git venirẽ et repmit colerã:⁊ eſt grauis digeſti

oni.⁊ qũ nõ bñ eſt maturꝰ eſt ſtipticus et reti⸗
net ventrem foꝛtiter.⁊ maturus dulcis eſt mi⸗

ſtomachi ꝓpter dulcedinẽ q̃ cſt in eo:ſtringit et
repꝛimit colerã:et vſus eius minus inducit fa
ſtidium. ¶ Et ideʒ auc. Iſaac ehen aram. QOñ
nabach.i.agrifoliũ comedit᷑ ante cibũ eſt meli
oꝛ et pꝛouocat appetitum.Et buiuſmodi res
que ſuntnimis ſicce quando inueniunt humi⸗
oitat em in ſtomacho aut inimeſtinis pᷣmunt
eas:ct inducunt fiuxum vennis.Et folia cius
cum teruntur et ponunt᷑ ſuꝑ apoſtemata cali⸗
damolliſicant et reſoluunt eꝗ.
¶ OHalienus. Serrature lignoꝝ cius ad fluxũ

mulicbꝛẽ cõpetunt:⁊ ad vllacas diſpoſitiões

Coquitur autẽ⁊ qnq; quidẽinaqua:qñq; au⸗
tẽ in vino ſicut neceſſitas iubet:et non immiti
tur ſolum ſedbibitur. Atuero ꝓ co ꝙ defluen
tes capilosdetinet nõ modicu ſignũ eſt.quo
niam itiptice quidẽ cũ eo ꝙ ſiccat moderate
elt virtutis. Dictum eſt em̃ in ſermone qui de
laudamo:talis eſie opoꝛtet vᷣtutis:qð debet

Ocinere capillos denunentes

Trattatus
Jch

medicina in ca. de agno caſto.Eſtfru
Vvtex in q̃rto cali.⁊ ſic.OQm̃i tꝑereꝑi vi⸗
ridis:et magis in locis aquoſis:minus aũt in

8 Gnus caſtus. Plate.in li.de ſimplici

tinrico oialüg: riti eſt mi⸗ ſiccꝭ. Cſuimedicine cõpetũt folia:nõ radix.ſio
nus ſtipticꝰ oĩbo alijs:⁊ citius deſcẽdit ab oꝛe

res etiã magꝛfios eius ʒuccaniũ noĩaĩ.Qirgul
ta vᷣo a quibuſda ſalices marini dicunt.E ius
nãq; floꝛes qͥ vebent in receptione poni vere

colliguntur.ac ꝑ annũ in efficatia multa ſer⸗

uantur. Dicitur em̃ qꝛ libicinẽ repꝛimendo ca
ſtum reddit vt agnꝰ ca.etſic.in.iij.gra.ꝗ¶ Aui
cen.li.ij.ca.deagno caſto.Ca.in.i.gra.ſic.in
ij. Et eſt reſolutiuus:ſubtiliatiuus:diſgregati
uus ventoſitatũ.⁊ in ipſo eſt aꝑtio cũ ſiiptici⸗
tate.Et eſt remotiuus doloꝛis.i¶ Sera.lib:o
agogre.capᷣ.amarikeſt.i.agnus caſtus.et eſt ar
boꝛ abꝛae ſemen eius dicit ſemen agnicaſti:et
noiatur piperella:⁊ ẽ piper eunuchoꝝ.⁊ ſunt ei
due ſpẽs.⁊ dꝛ kiſtos:co ꝙ religioſiſternũt hãc
planta ſub lectis ad rerrenandũ libidinẽ.⁊ no
minat loginꝓpter duriciem virgaꝝ cius.⁊ eſt
planta in magnitudine arboꝝ. Naſci ꝓpe a⸗
qs ⁊ loc aqſinibo.hʒ virgas duras ad trangẽ
duũ.⁊ ſolia cius ſũt ſimilia ſolijs oliuarũ:niſi qꝛ
ſunt lõgioꝛa maioꝛa et mollioꝛa.Et q̃dã ſlpẽs

buius plante habet floꝛẽ purpurcũ.et quedaʒ

Canitulume eg

õ õ =èð . 2=

*

7 ◻ 8½

O

N

S

& n

De Verbis.

habet floꝛẽ album:ꝛ: bʒ ſewen ſimile piperi.Et
idem auc.Gal.qð admiſtratur exilla arboꝛe

eſt ſemen folia et foꝛes. Exſeminis quidẽ⁊ ᷣo
rum ſubſtãtia eſt ſubtilis valde.Et eſt ca.⁊ ſic
m.iij.gra.¶ Galie.vi.ſim.ſar.ca. de agno ca⸗

ſto. Id ad qð adminilirat᷑ ex illa arboꝛe in me

dicina ſunt ſemen ⁊ fios.Et ſeminis quidẽ ei?ꝰ

et floꝛis ſubſtantia eſt ſubtiliſſima:⁊ in ſapoꝛe
eius eſt acuitas ſiue acredo et ſupticitas:⁊ vir

tus eius eit ca. et ſic. in: ij. gra du:

HPHyperationes

¶ Lectus ex eo factus repꝛimit libidinẽ. Fo⸗

mentent᷑ ⁊ genitalia ex aq̃ decoctiõis ipſins ?
ſuccus etiam potet᷑.¶ Contra gomoꝛreꝭ fio⸗

res eius vł folia decoquant᷑ in aceto:⁊ addito

caſtoꝛio cathaplaſmenĩ genitalia CNalet enim
agnue caſtꝰ? mirabiliter ad libidinie extinctio
nẽ inaniendo ſpũs ⁊ cõſumẽdo ſperma. Hoc

ſimiliter facit ruta:maioꝛans:ciminum:cala⸗

mentũ ⁊ anetũ:ſed in hoc potẽtioꝛ eſt agnꝰca
ſtus.ſunt enim ca.aperitiua et extenuatiua.
Sunt etiam alia que extingunt libidinem in⸗
ſpiſſando ſperma et cõgelando:vt pſillium: ſe
men lacauce:citrulli:melonis.cucumeris poꝛtu
lace.ſcariolaꝝ.acetum.a greſta ſumach.cam
phoꝛa et ſimiua.i¶ In ſucco agni caſtiſeminũ

feniculi.ʒ. iij.⁊ eſule.3.ij. coquant᷑.et mane cola

tura det᷑ leuco flegmatico.vinũ etiã decoctio⸗
nis agni caſii multũ cõſert.¶ Agnus caſtus
dimittat᷑ in amurca olei vt putreſiat:et addito
vino ſoꝛti ſiat decoctio coletur:et addita cera
et oleo fiat vnguẽtum.cuius inunctio ſplenis
duriciẽ exſiccat:et eius ſumit ſuperfluitatem
et ipſius oꝛificium anguſtat.ad menſirua pꝛo
uocando fiat ſfomentum ex aqua decoctionis
ipſius et centrũ galli.ꝙ Contra litargiaʒ fiat
decoctio cũ agno caſto apio ⁊ ſaluia in aqua
ſalſa:⁊ foꝛtiter fricetur ex cea poſterioꝛ ꝑs ca⸗
pitis.i¶ Sera.auc.Gal.Agnus caſius abſci
dit libicinẽ coitus.i mal ime qñ comeditur ſe
men eiꝰ. ¶ Exuocat menſtrua et reſoluit a⸗
poſtema ta dura que fiunt in mẽbꝛis coꝛpoꝛꝝꝭ:

¶ Dxal. Agnus caſtus perbibeturmederi ſer
pentum mo:ſum. Itẽ ſemẽ eius bibitũ hydro⸗

picis et ſpleneticis medicatur.¶ Qac mulicris
cat. mẽſtruis imꝑat.bibituũ 3.i:cũ vino ve⸗

teri.extinguit venerem. doloꝛem capitis com
mouet: adbibens ſomnun. ¶ Balie. Agnus ca⸗
ſius abicindit lbidinẽ coitus.⁊ malime qñ co

meditur ſemẽ eius.Et agnus caſtus a mulieri
bus athenienſibo in lecto ſtemũ:et repꝛimit li

dicinẽ. ¶ Auicẽna. Quando ex ſtipitibo eius
ſternitur ſub doꝛſo ꝓhibet pollutionẽ et virge
erectionẽ.¶ Et ſunumigatur mulierescũ ve⸗

hemens deſideriũ adeſt coitꝰet remouet ulð.
¶ Sera.auc.DPyaſ.Semen ipſius qñ ſumi?
in potu:confert moꝛſibo venenoſis.er conſert
ad hydropiſim qñ ex eo ſumũtur.ʒ.ij.cum vi⸗
no.⁊ ꝓuocat vrinam et menſtrua:et dehilitat
virtutem ſpamatis.⁊ inducit ſodam

H

A gamarina eſt herba maris habens
rYtolia longa veluti coꝛrigie.et nĩo idio
mate vocat᷑ alga:q̃ a mari ciecta in lit

toꝛibo inuenit. ¶ Pli. ca. de alga. Alga naſat᷑

in aqͥs ſtantibe.ita deniq;nomen ſumpſit ab
algoꝛe aque. vel ꝙ alliget pedes:q craſia eſt ſo
iijs:aquã ex ꝑte ſuꝑantibi. Dyal. Aloſach⸗
ne incidẽs q dẽ eſt veluti ſpuma marꝭ q̃ ꝑetris

inlſidet.⁊ remanet qð nos algam vocamus.

Pperationes

¶Draſ Cirtus ciꝰ ẽ ſilis ſali.inijcit ⁊ ꝑ criſte⸗

re in paraliſi. ſeu ex putredine vitiatis inteſti⸗

nis.alienitatẽ circũſcribit. vᷣtutẽ habet ſimileʒ

ſali. et intro ſiipticam ſimicticam et leptincui⸗

cam.

Diſſintericis ⁊ ſciaticis antiquis conſert ci.

ſtere eius. Jomento ſimiliter vtilis eſt

— 2 M
ALed e- 6E .ee va 2

.
*

.

—

B

Trattatus

2◻ 1canna la. grece cipꝛus. Alcanna eſt
. arbuſtii vndeſit oleum cipꝛinũ.et eſt il

2lud quod de alcãna vt apparet per cõ

coꝛdiam. ¶ Sera.li.aggre:ca.henne.i.alcan
na.flos alcanne eſt ſimilis floꝛibus nitri.niſi
quia eſt in racemis.⁊ flos eius eſt albo decli⸗
nans ad glauceditẽ acuti odoꝛis.E t idem au
cto.dyal.Eſt arbuſtũ hũs folia ſupꝛa ramos
ſuos ſilia ſolijs oliue:niſi quia ſunt latioꝛa et
mollioꝛa ⁊ viridioꝛa.babet floꝛem album ſileʒ
vſnee.boniodoꝛis.ſemẽnigrũ ſile actis.⁊ qð
de ipſa aaminiſtrat᷑ ſunt folia ⁊ ſũmitates ci⸗
¶ Platea. Alcana eſt heiba in tranſmarinis
partibo ⁊ etiam in Sicilia copioſe inuenitur.
Eſt aũt frigida in ꝑmo.ſicca in ncipio ſedi.
Et qꝛ nõ vbiq; reperu i poteſt:qui eam habẽt
pulueriſant.⁊ ſic per regiões depoꝛtãt.puluis
q;ʒ ſubnigri coloꝛis eſt.per annos tres ſeruat᷑
Et habet virtutẽ conſolidandi⁊ extergendi ac

mũdiſicandi.i¶ Gal:vij.ſim. far. cap.de Cipꝛo

ſm trãſlationem arabicã.Cipꝛus.i.alcanna.
huius arboꝛis folia ⁊ extremitates ad vuilita⸗
tem ꝑuenerũt.ſubſiantia cius eſt compoſita ex
acuta ca.cũ tẽperamento:et ſubſtantia terrea
frigida et ſicca.et ſapoꝛ eius eſt ſtipticus.⁊ vir
tus eius deſiccat ſine moꝛdicatione.Unde vir

tus eius repercutit ⁊ diſſoluit

Pprerationes

¶ Sera. auc. Dyaſ.Uirtus ſolioꝝ eius ſtipti

ca eſt. Et iõ qũ maſiicant curãt alcolã.i Et in

fundit᷑ decoctio eius ſuper cõbuſtionẽ ignuis

¶ Et qñ terni et infundũ in aqua aſtaracios.

⁊ liniunt᷑ inde capilli fit rubei.i Et vnguẽta
que fiunt ex ea molliũt neruos.⁊ facit in vul⸗
neribus illud qð facit ſãguis dꝛacõis.i¶ Gal.
ꝓhibet dilatationẽ pupille et combuſtio nem

ignis.et qñ coquit in aqua:et ꝓijcit᷑ aqua illa

ſuper locũ cõduſtionis. Et ipa adminiſtrat

in medicinis heriſipile.¶ Et cõuenit vlceriby.

ſ.alcole que fiunt in oꝛe pueroꝛum

Capitulum. xiiij

Allum dictüu eſt: eo ꝙ oleat. Ambꝛo.

in hexameron li.v. Allium tantã vim
odo ꝛis hʒ vt leopardus cum ſuſtinere

nõ vales: fugiat. UInde ſi qͥs allium alicubi cõ
fricauerit:lcopardus inde reſilit:nec reſiſtit.

