em ⁊ putredinem tollit.alta vulnera replet.
¶ Bellis et yris ilirice mixta gingiuas ⁊ dẽ⸗
tes a purreimne purgat.

¶ Dyaſcoꝛides. Nirtus eſt omnibus ſpecicbo

eius calida et feruens.ſaciunt deniqʒ; ad pu⸗
tredines.et purgamenta oſſium deſpuenda.

Et ad frigidas ſebꝛes.et ſolitã in ſeminis pur⸗
gationem pꝛouocat.potui data. . ved catha

plaſmaribus impoſita.
¶Ad vſum tamẽ medicine aptioꝛ eſt re gu⸗
ſtu amara. hec enim in emplaſtris milſa caua
vulnera replet.

¶ Facit et ad viperatum morſum. Et ad alia⸗ 4

vencna extrinſecus poſita ⁊ doloꝛem de ven⸗
toſitate pingui ⁊ indigeſta curat: adiuuat.
¶ Etiaʒ aſmaticos cum aqua bibita. Ad rau

ma et ſpaſmata luper omne medicamen vu⸗

lis eſt.

4 Frigoꝛe exuſtosi inoleo vs okngi 2pou

na cocta caleacat.

3

digeſti rotunda ſanat magis q;longa.Et ſti⸗

Canainomata que in naribus naſcuntur
cum aqpero et dragontea ſemina cum melle tri

ta.et in naribus ſemel et iterum yvel tertio im⸗
poſita perſecte ſanat.

¶ In febꝛibus acen mis aniſtologia ſiccam
ſuffumigia fugatq; demonia. Et hilanioꝛeʒ ſa⸗

cit infantem ſuffumigata.
¶ Radix cius purgat ſiſtulam cet ad ſanitatez
perqucit.Et podagricis cum aqua datur.
¶ Halienus.Ariſtologia doloꝛes qui pꝛopt
opilationẽ vel aliquam groſſiciem ſpiritus in⸗
mulos educit.et putref actionem ſanat.
¶ Et ſoꝛdida mundificat vlcera.⁊ dẽtes ⁊ gin
giuas clarificat. Adiuuataut eʒ aſmaticos et
ſingultiantes.Et epilẽticos etpodagricos azʒ
aqua bibita.
4 Soa et wpumia et conquaſſationibus ſup
gliqnod aliud qfannacumidonea eſt. .

Capitulum. xl)

.
9
.„
.

—

1 .

7„ 4 . .
α¾½. .„. L, De Herbis
anrsn 07 „*L. n 7 .

62 Riſtologta longa. Pyaſcoꝛides ca⸗
pitulo de ariſtologia. Ariſtologia ðꝛ
a grecis fetalogos et apiſton. Cuius
tria ſunt genera. longa rotunda et clemati⸗
tis. Longa maſculus eſt.que et dactilis dici⸗
tur.ſolia habens oblonga ⁊ virgellas tenues
longitudine duoꝛum palmoꝛum. floꝛem pur⸗
pureum pꝛofert. Radix eſt illi roboꝛe digitali
⁊ odoꝛis boni.Rotunda de qua ſupꝛa dictũ ẽ
appellatur femina.folia habens edere ſimilia
odoꝛsata cum viſcitudine obꝛotunda et mollia
et lenia tactu.multas virgas babẽs exvna ra
dice oblongas:florem album et rotundum ha
bet. in medio floꝛem croceum ſed eſt inutilis.
Radic eit illi rotunda et odoꝛe non iocunda⸗
guſta tamen bꝛamoſa.deilla in pꝛecedenti ca
pitulo dicta.Illa que dicitur deinatitis virꝰ
gas habet tenues et longas.folia rotunda et
foꝛem ſimilem rute.Radicem oblongam ⁊ te
nuem.coꝛium babentem groſſum et odoꝛatũ.
quam pigmentarij ad confectionem oleoꝛum
miſcẽt.et reliquis medicaminibus ſicut rotun
dam. Galienus ſexto ſimplicium farmacarũ
capitulo de ariſtologia inquit.Aniſtologia lõ

ga eſt ſubtilium partium q; rotunda.nõ tamẽ?

NiN

ipſa inutilis eſt. immo eſt abſterſiue ⁊ calcfacti
ue virtutis.et minus quidem qᷓ; rotũda abſter
it et euapoꝛat. calefacit autem non minus: ſ3
oꝛte magis.Unde in quibus opus eſt medio⸗
criter abſtergerelonga eſt melioꝛ.ſicut in vlce⸗
rum incarnationibus. In quibus vero volu⸗
mus groſſum humoꝛemſoꝛtius ſubtiliare ro⸗
tunde eſt opus.

Operationes
¶ Auicenna.Anlſiologia duplex eſt.Quedã
eſt longa.quedam rotunda.Operationes ro⸗
runde in pꝛecedenti capitulo dictu. Sed lon⸗
ga in naſcentijs et vlłceribus dignioꝛ eſt.quia
calidioꝛ et magis abſterſiuaa
¶ ODungdiſicat quoq; peaus et pulmonẽ et cõ
fert doloꝛilateris amn aqua bibita.
¶ Mundliſicat etiã vlcera ſoꝛdida.et excoꝛiati

oni generat carnem pꝛopꝛie lõga

¶ Prohibet fraude vlcerũ putridoꝝ. Confert
etiã pucntureſcoꝛpiõis et ad multa ꝓficit.
¶ Platearius.Znſtologia vtraq; calida ĩ pꝛi
mo gradu et ſicca in ſecundo. Rotunda magꝭ
competit medicine.et radix magis qᷓ; folia.De

qua in pꝛecedenti capitulo dictum eſt. “

Capitulum xlij.

—

Rdoꝛ glandis.Sera. aggre.ca bu
Pes auc.galie.Sapoꝛ omniuzʒ ꝑtiũ ba
. arboꝛ ẽ ſtipticꝰ et maxie coticis medij
inter exterioꝛẽ coꝛticẽ ⁊ lignũ. Et ſiliter pellica
la q eſt inter fructũ ct coꝛticẽ ſuũ ⁊ noĩat᷑ Geſt.
et abulos.Et fructus q dẽ infrigiditat in frigi⸗

datiõe pauca.t poſſibile q ſit in ̊ ſicut medi⸗

cine tepidepᷣmi gradus ⁊ deſiccat.i¶ Dyaſ.ca.
de arboꝛe glandiũ. Arboꝛ glãdis eit totaliter
ſtiptica id eſt in quo eſt maioꝛ ſtipticitas ẽ pel
licula q̃ eſt inter coꝛticẽ exterioꝛẽ ⁊ lignũ ·.a ſilit
pellicula qᷓ etiter fructũ ⁊ coꝛticẽ.¶ Pli. li xij.
Arboꝛ glandis ſiue quercus in alo marina⸗
ſcitur quercus et abies cubitali altitudine:cet
ramis eoꝝ adherẽt cõche. Quercu etiã tingi
lanas tradũt. Gloſa ſuꝑ yſaiã. Quercu aridi⸗
tate concuſſa deſfluũt ſolia. Lnde ꝓpheta Ju⸗
deis. Eritis inquit velut quercus defluetibus
folijs.Et iteruʒ.Baſan habet glãdiferas quer
ciw que non bominum ſed poꝛcoꝛum eſt cibo.

