biles.in toto coꝛpoꝛe nulli alij ſimile niſi cete.

—

— —

— — —. —

1— —

De Lapidibus

Poeohemium.
Eñneca in nat̃alib q̃ſtiõiba li.vij.dicit
8 Siẽẽ in nobᷣ nõ tm̃ẽ ſanguis:ſʒ mul
ta gña humoꝝ.ſic⁊ interra plura ſũt
humoꝝ genera. OQnedã em̃ſũt q̃ natura indu

rant᷑ hinc oĩs metalloꝝ humꝰq̊ aurũ ⁊ argẽtũ

fit generat᷑ Quedã vo ſunt qᷓ in lapidẽ ex liq̃re
vertũt᷑.vñ ⁊ lapides pᷣcioſi ſuocreſcũt. Quia ãt
in tractatu ſuꝑioꝛi q̃rto:videlicʒ dei auxilio cõ⸗
pleto ð aquatic ⁊ natatilibꝛearũq; ꝓpꝛietatib⸗

⁊ naturꝭ traccauimꝰ:nũc eiuſdẽ ſũmi dei auxi⸗
lio tractatũ qntũ aggredientes de lapidibo pᷣ⸗
cioſis:necnõde his qᷓ in terrevenis naſcũt᷑:eo

rũq; vᷣtutibo ꝑtractabimꝰ.⁊ modũ ſeu oꝛdineʒ
alpha beti ſiẽ in pᷣcedẽti obſemãdo. Pꝛimo de
lapid ibodicemus.

„

8 . —, .
— .
5 2 * 87 .
. EEEEEE SS

X

õ
4* 4 —
. S.
d„

a Damas latine. Arabice hager
ſubedhig . Sera. li. ag. cap. hager.
Hager ſubedhigeſt mes flumis
in q̊ eſt lapis de mes.Et eſt flumẽ ad qð nũqᷓ;
aut aliqͥs niſi Alexãder venit.⁊ eſt in finiba co⸗
raſceni.Et coloꝛ eiꝰappꝛoximat coloꝛi ſalis ar⸗
mon iaci. ⁊ eſt fri.⁊ ſic.in.iiij.ꝗdu.Et idem auc.
Dyaſ.Eſt lapis q̃ vtunt᷑ auriſices ponẽtes ĩ ſti
load culpedos lapides.E naxĩ lapidario ſuo
Adamas eſt lapis duriſſimꝰ:paꝝ criſtallo ob⸗
ſcurioꝛ:coloꝛis tñ liuidi fulgẽtꝭ adeo ſolitꝰ:vt
nec igni nec aliqᷓ re frangat᷑:molleſcat ⁊ ſoluat
Saluit᷑ m ⁊ molleſcitſanguĩe ⁊ carne byrcipᷣ⸗
cipue:ſi hyrcꝰ añ aliq;diu biberit vinũ vel ſiſe⸗
leos comederit mõtanũ vel petroſilinũ.qꝛ talis
hyrciſanguis etiaʒ ad frangendũ lapidẽ in ve:

ſica valet. Soluit᷑ etiã lapis ille a puumbo ⁊ nõ

trahit ferrũ:eo ꝙ nõ ſit ꝓpꝛiꝰlocus generatiõis

eiꝰ in minerua ferrea.vtqͥdaʒ mẽdoſi dixerũt.

Haioꝛ aũt qᷓntitas eſt inuẽta ad magnitudi⸗

nẽ auellane. Naſcit᷑ aũt m Arabia ⁊ in cypꝛo.
ſed cypꝛum eſt magis molle obſeurh. t hic
lapis qñ magneii ſupponit᷑ligat magnetẽ ⁊ nõ
Eemittu eimn ferrum trabere.

Pyperationes

Sera. Maioꝛ vᷣtꝰ erꝰeſt ĩ auro ⁊ argẽto ⁊ ca

libe.vñ lacerto ſiniſtro alligatꝰvalet ᷣ hoſtes ⁊
inſaniaʒ ⁊ indomitas beſtias.⁊ õ iurgia ⁊ rix⸗
a8 ⁊ venena:⁊ incurſiões fãtaſmatũ ⁊ incu boꝝ

⁊ ſuccuboꝝ.Hũc ãt lapidẽ qͥdã magnetẽ voca

uerũt:⁊ qdã eundẽ ferrũ attrabere mentiunt
Idem. Iſte lapis bʒ duas vᷣtutes q̃ raro ag⸗
gregant in alio lapide. VUna eaꝝ eſt ꝙ nõ ↄiun
git᷑ alicui lapidi qͥn nõ frangat᷑ ꝓpter h̊ coaptãt
fragmẽta eiꝰ in ſũmitatibo ferri aſperſiad ꝑfo⸗
randũ:⁊ ꝑfoꝛant᷑ cũ eo lapides alij ſiẽ ſmaral⸗

dus. tabarʒet.ʒaphirus.⁊ alie gemme.

Alia virteſt ꝙſi accipiat᷑ granulũ vnum ex
fragmentis eius:⁊ glutinet᷑ in ſummitate ferri
cũ glutine romano.⁊ intromittat᷑ in veſica per
foꝛa men virge:frangit lapidẽ. Habet ſimiliter
aliam ꝓpꝛietatẽ:qꝛ nihil frangit lapidem hunc
niſiplumbũ.nam ipᷣm rumpit ⁊ conterit.
¶ Et idẽ auc.Dyaſ.Ada mas eſt lapis q̃ vtũt
qurifices ponẽtes in ſtilis ad ſculpendos lapi

des.⁊ ↄfert gingiue fluxe.⁊ puriſicat dentes
¶ Et idẽ aucto. Galł. Virtus eius eſt q̃ abſter⸗

git abſterſione foꝛti:⁊ ſignũ qð aurifices vtunt

iu h̊ ꝙ indiget abſterſione. Et nos iam experti

ſumus ꝙ mũdificat dentes ⁊ abſtergit.
¶ Et in eo eſt vᷣtus aliq̃ calida.⁊ ꝓpter hãc cau
ſam admiſcet᷑ in medicinis cõburẽtibo:⁊ in ali
quibo deſiccatiuis qᷓ curant gingiuas fluxus.
¶ Ex li.de na.re.Adamas foꝛtẽ facit hominẽ
cõtra hoſtem. Somnia vanarepellit.venenũ
fugat ⁊ pꝛodit. Fertur em̃ ſudoꝛe madere.ſi ve
nenũ adhibeatur pꝛope.
¶ Pꝛodeſt lunaticꝭ ac demone repletis.Ex cõ⸗
taciu etiaʒ ꝓdeſſe dicit᷑ inſanis.
Capitulum. i.
¶ Baatbes ſiue agapis. Agathes ſᷣm Dya
ſco.in ꝓpꝛio ca.hʒ maximã vᷣtutẽ.ſcʒ qͥ
caloꝛẽ hʒ ſimileʒ pelli leonis.yſaac beniamin.
Agathes autẽ lapis niger eſt albis venulis in
modũ cuiuſdã ſpecieilapidis albeſtẽ.Et mue⸗
nit᷑ aliꝰ minoꝛ eiuſdẽ ſpeciei ꝗͥ ſimilis ẽ coꝛallo
⁊ tertiũ genꝰ plurimũ ſui ĩ creta inſula naſcit
ꝙꝙ hʒ in nigro venas croceas.Eſt q̃rtũ genus
Indicũ ⁊ variũ quaſi ſanguine ſit aſperſum.

