bo capitis doloꝛes adalligata ſedare dicũtur:

⁊ ſerpentum ictus. Quidã etiam freneticis ac
litargicis adalligari iubet candicantem. Jſiðᷣ
Purpurites eſt ex egypto rubẽs cãdidus inter
uenienub pũctis. Nomis eiꝰ cauſa ꝙ; rubeat
vt purpura. ¶ Pli. vbi ſu up. Poꝛfirites ẽ etiã ex
Grpro rubet candidis interueniẽtib bäcnuis.

Operationes

4 Pani deit lapis marmoꝛe eximij cando
ns.Hic apud paron inſulã naſcit᷑: vñ nomiat᷑.

¶ Magnituco eius eſt qua lances Fercaſa
ondacpnguentiipfraptusdl.

Trattatus

*
—— 297 ]Sy
5
*4

Capitulum xwſ.

Alagius ſᷣm Albertum dickeurecppa⸗
1) lagius eſt gemma coloꝛis rubei lucidi

valde:nature et ſubſtantietr anſparen⸗

tis.et dicitur eſſe femina carbunculi.⁊ virtutes
eiuſdem remiſſas babet: ſicut fanina ad marenn

ODperationes.

4 eti A etenti

palatiũ carbũculi vocat᷑.generat᷑ freqnter car⸗
bũculꝰ ĩ lapide iſto.¶ Etiã viſũ ẽ h ꝙ inlapide
vno exterioꝛ ꝑs fuit palagiꝰ:⁊ iterioꝛ carbũcnꝝ⸗

lus. pꝛopt qd bmoi genus lbinme cſede
generecabuncull.

.

2. =

—ͥỹ
—
0
2,
„ —
.

De Lapidibus

Capitulum. xcif
Antherꝰ. Alb. Pãtherus è lapis mul
6 hñg col ces.⁊ ĩ vno corꝑe lapidis
nigrũ vicʒ vinidẽ ⁊ rubeũ.⁊ alios mul⸗
tos.inuenit᷑ aũt pallidus:purpureus: ⁊ roſeus
Alb. Fert᷑ autẽ fuſcos efficere viſus.inueniẽæ
ſm plurimos in india. ¶ Debet geſtans reſpi⸗
cere ad ipſum in mane oꝛiente ſole.⁊ fit efficax
⁊ virtuoſus.iot aũt virtutes ðꝛ habere q̃t colo

d d

41 2

—

—

4
X
— WI3E

pitulum. xcviij/
, 5 Raſſius. Alb. Pꝛaſſius eſt lapis q; eſt

.

mater ⁊ palaciũ ſmaraldi.E ſt aũt vi⸗
niqdis colorꝭ:hñs viriditatẽ ſicut pꝛaſ⸗
ſium. Inuenit᷑ aũt aliqñ cũ rubeis guttis.⁊ ali
qñ cũ albis.Eſt alia ſpecies iſtius lapidis:qͥ in
uenitur cũ guttis aureis.⁊ vocat᷑ criſopaſſus.
⁊ rarius inuenit.⁊ ideo carioꝛ exiſtit.Pꝛo quo

lege lapis criſopaſſus ſuperius de c.

Hperationes
A Expertũ eſt aũt q; ↄfoꝛtat viſum: ⁊ quaſdaʒ

iaſpidis ⁊ quaſdam ſmaraldi babet operatio⸗
nes. Hoc ſilr ait Enax in lapidario ſuo.

CLapitulum. xcix.
LDEidoniuo. Albertus. Peridonius eſt
lapis tulgens vt ignis coloee.
HPDperationes
A ¶Albe. Diat valar Zartcica mirabiliter·

(Etretert deillo lapideꝛep ſifoꝛtius ſtringat
manu:manũ aduret. vult & leuiter ⁊ pauide tã

gi. (¶Et egoipſimet expertus ſum ſepius.dicit– .

aũt de genere iſto alis ſpecien eſſe: q ðꝛ eſſe on⸗
ſolitoſilis:niſi qꝛ maioiis vſtidit atis exiſtit:

Capitulum.t.

1Irſtides gre. latine coppa roſca. Ars.
D'igralun kalrs Bha ascha⸗ .
geralmarkaſua. eſt lapis ex q̊ extra⸗
hit᷑ es. ⁊ opoꝛtet ꝙ eligat᷑ ex illis cuius coloꝛẽ
ſilis eni.⁊ qñ ponit᷑ in igne ſaliunt ex co ſcintili⸗
ignẽ leuẽ ⁊ euenta donec ſiat rubeus.deiñ exx/
trahet᷑ ab igne. Quidã ponũt in ignẽ magnũ
de pꝛunis:deiñ liniũt melle:⁊ iteꝝ ponũt in ig⸗
nẽ donec oẽs partes eis ſint canalirencoinbii

4
*
*

uA 8 dA ELie

.

„

*

Ule. quia foꝛtaſſe pꝛimo agdurit᷑ ertrar nõ lnte⸗

rius.dem̃ exuſſi atur enis ab co ⁊ reponit᷑.et ſi
indigetur ablutio:laua eã ſicut lauat᷑ cadimia
¶ Oyaſcor. ca. de piritide. Lapis piritides.i.

markaſita ex qͥ eramẽ fit:eligendus eſt. coloꝛẽ

hñs eramiuis.ͥ in foeo miſſusfrangit᷑. Cõbu

rit᷑ vero ſic melle vnctus:in viuis carbonibus
mittit᷑ flabellat᷑ q;diu coloꝛẽ ruſumfaciat.Alij

vero in multis carbonib igneis coctü: 2 ſco
mellevnctũ euocãt igni q;diu ſe fregerit.polſtea

eximũt illu ⁊ lauãt ſicut cadimiam ⁊ reponunt

Operationes.

¶ Sexra. Uirtus eiꝰ aquſti ⁊ nõ aduſti eſt vẽs
⁊ abſterſiua vlceꝝ.⁊ abſtergit obſcuritatem vi

ſus:⁊ reſoluit ⁊ maturat apata dura.⁊ qñ re⸗
ſoluit᷑ ⁊ miſcet᷑ cũ reſini pini:reſoluit ſanguinẽ
coagulatũ.i¶ Et auſert carnẽ ſuꝑ fluaʒ cũ pau

ca calefa ctiõe ⁊ ſtipticitate.Et qdẽ nominãt
friges. ¶¶ Et ideʒ auc. Gal. DNic lapis eſt vnns

cũ eo lapidẽ ſacharos ¶ Etreſoluimusſepe cũ

H̊ͥ vngento humiditatẽ multã que eſt cõgrega
ta in cõcauitatibo ⁊ cauernis muſculoꝝ. ¶ Et

qñ adminiſtrat᷑ hic lapis opoꝛtet ꝙ multũ te⸗
ratur ⁊ reſoluit hnmiditate coꝛruptã qeſtin aꝛ
te. Et ideo qñ teritur vltima ↄtritione ⁊ cõ⸗/

ficitur cñ aceto abſtergit baras ⁊ moꝛpheam:
lentiginesfaciei: ¶ Et habet virtutẽ magnã in
agbſtergendo o culũ:et ↄfoꝛtat ſubſtantiã eius

ct acuit viſum. Et ideo nominat in ter per
ſielapis luminaris. Et facit capillos tenues ?

