ſert apoſtematibus calidis.⁊ viſceribus ꝓpꝛie
et gutturi:quando ex ea fit gargariſmus cum
aqua ſolatri.⁊ linitur ſuper apoſtemata dura

et confert eis.et liniuntur ex ea podagra ⁊ iun

cture doloꝛoſe.quando diſſoluitur manibo in
aqua coꝛiandri bumidi cum ſpuma pſillij? de
inde fit ex ea gargariſmus confert puocationi
⁊ mundihicat epar.⁊ confert yctenicie.⁊ doloꝛi
epatis.⁊ eſt lenitiua ventris.et educit coleram
aduſtam ⁊ flegma.et ſoluit ſine nocumento et
abſq; moꝛdicatione adeo ꝙ ipſa eſt cõueniẽs
pꝛegnãtiba.et ſoluit eas.loco eiꝰ pomt mediũ
ipſiꝰ de tereniabin ⁊ triplũ põdenis eiꝰ decar⸗

ſitim. et pꝛopꝛie cum ſucco endiuie aut ſaltem

„

—

Capitulum. ciif

VAſſia lignea. Hal viij.ſim far. capi. de
Eaſſia lignea. Subſtãtia caſſie lignee
veſt multum ſubtilis.et ſapoꝛ eius eſt a,

cutus et ſtipticitate pauca.⁊ virtus eius eſt ca

lida et ſicca in tertio gradu.¶¶ Serapion lib.

aggregatoꝛis capitlo Melochaa auc. Diaſ⸗

coꝛidis.Sũt eius multe ſpecies.⁊ naſcuntur ĩ
terris arabum vbi naſcuntur ſpecies alie aro⸗
matice habet ſtipitem groſſum et coꝛticem.ſo
lia eius ſunt ſimilia foljs yreos nigra purpu⸗
rea.et babet odoꝛem ſimilẽ odoꝛi roſe.Et hec
ſpecies eſt in pꝛima bonitate ⁊ ſecũda.poſt häc

in bonitate eſt illa cuiꝰ coloꝛ eſt ſicut coloꝛ co

ralli.et eſt ſubtilis.leuis.longa.groſſi calami
et plene moꝛdicans linguaʒ cum ſiipticitate⁊
acuitate pauca.bonũ odoꝛẽ habẽs participã
tem aliquod odoꝛis vini. Hee due ſpecies ſũt

vtiles in medicina.alie vero non ſunt admini

ſtrande:et ego volui eas rememoꝛari vt non
adminiſtrentur:ſed abijciantur.Et eſt de eis
quedam que eſt nigra habens odoꝛẽ malum
et coꝛticem ſubtilem.e’t reperitur res quedaʒ ſi
milis caſlie lignee et non eſt caſſia lignea.Et

Trattatus

cognoſcitur ꝑ ſapoꝛẽ.qm̃ nõ eſt acuti ſapoꝛ:

nec odoꝛifera.⁊ coꝛtex ciꝰ ẽ adherẽs ligno.⁊

reꝑit ſitr q̃dã hñscalamũ latũ lenẽ mollẽ aſpeꝝ

tactu. ? ẽ minus mala q; nunc dicta. ſed pecioꝛ

oĩby illa eſt cuius coloꝛ ẽ alb.⁊ odoꝛ ſitlis odo
ri po:ri.nõ hñs calamũ groſſum ſed ſubtilem.

Hyperationes

Gał Qlirtus eius ẽ q̃ reſoluit et incidit ⁊ foꝛtiſi

cat mẽhꝛa.⁊ ꝓuocat menſirua que retinentur
cauſa groſſoꝝ humoꝝ et viſcoſoꝛum.,.
Sera. Caſſia lignea hʒ vᷣtutẽ ꝓpĩquã cyna
momo calefacit et deſiccat et puocat vrinam
⁊ ſtipticat leui ſtipticitate.et agminiſtrat᷑ cum
medicinis acuẽtibo viſum:⁊ qñ admiſcet᷑ cum
melle et linit᷑ ha miditas lacte que apparet in
facie aufert eam ”
¶ Et pꝛouocat menſtrua.et conuenit veneno
tvyri quando ſumitur in potu.. ·
¶ Et apoſtematibo calidis intrinſec quando
bibitur.et doloꝛi renũ facto ſomẽto cum ea:et

dilationi ma tricis qn fit eucatiſma.i.fumigiũ

cũ decoctione eius.⁊ ponit᷑ loco cynamomi ĩ
cõfectionibo duplicato pondere ex ea.
¶ Et ideʒ auc. Meſaac.Joꝛtificat ſtomachũ
⁊ epar.et expellit fetũ cũ ſoꝛtitudine.Aui.de vi
ribo coꝛdis dicit ꝙ confoꝛtat co.

Capitulum. u

Aſtanea. Iſido libꝛo ethymologiarũ
PKXaſtanea dicitur eo ꝙ fructus eius ge
vmini in modum teſticuloꝛum rotundi

ſunt. qui dum eijciuntur quaſi caſtrant᷑. Hec

—

arboꝛ ſimul vt exciſa fuerit.tanq; ſilua expulu

tare conſueuit.

· Plini. li. ij. Caſtanca diligit montes? val-

les:ſicut robur ⁊ abies. Nec amãt aquoſa lo⸗
ca cypꝛeſſi ⁊ caſtanee.ſed ſunt ſiccanee.Caſta
nea ẽ a ceris modo criſpa et ẽetiam eidem ſre⸗
mitas ſpiſſa. Itqq; cariem veruſtateme ſen⸗
tit tardiſſime. In vere aũt ↄcipiũt caſtanea te

rebinthus et aquiſolium

ℳ

¶Idem li. vij. Semen ipſa ſercre docuit na

tura:cum decidens viuiſceret terra exceptum.

Nec aliter pꝛoueniunt in glandes atq; caſta⸗
nee. quibus eſt pꝛo ſemine fructus ipſe. Caſta
neam inſeruit Coꝛellius eques romanus ſuo⸗
metipſo ſurculo in agro neapolitano:

illa copioſioꝛ.hec coꝛrelliana melioꝛLempus

vero ſtatutũ caſtanee ac pinee ſerendi eſt ſepti

mo kalendas Marcij

Kaſtanea pedamentis omnibo pꝛcfertur fa

cilitate tractatus perdurãdi pernicatia reger
minatione cedua. Salice quoq; letioꝛ fuerit
facile ſolum.nec tñ arenoſuʒ.maximeq; ſabu
lũ bumidũ aut carbunculũ vel coſi etiã farinã
quamlibet opaco ſeptentrionaliq;? pꝛcfigido

ſitu.vel etiã decliui.

