niuntur:et ſic ſuccum emittunt. Alij herbam ĩ
ollam mittunt:et circumliniunt creta et in fur⸗
num feruentem mittunt. Et ſic folijs macera⸗

Capitulum ctlxxxvj.

tis ⁊ ſplenis:⁊ generat ſodã:et generat emoꝛrro

bus.et cum ipſa in oleo coquitur ſoluit:ſed in

teſtimonjs.

tis ſuccum expꝛimunt:et ſiccatumin ſole in pa
ſtillos redigunt. Eius eſt optimum quod eſt
crocei coloꝛis intus et guſtu conarum.et odo
re graui miſcetur ocularibus medicinis.⁊ cete
ra.Et idem ſᷣm aliam tranſlationem capᷣ.ſup⸗
dicto. Glaucium ſiue memitheſuccus eſt ber
ba naſcentis in Sſ yria in gerapoli. Jolia ha
bet ſimilia miconio ceraticis ſed pinguioꝛa.et
ſuper terram ſpanſa. odoꝛem habet grauẽ. gu
ſtu amaro. ſuccum multum habet: croci ſimi⸗

cibaris coquunt. que cum coxerint exſuccat
et glaucium faciunt.

Hypptrrationes.

¶ Pliniꝰ.capᷣ.de glaucio.Glauciũ in ſyria et

perſia naſcit humilis herba.folijs deciſis fere
papauerꝭ minoꝛiba tamẽ ſoꝛdidioꝛibuſq; odo
ris tetri.guitus amari cũ ↄſtrictiõe ⁊ ſtiptici⸗
tate ⁊ gummi habet crocei coloꝛis.

Multi v̈ errauerunt in hac herba quidaj

putauerunt ꝙ eſſet celidonia.Quidã putaue⸗
runt ꝙ eſſet papauer coꝛnutum.etſic vocatur
apud Auicennam. M
¶ Et ego vidi meo tempoꝛemultos in hoc er
rare et multi errauerunt tempoꝛe Dyaſcoꝛið.

Nam Dpyaſcoꝛides cap.de monte ratides di
t.ꝙ multi falſo putauerunt glaucium ii fie

ri pꝛopter ſimilitudinem ſolioꝛum.qꝙ auũt glau
cium ſit memithe vel ſieff eius apparet multis

Ham vbi ponunt Alexander et alij greci
Al aucium. Auicenna et alij ponunt ſieff me⸗
mithe: Pꝛeterea apud Serapionem quicqͥd
dicit ð memithe auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis.Hõ

Glaucio.

¶ Inuenitur etiam oleum nouum glaucinum
neon ob hoc glaucio quia nihil recipit glaucij.
cuius confectionem etiam inueni in antiquo
AIntidotario ſic vocatam et ſine glaucio.et eſt
omnino calidum.q; autem ſ̃m veritatẽ glauci
um ſit memiche. lege cap. Celidonia.Galie.ſe⸗
xto ſim.far. capᷣ.Glauciu.Glauciũ ſiipticat cũ

quadã delectatione:infrigidat tamẽ manite⸗
ſte.ita vt ſanet quidẽ ſepius heriſipilata: et eſt
in compoſitione cõpoſita exaquoſa ⁊ terreſtri

ſubſtantia.vtriſq; frigidis nõ tamẽ extreme.3

ad modum aque fontanie. „
Capitulum. tclxxxviij.
1455. Enta.Pla. Menta eſt herba cuius plu⸗
MErg ſunt genera.Eſt em quedã domeltica

q̃ ꝓpꝛie oꝛtulana dicitur vłcõmunisvel odoꝛi⸗

fera.et hec calefacit ⁊ ↄfoꝛtat.Elit ⁊ alia ſilua⸗

lem. Folia eius ciues mittunt in cacabis et in

eſt aliud ꝙ dicitur apud Dyaſcoꝛv. capi.de

i

ia⸗

fſue!
slee
godo
nhicn

te
utalei
ocdtr

bocer
esdi
nbiſfie
ngan
awlre

mgei
ſifnd
n icid
,dpi de

Mdirum
chu.
Anicvo
iai
Ae gad
.rled
innan
ni unke⸗
inack
Gttenorn
anench

11

gol.
cuisſt⸗
jdonliil
rconn

De Herbis

4

tica qᷓ mentaſtrũ Z. de illa ſtatum poſtea tra⸗

cłabit᷑. Eſt alia mẽta qᷓ longioꝛa ⁊ acutioꝛq ha
bet folia.et hec mẽta Romana vlłl ſarracenica

ðᷣꝛ. bec ma gis diuretica eſt q; alie. Et eſt alia
mẽta q̃ ðꝛ aquatica.et vocat᷑ ſiſimbꝛiũ vel bal

ſamita.Eſt alia mẽta nõ odoꝛifera.et illa eſt ca
lamentũ.de qua in ſeqnti.c.habet᷑. S era.lib.
ag.c. dichanacha.i.mẽta.Et ex eaeſt domeſti
ca et ſilueſtris.et ramuli domeſtici qñ maſti⸗
cant᷑ hñt coloꝛẽ celeſtẽ et ſum int eriꝰcõcaui.⁊

in ſummitatibo ramuloꝝ ſunt q̃ſi licinia. et vi⸗
ret et auget᷑ eſtate ⁊ hieme.et hʒ odoꝛẽ bonuʒ.

Etidẽ auct.Dyaſ.quidã noiant eã mentã:et
eſt dichanacha. et eſt nota:hʒ virtutẽ calefacti
uam ſtipticã et deſiccatiuã.Eſt alia ſpẽs mẽte
ſilueſtris.cuiꝰfolia ſunt aſpera piloſa maioꝛa
folijs ſiſumbꝛij.et in odoꝛe ſuo eſt pin guedo.et
eſt minꝰinuatiua in medicina qᷓ; ſpecies alia.
Idẽ. Hal.In ſuba eiꝰ eſt plus ſubtilitatꝭ qᷓ;
in alio olere.et in ſapoꝛe eiꝰeſt parua caliditaſ
et põticitas.⁊ vᷣtus eius eſt ca.in.ij.ꝗ.¶ Dyaſ.
ca.de edioſmon.i.mẽta.herba eſt oibo nota.q̃
vᷣtutẽ habet termanticãct ſtipticã et ſeranticã
Paulus ca.demẽta.Mẽta eſt calida et ſicca
in.ig.gradu. Eſt em̃ domeſtica et ſilueſtris.et
eſt alia q̃ ðꝛ mẽta Romana velſarracenica:ſʒ
omeſtica magis vſui medicine cõpetit.tã vi⸗
ridis q; exſiccata magne eſt efficacie.virtutem
habet conſumptiuam et diſlolutiuam ex pꝛo⸗

pꝛijs qualitatibus et confoꝛtandi exſua aro⸗
maticitate.

HPperationes

¶ Gal.vij.ſim.far.ca.Edioſinũ quidã mentaʒ

odoꝛiferã vocãt.Eſt q̃dã nõ odoꝛifera menta
quã et calamẽtũ vocant.vt in ſeq̃nticapᷣ.dicit
¶ Contra fetoꝛẽ oꝛis ⁊ putredinẽ gingiuarũ
et dentiũ ex decoctione eius cũ aceto os ablu
atur. Ad appetitũ ꝓpuocandũ cum impeditur
ex frigidis humoꝛibus exiſtentibus in oꝛeſto⸗
machi ſiat ſalſamentũ ex menta et aceto.⁊ mo

. .

dico cynamomo ſeu pipere.