¶ Plini.de hiſtoꝛia naturali li.xix. Allium ad
mult a ruris pꝛecipue medicamenta ꝓdeſie cre

ditur ¶ LHypocras in q̃dã epla. Allium calide

eſt vᷣtutis.E ſt aũt aperitiuũ et abſterſiunm:cõ
ſolidat vlcera fraudulẽta.¶ Rabimoyſes ca.
de allio.et ca.de ſcoꝛdeon.i.allium agreſie eſt

calidũ ⁊ ſiccũ ꝓueniens vſq; ad quartum
¶ Palladius li.j. Meſe Janua. Alliuz ⁊ vlpi

NMO

—ʒ

“R
.

&α r He de

DSBDe Herbis

cum bene ſeſpoteſt:ſed alio alba terra pꝛoſis
cict. Idem in li. xij. Menſe quoq; Nouembꝛi
allium et vlpicũ ſeritur beneterra matime alꝰ⸗
ba foſſa et ſubacta ſine ſtercoꝛe. Sulcos in ae
ris opoꝛtet fieri.et in locis alcio:ibo ſemina po
ni.qutuoꝛ digitis ſeperata: nec altius.ſoſſa
eqᷣliter ſarculida ſunt:et inde puleſcẽt. Auic.
n.aliud
am aliud quod dicitur poꝛrinum. Et eſt com
poſite virtutis ex allio et poꝛro Eſt et aliud qᷣ
Dicitur allium ſerpentis. Eſt autem allium ca⸗
lefacciuum et exſiccatiuuʒ intertio vſq; ad q̃r⸗

in. j. canone. Allium aliud domeſtieu
ſilueſtre:quod eſt amarum et ſtipticuʒ.

tum. Et ſilueſtre plus alio. ¶ Dyaſcoꝛides.
Alqj genera duo ſunt.ſcʒ oꝛtiuuzʒ.aliud quod

in Egĩlbpio naſcituriſed non ſatis diſſunile.
Virtus cius eſt viſcida inflatilis:ſtiptica:cali⸗

da. ¶ Conſtantinus. A llium duplex. Dome⸗

ſticum et ſilueſtre ſcʒ ſcoꝛdeon domeſticum ca

lidum eſt in medio quani gradus. Ideʒ in pã
tegni. Allia calidioꝛa ſũt cepis et ſiccioꝛa.acu
ta ſunt:et doloꝛem capitis faciunt.que ſi co⸗
quantur ardoꝛ ille amittitur: potioni q; cibo
melioꝛa ſunt.Cocta magis nutriunt q; cruda

ſanitatem cuſtodiunt.quia naturalem caloꝛeʒ

confoꝛtant.digerere faciunt.

Operationes

¶ Plinius libꝛo viceſimo. Allij magna vis ?
contra aquarum et quoꝛumlibet locoꝛuʒ mu⸗

¶ Odoꝛe ſerpentes abigit et ſcoꝛpiões odoꝛe

Et omniũ beſtiarũ ictibʒ medetur.ac puatim

contra cmoꝛ:roidas cum vino ſllinitur.
¶ Contra canis moꝛſus et in vulnera cũ meł
le imponitur.

E¶BDuſ̃ pirioſis coctum. aliqui qudum. aliqui

et tritum in lace dederunt.
4 Pare
vino mücutt
Et contra yleum in oleo et pulte ſic illiniunt
Antiqui et inſanientibus dabant crudum
¶ Oxocles autem freneticis elirum. Dentiuʒ

dentium addatur.

Ptxriaſes et pꝛurigines ſanat potum. item⸗

q; cum acceto vel nitro mſuʒ. Compeſcit dilſtil
lationes cum lacte coctum vel tritum. vel cum

caſeo molli permixtum. Quo genere⁊ raucita

tem extenuat.Coctum vtilius eſt crudo.

¶ Tineas et animalia reliquaintrancoꝝ pel⸗

amnal mo in, pulte mee

etur. Tuſſim cura

ſum rabidi cani

agoꝛas. et contra moꝛbum regium

.

doloꝛes tribus capitibus in aceto tritie immi
nuit.vel ſi aqua decocta colluant᷑ ⁊ in cõcaua

cũ adipe vetuſto vel cũ lacte coctũ.aut ſi ſan⸗
guis etiã excretur vel pinulenta ſin.
Jacit et ſomnos et totum rubicundioꝛa coꝛ
poꝛa.ventrẽ quoq; ſtimulat.cum viridi coꝛi⸗

Poꝛro vitio eius ſunt:quod oculos ebetat

inflatiões facit.ſtomachum ledit.et copioſius
ſumptum ſitim ginnt
¶ Platearius. Allium inquit groſſam diſſol
uit ventoſitatem:ventrem humefacit. lumbꝛi⸗

cos et aſcarides excludit:vrinam ꝓuocat:moꝛ

aquam potauerunt ſubuenit.
¶ Cataplaſmatuʒ locis groſſos humoꝛes ba

bentibus diſſoluit. —

¶ Doloꝛem dentinm de frigiditate mitigat.ſi
tim ꝓpter flegma coagulatum ſtomacho am
putat ſcabiemamoꝛfeam: impetiginem: et pu⸗
ſtulas in quocũq; loco fuerint:potenter curat

ſi ex eo conſicentur aut cataplaſmentur.

Meſtrua et vrinas puocat. ſecundinaʒ ex⸗

pellit ſi in cius opoʒimate mulieres ſederint.

¶ Silueſtre allium virtutem babet ſicut do⸗

meſticũ.tamẽ calidius et ſiccius eſt. Hec inue⸗

niee inſpeculo naturali wlicentij. libꝛo i cap.
pvi. Et widem plura ais caß.

„ .
.
6 * *
2

8 curat cis etlam qui malam

* p

75

Capitulum. xv

Atea eſt agreſtis malua ſiuemaiu aui

Trattatus

apoſtemata et pꝛohibet ea. et reſoluit ſangui⸗
nẽ et maturatvulnera.

Lonkfert apoſtematibe inflatie: et ſcroſulis

1 ſcus. Sed altea ⁊c: co ꝗ in altũ ſurgit

uilcus aũt q glutinoſus ſit ex ſynoni
mis. Altes bie malua: cuiſcus: maluauiſcus:

ibiſcue. Idẽ eſt maluauiſcus ſolia hʒ rotunda

ſicut panis pꝛocinꝰ fos eius roſe ſimilis.radix

SEmuſcilaginoſa.E ſt cẽplexio ciꝰ calida cũ cq̃/

litate. ¶ Gal.v i.ſim.ſar.ca.E uiſcus ſiue altea

Et eſt malua ſilueſiris dyaloꝛetica eſt ⁊ laxati
ua:nõ vrẽs. abſterſiua.mitigatiua. digeſtiua.
vo difficile digelubiliũ ¶ Dyal.c.altea.Altea

folia ſunt cei roti nda ſimilia ciclamini.floꝛem

hʒ roſis ſimilẽ.haſtã duoba cubitis longã:ra⸗

CLirx eſt illi muſcilaginoſa.⁊ intꝰ alba.⁊ ⁊?⁊ altea

co ꝙ ſurgat in altum. Euiſcus quia glutinat.
Sera.ti.og ca. de maluguiſco Radix malua

uiſcihʒ vᷣtutẽ ſiipticã.⁊ totis herbe volo dice⸗
re:ra dicis:ramoꝝ: oꝝ ⁊ ſolioꝝ:⁊ ſeminũ.vnð

xirtu s 9 eſt ꝗᷓ deſiccat: verũ radix ⁊ ſemẽ ſunt

mag' dcſiccanua: ⁊ plus ſbtiliatiua ¶ Hal. xij
ſim.· far.ca.de malua ¶ Altea ſiue moaluauiſcꝰ

magis dyaloꝛelica eſi qᷓ malu? Auicẽc.li.ij.ca.

