die ſiquidẽ eſt aurea:⁊ noctu ignea. Hanc giꝰ

gnit etbyopia

Pperationes.

¶ Alb. Dicit᷑ criſolitꝰſpũalia ↄfoꝛtat. ꝓpter
qð tritus aſmaticis dat᷑. Yert᷑ etiã ꝙ ꝑfſoꝛatus
ſetis aſini in foꝛamĩe repletus ac ſiniſtro bꝛa
chio alligatꝰ fugat tumoꝛes melãcolicos peſ⸗
ſimos.⁊ hoc dict in phiſicisligaturis.
¶ In auro etiã poſitus ⁊ geſtatus fugat fan⸗
talmata. ¶¶ E

pellere:⁊ ſapientiam adducere.
q¶Dxaſco. Hic applicatus(videlicet criſolitꝰ)
raſure aurifilaterium eſt ⁊ tutamen aduerſus
nocturnos timoꝛes. Pertuſus ⁊ traiectꝰ cum
ſetis aſini ⁊ in bꝛachio ſiniſtro ligatus omnia
demonia vincit.

— — S“ü
— —
„ — —

—

Capitulum. xxxix.
Riſtallus. Alb̊. Qapis criſtallꝰ qͥ ali⸗
qñ fit ex frigoꝛe:aliquãdo autẽ ex niue

Wſicut ſepe experti fuimus.⁊ ĩ germania
vbimultiinueniuntur. Uterq; autem modua
generatiõis facilis ex ſuꝑioꝛib erat mamfeſtꝰ

HPHPoperationes
¶ Nic lapis frigidꝰ oculo ſolis oppoſitꝰ igng A

Et dicunt quidã ipſum ſtulticiam

dd

.
.

De Lapidibus.

eijcit. ſi calidus ſit hoc perficerenõ poteſt. Hu

ius ratio poſita eſt inlib.de pꝛopꝛietatibo ele⸗
mentoꝛum ⁊ planetarum.

¶ Et dicit etiã ſitim reſtringere ſub lingua po⸗

ſitus ⁊ expertũ eſt ꝙ tritꝰ cũ melle mixtus ac⸗
ceptus a mulieriba repleat vbera lacte.
¶ Exlibꝛo de nat᷑.rerum. Criſtallus lapis eſt
ex glacie induratus.
¶ Solinus tñ in aliquibo mundi partibo hũc
inueniri dicit vbi nunq; gelu vel glacies fuit.
¶ ODyaſ.Eriſtallus vires habetſtipticas:de⸗
derunt hũc ad generandumnlact.

Mank

EFapinilum. .l.

VTK¶HInnabar. Pãdecta.ca.clxij. Cinna⸗
8 vpar latie. Grece ſercog. Arabice aſreg
‚vyl ʒemʒiſar Cinnabar.i.cinnab aꝝ. Et
fit ex ſulphure ⁊ argẽto viuo.⁊ eſt rubei colorꝭ

S erap.li. ag. ca. aſreg ſiue aſrengi.i.cinnaba
rũ.ſit explũbo qñ ponit᷑ ĩ igne:⁊ inflãmat᷑.⁊ fit

rubeũ. Silr fit ex ceruſa cõbuſta in hüc mo⸗

dũ accipit ⁊ ponit᷑i ↄcauo vaſe mũdo ⁊ ponit
ſuꝑ ignẽ.⁊ mouet᷑ donec rubeſcat.⁊ſit velut au

—

ripigmẽtũ rubeũ.Et qͥdã noĩant h̊ ſandix.

Sperationes.
¶ Galł Qñ cõburit᷑ plubũ vel ceruſa: mutatet
fit aſrẽgi.⁊ ẽ res ſubtilioꝛ eo:ſj nõ itaſedatiua.
¶ Idẽ auc.Lachindi.Et accidit libenti aſreg

ſicut illi qͥ bibit litargiũ.oẽs iſti ſũt ſpẽs cnna

bari. ¶ Dyaſco. Uirtus eſtilli ſilis lapidi ema
thitis. deniq; ↄſtringit vehemẽter.⁊ ideo ſan⸗
guinis fluoꝛem abſtinet. cobuſtionibo⁊ puſtu⸗
lis opitulatur.cerotis additur.vtiliter etiã cõ⸗
fectionibus collirioꝛum miſcetur.

lum. xlj.

Capitu
Inis.Actoꝛ.Cinis ex pᷣdictis coꝛpo
vribo vſtio relinquit᷑.⁊ eſt ſubſtantia ter⸗
vrena quidẽ arida ⁊ compacta. in quaʒ
coꝛpusſolidũ ꝑ ignẽ reſolutum humoꝛe con⸗
ſumpto redigitur. Unde ex grandi coꝛpoꝛe p⸗
pterconſumptionẽ materie modicus cinis et⸗
ficitur.deſpeqti coloꝛis eit.

Operationes

¶ Et qꝛ partes habet minutiſſimas:leui flatu

ggitabilis eſt. ad multa tamen perutilie.

¶ Cinere nanq; pꝛimo quidẽ ignis ipſe regi⸗
tur vt conſeruetur.¶ Cinere pelles depilãtur:
quodãmodo innouantur.
¶ Linisetiam pꝛo alumine ponitur in tinctu⸗
ris pannoꝛum. In eccleſia dedicanda alpha⸗
betum in cinere ſcribitur. In capite ieiunij ci⸗

nis ad memoꝛiam moꝛtalitatis noſtre in capi⸗

tibus noſtris ponitur.
¶ Ex aqua cineri admixta fit lixiuiũ quo capi
ta abluunt.i Cinisſup ſanguiſugã ꝓiectus
ſanguinẽ quẽ ſuxerat euomere ſacit. In medi⸗
cinis q; ram cinis q lixiuium pꝛoſicit.

Auiceñ.in.ij. cañ. inis oĩs naturã habet
abſterſiuã:exſiccatiuã.diuerſificat᷑ tamẽ ⁊ ab⸗

lutio minuit eius abſterſionẽ:⁊ acquirit ei glu

tinationẽ ⁊ exſiccatio ẽ ſine moꝛdicatiõe.

¶ Aqua vo cineris ingreditur in medicinis
putre ſacientibo.⁊ eaꝝ foꝛtioꝛes ſunt.
¶ Aqua cineris ficus⁊ lacticinij:plꝰem̃ abſter
git ⁊ ſiccat q; cetere.i¶ Cinis aũt lignoꝝ ſtipti⸗
coꝝ vt quercus ⁊ reliquoꝝ retinet ſanguinẽ.
¶ Dyaſ.Lixiuiũ eſt cinere quercꝰ ad vſuʒ me⸗
dicineefficaciſſimũ eſt.⁊ hoĩbo⁊ pecoꝛibo que
dẽſiõe pulmõis vexant᷑.⁊ qͥbo aliq̃ res venena⸗
ta obſutit. Bibita nãq; ſtatim ſa ink affert
c uij

„ hd N

8

.
R
J.

