gad imidium coquantur. Liſq; ſuccus per
dies quinq; continuos hauriatur. ¶ Paulue.

Siliqua capꝛina ſufficienter cancros medet᷑.
Bartholomeus in libꝛo de pꝛopꝛiet atibo re⸗
rũ inquit: Siliqua eſt genus leguminis ſono⸗

risſfollibo ⁊ vacuis:quod magis onerat q; reſi

cit vt dicit gloſa ſuper Lucam. xv. ¶ Itẽ lili⸗

qua dicitur folliculus cuiuſcunq; leguminis et

purgamentum ex quo poꝛci nutriuntur. Iſi
doꝛus autem li. xvij vicit ſiliquon. quam lati
ni incoꝛrupte ſiliquam vocant J deo tale no⸗
men a grecis accepit:quia eſt anboꝛ cuius lru⸗
cius elt dulcis:xilon quippe lignum dicunt lis
quon dulce. Et huic ſententie cõcoꝛdat.i¶Pli
ni⸗ libꝛo.xxiiij.vbi dicit:ꝙ fructusſilique ſunt

pꝛcdulces ⁊ habent longitudinemvnius digiti
et pollita rem latitudinem: quoꝛum coꝛtex man

K ducatur vt dicit. ¶ Idem libꝛo.xx. ꝙ aliqui di

xerunt eam cſieſicum egyptium: ſed hic eit er⸗
roꝛ manifeſtus:quia in egipto non crccit:led

m S yria.

Capitulum. cttxl.

xJlamus. Pandecta. Semyſſen Ara⸗
bice. greceſt iſaminum. Latine vero ſiſla
R9 mus vel ioꝛolena. Serap̃. l. aggrega⸗
toꝛis capitulo Semyſſem.id eſt ſiſamus.au⸗
ctoꝛitate Palieni. In eo eſt ſubſtantia vnctuo⸗
ſaquantitate non pauca. Et virtus eius eſt qᷓ
molliticat. Et eadem virtus reperitur in oleo
ſicut inſubſtantia.et aqua in qua coquitur ſiſa⸗

mus habet eandem virtutem.

perationes

¶ Dyaſcoꝛides capitulo ſiſaminum 'm tran⸗

meſtum oꝛie fetoꝛem ſacit.Et idem ſm tranſia
rionem arabicam. Quando ſit emplaſtrum cũ
co mollit duricies neruoꝛum.Et curat cõquaſ
ſationes aurium.⁊ apoſtemata calida que ſiũt

in eie:⁊ confert cõbuſtioni ignie:et doloꝛi coli⸗
coꝝ moꝛſui animalis qð dicitur carates.i¶ Et

añ milcet cũ oles roſarũ ſedat doloꝛẽ capitis:
fit acaloꝛe ſolis. Et planta ſiſami eñ coquit
cũ vino facit banc eandẽ oꝑatione:⁊ cõſert pꝛo

pꝛie apoſtemati oculi ⁊ pulſationi eiꝰ.¶ Et idẽ

Serapion aucio.Aben meſuay. Oleum ſiſa⸗
minum elt malum ſtomacho ⁊ deſtruit cũ:⁊ in⸗
uamentũ eius eii illis qͥ hñt melłancolicã:⁊ ſciſ⸗
ſuras in extremitatibo. NHam bi iuuant᷑ nultus
ex cibo eius.et ru gas cutis extẽdit ⁊ mollit eas

⁊ conſonidat Kiſſuras que fiunt pꝛopter deſic⸗

cationem qᷓ ſunt a melancolia.i¶ Et dicũt ꝙ ſi⸗
ſamus cſt ca.in.ij.gra.hu.in.i.⁊ pꝛiouocat vomi
tũ q toꝛvſit ⁊ rectiſicaĩ ⁊ melioꝛatur.¶ HBal. in
li. de cibis capi.de ſiſamo. Siſamum. cuo ſto⸗
machumeuertit ⁊ tarde digeritur:⁊ alimentum
Dat coꝛpoꝛivnctuoſum.i¶ Rabi Moxyſes ea.
de ſiamo. Siſamus coꝛrumpit cœrebꝛũ ⁊ nu⸗
cham: replet caput fumoſitatibus.et facit ſu⸗
doꝛem fetentem.et in mulieribus ventrem au⸗

get:⁊ ipſum generat herniam.¶ Auerrois qͥn

to colliget capitulo deſiſamo. Eſt calidus in

ſationem grecam malum eit ſtomaco. et co? Peimo rel in pꝛincipio ſechq.bumidi in tertio⸗

¶ Auicen. in j. cano. Siſamũ eſt ſemcn plur
vnctuoſitatis q;reliqua ſemna. Quidam di⸗

xerunt q; eius oleumnõniſi melancolicis conꝰ

lert vt eos impinguet ⁊ humectet. Et eriſinon
qð eſt genus quoddamſiſami abominabilis
ſapoꝛis.Coꝛpus eius eſt follo ſuo foꝛtius ⁊ eſt
ca. in medio pꝛimi.humi.in fine ipſias. ¶ Eit
aut glutin atiuũ ⁊ lenificatiuũ:equalis calefac
tionis.⁊ ſimiliter oleum eius ⁊ decoctio ipſius
Eſt etiã molliſicatiuũ:ꝛin eius oleo eſt groſſi

tudo:⁊ qð eſt toꝛrref actũ minoꝛis eſt nocumẽæ

ti.viriditatẽ percuſſionis reſoluit.⁊ ſanguineʒ
congelatũ.i¶ Et conłert fiſſureꝛ aſperitati me
lancolicoꝝ bibitum ⁊ linitũ:ꝛ eſt impinguati⸗
uum.pꝛopꝛie excoꝛticatũ.⁊ pꝛolongat capilloſ
⁊ pꝛopꝛie ſuccus arboꝛiseius ac folioꝝ ipſius:
ac lenit eos:remouet quoq; furfures.i¶ Jiaac
Silamũ ca.eſt in pmo grað.hu.in.ij.Qoſine
coꝛtice eſt vnctusſius eſt.ideo q; groſſius ⁊ ad

D dfrigendum durius. ¶ Palla. li. x. In menſe

ſeptembꝛi ſerendum eſt ſu amum purri ſolo vel
pinguibus arenis vel terra congeſticia. iuge
re quatuoꝛ vel ſex ſextarios ſeuiſſe conuenit.
¶ Ideʒz in libꝛo vndecimo.Siſamum vſ. q; ad
vdus Octobꝛis ⁊ faſelum conuenit ſeri terra
pingai vel agro ſterili.

