¶ Paulus. Aqua decoctionis eius matricem
mundificat optime:et mẽſtrua pꝛouocat. Se
men eius cum ſucco ſeniculi oculis impoſitũ
ipſos mundiſficat.

Capitulum. cclxxxvij.

Erbaſco.vſidorus. Verbaſcum lati⸗

y ni herbam quã greci appellãt flamos.

Harum altera eſt maſculus albidioꝛi
bus et anguſtioꝛibus ſolijs. Altera vero femi⸗
na folijs latioꝛibus atq; nigris.lanuginoſis ⁊
DONobpbrationes.
Slinilirvi Coõtra tuſſim bibit᷑ verbaſcꝰ.
cuius flos eſt aureus:atq; tanta vis huic eſt vt
etiã iumentis nõ mõ tuſſientiba:ſʒ ylia traben⸗

8 cum folijs tribus ?

4

tibo in potu auxiliet.qð ⁊ degentiana reperi᷑.
¶ Ex herbario. Ver baſcus naſcitur in locis
oſis. ¶ Ad podagram bec herba cõtuſa
2 impoſita doloꝛem ſedat.

24

„

D5 2

cis

DN

R
„
4

De Nerbis.

Capitulũ. cccclxxxvuf.

Ecticon.Dyaſ.ca. Vecticon.fſᷣmtrãſla
y tionẽ arabicã:herba eſt q̃ hʒ folia ſimilia

ęgere. v. aut. vij. ſz paulo maioꝛa ſpanſa
circa terraʒ.deſuꝑ alba anguloſa ⁊ viridia cum

multis vᷣgis duoꝝ palmoꝝ. flos eſt illi viridis.
in verno maxime naſot᷑ haſta ipſius tenuis eſt

ita vt vix poſſit videri.

VPperationes

Dyaſ. Folia eiꝰmolli addita ignẽ ſacꝝ extin⸗
guũt tumoꝛiba oĩbo medent᷑.¶ Sicca fnmiga

tio eiꝰoĩa etiã ſilr ſacere nouit. Moꝛtuos ĩ vte⸗
ro infantes excludit ciato vno cũ mulſa bibito

Radicem eiꝰſiccã pone ſup carbones de vite

aminea. aut de oliua ⁊ cooperi.⁊ eiꝰ qð eſt ſub⸗

tile de emboto infirmꝰteneat in oꝛe ⁊ ſumũ re⸗-

cipiat.poſtea vinũ amineũ modicũ glutiat.

¶ Illa ber ba etiã aperit oꝛificia venarũ.

Capitulũ.cccdxxxix
Eccialatine.grece yſoſoꝛacius.arabice
v lachinis ſiue lechurios.

PBperationes.

A ¶ Gab pmo de cibis ca. veccia. Figura hoꝝ ſe⸗

minũ nõ eſt rotũda ſic fabe:ſʒ ſublata magꝭ ſi⸗

milis lentib reponunt aũt agricole. ⁊ H cum

ipſis folliculis.ſimiliter cum totis pla ntis gra
tia alimenti bꝛutoꝝ animalium.
¶ In fame autẽ vidi⁊ ex his quoſdam come⸗
dentes.et maxime adhuc viridib exñtibo ſicut
cicera ⁊ ſabas comedũt.ↄſueta aũt ſunt nõ in
delectabilia ſolũ:ſʒ indigeſtibilia ⁊ ſiſtitiua vẽ⸗

tris. neq; boni chimi generatuua.
¶ Apta ads ſanguis groſſi melãcolici generati

onẽ ſicut ⁊ lenticula.ſʒ illi qͥdẽ multa bona ad⸗
ſunt. huic aũt nullũ illoꝝ donoꝝ ineft.

Capitulü. ccccxc.
v Ermicularis. Pãdectaca.ceclv. Her⸗
ba graſſula eſt herba de qua inuenitur
maioꝛ: ⁊ minoꝛ et minoꝛeſt vermicularis. Dya
ſco. Vermicularis eſt herba q̃ ſimilatur berbe

graſſule maioꝛi.

HPHPHyohperationes
¶ Sera. Semen üllius herbe eſt ca.⁊ ſic.in.iij
gradu.⁊ expellit lumbꝛicoo.
¶ Et ðq; reꝑi᷑ ſuꝑterrã ĩ coꝛaʒeni poſtq; pluit
¶ Et qñ bibit᷑ de eo tritũ expellit lumbꝛicos et
aſcarides.⁊ laxat ventrem. ”s
¶ Auiceñ. Vermicularis ca.in.iij.⁊ eſt ſemen
arenoſum interficit vermes ⁊ aſemn ges. .
Bg üuit)

U hnd N

2

Tractatus

et ſtomacho ſuperponatrn.

E ¶ Igdẽ etiã fiat ↄ diſſinteriã addito aceto.⁊ ſup⸗
ponat᷑ pectini.puluis etiã eiꝰ in ono ſoꝛbili datꝰ
valet ↄ vomitũ colericũ vel diſſinteriã.valʒ etiã

pulens interioꝛẽ ⁊ exterioꝛẽ ſolutionẽ.

— NR
—

pitulu. ccccxtj.

Ca

v Ernix latie.arabice ſandaros vel bara-

rin vel greſſa vel ſandaraca.grece gium
Sera.li.ag.c.ſandros.i.vernix.⁊ ẽ gũmi ca.⁊

ſic.cõplexiõis eſt in.ij.ꝗdu.Et idẽ auc. Habix.

ca.eſt ⁊ ſic.ſj caliditas ẽpauca.⁊ ẽ ſile karabe.

ſʒ nõ eſt duꝝ.⁊ ĩ eo paꝝ ẽ amaritudis.⁊ affert᷑

aterris xpᷣianoꝝ.ꝗ¶ CPaulꝰca.ð vernice. Ver⸗
nixẽ gũmi cuiuſdã arboꝛis q̃ in xpᷣianoꝝ ptibo

naſcit᷑qᷓ arboꝛ in niperꝰvocat᷑.vñ ab eo tpe eſti

uo q̃dã gũmoſitas egredit᷑:q̃ actiõe caloꝛ exſic⸗
cat᷑ ⁊ indurat᷑.Et ðꝛ vernix:q̃ cũ colligit᷑ ẽ albi
coloꝛis.⁊ cũ antiquat᷑ eſt ſubcitrini.⁊ cũ plus
antiquat᷑ eſt ruffi coloꝛꝭ.qᷓ̃cũq; ſit dũmodo ſit

lucida ⁊ clara eligẽda eſt.Et ðᷣ etiã vernix q̊d/

dã qð ↄficit᷑ ex oleo ſeminis lini ⁊ vernice.⁊ in⸗
de illiniunt᷑ vel ↄſolidant᷑ coloꝛes apð picturã
Habet ãt vernix vᷣtutẽ ↄglutinandi ex viſcoſi⸗
tate ſua ⁊ clarificãdi ⁊ ↄſeruãdi.qð ſatꝭ ptʒ.Nã
pictoꝛes ſupꝛa alios coloꝛes ↄſerunnt.

Hhprkfrationes.