criſpos. ¶ Dyaſ. Qirtus eſtilli cocto ⁊ cudo

termãtica ⁊ aſmictica.caligies oculis purgat
diriciebo dyafoꝛeſim ⁊ digeſtionẽ facit.addi⸗

ta reſina carnesperequat. Lapisipſe combu

ſtus a mulcis difriges dꝛ.i¶ Lapis iſte eſt ſpe⸗

cies vitrioli.vt apparet inferius de Uitriolo.
Qui non combuſtusſi pulueriſetur ⁊ diſtemnꝰ
peretur vel miſceatur cum vino ⁊ e gallis tri?ꝰ
tis eſt optimum incauſtum ad ſcribendu. Hoc

tusi

2

terre ⁊ aque actione caloꝛes adigneas conuer

titur partes.inuenit᷑etiã ſuꝑ lapides:qð quidẽ
per eos reſudat ⁊ in eis eſt.⁊ ſuꝑ mare inuenit.

¶ Auicẽ. Petroleũ albũ note ſpeciei eſt.⁊ nigꝝ

Al colamentuͦ picis babilonie. ca. ꝛ ſic. vſ ad

Etroliũ.Caſſius felix.ca.de petroleoi
8 Petroleü eſt oleũ petre. Inuenit᷑ autẽ
in locis furfureis. Iit em̃ ci pinguedo

iii.eſt ? ſubtile: pꝛopꝛie album: roſoluti
quefactiuum:aperitiuum opilationi.

5

contert aſmati ⁊ tuſſi antique. Gibitur em̃pa⸗
rum exco cũ aqua calida. ¶Et ſedat doloꝛeʒ
ventris pungitiuũ ⁊ ventoſitates.¶ Et quẽdo
fit ex eo licinium iterſicit vermes. ⁊ pꝛopꝛie ni-
grum. ¶Et comeditur pondus. Z. vna de eo:
et frangit ventoſit atem velice.et frigus matri

cis.⁊ confert puncture epithimatum.

ſolutiuũ li

HPperationes
¶ Auicen. Petroleũ .fert doloꝛbo ancharũ⸗
et iuncturaꝝ.⁊ pꝛoptie albũ.⁊ confert doloꝛi/
bus aurium frigidis.i Et ↄfert albugini oon

„ d e

—

Eanites. Arnol. Peanites lapis ẽ ge
6 nius de michedon.⁊ eſt feminei ſeruus

De Lapidibus

Nam certo tempoꝛe concipit lapidem
conſimilem parit.et contert pꝛegnantibuus

Hphperationes.
Exlapidarrio.
Hignitur in matre 5 regione lapis peaꝛnite EEr
Femineiſexus reterens imitando laboꝛes
Nam quibo ex cauſis dubium ſed tẽpoꝛe certo MWWWWA/
Concipit et parit:⁊ parientibus auxiliatur N
Ulcima quasvꝛget:dubij diſcriminis boꝛa

Oper

¶¶ Iſi. Pbingetes: als phengitescapadociela

4
ones
pis eſt:duricia marmoꝛcue:caãdidus atq;traſ
lucens.i¶ Ex q̊ quondã templũ a qdaʒ rege cõ
ſtructũ eſt foꝛibꝰ aureis.qͥbo dauſis intus diu
turna claritas erat.¶ Pum. In capadocia re⸗
pertus eſt lapis phingites ſub Næone pꝛinci
pe ex argumẽto ſicappellatus,. qm candido ?
tranſlucenti fulu inciderant vene. Hic eidem
conſtruxit ſoꝛtune.quamſciam appellann.

α

Dadoꝛos ⁊ Pontica. Iſið. Podoꝛos
eſt gamma poſt margaritam gemma⸗
*rum candidarum ſecunda de qua que
“ ritur in quo numerari coloꝛe debeat totiensia
ctata per pulchꝛitudines nomĩs alienasadeo
863t decoꝛis.pꝛerogatiua vocabulo ſit facta.

PHoperactiones.
A¶VIdeʒ. Poõtice gẽma auratis guttis micĩtes. ⸗ ES W
Alie ſtellas habẽtes.alie q;longis coloꝝꝛ dus 4· EAR
H cibus lineate.i¶ Ca ſte⁊ ſobꝛie portani volit ⸗ AS S
Capitulum. cüif. ⸗
. a loco ðꝛ.eo ꝙ; infrigia naſcit᷑. coleꝛ anitii um, ID.
pallidusmediocriter grauis. gleba pn Capitulum V. =
micoſa.vritur ante vino ꝑfuſus. Flatuſq; folli ? 5 AUmex latine. Ara biceſamech. Brece

pitulum

bus donec ribeſcat. Rurſuſq; dulci vino ex⸗ Fanech vl Yenic vel lapis de barchin
tinguit᷑ trib viciba tingedis veſtib tm̃ vtulis. Seraß. ib.ag ca. Jamecba mummen

Antidotis der

Tractatus

Rqſtlapis debarchinideſt lipari. Opoꝛtet q/
eligatur ex eo multũ foꝛaminoſus durus ⁊ frã
gibilis leuis albꝰ:in q̊ nõ ſunt lapides.Et mo⸗
dus combuſtionis eius eſt: ꝙ accipiat᷑ ex eo
quãtitas ⁊ ponat᷑ in pꝛunis.⁊ qn fuerit ignituſ
extrahat᷑ et cextinguatur in vino odoꝛifero.⁊ h
fit ter.tertia vice qñ extrahitur ab igne non ex
tinguatur in aliquod:ſed dimittatur infrigida
ni per le.poſtea teratur ⁊ reponatur.

Bperationes.

Dyaſco. Uirtus eſt eiſtiptica:termantica?

purgatoꝛia. Pumex oculoꝝ cicatrices limpi
dat.vulnera replet ⁊ ↄſolidat.⁊ aufert carnẽ ſu

perſfluam oculoꝝ.⁊ q teritur ⁊ fricantur inde

denres abſtergit eos:⁊ adminiſtratur ad abꝛa
dendos pilos.i Theophꝛaſtus. Si miſcetur
is dentirigijs ⁊ ſmigmatibus abꝛadit
aſpꝛedinem:⁊ leuigat ⁊ conſtringit ⁊ coercet.

¶ Serap. Pumerx hʒ virtute ſtipticã: ſtringit

em̃ gingiua:⁊ abſtergit oculum.⁊ aufert macu

lam ꝗ eſt in eo. ⁊ replet vlcera ⁊ ↄſolidat ea.ec

auſert carnẽ ſuꝑ fluam qᷓ in eis eſt.⁊ qũ teritur
⁊ fricãtur dẽtes abſtergit eos. Et ſi mittat᷑ in

vas vini nõ permittit ipſum amplius bullire.