De gltea. A ltea ca.eſt cuʒ equalitate. Undein
ipſa eſt leniſicatio et reſolutio:cet ſemen ⁊ radix

ipſius ſunt in virtute eiue ſoꝛtioꝛa plurimũ:et

plurimũ exſiccatiua et reſolutiua

Hoprerationes

¶ Pand ecta ca.xxx. Jolia eius trita cũ axun⸗

gia et aliqᷓntulũ calefacta ⁊ ſuꝑpoſita apoſte⸗

mata maturãt.duriciẽ relaxãt⁊ mollilicat Itẽ
berba cũ ipᷣa radice decoquat᷑ fere ad ↄſũpiio
nem.Et ſic apparcbit ãdam viſcoſitas:q ſuꝑ⸗
ponat᷑ ⁊ apoſiemata maturai:duriccs remol
lit ⁊ relaxat.Ex aq̃ etiã ciꝰ addita cera ⁊ oleo
tit cõpetẽs vnguẽiũ ad pꝛcdicta.

¶ Aqua decoctiẽis ſeminũ ipiꝰ: malue valet

S tuſſim ſiccã.et ↄſert ethicis. Scmins etis ci⸗
ccrata et in oleo decocta duriciem ſoluunt
¶ ypocrates. Uulneratis ac ſitientibe deſe⸗
ctu ĩ anguinis bibendũ dedit ſuccũ de cocte ra
dicis.Iplam vᷣo vulnerib cũ melle ac reſina.
Idemq; conuulſis lu acis ſumenticus et mu

ſculis ucruis articulis impoſuit cet almatic ac

viſinten icis in vino bibendũ dedit.

¶ Auic. Altea nomẽ in greco deriuatum ẽ ex

plurium iuua mentoꝛũ nomine.cuius natura
calida cſi cum equalitate.Inipſa ſunt leniſica
tio matur atio et molliſic auio et reſolutio Sc⸗

men ct radix ſunt in eius virtute ſoꝛtioꝛa pluri

mum e ſiccatiua et ſubtilioꝛa

¶ Lenitur luꝑ moꝛleam cum accto. mollilicat

et valet ad duriciem matricis. .
¶ Sedat doloꝛem iuncturarum.et pꝛopꝛie cũ
gdipe anſeis.
¶ Tumoꝛẽ⁊ inflatiõeʒ reſoluit q̃ ſt ĩ palpebꝛꝭ
¶ Semẽ eius tuſſi calide confert.et ſacile ſpu
tum cficit.pꝛohibetq; fluxum ſanguinis cum

*

virtute ſua ſti

Et ponit in emplaſiris pleureſis et peripleu
monie.cius q̊ gł mi ſitim ſedagat.
¶ Decoctio radicis ciꝰ bibita ↄſert vrine ⁊ in

teſtinoꝝ ardoꝛict apoſtemanbo ani.

¶ Dxyal.ca. Molocbia cum adipe anſeri ge⸗

nitali partiſuppoſita aboꝛſum facit. Inutilis
eſi ſiomat ho.ventrem mollit.

¶ Itẽ vulnera recẽtia ſolijs eiꝰ curat: ſolia ciꝰ

trua ⁊ ĩpoſita ſcoꝛpiciba credunt᷑ afferre toꝛpo
rẽ.Eadẽ ſcmori alligata ſtimulat in ventrem.
¶ Eadẽ nigra lana obuoluta ⁊ alligara mã⸗
marũ vicia 2peſcit. Itẽ ⁊ idẽ capᷣ.Altea.qlos
cius in mulſa coctus aut vino et tunſus ⁊ im
poſitus vnlnera curat.ſcrofas ſpargit. Item
cicatrices vulnerũ curare ſacit S
¶ Elixa ᷣo et trita addita axũgia poꝛcina aut

Anſerina et reſina ⁊ tercbintina:iumoꝛes ſieri⸗

cos et offocatiõcs appoſita medet᷑. Itẽ elixa⸗
turg eih oĩa facere nouit.⁊ ſecũdinas excludit
¶ Sola in aqua cocta et ſomẽtata inteſiino

rum doloꝛẽ tertio die ſanabit. Hoſipſi eperti

ſumus q trita cũ axungia veteri ⁊ impoſua po

dagram tertia die ſanat Et multi dicũt ancto

res collectiones oẽs vel duricies que in coꝛꝑe
naſcuni:decocia cũ ſenugreco et lini ſemie pel
line impoſita aulert.

Serapiõ. Altea pꝛobibet apoſtcmata: 2 ſe

Gat doloꝛẽ:⁊ maturat exituras dum eſt recẽs

et racix quidem eius ⁊ ſemen:qꝛ in cis eſt vir⸗

tus ab ſterſiua:curat moꝛteam.

Eοοsratgit lapidẽ reni ct aqua
in qua decoquit᷑.radix eiꝰ pꝛopt᷑ ſtipticitatem

que eſt in ca vlccrib inteſunoꝛũ⁊ fiutui vẽtrꝭ
ct ſputa ſanguinis contert.

¶ Et cñ coquii ſola et teritur:cſert exituris 2
at oſte matibo q apparent poſt aurẽet ſcroſul

t cõſert apoſiematib ami calidis.

¶ Halicnus. Radix maluauiſci et ſemĩ malua

uuci vn ida intenſiue qdemopcrani qᷓ herba.
ct magis abſter ſiusm orendunt viriutem: vt
moꝛteam abſtergant Et ſemẽ diuidat lapides
in renibe conſiſtento.

¶Racix autem . Tiſintcrie ⁊ diartie:necnon

miſnonb ſlangumie eh vtilis.

pticitas.eius folia conferũt apo
ſicmatibus mammille. ðWD

„ 3 $S h *W

8S *9

2
M 5

2ðòð

„
2 2

dictis. Fructus vel ſemina cius matura aliq
lem babent dulcedinem.

„1

4

2 6

2 . .
2
.