. F
5

¶ Atilis etiã eſt in vulneribꝛ humectis. ⁊ ĩ fiſtu
lis.et ad vulnera difficilia ad ſanãdũ ⁊ calloſa
lõgitꝑis ſoꝛdida.i¶ Quotidie ergo lauãda ſũt

et ſic apto medicamie ſanãda:qꝛ vᷣrꝰ lixiuij nõ
ſanat:ſed ad ſanitatẽ vulnera diſponit.

—

Capitulum. xliſf.

/Oꝛallusex li de na. reꝝ. Coꝛallus ẽla
. 8 vpis rubeus valde.ſigurã hñs vt coꝛnu
Wcerui. vel vt herbe radix cũ multis radi
cid.Nec mirũ qm herba fuit imaripmũ. HNic
fulmĩibo ⁊ tẽpeſtatibo reſiſtit. Uñ antiqͥ lapides⸗
hmõi cõfractũ cũ ſemib iagro iactabãt: aut
in arboꝛib ſuſpẽdebãt:vt grãdinũ piculanon
ſentirent. Demonibo qʒ terribilis elt. ⁊ B ſoꝛte
qꝛ frequẽter ramoꝝ eiꝰextẽſio modũ crucꝭ bʒ.

PHbkrationes.
¶ Auiceñ.in.i.cañ.Coꝛallꝰ eſt frigidus in pꝛi
mo gradu.ſiccus in ſecundo.S tipticꝰ ẽet ve
hemẽter prohibet fluxum ſanguinnis.
¶ Carnẽ additã abſcidit. cõfoꝛtat oclin abſtra
hẽdo ⁊ exſiccãdo humiditates fixas in eo
Et eſt pᷣcipue qð aduſtũ ẽ ⁊ ablutũ cõueniẽs
lachꝛymis. Aeſtigia qͥ̊ʒ vlcerum abſtergit.con
fert apoſtematibo inteſtinoꝝ ⁊ ſplenis.retinet
ſputu ſanguĩs.HNaſcit᷑ imaribo q̃ ſũt ĩ affrica.
gliꝰ qdeʒ rubeꝰ eſt:alius niger:alius albj.

4 1

Trattatus

¶Doloꝛẽ ſtomachi remouet ac phibet ſug os
eiꝰ directe ſuſpẽſus.i¶ Et ideo collis pueroꝛũ
appendit᷑. Dicit᷑aũt ꝙ ſi terat᷑ ⁊ impleant᷑ ex eo

cõcauitates infirmoꝝ dentiuʒ eradicat eos.et
eſt ſummus in confoꝛtatione gingiuarum.
¶ Cõtert etiã ſputo ſanguĩs et eiꝰ fluxui:ꝓpꝛie
q; rubeus:et om̃ibo egritudinibo ſtomachi.

¶ Amol. Coꝛallꝰ a mari trahit᷑ ſicut ramuſcu
lus.⁊ valʒ õ quẽlibʒ fluxũ ſanguĩs ⁊ epilentiaʒ

¶ Et valet etiã cõtra tempeſtates ⁊ grädines

agris aſperſus multiplicat fructus.

ſſſ

—
—

N W

2 . „ »„
Capitulmm. xliiſf.
Oꝛneolus.Ex li.de na.re.Coꝛneolꝰvł
. ſim quoſdã coꝛnelus eſt lapis rubeuſꝑ
Wvlucidus.ſʒ obſcuricoloꝛis inciſi carne ſi
milis.Hoꝝlapidũ multitudinẽ filij iſrael i de⸗

P

ſerio ſculpſiſſe dicunt᷑.qᷓꝝ ſculptura tã ſubtilis

acuminis cõprobat᷑:vt nullꝰ poſterioꝝ hmõi

oꝑis imitanonẽ audeat attẽptare:nec dubiuz
ꝙꝗ rfm cefficacias ⁊ vᷣtutes gẽmaꝝ ſculpebãtur

vmagines figurarum.

¶ Alb. lapidanio ſuo.Coꝛneolꝰ:quẽ quidazʒ
coꝛneliũ vocãt.lapis ẽ coloꝛis carnei.h̊ ẽ rubei

obſcuri ſic carnis lotura. Hic apð rhenũ flu⸗
uiũ iuenit᷑ freqntiſſime ⁊ ẽ valderubeꝰ.coloꝛeʒ
hñs fere ſicut miniũ.⁊ qñ polit᷑ multum nitet.

Dperationes

4 Exꝑtũ eſt q ſtringit ſanguine.⁊ pᷣcipue mẽe⸗

ſtruoꝝ ⁊ emoꝛroidaꝝ.feri etiã tras mitiganre

¶ Sera. Nirtꝰ iſtiꝰ lapidis ẽ qñ defertur ĩ

anulo repmit iracũdia t cauſa liti añ iudicem

4
4
.
.

D

De Lapidibus.

Etrepꝛimit fluxuʒ ſanguĩs:vndecũq; exeat

ꝓpꝛle et ſanguinis menſtrui: W
¶ Et qñ fit ex eo dentifrigiuʒ abſtergit ſoꝛdes
dentiũ et dealbat eos:⁊ faciteospulchꝛos.

— — — — —– —
— — — — — —

Capitulum. xlinij.

„õchiliqj. Hoc vocabulũ ponũ in q̊dam
electuario Auicẽne.qð ẽ cõtra viciũla
pidis.⁊ qͥdaʒ dicũt ꝙ ẽ coclea marina.que 82
cõchiliũ.⁊ qͥdã dicũt ꝙ ẽ coclea climaciax.m
veritatẽ lpis eſt coclea poꝛphire marine. eſt
conchilium marinũ purpureum.

(rhtranduronn Lapis

——ðð 4
1
„ 1
.
—
.

ſRℳ —

—

CRN–☚

Capitulum. xlv.

Os grece.Arabice hager almaſeni: ſi

ue amẽſen. Latinelapis quo acuũ fer
ruʒ vel olearia Sera li. ag.capᷣ. Hager
almaſeni eſt lapis quo acuitur ferrum.

Operationes

Kricatio almaſeni q̃ accipit ex lapide qͥ ðꝛ

vſachlen: phibet augmẽtarimamillas puella

rü añ tpᷣs:⁊ teſticulos pueroꝝ.⁊ ẽ qꝛ virtus eiꝰ
infrigidat. ¶ Et idem auc. Dyaſ.Oñ acuitur

ſuꝑ ipᷣm ferrũ aliqð et linitur ꝙ aggregat᷑ ſuę-

alopiciam:facit in ea naſci pilos. .
¶ Etliniunt᷑ cũ eo mamille puellaruʒ ⁊ teſticu
li vuerorum:et pꝛohibet eos augeri.

¶ Et cõuenit apoſtematib eoꝝ amboꝝ. et qñ

ſumit᷑ in potu cuʒ aceto cõuenit doloꝛi ſplenis
et epilentie.⁊ fricatio eius cõuenit alopicie
¶ Abi ſciendũ ꝙ ute lapis vocat᷑ ſimiliter cos
ocularia.qꝛ in ea fricantur ſyeff. oculoꝝ. Cel
cos olearia:quia acuunt᷑ in ea inſirumẽta ſer⸗
reaal. ergitur ſuper ipſa oleum.

