que carpẽs parit.cum em̃ oua in ventread pa
niendum apta dictante natura pꝛeſenſerit ma
rem ſuum odit:⁊ oꝛe innuit pulſu leni.vt adiu⸗

E panitur.tuncille loco ſeminis lac emittit:

Ula ſuſcipiens oꝛeſtatim oua parit in ſobo

6

Capirulum xvill.

bro de nata is rerum. Caucius qui et
glanis auerſus moꝛdet hamos meſca

lem pfutura.Namoua parerenequit niſi pꝛ⸗
us oꝛe ſemen receperit. Semen autem cum re
ceptum fueritmon ſolum ad partum iuuare vi
detur:ſed etiam ad oua concipienda ⁊ foꝛman

da vnde ſoboles in anno futuro ſperatur. Se
mini carpere nonnunq; in anno primo natiui
tatis niger vermiculus.quidam poſt auremſu

am tabificus innaſcitur.⁊ hoc ſepius poſt au⸗

guſtum.eaq; tabemoꝛitur.

OPbperationes.
¶ Remedium eius eſt aqua dulcis ⁊ fluuialis
Huius ſoboles paucis aquis pꝛouenit ſi in ſin
gulis foſſis decem cubitoꝛum recenter factis
ponantur ſingule carpere cuʒ paribus ſuis an

te parium pꝛoxime.
¶Opinio vulgi eſt

circumiens foꝛamen querit. Quod ſi non in⸗

rhete vt extra cadat.

quãdo herbam oꝛetenetin fundo aque:vtrbe

te ſuperueniens elidatur.

ipetu caput in limo foꝛtius figit.vt ſcilicet rhe

te per caudam tranſitus captione fruſtretur:

¶ Huius cercebꝛum augmentum ⁊ vecremen

tum lune creſcere vel decrelcere dicitur.

¶¶Et licet hoc ſit in omni piſce.in hoc ñ̃ ma⸗
gis.ſicut inter quadrupedia in lupo ſcʒ ⁊ cane

eaꝝ ſic ſobolem pꝛouenire
ſed poſiq; peperit eximũtur. Soboles q̃ʒ trĩũ
vel quatuoꝛ menſium tepoꝛe roborata.foſſis
reiecta reponit᷑ vbi habet creſcerecũ perfectis.
Habet hic piſcis aſtutias multas.vt rheti
capiendus enadat.cum enim rheie intrauerit

uenenit: ſaltare nititur in auras liberas ſuper

.

4

Capitulum. xirx

Dr Pilcibus.

Etus.Exlibꝛo de naturis rerum. Ce
tus eſt piſcium maximus.habens os
yinfronte magnum. ? patuli ⁊ oꝛis me
atus ſtrictos. In iuuenture dentes habet ni⸗
groos: in ſenectute albos. Ni piſces aliquando
fuctus hauſtos ita eructuant:vt alluuie nym
boſa plerumq; claſſem nauigantium depꝛi⸗
mant:ſed ⁊ cum in mani tempeſtas oꝛitur ſe ſu⸗
per fluctus attollunt:⁊ cõmotionibus ac tur⸗
binibus naues mergint. Harenas aliquando
doꝛſis ſuſtolluntin quibus ingruente tempe⸗
ſtate:naute terram ſe inueniſſe gaudentes an⸗
choꝛa iactis falſa firmitate quieſcũt.ac ignes
accenſos belua ſentiens ſubito cõmota ſe mer
git ⁊ homines cum nauibus in pꝛoſunduʒ tra
hit. Cetus poſtẽ;etatem annoꝛum trium exce

dit:cumbalena coit.⁊ in ipſo mox coitu virtu⸗

te virge genitalis emutilatur:ita o vyltra coire
nequit.ſed intrans alti maris pdlagus intan
tum excreſcit:vt nulla hominum arte capi poſ

ſit. Infra tres igitur annos etatis ſue capi po⸗
teſt. Eapiuntur autem ſic.piſcatoꝛes locũ vbi

cetus eſt notantes.illic congregantur cum na
uibus multis:factoq; circa eum fiſtularum: ac

tubarum cõcentu alliciunt inſequentem: quia

gaudet huiuſmodi ſonis. unq; iuxta naues
herentem ſono modulationis attonitum cer⸗
nunt inſtrumentum quodam adinſtar raſtri
Dentibus ferreis acuminatumiin eius doꝛim
clam pꝛoijciunt:clamq; diffugiunt. Nec mo⸗
ra ſi certum vulneris lo cum dedent:fundum

maris cetus petit:ſeq; ad terram doꝛſo fricãs

vulneribus ferrum violenter impellit:quouſq;

perſoſſa pinguedine vinam carneʒ interius pe
netrauerit. ſicq; ferrumſubſecuta ſalla maris
aqua vulnus intrat ac vulneratum perimit

Moꝛtuum ergo ſuper mare refluitante pilca
toꝛes cum fumbus qdeunt ⁊ ad littus cu mag
no tripudio trahunt.

Pperationeg.

Actoꝛ. Cetus(vt fertur)qñ ludit in mari ſig
nũ eſt tẽpeſtatis. Idez et balena ðꝛ. Huius ge
neris eſt aſpido chelone.deq̃ dictuʒeſt ſupꝛa
Iſið. Cetus aũt vt legit᷑ nõ comedit vt alij
piſces maſticãdo:cibũq; dentibꝛ cõminuẽdo:
ſed tm̃ mõ glutiendo:⁊ intra coꝛpꝰ retinendo.
¶ Item habet oꝛis meatus vt dictum elt ſtric
tos. Unde non niſi paruos piſciculos deglu⸗
tit quos odoꝛifero anhelitu ſuo attrahens ad
ſe ac deuoꝛans in ventrem ſuum mittit. Habzʒ
enim in gutture quandam pellem moenbꝛane
ſimilem:que muliis meatius perfoꝛata.non

ſinit quicq; magni ingredi ventrem.

coitu ſuo cũ femina:qð ſuper fluit ex ſpermate

ſuꝑnatat aquã ⁊ colligitur ambꝛa. Plateariꝰ.
Ambꝛa ðꝛ eſſe ſperma ceti.vt ſupenus dictũ

eſt in tractatu pꝛimo de herbis.capᷣ.xx.

Auicenna. Ambꝛa vteſtimo eſt manatio

foꝛtis in mari.melioꝛ eſt grilea foꝛtis.deinde
varia.poſt citrina. M

¶ Et adulteratuꝛ cum gipſo ⁊ ceraꝛ laudano

Higra ſpecie mala eſt. De virtute ambꝛe etiaʒ

ſuperius ſatis dictum fuit.