Sera. Vernix aũt qð eſt gũmi abſq; conſe⸗
ctione valet ↄtra fluxũ ſanguis ex naribo ſi pul
uis eiꝰ cõfectus cũ albumine oui tpiba⁊ fronti
ſuꝑponat᷑.ↄtra vomitũ colericũ fiat ex pulue⸗
re eius emplaſtrum ⁊ olibano ⁊ albumine oui

ſimilis virtute Karabbe.
(¶Et qñ fit cũ ea fumigatio:ↄfert fiſtulis.⁊ qũ

Serapion pᷣdicto libꝛo⁊ capᷣ. VUernix ↄfert
catarro qñ fit fumigatio cũ ea ⁊ deſiccat vlcera.
⁊ abſcindit ſanguinẽ menſtturn.

¶ Et Idem auc. Bedigoꝛas.de ꝓpꝛietate eius.

⁊Ppfert catarro ⁊ deſiccat fiſtulas.⁊ eſt ſicca et
calida in.ij.gradu.euellit ſuꝑffuitates flegma
nicas que ſunt in ſtomacho ⁊ inteſtinis.

¶ Et occidit lumbꝛicos ⁊ aſcarides.et confert

fluribilitati neruoꝝ q; ccidit a frigiditate ⁊ bu
miditate ⁊ repletien.

¶ Et idem aucto. Habix. qñ fit fumigatio cũ eo
contert catarro capitis.et qũ pulueriſatur ſuꝑ

vlcera deſiccat ea.

(¶Et idem auc. Atabari. Sandaraca eſt ſimi
lis Rarabe in virtute ſua.⁊ cõfert fumigatio eiꝰ
coꝛize.⁊ deſiccat fiſtulas.⁊ ↄfert ſputo ſanguis
⁊ emoꝛroidibus.E teſt gummi citrini coloꝛis:
ſimile karabe.⁊ eſtin eo parum amaritudinis.

affertur a terris chꝛiſtianoꝝ.⁊ virtus eius eſt

accipit ex ſa ndaraca ⁊ oleo roſaꝝ ⁊ linit᷑ cũ eo:
ofertſciſſuris q̃ fiunt in mẽbꝛis ⁊ manb⁊ pe⸗
dibo.⁊ ſi nõ inuenies pone locoer pondus ter
tie ptis plꝰpõdere ipᷣꝰde karabe.qð dixit Gal.
eſſe gummi haur romane.
¶ Abiſciendum illud voca bulũ ſandaraca
aliter intelligit᷑ in libꝛis ara bũ.⁊ aliuter ĩ libꝛis
grecoꝝ. Hã ara bes ꝓſandaraca intelligũt ver

micem ſiẽ iam dictũ eſt.ſʒ greciꝓſandaraca in⸗

tendunt quendã lapidẽ rubeũ. Unde Plintꝰ.
Sandaraca affent᷑ a Ponto ⁊ Capodocia et
Sicilia.⁊ eſt laps ignei coloꝛis.

¶ Dyaſ.ca.de Sandaraca. In eiſdẽ loc naſci
tur vbi auripigmentũ. Hoc etiã dicit Dyaſco.
ca.de arſenico.Et dicit ꝙeligẽda eſt ſandaraca
q̃ eſt coloꝛe ruffa valde ⁊ facileterribilis.et cre⸗

pula mũda.coloꝛẽ hũs cynnoboꝛi.⁊ odoꝛẽ ſul⸗
phuris. Virtuſq; ei ſimilis arſenico.vñ eſt cau

ſtice virtutis ⁊ dyafoꝛetice ⁊ ſtiptice../

Reſine mixta alopicias curat.cũ pice vngue
lepꝛoſos excludit.oꝛis vulnera ⁊ noriũ curat.
O m̃es puſtulas cũ oleo purgat. Oleo mixta
pediculos curat.Puſtulas cũ adipe mixta mũ
dat. Condilomata ani compeſcit.
Empicis cũ melle ⁊ vino vtiliter datur. Fu
migio tuſſim ꝓhibet. maxie reſina mixta. Fu
mus oꝛe acceptꝰ vocẽ limpidat.cum melle ac⸗
cepta ſiẽ electuariũ aſmaticꝭ medicat᷑.ſiue voci
obtuſe cũ reſina vt captapucia accepta.

De Herbis

yſaac in vi atico ſimiliter ſeqt modũ grecoꝛũ
ſiẽ cap̃.de dentibo putridis ⁊ ca.de moꝛfea.

¶ Similiter Balienꝰ in anthidotario minoꝛi

in antidoto illo qð incipit medicamen ad po⸗
lipum nariuum.

„

Capitulü. cccxtijſ.

v Jola latie. Arabice feneflig vyl ſeneſigi
Brece leucis. Sciendũ ꝙ tria ſũt gene⸗

ra violaꝝ.vt Dyal. dicit ca. leud. Sʒ tñ Sera.

li. ag. c. Feneflig.nõ loqᷣt᷑ niſi de vno.ſcʒ viola
purpurea. qm viſus eiꝰmagis ↄuenit medici⸗

nis. ſz alia duo genera ſũt ſpẽs cheuri. ſic appa⸗
ret in cap cxi. ſuperiꝰde C. ¶ Sera. li. ag. caß.
feneflig. Feneſlig. i. viola eſt herba cuiꝰ folia

ſunt minoꝛafolijs cuſſij et nigrioꝛa.⁊ nõ elon

gant multũ ab eis in ſiguraſ ua. Et ha bet ſti⸗
pitẽ egredientẽ ab vna radice.⁊ eſt ſuꝑ eũ plus
Et in ſummitatiboeiꝰeſt flos boni odoꝛis co⸗
loꝛis purpurei. Haſcit᷑ in locis vmbꝛoſis ⁊ aſpe
ris. ¶ Bal vi. ſim. far. c. de Viola. 'm tranſla⸗
nonẽ noſtrã. Folioꝝ huius herbe ſubſtna eſt
ſubfrigida ⁊ aquoſa. Uirtus eoꝝ infrigidat pa
rum. Dyaſ. ca. Leucis. i. viola. omiby eſt nota.
Eſt em̃ in floꝛib habens diſtantiã. quia mel⸗
unü elbum ⁊ purpureũ floꝛẽ oſtendit Johan⸗

nes meſue.ca.de violis. Viole ſunt medicina

cCaliditatẽ qᷓ

tempata ↄueniens.⁊ fit ꝑeas male q̃litatis ꝑ⸗

mutatio ⁊ nature ſolutio. Melioꝛ eſt quecunqʒ

ex pᷣmis.qm̃ nõ inuenit eã caloꝛ reſoluẽs vᷣtutẽ

aut pluuia diſſipãs frigida eſt ⁊ hũida in mo

gradu.Et ꝗ ſicca eſt minꝰ eſt humida ⁊ minus
frigida. Eſt em̃ in recente bumiditas ſuꝑflua

ſupꝑgrediẽs caliditatem eiꝰ aqua eſt ꝑfecioet
ſpẽs. Cũ aũt exſiccat᷑ ⁊ reſolui᷑ humidũ ſuꝑfi⸗

dale ipſiengniſeſlar maritudo eiꝰq̃ eſt ꝓpter
9

⁊ minus hu.Eſtem̃ in recente hũiditas ſuper⸗
flua ꝓpter quodq; recẽs eſt ſolutione ꝑ ventrẽ
educit lambiſicãdo.que vᷣo ſicca eſt educit diſ⸗
ſoluendo.⁊ ipᷣa quidẽ eſt infrigidatiua narcoti⸗

ca ſedatiua doloꝝ calidoꝝ. ⁊ extinctiua inſlã⸗
mationũ ⁊ lenitiua ⁊ ſolutiua.Eſt ex debiliter

ſoluẽtibo.⁊ vigoꝛat᷑cũ alijs laxatiuis. Et pꝛo⸗

pter ̊ qͥd am adduntqntitati eoꝝ medietatem

ex turbit:⁊ faciunt trociſcos.⁊ vigoꝛant cũ hoc

operationẽ eaꝝ.Et qͥdam addũt ſcamoneam.

