et coloꝛes celeſtis arc in pꝛoximo pa

ximos facit arcus.ſimilimoſq; celeſtibus.

Capitulum. xliſj.
Imemellaʒuri. Iſidoꝛus.ʒimemella
3r ii.eſt lapis cuius celeſtis coloꝛ ẽ fla⸗
uus cum coꝛpuſculis aureis.indeſit ⁊

noſtrum. .
Operationes
¶ Uirtus eius elt contra melancolicaʒ paſſio A
nem.⁊ contra quartanam. .
¶ Etſincopim ex vapoꝛibus melancoliis GB

Trattatus.

„ mree .

——
— .

Lant ulum rliiſ

Jzaga. S erapion libꝛo aggregatoꝛis. c
Hager alaʒaq.i.ʒiʒaa.et eſt lapis qui de
fertur ex i men er ex terris ſyri. et melior
eſt le Aui deferturex iamen.

Dperationes

. — Eteſt lapis in quo ſunt coloꝛes multi diuer

ſi: vt albedo nigredo et alij. et nunc; eſt colo⸗
riis ſinceir..
B Et noneſt viſum bominibus de iamen nec
de regionibus eoꝛum q aliquis poꝛt auerit ſe⸗

cum. aut ponat in domo ſua hunc lapidẽ quin

viderit in ſomnijs mirabilia.

Capimulum Fiff. .

Ignites. AJſidoꝛus.ʒignites ẽ lapis vi⸗
3 trei coloꝛis.qui collo geſtatus contra
noctilopam valet. Sanguinem ac mẽ

tio alicnationem depellit. et ſi ad incendiumig
nis tenetur.fl amma eius extinguitur. Hoc idẽ

idem ait enax in lapidano ſuo

Et hec de lapidib⸗ prerioſs
ad bꝛeſene dicta ſufficiant.

C¶ Eccum hoc facit poꝛtantamſſeeſſe ltigioſũ

inter homines.
D (Et quando ſuſpenditur ſuper infantes au⸗

get bauas eoꝛum. et ſi ſiat vas intus ad co⸗

megendum vel bibendum. quicũq; comederit
vel biberit in eo non poteſt doꝛmire.

multum.

Etaſt titsdet dunioꝛ interoes Slapides

¶ Et quando pulueriʒatur et aſpergitur igcdan
ccus cum puluere ipſius melioꝛat coloꝛem eiuus

. ——M .
“”s .
—. 7

4

S
un,⸗

l V 4 ☛ = —
JJJJJ

—

1 7

GAWW

De Prinis
PWVoniam me⸗

Tale em̃ vas eſt ppoꝛtionatũ ſiue ſimili loco

adicusẽ artifex ſenſitiuus vt

ad pꝛincipalia lignoꝝ genera:qᷓ quattuoꝛ ame

dicis appellare conſueuerunt:vt colligit᷑ in um

ma Galieni in tegni. Quoꝛum pꝛimũ ſumitur
a tumoꝛibus. Secundũ a doloꝛib.Tertium

ab operatiõibus.Quartũ a ſuꝑfluitatibo.Le⸗

rum quia ſigna ſumpta a ſuꝑfluitatibo obij ciũ
tur magis ſenſibo noſtris:ma giſq; ſenſitiua di⸗/⸗
cuntur. Et cum inter omnia vꝛina obtineat pꝛi

cipatus:decreui tractare de vꝛinis ex dictis aun

toꝛum medicoꝝ totis viribocõgregare. NHõvt
aliquid noui me facturum exiſtimem. Sed vt

amoꝛẽ dñoꝝ ſcolariũ:quoꝝ filius ſum gerãxvo

luntati. Indigent em̃ ſubtili cognitione arca

vꝛin arũ ſpecies.Cum maximec(vt referũt) deci

piuntur in partibo eoꝝ. Tria em̃ cũ melius po⸗
tero adducã. ſoꝛimo regulas quaſdam: quas
habet medicus tanq; ꝓ ſuppoſitione anteq; a⸗
liquod iudiciũ faciat de vrinis. Scðo regulas
ſunptas a coloꝛib.Tertio regulas ſumptas a
contentis. Ounantum ergo ad pꝛimũ demiſſo
quid nois vꝛine.qð tangit᷑ ab Egidio carmie
pꝛimo deſcendam ad pꝛincipale. Pꝛimo no⸗
tãdũ ꝙ ab vꝛina varia ſumũtur ſigna. Pꝛimo

acoloꝛe. Secundo a ſubſtãtia. Lertio a contẽ

tis: que varias diſpoſitiones habent iudicare.

Coloꝛ em̃ arguit ſuꝑ cõplexionẽ ſcʒ calidi ⁊ in

gidi. cũ cauſet᷑ a qlitatibo actiuis.ſcʒa calidita⸗
te et frigiditate. Subſtantia vero ſigniſicat ſu
pꝛa humoꝛes cũ cauſet᷑a qualitatibo paſſiuis:
ſq; humiditate ⁊ ſiccitate.licet per accidẽs pol⸗
ſit coloꝛ cauſari a paſſiuis.vt ex ꝑmixtione rei
hbumide.et ſanguinis cũ vꝛina.Contentũ autẽ
ſupꝑ diſpoſitionẽ membroꝝ.Ex quo ſequit᷑ im⸗
mediate ſolutio ad dubitationẽ eoꝝ qͥ dicunt
ꝙ vrina nõ arguit niſi ſuꝑ diſpoſitionẽ nutriti
uorũ:als interioꝝ.qð eſt falſuʒ.vt patet ex dic⸗
tis. Nã ex contento poteſt cognoſcere medicꝰ
ſuꝑ diſpoſitionẽ caliditatis. Juxta illud. Gra⸗
nula reumatice. Secundo ſuꝑ ſtomacho.vt
colligitur ab Auicenna ſecunda tertij de ſig⸗
nis ſumptis ab vrina ſuper aptam ſtomacho
et alijs diſpoſitionibus.vt melius clarebit intfe
rius.Quibo ſtantibo ponũtur ſex regule
· ſrima regula ſumpta ab Auicenna ſecũda
primi. Et ab vſaac.Pꝛimo.anteq;medicus de
vrinis aduertat.ſeu iudiciũ faciat de vrina.de
bet facere poni eam in vaſe vitreo dyaphano
rotundo:habente formã veſice. quale dicit᷑ eſſe
vrin ale.vt melior fiat ſequeſtratio cõtentoruʒ

per ſigna in egritudinũ cau
ſas deueniat:opus ẽ vt ma⸗
ime aduertat in medicãdo

naturali vꝛine.vt colligitur ab yſaac tertio de
vanis. Coꝛrelariũ. J gnari medici ſũt qͥ exiſtis
mãt poſſe iudicare de vꝛina ↄtẽta in cyatho.et
in alis vaſis ſilib.Cũ nõ poſſint cognoſcere

ſimilitudinẽ:vnitatẽ ⁊ diuulſiões hypoſtaſis.

