cat tantũ:ſed in terra exit ad paſtum. Pliniꝰ.

Thynnus naues ob curioſitatẽ videndi yela

vento agitari perſequitur. ⁊ co ſtupoꝛe intan⸗
tum afficitur:vt etiam tridẽte in eum iacto ter
roꝛe nõ moueatur. NHyberno tẽpoꝛe latet. gur

dero melius videt q;ᷓ ſiniſtro flante aquilo⸗
n

Capitul

gitibus pingueſcit intantũ:vt vita longiſſima
per triennium ſit:⁊ habet quaſi eandemnam⸗
rã cũ tygrio.de q̃ in pᷣcedenti cap.demõſtraui

Operationes.

4 Dxal. Thynnus ſalſus ſi plurimũ fuerit cõ

meſtus mitigat vipere moꝛſus ¶ ataplaſma

tib adhibitus medet᷑ caniuis moꝛſibo.¶ Pli.

li.xxxij.Thynni adipe recenti ad or: vicera ẽ

vſus attalus.·Pſilotrũ eſt thynni ſanguis.ct
fel ⁊ iecur ſiue recentia ſiue ſeruata. Jecur
etiũ tritũ atq; mixtũ cedro plumbea pixide aſ⸗
ſeruatũ.i¶ Emẽdatq; palpebꝛas pſilotrũ inuti
libopilis.exeptis in veſligia euulloꝝ inſtillatũ
ſ

Fr,

X W
4

△ △

um. xcouſ.
e ꝛtuca. Ex li.ð na. re. Loꝛtuca marꝭ

eſt monltru ingens foꝛmatũ ad inſtar
Vtoꝛtuceterreſtr ſed eins magnitudinẽ
inĩmenſum excedens.nã octo obiton eſt eiua

longitudo:q̃ttuoꝛ latitudo.clipeũ habet q̃̊ cẽ

tra iacula tegitur ad inſtar vſualis ſeuti tnian

gularẽ.ſed multo maioꝛẽ: vtpute quinch cubi⸗
toꝝ. Crura habet magna vngues magnos:et
digitos in pede maioꝛes qᷓ; ſint in leonibo. foꝛ⸗

titudine q́; ⁊ audacia mirabiliterviget. quippe

qᷓ tres bomĩes inuaderenõ timet. Yonitudine
Ppfruſtrat ſi doꝛſum adterrã vertax. Difficul⸗
ter em ſurgitin doꝛſum cõuerſa ꝓpter latitudi
nem clipei qua a doꝛſo canta belua indludit᷑.

Ariſto.Loꝛtuca poſiq; comederit vipefamꝛ

comedit oꝛiganum agreſte ne moriatur.

Capitulum. xlix

1
. .
SS — 3

turꝭ reꝝ.Lacca marina monſtrum eſt

dum.non habet oua:ſed facit fetũ vnũ

quidem ſepius vel duos aut plus. Fetũ tenere
Diligit ⁊ ſecũ ducit vbicunq; vadit. Hocanial

xxx.annis qð pꝛobatũ eſt amputatis eoꝝ cau⸗
dis viuit. ¶ Uitulus marinus a ſimilitudiue
terreſtris dicitur. Ariſto. Mitulus marinusha

bet coꝛpus durũ ⁊ carnoſum.ideoq; gramiter

interficitur.niſi cũ vulnere ⁊ maxillis.Uox eiꝰ

eſt vt thauri.quattuoꝛ habet pedes.nõ aut au

riculas:quia regimẽ vite illius ⁊ manſio eſt in

in aqua.Nam ſi eſſent ei auricule ſuꝑ vias po

ſite multũ humoꝛẽ reciperent::ac motũ ⁊ nata⸗
tionem in aqua pꝛohiberent.Animal generat

completum. Eiuſq; partus eſt omni tempoꝛe

ſicut boĩs:⁊ pcipue tẽpoꝛe partus capꝛaꝝ.

— e.

Acca⁊ Clitulus maninus.Exli.dena

magnũ ac validum ⁊ adiniurias iracũ

—r —— . .
—
. . .

Capitulum. t.

+ Erith: alias Clerich Qipera ? Timmb:a

Iſidoꝛꝰ. Uerich piſcis eſt vulgariter
ᷓeſic dictus latine vero Ariſtoſis.quia
ariſtis innumeris armatur caro eius:ita vt in

cCcoõmode edi poſſit:⁊ non ſine faſtidio. Iñ pau
perum cbus eſt:anq; omnium piſcium eſibili

um viliſſimus. In aquis dulcibns frequenter
babitat.in his tamen qui fluxui ⁊ refluxrui ma

tenduntur in longum aque vel in tranſuerſuʒ.
⁊ anterethia ſuper aquas inſtrumetum inſtar
arcus:ita vt fluitet ſuper vndas.In ſuperio⸗
ri autem eius parte nola ſuſpenditur.eius ſo⸗
num piſcis audiens gregatim aduentat tinni

tum nole ſtultusſequens. Et hoc inditio patet
quia ſenſum habent audicus. In cidentes er⸗

go in rethia capiuntur in mulntudine magna
¶ Idem. Uipera marina piſcis eſt paruuspau
lo plusq; cubiti vnius.In capite ſuper oculos
vnum coꝛnu fert paruum acutum ⁊ moꝛtiſerũ.
Eo nanq; quemcũq; vulnerat veneno inficit.
Quod cauentes piſcatoꝛes capto piſce caput
ei ampuctant.reliquum vero coꝛpus in vſum
bominum cedit.¶ Idem. Umbꝛa dicitura co
loꝛe:eo ꝙ coloꝛis ſit vmbꝛoſi

Capitulum.k.

ania. Clergiliales piſces ſunt n duo⸗
bus lacubo ytalielano vicʒ ⁊ verbacia

ris amaricantur. Capitur autem ſic. Retbia

. ,

Egiliales. Alberus in libio dens.

2
B

4 ð

De Pilcibus.

no in radicibo alpiũ effuſie tĩ verglliax ſtella⸗
rum oꝛtũ apparent ⁊ in om̃ibus alijs tẽpoꝛib⸗
latent. Ni piſces pulchꝛas habent ſquamas a⸗
cutas vt claui.In capite autẽ ſunt parui ⁊ po⸗
ſtea in caligaꝝ modum delectantur.

Capitulum. cif.

F Ranoſcopus Urtica ⁊ Uulpes marĩe

Plini. li. xxxij. Uranoſcopusvocat᷑ ab
woculo quẽ habʒiin capite a q̊ ſibter et
ſupꝛa intendit.Alio noie gallie nücupatur

Hbprrkrationes.

