agquo ericinꝰ marinꝰ nomẽtraxit.A ctoꝛ

De cino marino qui eſt echinus appellatus:

de qͥ infra in tractatu de piſcibus dicetur. Ici
nus autem terrenus ſimiliter pluribus appel⸗

latur nominibꝛ.ſcilicet echinus:ericius:et he⸗
rinacius.Queſcʒ nomina quãdoq; ſcnbunt᷑
cum aſperatione:quandoq; ſine ulla. ? ideo ðᷣ

hoc animali victum eſt ſupa.
¶ Pli.lib.viij. In achlin in ſcadinania ferunt
nullo fuffraginum flexum. Ideo non cubantẽ
ſed arboꝛi in ſomno eccliueʒ:caq; inciſa ad in
ſidias capi:alias eit velocitatis memoꝛate.la⸗

bꝛum ei ſuperius eſtpꝛegnande.Etob id res

„ d N

Pt Flnimalibus

ctrograditur in paſcendo ne in pꝛioꝛa s nne,n,
FogrnA xinp ſcendo nein pꝛioꝛq tendens D peratio nes

„OPperationes
¶ Dyaſ. Echini tere coꝛium combuſtum: et
pice liquida commixtum alopitijs medetur.
¶ Larnes eius cum oximelle bibite nefreticis
ſingaulare eſt pꝛeſidium. ypoſarchis et ydro
picis contracns et ſtrumaticis et colericis ſic⸗
cat intraneoꝛum reuma.¶ Jecur eius inteſta
ſiccatum in feruenti ſole atq; repoſitumꝛ inun
ctum miritice ſanat iam dittta·

Capitulum. lxxviij
ere Acertus.Iſidoꝛus.Lacer
tus eſt reptile genus ſic vo
EEcatus:ceo ꝙ habet bꝛachia

⁊ quattuoꝛ pedibus innitit᷑

Benera vero lacertoꝛũ plu
lra ſũt:vt botracha:ſalamã
dra: ſaura:ſtellio.Ex lib.de

na.re. LQacertam potius vermẽ dicunt q;ſer⸗

pentẽ:quia clemẽtius ferit.ſibilat tamẽvt ſer⸗

Pene et caudam habet conſimilez:linguamq;.

ifida m et pil oſaʒ.pedibo vero graditur.huic
animali nilla eſt memoꝛia:et ideo non cubat:
oblita quidem in quo loco ſit enixa.per ſe erũ
punt catuli numero vndeni.Quidam dicunt
fetus a matribo deuoꝛari.Lacerte ſũt in incia
numero pedum.xxiiij.coloꝛe fulgenti. Gloſa
ſuper Leui.xci. acerta immundum anial ̃ᷣm

legem in ſepulchꝛis habitat:⁊ inconitantiam

rite ſignat.

konẽ omito ſomm idibilem efenaſi

¶Auicenna in i. canone.Lacerte natura ſtel
lioni vicina eſt ſed metioꝛ. ¶ Sanguis cius
contoꝛtat viſum. Stercus eius albugini con⸗
fert oculi et pꝛuritui:viſum acuit: coloꝛem q;
bonum efficit. ¶ Igem in. ij. canone. Lacerte
caro moꝛtificans eſt.⁊ ei qui bibit eam accidit

apoſtemata lin gue:et pꝛuritus et doloꝛcapicꝭ
2 aduſtio ec tenebꝛoſitas oculoꝝ

Capitulum. lxxix
Amia et laiza nim. Exli de na. ra.
Lamia eſt animal magnum et cude⸗
lliſſimum:nocte ſiluas exit et hoꝛtos ĩ⸗

trat: arboꝛesfrangit: earumq; ramos diſſipat

⁊ boc per beachia ſoꝛtia nimis ad omneʒ actil

abilia. Cunq; ſuperuenerint homines ad pꝛo
hibendũ:pugnaͤt

hibendũ:pugnat cum eis et moꝛdet coe.Noc
autem in eius moꝛſu mirabile eſt(vt Ariſtoti⸗

les refert) ꝙ homo ſauciatus lamie dennibus
non ſanatur a moꝛſu donec rugientꝭ beſtiera
cem audierit. Gloſa ſuper Jſaiam anlla pe
des habet equinos:cetera vero capꝛis conſoꝛ
mia. De qua dicit ꝓpheta Ibi cubauit lamia
et inuenit ſibi requieʒ. Gloſa ſuper Treñ.La⸗

mia dicitur quaſilania.quia durioꝛ et crudeli
oꝛ eſt ſuis fetib. q; cetere beſtie. lertur em̃ cos
la niare et inde eos lactare.Sicut ſcriptum ẽ:

Zamie nudauerunt mammas.
¶ Exli.de.na.re.Lauza nũ eſt anĩal cuius cru

delitate nulla beſtia eẽ tuta poteſt. Nã et ipſa

v*

. —0 . — —
7. 2 — 5 . .
. . M 34
1
.
. 5
4 .
.
. 1.
4
1.
2 . 4 .
„RZL
—
— — 3 —
—

R
—
v

.

—

Trattatus

genereparcit in cctera graſſatur: qreliquas
beſtias depꝛedat.Et cũ hoc ſcelus in alijs per

midttt

Eo Iſidoꝛus.Leo vocabulum habet
2 inf uxum ex greco.Leo ſiquidem gre⸗
cerer interpꝛetatur larine:co ꝙ ſit pn⸗
ceps omnium beſuiarum. Areſto. Qco eſt ani

mal audax:toꝛte:largummebile:magnanimũ
Huius generis mas habet comas.Leo eſt er

animalib quadrupedibe:que ſiſſa ſunt in ex⸗
tremitatibe. vncos habet vngues 2 incumna⸗
tfos. Mingit ad poſteriuæ:⁊ in modum canis
cleuat crus.Lun q os ſuum apenit:iocoꝛ abil

lo exit. Animal eſt multoꝛũ digitoꝛum. babet

quinq; digitos in peciba anterioꝛibꝰ:quattu⸗

oꝛ in poſtenioꝛibus:vt linx et canis etlupue.
Ex libꝛo de naturis rerum. Aco fetidus ẽ ma
timeq; in oꝛe.d oꝛmiens apertos habet ocu⸗
los. Qum autem doꝛmit in n aui.periclitat᷑ na
uis. Iſicoꝛugæ. Qconum virtus ceſtin pectoꝛe:
firmitas in capite:animos coꝛuʒ iudicat ſrons
2 Cquda. A riſtoniles. Aco ego eſt animal ſoꝛ
te. Dentes babens acutoevt ſeram:⁊ ſiſſurã

oꝛis rernibilem. Oſiaq; vuimima acpeneom
nino non medullata.i Plinius libꝛo octauo.

