ij.ca.xvi.doctrina.ij. Terree aque ſplenẽ reſol

uunt.⁊ nõ coire volẽtes adiuuat ⁊ aeree coꝛru

ptiomi completionis vtiles exiſiunt. Daſco.

cꝗ.de aqua.Aquarum omniũ natura frigida
eſt ?⁊ humida. A qua que de lapide cmanat le⸗
uioꝛ ⁊ limpidioꝛ eſi ventrem ⁊ vꝛinam ꝓcurat.

*

oꝛ (ſt cocta

Trattatus

¶ Aqua q̃ de paludib argiloſis eminat gui⸗
Salutẽ coꝛꝑie oꝑat᷑ ⁊ mliũ mede
tur. Et qꝛ in o. bo infu miratibꝰ aqᷓ ẽ ncœeſſaria.
Inter oẽs aqs pluuial optima eſt. et lenis et

xuilcis et facilime digerit᷑ cito em̃ caleſit.⁊ cito

infrigidaĩ.¶ De ſontanis aqᷓ eligit᷑ illa que ad
ſolis oꝛtũ tendit ⁊ meridiè.et de mõtibo caluis
cxit. Hec er ꝓpinq̃t pli niali.que vᷣo ↄtra occi
dentẽ currũt ⁊ ſeptentrionẽ peſiime ſunt.aque
peirã in veſica ⁊ reniba curãt.: mulierẽ ſterileʒ.
ſaciũt:⁊ coꝛꝑitoꝛpoꝛẽ ⁊ ngoꝛẽ nimiũ mẽſirua

ſiringunt inbibentes cgritudmiſudoꝛem pꝛo⸗

rumpere vcl funum ventnis vel nauſcam. .
D yaſ.ca. de aq̃ marina ſ m traſtatõeʒ greca
Aqua marina vᷣtutẽ bʒ viſcida ⁊ te motica et

cacoſtomaticũ ventrẽ tunbat.ficgma deponit
Kolcra t᷑o ſacta ⁊ ſomẽto aohie ita apoſte⸗
mata de alto educit.durccics ſpargit. oĩby dia
foꝛeſim pᷣſiat.neruoꝝ cauſas ceponit.tumoꝛẽ

mmoꝛu eẽpeſcit ¶ Jnucnit᷑ cià aqua ſulphu

1ea aluminoſa ⁊ ferrea q̃ habet virtutẽ carum

a quibus recpiũt deno minatioes.

Capitulum. Ivij

Arba Jouis yſi. li eiby. Barba ionis

. 7.
3
X.
,Y

ſticados cit inũ icẽ eſi. Unde qͥdaʒ ait.

PBar ba iouis ſlicacos ſed ſomper viua iouis

barba.¶ Platcariꝰ. Barba iouis fri.in.iij.ã.

ſic.in. ij. Et ꝛ ſemꝑ viua:q; ſemꝑ viridis repe⸗
ritur. Itaq; viridis multe cfficat ie eſt Etinme

ipa eſt emꝑ viusg Sed batba Jouis ?2

Pperationes
Plagelle in ſucco eius ⁊ accto vel aggreſii in
tincte valent ð caleſactionẽ epatis epyiimatr.
( Cõtra doloꝛẽ in calida cauſa in pnciĩpio va
let ipᷣa heiba trita ⁊ ſuppoſita.¶ Cõira apᷣa⸗
ta calida v alet ad materiei reꝑcuſtionẽ: licʒ pꝰ

modũ obſit ↄſtipãdo materia.¶ Cõtraignis
vel aque vſſuras.ſit vnguentũ ex ſucco cius ⁊
oleo roſeo ac cera ¶ Còtra finũ ſanguis e na

rnib, q ſit ex cbulitione ſanguinis in epate ac
venis in iuuembo. et in cſtate plagella in ſucco

eius ac aqua roſaꝝ intingitur ac fronti actim

poꝛibus ⁊ gutturi iuꝑponit᷑.¶ Actoꝛ. Eſt aũt
barba ioins ſpecies minoꝛ acidule.i NMHacer

Adiuuat auditꝰ mire pellitq; doloꝛeʒ. Altera

mino: ſpẽs eſt ſiiꝰ he be:qua ſemꝑ viuam di⸗
cunt.qm̃ viret omitꝑe.Gaba iouis vnlgari
moꝛe vocat᷑.Eſſie refert pᷣcicteſileʒ. Plimiꝰ iſtaz,3D

nec minus banc pꝛcdictis poſſe iuuare ꝛc.

Arba ſiluana eſt plantago aquatica q̃
iuxta aquas naſcit᷑cuius lolia ſunt ob⸗
longa in acutum tendentia erecta ſuꝑ

gicinieponi debet: crſiccata vero nõ. Cirmtẽ? aquam ſimilis folijs plantaginis:niſi quia nõ

haobet infrigidandi ⁊ alteranci.

ſunt ei coſte apparẽtes ſieut plantagin.

CNN

Lapitulum lwiiſ.

7 8
. 8

3

De Herbis

SG Hperationes oñdebam ome ſtipticũ terreſtre aſe⁊ frigidũ.
BBptiauomms. Bullioaut alteri⸗ſapoꝛis hʒ indicium. Et idco
A¶ ñ̃ in dinanudis ſcnbit Halie.ca.de curis ponet vtiqʒ h̊ aliqᷣs ſiccareꝛ iſrigidare no de⸗
B genitaliu valere ad impꝛegnadu. ᷓEt idẽ di/ biliter.ſiqdẽ nõ male oſtẽdebat᷑ a nob in qmto
cit coð li. de epilẽtia. ꝙ barba ſiluana eſt ce/ boꝝ monumẽtoꝝ ineſſe ſupticitatẽ terreluib⸗
tũneruia aq̃tica.⁊ ponitur ſiliter barbaſilna⸗ z frigidis coꝛpoꝛibi.deinde ⁊ apparctia teſtan
na in antidotario galieni minoꝛi. in qͥdã medi tur. Etem̃ ſi ꝑatritiõibo ⁊ alijs vlceribid appo
camine qð incipit medicamẽ ad ↄcipiendum. nas citius qẽ videbis ad cicatricem ꝓccdere
Hinc eſt em̃ ꝙ in emitẽtibo ſanguinẽ ⁊ diſſin⸗
terijs adhuc in fluxibi qͥ in vẽtre ⁊ matrice nõ
eſt aliqs medicoꝝ ſenbentiũ curatiuum nego
cium cui no vtatur hocfarmaco.

Operationes.

—
Tſ –— + — –ä

¶ Sera. Galauſtia incamat ⁊ ſtrigit cunt A
tenaſinonẽ.et ↄſolidat vlcera in teſtinoꝝ.⁊ c⸗
fert ſputo ſanguinis ⁊ ſiuxui in teſtinoꝝ. ⁊ con
fert ad omia ad q̃ ↄſert ypoqſtidos.¶ Anicc. B
Balauiuia eſt ↄglutinatiua ⁊ retinetoẽʒ fluuxũ
ſanguis ⁊ generat melãcoliã.¶ Et ẽbona gin E
giue ſanguino lẽte.⁊ ↄſolidat plagas ⁊ vłera
antiqua.et alhocoꝛ.⁊ pexcuſlionem pulus iʒa
ta deſuper. ¶ Er ſirmos efricit dẽtes motos. D
¶ Et ꝓbibet fiurũ ſanguis.ꝛ ſiringitfinu in? E
teſiinoꝝ.⁊ ſiuxu matnuis ſaguinẽ. Loco eius
ponit᷑ coꝛtex glandinis.⁊ caput granau.