¶ Huius fel cicatrices ſanat:⁊ carnes oculoꝝ
ſuperuacuas conſumit. vt dicit Meanger in
comedijs. ¶ Idem libꝛo nono. Urtica noc⸗
tu vagatur noctuq; mutatur. Uis eius pꝛuri⸗
tu moꝛdax eademq; terreſtris vꝛtice.
¶ Ariſtoteles. Animal genus quod grece di⸗
citur akalabia.⁊ creditureſſe vꝛtica maris.eſt
iungens alias murens per ſe.nec habʒ teſtam

ſed eius creatio eſt ſicut carnis.

¶ Et hoc genus ſentit ⁊ rapit quicquid appꝛo
pinquat manibus.⁊ applicatur lapidibus cuʒ

ſuis pedibus.ſicut animal multoꝛum pedum.

Et foꝛtaſſe tumeſcit coꝛpus eius quando ap⸗
plicatur alicui rei. Habet autem oꝛiſicium in
medio coꝛpoꝛis eius:⁊ ven atur quicquid tran
ſit per ipſum ex piſcibus paruis.⁊ comedit yri⸗
cium ⁊ pecten id eſt plais.
4 HS nono. Aulpes marine in peri
culo capture glutiunt:non tamen hamum:ſed
amplius vſq; infirma linee que facile pꝛerodãt

ſic ꝙ capere non poſſimt. ulpium terreſtriũ

aſſt imilantur.

2

—

PPotamus. Exlibꝛo denat. re. ypo
namus eſt belua in terra naſcene: ſed
n aqua ⁊ terra equaliter potẽs.E le
phantibus plerũq; maioꝛ. Roſtrum
habet reſupinum. dentes aduncos.noctibꝰ

ſegetes depaſcit.ad quas quaſi retrogradus
pergit.libentius aũt pꝛe ceteris partibus coꝛ⸗
poꝛis in pedibus vulnera recipit.In nilo ha⸗

bitat.⁊ in paribus Indie pꝛecipue reperitur.
ex eius cute toꝛnantur halie.Ariſtote.ypota⸗
mus.ideſt equus fluuialis:habet equinos cni
nes.ſiſſos pedes ſotulares vt vacca.et eſt ſine
facie:habensin pedibus kabab.Cauda eius
vt poꝛci.hinnitus vt equi.magnitudo vt aſini
Coꝛiumeius groſſum valde. Ideoq; parãtur
ex eo ſotulares ⁊ coꝛrigie.Interioꝛa eius aſſi⸗
milantur interioꝛibo equi ⁊ aſini.Et licetin ter
ra maneat:ſine aqua tamẽ viuere nõ poteſt:ſi
cut toꝛtuca ⁊ rana manina ⁊ cocodrillus

Dperationes

¶ ſlinins libꝛo. t. Eoꝛij vero craſſctuco ta⸗

2

lis eſt ypotamis. vt inde toꝛnentur baſte cum

ingenio quadam medica diligentia.
¶ Einis coꝛij ypotami cum aqua illitus:pan⸗
nos ſanat.adeps eius febꝛes ſrigilas
¶Pellis eius eſiniſtra ꝑte frontis adalligata
ventrẽ inhibet:⁊ eiuſdẽ cinis alopicias explet.
¶ Zeſticuli.3.i ex aqua bibitur cõtra ſerpẽtes
Junusſuffocans dentes e parte leua doloꝛẽ

dentium ſcarificatis gingims ſanat.

Capitulum. tiif.

d

Tractatus

——

„ 7 74

Camttulunk if,

Prern Edroſus. Zidrach ⁊ Ziphius. Ex

li. de natu. re. Zidroſi belue manine
M ſunt arabiã incolentes. quaꝝ oſſa
‚aageo magna ſunt vt foꝛes in domi
bus ⁊ pallacijs tigna:⁊ alia ſtructure neceſſa⸗
ria de illis comode ſecentur.quadraginta nã⸗
q; cubiroꝝ magmtudinis reperiunt. ¶ In li. vt

ſupꝛa.Lidrach eſt monitrũ foꝛma mirabile qd

ptendit maliciam in ſua figuratiõe ſed innocu
um reperit᷑. Caput habet vt equus:ſed foꝛma
minoꝛi.oꝛpus auũt ex omni parte dꝛacon ſi⸗
milimũ eſt. cotũq; diuerſimode coloꝛatũ.Lau
dam habet longã ſᷣm quãtitatem coꝛpoꝛis ſui
gratcilem ⁊ toꝛtuoſam vt anguis.pinnas babz
ʒʒ ſicut piſcis.¶ Jn eodeʒ li. Ziphius eſt mari
na belua valde foꝛmidabilis.⁊ omniũ anima
liuum generi valde dilſimilis:foꝛma ſingularis.
Haius nãq; caput ſi videris monſtruoſuʒ eſt
omnino. Sioꝛis ab yſſum fugies velut ima⸗
ginem moꝛtis ſi oculos hoꝛrebis.ſi reliquum
coꝛpus nibil in rebus ſimile te vidiſſe fatebarꝭ.

eInIiron. Jſið.Zitiron monſtrum eſt
‚— uo vulgus militẽ vocat.⁊ eſt ingens
rtq; foꝛtiſſimũ in anterioꝛi parte:qua
foꝛmam armati militis pꝛefert.⁊ caput qua⸗

ſi caſſide galeatum ⁊ ex cute rugoſa ⁊ dura ac
firma mimis. Ab eius collo dependet ſcutum
longum.latum ⁊ magnum.et interius cauum
vt in eo poſſit cõtra ictus pugnatium moꝛe de
fendi.Eſt em̃ foꝛma triangulare firmitate du
ricia q; ta validum vt vix vnq; poſſit iaculo pe

netrari.De collo eius ⁊ de ſpõdilibo vene que
dam ac nerui foꝛtiſſimi ꝓtenduntur in humeꝝ.
nibo pᷣdictũ ſcutũ pendet in ſcapla. BGꝛachia
foꝛtiſſima nimis hʒ.⁊ quaſi manü buulcam
cum qua validiſſime ꝑcutit. Uñ fit diſticuler
nimis ab bomie capi poſſit.Et ſi captus fuerit

ditfriculter etiam necari:niſi cũ mallijs poterit

Ifius. Alb. in li. de na. aĩaliuʒ. Zifius
geſt anim al maris nulli ali ſinule ma⸗

ximũ ⁊ingens de genere cetoꝝ:caput hʒ mon⸗
ſtruoſum. os ꝓfundum valde. oculos hoꝛribi⸗
les.in coꝛꝑe nulli alij ſimile niſi cete.

5init tractatus de Piſcebus.

