pullon ſed ꝓpter cõmodum ꝓpnu.v
pulloꝝ fa iat venenũ vꝛtice euap
dena.re.Gallinacius gallus teſticul
tus ðꝛ:qͥ capo vulgariterappellat᷑: vt ſuperi

7

dine arcet᷑.cũ gallinis qdem ipinguat᷑:ſed neq̃ᷓ

qᷓʒ impinguãdo fecũdat.cũ ei
eas deſendit.nõ cãtat:nec hora die
diſcernit. Igiẽ ad nihil vtilius eſt
nã. Itẽ aliqñ gallus poſt trienniũ caſtrat᷑: po/
ſtea quĩq; vel ſeptẽannis viuere ſinitur:⁊ ſic in

eius iecoꝛelapis inuenit᷑ E lectoꝛius:quẽ vt ibi

cõceꝑenit nõ poſtea bibit. Unde ⁊ ſi q hũcla⸗
pidem inoꝛeſuo habuerit:ſitim extingait. De
q̊ inferius in tractatu delapidib tractetur.

☚α 5

Trattatus
Lapitulum. lv.

grius
in ca.xxij.dixi.Ier aũt citius ipingua:i:qꝛ libil

i vel noctis
lſſi adcoq́ͥ

BGraculus eſt auis nigra ꝑ totũ coꝛpꝑꝰ.
WõSEſtem̃ de genere coꝛnicie:licet coꝛꝑe
minoꝛ. libẽter in altiſſimis nidiſicat:⁊ B intan
ta multitudine:vt in vna ſepius atboꝛe ſepteʒ
paria graculoꝝ nidos ↄſtruãt. Optime nãq;

anes iſte ſibijnuicẽ cõpatiunt᷑.Eit aut auis cla
moſa nimiũ maxie atꝑe coitus:quẽ.iſ.coitũ tẽ
pus excitat vernũ. Amoꝛ gra maſculus femi
nã cubat.Carnes pulloꝝ eius edibiles ſunt: et
maxie ſi excoꝛient. Hãc auẽ nõnulli falſo opi⸗
nant᷑ eandẽ eſſe garrulũ:ſed multa inter cas eſt

Differẽtia. nã graculus eſt vnius colori:garru
us auũt coloꝛe diſiinctus ex diuerſis plumis.
Dictus a gartiendo. nõ em eã quiſqʒ tranſire
garriat. Ceteraꝝ eti auii voces
nõ ad delectamẽta letitie ſed tm̃
8: imitari. Tanta plumaꝝ varie
LDiſtingint vt nullus ei ceteran auiũ coloꝛ
ſſe dicat᷑. Captus in iuuẽtute claudi: vt ar

rit ma gis garrire geſtit. Et qñq; vũ garruli

ler furcatos alboꝝ ramos ſe ſuſpencit.

Hpbkfrationes.

¶· Pli. li.vin.racula qqʒ ſicut ⁊ alie quedam
aueslauri ſolio annuũ faſiidium purgãt.
¶ Jdẽ. li xrin. Graculi ſero a pabulo receden
tes hyemẽ pꝛeſagiũt. Ilido.Eſt eñ loqua⸗
ciſſmum genus ⁊ vocibus impoꝛtunum.ex

. * .
4. . —
⸗
—
—
BS 4
.

—

G —-Raculus 7 Harrulus. Exli. de na rc;

lata verba loqͥ doceat᷑: que etiã vbi didi⸗

tateintendẽe ſibi nõ ꝓſpicit nidus eã inopina
te rapit frequẽter inſaniare ðᷣꝛ:ita q; plerũq; in

8

Dꝛ Fluibus.

aial pẽnatũ ⁊ q̃drupes. Hocgenus fe
raxꝝ in yperboꝛeis naſcit᷑ mõtibo.Om̃i
coꝛꝑis ꝑte leones ſuntalis ⁊ fadie aqͥlis ſiles:
cqͥs vchemẽter infeſti.nã ⁊ hoĩes viſos decer⸗
put. Seolinꝰ. In aſyathica ſcythia terre ſunt
locupletes inhabitabiles tñ.na cũ auro ⁊ gem
mis afflu ant.Grippes vniuerſa tenẽt alites fe
rociſſimi ⁊ vltra oẽm rabiẽ deſeuientes:q̃im
manitate obſiſtente:aduenis acceſſus rarus ẽ
Viſos quippe decerpũt velut geniti ad plectẽ
dam auaricie temeritatẽ. Arimaſpi cũ his pu⸗
gnãt vt lapides qͥ ibi ſunt intercipiãt.Ex qͥb
ſunt ſmaragdus ſicenicus ⁊ criſtallus. Exli.
ð n.re. Grippesẽ auis q̃drupes:capite ⁊ alis
aqle ſitis:ſed multo maioꝛ.iñ in nido ſuo lapi
deʒ agathẽ ponit:mec dubiũ qͥn ad aliqð reme
diũ.Hi eqͥs ⁊ hoibus maxie infeſiiſunt:⁊ ho⸗
mines armaios preliando ſuperãt ⁊ occidunt

6 eo e ſit

Grippes dũr auꝝ effodere ⁊ in effoſſi inſpectrio

one gaudere. Alb. li. ð na.ai.Grippesin poſte
rioꝛi ꝑte ⁊ cauda ⁊ poſterioꝛibo cruribimitat᷑
lcone:habet etiã vngues longos ex qͥbaciphi
ſiunt.¶ Jobanes mõteuile dicit. Coꝛpꝰmag
ni grippis maius eſie octo leonib de partibꝰ
iſtis.nã poſtqᷓʒbouẽ equũ v hoĩem etiam ar
matũ occiderit leuat ⁊ aſpoꝛtat pleno volatu
Illius vng le ſunt tanq; coꝛnua bouis:deqͥ
bus fiunt ciphi ad bibendũ qͥ repurant᷑ valde

pcioſi. fiuntq; de pẽnis alaꝝ cius arcus rugi⸗

di⁊ ſoꝛtes ad iaciendum miſſilia ⁊ ſagittas

ð EEEE — 7 *

r Ricocenderõ ſiue gracocẽderõ. Albᷣ.
in li.ð na.ai. SGracocenderõ auis eſſe
dSꝛ magna itra oia volanlia minꝰvtẽs
couu.vno cem̃ coitu ĩ eitate iplet.feiam ad filia

Capitulum. iij.
◻Irfalco 2 Goſturdo. Girfalco venit a
¶ dD ꝑtibe trãſmarinis in cohoꝛte multarũ

WV‚aucaꝝ ſilueſiriũ.qᷓꝝ vnã de nocte pro⸗

pter ſrigꝰ pellens ſub pedibo ſuis.aliam de die
capit in cibis.Actoꝛ.Girfal o idem vꝛ eſie qð
herodiug. De q̊ dꝛ inferius.i¶ Ex li.de na.re.
Bolſiurdi ſunt aues admodũ parue.color⁊ ter

rei.criſtã ꝑuã ex plumis habẽtes in capite:nec

gliaꝝ. auium moꝛe volantes.qͥ vento cogente

nũc alta nũc yma petũt. De his fer vulgo ꝙꝶ

eax oua in terra poſita a bufone.ex qba eñ exi
erint pulli.tũc pmũ cos parẽtes curãt:ciſq; ci⸗
bos ferũt q̊a duiq; volatus tentare poſlunt.