Capitulum.ccccxl/

Qus quod ventrem magis onerz
¶ Raſiin almaſo:e. Silique q interra hieroſo

ligo. Iſido. ibꝛo ctymo. Siligo ?

pane ſpecies eius pꝛecipua eſt.
¶Palla. li. xxiij. Siliginẽ dixenim pꝛopꝛietri
tici deliciae. Candoꝛ ẽ ſine virtute ac ſine põ⸗
dere cõueniens humidia tractibus qua les ita

leſunt ⁊ gallie comate. Sed ⁊ trans alpes in
allobꝛogũ tm auernorũq; agro peninax. In
ceteris ibi partibus biennio in triticum tran⸗

ſit. Remedium eſt vt grauſſima queq; ipſins
gratia ſerantur.i¶ Eſiligine laudatiſſimuspa

nis ac piſtrinarũ opera laudatiſſima pꝛeceilir
in italia.ſi piſis nate miſceaturcampana.Ru⸗

fioꝛ quidem eſtilla:ſed candidioꝛ pyſt ana. p0;
deroſioꝛ aũt cretacea. Juſtum eſt e grano cã

genus tritici:a ſelecto dictũ. Nam in

pane vel cãpanie q; catratam vocant: redirne

ſextarios quatuoꝛ ſiliginis er modio. J uxta
ſententiam Cathonis ſiligo ⁊ triticum m aꝑto
loco edito ſeruntur:qui ſole qᷓ diutiſlüme toꝛ⸗
reatur. ¶ Serenda diciturin tenuioꝛa terra ꝗᷓ
nõ multo indigent ſucco.vt cicerẽ ac cituſum

In pingui vero qui cibi ſunt maioꝛis vt ſiligi

nem ac triticum ⁊ linum. ¶ Deniq; far ⁊ ſii⸗
go ſolum ſoꝛtiuntur cretolum ⁊ vliginoſum.
Siligo nunq; pariter matureſcit:nec vlia ſe⸗
getum minus dilationẽ pariter pꝛopter teneti
tatem:eiq; q maturauere pꝛotinus granũ di⸗

mittentibus. Sed minus ; cetema frumenta

periditatur in ſtipula:vemperhabʒ rectam ſpi
cam:nec continet rotã:quin faciat rubiginem
¶ Dulciſſimuseſt panis ex Affrica. Jplaq;
ſpiſſioꝛ q;f ar.? ſpica maioꝛ eadem? pondero
ſioꝛ. Difficulterecteritur in grecia.ob id dari
iumentis ab homero dicta:hec eſt enim quam
oliram vocant.Eadẽ in egypto ſaciũlis atq; fer⸗
tilis.ar ſine ariſta eſt. IJtemq; . Siligo exce⸗
pta ea que laconica nuncupatur. Adjciuntur
bhis genera bꝛonos:ſiligo excepticia ⁊tragoe.
¶eG, Süma ſiliginis laus bonitate ⁊ cribꝛi tenui
tate ↄſtat.Et galli quidẽ e ſetis equoꝛum inue
nere cribꝛoꝛum genera hyſpanie lino excuſſio⸗

ra et polinaria: egyptus a papyro iunco. Si⸗
liginem quidem ex ouis ſubigunt vel lacte. bus
tiro vero gentes pacate qdoperis piſtoꝛq gene

ra cura tranſeunte:·
¶ Igem in li.xxij. Siliginis grana combuſta

⁊tnta invino ammineo arq; oculis illita epy⸗

foꝛas ſedant.i¶ Auicenna. Siligo eſt ſpecies
oꝛdeiſine coꝛtice:⁊ eius operatio pꝛopinqua ẽ
operationiipſius.i¶ Gloſa ſuper Lucã.Sili
qua eſt genus leguminis ſonoꝛis follipet va⸗

———=

reficiat

7*

Tractatus

lymitana naſcũtur tyatũ coloꝛẽ bũt ⁊ ventrem

Siligo vel germanũ latine.grece tyfa vel ſichꝰ

ſiringãt. Que ãt in alus terris vẽtrẽ foꝛtiꝰ ſtrin
gut ⁊ calide nõ ſunt.¶ Pandect.ca.cclxxxix.

ara. ſiigohib. ¶ Halĩ de edulijs ca. yffa.auc.
Dvoclis ⁊ meneſithei ait.q poſt frumẽtũ ⁊ or⸗
deum meliꝰ qͥdẽtyfa.i.ſiligo.Eteni ſufficienter

nutnit.⁊ cũ multo laboꝛe digerũ. Panẽ aũt aſſi

due ex eis comedẽs:nullꝰ vtiq; ex incõſuetorũ
hpuic edulio ſauꝰ erit.neq; oĩno ſi modicũ eit ei

graue ⁊ indigeſtibile.ſemẽ aũt huiꝰ tyfehʒ qui⸗
dẽ exterius leuã.i.coꝛticẽ.i Et a quibuſdã vo⸗
cat᷑ ꝑuũfrumẽtũ ⁊ eq̊s hãc q dã ĩinocue comede
re.nõ impꝛobabilr aũt vtiq; qͥdã nominãt ꝑuũ

frumẽtũ tyfaʒ ⁊ caloꝛe ⁊ ſpiſſitudine ⁊ calidit ate
vᷣtutis aſſimilata ipi.i¶ Et idẽ.vi.ſim.far.ca.ſyx
thus.Sitꝰ ſiue ſiligo acrioꝛ ẽ credo nõ parũ et
cacochina iñ ex putrefactiõefiene.Eſt autẽ in

flatiua.⁊ H̊ quidẽ hʒ acre⁊ calidũ.płimũ vero
frigidũ aqſu; acre.¶ Sera.li.ag.ca.ſiligo vel

pals.auc.Dyaſ.Sũt eiꝰ due ſpẽs.invna inue

niũtur duo grana ⁊ in alia vnũ.⁊ qoͤlibet gnũ
in coꝛtice ſuo.⁊ illud plus nutrit q;oꝛdeũ.⁊ eſt

voni ſapoꝛis. Panis vero qui fit ex eo minꝰ nu

trit q;ᷓ panis tritici.¶ Et idẽ auc. Gal. Sub⸗
ſtantia huius gram eſt media inter ſubſtantiaʒ
tritici ⁊ oꝛdei quãtũ ad cibũ ⁊ fᷣmmedicinã etiã

Et ex bacpoteſtſcini operatio eiꝰ per illud qð

dicemus de tritico et oꝛdeo.

Capitulum ccccxlij)
Iſimbꝛium.Ex ſinonimis. Siſimbꝛ i⸗
N. umicẽ eſt ꝗ mentaſtru. de ſczment a⸗
Wyſtro dictũ ẽ de m. Pli.li. xx. Siſimbriuʒ

ſilueſtre a quibuſdã thymbꝛeũ ẽ appellatũ. pe⸗

dali nõ ampliꝰ altitudine. Qð aũt in riguis na

ſcitur eſt naſturcio ſi mile. Ctrũ q; aduerſus oc
cultata efficax eſt ammalia. vt ſunt ſcrabones
et ſimilia. Quod in ſicco oꝛitur odoꝛatũ eſt.et
coꝛonis inſeritur.anguſiũfoliũ habẽs.

DOperationes
¶Plini. Ad doloꝛẽ capitis ⁊ epifoꝛas valens
Ali panẽ addũt.alij per ſe decoquũt in vino.