Equalitatẽ ⁊ inequalitatẽ eiuſdeʒ.cum talis ſi⸗
tus unpediat cõpletã ſequeſtrationẽ. Secun
da regula ſũpta ab yſaac pꝛimo de vꝛinis. Et
ab Auicẽ.ſcᷣa pꝛimi.clꝛina ſtas ĩ vaſe pdicto
nõ debet aſpici in gere radioſo:neq; in aere ob
ſcuro nimis.ſed in loco apto oppoſito aerira⸗
dioſo.Pꝛobat᷑ pᷣmo. Quia raqi venientes ad

vas impediũt ꝑfectã viſionẽ.cũ ſint cauſa dii⸗//
egatiõis ſpirituũ deſeruietiũ potẽtie viſiune.
Et ſic nõ poterꝭ habere iudiciũ de ↄtẽtis ꝑuuł

in fundo exñtibo.Iteʒ ex radijs penetrãtibdin
yꝛinali variat᷑ ſitus et loccõtẽtoꝝ q cõtẽta ali
quãdo ſunt nimis ſubtilia et leuia.aliqũ nimis
terreſtria.q aliqũ ſunt in ꝑte media.aliquãdo

cũda ꝑs regule patʒ. Nã ſi aſpiceret in loco ob
ſcuro neq; poſſit haberiiudiciũ ſolidũ ⁊ firmuʒ
decoloꝛe ꝑfectũ.neq; de cõtento.neq; de ſub⸗
ſtãtia.̊ vera. Tertia ꝑspʒ.qꝛ inſpiciẽdo ipᷣaʒ ĩ

gere oppoſito aeri radioſo nõ ſeqòᷣt᷑ deceptio: ſʒ

põt haberi iudiciũ decoloꝛe ſuba ⁊ cõtẽtis.Ex
iſta ẽ cauſa qᷓrepꝛacticantes applicãt veſtẽ ſub
vꝛinali:⁊ maxĩe qm ſicut de rõne albedinis eſt
diſgregare viſuʒ et ſpi
dinis et fuſcedinis k⸗ congregare.⁊ ſic melius⸗
aſpicilitur partes mixte ſubſtãtie vꝛine.Coꝛre⸗
lariũ. Mecdicus aſpiciès vꝛinã dʒ poſt pꝛimaʒ
aſpectionẽ mouercipᷣaʒ paulatim vt meliꝰ diſ⸗
cernant᷑ cõtẽta.C oꝛrelariũ ſcm. Pecipiũtur

medici volentes habere iudicinbonũ de vtina

videntes a longe.õ em̃ pñt habere iudiciuʒ

ponũ.neq; de coloꝛe ⁊ cõ.⁊ ſubſtãtia. ꝓpter diꝰ

ſtãtiã em̃ diſgregãtur ſpũs.⁊ iſti tales vt pluri
mũ male iudicant. Et dato ꝙ aliqle iudiccium
poſſet de coloꝛe haberi.nõ m̃ põt ſic haberi de
tentis. Quibus medicus melius diſcernit diſ⸗
poſitionẽ lapſus.Patet coꝛre.ex ᷣbis Auicẽ.
ſcdᷣa pꝛimi Quanto em̃ tibi plus appꝛoximes.
tanto ſpiſſitudo augetur.et quanto plus clon⸗
gas.tãto claritas augmẽtat᷑.Coꝛre.iij.E rrant
medici aſpiciẽtes vꝛinã ad lumẽ candele ppter

pꝛedicta.¶ Tertia regula ſumpta ab m. ſe⸗

cũdapꝛimi. Hedicꝰ volẽs certũ iudiciũ babe⸗
re debet colligi eaʒ facere in mane celcbꝛata di
geſtione. Talis em̃ arguit ſuꝑ diſpoſitionẽlap
ſus:tum ratione coloꝛis:tum ſube.tum cõtẽto⸗

rum qꝙ q;to vꝛina lõgioꝛi tꝑe ſeruat᷑ ab intra tã

to maio:i actione caloꝛis fit maioꝛ ſeqſiratio ꝑ
tiu:⁊ maioꝛ depuratio.Et ſic veriſicatur dictuʒ
9

ritus. Ita de roõnemgnre

oꝛi ite aſpicietict tic critacta depiix

Trattatus

Anicẽ. ſedᷣa pꝛimi Et fit pꝛima vꝛina qᷓinmane

colligit᷑. Coꝛre.pꝛimũ. gnani ſunt illi.qͥ vt do
ctoꝛes videant᷑ alijs volũt hĩe vꝛinã de hoꝛa in

poꝛam:cũ in nulla tali medicus poſſit hꝛe ↄple

tũ iudiciũ.oꝛre.ij. Ignariſunt illi ex q̊ in taʒ

paruo tꝑe nõ ſit poſiile fieriſeqſtrationẽ de⸗

bitã et deputatã.Et ̊ nõ hʒ ĩ doloꝛe renali ⁊ re
tẽti du, t vbiretetio vꝛine ẽ difficil. Et
cumẽtoꝝ. In q̊ caſu medi
ꝛinã qᷣties voluerit mictaʒ

ur ger p vlaſ vꝛine.

ꝓta. Et cx h veriiicat dictiũ
to in paſſionibo renũ ? vcſice vii
fioꝛ ⁊ turbuletioꝛ.tãto melioꝛ.¶ Quarta fe⸗
la. Ar cq;medicꝰ? iudiciũ ſaciet oebet eã imme⸗
diate aipicere cuʒ fuerit micta.deinde bñ coo⸗
periat᷑ cũ pano ne alteret᷑ ab aere exterioꝛi:do

reſidenga a nij he bo medico pot hꝛe voe⸗
ſonẽ. Polt en Ftg the Ocbilitatr᷑ ⁊ caloꝛis ſig

6½ or var rp⸗
ligit᷑ ab Ati. ini doc:nina.i.c. i. Et ſubit
Ego aũt dico q; hec polt hoꝛa. prima ãt pars
Deducit ſi. Quia aliq vꝛina ming tubida.
Deinde clarcſcit Aliqua clara: deinde turbid

it: Pꝛima em melio?. Scda vo ſigniiict ab⸗

aſooolute expiuſiuã vᷣtutẽ ſoꝛtioꝛẽ:licet ſcᷣa cuʒ in

ðð
“
*

ebre putrida apparet indxet ſalutẽ ppinquam

Cũ in ꝑuo tꝑe turbida fit poſt eiꝰ mictũ.qꝛſig
nilicat ſubtilitatẽꝛ facilitatẽ eoꝝ.vt ptʒ ab vſa⸗
ac.i.ſchbꝛiuz. Iliqᷓ vo mingit᷑ turbida ⁊ manet
tunbida.⁊ilta eſt deterioꝛ vt plurimũ.ſigniticat
cm̃ vt plurimũ corruptionẽ ⁊ ebulitionẽ hũoꝝ
vt patet ꝑ Gal.Et de criſi.Etnotãter dicit vt
plurimu: qꝛ in paſſione renũ ⁊ xlios ſeu inteſti⸗
norũ nõſcat ̊ſqʒ magis purgaremateriã ꝑ vi⸗
as vꝛine.Coꝛcla. pmũ. De vꝛina a lõge delata
medicpõt habere iudiciũeſtimatiuũ tm̃.⁊ nõ
ſcientificũ.vt patebit inferiꝰ. Alterat cm̃ ᷣmo
æx aere.ſcdᷣo ex ꝑte longitudinis tꝑis.tertio ex
mMotu.E tnotãter ⁊ eſtima tiuũ iudiciũ etnon
cõpletũ.qꝛ ex iſta tali medicus põt cognoſcere
multa declarabit᷑ infra.quare⁊c. Coꝛre.ij.vt