Capitulum. lix

RRus: Iſidoꝛus. Grues nomẽ depꝛo⸗

Ok voce ſumpſerũt.tali enim ſono ſu

ſurrant. He dum pergunt vna ſequi,⸗
tur aliam oꝛdine litterato.i¶ Areſto. Gruibꝰ
quoq; natura dedit placabilem criſtam ꝑ me
dium caput a roſtro reſidentem: Regem ha⸗
bent grues: eiq; ſunt obedientes. Grus doꝛ⸗
miens caput ſub alſs declinat:⁊ ſuper vnũ pe⸗
dem ſtat. Habent autem rectoꝛem grues qui
ceteris doꝛmientibus ⁊ capita ſub alis recli,
nantibus excubat eleuato capite. Grues ad/
inuicem pugnant:ita ꝙ in hoꝛa pugne accipi
poſſent.Ex libꝛo de naturis rerum. Per gru⸗
es domeſticas alie capiuntutur grues.habẽt
carnes reliquis auibus grauioꝛes.i¶ Iſid oꝛꝰ
Brues excelſa petũt:quo facilius videant q̃s
petunt terras Caſtigat aũt voce que cogit ag
men.at vbi rauceſſit ſuccedit alia. Nocte aũt
excubias diuidunt:et oꝛdinem vigiliarum per
vices faciunt:tenentes lapillos ſuſpenſis di⸗
gitis quibus ſomnos arguãt.quod cauendũ
eſt:clamoꝛ indicat. Dicit Ariſtote.q; ad pla⸗
gam ſeptemtrionalem vltra egyptum in hye⸗
me veniunt quibus pigmei homines ſcʒ cubi
tales occurrunt:et cum eis pugnant. Pugna
gruum adeo ſoꝛtis eſt ⁊ pertinax vt manucapi
poſſunt.Quando nubes pluuioſas pꝛoſpici⸗
unt clamant et vociferant:ducem ſuum celeri
ores captare volatus ſolicitant. Cum aute
ſuper terram deſcenderint vt comedant: ꝰ
earum caput in altum crigit in cuſtodiaʒ e

ſ

nium: cetere veroſecure depaſcant. Fertur aa Gitur in redeundo cum gruibo alijs auib
tem poſt hyemem volantes a montibusoꝛi 1 — 1 .
entis harenas aureas ⁊ auricalcum lapiden

Lrattatus

RW

Luta. Iſido. Glutis eſt auis grece ſic
noĩata:quia longã exerit linguã. Nec
inſtante hyeme recedentibus hyrundi

nibus atq; ciconijs blandiente ſibi ſocietate:

auide cum eis iter aggreditur. Sed poſtmo⸗

dum in volatu laboꝛe cõperto penitentia du⸗

citur.⁊ qm̃ in comitatẽ reuerti piget.ſequitur
aues aliquastanto tñ tedio tam paruiſq; die
tis:vt eam incõpleto itinere hyems anticipet
Econtra vero citramus aſye feſtinantioꝛ per⸗
uerat.et alias aues ſocias pꝛeit:redditq; ſoli
tas: excitat de nocte ſomnolentas.

(IEriſto. Auis galatoꝛ.i.magne lingue: lim

bet pꝛominentem valde.⁊ hec adiũ⸗

tranſglutiunt:⁊ poſt in partibus trãſmarinniis

rreuomunt. Unde dixerunt qui experti ſunt
lapis quem gru

es euomũt:igne mediante tra
ſit in aurum. =

perationes.

¶ Raſi. Caro gruis groſſa eſt que et tarde d ⸗
geritur ⁊ ſanguinem melancolicum generat

Haly. Fel gruis calidum ſubtile.ſi cũ aqua
ſamſuci naribus imſtilletur: paraliſi pꝛodelt
facit titillationen.
Item. Occiſa grus vna die in eſtate duo⸗
bus in hyeme ſeruani debet antequã comedet᷑
vt caro digeſtibilioꝛ fiat atq; tenerioox.

Capitulum. x. (

De Fluibus.

Capitulum. lxj
Arpia. Actor. harpie di
V cunt᷑ qdã aues maume qᷓ
nunq; ſatiant mãducan
do. Digitos ad pꝛedã ex
acuũuũt curuis timẽdosvn
suibo ſuꝑ menſas aduo⸗
lant. 2 qð ↄtingũt aufer̃t

õ GòèGG
. EE
4 ———

EEHAqÿ relinquũt pollunt Ex
libꝛo de na.reꝝ. Harpia eſt auis in ſolitudine
iuxta mare ponticũ:fame rabida:fere ſemꝑ in⸗
ſatiabilie.vngues hʒ adũcos ⁊ ad rapiendũ ⁊
diſſerpendũ ſemꝑ paratos.faciem tamẽ hahet
hoĩs:ſed in ſe nibilhumane virtutis.nã ſupra
modum bumanũ ferocitate graſſatur. Pꝛimũ
holĩem quẽ in deſerto viderit: occidere fertur
etiã inde cũ foꝛtuitu aq̃s inuenerit faciẽq; ſuã
in cis ↄtẽplata fuerit:mox ſui ſimilem hominẽ
occidiſie ſe perſpiciens:ĩmodice triſtat᷑.⁊ h ali
qs vſq; ad moꝛtẽ. Plangitq; occiſum om̃i tꝑe
vite ſue. Hec auis licet careat ratiõe:aliqñ iñ
domelſica ⁊ docta loqui hũana voce. Uirgi
iius in.in.encidum deharpie loquit᷑. Extrui/
muſq; thoꝛos dapibuſq; epulamur opimis.
At ſubito hoꝛriſico lapiu de montibo adſunt
Darpie.⁊ magnis quatiut clangoꝛibus alas
Diripiuntqʒ dapes cõtactuqʒ omnia fedant.
In mundo pꝛedam pedibo circiuolant vncis

B
W .
7 9 .-
E

m. lxiſj.