4

— . . —
— * 2 . — —
— — — . —
—— — — .
— . —

—,— —
—
—

7

cCapitu

vdem liquationis Hoc excepto ꝗ eſtu
bei coloꝛis. Es nulla rubigmne coꝛrumpitur.

fetoꝛem bʒ ⁊ t dulce ſonat.¶ Phus. Es ſiue

cupꝛũ ſonoꝝ eſt et vocale.natura caliduʒ ſonꝰ
eius ꝑ ſe ruis eſt.admixtũ vᷣo ſtanno vl argẽ
to vel auro validũ eſt valde:dulcẽq; tinnitum
habet. Tinnit autem ceteris metallis:ſʒ vexat
audirum: mii ltanno cõmodius Enpauir
0 v

‚Apꝛum. Exli.de na.rex. Qupꝛum ſiue
etxves:e eiuſdeʒ duriciei cũ argento:et eiuſ

dU U D N N

tis nunq; vo ſic purgan poteſt quin facileon
Arahat coꝛruptelam. Durat tamen in annos

B

Trattatus

Etfuſile quidem eſt:⁊ in omne artiſicium du⸗

ctile.ſed cum laboꝛe ⁊ moderamine verberan⸗

plurimos. ..’
Operationes
yſið.E saut a ſplendoꝛe aens dicit᷑ ſicnt et
aurum ⁊ argentũ. Apud aniiquos pꝛioꝛ eris
vſue qferri cognitus elt.
¶ Ere quippe pꝛimi ꝓſcindebãt terram ⁊ certa
mina belli gerebãt. eratq; in pᷣeo es magis.
Aurũ vo ⁊ argentũ ꝓpter inunlitatẽ recie⸗
bantur. NHunc autẽ viceuerſa iacet es ⁊ aurum
ſummo ceſſit honoꝛe.i¶ Inter omnia vo me⸗
talla es vocaliſſimũ eit maxime poteſtatia.
Ex eo ⁊ enea lamina fiunt.

—

Capitulum. xlvij.

Raconites. Alb. Dꝛa⸗

te dꝛaconis extract.et
fert᷑ ab oꝛiẽte vbi ſũt dꝛa

trabit adhuc viuo palpi

tante. Inſidiant᷑ aũt dꝛaconibo doꝛmiennbus
Et ſubito ſciſſo coꝛpoꝛe dꝛaconis adhuc pal⸗

pitante euellunt lapidem.

7

HPHhphperationes.

A Alb. mir abilibo dicit dꝛaconites deuin

cunt᷑ inmi i.õ venena valet ſi de vino extraha
bat᷑ ⁊ dʒ ſerriin ſiniſtro bꝛachio.Amme emm

cones magni. Uirt? ei ef
icax ſiẽ lapidis qͥ vocat
oꝛax qñ de dꝛacone ex

actibomulta ↄfert. Vis etiã ſupꝑfluitat bo que
generant i a alba ⁊ moꝛtꝭ coꝛruptio.⁊ lierat
ea qñ naturali moꝛte coꝛrupt hũoꝛibo moꝛiũt

2 qñ moꝛtua vł coꝛrupta occiſa lacuerũt.

¶ Ego aũt ĩ ꝑti ba almanie ĩ Sueuia vidi lapt
dẽ ſuꝑ quẽ ↄuenerãt plꝰ qᷓ.x.ſerpẽtes int mon
tes idã pꝛato.⁊ cũ trãſitu facerent: inde dñs
terre milites euaginatis gladijs ſciderũt ſerpẽ
tes inmita frulſta.⁊ in fundo tñũ qͥ da magnus
iacuit ſerpẽs ĩ multas ꝑtes inciſus:⁊ ſub capi
te ſerpẽtis inuẽtꝰeit lapis niger ſoꝛmat? vt pi⸗
ramis abſciſſa nõ ꝑlucidꝰ ĩ circuitu colorꝭ pal
lidi pulcerrimũ habẽs deſcptũ ſerpẽtẽ.Et hũc

lapidẽ ab vxoꝛe eiuſdẽ nobilis mihi pᷣſentatũ

cum capite eiuſdẽ ſerpentis.
¶ Itẽ vꝛ venenafugere quefiũt a moꝛſibo ani⸗

— X——

— .

Capitulum.xlviij.
Eimòis. dxadochos.? dꝛoſelit?. Al⸗
vertꝰ. Deimõis eſt quidã lapis bico⸗
loꝛ vt arcꝰdeimonis qͥ iris vocat᷑.E ſt
aũt deimon dictꝰ grece intellectũ vel ſtellã
clarã ſiillantẽ ſonat. Idẽ.Dyocochos eſt la⸗
pis pallidus:vꝛ aliquantuluũ berillo ſimilis.
Pbperationes.
¶Alb. apis deimõis ⁊ꝛ ↄferre ſebꝛicitãtibi:
venenoſa pellere:⁊ tutũ ⁊ victoꝛẽ reddere.
¶ Oyadochos ðᷣꝛ fantaſmata intantũ excita
re ꝙ magimaxime hoc vtunt᷑.tñ applicatꝰ de⸗
functo:vires amittit.qꝛ moꝛtẽ odire ghibetur
Hoꝝ aũut ratio haberi poteſt in libꝛis magoꝝ.

hoc eſt hermetis.tebit. bencoꝛath.⁊ ptolomei

de quiba nõ pꝛeſentis intentionis.
Arnoldus. Dꝛoſelitus eſt lapis varius:cu⸗

plicetur velut ludoꝛem emuttit.

ius nominis cauſa extitit.quia ſi ad ignem ap

—

* *

De La

e

—
1

. —
—
— — — — —
— — —
. 1
— —
—

Capitulum.xlix.
yacodos.d yamanticus.et dvoniſia:
* . Arnol.Dyacodos eſt lapis pallidꝰ
e berillo ſimilis.

Byperationes.

5

Exlib.de na.re.Dyacodos eſt lapis qͥ aqͥs

iniectus varias effigies demonũ efficit: ita vt

det reſponſa petentibo.i¶ In eodem lib.DPya⸗

manticus eſt lapisquiin quocũq; metallo ge⸗

ſtetur:ferream tñ ſibiſede ꝓpinquã elegit.

¶ yſið. D yoniſia eſt lapis niger mixtꝰ rubẽti⸗

bus notis. Hec ex aq̃ trita vinũ fragrat:⁊ odo
re ſuo putat᷑ ebꝛietati reſiſtere.¶ Phus. Dyo⸗

niſia lapis eſt oꝛiẽtꝭ fuſci coloꝛis muueisreſper⸗

ſis guttis.in aqᷓ tritus vinũ fragrat ⁊ tñ ebꝛie⸗
tas ↄtia naturã odoꝛe ſuo fugariſolet.

racontalitus. ermiſtion
Het ethites. ¶ yſið.Exacõ
talitus lapis eſt in par⸗
ua magnitudie.multi co
loꝛ eſt:vnde ⁊ nominatꝰ
rrn eſt. Lam diuerſis enim

=èð . ⸗

notis aſperſus eſt:vt ſexaginta gemmax colo

res in paruo eius oꝛbiculo depꝛehendant᷑.