—

Alauſtia eſt flos maligranati caduc⸗
Ba Dyaſ.vocat quitinũ ca.ð malo⸗
nato fri.eſt ⁊ ſic...qᷣdu. Sera.li.ag⸗
gre. ca. lulitia.i.balauſtia.⁊ ẽ flos malignati.
tecmalis granatꝭ qdã ſunt domeſiica: qdam
lſilueſtria. Gflos ſilueſtri dꝛ balauſtia.qᷓꝝ qdi
inuenit᷑ alba.qdã purpurea.⁊ qᷓdam roſacea.

Auiẽ. li.q.ca.ð Balauſiia. Galauſtia flos eſt
granati ilueſtri ꝑſici aut egyptij:Et ip qdez
qñq; ẽ rubea.qñq; alba.⁊ qq; roſea.Et ſuc⸗
ci einatura eſt ſiẽ ſuccibarbe hircine.frigida
eiſt in ſine pmi gradꝰ.ſicca in ſco. Bal. xi ſim.
far. ca balaultiu. Galauſtiũ eſt ſios maligra⸗
az . nati ſuueſtris. qᷓtis domeſtico vicinꝰ vchemen
Ll teer aut ſtipticat guſtu.necnõ deſiccatiue ⁊ ſtip
if iice vᷣtuti cit. pal s ' eit groſſappartü ſier
colam-victa in qrto box monamenos uauumm 5

7

Tractatus

Capitulumm.c rx

Min codeʒ ſtatu.aut piracãcon.ſolia ha⸗
bet ſimilia rute.ſed paulo albioꝛa.nõ ſemper
viridia etiſientia. Iloꝛes non caducos habẽs
Naſcitur ſolum in India curtibus vel locis
humidis.Eſt enim arboꝛ tenera et aſpera ob
longa.ſtipitem habẽs ſimilem viti.Arboꝛ di
citur balſamus:lignum ꝛilobalſamuʒ.ſemen
carpobalſamum. lac verovel ſuccus balſamũ
Hic vero fructus optimus eſt.qui eſt recens

atq; vehemens odoꝛe ſincerus ſerenus.leuis

moꝛdens atq; mediocriter linguam redargu
ens.Adulteratur autem cipꝛino oleo aut len⸗
tiſcino.qut balſamino ſiue mirtino:vel melle
mixto.quod leuiter pꝛobatur.quia aqua in q̃
Dum miſſum fuerit oleum ſupernatans balſa⸗
mum fundum petens eſt balſamum purũ.ve⸗
ſtem non maculat ſuper aſperum.cuius tan⸗
ta vis eſſe dicitur:vt ſiſol incanduerit in ma⸗

mnu teneri non poſſit.pꝛeterea arboꝛ nimis eſt

calida et ſicca extenuans,.ſuccus autem ſubti
lioꝛ eſt virtutis. Opobalſamũ quod appella⸗

tur lachꝛymum eſt arboꝛꝭ que eo ſimil malo⸗

granato vl licio ramoſa.ramis tenuibo et ex
albidis. in India tantummodo creſcit. Aliqͥ
tñ dicũt ⁊ in India naſci:fructũ habet q̃ſi ob⸗

rotũdũ ̊ mediũ qſi ventroſum ad capita vtra

q; deductũ rubicundũ.valde grauẽ et plenũ.⁊
ſi frangit᷑ ſimile melli eſt.Et ſi maſiicat᷑ ſimile

eſt piperi moꝛdẽs et ſuauiter redolens.qð car

po balſamũ vꝛ. Huiua aũt arboꝛis lachꝛymũ
colligitur ⁊iebo caniculanibo.ſᷣm alios vᷣo tẽ⸗
poꝛe autumno. Incidit autem truncus huius
arboꝛis ꝑ loca et ramuli ipſius.Et ſic ſuppo⸗
nunt᷑ vala (vt pꝛeſens ſigura arboꝛis oſtẽdit)

que lachꝛymũ fiuẽs recipiat. Cuius eſt opti⸗/

mũ recens ſincerum ⁊ exalbidum ⁊ odoꝛe acu
tum.leniter linguaʒ ſubmoꝛdens.ſequens eſt
coloꝛe ſubrufum.ct quaſi glutinoſum.tertium
cſttcnuium partium valde et ꝑluciduʒ. Om̃e
autem balſamum quod vetuſtatem recipit ſit
rubeum et reſinatum et ſiccũ.Quod aũt opti⸗
mum eſt ſincerum eſt:quodq; in aqua munda
ſtillatum non pꝛotinus diſtunditur.ſed magꝭ
Deſidet.et poſtmodum totam aquam albidaʒ
ſacit.et lacti adnut tum.illud in caſeum ſtrin⸗
git vt coagulum.quod enim ſincerum non eſt
in ſummo aque diſtunditur ⁊ ſupernatat.⁊ vt
oleum quaſi ſtillam oſtendit. Sciendum q;
balſamus dicitur arboꝛ balſami. Galſamum
vero dicitur oleum vel gummi.qð melius eſt
dicere.Hã nõ eſt oleo vere qð ꝓ ban multis

) Aiſamug. Dyoſcoꝛides ca. de balſa⸗
mo. Balſamus arboꝛ eſt ſimilis licij. et

exemplis. Primo co ꝙ vlidemus aùbererela

bijs vulnerum. Et ſacile de panno co infecto
lauatur. Similiter Dyaſcoꝛides dicit ꝙ ĩ aq̃ᷓ

iniectum petit ſundum: poſtimodum diſſolui⸗

tur.et totam aquam albam facit.et pꝛopteres
vocat ipſum lachꝛmũ. Item lignum eus vo

catur ulobalſamum.et ſructus vocatur car⸗
pobalſamum. Multis modis ſophiſticatur

Quidam vendunt terpentinam pꝛo opobal⸗
ſamo.quidam admiſcent parum balſami ter⸗
pentine.et ita habet odoꝛẽ balſami. Alij acci
piunt ſuccum lemoncelli vel folioꝛum citri.et
admiſcent terpent ine.et addito croco oꝛiẽta⸗
li calefacit et deſiccat in terno gradu.

OPbprerationes

¶ Opobalſami z.i. datus cnz vino ſupfluita

tes matricis mũdificat.fetum moꝛtuũ educit.
⁊ menſirua ꝓuocat.bom bace intincta ⁊ ſupo

ſita cõuenit. et diſſurriaʒ ⁊ ſtranguiriam et la⸗
pidem veſice.ſi etiam fuerit opilatio ex frigido

humoꝛe.detur cũ vino vel ᷣga pus madefa⸗
cta ex aqua calida erecta inflata iniciatur cuʒ
oleo muſtellino vel nardino.
¶ Contra omnes paſſiones capitis venientis

ex frigiditate detur cum appꝛopꝛiato aliqduo

paſſioni conueniente. .
¶ Contra quartanaʒ et cotti

¶ Contra tinnitũ auriũ ex bumiditate paniʒ

inſtillet᷑. Cõtra doloꝛẽ dentüũ ex parte dolenti

aliquantulum in aurem diſtilletur.