Capitulum. xx

8 Elethy ⁊ Ceruleo. Exli. denatu. reꝝ.

Celetby fᷣm Areſtotlem eſt anial ma
W.nnum. quod pꝛeter moꝛem alioꝝ oua
in matrice ſua generat.Quibuo illic debito tẽ

poꝛe ſoꝛtes eceunt vermes ex ulis.Quos cum
peperint incredibili celeritate fiunt animalia
perſecta parentiba ſimilia. oꝛ habet magnũ
⁊tamen eſt valde timoꝛoſum:grauier doꝛmit
ita vt manu capi poſſit. Areſto. Celethy eſtex

.

animalibus carnem comedentibus. aer

9

quideʒz habet ous:vnum completum intra qᷣ

ct pant extra. Ceteri vero piſces ouant extra
oua incõpleta:excepta rana marina. Oua hec
poſt paruitatem cito creſcunt ſicut vermes qᷓ

generãtin ex animali paruo valde. deinde cre
ſcunt per ſe. Leleiby non habet alas.ſed habz

ſimilem radicibus in ter a creſcenthus. Hene
rat aut multotiens ſeʒ ſex menſib.Exita ꝓlun

do maris ⁊ pullificat pꝛope terrã:qð facit pꝛo⸗

pte caloꝛẽ:⁊ vt a pullis ſuis aulernriln rin
. ug

¶ Joꝛath. Eum aũt cetus ſperma pꝛoijcit in D

—
—

B

„
. .
£
b

Trattatus

Exlib. de na reꝝ. Eeruleum monſtrũ in fln

mine gange inſtar caneri.habens bꝛachia lon
gitudine ſeptemcubitoꝛum.quibus elephan⸗

tem coꝛripit⁊ vndis ſubmergit
¶Pliniusli.viij. In gange indeſtatius ſe⸗

boſus aut modico miraclo affert. vermis bꝛã

chus binis.x. cubitoꝝ ceruleus qui nomen a
facie traxerũt. His tantas eſſe vires vt elephã

tos ad potum venientes moꝛdicus cõpꝛehen⸗

ſamanu abſtrabant in pꝛofundum.

Capitulum.xxf
VDilon ⁊ Circhos.Ex libꝛo de naturis
rerum. Chilon inter omnium animaliũ

. .
———
.
2
—

Wvgenera non paſcitur:ſed tantum humi
ditate viſcoſa que exit ab eo:cibatur ⁊ nutrit᷑
vnde ſit vt hoc animal ſemper ſitieiunum:⁊ ta
men coꝛpoꝛe validum. NHamꝛ⁊ in fteminis vide
mus plus poſſe differri ieiunium per multos
Dies q; in vins pꝛopter ſuper fluitates humi⸗
das ⁊ viſcoſas que magis habundant in eis

„Operationes.

In eodeʒ libꝛo vtſupꝛa. Circhos alias ri
chos: habet cutem teſtenm lenem. nigram:ꝛ in
gliqua parterubeam fiſſuras duas in pede: qᷓ
tres oigitos faciunt. pedem dextmi habet par
uum:ſiniſtrum vero maglnunm.

Etideo cũ ambulat totũ coꝛpus fert ſuꝑ ſi⸗

miſtrũ gereclaro abſolutus incedit. Cõmotis

auũt vẽtis applicatlapidibbet imotus quieſcit.

¶ uiciq; rei adheret:foꝛti applicatiõe adhe⸗

ret: ¶ Et hoc mirũ eſt claro quidem tẽpoꝛe
ſui poteſtatẽ habet. tempeltuoſo aũt debilita⸗
tur ⁊ inſirmatur.Caput habet humanum. reli
quum vero coꝛpus fere vt canis marinus.

CLapitulum. xxij.
¶Onche . Plinius libꝛo ix. Concharuʒ
genera ſirmioꝛis ſunt teſte.in quibus
magna varietas apparet ludentisna⸗
ture.Lot coloꝛum differentie:tot figure:inter

quas pꝛincipatum tenent margarite. ¶ Jlido
rus. Conche⁊ cochlee inde vocate ſunt:quia

deſiciente luna cauantur.id eſt euacuantur.
Omnium em̃ clauſoꝝ maris animalium atq;
concharum incrementa lune membꝛa turge⸗
ſcunt:defectu euacuantur. Nam luna cum in

augmento fuerit auget humoꝛem. ⁊ cum in de⸗

fectum venerit humoꝛes minuuntur. Conche
autem pꝛime poſitionis nomen eſt. Cochlee
vero per diminutionem quaſi conchule.Con⸗

charum multa genera ſunt. inter quas et mar⸗
gar ite que celee eſſe dicuntur. Julgentius in li

bꝛo mitilogiarum. Concha marina toto coꝛ⸗
poꝛe ſimul aperto miſcetur in coitum ſicut iu⸗

ba refert in phiſiologis. Haly. S adephum

¶ Kaſtin almanſoꝛe. Conche marine aduſte

abradendo purgant dentes.
¶ Exnonaduſtis aut atrritis emplaſtrum ſa
ctum aduſtionem ignis ſanat.

» 5½ „

62

d

N „α☚ — C —

— — — — — —
82—

*

B
2

¶O chlee. Plinius libꝛo. ir. Cochlee aq;
tiles terreſtreſq; ſunt exerentes ſe domi

vVcilio. binaq; ceu coꝛnua pꝛotendentes:
contrahenteſq; oculis carent. Ideoq; coꝛnieu
lis earum pꝛetentant iter.

Hoperationes
¶ Idem inli.xxx. Cochleaxꝝ cibo ſtomacho ?ẽ
vtilis:ſed in aqua opoꝛtet eas in tactu eaꝝ coꝛ

poꝛe ſubferuefieri. mox in pꝛuna toꝛreri:⁊ e vi
no garoq; ſumi.laudatiſſime ſunt affricane:et
ex inſulis capꝛeaꝝ.i Idem in libꝛo.xxxij. Icti
bus ſcoꝛpionũ carnes fluuialium coclearum
reſiſtunt crude vel cocte.¶ Quidam ob id ſal
ſas quoq; obſeruant ⁊ imponunt ipſis plagis
pꝛecipiunt ⁊ cochlee crude carnem tritam bi⸗
bere ex aqua calida in tuſſi cruenta.

