tuas ad ſtipticitatẽ declinãs.¶ Iſidoꝛꝰ.Peo

nia dicit᷑ a peone medico a q̊ͥ inuẽta ꝑhibetur.
Hãc quidẽ glikiſidẽ vocãt.eo ꝙ dulcis ſapo⸗
risſit.vel penterobinã a numero granoꝝ.vel

vt alij dactilos a ſimilitudine digitoꝝ.naſcit᷑

aũt in inſulis.i¶ Ex herbario.Peonia in ſum⸗
mitate hʒ maligranati magnitudinẽ q̃ noctu lu

cet q̃ſi lucerna.et hʒ gnũ cocti ſimueʒ.noctu a

paſtoꝛiba iuenit᷑.res eſt ſaluberrima.

Dperationes

¶ Pla.ſeonia ca.eſt etſic.i.ij.gra.Hec ↄtra
epilentiã hʒ vᷣtutẽoccultãcollo patiẽtꝭ ſuſpẽeſa

vt teſtat᷑ Jal.de q̃dã puero.cꝰ collo dũ ſuſpẽ⸗

ſa erat nõ paticbat᷑.ea vero ſublata moꝛbo af⸗

fligebat᷑ Sʒ qͥdã dicũt h̊ nõ de q̃libet veꝝ eſſe
ſed de quadã ſpecie tm̃.Ad idem valet puluis

eius datus in ſucco pigani.Cõtra paraliſiʒ da

tur ſuccuseius cũ vino decoctionie ca ſtorei.

Cõtra ſtrãguiriã et diſſurriam datur vinum

decoctionis eius pulueris.

¶ Conſtã in libꝛo graduuʒ. Peonia eſt in. ij.

gra.ca.et ſic.Quidam habet ponticitatis.⁊ qͥ
dam dulcedinis. Qua maſticata ſentitur ĩ oꝛe
ꝗamaritudo modica cum aliquanto acumine.
Vnde pꝛouocat menſtrua cum melle bibita.

Epatis et ſplenis opilationem cum acumine

aperit ventrem. cõſtipat cum ſua ponticitate.

Jdeoq en vino bibit oxarniã minteſtinis aa

rat.epilenticos quoq; iuuat —2
Auiẽ: Peonia ẽ ca.⁊ ſic.vehemẽter. In ip̃a
ſunt exſiccatio ⁊ ſtipticitas cũ reſolutõe ⁊ aper
tione ac ſubtiliatione ⁊ inciſione ⁊ abſterſione
et qñ maſticat᷑ apparet poſteã acuitas ad ſti⸗
pticitatẽ declinãs· Abſtergit veſtigia nigra ĩ
cute. cõfert podagre.cõfert epilẽtie:ta q; etiaʒ
ſuſpẽſa. Et vt inqt Judeꝰ qdã: ſuffumigatio
facta cũ eiꝰ ſemĩe cõfert demoniacis ⁊ epilẽti⸗
cis:et ſanat eos.Ego aũt dico ꝙ hec ẽtoꝛſitã
ſpecies peonie romane. Nãilla q ex India fer

tun ad nos nõ habet effectũ in H caplo.

ta tem pꝛebet.

¶ Et bibunt de ſemine illiꝰ.xv. grana cũ vino
aut mellicrate.⁊ cõferũt incubo valde.Naturã
retinet decocta cuʒ ſyrupis ponticis.ꝓhibetq;
materias effuſas ad ſtomachũ.et moꝛdicatio
nem ipius. Radicx eiꝰ ↄfert vyctericie.⁊ aꝑit opi
lationẽ epatis. Potꝰeiꝰ vꝛinã ꝓuocat.⁊ eiꝰ de
coctio cuʒ vino ventrẽ ſtringit ⁊ puocat. De

radice ipᷣi c;titas auellane ↄfert doloꝛi renuʒ
ac veſice. Grana eiꝰ cũ vino cõferũt pᷣfocatiõi

matricis.⁊ abſcindunt fluxum ſanguinss.
¶ Dyaſ. Ceoniã gideõ dactilicuʒ vocat:⁊ ta⸗
dicẽ eiꝰ peoniã.haſtas hʒ cũ ramulłlõgas dua
bus palmis.⁊ ẽ maſculꝰ ⁊ femia. Maſculꝰ hʒ
folia iunci regali ſilia.ſemĩa vᷣo folia diuiſa ⁊ ĩ

ſummo emittit ex ſe virgas qſi cucurbitag c /
riolas.folliculos hʒ velut amigdala.in quiba ẽ

ſemẽ diuiſuʒ ⁊ minutuʒ ac rufuʒ malogranato
ſimile.ſʒ in medio ſunt quiq; velſex grana ni⸗
gra ⁊ ſubpurpurea.radix maſculi groſſitudinẽ
bʒ digii duo bo palmis.lõga ⁊ guſtuſtiptica.
Feia v radicẽ hʒ ſicut balanꝰ in ſexvelĩ viij.
partes diuiſaʒ affodillo ſimilẽ.⁊ illa ðꝛ pionia
de qua in ſequenti caplo dicet᷑.
Datr hec mulieribo vt facile purgari poſſint ĩ
modũ amigdale.cum vino bibita doloꝛẽ ĩtra⸗
neoꝝ cõpeſcit.yctericis ac nefreticiſ⁊ veſice do
loꝛibus in vino elixa ⁊ bibita maxie ſubuenit.
ventrem abſtinet:ſtomachoq; comeſta ſani⸗

¶ Stom aticꝭ doloꝛẽ tolli.⁊ ab infantibo co
melta initiũ calculoꝝ excludit.nigꝝ ſemẽ acce⸗
ptũ lõgiꝰ arcet pᷣſſura ſomnioꝝ ⁊ offocatõnes
¶ Radix mẽſtrua multũ mouer Cũ amigdalo
vo imulſa potata epar purgat.renes ↄſtipat.
¶ Et qꝛ ſtiptica ? cõſtringit veẽtris reuma cuʒ

ino auſtero cocta ⁊ potata:Integra voher⸗

ba foꝛtiter deſiccatiua ẽ.ita vt radix eiꝰappenſa
pueros epilenticos ſanat.E ſt em̃ vᷣtus ſepto⸗
m eris huiusherbe deſic.⁊ ca.nõ maniteſte.

Capitulum. crrxxrix.

