et fiunt inde oꝛnamenta veſiünn et peploꝛun-

„

pꝛecioſa.

Capitulum. lxx.

Pöſtris. Albertus in libꝛo vt ſup. i⸗

* itris animal eſt marinum magnrnum

—valge:vt dicit Plinius. In occeano
gallias attingente aliquando inuentum. Ali
quando ſe offert mare in modum altiſſime co

lumne intra vela nauigantiũ apparcns.et aq

ingentem ſpargit:ita ꝙ; in pauoꝛem vertit na⸗
uigantes. SèMÿM .

.

Inna et ſolais. Plinius li.ixx.Pinna
„ eſt piſcis cõchaꝝ gñis.naſcit᷑ in limo
ſis ſubꝛecta ſemꝑ:nec vnq; ſine comi⸗
te:quem pinnocherem vocant.Alij pinophi⸗
lacem:id eſt ſuilla ꝑua.alibi cancer dapis aſſe⸗
ctatoꝛ:pandit autem ſe liminibo.oꝛbum coꝛpꝰ
intus minutis piſcibo pᷣbens.Aſſultant alij ꝓ⸗
tinus: et vbi licentius audacia creuit implent
eam.Atilla oꝛe compꝛeſſo.quicquid conduſe
ritexaminat.ꝑtemq; ſocio tribuit Quo magꝭ
miroꝛ exiſtimaſſe quoſdam aquatilibus nullũ

ineſſe ſenſum.i¶ Exlibꝛo de naturis rerũ.Pin

na de genere concharum eſt:coꝛpuſq; ronidũ
babet. Mas femina ſocialiter ambulãt.ape
rit pinna conchas ſuas ad lunam:ſeq; paruis
piſcibus offert quaſi moꝛtuamn. Qui ptinꝰ ex⸗

ulta ntes vbi licentiusſicut dicmũ eſt jaudacia

creuerit implent eius conchas. Mox vᷣo pin⸗
namſe plenam ſentiens appꝛchenſum quicqͥd
induſerit examiat ¶ Actoꝛ. Playselt piſcꝭ no
tus et vſitatus apud nos.ſq; ꝛbicoloꝛ. Naʒ ex
vna pte albus:ex altera niger.De quo ſicut de
pluribus alijs nihil in pnominatis autoꝛibus
repperi:niſi foꝛte alijs nominibus vocẽtur ab
cis q; a nobis. l

Capitulum. lxxfW.

HWM Dα] svsäo0nge,

2 narinus eſt qui vocat᷑ ſuillus.qꝛ duʒ

“ eſcam querit:moꝛe ſuisterram ſub a⸗
qnis fodit.Circa guttur enim habet oꝛis oꝛiſri
cium. et niſi roſtrum harenis immergat paſtuʒ

¶ Ex libꝛo dena.reꝝ Poꝛcꝰ marꝭ ẽpiſcis cſibi

BDeilſcibus

lis poꝛci terreſtꝭ æc magna parte ſimilis Haʒ
et caput habet ſimiulimum et mẽbꝛa coꝛꝑe.
coſtaſq; ſili modo diſpoſitas. Lota fere caro

elus in pinguedinem tranſit. Lingua eius ab
ſoluta eſt vt poꝛci.ſed voce differunt. In eius
doꝛſo quedam ſpine ſunt venenum efficaciſſi⸗
mum habẽtes:et punctionibus ſuis valde cru

ciantes. S ed fel eoꝛum puncturis remedio ẽ:
Plinius libꝛo xxxij: Inter venena piſciuʒ ſunc
poꝛci marini.ſpine ĩ doꝛſo cruciatu magno le⸗
ſoꝛum. Remedio autem eſt limus ex reliqͥ coꝛ⸗
poꝛis piſcum eoꝛum. ðM

NNJJr . —

,

STTTTLPTI

7/.
1
S

—–—
NNNW
L mmm
WE WBWH

———

—

—

.

60

Capitulum. lxxij.

—. — .

4
4
7
.

Tractatus

Olipus. Areſto. Polippus bʒ iuua⸗
Imen ſquamoſitatẽ peduũ.ꝑ illã em̃ iuol
nuit om̃e qð ſibi apꝛopiquat.Aialtñ
bũñs ſanguinẽ. bʒ cerebꝛũ mẽbꝛa ventris in ſe
pia et multipede cõſilia ſunt in figura et tactu
Boania comedit aggregat ĩ cauernis vbi ma

net.Et poſtq; oẽ idoneũ ſibi comederit.tũc te⸗
ſtas reſiduas⁊ coꝛtices cancroꝛũ encit. Outa
tur coloꝛ eiꝰ ⁊ coloꝛe lapidũ qͥ ſũt ꝓpe illũ fit co
loꝛatus qð ei accidit cũ timuerit:Ex li.dena.
re. Polippus ẽpiſcis tantã hũs virtutẽ in bꝛa/ nopꝛimot t anno
chijs:vt nautam aliquãdo de naui incauteſtã generis piſces ex eiſdemppagarii :·
tem rapiat:et in mare trahat:eiuſq; carnibſus ð
ſatietur. Carnibo em̃ libẽter veſcit᷑ſupinus ad
heret ſcopulis:⁊ auelli neqͥt.cui ſi fetida res ad
mota fuerit: ab eius odoꝛe ꝓtinus reſilit. Hii

mani iuxta venetiã frequẽtuũſimi ſunt: Iteʒ po⸗

lipi ſiue multipes verſo in terrã capite coeunt
oua atq; tam multa fecunditate faciũt.ꝙ hoĩs
occiſi teſta capinõ poſſunt.ſuperq; ſedẽtes ⁊i
cubãtes q̃ſi cãcellatis bꝛachijs camerã faciũt.
Item polippus vł multipes coꝛnu cerui vłſto
racis ſic in fumo deludit᷑ et depꝛehẽdit᷑. qꝛ dili
git ipᷣm.et ob hoc intrat vaſa venãtiuʒ.Ex ißo
etiaʒ aſſato in hamo poſito venatoꝛes multos
capiuũt piſces. Polippus et karabo.ſi ſimul irꝰ
ititti fuerint:Rarabo moꝛtuus ĩuenitur. Iteʒ ðözꝛ
ꝙ cũ ouant natãt:et mares ⁊ femie debilitan?
intantũ:vt a piſcibo paruis comedãtur:⁊ in a
uernis facile depꝛehẽdunt᷑.qð tñ nõ accid it iu

uenib ⁊ ꝑuis:ĩmo foꝛtioꝛes ſunt magnis.Itẽ
in hyeme coeunt.iĩ vere aũt ouant ſiue pariunt
Caput manis longius eſt capite femine.