“ü —NM M . . S

E—s — – — — —

—

— — —

Eneca in natu. queſti.li. vij. dicit
– D Sicut in nobis nõ tantũ eſt ſan
yguis ſz multa genera humon: ſic
ℳ :in terra plura ſunt humoygene
ra.Quedã ſunt q̃ natura indurant᷑:hinc om̃is
metalloꝝ humus q̊ aurũ ⁊ argentũ fit:generat᷑
Mucdã ſunt q̃ in lapidẽ ex liquoꝛe vertunt᷑:vñ
lapides pᷣcioſi creſcunt.Qma aut in tractatu
iij.de aquaticis ⁊ natatilibo:earũq; ꝓpriet ati⸗

bus ⁊ natur tractauimus:nũc dei auxilio tra

ctatum quintũ aggredientes de lapidibopᷣcio
ſis:necnon de his que in terre venis noſcũtur:
eoꝛumq; virtutibus pertractabimus.⁊ modũ
ſeu oꝛdinem alphabeti ſicut in pꝛecedenti ob⸗
ſeruando.Et pꝛimo de lapidibo dicemus.
—— —

4
*

Damas latine. Arabice hag

ger. Hager ſubedhig ẽ mes flu
VN minis in q̊ eſt lapis de mes.Et
RA eſt flumẽ ad qd nunq aut aliqͥs
niſi Alexander venit.⁊ eſt in finiba coꝛaſceni.
Et coloꝛ eius appꝛotimat coloꝛi ſal armonia
ci.⁊ eſi frigi.⁊ ſic.in.iiij gradu.Et idem aucto.
vai.E ſt lapisq̊ vtũtur aurifices ponen:es

in ſtilo ad ſculpendos lapides.En ax in lat ida

rio ſuo. Adamas eſt lapis duniſſimus:paruʒ
criſtallo obſcurioꝛ:coloris tñ liuidi fulgentis

molleſcat ⁊ ſoluat᷑. Soluitur iñ ⁊ molleſcitur
ſanguine ⁊ carne hyrci pᷣcipue:ſi hyrcus añ ali

adeo ſolitus:vt nec igni nec aliqua re fragatur

S l

PrATYHHHEWYrerge

——ʒrʒr

ꝛoheminm in de Lal

ſubedhig. Sera.li.ag.capᷣ.ha⸗

qᷓ;diu biberit vinũ vel ſiſeleos comederit mon
tanũvel petroſilinũ:qꝛ talis hyrciſanguis etiã
adfrangendi lapidez in veſica valet. Solni.

pidibus.

etiam lapis ille a plũbo ⁊ nõ trahit ferrũ:co q;
nõ ſit pꝛopꝛius locus generationis eius in mi
nerua ferrca. vt quidã mendoſi dixerunt. Ma
ioꝛ aũt quãtitas eſt inuenta ad magnitudineʒ
auellane. Naſcitur aũt in Arabia et in cxypꝛo.
ſed cypꝛum eſt magis molle ⁊ obſarũ. Et hic
lapis quando magneti ſupponitur ligat mag
netem:⁊ non permittit eum ferrum trahere.

(Dperationes.
¶ Serg. Maioꝛ virtus cius ẽ inauro ⁊ argẽ
to⁊ calibe.vñ lacerto ſiniſtro alligatus ralet
cõtra hoſtes ⁊ inlaniã.⁊ indomias beſtise. et
contra iurgia ⁊ nxas ⁊ venena.⁊ incu ſiones
fantaſmatu ⁊ incuboꝝ⁊ ſuccuboꝝ.Hũc aũt la
pidem quid magnetẽ v ocauerũt:?⁊ quidã eun
dem ferrũ attrabhere mentiunt. Jgez. Iſte la
pis bʒ duas vᷣtutes q̃ raro aggregant᷑ in alio

lapide. Una eaꝝ eſi ꝙ nõ ↄiungit᷑ alicui lapidi
quin nõ frangat ꝓpter hoc coaptant᷑ fragmen

ta eius in ſummit aribo ferri aſperſiad ꝑſoꝛan⸗
cum:⁊ ꝑfoꝛant᷑ cũ eo lapides alij ſicut ſmaral⸗
due.tabarʒet. aphirus.⁊ alie gemme.¶ Alia
virtus eſt ꝙ ſi accipiat᷑ granulum vnũ ex frag

mentis eius:⁊ glutinct᷑ in ſummitateferri cum

glutine romano.⁊ intromittat in veſica ꝑ foꝛa
men virge:frangit lapidẽ. Habet ſimiliter aliã
pꝛopꝛieialẽ:qꝛ miil frangit lapidem hunc niſi
plumbũ.nã ipſumrupit ⁊ conterit. ¶ Etidem

auc. Dyaſco. A damas eſt lapis q̊ vtunt᷑ au⸗

nifices ponentes in ſtilis ad ſculpendos lapi⸗

dea.⁊ conſert gingiue fluxe.: putiicat dẽtes.

Et ideʒ aucto. Halie. Nirtus eius eſt que ab
ſtergit abſterſione foꝛti.⁊ ſignum qð auniices
vtuntur in H̊ q indiger abſterſione.Et nos iaʒ
experti ſumus ꝙ mũdilicat dentes ⁊abſtergu.
¶ Et in eo eſt virtus aliqua calida.⁊ ꝓpter hac
cauſam aòmiſcetur in medicinis ccburentibo

ct in aliquibo deſiccatiuis qᷓ curant gingiuas

fluxue.¶ Ex libꝛo de na.reꝝ. Adamas ſoꝛteʒ
lacu hominẽ contr a holtem. Sommia vana⸗
re peilt.venenũ ſugat ⁊ pꝛodit.Fertur em̃ ſu⸗
doꝛe madere.ſivenenũ achibeaiur pꝛope.
¶ Pꝛodeſt lunaticis ac demonerepletis.x
contsciu ctiam pꝛodeſie dicitur inſanis.

BGathes liue agapis. Agetbes (ſcoõᷣm
Ovya co.)bʒ maxima virtutẽ.cʒ.q ca
loꝛem hʒ ſimilem pclli leonis.yſaac beniamin
Agatbes aũt lapis niger eſt albis venulis in
modũ cuiuſdã ſpecici lapidis albeſten. Et inne
nit᷑ alius minoꝛ eiuſdẽ ſpeciei.q ſilis eſt coꝛallo
tauũ genuoplurimũ iui in creta inſula nalut

R„

„

vino datus vi

hʒ in nigro venas croceas.Eſt quartũ ge⸗

nus indicũ ⁊ variũ quaſi ſanguie ſit aſperſum.

OPperationes.

