leuce dicũt. ⁊c᷑. A liud ſic A girios.i. Populuuns S
arboꝛ quaʒ alij leuce vocãt.⁊c.in fine ca.Alii

tas vᷣo folio cuiuſq; ꝑmanet in ſuo gñe.pte

—
—

n
i
lno⸗

n

ili

vel
6

AWS

OR

De Herbis

Lapiruhun tnler.

Olipodiũ latine.grece dipteris.arabi.
ilbeyg. vei biſte vel filicica. Sera pion
SBli. ag. ca. biſbeyg auct. Dyaſ: Biſbeyg.
ideſt Polipodiũ eſt plãta naſcẽs in rupito ⁊ in
ſaxis ⁊ in muris humidis antiquis ⁊ ſuꝑ ſtipi⸗
tes.⁊ iuxta radices antiquaꝝ arboꝛum maxime
quercus.cuius lõgitudo eſt vniꝰ palmi.⁊ eſimi
lis herbe decẽ baracos.⁊ ſuꝑ ipᷣm ſunt pili.⁊elt

alta.ſʒ nõ ẽ exaltatio eiꝰ ſubtilis ſicut baracos.

et hʒ radices ſuꝑ quas ſunt pili a qua egrediũ⸗
tur rami.⁊ radix ẽſimilis ammali quattuoꝛde⸗
cim pedũ.qð nominat⁊᷑ ſcolaca.i.ſcolopendria
et groſſitudo eius eſt ſieut digitus.⁊ coloꝛ eius
interius eſt viridis ad albedinẽ decliuis ⁊ dulł⸗
cis ſapoꝛie.⁊ eſt illa q̃ cedit in vſum medicine.
Pyal.ca.de polipodio.Polipodium naſcitur
in parietibo humectis ⁊ circa radices arboꝛum

vetuſtarũ inquercubi.Radices ſunt illi aſpere

et illigate ſicut polipus.groſſuudinẽ digiti ba⸗
bentes. Roſa vero deintus viridis et ſubalbi⸗
da apparet.Pliniꝰ ca.dꝛiopteris vel dipteris
in arboꝛibus naſot᷑ filici ſimilis tenui folioꝛum
ſub dulciuʒ inciſura radice birſuta.⁊c. Hocno
men videtur cõpoſitũ ex dꝛio quod ẽquercꝰ.⁊
pteris que eſt filix.dꝛiopterisſcripſit Stepha
nus.⁊ aliqui dicũt ꝙ; vocaturfilix maſculus.ſʒ
filicemfemina inuenies ſuperius de.ſ.in.ca.cc.
BGalie.viij.ſim.far.capi.de polipodio.inſapo⸗
reeius eſt dulcedo et ſtipticitas.Cirtus eius ẽ
que deſiccat deſiccatione foꝛti ſine moꝛdicatio
ne.et eſt laxatiua.et habet vim putrefactiuam
vnde et pilos nudat

Pdperationes
¶ JZohãnes meſue.ca.de polipodio.Polipodi
um eſt radix plante.cuiꝰ oꝛtus eſt ſuꝑ arboꝛes
et ſuꝑ lapides.Et vocauit eã grecusfiliceʒ ar⸗

boꝛis.et illud qñ naſcit᷑ in lapidibus humidita

tẽ habet ſuperſiuam indigeſtã faciẽs ventoſita
tẽ.ſubuerſioneʒ et nauſeam. Uerũ melius ex eo
eſt arboꝛeum.⁊ ꝓpꝛie quãdo naſcit᷑ ſuper arbo⸗

rem portãtẽ glandes.⁊ eſt cũ ppꝛietatibusbo⸗

nis.⁊ pꝛopꝛie qð eſt groſſum ſolidum ⁊ nodo⸗

ſum.⁊ cuius coloꝛ participat aliquid nigredis
ac rubedinis:ſed parũ.⁊ cuius confractum eſt

ſicut coloꝛ ſiſtici.etinquo eſt aliquid ex aroma
ticitate.aliud eſt in cuiꝰ ſapoꝛe eſt dulcedo cuʒ

inſipiditate derelinquens in guitu aliquid ex

amaritudine vltimoet quod ẽ receuns
¶ Et idẽ auc.Dyaſ.ca.ellin.iij.ſic.in.ij. Et idẽ
auc.Hali.ca. eſt et ſicanſecũdo reſolutiuuʒ bu⸗

miditatum groſſarũ ac vicoſarũ.et exſiccatis⸗

uum.et abiterſiuũ ⁊ reſolut iuũ.et eſt ex maxime

eis. Do nfulieſt a.
ad.v.et ſine decoctione aut ſine iufuſionea.ʒ.i-
vſq; ad. ij. “D

deſiccantib⸗ et ertenuantib⸗ coꝛpus.ꝛfacit ſib

uerſionem ⁊ nauſeã.⁊ eſttius operatio debilis
et tarda.et tollitur ab co nocumentũ pꝛimum.
adminiſtrando illud cuʒ aqua mellis.et aqua

paſſularum et or.

¶ Et idẽ auc. Humay coquit᷑cũ iure galloꝛus

er gallinarũ:et fit ſolutiuũ bonũ.⁊ ſinuliter cum

aqua caſei.⁊ fit ſolutiuũ cõueniẽs.⁊ aułerunt ei
nocumẽtũ ſecundũ.ſi admiſcetur ei aliquid de

contoꝛiantibus ſicut ſunt ſemina redolentia ct

ſpecies ſicut ſunt daucus pꝛopꝛie et aniſi.ct ſe⸗
men feniculi ʒinʒiber et ſimilia:decoctionẽ au⸗
tem ſufficientem ſuſtinct
Serapion auc.Dyaſ. Habet virtutẽ ſoluen
tem. datur vero cocta cũ iure gallinarũ.et ole⸗
ribus aut cũ piſcibus et cuʒ mulia aut ſicla aut
ſunilibo.et melancoliã et ſftegma deponit. Ca⸗
thaplaſmatibo adhibita condilomata ani ſol⸗
uit. et qñ deſiccat᷑ et terit᷑et dat in potu cũ melli
crato purgat flegma ⁊ melãcoliam et quando
fit emplaſt rũ cum eo contert attruiombus ner
uoꝛum ⁊ſciſluris digitoꝛum ⁊ emoꝛroidibo.
¶ Et idẽ auc. Aben meſuav.Pꝛopꝛieias cius

eſt purgare melancoliã. et fiegma ſine punctio

neet malicia.et melius ex eo eſt cirtinum.

cuius ſapoꝛ vergit ad cõpun ctionẽet groſſitu

dinem ⁊ dulcedinem. ? groſſitudo cius eſt ſicut
ovſgitus.Et qui vult ipᷣm ſumere.decoquat in
aqua ſicle decocte.et poſtea bibat.quando au

tem vis ponere in decocuone nõ opoꝛtet vt re

ctifices in aliter mii ꝙ terat᷑ ⁊zmiſceatur cum
is eius decoctiaut infuſieſt a.ʒ.i. vſq;