Unde unta pꝛophetam. Dies domini veniet

ſuper querceu baſan.i¶ Palladius. Arboꝛ glã
dis ſiue quercus ðꝛ q̃ſi quernus.putredine em̃
diftic le cedit in ſicco ſeruata.i yſi.Quercus
ſiue a boꝛ glandis eſt a boꝛ multum annoſa.
Sicut legit de quereu mabꝛe.lub q̃ habitauit
cin

Trattatus

abꝛabam que fertur vſq; ad conſtantini regis

imperum per multa ſeula perduraſie

Operationes

¶ Dxaſcoꝛides. Cinis quercus cum olłeo mi⸗
tus et inunctus mouet ſudoꝛes. Noc ct ccteni
pꝛeſtant cinercs.ſed ma gis quercinus.Lili⸗

nia quoq ex cineri quercus ad vſus medicine

ò

cfficaciſſima cſt bominibus et pecoꝛibus que
tenſione pulmonis vexant᷑.et quibus aliqua
venenata res obſiſlit. Gibita nanq; ſtatim ſa⸗
lutem affert. M
uiserameſt runs bus humeclis.et in
fütulis.
¶ Et vulnera vifficilia ad ſanandũ et calloſa

longis tempoꝛibus ſoꝛdida.

¶ Quotidie itaq lauanda ſunt. et ſic apto me

dicamine ſananda.quia virtus lixinienon ſa⸗
nat ſed ad ſanitatẽ diſponit vulnera.

¶ Sera. au. gal.Curat nimiu fluxũ ſanguis

menſiruoꝛũ et ſputũ ſanguis.Et conuenit vl⸗
(eribo inteſi inoꝛũ et fluui ventris.

¶ Et idem.Et ego quidem conglutinauiyul⸗

nus in quodam quod factũ fuit cum enſe

¶ Et vniuerſaliter fructus ceius eſt ſimilis bu⸗

ius virtutis.

calidis in pꝛincipio coꝛumet in augmento

* .
4 —
62
5 „
. .
. 2
—
—

Rboꝛ vel lignũ vite par adiſii.

¶Hanc naturaliter habẽt vmtutem.vt qui ex

eius frucu comederet perpetua ſoliidtate fir⸗
marcetur et beata immoꝛtalitate veſtiretur nul
la inſirmitate vel anxietate vel ſenij laſtitudine

vel imbecillitate fatigaretur

¶ Auguſtinus ſaper geneſim. Arboꝛ quidem

vcl lignum ſcientie boni vel mali crat coꝛpoꝛa
le ſicut arboꝛes alie in paradiſo terre ſunt nec
cibo erat noxium. Sed dictũ eſt lignum ſcien

tie ognoſcendibonum et malum: quia poſt ꝓ

bibitionem erat in illo ſutura trangreſſio qua

homo expeniẽdo. diſceret qͥd inter obedientie

bonũ er in obdedientie malu interafſe.
¶ Hieronymus ſuper leinticum. xxvij. facies

(inquit dñs) altare de lignis ſethim.⁊c. Ecce

altarꝭ ligna qͥ delignis paradili ſunt igne vici

no non cremantur ſed purioꝛa reddunt᷑. Nec
mirum cum eriam amithon genus ligni.quã⸗
to plus areſcit tanto mundius inunemat.

albe ſpine. rotunda quoq; ſunt et candida Ex
eis ſacta ſunt fultra.ſcilicet ad foꝛtitudinẽ tem

¶ Et aliquando adminiſirat in apoſtematiby pliſulietacula et omniũ mulicani mnlirumẽta:

4 „
N õ

△ U

De Herbis

. Capitulum. xliiij W

longe abeat.et in excelſum pꝛomineat
hHuius natura eſt expers terreni hu⸗
moꝛis ac perinde abilis habetur et leuis. Eſt
autem ſine modo.t de hac fiunt naues.hãc
pꝛopter candoꝛem gallicam vocant quidam.

g dicta eo ꝙp̃ ceteris arboꝛibus

Pbperationes

¶ Palladius libꝛo duodecimo.Abies quam
vocant gallicam vtilis eſt materia.que mii ꝑ⸗
pluatur.eit leuie nigida et in operibus ſiccis ꝑ
henne durabüis.

¶Bloſa ſuper qechiclem. vij. Ex abietibus

tabulata ceduntur.quibus nauis texitur pꝛo⸗
pter leuitatem.iuncturaſq; tabularum molli⸗
bus inuicem ſeſe tenentium atq; moꝛdentium
¶ Ex libꝛo de naturis rerum. Abies arboꝛ eſt

leuis.et abſq; nodoſitate que ditnicillime cecit

putredini vermib autem nunq;. ¶ Plinius
libꝛo duodecimo. Abietis vmbꝛa ſicut in gla⸗
dium quacunq; attigerit eit venenũ.¶ Obieti
et pinoſi quis detraxerit coꝛcicem ſole thaunũ
vel geminae tranſeunte.cum geminst iiatim
moꝛ:ꝛiuntur. JU

CLapitulum xlu.
.Rmoniacũ. Serapion libꝛo aggrega
Pooniacagtus vaſac.auctoꝛitate dva⸗
ſcoꝛidis Armomacum eſi gammi plã

te ſilueſtris ſimilis plãte galbani in figura ſua

Et naſcitur in terra dicta a regemonise.ct eſt
in partibus codi. Hec herba grece dititur ali⸗
os cuius radix vuineratur.et egrecditur lachꝛy
mus qui colligitur et ſcruatur.ſed aliquando
de ipſo cadit ſuper terram.quare admiſcetur
cum co terra et lapilli ⁊ alij ſoꝛdes.ſed melius
ex eo eſt habens odoꝛem bonum:in quo non
ſunt lapides nec ligna.et tendens ad albedinẽ
cuius fractiones ſunt ſimiles fructus olbani.
et eſt purum ſine ſurde.et cius odoꝛ vergit ad
odoꝛem caſtoꝛei.⁊ ſapoꝛ eius eſt amarus.⁊ ha
bet in ſe pinguedinemet ſplendoꝛem cum ſoli⸗
ditate et illud quod eſt huiuſmodi dicitur car
niſſima ſed illud quod continet terram ⁊ lapil
los nominatur chironia.Et deſertur de terra
que dicitur monacon et eſt ſuccus plante ſuni
lis plante galbani