¶ Coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ incoꝛrupta cõſeruat.qꝛ

quantũ diſſoluit tantum cõſumit
¶ Sera.auc.al. Opium balſami eſi bonũ
et ſubſtantia eius eſt ſubtilis.et virtus eius eſt

que calefacit et deſiccat inſecido gradu Bal
ſamum quoq; eſt ſubtilioꝛis virtutis q; arboꝛ
Branuz vero eius eſt maioꝛis ſubtilitatis eẽ

oleum.

ottidianã ſacta pus
purgatione detur cumvino.

Igdem auc. Dyaſco. Uirtus balſami eſt que
abſtergit tenebꝛoſitate viſus.et aufert frigidis⸗
tatẽ matricis.qñ ſit naſcale cum co cum cera-
olco et expellit ſecundinã ⁊ ſetum.⁊ qñ ſit inun

ctio eum eo pꝛohibet nigoꝛem. et munditicat

vlcera ſoꝛdida.Et quando bibitur pꝛouocat
vrinam.et eſi bonum ammai.
¶ Auiceñ. Ballamũ aperit opilatõcs ⁊ cõone
nit vlceriba groſiis mũdiſicat vlcera.⁊: ꝓpꝛie cũ

vreos,et extrahit fracturas oſium.

coclio pꝛopter ſpaſmum. confert vlcenbus ca
epileniie ct vertigini.. ¶ Idliergit pan
12

.
K .
₰

i

. — S
—

RU☛

E
—

De Herbis

nũ im eivoleũ.lignũ elx: ipius ſemẽ: nferũt

*

Doloꝛi vtroꝛũq; laterũ ⁊ ſtricture anhelitus.
¶ Et doloꝛi pulmonis.⁊ ↄuenit ſemẽ ciꝰperi⸗
pleumonie ingide ⁊ tuſſi ⁊ ſili iᷣm oleum.

„
8

ð Alſamita.i.ſiſimbꝛiũ. Sed ſiſimbꝛius
½ vocat᷑ menta aq̃tica.⁊ alio noĩe vocat᷑
vpalſamita. Dyaſco.ca.de ſiſimbꝛio ſᷣm
trãſiationẽ grecã ſiſimbꝛion ⁊ ꝛ cardaminõ eo
ꝙ cardamo agreſti ſolia hʒ ſimilia. cuʒ folia
eius rotũda naſcant᷑ ſicut folia cardami agre⸗
ſtis cũ creuerint ſcindũt ſe ſicut eruca. Uirtus
eſt ei ca.diuretica.Paulus capi.de balſamita
ca.eſt ⁊ ſic.in.iij.gradu.Aliud eſt domeſticuʒ
aliud ſuueſtre.ſed domeſticũ nobis eſt in vſu
quod omnibus eſt notum:virtutẽ habet diu⸗
reticam diſſoluendi ⁊ conſumendi.

Operationes.
¶ GBalſamita crudũ ⁊ coctũ lentigines vultib⸗
tollit.⁊ maculas emẽdat ſi vna nocte impoſi⸗
tum fuerit ⁊ alia die locus ablua᷑ qque.

¶ Cõtra viciũ pectorꝭ ficũ pultes ex fanina oꝛ⸗

dei ⁊ aq̃ apoſito puluere eiꝰ ⁊ dent᷑ patienti.

¶ Cõtra frigidũ reuma ſolia eiꝰ in teſta calcſa
cta ſine liq̃re ⁊ in ſacculo poſita capiti ſuꝑ po⸗
nat᷑ valet vinũ decoctiõis eius ↄtra doloꝛem

ſtomachi ⁊ inteſtinoꝝ ex frigida cauſa-
¶ Et opilationẽ epatis ⁊ ſplenis.et vꝛinalium
viaꝝ.berba ipᷣa decocta in vino ⁊ cataplaſma
ta.ſoluit etiã ſtranguriã et diſſuriiam.
Ualet etiam conira yliacũ doloꝛẽ.Et con⸗
tra doloꝛem factum ex ventoſuate. menſirua
educit.conceptum iuuat.matricem mũdificat.
ſomentatio ſi ſiat exeo. .
¶ Teneroſitates eiꝰ in oleo muſtellino vel ſal
tem cõmuni decocte et ſuperpoſite idem ope⸗

Coapitulum. Ixif. —

Aſiue vnũ ſigniſicant. O zimum quoddã
OIcſt gariofilatum. quoddam ceſt cõmu⸗
ne. et quoddam eſt latum plus alijs: quod ci/
trarium vocatur. O ʒimum garic filatum eſt
illud quod ob autoꝛibus laudatur. Ozimum
citrarium eſt quod vituperatur ab omnibus.
Eſt em̃ oʒimũ garioſilatum cõpetens medici⸗
ne⁊ berbe ⁊ ſemen. Cum autẽ ſimpliciter po⸗
nitur in medicina ſanen vebet intelligi. et po⸗
tiſſime in electuarus. Sed in vngẽtis ⁊ in em⸗
plaſtris herba intelligit eſt ca.et ſic. Et ſemen

Bena gariofilatum. O zimum ideʒ

— *

——

bet virtutem conſiringẽdi ⁊ cõglutinandi.

quod patet ex co.quia ſi ponatur in aqua ſta⸗
tim ingroſſatur ⁊ ſit qucdam cõglutinoſitas.
herba ipa ex aromaticitate habet virtutẽ con⸗

Tractatus

I Et idẽ octauo ſumplici farmacoꝝ capł pe⸗
nultimo.Gaſilicon non garioſilatũ ex ſcvo eſt
gradu calefacientiũ.babet aũt caliditatẽ ſuꝑ⸗

foꝛtandi ex qᷓlitatibſuis diſſoluẽdi cõſumedi
⁊ obſtergẽdi ⁊ mũdiſicandi.i¶ Scra.li.aggre.

ca.berengemiſch. eſt baſilicon ſiue oʒimũ gani

Ode

oſilatũ:et ſolia eius ſũt ꝑua q̃rũ coloꝛ ẽ medi⸗
inter roboꝛẽ et glaucedinẽ. Huiꝰherbe ẽ odoꝛ

ſilis garioſiloꝝ ⁊ ſtipes eiꝰ eſt quadrangulatꝰ

cuiꝰcoloꝛ eſt ſicut ſolioꝝ ipiꝰ⁊ ſemẽ eſt minutũ
nigru.⁊ colligit in menſe Julij. Et eſt ca. et ſic.
in fine ſcdᷣi gᷓdus.i¶ Dyal.ca.oʒimũ.Oʒimum

cuiꝰ vᷣtut ſit penitꝰ inter medicos opio ẽ incer

ta. Haʒ qͥ autoꝛe criſipo criminãat᷑. Hi eiꝰvicia
percenſent ꝙ ſit ſtomacho imitilis q oculos
chetat q; inſ aniã facit.iecoꝛi obſiſtat.Addunt

pꝛeterea ſi tritum lapide contegatur ſcoꝛpiões

gigni cõmanducatũ.⁊ in ſole poſitum vermes

creare pediculos enutrire. Afri etiam putant

hoc eſſe ꝑſuaſum ꝙ ſi quis eo die quo oʒimuʒ
ſiunpſerit a ſcoꝛpione feriatur non poſſeſalua

ri.ſed qui in diuerſa et vera opinione ſunt.hec

oia falla aſſeruerãt.qnimo ſtomacho pꝛodeſt
co ꝙ inflatioões eius diſſoluit.et facit alia iuua
menta que ſᷣm ipᷣm inferius dicentur.

