetris. ¶Et qñ ſoꝛbet᷑in ouo ſo:bili:aut ſit cri vnũ kirat cũ aqua in qͥ decocta eſt ſaturexa.
ſtereſtringit ventre. Er ꝓpina t in potnp do ¶Et eõuenit tuſi cũ aq iuiuban aut cũaqᷓ oꝛ/
loꝛe capitie:? dat in ouo ad ſputu ſanguis ad deiꝛ ſebeſten. ¶ Et datr᷑ inpotuex eaieiuno tri
venenũq. ¶ Paulus. ca. de mogra. ogra bus diehy.fert cardiacehꝛat.icu aq mete.
ſinopida foꝛtioꝛ eſt bolo armeno ⁊ luto ſigillax ¶¶ Et cofert vẽtolitati inteſtinoꝝ: qũ accipit ky
to.et ideo ingredit᷑ in confectionibo vnguentoꝝ rat.i.cum aqua cimini ⁊ carui: aut cũaqua a2/
vermes in venrrte. meos vglet caſui ? percuſſioni.
A?St dat᷑ ad ſinguliũ gna.i.ex ea cũ decoctiõe·
ſſſeminũ apij ? carui.⁊ miſcet᷑ c olco deben.
IEt fit caputpurgium cũ cis: ⁊ adſquinantiã
N ponqdus vnius kyrat cũ ſquingibin. ¶ Et do⸗
loꝛem ſplenis pondus vnius kyrat cũ aq̃ carui
NIEt ad venena duo grana cũ decoctiõe tribu
loꝛum marinop: et fols annideen.
(Et ad puncturam ſcoꝛpionis ponÄus vniꝰ
Rruyyrat cum vino pupoNNr.
NEt ponitur in loco puncture cum butiro. et
NEtcõquaſiationibo que fiũt in interioꝛibus
cCoꝛ:poꝛis ⁊ exterioꝛibaet cõſtrictiõi pulmonis.
(IEt eſt pꝛope temperamentũ miſi qꝛ habet p⸗
prꝛietatẽ in ſedãdo doloꝛes qͥ ſunt in fracturis.
II ſumit᷑ in potu: ⁊ linitur cum ea. et fit cum ea
criſtere. ⁊ conuenit vlceribo veſice ⁊ virge.
(Et idẽ auct.Raſis. Quidã mittcbat ſangui⸗
Snemm:et nõ poterat reſiringi ꝑ aliquã medianã
=ðð yvyſq;quo datũ eſt ſibi de mumia pondus gra⸗
C ap itul m. lxxxvj ,LdDdeſſambach:ↄuenit nõ potẽtiba retinere vꝛinã.
¶M umia.Pande.ca.dlv. Mumia eſt illud. graduteſte Cõſtantino.licet quidã dicũt q ſſit··
AE qð inuenit᷑ in ſepulchꝛis balſamatoꝛũ:in fIngida:qꝛ cõſtrictiua.multa em̃ frigida ⁊ ſicca
quibo hinnoꝛ moꝛtui cũ aloe? mirra reſolu: laxant:⁊ multa calida ⁊ ſicca conſiringun.
quibsipſa coꝛpoꝛa condiebant᷑.etſimila pice? ¶ Auicenna de viriba coꝛdis. Mumia calida
marine. Solebãt antiquitus coꝛꝑa balſamo elt in fine tertij:ſicca in pꝛimo.Et babet ꝓpꝛie⸗
mirra ⁊ aloe condiri. Et adhuc ſit apud paga tatem confoꝛtandi co.

Et occidit vermes in venrt.

—— ,
4
R 5
N *.
.
xr. 8
R
iſſ .
8 *
. =èò? 7 * .

7 R
4 4
14 —

— . WM
1. 2 .
R
— *
.

Bs
.

I

—
—

—

„

nosg ſarracenos circa babiloniã:vbi eſt copia ¶ Itẽ qñ fit cũ ea ſupoſitoꝛiũ diſſolutũ cũ olco
balſami. Sera.li.ag.ca.mumie. Mumieſepul· multellino cõuenit nõ potetiberetinere vꝛinã. .

toꝝ:? eſt aloebalſamũ ⁊ mirra:⁊ qð miſcetłeis c anitulumn zji ͤ/
ex bumoꝛiba coꝛꝑis humani.Et idẽ auc. Dial. Capitulum. lx xxvn.