OPperationes

¶ Paulus capitulo de armoniaco valet con⸗

tra tuſſim antiquam et humidam et aſma etc⸗

groſſo ct viſcoſo flegmate in gutture
Pillule armoniaci accipiuntur in ouo ſoꝛ⸗
bili:vel diſtemperentur in melle et dentur. vel
fiunt pillule ex eo et melle. dentur tamen pꝛius
pectoꝛe molliſicato cum dyaltca et alijs
¶ Contra ſcrofulas in pꝛincipio accipe armo
niacũ.ſal.gemma.nitrum.ſuccuʒ marubij.ce⸗
ram et reiolue armoniacum cum aceto et di

7

mute per noctem et poſtea reſolue cum cera cct

alijs rebus et iunge.
¶ Contra lumbꝛicos detur armoniacum at
ſucco abſintbij et reſolue ipſum in aceto.et ſi⸗

At emplaſirum in vmbilio

¶ Ut dentes cadant accipe armoniacũ. ſuc⸗
cum iuſquiami et iunge dentes et cadant.

calida eit in tertio.ſicca in ptimo

¶ Auerrois quinto colliget.ca.de armoniaco

Capitulum.xluj

7
4 6
.

Tracttatus

7
/ . 7 4
. 4 ☛—

gummi quoddam quod vocatur aſa.

fetida.Et dicitur odoꝛifera quia paruum ha⸗

bet fetoꝛem re paruum odoꝛem. Et dicitir fſe

tigda quia per excellentiam habet fetoꝛem. Et
elt gummi herbe annuidẽ.et eſt habens vehe⸗
mentemigneitatẽ.ſed aſa odoꝛitfera ſit ex ſuc⸗

co ipſius he be habens aliqualemodoꝛẽ her⸗

be pꝛedicte.Serapion libꝛo aggregato.capi⸗
tulo anuiden. Anuiden ideſt planta cuiꝰ gũmi
eſt alihit ideſt aſa fetida.radix eius dicitur ma
haroch plsnta eius habet ſtipitem qui dicitur
maliates et eſt ſimilis ferule.et ſolia eius ſunt
ſimilia folijs apij et ſemen eius latum.¶ Halie
nus octauo ſimpliciũ farmacoꝛũ. capitulo de
ſilſioꝛ ſubſtantia eius eſt aerea.⁊ virtus gümi
eius quod eſt aſa.⁊ virtus ramoꝛũ ⁊ radicum

et floꝛis eius eſt que calefacit caleſactione foꝛ⸗

ti ⁊ eſt ca.⁊ ſic.in tertio gradu ⁊ illud quod eſt
de ipſo maioꝛis ſapoꝛis eſt gummi.⁊ ipla plã⸗
ta qit calidioꝛ et ſubtilioꝛ aliaruʒ plantaꝝ om⸗
nium.Et pꝛopter hoceſt magis reſolutiua. et

ita lac aliarum arboꝛum ommum. et eſt in ſine

(ogliditatis.et eſt ſubſtantie venenoſe.niſi quia
elt plus in ea ſubſtantia ignea aerea.Et idem
ſm aliam tranſtlationẽ ſilfq.calidiſſimus qui⸗
dem opos quinvmo ſolia ⁊ ſiipes ⁊ radixcale

Sa fetida. Sciendum quod aſa eſt

huius quedam eſt odorifera. quedaʒ

facit generoſe ſunt autem ventoſioꝛie ſubſian
tie omnia.⁊ ſᷣm hoc difticile digeſiibilia.extoꝛ

ſum tamen coꝛpoꝛi appoſita operatioꝛa ſunt.
et malime omnium opos attractiue ſuflicien⸗

ter exiſtens virtutis et còſumere carnem.et de

ſtruere habet pꝛopter pꝛedictam eius comple

xionem ¶ Auicenna libꝛo ſecũdo capitulo de
ala. Aſa eſt duarum ſpecierũ quarum vna eſt
fetida et altera odoꝛitera.non ſoꝛtem habens
odoꝛem.ſed calidioꝛ cvxrum eli fetida.⁊ eſt her
ba vehemẽetis igneitatis.inſe tota et plurimũ
quidem huius ſpecici eſt cirmſe ⁊ eſt gumma

almaroch. Et ca.in pꝛimo.ſic.in ſecunco

Operationes

¶ Draſcoꝛides capl. ſ ilfium. id eſt aſa fetida.

Lirtus eius radicis eſt termantica.ſtiomachũ

inflat.ructuationẽ puocat.indigeſtabilis eſt.⁊

veſice cõtraria accepra.

Cerotis mixta et impoſita puſtulas et ſcro⸗
¶ Oleo addito liuoꝛes coꝛpoꝛis limpidat.
Oleo cipꝛino vel yrino addita ſciaticis frigi

dum humoꝛem ſiccat.in aceto cocta et catha⸗

plaſmatib⸗ impoſita ani cauſas competit
¶ Bibita venenis occurrit cuſtomaca eſt
¶ Et idem Calaſar. Uino additum alopitias

emendat.melius id agens ſi piper et acetuʒ ac

ceperit.ſuffuſiones oculoꝝ limpidat.
¶ Auicenna.Aſa diſrumpit vẽtoſitates.effu⸗
gat eas pꝛopter reſolutionẽ ſuam et eſt cũ hoc
inflatiua.et incidit et reſoluit ſanguinẽ conge⸗
latum in ventre.confert alopitie illinita cũ ace
to et pipere.
¶ Et quando adminiſtrat᷑ in cibarijs ſacit bo
numcoloꝛem.Et abſcindit verrucas que ſunt
vt cauu.
Et cum inciduntur apoſtemata fraudulen⸗

tia moꝛtiſicãtia membꝛum.ſi ponatur aſa ſuꝑ

¶ Et eſt bona in cura duballet apparentium
et occultoꝛũ.confert empetigini quando bibi⸗
tur cum aqua granatoꝛũ. Lonfert cõtritioni
lacertoꝛum
¶ Et confert doloꝛi neruoꝝ ſicut tetano et pa

raliſi ſi excipiatur ex ea aureus ⁊ miſceat᷑ ſm

dicitur.cũ cera ⁊ deglutiat᷑ aut ſi bibatur cum
vino pipere et menta.