Vrlo quidem eſt caput inualidiſiimũ:qð econ
tra leoni cſt ſoꝛtinmuz ſhiſiologus. Leo ca
cumina montiũ amat ire.Et cum a venaioꝛi⸗
bns queriur:oꝛcinem coꝛum ſentit:ſua veſti⸗

Capitulum. lxx

gia cauda regit: vtꝑ ea venatoꝛes eum inue⸗
elus ins ſtigare uequeant. Ex libꝛo de naturis rerum.
ſequatur.pꝛopꝛie tamen iniquitatis non me⸗/

Leones adceo ſumt calide nature:vt oĩ tempo
re deſiderent coire. Jeminis magna libido co

ſitus:⁊ ob hboc manibus ira. Hec bebet in p./

ctoꝛe duas mammillas:in medio ſcilicet ven
tris.⁊ has paruas reſpectu ſui coꝛpoꝛis: quia

modici lactis eſt. Solinus. cones aut auer

ſi coeunt. leene pꝛimo fetu quinq; catulos pa⸗

rit ⁊ educat.deinde per ſingulos nũero detra⸗
hunt annis inſequentibus.⁊ poſiremo cũ ad
vnum materna fecũditas redijt:ſterileſcũt in

eternũ. Phiſiologus. Leonũ itaq; fet? pducti

vſq; in diem tertiam ſunt moꝛtui. Ham leões

quideʒ calidiſſimi ſunt vatura. quod pꝛobat
coꝛum nobilitas ⁊ foꝛtitudo cũ audacia ⁊ ira⸗
cundia. Fetus autẽ humiditatẽ habent ex ge⸗
neris temperie:que ſiccate complexionis ⁊ ca⸗
liditate viſcoſioꝛ reddit᷑:: maxie circa cerebꝛũ
dominante ſiccitate:⁊ ſibi animali ſpinitu co;
orvper ante. vnde cum opitulantur nerui:ſpiritꝰ

non poſſunt ingredi:nec virtutes ad actiones
ſuas mouere. Parentib ergo mgiennibo cir⸗
ca fetum ſpinas per os ⁊ aures ⁊ poꝛos capi⸗

tis ingrediẽtes pꝛebent fetui motu. Jlidoꝛus.
Leo ⁊ leena cum genuerint catulũ tribo dieb⸗

et noctibo doꝛmire fertur. Lũc deinde patris
fremitu vel rugitu velut tremefactꝰ cubilis lo⸗

cus: ſuſcitare dicitur carulũ doꝛmientẽ. Jo⸗

rath. Leo minimũ ſolicitus de ſe ⁊ catulis ſu⸗

is voꝛmit apertis oculis quaſi vigilannbus.

veſtigiaq; ſua terram cauda ſpargens operit
vſq; ad antrum ſuũ.i¶ Raſin in Almanſoꝛe.
Leo ꝓ mure fſugit.Pꝛo ligno quoq; quod di
citur ſethin timet. Elleboꝛus etiam et ſquilla

canes ⁊ leones plurimaſq; beluaſq; interſiut

Eſculapius in libꝛo de mẽbꝛis.Ccterum ſi ſu

per coꝛtices quercꝰ calcauerit ʒarim:id eſt co

foꝛmidabit continuo.

Pprerationeg.

¶ Iſaac. Aconina caro ceteris eſt calidioꝛ:
groſia:grauis ⁊ difficilis.ſi comedat᷑ doloꝛẽ ?⁊

toꝛſionem in ventre generat.

¶ Eſculapiꝰ.Leonis caro fantaſticos ſanat:

guriũ doloꝛi ⁊ om̃i alij valet.Si qͥs ſederit ſu

per pellẽ lconis.recedẽt ab illo emoꝛroides.

¶ Qui vero linit coꝛpus ſuum ſepo renũ lco⸗

nis terrentur ab eo lupi. “
Halx.Adeps lconis calidioꝛ eſt ceteris ⁊ ſoꝛ⸗

tioꝛis diſiolutionis in apoſiemata dura.
¶ Pxyalcoꝛides. Adeps leoninꝰ oibo quadru
pecib- calicioꝛ eſt ⁊ minus extenuatoꝛiꝰ. Ue⸗
ius autem tactus a ſeipio calidioꝛ ſii.
¶ Dkuur autem venems eſie comrarius cũ

„*½ dN 9

W

N
—

8SNH

—

vino adhibitus beſlias omnes erxpellit: et eſt
repcuſſibilis odoꝛis quo ſerpentes perſequit᷑.
¶ Auicenna.Adeps leonis reſoluit duricias

apoſtematũ.q· Pli.li.xxviij. Leonis adeps cũ
roſaceo cutẽ in facie cuſtodit a vicijs.Cando

remq; ſeruat ⁊ ſanat duſta.
¶ Idem etiaʒ adeps cũ roſacco quottidianis

fcbꝛibus pꝛodeſt:co ꝙ perunctus co beſtiefu
giunt. ¶ Fel eius aqua addita clantatem ocu

lis inunctos facit.Coꝛ in cibo ſumptum quar
tanis medetur. .—

„

Capitulum. lxxxi

Sopardus. Exli. de na. re. ¶ Leopar
Z. uda aninalas rlerna ganda e
neratũ eſt:coloꝛe ſubruſo:maculas hʒ
nigras per totũ.Femince mare ſoꝛtioꝛ eſt.Cuʒ
pardus beſtia crudeliſſimã ſit:aliquando qui
dẽ domeſticat᷑:ſed nunq; ſic:vt ſue crudelitat)
obliuiſcat᷑. Domeſticat᷑ aũt ad venandũ:itaqʒ
cũ ad pꝛedam in venatione ducil:xelaxat᷑q; ſi
quarto vel quinto ſaltu capere nequcrit ſeroci

ter iratus ſubſiſtit.Et niſi ſiatim venatoꝛ ſurẽ

ti beſtiam aliqu am obtulerit:cuius ſan guine
placetur in ipᷣm venatoꝛem vcl in quollibet ob
uios irruit. Impoſſibile eſt enim eum placani
niſi inſanguine:ſed in hoc pꝛouidi ſunt vena⸗
toꝛes vt agnos pen es ſexł alia animalia ſem
per hab eant qbus iratos placant. ſohiſi. Le⸗
opardus eſt animal leni ſimile in capite ac mẽ
bꝛoꝛum diſpoſitione.licet non ſit tam magnꝰ
nec tam robuſtus.hic ab homineita Tc omeſti
catur vt eo ſicut cane ad venandum vtatur

Dperationes

De Herbis.

¶ Anicenna in ij. cano. Fel leopardi veneni;
ẽ ex eo bibẽti:cui vomitꝰ⁊ tyriaca/pꝛia ſubue
nit.¶ Eſcula.Leopardus cũ hoĩs craneʒ vi
derit ſugit.i¶ Raſi.Herba qͥʒ q leopardi her⸗
ba dicit:leopardus terret᷑.¶ Et herba q̃ Leo⸗
pardum ſtrangulans dicitur interficitur.