N OU 8 NN

—

— —

12 Alb. Dicũt aliqͥ hũc eſſe ð gene

. Arelapidũ. inuenit᷑ in capite bufonis

Pbberationes

q¶ Et ſunt duo gña. Unus ſubalbidue licut ſi
lac intrauerit in ſanguinẽ ⁊ vincit eü. Et ideo
ſanguis obſcuras vias in eo dicũt apparere.
Et alius eit niger. ⁊ aliqũ pingit᷑ in eo bufo
ſparſis pedib ⁊ ante ⁊ poſt.i¶ Dicũt etiã ſi
ambo ſimul includ ant᷑ pente veneno eos adi
rere manũ tangẽtis.¶ Pꝛobationem aüt lapi

clenatur contra eum: ? tangit oꝛe ſipoteſt.
¶ Dicitur etiam ꝙ pꝛeſente veneno variusef
ſicturqͥ ſubalbidus eſt. Hoc ſilr Enax dicit.

.
„. 2

nei

gean
**

apitulunn xxxvuif

dis cſſe dicunt ꝙ exhibitus bufoniviuo: buſo

De Lapidibus

Do*Auicen li.ij. Nigroꝝ cſt lapis q;
E ocfert ex migris veclinãs ad citrimtatẽ.
Operationes.
¶Auicẽ. Fricat ⁊ egredit ex eo fricatio moꝛdi⸗
cãs linguã ſilis lacti ¶ Mudlilicat pannu ocu
li cum nõ eſt cũ apoſtemate obtalmia. ¶Et
ↄuenit veiiigijsvlceꝝ in eo ⁊ eradicat vngulã.

tulum. lxxxix
Jtrũ. Iſi. Hitrũ a loco ſumpſit voca⸗
buluʒ.Haſcit᷑ em̃ in nitria opidovelre
èom gione egypti:ex q̊ͥ ⁊ medicine fiũt.⁊ ſoꝛ
des coꝛpoꝝ veſtinq; lauant. Huius natura nõ
multũ a ſale differt.hʒ em̃ virtutẽ ſalis.⁊ ſimilr
oꝛitur caneſcentibo littoꝛibo ſiccitate. Afroni⸗

trũ aũt eſt ſpuma nitri:⁊ colligitur in Aſya in

ſpeluncis diſtillans. dehinc ſole ſiccatur. Op⸗
timũ putatur ſi minime fuerit põderoſuʒ:⁊ ma
xime fricabile coloꝛe pene purpureũ. ¶ Bloſa
ſuꝑ parabolas.Nitrũ ſale ſimilimũ eſt:excep⸗
to ꝙ nihil ſalſi ſapoꝛis habet.Crepitat aũt in

aagꝓua ſicut calx viua.ſed aquã lotioni abilem

reddit.ſicut ergo a cetũ in nitro ebulit:ſic ꝑuer

ſa mens deterioꝛ ſuccenditur coꝛrectione.

Auicẽ.in.ij.cañ.Gaurach.i.nitrũ ſoꝛtius ẽ
ſale. cali. ⁊ ſic.in.ij.ãdu.ex co melins ẽ armenũ:
leue:laminoſuʒ:frãgibile:ſpõgioſum:albũ aut
purpureũ aut roſeum moꝛdilicatiuũ.ab ſtergit
aũt foꝛtiter. ¶ Et mũdificat ⁊ excoꝛiat:⁊ inc idit

hüoꝛes groſſos. attenuat capilos. ¶ Sangui
nẽ artrahit iu ſupficie coꝛporꝭ ⁊ coloꝛẽ emẽdat
¶Contfert pꝛuritui:qꝛ vᷣtus eius rcolan⸗ ppꝛie

7

CR

. .

atricani ch acetor eti ſcabiei. ¶ Eü zbuſdaʒ

medicinis bibitũ interficientibo vermes educit
eoe.Nalet ↄ venenũ:⁊ pᷣcipue africanũ.Eiꝰ
ſpumavalet ̊ moꝛſum canis ⁊ potũ cantarida

de arabia. miuerſaliter aũt collatiuũ ⁊ mũdi⸗
ficatiuũ eſt. Interioꝛa coꝛpoꝛ ⁊ extenioꝛa ma
xime aceto mixtũ lauat.i¶ Diaſ.Nitrũ eſt eligẽ

gia.Albũ acre eſt⁊ amarũ.¶ Lale ex india ve

niũ virtus deſiccatiua ẽ.¶ Et ideo ſi fuerit oꝛe
acceptũ:minuit ac tenuat pingues ⁊ viſcoſos
humoꝛes. valet et ↄᷣtungos.ꝗ Platea.in li.de
ſimplici medicina. Hitrũ calidũ eſt⁊ ſiccũ in.ij.
gradu.Albũ meliuseſt qᷓ citrinũ virtutẽ habʒ

tra ylia cam paſſionẽ.ad faciem q̊; purgandaʒ

Contra ſurfures capillon ⁊ pediculos capicis
Kontra vermes aurium ? ſaniem.

rapimlmm xrx.

