ſit in homine deuotionem et gaudiuz. Siq̃n
dovero capta fuerit illaqueata gemit:nec ceſ
ſat plangere donec reddita ſuerit libertati.

Super flumina nxli libenter habitat:et raro

alias reperuur. Sunt et alie aues in ciſdem ꝑ
tibus codẽ modo appellate ſuſci coloꝛis ⁊ ſub
rurili minoꝛes q; monedule.Aues autem pa⸗
radiſi vocant᷑:quia neſcitur vnde veniant:aut
quovadant. hion enim coitus earum videtur

ſed certis tempo:ibus aggregate tert as quas

inhabitabat tranſiture relinquũt:⁊ ſic recedũt

Actoꝛ.Auriigius ẽ auis ſic dicta:q̃ſi au⸗

ram frigi am ſequens. Habet vnnʒ pedem cuʒ
vncis vnguibus ad pꝛedancum.alterum vero
latum ad natandum. Giro multiplici vtiturin
gere.nunc moꝛe ludentis:nunc moꝛe inſidian
tis vſq;dũ pꝛedam in aquis cernens:impetuo
ſe decendit.altero pedepꝛedam rapiens.alte
ro natanterapiente adiunans.

Capitulum.tiij

auis parua:ſed fecunda. Nam duode

nos ſimul facit pullos.herbarũ pabu⸗

lo reſicit᷑. et ob hoc odioſos habet equos qe
vbi paſcenti ſibi ſuperuenire viderit et herbas

deripere:fugit et vindicat ſe vlcione qua po⸗
teſt. Eoꝛũ hinnitue ꝓpꝛijs vocibus imitans ac
deridens.Pli.li.x.Achantis intantũ odit auẽ

egithum:vt non coire credant ſanguinemeoo
rum. Actoꝛ. Achantis imnta Iſidoꝛum. ipſſa
eſt que apud nos vocat᷑ carduelł.e quo etiaʒ

dicetur inferius.

PPmisuna li. dena. re. Achantis eſt

L

B₰

Capitulum. u.

. Kcipitcr. Ex libꝛo de naturis rerum.
Accipitrũ quattuoꝛ ſunt genera.Pꝛi⸗
mum eſt coꝛpoꝛe magnum:domabile
multum:oculis v arijs perlucdis:hilari vul⸗
tu:groſſo pede:longis vnguibus:delicioſe co
medens:omnes auee inu adit: nullam timet.
Scdm genus eſt pꝛioꝛe minus: quod alietũ
dicere poſſumus.alas habẽs groſſas ſᷣm q̃n⸗
titatem ſui coꝛpoꝛis bꝛeues ⁊ vngues groſſos
et oculos magnos ⁊ obſchros.non cito man
ſueſcit:ct ideo pluribus odioſum. Anno pꝛi⸗
mo domationis parum valet.ſecundo plus.
tertio imitatione aucupat ſatis bene. Terti⸗
um genus eſt niſus paruus quidem alioꝛum
reſpectus:ſed tamen velox:cito manſueſcit:et
Delicate nutriri vult:⁊ leuiter aucupat.Quar⸗

tum genus eſt frogellus:quem muſcetum di⸗

cimus:multo quidem minoꝛ ſed coloꝛe conſi⸗
milis.ſicut niſus accipitri conſimilis eſt in di⸗
ſpoſitione habitꝰ et coloꝛe.Hec auis cito mã
ſueſcit et delicate enutriri vult:ac leuiter aucu
pat:velox ad volatum. Phiſiologus.Accipi
ter auem quam ei ſoꝛs contra noctem offert:
et tota nocte ſub pedibus tenet.Sed illaʒ ve⸗
iente ſole ⁊ famelicus auolare permittit.Et
etiam ſi eandem alias obuiam venientem ha⸗
buerit: non perſequitur. A ccipiter coloꝛem
oculoꝛum mutat et roſtrum. Panis eum ne⸗
cat fᷣin Auguſtinum. Ariſtoteles. Accipiter
in altiſſimis montanis nidificat et comedit a⸗
uium coꝛda quas capit.Congrediens cũ aue
que dicitur kokie conuincitur. Ipſa tamẽ pu⸗
gnam non incipit. el babet in epate et in te⸗
ſtino tantum ſicut et miluus.Uterq; cubat.xx
diebus. Pulli accipitris pingues ſunt:et bo⸗
ne carnis valde.Uultur admiſcetur in coitu
cum accipitre maſculo.ſplen paruus eſt ĩ aui
bus calidi ventris ſicut in accipitre et colum⸗
ba et miluo. DRMU
Operationes.
¶Pliniꝰlibꝛo.xxvin.Accipiter in roſaceo de
coctus ad omniũ vitioꝛum in oculis accidẽtiũ
ĩunctiones putatur efficaciſſimus.ſimiliter et
ſimi eius cum attico melle.
¶ Igem in eodem. Fimus cenchꝛidis accipi⸗
trum generis ex melle oculoꝛum albugines ex
tenuat:et oculis claritatem facit.
(Ex libꝛo empirices eſculapij magiſtri Hy⸗
pocratis. Adeps accipitris ſi teratur in oleo.

Vnctio quoq; inde facta caliginem oculoꝛum

tollit.

—

1,*

. —— „ .
De uibus

Erophilon Exli ve na re. Zeriophi⸗
lonqſi amatrix aerꝭ dicta vulgarite
aelyon appellata: eſt auis nobiliſſima

paulo maioꝛ aqͥla.volatu potẽs et alis velo⸗

ciſſima.pẽnas hʒſubꝛufas:caudãq; lõgã.vn⸗
gues ac roſtrũ ⁊ crura maxĩa.aerꝭ ſerena inhba
bitat intm̃vt vixvnq;vł paꝝ interra reſidebat
aut qeſcat.ſuꝑ nubes q́; freq̃ntiꝰ eleuat᷑ ita q
videri ñ pᷣt ab hoĩe:cibũq; capit in aere.⁊ H̊ qʒ
pᷣdãtiũ auiũ moꝛe.Cui ſiſe auis obuiã in aere
tulerit moxab eo coꝛripi:⁊ ð ſũmo aere in terꝰ
rã deijcit᷑:nec ab hoĩe videri pᷣt qs eaʒ ab aere
occiſaʒ deiecerit. Hec auis dũ adhuc in pullo
7. ⁊ necdũ ↄᷣſcit ſe ab hoĩbocapii domeſticat

ad capturã inſtruit. Hec auis capꝛiolos ⁊ hin

nulos capit vnguibo laniatõe. Socialr auteʒ
duo ⁊ duo volãt.captãq; pꝛedam diuidunt.

—

4

◻ Gochiles etalauda. Iſido. A gochi
les arabice ðᷣꝛ.latine capꝛimulgusE ſt

mãmillis ſe ſupponẽs roſtro lato.lac ex eis ve
lut capꝛeolus ſugit:ſed cxtunc in eis lac annihi
lat᷑:earumq; mãmille deſiccantur. Dicit etiaʒ

Plinius q eadẽ ſuctione capꝛce vuum ꝑdunt.