¶ Etidem auc. meſcba. Pꝛopꝛictas polipodij
eſt purgare leuiter metancoliam.et bibitur ſim⸗

pliciter cum ʒuccaro.aut mixtum cum aliqui⸗
vus decoctionibus aut concctionibus. Et in⸗

gemari ſunt aliqui medicoꝛuʒ sd ulos qui non

poterant aliquas medicinas accipere.pꝛoijce⸗

reipſum trnitum in aliquibus cibis ipꝑſoꝛum. et
purgat leuiter melancoliam. Doſis cius ſimpli

citer cum ʒuccaro eſt..ij.decocti autem cu me
dicinis..ii. JYMM
¶ Johannes meſue. Solutione educit cole⸗
ram nigram cuʒ facilitate.et groſſuʒ flegmacet
muſcillaginoſuʒ et materias iuncturaruʒ.⁊ cõ

fert colice.ᷣm omnẽ modum adminiſtrationis

eius et duriciei ſplenis.ct pꝛopꝛie cum epithimo
et ſale indo.

¶ Et cõfert ad febꝛes melãcolicas.: ꝓpꝛie cum
aqua nullis.et ſanatſciſſuras que ſunt inmani
bus. Doſis eiꝰ ẽ a.ij.aureis vſq; ad.iiij.

Auicenna in libꝛo de vinbus coꝛ Gig dil

R

Corto:tat co:ꝛ.

„
„

„ „ . „ 4 64 . . 7. . 3
5 4 . . v
. . 2—2— 8

ODOlicaria latine. grece coniʒa, arabice
p galſir. Dyal.ca. de coniʒa. alia ẽmaioꝛ
INIAtq; odoꝛe grauior. alia parua? odorꝭ

4

oceris. quaꝝ prima appellata ẽ coniʒa lata ſi⸗

ue vani is.vel vr latini armentalis. Itẽſcdᷣa vo
catur etiã laba notis.ſiue vt latini piper marina
vel ſiriſcarꝰ.media appellat᷑ etiã coniʒa caſale⸗
os.ſiuevt latini thimus minor.maior aut ⁊ mi

noꝛ coniʒa hñt folia ſimilia oliue ſed aſpera ⁊

pinguia ⁊ viſcoſa minoꝛis vᷣo ſo.odoꝛata ſunt
maioꝛis grauis odoꝛis.que etiã in frutice ma⸗
ioꝛ eſt. virga maioꝛis eſt longitudinis cubitis

Duo bo. minor vero vniꝰ pedis lõgitudine por⸗
recta ẽ.floꝛẽ fra gilẽ ⁊ mellinũ habẽs coloꝛem⁊
amarũ ſaporẽ.⁊ cũ floruerit velut capillos faz
cit. Radix ẽ illi inutilis: Galie.vij.ſim.fſar.cab.
Coniʒa.i.policaria tã maioꝛ q; minoꝛſilis ſunt
cõplexiõis ⁊ virtutis.in guſtu quidem acres et

amare apparẽtes.calcfaciũt valde.a ꝑte fruc⸗
tuoſa eſt plãta.Eit aũt et tertia ſpecies polica

nee in humidioꝛibo locis n aſcẽs fetidioꝛ amba⸗

hus ⁊ debilioꝛ.ſz duepꝛime dicte tres gradus
ſunt in calefaciendo ⁊ ſiccando.

„Bperationes.

iofructx cifolijs ſuis fumigio adbibita

Inppoſita venena lõgi⸗ arcet aqᷓ eiꝰ ſpenta puli
ces necat. Yolia eiꝰ in cathaplaſma tibo adbibi
ta mo:ſus venenatos mitigat: Culneriboꝛ pu⸗
ſtulis medicant᷑.¶ Yloꝛes eiꝰ ⁊ folia cum vino
bibita mẽſtruis imperãt.Aboꝛſuʒ faciũt vrinã

ꝓuocãt.Coꝛtioiboſubueniũt: yctericis bñ ad

¶ Elixatura vero eoꝝfomẽto ahbdibita cauſas
matricis ↄponet.i¶ Succꝰ eiꝰſuppoſitꝰ aboꝛ
ſuũ facit. oleo mixta ⁊ ꝑũcta tuta coꝛpa ofnigoꝛa
fuat. minoꝛ vᷣo ipoſita adhihita cathaplaſ⸗
matib dolorẽ capitis mitigat.media vero co
niſa halta habet groſſaʒ et leniafolia. et paulo

maiora. Maior vero nõ pinguia nec maioꝛa

bʒ folia.ſed grauẽ iactãtia odoꝛẽ guſtũ ſuaueʒ
⁊ inutilẽ oĩbꝰ.¶ Uiperas⁊ ſerpentes fugat.Et

vulue vitia remediat.maioꝛ ⁊ mino: coniſa ca,

lefacit ⁊ deſiccat.decocta igit᷑ in oleo ad perio

dasfebuũ ⁊ tpos ⁊ malicioſos rigoꝛes ꝑunc⸗

ta facit.¶ Flos cũ folijs in vino potatꝰ fetꝰex
trahit.⁊ vehemẽter mẽſtrua purgat.¶ Balien⸗
SDi quis ſolia cũ mollibo ramuſculis appoſue
nit alicui particule ſiue decoquẽs oleo vtatur,
¶ Uidet᷑ autẽ ⁊ nigoꝛũ qͥ m periodũ alleuiati⸗
uũ hꝰ oleũ. Foꝛes aũt eoꝝ ſimilis virtutis ſunt.
¶ Quocirca quidã et hos cũ folijs terẽtes oleo
pꝛopinant gratia mouendimeſtrua violenter
et educendi embꝛiones.

L

E

— E f f f f f—

—

.

= —2

De Yerbis

Capitulum.ccclxxij.
DSanaebKrrr hollonn⸗ ago⸗

ni qð eſt genu. Nã ⁊ multi geniculataʒ
et centũnodiã vocãt.ſeu a goni qð eſt
ſemẽ. H Dyaſ.Policarpos vocari dicit qð
magis eſt credendũ.⁊ bec ſanguinaria ⁊ coꝛri⸗
giola a multis vocat᷑.⁊ q virgã paſtoꝛis ara.

vocãt:vt ptʒ ꝑ cõcoꝛdiã Dyaſcoꝛidis ca.ð po
ligonos.⁊ Aui.ca. de virga paſtoꝛis.

Hprrationes.