Llaugnen de na. re. Hyrũdo eſt a⸗

nis leuſſima: roſtro paruo: cauda etiã
furcata foꝛma grata:migredine decen

tiſſima in ventrecandida: ſub gutture ruſfat
modicom habet carnem ⁊ nigrã:plumas mui

tas:⁊ alas magnas.ideoq; circum habet vo⸗
latũ:diem pꝛenunciando nunciat: doꝛmienteſ
excitat:⁊ ad laudem creatoꝛꝭ inuitat.Apꝛicos
montium receſſus hyeme petit:ibiqʒ nuda et
implumis reperitur. Aduentus ſui tꝑa cuſto⸗
dit:⁊ aduentu ſuo veris initium pꝛodit.Que⸗
dam in iecoꝛe lapidem cclidoniũ poꝛtant.Ha
rum pulli in hoc cognoſcũtur:ſipꝛo ſigno pa⸗
cis oꝛe ad os in nido conuerſi ſedent. Hamce
teri qui non habent lapidem auerſis poſterio⸗
ribus ſedent.¶ Ambꝛo. Hyrundinẽ accipia⸗
mus materne ſedulitatis in filios grande do
cumentum. Hyrundo minuſculo coꝛpoꝛe:ſed
egregio pꝛe ſublimis cffectu.in nido conſtitu⸗
endotam ſapiens eſt vt hoĩm domicilijs par
uulos ſuos cõmendet:vbi nullus eos incurſet
oꝛe feſtucas legit:⁊ luto illinit vt conglutinari
poſſit.ſed qui lutum pediba deferre nequit.a⸗
qua pennas infundi:vt eis puluis hereat. et li
mus ſiat quo ſeſtucas ſibi colligat:⁊ herere fa
ciat.¶ Phiſiologus. NHyrundines ouant bis
in anno.ſed oua pꝛima quandoq; pꝛopter hxe

mem coꝛrũpuntur.poſterioꝛa vero complent:

ct faciunt pullos. Hyruncines ⁊ paſſeres pul⸗
los incõpletos faciunt ⁊ pulliſict pullos mul
tos.pꝛopter hoc ſi extrahatur oculus hyrun⸗

dinis pulli dum paruus eſt iterum creſcit.Ex

libꝛo de naturis reꝝ.NHyrundinis femina libi
dinis imagine concipit:aut puluere Cdidoni
am. vt dicit Plinius:herb am ſcʒviſui ſaluber
rimã monſtrauerunt hyrundines vexatis ocu
loꝛum pullis illa medentes.Hyrundinum que
dam nidificant in dombus.quedam in fene⸗
ſtris vitreis:quedaʒ in abꝛuptis montium.Et
he qualitate ⁊ quantitate differut.Pullus hy
rundinis auide clamat ⁊ iciunus ⁊ de nocte.
Sipullo hyrundinis extrabantur oculi:alioſ
natura reſtaurante recuperat. In eiusventre

lapis inuenitur multis deſeruiensvtilitatibus

vnus ſoq; ruffus ⁊ alius albbus.

Operationes
¶ Oyaſcoꝛides.Hyrũdinis pullum pmo de⸗
fectu pꝛime lune aperiens inuenies in eo lapi⸗
des duos.vnũ beneficum.⁊ alterũ malefieum
¶ Sed cũ aperis cum caue ne terram tangat.
Hic in pelle vituli vel cerui poſitus in collo vł
bꝛachio ſimſtro paticntis ligatus: epilentiam
curat:ſi hoc aſſidue fiat. “
Maioꝛes aũt hyrũdin es ſi combuſte fuerĩt
Puluis eaꝝ melle mixtus ⁊ inunctus caligies

oculoꝝ detergit. Hec etiã ſouinaticos ꝓdeſta

Et vue fanciumq; tumoꝛem compeſen

8

curat.Coꝛ eius ſi bibatur idem operatur.

AEſculapius. Hyrũdinis combuſtio vel pul

nis pulloꝝ eius combuſtoꝝ morbos faucium

E Auicenna. Hyrundinis cinis et maxime a⸗

F duſti acuit viſum. ¶ Et dicitur ꝙ eius cere

5

bꝛum cum melle confert pꝛincipio aque.

¶¶ Idem. Hyrundinũ ſtercus valet albugini.

H¶Plimus libꝛo.x. Fimus byrundinis decoc⸗

tas et potatus:confert moꝛſui canis rabioſi.

Lapitulum. lxiij.

vocant.quos lat ini viomedes.Gloſa
ſuper pſalmũ.ciij. Herodius eſt auis

rapaciſſima omniũ volatilium maioꝛ:q ?⁊ aqui
lam vincit. Gloſa ſuper Deutero. Herodiuo

vulgo girfalco dicitur:et rapit aquilam. Ex li

bꝛo de natunis reꝝ. Herodiusqui ⁊ GBirfalco

vt gloſa ſuꝑ Aeuiticum dicit in ioco vbi aues

immunde pꝛohibencur ſiue girfalcus.vt dicit

liber rerum appellatur. Eſt auis inter omnes
nobiliſſima: coloꝛe ceruleoꝛum. maximetamẽ
parte coꝛpoꝛis ad albedinem declinans: pter
q; in pectoꝛeet alis.vbi celeſtem coloꝛem eui
dentius imitatur.adeo ſoꝛtis eſt:vt aquilaʒ ca

piat.adeo quoq; animoſus:vt cum poſt quin
q; grues vel alias quaſq; aues in aere volates

fuerit dimiſſus ab eaꝝ perſecutione non deſi
ſtit:donec omnes ad terram ſucceſſiue deijci⸗
at.Eſt aut canis ad hoceducatus ⁊ doctus:qͥ

herodio deſuper volante ipſas aues deiectas

capiat et occidat. Herodius cũ videt pꝛedam:
excutiens ſe animat ⁊ diſcernit:an ad capien⸗
dum apta ſit.arnes crudas et ſeruatas non
comedit:ſed recentes. Herodius parui coꝛpo
ns eit reſpectu alarum ſuarum

Erodios. Jſidoꝛus. Herodios greci

Capitulum. xiiij

Biso. Ex libro de natur
ex. Ibis eſt auis ſuꝑ ni
lum requieſcens. aquam
m nunq; ingrediens:ſed

ue cum cibis nüinis cõ
ſtipata fuerit. roſtro de
nnngture ſecretis indigeſti
biles cibos detrahit. Mentiuntur plane qui
dicuntur ibites eſſe cconias:niſi foꝛte dicant

genus eſſe ciconiarum in oꝛbe noſtro ignotũ
MNam ibites (dicit Plinius) habere roſtrum
aduncum:quod itaq; deciconijs noſtris fal⸗
ſum eſt:que roſtrum habent longuʒ directum

in ſummitate acutum. Hec auis oꝛe parit.⁊ eiꝰ
oua ſiquis comederit:moꝛietur. Gloſa ſuper

