tur ſtatim. Ergo debee cidit propter
amaritudinẽ que eſt in ea:que quidẽ inimica ẽ

animalibus omnibus et plantis

Pbperationes
¶ Serapion.intus ſalis eſt q̃ phibet putre⸗
factionẽ coꝛpoꝝ eoꝝ q ſunt parata putreſieriꝓ
pter bimniditatẽ ſuꝑfluã que ẽ in eis.Et ſal ma⸗
ris q extedit᷑ſuꝑ coꝛiũ ⁊ ponit᷑ſuꝑ ſplenẽ.reſol
uit duriciem eiꝰ.¶ Dyaſcoꝛ.capitulo.de ſale.

debes ſcire ꝙ accidit propter

ſudet:¶ Et idem facit in ſcabievlcerata ⁊ non
vlcerata.⁊ in lepꝛa et empetigine.⁊ qñ miſcetu

cum melle ⁊ aceto ⁊ oleo et linitur.cõnenitſqu
nanne. ¶ Et cũ oleoſolo cõuenit apoſtemani⸗
bus vulue ⁊ duaꝝ amigdalaꝝ.⁊ curſui humidi

tatum ad gingiuus. H
¶ Et fit ex eo emplaſtrũ cũ ſauicb oꝛdei coſto
⁊ielle ad pꝛuritũ.⁊ ad fluxibilitatẽ gin giuarũ
et ad vlcera coꝛroſiua
¶ Et fit emplaſtrꝝ ex eo ⁊ ſemẽ lini ad punctu⸗
rãſcoꝛpionis ⁊ cuʒ oꝛigano ⁊ yſopo ⁊ melle ad
moꝛſũ vipere.⁊ cũ pice alkitrã aut cũ melle ad
moꝛſũ aĩal.qð ðꝛ ceraſtes.⁊ ẽ ſerpẽs coꝛnutus.

¶ Et qñ fit emplaſtrũ cũ eo et melle ⁊ oleo.re⸗

ſolnit furunculos.i¶ Et qũ miſcet᷑ cum oꝛiga⸗
no ⁊ fermẽto.maturat apoſtemata flegmatica
teſticuloꝝ.⁊ cõuenit moꝛſui rane exiſtẽtisin flu

mine babuonie. ¶ Et qñ terit᷑ ⁊ ligaĩ inpetia li

ni et ſubmergit᷑ in aceto foꝛtiet micet᷑ cũ iſto et
poniturſupꝛa moꝛſuʒ in quo eſt moꝛſura ania
lis alicuius venenoſi conuenit.¶ Et quando
miſcetur cũ melle.cõuenit ſanguini moꝛtuo qͥ
eſt ſub oculo.i¶ Et cõuenit nocumento opij⁊
fungoꝛũ ꝑnicioſoꝛũ.Et qñ miſcetur cum fari⸗
na et melle. cõuenit cõtuſioni neruoꝝ ⁊ attritio
nilacertoꝝ.i¶ Etponit᷑ ſuꝑ cõbuſtionẽ ignis.
et non ſinitlocum veſicari.Et ponit᷑ inbũc mo
dum ſuper podagrã et cõuenit.i Et qñ ſit em⸗
plaſtrum cumeo.⁊ limtur cum yſopo.et pꝛohi⸗
bet heriſipilam ⁊ foꝛmicam augen in coꝛpoꝛe.
¶ Et quãdo miſcet᷑ am oleo pꝛouocatſudoꝛẽ
Et quando ſumitur in potu cum vino et aqua

laxat ventrem. Qerütamẽ eſt malũ ſtomacbo.

Salis virtus ẽ ſtiptica.⁊ abſtergit ⁊ mundifiꝰ

cat ⁊ reſoluit.Et aufert carnẽ ſuꝑfiuã ab vlcen
uit. Et cauteriſat ⁊ pꝛohibet vlcera frauduleta

Et in cõfectionibus medicinaꝝ ſcabiei ¶ Et
aufert carnẽ ſuꝑfluã qui creſcit in oculo.Et li⸗
quefacit vngulam que fit in eo.¶ Et ingredit᷑

in cliſteribus. ⁊ eſt bonũ apoſtematib hydropi

coꝝ.Et quando miſcetur cum oleo ⁊ aceto.ſe⸗

dat pꝛuritũquãdo vngitin iuxta ignem donee

8 W

7

D

*
5*

H O 3

D

Traltatus

Capitulum. exxvj

5Al aromaticũ. Sera. S al armonia⸗

————

bus c aris duris.⁊ ẽ ſalſus moꝛtificati⸗
uus multũ defer᷑ excoꝛaſceni.⁊ ſunt eiꝰcoloꝛes

multi.Fiã ex co niger ⁊ puluerulẽtus albo cla ⸗

rus ſicut criſtallus.⁊ eſt melioꝛ.⁊ eſt ille qui in

gredi in medicinis.ꝛeſt ca.et.ſiccꝰ.in.iij.Sõ8

OHoperationes
Sera. Eſt abſterſiuꝰ humoꝝ groſſoꝝ.⁊ ab

ſtergit ⁊ lauat ⁊ cõfert caſui vulue ⁊ ſquinantie
¶ Et diminuit albedinẽ oculi ſeu pannuʒ eius

—

☛☚ 2
. .
4* R

cende ignem in ea. ¶E

combult apone de alia ſuper eam. fac ita do⸗

necfouea erit plena: illa herba bene combu⸗
ſta. ⁊ dimitte extingui ignez ⁊ infr gidaricinerẽ
¶ Deinde detege lub cinere ſouec. quia tu in/
nenies ſalem nigrum petriſicatum vel coagu⸗

latum in magno globo in fundo fouee q; ſal al

kali vocatur ⸗
¶ Et valet ad omnia vtſal armoniacum

Capitulum cxxvij.

äuseſt alba ⁊ rubeꝰ.⁊ extrabit᷑ ex lapidi

Aoꝛ. Sal alkali vel alkal ſi inbimcmo;
duʒ. A ccipe de herba cali:que alio nomie voz

bailla dũ eſt recens et ac⸗
Et quando erit illa her ba

W

lſs ⁊ dulcedine mellis.Eteſt ʒuccarum
quod inuenitur coagulatum ſuper cannã mel⸗

lis in india ſal loco eius ponuntur candi.lege

ʒuccarum.in tractii.de ber.capitulũ vltimuʒ

1

1 4
4 1 4½ „ N

itui

chius eſt lapis niger. Naſcitur in pon
Wto amne qui eſtm egypto.
Hbprerationes
¶ Enax. Crachius hʒ vires ſicut gagatese.
¶ Et dicit accẽdi paꝝab aq̃ ſ exinguit᷑ ab oclo

¶Hoc idem dicit Alb.inlapi,ſuo.ca.pꝛopꝛio

Al inde. Aui.c. can en.i. aſperſtate
lin gue inquit. Sal indusẽ in coloꝛe ſa

viſ

Rachius. Enax in lapidario ſuo. Tra

dNe

f. l

dN

.