¶ Galł.Et ingreditur in medicinisq̃ abſterguũt
Dentes:qñ nõ eſt aduſtum.ſed qñ aduritur fit
ſubtilioꝛ. Nam acqrit ab igne rem aduſtam ca
lidam q̃ aufertur ⁊ ſeparatur ab eo qñ lauatur
¶ Et dariſicat dentes ⁊ abſtergit eos.Et hoc
facit pꝛopter ſui aſperitatem. Et facit foꝛtaſſe
hoc pꝛopter eius virtutem ab ſterſiaam.
¶ Et pꝛopter hanc cauſam coꝛnua qñ adurũ
tur abſtergut dentes. Omnia pꝛeſcripta iſtius
capituli inuenies in Pandecta. cap.ccli.

ieſt comedere foꝛmicis. O Ja. Deſtatus:va
let ad ipetrandũ quodlibet. ꝗ Arnol. Ranni

mientis. Hoc ſilr ait Enax in lapidario ſu

3
1.

Capitulum. cof.
Uadratus: quadras:ꝛ quirin. olini9
NQuadratus in egypto inuenit.ſilr et
nethiopia.⁊ exalbidus ẽ. Alber. Qua
dros.alias qᷓnidros:eſt lapis qͥ aliqũ inucni
in cerebꝛo vulturꝭ.Jdeʒ.Quirin eſt lapis qͥ in
uenit᷑ in nidovpupe.Aliqũ q̃ tota eſt auis pſa
gioſa ⁊ augurialis.vt dicũt magi ⁊ augures.

Dperationes.

¶ Quadratus vires hʒ ſtringẽtes. vñ necare A
dicitur ↄceptũ.Alber.Lapis quadros vtus q
eius fertur eſſe quoſlibet nociuos caſus.⁊re
plet mãmillas lacte.Et hoc ſilr ait Enax.
¶ Idẽ Quuin.Eſt aũt hic lapis ꝓditoꝛ ſecre C
toxꝝ.? fantaſias.ſi ponatur ſupꝛa pectus dor⸗

———

.

„

C m. wiſj.
Qirinus. Radaim? Rauno

„
.

Arnoldus. Quirinus eſt lapis qͥreperituri
vllule n idis:auget fantaſticas onde,
¶ Jdan. Kadaim lapis eſt niger atq; tranſ⸗
lucens. Inuenitur in capite ga lli mar: q; da⸗

alias rabꝛi eſt idem ꝙ bolus armenicus. 2 eſte
lapis ſubrubeus.i¶ Huius virtus eſt conſtri⸗
ctiua ſanguinis diſſintenie menſtruoꝛumq;: vt
ſupenius habetur cap. xxvi.dexC

.
2
„

.
2

*

S hfhf

ð
„

De Lapidibus

—

beꝰ. Sera. Lapis rubeꝰ minꝰ q; ia⸗
cinctꝰ.qͥ arabice vocat᷑ hager albigedi

buzedi iacincti.rubedo ẽ mag placabilis hoĩ⸗

bus:eo q non fit in eo obſcuritas aliq̃.minera
aũt huiꝰ lapidis ẽ in terris oꝛiẽtꝭ.⁊ qn defert᷑ a

mmera ſua eſt obſcurꝰ.ſj q excoꝛiat eũ artitex
detegil bonitas eius.⁊ apparet ⁊ clariſicatur.
DOPperationes
¶ Sera. Si qs ligauerit nõ videbit poꝛtãs in
nocte ſomnia mala neq; timoꝛoſa.⁊ ſi ille qui a⸗
ſpexerit in ſole tm̃ ꝙ viſus eius eſt debilitatus
terſerit cĩ eo ocuos ſuos ⁊ cõuenit ei.i¶ Et qñ
ile lapis fricatur ad capillos capitis attrabit

.*

leſtucas ſicut magnes fer

. EEEEE

Idẽ li.ag.ca. Hager albigedi.ſiue al⸗

Aphirus. Albertus. Saphirus eſt
liapis valde notus m plurimos. Ue
Antt ab oꝛiente et India. IJnuenitur
⁊a in ypidomio apud podiuʒ pꝛouin⸗
cie regionem et ciuitatem:ſed non eſt adeo pꝛe
cioſus vt per omnaa ſit ſimilis oꝛientali.Eſt au

tem coloꝛe perſpicuus ſicut celumſerenatum.ſʒ

vincit in eo flauus coloꝛ.et idco melioꝛ qui eſt
non ſatis perlucidus.optimus autem qui ha⸗
bet nubes obſcuras ad rubedinem declinãtes.
inuenitur etiam bonus qui albidas habet ma⸗
culas:ſimiliter ſubſtantia ſua ſit ſicut nubeeſu
ſca tranſparens aliquantulũ.

DOperationes

Albertus. Cirtutes ego vidi ꝙ antraces du⸗

os fugauit.Aiunt etiam bunc lapidem homi⸗
nem caſtum reddere.⁊interioꝛem arboꝛem re⸗

frigerare:ſudoꝛem reſiringere:voloꝛem curare

trontis ⁊ lingue.
Ego vidivnuʒ in anulo poꝛtare:⁊ ſoꝛdes ex
oculis poꝛtare.ſʒ qñ vult poni in aqua frigida
poſt ſimiiter.ꝙ aũt diciit ꝙ; amittit vᷣtutẽ et
coloꝛẽ poſtqᷓ; antracẽ curauit.fſalſum eſt.
¶ Dicunt etiã ꝙ coꝛpoꝛa vegetat.⁊ pacescon
culiat.pium ⁊ deuotũ ad deuũ cfficit.

¶ Et animũ in bonis firmat. Hic etiaʒ ſirtites

a qbuſdã vocat᷑.eo ꝙ in littoꝛe ſirtiũ inueniat᷑.

¶ Exli.de na.rerũ. Saphirus ſereno coloꝛece

lo aſſimilat᷑. Hunq; tamen quantumcũq; purꝰ
ſit imaginem in ſe( vtſpeculũ) oſtendit.

¶ Diatr᷑ aũt optimus eẽ ofraudes: S inuidiaʒ

⁊ erroꝛes ad pacẽ.qñq; gratioſus ell.
S opoꝛtet vt ille qͥ poꝛtat ſũmo ſtudio ca⸗
itatẽ ſeruet. Oꝛiẽtales ſaphiri ſũt optimi.ma⸗
xime hij qͥ vehemẽter ſplendẽt coloꝛe ceruleo.
¶ Itẽ Saphirus moꝛbũ illũ hoꝛnbile fugat

quivulgariter dicit᷑ noli me tangee.Sʒ poſt

fugationem dicitur vid ari cololl.
¶ Ex lapi. Saphini ſpẽs digit ꝭ aptiſſima regũ

Egregiũ fulges puroq; ſumillia celo. Uilioꝛ eſt

nullo vtutitbo atq; decoꝛe.Hic ⁊ ſirtites lapis ẽ
a pleriſq; vocatꝰ:q circa ſirtes libicꝭ ꝑmixtus
arenis.Fuctibo expulſus feruẽte freto reperit᷑.