Eſaiam. Ibis eſt ales gnalicdeſaetite ini

mica. buiuſmodi aues Joſephus a MWorſe
dilatas in bellum contra etbyopes narrat:qꝛ
ſerpentes habundant in terra illa per quã adi
tus erat. Plinius libꝛo decimo. Inuocant ibi
tes ſuas egyptij contra ſerpentium aduentũ.
¶ Phiſiologus.Ibis ſemper de nocte⁊ die
iuxta littoꝛa ambulat:querens cadauer aliqð

quod ab aqua iam putridum eiectum ſit.refu⸗

giens altioꝛeset purioꝛes vndas:vbi mundi
piſces habitant:quia natare neſcit:nec dat o
peram vt addiſcat.cum cadaueribo delectatur

Coapitulum. lr u

iecta cadauera ↄvmedeil

. Ibos auẽ eſſe oꝛientalium partiũ:ſoꝛtẽ

habet bonum ardentium:circa aquas volat:

—

Sos.Alb.in li.denatu.anĩaliũ inquit.

act odioſam equis exiſtere.habet em̃ hin

nitũ ſicut equus:ſed vox eius eſt hoꝛribilis et

ternibilis ad audiendum. et illa volando eijcit
equos a paſcuis:co ꝙ herbis paſcitur ſicut e⸗

quus. Inuidie aũt ⁊ auaricie cauſa equos ea

dem auis extollit de paſcuis cũ pꝛatis ſedet. E

Canitulu

. —

.

Spida.Albertꝰ.in libꝛo vt ſupꝛa.Iſpi
NEuoada auis eſt pulchꝛa que germanice yf̃uo
gel vocatur:coloꝛẽ habet mediũ inter vi
ridem ⁊ ceruleum.cui cũ radius ſolis incipit ſa
phirni coloꝛis eſſe videtur in pectoꝛe coloꝛem

e Sr et vermiculis.
Dperationes
¶ De hac dicunt ꝙ pellis eius detracta et pa
rieti infixa mutat pennas annis ſingulis:ſed
pꝛob aui in qubuſdam verum non eſſe.
Dicũt etiã auguria ſectantes q hec auis cõ
ſeruata in theſauris:theſaurus augetꝛ abolet
paupertatẽ. Infra in capit.de ybos⁊ vdros
et yſidaxiane.⁊c.plenius dicetbur.

—

—

EE —
— 2 —
—
7

2 1. 2*
Capitulum. lxvij
Iches 1 koky. Ex lib. de
nat. rey. Kiches eſt auis qᷓ
aälber fere diexvocẽ ſuã mu
tat ſuꝑ arboꝛes nidificat:
ANN1E glandib quãdo mature
☛☚n Yunt cibum congregat ſul⸗

ficientẽ ſibi.Educati vᷣo pulli eius ⁊ ad volatũ

roboꝛati cibãt parẽtes ſuos in ſenectute:faci⸗
untq; cos manere in nidis abſq;vllo laboꝛe.
¶ Eodẽ li. Kokis ẽ auis in cuius moꝛte voci⸗
ferantur aues vociferatione doloꝛoſa ⁊ ſuaui.
Oẽs q̊ʒ aues vncoꝝ vnguiũ cũ viderint pul⸗
losſuos volare poſſe:illos ꝑcutiunt ⁊ a nidis
eijciunt:nec poſtq; fuerint:deillis ſolliciti ſũt.
pꝛeter Rokis que longo tꝑe de pullisſuis co⸗

gitat:ꝛ cũ eis volantiba volat eiſq; ad come⸗

dendum dat. Actoꝛ idem alibi de coꝛnice dix

cit. vnde hanc auem eſtimo coꝛnicem eſſe

Capirulun irvij

Tractatus

diligẽter pullos nutriens:nõ ſolũ ſuos

ſed etiaʒ nutrit pullos aquile ſubiectos tedio
¶ Eodẽlib. Rarbolus auis ẽ pigra:q necoua
ſua fouet nec pullos nutrit.oua ſua latenter ĩ

palumbi nido reponit:⁊ a palumbis fouent:⁊
nutriunt? pulli eiꝰouis palũbi pꝛius ↄfractis.

E

— „

1 nngechmſnnmn n N 7 „

traria. Hã ſient mergꝰ tepeſtatẽ mar
lugit.ſic lagꝰ in tẽpeſtateletat᷑ et ludit.
Eliciꝰſuꝑ Qeuitici.Cagꝰ eſt anial interraꝛ

ynniꝰ:qrbolo. Alb. in li na. ai. kyniꝰ
k auis ẽpᷣda viuẽs:bone pullificatiòis?

— Agus 2 LQucidius. Joꝛath. Lag eſt
ſaus aq̃ tica mergo vtcũq; moꝛibo con

in aqᷓ habitans:volat em̃ ⁊ natat:Actoꝛ. Hec

ẽ auis(vt fert )que vulgo vocat᷑ raſ le.i¶ Ex li.
de na.xe.Quſcidij dicti ſunt quaſi lucẽ dãtes
baꝝ em̃ auiũ penne ꝑ obſcurũ in nocte lucent

AInññ qui eas habẽt qñ volant pᷣiactis luciteris

pennis: haru gratia vias dirigunt. In herci⸗
nio germanie ſaltu hec auis habitat

—

pedes ⁊ vellus hñs plumis ? male vo⸗
lat. iõ in ſpecubſub terra viuit q; qñ ppᷣda a

liqñ ꝑſilit:ſtati capta pᷣda ad antrũ redit: co

medit.hec auis nõ domeſticat᷑ ⁊ capta moꝛit:

7 2
7
* ₰ .

Agepꝰ auis eſt:vt dicit Alb: in li. ð n.
aĩ.ſʒ ſuũ modũ natura lepoꝛinos hůs

citiſſime putreſcit ꝓpter ſue ↄplexiõis maliciij.

am; —
. . —

De Fuibus.

Capitulum. lxxj
Inachos. Ex li. ð na. re. Linachos ?
.auis acuti viſus valde q̃ ⁊ pullos ſuos
Danteq̃ᷓ; hab eãt alas cõpletaspercutit
ad ſolem aſpicere cogit.⁊ ſi cuius ocinus ſacri
metur:ipſum interficit:alios vero nutrit. Hec
etiã marinis auibo cibał:eoſq; quãdoq; deſu⸗
per in aere leuata natantes cõtemplatur.quaʒ
lle videntes ſe ſubmergũt.At illa ppe aquas
deſcendit:eas vſq; ad ſuſfſocationem in ſub⸗
merſione manere cogit:et tunc plumis ad ſu⸗
perficiem aque deductas rapit.

