JiI7c_fol

R
.
4
.
.
.
X . * D
*
4 —
.
.
—
—
—
— —

ð

N —
De1

UII

₰

4
◻

14

„
120ϑ1

4

₰

2

.

“

I

—

Archivyfim

£
C
E
„

W
Sl
.
34
5
.
4
4

—

ð

Deherbis etplantis.
De animalibus et reptili

.
.
=
/
.
6 .
4
„
.
X
2
.
7 8
—
1
D
*
–
.
„
D
1
D
7
–
.
.
.
.
H

.
5
—
4
²*
„ 4
— „
.
.
*
N * 3 „ =WSsð
8
7
1 . .
„
. .
1
1
.
.„
/
.
2
2 „
7.
„
.

Depildbus et natatilibu⸗
De Napihibus.

4

4

a80——

α
.

„

mmpottis

eterniq; dei:totius natu
re creatoꝛis oꝑa mirabi
Jia admirandaqʒ; mecuʒ
vicibo iteratꝭ crebꝛiꝰ pꝛe
o gitãdo reuolui. Qua
liter a mũdi exoꝛdio celo

pb ⁊ influẽdũ increata oĩa ſub celo vim d edit

⁊ virtutẽ.OQuomodo etiã elementa q̃ttuoꝛ mi
ro inter ſe modo differentia ex nibilo pulłcher⸗
rimo pꝛoduxerit oꝛdine.Jgnem videlicet cali⸗

dũ et ſiccũ. Aerem calidũ ⁊ bumidũ.Aquã fri

gidã ⁊ bumidã. Terrã ſiccã et frigidãẽ Bugm
pꝛopꝛiam vnicuiqʒ pꝛebens naturã. Qualiter
inſuꝑ ſummꝰartifex et magiſter berbis: lapi⸗
dibo:cũctiſq; anĩantibus ꝓductis:ad vltimuʒ
hoĩem:ceteris oĩbo creaturis nobilioꝛẽ fecerit

atq; foꝛmauerit. Ac ſic cuncta diſpoſuitxt cũ
cca ſub celo eſſe vitaʒ ac modũ habetia. Stcl

lis mediantibo ſuã ſoꝛtirent᷑ naturã ac ſubſi⸗

ſtentie ꝑmanẽtiã.Eſſentqʒ in omiba ex q̃ttuoꝛ

erumpentibo elementis ſiue berbis.lapidib.ſi
ue etiã aĩ alibꝰ qᷓttuoꝛ elementoꝝ nature.calidi
tas.frigiditas.humiditas.ſiccitaſq; pe mirxte

Etiã in hũanis coꝛꝑibus in mẽſura ac tẽpera

mẽto optimo vite ac nature boio cõuenienti.

Et illo ſtante temperamento ꝑfecta hõ potire

tur ſanitate. Ipſo vero diſſoluto per debitire
giminis diſſolutionem. cum caliditas victrix
ſuꝑ ceteras exiſteret naturas frigiditatẽ erpel
lere laboꝛaret. Aut caliditatem frigiditas ex⸗
tinguere velit. Giue hõ cũ inoꝛdinatꝭ replere

tur humoꝛibo. Uel a naturali bumiditate.ſi ni

miũ ꝑ defectum recederet. In magnas ſtatim
incideret infirmitates moꝛtiappꝛe pinquans.
Huius ãat ratio diſſoluiiõis naturarij.In qui

pus hominũ vita cõſiſiit et ſanitas. Nonvna

ſed multiplex foꝛet aſtſignanda. Nunc eteni ce

li occulte venenate inftuẽtie hoĩs nature ↄtra
rie. Cunc vero aeris impuritas: ſen cibus in⸗
cõueniens:laboꝛqʒ inoꝛdinatꝰ.Alieqʒ; qplu⸗

res a perfecta ſanitate trãſſerentes hominem.
Quas enumerare om̃s ſi velim facilius mihi

foꝛet arene marie(vt arbitroꝛ) reddere rẽnem

Profecto cũ plus mille circumſtent pericuia
boĩem. Suntq; accidentia ſanitatẽ hoĩs diſ

ſoluẽtia. Juxta ſyderũ v ariũ inftuxũ ſfere innu
mera. Ita vt quo vere ſecumus ſit hõ ſanitatz
aut vite vix vllum momẽtuʒ ſit repenbile. Hec

tacitus dum mecum reuoluerem.E x aduerſo

memoꝛabar creatoꝛis ſapientiam:qua ab ini
no generi humano in tantis ꝑ eum conſiitutʒ
periculis de ſalubꝛi conuenientiq; remedioꝓ

creato lucidiſſimis ipᷣm poꝛnauerit ſtellie Qui

uiderit:herbis ſcilicet anĩmantibus ceteriſqʒ;
creaturis quibo eã virtutẽ indidit vt naturas
diſſolutas reducerent ad debitũ temperamẽ⸗
tum armoniam ⁊ ꝓpoꝛtionẽ. Una etenim her⸗
ba calefacit.altera ſrigiditatem inducit.queqʒ
ſim gradum ſue cõplexionis et nature.Cetere
qʒ ſic creature in aqͥs ſeu terra eſſe habentib⸗
ad conſeruationẽ vite hoĩs ↄferũt. Creatoꝛe
nature ita diſponẽte.Ut harum virtute her⸗
barũ creaturarũq; ceteraꝝ homo viribus de⸗
ſtitutus ꝑ pamarũ qualitatũ diſtemperamen
tum in integrã redire poſſit ſanitatẽ.Et qꝛ in

hac moꝛta li trãſitoꝛia q; vita carioꝛẽ ac deſide

ra bilioꝛẽ vere ſanitatis coꝛpoꝛis theſaurum:
hoĩem poſſidereſit impoſſipile. Sa piente di⸗

cente Eccliaſtici.xxx. Melioꝛ eſt inquit omni
guro ⁊ argẽto ſalus anie ⁊ validũ coꝛpꝰ q; cen

ſus immẽſus. Hon eſt em cenſus ſuper cenſuʒ
ſalutis coꝛpoꝛis. Niſum ẽ mihi ſoꝛe optimum
eum cõponere libꝛum multitudinem figurarũ
ſub certis pꝛopꝛijs coloꝛibo effigiataꝝ habaꝝ
lapidum:anialium: ceterarumq; creaturaruʒ
cõtinentẽ ipaꝝ etiã deſcriptam virtutem:HNec
laudabilius efficere me potuiſſe hoc opere:cũ

beneualentibus magnũ afferat ſolatium.pati
entibuſq; ↄferat nõ modicã vtilitatẽ. Idipᷣm

autẽ perſiciẽdũ me p mo pᷣncipaliſſimeq chari
tas vrgebat.que coꝝ inopie me fecit compati:
quibus tempoꝛalis nõ ſubmimiſtrat ſacultas.
pꝛo neceſſitate conducendi medicos et apote⸗
carios pecunia eis deſiciente. Nam hi huius
doctrina libꝛiadiuti:ſumptibus ad modũ exi⸗

