ad hoc ſicut olibanũ.⁊ maxĩe pingueex eo qð
nõ eſt antiquũ neq; nimis ſicaem.
¶ Et iuuamenuũ eſt in h̊ nõ ꝓptercõplexionem
q̃ eſt in eo ſed ꝓpter viſcoſitatẽ. Vitelli vᷣo ouoꝝ
ſubſtantia ſilis eſt ſubſtantie albuminis.
Et ꝓpter hãc cauſam miſcet᷑ cũ cerotis q̃ nõ
habent moꝛd icationẽ:poſtqᷓ; fueritelixatũ aut

aſſatũ. Parũ em̃ aſſatum deſiccat ſuꝑfluitates

paucas.Et nos qͥdẽ eſtimauimꝰq h̊ qð acqͥri
tur ex hac vᷣtute egreſſũ eſt a ſua coplexione.
¶ Et miſcet᷑ ſimiliter in emplaſtris que pꝛohi⸗
bent apoſtemata calida.
¶ Rabbi Moyſes capᷣ.de onis.O ua in ſe re⸗
centia ſunt cibus ꝓpinquioꝛ ſanguini.ſed oua
dura aſſata ſunt ex cibis groſſis viſcoſis.
Et ona iuuant ad coitum et maxime cum ce
pis et rapis.
¶ Galienꝰſuꝑ illo amphoꝛiſmmo. Eoꝝ q̃ nutri⸗
unt:oua nutriũtparũ ⁊ tarde.⁊ maxiĩe in aqua
cocta.⁊oua ſunt groſſus cibus ſicut ius tritici
⁊ piſces.vitella ooꝝ cum oleo roſato ⁊ croco re
mouent dolo:ẽ podagricoꝝ.⁊ ſi multũ doluerĩt
miſceat᷑ modicũ opij ⁊ inungantur.

CKontra incendiũ ignis fiat vnguentũ ſatis
pꝛobatum ex vitellis ouoꝝ recentiumoleo ro⸗

ſato.cera alba ⁊ ſepo arietino.
¶ Et idẽ valet ſuccꝰplãtaginis cũ albumĩe ouo
rũ recentiũ ⁊ ſucco cucurbite. Albumẽ oui cũ
vitello in vꝛinali poſitũ alicuiꝰſuſpecti qͥ quouii
modo ſũpſit venenũ interiꝰ.infra certas hoꝛas
ill pateſacit vbi ſit:qm ſi ſit vltra gibũ epatis.
ſcʒi venis vel venis vꝛinalibo nigreſcit ⁊ fetet.
¶ Si vo ſit citra ↄcauũ eius vt in oꝛobo vel in
teſtinis alijs rugat᷑ ⁊ citrinecCit.ſed non fetet.
Hocreperiin margine cuuſdã ſerapiõis apð
capitulũ de vꝛina.ideo h̊ etiam h̊ addo. .
Auicẽna libꝛo.ij.ca.de ouis. Melioꝛ ex eis
ſunt oua galline recentia.Et melius quod eſt
in eis eſt viellus.

Et melius eoꝝ artificium eſtvt nõ cum alio

ↄgelent᷑/ Poſt oua autẽ galline ſunt oua auiũ
ue curſu earum pꝛocedunt.
OQua vero anatis ⁊ ſimilia ſunt malihumo
ris.oua ſũt ad eq̃lita tẽ tendentia:ſʒ ipoꝝ albu
mẽ ad frigiditatẽ.⁊ vitellus ad caliditatẽ.

K iiij

de

8 8 E

77

„

Tratctatus

Ampli om̃ia ona p̃cipue oua paſſerũ augmẽ

tũ faciũt in conu.¶ Et ꝛ ꝙ oua anſeris miſcẽt᷑
cũ oleo.⁊ diſtillat᷑ tepida in matricẽ ꝓuocat mẽ

ſtrua poſt qu atuoꝛdies.i¶Et idem in libꝛo de

viribo coꝛdis dici ꝙ ↄſoꝛtat co.

Capitulum. xchj.
Alſſſer. vſi. Paſſeres ſunt minuta
volatilia a ꝑuitate vocata. Oua
paſſeris in nido reperta cuculli co
medũt ⁊ ſua obijciũt.⁊ poſt illa ſu

. ſcepta fouẽt ⁊ nutriũt.E xli.ð na.
rerũ. Paſſer in tectꝭ habitat:gregatim ad paſtũ

volat.om̃ibo auibo calidioꝛ eſt.cito digerit quic⸗
qͥd glutit.vñ coꝛpꝰ eius nequaq; cibo ſumpto
impinguat:ſʒ tm̃ ſuſtentat. Stercꝰetiã eiꝰ cali
diſſimũ eſt qũ emitti᷑. Supꝛa modũ qͥ̊ʒ luxu⸗

rioſus eſt ⁊ in furoꝛẽ citius ↄcitatꝰ.ſʒ nulla mo⸗

ra diſcoꝛdie. Dicit Ariſto.ꝙ mas tm̃ vno ãno
viuit.femia vᷣo diutiꝰ.qð de paſſeribo oꝛiẽtꝭ cre

dimꝰ. Nã⁊ illanigredo de q̃ dicit eſt in collo
maſculi:nõ eſt in eis qͥ ſunt apud nos.ſcilicʒ in

europa.Etas paſſeris apparet in roſtro.qꝛ in/

uenis habet illud teneꝝ:⁊ circa fances croceũ.

Senex vᷣo durũ ⁊ nigrũ. In quibuſdaʒ oebis
partibo moꝛbũ caducũ hec auis patit᷑. Et hvt
Ariſto.credit quia ſemen iuſquiamicomedit.
Huiopulli cũ euolare debẽt:vicini paſſeres cũ
eoꝝ parẽtibo conatꝰ ipᷣoꝝ euolãtiũ comittant᷑ vt

imbecilles ſi neceſſe ſit pluriũ ↄſtipatiõe ↄfoꝛtẽ
tur. Ariſto. Paſſer hʒ vocẽ ſibi aꝓpꝛopꝛiatã: ſiẽ

⁊ turtur. Paſcit᷑ ãt ⁊ vermibo ſiẽ ⁊ alie multe cõ
ſimiles auicule. Gloſaſuꝑpſal. cxxiiij. Paſſer

Rali. Caropa

aliq ſtrepitũ magnũ faciẽte volat:ne laquoo ve

nãtiũ capiat᷑ vñ: Anima inqͥt nr̃a ſic paſſer ⁊c̃.
¶ Actoꝛ. Paſſer eſt auicula valde circũſpecta
in tectis habitat ⁊ in altis locꝭ in petre ſoꝛami⸗
ne nidificat. Mas nigredinẽ hʒ circaos.femi
na vᷣo albedinẽ. Fertur aũt hec auis muſcas
venari:⁊ moꝛbũ caducũ pati.