Lectoꝛ de eadem inueniat inferiusin ca.xxij.
¶ Actoꝛ. Alauda eſt auisparua oibnota ſuo
modulamine cantus. In eſtate incipit in au⸗

roꝛa quaſi nuncians oꝛtum diei. In byemeve

ro capitur pꝛecipueq; tꝑe niuis.Exli.de natu
ris rerũ. Alauda eſt auis a laude dicta: quia

mira iocunditate pennis exertis in aere vocis

modulamine letioꝛis tempoꝛis aure congau⸗
det. NHNaʒ obnubilato vel pluuioſo celo vix aut
nunq; canit. Sedens in terra vix aut nuq; cã

tet. ſed in aſcendendo canit:paulatim qͥdeʒ aſ⸗

cendit.ſed inſtar lapidis ſubito deſcendit can

Dperationes
¶ Raſi in almanſoꝛe.Caro a laude que pilea

ta dicitur ventrem conſtringit.
¶ Eiuſq; ius ventrem fluere facit

„ * 2 .

Tietus. Actoꝛ ex generib aquilarum

auierus tantum in plumos etiam per⸗

cutiens pullosſuos.ſubinde cogita⸗

nerſos intueri ſolis radios: Et ſi quãq; ex eis
cõuenientem humectantemq;.ilachꝛxmanteʒ

4

. em̃ auis oꝛient is magna: que duo vel
tria ſacit oua.Capꝛas lacte irriguas petit eaꝝ

Trattatus

animaduerterit ĩpſum enido velut adulterinſi
atq; degenerem pᷣcipitat. Illum vero cuius

ccies firma contra ſteterit educat.E ſi aũt alte

rius volucris oculoꝛũ acieclariſſima ſeſe ex al
to lberans.viſoqꝗ in manipiſce:pꝛeceps in euʒ
mens.ac diſcuſſis pectoꝛe aquis rapiens.Ali
etiſitum nõ bñt genus:ſed diuerſo aquilarum
coitu naſcuntur. Rudulphus ſuper Leuiticũ
Alietus rapina paſcitur:ſed qꝛ viribus deſti⸗
tuitur:minoꝛib tantum auiboquibuspꝛeualet
infellus eſt. SèM

4
.—
— —
— —
——— .
„ S
„*
S —
. —
2
. 1
—
. ⸗ . 5
2 7 RE
8 n — S 22
— 8

apitulum. viif
Peer An bꝛoſius. Altion eſt auis

.maritana:q in littoꝛibo ſetus ſuos ede
re ſolet. Nam in harenis oua ſua de⸗

ponit. medio fere hycmis qñ maximemarein⸗
ſurgit:⁊ littoꝛibo vchementioꝛ fluctusilliditur

qua excubante mareſubito miteſcit.et omnes

ventoꝛũ ꝓcelle cadũt.Jouet autẽ oua ſeptem

diebo:tunc pullos educit:q̃s alijs ſeptẽ diebui
enutrit. Unde hos.xiiij.d ies naute pꝛeſumpte
ſerenitatis obſeruant quos altionides vocãt
co ꝙꝙ altione louente vel enutriente fetus nul
los pꝛocelle motus hoꝛreſcant.Ex libꝛo dena
turis reruʒ. Altion eſt auis minunſſima ĩ ma

ri habitans ⁊ fetus faciens.Aues q̃dã dome⸗
ſuicec(vt gallina et columba) indiſcretis tempo

ribo fetus faciunt.quoniam ab hycmis intem⸗

perie tute ſunt. Hec autẽ ſola inter aues ſilue⸗
itres hyemali tempoꝛe fetiſicat. Huius nidus

ferro nequit incidi:led ictu valido frangi.Dii
tur ꝙ altion quaſi ales oceani:co ꝙ in hieme
in ſtagnis oceani nidos facit et pullos educit

„ nN d 2

n

*

PHas. Exli. de na re. Anas eſt anis ali

Capitulumn. ix.

rcollũ viridis coloꝛis habet.roſtrũ ve⸗
ro latum et alas albo viridi nigroq; dinſtin⸗

ctas. LZoꝛquem habet aloũ circa colluʒ:pedes

ruffos et latos quibus in aquis ſubremigat.
Nam aquia fluminum gaudet.difficileq; ſine

his viuerevalet.maxime cum eam abi ſicci citi

us ingurgit ant. Mares aliqñ cuz plures fue⸗
rint ſunul tanta lib idinis inſania feruntur vt
feminã ſolã coeundo viciſſun ac certatim occi
dant.Hoꝛũ pulli mox vt ouuʒ exeunt tanta a⸗
gilitate vigent:vt etiam ſimatrẽ moꝛi vel alie
naricontigerit:ſine nutrceviuaut.

Ppdperationes

¶ Iſido. Anas cocta pectoꝛe melioꝛ eſt q; cex½

nice.De qua Marcialis ita dicit:tota qdem
ponat᷑ auas:ſed pectoꝛe tĩ ac ceruice placet.
cetera redde coquo.i¶ Raſi.Caro anatis plu
res hʒ ſuperfluitates⁊ plus faſtidire facit:⁊ ma
ioꝛis eſt calidita tis:nõ iñ plus nutrit q; caro
gallinacea.i¶ Plinius libꝛo triceſimo. Anatũ
q̃ maſculoꝝ ſanguis aluũ ſiſtit. Oirum vero
traditur in toꝛminibus anate apoſita moꝛbũ
tranſireventris ipamq; anatem emoꝛi

¶ Auicen. Ana calidioꝛ eſt oibʒ domeſticis

auibo. Et dicunt quidã q; infrigidatũ calefa⸗
cit.Calefactũ vero febꝛicitare facit.
lnicat aũt vocẽ:augmentũ facit in coitu
⁊ ſperma multiplicat.i¶ Eius pinguedo maxi
ma eſt in ſedando doloꝛemc.

quantulũ maioꝛ gallo. Oas caput et

Capitulum.x

Nſer ex li. de na. re. Anſer vel anca eſt

N.auis aquilema gnituoiniehuius gene

ris ille que indomite ſunt etpꝛopꝛie li⸗
bertatis.glauci coloꝛisſunt ⁊ acris.alta petũt

volant vt grues oꝛdine litterato.⁊ ſᷣm flatꝰv⸗
toꝛũ volatus ſuos dirigũt.aquiloneflantepe
tunt auſtrum ſatis conſcie ſrigidioꝛa tempo⸗
ra imminere.Cix a volatu ceſiant.niſi cĩ man

ducantes interim depaſcant.adeo nanq; de⸗
lectabilis eſt ei volstus vt raro doꝛmiant ac

co ntra domeſticis aucis volatus eſt grauis
paſcere officioſiſſimũ quieſcerc ac doꝛmire pꝛe

cipuũ.hoꝛas noctes⁊ fures clãgoꝛe pꝛodunt.
Eſt in alpium montibo anſerũ genꝰ inrer aues
maximum pᷣter ſtrucionem:ſed adeo pondero
ſumvt manu capiaturimmob ile ſuꝑ terram.
Anates ⁊ anſcres cciereqʒ aues heba ſe pur

gant ſyderice. Iſidoꝛus. Fullun aĩal eſt q

ita odoꝛẽ hoĩs lentit ſicut antr.