Ud

Tractatus

Pyperationes.

¶Dyal. Agathes valet ad moꝛſũ ſcoꝛpiõis alli
gatꝰ vel illinitꝰ cũ aq̃ ſtatim tollit doloꝛẽ.tritꝰet

vulneri aſperſus vel in potione cũ vino datꝰ vi⸗
peraꝝ curat moꝛſus.poꝛtati facundũ pꝛudẽtẽ
amabilẽ ⁊ gtũ facit.i yſaac beniamin.Pꝛimũ
qdẽ genꝰaptũ eſt ad regũ foꝛmas q̃ lapidibo in
ſculpũt᷑.⁊ plurimi lapides hñt capita regum in⸗
ſculpta.i¶Et cũ iacẽt ad caput doꝛmiẽtꝭ fertur
oſtedere mita ſimulachꝛa ſomnioꝝ.¶ Tertiũ

aũt genꝰ qð creticũ eſt facit vt adiuuet vincere
ꝑicula ⁊ viribo ↄuenit coꝛdis.gratũ ⁊ placen⸗

tem facit. vt dicit Enax.et coloꝛis facit hoiem

— — EE — — —-
. 8
= 6

Coapitulum.iij.
a Labandina. yſið. Alabandina dicta
eeſt ab ala banda regione Aſie. Eſt autẽ
criſtallini genꝰ.Cuius coloꝛ ad cedoniũ vadit

ſz rarus. Arnoldꝰ. Ala bandina ſulgoꝛẽ habet

q̃ eſt ruffus clarus vt ſardius.

„ Dyperationes

Huins virtus eſt ꝙ fluxrum ſanguinis pꝛo⸗
uocat ⁊ augmẽtat.i Ex lapidario.Eſt alaban
dina cuius luxeſtemula ſardi. Indicis autem
dign um de nomine fallit amicum.

„ —
õ
2 Ei

Capitulum. iiij.

à Z abaſtrites Amandinus 2 Abſinth?.

yylſið. Alabaſtrites eſt lapis candidus:
interſtinctus varijs coloꝛib. Hunc cauãt ad
vaſa vnguẽtaria:qm̃ vnguẽta optime ſeruare

ðꝛ incoꝛrupta. Naſcit᷑ circa thebas egiptias ad
dam aſcũ ſyrie:ceterꝭ cãdidioꝛ.pbatiſſimꝰ ĩ In

dia. Pli.li.xvi.Alabaſtrites lapidẽ vocãt ques⸗

ad vnguentaria vaſa cauãt. Naſcit᷑ circa the⸗

bas egyptias ⁊ damaſcũ ſyrie. Hic ceteris can

didioꝛ: ſ̊ ꝓbatiſſimꝰeſt in carma nia. Moxin
India:iam qͥdeʒ in ſyria atz in aſya: viliſſimꝰ
qũut ⁊ ſine vllo candoꝛe in capadocia. Pꝛobant

qᷓ; maxime coloꝛis mellei ĩ vertice maculoſi atʒ
nõ t rãſlucidi.vicia ſunt in his coꝛneus.coloꝛ

candidꝰ.⁊ qͥcqͥt virro ſimile eſt. Scdᷣm A ber /

tũ lapis amãdinꝰ:eſt gẽma coloꝛis varij.La⸗

pisabſinthus fᷣm Albertü:eſt de generegeẽma⸗

fum coloꝛe vicri rubeis virgulis.

5 O N 8 A.

N 8 N

De Lapidibus

DHyoperationes.
¶ Dyaſ. Alabaſti ites eſt laxatiuꝰ:mollit de⸗
niq; duricies et ſtomachi doloꝛẽ ceroto ad/
mixtꝰ.¶ Albertꝰ. Amandmus venenũ om̃e.
aut extinguit aut repᷣmit:⁊ vincere facit ad/
uerſarios.Et plenã interpᷣtationẽ ſommoꝝ
facit ĩtelligi.¶ Albertꝰ. Abſinthꝰ. Virtꝰ hu⸗
ius fert᷑ eſſe ſicut lapis Abeſcariꝰ licʒ ſa re

miſſioꝛ.iſ Nã accẽſus ꝑmanet calidus ꝑ ſe⸗

ptem dies vel ampliꝰ:pꝓpter eandẽ cauſam qᷓ

dicet᷑ de lapide albeſcario.¶ Qapidis ẽt hu⸗

ius virtus eſt in puocãdo ⁊ augmentãdo ftu

xũ ſanguinis.vt experimẽtatoꝛes aſſerüt

AN.

Androdamãta nitoꝛem hbz argenti. 2

Tapitulum.in.

pene adamas ſemp teſſer? quadrata.

Nagi putant ei nomẽ impoſitũ ab eo ꝙ do

mare ac refrenare dicat᷑ impetus vel iracun

dias animoꝝ. GBignit᷑ aũt in mari rubꝛso.

Pyprrattones
Arnoldus. Androdamãta lapis ẽ coloꝛis
argentei:trahitq; de rubꝛo mari.foꝛma eidvt
teſlera. duricies vt adamãtis. VUirt? ei? eſt ꝰ

O

furoꝛẽ animũq; cõmotũ.i¶ Ex lapidario An
damãta lapis eſt qſi teſſera quadra. Ipſe
maris rubꝛi mixtꝰ reperi barenis.¶ Quem
magus affirmat tantevᷣtutꝭ habere: vt poſſit

dro

pꝛel⸗ ens anios ſedare calentes. Ex libꝛo de
natun rerum. Androdamãta lapis quadtus
ateß duriſſimꝰ. tante vᷣtutis eſt: vt animũ fu⸗
roie valantẽ ⁊ luxuria ſedare poſſit. ¶Ylido⸗

2

gquoq; que volũt placere viris pꝛoderit. auia

¶ Antracites ẽ coloꝛis ignei vt curbũculus.
ſed candida vena pᷣcinctus.cuius pꝛiũ eſt
iactatus in ignẽ velut moꝛtuꝰ exungui:ac ʒᷣ

ꝑfuſos exardeſcit.¶ Pli.li xvi. ſt inter car
bunculoꝝ ſpecies antraticis in Theſpꝛocia
foſſiis carbonibo ſimilis.hec quoq; candida

vena pᷣcing a tradit᷑.¶ Ariſtotiles. Antrax.i.
carbũculidᷣ rubeꝰ. SDi cũ eo ponat᷑ oꝛithino
cte lucebit.¶ Albertꝰ. Andromada eſt lapis

coloꝛis argẽtei.in mari rubꝛo naſcit᷑.Eſt au⸗
tem quadratus ⁊ durus ſicut adamas.

¶ Uirtutẽ habet ↄtra furoꝛẽ:⁊ facilis animi

cogitationẽ ⁊ triſticiam ⁊ grauitatem.

N NN

8
. ƷMcs

è NW. NN W . .
— . e „
—

„

Alecroꝛiꝰ. Solinꝰ. Allectoꝛius la)
a pis tradit᷑ qui criſtallina ſpecie fabe

modo in gallinacioꝝ ventriculis na

ſcit᷑ aptus (vt dicunt)pꝛeliatoꝛibj.¶ Dyaſco.