¶ Dyaſco. Poligonos maſculus herba ẽ vir⸗

gas hñs teneras molles ⁊ multũ nodoſas.⁊ ex

panſas ſuꝑ terrã ſieut agreſtis.folia bʒ rute ſi⸗
milia:ſed oblõga ⁊ mollioꝛa.⁊ ſemẽin folijs ſin

gul.vñ et maſculꝰdicta ẽ flos ille alba ⁊ feniceꝰ
¶Poligonos vero femina frutex eſt vnã vir⸗

gam habens mollem ⁊ cannoſam ſpiſſaʒ ⁊ no
doſam:in quibo nodis folia ſunt pini ſimilia.
Radix ẽ illi inutilis.in locis naſcitur humidis.
¶ Plinius.Poligonũ greci vocant quaʒ nos
ſanguinariam:mõ attollit a terra.folijs rute ſis
mile ſemine graminis.quã plura genera poli⸗
goni faciunt:hunc marem intelligi volunt:ap
pellantq; a multitudine ſeminis aut denſſtate
fruticis.Alij poligonõ a frequentia geniculo⸗
rum⁊c.¶ Setephanus in ſynonomis. Poli⸗
gonos.id eſtvirga paſtoꝛis.v pꝛo y ſcripſit vt
alſueuit.⁊ in Riraimida poligonos.i.coꝛrigiola
multigonia.alij vero camerʒillũ dicunt.
¶ Plinius libꝛo.xxvij Poligoniũ greci vocãt

berbã quã nos dicimꝰ ſanguinaria.a terra nõ

attollitur folijs rute ſimilis gramini.

¶ Succus eius naribo infuſus ſanguinẽ ſupii

mit.Et potꝰ cũ vino cuiuſq; partis ꝓfluuium
et cruentas execrationes inhioet ac ſüutit.
¶ Dxaſ.Poligonos maſculus herba eſt hñs
virgas teneras molles ac multas nodoſas:et
ſuꝑ terrã expanſas ſicut agrelus.vñ ⁊ policar⸗

pos dicta eſt. flos illi eſt alboaut feniceus. Cir

tutem bʒ ſtipticã et frigidaʒ.Unde ſuccus eius
bibitus medicat᷑ emoptoicis ⁊ abſtinet reuma⸗
tiſmũ ven tris.medet᷑ quoq; colericis ⁊ ſtran⸗
guirijs.vꝛinam pꝛouocat. Moꝛſib venenatis
cum vino bibitus occurrit. cebꝛibo periodicis
maxime pꝛodeſt ante hoꝛã acceſſionis
¶R Suppolitus q́ʒ fluxu mulieris cõſtringit.au
rium doloꝛes cõpeſcit.Coctũ cũ vino ac mel⸗
le curat vulnera nature.

X Jolia eius cathaplaſmata eſtuationes ſto⸗
mac hi tollunt. Sanguinẽ rejcetib ſubueni⸗

unt. herpetas curant. Ignẽ ſacruũ extinguũt.tu
moꝛes ac duricies tollut.¶ S ãgulnẽ reijcien

tibo vulneribo maxie ꝓſunt. Poligonos vero

femina frutex eſt virgã hñs mollẽ ⁊ carnoſam
et ſpiſſaʒ.⁊ eſt ramoſa pinguis atq; no ſoſa.in
quibo nodis ſunt folia piri ſimilia.
¶ Radix ei eſt inutilis:ꝛ⁊ naſci᷑ in locis humi⸗
dis. Uirtus eſt ei ſtiptica.⁊ facere põt omnia ſu
pꝛaſcripta licet minoꝛẽ habest virtutẽ.Et ſci⸗
as eſſe herbã que ðꝛ pera ſiue burſa paſtoꝛis.
de qua ſupra in ca.ccclij.dictum elt.

Capitulum. ccclxxiij.

Olio. Iſidoꝛus.Polios a grecis dicit.

* a latinis om̃imoꝛbia:eo ꝙ multis moꝛ
bis ſubueniat. Naſcit᷑ in mõtiba ⁊ du⸗
ris locis.de vna radice multas ⁊ tenues ſibꝛas
nutrit:ſeminis plenas. In ſummitate habʒ co
rimbos caneſcentes odoꝛis grauis ⁊ ſubdulcꝭ
¶ Plateariꝰ.Polij diuerſa ſunt genera:ſʒ mõ
tanũ pꝛecipuũ.Cum floꝛes ꝓducit debet colli⸗

gi. Uirtuteʒ habet diſloluendi et cõſumendiet

diureticam ex ſubtilitate ſubſtantie.

¶ Dxyaſ. Poliõ vnum eſt maius alterum mi⸗

nus:id eſt montuoſuʒ quod nobis venit in vſũ
Et eſt frutex alba ⁊ tenera.habens folia vnius
cubiti lõga:⁊ ſuper virgam capitella ſemie ple
na a quo ꝓcedit quaſi lanicies alba.⁊ velut ca
pilli lõgi habẽs odoꝛẽ cũ ſuauitategrauem.

Poperationes

——

4 Jſdoꝛus. Succuselus aqua coctus a ſer
pentibo percuſſos ſanat. Sparſam in domum

vel incenſa om̃es ſerpẽtes fugat

¶ Platearius. Clinum decoctionis eius valet
contrafrigiditatẽ ſtomachi ⁊ inteſtinoꝛũ ⁊ do

loꝛeʒ ex ventoſitate.Contra opilationem ſple⸗
nis et epatis valet. ÿ”Mã
¶ Dyaſcoꝛides.Eius elixatura moꝛſibo occur
rit venenatis:mag: qq; pꝛeſidiũ eſt hydropicꝭ
Aceto mixto ſpleni adhibetur vtiliter. Sʒ do⸗
loꝛem capitis cõmouet:⁊ caſtomachũ eſt.ven⸗
tres mollit.mẽſtruis imperat.reſq; venen atas

extinguit. Cinam mouet.ſtratoq; cõpoſitum

ſerpentes longius arcet.

¶ Lathaplaſmatũ vulnerib cõfert. reumatic
paracoleſim facit.⁊ arcuato moꝛbo ſuccurrit.

¶ Auicenna. Polium eſt ſpecies de chea:in q

eſt caliditas et acuitas pauca.Quod ex eo eſt
minus et acutius et amarius.Et ſunt in eo tyr
ſi et floꝛeꝛ.

¶Eius caputeſt vtſi pera:in quo ſunt quaſi pi

li albi grauis odoꝛis cũ aromaticitate aliqua.

Maius eſt autẽ debilius:qð nec amarum ẽ.?
acuitas quedaʒ in ipſo eſt. Oontanum minꝰ

eſt. et minus quidem eſt calidũ et ſiccum in ſecũ
do gradu.E ſt autẽ aperitiuũ:ſubtiliatiuũ.et p

ꝛie minus eſt ad opilatiões intrinſecas aperi

endum.
¶ Quod ex eo viride plagasrecẽtes cõſolidat

et pꝛopꝛie maius.quod ex eo ſiccum eſt.vlcera

fraudulenta pꝛecipue minus.
¶ Qunaceto epithimatũ cõuenit ſplenis apo

ſtematibo ⁊ duriciei eius.facit autem capitꝭ ſo
da.nocetq;ſtomacho:ſed ↄfert yctericie nigre
pꝛopꝛieq; maioꝛis decoctio. “

¶ Lonfert etiam eadem bpydropiſi. Idem pꝛo

uocat vꝛinam et mẽſtrua. ſoluit ventrem:et cõ⸗
fert aſcaridibo et antiquis ſcbꝛib.ac ſcoꝛpiõis

punctionibo.