Dperationes

⁊omnia quidem oua.ſed pᷣcipue oua paſſerũ in

coitu Pcintangmentuin.
eris calidiſſima eſt ⁊ luxuriã

¶ Plinius libꝛo. xxx. Cinis paſſerum ſarmen

tis crementoꝛũ duobus coclearibus in aqua
mullſa regio moꝛbo reſiſitt.
¶ Exli.de na.re. Paſſer (vt dictũ eſt)om̃ib aui

bus calidioꝛ. vñ caro eiꝰſtiptica eſt: ⁊ ſan gins
incẽtiua. Sterc eius(vt dictũ eſt) calidiſſimũ
eſt q emittit᷑:ſʒ citiſſime infrigidat᷑
Haly. O ua paſſerũ augẽt venerẽ. Fimꝰ eius

alentigine purgat faciẽ: qð ſi cum hois ſpino

diſtemperur. eo ꝙ varices cathaplaſment ex⸗
tirpanſfiir.

. — —
. „ 2
. —
. 4*
—
. 5 . 4

Capitulum. xcuf.
Auo. Ex libꝛode naturis rerum. Pa⸗
p vo ſt a uis pulcerrima:⁊ pulchꝛitudi
nis amica.Collum habet longũ et ex⸗

tentum coloꝛe ſaphiriuʒ.⁊ pectus ſimiliter. In

capite vero plumas deſuper inſtar coꝛone.vel

potius criſte.caudam quoq; longã ⁊ occultam

S. S ——

☛e

fEE

+£☛ã*.

Nnm

—

ind 8 à

32

quã cũ laudat᷑ extẽdat.ſi pedũ defoꝛmitatem
viderit:mox deponit.Sed ⁊ ſi a tacito ſpe⸗

ctetur:pẽnas oẽs q̃s ſpectari gaudet cõtra⸗

ciis oculis abſcõdit a crimatu fundere colo
res gemantes incipit:⁊ tũc parit. Iteʒ nocte

cũ euigilauerit:ſeq; in tenebꝛis ↄſtitutũ intu

eri nõ põt.clamãs pauide ſuã pulchꝛitudineʒ

amiſiſſe ſe credit. Idem clamoꝛe ſuo ſerpẽtes
deterret:⁊ oĩa aialia venenata depellit.ne de

facilippe habitare audent:vbi vox illius fre
quẽter audit᷑. Pauo qñ alte aſcẽdit pluuie ſi⸗
gnũ eſt. Areſto. Pauo pullificat poſt trienni

um ſemel in anno.ponẽs⁊ cubãs oua.xij.tm̃

vel minus. Mas coit cũ femina ſua etiã ſuꝑ

qua cubante:⁊ plerũq; frangunt᷑. Ideoq; po

nunt᷑ aliqñ ſub gallina ad cubandũ. Ponunt᷑
autẽ oua duo ibi:quia nõ poſſunt ab illis plꝰ
extrahere. PPauonis femina pꝛima vice qua
pullificat oua octo:⁊ qñq; facit oua vẽti.Et
poſtq; poſuerit vnũ ouum ſtat duob diebus

aut tribo.⁊ deinde ponit ſecundũ.i Palladi⸗

us.ſauones ab vydibo febꝛuarijs calere inci
piunt.faba leuiter toꝛrefacta in libidinẽ pꝛo⸗
uocantur:ſi eia quolibet quinto die tepidap
beatur. Cupidineʒ quoq; coeundi maſculus
confitetur.quotiens circa ſe amictum caude
gemmãtis incuruat.⁊ ſingularum capita oc⸗
cultata pemarum locis ſuis erexerit cũ ſtri
doꝛe pꝛocurrens. Phiſiologus.i¶ Pauo ſue

cõparis oua diſſipat ⁊ cõſumit.ſi ad illa etiaʒ

accedere poſſit.Eſt enim inuidus teſte Are⸗

ſtotile.pꝛolem quoq; pꝛopꝛiaʒ non dignatur

agnoſcere:anteq; in criſtamſibi ſimilẽ ipᷣam
veniſſe pꝛoſpexerit.

Pohperationes.
¶ Dyaſcoꝛides.Pauonis fel magnevirtutis
eſt eiuſdem ſcʒ cuiꝰ ⁊ perdices.vel libiabe
nis ⁊ ſcoꝛpij marini.i¶ Ad effuſiones oculo⸗

rũ valet ⁊ ad caliginem aſpꝛedinemq; palpe⸗
bꝛarum.¶ Hieronymꝰ.Fimus quoq; pauo⸗
nis feruoꝛem podagre dicitur mitigare.
¶ Pbiſicꝰ.Caro pauõis diu reluctat᷑ putre
factioni:⁊ inobediẽtiſſima eſt digeſtiõi.¶ Iſi

doꝛus. Pauonis itaq; caro tam dura vt pu⸗
tredinem vix ſentiat:nec facile coquat᷑.

Capitulum. xciiij.
Alumbus. Ar. Palumbe ſunt aues
p que naturaliter ſeſe diligũt: pugnãt
iiñ ↄcra ſe ꝓ nidis:eoſq; ſibi inuicem
auferũt. Hi ſiẽ ⁊ turtures in anno bis ouant
binoſq; oullificant. Hanc q̃̊ʒ ↄtinentiam ſer⸗
uant: ꝙ ſi parem ſuũ amiſerit:vlteriꝰ nõ coit.
extranidum ſtercus eijciunt? cũ eoꝛuʒ pulli

„

creuerint:ad hocipᷣm eos erudiũt:vt videli⸗

cet ⁊ ipᷣe eijciant.Eſt autẽ palumbus minoꝛ

colũha:nec domeſticat᷑ vt colũba.Coloꝛ eiꝰ
ad nigredinẽ decliat. Pedes eiꝰ rubei ⁊ aſpe
ri. ANiuunt autẽ ex fructu ſicut ⁊ turtur.⁊ pa
lumbus ſemꝑ apparet.turtur aũt nõ. Hnius
generis femine nõ diligunt coitum. Iſidoꝛꝰ.
Palumba eſt columbaſiluana videlicʒ auis
caſta ex moꝛibo appellata.eſt eni comes ca⸗

ſtitatis: cũ amiſſo coꝛpoꝛali cõſoꝛtio ſolitaria
incedat:mec carnalem vltra copulã requirat.

Ex li.de na.re. Palumbi femina incipit oua

cubare a medio die vſq; ad mane. mas vero
reſiduo tꝑe. Mas palumbarũ ſugit terram

ſalſam ⁊ humidam: ac ponit in os pulli:vt aſ⸗
ſueſcat cibo.Palumbes amiſſo coꝛpoꝛali cõ

ſoꝛtio:viride quicq; in quo reqʒeſcat petit:nec

carnalem copulam vltra requirit.

Pperationes

¶ Plinius li.xxix.Palumbinus ſanguis exi
mie pꝛodeſt oculis cruoꝛe ſuffuſſis.
¶ Igem in li.xxx. Palũbi caro decoctaĩ ace
to diſſintericis ac ciliacis medetur.

