pꝛofert omni anno ſimile nuci.Eti ſta nux di⸗

citur vomica.et moꝛdicat linguam moꝛdicati

one loꝛti.Et naſcit loeꝭ aſperis.Qintꝰ autẽ iſti⸗

Itimallꝰ latine Arabice xencua.Se

us eſt ſimilis vir tuti pꝛime:niſi quia cõmonet &ᷣ
tius vomitum q; pꝛima.et iſta eſt femina.et eſt

iſta ſpecies laureole.Et eſt ſpecies alia que di⸗

citur arabis.⁊ grece paralios.⁊ eius expoſitio

ꝓpꝛie maxime eſt illud quod nominãt homies
migath et canſomias:n aſcitur in maritinis lo⸗
cis.⁊ habet ramos quinq; aut ſex aut ſeptem

crx vna radice.quoꝛum longitudo eſt circa pat

muʒz vnum rectos:quoꝛum coloꝛ tendit ad ru
bedinem exeuntem ab vna rachce. In quibus

ſuntfolia parua ⁊ſiricta ⁊ oblonga.ſimilia foʒ

lijs lini.in ſummitate ramoꝛum ſunt capitlla.

amigdalata rotũda.in quib eſt ſemẽ oꝛoboſi

mile coloꝛis varij.et ſunt ibi foꝛes quoꝝ coloꝛ

eſt albi.⁊ eſt tota planta lacteplena.⁊iſta vo⸗-
cat᷑latie eſuala.Eit ſpẽs alia q̃ arabice vocat

elyoſtropos.grece elyoſcopus habet ſolia ſi⸗

milia poꝛtulace.niſi quia ſunt ſubtilioꝛa ⁊ rotũ

dioꝛa.et q̃ttuoꝛ habʒ ramulos aut quiq; egre⸗

dientes ab vna radice.longitudo quoꝝ eſt cirꝰ
citer palmũ vnũ.ſubtiles ⁊ rotũdos rubeos et

plenos multo lacte.⁊ habet in ſummitatibo ra
moꝝ coꝛonã ſimilẽ coꝛone aneti:in qua eit ſtos

c ſemen eſt ei circa folia.qui ad curſum ſolis cõ

uertitur cum eius reuolutione.Et pꝛopterea di
citur elyoſtropos:et eius expoſitio eſt aſpiciẽs

ſolem NHaſoitur in ciuitatibus plurimum et in
cauernis iuxta muros. ⁊iſte cõmuniter vocat᷑

a latinis tinimallus paruus. Unde vicitur tit⸗
mallus a tima qð eſt ſol.et mallos qð ẽ coma.

qꝛ titima llus vertit ſuas comas ad ſolem Etẽ?

alia ſpẽs que dicit᷑ cipariſias.habet virgal ſere

vnius palme longas aut plus quamum coloꝛẽ

rubeus:in quibus oꝛiuntur folia ſimilia folijs

pini. que dicitur calicaris.nili q ſunt mollioꝛa

et ſubtilioꝛa ⁊ minoꝛa Et vniuerſaliter ſunt ſi⸗
milia eis in pꝛincipio ſui oꝛtꝰ.ect ꝓpterea ſic no⸗

minat᷑ hec plãta:et eſt plena lacte Haſcit᷑ in lo⸗
cis lapidoſis et ſiccis Uirtꝰ eiꝰ eſt ſilis virtuti
aliarũ. E ſt alia ſpẽs:ct ẽ illa q̃ naſcitur intrala
pides et ðꝛ dendrodes. habet multosramos.
et coloꝛ ramoꝝ eſt rubeuſ:etſuper ſummitates
ramoꝛum ſunt folia mirti ſimilia.ſubtilioꝛa et

longiora parum.cet habet ſemen ſimile ſemint

ilius ſpeciei que dictur caricias:et modꝰ ope
ratiomis et virtutis eius ex foꝛma repoſitionis

eius eſt ſicut dictarum ſpecierum. Eſt alia ſpe⸗

cies que dicitur plantaſilos.que babet foliaſi

milia folijs plante:que diciturflẽmos.et radix

eius et flos ciuset lac ci laxat aquoſuʒhumo
rem.⁊ quando teritur et ꝓicitur in fium inevel

ſtagno occidit piſces.Ei etiã ſpecies ſupꝛacie

toꝛu lacticinioꝝ quas ſupꝛa ditim? facini hec
Eſt alia ſpecies lacticinij qᷓ dieit pithias ſitbia
ſpeciciqͥ ðꝛ cypariſias que poteſt reponi cum·

„
—

Tractatus.

HAupꝛadlictie ſeptẽ ſpecicbus titimalli.· pter H

poſuceſũt illi inter ſpecies titimalli. habet vir⸗
gas lon gitudine vniꝰ bꝛachiũ ſimiles virgislẽ

nſci. niſi quia ſuntlõgioꝛee.⁊ plene nodis.x ſo⸗

lia bʒ ſtricta⁊ acuta in ſummitate ſimilia folijs

pini.ipꝛopter boc ſic nominatur.⁊ habʒ fioꝛes

et nudum eis fit coꝛpus
Secundum eandem autem vtrtutem acro⸗

magnos ad longitucinem tendentes.quoꝛum
coloꝛ eſt purpureus.et babet ſemen depꝛeſſum

ſimile lenti.⁊ habet radicem magnam albamꝛ
grolſam:in qua eſt multum lac.

Bperationes

E¶Slie.viij. ſim. far. ca. de Litimallo m tran

ſlationem arabicam. Uintus omnium illoꝛum

lacticinioꝛũ eſt ca.et ſic.in quarto gradu. Uir⸗

tus titimalli eſtlaxatiua.⁊ laxat flegma et cole

ram:et pꝛouocat vomirtum.

¶ Galienus eodem libꝛo⁊ codem capitulo ſm
tranſlationem grecam. Omnes quideʒ habẽt
gcrem ⁊ calidam virtutem pꝛedominantẽ. Jn
uenitur autem amaritudo in eis

go omnium eſt opos et frondes.

¶ Participat vero et radix pꝛedictis virtutib⸗
ſed non equaliter. Ipſa autem cocta cum ace⸗
to dentium doloꝛes ⁊ maxime quicunq; coꝛro-
ſis ipiis ſiunt curat. Opos vero foꝛtioꝛes ha⸗
bec virtutes ad ſoꝛamen dentium.⁊ alias ꝑtes

coꝛpoꝛis mox vłcerar extrinſecus emplaſtrata
eſt enim ex quarto gradu calefacientium. que

cCauſticoꝛum diximus eſſe.

¶ Ita autem et puos aufert perunctos opos
quia vero foꝛtis eſt miſcetur oleo.⁊ ſimulcoti
ens hoc fiat tandem radices piloꝛum perimit.

coꝛdines ⁊ foꝛmicas et prerigia ⁊ tvlos tollit.