⁊ ipᷣa quidẽ ⁊ oleũ eaꝝ ingredit᷑ inemendatõeʒ

medicinaꝝ acutaꝝ.Succus autẽ ipſaꝝ et ſy⸗
rupus ex eis leniendo. Et viole ſicce educunt

diſſoluendo.Et ipſe quidem condiunt᷑ cũ ʒuc⸗

caro ⁊ melle ſunt maioꝛis abſterſionis ⁊ mino⸗
ris alterationis.⁊ cũ zʒuccaro ↄtrariũ faciunt

Et cito ꝙ non ſubſtinent de decoctione aliquid
qua ſit ſuꝑfluitas.⁊ ſuccus eaꝝ ſimiliter ⁊ coꝛxxro

boꝛat᷑ acetũ cũ infuſione eaꝝ.⁊ fit mirabile fe⸗
bꝛiba multe inflammationis.⁊ eſt melius oleũ

earum. fundamentum cuius eſt oleumonfan
cinum aut amigdalinnm.

Pooeratione
Balienꝰ. Jpᷣa herba tam ꝑ ſe q; cu alfuis iu
perpoſita remediũ calidis pᷣſtat flegmombus

ſuꝑpoſita aũt in oꝛiſicio ventris incenſionẽ pa

tientis vel in oculis.
¶ Serapion. VUirtus ei
ſedat apoſtemata calida qũ ponunt᷑ſub eaſola
gut cum farina oꝛdei.⁊ confert inflãmationiq
fuerit in oꝛe ſtomachi⁊ in oculo.Sed ſlos ei⸗
cum hoc ꝙ ſedat inflãmationeʒ oꝛis ſtomachi

babet pꝛopꝛietatem relaxandi coleram. Et fit

emplaſtrum cum folijs tm̃ hinus herbe aut cũ

ſauich. ⁊ infrigidat ⁊ cõfert apoſtematibo cali⸗

dis oculoꝝ ⁊ exitu ani. .
¶ Et ð ꝙ flos eius a ꝓpꝛietate que eſt in eo qñ
bibit cum aqua ↄſert ſquinantie ⁊ epilentie q̃
accidit pueris.⁊ eſt illa que vulgariter ðꝛ ma⸗
ter pueroum. sä
¶ Et idem aucto. Aben Meſuay. De pꝛieta⸗

te eius laxat coleram a ſto macho ⁊ inteſtinis:

⁊ confert inflammationi que eſt in eis.et ſode

uerat ſepulta.⁊ eſt tunc ca.plus ?

ſe q;ᷓ cũ alfitis ſu⸗

us eſt que lenificat et

4

— 2
N—

Tractatus

ꝛſquinutie q ceidi infantio añ ſummit cñ aqᷓ
ca. Et qñ aliqͥs vult deea exhibere in potuad

laxandũ ventrẽ echibeat ab. z. iiij. vſq; ad. vi.
Dyaſ. YFos purpure ſedat ĩflãmatiõeʒ oꝛis
ſtomachi ⁊ ocloꝝ.⁊ aq̃ hꝰfloꝛis ↄfert ſquinãtie

Laxat colerã a ſtomacho ⁊ inteſtinis.⁊ cõfert

infiãmatiõi qᷓ eſt in eis.ᷣfolia eiꝰſũt ſicẽfolia cuſ⸗

ſus:ſʒ minoꝛa ⁊ rotũdioꝛa.ſʒ mellinꝰcoloꝛ medi
cine neceſſariꝰeſt.qͥ ſuccꝰ eliratꝰ⁊ omẽto adhi⸗
bit tumoꝛes ſtericos curat:mẽſtruis imperat.
erotis mixtus ragadias ani ad ſanitatem
pducit melle addito puſtulas.⁊ inflatões tol⸗
lit.ſemen eiꝰcũ vino bibitũ.ʒ.ij.aut ſuppoſuium

mẽſtruis imꝑat.aboꝛſum facit. Radices eus

cataplaſmatib adhibite cum aceto ſplenẽ ſic⸗
cant. Podagricis medicantur.
¶ Sʒ viola alba ꝓiectoꝛie eſt tut? 2 extenna⸗
toꝛie.ſʒ flos plꝰ. decoctio ãt herbe mẽſtruas p⸗
uocat ſi poſt partũ nõ ſequat᷑ fetũ moꝛtuũ ex⸗
trahit ⁊ viuũ coꝛrũpit ⁊ educit:matric in flãma
tionẽ ſanat ſi tam foꝛtis eſt mulier.ſi in peſſa⸗

Ppoſit omnia ſimiliter facit.

o. meſue Solutione educit colerã ?⁊ alterat
ei acceſſum.⁊ viole ↄferũt inflãmatiõiboĩby.

⁊ ſedant ſodã factam a caloꝛe vehemẽti.⁊ ſunt

ſomniferez faciũt choꝛiʒam. z lent pectꝰ et

guttur. ⁊ oferunt vuee ⁊ ſquinãättie.
¶ Et iuuamẽtũ magnũ eoꝝ ẽ ↄpᷣatib pectoꝛis
⁊ pleureſi.⁊ ſedãtſitim.⁊ ↄfert ſicce opilatõi epa
tis ⁊ apoſtemati eiꝰ.⁊ calide yctericie.⁊ ſunt iu

Doſis ponõis eaꝝ ẽ ab. . iiij. vſq; ad. viij. ⁊ ſuc
cieaꝝ ab. .i.vſq; ad.ij. Et ſyrupieaꝝ ab.3.iij.
vſq; ad.iiij. Et ↄditi eaꝝ ab..i.vſq; ad.ij.

¶ Bartholomeus in lib.de ꝓpꝛietatibo rerum.

Viola ꝓpter violentiã odoꝛis ſic?⁊ nominata.

vt dicit yſi. Cuius tres ſunt ſpecies.ſ.purpu⸗

2

rea alba ⁊ mellina. Sed omniuʒ folia nature

a⸗ ſunt ⁊ aquoſe.⁊ ideo ſolutiue.

Herbe quidẽ modicaeſt viola in ſubſtãtia qᷓ
recẽs eſt melioꝛ q; antiqua.cuius ſos maximi
eſtodoꝛis.vñ odoꝛ eius cerebꝛi caloꝛẽ mitigat:

⁊ ſpũs animales recreat ⁊ ↄfoꝛtat.

Floꝛes vernales pus oꝛiunt᷑ ſic ſe citiꝰmani
feſtant poruitatẽ eius in ſubſtãtia magnitudo

odoꝛis pariter ⁊ vrtutis notabiliter recõpen/

ſat.vtdicit Dyaſcorides.