22⸗ ſf f f
Capitulum. xxiiij.
Onger Koꝛeʒ ⁊ Coꝛuusmarinus.Ex
82 li.de na. re. Conger eſt piſcis marinus
vt murena longus:ſed coꝛpoꝛe multo
maioꝛ. NHic vento flante vehementi impingua
tur ⁊ eiꝰcarnes dulciſſime ſunt ad edendũ.Cũ
murena ceteriſq; piſcibus inimicitia s habet.⁊
intantum robuſtus eſt vt polippum foꝛtitudi⸗
ne dentium laceret. Plinius li. ix. Conger eſt
piſcis longus vt anguulla vel murena: flexuo⸗
ſo impulſu coꝛpoꝛis.ita mari vtens natando:
vt ſerpens terra rependo. Conger et murena:
mutuo odio fl agrãt:caudum inter ſe pꝛeroden

tes. Congri menſibo hyemis iacent in ſpelun⸗

cis conditi.nec capiuntur niſi diebus eſtatis.
inneq; vice pedum date ſunt piſcibus bine
unt onnino longis vt anguulis ⁊ congri. Po
lippu ſua rodere bꝛachia falſa opinio eſt. Ic
em̃ a congris euenit ei. Naʒ polippum lacerät
congri. Polippum vero locuſta pauet.locu⸗
ſtam conger.in ſiccum repunt etiam congri.

OPoprerationes.
¶ Eſculapius. Coꝛeʒ piſcis eſt qui tempoꝛe
pluuie in cauernis occultat ſe. Nam dum plu⸗
nia cadit ſuper eum et haurit cam:excecatur ⁊
poſtea moꝛitur. ¶ Iſidoꝛus.Coꝛuus mani⸗
nus a coꝛdis voce dictus c.quia pectoꝛe grun
nit:ſuaq; voce pꝛoditus capitur.

¶ Joꝛath. Piſces qͥ dicũtur coꝛui quãdo pul

liricãt voceſua pꝛoduntur.quia ſemꝑ gemituoe
vel grunnitus pꝛoferumt:⁊ ſic capiuntur.

Trattatus

codrilus. ſidoꝛus. Cocodrillus a
cxroceo coloꝛe dictus ẽ. Gignitur in ni⸗
WVlo. Et eſt animal quadrupes in terra
⁊ in aquis valens longitudine plerumq; cubi⸗
cKoꝛum viginti.dentium ⁊ vnguium immanita
te armatũ.tantaq; cutis duricia vt quauis foꝛ
rium ictibus lapidum tergo repercuſſus ſit.nõ
ſentiat:nocte in aquis:die humi quieſcit.Oua
in terra fouet. Maſculus ⁊ femia vices ſeruãt
hunc quidam piſcis ſerratã habentes criſtam
teneraventrium denſecantes interimunt. So
lus ex animalibo ſuperioꝛẽ maxillam mouere
dicitur. Ex lib. de naturt ren. Cocodrillus lin
gua caret. os patulum ⁊ apertun habet:⁊ hia
tum vſq;ad aures.per dieʒ in terra quieſcit a⸗
deo immobiliter:vt niſi conſuetudinẽ eius pᷣ⸗
cognoſcas moꝛtuũ illum credas.Oculis cau
ſis doꝛmire ſe ſimilat.⁊ aues hiatu ſuo pabuli
gr atia inuitat.quaſi ad eſcã deſcendentes peri
mit ⁊ tranſglutit.Quidaʒ hoc animal ſicut vʒ
ſam ſempꝑ creſcere crediderũt. Circa nili ripas
thabitat in inſula.gens hominũ parua quidez.
ſed animoſa: his beluis inimica. Soli enin ⸗
innatare flumen audent:in quo cocodrilli ha⸗
bitant.ſaliuntq; ſupꝛa doꝛſa eoꝝ⁊ illos inquie
tant. Areſtotiles. Cocodrillus in aqua con⸗
nerſatur:non tamen recipit aquam intra ſeſed
gerem ⁊ parit extra.habet ſanguinem duoſq;
pedes maioꝛes:⁊ caudam omniaq;ʒ talia ſunt
fiſſi pedis multorũq; digitoꝝ.⁊ participaniin
ſtrumentũ ſenſus in lingua pᷣter cocdrillum.
Hoc etiam animal nõ habet aures ſed ſoꝛami
na tm̃:queſunt vie auditus.nec habet mãmil⸗
ias nec teſticulos:nec virgam apparentem ex
tra ſed intra. nec habet pilos ſed per totũ co? Vtudine extẽditur. alis ca
pus elt coꝛij ſquamoſi. Habetq; dentesmagy ᷑ .rret:cauda ʒbabet toꝛtuo
nos ⁊ acutos⁊ diſtinctos.habʒ etiam ociios aſm. caput ſ'm magnitu⸗
ſimiles poꝛcoꝝ:⁊ habet culmos. In aqua qui dqinem corpoꝛis paruum:ſedhiatum oꝛis hoꝛ⸗

¶ Diaſcoꝛides. Fimus cocodrilli terreni col⸗
lectus ⁊ ſuccus adhibitus.gratum vultumac ð
niueum facit maxime ſi albus ac lenis ſuerit.⁊
in aqua miſſus cito ſe ſoluerit. “
¶ Auicenna in ſecundo libꝛo. Stercus coco
drilli valet albugini oculi.

–

. — . 6 .

dde naturis re. Draco ma
iiinus eſt monſtrũ crule
Iitate hoꝛridũ. inſtar ꝛa
SS conis terreſtris in longi
tudine extẽditur. alis ca

A Plinius libꝛo. xviij Cocodrilloꝛum genus Dperatione g.
cuuus vita eſt in aqua ⁊ in tetra communis dẽ ¶ Plinius libꝛo. x. Draco marinus captus et A
Ges emaxilla dextra:dextro lacerto adalliga⸗ immiſſus in arenam:cauernam ſibi roſtro mm
icicune ſlan lare nlennten: A nnloa etis ra celeritate excaugt.
an ventſeillius exemptos aduerſus hoꝛroꝛes ꝙ Idem libꝛo. xxvij. Abſinthium aduerÄatur B .
C Eebrumn venientes pellere tradunt. ¶ Et ob dꝛaconi marenw. —=ðJZ
Hoccſpt ſuos erosipſius adipe peungüt Idezlibꝛo tnceſunoſcvo⸗ Cames ctüä ſlele &

dem debiliter videt.quia ſpiſſioꝛeſt aere. Ma

ioꝛ eſt eius manſio in die ſuper terram:⁊ nocte

ð

in aqua.qm aqin calidioꝛ eſt ð nocte qᷓ aer ex

tra. Trochilios auis os eius apertum intrat:
⁊ eius dentes mundificat: illoꝛumq; ſoꝛdibus
ſe cibat. Cocodrillus quteʒ in hoc ſentiens iu

uamen non nocet eis ſed cum vulteas extra⸗
bere mouet collum:nec eas comedit.