„

¶ Decoctio maioꝛis moꝛſui vermium veneno
ſoꝛum omniũ pꝛoſicua:et ex ea ſuffumigatur

ac ſternitur.et fugat minoꝛa venenoſfſa.

Conſtantinus. Polium eſt calidum in ſecũ⸗
do gradu.ſiccum in tertio. Humoꝛes groſſos
gttenuat. Ualet hydropicis patiẽtibo pꝛopter

opilationẽ epatis acfellis ⁊ ſolenis. Cꝛinam et
mẽſtrua ꝓuocat Uentrem ſolnunuit.

¶Eum aceto bibitum valet contra duriciem

ſplems.Et eius aposimapꝛopin atü lumbꝛicoſ
lucurbitinos et aſcarides excludit.Capitis ta
men doloꝛem generat et ſtomacho nocet. Si
domus ex ea ſuffumigetur:reptilia inde fugã⸗

Capitulum. Ketlxxiiikh

Dααααa ds antogidi gal⸗

litricum:quod adyantos dicitur.habʒ

ſciſſa.haſta eius eſt duabus palmis longa:ha

bpens ſupꝛa ſeturgida capitella ſemen haben⸗

lijs:

ia. radix eſt illi vnlis. Sed virtus eius eſt in ſo

Operationes

¶Dyaſco. His ſiquidem in aqua clixie.a˖qua

ipſa bibita medicatur aſmaticis et diſnoicis:
vctericiset diſſurrijs.calculos frangit.ventrẽ

ſtringit.moꝛſus caninos ad ſanitatem perdu⸗

cit.reuma q; ſtomachi compeſcit.

Kum vino bibita menſtruis imperat. abor⸗

ſum facit:et ſanguinem reiciẽtibus ſubuenit.

moꝛſibo quoq; venenatis occurrit.

¶ Alopicia etvlcera capitis.ſ.q̃s acaras vo⸗

cant:ect pterigia purgat.ſcrophaſq; ſpargit.ĩ⸗
poſita quidem trita ⁊ mixta cum lixiuio addi⸗
to cinereac vino id pꝛeſat.
¶ Comelta a pugilibo ad pugnam vtiliter cõ⸗
foꝛtat. A pecoꝛibo etiã comedttur.
¶3; Item politricon in locis vmbꝛoſis atq; pa⸗
rietibo humidis et circa fontes naſcitur.alij tã
qᷓ; recoꝛpoꝛatiuam decoctionem tardis etiam

paſſionibus laboꝛantibus dant in potu.ſ.ha⸗
neloſis.ſtomaticis fluoꝛi ventris:et in difficul

tate mixctus.
¶ Deſiccat enim adiantos et extenuat.ideoq;

chyradias digerit.apoſtema et lapidem rum⸗

pit. Potꝰ ad humoꝛes glutinoſos ac pingues
de toꝛace ad puimonem aſcendentes beneiu⸗
nat.

folia coꝛiandro ſimilia in ſummitate

inter cali. frigi.temperantia 3 In doloꝛi colli
ſo. eius trita cum granis piperis ac ſemine co

riandri cum opcimo vino datur ad bibendum
incroeuntibalneum. facit ⁊ ad capillos mulieꝝ

nutniendos:ſi decoquatur cumoleo.

L Z

Capitulum.ccclxxv.

8 Oꝛrum latine.arabice arat. Sera.li.

ag.ca.curat Curat.i.poꝛrũ. x co ẽ do

4 meſticũ:⁊ eſt hiſpanicũ.⁊ ex eo eſt naba
ti. et eſtmont anũ. ⁊ ex eo eſt poꝛrũ vinee.et poꝛ

rum agreſte.⁊ mediũ inter poꝛrum ⁊ allinʒ. Et
reperitur virtus huius inter virtutem por:i ⁊ al
lij. ſicut inuenies ſileges capit.xiiij.Et pꝛopter
hoc eſt magis deſiccatiuuʒet acutum q; poꝛrũ

domeſticum. et cetera cuncta agreſtia acrioꝛa

ſunt domeſticis.Et medicine que calefaciunt il

lacalefactione ſunt in fine graduum.et ob hoc

eſt malum ſtomacho. et eſt acutum in ciluum
groſſoꝛum humoꝛum magis aperitiuuʒ opila
toꝛumoꝛganoꝛum.et eius operatio eſt plus qᷓ;
domeſtia. Et ꝓpter hoc pꝛouocat vꝛinam mẽ
ſtrua.potiſſime q retinentur ppter humoꝛes

frigidos groſſos. et h tm̃ de calefactiõe ꝙ vl⸗
ceret qñ applicatur coꝛꝑi exterius. Et nos iam

diximus ꝙ omnes medicine que calefaciunt
ulla calefactiõe ⁊ vlcerant ſunt in ſine graduum

D¶ Reum ventris conſtrin git. medius em eſt

¶ Sera. auc. Dyaſ.Poꝛrũ domeſticũ incitat
libidinẽ:⁊ q miſcet᷑ cũ melleꝛ fit inde lohocꝛ cõ
fert doloꝛi pectoꝛis ⁊ vlceribs pulmonis.⁊ quã
do comedũutur etiã mũdificãt cannã pulmonis
et qñ quis aſſuefacit cibũ eio:inducit obſcurita
tem viſus ⁊ ẽ malũ ſtomacho.¶ Et qñ aq̃ eiꝰ

miſcer cũ mellicrato ⁊ exhibet᷑:cõfert moꝛſibus

venenoſis. Et qñ fit emplaſtrũ cuʒ poꝛris ipis
et ponit᷑ ſupꝛa locũ moꝛſus facit hoc ¶ Et quã
do miſcer̃ cum olibano ⁊ aceto ⁊ lacte ⁊ oleo ro
ſato. diſtillatin aurem. cõſert dolori eiꝰ⁊ tin
nitui q; fit in ea Et quãdo ſit emplaſtrũ cum eis
et ſumach:aufert verrucas.Et quando fit em⸗
plaſtrũ cnʒ eis ⁊ ſale:mũdiſicat vlcera ſoꝛdida.
¶ Et qñ bibit᷑ ex ſemine poꝛri ⁊ granis mirti.
ana.ʒ.ij.ſimul tritis abſcindũt ſputũ ſi ãgui nis
antiquũ a pectoꝛe.i Et idem auc.Rum̃i Poꝛ
ruũ ꝓuocat mẽſtrua ⁊ fetus:⁊ aufert eructuatio
nes acetoſas:⁊ mollit ventre.¶ Et idẽ auc.Ju
dei. Pꝛopꝛietas autẽ eſt ꝙ deſtruit dẽtes: gin
giuas.¶ Et idẽ aucto. Aben Meſuay. Po⸗
cet veſice ⁊ renibo qñ in ipſis vlcera. Et ſolia
poꝛri de ſeni cõferũt matrici ex ꝓpꝛictate que eſt
in eis.qm̃ eſt in eis humiditas q facit lubꝛicare