Serapion aucto.dyaſco.Radix huius ar

boꝛis elt deſiccatiua ditticilis digeſiionis.ctẽ
nociua veſice.quando miſcetur cum ceroto re
ſoluit ſcrofulas ex exituras.
¶ Et quado fit et ea emplaſtrũ cũ olco auſent
liuoꝛem qui ſit ſub oculo.et quando coquit in

GB

1
e
ſe
de

16
I

in

.

ſir

/

vot
4
Ae

bo
Int

n⸗

*

e
vun
t
von

pe
vmn

g
lte
rt

„7

in

—

tiriaca.eit medicamen moꝛtiferoꝛũ.et venoſo⸗

rum.Et ipſa pꝛeparat᷑ et comeditur ſcilicet cũ

ſemmibo et ſale et eſt bona ſtomacho. Et hoĩ⸗
nes ſcindũt ſiipitem et radicem.⁊ egreditur in
de lachꝛymus qui colligitur et ſiccatur. Et eſt
illud quod dicitur aſa.i¶ Et melioꝛ ex aſa eſt il
la que vergit ad rubedinem.et eſt clara ſimilis
myrre habẽs bonum odoꝛem nõ ſimilem odo
ri poꝛri.nec sdoꝛẽ hoꝛribilem ſubito et quan⸗
do teritur et infundit cito reſoluitur.Et quan⸗
do tenetur in oꝛe pꝛouocat ſaliuam cito.foꝛtiꝰ
autem in tota bac planta eſt.eſt gũmi ⁊ poſt
illud eſt folium.et poſt illud eſt ſtipes. gummi
autem eſt acutum inflatiuũ quod quando mi⸗
ſcetur cum aceto vino et pipere.et ponitur ſu⸗
per alopitiam:curat eam. ¶ Alia autẽ que di⸗
cit Serapion ſunt hic poſita ſᷣm mentẽ dyaſ.
galie.⁊ auicen.quare pꝛo nunc tranſeo.

Capitulum. xlvi

Sarum. yſidoꝛus. Aſarum naſcitur
E vmbꝛoſis montidus.herba floꝛibꝰ

Acaſie ſimilib Ineſtq; fios iuxta radicẽ

De Yerbis.

aceto et coꝛtice granati.et ſit inde emplaſtrum

purpureus in quo ſemen continetur vuarum
curat emoꝛroidas ani.i¶ Et quando bibit cuz

ſimile.radicibus pluribus ac tenuiſſimis.ct be
ne redolentibus.et eſt virtute ſimilis nardo.
¶ Dyaſcoꝛides.Aſarus eſt quam multi nar⸗
dum agreſtam appellant.habet folia edere ſi⸗
milia tenuia et rotunda.floꝛem inter ſolia iu⸗
xta radicem purpurei coloꝛis in ſimilitudine.
Juſquiami ſemen vero ſimile vuis.habet ⁊ ra
dices plurimas tenues atq; nodoſas ct geni⸗
culoſas ſimiles agreſii ideſt gramini.odoꝛe ſu

aues ac linguam remoꝛdentes cũ feruoꝛe ſuffi

cienti.¶ Auicenna. Aſarum eſt berba habẽs
ſemina plurima.cuius radicum nodus eſt toꝛ
tus et aſſimũatur piperi boni odoꝛis linguam
moꝛdicantis.habet floꝛem inter folia apud ra
dicem ſuam.cuius coloꝛ eſt purpureus ſimilis
floꝛi iuſquiami. Radix cius eſt magis iuuans
q; aliquid quod in eo fit.Et eius virtus eſt vir
tus acoꝛi vel eo ſoꝛtioꝛ.Et eo melius eſt ꝙ ſub
tilis odoꝛis eſt. Flam calidum eſt et ſiccum in
tercio graduet dicit᷑ ꝙ ſiccitas eius eſt maioꝛ

caliditate ipſius.¶ Plinius lbꝛo.xxvij. Aſaꝝ

eſt herba habens folia edere ſimilia. ramos lõ
gos.radices numeroſas.tenues.odoꝛatiuas.
fios eius aureus.grane ſemine ſermlatum.na
ſcitur in montibus.

Operationes

¶ Contra ſerpentem ictus valet non ſolum
modoſꝗſed etiam linitum.i¶ Plinius libꝛo xxi.

Aſarum eſſe ſalutare iecoꝛis traditur vicis.

Axũgia ſumptum in emina mulſi mirti aluum

purgat elleboꝛi modo ydropicis quoq; pdeſt

ac pꝛecoꝛdijs vulſis et moꝛbo regio.in muſco
ſi addas facit vinum vrinis eijciendis. Cuʒ ſo
lia mittit in vmbꝛa effodit᷑ atq; ſiccat᷑.¶ Aui⸗
cenna. Aſarum apenit et ſedat om̃es doloꝛes

crctrinſecus pꝛopꝛieq; inſuſio eius.et ſubtiliat

et reſoluit. mem bꝛaq; frigida calefacit.i¶ Con
fert etiam ſciatice ac doloꝛi aunium antiquo ⁊
pꝛopꝛie ipſius infuſis.i¶ Confert iterum groſ⸗
ſitudini coꝛnee et opilationi epatis.Eiuſq; du
riciei ſplenes veſicam et renes. Prouocat ciuſ
q; potio ſicut elleboꝛus albus in purgatiõe vẽ

tris amn aqua mellis ſoluit¶ Johanes meſue
Melius eſt ꝙ ei miſcet᷑ ad ſolutionem facien⸗

dam eſt aqua caſci cũ ſpica et aqua mellis.Et

quidam infundunt aliquid ex eo in muſco.et
conſeruantur in vaſe per tres menſes.Et eſt il
lud v inum medicina ad ydropiſim et ſplenem

¶ Subſinet autem aſarum de decoctione
cõtritione rem mediocrẽ et elaboꝛatio in cõtri
tiõe ciꝰ ſacit ißm magis ꝓuocatiuũ qᷓ ſolutiuũ

dùN

,

—

Tragatus

Et ex rebus facientibus romitũ.Et educit
per ventrem.Et eſt pꝛouocatiuuʒ vrine.⁊ edu
cit coloꝛem et flegma.Et eſt ex rebus bonis.
In quibus eſt ſpecies iuuamẽtoꝝ ad opilatio
nem epatis ⁊ ſplenis et duriciem eoꝛum ⁊ moꝛ

bos opilationuũ.ſicut eſt ydropiſis ⁊ ycteritia
et duricies ſplenis.⁊ ꝓpꝛie vinũ infuſiõis eius

quod diximus.i¶Et confert iuuamentum ma
gnũ ſcbꝛibus opilationũ.et febꝛibus antiquis

et inungitur doꝛſum et ſpina ex oleo ipᷣius cuʒ
laudano et facit ſudare.iſ Et confert opilatio
nifebꝛium et pꝛouocat vrinam. Et in ſperma⸗
te augmentũ facit. Doſis eius infuſi potio eſt
ab aureis.ij.vſq; ad.ʒ.iiij.et pulueris eius.ʒ.i.