Dici? de pᷣdicta parifoꝛmiter eſt dicẽdũ devꝛi⸗

na reducta ad ignẽ velaquã calidã. qꝛnõ põt

haberegfetã cognitionem:ex q̊ͥ reſoluãt᷑ ꝑtes

ſubtilee. E tiã eo ꝙ; variat᷑ coloꝛ⁊ ſubſtantia
¶ Quita regla. Añq; medicv iudiciũ faciat de
vꝛina dʒ ↄlidcrarc eta tẽ cgrotãtis.aliter nõ eſt
poſiibile ipᷣm hie firmũ iucicinde vꝛma.HNoam
alia dʒ eẽ vꝛina infatis naturaliter. alia pueri.

Alia iuucnia.alia ſenis.alia d ecrepiti.vt patʒ ꝑ
Aui.ij.i.(.ixx.Uꝛina infantis vʒ cẽ alba lactea.
Patʒ.qꝛ ſuꝑfſtuitates vꝛine ꝓpo:tionant nutri⸗
mẽto. Eu atpuer nutriaĩ lacte.ſcqi ꝙ vꝛina vʒ

̈ quã indigeſtiõis. ad quaꝝ mul
groſ opilatio: ita ſubtilitas.

tet medicũ v

eſſealba ⁊ lactea. Uꝛine pueroꝝ dũt eſie ſpiſno
res ⁊ nõ ita albe.Patet.qꝛ calidũ naturale ſuf⸗

focat᷑ ab humido multo. In muene debet eẽ ci

trina ⁊ ſubtilis.⁊ ſicut derõne flegmatꝭ ẽĩ groſ
ſare et dealbare:ita de rõne caliditatis ẽ intin⸗
gere ⁊ ſubtiliare.Eũ ergo in iuuentutecaloꝛ ſit
foꝛtioꝛ ⁊ magis igneꝰ:ſequit vꝛinã debereappa
rere ſubtilẽ ⁊ citrinã. Itẽ qꝛ iunẽtꝰ aſſimilai ig
: ergo ſequit vꝛinã eſſe tale. In ſene aũt vꝛine
dñt elſe albe ⁊ ſubtiles. qꝛ diminutꝰẽ calorna⸗
turalis.et ſuſſocat᷑ a multis ſuꝑfluitatiborõne
ſplicatio nẽ ſequitur
t indecrepito emnt
ine magis tenues ⁊ magis albe rõne diqa.
guhaſegui. 1gnata etate medicꝰ nonpos

”ä

te medieviudicabit illã vꝛin⸗
rrale talé, Etita iſte nõ habe⸗
ſtomachi. Ergo opoꝛtebit
tead etatẽ. Coꝛrelani pꝛimuz.
cluſt e vera. oõtingit tñ in ſenibo fiez
rivꝛinas groſſioꝛes ⁊ ſpiſſioꝛes valde.Patʒz rõ

nemultipliegtiõis fiegmatis. Cum hoc vide⸗
cmeieug eber pꝛonoſticare generationem

lapidu in re ⁊ veſice plus in veſica.Coꝛre
lariü eb aac.i. de yvꝛinis ſicut oꝑ
mré cognoſcere vꝛinã ⁊ ꝑfecte cõ
ſiderare etatẽ.itaopoꝛtet eũ aduertere ad com
plex ion m. quia complexiones pꝛopoꝛtionãtur

ct atibus.et econuerſo. In colerico debet eſile

vrina citrina ⁊ tenuis. In flegmatico pallida

ct ſpiſſa. Inmelancolico glauca et tenuis. In
ſanguineo rubea ⁊ mediocris. Coꝛrelarium ter

tium. autius eſt medico dubitamti de etate.
cuius etatis ſit anteq; iudiciuʒ faciat de vꝛina.
ᷓ dicere vtrum iſte ſit infans vel puer ⁊c. Patʒ
quia ex hoc ſermone poſſet increpari:quia non
cognoſcat vꝛinã pueri inſantis.quia huius eta
tis poteſt referre ad etatẽ puericie infantie iuuẽ
tuti. ¶ Sexta regula.Et eſt cõcluſio de mẽte
QAuicenne. Medicus dcbet certiſicari de regi
mme egrotantis circa res nõ naturales anteqᷓ;
iudicium faciet de vꝛina aliter non poteſt iuci
care bene. Declaratur Hã ſᷣm diuerſitates me
dicine aſiumpte diuerſificat᷑ vꝛina. Patet quia

ſi quis aſiun pſerit crocũ aut caſtiaʒ eius tingit

vꝛina ad cuniniatẽ.vi pʒ ꝑ Aui.ij.i.ca.i.Pon
ſic qͥ in ibo rem tingentẽ aſſumpſit ſi ut crocũ
et caſlia.patet ex co:qꝛ crocus rõnecaliditatis

iſt aperiutiuus.et per conſcquens habet rapiad

vias vꝛine.et ita tingu vꝛinam fᷣm coloꝛẽ. Iteʒ

4 De Vrinis

ditatẽ.vt ptʒꝑ Aui.locopᷣall egato. Ita etiaʒ ſubſtãtia bona arguit cõplexionẽ bon 5.: ſop
dicẽdũ ẽ de vino:qð mutat vꝛinã ſᷣm coloꝛem foꝛtitudinẽ vᷣtuns cũ ſuba mala debilitatẽ vir⸗

Cã deducit᷑ qꝛ ſuꝑſluitates ꝓportionãtur nutri tutis.Coloꝛ aũt malus arguit ſupꝛa debilita⸗
mẽto de q̊ ſuꝑſluunt. ertiniœiĩ ̊ medicꝰ ſiſbi tẽ vᷣtutis ⁊ malã coplerionemwt ſalen⸗ vedara
obijcit vꝛina qᷣli dieta fuerit vſus añq; dieta ſu bitur.E xẽplũ pꝛimi.S imingeretur coloꝛ mi⸗
it.Cõſideret᷑ ciba a medico ex ꝑte qtitatis ⁊ er deus cũſubſtantia multũ tenui:ex bochabetis
ete irarto jbcſſi emiſſionẽ vꝛine. De rõne arguere debilitatẽ vᷣtutis.maxiè in coꝛꝑe ſan⸗
em̃ cibi groſſi ⁊ viſcoſi vꝛina diſcoloꝛat᷑.Ex ꝑte guineo.Exẽplũ ſecundi.Si eſſen ecõuerſo.
vero qᷓntitatis.qꝛ multitudo cibi vꝛinã diſco?ꝰ ¶ Notãdũ ſcdᷣo: licct gene
loꝛat.ptʒ.qꝛ ſuffocat᷑ caloꝛ naturalis.Coꝛre.i. duo.i.albedo etnigredo.
Sicut derõne multitudis cibi ẽ diſcoloꝛare i.Lñ nõ ſolus medicꝰ exv
vꝛinã:ita de rõne famis ⁊ieiunij in pꝛicipio eſt ſitione vrine.ſʒ ex his cols⸗
coloꝛare vꝛinã. Certificet ̊ anpceſſit ieimium dicunt eſſe piureb. vt qr