4

—

Artarꝰ.Gartho.in li.ð ppꝛieta.rerum.
artax ẽ vmifeculentia in modũ terre
vyel mollis lapidii circa ꝑtes voleiindu

rata cuius natura calida eſt ⁊ ſic.in.iij.gradu

¶ Idẽ valʒ coͤtra ſcabiẽ.ſerpiginẽ ⁊ ĩpetiginẽ
¶ Lõtra capitis immũdicias. Cirtutẽ em̃ hʒ
extenuãdi:cõſumẽcdi:mũditicãdi ⁊ laxandi

—Capitulum. (xxr.

Erra ſigillata latine. Gre.lemnia fra⸗

Sera.li.ag.c.Leuma con.auc.D yalſ.

gidos. Ara. Leumacon vel huma um

Dr Lapidibus.

Teumacon.i.terra ſigillata. et eſt ſigillũ mari⸗

num. et eſt ſigillum laice.⁊ eſt vna ex terris al⸗
ma yum.Et multiex lutis illi aſſimilantur. Et
coloꝛ eius eſt ſimilis mogre:ſi diſcernitur ab ea
qꝛ quãdo tãgitur digitis nõ adherxet eis ſicut

mogra. ⁊ eſt de viſcoſitatein ea res paruua.et

iniſta ſigilla fiunt⁊ almayum.Et coloꝛ omni⸗
um eſt rubeus.ſed illa que eſt vera ex eis ſodit

ex terra fundoſa.vbinoneſt arboꝛ neq; herba

neq; lapis.Accipitur igitur ex minera illa.⁊ in
funditur aqua donec diſſoluitur ⁊ ſpiſſat᷑. Et
agitatur forti agitatione.inde dimitti᷑ donec

reſideat:⁊ tũc abijciatur ab ea aqua q̃ ſuꝑna⸗

tat cum facilitate.et poſtea colligi qð eſt pin⸗
gue et viſcoſum.et abijcitur qð eſt ſapidoſuʒ in

fundo vaſis.deinde ponit᷑ illud pingue ad ſic⸗
candum donec ſit ſicut cera mollis.⁊ ſic diui⸗

ditur in fruſta parua ex quibus fiunt trociſci.
et ſigillant qui deſiccãtur in vmbꝛa donec rece

Dat aquolitas et completur deſiccatio.

Hprerationes.
Dxal. In ſuba eiꝰ ẽ acreitas.⁊ ẽ in ea parũ
ſtipticitatis.⁊ vᷣtus eſt q̃ deſiccat ſine moꝛdica
tione. Et curat vlcera fraudulẽta.etiã ſi fuerint
ſordida.¶ Et qñ cõficit᷑ cũ aceto foꝛtivt ſiatſi
cutlutuʒ.⁊ ponit᷑ ſuꝑ vulnera recẽtia et dimit⸗
titur ſic glutinat ea ⁊ curat vlcera annqua.
¶ Et diſſolue iᷣam cũ qᷣcũq; videbitur magis
ↄpetere neceſſitati ſicut cũ aceto aq mixto aut
ſecaniab in: ant vino aut mellicrato. et coõuenit
iuua mento manifelto hñtibo ylcera in inteſti⸗
nis añ e; ſiãt putrida facto cliſteri cum ea.

¶Poltepcelſerit cliſtere ci aq mellis. ? vo
ſtea cũ aqᷓ ſalis. Deinde c ſucco plãtaginis

detur in poru cuʒ aceto foꝛtiter mixto aque.

¶ Et cõuenit moꝛſin tyri ⁊ alioꝝ anĩali vene⸗/

noſoꝛũ:⁊ cams rabidi qñ bibit᷑ cũ vino limpha
to:et qñ linit᷑ ſuꝑ locũ moꝛſus cũ aceto ſumi⸗
liter opoꝛtet ꝙ liniãtur oẽs moꝛſus aĩaliũ vene
noſox. ¶ Deinde ponat᷑ ſuꝑ vulnꝰ ſoliuʒ allij
agreltis. ⁊ poſtea ẽ ſoliũ cẽtauree mioꝛ .e poſt
eſt foliuz pꝛaſſij.¶ Et medicamẽ qðᷣ ſumit᷑ ex

luto ſigillato et grana iuniperi inqᷣ admicet

——

ex bolo armeno quãntas ꝑua.qñ bibitur ex o

9

lle ᷣ iimet potionẽ venenoſaʒ pꝛohibet nocu⸗
mentũ eiꝰ ab eo ¶ Et ſumũt eã in potu illi qui
i ſumpſerũt medicinã vñ ipacẽ adhuc iſtoma
cho ſuo.puocat em̃ vomitũ.⁊ expellit nocumẽ
tũ eiꝰ ab eo. ⁊ ſumunt eã in potu ũli qui iã ſum

pſerunt medicinã venenoſaʒ on ipſa eſt adhuc
inſtomacho ſuo. ¶ Prouocat enim vonmtuet
expellit nocumẽtũ ab eo: liberat euʒ a moꝛte.

¶E go fui erptus in illis ͥ biberũt cantarides
et lepoꝛem marinum.nam dedi eis in potu de

7

bac medicina. et feci ciãcos vomere ſtatimet

S

8 db 32

R
S

euaſcrunt.neq; paſſi ſunt aliquod accidẽs ma⸗
lum ex veneno ipſoum. .—.—
¶ Iteruz Dyal.capi. deterra ſigillata qð inci
pit LQemnia fragidos:ſᷣm tranſiationẽ grecaz
Ter a eſt ex clauica ſoꝛdida.⁊.
¶¶Et idẽ ſᷣm tranſiationẽ arabicã. Inlutoſi⸗
gillato eſt virtꝰ qñ ſumit in potu reſiſtit meoi
cinis moꝛtifens ⁊ omibo venenis foꝛti contrari
etate.¶ Et quando bibit aliquis ex eo.⁊ poſt
ſumpſerit in potu medicinam moꝛtiferam ſa⸗
cit eam egredi per vomitum et non nocet ei
¶ Et eſt cõueniens moꝛlibo et punctuns vene⸗
noſoꝛum animalium. Et ingreditur in cõfectio
nibus pluriũ medicinarũ compoſitarum.
¶ Etidem Sera.aucto.Alcauʒi.Lerraſigil⸗
data eſt bona ſi pulueriʒetur ex ea inos. vnde
ſluit ſanguis.ſtringit em̃ eum ſtatim. et non eſt
mecdicina que abſcindit omnes fluxusſanguis
ſicut iſta.¶ Et idẽ ancto.Pauli.Quãdo pomt᷑
ſuper aduſtionẽ ignis non ſinit locum veſicari