9

vſq; ad aureos.ij

„ . Trr. „ r de. an Grrr

Stragulos vel aſtragallos herba eſt
que folia habet longa cũ inciſuris mi⸗
tis. obliqua circa radicem caules tres

pli.farma.capᷣ.Aſtragulus ſiue ficus terre ſi⸗

ue glandula fruticuloſus eſt habens radices

ſiipticas.quapꝛopter ex deſiccantibus eſt.

aut quatuoꝛ floꝛem iacincti.radices viloſas ĩ
plicatas rubeas pꝛeduras habat. Naſcitur in
petroſis et aſperis locis.i¶ Halienus vi.ſim⸗

¶ Galienus. Non debiliter cicatrvat vulne⸗ A
ra vetera.¶ Et ventrẽ fluentẽ ſtringit ſi quis

radicem eius coquens in vino bibat. Naſcit
aũt plurima hec herba in neuete arabie.

.

Capitulum.xlix.

folia ſtipitem nodoſum.et in quolibet

PRecſatann herba minuta habel
22 nogo ſolia in gyro poſita quinq; vel

ſex vel ſeptem oꝛdinata ad modum ſtelle ſicut
herba que dicitur rubea vel ſicut alguaſcẽ. et
ab eiſdẽ nodis pꝛocedũt alij rami ſimili modo
frcti cum nodis et ſolijs vt ſupꝛa in ſigura cuʒ
floꝛibus paruis albis ſiont floꝛes oliuaruʒ Eſt
enim calide et ſicce complectionins

Dperationes
¶ Omnem duriciem et apoſtemata durare
ſoluens elt. ¶ Ouando emplaſtrũ cũ ea humi
acontert apoſtematibus et reſoluit exterio⸗
ra apoſtemata. ́”MMVMẽ

B

R

De Herbis

folia eius contuſa ⁊ impoſita ignem ſacrũ cõ⸗
peſcũt.¶ Jolia eiꝰ comeſta doloꝛes veſice am
put ant. ¶ Similit et reuma ſtomachi et ven⸗
tris ꝓhibet.comeſtũ febꝛes acutas extinguit.
¶ Et lumbꝛicos rotũdos educit. Sanguineʒ
reijciẽtibe ꝓdeſt. Diſſintericꝭ comeſtũ auxiliat
¶ Kathaplaſmatibo oculoꝝ vtiliter adhibet᷑.
Reumatiſſimum inteſtinoꝛum ſi adhibet᷑ com
peſcit. Doloꝛes matricis ſuppoſitum mitigat
¶ Serapion auctoꝛitate Raſis. Semen ei⸗
facit vomere foꝛtiterEt vidi hominẽ qͥ bibit ex
co.z.ij. et aſſelauit vſq; ad debilitatẽ magnam
SGScdlienus.Atniplex domeſtica multo frigi⸗
dioꝛ eſt agreſti.quapꝛopter et flegmonib etiã
frigidis incipientibus quidem et creſcentibus
ac mollibus adbuc et quaſi feruentibus oꝛtu⸗
lana :cis vero que in ſtatu et declinatione⁊ in
dureſcentibus frigeſcentibus agreſtis ſunt cõ
uenientioꝛes. Fuctus autem eius abſterſiue vᷣ
tutis eſt. Ande et ad yctericos ex opilatiõeepa
ris vtilis exiſtit. ¶ Almanſoꝛ tractatu tertio N
capitulo de atriplice. Atnplices frigide lunt
”M —ee et humide. que ventrẽ mollificantes benenu⸗
S— miüt. Ictericis quoq; et calidum babentibus

= = 2

d 8 N

— — „Par beneficium pꝛelianx
2ı△K Triplex. Serapio. li. aggre. capitio 77
araf. Auctoꝛi. Dyaſcoꝛides. Araf id· E
eſt triplex. Olus eteganere duplic⸗
cioꝛtiuũ aggreſte frigidũ ẽ:ſed domeſtiea mł
to frigidioꝛ ẽ agreſti.Galienꝰvi.ſimpliciũ far⸗
macoꝛũ capitulo andrafaſis Andrafaſis ſiue
atriplex ſiue cnſolocãna fnigide et humidevir
tutis ẽ.humida qͥ dẽ in ſecũdo gradu.a medijs
frigida in pmo:quã qͥdẽ tepidã dicebant eſſe
qualitatẽ qualis et roſis nris damꝰ:niſi qꝛ nõ
eſt particeps ſtipicitatis.ſed eſt aquoſa et mi-
nime terreſtris:ſicut malua.ſed ſecundũ vẽtrẽ
facile tranſit ſicut illa ꝓpter viſcoſitatẽ.om̃ino
aũt modicũ qð diaſoꝛeticũ eſt ei. Sunt etiã et
bl orꝛtulane tam malua q; anfradaſis mulio bu⸗
iben midioꝛes et frigidioꝛes agreſtiibus.
KcWOPprerationes
A Dyzaſcoꝛides. Andrafaſis. id eſt amnpler ca
thapiaſmatibꝰ adhibita cruda ⁊ cocta bapur
Bimpoſita medet᷑.¶ Scmen coʒ cũ mul a bibi
tũ yctericos curat.E ius virtus ẽ leptintica cũ
polenta cathaplaſmatibus adhita ⁊ impoſita
Doloꝛem capitis tollit.¶ Tumoꝛibo oculoꝛuʒ

I“

—

ge 3 neceſſe ad hihet᷑.et fatigationẽ ſtomachi impo . P . li 1t „ 8 .
an à D atollt f Bemen uoneſrencis meük. Capitulum. ! ſr

ci⸗

llana Inda ſimilat: ſiue ẽ ſimili ma

liter acutioꝛ.⁊ alia c planaiita ꝙ poſſit
ſtare recta ſicut alicuius qͥ in ludo ðꝛ pedes.in
ceteri intus ⁊ extra nuci muſcate ſilis eſt. ſine
ocoꝛερ ne ſapoꝛe naſcit incluſa in q̃dã lanu
gine ſili folliculo ſericianlrotiẽs detert᷑ int᷑ ali⸗
as ſpecies:maxiĩe cũ cinamomo a caſu.et ego
vici ipᷣaʒ in ſuo ſolliculo eii ſuipticũ valde.⁊ cqͥ
parat᷑ ſandolis in frigiditate¶ Sera.li.aggre.
ca.fautcl.i.qandllana inda. Eſt em̃ arboꝛ faufel
ſicut arboꝛ netegel.et cmittit canulas in ùbus
naſcit᷑ tautel ſicut Dactili.Et iſta herba nõ ẽ in
terrꝭ arabũ.Et idem auc.yſaac benarã faufel
c aucllana indica.⁊ ẽ fructꝰ ſilis nuce muſcatę