¶ Dyaſ. Agathesvalet ad moꝛſum ſcoꝛpiõis

alligatus vel illinitus cũ aqᷓ ſtatim tollit dolo
rẽ.critus ⁊ vulneri aſperſus vel in potione cuʒ

perarũ curat moꝛſus. poꝛtatus
facundum pꝛudentẽ amabilem ⁊ gratũ facit.
Jaac beniamin. Pnimũ quidem genus ap⸗
tum eſt ad reguz foꝛmas que lapidibus inſcul

puntur.⁊ plurimi lapides habent capita regũ

inſculpta.i¶ Et cũ iacent ad caput doꝛmientʒ
fertur oſtendere multa ſimulachꝛa ſommoꝝ:
¶ Ceruium aut genus qð creticum eit facit:vt
adiuuet vincere penculaet viribo cõuenit coꝛ⸗

minẽ boni ⁊ facundum

dis. gratum ⁊ placentem facit. vt dicit Enax.

et coloꝛis facit ho

—

W

D

22△⏑

Capitulum. iif

Labandina. Iſið. Alabandina dicta
E ab alabanda regione Aſie.Eſt aũt
criſtallini genus. Cuius coloꝛ ad ce⸗
donium vadit ſedrarus. Arnoldus. Alabãdi

na fulgorẽ habet q eſt ruffus clarꝰ vt ſardius.

HPbperationes
¶ Huius virtus eit ꝙ fluxum ſanguinis pꝛo⸗
nocat ⁊ augmentat.i E x lapidario. Eſt ala⸗
bandina cuius lux ẽ emula ſardi. Indicis au
tem dignum de nomine fallit amicum.

—

TEW

— 2 :
4
. * ,
5 “ 4 „
&„*²1
1N 1 ſ
1
. S 1 1 —e
. R e Er . “
„ 3

— —

.
—
— —
— — N — —
— — — —2

Labaſtrites: Amandinus ⁊: Abſin⸗
Vthus. Iſidoꝛꝰ. Alaba ſtrites eſt lapis
candidus ainterſtinctus varis coloꝛi⸗
bus. Hunc cauant ad vaſa vnguentaria:qm̃
vnguenta optime ſeruare dicitur inconupta.
Fiaſc itur circa thebas egiptias ad damaſcuʒ
ſyrie:ceteris candidioꝛ.probatiſſimus in In⸗
dia. Plinius libꝛo.xvi.Alabaſtrites lapidem
vocant quem ad vngentaniavaſa cauant. Na
ciuur circa thebas egyptias ⁊ damaſcũ ſyrie
Nic ceteris candidioꝛ:edpꝛobatiſſimus eit in
Carmania.mox in India.iam quidem in v⸗

ria atq; in aſya.viliſiimus aũt ⁊ ſine vllo can⸗

doꝛe in capadocia. Pꝛobant᷑ qᷓ maxime colo⸗

ris mellei in vertice maculoſi atq;non tranſ⸗
lucidi.vicia ſunt in his coꝛneus:coloꝛ candidꝰ
quicquid vitro ſimileeſt.¶ Scoᷣm Albertũ
lapis amandinus eſt gen ma coloꝛꝭ varij.a
pis abſinthus ſᷣm Albertuzʒ:eſt ve genere 6
manum coloꝛe vitni rubeis irgulis

Capitulum. iiiſ.

. 5„
.

d

—R

=

.

„ V DND

„ D d

De Lapidibus.

¶ Dyaſ.Alabaſtrites eſt laxatiuus.mollit de

niq; duricies ⁊ ſtomachi doloꝛẽ ceroto admi⸗

xtus.¶ Albertus.Amandinus venenũ omne
an ertinguit aut repꝛimit.⁊ vincere facit aduer
ſanios.Et plenã interpretationẽ ſomnioꝝ facit
intelligi.¶ Albertꝰ. Abſinthꝰ. Uirtus huius
fertur eſſe ſicut lapis Albeſcarius licet ſatis re⸗
miſſioꝛ.¶ Nã accẽſus ꝑmanet calidus per ſe⸗
ptem dies vel amplius. ꝓpter eandem cauſamq̃ᷓ
dicetur de lapide albeſcario.i¶ Lapidis huius
virtus eſt in pꝛonocido et augmentando fluxũ
ſan guinis.vt experimẽtatoꝛes aſſerunt

=

2 ☛ —
—— —

Capitulum. v.

Dadrodamanta? Antracites. Iſido.
Androdamãta nitoꝛẽ habet argẽti.

2 bene ad amasſemper teſſeris quadrara
Magiputant ei nomen inpoſitũ ab eo ꝗꝙ/ do

mare ac refrenare dicatur impetus vel iracun⸗
dias animoꝝ. Gignit᷑ autẽin mari rubꝛo.
Dperationes
¶ Amoldꝰ. Androdamãta lapis eſt coloꝛis
argentei.trahiturq; de rubꝛo mari:fſoꝛma eius
vt teſſera.duricies vt adamãtis. Uirtꝰ eiꝰ c cõ
tra furoꝛẽ animũq; cõmotuʒ. ¶ Ex lapidario
Androdamãta lapis ẽ quaſi ceſſera q̃dra. Jpe
maris rubri mixxtꝰ reperũ harenis.¶ Quẽ ma
gas affirmar tante vᷣtutis habere. vt poſſit pꝛe⸗
fens animos ſedare calentes.¶¶ Ex libꝛo ð na
ruris rerum. Androdamanta lapis quadrus
atq; duriſſimus.tante virtutis eſt.vt animum
furoꝛe calentem et luxuria ſedare poſſit

ſed candida vena pꝛecinctus. cui ppꝛium eſt

iactatus in ignem velut moꝛtuus extinguitur.
ac contra perſuſos exardeſcit.i¶ Pli.li.⁊vi.Eſt

inter caꝛbunculoꝛũ ſpecies antraticis in Zheſ

pꝛocia foſſilis carbombo ſinilis.hec quoq; cã⸗

dida venapꝛecincta traditur. Ariſtotics.
Antrax.i.carbunculus rubeus.Si cum co po

natur oꝛithi nocte luccbit. ¶ Albertus. Anaro
mada eſt lapis coloꝛis argẽtei.in mari rubꝛo

naſcitur.Elſt autem quad ratus et durus ſicut

adamas.
¶ Cirtutẽ habet cõtra furoꝛem.et facilis ani⸗
mi cogitatione ⁊ triſticiam et grauitatem.

. . .
9 5 &R , 3
. 2 —

1

Capitulum. vf.

Pyunadhun d olinꝰ. Allectoꝛius la⸗

npis traditur qui criſtallina ſpecie fabe

modo in gallinacioꝝ ventri ulis naſci
tur. aptus (vt dicunt)preliatonibj.¶ Dyaſco.

Allectoꝛius lapis in ventribo gallorũ gallina
corum inuenit᷑. ¶ Arnoldus. Allectoꝛius ẽ la
pis obſcuro criſtallo ſilis e ventriculo galli ca⸗

ſtrati trabit᷑ poſt quartũ anni.Ultĩa eiueiquã
titas eſt ad magnimudineʒ ſabe.¶ Ex libro de
na. rex. Allectoꝛius eſt lap is criſtallo vela qua
limpide ſimilis. In iecoꝛe gallinacij reperirur·
ſi caſtratus fuerit.poſt q; tribus annis vixerit
caſtratus. Hullus maioꝛ eſt ſaba: poſt; bicla
pis in gallinacio fueritnunq; bibit.

