Icta. eo q in ſpecieignis ſint foꝛmata.
Hiã ab amplo incipiũt:⁊ in anguſtum

deſinũt. Hec iumẽtis impoſita etiã ſi pauca ve⸗
hementer oneroſa eſſe dicunt᷑.¶ Palladiꝰ lib.
iij.Condiẽda ſunt pira ita.De placito deſcen
dente luna a. xxij.vſq; in octauã:eadẽ poma ſic
ca⁊ manu lecta hoꝛa ſecunda in quintaʒ vela
ſeptima in decimã. a caducis diligẽterelecta. in

tegra ⁊ ꝓpe dura ⁊ aliquanto viridia implicato
vaſeclaudunt᷑.qð operculo tegitur ⁊ deoꝛſum

os eius ei inclinatur atq; obꝛuit᷑ eo loco circa

quẽ perhennis aqua decurrit. Item que dura
ſunt in carne ⁊ cute pꝛius in aceto poſita vbi
ſe mollire ceperint. infictile vas bene coctuʒ pi⸗
catũq; ponũtur.⁊ operculo ſuperueniente gip

ſantur. ? vas bꝛeuiſcrobe demergitur in co lo
co qui qtidie ſole tangat Plurimi pira obꝛuta

inter paleas aut frumẽta ſeruarunt.

OPbprrrationes.
i¶ Dyol.c.de piris.Piri multe ſunt ſpẽs:ſʒuſtip
tice oẽs.vñ ad reumaticas paſſiões cathaplaſ
matibo adhibita faciunt.⁊ reuma compeſcunt.
Elixatura eoꝝ ad oĩa pᷣfata iuuãt.Et ſiipᷣa pira
a ieiuno comeſtafuerint abſtinẽt ventrẽ. Et pi
riſiluatici ſpẽs ſunt q̃ tarde matureſcere poſſũt
plus ſtiptice qᷓ; ſupꝛadicte:ſ ſimiliba cauſis ꝓ⸗
ſunt.ꝑhibẽt q̊ʒ aliqͥ fungos venenũ amittere ſi
cũ piris fuerint cocti.i¶ Auicẽ.li.ij.ca.de piris.
Inipis ſunt terreitas ⁊ aquoſitas.⁊ in noſtra
quidẽ terra eſt ſpẽs q̃ dici᷑ ſenabꝛud.⁊ hʒ mag⸗
nã capacitatẽ.⁊ ẽ vehemẽtis rotũditatis ⁊ ſub⸗
tilis coꝛticis.eſt boni coloꝛis quaſi pꝛeuiũ.qua
ſi iᷣm ſit aqua zuccari coa gulata plurimuʒ.led
nõ ꝓpter ſpiſſitudinẽ ſubſtãtie boni odoꝛis val⸗
de.qð cũ ab arboꝛe ſua cadit ſuꝑ terrã deſtruit᷑
etiſti ſunt in quibꝛnõ eſt nocumẽtũ de ſpecieb⸗
pꝛioꝛum.¶ Pira q̃ nominãtur ſenia ſunt frigi⸗
da in pꝛimo.⁊ ſicca in.ij. Serabꝛud vero ſunt
temperata humida:et omnes ſpecies eius ſunt
ſtiptice intrãtes in emplaſtris retentionis ma⸗
terieꝝ.⁊ qũq; abſtergat parũ.⁊ eõꝝ humoꝛ eſt
plummus ⁊ laudabilior humoꝛe pomoꝝſᷣm q;
Dixit rutus ¶ Ea autẽ que dicta ſunt ſenabꝛud
in terra Koꝛ aſceni:abſq; alijs dicta ſunt leni⸗
tiua nature.⁊ boni chimi valde cõſolidãt vul⸗
nera.⁊ ꝓpꝛie ſilueſtria exiccata.⁊ ſunt pꝛeparati⸗
ua ſtomachi.⁊ abſcindunt tuſſim.⁊ ſedant cole
rã. ſtringũt ventrẽ.⁊ ꝓpꝛie q̃ ſunt exiccata.
¶ Et in piris quidẽ elt ppꝛietas faciendi eueni⸗
re colicã:quare opoꝛtet vtbibatur poſt ipᷣa de

vdromelle cũ ſpecicbus q̃ſunt vt᷑ piper ⁊ cxna pion libro aggrega.ca falłel.i.piper. Et eſt ar⸗

*
4 .
“ — .
. 8
* .

De Yerbis

momũ ⁊ hisſimilia.¶ Et eoꝝ rob cõucnit flu⸗

xui ventris colerico.Cinis ſpeciei coꝝ vchemẽ

tis ſtipticitatis.⁊ tardematurationis ẽ.⁊ cura

fungoꝝ moꝛtifcanniũ.⁊ q iſti fungi coquũtur

cumpiris minoꝛat᷑ nocumentum eoꝛum.
¶ Sera. li. ag. ca. Cumechꝛe.auc.Gal.Cume
chꝛe.i.pira. Sub ſtãtia eiꝰeſt cõpoſita ex ſuba
terrea ⁊ aq̃ſa. Et ſi vispoteſt aliter dici.q vna
l. eius pars eſt frigida ⁊ alia tẽperata.⁊ ſapor

piri ẽ ſtipticꝰ cũ dulcedine aqſa.⁊ virtꝰ piroꝝ

eſt deſiccatiua.⁊ cõglutinat vulnera ſine aliqᷓ

moꝛdicatiõe.Et q comedit᷑ foꝛtificat ſtoma⸗
chum. et ſedat ſuſm¶ Silueſtre vero eſt mag

ſtipticũ.⁊ plus incoꝛiat ⁊ coꝛrugatſiomachũ:?
ideo plus cõglutinat vulnera.⁊ pꝛohibet fluxũ
humoꝛũ:¶ Et idẽ auc.Aben meſuay Quãdo

quodcũq; totũ coquitur vel domeſticũ vel ſil⸗
ueſtre cumfungis autert maliciã eoꝝ.⁊ maioꝛa
ex eis ſunt foꝛtioꝛis virtutis q;parua. Parua
auũt ſunt nutribilioꝛa qᷓ citonia.¶ Et rob piro
rũ abſcindit fluxũ colericum.⁊ excoꝛiat ſtoma⸗
chum.Et pira ꝓprie generant colicam.⁊ opoꝛ

tet ꝙ ſumatur poſt ipſum vinum mellis facu

cum ſpeciebus.

Capitulumceclix.

Iper latine. arabice ⁊ gre.falfel. Serg.