¶ Recuſat eadem gallina rubꝛicam cretam:
omnemq; terre fecunditateʒ aua ſeni nuces di⸗
cimus.ſed non pꝛouenit.niſi maximis.inecni⸗

ſi quiuis aceruatim ſatis.perfringi ſolum de⸗

bet ſupꝛa ex menſe Nonembꝛi in Fcbꝛuariũ.
quo ſolute ſpõte ex arboꝛecadunt atq; ſubna⸗

ſcuntur. Intemalla pedalia ſint vndiq; ſulco.

x hoc ſeminario tranſferuntur in aliud. bipe

dali intemualio plus biennio. Sunt ⁊ pꝛopa⸗

gines nulli quidem facilioꝛes. Nudata ſiqui⸗
dem tota radice in ſulco pſternitur.⁊ tunc exa
cumine ſupꝛa terram relicto alia quoq; ab ra⸗
dice renaſcitur.ſed tranſlata neſcit hoſpitan:
bauetq; nouitatẽ biennio fere poſtea ꝓſilit.

Capitulum. wj.

HVec inter laudatos ab canomen accepit.
Poſtmodum heres ciuſdem libertus coꝛrellia
nanm inſeruit. Hec eſt inter illas differentia.q;

Dꝛ Herbis

Elidonia. Iſidoꝛꝰ in libꝛo vbi ſupꝛa.
Celidonia dicit.vel eo ꝙ aduentu yrũ
dinũ erumpere videa tur. Uel eo ꝙ pul
lis yrundinũ ſi oculi auferantur matres coꝛuʒ

illis ex hac herba mederi dicantur.¶ Plinius

libꝛo viceſimoquinto.A nimalia herbas inue
nerunt in pꝛimiſq; celidoniam. Hac enim vrũ
dines oculis polloꝛum in nido viſum reſtitu⸗
unt.vt quidam etiã volunt erutis oculis Eius
genera duo ſunt.maioꝛ fructicoſa caule ſolio
paſtinace erratice.ipſa amplioꝛe.duoꝛum cu⸗
bitoꝛum altitudine flos albicane.fios luteus
Minoꝛa ſolia ſunt hedere rotundioꝛa minus
candida. Succus crocimoꝛdax:ſemen papa⸗
ueris.floꝛent vyrundinum aduentu.marceſcũt
diſceſſu.floꝛentibus illis ſuccus expꝛimitur et
in vaſe ereo cum addito melle leniter cinere fer
uenti decoquitur. M
¶ Plateanus.Celidonia eſt calida etſicca in
tertio grað.cuius duplex eſt modus.videlicet
indica.que maioꝛis eſt enicacie.Et cõmunis
que in noſtris regionibus inuenitur.et eſt mi
noꝛis efficatie.na tamen poteſt poni pꝛo al⸗
tera. Indica citrinam radicem habet. Et in re
ceptione non herba ſed radix poni debet.que
per annos tres in efficatia multa ſeruari valet
Ex qualitate ſua virtutem habet dilloluendi

et attrahendi et conſumendi.i¶ Dyaſco.Celi
donia maioꝛ virgam habet vnius cubiti lon⸗

gam et amplius teneraʒ ac tenuem. Que in

ro habet folia plura botracio ſimilia ſed mo

lioꝛa et ſubalbidioꝛa.ſoꝛem auroſum pꝛofert
ſuccum croceum habens. virtus eius eſt viſci

da moꝛdens et amara:non boniodoꝛis. Ra⸗

Air deſoꝛſum eſt vna deſubtus plures

Pperationes

¶ Platearius. Eelidonia contra doloꝛeʒ den
tium in frigida cauſa valet radix hec aliquan⸗
tulum trita. valet et ad caput purgandum. Et

vuam ex frigidis humoꝛibus repletam.

¶CLontra colicam paſſionem herba trita ⁊ in
vino decocta ſupponitur.
¶SEt ad cancrum oꝛis aut neruoꝛum puluis
ragdicis cuʒ puluere roſarum conficitur.⁊ cum
aaceto decoquitur. .
¶ Ad ſiſtulam eius puluis cũ capitello confy
citur et oꝛi fiſtule cum melle immittitur.
N¶ Galienus octauo ſimplicium farmacorum
capitulo de Celidonia abſterſiue foꝛtiſſime et
calide virtutis.quinimo et ſuccus eius ad aug
mentationem viſus eſtvtilis.in quibus cemit
groſſum quid ſᷣm pupillam et dyafoꝛa re indiꝰ
gent. Aſi vero fuerunt quidas radice:⁊ ad oos
qui obſtructionẽ epatis et yctericiam patiun
in vino albo dantes bibere.Similiter autem
maſiicata vtilis eſt in doloꝛibus dentiũ.Par
uum vero celidonium acrum exiſtens magna

vlcera citiſſime cuti cathaplaſmatũ et vngues

lepꝛoſis eijcit. expurgat vero ſuccus eius perr

nares ſufficienter acris exiſtens.

¶ Dxaſcoꝛides capitulo de celidonia. Suc⸗
cus celidonie maioꝛis melle addita in certami
necoctus ſuper carbones oculoymaculas de
tergit. Jolia et radix ⁊ virga in vmbꝛa cſtate
ſiccantur.et ſicut crocus cõponuntur. Radix
eius aniſo mixta et vino albo bibita vctericis
opitulantur. Jolia eius cũ vino et cathaplaſ-⸗

mata adhibita maculas detergunt.maſtiica⸗
ta doloꝛem dentium pꝛohibent.

¶ Celidonie minoꝛis virtus eſt viſcida.vul-
nerat cuitim:ſcabiem detrahit.vngues lepꝛo⸗
ſos excludit.ſuccus eius radicis melle addito
nandbus infulſus caput purgat. E adem dicit

Serapion capitulo pꝛopꝛio auctoꝛitate Dy
aſcoꝛidis:licet per alia verba.