Pyperationes

¶ Draſcoꝛides. Allectoꝛius in ventriba galli⸗

nacioꝝ inuenitur: quẽ gladiatoꝛ habens inoꝛe
permanet inuictus ac ſineſiti. ¶ Nulieribo

¶ Antracites eſt coloꝛis igneivt carbuncul⸗?. quoq que volent placer cyinaiodit. cena

D

P poꝛtantes ſepꝛobas acſpecioſ. as reddit.i¶ Ar
noldꝰ. Allectoꝛiꝰ excitat venerẽ.hominẽq; ⁊ cõ
O ſtãtẽ facit.atq; inoꝛe tentꝰ ſitin repꝛimit.¶ Ex
ii. de na.reꝝ.Allectoꝛiꝰ valet frigidis.⁊ qͥ coire
E nõ p̃t.i¶ A mul ereq; habitꝰ facit eã viro ſuo
placere. poꝛtantẽ ſe facit inuictũ ⁊ ſine ſiti. Hinc
F reges euʒ hũtes in oꝛe foꝛtiter dimicãt. ¶ Phi
ſiolo. Allectoꝛiꝰ in ventre galli naſcit᷑ quipoſt
tres annos caſtratꝰ.⁊ poſtea ꝑ ſeptẽ annos vi
H uẽs.hũc lapidẽ poꝛtat idẽ gallinaciꝰ.i¶ Hic la
pis ſitim extinguit.hoĩemq; difcretũ ⁊ gtũ.ma
ximeq; vxoꝛẽ ma rito facit. Ut aũt habeat hec
H dofia clauſus in oꝛepoꝛtat᷑. ¶ Ex lapidanio.
. Ventriculo galli qui teſticulis viduatus
Cum tribo ad mimũ factꝰſpado vixerit annis
HPaſcit᷑ ile lapis:cuius nõ vltima laus eſt.
Et per bis binos capit ineremẽta ſequentes
Menſuramq; fabe creſcẽs excedere neſcit
riſtallo ſimilis vel aque cũ limpida paret
èNJ nuictum lapis hic reddit quecunq; gerenteʒ
rſrtinguitq; ſit im patientis oꝛe receptus.
Haʒ milo crotonias pugiles hic pꝛeſide vicit.
Hoc etiam multi ſuperarunt pꝛelia reges.
MHic oꝛatoꝛem verbis facit eſſe diſertum.
Conſt antẽ reddens cunctiſq; per omia gratũ
Mic circa veneris facitincentiua vigentes.
Cõmodus vxon que vult foꝛe grato marito.
At bona tot pꝛeſtet clauſus poꝛtetur in oꝛe

y m =

”

. .
2 . „
— 5 e 77 „
— — — „ . .

Capitul
2W◻᷑⁊ Metiſtus. Ji. Ametiſtus indicus in
2ter pim pureas gẽmas tenet pꝛincipatũ
Eſt aut coloꝛ eius purpureꝰ ꝑmixto co
loꝛe violaceo.⁊ quaſi roſe nitoꝛ:eniter q̃ſdam
ſlãmulas fundes. Altau genꝰ eiꝰ deſcẽditad

„

. .— . e..
„„ —
. 2 .
6 2 481„2
* . „ 5 *
4 „ .

Trattatuz

iacĩctos. Eauſaʒ nols eius reddũt: qꝛ ſit in eis⸗
purpurea qͥddã nõ in toto igneu.ſed vini colo
rẽ hñs.eſt autẽ ſculpturis faulie. Huius gẽme
genera ſunt quiq;.¶ Arnol. A metiliꝰẽ gẽma
purpurei coloꝛis vt roſa.⁊ trãſmittit᷑ ab india.
Sũt q̃dã eiꝰſpẽs.ſʒ hec.i.indica ceteris vtili⸗
or ẽ. huic mollicies ad ſculpẽduʒ ineſt. Pli.lᷣ.
xx.Indice quidẽ amatiſte pꝛincipani tenent.
Si in arabie q̃ ꝑre q ẽ finitiua ſy rie petria vo
cat᷑ Et in armenia minore: in galla cia reꝑiun
tur ⁊ in egypto. Soꝛdidiſſime atq; viliſſime in
tharaſo ⁊ cypro. Indice abſolutũ pheniq pur
pure coloꝛẽ hñt Et ad hãc tingẽtiũ officine vo
ta dirigũt.fũdit ãt cũ aſpectu leniter blandum
neq; in oclos vt carbũculi vibꝛãt. A ltex earuʒ
genus deſcẽdit ad iacinctos.⁊ hunc coloꝛẽ in⸗
diſacon vocãt. Eſt ⁊ panarites in cõtinuo ara⸗
bice gẽtis.quartũ genꝰcoloꝛẽ vini hbʒ.quintuzʒ
ad vicinia deſcendit criſtalli albi.has gẽmas
ma goruʒ vanitas pꝛomittit ebꝛietati reſiſtere
multaq; mira efficere =ðð

Operationes.
¶¶ Exli.de na.re. Ametiſtus violacei colonẽ
optimꝰ.Eſt aũt q̃dã velut gutta vinirubei aqᷓ
coꝛrupta.⁊ hec facile ẽ ad ſculpẽdus.vʒ mltũ vi
nuʒ bibẽt iba qm̃ ebꝛietati ẽ cõtrariꝰ.¶ Ariſto.
LCapis ameiiſtꝰ ſipoſuerꝭ euʒ ſuꝑ vmbilicũ.va
poꝛẽ vini pꝛohibet:cbꝛietatẽq; ſoluit.i hoiem a
cõtagio liberat. molð.i¶ Uirtꝰ ametilii ẽ cõ
tra ebꝛetatẽ. facitq; hoieʒvigilẽ. malãq; cogi

tationẽ repellit.⁊ intellectũ bonum tnbuit

— *

5
2
/ 5 d

—
— — — —

— 4
— — — —

+M Capitulum. vuj

2 TSius. Dyaſ. Aſius lapis in alerãdria

tantum inuenitur.qui opi imus ẽ ad vſuʒ medi

☚£

4L
.
H

d V ie

Be Lapidibus

eine qui ẽ coloꝛe cãdidꝰ ac leuis in modũ puni
xis ac velut puluis manibo inſidẽs.ſanat fiſtu⸗

las.ſcroſas.podagram ⁊ alienas paſſiones

¶ Ser a. Lapis aſiꝰ ẽ lapis qͥ inuenit᷑ in alexã

dria.⁊ flos eiꝰlapidis noĩat᷑ fuca.⁊ ẽlapis aſiꝰ.