Fimus palũbinꝰ in faba ſumit᷑ ↄtra calcu

los.⁊ alias veſice difficultates. Similiter
cinis plumaꝝ palũbiũ feraꝝ x aceto mulſo
¶ Oyaſ. YFimus palũbinꝰ calidus et cauſticꝰ
cũ acetotritꝰ ⁊ impoſitꝰ ſcrofas curat:⁊ car⸗

bunculos rũpit.i Mixto vero melle ac ſe⸗

mine lini ⁊ oleo vt cathaplaſma adhibitꝰ cõ
buſtionibꝛ medet᷑maxĩe vero fungos vene⸗
natos bibentibo pꝛeſidiũ eſt.¶ In meliꝰ faci⸗
es ſi cum vno ? aceio bihatur⸗

dN O d e dee e

Tractatus

—

Capitulum. xwu.
LLateaꝛ pluuialis. li.li.x. Polatea ẽ
p auis q̃ ad aues in mari pᷣda ſe mer

gẽtes aduolat.eoꝛũq; capita moꝛſu

coꝛripit:donec capturã extoꝛq̃at eadeʒ cũ ſe

conchis ĩpleuit.caloꝛe vẽtri coctas euomit:
atq; ita ex his eſ. lera eere⸗s teſtas legit.
ẽ auis ꝓpe ad magni

¶ Ex li.ð na re. luuialẽ:
tudinẽ ꝑdicis.varijs pẽnis oꝛnata:croceo ⁊

albo nigroq; diſticta. aere ſoloviuere vꝛ. DHDOu
ius argumẽtũ ẽ ꝙ licʒ pigueſcat nibil tñvnq;

in eiꝰviſceribo iueniri pᷣt.Baculos plũbatoſ
hñt aucupes.q̊s altiꝰ in gere iactãtes:retia
ſuꝑ terrã tendũt:ac fugitãtes capiũt.

.

Capitulum.

.—

Capitulum xtvjſ.

Apiliones. Iſi.Papiliones auicule

p ſut q̃ maxime floꝛẽtibo maluis babũ

dQdããt queq; ſtercoꝛe ſuo vᷣmiculos na⸗
ſci faciũt.Ex li.de na.re.Papiliones ſũt ver
mes volãtes:q̃ maxiĩe floꝛibo ĩnitunt᷑ex eis ci
bos capiũt.poſt auguſtum coeũt:⁊ maſculo
moꝛiente poſt coitũ femia edit oua.qͥbo editꝭ
moꝛit᷑que vᷣo ꝑ byxemẽ durãt:⁊ ĩ eſtate vᷣmes
faciũt:qͥ caloꝛe ſolis ac nocturno roꝛe inuale
ſcẽtes.alas ↄcipiũt euolãtes. Palladiꝰ li.v.
Papiliones qm apibs obſunt.mẽſe apꝛili ne⸗
candi ſũt. Tũc enĩ maxĩe abundãt floꝛentib
maluis:quos hoc genere intercipiemꝰ.vas
eneũ miliario ſile.i.altũ ⁊ anguſtũ.veſꝑe ĩter

gluearia collocemꝰ. ⁊ in fundo eiꝰ ponamus

lumẽ accẽſuʒ:illuc ⁊ papiliones ↄuenient:et

circa lumenvolutabuntur: ⁊ anguſta vaſculi
ab igne ꝓximo interire cogentur.

. .

R

. —

Ellicanꝰ. Iſi. Pellicanꝰ eſt auis egy
D ptia bnbifg. in ſol itudine nili flumi

nis. Uñ ⁊ nomẽ ſũpſit. Hãcanapos

egyptꝰðꝛ. Fert᷑ eã occidere natos ſuos.eoſq;
Ptriduũ lugere.deinde ſeipᷣam vulnerare.et
aſpſiõe ſanguĩs ſui filios viuificare.Phiſio.

Pellicanꝰ amatoꝛ ẽ filioꝝ nimis.qᷣ cũ ceꝑint

creſcere:pcutiunt parentes in faciem. At illi

irati repercutiunt eos ⁊ occidunt.⁊ ꝑ triduũ
lugent. Tertia die mater eoꝝ ꝑcuties coſtã

ſuam ⁊ aperiens latus ſuum.incũbit ſuꝑ pul

los ⁊ effundens ſanguineʒ ſuum ſuꝑ coꝛpoꝛa
eoxꝝ ſuſcitat eos a moꝛte.Ex li.de naturꝭre⸗

— - —

— —— —

—— —

SE π – — ᷑

m
os

1

De Fuibus

Pellicanus dicit᷑quaſi pellem habens canã
id eſt plumas albas. In egypto circa nilum
habitat:⁊ lacte cocodrilli vinit.qð vtiq; be⸗
ſtia pᷣ nimia mãmillaꝝ babũdantia in aliquo
paluſtriloco in magna quãtitate eijcit.vnde
⁊ cocodrillũ libenter pellicanꝰ ſequitur. Hec
auis macie ſemp afficit᷑:⁊ quicqͥd glutit cito
digerit. quid venter eiꝰ nullum habet diuerti
culum quo teneat cibum.ſolũ enim viſceris
habet ductũ qui ab introitu oꝛis vſq; ad ſe⸗
creta nature ꝑtingit. Pullos ſuos ſanguine
lateris ſui viuificat:cum eos ꝓpter impoꝛtu
nitatem ſuã occiderit.vel aſerpente qͥ eis in⸗
ſidiatur interemptos inuenerit. Poſt ſangui
nis aũt effuſionẽ adeo debilitat᷑ vt exire de
nido nõ valeat:ſed eiꝰ pulli ꝓ cibatiõe eiꝰ et
ſua exire cõpellunt᷑. Quidã tñ eoꝝ ſegnes ex
ire nolũt ⁊ pereunt.quidã aũt ſeipᷣos quidem
paſcũt:ſed matrẽ penitꝰ negligũt ꝙ cum illa
poſt cõualentiam viderit: pios filios nutrit.
impio s autem abijcit ⁊ contemnit.

—

Capitulſum.xcviij.

Erdix.Ex li.de na.re.Perdix ẽ auiſ

p doloſa ⁊ luxurioſa. maſculis ꝓ femi⸗
nis dimicantibus victi calcant᷑ a vi⸗

ccoꝛibo coitu. De nocte cõuerſis poſterioꝛib⸗

perdices ſedẽt.⁊ libidinis tꝑe linguis adin⸗

nicẽ extẽſis pᷣ deſiderio coitꝰ eſtuãt. Actoꝛ.

erdix ppe terrã volat que cũ in multis ſit
encin hoc ðꝛ eſſe fatua:qꝙ ſicubi poſſit ca⸗

put abſcõdere:credat ſe totũ latere. cũ ipſa

neminẽ videat. putat q̃; neminẽ ſe videre. In

hocq̊ʒ ꝙ alienos pullos fouetꝛ nutrũ:cũ eoſ

citiꝰ amiſſim a ſit. Añ ꝓpha Hieremias de il

la in parabola dicit.erdix rouet q̃ nõ pepe
rit.fetit diuitias ⁊ nõ in iudicio. In dimidio
dieꝝ ſuoꝝ derelinquet eas.⁊ ĩ nouiſſimo erit
inſipiens. Phiſiologus.Perdix oua ꝑdit.ſʒ
eiꝰ mos eſt ouoꝝ ꝑditoꝝ dãna reſartire:alte
rius mr̃is oua ſurripiẽdo. Ambᷣ. Perdix eſt
auis aſtuta gue alteriꝰ perdicis oua diripit:
coꝛꝑe ſuo fouet:fed fraudis ſue fructũ habe
re nõ põt:quia cũ pullos ſuos eduxerit:eos
gqmittit. Vbi enĩ voces illiꝰ audierint q̃ oua
generauit:relicta ea ad illã ſe naturali qdam
munere ⁊ amoꝛe ↄferũt quã verã ſibi matreʒ
cognoſcũt.Areſto. Perdix ſi fuerit ꝓpe marẽ

et flauerit ventus impꝛegnat᷑. In couu facit

odoꝛem fetidum. Ad modũ vero galline ſuꝑ
oua cubat⁊ ſuꝑ pullos:⁊ colligit eos ſub ali
Item in libꝛo de natu. reruʒ. Perdicum ma⸗
ter volat in circũitu venatoꝛum quouſq; pul
li fugiant.⁊ poſt fugam eoꝛum fugit ipᷣa:tunc

qᷓ vocat eos ſecura ⁊c̃.