Capitulum. cvij)

Truntatus

a4 coitũ veniẽs. ¶ Si inde veret vnteris ge⸗

„2

Eg ο. Dyaſ-a. cedrus Cedro arboꝛ
ẽ vnde pix cednia ſit.cuiꝰ ſemia ſunt ꝑx⸗
vua atq; ſpinoſa. fructui iuniperiſilia

mirte. Alia ẽm ioꝛ qᷓ ab aliquibus cedrslara

appellatfructui Ie i ſimilãs:ſed minoꝛ eſt.
q̃ᷓ tamẽ eſt vexabi
bilis ⁊ vtit queẽ ſpiſſa limpida ⁊ in odoꝛefoꝛ
tiſima inqᷓ cũ d igitũ intinxerꝭ pinguedie ſua

rarius defiuit. Itẽ ſerpin.i.cedrus.⁊ eſtarboꝛ
cuius guümiẽ gumi cedri.⁊ abiſta arboꝛeema
nat pix cedria vel cedrina. ⁊ ẽ pix liqͥda q ara .

hice vocatur hictan.et eit genus abietis
¶ Pli. a. de cedro. Eſt inqͥt cedrus maioꝛ et
minoꝛ. Minoꝛis duo ſunt genera.ſcʒ licea et
ſenices Differut ſolia nãq; derogatũ hñt ſpi
noſum.oticedros vocat᷑ ramoſa ⁊ nitoꝛe inite
ſta.altera odoꝛẽ pᷣſtat.ſructũ ferũt mirti in ma
gnitud ie dulcẽ ſapoꝛẽ hñtẽ.Et maioꝛis duo
ſũt genera.Unũ qð floꝛet ⁊ nõ fertfructũ.Ali
cti occupat nouus. ſemẽci? cypadio ſitei q
Ccedrolẽtẽ vocat ex hac reſina laudatiſſima fit
Itẽ alibi inter arboꝛes qͥbo pix fit cedr groſſi

oꝛ quidã putãt ꝙ; ſit iuniperus licet ſaſo

BPprrationes
A¶ Dxal. Uirtus eſt ei ſiccatiua ⁊ recoꝛꝑatiua
pter nimietate colo: ſuipellibo iucta vnt

„

tamẽ eſt vexabil ſtomacho. atq; feruentebzʒ
virtutẽ.de qua ſit cednia.Eſt aũt cedria xba⸗

nitalia ſtringit intm vt filios facere nõ poſiis.
¶Sdquinãticoꝛũ cauſas ourat fauces.lſivn⸗

xeris deintus tumoꝛes tollit. .
¶ Et pediculos ⁊ lendines ꝑuncta necat.moꝛ

ſibus lerpentũ cum ſale et dulcoꝛe bibita oe⸗

curnit.percuſſum lepoꝛis maritini ad ſanita⸗
tem ꝑducit.¶ Stomanicis vncta medet᷑.vul⸗
nerxra pulmonis optime curat.
¶ Uermes ⁊ aſcaridescliſteri addita occidit.
Mln vo oleu ex cedria dũ coòꝛt deſuꝑ cũ pen
na colligut ſicut oleũ picis.⁊ ſcabiei ⁊ pediculi
Aialiu ꝓdeſt vulneribo vtilr adchibet. hui? tumꝰ
tĩ ꝓdeit qᷓntũ et picꝭ durei¶ Itẽpotui data in
Qaaati qnticate vlcus fluidu pulmois faciat. ſit
dift oleu ex arboꝛe vt de pice.i¶ Eſt at oleu nimi
unm leptomeꝛe:molles cames abſq; doloꝛe cõ
fuãs. ouras ãt lõgo tꝑe.et nigra coꝛꝑa deſic⸗
cat. ¶ Lachꝛymũ vᷣo arboꝛis eiuſde viſcide⁊
erfic aciter ⁊ cu veſicatõe refrigerat ⁊ ſiringit.

nam moꝛtuoꝛũ recõdita in arboꝛeeadẽ a tabe
defenoit.vnde et moꝛtuoꝝ vita vocatur

.
R
.

et ſiccat.caligines oculoꝝ detergit. glaucoma
ta et cicatrices muncta limpidat.i¶ Eũ aceio
milſa et infuſa vermes auriũ occidit.cuʒ yſopi
ſucco mixta ſonos auriũ tollit.¶ Si mi a in
foꝛamine dẽtiũ vbi doloꝛ eos crepafeſacit ꝛſi
diu in oꝛe retinet doloꝛẽ dentiũ amittit.ex hac

d B

d UR OON UO

7 —◻

„ð

õ s

De Herbis

Capitulum. niif/

Ereſolium vulgo ⁊ꝛ q̃ddã genus apij
calidũ in tertio gradu:ſiccũ in ij. Dyaſ
co. Cere ſolio vis ignea eſt ⁊ acerrima

1Exr herbario. Cercſoliũ naſcitur in locis cultꝭ

A Oe

in menſe ſebꝛuario.locis frigidis poſt ĩdus ſe
ritur cerefoliũ.quod agrum deſiderat lentum
humidum ſtercoꝛatum.

Hyperationes

¶ Iaac. Indietis particulanbus in capitulo
de apio. ereſolium potui datum cum melli⸗
crate vrinam et menſtrua pꝛouocat.lateruʒ ac

doloꝛem renum et veſice placat. ”
¶ Uentnis ſolutionem de groſſa ventoſitate
miciger.
¶ Stomachi ventoſit atem et omnium viſce⸗
rum diſſoluit:et opilationẽ apert··
¶ Dxal. Cerefoliu cum melle addito medetur

canceratis lateris doloꝛem bauſium ex vino 8

mitigare videtur.
Et aqua mullſa pituitatẽ reſoluit.Ex aceto
lubꝛ icos et tineas ꝑimit:vrinã et mẽſirua im
pellit. ¶ Omnemq; tumoꝛem ſoluit.
¶ Macer. E ſt cereſolio vis acra ⁊ ignea val⸗
de.Appoſitũ cancris tritũ cũ melle medetur.
Cũ vino bib itũ lateris ſedare doloꝛẽ. Sepe
ſolet trita m ſi nectas deſuper herbam.Cum

*

mulla bibitum pituite noxia ſoluit ꝛc

vocetcapiloo.

Epe.Dyalſ.cap. Sulbus.i.cepe.E ius
ſpecics ſunt due Una ẽ q̃ habet ruim
vbulbũ qͥ bonus eſt cx terra pingui ⁊col
lectus cuſtomaticus ẽ.Alia eſi ſpcs bulbiplꝰ
iſto euſ omaticus. Oẽe ẽ bulbicali.⁊ vilci⸗
di ſunt. Plini.ca. cepe.Cepe virtutẽ ha bet in⸗

lſiuam.ect oblonga plus eſt l. iptica qᷓ rotun⸗

da: ct que coloꝛẽ muſum he bent qᷓ ille q album
icccãt viſcidioꝛcs ſũt q; virides.⁊ crude.Et

crude plus viſcide q; cocte. Sera.li.agr. cap.
Baſal.i.ccpe.Gaſallonge exceptis ſunt acuti
oꝛes q; otunde.et plus ſi iptice.Et ille que ſũt

rubei coloꝛis ſunt acutioꝛes q;albe.⁊ ſicce q;
recentes. ⁊ crude q; aſſate.Gal.vij.ſim. ſar. ca.
de cepa. Cepe ex quarto gradu eſt calcfactiuũ

ſubſtatia xcro cius groſſarũ parciũ t

Pperationes

exaſperant.ſtiomachum inflant.
¶ Eathaplaſmatibus adhibiti laxationibus⸗
doloꝛib iuncturarũ.et poda gricis maximum
pꝛeſtant effedum. Coꝛpoꝛiinſixa cuocant.ſo
liet melle addito id facere poſſunt·
¶ Tumoꝛes ydropicis bulbus impoſitꝰ ſpar
git. Caninie moꝛſibus ſubucnit.Addito mel⸗

¶ Dxvaſ. Gulbi comeſii erigũt linguã ꝛ⁊ ſauces

le ſiomachi doloꝛẽ compeſcit.