2
——

— - — —

papia legit᷑. Iſido. Quſcinia dici᷑ qua
ſi lucinia. que cantu ſuo ſolet ſignare
diei ſurgentis exoꝛtũ:eadem ⁊ accedula a cice
rone vocatur. Ambꝛoſius. LQuſcinia peruigil
cuſtos cũ oua quodã ſinu coꝛpoꝛis ⁊ gremio
louet inſomnẽ longe noctis laboꝛem cantile⸗
ne ſuauitate ſolatur quo poſſit non minus dul
cibus modulis(vt mihividetur )q; ſotu coꝛpo
ris oua animare que ſouet.i¶ Plinius libꝛo.x.
Luſcinijs diebus ac noctibus cõtinuis quin⸗
decim garrulis ſineintermiſſu cantus eſt. Dẽ
ſante ſe frondium germine digna mirat᷑ anis.
Pꝛimum tanta vox in tam paruo coꝛpuſculo
tanquã pertinax ſpiritus.Deinde in vna mu⸗
ſice perfecta ſcientia modulatus editur ſonus
et nũc continuo ſpiritus trahitur in longum.
nunc variatur inflexo:nunc diſtin guitur con⸗
ſciſo copulatur in toꝛtu. Ita q; ceſarꝭ iuuenes
habebãt luſcinias greco ⁊ latino ſermone do

QAUlſcinia. Actoꝛ. ipſe eſt filomena:vtin

ciles. Pꝛeterea meditãtes in diem aſſidue no⸗
ua loquentes.Poſtremo byeme ipſa non cer⸗
nitur.linguis carum tenuitas illa pꝛima non
eſt que ceteris auibus. Pariunt in vere pꝛimo

plurimum ſua oua.

. S —
tulum. lxxiij.
V. Agnales. Alb in lið na.
Nai. MWagnales aues ſunt

bus magnis ⁊ roſtro hoi⸗
bus nõ nocentes. Piſcib⸗
EEin fluminibo ⁊ in alijs ſtag
nis iſidiãt᷑ ⁊ ilos ↄmedũt

—

2 22½

4

Trattatus

Eerula. Iſi. merula ãtiqtus medula vo/
cabat᷑ eo ꝙ modulet᷑.alij merulam aiunt

vocitatam:qꝛ ſola volant quaſi mera volans

Hec cũ in om̃ibo locis nigra ſit:in Achaia ta
men candida eſt. Pliniꝰ.li.viij. Merula folio
lauri faſtidium annuum purgat. dem in lib.

x. Abeunt ⁊ merule in vicina.ſed plumã nõ a/

mictunt:nec occultãtur niſi ſpe cibi quo hiber
nũ pabulum petũt. Merula ex nigra ruffeſcit
eſtate canit.hyeme balbutit.circa ſolſticiumu
tat roſtrũ.anniculis in ebur tranffigurat᷑ dun
taxat maribo.Ex li. de na. re. Merula dicebat̃
olim medula:qꝛ mirabilesvocis modulosred
dit.maxime cũ vernũ tẽpus imminere proſpe⸗
xerit. Nam hyeme tacet:aut tm̃ balbutit.O⸗
lim merula ſuit ſpectandũ in clero miraculum
q̃ arte humana edocta nouẽ notulas in oꝛdi⸗
neſᷣm muſicã cãtabat:ita ꝑfecte vt nullus mu
ſicoꝝ eã aliq̃tenus imitari poſſet parilitate cõ⸗
coꝛdantie.Hecauis croceum quãtulumq; co
loꝛẽ habet in pectoꝛe:reliquũ vero coꝛpoꝛꝭ oc
cupat nigredo. Merula domeſtica cõtra na⸗
turã carnes comedit:⁊ hec dulcius canit:libẽ
ter ſebalneat ⁊ plumas roſtro purgat. Cunq;
nigra ſit et turpis:in delectationẽ mouet ſeip⸗
ſam pꝛopter amenitatẽ vocis merula plumas
non exuit.ſicut cetere aues:ſed roſtrũ ſuum ſin
gulis annis mutat in ca ndoꝛẽ.et in hyeme vix
poteſt volare pꝛopter pinguedinem.
Pperationes.
Haly. Merularum fimus qui riſum come⸗
dunt ſi tritus ſit et cum aceto diſtemperatus:

*„

2

ſic quoq; lentiginem elimat.

moꝛpheeq; nigre ſuperponatur:eam extirpar

— 2
“* Se WEWNN
E

Capitulum. lxxu.

¶Q¶ DErqus. Erli vena re. Mergus flumia

ſtagna q; inn atat: et piſces perſequitur.
ſic dictus:eo ꝙ in aquis ſe mergat.diutiusta
men ſub aquis moꝛari non valet.quoniam in
gere ſpiritum reauperat.quando percuti debʒ
in aqua mergitur. Serenus ſulpicius tradit

qꝙ; quedam earum ſpecies eſt quama re coꝛnu

tam vocant:co ꝙ rubeas plumas in capite in
ſtar coꝛnuũ habet.Eontra omne genus auiũ
pedes habent in caudaitavt cũ in terra ſtant
ſiout homo geſtu pectoꝛis eriguntur. Has a⸗
ues beatus Martinus diuina virtute coegit:
aquam contra naturam ſuam deſerere:et ani⸗
da lo ca deſertaq; petere. Haꝝ pulli ſtatim vt
oua exeunt tanto vigoꝛepollent.vt ſi matrẽ
eos perdere cõtigerit virtute ꝓpꝛia viuant.Et
vt dicit experimentatoꝛ:in hyeme pinguioꝛes
ſunt pꝛopter paucitatem motus.Omne enim
animal ſereno aere gaudet:et in eo plus vaga
tur.Plinius li.xvũj.mergi ſicut cetere aues a⸗

quatice pennas roſtro purgantes:aut maria

aut ſtagna fugientes pꝛeſagiunt ventum

.&*

Capitulum. lxxvj.
WErillus et meropes Iſidoꝛus. Merillus
Mauis eſt non multo maioꝛ merula. colo⸗
re quoq; pꝛopeſimilis:ſed roſtro pedibuſq; vn
guibuſq; diſſimilis.pꝛede cupidus ẽ. S ed qꝛ
paruus et pami roboꝛis:paruanauium eſt ꝑ⸗
ſecutoꝛ. Hiſicut accipitres et herodij ſociali⸗
ter volant. Imbuiq; q̃ttuoꝛ ex illis poſſunt vt