Plat eariꝰ. Viola fri.ẽ in pncipio pmi gãdus

⁊ hu.in fine ſecũdi.Habet virtuiẽ le niẽdi.hu⸗

des ⁊ frontẽ in acutis ſomnũ ꝓpuocat.

caloꝛe factũ remouẽt. Colerã nigrã ð ſtomabo

uamẽti magniĩ febꝛibo inflãmatiuis ⁊ ſiti ꝑeas

⁊ inteſtinis puirgat.caloꝛ? eoꝝ mitigat.
Macer. Necroſeus ſuperare decoꝛ nec lilia

pñt. Yragrates violas ſpecie nec vi necodoꝛe.
Dicitur humida vis illius ⁊ frigida pmo. Eſſe
gradu ſpecies tres eſſe legunt᷑ eaꝝ. Noſcereq̃s
tm diuerſo floꝛe valemꝰ. Nam ſunt purpurei
floꝛes albiq; nigriq;. Cunctis pene pares ſũt
in medicamine vires c.

Capitulũ. ccctxtüif.

Iga paſto?. Pãdecta ca.ccxviij.Di⸗

Vy pſeus grece.arabice perſenda: vel di⸗

phlacos: vel harſiarbay: vel aybſacos.
latine vo virga paſtoꝛis: vel cardo fullonum.
Sciendũ ꝙ dueſunt ſpecies virge paſtoꝛis.ſcJ

maſculꝰ femina. Maſculꝰeſt quem Dyaſ. km
tranflationẽ noſtrã ca. Dipſeus vocat dipſeus

nisplenam.⁊ folia in circuitu ſimilia lactucis.
in ſingulis nodis bina habens ſolia.⁊ ipᷣa ob⸗
in fineſe le u longa ⁊ ſpinoſa intus.⁊ deſoꝛis ſpinis plena.
mectãdi.reſrigerãdi.relaxandi. Violecontrite h
ſuꝑ ca. apoſtemata in pncipio valent. Fomen⸗
ta ex aqua decoctiõis ipiꝰ herbe ſacta circape⸗.

habet etiam contracta folia.que pluuiam ⁊ au
ram in ſeretment. vnde⁊ nomen accepit. Di⸗
pſeus. id eſt ſitiens in virgis ſuis.capita ſur⸗
ronte ggunt.ſingula ſpinoſa ſimilia echimo maritino
Raſi. Uiole ſomnifere ſunt. capitis doloꝛẽ a ſed oblongioꝛa:que ſiccata album faciunt co⸗
loꝛem. ⁊ in vrga deintus vermes naſcuntur.

eteſtm ipᷣm frutex ſpinoſa.vᷣgã hñs lõgã ſpi⸗

34
a
de

De Herbis.

Sera.li ag. c. Harliarbay. aue. Dyal. Harſi/
arbay vel dipſacus eſt ſpina qᷓ pannos faciunt.

Z latine ðꝛ vᷣga paſtoꝛis:⁊ cardo fullonũ.et eſt
ſpẽs ſpinaꝝ hñs ſtipitẽ longũ ſpinoſũ.et folia
eiꝰſunt ſimilia fol ijs lactucꝭ.⁊ ſuꝑ quẽlibʒ nodũ

ſtipitis ſunt duo folia amplectentia ſtipitẽ.lon
ga ſpinoſa in medio eoꝝ interiꝰ ⁊ exteriꝰ habẽt
ſimilitudinẽ veſicaꝝ aque.⁊ ſunt ſpinoſa etiã.

⁊ habet iuxta ſtipitem concauitaſẽ in qua col⸗
ligitur pluuia ⁊ ros.Et ideo nominat᷑ dipſeus
id eſt ſitiens Duß quelibet ram eius eſt ca⸗
pitellum ſimile echimo marino:aliqntuluz in
longitudinem tendens ſpinoſum.qð cum de/
ſiccatur ſit albũ.Et qñ ſcinditur reperiunt᷑ in
medio eius vermiculi parui.⁊ iſta eſt virga pa⸗
ſtoꝛis maſculus.Et idem Serapion loco al⸗
legato. Sunt eius dueſpecies. Malſculus ⁊ fe
mina. Maſculus eſt herba que naſcitur om̃i
anno.⁊ habet ramulos ſeu vᷣgas tenues.mol
les.ſubtiles.nodoſos.⁊ dilatat᷑ ſuꝑ faciem ter⸗
re ſicut gramen.⁊ habet folia ſimilia folijs ru⸗
te:niſi ꝙ ſunt lõgioꝛa ⁊ mollioꝛa.⁊ habet iuxta
vnũquodq; ſoliũ ſemen:⁊ ꝓprer h̊ ðꝛmaſculus.
⁊ habet floꝛem rubeum. Sed femina eſt quam
Serapion vocat in lingua perſica Perſeria⸗
num.Et Dyaſcoꝛides vocat eam Poligonos
⁊ eſt centum nodia. Femina que ara.vocatur
barſiarbay. Latine verocauda vulpis. Et eſt
ſ̃ᷣm Serap.herba hñs plantã paruã ⁊ virgaʒ
vnicã tenerã ſimilẽcanne.⁊ in nodis ipſiꝰſunt
folia egredientia ab ipᷣa vᷣga ſimilia folijs pini.
⁊ habet radicẽ in qᷓ nullũ eſt iunamentũ.naſci

luxta aquas. ¶ Gał.vi. ſim. far. cap. Dipſeus.

Dipſeꝰvel dipſacus eſt ᷣga paſtoꝛis.plurimũ
qð eſt in ipſa eſt frigiditas.⁊ in ſapoꝛe eius eſt
ſtipticitas.Et virtus eius eſt q̃ infrigidat ⁊ de
ſiccatin pncipio tertij gradꝰ.⁊ radix hui plan
te deſiccat in.ij.q̃du.¶ Auiceñ.li.ij.capᷣ.de vᷣga
paſtoꝛis. Uirga paſtoꝛis eſt maſculus ⁊ femia.

ſed maſculus eſt foꝛtioꝛ. in ipᷣa eſt ſtipticitas.ʒ

pars aquea in ipſa eſt plurima. Et ꝓpter multi

tudinẽ repulſionis materierũ effuſaꝝ eſtimat

qð eſt exſiccatiua foꝛtiter.

HPHperationes.
¶ Dyaſ. Eſt vᷣga paſtoꝛis maſculus.radix ei
deſiccat in.ij.gdu ⁊ abſtergit.que cocia i vino
⁊ tunſa.⁊ ſiẽ cerotũ impoſia.vel ſi amplaſtrat

cũ ea anus curat ciſſuras ani.⁊ ragadias et fis⸗

ſtulas ⁊ emoꝛroidas interioꝛes.quod medica⸗
men inpixide enea conſeruanduiu.

Et clauos coꝛꝑis mundat.⁊ foꝛmicas ⁊ ver

mes q̃ in capite huiꝰplante inueniunt᷑.in coꝛio

ſuo ligati ⁊ collo ſuſpẽſi aut in bꝛachio dicunt
febꝛem quartanam penitus curare.⁊ẽ medetur

Etↄfert vlceriba aurꝭ.⁊ ſi ẽ in ea ſani iᷣ
cat eã. ⁊ abſcindit fluxũ mẽſtruoꝝ iĩmoderatũ.
¶ Et curat vlcera inteſtinoꝝ ⁊ ſputũſanguĩs.

mirmices et acrocoꝛdines.

Sera. Airga paſtoꝛ feiaeſt:cui vr'repcu⸗

tit ⁊ incarnat ⁊ ↄfert inflãmatioõioꝛs ſtomachi
qñ apponi᷑ excra.ſic eſt poſtq; trita fuerit.⁊ cõ⸗
fert apᷣati qᷓd ðꝛ heriſipila:⁊ apᷣatibbantiqo.