Capitulum. xxrrj

Leonthophonos ẽ beſtia modica ex
eo vocata:quia capta exuritur eiuſq;
cinere aſperſe carnes.⁊ poſite per compita ſe⸗
mitarum:leones necant ſi quantulũcunqʒ ex
illis ſumpſerint. Solinus Propterea leones
ceas naturali odio pꝛemunt.⁊ vbiſaculcas da
moꝛſa quidẽ abſtinent.Pli.li.vij. Leontho⸗
phonon accepimꝰparuum animal vocari:nec
alibi qᷓ; vbi leo gignit naſci.Quo guſtato a le
one tanta ei vis ineſt vt ceteris quadrupedum

2. gtetocole Iſidotꝰ

imperitans illico expiret.

¶ Leucrocuta. Solinꝰet Plinius libꝛo octa
uo.Leucrocuta velocitate pꝛecedit feras vni
uerſas. Ipſa eſt aſini fere magnitudine.ceru⸗
nis clunibus:collo:cauda:pectoꝛe:⁊ cruribꝝ

leonis caput:oꝛe vſqʒ ad aures dehilcence.dẽ

tium locis oſſe ꝑpetuo.hanc q̊ʒ feram huma⸗

nas voces tradunt imitari. Ham voce loqut⸗

tiũ hominũ ſonoſ cmulatur apud indos inueę
nitur. Actoꝛ. Uidetur leucrocuta eadem eſſe

beſtia que ſuperius vocata eſt ceucrocata.Et

loꝛtaſſis ex ſeriptoꝛis vicio ꝓuenit hec nori⸗

num variatio.

Urids d

AnUD DS

Tractatus

—

Capitulum. lxxxiij

+ E pus. Iidor. Lepus quaſi lenipeae:
. velociter currit. velox em̃ eſt aial et

Vſatis timidũ.Actoꝛ Lepusceſt anial
molliſſimũ:oebile:timidũ acſugitiuum:auri⸗
culatum.habet crura retro longioꝛa vnde⁊ fa
cilius aſcendit q; deſcendit. Immũdus eſt ̃ᷣm
legem:quia non ruminat:ſed quidam vngulã
Diuidit. In petra cubile ſuũ collocat. Apertꝭ
ocuilis doꝛmit.habet autẽ ſimul vtrũq; ſexum
Unde LZherẽtius.Tute inquit es lupus ⁊ pal
pamentũ q̃ris.quaſi dicat: exquo nũc femine
nune maris vſurpasofticum qͥ cqᷓ; q palpes
queris mulierẽ.habet aũt lepus labia ſemper
in moru. Ambꝛoſius.Lcpoꝛes cognouimus

Hyeme albeſcere:eſtate aut in coloꝛẽ ſuũ reci⸗

re.Ceſtãteplinio: Lepus nũqᷓ pingueſcit.

perationes

¶¶¶ Jſaac.Lepus licet ſiceus ſit ⁊ groſſuʒ ſan⸗
guinem generet. melioꝛ iñ eſt hircis cet cap?ꝭ iu
ucnib pindevalet ſiccas habere volentibus
cplenones.¶ Kuétrarius vο eſttenuẽ Dietaʒ

ſeruãtibo. Aui.Qcpus ſilueſiris fri.eſt ⁊ ſiceus

ſiomachũ mũdiſicat.¶ Sanguis cius mũdi⸗

ficat pannũ:⁊ cinis capitis cius medetur alo⸗

picie.¶ Cercbꝛũ eius aſlatũ aſert tremoꝛi acci

denti in ſuccaſtione egritudinis.

Itẽ cũ codẽ ccrcbꝛo gingiuepueroꝛum mũ⸗
dunt᷑· Pꝛopꝛietas qᷓ inipſo eli:vclociter oꝛiun

tur dentes:et facile exeut ftine ⁊ oloꝛe:¶¶ Coa⸗
guluũ eius melius ẽ oibus coa gulis in ſpccie.
cu aceto bibitũ cõfert epilentie

. . . 5

Euliatban. Actoꝛ. Leuiathan hebꝛai

¶ Itẽ cũ tiriaca et aceto valet vxenenoſis.
¶ Itẽ caro lepoꝛꝭ ca.ẽ ⁊ ſicca:aſſata bona eſt
vilceribe inteſtinoꝝ.¶ In iure carnis cius ſe⸗
dẽt podagrici:⁊ hñtes doloꝛẽ iũcturax.i¶ Et
eius oꝑatio ꝓxima ẽ oꝑationi iuris vulpis.
¶ Itẽ cerebellũ lepoꝛis comeſtũ tremoꝛẽ coꝛ⸗
poꝛis tollit.¶ Caput eius cõbuſtũ cũ ſepo vrſi

no:et vt cataplaſma adhibitũ alopitias emẽ

dat.i¶ Coagulũ eius bibitũ abiiinet mſtrua

¶ Coa gulum cum aceto lacin mulierum ma⸗
mis coagulatũ diſſoluit.

3 7 75½

. cedꝛ dꝛaco. Ferturautẽq; dꝛaco et in

verra ſerpit:⁊ aqs natatet in aere xo⸗
lat. vndeet in Aſia tribonoĩbo appellar ſqʒ ſer
pens et cetuset leuiathan. Loquens enim in
ſpũ de diabolo ſub leuiathan typo. ita dicit ꝓ
pheta. In die ũulla viſitauit dñs in gladio ſuo
Duro ⁊ grandi⁊ ſoꝛti ſuꝑ leuiathan ſerpenteʒ
vectẽ:⁊ ſuperleuiathan ierpentem toꝛuoſum
et occidet cetũ qui in manieſt Joꝛaib. Lcuin
⁊ leuiathan piſci aſpedo:id eſi cco frequenter
inſidiatur: ⁊ pugnat cum co. Omnelq; piſes
maris qͥ pugnam vident inter illos ſubito ad

caudã ceti confluumt. Et ii quod cctus billo
Deuictus ſuenit moꝛict᷑.et ipli ſtatim.quos cm̃

cauda cinterit mox deglunt. ſi cetusſupcra

ri non potuent: uc leuin afaucibo ſuis feticiſ⸗
ſimumodoꝛẽ cn aqua emitiit. Cetus aũt ccõ
trario aqua haurit: ⁊ reſpuit: ct odoꝛc fetidiſ i
mum repellit ct lie ſeſuoſq ſaluate vcſencit:

d SN Z

Capitulum. xxxv.

rum. L.aniſicus vermis eſt lõgus ma⸗
culoſus ex muliis diſtans pedibe:ſpar
ſim coloꝛe albus.bic lanam ſericam ex ꝓpꝛus