Sanat et epimictidas ⁊ vitia cutis in facie mu

lierũ.intra quartã diẽ noctibsimpoſitum.die⸗
buſq; detractũ.vomitionecſingultustoꝛmina
ſtomachi diſſolutiões cohibet: ſiue cibo ſump
tum ſiue ſucco potatũ.NHõ eſt autem grauidis

edenduʒ miſi moꝛtuo cõceptu quippe illuʒ eicit

etiam impoſituʒ. Mouet vꝛinam cuʒ vino po⸗

tum ſilueſtre ⁊ calculos.Quos vigilare opꝰ ſit

excitat:capiti cum aceto inſuſum.
¶ Pla. Siſimbꝛiũ qð alij herpilluz vocãt agre
ſti maius ẽ. Naſcit᷑ in locis cultis ⁊ aq̃ſis.et eſt
vdiciſmo ſimile.Sʒ eo ẽ odoratius ⁊ folijs lati
oꝛibo:q̃ multiin coꝛonas cõponunt.virtus eiꝰ
termantica exiſtit.ſtrãguirije medetur.
¶ Et calculos frãgit.hoc ma xime faeit ſemen
eius cũ vmo bibitũ.Loꝛtionibo ⁊ ſugglunõib⸗
maxin ũ pꝛeſtat effectũ. Idẽ nauſeanti bo opitu
latur. Folia eius cathaplaſmis adhibita capi⸗
tis doloꝛẽ mitigãt fronti impoſita
¶Dyaſco. Notum eſt ſilimbꝛium quod ẽ na⸗
tura ca lida in ſecundo.⁊ ſicca in ipſo. Putre⸗
factionibo reſiſtit.pediculos interficit
¶ Conkertapoſtematiba frigidis.ac flegmoni

duriciei vehemẽtis decoctum cum aceto mi·

tumq; cum oleo roſaum.
¶ Cõtert obliuioni ac ſenſus cõmixtitioni ⁊ li

targie.quãdo linitin caput ex co Cõfert etiam
ſingultui bibituʒ cuʒvino.ad ſoda quoq; fit em

pla ſtrum ex folijs ſilueſtnis.
¶ onfert tamẽ vermib aſcaridibo.⁊ extrahit
fetum moꝛtuũ.et pꝛouocat vꝛinaʒ pꝛopꝛicq; pe

rrooſum. Quod aut eſt ſilueſtre cum vino bibi⸗

tum.pꝛohibet diltellationẽ vꝛine.⁊ lapidem ex⸗

trahit.ac ventris doloꝛi pungitiuo ſubuenit

Actoꝛ Quia ſiſimbꝛiũ ab autoꝛibus nõ ſo⸗
lum dicit᷑ mẽtaſtrũ:ſed etiã menta videlicʒ do⸗

meſtica. de ipo etiã inter oꝛtulanas herbas ſub
boc eo nomine dictum ſupꝛg.

Capitulmm. cctcxliif.

Ilphio. li i. xxij. Silphio erſeria

venit deterius parthico:ſed medico me

ius lachꝛymus laʒer nominatur.

Operationes.

li. Nã ad lienes pdeſt raditxen. Arterijs

etiã exaſperatis ⁊ collectionib ſanguĩs illinit᷑.

Sʒ in cibis cõcoquit᷑ egre inflãmantiba.infla⸗
tiones facit ⁊ ructus:vꝛine qʒz noxia.¶ Dugil⸗
latis cũ vino ⁊ oleo ẽ amiciſſina:⁊ ſtrumis cũ

cera ſedis q̊ʒ verruce cadũt eius ſuffectu crebꝛi

oꝛe.¶ Folia eiꝰ ad purgãdas matrices ac pel⸗
lendos partus emoꝛtuos ĩ albo odoꝛato vino
decoquũt᷑:vt accept abili mẽſura bibat᷑.¶ Dy
aſ. Aures acriter caleſaciẽs ac veſicã ledẽs.ſʒ
ventrẽ pur gãs bec herba ſoꝛtit᷑ calefacit. Uirtꝰ
eius oĩno inflãmatiua eſt:⁊ ꝓpter h indigeſtiua
eſt. ¶ Radix eius cocta cũ aq̃ ⁊ modico melle
potata iuuat ad difficultatẽ vꝛine.ſuccus eiꝰ
cũ lacte reſolutus emigraneã curat in aurẽ miſ
ſus.extrinſecus aũt poſitus oꝑat᷑ ampliꝰ. Na⸗

ſcit᷑ inſyria ⁊ armenia ⁊ lybia. Huiꝰ virga ſple⸗

tẽ vocata eſt:ferule ſilis:foliaq; bʒ apio ſilia:et

ſemen latũ. ¶ Uirtus radicis eius termãtica ⁊

ſtomachũ inflat:⁊ ructuationẽ puocat. Indi⸗
geſtibilis ac veſice ↄria eſt accepta.i¶ Oleo ad

dito liuoꝛes coꝛꝑis limpidat.Oleo cipꝛino vel
vrino mixta ſaiaticishumoꝛẽ fnigidũ errãtẽ ſic

cat.ĩ aceto cocta ⁊ cathaplaſmata cauſas ani

N.◻lius. cnius eſt vſus inmeci ina. Dyas
ſcoꝛides. Silphij radix nota eſt omnibus cu⸗

Capitulum. ccccxlinii.

9 Iſer. Plinius li. xix. Silere. Trberi9

cõpeſcit. bibita venenis occurrit. Eſt etiã euſito
macha mixta ſeminibo ⁊ oxigaris nobilibo ad⸗

dito ſale comeſta.virga eius diuiſa eſt:lachꝛv

mMũq; quod ex ſe dimilit colligi neceſſariũ eſt.

MWNR

pꝛinceps omnibus annis a germania
flagitansnobilitauit.cuius in geldu⸗
ba caſtello reno impoſito generoſitas eſt pꝛeci⸗
pua:ex quo apparet frigidis locis cõuenire. In
eſt ei longitudine neruus Julie auguſte quotii
diano cibo maxime iulluſtrata. Seritur autẽ et
ſiſer?⁊ paſtinaca vtroq; tꝑe.ſ.vere et autumno:
magnia ſeminũ interuallis nulla ne minꝰ qua⸗

ternoꝝ pedum:quoniã ſpacioſe fructiſicat ſi ſe⸗

ratur:tranſferre autẽ melius. Idem lib.xx. Si
ſer erraticumſimile eſt ſatiuo ⁊ eflectu.

¶ · Pli. li.vtõ. Ineſt em ſiſer lõgitudine neruns
qͥ in decòctis extrabit᷑ amaritudis magna ꝑte
relicta:q̃ mulſo incibis tpata etiã in graz vᷣti.
¶ Neruus ide ⁊ paſitinace maioꝛe vſtaxat ani
cule. Siſere ſeni mẽſibo bis vicʒ: Irebꝛuario:
martio: apꝛili:auguſto.ſeptẽbꝛi:octobꝛi. Bꝛe⸗
uioꝛ eſt his: ſʒ toꝛoſioꝛ amarioꝛq; mecullo ꝑſe
minu iſſima.Eadẽ vᷣo dulcibe mixtis ſaluber⸗
rima iuenit grãʒ plibo modis auſieritatevicta.