4

ni caput innadit. S cðsa tertius ex vtro q; la

tere binas alas: Quartus vero collum ⁊ pec⸗

ſeneſcunt et volare nequeunt:pului ſouent eo:

tus.Et ſic cignus auis grauida:anguſtijs cir
cumſepta monere ſe non valens ab aucupe pᷣ
uenta capitur ⁊ occiditur.i¶ Idez. Meropes
eſt auis habẽs in doꝛſo colotem ciameum:pe
ctoꝛe ſubrutilum:in ventre pallidum. Hec na
turali coloꝛe abundans:antra ſeptem pedib⸗
altitudinis in terra ſodiiibiq; nidiſicat:ac fe⸗
tus facit.⁊ eosvſq; ad robur dcbitum illic ab
ſconditos paſcit.⁊ nutrit. ¶ Joꝛath. Mero
pes ſollicitilunt depullis ſuis.et quando iam

ct alunt quouſq; viuunt. .

KRSR AG V.
———

4

Capitulum. lxxuij/
49. Elancoꝛiſus ⁊ Mo:łex. Alber. in li. de
na. anialiũ. Melancoꝛiſus ſic dictus.qꝛ
moꝛtiſicat.auis eſt(vt dicit Pliniua) quanti⸗
tate parua fecunditate magna. Ham vltra vi
ginti oua ſouet:⁊ omnes inducit ſilios.i ita di
ligenter paſcit ꝙ in nidis pinguiſſmi ſunt et

cũ a nido volant per turb as matrẽ ſequuntur

nec ipſa deſerit eos:donec per ſeipſos ſibi ad
pꝛocurationẽ ſufficiant. i¶ In libꝛo vt ſupꝛo.
Moꝛkex auiseſt aquatica et magna.Roſtrũ
habet ſerratile ⁊ ſoꝛte:⁊ vngues foꝛtes.⁊ mer⸗
gitur ſub aqua ⁊ capit piſces ma gnos:⁊ pꝛeci
pue anguillas ⁊ gregatim nidiſicat in arboꝛi⸗
bus iuxta aquã:⁊ paſcit pullos piſcibꝰ:⁊ ſunt

voꝛaces.⁊ ðꝛ de eis q auolare debent a nido

ſi ſentiuntſe nimis grauati cibis denouo ſum
ptis euomũt eos vt leues fugiẽdo volare poſ
ſint.⁊ qͥ non euomũt aliqñ pereunt. Stercus
huius auis ſiccat arboꝛes in qꝝ ramis cadit.

Hec auis ſaturuta expãdit alas ad ſoleminſi⸗

dens palis ⁊ arboꝛibovt ſiccent᷑.et qñ incipit
volare vix eleuat᷑⁊ caudam diu in aquã ducit
Unde et a quibuſdam humuſculus vocatur:

„Capitulum. lxxvin.
¶ nnonides Meauce ei Meruſtiones.
Alber. in li. de na.aĩaliũ. Mennonides

gues a loco ab egyptije ſicvocatac.Deegyp

to em̃ volant ad nilum ad ſepulchꝛüũ Menno

nis philoſophi ſemper in quinto anno. et cuʒ

biduo ibi circũuolauerũt:tertio die bugnam
ineunt ⁊ ſe roſtris et vnguibux lacerant.⁊ tũc
reuertentur in egypinm. In libꝛo vt liꝑꝛa.
Meauce aues ſunta mutatione vocis ſue ſic
dicte.ſunt aũt antibus maioꝛes.et ſunt bꝛeui
collietbꝛeuiba peòibꝰ.coloꝛis cineii ci:oculis
glaucis.roſiro cx parte crocco et ex parte mu⸗
beo:ſemꝑ damans meauca.cad uerib⸗ cupi⸗
oiſtima: ⁊ pᷣcipuehoĩm. vnde et gaudet in tem⸗
peſtate.Inſidiatur iñ etiã pamis animalibus
abiſtis auibo.Etiã multealie aues apud ma⸗
rinos meaucevocãtur. ¶ In eodẽ libꝛo. Me

ruſtiones aues ſunt parue rapaces tñ: et ali⸗

qͥd hñt de falconũ natura:et ſocialitervolant
ad pꝛedaʒ.Et aliqñ quatuoꝛ docen ſpe au
xilij hois cignu ꝓſternut:et tunc vnus capii⸗
duo aũt alis inſidentes: q̃rtue pectus oppug
nans cignũ oppꝛimendo deiciunt:vt ab aucu
pe capiat.qñ aut ſilueſtres ſunt paruaꝝ aurii:
ſunt inſecutrices.Sunt aũt infigura et colo⸗
refere ſicut merule:excepto q; pedes vngues ⁊
roſtrũ babent aduncos ad capiendum.

Capitulum. lxxix.

luus. Iſido Miluus dꝛ quaſi mollis
auis:ſcʒ viriba volatu:rapaciſſimus tñ ẽ
et ſemꝑ domeſticis auibo inſidiat᷑. Exli.ð na.

reꝝ: Miluus vngues pedes ⁊ roſtrũ aduncũ)
habet inſtar accipitri:ſeed alas curuas ⁊ nõ re-
ctas:in q̊ eſt eis diſſimilis.Audax ẽ in paruis:
timidus in magnis.fug t᷑aniſo:qʒuis in tri
plo ſit maioꝛ illo.circa macdllas? cadauera ex

cubat. Jecur eius medicinale Plinius laudat
¶ Oloſa ſuꝑ Nieremiꝭ. Aues ſua tẽpoꝛa no⸗
runt:quãdo ſcʒ ad calida loca feſtinãtes nigo⸗

rẽ byemis debeãt declinare a pꝛincipio veris
ad regiones ſolitas redire. Unde ſeriptum eit:
Miluus nõ appare niſi in eſtate:ſicut nec tur

tur ⁊ byrũdo. Inbyeme nanq; manent in ni⸗
do vellatent in cauernis arboxꝝ:vel ad alia lo
ca calidioꝛa ſe tranſferũt. Joꝛath. Miluus cu
bitus cũ a nido egredit in cõplemento alaꝝ ſu
arũ aues magnas venat᷑.Cunq; ſoꝛtioꝛ fit ma
gis debiles capit. in cõplemento auũt viriu ſua
rũ muſcas ⁊ culices ac lumbꝛicos terreſtresve
natur:⁊ tũc fame moꝛit᷑.Ex Auiano. Miluuſ

inſidiaturauibo domeſticis:maximeq; pullis:
et quos incautos viderit ſtatim rapit. Cirea
coquinas etiã ⁊ macella volitat:vt ſi quis car

nis crudepꝛoijciat᷑foꝛas velocius rapiat.