Ille ſ optimꝰẽ quẽ tellus medica gignit.OQui

tñ aſſentur nũq trãſmittere viſũ.Quẽ natura
patẽs tanto ditauit honoꝛe.Ut ſacra et merito

gẽmaꝝ gẽma vocet᷑.Etqͥ poꝛtat eum:nec vlla
fraude necat᷑. Inuidiã ſuꝑat:nullo terroꝛe mo⸗

uetur. NHic lapis vt perhibẽt educit carcere vin
ctos.Obſtructaſq; foꝛes ac vincula tacta re⸗

ſoluit. Fert᷑ ⁊ ad pacẽ bonus eſſe cõcitiandam.

Et pluſq; reliquas amat hanc mgromantia.

m 4 “ . 4.D 1 .

——— ——

. *

E

=*½
„*

us eſt lapis ab antiquiſſimo inter pꝛeci
πoſoslapid?smemoratuerſt aute, ba⸗
bens ruboꝛem ſpiſſum cum ſubſtantia peruia.

ſicut ſi peruietas ymaginetur ĩ rubea terra.Et

lm hanc diuerſita tem inuenitur qumq; modis
ita q aliquis nihil habet de peruietate: ⁊ foꝛte

illle matrir eſt alioꝛum et domus in qua generꝗ

tur. In Sardis autem ciuitate repertus eſſe
dicitur. Ideʒ. Sarda eſt lapis quiſe habet ad
tabulas ligniſicut Magnes ad ferruʒ. Et im⸗

no adheret ita foꝛtiter tabulis nauiumin ma⸗

ri:vt a tabulis euelli non poſſit niſi abſcindat᷑

cum ipſo ea pars tabule cui adheret. Eſt auteʒ.
in coloꝛe pꝛaſſius hoc eſt virens. Hoc ſimiliter

Operatione-es

¶ Alb. Aiunt Sardiũ lapidem accendere ani
mum ad gaudium ?⁊ acuere ingenia:⁊ ꝑ vᷣtuteꝛ
ↄtrarias ligare onichiũ. Hoc ſimilit ait Enax

Ardonis. Albertus. Lapis ſardonis
Q quem quid am ſardonicẽ vocant.eſt cõ
dpoſitusex duobo ſardio videlicet ⁊ oni

E ſt eciam albuset niger:et coloꝛem vnguis p⸗

ferens ex onice.LQaudabiliter autem eſt qͥ bos
coloꝛes habet magis diſtinctos. Inuenitur
autem quinq; modis aut plir ibus pꝛopter di

uerſam coloꝛummirtionem. et frequentius in⸗
uenitur in India et Arabei.

. 4.
4 —

ce.eſt ergo rubeus.⁊ hic coloꝛ eminet ex ſardio

* —Mõñůl

—
.
— 4
. —
—
NN
ͤ
. 4

S

W

„ „
. . .
„ . 2 . 5 6
4
8 7 1 . 2 . ,——2 . — S
. — = . 4 — S 3
. 5 —
„ ———ʒ— ð . * rE —

dem Albertues F ertur luxuriam expellere
etcaſtumreddrez pudicun. Eſttamema
rima huius virius in hoc.qꝙ cum onichins no
luus ſirhic nocere no poſſunt ſardium in ſub

ſtantia habens admixtum.

2-—

n,

Capitulum. cxif
Amius ⁊ Sarcofagus. Alb. Sami⸗
eaapis a ſamo inſula qᷓ niuuemt dict
Hoc aũt lapide pollit᷑ aurũ. Idẽ.Sar
cofagꝰẽ lapis deuoꝛãs cadauera moꝛtuoꝛum.
grece em ſarcos ſonat.caroſagꝰ ãt comedere.
antiqui autem de hoc lapide pꝛius fecerunt

rr er

* „ *

De Lapidibus

archam moꝛtuoꝝ. eo in ſpacio.xx dien ca⸗
dauera ↄſumũtur. Ob hoc aũt noſtra monu⸗
menta lapideo ſarcoſgiſunt vocata.

Hyerationes
¶ Samius. Alb. Fertur aũt ꝙ ſamius poꝛta
tus vertiginẽ ſedat:⁊ mentẽ ſolidac. habere aũt
boc vici dicit᷑ ꝙ alligatus in coxa parturien
tis impediat partũ. Hoc ſimiliter ait Atabari

Haraldus:alias ſmaragdus. Alber
tus in lapidario ſuo. Smaraldus la⸗
pis eſt pꝛecioſioꝛ multis alqs:⁊ non ra
rus.⁊ coloꝛ eius eſt viridiſſimus tranſlucens:

ita ꝙꝙ vicinum aerem ſua viriditate ſigurarevi
deatur. Et melioꝛ eſt planicies ſuperficiei. qꝛ

vna pars nõ obumbꝛat aliam. Melioꝛ tñ eſt

à nec lumie nec vmbꝛa variatf. Dui planiciei

⁊ coloꝝ varietatum dicunt eſſe diuerſit ates.xij

eò ꝙ aliquando f nigrũ per modum virgula

rum admixtum babet. Hj ſunt a locis ſcotici

ct Bꝛitanici ⁊ hiliaci.: qui in venis eris naſcũ
tir.⁊ maculoſi quidam. ⁊ quidam Calcedoni⸗
cixo ꝙ ad mixturam habent cumillo lapide.

Melioꝛes autem ſunt ſcotici. Et ferunt qui⸗
dam ꝙ illi de nidis grifonum auleruntur.qui

lapidem hunc cum crudelitate magna cuſtodi

unt. Dixit autem vnus de grecia veniens ve⸗
ridicus⁊ curioſus experumẽctatoꝛ. hic lapis
nalſcitin rupibo q̃ ſunt ſub aqua maris.⁊ ibi in

uenit᷑ Ration ale etiã eſt in venis enis in per
ſpicuo quidẽ ad eris ſubſtantiam nonveniens
naſcit: eo ꝙ mubiginis eris habet viniduatem

queritur a magis.

¶ Quando ſmaraldus ponitur in potu conue
nit venenis moꝛtferis ⁊ moꝛſibus venenoſis ⁊

punctiombushabentibus a culeum.

