lentie confrrreeeð
¶ Item reſoluit bothoꝛ et vlcera:ſcrofulas qʒ
foꝛtiter. c.

2

Trattatus

8 .
— 1
— ..
R

Capitulum.

„

leontis coꝛpuſculũ ad coloꝛes q̊s videt facili
ma cõuerſione variat᷑.cũ alioꝝ aĩaliũ non ſit
ad ↄuerſionẽ facilis coꝛpulẽtia. Rudulphus
ſuꝑ Leuiticũ.ameleon in infirmitate man⸗
ſuetuʒ eſſe ſe fingit:cũ alias ſit immãſuetũ ani
mal.Gloſa ſuper Leuiticũ.Cameleon eſt na⸗
tum ad deridendũ:doloſum rapax: ingluuio

ſum:⁊ ideo ſᷣm legem immũdum.Ambꝛo.Ca

meleon diuerſas ſpecies coloꝛe vario fertur

mẽtiri. Areſto. Cameleon eſt aĩal valde timo

roſum ꝓpter qð in multos coloꝛes mutatur.
Cauſa vo timoꝛis eiꝰpaucitas ẽ ſanguis ⁊ ca
loꝛis.vnde etiã valde macer eſt:⁊ vocat᷑ leo ter
re.huiꝰ facies eſt ſicut aĩalis ex poꝛco ⁊ ſymea
compoſiti. Ungulas hʒ ſiles vncis ſeu auium
vngulis. Alteratio coloꝛis fit qñ coꝛiũ eius in
ſuſflat.manet in cauernis ſicutlacertulus So
li.Cameleon ꝑ oẽm aſiameſt plurimus.Ani⸗
mal ſqʒ qdrupes:facieq; lacerte:niſi crura re⸗

ca et longioꝛa vẽt ri igereni ꝓlixa cauda:ea
dẽq; in vertiginẽ toꝛta.hamanivngues ſubtili

q; adoneitate. Inceſſius vero pigeret idem fe⸗
re qui teſtudinuz motus.Loꝛpus aſperũ cute
qualẽ ex cocrodrillis depᷣhendimꝰ ſubducti o⸗
culi et receſſo concauo intoꝛſum recepti:quos
nunq; in tavione obnubit.

Hphprratione
Pli.Eamelconq̊ʒ multa in ſe ſert haberexti
lia medicine.Caput eius et guttur ſi roboꝛeis

Ameleon. Iſidoꝛus. Cameleon non
8 habet vnũ coloꝛẽ:ſed diuerſa varietas
vte cõſperſus eſtvt pardus buius came

Capitulum xxi

lignis accendant imbꝛm actonitrunʒ concurꝰ

ſus facere democritus narrat.i¶ Itẽ iecur in
tegulis vſtum. Reliq̃ ad veneficia ꝑtinentia qᷓ
Dicit q;; falſa eſtimãtes obmittemus pᷣterqᷓ
in niſu coagentiũ.¶ Oculo eius dextro ſi vi⸗

uenti eruat᷑ albugines cum lacte capꝛino tollũ

tur. lingua q́ʒ ad alligata pericula puerperij.
¶ Eundẽſalutarẽ eſſe ꝑturietibo circa domũ.
¶ Coꝛ eius aduerſus quartanã eſt ꝓfiam.la⸗
na nigrapꝛime tonſureilligatũ.¶ Pes pꝛioꝛ
Dexter in pelle:hiene ad alligatꝰ bꝛachio ſini⸗
ſtro:dicit pdeſſe ↄtra latrocinia terroꝛeſq; no
cturnos.¶ Item dexteram mãmillã ↄtra ſoꝛ⸗
midines pauoꝛeſ³3z.

¶ Sed ⁊ pedẽ eius ſiniſtrũ in furno toꝛreri cũ .
berba eiuſdẽ nois addito vngento paſtillis fa

ctis inde(ſi credimus fertur hoĩem inuiſibilẽ
facere.i¶ Eius felle glaucomataet ſuffuſiones
coꝛrigi credit᷑ ꝓpꝛie tridui vnctione.creditur
etiã eo lienibus inſuillato ſerpentes ſeperani:et
ad alia multa. ́

&eâ‚

Amelopardus. Iſidoꝛꝰ. Comelopat
dus ẽ dictus:eo ꝙ cũ ſit vt pardus al⸗

bis maculis ſuꝑaſperſus collo equo ſi

milis:pedibus bubulis:capite tamẽ camelo ſi

milis eſt. Huũc ethiopia gignit.¶ Plini. li. viij.

Cameloꝝ aliq̃ ſimilitudo in Duo trãſtert᷑ ani⸗
malia. Habuna ſiquidẽ ethiopes vocant be⸗
ſiia collo ſimilẽ equo:pedibe et cri ibus boui
capite camelo.albis maculis coloꝛem rutilum
diliinguennbo. Unde et camelopardulus ap⸗
pellata eſi. Hec pꝛimũ quideʒ dictatoꝛis ceſa
nis cirſenſibus ludis rome viſa eſt.Ex co ſuh

S H de

—

De Finimalibus

inde cerni᷑ aſpectu magis q; fenitate conſpi⸗

cua.quap

ꝛo oter et onis fere nomen inuenit

—* .
S .
—7 „
— —„ .

N

8

Capitulum.xxx
Apꝛeolus. Auicenna. Lapꝛeolus eſt
687 aĩal in india:ſimilis hinnulo ſiue cer⸗
vnuoꝛũ ſilio:qͥ apud nos etiã non mutat
den tes.Et qñ eius dentes ſunt magni ſignãt
vite diuturnit atẽ in eis:et habet oculos acu⸗

tos.Areſto.li.viij.apꝛcoliſilueſtres habent

ſapientiã.qũ vulnerantur querũt pulegiuʒ cer
uinum ⁊ comedũt ipᷣm vt extrahant ſagittas
a coꝛꝑe ſi quein ipſis ſunt infixe:ex velocitate
motus et aſſiduitate diſcurſus.Caro capꝛeo⸗
li a ſuꝑſluo humido exoneret᷑:et eius caro tene

noꝛ et digeſtibilioꝛ effici:et ſapoꝛis ac odoꝛis
eius grauitas amputat᷑. IJdem Areſto. Paſtꝰ

gratia de locis altis ad altioꝛa tendit:et inter
herb as ſalubꝛes et noxias odoꝛe dijudicat et
diſcernit. Ruminat cibos et vngulam ſindit.
HNon vngue noncoꝛnu nõ dente:ſed ſola ve⸗
locitate fuge a canibus venatoꝛũ infulſis ſe de

fendit. Unde quando in campeſtribo perſequi

tur ad montana fugiens alta petit. In monti
bus indie ſunt quidam capꝛcoli quiab herbis
aromaticis et odoꝛiferis paſcunt᷑:in quoꝛum
vnguibus ſunt quedam cõcauitates:in quib⸗
humoꝛes quidã apoſtemata colligunt:quep
mo ad maturitatem et motũ et conſricationẽ
rüpunt᷑.et a coꝛꝑe cũ piloſis ſolliculis abſtra⸗
huntur:et ſubſtãtia que infra pelliculã cõtinet᷑
ſumme eſt odoꝛiſera:et inter aromatica maxi⸗
mepꝛecioſa in medicinis plurimũ vtilis et vir
tuoſa.At vult Dyaſ.et Platea.Et aliqui di⸗

cunt illud muſcum vulganiter appellauere.