¶Sliniꝰ.li.xxx. Milui iecur adinunctiones

B oculoꝝ vuioꝝ laudat᷑. ¶ Idem in li.xxx.Ex nit
do q̊ʒ milui ſurculus vitis alligatus ceruicis:
neruis ⁊ opiſtotano auxiliani dicit᷑.¶ Comicia

libus etiã iecur milui deuoꝛatũ medetur.

Kapitulumieer .

—

. . . ,
.
„* 4 .
ANN

.—

— Onedulit Aduſcſcapa. Jſco. Mone

dula ðꝛ q̃ſi monecula:q cu aurũ inuenit:
aufert ⁊ occultat. Lñ Lice.ꝓ Ualeriano flac.
Non plus auꝝ cibi q; monedule cõmittenduʒ

eſt. Ariſto. Monedula pugnat cũ bubone qe

bubo debilis eſt viſus de die pter H rapit coꝛ
uus ille bubonis oua ⁊ comedit ea.Ex lib.de

na.reꝝ. Monedula q̃ſi monetã tollens aut di

liges dicit᷑. auis eſt nigra ſed foꝛmoſa ⁊ grata

hoĩm voces in pullo edocta imitat᷑. In matu⸗

tino cũ oꝛto ſolis ſola citius diſcretiꝰ? tenaciꝰ
retinere ðꝛ. Huiꝰ carnes pꝛuritũ capitꝭ excitãt

nã ⁊ ipſa appetit in capite fricarni.¶ Ex li.vtõ.

Muſcicapa eſt auis maioꝛ columba plumaſ
hñs vt lanariꝰ pedes.⁊ roſtrũ vt byrũdo.q liqʒ
oꝛis rictũ habeat ãplſiimũ ꝓpter muſcas⁊ cini
fes quibo ſolummõ veſcit᷑. Roſtꝝ iñ inter aues

ↄparatiõe ſui coꝛꝑis hʒ minimũ ⁊ pedes ſilil-·

d d

Capitulum. lxxxj.

Uſca. Acoꝛ. Muſcelvt fertur) ex immũ
HPqicia naſcuntur: immundus adhererent
loca immunda frequentant. Inqiete ſunt

2 inpoꝛtune ⁊ infeſte pungitiue ac tumultuo⸗

ſe. ¶Iſidoꝛus. Muſca ex greco venit ſicut
mus. He ſicut apes necatein aqua aliquotiẽs
poſt vnius hoꝛe ſpacium reuiuiſcunt. ¶(An
ſtoteles. Animalia duas alas habentia: ran⸗
tum pungunt aculeo:quieſt interioꝛi ſui capi⸗
tis vt muſce ⁊ muſtiliones. Cunq; quodlibet
annuloſum habeat membꝛum per quod ſen⸗
tit cbum. Muſce ac muſtiliões hoc membꝛo
pungunt:⁊ ſanguinem extrahunt. Mulca ſi⸗
cut ⁊ apis non facit ſtrepitum ac ſibilum niſi
volando:ſcilicet alas per aerem inter ipſas: et
coꝛpus cadentem extendendo ⁊ contrahendo
Dulca ⁊ ſormica non ſunt nidificantes. In

hyeme coeunt:ſi aer conueniens fuerit: ⁊ ven⸗

tus menidionalis flauerit. Hon autem ſeparã
tur in coitu:miſi grauiter quedam anuloſa:qͥa

coitus in eis mulcum durat vt patet in muſcis
⁊ araneis. Muſca habet aculeum ſicut apis

extra.eius natura eſt mollis ⁊ vacua.per ipſuʒ
guſtat ⁊ ſentit:ac cibum attrahit. Habet itaq;

dentes muſcarumgenus ⁊ apum:qui cuʒ ſunt

ſimiles dentibus alioꝛum. ¶¶ Ex libꝛo de natu

ris rerum. Muſca pꝛoteruolat ⁊ circumuolan

do ſtrepitum facit ex aere circumagitato. In⸗
ter alias roſtrum habet quaſi cannam conca
uam pedibus poſterioꝛibus alas acuit: anteri
oꝛbus auũt roltrum ⁊ caput lucem diligit: nec
intenebꝛis ambulare nouit. Ad caloꝛem ſe li⸗
bentius contert. sl

Obprrationes

¶ Auicenna in quarto canone. Muſcas in⸗
ternieit arſenicum: quando deillo ponitur ali⸗

quod in lacte ⁊ ſugunt muſ. ce. Interſicit etiam

eas fumus eius et fumus thuris: atq; decoc⸗

tio ebul nigri.

¶ Haly in libꝛo vbi ſupꝛa. Buſce pꝛoſunt
oculoꝛum doloꝛibus ⁊ ſui palpebꝛarum.

Queſi combura ntur:ꝛ⁊ cum melle ſuper alo
picie loca ponantur:capilospꝛoducunt.

Rliuius libꝛo viceſimo quarto. Muſce qui
dem necantur:ſi locus ſolioꝛum ſambuci deco

cione ſpergatur.

Icedula. Iſi. Nicedula
eſt genus coꝛui qͥ pugnat
cũ bubone. Coꝛuus em̃ o
Nua bubonis rapit: qꝛ pazʒ
wviget in meridie ⁊ ea come
. ait oua coꝛui ſile ð nocte.
„ KR Acctor. Idẽ dictũ eſt ſup̃ᷣ
——W ſ de monedula. vnde vi
ſdem eſſe: ſed foꝛte diuerſitas illa nomi⸗

nis peruenit ex vitio ſcriptoꝛis.

8

— RND

Capitulum. lxxxiij
Iſus eſt auis:vt habet᷑ in libꝛo dena⸗
u. reꝝ: nobilis ſoꝛma ⁊ roboꝛe minoꝛ
HBqᷓᷓherodius.ſed vnus eſt colo: ZBaha

rvũ ambobo. ⁊ tamẽ ſocialiter volare recuſant.
MHm inuidia fertur etfaſtu. ⁊ c impetit ſolus
ambit honoꝛe victoꝛie potiri. hoc quidem eſti⸗
manipotelt. et foꝛte merito: ſed reuera magis
Crediile eſt eũ ſolum pꝛede inhiare: nedum in

volatu ſocium habuerit:paſtu quoq; ſodalem

accipiat. Hon enim dubia fides eſt niſum pa⸗

rem ſui generis dedignari.⁊ velut alieni gene⸗
ris auem perſequi.⁊ hoccõtra ommũ ouiũ ge

nus. Nam vt dicit Ariſto.omnis auis in vo⸗
latu pꝛedam capiens parcit ſui generis auibꝰ:

Solus ergo niſus expers eſt generoſitat hu
ius:⁊ hoc oum ipſo homie qui incer animalia

cerreſtria animali ſui generis inſidiari non ceſ⸗
ſat. ¶ Alexander. NHiſus ac triciolus locum eli
gunt in q̊ aues captas deplumant ſin gulis di
cbus:multa q; diligentia mundant q;diu cõpa
res aues incubant:quibo ⁊ eas minilirant.
¶¶ Actoꝛ.Eſt autẽ niſus aucupantiũ volucrũ
minima: ſcd ꝓ ſexu anatura ſua ad aucupãdi
pꝛõptiſſima:ſfalconũ generiboadiungitur.

