ſi ex ea fiat vnguentum illo modo.A ccipeme
dullã citri ſubt iliter inciſam ⁊ buliat in axun⸗
Gia poꝛci reccti.⁊ poſtea coleĩ per petiã.⁊ iterũ
reponatur ad ignem.⁊ in ſine miſceat᷑ maiſtix
olbanum et cera alba. et cenit oꝑptunum vnguẽ
um citriauunm.

4
5
* —

ci cnoſbaton appellauerunt.

—

¶Sed attendendũ q; qñ aliq; vngucnrũ vel
emplaſtrũ ſit excitro. debet fierierx erro bene⸗

maturo. Ham m qð dicit Auicenna. Diaci⸗
m. t que fiunt excitro debent fieri eitro ſo

— —

le exiliccin capꝛicoꝛno.id eſt a medio decebꝛʒ

vſq; ad meo. u Januarij. ́”MUd

Capitulum. xz)

Inoſbatum. id eſt aiglentricum. Dy⸗
gaſco. Multi vocant Ciricanta.E deſt
́⅞Eygrboꝛ nimium ſpinoſa cũ radice alta.⁊.
in plurimas partcs diuiſa.ructũ habet mir
te ſimilem:ſed paulo maioꝛem. rubeum exteri⸗
us cum venerit ad maturiratẽ.ac deintus la⸗
nam aſperrimã. Semen eius ſiccum ſine la⸗
na. Plini.li.tredecimo. In egipto eſt caparis
frutex ſirmioꝛis ligni ſeminiſq; ac cibi vulgati.
caule quoq; vna plurimũq; decerpto. Jceʒz li.
viceſimoquarto.Cinobaton:quã alij Cino⸗
baſton:alij Feuroſbaſton vocãt.habet ſoliũ
hominis veſtigio ſimile.fert vuam nigram.in
cuius acino habetur neruus vndect neruus
paſius dicitur. S lia eſt capanim:quam medi⸗

4
=èðZD

R

Tractatus

Operationes

¶ Dyaſ. Cynoſbatũ ventrem ſtringit . qr vtu⸗
tis eit coherẽtis.medet᷑ etiã in ceibo et rpotu da

tum.ſanatq; fluoꝛes ac femineum fluuum.
¶ Eius vero radix acrioꝛis virtutis eſt. Nam
oppolita cathaplaſmatibus euocat e coꝛpoꝛe
ſtirpes. Folia etiam eius appoſita cathaplaſ⸗

matibus occurrunt apoſtemanbus: Semen
tius granatum eſt

¶ Pli. Eauẽda ſunt eius genera ꝑegrina. Si
qͥdẽ arabicũ peſtilẽs.affricũ gigiuis inimicuʒ
Marmaricũ vuluis ⁊ oĩm in flatiõib.Apu⸗
lũq; vomitus facit.ſtomachũ et alui mouet.
¶ Idẽ. Huiuſq; tyrſus ad remedia ſplenis et

inſ atiões mandit ex aceto cõditꝰ Neruus ei⸗

cum maſtice chya manducatus os purgat
¶ Item Dyal.capara quã multi eynoſbaton

vel capꝛion appellauere ex luctantibo cõponit᷑

vFᷣtutibus. habetq; pꝛoijcere ac purgare et exte
nuare et euentare acredines ſimulq; adduce⸗

re ⁊ conſtringere.E ſt em̃ ſtiptica. Ideoq;ſihi

roſiſplenis ſuper oĩa iuuat medicamina ſicut
videlicet iam dictum eſt ſupꝛa

CLCapitulum. cxxvij

marciaton ponit᷑ in antidotario galie
Av ni minoꝛi. Et ẽ heiba alba:minuta ha
bens folia criſpa.vᷣtus eius eſt calida ⁊ ſicca

perationes

8 : heiba cancii in vnguento

¶ WMedetur doloꝛes et egritudines frigidas.

Eſ mala ſtomacho: et opilat cito et inducit
ſtupoꝛem. ðW

4 Bioe olla D al en ocolla anſtin SDWD

ðꝛ vᷣga.eſt herba im Dyal.cap.criſo⸗
Vcolla ariſtin in ꝗᷓ eſt capitellum ſile yſo
po.radix eſt illi aſpera et tenuis ſimilis ellebo⸗
ro nigro.guſiũ ha bẽs cypꝛeſſi ſubdulcẽ⁊ au⸗
ſterum. Haſcitur locis vmbꝛoſis et ſaxoſis.

OPperationes

¶ Dyaſcoꝛides.Clirtus eſt eitermantica et ſi
ptica.Radix eius peripleumoniacis apta eſt.

¶ Accipit vero in mulla cocta:in purgationi⸗

*

bus ſtericis maximum cffectum habet.

Capitulum. exxix

lie
b

e
u

4
In
leſo⸗
ctℳς
1 AH

bis⸗

gaſi 5
uc .
Ntiondh

(N Knam eſt dictum ſemen aureuz

8

De Herbis.

vel coma aurea.Eſt enim criſogoniuʒ
fm Pyaſcoꝛidem herba:cuius eſt vir⸗
ga recta et alba.ſolia habẽs anguſta in circũi

iu ſicut abrotanũ.et comã in ſummo:et in gg
ro auroſam:in qua eſt capitellum obrotundũ

radix eius tenuis eſt. Haſcitur in locis aſperl.

Operationts

¶ Dxalſ. (oma eius bibita cũ vino diſſunijs

ct moꝛſibus venenatis ſalutare pꝛeſidium eſt
¶ Sciaticis et cõquaſſationibus medei men
ſtruis imperat

A Coagulatũ ſanguinẽ ventris⁊ veſiceſoluit

vino aut oximelle bibita catarrum abſiinet. ʒ.
i. cum vino albo appoſita rebꝰtutas easa ti⸗
nea ſeruat.