Aleluia vłluyula vel panis cuculi.lux

eſt paruum et tripliciter diuiſum.⁊ in

cacumine cuiuſ ibet partis eſt alia inciſura.
Semina eius ſunt in vaginulis ſimilibo coꝛni

culis. que cum tanguntur tempoꝛe maturatio
nis euolant ab eis.ſemina ſimilia andachuce
tendentia ad rubedinem.et vocatur trifolium

gcetoſum.ſicut apparet in capᷣ.tritolium.Lri⸗
tfolium acetoſum:id eſt alleluia.ponitur ada⸗
maſceno in vnguento dygfinicon. ct voc. tur
ipſum triſolium. ¶¶ Plinius ca. bachacl ig eſt
trifolium acetoſum.folia floꝛes ⁊ fructue unt

frigidi et ſicci.ſolia tamen ſunt humidioꝛa pꝛe

—

¶ Auyula ſiue alleluia medet᷑ vlcerib oꝛis et
fütulis.ſinulatur in virtute acetoſe ſilueſtri.eſt
ſtiptica.cõſolidat vulnera et vlcera.¶¶ Succꝰ
eius valet vlceribus oꝛis antiquis et alcole
I¶ Plinius capᷣ.bachael pꝛopter acetoſitatem
exiſtentẽ in ipſo valet ad alcolam:ct alias egni
fudines oaiiis.. .

ula herba eſt acetoſi ſapoꝛis.ſoliuʒ eii

pr ocat vrinam ꝑuocatione ſoꝛtii.

Doe Merbis. 2% .
„ Nð —
— . . .

4

Abekengi vel kekengi. Serapion li⸗
Abꝛo aggre. Alkekengi eſt ſpecies ſola⸗
tri quod dicitur kekengi.quod habet

ſolia ſimilia folijs ſolatri.niſi quia ſũt latioꝛa

eis ct rami ecius quando elongantur declinãt
inferius verſus terraʒ.et habet fructum in chi
ſti rotundum ſumilem veſice.⁊ eſt fructus cius
granum n bicundum.ſimiulem vue quem qui⸗
dam kikilium voconant.

Serapion.Rekengi quod quidã nominant
kakabumn virtus eius eſt ꝙ fructus ecius pꝛo⸗
uocat vrinã. ¶ Et idco acmiſcetur iſte fructꝰ
in multis medicinie que conteri t epati xeſice
ct renibo. hec he ba adminiſiroĩ in medicinis
et non comedit᷑.⁊ fructus bic mundiſicat icteri
tiã ⁊ ꝓpuocationẽ vrine.¶ Et idem auc habix
Alßckengi eſt aliud montanu aliud ſilucſire.
et eſi albu. et eſt ſimile in ſoꝛma ſolatri ſupeꝛ io

ii. Et ſuccus eius bibitus uenit apoſtema

nbus tam in trinſecis ᷓ cxtiinſecis.¶ Et qn⸗
do lini ſuꝑ apoſtemata extiinſeca ccuenit cis

¶ Et granum cius quando bibitur conuenit
vlceribus renum ⁊ veſice.et grani ciue eſt foꝛ

tius domeltico. ¶ Succue granoꝝr alkckegi

— .

. „.. * „ „
. . . .

„ R

Ny D

7
.

4

Capitulum xviij
„. OQ Toe.yſidoꝛus in libꝛo ethimologiaꝝ
Aloa eſt herba ſucci amariſſimi.
AX/q· Platearius. Aloe ſit ex ſucco herbe
que appellatur codem nomine.hec herba non
ſolũ in Brecia reperitur et in India et Perſia
Uerũetiam in Apulia. Et ſuccus vtilis eſt ad
multa. ſicut dicetur infra.Aloes tria ſunt ge⸗
nera.Epaticum. Succotrinũ et Cabalilnum

Mogus autẽ factionis eius diuerſimode cre

ditur.quidam dicunt qð herba ipſa teritur et
ſuccue ettrahitur ⁊ ad ignem ponitur quoul⸗
qᷓ; buliat.⁊ poſtea ſoli exponitur et exſiccatur.
Illud enim qð ſuperius colligitur pꝛius appel
latur ſuccotrinũ. Quod in medio minus pu⸗

rum eſt. Epaticũ dicitur. Quod in fundo fecu
lentum vocatur caballinum. Aliqui aſſerunt

7

aloes diuerſas maneries fieri ex herbis diuer⸗

ſis. nõ genere ſed bonitate. ex quibus iſte tres

maneries fiunt aloes. Alij dixerunt ꝗq; Aloes
tribus modis eſt. Unũ rubeu de quadam in⸗
ſula Indlie.q̃ dici᷑ Scotra.Aliud eſt nig um

. Tractatus

amariſſimum. Sed pꝛima opinio melioꝛ. Di⸗
ſcernitur autem quod eſt optimũ ſuccoirinuʒ

ggaere.

ex citrino coloꝛe ſeu ruſo.Et pcipue cum fran⸗

gitur cius puluis.apparet quaſi puluis croci.
et ꝙ leniter frangitur nec fetidũ nec valde ama

rum.Epaticum autem coloꝛi epatis ſimilatur:
ſcilicet quod eſt ſubnigrum.et hincinde habet

ſfoꝛamina vt oꝛa venarum. et obtuſam habet

ſubſtantiam et non claram. Caballinũ autem
eſt nigrum.et obſcuram et feculẽtã habet ſub
ſtantiam amariſſimam.cet hoꝛribilem ꝓtendit
odoꝛem.quia valde fetidum eit. Sed attende
ꝙ illud quod de natura ſua eit aromaticũ.q̃n

to eſt aromaticus tanto melius. Et quod eſt

fetidum.quãto fetidius tanto melius excepto
aloe. Similiter omne quod debet habere ali⸗
quem ſapoꝛem.quanto in ſuo ſapoꝛe eſt inten
ſius tanto melius accepto aloe.Nam cũ ſit de
natura rerum amaritudinẽ habentium.quan
to minus amarum.tãto laudabilius.Et elt ſci
endum ꝙ quando aloe ſimpliciter ponitur ꝓ
ſuccotrino intelligitur.licet fᷣm Alexandrum
intelligatur ꝓ cpatico Serapion libꝛo aggre.
capl.ſabet.id eſt aloe.Aloe ſit ex plãta que ha
bet folia ſimilia ſolijs ſquille in quibus eſt hu⸗
miditas viſcoſa multa.tenax adherẽs manui.
et ſunt latioꝛa ſolijs ſquille parum.et quaſi ro
tunda.et indurantur et inclinantur ad poſteri
oꝛa.et ſunt in cis ſpine que egrediuntur ab eis

bꝛeues et rare. ct habet ſtipitem ſimilem ſtipiti

aftodilloꝛũ. Et tota herba habet odoꝛẽ grauẽ
et ſapoꝛem amarum multum.Et radix eius ẽ

vna ſimilis canmicule lignee. Haſcitur multuʒ

in India ct in terris arabumet in terris dictʒ
atima ct in maritinis et ripis et inſulis que di⸗
cuntur ancaros.Et non ſlolum cius gummi ẽ

iuuamenti magni.ſed etiam flos eius. Ram

quando teruntur et ponuntur ſuper vulnera
fadiut ipſa adherere.Et aloes ſunt due ſpeci⸗
es.quarũ vna elt arenoſa. xet eſt fex. et alia eſt

cpatica. Jo. meſue cap. de aloe. Aloeẽ de ſub

limioꝛibus medicinis et melioꝛibus. habens P
rogatiuam ſuper alias medicinas. Ham quã

q; intentio vniuſcuiuſq; ſolutiui ſu m pluri⸗
mum debilitate v irtutes et membꝛa que ſunt

minere virtutum.hec tamen intentio cadit ab

aloe.quia non ſolum non nocet.vmo inueni⸗
tur ad confoꝛtationem membꝛoꝛum debilium

