quantitate per ſuperioꝛa atq; inſerioꝛa.purga
tionem facit vehementer.
¶ Sciaticis ꝑ criſtere adhibitũ medet᷑.bibitũ
menſtruis imperat.aboꝛſum facit.

¶ Balienus.vi.ſim. far. Taſapis ſm tranſſati

onẽ grecam.E ſt autem leuiſticũ ſilueſtre cuiꝰ
ſemen acris virtutis eſt.qꝛ apoſtemata rũpit.
¶ Et per anum impoſitum ſciaticis cõuenit.
E ſt aũt et alterũ purgatiuũ ſuper ⁊ ſubtus col
liricoꝛũ bibitũ inoxifabi multitudine.

8

5

Tractatus

Ta

SESnticula aque vel lentigo aque.Se⸗
rapion.li.aggre.ca. gabaleb.ideſt:len⸗
Sticula aque. ex ea eſt marina. et ex eaẽ
aque dulcis.ſed illa que eſt aque dulcis eſt lẽ⸗
ticula quereperitur ſuper aquas erectahabẽs
coꝛticẽ viridem.et eſt rotunda ſicut lenticula:
ſimilis eſt ei in figura ſua.Et reperit᷑ in lapidi⸗

bus ſuper aquã erecta:natans ſuper faciem a⸗

que. B al. v iij ſim fa P. (9 facus. ideſt lenticula ad mollifican dũ nõ ni greſe cũt. Bal.vij.ſim.far 5

ca.de lentibus ſm tranſlationẽ grrcã inquit.

aquatica humide et frigidecomplexionis in ſe
cundo gradu exiſtens ſ̃ᷣm vtrũqʒ.¶ Paulus

ca. Stratiotis.Et ẽ berba que naſciturin ſu⸗

ficie aque ſineradice cũ folijs ſimilibsſemper
viue:Eſt autem virtutis redarguentis ac reꝑ
moꝛdentis. Dyal.ca.lenticula aque.Lenticu⸗

la coloꝛem viridem habens:virrꝰ eſt ei frigida

Operationes

Halienus. Lenticula aque habet quid ſtip
ticitatis ꝓpter quod vulnera poteſt conſolida

*

re. et vlceribus eſt vtilis.quidã aũt eo ad emoꝛ

roſa gias vtuntur et adfiſtulas.

¶ Paulus. Potui datavalet ad fluoꝛẽ ſangui
nis ex renibus.et cum aceto contrita. atq; vt

cathaplaſma adhibita. 2
¶ Diaſcoꝛides.Omnestumoꝛes ſpargit. Ig
nem ſacrum extinguit:podagricis neceſſe mi
ſcetur.medicaminibo ſola.et cum polenta ap⸗

ponitur infantibus.

Capitulum. cliiij.

itulum. ccliſfſ.

ns. S era. li. aggre.c. zedens. aucto.
Dvxaſ.melioꝛes ex lẽtibo ſunt ille q̃ velo
cius maturant᷑.⁊ qũ infundunt in aq̃

Zentes ſtipticant nõ ſoꝛtiter.in mediocali.et
fri.ↄſiſtũt.ſiccant aũt in ſecundo gradu.

Dperationes
¶ Gal.eodẽ li.et ca.ᷣm tranflationẽ arabica,.
Sapoꝛ ean elt ſtiptieus ſtipticitatepauca.vir
tus lẽtis pma ẽ media inter ca.⁊ fri.⁊exiccat in
ij.gra.Et ipſa ſtringi ventrẽ qñ coqui bis et
pꝛoijcit᷑ aq̃ pma.et aqua inq̃ coquũt᷑ laxat vẽ⸗
trẽ.i¶ Et dixit ypa.vi.epidimiarũ eſt tꝑata

in ca.⁊ fri.⁊ declinat ad caloꝛẽ parũper.Et ſiꝰ

gnũ in hoc eſt ꝙ nõ apparet ꝑ eã qũ comedit᷑.
qut qñ moꝛat᷑ in ſtomacho aut qñ deſcendit a
ventre in frigidatio coꝛpoꝛi.⁊ ẽcõpoſita ex ſub
ſtantia q̃ ſtringit ventrẽ qñ coquit᷑ bis ⁊ ꝓijci⸗

tur aqua pꝛima.⁊ aqua in qua coquunt᷑ laxat

ventrem. ¶ Idem auc.Dyaſ. Quãdo comedi

tur ex ea aſſidue facit obſcuritatem viſus.⁊ eſt
dure digeſtionis malo ſtomacho:cet accidunt
ex eſu eius ſomnia mala.et eſt mala nernis et
pulmoni. ¶ Et idem Sera auctoꝛitate Me⸗

ſarugie.E xcoꝛticate ex his ſunt frigide:groſſe

ſtringũt vẽtrẽ et vrinã:cet ingroſſant ſanguinẽ

= — — S=
– =: =

Nir
Nin
e
re

Ct⸗
a
ſub.
ic⸗
4
ni
ſunt
gisd

n
⸗

n 5

E

„⅜

in venis:⁊ nõ ſinunt eũ currere.i Etidem au
ctoꝛitate Meſuay. Lens ipa eſt frigida ⁊ ſic⸗
ca in pꝛimo gradu.et coꝛtex eius eſt calida et
ſicca in pꝛimo gradu. Et de pꝛopꝛietate eius
eſt minuere vꝛinam:et menſtrua pꝛoptercius
ſanguinis ingroſſationem.

Capitulum.cclv.

Iliu. Ambꝛoſius. Conſiderate lilia a
gri.qᷓʒtus ſit candoꝛ in folije:ipſaq; fſo
lia ſtipata quõ ab ymo ad ſummũ aſ⸗
ſurgere videant᷑:vt expꝛimãt ſoꝛmã ciphi.⁊ vt
auri ſpecies q̃dã intus effulgeat. q̃ cũ vallo in
ciranmitu floꝛie obſepta iniurie nulle pateat.
S i qͥs hũc floꝛẽ decerpat:⁊ ĩ folia ſua ſoluat
q̃ tãta eſtt manꝰartiſicis q̃ lilijs ſpeciẽ refoꝛma
re valeat.i¶ Gloſa.ſuꝑ Lucã li.xij.Lilia non
ſiluis ſed ĩ hoꝛtis nalcunt᷑:nec vllũ a gricularũ
cultũ reqͥrũt ſicut ceterifructꝰ.ſicut ſcrniprũ eſt:
Cõſiderate ulia agri quõ creſcũt:neq; labo⸗

rãt neq; nent. HNõ laboꝛãt coloꝛibo odoꝛãdo.