perationes.

ridum:ſquamis ⁊ cutem duras.pinnam auteʒ

babet pꝛo alis:quibus vtitur in natando vno
impetu magna marꝭ ſpacia tranſcurnit.⁊ hoc
polius roboꝛe virium q; remigijs pinnarum.
Peſtiter eſt hominibus ⁊ etiaʒ piſcib moꝛſus

cius. Moꝛtem enim infert. ¶ Iſidoꝛus. Dra⸗

co mannus eſt in bꝛanchijs aculeos habʒ ad

caudam ſpectantes. Qui dũ percuſſerit quaq;

ferit.venenum fundit.vnde ⁊ vocatusefſt.

f

O

—

e

ram eius confricata.

maxime valet contra marini dꝛaconis ictus
impoſite.
¶ Imponuntur quoq; contra cũ ſalſamenta
ex acetco.

¶ Item dꝛaco marinus ad ſpine ſue qua ferit

venenumipie pꝛodeſt impoſitus.

¶ Auicẽna in.iij.cañ. Moꝛſus dꝛaconis ma
rini ſimiliumq; magni coꝛpoꝛis ſerpentium:
curatur inquantum eſt vlcus tantum non in⸗
quantũ eſt venenũ de quo ſit curandũ.
¶ Dꝛaconis quidem marini moꝛſus(vt dixe⸗
runt)liniatur cũ ſulphure et aceto.
¶ Conterũt ei adipes cocodrilli emplaſtratꝰ
⁊ plumbum fricatum ſuper ipſum.
¶ Idem in ſecundo. Dꝛaco marinus:vt ait
Galienꝰ.ſinditur et ponitur ſuper moꝛſum ſu⸗

um ⁊confert. .
¶ Succus etiã abſinthij cõfert eius moꝛſui.
¶ S tanni quoq; cemuſa:contfert ſuꝑ punctu

Capitulum. xxvij.
Elphin Actoꝛ. Delphinus frater ho
hnminis dicitur. quia moꝛibus huma⸗
. nis quodammodo aſſimilatur.¶ Ex

lib. de na. rerum. Delphinus pꝛo voce gemitꝰ
eſt ülis humano ſimilis.Et hoc quia pulmo⸗
nem habent ⁊ venam aſperam. ⁊ eoꝛum lingua

non eſt abſoluta nec eoꝛum labia pꝛoueniunt
vel pꝛominent ad diſtinguendam vocem Au
res non habent:ſed aurium loco foꝛamẽ. No
rum autem olofactus nec veſtigia quidem ha

bet: cum tamenſagaciſſime olofaciunt.doꝛmi

unt ſuper aquas vt poſſunt audiri ſtertere.¶i

uunt vſ q; ad annos. cxl. Mulcentur muſica.

vnde artionem cxtariſtam in mari nautis in⸗
terficere parantibus obtinuit ab illis vt pꝛi⸗
us cythara caneret. Ad cuius cantum delphi
noꝛum gregibus congregatis cum in mari ſe
pꝛoieciſſet ab vno exceptus eſt ⁊ ad littus pꝛo
ꝛectus. Seolus delphinus(vt dicit Areſtoti⸗
les )inter piſces felle caret.¶ Areſtotiles. Del
phinus valde diligit filios ſuos.⁊ideo longo
tempore paſcit eos. Seolus inter piſces ani⸗
mal completum generat.⁊ habet mammillas
lactatq; fetus. IJdem. Moꝛtuo deniq; del⸗
phino:ceteri delphini concurrũt:ipſumq;cir⸗
cumdantes in pꝛofunda deferunt atq; ſepeli⸗

unt:ne a piſcibus comedatur. ¶ Item. Del⸗

phini parui ſemper ſimul ſunt tanq; greges.
Et babent duos magnos dilphinos cuſto⸗
des.ꝙ ſi quis eoꝛum moꝛtuus fuerit:alij ſuper
ſcapulas euʒ efferunt:ipſumq; cuſtodinnt: ne
ab alijs piſcibus comedatur. donec tempeſta
te maris ad littus eijciatur. Jnuicem enim ſe
miro modo diligunt. Unde Plinio teſtante
narratur: ꝙ; Delphino capta a rege carie.cõ⸗
uenit ingens multitudo reliquoꝛum ad poꝛ⸗
tum vbi Delphinus ligatus tencbatur: qui⸗
bus plangentibus: et quaſi miſerationem po⸗

ſcentibus. rex eum dimittipꝛecepit. ¶· Phi⸗

ſiologus. D elphini oculos habent in doꝛſo. ⁊
oꝛa in parte oppoſita.vnde non bene pꝛedam

ſuam capiunt pꝛopter diſtoꝛtionẽ oꝛis a par⸗

te oculoꝛum. Hinc eſt ꝙ oꝛa ſua conuertunt
ad celum. ⁊ doꝛſum oculoſq; ad terram: vtp⸗
dam ſuam conſequantur. Imminente tem⸗

peltate ludunt apparentes in vndarum ſuper

„

ficie. Subſidium vero naufragantibus exhi⸗
builſe dicuntur. Feruntur etiam ploꝛare quan
do capiuntur. —

Pperationes

¶Olinius libꝛo xxxh. Delphini einiſ cr aqua

illirus lichenas ⁊ lepꝛas ſanat. Poꝛro exulce,-

rationem ſequi debet auratio:que perducit ad
cicatricem. èMWN H
¶ Quidam vero Delphinum in ſictili donec
pinguedo ſimilis oleo fluat ponũt.vcl coquut
ac perungunt. . H
¶ Lircũitus aũt fſebꝛium tollit Delphiniiccur
ante aceſſionẽ guſtatum.

¶ Adeps delphiniliquatus et cum vino pot?

Xropicis medctur.
¶ Bingiuis aũt atq; denticionibo plurimũ cõ
fert dentiũ. delphini cinis cum melle:ꝛſi dente
ipſo tangantur gingiue.

inos

UW 85

4J dem. Ad alligatus pauoꝛes tollit repen⸗ g

—

D

. .