guis concurrẽtibe. Ipſis ſibi conferre valcbũt

pꝛeſernatiua remedia perfectaq; medicamina

Adidem aggregendum nõ minus me mouit

ſʒ ⁊ ꝑmaxime nobilis quidã dũs quiregna ter
raſq; varias peragrando:videlicet alemaniaʒ
Italiam: Hjyſtriã: Slauoniã: Croaciã: Dal
maciam: Sreciam:Coꝛloniã:Moꝛeã.Candi
am:Rhodum:Cypꝛiam: Terriquoq; ſanctã
cum ſua ciuitate Iheruſalẽ. Abinde paruam
cundo Arabiom verſus montem SGynai. A
monte xyna verſus mare rubꝛum Alcayr 2
Babxylonem.per alexandriã vſq; in E gyptuʒ
et ceters de ſepe dietis herbis:animalibus:la
pidibus:ceteniſq; ad confectionem medicina⸗
rũ neceſſarijs.: ꝓpter raritatẽ incognitis.ma⸗
gnam accepit experientiã: eaꝝ virtutẽ deſcri⸗

bens ac earum ſimilitudines ſub lineamentis

cõuenientibus:ceteriſqʒ coloꝛiboeffigare ꝓcu
rauit. Que etiã omnia ⁊ ſingula ſub debitis ſi
gura:ſoꝛma:coloꝛe:exquiſitoq; oꝛcine in pꝛe⸗
ſenti oꝑe depicta inucnies. Nieigitur vuob⸗
ꝑmotus lauòabile hoc opus incepi:deiſretus
auxilio.(onfec iqʒ ex Behatiſiniäng ctnol

mngfis: Auicenna vidclicet Hxpocrate:Gali⸗
eno:Uincẽtio: Serapione: Plateano: Plu
nio: Dyaſcoꝛide: Pandecta: Johanne meiue.
Paladto:Eonſtancino:A lmanſoꝛe.Ccteriſqʒ

oꝛtus ſanitatis appellare.q¶ Diuiditur ãt hic
totus liber in tractatus octo:quoꝝ vnuſqͥſqʒ
ſingularẽ ↄtinet materiã. Primꝰ iraq; tractat
Doe berbis ceteriſq; q̃ ad vſum medicine cõcur⸗
runt. Inq̊ etiã herbaꝝ aptas ſiguras cõperi⸗
ce. Scdᷣs e natura cõpletioneq; multoꝛum

Aialiũ vitã in tertis ducennũ.Lertius deaui⸗/

bus carũqꝛ naturis.Quart: depiſceiba earuqʒ

Ppꝛieratibus ? naturꝭ. Quint de lapidibo pci

oſlis coꝛuqʒ; vᷣtutib. Sextus de viſpoſitione
vrnine eius coloꝛe ⁊ ſignilicatõe. Septimus cõ
tinet regiſtrũ ꝓ facili inuentiõe egritudinũ ⁊ re

medioꝝ. Octauus et vltimꝰ tinet tabula ſm
alphabeti oꝛdinẽ :oĩa in hoc libꝛo contẽta ve

molſirantẽ. Pergat hic oꝛtus ni redolẽs ame
niſſimꝰ in vniuerſum oꝛbẽ.cũctoſqʒ ſeſe veſice
riztes recreet. Libiigu o creatoꝛ celoꝝ terreq;
Q cũct; berbis aĩalbo lapicib ceteniqʒ in oꝑe
Pↄtẽtis:inſiuxiſli curanuã vᷣtutẽimmẽlſas re
fero gi ascũ theiaun huc dactenus abſccdi⸗
tum mihi dederꝭ in lucẽ paucere.Libihonoꝛ
c gloꝛia in ſecula ſempitemma.
B—i JVVD

Tractams
Capitulum..

bice Siricantica. Latine o Barba

Splurimis non minus erꝑtis. Placuitqzvt 2 KXaaronvel laurue: vel ſerpentaria mi⸗

PP pãdecta ca.i. Aarõ grecc Ara

noꝛ. Ibidẽ aaron beiba eſt habene ſolia dꝛa⸗
gontee ſilia:ſed minoꝛa ⁊ plana:nõv aria.hñs

virgã duax palmax:⁊ coloꝛẽ purpureũ.E ui⸗

ſemẽ coloꝛis eſt crocci.⁊ habet radicẽ albã ha
bẽtẽ bulbi rotunditatẽ ſilem tragontee q̃ cru⸗
ds ⁊ cocta mãducare poteſt:quia nõ eſt valde
amara.Jolia cius polita in ſale manducant᷑.
Eſt ca.⁊ ſic.cõplexicis in.i.gra.virtutis diſ⸗
ſoluẽdi:laxandi ⁊ extenuãdi.¶ Bal.li.ij.de cib
circa ſinẽ ca.de aaron.Eſt quidẽ radix huius
plante ↄſilis comeſta ei que rape.Et ſuboit.
Etopoꝛtet quidẽ pꝛioꝛ eſt ipiꝰcrtundere aquã
fſm eli ationẽc.deinde in alterã calidam intro⸗

mitt ere:vt in cauliba ⁊ lenticula dictũ t. Et
idẽ li.vi.ſim.far.ca.A aron ſiue ſerpẽtariami⸗
noꝛ. Nec m ex terreſin pceſiit ſuba calida. Ec
ideo abſierſiue virtutis eſt:nõ t̃ violẽter ſicut

dꝛagontca:ſed in calefacienco ⁊ ſiccando pꝛi

migradus ſm vtruq;. Sed vtilioꝛes ſunt ra
cites iplius.¶ Paulus ca. A aron calide ⁊ ſic
ce eſt cplexionis in.i.gr. =

¶ Oyal.ca. A aron. Cirtus ſiue oꝑatio iſins
cſi in ſe mie radice ⁊ ſolis.q mixta himo buba
lino ⁊ cathap laſmatibo adhibita podagricis

medei.¶ Racix eius etenuat pinguee humo
res nõ meciocriter. Uñ ad expellendũ toꝛacis

humoꝛẽ vtiliſiima eſt tota berba.Eĩtenuato⸗
riã habʒ virtutẽ:ſed nõ ſoꝛtẽ ſicut dꝛagontea:
ſic iñ calefacit.¶ Radix ei collecta reponitur
ſicut dꝛagontea ⁊ ciclamis.i¶ Padecta admẽ
ſtrua puocanda:ſuccus cius ꝑ pcſſariũ initia
tur. ¶ Cõtra infiationes auriu tuburoſitates
garxron cũ ipᷣo herba buliatur in vino ⁊ oleo cõ
muni addito cymino ſiat inde emplaſiꝝ ¶¶ Cõ
ma cmoꝛroides vdl ſicus berba ipſa et tapſus
barbatus decoquantur in vino vcl aqua⁊ fi⸗
gat ſuper cis eucatiſma.¶ Contra frigida apo⸗
ſtemata hei ba ipa cũ tuburoſit atibo cum au⸗
xugia veteri terat᷑:et in teſta calida ponatur ⁊

ſuperponat᷑.¶ Cõtra ſcroſulas nouellas her

ba ipla ⁊ ſquilla cũ auxugia vꝛſina veten ſuꝑ

ponat᷑.¶ Ad faciẽ depurandam ⁊ cutim ſub⸗
tilianda ex tuburoſitatibo ſuis deſiccatis fiat
puluis ſubtiliſſimus:⁊ coficiat᷑ cũ aqua roſarũ

et ponatur ad ſolem donec aqua ex toto ↄſu⸗
matur.⁊ ita fiat ter vel quater vel am ꝓliug: ct
cx puluere ſolo vel conſecto cũ aqua roſaʒ il⸗
lmatur lacice et hec vocatur geria vel c

a

8

28 ü d Ohn

.M

De Herbis

ſerpentarie minoꝛis. Et ſilr põt ſieni de maio⸗
rni. ¶ Hal. i de cibis Eſt em ipſius nuinmen⸗
expellere vellet in ipſis collectoꝝ ⁊ groſſoꝛum
et vilcoſoꝝ humoꝝ iã comelta. ¶ Hal. deſim.
tẽperata humoꝛũ groſiiciẽ.quare et excreatio
vero ad boc magis eſt idonan.