fetum.⁊ ſemen poꝛni quãdo fumigat᷑ ex eo anꝰ

deſiccat ſiſtulas que ſunt in eo.ꝗ S ed poꝛrũ
vinee eſt deterius ſtomacho.Eteſt calidius et
ma gis pꝛouocat mẽſtrua.et quando comedit᷑

confert moꝛſui venenoſo.

¶ Paulus capit.depoꝛo.Poꝛrum aduſlüũ mi⸗
Etum cum melle et inunctum curat ragadias
ſeu ſciſſuras que fiunt in labijs. ꝗ Iſidoꝛus.
Poꝛrus eſt olus cuius duo ſunt genera.videli
Kcet ſectilis ⁊ capitatus ¶¶ Palladius libꝛo.iiij.
Inmenſe febꝛuario cõueni poꝛrũ ſerere. Quẽ

ſiſectilem velis poſt duos meſes qua ſatuo eſt

poteris veſecare manentẽ in areis ſuis Sʒ ca⸗
pitatũ rarius ſeres.i¶ Idem in li. vi. In men⸗

ſe maxo planta poꝛri trãſtertur:vt rigationib⸗

amimet᷑. ¶ Iqezin li. xi. In octobꝛi meſe poꝛ
rum verno ſatum cõuenit tranſferre vt creſcat

in capite. Seane ſarculis aſſidue circifodiatur
Sed cõpꝛehenſa poꝛri planta velut tenacib⸗

.

alleuetur: vt inamtas ſpacij que ſuberit radi⸗

cibus incremento capitis ſuppleatur.
(Iſaac. Poꝛrus calidus eſt ⁊ ſic us in tertio

gradu.quod certuificat eius ponticitas. Unde

ſanguinem e naribo manantẽ cõſtringit. Sʒ
Em cibum illaudabilis eſt. Hocet enim ſioma

cho: faciens in flationem ac vetoſitatem.

¶ Prpocrates. Poꝛrus calefacit ac deliccat
nimis epar. et ſplenem aperit vel curat: ſol⸗

uens queq; conitipata in eis Tboꝛacem pul
* 3

dD

R —

Tractatus

wonern purgat. Ac aurium quoq; doloꝛẽ diu

turnũ facit:ac ꝑ nares vctericos purgat.
¶ Macer. In multis cauſis vſus medicamie
poꝛri. Dicitur Hypocras medicine maximus
autoꝛ. Ipſius ſuccũ ſolum dedit ipſe bibendũ
E grotis que reneiunt ſpumant ve cruoꝛem.
Quosemoptoicos ſoliti ſunt dicere greci.Eũ
galla dant hunc allij thunſue fanina Aut ge⸗
mis dragmis poꝛroꝝ ſceminis vnam. ?v.

Capitulum. ccclxxvj.
Roſerpinata grece. ara. harſiarbay. la
Drina⸗ paſſerina:⁊ in lingua perſi⸗
4 ca dicit᷑ perſoidami. Sera.libꝛo aggre
gatoꝛis. capitu. Harſliarbay aucto. OPyaſcoꝛi⸗
dis. Harliarbay : id eſt pꝛoſerpinata. eſt enim
maſauus et femina. Maſculus eſt herba que
naſcitur omni anno. Hec habet ramos ſeu vir
gas rectas:molles:ſubtiles:nodoſas.et diſten
ditur ſuper faciem terre ſicut gramen. Et ſolia
habet ſimilia folijs rute. niſi quia ſunt mollio
ra et longioꝛa. Et habet iuxta vnũquodq; ſo⸗
lium ſemen. et pꝛopter hoc dicitur maſculus.et
habzʒ floꝛem albuʒ et rub eü: Sed femina babʒ
plãtã paruã et virgam vnicam tam reneram ſi
milem canne. et habet nodos ſimiles nodis
ui ſunt in radice canne.et in nodisipſis ſunt
folia egredientia ab ipia vu ga ſinulia ſolijs pi⸗

ni et habet radicem in qua nuilũeſt iunametuʒ
naſcitur iuxta aquas NHec latine vocatur cau
da vulpis:que eſt virga ſiue burſa paſtoꝛis: ſi⸗
cut apparet in capitulo. Poligania.
¶ Balienus.viij.ſimplicium farmacoꝛũ. Pꝛo⸗
ſerpinata hʒ quid ſtipticitatis. Dominat᷑ vero
in eo aq̊ſa humiditatis vt ſit in ſecundo gradu
ex infrigidantibo ſarmacijs.vel in tertio fᷣm pꝛĩ
cipiuũ.i¶ Dyaſcoꝛides. Pꝛoſerpinata herba ẽ
qᷓhabʒ virgulas teneras ⁊ molles ⁊ multaano
doſas ⁊ ſpanſas ſuꝑ terrã ſicut agreſtis vnde ⁊
policarpos dicta eit. Jolia habet rute ſimilia:
ſicut et oblonga et mollia.et ſemen in folus ſin
gulis.vnde ⁊ maſculus dicta eſt.flos eſt illi al
bus aut feniceus. Uirtutẽ habet frigidã et ſiip

ticam. Pꝛoſerpinata ſemiĩa frutex elti vnus.vir

gam habet cannoſam et molleʒ. ſpiſſam ⁊ no⸗
doſam:in quibus nodis folia ſunt pini ſimilia.
Radix eſt uli inutilis. Naſcitur locis humidilſ
Uirt eſt uli ſiiptica.Et hec latine vocat᷑ Cau⸗

Operationes

¶ Halienus. Juuat itaq; exuſtos ſtomacho
exterius aopplicata ſic heriſipilata et calidos fle
mones:ſeu etiam talia exiſtentia repercutit reu
mata.et exinde vero ſiccatiuũ exiſtere:pꝛopter
quod herpetum bonũ eſt farmacum et vlceruʒ
et alioꝛum euidentiſimũ vero fiegmonoſoꝛuʒ
reumatoꝛum. ¶ Eit autem ⁊ ſanguinoſoꝛum
vulnerum cõſolidatiuũ Juuat vero ad vlcera
que in auribo:et ſi pus in eis ſufficiens fuerit id