Capituhum rz

¶öy‚'Aſioꝛ eſt animal admodũ canis pon
Ptici.longum ſcilicet ⁊ gracile.dẽtes ha
WEbet acutiſſimos:pellẽ delicatam acno
bilem.que quanto nigrioꝛ eſt tãto pꝛecioſioꝛ.
coloꝛes in pilis habet velut daxus:ſed pili ſub
tiles ſunt:et pulcbꝛi.nõ poteſt diu ſuſtinere vł
ſubſiſtere niſi caudam in aqua teneat quã ha
bet vtiq; piſcium caude ſimilem:ſapoꝛẽq; ei⸗
et ſpeciem. Unde et a chꝛiſtianis in ieumio co⸗
meditur.pars enim caude ipſius edibilis ẽ:re⸗
ſiduum autem eius eſt caro. Ipſaq; cauda lõ
gitudinis cubitalis eſt pingucdines multaʒ ha
bens. Pedes autem poſterioꝛes habet vt an⸗
ſer. Anterioꝛes autem vt canis. NHec cenim illi
natura parauit:vt ⁊ poſtcrioꝛibus velut auis
in aqua nataret.et anterioꝛibus in terra ſicut

qu adrupes ambularet.

– .

¶ Ex libꝛo de naturis rerum. Caſtoꝛes vt di⸗
cit experimentatoꝛ in grege viuunt:⁊ ſimul ad

ſiluas pergunt. Lignaq; dentibus abſcindẽ⸗

tes ad cauernas ſuas ea miro modo referunt:
Unum etiam excaſtoꝛibus pꝛo vchiculo reſu⸗
pinatum pedibus eleuatis in terram pꝛoijciũt
et inter crura cius abſciſa artiſicio ſecompo⸗

nunt. 2 ſic cum trahentes cauda ad pꝛopꝛia te

cta deducunt. verum iniuriam talem non faci
unt his.qui inrer illos equcati ſunt.ſed illis qͥ
de alienis partibus ad ſe venerunt. Hos em

in ſᷣuitutẽ ſub certa cuſtodia redigũt ¶ Alioꝛ
m opinio eſt:q hoc illis faciũt qͥ ſlenectute la⸗

boꝛibuſq; cõſecti dentes obtuſos habent. qᷣ

Trattatus

ligna ſecare non valent. Tales em̃ in ſeruitu⸗
tẽ redactoe ꝑ abſumptionẽ piloꝛũ in doꝛlſo ve
natoꝛes a gnoſcunt:coſq; pietate cõmoti ille⸗

gna ſecta habent. HNam et coꝛticem comedũt
et ex lignis habitacula valde artiſicioſa fa ciũt
Amaris quidẽ arboꝝ ſolijs.et coꝛticibus ca⸗

ſtoꝛ pꝛo ſummis delicjs veſcit᷑.vnde ⁊ tota ciꝰ

caro:ꝛ ſi bono tamen amaro odoꝛe perſundit
¶ Ohilio. Caſioꝛ cumeum venatoꝛ pꝛoſeqin/⸗
tur abſ ciſos teſiiculos ante faciẽ eius pꝛoijcit

⁊ venatoꝛ habens qð ab eo cupicbat vltra nõ
ſequitur. Si aut alius venatoꝛ eum ſequatur
ei igit ſe et oſtendit virilia ſe non habere: et ſic
euadit.Eſt aut animal manſuetũ nimis.iEx
li. de. na.reꝝ. Huius aialis venatio fit hoc mo
do.Canis ad hocinſtructus in aquã pꝛoijcit:.
qui ad foꝛamen manſionis illius perueniens
ingreditur.nec cedit caſtoꝛ moꝛſibus donec a
venatoꝛibꝰ artilicioſa illa manſio refringat.⁊c

Dperationes

¶ Platearius. Kaſtoꝛis teſticuli abſciſi in vm
bꝛoſo loco ſuſpenſi deſiccant:vt in vſum me⸗

dicine reſeruent᷑a dicunt᷑ caſtoꝛeũ.¶ Bonum
aũt caſtoꝛeũ:id eſt nõ ſophiſticatũ:habet ſapo

rem mediocriter aantum. Glutinoſum eſt ⁊ ſa
poꝛem habet multũ hoꝛribilem neruos intri⸗/

catos et pelliculis adherentes per annos ſex
in magna efficatia ſeruani poteſt. Melius iñ

eſt quanto recẽtius. In medicinis ponitur ab
iecta pellicula extenioꝛi Clirtutem habet diſſol
uendi attrabendi et maxime neruoſa loca cõ⸗
foꝛtandi.¶ Eontra epilentiã et alias frigidas
paſſiones capitis datur caſtoꝛeum cum ſucco

rute in potu vel decoctionis eius vinum

¶ Contra paraliſim lingue puluis eius ſub lin
gua ponit᷑ donec per ſereſoluatet conſumat᷑
¶ Conta paraliſim totius coꝛꝑis dat᷑ vinum
Decoctionis eius ⁊ ruteet ſaluie.i¶ Contra li⸗

targiam puocaĩ ſternutatio ex caſtoꝛeo:cere⸗

bꝛum cõmouet et cõſoꝛtat.i¶ Dyaſ.Caſtoꝛeũ

teſticuli ſũt aialis:qð caſioꝛ dicil.⁊ ſepe aqua⸗

ticã. ſepe vero terrenã ſuſtinet vitam. ¶ Opti⸗

mũ eſt ponticum ꝙ ſi interius cereuʒ⁊ obſiru⸗
ſum membꝛanul naturalibo.quidã aũt teſticu

los adulterantes immittũt veſicis cum armo⸗

niaci gutta ſanguine caſtoꝛis conſperſa
¶ Elgendi ſunt ergo qͥ iuncti ſunt ex vna ra⸗
diceſibi coherentes.pleni incidi fragiles.ipſis

folliculis ſe traciius ſeparantes.i¶ Lalcfacit

auũt caſioꝛeũ et deſiccat ⁊ a trenuat. Illis ergo
qui ex plenitudine ſpaſmũ patiuntur aut tre⸗
moꝛẽ neruoꝛũ vtiliſſimum eſt.Quibo aut boc