¶ Contra vomitũ factũ ex dchilitate virtutis

contentiue:vel exfrigida cauſa.fiat decoctio
mente in aqua ſalmadna et aceto.et ſpongia ĩ
lincta oꝛi ſtomachi ſuperpon atur contra ſin⸗
copim ex debilitate cum ſcebꝛe vel ſine ſebꝛe. ſi⸗
ue ex medicina vel quacunq; cauſa conteratur
menta et diſtemperetur cum aceto.et fruſtum
panis aſii in igne ponatur ĩ aceto illo et dimit
tatur tamdiu ꝙ inde humectetur et naribapi
plicetur.et exinde fricẽtur labia gingiue⁊ den⸗
tes.et ligerur in tẽpoꝛibo ſuꝑ venas pulſatiles.
tempo⁊ et bꝛachioꝝ.et patiens malſucet ⁊ hu⸗
miditatem tranſglutiat.
¶ Ad matricẽ mũdiſicandã teneritates mẽte
coq̃nt᷑ in vino.⁊ fiat indeſuppoſitoꝛiũ ↄ colicã
paſſionẽ faſciculi mente coqnt᷑ in vino ⁊ oleo
et ſup renes et pectinẽ cathaꝑlaſmet᷑.

¶ Lõtra coagulationẽ lactis in mãmillis pdi
(li laſciculi mente in vino ⁊ oleo decocti et ſu
perligati mamillis ſoluit. hʒ em̃ ſil vim attra⸗

hẽdi venenũ:⁊ qũ dat᷑ cũ aliqua medicina cõs⸗

tra venenuʒ detur cum ſucco eius. Sed ſuc⸗

cus menterõne vel ſaracenice vel vinum deco
ctiõis cũ melle mixtũ valet ↄtra opilationem
ſplenis ſtomachi et epatis et naturaliũ viaruʒ

ex frigido humoꝛe ⁊ etiã exca.ſine fe.

S uccus etiã datus lũbꝛicos occidit.Au⸗

rib inſtillatꝰvermes necat Decocia herbaĩ vi
no et oleo ⁊ cathaplaſmata ſoluit ſceliroſim ⁊
duriciẽ apoſtematũ ſuperioꝛum.
¶Ainũ decoctiõis ⁊ puluis eiꝰin cibis datus

8

digeſtionẽ ↄfoꝛtat.ſomentũ factũ ex aqua de-

coctiõis matricẽ infrigidatã calefacit. Saccel
latio facta calefacit.Et ſaccellatio ex puluere
eius reuma frigidũ capitis ſiringit.

¶ Palladius de agricłtura lb.iij. In mãſe fe
bꝛuario mentã ſeri ↄuenit plantis vel radicibꝰ

circa aquas vel in humido loco.
G¶¶ Pla. Menta domeſtica ſiue oꝛtulana ma⸗

gis cõpetit vſui medicine qᷓ; alie.habet vᷣtutẽ
cõſumẽdi ex ꝓpꝛijs qualitatibo⁊ ↄtoꝛtandi ex

gromaticitate.

.*
1. „
* —„

oculo et ypopias dyaſoꝛat·
Ettu debes ſcire q omnes medicine que te D

Coapitulum. telxxxix.

Enta nõ odoꝛifera ſiue calamẽtũ.Pã
decta.ca.cxxij. Calam̃tũ arabice gre

ta odoꝛifera. S ciendũ q in iſto capᷣ.

tractabit᷑ de calamẽto.qꝛ calamẽtũ ðꝛ menta
nõ odoꝛifera.¶ Pla.Calamẽtũ eſt herba que
alio noĩe ðꝛ mẽta nõ odoꝛiſera vel nepita.ca.
eſt ⁊ ſic.in.iij.gra. Heliꝰeſt mõtanũ.qꝛ magg
ſiccũ.Cũ floꝛes ꝓducit dʒ colligi.qc ꝑ annũ po
teſt ſeruari. Habet aũt vᷣtutẽ diſſoluẽdi ⁊ con
foꝛtãdi.Auicẽ. Mẽta nõ odoꝛitera ſiue cala,⸗
mentũ: aliud eſi fluuiale.aliud eſt montanum
ſopo ſile ĩ ſapoꝛe.⁊ ſilr eisfolia ſũt ei ſilia.

DPoperationes.

Ouñ bibitur ſuccus eiꝰ cũ aqua mellis:dya/⸗
foꝛat totum coꝛpus ⁊ pꝛouocat ſudoꝛẽ.et teniꝰ
tur cum oleo.et coquitur ⁊ inungitur coꝛpus

et cõfert rigoꝛibus periodicis.

¶ Er q ſit emplaſtrũ ſuꝑ ſciam habentibaſci
aticumdoloꝛẽ ↄfert valde.trahit em̃ funditus
ad intnnſecã ſuꝑſiciẽ.⁊ calefacit totũ articulũ.

7

ſuperincendit aut manifeſte cultim.

¶ Et ſumptũ in potu:vel appoſitũ ꝓpuocat mẽ

ſtrua efficaciter:et eſt ex medicinis qũ ſumitur
magis conferentiba lepꝛoſis reſoluẽdo humo
res reſolutõne foꝛti.⁊ aufert liuoꝛẽ qui ſit ſud

cecalamitis.Latini vᷣo nepita v-men

W–WWYD 6

runtur et habent acuitatem attrahunt cito ex
pꝛoſundo coꝛpoꝛie humiditates quas recipi⸗
unt in locis illis. “V”MM

¶ Et melius quidẽin his eſt vino decoquen⸗

tes cathaplaſmate ipᷣm viride magis q; ſiccũ
vehementius poſtq; deſiccatur:et pꝛomptius
adurendũ.ſicut que canſtica.et quecunq; far⸗
macoꝛum calida ſuntꝛ acria.⁊ ſubtiliũ parti⸗
um facile attrahentia funditus ad ſe totã ad⸗

ia centem humiditat.
¶ Amaritudo aũt q ineſt eĩi bꝛeuis qͥdẽ omni
no eſt.operat᷑ aũt in quibuſdã ſicut que violen
tius.⁊ quod cõſiſtit vehemẽti caliditati cũ ſub
ſtantia ſubtiliũ partiũ.Etideo qñ ſumitur in
potu eius ſuccus.aut ſit criſtere cũ eo: occidit

gſcarides ⁊ lumbꝛicos.Et valet ad moꝛſus fe

rarum.⁊ occidit ſimiliter venmes qui generan

tur in auribo et in vlceribo pꝛofundis.