Capitulum.

4 5 Vrpura. Exlibꝛis denaturis rerum

. vero eſt ommium tere piſcium minimus

Dlamühigen ce. Pungitiuꝰ?
quibuſdãſpinis ſᷣm nomen ſuum pun⸗

gens Mas i eis circa lauces rubẽs eſt. Jemia
vero illa rubedine caret:Ambo vero maculis
nudati ſunt. Hos vulgus opinat᷑ ſine ſemine ĩ

agquis creſcere.et qð mirabilius eſt:alios etiaʒ

hoꝛum ſemen ꝓpagari.AUnde et hunc piſcẽ ma
trẽ piſciũ vocant.Dicũt em̃ ſi ſtagnũ nouum
fiat:nulluſq; piſcis imittat᷑ Hos piſciculos an
no pꝛimo in eo inueniri.et anno ſcðo diuerſi

„
*

Purpure ſunt conche marine que ver

no tempoꝛe congregãtur:et attrite liq/

rem oꝛe ſaliuant. Similiter et murices circa
canis oꝛtum tricenis diebus. Mutuoq; attri
tu lentoꝛe cuiuſdaʒ cere ſaliuãt ſimiliter et mu⸗
=2R᷑ nces. Purpuras ac viuas capere contendunt:
quia cum vita ſua ſuccum illũ euomũt:⁊ maio
nbus quidẽ conchis detracta concha auferũt
Minoꝛes veꝛo cuz teſtis frangunt: ita demuʒ
roꝛem eum excipientestyri lingua purpure lõ

gitudine digitali:qua paſcitur pertoꝛando re⸗
liqua cõchilia tãta aculeo duricia.Aqua dulł

c(i enecantur: et ſicubi flumini immergumur.
Alioquin capte etiam diebus quinqua genis
viuunt ſaliua ſua.Hoꝛũ piſciũ cõche infra anꝰ?⸗
nũ magnitudinẽ implent: ſi antein creſccdo
tranſcurrãt:vim libidinis auferũt:nec vltra co
ire pñt:vt in tgepꝛecioſumliquoꝛem pariant:
Ande ſumma diligetia pmo anno deirahun⸗

9 72 .

— — —0 ᷑ ᷓ᷑———— — ——s — ———Uÿ

— — —

8

De Pilcibus.

tur eisconche vel ↄfringũtur ne creſcant.hoc
liquoꝛe veſtis purpurea tingi ſolet.qui coloꝛ
nigricantis roſe moꝛe ſublucet purpure(ſcðᷣm
Plinium fetidis odoꝛibo capiuntur.⁊ cum ſe
mineces fuerint mari reddite reuiuiſcunt.

Operationes.

¶ Pliniꝰ.li.xxuij. Purpure ↄtra venena pꝛo⸗
ſunt. Hoꝝ teſte cinis vtiliter cũ mdleillinitur
vlceribus capitis.i¶ Idem quoq;cinis cũ mel
le efficaciter ſanat mulierum mãmas.pannis
etiam inſiſtit vtroq; modo.¶ Idem cinis ſiue
opus ſit incipientes diſcutere ſiue coctosemit
tere.Purpuraꝝ ſiue muricum minoꝛa genera
ſunt efficatioꝛa.et oris halitum cuſtodientia.
O yaſcoꝛides.Purpura maritina ⁊ blata
appellatur.qꝛ quali blitula ſanguinis appa⸗

ret. Huius virtus ſicca eſt.vnde vulnera pu⸗

trida gingiuaꝝ in puluerẽ redacta ⁊ impoſita
purgat ⁊ cicatriʒat.i¶ Et ſi in eis mala caro ſu
percreuerit pulueriſata adhibita depaſeit eam
et extirpat. hoc ⁊ eius vngule combuite faciũt
¶ Eedem vngule ⁊ coopertoꝛium conchilq
album fumigata ca ſtoꝛei odoꝛem habent: ac
fumigatione ſua ſtericis offocanonibus labo
rantes liberant.¶ Epilenticos curant:bibita
vencrem mouent. Conchilium ipſum combu
ſtum omnia ſupꝛadicta nouitfacere.

—

—— — — .
—.—
—.
*

B

Capitulum. lxxv.
Axte et Raha. Exlibꝛo de naturis re
hrum. Rayte que rahis gallice dicun⸗
tur: eſt piſcis maris inter piſces nobi⸗

Gieg reputatus: ad modum vilis.Et
hoc vbi eſt pilcium copias pꝛopemodumro⸗

tunduseſt.⁊ in longitudine ⁊ latitudinefere e⸗
qualis.O culos babet hoꝛribiles. Os quoq;
defoꝛmidate hiuidum.⁊ hoc non co loco quo
piſces ceteri ſed loco ventris.vbi vero caput ⁊

oculiſunt os non habet.Caudam habet pꝛe⸗

longam vt coluber:⁊ in ea ſpinulas quaſdam

acutas valde.Habet ⁊ quandoq;in capite la⸗

pidem:nec credimus ꝙ natura creauenit eum

inutilem. Huius carnes indigeſtibiles ſuntyt
carnes bouine. Impinguatur(vt dicit Ariſto

teles.)vento medionali flante. Joꝛath. Eit au

tem piſcis nomine rahas ſtupefaciens: ita ꝙ

cuʒ rbete poꝛtatur peruenit ſtupoꝛ eius ad ma

num qua poꝛtatur. hic occultatur in arena et
luto. Uenaturq; totũ qð ex piſcibus appꝛopin⸗

quat.⁊ qꝛ ſtupeſacit eos:ta ꝙ nõ poſiunt mo

ueri. Ipieq; conſequitur illos ⁊ comedit eos

Capitulum. lxxvj.
Ana marina. Ambroſius. Rana hoꝛ
OOrensin paludibus: decoꝛa in aquis in
Vquibo omnibus ſee pꝛeſtat elementis.
Areſto. Rana marina habet alas ſicut ⁊ om⸗
ma cetera: quoꝛum ſinis tendit ad ſtricturam
Habet etiam bꝛancos adv nam partem decli
nantes aſperos. ſpinis ſimiles: ⁊ coopertoꝛun
habet in ranis. maioꝛ eſt femina ſicut⁊ in cete
ris ouantibus:vt in lacertis ac ſerpentibusha

bet rana marina ſupꝛa oculos partes pendẽ⸗

tes quaſi pilos. habentes etiã capita rotunda
quas ei pꝛeparat natura cibi cauſa.um em̃
rana mouet aliquid aquoſum cumluto et ha⸗

rena tũc partes ulas que ſunt quaſi pili erigit:

caſq; cum piſcibus paruis inupluitaet ad oꝛi⸗

.