Abſtergit autem ⁊ empetigines ⁊ ſeabies:eo q;
abſterſiua ei adeſt virtus pꝛopter amaritudis⸗
nem et fagedenica et vlcera carbunculoſa ⁊ cã

croſa quoninʒ caleſacit foꝛtiter et abltergit. Ju
uare nata eſt ſi quis in tempoꝛe et menſura co
vtatur. Atuero et fiſtularum tlos eadem vir⸗

tute curamus =DDMV

¶ Hec omnia operantur omnes opi titimallo
rum ſ̃m genus ſimiliter.debilius vero ſolia et

fructus operari nati ſunt: quib ad piſces qui⸗
ſtationarijs aqui vti aſſueuerunt Citiſ ime em̃
ab eis inebꝛiati et ſemimoꝛtui facti ad ſuperfici

em ſeruntur aque òôèGU.
¶ Cum autẽ ſunt ſeptem ſpecies titimalli ſoꝛ⸗
tioꝛ eſt qui oaricias nominatur.quem ⁊ maſcu

linum quidam nominant. quiin lapidibo na⸗
ſcitur.qui dicitur denoꝛodes.ↄlequẽter autem

quibarbaſio aſtſimuatur ⁊ cxpariſias. deinde

autem elyoſtrophos.? cetera.

foꝛtiſſima.er⸗

Capitulum tecclxxv.

Himus. Iſi. Chimus ðꝛ eo æ odos

reretert flos eius.ꝗ Dyaſ. Lhimꝰeſt
herba omnibo nota. frutex eſt habens

folia anguſta:puſilla et oblonga,⁊ in ſummo
capitella in ſpecie ſoꝛmicarum in ſe implicarta.
Eſt enim hac humilis ac ramoſa cum duris ra

mulis et lignoſis.(in floseſt purpureus.Et na⸗
ſcitur in locis ſaxoſis ⁊ aſperis.

Bperationes

¶ Plinius li.xxi.Lhimũ opoꝛtet in floꝛe colli⸗
gi. ct in vmdꝛa ſiccari. Duo ſunt autem eius ge
nera candidũ radice lignola naſcene in collib⸗
quod pꝛetertur. Alterum vero nignue floꝛiſq;

nigri.vtraq; multum eſtimant᷑ ⁊ in eibo ⁊vinme

dicamentis oculoꝝ claritati confeæte.

Dxyalſ.Uires hʒ acres ⁊ caletactoꝛias pau⸗

liſum ſtringentes ꝓpter quod omnibo ſtoma⸗

chi choꝛaciq; vicijs aptiſlunũ eſt medicamen

Bibua vᷣo cũ ſale ⁊ aceto flegma depeit ꝑ ve⸗
trem- Elixatura eius addito melle medetur oꝛ⸗
tonoxcis ⁊ aſmaticis.lumbꝛicos excludit.men

ſtruisimperat.ſecundinas deponit. aboꝛtum

¶ Kathaplaſmata tumoꝛes recẽtes ſpargit. ſã

guinẽ coagulatũ dillipat.clauoſq; coꝛꝑi tollit

—

addito polline ꝛmaccrato cñ vino ſciaticis? ſa

lutaris feruens ſuperpoſita.Oculoꝛũq; caligi⸗
nem detergit commeſta.
Eondituris omnibus neceſſarie admiſcetur
¶ Conſtã.in li.graduũ.Lhimũ eſt in.i:gradu
cali.⁊ ſic.ũ ſaleet aceto groſſuʒ flegma pur⸗

gat.⁊ viſcoſo flegmati pectoꝛis ſuccurrit.lum⸗

bꝛicos expellit.mẽſtrua deducit.acuitatem fle⸗
gmonis de pectoꝛe excludit.⁊ opilationem in
terioꝛum aprirrrt.ℳv.
¶ Auicen. ca.ij. Medicine thimi ſemen foꝛtis

elit caliditatis. Pꝛouocat ⁊ extrabit embꝛioneʒ
moꝛtuũ.et ſolutione ſanguinẽ educit: etbumo

rem colericum.extrahitq; vermes.

¶ Palladius.Chimum in ſeptembꝛi menſe vl

timo conuenit ſerere.ſed melius plantis naſcit
iuis poſſitet ſemine.Agrum diligit apꝛicum

Capitulum.cccclxxvj.
Ritoliũ. Iſi.Trifolion.a grecꝭ triſil⸗
lũ vocatꝰẽ:eo ꝙ ſit foljs trinis ꝑ ſingu

ronat⁊ trifoliũ.uiꝰ gña tria ſunt.Niphantes
greci vocant.alij aſpaltion.⁊ maioꝛi folio quo
vtuntur coꝛonarij.Alterũ acuto oxitriphilon.
Tertiũ ex oĩba minutiſſimũ:et inter hec neruo
ſi qbuſdã cauliculi.vt maratrohippomaratro
myophano:vtunt᷑ ⁊ ferulis ⁊ coꝛimbis:⁊ edere

floꝛe purpureo Et eſt in alio genere earũ ſilue⸗

ſtribus roſis ſimilis.⁊ in his tm̃ coloꝛ delectat

las annotatiões.¶ Pli.li.xxi. Folio co

5*
—

odoꝛ autẽ abeſt.¶ Dyaſ.Triſolij genera ſunt
quattuoꝛ.ſcqʒ; odoꝛatum.acutum.partemon.et
lepoꝛinũ.i¶ Pandecta.capi.cccxxix. Handa⸗
chuca vel chua.vel cufarabice.grece lochos vł
ʒharat vellotus Zeatine vero trifoliũ:vel que
dam ſpecies triſolij. De qua dicit Dyaſ.ca.de
trifolio:et habʒ odoꝛẽ aſpalti.i¶ Sera.li, ag.
ca. Handachuca.nominat eum Dyaſ.lochos
id eſt tritoliũ.Et eſt duarũ ſpecierũ.ſcʒ dome⸗
ſtica ⁊ ſilueſtris. S ilueſtris quidẽ habʒ ſtipitẽ
longitudinis duoꝛum cubitoꝝ vel bꝛachioꝛum
et plus parum.⁊ naſcuntur ab ea ramulimulti
⁊ quodiibʒ habet folium in extremo.qð aſſimi
latur handachuche qui oꝛitur in paludibus.et
Dicitur triſoliũ.⁊ habet ſemen ſimile ſenugreco

niſi quod eſt minus ſatis. Sed ſciendũ q; ila
vocatur a quibuſdam herba flaura vel herba

maura. Sʒ Dyaſc.vocat ipᷣm triſoliũ.maius

domeſtica que naſcit in oꝛtis.⁊ eſt quedaʒ alia

que naſcit᷑ ſuper aquas.⁊ maxime in Babilo⸗
nia.quando fuuius irrigat terram.⁊ eſt herba
habens crus ſimile cruri fabarum.⁊ eſt ſemen

album. ⁊ dicunt ꝙ extendit᷑ qñ oꝛitur ſol.⁊ ap⸗

paret ſuper aquam.⁊ qñ occidit reſtringit ſe⁊

ſubmergitur in aqua.⁊ capita eius ſimilantur
capitibopapauerũ magnoꝝ.⁊ in capitibo eſt ſe⸗

men ſimüle geguers ⁊ ſcariole:ꝛ exiccant ipᷣmin

Babilonia. et faciũt inde panem. Ethabet ra⸗
dicem ſimilem citonio que comeditur cocta et

cruda.⁊ ſapoꝛ decocte aſſimilat᷑ ſapoꝛi vitelli

ouorũ.⁊vocat᷑hauda ⁊ heuche.Et Auicen. in

ij· dicit q de eis ſeminibus fit pauis.