Bitalmius. Albert9. Obtalmius eſt la

non nominatur.foꝛte ideo.quia ẽmul⸗
torum coloꝛum.

ODbperaciones.
¶ Idem valere dicitur geſtanti contra om̃es
malos moꝛbos oculoꝛim. ¶ Uiſus autem
circumſtantium diciturexcecare.⁊ ideo etiam
patronus dicitur. Geſtantes em̃ eum quaſi in
uiſibiles reddit. Hoc ſimiliter ait Enax.·

rũ. Cõſtan. Hiñtrũ affert᷑ de armenia. alten

dũ leue ⁊ rubeũ vel albũ ꝑcuſuras habẽs ſpo

nit. Nitri ſiquidem aliud eſt craſſum ⁊ lamino
ſum.aliud tenue.aliud rubeũ.aliud albũ.?⁊ om

diſſoluendi ⁊ extinguendi.¶ Ulſus eius eſt cõ⸗

¶Item ꝛtra ſtomachi ſaniem ⁊ inteſtinoꝛum.

Avpis ab Obtalmia dictus.cuius coloꝛ

Capi

R NHix: Alber. O nix gẽma eſt nigri co⸗
V 8 loꝛis.inuenitun melius genus eſſe ni⸗

—

india ⁊ arabia. Inuenitur aũt quinq; diuerſi⸗
tatum ꝓpter varietatẽ venaꝝ ⁊ coloꝝ.Fcrũt ſi

fardius ſitpꝛeſens ligatur onis.⁊ eniam ſuſpen
ditur a nocumento. Hec aũt oĩa ſibabet peo⸗
fecto ideo habet:qꝛ habet vᷣtutes mouendime

lancoliam:pᷣcipne in capite.ex motu emillius

cũ vapoꝛe omia iſta pꝛocedunt. Dicunt aute,ʒ
quidam onix onichinum eſſe qdð veriſimie efſle

vel ꝙ ſit alia ſpecies eiusſed coloꝛe non eſt ni

ger niſi aliqũ.ſed coloꝛẽ habʒ vt vnguis:ſed in

onichinis noſtris inuenitur multi coloꝛesal⸗
bi:nigri ⁊ rubicundi.ͥ tamẽ om̃es in ſubſtan

—

tiam quandã fricatur: qᷓ ſimilitudine expꝛimit

vnguis boĩs. Aiunt etiam ex lachꝛyma ar⸗

boꝛis q onica dicitur indurata in lapidem ge⸗

neratur. ⁊ viamt hãc cauſam eſſe q oco:iſerꝰ
eſt igne. Hãac etiã cauſaʒ inquiumt eſſe ⁊ frequẽ
tius alijs depictus imaginibo mirabilibo inue
nitur.qꝛ lachꝛima a pꝛincipio mollis facile foꝛ

mabilis pin gitur. ⁊ picturamretinet qñ in lapi

dem indurata coagulat᷑ Haũc lapideʒ dicũt in
ſenſibiliter intrare in oculum:⁊hᷣ eſſie mirabile
Et ego vidi ſaphirũ intrare in oculum ⁊ lapi⸗
dem galli.⁊ quendam alium cuius nomen igꝰ
noꝛaui:ſine o culi leſione. Politus em̃ ⁊ tenu⸗

is non ledit oculum: niſi tanget aciem ſeu pu⸗

pillam oculi ſenſibilem ⁊ foꝛamen vuee

BPDperatione
¶ Alber. Aiunt q collo vel digito ſuſpenſus:
cxeitat triſticiam et timoꝛcs.⁊ in ſomno fanta

grũ: albis venis variatũ. venit aũt de

.
A
7

De Lapidibus

Capitulum ethj.