Sperationes

quod eſi de perſia.Aluud citrinũ.et fit in Ara ¶ Pondecta capitulo ciij. Aloe purgat co⸗
bia.quibus omnibus laudabilius eſt ſcotren⸗
ſe.pꝛecipue ſi fuerit pꝛelucidu.et rubeum quaſi
coloꝛ epatis.citoq; frangibile et odoꝛilerum ⁊

leram et flegma. viſum clarificat. opilationem

ſplenis ⁊ epatis aperit.meniirua pꝛouocat:ſu
pei fluitates circa pudẽda ſi ſint ex ſrigida cau

—

8

De Herbis

ſa extergit ⁊ ſcabiem curat.i¶ Coꝛpus diſcolo
ratũ coloꝛatũ reddit.Contra ſcabiem ⁊ putre
dinem pudendarũ et pꝛuritum digitoꝝ qui fit
ex ſerioꝛibus aloe cum aceto confectum et ſic
inunctum valet.Contra arteticam detur cum
ſucco bardane.
Contra alopitiam et caſum capilloꝛũ ĩ foꝛ⸗
tiſſimo buliat aceto.radix oliue vetuſte ⁊ poſt
ea coletur ⁊ in colatura ponantur due partes
farine lupinoꝛũ amararũ et tres aloes.que ſi⸗

mul conficiantur.et addat᷑ puluis ſtafiſagrie.

⁊ inungatur caput per diſcriminalia.
¶ Aloes puluis optime diſtemperatum cum
vino albo et aqua roſarum multum valet ad
pꝛuritum oculoꝛuum·

¶ Suppoſitoꝛiũ factum ertrifera magna cuʒ

puluere aloes et maſtice pꝛouocat menſirua
¶ Puluis eius cum melle datus.lumbꝛicos
occidit.Et cum ſucco perſicanie auribus inſtil
latus vermes neceact.

¶ Dyaſcoꝛides capitulo de aloe. Cirtus eſt ei
ſtiptica et mediocriter calida.et ſic nimis ven⸗
trem mollit.purgat putredinem.coleram ⁊ fle

gma deducit.
¶ Balienus.Aloe ſanat difficile circa triſabi
lia vlcera.et pꝛeſertim que in ano ⁊ pudendis
cõfert etiã flegmoni eoꝛum collectũ cum aqua
Eodem quoq; modo vulnera ſolidat.
¶ Johãnes meſue. Aloe ſolutione educit co⸗
leram et flegma: ⁊ mundificat caput ab eis et
ſtomachũ.et cõfert iuuamentũ magnũ doloꝛi
bus eoꝝ.Et confert etiam inflationi ſtomachi
et ſiti et doloꝛi eius ex colera factis.
¶ It qui aſſiduat acceptionẽ eius diebus cõ⸗
tinuis.non videbit in coꝛpoꝛe ſuo.⁊ in inſtru⸗
memis ſenſuum eius egritudinem.que non ſit
abilis ſanari.et pꝛeſeruat a putrefactiõe.ita q;
etiam cadauera ⁊ pꝛopꝛie mixtum cum myrra

Caue id dare tempoꝛibus frigoꝛis. excoꝛiat

enim.Et ſolutione educit ſanguinem. Quanti
tas que poteſt adminiſtrari ex eo eſt ab aureo
f. xſq;.ʒ.iij. Et infuſionibus ab aureo.id eit vſ⸗
¶ Serapion autem iu libꝛo aggre. capitulo
pꝛopꝛio multa dicit de aloe.que om̃ia ſunt de

mente Dyaſcoꝛidis.
¶ Galienus autem alioꝛũ hic implicite vel ex⸗
plicite tacta.quare pꝛopter bꝛeuitatem ea hic
ponere obmitto.

—

Toes lignum. Aloa vel agalaym eſt
Pader ſuauiſſimi odoꝛꝭ. Unde grece ſic
nominat᷑. Arabice vero hoab. Latine
lignum aloes vel xiloaloes vel aloes lignum.
Aloa dicitur eo ꝙ lignũ tale altaribus adole
tur.reperit᷑ autẽ in magno flumine ſuperioꝛis
babylonie.cui coniungitur flunius paradiiſi.
Vnde quidam dicunt qꝙ impulſione fluuij ab
arboꝛibus terreſtris paradiſi conducit᷑. Nul⸗
lus tamen huius arboꝛis fertur vidiſſe oꝛigi⸗
nem. Alij dicunt eꝙ in cacuminibus montiuz
ſupꝛadictoꝝ locoꝛũ circa pꝛedicta loca exiſten
tiũ oꝛiatur hoc lignũ.⁊ impulſu venti aut tem⸗
poꝛis vetuſtate cadit in fluuium.Eſt calidum
et ſiccum in ſecundo gradu. Sed ſciendum q;
ſunt aliqui deceptoꝛes.qui accipiunt radices
camellee in mõtibus amalſie.et quoniã viden
tur aſſimilari.xt ũq; in coloꝛe pondere et ſapo
re cum ligno aloe.ſophiſticant iſpas.ponendo
in vino ebullitiõis pulueris ligni aloes per ali
quos dies.quod deo et hominibus abomina
bile eſt quoniam camelea multũ laxatiua eſt.
Lignũ aloes vero eſt ſtipticũ.Et camelea de
ſe nullum habet odoꝛẽ.ſed lignũ aloes eſt ſua
uiſſimi odoꝛis.i Caſſi.fe.capᷣ.de ligno aloes
QLignũ aloes tribus modis eſt. Uno modo fit
in quadã regiõe.et dici caume.eſt aliud qð
fit in inſula Indie maioꝛis.et vocatur cumar:
Tertiũ oꝛitur in quadam regione Indie.⁊ ðꝛ
fales.Eligendũ eſt autem lignũ Aloes quod
non eſt coctum iu aqua.Nam arabes faciunt
ipſum bulire in aqua.et illa aqua vtuntur ad
multa cõmoda.tale ergo lignu amiſt ſpirium