vel nõ. Ptʒ. qꝛ in pꝛĩcipio ĩ eiunij foꝛtiſicat alo ſ
ꝛigdeo coloꝛ at vꝛina. In fine auũt ⁊ in peeſu ni ruſfus. ſubruffus. rubeus. ſubrubeus. nbicun⸗
et odn at. Auare & Rtι dus. ſubrubicũdus. in opos. kyanos viridie.li
etgin micipio Rtoru. olligit ab Aui ini. uidus niger. nigerrimus. albus. lacteus. glau?⸗

comedit. ? notater ac;. q? arabe eaitrinus ?e ſubcitrin itt giſe ligniont

ercitiũ: aut ira:aut timoꝛ:autvi

nd⸗mnr. nq; iudi ſigat perfectã digeſtion
cium faciat. NHec em̃ tingũt vꝛinã ad citrinita⸗ itzi

tẽ ⁊ rubedinẽ.Et ptʒ.qꝛ ad exert tiu laboꝛioſuʒ neſignant excefſun digeſtio nme- Jnopos kya
ſeqᷣtur ebulitio ſanguinis. tinctura in timoꝛe nosiſte due vꝛineſignant aduſtioneʒ. Ciridiis
trubit caloꝛ ad intraa foꝛtiſicat ꝛ vnit. ctꝑ co liuidus ſte due raineſignantſuperaduſtionz
ſequẽs tin gitur vꝛina. Iſtud coꝛrelariũ ẽ Aui Piger nigerrimus iſte due vꝛine ſignant mos
cẽ loco pᷣallegato. NHeqſit qͥ ſe exerceat moti⸗ tiſicarnionẽ. Albus lacteus.glaucus.karopi 1a 2

45

bus ꝛ diſpoſitiõibo:q ſunt extra curſu nature.

ita ſuꝑ cõplexionẽ colericã. Etiſta omia pate
re exhoc vel conſimii tingit vꝛinã. Iſtud coꝛ buũtdanus cũ ponũtur regule.¶ Quarto no⸗
relariũ ptʒ ab Auic. ca.pal. Et coiꝰ vꝛinã valde tandũ. ꝙ aliqͥ imaginãtur ſufficientiã coloꝛum
. impinguat ⁊ vomitꝰ ⁊ euacuatio Hocidẽ tan ̊ modo.qꝛ coloꝛ cauſa⁊᷑ in vꝛina ain calorena
git Egidius in bismetns: Etas: matura: ſexꝰ: turaliqͥ eſt auctoꝛ digeſtionis.Et q; digeltio
laboꝛ:⁊ira dieſa.Cura:fames:motus:lauacꝝ. cõſideraun qu iq; modis. Pꝛimitiue. Imciati⸗
cibus: vnctio potus. Debent certa ratione no? ue. Perfectie. Exceſſiue. Eoꝛruptie.Et iſios
tari:ſi cupis vꝛine iudex conſultus haberi. quinq; modos multiplicãt ꝑ bumoꝛes.ct ſic re
ſitisregulis generaliba quas hʒpꝛe/ ſultant coloꝛes numero viginii bocmo ſignili
pener medicꝰ anteq; ali qð iudiciu, cantes. Aut pꝛinationẽ digeſtionie.ſicut ni⸗
2 faciat de vꝛina. Nũc dicendũ eſt de re ger in melãcolico inqntũ cauſetur a frigiditate
gulis ſumptis a coloꝛibus vꝛinarũ.ꝙ Pꝛimo ſuffocante caloꝛẽ naturalẽ.A.iuidus in fegma
. notãdũ ꝙ qꝛ coloꝛ cauſata q̃licatibo actiuis. ticis.qꝛ H̊ ſigniticat maximã diminutionẽ calo
Hinc eſt ꝙ ex H̊ medidi arguũt ſuꝑ cõplexioneʒ ris Albꝛ in colerico. Subcitrinus in ſongin⸗
D calidã ⁊ frigidã.Eth̊ pmo.Coloꝛ bonuscum neo.Coloꝛesſignitficames pꝛicipiũ digeliiis

q̃ coloꝛẽ mutãt ſicut ieiuniũ.vigilielaboꝛ.cimoꝛ
aut ira. Loꝛ.id. Aduertat medicꝰ vrrũ balneuʒ

preceſſerat: aut vomitꝰ: aut euacuatio. Pariter

vnctio facta circa doꝛſũ.balneatio factainaqᷣ

ſulphurea aut marina coloꝛat vꝛinã.q; alterã)

tur renes ad caliditatẽ. Galnea ĩ aq̃ dulci vꝛi⸗
nã diſcoloꝛãt.⁊ ſimiliter vomitꝰ laboꝛioſꝰ.aut

euacuatio tingit. Unctio etiã cũ rebo calidis ci
ca renes ẽ caula tincture.vt ptʒ loco pᷣallegato
Coꝛ.iij. Aduertat medicꝰ:vi pceſſerit coitus

derõne cꝰ erit inſpiſſare ⁊ impinguare vtita lo
quar. Aut aſſumptio medicine reſpiciẽtis hu⸗
moꝛẽ determinatũ vt S. Aſſumptio reubarba

iſte quattuoꝛ vꝛine ſigniſicant indigeſtionem.
Pallidus ſuppallidus.iſte due ſignant pꝛincipi
um digeſtionis. De illis intenus latius pate⸗
bit ⁊c.Certio notãdũ :cp liœt pluresſint colo⸗
res:quattuor tamẽ pꝛincipales dicũtur.quoꝛũ
vnoẽ alby ſcðs niger.certius atrinus.quartꝰ
rubeus.qui poſtea diuidũtur. Albus autẽco⸗
loꝛ arguit ſuꝑ fnigidã ⁊ bumidã cõplexioneʒ et
itaſuꝑ coplexionẽ flegmaticã. Niger ſuꝑ frigi
dã ⁊ ſiccã cõplexionẽ.etita ſuꝑ cõplexionẽ me⸗

lancolicã Rubeus ſuꝑ cõplexionẽ calidaʒ ⁊ hu

midam. et ita ſuper complexionem ſanguineã
Citrinus ſuper complexionẽ calidã etſiccaʒ.⁊

„r ℳ * .

Junt Olaucus in melacolico. Raropne in fieg
t aka/

matico. ? eſt ſimilis lane camcioꝝ. Erᷣi a
ros qð ẽ gaudiũ poſt factũ. Suppallidua in co

lerico.ac rubeus in ſanguinco.Loloꝛes ſignifi

cantes pe ſeciã digeſtionẽ ſunt ſubcininusin
melancolico. — flegmatico.Ci
rinus in colerico. Subꝛuffus in ſaginneo Eo
loꝛes ſignificates exceſſuʒ digeſtiõis ſũt Dub

rubeus in melãcolico. Rubeus in flegmatico.