Capitulum.)/
2◻☚ P5:otani gre la am heſum · Pli. lib.
.xxi. Abrotani eſt herba iocidi odo/⸗
Ans et grauis.ſloꝛet eſtate.flos eius eſt
aurei coloꝛis.vacuim ſponte puenit. Serſtur
aut ſemiemelius q; ſurculo vel radice.i¶ Se⸗·
li. aggre.ca. Abrotanũ. Sunt eius dueſpes
vna ðꝛ maſculus et alia femina:ſed fania eſt
fere ſicut maſculus.et dꝛñt in boc q ipſa eſt
planta ſimilis arbuſto hñs folia alba.c&t ẽ ple
na lolijs que ſunt ſuper ramos eius ſciſſa par

,
6

ua ſciſſura ſicut ſo.feniculi.et in ſumitate cius
eſt flos ad rotunditatẽ tendens.aurei coloꝛis

apparẽs in eſtate.et habet ocoꝛẽ bonum cuʒ
pauca grauedine amari ſapoꝝ. Maſcnlus ve
ro bhabet ramos lignoſus aliq̃ntulum et ſubti
les.et eſt hñs ſemina parua ſicut abſinthium.
¶ Dxaſco.capil.de abrotano.Abrotanum
quod multi eracleam dicunt aut gliciaconon
ct eſt ſemina: eius frut ex eſt cum albis lolijs

SA.A „ ſalleclne Wtergscgcaſſomarkhelt
„ , C,νNH,. — ſinthiü cuſtomaticũ eſt: pꝛecipue ponticum.
— . Aui. li.ij. ca. ð abꝛotano. Abꝛotanũ eſt ca.

⁊ minutis ⁊ diuiſis ſicut eriſio.circa ipſa flo⸗
res hñs auroſos:⁊ ĩ eſtate naſcentes:⁊ ipᷣa eſt
odoꝛata cũ aliq̃ grauedie guſtum hʒ amaniſſi
mũ.tale em̃ eſt ſiculũ abꝛotanũ.i¶ Sa.vi.ſim.
far. ca.i.Abꝛotanũ ex co ẽ maſculꝰ⁊ femia et
ipius ſuba eſt terrea quã ſubtiliauit caloꝛ:ct ſa
poꝛ eius eſt amarus.⁊ eſt in eo paꝝ ſtipticita⸗
tis.⁊ eſt ca.in.iij.gra.⁊ fic.in.ij.Et eſt calidius
abſinthio ⁊ min? ſtipticũ vł aceibũ.⁊ ẽ cũ q̃dã
ſalſedine ꝓpter qð cacoſtomaticũ eſt. Sʒ ab⸗

ſic in.ij.gra. eſt ſubtile amaꝝ.⁊ in ipᷣo ſunt
terreitas ⁊ ſubtiliatio.¶ Pla.Abꝛotanum eſt

Operationes.

¶ Pan.ca.x.Si ex abꝛotano fiat ciniſ:⁊ ex es
facto lixiuio caput lauer:curat allopiciaʒ.hoc
operatur ſimiliter ipſa herba in lixiuio bulita.
¶ Semen eius in aqua bulitũ curat aſma et
pectoꝛis conſtrictionẽ.i¶ Abꝛotani ſumigiũ
lerpentes excludit.Succus eius bibitus va⸗

2

let cõtra venenũ reptiliuʒ.¶ Eucatilma ex aq R

cbulitionis ipſius factũ puocat mẽſtrua. Ipa

herba cũ oleo veteri trita et peruncta:ſrigoꝛa
tiptica febꝛium curat.i¶ Hal.in li.vt S. Abꝛo⸗
tani folia et floꝛes vlcerũ mundiſicatiua appa
rent ⁊ exacerbatiua.quinetiam Aorquot m

periodos occupantur:ſi etiam ſuꝑfricauenis D

ante inuaſionẽ minus rigebunt. ꝙ autẽ lum⸗
bꝛicos occidat decẽs eſt.co ꝙ ipᷣmeſt amaꝝ.

¶ Et elicum cũ malo citonio. vel pane appoſi
tum ſanat inflationes oculoꝛũ:ct cõfert puſiu

lis cruda ipſa herba ⁊ elixa.¶ Abꝛotanũ vſtũ
ca.⁊ ſic.eſt virtut plus q; cucurbita ſicca vſia

Igem. iſta vlcenbus humidis cõucnit ſine in⸗

fiã matione:⁊ maxime ei qui in pꝛepucio pudẽ

di exigere cernitur. Et io ad alopicias cõſert

cum oleo veteri.ſ.anetino aut ſiſamino.Eſt

cm ſubtiliũ partiũ moꝛdicatiuũ et calidum.
Auic.Abꝛotanũ aduſtũ confert alopicic:p

pꝛie cum alkerua:aut olco de raſano.Et abꝛo
tanum conbfert adhoc vt naſcaĩ herba que tar
de eſt natiuitatis:quãdo coquit᷑ cũ quibuſdaʒ
oleis ꝓpter ſuã aꝑtionẽ᷑.¶ Et ↄſiringit ſangui
nem gingiue:et reſoluit apoſtemara flegmati

ca. ¶ Dyaſ. Semẽ abꝛotani eliium in aquga :
aut crudum inſuſum in aqua:oꝛtomicis me⸗
det᷑ cõquaſſatiõibꝰ pleureticis ⁊ paraliticis cũ

betonica ⁊ 2dito data.⁊ ſciatic ⁊ diſiurie ſin⸗
gulare pꝛeſidium eſt ¶ Sera. Soluit ventrẽ
expellit lumbꝛicos et aſcarides:ct ſolui ſuꝑer

fiuitates flegmaticas ab inteſtimg. Jlio ſemi

ne carcmus in partibus iſtis. ⸗

3

44 „ .
. . B

29½

Ar
3

—
. —

.