¶ Et qñ ſit naſcale cũ co aut ſumitur in potu
occidit ⁊ expellit fetũ. Igitur inciſiua quidem
virtus ineſt ei ꝓpter caliditatem eius ⁊ ſubtili⸗
tatem partium ⁊ qa maritudinẽ.ſolaita q ꝓpter
omnia pᷣdicta confert oĩbs aſmaticis ⁊ hicteri
cis, ꝓpter amaritudinẽ maxiĩe ſicut ⁊ pene om⸗
nia cetera purgando et mundiſicando epatis

cacius quod monſiratum eſt.

opilationes.eſt autem ad omnia pꝛedicta effi⸗

N —

get)
lloe
taph

en
li⸗
onhine
unggſn
lüen
totäet

konn
ero
ti ciſb
nitur in
oclidit
ſolasfe
igean
rinpon

Aglidn

1 ſubtii
q pe
ibicten
cheom
ocpans
Gigactii

EE

S

d O R

De herbis.

Capitulum. ccxc.
Entaſtrum. Plini. Wentaſtru eſt
mẽta ſilueſtris differẽs ſpecie ſoli⸗
oꝛũ quaſi figura oʒimi coloꝛe pule

gij ꝓpter qð ⁊ quidam ſilueſtre pu

legium vocant.

Dperationes

¶ His cõmãducatꝭ ⁊ ĩpoſit: elephãtiã ſanari

traditũ ẽ.ſic magni pompeii etate.ſoꝛtuito cu
iuſdã exꝑimẽto ꝓpter pudoꝛẽ in facie illita cõ⸗
pertũ ẽ.i¶ Eadẽ liniuntatq; bibunt᷑ ĩvino ad
uerſus ſcolopẽdrias⁊ ictus ſerpẽtũ.cũ ſale q̊ʒ
⁊ oleo ⁊ aceto aduerſus ictus ſcoꝛpionũ. De⸗
niq; aduerſus oĩa venena hec folia ſeruãt᷑ ad
farine modũ arida.¶ Meẽtaltu q̊ʒ ſubitratũ
vel accẽſumſcoꝛpiões fugat.potũ feias pur⸗
gat:̊ ꝑius necat.i¶ Oꝛtonoicis toꝛminibo co
lericis efficaciſſimũ.tẽq; podagn ipoſitũ.
¶ Succꝰ eiꝰauribo ᷣminoſis inſtillat᷑. ¶ In
moꝛbo regio dat᷑ ⁊ ſtrumis illini.oĩa vene⸗
nis inhibet.tineas pellit:⁊ pꝛuriginẽ valet.

Wiſ B

2

O

Capitulum. ccxcqd.
Eu.Dyaſ. Meu quod et amanticuʒ

ſcit᷑ tynſo ⁊ folijs aniſo ⁊ aneto ſimili⸗
bus.aſcendit deterra vſq; adcubitos

2£

dici.in Dacedonia ⁊ in hiſpania na

duos radicibo ſparſis ac teneris ac curuis lon
gis:ſuauiq; odoꝛe.guſtu calido:linguã moꝛ⸗

dente.vires habet radix ipᷣa releuãtes.¶ Pla.
Meu elt herba in.ij. gradu.ca.⁊ ſic.Huiꝰra⸗

dix appellatur ſimilinoĩe.Etpᷣcipue competit
vſui medicine. Underadixinmedicinis debet

poni queper duos annos poteſt ſeuani.xir⸗
tutem habet diureticam ex ſubtilitate ſubſtã⸗
tie.attrahendi et ↄlumẽdi ex quahtanboſuis.

¶ Pli. capᷣ.de Meu. Meu radicula eſt herbe

aſpera tenuis ⁊ oblonga ſua virtuteolẽsca.

eſt et ſic in ſe ecundo gradu.
OPdperationes

¶ Dyaſcoꝛides.Uires eius habet radix rela⸗

rantes.vnde trita ⁊ elixata in aqua dat᷑ in po

tione vtiliter ad renũ doloꝛem ⁊ ad veſice cau
ſas:vꝛinam pꝛouocat.
¶ Stomachi inflationes ⁊ toꝛtiones intra⸗
neoꝛũ mitigat:⁊ ſtericas.hoc eſt doloꝛes ma⸗
tricis curat.Artiriaſim mitigat.
¶ Toꝛacis reumatiſmo cum melle vt electua
rium datum pꝛodeſt.
¶ Mẽſtrua etiã ꝑ fomentũ ꝓuocat. Stran⸗
guirias infantiũ vt cathaplaſma impoſitũ ſu

pectinem reſoluit.Exquo ſi plus bibitũ fue⸗
rit capitis doloꝛem cõmouet.
¶ Platearius.Uinũ vel aqua decoctiõis eiꝰ
reſoluit opilationem ſplenis: epatꝭ exfrigida

cauſa facta.⁊ etiam ſtranguiriam ⁊ diſſurriã.
Aqua vero competentius in eſtate datur iu⸗
ueni. Uinum autem in hyeme⁊ ſeni.

¶ Puluis eiꝰcũ feniculi ſeminein ceibo vel po
tu datus excludit inteſtinoꝝſtomachiq; vẽto

ſitatẽ ⁊ cõfert. Cõtra tenaſmonem ex frigida
caula in vino decoquitur berbaipſa.

G

. 5 5 Z.
⸗
ANXN=—
OR
N „
SS B =SE
= ==
. — ,, —
2 —
4

.

Capitulum cexch.

us capᷣ.de hoꝛa cibationis ſebꝛi itan⸗
ium. qui dicit ꝙ mel canne eſt zucca⸗
nennnmn. et hoc ſimiliter iuenies ſi leges ca
pi:ulũ zuccarinn. Ham inuenies eſt ʒucca⸗
rum ꝙ ſeilicet pꝛopter ſui pinguedinem nõ in⸗

duratur. Hoc ſimiliter vult Halienus ſeptimo
ſim tfar.dicens zuccarum quidem vocatũ qᷣ

ex media et felici arabia poꝛtatur. Coagula⸗
tur quidem vt quidam aiunt cannis. Eſt au⸗

tem et illud mellis ſpecies. minus autem exeo

illud quod a nobis dulce.virtute autem ſimile
elt ei in quantum abſter git et ſiccat et dyaſo⸗
rat.Et ſumiliter mel canne quodaʒeo reſiduo

ʒuccari quando deco quitur.velipſemet ſuccꝰ

Eſt alia ſpecies mellis quoc oicit᷑ mel rubꝛũ.

et eit idem quod ſupꝛa.Et ſimiliter alia ſpeci⸗

es meils quod vocatur mel ſioꝛacis.⁊ eſt illðᷣ
mellubue.vt ſupꝛa.Eſt ſimiliter aliud mel qð
vocatur mel acanum.⁊ interpꝛeratur mel ſine
tumo.ct eſt mel caſſiafiſiulatũ.et eſt pulpa caſ⸗
ſiectiſtule. Et eſt mel mirtinum:quod fit ex dua
bus partibus mellis:ꝛ vna ſucci mirti.vt ap⸗
paret in antidotario Galieni minoꝛi quiincn
pit.onſectio mellis mirtin.¶ Galienue.vij.
ſimpli. far. cap. de melle. Mel cs lefa cit ⁊ ſiccat
in ſecundo gradu.Eſt autẽ ſimplicis:vt eſi di⸗

cere maxime virtutis et complexionis. Dya⸗

ſcoꝛides. Mel eſt ſuccus roꝛis celeſtis quem
apes colligunt. ⁊ habet in le quaſi compoſino
nem quandam quoniam ex mul arum herba
rum fioꝛe et ſucco colligitur. Ideoq; omnibo
valitudinibus pꝛoficiens omnibue antidotis
milcetur. ¶ Item mel apum in plenilunio ca⸗
piendum eſi ſereno die abꝛumpiſtatim ac reſi
lire guttas vtilitatis eſi indicium. Bonitatis
vero pꝛobatio eſt vt ſit odoꝛiſerũ:⁊ ex re dulei
glutinoſum ac perlucidum.um qutem eximi
tur mel: apes abigi fumo vtiliſſimum elt ne
iraſcatur et mel auiditate voꝛant. Mel · alidũ
cii et liccum.onſeruat et munduicat.In me

cicims ponitur vt amaritudo ſpecierum eius

dul cdine temperetur.in clectuarue quanco
q cum puluenibus miſcctur: vt diutius in ma
ioꝛi chicacia conſeruetur.