. 2. Anificus ⁊ limax.Exli.de naturis re/

viſceridus operatur: et arboꝛis moꝛi foljs ve

ſcitur. qui.ſ.ibus mediantibus ipſius viſccri
bus in lanam conuertitur. Itacq; lane ſue ſu⸗
ſos in ramuſculis faciunt.⁊ in circuim ſui ope
rantur:itavt ꝑfectis fuſis vndiq; in opere ſuo
includantur:poſt hoc exitũ ſibi faciunt in ſum
mitate ſuſoꝛum Egredienteſq; natura mirabi
li mutati pꝛoꝛſus apporent a ſoꝛma pꝛioꝛi.a⸗
deo vt vemes qui repebant innumeris peci
bus habentes alas iam apti ſunt ad volandũ
Demum venerem ineuntes dicbus tribus (o⸗
eunt.quo peracto maſculus moꝛitur. femina
vero oꝛcine iterato ona parit innumera: ſub⸗
ſtrato ſibi panniculo vel albo vel rubeo:dein⸗
de anoꝛitur. Zunc panniculus cum ouis ſuſ⸗
cit itur:et vbi non poſſit hyemis attingere fri⸗
gus reponitur: roſtea caloꝛe veris inualeſcen
te:oua ad ſolum exponuntur et caloꝛe fauent᷑
vonec animata in vermes ſoꝛmentur: Iſico⸗
rus. Limax eſt vetmis limi dictue:co ꝙy in li⸗

mundus habetur. Actoꝛ. De hoc plenius in
fra dicemr. vbide teſtudine agenun.

gquia in lupoꝛũ genere numeratur. be⸗

Z. urlagunatmaenn dictus eſt:

2 ſiia maculis in tergo diſtincta vt par⸗

dusa.ſed ſimilis lupo.Algaʒel ſuꝑ libꝛo deſen
ſaro. Marime vero linx animal mouctur ᷣm

ſenſum viſus.Nam viſu ſuo res ſolidas pene

trat. etſi aduenit ei res tranſparens:Cito execa
tur ab ea.Exli.de na.re.Linx adeo perſpica

ces oculos habet:et ſubtilitate viſus ctiam ſo

lida coꝛpoꝛa penetret. Conſi at enim ꝙ ocu⸗

lus in humido ſitus eſt iuxta philoſophum:

Tria vero ſunt in aqua:ſcilicet aque humidi
tas:dvaphoncitas et lucis pſpicuitae. hãac
vltimam communicat cũ natura celeſti. Linx

habet linguam ſerpentis ſimilem:ſcd maioꝛẽ
quã in longitudinem magnã poꝛrigii collũ

circumagit: vngues habet grandes.vnicuʒ ſe
tũ fſacit:et vrina eius in gemmam durelcit

ODpdperationes

¶ Plinius lib.viceſimooctauo Prun itus coꝛ
poꝛum vrine lincis ſtilliciio tracitur inhiberi

¶ Eademq; pꝛodeſſe monſtratur et vngulaꝝ

Ddoloꝛi.

Joꝛatb. ¶inx habet loꝛmam vt lupue.La

piſqꝗ ligurius ab eius vrinadiſt illatus ſeptẽ

mo naſcatur: vnoeet ſoꝛdibus ſemper etims vierum ſpacio generanſtuu
mo ber et in ? Pcehoc lapide inſcrius in tractatu de lapi⸗

dibus dicetur.

A

Tractatus

mal qdrupes ꝑuũ ad cunicli fere mo⸗
dũ:caput hʒ caꝛnoſum ⁊ magnũ ⁊ co⸗
meſtibie:habitatq; circa partes hieroſolyme.
Iñ Johã. Baptiſta hmõi carnibo aĩaliũ ve⸗
ſcebat᷑.Quidã tñ dicũt ꝙ circa ioꝛdanis ter⸗
rã ẽ herba dulcꝭ ad edendũ q̃ locuſta vocat᷑.⁊
hymõi cibo nõ locuſtis aĩalibꝛ Johᷣs vtcbatin
hoc anial gregatim incedit. ñ Salomõ ait

.

2.5 cuſta. Ex li. de na. re. Locuſta ani

PRegẽ locuſta nõ habet ⁊c.Qð vtiq; de locu⸗

6* * — ₰— — *

ſtis vᷣmibo intelligi nõ põt:q̃ in multo timoꝛe
ſunt ⁊ nõ ꝑ turmas:ſed ſolitarie icedũt. Dicit
Areſt.ꝙ femĩia q̃dã locuſta nutriuit ab eo tꝑe
q̃̊ iuuenis et ꝑua fuit:que cũ creuiſcet ꝑ ſe et ſi⸗
nemaſculo impꝛegnatam inuenit.

*
“

Capitulum. lxxxviij
Upus.E xli.de natu.rerum. Lupusẽ
Z n mal rapaciſſimũ et fraudulentum.

Bhunc nõnulli canẽ ſilueſtrem eſſe dixe
runt:qꝛ ſoꝛma eius canisvlulatuſq; conſimilis

ſed latratu caret.Audax eſt magis eongenus
quod bꝛeue qᷓ; qd longũ eſt. Cerebꝛũ eius cre⸗
ſcit et decreſcit ᷣm ſtatũ lune.ꝙ licet in omni⸗
bus quadrupedibus:in lupo tamen et in caue

plus. Pytagoꝛas.Oculum vero lupi eradica

tum cum viderint quadrupedia domeſtica:ti
ment et fugiunt:Et ſi qd animal minxerit ſu⸗

pꝛa vrin am lupi calida non concipiet vnqᷓ;.
Acctoꝛ.Lupus vetidiſſimus ẽ et rapidue.hoꝛ

rendum habet vlulatum. In veſpere autẽ ma⸗
xime eſurit. vnde ſcriptũ ẽ. Judices eius lupi.
Areſto. Lupus omni tꝑe agreſtis eſt ſicut et
leo ⁊ vrſus.E ſt etiam foꝛtis ⁊ aſtutus. Am⸗
bꝛo. Lupus ſi pꝛimo hominẽ viderit:vocem ei
eripit:et eum tanq; victoꝛ vocis ablate deſpi⸗
cit.ſi aũt ſe pꝛeuiſum ſenſerit:ſerociam depo⸗
nit ⁊ currere nequit.Ariſto. Cupiſamem qui
dẽ diu poꝛtant:et poſt longa ieiunia multum
deuoꝛant. Lupus guloſe comedit ſine maſſi
catione:et vna die ꝙ ad tres dies ſufficiet.nõ

aũt comedunt niſi carnes.Jſi.Lupitoto an⸗

no nõ amplius q; duodecim dies cocunt. Ex

li.de na.re. Lupi virgas oſſeas habent. An⸗
no per vuodecim dies coeunt:et ſolũ eotẽpoꝛe
gregatim incedunt. Ariſto. Lupus coit ſicut
canis.Tempoꝛe coitus quando ſilios habet
valde maluset.