Pbperatione
¶ Ani. Anſerũ caro groſſa eſt. Adeps coꝛum
alopicie cõfert.⁊ ad fiſſuras ſaciei atq; labioꝛũ
valet. Sedat quoq; doloꝛe; auris et conſert
matrici.iE ſculapius.Adeps anſeris omnes
dſſuricies ſoluit.D Idcʒ cũ ſucco cepe inſtula⸗
tus auri aquã illapſam eijcit. ð
¶ Dxalſ. Anſerindadeps ſumme mitiſicꝰeſtob
dulcedinẽ pingucdinis.i¶ Rimas labioꝛũ cu
rat.totiuſq; vultus factasex frigoꝛe rimas op
time ſanat:et aurium doloꝛꝛem.

„

Capitulum. xj.
. Raeola. Ardea. Asalon et aʒida. Iſi.
.Ardeola ⁊ ꝛ quaſi ardua pꝛopter ar⸗
duos volatus. Unde Lucanus.q q;
cauſa volare ardea. Cũ altius volauerit tem⸗
peſtatem ſignificat. hanc multi tantalum vo⸗
cant. Pli.hb. x. Ardeolaꝝ tria ſunt genera.ſcʒ
leueon.aſterias:pellos. Hi agentur in coitu.
Mares ſiquidẽ coeundo cũ vociteratu ſan⸗
guinem ctiã ex o culis pꝛofundunt nec minus
egre grauide pariunt. Soꝛices et ardeole diſ
ſident inuicẽ fetib inſidiantes. Idem in li. xvi.
Ardeolarũ autẽ genera quas leucos vocant
a ltero oculo traduũt carere.¶ De natu. re. Ar
dea licet in aqͥs cihũ ſuum querat:in ſiluis iñ
ct altis arboꝛibo nidũ ſuũ collocat. Iert᷑ auteʒ
ꝙ pullos ſuos miro rigoꝛe nititur detendere.
Accipiter cis inſeſtus elt.Sed ardea huic a⸗
num opponiit et ſtercus eqcit.ad cuiꝰ tactũ ac
cipitris penne cõputreſcũt.plurimũq; eaꝝ co⸗
ioꝛẽ hñt cinereũ.quedã vero albũ.Eſt quoddã
earũ genus quaru mares angutun in coitu cuʒz
magna vociferactõne:ſunduntq; ſan guinem
ex ocułpꝛe doloꝛe.i¶ Aʒalon.E xli.de na.reꝝ.
¶ Aʒalon eſt auis parua q̃ coꝛui frangit oua.
Huius pulli a vulpibinfeltant᷑. Ipa vero vul
pis catulos vellit ipamq; vulpẽ.quod vbi coꝛ
uus viderit auxiliat᷑ vulpi qſi contra cẽmunẽ
hoſtem. Hec auis in ſpinis viuit:et ob hoc aʒi⸗
nos odit.Floꝛes ac folia ſpinarum deuoꝛãtes
Actoꝛ.Aʒida iuxta Philiologũu ipſa eſt ſim⸗
tio.de qua dicetur in,nra

.
/
1/—
2*
1

. –
4 —
—

R

— S

—

Capitulum.xi.

loſi coꝛꝑis:hñamembꝛũ vel additamẽ
tum ab oꝛe exiẽs ꝑ quod guſtat ⁊ cibũ
contrahit ac recipit:ſanguine caret.dentes a⸗
lioꝛũ animaliũ dentiboſimiles habet.in comi⸗
tatu volat:et eſt leuis coꝛpoꝛis. Habetq; quat
tuoꝛ alas:duoſq; pedes habet in dextera ⁊ du
os in ſiniſtra.nec plus qᷓ; q̃ttuoꝛ habet nevo⸗
latũ ſuũ pꝛohibeãt.Hoc aial nõ recipit aerem
nõ en Comedũt mel maximein neceſſita

4 he rae⸗ eſt animal inu

tis tꝑe.Unde qñ incipiunt mſirmari:apparet
mellis diminutio:quia videlicet comcdunt ex
co nec reparãt iᷣm. Gonos odoꝛes diligunt:

et aq;s chrrẽtibo delectant᷑.Actoꝛ.Apes mun

diciam diligũt.ſrigus et ſetoꝛem ac fumũ odi
unt. Gꝛegatim volant.circa opus ſuũ ſolicite
ſunt:et ocioſas abijciunt.i¶ Exli.de na.rerũ.
Apes ceteris aĩaliba pꝛecminent dignit ate et
vtilit ate pᷣclaris dotibo:et nobilitate vigẽt:a⸗
gilitate:ſtrenuitate:animoſitate:ingenij ſubti⸗
litate. Ambꝛoſius.A pes regẽ ſibi oꝛdinãt nõ
ſoꝛte ſed iudicio.⁊ quis ſub rege poſite iñ libe
re ſunt.qꝛ pꝛero gatiuã tenẽt iudicij ⁊ ſide deuo
tionis affectũ.et regẽ ipᷣm tanq; a ſe cõſtitutuʒ
iligunt. Nic autẽ rex nature claris ſo:ꝛmatur
inſignibus:vt et magnitudine coꝛpoꝛis pꝛeſtet
ac ſpecie (et quod in rege pꝛecipuum ceſt inoꝛũ
manſuetudine. NHam erſihabet aculeuʒ:eo iñũ
non vtitur ad vindictã. Sunt enim leges na⸗
ture:non litteris ſcripte:led moꝛibus impꝛeſ⸗
ſe vt leuioꝛes ſint ad punienduʒ:quia matima
poteſtate potiuntur. Sed apes que legibus

De uibus

que legibus non obtemperant:penitentie con
demnat ione ſeipſas mulctat vt aculei ſui vul
nere moꝛiantur.¶ Ambꝛoſius. Nulle autem
opes e domibus audent eure:nec in aliquos
pꝛocedere paſtus:niſi rex pꝛius egreſſus ſibi
vendicauerit pꝛincipatum volatus. Pꝛoceſ⸗
ſus autem earum eſtper rura redolentia vbi
oꝛti ſunt redundantes floꝛibus:ftuenſq; cuius

per gramina.herbiſq; dulcibus pꝛima ponũt

caſtroꝛum fundamenta. Apes oꝛdinãtur ad
opera diuerſa. Nam floꝛes adducunt quedã
alie mollificant ceram.⁊ alie adducunt aquã
Earumq; operationes tempus determmatm̃
non habent.ſed cum habuerint res conueni⸗
entes ſubito pꝛeparant.et in ſereno tempoꝛe
oper antur aſſiue7..
¶ Uirgilius in Geoꝛgicis.

.

Nunc age naturas apibo:quas Jupiter ipſe .