Capitulum. xx

lubꝛina. Dragõtea ſiue vt alij aſclepi⸗
vas.folia hʒ aaron ſilia:ſed plura mino
ra.cuius virga vel baſta duoba cubitꝭ ẽlõga.
⁊ ipſa vania ſimilis ſer penti.liuoꝛes.i.macu⸗

Sas ecee tragotea. I.

las purpureas hñs ſolidas vt digitus in quas

ſemen eſt ſimile botruo.pᷣmo coloꝛis viridis:
poſt maturitatẽ vero coloꝛeʒ eſt ci ſimilis cro
co.ct eſt guſſu moꝛdax.radix eius bullihʒ rotũ
ditatẽ ſimilẽ a aron cũ coꝛio tenui.Naſct vm⸗
bꝛoſis locis et hoꝛtis. Sera.li.ag.c.luf.i.dꝛa

goõtea ſiue colubꝛina.Etẽmaioꝛ ⁊ minoꝛ.Ubi

ſciẽdũ q; maioꝛ ẽq̃ vocat᷑ ſerpentaria.⁊ illa eſt
bñs ſolia criſpa q ponit hic.i minoꝛ ẽ illa q, o
cat᷑ aaron.et eſt illa hñs folia plana.Pro q̃ le⸗
geca.aaron ⁊ eſt tertiũ in oꝛdine.Gal.vi.ſim.
lar. ca.de ſerpẽtaria. Subſtãtia radicis eiꝰſſᷣ

tilioꝛ ẽ ſubſtatia radic agron.⁊ in ſapoꝛe ciꝰẽ

acuitas ⁊ amaritudo ⁊ ſtipticitas pauca.Et

yirtꝰ eiꝰ eſt ca.2 ſic.in.i.gra.¶ Johones me⸗

ſue ca. de luff. Luff eſt plãta que ðꝛ collũ dꝛa⸗

conis.ex ea eſt alia plãta hñs ſolia plana.alia

criſpa.ct radix plana eſt exterius ad nigredi⸗
nẽ attinens: Interius vero cſt alba Ariſpa vᷣo
exteriꝰ cinericia: Interiꝰ vᷣo eſt alha ad citrini
tatem declinãs.et ſuper vtriuſq; radicẽ cleuan
tur ſtipites hñtes maculas in modũ ſerpentis
Mclioꝛ ꝑs totius plãte eſt radix.etmelioꝛ ra
dix eſt groſſa et completa et oꝛta in locis libe⸗
ris.Et melius tpᷣs collectionis eius eſt ver et
pꝛincipiuʒ eſtatis.et criſpa calidioꝛ eſt plana.
Plana.ca.eſt in.i.niſpa ini⸗¶alien⸗ ditin⸗

—

2

O

8 b. ⏑ de

Plana ca. eſt in pꝛincipio ſecundicriſpa in ſi
ne ⁊ verius c:et in vtraq; eſt caliditas ⁊ acui⸗

tas qᷓ ſi poſita in ſuꝑſicie cũ ſubſtãtia terrea:ſʒ
in plana ſba terrea ẽ vinces plus:⁊ vtraq; eſt
abſt ſiua:inciſuia:penetratiua:aperitiua:ſub
tiliatiua:hũoꝝ groſſoꝝ ⁊ viſcoſoꝛũ adherẽtiũ

Enlpa aut ad hec oĩa eſt ſoꝛtioꝛ

Pbrerationes

Dxyaſc. Semen ei eypᷣſſum vᷣtutẽ habet in

Aucco. NHã addito ſlibi olco doloꝛem auriuʒ cõ

peſcit. Lane inuncius in nariboadcitus po⸗
lipos maxime curat:et cancros opꝑtime ſanat.
Semis eius triginta grana cũ ꝑuſca bibi⸗
ta caligines oculoꝝ emendat. loꝛes eius cus
ceperint matureſccre ſi a muliere pꝛegnãti fue
rint ocoꝛati aboꝛſumfaciunt.¶Uirtus eſt radi
cis cius calida.vnde oꝛtonovcis moꝛe clectua

rij accepta medicaĩ.i¶ QZuſſientibo et catarruʒ
pũtibus matimũ pꝛeſtãt effectum.i Thoꝛacꝭ

tumoꝛes curat non reuerſuros:maiime ſi aſſia
aut cocta accepta ſuerit.ſicca tunſa et in pul⸗
uerem ducta melle addito om ia ſilr ſacere pẽt

¶ Dinretica eſt: ventrẽ ſtimmat cũ vino bibi⸗

ta: vulnera ſoꝛdida ſagedenica cumbꝛionia al
ba et melle purgati Et cicatrices curare ſacit
ex qua colliria ad puſtulas neccſſarie ſiunt:ab
oꝛſum facit:¶ Impoſita dicitur ꝙ ſi quis ex
ea radiceſe rinx erit tutus ab incurſu ſerpentũ

ſeruat᷑. Aceto mixta maculas limpidet.

¶ Johannes meſue. Solutiõe educit flegma
ſubtile ⁊ groſſum.Et mundiſicat et conſoꝛtat

renecs:et ꝓuocat vrinã:ct excitat coitũ.i Et ẽ

ex rebus mundiſicãtibꝰ pectꝰ et puimonece.
¶ Et cõfert eis ſuꝑ quib timet᷑ freqntia anhe
litus.vel aſmatic ꝓpter exuberantis humoꝛuʒ
viſcoſoꝛũ in eis: ꝓpꝛie lohoc ex ſucco cius cũ
melle et rob:⁊ cñq; adminiſtrat᷑ cũ ouis ⁊ va⸗
let ſimil ¶ Et dixit Democritus Juuomẽtuʒ

vtriuſqʒ ſpeciei eius magnũ eſt emoꝛroidaꝛuʒ

doloꝛibus ⁊ ventoſitatiba coꝛũ ſᷣm oẽm modũ
admininiſtrationis ipſius et ſumptũ ⁊ empla⸗

ſſratũ:et nos eperti ſumꝰ.E t exꝑti inuamen

ti eſt ſuper humoꝛe cruco qui eſt in ſtomacho
et renib.¶ Et dixit Galie. Reſoluit duricies
et apoſtemata dura ſplenis alio; mebꝛoꝛuʒ
et conuenit vlceribo fraudulentis:et ſiſtulis:et
conſumit add itiones carmũ innaribe.¶ Etp
hibet lieri in cig corroſioneʒet cancrũ. Suceꝰ

autẽ eius diſtillat᷑ inaure cũ melle ct connenit

tinnitui ct ſurdiati et doloꝛi auniũ et abſier⸗

git ipſius ſurdicies et ericcat vlcera cius.vtia
ʒ eius ſpecies eſt ex rebo qᷓ mundilicant facicʒ

Et auſerũt ſcditatẽ cutis et velent pannum
et lent igines:ct moꝛſe ꝓpꝛic cum malle et ſliat

emplaſtrũ ex ea cũ melle:: ſtercoꝛe capꝛarm

ſuꝑ podagrã et ↄcuſſionẽ neruoꝛũ.¶¶ Et con⸗

uenit coꝛuʒ doloꝛibo et ſuppoſitio ſacta ex co
educit mẽſirua:et facit aboꝛſum:ct ⁊ꝛ ꝙ ſugat
ſerpentes ervermes venenoſos

