dẽ ca demarubio. Marubiũ etiã q a eupato
riũ vocauerunt:qm̃ valet ð vitia epatis.⁊ pꝛo
tãto nõ ẽ ven eupatoꝛiũ.qm̃ Dyal.facit ſemo
tim ca. de eupatoꝛio:⁊ ſemotim de marubio
⁊ agrunonia. Hoc ſiir voluit Jo.meſue. ca. de

eupatoꝛio cũ dicit: ꝙ dicũt aliqᷣ e ẽ herba pu

lici. noluit fin verũ ꝙ ſit herba illa quã latini
vocãt pulicariã eupatoꝛiũ.qm̃ Dyaſ.facit ſe⸗
motim ca. de eupatoꝛio.qð incipit eupatoꝛiũ.
et ſemotim ca.de pulicaniavel herba pulicũ q⸗
incipit coinʒa.ſʒ ſicut dictũ ẽ dʒ intelligi De
ſue.Nã ðt ꝙ eupatoꝛiũ ſᷣm q̊ſdã ẽherba puli⸗
cũ qm aliqui vocabãt herbaʒ pulicũ eupatoꝛi
umet bñ. qm eſt diuretica valde:et valet õ vi⸗

tia epatis. Miroꝛ qᷓlitermedici noſtritꝑisnõ

aduertẽtes vᷣba Dyaſ.Aui.? Sera. Plini.⁊
Gal.⁊ Damaſceni credũt herbularijs ſaliuaʒ
agreſtẽ eupatoꝛiũ dicẽtibo q nec in ſapoꝛe nec
in odoꝛe cũ eo ↄuenit.Si aũt in ipᷣa ſoꝛſan vir
tutes eupatoꝛij inuenerũt: ⁊ ꝓ eo ponere volu
erũt:cuiꝰgra ipᷣm eupatoꝛiũ vocauerũt.nõ lice
bat dicere ꝙ idẽ eẽt: qm̃ eupatoꝛiũ pᷣt dici oẽ
id ꝙ valet ↄᷣvitia epatꝭ. ab eu qð ẽ bonũ ⁊ pa⸗
coꝛ qð eſt epar.vnde eupatoꝛiũ.i.bonũ epati.
ſz veꝝ eupatoꝛiũ ẽ illud ꝙ antonomatice ẽ bo
nuʒ epati ſicut illud qð verũ eſt eupatoꝛium.

Dperationes

¶ Dxaſ.ſʒ trãſla.no.Eupatoꝛiũ valet ðᷣ vitia A

epati:⁊ folia eiꝰ ſicca⁊ axungia poꝛcina veteri
addita trita⁊ impoſita dura vulnera ad cica⸗
tricẽ ducũt.¶ Semẽ vᷣo eiꝰ⁊ folia cũ vino bi⸗
bita diſſint ericꝭ et moꝛſibo venenatꝭ occurrũt
medicãdo.i¶ Eadẽ ðt Sera.capᷣꝓpꝛio de mẽ
te Dyaſ.⁊ addit.Et ſunt multi qͥ putãt ꝙ illa
herba ſit agnmonia:⁊ errant:qꝛ eſt alia ab ea.
Et nos q dẽ maniteſtauimꝰiã de eius cẽ in co
qð divimus veeo.¶ Etidẽ auc. Bal. Intyria
ca cheſar eupatoꝛiũ a ꝑit opilatioes epatꝭc fſoꝛ
titficat ipᷣm.¶ Jo. meſue. Eupa toꝛiũ ſolutione
educit colerã ⁊ flegma facile.⁊ eſt pᷣſeruatiuuʒ
a putredine.i¶ Et ↄfoꝛtat ſtomachũ epar⁊ vi⸗
ſcerat: ↄfert doloꝛibo coꝝ:et eſt medicina ſple
nis:ct opilationũ oim egritudinum ab ea la⸗

P

— — — — — ——

A = =

S *

2=è?

De Herbis

ctatũ.i¶ Et ſebꝛibue lõgitꝑis mire ſubuenit.

doſis decoctionis eius potio eſt a.ʒ.iij:vſq;

ad vi.et puluis eius a.ʒ.ij.vſq; ad.iij.loco eius
ponitur in defectueius abſinchij ⁊ aʒari.ana

medium ponderis ipſius.¶ Auicen. Eupato
rium eſt bonũ in initio alopicie et tyrie:et linit

cũ adipe veteri ſuper vlcera difficilis ↄſolida⸗

tionis. ¶ Et eius ſuccua ↄfertſcabiei et pꝛuri⸗
tui qñ bibit᷑ cũaqua fumiterre et oximelle.⁊ ſi
militer flos eius et ſuccus ipſius ẽ ſoꝛtioꝛ.Cõ
fert doloꝛibo epatis:⁊ opilationibo eius et cõ⸗

foꝛtat ipſum.i Et cõtert duriciei ſplenis:et a⸗
poſtematibo epatis:⁊ apoſtematibo ſtomachi
Eius herba et ſuccus conferũt maliciei foꝛme
et accidentibus hydropiſis datũ in potu cum

vino:et cõſert vlcenibo iuteſtinoꝛũ.¶ Lotert ſe
bꝛibus cronicis:et antiquis ꝓpꝛie ſuccus eius

⁊ ꝓpꝛie cũ ſuceo abſinthij.loco eiusponii pon⸗

dus ceius de agato:cet medietas ponderis ipſi⸗

Capitulum. tlxvij.
◻ Uliragia. Paulus capᷣ.de euſfragia eſt
erba que ſimilatur in ſtipitibus vyſo⸗
po:nifi quia ſtipites ſui habent coloꝛẽ
violaceũ:⁊ nõ habent ramos.⁊ ſolia ſunt in ſti

pitib a medietate ſuperius.et ſunt parua inci

ſaſicut gallculi crilla.ct babet fioꝛes tendent⸗

tes ad albedinem ſatis paruos.