.—
—
.
.

credit etiã ventrẽ.Eſt ⁊ dyacles in ſnia eadem.
pꝛeterea coꝛdi ↄualeſcentiũ ↄuenire:⁊ poſt mul

tas vomitiones perq; vtile. ¶ Heraclides ↄtra

argẽtuũuiuũ dedit: ⁊ veneri ſubinde offenſantẽ
egriſq; recolligẽtibi. Hũc heſiusiõ ſtoma cho
vtile videri dixit:qm̃ nemo tres ſiſeres edendo
continuaret.E ſſe m̃ vtũe cõualeſcentibs ⁊ ad
vitã tranſeuntibꝛ. Satiuiq; pꝛiuatim ſuccus
aluum ſiſtit. ¶ Dyaſco. Siſarũ eſt omnibono⸗
tũ:qð comeſtũ eſteuſtomachũ.Radix eius eli⸗
xa et comelſta tollit faſtidium: et et diuretica.

Capitulum. ccccxlu.
Tygda.Aui.Sycla duaꝝ ſpẽꝝ eſt: quaꝝ
mo ca.⁊ ſic.Et ſᷣm veritatẽ eſt ↄpoſitaꝝ vᷣtutu:
⁊ apud qͥſdã eſt fri. Nec dubiũ ẽ qͥn in eiꝰ radi⸗
ce hũiditas ſit. In ipᷣa eſt virtus baurach ſubti

vnamgra ꝓpter vehemẽtiã viriditatis.
Altera vᷣo nota eſt.apð q̃ſdã eſt in pꝛi⸗

lLiatiua ⁊ reſolutio ⁊ atꝑtio.foꝛtioꝛ reſolutiõe at

Inplicũ ⁊ lenificatio. Innigra ẽſtipticitas:? ꝓ⸗

Tractatus

ZHã ⁊ in pollinẽ tundit᷑ arida:liqdaq; dulci pꝛiecũ ibentib.Et bauracbitas q ẽ inipᷣa ẽ re⸗
trtrtpoeẽperat᷑. ⁊ decocta poſtea aut aſſeruata vel ma⸗
cerata pluribo modie.⁊ tũc mixta defruto aut
ſubacta melle vuis ⁊ paſſis aut pinguibo cario
tis ⁊c.lege Pliniũ ibidẽ.¶ Itẽ ſiler ſile ſatiuo: ?
excitat ſtomachũ.ex aceto laſarpiciato ſũptů:
aut ex piꝑe ⁊ mulſo pꝛoijcit vꝛinã.⁊ vt opinio

ſolutiua:⁊ terreitas ẽ ↄſtrictiua vłcõtractiua.
Dperationes
¶ Aui. Totũ elixatũ eſt mali chimi:totũq; ꝑui
nutrimẽti ſicut olera reliq̃. Succus eiꝰac de⸗
coctio folioꝝ ſiſſuras frigorꝭ ꝓbibẽt:⁊ alopicie

ↄferũt.i¶ Cõtert etiã pãno.⁊ qũq; abſcidit ver
rucasſuccus eius.⁊ interſicit pediculos.i Ex

eadẽ elixata fit emplaſtrũ apᷣatibo ac reſoluit et
maturat ea.Eius ſolia decocta bona ſũt ignis
aduſtioni.⁊ linita cũ melle ↄferũt empetigini.

¶ Et eius aqᷓ cũ ſelle gruis fit caput purgiũ:ac
delet toꝛturã. Et valet ad vlcera nariũ. Itẽ ei⸗
aq̃ diſtillat᷑ in aurẽ:⁊ ſedat eius doloꝛẽ. Ra⸗n2⁶

dix eius eſt mala ſtomacho:faciẽs nauſeã.⁊ G

plurimũ /ꝓpterbaurachitatẽ eiꝰ moꝛdiſicatiuã.

¶ Ad opuatiõesepatis fſoꝛtioꝛ eſt aꝑtiõe mal⸗
ue cũ ſinapi ⁊ aceto ꝓpꝛie.i¶ Iſaac in dietis ꝑti
cularibo. Sicla quã vulgus appellat butia ca.
⁊ ſic.eſt ĩ pꝛio j̊.¶ Illaudabile ſiomacho nutri
mẽtũ gñat ꝓpter qᷓndã ſui acumis: humiqditatꝭ
multitudinẽ. Que iñ ſi coquat᷑ cũ aceto obſo⸗
magro.carui oleo onfanceino vel amigdalino

tfacilis quidẽ digeſtionis fit:ſj paꝝ nutrit.ven⸗
trẽ humectat.epatis opilationẽ aꝑit.maxime

Fo ſi de groſſis ac viſcoſis humoꝛibo ſit. Inaq̃ᷓ

cocta:⁊ ſic comelſta fit ſtiptica.¶ Actoꝛ de hac

N

quoq; ſub noiĩe bliti dictũ eſt ſuo loco in ſupe

noꝛi parte buius tractatus.ſ.de B. ca. c.

WN NS
. NN

18

8 be ddVN

De Herbis

Capitulinm. ccccxlvj.
Cicados arabicũ.ande.ca.lxvij.Aſ
Ke cukodos arabice. Grece ſahadis.La⸗

⁊ eit illud qð arabice nominat᷑ aſcukodos.Et
eſt quoddãa citrinũ:de qua in ſequẽti ca.dicit.
Unde S era.li.aggre.facit deſticados duo
capitula.Unũ de ſticados arabico:qu od inci
pit Aſcukodos ſiue aſcocodos.⁊ aliud de ſti⸗
cados citrino:quod incipit Sceha. Eſt autẽ
ſticados arabicũ calida et ſicca in tertio gra⸗
du. ¶¶ Sera.lib. aggre.capᷣ. Aſcukodos.iĩ.ſti⸗
cados arabicum. Haſcitur ⁊ in inſula que ðꝛ

ſahadis in regione Galacie. eſt herba ſubtiliũ

ramo:um habens comã ſaturegie ſimilem:niſi
folia eius ſunt longioꝛa ſaturegie.⁊ eſt acuti ſa
poꝛis cuni pauca amaritudine.Diaſco.capitu.
de ſticados.Sticados naſci in inſulie Gala
cie circa MWalſſiliam:que inſula ſticados nomi
natur.vnde et nomen accepit. Eſt autẽ herba
tenuis:ſemen minutũ habẽs cũ folijs ſilibo thi⸗
mo:ſed oblonga ⁊ guſtu acrioꝛa ⁊ ſubamara.

OPperatione
¶ Galienus.viij.ſimpli.farma.capit.ſlicadoo.