Tractatus

ficium ſuũ cũ eis adducit:ſicq; comedit.Etſi ¶ Idem in libꝛo.xxij. Rumbi carnee trite et A
partes illas q̃ ſunt ſuꝑ oculos nõ venatur qñ Zn mulla date febꝛicitantibo pꝛoficiunt.

depꝛebendit᷑ debilis ⁊ egra inuenitur. Ex his xlibꝛo de naturis reru. Rumbus cſt piſcis
etiam q latent eſt rana.cunq; latuerit vadit ad magnus ſoꝛtꝭ ⁊ aſtutue:ſed tarqus.hic quoq;
virideſuꝑa quã ⁊ cibatur piſcibo paruis ſũüt piſcis vt rana marina ſimili mõ depꝛedatur.
in eo. Rana cõtinue generatiõis eit.⁊ ouat erx HNam in limo turbato abſconditus pinnas ex
tra vnũ ouum cõpletũ tantũ. Et eſt dure teſte certas mouet:⁊ vbi piſces appꝛoximare v»/e⸗
ꝓter ſalutẽ qua exterius indiget. Huius cau⸗ rit:mox eos coꝛripit ⁊ deuoꝛat.Argumentum “M
ſa eſt natura ſui coꝛporis: qꝛ caput eius eſt in eſt eius ſolerte.quia cum ſit tardiſſimns omni
qjuãtitate multiplex ad ſuũ coꝛpus.⁊eſt ſpiio um piſcium. mugilum tamen velociſſimum in
ſum. Ideoq; nõ recipit pullos in vlcimo. Om ventre ſepiſlime reperitur habere.
nes aut piſces nutriunt filios pᷣter ranas

Hyperationes

(ſicut narrauerũt ſapientes)maligna eſt inua
dens animalia nã ex longinquo ad ea ſalit vt
moꝛdeat.⁊ ſi moꝛdere nõ poteſt:exuſflationez
nociuã ad eaſufflat.i¶ Ex eius moꝛſu accidit 3
apoſtema magnũ ⁊ perditio velox. ¶ Erura .
eius cũ tyriaca magna.⁊ qð eſteius geneis.–
O Actoꝛ. Rana manina rubea venenoſa.⁊ ciꝰ
potus accidit obfuſcatio coꝛporis.⁊ alia multu /
E taincomoda. ¶ Idem. De hac ⁊ alijs ranarũ
. ſpeciebus dictum eſt ſupꝛa in tractatu de ani⸗
malibus capitulo.cxxij.
m Capitulum. lxxviif.
— == Ubus? Ryache. Alber. in li. de natu⸗
WE SS=1Rria animlin. Rubus eſt piſcis in ma⸗
☛ ς NNNNNNNNAA * ri Italie 2 Brecie abundans: zeſt de “
= ——MK genere pectinis toms rotũdus quaſi circualus
O— pinnulis circũpoſitis. in parte magna pictuſ
eſt nubeis virgulis ⁊ maculio.⁊ illa ſuperficies .
— totag eſtplena ſpinis aliquanrulum anteriusa.
— — Kthic piſcis eſt piger ad natandum: ꝓpterſui
E , 5 coꝛpoꝛis latitudinem. Demergituraut in pio
f fundo ⁊ turbat aquaʒ et piſces qui acceſſerint
—— ineautos confodit.ita etiam velociſ imum
piſcem mugilum in ventre babere inuenitur.

☛ .
5— 4

——— — e ſeig oelicarmo cle Ralciline canie.
Nanftiili neodem libꝛo.Ryache dicuntur picces
Capitulum. lxxvij. de pectini generi rotundi:ita ꝙ cubitum ⁊ ali
Robſctgluua, libꝛo nono. Rumbꝰ quando duos cubitos habent in latitudine ?

ſt piſcisplanus ſicut paſſer ſolea. Hi tantundem in longum. caudambabentlongã
ꝛ paſſeribus tantum ſitu coꝛpoꝛum dif ¶⁊ in hac pinnulas acutas adnatandum ocu2⸗
ferunt. Dexter hic reſupinatus eſt illis.paſſeni los hoꝛrribiles.⁊ os quaſi in loco ventris turꝰ

lenus. piſſimum. carnes habent duras ⁊ indigeſtibi

W orgatianog les. vbi ipſe piſcis rarius inuenitur. ibicm̃ pꝛo
D perationes. “ preranmttmdelderatu .lbtaemß 8

—b17715511.

. . —— –

ͤ„ NNNNRNNNES

S —,,—

SðSð

— — Pana hurne, Alber in ſe
— eẽ na.animaliũ. Sedparus piſcis eſt ma⸗
Capitulum. lxxxix. nmnunt tei nuni bage auico
— —,, a.lacitur:et dictus ẽ eo ꝙ habeat huius inſtni
eE Almo ⁊ S alpa. Phiſio mentiſfiguram. ¶ In libꝛo vt ſup. Staurus
Vlogus Salmo dicitur a pilſcis delectabilis qui ſolus ruminat inter pi⸗
ſaltu. caudaʒ enim oꝛe re ſces.bunc piſcem dicunt non multos haberre
plicat ⁊ reflectit.ſinmiter dentee:: ideo ruminatione indigere.licet bec
eam oꝛe tenẽs:donec ſap ſit cauſa ruminationis.dicunt etiam hunc piꝰ
DSius agilitate locum etiaz ſcem romani de longinquis partibus allatuʒ
abꝛuptum conſcendit. ſz in tyberi eſſe multiplicatum.
nec coloꝛe multumvalet: „
aut ſapoꝛe antec; guſtaueritmare. Ad qöten — —
dens cõtra fluminis impetum a pꝛopoſito n m —
Delilſtit quouſq; reſiciatur.deinde ad nota do —
micili a reuertitur.E x libꝛo de naturis rrum.
Salmo piſcis eſt in latitudinem ⁊ lõgitudinẽ
magnam excreſcens.Roboꝛe quoq; ſoꝛtis eſt
ſed ponderoſus ⁊ grauis.Omniſq; habet agi
litas a potentia virtutis eius eſt potius q; a le
uitate coꝛpoꝛis.hic vt dicit Plinius olim pꝛe⸗
ferebatur om̃ibus piſcibus fluuialibus.⁊ ma
xime in Aguitania. Carnes eius rubee ſunt.q̃
ucet dulces ⁊ grates ſint valde.tamen ſatieta
tem cito manducantibus ingerunt.piſcis iſte
fetus fſacit:nec diu viuere poteſt in aquis dul⸗
cibus ſta gnoꝛum niſi liberum habeat tranſi⸗
tumadoulces vndas fluuioꝝ.quinetiam vbi
in tranſitu ſepevel aliquid huiuſmodi obſtacu
luʒ inuenerit:caput caude cõiungit.ſlexoq; coꝛ
poꝛe peruolat adoptata.¶ In libꝛo vt ſupꝛa.
S alpa piſcis eſt obſcenus et vilis.hic mira⸗

culum ſui pꝛebet vt nunq; decoqui poſiit nili Cap itulum.lxxxj.

pꝛius foꝛtiter fuſte vdl ferula verberetur y pia. Jſd. Sepia dꝛ qꝛ ſepib inter

Cap itulum. lxxx „ DBeanu tconcipit autripera

—. .

