mihi vſu compertu eſt. In Italia circa vrbeʒz
menſe Jcbꝛuario vel inchoaãte Marcio plan⸗
tas citomoꝛum radicatas in paſtinato ſolo te

„ 2

nuilſſe.adeo velociter vt ſepe lequeti anno (vt

frugi) gauderẽt. Idem menſe Iebꝛuanio cito⸗
tonia inſeruntur melius intrunco q; in coꝛtice
Recipꝛunt in ſe ſurculoæ ꝓpe omnis generis.
punioj ſoꝛbi.omniũq; maloꝝ que melioꝛa pꝛo
dutunt. Inſcrantur autẽ nouelle arboꝛes qui

bus ſuccus in coꝛtice eſt. Si maioꝛ eſt circa ra

dicem melius inſerctur vbi coꝛtex ⁊ lignum be
nelicio ſoli adherentis hbumeſcit.¶ Pgꝗlienus
ſecundo libꝛo de cibis. Mala ipfa non ſunt
habentia vnam naturam:quod eſt.quia cdã
ex eis ſunt dulcia.quedam pontica.et qucdaʒ
ſtiptica.et quedam acctoſa.⁊ quedaʒ inſipida.

Et in dulcib eſt ſubſtantia aquoſa tempera⸗

ta.Ex pontica vincit in eis frigidum terreum.
Sed in ſtipticis hec eſt eadem ſubſiantia cuʒ
aquoſa ſubſtãtia dulei. In acetoſis aũt ẽ ſub⸗
ſtantia frigida.⁊ virtus ponticoꝛũ ⁊ ſiipticoꝛũ
et acetoſoꝝ eſt virtus queincarnat ⁊ q̃ cõglu⸗
tinat vulnera.Et ꝓhibet illud qð currit ad a⸗
poſtemata in pᷣncipio eoꝝ.⁊ ſoꝛtiſicat os ſio⸗
machi ⁊ ſtomachũ laxũ et fluxũ.maxie vᷣ o q ſe
ſtipticioꝛa ex cis acetoſioꝛa. Scd illud qð vin
cit ſuper naturam inſipidoꝝ eſt aqua.Et com
plexio eoꝛum eſt humidioꝛ et frigidioꝛ.Et ipᷣa
qdmilſtratur in medicinis apoſtematũ in pn⸗
cipio coꝝ⁊ in augmento.⁊ vniuerſaliter in ma
lis ẽhumiditas multa.⁊ ſuꝑfluitates frigida.
⁊ ideo deſtruitur ſuceus coꝝ et areſcit. Seruã

tur tamen quando coquuntur cum melle. fit

inde rob. Et ſeruantur eodem modo citonia
ipſa cum melle ſicut et ſucci coꝛũ.itonia ma⸗
ioꝛa vocantur ſaturninia.⁊ ſunt maioꝛis inua
menti q; alia. Rememoꝛãs ergo illoꝝ quecũ⸗
qʒ poma ſtipticant ſcias frigidum ⁊ terreirem
chimũhabere. quecũq; aute; acetoſa vident᷑
frigidum quidem.ſed ſubtilius partiuʒ medie
vᷣo complexionis eſſe que dulcia ad calidius
declinare vidẽtur.ſicut que pertecte apova.id
cſt ſine qualitate⁊ valde aquoſa ad lrigicius

inclinata. Utaris ergo ipſis ̃m pꝛedominan⸗

tium humoꝝ virtutes. Auſtenis aũt pomis qͥ⸗
dem quando pꝛopter humidit atem multam a
tonus.id eſi ſine vigoꝛe venter extiterit:ponti⸗
cis autem quando ſufficienter excreuerit hu⸗
iuſmodi. Acetoſis vᷣo qñ eſtimaueris in ipſo
groſſum humoꝛẽ eollectũ eſſe nonvald ealiqͥd
frigidum tanq; frigidius quidem nõ acetoſis
ſed trimeis indiget. Siccant autẽ ambo groſ
ſitiem humoꝝ acetoſa et drimea. Diferunt ãt
hec in hoc q bec quidem cũ iningidatiõc:illa
vero cũ caliditate opcrant᷑palam autem cx iã
Dictis ſcpe ꝙ ſiiptica quidẽ ſuꝑfluos ſecceſſus
reſiringunt. acetoſa humoꝛem quidẽ groſlum
inuenientia in ventre diuidunt hunc.ſubou⸗
cũcq; ſtercus.ꝗpter hoc humectãt egellioes.

Nt

— — —
S – —

S —
—

RK α. t U9

8

De Herbis

purum autem inuenientia ventrem reſtrin gũt
ipſum magis

OPperationes.

¶ Auicenna lib.ij.cap.de citonijs.Quando

abluitur cinis ⁊ folioꝝ eius ſunt ſicut nithia.⁊
rob pomoꝝ eius areſcit ꝓpter illud qð eſt ĩ ipo
de humiditate aquea frigida.⁊ aſſatũ eſt meli
us ⁊ magis ↄferens.⁊ eius quidem aſſatio ſit
quandocũq; cauat᷑ ⁊ eijciunt᷑ grana eius.⁊ po
nitur in ipᷣo mel ⁊ lini᷑ luto eius coꝛpꝰ.⁊ poſiea
ponit in cinere.frigida eſt in pꝛimo ⁊ in fine.et
ſicca in pꝛincipio ſecũdi.Et eſt ſtipticũ cõſoꝛta
tiuũ foꝛtiter.⁊ flos eius eſt ſtipticoꝛ.Et ſimili⸗

ter oleũ ipſius ⁊ dulce.eſt minus ſtipticũ.et ſe⸗

men eius eit lenitiuũ ſine ſiipticitate.

¶Et ꝓbibet curſum ſuꝑfluitatũ ad viſcera.et

retinet ſudoꝛt.⁊ oleũ eius ↄfert ſciſſuris frigo⸗

ris et ſoꝛmice.et eſt vtile vlceribo ſcabioſis.Et
multitudo eiꝰgenerat doloꝛẽ neruoꝝ.⁊ allata
ponit᷑ ſuꝑ apoſtemata oculi calida.

¶ Et eius ſuccus ↄfert dilatiõi anbelitꝰ et aſ⸗

mati.⁊ ꝓbibet ſputũ ſanguinis.⁊ ſemẽ eius cõö
ſert aſperitati gutturꝭ.⁊ lenit cannã pulmõis.
et muſcilago eiꝰ etiã humectat ipᷣaem cannã.