BPperationes

¶ Medct doloꝛiboculox.et ↄſoꝛtat viſum A

Capitulum.cdxvii.
Mblici Sera. li. aggre. ca. de amleg
belliget. ideſt miraboloni emblici⁊ bel
lirici.De bellinicis habetur ſuperius ð

B. in ca. bellirici. Etſunt ambeſfrigide et ſicce

in ſine tertij gradus.i¶ Johan. meluecap. de
mirabolanis. Mirabolani emblici ſunt er me
dicinis confoꝛtantibo ſtomachumcoꝛ ⁊ epar⁊
viſcera. Et melioꝛes ex eis ſunt habentes fru⸗
ſta groſſa et denſa et grauia que minus cre⸗

ſaumt inoſſib, et plus in carnerari quoq; non

habent ſpiritum.et ſunt frigide complexionis

DOperationes
¶ Embliciſunt cõſoꝛttaiui mẽbꝛoꝝ.⁊ coadu⸗
natiui pantiũ coꝛũ.Et ſunt de extinguẽtibo in
flãmationẽ in ſiomacho ⁊ cpate.Et ipᷣinutri⸗
ti maioꝛis ſunt operationis ⁊ minoꝛis coꝛru⸗
gatiõis.¶ MHodus nutriẽdi emblicos.Acci⸗
pe ex eis qᷓntitarẽ quã volueris et ſub merge
in aq̃:⁊ expone ſoli vſq dũ tumefiant ⁊ hume⸗
ctentur:poſt expꝛime ⁊ pone in aqua mellis et
dimitteꝑ duos dies. ⁊ deinde coque cum ſa⸗

Trattatus

Aitate.⁊ poſtẽ;ᷓ coctifucrĩt dimitte parũ refni
gerari: ⁊ adde cu eis mellis tabarʒet ſicut quar
unt cũ ſpeciebo aromaticis ↄſoꝛtatiuis.ſicut cũ
cinamomo xiloaloe gallia cardamomo ⁊ cro⸗
co et ſimilib.¶ Sera. auc. Gal. Emblici ha⸗
bent ꝓpꝛietatẽ denigrãdi capillos.et pꝛohibẽt

caſum ipſoꝛũ.et conferũt emoꝛroidiba: ⁊ ipi tu

meſcunt in aqua.i¶¶ Et condin ex eis faciunt
operationes mirabolanoꝝ nõ conditoꝛũ:niſi

quia ſunt debilioꝛes eis.et in belliricis maioꝛ

eſt ꝓpꝛietas in acumine q; in emblicis
¶ Et idẽ auc. Gedigaꝛas.emblicoꝛũ ꝓpꝛictas

cõfoꝛtat ſtomachũ:⁊ ꝓhibent coꝛruptionẽ ab

co.foꝛtiſicant ſiomachũ:⁊ auget appetitũ cibi
⁊ incitant coitum:⁊ abſcindũt ſputũ ⁊ vomitũ
⁊ ſedant ſitim. ⁊ augent operatiouem ſenſus.
Hirabolani emblici belliriciet kebuli mixti
cũ oleo amigdalaꝝ dulcin ⁊ cum melle tingũt

capillos coloꝛe nigro.¶ Johã.meſue. Dira/

bolani emblici educũt ſolutione flegma:⁊ ſunt
ex rebus valde ↄſoꝛtantibo cerebact nemos.⁊
augent intellectũ:⁊ ↄſoꝛtant coꝛ:⁊ ↄferunt tre⸗
moꝛi eius.et mundificant ſtomachuma pu⸗
treſactione et confoꝛtant ipſum. et ſedant ſer⸗
uoꝛem in eo.et auferunt ſitim.et ad duntin ap⸗

Petitũ:ct ſedant vomitũiu.

* „
. * . . H„ . . N „ . .

Capitulum. ekxix

tam partẽ totius et reconde.⁊ quidã —

R Nadiuia. Auicenna. Endiuiarum alia
C eſt oꝛtulana et alia ſilucſtrie.Deſilue⸗
ſtri in ſequenti ca.tractabitur.Et que
dam hʒlata folia:quedaʒ ſiricta.ambe vincũt
lactucam in aperiendo.¶ IJſaac in dietis par⸗
ticularibus.E ndiuia domeſtica ⁊ ſilueſtris ẽ:
quarum domeſtica diuerſe virtutis eſt. Habzʒ

cnim amaritudincm:poniicitatem et inſipidi⸗
tatem. Que iterum in duas diuiditur partes.

Eſt enim endiuia hyem alis et eſtiualis. Hxe⸗

malis eſt inſipida pꝛopter a marituòinis ⁊ põ

ticitatis pauc itatem.E t etiam inſipiditas eſt
pꝛopter tempoꝛis frigiditatem. Irigida quidẽ
eſt in fine ſecundi gradus.Quiq am autem il⸗
lam dicunt eſſe humidam:quod ſenſu non pa
tet:quia ſiccitas cius palam eſtpꝛopter amarni
tudinen ſui a tq; ponticitatẽ.fᷣm medicinam
eſt vtilis.E ſtine autem eſt amariido maioꝛ:
ſed frigiditas minoꝛ.E ſt enim frigida in gra⸗
du pꝛimo.ſicca in ſecundo medio.i Conſtan
tinus in libꝛo graduum.Endiuia de amari⸗
tudine et poꝝtieitate compoſita:ct ſicca eſt in

ſecundo gradu.

Pperationts

¶Idem. Stomachum conſoꝛtat. opilatiãeʒ

aperit. Suceus eius coctus et deſpumatus
cum oiʒuccaro bibitus:Pumoꝛes expellit pu⸗
cridos:et diuturnas febꝛes curat:cathaplaſ⸗
mate inde facto.caloꝛ epatis et ſtomachi mi⸗

tigatur. Eum polline oꝛdei et olco roſco mixtꝰ

apoſtemata calida:maxime ſiin oculis fuerit
ſanat.Arteticos de caloꝛe mitigat.¶ Iſaac

vbi ſupꝛa.Endiuia generat ſanguinem peioꝛẽ.

¶ Unde Halie.Lactuca ſiue endiuia que ma
ioꝛis eſt amaritudinisipſa deterioꝛeʒ ſan gui⸗
nem facit.E ſtiua enim ſᷣm medicinam ẽ medi

ocris.que pluseſt aperitiua.maxime conſtipa

tionis epatis. Que ſi elixa detur cum obſomo
garo et oleo minus erit nocibilis.Si vero cũ
aceto ſtomachinn confoꝛt at:et ventrem con⸗

ſtipat. Succus eius coctus ac deſpumatus
cum oxiʒuccaro bibitusxonſtipationẽ aperit
Humoꝛes putreſactus mundiſicat: et diu le⸗
bvꝛicit antibus conueniens eſt. —
¶Sera. auc. Galie. Endiuie virtus cſt ſicut

virtus lactuce.

Capitulum. lxxx

B

„*

De Herbis

NCM‚ê‚Ediuia ſilueſtris. Dyaſcoꝛi. Endinia
ſilueſtris eſt vna ſpecies que vocat᷑ ſer

ralia:eco ꝙ tirſum habet in modum ſer

re.et in ſapoꝛe ſilueſtris eſt ſtipticitas cũ ama⸗

.