HPyperationes

¶ Exli.de naturis re.Lupi coꝛ ſi deſiccetur:

ac ſeruet᷑ multũ dicitur ſieri aromaticuiam
¶ Igem cõbuſtũ contritũ et potatum iuuat
epilenticum.¶ Phiſiologus.E par lupi ſicca⸗
tum er tritum et cũ dulci vino ſumptũ:facitad
omnes diſtemperantias
¶Eſculapius.LQupi caro cocta ⁊ eſa.fantaſti

cos ſanat.Adeps eius et fel quantũ canis.
Haly. Jimus albi lupi colice pꝛodeſt.
¶Auicenna in ij. canone. Laro lupimala eſt.
Caro tamen lupoꝛum habentia roſtra et vn⸗
gues oculo conſert et conſoꝛtat ipᷣm.valet etiã
emoꝛroidis ſed abboꝛret ea ſtomachus.
¶ Phiſicus. Hec ſolũ lupi ſan guis:ſed etiã fi⸗

mus confert in colica paſſioen.
¶ Prytagoꝛ is. Homo in paſſioneſua q̃ lunã
ſenlerit canini dentes.a dib.id eſt lupi curant

cin Cap itulum. lxxxix

L d

ο

8 8

loꝛe fu

Nnn
Utcher. Ex li. na. re. Lutber eſt aĩal

legi: foꝛma ꝓpe ↄſili pᷣterq; ĩ capite co⸗
pilꝰ ᷑: cuiꝰnitoꝛ nõ ð facili cedit vetuſtati.Ciñ
ðᷣ pelle ipᷣiꝰfiũt oꝛnatꝰcirca colluũ ĩ veſtibo viro
rũ ac mulieꝝ.bec beſtia circa ſtagna ⁊ fluuios
babitatbiq; ſoueas bʒ:⁊ fet facit:piſciboviuit
q̃s mirabili ſeqntia venat᷑. Qui licet ſub aqͥs
diu viuere poſiit:reſpiraculũ tñ ab gere trabi
AVñ qñq; auiditate pde gurguſtiũ.i. re
dit᷑.Et qꝛ tũc ne ꝑ introitꝰ locũ redire nec naſ⸗
ſam tã cito diſcerge poſſit:ſpm̃ in aere recuꝑa
re nõ valẽs in aqͥs ſuffocat᷑. Adeo vᷣo ciboꝛũ
cupida ẽ ⁊ auara q piſces captos ĩ ſpecu ſuo
tãto cumulo ↄgregat:vt ex putredis coꝝ feto
re nõ ſolũ foueã ʒ etiã aerẽ inſiciat. Qð nõ ſi⸗
ne ꝑiculo ſui qdã exꝑti ſũt: qͥ hãc beſtiã caꝑe
voluerũt.a piſcatoꝛbo aliqũ domeſticat᷑ ⁊ ar⸗
te induci᷑ vt piſces ſuo circuitu cogat pericula

retiu ingredi:ſuoq; iuuamĩe capi.ñ magnũ

emolunentũ dñis ſuis pᷣſtare videt᷑.

—

agalſtutũ ⁊ malicioſuũ:magnitudie muri⸗

cũt nigꝝ:pelle nitẽs cui mollioꝛ pluma

Coeapitulum. xc.

inteſtinoꝝ ſic dictꝰ:q̃ſi lubꝛicus:qꝛ la⸗
bik. vel eo ꝙ in lübis fit:boꝝ tris ſũt ge
nera.rotũdi:lõgi ⁊ lati. Haly in li.regalis di⸗
ſpoſitiõis. Lubꝛici naſcunt eæ boꝛibof egma
ticis putreſcent iba in inteſimis vbi naſcit ca⸗
loꝛ extraneus. Nos impoſſibile eiſt naſcid ſan
guine vel colera rubca, na colera ſubea cuma
maritudĩe ⁊ acuitate ac ſiccitate ſua hmẽioc
cidit aĩalia. Sanguis aũt de venis yl arteri⸗
is nõ exit:⁊ ſi exierit ipᷣa gignit cũ paſſionibus

2 aunsnie Abe cſt ramis

alis. Unde paſſionez bac habẽt puaiſiegma

ticam ⁊ grollam humiditatẽ habẽtes cũ dieta
ſua groſla et purgãdi negligentia Maxie vᷣo
in autumno:bec paſſio naſcitur ex fructuũ co
meſtione ?v᷑7.

Fapituſum.xcf.

li.dena.re, Lichaon in oꝛientis ꝑtib⸗
MOy eſt beſtia quã iun genere lupoꝝ nõnulli
ponũt:ſed lupo longioꝛ eſt:et habet crura bꝛe
uioꝛa ac diſſimilia:ceruicẽ q; iubatã ⁊ multi⸗
hariã coloꝛis varietatẽ:ſaltu velox ⁊ inocua
oĩim: v enenatu viuit:habitũ mutat ſᷣm tꝑa.
Nam byeme hirſuta eſt ⁊ pilis hoꝛnida:eſtate
vᷣo nuda.Et boc idẽ vult Pli.licet ꝑ alia ver⸗
ba.Lintiſcus.Exli. de na.re.Linliſcus aĩal
quadrupes eſt vt dicit exꝑiment atoꝛ in li.ſuo
qð ex cane ⁊ lupa naſcũ. Eſt em̃ vterq; ꝑens
adeo luxurioſus:vt odio naturali ſibi ↄdicen
te qð ẽ inter canẽ et lupũ in copulã m ↄueniãt
ꝓpter luxurie delectamentũ. Sicq; it vt ſetus
aitrahit ſibi coloꝛẽ et moꝛes vtriuſq. Plini li.
viij.E lupis galli canes cõcipi volunt:q̃rũ gre
es ſuũ quiſq; ductoꝛẽ ecanibus et ducẽ hñt
Illü in venatu comittant᷑ illi parent. Iſi. Qin
tiſci dicũi xt ait Plinius)canes nani cx luꝑxus
et cambus:cum inter ſe ſoꝛte miſceniur.

2 Cicbaonẽ ſiue lichaonẽ et lintiſcꝰ.Ex

32

Aricomoꝛion. Alber. in

oꝛientis raro viſa: cuius
ma gnitudo ẽ vt leõis:co
loꝛ ꝭ micũdi:tres oꝛdies
dentiũ bʒ in oꝛe. Pedes
W—aunt vt leonis Jacies ei9
et oculi: aures vt hois.Cauda eiꝰ vt ſcoꝛpio⸗
nis.Agreſſui ſonus eius vt tube:etvoces imi⸗

deceptos bomines deuoꝛat.

tanturhominis. Qelocitas eius ſicut cerui. Et

. * . . 5 —
„ . 3
7

l beſtiola ſubcola: catulos ſedule nu

nas inhabitat:viutiſſime doꝛmmit. Quãdo cõ

Dan comoꝛion ẽbeſlia

mt: coſq; de loco ad locum ſepius trãſ
fert ne foꝛte inueniantur. bec rupes et cauer⸗

Trattatus

ſerpente pugnare vult agreſti ruta ſe mun ſe: p
inde ſuꝑ oẽm medicoꝛũ artẽ ruta eſſe vꝛ:dta vt

ſimoꝛtuos fetus ſuos inuen iat ꝑ berbã natu⸗

raliter notaʒ rediuiuos faciat. De bac clemẽa
papa dicit:q oꝛe concipit ⁊ aure parit. Hu⸗
ſtela ſerpetes pſequit᷑ adeo vt ipᷣm baſiliſcum
interimat:ſ co interfecto cõmoꝛit.ſic ergo bꝛe⸗

uis coꝛꝑe ⁊ oꝛe:ſj aſtutia magꝗ et animolſitate.

vicit etiam aialia magna agilitate coꝛpous.