X

8 üN de

henus attramentitanta vis eſt vt lucerne addi
tũ ethiopesvideri.ablato lumĩe poꝛi quidã tra

dunt. ¶ Ex li. de na. re. Sepia ↄcipit deoꝛe ſi

cut ⁊ vipera. oua eius dura ſunt. He nõ natãt
in mari niſi par ⁊ par:maſculus ⁊ femina om̃i
tꝑe ouant.⁊ in quadra ginta noctibo oua ſua
cõplent. Femina cũ ouat:mas eam ſequitur ⁊
ſuꝑ oua ſemen inſufflat vt viuiſicentur.i¶ Are
ſto. Sepia membꝛũ habet ſub oꝛe poſitũ qðᷣ
Dicitur maſtim in q̃ eſt ſperma magnũ.et quã
do accidit timoꝛ eijcit illud in aquã ⁊ turbat eã
Habet etiam in interioꝛi ſuo vaſa duo plena
ouis in albedine ſimilia grandini.Coꝛꝑa ve
ro mariũ magis aſpera ſunt qᷓ; feminaꝝ. Pul⸗

lus ſepie cõtinuus eſt cũ ouo in anterioꝛi coꝛn

poꝛis parte.nec poteſt alitereſſe. Anterioꝛ em̃
pars ⁊ poſterioꝛ in eodem loco cõueniunt

Hoprrationes
¶ Dyaſ.Sepia cũ attramẽto ſuo cocta caco
ſtomacha eiſt:ventrẽ mollit. Qð molle ẽ oſſis

eius collirus cracomaticis neceſſarie miſcet

¶ J teʒ oſſa tuſa oniguinẽ dentibo tollunt ma

culascarnis integro coloꝛi reſtituunt.i¶ Glau

comata hoĩm vel animaliũ in oculis ſufflan⸗
do macxime cũ ſale ad ſanitatẽ ꝑducunt i/Os
eius tritũ ⁊ c aqua bibitũ toꝛacis vicijs ⁊ al⸗
maticis omnino pꝛodeſt. ¶ Plinus lib.xxxij.
Oculoꝝ tumoꝛem ruboꝛẽq; ſepie coꝛtex cum
lacte mulieris illitus ſanat.⁊ per ſe ſcatiricias
emendat.i¶ Cinis eiuſdem coꝛticis cicatrices
oculoꝝ ſanat.⁊ albugines iumentoꝝ emendat
¶ Sepie in cbo ſoluunt.earũq; teſte ex aqua
ſalſamentoꝝ inherentia coꝛpoꝛitela extrahũt.
¶Medgentur ⁊ lentigini ceteriſq; vitijs ex oſ
ſibus ſepiarũ vſtis.¶ Jdeʒ.Cinis ⁊ carnes ex
creſcentes tollit:et humida vlcera.iſ Platea⸗
rius.Os ſepie quod in eius ventre inuenitur:
ad albandos dentes valet.ſi puluere eius ſub
tili in panno lineo poſito fricentur.
¶ Ad faciem quoq; dealbandam puluis eius

cum vnguento citrino conficitur.

Capitulum. lxxxij.
Erra ⁊ S cilla. Jiſið. Serra denta
deſt: q; ſerratã habet criſtam: ⁊ ſubtus
natans nauẽ ſecat.Phiſiologꝰ. Ser⸗
ra eſt marina belua pennas habẽs immanes.
qua cũ viderit in mari naueʒ veliſicantẽ eleuat
pennas ſuas:⁊ cõtendit velificarecum naue.

Qbi aũt cucurit ſtadijs.xxx.vel.xl.laboꝛẽ ſu⸗

ſtinens deficit:?⁊ pennasdeponens adſetrahit
Unde nauẽ maris cauſa iam laſſam repoꝛtant

Ad pꝛiltinũ ſuum locũ in pꝛofundum. Ex. li de

Trattatus

na.re. Serra criſtam habet ſerratã.qua naui⸗
bus occulte ſuꝑnatans eas in fundo ſecat:vt
intrante aqua bomies aſtutia doloſa mergat
eoꝛumq; carnibſatietur.Alia quoq; eſt eiunꝰ
dem nominis marina belua ingens.pinnaſeʒ
latiſſimas habens quibus cõtra naues veliſi⸗
care cõtendit.¶ Exli.dena.re.S cilla mon⸗
ſtrũ eſt habitãs in eo mari qð Italiam ⁊ Si⸗
liciam itercludit. Nautis quidem ⁊ omnibe ho
minibo inimicus eſt:⁊ eoꝝ ſanguine carnibo de
lectatur.caput ⁊ manus habet admoduʒ virgi
nis foꝛmata ſicut ſerenes ⁊ rictus.⁊ oꝛis hiatũ
ac dentes hoꝛridos vterũ beſtialem:⁊ delphi⸗
ni caudam. Mire ſoꝛtitudinis eſt:nec in aqua
facile vincitur. In terra vero pꝛope imbellis
habet ⁊ vocem aliquantulum muſicam.ipſaq;

belua carmine mirifice delectatur.

.
———— .
—— — —— — –

AN;

. — 2
— ——
. . —

—

—

.
.

De Pilcibus.