Pperatio nes

4 Dral. coꝛides Mel vulncribo ſoꝛdidis pdeſt

tuij.dicbus perunctum caliginem oculoꝛum

detergit. Pargariſmo adhibitu vulnera fau⸗

cium et ſinantes curat.vꝛinam pꝛouocat.ven⸗
nem mollit.
¶Qulientibus pꝛodcſt. moꝛſibus vcnenatis

M. Auicenna pꝛima fen.quarti cano⸗

occurtit. MWoꝛſib⸗ etiam abidi canie achibi⸗

tum curat patientem. Aridũ comelium infla⸗

tiones pꝛeſtat. Ueꝝ mel èſtane melius clihie⸗

mis vero minus vtile eſt et ſpiſum.
Mcl ſolũ faſiidiũ tollit:nauſeã ꝓbibet.pul
momi ⁊ oiby interioꝛibe medetur.

¶Serapion. Mel quando ponitur in vlceri
bus fraudulentis pꝛoluncis conuenit es mul⸗

timm.

Et qu ando coquitur⁊ ponitur ſuper ſciſſu

ras cutis conſolidat eas.et quando coquitur

cum aneto humido:et linitur cum co empeti⸗
go curat eam.

¶ Et quãdo miſcet᷑ cũ ſale trito?
rem ſedat tynnitũ auriũ:⁊ linu cũ co caput:oc⸗

cidit pediculos ? lendines.
Et quando indumentum alicuius eſt bꝛeue

numis ſi eit ex lana ⁊ vult q; elongetur:ſi iroꝛa
uerit illud cum aqua.deinde limatur cu mile
elongatur. 2ðWD
¶ Et mel bſtergittenebꝛoſitatem viſus qñ ſit
colliriũ cũ co q̃tuoꝛdecim diebꝰ ↄunuis ⁊ hit
cu gargariinags
¶ Et confert apoſiematibus gutturis et ſau⸗
cinin:et ſquinantie.et ſiliniuntur cum co gin⸗
giue pueroꝛum tempoꝛeoꝛtus dentium coꝛũ:
facit cosfacile natci et ſine doloꝛe ctſi accipi⸗

atur vel batur pꝛouocat vꝛinas:ct conuenit

¶Palienue. Seiendum q plures ſunt ſpeci⸗

cecllis. Eſi vng ſpeticc mellis quod ei mel
vſuale.quod diuerſ.ficatur ᷣm viferentias ſu

pꝛacictas.

¶ſt alia ſpecies mellis q vocaturmel aibe
menſe.qð afieri ab Athems.Et el mel veſpa

mumiin locis iubterra neis factũ. Et eſi idẽ qðᷣ
mcepai in tũ vcl granatũ. vt in Alexãcro. Et

vocatur mel paſunatu illud quod eſt mel gra
noſum. vi Oabaſuus.
¶ Eſi alia ipeciec mellis qð vocaĩ̃ mel atticũ.
id eſi mel veſparũ ſᷣm quoſdã:ſed falſo.quoni
am Dxyalcoꝛides capitlo de melle vicit. ed
ſuccus eſi roꝛis celeſiis.uigenera ſut vuo.

¶Unu quod cupiliones colligit apes que ſunt

oblonge. liud quod iub terra inuemi vel at⸗
ticum limaticu.Etiã aliqui dicunt qʒ malaui⸗
cum dicuũ ab attica regione. el umum vui
lur a regione Zbima.
¶ Unde Plimus inqi. Mellis attici ſumma
laus toto oꝛbe ci: imatur tranſlatu in attica.

Sed thunum magis laudatur.quare in anqͥ⸗

bus anuiquis anticotaris mel attici:mel ihi

menũu exponitur.

Capitulum. txcii.

ſcet᷑ cũ ſale trito? diſtillat ĩ au?

r8

De Herbis

Edica. Dyaſco. cap.Cot.i.medica
grece. Cot eſt herba ſilis trifolio qᷓ

infra fenũ naſcit᷑. Folia hʒ angu
⁊ virgulã ſimilẽ trifolio.in q̃ vᷣgel⸗
la ſemẽ eſt vt lẽticula.illud ſemẽ miſcet᷑ pani ꝓ
odoꝛe.yſið.vᷣo medicã int᷑ legumia ſcripſit.
¶ Palla.li.ð agricultura. Medica inqͥt q ſe/
mel ſerit᷑ q̃tuoꝛ ãnis ꝑmãet:ita ꝙ q̃ter ⁊ ſepti⸗
es poſſit ꝑ ãnũ reſcindi.Agꝝ ſtercoꝛat.aialia
reficit.curat egrota.Pli. Hedica ðꝛ a medis
ĩuẽta ꝑ bella: Perſaꝝ q̃ latiꝰ ĩtulit:ꝙ tãta ẽ eiꝰ
dos vt ex vno ſitu ampliꝰ q;.cc.ãnis duret.

Operationes
¶ Medicina inda ſunt quidaʒ trociſci facti ex
ea. et vnguntur in balneis. “
¶ Hanc berbam equi et aſini comedunt.
¶ De quo Auiceñ.lib.ij.capi.ot.Oleũ cot
eſtres magis conferens tremoꝛi.
Capitulum. ccxciiij.
Eſpula.yſið.ait. Meſpila eſt arboꝛ ſpi
noſa fructu ſilis maloꝝ:ſ paulo bꝛeui⸗
oꝛ.Uñ appellata ab eo ꝙ pillule foꝛmã
haheãt eiꝰ poma. Pli.li.xv. Arboꝛ me
ſpiloꝝẽ de ampliſſimis. olia eiꝰ anteq; deci⸗
dũt rubeſcũt.radices mlłte⁊ alte.iõq; iextirpa
biles ſũt. Pal.li.iij. Meſpile locꝭ calidis maxi
me gaudẽt.ſʒ irriguis ⁊ frigidis ꝓueniũt.magꝭ
m ſabulo pingui aut glarcoſa terra cui ꝑmi⸗

☛,

xta eſt arena vel argilla cũ ſaxis. Serenda eſt

ſta talis mẽſe Marcio vel nouẽbꝛi.ſolo ſtercoꝛa

to ⁊ ſubacto.ita vt vtrũq; caput taleſtercꝰob⸗
ducat.Sũt eiꝰincremẽta tardiſſima:amat pu
tari atq; circũſodi.⁊ parco hũoꝛe ſiccitates ſe⸗
pefoueri. S erit᷑ ⁊ ſemĩe:ſʒ in longioꝛẽ ſpargit
etatẽ. Si vᷣmib occupat᷑ ſtilo eroo purgande
ſũt ⁊ amurca.vel hũana vetere vꝛina vel viuo

calce ꝓfundẽdi:ſ̊ parti ꝓpter arboꝛis noxã:vł

aqᷓ decocta lupini.ſjʒ putat᷑ hinc arboꝛ ſterilis
fieri. Fimꝰ⁊ cinis vitiu ſilł ſi radiciboin fundan
tur ſterilẽ reddũt.Si foꝛmice moleſte ſunt.ru⸗
bꝛica cũ aceto ⁊ cinere tẽperata necabunt᷑. In
ſerit᷑ mẽſe Jebꝛuario. Surculatñ eiꝰex arbo⸗
re media debet aſſumi. Nã de ſũmitatibovicio
ſus eſt. In trunco fiſſa inſerẽda eſt.nam coꝛti⸗
cis in acies ieiuna mil nutriet.