OPperationes
¶ Contra ſincopim ⁊ cardiacam paſſionẽ det᷑
aqua roſarũ decoctiõis herbe ipᷣiꝰ.i¶ Ad ideʒ

valet vinũ decoctiõis in q̊ herba ipᷣa ſtetit per

noctẽ. Jpᷣa herba valet õ frigiditatẽ ſtomachi
H̊ mõ.decoquat᷑ in multa qntitate in vino.ſed
melius ẽ in muſto.⁊ poſt decoctionẽ addat᷑ vi
nũ albũ in multa qᷓntitate.tale vinũ ẽ ↄfoꝛtati
nũ multũ et aromaticũ.⁊ valet cõtra pᷣdicta.et
cõtra indigeſtionẽ ex frigiditate.

¶ Uinũ etiã decoctõis ipᷣius herbe ↄfoꝛtat di

geſtionẽ. fluxũ ventrꝭ ex fnigiditate. Semen
oʒimi cum modico puluere accatie decoquat᷑
in aqua pluuiali et detur patienti.
Ad marricẽ mũdiſicãdã.⁊ mẽſtrua puocan

da ſiat decoctio eius in aq̃ et fiat fomentuʒ et

ſuppoſuoꝛiũ ex teneritate ipius herbe Succꝰ⸗
ipius herbe pulueriʒatꝰ matricẽ mũdincat.cõ

ceptũ adiuuat.et menſtrua puocat.

Herba ipᷣa decocta in vino ⁊ oleo ⁊ natibꝛꝛ
anchis cataplaſmata valet ↄtra tenaſmonem

Halienus in li. de cibis.capi.de oʒimo.Oʒi

mũ ſcʒ nõ gariofilatũ peſſimi quidem chimi ẽ
et pꝛopter hoc infamãt quidaʒ ipᷣm dicentes.

ſi tritũ immitatur olle vacue celerrime generat

in paucis diebus ſcoꝛpiões.et maxime quãdo

in ſole quis quolibet die calefecerit ollam. ſed

hoc quidẽ cacochimũ eſt.et malũ ſtomacbo ⁊
indigeſtibile.Olus vero ita dicemus ipᷣm ẽ ca
lidũ in ſecundo gradu.Et habet humiditatem
non naturalem. .

fluã.vñ nec vtile intra coꝛpꝰ aſſumptil:catha⸗

plaſmatũ vᷣo exteriꝰ vtile ad conſumẽdũu.
¶ Almanſoꝛ tractatu tertio capi. Albetha⸗

rogi qð exponit᷑ oʒimũ ſiue baſilicon non gari

ofilatũ cali.eſt ðꝛ et doloꝛẽ efficit capitis ⁊ ma

le nutrit.cuius comeſtio vtentis viſum tunbat

qndo eo multo vti᷑. Sperma quoq; aut lac

deſiccat.oꝛi tamẽ ſtomachi cõfert coꝛoboꝛat

enim tpſum atq; coꝛdi auxiliatur.

—

¶ Sera.O ʒimum garioſilatũ cõfert ſtoma⸗

cho.et facit digerere cibum groſſum.et cõfert
epati et coꝛdi.et aufert triſtidam et ſollicitudi⸗
nẽ et odoꝛiferas facit eructuationes.et apenit
opilationẽ cerebꝛi.

Capitulum lxiij)

- Ranca vrſina herba ?. cuius folia ſũt
Beragn ſicut folia caulis:ſed ĩciſa ſicut
bꝛanca vrſi.in medio eoꝝ oꝛitur ſtipes

in cuius capite ſunt multi floꝛes ſpinoſi cõclu⸗

ſi. ca. eſt ⁊ bu. in ſcðᷣo gradu. Uirtutem habet
mollificandi et maturandi et lenieudi.

9 8
ſt

9
i
m
bet

B

,

R
n
vt

L FN1- A α —R—ð

De Herbis

Pperationes

¶ Cõtra ariditatẽ mebꝛoꝝ ⁊ viciũ ſplenis fiat

vngẽtu ex bꝛãca vꝛſina dtrita ⁊ macerata diu

— — 2

Toleo ⁊ colature addat᷑ cera liat vngetü ð vi
ciũ matricꝭ ex frigidate ⁊ vẽtoſitate.i¶ Recipe

ſuccibꝛãce vrſine.ʒ.iiij.bherbe ſauine.ſaluie nal

uarũ. maioꝛane.roſmarini.ana. M. ij. garioſi⸗
ioꝝ. 3. iij cinamomi. z.i.. ſpice. 5.iij. cimini. 5.i. pi

*

cis grece.ʒ.i.cere albe.ʒ.iiij.thuris maſiicꝭ ana

z. üij. boli. 3.i· cere albe. 5. iij. vini greci. lb. iij. lar
di ſcroferotulũ.i.pꝛedicte herbe piſtent᷑ cũ lar⸗
de pᷣdicto.deinde ponant᷑ ſuꝑ ignẽ cum vino ⁊
ſucco pᷣdicto donec coquat᷑ vſq; ad cõſũptõeʒ
vini.deide colet᷑⁊ iterũ reſoluat᷑ in igne ⁊ addi

ta cera cliq̃ta ponantſi pecies pᷣdicte ⁊ d nittã
tut coagularict vnga Parg. H

d-— erPns rvrata Radices et folia ſunt ei inrinta.Semen

D☛
☛

N er. 1 Ar

Capitulum xliifſ.

ceſtron. Ceſtrũ grece latne dictum be⸗
tonica vᷣtutẽ habet inciſſiuã.ſicut oñdit
guſtus amarag ẽ et ſubacris hec herba ſicut in⸗
dicat Betonica ca.ẽ et ſic.in mo gradu.cui⸗
folia pᷣcipue viridia cõpetumt vſui medicinę. ex
iccata etiam multa ſunt eflicacie. vnde cũ inue
nitun in receptiombus ſolia ponenda ſunt.