Caniulum rrh.

cont in git cx inanitate vel ſiccitate contraniũ.
Litia qᷓ pulmonis cemendat.Et bumidum
frigidi cerebꝛi humoꝛẽ cũ pulegio.Cum vino
ſos abire ꝑmittunt. In duplices autẽ vſus li

bibitũ inflationes tollit.¶ Toꝛtionibus me⸗

detur. potionts venenaia e noccτ£ 6οτα. i
tar gicis ſin gulare pꝛeſidiũ eſt. ¶ Tremoꝛi et
contraciionib ⁊ om̃ius neruox cauſis deli⸗

tum et vnctum medetur.

¶ Uirtus cm̃ ci termanticaeſt ⁊ recoꝛpoꝛatiua
mixtũ malacinatibus ⁊ acopis paraliticis ſeu
ſciaticis et his ſimilibus ſubuenit:¶ Amcen.
Caoſtoꝛeũ confert obliuioni ⁊ litargie cũ aceto⸗
et oleo roſacco ſurdida tiq; frigide ac ventoli⸗

tati in aure diſiolutum in oleo naraino.

¶ Attractio per nares ex fumigatione ipſius
cõfert apoſtematibo pulmonis ⁊ inſimmitatibꝰ
eius.GBibitur cũ aceto ꝓpter ſingultu ⁊ facit ſi
tim ¶ Deler doloꝛẽ vent pungitiuũ cũ aceto
bibitum.ventoſitatẽ reſoluit. Menſtrua pꝛo
uocat.Secundinã et fetum extrahit. ¶ Con⸗
fert moꝛſui paruoꝛum venenatoꝛum.et quod
ex eo declinat ad nigrecinem eii venenuʒ. Ita

ꝙ interficit quandoqʒ in vna die:¶Jel calio⸗

ris ad multa vtile eſt.E ius quoq; coagulum

ſedat moꝛbum caducum.

—

BHama. Albertus in li.dena. anima⸗
lium. Chama eſt beſtia alio nomine
vruſinus dicta in ethiopia.Eſt aũt ad

modum lupi in figura macul albis vt pard⸗
per totum reſperſa:ludis apta:co ꝙ diſcipline
multum eſt perceptibilis.Et in hoc conuenit
cum natura canis.

S DOD X

„

&

De Fnimalibus

NyAlopus.Albertus in lib.dena.anĩa.
CLalopus ðꝛ eſſe anial iuxta Eufraten
Aa-vhabitãs.⁊ de eufrate ꝓpter aqᷓ frigidita
tem bibẽs. Aſtutũ et velox eẽ ðꝛ. Ita vt vena⸗

toꝛ ſibi appꝛopinq̃re nõ poſſit.Coꝛnua geſiat

longa ſerre modũ pꝛetẽdẽtia.qbus ⁊ arboꝛes
deijcere ðꝛ.ſed vᷣgulta añ repulſũ coꝛnuũ ſuoꝝ
tendẽtia frãgere nõ põt.Licet ad hoc ſepe ni⸗
tatur.et ideo in eis frequẽter inuolutis coꝛni⸗

bus cum captũ tenetur dentibus ſtridet.et au

dito ſtridoꝛe a venatoꝛe capitur.

Tapſtulum. Frkiiij

.

Capitulum. xxxiij.

Eruus.Exli. de na. reꝝ.Ceruua ẽ aĩal
velocitate mirabili frontẽ habẽs ramo
Vvſis coꝛn ibus aſperatã.Quoꝛum crea⸗
tio fit ſi biennis fuerit:tunc vſq; ad ſex annos
ꝓctate ramos augẽt.deinde numeroſioꝛa ſie
ni non pñt ſed maioꝛa.Solũ boc animal coꝛ⸗
nua mutat:et ſupꝛa modũ gloꝛiat᷑.habet vnũ
vermẽ in capite qͥ eam vere vexat aſſidue. Sʒ
et omne animal et ipſe homo vermẽ hʒ ſub lin
gua.¶ Areſto. Ceruus eſt animal ſapiens.ð
quo ctiam opinantur ꝙ inter aĩalia quadru⸗

pedia diſcretius ſit. Jdem. Ceruus eſt animal

timdum:coꝛnua quidẽ bñs ct ſiſurã in vngu
lis.dentes cius declinãt ad inferius.habet q̃t⸗
tuoꝛ dentes in vna parte oꝛis:et in alia quat⸗
tuoꝛ per quos mollit. habet etiam duos mag⸗

nos alios:qui ſũt in maſculo maioꝛes:⁊ in fe⸗

mina minoꝛes.Uox maſculi groſſioꝛ eſt ⁊ alti⸗
oꝛ q; femine. Maſculus vociferatur multum
tempoꝛe coitus:et femina quãdoq; timet.Cer
uus itaq;(ſicut et cetera magni coꝛdis anima
lia) timidus eſt:vocèẽ vulpium timet. In ſibilo
autem et cantu delectatur. Itaq; ſibilantem et
cant antẽ ſequit᷑:ct alius euʒ occidit. Unde cũ
aures crectas habet inſidias ſubſequentis ad
nertit. Poſtq; vcro dimiſerit:non aduertit.
¶ Item. Ccerui pugnant:et victus obedit vi⸗
ctoꝛi obedientia foꝛti.Cum autem impꝛegna⸗
tur ceruus latet pꝛopter venatoꝛes Inteſlina
cerui valde fetida ſunt.vnde non comeduntur
a canibo:niſi ſint valde famelici.
¶ Phiſiolo gus Ceruus vbi ſerpentẽ agnoue
rit eſſie implet os ſuuʒ aq̃ cffunditq in foꝛamẽ
deinde cũ quodã oꝛis ſui ſpiramine ſerpentes
foꝛas attrahit:et pediba ſuis ↄculcans ipſum
interſicit.Ceruoꝛum autem duo ſunt gencra.
Vnũ qð vt inuenerit ſerpenteʒ in cauerna vbi
latitat:flatum immittit vt exeat.⁊ egredientis
collũ ꝑcutiene hincet inde occidit eum ⁊ deuo
rat. Poſtea vero ꝓpter timoꝛem ad aquas pu
riſſimas currit ac venenũ euomit. Sed inter
hunc tumoꝛem pilos mutat et coꝛnua abicit
Alind cſt genꝰ qð ſi ſerpentẽ inucnerit occidit
et poſt victoꝛiam ad montẽ vbi pabulũ inue⸗
niat tendit.Ambꝛo.Ceruus cũ nondũ habet
coꝛnua:iñ fronte pꝛeludit:et ea que nonduũ cx⸗
pertus eſt tela minatur.ceruus qñ egrotat:ra
muſculos olee comedit:et ſanꝰ ſit.Areſto.cer⸗
uus )vt dictũ eſt)maſculus vociferatur mul⸗
tum tꝑe coitus.cerua non poteſt coitum pati
ꝓpter duricicm virge maris:recipit autem fu⸗
giendo.Cerua paritura pꝛius dragonteã co⸗