Sicados eius quidẽ ad guſtũ amarus ſapoꝛ
elti ſtipticans moderate.Complexio cius cõ⸗

poſita eſt ex frigida terreſtri ſubitantia pauca:

a qua ſtipticat:⁊ alia ſubtili ignea amplioꝛi:a q̃
amaricat.⁊ pꝛopter vtrũq; vero de obſtmere
⁊ ſubtiliare dicil.⁊ abſtergere ⁊ ſoꝛtilicare nata

eſt viſcera omnia:⁊ totius coꝛpoꝛis ambitum.

Monſtratum em̃ eſi in anterioꝛibus:quoniã
quecunq; farmaca compoſica ſuntex tanbus

ſubſtantijs pꝛedictis energias comparantur.

¶ Johannes Meſue capit. de ſticados. Stiʒ
cados quod medici laudant eſt arabicũ. eteſt
planta folioꝛũ ſubnilium ⁊ longoꝛũ:habens ſti

pitem ſiibtilem cinericeũ. cuius eleuatio ſuper

terram eſt in menſura cubiti.⁊ habet floꝛes aſſi
milatos ſpicis ſiliginũ: ſed ſunt bꝛeuioꝛes ſine
ſemine.Et eſt calida in ꝑꝛimo gradu:et ſicca in
ſecundo.¶ Et eſt compoſitũ ex partibus ter⸗

reis frigidis dantibus ci ſtipticitatẽ paucã.et

ex partibus igneis ſubtilibus a quius inſunt
ei acuitas ⁊ amaritudo.ſed acuitas plus eſt a⸗

maritudineſua:et amaritudo plus eſt de ſtipti

citate ipſius.pꝛopter quod eſt ſubtiliatiuũ:re⸗
ſolutiuuin:aperitiuũ opilationũ:abſterſiuum ⁊
ſolutiuũ nature. et eſt pꝛeſeruatiuũ pꝛohibẽs a
putrefactione.⁊ eſt ex parte ſtipticitatis pauce
in eo confoꝛtatiuũ coꝛdis ⁊ cerebꝛi⁊ neruoꝝ et
viſcerũ.⁊ hoc eſt ſſe ⁊ pꝛopꝛietas cius.Pꝛohv⸗

tine vᷣo ſticados.Eſt quoddã arabicũ

—

emndũ eſt habentibo colerã in ſtomacho. cõtur

at em̃ cos inducens ſitim ⁊ vomitũ ⁊ eſtuatio
nem laboꝛioſam. Hã etiã calida habentibus et

ſiccam complexionẽ:⁊ qui ſunt illi poteſtate co

lere. ¶ Ipſum quoq; eit ex debiliter ſloluennib⸗
ꝓpter qð miſcendum eſt ei ſalgemma ⁊ mirabo
lani nigri cũ eo aut kebuli.magnificãtem oꝑa
tionẽ eius.⁊ ſimiliter ſquilla.?⁊ pꝛopꝛie in egritii.
dinibus capitis.E t infuſum quidẽ in qqua ca
ſei melioꝛat᷑ in cõditionibus ſuis.⁊ paſſi:le ſinę
interioꝛibus ſimiliter ſunt ex bis que emendãt.
ſilr ⁊ ſalgemma rectificat illud.: ꝓpꝛie ad om̃es

partes eius ſextuplũ ipſius.⁊ ſuccus ꝑomoꝛuʒ

dulcium in decoctionibo eius veriſicat illnd.

¶ Auicen. li.ij.ca.de ſticados. Sticados eſt

planta habens ſpicãſicut eſtſpica grana oꝛdei
ſed eiꝰ ſolia ſunt bꝛcuioꝛa:⁊ in iplo ſiipuesiunt
cinericci ſicut in epithimo. et eſt ſineſlemie:acu

tus cũ amaritudine pauca.cõpoſitue ex ſubſta

tia terrea:frigida ⁊ ignea ſubtili.calida in pꝛio

gradu ⁊ ſic.in tertio.qꝗ¶ Sera.aucto.hali.De⸗

coctio ſiicados arabici conſert dolo:i pectorꝭ
ſicut yſopus.⁊ in cõfectioniba medicinar habʒ
vires acriter relaxantes ci odoꝛe ſuaui.vnde

et menſtrua pꝛonocat.i¶ Johan. Me. Jit ex
ſticados arabico ⁊ſpica ⁊ oleo veteri olæ bo⸗

nũ iuuatiuũ voci.Yoꝛes quidẽ einus decocti⸗
one ſuſtinent: plus q;ſolia.ſolutione eduat co
lerã nigrã ⁊ flegma.et mundificat neruos ⁊ c

rebꝛum ⁊ membꝛa ſenſuũ:et cõſoꝛtat ea.⁊ ↄſert

. *

iuuamentũ magnũ egritudimbus frigidis. et

hoc ſᷣm omnẽ modũ vſus eiue:ſiue in potibue:
ſiue infomẽtis ⁊ lauacria.?¶ Et oleũ iplius cõ⸗
foꝛtat cercbꝛũ ⁊neruos:⁊ calefacit cos⁊ vluiſi⸗

cat. In medicinis aũt ſticados ſi iungat᷑ ſquil

la aut eius acetũ eſt medicina bons epilentie et
vertigini.⁊ cum lapide laʒuli aut ſale ndo aut
alijs valentibus ad ea. Confert mela ncolie et
egritudinibꝰ tumoꝛie.⁊ miſceĩ ei bugleſſa aut
ſuccus cius aut ſuccus pomoꝝ dulciũ ad egri⸗
tudines coꝛdis ⁊ melancoliã.¶¶ Eteuapoꝛatio
decoctionis eius aperit opilationes nariu.et
eſt medicina bona opilationibo epatis: ſplenis

2 viſcex. ¶Et eſt ſedatiuũ doloꝛum qui ſunt in

neruis ⁊ in inſtrumentis iuncturarũ ⁊ inlateri⸗
bus ᷣm omnem modũ adminiſtratiomis ciug.

¶ Et conſoꝛtat interioꝛa om nia que a frigidi⸗

tate leſa ſunt: et pꝛopꝛie materiali.Et pꝛobibet
a putrefactione.