Capitulum. xxviiſj.

als dentix vel pagrus a re nomen ha
bet:quia dentes habet magnos mul

tos ac duros quibus graſſatur in oſtreas. et
piſces inocuos. Actoꝛ. Nota ergo ꝙ dentrix
id em eſt quod pagrus:de quo etiam loco ſuo
dicetur inferiꝰ.¶ Ex libꝛo vt ſupꝛa. Dies eſt
piſos marinuſ.vt dicit Areſto.ſic dictus:quia
poſt perfectionem ſuam non viuit niſi per vnã
diem. Habet tamẽ alas duas ⁊ duos pedes.
⁊ ſanguine caret. Hoc idem dicit albertus in
lbꝛo ſuo de naturis animaluum.

2 Entrix. ⁊ dies.Exli.dena.re. Detrix

7

Trattatus
l

t Ericius. Albertus in

hoides. vt dicit Theo⸗
fraſtus: piſces ſunt in põ
to circa eratham moꝛan
M tes. Dic piſcis multũ ſe⸗
terrã incidẽs de aqua tranſit adaquã. Et ali⸗
quãdo in cauernis latitat.vbi amnes ſub ter⸗

ra cõfluere inuenerit.i¶ In lib.vt S̊. Exochi⸗

nus piſcis eſt archadie.vt dicit Pliniꝰ.vel po

tius aquaticũ.⁊ q; ꝓpter ſomnũ deaqua exijt

ad ſiccum nec viuere poteſt ſine ſomno.i In

codẽ lib.vtõ. Ericius eſt piſcis maris:habens

caput ⁊ os inferius.et exitum ſuperfluitatũ ſu⸗
perius.contra alioꝛum diſpoſitionem ani
lium.ſuis ſpinis vtitur loco pedũ.⁊ ceteris p⸗
ſcibus eſt hoꝛroꝛi.Et ſicut dicit Plinius:ha⸗

bet carnes rubeas ſicut minium.

—
—— —

. =
— „ * —
7 7 7¹ .
7

R—— e

—

SSEE

—R——BB- — —

—
—

.
2
—
„
.

₰ Lchus et Expoſita.Elcus eſt vitulus
Aiarinꝰ. de q in phabitis libꝛis multa

diximꝰ.Habetaũt pellè piloſaʒ.albis
nigriſq; maclis diſt inctã. Hoc aĩal parit ĩ tra
⁊ lactãdo mãmis nutrit vitłos.nec añ.xij.dies
duci eos ad mare.⁊ difficlter iterſicit.niſi ictꝰ

ĩ caput ĩ locũ cerebꝛi ⁊ vibꝛet᷑. In ſõno ita al⸗
te ſtertit ꝙ ſtertio mugitꝰ eſſe videt᷑. ginſſimo

em̃ ſono int᷑ oĩa de᷑ mi aĩalia.vñ pinna eius
dextra qbo ad natandũ vti dicuni ſommitere.
timpari hominis ſupꝛaponãt. NLuianimalis

pili ĩ coꝛ io excoꝛiato vbicũq; fuerit cõpoſitiõe

b. de na.animaliũ. E ra

8

De Pilcibus.

et erectione indicant fluxum et refluxum mar
Et hoc faciunt coꝛia etiaʒ alioꝝ marinoꝝ que
piloſa ſunt. ¶ In libꝛo vtſupꝛa. Expoſita vt
dicit Plinius beſtia elt in maris illam partem
que in iudeam ⁊ oppen attingit:aliquando in
uento:q̃ multos ⁊ latiſſimos hʒ dentes ⁊ pin⸗
guedinem.⁊ eſt de genere cetoꝛum

— . 7 ———— —— .
— ᷑——¶— —0B—— —

Capitulum xxx-ſ.

Keola JIſidoꝛ9, Eceola ðꝛ concha mar
Sarititera: in cuius carne pꝛecioſus cal
*culus ſolidatur. Dehis em̃ tradunt hi

qui de animantium natunis ſcnipſerũt. q; no⸗
cturno tempoꝛe littoꝛa appertũt.⁊ ex celeſti ro⸗
re margarit am concipiunt vnde⁊ aceole no⸗

minantur.¶ Solinus. Conchecerto tempo⸗
re anni luxuriante conceptu faciunt roꝛem ve
lut maritum.Cuius deſiderio hiant:et cũ ma
xime linquitur imberlunaris:oſcitatione qui⸗
dam hauriunt humoꝛem cupitum.

HPHhperationes.

¶ Sic ergo concipiunt:grauideq; fiunt:et de
ſagine qualitate redit habitusvnionis. Ham
ſi clarũ fuerit qð acceperuũt candicant oꝛbiculi
¶ Di vero turbidum aut palloꝛe languẽt:aut
ruſo innubuãtur.Ita de celo magis q; de ma
ri partus habent.
Item gregatim natant.⁊ que magis interil
las experta eſt gregem ducit.queſi capta ſue⸗
rit cetere diſfugiunt.

Capitulum. xxxij.

—

„ .

4

—

Quus marinus.Equonilus ⁊ E quus
fluminis. Iidoꝛus Equimarinivoca
Wvti ſunt eo ꝙ pꝛima parte equiſunt:po⸗
ſtrema vero ſoluuntur in piſcem.

HPHoperationes.
Exli.dena.re.Equꝰ marinus eſt mõſtꝝ foꝛ
tiſſimũ nihil extra aquã poteſt:vt dicix Ariſt.
ſed ſtatim vt aquaꝝ carueni natura:carebit ⁊
vita.¶ Alioꝛum piſcibus carnium viuit. Im
pugna crudele eſt:ſedhominem timet:⁊ cõtra
eum partini bella foꝛmidat.

Igem. Equonilus vt dicit Michel. mon⸗

ſtrũ eſt ingens ac foꝛtiſſimum in mio habitãs
¶ Crura pedes ⁊ vngues habet vt cocodriũlꝰ
ſed multo maioꝛa. Humanaꝝ moꝛtiũ cupidiſ⸗
ſimũ eſt.nã cũ ei nauis in poꝛtu occurrerit vnũ
pedẽ in terra figẽs:altero nauẽ in anterioꝛi ar
ripiẽs facilime ſcidit:vel ĩclinatã aliqũ mergit
¶ Unde in locis in quibus habitat immanis
multitudo hominum perditur per eum.ſed

hoc malum rariſſime inuemitur.