Pperationes

¶ Sera. auc. Albugerig. Andachucha ſilue
ſtris cõuenit ſtomacho frigido ⁊ groſſe vento

ſitati:⁊ aqua eius abſtringit ventreʒ:⁊ valet co

licepaſſioni:ſi ponatur ſuꝑ moꝛſum ſcoꝛpioõis

ſecdat doloꝛem ex eo.

¶ Et ſiponitur ſuꝑ mebruʒin quoeſt moꝛdica
tio ammaliuʒ nõ inducit doloꝛẽ:et ſamen cius

Sfoꝛtius folio.Et eſt bona doloꝛi teſticuloꝛuʒ

⁊ pꝛincipio hid ropiſis:⁊ doloꝛi matricis
Dxai.Trifoliũ maiꝰ vdl lothos vᷣtutis din⸗

retice ⁊ acerrimeẽ.ſemen eius ⁊ ſolia cim aqua

pibita pleureticis ⁊ diſſurrijs ⁊ epilẽticis ⁊ by⸗

dropicis in initio ſingulare pꝛelidiuz eſt

¶ Stericis cauſis opitulatur Menſtruis im
perat.om̃ia pꝛedictaſeminis ipius.ʒ.iiij.et fo⸗

lioꝛuʒ.zʒ. v. curant Folia ipius cuʒ oximelle acce
pta moꝛſibus venenatis occurrunt
¶ Fe.vt ðꝛ tertianis tria folia aut tria grana ſe

„
4

4

is eius cuʒ vino bibita medicantur 2.
E apitulum.cccclxxvij

8

g*½

2
8⁸

Tractat

ibulus. Dyal. Trbu i genera ſunt
ouo ſiccus ⁊ humidus.S iccꝰ hʒ folia
andra gine ſilłia:ſʒ tenenioꝛa.haſtaslõ⸗

gas teneras ⁊ poꝛrectas in ab ſunt ſpine. Ela
ſcitur ãt ĩlocis deſertis. Humidꝰ vᷣo naſcit᷑ in
fluminibo cuiꝰcoma ſuꝑ aquã extẽdit᷑ ⁊ folia ſu

pernatãt. haſtã hʒ in ſummo groſſaʒ.ad radicẽ
vero tenuẽ. habẽteʒ ĩ ſe tenuas ſpinasſicut ſpi⸗

ca. Semẽ dun ẽambobo. virtus ẽ illifrigida et
ſtiptica et deſiccatiua.Auicẽ. Haſceck.i.tribu
li ſᷣm Dyal.due ſunt ſpẽs que fri.et ſicca ſunt.

Ali vero dixerũt ẽ calidiꝰ⁊ ſicciꝰ in pꝛimo.
et ẽ mag ſile haſceck terre noſtre. Silueſtris

qdeẽ plurime terreitatꝭ cẽ.domeſticꝰ ãt plurime
aqueitatis. Gal.viij. ſim. far. . de tribul
pulꝰẽ ex humida ſuba moderate fri.⁊ ic non
Eter⸗
reũ frigidũ ⁊ ſtipticũ vt oſtẽdimus.in aquatili
o aqᷣſitas. ꝓpterea vtraq; ad flegmonũ ⁊ om
nino ad oẽs influxiões cõpetũt.terreſtres vero
tribuli partiũ exiſtttes.
HPyperationes
¶ Gal. Fructꝰ eiꝰ frãgũt lapidẽ in renib.
¶ Dyal.Lribulifaciũt ad inflatiões ⁊ ad ead
ſuꝑoccurrũt. Cirtus eſt illis ſtiptica ⁊ deſicca⸗
tiua leptomens.Etiam oẽs tumoꝛesſpargit.
C¶ Jaucib. ⁊ gingiuis impoſiti opitulant᷑:melꝰ
le adadito naptas.i.oꝛis putredines tollũt.ſuci

moderate exiſtit.dñat᷑ aũt in terreſtriqͥ

tus.

cus eoꝝ nobilibo collirijs miſcet.ſemẽ eoꝝ cal⸗

culos frãgit ⁊ excludit.Cerreni vero ſemẽ.3.i.
peibitũ ⁊ impoſitũ moꝛſibo venenatis occurri.

Data veneno cõtrariüũ eſt vimeius vincendo.
¶ Elixatura eiꝰſparſa pulices necat in flumi
ne tracie in ſtrimonia palude.de herba eiꝰequi
herbant᷑.ſemẽ eiꝰ qꝛ dulceẽ euſtomacũ eſt
¶ Serapi. Uirtꝰ eiꝰẽ q̃ phibet apoſtemata.
ca.ne ↄfirment᷑.Et Sera.qͥdẽ ↄfert oĩbs mẽ⸗
bꝛis ad q̃ fluũt hũoꝛes.ſʒ ſemẽ tribuli agreſtis
qñ bibi frãgit lapidẽ renũ.⁊ ambe eiꝰ ſpẽs ĩfni

gidãt ⁊ ſtipticãt.⁊ fit emplaſtrũ cũ eis apᷣatib⸗

calidis.et miſcet᷑ cũ melle:⁊ curat alcolã ⁊ pus
tredinẽ que iũt in oꝛe:et doloꝛẽ gingiuaruʒ:
¶ Et expmit᷑ ſuccus ab eo:⁊ admiſtrat᷑ in ocul

tlſemẽ eiꝰ eſt humidũ cõuenit lapidi renũ et ve
lſice.⁊ q.ʒ.ij.bibunt᷑ de pma ſpecie ipᷣius.⁊ fit

emplaſtrum cum ea conuenit moꝛſintyri.
¶ Et qñ bibit᷑ cũ vino ↄuẽit medicis moꝛtiferꝭ

Et qñ decoctio eiꝰ roꝛa ſuꝑ loca vbi abun
dant pulices occidit eos. Ille vero qui naſcit
et dicitur ſandarx inregionebadacas datur

ab incolis illius patrie animalibꝰpꝛo cibo duʒ
eſt humida herba ipſius. .