in qlitate et coloꝛe ſuo.⁊ ſunt in ea ruge.ct in
ſapoꝛe eius eſt parũ caliditatis cũ pauca ama

niudine.et defert ex ſini ct eſt frigida ⁊ foꝛtiter
ſiptiiaaaaaass —

Pperationes

(¶ Sera. Joꝛiificat mebꝛa. ⁊ virtꝰ eius ẽ ſicut

vᷣtus ſandali rubei.? cõfert apoſtematib cali⸗

dis.q̃ qũ nõ inuenit᷑ ponit᷑ ꝓ eo ex ſandalo ſu⸗
beo. ⁊ mecietas põderis excoꝛiãdo recenti.

¶ Eſt em ſoꝛtiter ſtipticũ:⁊ ſoꝛtiſicat membꝛa.
¶ Etẽ bonũ doloꝛiba dẽtiũ.cõſirmat dentes

comotos:⁊ gingiuas ſua ſupticitate.et repꝛi⸗

mit caliditatẽ oculi qñ ſit ex eo copol aut em⸗

nuci muſcate:niſi qꝛ pars vna eſt aliq⸗/

attätus

Capitulum. li
Uena. ſlinius capitlo de auena.ſiue
E greci egilops. Herba eſt que creſcit
Ain ſegetibus cum ſolijs tritico. ſimilib⸗
ſimplicibus quidem ſed hirſutis cum tenui ca⸗
lamo habenti in ſummitate tribus tegminib⸗
ambitum:ex quibus ariſte ſimiles capillis ex⸗
tant᷑.¶ Serapion libꝛo aggregatoꝛis.capi⸗

tulo kuſir. auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Kurſir ſi⸗
ue cauſir vel dolara.id eſt auena Eſt herba cu

ius folia ſunt ſimilia ſolijs frumenti.niſi quia
ſunt mollioꝛa.⁊ in ſummitate calami eius eſt ſe
men duabus vel tribus tunicis veſtitutum. ex
quibus exeunt ariſte ſimiles capillis in ſubtili⸗

Operationes
¶ Galienus 4 implicium farmacoꝛum ca
pitulo de egilops. Sapoꝛ eius eſt acutus pa⸗
rum et acris.Et virtus eius eſt dyafoꝛetica.ſic
ꝙ reſoluit apoſtemata dur. —
¶ Et conſertſiſtulis que ſiunt iuxta oculũ que
egilope vocantur.
¶ Et quando ſit cũ ea omplaſtrum aum farina
curat ſcabiẽ et reſoluit apoſtemata dura.Eſt
autẽ vtcũq; ſtipticitateʒ; habens vt et diarrijs
que ſᷣm ventrẽ confteert.

—

idẽ libꝛo pꝛimo de cibis. caplo de auena

. . .

Auena eſt cibus ſubiugaliũ non hominum.ni

ſi ſoꝛte alicubi fameſcentes extreme cogitan⸗
tur ex hoc ſemine panẽ faccre.Extra famen au
tem per aquam elixum: comeditur cum vino
dulci.aut melle conſimiliter cvſe Caliditate au
tem ſufficiente participat conſimiliter illi.qᷓ;⸗
uis non ſimiliter illi durum exiſtens. pꝛopter
quod alimentum minus exhibet coꝛpoꝛi. Et
Aliter autem indelectabilis eſt.quia ex ipſo ſit
panis:non tamen retentiuus veninis. aut pꝛo
nocatiuus vt pꝛius.ſed in medium ſecundum

Serapion. Mollit dunties. Et idco ad egi⸗
lopas farina eius cathaplaſmatibus cõmixta
congrue ſacit.
¶ Item eius ſuccus ſeruatus admixtus fari⸗
ne lextarij in paniſeulos redigitur et iteruʒ re⸗
ſoluitur aqua in ſucci qualitatem quoniam
vſus ciua eſt neceſiarius.vires autẽ habet le⸗

Mier et cficaciter relaxantes.Et ad omnes tu

moꝛes facientes.

. *
. *
,*

Capitulum. xli,)j)

2
114

,
ſſie

na
.

d d
nni
an
nau
ſro⸗
feau
t
ſü
Po

ſei
z

—
—
4

eſt deſiccatiua rubiſicatiua.

De Herbis

P murio. Auicenna. Auricula

ñmuris eſt herba virtuti herbe q̃ vitruʒ
abſtergi ſimilis. Et hboc nomen abſo⸗
lutũ eſt duad berbis. quaꝝ vna eſt quã nomi

nat Halienꝰ babẽs malue odoꝛẽ etnõ habes
dDuritiã. Alterã quã nominauit᷑ Dyaſcoꝛi.eſtti

mans q ſit ſilis volubili:niſi ꝙ habet folia mi

noꝛa cõparata qd ipᷣm.Et eſt herba expanſa
ſuꝑ faciẽ terre.paruos ſtipites habẽs.domeſti

ca bona ſine odoꝛe.nec habẽs ſapoꝛẽ foꝛtẽ.fo
res aʒulinos habens. Huius ſemẽ aſſimilatur
ſemini coꝛiandri.Et yrũdinesex ipſo edũt.Eſt
aũt calida et ꝓpꝛie cinus oꝛigo nõ ẽ aque/ꝓpin⸗
qua. Juuamentũ eius eſt( vt ait Muſaiach)
inuamentũ abſinthij. et eſt res q non eſt mon
ſtrata ſimul in duaba plantis.Que nota eſt ex
eis (teſte Halieno) fnigida eſt et bumida in ꝗ⸗
du pmo.Altera vero eſt ex ſumma medicinaꝝ
calidariſ. In pma vero eſt ſtipticitas.Altera

Operationes

Halienus. Spinas et ſurculos ertrahit:et
plagas adherere facit. Conſert epilentie bibi⸗

ta.Coꝛture quoq; ſternutatione facta ex ea.⁊
eius ſternutatio cerebꝛũ muncdlificat.
¶ Succus eius curat oculoꝝ caligines.Con
fert hydropicis et calculoſis et epaticis.

¶Et betba ipſa contuſa et ſuper vulnus im⸗

ita attrabit infixa coꝛpoi.
an areemerusillinoberbe ſlegma pur

gat pꝛopter eandem cauſam.