Br Eieriumſe ceſtruʒ ſiue

0
67
Lera

Pe- E.
2
.
.
2
2 l

¶ Contra doloꝛẽ ſtomachi det᷑ decoctio ipſi⸗ —
us cum ſucco abſinthij cũ calida.ſiadſit vche B —
mens conſtipatio.vt in yliaca paſſione pꝛcce/ „—
dence critern. g
¶ Siat idẽ remediũ ad matricẽ mũdificandam
ad ↄceptũ adiuuandũ fiat fomẽetũ ex decoctio * “D .
ne ciꝰ.ſiat etiã ſuppoſitoꝛiũ. Det᷑ etiã electuan,/ — —
riũ confectũ ex puluere ipſius et melle. A . 8
F.Sarapion aucroꝛitate Halieni. Betonica P N☛ —
mncidit ⁊ abſtergit humoꝛes groſſos.ſrãgit la⸗ 8 XN
pidem renum:et mũdiſicat et abſtergit pulmo ,„ *$%
mnem er puocat menſirua. ? conkert epilentie. et 2
. rat cicatrices neruoꝛũ et lacertoꝛi. F
Praſcoꝛides Radiccs eius acccpte in po⸗ S
tu cum ydromelle. nauſeaʒ pꝛouocat.folia e? K ⸗
dantur ad conquaſſationes et de alio caden⸗ 2
tibus medenrdur. CF. †T
( Et offocationes ſtcricas ſoluunt dꝛagmas
vna .. cum mulſa accepia. Moꝛſus venena⸗ F G
tos cum vino bibita ſaluberrunecurat „
¶¶ Epylenticis cũ aqua bibita maximũ pᷣſidiuz £☛ £
eſt. Epaticis et ſpleneticꝭ cũ oꝛimelle dꝛagmaſ 6 2
vnã aecepta cftectũ ſanitatꝭ exhibet.digeluiõeʒ 2
cclcbꝛat. s 4 :
In fructura capitz berba ↄtuſa ⁊ ſuꝑſcaput ☚

¶ Sera.li.aggre.ca.GBaſtarcm.auc. Dyaſco.
Baſtarẽ.id cli betonica herba ẽ.q̃ naſcitur.oĩ
anno habens virgam ſubtilem.cuius longitu
do eſt vnius bꝛacbij aut plus.et eſt quadran⸗
gulata.et hʒ folia mollia et lõga ſilia in ſua ſi⸗
gura folijs arboꝛis glandium in ſciſiuris ſuis
bonum odoꝛem habentia.Et folia que ſunt ꝓ
pinqua terre ſunt maioꝛa alijs.⁊ in ſu mmitate 6
virge eſt ſemen collectũ in ſe ꝓpe collectionem
ſpice frumenti.⁊ aſſimilatur ſaturegie.ſolia eiꝰ
colligunt᷑ ⁊ deſiccant᷑ ⁊ ſic ſeruanĩ.Fam q ex
co plurimũ admimſtrat᷑ ſunt folia.⁊ habet ra⸗
dices ſubtiles ſicut radix elleboꝛi.¶ Dyaſco.
capitulo vectonicon. Sc⁊ miraſiationẽ no⸗
ſtram vectonia herba ẽ omnibus nota vᷣgas
habens tenues et lõga vnius cubiti.⁊ qdrata
folia longa et tenuia obrotũda ⁊ diuiſa ⁊ odo

eius ẽ vt ſpica ſimile timbꝛi. Folia eius colle⸗
cta ſiccantur et vſui neceſſaria ſunt. Radices

babet tenues ſicut ellcboꝛus d 4. – 6E& r=-

Dperationes
¶ Ad doloꝛem capitis factum ex frigida cau⸗ & r n.
ſa fiat gargariſmus ex colatura decoctõis be ſ ElLa nſ
tonice cũ ſtafiſagria ĩ aceto.ſiſiat vitio ſioma —
chi detur vinum decoctionis betonice,

vbi ꝑcuſſio eſt impoſita vulnus mira celerita⸗
te glutinat Et id melius ſit ſitrita reccs ipona
tur. Eſt ãt ſibi vis data vt oſſa fracta extrahit

ſpaſmũ qñ ipᷣmbibit᷑.¶ Et ðfert ſputo ſangui⸗
nis. ⁊ doloꝛi ſtomachi ⁊ fluxui antiq̊.⁊ ꝓuocat
vrinã.⁊ delet apoſicmata flegmatica.i¶ Et qñ
bibit᷑ ſemẽ eiꝰ cõfert puer hñtiboſpaſmum.Et
qñ ſuſpẽdit᷑ ſuꝑ aĩalia venenoſa amittũt toxi⸗
ci.¶ Dyaſ.Radix eiꝰ bibita emoptoic ꝓdeſt
ſciatiq ⁊ ſtomatic fert opẽ.Lũoꝛes oẽsã ca⸗
taplaſm atibo ſpargit.¶ Elixatura eius detiuʒ
cõpeſcit doloꝛes. Semẽ eiꝰ bibitũ cõtractos
infãtes ſaluberrie curat:moꝛſibo venenatꝭ oc⸗
currit.i¶ Et qͥ eã in collo poꝛtauerit incurſũ ſ⸗
pẽetũ non timet. Radi deſiccat mediocrit.Et
ſtiptica eſt:et iõ ciliacos et ſtomaticos iuuat.
ſanguinis eductionẽ repmit.et tumoꝛes vice
cataplaſmatis ſpargit.¶ Semẽ eius leptome
ris et calide ẽ ᷣtutis.Et putrefactꝭ mebꝛis iu⸗
ugt potatũ et fluoꝛẽ ſanguinis medetur. et ſic
intraneoꝝ reumatiſmũ.i¶ Itẽ feſſionibus q̃s
greci eucatiſma vocãt.fluoꝛes matricꝭ abſtrin
git. cataplaſmatibus miſcet᷑ cõſtrictiue mede⸗,
tibus.i¶ Halł. Bedeguar cõfert iliac ⁊ ſioma,
ticis.emiſlionẽ q̊ʒ ſanguis cohibet.tũoꝛes eti⸗
am cathaplaſmata cõtrahit.¶ Juuat etiã dẽ
tes dolẽtes ſi gargarʒat decoctiõe Semẽye
ro ſubtiliũ partiũ et calide virtutis ẽ.quare et

O%᷑ „

△K dt

R

—

„α 9. 91 ſpaſmantes bibitü iuuat. ¶ Aui. Semen ei?
272 —or/e 7 c(fert infantib⸗ qñ bibunt ꝓpter coꝛruptionem
60 apitulum lxv uin moꝛſibus lacertoꝛum.
Edeguar ſiue ſpina alba Auiceñ. libꝛo èMðMDc
ij. ca. bedeguar: Bedeguar elt ſpina al⸗
bg et eſt ſilis cameleonte albe.vehemẽ⸗
tius eſt alba. et habet longioꝛes ſpinas.ſimilã
curq; eius ſpine folijs amomi:veruũtamen ſunt
ſubtilioꝛes. et vehementiꝰ eſt alba.et eius qͥdẽ
ſtipes ꝑuenit vſq; ad duos cubitos:t eius flos
eſt purpureus.Et ſemen eius eſt ſicut ſemẽ car
tami.verũtamẽ eſt vehementioꝛis rotundita⸗
tls.et in radice ipſius eſt infrigidatio et exſica
tio cũ reſolutione quadam. Semen vero eius
eſt calidum et ſubtile.Et dixerũt qͥdam q; tota
eſt calida valde. Et in ipſa eſt virtus reſoluti⸗
ua et aperitiua.et pꝛopꝛie in ſemine eius.Et in

Sπ

eagaeſt retenno fluxus ſanguinis. et eius reren⸗
tt eſt equalis. Pli.ca de acantifleuce.i.bede⸗

guar et eſt cardus cum aculeis in folijs albis

„

et frigidis in pmo gradu ⁊ medius inter humi

gitatem et ſiccitatearn.