Trattatus

doꝛ naſcẽgin regiõiba indie hʒ ſemẽ qð ſui oꝛ⸗

tu ẽ longũ ſimile faſeolis:⁊ elõgat᷑ in fſoꝛma ſua

et eſt macro piper. ⁊ intra ipᷣm ſunt grana ꝑug.
ſitia gargues:q̃ qñ maturant fit piper.⁊ B; qꝛ ſe

parat᷑ : fit ſicut racemꝰ in quibo ſunt grana ꝑ⸗
ua.⁊ ſunt grana piperis.Et qñ colligit᷑ gfecte
maturũ ẽ piper nigrũ.ſj eñ colligit᷑ ante matu
rvationẽ eſt piper albũ.nã coloꝛ eiꝰ eſt albo.ꝛ nõ
recipit in coloꝛe ſuo nigredinẽ anteq; maturat᷑
et radix huiꝰ arboꝛis ẽ ſimilis coſto.Eligendũ
c aũt ex nigro qð ẽ nouũ in qͥ ẽ res ſimilis furfu
tigraue ⁊ plenũ. Sʒz albũ meliꝰ eẽ illud qð nõ ẽ
rugoſuʒ albũ ⁊ graue ⁊ lõgũ cẽeligẽdũ ulud qð
ñ frãgit᷑ aparet denſuʒ:hño grana q̃ ſunt ĩtra
ipm inuicẽ micta.⁊ acutiſa poꝛis moꝛdicãs lin⸗
guã cũ calefactiõe.Radix arboꝛis huiꝰ vocat᷑

falfanuẽ.⁊ ẽ ſimilis coſto.defert᷑ ad nos ex ter⸗

ra indie.i¶ Balie.vij.ſim.far.ca.piperis fm trã
ſRa.no. Piperis radix coſto maxime ſm virtutẽ
ſimilat᷑. ructꝰ vero eiꝰ qui qdãmodo germi⸗

nmat ẽ piper lõgi.vñ: humidiꝰexiſtit maturo.ſi

gnũ aũt eſt humiditatis eiꝰ ꝙ faciliter cũ impo

utperfoꝛat.:⁊ nõ cefeſſim moꝛdet:ſy paulatim

incipit.ꝑmanet vero multũ.qui vero q̃ſimatu⸗
rus fructꝰ albũ piper ẽ.acriꝰ eiñs nigro:id em̃
ſi ſuꝑ aſſalũ eſt.vtra q; aũt ſufficiẽter calefaci
unt ⁊ liccãt.i¶ Galie.eo li.⁊ ca.ſᷣm tranſla.ara:.
Sapor pipcris ẽ acutꝰ.⁊ illud qð nõ maturuʒ
lt.piper albũ ẽ.⁊ipᷣm ẽ acutiꝰ nigro.⁊ ma pũ

gẽs linguã.⁊ ̊ ẽq; nigrũ ꝓpterca qꝛ maturat᷑.
accidit ꝙ nõ recipiat aduliionẽ ⁊ deſiccationẽ

foꝝẽ᷑.qꝛ minuit᷑ acuitas illa.que quidẽ remanʒ
in albo. Iſte m vue ſpẽs ſunt deſiccatiue ⁊ cale

factiue foꝛtiter.⁊ fructꝰ ceinde eius qñ incipit eſ

ſe eſt piper lõguʒ.⁊ ꝓpter h̊ accidit ꝙ piper lõgũ

cſti humidiꝰ alio pipere.Et ſignũſuꝑ h̊ ꝙ quã⸗

do clõgat᷑ipᷣs ſuꝑipᷣm coꝛrodit᷑ ⁊ ꝑęfoꝛat᷑ etiam
qñ terit᷑ nõ inuenit tritoꝛ in pꝛincipio ſuc cõtriti
onis pũctionẽ multã.⁊ qñ icipit moꝛdicare.nõ
apparet moꝛdicatõ ciꝰ multa añq; guſtet᷑.dein

de remanet moꝛdicatio eiꝰ ſꝑe nõ paruo.ſʒpi⸗
per albũ ẽ meliꝰ ſtõacho alijs duabo ſpecicbus

OPperationes.
i¶ Sera.Radix piperis cõſert colice ⁊ doloꝛi⸗
bus frigidis.E ſt ca.⁊ ſic.eſt bona colice.⁊ vẽto
ſitatibo ⁊ alijs doloꝛib fri.⁊ ẽ ſimilis coſto fᷣm
virtutẽ.⁊ piper nigrũ acutiꝰ cſt albo.⁊ albũ ẽ de

biliꝰ co.⁊ viriꝰ piperis ẽ calefactiua:attractiua
cChi.? ꝓuocatiua vꝛine:reſolutiua ⁊ abſterſiua

obſcuritatis viſus.i¶ Et qñ ſumi in potu aut

fit inunctio cũ eo.aut miſcet᷑ in aliq̃ vnguento.
cõfert nigoꝛibo febꝛiũ periodicaꝝ.et cõfert mor
ſibus venenotis.et erpellufetũ.⁊ xotiſſuneſ in
pom ſumat᷑ vel aſiidue comedatur

¶ Et qũñ ſit naſcale cũeo poſt coitũ t hibet im
pꝛegnationẽ.⁊ hoc ſimiliter fa cit aſſidue come⸗
ſtũ. Hã iter pᷣſtat genitale.⁊ adminiſtrat m lo⸗

boc ⁊ ſyrpis q ſunt cõucmiẽtes tuſſi doloꝛii⸗

bus pectoꝛis.⁊ fit linitio cũeo ⁊ melle.⁊ contert

ſquinãtie¶ Et qñ ſumit᷑ in potu maxie cũ gra

nis launi aut folijs eiꝰ ↄfert toꝛtiõibovẽtris. et
qñ maſticat᷑ cũ ſtafiſagria ⁊ cum paſſulis ſacit
deſcẽdereflegma ex capite.⁊ ipᷣm ſedat doloꝛeʒ

⁊cõfoꝛtat virtutẽ digeſtiuã.⁊ digredit᷑ in cẽfec

tionibo ſpecieꝝ quibo vtũtur ſani in cõdimẽtis

ciboꝝ ad puocãdũ appetitũ.i¶ Et qñ miſcet᷑ ců

pice reſoluit ſcrofulas.Et qñ miſcet᷑ cũ nitro ab

ſtergit moꝛſeã.⁊ nõ ẽ radix piperis ʒinʒiber.ſicut

putauerũt qͥdã.immo radix eiꝰẽ ſimilis coſto.
que quidẽ calefacit ⁊ moꝛdicat linguã.⁊ attra⸗
hit humiditatẽad os.qñ miſcet᷑ cũ aceto.Et li⸗
nimentũ cuʒ eo reſoluit apoſtemata ſplenie.⁊
ſi ſumit facit idẽ.iſ Et idẽ auc.Aben meſuay.
Pꝛopꝛietae piperis eſt ꝙ pꝛohibet impꝛegnati
onem.⁊ maxime qñ ſumi poſt coitũ.⁊ pꝛohibʒ
toꝛtiones ⁊ vẽtoſitates que fiũt in ſtomacho ⁊

inteſtinis.⁊ exiccat flegma viſcoſuʒ qð aggre/

gatur in pectoꝛe ⁊ pulmone ⁊ inteſtinis:⁊ dige
rit cibum.⁊ nocet ſebꝛicitantibe.i¶ Et ſi qͥs vnit᷑
multũ pipere puocat vꝛinã.Et ſi vtatur eo pa⸗
rum pꝛouocat vẽtrẽ. Scamonea cſt cõtraria
in hoc.⁊ facit hominẽmacre fieri.⁊ deſiccat ſper
ma.Et in pipere albo cũ acuitate ſua ceſt bumi
ditas q̃ auget inſpermate.et munciſicat eparæ
ventrẽ et pulmonẽ ⁊ ſtomachũ.et cõſert moꝛſi⸗
bus venenoſis.⁊ calefacit neruos et muſeulos

et plus omni alia re. ¶ Paulus ca de pipere.