neq; nent ſibi indumẽta faciẽdo. ¶ Palladiꝰ
lib.in. In febꝛuario mſe lilioꝝ bulbos pone⸗
mus.vel lilia ante habita ſaniemꝰſumma vili
gentia ne oculos circa radicẽ naſcẽtes ⁊ mino
res bulbulos ſautiemus.Qui a mf̃e ſubtra⸗

cci atq; in aliag digeſii oꝛdies noua lilieta foꝛ

wabũt.i Dyalſ.ca.de lilio.Liliũ hec eſt leci

De Herbis

na quã multi in coꝛonã ponũt.Et eſt oĩba no⸗
tũ:cuiꝰfloꝛes albi ſũt ſatis.Eſt auũt alið genꝰ
lilij qð vocat⁊᷑ yris ylirica.ſolia hʒſiluio ſilia vł
gladiolo:ſed maioꝛa ⁊ vaſtioꝛa.floꝛes hadet
et ſuꝑioꝛes inclinatos ſibijnuicẽ diuerſis co⸗
loꝛibo albo.ſ.et mellino aut purpureo aut ve⸗
necino. Radices ſũt ſibi dure ⁊ curue ⁊ odoꝛe
bono plene.He radices colligẽde ſũt ⁊ filo in⸗
ſerende.et ſic in vmbꝛa pendẽtes ſiccande ſũt
dura:⁊ bꝛeuis:⁊ coloꝛis rufi:⁊ odoꝛis boni.eli
genda elt in gultu calidioꝛ.i¶ Serapion li⸗
bꝛo aggregatoꝛis ca. Anſea:ideſt lilium.Eſt
enim calide ⁊ ſicce complexionis in ſecundo.
Ex eo elt domelticum et ſilueſtre. Sed ſilue⸗
ſtris ſunt ſpecies:et nominatur vna arſeme⸗
tim:id eit celeite.et eſt album:quod eſt notum
De ulo in pꝛeſenti ca.dicemus.

DOperationes

¶ Auicẽna.Liliũ albũ oꝛtulanũ calidũ et ſic⸗

cũ in ſcdᷣo.In ipᷣa eſt terreitas ſubtilis acqui
rens amaritudinẽ.et aqueitas ita eq̃lis cõple
xionis.Cofert pãno et lentigĩbꝰ ꝓpꝛĩeq; radix
eius.et mũdat faciẽ ac remouet eiꝰ cõtractio⸗
nẽ.valet inciſiõibo neruoꝝ et ſpleni.ſed maluʒ
elt ſtomacho.ꝓpꝛieq; oleũ ciꝰ.qð eſt reſolani⸗

uum: aperitiuu:lenitiuũ duriciei matrids bibi

tum et inũctũ.i¶ Jdẽ radix eiꝰ confert aduſti⸗
oni aque calide.qm̃ exſiccatiua eſt mollitiua ⁊
abſterſiua:cũ equalitate cõſolidat.Ex deco⸗
ctiõe q̊ʒ ipſius radicis fit oꝛis collutio ad do⸗
loꝛem dentiũ.⁊: ꝓpꝛie illius quod ſilueſire eſt.
¶ Jdẽ.Liliũ ↄtert puncture vermiũ veneno⸗
ſoꝛum:pꝛopꝛieq; ſcoꝛpiõis.Oleum q̊ eius eſt
tvyriaca coꝛiandri ⁊ fungoꝝ. Emplaſtrũ ex ſo⸗
lijs cũ vino factũ ſuꝑ heriſipilã cofert valde.
¶ Plinili.xxi.Liliu roſe n obilitate ꝓprimũẽ
quadã cognatiõe vnguẽti:oleiq; qðlilion ap
pellatur. Hulla floꝛum excelſitas.maioꝛ. In⸗
terdum cubitoꝛũ trium longitudo. Alba lilia
omnibo eiſdem modis ſerunt᷑ quib ⁊ roſa. Ni
hilq; fecundius:vna radice quinq̃gentos ſe⸗
pebulbos emittente.¶ Sera. Cõuenit com
buſtioni ignis qñ aſſat᷑et terit cũ oleo roſaꝝ.
et ponit᷑ ſuꝑ locũ cõbuſtiõis et dimittiĩ donec
curet᷑.qm̃ cõbuſtiões egent medicina q̃ deſic⸗
cat et abſtergit cũ temperamẽto.i¶ Et eſtbo⸗
nũ ad incarnandũ omnia vlcera:et mollit du
ricies matricis. Jolia eius incarnãt et abſter⸗
gunt abſterſione debilioꝛi qᷓ;radix.Et quãdo
coquuntet ponunt᷑ ſuper combuſtionẽ ignis.
aut ſupꝛa quodcũq; vulnus faciunt incarna⸗
ri vlcerationẽ eoꝛum.i¶ Et ſunt quidam qui
infundunt floꝛes eius in aceto.et vtuntur eis
incarnandum vulnera: et contunditur flos

4

Trattatus

eins et expꝛimitur ſuccus eius et coquitur in
aceto ⁊ melle.ita q; ex ſucco ſit qnqͥes pluſq;
acetũ ⁊ mel.iE.t eſt medicina ↄueniẽs ad om
ne qð eget exſiccatõe ſine moꝛdicatõe ſicut ſũt
valnera magna: ꝓpꝛie q̃ fiunt in capitibomu⸗
ſculoꝝ ⁊ ad vlcera oĩa ꝗᷓ ſuni difſicilis incar⸗
natiõis.i¶ Sed alcerisſpeciei lilij q̃ diet᷑ yris
et eſt liliü agreſie keᷣm eũdẽ autore Bal⸗ Sub⸗
ſtãtia eſt ſubtilis ⁊ mundificat ⁊ maturat.Et

cõuenit ſpeciebo tuſſis:⁊ facit aſcendere ſoea

tum a pectoꝛe:⁊ curat toꝛtiões venttis ⁊ vlce⸗
ra ſoꝛdida.⁊ qñ bibitur cum melle ⁊ aqua cali
da laxat ventrem. ¶ Dyaſcoꝛides. Noꝛes lilij
domeſtiei poſſunt emollire duricies neruoꝛũ.

Folia eius cocta ⁊ unpoſita ad cõbuſta ꝓfici⸗

unt loca.Uexatiões ſerpentum curant.Suc
cus eius melli admixtus ac decoctus in vaſcu
lo nouo:vlcera vetera medet᷑.¶ Galienꝰſepti⸗
mo ſimpliciũ farmacoꝝ capᷣ.de lilio. YFlos lilij

Domeſtici cõplexiõe mixtus eſt ſubniliũ partiũ
quadã ex terreſin ſubſtantia. Uñ babet et eaʒ

que in guſtu amaritudinẽ ⁊ ex quadã aquoſa
eucrita.¶ Undeoleum qð ex eo eſt pi 2

nibus coꝛdis ait: confoꝛtat coꝛꝛ.

cucrita. Cnde tpigmentũ
in moꝛdacis ⁊ dyaſoꝛetice ⁊ mollitiue eſt vir⸗
tutis.ex qͥb duriciebus que inmatricibo aptiſ
ſimũ c.radix aũt et folia per ſe trita ſiccãt ⁊ ab
ſtergũt et dyaſoꝛãt moderate.¶ Auicẽ.de vi

eſt berba habẽs floꝛes bene redolẽtees.

4

folia ciꝰ plãtagini maioꝛi ſimiia. NHec

folia nec radix vſui medicine cõpetit: ſed floo

rres virtutẽ hñt cõfoꝛtandi et reſoluendi.