Coapitulum. lxxx

Oloquintida. Johannes meſue.ca. ð
colloquintida. Colloquintida quaʒ ꝑ

tur in planta quam ctiam ſel tene vocant.co

in toto ambitu hoꝛtꝰ eius interſicit herbas

Et eſt quaſi venenum cis:vnde vocant eem

Arabes necem plantatũ.Et eius lolia ſunt am

pla piloſa. et extenduntur romi cius ſuper ſaci
m terre:ſicut extenditur cucurbita in terra ſu
per quam iacct.Duoꝛum eſt modoꝛum moſcu

lus et femina.et ex eis maſculus eſt ſuper queʒ

naſcitur:ſicutet lanugo:et ei grauis cum du⸗
ricie et aſperitate attinens nigredini. Etlau⸗
datur ex cis fſemina.et pꝛopꝛiehabens pꝛopꝛie
tates bonas vt ſit coloquintida groſia.ct qn⸗
ſo groſſioꝛ et leuioꝛ tanto melioꝛ:ct ſit alba la
xa leuis ct ccmplete maturitat is:cuius pars
eius intcrioꝛ ẽꝑulx oſa lata et alba et leuis ve
hementis albedinis. erum que nondi com
pleta in maturitate mala eſt.contriſiat emm
ſuſcipientem illam et ventolit atem cum vtfti⸗
cultate ſacit cet ſoluit ſuꝑerabundanter:cec ſolu

/

ſes vocant cucuibitam deſcrti:ã naſci

— — —

—

—.—

15
ge
ſai

00

48
em

aſ⸗
N
ig
ti⸗
u⸗

tione equcit ſanguinẽ. Et ſoꝛtaſſe interficit.⁊
cũ ſigiliat ex foto ge mine plantevt naſcat᷑ co

loquintida vna ⁊ illa ꝑnicioſa et mala imo eſt
venenũ.et cũ in tota regione nõ eſt niſi planta

eius vna ꝑ ſe naſcẽs ẽ mala.et q naſcit᷑ in terrꝭ
foꝛtibo ⁊ puluerulẽtꝭ:aut iuxta loca reptilium:

Aut in loc termarũ coloqntidas facti mioꝛcs

⁊ ſunt ſilr male.Que aũt naſcit in terr latis ⁊
grenoſis ⁊ liberꝭ eſt illa q̃ eligit.Et cũ extrahit
pulpa eius ipᷣa debilitat eaʒ. Tempus autem
collectionis eius eſt autumnus.: ꝓpꝛie dũ iaʒ
citrineſcit:et remoueĩ ab ea viriditas:calideẽ
⁊ ſicce cõplecionis intertio.Et eſt (ompoſita
ex pa rtibus igneis et terreis aduſius.⁊ eſt ſolu
tiua attractiua ſuperfluitatum. Attractiua ẽ
⁊ a remotis multũ:et eſt reſolutiua inciſiua ab
ſterſiua. Quattuoꝛ ſunt q̃ debẽt coꝛrigi ĩ ipſa.
Nocet em̃ coꝛdi ſtomacho et epati.⁊ eſt cõtur
batiua:ſubuerſiua viſcerũ:ſaciens oꝑationes
difficiles:et aperit oꝛiſicia venarũ aꝑitiõe ſan⸗
guinẽ fluere faciente.Et operat᷑ id vehemen⸗
tius qᷓ; aloes:⁊ excoꝛiat vias.E mẽdat᷑ cm̃ pꝛi

—

mũ et ſcᷣm nocumẽtũ ex ea miſcẽdo ci ex me⸗

dicinis coꝛdialibo ⁊ ſtomaticis ⁊ epaticis que

melioꝛare poſiũt ↄditionẽ eiꝰ:ſicut addiĩ ei ma
ſtix ꝓpꝛie ⁊ gallia ⁊ ſilia.Et emendat᷑ tertium ⁊
quartũ nocumẽtũ eius cũ rebus acqrentibus
ei viſcoſitatẽ ct glutinoſitatẽ et remouẽtilo ab

ea ſeroſitatẽ:⁊ cito eã lubꝛicare faciẽtibſicut

eſt dꝛagantũ ꝓpꝛie et bdelliũ ⁊ gũmi et maſtix
⁊ ſilia.¶ Et dicit Galie.Jiunt autem ex ea cet
laudando partes ſumendo eq̃les poſt fricatio
nẽ eiꝰ cũ oleo roſaꝝ pillule.et ſunt bone et ſa⸗

ne ad ea que opoꝛtet. Modus rectificationis

eiꝰ ſᷣm ꝙ narrauitfilius Serapionio. Inſun
dat᷑ pulpa eiꝰ in aq̃ mellis:⁊ ꝓpꝛie decoctionis
myrrbe:⁊ exſiccet᷑ poſt illud ⁊ terat᷑ vltima cõ⸗
tritione ⁊ admiſiret᷑ cũ aqua mellis pꝛedicta.

Modus rectificatiõis ciꝰ ex inuentionenr̃a.
Incidat᷑ in minutiſſimas partes cũ inciſoꝛioꝛ

inus luatur ſubtili inuolutioe cũ glurine dꝛa⸗
ganti aut bdelli:et exſiccet᷑ ct ↄterat᷑ pꝰilludvl

tima cõtritione.⁊ ſiãt trociſci cum pauco ma⸗
ſtice reſoluto in oleo roſarũ vel laudano.vel

cũ aqᷓ mellis.Hec em̃ ars facit illam ſine mole
ſtia.Et ſcias ꝙ de decoctiõe rem ↄpletã ſuſii
net. Et dicit ſiliꝰ Hqʒar. Nõ opoꝛtet vt mul⸗
tũ terat᷑. Ultima em̃ pulueriſatio excoꝛiat vias
⁊ venas.i¶ Et dicit filius Serapionis.Opoꝛ
tet vt perueniatur ad vluimũ pulueriſationis

eius.aliter em̃ vlceraret viſcera.Et mihi vide

tur ꝙ vltima pulueriſata frangi virtus a per⸗
mitione adiũctoꝝ ei:⁊ ꝑtraniit loca viſceruʒ

abſq impſſione nocumentoꝝ in ipſis.Et ſoꝛte

in a in ꝗᷓ nõ exqᷣſue ſit iltlud:ꝑs iñ ſenſataad⸗

hereuns in villis et inuolutionibo eoꝛ um apo⸗

ſicmat et vlcerat. Expelluntur autẽ nocumen

ta ipſius a coꝛꝑe accipiendo aqu paſiularum
cũ oleo de amigdalis vel oleo nucum aut aqᷓ
mellis cum oleis pꝛcdicti