et datur ex ea in potu poſt caſum in quo conti⸗

netur leſio interioꝛum membꝛoꝛum liniuntur
cum ea membra poſt percuſſionẽet caſum ct at
tritionem et pꝛohibet ea ab apoſtemate.
¶Etſi fuerit ſolutio cõtinuitatis cõſolidat. et
eſt demelioꝛibus medicinis contra venena
¶ Paulus.ca.de terra ſigillata ca.ẽ etſic.
Auicen.de viribus coꝛdis.Terra ſigillata
temperate ↄplexionis eſt in caliditate et frigidi
tate confoꝛmis humane complexioni.niſi quia
eius ſiccitas maioꝛ eſt bumiditate. Habet em
virtutem mirabilem confoꝛtandi coꝛ

Trattatus.

☛ Egula latine grece laten arabicc Canſcf
Sera.li.aggre.ca. Caſcf.auctoꝛitate
Dyeaſcoꝛidis. Caſcfid eſt tegula.
OPbperationes

¶ Tegule ata noꝛ qñ ſunt bene aduſte. habẽt

miſcetur ⁊ linitur cum ea. confert pꝛunitui ⁊ bo

thoꝛ. et confert podagre.Et quando miſcetur
cum ccrotis reſoluit apoſtemata vura et ſcro⸗

phulas. ¶ Et idem auctoꝛitate Galieni. Legu

le laterum virtus eſt abſterſiua.⁊ maxime regu

la atanoꝛ.i¶ Et virtus eius eſt que abſtergit et
deñccat.et pꝛopꝛie illa que eſt ex atanoꝛ queẽ
foꝛtioꝛ alijs.¶ Et punitur pꝛopter hanc cau⸗
ſam in vnguentis que dicuntur manſaſias.

Et eſi vnguẽtum in quod ingreditur huiuſ

modi teſta medicina bona ad vlcera coſolida
dum et incarnandum ea

ð
— ER Rꝰ
4

„

Opaʒion. A lbertus.Lopaʒion eſt la⸗
) pis ſic vocatus a loco ſue pꝛimeinuen⸗
tionis que fertur voca ri topaʒis inſula
et quia auri ſimilitudinem pꝛotendit. Sũt au⸗
tem due ſpecies in hoc genere lapidis.quarum
vna eſt ſimilis in ommbus auro.et eſt pꝛecio⸗

e

ſioꝛ.illa eſt croceum magis tenens coloꝛeʒ qᷓ

auri.et hec vtilioꝛ eſt.

Pbdprerationes
¶ Albertus. Expertum cſt in noſtro tempoꝛe

q' aqua bulliente ſi immittat᷑ ita ſicui defenur
facit ꝙ ſtatim manus imm iſſa cxtrabit᷑ ſine leſi

one.⁊ hoc fcci Pariiius vn⸗ de noſtris ſocijs

8

△ d UO R

rvN

De Lapidibus.

B ¶Dieunt etſam valet contra emoptoicã 4

lupaciaʒ paſſionẽ. Hoc autẽ certũ eſt ꝙ ſpecu
lus eſt lapis iſte.⁊ idolũ obiecti coꝛꝑis ſicut ſpe
culum concauum viſum repꝛeſentat.
¶ Et naſcitur in oꝛnicho.hunc cũ aliqͥs tenet
in manu dextera contra ſolem radios emittit.
et ignem euomit vt videns miretur.
¶ Ham qui eum poꝛtat circa ſiniſtrũ brachiũ
omnes tuwas contemnit.Noc locuſte et grã
dines a fructibus remouentur.et ardorem ve⸗
neris deferueſcerefacit.
¶̃ Anſtotiles. Lopaʒion cum ponitur ſuꝑ ho
minis vulnus ceſſat fluxus eius. Eſt autem il⸗
lud genus quod ſi ſupra rem bullientem ſuſpẽ
dicur:ceſſant ampulle ipſius.
¶ Ex libꝛa de naturis reruʒ. Lopaʒius ille cu

ius coloꝛ auro ſimilis eſt.hic magis pꝛecioſus

eſt. Aliud autem genus eſt mulio lucidius et
coloꝛe magis tenue:ſed deterius. Hic lapis in

ter cetera que facit dicitur etiam iram luxuriã

q; reſtringere
De

Capitulum. cxxxiij)
EOꝛchois ⁊ Theogolimus. Arnoldus.
¶ oꝛchois eſt lapis:cuius coloꝛ eſt fla
Wnuus in album vergens a regione turcia
dictus in aqua naſcitur.

Dperationes
¶ Eteſt virtus eius viſum cõſeruare ſaluum.
¶ Etiam a nociuis ectrinſecis caſibo dũ ẽ ſuꝑ
ipm hilaritatẽ q̃; inducit.¶¶ Alber. Turchois

eſt lapis flaui caloꝛis viridi cadentis.ac ſi lac

penetrauerit in ſauũ coloꝛẽ. et reſultet per ipᷣm
ad ſipeificiẽ.Eſt aũt nõ ꝑſpicuus neq; rorꝰ

¶ Dicũt aũt e viſum cõfoꝛtat.a nociuis caſi⸗
bus defendat ſe poꝛtanteʒ ¶ Solinus. Lheo
golitus eſt lapis oliue nucleo ſunilis. Sperni
tur cũ videt᷑iſʒ viʒ alioꝝ vincit bonis remedijs
¶ Solutus quippe hauſtus pulſis calculis re
num doloꝛem ac veſiceleuat.

4 —

„
r5

—

—

Capitulum.cxxxiiij.