¶ Qui ergo dedenit in potu de limatura eius
pondus.viij.granoꝛum oꝛdei illi qui ſumpſit
venenum anteq; fecerit impreſſionem liberat
eum a moꝛte.⁊ non cadent capilli eius neq; ex

coꝛientur:⁊eſt ſua euaſio.t ille ͥ aſſiduat aſpi
cere ipſum pꝛeſeruat eius viſum a nocumentis

et conſ eruat eum incolumem.
¶ Et qui defert ipſum in anulo:pꝛeſeruat eam

ab epilentia quando ducit cum digito anteq;
ſuperueniatt.
¶ Et pꝛopter hanc cauſam docemus regesc

ſuſpendant eos in collo filioꝛum quãdo naſcũ

tun ſtatim: ne ſuperueniat eis epitentia
¶ Et idem auowꝛitate Raſis. Laberzet velfe

ruʒegi ideſt ſmaraldus.conuenit lepꝛoſis qũ

do ſumitur in potu limatura eius.Et ſi cadat

aſpectus tyriſuper lapidem ſmaraldi diſſol⸗

uuntur oculi aus et liqueſcunt.

¶ Dyaſco.ca.deſmaraldo. Smaraldus poꝛ
tatus auget ſubſtantiam habenaperſuaſionẽ

in omni negotio coꝛpoꝛe ⁊ ſermone caſtos le⸗

toſq; facit.ſubuenit ⁊ in tempeſtatibus.ſculpi⸗

tur in eo ſcarabeus:pertunditur aurea fibula.
¶ Alber. in lapidario ſuo ca.de ſmaraldo.Ex

pertum eſt noſtris tẽpoꝛibo bic lapis ſi vere

viridis ⁊ bonus eſt: etinet coitum.pꝛopter qpᷣ
rex vngarie quinoſtris tempoꝛibo eum in di⸗

gito in hoꝛa coitus cum vxoꝛe ſua habebat in

coim:in tres partes diuiſus eſt. .
¶ Et ideo pꝛobabile eſt qð ⁊icitur hic lapis

geſtantem ſe ad caſtitatem inclinat.

Undeauget opes:⁊ incantatus dat verba
perſuaſoꝛia.⁊ ꝙ collo ſuſpenſus curat emitru⸗

teum ⁊ caducos moꝛb

oos
¶ Expertum autem eſt ꝙ viſum debilem 2foꝛ

tat:⁊ oculos conſeruat.
¶ Et bonam fa cit memoꝛiam:⁊ tempeſtatem

auertit. Et valet diuin antbus:pꝛopter quod

us tanta vis eſt: vt permean⸗
do petat et carinis ita tena

tes naues

*

citer adhereat vt nili abꝛaſa parte ligni vix ſe⸗

paretur. S H
Pperationes.

ge 2Sandariſo. Jlidorꝰ. Sag⸗
emma pꝛaſini coloꝛis apð cal

W

Tractatus

. — ——ꝑ .-
☛ — e — —r

ExLapidario.
Diſficilea gemmas ſup om̃esmari repertus.
Nunq ſciretur niſi ſe daret inueniendam

In medio ſiquideʒ lapis natus iſte pꝛofundo

Naues incautas petite eregione meantes.
Et pꝛelambentibus tabulis herendo carine

Ad poꝛtũ trahitur marꝭ ignaris data nautis

Eſtautem moꝛſu tabule ſic fixa tenaidi
Quod nequit abꝛaſa ligni ſineparte reuelli
Huic paraſinus coloꝛ regio caldaica tellus.
¶ Jſdo. Sandariſus naſcitur in Indis loco
eiuſdem noĩs. S pecies eius eſt ꝙ velut intra
incidum ignem intus auree gutte fulgent
¶ Lonſtat inter omnes quantum ſtellarũ ac
cedat numero:tanto ⁊ pꝛecio acceldere

=

Capitulum. cxv.

Ilenites 2 Sirtite. Iſidoꝛus. Sile⸗

. nites gemma tranſ lucet candido mel⸗

leoq;fulgoꝛe:cotinens imaginem lune
Quam iuxta curſum ipſius aſtri perhibent in
dies ſingulos minui ⁊ augeri.naſcit᷑ in perſida

Operationes.
¶ Arnoldus. Silenites eſt gemma Perſidis
cuius coloꝛ eſt vt iaſpidis lunares motus ſer⸗

uat. geſtatuſq; languentes ac debiles curat

¶ Ex libꝛo de naturis rerum. Silenites lapis

eſt coloꝛe pulcher.maxime albo:rubeo:vario

purpureo:quem poꝛt at indie teſtudo. Horuʒ
quoddaʒ genus eſt quod viret vt herba. Hũc
qui poꝛtat in oꝛefertur diuinare futura. Igne
nunq;frangitur. Inter diſſidentes amoꝛem re

conciliat.ptiſicos cunra.
¶ Iſidoꝛus. S irtites gemma eſt ſic vocata:

quomam in littoꝛeſirtium in partibus Luca

nie pꝛimum eſt inuenta. Huius coloꝛ eſt croce
us eontinens intus ſiellaslanguidas ⁊ ſib nu
bilo renitentes.

Albertus in lapidario ſuo inquit. Lapia ſi⸗
lenites eſt lapis de quo vana referuntur. Di⸗
cumt enunm quidam eum naſci in quodam ge⸗
nere teſtudinis Indico.⁊ eſſe varium. dicunt

qᷓ; hunc eſſe virentem.⁊ in Perſide partib⸗ fre⸗
quentius inueniri:ſiue in Arabia.ſicut inquit
Plinius.Dicũt aũt hunc creſcere luna crelcen

te. ⁊ decreſcere dicunt decreſcente lun.

¶ Beſtatus autem fertur conferre pꝛeſcientiaʒ
quandam futuroꝛum:ſ ſub lingua poꝛtetur:pᷣ
cipue pꝛima luna ⁊ decima luna⁊ decima ex⸗

iſtente. Dicunt etiam ꝙ manepꝛima luna tan
tam habet virtutem in pꝛima hoꝛa. Decima

autem exiſtente luna in decima hoꝛa

¶ Et modus diuinationis eit ꝙ am ponatur
ſib lingua ⁊ cogitetur de aliquo negocio veꝝ

fieri deceat aut non.⁊ ſi fieri deceat coꝛde te⸗
netur ⁊ infigitur:ita q euelli nõ poſſit. Etſi fic
ninon deceat:ſtatim coꝛ deſiſtit ab ipſo.
Fertur etiam q; curat languentes ptiſicos
debiles. Hoc etia nait Jaacbeniamin.