¶ Et ↄfert vomitui ⁊ ebꝛietati.⁊ ſedat ſitim.et
ↄfoꝛt at ſtomachũ recipientẽ ſuꝑfiuitates.
¶ Syrupꝰ eius ⁊ ipſiꝰ infuſio.⁊ qð de eo eli⸗

xatum eſt ex ipo vtuntur multi in ſecũda men⸗
ſa ſuper vinum. pbibet ebꝛietateam.
Et fit ex eo ſyrupus contoꝛtans appetitũ de

iectũ valde ⁊ moꝛtuũ.⁊ conſoꝛtat ſtomacbũ.
¶ Et pꝛobibet vomitum flegmaticum.⁊ꝛ eſt ꝓ
uocatiuum ⁊ iam dictum eſt q illud eſt per ac

cidens.Et illud quod cum melle elixatum eſt

eſt maxime pꝛouocatiuum.

¶ Uerũtamen quãdo ſoluit ventrẽ ⁊ nõ ſtrin⸗

git ⁊ generat colicã ⁊ doloꝛẽ ventris pungiti⸗
uum⁊ cõfert diſſurrie.⁊ retinet fluxu meſtruo⸗
rum. et cõtfert arſure vꝛine qñ diſtillat᷑ ſuccus

eius renibus et veſice.

eius aut oleum ipſius in virga.et cõfert oleum

¶ Et quando ſumitur poſt cibum ſoluit adeo

ꝙ quando plurimũ ex eo ſumitur extrahit ci⸗
bum ante digeſtionẽ.et criſteriſatur decoctio
eius ad eminentiam ani ⁊ matricis.
¶ Rabbi Moyſes. Citonia a pꝛegnantibus
comeſta generant filios hilares.et comeſtio
ipſoꝛum aſſoꝛum poſt cibũ generat gaudiũ.
¶ Serapion libꝛo aggregatoꝛ ꝭ capitlo Cafa
auctoꝛit ate Dyaſcoꝛidis. Arboꝛ citomoꝛum
et maloꝝ folia ſimiliter ⁊ fios ⁊ ſumitates ſunt

ſtiptice. ect pꝛopꝛie arboꝛis ciromoꝛum. et fru⸗

ctus immaturus eſt ſtipticus.

Mala aũt illa q colligunt in vere generant .

colcram citrinã.⁊ inducunt inflẽ mationè ꝛ no
cent neruis ⁊ iuncturis: membꝛis queſunt de
gencre neruoꝛũ.
¶ Sʒ citonia ſunt bona.⁊ ſi aſſant᷑ ſuntmeli
oꝛa hñtib fluxũ antiquũ.⁊ vlcera inteſtinoꝛũ
⁊ ſputü ſanguinis.⁊ colliricã paſſion.
¶ Et illa q̊ dicuni mellomella molliũt ventrẽ
et expellũt lumbꝛicos.ct ſunt mala ſtomacho
et inſiatiua ipſuus. l
Szʒ illa q nominant᷑ in latino arnicata ſũt
bona ſiomacho:⁊ ſtringunt ventrẽ.⁊ ꝓuocãt
vrinã.niſi quia ſunt debilioꝛ ꝭ virtutis qᷓ; cito⸗
nia.⁊ iſta ſunt illa q̃ vocant᷑ atyrotipa Et ſimi
lia ex eis ſunt ſimilia malis in vere naſcentib⸗
in ſtipticitate. l
Et opoꝛtet.q adminiſtrent citonia in egritu
dinib in quibus opoꝛtet ſtipticare anteq; ad

maturationem perueniant.

Capitulum. lxix·
. Ipꝛeſſus. Iſidoꝛus. Cipꝛeſſus grece

dicitur eo ꝙ caput eius a rotunditate
in cacumen erigũ.vnde et conon vo⸗
cat᷑.id eſt alta rotunditas.Ninc et ſructus eiꝰ
conos dicitur:qꝛ rotũditas eius conũ imitar̃.
Hmus lignũ cedro pene pꝛoximã habet virtu
tem. Zemplo:ũ quoq; trabibus np m impe
9

Trattatus

metrabili ſoliditate nunq; oneni cedit. Antiqͥ

ramos cipꝛeſſi pꝛoperogum conſtitucre ſole⸗/

ant. vt odoꝛis ſui iocuditate cadauerũ odo⸗
rem dũ vrerentur oppꝛimerẽt. Hec arboꝛ apð

paganos moꝛtuie conſecrata eſt.eo q in mo⸗

Qum hominis exciſa non pullulat

¶ Amb:oſius. Eipꝛeſlus ?⁊ pinusin alta ſeca ¶. enteroc
4 Ei (as ſiccat vt cathaplaſma appoſitũ ſolia cius

cumina extulerunt.ma netq; pꝛerogatiua cipᷣſ/
ſis. vt nulli eas venti hoꝛroꝛe ſuis diſpolient
coꝛonis.Hec qj boꝛ lacunarib eſt vtilis.(om
mendandiſq; faſtigiis. Undein canticis vicit
eliã. Lacunaria noſtra cip:cſſina.¶ Palladi

la naſci credun: cipꝛcſſi.oꝛem imbꝛibo decuſ⸗
ſum terre alitu animane.
¶ Platearius.Cipꝛeſſue eſt calida in pꝛimo

gradu.ſiccain ſecunco. Huius arboꝛis ſolia

lignuʒ ⁊ poma cõpetunt vſui medicine. Secd

poma ſtiptica ſunt et conſolidatiua.Lignum
⁊ ſolia diuretica ſunt.i¶ SGalienus ſeptio ſim.
far.ca.de cipꝛeſſ o ſᷣm tranſlationem grecam

Cipꝛeſſi germina ⁊ ſolia ⁊ bacce que iuuenes

⁊ molles magnoꝛũ vulnerũ in coꝛpoꝛib dunꝭ
ſunt conglunnatiue ex quibus maniſfeſlum eſt
qm ſiccatiue ſunt virtutis.nonbabẽtes appa
rentẽe acredinẽ ⁊caliditatẽſiccut ⁊ guſius teſta
tur. Apparet em in ea modica quideʒ acrecdo.
plurima autẽ amaritudo.⁊ multoplurima eſt
ponticitas q̃ in tota plãta:tanta vero eſt acre⸗
do et caliditas.quanta ducit quidem pontici

tatẽ ad pꝛofundu.¶ Sera.li. aggregatoꝛꝭ ca.

ſo adminiſtrat᷑ ſunt folia extremitates et nu⸗
ces eius.et in ſapoꝛe eius eſt acuitas etpunc⸗
tio parua ⁊ amaritudo ſatis.etpunctio eſt ſoꝛ
Cioꝛ amaritudine.ſed de amaritudine et acui⸗
tateineſt quantitas tanta q facit eã penina⸗
re ad pꝛoſundũ coꝛꝑis ſine caletactione ⁊ moꝛ
dicauone.Et virtus eſt que deſiccat in qua ñ
eli acuitas ⁊ moꝛdicatio apparenter.et quãti
tas que eſt ſufticiene ad penetrandũ.Etelt ca
Nide et ſicce compleuonis.
¶Plinius ca.de cipꝛeſio Arboꝛ omnibus no
ca que a grecis nomen ſumplit.co ꝙ; babet in
ſummitatibo rotunda ſeminum capita que di

.

cuntur galle cypꝛeſſe

Bperatio nes
¶ Dyaſcoꝛides capitlo de cypꝛeſſo.Eſt arboꝛ
omnib nota coꝛium lemen et ſolia cum dulco
re bibita cum mynba modica veſice reumanu
mum compeccecit.