OPoperationes

Auicenna in ſco canone E
u cũ berba ſit emplaſtrũ ſuꝑ m

loꝛis.cõtra quẽ fit enplaſtrü ciic⸗ i18 2 allijs.
¶ Odoꝛrute muſtela effugat. e i
¶ Eſoulapius. Mulſtele einis et ſanguis eins

eph aticioſas ſian at. & lini i.xr. Dummen

doloꝛibo cinis muſtele ci cera medet. ¶

guis multele poda grig cofen cuz planta gine

lius pterea cinis muſteleer aqua orus he⸗

.

*

—

.

Capitulimnn. xciiif

Umunetus ſiue mamonetos ⁊1 manti⸗
coꝛa. Iſidoꝛus. Mamonetus ẽ anĩial
ſymia minus.in doꝛſo fuſcum:in ven⸗
tre candidũ: caudẽ habens piloſam: et

collũ ita groſſum vt caput. Uñ captũ nõ ligat
per ulud ſicut cetere beſtie:cũ laqueus id tene⸗
re non poſſit:ſed per ventrem. Haber autem
pꝛopꝛijſſime fa ciẽ humane ſimilẽ:nigrã dum⸗
taxat et ſinepilis.a collo deſuper frontem nec

¶ Idẽ li.iiij.Eſt at muſtele moꝛſus velocj do⸗

— — —

—

—

tũ ſpaciũ inter vtrunq; ſicut in homĩe. Inter

has beſtias ⁊ ſymeas odiũ eſt implicabile bel⸗

lũq; frequens. ? licet viriba nõ pᷣualeant. aſtu⸗
lia tñ et animoſitate bellandi ſymeis pᷣferunt᷑.

¶ Manticoꝛa. Auic. In ꝑtibo Indie lupus

qdã eſt qͥ grece ðꝛ Maricoꝛion latine ſcilicet
Mãticoꝛa. tres habẽs dentiũ acies inferius

⁊ ſuperius.Eſt aüt magnuset piloſus eiuſq;
pedes vt leonis.facies ⁊ oculi ⁊ apꝛes vt hoĩs
fuſci ſunt eius oculi.⁊ coloꝛ eſt rubicũdus vt

minij. Lauda eius eſt vt ſcoꝛpionis agreſtis.

Etin ea eſt rubedo.Ipſeq; pilos eijcit et loqͥ

tur ethinnit. vox eius eſt vt tube et velociter
curni ſicut ceruus.Eſt qꝛ agreſtis hominem
comedens. 2

BDe Animalibus

nec eſt naſus oꝛe ↄtinuus ſicut in ſymea. ſz cer

Elo. mcoſus et monoceros. Iſi. Me
lo dictus eſt eo q ſit iocundiſtimo mẽ
bꝛo:vel ꝙ fauos petat ⁊ aſſidua mella
captet. Eſt auũt aial qdrupes armatũ

vngulis. Bloſa ſuper eplaʒ ad Hebꝛeos Me

lo vel melotus ẽ animal quod et taxus ðꝛ:cu⸗
ius pellis hiſpida valde melota vocatur.Un
ge de quibuſdam ſenctis antiquioꝛibus legit
Circumierũt in melotꝭ i Ex li.dena.re. Me
loſus eſt beſtia valde magna quetrunculen⸗
tos hoſtes perſequit᷑tanq; ad hec creata.Ri
ctus habet ingentes.dentes quoq; ſoꝛtes et p

mminenteos:cim quibus audacter bella cum ag

Capitulum.xcr.

Arcatus.Alber.in li.de na.anĩalium

Marcatus eſt animal figure multele.
ſʒ qntitatẽ hʒ catti.ſed longius eſt. et
bina hʒ crura.in doꝛſo vẽtre⁊ gutture
albũ ſicut muſtela: vngues habet bꝛeuioꝛes q;ᷓ

uerſarijs patitur. Hec tamen hominibus foꝛ⸗
tibus ternbilis ſit:pueroꝛum tamen innocen⸗
tiam et eoꝛum paruitatẽ mirabiliter perhoꝛre
ſcit coꝛum verba fugit:in quo digne magniki⸗
centia innocentie côpꝛobatur.
¶ Iſidoꝛus. Monoceros eſt monſtrũ:equi⸗
no coꝛpoꝛe:ceruino capite:cauda ſuilla:pedi⸗
bus elephantis:mugitu hoꝛrido.coꝛnu tame

vno ſq; acutiſſimo:in medio frontig armatum

cattus.et duoꝝ geneꝝ.vnũ ſagoꝝ:et alterum

multuʒ eſt pulchꝛius et cõmiſ cent ſibi mutua
ambo genera: pellis vtriuſq; eſt pꝛecioſa. Ge⸗

animalia vix vnq; quieſcentia: etiaʒ quando

domelticantur.

Capitulum.xecmh

abietũ dictũ:ſed illud qd nidificat in abietibꝰ

Captum quidem perimi poteſt:ſed nunẽ; do
mani. imo ( vt dicit Jacobꝰ) ꝙ nunq; vinuz in
hominis poteſtatẽ venit: quia vinci ſe cernẽs
furoꝛe vitam exuit.Phiſiologus. Monoce⸗
ros eſt animal puſillum:edo ſimile: acerrimuʒ
habens vnum coꝛnu in capite · Pli.li. viji. Aſpꝑ

generg pel cioIg. HDe)/ rnimꝗ feram monoceronteʒ reliquo coꝛpoꝛeeqᷓ
nera iſtius aĩalis et muſtele habent hoc q; cG ſimilem:capite ceruo.pedibo elephante.cauda
ſint iracunda valde:eſficiunt eftetida.Et ſunt Apꝛo.mugitu graui.vno coꝛnu nigro media
fronte duoꝝ cubitoꝛum emin ente.v iuam ca⸗

pinegant.