c q̊ddã qð apparet ſubaʒ eiꝰſile pulueri moledi

ni.⁊ reperi etiã ſub eo ⁊ circa eũ.⁊ iſtelapis ẽ al
bus.⁊ opoꝛtet ꝙ eligat ex eo ille qͥ eſt albo leuis
ſilis punici ſubtilis cito frãgibilis.in q̃ ſunt ve⸗
ne occultate.⁊ ſuꝑ quẽ ẽ flos vt ſal rubeũ.⁊ ẽh

lapis ſiccꝰ? ſimilis ſpõgie.⁊ gñat᷑ ſuꝑ eũ farina.

ex q̃ ẽ qdã alba.q̃dã rubea ſimilis punici decli⸗
nãs ad croceitatẽ.⁊ qñ applicat᷑ lingue moꝛdi⸗

cat moꝛdicatõe pauca.ꝗ Et idẽ auc.Gal.Ho
minat᷑ h lapis noie acqͥſito a loco.i.aſia.⁊ nõ
oĩno durꝰ ſicut lapis.ſʒ aſſilat᷑ in coloꝛe ſuo et

ſubᷣa ſua lapidiba qͥ reꝑiunt᷑ i lauellis balnei.⁊ ẽ

tene ⁊ frãgit᷑ cto.⁊ ſuꝑ ipᷣm ẽ ſile pulueri molẽ⸗

dini reꝑti ſuꝑ parietes molẽdini.⁊ bec medicia

noiĩat᷑ flos lapidis aſios.⁊ ẽſubtilis.ꝓpt᷑ ſuã ſub
tilitatẽ diſſoluit carnes ſine moꝛdicatione.

¶ Ser.au.dyaſ.irtꝰ hꝰlapidis ⁊ floꝛis eiꝰ
̃ curat vlcera ꝓfuda q ſunt difficilis ſanatiöis

ñ ẽ ſiccꝰ ⁊ aufert carnẽ ſuꝑ flui q̃fit in eis.q̃ eſt

ſumilis fungi.¶ Et curat vlcerafraudulẽta: et
replet ea carne ⁊ mũdificat ea.¶ Et qñ admi⸗

ſcet᷑ cũ melle ⁊ aceto cõuenit vlcerib fraudulen

tis. ⁊ nõ ſinit ea augeriin coꝛꝑe. ¶ Et qñ admi⸗
ſcet᷑ ci farina fabaꝝ ⁊ fit emplaſtꝝ podagre cõ⸗
uenit mulcũ.¶ Et ↄuenit duricieiſplenis.⁊ qũ

cũ eo fit lohoc.cũ melle ↄuenit vlcerido pulmo⸗

nvis.¶ Et cũ ponit᷑ ex p̊ lapide ſuꝑ ſcabello ſuꝑ
qð tenet podagriciſꝑ pedes oꝛ ↄjerrecis.¶ Et

„

—

EEE . R
.

q puluis eiꝰ aſꝑ git᷑ſuꝑ coꝛpa pinguia in bali

neo lo co nitri extenuat ea ¶ Et qͥ vult abluere

lapidẽ bũᷣe autſoꝛẽ eiꝰ abluat ſiè lauat᷑ climia
E2 Capitulum ix.
Lbeſtõ. Albv.in lapidario ſuo.Albeltõ
E coloꝛis ferrei fm Pliniũ in arabia inuenitur.
Operationes.
¶ Alb. Uirtꝰ mirabilis eiꝰin tẽplis deorũ eſt
maniteſta. eo ꝙ ſemel accẽſꝰ vix aut nũq; pote

nit excingui.eo ꝙ naturã hʒ alalis qð ſalaman
dra vocat.cũ modico bimidi vnctuoſi pinguii

inſep arabilis.¶ Iſido. Albeſtõ ẽ archadie la⸗
pis.ferrei coloꝛis.ab igne nomẽ ſoꝛtitus.eo qꝙ;
accẽſus ſemel nunq; extin guitur

„

. *

Capitulum. x.
2π Omle lapis ẽ vt dicit Sera. li. ag. ca.
Ppbagerathamach.i.lapis a quile.Et eſt
lapis indus qͥ cũ agitat᷑.audit᷑ intra ip⸗
ſum lapis aliꝰ.⁊ minera eiꝰ eſt in montib indie

inter chinaos ⁊ ſarãdi iua littoꝛa occeani.Et

vocat᷑ a grecis alleuians partũ.⁊ hec ꝓpꝛietas
eſt inuentain hoclapide aquile.iſ Et idem au⸗
ctoꝛitate Raſis. Athamach eſt medicina indie
et eſt lapis ſimilis caſtanee.niſi quia habet co⸗
loꝛem vellereum.et quando agitas ipſum audi
ditur intra ipſum lapillus.⁊ quando frãgis eũ

egreditur ille lapillus. et eſtſicut auellana ver

gens ad albedinem. ¶¶ Et idem Raſis libꝛo de

ꝓpꝛietatibus dixit. ꝙ eſt lapis ſimilis ouo.et

quod habet intra ſe lapilũ. ¶ Albertus in

lapidario ſuo. Echites lapis.id eſt aquile.et eſt
gemmaruz optima. ? eſt coloris punicei.cet vo

Bb i

6 N& e

„

co q; aquile hunc oucunt ad nidum ſuuʒ iuxta

oua ſua collocantes. eundem ſicut grus inter

duo ona que facit collocat. NHoc em̃ expertum
ad ſenſum in Colonia vbi gruesfetus fecerut

multis annis in quodã hoꝛto. Inuenitur aũt
lapis aquile iuxta littoꝛa occeani vbiẽ optimũ
genꝰechideoꝛũ qui ſũt beredes auiũ.Dicitur
autem & in Perſia aliquãdo inuenitur. Cſt au

tein modus cius ꝙ in ſe cõtinet alium lapilluʒ

quiinipſo ſonat quãdo mann mouet.

¶ Serapion. Hic lapis aquue dicitur. Nam
cumaquila vult parere oua ſua.oeſert huncla

pidem maſculisa partibus Indie.⁊ ſupponit D

cũ adqle.⁊facit eum parere ſacile.⁊ alleuiat cius
oloꝛem.⁊ hoc idem ſacit mulieribus.⁊ anima
libus quando ponitur ſub eis in hoꝛa partus.
¶Et idem aucto Raſis.Quando ponitur in
petia ⁊ ſuſpenditur mulieri in cora quaãdo de⸗
bet parcre ſacit accelerare partum cum facilita
te. ¶ Et ſum expertus hoc ⁊ inueni ſic eẽ.⁊ oẽg
cõcoꝛdant in hoc ꝙ alleuiat pariũ quãco alli⸗
gat᷑ coxe.⁊ iuuat qñ nonitur loco peonitc.iiue⸗
nitur ad curandum. Iſte lapis inuenitur apõᷣ
nos. et q; plures. veriſicani de eo multoties ex⸗
penien:iam. Enax in lapidario ſuo capitulo
de lapide aquile ait.ꝙ; ſuſpẽius in ſiniſiro bꝛa⸗