mecit. cum vero parit ſubito comedit ſecun⸗

dinam fetum anteq; cadit ad terram.et eius ẽ

ſecundina venenum.

UR

„

¶ Phin iĩologus. Ceruoꝛũ lacbꝛyme collecte:

olia inuenta in coꝛde ipſoꝝ apta ſunt potui coꝛ

dis pulſu laboꝛantibus.

Platearius. In coꝛvᷣ cerui reꝑiti quoddã

os in ſiniſtra parte:in qua eſt quedã concaui⸗

tas.ad quẽ ſplen habet reſpiraculuʒ et emittit
ſuperfluitatem.que ibi pꝛia ſiccitate in ſubſtã

tiam mutatur oſſuoſam. Illud eſt ð ſanguine
coꝛdis ſubꝛuſum.habet virtutẽ depurandi ſu⸗
mum melancolicum. .
¶ Datur et cõtra cardias et ſincopim et cõtra
emoꝛroides ¶ Eſculapius. Si quis in coꝛio

cerui voluitur:ſerpentes non timet. Medul⸗

la quoq; cerui doloꝛes ſedat.

—⸗ „

Haly. Coagulũ ceruiↄtra potũᷣ cicute 2 fun
goꝛum eſum pꝛod eſt.Urina cerui ſplenis do⸗

loꝛem adiuuat. Uentoſitati tomachi et inte⸗
ſtinoꝛum pꝛodeſt.Aunibus inſiillata medetur

earum vlcenbus. ¶¶ Auicenna in. iij. canone
Extremitates caude cerui venenũ eſt.et iſßam

bibenti accidit anguſtia vehemẽs ⁊ ſincopis

et moꝛs. Sed cura eius eſt vt euomat cum bu
liro et aneto.deinde in potu dentur auillane

ſiſtici co nfecta ſimul.
¶ Plinius libꝛo.xxviij. Pulmo ceruinus cum
gula ſubarefact in fumo.dein ð tuſus ex mel
le tuſiim ſanat.Coagulum cerui aceto ſangui
nem ſiltit. Hin nuli vero coagulũ matr vte⸗
ro execti:ſummie pꝛefert remedis.

Plinius dicit.Coꝛnu cerui vſti nidoꝛc omi⸗

cialem moꝛbum ſiue caducam depꝛchendit.

Eiuſdem coꝛnu cinis illitus ec aceio vel roſa⸗

ceo doloꝛem capitis ſedat.

Jaam einis dentes mobiles fricando vel
colluendo conſumat:coꝛũq; doloꝛes mitigat

Idem quoq; valet crudi coꝛnu farina. Itẽ

inis pꝛedictꝰteumatiſmos ſanat:⁊ ſanguis

excreatio nes curat.

¶ Linearuʒ quoq; genera id eſt ſennes pcllit

potatug. Regio moꝛbopdeſi potatꝰ ex vino.

¶ Solinus.Ex coꝛnibo aũt cerui dextũ effi⸗
cacius eſt ad medelã.Actoꝛ Quia vero coꝛtu
derxtrum (vt dictũ eſt) ad medelam encacius
eſt. Idco dicit Plinius: ꝙꝙ ceruue hoc bono
ſuo inuidens:homini coꝛnu dextrum abſcon
dit nequeat inueniri. IJdem quoqʒ dicit hber

de natura rerum.

¶ Areſtotiles vero dicit eũ abſcondere coꝛnu

ſiniſtrum tanq; in co ſit aliquod iuuamentum

Capitulum. xxxu

Tracttatus

Eruleus.Actoꝛ(vt aiũt Solinꝰ⁊ ſta

cius ſeboſus) Uermis eſt miratilis in
Vvgange fluuio abũdans.habet em̃ bꝛa⸗
chia bina longitudinis ſex cubitoꝛũbo etiam
clephantẽ coꝛripit vndiſq; ſubmergit. Sʒ qm̃
hic ᷣmis ingẽs ac mõſtruoſus ẽ et aquaticus

Ideoqʒ inferiꝰeu inter mõſtra aq̃tica:viq in

tractatu de piſcibus deillo plemus dicemus.

—,——
— —0- — 7
— . . -
. —
— —

VEecula dicta eſt coq ꝑua ſit et non hʒ
Vvocnlos.elidros ſerpens ẽ qͥ et cherſi⸗
dros q et in terris et in aquis moꝛatur. iai

(Nkat elidros et cenchꝛus. Iſidoꝛus

Capitulumn.xxxruf

☛

aQ

cerſi greci dicũt terr am ydros aquã. Hic te⸗
ram per quã graditur fumare facit.quã Ma
cer ſic deſcribit.ſeu terga expirant ſpumantia
virus ſeu terra fumat.q theter labitur anguis
Et Lucanus Tractiq; via fumare chelidrni:ſꝑ
autẽ directus ambulat.nam ſi toꝛſenit ſe dum
currit ſtatim crepat.Solinus Calabꝛia che⸗
lidris frequentiſſima boum quoq; gignit. Iſi
doꝛus.Cbenchꝛis ſerpens in flexuoſus eſt: qͥ
ſemper rectum efficit iter. De quo Lucanus.
Et ſemper recto lapſurus limite chenchꝛis

—
—
—
—
—
„5 —

5

Tapitulum. xxxvij.

Sraſtes. Exli. dena. re. Ceraſtesẽ ſer
Pvpensocto coꝛnua in capite habens.ex
vquibo ſieri ſolent manubꝛa cultelloꝛuʒ

ad menſes imꝑatoꝛũ.quia ſudoꝛe pꝛodunt ve

nenum appoſitum. Solinus.Ceraſtes dictꝰ
eſt eo q; habeat coꝛnua arietum ſimilia.Cera
ſti enim greci coꝛnua vocant.ſunt autem hinc
quadrigemina coꝛnicula.quoꝛum oſtentatio

ne velut eſca illiciens ſolicita animalia ꝑimit.