Capitulum. ii

l»tir.

vpr Era —

Wyry

KH

Bſinthiũ la.gre.abſinthion.ara.ſari⸗
Peon. Abſinthium grecum nomẽẽ:cu⸗
ius ꝓbabilius eſt qdð ia ponte regione
naſcit᷑. Cñ et ponticũ appellat᷑. Pla.li.de ſim.
me. Abſinthij duo ſunt genera. vnũ in ponto
ſnſula reꝑitur. Cel qꝛ põticũ hʒ ſapoꝛẽ:coloꝛeʒ

hʒ vuidẽ.ſapoꝛe amarũ.et tale minoꝛis eſt effe

ctus. A liud eſt abſinthiũ romanuʒ:et melius
ex co eſt qð eſt remotũ ab odoꝛe maris.et qð

oꝛit᷑ in ter is liberis:⁊ hʒ ſolia alba lenia ⁊ pla

na ĩ fine veris colligit᷑.in vmbꝛa eiſiccat᷑:⁊ per
annũ ſeruatur. Abſinthiũ duas vᷣtutes habʒ
Ecõtrarias ↄſtrictiuã ex groſſitudine ſubſtãtie
2⁊ põticitate.laxatiuã ex caliditate ⁊ amaritudi
ne.¶ Gal.in epla quã Glutonimiſit. Abſin⸗

thiñ inqᷣt ᷣtutes rias hʒ.vnã laxatiuã: ⁊ alte
rã ſtipticã ꝓpterhocſi dat᷑inmo:bo nõdũ di⸗

BGeſtio.materiã vt ſugat inobediens indurat.
ynãſibellũ facit. Uirtꝰ em̃ laxa tiua materiaʒ
mouet: xt cui egeſtiõe excat:et virtus ſtiptica
materni indurat:⁊ ꝓbibet ne moueat᷑ quare la

boꝛat natura. Quo dato cum materia moꝛbi

digenta eſt ſit obediẽs:faciliſq; ad exeundum
Duobo modie.Uno qꝛ vis laxatiua ceiꝰ materi
am dilloluit. Altero qꝛ ponticitate ſua cõpe⸗
rimẽte adiuuat ad excludendũ materiã moꝛbi

qeſt in concauitatibꝰ mebꝛoꝝ.¶ Et LHypo.in

quadã epła. Abſinthion eſt calidũ quideme⸗
diocriter.ſuccus aũt nimis hũpꝛes colericos
ſi fuerit infuſum in vino ꝑ vꝛinã purget. ꝓpter
qð in vetre ſiegma ↄſiſtes nibil iuuat.viruteʒ
em̃ ſtipticã bʒ.⁊ q̃ in oo eſt amara virtus eſt.

gra. ſic. in. ij. Ex li.de na.re.Cnũ eſt genus ab
ſinthij viride magꝭ amaꝝ aliud vero ſubalbi:
dũ nimis amaꝝ.Et ðꝛ habere q̃litates ↄtrari
as.ſ.ↄſtrictiuã ex groſſitudine ſubſtantie.Et

laxatiuã ex amaritudine ⁊ caliditate.¶ Auiẽ.

Abſiuthiü eſi berba ſimilis ſoljs oꝛigano.ca.
in.i.ſic.in.q.Et eius ſuccus ſictioꝛ eſt in.iij.Eſt
autẽ herba qmara ⁊ ſtiptica aperitiua ⁊ acu⸗
ta.i¶.Pli.lixxvij.Abſinthij genera ſũt plura.
Santomicuũ dictũ a gallie ciuitate. Ponticuʒ
a ponto vybi co pingueſcũt pecoꝛa:⁊ ob id ſine
felle reꝑiunt. Hec eit aliud pᷣſiantius multũq;
italico eſt amarius. Sʒ medulla põtici ducꝭ.
ba ba ſacilima:⁊ inter paucas vniliſiuna.

Pperationes.
¶ Pli li. vt ð. Abſintbi ſtomachũ roboꝛat:ꝛ
ob hoc hic ſapoꝛ tranſſert᷑ in vina. Nauſeas
maris arcet in nauigationibus potũ.¶ Suc
cus eius libꝛos et ligna per multos annos a
vermibus ac muribus ſeruat.i Ad digeſtio⸗
nem etiã ⁊ ſtomachũ conſoꝛtancu multuʒ va⸗
let:ſi coquatur cũ olco:⁊ inungant coꝛꝑa hu⸗
mana ex eo a moꝛſu ⁊ moleſtia pulicũ ea pꝛe⸗
ſquat.¶ Contra loquelã amiſſum optimum
remediũ eſt. E ſt ergo abſinthiũ herba quidẽ

amariſſima:ſaluti humane ccẽmoda.¶ Z ui.

Abſinihiũ ꝓhibet pannos a tineis coꝛrupti⸗
one vermiu.Abſinthiũ libꝛos a muribus ⁊ ti⸗
neis tutos reddit.¶ Cõtra lumbꝛicos ſuccus
abſinthij cũ puluere betonice vel centaurie: vł
perſiccarie:vel nucleoꝝ perſicoꝝ ſucco:vcl ſus

n ſolio detur.¶ Joh. me.in. ca. de abſin. Ab

ſinthiũ educit coleraʒ a ſtomacbo ⁊ mteſiinis
⁊ cepate.⁊ extendi operatio eius ad venas:et
mundiſicat eas ab humoꝛe colerico ⁊ aquoſo
⁊ interdũ ducit ipᷣmꝑ vias vꝛine:⁊ pᷣſeruat ob
ſinthiũ a putrrefactione:⁊ ꝓpꝛie potus mſuſio⸗
nis ipſius in vino decoctiois ſingulis dicbus
circiter. .i.aut.ij.vel aqua ſublimatiõis eius.
Et oleum ex co factum confert doloꝛi aur
et tinnitui ⁊ ſurditati:⁊ colluitſos acco deco⸗
ctionis eiꝰ a coꝛtice citni:⁊ conſert fetoꝛi oꝛis.
Et abſin.coꝛroboꝛat ſtomachũ ⁊ epar.⁊ exci⸗
tat appetitum moꝛtui.¶ Opilationes apqit

et mo:bos opilationũ curat:⁊ vermes interfi⸗
cit ⁊ educit pꝛopꝛie emplm ĩ bũcmod.x. abſin.

ʒ. ij. euſoꝛ. ʒ.i.coꝛnu cerui nduſii.ʒ.ſ. mellis.
tum ſufticit. ¶ onlen et abſin. iuuamentij

Kaonſtañ.inli.graduü. A bſin hiũ ca. cſt i. li.

dDd N

8 „ d .

„ 7

Vj. puriſica

BDe Herbis.

magnũ ſebꝛib⸗ lõgitpis. fe opilationũ.