¶ Et repcutit ⁊ ꝓhibet humoꝛes qui ftuunt ad

mẽbꝛa.et ex melioꝛibo medicinis heriſipile.qn
dilatat᷑ ⁊ extenditur ambulans de membꝛo ad
membꝝ.⁊ vert vlceribo alijs.⁊ vlceribo mani⸗
feſtis. ad que hu moꝛes fluunt ⁊ conglutinat

vulnera recentia cum ſuo ſanguine.

es deſic

⁊ ſiſtit fluxũ eiꝰ vndecũq; fluat.⁊ in om̃ibo his

maſculꝰ eſt foꝛtioꝛ q; feia.vñ hʒ maſcuiꝰ vᷣtutẽ

ſtipticã frigidã qñ ſumit᷑in potu ex ſucco eius:

ↄfert ſputo ſanguĩs ⁊ fluxuiſanguĩs antiquo

⁊ egritudini q̃ ðꝛ colirica.⁊ diſtillationi vꝛine.
q; ꝓuocat vꝛinam ꝓuocatione foꝛti.
¶ Et qñ ſumit᷑ in potucũ vinoↄſert moꝛſibus
venenoſis.⁊ qñ bibit᷑ in ſebꝛibo periodicis ante
acceſſionẽ paroxiſmi ⁊ hoꝛã ↄfert multũ.
¶ Et qñ fit naſcale cũ ea mulieri habẽti fiſtulã
⁊ vlcera in matrice:ↄfert iuuametũ magnũ.

⁊ abſcindit fiuxum humiditatũ antiquarũ ab
ea.et diſtillatur ex ea in aurem.⁊ cõſert vo loꝛi

eius ⁊ ſaniei que fluit abe.
Et quando coquit᷑ cum vino ⁊ mi

donec fiat cerotum.

¶ Et emplaſtrat᷑ cũ e anus curat ciſſuras qᷓ
ſunt in ano ⁊ emoꝛroidas interioꝛes.⁊ opoꝛtet

ꝙ hec medicina reponat᷑ in pixide enea.⁊ cu⸗
rat ſpeciẽ foꝛmice q̃ ðꝛ paragodes. Et dicunt

quidam ꝙ vermes qͥ reperiunt᷑in capitibo hu⸗/

is plante qñ ligatur in coꝛio ſuo.

¶ Et ſuſpendit᷑ in collo ⁊ hũero habẽtes quar⸗

tanam curat eam ſideus voluerit.
¶ Auiceñ. Virga pa ſtoꝛis ꝓphibet fluxũ.et fit

exrea emplaſtrũ flegmoni ⁊ heriſipile ⁊ foꝛmice.
eſt valde ↄferens apoſtematibo vlceratiuss
¶ Et cõſolidat vulnera recentia ſuccus eius

interficit vermes auris.⁊ exſiccat vlcera eius.

aqua eius confert ſputo ſanguinis.et fit ex ea

emplaſtrum in flãamationi ſtomachi.et pꝛohi⸗

bet fluxumſanguinis ⁊ matricis.⁊ ſanat vlce⸗

ra inteſtinoꝛum.

¶ Et Dyaſcoꝛides quidem exiſtimauit qpipſa
pꝛouocat vꝛin am ⁊ ſanat ulum quireiinet ei

et poteſteam emittere.

ſcet ei mel
ↄfert iuuamentũ vlceribo matricis.⁊ ſit empla⸗
ſtrum cum folijs eius.⁊ inflãmatiõi ſtomachi
⁊ ſputo ſanguinis ⁊ foꝛmice ⁊ heriſipile.⁊ apo
ſtematibuscalidis ⁊ frigidis in pꝛincipio eo⸗
rum.⁊ quando coquitur cum vinoet teri᷑ bene

do

3 Sxk „»

Lrattatus

ꝑ//ͤNBal.viſim. lar. c. vitj. Ainũ vitis albe dome A
Wν ſticeeſt ca.i.ij. du. ? vet⸗ex eo eſt in. iij gdu. Et
Sdu. 1, maniteſtatiõeʒ caliditatꝭ inuẽte in eo.
S ¶ Vitis domeſtice ſuccus m Sera.⁊ potiſſi B
me ſolioꝝ eius ↄuenit habentiba vlcerain in?
rreſtinis iunt fri x ſtipticc qexſpuũtſangui⸗
næẽc. ? qquerũt᷑ de ardoꝛe ſtomachi. ⁊ pgnatib
ha bentibo appetitũ coꝛruptũ.⁊ capꝛioli eius naim

infundunt᷑ in qqua⁊ bibitur faciunt ho.
¶ Et lacrimis vit/ ẽ ſilis gũmi:q; coagulat᷑ ſuuo ·
palmites.qͥ potatꝰcũ vino expellitlapidem.
I¶ Etlinit᷑ cũ eo empetigo ⁊ curat eam.⁊ ſcabi D
vlceroſam ſimiliter ⁊ nõ vlceroſam.⁊ opoꝛtet q;
anteq; linias cũ eo linias membꝝ cũ nitrro
⁊ oleo aſſidue ⁊ abradas pilos.Et infra capᷣ.

Vinum. latius dicee.

3
N ☛ WRWe aO

Capitulũ.ccccxciif
Itis latine. Arabice harim vel harin
vy Brece ampeleos. Sera. li. ag. ca. Ha⸗
riim. Uirtus ex ea eſt domeſtica ⁊ ſil⸗
neſtrꝭ.⁊ alba ⁊ nigra.Domeſtica ẽ vitis vini.⁊
ſilueſtris eſtq̃ grece vocat᷑ ampeleos agria.ha⸗
ſtas hʒ lõgas ⁊ lignoſas ⁊ aſperas.Folia eius
ſtrigno oꝛtiuo ſimilia. ſʒ latioꝛa ⁊ minoꝛa.floꝛẽ
bʒ ſicut capilli.ſʒ ſemen hʒ vt botrus. QOð cum
maturauerit rufſum facit coloꝛẽ obꝛotundum.
Alia ſpẽs eſt q̃ vocat᷑ lãbꝛuſca vel vituſu.cuiꝰ
flos vocat᷑ ynantus vel ynantiũ vel ante flo⸗
res.⁊ eſt maſculꝰ.de q̃ inuenies in c. xxviij.ſu⸗
eriꝰde A.⁊ eſt plãta inqᷓ ſunt grana puaſilia
otris vue paruis.⁊ qñ ſũt matura coloꝛeoꝝẽ
rubeus.⁊ figura ſui grani eſt rotũda.⁊ raceim h Cͤ/—
tborictak Aſdidteenez gece vo⸗ C — — — S
cat᷑ amboloſagine.Eſt alia ſpẽs vitis q̃ ðdꝛ viẽ RC anituin.fffre.—
alba. ? eſt bꝛionia. p qlege ca. xxv.ſupiꝰde B apitulü. ccccv.
Balie. vi. ſim. far. ca. Ampeleos melana. Amg NIremem Serapionem li. ag ca. AUi/ 1
peleos melana ſiuevitis nigra vocat᷑ hec pꝛee ?frem. ſuntſpes ſcʒz abſi. ⁊ indũ qo appel
bꝛionia. de qua legeviticella hicinfra. ? eſt ven lr arabicum ⁊ eſt rubei coloꝛis.et eſt
beriomia Sciendiiq,baionia ſuma de B. non vemsureum Ralrenaſſer ertem in K
eſt vera haioni. eg ſutores illam appellat vcis livscxcocſitrubellbabene Panca grang.s gl Dð
ſ

albaſiue bꝛionia albo. 8 exeo eltt abens pau a. alið
e — eſt quod adheret manui.⁊ habet coloꝛẽ viole.