BDyperationgs

¶ Johs. Weſue. Solutiõe educit flcgma et

humoꝛes v iſcoſos attrahens ip̃ᷣos a ꝓſundi⸗
tate mbꝛox.¶ Et dt Humaxy. Solunõe eti
am cducit colerã citrinã.et cius oꝑatio exten
quur ad neruoꝝ iũcturas.¶ Et dicit Dyaſco.
Hon cfficit oꝑationes in materis que ſunt ĩ
vijs de quib ſit curandũ et in materus q ſunt
in ꝓſundis locis diſtantib.¶ Et eius poſſe
magnum eſt in mundiſicatione cerebꝛi vel ner
uoxꝝ lacertoꝝ pulmonis et pectoꝛis.Et eſt me

tudinibo neruoꝝ oibo et venigini et deſcenſui
aque ad oculos Et eſt res magni iuuameti ad
aſma et aniiquã tuſſim:et ad dilatationẽ an⸗
belitus.¶ Et eſt eius oꝑatio virtuoſa ad do⸗

loꝛem iuncturaꝝ et podagram ſngidã et ſciati

cam ꝓpꝛie ſᷣm omnẽ modum adminiſiratiois
cius:et in criſicribaet collirijs.i¶ Et conſert co
lice flegmaticect inflatiue iuuamẽtum vliimũ
et bydropiſi.Et ſi ſupponatur in matnice occi
dit fetum. ¶¶ Et ſi ex eo cum aceto ſoꝛiifricetur
moꝛlea ſanat eã.et ſilrlepꝛã et elephantiam
¶ Et ſieuacuet᷑ qdð eſt in teſta eius ei impleat᷑

olco et buliat in cinere et inungantur capilli

denigrat eos et tardat caniciẽ.et ꝓhibet (aſuʒ
lorẽ eius.et cõuenit tonitui in ea Et ſiumꝑleat᷑
inaceto ſoꝛti et colluatur ex co os poſt bulliti

onẽ ipſius ſanat doloꝛem dentis.

Serapion auctoꝛi. Galieni. Sapoꝛ eius

amarus foꝛtis amaritudinis:et qũ ſumit᷑ non
facit operationẽ malã neq; periculoſam:quo⸗
niam vclociter egredit᷑.¶ Et qñ ponit in criſte
ribus cõuenit ſciatice et paraliſi ⁊ colice:⁊ la⸗
xat flegma ct humoꝛes crudoò ⁊ cñq; ſangui
nem.Er qñ ſit cum ca naſcale occidit ſenmet
pꝛouocat menſtrua.i¶ Erqñ ipſa cauatur ⁊ ex

trabunt᷑ interioꝛa eius:deinde inuoluiũ circa

ipſa lutũ et ponit in ipſa acetũ et caleſit ſuꝑ ig
nẽ:et fit cũ aceto oꝛis collutio:ct aufert doloꝛẽ
dentium. Et lit ſuppoſitoꝛiũ cũᷣ pulpa cius et
laxatventrẽ.E t dũ coloꝛ ceius cſn viridis:⁊ ipᷣa
eſt recens:et exirahit᷑ ſuccus cius et fricat᷑ ſuꝑ
ſciaticã eſt iuuatiua valde.
¶ Oyaſcoꝛi. Uirtus eſt i ſipurgatoꝛia obulo
vno accepto cuʒ mulſa nixio nitro et min ha

„ b 8&

dicina magna cgritudinũ coꝛũ ſicut eſt ⁊ olo
capitis antiqͥ et doloꝛ cranei ⁊ emigranea dif.
ſicilis:epilẽna e apoplexia.i¶ Etↄuenit cgri⸗

7„ ⏑ 3 „ OW D

R

—

Amcle cocto in modũ catapucie benepurgat
ipſe vero pile ſicce tunſe et mixte ?⁊ criſieread⸗
pybite ſciaticis medicanĩ.paraliticis ſilr pᷣſio⸗

lat.fegma ⁊ colerã veponũt. meſtruis iper=t

aAboꝛſum faciunt.doloꝛem dentium tollüt.
CLolliria exinde fiunt:q ſuꝑpoſita vẽtrẽ de⸗
ponũt.Uiridis autem ſuccus perunctus ſcia⸗
cicos curat.

N

.

Lapitulum. xxrxi)

Onſolida ca.deſimphito.Simphitli
¶t-id eſt conſolida.Et eſt maioꝛ et minoꝛ
De ſolida minoꝛi in ſequẽti capitu⸗
lo tractabit. Maior ↄſolida naſcit in locꝭ a⸗
ſperis.virgas hũñs ſiles oꝛigano ⁊ tenues ⁊ ca
pita ſicut ſhimum. virge lignoſe et odoꝛate et
dDulces in guſtu. et radix eſtilli longa ⁊ obrufa
groſſitudinẽ digiti bñs.Eſt aliud ſimphitum
qð pictenũ vocãt.haſtã habet aſperã ⁊ longã
duoba cubitis anguloſam:abintus inanis eſt
in qua ſunt ſolia aſpera et anguſta ⁊ oblonga
ſicut bugloſia.habet etiã ipſa haſia angulos
in quibusſolia naſcunt᷑.Roꝛes ſunt illi mellini
ſemen habet ſuꝑ baſt am ſicutflãmos.Haſta
ct frute hñt pulueri ſile.qð cum carni applica
tum fuerit pꝛuriginẽ facit. Radix eſt ei coloꝛe
nigra:que cum fracta fucrit alba apparet et
muſclaginoſa. ct iſta eſt conſolida maio:

ℳ

OPperrationts

¶ Radir conſolide maioꝛis trita et bibita es⸗

tumoꝛes ſpargit.i¶ Et cũ folijs cathaplaſma⸗

tibns adbibita oĩa ſimiliter facere poteſt
¶ ulneribo paracoleſimfacit camnesinciſas
fruſisin cacabo ma as inſe glutinare facit

„
„*

¶ VOnſolida minoꝛ. allenus. vii.im.

far. ca.ſimphitũſᷣm tranſiationẽ gre⸗
WEcam inquit. Conſolida minoꝛ ex con⸗
trorijs conſtat virtutib:. Habet em̃ quid ab⸗
ſterſiuum:quo contentũ intoꝛace et pulmone
pus expurgare natũ eſt. Habet autem quidt
congregatiuum quo ad ſan guinis eductiões
iuuat.E tcõtinet vltra boc humiditatem q̊n⸗
dã calidã non immoderate ꝓpter quã et dulce
apparet et guſtantibo et delectabilẽ odoꝛatũ