Piper eſt calidũ in quarfo gradu.ſiccum in ſe⸗
cſido. Ubi ſciendũ ne aliqͥ erroris matenia re⸗
pleantur. ꝓptetea qꝛ in pꝛeſenti littera.Scrapi

on⁊ Draico.vident᷑ cũ Galieno nõ modicũ di

ſcrepare dicẽtes q; piper nigrum acutiꝰẽ albo

¶ Salienus vero ait.ꝙ piper albũ acutius eſt

nigro.⁊ ꝓpterea ſicut ex veibis Dyaſcoꝛidis be

ne intuẽtib et auide eſt maniſcſtum q piper al

bum elt duplic is gen eris: ¶ Eſi quoc da piper
album.qð ſit quãdo grana minuta que fuerũt
in pipere lõgo incipiũt ingroſfati.⁊ vnuʒ ab al
tero incipit ſeparari:ſed nõ factus eſt boirꝰ vel

racemus.i¶ Eſt aliud piper album qð ſit cũ il⸗

la grana que fuerunt in pꝛedicto pipere albo
ſim debitã quãtitateʒ fuerint aucta:et intra ſe

tota liter ſeparata ſicut queſunt poſita in quo⸗

dam botro vel racemo.⁊ ſunt ꝓpinq̃ matunta⸗

ti. Pꝛimũ vero piper albũ om lapit adhuc na⸗

turã piperis lõgi.qꝛ vicinat᷑ participat achuc
de eius humiaditate.cinꝰ gratia nõ eſi mulum

acutum. Piper aliud album de quo diximus.
quod elt in mecio uuer matntitatem 2 pꝛinꝰ

„

— — ———
12

— —

—2 —

— —

—
—

—

r. 5

hit
1

gl

De Merbis

cipium generationis eſt ſatis acutuʒ.quare cuʒ

remoueatur et elongatur a piperelongo non
participat humiditatem eius:et eſt acutius ſe

ipſo cum venit ad maturitatem: pꝛopter quaʒ
amittit de eius acnitate.

¶ Et hocidem videmus in fructibo acetoſis q̃
ſunt in medio tempoꝛe acetoſioꝛes.hoc etiam
in ſeminibo eſt videndum:ſcilicet. Yeniculis:ſi⸗
napiba.et ceteris.q ſunt acutioꝛes ⁊ calidioꝛes

qqui ſunt in medio tempoꝛe:qᷓ; qui ſunt in exire⸗

mo. Sic ergo ad ꝓpoſitum piger nigrum acu⸗
tius eſt aiboſſcilicet albo quodeſt in pꝛincipio
generationis.quia non habet multam acuita
tem pꝛopter humiditatem quaʒ participat:vt

dictum eſt. hunc reſpectum habuit Serapiõ

et Dyaſcoꝛides.
¶ S ciendũ inſuꝑ ꝙ in maioꝛi quantitate in⸗

ueniretur de pipere albo: niſi quia inficitur

pꝛopter ignem.ſed illud quod non contamina

tur ab igneremanet albuʒ ⁊ non rugoſum: qᷣ
non poteſt eſſe niſi modice quantitatis:quia

modicum eſt illud quod ab igne impꝛeſſionem

non recipbit.

Capitulum. ccclx.

27

Sperationes.

¶ Serapion li.aggre ca.habeclim id eſt gra
num ʒelim:et eſt piper ethyopium vel nigroꝛuʒ
et eſt granum pingue in magnitudine cicens:
et eſt citrinum exterius:album interius.et ba⸗
bet ſapoꝛem bonuz. defertur ex terra barbarie
¶ Et iüllud quod nominatur in barbaria cro⸗
in:eſt ſimile faſeolis in foꝛma ſua.niſi quia gra

na eius et coꝛtex eius ſunt minoꝛa faſeolis. has

bent nigrum coloꝛem et acutum ſapoꝛem ſicut
piper.et defertur ſimiliter a ternia nigroꝛum.et
ſunt calida in tertio gradu. humida in pꝛimo.
¶ Et confert doloꝛi deutium.
¶ Auget enim in ſpermaaaat.
¶ Et faciunt bonum odoꝛem oꝛꝛis

–D

S

Coapitulium. tlrhh.

Iperelle latine. grece haerma.arabice

Kyrn

haerinia. S erapion lib.aggregatoꝛ

ðSJðJ ca.haerinia:id eſt piperella.⁊ eſt ſigura

ſicut piperis minoꝛis figura:niſi quiaelſt in co⸗

Dperationes.

¶ Serapion. In ea due ſunt virtutes contra

rie:ſicut frigiditas et caliditas.¶Et idẽ auco
Iper nigruʒlatine.arabicebabelʒelim niate Aben meſuay. Haerina eſt granum par
Dgnian. SH

uum minus pipere.et eſt in eo citrinit as pauca
cet eſt odoꝛiferũ: cuius odoꝛ eſt ſicut odoꝛ ligni
aloes. eſt calidũ et humidum.⁊ in eo eſt abſter

Nπ

bibitur: cotert ſicut piper nigrunm.

Trattatus

fetidã quando coquitur in vino ⁊ bibiturillud
vinum

¶ Et autfert pꝛopter fetoꝛem aſcelloꝛum et fe⸗
toꝛem totius coꝛpoꝛis.Et operatio in hoc ẽa

tota ſua ſubſtantia.⁊ quando coquitur radix⁊

Capitulum. ccclxiſ.
Jretrumlatine. grece dentanos. ara⸗
oice vo achiraraba. ſiue acharachara
hpa. Serapionlibꝛo aggre. ca. Achi⸗
raraha.auctoꝛitate Dyaſco.Achiraraha. id ẽ
piretrumet eit pla nta cuius folia ſunt ſimilia
folus dauci agreſtis aut maratri.⁊ ſtipites ſis⸗
militer ſicut ſtipites illius.⁊ ſuper ſtipitem ẽ co⸗
rona ſimilis coꝛone aneti.⁊ habet radicem in

groſſitudine digiiii.
¶ Auicenna libꝛo ſecundo capitulo de pire⸗
tro Piretrum plurimũ quod de hac plãta ad/
miniſtratur eſt radix eiug. melius eſt illud qð
eſt acinum: moꝛdicatiuum lingue.⁊ magnitu⸗
do eius eſt ſᷣm quantitatem digiti

7

Pperationes

¶ Dyaſcoꝛides.Pungit linguam quando gu⸗
ſtatur punctione ſoꝛti? attrahitſlegma.⁊ ideo

Ro parua. ¶ Idem Pꝛouocat vꝛinam multa, quando coquitur cũ acetoꝛ ſit colutio oꝛis eᷣ

fert doloꝛi dentiũ.Et quãdo maſticaĩ attrahit
flegma.i¶ Et quãdo tcritur ⁊ miſcet᷑ c oleo et
inungitur ꝓuocat ſudoꝛem.⁊ cõfert membꝛis

ſuper que vincit frigus:⁊ conſeruat coꝛpus a

nimio frigoꝛe aeris ne noceat ei.⁊ amiſnone ſẽ
ſus ⁊ motus:⁊ eſt eius iuuamentum magnũ in

omine. et cõſfert paraliſi ⁊ rigoꝛibus febꝛium.