N

.
.
1
„
7
4
— — . ½ n
— R ——
= ———— . de —— . — .
—— 1 2 —,—
—.——=—— 4
— —— ————
— —— —, ʒ — —— ——
— — — — —
. — 5 — . —
— — — — —
„ —2 —,.—
— — —-T ——
— — - — 1 — —
— . .
— — —
3 . RE . *

—α

)VDreyn.Nocticoꝛax ð noctis coꝛuus.lu⸗
AO eciſuga em̃ eſt:⁊ nocte cibos querit.nã
ſi de die volaret a ceteris auibus impediretur
HNocte(vt vulgus opinatur) moꝛtem bominũ
pꝛenunciare videtur vocibus impoꝛtunis:ca⸗
put habet ingens.nec vt aues cetere foꝛmatũ.
Roſtrũ habet aduncum vt niſus.vngues ha⸗
matos ⁊aſperos.in domicilijs vt parietibus
pꝛecipueq; nimoſis que ſine tecto ſunt libenter
babitat: ⁊ pullos ſuos ſouet.humanis vocił

sbanen Hoctua. Ex li. dena.

delectat᷑:mures ofe genue caꝝ perſequitur.

¶ Iſidoꝛus.Nocticoꝛax ipſa eſt nociua:quia

noctem amat. Eſt em auie luciſuga:id eſt lu⸗

cem fugiens:⁊ ſolem videre non patitur. Fo⸗
ctua dicitureco ꝙ nocte cirannuolet. hanc in
ſula cretenſis non habet. ct ſi venerit aliunce:
ſtatim moꝛitur.¶ Ambꝛoſius. Noctuaq; ⁊ no
cticoꝛax magnis ⁊ glaucis oculoꝛum pupuülis

. 4

nocturnarum tenebꝛarum nonſeniit hoꝛorẽ

et aquo fuerit obſcunioꝛ: nox eo crebꝛioꝛ vola
tus exercet in offenſoo. Die autem videre non

potelt: quia ex oꝛto ſplendoꝛe viſus cius hebe
tatur. Habet autem ⁊ noctua cantus ſuos.
Bloſa ſuper pſalterium. Nocticoꝛax ẽ auis
vigil:theter coꝛuus noctis:babitans in parie⸗
tinis:que vulgo ruine dicuntur:vbi parietes
ſtant ſinefundamento. Unde ſcriptum eit: ꝗa
ctus ſuʒ ſicut nocticoꝛax in domicilio.¶ Blo
ſa ſuperAeuiticum. Floctua eſt auisrapax de
nocte. M

¶· linius. Huius carnes paraliticos curant

¶Igem libꝛo.xxix. NHoctua eſt contraria api

bus atq; veſpis ſcrabꝛonibus ⁊ ſanguiſugis

NHuius cercbꝛum coctum in vino vel cibo
ſumptum: remedium eſt capitis doloꝛbus
Jem li xxx.Oua quoq; noctue per triduũ
invino data:tedium adducunt ebꝛioſfſis.

„

Epasſiue nepa.Albertus in libꝛo de
naturis animalium. Hepa auis eſt loõ
gi roſini. in doꝛſo coloꝛem habet per⸗

DOperatianes

π

O O

—

.
— —

— —

dicis:in ventre niſi.roſtrum autem molli luto
infigit:⁊ chum vermium requirit.⁊ ſi aiquan
do pꝛofundius defixo roſtro heſit. pedibus lu⸗
tum eruens ſe liberat. Hec in die quieſcit:ꝛ in
auroꝛa ⁊ crepuſculo volat:⁊ ideo tunc in altũ
eleuatis etiam rhetibus capitur. et habet car⸗

quidam vocauerunt.

.
..

Capitulum. lxxxv

ocroculus Exli.na.
ee. Onocroculus ẽ auis

no:niſi faucibo eius ineſſet alterius vteri genuſ
Huc oĩa inexplebile anĩal congerit.mira vt ſit
capicitas.mox ꝑfectarapina ſenſim inde in os
reddita:in verã defert aluũ rumin antis moꝛe:
hos gellia ſeptentrionalis pꝛoxia occeano mit
tit.¶ Iſið.Onocroculon vocant aues roſtro
longo q̊ꝝ duo ſunt genera. Actoꝛ.Onocro⸗

culus.vt legit:auis eſt roſiro longo ſimiliscig
no. ſed maioꝛ.poꝛro iuxta Hieronimũ.niſi fal⸗

loꝛ:eſt auis illa q̃ fixo in palude roſtro hoꝛren⸗

ceclamat uectiiin ſaia voca: vlulaiuaſt
ab vlulatu. Et ðꝛ in vulgarnibutoꝛius.deq̊ di

ctum eſt ſupꝛa:Que etiaʒ de pꝛofunditate ter
revel aque cibuʒ trahere putatur.¶ Ex libꝛo
de naturis reꝝ.Onocroculuseſt auis de par⸗
nibus oꝛientis.que cũ vocẽ edere voluerit.ca⸗
put in aquis ponit:⁊illic inſtar rugitus clamo
rem emittit. In faucibo quoſdam haber follicu
los:in q̊ pꝛimo cibum concipit:⁊ poſt hoꝛã in

ventrẽ ſuum mittit: ibiq; eum digerit

nes dulces ad comedendum. Hãc ſicedulam

ECapitulum. xxxvjf.

anakte li. de natu. rex. O pi⸗

machus eſt contrarius ſerpentibus ⁊
pugnat cũ eis O phis em̃ ſerpẽs ma⸗
chos pugnans.Actoꝛ.Opimachus vt in Le
uitico legit᷑:eſt ex volucribus mundis ſᷣm legẽ
ex his videlicet que gradiuntur quidem ſuper
quat.oꝛ pedes:ſed habet longioꝛa retro crura
per que ſaliunt ſuper terrã.Eſtimo aũt hũc in⸗