DPp erationes erterieſt rubeum cnius toxicum multü⸗ Et

do
n.
önn
nneo.
dtiſi

inin
en

Nü⸗
auegj

iſ

in

1ſchc

wuug
Unmo
laß

—

Hol⸗

roim

Dei Herbis

toricum quidẽ eſt res pauca minuta mollis
adherẽs manui qñ tangit᷑ vagina ei.et ipſuʒ

quidẽ linienr ſuꝑ moꝛpheam confert ei.

Hoyoboerationes

¶ Virtus virem eſt calida ⁊ ſicca in pncipio

tertij gradus.qð ſi linit᷑ ad moꝛpheã cõfert.
W¶ VUiriditas inuẽta ſuꝑ aquã q̃ arabicevocat᷑
katale⸗ ĩligua hiſpanica mulſas ſᷣm Auer⸗
c

ðo Colliget.eſt calida ⁊ hũida in.ij.

CTapitulum. ccccxcvj.

Iſcus latine ⁊ grece.arabi.dabalch

y vel hele vl hiſos. Sera.li. aggre ca.

Dddylabalch anct. Dyaſc. Dabalch. i. vi⸗

ſcus. Melioꝛ ex eo eſt nouꝰqͥ ſilis eſt in colo

re ſuo coloꝛi poꝛri.Exteriꝰ vᷣo eſt ſubꝛufus ſi

ne aſpitate ⁊ ſine ſurfureitate.⁊ fit ex fructu
rotũdo paruo qͥ naſcit in arboꝛe glandiũ.⁊ fo
lia eiꝰ ſunt ſiẽ folia arborꝭ buſſi. Fruct? g iſte
ↄtundit᷑ ⁊ abluit᷑.deinde coquit᷑ in aq. Sunt
aũt qͥdã qͥ maſticando fructuʒ ipᷣm faciũt vi⸗

ſcum. reperit᷑ etiã in arboꝛe piroꝝ ⁊ maloꝝ:⁊

in multis alijs arboꝛibo.⁊ aliqñ in radice ar⸗
boxꝝ aliquaꝝ paruaꝝ.? latine vocat᷑ hec pla⸗
ta viſſago. Ego aũt vidi in monte Habaʒat

hoĩes q̊ faciũt ex arboꝛe magna que naſcitur

apud eos: 2 apud ipos vocat᷑tarabella.? la⸗
tine vocat᷑ Capꝛifoliũ.Accipiũt qdẽ ramos
ipſius excoꝛiãt eos facientes faſciculos.⁊ in

fundũt in aqua ⁊ dimittũt ſic aliquo ex men⸗

ſibo. deinde ↄtundũt ↄtuſione foꝛti:⁊ fit inde
viſcus bonꝰ. Et virtus eiꝰ eſt ſimilis qͥ ſubti
liat. attrahit ⁊ diſſoluit:qꝛ babet virtutẽ reſo
lutiuã. ¶ Dyaſ.ca. Uiſcus ſ̃ᷣm trãſlationem

noſtram. Viſcus in ramulis naſcens quodã
animali volatili:ſcilicet turdella viſcat᷑. Naʒ
illud ſi moꝛatur in ramulis arboꝛũ:glutinat᷑
⁊ inde naſcuntur virgulc plurime.et fit viſcꝰ
qui ſemꝑ viridis inuenit᷑. Eſt auteʒ optimꝰ qͥ

in arboꝛe quercus creſcit.⁊ qͥ eſt mũdus ſub⸗

uiridis.⁊ ſi extendat᷑ non coꝛrumpitur.ſedvt
membꝛanaxtenuatur. .
5„̃ꝑ„
HPHyperationes
¶ GBalienꝰ. vi. ſim. far. ca. de viſco. Subſtan⸗
tia viſcieſt cõpoſita ex aqſa ſuba⁊ aerea.⁊ de
bis ambabyeſt in eo multũ.⁊ ex terrea pauca
⁊ in ſapoꝛe eiꝰ eſt acuitas plus qᷓ; amaritudo
¶ Et virtꝰ eius eſt que calefacit:non tamẽ ci
to qñ apponit᷑ coꝛpoꝛi.ſed poſtq; facit moꝛaʒ
in coꝛpoꝛe ſicut facit tapſia.⁊ nos qͥdeʒ dixi⸗

mus in his que pꝛeceſſer ũt:ꝙ hec reos inue⸗

nitur in medicinis.quaꝝ virtus eſt que cale⸗

facit:cum quaꝝ calefactione eſt bhumiditas
ſuꝑflua indigeſta. vᷣtutes habet acres.duri⸗
cies mollire poteſt. Ham de ꝓfũdo extrahit

humoꝛẽ cũ vehemẽtia.⁊ nõ ſubtile tantũ:ſed
⁊ pingues digerit.mox quidem calefacit.ſed
tꝑe diuturno impoſitꝰ calefacit vt tapſia.
¶ Auicẽna li.ij.ca.de viſco. Viſcus eſt notꝰ
omĩbo.⁊ eiꝰ quidẽ fructꝰ ſimilis eſt ciceri ni⸗

gro vel ſincere. rotũdus virgulatꝰ frangibilł
ex quo manꝰ inuiſcant᷑.eius aũt minera ẽ ar
boꝛ ferens glandes ⁊ pira et mala in qᷣb ſunt
virtus aquea ⁊ aerea multiplicate valde qui
ex eo bonus eſt.eſt recens planꝰ coloꝛis poꝛ⸗

ri interius:viridis exterius.teritur et lauat᷑

deinde coquit᷑⁊ nõ calefacit niſi poſt moꝛaʒ
longam ſicut gũmi rute agreſtis:⁊ eſt debili

oꝛ ea in hoc.⁊ in ipᷣo quidẽ eſt humiditas ſu⸗
erflua indigeſta. 2 eſt ca. ? ſic.in.iij.⁊ eſt reſo
lutiuus.reſoluit enĩ humiditates groſſas.et
ꝓfundo coꝛꝑis ꝓpter foꝛtitudinẽ vᷣtutꝭ attra⸗
ctiueꝛ lenit.⁊ dixerũt quidã ꝙ nõ ineſt ei ope

ratio in humiditatibo niſi tenunibus.
¶ Serapion aucto. Dyaſ. Quãdo viſcꝰ mi⸗

ſceiur cum reſinapini maturat ꝗpoſtemataqᷓ

fiunt in radice auris ⁊ alia apoſtemata.