Dperatione
¶ Dyaſcoꝛides. Meſpile folia ⁊ coꝛtex idem⸗
q; radicis coꝛtex tunſe ⁊ impoſite: cuicũq; tu
moꝛi feruoꝛiq; ſubueniũt.trita ⁊ ſicca cũ melle
cicatricẽ vulneri adducunt. „
¶ Haſta cum vino dulci ſanguinem reijcien⸗
tibus opem ferunt. Item cum vino pꝛopina⸗
ta:veneficij potionibus repugnant:veſicam
vꝛina largioꝛi lauant.
¶ Serapion li. aggre.capᷣ.ʒaroꝛ.auc.Dyaſc.
ʒaroꝛ arabiceid eſt meſpilũ.⁊ eſt arboꝛ ſpino⸗
6

ſa.cuius vna pars vocat᷑meſpilũ:⁊ habet ſru⸗

ctũ paruũ ſimilẽ malis paruis: vonũ ad come
dendu. Eſt ſtipticus bonꝰſtomacho cũ come⸗

di retinet ventrẽ ⁊ tarde maturat᷑.

¶Halien liij. ve ebbis. Fructheius eſt ſtipticꝰ

ſtipticitate foꝛti.⁊ in folijs ⁊ in ſummitatibo eſt
ſtipticitas. Uirtꝰ eſt ei fri.palã.qm taliũ omni
um parũ comedit. ↄuenit nõ vt ficuũ:aut vua⸗
rum copiole.neq; em̃ vt alimento:ſed vt medi
cinis ipſis indigemus magis.
¶ Et dicit in.vij.ſimnpli.far.cap.meſpilũ qͥdaʒ
tricociũnoĩant: eo ꝙ tria hʒ oſſula: oĩa intra
ſe ⁊c̃. Stipticus aũt eſt ſufriciẽterfructꝰ huiꝰ
arboꝛis ⁊ vix edibilis:⁊ retẽtius ſufficienter eſt
ventris.Et in germinibs eius ⁊ in folijs ſtipti
ca qualitas eſt nõ pauca.
Pyaſ.capᷣ.demeſpilo.ſᷣm trãſlationẽ gre⸗
cam.· Meſpilũ ſemẽ habet rotundũ:fructũ mi
nutũ:matiano ſimilẽ.triq oſſa habẽs vñ trico
cinũ dicitur.ſtipticũ eſt ⁊ euſtomachũ:ventrẽ
abſtinet: ⁊ tarde matureſcit.
Auman. tract.iij.in fri.ſunt ⁊ ſic.ventrẽ ab⸗
ſtringut:⁊ vomitũ abſtinẽt.Et eſt alia ſpecies
quein hiſpania naſat᷑:quã multi epymelidam
vocãt.ſemẽ rotundũ habẽs ⁊ trigonũ.vnde et
triconũ vꝛ.ꝭbonũ eſt ad edendũ ſlipticũ ſto⸗
macho aprũ.⁊ iſta eſt azarola.

Capitulum. cxcv.
Illetoliũ. Pli. li. xxiin. Millefoliũ qdᷣ
121 minolſilon v. Caulẽ hʒ teneꝝ ſimilẽ
feniculo:plurimis folijs. vñ ⁊ nomẽ ac

rio. Millefoliũ q̃ ⁊ ambꝛoſia vel archillea ðꝛ.
in locis cultꝭ naſcit.hʒ floꝛes auroſos ⁊ albos

Dya. . Minofilos naſcit᷑ in paluſtribꝰ locʒ

tirſim hʒ ex vna radicemollẽ ⁊ ſubꝛufum:⁊ q̃ſi
manibo liniatũ:⁊ folia ſimilia feniculo.

Dperationes

¶ O yaſ. Lulnera glutinant ⁊ ſine tumoꝛe cu⸗

Rodiũt. In dentiũ doloꝛe cũ butiro ĩponunt᷑

in modũ emplaſtri. Cõtra vꝛine ifficultatem
bibit cũ aceto:⁊ valet õ calculũ.i¶ Gal.vij.ſim

pli.far. Milleloliũ ſiccatiue eſt ᷣtutꝭ intãtũ vt

ↄſolidat vulnera.¶ Pli. Gibit᷑ cum aceto ad

Dificultatẽ vꝛine vl veſice: vxl ſuſpiria pᷣcipita⸗
tfiſq; ex alto.i Eadẽ ad detiũ doloꝛẽ efficaciſ⸗

ſima ẽ.Folia eiꝰ eximij vſus ad vulnera eaq;
affirmat.¶ Ex herbario. Coma eistunſa ⁊ ap
poſita nouis vulneriba doloꝛẽ tollit ⁊ eadem
glutinat.Pꝛofluuiũ ſan guis ſtringit.eadẽaq̃
potata diſſintericos curat.¶ Itẽ valet ad dẽ⸗
tiũ doloꝛẽ. ad vꝛine difliculcate ⁊ ad tumoꝛẽ.

cepit.Naſcit in paluſtribo.Ex herba⸗

8 R

4A U

O dD dd

De Herbis

Capitulum. ccxcvj.
Jli ſolis. S era.li.ag.c.culb.au.dy⸗ ⸗
aſco.Culb. arabice.i.miliũ ſolis.Eteſt⸗
herba cuiafolia ſilant᷑ folijs oliue.niſi

qꝛ ſũt maioꝛa eis ⁊ mollioꝛa ⁊ latioꝛa.