OPHperrationegs.
·Sli. Re.floꝛes lilioꝝ ↄualliũ lib.o.ponant᷑ ĩ
vino optimo mẽſurã vnã ſiet ĩ infuſiõe ꝑ men
ſan. deinde diſtillet᷑ vinũ iſtud ꝑ alembicũ. ũ
iſta aqᷓ diſtillata ſume. .ij. aqᷓ lauẽdule. .i. 59
na piperis ro .ſ.miſceant᷑e iſta ſume in ſe⸗
ptimana.ʒ.p.ieiuno ſtomacho.⁊iſia ſeptima⸗
na nõ hẽbis apoplexiã neq; lij argiã.i¶ Idem
Cũ iſta aq etiam Laan ue eflnpoꝛa minne
fluxũ catarralẽ:⁊ ſedat ſodã. Iſta aqᷓ etiã cus
rat colicã paſſionẽ potatũ:⁊ cõſoꝛtat coꝛ

Capitulum. tclvuij.
QAlialis.ãde.ca.xxxvi.Lilialis eſt q
. ads herba hñs ſolia ſiẽ rubea timtoꝛũ
niſi qꝛ ſut minoꝛa:⁊ vt cũq; aſpera.⸗

pãdẽs ſe ꝑ terrã.ſiẽ berba gqnoꝝ vel ruba.aius

ſlos ẽ paruꝰſic flos ſolatri hñs recte figurã liꝰ
lij domeſiici.i¶ Auic.li.q.ca.alguaſcẽ.v: alu⸗
ſeu. i. herba lilialis.⁊ ẽ herba cuiꝰ flos eſt ſilis
lilio:t ꝓyter hoc vꝛ lilialiecꝛ eſt ca.ꝛ ſic. in. i. J.

hetf

3
ſſc⸗
tmna

iut
c

.
isckti
lineton
n
ſe
decli⸗

CG

den

De. Herbis

Pperationes.

¶ Idem. Lilialis deſiccat cum equalitate et

abitergu: ⁊ confert panaricio: et reſoluit totũ
illud cum equalitate. *

¶ Halien? ſexto de ſimplicimedicina. capitlo

aliſſum.Aliiſum ſiue amploſilõ.dicta eſt qui⸗
dem aliſſum:id eſt lilialis herba.qꝛ mirabiliter
ↄfert moꝛſui a cane rabido:ĩmo ⁊ iam occupa
to rabie ꝓpinata ſepe ſola ſanauit.
¶ Si as aũt vtatur in pluribo cognoſcet q
dyaloꝛeticũ eſt mediocriter:⁊ ſiccatiuũ cũ eo

quid aliqͥd abſterſiõis habet. Hinc aũt aluos

et eſilinas mundiſicat.
¶ Plinius caplo Aliſon:id eſt lilialis ſilis eſt
rubee tincto:⁊ nõ diſtat ab ipſa niſi quia ipſa
rami et ſolia ſunt minoꝛa.

Capitulum. cclvuij.

Jquiricia. Lheodoꝛꝰpꝛiſcianꝰ. Li⸗
quiricia eſt eligẽda nõ multum groſſa
Bnec nimis tenuis q in terra crocea ſit.
que etiã cũ frangit᷑ leuis eit et interiꝰ ſubalbi⸗
da:ſed nigra velviridis abijcienda eſt. ſucc⸗
eius foꝛtioꝛis efficacie eſt qui efficit ſic.Cũ vi⸗
ridis eſtradix:cõcutũ bene:⁊ in aqua decoòᷣt᷑
vſq; ad ↄſumptionẽ poſtea expꝛimit᷑ ⁊deſicca
4

tur in ſole.⁊ in rotunda coꝛpuſ cula bm foꝛmã

vaſculoꝝ foꝛmat᷑.Alij ſophiſticãt hoc modo

et addunt mel ⁊ faciunt vt diximus.¶ Srra⸗

pion auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis capitlo ſtie:id

eſt liquiricia.⁊ eſt arbuſtũ habens ramos lon

gos duobus bꝛachijs. habet folia ſilia folj s

arboꝛis maſticis.et ſuꝑ folia eſt bumiditas

que adheret manui.⁊ fos ei ſimilis eſt herbe

floꝛe dictebꝛachion.eſtꝛ purpurei coloꝛis.Et
ſemen eius eſt in magnitudine ſeminis arbo⸗
ris dicte kalatabas. verũ eſt aſperiꝰeo:ꝛ habʒ
radices longas in coloꝛe ſuo ſilis ligno quod

noiĩatur in oꝛiente buſſum.aut ſicut radix gen

tiane:⁊ eſt in eo ſtipticitas cũ dulcedine:⁊ ex⸗
pꝛimit᷑ inde ſuccus. Dyaſco.ca.Glicoꝛiʒa.
Et eſt que naſciturin capadocia aut ĩ ponto.
Frutex eſt habẽs virgas longas duoꝝ cubito
rum in quibo ſolia ſunt ſpifſa et ſimilia lẽtiſco:
ſed pinguia ⁊ glutinoſa.ſloꝛem pꝛofert iacin⸗

cio ſimilẽ.ſemẽ habet ſimile platani⁊ aſperuʒ:

quod ſemen eſt latum:ſed rufum et oblongũ.
ſunt illi radices buſſei coloꝛis ⁊ longe ſicut gẽ
ti ane conſtrice ⁊ dulces que exſiccant᷑ vt liaũ
¶ Pliniꝰca.deliquiricia.Glicoꝛiʒa herba eſt

que naſcit᷑ in campis.guſiu dulcis ⁊ cũ dulce⸗

dine abũdante:de qua ſuccus extrahit᷑:: medi
coꝝ vſui ſeruat᷑.i¶ aſſius felix cap.Nlicoꝛiʒa
grece ex eo dicta ꝙ dulcẽ radicẽ hʒ Glien cm̃

grece dulce dicit᷑.¶ Galienꝰ.vij.lim.far.cap.

de liquiricia. Haius iunamẽtũ qð in liquiri
cia eit:eſt in ſucco eiꝰ radicis.⁊ ſubſtãtia eius
en ꝓpinqua ſubſtãtie nii coꝛꝑis.⁊ valde ſimi⸗
us eii ei. Sapoꝛ eius radicis eſi dulcis cũ ſii
pticitate pauca.irtus eius frigidioꝛ eſt com
pleciõe hoĩs:⁊ eſt tepide caliditatis.⁊ ideo eſt
ꝛope cõpletionem equalem.et eſt humidatẽ⸗
perate humiditatis.

Hyoberationes

qCirca bʒ relaxites ci vulcedine er humidi; A

tate.vnde ⁊ ſitim ſedat:⁊ renũ ⁊ veſice mitigat
doloꝛem:⁊ puocat vꝛinã et menſttun.

¶ Et omnẽ tumoꝛẽ tunſa ⁊ impoſita placat.