Pprerationes.
¶ Iſido. Perdicũ carnes pᷣ ceterꝭ auibo ſilue
ſtribo ſaniſſime ſunt. ¶ Huiꝰ auis pectꝰ cum
ſuꝑioꝛibo eſt valde ſapidũ.inferioꝛ vero pars
nõ ita.¶ Perdix teſtãte Plinio nõ pigueſcit.
¶ Fel eiꝰ cũ melle equo põdere ꝓdeſt ad ocu

loꝛũ darit atẽ.¶ Dyvaſ.F el perdicis eiuſdẽ vir

tutis eſt:cuiꝰ ⁊ pauonis.vnde valẽt ad effu⸗
ſionẽ oculoꝝ ⁊ ad caliginẽ aſpꝛedinẽq; palpe
bꝛarũ..¶ Halyv.E par quoq; perdicis ſiccatuʒ
diligẽter tritũ ac bibitum epilentie ꝓdeſt.
¶ Plinius li.xxx. Jus perdicum recreat ſto
machum.moꝛbo etiã regio reſiſtit.

d d

„ .

Trattatus

Capitulum. xcir.

VIcg. JIſidoꝛus. Pica dicit q̃ſipoeti⸗
p ca: eo ꝙ verba in diſcrimine voc vt
Hormno expꝛimat.¶Ex libꝛo de natu.
reruʒ. Pica eſt auis calidiſſima alba ⁊ nigra

varietate diſtincta.linguã habens latioꝛem:

qua ſermonẽ imitatur humanũ.Niduʒ ſuum
inter loca ſpinoſa conſtituit.eũq; terra interi
us ⁊ ſpinis exteri in circũitu ſubtꝰ ac deſuꝑ
diligentiſſime ſepit ac munit.artiſſimũ enim

tantũ foꝛamen ꝑ quod ingrediat in latere re⸗

linquit.⁊ hoc eo loco quo nidus inacceſſibi⸗
lioꝛ eſt.quẽ cũ ab homine viſum ſenſerit:oua
tranſfert alia cõmoditate digitoꝛuz iuuante.
Phiſiologus. Pica garrula bꝛeuitatẽ alarũ
cauſalongioꝛerecompenſat:nidum ſuũ cum
duob foꝛaminib⸗ cöſhin .p quoꝛum vnũ in⸗

trat:⁊ alteram caudam emittit. In hoc autẽ

eõmendabilis:q curia vel oꝛta in quo nidifi
cat pꝛoſpicit: multo clamoꝛe pꝛodit.itavt ap

poſito reuocentur infelici.

Poperationes

Ex libꝛo de naturis rerum. Carnes pullo⸗

rum eius ad acumen oculoꝛum mandi dicun
tur.qui tamen niſi pꝛius excoꝛiati fuerint:tfa

cile coctioni non cedunt.

Capitulum. t.

Icus. Iſidoꝛꝰ Picus a ſaturni filio

.M p nomen ſumpſit. q eo in auſpicijs vte

batur. Ferũt enim hanc auam quod

am babere diuinum llo indicio: c in qua⸗

cunq; arboꝛe nidificauerit:clauum vel quic⸗
uid aliud fixum eſt:herere diu nõ poteſt:qͥn
ſlarim excidat vbi illa inſederit. ¶ Ex libꝛo
de natur rerũ.Picus martiꝰ eſt auis parua:
aduncos vngues habens:et arboꝛes roſtro
penetrans.cunq; ſupinꝰ coꝛticem arboꝛis ꝑ⸗
cutit:ſubeſſe pabulum intelligit:pullosĩ ar⸗
boꝛibo cauis educat.¶ In quos cum ſagittã

vel aliud tale qͥs miſerit.Picꝰ admota qua⸗

dam herba ſtatim eijcit quantalibet ingeſtuʒ
ſit. Ex eoꝝ genere plures nigri ſunt vt meru⸗
la. crocei vt oſioli. Sʒ illi ſpecioſioꝛes ac ma
ioꝛes q̃ ſunt invertice ruffi:in pectoꝛe crocei

circa colluʒ virides:in alis cerulei:in cauda
choꝛuſci.Picus in agro tarentino negat᷑ vi⸗

uere.Huic pꝛopꝛium eſt ſemel in anno calue
ſcere:eo ſcʒ tempoꝛe quo rapa ſemmatur.De
hac aue quidaʒ videt᷑ verſum dixiſſe. Parua
loquax volucrꝭ:dũm te voce ſaluto. Sime
nõ videas:eſſe negabis aue.

Capitulum. c.
Iralis. Pliniꝰlibꝛo.xi. Piralis ſiue
p pirotes vel pirauſta eſt muſca maio⸗
rriis magnitudinis.⁊ queʒ cypꝛearijs
foꝛnacibo ex medio igni volat pennatũ qua⸗
drupes.q;diu eſt in igne viuit.cũ euaſerit lon
gioꝛe paulo volatu tunc emoꝛit᷑. Ex libꝛo de

natur rerũ. In cipꝛi partib eſt muſcarũ genꝰ

qdrupes qꝗ pennate ſunt: ⁊ multo maioꝛes q
noſtre.? pirole dicunt:qm in foꝛnacibo e me⸗
dio igniũ volant impune.⁊ qͥdẽ mirabile eſt:

ꝙ q;;diu in igne ſunt viuũt.cũ aũt extra vola

uerint:paulo longius moꝛiuntur.

1
0

9„

S. m ☛ͤ 2

=ęẽ
S

iy⸗
R

m
in

i

4H

De MHuibus

Capitulum. ij.
p Sita cus.ylſi. Pſitacꝰ in Indie litto
rib gignit᷑ coloꝛe viridi.toꝛque puni⸗
ceo.grandi lingua:⁊ ceteris auibo latioꝛe.vñ et

articulata vᷣba expmit:ita vt ſieam nõ videris
hoiĩeʒ locutũ puies.Ex nat̃a aũt ſalutat dicẽs.

aue vel kere.Cetera noĩa inſtitutiõe diſcit hinc

⁊ illud. Pſitacꝰ a vobis alioꝝ noĩa diſcã. Hoc

didici ꝑ me dicere ceſar aue.i Solinꝰ. Sola

India pſitacũ auẽ mittit.cui roſtritanta du⸗

ricia eſt vt cũe ſublimi pᷣcipitat᷑ in ſaxũ niſu ſe

oꝛis excipiat. ¶ Ex li. de na.reꝝ. Pſitacꝰaquas
alias quocũq; modo patit ſʒ pluuia moꝛit᷑. Id⸗
circo in montibo gelboe nidiſicare fert.qꝛ raro
vel nũq; ibi pluit. Caudã ſuam ſummo ſtudio

cuſtodit.pennaſq; roſtro ſuo freqntiꝰextergit.