Pperationes

Idem. Omnüũ vᷣts eſt ſtiprica et euſtoma
ca. Ventrẽ abſtinet.cocta cũ aceto et maxime

ſitueſtnis. exatum ſtomachũ cõfirmat.
¶ Et eſtuationes ſtomachi mitigat.ſola aʒ

„

polenta poſita cardiacis blandit᷑. In tumo⸗

re o culoꝛum ſubuenit

Jolia vero eius impoſita et cathaplaſmata

ꝑcuſſum ſcoꝛpionis mitigat.polentis addita

⁊ impoſita ignem ſacꝝ cõpeſcit.mixta cũ aceto

⁊ ceruſa oĩbo rebo calidis opitulaturr.
¶ Iſaac. Endiuia ſilueſtrie q̃ frigida ẽ in ini⸗
tio pꝛimi gradus.⁊ ſicca in fine eiuſdem. habet

ſtipticitatẽ ſtomachũ cõfoꝛtantẽ.que ſi man⸗

ducet᷑ autſuccus cius potetur:moꝛſui ſcoꝛpio
nis ꝓdeſt.⁊ cathaplaſmata ſilr oꝑatur

¶ Radirx eius ſi potatur: contra venenum au

xiliat.cum mirta vero micta ⁊ immiſſa:pꝛouo
cat menſtrua. ¶ Auicen. de viribo coꝛdis ait
q; confoꝛtat coꝛ.

CLapitulum. clxxj

OEpanngncnonn⸗ elitropio. E li⸗
tropium pmo nomen accepit ex eo ꝙ
veſtiuo ſolſtitio floꝛeat:et ꝙ ſolis moti⸗
bʒ folia circũacta ↄuertat.vnde ⁊ a latinis ſol
ſequia nuncupat᷑. Hã er oꝛiẽte ſolefloꝛesſuos
aꝑit.⁊ ſe iternʒ recludit cũ ſol occubueni.ipſa
eſt quã latini intubã ac verrucaniã vocant:ex
eo ꝙ extinguat verrucas.ex aq̃ potata vel ca
thaplaſmatis vice ĩpoſita venucas abſtergit
Dyalſ.ca.de elitropio duo facit ca.de pꝛio ſic
elitropiũ maius multi ſcoꝛpioꝛon dicũt:eo q;
floꝛes ſimiles ſunt figureſcoꝛpij.ſolia babeto
ʒimo ſilia et aſperioꝛa et nignioꝛa.⁊ haſtas ex
vna radice qnq; aut ſex c ramul q;plurimis

in qͥb floꝛes ſunt coloꝛis albi⁊ ſub purpurei?

ſubcitrini ſicut cauda ſcoꝛpij.A liud capitulũ
de elitropio dicit.E litropium minus naſcitur
locis cultis ⁊ in pꝛatis.⁊ ſin ile ſupꝛadicto.ſe⸗
men rotundum habet pendens.

DOperationes
¶ ODyaſc. Huiꝰ herbe manipulusvnus elixus
et bibitus flegma et colerã deponit.Cũ vino
bibitus ictibo ſcoꝛpionũ occurtit.Cathaplaſ⸗
matibo adhibitus eadem facerepoteſt
¶ Mulrti eiiam radicem eius collo ſuſpen⸗

dunt contra vim ſcoꝛpionuʒ ſeminis cius gra

na quattuoꝛ cum vino bibita ante acceſtionẽ
„

quartanarijsmaximũ remediũ eſt:tertianarjs

vero tria grana vtiliter dant᷑.¶ Jolia eius in
cathaplaſmatib adhbibita tumoꝛes ſpargunt
mirmiceas coꝛpoꝛis limpidãt. ſicca vero folia
eius impoſita podagricis maxmũ pꝛeſtãt eſte⸗
ctũ. Lrita et manici ſuppoſita menſtruis im⸗
perant. Aboꝛſum faciunt.
¶ Elitropij mine:is herba cum eius ſemine
decocta:⁊ cum nitro et yſopo et cardamomo
bibita rotundos et latos lumbꝛicos excludit
clauos impoſita cum ſale tollit maxime li fue⸗
rit eixa et impoſita.

Capitulum dxxij

44 ſithimũ. Jobannes meſue ca. de epi
ibimo. Eppitimünaſartur ſimllert cuſ

vcute.plante aũt quibus ſuper excreſcit

ſunt alkal ⁊ alhaſce.et quedã ſpecies oꝛigani
Eius autẽ aliud eſt cretenſe.aliud ſiricu. Me

lius eit quod eſt cretenſe acuti odoꝛis.et quod

naſcitur in ſyria eſt poſt illud.ſc eſt melius ſiu
ſum:et melius elt adhuc quod cſi completum
ponderoſius.Er melioꝛ pare cius ſunt cxire⸗
mitates groſie.q̃ ſunt ſicut fioꝛex.ſubcitrinum
gutemet palliqum eſt minus bonum.ca.com
plexionis eii et ſic.in.ij.Et eſt compoſuum ex
partibus igneisa quibus ineit ei acuitae.⁊ ex

terris ſubtilibus a quibus in elt ei ſiiptuiras

pauca. Et ipſum quiuem eit iubtiliatiuum

reſolutionum:aperitiuũ opſlationã: ⁊ conſoꝛ⸗

tatiuũ viſcerũ:facit ſitim ⁊ generat eſtuationẽ

in coꝛpoꝛiba calidis:et eſt ex debiliter et tarde
ſoluentibus ꝓpter quod pꝛobibendum eſt ſub
dominio canditatis et ſiccitatis poſitis.Con
foꝛtatur autẽ operatio ipſius in multitudine
quantitatis ipſius:⁊ in aſſociatione rei cuʒ eo
magniſicantis effectũ eins:ſicut ſunt mirabo
lani:indi et nigri:saut elleboꝛi nigri.quãtitas
parua. A qua aut mellis cuʒ pauco ſale.Aut
gqua decoctionis paſſularũ cuʒ ſale.ſimiliter
aut aqua lactis ex capꝛis ſumpti vigoꝛat ope⸗
rationeʒ eius.Sal gemma vero aut ſal indi:
aut ſalnapti ſunt ex rebus que ſibi addita ad
dũt virtuti ipſius.citam autẽ et facilẽ facit ope

rationem eius.Si ei aliquid virtute acutum

miſcet᷑ſicut piper et pipe longũ ʒinʒiber ⁊ ſimi
lia.Etnõ pᷣtermittas quin cadat in potibo ei9
oleũ de amigdalis dulciboin quo inuoluatur
et in decoctione ipſius paſſule ſine interioꝛib⸗
quoniã addunt ei ad bonitatẽ leniendi quod
timetur ex introſitate ipſius.Et ne ignoꝛesqͥ
niam epithimũ de decoctione modicuʒ ſubſii⸗
net:quare opoꝛtet vt fiat illud fᷣm legẽ. Pꝛe⸗
rogatiuã autẽ habet ſuper omnibus ſolutiõe
educentibo melancoliã.educit enim eam ſacile
ſine moleſtia.Et cum Johan.meſue concoꝛ⸗

Pperationes

¶ Johan. meſue. Quidam dicun t epithimuz

xgucit de flegmate aliquid

¶ Et ditit Paulue:q ſolutione educithumo⸗
res aduſtos:et declinauit ab eo qꝗð cõpꝛehen
dit vniuerſitas:et ego non inueni qð fieret il⸗

lud.poteſtas aũt eius ſuper humoꝛe melanco⸗
lico. et egritudi nibꝛ eius magna eſt.⁊ ſpꝛie in

egritudinibe capitis ſicut eſt melancolia epilẽ
tia algueſgues ⁊ timoꝛ ⁊ vertigo:et doloꝛ ca⸗
pitis:quaru materia eſt melancolia.
¶ Talet etiã ad tremoꝛẽ coꝛdis.⁊ ſincopim.et
egritudines melancolicas in eo.et eſt medici⸗
na magna opilationi ſplenis ⁊ egritudimbus

in eo.i¶ Et cofert egruudini ypocondnioꝛũ et

opilationi renũ.
¶ Et frequẽs vſus potionis eius eſt medicina
ſolennis cancro lepꝛe et vlcenbe nigris et ſol⸗
uit quartanã. Doſis potio eiꝰẽ in decoctõe a.