ſuccus ipſe alpꝛedinẽ arteriaꝝ diſlenit.et non

bioſa m veſicam.qui ſuccus diu ſub lingua re⸗

faciunt puluerẽ liquiricie et coquunt in aqua

ſolam tracheam arteriã lanat: ſed etiam ſcaos

tẽtus glutiri dʒ.qꝛ eſtuationẽ ſtomachi tollt:

⁊ tumoꝛẽ ſtomachi ⁊ epat ꝭ tollit ac ccpeſcit.·

¶ Radix veſice ⁊ renum vulnerationem curat E

ce elixatura radicĩ ola iſta facere nouit.Ipſq
radix in puluerem redacta et impoſita pten⸗
gia detergit. ¶ Halienus. Blicornʒa aſperi⸗
q i

bibita cum dulcoꝛe ſitim pꝛohibet: vulnerid·
vtilis eſt. radices ipſe maſticate ſunt ſtomatꝰ⸗

„

D

Trattatus

tas eſt remouere:nõ ſolũ in arteria ſed in ſca⸗
biola veſica ꝓpter mediocnitatẽ cõplexionis.
¶ Theodoꝛus pꝛiſcianꝰ. Ualet ↄtra oĩa vi⸗
nia pectoꝛis decocſio eoꝝ in aqua: et in pleu⸗
reſi:et peripleumonia.aqua decoctionis eius
valet ↄtra tuſim.¶¶ Ad idẽ valet electuarium
factum ex ſucco liquiricie et melle.Liquiricia
maſticata et ſub lin gua retenta ſi:im et aſpe⸗
ritatem ſtomachi ei gutturis mitigat.

—.—

Capitulum. tclix.

multũ naſcit᷑ in liguris puincia.vnde
Bet nomẽ accepit.naſcit et in montevi
cino alpibo:ſed ciues panacem illum vocant:
ideo qꝛ radix eius alba eſt et odoꝛata ſimui pa
naci:cui virtus vna eſt cũ panacis vᷣtute. Ha
ſcit in locis altis et aſperis et vmbꝛoſis.virgã
habet longã et nodoſam ſimilẽ aneto. In qᷓ
irga ſolia ſunt ſimilia melliloto. Sed molli

oꝛa et odoꝛata:que folia in cucumere tenuiſti⸗

ma ſunt et diuiſa.In virge ſumitate caput ẽ
vmbꝛaculoſum. Ubi ſemen oſtendit.qð ſemẽ

nigrumeſt et oblongum ſicut feniculi gultu

viſcidum et odoꝛatum aromaticpum.
BPoprrationes.

ℳ₰

Dxyaſcoꝛidee. Uirtus eſt mictualis. Radix
eiꝰ alba eſi ſuniis panaci cracleontico ⁊ odo⸗

rata.Uirtus eſt radici ⁊ ſemini aius calida et

ſtiptica doloꝛibo oĩb intraneoꝝ occurrit. In

flaãmationẽ ſtomachi loluit.¶ Ictibo venena
tis opitulaĩ:vꝛinã puocat:mẽiiruis imperat

ſi bib at.anticotiſq; colicis ꝓſunt aut miſcet᷑.

¶Radicx eius tunſa et ſuꝓpoſita idẽ pꝛeliatra

A

.

dix aus et ſemè oxipoꝛijs neceſſe miſcet confe

cctionibo ctiã digeſtibilibo vtiliier adhibet: da
euſiomaca eſt.vnde multi cucs ipſius pꝛouin

cie co ꝓ pipere vtunt ↄdituris miſcentes:

¶ Et młti ſemẽ ſiſclei ⁊ ſe iuniculi addũt ilu. q

dam dicunt eſt leuiſtic led lallo.

—–
E E

Jatici im Daſco ca. Aiguſticl

Capitulum. cclx.

QTBZwmon. Pan. capi. ccccxiu. Limã ſmn
Cctus pulchꝛi odoꝛatus: plenue ſucco
aacetoſo valde apto ſaſſamẽtis.Et ipᷣe
etiã comeditur ſale cõditus.nuſq; memimi me

de ipᷣo legiſſe apud autoꝛẽ autenticũmiſi aröᷣ

Auicennã in quarto canone de cura ſebꝛiuʒ

acutarum in generali.xbi iubet dati aquaem

acctoſitatiæ.limonis ſalliti.

5

Iriftu
r ſico
minine
nlig
ra ſchen
iaen

Inaris. Dandecta. ca. Dix. Linaria
eſt berba ſilis eſulevlłlino: ꝓr qo vo⸗
catur.⁊ differt ab eſula.qm̃ eſula lacte

ſcit. linaria vᷣo nõ. Und vᷣſus. Eſula lacteſcit
ſine lacte linaria creſcit. ¶ Operationes.

¶ Succus eius valet cõtra herilipilas inun⸗
ctus.⁊ ann ſucco pimpinelle mixtꝰ.( Et ipſa
ſola valet ad cancrũ trita et impoſita.ad boc
ſimiliter ſuccus eius voale.

De Herbis
Capitulum. cclxij.

BZnũ. Iſio. Linũ extreniteni ſpẽ oif
nomẽ ſupſit a greco.vel qð leue ſit ac
molle. Biſſũ aũt eſt gen? qddã lini ni⸗

miũ cãdidi ac nobiliſſimi qð greee papatẽ vo⸗

cat.¶ Pall. Infe. meſe aliqui ſamẽ lim leto ſo
lo ſpargũt.⁊ lina ↄſequũt exilia.¶ Idẽ lib.xi.
In mẽſe octobꝛi ſemẽ lini ſeri põt ſi placuerit.
qð tñ ꝓ ſui malicia ſerẽdũ nõ eſt.qꝛ terre vber

exhaurit. ſz ſi velis loco pinguiſſimo ⁊ modictde

hũido ſererepoterꝭ.aliqͥ macro ſolo ſpiſſum ſe
rentes:ſi aſſequunt᷑ vt linũ ſubiilenaſcat᷑.

Operationes.

¶ Sera. li. ag. au. Gał.Clirtꝰ ceiꝰ ẽ q̃ ſubtiliat

⁊ puocat vꝛinã ⁊ mẽſtrua.⁊ q bibitw᷑ aut ſit cũ
eo ẽplaſtꝝ ↄfert apᷣatiboepat ⁊ oꝛiſicio ſtoma
chi ⁊ ipi ſtõacho. Sʒ radicꝭ eiꝰſtipticitas eſt
ãplioꝛ ſtipticitate flori.⁊ cahditas eiꝰ eſt mioꝛ
calidit ate ipᷣiꝰ.⁊ ꝓpt᷑ eiꝰſtipticitatem acqͥrit qd
admiſcet᷑ cũ medicinis q̃ admiſtrant᷑ ad ſputũ
ſanguĩs. ¶ Sera.au. Dyaſ.Flos eiꝰ eſt ſuipti
cus ſtipticitate pauca calefactiuꝰ:maturatiuꝰ
⁊ eſt ca.q̃ſi i.igra.⁊ eſt mediũ ĩhu.⁊ ſic.Et.ij.
eius vt eſt q mollificatiuũ. ¶ Ser .li. ag. (9.
bararichichene.i.hinũ ẽ molliſicatiuũ ſed atiuũ
doloꝝ.⁊ ↄſert egriudibo interioꝛibo:niſi qꝛ eſt
minus ĩ̊ q; camomilla.⁊ ẽ mediũ inter laxati
uũ ⁊ ſtipticu:⁊ admiſce ĩe paꝝ vᷣtut puoca
tiue vꝛine.et h̊ qdẽa pparet in eo manifeſie añ
comedit᷑ aatũ.et tũc ẽ magꝭ ↄueniẽs ad ſuin
gẽdũ vetrẽ.i Et dixit ĩli.de ↄſeruatiõeſanita
tis ꝙ qñ ſemẽ lini decoqui i aq̃:cidecoctio ẽ
infrigidatiua.¶ Et idẽ au. Dyaſ.irt ſemis
lini ẽ ſilis vᷣtuti ſemĩis fenugreci.⁊ qñ admiſcet᷑
cũ aq̃ melle ⁊ oleo ⁊ cõſicit᷑: reloluit apᷣata ca.
⁊ mollilicat ea ſiue ſint imerius ſiue exterius.
et qñ fit ex eo emplaſtꝝ cũ ficubet nitro velet
pannũ ⁊ pultulas albas faciei.i.papulas ſᷣm