ſiccat. pꝛopter eaſdem vero virtutes.et fluxum

mulichꝛer ſiſtit.Et diſſinteriã et ſanguinis edu
ctiones et quecãq; immoderate aliunde cauſa
mum. ¶ Ait autem Dyaſcoꝛides ⁊ vꝛinas pꝛo⸗
uocare ſtranguiriantibo datum.non tamen di
ſtin guit diligenter diſpoſitionẽ in qua opoꝛtʒ
dare. ¶ Dyaſcoꝛides. Succus eius bibitus
emoptoicis medicatur. vẽtris abſtinet reuma⸗

tiſmum. Colicis 2 ſtran guirioſis opitulatur.
vꝛinam pꝛouocat.moꝛſibo venenatis cum vxy

no bibitus medicatur.
¶ CLum vino coctus et melle vulnera nona eu
rat.periodicis febꝛib⸗ ante vnam boꝛã acceptꝰ
maxime pꝛodeſt ſuppoſitum. =D
Fluxum mulieris ſiningit. Doloꝛem auriuʒ
cõpeſcit.S anguinẽ reijciẽtib ſubuenit. Hers⸗

petas curat et filiulas. Ignem ſacrum extin⸗

guit. Lumoꝛes ⁊ duricics ipoſitũ ſpargit. Re⸗
centibuo vulneribo maxime pꝛodeſt.Pꝛoſerpi⸗

nata ſemina om̃ia ſimiliter facere poteſt:qᷓuis

virtutem minoꝛem habeat.

Capitulumm. tllxij.

4.

1.

☛

— -
— —

☛ ☛

udN

herba eſt ſatisminuta:et mollia habẽſ

D Sbaaken Pandecta. Pulmonaria

folia:et quaſi foꝛmam pulmonis:in lo⸗
cis humidis naſcẽs.quã quidã pepanũ vocant

OPpperationes

¶Ad oiĩa vitia pulmõis ↄfert bibitũ et empla
ſtratũ.i¶ Elixatura eiꝰ cũ vino cõfert peripleu⸗
moniaticis ⁊ aſmaticis.i ECoctꝰ ex aqua cum
oleo aceto et melle iocũdiſſime ſumitur
¶ õfert tuſſientibo et ad pectus fluxibo.

Capitulum. ccclxxvii
Kuna latie et grece. arabice guas. Iſi
Hdoꝛus. Pꝛima a latinis ob coloꝛem ſic
ſunt appellata.uius generis melioꝛa

ſunt damaſcena. ab oppido da maſco ſic dicta

Vñ pꝛius arboꝛ ipſa eit aſpoꝛtata.

dam excarne et oſſe ⁊ grano cõpoſitiſunt vt
pꝛuna.¶ Palladius libꝛo.xij. Pꝛuna ſiccant
in ſoleꝑ crates loco ſiccioꝛe depoſita:hecſſunt
que damaſcena dicũtur. Alij in aqua marina
vel muria feruente recentia lecta pꝛuna demer⸗
gunt.⁊ inde ſublata:aut in furno tepido faclũt
aut in ſole ſiccari.¶ Johãanes Meſue capᷣ. de
pꝛunis.ſꝛuna alia ſunt alb a.aua citrina.alia
rubea.alia nigra.et ex eis quedaʒ ſunt muʒaq̃
ſunt ad alterandũ magis.quedam dulcia que

De ecbis D

terant.et ſolutionem faciunt.plus tamen ⁊ mi⸗
nus.Damaſcena vero ⁊ armena in omniboil⸗
lis ſunt foꝛtioꝛa.⁊ humida quidem plus faciũt

illud qᷓ; ſicca.et ſiccea minus coꝛrumpuntur in

ſtomacho qᷓ; humida.ſunt em̃ humida ad coꝛ⸗

ruptionẽ et putrefactionezs conuertibilia. Dul

cia ſunt inter calidum et frigidum.declinãt ta
men ad latus frigiditatis.et ſunt humida in ſe
cundo gradu. Huʒa vero frigide ſunt in pꝛin⸗
cipio ſecundi:vt poſtea habet᷑.Et alia quidem
ſunt laxatiua et refrigeratiua et lenitiua. Re⸗

ctius cuʒ quo miſcentur ei addit earum opera
tioni:ſunt tamarindi et pꝛopꝛieſm modos in⸗
fuſionis notos et caſſia fuſtula et tereniabin et

viole condite et ſimilia.Et fit cum aqua earuʒ
ſyrupus iuuamẽti noti.Et ex carnibus carum
fit electuarium bonum. Armeni quoq; arbo⸗
rem pꝛunoꝛum perfoꝛãt ſubtilem in longitudi⸗

ne palne ex duabus vel tribus partibus: et in
us arboꝛ et teermittunt fruſira ſcamonec:et ſigillantluto.⁊
Ariſtotiles inlibꝛo de plãtis. Fructuũ qui⸗

ſunt fructus illius arpoꝛis ſolutiuiſufſicienter
et faciunt ſophiſticatôes alias in arb oubo alijs

Operationes.
¶ Johãnes Meſue. Solutione educit cole⸗
leram:et dantur in egritudinibo colericiset al
terant maliciam earuʒ:et ſoluũt maliciam ex qͥ
fiunt:nocent tamẽ ſtomac ho:et ſunt pauci nu
trimenti. Doſis aqueearum potio eſt circiter
libꝛam vnam cum ʒuccaro.i¶ Dyoaſcoꝛid.capi.
de pꝛunis.ꝛunũ recẽs ventrẽ ſoluit. ¶. Sto
z3 in

ſunt ad ſoluẽdũ ventrem magis:et omnia al-

d

2

1

Tratctatus

Macho contrarium iudicatur. ſed omne hoc in

cõmode celerius digeſtionẽ ſinit ſicca nõ tan⸗
tam maliciam pꝛebent.quidam ſicca cocta al/
uum ſtringere exiſtimant. quod Galienus non
immerito fſalſum eſſe contenglit.
Ouis em̃ neſciat ex paſſo diſcocta vel mul
ſa ſolutionẽ ventris operari:maximeq; ꝑficere
ſi decoctum ipᷣm cui ſuccus admixtus eſt ſoꝛ⸗
betur. Jacit tamen ipſe ſuas differentias di⸗
uerſi generis in pꝛunis:vt ſyriaca tantũ putat
minus aluum mouere eo ſint ſlipticioꝛa.
¶ Nyſpana vero plus ſoluere ꝙ ſint dulcioꝛa
omibus pꝛunis:que maioꝛa ⁊ lata ſunt
¶ Idemq̊z tenera ⁊ digeſtionis facilioꝛa ⁊ vẽ
trem molliẽdo accomoda pꝛeſumit minoꝛibuſ
omnia ineſie contrarig. MU
( Eſt ⁊ agreſte pꝛunum auſterioꝛisſoꝛtioꝛiſq;
virtutis.hoc ſiccum etiam diſſintericos certuʒ
eſt adiuuare.gummi huiꝰ arboꝛie potatũ cal⸗

culos frangit.cum aceto tritum ac ſllinituʒ fſa/
ciei lichinas optime purgat:⁊ curat aqua in q

folia pꝛuni cocta ſunt gingiuas ⁊ vueam⁊ ſimi
lia colluendo defendit. S ed in vino decocta
vchementius pꝛoſunt.