¶ Galienus viij ſimplicum farmacoꝛum ca⸗
pitulo ð iero plurimum quod de eo admini
ſtratureſt radix eius.⁊ pꝛopꝛietas v irtutis ciꝰẽ

ꝓpꝛietas adurens.⁊ pungit linguam quãdo gu

ſiatur punctione ſoꝛti:et attrahit flegma.
¶ Et ſedat doloꝛem dentium qui fit a frigidi⸗
tate.⁊ confert ngoꝛiſebꝛium quãdo ſit iunctio
cum eodiſſoluto in oleo ante aduentũ paroxi
mi:⁊ confert illi qui babet ſtupoꝛeʒ in mẽbꝛisi
ante relaxationem.¶ Anicenna. Piretruʒ qͥ⸗
dam extimauerunt eſſe frigiduʒ.ſed noneſi.im⸗
mo calidum ⁊ ſiccum in tertio gradu. extrahit
flegma maſticatum.et virtus clus eſt aduſtiua
Et pꝛouocat ſudoꝛẽ:cum ex co cuʒ oleo abſter
gendo inungitur coꝛpue.ſi miſceatur cum oleco
et abſtergendo inungatur ex eo pꝛouocat ſu⸗
doꝛeʒ.ricatio facta ex eo et decoctione ipius
et oleo eius conſert mollilicationi neruoꝝ an
tique:⁊ ſtupoꝛi eoꝝ.et pꝛohibet generatiõe al⸗

cuʒeʒ ab co in quo generatur alcuʒeʒ vehemen

ter aperit opilationes colatoꝛij.⁊ conſtrictio⸗
nem naruum. JM
¶ Et eius decoctio cõſert doloꝛi dentium.⁊ ꝓ
pꝛie frigido.Et eius acetũ confirmat dẽtes mo

tos ſi decoquatur cum aceto et teneatur in oꝛe

Et quãdo fricatur cum eo coꝛpus anteꝑpa⸗
roxiſmũ rigoꝛis cum oleo:conſert rigoꝛi facto
cum febꝛe ⁊ abſq; febꝛe.Paulus ca.ẽ ⁊ ſiccum
in tertio gradu Maſticatum attrahit ſegma
per os.⁊ remouet doloꝛẽ ⁊ ſtupoꝛem dentium.
¶Auerrois quinto libꝛo Colliget.ca. de Pi⸗
retro.Eſt calida in quarto:et deea adminiltra
tur radix.Conſtantinus libꝛo graduum capi⸗
tulo Piretrum. Piretruʒ eit in quarto gradu
calidum ⁊ ſiccum.A.inguã vꝛit.⁊ flegma nimi⸗
um attrahit. IJdeoq; dentibe valet defrigidua
te et humiditate dolentibo.
¶ Alex ander ⁊ S tephanus. Illud tritum et
cum melle potatum:epilenticis valere teſtant᷑.
Collo ſuſpenſum aut naribus applicatum ſub⸗
uenit infantibo epilenticis.um oleo mixtum ⁊
doꝛſo femineo inunctum ante nigoꝛis acceſiio
nem venire phihet eam: ᷑
¶ Ualet etiam paraliticis ac neruoꝝ molliciei
de frigiditate ⁊ humiditate totiꝰ coꝛpoꝛis.Pe
niq; in coꝛpoꝛe toto exeoꝛum ꝑeruncto ꝑpꝛouo⸗
catur ſudoꝛ. UVN

De Herbis

· Slatearius. iretrũ eſt ſatis cois herbain

tertio gradu calida ⁊ ſicca.Radix eius in medi
cinis ponit᷑.que in hyeme colligitur.ac per an⸗
nos quinq; ſeruatur.Piretrũ debet eligi conti

nuum ⁊nõ perſoꝛatũ ſapoꝛeʒ habens acutum.

et cum frangitur nõ pulueriſat᷑.Acumen eius
nõ ſtatim ꝑcipitur:ſed debet aliquantuluʒ ma
ſticari⁊ in oꝛe teneri.Quo cõtingit pꝛopteꝛ eiꝰ
leuitatẽ:vel ſupſtantie ſoliditate. Uirtutẽhabʒ

Diſſoluendi:conſumendi ⁊ attrahendi

¶ Gargariſma factũ ex vino dulci decoctiõis
eius.cerebꝛũ a ſuꝑfluitate flegmatica mundiſi⸗
cat.⁊ humoꝛes vite conſumit.

¶ Inter dentes maſticatũ doloꝛeʒ tollit den⸗

tiuʒ:et ſtomachirenmatiſmũ. Maſticatũ quo
q; lingue paraliſim ſoluit.Contnitũin vino et
oleo decoctuʒ ⁊ adloca paralitica ⁊ podagrica

cathaplaſmatuʒ valde pꝛoficit.

Capitulum.ccclxiij.
Innus latine.grece Calidariſchochia
vel aʒet. Arabice cinobar. Serapi.li.
aggregatoꝛis.c.Cinobar.id eſt pinnꝰ
arboꝛ. Et eſt maſculus et femina. Maſculus
nominatur aʒet vel cinobar:⁊ non ſacit fructũ
magnum:ſed de ſudoꝛe extrahitur pix:vt patʒ
in littera pix.et ibidem inuenies eius virtutem

⁊ a ligno fit lumen. ⁊ eſt lludquod voentur te

da vel ʒappinus.Et femina ẽ illa que facit fruc⸗
tum magnum. ⁊ de ea eſt magna et parua.

Et idem anuctoꝛicate Halieni. Minoꝛ eſt
in ſapoꝛe ſicin ſapoꝛ maioꝛis.⁊ eſt in ea aliquã
tulum amaritudinis ⁊ acuitatis.⁊ virtus eius

. 7*

eſt calida cum acuitate.

¶ Etidem auct. Aben Meſuay. Magne ex
pinnis ſunt calide in ſecundo gradu:iicce in p⸗

mo. Que cũ bibunt᷑ c rob mũdiſicat humoꝛes
groſios ⁊ viſcoſos qui ſunt in renibo ⁊ veſica.