trãſla.no.¶ Dyaſ. Et qñ ↄticit᷑ cũ aq̃ reſoluit

apᷣata q ſũt in radice auris:⁊ apᷣata dura.Et
qn coqt᷑f e vino eradicat ſoꝛmicã ⁊ ſpecies vl⸗
cen q dicunt faui.⁊ q miſcec cũ melle⁊ pipere
et vtũ qs eo mouet coitũ.⁊ qñ miſcet᷑ cum na
ſturtio qntitate eqli cõfert ſciſſunis vnguiũet
eoꝝ excoꝛiatioi.¶ Et fit cũ decoctiõe eius cri⸗
ſtere ad moꝛdicationẽ inteſtinoꝝ ⁊ matricis.⁊?⁊

mollit ventrẽ qũ młieres ſedẽt in decoctiõe eiꝰ

ert apᷣatiba matricꝭ ſicut fenugrecũ.i¶ Pau
lus.ca.de lino.Linũ qñ cõbuni.Jumꝰ eins ẽ
ſubtił.et cõfert coꝛiʒe et ſuffocatiõi matrnicis.
¶ Aui.li.ij. ca. ð ſemie lini. Clirt? eſt ei ꝓpxima
vᷣtuti fenugreci ĩ.i.ca.cõmẽſuratũ in hüiditate

⁊liccitate.Et ðꝛ qdẽ ꝙ decoctio lini at veco

—

XTrattatus

ctio recẽtis ciꝰ.¶ In ipᷣa cm eſt hũiditas ſuꝑ⸗
flua: ⁊ maturatiuũ et abſtergit et inflat ꝓptęæ
hũuũidit atẽ ſuã ſuꝑfluã:ita q; illud qð ex eo ſri⸗
ũ eſt. B agit cũ ſtipticitate qͥ in frixo maniſeſte
cõmẽſurata:et in nõ frixo maniteſte permixta
cũ leniſicatiõe.⁊ eſt ſedatiuũ doloꝝ minꝰqᷓ; ca
momilla.⁊ ex ipᷣo fit emplaſtꝝ cũ nitro ⁊ bolo:
ex lenit pãnũ:⁊ ↄfert ciõi vnguiũ ⁊ ſciſſurꝛet
fracturꝭ eoꝝ.i¶Et qñ ꝑmiſcet᷑ cũ eq̃li meſura
naſturcij ⁊ cõficit᷑ cũ melle:lenit apoſtemata
ca.exterioꝛa ⁊ interioꝛa.i¶ Et apoſtema qð ẽ
poſt aures cũ aq cineris: Hpora n ra:et phi⸗
mu. ?/ ionẽ vnguiũ.cũ permi⸗
ſcetur cũ cera ⁊ melle.i¶ Et eius ſuffumigatio
cõfert coꝛiʒe.⁊ ſitᷣ ſumigatio ipᷣius lini contert
tuſſi flegmatice.⁊ pꝛie qð eſt ex eo aſſati.

bet ſpalmũ.⁊ ꝓpꝛie ↄctionẽ vn.

Ingua auis. Pla.Lingua auis ẽ ar

ſut racemi ⁊ palmites qͥ diuidunt᷑ in cherarnꝰ

ſiles folijs oliuaꝝmiſi qꝛ ſũt minoꝛa ſatis:⁊ i⸗

tra quãlibet cherarnꝰ eſt medulla ſilis lingue

auis exccriꝰrubea et interiꝰ alba declinãspau

alijs. valet ſili cõtra ſiccitatẽ pectoꝛis.

boꝛ ⁊ hʒ folia ꝑua ⁊ acuta.ligue auis
foꝛmia:⁊ ẽ in.i.ã.ca.⁊ hu.¶ Sejr. li.
gg. ca. liſen haſaſir.i.lingua auis.Et ẽarboꝛ
ſilis arboꝛi dirdar:niſi qꝛ foliũ eiꝰ eſt lõgũ ſile
folio amigdali.et fructꝰ eiꝰ qͥ ðꝛ lingua canis

——

lulũ ad citrinitatẽ.ſ. apoꝛ eius eſt acutꝰ: moꝛdi

catiuus cũ pauca amaritudie.Et qͥ ponit ciꝰ

vᷣtutẽ ca.in fine.ij.nõ elongat᷑ a venitate:⁊ con

ueniẽs eſt dicere ꝙ cũ caliditate ſit hũiditas:

qꝛ nõ apparet moꝛdicatio eius poſiq bñ ma⸗
ſticat.Et ſciendũ ꝙ eſt alia lingua auis que ẽ
debilitãs ſtomachũ:⁊ ꝓuocãs ventrẽ.et ẽ coꝛ⸗
rigiola maioꝛ.Et iſta nõ eſt illa de qua locutꝰ
eſt. Ser̃. Nã idem Sera.in.ca.de augmenti

bus in coitu dicit: ꝙ ligua auis eſt lingua pai
ſerũ.i¶ Itẽ idẽ dicit in.vij.in ↄlectiõe pillulaan

Indaꝝ aſſimilant᷑ pelliculi vel coꝛticuli que

eſt in medio bacce lauri.¶ Auicẽ.cCa.de augẽ

libo in coitu. Inter medullas cõputat.non eſt
ergo quã ponit S erap.et Auicẽ.herba.ſed
eſt pma ſpecies per Sera.deſcripta.vide qñ
ponitur ſumpliciter pma debet intelligi.

DOperationes

¶ Sera. auc. Abẽ meſuay. Cõuenit doloꝛila
terꝭ:ꝛ ꝓuocat vꝛinã:auget ĩſpermate:⁊ coꝛro⸗
boꝛat libidinẽ.i¶Etidẽ anc.Damaſceni.⁊ cõ

uenit cardiace.i¶Etidẽauc.Gediguras.Au

get ſperma Et ide auc.Raſis.Pꝛohibet egr

diacã:⁊ auget ſperma.¶ Et idem auc. Iſqac.
Eſt ca.⁊ hu.in.i.gꝗ.et delectabilł:et de ꝓpꝛietate
eiꝰ eſt cõfoꝛtare libidinẽ.i¶ Et auget ſperma
et hʒ vᷣtutẽ humectãdi comeſta cũ carniby vel

A de e

on
,
i
danh

lln
lige
gugt
onad
ſal
legi

oin 1
o
mirid
1s An

ntie

.

*

O dD d

.
2
—

Dr Herbis

Capitulum. cclxiiif.