Abdidit expediam.
Magnanimoſq; duces:totiꝰ ex oꝛdine gẽtꝭ.
Moꝛes ⁊ ſtudia:et populos:⁊ pꝛelia.
Rex melioꝛ.vacua iam regnat in aula.
Maculis auro ſqualentibus ardens.

Et rutilis clarus hic melioꝛ inſignis ⁊ oꝛꝛ.

Tic trepide inter ſecoeunt pẽniq; coꝛuicãt.
Spiculaq; exacuũt roſtris aptatq; lacertos.
Et circũ regem mixte glomeranĩ in oꝛbem.

Ille opeꝝ cuſtos illũ admirãt᷑ ⁊ oẽs circũſtãt.

Terum ipſe e folijs natos ⁊ ſuauibo berbis.
Dꝛe legunt ipᷣe regem paruoſq; quirues.
Suffi iut aulalq; et cerea regna refſigunt.

LZantꝰamoꝛ fioꝝ ⁊ generadi gloꝛia mellis.

Hiam alie victu inuigilant et tedere pacto.
Exerceni agris pars intra ſepta domoꝝ.

Parciſei lachꝛymã ⁊ lentũ de coꝛtice glut..

Pꝛima fauis ponũt füũdom̃ta deinde tenaces
Duſpendũt ceras alie ſpem gentis aoultas

Educut ſetus:alie puriſi ima mellug.
Jeruet opꝰ:recolentq; thimo tragrãtia mella

Dprrationes

¶ Areſtoteles. Kpes a floꝛibus accipiunt ce⸗

ram:et cum pedibus anterioꝛibus congregãt
eam.dehinc ad pedes medios illam mittunt.
deinde ad coxas pedum poſterioꝛum. poſtea

volant cum ipſa.et tunc manitellatur ponde⸗

roſitas ex ea.
De virtute ⁊ operatiõe cere lectoꝛ inueniat
ſuperius in tractatu de herbis.de C. in cap.
centeſimo quinquageſmmopꝛimo.
¶ De virtute auten ⁊ operatione medllis inue
niatin eodem tractatu de M.in capitulo in⸗
centeſimodecimo. „

Capitulum. xiiI.

—

grece latine regulus inꝰ
terpᷣtat᷑:eo ꝙ rex ſerpen
ti ſit: adeo vi videntes
eũ fugiãt:quia olofatu
ſuo eos necat. Pã -hbo
A minẽ vel ſi aſpicia: inte⸗
Mrimit. iquidẽ ⁊ eiꝰaſpe⸗
iuü nulla quis volar ille
ſa ꝑtrãſit. Sed cᷓuia ꝓculſit: eiꝰ oꝛe cẽ buſta
deuoꝛat᷑.i Auiceñ.in.iij.cañ. GBaſiliſcus eſt
ſerpẽe qͥ ſolo viſu interſicit ⁊ auditu vocꝭ iue.
Hũc agit quidã vocari regulũ.qꝛ caput he co
ronatũ:cuiꝰ ongitudo duaꝝ palmaꝝ eſt:⁊ ca
put acutũ valde.oculi rubei.oloꝛ ciꝰ ad ni⸗
gred inẽ et citrinitatẽ declinãs. Nic adurit to
tũ quod incedit.nec in circũitu cauerne ei vꝛi
tur agliqͥd.¶ Ex lib. de nam.reruũ. Baſiuſcꝰ in
terdũ er gallo naſcit᷑:qꝛ gallus in etate deere⸗
pita facit ouũ ex ſe vnde baſiliſcꝰ ꝓcreai. Sʒ
in generatiõe hac opoꝛtet vt multa cõcurrat.
In ſimo nãq calido ⁊ multo ponit ouũabiq;
fouet᷑ vice patris:ct poſi muliũ tꝑis exit pullꝰ

cæ inualeſcit fi ut ſolẽt anatũ pulli. Habet aũt
(audã vt coluber.reſiduũ vᷣo coꝛpus vt gall⸗.

Dicũt aũt hi qͥ creationẽ eius ſe vidiſſe teſtan
tur q nulla eſt oui teſia:ſed validiſſima pellis
intantũ vt reſiſtere poſſit icnibus validiſſimis.
Opinio q̊ʒ quoꝛũdã eſt:q ouũ illð ga lli colu⸗
ber aut buſo loueat. Sʒ h incertũ eſt. H tamẽ
ĩ antiq̃ꝝ ſcriptis habemꝰ: ꝙ baſiliſci quoddꝗ
genus ex ouo galli decrepui gencre. yſido

rus.A muſtelis baſiliſcus vineũ:q̃e illuic ho⸗
mines inferunt cauernie quib delireſcit. Ita

q; eo vilu ſugit.quẽ illa perſequitun et 4 cu⸗

Trattatus

Snkerius de regulo plemius dicetur de ba ſili
co. quia fere idem ſunt baſiliſcus ⁊ regulus.

Capitulum. xin.

q; lignum de abiete marinis aquis in⸗
cidens quãdo ſucceſſu tempoꝛis putreſcere ce
perit humoꝛẽ exſecraſſũ emittit.ex quo denſa⸗
to fſoꝛmant᷑ parueſpecies auiũ ad magnitudi⸗
nem alaudarũ.pꝛimũq; ſunt nude:deinde ma
turãtes plumeſcũt ac roſtrũ ad lignũ penden
tes,.ꝑ mare fluitant vſq; ad matuntatẽ donec
ſe cõmouẽtes obꝛũpant. ſiccreſcant et roboꝛẽ
tur vſq; ad debitã foꝛmã. De his aũt Jacobꝰ
athonẽſis epᷣs in oꝛiẽt ali hiſtoꝛia loquens. di

cit ꝙ atboꝛes ſunt ſupꝑ niras maris de qinbo
hee pcreani. Roſtris infixis arboꝛibo depen⸗/

dẽtes. Zꝑe vᷣo maturitatis ex arboꝛibo deci⸗
dũt.ac ꝑ incrementa ꝑſicientes:ſicut aues ce⸗
tere volareincipiũt. De his itaq; certũ eſt ꝙ ĩ
oꝛbe nĩo circa germamã nec ꝑ coitũ generat.

nec generant᷑ ¶ Philoſophꝰ. Berneca q ex ar

poꝛe naſcit᷑ in àbuſdã q́; YFlãdrie ꝑtiby inuenit᷑
Hec auis nõ hʒ ſuꝑfluitatẽ:ſicut nec arboꝛes
Intra cap xx. plenius babes.

Euainulum rr.