Auis eſt luxurioſa nimiũ.bibitq; libẽter vinũ

ſemetipſaʒ pede cibat.⁊ illo oꝛiſuo defert eſcas

ſiẽ hõ manu. ¶ Phiſt iologꝰ. Pſitacus qͥ vulgo
papa gabio.id eſt pncipalis ſeu nobilis gabyo

Z. eoas ſiue indicas habitat oꝛas. DHontem
q̃ʒ gelboe libẽter inhabitat ꝓpter ei? ſiccitatem
q;ꝛ multa humiditate ſuꝑabundãte in cute mo⸗/
rit᷑ aliq̃ntulũ ſilis eſt obelo ⁊ falconi. Uirides
hbñs plumas.pectꝰrotundũ.roſtꝝ aduncum.
tante ſoꝛtitudis vt caueãſuã vi ex vᷣgis ferreis
frangat.hoĩs vocẽ imitat᷑. Mire q̊ʒ calidita⸗
tis eſt in exſiccãdo riſũ. Hoĩes etiã oſculari do

meſticos ↄſueuit.admoto ſpeculo ꝓpꝛia foꝛma

deludit.⁊ nũc gaudenti:nũc dolẽti ſilis efficit᷑
In aſpectu qʒ virgineo multũ delectat᷑:⁊ cum
Vno inebꝛiatur. M

Capitulum. cii

B/

Oꝛphirio.yſið.Poꝛphirio eſt auis ð
modũ aliaꝝ vnũ pedẽ bñs latũ ad na⸗
tandũ. aliũ vᷣo fiſum ad ambulandũ.

In q̃notat᷑ q vtroq; elemẽto gaudet.⁊ in aqua
natãs vt anates:⁊ in terra ambulãs vt pdices
Hic ſolus pᷣter pſitacũ pede ſuo inſtar manus

aquã ſuſcipiẽs ad roſtrũ defert ⁊ potat:ſeq; hu

mano modo cibat.q;ꝛ cũ om̃i cibo ⁊ cum ſolo

moꝛſu opoꝛtet vt bibat. Virtutẽ em̃ appetitus

bʒ debilẽ nat᷑aliter ĩ attrabẽdo cibũ ⁊ ſibiincoꝛ

EEEH gener; laudatiſſimi ſũt: qͥ roſtrũ

ſit magnũ ⁊ crina pᷣlõga.i¶ Actoꝛ. Poꝛphirio

vt fertur idem eſt ꝙ pellicanꝰ. Vñ in Deutro.
vbi ſᷣm Hieronymitranſtationẽ inter aues ĩ⸗

mũdas poꝛphirio comedi ꝓhibet᷑. Juxla ſep⸗
tuaginta interpꝛetes pellicanꝰ ponitur.

— — — ——— —

—

Capitulum. cuij.

3
T

Tractatus

Egulus.Ex libꝛo de naturis reꝝ.
Regulꝰq ⁊ parra q̃ſi anis ꝑna ð:
t mculta eſt in pꝛole ⁊ garritu.Con⸗
dixerãt aliq aures inter ſe:ſicut
fabnla refert. vt illa ꝓrege ha bere
turq̃ ſublimi volatu om̃es alias vinceret.Cũ⸗
qᷓ parra ſub aquile aſcella latitante. Aqla oẽs
alias aues ceteras trãſcẽderet exilæs parra in
ſedit aqͥle capiti ⁊ inde ſe eſſe victricẽ aſſeruit.

Capitulum. c.
Crabꝛones.yſiðᷣ. Scrabꝛones a
Ccabo id caballo vocati ſunt.eo ꝙ;
eepv eis creent᷑. Sicut aũt ſcrabꝛo⸗
nes naſcunt᷑ decarnib equoꝝ pu
iI:itiitnridis. ita ex eis iteꝝ ſepe naſcunt
Karabei vñ cognoĩati ſũt.Ex li.de naturis reꝝ
Scrabꝛonũ celle ſexangulares ſunt:cetere o
coꝛtice araneoſe.¶ Liber de naturis alligat ibi
Pliniũ.cuiꝰvera lr̃a eſt. Cetera autem coꝛtice
Nam a pncipio ſic continuat. Veſpe inſubli⸗
mie luto nidos faciunt.⁊ in his ceras ſcrabꝛo
nes in cauernis ac ſub terra.Et hoꝝ omniũ ſex

angule celle cetera aũt coꝛtice. Araneis ſetus

⁊ ipᷣe inequalis eſt.aliꝰin vermiculo.Et autũ⸗
no tamen verno om̃ia bec carnes veſcunt᷑.in
plenilunio creſcunt.hyeme recondunt᷑. Auto⸗
res dicunt interfici puerũ binum ter nouenis
puncturis ſcrabꝛonũ. Scrabꝛones ac veſpe
nequa q; reges ſicut apes habent:⁊ ideo pericu
lis plurimis ſubiacẽt.hoꝛridos ſonos acmur⸗
mura depꝛomunt.Et hec magis in cauis locꝭ
Hoʒꝝ melia ſunt humanis vſibo inutilia. Que

qui rapere voluerit:ſtulto ꝑiculo ſe ſubdit.nam
eoꝝ aculeis iaculatur.

Capitulum. cof

Carabei yſið. Scarabei dicunteo ꝙ

de carnibo equoꝝ putridis ſepe naſcũt᷑

Thauri vᷣo vocant᷑ ſcarabei terreſtres ricino

ſimiles. Cicendula qͥʒ ſcarabeoꝝ genꝰeſt vt di⸗
ctũ eſt.i¶ Plinli.xi.Quibuſdã in ſecti pẽena/

rũ tutele cruſta ſuꝑuenit vt ſcarabeis.quoꝝ pẽ
na tenuioꝛ aiq; fragilioꝛ exiſtit. his negatꝰ eſt
aculeus.ſed in quodam eoꝝ genere grandicoꝛ

nua pꝛelonga biſulcis detenta foꝛficibo in acu⸗

mine cůᷣ libuerit amoꝛſum coeuntibo. Infan⸗
tum remedijs ex ceruice ſuſpendunt᷑.hos Egi
dius vocat lucanos. Aliud eoꝝ eſt genus qui
e fimo ingentes pilis auerſis pedibus volitãt.
paruoſq; in his contra rigoꝛem hyemis fetus
ſui vermiculos nidulantur. Alij magno cum
murmure vel mugitu volitant ꝛc̃.
Operationes.
¶ Plinius libꝛo.xviij. Menſtruoſa mulier ſi
ſegetẽ ambiat nudata ſcarabeidecidunt ⁊ ani⸗
malia noxia.i¶ Idem libꝛo.xxx. Viridis ſcara
bei naiura cõtuentium exacuit viſum. ideoq;
continuo eo ſculptoꝛes gemmaꝝ acqueſcũt.
¶ Thauri vt dictũ eſt vocantur ſcara bei terre⸗
ſtres ricino ſimiles. nomen eis dedere cornicu⸗
la.Alij pediculos terre vocant:qui ſtru mis im
poſiti conferunt.¶ Auicen na. Oleum in quo
fricatur ſcarabens va let ad doloꝛẽ auris in ea
effuſum.ſimiliter ⁊ coꝛpus eius optimeↄtritũ