67
7
195

lern nn

—

Jonia. Sera.auc. Dyaſ. Peonia.ſ.
pionia.⁊ ẽ arboꝛ.⁊ eiꝰ dueſũt ſpẽs.ſc
maſculꝰ ⁊ femia.Et maſculi ſũt folia

lilia ſolijs iũcꝭ. ⁊ radix eiꝰẽ groſſa ſicut digitꝰ:

⁊ lõga lõgitudiepalmi.coloꝛ eiꝰẽ albo. Femiĩe
do folia ſũt ſilia ſolijs ſmirniõ.⁊ ſuꝑ ſũ mitateſ
ramoꝝ eiꝰ ſic camerule.⁊ apꝑent in eis ꝗẽna ru⸗
bea ſiẽ ſãguis ꝑua ſilia qnis ẽnati.⁊ inter illa
Sna ſũt ſemia nigra ſeu purpurea.⁊ radix ipᷣiꝰ
eſt ramoſa. ⁊ radices eiꝰ ſunt ſiles glandibꝰ

O perationes
Bal.vi.ſim. far. ca.de Pionia. glikiſide. ſiue
pionia quã pãtaterã vocãt.rad icẽ ſtipticantẽ

hʒ cũ q̃dã dulcedie ampliꝰ aũt maſticata lõgo

tꝑeapparet in ea acumẽ cũ paueꝗ amaritudie
et cũ acredine ꝓpterea igitur meſtrua mouet ⁊
vꝛinã qñ bibũ in q;titate vniꝰ amigdale cum

mellicrato terere opoꝛtet ⁊ ꝑtractare.⁊ ita em⸗

plaſtrata purgat opilatum epar : renes.ſjj hec
quidẽ inquãtũ acris ⁊ amara ſacere nata ẽ.in
quãtũ vero aliqͥ d ſiipticitatꝭ hʒ.iſquidẽ qͥ fᷣm
ventrẽ fluxꝰ habẽtes ſm veritateʒ ſiſtere apta
eſt cum vino ſtiptico potata.et virtus eius eſt
multum deſiccatiua.et ꝓpter hoc ſperamus ꝙ;
qñ ligat᷑ in aliq̃ re et ſuſpendit᷑ ad collu infan⸗

tis epilentici ꝙ ſanatur.

D

De Herbis

¶ Et ego qͥdẽ vidi pue octo meſibe neqq; oc⸗
cupatũ ex q̃ potari cepit radicẽ.vt ãt decidit q̊⸗

quo mõ a collo qñ erat applicatũ ſtatim fuerit

epilẽticatꝰ. Alia iteꝝ ſalubꝛiter ſe habebas.
¶ Uiſũ ãt fuit mibi vt iteꝝ auferret eã cã experi

entie ⁊ ita ſaciẽtibo qð iteꝝ fuit occupatꝰ.rõna⸗
bile ẽ ů̊ vt aut aliq ꝑtes radic affluẽtes.dein⸗
de attracteꝑ anhelituʒ ſanarẽt.ita patiẽti aut
loca aut ipo aere mutatoꝛalterato a radice.ſic
em̃ yrinꝰliquoꝛ ↄfert gutturi flegmonẽ patiẽti
¶ Et torꝛeſact malachiũ.i.nigella maniteite
catarros ⁊ coꝛiʒas deſiccat:ſi qͥs ligãs illud ĩ
pãno raro attrahit frequẽter ꝑ nares calidita
tẽ q̃ exeo.i¶ Et ſilr ſi accipiat᷑tuũ lane:⁊ pᷣcipue
illiꝰ lane q̃ reperit ĩ ↄchilijs marinis.ſ.purpure
is ⁊ tigat᷑ tietura q̃ ðꝛ ꝗna.deinde ĩuoluat᷑ iſt ᷣ
filu ĩ collo vipere.⁊ ſtrigat᷑ donec ſtrãgulet᷑ vi
pera cum eo.deindeſilũ inuoluat᷑ circa collum

babẽtis ſquinãtiã. aut illð q̃dcãq; apᷣa ĩ guttu

re aut ĩ collo videb ex ̊ magnũ mirabile iſtiꝰfi
li.Sʒ h̊ qͥdẽ foꝛte ſemotius alibitractabimus
¶ Pione vᷣo ↄplexionẽſciẽdũ ẽ ſubtiliũ ꝑtium
et ſiccatiuuʒ.nõ tñ inſigniter calidã:ſed vel cõ⸗
menſuratam vel paulo quodammodo
¶ Auice.de viriba coꝛdis dicit ꝙ ↄſoꝛtat coꝛ.
Pauluscapit.de Pionia: dicit ꝙ eſt calide⁊
ſiccecõpꝑlexionis in ſecundo grau.

3

Capitulum. cccxl.
Etroſilinũ. Iſi.inli.ethyv.vi.Petroſili
num ðꝛ eo ꝙꝙ apio ſit ſilis. et naſcit ĩ pe
tris mõtiduſq; pꝛuptis.qñ nos dicere
poſſamus petrapiũ. Silenon em̃ grece apiuʒ
Dicit᷑:ſj eſt ſũmũ ac ꝓbabilemacedonicũ guſtu
ſuaue:⁊ odoꝛe aromatico.i¶ Pla. Petroſili⸗
nũ ẽ ĩ.iij.G.ca.⁊ ſic.Eſt ãt duplex.domeſticũ et
agreſte.uiꝰſemẽ maxie cõpetit vſui medicie

Dperationes.

¶ Plinius l.xx. Petroſilinũ appellãt quoddã

genus apn in ſaxis natum ad vomitas coclea

ribus binis oim ſucco marubij ad ciatuʒ et aq̃
ca.tribus ciatis pꝛecipue.

¶ Dyal.etroſilinũ in macedonia naſci ru

pis vel in ſpelũcis.ſemen eius eſt minutuʒ ane
to ſimile.odoꝛatũ ⁊ viſcidũ et aromaticũ: Cir⸗
tus ẽilli diuretica. Mẽſtruis imperat.vꝛinam
abundanter ꝓuocat.maxiĩe cũ vino datũ ĩfla⸗
tiones ſtomachi et colli cõpeſeit deſiccãdo ni⸗
mis et caleſaciẽdo:toꝛtiomib q̊ʒ ſubuenit.diu
reticis etiam miſcetur antidotis.
¶ Cõſtat inli.ꝗduũ. Cetroſilinũ dicunt apij
genꝰ.qð calidũ ẽ ⁊ ſiccuʒ in fine tertij gradus
¶e uñ Bali. Petroſilinũ inqͥt cathaplaſmatũ
puſtulis aut moꝛſee vel ſcabiei ea mire mũdat

¶ S emẽ eiꝰ vꝛinã ⁊ mẽſtrua ꝓuocat.ventoſi

tatẽ ⁊ infl ationẽ diſſoluit.valet hydropicis et

periodicis febꝛibo.doloꝛẽ renũ ⁊veſice ampu⸗

tat:epar mũdificat.opilationẽ aperit.maxie ſi

fuerit in renibo:ventoſitatẽ colice paſſionis di/

ſoluit.Lulueſuppoſitũ mẽſtrua puocat:⁊ ſecũ
dinam et moꝛtuũ fetũ expellit.

yſaac.Petroſilinuʒ ca.ẽet ſic in fineij gra.

Idcoq; diureticuʒ ẽincidẽs vꝛinã ⁊ mẽſtrua
locans.ac ventoſitatẽ diſſoluens et inflatio
nẽ. Eathaplaſmatuʒ ſuꝑ puſtulas ſcabiem ac
moꝛfeam miro modo mundiſicat.vnde fit hy
dropicis iuuatiuuʒ.et ꝑiodicam febꝛeʒ patienti

———————— „

bus. Renum doloꝛẽ ac veſice placat.quia coꝛꝛ

poꝛis poꝛos aperit.viaſq; raticat ⁊ humoꝛes

extenuando cum ſoꝛde ⁊ vꝛina proijcit
¶ Epar ⁊ vulnera mundificat:⁊ opilatiões eo
rũ aperit.ſecũdinã ⁊ fetũ moꝛtuũ expellit.Quo
etiã potui dato mundiſicat groſſos humoꝛes
¶ Plateariꝰ.Cõtra eaſdẽcauſaset eodẽ mõ
valet q̊ peucedanũ.et cõpetẽs ſit de domeſti⸗

co ſalſamẽtum. Herbaq; ipa ibidẽ poſita dige

ſtionẽ cõfoꝛtat:ventoſitatẽ excludit.
¶ Bartholomeꝰĩ li.de ꝓpꝛietatiboreꝝ.Petro
ſilinũ ẽ herba oꝛtẽſis odoꝛata.ſic ðꝛ eo ꝙ ĩ pe
tris ⁊ loc petroſ ſepe oꝛiat᷑ Eiꝰſpẽs ſunt ples
ſ optimũ c macedonium ſuaue guſtu et odoꝛe.
F

—
ð
2
ℳ

Trattatus

Itemxvxt dicit Iſi. aromaticumẽ vſus cig cq/ S

Venit eſui ⁊ etiã medicinis.Eſt em̃heibꝗ cali⸗
da ⁊ ſicca ⁊ multũ diuretica.aꝑitiua.dunſius.

ct cõſumptiua.⁊ a ppetitꝰ excicatiua. ideo lapi

Iclinopodium.Dyal.ca.de clinopodio
Frutex ẽ ſarmentoſa duabo palmis aſ

cendẽs de terra.naſcit᷑ locis ſaxoſis.folia hʒ ſi

dẽ frangit.mẽſtrua educit.hydropicis ſubue⸗· milia herpillo.⁊ floꝛẽ pꝛaſſio ſimilantẽ.⁊ alio

nit. opilatiões ſplenis et epatꝭ aperit.? ad mul
tas alias paſſiõeſ vʒ. vt diciſt Pli: Dya. ? Pla.

¶Pandec.ca. ccccclxxiij. Detroſilinuʒ d/
dam eſt domeſticũ.qᷓddã ſilueſtre:qð vocatur
macœdonicũ deq̃ inferiꝰ dicet᷑ de S. Szʒ do
melticũ omibo ẽ notũ.cuiꝰ virtus ẽ diuretica.

BSatis meitruis imperat. Inflatiões ſtoma
citollit. Calefaciendo et ſiccãdo toꝛtionibus
ſubuenit. Et ex eo fit cõpetẽs ſalſamẽtũ vnde
digeſtionẽ cõfoꝛtat:⁊ vẽtoſitatem excludit.Et
yaglet ad omnia ad que valet ſilueſre.
¶ Halie. viij.ſim. farma. ca.petroſilinũ. Petro

ſilini ſeinen elt maxie vtile.extrahit᷑ ab berba.⁊
ſiir radicibo ſimilis. debilioꝛis vo virtutis. Eſt
aut ſicut in guſtu acre cũ amaritudine.ita et in
operationibo.ſimile tamen in edendo.⁊: ꝓpterea
menſtruapuocat copioſe

Eſt at et ventoſitatũ deſtructiuũ.erit autẽ
A ipm tertij dus calefacientiũ et ſiceamiũ.

noĩe vocaĩ᷑ pes coꝛuinꝰ.Gal.vij.ſim.far.ca.cli
nopsdiũ. calideẽ ᷣtutꝭ nõdũ cauſiice.Eſt aũt
et ſimpliciũ partiũ ſᷣm ſubſt antiã. Ponet vtiq;

quis.iij.ẽ.in calefaciẽdo et ſiccando.

Hoprrationes

¶ Dyaſcoꝛi. Nerha ipᷣa bibita et cocta moꝛſi⸗

bus venenatis occurrit. .
¶ De alto cadẽtibo opitulatur.ſtran guſrijs pᷣ
ſtat effectum.mẽeſtruis imperat.aboꝛſum facxit

¶ Auicẽ.li.qj.ca.de pede coꝛuino.Cõſert ſolu

tioni antique.⁊ cõfert colice.⁊ efficit operatio⸗

nem hermodactiloꝝ abſq; nocumento.

¶ Paulus ca. de pede coꝛuino. Medetur do

loꝛem imcturarũ:cõſoꝛtando mẽbꝛum:et ma⸗

teniam reſoluendo.

Es coꝛuinꝰ latie. grececlinopodiũ:vxel

. D

potui data:acrocoꝛdinas multis diebo follit.
vꝛine difficultati tardiſſimi tempoꝛis medetur
Flos eius lectipedi ſimilat᷑vnde⁊ nomen ſum

.

BDe Herbis

Es colũbinus.vel pes colũbi.eſt tripli
is generis.Eſt vnũ genus qð vocatur
amomü latine et grece.ſed arabice ha⸗

menie. ⁊ eſt aliud genꝰ hũs folia rotũda parua
Diuiſa magnis ⁊ ꝑuis inciſuris ſtipites ſubti⸗
les ⁊ bꝛeues.coloꝛis ſubrubei.habẽtes nodos

raros.in qͥ ba ſunt duplicia folia ⁊ ſemina tria
vel quattuoꝛ vel quĩq; ↄiũcta.in medio ẽſicut
acus Eſt aliud genꝰ qð vocat᷑ anagiros.deq̊
ait Galie.vi.ſim.far.c.anagiros.Anagirꝰ fru⸗
tex eſt fetidus et acris dyafoꝛetice⁊ calefactiue
virtutis eſt.att amẽ viridia folia ꝓpter humidi⸗

tatis admixtionẽ minꝰ acria ⁊ depꝛeſſiua dyxa
foꝛantiũ ſunt.ſicca vero inciſiue et ſiccatiue ve⸗
re eſt et coꝛtexipſiꝰ radicis.ſemẽ vero magis ẽ

ſubtilium ꝑtium.ſʒ etiꝗ eſt vomitiuũ.

Pbhprerationes

NBalienus. Elixatura ſeminis eius accepta

flegma deponit.Oxilabo vno cuʒ mulſa acce
pto flegma deponit.Oxilabo vno cũ mulſa ac
cepto colerã ⁊ flegma deponit.qñ ſumunt᷑ cuʒ

ag eto in potu attenuant ſpꝛlenen.
¶Et qñ ſuſrumigantur cum eis mulieres ha⸗
bentes ſuſtocationem matricis cõfert eis
¶(¶ ¶ St ille fumus excludit ſecundinã.? quando
fumigat᷑ epilenticus excitat eum.

Capitulum. cccxliij.
Elicinus ſᷣm Dyal.herha ẽq̃ naſcit᷑ ĩ
triticea ſegete ⁊ oꝛdeacea cũ laminis ſi
ue fibꝛis ſemine plenis amara flauis
baccis ſilib. NHaſcit᷑ cũ plurimis ⁊ tenuibus ra
mis.tolia hʒ pulilla.⁊ granula in follicuis tri⸗
na ſubꝛuſa⁊ amara valde.que hoſtro ydeoma
te vocatur luparia vel faba lupi.

Pperationes
(¶ Dicit᷑ ↄceptũ necare ⁊ mẽſtrua puocare.hec
herbo noĩat᷑ab Alexãdro.i¶ Gal.vi.ſim.far.c.

vdiaſmũ pelicinꝰ vel vdiaſmũ.buiꝰ fruticis ſe

mẽ rubicundi coloꝛis eſt.amaꝝ aũt ⁊ ſubacer⸗
bũ aparet.vnde expurgat opilationes ĩviſce⸗
ribo. Idem em̃ faciunt rami totius fruticis.

dEplos ſeu peplum:pm q̃ſdã ẽ eͥuocuʒ

» ad illud mulieꝝ.? ad manutergiũ.⁊ ad
äddã genus cardui. incuius ſũmitate

naſcũtur q̃ſi folia ſubtiliſſima.q cũ qlibet ipul⸗
ſuventi volant per aera:ſed falſo.qm̃ peplos
ſm Dyaſ.in ꝓpꝛio capitulo.E ſt frutex plena la
crimo albo.folia minuta habẽs ſicut ruta:ſed
latioꝛa. Cleꝝ omnis frutex obꝛotunda ceſt et in

terrã ſpanſa.ſub qͥb folijs ſemẽ eſt minus ro⸗
tũduʒ ⁊ bꝛeuiꝰ miconio albo.nã multum ſemen

x n

—

8 N

. 2
264
—

Habet. ſadix eis inutilis ẽ. naſeit vero in oꝛtis

⁊intra vites.⁊ a parte arearũ colligit᷑.⁊ ĩ vmbꝛa

ſiccat᷑.ita vt aſſidue moueat᷑.¶ Gal.in li.dina

midiaꝝ ait. ꝙ eſt eſula. 2;ᷓ videt᷑ dicerein lib.
vij.ſim.far. Hã dicit Peplus. Quidã aũtmi⸗
con.i.papauer ſpinoſum dicunt et hic fructi⸗
culus opiũ hʒ ſiłe titimallo.⁊ in alijs purgãdo

Ulrilli ꝛ0 ᷓlege caplin. clrxvii·de E

2

Pperationes.
¶ Dyaſ.Elixatura ſeminis eius accepta fleg⸗
ma deponit. Qxifabo vno ciz mulſa accepto
coleram et flegma deponit

N Et iuſſellis miſcetur:et ventremſoluit.Alij
in ſole componunc.

Entaphilon. Iſidoꝛ?libꝛo. x.etbymo.
8 Pentaphilon a numero folioꝛum ẽ di⸗
cca.vnde et a latinis quinq; folium eſt

vocata. herba videlicet adeo munda vt olim

puriſicationi et tempus adhiberi a gentilibus

eſſet ſolita.¶ Plinius libꝛo.xxv. Quinq; ſoli⸗
um nulli eſt ignotu. cum etiam fraga gignen/

do cõmẽdetur. Hanc greci vocant cameʒeleõ:

ſiue pentapeton:ſiue pentaphilon. rubeam ba

bet radicem cũ effodit᷑. Hec marceſcens nigre

et ipſa herba incipit ⁊ deſinit cũ vite. aduerſꝰ

ſerpentes medicat᷑.i¶¶ Dxyal.c. Penthaphilon

aut pẽtaptes aut pẽtaſcõ.bʒ haſtas ſemie ple⸗

nas et lõgas duab palmis:in b ſemẽ ẽ.ſolia

hʒ mẽte ſimilia:⁊ in quĩq; ꝑtibo diuiſa.ſingula

folia in ſingulis haſtis floꝛẽ viridem hñt.Naſ⸗
citur in locis humidis et in vijs.Radix ẽ eiru⸗
fa ⁊oblonga.¶ Pli.Pentaphilon quinq; ſo⸗
lium a numero ſolioꝝ dicta.vnde⁊ eam latini
quinq; folinm a numero folioꝝ vocant.

Operationes

¶ Pandec.ca.ccccc. Elixatura eiꝰ decocta ad

tertiaʒ doloꝛẽ dentiũ mitigat oꝛe retenta ⁊ q̃ſi
gargariſmo adhibita. putredinem oꝛis tollit.

aſpꝛedinem arteriaꝝ diſtenit. ventre zſtringit
diſſinterieis neceſſe adhibetur.artericis ⁊ ſcia

—R

ticis pꝛeſtat effeetum.
¶ Elixatura cum aceto in cataplaſmatibo ad
hibita:herpet as curat.ſcrofas ſpargit.durci⸗
es⁊ tumoꝛes medẽdo ſoluit.ignẽ ſacꝝ extiguit

apoſtemata et panaricia impoſita ad ſanitatẽ

ꝑducit.condilomata ſoluit.ſcabiem tollit.
I¶ Succus radicis eiꝰ acceptꝰ cãs epaticas⁊
pulmonis cõponit.potionibo venenatis occux
rit. Yolia eiꝰ cũ vdromelle aut vino bibita ad⸗
dito pipere.quartanarijs remediũ eſt.ſi tamẽ
quactuoꝛ folia biberint tertianarij vo tria cuʒ
ꝗqua ſola.effimerans vero vnuum.
¶ Epilẽeticis vᷣo accepta ⁊ trigita dieb pᷣſtat
effectũ. Succꝰ vᷣ ſolioꝝ eiꝰ yctericis maxiĩe
pᷣſidium ẽ ciatis triba acceptis. Uulneribo et ſi⸗
ſtulis pᷣſtat ſanitatẽ.inter ocellicis remedium
ẽbibita. et cathaplaſmatibo ꝓfluentẽ abſunet
ſanguinẽ. Tẽplis honoꝛi additur.⁊ domib⸗

poſita expiamentũ eſt. Radix eiꝰ calida ẽ non

abundãater ⁊ nimis acris.⁊ ideo vtiliſſima ẽ ad
ventris fluxum:et dentium doloꝛm.
¶ Galienꝰ.viij.ſim.ſar.ca.de pentapbilõ.Pẽ

taphilon herbe radix ſiccat quidẽfoꝛtiter ⁊ niꝰ

mum vero ẽ acris ꝓpter qð in multis eſt ſicut
etomia alia quecũq; ſubtiliũ partium etiã ſic
cant abſq; moꝛdicatione.Eſt autẽ radix ſicca
tiua ex tertio iam gradu:minime vero calidita
te manifeſta ꝑticipet.
¶ Auicen. li..ca.pentaphilon. Pẽtaphilon
noĩat᷑ quiq; foliũ.et eſt ſoꝛtis exſicationis ſine
acuitate? aduſtione ⁊ moꝛdicatioue.⁊ fit ex eo
emplaſtrum ad fluxum et ſedat iᷣm.
¶ Et ſit ex eo emplaſtrũ et ſedat dubelet ⁊ ſæo
fulas ⁊ duricies flegmaticas.decoctio radicis
eiꝰ valʒ ad vlcera de ambulãtia.⁊ qð de eo co⸗
ctũ ẽ cũ aceto ↄlert heriſipilis ⁊ panaricijs et
ſcabiei.⁊ ↄfert doloꝛibo iũcturaꝝ⁊ ſciatice.⁊ cõ

ſat et anguloſa fit. Homẽ a numero ſolioꝝ H̊. fert ramici bibitꝰ ⁊ moꝛe cmplaſini ſuꝑpoſuꝰ

2

t d
ſie
t
un
net

n
1d

1
ni⸗
t
jie
ſn

ſ

60

& „

8

valet ad alcola⸗

De Herbis

¶ Et folia eius cum vino valent ad epilentiaʒ
accepta ⁊ bibita decẽ diebꝰ. Succus radicis

eius valet ad doloꝛem epatis et pulmonis et
Vctericiam:cum bibitur per aliquos dies.
¶ Ragir eiꝰ cõfert cõſolidatiõi ⁊ vlceribo inte
ſtinoꝝ ⁊ emoꝛroidibo.⁊ ſil decoctio eiꝰradicʒ

¶ Jolia eiꝰ cũ vino ↄferũt q̃rtane ⁊ q̃tidiane.
ſuccus radicis eius eſt medicina pernicioſa
¶ Plilli. xxv.c. Pentaphilon. Ipa herba inci

pit ⁊ deſinit cũ vite.aduerſus ſerpẽtes bibitur
et eiꝰ radix q̃ ſpargamon vocat᷑ ex albo vino.

¶ Igem li. xxvi.Quinq; folij ſuccis iecoꝛis et

pulmonis vicijs ſanguinẽq; reijciẽtiba:et cuicũ

q;ſanguĩs vicio occurrit. Quinq;folius medet᷑
pectoꝛis vicijs.velei qð grauiſſimũ eſttuſſi

Capitulum. cccxluj.
vel berbatutis.Latine cauda poꝛcina
Sera. li. ag. Herbatutis aucto. Dyaſ.
Eſt planta hñs ſolia ſimilia plãte capſie.et hʒ
velut capillos adherẽtes ꝓpe radicẽ.⁊ ſtipites
ſimiles plãte mar atri.⁊ hʒ floꝛẽ citrinũ. Radix
eius ẽ defoꝛis nigra.deintꝰ alba.grauis odo
ris.groſſa plena humiditate:naſcit᷑ in montib⸗
vmbꝛoſis locis.et obumbꝛãtibo arboꝛib. Ra⸗
dix qͥdẽ eiꝰ ſcindit cũ cultello dũ eſt recẽs ⁊ ex⸗

LDAαρ grece:arabice herbatutum

trahit humiditao q̃ ẽ in ea ⁊ ponũ in vmbꝛa.qꝛ
vᷣtus eiꝰ debilitat᷑ a ſole.⁊ qũ colligẽ humidi⸗
tas accidit eis qͥ eã colligũt ſoda ⁊ obſcuritas
viſus.niſi Ponafin naribo ſuis oleũ roſaꝝ ⁊ fun
dat ex eo ſuꝑ caput ſuum.qñ vᷣo extracta fuerit
humiditas a radiceilla poſtea nõ remanet in
eo aliqð iuuamẽetũ.extrahit᷑ bumiditas etiaʒ a
ſtipite eiꝰ:ſicut extrahi ſuccꝰradic mãdrago⸗
re.ſʒ virtꝰ eiꝰ ẽ debilioꝛ ᷣtute humiditatꝭ q̃ ex⸗
trahit᷑ a radice.HNã vᷣtus eiꝰ velociter reſoluit
Reperit᷑ ãt gũmoſitas adherẽs radici ſilis oli
bano.Et melioꝛ ex iſto ſucco hꝰplãate eſt ille qͥ
defert᷑ a terra q̃ dicitur ſardinia.et ex terra que
dicitur ſarmabachi Et eſt grauis odoꝛis.⁊ in
coloꝛe ſuo eſt rubedo.⁊ moꝛdicat linguã quã⸗
do guſtat᷑.Et melioꝛ radixẽnoua nõ corꝛoſa
dura puri odoꝛis.i¶ Gal.viij.ſim.far.c.ð Peu⸗
cedano.ſm tranſlationẽ arabicã:Plurimũ qð
gqdminiſtrat᷑ ex hac planta eſt radix ꝓpꝛie.⁊ iaʒ
admiſtrat᷑ lachꝛymus ⁊ ſuccus eiꝰ.et oim vir
tus ẽ vna:niſi qꝛ lachꝛymus eſt foꝛtioꝛis virtu
tis.et virtus eiꝰẽ q̃ calefacit calefactione foꝛti
vnde reſoluit ſubtiliat et incidit H

Hophperationes

¶ Sera. auc.Dyaſ.Lachꝛimus eius mixtus

oleo roſaꝝ⁊ aceto capiti ſomẽto adhibitꝰ:li⸗
targicis ⁊ freneticis medetur.ſtomaticis et epi
len ticis plurimum pꝛodeſt. ð
¶ Doloꝛẽ capitis mitigat.ſciaticis et ↄtractꝭ
⁊ paraliticis maximum pꝛeſidiuʒ ẽ.oẽs neruo⸗
rũ cauſae cũ oleo ⁊ aceto perunctus cõponet.
¶ Qꝛi matricis fumigio applicatꝰ offocatio⸗
nes ſtericas ſoluit.ſomnũ płimũ doꝛmiẽtibo p
hibet. fumigatiõe ſua domi ſerpẽtes excludit.
¶ OQleo roſaꝝ admixtꝰ:doloꝛẽ auriũ tollit. In
iectũ ſoꝛamini dẽtis doloꝛẽ nõ admittit.
¶ Tuſſiẽtibo opitulat᷑. Ouo ſoꝛbili additꝰ⁊ ac
ceptꝰ diſnoicꝭ ⁊ toꝛtiõibopᷣſtat effectũ.ventreʒ
lenit. ſplenẽ attenuat.doloꝛẽ ſtomachi ↄpeſcit
¶ Doloꝛẽ veſice ⁊ renũ bibitꝰ ꝓhibet.matrici
ſalutaris ẽ.pꝛeſtãdo euſtomatica. Radixeiꝰ et
elixatura om̃ia ſimiliter iſtis facere poteſt Jo
mento adhibita vulnera curat.
¶ Radix eius ſicca ⁊ impoſita id facit.oſſa fra
eta excludit.Qulneribo antiqͥs cicatrices du⸗
cit.cerotis neceſſe miſcet᷑. Similiter et malagi
natibus termanticis.
¶ Radix eligẽda eſt odoꝛe ſuauis ſoꝛtis et nõ
vetus.Lachꝛymis eius confectionibo miſceri
pᷣt:maxie ſi amigdal amar ruteꝛ anetoꝛ pani
calido triticeo admixtꝰ fuerit.⁊ ſic dari pᷣt. Itẽ

radix eius vulnera antiq̃ purgat et incarnat.⁊

incenſa viperas et ſerpetes fugat.

¶ Balienꝰ.Ceucedanũ cõfert egritudinibus

P i

Neruon. et egritudiby qᷓ accidunt pectoꝛia pul/
moni ab humoꝛibo groſſis ⁊ viſcoſis qᷓ ſumitĩ
potu cũ vino.⁊ fit fumigiũ cum eo. et attrahit
odoꝛando eger fumũ eius:⁊ fa cit idem.

Et qñ e co ponit in coꝛroſionibo dentiüſe⸗
dat doloꝛẽ eoꝝſtatim. qm ſubtiliũ pariũ ẽ. cu

rat doloꝛẽ ſplenis incidẽdo et ſubniliãdo groſ⸗

ſos bumoꝛes. Radicis vᷣo caleſactio ẽ minoꝛ

et deſiccatio eius eſt foꝛtis. Ipſa nãq; calefa⸗

7

cit inpꝛincipio tercij gradus. Et virtus eius ẽ

que abſtergit ⁊ incarnat.etpoteſt adminiſira
ri ĩomnibus ſupꝛadiclis

4

¶Et qñ ponit᷑exe o ſuꝑoscꝰ coꝛtice; volu⸗

mus expellere:expellit eum cito et incamat ip⸗

ſum cõuenit multũ vlceribo fraudulẽtis malis

qñ deſiccat᷑teritur ⁊ pulueriſatur ſuꝑ ea.co q;

mundificat ⁊ replet camnẽ ⁊ cõſolidat.
eucedanũ eſt herba ca.⁊ ſic.alio noĩe
feniculus poꝛcinus appellata. Huius radix in
medicina poni debet:quia pꝛincipaliter ſm ra
io ᷣm herbã effectu bʒ. Radix col⸗

¶Pla.

dicẽ ſecũdario ſᷣmh bʒ. Radix col⸗
lecta ꝑ annũ veletiã ꝑ duos ſeruat᷑.ſj mellus ẽ
vt annis ſingulis renoueĩ.hʒ vᷣtutẽ diureticaʒ

¶ Cõtra ſtran guiriã ⁊ diſſurrnia? opilationeʒ

ſplenis ⁊ epatis d atin vinũ vel aq̃ vecoctiõis

eius. Perba etiã ipſa decocta in vino vel oleo

et pectini cathaplaſmata:ſomentũ decoctiõis

eius menſtrua ꝓuocat.

tura tue
maxime ſiſiccata fuerint. =
¶Elixatura eoꝝ reuma ſtomachi et vẽtris cõ
peſcit. Jolia eius cõſirictiue ſunt virtutis: que
ſiccata atq; locis patientibo aſperſa fluoꝛẽ ſan
guinis cohibẽt. Microcera id eſt minoꝛa per?
lſlſica euſtomatica ſunt.et faſtidſum tollunt meli
us cꝙ ſupꝛadicta.vt in ſequenti capitulo.

maritudo. Etideo quane

NErſicue. Iſido in libꝛo ebymologiag

Perſicum dicitur eo ꝙ eius arboꝛem
Npꝛimuſ in egypto ſeruit Perſcis.a quo
ſe oꝛiundus ferebant ptholomei. Hec in Per⸗

ſida fructuum generat interſectoꝛium. Apud
nos autem ſuauem et iocundum.Eſt autem ar

boꝛ feminini generis perſicus.Perſicum autẽ
neutri generie. Jtaq; Perſicus arboꝛ ẽ cuibꝛe
uis admodũ vita cõceſſa eſt. Lrium generum
efſſe fertur. Duracenus et etiam armeniacꝰ ac
Perſicus. Duracenus eſt nuncupatus:eo ꝙ ĩ

guſtu acoꝛem referat pꝛmum eius. Armenias

cus:eo ꝙ pꝛimũ adiectum ſit ab Armenia ges

nus eius.Perſicus quidſit iam dictum ẽ ſupꝛa
¶ Plinius libꝛo.xiij.E gyptus perſicam arbo
rem ſui generis babet. Piro ſimilem folia reti⸗
nentem. Huius fertilitas eſt aſſidua ſubnaſcẽ⸗
te craitino fructu matunitas etheſiarum alfla⸗
tu. Pomum longius pꝛo incluſum amigdale
putamineꝛ coꝛio.coloꝛe herbido.ſed vbi nux il
li:huic pomũ differẽs breuitate ac mollicie.Et
q;uis blandiatur pꝛedulcis ſuauitas nõ tamẽ
innocuum. Materies vero bonitate firmitudi
ne:nigricia quo q; nihil differens a lothbo.

¶ Igezin libꝛo. xv. Perſice arboꝛes ſero ⁊ cũ

Difficuttate tranſicrũt ad loca remota a perſide
vt que in rhodo nibil ferant.quod pꝛimuʒ ab
Egypto earum fuit hoſpitium. &

—

Randecta ca xxv. A Ranedi vel alſabota

Arabice perſiouʒ. Grece vel milea perſica.La

tine vero perſicũ.¶ Dyaſ. oa. de Perſicis. Per
ſica euſtomatica ſunt.¶ Serapion li.aggre.

ca. Akanedi. In ſapoꝛe arboꝛis perlici et ra⸗
moꝛum et folioꝛumeſt amaritudo et abſtergit

et reſoluit.¶ Auicenna libꝛo ſecundo capitu⸗
lo deperſicis.Perſice ſunt frigide in ſine ſecun

di gradus.bumide in pꝛimo. in fſine tamen eiꝰ

BSBperationes

uerint. Immatura vero abſtinet ventrẽ

S eerapion. In folijs ?⁊ ramis Perſici eſt a⸗

— — — — — — d – — — . —— — — — — — —5

Capitulum. ccclj.

ſiue artetica ideʒ.Et eſt herba ſicut cõ
ſolida minoꝛ:: niſi qꝛ folia quaſi nigra
et pinguia cum floſculo celeſti

HPHperationes

¶ Medet doloꝛiby articuloꝝ.⁊ eſt ca.et ſicca ·

.
—
„

„
2
7

Remula veris. Pãdec. Pꝛemula verꝭ

Capitulum. cccliſ.
Epo.ſapias. ſdepones creſcunt in ſi
militudine cucurbite.frigidi ſunt diffici
le digeruntur.

Dohperationes
¶ Pliniꝰ.li.xix. Lucumeres cũ magnitudie ex
ceſſerunt:pepones vocãtur Mire oleũ oderũt
nec minꝰ aquas diligũt.deſecti quoq; ad eas
modice diſtantes arrepunt. aut ſi quid obſtet
vel ſi pendeant curuãtur. Idq; vel vna nocte
depꝛehendetur. Si vas cum aqua ſubnciatur
a quattuoꝛ digitoꝝ interuallo ante poſterum
viem deſcendentibo.ac ſi oleum eodem modo
ſit in hamos curuatis.
¶ Idem In ſiſtula floꝛe dimiſſo mira longi⸗

tudine creſcunt.noua eoꝛum foꝛma in campa⸗

nia mali citonij effigieq;.
¶ Igeʒ li.xx. Pepones maxiĩe in cibo refrige⸗
rant ⁊ emolliũt aluũ.Caro eoꝝ epyfoꝛis ocu⸗
loꝝ aut doloꝛibo imponit.Cõtra vomitões ſic

cãtur: ĩ foꝛma tuſa dat᷑i aq̃ mulſa q̊ttuor obu

lis:ita vt qͥ biberit quĩgẽtospoſtea paſſus am
bulet.Coꝛtex q̊ʒ vomiionẽ mouet.faciẽ pur⸗
gat.hec ⁊ folia cuiuſcũq; ſatiui illita cum vino
canis moꝛſꝰ hos coctoſ deraſo coꝛticeex oleo
aceto ⁊ meille iocũdioꝛes eſſe certum eſt
¶ Oyaſ.Peponis quidẽ vſus gratioꝛ ẽ ſʒ dil⸗
ficile coquit᷑ ppter naturalẽ rigoꝛẽ.Etideo nõ
nulli cum aceto ſumunt pulegium miſcẽtes.q̊
nocitura vis frigoꝛis temperetur.

¶ Item pepo in cibo leuioꝛ eſt. qꝛ detracta cu

te ⁊ obiecto ſemine vſui datur.ſtomachi com⸗
peſcit ardoꝛem. Aluum lenit ⁊ mollit.
¶ Coctus ex aqua cũ oleo aceto et melle iocũ
diſſime ſumitur. Caro eius impoſita fronti do
loꝛem oculoꝝ miro modo mitigat.

Capitulum. cccliij.
eEra paſtoꝛis ſiueburſa paſtoꝛis. Dy⸗
aſco Pera paſtoꝛis berba ẽ q̃ h virga
☛ laſtenerasz molles.⁊ multas nodoſas
et ſpanſas ſuꝑ terram. Folia habet rute ſimilia
ſea oblonga et mollia. et ſemen in folüs ſingu
lis. Flos eſt illi alba aut ſeniceus. irtutem hʒ
frigidam et ſtipticam. Et eſt maſculus et ſemi⸗
na. De maſculo iam dicta. Jemina vero fru⸗
tex eſt vnus virgam habens cannoſam ⁊ mol⸗
lem ſpiſſam ⁊ nodoſaʒin quib nodis ſolia ſũt

pini fimilia. Radixeſt illi inutilis. Faſcit locia

bumidis. Clirtus eſtili ſtiptica.

Pperationes

3 OR
. — 8
—

¶ Dyaſ. Succus ei⸗ bibit emoptoicꝛ medi⸗
cat᷑.Uẽtris abſtinet reumatiſmũ.colicꝭ ſtran/⸗

guirioß opitulaĩ.vꝛinã puocat.moꝛſib vene⸗
natis cũ vino bibitꝰ medicat᷑.cũ vino coctus et
melle vulnera noua curat.¶ Periodic febꝛib⸗

añ vnã hoꝛã acceptꝰ maxiĩe ꝓdeſt ſuppoſitũ.Au

xum mulieris ſtringit.doloꝛeʒ auriu cõpeſcit.
ſaguinẽ reijciẽtiba ſubuenit. herpetes curat⁊ ſi
ſtulas. Ignẽ ſacrꝝ extin guit. tumoꝛes ⁊ duri⸗
cies ĩpoſitũ ſpargit. recẽtibo vulnerib maxime
Pꝓdeſt. ¶¶ Gal. Juuat itaq; exuſtos ſtomacho

exteriꝰ applicata ſic heriſipilata.⁊ calidos fleg
mones ſeu etiã talia exiſtẽtia reꝑcutit reumata
⁊ exinde vᷣo ſiccatiuũ exiſterẽt ꝓpter qð herpe⸗
tũ bonũ ẽ farmacũ ⁊ vlceꝝ ⁊ aliaꝝ euidẽtiſſimũ

do flegmonoſoꝝ reumatox. ¶ E ſt autẽ ⁊ ſan⸗
guinoloꝝ vulnen cõſolidatiuũ. Juuat vero ⁊
vlcera q̃ in auribo.⁊ ſi pus in eis ſufficiens ſue⸗

rit id ſiccat ꝓpter eaſdeʒ vo virtutes⁊ fluxũ mu

liebꝛẽ ſiſtit. ? diſſi nteriz et ſanguinis eductio⸗
nẽ ⁊ qcũq; imoderate aliunde cauſatũ.E ſtaũt
d om̃ia pdicta maſculus femina foꝛtioꝛ.

Capitulum. cccliiij.
Ila. Iſi. li. ethimo. xij. Piſa dicta eſt q;
ea pẽſabatur auri aliquid minutũ. Nã
pis ðᷣ auruũ. Hec mime inflat. Jõ ma⸗
gis ege itur. Pli.li.xviij.Piſum in apꝛicis ſeri

debet.trigoꝝ unpaciẽtiſſimũ. Ideo q; ſeritur ĩ

rtalia.et in auſterioꝛi celo.nõ niſitemꝑeverno

terraq; facili ⁊ ſoluta.rumẽtũ quidẽ et oꝛde⸗
um ac vitia ⁊ quicqͥd in ſtipula eſt in acumine
vnũ ſoliũ hʒ.multiplicia vero ſũt ecõtra ciceri
et fabe ac piſo.Frumẽtis ẽ ſoliũ arũdinatiũ fa⸗

berotundũ ⁊ magne leguminũ gte lõgioꝛa vt

piſo Silique rotũde ſunt ciceri.ceteriſq; legu⸗
minũ lõge:⁊ ad fſigurã ſemĩs late.piſo vᷣo cilin

draice. Ex leguminibe vomere ſeri lenticula ⁊

in grecia piſa.hite ac piſa ſunt eiuſdẽ generʒ
ex qua in oꝛbe no ſtro ſit oꝛiſa. Palla.li.x. In
menle ſeptæbꝛi poſtremo ſerendu eſt piſum ĩ ter
ra facili ⁊ ſoluta loco tepido:Cclo delectatur
humecto.et quattuoꝛ vel tres modios ſparſil⸗

ſe ſufficiet iugero.

Operationes

¶ Actoꝛ. Miror qꝙ in libꝛo medicoꝝ nr̃oꝛum
autẽticis manifelſie de piſoꝝ natura reperitur
ſz heſtimã q dam eſſe qð alio noĩerobelie dicij
tur.vel foꝛtaſſis eadeʒ rõ põt aſſignari de piſa
quã ſuperius aſſignauimus de auena.
¶ Pandecta.ſiſum eſt ſpecies oꝛobi.
¶ Balienus de cibis. Pila ↄſimile aliqͥd fab

ſm totaʒ ſubſtãtiam habentia.comeſtaq;ʒ ſᷣm

eoſdem modos cũ ipᷣis in duabo his variãtur.
quia inſlatiua cõſimiliter fabis nõ ſunt.⁊ quia
abſterſiuã virtutẽ nõ habẽt ꝓpter h̊ tardioꝛis
digeſtionis ſᷣm virtutem fabis ſun.

De Herbis

Capitulum. ccclv.

* ſtech vel fiſtach. latine fiſtica. Sera. li.

De grece. arabice Piſtach ſiue ſu⸗

*— ag.c.piſtoch.i.piſcacea ſunt fructꝰ qui

veniũt de damaſco. D yaſc.ca.piſcacie que in
Srria naſcun⁊᷑ ſimiliaſtrobilib ſunt.
Dperationes.
¶ Dyaſco.Euſtomacha ſunt cum vino bibita
moꝛſibo venenat ꝭ occurrũt.vᷣtus piſcaceaꝝꝑ au⸗
ſtera ⁊ ſtiptica ẽ. IJdeoq; etiã accomoda credũ
tur toꝛaci ⁊ pulmõis ⁊ iecoꝛ vitia purgare.
¶ Etideʒ S era. Piſtoch. id ẽ fiſtice ſubſtan⸗
tia eſt ſubtilis et ſapoꝛ eius eſt fere ad amari⸗
tudinem declinãs:et virtꝰeiꝰẽ ca.et ſic.ampli
oꝛis caliditatis q; nux auellana.
¶ GBal.lið cibis ca. de piſcacijs. Piſcaciena⸗
ſcuntur apud alexandriã in egypto:multo aũt
plura in boꝛeali ſyrie.alimẽtũ quidem pauciſ⸗
ſimũ habẽtia.vtilia ſunt ad epatis coꝛroboꝛa
tionẽ:ſimul ⁊ purgationẽ inſertoꝝ humoꝛum

ſim meatus ipſius.ꝑticipant em̃ ſub amara et

ſtiptica qualitate aromatiante.
¶ Scimꝰ aũt ⁊ alia multa epativtilia ſicut in
negocio ſimplicii medicinaaoſtẽſum ẽ. Sto⸗
macho aũt neq; pfectũ neq; nocumẽtũ notabi
le ex ipis habeo teſtari:ſicut neq; reſtrictiui vẽ⸗
tris neq; ſubductiui.

Etide xiij ſim far..ð᷑ piſeetſs. ſiſcaciũ. ·.E
fiſtica. in ſyria multũ naſcit᷑ plãta hec ructꝰãt

eiꝰſubtiliũ ꝑtiũ ẽ ſubamaꝝ qð ⁊ aromatiʒans
babẽs.deobſtruit ⁊ mũdilicat maxiĩe quicæz ea
ſ̃m epar.et ea q̃ ſ̃m toꝛacẽ et pulmonem
2

¶ Aui. de viribo coꝛdis dicit ꝙ cõfoꝛtat coꝛ.

¶ Auerrois.v.l.C olliget.c.de picacea dt qꝙ
conſoꝛtat ſtomachũ ⁊ epar a tota ſubſtãtia
¶ Rabbi moyſes.c. de piſcatijs. Piſcacie ſüůt

melioꝛeſ om̃ibo fructibo: coꝛroboꝛat ſtomahu D
cet epar.ſunt calide ⁊ ſicce temperate.

Capitulum. ceclvj.
Inicum ſiue Panicum.yſaac in dietꝭʒ
Sanicuʒ in foꝛma et natura ſimile wmi⸗
lio. minus tamen eo nutrit.

Operationes
¶ Panicum vẽtrẽ magis conſtipat.coquitur
ſepe cum pinguedine vel cu late..
¶ Cõſtan.in pantegni.Ranicuʒ ⁊ miliũ in.. et
ſic ſunt in.ij.gradu.paꝝ nutiunt.iſi iptica ſunt
et panis inde ſactꝰ multo plus eſt conſtipatiuꝰ
ꝛinaʒ autem ꝓuocant. Cum butuo vcl lacte
cocta ſunt melioꝛa quubus admixiis humectas
tur.et eoꝛum ſiccitas expcaltuur.

R —

„

Trattatus

¶ Plinius li xxij. Panicũ Dyocles medicus
Emel fruguz appellauit. eftecto bzʒͦs miliũ In vi

no potuʒ dilſintericis pdeſt. Silr his qͥ vapo⸗
rãda ſunt:calefactumimponit᷑. S iſtit aluum

inlacte capꝛino decoctum:⁊ bis in die hauſtũ

ſic pꝛodeſt ⁊ ad toꝛꝛming.
Dxyal. Panicuʒ in eſca om̃ibo vtile eſt. vnde
ſi panis ex eo factꝰ ⁊ cõmeſtꝰ fuerit. vẽtrẽ abſti

net. vꝛinã puocat. aſſum vero in cacabo nouo

et impoſituʒ in ſaccello ſicut er miliuʒ pꝛodeſt.

Wr=

Capitulum. tcclvij.

Icea. yſi. li. ethimo.xiij. Picea ex pino

. rũ gñe.differt tñ vt piniſpecie Nã aliaʒ

picin greci.aliã vocãt peucẽ qᷓ; nos pi⸗
ceã dicimꝰ.eo ꝙ deſudat picẽ.Plini.li.xvi.Pi
cea ẽ arboꝛ ramoſa.cui ramoꝝ coꝛdo ſicut et
abieti. Picea mõtes amat ⁊ frigoꝛa.feralis ar
boꝛ.⁊ indicio funebꝛi ad ſoꝛes poſita rogiſq; vi
rẽs.iã t̃ ⁊ in domostonſili facilitate recepta.
hec plerũq; plurimã interueniẽte candida gẽ⸗
ma fundit reſinã:thuritam ſimilẽ vt mixta a vi
ſu diſcerni nõ poſſit. Huius arboꝛis coꝛtex eſt
in vſu magno.ſicut abietis ⁊ fagi ac tilie.
Hperationes.
¶ · Pli.in li.vtõ.Gignit qʒ picea canchꝛyn vcʒ
pillulaʒ in medicina vim vꝛendi habẽtẽ.q poſt
q; folia ceciderint:hieme durat ⁊ cõtinet nucleũ
pineis ſilem. In hieme creſcit. et aperũ pullula
tota.caditq; cum folia creſcere ceperint. Huic

etiaʒ arboꝛi folia ſunt bꝛeuiſeta ⁊ cralſioꝛa.du
raq; ſicut cipᷣſſus.Ram vo pene ſtatimaradi

¶ Picca minꝰ ẽ alta qᷓ larix. totis pãnicnlis

minoꝛib atq; gracilioꝛibo.habet nuclcos mini
mos ac nigros ꝓpter qð greci pibiroꝑboron
eam appellabandt

¶ Ineadẽ q; nucamẽta ſunt mariba cõpreſſio

ra minuſq; roſcida reſina.Ut ãt pix exeat aperi
cur picea a ꝑte ſolaricũ plurimũ hiatu bipeda⸗
li:vt a terra cubito cuʒ minimũ abſit.Nec ipſo
coꝛꝑi ꝑtit᷑.vt ĩ ceterꝭ.qm̃ aſtula vl baſiula ĩ fru⸗
ctu ẽ.¶ Ueꝝ hec terre ꝓxia laudat᷑.Altioꝛ ama
ritudinẽ affert. Poſtea humoꝛ oĩs e tota ↄfluit
ĩ vlcꝰ. Habetq; picea folia pũgẽtia nulloq; fio
re exhilarat᷑ ꝓtinꝰ em̃ fructꝰa floꝛibo gignitur
¶ Abiel qͥdẽ circa ſolſticiũ fioꝛet Pinꝰ ⁊ ꝑicea
germiatõe.xv.ſere diebo pᷣueniũt. Semẽ vᷣo et
ipᷣe poſt vigilias reddũt.Picea ⁊ pinꝰ⁊ alnad
aqꝝ ductꝰ ĩ ſcobos cauant᷑ obꝛute terra pluni⸗
mis annis durãt.cito vᷣo ſeneſcũt ſi nõ itegãt᷑.
¶ Jdeʒ in li.xvij. Umbꝛa piceaꝝ quacunq; at

tigerit ẽ venenuʒ. deʒ in li.xxiiij. Picea ex la⸗

ricis folio trita ⁊ in aceto decocta:dentiuʒ do

loꝛi pꝛodeſt. Limis coꝛticuʒ cius intertrigini et

ambuſtis potus aluum ſiſtit. .
¶ Urinã mouet.Suſfitu vuluas coꝛrigit. Pi

cea folia pꝛiuatim iocinoꝛiſunt vtilia.dꝛagine
pondere in aq̃ mulſa pota.Deniq; ſiluas illas

dumtaxat q̃ pice ac reſine gratia radant vruliſ
ſimas eſſeptiſicis autuma nt.CUel his qͥ longa

14

egritudinevires nõ recolligunt.

cemodici velut bꝛachia lateribo inberect

—

S= S=-

– –⏑ =

4

S

*
—

—
—
„

Capitulum. ccclviij/
ra. Iſido. li. ety. xx. Pra videntur di⸗