¶ Wodus opaliome ſucci eius eipꝛie ſucel
ipius Snrwichroh gpꝛie in medio ve
ilũ fᷣm modoe notos. et ſac ſicca

re in ſole łcinere.ca.in vaſe vitreo.ſicut ſiccat
aloes ¶ Aqua aũt ſublimationis eius fit.ſi⸗
cut fit a qua roſarũ et ſimilia que fiũt in vaſis

4 Fr *ANorn

Ecatia grece dicit᷑.⁊ latine.ſʒ arabi.al
tarti. Aui. li.ij. ca. ð accatia dicit ꝙ eſt

de ſucco pꝛunelloꝝ. Accatia ᷣm quoſdam eſt

catia. Accatie et ipᷣm quidem ſolium eſt acer⸗
be.ect fructus et ſuccus qui qdem et lotus de⸗

bilioꝛ:ſimul et minus foꝛtiſicatiuum efficitur:

quãdã acredinẽ in lotura abijcice. Si veroꝛ

ſuꝑa gatur alicui mebꝛo ſano:ſtatim illud ſic⸗
cius et aridius oñdit.E t caliditatis qdẽ ſenſũ

nunẽ; fert. ingiditatẽ ᷣo nõ valde vehemen⸗
ter bʒ. Palã ergo ꝙ frigidũ ct teneſtre eſt lar⸗
maci:admixto ctiã ſibi quadã aquoſa ſubſtã⸗

ſtãtia. Putabit᷑ aũt nec ſubtiliũ partiũ cſſe.ſed

habere quaſdã pantes diſperſas ſubtiliũ parti

um. caliditate in lotura decedente.ponat᷑ autẽ

et hmõi tertij quidẽ gradus ſiccantiũ.ſecundi
vero infrigidantium:poſtq; fuerit lota.

Poprrationes

vẽtris bibita et ſuppoſita pꝛohibet capi
ficit. ⁊ lota ſicut cadimia ſolet oculoꝛũ ↄtectio

¶ Dxaſ.Accatia ignẽ ſacꝝ extinguit:et per⸗
monas ſanat.pterigia oculis tollit.vulnenby

— oculoꝝ mirifice pꝛodeſt.pꝛoflu⸗

et
um

nibus miſceri. ¶ Itẽſuccus eius collirijs miſ⸗
cetur. Humay in li.de tyriaca.accatia termi⸗

nus eius eſt ꝙ eſt foꝛtiſſime ſtipticitatis

n Per.

ſuccus altarti. boct caretes facimus

J. SE 4A 5

acrinee. ſed flo.q; vt ait Se.l.aggr. Accatia
ſit ex fructu cuiuſdã ſpinoſe arboꝛis gũmi ara
bici.que noĩat᷑ amgailẽ. Dyaſc.ca.de accatia.
Accatia fructus eſt arboꝛis ſpinoſe.que ma⸗
Ekime naſci in egpto Hic ſmuerus velut olina
pᷣmit᷑et ſuccus in ſoleſiccat᷑.E ſt ergo opnma

.

que eſt leuis et ſubrufa. cum ſuauitate odoꝛis.

ſubacida et guſtu valde ſiiptica. hec eni maxi⸗

me de immaturo fructu pᷣmitur Nam nigraẽ
de maturo fructo. Omnis autẽ accatia ſtrin

git et deſiccat nimis.et infrigidat habundan

ter. frigida eſt in ſecũdo gradu:ꝛ ſicca in tertio
SPalienus ſexto ſimpliciu farmacoꝛũ ca.de ac

Zcoſa la. gre otilapatiuz. A rabi. bu⸗
PAneadi ꝙ acctoſa apud Aui.
q un

Tapitur

B

Trattätus

Ii. ꝓpꝛio ca. Et opud Dyalſ in ꝓpꝛio ca. Et ꝑ

„

Sera.ca. de acetoſa. Idẽ eſt ꝙ lappaciũ. Cex

rũ hoc nomẽ ad acctoſa cõuenit ꝓpꝛie illi ſpeci

ciloppacij:qd eſt acctoſiſapoꝛis que dꝛ fuile C(V

cognita ab Auicenna cum dixit. Et non eſtin
ſilueſtri ſicut dicũt acetoſitas.quaſi dicat:q;

vene noui.¶ Unde Auicenna in ij.ca. de ace⸗
toſa vocat lappaciũ acutum acetoſam dicẽs
Acetoſa alia domcſlica:aliaſuueſtris. Unde
vera acetoſa ẽ domeſticũ lappaciũ in quo eſt
gcetoſias.quoniã acctoſa ſilueſtris vel lappa
ciũ agreſte nõ eſt acetoſum.Etideo Auicẽ.q;

noõ eſt in ſilueſtri ſicut dicũt acetoſitas.immo

foꝛſitan eſt in quadam ex ea acetoſitas:quia ĩ
acetoſa domelſica q lappaciũ domeſticum eſt
acetoſitas.Et ſubdit q lappaciuz ſilueſtre vel
acetoſa ſilueſtris eſt foꝛtioꝛ in ommi re⁊ acu⸗
tioꝛ. ¶ Dyaſcoꝛides q̃ttuoꝛ dicit eſſe ſpecies
bonaci vt inuenies ſileges lappaciũ. De qͥ⸗
bu

ſ vna quã vocãt oxilapaciũ.i.acetoſum

lappaciũ. ? illa eſt acctoſa.¶ Dyaſco. capi. de
acctoſa. Acetoſa ſſt duplex:maioꝛ et minoꝛ.

maioꝛ eſt oxilappaciũ.mioꝛ habet ſolia minu⸗

ta cũ ſiipite paruo ſemimb pleno.aueniũt in
vᷣtutibo:ſed maioꝛ efficaciꝰ oꝑatur. Iſta voca
bula inuenics etiã ꝑ aggre.nicaſi. Sed ſcien
dũ ꝙ maioꝛ acetoſa eſt quã moderni vocant
acctoſellam.¶ Pau. ca. ð acetoſa Acctoſa eſt
frigida et ſicca in ſecundo gradu. ſcmen eius
frigidum in pꝛimo:ſiccum in ſecundo.

HPperationes

Auicenna.Radix acetoſe cũ aceto cõuenit

ſca biei vlceroſe ⁊ excoꝛiationi vnguie.et quã⸗
doicoquit᷑ cum vino ⁊ uenit emplaſtrũ eius al
baras ⁊ empetigini.i¶ Ex ea ſit emplaſtrũ ſcro
fulis.ita q; dici radix eius ſuſpendat in collo
hagentis ſcroſulas iuuet᷑ ea.i Et eiue deco⸗
ctio cũ aqua calida ↄuenit pꝛuritui:⁊ ſimiliter
ipſamet in balneo eſt vltima.i¶ Qolluitur os
ſucco eius in vino:et conuenit apoſtematib⸗
que ſunt ſub auribus.C onuenit ctericie ni⸗
grecum vino ⁊ ſedat nauſcam:⁊ comeòitur
ꝓpter deſid eriũ luti.ipᷣa et ſemen eius ſiringũt

2 pꝛopꝛie eius que magna ex eo eſt. Serapio g.ctelte
autem Halicnus:ꝙ in mecicina non admini

qucto Dyaſco. Jolia acetoſe quanco come⸗
duntur ſiringunt ventrem. et ſemẽ acetole ha
bet kipticitatem maniſeſtam. Semen eius eli
am bibitu cum vino et aqua.Et ſimiliter flos
cius confcrunt vlceratiom intelunoꝛũ:⁊ fuixui
antiquo et puncture ſcoꝛpionis.
Capitulum. fj=