Capitulinn. O.
DBEteluaenor lapidario ſuo. Qa

pis ſtellarius eſt de genere marmoꝛũ.
habens maculas ex airo. E reius eſt
alius albus:qui dicitur Markaſita. Alius in
dus clarus celeſtis:⁊ vocatur lapislaʒuli.Pꝛo

B

S

reerarreerr S

8

De Lapidibus

f88

N

quo lege lapis laʒuli et qñq; minera fert vtrũq;
ſimul:⁊ qñq; ẽ alius coloꝛis viridis.ei vocatur
lapis criſopꝛaſſus:vt apparet ſi leges lapis cru
ſopꝛaſſus.

en

FTapituſum. cxviſj

,ͤusõ
Operationes

4 Dicitur autẽ in hyſpanoꝛuʒ vꝛbe ſegondia

pꝛimitue inuentus eſt. ¶ Ego autem vidi illũ

abund antius inueniri: ita ꝙ curbes inde onerã

tur in diuerſis partibus theotonie. ¶ Et vidci K

Pecularis. Albertus.Lapis ſpecula
ris eſt lapis admodum vitri perſpicu⸗

etiam in gallia inueniri cũ gipſo: qꝛ extremitas
q̃ᷓdã. Effuſus ãt ſcindat᷑ in q̃ſtibet ꝑtes tenu
es:⁊ fiũt feneſtre ſicut de vitro:niſi qꝛ loco plũ⸗
bi oꝑtet ponere lignũ ¶ Sũt ãt tres ſpẽs eiuſ⸗
dẽ.vna vicʒ lucida ſicut vitrũ.alia nigra penitꝰ
ſic attramentũ.¶ Tertia citrina q̃ vocat᷑ auri
pigmẽtũ vel arſenicũ qð clariꝰẽ et nobilius

Capitulum. cxviij.
Bsdalobe lapidario ſuo ca ꝓpꝛio

A

Lapis ſiſtos eſt fuſci coloꝛis ⁊ ſubꝛufi:.-
oblongas ariſtas ſiue pinnulas nõ ba
bens erectas vt alumẽ ſciſſuꝝ ¶ Oꝑaniões.
Enax.Lapis ſiſtos vires bʒ foꝛtit ↄſiringẽ
es.

2

Capitulum. cxix.
W pPoõgia marina latine.grecetrageſ.ara
bicc afftegialbach. Sera. . aggre. cap.
gffegialbach. Affegi albachid eſt ſpon
gie marine duo ſunt genera.ſcʒ maſculus et fe
mina. Maſculus dici qui percuſſuras minu⸗
tas habet:et ſpiſſas et albas. Femina vero ro
tundas cauerna set maioꝛes habet. Sʒ addit᷑
tertiũ genus duros lapides intra ſe habena et
plurimas cauernas.oburitur vero ſicut cal⸗
cidonium. Melioꝛ eſt illa que eſt ꝓpinqua ſue
acceptioni.et eſt adhuc reſeruãs in ea ð virtute
quà acquiſiui: ex mari.ſed qñ ꝓlongat᷑ tempꝰ⸗
ſue collectiõis. euaneſcit virtus eius.⁊ non eſt
conueniens vt adminiſtretur in oꝑe niſi pꝛius
lauetur cũ nitro aut baurach.vel cu aqua cine

ris que cꝛ diſtillata ¶ Auicẽ. li.ij.c.de ſpogia.

Spongia ẽ coꝛpꝰ marinũ laxũ rarũ.Et dꝛ q;
habet aial in eo cui adheret ⁊ nõ ſeꝑaĩ ab eo.
Et illa q eſt reccs ẽ foꝛtioꝛ ⁊ vchemẽtioꝛis exſic
cationis ꝓpter foꝛtitudinẽ nature maris.E teſt
calida in pꝛimo ⁊ ſicca in ſco gradu. Exipᷣiꝰ
lapis eſt ꝓpinquus ⁊ minus calidꝰ.⁊ ẽ foꝛtis ex

ſiccatiomis ꝓpꝛie qd cx ea eſt recẽs qñ aduritur

cum oleo:⁊ ſimiliter eius cinis.¶ Dyaſcoꝛdes
capi.de ſpongia. Spongie duo ſunt gencra.
Mal ulus ⁊ femina. Maſculus habet foꝛa⸗

mina minuta et ſpiſia ⁊ alba.ꝓcmina vcro ha⸗

bet foꝛamina rotunda ermagna. Et additur
tertium genus habens intra ſe lapides duros
rIt plurimas cauernas.

OPbperationes
¶ S eerapion aucto.Galieni:Cirtutẽ habʒ ex
ſiccatiuam manitfelte.et ideo virius cus ẽ que
conſoldat vlcera recentia cum ſuo ſanguĩe cũ
madelit in aceto mixto aqᷓ vel vino ſᷣm diuer⸗
ſitatẽ coꝛpoꝝ . ¶ Et abſcidit fluxũ ſãguĩs qui
ex inciſione accidit vel cõbuſtione. Quando ac

cipit᷑ ſicca nõ habens humiditatẽ in ſe ⁊ imbibi

tur in aſpalto iudaicoaut in pice liquida.⁊ po
nit᷑ ſuꝑ locũ fluxus.⁊ ignis in ea accenditur.et

valet incauteriũ. S ed ſpongiecõbuſte virtus

eſt reſolutiua.i¶Et lapis que inuenit᷑ in ſpon⸗
gia habet virtutẽ que deſiccat.et frãgit lapidẽ
qui eſt in renibus cauſatus.ꝗ¶ Et idem aucto.
Dyalſcoꝛidis.Que ex ſpongia eſt noua ⁊ ſicca
non cum ſua pinguecine confert vlceribus.⁊ re
ſoluit apoſtemata flegmatico.
N¶Ert coglutinat vlcera recentia.qñ ſupponitur
cũ aceto vel aqᷓ incarnat vlcera antiqua.qũ ap
ponitur eis cum melle cocto ⁊ apponitur cũ aqᷓ
lola. Sz ex ſpongus illa que eli iubtilis. leuis
non habet iuuamenti

Trattatus.

¶ Et vtimur ſpongia nona ſiccain panno l⸗
neo ligata:que ſola facra ſoꝛma licinij.et intro⸗

miſſa aperit oꝛiſicia vulnerũ quado ſunt clauſa
¶ Et qũ ponitur ſicca in vlcenibo antiquis hu/
midis ad que fluunt humiditates coꝝ. Etap

ponit᷑ cũ accto et ſubſtinet menſtrua.i¶ Et qũ
comburitur ſicut comburitur ſpuma maris./õ

fert obtalamie et abſtergit oculum.i¶ Et quan

do lauatur poſt combuſtionem eius:eſt magis

iuuatiug in medicinis oculoꝛum. ¶ Et quado
comburitur cum pice.confert fluxui matricis.
¶ Et lapis qui inuenitur inſpongiafrangitla

pidem veſice quando bibitur cum vino

¶ Auicen. Quãdo ſpongia aduritur cũ olco

et eius cinis conſert dinuptioni ſanguinis p⸗

pter inciſionem et aperitiones. Innammatur

cx ea ignisſuꝑ locum et cautoriat cum hoc ꝙ;
ipſa ſit ſubſiantia retinens ſanguinem.

I¶ Et ex ea flunt licinia que inoꝛiticis venarũ

ponũtur.ct retinet ſanguinẽ ⁊ Ruxũ ſanguims.