Allectoꝛiꝰ lapi

8 in ventribo galloꝛũ gallina⸗

cioꝝ inuenit᷑. ¶ Arnoldus. Allectoꝛiꝰẽ lopis

obſcuro criſtallo ſilis e ventriculo galli ca⸗

ſtrati trabit᷑ poſt quartũ annũ. AUltima eius

quãtitas ẽ ad magnitudinẽ ſobe. ¶ Ex libꝛo
de na. re. Allectoꝛius eſt lapis criſtallovel a⸗

que limpide ſilis. In iecoꝛe gallinacij reperi
turſi caſtratus fuerit:poſtqᷓ; tribo annis vixe

rit caſtratus. Nullus maioꝛ eſt fabꝗ: poſtq;
hic lapis in gallinacio ſuerit nunq; bibit.

¶ Dyaſcoꝛides. Allectoꝛius in ventrib galli

nacioꝝ inuenit᷑: quẽ gladiatoꝛ habens in oꝛe
pmanet inuictus acſine ſiti.¶ Dulieribus

.
£

U h

d.

poꝛtantes ſe pbas

li. de na.re.Allectoꝛiꝰvalet frigidis.⁊ qͥ coire
nõ pñt.¶ A mliere q̊ʒ habitꝰ facit eãviro ſuo
placere.poꝛtãtẽ ſe facit ĩuictũ ⁊ ſineſiti. Hinc
reges eũ hñtes ĩ oꝛe foꝛtiter dimigãt.i Phis⸗
ſiol.Allectoꝛiꝰ ĩ vẽtre galli naſcit qͥ poſt tres

annos caſtratꝰ:⁊ poſtea ꝑ ſeptẽ ãnos viuẽs.

bũc lapidẽ poꝛtat idẽ gallinaciꝰ.¶ Hic lapis
ſit im extiguit.hoiĩemq; diſcretũ ⁊ gratũ:ma

ximeq; vxoꝛẽ marito facit. Ut ãt habeat hec
oĩa clauſus ĩ in oꝛe poꝛtat. ¶ Exlapidario

VWentriculo galliqͥ teſticulis viduatus.

Cũ triba ad mimũ factꝰ ſpado vixerit annis.
Haſcit᷑ ille lapis:cuius nõ vltima laus eft.
Et ꝑ bis binos capit incremẽta ſequẽtes.
Menſurãq; fabe creſcẽs excedere neſcit.
Criſtallo ſimilis vel aque cũ limpida paret.

Inuictũ lapis hic reddit quẽcũq; gerentẽ.
Extinguitq; ſitim patiẽtis oꝛe receptus.
Nã milo crotonias pugiles hic pᷣſide vicit.
Hoc etiã multi ſuperarũt pꝛeliareges.

Hic oꝛatoꝛem verbis facit eſſe diſertum.

Eonſtantẽ reddens cũctiſq; ꝑ oiĩa gratũ.
VHic circa veneris facit incentiua vigentes.
Cõmodus vxoꝛi q̃ vult foꝛe grata marito.

— — — — — —

—

—

——

W

4
1

8

BMaetiſtus. Iſi. Ametiſtus indicꝰ in
a ter purpureas gẽmas tenet pncipa⸗
tũ.Eſt ãt caloꝛ eiꝰ purpureꝰ ꝑmixto

coloꝛe doſihſhee Megenendns, qſdaʒ
ſtamulas fundes. Alteꝝ gen ei deſcedit ad

a ſe ꝓbas ꝗc ſpecioſas reddit.i¶ Ar⸗
noldꝰ. Allectoꝛiꝰ excitat venerẽ: hoĩemq; et
ↄſtãtẽ fac:atq; ĩ oꝛe tentꝰ ſitim repᷣmit.i Ex

tationẽ repellit:⁊ intellectũ bonũ tribuit.

Tapitulum. vifſ.

iacinctos.Cauſaʒ noĩs eiꝰ reddimt:qẽ ſitiin
eiꝰ purpura qͥddã nõ ĩ toto igneũ:ſʒvini collæx
rẽ hñs.eſt ãt ſculpturꝭ facilis.Huiꝰ gẽme ge
nera ſũt qͥnq;.¶ Arnoldꝰ.Ametiſtus ẽ gema
purpurei colorꝭ vt roſa:⁊ trãſmittit᷑ ab india.
Sũt q̃dã eiꝰ ſpẽs.ſʒ hec.i.indica ceterꝭ vtilis

oꝛ ẽ.huic mollicies ad ſculpẽdũ ineſt. ¶ Pli.

Sʒi arabie qʒ ꝑte q̃ eſt finitima ſyrie petria

vocat᷑.Et ĩ armenia mĩoꝛe ⁊ĩ gallaciareꝑiũt᷑

⁊ ĩ egypto.Soꝛdiſſime atqʒ viliſſme ĩ thara,

ſo ⁊ cypꝛo. Indice abſolutũ phenic purpure

coloꝛẽ hũt.Et ad hãc tingẽtiũ officine vora
dirigũt.fundit aũt cũ aſpectu leniter blandũ:

neq; ĩ oculos vt carbũculi vibꝛãt. Alteꝝ ea⸗

rũ genꝰ deſcẽdit ad iacinctos.⁊ hũc coloꝛeʒ

indiſacon vocãt.Eſt ⁊ panarites ĩ ↄtinuo a,
rabice gẽtꝭ.q̃rtũ genꝰ coloꝛẽ vini hʒ.qͥntũ ad

vicinia deſcẽdit criſtalli albi.has gẽmas ma
goꝝ vanitas pꝓmittit ebꝛietati reſiſtere:mita⸗

q;mira efficere. D P krati on . 6

¶ Exli. de na. re. Ametiſtus violacei color?
optimꝰ.Eſt ãt q̃dã velut gutta vini rubeia
coꝛrupta.⁊ hec facile ẽ ad ſculpẽdũ.vʒ multũ
vinũ bibẽtibo qm ebꝛietati eſtriꝰ.¶Ariſto.
Lapis ametiſtꝰ ſi poſuerꝭ eũ ſuꝑ vmbilicuʒ:
vapoꝛẽvini phibet:ebꝛietatẽq; ſoluit:⁊ hoĩes⸗
aↄtagio liberat.¶ Arnoldꝰ. Uirtꝰ ametiſti ẽ
ʒebꝛietatẽ:facitq; hoĩeʒ vigilẽ:malãq; cogi

—
SS

—

KHe„ „
„„„ 752

. Capitulum. vij.
g Sius. Dyaſ. Aſiꝰ lapis ĩ alexãdria
mM inuenii:qͥ optim ad vſuz medu

.