3. y.vſ q; ad.xx.et puluerꝭ eiꝰa.ʒ.iij.vſq; ad.vij.

Illi aut qui ſumunt ipſum vitent a cccptionẽ
cius in late. .
Pli.E phitimũ hʒ virtutẽ purgandi ficęma
⁊ meloancoliã cet ꝑ ſeet cũ adiucto ſecũ medui⸗
nis purganub melancoliam.,.B

dant omnes alij doctoꝛes ſicut Auicen. Se⸗

De Herbis

¶Folia eius ⁊ radix cũ vino bibita poſt pur⸗ B

¶ Contra quartanã fiet decoctio in aqua ʒ.i.
epithimi buliat:et in tali aqua ponãtur.ʒ.ij.la⸗

pigdis laʒuli vel armenici: ct digeſta materia de
tur patienti.multienim liberantur.valet ſimi⸗

„.

ex melancolico ſanguine.
¶ DPxaſcoꝛides.Epithimũ viride acceptum
ſtomachũ vexat:et vomitũ mouet.ventrẽ pꝛo
uocat et nauſeã facit ac educit flegma ⁊ colerã
⁊ maxime nigrã. datur ad purgandũ toꝛacem
cuʒ melle et vriſillirica moꝛe electuarij accipit᷑.
alterius autẽ thimi flos albo elt atqʒ aſper:ſed
ambo equalem habẽt virtutẽ. Nã per os pur⸗
gant flegma et per ventrẽ colerã nigram dat᷑
in quibus pꝛecoꝛdia pꝛefocantur ⁊ epaticis et
ſuſpirioſliss

liter talis decoctio patientibus cemoꝛroidas

2

Lapitulum. clxxii

gationẽ menſtruox 3.v. generare nõ ſinit ſi. x

¶ Epimedia ᷣm Dyaſcocaiq incipit meſpi⸗

la eſt inquit ⁊ illa q in hyſpania naſcitur: quã
multi epimelidã vocant.ſemen rotundũ hñs.
boc aptũ eſt ad comedendũ:⁊ eſt ſtipticuũ: ⁊ tar
dematureſcitſimilis ſoꝛbo:et nos latini voca
mus hanc epimelidam anzarolam.

capitulum meſpilum de m

2 „„* *

Capirulum lxrif

itulo Effemereon: quem n ulti vrini

OEalem apud Dyaſcoꝛidem ca⸗
ii

eſten vocant.ſolia et haſtam ſimiꝰ⸗

lia lilio habet:ſed tenera ⁊ floꝛes albos et mi⸗
noꝛeget ſemen molle.radix eſt ei groſſa vt di⸗

¶ ſidoꝛus vocat eaʒ Pomelido:de qua lege „

ni vinectam dicũt ſm Dyaſ in pꝛopo ſcitur in locis vmbꝛoſis et in ſiluis.
Operationes

dix eſt üllitenera nigra cũ odoꝛe graui et gutu ¶ Dyaſco. Radix eius decocra in oꝛe reten? A *

OQNrror Plini. Epimediũ ſiue vt lati gitus. ¶Uirtus eſt illiſtiptica et odoꝛis boni na

capi. haſtã habetnõ maioꝛẽedere ſumi
lẽ.⁊ folia.x.aut.xij.carens fioꝛe ⁊ ſemine.Ra⸗

ta doloꝛem dentium mitigat ¶ olia vero eiꝰ
in vino decoctaet cathaplaſmatibo impoſita
tumoꝛes et duricies ſpargunt.

Capitulum. elxxv.

fatuo:naſcitur in locis humidis

Dperationes
¶ Dyaſcoꝛides. olia eius trita cum oleo et
impoſita mammascreſcerenon admittunt

—

Tractatus

Pactis ðꝛ ebulꝰ:⁊ ſunt plãte omibo note
Vñ v. Sabucus ẽ actis ſʒ ebulus ẽ ca
meactis.De ſambuco tractabit᷑ in ca.ſambu⸗
cue de a. Ser. li.ag.ca. cameactis.C ameacti
duo ſunt ſpẽs:q; vna grece vꝛ actis.in latino
ſambucꝰ.et ſcdᷣa noĩat᷑in greco cameactis:et
eſus ẽ iniẽtio terrenus actis.⁊ inlatino ðꝛ (bu
lus.vᷣtuseius ẽ q̃ deſiccat ⁊ incarnatꝛ reſoluit
reſolutõe tꝑata.Pli. ca. cameacti. Eius dueſt

ſpẽs.ᷣ eaꝝ vna aſſimilat᷑ arboꝛibo hñtib ramos

ſiles cãnis rotũdis.q̃; coloꝛẽ ad albedinẽ.⁊ ſt
longa.⁊ ſũt in eis q̃truoꝛ ſolia gut qncq; poꝛre
cta ſuꝑ ramos q̃ſtibet:⁊ ſilia ſolijs nucis:mino

ra iñ eis:hñtia grauẽ odoꝛẽ.ꝛ in ſũmitatibora
mo:ũ ſunt floꝛes albi et grana ſilia granie ri
ridibo vel lẽtiſci:q̃rũ coloꝛ declinat ad purppu?⸗
reitatẽ cũ nigredine.et ſũt velut in racemis.et
hũñt multã humiditatẽ odoꝛẽ lini.et iſia ðꝛ acꝰ

tis. Alia vᷣo ſpẽs q dꝛ cameactꝭ ẽ mioꝛ pᷣma.bʒ

ramos mag ꝑtinẽtes herbe q̃dratos in qᷣbꝰ
ſũtmiti noci. et ſolia inuicẽ diſtaria.et ſingu

nodis ſilłia folijs amigdal in ſũmitatibo ſuis:

mſi qꝛ hñt venas: et ſut lõgioꝛa eis hñtia gra
uẽ odoꝛc̃.⁊ in ſũmitatiboramoꝝ ſũt capitella ſi

milia coꝛonis ſupdicte ſpẽei.et ſemẽ et fos ſilx-
et hʒ ramoslõgos groſſitudinẽ digitihñtes. .