OHperationes
Inſiticuloſuʒ eſt cũmaſticat.Et aſperita
tes in arteria ſanat. Scom mixtionẽ vᷣo que
ex oĩbo pᷣdictis vᷣtutiba ſimulet dyaſoꝛare ſuſi
ciens ẽ ⁊ colligere ct cẽſiningere coꝛp?.¶ Erp
pterea intinalibo heinis apponi ⁊ ad cui

moptoicis medeiur. Conquaſialiones relicit

RD

8

1
ſcit
a

ſuet

De Herbis

ſionẽ ⁊ ſciſſiones cũ oximelle bibit. Quicunq;
vero ad diſſinteriã ⁊ fluxũ rubeũ coq̃ntes in vi
no dant. vt ſiccante ⁊ ↄgregante vtunt᷑.⁊ qui
cunq; ad nefretica vt purgante et madente
¶ Simphitũ aliud ma gnũ ſue eſt virtuti pᷣdi
cti:nõ tñ guſtu oulce:neq; odoꝛifem olfacien
tibus apparet:ſed ſᷣm hoc abſcedita pᷣdicto.
Scõðm vero qð viſcoſitatẽ quandã ⁊ moꝛda⸗
citatẽ habet quodaãmodo ſiłr exiſtit. ¶tuntur
autẽ co in omnibus quibuſcũq; ⁊ pꝛius dicto
¶ Dyaſcoꝛides.Cõſolida minoꝛ elixa in mul⸗
ſa pulmonẽ purgat.rejcientiba ſanguineʒ ⁊ ne
freticis cũ aqua medetur. Radix cum vino co
cta et bibita fluxum mulieris diſtringit.⁊ dil⸗
ſintericis opitulat.cum oꝛimelle data conq̃ſ
ſationes et doloꝛes lateris ſaluberrime curat.
maſticata amput at ſitim.aſpꝛedinẽ fauciu mi
tigat.vulneri recenti paracoleſim facit.
¶ Conſolida ſᷣm Pliniũ auctoꝛitate vel opi⸗
nione multoꝛũ diuino miraculo curat et rum

pit antracem intra duoslapides trita.

Capitulum cexriih

herba ſilis pentaphilon:niſiquia habz
Vſeptem folia vtrimq; piloſa.et ideo vo
catur eptaphilon:cuius radixẽ rubea et toꝛtu
oſa ſimilis galange:ſed non habʒ acumẽ.flos

eius auroſus.et ipſa iudicatur frigida et ſicca

8 Onſolida rubea ſiue Biſtoꝛta. Et eſt

intertio gradu. Sed notãdũ ꝙp eſt ſpecies bi
ſtoꝛte hñs folia ſilia lappacio acuto:niſi quia

coloꝛ folioꝝ ex vno latere eſt celeſtis:et ex alio

viridis.fos eius rubeꝰ et radix rubea:q ab ali
quibo vocatur bardana minoꝛ:et ab aliqbus
lappa minoꝛ.irtus eius in oĩb ſicutyirtus p

me ſpeciei ſed remiſſioꝛ.

Dperationes

4 Cõſolida nubea ſiue biſtoꝛta habet virtute

⁊ſolidãdi et ↄfoꝛtandi ↄceptũ.i¶ Contra diſ⸗

ſurniam detur puluis biſioꝛte cũ ſucco planta
ginis.ad conſtrin gendũ menſtma fiat fomen
tum ex aqua pluuiali decoctionis pulueris eiꝰ
vel ex duabus partibus eius.et vna ſpice ſiat
puluis qͥ aſpergat᷑ ſupꝛa ventrẽ ipſo pꝛiꝰ mel⸗
le calido emplaſtrato:⁊ iuuat conceptit.

¶ Ad ↄceptũ iuuandũ fiat emplaſtrũ ex pulue
re eius ⁊ alijs ſpecieb aromaticis.Puluis eiꝰ
vulnera conſolidat. ¶ Contra vomitũ ex debi
litate et furoꝛe colere puluis eius conſiciat᷑ cuʒ
albumine oui et coquatur ſuꝑ regulã et detur

.

patienti. ¶ Halie. Radix eius eſt abſterſina er E

vrinatiua et calide cõplexonis.

rOndros apud grecos duo kcat. Haʒ
(Nkan riſum. Cñ reſpõdens mihi grecꝰ⸗
MWinterroganti quid eſſet condros dixit
—iih

furſur farine Item condros exponit᷑ quodeſt
aliqua cartilago.ſiłi cõdros eſt genus frumẽ⸗
ti. de quo Dyaſcori. Condros ſunt eius due
ſpecies. In vna inuenũ vnũ granũ: et in alio
duo grana:⁊ quodlibet ipſoꝛum eſt ſtameru⸗
la et maioꝛis nutrimenti q;oꝛdeũ:boni ſapo⸗
nis.⁊ panis qui ſit ex eo minus eſt nutritiuꝰqᷓ;
ſit ex frumento.Et ſpecies in qua reperiunt
duo grana eſt plus nutritiua q; nſum: ⁊ ma⸗
gis conſtrictiua ventris ⁊ melioꝛſtomacho

Hoperationes

¶ Halie.li.i.de alimentis ca.ð condro. Genꝰ
frumenti eſt condros ſufficienter nutritiuũ vi⸗
ſcoſum habens chimũ. NHoc vocatur in libꝛis
de arabico tranſlatis candaruſium. Et apud
Auicenn am condaros et candaruſio ꝛc.
¶ Gal.viij.ſim.ſar.ca.condros.Eſt quidẽ op
timus cibus ſicut et triticũ:ſed nõ eſt pꝛeſentꝭ
negocij de cibo determinare vt farm acũ vero
emplaſtice eſt virtutiscõplexionis vero ſilis ẽ

frumeto.plus illo vilcoſioꝛ et nutritioꝛ.eſi plꝰ

iülo ſiccatiuum ꝓpter cõmixtionẽ ſiccantium
farmacoaꝛuu
¶ Dxyaſc.Condros conſtrictiua eſt qñ ipſum
coquitur cum aceto:⁊ ſit linitio cũ eo.et eradi
cat ſcabiem vlceroſam:⁊ eradicat vngues ſciſ
ſos.¶ Et curatfuiulas que ſunt inlacrymah.
et qñ adminiſirai in pꝛincipio earum:⁊ fit ex xꝭ
coctione eius dliſtere.Et eſt iuuatiuum vlceri

Capitulum. cxxxvj
c Onges. Sera. li. ag. ca. condes auc.
— HBal. Illud quod ex eo adminiſtratẽ

radix ipſius.virtus eſt calida ⁊ ſicca in.iiij.gra
du. UVñ iſia medicina vtunt᷑ lauatoꝛes lane:et

ad faciendũ lanã lenẽ ⁊ pulchꝛã qñ fumigant

ipᷣam cũ ea:⁊ eſt nota.Radix eiꝰ eſt acuta:⁊ in
foꝛmaſua lõga ⁊ rotũda.¶ Dyaſcoꝛides vo⸗
cat᷑ ißam ſtruciũ a macro obſtruciũ.qð quidã
radicẽ elleboꝛi albi putãt:co q; ſiernutamẽta

mouet vt ipᷣm licʒ falſo.ꝓqͥ macer ſternutame?

tũ puluis ꝑ ſe mouet einariboinieciꝰ vererro
nõ ſegniꝰalbo.ielleboꝛo.¶ Gal.xiij.ſim. far.
ca.de ſtrucio.ſᷣm trãſlatõeʒ grecã. Strucij ra
dicemaxie vtunt᷑ acri qͥdẽ exiſtẽte.m guſtum
ca.⁊ ſic.ᷣm cõpiexionẽ ex q̃rto fere gradu.

Ppprrationes.