Capitulum. lxxxiij.

yrena.Ex libꝛo de naturis rernʒ. S

rene ſunt animalia moꝛtifera:que a ca
pite vſq; ad vmbilicum habent figurã

* *

mulieris impꝛocere magnitudinis hoꝛrende

facie.Crinibus capitis longiſſimis atq; ſqua⸗
lentibus. Apparent autem cum fetibus quos
in bꝛachijs poꝛtãt. Mammis etenim fetus la
ctant:quas in pectoꝛe magnas habent.Quas
quando vident naute multum timent.eiſq; la⸗
genã vacuam pꝛoijciunt:et ipſa cũ ea ludit do
nec nauis pertranſeat. Reliquam vero parteʒ
coꝛpoꝛis habent vt aquila:⁊ in pedibovngues
ad laniendum abiles. Poꝛro in fine coꝛpoꝛis
babent ſquamoſas piſcium candas.quibusvt
remigijs in gurgitiba natant. Quoddam etiã
muſicum ac dulciſſimum melos habent in vo
ce.quo delectati nauigantes ⁊ attracti reſol⸗
nuntur in ſomnum. ſopitiq; ſyrenarum vngui
bus dilacerantur. Sednonnulli nauigantiũ
ſapienti vſi conſilio:ſoꝛtiter aures ſuas obtu⸗

rant:⁊ ſic immunes tranſeunt ne moꝛiiſero ſy⸗
renarum cantu illiciantur ad ſomnũ. Hee qui⸗
dem belue in quibuſdam pꝛoſundi gurgitis in

ſulis:⁊ aliquando in fluctibus cõmoꝛantur.
Et quod de lagena dictum eſt illi teſtati ſunt
quieas ſe vidiſee dixerũt. Syrenas tamẽ has
nonin veritatebeluas ſed meretrices quaſdaʒ
yſidoꝛus fuiſſe deſcripſit.que tranſeuntes ad
egeſtatem deduebant. Sed ⁊ philoſophi et
ſanctoꝛum expoſitoꝛium nonnulli contrariũ

ſenſiunt vera monſtra marina eſſe dicentes.
Sunt ⁊ ſyrene ſerpentes in arabie partibus

habitantes.equi curſu velocioꝛes:quarum eti
am quedã alas habentes volare poſſunt.Ha⸗
rum tantum virus eſt efficaciſſimum ad nocẽ
dum.vt moꝛſum ante moꝛs q; doloꝛ ſequatur
¶ Phiſiologus. S yrene ſunt animalia moꝛ⸗
tiſeravſq; ad vmbilicum ſignra hominis ha
bentia.extrema vero pes vſq;ad pedes volati
lis.⁊ piſcis habet figuram. Mulicum quod⸗
Dam ac dulciſonum melodie carmen canunt.
ita vt auditus hominum longe nauigantiim
ad ſe trahant.nimiaq;ſuauitate pꝛolixe modu
lationis aures eoꝛum:ac ſenſus delinientes in
ſomnum vertant. Tunc demum cum vident
eos grauiſſimo ſomno ſopitos.ignarosac per
inſipientiam ſuam deceptos inuadunt:et car
nes eoꝛum dilamant.

Capitulum. lxxxiiij.

—

Pinachia 1 Squatina. Ex libꝛo de
Aunaturis rerum. Spinachia coꝛpoꝛe

W◻MN quidem elt puſilla: ſed vtiliſſime vndi⸗
q; ſpinis extãtibus munita a moꝛſu cuiuſiibet
alterius piſ cis eſt acutiſſima.i¶ Iſido. Sſqua

tinus dictus co ꝙ ſquamis ſit acutus.vnde ⁊

eius cute lignum politur.Plinius libꝛo vnde⸗

cimo. Squatina eſt piſcium genere qui ꝓſpi⸗
na cartillaginem habent. O mniaq; talia car⸗

noſioꝛa ſunt a ſupina veſcuntur. Diuerſa pi⸗
ſcium genera non coeunt in ſimul:pꝛeter ſqua
tinam ⁊ ranam.ex quibus naſcitur piſcis par
te pꝛioꝛi rane ſimilis. Et nomenexvtroq; com
poſitum apud grecos trahit.Piſcium quidaʒ
ter in anno pariunt. Quidaʒ bis:vere ⁊ autum
no. Ex planis ſola ſquatina bis:autumno oc
caſuq; vergiliarum. Squatina vero intra ſe
parit oua pꝛemollia in alium locuʒ vren trani
ferens:ibiq; excludens. Simili modo et omia
que appellauimus cartillagineaita ſit vt ſola
piſcium ⁊ animal pariant ⁊ oua concipiant.
¶ Ex libꝛo de naturis rerum. S quatina pi⸗
ſcis eſt in mari quinq; cubitos habens longi
tudinis:⁊ caudam pedalem. Hic abſconditus
in limo piſces coꝛripit ſubito.utem tam aſpe
ram habet vt ex ea lignum ⁊ ebora poliantur.

Pilus ipſius cutis bꝛeuis ⁊ mger eſt.hũc adeo

durum natura cqeauit: vt ferni vel calbis acu⸗
mwine v ix incidi poſſit.

Capitulum. lxxxv.
4

2

Trattatus

Olaris ⁊ Solea. Ex libꝛo de naturis
Dreruũ. Solanis dictus eſt eo p in ſole
libenter in ripis fluminũ iacet.Caput
habet magnũ:oꝛificium latum. curem nigram
ac lubꝛicam qualiseſt anguillan. Epar habet

DVullciſſimum ⁊ eſtbile pꝛecipuum.in vaſtitatem

ac longitudineʒ maximam creſcit. ¶ Plinius
libꝛo.ix. S olea eſt piſcis a figura denomina
ta:eo.ſq q calciamentoꝝ ſoleis aſſimiletur.

Poperationes
¶ Accoꝛ. Solea piſcis eſt marinoꝝ piſciũ iux
ta medicos infinmis in cbo ſuauiſſimus qꝛ mi

nus ceterꝭ flegmatcicus:eſt etiãſapoꝛe gratus.

—

.

Capitulum. xxxvj.

Scolopẽdre marine terreſtribo ſimi
les:q̊s centipedes vocãt.hamo deuo⸗
rato omia interioꝛa euomũt donec hamũ ege
rant:deinde reſoꝛbent. Iſið.Scoꝛpio dictus
eſt qꝛ ledit dũ manu tollitur.Lradũt aũt.x.ca

BSaelnae Scoꝛpio. Sll. tĩ ſr.

cris cũ manipulo ocimi alligatus. omes q ibi

ſunt ſcoꝛpiones ad eum locum congregari.

Ariſto. Scoꝛpio mannus ouat in vere ſe⸗
mel.t iterũ autumno.i¶ OPlinius libꝛo.ix. Can
cri moꝛtui in ſcoꝛpiones figurãtur in ſicco.

Hßperationees.