Diſſinic medctur. buſue ſimẽ viridexdpi

ra eius bibita cmoptoicie medentur. Diſtins

tericis et ciliacie maimc pꝛodeſt.tuſſi et oꝛto⸗
noicis p ſtolatur.E ius elixtura tantũ pꝛodeſt

quantum ſuple ſanen eius quod in aceto co⸗

ctum id facere nontt.
¶ um puluere lupini admixtum enterocelli

ſimilem babent virtutem.
¶ Ramus eius cum ſemine in domo poſitus
conopes vel ʒinzalas fugat. Nec ſola vt ca⸗
thaplaſma adhibita recẽtigpulnera curãt.

Ius libꝛo duodecimo.Cipꝛceſſus ad fabꝛice ma ¶ In aceto coctaet inſuſa capillos inſiciunt.

Keriã eſt egregia.¶ Plini.li. xxiij. In choo inſu

Polente trita et acmixta ignem ſacrum cõpe
ſcunt .vulneribue medẽtur.
Cabunculis opitulantur.tumoꝛes ocuio⸗
rum depꝛumunt. Eerotis nobilibus miſcent᷑.

Et conſoꝛtant ſtomacbũ.⁊ ſanguinẽ ſiringũůt
Auicenna libꝛo ſecundo capitulo decipꝛeſ⸗

ſo. Calide complexionis eſt in pꝛimo gradu.
ſicce in ſecundo. Et quidam dicunt q eſt fri⸗
gidus v alde.et quidã iudicauerunt q; cſi vir⸗
tus cius cõpoſit a.⁊ caliditas eiꝰeſt ſm quan⸗

tfitatem que fadit penetrare ſtipticitatẽ. ſiiptici

tas pꝛofundaturet peruenit admembꝛa. Jo⸗

lia ⁊ nux eius ſunt ſiiptica.et in ipſa et reſolu⸗
tio et reſoluithumiditates.
Et nux quidem eius foꝛtioꝛ eſt ĩ omni re qᷓ;
folia ipſius.Et in ipſa eſi vis faciendi acbere⸗

reſanguincm:ita ꝙ remouet putredinẽ quan
do decoquitur cũ aceto ⁊ lupinie.ꝛ linitur ſu⸗
per vnguem t remouet eius veſiigia.
¶ Eteius ſolia delent moꝛſeam.ſolia eius re⸗

centia et nux ipſius conſolidat vulnera que

ſunemenembais vunoch ſuerint recenter col⸗
lectga. . =
¶ Et conferunt loꝛmice et heriſipile.⁊ pꝛopꝛie
cum farina oꝛdei. HNux ⁊ ſolia eius bona ſunt

collo. cum ex eis ſit emplaſtrum conferunt. ct

cum fanina oꝛdei ſuperpoſita heriſipile.

¶ Et conſoꝛtat neruos.⁊ extinguit ramicem

moꝛe cmplaſtri ſuperpoſita. et roboꝛant mol⸗
liſicationem.

¶ Et ſiingunt etſã quando teritur nux cipꝛel
ſimultum cum ficubus. Erponitur de eis lici

nium in narem. et ſanat carnem additam.
¶ Et decoctio eius cũ accto ſcdat doloꝛẽ den

tiũ. Et datad bibẽdũ nux eius cũ vino ad ſpu⸗

tum ſanguinis. et ad viflicultatem anhelius:
et ad iuſiim antiquã.⁊ ſimiliter eius decoctio
¶ Et bibuni ſolia eiꝰ cũ vino:⁊ ↄſerũt dificul
tati mingẽdi.⁊ curſu ſuꝑfluitatũ ad veſicam.

¶ Et confuũt eniam vlccribus que ſunt in in⸗
teliinis. ¶Qoco eius poniiin medietas ponde

ris eius de ſarcocolla mbca.

8 d n

„.

—
.

—

3

Capitulum. cxx
J

4 pꝛus Dyaſ.Cvypꝛꝰ eſt arboꝛ habens
8 ſolia oliue ſimilia: ſed viridioꝛa ⁊ pan⸗/

vlo groſſioꝛa. Semẽ nigyꝝ:⁊ floꝛẽ albuʒ
cũ germine et odoꝛe bono.Gloſa ſuper cãtia
CEipꝛus eſt arboꝛ aromatica in egipto:ſemĩe
candido et odoꝛifero.qui coquit in oleo ⁊ exp⸗

mi vnguetũ regale qq vꝛ cperus. ¶ Pli. in li.
xij.Cipꝛus eſt arboꝛ in egipto ʒiʒifi folijs ſemi

ne coꝛiandri candido et odoꝛato.

Pperationes
¶ Dyaſ. Huius ſolia maſticata tumoꝛẽoꝛis
cõpeſcunt.qꝛ virtutis coberentis ſunt.ſed ce⸗

tecra ciuſdẽ arboꝛis cathaplaſmata humoꝛes

⁊ tumoꝛes calidos tollunt. Harũ etiã elixatu⸗
ra fomento cõbuſtis medetur
¶Eadẽ q; ſucco ſtrurij mixta ſi caput aſſidue
fomẽtes capillos inſiciet.flos eiꝰ cũ aceto ca⸗
thbaplaſmatibo adbibit? doloꝛẽ capit ſoluit.
¶ Plinius li. vts. DHec in oleo coquit᷑ ct poſt⸗
ea pꝛeteritid qð cyperus dicit᷑. Optimum ẽin
ca nopica in ripis nyli nata.Scom aſcalone
ſudee.Lcrtium cypꝛo inſula:odoꝛis ſuauitate

Quidam hanc dicunt eſſe arboꝛem qin Ita⸗
ſia iiguſirum rocctur. Etiã alcannꝗ appellat.

vt ſupꝛa ve ea capitulo tredecimo. Alcãna.
¶ Item Plinius in li xxiij.Ex cipꝛo fit oleum:
cuius natura calefacit neruos ⁊ emollit.Folia
ſtomacho illiniunt. ⁊ vulue con citate ſuccus
coꝛũ apponit᷑. Yolia quoq; cõmanducata re⸗
centia medentur vlceribusin capite mananti
bus et oꝛis collectionibus
¶ Decoctũ earũ ambulſiis et luxat: ꝓdeſt.Ru
fant capillum tuſa adiecto ſtrucij mali ſucco.
Jos capitis doloꝛes ſedat cũ eceto illitus.
¶ Ulcera putreſcentia ꝑ ſevel cuʒ melle ſanat

Oddoꝛ aũt floꝛis olet:qͥ ſiomnũ facit

Capitulum xxj

Iperus. Dyoſ. ca. de Cipero.Ciperꝰ
ſiue vt alij criſceperon.ſolia habet ſi⸗

Vmilia poꝛro. ſed oblonga ⁊ tenera.⁊ aſ

cendit detera cubito vno et ſemie haſtaʒ ba
bens anguloſam ſin ilam iunco. que haſta in
capite ſemen generat. Radices ſub terra ha⸗

bet rotõdas ⁊ oblõgas ſicut oliua nigra q mł

te ⁊ ⁊iuncte naſcunt᷑ coloꝛe nigro ⁊ odoꝛe ſua
ui. guſiu ſubamaro. Naſcitur in loc aquoſis
et in pꝛctis et in paludibo.In his rac inbo ea
nobilioꝛ eſt que grauioꝛ et diu ioꝛ ⁊ groſſioꝛ ſu
erit.⁊ nõ ſran gib ilioꝛ.ſed aſperioꝛ.⁊ ocoꝛe ꝑle
nioꝛviciſſitudinẽ odoꝛis babene. caialtand

D .

d. % de ü9 d 8

Habet Cilenſis aut Syriatica. Uires babet
calefaciendi et deſiccandi abſq; moꝛdicatione

Serapion li. ag.ca. Sabade. auctoꝛitate

Dyaſc. Sabade.id eſt ciperus.habet ſolia ſi⸗
milia folijs poꝛri.niſi quia ſunt longioꝛa eis ⁊
ſubtilioꝛa et durioꝛa.et habet ſtipitẽ longitu⸗
dine vnius bꝛachij et plus.ſed non rectum. in
co eſt toꝛtuoſitas.et eſt quadrans ſimilis ſti⸗

piti ſquinanti.⁊ infra ſũmit ates ſunt ſolia g⸗

ua. ⁊ ſemen et ruix eius eſt ſimilis oliue.⁊ que
dam ex eis eſt longa:⁊ quedam rotunda.⁊ eſt
nigra.Naſcitur in locis domeſticis ⁊ aquoſis
Et eſt alia ſpecies cipꝛi in India que eſt ſimi⸗
lis ʒuccaro in ſapoꝛeſuo.et quando naſcitur
eius coloꝛ eſt ſicut coloꝛ croceus.et quãdo ſri

catur ſuper cutem coꝛpoꝛis facit pilos ſtatim

cadere. Melloꝛ autem ex cypero eſt ille quiẽ
plenus granis et groſſus durus. difficile fran
gibilis.habens odoꝛem bonum cũ pauco acu
mine.Et quod adminiſtrat᷑ ex cypero ẽ radix
ipſius.ct odoꝛ eius eſt bonus.et in ſapoꝛe eius
eſt acuit as cim pauca ſtipticitate et calefacit
ct deſiccat ſine moꝛdicatione

Operationts

¶ Pxaſcoꝛides auctoꝛitate Aben meſuap. eſt
calida et ſicca in ſecundo facit augmentum in
ſenſu.et confoꝛtat ſtomachum.
¶ Et melioꝛat coloꝛem.⁊ eſt bonus ano:oidi
bus.et efficit oꝛis odoꝛem bonum.
¶ Et quando bibitur cum oleo lentiſici cale⸗

facit fenes.

¶ Et cõfert frigiditati veſice⁊ diſtillationi vꝛi
ne et adÄit in ſanguinem calefaciendo ipᷣm.q
re timetunne vtens fiat lepꝛoſuas
¶ Galienus.vij.ſim.ſar.ca.de eipero. Ciperi

vtiles maxime ſunt radices calefa cientes et ſic

cantesſine moꝛdicatione.
¶ Undevlcera que pꝛopter humiditatem mul

tam ſunt difſicile cicatriſabilia mirabiliter iu⸗

uat. habet autem quid et ſtipticdunm
¶ Et ꝓpterea vlceribus que in oꝛe ſunt idone⸗
us:ac vero et inciſiuam quandam vᷣtutẽ habʒ
Attendendũ em̃ eſt:quia lapidẽ patientibus
cõuenit.et menſtrua et vi inas mouet.
¶ Itẽ Dyaſ.ca.de cipero. Uires habet calcfa

ciendi et dcſiccandi abſq; moꝛdicanone.clñ
multũ infuſa vlcera q aiſfficile cicatriſant mira

biliter curat. Habet etiam aliqᷣd ſtipticũ in ſe
et eit d iuretica.Et bʒ cõſinnedi vim per quam
lapides in renibo generatos cõminuitt.
¶ Urinã et menttrua ꝓuocat.additet malagi
natibo calidis et cõſectiomibo olcoꝛum. Dicit᷑

etiam in India c perum naſci ſimſe zuccaro
et cũ maſticat᷑ coloꝛẽ croceum facit
¶ Et hoc ſi capillis traiectũ fuerit cadũt a co⸗
pis mixtum pᷣcantioniba medetur. Cocuũ ſeſſi
onibo facit. Aui.de viribo dicit ꝙ cõſoꝛtat coꝛ

Capitulum. Ixxix)

¶Inamomũ. ſPlini. li. xij. Cinamomuʒ
8 frutex eſt duoꝛũ altitudine cubitoꝛum
WVampliiſſimus:palmiq; minimꝰ q̃ttuoꝛ
digitoꝛũ oaſſiudinis ſtatim a terra ſex digitꝭ

ſurculoſus arido ſimilis cum viret nõ odoꝛa,
tus.oꝛgani ſilio.ſiccitate gaudẽs. Imbꝛeſtez

rilioꝛ. ſeu dire nature. Gignitur quidem in pla
nis.ſed denſiſſimis in vepꝛibus.rubiſq; diffi⸗
cilis collectũ. NHon metitur: niſi deus permiſe
rit. Hec ante ſolis oꝛtu vel poſt occaſum me
tere licet. Scrmenta quondam ſacerdos ha⸗
ſta diuidebat.deoq; Joui patrem reponcbat:
Reliquã vero partem mercatoꝛ in maſſas cõ⸗
dit. Eſt et alia ſama cum ſole diuidi trinaſq;
partes ſieri.deinde ſoꝛte geœrmia diſcern Oð⸗
ſoli ceſſerit rehinqui:ac ſpõte cõflagrare.

¶ Exli.de na.re.Cinamomi atboꝛ aride ſilis

Ccũ viret ⁊ fioꝛet ſiccitate gaudet. Itaq; ſterił

imbꝛe ſu.fecundioꝛ auũt in denſiſſimis vepꝛilbo

nz
uum
moꝛ
igig

De Herbis.

ſt ac pꝛouenit.Auicenna.Cinamomum cali⸗

dum et ſiccum in tertio gradu. Meliuſq; eſt il
lud quod eſt boni odoꝛis ⁊ acuti ſaroꝛis ſine

moꝛdcgtione:coloꝛis puri non commixti. Et
vt ait Dyaſ. Melius eſt nigrum ad igncita⸗

tem ⁊ rubedinem declinans.Planum ramos

habens pꝛopinquos ſubtiles.in quo ſunt dul

cedo ⁊ ſalcedo:⁊ moꝛdicatio parua:ne ẽ val⸗
de frangibile.Ex eius quidem bonitate eſt vt
vincat omnem doloꝛem pꝛeter ſuum ⁊ nõ ſen
tiatur cum co.E ſt autem vltimũ in ſubtilia⸗

tione actractiuum: aperitiuum:rectiticãs om⸗

nem putrefactionem et virtutem coꝛruptam.
Oleum eius calidum eit ⁊ valde reſolutiuum
liquefactiuum. Platearius.Cinamomum ca
lidum eſt in tercio:ſiccum in ſecundo.E ligen⸗
dum elt illud quod ſubnile t acutum. habẽs
odoꝛem dulcedini mixtum cum multa aroma
tic itate ⁊ ſubꝛutum. Quod autem ſubalbiduʒ

eſt aut nigrum abijciẽdum: per decem annos
poteſt ſeruari. Dyoſ.ſm tranſlationceʒ noſtrã

capitulo de cinamono. Cinamomi genera
multa ſunt.ſed melioꝛ eit ommbus que cſt ſi⸗
milis caſſiemaſ olites:qui recẽs ſuerit ⁊ niger
coloꝛe.⁊ qui miſſus in vino ſoluat ſe.virglas

pabens teneras ⁊ lenes ⁊ nodis plenas ⁊ cum

odoꝛe pleno veluti rute acer atq; moꝛdax gu⸗
ſtu in ſumlitudine naſturcij ſeminis cum qua⸗
dam ſalſedine ⁊ feruoꝛe ⁊ parua viſcituqine.cu
ius haſte aum fregeris emittũt pulueres odo⸗
reomnia vincẽtes.has haſtas cũ a terra euul
ſeris:vadices earundẽ ſequunt᷑. Hec eſt pꝛoba
tio optimi cinamomi.E ſt etiam alterũ genus
cinamomi montanũ tactu aſperius hoc groſ⸗
ſius elt et ſubꝛufum coloꝛe.Tertium genus eſt

ſimile caſſie maſcltiotice ſub nigellum coloꝛe
tactu lene ⁊ non multos habens.Quamm ge
nus eſt coloꝛe albo:tactu molle: ſunile caſſie.
in roboꝛe groſſum et fragile et radicibus ma⸗

ius. Quintum genus elſt odoꝛe ſimile caſſie co
loꝛe ſubꝛufum et coꝛio caſſie ſimile.haſtam in
ſe habens ſoꝛtioꝛem cum radicibus groſſioꝛi⸗
bus ſimilibus libanotido:⁊ multas haſtas re
tinẽs ſimiles mirte ⁊ caſſie:ſed non tãtũ odo⸗
replenum. E ligendum eſt autem cinamomũ

pꝛimi generis coloꝛe ſubnigrum ſcabioſum. et

emen babens ſumile piperi ⁊ lene lignũ:cuius
radix inutilis eſt.extum genus eit cinamo⸗
mi.quod appellat lotos et motos:ſed nec vir⸗
tutem nec odoꝛem babet. Septimum genus

eſt quod a grecis nominatur xilocinamomũ.

id eii lignum cinamomi.radicem habens ma⸗
loꝛem cuz haſtis nodoſis ſimililibus cinamo⸗
mo. et in odoꝛe non ſuaue hoc dicunt aliqͥ me

us eiſe cinamomo.

—

Operationes

¶ Sera.auc. Gal.Subſtantia cinamomi eſt
ſybtilis.et virtus eius eſt calida in tertio ⁊ nõ
eſt aliqua medicina calida cuius deſiccatio ẽ
ſicut deſiccatio eius ꝓpter ſubſiantiã ſue ſub⸗
ſtantie.Sed illa ſpẽs que dieĩ eciſe eſt cina

momũ quaſi debile.Et ſunt quidam qͥ nomi
nant in cinamomum zoꝛ:.

¶ Et dixit Galłin li.de cibis:q; cinamomum
gromatizat ſtomacbũ.⁊ contfert frigiditani eiꝰ
et frigiditati epatis.
Et ſacit euenire ſomnũ.et aperit opilatiões

et pꝛouocat menſtrua.et abſtergit obſeurita⸗

tem viſus.
¶ Et deſiceat humoꝛes qͥ ſunt in capite et in
ſtomacho. Et de ꝓpꝛicate vſus eius eſt ꝙ viꝰ
comeſiionis eſt coteres obſcuritati vuus que
accidit ab humoꝛibus
¶ Et idem auc.Dyaſ.Cinamomũ ingreditur
cõfectionẽ medicinarũ odoꝛilerari bonarum
et eſt maximi iuuamenti.et terũ et cõſicit᷑ cum
vino bono.et ſiunt inde trociſci.qͥ veſiccant
ſeruari poteſt
¶ Dxaſ. Cirtus omi cinamomo eſt calida et
Diuretica et malactica et leptintica.
¶ Et potatũ cũ aqua ſecundinas mulieꝝexclu
dit. et menſtrua pꝛouocat. Melius his rebus
opitulat᷑ ſi mirre fuerit mictum.c
¶ Uenenatio moꝛſib occurnit velveneno po
tato:caligines oculoꝝ detergit.cum melle ii
tũ ma culas vellentigines de ſaciepurgat
¶ Zuſſim ſedat.catarrum mitigat.yctopicis
medetur. ð
¶ Heſreticis vtiliter daĩ. Miſcet etiã cõſectio
nibo occullarijs et in omib vtilioꝛes iuenitur
vires babens ⁊ guſtum acrem extenſa ſimmgit
Et in antidotis pꝛeciſum eſt.
¶ Gal.vij.ſim.far.ca.de cinamomo. Cinamo
mũ ſumme eſi ſubtilium partium:non tamen
ſumme calida.ſed in tertio gradu.⁊deſiccstio
eius eſt ſicut calefactio ipſiue ꝓpter ſubtilitatẽ
ſubſtantie ſue. Sed canella cnamomũ cl q̃ſi
cina momũ debile.Et quidaʒ etiã caltion vo⸗

et reponunt᷑ in vmbꝛa et ſic virtue eius diunꝰ⸗

cant cinamonũ.Et quidã ſunt qui nom inaãt

cimmomum azzet.
¶ Auicen.li.ijca.de cinamomo.Cinamomũ
vltimũ eſt in ſubtilitate.attractiuũ.aperitiuuʒ
rectificans omnẽ putrefactionẽ:etomnem vᷣ⸗
tutem coꝛruptam:⁊ omnem ſanioſitatem hu⸗
moꝛalem “

¶Etidem in libꝛo de vinbus coꝛdis ait ꝙ cõ

foꝛtat co.ł⸗

b

Trattatus

.

Capitulum. exxiij.

¶ůy‚öJIminum quoddam eſt quod dicitur
Frciminum carmenum.quo ddam quod
dicitur ciminum regale.quoddam qð
Dicitur ciminum album.quoddam ciminũ ru
ſticoꝝ.quoòdã ciminum ethiopium.quoddaʒ
ciminũ baſilicum.quoddã ciminũ E ciptium.

quoddam ciminum dulce.quoddam ciminuʒ

agreſte.quoddam quod dicitur ciminũ plato
nicum. Eiminum carmenumid eſt ſiſdeos.
LCiminum aibumid em quod ſupꝛa. Ciminũ
dulce idem quod ſupꝛa.Ciminum ruſticoꝛum
idem quod ſupꝛa ſimiliter: Ciminum eihiopi⸗
um dt quoddam ſunẽ ſimile ameos et eſt git:
ſicut apparet intfra in capitulo Git:deg.Cimi
num balilicon idem qð ſupꝛa.iminũ egipti
um eſt ciminũ vſuale.Ciminũ agreſte eſt illud
qð per Dyaſcoꝛideʒ multa in capitulo iſto de
ſcribitur Platociminũ.id eſt ſiſeleos.Ciminũ
vſuale eſi ſemen herbe in multa quantitate na
ſcens pᷣaſe vt pᷣſens figura iſiiꝰ capituli oſten⸗
dit.virtutem he bet diurcticã.⁊ ſubtiliandi fu⸗
moſitates.Eſt calida ct ſicca in tertio gradu.
Et quidam dicunt qꝙ elt ſicca in ſecunco. Ga
lienus vij.lim.farma.capᷣ.de Cimino.Cimi⸗
ni ſemine mal ime vtitur ſicut aniſiet leuilſici

et carui et petroſi ini.E ſt aũt caleſactiue vir⸗
tuti ſicut iloꝛũ ſingulũ et diuretice: et deſtru⸗
ctiuevẽtoſitatꝭ.de tertio ãdu eriſtẽs calefaciẽ
tium. Dyaſco.capᷣ.de Eimino.Fm tranſlatio⸗
nem noſiram. Ciminum quoddam eſt vſua⸗
le.quoddam Egyptium. et quoddam oꝛitur
in alijs partibus.et iſtud eſt ciminum noſiruʒ

quod communiter babemus in vſum et euſio

maticum eſt. Sed plus illo quod oꝛi in Egv
pto quod ypobaſilicum vocat. Undetale ci⸗
minum vſuale in omnibus pꝛouincijs inueni
tur. Sed ciminum agreſte naſcitur in Calce⸗
donia et Hyſpania.virgam habet duab⸗ pal
mis longam.in qua folia naſcuntur quattu⸗
oꝛ aut quinq;.et tenuiſſima et diuiſa ſicut gin⸗
gidium.in qua virga ſunt capitella quinq; aut
ſex rotunda et mollia. in quibus eſt ſemen qð
ſi guſtui applicaueris viſcidioꝛ eſt noſiro. NHa
ſcitur locis humectis:iminum noſtrum vſu
ale habet virtutem ſeranticam et ſeruentem ⁊
mictualem et ſtipticam. Serapion libꝛo ag⸗
gregatoꝛis ca.camin.aucto.Dyaſco. Camin
id eſt ciminum noſtrum quod vocatur Egyp
tium. Eſt ⁊ aliud Ciminum quod dicitur car
menuz. Et eſt aliudqð dicit᷑ agreſte.Et eſt qd
dam ex eo boni ſapoꝛis.eſt pꝛopꝛie carmenum
et ipius eipoſitio eſt regale.Et poſt ipᷣm diba
buonicũ.Et idem aucto.Halieni.ex co eſi do⸗
meſticũ et agreſte. Domeſiicũ vero eſt qð ma⸗
gis adminiſtrat᷑ et marime ſemen licut admi⸗
niſiratur ſemen aniii et leuiſiici et carui etapij

mõtani.virtus eius eſt calida in tertio gradu

PHperationes
¶ Dyaſcoꝛides.Ciminũ noſtrũ toꝛtionibus
⁊ inflatiõibus in oleo coctũ ⁊ ſuꝑpoſitũ medet᷑
cathaplaſm atibo miſcet᷑.oꝛtoniocis cuʒ puſca
neceſſarie datur moꝛſibo venenatis cũ vino
opitulatur.
¶ Lumoꝛem teſtium admixta pollina ſabe⁊

vyue paſſe et cerotis impoſituʒ medicatur. ace

to mixtum menſtrua abſtiner:et ſanguinẽ na⸗
riũ ꝓfluentẽ ſic ſiringit.potui datuʒ ſiue inun⸗
ctum palloꝛem facit.

(Et quia celidiſſimũ eſt doloꝛem veſice pla⸗

cat:et calculos iuua.
¶ Semen cimini agreſtis toꝛſiones et infla⸗
tioncs aque mixtũ ſaluberrime curat.Cũ ace
to vᷣo ſubglutiẽtibo opitulat. CNenenis occur⸗
rit.doloꝛem ſtomachi compeſcit.
¶ Maſiicatum ⁊ impoſitum liuoꝛes detergit
Melle addito ⁊ vuapaſſa omnia ſimiliter ſa
cere nouit. In hoc flos naſcitur niger veluti
ſemẽ qui bibitus ſimilis eſt melantio. Moꝛli

☛☛ = D̃☛

2
—

1
r
d

ba
do⸗
n⸗
ni
pi⸗
faeu

die
er
no

bet b
r, a
nene
run,

e

pfla⸗
Goce
(Cur/

talt?
n
ahnn

hoi

BDe Nerbis

buavenenatis occurit. Stranguirijs: dolo

nbus veſice pꝛeſtet effectum.

¶ Et coagulatũ ſanguinẽ ꝑ vrinã mingi ſacit
Haxime ſingulare pꝛeſidiũ eſt ſibibitũ fuerit
cũ elixatura apij.
¶ Auicenna li.ij.ca.de cimino.iminum ſcqʒ
noſtrũ vel vſuale expellit ventoſitates ⁊ reſol⸗

uit. et in ipſo eſtinciſio et exiccatio.et in ipᷣo eſt

ſupticitas cum lanatur facies ex aq̃ ipſius cla
rificat eam.et ſimiliter eius acceptio ⁊ vſus ip
ſius cum menſura cius nanq; mimius vſus fa
ciem citrinat. “
¶ Et adminiſtratur cũ ceroto aut oleo ⁊ mel⸗

le conſolidat vulnera pꝛopꝛie ſilueſtre.Cuius
ſemen eſt

ſimile ſemine lini.cum ex eo implent

¶ Cum teritur ciminum cum aceto et fit odoꝛa
mentum ex eo abſcindit fluxum ſanguinis na
rium et ſimiliter cum ex eo intromittitur licini
um in naribus ”ẽäs
¶ Ct qñq; maſtic atur et miſcetur cimn olo et
Diſtulatur ſuper vngulam et ſuper coagulatuz

ſanguinem ſuper oculo et contert

¶ Et qñq; maſticatur cum ſale et diſtillat᷑ ſpu
tum ſuper ſcabiem et ſebel et vngulã abſciſam

ęt pꝛobibet adherentiã. et ſuceus ſilueſtris ab

ſtergit viſum.et attrabit lachꝛymas.et nomia
tur grece fumus
¶ Et ipſum etiam ponitur in cauterijs euulſi⸗
onis piloꝛum in oculo et nõ naſcit᷑.Et quan⸗
do bibitur cuʒ aceto mixto cum aqua confert
difficultati an helitus:et tremoꝛi coꝛdis frigi⸗

¶ Et adminiſtratur cum oleo ſuper apoſtema

ta teſticuli.Et quandoq; adminiſiratur cum

oleo ct farina fabarum:et frangit lapidem: et

pꝛopꝛie ſuneſtre.

¶ Et confert diſtillationi vrine et mictui ſan⸗
guinis:et doloꝛi pungitiuo ventris:et inflatio
ni. ⁊ ſuccus ſilueſtris triti cum aqua meilis ſol
¶ Inquit Rufus. Ciminum nabatium ſoluit

ventrem.carmenũ vero non ſoluitimmoſtrin

Tei herba ſilueſtris pꝛouocat coleram invꝛi
na. et datur in potu cum vino ad moꝛſum ver
miumvenenoſoꝛum.et pꝛopꝛie ſilueſtre.cuius
ſemen en lunue ſemini lini.

REItmullus. Iſaac in dietis particulari⸗
bus.li.ij.ca. de citrullis. Sunt frigidi
oꝛes et grauioꝛes cucumeribo. frigidi⸗
tas enim coꝛum eſt in fine tercij gradus.

Pperationes

Sera. li. aggr. ca tabera. auc. Hal. Citrillꝰ
ſrigidioꝛ eſt ceucumere et generat cbimũ viſco
ſuz ⁊ hũoꝛes crudos in venis:et accidũt ex cſu

Aꝗ febꝛes antiq male.neq; pꝛouocatvninem

ſicut melon.

A¶ Et nocet ſtomacho quareopoꝛtet qui vult

vti ceis vt vtatur ameos niſiſtomacho cius ſit
valde calidus.
¶ Etidẽ auc. Habix.Aane citrulli et cucume
ris ↄſert infl amatõibus febꝛium ⁊ ſedat ſium
¶ Etlaxat ventrẽ laxatiõe bona ſine nocu mẽ
to aliq̃:⁊ debet bulliri cũ ʒuccaro albo:⁊ non
opoꝛtet det᷑ hñnibonaturã durã ad mouen⸗
dũ nimis.quia illa aqua nonbabet tantã vir⸗
tutẽ q laxat naturã durã.⁊ ſi ipſa faceret mo
ram In ſtomacho ſoꝛſitan inducxcret laboꝛem
et nocumentum ? inflationees.
¶ Rabi Moxſes. itrulluecuʒ eius digellis
tardatur generat hbumoꝛes venenoſos:
¶ Iſaac in dietis ꝑticulanibe li.iij.ca.ð citmil
hs. Sunt frigidioꝛ es et grauioꝛes ⁊ cetera.ꝓ
inde groſiuʒ generãt flegma et neruoſitati lio

macbi magis nocent cucumeribus.

„

Traltatus

¶ Rurſus ꝓpter ſuam duriciem et frigiditatẽ

.

ſunt groſſloꝝ hũoꝝ generatiui.qð certilicatur.

qꝛ citrulli in ſiomacho moꝛã ſacientesveneno
ſoꝛũ coꝛruptionẽ ſubeunt hũoꝛũ.Citrulli ma
gis ſtomacho nocent:medulla tñ eoꝝ perfecti

oꝛem generat chimum.

Capitulum. xxu

Itrum. Quicen. li. ij. ca. de Citro. Ci⸗
2 trum omnibo eſi notũ.cet oleũ ipſius fa
ctum ex eo et ex coꝛdicibo eius eſt ſoꝛte.
et factum ex fioꝛe ipſius eſt dehilius om̃i alio.
Coꝛtexciuseſt calida in pᷣmo.ſicca in ſine ſecũ
di.Et eius caro eſt calida in mo.et humida
in ſecundo.Quidã ãt dixerunt q eſtiri.⁊ hũi.
in ſecundo.⁊ eius fri:.magis eſt.et ipſius aceto

ſitas fri æt ſic. eſt in tertio.⁊ eius ſemen cali.in

pᷣmo.ſiccũ in ſecundo.Idem. Coꝛtex eius cſt
temperatus in caliditate.et eſt ca.in pꝛio gra⸗
du.ſicca in ſemndo.Samẽeius eſt calida.(uzʒ
ſoꝛte ſiccitate.Pulpa cius frigida et humida.
BGBalienus ſeptio ſimplicium farmacoꝛuʒ.capᷣ.

de Litro ſᷣm tranſiauonem grecam Muliai⸗

dica.id eſt citrum huius fructus ab omnibus
nominat᷑ curum.in ſamine quidẽ acida quali
tas et ſiccatiua dominani viſeciſit ẽdus ſic⸗
catiuũ ⁊ inſrigid atiuũ.in coꝛticeꝭo ſiccatina

psarticipat cõplexione.nõ modicam tamen ba

bens acedinem. quo circa ⁊ ſiccat hic coꝛtexſe

cundũ tertiũ gradum.non tamen cſt frigidius
ſed vel cõmoderate vel infra.Caro vero cius
groſſarum partium eſtet flegmatica ⁊ frigida.
Ipſa itaq; comedit᷑ ſicut et coꝛtex eius elibilis
eſt. et humidum quid babet acidum. de quo
pꝛius locutus fui. Et quidem in co inuenitur
quod vere eſt ſemen.amarum autem:et eſt pa