„ à S ie de

P

Tractatus

et paucã aut nullã habet oꝑationẽ.¶ Auicẽ.
libꝛo.ij.ca.ulo aloes calida eſt et ſicca in ſcdᷣo

gradu.et eſt ſubtile aperitiuũ opilationũ.fran

gitiuũ ventoſitalull.
ODperationes

¶ Pandecta.ca.xxxij. Lignũ Aloev alet con

7

tra debilitatẽ coꝛdis.ſtomachi.epatis et cere⸗

bꝛi.¶ Cõtra coꝛdiacã. retentionẽ mẽſtruoꝝ
cõtra oẽs paſſiones ⁊ debilitates coꝛdis potiſ
ſime ex frigiditate.¶ Uinũ decoctionis eiꝰ di⸗
geſtionẽ cõfoꝛtat.¶¶ Et ſtomachũ inirigidatũ
celefacit.Et ſi abominabile fuerit ponat᷑ parũ
ligni aloes integri in vino per noctẽ.mane vi⸗
nũ exhibeatur. ¶ Suffumigiũ ex eo factũ ⁊ re
ceptũ inſeriꝰ a muliere perembotũ ꝓuocat mẽ
ſtrua. ⁊ ſuffocatiões matricis medet᷑.¶ Simi
liter tritera magna ſumpta cũ decoctiõe ligni
aloes menſtrua ꝓuocat.¶ Jumus eius ꝑ na/⸗
res receptus cerebꝛũ confoꝛtat.i¶ Similiter ſi
accipit᷑ puluis ligni aloes ⁊ gariofiloꝝ ⁊ oſſis
de coꝛde cerui.¶ Et conſiciant᷑ cũ oleo ⁊ inun⸗

gatur caput galli.in die illa et nocte non ceſſa

bit cantare. ¶ Caſſius felix lignũ aloes cõtoꝛ⸗
tat ſtomachũ.et oĩa mẽbꝛa interioꝛa.ſuꝑfluaʒ

coꝛpoꝛis humiditatem expellit.maxime deſto

machoventoſitatẽ diſſoluit.opilationẽ aperit
ventrẽ cõſtipat.fluxui vrine repugnat.i Se⸗

rapion.Lignũ Aloes eſt cõpetens multũ ha⸗/
betibus egritudines in epate:⁊ ad diſſinteriaz

Et ſedat doloꝛem lateris et ẽ ex fumigijs bõis
⁊ datun ex eo aureus vnus ⁊ remouet putredi
nẽ a ſtomacho ⁊ foꝛtificat ipᷣm.i¶ Et ideʒ auc.

atabari. Lignũ aloes ſtringit ventrẽ.⁊ coꝛro⸗

boꝛat viſcera ꝓpter virtutẽ ſtipticam que eſt in
eo cum aromaticitate.Et eijcit ſuꝑfluitatẽ hu

miditatũ coꝛruptaꝝ a coꝛpoꝛe.i Et idem auc.
Ralis. Lignuʒ aloes eſt bonũ ſtomacho hu⸗

mido.¶ Et idem auc.yſaac aben arã. Lignũ
aloes elt bonũ cerebꝛo.⁊ foꝛtificat viſcera.Et
e pellit ſuꝑfluitates humidas.⁊ facit deſcẽde⸗
re flegma a cerebꝛo quãdo fit ſuffumigatio cũ
eo.⁊ maxime illud flegma quod generat᷑ ex va
poꝛibus aſcendentibus a ſtomacho.⁊ expellit
vẽtoſitates.iſ¶ Lignũ aloes remouet ſuꝑfluita

tes humiditat ⁊ confoꝛtat viſcera.⁊ pꝛohibet

iram.i¶ Et maſticatio eius facit oꝛis odoꝛẽ bo
nũ.⁊ contoꝛtat neruos.⁊ acquirit eis vnctuo⸗
ſitatẽ ſubtilem.⁊ confert cerebꝛo valde.⁊ cõſoꝛ
tat coꝛ et letiſicat ipᷣm.⁊ cõfoꝛtat epar.⁊ in ipᷣo
eſt virtus conſtringes naturã.⁊ confert diſſin⸗
terie melãcolice ¶ Et idem de viribus coꝛdis

dicit ꝙ confoꝛtat coꝛ.

ßm quoſdam eſt ſperma ceti piſcis. Et

Pnan gre.latinũ nuncupat᷑. Ambꝛa

em quoſdã eſtfructus arboꝛis ſub ma
ni creſcẽtis.vel gummi.vel mana coꝛ fontis in

mari.Et ſᷣm quoſdam eſt iecur piſcis. Et ſᷣm

quoſdã ſpuma maris.Et ſm alios eſt ſtercus
aĩalis marꝭ.ſed falſo.qm̃ ãbꝛa generant᷑ in fra
Calida ẽ ĩ.ij.ãdu ſicca in.i.circa ſinẽ.Sophi⸗
ſticat᷑ aũt ambꝛa cũ ligno aloes ſtoꝛace cala⸗

mita et laudano reſolutis.addito muſco reſo⸗

luto in aqua roſarũ.⁊ appoſita aqua in parua
quãtitate.Sed cognoſcit᷑.qꝛ ſophiſticata po
teſt malaxari ſicut cera.vera aũt ambꝛa non.
Sera.li.aggre.capᷣ.Hambar ideſt ambꝛa
Naſcit᷑ in mari et generat᷑ in ſpeciẽ fungoꝛũ qͥ
generant᷑ in terra. Et qñ mare turbat᷑ eijcit a
fundo eiꝰ lapides magnos.⁊ cuʒ eis eijcit ſru⸗
ſta ambꝛe.Et plurimuʒ ex ea ingredit᷑ in mari
qð eſt in terris gingios.et in occidẽte.⁊ illa de
fert᷑ almacavde.Deferũt em̃ illuc hoĩes qͥ no⸗
minant᷑ mihere.i.veloces qñ nouerũt ꝙ mare
eoꝝ ciecit ambꝛã. Melioꝛ autẽ ex ea eſt illa qᷓ
inuenit᷑ in inſulis illarũ regionũ.et in littoꝛibꝰ
ipᷣius cũ figura rotũda coloꝛis celeſt. Jla vᷣo

q eſt alba ſicut ouũ ſtrutic is eſt mala.⁊ eſt ila

quã deuoꝛãt quidã piſces magni qͥ dicũt᷑ aʒel
q.cũ deglutiũt eã occidunt᷑ ab ea.et natãt ſuꝑ
quae.quos vidẽtes hoĩes de ʒingios gij ciut

8 N

N dD

De Herbis.