¶Dyaſcoꝛides. E paticis tuſſientibo etoꝛto⸗

noicis medentur. Mo:bo regio vtiliter adhi⸗
bentur cum lacte nanbus infuſe.cum melle
coclearium vnum acceptum ventrem mollit.

cum panacis ⁊ caparis radicibus accepte et
bibite calculos veſice frangunt et excludunt.

Scliroſim ſplenis ſpargũt ¶/ Cõdes matrici
gappoſitũ menſtruis imperat:aboꝛſum ſacit.cũ
polenta ⁊ aceto poſitum lepꝛam tollit.
¶ Puſtulas cũ farina oꝛdei impoſitũ limpidat
Collirijs mixtũ caligines oclie detergit. Me
dicaminibo neceſſarie miſcetur. ¶ Tniũ lier⸗
nutamenta pꝛouocat.cũ melle tritum et in na⸗

ribus miſſum caput purgat. ¶ Sera.de pꝛo⸗

pꝛietate radicis eius eſt ſi accipiatur quod ab
ſcindit flegma et melancoliam groſſam:et re⸗

ſoluit ventoſitates.¶ Galienus. Radix cius

eſt abſter ſiua et vꝛinatiua. mouet ſternutatio⸗
nes ſimiliter alijs quecunq; amara ſunt guſiu

colide complexionie.

4 Item. Dyaſcoꝛides facit ſcmotum capitu⸗

lum de ellebero a condiſi. Ham condiſi vocat

ſtrucium: aiens capitulo de ſirucio.Lanarij
vtuntur ad ſlumigium lane:co q; limpidat la⸗
nam. Radices ſunt rotunde et oblonge: que
ſi bibite fuerint diuretice ſunt et calide.
¶ Plini.li.xxiiij.Cõdes ſiue ſiruciũ.i.herba la
nania ouiba datꝗ ieiunis fac abũdãtiã lactis.
¶ Platearius. Strucios id eſt agreſiis cauli
culus ca.⁊ ſic.in.ij.gradu.Succus ac ſemina
ſoliaq; cõpetunt vſui medicine.Cũ inuenii re
ceptio cauliculi ſemen caulis agreſlis debet
poni.Ei aũt ipſa ſolia debent poni.
¶ Succus ita debet pᷣparari.qolia conteran

tur: et ſuecus expꝛeſſus ad ſolẽ deſicceur per
bienniũ durat. ſolia viridia poni debẽt in me⸗
dicinis ⁊ in vnguentis. Uirtutem habet dil al

uendi ⁊ extenuandi⁊ diureticam.

1

J

l⸗
ai 9
nns
ine
bat

n!

lal

⸗ —

Oriandrũ. alladius li. ij· E oꝛiãdrũ
8 a menſe Marcio ſerit vſq; in octobꝛẽ.
nat ien inguẽ ſed ⁊ macro ſola

naſcit᷑et eius ſemẽ qð vetuſtius fuerit melius

pucatur:humoꝛe delectatur ⁊ ſatũ bñ cũ olere

quocũq; naſcit᷑. Sera.li.aggre.ca.dyaboꝛa:

ideſt coꝛiandrũ auc.Gal.Subſtantia eius eſt
terrea ſubtilis.⁊ eſ cũ hoc in eo aquoſitas te⸗
pide vᷣtutis non pauce quantitatis⁊ in ſapo⸗
re eius neutatet amaritudo:Et virtus
eius eſt q̃ abſterg
far.ca.de coꝛiandro.Uirtꝰ eius pma eſt vᷣtus

t 2 reſoluit. Galienꝰ vij. ſim.

calida.Uñ Dyaſ.Infrigiditatiuam dicit hãc
herbã nõ recte.cõpoſita auũt eſt ex cõtrarijs v⸗
tutibus:multũ quidem bñs amare ſubſtantie

que indicat ꝙ ſubtiliũ partium eſt et terreſirꝭ
non modicũ aũt habens et aquoſe humidita⸗

tis vel tepide ſᷣm virtutẽ.habet autẽ ſtipticita
tem nõ modicã in quiba omnibus operat᷑ qui
dem varie omĩa q̃cmq; Dyaſ.ſcripſit.ſed pu⸗

to ſic euſtere ſicut ſi mox ᷣm pncipia pla gatis
vel qnaliteroamq; percuſſis in aliq̃ particula
tumoꝛ linidus vel niger fieret.trigida putare⸗
tur paſſo eſſe et egere dyaloꝛantibo et calefa⸗
cientibfarmacijs ᷣm eundẽ puto modũ.ſitrã
ſcẽderit aliqñ calida diſpoſitio ad frigidaʒ ob
liuiſcenduʒ ẽ pꝛioꝛis nõ iãdum vero alio ſco

De Herbis

noĩe. Cel ſinomen voluerie permutare ſed fa⸗
cere ſicut qͥdã qͥ alia quidẽ pncipij:alia ᷣo de
clinationis ſcribũt auxilia.non aũt opoꝛtet fri
gida eſlimare eſſe declinationis farmaca.Cõ
cedendũ em̃ eſt heriſipilã noĩinare ſi qͥ volue⸗
rit hmõi diſpoſitionẽ nõ tñ ca.vocareeam P
mittendũ qñ depᷣſſa ẽz remiſſa, nequaq; ergo
tuc ꝗðᷣ auxiliat᷑ ei inrrigidatiuũ eſſe putemꝰ ſi⸗
cut Dyaſ.vt coꝛiandruũ.qm̃ cathaplaſmatum
ſyt ipe ait) eũ pane.vel etiã cum alſitis.ſanat

heriſipilã. certü eſt heriſipilam q vtiq; inflma
tiua eſt nunq; ſanabit cum pane coꝛiandrũ:ſʒ

Eid qð infrigidat. Jam ꝓpterea et nos in ante
rioꝛibus ſermonibo qñ cum detemminata expe
rientia ꝓbarecuiuſlibet farmaci virtutem po⸗
ſtulad amus. ſimplicem em vt poſſibileeſt ma⸗
ime potionẽ eligere conſulebamus.plurimi

autẽ medicoꝛũ neq; quecũq; plurime egritudi

num mox a pᷣncipio inuadũt cõpoſita noſcũt.
neq; quoniam alia paſſio eſt heriſipila certa.
alia vero vocatur ab omnibus nobis iam cõ⸗

ſuete et ab antiquis flegmon.alia autẽ in me⸗
dio qᷓ; multe. Hec quidem et vt vtiqʒ; dicat qͥs
heriſipila flegmoſa Hec autem velut flenmo⸗
nes quidẽ heriſipilatos inuenies:aut velut fle
gmones aſiquando et neutrum pꝛedominãs.