¶ Et fſurfurcs ⁊ acoꝛas nitro adcito purgat.
Liuoꝛes et maculas tollit. Medio oui addi⸗
to et aceto et melle lentigines coꝛpoꝛꝭ emẽdat.
¶ Conquaſſationibus auriũ ⁊ vnguiũ cũ po
lenta bene adhibet᷑. Coctus in cinere calido et
polenta addita ⁊ capitibo minoꝝ piſciũ nigris
cicatricibus reddunt coloꝛem.

¶ Kocti⁊ comelli doloꝛẽ lateris ↄpeſcũt. Sʒ

nõ multũ comedendi ſunt.quia neruis contra
rij ſunt ⁊ ſiccatiue virtutis
Pli.Cepe comeſte inflatões pᷣſtant.faſlidiũ
tollũt.ſitim pꝛouocãt.et tollũt oꝛꝭ ſetoꝛẽ cuſio
matice ſunt. E moꝛroidas impoſite ꝓbibent.
¶ Succus cius immiſſus naribo caput pur⸗
gat. Moꝛſib caninis occurrit melle et ruta ⁊
ſale addito.Cum ſexo gallinatio auriũ dolo
rem et ſuperflios ſonos compeſcit:ct advlce

rationes aurium pꝛodeſt.

uis cius comeſiꝰ doloꝛẽ capit remouct.
cus eius optime caput purgat. Naribꝰ attra
ctus colericꝭ rieflegmaticis vtiles ſunt.
¶ HGalienus.Cepe emoꝛroidis aperit appoſi⸗

8½ 3 ta. Aut cuʒ aceto illinita in ſole aluos abſter

git. Et ſricata in alopitijs citius q; altionũ ꝓ

¶Eauda vo ricota alopitias mendat Quli

J

K

* *

¶ Si vero ſeparanerit quis ſuceum eius totũ
qntũ eſt reſiduũ ſuſticiens terreſtris ſubſtan⸗
cie. Ipſe aũt ſuccus aquoſe et acree ẽ calidita⸗
tis. ita ãt et ſuffuſos et abliopinatos pꝛe groſ⸗
ſicic humoꝛum iuuat vnctuus.
¶ Ex huiuſmodi autẽ cõplexione tota cepa in
flatiua eſt cõmeſta.et ꝓpterea quacũq; ſiccioꝛa
ſunt cõplexione minus ventoſa. Hoc idẽ auc.
Dx aſcoꝛidis in ca.vi.bulbus.
¶ Zulbus cõmeſtiuus frigidioꝛ eſt bulbo vo⸗
mitiuo ⁊ groſii.necnon vicoſi humoꝛis eſt ge

neratiuus. Naʒ difnicile digeſtibilis eit ⁊ infla
tiuus ⁊ libidinoſis ſuperplaſmatus.Eo autẽ
ꝙ amaritudinis atq; ſtipticitatis ꝑticeps eſt
abſterſiuus et ſolidatiuus efficit᷑ et ſiccatiuus.
Oſtenſum eſt em̃ ꝙᷣ amarus quidẽ ſapoꝛ in
abſterſiuis ſubſtantijs eſt. ſtipticitas vᷣo in ſo
lidatiuis.ſiccitas vero eſt in vtraq.
(Stidẽin li.ð cibis. Cepa calefacit coꝛpꝰ⁊ ſbᷣ

tiliat in ipſo groſſos hũoꝛes et ĩcidit viſcoſos.

ruda et cocta pauciſſimũ dat coꝛꝑi nuni

mentũ. nocet colericis.ſed his ͥ flegmaticum
humoꝛẽ et crudũ groſſum ⁊ viſcoſum collectũ
babuerint ideo ea talia eduloꝛum ſunt.

terach. Aplenon folia habet ſcolope⸗
Mdrie venenoſe ſimilia. Naſcitur in locx

rruznnanttetane Adcſtce⸗

lia eius ſũt multa ex vna radice aſcẽdetia. di⸗
uiſa ſicut polipodium ſubtus rula et aſpera e
ſuper vinida.E ſt vero ſine haſta.ſine floꝛe.⁊ ſi
ne ſemine.Gal.vi.ſim. far. ca. Aplenon. Dub

„.
„

tilium partimn quidem mon tamen calide vir

Pperationes

¶ Pyaſcoꝛides. Folia ceterachelixa cum ace⸗
to ⁊ bibita.xxx.dicbo ſplenẽ ſiccant. Item ſo⸗

lia ipſius vino addito et cathaplaſmai
ta:ſpleni ſingulare pꝛeſidium eſt.

¶ Iſopi folia cũ aplenon folijs trita cũ leuiſſi

ma vini bibitione ſplenem ↄſumunt

¶ Stranguirijs et ſub glutionibo et Yctericis

pꝛodeſt. Bibita calculos frangit.

¶ Dicit᷑ ꝙ folia cũ ſplene mule collo ſuſpenſa
mulierẽ generare non linit. ſane nocte ſuſpen⸗
dendda eſt. et obſeruãdum ne luceat luna aut
de die ſuſpende.et ſi bomo ꝓmuliere eandẽſo
Derit. ⁊ aſſit alius qͥ dicat: inde ſodite vt illa

nõ generet etiã hoc dicitur pꝛodeſſe.

H5alicnus. Teterach lapidem frangit erſple

nem ſubtiliat vel attenuat.

Capitulum. cxxſ.

Orebinaahzafee cap. Cheuri.

auc.Dyaſcoꝛidis.eit planta nota ba⸗

'́vbens diuerſitatẽ iu ſpecie ſua a diuer⸗
ſit ate floꝛum cognoſcitur. Nam quedã floꝛeʒ

mpoſi⸗

?

be

iuc
fog

De Herbis.

albũ q̃dã purpureũ.et q̃dã citrinũ.Etq̃ hʒ flo

rem citrinũ melioꝛ eſt ⁊ aptioꝛ in medicia.Sʒ
q̃ͥdam dicunt ꝙ cheriſunt floꝛes ſiles violarũ
nõ in die ſed in nocteredolentiũ.quoꝛum odoꝛ
ẽ vt odoꝛ violarũ.et verũ dicunt.E t idem auc.
Bal.E ius floꝛis ſubſtantia eſt ſubtilis aquo

ſa ⁊ ꝓpꝛie ſicca ex ca.⁊ ſapoꝛ cius ẽ amarue.⁊ vxv
tus eius eſt que calefacit ⁊ deſiccat abſtergit:
7 ſubtiliat. “ HW

Pperationes

Sera. Subtiliat maculas groſſas q̃ ſũt in

oculis.⁊ aq̃ decoctõis eiꝰ puocat mẽſtrua ⁊ ex
pellit ſecundinã.et fetũ moꝛtuũ qñ ſedet᷑ in ea.
et qñ bibit cũ aq̃ aut alia re coꝛriunpit fetum.

qEt curat apoſtemata matricis quando ſup

ponit eis.: ꝓpꝛie antiqua dura.Uirtusſemis

eius eſt ſicut pſius tios.