TZotum enim coꝛpus arenis tegit:nec vllum
indicium ſibi pꝛcbet niſi ex illa parte qua inui⸗
tatas aues vel qanim alia capit.eſt autem flexu
oſus plus quam alij ſerpentes.ita vt ſpinam
non habere videatur.i¶ Aui.Eoꝛnuta eſt ge⸗
nus ſerpentũ ſurdoꝝ.cuius lõgitudo ẽ ab vno
cubito yſqʒ ad duos.⁊ ſuꝑ caput eius ſũt due
eminẽtie:q̃ſi duo coꝛnua.Coloꝛ coꝛꝑis eiꝰ eſt
cinericius:et vẽter eius ſicut ſquame licce du⸗
re que ſtrident ſupen terrã cũ ſirepitu.Dentes

ecius ſunt eq̃les non recurui.plurimũ ãt man⸗
ſio eius eſt locis arenoſis. In locis quidẽ moꝛ
ſus eius ſentinntur quaſi acus aut claui inſixi
in eis.Et dixerunt ꝙ; continuatur eius coꝛpo
ni grauitas maxima.et eius labia inflantur et
accidunt ei vertigo et tenebꝛoſitas oculoꝛum
et deſtruitur ratio.

Dperationes
¶ Cure autem eius appꝛopꝛiatur.vt ſemen ra
phani cum vino in potu detur

—

y/E phos et centrocota.Plini.li.viij.Ce
PYphos ethiopia mittit:quoꝛũ pedes po
Wſterioꝛes humanis pecibo et cruribus
ſunt ſimiles. Hoc animal roma poſtea nõ vi
dit niſi ludis pompeij. Solinus. Lemge di⸗
ctatoꝛis ceſaris monſtra rome viſa ſunt q̃ ce⸗
phos dicunt᷑. NHoꝝ poſterioꝛes pedes crure ac
veſtigio humanos mentiuntur arcus: pꝛioꝛes

hominũ manus.i Phiſio. Centrocota ẽ que

beſtias vniuerſas pᷣcedit huius coꝛpus aʒini:
pectus et crura leonis ſimilitudinem habent.
oꝛis giatum vſq; ad aures vaſtum. imitat᷑ ot
hominis vocem. Plini.li.viij.Crocutas ethio
pia inter alia mõſtra generat.velut ex cane iu⸗/
poq; conceptos omnia dentibus frangentes
pꝛotinuſq; deuoꝛata ventreↄſicientes. Idem
in codem. Hyene coitu leena abiopa parit

Trattatus

Acies cĩ perpetua in vtraq oꝛis parte nullis
gingiuis ↄtinuo denteq; ne occurſt⸗ u cõtrario
baberetur capſarũ modo includitur. Solinꝰ

Frocuta nunq; acie; oꝛbiũ cõmouet ſed in ob
tutũ ſine intactione intẽdit.in oꝛe gingiua nul

la:dens vnus atqʒ; perpetuus.

Jrogrulus. Rudolphus ſup leuitieng
PCirogrillus eſt anial ſpinoſum ⁊ heri⸗
cio ſimile.Actoꝛ. Alibilegitur q; ma⸗

ius ſit hericio:ſpinoſum tamen. Unde patet ꝙ;
quidam falſo dixerũt:hunc eſſe cuniculũ.Ali⸗
bi q̊ʒ legit᷑ q; cirogrillus ipſe ſit hcricius vel he
rinacius.anial videlicet pꝛocelli ſoꝛmã habẽs
ſed ſpinoſum.de quo plenius dicitur inferius.
Unde in pſalmo. ciij vbi legitur in nr̃a tran⸗

ſatione.petra refugiũ herinacijs.alia tranſla

tio habet cirogrillis. Oloſa ſuꝑ ꝓuerbia Sa⸗
lomonis. In pꝛoueibijs quoq; vbi iuxta trã
ſiationẽ noſiram legitur. Lepuſculus plebis

inualida. à collocat inpetra cubile ſuum. Alij
pꝛo lepuſculo habent cirogrillum. Et eſt ani⸗

mal non minus hericio ſimile murict vrſo. cu

ius in paleſtina magna eſt copia. In ſoueis ⁊
in petrarũ cauernis. Hincet in pſalterio vbi

dicimus. Petra refugium herinacije. Ali po⸗

nunt lepoꝛibus. A lij cirogrillis. Sed quidaʒ
hic pꝛo lepuſculo hericium habent. Hieroni⸗

mus enim verbum hebꝛeum ſapham inrerpte

atur.et eirogrillum et hericium et lepoꝛem.
Item ſuper Qeuiticum Cirogrillũ animal de
bile quidem:ſed rapax ⁊ moꝛuerum clle dicũt

HM
—

- — .2=

—
—ᷣꝰ — . —— —
— ðð

R .

.
1 „ .
3
—

„

Capitulum. xl

Icade. Uincentius in ſpeculo natura⸗
i viceſimo pꝛimo Cicade vermes ſunt

Ṕvquoꝛum genera ſunt duo.Quedamꝑ
uis locuitis ſimiles ſunt.et he domos inhabi
tant.caq; loca que magis calida ſunt.vbi ſci⸗

licet igniuʒ feruoꝛ eſt. Aliud ver genus acrũ
coloꝛe papilonibus ſimile.fertur etiam q earũ

genus eſt quod nos ccmos volantes dicimꝰ.
ct hos experimẽtatoꝛ ſupꝛa crabo nes vocat.
Cicade habent in pectoꝛe quoddam aculea⸗
tum.linguis ſimile:quo roꝛem lambunt Ipm
vero pectus fiſtuloſum habent:ex hoc dulci⸗
ter conunt. Mares quidem canunt:f mine ſi⸗
lent ſupine coeunt. Oua cãdida ſed coꝛrupta
In terra feture locũ excauant:ibiq; pꝛolem fa
cuint. Ambꝛoſius. In eliguo cicadarum gut
ture dulcis eit cantilena.quarum cãnibus eſtu
medio rumpuntur arbuſta.eo q; magis cano
re meridianis caloꝛibus quo purioꝛem aerem
ſpirimu attrabunt:eo cantus clarioꝛes reddũt.