— —

—

N

8 e Hü

2

5

De Lapidibus

cine:qͥ ẽ coloꝛe cãdidꝰac leuis ĩ modũ punicꝭ
ac velut puluis manibo inſidẽs:ſanat fiſtulas
ſcrofas.podagrã ⁊ alienas paſſiões.i¶ Der.
Lapis aſius ẽ lapis qͥ iueni? in alexandria.?

flos eiꝰ lapidis noĩat᷑ fuca.⁊ ẽ lapis aſiꝰ.⁊ eſt

qddã qdð apparet ſubaʒ eiꝰ ſile pulueri molen

dini.⁊ reꝑit᷑ etiã ſub eoꝛ circa eũ.⁊ iſte lapis ẽ
albo. ⁊ opoꝛtet ꝙ eligat ex eo ille qͥ ẽ albo leuiſ

ſilis punici ſubtilis cito frãgibil.ĩ q̃ ſũt vene

occultate.⁊ ſuꝑ quẽ ẽ flosvt ſal rubeũ.⁊ ẽ hla

pis ſiccꝰſilis ſpõgie.⁊gñat᷑ſuꝑ eũ farina.ex q
eſt q̃dã alba.q̃dã rubea ſilis punici declinãs

ad croceitatẽ.⁊ qñ applicat᷑ lingue moꝛdicat
moꝛdicatõe pauca ¶ Et idẽ au. Gal.NHoĩat hᷣ
lapis noĩe qqͥſito a loco.i.aſia.⁊ ñ ẽ oĩo durꝰ
ſiẽ lapis:ſʒ aſſilat᷑ĩ coloꝛe ſuo ⁊ ſuba ſua lapi
dibo qͥ reꝑiunt᷑ ĩ lauellis balnei.⁊ ẽ tener ⁊ frã

git᷑ cito.⁊ ſuꝑ ipᷣmẽ ſile pulueri molẽdini rep
ti ſuꝑ ꝑietes molẽdini.⁊ H̊ medicĩa noĩat᷑ floſ
lapidis aſios.⁊ ẽ ſubtilis.ꝓpt᷑ ſuã ſubtilitateʒ
diſſoluit carnes ſine moꝛdicatõe.¶ Oꝑatões
Ser. au. dyaſ. Virtꝰ hꝰ lapidis ⁊ florꝭ eiꝰ

eſt ꝙ curatvlcera ꝓfũda q̃ ſũt difficilis ſana⸗

tiõis.qñ ẽ ſiccꝰ.⁊aufert carnẽ ſuꝑfluã q̃ fit in

eis:q̃ ẽ ſilis fungi.i Et curat vlcera fraudu⸗
leta:⁊ replet ea carne? mũdificat ea.i Et qñ
admiſcetcũ melleꝛ aceto ↄuẽit vlceribo frau
dulẽtꝭ.⁊ ñ ſinit ea augeri ĩ coꝛꝑe.iEt qñ ad⸗

miſcet᷑ cũ farig fabaꝝ ⁊ fit iñ emplin podagre
2ↄuẽit multũ.¶ Et ↄuẽit duriciei ſplẽis.et qñ

cũ eo fit lohoc cũ melle ↄuẽitvlceribo pulmo
niſ.¶ Et cũ põit᷑ ex h̊ lapide ſuꝑ ſcabello ſuꝑ
qð tenẽt podagrici ſꝑ pedesðꝛoferre eiſi¶ Et

qñ puluis eiꝰ aſꝑgit᷑ ſuꝑ coꝛꝑa pĩguia in bal⸗
neo loco nitri extenuaĩ ea ¶ Et qͥ vſi abluere
lapide hũc aut floꝛẽ abluat ſic lauat᷑ climia

AHEE

E — N
ð 7 % SS . *
—— JN—— .
„1 . . S . X . IXNN
8, WW . . NN * D
3*

E
6

,
—
1.

+☛
R

DR

Capitulum. ir.

a Albeſton eſt coloꝛis ferrei m Plini

um in arabia inuenuur.

Dperanones

¶ Albertud. Virtus mirabilis eius in tem⸗/
plis deoꝝ eſt manifeſta:eo q; ſeinel accenſus
vix aut nunq; poterit extingui:eo ꝙ; naturaz
habet aĩalis qdð ſalamandra vocat᷑:cũ modi⸗

co humidi vnctuoſipinguis inſeparabilis.

¶ Iſidoꝛus.Albeſton eſt archadie lapis:fer⸗
reicoloꝛis:ab igne nomen ſoꝛtit us:eo ꝙ ac⸗

cenſus ſem

el mmq; extinguitu.

„
2

ga aggregatoꝛis capᷣ. hagerathamach:

ic eſt lapis aquile. Et eſt lapis indus
qui cũ agitatur: auditur intra ipᷣm lapis aliꝰ.
⁊ minera eius eſt in montibus indie inter chi

Tamiruſunn x.

noas ⁊ ſarandi iuxta littoꝛa occeani. Et vo-

catur a grecis alleuians partũ.⁊ hec pꝛopꝛie

tas eſt inuenta in hoc lapide aquile.i¶ Et idẽ
auctoꝛit.Raſis. Athamach eſt medicina in⸗
die.et eſt lapis ſimilis caſtanee:niſi qꝛ habet
coloꝛem vellereum:et quãdo agitas ipᷣm au⸗

duur intra ipſum lapillus.⁊ quando frongis

eũ egreditur ille lapillus.⁊ eſt ſicut auellana
vergens ad albedinem.¶ Et idẽ Raſis libꝛo

de ppꝛietatibo dixit:ꝙ eſt lapis ſimilis ouo.

⁊ quod habet intra ſe lapillum. ¶ Albertꝰ in
lapidario ſuo.Echites lapis:id eſt aquile.⁊c

gemmarũ optima. eſt coloꝛis gunkeie vo⸗

catur ꝗ qbuſdã aquileus:? ab alijs erodialiſ:

co ꝙ qquile hunc vucunt ad nidum ſuu iuxta
oua ſua collocantes.eundeʒ ſicut grus inter

duo oug que facit collocat. Hoc eni expertũ

adſenſum incolonia vbi grues fſetus fecerũt

multis qnis im q̊dã hoꝛto. Inuenit᷑ aũt lapis
aquile in xta littoꝛa occeani vbi apeunuz
genꝰ echideoꝝ qui ſunt beredes
autcẽ ꝙ in perſia aliqua t aut
modus eiꝰ ꝙ in ſe cõtinet aliũ lapilluʒ qui in

po ſonat quado manu monetur.

Ppbperationes

Berapion. Dic lapis aquile ðꝛ. Naʒ cun
aguilꝗ vult᷑ parere oua ſua:defert hũc lapid R
maſculis a partibo Indie.⁊ ſupponit eũ aquiua
le. facit eũ parere facile:⁊ alleuiat eius dollo

rem.⁊ hoc idem facit mulieribo:⁊ omn ibo ani

malibus quido ponitur ſub eis in hoꝛa pbar⸗ D
B ms. Et idem aucto. Raſis. Quãdo ponir

in petis ⁊ ſuſpenditur mulieri in coxa qñ de⸗

bet parere facit accelerare partũ cum facili⸗
ert? hocꝛ inueni ſic eſſe:ꝛ et
oc:qꝙ alleuiat partuʒ aa

tate. Et ſum exper
om̃es ↄcoꝛdant in h
alligatur coxe.⁊ iuuat qñ ponitur loco peo⸗
nie.inuenitur ad curandum. Iſte lapis inue⸗
nitur apud nos:et q́;plin es.veriſicaui de eo

D multotiens experientiã. ¶ Enax in lapidario

F mox deglutiet. ¶ Albert. F ertur aüt ꝗ, ſi ſu

ſuo cqpiruſo e lapide adulle mitech ſuſpeſui⸗
in ſiniſtro b conne miibuns
concilat amoꝛẽ.diuitias auget vbi fert᷑⁊ im

pꝛegnantibo impedit aboꝛſum:⁊ piculũ par⸗
E turtionis mitigat. Pꝛohibet caſum cadu/
coxꝝ.ſimiliter ſi de adminiſtratiõe veneni ali

Qs ſuſpectus ſit in cibo illo phibet ne poſſit
ab eo deglutiri cib ille Silapis detrahatur

ſpenſus in ſiniſtro bꝛachio cõuenit pꝛegnati
bus: ⁊ cõciliat amoꝛem. ⁊ diuitias auget vbi

G fenur. ¶Et impꝛegnatibo impedit aboꝛſum:⁊

periculũ parturitionis mitigat.Et ait ꝙ pꝛo

Hhibet caſum caducoꝝ ſimiliter.¶Et qð mira

J Querunt autẽ aquile hunc lapidẽ:?⁊ impo
nunt nido ſuo:⁊ grues inter oua ſua.Sed in

RX

bilius eſt tradũt Caldei ꝙ ſi de admuniſtrati
one veneni aliqͥs ſuſpectꝰ ſit impoſitꝰ in cibo
illo pꝛohibz ne poſſit deglutiri cibi.⁊ ſi lapis
ſubirahatur mox deglutitur. Hoc dicit Al⸗

bertus ſe vidiſſe a quodam fratre ſuo ſenſibi

liter pꝛo bariſeu examinaair.
vno anno ponunt vnum:⁊ in alio alium.