S Iſtarda ⁊ bonoſa. Exli.de na.re. Bi⸗
latu tarda.bis autter ſaltũ ĩ terra facit

anteq; ad ethera ſubleuet.vñ ⁊ nomẽ bie ðꝛ.
vngues hʒ vt aqla.? roſtx aduncũ.carnibo ve
ſcit.nõ tñ in volado pᷣdã diripit:ſ̊ ſicubi ouẽ

2 rliata et b erneca. yſi. Barliates ſũt
daues de ligno creſcentes. Fertur enim

ſtarda ẽ auis aqline magnitudis:q yvo

aut aliud aial offenſũ iuenerit: plures earum
aggregate inuetũ eiciũt ⁊ occidũt.ſicqʒ carni

bus ei ſatiant᷑.cadaueribo etiã libẽtiſſime veſ

ſcit. Sola vᷣo pene int aues q̃ carne veſcunt

berbã depaſcit.ĩ alis ⁊ cauda albedinẽhñt.re

liq̃ coloꝛe alã imitat. Oua ſua nõ ĩ arboꝛib⸗
ponit:qm̃ alte volare nõ põt.ſĩ tra deponit:
et illic ea ſouet dũ ſeges ĩfuctueſt. ¶ In lib·
vts. Bonoſa eſt auis ĩ germanie ꝑtib:habẽs
carnẽ exterinigrã:iteriꝰ albã.delicatã ꝓpe ad
ꝑdicq ſapoꝛẽ hʒ aũt faſiõi ma gnitudinẽ.Qũ⸗
q; tpᷣs vẽtrẽ excitauerit. maſculohiãtioꝛe cur⸗
rit donec oꝛe ſpuẽt.tũc femia veniẽs oꝛe ſpu⸗
mã recipit.indeqʒ cõcipit et oua pant.

1U

De Nuibus

Capitulum. xvj.
Ubo.Ex liv.ð na.re.Bubo nomẽ hʒ a
voc ſono.ſugit lucẽã ecclijs habitat et
oleũ de lãpadibo bibit.ſtereoꝛibo tñ ras
deſedat.oua qͥʒ colübe bibit.mures venatur.
bac q̊ᷓ volucrescetere capiũt. Qñ vᷣo ab illis
auibo q ĩ luce hitant ipugnat᷑:reſupina pedum
vnguibo ſe defẽdit. Arniſto. Bubo ſiẽ ⁊ veſper
tilio victũ ſibi nocte acqͥrit. Donedula pugt
cũ bubone qꝛ bubo debilis eſt viſus apð me⸗
ridie.Jõq; coꝛuille rapit oua bubonis et co⸗
mecdit.coꝛuꝰqppe foꝛtioꝛ eſt de die:ꝛ bubo de
nocte. Itaq; bubo ⁊ coꝛuꝰĩuicẽ ſibi aduerſan
tur ĩ nidis:Coꝛuꝰ meridie comedit oua bubo⸗

nis.et bubo nocte comedit oua coꝛui.Cetere

q; aues circa bubonẽ volãt ipᷣmq; deplumãt.
multa nãq; pars auiũ eum odit.

Operationes

Auicẽ. S ãguis bubõis valð ↄfert almati

ſili etiã ius ⁊ caro ipᷣiꝰ. Phiſiolo.Coꝛ bubo
nis ſi appoſitũ fuerit mlieri doꝛmiẽti in parte
ſiniſtra oĩa q̃ geſſit narabit. Plimiꝰli.xxix.
Bubõis pedes vſti cũ herba plãtagis p ſerpe
tes auxiliãt᷑ ¶ Ocloꝝ cinis ei collirio miuius

dlaritatẽ oclis facere ꝓmittit᷑.¶ Idẽ i lib.xxx.

Freneticꝭ q̊; bubonis ocloꝝ cinerẽ ĩponũt.

——,

—¶—

—
— — —N
—
—

—1 —
—
.
=
—

4

HW CTapitulum. xvij.

re. Guteꝰ ẽ ð gñe accipitꝝ:ſʒ paulo ni⸗
grioꝛ⁊ tarda nimiũ: pigraq; ad volan
dũ.pᷣda tñ viuit:quã cũ dolo vl languoꝛe aliqᷓ
aut pigricia detentã aſſeq poſſit. Ne auis ſa

BSα5grarnbin xli. ð na.

poꝛe duleiſſima ẽ. In li.vtõ. Butoꝛiꝰ eſt auis
ſic dictaa ſig̊ voci. bʒ crura lõga.collũ extẽſũ
roſtrũq; lõgũ ⁊ acutũ ſicut ardea.coloꝛe tñ di⸗
ſtãs ab illa.eſt em̃ terre ſimilima. Habitat cir⸗
ca ſtagna piſciũ cibo cupida Ranas comedit
et venenata.Hec ſola veris tꝑe ꝓ cantu vocẽ
boꝛrincã edit. In littoꝛe ſub ardoꝛeſol inloco
vbi piſces freqnter nouit.adeo qͥeta ſtatvt q̃ſi
moꝛtua appareat.vt fit vñ cautꝭ piſcibꝛ minꝰ
ſuſpecta ſit.ſjʒ cũ collũ lõgũ habeat bꝛeue reur
uitate facit vt cũ piſcesĩcautiꝰei q̃i nibhil pᷣme
ditãti ꝓximauerit illos ad ſe colli exteſiõetra⸗
bat. Phiſiol. Botaurꝰ q̃ſi bootaurꝰ ðꝛ.eo q;
thauri boatũ.i.mugitũ imitari videt᷑. Roſtrũ
em̃ i cra paludinoſa defigit.⁊ ad modũ thau⸗
ri damoꝛes edit.Excluſos pullos ſtati mr̃ ſub
aſcellis collocat nũ ſe ſubvna.alteꝝ ſub alte
ra.Pulli vᷣo materno coꝛꝑi adherẽtes. Ince⸗
ditq; mr̃ pullos ſub alig fouens.natoꝛũq; ro⸗
ſtris ꝓpminẽtibo cibos dulciter commẽdans.
¶ Actoꝛ. Hec auis mihi eſſe videtur onocro⸗
culꝰ.de quo inferius dicetur.

Capitulum. xviiſj.
Ibones ⁊ Blata. ꝓyſi. Bibones ſũt qᷣ ĩ
B'so natamkugortgomnu ciões a
muſto appellãt. ñ Affroniꝰ.Cũ a me
expectaſſet fabulare incipis exoꝛe bibones in
uoluãt ĩ oculis tuis. Glate a caloꝛe dicte ſunt

ſiqͥdẽ ⁊ cõpꝛehẽſe manũ tingũt.vñ ⁊ blateũ co

loꝛẽ dicũt.̊ aĩal lucẽnõ patit᷑ videre vriũ mu⸗
ſce. Muſca ẽ lucipeta. Glata vᷣo lucifuga.Ex
li. ð na.re. Glata vᷣmis ẽ qͥ lucẽ videre nõ pati
tur. Cñ ꝑ noctẽ tmmmõ ãbulare ↄſueuit.¶ Pal
ladiꝰde agricultura. Blate ſũt ahpginitiuce

B₰

“
7

ſicut ⁊ lacerte. Unde hmõi animalia ⁊ hisſi Et alij dicebant vtran huio widelicet coꝛpa
milia opoꝛtet apum caſtris vl alueanibolonge ipſarũ ſola iuuaban eos qui ſumpſerũt alas

fugare qui vult apes bene cõſeruare.