(Et ipſius ſyrupus ⁊ alij modi adminiſtratio
nis eius ſunt medicinabona quartane ⁊ febꝛi⸗
bus lõgi tempoꝛis:⁊ pꝛopꝛie fiegmaticis.Do
ſis decoctionis eius eſt potio a.¶ʒ.iiij.vſq; ad

vi.puluenis eius a.iij.vſq; ad..
Aui. S ticados arabicum relpluit et lubti⸗

2 L 2 2

GE

Kat amaritudine ſua.⁊ ſilr eius ſyrupus aperit
opilationes? abſtergit.⁊ in ipſo quidẽeſt ſtipti
citas pauca:⁊ conſoꝛtat coꝛ⁊ viſcera:⁊ ꝓhibet
putrefactionẽ. ¶ Et eiꝰdecoctio ſedat doloꝛes
neruoꝝ ⁊ iũcturaꝝ ⁊ laterũ.Et ipſiꝰ ſyrupus eſt
res magis iuuatiua egrirudinũ frigidaꝝ ⁊ ner⸗
uis.qᷓre opoꝛtet vt eo qtidie vtat᷑ qͥ neruos hʒ
dDebües.et qui exfrigiditate in ipſis pati.¶¶ Et
cõfert melancolie ⁊ epilẽtie.⁊ nocet habẽtibus

calidã cõplexionẽ:⁊ lacit eũ vomere.⁊eſt ex eis

quifaciũtſitim: ⁊ cõſoꝛtãt inſtrumẽta vꝛine.et
ſoluendo educit flegma ⁊ melancoliã.¶ Gal.

vero nõ dixit hoc eſſe eius:et vltima quidẽ po⸗
tio ipſius eſt duodecim keſumẽ cũ vino puro ⁊

oximelle ⁊ modico ſale.i¶ Plat. Sticados ca

li. c ſic.viriutẽ diureticã habet. Uinũ decocno
nis eius ⁊ dꝛagaganti ſpũalia calefacit.⁊ inteſii

naſtomachũq; mundificat. valet ad yliacam

capitulo.lvij.de B. ſupꝛa.

ad opilationẽ ſplenis ⁊ epatis:⁊ cõtra ſtrãgui

riam ⁊ diſſurriã.¶ Cõſtan.in li.graduuũ. Sti⸗
cados eſt ca.⁊ ſic.in pꝛimo.Apent et attenuat:
interioꝛa membꝛa cõfoꝛtat. Pectus ac pulmo
nẽ oĩaq; viſcera mundificat.i¶ Ex ſinonomis.
Sticados ſpecies due ſunt. Arabicũ videli⸗
cet et citrinũ.Qũñ ſimpliciter ponit citrinũ intel
ligitur. Idem eſt barba iouie. Sed aliud eſt
Aouis barba:ſq; ſemperuiua: ſicut dictũ et in

ArNA⸗

1 .

Capitulum cttrlvij.

ZLicados citrinũ. Sera.li. agare. cap⸗
lſccha. Scceha.i. ſticados citrinũ: ⁊ eſt
Wabſinthium marinum habens minutu
ſemen ſimile ſemini plante que dicit᷑ abꝛotanũ.

et non eſt ita amara herba ſicut abſinthium.⁊
habet odoꝛem grauem. Figura eius eſtin ap/

parentia ſicut planta abſinthij.et ſapoꝛ eiꝰ eſt
ſicut ſapoꝛ abſinthij:niſi quia non elt tante ſti
pticitatis.et calefacit plus q; abſinthium. eſt
in ea plus de amaritudine q; in abſinthio cum
pauca ſalſedine.et calefacit ⁊ deſiccat in terno

gradu.

Pprerationes

¶ Sera. Clirtus eius eſt diuerſa a virtute illiꝰ

Nam nocet ſtomacho:vnde occidit vermes in
ventre plus q; abſinthium:qũ apponitur extra
aut imus. ¶ Et idem auct. Dyaſ. Sapoꝛeius
eſt amarus.et habet grauem odoꝛem.⁊ eſt her
ba ſtiptica.¶ Et idem auctoꝛitate Galie.vij.
libꝛo epidimiaꝝ. Sccha aſſimilatur abſinthio
inſigura et ſapoꝛe.S ed differẽtia inter ea eſt
ꝙ non eſt ſtipticum ſicut abſinthium.⁊ ꝙ cale⸗

facit plus eo.et amaritudo eius eſt plus cuom

pauca ſalſedine.

¶Et idem aucto. Gal. vii. ſim. lar. capi. ſceha.
Scceha ſimilis eſt abſinthio ſm ſpeciem ⁊ ᷑ᷣm

guſium. tamen differunt in guſtu et virtute. in
guſtu quidem in eo ꝙ cum ſtipticitate magis
calefacit:⁊ amaricat cum quadam ſalſcdine.

¶ In virtute vero in eo ꝙ cum menſuratũ eſt:

⁊ magis abſinthio interficit lumbꝛicos extroꝛ⸗
ſum appoſitum ⁊ intra coꝛpus aſſumptum.Et
quidem calefacere in ſecũdo gradu intenſe po⸗
nendum eſt id:ſiccare vero in tertio·

SGalienus.viij.ſimpliciũ farmacoꝝcapᷣ.chꝛu

ſicos. Chꝛuſicos ſiue barba iouis ſiue ſticadoſ

citrinum vocatur. Chꝛuſicos acrem ſimul et

ſtipticam pꝛeualentem habet vintutem.
¶ S erapion capᷣ.ſccha. Scceha vel ſticados

citrinum coquitur ſola et bibitur: et interſidt
vermes: et expellit eos cum laxatione leui. Et
quando coquitur cum lentibus ⁊ bibitur:ſacit

boc.Et pecudes impinguantur quando co⸗
medunt eam:

¶ Et idem auctoꝛitate Galieni. Uirtus ſcehe

Diuerſa eſt a virtute abſinthij. Nam ſceha no⸗

cet ſtomacho:et occidit vennes plus qᷓ; abſin⸗

ihium:quãdo ponitur exterius:vel ſumit᷑ intus
Et eſt calida in ſecundo gradu:ſicca in tertio.

Capitulum. ccccxlvuj.

VIT. d

· Pica celtica. Pandec.ca. cliii. Edtca
grece.Arabice.ſymbel romana. latine
vero ſpica celtica. Dyal.c.Celtica NHa

ſcitur in illirico.nomen habens apud eos hoc

Et in ſyria naſcitur et initalia.habens fructus

ſuper terram bꝛeues et ſpiſſos.Rolligitur aũüt

a ciuibus cũ radicibus qui ſaſces faciũt qᷓtum
plena manu cõtinere poſſunt.et ab alus faſces
gallice appellãtur. hec habz ſo.oblonga ⁊ nõ la
ta. mellinuʒ floꝛeʒ;. odoꝛẽ circa ſe ſuauẽ cõtinẽs
Utilioꝛ eſt recens odoꝛe ſuauis radicibo plena
vei ſpiſſa ⁊ nõ fragilis.que ſi talis fuerit ſimilis
in virtute poterit eſſe ſyriace.Eſt ca.⁊ ſic.hñs

naturam ſpice inde:ſed debilioꝛ ſicca.E ſt alia

nardus.id eſt celtica montuoſa que naſcitur in
ſicilia ſimilitudinem habens in folijs ⁊ ramis
vringo.S ed ſpica bꝛeuioꝛem.⁊ ſpinoſas radi
ces mittens duas aut tres odoꝛe ſuaues. et ni⸗
grioꝛis coloꝛis ſimilis affodilli radicibus. Hec
nec florem nec ſemen habet. ſed virtus eſt illi
ſimilis ptime.