„„.

aaliquãdo inuenit᷑. Eſt aute,z

ſitus eſtlapis.

Dicunt autẽ quidam ꝙ faciũt ad mitigan⸗
dum caloꝛem ouoꝛum.vel coꝛpoꝛis aquile ne

Trattatus

Quid an arſen annd Allquilc cõe⸗ erre ad
coꝛum foꝛmationem aut viui z0 d
gutem quidam dicunt:qꝙ lapis ab alijs auibo
ouis interponatur: ne oua frangantur falſuʒ
eſt: quia citius ad lapidem q; ad ſeipſa colliſa

franguntur.

Diunt autez ali

— — — — . —
R ⸗ -
5 —

Capitulum. x.
Strion ⁊ Aſterites. Iſidorꝰ. Aſtris
ag on gẽmga eſt criſtallina in India oi⸗
ſtallo ppinqua. In cuius centro fulꝰ
get ſtella lune pleno fulgoꝛe:nomẽq; eo ſum⸗
plſit: ꝙ aſtris oppoſita fulgoꝛẽ rapitet gerit.
¶Pliniꝰ. In carmania naſcit᷑ gẽma que aſtri
os vocat᷑.ſimiliter vt aſtiria vel aſtirites can
digda criſtallo ꝓpinqua. In indiavero naſcẽs
⁊ in pallenes littoꝛibo aſtrios. Quidam autẽ
cauſam nominis huius reddũt:ꝙ aſtris op-
poſita fulgoꝛẽ rapiat ⁊ gerat. Optimã autez
in carmania nulliq; vitio obnoxia gigni.

¶ Idem Iſidoꝛus.Aſterites eſt gẽma candi

da lucẽ cõtinens incluſam veluti ſtellam intꝰ
ambulantẽ.ſoliſq; candidicãtes radios red⸗
dit.vnde ⁊ nomẽ inuenit.¶ Plinius. Pꝛoxi⸗
ma candidicantiũ gẽmarũ eſt aſteria pꝛinci⸗
patum habens ꝓpꝛietate nature:ꝙ incluſam
lucem pupille modo quodã continet ⁊ tranſ

ſundit cum inclinatione velut intꝰ ambulan

tenner alio atig allo loco reddens,

ui: ꝙ ſi aliquis ſuſpectus
de adminiſtratione veneni cmn lapis iſte ci⸗
vo immittitur: ſtatim a cibo ſtrangulatur. et
quando ſubtrahit tranſglutit cibũ in quo po

— ————— ;‚-ã- ᷓ

—— - —— - — — — ——- —

— „

Ber Zapidibus

Rena. Iſi. Arena ab ariditate dica

a eſt.Huiꝰ ꝓbatio ẽ.ſi manu pꝛeſſa ſtri
deat aut in veſteʒ candidã ſparſa:nil
ſoꝛdis relinquat.ꝗ Vitrubius.Alia ẽ arena
foſſicia.alia fluuiatica vel marina. Arene ſoſ

ſicie ſũt hec genera.ſ.nigra:cana:rubea:car⸗
bunculũ.Ex his optima erit q̃ in manu cõfri

cata ſtridoꝛẽ fecerit.q̃ aũt terroſa eſt aſperita

tem nõ bʒ. Itẽ ſi inveſtimẽtũ candidũ conie

cta fuerit arenaria. VUnde fodiat᷑ tñ de flumi
nibo et e glarea extrahat᷑.hec tñ in ſtructuris

odioſa eſt. qꝛ difficile ſic ceſſit:nec onerari ſe
ↄtinẽter paries patit᷑: niſi intermixtiõibo re⸗
quieſcat:nec cõcameratiões recipit. Mari⸗
na vo hec ampliꝰ⁊ etiã parietes cũ in his te⸗
ctoꝛia facta fuerint remittẽtes ſalſuginẽ eoꝝ
diſſoluunt᷑. Sicceſcũt aũt celeriter foſſicie:⁊
tectoꝛia pꝑmanẽt:⁊ cõcameratiões patiũtur.
Sed he ꝗᷓ ſunt de arenarijs recẽtes.ſi eni ex

empte diutiꝰiacẽt:a ſole ⁊ aluna: abꝛuna co

acte reſoluunt᷑: petroſe fiũt. Ita ꝙ inſtructu
rã cõiectecemẽtaↄtinere no pñt:ſed labunt

⁊ ruunt.oneraq; parietũ ſuſtinere nõ poſſunt

Pal de agriculturali.i. Ommiũ arene ge⸗
ney pcipue melioꝛ ẽ ruffa:ſequẽtis merini ca
na. Tertiũ locũ poſſidet nigra. Sed foſſilis

arena non inuenit. De flumibo aut glarea vel
littoꝛe colligit᷑. Harina qdeʒ tardiꝰ ſiccat᷑.
deoq; nõↄtinue:ſed intermiſſis tempoꝛib⸗

eſt ↄſtruenda: ne opus coꝛrüpat onerata.

2

Bperationes“

¶Ex li.de na re Arena ſparſa ſuꝑ flãmã ins

extinguibilẽ extinguit eã Dyaſ. Arena ma

ris que in littoꝛe eſt ſole calefacta carnes bu

midas deſiccat.¶ Item cocta ſacellis ad cõ⸗
peſcendũ tumoꝛẽ intraneoꝝ iunat. .

– 4
—— “ 5

Tapitulum. xiiſ.

Rgllla. Bartholome? in libꝛo de py

a piꝛietatibo rerũ. Argilla ẽ terra tenax

Aglutinoſa ⁊viſcoſa:ad varia figuloꝝ
opa diſpoſita atq; apta. Et ſic fm Iſi.li. xvi.

ca.i.ab argis ſic vocata:apud qᷓs pmo ex ta
li materia vaſa fictilia ſũt effecta. Et vt ibidẽ

ðᷣ:talis terra ꝑ actionẽ calorꝭ liqdioꝛes par
tes cõſumetis ⁊ terreſtrioꝛes cõſolidantꝭ in

laterẽ cõmutat᷑. Sepe etiam ↄtingit ꝙ talis
terra lutea vnctuoſa frigiditate aaue conge

lante in lapidẽ cõmutat᷑. Sepe etiaʒ accidit

talis tranſmutatio ſcʒ lutivnctuoſi in lapidẽ

ex caloꝛe coagulante.ſicut en dicit᷑ libꝛo qr⸗
to metheoꝛoꝛuʒ. Qutũ vnctuoſum aptum eſt

huic tranſmut ationi. ſcʒ in lapidem ꝑ calidi

co agulationẽquare vnctuoſum eſt medium
inter viſcoſum et vapoꝛatiuum:habens hu⸗

midũ viſcoſum. Vnde gratia vapoꝛatiui po⸗
teſt a calido coagulari. gratia viſcoſi ñ pᷣt ex

toto educiſed amplius compꝛimi et conloli⸗
dari.⁊ ſic in lapidemtranſmutari.