At vero ⁊ ydemaſcoſus quãdo apparet ſicut
et heriſipilas.ſicut ⁊ alios ſcliraſus.Unde de

compoſitis omnibus non modica haberetur

multitudo.latius vero in quibuſdam alijs di⸗
ctum eſt de his Et in libꝛis terapentice metho
di dicetur.et nunc eſt de cis neceſlanum me⸗
moꝛari ꝙ etiam heriſipilam nunq; pꝛedictum
ſanabit cathaplaſma.voco autem certam:qñ
a colerica humiditate repieta ſuerit particula

quoniam autemlonge abinſrigidado eſt co⸗
niandrum. licet tibi ex hbis que ſcripſit Dyaſ⸗

coꝛides addiſcere.Scrofulas cnim ait diſſol
uere.quoniam nullum autem infrigidaniium
farmacoꝛuʒ ſufficit diſſoluere ſcrofulas.neq;
em̃ puto Dyaſcoꝛidem dubitare multa quidẽ

ſcribentẽ ſcrofularuʒ ſanatiua omnia vero cõ

coꝛdantia et calida cõplexionibus et dyaſoꝛe

tica operationibus exiſtere.

Hopperationes
¶ Oxaſcoꝛides ca.coꝛion.ideſt coꝛiandtũ om
nbus eſt notum. Cirtus eius eſt fnigidũ tritũ
et in cathaplaſmatibus redactũ cum poleta.
et panetriticeo mixtum et impoſitum. Jgneʒ

ſacrum extinguit. ¶ Tumoꝛes igneos tollit

mclle addito:et vna paſſa impoſitum epimeti
das et tumoꝛẽ teſtium ⁊ carbunculos curat:⁊

collectiones compeſcit cuʒ ſaba frixa mirtum

i üi

. £☚

Tracttatu.

ſcyofulis et puſtulis p̃ſtat effectũ. ¶ Samnẽ ei⸗ m .
bibitu cũ dulcoꝛe lũbꝛicos extiguit.genitalia cenne.li. .ca.de coꝛiandro.

i. ſemina viri decreſcere facit. Ham ſi multuʒ

acceptuʒ fuerit ſemen ſenſus hoĩs hebeteſcit:
aut citius infert necẽ.Uñ non dʒ quiſq; vſum
eius frequẽtare.¶ Succus eius aceto mixtus

gaut ſpume argenti et ceruſe et vino:oẽs puſtu
las et caligines ebuliẽtes etinguet. HNic ſuc⸗

cus viſcide eſt vᷣtutis reſtringit et refrigerat.et

ideo ꝓpꝛie ad ignẽſacrũſacit licut et ſolia cius

c(ciũ ſucco maligranati:et oleo in potiõe permi⸗

xtũ aĩalia intraneis permixta ignita perſequit᷑.

Semẽ eius ex aq̃ potatũ ſolutionẽ ventris

abſtrigit.mirũ eſt qð xenocrates tradit ſivnũ
ſeminis granũ femina biberit vno die eimen
ſtrua ↄtineri ſi duo et totidemiã diebq̃t gra⸗

na ſumpſcrit.¶ Sera.Coꝛiandrũ diſtillat᷑ in
oculum: et cõfert doloꝛi eiꝰmagno cum lacte
mulieris.Et fit emplaſtrũ cũ eo ⁊ abſcindit hu
moꝛes deſcẽdẽtes ad oculuũ.i¶ Et idẽ auctoꝛi.
aben meſuay: Quando tfoꝛreſcit ſemen coꝛiã
ri ſtringit ventrẽ.et abſcindit fluxũ ſanguis:
qui eſt ab interioꝛib.et bibũtur de eo duo au⸗
rei cum.iijqʒ.et dimidia ſucci plantaginis ſiue
eo ꝙ buliat.et ſi ẽ fluxus ſanguinis ab interio
ribusmembꝛis curat᷑ſi ponat᷑ſupꝛa locum flu
xus.i¶Et idem auctoꝛitate albugeric.Loꝛian
drũ eit frigidũ nartoncũ inducens ſimcopim

et ſtupoꝛẽ:et eſt toxicum:quoniã odoꝛatũ cõ⸗
gelat:⁊ pꝛohibet ſumoſitates aſcendere ad ca
put.et ideo cõſert ſode ⁊ ebꝛietati.et abſcindit
fluxum ſanguinis:et ſtringit ventrem

Etidem au-Aicrancn- onandtii ppibet
fumolitates aſcendere ad caput et ad ccrebꝛũ

et ꝓpter hoc ponitur in cibis epilenticoꝛũ:quã
a ſtomacho
¶ Et idẽ auc.Alcauʒi:quãdo coꝛiandrũ ſiccũ
infunditur in aqua eius cuʒ zuccaro abſcindit

do cauſe epilentie ſunt vapoꝛes aſcendentes

virge erectionẽ et deſiccat ſperma
Etidẽ auc.Raſis Si bibantur. .iiij.deſuc
co eius recentioccidit:⁊ abſcindit fluxumſan
guinis a naribus quando odoꝛatu
¶ Et idẽ auc.Humax.in libꝛo permutatõnis
Dixit: pillule Galieni ſunt ei ↄtrarie.Dyaſ.

vero cõtradixit ci cũ ſq Galienus ditit:q; co⸗
riandrũ declinat ad caliditatẽ quomiã maniſe

ſium eſt ipſuʒ eſſe virtutis ſrigide.Et ex dicto

ſuo qñ ſumit᷑ ſuccus eius occidit

¶Etidẽ auc.habir. Coꝛiandrũ recẽs eſt moꝛ

tificatiuũ: congelatiuũ::ſi homo vtuur co m.
tũ.Cel potũ aque eius eſt toxicũ.⁊ ſi ponatur

aqua eius cũ aliqᷓ ex alijs hei bis ⁊ qñ cũ aqua
eius liniũtur apoſtemata ſanguinea aut cole⸗

rica contert et exiinguit coꝛum infiammatio

us

nes. O mnia pꝛedicta etiã ſunt de mente Aui

Capitulum. exxxviij.

y/Orea arboꝛ ſiue cranea. Dxaſco. ca
CKoꝛnea ſemen et fwctũ habet ſimilem
oliue:ſed paulo oblongiꝰ et viride.Et

vocatur grece carmu.qð cũ maturatuʒ ſuerit

obruſum habet coloꝛẽ bonũ in ſe habẽs ſopo

rem ſiipticu meſt.et ideo diſſolutionẽ ventris

et diſſintericoscurat.et cũ in dulcoꝛepoſitũ

ſfucrit manducari poteſt quomõ oliue conciũ⸗

tur cũ ſale frigida eſt ⁊ ſica

¶Dxval. Duius lſolia cũ ligno ſuo in ſoco miſ
ſa ſudationem reddũt que illinita ʒernas opti
meſanaggtt:
¶Palicnus.ij.decibis ca.de cibis ſilueſinibꝰ

Coꝛnu vero ⁊ bati et glandes et ceteriſructꝰ

ſilucſires modicum nutritõnis habentcacho
chimi ſunt.Et mali ſiomacho et indelectabi⸗
liſlimi.poꝛcoꝛum vero eſca etiſtentes non do⸗
meſticoꝛum ſed inmontibus moꝛantiũ:ab ip⸗
lis em ꝓlimũ hñt alimentũ.i Et idẽ.vij.ſim.
far.ca.cranea.Lranee aꝛ boꝝ fructꝰ ſupticus
cſt ſufficienter eſibilis exiſtens.q circa nullum

79
⸗
ſd

i
llt

o

i

—
7 *.
.
.