SDubꝛubicundua in colerico.Et rubicimdus
in ſanguno. Eoloꝛes ſigniſicantes coꝛruptio
mem digeſtionis.Uiridisinmelancolico. kKya⸗
mos in colerico. FHiger in ſanguineo,/pꝛout cqau
ſatur ab aduſtiõe a ſanguine.Exq̃ ſequit᷑ q co
lor niger arguit ſuꝑ pꝛiuationẽ digeſtiõis.⁊ ſu
P couruptã digeſtionẽ. Quid aũt debemꝰintel

ligere ꝑ terminosiſtoꝝ patebit infenruus

De tolot nigrro
OAlſitis notabilib⸗ ex quiboapparet ſpeʒ
8 cies coloꝛis mn generali ſufficietia cor.
nůc delenminãadu erit deipis in ſpecia⸗
I. Et incipii a coloꝛemgro. c vetcrioꝛ ſt ccte
rs ↄmuniter ⁊ affirmat maioꝛẽ timoꝛc.¶ Pꝛi
mo notãdũ ꝙ coloꝛ niger invꝛina cquſal in tri
bus modis. Aut ꝑ via aduſticis. aut mortifica
tionis. aut admixtione re nigre. Et diffcrunt.
Oꝛ vꝛina nigra cauſata ꝑ moꝛtificationẽ eſt ob⸗
alije. Differut aũt vꝛina cauſata ꝑ viã aduſtio

nis ab ea q cauſat ꝑ admixtionẽ rei nigre.qꝛ in
vna apparẽt ꝑſes diſſoꝛmes.qꝛ vna groſſioꝛ al

tera.inpmo vο nõ. ¶Scdðo notãdu ꝙ coloꝛ
niger nihil aliud ẽ q; lux incoꝛpoꝛea in coꝛꝑe te
nebꝛoſo vmbꝛoſe re nt philoſophũ, Hiaʒ ſi
Actcdit coloꝛniger in nut
reuc beratioes retinẽt in ſuꝑficie⁊ inducitur ni
gredo. Ita a pari dcbemus ſpeculari de actio
ne caloꝛis naturalis in maſſaʒ humeralem.
Zatio notdũ ꝙ coloꝛnigerẽ multiplex. vt
pʒ Aui ſcdᷣa mi.ca, ꝓpꝛio. Hã coloꝛẽ nigruʒ
qñ q; Pccdit coloꝛ fuſcꝰ.aliqñ coloꝛ viridie.ali⸗
qñ coloꝛ cuninus: qd verificatur. Hã vꝛina ni⸗
gra qñq; cauſatur a frigiditate ſuffocante calo
trm naturale vt tactũ ẽ. A liqñ a caliditate ſuf
focate ꝑ viã inflmatiio vꝛinenigre. Pꝛimo ẽ
Aanixta citrinitas 2 pccdit vꝛina nigra: Scdo
c adinixia viredo ſim ilis coloꝛi lapidis iudici:
quẽ pꝛecedit vꝛina nigra m digeſtione aut ful⸗
ccdo. Ex qbicquutur regule quindeci Pꝛi⸗
ma regula. rina nigra in quatitate multa cũ

polisſi nigra in die cretico ſuꝑuenies in febꝛe

in nubibo: qꝛ radij ſolares
nõ poſſunt penetrare coꝛpus vmbꝛoſuʒ.ſq cius

quetefizũnarinzin die en

neʒ humoꝝ ſubiiliu.qui faciliter elcuãtur ad ca

Put.⁊ inducũt accidẽtia pᷣdicta.¶ Scda reg.
AUrina nigra cũ odoꝛe magno infl am mation-

fcat in mẽbꝛis ſpũalibo.⁊ in febꝛe acuta aliquã

do moꝛtẽ: Hã odoꝛ magnꝰ in vꝛina inſequitur

motionẽ ſoꝛtẽ caliditatis.vt Aui.loco pᷣal.ad
nigra quã pᷣcedit citrinitas aut admixra cirriꝰ
nitati ſ cat vctericiã curinã. ptʒ.qꝛ fcatopilano
nẽ factã in ciſtim fellis aut in vijs intermedijs ⸗

ꝓpter quã coloꝛ nõ põt trãſire ad inteſtina.re

gurgitat & ad vias vꝛine:⁊ ꝑ ↄñns accidit talis
vꝛina vt ptz ꝑ Aui.ij.i.i Quarta re.Urina ni⸗
gra quã pᷣcedit ſuſcedo aut q̃ ſit uli admixta:
ſcat vyctericiã nigrã autſplenencã.qꝛ ftopila
tionẽ in regione ſplcnie, ꝓpter quẽhumoꝛes me

lãcolici nigrinõ poſſum rãſire ad ꝓpriũ recep⸗
taculũ regurgitant ad vias vrine.Et ita ꝑue⸗

nit ſinnlis vꝛina. ¶ Quinta re. Urina nigra q;ᷓ
pꝛeceſſit viridis vꝛina:aut declinans ad vindi⸗
tatẽ ſᷣcat extinctionẽ caloꝛis naturalis.⁊ ꝑ oᷣ⸗

ſequẽs ſcat moꝛtẽ.q; fcat abundantiã frigidi
tatis ſuffocãtis ipᷣm caloꝛẽ.ꝗ Sexta re. Uri⸗
na nigra guttatim micta ⁊ pauca cũ pꝛiuatiõe
odoꝛis ſcat moꝛtẽ:qꝛ ſcat naturã ſuperatꝗ s
moꝛbo quinõ ꝑficit aliquã pugnã cõtra ipam.
ptʒ ꝑ Aui.in loco.pᷣal. Coꝛrelan. Quãto vꝛina
faciuter mingitur anto melioꝛ.qꝛ ſigniſicatſoꝛ

titudinem virtutis expulſiue et virtutẽ amimalẽ

in mulicre cñ humoꝛe feculento in fundo reſi⸗
dente ſignificat actualemfluxum menſiruonuʒ
patet. qꝛ ipſa ꝓpter feculentiã que funduʒ petit

vꝛina ſuperius alleuiatur inferius inſpiſſatur⸗

Cauſa qutem ppter quam denigratur hec eſt.
Sãguis em̃ mẽſimoſus admiſcetur cũ vꝛina

et ita denigratur vrina. Sanguis autẽ exiens

vecnas immcediate denigraĩ:patʒ viſui quanco
extrahi a venis.⁊c.¶ Octaua reg. Urinanig
pauca et fetida in febꝛe ſ̃cat moꝛtem in diecte⸗
nco:patet.qꝛ ex magnitudine ſignificat᷑ moꝛti
ficatio.ex paucitate cõſumptio humidi ſubſta⸗
nfici: ex fetoꝛe ſignificatur ſuꝑ coꝛrupiioneʒ hu