ODperationes

2 4 Uinuscameacti ẽſtiptica. accepta hũo⸗

Bulus. Sciẽdũ actẽ ſãbuca. C ame⸗

rẽ aqͥſuʒ vẽtris deponit.et cacoſſomatica eſt.
folia ipſius elixa et ſũpta ſicut olus vtrẽ mol⸗
liũt:et maxĩe colerã deponũt. haſte illius tene

re elixe et comeſte oĩa ſilr facere poſſunt.
¶ Radix ipᷣa elixa hydropic eximiũ remediũ

ẽ. Moꝛſib yiꝑe ĩpoſita et bibita occurrit.
¶ Cocta ĩ aq̃ et fomẽto adhibita duricies ma
tricis ſoluit. Semẽ eius cũ vino bibitũ oĩa ſi⸗
milr facere nouit.i¶ Cũ oleo inunctũ capillos
nigreſcit. Jolia eius viridia tumoꝛes ſpargũt:
polenta mixta cõbuſtiõibo impoſita pᷣſtolant᷑

moꝛſibo caninis umpoſita medent᷑. Aulnerib⸗

paracoleſim faciũt. Sinus vulnecrũ ad ſanita
tẽ perducũt.hydropiciset ſurdis fomẽto adhi
bita pꝛeſtolant᷑.¶ Suꝑfluos ſonos aurium
in naribo infuſum cõpelcit:ſilr et venmes occi⸗

dit. ¶ Scabies et pꝛurigies tepidũ ſomẽto ad
hibitũ pꝛohibet. Moꝛſibus venenatis occur⸗

currit.Lac coagulatũ ſoluit.¶ Tuſſim anti⸗
quã cõpeſcit:ſed recẽtẽ auget. Ortonoicis ca
lidũ ꝓdeſt. Reuma gule gargariſmo ꝓhibet.
¶ Squinãticis ſingularepꝛeſtat efſcctũ.Cluu
le pẽdenti ſubuenit doloꝛẽ dentiũ tãta in oꝛe
mitigat.¶ Actis ðꝛ ſambucus.Cameact cbu
lus deſiccatiue vᷣtutis ſunt.et glutinatoꝛie et
dy aſoꝛetice.tenerũ ebuli cũ folijs tritũ et cũ vi

no potui datũ calculoſis pdeſt. Radix eius in

aq cocta ad tertianam valet. cet bibita ſpleneni
cos mire iuat. “

n

9 JI do

B

De Herbis

Capitulum. dxxv
¶ Ruca. Plate. Eruce dueſunt ſpecies
Domellica videlicet et ſilueſtris:⁊ ãbe
ſunt omnibe note.Eruca ca.eſt ⁊ hu.in

.j.gra. Domeltica minoꝛisẽ efficacie q;ᷓ ſilue⸗

ſtris.Uſui medicine competunt ſem ina:ſecun⸗
do folia. Uirtutẽ hñt cõſumendi et coitũ exci⸗
tandi. Iſido.Eruca vicit᷑ quaſi vrtica:co qꝙ ig
nee ſit virtutis:⁊ in cibo ſepe ſumpta venerꝭ in
cendiũ mouet. Huius ſpecie ſunt due:quaꝝ al
tera vſualis:altera agreſtis acrioꝛis virtutis.
Utraq; t̃ vſum veneris cõmouet.Pli.capᷣ.de
eruca.Ex ea eſt domeſtica et ſilueſtris:⁊ miſce⸗
tur in condimẽtis in quibo carnes et piſces in⸗
tinguntur.tanta ſuauitas ei eſtvt greci euzono

mia appellauerint:⁊ tũ euʒomum vocari rep⸗

peri inq; pluribus locie.

Dperationes

¶ Platea.Eruca hʒ virtutẽ cõſumendi et coi

tum ad incitãdũ.ad ſtranguiriã ⁊ diſſurriam ⁊

paraliſimvalet decocta cũ carnib.contra pꝛe

dictas puluis ſeminis eius cũ cepe decoquat᷑.

et detur herba ipſa decocta in vino æ renibus
cathaplaſmata libidinem excitat. .K
¶ Pectini impoſita vrinã puocat.Puluis ſe⸗
minis eius cũ melle:et cõficitur qni cathapla
matus renibo libidinẽ incitat.¶ Gal de abis
eſt cali. et hu. in ſecundo gradu.Et ipᷣa quideʒ
generat ſperma:et generat ventoſitatem: ⁊ iõ
facit erectionem vine
Et dicit Hal.eodẽ lib.ca.de Eruca fſᷣm trã⸗
ſiationẽ grecam calefacit potẽter hoc olus:vt
neq; ſolũ comedere ipᷣm fadile ſi nõ mixtũ cum
folns lactuce:ſed ⁊ ſperma generare creditum
eſt:: impetus ad coitum excitat.Doloꝛatiuum
aũñt capitis:et ẽ magis ſi qͥs ipᷣm ſolũ comedat
¶ Sed idẽ in vi.de ſim.medicina ca.de agno
calto dicit:ꝙ eſt calide et ſic.cõplexionis.
¶ Naʒ dicit ꝙ agnuscaſtus nõ ẽ generatiuꝰ
ſpũs vapoꝛoſi ſicut eruca:qꝛ augmentaret im
petũ coitus ſicut eruca.ſed ꝓpꝛiũ eſt eruce ha⸗
bere vim in calefaciendo et exſiccando.nõ tũ
agnoc aſto ſimilis eſt:paulo nanqʒ deticit in
ambobo. Nam calefactiua quidem cet ſiccati⸗
ua eſt eruca:differt autem in ꝑmixtione quali
tatis et virtutis.¶ Sera.auc.Gal.Eruca ge
nerat ſperma ct excuat libidineʒ et generat vẽ
toſitatem.e’t ideo facit erectionẽ virge.et ſi co⸗
meditur ſola inducit doloꝛẽ capitis:qre opoꝛ⸗
tet vt comedat᷑ cũ ea lactuca endiuia vel poꝛ⸗
tulaca.et ipᷣa ꝓuocat vrinã et laxat ventrem:⁊
ſilueſtris ẽ foꝛtioꝛ q; ſit domeſtica.¶ Etidem
auc. Aben meſuay.ſuccus eruce recens qñ ad

miniſtrat᷑ cũ felle bonino laxat ventrẽ et ↄfoꝛ⸗
tat digeſtiuã.⁊ linit᷑ cũ eis ſupꝛa cicatricesvlce
rum et delet eas.i¶ Dyaſcoꝛið.capᷣ.de eruca.
Eruca multũ comeſta ventrẽſtimulat.Scmẽ
eius omnia illa facere poteſt.naʒ diureticũ eſt
⁊ calefactoꝛiũ.Carnes fᷣuare a putredine põt

lacti aut aceto mixtum ⁊ trociſcis inde factis

Eruce agreſtis ſeminemulti ꝓ ſinapi vtuntur.
virtus eſt ei diuretica ⁊ viſcidioꝛ:vtraq; t vt
veteres aiunt cõmouet actius venereos

Capitulum. dlxxvij.