(;SEt ex ſemine eius faciunt paneʒ. Nam ipᷣm

elt dulce et nutrit Et ſic vtuntur eo loco panis
tritici. S andarx eſt bonus doloꝛi veſice et
ſtranguirie.et augmentum magnum lacit in
ſpermate. ò

88

8

lia poꝛtulace ſimilia: ſʒ maioꝛa.Caules mittit

ſec?ꝰterras.in qͥbi hʒ q̃ſdã globulos duris ſpi⸗
nis ectantibo angalatos in qͥ bo eſt ſemẽ inclu⸗

ſum. — ſtipticã atq; frigidã
PHoprrationes
¶ Hec tritaꝛ coꝛꝑi apoſita feruẽs mulcet Tri
taq; cũ melle omnes oꝛis ⁊faucium curat pu⸗
trec ines.¶ Eadẽ herba cũ ſemine decocta pu
lices necat.ſi aq̃ ifa domus aſpergatur.
¶ Buius ſemine theaces faciunt panes.⁊ cum

vino potio eiuſdem ſeminis.contra veneni po

tionem eſt ſalutcaris

— — —

P purgatiſſimũ hoꝛreo recõdit.vel qꝛ gra
WVnũ eiꝰ terit ⁊ cõmollit. Plura ſunt eiꝰge
nera.vt ſiligo.oꝛdeũ.ſar.de qͥbo ðꝛ ð.Lremẽſe

O Ruicũ. yſi.Lriticũ a tritura ðꝛ:eo q;

ãt triticuʒ ideo ðꝛ:qꝛ ſatuʒ poſt tres mẽſes col

ligi᷑. Hã vbi ꝓpter aquã aliamue cauſam matu
raſatio obmiſſa eſt pꝛeſidiuʒ ob hoc petitur
¶ Palladiꝰli. x. Menſe ſeptẽbꝛi locis vugino
ſis.aut exilibo.vł frigidis vel opacis.circa equi
noctium triticum et oꝛdeum ſeri opoꝛtet.dum
ſcʒ ſerenitas conſtat vt ante hyemem conuale
ſcant radices. Idem in libꝛo.ij. Oenſe ianua⸗
rio triticum et far ſeri opoꝛtet du quattuoꝛ foli

oꝛũ ẽ. Jdeʒ in li.vij. In iunio menſe poſtremo

Capitulum. cecclxxix

Drexerbis
Capitulum. cccclxxviij.

◻Kibuloſa. Ex herbari. Tnbuloſa duo
n genen ẽ. Alia q pe naſcit᷑ in oꝛtulis.
alia ẽ a greſtꝭ.cꝰ maioꝛ ẽefficatia:⁊ hʒſo

locig maritinis ac ſiccis et calidioꝛibus tritici.
meſſis abſcinditur. Idem in libꝛo.viij. Menſe
Julio temperatis locis tritici meſſis explẽda
eſt et moꝛe quo dictum elſt.

Pperationes.

¶ Iſaac. Criticũ ẽ ciba ad humani coꝛꝑis nu⸗
trimẽtũ pᷣcipuꝰ ⁊ naturaliter ſile cõplexiõi eius
Zriticũ ᷣm naturã ſui ſubſtatialẽ in ꝓ mo gra⸗
du eſt ca.⁊ hu.⁊ ſic.in medio.Panis ex co factꝰ
calidioꝛ eſt in ſcᷣo gradu:qꝛ caloꝛ eiꝰ augmen

tat᷑ a caloꝛe ignis ⁊ coctione:ſicut oꝛdeũ ⁊ faba

c(ũ in ꝓpꝛia natura ſicca ſunt.ſiin aq̃ coquãt hu

miditatem aſſumunt. Granum tritici maſtica⸗
tum vel aſſatum apoſtemati qð ex rabidi canis

moꝛſu contin git ſuppoſitũ moꝛſum fugoat.
¶ Oleum autem de gra no factum:ad einpeti

gineʒ ⁊ ſerpiginem auferendum valet.
¶ Zritici recentis ac noui nutrimẽtũ paruum
exiſtit:et crudũ ⁊ flegmaticũ.⁊ inflatiuũ.rugitũ
ac doloꝛẽ lateribo cõmouet.⁊ in putredinẽcito
cõuertitur.Aſſatũ ad ignẽ magis nutrit.ven⸗
toſitatẽ minꝰfacit ⁊ ſtipticũ ẽ. Inaqua coctuʒ
grauiſſimũ ẽ et infl atiuũ digeſtioni durũ.⁊ ru⸗
gitum mouet. humoꝛes denſiſſimos generat et
viſcoſos.maxie ſi granũ ẽ farine multũ habẽs
furfuris paru. Si tamẽ bñ digerit᷑ multũ nu⸗

trit et mẽbꝛa ↄſoꝛtat.tardeegerũ:vnde dandũ

eſt eis qui magnis laboꝛib exercitantur

¶ Granũ factũ et ſimilia ſanguinẽ laudabilem

faciũt et multũ nutriũt.Si tñ vtant᷑ opilatiõʒ
epatis faciũt:duriciãſplenis:lapides in renib⸗
vel in veſica.maxime ſi renes calidi inueniãtur
naturaliter vel accidentaliter. J
¶ Auicenna.Lriticum mundificat faciem.et

eius farina et amilum cũ croco ẽ medicamẽ pa

ni:Sauich tritici et oꝛdei grauat.
¶ Triticum crudum et etiam decoctũ clixatuʒ
nõ mollitũ neq; fractũ.neq; coctũ.ita vt ſi plus
et fractũ etiã ſumiliter quãdo comedit᷑ generat

vermes. Triticũ quoq; quidẽtritũ et pulueni⸗

ʒatũ.ſuꝑ moꝛſuzrabioſi canis eſt iuuatiuũ
¶ Oxaſ. Triticũ vtile ẽ ⁊ recẽs ac ruſum.i.au⸗
roſum.Et qð ſiccatiuũ vocat crudũ maſtica⸗
tuʒ et impoſitũ canis rabioſi moꝛſuʒ curat.Ja
rina eiuſ addito ſucco iuſquiami ⁊ cataplaſma
ta.neruoꝝ reuma ↄpeſcit.Oximelli mixtiinfia
tioneʒ tollit. Lentigines emendat
¶ Furfur cius cum aceto coctũ lepꝛas minuit.⁊
impoſitũ tumoꝛes oẽs cõpeſcit.Cum ruta co⸗

ctũ tumoꝛes ſpargit.moꝛſibo venenatis medi⸗

dicatur. Loꝛtionibo calefa ciẽdo ſubuenit
¶ Fermentũ eius virtutem habet calids Tu⸗

moꝛes plantarum ſpargit. Puſtulas minutas

coꝛpoꝛio emendat.

.

–

Capitulum. cccclxxx

Trattatus

¶ Raſt in alma nſoꝛe.Lriticũ bñ coctũ omib⸗
cibis plꝰnutrit.⁊ maxie ſi cũ lacte coctũ fuerit.
Confert etiã natura calidis ⁊ macris.⁊ his qui

multũ laboꝛãt.vel qͥ augmẽto virium indiget.

Habẽtes vero diſpoſitiões cõtrarias cito ve⸗

nas replet.et fe.et arteticũ doloꝛeʒ.et lapides in

renibus:et apoſtemata adducit.

¶ Actoꝛ. Zriticea qz fit ceruiſia. ſicut oꝛdea⸗

cea et auenacea.Uñ ceruiſia iuxtayſidoꝝẽ ace
rere id eſt a fruge vocata.quia potio eſt ex ſru⸗

menti ſeminibus. vario modo conſecta.