lam quoniaʒ dyaſoꝛetice eſt et ſiccatiue vᷣtutꝭ
in ſecundo vero gradu recedens a cõmodera⸗
tis ⁊ ſolia ſunt exſiccatiue et dyafoꝛetice virtu
tis.Et idem in eodem libꝛo et eodem capitulo

m tranſlationem ara. Hatroxid eſt citrũ et
eſt pomum aque.coꝛtexeius non eſt frigidus:
imo eſt aut eqlis complexionis.aut minus e⸗

qualis parum et exſiccat quantum eſt de vir⸗
tute et cõplexione ſua exſiccatione hab ente a⸗
cuitatem non paucam. Et ideo exſiccatio eiꝰ

deuenit ad ſecundum gradum. Semen ſiccũ

inſecundo gradu. Jolium eſt eiuſdem virtutꝭ

exſiccatiue et reſolutiue.i¶ Dyaſcoꝛides capi⸗

tulo de Citro.Citri nõ in partibus omnibus
vis vna eſt eadem natura vel virtus. Nã me⸗

dulle eius vbi eſt ſemen acidam poteſtatem ac

per hoc ſtipticam ineſſe manileſtum eſt. Ideʒ
Atrum habet ſemen ſimile ſemini piroum

Pprerationes

¶ Anicenna libꝛo vt ſupꝛa Caro eius inflat. 2

folia eius ſedant inflationẽ.et eius flos eſt ſub

tilioꝛ eis.et eius acetoſitas eſt ſliptica franges

coleram ubeoam. ”ü
¶ Et eius ſemen et coꝛtex in pannis pꝛohibet
tineas.⁊ eius odoꝛ rectiſicat coꝛruptõem aerꝭʒ

et peſtilentiam.etiacetoſitas eiusabſtergit co⸗
leram rubeam.

Et auſert pannum quod eſt ex coꝛtice eius
gduſtum eſt bonũ in albaras linitum. Et de⸗

coctio eius efficit odoꝛẽ bonũ oꝛis.Et eſt im⸗

pinguatiua coꝛpoꝛis. .
¶ Et coꝛtexeius recentis in oꝛeodoꝛem oꝛis
efficit bonum.et eius decoctio ſimiletur cum
retineĩ in oꝛe.et acetoſitas cius valet impetigi
ni illinit a.
¶ Eius oleum valet molliſicationi neruoꝛum

nõ ſiat niſi excoꝛtice eius.et ↄuenit paraliſi

⁊ ipſius acetoſitas eſt mala neruss.
Eonſert toꝛture oꝛiscũ ſit collirium ex aceto
ſitate eius.et remouet yctericiam oculi.E ius
acetoſitas ſedat tremoꝛeʒ coꝛdis calidi.Et nu
tritũ eſt bonum gutturi et pumoni. ¶ Sed
cius acetoſitas c mala pecioꝛi ⁊ medulla citri

rſe
ius
ins
de.
Dlis
go
riuur
ſn

Vinn
ſtulo
me
se
vir,
neg,
iocg
ſcc
riung
p
nibus
ims
nae⸗
Jaq
um

te:
aſtſib
funges

bibet
maer,
tco

(ccs

EIdNH

aſtin

es⸗
ru
gigi

om
arallt

acci⸗
.Eis
Etnu
Sal
ni

8

c accto.ſi potat᷑ erx ea medietũs aſcariatiint⸗
ſicit ſanguiſugas traſgiutitas ? educit cas:

ro ipius ẽ mala ſtomacho inflatii:a.tarde di⸗
geſtionis.qᷓre opoꝛtet vt comedat᷑ cũ almuri.
¶ Et ſilr nutnita cũ melle ẽ ſanioꝛ et magis re
cipiens digeſtionẽ ⁊ niſi ſit plurima.
Et eiuſdem quidẽ folia cẽtoꝛtant ſtomachũ
⁊ viſcera.⁊poſtea flos ipſius ⁊ coꝛtex ciꝰponit᷑
in cibarijs.ſicut ſemina que pꝓ condimento po
nuntur ꝓpter ſui duricie
¶Et ipſius decoctio ſedat vomitum colericũ:
et facit appetitum. Et opoꝛtet quidem necitꝝ
comedatur ſingulariterq non miſceatur cibo
ante ſe et poſtſe.
¶ Eius caro facit vtentem ſe poſſidere colicã.
ipſius acetoſitas retinet ventrẽ.⁊ ↄfert ſoluti⸗
oni colerice.⁊ eius ſemẽ ↄuenit emoꝛroidibo.⁊
in eius ſemineẽ virtus ſolutin a
¶ Et ſuccus acetoſitatis eius ſedat in infirmi⸗
tatẽ ſciatica m mulierum.
¶ Semis eius põqus.ʒ.ij.cũ vino ⁊ chilem ⁊
qq̃ calida illinitum reſiſiit vencnis oĩbo.:ꝓpꝛie
ſcoꝛpionis bibitũ aut linitũ.et eius coꝛtex ẽ vi⸗
cinus ulis.i¶ Et idẽ de viribacoꝛdis ait.ꝙ coꝛ
tex eius ↄſfoꝛtat coꝛ.⁊ ẽtyriaca ↄtra venena.⁊
ad hoc valet acetoſitas eius ſimiliter.
¶ Oyaſ. Citrũ pᷣgnantibo faſtidio laboꝛãtib⸗
eſui datũ ſtomachũ ⁊ nauſea mũdat.Citra et
in potione vini datũ medet᷑ querelis iecoꝛis.
¶ Et aqua tritũ ⁊ in ſparſum humidis vulne
ribo adhibet᷑.et parmonibus ex ea ſingulare pᷣ⸗
ſidiũ eſt.Coꝛtici auſterioꝛ natura cõceſia.que
qᷓntuʒ valeat etiã de ipſo odoꝛe teſtat modico

ſumptus.aut potioni calide diutius in menſe

bñtficiũ nature digellionis operatur.
¶ Paulus ca. de Citro. Coꝛtex eiꝰ digeſtionẽ

ↄfoꝛtat.⁊ valet contra cardiacã.media ſubſtã
tia eiꝰ male digerit᷑.ſq interioꝛ.i.acetoſa cõpe⸗
tit vſui medicine.appetitũ cõloꝛtat.⁊ valet cõ⸗

tra febꝛes peſtiferas. Demĩa ciꝰ ſũt diuretica.
¶ Ragi Moyſes vbi loquitur de citro dicit

ꝙ coꝛtices cuni valent contra egritudines ſio

machi.et expellunt maliciam intcſtini ieiunj.et
acetoſitas cius conſoꝛtat ſpiritis.
¶ Auerrois cap.de Citro. Coꝛtex eiue habet
manileſtum inungmentum ſtomacho et epati.
Medulla citri curat cõbuſtiones ignis.et cu⸗/
rat mirabiliter ramicem pueroꝛũ.ct potiſime