◻— HNula campana. Iſi. Herha eſt quam

ruflici alnam vocant.radice aromati⸗
Wvca. odoꝛis ſummicum leui acrimonia
D era.li.aggre.ca.raſin auc.Gał.Dyaſ:Ra⸗
ſin.i.enula.nominant eam quidam ʒinʒiber.et
habet ſimilia ſolijs plante q̃ dicit᷑K fomos:niſi
quia ſunt aſperioꝛa et longioꝛa eis ⁊ habet ſti
pitem magnũ.⁊ folia eius non eleuant᷑ a terra
ſed extenduntur ſuper faciẽterre.⁊ hʒ radicem
magnã boni odoꝛis.cuiꝰſapoꝛ hʒ acuitateʒ et
eſt rubei coloꝛis. Inuenit᷑ aũt planta que oꝛit
ſicut yreos.et eſt ſicut ſerpentaria ⁊ naſcitur in
locis montuoſis ⁊ hũidis et in hoꝛtis. Euellit᷑
autẽ radix enule in tꝑe eſtiuo et deſiccatur.et
eſtillud qð ex eo adminiſtrat᷑.Et eſt in baby⸗
lomia alia ſpecies enule.et eſt planta habens

Trattatus

culoꝛũ ꝓpter ſiigiditatem. Dxaſ. Ellenium?e ꝓ

ramulos longitudinevnius bꝛachij.qui extẽ⸗
qunĩ ſuꝑ terrã ſicut ſerpillũ.⁊ habet ſolia ſilia
folijs lenticule:miſi quia ſunt longioꝛa ⁊ pluri⸗

ma ſuꝑ ramos ipſos.et habet radices paruas

citrinas: quarũ groſſitudo eſt ſicut digitus me
Gius. et ſubtilioꝛ pars radicis eſt ſubnilioꝛ ſuꝑi
oꝛi parte eius:et ſuper ipſa eſt coꝛtex niger. na
ſcitur vero in locis maritinis.virtus ẽ ei calida
⁊ hu.ct eſt in ea caliditas ſuperfua indigeſta.
Dxyaſ.ca.de ellenio fᷣm tranſiationem noſtrã
Ellenium multi ſimphitum vocant.Alij vero
batũ:Alij vero fiomum. Qatini vero enulam
vocãt:folia habet floma ſilia auguſta et mol⸗
lia et oblonga non crcſcentia in altũ.et ſuper
terraʒ late diſiendunt᷑. Radix eſt illi ingens et

odoꝛibilis et rufa et viſcida guſtu non ſuauis

Frutex eſt ſimilis lilio.tirſum haber albuʒ. In
cuius ſummo flos eſt auroſus:et montuoſis ⁊
vmbꝛolis naſcitur locis et humidis et in oꝛtis
Gal.vij.ſim.far.ca.elleniũ ſiue timalium ſiue
enula campana. Hec planta et radix maxime
vtilis eſt ad ſtatim in pꝛimo aggreſſu alefaciẽ
tiũ:Et ideo dicendũ eſt nõ certitudin aliter ca.
aſiccam ſicut nigrũ piper et album. mo cum
humiditate ſuꝑſiua. Platearius.E nula cam⸗
pana ca. eſt in fine tertij gradus et hu. in pᷣmo
E nuleradix ma gis cõpetit medicine q ſolia.⁊
viridis q́; ſicca.
SPperationes
¶ Sera. Cirtua ciꝰ eſt q̃ adiuuat ad execran
dũ groſſos hũoꝛes et viſcoſos a pectoꝛe ⁊ pul⸗
mone:⁊ calefacit membꝛa egra egrituè ine fri.
ſicut ſciatica emigranea:⁊ cõtfert fluxibilitati
membꝛoꝝ que fit ab humiditate
¶ Et qñ bibit decoctio eius ꝓpuocat vꝛinam⁊
menſtrua:et cõſert coartationi ani:et attritõi
neruoꝝ et tumoꝛibo:et moꝛſibo venenoſis pꝛo
pter ſin ca.ſolia vᷣo eius qñ coquunt᷑ cũ vino ⁊

fit inde emplaſtrũ ↄfert ſciatice.i¶ Et qñ radix

cius cõſicit᷑ cũ rob eſt bona ſto.et qui conſiciũt
eã deſiccant pꝛius.deinde inſundunt in aq̃ et
terũt et ponunt in rob et reponunt. .
Humay ex vᷣbo vypocri.Enula auſert iramꝰ
triſiitiã et foꝛtiticat os ſtomachi⁊ mundiſicat
pectus:⁊ ꝓuocat ſuꝑfluitates que ſũt in venis
per vrinam et menſtrua.ꝛpꝛopꝛie vinuʒ quod
ſir cuaa““ð
Halie.Ellenium:id eſt enula campana mil⸗
cetur cumelectuarijsque fiunt ad educendum
viſcoſos et groſſos hu.exiſtẽtes in toꝛace ⁊ ca
lefaciunt easparticulas que frigidis et diutur
nis paſſioniba moleſtant:ſicut ſunt quedaʒ ſci
atice et emigranee:ct cõtinue paſſiones articu

vᷣtutis ieruentis ⁊ mictualis Radix eius eſta;
te foſſa ſiccat᷑. Aqua clixature eius vrinam ꝓ

uocat.menſiruis imperat ſolutione.
¶ Radix eius cõtuſa addito melle vt electuari

um tuſſum ſedat:⁊ oꝛtonoicis curat.moꝛſibus

venenatis occurrit et medetur.ſolia vero eius
tunſa ⁊ cathaplaſmatibus adhibita ſciaticos

ſanant.

¶ Jolia ex vmo cocta etrenibimpoſita coxio

ſos emendant. Oulti vero eadem ſolia ſicca
ſale addito et dulcoꝛe puocant cibum ꝓ ſto⸗

macbi ſalubꝛitate.que qui
ſunt:vt ex caparo cibi fieri ſolent.

¶ Succus cius cumruta tuſſientibus pꝛio⸗

deſt.vrinam quoq; ⁊ menſtrua⁊ partũ expellit

Capitulum. tlxxviij

bus lacticiniarũ:⁊ eſt ſolutiuum ruſti⸗

G Jo. Meſue. Eſula eſt ex ſpecie

WVVcoꝛum. Et eſt eius aliud nigruʒ babẽés
radicesrotundas et groſſas ſpiſſi coꝛticis et
Denſi ponderoſi.Et aliud eſt paruum habens
radices ſubtiles tenuium coꝛticũ.E lectio ma⸗

gnum elt ſcindens viſcera. Paruum vero

dẽ cũ ſale ſiccanda

—

*
J
4
4
4
3
—
7
.