2

RRr

RRipolion. Dyal. c. Lripolion m trã⸗
ſlationeʒ grecã.naſcit᷑in locis mariti⸗

nio id ẽ in littoꝛiba ipᷣis. Yolia hʒ apio ſi

milia et groſſa. haſtaʒ longã duab palmis:in
capite diuiſam:floreʒ ðꝛ mutare ter in die.naʒ

mane coloꝛem albuʒ facit: ⁊ alijs hoꝛis eũ mu/

tat.media die purpureum.et ſero feniceum.,.

Hperationes

¶Uirtus eſtilli calidiſſima. cuʒ vino bibita.ʒ.

ihiihumoꝛes aquoſas ventris deponit. vꝛinam

pꝛonuocat.acceptis venenis occurrit.
¶ Plinius libꝛo.xxi.Cripolion apud grecos
berbam inclitam muſey et heſyady laudibo ad

omnia pꝛedicantium vtilem ſuperq cctera ad

famam quoe; dignitatis pꝛoꝛſus mirã ſimo⸗

do vt tradunt eius ſolia mane cãdida:meridie

purpurea:ſole occidente aſpiciuntur ferulea

¶ Duo ſunt eius genera. Lampeſtremaius.

et ſilueſtreminus.Jolia canis hominis ſimilia
aradice palmo nunq; altioꝛa

1

7
.

.

..

3 Capitulum. cccclxxxj
O Oꝛmentilla:vel cataphilon.vel poꝛen⸗

tilla grece. Arabice buſeke.Latine bi⸗
ſtoꝛta. Loꝛmentilla eſt herba ſimilis pẽ
taphilon.niſi quia habet ſeptem folia vndiq; pi

loſa.et ideo vocatur eptaphilon.cuius radix ẽ
rubea et toꝛtuoſa ſimilis galange.ſed non has⸗
bet acumen. los eius auroſus.et ipſa iudicat᷑

frigi.et ſic.intertio gradu. Sed eſt notandum
q eſt ſpecies toꝛmentille habens. folia ſimilia
lappatio acuto.niſi quia coloꝛ folioꝛum exvno
lat ere eſt celeſtio.et ex alio viridis.flos eiuseſt
rubeus.et radix rubea:queab aliquibus voca⸗
tur bardana minoꝛ.et ab aliquibus lappa mi⸗
noꝛ.Uirtus eius in omnibus ſicut virt pꝛime
ſpeciei:ſed remiſſioo MM

Sperationes.

A
B

ſiat puluis q̃ aſpergat ſupꝛa ventrẽ.ipſo pꝛius
melle calido emplaſtrato.⁊ iuuat conceptum.
conceptũ iuuandũ fit emplaſt

₰

J eprunn EFuin
re eius ⁊ alijs ſpecieb aromaticis. Pulſis eiꝰ
vulnera cõſolidat.¶ Cõtra vomitũ ex debiliʒ
tate ⁊ furoꝛe colere puluis eius ↄſficiat᷑ cũ albu2

mine oui.⁊ coquat᷑ ſuper tegulã.⁊ det᷑ patienti.

Capitulum. cerclxxxij.

—
„

Vrbit arabice:latine ⁊ grece caritamiõ
Ser. li.ag.ca.Lurbit.au.Dyaſ.Tur
Wdbit eſt plãta q̃ naſcit᷑ in littoꝛe maris.in
locis ſcʒ q̃ mare cooperit qñ creſcit.qñ vᷣo eſt
trãquillũ nõ tangit ea.nõ em̃ naſcit᷑ intra aquã
nec multũ longe ab ea.⁊ niſi qũ mare turbat᷑ ⁊
creſcit nõ tagit ea. Habet ſolia ſilia folijs plate
q̃ ðꝛa raſatis.niſi qꝛ ſunt groſſioꝛa eis.⁊ hʒ ſii⸗

pitem duobo palmis longũ diuiſũ in ſũmitate.

Et qͥdã dicũt ꝙ; flos eius mutat coloꝛẽ ſuũ ter
in die. qꝛ in mane eſt alb.⁊ in meridie declinãs
ad purpureũ colosem. in veſꝑis vᷣo fit muł ceue.
Ragix vᷣo eius eſt odoꝛifera alba.que qñ ma⸗
Ricat᷑ calcſacit linguã.Et idẽ aucto.Gal.trãſla

¶Toꝛmeriſla bʒ virtutẽ oMolidandi ⁊ ↄſortãdi
2ceptij. Cõtra diſſumiã det᷑ puluis toꝛmẽtille
cũ ſucco plantaginie.¶ Ad ↄſtringendũ men
ſtma fiat ſometiũex aq̃ pluuiali decocnõis pul
ueris eius. vel ex daabo ꝑtibo eius ⁊ vna ſpice

tione albarich. Naſci in littoꝛibus ? arenis.
Et virtus eius eit calida et ſicca.

Operationes.
¶ Sera. Turbit laxat ⁊ mundificat ventrem.
Et melius ex eo eſt illud quod cum euellitur.et
ra dix eius a terra aufertur coꝛtex eius ſtaſim ⁊
abij citur groſſum quod eſt intuꝰ. H
¶ Et ex coꝛticibe ei melioꝛ ẽ illeqͥ eſt vt calamꝰ
gũmolſus ⁊ alb.⁊ volumꝰ ipᷣm frãgere cito fran

git᷑.⁊ nõ accipiat᷑ illð turbit qð eli toꝛtuofum. 2

Turbit eſt calide ⁊: ſicce cõplexionis m.üij.gdu/

(¶ Et idẽ auct. Aben meſuax. Et molioꝛ eſt ille

lubtilis ligni.:ꝓpꝛietas cius eſi laxare viſcoſuʒ
ſticgma.veꝝipᷣm dimittit debilitatẽ ĩ ſioma ho
ꝓpter abominationẽe ſui ſapoꝛis. Reciiſicatio
eius elt ↄficere ipᷣm cũ olco amigdalaꝝ dulcin.
Dolis eius a.ʒ.i.vſq; d.ij. Et opoꝛtet q; achi
beat᷑ ſolũ.⁊ ipſum quidẽ eſt bonũ humoꝛibo ſci⸗

atice. Et educit eos ⁊ laxat bumoꝛes groſſos.

¶ Et idẽ aucto. Habix. Meliꝰ ex co eſt albů in

coloꝛeſuo.⁊ qð in figura eſt ſicut calamꝰ argẽ⸗

teus.⁊ pulpa calami eſt ſu btilis ⁊ cito frangit᷑.
non cxiſtens groſſum neq graue.et qñ teritur
elt cõtritio eius facilis:⁊ eſi albũ qñ eſt tritum.
¶ Illudg vo qð nõ eſt tale non eſt alicui boni
tatis.Et iurbit q trãſmerit tẽpus multũ ſuꝑ

ipᷣm ſiũt in eo vermes ſicutin alije lignie. de⸗
bilitatẽ in virtute ſua. Et ſignũ ei ſuꝑ hoc eſt:
apparẽt in eo foꝛa mina ac ſieſſet raſe a cu.