⁊ ſũt eis inferioꝛa.declinãt vᷣſus trã velut itẽt

ſup ipam.⁊ hʒ vᷣgas eleuatas ſubtiles ſic ſqui⸗
nãatũ.⁊ ĩ ſũmitate vᷣge eſt ſile iĩ ramulo diuiſũ ĩ
duas ꝑtes ĩqͥ ſt folia minuta.⁊ iuxta qðlibet
foliũ ẽ ſemẽ albũ duꝝ fere vt lapis rotundũ.in
magnitudine oꝛobi ꝑui.naſcit᷑ in loc aſꝑis et
altis. Dyaſ.ca. Licoſꝑmõ.i.miliũ ſolis eracli

on vocat᷑ ppr foꝛtitudinẽ ſemis.eiꝰfolia ſũt ſi⸗

milia folijs oliue:ſʒ latioꝛa ⁊ oblõgioꝛa.⁊ vir⸗
gas tenues in groſſitudie.iunci lignoſas. ⁊ in

fſumo v̈ga diuiſa ?iq folia minuta ſũt.vbi et
ſemẽ rotũdũ ⁊ lapidoſũ eſt ⁊ albũ piſe ſile.na⸗

¶ Dyaſ.Uirtꝰẽ ei mictualis.⁊ ſemẽ eiꝰ bib itũ
cũ vino albo calculos frãgit:⁊ vꝛinã ꝓuocat.
¶ Pli. cap. Gatangliſcos.i.miliũ ſolis.eſt ſe⸗
men eius herbe que dicit᷑ aſtoꝛcos.qð ſi quis
biberit frãgit lapidẽ:⁊ ꝓuocat vꝛinam.
¶ Pau. c. Calebi.i.miliũ vel granũ ſolis:puo⸗
cat vꝛinã ⁊ mẽtrua.⁊ eſt ca.⁊ ſic.in.iij.gradu.
¶ Et vinũ decoctiõis eius ⁊ puluisipſiusĩ ci⸗

bis ſumptꝰſoluit ſtranguiriã ⁊ diſſurriã ⁊ xlia

cam palſionẽ.⁊ oia illa ſolũ ſemẽ operat᷑.

Capitulum.ccxcvij.
Ira bolani.Pãdecta. S ciẽdũ q ſᷣm
melſ. Mirabolunoꝝ ſpẽs ſũt qͥnq;. Et
ſũtfructꝰarboꝝĩ India eiñtiu: ⁊ non
eeiuſdẽ maneriei ſũt oẽs ſzdiuerſoꝝ effe
ctuũ⁊ diuerſaꝝ foꝛmaꝝ.Uñvᷣlus.Mirabolo
nox ſpẽs ſũt q nq; bonoꝝ.Citrinꝰ:kcbulꝰ el
liricꝰ:emblicꝰ indus.Quidã dicũt ꝙ ſũt oẽs
ab eadẽ arboꝛe ꝓducti.ita q citrini ſũt de pꝛi⸗
mo germie. Et nigrni indi ſut in qͥbo ꝑuenircõ⸗
plexio ⁊ maturatio.⁊ dixer̃t ꝙ arboꝛ eoꝝ ẽ de
bis ferctibo.⁊ ꝙ citrini ſũt de pᷣmo germince et
nigri ſilr. Rebulꝰgermẽſcdᷣm tulit.ſj falſo.im
mo ꝓducũt᷑ a diuerſis arboꝛibo.ꝛ illð ẽ qð cre⸗
dit᷑. Sʒ gliqͥ volũt ꝙ emblici ⁊ bellirici nõ iue
nirẽtur int mirabolanos.qm Auic.⁊ Sera.
deeis diuerſa faciũt capla.vt habetur õ.de b.
in. c. bellirici.vbi tractat de belliricis ⁊ embli⸗
cis. Sʒ in iſto.c.de alijs triboſpebo. Itẽ Se

rap..lib.ag.facit capᷣ.de emblicis ⁊ belliric⁊.et

facit cap.de alijs tribꝑ ſe. de q̊ diat Haulig
id eſt mirabolani.cuiꝰtres ſũt ſpẽs Kebuli Ci
trini ⁊ nigri.Et ſũt illi qͥ noĩant᷑ indi et ſeni et
kebuli. Idẽ auct.aben meſuay. Melioꝛes ſũt
ex eis qᷣꝝ coloꝛ eſt citrinꝰappꝛoximãs viridita
ti. Sues.pleni.ſine rugis.Et dicit auct.yſaac.
Et ſũt fri.in pmo gdu.ſicci in.ij. Nigri ſirig.et
ſic.in pmo. Mirabolani indi vel nigri.⁊ de ſe⸗
niſũt ſiir ex ſpẽ hñtibo coꝛticẽ ſubtilẽ nigrũ.
⁊ coꝛtex eoꝝ vergit ad citrinitatẽ.⁊ ſũt ſiles oli
uis i foꝛma ſua.Et iuuamẽtũ eoꝝ eſt min iu⸗
uamẽto aliaꝝ ſpecie mirabolanoꝝ.Et idem
auc. aben meluagy. Mirabolani ſeni ſut ex ſpe⸗
ciebo oliuaꝝ:q qñ ↄdiũtur coꝛroboꝛãt ſtoma
chũ ⁊ incoꝛiãt eũ incoꝛiatiõe pauca.⁊ nõ eſt in
eis iuuamẽtũ qntũ ĩ kebulis.⁊ ex Rebulis qͥdã
ſũt citrini qdã nigri. ⁊ nigredo q̃ eſt ĩ eis eſt ꝓpt᷑
amplioꝛẽ moꝛã q fecerũt in arboꝛeſua.⁊ ſunt
pinguioꝛes⁊ carnoſioꝛes citrinis in coloꝛe.qꝛ
ipi fecerut maturationẽ amplioꝛẽ. ⁊ illi qͥ colli
guütur añ ſut citrini:⁊ qũ ſumũtur triti inducũt
laboꝛẽ in ſtom acho:qm natura laboꝛat mul⸗
tũ circa ipᷣam.ſʒ q infundit᷑ aut decoquit᷑ ex⸗

trahit᷑ vᷣtus eiꝰ:⁊ pijcit eiꝰ ſuba.⁊ eſt leuioꝛ na
ture.⁊ ðᷣſcẽdit velociꝰ a ſtomacho.Et ille tres

ſpẽs mirabola noꝝ miſcentcũ tamarindis qm̃
tamarindi extinguũt caloꝛẽ febꝛilẽ.niſi qꝛ no⸗
cẽt tuſſiẽtiboꝓpt acetoſitatẽ q̃ eſt in eis. Auic.
de vᷣtutibo coꝛdis ait. Hirabolani ſunt fri.et
ſic. ¶ Johannes meſue. Mirabolani ſunt de
medicinis bñdictis.nõ em̃ debilitant cũ ſolu⸗
tione ſua.iĩmo ↄfoꝛtant ſtomachũ ꝓpꝛie:⁊ viſce
ra pꝛeparãt.et coadunãt partes eoꝝ.⁊ ↄfoꝛtãt
coꝛ et epar:ct coꝛpꝰtotũ. Nõ em̃ mii ad vnum
J 6 U)

xiãent nociui. Acqrit em̃ dilpoſitis ad p̊ opi⸗

artio. et ꝓpꝛie paratis cadere in ipa.qᷓ ſunt deꝑ
fecto rectiſicatibꝰ medicinas q hũt acuitatẽ et
purgãt diſſoluẽdo. Oagnifice em adinucnit
eos et ppꝛie citrinos cũ ſcamonea miſcuit.te
ꝛimit em eã ꝓpter obuiationẽ ſubſtãtiaꝝ ⁊ q;

—

litatũ adinuicẽ:”et eã in ſoluẽdo iuuãt.