ſoo

— —

—

B

.
D

illud quod eligi.⁊ melioꝛ pars plante eius eſt
coꝛtex radicis ipᷣiꝰ.⁊ lac eius eſt acutiꝰ⁊ foꝛti⸗
⁊ Melioꝛ radix eius eſt habẽs ꝓpꝛietates qnq;
ſcʒ cuius coꝛtex eſt ſubtilioꝛ ⁊ lenioꝛ facilefran
gibilis.et eſt habens ð rubedine aliquid ſicix
caſſia ꝓpꝛie ſuꝑ quã pꝛeterijt medietas annt.
Recens vero menſis ſui eſt mala.nigra vᷣo p⸗

nMcioſa ⁊ oꝛta in locis termarũ ſimiliter.⁊ me⸗

lius tempus collectionis radicis eius eſt pꝛin
cipium veris.et lactis eius finis ipſius eſt cali
de compleuonis.⁊ ſicce in pꝛĩcipio tertij.⁊ lac
eius eſt calidius.et eſt cõpoſitum ex ſubſtãtia
ignea acuta ⁊ ſubtili.⁊ ex ſubſtantia terrea ſti

ptica.et eſt inciſiuum et ſubtiliatiuum:et exſic⸗

catiuũ materierum ſubmerſarum.liquefacti⸗
uum diſruptiuum oꝛiticioꝛum venarum. Re⸗
ctilſicatio Hocet coꝛdi epati ac ſtomachoꝛ dil
rumpit venas: ⁊ excoꝛiat viſcera: ⁊ derelinqt

int ammationes facientes cadere in ſcbꝛee. et

emendatur pꝛimum nocumentũ quod ex eo ti
metur:permiſcendo aliqua ex medicinis coꝛdi

alibus et ſtomaticis ⁊ epatic cũ co.Et ſcᷣm⁊

tertium coꝛrigitur acquirendo ei bonitatem
cum rebus conglutinatiuis et coadunantibꝰ
conloꝛtant ibus:ſicut eſt dꝛagantum et gum⸗
mi et bdellium et muſcilago pſillij.et ſuccpoꝛ
tulace⁊ ſimilla.Et quantum nocumentüũ tolli
tur permiſcendo ei ex rebus infrigidantibus ?
extinguentibus aliquas ex his faciẽtibꝰ apud
me eſt vt infundatur ĩ ſucco altaraxacon: aut

in ſucco endiuie et pauco aceto.et ſi fuerit ace⸗

tum decoctionis aut infuſionis citonioꝝ crit
melius.mirra quoq; ſigillat ei bonitates no⸗
tas et abſinthiũ:ſimiliter et aloe.Et ditit. Ju
deus.infundatur in lacte dulci aut acetoſo et
in eo remoueat᷑ lac multotiens ⁊ exſiccetur.re⸗

pꝛumitur em̃ ſua malicia. Et dicit Ruſfus. Si

ſolutio per eum ſuperat laboꝛioſa ſedeat in a⸗
qua frigida ſolutus(mibi enim videtur vebũ
incõueniens)circundãs enim frigidum inclu⸗
dit et coadunat virtutẽ medicine et coꝛrobo⸗
rat eam: necnõ ⁊ materias ⁊ vias impulſionuʒ
repellit ſicut te ſcire feeimus. Succurrendum
enim tunc ſicut diximus in canone.

Pprerationes.
HH Solutione educit fle⸗
gma vehementen et aquam citrinam ⁊ humo
res melancolicos et materias a iũcturis ⁊ cõ⸗
fert doloꝛi earum:

Eſt ex medicinis magnisvydropiſis. Ceruʒ

nocet ſtomacho et pati et deſiccat coꝛpꝰ vten
tis ipſo:et conſumit ſperma.

¶ Et lac eius facit hoc vehementius. ct facit
cadere in febꝛes. Doſis coꝛticis radicis cius

—

tur: ilud etiamminoꝛ facere potceſt.

eſt a kyrat.ij. vſc; ad.ij.? cius lactis a kyrat.i.
vſæ ad. il.
Sed ſciendũ ꝙ eſula oꝛit᷑ in locis ealidig 2
ſiccis:cuius magnã copiã vidi ſardinie ⁊ tuni⸗
ſi:⁊ ſimilat᷑ multũ herbe dicte lunarie.niſi qꝛ
eſula lacteſcit:lunaria vero non. Unde verſus
E ſula lacteſcit:ſine lacte lunaria creſcit.
¶ Oyaſco.ʒ.ij.radicis eius accepte coleramꝛ
ſtegma deponũt.Succus eius obulo.i.acce⸗
ptus aut cocliariumvnum, omnia ſimiliter fa

cere pott. “?èðM
¶ Conectio pillularũ ↄferẽtiũ ad ydropiſim.
Accipiunt᷑ eius pꝛeparati partes.iij.mirabola
noꝛũ citrinoꝛũ partesquattuoꝛ aloes.partea
quinꝗ; conſice cuʒſucco feniculi aut abſinthij
aut endiuie.E t eſt doſis earuʒ a..i.ſ.vſq; ad
iij.et quidam ex lacte eius et farina oblaras ſa
ciunt et ſoluunt cũ eis:et quidaʒ faciũt cũ ane
to ec zuccaro et lacte ipſius et quidam cũ car⸗
ne citonioꝛũ et maſtice et lacte eius:⁊ faciunt
ſolutionum bonum. M
¶ Sera. auct. Dyaſcoꝛidio. Si de radice ci⸗
accipiai.ʒ.i.⁊ bibatur cũ mellicra to laxat ven
trem:et pondue duoꝛũ onoloſat ſolioꝛum cia
idem facit.et ſemen eius ſi de eo accipiaturia
rat coleramet flegma.⁊ſimat᷑ ex lacte eius:ʒ.
i. idem ſacit.
¶ Et idem aucto. Aben meſuay. Scebꝛan p⸗
pꝛietas eſt ſicut meʒereon. Si autẽ quis vult

illum accipere pꝛeꝑaret ipſum: ſicut pꝛeparat᷑
meʒercon: niſi ꝙ loco abſinthij ponaturroſe
e dꝛagantum:⁊ bibat ipſum cum aqua mell⸗

aut cum rob aut cum decoctione mellis:aut
cum olere iameno et doſis eius ẽ ab vno ky⸗
rat vſq; adjqJ.
¶ Paulus. Scebꝛan:ideſt eſula laxat aquaʒ

curinam:eñ bibit cum ſauich.

EÆidem auct. Abenmeſuax. Laxat mela⸗
coliamer fteeemgsz.
¶Etidem fm libꝛum quendam venenoſoꝛuʒ
Jd qð de ipᷣo accidit eſi pondus. . ij.et abſcin
diu fluxum:qui accidit ab co ſederein aquaſri

gida: ⁊ pꝛoijcere ipᷣm ſuper caput eius.