HPHyperationes
¶ Ut ibi dicit cõmentatoꝛ. Argilla eſt frigi⸗
ditate ſua ſanguinis reſtrictinua.¶ Conſtanti

nus. Argilla ſi cũ foꝛti aceto fuerit diſtempe
rata:appoſita fronti ⁊ timpoꝛibus pꝛohibet

ſanguinemnaribus fluentem.,

8

2

RN

. . * . 3
„7 4 8 = .
2 1 D „Hã „ S — .
.
4 —

decies lauet cum aquaroſan.i Et dixit Al⸗
chindus.Qauet᷑ cũ qqua bugioſſe poſt deyn?
rationẽ eius.acquirii eni ei ꝓpꝛietas mirabi
lIiiiis ex hoc ad egritudines melancolicos.
Auicẽ ſoluẽdo equcit melancoliã pl q; la
pries laʒuli. ppter ipᷣm dimittit᷑ elleboꝛus ni,/

. . .

a pis armenꝰ eſt dictꝰ ⁊ noiat a regio

neilla. 2 eſt liuidus ⁊ ſubalbidus.cu⸗
ius melioꝛ ẽ.hũs coloꝛẽ mediũ inter viridem
obſcurũ:terreũ ⁊ indum.⁊ hʒ maculaꝝ diſtin
ctiões virides ⁊ nigras.i¶ Aui.li.ij.ca.de la⸗
pide armeno.⁊ aliqntulũ aʒulini coloꝛis:nõ

₰

tñ eſt i coloꝛe aʒuli. ⁊ nõ eſt ĩ eiꝰ ſolidirate:ſed

eſt in eo arenoſitas qᷓdã.⁊ qũq; vtunt᷑ eo tin

aoꝛest pictoꝛes loco aʒult: eſt lenis tactu.

Ars aüt in lauando ipᷣm eſt hec.terat᷑ cum
ſacilitate in vaſe lapideo.deinde fundat᷑ ſup
ipᷣm aqua dulcis ⁊ lauet᷑ ſic terendo.et fiat il⸗

Wobannes eſue A. apig ar menusindt
Alexander a veriticatoꝛibo eſt inuẽtus habe
re pᷣꝛogatinã in educendo coleraʒ nigrã.cuiꝰ

operatio incolumioꝛ eſt elleboꝛo nigro:⁊ vir

tuoſioꝛ lapide laʒuli.melioꝛ eſt habens colo⸗
rem mediũ inter viridem obſcurũ⁊ terreuʒ⁊
indum. ⁊ habet macularũ diſtinctiones viri⸗
des ⁊ nigras.?⁊ quinõ eſt in termino lopidis:

ĩimo facile diſſolubilis pulueriſabilis.

mitum ⁊ per ventrem ſine moleſtig.

— — 2

ind trigeſies ſemꝑ innouando aquã:⁊ adbuc

cum

ger. ¶ Johanes Meſue. Educit ſolutiõe co
leram nigrã cũ virtute.et mũdificat cerebꝛu,ʒ
cas.ſicut eſt maniq ⁊ vertigo ⁊ doloꝛ capitis
ſpitionis.⁊ ad lepꝛam:⁊ ad egritudines ſple⸗
nis ⁊ ad cancrũ ⁊ moꝛpheã:⁊ febꝛes melanco

3. i.F.? loti portio eſt a..i. vſq; adduas.

MNoltimoniũ latine.grece antimonos.

A gęar abice aytruad. Antimoniũ eſt ve⸗

naterre ſimilis plumbo.veꝝ eſt ꝙ an

timoniũ terit᷑ ⁊ nõ fundit plumbũ vero fundi
tur ⁊ nõ terit᷑.Et bʒ in fracturis ſuis clarua⸗

tem qñ frangit᷑. Et illud eſt melius qð in fra⸗

cturis ſuis nõ habet aliquid ex terra vel aliꝰ
qua ſoꝛde.Et ideo ablutũ ⁊ mundũ debet po
imo facile diſſolul lueriſabilis. mni in medicinis. Eſt fri. ſic. in.iij. gra. ¶ De
Etqͥ eſt lenis tactu carens aſperitate cali /
ge cõplexiõis in pncipio ſecũdi? ſiccaĩ ifo.
Et eſtreſolutiuꝰ:abſterſiuus.⁊ eſtↄturban decernit᷑ a metallo:q; antimoniũ terit᷑.metal
tibe ⁊ ſubuertentibo ſtomachũ.⁊ educit ꝑ vo-
mitũ ⁊ ventrẽ ⁊ nocet ſtomacho.generas ſub
nerſionẽ.⁊ faciens ſolutionẽ cũ anguſtin.
¶Et dixit Alexãder. Hon lotus ſoluit ꝑ vo

ra.li.ag. ca. Aytruad vel antimoniũ eſt vena
terre ſilis plumbo.⁊ eſt medicina ocularꝭ.qð

lum vero nõ.ſimiliter metallũ fundit᷑.antimo
niũ adurit᷑. Antimoniũ quanto clariꝰ tanto
meliꝰ. Et idẽ ouctoꝛitate Dyaſcoꝛidis Me

lius ex eo eſt foꝛtius.⁊ illud qð frangit᷑ et ha⸗

bet in fracturꝭ ſuis claritatẽ ⁊ luminoſitatẽ.

2 quod eſt interiꝰ mũdũ:⁊ nõ habet aliqd ad⸗

mixtum ex terra vel ſoꝛde aliqua.¶ Alman⸗
ſoꝛ tractatu tertio ca.de antimonio.Antimo
mũ frigidũ ⁊ ſiccum eſt in tertio gradu:

W

+= ES

—

D
5
B

„ —⏑ 8

Pperationes

¶ Ad emoꝛroidas exiccandũ inijtiatur ſue⸗

cus peucedani per criſtere. 2 poſtea ſi ſintex
terius: pone puluerem antymonij deſuꝑ. Si
B
ſpatarento vel gallico conficiat᷑.⁊ licinium in
eo intinctum oꝛificio fiſtule immiſſum curat.
Puluis eiꝰ in cancro poſitus comedẽti aut
carniſuꝑflue optima eſt cura. ¶ Cõtra poli⸗
pum magdalino ex apoſtoli ↄfoꝛmatꝰ i ſpar⸗
ſo puluere antymonij ⁊ naribo immittat᷑ ⁊ au⸗
fert ipᷣm.¶ Collirium ex puluere antymonij:

ſint interiꝰ puluis inijtiat᷑ cũ calamo poſito
in veſica inflata.¶ Puluis eius cum ſapone

puluere nuclei.mirabolanoꝝ citrinoꝛũ equo
pondere addita aqua roſarũ.vel pone de tu⸗
tia cũ antymonio.i¶ Bombirx intincta inſue
co ſanguinarie cũ puluere antymonij:narib⸗
immittat᷑:⁊ remouet fluxuʒ ſanguĩs ab ipſo.
¶ Ad cohibendũ ſanguinem puluis antvmo
nij in ſucco tapſi barbaſti cõficiat᷑:⁊ bombix

intinctaſuꝑponat᷑. Sera.aucto. Galie. In

hac medicina eſt virtꝰ ſtiptica ⁊ cõglutinati⸗

ua ⁊ infrigidatiua.aufert carnẽ ſuꝑfluaʒ qᷓ eſt

in vlceribo. ⁊ incarnat ⁊ inſolidat ea: ⁊ mũdiſi
cat ſoꝛdicies eoꝝ.¶ Et ſtringit fluxũ ſangui
nis nariũ.⁊ ꝓpꝛietas eiꝰ eſt ↄferre epilẽtie ⁊ ſu

perfluitatibo groſſis.q¶ Almanſoꝛ. Antymo⸗

niũ oculũ cfficiens robuſtũ ipſiꝰ cuſtodit ſa⸗
nit atẽ.ſuppoſitũ q̊ʒ mẽſtrua ↄſtringit. ¶ Pau
lus ca. de antymonio. Antymoniũ ſua frigi⸗

ditate ⁊ ſiccitate ſanguinẽ de nariba ſtringit.
2⁊ valet ſi miſcet᷑ collirijs oculoꝛũ.i Senio⸗

res eo vtentes hñt oculos incolumes.q ner

uos ↄfoꝛtat: ⁊ omnẽ maculã ⁊ nocumeniũ au
fert:maxime ſi parũ de eo miſcetur.

Capitulum. xn.

Tiramentum. Jſidoꝛus. Attramen
atrum. Cu⸗

ius ſpecies et picture et quotidiano

vſui neceſſario eſt.¶ Ex libꝛo de aluminibo⁊

ſalibus. Attramentũ eſt aqua ⁊ iinctura quãa
ulauit. Et eſt in ſui natus

terre ſiccit ꝭs coag

ra calidum ⁊ ſiccnm. Huius multa ſunt gene
ra:quoꝝ melius eſt in Hiſpania.Et ipᷣm qui
dem denigrat coꝛpoꝛa. Et augmentat rubiũ
rubedine.Album vero denigrat.i¶ Ex libꝛo
quarto metheoꝛoꝛum. Attramenta compolſi
ta ſunt ex ſale ⁊ ſulphure ⁊ la pidibus. Et eſt
in eis vis aliquoꝝ co⸗porum liquabiliũ:quo⸗
niam ex eis fiũt:vt calcantum ⁊ abachar ge⸗
nerantur ex maioꝛibus granis attramenti.?
non ſoluitur ſalſedo eius niſi cum eo quod in
illo eſt ſulphureum:et poſtea coagulat reſidu
um. Illudq; iam cepit vim minerale m in ali⸗
quibus coꝛpoꝛibus.Quod autẽ ceperit vim
ferream:erit rubeum aut croceum aut cala⸗
thar. Quod autem vim eream:erit viride ſi⸗
cut calcantum. Cinde poſſibile eſt ula duo ar

tificialiter fier.
Hoyoperationes
Auicenna in ſecũdo canone.Attramẽtum
calidum eſt ⁊ ſiccum in tertio gradu.

¶ Omnia ſunt adurentia. ⁊ ſtiptica ſcabiei

cõferũt humide ac duriciei palpebꝛaꝝ. aſpe
ritati eaꝝ.aut apoſtematib⸗ inguinis.
¶ Eſt autẽ in attramẽto virt? venenoſa deſic

cans pulmonẽ.ita ꝙ foꝛtaſſe interficit.
¶ Sufflatur autem in naribus pꝛopter flu⸗

rxum ſanguinis. ? pꝛopꝛie althochotar.⁊ quo
etiam fiunt licinia. 8ð
N¶ Et ponunt in fiſtulis: extirpãt ventoſita
tem. Liciniũ q́ʒ ↄfert vlceribo auris et ſaniei

eius.⁊ ꝓhibet coꝛroſionẽ dentium.

Item in ipſo ſunt aduſtio vehemens ⁊ cur⸗
ſuum ſanguineoꝛum conſtrictio et exiccatio
1 ſtipticitas plurinmnas.
¶ Confert foꝛmice et heriſipile quando lini⸗
tur cum aqua coꝛiandri. puluerizatur autem

ſuper fraudulentu; vulnus ⁊ ambulatiuum.

adurit carnem additam.
¶ Confert etiam fiuxui ſanguinis narium et
apoſtematibus gingiue.
Et pꝛohibet fliuxum matricis. ponitur etiã
in alcofol ad abſtergendũ ⁊ ſubt iliandũ groſ
ſitudinem palpebꝛarũ. Hoc idem dicit Pli⸗
nius: licet per alia verba. .

d aK w N

rrattatus

. 4
. e

Capitulum. xvij.
Aumen. Iſi. Alumẽ vocat᷑ a lumine
A qꝛlumẽ pᷣſtat coloꝛibatingendis Eſt
Autẽ ſalſugo terre:efficiturq; hyeme

——

ex aquaꝛ limo.⁊ eſtiuis ſolibo maturat᷑.Huiꝰ

ſpecies due ſũt.Liquidũ ⁊ ſpiſſuʒ. Dyaſ.Alu

minis ſpes muite ſunt:ſed medicine tres ne⸗/

ceſſarie. Rotundũ:ſciſſum⁊ liqdũ.Rotundũ
ꝓbabuiꝰ eſt qd naturali rotũditate ſoꝛmatũ
eſt.fiſtuloſum ſubalbidũ fricabile nõ lapido⸗
ſum:aliq̃ ex ꝑte pallidũ.pingue ſcʒ ⁊ vehemẽ
ter redarguens. Sciſſum aũt optimũ eſt q
eſt qſi flos albo.rotundũ leue ⁊c. Ciqͥdũ dein
de meliꝰ eſt q; eſt leue plucidũ in ſũmo aliqͥd

in modũ floꝛis qſilac habens.¶ Raſi in li.de

aluminibo⁊ ſalibo. Alumen eſt oleuʒ qð coa⸗
gulauit ſiccitas tere.⁊ eſt in natura ſui cali⸗
dum ⁊ humidũ.retinet ome volatile: mũditfi
ct ⁊ decoꝛat coꝛpa:⁊ augmẽtat tincturã eo⸗
rũ.¶ Alchimiſta. Alumen large ſumpto vo⸗
cabulo:dicit᷑ ome qð ligat tincturã in coꝛge
aliqͥ:vt in pãnis ⁊ coꝛijs.Et ſicut ſunt diuer⸗
ſe tincture:ſic ⁊ alumia diuerſa. HNã tinctura
q̃libet alumine ſuo indiget:ſine qͥ impᷣminon
poſſet.vel cũ coꝛꝑe ligari. Añ nõ(vt quidaʒ
putant)alumen dat lumen:ſed facit adherere
lumen.i.coloꝛeʒ.ſicut apparet in coꝛio.qꝛ nõ
pparat᷑ cũ galla ſinõ impꝛimit᷑tinctura. Ita⸗
qʒ galla eſt alumen tincture nigre.ſicut cinis
clauellatus eſt alumen gladij. Alumẽ quoq;
de quo agitur eſt alumen rubee tincture:licʒ
alumen non rubificet niſi album.