„ ODbperationes
A Begeguar contert fluxui ventris. et debili⸗
toti ſtomachi. et abſcidit flurũ ſanguis.Et ap
ponit᷑ exteriꝰſicut emplaſiꝝ ⁊ deſtruit apoſte⸗
mata mollia.i¶ Et qñ fit collutio oꝛis cũ aqua
HB eius in qua coquit.ↄfert doloꝛi dẽtiũ. Sed ſe

mis eiꝰ ſubſtãtia eſt ſubnilis.et cõſfert bñtibus

.
.

*

„ 8 NN

O

8α

¶ Capitulum.lxxi.
2 Ellirici. Sera.li.ag.ca.belligʒ.Belligs
i.bellirici ⁊cſũt ð gñe miraholanoꝝ :.t᷑
4 * fri.⁊ ſic.ĩ fi.iij.gra.et extingũt acuitatẽ
ſanguĩs et caliditatẽ colere.hoc idẽ mirabola

ni emblici.vt hr̃ in ca.emblici Jo.meſue.ca.de

mirabolãis. GBellirici ſũt ex medicis bñdictis
expectat᷑ em ꝑ eos ↄfoꝛtatio:melioꝛes ſũt groi
ſi põderoſi ⁊ denſi coꝛticis.fri.ſũt in.i.⁊ ſic in.ij.

In coꝝ oꝑatiõiba ⁊ ꝓpꝛiet atib ſũt ſicut embli⸗
ci. bi ſciẽdũ ꝙ mirabolani emblici et bellirici
ſunt ex alio arboꝛe pducti q;; alie ſpẽs mirabo
lanoꝝ:ſicut apparet ĩ ca.mira.Et iõ h detmi⸗
nat᷑ ð iſt. In ca.Sᷣo mirabolani determiat᷑de

glijs ſpeciebꝛ mirabolanoꝝ. ¶ Opatiões

HBelliria hñt ꝓpꝛietatẽ denigrãdi capillos ⁊2
ꝓhibẽt caſũ eoꝝ ⁊ ↄferũt emoꝛroidib:et ipᷣitu

meſcũt in aq̃.i¶ Et ↄditi ex eis faciũt oꝑatiões

mirabolanoꝝ nõ ↄditoꝝ:niſi qꝛ ſũt debilioꝛes
eis:et in belliricꝭ maioꝛ eſt ꝓpꝛietas ĩ acumine
q; in emblic.¶ Mirabolani emblici bellirici

et kebuli mixti cũ oleolamigdulaꝝ dulcium:⁊
cũ melle tĩgũt capilloſ coloꝛe nigro ¶ Jo. meſ.
Bellirici educſit ſolutõe flegma:⁊ ſunt ex reb

valde cõfoꝛtãtib⸗ cerebꝝ et neruos:et augẽtin
tellectũ.i¶ Et cõfoꝛtãt coꝛ:et conferũt tremoꝛi

coꝛdis ⁊ mũdiſicãt ſtomachũ a putrefactiõe:⁊
cõfoꝛtãt ipᷣm:⁊ ſedãt feruoꝛẽ in eo:et auferũt ſi

ti.Et addũt in appetitũ:⁊ ſedãt vomitũ.̊ideʒ

faciũt emblici.i¶ Sera.Gellirici auferũt ſinim
ſua frigiditate et pparãt ſtomachũ.puocãt ap
petitũ.et ſtringñt ventrem ꝓpter eoꝛuʒ ſtiptici.

BDeherbis
Capitulum lxvij

₰ —.

1,

Elvel Sel. Serapiõ.li.aggre.ca.bel.
auc. yſaac benaram. Gel eſt citonium

indũñ.et eſt fructus rotũdus ſicut auel⸗
lana.nõ hũñs coꝛticẽ ſuꝑ ſe in q̊ eſt ſemen ſimi⸗
le odoꝛe.et eſt illud qð de ipſo admiſtrat᷑.⁊ vᷣtꝰ
eius ẽ ſicut yᷣtꝰ ʒinʒiberꝭ.ca.in.iij..⁊ hu.in.i.
Pperationes
¶ Serapiõ.Bel. Subtiliat chimos groſſos
¶ Et cõfert duriciei neruoꝛũ.i¶Et valet vẽto
ſitati emoꝛroidaꝝ.¶ Et augmẽtũ facit in ſper⸗
mate.et valet ſicut ſel.¶ Arboꝛ eius vocatur
doꝛſiſahã:vt apparet in ca.granati ſilueſtris.

RRN

Ebem. Sera. li. aggr.ca. Behan. Be
hem ſpecies eius ſunt due.ſ.rubea ⁊ al
ba. Et ſunt ambe vene in magnitudie

reb = Bafer

radicis paſtinace parue: quarũ quedam ſunt
toꝛtuoſe:deferunt᷑ ab armenia:odoꝛ earum eſt

bonus: et eſt in eis viſcoſitas quedam: ambe

ſpecies ſunt ca.et bu. Aui.li.ij.c. bebem. Behẽ

ſunt fruſta aſpera que ſunt radices exſiccate
contracte:et ſunt duarum ſpecierum:quarum
vna eſt alba et altera rubea: eſt calida et hu⸗

Dperationes

A Scera. A mbe augmẽtũ faciũt in ſpmnte Mnorgtinne.
B¶Aui. Gehẽ ẽ impinguatiuũ:⁊ cõfoꝛtat coꝛ D Pe ratio nes N.—.
valde:et cõfert tremoꝛi coꝛdis:⁊ maniſeſte au/ ¶ Dyalc. Ex co. .i.bibita cũ puſta ſylẽ ſiccat
ginẽtat ſperma:loco eius ponunt᷑ q;tũ ipᷣm eſt cũ yris vlirica mixtꝰ ⁊ in cataplaſmatibus po
Detuderi:a medietas ponderis lingue auis. ſitꝰ:⁊ mulſa adhibita doloꝛes podagricos mi
3 tigat.¶ Aceto aũt mixtus lepꝛas et maculas
et puſtulas coꝛꝑis tollit.¶ Acceptus ſolutio⸗
nẽ ventrꝭ facilẽ pꝛeſtat.Expᷣſſus ſuccus ciꝰvti
lis eſt vt aſpꝛedinẽ et pꝛuniginẽ coꝛꝑis miriſice
purget. ¶ Sera. Ben cõfert empetigini et len ⸗
tiginibus que ſunt in facie:ſcabiei et pꝛuritui:
et egritudini cũ qua cutꝭ eleuatur cũ aceto.
¶ Et attenuat duriciẽ epatis et ſplenis ſi cis
ſuꝑponat᷑ cũ aliquo far.ex deſiccãtibo.ſed ĩ ſuc-
co eius eſt parũ ſiipticitatis.i¶ Jo.meſ. Genꝑ
vomitũ ⁊ ꝑ ventrẽ educit flegma crudũ ⁊ groſ
ſum. Et eit medicina mirabilis ad colicamet 8
flegmaticã ⁊ ventoſam.i¶ Aui.li.ij. ca.de ben. B
Ben eſt mundiſicatiuũ ⁊ ꝓpꝛie eius medulla ?ꝰ
inciſiuũ humidarũ groſſaruʒ.Et aꝑit cũ aceto
et aqua opilatiões viſceꝝ.Et in arboꝛe ipſuiis
ẽ amaritudo et ſtipticitas:et ꝓpter h̊ ẽ in iß5aꝰ
tus cauteriʒatiua:⁊ eius coꝛtex eſt ſtipticplus
Etroleũ ipiusnõ euacuat a ſtiptictate⸗ct inn ·
ipſo raro eit abſterſio et inciſio.¶ Semẽ eius 22
confert lentigimbus magnis.ſ.⁊ ꝑuis:et pãno J
et moꝛfee et veſtigijs vlcerũ:et ſimilr eius oleu
Et contert apoſtematibus duris omnibus ”M d
cum ponũ in emplaltris et vnguennis.