cbio conuemit pꝛegnantibua.⁊ conciliat amoꝛẽ
Diuitias auget vbi fertur.⁊ impꝛegnatibue im⸗

pedit aboꝛſum.⁊ periculũ parturitiõis mitigat

¶Pꝛohibet caſum caducoꝛuũ.ſimiliter ſi dead

miniſtratione veneni aliquie ſuſpectue ſit in ci

da tratre ſuo ſenſibilicer pꝛobariſeu exraminari

boillo pꝛohibet ne poſſit ab eo deglur ini cibul
ille Silapia verahatur mox vegluti et. AI⸗
bertus. Fenur autem ꝙ ſi ſuſpenſus in ſiniſtro

bpꝛachio conuemit pꝛegnantibe. ? cõciliat amo⸗

rẽ. ⁊ diuitias auget vbi fertur.¶ Etimpꝛegnã⸗
tibus impedit aboꝛſum.⁊ periculumpartiriti⸗
onis mitigat.Et ait ꝙ pꝛohibet caſum caduco

rnH ſimiliter. ¶ Et quod mirabilius eſt tradunt
Caldei ꝙ ſi de adminiſtratione veneni aliquis
ſuſpectus ſit impoſitus in abo illo pꝛohibet ne

polilit deglutiri cibus.⁊ ſi lapis ſubtrahai mox
vegluti? Hoc dicit Albertus ſe vidiſſe a quo⸗

¶ Duerunt autem aquile hunc lapidem.⁊ im
ponunt nico ſuo:et BGrues inter oua ſua. Sʒ
in vno anno ponunt vnum. ⁊ in alio alumm.

¶ Dicunt autem quidam ꝙ faciuntad mitigi
dum caloꝛem ouoꝝ.vel coꝛpoꝛis aquilene oua

nimis calefiant. et hoc eſt pbable.
¶Quidam autem vicunt aliquid conferre ad

coꝛum foꝛmationein aut viuificationem. quod

autem quidam dicunt q; lapis ab alijs aubus

ouis interponatur.ne oua frangantur falſum
eſt. quia citius ad lapidem q; ad ſeipſa colliſa

franguntur.

¶ Aiunt autem aliqui.ꝙ ſi aliquis ſuſpectus
de adminiſtratione veneni cum lapis iſte cibo
immittitur.ſtatim a cibo ſtrangulatur.et quan
do ſubtrahit tranſglutit cibum in quo poſitus

gennna eſt criſtallina in India criſtal⸗
Clo pꝛopinqua. Incuius centro fulget

ſiella lune pleno fulgoꝛe.nomenq; eo ſumplit:

aſtris oppoſua ſulgoꝛem rapit ⁊ gerit.
¶PqPliniug. In Carmania naſatur gemma
que Aſtrios vocatuxr.ſimiliter vt aſtiria vel a⸗
ſtirites candida criſtallo pꝛopinqua. In In⸗
dia veronaſcenset in pallems littoꝛibus aitri⸗
os.Quidam autem cauſaʒ nominis huius red
dunt.q; aſtris oppoſita fulgoꝛem rapiat et ge⸗
rat.O ptimam autemin Carmana nulliq; vi⸗
tio obno ria gigni. =ß

¶ Idem Jlidoꝛus. Aſterites eſt gemma can
dida lucem continens incluſam velutiſtellam
intus an bulãtem. Soliſq; candidicantes ra⸗
dios recdit. vnde enomeninuemt. ¶ Plini⸗
us. Pꝛoxima candidicantium gemmarum eſt

alſteria pꝛincipatum habens pꝛopꝛietate natu⸗

re. qꝙ incluſam lucem pupille modo quodã co⸗
tinetet tranſſundit cum inclinalione velut int⸗
ambulantem. ex alio atq; alio loco recdens.

“
4

DPeLapidibus

Capitulum. xijj.
NKena. Iſi. Arena ab ariditate dicra ẽ
Huiso ꝓbatio eſt:ſi manu pꝛeſſa ſtrideat

alia fluuiatica. vel marina. A rene foſſicie ſunt

bec genera:ſcʒnigra:cana:rubea:carbunculuʒ

Ex his optima erit que in manu cõfricata ſtri⸗

doꝛẽ fecerit.que aũt terroſa eſt aſperitatẽ non

babet. Item ſi in veſtimẽtũ candidũ coniecta
fuerit arenaria. Unde fodiat᷑ tñ de fluminibus
et eglarea extrahat.hec tamẽin ſtructuris odio
ſa eit.qꝛ diffi cile ſic ceſſit:nec onerariſe cõtinẽ
ter paries patit᷑.niſi intermixtionibo requieſcat
nec cõcameratiões recipit. Marina vero hec
anplius ⁊ etiã parietes cũ in his tectoꝛiafacta
fuerint remittẽtes ſalſuginẽ eoꝝ diſſoluuntur.

Sicceſcũt aũt celeriterſoſſicie.⁊ tectoꝛia perma

nẽt.⁊ cõcamerationes patiũtur. Sed he que

ſunt de arenarijs recẽtes.ſi em̃ exempte diutiꝰ

lacent.a ſole eta luna et a bꝛuma coacte reſol⸗
uuntur et petroſe fiunt. Ita ꝙ inſtructurã con
iecte cemẽta cõtinere nõ pñt.ſed labunt᷑ ⁊ ruunt
oneraq; parietũ ſuſtinere non poſſunt.i¶ Pal.
de agricultura li.i.Omniũ arene geneꝝ pꝛeci⸗
pue melioꝛ eſtruffa.ſequentismeriti cana.Ler

tium locũ poſſidet nigra. S ed foſſibilis are⸗

na non inuenitur. De fluminib autem glarea
vel littoꝛe colligitur: Marina quidẽ tardiꝰ ſic⸗
cat᷑ Jdeoq; nõ cõtinue.ſed intermiſſis tempo⸗

ribo ẽ cõſtruẽda.ne opus coꝛrũpat onerata.

Hyperationes

4 Ex li.de na.re.Arenaſparſa ſuper flãmã in⸗

auut in veſtẽ candidã ſparſa.nil ſoꝛdis
relinquat. ¶ Citrubiꝰ. Alia eſt arena foſſicia.

extinguibilẽ extinguit eã.¶ Dyaſ.Arena marꝭ
que in littoꝛe eſt ſole calefacta carnes humidas
deſiccat..¶ Item cocta ſacellis ad cõpeſcendũ
tumoꝛe mintraneoꝛum iuuat

— —
— 4 . — .