Iſimachion.ſᷣm Dyaſ. ꝓpꝛio ca. Ha
ſtas habz maioꝛes ⁊ fructuoſas.circa
. quarũ nodos folia minuta habʒ ſalici
ſumilia.floꝛẽ purpureum aut auroſum. naſci⸗
tur locis Bper 8.
Phprrationes
¶ Dyaſ. Succ?herbe huisſtipticꝰ ẽ. Sãgui⸗
nẽ reijciẽtibo maxie pdeſt. Diſſintericis potui
datꝰ ⁊ ſuppoſitꝰſubuenit. Iluxuʒ matricis
mulierꝭ abſtinet ſuppoſitꝰ. Naribo ꝓfluentem
ſanguinẽ frontiillinitꝰſtati ſtringit. Culneri
bus recẽtibo ꝑacoleſim facit.¶ Herba ſumi⸗
gatiõe addita vim veneni lõgiꝰ arcet:et ſoꝛi⸗
ces occidit.¶ Gal.vij.ſim.far.ca.liſimachion
pᷣañantẽ hʒ ſtipticam q̃litatẽ ꝓpter quã et pla
gas cõſolidat:⁊ emoꝛroſagias ex narib ſiſtit
emplaſtratũ.i¶ Et aliaꝝ etiã emoꝛroſagiarũ
idoneũ eſt farmacũ ipᷣm.⁊ etiã ſuceus cius ad⸗
hbuc magis et bibitus diſſinterias et ſanguis
eductiones et fluxum muliebꝛẽ ſiſttit.

—

Capitulum. cclxv.
Icium. Sera.ca.hadath.i.liciũ. Ha
bet tres ſpẽs.vna earuʒ eſt indica.Et
Balia ſit ex herba que dicitur ʒeriach

—

ſiue ſerxab. Tercia eſt arabica q; noĩant ha⸗

dath:id eſt liciũ.Et idẽ auc.Dyaſco.Licium
accipitur ex arboꝛe ſpinoſa que habet ramos
longitudine duoꝝ bꝛachioꝛũ aut ampliꝰ.Et

folia ſunt ſimilia folijs arboꝛis buſſirara.⁊ ha.
bet fructũ fimilẽ piperi:ct eſt niger: amari ſa⸗
poꝛis:lenis tactu.et coꝛtex ligni eſt glaucus ſi
milis licio diſſoluto.et habet radices multas

pꝓcedentes a latere ligni eius. NHaſcitur locꝭ a⸗

greſtiby. et extr ahitur ſuccus eius in hũc mo⸗
dum Terunt᷑ folia ſicut ſunt cũ tota arboꝛe.
aut ponunt᷑ in aquã ⁊ dimittunt᷑ pluribꝛ dieb
et coquũtur et expꝛimunt᷑.Et ſuccus ponitur
ad coquendũ ſuꝑ ignẽ donec ingroſſet᷑ ſicut
mel:et ſit ſimilis ex ſucco fructus eius quãdo
expꝛimit᷑ et ponitur in ſole. Et meliꝰ ex eo eſt
illud qð accendi igni.et quando extinguit᷑ fa⸗
cit ſpumã:cuius coloꝛ eſt ſanguis Et exterius
eſt nigrſj.et interius eſt ſicut crocus.et non eſt
pingue:et eſt in eo ſtipticitas cũ amaritudie.⁊
ex illo melius eſt Indũ et foꝛtioꝛis o ꝑatiõis.
Adulterat᷑ aũt hiciũ cũ amurca olei:cũ admi⸗
ſcetur in coctura cius et cũ ſucco abſinthei et
felle boiino.Et opoꝛtet vt colligatur ex co q;
natat ſile ſpõgie ⁊ reponitur ad opus medici⸗
naꝝ oculi.et reſiduũ ponitur ĩ aljs medicinis.

et dꝛ ꝙ indicũ fac arboꝛ q̃ ðꝛ licios.Et hec ar

boꝛ eſt de ſpecieb ſpine hñs ramos erectos
lõgitudine triũ bꝛachioꝝ:aut amplius ꝓcedẽ⸗
tes ex radice.et ſunt groſſioꝛes ramis rubi.Et
euellit᷑ eiꝰ coꝛtex facile.⁊ coloꝛ eius apparet ſi⸗
cut coloꝛ ſanguinis.Et folia eius ſunt ſilia fo
lijs oliue.et exilla arboꝛe accipit᷑ liciũ ſcilicet
ab illa que eſt ſpinoſa.Et eſt opud nos medi⸗
cina quaſi humida ⁊ liquida.Et ſubſtãtia ei⸗
eſt cõpoſita ex vᷣtute ſubtili.ca.⁊ terrea frigi⸗
da:⁊ in ſapoꝛe eius eſt ſtipticitas miſi qꝛ ẽ pau
ca. Alia ſecũda ſpecies eſt queſit ex arboꝛeli⸗
cios ſiue ex acantum appellata. ſolia quercus
ſimilia aiq; ſpinoſa generans.

Operationes.
¶ GBalienꝰ ſᷣm trãſlationẽ grecã.̊ farmaco
ad ipopiã vtunt᷑ et ad flegmones.qui in ano
et oꝛe ⁊ vlceratiões et berpetas et putredines:
male moꝛigerata vlcera ⁊ aures pus fluẽtes:
et paranichia et vngues lepꝛoſos.
¶ Etidẽ ſᷣm tranſlationẽ arabicam.virtꝰ ei⸗
eſt que remouet ꝙ ĩ pupilla ex oo ꝙ obſcurat
viſum:⁊ conuenit fluxui ventris.et habentib⸗

vlcera in inteſtinis:et habentibus fluxrĩ men⸗

ſtruoꝛum.Et ponitur in medicinis panni que
fitin faeaez..
¶ Et in medicinis vlcerũ et apoſtematũ que

ſunt in oꝛe ⁊ in ano ⁊ foꝛmice. Et couenit vl⸗

4 iii

Tractatus

eribo fraudulẽt et putredibo vlcen et putredi

ni iuriũ ⁊ tenaſmoni ⁊ panaruio: ?⁊ ſoꝛtficat

capillos. ¶ Sera. au. oyaſ. Uirtꝰ lic ẽ ſuipti⸗

ca ct abſtergit ⁊ curat obſeurit atẽ viſus⁊ ſca⸗
biẽ ⁊ pꝛuritu ocloꝝ:⁊ abſcindit curſun bumi⸗
ditatũ ad oculũ vemẽtiũ curſu antiq̊ ⁊ ↄuenit
⁊ apatibo guttur:.¶ Et qñ lini cũ ceo palatũ:

couenit apatibo guttur:.⁊ qñ linit᷑ cu eo ↄueit
gingiuis c vlcerib putridis ⁊ ragadijs ani:et

tenaſmõi.¶ Et qñ bibit᷑⁊ fit cũ eo criſtere ſa⸗
nat fluxu vẽtris antiquũ ⁊ vleera inteſtinoꝝ.⁊

bibit ð ipo cũ aq̃ vſq; ad ſanguis flurũ.ꝛ ſpu

tũ ſanguis cũ tuſſi:ꝛ⁊ dat᷑ in potu mo:ſui cani
rabioſi.i¶ Qñ ſiũt ex eo pillule et dant et rubꝛi

ſicant capillos:ct curat panariciũ et ſoꝛmicam
et vlcera ſr audulẽta.Et quãdo ſit cũ eo naſca
le conuenit fluxui antiq̃ huiditatea matricc.