Capitulum xrvij

Igale. Actoꝛ. Migale beſtia q came⸗

iit et fraudulẽtus. Nã cũ do
poſtea vẽtri cõmittit. Aui. Migall
runt aĩal minꝰ muſtela. Coloꝛ eiꝰad

19

tẽ decliuꝰ ẽ cũ ſubtilitate ⁊ tenuitate. Lõgitu

—

do oꝛꝝ eius ẽ advltimũ.⁊ labiũ eiꝰ in vltio.cũ⸗

qʒ videt aial:ſalit ad ipᷣm.⁊ cũ telliculeiꝰſuſpẽ
dit. Dixerũt aũt qdã q hʒ foꝛmã et coloꝛẽ mu
ris. Ueꝝn muſcida eius ẽ acuta et oculi ꝑui.Dẽ?

tes eius hũt tres oꝛdines.et accidũt in circui⸗
tu moꝛſus veſice plene humiditate ſanguinea

ſuper baſes fuſtas. Qñq; autẽ ꝑuenit res ad
pũcturã in inteſtinis ⁊ difficultatẽ vrine.ſudo
remq; frigidũ coꝛruptũ Cum ergo cadit caro

coꝛrupta curetur vulnus curatione ſua

Nleõti filis eẽ ð. Rudolphꝰ ſuꝑ Leui⸗
ticu. Migale dꝛ qſi. uglolner. ſt
ꝛrapit q
elſe dire

Capitulum. xcv)

Alus.Exli.de na re. Oulus ex aʒino
et equa genitꝰ.habet q̃daʒ aʒini ꝓpꝛia
ſcʒ aures lõgas.hinnitũ hoꝛridũ:cru⸗

cẽ in humeris:pedes exiguos.et coꝛpꝰ
maalentũ: reliq̃ ᷣo vt h equus. Mulenunq;
ↄcipiunt.qꝛ menſtrui ſuꝑfluitas in eis cũ cbo
tranſit in nutrimentũ coꝛpoꝛis. Itẽ ſanguis q̊ᷓ
natura nõ indiget exit cum ſuꝑfluitate veſice.

Eſt ⁊ alia ratio qm hoc aĩal extra naturam ge

neratũ eſt:et eius natura diuerſiſicata ẽ in ej

qͥ calidius nature eſt.⁊ aʒino qͥ ſumme frigici
tatis. Itaq; in fetu diuerſifice generato ⁊ ma
lo cõplexionato.nõ poteſt eſſe ↄcoꝛdantia ꝑ⸗

ſile generet:qͥ nullã ꝓpꝛiã generis ſui ſubſtãtiaʒ

habet:itaq; in animalibo romanoꝝ mulas pe

periſſe ꝓpdigij loco habitum eſt

Operationes

¶ Auicen. Muloꝝ pellis ac ſimiliuʒ cinis pp

nitur ſuper aduſtionẽ ignis.

¶ Et vlcera calefacit q nõ ſũt cũ apoſtema⸗

ceament atq; coxaꝝ et fiſtulis
¶ GBelbetus in li. de ſenſibo. Si domum fumi

te.Eſt etiam medicamẽ excoꝛiationi pedũ cal

gaueris cü vngula muli ſiniſtra:non remane⸗

bit in ea ſoꝛex.

¶ Plinius libꝛo viceſimo octauo.Cinis vngu
larum muli vel mule ex oleo mirtino alopitiꝰ

gs replet.

y ſculapius. Auicule mule et burdoniste⸗
lſiiculi ſi ferant᷑ a muliere non cõcipiet.

uum et oꝛdinata natura:vt quaſi ex ꝓpꝛia ſibdi

„

Lad

b e „ ◻ ςμhbO dN

De nimalibns

CLCapitulum. cxix.

Us.E xli.dena.reꝝ. Mus ẽbeſtiola
panis cupida:et coꝝ que ex frugibo ad
humanos vſus fiũt In ꝑquirendis ci
bis ſolertiſſima/ꝓ qbo etiã nulla plerũ
q; vitat ꝑicula.coꝛũq; cupidine durioꝛes ſo⸗

lidaſq; materias demollit᷑. Poꝛro ſi inaqua

bibit moꝛit᷑.qꝛ valde humide natura eſt.Pli.
li. viij. Duriũ plura genera ſunt in regiõe cy
renaica.Alij lata fronte.alij acuta.alij erina
cioꝛũ gencre pugentibo pilis ⁊c.Ex lib.dena.
re.In oꝛiente mures magni ſunt ad modum
vulpiũ.qͥ aĩalia ꝑ imũt hoĩes licet nõ occidãt

moꝛſibatamẽ moleſtant. In arabia mus in⸗

uenit?:cuius pedes anterioꝛes ſunt magni.ſcʒ
vnius palme.poſterioꝛes aũt vnius digiti

Operationes

¶·Pli:li. xxij. Cameleonis herbe ſuccus addi

tis aqua et oleo mures in ſe ↄtrahit ac necat:

ni pꝛotinus aquã ſoꝛbeãt.
¶ Idem li.xxiiij.Caxi quoqʒ; arboꝛis fumus
¶ Idem li.xxv.C llcboꝛum etiã pollenteadmi
xtum mures ncantst.
¶ Idẽ li:xxvi.Poꝛro ſi cercbꝝ muſtcle coa gu
lo addat:dicũt caſeos a muribo nõ attingi
¶ Jdẽ li. xxvij. Aconitũ e longinquo mures
odore necat. h
¶ Rañi in almanſoꝛe. Mures de domo cal⸗
canto fumigata fugiunt

Auicen. in ſcco canone.Squilla eſt cepe

muris ſic noĩata.qꝛ murem interſicit.
¶ Itẽ argentũ viuũ interſicit mures
¶ Ad ceffugandũ mures mus maſculus exco
riat᷑ et in domo dimittit aut caſtrat᷑.aut cau⸗
da cius abſcindit᷑.q̊ excoꝛiatio ſoꝛtioꝛ eſt.
¶ Itẽ mus aſſatus ⁊ ſiccatꝰ⁊ infanti datꝰ ad
comedendũ abſcindit ſaliue flutũ ab oꝛe eius

BSan guis mur eradicat verucas.

¶ Stercus aũt cius ſuper alopiciãↄſert ꝓpꝛie
qʒ aduſtũ et cũ cepe linitũ.
¶ Cum thure v cro et aqua mellis bibitũ frã⸗
git lapidem.

—w;

¶Itẽ ſumptũ ſoluit ventres pueroꝛũ.

¶ Et qñ cũ aq̃ coqtur ⁊ ſedat in ea qui diffi⸗

cultatẽ vrine patitur confert ei

¶ Ex li.de. na re. imus muris vchemẽter la⸗
xat.vñ ⁊ trutãni medicinã ex eo acuunt.

Capitulunn

Uſquelibet ⁊ muſcꝰ.Jſi. Muſquelibet
m cſi beſiia oꝛictꝭ capᷣole magnitus inẽ ha
bẽs.in cuiꝰ inguine creſcit apoſtema de
collectꝭ huoꝛibo.Qð cũ maturatũ ſuerit:colli
dit illð ⁊ fricat ad arboꝛẽ.ſicqʒ ſoluũ ⁊ decur⸗
rit ſanies.ibiqʒ ↄdenſat᷑ ⁊ indurat᷑.⁊ hmõi ſſᷣa
muſcovocat᷑ Oĩs etiã caro ciꝰ⁊ ſtercus dicit
muſcus.ſed ille multo melioꝛ ẽ qͥ ab apᷣate cur
rit. Ouſcus odoꝛe ꝑdito vᷣtutẽ ſuã in fetoꝛib⸗
⁊ latrninis rec uperat ) fetoꝛẽcluctat᷑.⁊ ſic q̃ſi
luctamine reuiuiſcit.¶ Conſtan.in li.graduũ

Muſcus puſtula eſt in ventre cuiuſdã aĩalis

de q̊ etiã ſuperius dictũ in ca.lxviij. Haʒelle:
Et eſt capꝛcoli ſilis.qð eſt in Incia.Jdẽ in
tegni. Muſcus maioꝛ eſt in aromaubus cali
pãda ⁊ licca in.ii.graqu.