¶ Et eius lapis ſubtiliat abſq; calefactione:⁊
exſiccat ⁊ abſtergit.et ex ſiccat apoltemata fleg
matica.i¶ Et infunditur in aceto ⁊ ponitur ſlſu

per plagas et conſolidat cas:⁊ decoqui cum

melle. et conſolidat vlcca pꝛoſunda.⁊ ſimiliter
ponit ſicca ſuper ſpᷣa.i¶ Et infuſa in aqua aut

vino deſiccat vlccra humida antiqua.

ens curationi ſputi ſanguinis.

¶ Et q ſpongia aduritur cum oleo ẽ cõueni⸗

(¶ Et lapis in ea inuentus frangit lapidẽ in ve

ſica apud aliquos.Halienus ait ꝙ frangit la⸗
pidem renum tantuʒ:quia non tranſit vſq; ad

2*
W

K
„ . . . 4 — .
—

.
—
7

rm .ᷣ ..

De Lapidibus

Capitulum. xx.
¶Oraicies panietis baluei latine.a rabi.
vaſachi Serapion.li.aggregatoꝛis ca
pitulo vaſachi. auctoꝛitate Galieni.eſt

calida.et lenit et diſſoluit

ſpla elt compol

Pperationes

¶ Serapion. Jacit naſci carnes.et eſt conue

niens ſciſſuris que fiunt inano et emoꝛroidib⸗
quando ponitur ſuper eas.¶ Et quod de ſoꝛ⸗

dicie colligitur ex coꝛpoꝛiboexcratantium: cale
facit ⁊ reſoluit exituras dure ſolutionis.et ẽ cõ
ueniens vlcenibo renũ.¶ Et üla que colligirur

ex coꝛpoꝛibus luctantium:cõfert nodio que ſi⸗

unt in matrice quando ponitur ſuꝑ eas.et con⸗

fer ſciatice poſita loco vnguenti.¶ Et ſoꝛdicies
que reperit in vaſibo in quibus oleum aduritur

reſoluit multũ ⁊ lenit.i¶ Et dixit in ſoꝛdice que
eſtin coꝛpoꝛibo luctantiuʒ ſm oin ea eſt de pul

uere diuerſiſicatur ab alia. ¶ Et ſoꝛdes quideʒ
vniuerſaliter reſoluit apoſtemata indigeſta.et
conuenit apoſtematibo calidis mammillarum

ct hoc quoniã extinguit inflammationem eoꝛũ
¶ Et pꝛohibet curium humorum ad ipſa.⁊re

ſolui quod iam fluxum eſt ad ipſa.quoniam

ita ex puluere et oleo ⁊ ſoꝛdicie
coꝛpoꝛis homis.¶ Sed ſoꝛdes vaſoꝛũ recipit

acuitates a vaſe eris.et ſimiliter eſt acutior. et

ſoꝛdicies auris contert panaricio.

Cap

itulum. cxxx.

Pperationes
¶ Jem inlibꝛo. xix. Ex genere ſilicum optimi
ſunt nign quibuſdam in locis ac rubentes
¶ Albi quoq; contra vetuſtatẽ incoꝛrupti qui
et in monumentis ſculpti et incoꝛrupni perma⸗
nent.quibus nec ignis quidem nocet. Namex
his etiam foꝛme fiunt in quibus etiam era fun
duntur.¶ Sed et viridis ſilex vehemẽter igni
reſiſtit ac nuſqᷓ; copioſus eſt.et vbiinuenitur la

pis nõſaxum eſt Pallidus autem in cremento

raro vtilis.¶ Yuuialis vero ſilex ſemper velu
li madens eſt. hunc eſtate echiberi opoꝛtet.nec
ante bienniũ in ſtructuris domorum inſeri

Iccinus ſiue Succinus.Albeꝛ.Suc
cinus eſt lapis cocei coloꝛis quẽ greqʒ
electron vocant.inuenitur enim tranſ⸗
lucens ſicut vitrum.voc abulũ hʒ a materia qꝛ
a ſucco vel gũma arboꝛis naſcitur que pinus
aenne O vulgariter vocatur.
Ppkerationes
¶ Igeʒ.Conſricatus aũt trahit folia ⁊ paleas
⁊ ſilaſicut magnes ferrũ.i¶ Dicunt auteʒ q; cõ
fert poꝛtantibus ſe caſtitatem. ¶ De expertis
autem eſt ꝗ fugit ſerpentes.pꝛegnantibus au
tem valere dicitur ad facilem parturitionem
¶ Iſido. Succinus quem greci celectron vo⸗

cant fului cereiq; coloris fertur arboꝛis ſuccꝰ

cẽa ob h̊ ſi h appellatꝰ.ↄſtat ãt eũ nõ eẽ ꝑliſuc
cu. vt phetonijs fabula ðᷣt ſz pine arboꝛꝭ.¶ Naʒ
accẽſꝰtede nitoꝛe flagrat. Naſcit᷑ ãt ĩ inſul occe

ani occidẽtal.ſit gũmi dẽſatq; criltallũ rigoꝛx

f 2

*

„„ LGN

— „ .

B

poꝛe fluens obſcura eſt et immunda.

Trattatus

tpe. ¶ Exea ſiũt decoꝛis gra agreſtüi monilia

arpaga:eo q;

feminarũ:vocari aũt a qͥbuſdã

Atttritu digitoꝝ accepta caloꝛis aĩa folia pale
qſq; ⁊ veſtiũ fimbꝛia rapiat:ſicut magnes ferrũ

¶ Exli. de na. reb. Succinꝰ eſt gẽma qꝗᷓ vul⸗
gariter appellat᷑ lambꝛia. hic crocei coloꝛis eſt.

⁊ vt vitꝝ aliqñ trãflucet.i(¶¶ Caſtitatẽ poꝛtãtibꝰ

cõferre dici. Fumꝰeiꝰ iuuat partuniẽtes.⁊ fu⸗

gat ſerpentes. pꝛim quidẽ gutta que de arbo⸗
re pino ftun pura ⁊ lucida eſt.¶ Et hec eſt illa
que in eſtate calida pꝛoſilit: Reliquo vero tem

gAurii q linit᷑ cũ eo.¶ Auili.

“
. „ „
wrn

Cap
Alphur. Jſido. Sulphur terra eſt ex

deccione caloꝛis excocta in eſſentiam ſul

ducil. Aliudeſt extinctũ ſiue moꝛtuũ qð artili⸗

cigliter parat᷑.⁊ in calamis ferreis funditir.
¶ Aui.li.ij. ca.deſulphure. Sulphur ẽom̃ibꝰ

notũ.eſt ca.⁊ſic.ad quartũ pueniẽs.⁊ ẽ ſubtilia

tiuñ ⁊ attractiuij.i¶ Dyaſ.ca.ſulphur:om̃ibus

eſt notũ.Eligẽdũ eſt viuũ et coloꝛe limpidum:

reſplendens ⁊ perlucidũ ſine lapide.quod miſ⸗
ſum in focum viridẽ facit coloꝛeʒ et pingatur.