¶ Et vniuerſaliter loquendo ſiccatinam habʒ
virtutem. quapꝛopter etiã vninera ſolidat.et

putrecoinbus confert.

Coapitulum. Iinf.

frucũ ſimilẽ nabach.et nominant euʒ
Judei mirabolanũ.Et eſt arboꝛ mag
na. Radix eius calida in ſecundo:et ſicca in ſi
ne pꝛimi.Fructus eius ſᷣm plurimũ eſt mal
ſtomacho et foꝛtaſſe interfiat.

Pperationes

os eius aperit opilationem cerebꝛi.
¶(Radix eius cum vino interficit pediculos.
æ auget capiloo. irie

Capitulum liu

ʒedar vel aʒederach. eſt arboꝛ habens

R DV

*

. auc. Galieni. Subltãtia aceti eſt ſub⸗

ſiditatẽ frigiditae. ſiccatiuũ vero ſuflſicienter e
hoc farmacũ.vt ſit tertij gradus iam complcti

Operationegs

₰

Trattatus

podagrã cẽuenit.i¶ Et qñ coquit᷑ cũ melle et
linit cũ eo liuoꝛ qͥ fit ſub oculo aulert cũ.i¶ Et
qñ infundit᷑ pongia in aceio q pus ſuerit inſu
ſa in olco roſaxꝝ et apponũ fronti cõuenit ſode
ex caloꝛe ſolis.i¶ Et fumꝰ eius cõuenit graul⸗
tati auditus:⁊ tinnitui auriũ.i¶ Et qñ diliillat᷑
in aurẽ occidit vermes qͥ ſunt in ea.¶ Et quãů⸗
do bibit᷑ calidũ ↄſfert accipiẽtibo medicinas ve
nenoſas ¶ Et qñ bibit᷑ cu ſale obuiat nocumẽ
to toꝛici.i Et qñũ bibi eradicat ſanguiſugas
q̃ adheſerint gutturi. Et ↄuenit tuſii antique.
LRRANNXX: Et qñ bibit᷑ calide cõuenit aſmati.i¶ Et qñ ſit
Mſeon gargariſmus cũ eo abſcindit curſue bumoꝛuʒ
AhiziWEEE NXN N venieotiũ ad guttur. ¶¶ Et ↄuenit ſquinantie

ſiNIIRE D —N et cauſui vulue.⁊ collutio oꝛis cũ eo ca.ↄueni
WErrrrTYNOHSERVD N N doloꝛi dentium. ¶ Paulus ca. de aceto.rica
— tio eius cũ ſale circa volas manuũ et pedũ va
i let contra ſlreneſim et ltargiam.

EE
NNS

EE libꝛo aggr.ca.thal

tilis compoſita ex caliditate et frigidi⸗
tate.niſi quia frigiditas eſt amplioꝛ in eo qᷓ ca
liditas.Et deſiccat in tertio ẽdu ꝓpe ſinẽ quã⸗
do ſuerit antiquũ.et ẽ nociuũ neruis Hal.viij
ſim.far.ca.oxos.Fm trãſlationẽ grecã. Oxos
.acctũ mixte ſubſtantie exiſtere.ſcʒ calide ⁊ ſri
gide.Ambabꝰ ſubtilib ꝑtibe.ſuperat vero ca

Dxyal.Acetũ infrigidat ⁊ ſtipticat.⁊᷑ bonũi
ſomacbo.⁊ ꝓuocat appetitũ.⁊ abſcindit ſan-ꝰ
guinẽ a quocũq mẽbꝛo fluat.ſi bibat᷑ aut ſiat
ſeſno in eo.i¶ Et coqͥt cũ cbis.⁊ ↄuenit cin ſi
ſuꝑfluitatũ ad ventrẽ.¶ Et qñ infunditur ĩ co —
lana nõ g onc turakanoſlemarg in ”M.
ncipio ipᷣoꝝ.i¶Et reſiringit manicẽ egreſſaʒ C 111
cihio Cakd rrctun mheman ſanguia ap itulum. lvj “
nolentã.¶ Et ↄfert vlceribꝰ fraudulẽtis et he⸗ Qua.ypocras in libꝛo ð acre ⁊ aqua
riſipile.et foꝛmice.et ſcabiei vlceroſe.et impeti⸗ A qua que in altis locis ſiue bulientis
gini.et emoꝛroidib.et panaricon.Et sbluunt᷑ exurgit montibo aquarũ optima a ſa⸗
cum co vlcera fraudulenta.¶ Et quãdo miſce luberrima ſapoꝛata.talis vero multa vim per
tur cũ pauco furfuris et pꝛeponit ſepidum ſuę mixiiõe indigẽe.eſi hyeme calida:cſtate vao

*$D b § zu Soe

2—

—w— = B

=☛ —

* =

frigida. Similiter q̊ʒ q ꝓſundiuſculo exurgũt
fonte.q̃ꝝ etiã melioꝛ ea q ab oꝛtu ſolis ⁊ maxĩe

eſtiiuo tꝑe decurrit alba ꝑſpicua. atq; pculdu

trefactiua.Opoꝛtet autem eſſe attentũ circa ᷣ
itutes a quarum.vtpote q̃ diuerſe in ſapoꝛe et
pondere ſunt:de hac em̃ que turbidi qͥ biberit
coꝝ virtutes calidi ac tumidi fiunt

e

bio eſt odoꝛitera.q̃ vero lenta eſt ⁊ grauis pu⸗

Pboperationes

ypocras. Coꝛpamacra cubitiſpatule tenn

es ſimmiliter facies q; maxie mñ ad ſplenẽ nfluef

cogñ.vñ malus ſanguis pcreat᷑ illã nõ biben
tes multa ſuꝑabundãt comeſtlione.i¶ Eſuries
illis ꝑſeuerat atq; creſcit.⁊ ſitꝭ ſimiliter.ſuꝑio

ra vẽtnium ⁊ media inflant.quapꝛopter catar

ticis foꝛtius illis vtenduʒ eſt.q hac egritudine

hieme et eſtate ↄtinẽt᷑ accidit illis aqᷓ citrina ⁊

intereũt.¶ Eſtate vᷣo diſſinteria lieteria lõga
t q̃terna laboꝛãt.qͥ moꝛbi naturã ꝑuertunt ct

mutãt.et in aquã cadũt citrinã.et ꝑcunt iuue

nes illoꝛũ pulmonis doloꝛe.alijaq;ᷓ paſſic ib

coꝝ mẽtes ꝑturbãtibo affligũt.ſenes acuta fe⸗
dꝛe ⁊ ꝗrdẽti ex vẽtrnũ ↄſtrictiõe accidẽte vexĩt
Mlienbꝰ apoſtemata de genere albi flegma

lis ĩnaſcunt᷑.neq; ↄcipiũt vel parturiũt niſi cũ
magna difficultate atq; moleſtia.coꝛꝑa coꝛuʒ

magna et groſſa:q;to plꝰ in lõgitudie ꝓptẽdũ᷑

tãto gracilioꝛa fit.meſtrua vᷣo iuxta qð opoꝛ
tet fluũt.pueri berma vini cauſone cruriumq;
vulneribꝛinfeſtant᷑. Sed qͥ huiuſmodi nature