mo:ꝛum.vt patet de moꝛbis peſtiferio. Unina

nigra ſpiſſa cum colore nigro in pꝛincipio moꝛ
bi cum alijs ſignis bonis perduras vſq; ad ſep
timũ diem cum cõiuncta poſtaſy:ſalutẽ ſigni
ficat rõne caliditatis aduermietis. Koꝛrelanum:
Ouito vꝛina fucrit maioꝛ:tãro melioꝛ.Pauca
ianio deierioꝛ pꝛopfer rationes adduceas Et

nigrioꝛ tanto peioꝛ. Hona icgula ab au⸗

ctoꝛitate Anicenne ſumpta Vrina nigra in

Acuta. ci odoꝛe acuio ſeoimineſubtilt ſigmiſi⸗

enme ubtilt igiin, multa quantitate cui non eſt vneco parens
icat doloe capuis gmiytionẽ rõmis. cx coſe

in febre quartana e doloꝛib doꝛſi ⁊ macnies

ſa in qua fuerit ſedimen rotundum cuʒ ten
ypocundrioꝝ. aut ſtante ſudoꝛe.aut apoſtema
tem aliqua parte.eſt ſignum moꝛtis. Patet
quiaſignificat vltimaʒ aduſtionẽ.ergo patet ꝑ
Auicennam ſcða quarn.capitulo pꝛeallegato

eſtſigmnnn ſalmnis . Darrt · Aua ſigniicat mate

niaʒ que faciebat febꝛem euacuari per vias vꝛi

ne et per virtutem foꝛtem ſupꝛa ipſum.ergo ſig

num ſalutis.Coꝛrelarium. Gonum in pꝛacti
ca cum medicus viderit vꝛinam denigrareinfe

bre quartana debet pꝛenoſticare ſalutem et fe:
eſſe in declinatione.quia ſignum eſt ꝙ mate⸗
ria incepit euacuare per vias vꝛine.¶ Decima
regu.Unina nigra oleaginoſa non ratione re⸗
num aut veſice:ſignificat moꝛtem pꝛopinquã
et ſpaſmum ex ſiccitate.Patet.quia talis vrina
ſignificat conſumptionem humidi ſubſtantifi⸗
ci et partim membꝛalium.E t dicitur notanter
vicio non exiſtente in renibus aut veſica.qꝛ tũc
ſignificat caliditatem renum: Et hoc colligit᷑
ex ſententia ypo/pꝛimo ꝓnoſticoꝝ.Cauẽdum

ne velice vicio capiatis vt quod ſuuʒ eſt alienuʒ

dDijudicetis.quia in calculoſis ⁊ in patientibus

circa renes.tales vꝛine turbide ⁊ obſcure con⸗

ſueuerũt a pparere. Coꝛrelarium. Gonum eſt ꝙ,
anteq; medicus iudicium faciat de vaina cer⸗
tiſicat. vtrum patiatur in renibv. aut ſit conſue⸗
tus facere tales vꝛinas.¶ Undecima regula:
Unina nigra et groſſa ⁊ poſtea conuertitur ad
albedinem ⁊ tenuitatẽ.ſignificat caſum vltime
digeſtionis.atet.quia ſignificat pꝛiuationeʒ
caloꝛis naturalis non potentis coloꝛare vꝛinã

vt patet per Auicennã ſeda pꝛimi capi.pꝛeal⸗

iegato. ¶ Duodecimaregula. Unna nigra cũ
vpolſtali in medio que dicitur eneoꝛmia ab egi

dio. notabilem ſignificat ſurditatem ꝛ inſtan⸗
tiam vigiliarum ⁊ fluxum ſanguinis nariuʒ ex

parte dextra ſtante foꝛtimdine virtutis. Patet
quia ſignificat vapoꝛes calidos ſubtiles eleua
ri ſurſum.ergo ⁊c. Patet etiam ab yſaac pꝛimo
de vꝛinis. ¶ Tredecima regula.Urina nigra
multa apparens in die cretico:ad cuius euacua
tionem ſubleuatur virtus eſt ſignum. Patet.ſi⸗
gmiſicat enim materiam euacuarifacientem fe⸗
bꝛem. Et dicitur multa duobus modis. Aut
quia mingitur ſepe etparũ:aut qꝛ raro ⁊ multũ

¶ Decinn quarta regula. Unina nigra ⁊ ſi bi⸗ 9
iõe

AUrina nigra velut rubigo ferri inlemo febre:

ſtrangulationeʒz ſignificat. ¶ Decima quinta
regula: Urine nigre apparentes in febꝛibus cũ
ſudoꝛe capitis.aut colli.aut doꝛſi.elt ſignũ ma
lum qꝙ eger tendit ad moꝛtem.patet.qꝛ ſigniſi⸗
cat aduitionẽ in mebꝛis ſuperioꝛibus.ergo ſig
nificat maluũ. Patet ꝑ vſaac pᷣmo de vꝛinie.Et
Aucenna ſecuda quarti de ſignis vꝛine nigre.

Condarium. Sucoꝛ ſerens circa ollum vck⸗

ribus magis ſaluus ſit.

De vrina linina

caput non eſt bonus.vt plurimũ.licet in mulie⸗

¶VApra dictũ eſt de mgra vrina queẽ de⸗
lerio: cetente poſt idam poniur liuida.
Igeo ſecũdo pꝛicipaliter dedarandnʒ.
¶ Pꝛimo notãdũ ꝙ ꝑ liuiditate habemꝰ intel⸗
ligere quãdã plumbeitatẽ:que ſimila? veſt igio
terreo.Et talis vt plurimu capit moꝛtificatio
ne.Coꝛrelarum. um medicuò viderit vꝛinas
ſimilem coloꝛi plumbei debet iudicare.vt pate
bit ex regulis.¶ Seamdo notanduʒ eſt ſicix·
dictũ eſt de vꝛina nigra que cauſatin tribma
dis.ua dicendum eſt de vꝛina liuida que cauſa
tur per viam moꝛtificationis.aut per viam ad
iectionis alicuius reiliuide.vt ex mixtione alis
cuius humoꝛis frigidi derelicti ab ipſa natura.
Signa autẽ ad cognoſcendum ſunt. Naʒ qn
cauſatur a moꝛtificatione apparetſimplicitcr li
uida.qu aũt ab aduſtione apparet ſubnigra.vt
eam pꝛeceſſerit vꝛina virmdis.quomam ab ad⸗
mixniõe groſſioꝛ ⁊ ſpiſſioꝛ in vna parte quã in
alia. ¶ Lertio notandum. Arina liuida aut ẽ
liuida ſm totũ aut ᷣm ꝑtẽ. Si abſolute: dete⸗

toto liuida ſe nderti atur ex moꝛtificatione
Urina autẽ liuida ſᷣm partem non.ergo pꝛimæ
eſt deterioꝛ.Urina autẽ liunida pertotum caus
ſatur trnbus modis.Aut a moꝛtificatione hus
morũ.aut epatis mornhicanione.aut moꝛtifis⸗
catione vtriuſq; limul. AͥSmoꝛtiſicationehu⸗
moꝛum qñ fuerint relicti ab operatiõe nature.
A moꝛtiſicatione epatis qũ fuerit inrigidati
vltima infrigidatiõe. Et ſignũ ad cognoſcẽdũ