Pperationes
¶ Iſi. Muſcus valet ð ſincopim:⁊ coꝛdis ð
bilitatẽ:cerebꝛiq; ⁊ epatis ⁊ ſtomachi

¶ Cõſtã. li.vtõ. Muſcꝰ ↄgruit ſenioꝛib in by

cme mẽbꝛa qͥdẽ defecta aromatiʒãdo ↄſoꝛtat
timoꝛẽ melãcolicũ amputat ⁊ audaciã pᷣſtat.
¶ Itẽ ſternutatões de muſco ↄ paraliſun ad
iuuãt.i¶ Itẽ mulcus mittit᷑ in colliris et pil⸗
lulis ſeu pulueribo oculoꝝ cuius vires albugi
nes ocloꝝ extenuãt.noxiũ humoꝛẽ deſiccant.

—

¶ Dyaſ. nunctũ capitꝭ g rauedinẽ depellit.
eiq; vires pᷣſtat.qꝛ ↄfoꝛtatiuũ ẽ ¶ Dat ſolatiũ
mẽbꝛis oibo:⁊ foꝛtitudinẽ auget oſſibꝰ
¶ Scotomiã ex abundanti hũoꝛe natã emẽ⸗
dat.ſomnũ inuitat:ventrẽ ſtimulat

¶ Eor ⁊ oĩa viſcera ↄſoꝛtat in modũ catha⸗

plaſme impoſitũ.¶ege ſuperius ca.Gaʒel.et
plemius inuenies de mulee

2
2 „

8 Ab UOD

Ulſio Iſi. Muſio cattus eſt appellat⸗
eo ꝙ muribo ſit infeſtus. Exli.de na.

Irece ðᷣ q̃ſi aſtutꝰ.Aĩal ẽ imũdũ⁊ ve⸗
nenoſum:⁊ oim muriũ genꝰ ꝑſeqͥtur.cũ bufo⸗
niba q̊; pugnare ðꝛ:quoꝝ licet venenatꝭ acu⸗
leis repugnet᷑:nõ t̃ necant᷑. Mures captas
pꝛimo luſibs afficit.poſt hoc illuſas comedit.
Ocul carbunculoſis tam acutecernit ꝙ ctiaz
in antris tenebꝛoſiſſimis velut in luce etiã mu
res aſpicit.Dẽtes hʒ admodũ ſerrc.pilos cir⸗

caos hʒ.bo ablatꝭ audaciã perdit. Glandici

is gaudet.loca calida diligit: Inð pꝛe nimia
ouricia pellẽ ſuã cõburit.hominis manu cõ⸗
trectani gaudet.⁊ ad ludũ facilime ꝓuocatur.
Loturã faciei lambẽdo poꝛibo pedibo imitat᷑.
Libidine impatientiſſime accendit᷑. Et liben⸗
ter coitus temꝑeſilueſtre efficitur.

„*

HD

Capitulum. cei,)

loſuz l
loſit atẽ. ⁊ vunt aliqᷓntulũ poit capitis abiciſi⸗
onẽ. Itẽ ꝑ fumũ ſtoꝛacꝭ ſicci multipes vludit
ac depꝛchẽdit᷑.Exli.de na. re. Multipes are
nomẽ hʒ:ꝛ⁊ ſanguine caret hoc aial(t Augꝰ)
Aliquãdo coꝛã ipſo allatũ. eoqʒ ſpectantein
multas partes conciſum: ⁊ tamen vnaqueq;

o ſiuermur iteqas 1. litus ſ̃m qð dicit.
re. Muſio ſiuemurilegus aut cattus

eceñin pP

rrattats

Altipes. Iſi. Multipes eſt vᷣmis ter⸗
Nrenus a multitudine pedũ vocat? qͥ ↄ
tractꝰin globũ cõplicat. Naſcit ſab pe
tr ex huoꝛe ⁊ terra. Areſto. Aialanu
õgi coꝛꝑis ⁊ multoꝝ pedũ cqlẽ hʒ anu⸗

Eꝑs vixit ab alijs ꝑtibus ſeperata.

OHOHprrationes

¶ Auicen. Uermis qͥ eſt ſub vrceis aque:plu⸗

rimos hʒ pedes.⁊ cũ tangũ rotundat᷑.

Si palatũ ex eo cũ melle tang: valet con

tra pᷣfocationes ·et ſilr cũ comedit
Confert etiã aſmati:⁊ ad oilatationẽ anhe
Itẽ vermis multipes cum vino bibitus cõ
fert ictericie ⁊ difſicultativrine

dã placz petẽ eẽ ſemineã

riſuo ↄpan caput pcides
ipm necat. Uñ ⁊ ipᷣa in ꝑ⸗
tu necaturviceuerſa Sic

epartũ ẽ catuli matr viſcenibo coꝛroſis
erũpunt cũ interitu ipius matris. Actoꝛ.De
hac ergo ſpecie plemius dicet᷑ infra vbi aget᷑ ð
viꝑa.i¶ Obix. Iſi.Obices dicta ẽ. co ꝙ are⸗
ne coloꝛẽ habeat.De q̃ poeta.Quaʒ ſparſis
pictus macuł theophanus obices.Cõcoloꝛ
exuſtis atq; indiſcretus harenis ⁊c

b

,Epa Phiſio. Hepa bu

qꝗ in oꝛa libidis eſtuãt ma

Adicta. quaſi vi pariẽs. Cũ

— ☛ 22

— — — —

Capitulum.ciiij
̃ Eomon. Albertus in li. dena. aĩ aliũ
Neomeon beſtia eſi:et grece vocatur
K. H neomon. ltine vero ſquillus: ? ðt eo
ꝙſetas hʒ ꝓ pilis.⁊ hoc odoꝛe cibũ cõuemen
tem a venenoſo diltinguit Hec beſtia ſerpen⸗

De Fnimalibus

eniuger. Ji. Onager in
terpᷣtat᷑ aʒinꝰ ferꝰ ¶ Ona

tes perſequit᷑ que cũ aſpide pugnans caudam

erigit quamaſpis quaſi minantem obſeruat:
ad viam ſuam cum ea traſfert aſpidem dece⸗

—
.

—
X 171 Wõ
* ſ*r
. r“
. 1
1 —— . 8
7

noctiũ eẽ Eius qᷓ; rugitꝰ
e ſinglashoꝛaſtugiẽtis
nmnüer? hoꝛarũ cognoſcit᷑
Actoꝛ Onager vt legit in ſolitudinibꝰꝛ in altʒ
habitat. vbi ꝓpt᷑ bñficiũ vẽtoꝝ diuiſus a potu