Operationes.
¶ Arnoldus.Exacõtalitꝰ eſt lapis valdepar
uus ex coloꝛibiſexaginta diſtinctus. Hic ho
minis oculos efficit tremuloſos.
¶ Exlapidario.
Exacõtalitus lapis ex re nomen adeptus.
Coꝛpoꝛis exigui miro diſpendio ſupplet.
Dũ tot gẽmaꝝ ſumit gẽmula ſola decoꝛẽ.
q yſidoꝛus.Ermiſteon gemma inter gratiſſi⸗
mas aſpicitur et ex igneo coloꝛe radians au⸗
Io vortans ſecum in extremitatibus candidaʒ
ucem.
¶ Ex libꝛo ð naturis rerum. Ethites eſt lapis

punicei coloꝛis. habens lapillum interius: ex —

quo fit ſonoꝛꝰ.Hic ab aquila de extremis oꝛ⸗
bis partib in nidũ poꝛtat᷑ natura liter em̃ hũc
eſſe cauſaʒ vua aquile ĩimoderato coloꝛe cõ
caleſcũt:niſi lapis naturaliter frigidus pᷣſens
ſit. hic pueros incolumes ſeruat.
¶ Efficaciſſime pꝛegnãtes iuuat.ne aboꝛſum
faciant.vel in partu grauiter laboꝛent:in leuo
lacerto poꝛtari vult.ſobꝛietatem cõfert et gra⸗
tiam:facitq; victoꝛem. Deiſto lapide ſuperius
etiam dictum eſt.

Tractatus

Capitulum. .
Mathites.yſið. Emathites lapis eſt
dictꝰ:qꝛ ruboꝛe ſanguineꝰ.E mach qp
‚voe ſanguĩs eſt. Bignit᷑ aũt in ethiopia:
ſed pncipalis in arabia ⁊ aſtrica inuenitur.

HPoperationes
Emathites dicitur:quia emach ſanguis thi
thel ſiſtens. habʒ enim virtutem ſtringendiflu
xum ſanguinis.
( Ex lib.de na.re.Emathites eſt lapis ferru⸗

ginei coloꝛis. mixtus venis ſanguineis. hic

miſſus in aquam bullientem eam reddit tepi⸗
dam. Si quis eum deferat ſolis ardoꝛem nõ
tümncebtlir.
¶ Itẽ ſoli expoſituo a ſe ſcintillas emittit.fru⸗
ctus alocuſtis ⁊ grandineſeruat.

eos qui ſaliuas ſanguineas emittunt.

tollit.ino quoq; permixtꝰ vlcera ſanat.Bi⸗
bituſq; lapidem veſice frangit.
¶ Ex lapidanio. Sumpſit emathites grecuʒ
de ſanguine nomen. Hature lapis huane ſer⸗

uire creatus. Snptica cui virtus per multap

batur ineſe.

Z⸗ — — — — –

Xacolitꝰ ⁊ exebenos. Alb.E xacolitus

eſt lapis vari: diſſolutiuꝰ: vt dicũtperiti me⸗
gicoꝝ. Dyaſ. Exebenos lapis eſt alb ⁊ ſpecio
ſus quo ſolẽt auriſices aurũ limpidare.

Bbpkrationes.

¶ S anat etiã ventris fluxũ.puluis eius carꝰ
nes moꝛtuas creſcentes in vulnere coꝛrodit et

pellata.

Alb. Exacolitus vino permirtue? potatus

valet contra colicam ⁊ yliacam paſſionem.

Dyal.Excbenos curat ſtomaticos potatꝰ⸗

cũ paſſo ⁊ aq̃.ſilᷣ amẽtes ſanat potatus.
¶ Agd venereas voluptates miriſice facit bi⸗

bitus.quia nõ patitur diu cos ſatigari.
¶ Soluit etiã veſicã dolentẽ. Nã poꝛtatus
partũ ſine egritudine ↄſeruat:⁊ velocitatẽ par
turientis facit circumligatus ſemoꝛi.

¶ Idẽ. Cõtractus ⁊ in aqua reſolutus ſanat =

Capitulumm. liiñn.

dros lapie eſt ab aqua vocatus.exum

WVgat enim aquam ita vt clauſam putes
in eo ſontaneam ſcaturiginem.¶¶ Arnol. Eni
dros eſt lapis diſtilans perpetuis guttis nec
liqueſcit omnino: nec efficitur minoꝛ. Exli. de

na. reꝝ. Enidros lapis criſtallo ſimilis miro⸗
modo perpetuis lacrymis diſtillat.⁊ tamẽ du

rus ⁊ integer in omnib perſeuerat.

OPprerationes

¶ Exlapidario. Huius nature graue eſt de⸗

pꝛehendere cauſam. Nam ſi decurrit lapidis

ſubſtantia quare. Hõ minoꝛ cefficitur aut non
omnino liqueſeit. Si res exterioꝛ deſcendit
ad inferioꝛa. Ut ſemper refluat.curſe nũ im⸗
Hean ipſum. Scilicet ingrediẽs ↄtrarius egre
lenti. L

yſið.E ſeſtislapis eſt ſpeculi naturã habẽs

in reddendis yma ginibo quanq; rutilet.

¶ Experimentũ eius eſt:ſi feruẽti aque addita
ſtatim refrigeret. Aut ſi ſoli oppoſita materiã
aridã accedant.naſcit᷑ in choꝛincho.
¶ Igem egypcilla gemma eſt radice nigra.fa
cie vero cerulea.ex egypto vbi reperitur ſic ap

U dD D R

4

CTH Eidros. gfeſtis et egypcilla. JIſid. Eni

B
.

D

L. OQaza, i. Elitropia eſt gẽma co⸗

—

/

ditis pᷣcantatio nibo gerentẽ ↄſ

De Lapidibus.

Capitulum. liiiſ.

oꝛis viridis ac nubil ſtellis puniceis
vſuꝑ ſparſa cũ ſãguineis venis.cũ vero
noĩs ẽ de effectu ipᷣiꝰlapidis. Nã ĩ labꝛis ene⸗
is deiecta radios ſolis mutat.ſãguineo reper⸗
cuſſo.extra aquã aũt ſpecłi mõ ſolẽ excipiat.ðᷣ
pᷣhẽditq; defect ciꝰ ſubeutẽ lunã oñdẽs.hig⸗
nit᷑ ĩ egypto ⁊ affrica.ſʒ melioꝛ ĩ ethiopia. Ma
gi hãc admixta herba elitropia: quibuſdã ad⸗

te picinegant.
¶ An. Lapis elitropia ſi ponaĩ ſuꝑ aquã eu
poꝛabit eã. ¶ Ex li. ð na.re. Lapis elitropiꝰ in
vaſe aqᷓ pleno ſolis radijs ſubiectꝰ ſanguineũ
ſolẽ reddit.ac ſi pateret᷑ eclipſim.necĩ era as
ſpᷣm i q̊ i cet ebulire videt᷑. Et aquã velut im/
bꝛes ſpargere. Hoc lacto videntes arepticij ſi
pᷣſentes ſint) extra ſe rapiũt ⁊ futura pᷣdicunt.

¶Hic lopis geſtantem in longa vite tempo⸗

ra pꝛoducit. ſanguinem ſtringit. venena fugat:
et contra dolos tutum faatt
¶ Ex lapidario.