NRphanus. Albertus. Oꝛphanus la
dDois eſt qui eſt in corona romani impe
e-ratoꝛis. Non vnq; alibi viſus eſt: pꝛ'o
pter quod oꝛphanus vocatur.eſt autem in co⸗

loꝛe quaſi vinoſus:ſubtilem habens vinoſita⸗
tem. Et hic eſt ſicut ſi candidum nimis micãs

penetraret in rubeum clarũ vinoſum:⁊ ſit ſuꝑa

tus ab ipo.Eſt aũt lapis ꝑlucidꝰ:⁊ tradit᷑ ꝙ ali

ℳ— —

qñ ĩ noctefulſit:ſ nũc tꝑenr̃o ñ micat ĩ tenedꝛil
Operationes

¶ Fertur autẽ ꝙ, honoꝛi conuenit regali. Hoc

ſimiliter aſt enax.

*

Capitulum. xcuf.
) Palus ẽlapis diuerſaꝝ coloꝛe gẽmarů
()oitinaus l em ĩ o carbüculi tenui⸗
Joꝛ ignis. Ametiſti fulgẽs purpura Ima
ragdi nitẽs viriditas.Kũctaq; pariter ſub q̃dã
varietate lucẽtia.nomẽ hʒ ex patria.S ola em
parturit eũ India.i¶ Pli.li.xxxvij. Opaliſunt
in India:qͥb gẽmax cõpoſitoꝛes gloꝛã:⁊ ma⸗
rime inenarrabilẽ difficultatẽ dederũt. qꝛ ſunt
in eis ꝑiter incredibili mixtura lucẽtia. Alij ſũ⸗
mo fulgoꝛis augmẽto coloꝛespigmẽtoꝝ equa
uerũt. Alij vᷣo ſulphuris ardẽtẽ flãmã:aut etiã
igniſ oleo acceſimagnitudo nucẽ auellanã eq̃t
OPperationes.
¶ Amoldus.Opalus eſt lapis pᷣcioſus geſtã
ti ſe cõtraom̃es oculoꝝ moꝛbos ꝓficuus.
¶ Uiſum eius acutũ cofoꝛtat:ꝑ om̃ia vero cir⸗
cũſtantiũ viſus ⁊ oculos excecat ⁊ obumbꝛat.

— ——.“%

2626020

Oèò .
8

Capitulum. xciiiſ.
Riches ⁊ oſtratites. Arnoldꝰ.O:i⸗
thes eſt lapis triplicis generis. Unꝰ
eſt rotũdus ac niger. Alius viridis.?⁊
maculas albas hʒ. Tertiseſt cuius altera ꝑs
aſꝑa eſt. Altera plana.⁊ ẽ coꝛpꝰ q̃ſ fertilamia.
Pyperationes.
¶ Idẽ Hiclapis geſtatꝰ ⁊ oleo roſaceo mixtꝰ⸗

pꝛohibet ab aduerſis caſibus.atq; a peſtiferis
reptilium ⁊ alioꝛũ animaliũ moꝛſibo.Idẽ.Ap⸗

penſus mulieri pꝛohibet ipſam impꝛegnari. ꝛſi

¶Ex lapidario.

pꝛegnans eſt aboꝛtit.

Letiteros moꝛſus niger atq; rotũdus uhes
„Æ *

r-

Duos fera Ae coꝛnu u velſauo dente peregit.
Cũ roſeo mixtus perfecte curat oliuo. Per va⸗

ſtas arenas:interq; feras gradientes. Illſos

ſeruat moꝛſus abigendo ferarum. Qui viret et

Mcaculas alb as habet alter oꝛiches.Caſibo ad
uerſis poꝛt antes vbiq; reſiſtit. Lertius aſſerit᷑:

fame grauioꝛis oꝛithes.Altera pars cuius cre

bꝛis eſt ⁊ aſpera clauis. Altera leuioꝛ eſt quaſi

lamma fern. Hic facit appẽſus neſiat feia pꝛe⸗

gnãs. Aut ſipᷣgnãsfuerit: cito fundit aboꝛtũi
¶yſido: Oſtratites gẽma eſt teſtacea.durioo
Eẽ altera ſimilis achali:niſi ꝓachates politura —
pingueſct.
¶ Dmnoꝛi tanta ineſtvis vt aliegenmne ſcul⸗

fant eius Lanentis.

firites: et pari⸗
yYus. Plin phites ſerpẽtuz
ee maculis ſimilitudinez habet. nec ex eo
mucmütin colũne niſi parue. Duo ſunt eius ge

nera. Mollc.. candidum nigricans durũ. am