Et dicit.Qñ coqͥ cu ramio eius ĩ aceto:cõ

uenit apatibo ſplenis et yctericie:⁊ ꝓuocat mẽ
ſtrua.Et qñ bibi ex fructu eius laxat flegma
et cõuenit cõcra medieinas venenoſas.i¶ Et
idẽ Sera.auc. Raſis felica barach. Curtꝰeſt
cõpoſita ex cõtrarije. Ha bʒ virtutẽ extenua⸗
toꝛiã:digeſtoꝛi:ca.et fri.⁊ modice ſtipticã ha
bẽs vim.⁊ ideo d yaſoꝛeſim facit ꝓjciẽs: poꝛ

rigans. ¶ Et facit aut ad ipopiã herpetas et
ad epatis vlcera:et ad parotidas:et putrida
vlcera:et conuenit vlcerib oꝛis et ani.

Capitulum. ſclxvj.
Dnchitis ſm dyaſ. Lonchitie ẽ ſpẽe
gladioli folia hñs poꝛri lił a:ſed latio
ra et rufſa.mltashñs iuꝑ radu es vir⸗

gas ſpanlas ſuꝑ terrã:et ramos ſuꝑ terra de⸗
cliues:in qͥb ſunt fioꝛes ſiles pellicino.ſed ſoꝛ⸗
macoꝝvt gele eſt: et album hʒ in medio ſicut
roſtru er labꝝ inſanu:et ſicut lngua ⁊ ſemẽ ei⸗
lancee ſile et trigonũ ei lngu. vnde et lonehi
tis appellatũ eit. Radix eſt a ſilis dauco.na,z
ſei ous aſperi.Pli.ca.Lonchitis.ſolia bʒ ru
bicuda. ſemènigruũſile camecoꝝ cqr oꝛa pattt·
Toblongu in ſilitudinẽ lanceaꝝ racicẽ vt dau

cus. Item Pyalſ. Eit ⁊ ſcm genus lonchiis

fo. hab ens ſicut ſcolopenona et aſperioꝛa.

Pprerationes

¶Clinius.· Culneribo ĩpoſita ſolia ciytumo⸗ A

rẽ nõ admittũt. GBibita cũ aceto ſplenẽ ſiccãt.
Ragdix eius cum vino bibita vꝛinam ruocat.

al. vij. ſim. far. ca. Lonchit. Eᷓ ius deſe

men triangulũ ſicut lancee ſᷣm ſigurã. Radix
quidẽ ſimilis eſt aliq̃liter paſtinace.et ꝓpterea

vꝛinatiuũ eſt farmacu.¶ Eiue vero qͥ iimilis E

eſt ſcolopendrie ſolia viridia quidẽ ad conſo⸗
liditatẽ vulnerũ ſũt idonea.ſicca vero ꝑ oꝝ⸗
mel bibita ſplenes ſiliridos ſanat.

‚——æãñ

mg
lan,
et
ache
e

ſſo⸗
095

Capitulum.tclxvij.
Apinus. Se a. l. aggre. cap. Larmꝰ9
guc.Oysſ. Larmus.i. Lupinꝰ. Sũt
ex lupinis quidamvt dicũtur regales:
et ſunt ſilueſtres:quoꝛimm ſolia ſunt albidioꝛa
Domeſticis.Et quidam funt domeſtici.et do
meſtici comeduntur poſt coꝛum elixationem:
et infunduntur in aqua pluribus diebus do⸗

nec recedat amaritudo.⁊ generant humoꝛes

groſſos. Halienus.vi.ſim.far. capᷣ.de lupino
ſm trãſlation ẽ grecã. Larmꝰ:idẽ lupinꝰ.co⸗

medit᷑ quidẽ decoctus:⁊ multis diebo depo⸗

nens amaritudinẽ in aqua.ſitq; cibus groſſo
rum humoꝝ vt farmacũ vero hic talis ex em⸗
plaſticis eſt qui non babet amaritudinẽ.et eſt
abſterſiuus ⁊ dyaſoꝛeticus.

BPSperationes.

bꝛicos.Cld ſi quis ipſum bibat cum melle vel
orxiʒuccaro ſiue etiam ipſius decoctio nataẽ
lumbꝛicos educere.ĩmo ⁊ ſuꝑfuia defoꝛis cõ

uenit moꝛfeis ⁊ ſcabiei et cancrenis et mali⸗

gnis vlcerib. Hoc quidẽ abſtergendollave

ro conſumendo:⁊ ſinemoꝛdicatiõe deſiccan⸗

do expagat:⁊ aperit opilatiões epatis ⁊ ſple

tRU

nis. ſi bibatur cum ruta et pipere: attrahit tã

menſtrua qᷓ; embꝛiones cum myrtho et melle
Eſt autem et ipſius farina immoꝛdaciter
oyaſoꝛetica.non enim linida ſolum ſed ſcroſu

las ⁊ ſimata dura ſanat.tunc em̃ opoꝛtet oos

in aceto coquere vel oximelle vel oxczuccaro
iuxta complexiones.videlicet patiẽtium:nmec⸗
non paſſionis diſferentiam:cogitantes illud
quod opoꝛtet.non eſt antem pꝛeſentis nego⸗

cij diſtinguere talia. diaſoꝛat enim et liuida et

cetera omnia que pꝛius icta ſunt.
¶ Decoctio etiam ipſa farina nata eſt facere.
Zarmos agrios vel lupinus agreſtis ſiue ſil
ueſtris amarioꝛ eſt et validioꝛ in omnibus do
meſtico eſt ei ſimilio exiſtens ̃ᷣm genus.
Et idem ſᷣm tranſlationem arabicam.
¶ Cirtus eiuſ Kunzel au⸗ deſiccat ſine moꝛ
dicatione.Et ſecunda abſtergit et reſoluit et
madiſicat ⁊ aperit.⁊ tertia ocadit lumbꝛicos
aando fit ex eis emplaſirum exterius: et q̃n⸗
do comeduntur mcle:aut bibũtur cum vino
admixta aqua et farina lupinoꝛum reſoluunt
ſinemoꝛdicationrrrz.
¶ Et curant liuoꝛes et apoſtemata et ſcrofu⸗
las quando coquuntur cum aceto et melle.

Et quando ſit emplatrum cum eis ſciatice cõ

44.

¶Et cõfent ampetiginiet vlcenbus capiis? G

ſcabiei et bothoꝛ et vlceribus fraudulentis·
¶ Et quando bibitur cum ruta et pipere ae
rit opil ationes epatis etſplenis:et pꝛouocat
mẽſtrua.et naſcale ex cis cum mleet mynha
expellit fetum. Et farina eoꝛum facit hoc.lupi

nus lilueltris vel regalis valet ad ea que di⸗

aa ſunt.