¶ Iſidoꝛus.Cicade ex cuculoꝛum ſputo na⸗

ſcuntur.hee in italia apud regmos mure ſunt
nec vſq; alibi. Ham alibi dulciter canunt. qua
rum cantibus medio eſtu arbuſta rumpuntur
¶ Plinius libꝛo vndecimo. Cicade non na⸗
ſcuntur in ranitate arboꝛuʒ.nec in frigidis aut
vmbꝛoſis nemoꝛibus.penn aurmillis natura
que apibus:ſed ꝓ coꝛpoꝛe amplioꝛ c.

—

—

Capitulum. xl

Irotrochea.Alber.in li.de na.aĩaliuʒ
in quit. Cirotrochea beſtia eſt q̃ rechio
na voces boĩm imitat᷑ oclos nũq; clau

dit. In oꝛe nullã habens gingiuã ſed dentẽha

bet. os vnum continuũ verecundat᷑ capſulis.
Tante eſt virtutis vt om̃ia mox ↄtinuat.⁊ de
lupo et cane genera dicitur.

— —— 1 .
— ——

——

D

Capitulum. xxlij.

De Fnimalibus

Ritetus.Alb.in.li.de na.aĩaliũ.Cni⸗
8 tetus aimal eſt paruulũ in terra habi⸗
tans capite vario:doꝛſo rubeo:ventre
candente.pilum adeo tenaciter pelli babẽs in
fixum.ꝙ citius pars pellis de carne recedat qᷓ;

pilus poſſit cuelli de antro.etiam nõ extrahi

de faciliniſi aqua feruenti.vel alia inantrum
infuſa.Et in hoc conuenit cum cuniculo:quia
habet pilum fere ſicut cuniculue.et nõ habet

aures.ſed vias auditus ſicut auis. Solinus.

Crtetus eſt aĩal qð nos bamener vulgo voca
mus.et eſt anial moꝛdax valde et iracundum/

CLCapitulum. xliij
Oluber. yſidoꝛus.Coluber ab co di
ctus eſt ꝙ colat vmbꝛas.vel ꝙ in lubꝛi
cos tractus.flexibus ſinuoſis labatur
Nam lubꝛicum dicitur quicqͥd labitur dum
tenetur vt piſcis ſerpens.Ambꝛoſius.Colu⸗
ber autem ceruum fugit.leoneʒ interficit. Phi
ſiologus.Colubꝛi peilis q̃ exuitur in oleo de⸗
cocta mire auriũ doloꝛẽ mitigat.Actoꝛp atet
de colubꝛo verum eſſe in ſpeciali:qð.ſup di⸗
ctũ ẽ de genere ſerpentum.vicʒ e exuuijs ſuis
depoſitis ꝑ foꝛamen petre tranſiens ſenectu⸗
ẽ ſuã deponit:ſed pus ieiunãdo carnes ſuas
ſubtiliat. vt eidem traſitui abilioꝛ ſiat.Eſt au⸗
tem longus vt anguilla toꝛtuoſe incedens et
ſibilans. Lranſeuntibꝰ inſidiatur.et moꝛdẽs
lingua venenum inſundit.Lnde ſcriptũ ẽ Jiat
dan coluber in via. Et alibi. Qui diſſipat ie⸗
pem moꝛdcbu eum coluber.
D i

A

TXTXTräaältatus

Hprrationes

¶ Plini.li.xxxii.dicit: ↄtra rubeta venena

gↄurxiliat᷑ coluber viuens in aqua.
Huius adipem aut fel ſecum habent.qui co

codrulos venantur:coſq; mire bis adiuuari
teſtantur ydris a grecis vocatur coluber vi⸗
uens in aqua.

Dxyaſcoꝛides Tunica colubꝛi in vino cocta

doloꝛi medetur dentium. Eſt etiam oculoꝛuʒ
adiutoꝛiun·

Capitulum. xliiij.

4 Ocodrillus. Iſidoꝛꝰ li. xij. Cocodril⸗

Jlus animal eſt quadrupes in terra ⁊ in
MRaquis valens. longitudine fere vigin⸗
ti cubitoꝛuʒ:dentium ctvnguium in inamitate
amarũ.tanta eſt cei duricia cutis vt qᷓ uis ſoꝛ⸗
tiũ lapidum ictus in tergo recipiat: nibil omi⸗
no curat.nocte in aquis.die in terra quieſcit.
Dua in terra ſouet q̃ ouis anſeris ſunt maio⸗
rxa.maſculus et ſemina vices ſeruant.hic qui⸗

dam piſces ſerratam criſtam habentes:tamẽ

ventris deſiccantes interimunt.Et dicitur q;
ſolus inter animalia ſuperioꝛem mandibulaʒ
mouet.Plinius libꝛo.viij.capitulo.xivi.Co⸗
codrillus eſt aial nilum inhabitãs lingue vſu

inter anĩalia terreſtria caret ſola:ſuperioꝛi mã

dibula exiſtentimobili moꝛſuʒ impmit veneno
ſum. Dẽtes habet hoꝛribiles admoduʒ pecti⸗
nis ſiue ſerre.⁊ cubitos admodum apꝛi.Nullũ
aũt animal extam pama oꝛigine creſcit in tã
magnum animal ſicut C ocodrillus.animal ẽ
valde guloſum et multum comedit.Unde q̃n

do eſt ſatur iacet iuxta littus ructans pꝛe re⸗
pletione.ſuperuenit autem auis modica que
dicitur apud cos Euſphillos.apud ytalos au
tem dicitur auiũ rex.⁊ volat ante os eius:quã
aliquotiens a ſe repellens.tandem fauces ape⸗
rit aui et eam intrare permittit.⁊ hec auicula
eum leuiter vnguibus ſcalpit et ei facit quen⸗
dam pꝛuritum:in cuius dulcedine delectatus
ſtatim obdoꝛmit.Auicula autem cum ſentit

cum doꝛmire ſtatim illabitur in eius ventrem

et quaſi telum ſtatim eum perfoꝛat et coꝛrodit
In ventre enim valde mollis eſt:⁊ ideo a piſci
bus ſpinas et criſtas pinnulas in doꝛio habe
tibus de facili ſuperat. Subdit Plinius. Hec

pelua inſequitur fugientes et eis eſt ternbilis:

ſed fugax eſt contra ſerpentes.cbetes autẽ ha
bet oculos quamdiu eſt in aqua.ſed extra aq;
nimis acute videt. In hieme per quattuoꝛ mẽ⸗
ſes ſe abſcondit.ſed in vere exit.et qᷓ;diu viuit