Uthia. Sera.li.aggre.ca.tuthia Lu⸗
tbia ex ea ẽ q̃dã q̃ſit in foꝛnacibo.in qui
bus citrinatur es ⁊ colligit᷑ ctreponit᷑.
Sed illius quifit in mineris ſunt tres ſpecies
Nã ex ea eſt alba: et ex ea eſt viridis:⁊ ex ea eſt
citrina imbibita ruboꝛe.⁊ minere mu hie indie
ſunt in littoꝛibo mans pꝛope regionem indie.⁊
melioꝛ harũ eſt aloa.que cuʒ alpicitur videtur
q; habeat ſupꝛa ſeſalem.⁊ poſt ipᷣam eſt citrina
ſed in viridieſt aſperitas.⁊ eſt perfoꝛata.⁊ defer
turex maritimis.Et alba eſt ſubnlioꝛ omnium
ſpecieꝛuʒtuthie.et viridis eſt groſſioꝛ.ſcilicet il
la que cum foꝛaminibo eſt. ¶ Dyaſco. ca de iu
thia. Sunt eius due ſpecies. Una eſt leuis al⸗
ba: Alia eſt minus leuis ea. Generatur autem
tuthia quando accipitur climia ⁊ pulueriʒatur
ſuꝑ es in ſua citrinitate.⁊ appomtur in ipᷣm cli⸗
mia vt fiat clarum citrinum. Elcuatur ergo ex
clima fumꝰ ⁊ adheret parietibe.et eſt tuthia.Et

tuthia quidem nõ eſt ſolũ ꝓpter tincturaʒ eris
ſed eſt abſq; hoc ꝙ põt fien ex climia abſq; ci⸗

trinitate eris. NMelioꝛ ex eo ſcdðm Serapio⸗
nem eſt. que fit in cypro.Que quando roratur
aceto emittit odoꝛem eris.cuius etiam coloꝛ
eſt ſunilis coloꝛi reſine.et ſapoꝛ ſimilis ſapoꝛe
luti.Et quando ponitur ſuperpꝛunas aggre⸗

Gantur panes aus. et fit coloꝛ cius ſimilias

If v

coloꝛi eris.⁊ qñ tãgit᷑ nõ habʒ aſperitatẽ.⁊ eſtle

nis. Opoꝛtet etiã q; inueniãtur hec om̃ia in ea
aliter aut nõ eſt bona.Lauatur autẽ tuthia in
hunc modũ.Accipit᷑ ſicca vel c aqua mixta et
ponitur in petia lini nõ rara.et ponit᷑ in aqᷓ plu

mniali. et mouetur petia in aqua.⁊ qð eſt dethu⸗

9 » 8 à

tia bona electa ſubtilius egreditur de petia in
aqua. ⁊ id qd eſt in ea ex ſoꝛde ⁊ groſſum rema⸗
net in petia.⁊ poſt hoc dimitte reſidere.dein de
pꝛoijce aquã cũ tuthia in vaſe alio mundo.⁊ q;
remanet in fundo ex graui arenoſo:abijce ⁊ di
mitte aquã clarifican.⁊ ꝓijceeam cũ facilitate
et iteꝝ infunde ſuꝑ tuthiam aquã aliaʒ ⁊ agita:
et fac vt pꝛius.⁊ hoc tamdiu vt nihil arenoſi re
maneat.? aqua ſuperſtãs remaneat clara.⁊ cũ
hec feceris pꝛoijce aquam et ſicca thutiam. Et
quidam ſunt qui diſſoluunt thutiam in aqua
Donec ſiat ſicut mel.⁊ ponunt eam in petia.⁊ſu
ſpenditur petia ſuper vas ⁊ colatur ex ea quod
poteſt:⁊ reſtringunt petiam reſtrictione pauca

vt amplius egrediatur.⁊ pꝛoijciunt ſuꝑ ipſum
aquã multã z mouent.⁊ qð natat in ſuperficie

aque colligunt a lana.⁊ illud qð natat ẽpin
guedo.ponunt eam in vaſe nouo mundo.de⸗

inde cum mouerit reſiduu; motione leui.⁊ pꝛo⸗
iUciunt in vas aliud.⁊ qð remanet in fundo ex

grenoſo abijciunt.faciunt hec ſepe donec nihil

arene remaneat. ¶Qauatur autẽ tuthia cuz vi⸗

no ſimiliter. illa que lauatur cum vino ẽplus
ſtiptica q́; quelauatur cumaquuna:·
¶ Dyaſcoꝛides.Uirtus tuthie eſt ſtiptica in⸗
frigidatiua.replet vlcera. carne conglutinat.
deſiccatiua eſt deſiccatione pauca.
G¶ Et qui vult aſſare tuthiã:teret eã contritiõe

foꝛti.⁊ cõficiat eã cũ aqua ⁊ faciat trociſcos.et
ponat ſuꝑ teſtã:⁊ ponat ſuꝑ pꝛunas.et voluat

trociſcos cũ aſſiduatione donec deſiccenturꝛ

fiant rubei.¶ Et ſcias ꝙ accipit tuthia etiam
ex auro.argẽto ⁊ plumbo.⁊ illa que accipitur ex

plumbo eſt ſecunda in bonitate ab illa quefit
incypꝛo.ſ¶ Aliquando autẽ egemns tuthia et

non poſſumus inuenire.ſed nos ſcimus medi⸗
cinas equiualẽtes in bonitate.⁊ ſimiles virtuti
eius quas volumus hic docere.et modum ea⸗
rum:⁊ qualiter fiant .

78

Acopeex folijs mirti cũfolijs 7 granis ei⸗

recentibus ſicut ſunt.⁊: pone in vaſe terreo cru
do.⁊ cooperi vas coopertoꝛio habente multa
foꝛamina:⁊ pone infoꝛnace ſiguli:Et quando
decocta fuerit terra vaſis ⁊ facta teſta. aufer

quod eſt in ea.? pone in vaſe alio crudo:⁊ po⸗
ne iteꝝ in ſoꝛnace ſicut pꝛius⁊ ſine coqui.⁊ ex⸗
trahe qð eit ineo:: laua cinerẽ illumſicut laua

“

tur tuthie:⁊ vtere.¶ Fit autem hoc idẽ ex foljs

et ſummitatibus oliuarum eadem diſciplina:
et maxime ſilueſtriũ.¶ Et fit ex citonijs poſt⸗
qᷓ; inciduntur perfruſta.⁊ abijciũtur ſemina.et
ex galla ⁊ ex moꝛi celſi albis immaturis ⁊ deſicꝰ
catis in ſole.⁊ ex ſummitatibus arboris grani
viridis.⁊ exfloꝛibus vitis agreſtis.⁊ ex ſummi
tacibus arboꝛis maſticis.¶ Et quida accipi⸗

unt folia arboꝛis ficus.⁊ deſiccant in ſole.⁊ fa

ciunt vt diximus:qiſ Uirtus tuthie ablute ẽ ſic⸗
ca ⁊ plus deſiccatiua omni medicmna.⁊ ingredi
tur in ſieft cum quib curãtur egritudines ocu
lorum.i¶ Et eſt vna de melioꝛbus medicinis
cum quibus curamus vlcera que fiunt in ano
⁊ virga et pectine:et deſiccat humiditates que
veniũt adoculum.⁊ pꝛohibet eas venire et in⸗
gredi tunicas eeuuuauas .