¶ Nullis capi poſſit inſtrumẽtis niſi rheti fer
reo ex cathenis apð Damaſcenos in hoc opꝰ
ſabꝛicatis. Captum quoq; malleis iim̃ ferreis
occiditur.ſellis eius vnius cubiti ſpiſſitudi⸗
nem habere dicitur. Lanteq; eſſe duriciei: vt
nullo iaculo ⁊ armatura penetrari poſſit.
¶ Idẽ. Equus fluuialis vt dicit Ariſt. eſt mõ
ſtrũ in oꝛiente:foꝛma mirabili:ſublimis facie.
¶ Crines habet vt equus.pedes fiſſos ⁊ ſotu⸗
lares vt vacca.caudam vt poꝛcus. J
¶ Coꝛiũ eius valde groſſum eſt:intcrioꝛa cius
vt equi.magnitudo aſini.hinnit vt equus.in
terra ⁊ in aquis equaliter mancre dicitur.
y

„
„*.

& R

C ¶ Idemin libꝛo. xi. Omniba piſcibo ſunt den⸗
tes ſerraii:pꝛeter eſcaꝝ.cin ſq vni aquatilium
pleni hic vtitur pꝛioꝛibus pedibus.vt manibꝰ

— 6 ☚ „ ——
S 3 6 .

Tractatus

WR

Wi,⸗ D C

A1

—

Coapitulum xxij/

Rſmcrion ⁊ Eſcarns. Joꝛath. Cffime
rion piſcis eſt quiſine coitu naſcitur.et
. cum per tres hoꝛas diei vixerit moꝛit᷑.
Iſidoꝛus. Eſcarus dictus eſt: eo ꝙ ſalſus
cſcam ruminare perhibetur. Lradunt autem
hunc ingenioſum eſſe.incluſum quippe naſſis
non fronte erumpere: nec in feſtis viminibus

caput inſerere.ſed auerſum caudeictibuscre⸗

bpus laxare ſoꝛe.⁊ ita retroꝛſum redire fertur.
Quem luctarum eius ſi foꝛte alius eſcarus in
trinſecus videat appꝛchenſa moꝛdicus cauda
niſus erumpentis adiuuare dicitur.

Plinius li.ix. Eſcaro vel ſcaro pꝛincipatuus
nunc datur.qui ſolus piſcium ruminare dicc
Herbilq; veſci: non alijs piſcihbus:·
(arpathio mari maxime frequens pꝛomõ⸗

toꝛium troadis lectũ nunq; ſponte tranſit. In⸗

de autem aduectosa Cyberio Claudio pꝛin⸗
cipe. OptatusElipertus pꝛefectus claſſis ĩter
O ſtieniem ⁊ campanie oꝛam ſparſos diſſemi

nauit quinquenio lere curaeſt adhibita:vt ca⸗
pti redderentur maxri.poſtea frequentes inue
niuntur in littoꝛibo Iralie non ante ibi capti

cibus oꝛi admouentibus.

Stinis. Albertꝰ.inli.de na.aĩa.Eſti
G nis eſt ve genere cancroꝝ ſemipedaliũ
Wcirca coꝛonã ſunt candidi aculeos qᷣſ⸗
dam pꝛo peddo habẽetes ⁊ oꝛa in medio coꝛpo
re.⁊ ſunt coloꝛe quaſi vitrei.⁊ pene in ſcoꝛpio⸗
nis effigie. loco dentiũ graues in oꝛe habẽtes

aculeos.oua faciunt quinq; numero.⁊ ſunta⸗
mariſſima. Eſt at venenoſus ne comedi pot.

Hoperationes

Mic piſcis pꝛenũciat tẽpeſtates ſentiens em̃

materiã ventoꝝ ekuari: de fundo rapit lapidẽ
ſtabillens ſe ad ipſum ſicut anchoꝛã. ¶ Et cũ
hunc lapidem eſcinũ trabere ludent naute:cti⸗

am ipſi ꝑ anchoꝛas figũt naues. ¶ Hic piſcis

eſcynus quãdoq; detinet nauiũ.ſubtus em̃ ad/

herens naui ducentoꝝ vel amplius pedum cũ

om̃ibus oꝛnamentis ſuis detinet eſcrnus cõ⸗

tra quemlibet ventoꝝ impulſum.ita ꝙ moue⸗

ri nequit aere aliquo vel violenti.

— DRDD
— — —

1

— — * *
— —

Pd

—

21. Ss — — ,—

=ſ ſ ſm
£

— —
. —

De Pilcibus.

Capitulum. xxxv.
¶Riox vel Erox.Albertus in libr̃.vts.
Eroxpiſcis eſt quem quidam lachſen
WWVvocant.quidam aũt magnũ piſcem da

nubij ⁊ quarundam aquaꝝ danubij in fluenti

nm.quẽ T᷑ngani ⁊ Almanni Huſonẽ vocant
Ille igitur qui Lach vocatur:tſigurã ⁊ colo⸗
rem habʒ ſalmonis:niſi ꝙ inferioꝛẽ mandibu
lam ad ſuperius habet recuruam:ſicut roſtrũ
aquile curuatũ ad inferius.⁊ tamẽ nõ eſt lon⸗
gioꝛ q; ſuperioꝛ.foꝛamine ad hoc parato in ſe
recipit inferiorẽ.arneʒ autem habet nõ adeo
rubeam neq;ita delectabilem ſicut ſalmo. Hu
ſo autem eſt piſcis nõ ſquamoſusin figura ſtu

rionis. ſed eſt pellis albe ⁊lenis abq; omi ſqua

ma ⁊ ſpina.Et inuenitur longitudine viginti⸗
quattuor pedum quãdo perfectus eſt.⁊ minoꝛ

inuenitur ſcdᷣm q; etate deſicit. Hullum os pe

nitus habet. in capite loco ſpine doꝛſi cartila

go elt. que foꝛamen habet magnum vacuum
ſicut terebello ſit perfoꝛatum a capite vſq; ad

caudam.⁊ nõ ſunt ſpine in coꝛpoꝛe eiusalique

ſed ſpine eius cõiunguntur cartil agini. aro
eiuseſtin ſapoꝛe carnis vituli in doꝛſo. In vẽ
tre eſt in ſapoꝛe carnis poꝛcine.et habet adipẽ

intermixtum pinguedimũicut poꝛcus.Hũc pi⸗

fſcem ſturio contfricando ſe ad eum agitat. ita

wOw”r1epe ſimul capiuntur.nec alijs aquis inueni
tur niſi in his que oꝛcte ſun.