Radicesitemq; coꝛtex eandem ſtipticã ha⸗

bent poteſt atẽque in folijs eſt conſtituta

Pralcoꝛidem.

Serapion hec eadẽ dicit que dicta ſunt em

Capitulum. ccclxxix

Runella latine ⁊ grece. Pꝛunella ẽ her
* ba ſimilis oʒimo:fios quaſi lauendula

ſed groſſioꝛa:folia ⁊ floꝛes vtuntur.

Hperationes

¶ Succusiſtius herbe mixtus cũ oleo roſaꝝ

timpoꝛa inunctũ ſedat ſoda. Hypocras Suc
cus cum vino ſumptus tollit moꝛſuʒvenenoſo
rum. ſuccus iſtius herbe curat alcolã:⁊ confert
ſquinantie.¶Et ad omnia vitia oꝛis ⁊ guttu

turis conuenit.eandem etiam operationeʒ bz

aqua eiꝰ diſtillaa.

Capitulum. ccclxxx.
Ixlatie.arabice affeff ſiue terſis vl teſt
Pandecta. Sciendũ ꝙ pixfitex arbo
religni aryn.⁊ eſt arboꝛ ſcerebin vel de
da.et eſt cedrus vel pinnus maſculus cuiꝰ fru⸗
ctus dicuntur coni.ẽ ex ea bumida ⁊ ſicca.
Sderapion li.a ggre.ca. Teſt.aucto. Dyaſ⸗
coꝛidis.Et humida colligitur exarboꝛibo ligni

Arym.i.maſculi pini:⁊ pꝛofert fructum paruum

⁊ ex eo fit lumen.E t melioꝛ ex ea eſt alba ſplen⸗
dens leuis ⁊ munda. —. .

Dpermnonts.

DelHerbis

Pitx que quidẽ ſicca ſiccat ⁊ calefacit ſᷣm tertiã

abſtantiã a cõmẽſuratis: plus ſiccare nata Eq;
caleæfacere q̃ liquida ecõtrario calefacit pluſq;

ſiccet. habz aũt d ſubtiliũ partiũi q aſmaticos
⁊empticos inuat.i¶ Et habet quidẽ quid dige
ſtiuũ? oy afoꝛeticũ ſicut ⁊ ᷣm guſtũ ſubamarũ

quid ⁊ acre.i¶ Ita autẽ lopꝛoſos vngnes edu⸗

cant mixte cum cera.⁊ empetigines expurgant

Digerũt aũt duros ⁊ indigeſtos humoꝛes om

nes qui ponũtur in cathaplaſmatibus.foꝛtior
vero ad om̃ia talia eſt liqͥda.dura vero ad hec

quidẽ peioꝛ eſt.¶ Ad cõſolidationẽ aũt vulne

rum magis idonea:palã ergo ex his ẽ qm̃ quid
copioſuʒ humiditatis calide cõmixtumeſt pici
liquide.i¶ Piceleũi.oleum picis.it ex pice hu
mida quãdo coquitur.⁊ eſt quedã ex ea queeſt
ſimilis viſco viſcoſitate ſua ⁊ noĩatur viſcoſa
Et eſt alia que extota ſicca eſt.⁊ melioꝛ ex ea ẽ
illa que ẽ pura tenax ⁊ odoꝛifera ſimilis reſine
pini.ſapoꝛ huiꝰ eſt acutus ⁊ fere amarus.Et
virtus eius eſt cali.in tertio gradu.⁊ deſiccatõ
eſt plus qᷓ; calefactio ipſius

*, *
—

Capitulum. ectlxxxf.

Ir liquida. Pãdecta.ca.cccłx. Hictan
* arabice. grece alkitran.latine vero oleũ
deſcerbin.⁊ eſt pixliquida.que id eoma

¶Balie viij. ſim. ſar. ca. pix. Sm tranſla. grecaz tenoſtro vocat᷑pecula. Scra.:i.ag.c.hictane

id eſt pix liquid a:⁊ eſt oleuʒ qð egredi de ſcer⸗
bin. Et ſcerbin dueſunt ſpecies Cina eaꝝꝑeſt ar
boꝛ magna.⁊ ẽ genuſ abietis.⁊ eit ex ea alkitrã
hñns fructũ ſimilẽ fructui cipꝛeſſi.niii quia ẽ mi⸗
noꝛ eo multũ.⁊ ſecunda eſt arboꝛ ſr inoſa hñs
ſimilitudinẽ cum arboꝛe iuniperi.⁊ magnitudo
fructus eius eſt ſicut grani mini. Mclius autẽ
alkitran eſt üllud quod eſt ſpiſſum clarum hñs
odoꝛem foꝛtem cuʒ hoꝛribilitate.⁊ quando in⸗
tingitur in eo digitus:non cito defluit ex digi
to pꝛopter ſuam ſpiſſitudinem.⁊ quando ſtilla

eius cadit in loco remanet collecta:et non ex⸗

panditur.Et idem auctoꝛitate.G alie.Specie
rum ſcerpin cõplexio eſt ca.⁊ ſu.in.iij.gra. ſed
olei qð extrahit᷑ ex arboꝛe ſua ſubſtantia ẽſub⸗
tilis.⁊ virtꝰ eius ẽ calida ⁊ ſicca in quarto gra⸗
du:ſz plus calefacit q; ſiccet.Lignũ ſcerbin no
minaturlignum moꝛtuoꝝ.quia conſeruat eoꝛ
poꝛa moꝛtua a putrefactione.Unde virtus eiꝰ
deſiccat et cuſtodit coꝛpoꝛa moꝛtuoꝛum.et de⸗

ltruit quod eſt ibi de bumiditate.