Operationes

¶ Dyaſ. ꝛima eius virtus diuretica eſt.⁊ pꝛo
deſt iecoꝛis tumoꝛi:. vctericis cũ moꝛbo regio
Inflationes ſiomachi cũ aqua vbi abſintbi
um decoctũ ẽ diſcutit.i¶ Sepleni medeĩ.veſice
er renibe vtile eſt. ¶ Sed ⁊ moꝛſibe venenatis
cuʒ vino data opitulatur malaginatibo culidiſ
Et vnctionibus miſcetur

Cap-

4

⸗ . 8
tulum. ccccxlix.
Picanardiſiue nardus. Iſi.li.ety. NHar
aduseſt herba ſpicoſa. Unde⁊ a grecis
nardoſtacos eſt appellata. Huius alia
indica.alia ſyriaca vocatur.non ꝙ in ſyiana⸗
ſcatur:ſed ꝙ alio latere indiam.altero ſyriam
ſpectet mons in quo inuenitur. IJdem Nar⸗
dum indicũ eſt multifoꝛme ſ melius ſyriacũ le
ue.fulicum comoſum ſpica paruũ:odoꝛatiſſi⸗
mũ ciperũ ſimilans.Quod ſi multum in oꝛetar
dauerit linguam ſiccat. Nardũ celticũ dequo
ſupꝛa dictum a regione gallie nomẽtraxit.na⸗
ſcitur em̃ ſepius in ligurie alpibi.⁊ in ſyria fru⸗
tice paruo radicibo in manipulos collectiſ liga
mentis.flos eius tm̃ ꝓpter bonũ odoꝛẽ accipit
tyrſi eius ⁊ radicule vſibus noſtris vtiles pꝛo⸗

bantur. ¶ Pla. Spicanardi ca. in. i. gra. ⁊ ſic.

in.ij. Eligẽda eſt illa q̃ ſuaniter redolet q̃ in gu⸗
ſtu eſt acuta.aliquãtulũ ſubamara.habẽs ali⸗
quid ponticitatis in carne rufa.Cum auteʒ in

medicinis ponit᷑ abijciẽdũ ẽ qͥddã albũ qð inte

rius ẽ.⁊ q̃ddã nigꝝ qð ẽ exteriꝰ S picanardiq̃
nigra ẽ vel terrea nõ dʒ poni in medicinis. Hʒ
autẽ virtutẽ ↄfoꝛtatiuã ex aromaticitate et põ
ticitate:et diureticã ex qualitatib ſuis ⁊ amari
tudine. Per.x.ãnos ſᷣuari põt in loco ſiccoꝛ nõ
humecto.i¶ Actoꝛ ex gloſis.HNardus ẽ herba
bumilis:calẽs et redolẽs.de q̃ ſit vnguẽiũ pꝛe⸗
KE

Trattatus.

Dperationes

Pla. Eõtra ſincopim ⁊ cardiacã paſſionem
limphat᷑ vinũ patiẽtis ex aq̃ roſacea decoctio
nis eiꝰ.vel ex tali aq̃ addito ʒuccaro fit ſyrupꝰ

¶ Cõtra debilitatẽ cerebꝛi applicat᷑ narib.Rõ
tra frigidũ reuma puluis eiꝰin oleo decoquit᷑.⁊D

cum digito narib imponit᷑. Cale oleũ multuʒ
cõfert contra ſurditatẽer frigido ſiomacho.?
cõtra putredinẽ auriũ poſt apoſtemata.

¶ Cõtra frigiditatẽ ſtomachi⁊ indigeſtioneʒ

⁊ opilationẽ ſplenis ⁊ epatis ex fnigido bumoꝛe
vaglet vinũ decoctõis eiꝰ.Cõtra putredinẽ gin

giuarũ puluis eius ſupponit.valet ad matriceʒ
mũdiſicandã.⁊ coceptũ adiuuãdũ.i¶ Oleuʒz ſit

ex ſpicanardi qð ẽ optimũ cõtra paraliſim epi⸗

lentiaʒ arteticã ⁊ podagrã:ſumptũ ꝑos vel in⸗
unctũ.fit aũt pcioſiſſimũ.vt dicit Dyal.h̊ mo⸗
do Accipiũt.l.libꝛas ſpicenardi ⁊ ponũt in olla

cuius os bene obturãt. aliã ollã in terra inſodi
unt:⁊ a füdo ſuꝑioꝛis olle deſcẽdit calamꝰ ad
inſerioꝛem ollã. circa ſuperioꝛẽ faciũt ignẽ.qui

exoluit.deinde effluit oleũ ꝑ calamũ in inferio

rem. Et ex.l.libꝛis nõ fiunt niſi quinq; vcl vi.y'n

cie.Quidã vero puluerẽ ſpicenardi dimitiunt
in oleo.ꝑ.xx. dies.poſtea buliũt ⁊ bene colant
ac reſeruant.¶ Conſtan.in libro gra. Spica
cpar ſtomachũq; cõſoꝛtat.qꝛ doloꝛẽ ab eis am
putat Eius apoʒima bibitum renes ⁊ veſicã ab
om̃iſoꝛdicie mudat. Uꝛinãet mẽſtrua ꝓpuocat.
¶ Alber. in libꝛo de natu. rerum. Spica ycte⸗
riciã ex opilatiõe fellis et epatis curat. Humo⸗
rib a capite ad pectus ⁊ ſiomachũ deſcenden
tibus reſiſtit. Uẽtoſitatẽ inteſtinoꝛũ amputat.
Mulieriba ſuppoſita ſanguinis fluxũ cõſtrin⸗
git. Super empetigines fricata eas omnino
mundificat. Lum aqua frigidia potata abomi
nationem ⁊ coꝛdis tremoꝛẽ tollit.Cũ ſapa bibi
ta libidinẽ augmẽtat.Cum vino ꝓpinata cõtra

moꝛſus ſcoꝛpionis atq; ſerpẽtis valet.Colliriũ
ex ea factũ humiditatẽ ſalſi ftegmatꝭ deſiccat.
Piloſq; palpebꝛaꝝ cõfoꝛtat.¶ Dyaſ. Hardus

eit herba ſpicoſa. Huiꝰ genera duo ſunt. ſcilicʒ
Indicũ ſynacũ. Montis em̃ inq naſci᷑ vna
pars in indiã poꝛrigi. Altera in ſyriaʒſpectat

In alia q ſynaʒ reſpicit inuenit᷑ nardꝰlenis ac

rufſa multis capillis illigata. ſuaueʒ habẽs odo
rem vt eyperũ:⁊ ſpicaʒ bꝛeuem. Que in oꝛe miſ
ſa ſuauitatẽ habet cum amaritudine.ſi vero in
oꝛe diu citius teneat᷑ lin guaʒ ſiccat. Ex parte

autẽ Indie:nardus inuenit᷑ ſine virtute gene⸗

rans ſpicam oblongam acmultum ſpiſſam: ac

Noſum maxime aũ nõſolũ deradice:ſʒ de ſpi⸗ exyna radicemultos rgamos generans in cir⸗
cis ⁊ folijs cõficitur.nec als herbis adulte rat. cuitu.non vtiles in odoꝛe. In acumine vero
Tunc enim piſticum.i.fſidelis dicitur.

eiuſdem mõtis.quo aqua non infeſt atur. vtili
oꝛ odoꝛe naſcitur.folijs cipꝛo ſimilibus.Alia
quoq; inuenitur apud ſyrios:ſpicaʒ habẽs ob
longam:ſubalbidã fruticem maioꝛem cũ odo⸗

renon valde ſuaui. Omnium autem pꝛedicta⸗

rum virtus vnctualis eſt.Calefaciunt medio⸗
criter: deſiccant abundanter.