¶ Et idem auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Kalida⸗
ris vel calicaris eſt fructus pinus maioꝛ: ⁊ no

minatur cochia.

Bperationes.

¶ Serapion. Pinus maioꝛ cõfert ſaniei in be

ctoꝛe:⁊ omnibus quibo cõuenit educi ſaniem a
pectoꝛe.⁊ facit expuere ſanguinẽ.⁊ quãdo infũ
ditur in aqua:recedit acuitas ⁊ punctio q̃ ſunt
in eo:⁊ elõgatur a moꝛdicatione.Et tunc ẽ cõ
glutinatiuꝰ.⁊ medius inter qualitatẽ calidaʒ
et frigidam:⁊ inter ſub ſtantiã aqueam ⁊ terreã
et ſubſtantia aquea in eo eſt pauca.ſed fructus
quãtum ad nutrimẽtum eſt dure digeſtionis:
et nutrit coꝛpusnutrimento ſoꝛti.
¶ Idem aucto. Dyaſcoꝛidis. Quando come
ditur ⁊ bibit᷑ cuʒ ſemine cucumeris ⁊ rob pꝛouo

cat vꝛinã. ⁊ cõfert ardoꝛi renum ⁊ veſice.Et qũ
bibitur cum ſucco poꝛtulace:ſedat moꝛdicatõ

nem ſtomachi:et reddit debilibo foꝛtitudinem
confert deſtructioni humiditatis.
¶ Et quãdo accipit᷑ exfructu pini ſicut recẽs

et teritur ⁊ coquitur cum rob.⁊ accipiũtur de
ipſius decoctione.ʒ.iiij.qualibet die confert tuſ

ſi antique ⁊ vlceribo pulmonis:
¶ Igdeʒ auctoꝛitate Galieni. Minoꝛ ex eis no
minatur calidaris. Uirtus eius eſt calida ⁊ ab

ſtergit. ſapoꝛ eſt ſtipticus:amarus:acutusc et

confert ſputo veniẽti a pectoꝛe ⁊ pulmone.⁊ eſt
ſtiptica.et confert tuſſi ⁊ doloꝛibo pectoꝛis.qñ
ſumitur ſola aut cũ melle.i¶ Et idem auctoꝛiia
te Aben meſuay. Magne ex pinis ſunt calide
in ſecundo gradu:ſicce in pꝛimo. Que quãdo
bibunt᷑ cum rob:mũdiſicant groſſos humoꝛes
⁊ viſcoſos qͥ ſunt in renibi ⁊ veſica:⁊ confert ſa
niei eoꝛum ⁊ lapidi.Reſina eins deſiccat ⁊ cale
facit:et eſt dyafoꝛetica.Pꝛo qua lege capitulũ
reſina.i¶ Et idem auctoꝛitate Galieni.oꝛtex
et folia pini que eſt minoꝛis.que eſt nominata
calidaris. habent in ſe virtutem ſiipticam.
que curat tenalmonem quando apponitur ſi⸗
cut emplaſtrum.⁊ noneſt medica men melius
in hoc.et quando bibitur ſtringit ventrem.-c
conferens cõbuſtioni aque bulientis.et ſumi⸗
v ii

poabent in ſe virtutẽ qua incarnant pere

Utercoꝛtexillius ſpeciei que dici? cochia. et eſt
maſculus cõſimilis in virtute:niſi quia virtus
eſt ei vcbilioꝛ ᷣtute illius. folia iſt arũ arboꝛũ
que quia ſunt magis bumida coxice iparum:

ereuſſione
¶ Sed pinimagne.Clirtus folioꝝ ⁊ coꝛticis
eſt foꝛtis in om̃ibe iſtis.ſqʒ fumus qui eleuatur
a ligno pini confert multum fluxui piloꝛũ pal/
pebꝛarum ꝛet coꝛruptioni lachꝛimarum. ⁊ cur⸗
ſui lachꝛimarum ab eo. 8ðèð
¶ Coꝛtex arboꝛis pini mi
et eſt acz:om̃es ſunt ſtiptice ⁊ cõferuntpanæti⸗
bus tenaſmonem quando teritur ⁊ pulueriſat᷑

ſupꝛalocum.⁊ quando deipſis miſcetur cuzli/
targiro ⁊ puluere olibani confert vlcerib que
aparent in coꝛpoꝛe⁊ cõbuſtiombus ignis. ect
quando conficitur c cera diſſoluta cuʒ olo
mirtino. conſolidat vlcera que dicuntur foꝛmi
in coꝛpoꝛe.⁊ fit cum eo fumigi

ce ne augeantur

um mattici: tpellit tetum moꝛtuumet ſecunz
dinam. .t quando bibitur ſtringit ventrem. e

mouet vꝛinam.

¶ Halienus. vjj.ſimplictum farmacoꝛum capt
tulo de pinea. m traſiationem grecam. omi
fructus ideſt pinea quam ſcrobiliam nominat

Impindlla. andecta, impinella eſt

tota quidem viridis.habet quid amarituchnis

⁊ acredinis.? pꝛopterea quidem empicis⁊ ali

is quicũq; indigent ea que m pulmoneʒ ex to

race ſaciliter extuſſire etexpurgare idonea eſt.

eſibilis vero fructus eius. Eſt quidem cibus

difficile digeſtibilis et foꝛtis.eſt autem vtfſar⸗

macum : et ad leniendum aſperitates idoneujʒ

et maxime quando in aqua infuſus: dilſ poſue

it in eo totam quantam habet acredineʒ. Re

ſtens ex aquoſa et terreſtri ſubſtanria babet

.
.

liquum enim omneimmoꝛdicaciſſimü fit in me

dio enim calidum ⁊ frigidum equaliter conſi⸗

caſum: acetoſa autem minimeparticipat.
¶ Etidemin libꝛo de cibis capitulo depinea

Magne ex eius euchimie ⁊ groſſe chimi gene

ratiue. Et idco nutriunt coꝛpus nutrinento
ꝛti. non tamen bene digeltibilii.
¶ Auicennalibꝛo.i.ca de pino. Cirtus coꝛ⸗
ticis maioꝛis ſoꝛtioꝛ eſt. Et coꝛtex eius queno
minatur ſufine eit debilioꝛ. In coꝛtice eius ẽſti
pticitas plurima.et vermis qui exiſtit in ipſa ẽ
in virtute cantaridis. Coꝛtex eius confert vlce⸗
ribus coꝛdicalibus.et in ipſo eſt virtus conſo⸗
lid ariua. et in coꝛtice ipſiusẽ de ſtipticitate qð
Rerueen, ad hoc vt ſanet abraſionem quando
ſuper ea ponitur vt anplaitrum.

Capitulum. tetlxiii; Capitulum.ercleN.

oꝛia et coꝛtex cochie

berba multum ſimnlis ſaxifrage. Unde
verſus.Pimpinella pilos ſaxirraga nõ
habet vllos. ð J

OPvperationes

4 Qirtus eius eſt qᷓ abſtergit foꝛtilicat: mu⸗

dinicat epar ⁊ renes qñ in eis ſunt opilanones.