Odperationes

ESerapion. Pix liquida cuſtodit coꝛpoꝛa

moꝛtuoꝛum.⁊ oleum eius occidit gꝑediculos et
lendines ⁊ lumbꝛicos et vermes qui ſunt in au
ribus.Et quando cum eo fit naſcale coꝛrum⸗
pit fetum:et excludit moꝛtuum.
¶ Et quando linitur virga in hoꝛa coitus de⸗
ſtruit conceptu.⁊ ꝓpter hoc eſt ex verioꝛiba me
dicinis ⁊ foꝛtioꝛibus ad ꝓhibendũ impꝛegna⸗
tionem adeo ꝙ accidit ei qui vtitur eo:vtfiat
omnino ſterilis.etiaʒ quando diitulatur ex eo
in dentem coꝛroſum ſedat doloꝛem ⁊ frangit
dentem ⁊ aufert liuoꝛem qui fit ſub oculo.
¶ Alkitran.? eſt illud quod eſt cõpoſitũ exco
quod colligitur in lana:quando ſuper ipᷣm ſu⸗
ſpenditur ⁊ decoquitur.⁊ ſubtilius alkitran et
minus acutum.⁊ reſiduum quod remaner eit
alkitran. eit illud qd eſt de eo ſpiſſum ⁊ groſ⸗
ſum. cet eſt ſicut illud quod remanet ex ſpuiitu⸗
dine olei.⁊ ideo alkitran pꝛopter ſui groſſciem
moꝛdicat ⁊ aperit.⁊ pꝛopter hoc alkitran cu⸗
rat apoſtemata.⁊ eſt pix liquida.
grani ſcerbin virtus eſt tẽperate adeo
ꝙ poteſt comedi:niſi quia facit ſodam et moꝛ⸗
dicat ſtomachum.
¶ Etidem aucto. Pyaſco. Alkitran eſt quod
coꝛrodit ⁊ incidit coꝛpoꝛa viuentiũ:⁊ cõſeruat
coꝛpoꝛa moꝛtuoꝛim. ⁊ ſifiat pheretrum i quo
reponatur coꝛpꝰdefuncti ex ligno ſcerbin:ſer⸗
uat coꝛpꝰ deſuncti a putrefacnione.e pꝛopter

Trattatus

hoc nominãt ſm quidã vitã moꝛtuoꝝ. ⁊ alki⸗
tran adurit plãtas et coꝛia ꝓpter neceſſitatẽ ſue
caliq itatis ⁊ deſiccatiõis.et abſtergit maculas
ocinli qñ bibit᷑ cũ rob ⁊ ſale pauco.cõuenit moꝛ
ſin ſerpẽtis.et quãdo linitur ſuper elephantiam

cõuenit:et fit cniſtere cum eo:et ocadit lumbꝛi

cos paruos.

(Cap itutum. ccelxxxij.

Anis. Iſidorꝰ. Panis dictus eſt co
h9um omni cibo apponat᷑ Panis enim (i
Wbarioẽ qui ad cbuʒ ſeruis dat᷑ nõ deli⸗
catus. ermẽtarius dicit ſermẽtis cõfectꝰ. Aʒi
mus autẽ nõ fermẽtatus. HNam aʒ mus eit ſi⸗
neſerinẽto ſincerus. Acriimus autem leuiter
fermentatus:qſi acro qʒimnus.clibanicius in te

ſia coctus. Rubidus aũt recoctus et rubcfa⸗

ctus. Subeinericius vꝛ cinere coctus ac reuer
ſatus idẽet ſocacius. Sfungia ð panis aqua
diutius laxatus.ſimil am modicã fermẽtumq;

modicum accipit. et habet humectatiõis pluſ/

ꝙᷓ; omis pa nis ꝓpter qð et ſiungie nomẽ acce⸗

pit. Placente ſunt ꝗ defare ſiũt qs alij caudaʒ

liba dicunt:co q libeant et plac eant. Dulcia

ſunt operis piſtoꝛij genera ſic a ſapoꝛe dicta.
melie em alperſa ſumutur. Actoꝛ. Kollirida

vicitur pams quadratus de ſimila factus in
ſartagine cum oleo lrixus. xel modicus panis
triangulus. Aagana ſunt pances laii actenues
Criſta eſt panis ſuperſicies.
Bpperationes

ZAui. Panis vt comedatur opoꝛtet q ſit mũ
dus ſallitꝰ.maſiã hns ↄfectã:ſermẽtatus:bene

decoctus ne comedat᷑ calidus:ſed vnanocteꝑ

manens. alidus em̃ nõ eſt apud naturaʒ re⸗

ceptibilis. ¶ Et acceptio eius eſt deſurno ?
reliqn ſibi ſimiliũ eſt mala Panis de ſimila me
lioꝛ eſt ⁊ mũdioꝛ ac nutribilioꝛ q; alius.E iꝰnu

trimetũ melius ẽ:ſ tardioꝛis penetrationis
¶Opirus auũt qui ẽ plurimi furſuris velocis ẽ
penetratiõis:ſʒ nutrimẽti minoꝛis ac deterioꝛꝭ

Ille vero qui nõ bñ coquit᷑ eſt plurimi nutri

menti:et ſimiliter qui paꝝ babet fermẽti. ʒ ei⸗
nutrimentũ opilat niſi illos qui plurimi ſũt ex⸗

cercitij huius generis eſt panis depatella. naʒ
einus interioꝛ pars raro bene coquitur

¶ Emplaſtrũ ex pane factũ calidiꝰ ẽq;ᷓ ex ſm

mento panis:ex frumẽto nouo velociter ipin?
guat¶ Panis de frumeto cũ mellicrato. ſucciſ
q ²gcõueniẽtibo valet apoſtematibo calidie.lenit

enim ⁊ infrigidat ea.Panis cũ aqua et ſale de⸗

coctus et empetigini infuſus cõſert:Eſt quidẽ

velocis digeſtiõis et tarde deſcenſioniss
¶ Panis opirus ẽlenitiuus nature.fermẽta⸗
tus q́ʒ ventrẽ lenit:et aʒimus ſtringit. Simili⸗

ter in patella coct?et antiquus panis ſiccꝰ v⸗/
trem ſtringit. ¶ Iſaacin dietis particulariby
Panẽ tritico calidioꝛẽ diximus:cuius diuerſa

ſunt nutrimẽta quattuoꝛ modis videlicʒ. Pꝛij
mo ꝓpter farinã vnde factus ẽ. Scdo ex artili⸗

cio ſui. Certio ec ignea qͥ coctuseſt. Quanto
pꝛo qualitate qua ſumit. Jarine modus triſa⸗
riam diuiditur. Pꝛimus ꝓpter eſſentiã ſui. Se⸗

cũdus ꝓ q̃litate molitoꝛis.Certius ſm bꝛeui⸗
tatẽ vel longitudinẽ tꝑis ec quo mola cõtrita
eſt vt ſuperius dictũ ẽ. Panis quanto mũdioꝛ

eſt tanto pluris nutrimeti et durioꝛis egeſtio⸗

nis.i¶ Diuerſitatis pams ex artificio ſui duo
ſunt modi.vel ex foꝛma vel ex artiſicio ſimplici
ter. Joꝛma autẽ triplex eſt.magna:parua:me⸗
dia. Magna medulle plus habet.coꝛticeʒ ve⸗

ro ſubtilioꝛẽ et durioꝛẽ.Coꝛtex pꝛeterea parũ
nutrit.et eſt ad digerendũ durus. humicuatẽ
egeſtionis exſiccat vnde et vẽtreʒ cõſtibpat