Capitulum. xix.
Antarides latĩeꝛ grece.arabice dera⸗
vrie vł irane.Pãdecta capᷣ.cxxxv.Can⸗

tarides ſũt aĩalicule qꝝ ſt efficaciſſime:qᷓ ĩſpi

cis frum̃ti adhuc floꝛẽtꝭ iueniũt᷑. Sũthee va
rie ⁊ q̃i circa pẽnulas ſuas ſiricte ⁊ oblonge.
Hee em̃ vapoꝛe aceti ſuffocãt᷑⁊ ĩ vaſe nõ pica
to reponũt᷑. Sũt calide ⁊ acutiſſime.q̃ lʒ ſca⸗
biei veſice pferãt:veſicã tñ ſi ex eis mita ſumat᷑
ntitas.vulnerãt atq; ſanguinẽ migere faci⸗
unt ⁊ interſiciũt.ex qͥbo parua accepta vꝛinam
pꝛouocãt vehemeter. Ogpationes.
¶ S era.li. ag.c. derarie.au.Gal.Exꝑti ſumꝰ
exꝑiẽtia nõ modica ĩ vnguibo lepꝛoſis.⁊ iue⸗

nimꝰꝙ qñ ponit᷑ ſuꝑ eas cũ ceroto ↄſert mliũ

gaut cũ vnguẽto.auter̃t em̃ vnguẽ ⁊ faciunt ca

deretotũ.i Et cãtarides ĩgredit᷑ ĩ cõmixtiõe
vnguẽtoꝝ ⁊ medicinaꝝ q fiũt ad ſcabie ⁊ egri⸗
tudinẽ cũ q̃ eleuat᷑ cutis.⁊ ĩmedicinis q̃ euellũt

erucas q̃ dicũt᷑ capita clauoꝝ.¶ Et ſũt q dam
ex mgfr̃is nr̃is qͥ dabãt ex eis in potu miſcẽtes
parũ exeis ad ꝓuocandũ vꝛinã.¶ Et qͥdã acci
piebant alas ⁊ pedes ipſarũ ſolum dicẽtes q;
Hec cõferunt illis qui ſumpſerũt coꝛꝑa ipſarũ.

⁊pedes emum. Ego vero miſcui omnia ſil
coxꝛpoꝛa cũ pedibꝰ ⁊ alis:⁊ dedi. Ille aſt que
ſunt mag iuuature ex eis ſunt ille q reperiunt᷑
in triticoan quaꝝ alis ſunt linee citrine in lati⸗

tudinẽpꝛotenſe.? ꝓpꝛie qñ pꝛoijcis eas in olla
terrea noua:⁊ claudis oꝛiliciũ olle cũ panno li

neo ſuꝑ vas in quo ſitacetum ſeruens: donec
ſuſfocentur ⁊ moꝛiant᷑.i¶ Et ſilłr opoꝛtet ſiat
ex animali qð ðꝛ xoſoſtis: qũn volumus ipſum

reponere.Et ſili eſt ſpecies aialis ſilis cantari
bus in figura ⁊ virtute. Et ſili vermis viridis
qui reperi ſuꝑ arboꝛẽ pini. Uirtus eius eſt ſiẽ

virtus eaꝝ. Poſtq; vo ſunt cãtarides moꝛtue

inſerani in lino ⁊ reponant᷑.¶ Diaſca. cãtari
des. Melioꝛes ex cis ſunt q ſunt diuerſoꝝ co⸗
loꝝ. ⁊ in alis eaꝝ ſunt linee trãſuerſe citrine:et

ſunt groſſe ⁊ oblõge. ¶ Operati⸗
ſunt vnius coloꝛis eſt debilis:⁊ virtus cãtari⸗

darũ eſt putraactiua:calefactiua:vlceratiua.

Et ꝓpter h̊ miſcent᷑ c medicinis ueniẽtibus

apoſtematibo cãcroſis:⁊ ad ſcabiẽ vlceratã et

emnpetiginẽ. ¶ Et qñ ponunt᷑ in naſcalibꝓuo
cat mẽſtrua. ¶ Et eſtimauerũt quidã ꝙ; qñ mi

ſcent᷑ cũ aliquibo confectionibo ad hidropiſim

ferũt ꝓprer virtutẽ eaꝝ quã habẽt in puocan
do vꝛinã.¶ Auicẽna libꝛo.ij.ca. Cantarides.

Dixerunt quidã ꝙ ſunt ſuperflue caliditatis.

Et dixerunt alij ꝙ ſunt calideꝛ ſiccein tertio
gradu.ſed pꝛimũverius.Et cantaris eſt acris
acuta:putrefactiua:aduſtiug.
( Et eradicat verrucas linita:⁊ fit ex ea cero

tum.⁊ lini ex eo albedo vnguis:et confert ei.

¶ Et cradicat vnguẽ molliũcatũ velociter:qñ

fit ex eg emplaſtrũ.⁊ remouet moꝛfeam:⁊ alba

—

ras linita cũ aceto.⁊ q ex ea trita cum ſynapi

fit linimentum:facit naſci capillos.

. 4 Et ſimiliter quãdo coquitur cum olco do⸗
nec inſpiſſetur:et linit ſuper apoſtemata can⸗
ceroſa:⁊ reſoluit ea.Et linitur ſuper ſcabiem⁊

empetiginem.

¶ Inquit filius Meſarugie. Ipſa inciditvn⸗

gulã valde:⁊ parũ de ea pꝛouocatvꝛinã valde

Et parum de ea adiuuat medicinas puocati⸗

uocat menſtrua:⁊ lacit aboꝛſum.
¶ Dixerũt quidã:daĩ in potu vna earũ ciqui
querũ de veſica ſua:⁊cõfert.Et dant᷑ in potu
tres tanaſgi de ea:⁊ exulcerat veſicam.
¶ Inquit Galienus. Ipſa exulcerat vceſicam.

uas ad pꝛouocandũ abſq; nocumento.Et ꝓ⸗

⁊ elit pꝛopterea qꝛ facit materias acutas de-ʒ
clinare ad eam a quibus coꝛpus non cuacuat᷑

cum pꝛopꝛietate que eſt in ipſa.

ge. ¶ Operatio aũt illarũ qᷓ

78

„☚

„

—

Tractatus

— 4 —
. ————DW . . . .
5 38 R
. . . * 2

Arbates. Alb. i li. ð na. aĩaliũ iqͥt Car

Ergus bomgẽle. ẽ arboꝝ anſeresvocãt
(vt etiã ſuꝑiꝰaudiuiſti ĩ cap.iiijj.)eo ꝙ ex ar⸗

boꝛibo naſ i dicũt᷑.a qbo ſtipite ⁊ ramis depen

dẽt q̃ inter coꝛticẽ eſt nutrite. Dicũt etiã aliqñ
erx putridislignis hec alalia in mari generari
(vt ſuꝑius dictũ eſt)⁊ pᷣcipue ex abietũ putredi
ne. Aſſerentes ꝙꝙ nemo vnq; vidit has aues
coire vel ouare.E thᷣ oĩno abſurdũ eſt:qꝛ ego
et multi mecũ de ſocijs vidimꝰ eas coire ⁊ pul
los nutrire.ſicetiã in ant habitis di imꝰ.hec

auis caput hʒ q̃ſi pauonis:pedes nigros vt

cignꝰ.⁊ ſũt mẽbꝛana ↄiũcti digiti adnatãdã.