¶ Igẽeli. x. Mente ſuccus õ ſcoꝛpiones mari

nos ſumit. ¶ Idẽli. xxx. Mulus etiã illitꝰ vel

in abo ſumptus ſcoꝛpioões marinosſumitur

⁊ auxiliat.¶ Scoꝛpionis aũt marini fel alo⸗

picias replet. Yel marini ſcoꝛpiõis rufi cũ oleo
veteri aut melleactico incipientes ſuffuſiones
diſcutit.i¶ Jterũq; fel ſcoꝛpionis marini cica
trices tollit.¶ Scoꝛpius marinus necatusin
vino:⁊ obuli põdere potus veſica vitia ⁊ caleu

los ſanat.¶ ¶Lapide q̃ʒ qui inuenitur in ſcoꝛ⸗

pionis marini cauda:cũ ſol eſt in canero toꝛ⸗
entur ſerpẽtes ictibi ſcoꝛpionũ.¶ Diaſco.
Scoꝛpiões marini colerã deponunt.ſuffuſio

nes oculoꝝ detergũt.caligines ⁊ glaucomata

tollunt. ¶ Idẽ. Dariniſcoꝛpij ſet magnã bʒ
virtutẽ.⁊ ante fella q̃drupedũ pꝛimũ.facit autẽ
ad effuſionẽ oculoꝝ ⁊ ad caliginẽ ⁊ aſpꝛedineʒ

palpebꝛarũ.¶ Aui.in.ij.cañ.erula ſianni cõ

fricata ſuꝑ marini ſcoꝛpionis pũcturã conſert
¶ Ideʒ in.iũ.Ex moꝛſu ſcoꝛpionis marini ac
cioit in flatio ventrꝭ ⁊ ſoꝛma poꝛopica.et qñq;

veoſitaris exitus abſq; voluntate.¶ Cura
Qus eſt cra dꝛaconis marini ? rutele.

dne

88 d

S 7*

De Pilcibus.

Capitulum. lxxxvij.

Pongia Scuamis ⁊ Scinthi. Alb.
in li.dena.aia. Spõgia marinoꝝ eſt
qᷓ multoꝝ geneꝝ eit.Et conueniunt cũ

animalib in motu ↄtractionis et dilatatiõis

Quedã eaꝝ immobiles ſunt a ſaxis ſi abrũů⸗
pant᷑ a radicibo recreſcũt.Quedã aut ſunt mo
biles de loco adlocũ. In turbatie melius vi⸗

uunt et impuris aquis putreſcunt ⁊ cib antur

limo ⁊ piſabo ⁊ oſtreis. ¶ In libꝛo vt ſupꝛa.

S cuamis ẽ piſcismarinus quã germani ca

tulam maris vocant. Hic quinq; pedes habʒ

in longũ ⁊ caudam monopedalem.hic piſcis
in limo abſconditus impꝛouiſos interficit pi
ſces.Lutem etiã habet ita aſperã.vt ea cũ ſic

ca fuerit ligna et cboꝛa poliantur.pilus vero

eius bꝛeuis eſt ⁊ niger et ſimiis ariſtis herbe
fullonũ.⁊ adeo durus eſt vt ferro et calibe vix
poſſit ſcindi.¶ In eodem lib. Scinti anĩalia

ſunt aquaticain nilo natatia cocodrillis figu

ra ſimuia:ſed ſunt multũ minoꝛa ⁊ cõtractioꝛa
Hoꝝ carnibo infecta pocula vim veneni extin
guũt.pꝛenunciant etiam tempeſtates. Antra
lua arantia ⁊ oſtium ab oppoſito eius ventiqͥ
flaturus eit aperientia ⁊ cauda villoſa aliud ſo
ramen qð ad ventum reſpicit obturantis.

Capitulum. kxxxvij

oõcus ſiue Stincus. Iſi. Sticns ?
belua circa nilũ.Aui.Stincus ẽ gua
ril de nilo qͥ capit̃ in egypto.⁊ eſtim.⸗
uerũt qͥdã ꝙ ſit de partu cocodruli. Meliꝰau
tẽ de ipſo ẽulud qð eſt in ꝑte renũ:auget qñq;

coitũ ita vt nõ ſedct᷑ niſi ſoꝛbitiõe iurꝭ lactuca

* Operationes.
¶ Dyaſ. Stincus eſt aĩal qð inuemit᷑ in india
q̃drupes ⁊ ſile lacerte:ſed longius atq; ventro
ſius.̊ aũt ſalli.⁊ ad venereos vſus facit ſi ca⸗
ro eius ex vini ciato potet᷑.nã ſi plus ſumatur
neruos ledit¶ Albᷣ.de na.aa. Stincus eſt a
nimal marinũ mediũ inter platã ⁊ anial qð eſt
ſicut ſtella pentagonũ rufi coꝛij:⁊ in medio ha
bet rimas quibo trahit nutrimentũ.Etita exci
tat libidinẽ ꝙꝙ ſanguinẽ eijcit per coitũ.nec tñ
cõcumbens achuc coitu ſatiat᷑.nec medicinã
habet libido niſi per ſuccũ lactuce bibitum

Capitulum. lxxxix.
Turio.Ex li.dena.re. Sturio ẽ piſcia
magnus habitans in aqͥs fluuialiboqᷓ
. magne ſüt ⁊ diffuſe. viuere diutius nõ
poteſt in ſtagnis niſi ad dulces fluuioꝝ aqua
tranſitũ habuerit. Cibi parũ aut mhil admix/⸗
tit in coꝛꝑe.Cui quippe cib in nutrimentu ſu
ficiens eit.ipſa ſola aeriſerena trãquillitas.q

ꝓpter ⁊ modicũ hʒ ventrẽ ac ꝓpemoduũ ſolidus

in loco ventri. ſicut in reliq̃ coꝛpoꝛis ꝑte. hʒ in
teſtina licet ꝑua reſpectu ſue magnitudis.epar
vero ſatis magnũ ⁊ adeo dulce:ꝙ vix co medi
ſine ſtomachi abominatiõe poſſit. vñ eius fel
le qð contiguũ elt epar fricari ſolet vt exceſſus
dulciorꝭ in epate:tẽperet exceſſu ammar 1 nnn

8

Tractatus

Areſle. Oꝛe caret. · flla pare integra eſt que in

ceter aialibus os occupare ſolet:mec niſi mo⸗

dicũ ſub gutturefoꝛamen habet clauſum cum

voluerit apertũ aeris ſerenicat. Auſtro citius
impingueſcit.aquilone vᷣo flante ſubſidet in ꝓ
fundis. Ideʒ in lactepoſitusdiu ſicut in aqua
viuit.Ali.in li.de na.aĩalium. Stunio piſcis
nNotus ẽ:quẽ antiqui ſtoꝛiã vocauerũt.Eſt aũt
piſcis longi naſi:⁊ magnꝰ adlongitudinẽ no⸗
num pedũ qñ cõpletus eſt ⁊ eſtrotũdus in mo

dum claue. ? tres hʒ teſticulos in pelle pungẽ
tiũ per coꝛporꝭ longitudinẽ. Os habʒad ſugẽ
dum potius q; ad mãducandũ.⁊ ideo in vẽtre
ceius nihil cibi inuenitur groſſi:ſed humoꝛ vi⸗
ſcoſus quem ſugendo accipit:carnes habet al

das ⁊ dulces.⁊ non habet oſſa niſi in capite.
Pinguedinẽ habet croceam.⁊ epar habet ma⸗

gnum ⁊ adeo dulce q niſi felle ſuo temperetur

pꝛe dulcedine generat abominationem.