Eoꝛue. Iſidoꝛua in libꝛo etrmologa

rmum libꝛo xvij. Acoꝛus eſt herba ſoli
Rſimilibus yridis.radicib iat denl
rimi:ſed iocundi. pꝛopter quod aromatica ct
Draſcoꝛi.Acoꝛue id eſivenerea vl affrodiliꝗ
et eſt herba habens ſolia vri ſimilia lata et ob
longa exalbida:in ſummum denſa et acuta qᷓ
ſi gladius. auroſum habet floꝛem. radiceʒ diſ
ſimilem. obtoꝛtam geniculatam et nodoſam:
xxterius ad rubedinem declinantan: gulium

acxrem et aliquatinus odoꝛatum.ſemen vero

babet planum er ſpiſſum et integrum: ipſum
odoꝛis ſuauis. poteſt quod et men:ſed in o ne
nibus cfficacioꝛ eſt et magis calefacitit.
AZuicenna in ij canone. Acoꝛus eſt radix

dDeclinantes:in

q boni odoꝛis.et ie: parũ⸗

tcalidus ⁊ acutus. Ditxit

„

ſiratur niſi radix eius E iuſq; vinus eſt ppin⸗

qua vłtuti ariſtologie ⁊ yrcos.melioꝛ ei aco

rusille qui eſt ſpiſſioꝛ magiſq; ſolidus et dul⸗
cioꝛ:ac melioꝛis odoꝛie. Natura calidus ẽ ac
ſecuas m pꝛincipio ſecundi gradus et vſq; ad

q Pan. Acoꝛus calidus ⁊ ſicc inſcco F. din

8⁶

De Herbis.

aquoſis locis ſed etiã ſiccis ⁊ marinis creſcit.
Eſt alia ſpecies gladioli q iuenies.ſi leges ca
pitulum gladiolus de.B. =
Contra vitiũ ſplenis ⁊ epatis accipiatur li⸗
bꝛa vna acoꝛi aliquantulũ triti.⁊ maceret᷑ per
tres dies in aceto.poſtea coquatur ad mediũ
aceti.⁊ coletur ⁊ colature addatur mel.ꝛ ſterũ
ad conſumptionẽ aceti coqua᷑. Iſtud autem
oximel detur cottidie in mare patiemi cũ de⸗

coctione acoꝛi.i¶ Ad idem. Re.lb..ſucci apij)
⁊ pulueris eius.ʒ.ᷣ.⁊ aceti b.ſ.olei cõis..i.ſe

rapimi.ʒ.ij.pulueris armoniaci.:.ij.ſimul per⸗
mitte pernoctem. ⁊ mane coque vſq; ad medi⸗
um. deinde appone puluerem ipſius acoꝛi⁊ ex
tali vnguento Penemr epar malaxando ma
nibus inunge. Et ſi vis facere ceronum. adde
decoctioni ceram.⁊ ex tali ceroto vnge.inũ
etiam decoctiõis eius valet ad idem ſed non
detur febꝛicitanti.¶ Contra hictericiã coqua
tur radix acoꝛi in aqua ⁊ coletur.⁊ incolatura
coquat᷑ cicera rubea ⁊ detur ius patienti.ſum
mum remedium eſt. ſi fuerit ſine fe. Balneum
eius ad idem valet.i¶ Dicitur ſi quis habet
acoꝛum ſuper ſe nunq; poteſt incurrere fluxũ
ſanguinis vel ſpaſmum.¶ Ha. Acoꝛus pꝛo⸗
uocat vꝛinas.⁊ ſplenibus ſcliracis confert. et
abſtergit ⁊ ſubtiliat groſſiciem.coꝛiice melioꝛ
eſt ſuccus eius.i¶ Diaſ.Succus radicis eius

daritatem oculoꝛum pꝛeſtat mirilice: que ra⸗

dix ca.⁊ ſic.eſt virtutis nimium ⁊ leptomeris
ſcliroſim iuuans ſplenis.⁊ mouens vꝛina po⸗
tato ſuctco.
¶ Aqua vᷣo in qua decocta fuerit diurctica
elt. vnlis etiam eit et pleureticis.⁊ toꝛacis paſ
ſionibus ⁊ epatis ⁊ terminoſis ⁊ coꝛruptelis
ſpleneticis vtilioꝛ eſt.⁊ ſtrangnirioſie.qui vꝛi⸗
nam faciunt cum doloꝛe.Et ad moꝛſum ſer⸗
pentis efficax eſt.
¶ Ad mulierum menſtrua per fomentum vti

lis eſt. miſcerur etiam antidotis ⁊ tiriacis.

¶ Ad duricieʒ vꝛine ex radice eius cum aqua
decocta ad tertiam dabis bibere per tridu⸗
Sne vꝛinam miriſice deducit ⁊ ſtranguiriaʒ
anat.
Eie apes examinent ⁊ fugiant.herbã ißam
in vaſe apum ſuſpende.⁊ a vento nunq; ſedu⸗
centur.hec herba raro inuenitur. nec eam ſci⸗
re quis poterit.niſi cum floſculũ emiſcrit. Ha
ſcitur locis cultis.⁊ oꝛtis ⁊ aratis.lege eã men
ſe auguſti.NHam vix inuenitur ſine foꝛe.qꝛ per

floꝛem agnoſcitrr.

Capitulum. vij.

. „ — —☛
.

„

ba oĩbonota:quã multi albnciũ vocst:hñe ſo

lia ſicut poꝛtꝰ virgulã lene:ſuꝑ quã hʒ ſemẽ ni
grũ.vadices oblõgas ⁊ romidasbalano ſimi/⸗

les.Cui radici virtus eſt calida et viſcia.
HPperationes

qCrini pꝛonocat. mẽeſinus unpat. doloꝛẽla

teris tollit excõquaſnombo.¶ Luſnetes medi

— —

cat᷑ bibitaxiq; ad · 5.i.ũ tepida.letã diẽ ducit
moꝛſibo venenatꝭ occurrit.folia et radix eius
cathaplaſmatibo adhibita. loꝛes eiꝰſiir cuʒ

vino paſcẽtia vulnera ſoꝛcida ſaluberrie cu⸗
rat. ¶ Cumoꝛẽ feliiũ mamax ipoſita ſpargit

pultulas ⁊ oꝛiolos addita ſtringit: maxime ſi

cũ fece vini cocta ⁊ impoſita fuerit: addito vi/

noꝛ dulcoꝛe ⁊ myrrha ⁊ croco ⁊ cocta ſimul.

¶ Ocul maxie pſtat effectũ.doloꝛes aunũ et
ſanies vino addito ⁊ liba noni et melle aami⸗

xta detergit. aunib tepidꝰ infuſa ſucceiꝰ ſi de
xtra ꝑtis dens doluerit:ſiniſtri auri ifuſus me

det᷑. ¶ Cinis radicꝭ eiꝰalopicias emãdat.Ra

dix excauata et cũ oleo calefacta parmonibo⁊
doloꝛibo auriũ ſingłare pᷣſidiũ ẽ.¶ Radix eius
macłas albas i ſole factas emẽdat.¶ Radix
eiꝰ bibita cũ aq̃ vẽtrẽ mollit.Semẽ eiꝰ⁊ flos
ſerpentibo priũ eſt ſi cũ vino bibitũ fuerit.