Capitulum. xiij.
ARSgilla. Barthol. de ppꝛieta tibo rerum
A Argilla eſt terra tenax glutinoſa et vi⸗
fſcoſa.ad varia figuloꝝ opera diſpoſita
atq; apta.Et ſic FmIſi.li.xxi.ca.i.ab argisſic
vocata.apud quos primo ex tali materia vaſa

fictilia ſunt effecta.Et vt ibidẽ dicit.talis tera

per actionẽ caloꝛis liquidiores partes cõſumẽ
tis et terreſtrioꝛes cõſolidantis in laterẽ cmu
tatur. Sepe etiam cõtingit q; talis terra lutea
vnctuoſa frigiditateaque congelante in lapidẽ
cõmutat᷑.Sepe etiã accidit talis tranſmuta⸗
tio ſq; luti vnctuoſiinlapidẽ ex caloꝛe coagulã
te.ſicut em̃ dicit᷑ibro quarto metheoꝛorũ ¶Qn
tum vnctuoſum aptum eſt huic tranſmutatio
ni.ſciliq; in lapidẽ per coagulationẽ.quare vn
ctuoſum eſt medium inter viſcoſumet vapoꝛa⸗
tiuum. habens bumidum viſcoſum. Unde gra
tia vapoꝛatiui poteſt a calido coa gulari.gra⸗
tia viſcoſinon poteſt ex toto educiſed amplius
compꝛimi et conſolidari.etſicin lapidem traſ⸗
mutarr.

ODperationes
¶ Ut ibi dicit coͤmentatoꝛ.Argilla eſt frigidi⸗
tateſua ſanguinis reſtrictiua.
tinus.Argilla cum ſoꝛti aceto ſuerit diſtempe
rata.appoſita frõti et timpoꝛibus pꝛohibet ſan
guinẽnaribus fluentem Sb i
üj

¶ Conſtan⸗

N

e K 4
—

—

armenus ẽ dictꝰ ⁊ noĩatꝰa regione illa
et eſt liuidus ⁊ ſubalbidus:cuius meli⸗
oꝛ ẽ habẽs coloꝛẽ mediũ inter viridem obſcuꝝ
cerreum ⁊ indum.⁊ habet maculaꝝ diſtinctio⸗
nes virides ⁊ nigras.i¶ Aui.li.ij.ca.de lapide
armeno.⁊ aliquãtulũ aʒulini coloꝛis.non tamẽ
tin coloꝛe aʒuii.⁊ nõ eſt in eiꝰ ſolidit ate:ſed ẽ

in eo arenoſitas quedã.⁊ qñq; vtunt eo tincto

rea ⁊ pictoꝛes loco aʒuli.⁊eſt ienis taciu.

Oyperationes

¶Johãnes Melſue. Lapis armenus inquit.
Aluxãder a veniſicatoꝛibo eſt inuẽtus haberepᷣ
rogatiuã in educendo coleram nigrã.cuiꝰ ope

ratio incolumioꝛ eſt elleboꝛo nigro.⁊ virtuoſi⸗

voꝛ lapide laʒuli:melioꝛ eſt hũs coloꝛẽ medium

inter viridem obſcurumet terreum et indum. et

hR

U

babet madilarũ viſtinctiones virides ⁊ nigras

ct qui ſõ eſt in termino lapidis.immo facile diſ

ſolubilis pulueriſabilis. .
¶ Et ꝗ eſtlenis tactu carens aſperitatẽ calide
cõplexionis in pꝛincipio ſcdi ⁊ ſicca in ipſo
¶ Et eſt reſolutiuꝰ.abſterſiuuo.⁊ ẽ cõmibanti
bus ⁊ ſubuertẽtiba ſtomachũ.⁊ educit per vo⸗
mitũ ⁊ ventrẽ ⁊ nocet ſtomacho.generans ſub⸗
uerſionẽ.⁊ faciẽs ſolutionẽ cum anguſtia
¶ Et dixit Alexãder. Non lotus ſoluit per vo
muũ et per ventremſine moleſiia.
Ars aũt in lauãdo ipᷣm eſt hec.terat᷑cũ faci/
litatem vaſe lapidco.deindeſunda tur ſuperip
ſum aqᷓ dulcis ⁊ lauet᷑ ſic terendo.⁊ſiat illud tri
gelies ſemꝑ innouido aquã.⁊ adhuc.

Trattatus

decieslauetur cũ qqua roſaꝝ.¶ Et dixit Al9 *
chindus.Qauet᷑ cũ aq̃ bugloſſepoſt depurati
onem eius. acquirit᷑ em̃ eiꝓprietas mir abilis ex

plus S

Rmenus ſᷣm Pliniũ ppꝛio ca. Lapis ED

hoc ad egritudines melancolicas
¶ Auicẽ.ſoluendo educit melancolicã
lapis laʒuli.: ꝓpter ipᷣm dimitit elleboꝛus niger
¶ Jobãnes Meſue. Educit ſolutione colerã
nigram cũ virtute.⁊ mũdificat cerebruʒ ex ea.et

vglet ad egritudines eius nelãcolicas.ſicin eſt

mania ⁊vertigo ⁊ doloꝛ capitis et epilentia.

¶ Et ad egritudines timoꝛis ⁊ ſuſpitionis. et J

ad lepꝛam.⁊ ad egritudines ſplenis ⁊ ad cancꝝ
et moꝛpheam:et febꝛes melancolicas.

ti potio eſt a..i.xſq; ad duas.

—.—

„ .
0
—*⸗

3 Pnanmmun latine.grece antimonos.

arabice aytruad. Antimoniũ eſt vena
terre ſimilis plumbo.verũ ẽ qð antimo
nium tcritur ⁊ nõ fundit᷑.plumbũ vero ſunditur
⁊ nõ terit. Et hʒ inſracturis ſuis claritatẽ qũ
frangit.E tillud ẽmelius qð in fracturis ſuis
nõ habet aliquid cx terra vel aliqua ſoꝛde.Et
ideo ablutũ ⁊ mundũ debet poniin medienis.
Eſt fri.⁊ ſic.in.iij.gradu.¶ Sera.libꝛo ag.ca.
Avtmad velantimoniũ eſt vena terre ſimilis
plumbo.⁊ eſt medieina ocularis.quod decer⸗
niiur ametallo.quia antimoniũ teriturametal⸗
lunn vcro nõ ſimiliter metallumfunditantimo
nium aduritur. Antimonium quanto clarius

ex eo ẽſoꝛtius.⁊ illud qð frangit᷑ et habet in fra

turis ſuis elantatem ⁊ lummoſitatem.et quod

eſt interius muduz.: nõ habet aliquid admirti
e terra vcl ſoꝛde aliqua.¶ Almanſoꝛ tracta⸗

¶ Doſia nõ loti potio elta...vſq; ad.i.ſ.ꝛlo R

tãio melius.Et idem auctoꝛi.Praſco. Mehlꝰ2

tu tenio ca. de antimonio.Antimonium frigi
Ali.mz ſiccum eſt in teruio grauaa·⸗

*

De Lapidibus

Pyopprerationes
Ad emoꝛroidas exiccandum inijciatur ſuc
cus peucedani per cniſtere.et poſtea ſi ſintexte