¶ Et quando miſcetur cumolibano curatvl
cera antiqua.⁊ quando miſcetur cum calce ?ꝛ
cũ lapide gagatis:aut lapide aſio.⁊ coquitur
cum eis.⁊ ponitur ſuꝑ apoſtemata frauduleẽ⸗

ta:aut ſuper duriciem ſplenis curat.Et reſol

uit apoſtemata ⁊ duricies.
Et qñ miſcet᷑ cũ auripigmento citrino aut
rubeo.⁊ ponit᷑ ſuꝑ maculas aufert eas.et qñ
cũ calce mucetur ⁊ rob excludit vngues.
Anicenna.· Uiſc eradicat vnoheenalas
„

uit apoſtemata frigida.et pꝛopꝛie confoꝛta⸗

tur cum calce:⁊ lenit vlcera antiqua et vulne

poſt ain es.¶ Et mixtus cum guymi pini et
cera extenuat ſplenem cum ſuꝑ idᷣm poniti·

cum aliquibo rebo pſuʒ confoꝛtantibus ſicut

7

„
D

y fra arabice vel feſire. grece ampeleos
leuce. lat ine viticella vel vitis alba.
Sed ſciẽdũ ꝙ; Galienꝰ vbiq; vocatvitẽ albã
vel nigrã bꝛioniã. Et Dyvaſco.ſilim traſiati
onẽ arabicam. Sed Galienꝰ. vi.ſim. far. ca.
Ampeleos melana.dicit᷑ ꝙ vitis nigra pꝛie

dicit᷑ Bꝛionia.hoc ſilr apparet in capi.vitis
patrũ ſupꝛa. Sera. libꝛo aggre.ca.felera. Fe⸗
ſera herba eſt que habet folia et capꝛiolos in
ſimilitudinẽ vitis cõmunis niſi qꝛ ſunt aſpe⸗
rioꝛa et rami ⁊ capꝛioli adherent implicãtes
ie quibuſcunq; appꝛoximãt ex arboꝛibus a⸗
lijs ⁊ ſuſpenduntur eis cum capꝛiolis ſuis.
haꝛabet fructum ſimilem racemo rubeo.

Trattatus
cum ſuper eas ponitur cum arſenico. zreſoel

reſinapini.⁊ confert apoſtematibus frigidis

4„

ſtas ⁊ folia ſilia babʒ viti nr e: ſed aſpera?⁊ mi
noꝛa. capꝛioli ſimies ſunt implicãtes ſeſemẽę
ipi vuule ſile. eſt ⁊ butrioſum rarum. .

.

¶ Dyaſco. Viticella in vino elixa et comeſta
ventrem ⁊ vꝛinã mouent. virt? eſt folijs ⁊ ha⸗
ſtis ipſius ⁊ radici viſcida.vnde vulneribus
chironis impoſita medicatur.Cancros ⁊va
gedenia vulnera ad ſcabiem ꝑducit. Tibijs

vulnera tollit.ſale addito ⁊ in cathaplaſmati

bus adbibita ⁊ compoſia.

Radix eiꝰ coloꝛẽ coꝛgꝑis bonum reddit rm

gas vultibo diſtedit. entigines purgat ma

gnis cicatricibo coloꝛẽ ꝓpꝛiũ reddit.Liuoꝛes

7 panaricia emẽdat.cũ vino in cathaplaſina⸗
tib adhibita vuricies ſpargit. Apoſtemata

curat.Oſſa coꝛpoꝛi infixa eijcit. Dedicami

nibo ſtipticis neceſſario miſce.
¶Epilentic;.3.i. adhibita anno toto pᷣſtolat
ſiti mõ accepta apoplexie ⁊ ſtomaticꝭ ſingu⸗
lare pᷣſidiũ eſt maxiĩe.ʒ.ij.accepte ſingul cau⸗

ſis ſilir ↄuenit moꝛſibs venenatꝭ. Aboꝛſum fa⸗

cit.plus vero accepta maniã facit.
¶ Secũdinas d eponit. Urinã puocat.mel⸗
le addito vt electuariũ datũ diſnoicꝭ ⁊ offoca

tionibo pꝛeſtolat. Tuſſim ⁊ doloꝛẽ capitis et

lateris cõpeſcit.De alto cadẽtibi ⁊ 2quaſſa⸗
tionibo maximũ remediũ eſt obulo vno cuin
aceto bibita ſplenem deſiccat dieb⸗. xxx.

Accepta cum caricis cathaplaſmata om⸗

nia ſimiliter facere poteſt.cocta in aqua ⁊ fo⸗

mento adhibita ſtericas purgat.infantes nõ
coagulatos deponit. Uerno tempoꝛe berba

Euius ſuccus cum mulſa bibitus omig ſi⸗
militer facere nouit et flegma deponit. Se⸗
et lepꝛoſos curat.Lac mulieribus pꝛouocat

mulieribus pꝛeſtat. Succus baccaruʒ eius

lac vberibus ſiccis reddit.
¶ Qime eius vꝛinã mouent mediocriter. Ra

dix autẽ pꝛoiectoꝛiam ⁊ extenuatoꝛiã virtu⸗ .

tem habet ⁊ deſiccat mediocriter.
¶ Et ideo ſplenem reſoluit ⁊ ſcliroſim poſita

extrinſecꝰ.aut ſuꝑpoſita cum ficubus: lepꝛã

„

2⁊ ſcabieʒ ſanat.datur etiã in cibo pꝛo ſplene.

⁊ vꝛinam ſplen digeritur. Hec herba tã lau

dabilis eſt vt in tyriacis potiõibs mittatur.
Miſcetur ⁊ pulchꝛificus medicaminibꝰ cũ
oleo decocta donec areſcat detrabi.

Dymcoides ca ampeleos Ampeleos leu A

.

ce: id eſt bꝛionia ſiue vt latine vitis alba. ha?

8

— — ———————

NNN7 — „ „ r

—

HPopperationes

¶ Auicẽna. Vethuen ꝓuocat ſudoꝛẽ et eius

De Her bis

Cõmuniter autẽ radix cutem fricabilem?
extenſam facit. Medetur aũt effelidas ⁊ len

tigines ⁊ maculas nigras cum oꝛobo atq; te

rachia ⁊ fenugreci ſemine. Item ſitecum eaʒ
poꝛtaueris omnia malaa te effugient.

congelatum in veſica.⁊ cũ aqua mellis fran⸗
git lapidem.i¶ Et aperit opilationes matricꝭ/
et ſoluit melancoliam et flegma ſicut epythi⸗
mum quando bibitur ſicca cum oximelle.et
ipſaĩ partibo noſtris carem.

y en. Uethuen eſt planta habens vir⸗

gags minutas.ſuꝑ quas ſũt floꝛes al⸗
bi. habentes folia ſimilia floꝛibꝛ maro.acuti
ſapoꝛis ⁊ odoꝛis.⁊ eſt ca.in.iij.ſic.in.ij.Et ẽ
ex ea alia citrina.alia alba.eſt digeſtiua.ape⸗

ritiua opilationũ.⁊ ĩ rubea eſt ſtipticitas.

oleum inunctũ aper it oꝛificia venaꝝ.⁊ reſol⸗

nit apoſtemata in ſtomacho:⁊ ſanguinẽ con
gelatũ in ipᷣo.i¶ Et cõuenit apoſtematibo fri⸗/
gidis. Conuenit fiſtulis ⁊ vlceribo neruoꝛuʒ.
cum in decoctione eius infundit᷑ ſpongia.et
ponitur ſuꝑ egros ⁊ facit ſubeth.

Et odoꝛatur humiditas eius ⁊ facit doꝛmi

re. Conuenit aſmati cum bibitur ſicca:ſicut

bibitur epithimum.