Haſcitur in meloſda ⁊ lipparia.

Pbperationeges.

¶ Dyal.Cirtꝰ ei qreſoluit ⁊ abſtergit.⁊ q re⸗
ſiſtit venenis maritimis ⁊ alijs ſilibo eius qñ te⸗
ritur ⁊ pulueriſat ſuꝑ moꝛſure.i¶ Et cõficit᷑ cuzʒ
ſputo aut vꝛina aut cu oleo veteri.aut cummel

le aut glutine albotin. ¶ Curat ſcabiẽ ⁊ egritu

—

fiuntin vnguibus.et aufert moꝛp

itulum. cxxij.

dinẽ in qcteuat᷑ cutis ⁊ hoc qꝛ ĩm aufert ſpas

egritudines abſq; hocq impellatmateriã ipo⸗
rũ ad interioꝛa coꝛꝑis.¶ Et educit ſaniem ex

pectoꝛe.⁊ q trãſgiutitcũ ouo ſoꝛbili:aut fit fu
migium cũ eo cõfert aſmati.¶ Et qñ fumigat

mulier cum eo educit fetum.ꝗ Ct miſcetur cuʒ
glutine albotin: aut reſina pini et aceto cõfert
ſcabiei vlceroſe ⁊ empengini:⁊ nnactuis albis q̃
bus. am
¶ Et curat elephantiã.⁊ ſimiliter cum reſina ?

aceto curat pũcturã ſcoꝛpionis.i¶ Et qñ miſce
¶ Et ſumit᷑ in potu cũ aq vel ouo ſoꝛbiliet cu⸗
rat y
H tur rorp⸗ aufert ſudoꝛẽ.⁊ q linitur ſupꝑ po
dagra cũ nitro et aqua cõfer

ctericiã.⁊ ẽ bonũ coꝛiʒe.i Et qñ pulueriſa

ei.¶ Et cõfert qñ

fit amang cũ eo ſoꝛdiditati ⁊ obliuionn.
cet᷑ cũ melle et vino:⁊ curat attritiões

£
1
52

ij. ca. de ſulphure

ca.eſt ⁊ ſic.Et eſt ex medicinis ad albaras. pꝛo

prie oum no tangit ipſum ignis. Et qñ mü⸗

cctur cũ gummialbotin eradicat veſtigia que
ſun in vnguibo.ꝛ cũ aceto ponit᷑ ſuꝑ moꝛpheã
¶ Et ponũ ſuꝑ aduſtionẽ ⁊ vlcerationẽ:⁊ ab
ſter git empetiginẽ.? ꝓpꝛie cũ viſco.: ꝓprie etiã
cum aceto et cuʒ nitro ꝓpter pꝛuꝛitũ lauatur ex

2

e coꝛpns. Etipᷣm eit cũ mitro et aqua ſuper
podagrã linitũ conueniens.etconſtringit coꝛi⸗

zam ſuffumigatũ. q Et adminiſtratur cuʒ ace

to et melle ſuper contritionem aunum.

phureã cõmutata. Aquoſis et terreſti
boꝛ igneis trãſeuntibo. Eſt aũt aliud ſulphur
viuum: videlicet qð taleeſt equale a terra p⸗

Capitulum. kxxiiij.

— — —

Sunt eiꝰ dueſpecies.

3 b $ b 2S h z0 S

A l. Sera.li. ag. c a. Malk. Dyaſ. coꝛi.
vna ẽ q̊ ẽ ex mi⸗
nera:e alia qᷓ eſtexmare.x illa que eltex

d

17

————ð

„
“
„S
1
4

de ſubſtãt ia ex

BDe Zapidibua

minera eſt foꝛtioꝛ. Et melioꝛ ex eo eſt non bñs

lapidẽ clari coꝛpꝑis.cuius ꝑtes ſunt equales. et
ex marino melioꝛ eſt albo equalium partium.⁊
etiam reperitur in locis aquarum ſtantium
¶ Itẽ auc. Galie.Et ſal qð gener at᷑ in ſtagnis
marinis aſſimilatur marino.Et iſte ſal fit i ma
ritimis. Nã qñ decreſcit aqua vel cõtrahit᷑ in
tꝑiba eſtatis.coagulat᷑ a caloꝛe ſolis adurente
qð eſt inmarginibo aque.⁊ fit ſal.Et hoc fit plu
rimũ.eo ; aggregat in loco illo ex aquis ſoꝛ⸗
didis.que ſunt multũ calide. Et ꝓpterea quia
euacuatio aque marisfit in loco arto.ſuba eiꝰ
eſt groſſa.et ſapoꝛ eiꝰ eſt ſtipticus ſanſus.Sal
vero qð ex ẽ minera eſt groſſioꝛis ſublſtãtie et
foꝛtioꝛis ſtipticitatis.Et virtꝰeiꝰẽ cali.⁊ ſic:in
iij.gra. Sal ſodome ẽ ſal iqð generat᷑ in mari
moꝛtuo vbi eſt aq̃ amara.in qua ſi pijciant᷑ pi⸗
ſces moꝛiunt᷑.Et vocat᷑ ſic a nomine mõtiũ qui
ſunt ppe illð mare. Sal qð effodit᷑ a minerꝭẽ
minꝰ ca.⁊ minus ſubtile aljs. Cõburit᷑ ſal ̃m
hũc modũ. Pone ſal in olla noua.⁊ cooperi u⸗
lã ne ſalſedo egrediatur ab olla ꝓpter caloꝛem
ignis.⁊ ſepeli ollã in pꝛunis et oimitte ibi do⸗
nec adurat᷑ ⁊ crepet.deinde aufer ab igne.⁊ po⸗
tes diſcernere diuerſitatẽ ſalis aſuo ſapoꝛe.et

hoc qꝛ ille qui ꝑticipat amaritudine reſoluit.

Sed qui eit ſalſus ſolũ cuʒ reſolutione ſua ſti
pticat ⁊ſtringit.Et ſal qũ adunt᷑ ẽ maioris re
ſolutionis ꝛ minoꝛis ſtipticitatis.Et flos ſalis
ẽſubtilioꝛ qᷓ;ſal aduſtus ⁊ ſapoꝛ eiꝰẽ acutꝰ.et

reſoluit reſolutiõefoꝛti.⁊ ẽ foos eiꝰ ſpuma que
eſt ſupꝛa ſalem. Sed puluis ſalis aſſimilat᷑ ſpu

me ſalis multũ.Et poſſibile ẽ ꝙ ſubtiliaret ⁊ re
ſolueret plus qᷓ ſal.⁊ aggregaret qð remanerz
ſtat ia ex coꝛꝑe ſicut ſal.Et ſitu capis pi⸗
ſces viuẽtes ⁊ pꝛoijcis in mari moꝛtuo moꝛiun