Capitulum. vuij

dillus. Iſi. lib. ety. xvij. inͦt. Affos
dillus herba eſt quã latini a caloꝛe al
bucuũ vocãt.i¶ Dyaſ. Affodillus her⸗

vd

OBaricus grece et latie. Arabi. garic
Dyaſ.Agaricꝰ eſt radix fungo ſimilis
Al ẽ q̃ſi ſungus reſcẽs circa radicem
arboꝛis.maxie in babilõia vel lõbardia. Duo
eius ſunt genera. ſcilicet maſculus et femina q
melioꝛ eſt.Et hʒ foꝛmã ronmdã. deſiccat⁊ fit

albiſſimus. Naſculus hʒ ſubſtãtiã longaʒ et
⁊nõ ẽ adeo alb. Femiĩa vᷣo ẽ albo lenis ⁊ frãgi

bil bñe qſqã tuboꝛoſit ates intus.⁊ fruliula qᷓ
ſipoꝛoſa. li.i xvi. Arboꝛes glãdifere galla⸗

—

ratus.efficax antidotie.in ſumis arboꝛibo na⸗

ſcẽs.noctiborelurẽs. ¶ Signũ h̊ eiꝰ ꝙ in te⸗

mneꝛis decerpit. Jdein l xxv. Agaricon vtſũ
gus naſcit᷑ in arboꝛibo circa boſphoꝛũ coloꝛe

Cidido. Id qð in gallia naſcit infirmi⸗ babet᷑

Das ſpiſſioꝛ et maioꝛ eriſiit. qͥet capitis do⸗
loꝛeo facit. Jemia vᷣo ſolutioꝛ initio quidẽ gu

ſtus dulcis: moxin amaritudie tranſit. Sera.
li.agg.ca.Garicꝰẽ ſimił radici anuiden ſʒ eſt
minꝰ durus q;ipᷣa ſpõgioſus.et putãt qͥdã q;
ſit radix herbe.Etquidã dicunt ꝙ generatur
Xxputrefactione aſboꝛum ſicut ſungus.Et iã
reꝑtusẽ ſuꝑ arboꝛes ſerbin niſi quia eſt facile
frangibilis et debil ſoꝛtiter.ꝛ eſt radix ſpõgio
ſa moll ſubſtatie.⁊ ẽ duax ſpẽꝝ maſculꝰ ⁊ femi
na.ſed femia habet gdatim in ſe ſicut tunicas.
Maſculꝰ vᷣo nõ habet tunicas.ſed ẽtota ſub
ſtantia eius continua.et femina eſt maioꝛ.Ga
lienus ſeptimo ſimplicium farmacoꝛum capi⸗
mulo de Aganico. Agancus eſt ſicut radix:

rũ ferũt agaricũ.Eſt aũt ſungꝰ cãdidus ⁊ odo

aut eſt planta qᷓ naſcit ſuꝑ arboꝛes aliqᷣe. ꝛ eſt
beſi beilein ao ione.⸗ ſuba eius eſt
cõpoſita ex ſubſtãtia gerea:quam ſubtiliauit
caloꝛ. nec in eo eſt aliqͥd aquoſitatio oĩno.⁊ ſa
poꝛe eius dulcedo aliqua in pꝛimis cũ obuiat
guſtui. ſecudanio vᷣo eſt ſubamarꝰ.⁊ in co ap⸗
paret aliquantulũ acuitatis cũ ſtipticitate. et
virtꝰ eius eſt ca.⁊ ſic.Ex quibo oĩbo cõpoſituʒ
eſt farmaamm ex ſuba aerea ⁊ terreſtria coloꝛe
ſubnlia. Nequaq; vo particeps eſt aquoſe.et
ꝓterea diafoꝛeticꝰeſt m vᷣtutẽ et groſſiciceii⸗
aſiuis. Itẽ aga. eſt ſicut radix ſilis ſilo.ſʒ nõ
ſic dura anus genera ſunt duo:maſculus⁊ fe
mina:maſculus rotũdus eſt in ſe collectꝰꝛ⁊ ma
ſoꝛ.femina vᷣo pectini ẽ ſilis qͥ capilli diſcernũ
mur. radios mittit cũ albedine:glauca videtur
ambobo guſt eſtynus. pmo dulc:ꝛ⁊ poſtea a⸗
maricas. Naſci᷑ in arabia ⁊ in ſamaria ⁊ ĩ po

to:qͥ oibo eſt melioꝛ.E ſt ci ᷣtus calida ⁊ ſtipti

ca ⁊ diaſoꝛetica.¶ Jo.in ca.de aga. Aganic⸗
eſt ex medicinis magni iuuamẽti:cuiꝰ oꝛtꝰ eſt
ſecus arboꝛes qo accidit coꝛroſio ⁊ putrefa⸗
ctio.Et eiꝰgeneratio eſt ſicut gencratio fũgo⸗
⁊ videt᷑ ꝙ ſit.Etqᷣdã dixerũt q ſit ſicut apᷣa ſa
cũ ex putrefactioe.E ius aut duo ſur genera.
ſcʒ maſculꝰ⁊ femina.maſculꝰvo eſt malꝰ.2 eſt
nle q elt logus 2 guis. ⁊ hʒ in fracturꝭ ſuis ſicut
pductioõcs neruoꝝ.⁊ eſt durus ⁊ dſus.A ga⸗
ricus aũt quẽ ſapiẽtes laudauerunt eſt femina
habẽs ꝓpꝛietates qᷣnq; bonas.: ꝓpꝛie vt ſit al⸗
bꝰ leuis ⁊ velocioꝛ frangibil ⁊ poꝛoſus ⁊ ra⸗
rus valde.⁊ vt apareat ipncipio dulcꝭ guſi⸗
ciꝰ.deinde ſucceoit ei amaniudo ⁊ ſiipticitas.
melio: ꝑs ſoti coꝛꝑis ſi ſuꝑioꝛ gs ipᷣius. et

Operationes.
¶Can.ca. xtij. Ad meſtrua puocãda accipe
ſubtiliſſimũ puluerẽ aganici ? ↄfice cũ ſucco ci
daminis ⁊ oleo et calefac ad ignẽ cũ bombice
intincta ſupponat᷑. ¶ ontra fiſtulã accipe ſa
lem coſtüũ: tartarũ et ana:et facto ſubtililſimo

puluere cũ melle aficect tentã inunge ?⁊ impo⸗

ne. oſia fracta exn ghit:carnemglam coꝛrodit
er fiſtulã ſanat.i¶ Cõtra moꝛtea albã pulucreʒ
ſ. alis. oſti tartari ⁊ agarici pone ſuꝑ moꝛfeaʒ
pꝛius facta ſcarincatiõe.i¶ Dyal.De alto ca⸗
dentibo vtiliter adhibet᷑. bibitis obulis duoba⸗
um vino:ſi nõ ſebꝛiunt. ſi fbꝛiunt cum aqua
calida.¶ Epaticis aſmaticis et diſſurijs et ne
freticis ct vctericis maimũ pᷣſtat effectum:ac⸗
cepta de co..i.malũ caloꝛem emendat.ptiſim
medicaĩ:ſpleneticis cũ oximelle auxilia tur.
¶ Asanic Xomeſius reijcientiby languinẽ ab

— ,

He Herbis.