„

„△ d

apitulum. xix.
En vel balanus. Dyaſ. m tranſlatio⸗
nẽ nr̃am ca. balanus.i.ben:eſt ſemẽ ar⸗
boꝛis ſimilis arboꝛi minice:nuces ha⸗
bens abintus:q̃s cum digitꝭ ↄfricauerꝭ humo
fes eijciũt:qͥ ↄfectiõibo miris ⁊ nobilibꝰ multꝭ
miſcet᷑ pꝛo oleo. Haſcit᷑ vᷣo in Etiophia et in
Arab ia et in locꝭ indie. Ipſe ſuccus medlioꝛ ẽ qͥ
eſt recẽs et odoꝛe plenꝰet albo.¶ Sera.li.ag⸗
gre.ca.habẽ.auc.Dyaſ.Haben.i.granũ ben:
et eſt frutex arboꝛis ſimil tamariſco:et eſt ſru⸗
ctus ſimilis auellanis.medulla eius expꝛimit᷑ ſi
cut amigdale:⁊ egreditur aliquid loco olei.Et
naſcit᷑ hec arboꝛ in ten hahabes ⁊ in babylo
nia et in locis ar abũ:et in tenis paleſiine que
nominat᷑ nitrã.Et melioꝛ ex co ẽ nouꝰplenꝰ al
bus facilis excoꝛiatiõis.Et idem auc.Galieni.
Hec medicina defert᷑ ad nos ex terr arabum:
ct pigmentarij vtunt᷑ ſucco medulle eius loco
olei.Et cõplexio eius eſt calida.Oleũ eius ex
irahitur ſicut oleum de amigdalis.

De Herbis

Capitulum. lxx.
Leta. Iſi. Bleta vel beta alia candida
Ba nigra alia ſilueſtriſ. Itẽ greci duo
genera faciũt:nigrã ⁊ candidã:quã ꝓ⸗

ferũt par ciſſimi ſemĩs appellãtq; ſoelon.et eſt

bleta agreſtlis:q eſt bleta lata q̃ facta eſt ſicut
elleboꝛvalb:vt aparet ꝑ Dyal.capᷣ.de ellebo
ro albo:⁊ iſta vocat᷑ blitis.⁊ licet Dyaſ.faciat
ſemotim ca. de bleta ⁊ de beta.erroꝛ ſcripto⸗

ris fuit vel tranſlatoꝛis. NHam idem dicunt et

Debent continuari illa ca.

Bperationes.

I¶Hab vi. ſim. far ca. bletũ. Gletũ eſt olus co

meſtibile fri. ⁊ hu. cõplexiõis in ſcda mãſione a
tꝑata abſtantia. . Et idẽ li.ij.de cibis ca. de
beta. Succus bete eſt mediocriter abſterſiuꝰ

qui ⁊ ventrẽ ad egeſtionẽ excitat:⁊ ſtomachũ
aliqñ moꝛdicat:v maxieilloꝝ quicunq; facile

paſſibilem ⁊ ſenſibilẽ hñt iõᷣm:⁊ ꝓpter h ipᷣm eſt
edulium malũ ſtomacho amplius comeſtum.
¶ Alimentũ aũt ab ipᷣa modicũ magis idone
um eſt qᷓ; in alua ad opilatiões q̃ ̃m epar.ad⸗

huc aũt magis qñ cũ ſinapi aut oĩno cũ aceto

comedit᷑:⁊ ſpleneticis eodem modo comeſta
ſunt bona medicina magis q; alimentum.
Sera.li.aggre,ca. de bleta. Ex ea eſt alba

nigra:⁊ in ſapoꝛe eiꝰ eſt nitroſitas:⁊ vᷣtꝰ eiꝰ

eſt qͥ abſtergit ⁊ reſoluit ⁊ expellit ſuꝑfluitates

calidit atis:quã do cũ ea fit ſternutatoꝛium.

¶ Et qñ bleta coquit᷑:egredit᷑ ex ea viſcoſitas
⁊ acuitas:⁊ ſit virtꝰciꝰ q ꝓhibet gener atiõem
apoſtemati:⁊ reſoluit reſolutiõe pauca.In al
ba vero eſt de virtute abſterſiua ⁊ reſolutiua.
In nigra eſt res ſtiptica:⁊ ꝓpꝛie in eius radice.
¶ Et idem auc.Galie.in.li.de cibia. In ea ex
iſtit humiditas abſterſiua abiterſiõe tempera
ta:⁊ cum illa humiditate laxat ventrẽ:⁊ molli⸗
ficat inteſtina ⁊ ſtomachũ:⁊ maxie cum fuerit
boni ſenſus.i¶ Et iõ accidit q; bleta eit mala
ſtomacho:et ꝓpꝛie ülli qui eſt ſicut diti:quãdo
vſus eiꝰeſt mmiꝰ:et nutrimẽtũ ciꝰ eſt paucum
ſicut nutrimẽtũ aliaꝝ herbaꝝ. Sed bleta qui
dem eſt magꝭ iuuatiua qᷓ; melochia in aperien
do opil atiões epatis.i¶ Nigra autẽ ſtringit
ventrẽ ficut lens:et maxime qñ coquit᷑ radix
ciꝰeſt plꝰ ſiiptica ↄſtrictiua ventrꝭ:⁊ alia ſpẽs
eiꝰ ſoluit ventrẽ.i¶ Et ambe qͥ dẽ ſpẽs ciꝰ ſunt
mali chimi ꝓpter nitroſitatẽ q eſt in cie.Etic o
qñ fit ſternutatoꝛiũ cũ ſucco cius ⁊ melle mũ⸗
diſicat cerebꝛũ et ↄfert doloꝛi auriũ.¶ Et qñ
ex decoctiõe bleteꝛ radicis eiꝰabliit᷑ caput au
fert lendines et mundiſicat ipᷣm afurſummus.
¶ Et qñ pꝛoqcit᷑ ſuꝑ ſciſluras q̃ fint a frigoꝛe

confert eis:et cñ coquit᷑ cũ ſolie ciꝰ curatbo
tar. Et valet ad cõbuſtionẽ ignis et heriſipi
lam. Et idem auc.aben meſuay:qñ coquitur⁊
comeditur cum fabis digerit cito.