Ihriue .

vparuus ⁊ ſempedalis piſciculus:nomẽ
vſiumplit ex eo ꝙ nauem adherendo re⸗

tineat. Ruant licet venti ſeuiant pꝛocelle. Na
uis tamen radicata in mariſtare videtur nec
moueri:non retinendo ſed tantumoco acherẽ
do.Hunc latini moꝛam appellauerũt.ceo ꝙ co
gat ſtarenauigia inſa.linius lib.xxxij. Heu
vanitas humana cum illa roſtra nauium ere:
ferroq; ad ictus armata:ſemipedalis piſcicu⸗
lus inhibere poſſit ac tenere:deuincta fertur te
nuiſſe.pꝛetoꝛiam nauem anthonij pꝛoperãtis
circũire ſuos ⁊ exhoꝛtari donec tranſiret in ali
am. Itaq; ceſarianaclaſſis impetu maioꝛe pꝛo
tinus eum pertranſit. renuit etiam nauẽ Bay
pꝛincipis.Quidamq; etilientes de naui inue⸗
nerunt gubernaculo adherentem piſciculum:
oſtenderũt Havo indignanti hoc fuiſſe quod
retineret ipſum cum quadringentoꝝ incede⸗
ret obſequio remigum. Qui cuʒ eum poſtea vi
derunt limaci magne ſimilem dixerunt. Idem
libꝛo.ix. Hunc arbitrat᷑ Ariſtoteles pedes ha
bereita poſita pinnaꝝ ſimilitudine. Ariſtote
les.Piſcis paruus in mari pꝛohibet nauem re
cedere potentia naturali.plureſq homies ipſo
vtuntur in multos ad odium ⁊ amoꝛẽ.Ale illi
us aſſimilantur pedibus:nam reutia pedesnõ

habet. ¶ Ambꝛoſius. Echinus eſt animal in
mari exiguum vile ⁊ deſpicabile. Hic tamen
cũ ventoꝝ pꝛocellam pꝛeſenſerit: calculum va

lidum arripit: eumq; velut ſubur am vchit. et
tanqu am anchoꝛam trahit.ne excutiatur a fiu

ctibus.ſicq; qui non poteſt ſeſuis vinbus libe
rare alieno regitur pondere.quo indicio etiaʒ

naute velut ſignum future perturbationis ca

peſcunt:⁊ ſibi pꝛecauent ne hoc imperios tur
bo inueniat. Daximas q̊q; naues plenis cur⸗

rentes velis in medijs fluctibo quaſi radicataſ
ſiſtit:nec ſine munere creatoꝛis tantũ ei poteſt
ſuppetere virtutis.Ex libꝛo de naturis rerum
Echinus eſt piſciculus ſpinas habens pꝛo pe⸗
dibus:ſicut cancer.alas aũt ſub ventre que pe
dibusaſſimilantur. In oꝛe vero dentium loco
graues aculeos. Noc aũt ſupꝛa modum mira

bile eſt ꝙ cum ſit ſemipedalis non vlla violen⸗

tia ſed adheſione tantũ nauem ducentoꝛũ pe⸗
dum cum ſuis intusponderibus retinet:ita ꝙ;
nec ad punctum moueri valet. Hec eſt alia ra
tio in tam Rtupedo pꝛodigio:niſi ꝙ deus in cre
aturis pꝛedicetur mirabilis. Piſcis iſte come⸗

qinon poteſt:quia hominem a ſtatu diſpoſictt

onisſue diſſoluendo moꝛtem infert.

Dperationes.

Dxaſcoꝛides.Cchini marini ſapoꝛ euſtoma
chus eſt. ventrem mollit. ⁊ dyaloꝛeticus eſt.
¶ Huiuſmodi coꝛium crudum miſcetur vtili⸗
ter medicaminibus aut ſcabijs.

B

ombuſtum vero ſoꝛdida vulnera purgat turq fugientem.⁊ quia ma gni ſunt ambo net
Creſcentia quoq; vulnera reſidere facit. etiam in validiſſimis aquis latere poſſunt ou⸗
¶ Pli.lixcij. Ethenas vel lechinus grauidis cunrendo et anteſe aquas agitãdo ſepe ſimul
adalligatus vſq;ad maturitatem continet lu a piſcantibus capiuntur. Piulcis iſte captus vi
bncos partus ideoq; aſteru atur ſale. no foꝛtiſſimo vel lacte potatur: quia vino inez
¶ Idem quoq; piſcis ventrẽ inhibet. ꝓpterea bꝛiatusviuere poteſt plirib dieba:: hoc ad re
contra doꝛicinum echini maxime pꝛoſunt motas terras cibi gratia deteratur. Bibit aũt
¶ Et his ꝗqni carfati ſuccum biberũt pꝛecipue vini ſextaria quattuoꝛ anteq; inebrietur.

eius iure ſumpto. “
(¶ Idem etiam ex aceto epinictidas tollunt.
¶Echini cũ ſpinis ſuis contuſi ⁊ e vino potati
calculos tollunt.⁊ alias in cibo ad ̊ pficiunt. ·
¶ Echinon teſte cõtuſe ex aqua illite incipDptien
tibus pannis reſiſtunt. ¶ Echini q̃; viuentes -
vſti ⁊ in vino dulci potati pꝛo fluuia ſiſtun
¶Echinicinis cum carnibus ſuis cremati cũ

Se e ee

oleo: alopitias replet.

„ 8

—

111

1. —.

RD

R

N
D

. 14
*

LCapitulum. xxxviif
Elchus Joca ⁊ Galata. Jſidoꝛus. Fel WUD
chus qui et vitulus mannus appella,⸗
Ltur.Cutem habet piloſam albis nigni⸗
Iqßmaculis diſtinctam. In terra pecu⸗
1 duʒ moꝛe panit ⁊ nunq; geminis plures educat
ftus etiam lactat mammis: necante duodeci

Capitulum. xxxvii. mum diem in mare deducit:his in ſono mugi

WI1IIIMIIMI II/ IIuüIuIIIIem,.