¶ Et pꝛouocat foꝛtiter. ⁊ reſoluit ſanguinem

Ethuen.Auicẽna libꝛo.ij.ca.vethu⸗

apitulum. ccccxcouf. Capitulum. cccxcix.
OIllubilis latine.gre.cuſſus.ara. Je⸗
v blech. Jo. Me. ca. de volubili. Uo⸗
lubilis ples ſunt ſpẽs. VUna ẽ q̃ ðꝛ ſu
nis arboꝝ.cuiꝰ flos eſt albo.⁊ eſt ſicut ruba.
⁊ habet lac.et vocat᷑ volubilis magna.Et eſt
alia cuiꝰ rami repũt ſuꝑterram ⁊ ſuꝑ ramos
plantaꝝ.q̃ folia ⁊ floꝛes hʒ minoꝛes.⁊ ðꝛ vo/
lubilis parua.Et eſt alia ſpecies eius hñs fo
lia ſubalbida ⁊ lanuginoſa.⁊ hʒ lac.Et eſt ſpe
cies alia aſpera.hñs folia ſicut ſũt citrullifo
lia. cuiꝰ flos eſt ſicut ampulle adherentes.et
vocat᷑ lupulus.Et eſt q̃rta ſpecies eiꝰ cuiꝰra
dix eſt ſicut feſcireſim? magꝭ groſſa. ĩmo eſt
groſſitudo eiꝰ in modũ cucurbite maioꝛis.et
eiꝰ ſtipites eleuant᷑ſuꝑ radicẽ ſuã circiter cu
bitos duos.⁊ folia eius ſunt ſtricta parua in
modũ ſagitte alate:q̃ ex leuicã fluũt.⁊ hʒ lac:
⁊ vocatur dñs lacticinioꝝ.⁊ ex ea fit ſcamo⸗
nea.qð inuenies in ca.ccccxix.de S. Meli
oꝛ duaꝝ ſpecieꝝ pꝛimaꝝẽ masnonn folia

—

ſto

in modũ ſagitte alate:melioꝛ eſt qᷓ oꝛi᷑i locis

tẽperac remotꝭ ab exceſſu. Inqͥt Dyaſ. Ma
gng eſt eqlis.declinat tñ ad caliditatẽ.⁊ t ſic.

m.ij.⁊ eſt reſolut iua:maturatiua: aperitiua.
abſterſiua ⁊ ſolutiua.lanuginoſavᷣo ca.ẽ ĩ ex
ceſſu vlceratiua ⁊ inciſiua. SGagætal vᷣo ca.ẽ
ſic.in.ij.gradu.Et dixit Gal.in pncipio ter
tij. lac vᷣo in fine tertij.⁊ eſt acris vlceratiua.

⁊ eiꝰ acrimonia nõ eſti vehemẽetia lacticinij

maioꝛis.⁊ eſt in qlibet eiꝰ parte plante acui⸗

tas ⁊ ſeroſitas:ſed plus in lacte ipſiꝰ.⁊ eſt in

pulus vero eſt equalis ad frigiditateʒ decli⸗
nans.⁊ ðꝛ ꝙeſt in pncipio pᷣmi.et eſt verius.
Eſt autẽ ſedatiuus doloꝝ calidoꝝ extincti⸗

ea abſterſio ⁊ reſolutio.⁊ iſta ẽ ſcamonea.Au

uus inflãmationũ ⁊ lenit iuus.

Bperationes

¶ Jo. Me. Kectificatio magna aperit oꝛifi⸗
cia venaꝝ /ꝓpter qð miſcẽdũ ẽ ei aliqᷣd ex dꝛa

ganto ⁊ maſtice.⁊ rectiꝰ qð vigoꝛat operatio
nẽ eiꝰ eſt aqua caſeicũ ſpica ⁊ maſtice.
¶ Ex ſagittali aũt nõ ꝓpinat ad ſoluẽdũ niſi
coagulũ eiꝰa eſt ſcamonea. Qanuginoſa ve
ro pꝛoꝛfus vitãda eſt. Solutõe en educit ſan
guinẽ.⁊ eſt venenũ.¶ Item lanuginoſa edu⸗
cit excoꝛiãdo.Lupulus vero aſperſa educit
de colera citrina rem aliquã ⁊ mũditicat ſan⸗

„ 2
. *

guinẽ ab ea:⁊ clarificat ipᷣm:⁊ ſedat inflãma⸗
tionẽ eius.⁊ affert ei iuamentũ magnũ infu
ſio ipſius in aqua caſel.
¶ Et ſyrupus eiꝰ remouet vctericiaʒ:⁊ qqua

.

* .

poꝛis noſtri:cũ ſit medicina bong.

¶ Et ipᷣa quidẽ ⁊ ſuccus eius cũ ſauich oꝛdei

ſedat doloꝛẽ capitis ca.⁊ ↄuenit calefactioni
omachi ? epatis.⁊ ſyrupus eiꝰ ↄuenit febꝛis
bus colericis ⁊ ſanguiniiees..
¶ Magna vo ſolutiõe educit colerã aduſtaʒ
cũ facilitate: ⁊ apit opilationẽ epatꝭ ⁊ meſe⸗
raicaꝝ.⁊ ↄuenit yctericie cũ ſucco apij:ꝛ endi
uie.aut cũ aquacaſei.⁊ ↄuenit apoſtemati e⸗

—

pgtis cal.extrinſeco.⁊ ſedat ſodã antiquã.et
Apeꝛie cũ oleo ro.aut camomille.¶ Et ſuccus
eius eſt ex eis q ſanãt vlcera in aure.et eſt ex
medicinis pectoꝛis ⁊ pulmonis:mũdificans
ea a ſupfluitat ibo:⁊cõuenit aſmati valde.
¶ Et ↄuenit febꝛi longi tꝑis.⁊ ꝓpꝛie.fe.opila
tionũ.⁊ eis quaꝝ materia eſt colera citrina.
Ex radice vero ſagittalis fit emplaſtrum
⁊ oleo roſarum aut cꝗmomille.⁊ ſedat ſodaz
frigidam antiquam:⁊ curat emigraneã.Do⸗
ſis potio volubilis magne in decoctione eſt
circiter. Z. iiij. Qupuli vero inſuſiõis i aqua

caſei potione libꝛq:i·

Capitulum.cccct.
AQAIa paſſula. Galienꝰ.vi.ſim.far.capᷣ.
v de vua paſſa. Aſtaſis.i.vua paſſa.di⸗
geſtiue ſimul ⁊ ſtiptice et dyafoꝛetice
lente participat virtutis.

Dyaſc. Albe paſſule ſũt plus ſtiptice.⁊ car
nes paſſularũ qñ extrabunt᷑ ab eis grana et

qn comedunt᷑ ↄueniũt canne pulmonis:⁊ cõ

ferunt tuſſi reniba ⁊ veſice.

Et qñ paſſule comedunt᷑ ſole cũ nucleis cõ
ferunt vlceribo inteſtinoꝝ.⁊ qñ caro paſſula,/
rũ miſcet᷑ cũ farina ⁊ gneiſi.i.ſcariola et ouis
⁊ modico melle:⁊ comenditur admixto mo⸗

dico pipere:expellit flegma ꝑos.
¶ Et qñ miſcet᷑ cũ farina fabarũ et cimino.et
fit inde emplaſtꝝ:ↄuenit apoſtematibo ca.in⸗
teſtinoꝝ.⁊ qñ paſſule piſtate miſcent᷑ cũ ruta:

