¶ Paulus. Cõtra ſtranguiriam ⁊ diſſurriam
detur vinum decoctionis eius. Herba etiã de⸗
cocta⁊ ſuppoſita vꝛinam pꝛouocat:ad digeſti
onem comoꝛtandam ⁊ doloꝛem ſtomachi ex

frigida cauſa detir vinum decoctionis eius:

ſemi nis feniculi vd maſticis cum ſucco alicuiꝰ

herbe dluretice.
¶ Contra vitium pectoꝛis detur vinũ decocti
onis eius:vel ſuppoſitoꝛium ex bombice intin
cta in confectione facta ex puluere eius ⁊ oleo
muſcellino vel cõmuni. Contra opilationem
ſplenis ⁊ epatis ex fnigida cauſa: vinum detur
decoctionis eius.
yſidoꝛus. u eſt herba ⁊ in ponto naſcit:o⸗
lijs olealtro ſimilibus.Platea. Ju eſt berba q̃

alio nomine dicitur valerianaan ſecundo gra⸗

du calida ⁊ ſicca.In eſtare radices eius colligũ

tur ⁊ ad ſolem exiccantur.ac per triennium in

efficacia multa ſeruamur. Radix tm̃ inmedici
nis ponitur.Eligenda eſt illa que ſolidam in⸗
tus habet ſubſtantiam et nonperfoꝛatam.que
iturnon puluerizatur. Habetq; vir⸗
tutem diureticam. .

¶ Qinum decoctionis eius datur cõtra ſtran⸗
guiriã ⁊ diſſurriã. Herba etiã ipᷣa in vino cocta

⁊ ſuꝑpoſita ꝓuocat vꝛinã.⁊ ad confoꝛtandam
digeltionez: ⁊ ad doloꝛem ſtomachi exfrigida
cauſa vel ventoſitate datur vinum decoctiõis
eius ⁊ ſeminis feniouli vel maſticis cũ ſucco ali
cuius herbe diuretetie.
¶ Cõtra vitium pectoꝛis ex frigida cauſa dat᷑
vmum decoctionis eius vel aqua. Ad ſuper⸗
fluitatem matncis mundiſicandam ſit ex ea fo⸗
mentum vel etiam ſuppoſitoꝛium.

ANuicenna. Ju. Folla eins ſunt ſicnt folia api

Er crus eins vnius cubiti plus planum ⁊ tene⸗
rimn. cuiꝰ ſupꝛemũ eſt digiti groſſitudini pꝛoxi
mum ac puipureum: nodos habens ⁊ floꝛem
ſicut narciſcus:vel maioꝛem. In albo etiã ipiu
us eſt quaſi purpureum. Interius in radice ſua
cmittit ramos. Et in ipſa radice eſt odoꝛ aro⸗

maticugs.

¶ Contert doloꝛi lateris. vꝛinam pꝛouocat:ſi
bibatur. ⁊ cius decoctio pꝛouocat menſtrua:
plus etiam ſpica.

Capitulum. 1ccclxxxvj.

T rbena.yſido.Uerbena ſiue veuena
ðꝛ quaſi pura.ſʒ a grecis gerebotanea
nomen accepit:co ꝙ remedijs ac liga⸗
mentis hominũ ac purificationibo ſa cerdotũ a
gentilidoapta ꝓbata eſt.vnde ⁊ pontiſiccs illam
appellabãt ſa ginen quaſiſancinen. ¶ Plin. li.
xxv. Nulla iñ romane nobilitatis plus habz qᷓ;
merebotane:quam noſtni verbenatam vocant
Hac iouis menſa vergitur: domuſq; purgant
ac luſtranf. Duo ſunt eius genera:ſolioſa que
femina putat᷑. Mas folijs rarioꝛi bo:vtriuſq;
plures ramuli tenues:cubit ales:anguloſi.ſolia
minoꝛa qquercus ⁊ anguſtioꝛa: diniſuris ma
ioꝛibo.Flos vᷣo glaucus:radix longa:tenuis.⁊
vbiq; naſcit in palmis aquoſis. Quidã aũt nõ
diltinguunt:ſed vnum tm faciunt genus.co q;
coſdẽ vtraq; habeat effectus.¶ Pandecta (a⸗

ccxc.Serbotanũ vel periſtenon grece.arabi⸗
ce albea. latine aũt berbena ſiue vebena vel ſa
cra herba. ¶ Seciendum ꝗ pꝛima ſpecies gere
bot anieli centrũ golli.⁊ eſt ſupina. Secunda
ſpecies gerebotam cſi verbena.q : gallinacea

T eit recta.ꝛ ideo vocaĩ oꝛtos.Et boc Dyaſco.
dicit in capi.de gerebotano.Et pꝛima ſpecies
gerebotania quibuſdã vocot᷑ periſte ion.ect ils⸗

la elt centrũ galli. Et ideo in Pandecia littera
P.facit ſemotim capᷣ.ab ülo qꝗð incpu Gerebo

tanũ.⁊ il qð incipit Periſtcrion.xñ X gere⸗
i

Tractatus

votanũ.idco nomẽ accepit tale:qm ſacerdotes

cam purificationibus adbibere conſueuerunt.
¶ Dral.ca.de gerebotano. Gerebotanũ quaʒ

multi periſterion aut verbenam dſcunt. Spe

cies habet ouas. Una eſt ſupina: altera reca.

Prima vocat᷑ ſidericis curetis:⁊ alchea ⁊ cype

riſſis:vt aſculapiꝰ in libro ſuo memoꝛat.⁊? Py⸗

thagoꝛascriſceptron nominat: latine dicit li⸗
cinia. quaſi luſtrago vel vertipediũ vel centrũ
galli. Scðᷣa quã erectã diximus:vocat᷑ etiã ti

gomonbumo vel gerebotanũ hercularia. lati)·
ne criſta gallinacea vel verbena: vtraq; folia

ſubalbida: ⁊ veluti inciſa habent.⁊ virgas in

„

dices tenues etlongas.

Dperationes.

¶Dyvaſ. Radix verbene ⁊ ſolia cũ vino bibita:

2 cathaplaſmatiboadhibita:vctericis medent᷑.
Et moꝛſibo venenatis occurrũt. Folioꝝ eius
ʒ.i.cũ vino impoſita ꝑ dies quattuor ⁊ garga
riſmo ipſa folia adhibita vulnera oris ⁊ putre

dinestollunt.

¶ Elxatura eius ũ in conuiuio aſpenſa fuerit:
hilaritatem pꝛeſttat.
¶ Datur vero tertionarijs cumfolijs tribus ⁊

radicibus tribus: quartanarijs vero quattuoꝛ

nuumero:ſolijs ⁊ radicibus tota herba vulnera
glucinat: alien ationes ſtringit.
¶ Et ad om̃ia venena potui data optime facit
Hec aũt herba idem nomẽ accepit:ſq; vt ſacer

dotes eã puriicationibꝰ adhibere cõſueuerũt.

„.
„
4

inſirmumipſam in manu poꝛtauerit: neſciente
egroto.⁊ dicet egroto:qualiter es.ſi eger dicit

bene:ſanabitur.⁊ſi dicet male:monietur.

¶ Paulus. Aqua decoctionis eius matricem
mundlificat opeime: ⁊ menſtruaprouocat. SGe
men eius cum ſucco feniculi oculis impoſitumn

ipſos munclicat.

Capitulum. cittlxxxvij.

¶BHarum altera eſt maſ culus albidiorn⸗

bus ⁊ anguſtioꝛibus folis. Altera vero femi ⸗/
na folus latioꝛibus atq; nigris.lanuginoſis a
birſutis.

Hyperationes.
linili xxvi. Edtra tuſſim bibit verbaſcus: ¶ſ
Aſirene: atq; tãta vis huic eſtyt vx

.

etiã iumẽtis nõ mõ tuſſientibo ſz .lia trabẽtix

bperbam: quam greci appellanm flamos

inpotu auxiliet: quod⁊ de gentiana reperitur. B

¶ Ex berbario. Clerbaſcus naſcitur in locis
ſabuloſis. ¶ Ad podagram hecherba contuſa C

⁊ impoſita doloꝛem ſedat.

dd

A

ſpanl. a circa terrã:deſuꝑ albaang
da cũ multis virgis duoꝝ palmoꝛũi.flos eſt ülli

WEciſcon. Dyaſ.ca.Uecticõ.Fm trãſia
Etionẽ arabicã:herbaẽ᷑ que hʒ folia ſimi
lia edere. v. aut. vij. ſed paulo maioꝛa
ſa 2 viri⸗

viridis.inverno maxime naſcit᷑.baſta ipſiꝰ te⸗

nuis elt:ita vt vix poſſit videri.

Pbprerationes.

Dyaſ. Folia ciꝰ molli addita igne ſacrũ ex⸗
nnguũt tumoꝛibo oib medent᷑.¶ Dicca ſumi
gatio eiꝰ vĩa etiã ſilr facere nouit. Moꝛtuosi

vtero infantes excludit ciato vno cu mulſa bi⸗
bito.i¶ Radicẽ eiꝰſiccã pone ſuꝑ carboneſ de

ẽſubtile de emboto infirmꝰ teneat ĩ oꝛe ⁊ fumũ
recipiat.poſtea vinũ amineũ modicum glutiat
¶ Ila herba etiam aperit oꝛificia venarum

Capitulum. tccclxxxix.

¶ ce3 lachinis ſiue lechurios.

Operationes.
SGal.pꝛĩo de cibis ca.veccia.Figura boꝝ ſe⸗
minũ nõ ẽ rotũdaſicutfabe:ſj ſublata magis ſi
milis lentibo:reponunt aut agricole: hoc cſů

Cae latine.grece vſoſoꝛacius.arabi

De Herbis.
Capitulum. ettlxxxviiij

ipſis folliculis.ſimiliter cum totis plantis gra⸗
ia alimenti bꝛutoꝛum animalum.
¶ In fame autẽ vini ? ex his quoſdam come⸗
dentes et maxime adhuc viridibo exñtibo ſicut
cicera ⁊ fabas comedũt::cõſueta aũt ſunt nõ in
delectabilia ſolum:ſed indigeſtibilia ⁊ ſiſtuiua
ventris.neq;boni chimi generatiuna.
¶ Apta ad ſanguĩs groſſi melancolici genera
nionẽ ſicut ⁊ lenticula.ſed ülli qdẽ multa bona
adſunt Huic aũt nullum illonbonoꝝ ineſt.

V

Capitulnm. ccccxt.
Ermicularis.Pandecta.capit.ccclv·
Herba graſſula eſt herba de qua inne
niur maioꝛ ⁊ minoꝛ.et minoꝛ e vermi

milatur herbe graſſule maioꝛzi.

Pperationes

Serapio. Semen illius herbe eſt ralidum
et ſiccumin tertio gradu.? expellit lumbꝛicos.
¶ Et vicitur ꝙ reperitur ſuper terram in coꝛa

vſboſa pluir. . ,
¶ Et quando bibitur de eo tritũ expellitlum
bꝛicos ⁊ aſcarides.⁊ laxat ventrem.
¶ Auicenna. Uermicularis. calidum in ter
tioꝛet ẽ ſemẽ arenoſum interſicit vermes et aſca

Bs üiüj

„ n 8

nir ẽ gumi cuiuſdã arboꝛis q̃ in chꝛianoꝝ ꝑiiba⸗

Trattatus

Capitulum. cxccxcj.
Ernix lati.ara.ſandaros vl baratin vł
Tgan velſãdaraca.grece gum. Sera.
li. ag.c.ſandros.i.vernix.⁊ ẽ guůmi ca.⁊
ſic. cõplexiõie eſt in.ij.gradu.Et idẽ auc. Ha⸗
bix. ca.c ⁊ ſic.ſʒ caliditaſ ẽ pauca.ꝛ⁊ẽſilis Kara
be:q̊ nõẽ ita duꝝ:⁊ ĩ eo paꝝ ẽ amaritudic.⁊ af
fert᷑ a terrchuanoꝝ.¶ Pau. c. ð verniee. Uer⸗

4

naſcu.q arboꝛ iuniperꝰ vocat᷑:vñ ab co tꝑe eiii
uo q̃dã gumoſitas egredit᷑.q actiõe caloꝛꝭ exic
cat᷑ ä⁊ indurat.E t ðꝛ vernix:qͥ cũ colligit eſtalbi
coloꝛis.⁊ cũ antiquat᷑ eſt ſubcitrini.⁊ cuʒ pluz⸗

anniquat᷑ eſt ruficoloꝛ..qcũq; ſi dumodo ſit
lucida et clara cligeda eſt.Et ðꝛ etiã verni q̊d
dã qð cõticit᷑ex oleo ſeminis lini⁊ vernice.⁊ in

de illiniunt᷑ vł cõſolidant coloꝛes apð picturã
Habet aut vernix vᷣtutẽ ↄglutinãdi ex vſſcoſi
tate ſua ⁊ clarificãdi ⁊ cõſeruãdi.qð ſati patet.
Haam pictoꝛes ſupꝛa alios coloꝛes cõſeruant.

¶ Sera. Uermx aut qð eſt gümi abſq; confe

cciõe valet cõtra fluxũ languis ex naribo ſi pul
nis eius cõſectus cũ albumine oui tꝑiba ⁊ fron

niſiꝑponat᷑.cõtra vomitũ colericũ fiat ex pul⸗
uere eiꝰ emplaſtrum ⁊ olibano ⁊ albumine omi

4

¶ Idẽ etiã fiat contra diſſinteriã addito aceto:

.

⁊ ſuꝑponat᷑ pectini.puluis eiꝰin ouo ſoꝛbili da
tus valet ↄtra vomitũ colericũ vel diſſinteriã.

valʒ etiã puluis ðᷣ iterioꝛẽ ⁊ exterioꝛẽ ſolutionẽ.

¶ Serapiõ pᷣdicto libꝛo ⁊ cap. Uernix cẽſert
cata rro qũ ſit fumigatio cũ ea.⁊ deſiccat vlce⸗
ra.et abſcindit ſanguinem menſtruum.
¶ Et idem auc.Bedigoꝛas.de ppꝛietate eĩius.

⁊ ↄfert cata mo ⁊ deſiccat fiſtulas:⁊ eſt ſicca et

calida in.ij.gradu.euellit ſuꝑ fluitates flegma
ticas que ſunt in ſtomacho et inteſtinio.
¶ Et occidit lumbꝛicos et aſcarides.et confert
Auxibilit ai neruoꝛũ que accidit a fngicktate

et humiditate et repletione.

VEtidẽ aucto. Habix. qñ fit ſuffumigatio cũ

eo confert catarro capitis.et quando pulue⸗

riſatur ſuꝑ vlcera deſiccat ea.
¶ SEtidem auc.Atabari.Sandaraca eſt ſunt⸗

lis Karabe in virtute ſua.⁊ ↄſert ſumigatio eiꝰ
coꝛiʒe.et deſiccat fiſtulas:⁊ ↄfert ſputo ſangui
nis et emoꝛroidib.Et ẽ gumi citrini coloꝛis:
ſimie Rarabe.et eſt in eo pariʒ amaritudinis
et affertur a terris chꝛiſtianoꝛu et virtuo eius

eſt ſimilis virtute karabe.
¶ Et qñ fit cũ ca fumigatio.ↄfertfiſtulis.⁊ qũ

accipit ex ſandaraca ⁊ oleo roſaꝝ et linit᷑ cũ eo

Aert ſaiſſuris q̃ fiũt inmẽbꝛis et mambo et pe⸗
diba:et ſi nõ inuenies pone loco eiꝰponduster
tij ꝑtis plus pondere ipᷣius de karabe qð di⸗
xit Hali.eſſe gummi baur romane.
¶ Cbi ſciendum ꝙ illud vocabulũ ſandaraca
aliter intelligit in libꝛis arabũ:et aliter ĩ hibꝛis
grecoꝝ.Hã arabes ꝓſandaraca intelligũt ver⸗
nicẽ ſicut iaʒ dictũ elt:ſʒ greci ꝓ ſandaraca in⸗
tendunt quendã la pidẽ ruben. Unde Plinius.

Sandaraca affert a Ponto ei Capadocia et
Sicilia:et eſt la pis ignei coloꝛis:

Dral.ca. de S andaraca. In eiſdẽ locꝭ na⸗
ſcitur vbi aurnipigmentũ. Hoc ctia dicit Pyaſ.
cade arſenico.Et dicit ꝙ digẽeda cii ſe ndara
ca que ẽ coloꝛe ruffa valdeet facile tertibuis.et
crepuia mũda.coloꝛẽ hñis cynnoboꝛi.ct ocoꝛẽ
ſulphunis.Cirtuſq; ci ſimilis arſenico.vñ eit
cauiiice virtutis et dyaſoꝛeiice et ſtiptice.
¶ Reſine mixta alopicias curat cum picevn⸗
gues lepꝛoſos exdudit:oꝛis vulnera et narinʒ

aurat: Oes puliulas cũ oleo purgat. Oleo mi⸗

xta pediculos curat. Puſtulas cu sdipemixta
mundat.Condilomaſa ani compeſcit.
¶ Empicis cu melle et vino vtiliter datut. Fu⸗

migio tuſſim ꝓhibet. maxie reſina mixta. umꝰ⸗
e acceptus vocẽ limpidat cum melle accepta
ſici clectuarium almaticꝭ medicatur ſiue vo⸗

c(i ot tuſe cũ reſina vt captapucia accepꝑta.

₰

R

yſaac in viatſco ſiliter ſequit᷑ modũ grecoꝛũ:
ſicut cap.de dentibus putridis.⁊ ca.de mo:fᷣean
¶ Similiter Halienus in antidotario minoꝛi
in antidoto illo qð incipit Medicamen ad po
lipũ narium.

Capitulum. ccccxcii.
WJola latine. Arabice feneflig vel ſene
Eſigi. Gꝛece leucia. Sciẽdũ ꝙ tria ſunt
genera violaꝝ:vt Dyaſcoꝛi. diclt capi.
leucis. Sed tñ̃ Serap.li.aggre.ca.cneflig:

non loquit᷑ niſi devno.ſcʒ viola purpurea: qm̃
vſus eius magis conuenit medicinis.ſed alia

duo genera ſunt ſpecies cheuri:lſicut apparetin
capi.cxi.ſuperius de C.¶ Sera.lib aggre.capᷣ.
teneflig. Fencflig.i.viola eſt berba cuius folia
ſunt minoꝛa folijs cuſſij ⁊ nigrioꝛa.⁊ non elon⸗
gant᷑ multũ ab eis in ſigura ſua.Et habet ſtipi
tem egredientẽ ab vno radice.⁊ eſt ſuꝑ eũ plus.
Et in ſummitatibo eius fios boni odoꝛis colo
ris purpurei.Naſcit᷑ in locis vmbꝛoſis⁊ aſperꝭ
¶ GBalie.vi.ſim.farma.ca.de Ciola ſm tranſtla

tionẽ noſtrã. Jolioꝝ huius heibe ſubſtãtia eſt

ſubfrigida ⁊ qquoſa. Uirtus eoꝝ infrigidat pa
rum. Dyaſco. ca. Leucis.i.xiola omniby eſt no

—

ta. Eſt em̃ in floꝛnbus habens diſtantiã: quia

mellinũ albũ ⁊ purpureu floꝛem oſtendit Johã
nes melue caß · de violis. Uiole ſunt medicina

Vr Herbis.

temperata: cueniens. ? fu ꝑ eas male qutait·

permutatio ⁊ nature ſolutio. Melioꝛ eit que
cunq; expꝛimis:qm̃ non inuenit eã caloꝛ reſołlᷣ
uena virtutẽ. aut pluuia diſſipansfrigida eſt.
⁊ humida in pꝛimo gradu. Et que ſicca eſt mi⸗
nus eſt humida ⁊ minus frigida. Eſt em̃ in re⸗
cente humiditas ſuperflua ſupergrediẽs calidi
tatem eius:a qua eſt perfectio ⁊ ſpccies.Cũ aũt
exiccat᷑ ⁊ reſoluit᷑ humidũ ſuꝑficiale ipſius:ma
nireſtat᷑ amaritudo eius que eſt pꝛopter calidi
tatẽ quefuerat ſepulta.⁊ eſt tunc ca.plus ⁊ mi⸗
nus hu. Eſt em̃ in recente humiditas ſuꝑ flua

ꝓpter quodq; recens eſt ſolutione per ventrem

educit lambificando.que vᷣo ſicca eſt educit diſ
ſoluendo.⁊ ipſa quidẽ eſt infrigidatiua narcoti
ca ſedatiua doloꝝ calidoꝝ:⁊ extinctiua inflam⸗
mationũ ⁊ lenitiua ⁊ ſolutiua.Eſt ex debiliter
ſoluentibus.⁊ vigoꝛat᷑ cũ alijs laxatiuis.Et ꝓ⸗
pter hoc quidã addunt quantitati coꝝ medie⸗
tatem ex turbit. ⁊ faciunt trociſcos.⁊ vigoꝛant
cum hoc operationẽ earũ.Et quidã addũt ſca

moneã. ⁊ ipſa quidẽ ⁊ oleũ earũ ingredi in emẽ

dationẽ medicinaꝝ acutaꝝ.Succus aũt ipſaꝝ
⁊ ſyrupus ex eis leniẽdo.Et viole ſicce educũt
dilſoluendo.Etipſe quidem condiunt᷑ cũ ʒuc⸗

caro ⁊ melle ſunt maioꝛis abſterſions ⁊ mino⸗

ris alterationis.⁊ cũ ʒuccaro cõtrariũ faciunt.
Etſcito q; non ſubſtinent de coctione aliquid
qua ſit ſuꝑfluitas.⁊ ſuccus eaꝝſimiliter ⁊ coꝛ⸗
roboꝛat᷑ acetũ cum infuſione eaꝝ.⁊ fit mir abile
febꝛibus multe inflãmationis.⁊ eſt melius oleũ
earum.fundamentũ cuius eſt oleum onfancinũ

aut amigdalinum.

HPHoherationes.
¶ Salienus. Ipſa herba tam ꝑ ſe q; cũ alſitis
ſuꝑpoſita remediũ calidis pꝛeſtat flegmonibo.
ſuperpoſita aũt in oꝛificio ventris incenſionem
patientis vel in oculis. H
¶ Serapion. Uirtus eius eſt que lenificat ⁊ſe
dat apoſtemata calida:quando ponunt᷑ ſub ea
ſola aut cum farina oꝛdei.⁊ confert inflãmatio
ni que ſuerit in oꝛe ſtomachi ⁊ in oculo. Sed
flos eius cũ hboc ꝙ ſedat inflãmationẽ oꝛis ſto
ma cbi babet ꝓpꝛietatẽ relaxandicolerã.Et ſit

emplaſtrũ cum ſolijs im̃ huius berbe aut cum

ſauich.⁊ infrigidat ⁊ confert apoſtematibo cali

dis oculoꝝ exitusani.
¶ Et dicit᷑ ꝙ flos eius a pꝛopꝛictate que eſt in

eo.quando bibit᷑ cumaqua conſert ſquinantie

⁊epilentie que accidit pueris.⁊ eſt illa que vul⸗
Füirihdunarrord pueroꝛum. e
Etidem auctoꝛita. Aben Meſuay. De ꝓppꝛie

tate eius laxatcoleram a ſtomacho ⁊ inteitinis

Et conſert inflammationi que eſt in eis.⁊ ſode

ca pedes ⁊ fronic:in acutis ſomnũ pꝛouocat.

Trattatus

⁊ ſquin antie q̃ accidit infantibo qñ ſumit᷑ cũ aq̃
ca.Et qñ aliqͥs vult de ea exhibere in potuad
laxandũ venuẽ:exhibeat ab.ʒ.iij.vſq; ad.vi.
I¶ Dya. Flos purpureus ſedat inflammationẽ
oꝛis:ſtomachi ⁊oculoꝝ.⁊ aqua huius floꝛis cõ
ſquinantie. Laxat colerãa ſtomacho ⁊ inteſti
nis. Et conſert inflammationi que eit min eis.ſo
lia eius ſunt ſicut folia cuſſus:ſed minoꝛa ⁊ ro⸗
tundioꝛa.ſed mellinus coloꝛ medicine neceſſa⸗
rius eſt.quiſuccus elixatus ⁊ fomento adchibi
tus tumoꝛes ſtericos curat: menſtruis imperat

F ¶ Cerotis mixtus ragadias ani ad ſanitatem

ꝑducit:melle addito puſtulas⁊ inflationes tol
lie. Semen eius cũ vino bibitũ.ʒ.ij. aut ſuppo
ſitü mẽſtruis imperat: aboꝛſum facit.Radices
eius cathaplaſmatibo adhibite cũ aceto ſplenẽ
ſiccant.Podagricis medicantur.

H¶ S ed viola alba piectoꝛie eſt virtutis ⁊ exte⸗

nuatoꝛie.ſʒ flos plus.decoctio aütherbe men
ſtruas puocat:i poſt ꝑtũ nõ ſequaĩr fetũ moꝛ⸗
tuũ extrahit ⁊ viuũ coꝛrũpit ⁊ educit.matncis
inflamationẽ ſanatii tã foꝛtis eſt mulier. Si
in peſſario poſita omnia ſimiliter ſacit.

H Jo. meſue. Solutione educit colerã ⁊ alte⸗

rat eiꝰ acceſſum.⁊ viole conferũt inflãmatioib⸗
omnibo.? ſedãt ſodã factã a caloꝛe vehemẽti.et
ſunt ſomnifere.⁊ faciũt choꝛiʒani⁊ leniũt pectꝰ
2 guttur.⁊ conferunt vuee ⁊ ſquinante

J Etiuuamentũ magnũ eoꝝ eſt apᷣatibo pecto⸗

ris ⁊ pleureſi.⁊ ſedat ſitim.⁊ ↄſferuũt ſicceopila⸗
tioni epatis ⁊ apoſten ati eiꝰ:⁊ calide yciericie
2 ſunt umamẽti magni in febꝛibo inflãmatiuis
⁊ liti ꝑ eas. Doſis potiõis eaꝝ eſt ab.ʒ.iij.vſq;
ad.viij.⁊ ſuccieaꝝab.ʒ.i.vſq; ad.ij.⁊ ſympi eaꝝ

Ab. ʒ.iij.vſq; ad.iuij.?⁊ ↄditi eaꝝab.ʒ.i.vſq; ad.i
kK (Barcholomeus in li. de ꝓpꝛietatibo reꝝ. io .

la /ꝓpter violentiã odoꝛis ſic ẽnominata.vt di⸗

at yſi. Cuius tres ſunt ſpecies.ſ.purpurea: al
ba⁊ mellina. Sed omniũ folia nature frigle

ſunt et aquoſe.⁊ ideo ſolutuue.

L Herba quidẽ modica eſt viola in ſubſtãtis.

q̃ recens eſt melioꝛ q; antiqua. cuius flos maxi
mieſt odoꝛis.vñ ocoꝛeiuscerebꝛ caloꝛẽ min⸗
gat: ſpiritus animales recreat ⁊ confoꝛtat.

(Floꝛes vemalea pꝛiꝰ oꝛiunt: ſic ſecitiusma⸗

mieſtanm pamutatẽ eius inſubitantia magnitu

da odoꝛis pariter ? virtutis notabiliter recõ⸗
penſat:vt dicit Dyaſcoꝛideo.

H (EPlaie. Ciola fri. eſi in pꝛincipio pꝛimi gdus:

t humida in fine ſecudi. Habet virtutẽ leniẽdi:
humectadi:refrigeranqi:relaxandi: Cliole cõtri
te ſuꝑ ca.apoſtemata in pꝛincipio valẽt. ꝭ omẽ
ra ex aqua dec octionis ipſius herbe facta cir⸗

a caloꝛe factũ remouẽt.colerã nigrã de ſtoma⸗
cho ⁊ inteſtinis purgat.caloꝛẽ eoꝝ mitigat.
¶ Macer. NHec roſeus ſuperare decoꝛ:nec lilia
pñt ꝓragrãaãtes violas ſpecie nec vi nec odoꝛe.
Dicũ humida vis illius:⁊ frigida pꝛimo Eſie
gradu.ſpecies tres eſſie legunt᷑ eaꝝ. Hoſcere q̃s
im̃ diuerſo floꝛe valemus. Nam ſunt purpurei
floꝛes albiq; nigriq;. Lunctis pene pares ſunt
inmedicamme vires c.

Capitulum. ccrlxciij.

Irga paſtoꝛis. Pãdect. ca. ccxvin. Di

Ppleus grece.arabice perſenda.vl dipla
cos vel haſiarbay vel axbſacos.latine

vero virga paſioꝛis. vel cardo fullonũ. Scten
dum ꝙ duc ſunt ſpeciee virge paſtoꝛis.ſq; ma⸗

ſceulus⁊ femina. Maſculus eſt quẽ Dyaſc. ᷣm

tranſiationẽ noſirã ca. Pipſeus vo cat dipſeus
⁊ eſtiſm ipſum frutex ſpinoſo.virg bñslongã
ſpinis plenã. ⁊ fo liain circuitu ſimilia lactucis
in ſingulis nodis bina habẽs ſolia.⁊ ipſa oblõ⸗
ga ⁊ ſpinoſa intus.⁊ defoꝛis ſpinis plena.⁊ ba
bet enam contracta folia. que pluuiam 2 an⸗
ram in ſe retinent. vnde ⁊ nomen accepit Di⸗
pſcus. id eſt ſitiene. In virgis ſuis capita ſur⸗
gunt. ſingula ſpinoſa ſimilia echimo mantino
ſed oblongioꝛa.que ſiccata albumſaciunt co⸗

¶¶Raii.Cuole ſomnifere ſunt. capi is doloꝛẽ loꝛem. et in virga deintue vermes naſcuntur.

¶ Sera. li ag. NHarſiarbay. auc. Dya. Har⸗
ſiarbay vel dipſacꝰ eſt ſpina qua pãnos faciũt

⁊ latine ↄ vᷣga paſtoꝛis:⁊ cardo fallonũ.et eſt

ſpẽs ſpinaꝝ hñs ſtipitẽ longuʒ ſpinoſũ.ct folia
eius ſunt ſumilia folijs lactucis.⁊ ſuꝑ quelibet

nodũ ſtipitis ſunt duo folia amplectetia ſtipi⸗
tẽ:lõga ſpinoſa in medio coꝝ interiꝰ⁊ exterius

hñt ſilitudinẽ veſicaꝝ aque:⁊ ſunt ſpinoſa etiã.
⁊ habet iuxta ſtipitem concauitatẽ in qua colli
gitur pluuia ⁊ ros. Et ideo nominat᷑ vipſcue:
id eſt ſitiens. Suꝑ quẽlibet ramũ eius eſt ca⸗
erelum ſimile echimo marino:aliquãtuluʒ in
ngitudinẽ tendens ſpinoſum.qð cum delſic⸗
caturfit albũ.Et qũ ſcinditur reperiunt᷑ in me
dio eius vermiculi parui:⁊ iſta eit virga paſto⸗
ris maſculus.Et idẽ Serapiõ loco allegato.
Sunt eius due ſpecies. Maſculus ⁊ femina.
Maſculus eſt herba que naſcit᷑ mni anno et
habet ramulosſeu vᷣgaſtenues:molles ſubti
les.nodoſos:⁊ dilatat᷑ ſuper facieʒ terre ſicut
gramen:⁊ habet folia ſimilia folijs rute.niſi ;
ſunt lõgioꝛa ⁊ mollioꝛa.⁊ hʒ iuxta vnũquodq;
ſoliũ ſemen.⁊ ꝓpter hoc ðꝛ maſculus.⁊ bʒ floꝛẽ
rubeum. Sʒlemina eſt quã Seerapion vocat
in lingua perſica Perſcrianũ. Et Pxaſcoꝛides
vocat eũ poligonos.⁊ eſt centũ nodia. Jmia
que ara.vocat᷑ harſiarbay.Latinevero cauda
vulpis.Et eſt ſᷣim Serapᷣ.berba hbñs plantam
paruã ⁊ vᷣgam vnicã tenerã ſimileʒ canne: et in
nodis ipſiꝰ ſũt ſolia egrediẽtia ab ipſa virga ſi
mlia tolijs pini.⁊ habet radicẽ in qᷓ nullũ eſt in
namẽtũ maſcit᷑ iuxta aquas.i¶ Gal.vi. ſim Lar.
ca. Dipſeus Dipſeꝰ vel vipſacus ẽ ᷣga paſto⸗
ris.plunimũ qð eſtin ipſa eſt frigiditas:⁊ in ſa⸗
poꝛe eius eſt ſtipticitas.Et virtus cius eſt que
imfrigidat ⁊ deſiccat in pꝛĩcipio tertij gra dꝰ cet
radix huius plãte deſiccat in.ij.grad.i¶ Auic.

li. ij. ca. de vᷣga paſtoꝛis. Uirga paſtoꝛis ẽ ma⸗

ſculus ⁊ femina:ſed maſculus elt ſo:tioꝛ in ipᷣa
eſt ſtipticitas:ʒpars aquea in ipᷣa eſt plurima.
Et pter multitudinẽ repulſionis mattianen
eſtuſarum eſtinatux.qð eſt exſiccatiua ſoꝛtiter

OPbpbrerationes.
Dxal.Eſt vᷣga paſtoꝛis maſculꝰ.radix ei⸗
Deſiccat in.ij.gra.⁊ abſtergit:que cocta ĩ vino
⁊ tunſa.⁊ ſicut cerotũ impoſita.vł ſi emplaſtra
tur cũ ea anus curat ciſſuras ani.⁊ ragadias ⁊

fiſtulas ⁊ cmoꝛroidas interioꝛes.quod medica
men in pixide enea conſeruandum.
(Et clauos coꝛꝑis mundat.⁊ ſoꝛmicas ⁊ ver⸗

mes qᷓ in capite huiꝰ plante inueniunt.in coꝛio
ſuo ligati ⁊ collo ſuſpenſi aut in bꝛachio dicun
tur febꝛem quartanã penitus curare.⁊ medetur

mirmices et acrocoꝛdines.

Deherbis

¶ Sera. irga paſtoꝛis femina eſt:cnius vir⸗
tus repercutit ⁊ incarnat ⁊ cõfert inflamman
oni oꝛis ſtomachi:quando apponitur extra.ſi⸗
cut eſt poſ q; trita fuerit cõfert ꝗpoſtemati qð
Dicit᷑ heriſipila.⁊ apoſtematibo antiquis.
¶ Et reꝑcutit ⁊ ꝓhibet hbumoꝛes qui fluunt ad
mẽbꝛa:et ex melioꝛib medicinis heriſipile.qñ
dilatat᷑ ⁊ extenditur ambulans demembꝛo ad
membꝛũ.⁊ cõfert veribo alijs.⁊ vlœribo mani⸗
feſtio.ad que humoꝛes fluunt et conglutinat
vulnera recentia cumſuo ſanguine.
¶ Et fert vlccribo auri.⁊ ſiẽ in ea ſanies deſic
cat eã.⁊ abſcindu fluxũ mẽſiruoꝝ ĩmoderatũ.

E

O

¶ Et curat vlcera inteſtinoꝝ ⁊ ſputũ ſanguinii ꝓ

⁊ ſiſtit ſtuxũ cius vndecũq; fiuat.⁊ in ommbus
his maſculus eſt foꝛtioꝛ q;femina.vñ habʒ ma
ſculus vᷣtutẽ ſiipticã frigidã qñ ſumi in pom
exſuc co eius:cõſert ſputo ſanguinie ct fiuxui
ſanguinis antiquo ⁊ egritudini que dicit᷑ coli
rica.⁊ diſtillationi vꝛine:quia pꝛouocat vnnã
pꝛouocatione foꝛti.
¶ Et qñ ſumit᷑ in potu cã vino ↄfert moꝛſibus
venenoſis.⁊ qñ bibit in febꝛib periodicisante
acceſſionẽ paroxiſmi ⁊ hoꝛã cõfert multũ.
Et qñ fit naſcale cũ ea mulien habẽti fiſtulã
⁊ vlcera in matrice cõfert iuuamẽtũ magnum:
⁊ abſcindit fluxũ humiditatuʒ antiquarum ab
ca.⁊ diſtillatur ex ea in aurem.⁊ cõfert doloꝛi
eius ⁊ ſaniei que fluit abe.
(¶ Et qũ coquitur cum vino ⁊ miſcet᷑ ei mel.cõ

fert iuuamẽtũ vlceribo mat nicis.⁊ fit emplaſtrũ

cũ ſoiije eius.⁊ in flãmationiſtomachi ⁊ ſputo

ſanguinis ⁊ foꝛmice ⁊ hcrilipile ct apoſtemati⸗

bus calidis ⁊ trigidis in pꝛicipio eoꝝ.⁊ qñ co⸗
quut᷑ cũ vino ⁊ terũ bene donec fiat ccrotum.

¶Et emplaſtrat᷑ cũ ea anus curat cilluras q̃
ſunt in ano ⁊ emoꝛroidas int erioꝛes.⁊ opoꝛtet
q hec mecicina reponat᷑ in pixice enea.⁊ curat

ſpecieʒ foꝛmice que ð᷑ꝛ paragodcs.Et dicunt
quidã ꝙ vermes qui reperiunt᷑ in capitibo hu⸗

ius plante qñ ligatur in coꝛio ſuo.
¶ Et ſuſpendit᷑ in collo ?⁊ bumero hũtes quar⸗

tanam curat eam ſi deus volueit.
¶ Ani. Clirga paſtoꝛia ꝓbibet fluxũ.et fit ex ea
cmplaſtiü ftegnoni ⁊ beriſipile et foꝛmice. eſt
valde cõfertᷣs qapoſtemanbe vlceratiuis.
¶ Kt cõſolidat vulnera recẽtia. Succus eiꝰ
interficit vermes auris.⁊ exiccat vlcera eiun.
aqua eius confert ſputo ſanguinis. et fit ex ea
emplaſtrũ inſis mmatic iſtomachi.ct pꝛohibet
fiuxum ſanguinis ⁊ matricis.et ſanat vlcera

inteltinoum.

(Ei D yoſcoꝛides quidem exiſtimanit æiöa

pꝛouocat vꝛinam et ſanat illum qu reunet eaʒ:
ct nonpoteit eam cnnttere.

Tractatus

Capitulum. ccccxciiii.
F Iitisla ine.Arabice harim vel hanu.
BGrece ampeleos. Sera. li. ag. ca. Ha⸗
rim. Uinus ex ea eſt domeſtica ⁊ ſilue⸗
ſtris.⁊alba ⁊ nigra.Domeltica eſt vitis vini:⁊
ſuueſtrꝭ ẽ que grece vocat᷑ ampeleos agria.ha

ſtas hbʒ longas ⁊ lignoſas ⁊ aſperas. Folia eius

ſtrigno oꝛtiuo ſimilia:ſj latioꝛa ⁊ minoꝛa.flo⸗
rẽ hʒſicut capilli.ſʒ ſemẽ hʒ vt botrus.Qð cuʒ
maturauerit ruſum facit coloꝛem obꝛotunduʒ.
Alia ſpẽs eſt q̃ vocat lãbꝛuſca vel vituſu.cuiꝰ
flos voca t᷑ ynantus vel ynantiuʒ vel ante flo⸗
res.⁊ ẽ maſculus:de q̃ inuenics in.c xxviij.ſupe

rius de A.⁊ eſt plãta in qua ſunt grana ꝑua ſi

milia boirꝭ vue paruis.⁊ qñ ſunt matura coloꝛ
eoꝝẽ rubeꝰ:⁊ figura ſui grani ẽ rotũda:et race⸗
mi ſui botri raſeruant᷑ in ſũmitate eius et grece
vocat᷑ amboloſagine.E ſt alia ſpes vit q̃ ðꝛ vi
tis alba:⁊ ẽ bꝛionia.ꝓ qua lege ca.lxxv.ſuꝑius

de B. Balie. vi. ſim. far. ca. Ampeleos melam.
Ampeleos melana ſiue vitis nigra vocat᷑ hec

ꝓpꝛie bꝛionia.de qua lege viticellã bic inira.et
eſt vera bꝛionia. Sciendũ q bꝛio nia ſupꝛa de

B. non elt vera bꝛionia.ſed autoꝛes illam
pellant vitis alba ſiue bꝛionia alba.

Pbperäationes.

ap⸗

caliditatis inuente in eo.

¶ Hal.vi.ſim far.c.vitis.Cimnũ vitꝭ albe dome
ſticeeſt cali.in.ij.gradu.⁊ vetus ex co eſt in.iij.
gradu.Et muſtũ eſt in pꝛimo ⁊ manifeſiat᷑ vnũ
q̊ͥdq; in pꝛimo gradu.⁊ per manifeſtationem

¶ Uitis domeſtice ſuccus ſ̃ᷣm S era.⁊potiſſi⸗
mefolioꝝ eius cõuenu habentibo vlcera in in⸗
teſtinis ſuntfri.⁊ ſtiptice.⁊ qͥ exſpuũt ſanguinẽ.
⁊ q cõquerunt᷑ de ardoꝛeſtomachi.⁊ pᷣgnãtib
habẽtibo appetitũ coꝛruptũ:⁊ capꝛioli eius qñ
infudũtur in aqua.⁊ bibitur faciunt hoc.
¶ Et lachꝛymis vit ẽ ſitlis gůmi:qꝛ coagula
ſuꝑ palmites.qͥ potatꝰ cũ vino expellit lapidẽ.
¶ Et linit᷑ cũ eo empetigo ⁊ curat eam ⁊ ſcabiẽ
vlceroſam ſimiliter ⁊ nõ vlceroſaʒ:⁊ opoꝛtet q;
anteq;linias cũ eo ꝙ linias membrum cum ni⸗
tro ⁊ oleo aſſidue.et abradae pilos.Et infra
capᷣ.Uinum latius dicet᷑.

Capitulum. ccccxcv.

Irem 'm Serapionem li. ag. ca. i⸗
RNrem. ſunt ſpẽsſcʒ abſi.⁊ indũ qdð appel
latur arabicũ:et eſt rubei coloꝛis.⸗ KK
idem qð curcuma. Radix eiꝰ aft t ex ternis in
hyeme. hʒ grana ſicut grana paſiule.Et meli⸗
us ex co eſt rubeũ habens pauca grana:: alidᷣ
eſt quod acheret manui.et babet coloꝛẽ viole.
t exteriue eli rubeũ:cuius toxicum multi.ECt

Pe hatis

toxicũ quidęẽ eſt res pauca minuta mollis ads

berẽs manui qñ tangit᷑ vagina eius.⁊ ipſũ qui
dem linitur ſuper moꝛpbeam confert eei.

Pbhpprerationes
¶ Uirtus virẽ eſt calida ⁊ ſicca in pᷣncipio ter⸗
tij gradus: qð ſi linitur ad nioꝛpheam confert.

¶ Uiriditas inuẽta ſuꝑ aquã:q̃ arabice vocat

bhatalep.⁊ in lingua hiſpanica mulſas ſᷣm auer
roim ſcdᷣo Colliget: eſt calida et humida in.ij.

Capitulum. ccccxcvj.
8282 Iſcus latĩe ⁊ grece:arabi.dabalch vel
rdkre hiſos. S era. lib.aggre. ca. da
eè́⅛pypalch aucto.D yaſ. Dabalch.i.viſcus.
Melioꝛ ex eo eſt nouus q̊ ſilis eſt in coloꝛe ſuo
coloꝛi poꝛri.Exteriꝰ vᷣo eſt ſubꝛufus ſine aſpe⸗
ritate ⁊ ſine ſurfureitate.⁊ ſit ex fructu rotundo
paruo qͥ naſcit᷑ in arboꝛe glandiũ: ⁊ folia eius
ſunt ſicut folia arboꝛis buſſi. Fruetus &̊ iſte cõ
tundit᷑ ⁊ abluit᷑: deinde coquit᷑ in aqua. Sunt
autẽ quidã qui maſticando fructũ ipſum faci⸗
unt viſcũ.reperit᷑ etiã in arboꝛe piroꝝ ⁊ maloꝛũ:

⁊ in multis alijs arboꝛibus:⁊ aliqñ in radice ar

poꝛũ aliquarũ paruaꝝ.⁊ latine vocat᷑ hec plan
ta viago. Ego auteʒ vidi in monte Naba ʒat
homines qui faciuntex arboꝛe magna que na⸗
ſcitur apudeos.⁊ apud ipſos vocat᷑ tarabella:
Et latine vocat᷑ Capꝛifoliũ.Accipiunt quidẽ
ramos ipſius:⁊ excoꝛiant eos faſciculos.⁊ in⸗
fundunt in aqua ⁊ dimittunt ſicaliquo ex men⸗
ſibus: deinde cõtundunt contuſione ſoꝛti.et fit

inde viſcus bonus.Et vinus cius eſt ſimilis
ſubtiliat. attrabit et diſſoluit: quia babet virtu

tem reſolutiuã.¶ Dyaſ.ca.Uiſcus ſm tranſla⸗

tionẽ noſtra. Lii⸗ us in ramulis naſcẽs a quo
dam anĩali volatili:ſcʒ turdella viſcat᷑. Nã illð
ſi moꝛatur in ramulis arboꝛum glutinat᷑ ⁊ inde

nalſcunt᷑ virgule plurime. ꝛ fit viſcus qui ſemꝑ
viridis inuenit᷑. Eſt autẽ optimus qui in arboꝛeꝛ

quercus creſcit.⁊ qui eſt mundus ſubuiridis.⁊
ſi extendatur non coꝛrumpitur:ſed vt membꝛa

naextenuatur.

DOperationes
Galienꝰ.vi.ſim.far.ca.de viſ co.Subſtãtia
viſci eſt cõpoſita ex aquoſa ſuba ⁊ aerea.et de
bhis amb aby eſt in co multũ:⁊ ex terea pauca.=
in ſapoꝛe eius eſt acuitas plus qᷓ; amaritudo.
¶ Et virtus eius eſt que calefacit: non tamen
cito quando apponit᷑ coꝛpoꝛi.ſed poſtiqᷓ;facit
moꝛã in coꝛpoꝛe ſicut facit tapſia.⁊ nos quidẽ
diximus in his que pꝛeceſſerunt:qꝙ hec res in⸗
uenitur in medicinis:quaꝝ virtus eſt que cale⸗
facit:cũ quaꝝ calefactione eſt humiditas ſuꝑ⸗
flua indigeſta.virtutes habet acres.duricies
mollire põt. Nã de pꝛofundo extrahit humo⸗
rẽ cũ vehementia.et nõ ſubtile tantũ:ſed ⁊ pin⸗

gues digerit.mox quidẽ nõ calefacit:ſʒ tẽpoꝛe

Diururno impoſitus calefacit vt tapſia.

¶ Auicenna li.ij.· ca.de viſco. Ciſcns eſt notus

omnibus.⁊ eius quidem frucius ſimilis eſt a⸗
ceri nigro vel ſincere.rotũdus virgulatusfrã⸗
gibilis.ex quo ma nus inuiſcant᷑.Eius autẽ mi

nerg eſt arboꝛ ferens glandes et pira ⁊ mala
in quibus ſunt virtus aquea ⁊ aerea multipli⸗
cate valde.qui ex eo bonus eſt.eſt recens pla⸗

nus coloꝛis poꝛtiinterius:viridis exterius.teri
tur et lauatur.deinde coquitur.⁊ non calefacit
niſi poſt moꝛam longaʒ:ſicut gummirute agre
ſtis. et eſt debilioꝛ ea in hoc.et in ipſo quidẽ eſt
humiditas ſuperflua indigeſta.⁊ eſt calida et
ſicca in.iij.Et eſt reſolutiuus.reſoluit em̃ humi

ditates groſſas.et pꝛofunda coꝛpoꝛis ꝓpter

foꝛtitudinem virtutis attractiue:et lenit.et di⸗

xerunt quidam qꝙ non ineſt ei operatio in hu⸗

miditatibus niſi tenuibus.

Serapion aucto. Dyal.Quãdo viſſcus mi

ſcetur cum reſina pini maturat apoſtemara qꝗᷓ

fiunt in radice auris:t alia apoſtemata.

(¶ Et quando miſcetur cum olibano curat x½
cera antiqua.et quando miſcetur cum calce et
cũ lapide gagatis aut lapide aſio.et coqui cũ
eis.et ponitur ſuꝑ apoſtemata fraudulẽta:aut

ſuper duriciem ſplenis curat. Et reſoluit apo⸗

ſtemata ⁊ duricies.
Et qñ miſcctcũ auripigmẽtocitrino aut ru⸗
beo.⁊ poni ſuꝑ maculas aufert cas.et qñ cum
calce miſcetur ⁊ rob excludit vngues.
¶ Auicenna. Tuſcus eradicat vngues malas

cumſure easponiturcum arſenico.⁊ rſoluit
opoſtemata frigida.et pꝛopꝛie confoꝛtatur cũ
calce.et lenit vlcera antiqua et vulnera mala.⁊
lenit iuncturas cum tam tanta cera quantum

ct ipſum:⁊ cum equali pondere ſui de reſina pi

ni.⁊ cõfert apo ſtematibusfrigidis poſt aures

¶Et mixtus cum gummipini et cera extenuat
ſplenem:cum ſuper ipſum ponitur cum aliqui ꝙ
bus rebus ipſum conſoꝛtantibus:ſicut eſt calx

ct huiuſmodi.

OPhperationes

eſt bꝛionia ſiue vt latine vitis alba.haſtas ⁊ fo⸗
lia ſimilia habet viti noſtre:ſed aſpera et mino

ra. capꝛioli ſimiles ſuntimplicãtes ſe: ſemen ip⸗
ſi vuule ſimile. eſt et butrioſum rarum. .
DPyaſcoꝛi.VUiticella in vino elixa et comeſta

ventrẽ ⁊ vꝛinã mouct.virtus eſt folijs ⁊ haſtis

iÿippſius ⁊ radici viſcida:vnde vulneribus chiro⸗
nis impoſita medicatur. Cãcros ⁊ vagedenia

vyulnera ad ſcabiem perducit. Lyxbije vulnera

.

latine viticella vel vitis alba. Sed ſci⸗
endum q; Galienus vbiq; vocat vitem albam
vel nigram bꝛioniã.Et Dyaſcoꝛi.ſimiliter fᷣm
tranſiationem arabicam. Sed Galicnue.vi.

ſim.far. ca. Ampeleos melanaꝛ ꝙ vit ꝭnigra
ꝓpꝛie vꝛ Bꝛionia. Hoc ſilr aparet in ca.vitis
parũ ſupꝛa. Sera. lib. aggre. ca. Fcſer a. JFeſe⸗
ra herba eſt que habet ſolia et capꝛiolos in ſi⸗
militudinẽ vitis cõmunis:niſi quia ſunt aſpe⸗
per vꝛinam ſplen digeritur. Hec herba tã lau⸗
dabilis eſl:vt in tyriacis potionibus mittatur.
Milcetur ⁊ pulchꝛiſicis medicamimibus ca
olco dccocta:donec arcſcat detrabit.

rioꝛa:et rami ⁊ capꝛioli adherentimplicãtes ſe
quibuſcunq; ↄꝓpꝛoximant ex arboꝛibus alijs:
et ſuſpenduntur eis cum capꝛiolisſuis.Et ha⸗

Jticella. Pandecta ca.cclxvij. Feſera
arabice vel feſire.grece ampelcos leuce

—

tollit. ſale addito ⁊ in cathaplaſmatibus adbi⸗

bita et compoſita.

¶ Radix cius coloꝛẽ coꝛpoꝛis bonũ redditqu⸗
gas vultibus diſtendit. Lentigines purgat:
magnis cicatricibus coloꝛẽ pꝛopꝛiũ reddit.Qi
uoꝛes ⁊ panaricia emẽdat.cũ vino in catha⸗
plaſmatibus adhibita duricies ſpargit. Apo

ſtemata curat:Oſſa coꝛpoꝛiinfixa eucit. De
dicaminibus ſtipticis neceſſario miſcetur.
¶ Epilenticis.ʒ.i.achibita anno toto pᷣſtolat᷑.

ſili mõ acœpta apoplene⁊ ſtomaticis ſingu⸗
Lare pꝛeſidiũ eſt:maxime.ʒ.ij.accepte ſingulis

cauſis ſur cõuenit moꝛſibus venenatis. Aboꝛ

ſum ſacit.plus vero accepta maniam facit.

¶]h Sccundinas deponit. Urinam pꝛouocat.
NMelie addito vt electuariũ datum diſnoicis
ct offocationibue pꝛeſtolatur. Luſſim et dolo

rem capitis et lateris compeſcit. De alto cadẽ

tibus ⁊ conquaſſationibus maximuʒ remediũ
eit. obulo vno cum aceto bibita ſplenem deſic

NAcopca cum caricis catbaplaſmata omͤ/

nia ſimiuiter facere poteſt.cocta in aqua ⁊ ſo⸗

mBento adhibita ſtericas purgat.inſantes non
coa gulatos deponit. Uerno tempoꝛe berba
ipſa cxiccstaDur.
¶ Cuiusſuccus cum mulſa bibitus omnia ſis
militer facere nouit:⁊ flegma depomt. Demẽ
vero eius tritum et perun ctum ſcabiem⁊ lepio
ſos curat. Lac mulieribus pꝛouocat.Succus
eius cum ſucco ptilane coctus lac mulienbus
pꝛeſtat. Succus baccarum eius lacxbenbus
ſiccis reddit. èðð
¶ Eime eius vꝛinam mouent mediocriter.Ra
dix autẽ pꝛoiectoꝛiam? extenuatoꝛiã virtutem

habet. et deſiccat med iocriter.

¶ Et ideo ſplenem reſoluit ⁊ ſcliroſim poſita
extrinſecus: aut ſuperpoſita cũ ſici bus lepꝛam

⁊ ſcabiem ſanat:datur etiã in cibo pꝛo ſplene?z

De hHerbis

K Kõmuniter aute radix cutem fricabileʒ ⁊ e

tenſam facit. Medetur auũt effelidas ⁊ lentigi⸗
nes ⁊ maculas nigras cũ oꝛobo atq; terachia

et fenugreci ſemine. Item ſi tecum eam poꝛta⸗

ueris omnia malaa te effugient

C apitulum. ccccxtvin.

SEEchuen. Auicen. l. . ca. vethuen. Ue⸗
v thuen eſt planta habens virgas minu⸗
iias. ſuper quas ſunt floꝛes albi. baben⸗