⁊ lunt in doꝛſo cilereenigredinis.et inventre

ſunt albide alᷓntulũ minoꝛes anſenbo.

tes qͥdã mẽtiẽdo dicũt aues qᷓs vul

.

Capitulum. xxj.
Aladrius ⁊ Calandrie.yſi.aladtri⸗
(vt ðꝛ) eſt ummundus fᷣm legem.

Pprrationes
¶ Dicit em̃ phiſiologꝰ: auis eſt tota alba
nullã ꝑtẽ hñs nigrã.cuiꝰ ĩterioꝛ ſunꝰcurat ca
liginẽ ocloꝝ. In atrijs regũ iuenii.Per hanc
cosſci de ho einſirmo vta viuat an moꝛiat᷑.
Si em̃ egrotat ad moꝛtẽ:mox hec vt viderit
eũ:auertit ab eo faciẽ ſuã.ſi aũt nõ ad moꝛtẽ:ĩ
tẽdit illa faciẽ ſuã vertit.⁊ aſſumit oẽs infi mi
tates eiꝰ:⁊ diſpergit eas.⁊ ſanat᷑ inſirmꝰ.
¶ Ariſto. Caladriꝰ infirmũ ſi moꝛi debeatnõ
reſpicit:ſed ſi ſq̃leſcere poſſit ⁊ ipᷣm videre ve⸗
lit.ab illo oẽm inſirmitatẽ ad ſe rahit. JItaq;
ille ſanꝰ eficũ.⁊ auis egra:ita qſepi ꝓco mo

nt᷑. Hec auis hʒ vnũ os groſſum in crure:cuiꝰ

medulla oculos caliginates ii qͥs linierit:cos
clariſicatos boni viſus effilitt.

¶ Ex li. de na.reꝝ. Caladriꝰ eſt auis alba .ã̃ſi

ad infirmũ ſanãdu ducit᷑ oẽs infirmitates ei⸗
intra ſe colligit:et in aere volans ibi eas com⸗

bunt atq; diſpergit.

.

¶ Pars ĩterioꝛ femorꝭ caliginẽ aufert ab ocn
lis. Has aues Alexãder iuenuie ſeri in ꝑſide.

¶q x lib. de na. re. Calandnis eſt auis ꝑua ꝓpe

cõſilis alaude. oloꝛe fuſca:plumis deipecto:
ſed mira modulatcione vocis audientes leniſi

cat omq voces auiũ expſuiſſime imitat᷑.itaq;
qñ capta ergaſtulo includu.ibi quoq; captiui
tatis et calamit. tis ſue oblita vix vnam diei
boꝛã ſine c antu pᷣtent adoq; ſpaciari diuer⸗
lis auiũ cantiba gaudet.vt nec cibi ſolita ſit.

apitulum.xxij.

Apo ⁊ Capeſmulgꝰ. Actoꝛ. Capo de
gallocaſtrat ſiue gallinaceꝰ. Ethi iõ
caſtrant᷑ vt faciliꝰ ipiguent ac tenerio⸗

res comedank. D perationes.

¶Dyal. Capones viuiaꝑti ⁊ ĩpoſiti moꝛſib⸗
venenatꝭ occurrũt ſi mutent᷑ aſſidue.i¶ Cere⸗

bꝛũ ca pois meliꝰẽ ceterꝭ.acceptũ ĩ vino fluxũ
ſanguis rellner: d Peltveaicmi eiꝰ ſicca tũ⸗
ſa ⁊ bibita cuſtomac
maxie minor eſtuatõis ſtõachi miteſcit ſim⸗
plr cõpoſitũ. Juſcellũ vo maioꝛis artificdiali

ac cũ vino. Juſcellum

cõpoſitũ vẽtrẽ mollit:crudos hũoꝛes.i.colerã

nigrã depõit. ¶ Utile ẽ tꝑalibo ſebꝛibo ⁊ typicꝭ

cgritudibo.tremoꝛibo ⁊ inflatõibo ſtomaticꝭ et

arteticq ſinglare pᷣidiũ ẽ. Fel capõis albi ma⸗

gne vᷣtut ꝭc̃.facitad effuſionẽ ocloꝝ ⁊ ad cali⸗

ginẽ ⁊ aſpꝛedinẽ palpebꝛaꝝ.De capõeinieriꝰ
luij latiꝰpatebit Pli. li.x. Capmulgi appel
lam merule e̊ndiorꝭ aſpectu nocturni ſures ſt
ixerduũ em̃ viſu carẽt.paſtoꝝ ſtabula ĩtrãt.ca⸗

pꝛaꝝ vberib ꝓpt᷑ ſuccu lactꝭ aduolãt: q̃ viddʒ

iiuria vbere moꝛit.capſq; cecitas qs ita mulſe

reobꝛui.¶ Actoꝛ.Capimulga ipe Ariſt. ago⸗
chilẽ vocat.ð q̊.S.i.c.vi.iſtiꝰtractat⸗ꝰ.¶ Anit.

Eſt auis mõta na modicũ maioꝛ merula.aliu
ti morꝭ:raro videt᷑ ð dic:necbñ tunc videt.ſed
aculi viſuseiꝰ nocte.lac ex mãmillis coprũ
ſugit:iõq; vꝛ agochiles.ſ.capꝛaꝝ lac ſuges.vi
Ait aut nocte:manet in lapidibꝰ de cie.

DPP inre
e EWW

S

6„² . „
—— 4 – N2*
2 -—
5 ðð
. „ —2 5
.— õ — .
8 —ZZ
2 – ⸗

Capitulum. xxiXn.
R Arduelꝰ.yſi i.Carduel ðꝛ eo ꝙ ſpinis

2 carduis paſcit.vñ a p grecos achã⸗

Vvtis c ab achãt.i.ſpinis by glit. Au⸗
Bguies aũt dicũt ⁊ ĩ geſtu ⁊ i motu ⁊ ivolatua

Trattatus

uũ eſſeſig ↄſtituta. ¶ Cli.i. x. Cardueli mime

auiũ ĩꝑata ſac iũt nec voceim:ſed pedibo ⁊ oꝛe
ꝓ manibo.Eſtq;q boũ mugitꝰimitct᷑.ĩ oꝛe latẽ
ſi agro taurꝰ appellata.Eſt q̃ eq̃rũq; hinnitꝰ⸗
anthꝰnoĩe herbe pabulo aduentu coꝝ pulſa
imitat᷑ ad hũc modũ vlciſcẽs.i¶ Ex li.ð na.res
Carduelꝰẽ auis ꝑua croceoq;ĩ coꝛꝑe:rubeo
vo in capite coloꝛe venuſtata. Miꝝ uũt videt᷑
q; hec auicula carduoꝝ acutis aculeis paſcit
Inhac g̊ namra miraclm apparet:q talẽ aſiu
ciã ei dedit quã nec boninec aſino magnis a⸗
nimaliba iꝑtiri voluit.vt viq; ergaſtulo clauſa
ſuppoſitã aquã ab ymo ꝑ ſilũ vaſculo ſuſpẽſo
ad ſe cũ roſiro trahat.peditq; ſilo interdũ ſup⸗
poſito cũ attigerit vaſculü ſitim potu ſedat.