DE xrenomen babens eſt elitropia gemma. L

Qie ſolis radijs in aqua ſubiecta panillo
Sanguinem reddit mutato umine ſolem.
Edipſimq; nouam:terris effundere cogit.
Deniq; poſt modicum:vas cbulire videbis.

Aſpergiq; ſoꝛas ſubite ſcaturiignis imbꝛem.

Capitulum. lu.

„*
4 . .
4
3

Siſtices Mriſt. Epiſtites lapis eſt qͥ ſe

curitatẽ beſtijspᷣbet.ſi mittat᷑in aqu· en

tis vas. ceſſant ebulitionis eius ampulle.

W

Operationes
4 Amml. . lapis eſt rutilãs ⁊ rubicũ⸗
dus ex ꝑte coꝛdis geſtatus hominẽ tutũ cuſto
dit.locuitas ⁊volucres nebulaſq; ſteriles:grã
dinem ac turbinem a frucribo terre compelcit.
et ſoli oppoſitus ignem acradios emittit.

¶ Dyal.Epiſtit ilapis rubicũdus ac dilucid⸗

eſt. ⁊ naſcitur in conimbo. Nic in aquã feruen⸗
tem miſſus:cõtinuo tepidoꝛẽ eam reddit.

¶ Et ſi aliquantulũ ſteterit: ibi omnẽ ardoꝛẽ?

tollens frigidã eam facit.i¶ NHũc cũ aliquis in

manu dextra ↄtra ſolẽ tenuerit radios cmittit

⁊ ignẽ vomit.ita vt videntes mirentur.
¶ Qui vo circa bꝛachium ſinütrum eum poꝛ⸗
tauent:omnes turbas contempmit.

.
4
. W
5

d„ „ d&

Trattatus

Capitulum. luj.
Alcanos.ſfilaterus:flõgites:⁊ flogmꝰ.
Armnol. Falcãos qͥ ⁊ arſenicũ vł auripi⸗
gmęẽętũ ðꝛ.lapis ẽ rubeꝰ ⁊ citrinus.

*

ODperationes

Habetq; naturã ſulphurꝭ calefaciedi ⁊ de⸗

ſiccãdi.Si eri apoonat᷑trãſmutat ill ĩ albũ.
Dia metallina coꝛꝑa exurit pᷣter aurum.

¶ Idẽ. Flaterꝰeadẽ e ene eiuſdẽq; vᷣtutis.

cuiꝰ ẽ criſolitꝰ.de q̃ ſufficieter dictũ ẽ ſuꝑius.
yſi.YFõgites gẽma ex ꝑſidia.⁊ hec ẽ vna ex

gemis ardẽtibo vel criſtallinis oſtentãs intra

ſe q̃ſi flamas eſtuãtes q̃ nõ exeant exterius.

Plinius. Jlogmꝰin egypto inuenit᷑. auro⸗
ſum ⁊ flamineũ habet coloꝛ»m.
¶ Igẽ. Illinit krotilflo

gmü ſq; ſõnũ ĩducit.
. E

5 — —

Errj.yſi.iiij. Ferrũ dꝛ eo ꝙ farra.id ?

2

Vſemina frugũ cõdat.Aſus ferri pꝰ alian „
olle Exlib. dena. re. Hagates lapis niger eſt ac

metaglla repertus eſt. Cuius poſtea vᷣſa
in obpꝛobꝛiũ ſpecies.Ariſto.in lib. metheoꝛo
rum.iij.Ex vapoꝛibo humidis in terra ſpecies
nulla dilatatur in ꝑcuſſiõe ſicut ferrũ.Eoꝛũq;
lle eſt ꝗ qñ coartat᷑ igneitas ⁊ lapideitas de⸗
ſiccant᷑ ⁊ areſcunt. Idem in lib.iij. Ouedam
ſunt igne molliticabilia velut ferrum ⁊ coꝛnu.
Exitq; ferrũ ſic molle ꝛ ſciſſibile. Ferrum aüt a
calido liquatũ coagulat᷑ in frigidatũ.ipſumq;
operatum liquat᷑ vt humidum fiat:interq; co⸗

aguletur. Scoꝛia vᷣo ſubſtat ⁊ deoꝛſum dat᷑.

Hũq; multoties patit᷑ ⁊ mũdum ſit:boc calibs

fit. minuſq; põdus eſt emũdati. Mellus quo⸗

q; ferrũ eſt qd minoꝛẽ purgationẽ hobet.

S
4

Doprerationes.
Ex li.de na.re. YFerrũ frigide nature eſt duꝝ
ſolidũ ⁊ inciſiuũ:oĩa foꝛtitudine ſua domat.et

aſe tm̃ cõſumit.¶ Dupꝑ oĩa metalla corꝛupte

lã facilius ↄtrabit.¶ Et etiã cõnexa coꝛruptio
ne ificit. Rauce ſonat:igneebeſcit ⁊ ductilefit.
¶ Exxeo fiunt arma diuerſa q; inſtrumenta in

D EEEE EEEF

agatꝭ fluminis fluore

Bꝛitania ſit plurimꝰ.

delenk. Miy aqua accendit oleo extinguit

Pprerationes.

lucidus.caducis pdeſt accenſus.
Demones q; fu gat:aut ſi ꝑ os hoĩs obſeſſi
loqua nr:ſumus eos tacere cogitt.
¶ Jdẽ. Stomachũ euerſum iuuat.⁊ aqua in
qua triduo iacuerit cito partũ liberat. .

Ipſa q̊ʒ aqua ſi a puella potet᷑ an rvirgo ſit

dephendit. Ham ſi virgo eſt imota manet: ſi
coꝛrupta incõtinenti mingit.

¶ Igelapis demonibo incantationibo reſi⸗

ſtit. ſerpetes fugat. vnde ⁊ aquila ponit cumin

miado ſuo contra ſerpentes.
Sergius tamẽ dicit: ꝙ hoc facit vt caloꝛẽ

ſuum cinca oua temperet.

iectꝰ.vñ ⁊ noĩatus.lic,ʒ
Eſt aũt niger.planus lex
is.⁊ ardẽs ignig admo⸗
tus ſictilia ĩ eo ſcdta nõ

„

d 8

1

*2

4 „ ⏑ 1- %

„
2A
B
d
g
†

¶ Ide d calefactus ↄfricatõi matricis quan
do ſuftumigat᷑ ex ipſo.epilenticis confert. Fu⸗
mus eius effugat vermes venenoſos.
¶ Dyaſ. Gagates melioꝛ eſt ille qui facile igni
exarſerit:⁊ odoꝛem babet aſpalti.
¶ Hic aq̃ ſolutus dẽtes mobiles ↄfirmat.ad
rigoꝛespᷣcoꝛdioꝝ ac doloꝛes ⁊ euerſiões facit
¶ Incenſus ſerpentes fugat. Incenditur au⸗
tem ⁊ in aqua mittitur ⁊ parturienti de eadem
aqua per triduum potui datux.
¶ Demonibus ⁊ omnibus maleficijs reſiſtit:
virginitatẽ depꝛehendit.

Fapitulum. ir.

Gantsamgnk, ſiðᷣ. Ba⸗

Pilactites lapis lacteus dicit᷑ attritus
. reddit ſuccũ albũ ad lactis ſapoꝛem.

DOperationes
Feminis nutriẽtibo alligatfecũdat vbera.
Int antiũ q̊ʒ collo ſuſpenſus ſaliuã fert facere.
Inoꝛe aũt liqueſcere ⁊ memoꝛi am adimere.

¶ Arnaol. Halactites lapis eſt cineri ſimilis.

huc mittit nilus ⁊ acheolus.datq; lactis ſuccũ
⁊ ſapoꝛem.⁊ in oꝛe dauſus turbat mentem.
¶ Collo circũdatus vbera lacte replet. femo
re ligatus faciles parius pᷣbet. Deniq; ſi veſpe

cũſale mixtus aqua ouile circũſpargit᷑: oues

lacte repletur ⁊ ſcabies ab eis fugatur.
¶Ariſto. Lapis galactides dum ponit᷑ con
tra incendiũ ignis extinguitur. ſi ſupꝛa mulie
rem ſuſpenditur partus egreditu.
Dyaſco. Lapis galactites coloꝛe cinereus

eſt: guſtu vulcis. ſic dictus: quia tritus coloꝛẽ
lacteum emittit.

De Lapidibus.

——

ic poſt balneũ ieuno datus cũ mulla vel

aqua lactis copiam miniſtrat.
¶ Lacteus auͦt dicit᷑:qꝛ pᷣcedentia mala in ob
liuionẽ adducit.vnde ⁊ mulieri difficulter pa⸗

riẽti:ſilo facto delana ouis circa femur dextzꝝʒ

ligatus:mox eam ſine doloꝛe parere facit.

¶ Idem. Faſcina ligatum doloꝛem dentiũ li /

berat. ⁊ qui ſecum eum poꝛtauerit.ſi pꝛincipẽ

vel alium offenſum habuerit in obliuionẽ eum

dducit ⁊ gratioſum reddit.

Plini. Haramantitẽ aliqui vocant lapidem

qui⁊ ſandareſius dicit.de quo dicet interius.

7

Ranatꝰ ⁊ garatiden. Cõſtatinꝰ. Gꝛa
natus eſt de genere carbũculi.E ſt aũc
lapis rubeꝰ ⁊ ꝑlucidus.in coloꝛe ſilis

balauſtijs.eſt aũt rubeꝰ aliqntulũ obſcurioꝛ

carbũculo.Et cũ ſubijcit ei in ſigillis niger co⸗
loꝛ:tũc magis rutil at.Et in h̊ genere ĩiuenitur
quidã modòꝰ.qꝛ intra ruboꝛẽ ſparſus hʒ viole
coloꝛẽ ꝓpter h̊ genꝰ violatũ ðꝛ ⁊ pcloſioꝛ eſt ali
is granatis. ¶ Alb. Baratiden eſt lapis q ſert
eſſe nigri coloꝛis. Pꝛobat᷑ aũt veritas huiꝰ la

pidis ſic. Si geſtas lapidẽ totũ coꝛpus ſuum

vngat melle muſcis ⁊ veſpis exponit᷑. ⁊ ſi inta⸗
ctus manet ab eis lapis eſt verus.? ſi deponit
lapidẽ muſce ⁊ veſpe ſuꝑ mel cadũt ⁊ ſugũt.

Operationes

¶ Cõſtanti. Alb. Dicunt granatũ letiſicare

coꝛ ⁊ pellere triſticiã.⁊ cſt ca. ſic.⁊ q quidam
hunc eſſe de genereiacincti elt lalſum.

¶ Inuenit aut lapis h m plimos in cthiopia B

⁊ alq̃tiens intra tyrumiuxta arenas maris.

2

dN

minib. Ita ſimiliter aſſerit Enax.

SA eee

— —
— — — „
—

Capitulunnl

.
◻MAgacromeõ. griſolitus. 2 galacides.
Alb.Bagacromeon eſt lapis diuerſi
coloꝛis ſicut pellis capꝛeoli.¶ Idem.
Bꝛiſolitꝰeſt gẽma colorꝭ aurei in hoꝛꝭ matuti
nis viſu pulcerrimꝰeſt.in alijs aũt hoꝛis diſſi⸗
milis.ab igne aũt coꝛrũpit᷑ ⁊ fugat᷑.Et vt qdazʒ

alij ꝙ e aliud genaiſti lapidis. eſt lapis igno
bilis ſubſtãtie.⁊ eſt marchaſita aurea q̃ mediũ

quoddã eſt inter metalla? lapides. Dicit᷑ autẽ

tertium genus iſtius lapidis eſſe coloꝛis medij

inter ceruleũ ⁊ rubeuʒ. Plinius.Galatides ve⸗

lut cinereus eſt guſtu dulcis.

PHyperationes.

Alõ.Gargacromeon victoꝛes reddit ſe ge⸗
ſtãtes.¶ Exꝑtũ aũt dicũt eſſe ab alchidepꝛin⸗

cipe quoda: qui quotiẽs hũc lapidẽ ſecũ habe⸗ e
bat:ſemꝑ vincebat in terra ⁊ in mani.q̃tiẽs au
tẽ caruit fer hoſtibo ſuccubuiſſe.i¶ Alb. Bꝛiſo
uitus.Clirtꝰhuilapidis eſt curareſcabiẽ ⁊ vlce

ra.⁊ ĩ manu geſtatꝰ coloꝛẽ febꝛis mitigare ðꝛ.

¶ Pli. Halatideslatẽter humectat:⁊ lenitercõ

ſtringit. ꝛ ideo facit adlacrymas oculoꝝ.

Capitulum. lxij.

TElacies ⁊ gloſopetra.yſi. Gelacies ſi⸗
ue. Galacies lapis cãdoꝛẽ ⁊ figurã pᷣ⸗
ſtat endinis. Duricia q́; inuicta eſt vt

adamas.in ignẽ fert᷑ etiã frigꝰ ſuũ manere.

Ca

—

CZ Alb. Aiũt ꝙ lapis garatiden in oꝛe poꝛtat⸗
facit bñ iud icare opiniones ⁊ cogitationes ··
¶ Fert etiamꝙ geſtantẽ gratio ſum redditbbo·

Pperationes

nec vnq; calefit.

Ammol. Halacia lapis omnitepoꝛefrigidus

¶Ex lapidanio. Eſt que candoꝛem fert gran
dinis atq; figuram. Ictibus omnimodis inui

cta gelacia gemma.Cuius nature vis tanta
foꝛe pꝛobatur. Ut omni tempoꝛe frigida ſit:
nulloq; calefacit ab ige.
¶ Solinus.Gloſopetra lapis deficientibus

lunis e celo cadit:lingue hũane ſimilis eſt non

modice:vt magiferũt poteſtatis.qui ex ea mo
tus lunares excitani putean.

⸗

ulum. xi.

— —

pit

A
B

2
4

.
.
* .
„
.

UO

genus eſt lapidis ſimilis nitro.cuiꝰ eſt
optimũ qð habet venas latas.gipſum
veronon coctum deſiccatiuum eſtet ſtipticuʒ:
et parumplauſticum et collectiuum.

HDperationes
(Dxyaſ. Fuxũ ſanguis ⁊ ſudoꝛẽ abſtinet.bibi
tum offocat boĩem. ¶ Cſtũ vo leytomeris eſt
⁊ deſiccat ⁊ repꝛimit:cũ puſca tritũ in iunboeſt
etiã vt geſſania:ſʒ amplius ſtipticans ⁊ refrige
rans foꝛtiter. Uñ illinitũ fronti ſonguis curſũ
ſtringit. potatũ vo diſſintericis ⁊ ciliacis ⁊ om
ni pꝛo fluo reſiſtit. YFlos eius iacit ad eã q̃ inſtã
tius conſtringere volumus.i Sera.li.aggre.
capi. Gipſen. Uirtus eius eſt deſiccatiu.
¶ Et idẽ aucto.Hal.Hõ adminiſtrat᷑ niſi exte⸗
rius.⁊ virtus eius eſt q̃ deſiccat ⁊ cõglutinat ?
opilat. Et h̊ ideo:qꝛ ipᷣm facit aggregationem
partiũ cito.⁊ cõuenit fluxui ſanguĩs qũ miſcet
cũ medicinis ſiccis:qꝛ gipſum eſt durũ ſicut la⸗

Gan Dꝛal cpi de gipſo. Sipſum

pis.et iõ opoꝛtet ꝙ admiſceat᷑ cũ albumĩe oui.

¶ Etfit multũ ſtipticũ qñ miſcet᷑ cũ puluere mo
lendini:qͥ aggregat᷑ añ euolat ex farina frumẽ
tiſuper muros molendini et pilis lepoꝛis.
¶ Et qñ adurit᷑ minuit᷑ de viſcoſitateſua:⁊ au⸗
get᷑ ſubtilitas ſua et ſua denſio.et fit ſtipticum:
maxime qñ conſicit cum aqua et aceto.

n

Capitulum. lxiiiſ.
yena ⁊ hyeratides.yſið. Hyena lapis

A. EOuiſiſub lingua hoĩs ſubditus fuent
iumura eñ pꝛecinere dicũt. ¶Ariſto. inli. de am

eſt qui in oculis byene beſtie inuenit·

imbutus pᷣcinere queq; futura. Sub lingua lo
to ſi cõtineat᷑ in oꝛe.¶ yſi. Hxcratides eit lapiſ

malib. Hemmã byena poꝛtt in oculis:velvt

aliqui dicunt in fronre. .
ODperationes

oculis hyene:in q̊ꝝ pupillis inuenit lapis quẽ

dicũt pᷣdicẽdifutura pᷣditũ ptãte.¶ Ex lapida⸗
rio. Zollit ex o culis lapis extollendus byene.

Qatidicũ munere dicũt inferre gerẽti Quiq̃at

accipitris coloꝛis ſilis..¶ Anſto.in li.de ania⸗

ſas vł apiba nõ moꝛdet᷑.¶ Arnol. Hyeratides

anietas mukiplex coloꝛũq; mutatio ineſft A

„
H

libo. Hyeratides lapis ſi ab hoĩe geſtet᷑ a mu/

apis eſt niger:quẽ qui inoꝛe geſtauerit magis .

cogitationũ ⁊ opinionũ iudex efficit᷑:⁊ amabil

reddit᷑.¶ Sic aut virtus eius ꝓbat᷑: coꝛpus ge

F.

ſtantis ſi nudũ melle fuerit inunctũ ⁊ muſcis exx

Acinctus. Ex li. de na. re. Jacinctus ẽ?

.„

poſitũ intactũ relinquet ipſuʒ.ac ſi lapis ab eo
auferat᷑ ſugent atq; coꝛrumpunt coꝛpus.

*

. . . „
4* 4
. .
15 4 .
* 3
* .
„ . ..
. .
—
l 1 .
2 ¹
. *
*
8

6 .

*

Hrenoclarus. ita ꝙ aera ſentire ðꝛ. Per

timus eſt ülle qui nec nimiũ clarus nec nimis

optimus eit cnim
obſcurus. Eſt autfrigidiſſimus: et hoc magis
ſi mittatur in os. S olidiſſime q duricici eſt:
ita ꝙ findi vel ſeulpi recuſat. ¶ Dyalſe co. Ja⸗
cincti vt dictũ eſt: ſpecies ſunt tres.inter quas
granattſumt melioꝛes:qui iuxta ignẽ magꝭ rus
bicundi ſiũt. Et ſi ab aliqua ibifuerat nigree
tollit᷑.veneti vᷣo nõ patiunt᷑ ignẽ.¶ Serapion
Eiũs ſunt tres ſpecies. UIna eſtcolorian nf.

Sca eſtrirrini coloris Tariael t colo:is ca
ꝓalr⁊ coloꝛis antimonij.⁊ rubẽs ẽ melioꝛ aljs
Et qñ incendit᷑uꝑ eum ignis rubeſcit multhũ.
¶ Alb. in ſuo lapidario. Jacinctoꝝ duo ſunt
gña: aq̃ticus ſcʒ⁊ ſa

. valche ꝑlucidus:qſi ſnibi babens aucfacis. L

Hperationes

foꝛtat coꝛpoꝛa:ſicut omnefrigidum quod ſinin
git virtutem coꝛpoꝛum intus.

grinum: gratum boſpitibus.
fi igidam complexionem.

natur alr ingeniũ bonũ reddit ⁊ leticiã coꝛdis.

d

uerit ſecũ ipſum ante ſigill anonẽ factã cũ eo:fit
tutusa fulgoꝛe: ita ; nõ cadit ſuꝑ cũ. Uirtus
bec eſt multum diuulgata inter hominee.
ni. de viribo coꝛdi⸗ 2dicigar olouateor.

SS

Capi mlum kvi.

Aſpis.Alber. Jaſpis eſt lapis malton

Hic in multis partiei mmuenitur.

„ =JJJMU

phirinus. Aquaticus eſt
ſauus albeſceng. Saphirinus aüt eſt flanus

dabermwnpet N Kigichencs
(In de ligaturis philicis autẽ dieikicy collo
ſuſpenſus vel vigiro poꝛtatus tmrũ reddit pere

¶ Et valet contra peſtiferas regiones Et ex⸗
pertum eſt ꝙ ſomninn pꝛouocat broptert ſuam

Saphirinus aũt ſ pecialiter bꝛe iy btul
eius eſt toxicũ.Aiũt etiã q; ↄfert diuitias:et

Sera.E ſt aũt virtus iacincti: quipoꝛta⸗

vccoloꝝ. Et habet ſpecies deceʒ. Melioꝛ
m eſt riridistranſpares:habẽs inſe ve⸗
nas nubeag. Ochet aüt in argemo zpꝛie nigani

Dperanonto:

cHatnemddalbrr Iiſtvonmuaal,d vi A
ridi tran flucentiq; coloꝛe.
¶ Caſte geſtatus fugat febꝛes Feropem. B

(Apoſituſq;iunat mulierem parturientem.

Uis autẽ eius foꝛtioꝛ dicit in argento.
¶ Anſſto. Jaſpis clanficat viſum hoĩs: ſan gui D

nẽ ſtringit:ꝛſi ſup mulierẽ eſt: panũ eiv ſoluit.

¶ Arnol. Jaſpis eſt ganma multor colox: d.

optimus eſt viridis ⁊ tranſiucens. De multis
partibus tranſmittit. Homine tutumfacit.
¶ Et ſant aſmata pellit: luxuriam q; cobibet. S
2 conceptũ pꝛohibet. Eſt aũt virtus eius cõtra

fluxum ſanguinis ⁊ menſtruox.

. Philoſophus. Si quis aüt inuencnit iaſpi⸗ 5

dem vinidem? in eo crucem: habet virtuiẽ vt
ferens ipſum non mer rgatur.

hunc lapidem.

¶Item iaſpis habet virtutem contra omnes 3

ininieae bellitfa aſmata. .

Capitulum lvl.
Ris. Alb. Iris criſtallo eſt ſilis. ⁊ eſtñ vt

v*frequentius cxagonus. Dictitat Enax
ꝙ de arabia venit:⁊ in mari rubꝛo naſc 2

PNos: auũt inuenimꝰ maximã copiã hoꝝ lapidũ
in mõtibus germanie: ꝗ ſunt inter renuũ fumiũ

7 Treuerenſemciuitatẽ.⁊ diuerſe quantitatis
omnes ſunt cꝛagoni. In alijs autẽ lapid bocũ
naturaliter ſunt rotũdi:cxagoni cficiunt᷑:ſicut
foꝛamina apuũ in medio poſita cxagona cfficis

. untihch⸗ lla⸗ S hnnincknrune ſun orlga,

r

¶ Ita Halienum in disito poꝛtaſſe fentur

4

—

Operationes

Eſt HH ſua indicat ſubtili
tas maxiĩa. Fit aũt ex aqueo ſucco qͥ euadit de

materia lapidis.qͥ gñat᷑ in luto rubeo.¶ Et qꝛ

Haqueũ vehemẽter aſicco apphẽſuʒ ẽ ſiccus?

durdlapis v alde.i¶ Cuʒ aũt ſub tecto ſoli eiꝰ
ꝑs immittit᷑:⁊ ꝑs eiꝰin vmbꝛa tenet᷑:pijcit reflec

tẽdo pulcerrimos coloꝛes yridis ſuꝑ oppoſitũ

parietẽ.vel ſuꝑ aliqð coꝛpꝰ ppt᷑ qd vris vo cat᷑
¶ Aliqͥd ãt ſile huic naſcit᷑ ĩ gipſo qð ẽ ꝑſpicu
um in exrremis ⁊ ſ Linbiͤe v valde. vtuncur. eo *
vitro auidin vitris

(CCapirulumleuij.

Scultos ⁊ Jena. Alb. ⁊ Iſi. Iſc cultos
eéelapis croco ſilis Lapis in vltimis hi
ppanioꝝ ptibo.freqntiꝰinuenit᷑ iuxta ga
des herculis.iij.⁊ in.ij.climatibus iuxta

er⸗ panam illã quã modo hyſ pama. vocambs

perationes.

eſt itlapis filabilis pter viſcoſitatẽ ĩ eo are
factã.¶ Etſi de eo fiat veſtꝭ nõ cõburit᷑.ſed ex
igne purgat᷑ ⁊ nitet. ¶ Et foꝛte illud qð germa

ni vo cãt ſalamãdre.qꝛ hec lanugo q inde colli 4
git ẽ ſicut lanugo lapidis humidi.qre ãtnõ cre,
Rakin mecheoꝛoꝝ expeditũ ẽ. Huiꝰ ſpecieʒ quã
dãdicuũt eſſe quẽdã lapidẽ: quẽ quidã vocãt car
bunculũ albũ. Imita t᷑ carbunculũ in hoc ꝙ fã
taſmatibo ⁊ pꝛeſagijs reſiſtit.¶ Ualet cõtra o
loꝛẽ oculoꝝ exhũida cã. ⁊ redactꝰ in puluerẽ ſa
nat ſcabiẽ. ¶ Itẽ Iſi. dicet de lapide iſto q; ẽ al
pus ad modũ gladis in qᷓntitate. Albertꝰ?. Je⸗
naclapisa beſtladſetnd vocaf. ſicſet co ꝙ

De Lapidibus

oculi eiꝰ in lapidẽ vertunt᷑ totaliter. ¶ Aiũtãt
Enax ⁊ Aayen. ꝙ poſitus ſub lingua confet
Mündoefnn =

R
N
N

——,F+ —
—

E T

Acabꝛates. Ramã. ⁊ Renne. Albertus
cobꝛates lapis ſimie ailtallo

Der eo 5 7 egfam
vj hydropiſim. ¶ Itẽ Alb. kamã e lapiafre
quẽter albe in toto vel in ꝑte.vanꝰ ẽ in coloꝛe.⁊
frequẽtiſſime inuenit immixtus onixinmo.
Virtuſq; ⁊ fert᷑ ex imaginibꝰ⁊ ſcripturis q̃ inue
niunt᷑ ĩ ipo ex ſigillis. 5 Enax in lapidario ſuo

Kenne ẽ quidã lapis multũ carꝰ regib.qui ge

nerat᷑ in oculis ceruoꝝ in oꝛiete.qui cũſe erpẽtes
comedũt deponẽtes ſeniũ vtfoꝛtioꝛes ſiant in⸗

trãat flumẽ vbi morãt᷑ imerſi vſq; adcaput.ſam

diu quſe q; ſentiat vᷣtutẽ veneni ſeparatã intera
lacrimã emittunt.que coagulata in oculis inter
dum vſq; ad magnitudinem nucis deſiccatur
donec cadat cum deflumme exierint.⁊ ſic inue⸗

nitn Et hec dicitur venenoꝛumtyriaca.

apitulum lxx.

Arabe. Pã. ca errclearabes⸗ Egũ⸗
mi arboꝛis.vt gẽma vñ anuli ſiunt.vñ
lectrũ ſuccinũ et karabe ſub eodem po

mumk. qꝛ e ectrü ẽ karabe ⁊ ſuccinũ ẽ karabe

Operationes.

4 TIñ babemo ab Alcxãdro ca. de Diſſünte⸗

na trociſcos dyalectrũ. ¶ Itẽ Geruiꝰ ſug bu
co. Clirgilij inegloga paltordicit 18 dectruʒ ẽ

i

*“ 3
5 4 2 4 1 . 7.
2 . äõ, äl 2 .
— — —ð
. . „ — „7 .
. .

– —

6

E

3

Cpolt ſuccinũ.i¶ Itẽ caſſiꝰ ſelix tra.de trociſcis
dicit. Crociſcos deſuccino.⁊c electꝝ et deſcti

D bit trociſcos ve karabe.¶ Aui.in li. de viribus

coꝛdis. Rarabe.ca.eſt.in.i.ſic.in.ij. Aliquivo⸗
E lunt q ſitfri.¶ Actor de karabe inuenies ſupe
rius ĩ tradatu de herbie.ca.ccxxxvij.de k.qua
re lectoꝛ ibidem recurrat ⁊ inueniet eius virtutẽ
Et operationem,. ð

Capitulum. lxxf.