BDe Herbis

mirabile attrabere et foꝛtiter detinere eũ ven⸗
trem ſicut et meiſpila.fſolia vᷣo et germina pon

tica guſtu ſunt:⁊ ſiccant foꝛtiter:vt et maxima

vulnera conſolidare poſſint ⁊ maxime ditroꝛũ
coꝛpoꝛum.paruis vero vulneribyvel mollibus
coꝛpoꝛibo contrana magis ſunt.tendunt cm̃
bec ſiccatiua plus vecente.

Capitulum. arrix

Oꝛdumenum. Dyaſcoꝛides capitulo

Neſt que naſcitur in Sicilia.eius frutex
eſt ſarmentoſa:ſemen habens rotundum:⁊ du
plex ſidit ſunt fabe:viſcidũ et odoꝛatũ.

Hperationes
¶ Draſ. Semen eius ſi bibitum fuerit puo⸗
cat vrinam et menſtrua. Succus eius virge⁊
ſeminis tribus obulis bibitus cuʒz dulcoꝛe die
bus decem nefreticis medicantur.
¶ Radict eius tunſa et vt dectuaniũ compoſi
ta toꝛacis cauſas mirifice curat.Plimus.Ra
dix eius potata lapides frangit.

Coapitulunnrl

coꝛdilion:id eſt coꝛdumenum. Herba

¶‚Oſtus. Auic. li. ꝗ capᷣ. de coſto Eoſti
8 ſpecies ſunt tres. Unaearũ eſt arabi⸗
Vca. ⁊ eſt albus leuis ⁊ aromaticus.Et
ſecundo eſt inda qui eſt miger leuis:⁊ ille ama⸗
rus eſt.Et tertia ſpẽs grauis odoꝛis qͥ noinat
garioſilatꝰ.Bonꝰ aut coſtue falſificat᷑ cũ roci
cibo cnule duris:et ꝓpteres non moꝛdicat lin⸗
guam:neq; habet odoꝛẽ ſoꝛtem. Melioꝛ eſt i
le qui eſt albus recensplenus nõ coidſue:ne
e fetidi odoꝛis.neq; moꝛdicans vcl leceno lm

ℳ

guã.deinde yndus niger lenie:ct niger abemi⸗

us.et melioꝛ eſt marinus ſubtilee habens coꝛ
tices.E ſt ca.in.ij.ſic.in.ij. In ipᷣo eſt qualitas
amara et acris valde ⁊ caliditas et acredo a⸗
deo q ipſa v lceret.Dyaſ.capᷣ.coſtus vtilis eſt
arabicus.E ſt autẽ eligendus cibus letis cum
odoꝛe plurimo Secundus eſt yndicusqͥ groſ
ſioꝛ eſt ⁊ niger et leuis vt ſerula.Teriius ẽ ſy⸗
niacus pomiere grauis et coloꝛie buxei cũ oco
re ſiiptico et moꝛdaci ſapoꝛe.habet quidẽ ali⸗
quã amaritudinem et plus acredinẽ ca partici
pans qualitate vt extrahat.Paulus ca.de co
ſto.oſtus eſt ca.et ſic.complexionis in ter⸗
tio gradu. .

PHyprerationes

¶ Auicenna. Lonucnit omni men bꝛo

quod ii bibet całkſactiom:e vt e co attra⸗

J—

K

⁊ ille qͥ eſt amarus exiccat vlcera humida.
¶Et ↄuenit mollificatiõi neruoꝝ et attritioni
lacertoꝝ:⁊ eſt bonꝰſciatice.et emplaſtrũ ex eo
ↄuenit litargie:⁊ ↄuenit doloꝛib pectoꝛis.
¶ Et ꝓuocat mẽſtrua bibitꝰ et ſuſumigatꝰ in

traiectoꝛio:⁊ interficit fetũ:et ꝓuocat vꝛinã:et

extrahit aſcarides ⁊ vermwes.
¶ Et dat vires ad coitũ:⁊ ipſe ſupponitur ad

doloꝛes matricis:et conuenit doloꝛi matricis

fri.bibitus et ſedẽdo in decoctione eius: ⁊ mo

uet naturã quãdo bibit᷑ cũ vino.et ipſe nõ dat

vires ad coitum niſi ꝓpter humiditatem ſuper
flu am inflatiuam que eſt in ipſo.
Et couenit rigoꝛi linitus cũ oleo ⁊ cõuenit
moꝛſiboibus ſq; moꝛſui vipere ⁊ alijs moꝛſi⸗

bus qñ bibit cũ vino aut abſinthio.loco eius

ponitur piretri:medietas ponderis ipſius.

¶ Dyaſ.Coſtus cũ oleo tritus ⁊ coꝛꝑiꝑunct⸗
cũ reba ſtipticis ſubuenit. Si aũt ante acceſſi⸗
onẽ ſic vngat᷑:rigoꝛẽ in periodica febre:⁊ quar

tanã amputat ac etiam par aliticis et ſciaticis

¶ Unctus extrahit humoꝛẽ de ꝓfundo.in po⸗

tione vero:qꝛ virtus eſt ei calida diuretica.mẽ

ſirua puocat peſſarijs adiunctus idẽ voloꝛẽ

matricis mitigat moꝛſibus venenatis bibitus

ʒ.ij. opitulatun cum vino et abſinthio doloꝛẽ

ſtomachi et infigtionem:et tota eius vitia cõ⸗/
peſcit: ventrem ſtimulat.

¶ Eũ vino dato lübꝛicos latos deponit cũ a

qua pot at oleo mixtꝰ.⁊ fricatiõi adbibitꝰ toꝛ
pente frigoꝛe calefacit:eadẽ vnctione ⁊ parali
ticos curat. reumata et ſpaſmata ⁊ doloꝛẽ la/
terũ ſanat.cũ aqua mulſa tritus ad efialas fa
cit.melli mixtmacłas in facie natas detergit.
malaginanbo ⁊ anridotis neceſſe miſeetur.
Adulterat᷑ aut cõmixtꝰ cũ enule maioꝛibus

radicibo:ſed facile intelligit᷑ cũ necodoꝛẽ coſti
habeat nec ſapoꝛẽ moꝛdacẽ. Hã comeſtus vi
res habet acres ſtringẽtes ⁊ calefaciẽtes.