qñ a moꝛtificatiõe vtriuſq; aut vniꝰtm eſt. qn ſi

a moꝛtifcatione vnius im̃ focit reſidentiam ct
ſpiſſior apparetin vna parte q;n alia. Si aut
a moꝛticatione vtriuſq;: mea fit ſequeſtratio.
neq; reſidemtia. vt dictũ eſt Iſta autẽ ſumüũtur

ab yvſaac pmo devrinis.¶ Quarto notandum
vt colligit᷑ ab vſaac cũ qcuq; ſuꝑfiuitate noſtri
corꝑisſemꝑ egredit aliqd de vuili videlicct ali
quid de caloꝛe ⁊ ſpuũ. Aliter nõ ↄtingeret vꝛina
attenuari⁊ inſpiſſari.poſtq; extra micta cſſet·

niſi aliquid de caloꝛ eet ſpũ cuʒ vrina egredere

tur Quando autem iſte calor et ſpũs ol fuſe⸗

tur redditur vꝛina liuida. qua re ex his ſequunt
glique regule. ¶ Pama regula. Clꝛinaliuidaæ

„

per totũ in qualibet egritudine eſi ſignum pꝛo⸗
pinque moꝛtis. Patet quia talis vrina ſignifi⸗
cat moꝛtificationez ſpirituũ: aut epatis.sut hus
moris.⁊ max ime ſan guinis.qui meretur dulpp

mus hinnor modo ſtante moruficatẽe alicuiꝰ2

5S ü

Tractatus

Moꝛũ ſe auit᷑ moꝛs. Aſſun ptũ pbatur. Liuidi
tas em̃ per totin cat vltimã infrigidationẽ.et

cõſequẽ s moꝛtificationẽ.ꝗ̊ ⁊ꝛc.ẽfirmat᷑ au⸗
ctoꝛitatepꝛicipis Aui.ſcdᷣa quarti deſignis ſũ
ptis ab vꝛina liuida.¶ Scda re. Urina liuida
galiqualiter ſubnigra:quã pꝛeceſſit vꝛina viridis
eſt ſignũ moꝛtis. Patet quia ſcat vltimã adu⸗
ſtioneʒ mẽbꝛoꝛuʒ ad quã ſequit᷑ moꝛs.Colligit
ab vſaac pꝛimo de vꝛinis.Coꝛrelariũ. Vrina li

uida quã pꝛeceſſitvꝛina cuiuſq; cõditionis eſt

multuʒ mala.Patet.quia abſolute ſᷣcat moꝛti
ficationem caloꝛis naturalis ⁊ ſpirituũ.i¶ Ter⸗
tia re. Urin ain qua fuerit circulus coloꝛis plũ⸗
bei aut liuidi in ꝑte ſuperliciali declarat epylẽ⸗
tiaʒ. Iſta regla ſic pbat᷑. Nã talis vrina mani⸗
feſtat cpulitionẽ ⁊ coꝛruptionẽ in ſpiritibs mem
bꝛoꝛũ animatoꝝ ꝓpter opilationẽ ad quã ſequi

turepuetia mõ talis ebulitio ẽ cauſa liuiditatis

vpꝛine & regula vᷣa. Hic ſermo colligit᷑ ab Aui

cẽ.ſcdðᷣa tertij.ca ꝓpꝛio.Ab vſaac pmo ð vꝛinis

Coꝛrelariũ. Sequẽte epilẽtia in fieri aut in fa
cto eſſe talis vꝛina ſic apparẽs eſt mala.quia ſi
niſficat malã diſpoſitionẽ confirmatã in cere⸗
bꝛo.ad quã ſecuta eſt ebulitio in ſpiritibo.ꝭ.⁊c.
¶ Quarta re. Urinam 'm partes liuida ſtante
tumetactione vẽtris magnã demõſtrat ydropi
ſim. pbatur. Ham vdropiſis ſiue aſclites ſiue
tym oanitcs. vt plurimũ cauſat᷑ afrigiditate ex
ceſſina epatis ad qua ſequit᷑ ſuffocatio caloꝛis
et ſpirituũ.Ad ſuſſoca nonẽ aũt ſequi inductõ
liuiditatis.Et notãter ðꝛ ſᷣm partẽ:qꝛ ſi apare
ret liuida ꝑ totũ eſſet ſignum moꝛtis.vt colligit
ab Aui. tertij.ca ꝓpꝛio.Coꝛre. Medicꝰ vidẽs
in vdropiſi vꝛinam liuidam debet pꝛenoſticare
ipſam vifficileʒ quo ad cura.ptʒ qꝛ ſᷣtat malam
Diſpoſitionẽfrigiditatis ⁊ humiditatis cor fir⸗
marã:⁊ obfuſcationẽ caloꝛis et ſpirituum.̊ ⁊c.
¶ã Quinta re. Cõtingens eſt vꝛinaʒliuidã ap⸗
parcre in ſynocha fe.⁊c.Pꝛobatur. Naʒ in fine

ſinocha fiat ſanguine peccãte rõne quãtitatis

velqualitatie.ſtat talẽ ſanguinẽ nõ poſſe dige

ri ab ipſa materia ꝓpter malã qualitatẽ et mul⸗

tã quãtitatẽ ſangumis.Aut dercelictus a regi⸗
mine nature putreſcit ad putrefactionẽ.ſangui
nis autſeq tur inflatio ſpirituũ.⁊ diminutio ca
loꝛis q dici eſie cã liuiditatis vꝛine.vt colligit
ab Aui.pꝛuna qrti. ¶ Sexta re. Urina liuida
Fm partcẽ ſuꝑficialẽ:aut mediã cũ granulis mi⸗
nutis ſe iunctis et ſeparatis ſᷣ cat in mebꝛis ſpi
ritualibo:aut pleureſim. aut peripleumoniã.qꝛ

tal is vrina obumbratiõʒ coloꝛis ininfante cir

ca pectus. Lalis aũt obumbꝛatio nõ põt fieri

niſi ſtante copꝛeſſione circa pectꝰ. Que cõpꝛeſ⸗
ſio reqͥ it apoſtema.ã. ⁊c.Et iſta conditio ſumi

tur ab Aui.quarto ca.ð pleureſit ab yſaac p⸗

mo de vꝛinis. Notater ditit cũ granulis ſepa⸗
ratis.qꝛ granula vnita arguũt ſupꝛa diſpoſiti
onẽ epatis ⁊ renũ.Cor.pꝛi.Ex vꝛina nõ poteſt
medicꝰ taʒ diſtincte cognoſcere pleureſan aut
peripleumoniã.Patet.qꝛ ẽ ſignũ cõmune.ſed
alijs ſignis q̃ ponũtur a medicis.puta a dolo⸗
re circa coſtas.pulſa ſerino.tuſſi.que ſunt ſig⸗
na pleureſis.Coꝛrela.ſcðʒ.Data ſibi vꝛina cũ
talibo granulis nõ habitis alijsſignis:debet pᷣ
noſticari apoſtemata pectoꝛis nõ limitãdo ne⸗
qʒ pleureſis neq; peripleumonia ne decipiãtur
Coꝛre.iij.Urina liuida ꝑſeuerãs apparẽs in pe
ripleumonia aut pleureli:eſt ſignũ moetale et
peſſimũ.patet.qꝛ ᷣcat ; cõtinue ſignificatio in
tendit᷑ipoꝝ ſpirituũ⁊ caloꝛis.Septima.regu.
Vrina liuida ſᷣm partẽ pauca oleaginoſa fcat
liquefactionẽ humiditatis modo ſtãte aliquo
iſtorum eſt peſſimuʒ.ergo regula vera.Colligi
tur ab vſaac pꝛimo febꝛiuʒ. Coꝛre.Om̃is vꝛina
mala ex ꝑte coloꝛis redditur deterioꝛ ex parte
quãtitatis pauce.vt patet pᷣdrieta.