ſtinet. digeſtionẽ celebꝛat. obulus vnius cum
aqᷓ acceptus doloꝛẽ arteticũ cõpeſcit.epilẽticꝭ
cũ puſca vtiliter dat᷑.⁊ oẽs cãs intraneoꝛũ do
loꝛũ curat f̃ᷣm vᷣtutẽ hoĩs vel etatis datꝰ Paʒ
alijs cũ aqua dandus cẽ.alijscũ vino.alijs cuʒ
oximelle.alijs cũ mulſa.¶ Se.au.gal. Agani
cus reſoluit ꝑtes groſſas:et apernit opilatiões
que ſunt in epate ⁊ in renibo.Et curat ycterici⸗
ↄmq̃ acciàit ab opilaiiõe cpatis.¶ Et conlert
epilenti e:⁊ curat rigoꝛes ſebꝛiũ: q̃ ꝰtingũt ab

bumoꝛoſitatibo groſſis Et confert moꝛſiboty

ri vel alteriꝰ aĩalis venenoſi qñ ponit᷑ eterius

loco emplaſtri.Et bibi de co qntitas aurci.i.

cũ vino mixta aqua.⁊ ẽ medicina laxatiua.
¶ Etidẽ auc.Redagoꝛas ꝓpꝛietas eius eſt ð
fiegma et melancoliã.i¶ Et idẽ auc.Ra᷑. In⸗
ueni vl ab oib hoĩbo ꝙ purgat huoꝛes noci⸗
uos.iiEt idẽ auc. Humay in lib.ð tyriaca.ex⸗
pellit hũoꝛes a neruis ⁊ cerebꝛo cum ꝓpꝛietate
mirabili q eſt in eo.i¶ Et idẽ auc.abẽ meſuay ð
eius ꝓpꝛietate ẽ laxare flegma.⁊ eſt ↄriuʒ vene

nis¶Et idẽ auc.abix.Agaricꝰ purgat colerã

et ſtegma ſil:ꝛ foꝛtiſicat medicias magnas qñ
miſcet᷑ cũ eis:⁊ facit eas penetrare ad extrema
coꝛꝑis.⁊ eſt ᷣrius medicinis moꝛtiferis quan
do bibit᷑ aut miſcet᷑ cũ alijs medicinis.¶ GBal.

Expurgat opilationes que in viſceribus:⁊ S

Xctenicos ſanat q ſic exopilatiõe laboꝛãt epa⸗
tis,. 9fat etiã epileticis ob candẽ virtutem.

tur areis apudnos.

Capitulum. ix ..- , ſ

.
.

-erraria minoꝛ.Dyalſ.ſils eſt in oibus

nnn eſt beba omnib nota qde

2 agreſii papauerivel herbe ammomi.
Scd in hoc diſcernit᷑ q caput ſuꝑius hʒ lati⸗
us et ſerius floꝛeſcit:nec floꝛẽ facit ita feniceũ

ſed croceũ. Radixeſt illi rotunda deoꝛſum ex
q̃ dunittit croceũ acrioꝛis virtutis ſuccũ qͥ cõ⸗

uenit nebuli oculoꝝ.Naſcitur in cõpis vel cir
ca ſepes. Radix eius ðꝛ eupatoꝛiũ greco no⸗

mine. ¶ Pli. ca. de agrimonia. A grimonia hʒ
ſolia equaliter diuiſa apij modo.caput in cau
lculo papaueris ſilueſtris radicem hʒ:cuius
ſuccuseſt crocei coloꝛꝭ acris et acutue: Haſci

Operationes

¶ Pan. ca. de agrimonia Agrimonia calida

ẽ⁊ ſicca.Et eſt diuretica valde:que viridis tri

ta ⁊ potata antraces.i.puſlulas malas ſanat.
¶ Et ad ſerpẽtũ moꝛſum et canis et hominis
rabidi et cõtra venena valet.ſacit ⁊ ad ventrꝭ

doloꝛem ſic potata.i¶ Item vulnera cancero
mata viridis mita et impoſita ſanar.
¶ Item ſerpentũ moꝛſum.ʒ.ij.cum vini ciatis
duobo data diſcutit mirifice venenũ.¶ Ad ꝑ⸗
cuſſum ferro cũ aceto impoſita facit Jerrucas
tollit ſic ſimiliter.i¶ Ad ſplenis doloꝛẽ in eibo
ſumpta conſumit.i¶ Radix cius in vino cocta
et potata: paraliticis pꝛodeſt Halienus libꝛo
Pinamidiaꝝ capitulo ð cancro dicit ipam va

lere contra cancrũ peros ſumpta. ⸗
—‚Q⁊. (4., ο..

R

2
„
E

„
Capitulumn.x
Britolium. Sera.li.agg.capᷣ.ſadar.ſ.
agrifoliũ. A grifolium eſt arboꝛ cuius
fructus vocatur Habach. cuius due

ſunt ſpecies. Una eſt aſri et alia eſt dabal.ſʒ al

ri nõ hʒ ſpinas:ſed acuta folia:⁊ ſolia alterius
ſpeciei.ſ.dabal ſunt lata ⁊ rotunda:et eius ar⸗

boꝛ habʒ ſpinas.⁊ nabach exaſni ſunt pami:?ł

melioꝛes ex eis ſuntilli qͥ ſunt exilla regione.
⁊ ſunt dulc ioꝛes oĩbo alijs et mediocris odoꝛꝭ
⁊ aromatiſant os comedęẽtis ſicut alia aroma
tic a.Et nabach ex dahal ſunt maioꝛes.
¶ Etidẽ auc Iſaac eben aragi.Nabachẽ ſu
cut ſoꝛba in frigiditate:et plus ea in ſiccitate.
Bal.vij.ſim.far.ca.lotos.i.agrifolium.E ſtar
boꝛ ſtiptica quidẽ nõ multũ participat quali⸗
tate:et eſt ſubtiliũ partiũ et ſiccatiuus

Dperationes
¶ Sera. auc.Dyaſ.QOñ coquit agrifoliũ cum
aqua aut cũ vino ſᷣm neceſſitatẽ confert fluxui

matricꝭ:⁊ fluxui vẽtrꝭ qñ fit criſtere cũ ea:: ſtri
git radices capilloꝝ:⁊ ꝓhibet caſum coꝝ.De⸗
coctio ſerrature ligni eiꝰqñ bihit᷑ et ſit criſtere
cũ eo:fert vlceribaet curſui humiditatũ ma⸗

tricis antiq̊.⁊ fubiſicat capillos:et cõſtringit
radices coꝝ ne cadãt.i Etidẽ auc.habẽgue⸗

ſit. Agritolium vel nabach dulcis laxat cole
rã q̃ eſt in ſtomacho ⁊ inteſtinis:ꝛ repꝛimit ca

liditatẽ.i¶ Etidẽ auc.albaſari. Nabach ſtrin⸗