¶ Auicẽna.Sepice ſpecies vna eſt aromatica

et eſi albumſpica. Altera vero neriden et ſpica

romana.et alithitia debilioꝛ eſt inda.ſyreni vir
rute pꝛoxima. Arboꝛ eius parua eſt.que cũ lu
to ſuo euellitur.et quando planta ſibi ſimili ad
ulteratur. S ed inter cos diſcernitur. quia plã
ta illa horꝛibilis odoꝛis inuenitrr
¶ Eſtpꝛeterea quedam montana cuius ſunt
vt crocioꝛtulani folia.ð et ſimiliter eius ſiipites
ſed citrini ſunt ⁊ plani non in modum retbis in
uoluti.Duas vel plures habet radices:ſqj crus
nonbabet nec fructum nec ſioꝛem. Melioꝛ eſt
illa cuius pili ſunt plures ad mbedmem decli⸗

nans boni odoꝛis vtciperi:iſua ſpica linguam
moꝛdicans.Ethec eſt ſyra que multos effectꝰ

babetin medicina. Calida eit in pꝛimo.ſicca in
ij. Eſt aperuiua reſolutiuiunag

E

——

De herbis

ſinachia. Pandec.ca. dclij. Spina⸗
chia latine.Grece aſpenach. Sera.lib.
aggre. ca. aſpenach. Aſpenachſunt. lri

gi. in fine pꝛimi gradus. .
ones

Hbhperati

¶ Serapion. Sopin achialeniunt ventrẽ ⁊ cõ
ferunt doloꝛi pectoꝛis ⁊ pulmonis q̃ fiũt a cole

ra ⁊ ſanguine. Nutrimentũ eoꝛuʒeſt melius nu

trimẽto attriplicis.⁊ operatio eoꝝ pꝛope ope⸗
rationem eius.⁊ ſunt leniſicatiua.
¶ Et ipᷣius nutrimentũ melius eſt nutrimento
criſolocanne. Et in ipſis eſt virtus abſterſ iua.
lauatiua.⁊ vincunt coleram.
Et foꝛtaſſe reſtringunt ſterceus a iure eoꝛum
Ergo auferantur a iure ſuo Et ſi comedantur
conterunt anhelitui ⁊ pectoꝛi ⁊ pulmoni calide
⁊ confert doloꝛibo doꝛſi conſanguineis.Et eſt

lenificatiua ventis.

¹

Capitulum.cccclj .

„ Spina in egypto celehꝛatur cairca the⸗
bas dumtaxat nigra.Quoniam incoꝛ⸗
rupta etiã in aquis durat.⁊ ob id vtiliſſima na
uium coſtis. Candida facile putreſcit. Acule⸗

ſpinarum ⁊ in folijs. D emen in ſiliquis coꝛia
perliciunt galle vice. Ylos ⁊ coronis iocundus

Pina. Iſidoꝛus libꝛo etymologirum.

et medicamentisvtilis. Manat? gummi exea
ſed pꝛecipua vtilitas ꝙ cela tert io anno reſur⸗
gat.¶ Ariſtotiles libꝛo de vegetalibus. Spi
ne non ſunt de genere nec natura plante.iʒhu
moꝛ et frigus aſcendit.⁊ cum eis parua decoc⸗
tio.illudq; coagulat ſol.et ex ilo ſunt ſpine.ſit
q; foꝛma piramidalis in ſpina.quon iam aer cũ

elongatus fuerit ab aliqua planta augẽtur par

tes eius cum extenſione materie.
¶ Plinius libꝛo.xij. In india eſt ſpinaſſed de⸗
pꝛehenſa in lucernisigne pꝛotinus tranſiliente
India fert in ſpinis ſimilirudineʒ piperis.ama
niudinepᷣcipua folijs paruis denſiſq; apꝛi mo
do. ramis ubitorum trium corcice pallido:ra⸗

dicelata ⁊ lignoſa buxei coloꝛis. Hac in aqua

cum ſemine excepta.in erco vaſe medicamentũ
efficitur.quod litione vocatur.E adem ſpina in
Pelio monte naſcitur:qua medicamẽtum ad⸗
ulteratur. Gens indis contermina vocatur.
Ariana cuius ſpina lachꝛym arum eſt pꝛecioſa
myrrheſimilis. acceſſu pꝛopter aculeos anxio
lauri folia. Ibidem ſpina eſſe tradita eſt. Cunꝰ
liquoꝛ aſperius oculis cectatem omnibna ani
malibus infert. In egyoto naſcitaſpalachꝛos
ſpina cãdida.magnitudine arboꝛis modice ſflio
re roſe. Radix eius vnguentis expetitur. Cra⸗
dunt in quocũq;frutice curuetur arcus celceſiis
eandem quecunq; ſit aſpalatri ſuauitatẽ odo⸗
ris emittere:ſed in aſpalatro inenarrabilẽ quã

dam exiſtere. Huius pꝛobatio eim coloꝛe ruſo
vel igneo. Taciuq; ſpilio ⁊ odoꝛe caſtoꝛco.

Idẽ libꝛo.xiij. In egypto cclcbꝛat᷑ ſpina dũta⸗
Lat nigra.qm̃ in aquis durat ⁊ incoꝛrupta ma⸗
net.Etob id nauium coſus viiiſſima. Candi⸗
da vero fadile putreſcit. Manat ? gumi exea.
⁊c.vt ſupꝛa.iec obmittendũ eſt etiaʒ e in ba⸗
bylone ſeritur in ſpinis.quomiã non alibi viuit.
Etẽſicut viſcũ in arboꝛitv.ſed illud in ſpina tã
tum queregia vocat᷑. Mirumq; q; eadem die
germinat qð iniectũ ẽ. Inijcit autem ipo canis
oꝛiu.Et arboꝛeʒ celerrime occupat.Ciinum ex
ea condiunt.⁊ ideo ſeri᷑. Spina hecnaſcitur ⁊
Athenis etiam longis muris.i¶ Idem libꝛo

xvij. In calabꝛia eſi ſpina ſilueſins. que per in

ciſionẽ vtiliter mixtos ⁊ ſoꝛbos recipi.
OPyperationes

¶ Auicenna. Spina alba frigida eſt et ſiccaĩ
pꝛimo.Confert mollificationi ſtomachi.deco