¶ Octaua re. Crina liuida pauca frequenter

micta demõſtrat ſtranguinã.patʒ.qꝛ demon⸗

ſtrat opilationẽ ſiue cõſtrictionẽ colli Feſiec.

quã nõ poteſt expelli vꝛina vna vice tm̃.
tiplicatur ergo ex parte numeri.Ad hanc ergo
multiplicationẽ ſequi ſtrãguiria.̊ ⁊c.i Ho⸗
na re.Urina liuida ſᷣm ꝑteʒ apparens in emitri⸗
teo magno aut paruo.eſt multũ periculoſa.pa

,„ .

tet.qꝛ ſᷣcat aduſtionẽ ⁊ ebulitionẽ eſſe factaʒin

mMẽhbꝛisſpiritualibo ⁊ incoꝛde.̊ ⁊c Hotãter di⸗

citur emitriteo magno.qꝛ triplex ponitur eſſe
emitriteus paruus.quidã minoꝛ.quidã maxi⸗
mus.Emitriteus paruus eſt cõpoſitus ex quo
tidiana continua et tertianainterpolata. Ma
ioꝛ eſt cõpoſitusex quarrana coninua et con⸗

tinua interpolata. Moximus eſt cõpoſitus ex

tertia na ĩterpolata et quartana cõtinua.Emi
triteus pꝛimus eſt de genere acutoꝛũ.Tertius
eſt de genere cronicoꝛum.i¶ Decimare. Anna
liuida ſᷣm partem contingens ex muptura vene
non eſt periculoſa.vt pᷣdicta ꝓbantur. Pꝛimo
qꝛ exfractura vene nõ põt vnna liuida appare⸗
re.Patet.qꝛ pꝛimũ ſanguis ex vena effunditur

tam pꝛimo putreſcit ⁊ ebulit.q ebulitio ⁊ putre

factio ſacit ad liuiditatẽ vꝛinc..⁊c. ꝙ aũt nõ ſit
periculoſa patet.quia ad conſolidationem ve⸗

ne ſequitur remonio liuiditatis.Coꝛrelarium.
Medicus in fiuxu ſanguinis etiam non debet

pꝛenoſt icare pernicioſum ex vꝛina liuida viſa

neq; talem vꝛin am conſequi debilitatem virtu
tis extremam. ¶ Undcecnma regula. Urma li⸗
nida apꝓparens in ptuieſt ſignũ pꝛopique moꝛꝝ⸗

tis auetoꝛ.pꝛincipis:capitulo pꝛopꝛio de ptiſi.
Item rone:quia talis vꝛina liuida manucſtat

De Brinis

vltimã cõſũptiõʒ ealoꝛ ⁊ vltimã reſolutien? hu
miditatis coꝛdis & ſignũ cite moꝛtis ẽ.i Duo⸗
decimaregla.Cõtingẽs ẽ vt plurimũ i dolori⸗
bus arteticis vꝛinã liuidã apparere:pPꝛobat.qꝛ

ꝓter vchemẽtiã doloꝛis dcbilitat᷑ virtꝰ.ad cꝰ

ðcbilitatẽ ſequit᷑ in loco doloꝛ.⁊ inficiũt᷑ ſpũs
et caloꝛ qͥ poſtea ſũt cã liuiditatis vꝛine.Coꝛre
lariũ.Ois doloꝛ ſoꝛtis ſufficit ad inducendaʒ
vꝛinã liuidã.pʒ.qꝛ ad dolorẽ quẽlibʒ debilitat᷑
vᷣtꝰ⁊ inficiũt᷑ ſpũs.̊ ⁊c.¶ Tredecima regula.
Vrina liuida in q̃ apparẽt fruſtra reſolutaſt ſu
pra dolorẽ arteticũ.ptzʒ.q; artetica cauſatur vt
plurimu ex materia hũoꝛa li fluẽte ad articulũ.ꝭᷣ
Coꝛrelariũ.Contingẽs eſt vt plunimũ ex fluxu

* — . .

catarrifieri vꝛinã liuidã apparere.Et & retenti
one mẽſtruoꝝ.Pꝛobat᷑.qꝛ vaporib eleuatis a

matriceinficiũtur ſpũs ⁊ obſuſcãtur.quibo ob⸗
fuſcatis ſeqͥ tur liuiditas in vꝛina.ptʒ.auctoꝛita

te pricipis Auicẽue tertia tertij.ca ꝓpꝛio.Cor⸗

relariũ.Cuina liuida aꝓparens in muliere pᷣno⸗
ſt icatur retẽtio mẽſtruoꝝ ⁊ opilationũ.¶ De⸗
cima qrta regla. Cꝛina liuida apparẽs in febꝛe
ethica eſt ſignũ mortis.ptʒ.qꝛ ſᷣt vltimatã adu⸗
ſtionẽ et reſolutionẽ mẽbꝛoꝝ ⁊ humiditatꝭ eiꝰ.
et ebulitionẽ in ſpiritibꝰ.ad que ſequitur mors

immediate. ꝗᷓ Decima quinta regula. Urina li

uida in tremore cordis arguit ipᷣm incurabileʒ

quia ſigniſicat vltimã ebulitionẽ in ſpiritib coꝛ

dis. ⁊c.¶ Decima ſexta. Urina liuida in fre⸗
neſi eit ſignum mortis. Patet quia ex ſe ſigmifi
cat alterũ iſtoꝝ.aut materiã habere raptũ ad
cerebrum aut extinctionẽcaloꝛis naturalis.er⸗
ga regala vera.⁊c. l

Hevrina vridi
Eitat videre de vrina viridi:poſtq; vi⸗
umelt de vꝛina liuida q̃ eſt tertia in or⸗
. ine. Pro q̊ notãdum ꝙ vrina viridis
cauſatur aut ꝑ viã mortificatõis ſequẽtẽ ad in
trigdationẽ ſpirituũ.Aut ꝑ viã magne aduſti

onis ſiue infiãmatioõis. Siue & fiat primo ſiue

ſcðo ẽ ſignũ malũ.Colligitur id ex Auic.ſcða
primi. ca.ij. Scðo notãdũ ꝙ vrine virides diſ