„ b

600
ſcüt
lcno
Nde
enn
er
tice
nnn
Ptrn
kg
loti
Vli
fens
t

ſerſi!

gni

a 1.
lg

N1

na
ioſt

Linifes.yſi. Scinifes ſũt muſce minn⸗
tiſſime aculeis ꝑmoleſte: qbo tertia pla⸗

ga ſupbegvptioꝝ ꝓplus eſt ceſus.¶ Oꝛigenes
ſuꝑ Exodũ. Hoc aĩal pennis ſuſpendit.ꝑ aera
volitãs:ſi ita ſubtile ⁊ minntũ:vt oculi viſum
niſi acute cernẽtꝭ effugiat.Coꝛpꝰ cni inſederit
acerbiſſimo ſtimuloterebꝛat.vt quã volantẽ vi
dere qͥs nõ valet:ſentiat ſtimulantẽ. Gloſa ſuꝑ
ceodẽ. Scinilſes nati ſũr in terra egypti de limo
muſce.ſ.minutiſſime ⁊ inqͥetiſſime moꝛdinate
voläãtes:ats ĩ oclos ruẽtes hoĩm.requiẽ auſer̃t
2 dũ abigũt᷑ redeũt.iExli.de na.re.Scini

Scinifes
ſunt vᷣmes minuti volãtes.qͥ pecudũ anhelitũ
ſequũt᷑ ⁊ hoĩes maxĩe.Pungũt ãt aculeis doꝛ⸗
miẽtes acri ſatis doloꝛe ꝓ poſſe. Vñ in locꝭ vbi

abundat eaꝝ ꝓteruitas: homies velicati circa
lectos ſuos rhetia ſua tam ſubtiliter laqueãt vt

ꝑbec ſcinifes ad nocendũ trãſire nõ valeant.

ODperationes
¶ Belbertus in li. de ſenſibo. Extẽde pilũ aʒu⸗
chi equi ſupᷣ poꝛtũ domꝰ:nõ ingredient᷑ domũ

illã ſcinifes dũ ſtat in ea piluus.

Caoapitulum. cviij.

8 Trix Selentides ⁊ ſtrophilos.Alb.in
li.de na.aĩaliũ inqͥt. Strix eſt auis noc/
turna.deqᷓ Lucanꝰmeminit dicẽs:qꝙ tepidus
buboꝙ ſtrix nocturna querũtur. Hec auis a

vulgo ama ab amãdo vocat᷑.eo ꝙ pullos amat

Etſicðdꝛq ſola inter aues pullis humoꝛẽ lacte⸗

um inſtillat.i¶ Acioꝛ. Hoc nomẽ ſtrix equiuo-:

cũ eſt ad auem illã.ſ.ſelentide.de q̃ iam dicet᷑.⁊

ad beſtũ herino cõſimilẽ. ¶ Pli. li. x. Selen⸗

tides aues vocant᷑ quaꝝ aduentũ pᷣciba impe⸗
trãt incole caſini mõtis ſruges eoꝝ locuſtꝭ va⸗

ſtantibo:nec vnde veniãt:q̃ve abeant cõpertum
eſt ulis nũqᷓ; ↄſpectis niſi cũ eaꝝ pᷣſidio indiget᷑.

Actoꝛ. Idẽ inferiꝰde ʒeleniide.iuxta li.ð no.

reꝝ dicet᷑. Ex qᷣ viciũ ſcptoꝛis ex altera ꝑieeſſe
videt᷑.¶ Solinꝰ. Strophilos eſt auis paruu⸗

la.q̃ dum eſcas affectat os cocodrilli paulatim

ſcalpit.ac ſenſum ſcalburigine blãdite aditũ
ſibi vſq; in fauces eius facit.Qð conſpicactus
vchneomon beluam penetrat.populatꝭ viſce⸗
ribus eroſa ex aluoeru.

Tractatus

Capitulum. cix.
s Trutio. Actoꝛ. Strutio aliqñ quideʒ
alas erigit:ſʒ volare neqͥt.eſt em̃ ingens
coꝛpe:rara in plumis.babet ãt alas ſimiles be⸗
rodij ⁊ accipitris. Ferrũ vᷣocomedit.i¶ Ariſto.
De ſtrutiõe eſt opinio:qꝙ nõ ſit de genere auiũ

ꝓpter diuerſitatẽ ſue creatiõis.partimem̃ q̃dru⸗

pedibo aſſimilat᷑:partim auibo. Nõ habet alas
ſed figuras alaꝝ q̃ volatui nõↄueniũt.qꝛ non

ſunt tenues vt pili.ſʒ ſicut quadrupedes hʒ pal
pebꝛas ſuꝑioꝛes ⁊ in eis pilos. Habet iterum

plumã multã in inferioꝛi parte coꝛꝑis.et duos

pedeot auis.ſʒ vngulã fiſſam vt quadrupes.
Eſt em̃ magni coꝛꝑis.cũ auium coꝛꝑa neceſſe
ſit eſſe parua:alioqn volare nõ poſſunt. Cres
habet digitus in viroq; pede ꝓpter alas ⁊ ꝓpter
pondus. Cũq; ſit ponderoſi coꝛꝑis:⁊ nõ boni

volatus.multã habet ſuꝑſluitateʒ: multumq;

coit.ſicut ⁊ gallina ⁊ perdix.¶ Ex li.de na.re. ⸗
Strutio eſt anis pene beſtialis generꝭj. Habz
em̃ pennas:ſʒ nũq; vtitur eis in volatu. Alas
habet tenoes ⁊ plumas velut pilos. In ennao

alas erigit adeoq; in terra currit vt equos cele
ritate pᷣcedat. Habet aũt vngulas biſulcos ad

cõpꝛehendos lapides qs emittit in fuga ↄtra
inſequentes. Yerrũ comedit ⁊ digerit:quia ca

lidiſiſime nature eſt:⁊ equum naturaliter odit:

2 miro modo pſequit᷑.Equus etiam illam in⸗

tantũ odit ac retinet qeam videre non audet.

O ſſiculum paruũ ſub alis habet.quoſe ĩ late⸗
re purgat ⁊ agitat quãdo ꝓuocat᷑ ad iram. In
pectoꝛe vᷣo magnũ os ⁊ latum ad ꝓtectionem
magni coꝛpoꝛis ſibi creatuʒ. Poꝛro ſtolitidas
ei tanta eſt.vt cum frutice collo occultauerit.
reliqni coꝛꝑis latitudinẽ latere credat. Natu⸗
raliter auteʒ calueſcit.⁊ ita plumas exuit.vt et

nudus fere remaneat.Sed coꝛium hʒ foꝛtiſſit⸗

mũ quo in plumis ꝓtegit᷑ ab impoꝛtunitate ſri
goꝛis.coꝛpus habet fere ad magnitudinẽ aſis
ni.ſtatira mediocris. Oua quoq; eius adeo
magna ſunt vt ex manſuerſoſecta vaſa fiant ad
bibendũ pꝛo amplitudine ſua.iſ Phiſiologus.
Strutio ſolo viſu ita ſouetona ſua in hbarena
recondita: vt ex eis pulli egrediant᷑ in lucem.
Hec inter aues ceteras duas tm̃ digitos conti
net ad modũ vngulaꝝ arietis ita ꝙ deconcaui
tate pedis ſui ſubtus quaſide funda pꝛoijcit
lapides ſuꝑ hominẽ. Ferunt etiam oculo vno
intueri celũ:⁊ aliero terramm.