ſamper creſcit. Item Plinius libꝛo octauo.ca

pitulo viceſimoſexto.ocodrillus ſi quendaʒ
inuenit hominem circa littus interſicit eum ſi
poteſt. et pꝛeterea ploꝛat ſuper ceuʒet poſtea de

uoꝛat ipſum. Item bebas libenter comeditĩ⸗

ter quas cnidros ſerpens paruulus qui ciini⸗
micatur caute ſe inuoluit.et dum cocodrillus
berbas carpit ſerpentẽ tranſglutit.qui intrãs

ventrem eius omnia interioꝛa carpit:ct ſic in

tcrimit eum et occidit et ſic illeſus etit. Item
Plinius libꝛo duodecimo dicit.qꝙ idem ver⸗
mis inſidiatur cocodrillo quando doꝛmit.et
tunc inuoluit ſe in luto et intrat per dentes eiꝰ
Solinus:Inſidiatur quibuſdam paruis aui
bus que generantur inter herbal nili que euo
lant pꝛopter caloꝛem ſolis et intrant ventreʒ
cocodnili.et comcdunt vermes ventris eius:
et ſic puriſicatur belua a vermibus. Habet au
tem coꝛium valde durum quod vix gladio ꝑ⸗

ſoꝛatur. Habitat in aqᷓ de die qᷓ; ð nocte.quia

aqua calidioꝛ eſt de nocte q; de die.retinet em̃
radios ſolis:et ibi agitantur:ct ſic fit calida ip
ſa aqua.et non habet linguam pꝛominentem

ad vociferandum ſed habet paruam linguam
in parte inferioꝛi ſicui habent piſces ad guituʒ
rvt dicit idem Solinus: et etiam Arniſiotelcs ⁊
Auicenna hoc idem volunt. =

Pperationes

Plinius lib:ꝛo viij. dicit. cy deſimo cocodril

li ſit vnguentum vnde facices mulierum ſopbi

ſticantur.vt ſenes et rugoſe iuuencule pe tẽ⸗

pus videãtur q;d iu viuunt.

Capitulum. x'lu

TAnidculus.yſidoꝛus.Cuniculi ſunt ge⸗
nus agreſuum animalium:ſic dicti q̃⸗
Wſicaniculi:co q canum indagatione ca

piantur:vel a ſpeluncis excludantur. Plinius
libꝛo octauo: Lepoꝛum genera ſunt quos hiſ
pani cumculos appellant. Carro et autoꝛ. Eſt
Aa cuniculis ſuffoſum in hipania opidum cu⸗
niculi fecundita eis innumere ſunt.famemq;
balearum inſulis populatis meſſibus afferunt
certumq; eſt ballearicos aduerſus eoꝛum pꝛo
uentum auxilium militate aduio auguſto per⸗

.

65
—N .
.

iſſe:Cx libꝛo de naturis rerum. Cuniculus eſt
beſtia lepoꝛe minoꝛ:coloꝛe et ſoꝛma pꝛope ta⸗
men ſimilis hec in antroſa haditacula terram

fodiens nocte vineta frugeſq; depaſcit.mane
vero antrũ ingrediens os eius equat terre pul
uere per intrinſecus.ne ſuperuenientes homi⸗
nes per diem eius habit aculum depꝛehend t
vbicũq; habitont cuniculi multiplicantur ni/
mis:quia ſepius in ann pariunt.Cumqʒ ali
qui ex eis aliquid illic aduerſi ſenſerint animal

ſugumt.nec moꝛi ceteni ſocioꝛum iniuria dedi
gnari:locum cum illis dimittunt. Hi auerſis
poſterioꝛibus coeunt.quoniam illis aduerſuʒ

eſt membꝛum genit ale.

Operationes

yſaac: Cuniculus vim habet diſſoluentem

pꝛopꝛie etiam ſtomacho conſoꝛtat.ventrem
Diſloluit.

¶ Urinam puocat. Atilius quoq; eis qui ele⸗

phantico moꝛbo apparati ſunt.

Capitulum.xlvj.
Amma.Albertus in libꝛo de naturꝭ
animalium. Dãma beſtia eſt magni⸗
tudinis capꝛe.ſigure et pili Sicut ca
nis:coꝛnua habens non ſquamoia.ſed plana
longa et acuta.Eſt autẽ curſu velox.vite ꝓui⸗

da. HNec beſtia in arabica vocatur adgaʒel.cu
ius caro frigida eſt et ſicca. Ve

LPyperationes

Igdem Albertus. Stercus huius animalis
creſcere facit capillos et melioꝛat eos pꝛepara
tum in oleo.
¶ Dicit etiam ꝙ ſi cũ eo vngatur virga viril
et ſic coeat cum vxoꝛe ſua ſemꝑ diliget eũ.Si
cum lingua deſiccat a ſuſfumigetur guttur in

quo eſt ſanguiſuga cadet

¶ Calcaneus combuſtus impletus in conca⸗
uum fiſtule curat eam.
Dicit etiam q; fel huius animalis et ſemen
teſticuloꝝ vulpis et piper et ſemẽ eruce de quo
libet equale acceptum ad pondus aurei ⁊ mel
lis vncias duas.et fiãt ex eo electuariuʒ ⁊ ipᷣm
teneat in lana quando mulier cum viro cõcu⸗
bit concipit maſculum·
¶ Et nota ſi fel ſitex femina cõcipit feminã:ſi⸗
ex maſculo concipit maſculum

Capitulum. xlvij
. D ü

O

2

Capitul um. xluj)

Amula. Bartholomeus in libꝛo de
pꝛopꝛietatibus rerum. Damula ſiue

enim eſt animal et imbelle ac imbecille. nde
neſcit ſe defendere niſi fugiendo. Habent em̃
pꝛo armis abilitatem membꝛoꝛũ:⁊ ad fugam

LNenitatem. ¶ Unde dicit Marcianus. Dente
tuetur aper. defendunt coꝛnua ceruum. Im⸗

belles tamen quidem niſipꝛeda ſumus.mon⸗

tmoſa loca et venenoſa. diligit gramina medi⸗
cinalia et aromatica.comedit ramuſculoꝛum

tirſos:et extremitates carpit: quando eſt vul⸗
nerata dꝛagonteam comedit.et ſic de coꝛpo⸗
re telum trahit.

¶ Iuidoꝛus libro quinto. Sanguis eius eſt

medicinalis ſᷣm Plinium libꝛo viceſimo ſexto
Neruos enim contractos remollit:⁊ articulo
rum doloꝛem ſoluit. venenum diſcutit et expel

¶ Damulam odiunt ſerpentes et fugiunt: et

B eius anhelitum ſuſtinere non poſſunt.