= een

ℳ ʒ—

N
N

R
N

N
R

N

õ tIus eſt. Hullum animal grauioꝛi ſomno pᷣmi⸗
ʒox. Ex li. de na. reꝝ. Eʒox eſt piſcis da tur. Unde dexrris pinnis quibus vruntur in
¶ nubi maximus. ita vt v x in bigatrahi man:vim ſomniferam ineſſe dicunt.ſi anuſqʒ
poſſit ab equis quatuoꝛ aut tnib.vnũ capin ſubdantur. Difficulter autem niſi capi⸗
habet inteſtinu.oſia pauca ⁊ parua in coꝛpoꝛe te elilo interficiuntur. De hoc etiam anmali il
cartuaginoſa porius q; ſolida.ſed in capite fer lud mirabile fertur: ꝙ eo moꝛtuo ⁊ eccoꝛiato
tur multa habere oſſa. Carnes vero fertur ha pilus in pelle vbicunq; fuerit naturali quodaʒ
bere vulciſſimas. guſtu vel ſpecie carnib poꝛ⸗ inſtinctu pꝛout mare le habet ita ſe gerit. nam
ciſimilimas. Der omne coꝛpus lenis eſt. nec a ſi mareturbatum influctus ſurrexerit: ?⁊ pilus
liquid aſperitatis in coꝛpoꝛe vel in interioꝛbꝰ ſimiliter erectus exurgit. Si vero marepaci⸗
habet: ed eſt mitiſſimus actimoꝛoſus.quipe ficatum fuerit: pilus in plamum ſternitur:ſicq;
qui nec a minimo piſciculo ſe defendere poteſt maris ſtatus in re inſenſata ⁊ moꝛticina depꝛe
ſed ſtatim agit aturad fugam. Huic ſiurio li? benditur. ¶ Iſio. Jocas ſiue bocas dicũt eſe ““
bentiſſime iocandi grana ſe affricat. quẽ eʒox boues marinos quaſi boacas.E xli. dena. e
ſtatim vt ſentit ad ſatibula fugit. queſibi ſolet rum. Joca eſt bos marinns animal:ſq; in ſuo
ad tutamen in littoꝛibus effodere. Sed quan genere foꝛtiſſimum:animoſuʒaracundum:nõ .
doq; ſtunio inpoꝛtunuseijcitlatitantem:ſequi ſSE

m ad alia animtia:ſedetiam ad ſua domeſti

ca Semp efñ cũ temina ſua pugnat donec eã
interficiat. Intertectã aũt a loco eijcit.⁊ ſic ali
am ſuꝑducit.nec ſic ceſſat eas femias ſuꝑduce
re donec eũ ↄtingat ꝓpꝛia moꝛte defungi.vel a

femia ſua ſuperatũ interimi:nec mutat locum
ſuũ de facili. ſed illic ſemꝑ manet vbi eũ natura

cõdiderit.huius ꝑnicie emuliſilij rapinaviuũt

HPHoperationes.

¶ Pyaſcoꝛides. Coagulus foce marine virtu⸗

tem habet caſtoꝛeo ſimilem

¶ Epilenticis pꝛodeſt. Mulierũ q̊ʒ ſtericis. .

pꝛefocationibus matricis bibitum valet.

¶ Pꝛobat autẽ an veꝝ de foca ſit coagulus:ſi

coa gulus agni ſolutus in aquã vna boꝛa di⸗
mittat᷑.nec ſe digeratꝛ poſt hec aqua ipſa coa

gulus foce ꝑfundat᷑.nã ſi ea accepta ſoluat᷑ ve
rus nõ eſt. Uerus em̃ accepta aq̃ non ſe ſoluit.
¶ Ex libꝛo de naturis reꝝ.Galata extra moꝛẽ
omnium animalium cum fetus in aluo ſuo vi
uere ſenſerit illos extrahit.
Et ſiquiuéem eos ad vitam maturos inuene
rit:foꝛis relinquu. Sinautem eos in matriceʒ
vt ſoueantur reponit.

—

WWä K

——=
—

7

é

)

—

= =

— w

— -.. — —

Capitulum. xxxix
Aſtaleon Faſteʒz ? Keis. Areſtotiles.
Faſtaleon eſt genus piſcis quod ſoluʒ
inter cetera genera genus ſuum nõ co⸗
medit. Ham omnes piſces ſeſe comedunt pꝛe

ter faſt aleon. ¶ Joꝛath in libꝛo de animalibuſ

Faſteʒ piſcis eit qui cum in oꝛe ſuo coartat a⸗

quam:fit ex eo dulcis.vnde piſces minoꝛes ſe

quũtin illam in os ipſiusalle vero ſic eoscapit
atq; deglutit.i¶ Plinius lib.ix. Ficis eſt piſcis

qui coloꝛem ſuum mutat reliquo tẽpoꝛe cand
da:vere autem varia. Eadem ſol a piſcium ex
alga nidum facit:atq; in ipſo nido parit

Ardus Gladius ⁊ Glauens. Actoꝛ.
HGardo piſcis eſt fluuialis gratiſſimi ſa
or:vendeſieſimilis:ſeed ꝑruboꝛẽ ocu
oꝝ ab ea v iſcernitur.vterq; aũt medio
cris quãtitas eſt. ¶¶ Iſið.Gladius dictus eſt
eo ꝙ roſtro mucro nato ſit.⁊ ob hoc naues ꝑ⸗

foſſas mergit.¶¶ Areſto. Haſtarios alias ha⸗

ſtaros.i.gl adius marinus eſt ſimilis ſcoꝛpio⸗
ni:⁊ equalis aranee.⁊ inducit magnum dolo⸗
rem piſcibus.ideoq; ſaliunt multotiens. Nam
⁊ delphinuspꝛopter dolorẽ ſalit:qꝛ ſub pinna
pungitur Bper qui gladius vocatur.
perationes

¶ Pli.iiix.Eſt paruũ anĩal ſcoꝛpionis effigie

aranee magnitudine hec ſe ⁊ thinno ⁊ eiqͥ vo⸗
cat᷑ gladius cerebꝛo delphini magnitudinẽ ex
cedens:ſub pinno aculeo affigit:tantoq; dolo

re infeſtat vt naues ſepenumero exiliant.
¶ Iſidoꝛus. Glaucus a colore dictus eſt:co
ꝙ ſit albus.Greci em̃ aibum glaucon dicunt.
Hic eſtate raro apparet niſi in nubllo
¶ Plinius vbi ſupꝛa. Quidam em̃ piſces eſta⸗

te imparientes ſexagenis dicbus medis latẽt

feruoꝛibus vt glaucus ⁊ aʒellus.

Areſto.Quidaʒ etem̃ piſcs in cauernis ma

nent in eſtare ſicut glaucus ꝑ ſexaginta dies:
ac depꝛehenditur poit aſcentionem canis.

7 . 1, 2 ——
ſſehr ſ, S! d..’ E,,