¶ Etidem auetoꝛitate Habix. Scebꝛan eſt

calida in tentio gradu:ct ſicca in pꝛincipio ſes

¶ Hotandumcſt in lacteeſule noncſt aliq̃ᷓ
bonitas:imo nocet ei qui accipit ipſuʒ:ct me⸗
dici viatoꝛes occidunt cum co młtos pꝛopter
ignoꝛantiã ipſoꝛum:et eſt maioꝛ et minoꝛ vt
ſigura hic oſtendit:et illud quod maioꝛ opera

Capitulum uri

2

△W

.

₰

—Ceeapitulum. elxxix

Trattatus

x

nare apud grecos bonum ſoꝛmidani.
V NHam dicunt euſoꝛuion.a fouon grece
qð eſt timoꝛ. ⁊ eu.bonũ:qſi bonũ ſit ipſum ti⸗

OEbncr gũminotũ. et videtur ſo⸗

mere ꝓpter ſui violentiã. ¶ Pvaſ. ca. de eufoꝛ⸗
bio ſm trſlationẽ nr̃am.Euloꝛbiũ boreſ

ſilis ferule albe. Naſcitur in mauritania

ſienſi. que arboꝛ plurimũ lachꝛxmũ facit viſci

dum valde.quẽ lachꝛymũ multi colligunt ſie:
viſcitudine mo arboꝛi pellẽ veruecinãa illi⸗
gant. et ſic de lõge haſtilibo ia culat in radice.
⁊cũ ꝑcuſſa fuerit radix vnũ flumẽſtatim pꝛo⸗
fluit lachꝛ mis et cũ coagul at? luerit ſic eun⸗
dẽ colligũt depellibo ſibtracti. Eſt at optimũ
qð eſt recens ſubalbitu et glutinoſum ex len⸗

to linguã vchemẽter ſubmoꝛdens et calefaci⸗
unod colli

ens.Eius genera ſunt duo.Unum quod colli
git᷑ ſubtractis pellibo quod melius eſt. alteꝝ ꝗ/
cadit in terra ⁊c.¶ Pli. Rex iuba inuenit ber

bam euſoꝛbiã medici ſuitꝑis noĩc.cuius reg

volumẽ extat. inuenit eam inmonte athlante.

ſpectatſols achantinis. Uisciustanta eſt
vt ſuccuseius e lõginquo recipiat᷑. inciſo ttun

co ſuſcipit᷑ ventriculo eqino locato hbumoꝛ la
ctis videtur effluere.¶ Sera liagca aſoꝛbi⸗
on. auc. Dyal. afoꝛbion ẽ euſoꝛbiu: elt albu

ſtum ſimitefeulein ſigura ſua. naſeil inman⸗

ritania ceraſiẽſi:⁊ in regione tabex eſt ꝑlenus
multo gũmi acuto.Caqaueant ſibi hoies ab co

qui colligũt ipᷣm gũmiapter ſui nimiã acuita⸗

tem. Et ideo accipiũt vetres aĩalium et lauet
cos et alligãt ſtipiti ipſius arboꝛis.deinde pũ⸗

gũt arboꝛis ſtipitẽ a longeſtates cũlãcea.cffũ
cntribꝰ exiẽs a ſtipite multũ co

ditur nãgʒ in ven

pioſum ſubito ac ſi funderet᷑ ex vaſe aliquo.
Ita ꝙꝙ aliqñ effunditur in terrã etiã exeo ſub
impetũ ſui exitus.Et egrediuntur de

ito ꝓpter iᷣ

ro ex arboꝛe due ſpecieſ.vna earum eſt ſimilis
ſarcocolle in quantitate oꝛobi: ⁊ eſt in fruſta.

c alia aſſimilatur feci. Adulteratur qutẽ cuam

ſarcocolla:et ex gũmi arabico ſibi admixtis.
MHelius er eo eſt clan acutum. Experimenti
aut eius ꝑ guſtum eſt difficile.qm ipᷣm moꝛdi⸗

cat linguã ſubito cũ violentiamulta: a durat
moꝛdicatio eius diu.Et ꝓpter hoc om̃e quod

cuſtamn er vepoſte videt bonum pilmaut

ad cnius cognitionẽ ꝑuenit hec medicina fuit
lneas rex lioy. Etidẽ au. Gal.vi.ſim.far.ca.ð

eufoꝛbio. virtus ei eſt ſubtilis acuta ſicur vir?ꝰ

tus aliarum gummaꝝ ſimiliũ.

Dperationes.

S erapion auc. Dyaſ. Hoc gũmi qñfit co
hol cũ eo habet vᷣtutẽ abſtergedi aquã q̃ eſt ĩ

oclo niſi qꝛ eiꝰmoꝛdicatio dinat tota die.et

pter hoc miſcet cũ aliqba ponionib que fiunt

cũ ſpeciebe:⁊ bibitur ⁊ conſert ſciaticis.
tipᷣm excoꝛiat oſſa ivno die. 2 ſeparat ab
sfagmeura o voproct aũt vt pᷣmuniat᷑
caro circũſtans olſi cũ ceroto aliquo vel cum

pãnis lincis:⁊ ipᷣm habet virtutẽ laxãdi ⁊ cale

faciendi humoꝛes aquoſos ſicut ſinapie.

Etic 6t laratio cue vqropicie z coli,

ce.⁊ alijs frigidis egnitudinibo ſimiliby iſtie. ſʒ
ipᷣm acuit coleram ⁊ inducit ſitim mimiã: quia
deſiccat. O poꝛtet autem vt admiſceatur eiſe

men petroſilini aut aniſi.

¶ Et dicũt quidã qudo aliqd aĩal remoꝛde⸗
rit aliquẽ ſcindatur cutis capitis eius ⁊ pon at

in illa ſciſſura:ex boc gummiinio nõ nocet ci
venenũ ⁊ pondus .i.ex eo occidit:quoniam

vuinerat ſiomachum ⁊ inteſtina.

¶ Etidẽ auto.Alcauʒi. Stringit oꝛiſiciũ ma
tnicis multũ.adeo q; ꝓhibet exire feum.
¶ Et idem auc.aben meſuay. Pꝛopꝛietas eiꝰ
eſt laxare flegma viſcoſum quod eſt ĩ lumbis
ct in inteſtinis miſi quia infert anxietatem ⁊ de
ſiccationem aduſtionem et tenaſmonẽ. Et re⸗
ciuificatio eſt ꝙ non teratur multum ⁊ miſcea⸗

tur cum bdellio aut cum ſucco liquiricie: aut

cum ſpecicbus aliquibus ſicut eſt ſpica eH dus

D.

—

= —
—

d
in
1958
/

1

ſti

hrit
Ian