( onfert ſiſtulis qñ deſiccatur et puluertza

4 .

in eis.⁊ ↄfert omni apoſtemati duro putrela⸗

cto.et habens coloꝛẽ citrinũ ad oĩa eſt loꝛtioꝛ
¶ Cheri floꝛes ſunt ſimiles violis in odoꝛe.
quoꝝ alij ſunt albi.alij ſũt glauci in nocte po⸗

tiſſime redolentes.et eoꝝ herba alio nomie vo
cat᷑ herba gallica vel floꝛes cipꝛi.

¶ Et alij ſũt coloꝛis purpurei.q herba a roma
nis vocat᷑ ↄſolida.licet incõgrue:Prime autẽ
dueſpeẽs ſcʒ citrina et alba ſunt ſpẽs violeſᷣm
Dx aſcoꝛidẽ.vt apparet in ca.Uiola.

Entaurea. Dyaſcoꝛides. Centaurea
fin tranſlationem noſtrã. Centaurea
maioꝛ quam multi narcam aut genti⸗
anam dicunt ⁊c. ſed falſo.qm̃ in l̃a gentiana
dicit ꝙ ſuccus centauree efficit ſicut ſuccꝰ gẽ
tia ne.Ergo centaurea nõ eſt gentiana.vt inl⸗

Capitulunn cxif.

i dicũt. Similiter Dyaſcoꝛides facit ſemotũ

capitulum de centaurea a capitulo de gentia
na. ergo non ſunt idem. Dicit autem Dyaſco
rides. Eentaurea abũdat in Licia ⁊ Archa⸗
dia.folia hʒ ſimilia nuci regali viridia:⁊ ob⸗
longa ſicut cauliculi.⁊ rotunda ⁊ ſerratim ex⸗
teriꝰ inciſa ſicut tres digiti.⁊ vᷣgã ſimilẽ lappa
tio duoꝝ vel triũ cubitoꝝ lõgã.radix ẽ illi ml⸗
tas virgas habens.in qbo capita ſunt ſimilia
miconio ⁊ lẽga cũ floꝛe purpuraſtro et ruſo.
Radicx eſt groſſa ⁊ grauis et ſoꝛt acerrime ſuc
culentia.qͥ ſuccus ſtipticꝰ ⁊ viſcidus ẽ rubei co
loꝛis. Locis naſcitur pinguioꝛibus et ſo lanis

cuius ſuccus exſiccat᷑ ⁊ coquit᷑ ſicut gentiana⸗

Centaurea minoꝛ quam multi linoliam dicũt
ſoꝛtiter deſiccat abſq; alia moꝛdicatione. No
minatur ctiã ab alijs elleboꝛitis ſiue amaratꝝ
vel febꝛiſugia. Naſcitur in locis aquoſis.vpe
riconi atq; oꝛigano ſimilis.virgam habens ꝑ
longam anguloſam.floꝛem purpureum. folia
minuta et oblonga ſicut ruta.ſemen ſicut triꝰ
ticũ.radix eſt ei oblonga ⁊ inunlis.guſtu ama
ra.Galienus ſeptimo ſimpliciũ far.ca.de cen⸗
taurea. Magna ra dix ſicut in guſtu qualita⸗
tes contrarias habet.ita vt in vtilitate opera
tionis:ſed ſᷣm guſtum aeris ſimul ⁊ſtiptica ap
paret cum quadam bꝛeui dulcedine.ᷣm ope⸗
ratiões vero acredo quedam caliditatis o ꝑa
oſtendit.Centauree parue radix quidem omni
fariam in operatiua eſt. Rami vᷣo eius ⁊ maxi
me frondes quiin eis ⁊ floꝛes vnliſſuni.domi⸗
natur autẽ in eis amara qualitas.modica ſti⸗
pticitate participans. et pꝛopter hanc cõplexi
onem foꝛtiter multum eſt hoc farmacuz abſqʒ
moꝛdicatione.quoniam autem omia talia vti
lia ſunt multotiens dictum eſt.
¶ Sera.liaggre.capi. Entoꝛion.id eſt Cen⸗
taurea.auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Centaurea
maioꝛa habet folia ſimilia nuci regale longaꝛ
viridia ſicut folia cauliũin ſummitate grada⸗
tim inciſa.habet virgam ſimilẽ virge acetoſe.
cuius longitudo eſt duoꝝ aut trium bꝛachio⸗
rum habens ramulos plures egredientes ab
vna radice. ſuper quos ſunt capitella ſimilia
capitibo papaueris nigri rotũda tẽdẽtia ad lõ
Gitudinẽ.et habet floꝛem cuius coloꝛẽ ſinulis

4

reitatem· et habet folia parua oblõga ſicutſo

ſiccat ſinemoꝛdicatione. Pli. ca. vecentaurea

N¶ Radir aũt eius eſt candens ſicut ignis mol

na amaritudine.

õ

Tractatus

kaolh.et ſemen ſimile cartamo inter foꝛeʒ eius
et ftos cius eſt ſimilis lane.⁊ habet radicẽ gra
uem. cniꝰ longitudo eſt duoꝛũ bꝛachioꝛuʒ. Et
naſciĩ in ter ſoli expoſitis ĩ mõtibe arboꝛoſis
⁊ in terra ꝑingui. Minoꝛ tᷣo cẽtaurea naſcit᷑i
aquoſis locis ⁊ eſt ſimilis herbe pericon aut
pulegio montano. habet virgaz vnius palme
quadratã:floꝛem rubeum vergentẽ ad purpu

lia rute.⁊ ſemẽ ſicut granũ frumẽti.et habetra
dicem paruam in qᷓ nullũ eſi iuuamentũ. et in
ſapoꝛe eiꝰvincit amaritudo plus q; aliud.⁊ eſt
in eo ſtipticit as pauca.⁊ virtus eius eſt que ðꝰ

Slia maioꝛ:alia minoꝛ.ſunt ambe calide ⁊ ſic
ce cõplexionis in ſeundo graddu.

O perationgse

Diaſcoꝛides. Eentaurea maioꝛ vires babz

cum aliqua exaſperatione relaxantes.vnde to

tum ventrem purgat
lis fragilis cumſucco ſubruſo ⁊ acro cũ mag⸗

¶ Hec radir cõquaſſationibo vtilis eſt. pleure

ticis ⁊ diſnoicis marime ꝓdeſt. tuſſim antic;

cõpeſcit. aſmaticis et emoptoicis ſingulare pᷣ
ſidium eſt. non febꝛientibo cũ vino. ʒ. . de radi
ce eius dat febꝛientibo cũaqua toꝛtõnibo ⁊ cau

ſis ſtericis ſimiliter data pꝛodeſft.

¶ Menſtruis imꝑat.aboꝛſum facit in modg—i
collirij ſuppoſita.nam acredine ſua pᷣdictũ fa
cit. et fetum moꝛtnũ expellit et vinũ coꝛrumpirt
et extrahit. In hboc autẽ ꝙ ſtiptica eſt plagas
glutinat.ad reumataiuu.

¶ Succus omnia facereilla nouit maxime
vulneribus acanicem inducdit:.·
Par acoleſim facit:carnibo inciſis ⁊ in ſoco

poſitꝭ addita memoꝛãt ꝙ carnẽ in ſe coagula
re facit.licij modo exſiccãt ⁊ ꝓ licio illã vendũt

Eent aurea minoꝛ tõſa et impoſita viridis

vulnera purgat paracoleſim pꝛeſtaet.
Fairices vunerſto rerentibuo et veterib⸗

Elixatura eis bibita colerã ⁊ boꝛes pĩgues

deponit.ſciaticis ano ſuppoſita ſanguinẽ pꝛo

uocat ⁊ doloꝛẽ illiꝰ mitigat.ſuccꝰ eiꝰ melle ad

dito caligineʒ oculis detergit:aboꝛſum facit:
neruis dolentibo fomẽto pᷣſtat auxiliuim
¶ Sal.Eẽtaurea magna ꝓuocat mẽſtruaEt
eſt embꝛiones moꝛtuos euellẽs et viuos coꝛ⸗
rupens euc ens.ſiipticitas vᷣo ea q ſunt groſ
ſe partꝭ et terreſinis frigiditatꝭ in glutinando
vulnera et iuuãdo eos qͥ ſpuunt ſanguinemn

gqua.eis qͥ ſunt ſine febꝛecum vins.

¶ Secundũ aũt virtutẽ que ex omnibo quali?ꝰ
tatibus inſeſſioniboet vulſiib et diſicis ⁊ an
tiquitatis conſfert tuſſib.nõ em̃ euacuare ſolũ
opoꝛtet in his quod eſt pᷣter naturam. ſed ⁊ ro
boꝛareet vigoꝛare que expurgata ſunt ad ea
vẽ igit᷑ vtilis eſt que acerrima.qñ nõ ſola nec
ſincera exiſtat ſed vel dulcedini alicui ꝓꝑmiſcet

vel non omnino amaritudini. Joꝛtitudinẽ vᷣo

⁊ violentiã non habebit ꝑmixta ei aliqua ſub

ſtantia eucrata.talis enim eit que dulcis.Ad

itas eſt neceſſrig.
¶ Et centaurea igitur minoꝛimagna vulnera
conglutinantur cum cathaplaſmatur ipa her
ba ad huc recentiet etiam difficile congluti⸗
nabilia vlcera cõſolidat eo modo vtentibo.ex

confoꝛtandam autem et congregandaʒ ſtipi

icaat autem cum conglutinatiuis ⁊ ſiccatiuis

ꝑmiſcetur virtutibo.quecũq; em̃ et ſiſtulas cu
rarenate ſunt et duricies antiquas molliticat
2⁊ mala moꝛigerata vlcera ſannat.
¶ Serapion li. aggre.ca./pꝛio de centaurea
maioꝛi et minoꝛi.eodem dicit auctoꝛitate Dy
aſcoꝛidis et Galieni.que bic dicta ſunt: licet

per alia verbꝛo.

De Herbis .

Capitulum. cxiij.

Eraſum eſt fructus.Ceraſus᷑ arboꝛ.
Et eſt fructus qui arabice vocatur ce⸗
rafie. grece et latine cerafar.et aliqͥ vo
cant ea grana regũ. Sera.li.aggre.ca.cera⸗
fie.i.ceraſa.Et dicũt ꝙ ſint grana magna ſi⸗

milia pꝛunis.⁊ ſunt in oꝛiente et eſt granumre

gum. Et eſt illud quod eſt apud nos.Et auct.
Bal.Sunt ex eis dulcia.põtica et acetoſa ſi⸗
cut inueniunt᷑ malagranata et poma.Et ipo
rum quecunq; nedum maturata ſunt.quedaʒ
quidam ſufficienter põtica ſunt.quedam autẽ
acida ſimilia ſunt moꝛis.ſed in moꝛis quidem
non maturis acida qualitas dominatur pon
tica in ceraſis vero non ſemper.

DOperationes

¶ Serapion.Dulcia deſcendũt a ſtomacho
cito.⁊ iuunamentum quod inferunt ſtomacho
paucu ẽ.⁊ põtica faciũt ↄᷣriũ eius. .
¶ Acetoſa vᷣo deſiccãt flegmata et ſuꝑfluita
tes ſtomachi plus qᷓ pontica.⁊ cauſa huius ẽ
qꝛ in eis ẽ res incidens.et conferũt ſtomacho
flegmatico et pleno ſuperfluitatibus
¶ In arboꝛib vo gũmi ẽ cõis.virtus oĩbo vi
ſcons ⁊ ĩ moꝛdacibo farmacije ꝓpterea in eo ẽ
vᷣtus medicinarũ inuiſcãtiũ ſine moꝛdicatiõe.
⁊ iõ ↄferũt aſꝑatõis pulmõi.⁊ ẽ in covirtuos ſiᷣ
tilians.⁊ ideo conferũt lapidi qñ bibuntur.
¶ Dxyaſ.ca.de ceraſisCeraſum viride pomuʒ
vẽtrem hume ctat et ꝓuocat.aridũ ſiccat ⁊ de

tinet ſtomacho vinide cõtrariũ. Siccũ(inq;)

vtile accipitur. Hoc quidã cſtimãt vninã mo⸗
uere a non paucis autoꝛibo tradit.ſi mane re⸗
centia cum ſuis nucleis deuoꝛata ſunt aluum
tam copioſe fluere vt exeadẽ cauſa etiam moꝛ
bo pedes implicati liberentur.ſit ex eis dyace⸗
raſton.quod omnibus cſt notum
¶Halieno placet non vnã in oĩbus ceraſcis
pomis eſſe virtutẽ. Nã in qͥbuſdã auſterus ſa
poꝛ:⁊ in qbuſdã calidus.⁊ in qbuſdã dulcꝭ ap
paret.et vult auſtera ad ̊ valere q; ventrẽre⸗
ſtringant:ſtomachũ vᷣo cõſimment.A cida in⸗
dicat fiegmate abundantibo ſiomachis opti⸗
ma.nã magis ſiccant et groſſitudinẽ dẽſioꝛis
bumoꝛꝭ incidũt:dulcia ſiomacho aduerſa pꝛo
nunciant.cit ius iñ per inteſtina deflucre.
¶ Bũmi qð truncus illacrimat.exaſperitas

grterias optime lenit.ſi in vino veteri detur in

ſolutione reſolutũ ſimili modo datũ:faſtidiuʒ

ſtomachi nauſeantis auertit.

q Et de facile feditatẽ palloꝛis excludit cũ me

ro hauſtũ calculos quibus etiã veſice cannał
obſemuitur in arene puluerem ſoluit. ·

Capitulum.icxiiij
Retanus. Dyaſ.ca. Cretanꝰ frutex
herbe duos ramos habẽtie in vnius

cubiti longitudince.et naſcitur in locis
ſaxoſis et maritinis cum folijs albis ⁊ pingui⸗

bue ſimilibus andragne latioꝛibus et oblon⸗
gis. foꝛem habet album et ſemen libanotido
ſimile magis roomdum et odoꝛatũ.quod de⸗

ſiccatur vt triticum:Radices tres aut quattu

oꝛ habet digiti groſſitudine.odoꝛis ſuauilſi⸗

mi plenum. Galienus ſeptimo ſim.far.capitu⸗

lo de cretano.Cretanum ſalſum quodammo
do et cum guſtatur ſimul cum bꝛeui qualitate
quocirca eſt virtus eius abſterſiua elt ſimul ⁊
eſiccatiua.debilioꝛ autemeſt f̃ᷣm vtraſq; ama
ri longitudine

OPperationes
¶ Dxaſcoꝛides.Folia ct ſemen eius et radices
cocte cumvino et bibite vrinã pꝛouocant:vcte
ricie medicantur menſtruis imperant.crude
et elixe comedi poſſunt.⁊ in ſale compoſite mã
ducantur. ſolia eius in guſtuſatis acida ſunt
¶ Paulus ca.de creta no. Cretanus calidꝰ ẽ
et ſiccꝰ in tertio gradu. Nerba eſt que in locis
mar itinis reperuur.virtutem habet valde di⸗
uretic am ex ſubtili ſubſtantia.

A

B

Tractatus

9 9

¶ K ontra diſſurriã ſtan guiriã et viciũ lapidis
⁊ viacam paſſlionẽ bei ba ipſain multa quati
tate buliat in aqua ſalſa vino et oleo: et in ea

ſedò cat patiens vſq; ad vmbilicunm
¶ Item contra liacam paſſionẽ ponatur in

Capitulum. ru.

8 cuta. Sera. li. aggre. ca. ſuccarã vc

„

.

ſiiptitẽ ↄcauũ in qͥ ſũt multi nodoſi:ſi⸗

cut nodi feniculi.: eſi multũ maioꝛ feniculo.et
hʒ folia ſilia folijs ferule habẽtia grauẽ odoꝛẽ

ſtipitẽ eiꝰ eſt coꝛona in q̃ ſr foꝛes albi.et ẽſe
mẽ ſimile ſemini aniſi.niſi quia eſt albius.et hʒ

radicẽ non multum infixam terre qᷓ eſt frigida
valde.hec radix occidit ſua frigiditate.Pau⸗

lus capitulo de cicuta.eſt planta cuius ſemen
frigiditate ſua eſt interimens.ſed vino puro et

calido eius nocumento ſubuenitur. Galienus

viij.ſim. farmacorum.ca.comum.id eſt cicuta
quoniaʒ ſumme elſi infrigidit atiue virtutꝭ om

nes ſciunt. -

HPHobperationes
Sera. Coꝛona huius plãte accipit᷑ cũ toto
ſemine anteq; deſiccet᷑. et terit᷑ et ex mit᷑ ſuccꝰ

⁊ ſiccat᷑ in ſole.ct adminiſtrat᷑ in collirus qᷓ fi⸗
unt ad ſedãdos doloꝛes ocloꝝ⁊ c optimũ in H

¶ Et qñ poniĩ ſuꝑ maâmilla⸗
iit eas magnilſicari.melioꝛãt ex bac planta eſt
üllla qᷓ naſci in crete inſula.in chia ⁊ in atica.
¶Plinius coniza.id eſt cicuta que omnibus

coniſa auc. Dyaſ.Eſt planta habens

¶ Et quando ſit cmplaſirum cum co ſedat ca
liditatem ⁊ heniſipilam ⁊ foꝛmicem.
¶ Et quando teritur hec planta cum ſuo ſe⸗
mine aut cum ſolijs 2 fi emplaſirum cum ca:
ſuper teſticulos abſcindit pollutionem ⁊ go⸗
moꝛream.⁊ ſi ſiatmplaſtrum cum ea ſuꝑ vi

gam pꝛobibet erectionem. 1.

J —

8 t quãco emplaſt ant cũ ca mãmülle mulie

mrum pꝓhibet ab cis lac.Et quãdo ponit᷑ ſuꝑ te⸗

ſticulos pueroꝝ ſinit os augei.
millas puellaꝝ nõ ꝑmit

nota eſt. Cuius ſolia viperas ct ſerpentes effu
gant. ⁊ eſt frigida frigiditate moꝛtali.

¶Platearius. Cicuta nõ viimur intcrioꝛibo.
quia ven enoſa eſt ⁊ in ſubſtstia ⁊ in qualit ati

bus. Intantum em̃ diſſoluit.qꝙ ſpũs inaniun

tur.⁊ ex hoc membꝛa moꝛtilicantur. Uirtuteʒ

habet potiſſimam ſᷣm radicem.ſecundo ſᷣm ſo
lia. minoꝛẽ ſᷣm ſemẽ. Unde ſcmẽ eius qñq; po⸗

müt i medicinis.et ex ca vngentũ potiſſimũ ſit

contra artaicam et podagram.
¶Iſidoꝛꝰ. Cicuta vꝛinã ⁊ menſtrua puocat⁊
augmentat. LQumbꝛicos et aſcarides necat.

Sciaticos ⁊ arteticos de groſio fiegmateiu⸗

uat. ſi in ciꝰ apoſimate lauet᷑ aut potet᷑. Groi⸗

ſanm intcſtinoꝝ ventoſitatẽ diſſoluit.Colicam
pagſlionẽ ⁊ vlij doloꝛẽ curat.pectꝰ⁊ pulmonẽ

de viſcoſo ⁊ groſſo flegmate purgat.

Plinius libꝛo.v. Cicuta venenum eſt pub
lica quadã athenienſiũ pena inuiſa. ad multa

iñn vſus nõ omittendi. Scmen habet noꝛium
LCLaulis aũt eſtv iridis.⁊ vꝛit pleruũq; ſicut ĩ pla
tanis.lenis hic ⁊ geniculatus vt calami nigri⸗
cans.Altioꝛ ſepe binis cubitis. In cacumini⸗
bus ramoſus.habet ſolia coꝛiandri tenuioꝛa
graui odoꝛatu.Aniſo craſſius.radice ↄcaua
nullius vſus. Scmini ⁊ ſolijs ineſt vis reſni⸗
geratoꝛia.q̃ ſi necat:incipiũt augeri ab extre
mitatibo coꝛꝑis. Remediũ aũt eſt pꝛius q; ꝑue
niat ad vitalia.natura vini ex calcfactoꝛia ac ĩ
vino potata irremediabilis exiſtimat᷑. Suc⸗
cus expꝛimitur folis atq; flounbus.tunc enim

maxume eſt tempeſtiuus et melioꝛ.

¶ Semine trito apꝛeſſus et ſole denſatus in
poſtillos:necat ſanguiem ſpiſſando.hec alte⸗
ra vis.Ideoq; ſic necatoꝛum in coꝛpoꝛibo ap⸗
parent macule. —
¶ Ad diſioluẽda medicamera vtunt᷑ illo ꝑ aq̃

⁊ qad refrigerãcũ ſtomachũ fit ex oo malagian.

valet ad cohibẽdas epyſoꝛas eſtiuas.oculo⸗
rũq; doloꝛes ſedãdos circulinitũ. Miicct᷑ col

lirs. ¶Et alios omes cohibet reumatimos

e⸗⸗

d * D d

——— =

— —

b.
gi

uiq
nſo
li

t1
K.
eiu⸗
roß
lam
one

nuls
Nin
tiptt
igni⸗
nini/
ſoꝛ⸗
aua
raſni⸗

Ge
aai
oin

woin
alte

kol
inos

De Herbis.

Folia quopð tumoꝛem omnẽ:ac doloꝛẽ et epi
foꝛam ſedant.

RIcoꝛea Platearius. Cicoꝛea q̃ et ſpõ
ſa ſolis.⁊ ſolſequium et intuba dicitur.

WVvtfrigida et humida eſt in ſecundo gradu
¶ Conſtantinus in libꝛo graduum. Cicoꝛea ſi
ueſponſa ſolis frigida eſt et ſicca in pꝛimo gra

¶ Plinius li. xx. Intubum erraticum apud
nos quidam et ambugiam appellauere. In
Egypto voc ant cychoꝛium.

¶h/ĩ Igem in libꝛo viceſimopꝛimo Lycoꝛiũ poſt

vergilias naſcitur.floꝛẽtq; particule eius. Ra
dix eſt eis lenta qua vtuntur ad vincula.
¶ Actoꝛ. HVec herba ſcz que vulgo dicitur cy⸗
coꝛium:ipſa etiaʒ alijs nominibo pꝛeter ſupꝛa⸗
dicta dicitur elytropiuʒ et dyoniſia. Unde de
ipſa quoq; dicetur inferius in capitlo. Elytro⸗
Pperationes
¶ Platear. in ca.Cycoꝛea.NHerba ipſa come⸗
ſta valet Z vcnenũ Succus eius valet ad opi
lationẽ ſplenis et epatis ex calida cauſa.⁊ con
tra calefactionẽ eiuſdem. NHec herba viridis ẽ
et multe efficatie. ſicca vᷣ⸗ nullius vel parue.
KCocta et comeſta valet opilationi ſplenis⁊
epatis.25 calefactionẽ epatis. Succus epati

ſuꝑponitur vel cathaplaſmatur.
¶ Et quia virtutem habet reſtringendi vene⸗
num: aĩalia quedãa venenoſis animalib⸗ leſa
huius herbe tactu ſanantur
¶ Conſtan.li.vt ſupꝛa.confoꝛtat ſtomachuʒ
et valet contra ſcoꝛpiones.alioꝛũq; reptilium
moꝛſuʒ cũ myrrha mixta.et mulieri ſuppoſita
pꝛouocat menſtuuaa.
¶ Plinius lixx.ca. Intubum. Id refrigerat ĩ
cibo ſumptũ.et collectiones ſanat illitů. Suc
cus decoctus ventrem ſoluit. Renibus et ſtio⸗

macho pꝛoſicit.

¶ In aceto decoctum vrine toꝛmenta diſcu⸗
tit. Itemq; moꝛbum regium cum mulla ſi ſine
febꝛe ſit reſecat et adiuuat. Mulierũ purgati⸗

Eonibus in aqua decoctũ adeo ꝓdeſt vt moꝛtu

os trahat partus.

Capitulum.cxvij)
Ino gloſſa. Ilid. in li. ethymologiaruʒ
-·:inogloſſa eſt herba quã linguã canũ
.vocant. A cinos qð ẽ canis.⁊ gloſſos
qð eſt lingua. Inde cinogloſſa.id eſt lingua
canis.Et eſ herba ſimilis arnogloſſe: niſi qꝛ
ſunt ei coſte apparẽtes in ſolis eius.ſed ſunt
leuia ſatis et elt in eis boꝛra apparens „

„ n d8

Trattatus

BVMedetur vlceribus oꝛꝭ et alijs vlcernib frau⸗
Qdulentis frigide et ſicce cõplexiõis.⁊ curat al
colã.halneũ detoctiõis ceius curat gomoꝛreã
¶ Plini. li.xxv.Linogloſios.caninã imitans

linguã topiarije oꝑibe eſt gratiſſima.

¶ Aiuntq eã q tres iirſos ſeminis cmittat.
Eius radicẽ potatã exaqua pꝛodeſſe ad tertia

nas.que quattuoꝛ ad quartangaas.

¶ E ſt ⁊ alia ſimilis et q̃ lappas ferat minutas

cuius racix pota ex aqua ranis ⁊ ſerpenubus
aduerſatur. —

Capitulum.cxviij/
Itonia. Dyaſcoꝛides.Citonia vel ci⸗

2 tomus eſt arboꝛ maloꝛũ citomoꝛũ Hu
vius folia virtutem habent medicinaleʒ

„

¶ Palladius libꝛo ſecundo. Oẽſe Jannario
tuberes inſerunt᷑ ci omo. Idem li.ij.Citonijs

ſerẽdis pleriq; tempoꝛa diuerſa dixerũt tamẽ