Delliũ. ¶ñ ſciendũ ꝙ bdellium quod⸗
B⁵ eſt iudaicũ:et eſt gũmi cuiuſdam ar

Aboꝛis q vocatur melealiend. et illud eſt
bᷣdelliũ iudaicũ.et arabicũ qð naſcitur ĩ india
⁊ arabia.Et eſt aliud bdelliũ ſᷣm Sera.li.ag.

ca. Melk. qdᷣ dꝛ bdelliũ de melka qð eſt ex ar

boꝛe nolata melk que oꝛit᷑ in meka:q arboꝛ eſt

ſatis ſtiptica:cuius fructus maturat᷑ in meka
et comedit᷑ dulcis:ſed in hyſpania non matu⸗
ratur:ſed eſt foꝛtioꝛ põticus pauce aquoſitatꝭ
et aſper.et talis arboꝛ et eius gummi vocatur

de meka. Et ẽ bdelliũ qð ſcribit in pncipio hBe

neſis ca.ij.qð eſt in paradiſo voluptatꝭ:cuius
fructus ſat eſt dulcis.Et de iſto bdellio facit
Aui.ſuffu.ↄtra fluxũ in ethica circa finem vbi
ponit curas ſinthomata ſuperuenientia ethi
ce. Et iſtud bdelliũ eſt frigidũ et ſiccum. Et cõ⸗
ſtringit ventrẽ. Sed bdelllũ iuc aicum eſt ca⸗
lidum in ſcdo et humidũ in pꝛimo.Ue quia
in receptis inuenit᷑ bdelliũ conſtruigerc et rela
xare et calcfacere et infrigidare ⁊ c. Quando

xN „ —

F

5

Et confert moꝛſui vencnoſoꝛum

volum⸗ apire mollikficare et reſoluere ⁊c.pona

tur bdelliun iudaicũ. qñ vero volumus ↄſtrin⸗

gere et infrigidare ponat᷑ bdelliũ de Meka.⁊

tale bdelliũ eſt celeſtinuʒ.i.coloꝛis celeſtini:ſed

bdelliũ iud aicũ eſt ſubnigrũ ſiue ſubalbidum.

verũ antiqͥ noſtri carẽtes bdellio de meka lo⸗

co cius poncbãt quandã aquoſitatẽ ↄgloba⸗
tã q inuenit in veſciculis vlmi.i¶ Pliniꝰ ca. de
bdellio. Gdelliũ eſt calidũ in.ij.gradu.humidũ
in pꝛimo.i¶ Almanſoꝛ tractatu.iij.ca.de bdel

lio.Gdellium iudaicũ calidũ eſt.b dellium ta⸗ . 5

m en de meka frigidũ eſt et ſiccum.

Pbdperationes
Serapion auctoꝛitate Galieni.Gdellium
ſtringit ventrẽ et foꝛtificat ſtomachum:diſſol⸗

uit apoſtemata q̃ ſiunt in canna pulmonis:et

tumoꝛem ò ſit in crepatura inteſtinali:qñ diſ⸗
ſoluit cum ſaliua hominis ieiuni donec fiat ſi⸗
cut vnguẽtũ vel amplaſtrũ:frangit lapidẽ re⸗

num:qð ſumi: in potu.puocat vrinã et diſſol⸗
uit apoſtemata cruda groſſa ventoſitates ner

uoꝛũ.¶ Halie.xi.ſim. far. ca. bdellio. Quidaʒ
gutem co vtunt᷑ et maxie arabice in bꝛonrun⸗

lolie:id eſt hernijs inteſtinalibo ieiuna ſaliua
madcfacicntes:d onec perucniat ad cõſiſtentiꝰ
am emplaſtri.¶ Arabicũ vero ct lapices qui

ſunt in renibo fringere bibitũ:nec non vꝛinas
ꝓuocare et diſcurſus indigeſtibiliũ ſpirituum
ſanare:necnon laterũ doloꝛes et rupturas.
¶ Almanſoꝛ. Gdelliũ iudaicũ dura diſſoluẽs
apoſtemata emoꝛroidib vtile iudicat᷑. Gdelli
um de meka ventrẽ ſtringit.¶. Auic. Gdtclli⸗
um reſoliit ſanguinẽ ↄgelatũ ⁊ eſt linitiuum ⁊

maturatiuũ diſrũpit ventoſitates.i Et ara⸗
bici eſt ſiccus co niſi recens. etreſoluit apoſte
mMata dura ct pꝛie oiſſolutum cum ſaliua ieiu
ni. ct ſilr reſoluit reliqua frigida.¶ Et mechũ

qð non eſt ex fructu palmarum ſilueſirium eſt

ſtipticum. Gdelliũ iudaicũ reſoluit ſcrofulas:
ct bibir decoctum ad apoſtemata dura qᷓ ſunt
intrinſecus et linit᷑ c aceto ſuꝑ ſahafati.
Konfert conmſionilacertoꝛum et ſpaſmo ⁊
.Duricicineruoꝝ ct ↄgelationi ipſoꝛuʒ.¶ Et de
mceka ctiã eriſiimauerũt q;' ipᷣm pꝛouocet:ſed
noõ Dubitat qn ipᷣm ſtringit et frangit lapideʒ
Bdclliũ do arabicũ claruʒ rubeũ qñ tent᷑ ex
co qnitas duoꝛũ aurcoꝛũ:ct bibitur cũ aqua
mollis minuit fegma.¶ Et bdelliũ vtrumq; re
ſoluit ramiccʒ aque et aperit os matricis clau
ſum. Et educit fetum et mundiſicat matricem

Et reſoluit apoſtemata ani et teſticuloꝛum.

aberis. Aui.li.ij. ca. de berberis.Exco
B* rotundũ et rubeũ cãpeſtre:et aliud ẽ
nigrũ longum arenoſum aut monta⸗
num. et eſt foꝛtius fri.et ſic.in fine tertij gradus
⁊ eſt vincẽs colerã valde.Gal.viij.ſim. far.ca.

oxia cantũ. Hec arboꝛ eſt ſilis virtute et ſpecie
garboꝛi archandi.i.piroꝝ ſilueſtriũ:niſi quia ar
boꝛ piroxeſt ſtiptica ſtipticitate foꝛti:ſed in fru
ccu eius cum ſtipticitate eſt res incidens ſubti

liter. ¶ Serapion auc. Dyaſ. libꝛo. aggre. ca.

Amiberberis.Et eſt rubus achiſſa:ct dictum
gcutum. et acſa:ct eſt dictum ſpina acſta. ? eſt

illa que facit ſructũ qͥ ðꝛ ʒabuch ſiue zaxtach.