¶ Quando bibitur de radice eius quantitas

amigdale a⸗ mulieribus que nõ bene purgãtur
in partu mũdiſicat eas per mẽſtrua.

Et quãdo bibitur cum vino: conſert doloꝛi

ventris ⁊ yctericie.⁊ doloꝛi veſice ⁊ renũ

Et qñ coquitur cuʒvino ⁊ bibitur ſtungit

ventreʒ. Et qñ bibitur exſemine eius cum vino
ſtiptico conferunt fluxuiventris.
¶ Radix pimpinelle pꝛeſeruat a peſte maſtica

tam.et in collo ſuſpenſum. Itez abſtergit veſti

gia nigra in cute. Conkert poda gre.
¶ Radix pimpinelle maſticata longo tempo⸗
re apparet in ea acumen cum pauca amaritudi

ne et cum acredine.pꝛopterea igitur diuretica

et vꝛinarum pꝛonocatiua.

An V

2 —

DPP Grecevell Op eratione 5„ letidam R

teonr al⸗ nrofrarnhire inorp — Uen. Nronotet ansn multam
latine apꝛifolium.i. mater ſůuaruy quãado coquii in vmo? it illud vrinum
ti P anz. ¶Etquãdo coquit᷑ radix ⁊ bibit᷑.auſen ſetoꝛꝛ B
Operationes

gAlſellarũ et fetoꝛẽ totius coꝛpoꝛis.
A Dyval.ca.liceos vel excanton fo.ſunt buſſo
ſimilia atq; ſpinoſa. grana eiꝰvirida.⁊ cĩẽ matu
rauerint ceraſis ſilia. Naſcit᷑ in ſiluoſis locd cu
ius ſo. et grana ⁊ radix in vnũ cõtundũtur.et
cum aqua dulci coquũtur vſq; ad groſſitudi⸗
nem Hec aq̃ ẽ deſiccatiue virtutis:⁊ ex cõtrani
is ↄpoſita.qꝛ ſqᷣ Eextenuatoꝛia. digeſtoꝛia ca.
2 etfri. ſtiptica hñs vim:⁊ ideo diafoꝛeſim facditt
NJacit autẽ ad herpetas: ⁊ ad vlcera epatis et
ad parotidas.⁊ putrida vlceraex ſucco
eiusfit licium. pꝛo quo lege ca. licum ſuperius
De. l.q cclxv. .

Capitulum. etclrx)

Zaar⸗ latine.grece ſcalones.arabice

)Haixofſ. Sera li. ag. ca. Haixoff ẽ ex
Vſpeciebipinearum. ſo.eius ſunt ſimilia
cameleonte albe:niſi quia ſuut nigrioꝛa. et ha⸗
bet virgam longã folijs plen.⁊ ſuper ipſumẽ
capitellã ſpinoſus:⁊ h radic nigrã ⁊ groſſam
et eſt qdᷣ de ipſa plãta adminiſtratur. Hal. Cir
tus eius ẽ q caletacit in.ij. gradu in vltimo ei⸗
⁊ in pꝛincipio ſcdi:⁊ deſiccat in.i Planta illa
comeditur recens ſicui ſparagus. MMV

Capitulum.ccclxvij.
NBilliũ latine. grece piperſilliũ. arabice
Jhaʒarachona vel beſtercaton. Sera. li

Haʒar achona:id eſt pſilliũ:eſt herba hñs ſo⸗
lia piloſa.virgas hñs longas meſura vniꝰpal
mi tota herba piloſa.Et exitus ramuloꝝ coꝝ
eſt a medio virge.⁊ ſunt in ipᷣo capitella duo vł
tria rotund a.in qͥ bo eſt ſemẽ ſimile pulicibo ni⸗
grũ ⁊ duru.⁊ eſt illud qð ex eo admiſtratur.Ga
lie.viij.ſim.far.circa finem ca.de plillio ſᷣm trã⸗
ſiationẽ grecã.ſilliũ ſemẽ eiꝰ maxie vtile ẽ ex
ſcðo gradu infrigidantiũ:cx cõplexione vero q̃
eſt ſᷣm ſiccationẽ: humectationẽ mediũ ẽ quod
dã ⁊ moderatũ.Dyaſ.ſ̃m tranſla.grecã.ca.de
pſillio.Piꝑſilliũ ant quinofolion quẽſiculi di⸗
cunt criſtallũ.aut ſquinnomella:folia hʒ carno
poclion ſilia et aſpera. Cirgã hʒ duobo palmios

longã cuius frutex piloſus ſpinoſa ẽ. coma eiꝰ

qa mediet ate incipit virge.in qua capirella duo
vel tria ſunt conſtricta.in quiba ſemen ẽ pulici⸗
bus ſile nigrũ ⁊ durũ.naſcit in cãpis. Amcẽ.li.
n. ca. de pſulio. Pſilliũ quidẽ ẽ duoꝝ modoꝛuʒ
bprypyrxemale et eltiuũ.⁊ potio cuiuſlibet eoꝛũ ſit põ
dus.ij.melius ẽillud qð ẽ magis groſſum.qð
ſubmergit᷑ in aqua fri.eſt et hu.in.ij.gradð.li.

ca.de pliulio.Plſilliu herba ẽ ſilis ambꝛe:hʒ ſe⸗

mina ſicut ſemina lini ſed minoꝛa ⁊ ſubnigra q̃ᷓ

ſi tendentia ad purpureitatẽ.quoꝛũ ſemẽẽ me⸗

lius qð ſubmergit᷑in aqua.dicta eſt hei ba ſic.
eo ꝙ lemen ſimile pulia babeat:et ideo iſta her

ba ſic dicitur infra a quibuſdam pulicaris: co

qꝙ ſemen fa ctũ eſt ad ſimilitudinẽ pulicis.vnde
pſillos.i.pulex. Johã.meſ.ca.de pſillio.Pſilli⸗
um eſt de alterantib⸗ cõplexionẽ et ſolutioneʒ
facientibo.⁊ eiꝰ ſolutio fit ꝓpꝛie lambꝛificando.
Eius aũt aliud eſt albũ.aliud ſubnigrũ.aliud
ad purpureitatẽ declinꝗs. Melius ẽ qð ẽ com
pletum et groſſum. et eſt grauius ⁊ ſubmergit
in aqua.cõpoſitũex duabus ſubſtantijs que ſe
parari poſſunt:inter quas eſt coꝛtex ſeparans
Eſt em̃ duplex in eo ſubſtãtia:ſcʒ Medullarꝭ.
et in ea ſubſtantia expanſa ſupꝛa coꝛticem ipſi

us.ſubſtantia autem interioꝛ medullaris ca.eſt

et ſic.in.iij.gradu.et eſt acuta vchemẽter.inci⸗
ſiua:rubiſicatiua et vlceratina:et eſt de genere
veneni. Subſtantia autem eius extenoꝛ ſup
coꝛticem eit ex multum infrigidantibo.Et di
xit Ruſfus.Eſt fri.et hu.in.ij.gradu:et exceſſit
Et dixit Dyaſco.Eſt in ſecundo.et eſt verius.
Inquit em hypocras in epidumijs. Non enim
eleuatur res fnigida iuncta cum humida ſupꝛa
ſcᷣm gradũ.Et dixit Galienus. Humida res
non tranſgreditur metã vſq; ad quam poteſt

bꝛo ag. ca. Haʒarachona auc. Dyaſc.