ſüt his vitã impoſſibile eſt extendi.ſʒ in tẽpeſti

ua ſenecta pᷣripiunt᷑.i, Oulieres vᷣo grauide
vident᷑.cũ vᷣo tꝑa partꝰ adueniũt.vteri ſetꝰ in
anes tumoꝛe relaxant᷑ cuiuſmodi paſtiõe detẽ
ta matrix q̃cũq; aque citrine coadunatice in⸗
tumerit laboꝛat.ad hanc itaq; quã pꝛedi imꝰ

aquã pertinẽs eſt et ea q̃ a calida terra ſurgit

aut fngido metallo vel ere ſiue argento vel
auro ſiue ſulphure aut alumine.i¶ Aqueplu
uiales leues et ſopoꝛate ac lucidiſiime ſunt.
NHam ſol qð ſubtiliꝰ atq; leuius in attrahẽdo
aſſumit Aque pluuiales cito putrent.malũq;
exalãt odoꝛẽ.quare cm̃ ex multꝭ cõgregate ſt

ddᷣs Ideo leuiꝰ alijs putreſcere olẽt ↄac muta
ri. ¶ Aqua niualis vel glatialis oĩls mala eſt

poſtq; ſemel fuerit ↄge lata nüq; ĩ pſtina ↄuer
tet᷑ naturs.qcqͥd ẽ ſapoꝛitũ ⁊ leue ⁊ claꝝ ſuerit
aut purũ id totũ gelu aduẽniete receſſit.qð vᷣo

turbidũ remãſit.¶ Et ſic poter ꝓbare.ſi enim

aquã ĩ vaſe ad mẽſurã poſitã ſb gelu agelari
dimiſer ꝭ cũq; ↄgelata fuerit ĩ ſole vłĩ qnbʒ ca
lido liqſactã remoueas eadẽ mẽſura multomi

nus iuenies eſſe. ſilß aut de gelu et niue. eis a
de niue et ſilibe peioꝛ eſt omi aqua.¶ Aq̃ frigi

da debet dani digeſta materia.¶ Auiccñ ii
cañ.ca.de cura fe.in generali.Aqua frigida iu
uat in digerendo. Auiccñ.codẽ li.A qua cali

da citiꝰↄgelat᷑ q frigida.Auiceñ.p mo cano⸗

ne doctri a.ij.ſen.ij.ſumma.i.capᷣ.iij.Aq̃ ſigi
da nõ debet dari ſi ẽ humoꝛ cqrudo⁊ groſius.
Auicẽna decura fe.in generali.A qua ſrigida
digerit humoꝛẽ colericũ. Auiceñ.codẽ loco.

Aqua nõ nutrit Aui.i.canone ſen.ij.doctrĩa

ij. ca.xvxi. Sine aq̃ nõ põt eſſe cõplementũ rei

nutrite.i¶ Auiceñ.codẽ loco.Aqua currẽs et

diſcooꝑta eſt melioꝛ aq̃ꝝ.Auic.coð li. Mcli
oꝛẽ aq̃ q ſuꝑ petras vadit q; q ſuꝑ lutũ.Aui.
coð li.Quato aq̃ mag longat᷑ a luo pncipio
tãto melioꝛ ẽ. Auic.eodẽ loco.A qua q eſt eſta
te frigida hieme calida ẽ melioꝛ.Aui.eodẽ lo;-
co.Aq; cocta minoꝛis inflatiõis ⁊ velocioꝛis

Deſcẽſiõis.i¶ Auic.codẽ loco.Aqua pluuia⸗

lis ⁊ ſpecialr q in eſtate colligit᷑ ⁊ c ſimt toni⸗

tmua cſt in a mehioꝛes aquae. Atniẽ. codẽ lo);
co.Aqua pluuialis ĩpedit pectꝰꝛvocẽ.Auiẽ.

coð loco.Aque putceoꝝ deterioꝛes aqueſunt.

„

Eodẽ loco.Quedã aque generãt flegma:⁊ q̃;
dã colers.E odẽ loco. Aq̃ paludũ ad apoſte⸗
ma ſplenis ⁊ ydropiſim ꝑducit.Eodẽ loco.A
que nõ currẽtes quocũqʒ mõ ſuerint nocẽt ſio

macho. ¶ Auic, eodẽ loco. Aqua calida coꝛ

rũpit digeſtionẽ ⁊ nõ tollit ſitim illico.Eodeʒ

loco. Aqua multũ calida inuat ĩ colica ⁊ ſple⸗

nis vẽtoſitate.Eodẽ loco.Aq̃ nõ nutrit.Aui
cchñ.i.cañ.fen.i.doctria.iij.ca.iiij.¶ Aqua de
bet exhiberi materia exiſiẽti digeſta ⁊ virtute
ſoꝛti. Pal.vi.terapẽtice.ca.ij. Aqua tepida ſa
cit nauſeã.Auiceñ.i.cañ.fen.iij.doctria.ij.ca.

viij. Aq̃ multũ calida ſtringit cutim. ¶ GHal.

vij.terapentice.ca.ij.Aq frigida nocet defectꝭ
Gal.codẽ loco. Aqua tepida mollit coꝛpꝰ et
mectat ⁊ delectat.Bal.eodẽ loco. NHatãs im⸗
moderate in aqua a luminoſa ↄſtringit cutim
⁊ trãſpiratiões intꝰↄſtringit.⁊ ſi ſũt ſumoſe ge

neratfe.Gal.i.de ac.⁊ moꝛ.ca.i. Multi in fri⸗

gida aqua balneati moꝛtui ſũt anteq; domũ
venirẽt.Gal.codem li.ca.iij. Aqua frigida cõ
ueniẽs eſt colericis tꝑe ſanitatis ⁊ tꝑe egritudi
nis.⁊ hoc ſi fucrint cõſucti coꝛpoꝛi.inconſueto
nequaq; dari niſi pꝛius venerit ad ſanitatem.
¶ Hal.viij.tera.ca.iij.Di timeas dare aquã

frigidam coꝛꝑibocolericis ꝓpter incõſuetucinẽ
ſuadeo ꝙ nõ ⁊t beas dare.¶ Auiceñ.i. cam. ſe.

/