Ae

.

6 en
— —
2 — „*
‚— —r— ̃ —

—

Arabdriõ ⁊ Cariſta. Rudol.ſuꝑ leuis
FPtici. Carabdriõ eſt auis garrula. deqᷓ
legi l Leuiti?.q ſm legẽ ſit imunda.
¶ Aqoꝛ. Hec auis ipᷣa ẽ q̃ ſuꝑiꝰ ĩ ca.xxi.dicta
de calẽdrꝭ eſt. Yallunt᷑ aũt qͥ hãc eſle caladriũ
putãt vt ſugꝑ Deutro.dicit glo.interliñ.Cari⸗
ſie vt dicit Solinꝰ auesſunt q impune flam⸗
mas innolant.ita vt nec plume nec cames ea⸗
rum flammis igneum oliquatenus cedant.

irulum xxniſ.

— —

Eruus volans.Exli. de na.re.Eeruꝰ
rolãs fert᷑eſſe genus cicade. Hunc tñ
exꝑimentatoꝛ crabꝛonẽ vocat.ſub alis
t dicit) groſſioꝛibo alas hʒ ſubtiles ⁊ tenues

ſicut bꝛuchꝰ. Circa veſperã potiſſime volãt:et

volãdo ſtrepitũ faciũt.hñt coꝛnua medicina⸗
lia grãdia pᷣlonga biſulca dẽtata ⁊ lucida:q̃ſi
foꝛcipibo in cacumĩe cum libuerit ad moꝛſum
coeũtibi.crura vᷣo lõga ⁊ reflexa.lucent igneũ
moꝛenoctu ꝑtes lateꝝ ac cluniũ coloꝛes pina⸗
rum refulgẽtes aliqũ compᷣſſe obũbꝛant᷑. am⸗

putatuũ caput eaꝝ viuit diutiꝰſine coꝛꝑe.ſed et

ſiꝰ co ꝛpaſine capite:ſ̊ nõ tãdiuſicut caput.

Icade. Pli.li.vi.Cicade m viuũt roꝛe
*quaꝝ duo ſunt genera. Minoꝛes que
pꝛimo ꝓueniũt que vt ſunt mutc.et no
uiſſime percunt. Sũt auũt multe que canũt vo
cant᷑ achete.⁊ que minoꝛes ex his ſũt tetrigo⸗
metre. ſed ille magis ſonoꝛe. Mares canunt
in vtroq; genere:ſilent femine.Gentes his ve
ſcunt᷑ ad oꝛientẽ.Ante coitũ mares pꝛeſerũt.a
coitu feminas circa ſolſticiũ eſt coitus carum.
Ouis eax coꝛruptis que ſunt candida coitus
ſupinus.E.ſt illis aſperitas in doꝛſo pᷣacuta
qua feture locũ excauant in terra. itq; pꝛimo
vermiculus:deinde ex ea (que vocat᷑ tetrigo⸗
metra)cuius coꝛtice rupto circa ſolſiida cuo⸗
lantct eſt ſine oꝛe.ſed pꝛo co quidã eſt aculea⸗

tum linguis ſimile.et hoc in pettoꝛe quo roꝛẽ

lambunt.Pectus ipſum eſt ſiſtiloſum hoc: vt
divimus canũt achete de cetero nihil eſt in vẽ⸗

tre. Quidã vero negãt votẽ in ſectis eſſe in tã⸗

to cicadarum ſono et apum murmure.

Capitulum. xxvij.

Jconia. yſidoꝛꝰ.Ciconie quaſi cica⸗
nie:a ſono quo crepitant dicte ſunt:
quẽ ſonum oꝛis potius cſſe conſtat qᷓ

vocis.quia cum roſtro quaticnte ſaciunt.hee

veris nuncie ſocietatis comites:ſer pentũ ho⸗
ſtes:maria tranſuolant in aſyam collecto a⸗

gmine pergunt. Eoꝛnices eas duces pꝛece⸗

dunt et ipſe quaſi exerctus pꝛoſequuntur. Ex
libꝛo de naturis rerum.Ciconie ſerpẽtium ex

ſtio tantus eſt honoꝛ in Theſſalia vt capitale

fuerat occidiſie ciconiam: ſicut et hominem.
Multipharie nanq; ſerpenibus inſidiatur.
coſq; comedit et alia venensta:nec tamenno
ritur. Gufonem autem non niſi in magna fa⸗
me comedit.in quo naturalebuſonis malum
notatur. Nidetur autem ciconia (aput habe⸗
re valde reumaticum: quia roſiro eius aqua
vcre continuo diſtũlat.Et hochyeme magis.
Hee nidos ſuos annuo repetunt.cet vmnn ſe
e fetibus ſuis domino loci ſub quo fetilicant:
plumatum quaſi tnbutum vt ſertur deijciunt.
Sed ſoꝛie cauſa magis eſt tec ium nutriendi.
Quinimmo vt vulgo dicitur pꝛo decimatioe
deiciunt. dco ius ſuum ſeruantes. In cuius
ſignum Thoꝛingiam vbi decime no dantur
neq; intrant neq; inhabuant:vt etpcrietia do
cet: abiture aũt(vt dicit Solinꝰ) i certo loco
congregant::ita vt nulli ſui generis niſi capii⸗
ua relinquat᷑. In aſia cãpus eſt vbi cõgregate
munmurãt. ⁊ eã qͥ nouiſiune venit dilaccrant:
ſicq; recedũt.Ex lib.re.v:v. Litonid dꝛ auis
K ui.

JRð”J

N% Dm dh

Be Fuibus

Pia. Cuũ em̃ antiqᷓoꝛes ciconie pẽnis amiſſis p

pꝛiũ ſibi victũ acqrere neqant: iunioꝛes frigi/

da genitoꝝ mbꝛa reuouẽtes eos in paſtu p⸗
curãt:donec ala foꝛt redierit. Ham vt yſido.

ait. Quãtũ tpᷣs ipendũt ĩ fenbo educãdis tm et

ipe iuicẽ a pullis ſuis alunt᷑. Nec dubium eas
caſtitatꝭ ſectatrices eſſe.fedulſq; ↄiugij ad in⸗

cẽ ſeruare.Ciñ fert᷑ ꝙ i eminẽtioꝛi loco domus

cuiuidã par vnũ ciconiaꝝ hitabat. Uñ mare
ad poſtũ recedẽte freq̊nter ali mas adueniẽs