tutẽ bʒ ↄſumẽdi:⁊ vehemẽter deſiccidi.
OQõ albũ ẽ meliꝰ eſt. ac acutũ ſalſugini im

mixtũ. Qõð aũt feculẽtũ ⁊ cereũ ẽ ĩpuꝝ.vſus
eiꝰ ↄtra cancrũ ⁊ inflatiões gingiuaꝝ:⁊ ↄꝛtra
ſcabic. Balneuz aqᷓ alunoſe valet vdropicis:
ſcabioſis:artetic.¶ Dvaſ.Ome aũt alumen
Svtutẽ bʒ ↄſtrictiuã ⁊ vehemẽtiꝰ ↄſumptiuaʒ.
Meger deniq; putredibo⁊ ſanguineis fluxi
bus ¶ Bingiuis humect ſeu dentibo mollib
cũ aceto vel melle.i Idẽ.Auriũ fluxꝰ cũ ſuc
co poligonie curat carnes q; ſuꝑfluas ⁊ pu
doꝛes alaꝝ vel inguinũ ſanat.i¶ Aui. Alumẽ
eſt ca.⁊ ſic.ad.iij.E xiccat ⁊ phibet fluxũ oĩis
ſanguinis:⁊ curſuʒ ſuꝑfluitatũ ⁊ effuſionẽ ea
rũ.q¶ Cũ aꝗᷓ interficit alkarad.i cinices ⁊ pe⸗
diculos.⁊ ſetoꝛẽ oꝛis tollit cũ fece vini.tãtũ⸗

dẽ alumiĩs deſiccat vlcera diſficilia.cũ ſalgẽ⸗

ma valet coꝛroſioni ⁊ aduſtiõi ignis. Ex li.
de na. reꝝ. Vniuerſalr alumẽ calidũ ⁊ ſiccũ ẽ

in.iiij.gradu ſtipticũ ⁊ mũdificatiuũ.⁊ viſus

obſcuritatꝭ mundificatiuũ ſuꝑfluã palpebꝛa

rũ carnc aut mẽbꝛoꝛũ coꝛrodit.¶ Peſſima et

ſicca vulnera inhibet:ne coꝛpoꝛi ꝑpambulent
Cũ aceto ⁊ melle mixtuʒ dentes confoꝛtat

infirmos.Et valet tumidis gingiuis.

— — ——— — — — ——
— —— —
—.—- — .

622—

Capitulum. xviiij.
Vrum.Jſið.Aurũ ab auro dicit᷑i.a
a ſplẽdoꝛe:q; reꝑcuſſo gere plꝰ fulgeat
EY libꝛo de naturis reruʒ. Aurum
ſnuenitur in riuulis ⁊ in fontibus ⁊ etiam in
montibo quandoq; ſed raro. multꝰ aũt laboꝛ

eſt in lauãdo. Sʒ ⁊ mſ'tas minutias terre

I & O n

7

De Lapidibus

in eius ſoꝛdibsinuenitur ſociatum.inuenitur
tamen purũ ⁊ nõ terre vel bituminibo ĩ ſe ad⸗
midxtũ ſicut es vel argentũ. Itẽ in eodẽ libꝛo
Aurũ ceterꝭ metallis pᷣcioſius:durabilius ?⁊
tractabiliꝰ.om̃itꝑe fulget:⁊ coinquinatũ ru
bigine nõ cõſumit᷑.viſuzʒ fouet.Et q̃nto rubu⸗
cundius eſt:tanto meliꝰ. In duplo q́; ponde
roſius eſt q; argentũ aut es aut ſtannũ.Cũq;
ſit generoſiſſimũ ſuꝑ omĩa metalla:nihilomi
nus eſt maxime ductibile ſuꝑ omnia.O mni

metallo temperatiuus eſt.Et ideo q calidi⸗
tcas eius modici eſt exceſſus.nõ locat᷑ in gra⸗

du.ſolũ quoq; nõ reſoluit᷑.Actoꝛ.Aurũ itaq;

nõ ſolũ eſt inter metalla pᷣcioſiſſimũ: ſed etiã

ſolidiſſimũ. habet coloꝛẽ igneũ ſplendidũ fo⸗
uentem viſum. In igne poſitũ nõ cõburitur:
ſed purgatur ⁊ ꝓbatur. Itaq; triplicide cau⸗

ſa in igne ponitur ad examinandũ ad purgã⸗

dum ⁊ ad fabꝛicandũ.Sed et hũano ooꝛpoꝛi
maxime cõgruit.vnde in cibo ſumptũ iuuat

multũ. Areſtotiles libꝛo tertio. Aurũ ꝓfecto
liquatur calido:⁊ ſi fuerit ſulphur mundum:
purum.⁊ argentum viuum optimũ cũ rubo⸗

re clarum.fueritq; in eo vis igneitatis ſimpli

cis non vꝛentis.erit res optima quã recipe⸗

re poſſunt alchimiſte:vt ex ea fiat auruʒ.hoc

enim ipᷣm ↄuertetur in aurũ.i¶ Auicẽna. Au
rum multiplex eſt: ſcʒ naturale: magiſtrale:
xirchi. Zafri obꝛiſum:colon:⁊ alijs modis.
Et illud quidẽ qð eſt de alexir valet mag q;
aurũ acre quo nõ poteſt operari. Aurũ auteʒ
de alex ir eſt trib modis:ſcʒ de petra capillo
rum ⁊ ſanguis ⁊ ouoꝛum.Non eni poteſt au⸗

rum eſſe aurũ de alio lapide. Quidã autẽ fa⸗
ciunt falſum aurũ:ſic ⁊ argentũ. Stringunt
enim:id eſt indurant ſtannum ⁊ dealbant:ac

dicunt eſſe argentũ. Sicut etiã auripigmen⸗
tum cum ſubtꝰ ſtercus mittunt.ibiq; miſcent
ſal armoniacum ⁊ incoꝛpoꝛant cũ cupꝛo di

ſtenſo per locum barbatum.⁊ cum mercurio

rubeo.⁊ dicunt ꝙ ſit aurũ verum:cuiuſmodi
ſit aurum ſeptem modis ꝑ magiſterium tem
ptatur atq; cognoſcitur ſcʒ in ſolutiõe:in la⸗

*

pide:in pondere:in guſtu:in igne:in ſublima

—

natura ſiccitatis et duriciei:tantũ habet au⸗

rum naturam bonam ac mollem. fit auteʒ in
ventre terre de argento viuo bono nimis et

de ſulphure nõ multũ rubeo cocto.

4 Ex libꝛo de naturis rerum. Aurum eſt cali

de nature.lepꝛam ac ſcabiem curat.im piſtue⸗/
remredactum ⁊ antidotis mixtum.

tione:in ſuſione. Poꝛro naturalis aurinatu⸗
ra calida eſt ⁊ ſicca.⁊ quantũ habʒ ferrum de

DHabet enim virtutẽ cõfoꝛtandinõ q incoꝛ
poꝛetur:aut membꝛa nutriat:ſed ꝙ; alterati⸗
ua virtute coꝛpus immutat. Aulnus ex au-
ro factũ non coꝛrũpitur in tumoꝛes.¶ Haly

regalis in pꝛactica ſua ſermone ſecũdo. Au/

rifolia carnẽ comedũt ſine moꝛſin a:ſũtq; ſic