Trattatus

ertendi regimẽ homin ſopꝛopter qd inucnimꝰ

humidũ eſle cauſaʒ doloꝛuʒ inquantũ humidũ
ſed inquantũ poteſt eſſe cum materia:que quã

litate ſua mouetur ad ſolutionẽ cõtinuitatis.

Quod exeo conquaſſatum eſt cum aqua ſonti⸗

um frigida.⁊ fit muſcilaginoſuʒ et bibit ſicut eſt

et ppꝛie cum oleo violaruʒ aut ſyrupo violarũ
ſoluit ventres.quod aũt ex eo frixuʒ eſt et con⸗

quaſſatur cum oleo roſaꝝ:eſt medicina fluxus
ventris ⁊ diſſinterie.Contrituʒ auteʒ nullo mo

do potui pꝛopinandum eſt. occultat em̃ con⸗

et excoꝛiatiuam

Dperationes

tritio ſubitantiaʒ eius. medullarem vlceratiuã

¶ Ser apion auc.Dyaſ. Habet virtutẽ infri⸗
gidatiuaʒ quando fit emplaſtruʒ cũ eo et oleo

roſarumet aceto ⁊ aqua.et conuenit doloꝛib⸗

iuncturaꝝ.et apoſtematibo que fiunt in radice

auris et cõcuſſioni neruoꝝ
¶ Et qñ fit emplaſtrũ ad ramicẽ pueroꝝ et ad
eminẽtiã vmbiliciinfantiũ:curat eos.⁊ cõuenit
adſodã cũ oleo roſaniʒ ⁊ pauca aqua et aceto.
¶ Et qñ opoꝛtet ex eo fieri emplaſtrũ:accipia⸗

tur de eo quantitas aliqua et teratur et inſun⸗

datur in aqua.et qñ inſpiſſata fuenit: aqua ipᷣa

non extendatur:⁊ fiat emplaſtrũ:qm̃ ipᷣm infri

gidat infrigidatione foꝛti: et ſtringit et aufert
lacrimas oculoꝝ.et conuenit obtalmie calide ⁊
doloꝛi capitis quado infunditur in aqua lini⸗

d8

ta penna.ronti apponitur.⁊ qũ aqua eius bibi

bꝛium et ſitim:et ſoluit ventrem.

¶ Etidem auctoꝛitate Aben meſuay. Sedat
doloꝛes pũgitiuos ventris.⁊ lenit aſperitatem

vlceruʒ ⁊ inteſtinoꝝ.⁊ abſcindit tenaſmon ⁊ cõ
uenit doloꝛi capitis qui fit a caliditate.⁊ ſuccꝰ
folioꝛum eius eſt ex medicinis laxatiuis pꝛop⸗
ter frigiditateʒ ⁊ humiditatẽ que ſunt in co. et
cura nocumẽti eiꝰẽ cũ medicinis ca.⁊ ſic.

Etidẽ auc. Habix ſemẽ pſillij eſt ſicut coꝛian

drũ humidũ.qñ datur exeo paꝝ.ſedat inflatio

nem colere:⁊ ebulitionẽ ſanguinis ca.aduſtio⸗
nem fe calidaꝝ acutarũ.Et ſi datur in potu de

muſcilla gine eiꝰ cõuenu babẽtibo birlen:ꝛ ſe⸗
dat ſitim eorũ magnã:⁊ laxat quidẽ ventreʒ
¶ Et ſi datur in potu crudum et aſſatum ſtrin
git ventrem:ſimiliter etiam faciunt ſemina lini
et ſemina marrubꝛum.⁊ grana mirti:eſi ſemen
poꝛtulace:⁊ ſemen oʒimi.laxant enim cruda et
ltringunt aſſata.Et quantitas eiue que datur
de plillio eſt. ʒ.ij. infuſo in aqua donec egrediat᷑
mulalla go eius:eibibatur cum ʒuccaro albo
aut cum iulep. MHEt tolia pſillij quando

enplaſirantur ſuper apoſtemata in pꝛincipio

tur cum zuccaro:extinguit feruoꝛẽ acutaruʒ ſe,/

———14—-—44 — —

—

aperitionis eoꝝ refrigerant ea.et ſi potetun ex
eo parum:cõuenit egritudinibo quefiunt a ſan
guine.⁊ nimis ex eo acceptũ inducit ſincopiʒ in
oꝛe ſtomachuet foꝛtaſſe occidit:quoniam nimi
um ex eo eſt venenum.
¶ Et cura eius eo ꝙ deturin potumel bullitũ

cum aqua calida et aq̃ aneti ſicci. Johã.meſ.

Plſilliũ cõquaſſatũ cum aqua fri.ſicut diximus
ſolutiõe educit colerã. ⁊ cõuenit fe.multe inflã⸗
mationis et ſiti vehemẽte ca. et ſedat inflam
matioonẽ ſpiritaliũ:et lenit pectus.
ꝙ Et conquaſſatũ ſicut diximus cõuenit flu⸗
xuicolerico et diſſinterie:⁊ ftuxui mẽſtruali.⁊ ꝓ
pꝛiepoſt potũ ſcamonee et medicinarum acu⸗
tarum. Doſis eiꝰ a z.i.vſq; ad tres.timeat autẽ
ipᷣm habens debülitatem viſcerũ.
¶ Auicenna Oõ ex eo frixũ ⁊ inuolutũ in oleo
roſarum:ſtipticũ ẽ ⁊ ſedat doloꝛẽ moꝛe empla
ſtri ſuꝑpoſitũ cũ aceto.Adminiſtrat᷑ eiiã con⸗
quaſſatũ cum aceto ſuper apoſtemata calida:⁊
foꝛmicã ⁊ heriſipilam.⁊ ꝓpꝛie queſunt ſub aure
et ſuꝑ flegmatica:fit ex eo emplaſtruʒ tenſioni
neruoꝛum:⁊ipſoꝛumſpaſmo ⁊ podagre.⁊ do/
loꝛib iuncturaꝝ ea. cum aceto ⁊ oleo roſarum
cõuenit ſiti vehemẽti colerice.eiꝰqð ex eo frixũ
eſt pondus.ij.z.⁊ inuolutum in oleo roſarũ ſtri
gu et conuenit diſſinterie:⁊ ꝓpꝛie infantiũ:⁊ qð
ex ipſo muſcillaginoſum eit.⁊ ipᷣa muſcillago
ipſius cum oleo violarum ſoluunt.ſibibatur ⁊
tunc ſed abit in flammationem febꝛium acutaꝝ

Capitulum. ccclxvuiij.