“

Capitulum. xxxxu.
Arrach ꝛ venix. JIſið. Cla⸗
rach ſiue ſanguis draconꝭ

eſm Anito.lapis. Scoʒ

Bporationes

medicos ſuccꝰherbe rubẽz
is coloꝛis:vt aparet ſupe
ius in pꝛimo tra ctatu de
herbis capi. ccccxxij. ð S

¶ Uirtus eius eſt contra quemlibet fluxum.ac
pꝛecipueſanguinis.⁊ ex eo atq; argẽto viuo al
gala fit. ¶ Iſido. Uenix eſt lapis armenicus q
eſt coloꝛis ſubalbidi.hic valet cõtra melãcoliã
¶ Contra vitiũ ſplenis ⁊ epatis.Etpaſiionem
cardiacam.⁊ ad omes fantaſticas viſ iones

n

2
3
CE

—
——

De Lapidibus.

—–

ꝙ ſicaſa micẽttonitru cõuera choꝛuſca. Con
che diffugiüt ſubita foꝛmidine clauſe. Sic in⸗
tercepta cõceptio deparit hauſtu. Et fit aboꝛti
uũ ꝙ ceperit inde creari. Inſignes baccas pꝛe
dam maris india gignit. Gignit et inſignes an
tiqua bꝛitama baccas.

— —

— —

—

—.

E4

Capitulum. cxxxoj

Eea gema eſt ab vegenta nis reperta ni⸗
gra facie albis intermicãtibus notis

¶ Exli.denatu.re.Unio lapis eſt inſnla capue Capitulum Txxxvij .

ſic dictus. qꝛ virtute ⁊ nobilitate ẽ vnic⸗ bictaã⸗ CN Molar. Auicẽ. Lapil veſiceẽ

—–

te cõtinuitatis ẽ nulla in eo pʒ venaꝝ velſqua XEuce? QWolar ai
marũ diuiſio. qʒ planꝰ? admodũ gladiei. Ha Bac a i ctlafiimnorr⸗
turaliter tñ aperit ſe grorẽ celi ißmq; in ſe reci git lapidẽrenũ ⁊ veſice. Sʒ Balie dirit⸗ ni⸗
pit. ꝛcütinet tato tpe quãto mulier feti geſtat ĩ pi borũ eſt notꝰ. eſt ſtipticus ranaremeles
vtero ſuo. ¶ Et tuc tadẽ illi rorẽ ꝑ tãta moiaz vtatur ad üla que indigent ſtipticitate. c:
inlapidẽ iã ↄuerſũ.eæmittit q̃ſifetũ ſuũ aluũq; ite ⁊c:
rũ recludit ꝙ nullũ ineo pʒ diuiſionis veſtigiũ
Alteriꝰ vᷣo nũqpdicto aperiet modo. Inma⸗
ne quidẽ ẽ deſuꝑ mare.ibiq; recipit celi rorem
deinde ad fundũ maris deſcẽdit.ibiq; receptuʒ
z in ſe roꝛẽ ülũ ↄuertit in lapidẽ.i¶ Ex lapida⸗
rio. Lollit e cõchis ſpẽs memoꝛanda marims.
AUnio dictꝰ ob hoc ꝙ abvno tollitur vnus
Neadũ duo vel plures nũq; ſimul inueniuntur.
Cuius ad oꝛnatũ laudat᷑ candida ſoꝛma.
Cum deceat veſtes deceat cũ nil minus aumuʒ.
Conche tẽpoꝛibus certis reſeruantur hiantes.
In celum patulum rores haurire ſuper nos
Ex quibus oꝛbiculi cãdẽtes concipiuntur
De matutino fit clarioꝛ vnio rore.
Ros veſpertinus fetus ſolet edere fuſcos.
Etiuuenes conche dant baccos candidioꝛes
Obſcurat fetus concharum grãdioꝛ etas
Ouanto roꝛantis fuerit plus aeris hauſtum
Tanto maioꝛem gignit concepno baccam.
TUltraſemiuncẽ ſed creſcere nulla putaux

CNrgens 2 Unio. Jſi. Legẽtana itali,; R = We .

Trattatus

tulum. cxxxvii)

12

VFrige eris.Uel eris erugo latine.gre⸗

xxc raeris erugo.arabice ʒiniar vel heas

terugo. Dyalco. ca. aeris erugo. Alia ẽ

raſitia. alia granata apud aurifoſſoꝛes.alia vᷣ⸗
miculoſa appellata ob ſimilitudinem foꝛme ei⸗
alia confeſtibilis alia foſſibilis. Yit autẽ raſicia
boc modo.Sume vas cui ſios equale cum ce
tero coꝛpore. ⁊ adiecto aceto acernime immit⸗

ras ſquamam pꝛepurgat eris cipꝛi⁊ ſuſpenſe
vaſe ne accto tangatur.⁊ ſic muni.nein aliq̊ lo

voſpiramen admittat:et poſt decem dies aperi
as. rade ꝙ; adheret lapidi.⁊ qd radi habeto
p:ꝛo erugine eris.Eſt⁊ alia conſectio que ſicſit

MWMaitte acctumfoꝛtiſſimũ in vas eneum:⁊ eoo⸗

peri alo vaſecneo:ſed melius vt concauũ vas

ſit aod minus equale.ꝛ ſic muni vt ſupꝛa.⁊ poſt
dies decem rade vas ipᷣm⁊ colligeeruginẽ que
in vaſe fuerit.Et eſt tertia confectio que in hũc

modũ ſit. Yac laminã eneõ: ⁊ in vaſe vbi acetũ

vſt mitte. ita ꝙ acetum nõ tangat:⁊ mun vt ſu⸗

perius.⁊ poſtea collige. deʒ etiam poteris cũ

vinacia areſcere cepeni.ſubmittẽs laminas vis
nacic.⁊ poſt dies decem colligens. Fit etiam ?

De limatura eraminis ſic.mittitur acetũ ⁊ agita

tur decics in die in vaſeſimul miſſa limatura.?