HPHPHhbpkrationes.
MNKaſi. Caro ſtrutionis omnibus groſſioꝛ in⸗
dicatur.

Capitulum. x.
Trrutiocamelo⁊ Sturno. Plinius.
8 Strutiocameli affnci vel etbyopici:

Auppes ſunt grandiſſime ⁊ pene beſtiaz
generis alt itudinem equitis inſidiantis equo
excedũt celeritate vincunt.ad h̊ ſolũ datis pin

nis vt currentẽ adiuuent: ceteꝝ nõ ſunt volm
cres:nec aterra tollunt᷑. VUngule his ceruinis

ſimiles qbodimicant: biſulce ⁊ cõpꝛebendis la,
pidibo. Quos in fuga ↄta inſequentes inge⸗
runt pedibus.¶ Actoꝛ. Videtur eſſe ſtrutioca
melus ſpecies ſtrutionis.vel ipſu metiã gennꝰ

ſic appellari.quia ſicut dictum eſt ſupꝛa.pedes

babet ſimiles pedibo cameli. ¶ Ex libꝛo deno⸗

turis reꝝ. Sturni ſunt aues parue ad volãdũ
extente ſuſco nitentes coloꝛe. Cateruatim vo⸗
lant:⁊ quodã oꝛbe circũaguntur omnibo in me
diũ tendentibo.⁊ hoc pꝛopter accipitres qui eis
inſidiantur. Veſpere quidẽaggregant᷑. Etiasʒ
immenſis turbis.cõmurmurant.nocte ſilent.

auroꝛa rubente murmur excitant.Demũ vero

diuiſe per turmas ad cibum volant.Plintꝰ

Eſt autem ⁊ ſturnus ex auibus loquentibus.

loquenten.

Dperationes

Vnge et ceſares iuuenes habebant ſturnum

pulli vel cocurnicis. AUentrem ſtringũt:⁊ mul⸗
tum nucriun.

Capitulum. xj.

— — — —

— - — . —————UWW

—wͤ

s⸗

ſad

i;
no
imno
nge
lg

i
l
W
nne
iis

m.

ns
s,

nu

11

B

— —
—
₰
— 4

Ardã⁊ Tragopa.yſi. Tarda apð

nos vdꝛ eo ꝙ tardo ⁊ qui volatu detẽ
ta:nequaq;(vt cetere volucres)velo
citate pẽnaꝝ attollit᷑. Grece ãtgra⸗
dipes vocat᷑.¶ Aui.oua auis tarde(ſᷣm ꝙ ðꝛ)
ſũt tinctura bona.iſ Exli.ð na.re. Tragopa ẽ
au is ĩ ethyopia ſerruginei coloꝛꝭ maioꝛ q; aqͥla.
caput hʒ vt fenix:excepto ꝙĩ eo coꝛnua hʒ vt
gries.vñ illð armatũ ꝓſert aduerſus oẽs aues
ſibi oriãtes.i¶ Solinꝰ.Tragope ẽ auis maioꝛ
aq̃lis:coꝛnibo arietinis pᷣferens caput armatũ.

Dperationes.

(Auicẽ.Oua auis tarde ſunt tinctura bona.

¶ Experitur hoꝛa qua pꝛeparata ſunt ad illud
cum filo lane in eis penetrane.

CVaem. Succus auis tale ↄſert impetiginl.

E

De Fuibus

Capitulum. cxif.
t Virgela⁊ Turdo.yſi.Turdela q̃ſi ma
ioꝛ turdꝰðꝛ.cuiꝰ ſtercoꝛe viſcũ gñari pu⸗
tat᷑. Turdiãt a tarditate vocati ſũt:byemis em̃
ↄfmio ſe refert¶ Ex li.ð na.re.Lurdi ſũt aues
ꝑue qͥdẽ coꝛꝑe:ſʒ ꝓuidẽtia magne.In cacumi⸗
nibo arboꝝ luto nidos ediſicãt ⁊ peneↄtextim
.i.ↄtinue coitũ generãt.⁊ miꝝ qꝛ.x.diebooua
ĩ vtero matureſcũt: ⁊ poſtea pariũt..Oli.li.x.
At abeũt ⁊ turdii vicina:ſʒ hij plumã nõ amit
tũt:n occultãt niſi ſpe cibi q̊ hybernũ pabulũ
petũt.itaq; ĩ germania hyeme turdi maxie cer⸗

nũt᷑.Et ſũt aues trimeſtres ſiẽ ⁊ turtures.His

coloꝛ eſtate circa collum variꝰ:hyeme ↄcoloꝛ.

In cacumĩbo arboꝝ luto nidificãtes pene cõ⸗

textim ĩſeceſſu generãt.Agripina ↄiũxClaudij
oꝛſarꝭ turdũ habuit(qð nſqᷓ; ante)ſermonẽ ho
minũ imitantẽ.¶ Pall.Turdi nutriẽdi ſũt in
cubiculo:itaq includant᷑ illeſi ac recẽter capti
mixtꝭ aliqͥbo añ nutritꝭ:qͥꝝ ſocietate ad cibos
ipᷣos capiẽdos pauidã none captiuitatꝭ meſti⸗
tudinẽ ↄſolẽt᷑. Sit aũt locꝰmũdus aclucidus
⁊ vndiq; leuigatꝰ in q trãſuerſe figãt᷑ ꝑtite:qͥb⸗
pñt poſt incluſũ volatũ ſedere.rami q̃; virides
ſepe mutẽt᷑.caricetunſe mixtꝭ pollinibo pᷣbeant

mirtci etiã(ſi facultas e ſt)lẽtiſci olea ſtridere ſe⸗

mina interdũ excludẽda faſtidia: maxĩeq; aq̃

tribuat᷑ mũda.Turdi nãq; ſi alẽdo ſaginent᷑

⁊ voluptatẽ cibi:⁊ reditũ maximũ pᷣſtant.ꝑci⸗
tate bnſiciũ miſtrante luxuria.

Hoyopbperationes

¶ Auicẽna. Zurdoꝝ ſtercus comedentiũ riſi

ↄfert panno ⁊ moꝛphee ⁊ etia empetigini.

.