Pperationes.
Sera. Uirt?citrinoꝝ eſt , ↄfoꝛtãt oclos et
ꝓhibẽt curſ humoꝝ ad ipos.·et ↄferũt ſchel.et
oↄſoꝛtãt ſtomachũ et incoꝛiãt ipᷣm.et ↄferũt me
ſancolie et cardiace.et clanſicãt coloꝛꝛem.
¶ Uirt? kebuloꝝ eſt ꝙꝙ ↄferũt ano· et emoꝛroi⸗
dibo et incoꝛiãt ſtomachũ et ↄloꝛtãt eũ.⁊ dige⸗
rũt cibũ.deſiccãt humiditatẽ.leniũt naturam.
ↄferũt vẽtoſitati emoꝛroida ꝝ.et ↄferũt melan
colicis.maxime qñ cũ eis admiſcent᷑ ſpecies.
¶ Coꝛroboꝛãt ſenſum ⁊ memoꝛiã:⁊ferunt le
pꝛe ⁊ colice. Sʒſeni ⁊ indi vdl nigri hñt coꝛti⸗
cem ſubtilẽ nigrũ: et coꝛtex eoꝝ vergit ad citri

nitatẽ.q qñ cõduntur coꝛroboꝛãt ſtomachũ

ct incoꝛiant e incoꝛiatione pauca.et nõ eſt in
eis iuuamentũ quantũ in kebulis.

Johãnea mel. Mirabolaniſunt ex reb qᷓ
faciunt vtẽtes ſe iuueneſcere.et acquirunt eis

coloꝛẽ bonũ.et bonitatẽ odoꝛis oꝛis et ſudo⸗
ris.et generãt gaudiũ.et ↄſoꝛtant coꝛ et epar
et ſtomacbũ.Et ↄferunt tremoꝛi coꝛdis.⁊ mu⸗

diſicant ſtomathum.⁊ ↄferunt emoꝛroicibus

et extin guunt inflämationem colere.
Sed citrinoꝝ operatio in eſt pcellens.ipi
cm̃ ſolutiõe educunt eã et ↄferunt cõplexiões

ca. bñtibo. Et eoꝝ fncatio cum aqua agrate
C cũ aqua ro.aut ſucco feniculi abltergit oon
lumm.et aufert ſuꝑ caliditatẽ eius.et facto ine

.— ”

alcohol:ſtringit la crimas.et ↄuenit mollifica⸗

nõi ocloꝝ.et ↄfert tertiane fe.colericio.⁊ ↄtri⸗
te cũ maitice ſanãt vlcera.et deſiccant ea:

¶ Kebuli quoq; ſolutiõe educũt flegma.⁊ ad⸗
unt in ratione.et clariſicant viſum.e ꝓpꝛie cõ
diti.et mundiſicant ſtomachumet confoꝛtant

ipſum. et conferunt ydropiſi et fe.antiquis.

Figri autẽ vel indi ſolutione educunt me⸗

lancoli m et colerã aduſtã et cõferun t malan
colie et tremoꝛi.et clarificant viſum et coloꝛẽ.

et cõſerunt lepꝛe et trũticie et quartane.Doſis

ponio citinoꝛũ mitorũ a.iij. vſq; ad quintum

ct intuſoꝛum a..vi.vſq; ad.xx.et indoꝛum eit
ſicut kebulouum.
Qulcaſim eben aben azʒarin. libꝛo qui dicit᷑

ſeruitoꝛ. Modus aſſandi et calliandi mir abo
lanos opoctet ꝙ; imbibãt mirabolanos ina/

qua atonioꝝ.aut in ſucco agrelte. aut in ace⸗

outate citri.aut in aqua vbi cocte ſunt lẽtes.

Tractatus

aut vbi coctũ eſt lappaciũ acutum. Deinde de
ſicca eos bñ ⁊ madeſac in oleo ro.vel oleo de

lẽtiſco.aut oleo maſticino.aut cũ butyro.sut

oleo oliue.deinde aſſa ſuꝑ patell ferream vel
terreã. quã cum pmo caleſeciſti ⁊ abſtuliſti ab
igne.caue ne adurat᷑ ⁊ deſtruat᷑ virtus oꝛꝝ.
Sil aſſani ſemia qᷓ admiſtrant᷑ ĩ medicinis
fiuxꝰ.Et modꝰ aſſatiõis eoꝝ ẽ iſte.A ceipepa⸗
tellã ferreã aut ereã aut terreã aut lebetẽ cũ la
to oꝛificio ⁊ calefac bñ.Deinde auſer ab igne
et ſtatim ſuꝑ pone ſemia dũ ipa eſt calida an⸗
teq; infiigidet᷑.⁊ cõmiſce ea ſemꝑ donec vide⸗
as aſſatiõeʒ eoꝝ cõpletã ad volutatẽ tuã.Et ſi
nõ fuerit ↄpleta vna vice.põe iteꝝ⁊ fac vt pꝛiꝰ
¶ Etſcias ꝙ nõ oꝑtet oĩa ſemĩa eqliter aſſare

qꝛ ſũt qdã q hñt multã viſcoſitatẽ q debẽt am
pliꝰaſſare ſicut pſilliu.⁊ caue ne cõburanf.

WRW WM

a

un

Capitulumm. ecxtvii).

Itra. S era. lib ag.ca.hec aucto.
RDvjyaſco. Hec ara.i.mirra eſtgum
mi arboꝛis que naſcit᷑ in terris ara
bum ſimilis arboꝛi que dicitur in
greco ſpina babylonica. NHam fiunt ſciſſureĩ
ligno arboꝛis. vn egreditur gumi quod ema

nat cadens ſuper ſextoꝛia que ſternuntur ſul

arboꝛc.⁊ quedam perſe coagulatur iuꝑ ſupite

De Herbis

⁊ eſt deipſa res que dicitur bacãtiſcus ſiue ba
tanaſas ⁊ groſſa eſt aqua egredit meth.i.ſto⸗
rax liquida.q expꝛimit᷑ ſicut apparet in ca.ſto
rax.Et arboꝛ eius eſt in terra q̃ dicit᷑ ptinia.et
eſt pinguis.⁊ qñ expꝛimit᷑ ſuccus eius egredit᷑
velut ſtoꝛax mulcũ.⁊ melioꝛ mirra eſt illa q̃ di⸗
citur tarbalud.⁊ canchi.⁊ noĩatur h̊ noĩe:eo q;

Deſfert ex terris qᷓ dicũtur ſic.Et coloꝛ eiꝰeſt ad

d n

⏑ bD

viriditatẽ tendens.pungẽs linguã clari colo⸗

ris.et ex ea eſt q̃ dicit liti et eſt litha gluthichi.