—

Capitulum. xc.

MWEella. Plini.li. ix. Stellã in mari ſapi

S entia claros autoꝛes video mirari.Cu
EWiusfigura hec eſt parua admodũ carer

intus. extra durioꝛe callo. Huic tam igneum
feruoꝛem eſſe tradunt:vt omnia in mari con⸗

tracta adurat.omnẽ cibum ſtatim peragat.

Operationes.

¶ Igdeʒin li. xxxi.arnes aũt marine ſtelle cõ

tra marini dꝛaconis ictus valent appoſite.

(Ex libꝛo de na. reꝝ. Stella piſcis eſt in ma⸗

ri occidentali.cuius figura eſt ad moduʒ ſtel⸗
le. Hec cũ aliqð animal comederit:mox inue⸗
tun in eius ventre durũ q̃ſ bis coctus panis

Capitulum.xc
¶V FJungis. Iſið. Sſfun gia dicta ẽ a ſin
1.9 gere.i. nitidare vel extergere. Unde Ci
cero. Et fingebat᷑ ſſungijs ſanguis.i

4 .

extergebat᷑. Animal aũt eſſe docet᷑ cruoꝛe pe⸗

tris inherẽte. Unde dũ abſcindit᷑ ſanguineʒ re

mittit. Nam alia ſunt viuetia in aquis:que di

ſcurrunt vt piſces.Alia q̃ ſtant fixa vt oſtreee
vcinus.ſfungie.Ex his alie mares dicũtur:co
q tenues ſunt fiſtule ſpiſſioꝛeſq;. Alie femĩe q̃
maioꝛibo fiſtulis ac ꝑpetuis ſunt.Alie durio⸗
res:quas greci appellant tragos.⁊ nos huco
ſas dicere poſſumus ob aſperitatẽ ſui. Nouii
ſimũ genus eaꝝ peniculi vocant:co q; apte ſũt
ad oculoꝝ tumoꝛes:⁊ ad tergendas lippitudi

nes vtiles.Candide ſtungie cura fiunt.ꝑ eſta⸗

tem em̃ ad ſolem ſternũtur.⁊ ſicut cera puni⸗
ca candoꝛẽ bibunt.Plimꝰ.li.xxxij. In mani cã
panie vicino panẽ abiectum rapiunt.⁊ ibides
ad nullum cibum in quo hamus ſit accedunt.

Pperationes
¶ Pli.li.vtõ.A qlo naues ſfungias ceterꝭ pꝛe
ferũt nec vſq; diutius durare ſpᷣm medici aſſe
runt.¶ Haꝝ genus molliſſimũ peniculitumo
res oculoꝝ ſedant ex mulſo impoſiti.abſtergẽ
de quoq; lippitudini vtiliſſiDm.
¶ Imponütur ⁊ ipſe ſiungie epyfoꝛus expoſi⸗
ta ⁊ ad doloꝛes capitis ex aceto calido
¶ Recentes diſcutiunt.molliunt:mitigant.ve
teres autem vulnera glutinant.
¶ Ulcera humida ⁊ ſilia ĩpoſite ſiccant fractu
reꝛ ylcera. ¶ Sſun gijs vtiliſſime fouẽtur. qꝛ
ſaguis rapit᷑ in ſecãdo vt ꝑſpici poſſit qratio

D UV R

H¶ Infantiam quocq ſiri ſim.i.capitis vlcera

— f — —

☚

Lapitulu m. xcij.

Deiltibus. —

ſtungia frigida cercbꝛo bumefacto ſanat

2

apiſcis eſt fluuialisrt
aaaagnenſia omnibus no⸗
Atus. In limo ſicut anguil

Afliiiinmutritus. vnde ciꝰ co
hhhuns elt. ſcz lucei ſiue ni⸗
Irl. vterq; biie is ſapoꝛis
dulcis eſt:ſed male digeſlionis.ꝗ¶ Iſidoꝛꝰ.Li

timallus nomen ex floꝛe ac cepit.Lynũ quip⸗
pe flos appellatur. NHam cuʒ ſit ſpecie grarus:

⁊ ſopoꝛe iocundus:tamen ſicut flos fragrat ⁊

coꝛpoꝛe odoꝛes aſpirat.i¶ Idem. Coꝛpedo di
cta ẽ eo coꝛpus teneſcere faciat: ſi eam quiſ
qʒ; viuentem tangit.Loꝛpedo ſicut ⁊ ſquatina
eſt ex genere piſcium qui cartilaginem habẽt
pꝛo ſpina.Omniaq; talia carnoſioꝛs ſunt: et
ſupina veſcuntur. Loꝛpedo oua in terraſepa
rit pꝛe mollia in alium vteri locum tranſferẽs
vybiq; excludens.Octogenos habet ferus.Ho
uit toꝛpedo vim ſuam:ipſa non toꝛpens:mer⸗
ſaq; in limo ſe occultat. j

Dperationes
Plinius libꝛo.xxxij.Loꝛpedo emollit aluũ:
in abo ſumptt. S
¶ Et lyeni medetur impoſita pꝛocidentꝭ moꝛ⸗
bumintranci quoq; pꝛohibet appoſita

— —

echa. Titimallus. et

Capitulum. xciij.
–Rrebius ⁊ ructa. Ex libꝛo de natu⸗
jris rerum. Lrebius eſt piſcis niger pe
èdalistantum longitudine. habens ta
men.quiq; digi os.in craſſitudine hãc ei vim
ineſſe Plinius recitat. vt pars eius in ſale ſer⸗
uata:aurum quod in altiſſimos puteos deci⸗
derit. admota cxtrohat ac fluctuare fadat.
Hic coloꝛem candidum in hyememutat.⁊ eſta
te nigrioꝛ fit. ſolus inter omnes piſces ex alga
nidiſicat ⁊ oua in nido parit. Lrebiuseſt in o⸗
ceano qui duro naues perfoꝛat roſto.
Actoꝛ. Tructa exterius quidem varia ſicut
et petica. ſed interius rubea.que quidem vt fer
tur qdiu minoꝛis etatis et coꝛpoꝛis ej iſtit in
aquia tantũ vulcibus nutritur:⁊ tructa voca⸗
tur. Cum autem excreuerit ⁊ deſcendens vſq;

ad conſinia maris de ſalſedine ũlius biberit:

ſalmo efficitur. quod tamen verum eſſe nequa⸗
quam ab omnibus aſſeritur.E ſt autem vter⸗

q;piſcis delicioſus ⁊ ſapidus. Ex libꝛo de na⸗

N

turis rerum. Zructa piſcis eſt habitans in fia

uijs dulcibus: qui magno impetn currunt de

montibus.ſquamas habet vt ſalmo.carneiq;

ſimilimas:ſed multo eſibilioꝛes:⁊ hoc ineſtate

tantum a menſe Jalio vſq; ad Fiouembrem.
Hreme vero carnes hobet albas vt ccteri pi

ſces:minoꝛiſq; ſapoꝛis.maculas babet in doꝛ

ſo coceas atq; ſanguineas.
Capitulum. xcuiſ.
Aa i

1

u,. 4 N =
—

—

. Eteũ. Alb in l. dena. aialium. Zelte

Sum appellat᷑ Hic aũt adeo ſpiſſam ex
ſalſugine mari cõtrahit pellem ⁊ durã ꝙ caloꝛ
naturaliainterioꝛ ꝑ poꝛos raſpiraculum hahe
re nõ valẽs.cauſa eſt inſirmitatis alian:⁊ tunc
petit aq̃s dulces in quibopellis deſpiſſat᷑.et ſic
ſepe cõmutat ſeipᷣm añ exmani nõpotat niſi a⸗
quas dulces q in mari ſunt.ſicut olim in hac

ſcientia ppamus ꝑ vas teſteũ in aqua poſitũ.

Capitulum. xcu.

4 Eſtudo. Alber. in li.vto. eſtudnes
N bhabitãt Indicũ mare:ita latasteſtafß

‚́habẽtes:q hoĩbus ſufſiciũt ad hoſpi⸗
tia ꝑte eoꝝ in tecto poſita.Aliqñ etiã in teſtis
ulis nauigat᷑ inter inſulas quaſi in zimbis.hec
eſtudines ſic capiunt(vt dicit Plini.)in feruo

anĩal eſt marinũ qð pellis duricie teſte

£ *
.
2 5 .
.
. )

re em ſolis gaudemtes:toto doꝛſo roſtro nas
tant in marꝭ ſuperficie:donec ita deſiccant᷑

mergi nõ poſſunt:⁊ tũc inuite natãt donec ma

nib accipiunt᷑ videntiũ. Dicũt etiã aliqͥ q; no
cte ad paſtũ teſtudines ille egrediunt᷑: ⁊ ſatura⸗

teobdoꝛmiũt in ſuꝑficie aque natãtes.⁊ tune

pli imis ob capturã ↄgregatis tres natãt ad

teltudinẽ quoꝝ duo ad appꝛehenſam conner⸗
tunt concham ita q in tergo later oſtreũ.Ter
tius aũt laqueum inijcit capitixvel membꝛo qð

eſt in loco colli. Et reſidui qui in littoꝛe ſtant

trahũt ipſum ad terrã. Teſtudo aũt hec mag⸗
na ſicut ⁊ parua dentes non hʒ.ſed roſtri mar
gines hʒ acutas ita pixide.⁊ ðꝛ tanta eſte oꝛis

cius duricia vt etiam lapides cõminuat.Dicit
etiã Plinius qꝙ hec aĩalia coeunt pecudũ mo⸗
re.⁊ ; femine coitũ de facili nõ ſuſtinẽt donec
maſculus aduerſus femine feſtucas in oꝛepo⸗
ſuerit. In terra egreſſe ouant oua ouis anſerũ
ſimilia.⁊ facit centũ vel amplius.⁊ illa fodit in

terrã extra aquã. aliqñ pectoꝛe iacet noctib⸗
ſuꝑ ea.Et ideo quidã dicunt ea viſu ſouere q;
tm eſt falſum fetus:aut in terra educãt: indu

cunt in aquam. Ceſtudines marinepecudum

moꝛe coeunt.vt dicit Ariſto.⁊ in terrã egreſſe

oua vſq; ad centũ ouis anſerũ ſimilia pariunt
que ⁊ quidam ab illis tantũ oculis ſpectando

foueri dicunt.¶ Iſido.Leltudo aũt dicta eſt

eo q; tegmine teſtein modum camereadoper⸗
ta eſt. Hoꝝ quatuoꝛ ſunt genera:quoꝝ vnum
eſt de quo bic agitur.ſcq; ieſtudo marina.Ali⸗
ud vero eſt teſtudo lutaria.De alqjaſuis locis
dictum eſt.¶ Solinus.Lracie populi mari⸗
nas teſtudines capere gaudent. Quaꝝtanta
eſt magnitudo vt ſuperſicies eaꝝ domũ ſaciat

et numeroſam familiam nõ arcte receptat.

rn

De Piſcibus.

Capitulum. xrvj
Igruis ⁊ Tritte. Alber. in li.ve natu,
anialium. Cigruis eſt animal marinũ
candam habet duoꝝ cubitoꝝ latitudi
nis.fetũ facit in mari ⁊ nunq; in terra.In ter
ra auũt exit ad ſiniſtrã:⁊ hoc cõtingit.qꝛ oculo

nelibentius exeunt qᷓ; alio tepoꝛe.Plinius di⸗

cit ꝙ nauẽ inſequunt᷑ curioſitate videndi vela.

et bic ſtupoꝛetantũ detinet᷑ ꝙ tridente i neos

tacto vix fugiant in hyeme latent vltra moduʒ

Impingnantur ita q tertio anno vel quanto
rimũq; moꝛiunt᷑.in ethiopia trigrui beſtie
unt coloꝛe fuſco ⁊ duabo mãmisa pectoꝛe de

pendentibo fetus lactantes:vt dicit S olinꝰ.

Dicit etiam ꝙ tigruis in ponto naſcitur.eo
aqua ceteris maribus habet dulcioꝛes.Et ſi

ſlumina intrat:dextro latere intrat:ſiniſtro ve

rrvo cxit. ¶ In li. vts. Lritte ſunt piſces fluuia⸗

les in his currentibo ei fluuijs qui cum impe⸗
cturuunt de montib. Squamas⁊ carnes ru
beas habẽt. In eſtate vt ſalmoꝛin hyemeſunt
albeſcentes ⁊ minus ſapide. MHaculasin doꝛ⸗
ſo habent ⁊ rufſas ⁊ nigras.
817

„

Capitulum. xcvi).

UDadnins⸗ Exli.de na.re.Chynnus?

monſtrũ marinũ caudam habẽs duo
rũ latitudinis cubitoꝝ. In mari fetifi⸗