ſicexpꝛimitur ⁊ colligi. Dicitur etiam q naſcit᷑
in metallis. Unũ antem genus eſt cipꝛiace cru⸗
Ainis quod ſuper eramen inuenitur. Aliud qð
an ſpeluncis diſtillare dicitur. quod ſuper eras

men eſt parum cſt ſeq bonum. quod diſtillat al

ſiciam. et mixto gummiſa

vendunt ſcd inutilis eſt.

bum eſt nigrum¶ Adulterat᷑ ctiam plurimis

ndmixiis.ſcq; punice aut marmoꝛe tunſo: aut
calcanto.ſed ciius hoc agnoſcipoteſt.tacto

binnoꝛe duobus digitis cum fricatur.⁊ ſimar

moꝛ album aut punicem habuerit.nõ ſe ſoluet

ſi vero calcantuʒ nigrelcit in digitis.Eruginis

vermiculoſe genera ſunt duo. Unum genus ẽ

quod ſoditur. Alteim vero quod conficitur
ſic. Mitte in moꝛtareum eneum acetum albuʒ
foꝛciſtimuʒ quaſi cotilam dimidiam.⁊ tamdiu

tere q; diu inſpiſetur. Poſtea vero mitte ſtipte

rie rotunde. .iiij ſalis marini optimi.ꝛ ſalisni⸗
tri equale pondus.⁊ tere diebus canicularibo
quãdiu inſpiſſetur.⁊ coloꝛem eruginis faciat.et
ſic vermiculos ſac.Etſi volueris vt limpiduʒ

exeat⁊ lucidum. Mitte aceti part em vnam et

olei veteris panes duas.et ommia ſupꝛadicta

o accipiunt eruginem ra⸗
aciunt vermiculos et

Iſte confectiones eru

ginis virtutem habent eris ſed ſoꝛtioꝛem. Om

nibus autem melioꝛ eſt illa que ſodi tur.ſecun⸗

ds que raditur.tertia que conlicitur. Gulcaſim

inlibꝛo que vocatur ſeruitoꝛ. Sunt multi qe
adulter ant ʒiniar.id eſt viridi eris cum multis
rebus ſicut cum pumice.ct cum manmoꝛe piſta

tis. Et ſunt quimiſcent cum calcamo. Et qui
vult cognoſcere illud quod eſt adulteratuʒ cuʒ

pumice vel cuim marmoꝛe madefaciat manum
ſuam inaqua.⁊ ponat ſuper ipſum.quia ſtatim
Diſſoluetur.Et ſunt qui maſticãt ex eo cuʒ den

tibus. et ſicpꝛecipiunt lapides.Et diſcernitur

id quod eſt adulteratum cum vitriolo.ponen⸗

do ipſum in lamina ferrea ſuper ignezʒ. Et ſi cõ

tinet aliquid vitrwli.quando erit combuſium
fiet rubeum. Sedillud quod non ceſt adultera
tum remanet in ſuo coloꝛe et ſua ſigura Et me
lius ex eo innoſtris partibus eſt quod eſt ma⸗

gis viride foꝛtioꝛis odoꝛis adurens guſtuʒ foꝛ
tis operationis. S”ßUM

¶ Dyaſcoꝛides. Omnes erugines virtutẽ ha⸗
bent ſtipticam termanncam.Caliginem oculo

rum deterguni.lachꝛimas pꝛouocant.Cicani

ces oculoꝛum attenuant. Paſcentia vulnera
curant.⁊ ſine tumoꝛe ea conſeruuant

.

¶ Melle ⁊ oleo addito et cera cicatrices indu
cendo.vulnera ſordida ſanant gutta armonia

ci mixta.et facta ſicut collirium fiſtulas curãt
durant cicatrices.mollunt ⁊ gingiuis putridis
attenuant melle mixto ⁊ inunctto.
¶ Mixta vero reſina terbentimna:crevſto etni

tro lepꝛoſos curat. Filiulas admixto ſale ar⸗
woniaco medicatur. Oroſſas quoq; ⁊ aſpems

¶¶ Combunitur vero ſic. Mitte in ſartagine
minutas panes emuginis.⁊ pone in carboni⸗

bus igncis.quamdiu coloꝛes cineris faciant.et

poſtea cum friguerint vtere

¶ Multi vero in cacabum crudum mittunt.ʒ
ſic comburunt
¶ Bulcaſim in libꝛo qui vocatur ſeruitoꝛ.Cõ⸗
buritur ʒiniar in hunc modum.Accipe ʒiniar ⁊

pone in patella terr ea ſuper ignem et miſce quo
uſq; videas coloꝛes eius immutani.quia vernt

in coloꝛemtutbie.⁊ poſt aufer ab igneet ſine te
peſcere et collige et ſerua et vtere

¶ Et habeas de ziniar quod generatr in mi⸗

lapides eſi parum vemm.id quod inueniiur in

mineris eſt maioꝛis quantitatis et pulchꝛi co⸗
loꝛis.ſed noneſt bonum pꝛopter nimiam quaaan

titatem que admiſcctur cerlapidibus.

ct canceratis vtiliſſime adhibẽtur. Palpcbꝛas

—

₰„ d

—— V

B

De Lapidibus.

.

Capitulmm. xxxix.
+RqItrum. Pli. li. xxxvi. Uitrivero hec p⸗
Eymo dicit᷑ fuiſſe oꝛigo . Phenix ſyrie pa
ludem habet q̃ cãdebea dicit᷑:exqᷓ belꝰ
animus naſci creditur.quinq; milium paſſuuʒ

ſpacio in mare pfluẽs iuxta ptolomaydẽ colo-⸗

niã lentus.hic currit in calubꝛis potu Sed ce
remonij ſacer vado limoſus ꝓfundus. Huic
nõ niſi repulſo mare arenas fatenĩ q̃ fluctibus
volũtate niteſcũt de tritis ſoꝛdibo.Hunc etiam

marino creduntur aſtringi moꝛſu nõ pꝛius vti

les:Quingentoꝛumnon amplius eſt paſſuum
littoꝛis ſpacium. Idq; tantummodo per mul⸗
ta ſecula gignendo fuit vitro.⁊c.i¶ Ex li.de va
poꝛibus.Uitrum aliquando fit ex plumbo ac

terra ſubtiliabſq; cinere ſilicis acfeni. Plum⸗

bum enim aliquando eſt euapoꝛans:aliquan⸗

do conuiſcans. Unde admixtum cum terra ſub

tili terre partes illas conuiſcat. Et diſſoluit in

parte per actionem caloꝛis: admixtaq; pulue⸗

re cum terra ſubtili: Accipit a terra deſiccatio

nem. ? cetera. Item vitrum fit ex cinere herbe
ſpinoſe naſcentis inlittoꝛe maris. Dicunt qui

dam ꝙ ſunt tribuli marini:ſed falſo. immo vo⸗

catur herba vitri.

Pyperationes

Seerapi.li. ag. c.Cugeg.i.vitruʒ.ex eo eſt la

pidoſum:et ex eo eſt arenoſuʒ.et quando incen
duntur:et miſcetur cum eo lapis magnescoa⸗
gulatur coꝛpus ſuum ꝓpter plumbeitatẽ que
eſt ineo.¶ Uirtus eiꝰ ẽ calida in pꝛimo gradu

ſicca in tertio. Et ingreditur in multis co⸗

bol. et aufertfurfures capitis et leniſfcat ca⸗
pillos et barbam.¶ Et quãdo teritur et bibit᷑

cũ vino albo etſubtilifrangit lapidẽ in veſica.