6 eſt. Ex herbario. Polegiũ maſculus eſt
etfemina. Maſculue florẽ habet albũ. Jemia
ru beum vtrũq;.¶ Plateariꝰ. Poleum calidũ
eſt⁊ ſiccũ in tertio gradu:cuius virtus cõſiſtit ĩ
foleo et in floꝛe. Lempore floꝛum colligitur: et
per annum ſeruatur.

Hperationes.

¶ Dxyaſco.Polegiũ calefacit nimis ⁊ extenuat
de toꝛace et pulmone pingues ⁊ viſcoſos hu⸗
moꝛes facileꝑ os ſpuere facit. Nauſeam ⁊ moꝛ
ſum ſtomachi cum puſca biditum ſeparat ni⸗
gram coleram per ven rem deponit. cum vino
bibitum moꝛſib venenatis occurit.
¶Siccum combuſtum gingiuas cõſirmat
cum polenta adhibitum omwus tumoꝛibo vti

le eſt Solum impoſitum medetur podagricꝭ.

¶ Cerotis mixtum papulas limpidat Sple⸗
netieis impoſitum cum ſale pꝛauos humoꝛes
exurit. In balneis infricatuʒ pꝛuriginem tollit

Fomento tumoꝛesſteicos mitigat: Ouoꝛ ei⸗

nauſeam pꝛohibet
¶ Zuſſientiba pꝛodeſt.⁊ ẽ diureticũ valde.Hu

Olegium. Dyaſcoꝛides.Polegiñom iis genera duo ſunt.ſcilicet maſculus qui floꝛẽ

nibo eſt notu Huius virtustermantica enerat album. femina purpureuzʒ.

¶ Platearius. Polegiuʒ valet contra frigidũ
reuma. Clinuʒ decoctioniseius cõtra frigidaʒ
tuſſim ex glutinoſo vel aqͥſo humoꝛe.cõtra do
loꝛem ſtomachi ex frigiditate et ventoſitate
Erx herb ario. Siinfansin vtero moꝛtuus
fuerit. huius tres rami recentes triti:et in vino
veteri potatimire ſanant.Ualet ⁊ ad veſicevł
calculi ⁊ ad coꝛdis pectoꝛis:ſtomachi:toꝛacis
ve doloꝛem. Jðäo
Plinius libꝛo decimo. Magna eſt cum mẽ
ta ſocietas ad recreãdos animo defectos. Ad
oꝛis vlceratiõis ⁊ ad tuſſim efficax habetur
Ilos recentis incenſus pulices odoꝛe necat.
Ad byemem cum ſale eſt vtile. Eſtate caloꝛes
Macer. Feruida pulegij vis ſecaq; dicitur
eſſe Zertius a medico datus eſt gradus huic ĩ
vtroq;. Sepius hanc herham ſipꝛegnans ſu
mit aboꝛtit. Menſtrua deducit cuʒ vino ſum⸗
pta repente. Hocq; modo tardas hec exirabit
herba ſecundas. D

4

Capitulum. cclxix.
E Opulus arboꝛ Pãdecta Populue ar
yooꝛ duas habʒ ſpẽs.vñ Dyaſ.duo fa⸗
cit capitula.Unũ ſic incipit. Populꝰ q;

inquit perhibẽt arboꝛis eius lacrimũ in oꝛida
num diſtillatum ſuccinum facere.i.arabe ⁊c.

Auicen.ſimiliter facit duo capla. Unũ qð inci

pit haur romanũ volẽs dicere agiros:vt Dyaſ
co.dicit. Aliue akiroſa. Pliniꝰtria genera po
puli facit.alba.nigra.et que limbica vocat᷑ mi⸗
nima ſolia nigerrima alba folio bicoloꝛ ſuper⸗

—

ne candicãs:inferioꝛi parte viridi hinc.nigra.q̃

inuenta circinate rotunditatis.ſo.ſunt vetuſti⸗
oꝛa in angulos exeunte econtrario edere angu
loſa rotundantur Iſið. Populꝰ dicta eſt:eo
cevx eius calce multitudo naſcatur. Cuius genꝰ
dQduplex. Ham altera eſt alba. altera nigra. Al⸗
ba populus dicta eſt: quia ſo.eius vna parte

ſunt alba.altera viridia Eſt ̊ bicoloꝛ hñs q̃ſi

noctis et diei notas. Generat enã reſinã:q elle
trũ noĩatur cirea oꝛidanũ fluuiũ.vel vt alnm me
moꝛant᷑ i finibo ſyrie. Ambꝛo.Bicoloꝛ eſt ꝓpls

arboꝛ vicʒ coꝛonis vmbꝛoſa victricib. Puiniꝰ

li.. Motes amat ꝓpls ſicut ⁊ buxꝰ. nec niſiin
aqſis puenit ꝓple. ſicut nec ſalix nec alnꝰ. ni

–

Trattatus

ᷓ; populo ⁊ edere. Tria ſunt populi gĩña: vicʒ.

alba ⁊ nigra ⁊ q limpica appellat᷑ minima ſolio
ac nigerrima fungiſq; enalcentibo. Hec etimm
mens eſt Auicenne et alioꝝ autoel.

ODPperationes
¶ Dyaſ.Populus arboꝛ calefacit ⁊ humectat
mediocriter. Huius coꝛtex bibita iſihiadicis

medetur.et ſtranguirijs ſubuenit. Oulti etiã

dicũt q eadẽ bibita cũ rene vel vꝛina burdoniſ

gnare nõ ꝑmittit.¶ Ems ſolia bibita poſt pur

gationẽmẽſtruoꝝ ſimili mõ cõceptũ nõ admit
tunt. Succus folioꝝ eius doloꝛiba auniũ ſub⸗
uenit. ¶ Succus ſeminis eiꝰ melle mixtus ca⸗

ligines oculoꝝ detergit. Itẽſolia cũ aceto ca⸗
thaplaſmata podagricis medent᷑.¶ Semen
vero cuʒ aceto bibitũ epilẽticos curat. Reſina

eius virtute calidioꝛ eſt.et malign ãtibo vtiliter
miſcet᷑. Aliqui etiã perbibent huius arboꝛis la
crimũ rodanũ diſtillatũ et coagulatũ ſuccinũ
facere.quod tritum ac bibitum ſolutiones ve⸗

tris conſtringit ⁊ ſtomachum reficit Ac fluo⸗

rem ſanguinis repꝛimit. 2
onſtantinus. Populus calida eſt et ſicca
in pꝛuno gr adu.aliqua ntulum habens pontici
tais. Loleram rubeam purgat. Pꝛodelt cis qͥ
doloꝛem habent in capite. aut apoſiema vel
dropiiim.conſtipatos etiam ventres purgat