Capitulum. cclxviñ.
Apulus. Jo.me.ca.devolubili ait:;
lupulus ſit ſpecies volubilis. NHotan
dum ergo q punes ſunt ſpecies volu
bilis. Una eſt que dicitur funis arboꝛum cuiꝰ
fios eſt albus.et eſt ſicut tuba.et habet lac.et
vocatur volubilis magna. Et eſt alia cuius
rami repunt ſuper terram et ſuper ramos plã

tarum. aque folia et floꝛes habet minoꝛes:⁊ di⸗

citur volubilis parua.Et eſt alia ſpecies eius
habens folia ſubalbida et lanuginoſa: et ha⸗
bet lac.Et eſt ſpecies alia aſpera habens fo⸗

lia citrulli. cuius flos eſt ſicut ampulle adherẽ

tes.et vocatur lupulus.De qua in iſto ca.ha⸗
betur mẽtio.Et eſt quarta ſpecies eius cuiꝰra
dix eſt ſicut feſcireſim ⁊ magis groſſa iĩmo eſt
groſſitudo eius in modũ cucurbite maioꝛis:

et eius ſtipites cleuãtur ſuper radicem ſuam

Tractatus

Lirdter cubitus duos: folia eius ſunt ſtricta
ꝑua in mediũ ſagitte alate:q exleui cã fluũt et
hʒ lac:⁊ voca dñs lacticinioꝝ.Et ex ea ſit ſca

monea. vt habet in ca. ſcamonea de.s.Etiam
in ca:volubilim de v. inuenies de vᷣtute earũ.
lupulus vᷣo eſt eq̃lis ad frigiditatẽ declinans
Et dicit᷑ ꝙ eſt in pꝛindpio pꝛumi.et eſt verius.

Operationes.

Jo. me. Lupulus ſedatiuꝰeſt doloꝝ calido
rum extinctiuꝰ inflãmationũ et lenitiuus.
¶ Recnſicatio magna.Aꝑit oꝛiſicia venarũ:
ꝓter qð miſcendũ eſt ei alqͥd ex dꝛa ganto et

malſtice.vrectiꝰ ꝙ vigoꝛat oꝑationẽ eius.

¶ Eſtaqua caſei cum ſpica et maſtice.Ex ali⸗

is vero volubilibus tractetur deca.volubili ĩ

ferius deppʒ.

Capitulum. cclxix.
ESc. Sera. li. aggre. cap. elen auct.
Bal.Lelen.id eſt lac. Et meli⸗ lac eſt
ſanũ naturalenõ habẽs infeclionẽ ali
cuiꝰ alterihumoꝛis.aut ſuꝑ qð nõ vincit ali
qua qlitas.Et eit claꝝ in quo nõ eſtturbulen

tia aliq̃: neq; acuitas neq; ſalſedo.iĩmo eſt in

eo dulcedo pauca.et odoꝛ ceiꝰeſt bonꝰ.⁊ lacq
dem qð eſt hmõi eſt illð qð generat᷑ ex ſangui

ne ſano ſeparato ab omi malicia.Et ſaniꝰlac

eſt mulieris:⁊ maxie onꝰ coꝛpus eſt ſanũ non
antique ſed iuuenis.pulchꝛe tẽperate cõpletio
nis cuinutrimẽtũ eitbonũ gencratiuũ bono
rum humox.Et polit eit lac animaliũ qͥꝝ natu

ra nõeit elongata a natura homis.ſeꝗ eſt pe

naturq hoĩs.todoꝛ carniũ ſignincat ſuꝑbo⸗

nitatẽ lactis ⁊ ſanguis eiue.Nã ſũt quedam

aĩalia:quoꝝ carnesſũt fetide.ſicut carnes ca⸗

nis:lupi:leonis:cameli ⁊ vꝛſi.⁊ quedã carnes
ſunt boni odoꝛis ſicut carnes poꝛcoꝝ:pecuduũa
capꝛarũ ⁊ boum:⁊ equaꝝ⁊ aſinarũ ⁊ damula
rum:ac coꝝ que currũt curſu iſtoꝝ quoꝝ car⸗

nes comedunt qᷓʒ plures hoĩm. Natura nẽq;

coxꝝ eſi ꝓpinqua nature hoĩs.⁊ ꝓpter hanc cau

ſam adminiſtrar lac capꝛaꝝ:⁊ alioꝝ aĩalium

vt boum ⁊ ſimiliũ.⁊ fit caſeus ex eis pᷣterqʒ ex

lacte aoſinino.Pꝛopterea qꝛ eſt aquoſum ſub⸗
tile nõ habẽs groſſitudinẽ.lac vᷣo vaccarũ eſt

groſſum. Et lac capꝛaꝝ eſt meqiũ inter vtrũq;

⁊ lac quidẽ eſt velocis alteratiõis quãdo tan⸗

git᷑ a caliditate aeris.: ꝓpter hãc cauſam ꝑci⸗

pi ꝙ ſugat᷑ eeꝛ mãmilla ne alteret iſᷣm aer.

Operationes.
S eroa.E tlac quidẽ eſt cõpoſitũ ex tribꝰſub⸗
ſtantus:ſcilicet caſeata:butiroſa et aquoſa.
Et qñtu cognoueris has ſubſtantias ⁊ ſepa⸗

ras vnam ab alia cauſa medicatiõis:inueni⸗

es vnaqueq; ipſarum hbabet operatiõem p⸗

pꝛiam in via nutrimẽti:et in via medicine.et ꝓ

pter victoꝛiam pinguedinis ſuꝑ lac vaccarũ

accipitur ex eo recottt.
¶ Gutirũ vero accipitur ex lacte capꝛarũ:vac⸗

carum et ouium. Sed caſeus eſt lac cooagula
tum:: ſic eaſeus non eſt lac niſi cũ recipitt coa

ulationem et caſeitatem.

HNãillð lac coagulat᷑ ſuper qð vincit groſ-
ſicies.tale quidẽ elt facilis coa gi latĩ ie:⁊ ſe⸗
parat᷑ facile qñ ſit caſeus ex ſubſtãtia butiro⸗

ſa. In lacte vaccaꝝ eſt plus.⁊ qñ coagulatur

aufertur ab eo butirum:et fit caſens pinguis.
Et quãdo caſcus veteraſcit generãt coleram.
ect hoc ſigniſicat ſapoꝛ ⁊ odoꝛ ipſiunes.
Rabimoyſes capᷣ.de lacte. Lac poꝛcinum
eſt magis conſoꝛme poſt lac muliebꝛe.E t lac
coꝛrumpit maliciam hamoꝛum maloꝛũ. LCad
aſininum eſt humidius omni lacte et minos
ris groſſiciei. Et lac vaccinum eſt pinguus.
Et lac capꝛinum eſt medium. Unde lac nõ eſt
conueniens capini nec lateribus aptꝰ ad ven

toſitatem.

¶ lmanſoꝛ tractatu tertio ca.de lacte. Zac
recẽter muſtũ tẽperato exiliit vicinũ:licet frigi
ditati ⁊ humiditati parũper appꝛoximet. LUno
coꝛpus humectat ⁊ impinguat.Eius tamen
conuerſio eſt vclox.quapꝛopter acute ſcbꝛien
tibus vel quibus doloꝛ caꝑitis ex humoꝛeax
ciderit.colericis quoq; quihus frigide ex con⸗
ſuetudine accidunt egritudines nullo modo
eſttribuenddun.
¶ xal.ca.de lacte.Om̃e lac generat boniã

n
mnes
di
e
ddig
gn
Uin
n
ig
oting
n

Nbe
goſg,
ſchn