¶¶ Et idẽ aucto. Aben meſuay eſt ca. ⁊ ſic.et eſt
bonũ pulmoni ⁊ caſui capilloꝛum.et vitri ſunt
plures coloꝛes.non ex eo eſt albus.foꝛtis albe
dinis ſicut criſtallus.⁊ eſt melius alijs.
¶ Et ex eo eſt rubeus ⁊ eſt citrinum ⁊ viride et
ʒulinũ.⁊ dicitur q; vitrũ eſt lapis ſtultioꝛ alijs
lapidibus.i Et eſt inter lapides ſicut ſtultus
inter hoĩes. Nã ipᷣm inclinat᷑ ad omnẽ tincturã

Eteſt facilis diſſolutionis in igne a quo extra

ctum cito petriticatur ⁊ coagulatur.

Ilido.li.xxix.Litrum dictum eſt. eo ꝙ viſo⸗

perſpicuitate trãſiucet.⁊ quodãmodo dauſue:
patet leuibus aridiſq; ignibus cõcoqui.adie⸗
cto cipꝛo ⁊ nitro.cõtinuiſq; foꝛnacibo vt es li⸗
quetur.⁊ maſſe fiunt:poſtea ex maſſis rurſus
funditur ĩ officinis.⁊ aliud flatufigurat᷑.aliud
toꝛno teritur.aliud argẽtimõ celat᷑. Tingitur
etiã multis modis ita vt iacinctos ⁊ ſaphiros
virides vincet et onices.vel aliarũ gẽmarum
coloꝛes.NHec alia ſpeculis aptioꝛ materia vel
picture accomodatioꝛ.ferunt autẽ q ſub txbe⸗
rio ceſare quidẽ artifex excogitauit vini tempe

ratũ.vt flex ibile eſſet ⁊ ductibile:qui dũ admiſ-⸗
ſus fuiſſet ad ceſarẽ:poꝛrexit ei ſialam:quã ille
indignatus in pauimentũ pꝛoiecit.Aniex au⸗
tem ſuſtulit fialam de pauimento que cõplica⸗
uerat ſetanq; vas eneum.deinde marculum de

ſinu pꝛotulit ⁊ fialam coꝛrexit.hoc facto ceſar

Dixit artifici. Nunquid alius ſcit hãc conditu

ram vitrorum. poſtq; ille iuans negauit alteꝝ
hoc ſcire:iuſſit eum decollari. Nedum hoc co⸗
gnitum fuerit:aurum pꝛo luto haberetur. Et
omnium metalloꝛum pꝛecia abſtraherentur.
Reuera vaſa vitrea non frangerentur.melioꝛa
eſſent q; aurum et argentum.
¶ Phüoſophus.Uitrũ ꝑſpicuitate tranſiucet
quo d in metallis nõ cõtingit.Et qð in eo clau
ſumeſt ſiue liquoꝛ ſiue alia res.exterius.patet
nec eſt de poroſitate.Lũc em̃ ſplendor feriens

ſupra vitrum pictum. cum in pons non ſit. Pi⸗
ctura inquamveniẽs adoculum:appareret ᷣm

ſimilitudinem pictureſeneſtre per quam ferit:
cuius oppoſitum ſepe videmus. Fit qutem vitꝝ
ex terra et herba et lapide et planta. IFit etiam
de cinerefene et filicis.etiam quãdoq; exadmi⸗

xtione plumbi. albumine etiam oui decocto.

¶ Auicenna. Uitrum elt inter lapides: ſicut
ſtultus inter homines ( ſicut ſuperius dictum

eſt declinat enim ad omnemtincturam ⁊ fran⸗
gitur et abſcinditur cum co:ſcilicet imperſona

liter. ¶ Eſt autem calidum in pꝛimo.ſiccum

.

Trattatus.

ñnſecundo. In ipᷣa ẽ ſtipticitas ⁊ ſubilitas.ab⸗

ſtergit dentes oculũ.⁊ eius albuginem delet.

cturas.cito in igne ſoluitur.⁊ cito ad lapideita
tem ſuam reuertitur. Mollificat et mundificat
et niquefacit omnia coꝛpoꝛa deinde ſubtrahit
ſe ab eis per fuſionem.ſicutſal per lauationem

deniq; ſal et vitrum due ſunt res in quiba eſt

totum ſecretum artis. Neclapis poſſet fieriſi
ne eis.pꝛecipueſineſalel.

¶ Item ex libꝛo de naturis rerum. Citrum di

citur eſſe de partibus Mercunij. neſcio qua

cauſa:niſi quia recipit tincturam ⁊ coloꝛem. et

ipm etiam ferrimn ſoluit.omniaq; coꝛpora dil

ſoluit ⁊ diffluere facit.ſicut antem aqua de na⸗

tura frigida igne calelit.⁊ poltquã reirigidatur

fngidiſſima fit.ſic et ceinis de quo ſit vitrum cũ
ſiccus ſi.ſi humectat᷑ per liquefactionẽ.poſtea
deſiccatus ſicciſſimus erit.i¶ Pli.li.xxxvi.In

generevuni ⁊ obſiana numerantur ad ſimiliu⸗
dinem lapidis quem obſidius in ethiopia inue

di aliquando viſu craſſoꝛe et in ſpeculis parie⸗
tum pꝛo imagine vmbras reddente. gemmas

vy aucto. Balieni. idi in mineni tres ve⸗
nnas extenſas vn am ſuper aliam ꝑglon
gum ſpacium.et vena inferioꝛ erat ʒeg nigrum
id eſt vitriolum nigrum.et vocatur ma tkaſita

Et ſecunda que erat ſupꝛa eaʒ eſt colcotar vel

calcitis.et tertia que erat ſupcrior eſt ʒeg viri⸗
ge et eſt vitriolum vel calcantum.et hec eſt ʒeg
nigrum.conuertitur et fit colcotar ſit ʒeg viri⸗

de.id eſt vitriolum.Eſt aliud vitriolũ rubeuʒ.ct
om̃es tres ſpecies diuerſifſicantur adinuicẽ in
ſubtilitate et groſſitudine:quoniam groſiius
ex eo eſt zeg nigruʒz.⁊ ſubtilius ẽ ʒeg viride.⁊ (ol

cotar eſt medium inter hec duo.Et virtus iſto
rum omniũ eſt aduſtiua comburens carnem.⁊
faciens eſcaram duram. eſt ſtiptica.et vitrio
lum viride et colcotar diſſoluitur neq; lique⸗

fit:quia coagulatio eius eſt petriſicata foꝛtis.