Trattatus

Capitulum. cxiij.
AVirtur. yſi. Tunur a voce nominat᷑
1 aus pudica.ſempꝑq; in mõtibo iugis ⁊

in deſert cõmoꝛans.Tecta em̃ hboim

⁊ ↄuerſatio nẽ fugit.⁊ cõmoꝛat᷑ in ſiluis.Que
etiã hyeme deplumata in truncis arboꝝ cõca
nis ha bitare ꝑhibet᷑.Cuius ecõtrario colũba

humana hoſpitia diligit. domoꝝ ſenꝑ planda
habitatrix.¶ Ambꝛoſiꝰ. Tuntur eſtanis pudi
cu:q̃ vbi ↄiugalis ꝓpꝛijfuerit amiſſione viduna⸗

ta: iũctionẽ iterate recuſat:nec iura pudoꝛis:
aut cõplaciti iuri federa reſoluit.⁊ pᷣmus amoꝛ
eam decipiẽs:plꝰdoloꝛis ex moꝛte:q; ſuauitatꝭ

ex charitate dilectigenerat.Diſcite ò mulieres

qᷓnta ſit vduitas gra:q̃ etiã in anibpᷣdicatur.
Turtur em̃ neſcit pmã fidẽ irritã facere:qꝛ pꝛi⸗

ma cõnubijſoꝛte amiſſa nouit caſtimoniam ſer

nare.Hec auis in nido ſuo ſolia ſquille ſuper
iacet:ne pullos ſuos lupꝰ incuriet. Nouit em̃

qꝙ; huiuſmodi folia lupi fugere conſneuerunt.
¶ Ex li. de na.reꝝ.Turtur ſocium diligit:eo
moꝛtuo vel capto incedens ſolitarie.ſiccis arꝰ·

boꝝ ramis incidẽs.gemẽs ac triſtis.nulli a uiũ
eſt infeſta:ſj ad omniũ infeſtationes patiẽtiſſi
ma.in locis tutiſſimis ⁊ delectabiliſſimis habi
tat ꝑ totã hyemẽ in cõcauis arboꝛibo. In plu⸗

mis iacet. in vere ãt ꝓducit᷑.multe qͥdẽ eaꝝ ter⸗

ras calidas byeme petũt.⁊ multe remanẽt ſi lo
cũ habeãt.ſoli oppoſiũ ad quieſcendũ aptum.
Aliqñ ita debiles ſunt naturaliter vma nu ca
pi pnt.O uaſepe terna pariunt.ſʒ nũq; plus qᷓ;

duas educãt.ſiliter ⁊ palumbi. Lurtur ouat i

vere bis ⁊ ſepe ter. Sʒ ̊ q vnũ par ouoꝝ coꝛ
ruptũ fuerit.aut caſupenerit:ſolaq; auiũ pul
los ſuos de nocte paſcit.i¶ Ariſto. Turcur ex
fructu viui::ſicut ⁊ palũbus. Palumboautem
ſemꝑ apparet:turtur aũt nõ.Coit quidẽ turtur

poſt tres menſes:pꝛegnans eſt diebo. xiiij.⁊ to⸗
iidẽ cubat. Miuit añt ⁊ cubat ſiẽ ⁊ columbaqn
decim annis. ¶ Pall. Turtures vt alant᷑ bꝛe⸗

ui ⁊ ꝓpe obſcuro cubiculo claudendi ſunt:quos
nutrire facilimũ eſt.qꝛ nihil expetunt.

HPHPobprrationes.
¶ Anceñ. Sanguis turturis calidus diſtilla
tur ſuꝑ aurẽ ↄtritam ⁊ doloꝛoſam.B

¶ Plinins libꝛo.xxix. Turmrũ ſa ngquis erimie
peodeſt oculis cruoꝛe ſuffuſis. Fimus earum

albugines extenuat.
Haius ale dexire ſanguis medicinalis eſt

Immiſius oculis.

Capitulum. cxiiij.

Anella. Ex li. na. re. Vanelli ſͦt
ues q̃s Pli.ſimphalides vocat.
ſat pulcre:colũbima magnitudie

criſtato capie v pauo:collo q dezʒ

cCco loꝛc viridi⁊ lucẽti.reliqᷓ vo mre
coꝛpis varietate diſtincta. Hec auis cũ ho ĩem

ſtatimcũ cla moꝛe occurrit. Sicq; ſtulta dum

hoĩeʒ a nido ſuo amonere ſe credit:ipᷣo clamoꝛꝭ

inditio nidũ ꝓdit.quẽ ꝓgreſſus hõ ſpoliare niẽ
dit. Hoc idẽ diẽ Pliniꝰ:licet ꝑ alia vbog.

Capitulum. xv.

*
X

5Seeee

Chd N

De Muibus.

VI Elſptilio. Arꝭ.Peſptiliões bñt pedes ſiẽ
AQAues: ⁊ carẽt cauda qm̃ ſũt agreſtes. Jp
ſaxq; ale ſũt mẽpꝛanules.i.coꝛio indiſtincte et
ſi caudã habuiſſent:motũ alaꝝ ꝓhiberẽt. et q̃ᷣa
nõ ſũt diuiſe inſtar muriũ hñt ĩ vtraq; ꝑte man
dibula: dẽtes.⁊ victũ ſibi de nocte acqͥrũt vt bu
bones.Amõᷣ. Veſptilio ẽ aĩal volatileſil⁊ qua
drupes. dẽtibo etiã vtit᷑:qͥ ĩ alijs auib reꝑiri nõ
ſolẽt. Parit ãt vt q̃drupedia nõ oua:ſʒ pullos
viuẽtes.crepuſculo volare cõſueuit.volatq; in

gere. nõ aliq pẽnaꝝ ſʒ mẽbꝛane ſue fulta remi⸗
gio.yſi. Veſptilio ðꝛ eo ꝙ lucẽ fugiẽs.veſperti

no crepuſculo circũuoletpᷣcipiti motu acta.aĩal
mwuriũ ſile nõ tã voce reſonãs q; ſtridoꝛe.Ex li.
de na.re. Veſꝑtilio q̃drupedia cetera volatu
excellit. In ꝑtiba indie ſũt veſptiliões colũbis
maioꝛes.hñtes q̃ſ hoim dẽtes. he in faciẽ ꝑcu⸗
tiũt hoĩes.nares eis ⁊ aures aliaq; mẽbꝛa am⸗
putãtes. Fer᷑ ꝙ hec auis ſtrepitũ q̃rit:⁊ ſang⸗
uis eiꝰ depilat. Glo.ſuꝑ Deutro. Ueſptilio cir
ca terrã volat ⁊ pẽn is ãbulat:immũda ẽſᷣm legẽ

Dperationes
Aui. Veſpulionis lac(vt ðꝛ)eſt vꝛina ipſiꝰ.
in ipᷣo aũt eſt abſterſioꝛ ⁊ vehemẽs calefactio
Vnguẽtũ veſptiliõis ꝓhibet mãmillas pu/⸗
ellaꝝ a magnicudine. Cerebꝝ eiꝰcũ melle cõ
fert pᷣncipio aque deſcẽdẽtꝭ in oculũ.i Eius ci
nis acuit viſum.⁊ ↄfert vngule ⁊ albugini.

y„ Eſpa. Arꝭ. Vleſpa ẽ aĩal annuloſũ vola⸗

tile.Aculeis venenoſu q̃ ðꝛ de putridis
aſinoꝝ carniba naſci ſiẽ ſucide mulis.ſcrabꝛo⸗
nes e eqs z apes de vitulis. Jiẽ veſpa aerem

nõ recipit.i.nõ ſuaq; vita ⁊ nutrimentũ eſt cir⸗
ca ſtercꝰ: carnes.Et eſt de aĩaliboq̃ manẽtcuᷣ
ſocijs ſuis:ſiẽfoꝛmica ⁊ apis.hʒ ãt lanceã inte
riꝰſicſcoꝛpio ex eriꝰ. Sãguĩe caret:alaſq; mẽ⸗
bꝛanas cooꝑtas hʒ. Accidit veſpis ſenectuteʒ