? tulbit quidẽ laxat flcgma laxatione lcui.

¶ Et rectilicatio cius iſt iſta:q friccs coꝛticeim
cius donec ꝑuenias ad albũ eius.⁊ poſiea tere
ipᷣm.⁊ cribꝛa ipᷣmꝑ cribꝛũ tenue.⁊ ſi ponis ipᷣm

in medicinis laxaiiuis ſicut in pillulis : decocii
oniboccribꝛa ipᷣm ꝑ crnibꝛũ ſirictione. ſit ci aliq̃
groſticies ne adhereat vilis ſtomachi.
¶ Et cõuenientioꝛ modus rectiſicationis eius
eſt:q; ↄſiciat᷑ cĩ oleo amigdalqꝝ amarax poſt⸗
q; fucrit trituratũ ⁊ cribꝛatũ.Et ſi vis cxhibere
ipſum babemibo flegma viſcoſum tenax: tere
ſbruirer 7 cribꝛa vt ipſimnnõ adhereat ſioma⸗
cho:⁊ expellat ipſum feemmg.
¶ Pau. c.deturbit. Tunbit ẽ ca.⁊ ſic.in.iij.ẽdu
Jobãnes meſue.Lurbit cli radix cuiuſdam
herbe:cuiꝰ ſolia ſunt ſilia folije ferule minoꝛis
⁊ eſt ex habenubolac.xt eſt ex eo ſiluclire: do⸗
meſticu:⁊ magnũ ⁊ parun.Et as huc e co ali
ud album:⁊ alud cittinum:⁊ aliud nigruum.

¶ Electio.Qð in locis naſci ſiccioꝛibo:⁊ gum

moſius ꝓpter ipiſſitudinẽ lacnis eius.õtrariũ
vo:econtra declinat a ꝓpꝛietatib: bome.q̃ ſunt
ſeptẽ:ſᷣm qð ſapictes ſe ipſerut.ſeʒ vt ſit alc ũ ⁊
vacuũ:arundinoſum ⁊ gummoſum. lit coꝛtex
eius cinericius et planue: ⁊ ſit recens tt fac ſie

Tractatus

frang bile. Citrinũ vᷣo malũ eſt: ⁊ nigrũ peius
groſium eit nõ bonũ.⁊ ſubtile tenue ſubtiliter.
¶ Eſteĩ dcbile annquũ malũ:⁊ qð ẽ criſpi coꝛ
ticis bño intcriꝰ cũ frangit ſicut neruoe.eſt ſil⸗
ueſire malũ.? q nõ eſt gumoſuʒ eſt vcbulius ⁊
ventris cõturbatiuũ. Et tua intereſt vt cogno
ſcas adulteratũ:cx eo q fit cũ ſugliniione in cx
tremitatibo eius ex gũmi diſſolutioõc.Et coguo
ſcit᷑ co ꝙ in fracturis ipſius eſt ſine eo.⁊ nimis
recens eſt contuibatiuũ ⁊ ſibuerſiuũ viſcerum
¶ Antiquũ vᷣo debile: medioq itatẽ iñ habẽs

cſt em qð eligi. Complexioꝛ ꝓpꝛietas ca.eſtin
tertio gradu. Et eſt reſolutiuu: attractiuũ at⸗

tractione mediocri: generãs ventoſitatẽ ⁊ ſub
uerſionẽ ⁊ nauleã.⁊ acquirit᷑ ex vſu eius exicca⸗
tio in coꝛꝑe:euacuat em̃ humidit ates ſubtiles

Rectificatio.Triaſunt coꝛrigibilis in ipſo.
Eſt em̃ debilis oꝑatiois ⁊ tarde.⁊ nocet ſtoma

chofaciens ſi buerſionẽ ⁊ nauſeũ.Et acquirit
vſus eiꝰ coꝛꝑi exiccationẽ nauſeã ⁊ eſtuationẽ.
¶ Rectiſicatoꝛes vᷣo eius inpꝛimie abꝛadi iuſ⸗

ſerũt coꝛticẽ eius:donec appareat albũ ipſius.
coꝛrigũt. de quo dicti eſt. Pꝛimo aominiſtran

dao aliqͥd virtutis acune vigoꝛãs ipᷣm inoꝑan/

3 b

ꝑptes.l.amigdalaꝝ purgataꝝ.partes. xxx. turbit
part es.xxxv.ſcamonee.ꝑtes.xij.ʒinʒiberis.piꝰ
Peris longe folioꝝ ruteliccoꝝ ana partes. uiji.
coꝝ fiat pe mixtio bona.⁊ conſice cũ melle de⸗
ſpumato. Eſt em medicina mirab iliis
¶ Inquit filius Zeʒar. Medicamẽ de turbit:

D

do:⁊ ex rebo ipᷣm maxie cõſoꝛiantibo eſt zuccaꝝ

¶ Ipmem ſigillat ei ꝓpꝛietatẽ mirabilẽ:vt equ
cat bumoꝛẽ groſſum ⁊ viſcoſum.etiã a remotis
cũ facilitate:its ꝙ ctiã aiunctunis ⁊ anchis ⁊ a
locis ꝓfundis diſtantibo.ꝑ ſe vᷣo nõ facit illud
immo educit deflegmate qð ſubtile ⁊ relinquit

groſſum.⁊ hoc tarde operat᷑. Et coꝛrigunt qð

ſecũdo dictũ eſt. admiſcẽdo ei ex medicinis ſto⸗

maticis.: ex redolentibo ⁊ ſedantibo agitationẽ
in eo ſicut eſt maſtix ⁊ gallia aromanca ꝓpꝛieſi
cut ʒz mniber ⁊ piper longũ ⁊ ſiłia.Et emendat᷑
qð vltuno de eo dictum eſt:ſicut dixit Alcauʒ
vt miſceat᷑ oleum amigdalaꝝ: aut cõiungat᷑ cũ

amigdalis:aut cum ʒuccaro.

Et dixit Rufſus. Admimſſtratio ipſi? cum

ſtipticis remouet hoc ab o.
N¶ Et dixit iudeꝰ. Jpm cũ ↄfectiõe de citonijs
aut rob ipſius cũ medio ponderis eius ex ʒinzi /
beri:⁊ duplo põdcreipſius ex amigdalis eſt ſos

lutiuumbonum.

öInquit Hamech. Et fiüt trociſci excoꝛ duSs
pilo põderis eiꝰ: floꝛũ viola ꝝ:⁊ medio poderis

cius cx ʒuccaro.⁊ fit ſolutiuũ ſine moleſtia.

¶ Et inquit Johamtius. Accipe daciloꝝ in

qð elegi mcgritudinib in quibus vſus eins eſt

neccſſarius. Accipe tui bit partes.x.zinʒiberis
ꝑtes.v. zuccari partes.xx.⁊ qñq; addit᷑ maſti⸗

cis.ʒ.iij.⁊ alia ſm intentiones alias⸗

¶ Et dirit itep. Inſund ant᷑ turbit in ſucco cuu

cumeris aſinini die ac nocte:poſiq; raſus fuerit
eius coꝛtex.⁊ exiccet᷑.eſtem̃ vltimũ ad egritudi
nes iuncturaꝝ. Lurbit aũt de trituratione ⁊ cõ
tritione ſuſtinet omne qð eſt mediocre. Nocu⸗
mentũ aũt cius expellit aqua mellis ca.⁊ aqua
ſimiliter zuccari ru. cum olco amigdalarum.
Johannes meſue. Tin bit ↄlſoꝛtatũ ſolutione

ecucit humoꝛes flegmaticos groſſos: viſco⸗
ſos a remotis:: ꝓpꝛie a iũcturis.⁊ ip m qͥdã mũ⸗
dificat pectꝰ a flegmate groſſo putrido.⁊ ipᷣm
quidẽ mundiſicat ſtomac hũ:⁊ expellii ſuꝑflui⸗
tates ab eo adherentesin villis eiue.
¶ Et valet ad doloꝛẽ iũcturaꝝ:⁊ eiꝰ vſus pᷣſer⸗
uat a lepꝛa:⁊ ab infectiõibo flegmaticis:ſiẽ eſt
moꝛſea ⁊ baras.⁊ eſi medicina febꝛiũ flegmati⸗

caꝝ bona. Nij aũt qͥ ſumũt ipᷣm timeãt auſim⁊

ahboꝛreant piſces. Doſis cius trineſt aj..
viq; ad.ij.⁊ eius decoctio a.ʒ.ij.vſq; ad.ſij.

fuſoꝝ in aceto die ac nocte partes.c. penidian “

Ubera. Pãdecta ca. ccxxvi. Hamech
ara. grece Ramaket v kamachbet. late

auc.Dyaſ. Hamech eſt radix rotũda non hñs

foli nec tyrſum.coloꝛ eius ẽ rubeꝰ.⁊ reꝑit᷑in

vere:⁊ comedit᷑ crudus ⁊ coctꝰ.Et ideʒ aucto.
Bal. Subſtãtia eius eſt terrea multum admi⸗
ſcetur ⁊ parum ſubſtantie ſubtilis.

Hpprrrationes.

SGSal.in li.de chimis. kameket gñat groſſuʒ

humoꝛẽ:⁊ nõ eſt multũ mali chimi. Et dixit in

li. venenoꝝ ꝙ gñat ſtranguiriã ⁊ colicã.ſilr ſa⸗ RWR
ciũt fungi.Et melius eoꝝ eſt illud qð reperi in 1
arena bñs paucaʒ aquã. ¶ Aui.li.ij. ca. tubera. Sz
Sũt ex ſubſtãtia terrea plus ⁊ aquea minus: =
⁊ in ipſis eſt aeritas ⁊ ſubtilitas pauca. Meli⸗ R BRE
oꝛa eoꝝ ſunt arenoſa illa in quibonon eſt odoꝛ SS ISIE
malus.⁊ que ex eis ſunt ſicca deterioꝛa ſũt hbu; SIE
midis.ſunt groſſa valde.⁊? gñant hũoꝛẽ groſſũ I§ SII
malancolicũ.⁊ ſunt dure digeſtionis.⁊ tyriaca — R S
eoꝝ eſt vinũ pinũ ⁊ ſpecies condiẽtes.i Alnz — = R—
ſoꝛtractatu.iij.ca.de tuberibo. Lubera fri.ſũt — =
⁊ groſſa.flegma qͥ; generant crudũ:que aũtex —
eis ruboꝛẽ hũtma la exiſtunt quoꝛũ multa co⸗ DS R 1
meſtio colicam generat:nec etiã abſq; calidis N 8
ſunt edenda condimẽtis.¶ Iſido. Lubera eſt —
oleris ſpec ies quã tumoꝛ terre ꝓdit.eaq; caus —

ſailli nomẽ dedit.¶ Cli.li.cix. In rerũ miracu
lis(vt iã dictũ eſt ſuꝑiꝰ)maximũ eſt aliqͥd naſci

vel viuere ſinevlla radice.Zubera vocanĩ hec

vndiq; terra circũdata.nulliſq; fibꝛis aut ſaltẽ
capilla mẽtis nixa nec vtiq; exuberãte loco in

quo gignunt᷑ aut rimã agente nec ipᷣa coheret

terre.¶ Aui.Larde digeſtionis ſunt ⁊ granã⸗
tia ſtomachũ. ſunt groſſi chimi. Ga.in quodã

loco dixit ꝙ non ſunt mali chimi.

* 6 A
Hus. Jſiðᷣ. Chus a tũdedo dictũ eſt.
Eſt ãt ſuccꝰ aromaticꝰ quẽ arboꝛ ara⸗
bie in modũ amigdale fũdit albũ ⁊ ma⸗

Capitulum. cccclxxxiiii.

ſicatoe reſolutũ velut in puluerẽ.⁊ cuʒ frangit
intus pingue ẽ. Igniq; appoſitũ facile ardeſcit

Et appellat᷑ apð nos maſculꝰ:eo ꝙſit natura

rotunduũ in modũ teſticuloꝝ.Reliquũ vᷣo pla⸗
nũ ⁊ pene ſcabꝛoſum minꝰ optimũ.Adulterat᷑

ãt admixta reſina ſiue gũmi:l pꝛietate ſua di⸗
noſcit᷑. Nã thus igni impoſituʒ ardeſcit:reſina

immeſclt. Huͦmi vero caleſa ctu liaſcit. ¶ Dval.

De q̊ ſup.de O.ca.ccexxij.dictũ eſt Qd qui⸗

dẽ de aꝛabia affert᷑ candidũ. Qð aũt de India

ſubruſum ſed verſſmalculi terti valde

ratur qutẽthus maſculum picina.ipinali reſi⸗

vcro tuberi.⁊ eſt fungꝰ quidã.Et quidã vocãt
ipᷣm fungũ veſceniũ.Sera.li.ag.ca. Hamech.

na ⁊ gũmi cõmixto. Sʒ in hoc depꝛehendit q
non talem odoꝛem emittit.Gloſa ſuꝑ Eccleſia
ſticum. Lhus bis in anno colligitur. In autu
mno ſcz ⁊ in vere. Sed in autũnali collectione
pꝛeparat᷑ inciſo coꝛtice in eſtatis feruoꝛe. Inde
pꝛoſilit ſpuma pinguis que cõcreta denſatur:
niſi loci natura poſcat tegere palma incipiẽte.
Quod in atboꝛe heſit ferro depectit᷑:ideo coꝛ⸗
ticoſum videtur. Purilſimũ hoc eſt ihus caãdi⸗

dum. S eccunda vindemia pꝛeparatur in hye

me incilis coꝛiicib. Rubꝛum hoc ent nec com

parandum pꝛioꝛi.Fouelle arboꝛis veteris eſt

odoꝛatius quod ex co pependit rotũditate gut

te maſculum vocatur.

Pprerationes.
¶ Ralis. Lhus eſt calidum et ſiccum. Carnem
in vulneribus creat. Uentrem ac vomitum ar⸗
cet:intellectum acuit.De qua tamen ſi multa ſu
matur quantitas ſanguinem adurit et amen⸗
tes ⁊ v igilãtes efficit. Lremoꝛi coꝛdis ainiliat᷑
¶ Dyaſco. Thus valet ad zʒernas ⁊ araneas⁊
cõbuſturas ⁊ ſquaſſationes.⁊ adauriũ mãna⸗
rũq; doloꝛes ⁊ intraneoꝛuzʒ tumoꝛes.Uerumſi
a ſano bibitũ fuerit:maniã vel etiam moꝛtẽ in⸗

currit. Poꝛro manna thuris cligenda eſt alba
mũa. fruſta hñs minuca: cuius virtus oliba⸗

656 in

¾8 R

no ſimilis eſt:led paulo foꝛtioꝛ.

¶Deniq; tumoꝛes oculoꝛum ⁊ reuma ſuſpẽdit
oculoꝛumq; vulnera medendo limpidat. Si⸗

imiliter modo ſacit fumus ſtoꝛacis ac myrre:qꝛ
ſimles ſunt et virtus vna eſt. . W
V Eõſtañ.in li.qduũ.Lhus eſt ca.⁊ ſic.in.ij.S.

caleſacit ⁊ ↄſtipat.viſũ clarificat.recẽtia vuine

ra ſolidat.ſluxũ ſanguĩs vbicũq; ſit ↄſtringit.

¶ Peſſima vlcera in ano vel in alio loco naſcẽ

tia:ſi ſuperponat᷑ cum lacte temperatũ dilatari
nõ pemnttlt er groſſum flegma diſſoluit. Me
moꝛiam quoꝙ; coꝛroboꝛat· .
¶ Item maſticatum cũ oꝛigano vel ſtaphiſa⸗
gria diſſoluit flegma a capite extrabendo.
¶ Et lingue grauedinẽ alleuiat.cũ ſepo anatis
temꝑatũ ad vulnera deſiccãda fit opumũ.
¶ QCalet etiã ad vulnera ꝓpter aduſiionẽ igniſ
facta. Cum ſapa diſſolutu ⁊ auribo inſtillatum
mitigat doloꝛem earum.
¶ Macer. Zbus calidum ſiccũq; gradũ dixe⸗

re ſecũdo. Lumina clarificat laccinio ſi ſolui⸗
tur oui.Contritũ vel femineo cũ lacte tepenti.

Acricum vinotritum pice lacteq; mixts.
AVulnera pꝛecipue curare recentia dicunt.
ingui poꝛcino mixtũ medicabitur vſiis.
Admixtum melli pannarcia decuit vnguis.
Thus bene cõtritũ:vinoq; tepento ſolutũ.
Affirmat auri:multũ pꝛodeſie dolenti .

wf

Tractatus

Aleriana. Ju. ara. Grece

Ca. ccltlxxxv.
. lichinis. Lati. vᷣo mara⸗
nella. Ualeriana: herba
aatte herba bñdicta amã
iuilla. genicularis antilla.
RSSe ſiſtar valétina. ſerpillum
maius. Scrap.libꝛo aggregatoꝛis capit. u.
auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis.Ju eſt ſpica ſilueſtris
babens ſolia ſimilia ſolijs herbe que dici gre⸗
ce ypoſellinum.vel yſopellinum :⁊ habet ſtipitẽ
vnius bꝛachij longitudine aut amplius:cuius
coloꝛ declinat ad purpureitatem:⁊ eſt interius
concauus ⁊ nodoſus:habens floꝛem in figura
ſimilem narciſco:miſi qꝛ eſt minoꝛco:ſed in albe
dine eſt ſicut ille.⁊ eſt in eo paruʒ purpurei co⸗
loꝛis.⁊ illud quod cſt inferius ẽ groſſius q; qð

*—-

eſt ſuperius.ſicut ſpica frumenti. Radix eius
ſubrufa in modum paruuli digiti.⁊ ingrediun⸗

tur ab inferioꝛibo ciꝰ come inuolute.ſicut ſqui⸗
nantum.elleboꝛus niger.⁊ ſunt inuicem adhe⸗
rentes:quarum coloꝛ vergit ad albedineʒ.⁊ ha
bet odoꝛem bonum:⁊ eſt aliquantuluʒ in ea de

odoꝛe hardi cum pauca pinguedine Et quscd

de ipſa adminiſtatur eſt radix eins cum comis
ſuis.i¶ Halienus.viij.ſim.far.capitulo Ju m
tranſlationem grecaʒ. Fu.id eſt valeriana aro

matica quodãmodo eſt huius berha nardo ſi

milis ſ̃ᷣm virtutem:ſed ad plurimum deſicene.
Etidem eodem libꝛo ſᷣm tranſiationem arabi
cã. In radice ipᷣius plante eſt aromaticitas. et
virtus eius aſſimilatur virtute ſpicenardi.⁊ eſt
ca.in.ij.gradu.⁊ ſicca in ſine eus.

Byperationes

¶ Dyal.ſm trãſiationẽ noſtrã Ju. id eſt vale⸗
riana. Multi nardũ agreſtẽ appcllant.Haſci

mr in ponto. olia hʒ ſimilia elleboꝛo:vcl ſilia
vpoſellino:ſiue apio ſiluatico. Haita eſt illi le⸗

nis ⁊ mollis ſubpurpurea ⁊ nodoſa creſcẽs de
terra cubito vno aut amplius. Floꝛes ſumilcs

bʒ narciſco in figura.niſi qꝛ ẽ minoꝛ eo.ſed ſimi

lis in albedine:radix eſt illi in roboꝛe diginmi⸗
noꝛis ſimilis iunco.aut elleboꝛo nigro coloꝛe

ruffa cũ odoꝛe grato:ex qua alie creſcũt pame
implicate ſicut elleboꝛus niger.
Plinius capit.fu.n genus eſt herbe odora
te:in ponte naſcitur per interualla nodos hñs
⁊ floꝛes albos mioꝛes qᷓ; naraſcꝰ.q bʒfolia ſi⸗
miilia apij ſiluatici.tyriu ruſuʒ mollẽ ⁊ cauũ ac

leue. Radix eiꝰ ſubruſa in modũ puſilli digiti.

cevx q̃ alie creſcũt mioꝛes implicate:vñ equalis ẽ

vᷣtutꝭ ſpice.ſʒplus ꝓuocat vꝛinã.⁊ eſt calida in

ij.ſic ca in pꝛincipio ſecũdi eſi femetis vireutis

NU

cum frangi

etmietudiis.
¶ Paulus.capitulo Fu. Fu. cn. ꝛ ſic. in ſecũdo
gradu: Radix eius in medicina ponitur.virtu⸗
tem habet diuretiJiiim.
¶ Sal.ſm tranſlationẽ ara. Fu puocat vꝛinã:
¶ Oyaſco. Fu feruẽtis eſt virtunis ⁊ mictualis
cuius elixatura facit ad lateris doloꝛẽ. Men⸗
ſtrua incitat:antidotis miſcetur.