zeg vero virideeſt maturatiuuma calore ſuo

Niundat et furfures quãdo cũ eo fit ablutio. ceo faciunt multi.Qidimuſq; et ſolidas imagi⸗ “
Zacit oꝛiri pil os inunctu cum oleo ſambucino nes diui Auguſti capti craſſitudinis huiꝰ ma⸗ H
aduſtum aũt foꝛtiꝰ eſt qd ex eo tritũ ẽ ⁊ aduſtũ teria.que etiã pꝛoipſo miraculo obſianos q̃i⸗ 4
„ cenſert valde lapidi veſiceet renũ vino bibituz tuor celephantes in concoꝛdietemplo dicauit.
1 NLonſtantinus libꝛo graduum. Clitricuʒ ca⸗ fit et obſia nuʒ tincture genere ad eſcaria vaſa
luiduim eſt in pꝛimo.ſiccum in tertio. In multis totum rubeus vitrum non tranſiucens bema⸗
collirijs vtile eſt.et contra empetiginẽ valet. tinon appellatum. Actoꝛ. Et ſic de vitri oꝛigi⸗
ledit furfaꝛes.capillos ſubtiliat.puluerizatum? ne et natura et de operatione ipſius in alchi⸗
cum vino bibitum lapidem veſicefrangit maaet virtute in medicinis dicta ſufficiant.
q Platearius.Clitrum frigidum eſt in pztim è
ſiccum in ſecũdo. Inde fit vnguentũ qð voale — — —
ad ſcabieʒ.valet etiaʒ ad ſerpiginem. Sed pul UU ?
uis eius cunmn terebentina vel gũmi pꝛunoruʒ in
aqua ad igneʒ reſolutio cõſiciatur.⁊ inde pars
inungatar. It autem vitrum ex tem a.ſit etiaʒ
exherba.¶ Ex libro de naturis reruũ. itrum
ſi diligẽterteratur ⁊ cum vino ribano.id ẽ fon?
nibibauu. Hnides gniſunt mienle ſeangre “
eijcit. Puluis vitri deo:ſum in ſtipite infra cor⸗ EE f
em arboris ſuper qua puilifſennr coꝛui vel R WWWW
coꝛnices iniectus.pꝛohibet nevnq; ad exitus J
pulloꝛum aperiantur oua eoꝛum.
¶ Caro eni feſtinantius coquenda ſtatim de⸗
coquitur per a ppoſitioneʒ fruſtri cuiuſiibʒma⸗
terieiwitri.quod tamen citius ſit ſi vitrum de
cinereſilicisfit ac ſenin MMU
¶ Ralſi in libꝛo de aluminibus.Uitrum eſt ex .R
partibus mercurij.et vincens ſupꝛa naturamẽ
frigiditas et ſiccitas.liquefacit ferrum et om⸗
nia coꝛpoꝛa.facitq; ea currere infuſione.HDi lᷣ⸗ .
auam irennadis iermn quemcumq; colo»eii—ee
pꝛoijcis ſuper ipſum retin. ATAransssIssett eeeff
Alchimilta „Titrum eſt inter lapides ſicit Capitulum.cxl.
amens inter homines. Nam recipit omnes ttin Itriolum. Sera.li.aggre capitu.ʒeg.

nit. Eſt autem coloꝛis nigerrimi et tranſiuci⸗ natural maturatione amplioꝛi qᷓ; colco iar.

nem fuentem ab cis

BDe Lapidibus

Pperationes
¶ Idem auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis.ʒeg aliud eſt
babylonicum et aliud cipꝛenſe.⁊ babvlonicum
melius eſt durum: quod om frangitur habet
interius maculas albas.
¶ Et viytus eius eſt ſicut virtus calcitis.et cõ

buritur ſicut ipſum. Et cypꝛenſe habet coloꝛeʒ

aureum verſus coloꝛem eius frangibile vene⸗
noſum: ſicut alumen: interius babens macu⸗
las ſplendidas ſimiles ſtellis —

¶Et melius ex eo eſt recens:mundum:frangi

bile. Illud autem quod defertur ex babilonia
eſt melius er foꝛtius in omnibus qᷓ; cypꝛenſe pᷣ⸗

terq; in medicinis oculoꝛum. Nam in hoc eſt
dchilius cypꝛenſe.et habet virtutem ſtipticam

Serapion auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Uitni

olum eſt calcantum.habet virtutem ſtipticam
conſtrictiunam aduſtiuam. et quando ſumitur
ex co in potu.ʒ.i.cum vdromelle.expellit lum⸗
bucos et aſcarides:
¶ Et quando ſumitur in potu aufert nocumẽ
ſum fungoꝛum.faciens euomere.et ponitur ex
eius puluere in naribus.et conſtringit ſangui
¶ Et quando ponitur ex eo in naribus diſtil⸗
lato in aqua mundiſicat capput.
¶ Et puluis cius mũdificat vlcera queſunt in
naribus et in auribus.et ſedat doloꝛes auris.⁊.
occidit vermes in eis

₰

Paulus capitulo de vitriolo dicit. Caliduz

eit et ſiccum in quarto gradu. Gulcaſim in li⸗

bro qui dicitur ſeruitoꝛ tranſlato a ſimone de

lanna.

¶ Foꝛma combuſtionis eſi hec. Accipe caltcä E

tum et poneſuper teſtam nouam:et teſtam po⸗

ne ſuper pꝛunasct vꝛe. Etfit quantitas combu S⸗
ſtionis eius ſi fuerit calcantum non multe hu⸗ 4

miditatis quando non apparebunt ampulle

¶ Et enit deſiccatiuũ deſiccatione foꝛti.et ſi ⸗
fuerit amplioꝛis humiditatis oportet ꝙ dimit

tatur ſuper pꝛunas quouſq; mutetur coloꝛ ei⸗
¶ Et quando mutabitur coloꝛ eius intra ſe:
et vertetur ad ſimilitudinem mogre.opoꝛtet ep
auferas ab igne et purges.et ſunt quiponunt
ſuper pꝛun as et exufflant deſuper donec decli⸗
nat ad citrinitatem. Autponunt ſuper teſtam
et ponunt ſuper pꝛunas.et miſcent donec mu⸗

taotur coloꝛeius.

Capitulum cxl

rietes imitatur. Pliniꝰ. Optuna vris elt qma⸗

—

Ris. Jſido.yris apud arabiã naſcit᷑
in mari rubꝛo coloꝛis criſtallini ſex
y angulata. dicta ex argumento yris.
Ham ſub tecto percuſſa ſole ſpecies