ſuper eos vncos ferreos.⁊ extrahunt ipſos de
mari.et extrahunt ambꝛam de ventre eoꝝ:⁊ ẽ
ambꝛa non bona:maxime que in vẽtre repent᷑
⁊ nominãt eam apotecarq ꝑſie maioꝛis madi
Vex illa q̃ reperi iuxta ſpinã doꝛſi.⁊ eſt pura
et munda multũ ⁊ bona valde.i¶ Aui.li.ij.ca.
de ambꝛa. Ambꝛa ẽ cali.⁊ ſic.Et dꝛ ꝙ ſit cali⸗
diras cius in ij.⁊ ſiccitas in pꝛimo gradu.

Hoprerationes

¶ Pan. ca.xxxviij.Contra ſincopim accipe.ʒ.
i. ambꝛe.⁊.ʒ.i.ligni aloes.et.ʒ.ij oſſis de coꝛ⸗
de cerui.q̃ oĩa reſoluant᷑ in aq̃ro.et fiãt pillule
et ꝓpinent᷑.¶¶ Contra epilentiã.pone ambꝛã ⁊
coꝛnu cerui in vaſe vitreo ſuꝑ carbones et pa⸗
tiens ſuſcipiat per os et nares et multuʒ valet
¶ Cõtra ſuffocationẽ matricis q̃ oppmit ſpi⸗
ritualia.ponat᷑ ſilr in vaſe vitreo cũ alijs aro⸗

maticis:⁊ recipiat fumus ꝑ os vulueꝗ Sera.

Ambꝛa ↄfoꝛtat cerebꝝ ⁊ coꝛroboꝛat ipſum et
ſenſus oẽs et coꝛ:⁊ ↄfert ſenibo ⁊ frigidis com
plexionibo.¶ Sera Ambꝛa virtuteʒ cerebꝛo
pꝛeſtat.⁊ ceteris ſenſiboſeu coꝛdi.adiuuat qᷓ ſe
nes ⁊ illos qͥ a frigidis humoꝛibus poſſident.
¶ Aui. Ambꝛa ↄuenit decrepitis ſubtilitate
ſua:⁊ ↄfert cerebꝛo ⁊ ſenſibi.⁊ confert pectoꝛi.
Et idem de viribo coꝛdis ait.ꝙ ↄfoꝛtat coꝛAl
manſoꝛ.tra.ii.ca.de ambꝛa Ambꝛa calida eſt
Cerebꝛum quoq; atq; coꝛrobuſta efficit

Jer. 6e- r-tt

W

Capitulum. xxj
2◻ Mbꝛoſia alias ambꝛia vagi noĩs ẽ
N. Pli.li. xxvij. Ambꝛoſia circa alias her
as fluctuãs.vnũ fruticẽ denſum ra⸗
moſum tenuẽ.triũ fere palmaꝝ hʒ.tertia parte

radice bꝛeuioꝛe.folijs rute.circa imũ caulem.

ſemen eſt vuis dependentibus.odoꝛe vinoſo
Qua de cauſa botris a quibuſdã vocat᷑:ab a⸗
lijs arthemiſia. Coꝛonant᷑ illa capadoces.et
vſus eius ad ea que diſcuti opaſit yſið.li.ethi.
Ambꝛoſia ẽ herba quã latini apiu ſiluaticum
vocãt.De qua Clirgili.ait. Ambꝛoſieq; come
diuinũ virtute odoꝛẽ aſpirauere.¶ Dyaſco.
Ambꝛoſia quã multi botrim vel arthoniſiaʒ
dicunt frutex eſt multas habens virgas trib⸗

palmis longas.⁊ folia initio minuta rute ſimi

lia. virge lunt plene ſemine
DOperationes
¶ Galienꝰ vi.ſim.far.ca.de ambꝛoſia ſiue api
um vim hʒ ſtipticã ⁊ repercutiẽtẽ.i Om̃e coꝛ
poꝛis reuma phibet:cathaplaſmati adhibita.
¶ Ipſaqʒ; cum vino bibita rotundos lumbꝛi⸗
cos excludit.Et ſuccus eius cum lana impoſi
ta mulieris fluxum extinguit.E ademq; turbo
res oculis imcta pꝛohihbhbet.

R

D

„

CLapitulum xxij/
Momü. Pyal. ca. e amomo. Amo
.mũ genus ẽ adoꝛatiſſime herbe cuiꝰ
fruterx eſt ſilis botruo:in circũitu cu⸗

ſuſiibet arboꝛis naſcẽs.ramulos habet ſiccos
⁊ duros virgulł ſiles coloꝛis ſubrufſi.circa s
ſoliola iũcta⁊ copioſa ex tirſo butruoſum ſe=,
inẽ rodẽs ⁊ ſibi cõnexũ floꝛẽ albũ veluti viole
folijs ſuibo bꝛionie.Cuiꝰtriplex dat᷑ ſpẽs Eſt
em̃ qð appellat᷑ frumetũ.ceteris melius auroſi/

coloꝛis vel flaui:odoꝛis boni.Aliud eſt quod

appellat᷑ medicon pᷣmo inferiuſ naſci in locis
bumectis:? ꝓpterea ſoꝛma maius atq; viride ?-.i/

lene tactu.ſapoꝛẽ oꝛigani habẽs.Lertiũ vero
qð appellat᷑ ponticũ.runſum eſt ⁊ nõ lõgũ:nec
difficile frangibile:butruoſo ſemine plenũ.et
odoꝛe ꝑcuſſibile.ideſt ſtipticũ.Eligendũ aũt ẽ

recẽs et albũ.virgas purpureas habẽs epan

ſum ⁊ ſemie plenũ.¶ Pli.ca.de amomo.Amo

mũ vocat᷑ eo ꝙ veluti odoꝛẽ cinamomi iferat

naſcit᷑ in ſxria ⁊ armenia.frutex eſt botruoſum

ſemẽ reddẽs ſibi cõnexũ.floꝛe alboveluti viole
figura folis ſimilibs bꝛionie.odoꝛe etiã bono

ſomnũ incitat:Et eſt ca.⁊ ſiciniij S.¶ Gal. vi.
ſum ſar.ca.de amomo. Amomũ hoc quidẽ vi

detur m virtutẽ aſſimilari acoꝛo.niſi ꝙ ſiccꝰ

plus eſt acoꝛue:digeſlibilius vero amomum
Et dixit Gal.in qnta amphoꝛiſinoꝝ.q; omĩa
alia calida foꝛti caliditate ſunt ſilia.ſq; in hoc
amomo.ſicut ſt caſſia lignea.capſus.amomũ
cinamomũ.⁊ faciũt ſodã.Et ſilr faciũt plures
alie ex ſpeciebus q̃ ſunt ſubtiles ⁊ calide.Et q̃
dam adulterãt amomũ cũ plãta q̃ dicit᷑ amo⸗
mides.eo ꝙ ſunilat᷑ amomo.niſi qͥ a non habʒ
odoꝛẽ eiꝰ nec tale ſemẽ.et naſcit᷑ in armenia.et

flos eius eſt ſimilis oꝛigani.Si vis nõ decipi