Capitulum. xlviij.

dama:ſicut ait Papias:capꝛea eſt a⸗
greſtis.¶ Iſidoꝛus libꝛo duodecimo. Damu
la eſt vocata:eo ꝙ de manu effugiat:timidum

—

/dRaco. Phiſiolo gus. Draco ſuꝑ oẽ=a
ſerpẽtes manimus:⁊ ſuꝑ oĩa terre ani
mantia.Qui qñq; ſuꝑ aerem fertur

ipſum cõcitãdo ac vehementer impellendo.

Aſido. Draco maioꝛ eſt cunctoꝛũ animan⸗
tiũ ſuꝑ terrã. Hunc Greci dꝛacontam vocãt.
Eſt aut crniſtatus oꝛe paruo:et artis fiſtulis:ꝑ
quas ſpiritũ trahit et linguã exerit. SGignitur
auũt in Ethiopia et in Ondia.i Ex li.de na.reꝑꝝ
Draconis manſio frequenter eſt in ſpeluncis
ꝓpter eſtũ naturalem ſui coꝛpoꝛis et ꝓpter acci
dentalem ſolis.qͥ maximus eſt in partibus oꝛi
entis. Raro cm̃ iuenitur hoc animal niſi in ca
lidioꝛibo partibo oꝛbis.Itaq; libenter etiam ĩ
rupe lapidea ſpelũcam ſoꝛtitur.Circa turrim

BGabel et in deſertis illius antique Babilõis:

ac muinis eius maximi dꝛacones habitare di⸗
cunt᷑.quoꝝ vox ac rugitꝰ homines terret. Ad
vigintiquinq; cubitoset amplius creſcens ſe⸗
pius eualeſcit.Ad ſeniũ autẽ et debitã magni
tudinem veniens ſine cibo temꝑe multo viuit

At vbi comederit nõ de facili ſatiat᷑. In abiſ-

ſis terre( ſicut dicit Auguſti.)aliqũ dꝛaco mo
ratur.et cum in aere ſentit humidit atem egre⸗

dit et ſuꝑ aera fertur. magnis alaruʒ remigijs
gerem concitans et impellens. Alis quidẽ pel⸗

licea volubilitate extantiba:et ſ̃ᷣm coꝛpoꝛis ſui

magnitudinem late diffuſis:vbicũqʒ moꝛatur

gerem inficit.¶ Plini.li.xxxi. India dꝛacones
habet et elephantes per petua diſcoꝛdia bel⸗
lantes:tante magnitudinis vt facili circũpleru

elephantes ambiant:noxio q; nodo per ſtrin⸗

gant ¶ Ambꝛoſius. DPraco elephantem li/

me in vtrũq; certat᷑. Ille vt pcàem alliget:in qᷓ

caſus victi ſibi nocere nõ poſſit.q· Pli.li.x. Aqᷓ
le q̊ ſatis eſt pugna cũ dꝛacone:multoq; ma⸗

gis anceps etiã ſiin aere. Areſto. Uultur etiã
et dꝛaco pᷣliant᷑:qꝛ comedunt aĩalia.yſidoꝛus
Draco vim in cauda nõ in dentibo habet. ⁊ ⸗
bere potius q; ictu nocet.Arinſoteles in lib.de
anĩalib.Eſt in terra ethiopie dꝛaco ex q̊ tyrꝰ
generat᷑:et ex illo enthichon accipit᷑. Cõtra qð
nõ eſt remediũ.Omniũq; aĩaliũ venenũ habẽ
tiũ moꝛſus eſt valde malus.maximeq; ſiſe co
medant ad inuicẽ.ſic comedit dꝛaco ſcoꝛpiõeʒ
Itẽ de pꝛietatibo elementoꝛum. In diebus
Philippi regis via in monte armenie fuit. de
qua rex interrogauit.Cur ſuꝑ illã nullus trã⸗
ſiret qͥn moꝛtuus caderet: Socrates ergo
ſpeculũ de calibe ↄtra illũ poſuit.in quo duos

dꝛacones magnos vidit.qͥ aperuerũt os ſuuʒ

et egredicb atur coꝛrumpens aerem fumus ex
oꝛificijs eoꝝ. Rex vero pᷣcepit ad montẽ illũ ex
iri ⁊ ipſos interfici:ſicq; ſaluatus eſt locꝰ ille
¶ Harrat Petrus damianus de quodã agri
cola:qͥ qdam die valdemane ſurrexit:et vidit
dꝛaconẽ enoꝛmis magnitudis:lignũ putauit:
Feſſuſq; ſuꝑ eum vt requieſceret: ſeditq; mox
indignata beſtia deglutiuit.

Dperationess
¶ Solinus Dꝛaconũ ex cerebꝛis excidit᷑:dꝛa
contias lapis:ſed lapis nõ eſt niſi detrahat᷑ vi
ueniibus. Nam ſi obeat pꝛiusi cimn aĩa ſimul
euaneſcit duricies ſoluta. ODU

¶ Phiſiologus.Graminibus quidẽ medica⸗

tis dꝛacones doꝛmire coguntur.ſicq; lapis ac
quiritur.cuius vſu reges oꝛientales pꝛecipue
gloꝛiantur. Mſe
¶ Draconem adipũ fugiunt venenata:ne ipᷣe
dꝛaco habet veneng.

Draconis capita pꝛoſperam et foꝛtunataʒ

domum pꝛomittunt facere.

¶ Exli.dena.reꝝ.¶Qingua eius ⁊ fel in vino de
cocta remedio ſunt his qui vexant᷑ ab incubis

coꝝ coꝛꝑibo ex hoc inunctis.
¶ Draconis caro vitrei coloꝛꝭ ẽ:ac veſcentes

illa refrigerat. Hinc eſt ꝙ ethiopes in feruida

plaga manẽtes dꝛacõis carne libẽter veſcunt᷑
adco q̊ auaricie ſit in immẽſum creuit:vt in⸗
ſtitoꝛes qbuſdã carminibo dꝛaconẽ adtpᷣs mã
ſuetũ reddãt:eiuſq; tergo inſidẽtes:freno ipᷣm
regãt vſq; dũ in ethiopiã perueniat.

¶ Actoꝛ. Sanguinem dꝛaconis quo phiſici

vtuntur in medicinis aiunt gummi cuiuſdam
arboꝛis ſic dictum ꝓpter ſanguinis ſimilitudi⸗
nem veri dꝛaconis.

Defnimalibus

gat:cuius ruina moꝛs victoꝛis eſt.et inde ſum

XV
4
,
5
„

Capitulum. xlix.
Raconcopedes.Exli.de na.re.Dra
cõcopedes ſerpẽtes ſunt magni ⁊ po⸗