eſt mollis tactu ſicut bdelliũ.in odoꝛe ſuo eſt
pinguedo.⁊ arboꝛ eius eſt in locis ſoli expoſi⸗
tis.Ex ea eſt q̃ dicit᷑ poaclis.⁊ eſt aſpera multũ
nigra.⁊ aparet in ea veſtigiũ ignis.Et dete⸗

rioꝛ eſt illa que dicit᷑ argaſin.⁊ eſt leuis nõ pFin

guis.acuti ſapoꝛis.ſilis gũmi arabico in foꝛti
tudine ⁊ vᷣtute.Et ex mirra eſt q̃ dici᷑ crumu:ſi
ue amini.⁊ eſt mala.Et fiunt quidã trociſci ex
ſubſtãtijs mirre.⁊ ſi mirra pinguisfuerit croci
ſci qͥ ex ea fũt habẽt bonũ odoꝛẽ ⁊ pinguem.et
ſi nõ fuerit pinguis qð fit ex ſubſtatia eius nõ
habet bonũ odoꝛẽ neq; pinguẽ.⁊ habet virtu⸗
tem debilẽ:ꝓpter qð admiſcet᷑ ei oleũ qñ ex ea
fiunt trociſci.Adulterat᷑ mirra.qũ admiſcetur
ei gũmi qð infuſũ fuerit in aqua mirre.Et me⸗
lioꝛ ex mirra eſt noua.leuis.munda.q̃ qũ tan⸗
gitur eſt aliquantulũ aſpera ⁊ arida.⁊ cito frã

gibilis.⁊ qñ frangit᷑ remanet in eiꝰfractura res

alba. et figura eius eſt ſicut figura vnguiũ.et q̃
eſt in fruſta nõparua.⁊ coloꝛ eiꝰeſt vnifoꝛmis

non diuerſisin exterioꝛibus eius.ſed interius

eſt trahẽs ad rubedinẽ parũ cũ lineis ſubalbi⸗
dis ſicut diximꝰ.⁊ odoꝛ eius eſt delectabilis a⸗
mara. ỹ illa q eſt ẽuis:cuiꝰcoloꝛ eſt ſicut coloꝛ
picis:nõ eſt alicuiꝰvtilitatis. Sed mirra q eſt
exterra:q̃ dicit᷑ labotero abſcindit᷑ ex radice ar
boꝛis q̃ eſt in terris illis.Eligit᷑ em̃ ex ea illud
qð eſt ſimile mirre in odoꝛe.⁊ virtꝰ eius eit ca⸗

tur in cõfectionibo vnguentoꝝ.

unt in eo.⁊ in medicinis que bibuntur ad tuſ⸗
ſim antiquam:⁊ad aſma. Nam ipſa exaſpe⸗
rat cannam pulmonis.⁊ hoc quia noncaleſa⸗
cit neq; deſiccat calefactiõe ⁊ deſiccatiõe foꝛ⸗
ti ⁊ ſine ſuꝑfluitate ſue amaritudinis ⁊ ſue ab⸗
¶ Eſt alia mirra que trahitur a radice arbo⸗
ris huius.et virtus eius calefacit molliſicat et
reſoluit. ðòðèÿ

R

Capitulum. trxcix.

HMoꝛi ſunt dueſpecies.Una earuʒ eſt

lefactiua ⁊ mollificatiua ⁊ reſolutiua.⁊ ingredi —D Oꝛacelſi.Auicen.lib.ij. cap.de moꝛo.

Dperationes.
¶ Sera.auct. Albugerig. Mirra ↄuenit ad
aquã citrinã q ſumi?᷑ ex ea in potu.aut qũ fit
emplaſtrũ cũ ea ſuꝑventrẽ.
¶ Et qñ fit caputpurgiũ cũ vno anoch ex ea
mũditficat cerebꝛũ:⁊ aulert ab eo ventoſitates
groſſas.⁊ incoꝛiat gingiuas.
¶ Et cõfimat dentes.⁊ eſt conabolice quãdo
fit linitio cũ ea. —
¶ Halien. Mirra abſtergit cũ tꝑamento: et
glutinat fragmẽta oſſiũ capitis.⁊ ociidit lum⸗
bꝛicos ⁊ fetũ:expellens eos.
¶ (t ingreditur in confectionibo collirioꝛum
que fiunt ad vlcera oculi:⁊ad maculas que ſi

alfirſedu: quod eſt dulce.⁊ currit ſmſe
mitam ficus in maturatione. Sed eſt

deterioꝛis nutrimenti ⁊ minoꝛis ⁊ eſt ſiccioꝛis
⁊ magis deſtruens ſanguinem.? deterius ſto
macho. Reliquas vero ficus diſpoſitiões ha⸗

bet. eſt tamen inferius ea amarum autẽ quod
nominatur moꝝ de ſceni ſit nunc illud de quo
plurimum loquamur. Cuod ergo immaturũ
eſt cum exſiccatur ſtat loco ſumach.dulce eſt
calidum:humidũ:⁊ acetoſum.⁊ de ſceni eſt ad

ſiccitatẽ decliue.in ipſo eſt ſtipticitas ⁊ infrigi

datio.⁊ ſucous moꝛi eſt ſtipticus.⁊ ꝓpꝛie quan
do decoquitur in vaſe eneo.

Obperationes

8 ſiij

J

Tractatus

Auicna. Succus mo:ꝛi phibet fluxũ mate
nerũ ad mæbꝛa. ? imatuꝝ e ſicut ſumach. Oñ

co quitur folia eius ⁊ folia vitis.⁊ folia ficus

nigre cum aqua pluuie:denigrat capillos.
Aceroſum remouet apoſtemata oꝛis ⁊ gut⸗
turios. Et folia eius ſunt vltima ad ſquinantiã

et pᷣfocationẽ.Quod acetoſum eſt cotfert vlce⸗

riba fraudulẽtis ipſius ſucous.
Rob eius acetoſum eſt ↄferẽs bothoꝛ oꝛis.
et decoctio radicis eius mollificationi dentiũ
et decoctio radicis eiꝰeſt bona dẽti doloꝛoſo
Mox malũ eſt ſtomacho coꝛrũpi᷑ ꝓpꝛie in
eo allirſedu.⁊ qñ coꝛrumpit᷑ alfirſedui toma⸗
cho velociter nõ nocet.Et opꝑtet quidem vt co

medant᷑ oẽs ſpẽa eius ante cibũ:⁊ recipiantur

in ſtomacho:in q̊ nõ ſit coꝛrupto.

co. ⁊ nõ eſt in ipſo de mala cõueniẽtia ſtoma⸗
chi quod eſt in alſirſedu:q;uis ſit in ea malicia.
⁊nõ eit nauſea inipſo.⁊ nutrimentũ eiꝰelt par
uum. et facit appentũ cibi.⁊ facit ibm lubꝛicuʒ:
⁊ extrahit ipſum velociter.⁊ omnino deſcẽſus
eius de facto fit velociter.ſed eius deſcẽſus ex
inteſtinis eſt tardus.
¶ Sera. lib. ag.cap.hoc. Hoc arabice.i.mo⸗
racelſi.Uirtus eius eſt q̃ retinet ventrem.⁊ q̃n
do deſiccaturtetinet ventrẽ retentione foꝛti.⁊
cõuenit vlceribo inteſtinoꝝ.⁊ fluxui ⁊ omnib⸗
egritudinibo que fiunt ex fluxib humoꝝ.⁊ ad/
miſcentur poſtq; terunt᷑cũ cibis ſicut ſumach
Et quivult ex eis ſumere in potu:poteſt cum
aqua ? vino.
¶ Seg arboꝛis eius virtus eſt cõpoſita exvir
tute retentiua ⁊ laxatiua.⁊ plus quod eſt ĩ coꝛ
tice huius arboꝛis eſt virtus laxatiua cũ ama

ritudine pauca.quouſq; occidat aſcarides: et
ſunt lumbꝛici cucurbitini.ſed in folqs arboꝛis

