nidos luto fingũt.ſalis ſpecies applicatos la⸗
pidi tanta duricia:vt ſpiculis ꝑſoꝛari vix poſ⸗

ſint. ⁊ ceras largioꝛes qᷓ; apes faciunt. Deinde

maioꝛẽ vermiculũ. Et in choo inſula tradunt᷑
naſci cypꝛeſſi:terebinti.fraxini.quercꝰ floꝛem

imbꝛibo decuſſum terre halitu animante.fieri

aũt pᷣmo papiliones paruos nodoſq; mox fri⸗

goꝛis impatientia villis inhoꝛreſcere.⁊ aduer⸗

ſus hiemẽ tunicas ſibi denſas in ſtaurare.pe⸗
dũ aſperitate radẽtes folioꝝ lanuginẽ ĩ vellera
Philolog Bo mbex vermis eſt facẽs ſericũ
lloſum de oꝛe ſuo in q̊ ſepeliat ſe:ad h̊ vt rena⸗
ſcat᷑ cõpletꝰ.Et poſtqᷓ; reiecerint om̃e qð ſterco
ratũ eſt ac ferulentũ ac mgꝝ de coꝛꝑe ſuo tunc
coꝛpus eius trãfluciẽs eſt cũ aſpicit᷑ ad ſolem.
Folijs quidẽ celſiveſtit᷑que vulgo moꝛus di⸗
cit᷑. Sʒ poſtqᷓ; operari ceperit eſcam rennuit

Capitulum ru.

O

—

R N

cap̃.xxxix.in pᷣmo tractatu de B.

Trattatus

delicioſo la boꝛi operã diligẽter impẽdẽs.Ca⸗
lachi vᷣoparieies induſtriꝰ textoꝛ circuit.lanã
educẽs crocei coloꝛis:q̃ niuei cãdoꝛis ꝑ ablu⸗
tionem effici᷑ anteq;ᷓ artiſicialis tinctura ſuper

induat᷑.Cõſũmato ãt oꝑe nobilis textoꝛ the⸗

cam in oꝑe ꝓpꝛio inuolutã centonis ſubintrat
ianuã ſimilis papilioni. Semina poſtea minu
ta eijcit.ex nature pẽnatib ſecretꝭ ꝑ hiemẽ re⸗/

ſeruant᷑. vt aere clemẽtioꝛe redeunte.carni hu⸗

mane admota in ſinu fomenta ſuſcipiant vſq;
dum natura motũ ſeminibo cõſerat a nimalẽ.
¶ Idem vermis etiaʒ lanificꝰ appellat᷑ ex lana
ſerica.quã de ꝓpꝛijs viſceriboperatur.

Pperationes.
¶ Sericum poꝛro putrida vulnera combu⸗
ſtum mũdat et confoꝛtat.
¶ Et ſi cũ melle cõburat᷑:rubiginẽ dẽtiũ curat.
¶ De arboꝛe in qua iſti vermes nutriunt᷑ lege

Capitulum. xvſf.
Oꝛax⁊ Botracha. Ex lib.de na.rerũ.
b Boꝛax eſt genus bufonis qð in capi⸗
te poꝛtat gemmã ſui noĩs.h̊ vulgo cro
pondia vocat᷑. Sʒ qñ buſoni viuo ⁊ palpitãti

extrahit᷑:tunc ipᷣe lapis in medio ſuioculũ hꝛe
ðꝛ.Cũ aũt aliq;diu moꝛtuo extrabit᷑ tũc mali⸗

cia veneni oculus extinguit᷑:⁊ lapis viciatur.

¶ Phiſiologꝰ. Boꝛax de genere buſonis eſt. H

ꝓpter veneni q̃ntitatẽ qũ tangit᷑ inflat᷑. Cũ ara⸗/

nea pugnat:⁊ ab ea vincit᷑ Ham cũ illa freqᷣn⸗
ter pupugerit:ille ſe vindicare nõ valẽs: intan

tũ in flãdoſe exuberat:q; mediꝰ crepat ⁊ moꝛit᷑
Huiꝰ moꝛſus peſſimꝰ eſt ⁊ inſa nabilis efficit᷑
Bemmã in fronte nutrit ꝓ q̃ occidit᷑ ⁊ que ab
ipᷣo aĩali boꝛax appellat᷑: qn extinctũ hʒ oculuzʒ.
Herba ſpeciali vtit᷑ in q̃ viſũ recuꝑat.ruta vᷣo

interfict᷑. humida loca ⁊ marcida libenter inꝰ⸗

habitat.odit claritatẽ ſolis: nec eũ de facili vi⸗

dere patit᷑nocte ambulat.⁊ ̊ magis per vias

hominũ tritas veſtigijs.pꝑ diem vᷣo latet in ab
ditis.odoꝛẽ floꝛẽtis vinee fugit.⁊ ꝓpe cubitalẽ
magnitudinẽ aliqñ creſcit. In hiſpanie parti⸗

—— „

bus illud pᷣcipue boꝛacis genus habitat: qð

lapidem in fronte poꝛtat.

Capitulum. xvij.

Vlo. Actoꝛ. Bufo eſt aĩal venenoſiſ⸗
b ſimũ:omib notũ.qdð videt᷑ ab autoꝛib⸗
dici rubeta vel craſſantiũ.Eſt ãt buſo
frigidiſſima beſtiola ⁊ aſpectu fediſſima.qᷓ ſert
hꝛe coꝛ in gutture.vñ nec de facili interficit: niſi
pꝑ mediũ guttur tranſfigat᷑ Exputredine autẽ
vel coꝛruptioneterre naſci putatur.Ex libꝛo de
naturis rerum. Buſo etiam reptile veneno⸗
ſum habet viſum peſtilentem. attactũ ſoꝛdidũ.
Terra veſcitur: et hoc pondere et menſura.
Ouantũ enimin anterioꝛi pede cõcludere po
teſt. hoc illi ꝓ cibo quotidiano eſt.imet em̃
neſibi terra pꝛo cibo deſiciat. In gallie partib⸗
eſt butonis genꝰ.quod coꝛnutũ dicitur: quia
coꝛniſare videtur. vnde a ſono vocis ſic appel⸗
latur. Coloꝛes habet duos.tetrum et croceum
Hij vero pꝛodeunt:⁊ tũc voces tubaꝝ edunt.
Duoq; et duo voces tubarũ reddunt inuicem.

7
1n
ſis
ſoe

plat
yeſe
inc

con
bir
pm

eing
geat
eſtan
coloꝛ
lnge
kom
Sec
aum
Ncco
le⸗
Pa
aute
nn
clin
poſ
tem
nien
ſe

it

Sibaumt
limn
ſmͤſt
tnfeli
citeanii
lenenene
iſonidi

mmentoun

dudere 4
Limete
ſeponn
ſe
onn

t
Aah⸗

De Fnimalibus

In ſola gallia vociferi viuũt.elatixo cẽ ꝑdũt
⁊ miti ſunt. Phiſiologꝰ. Bufo ẽ aĩal hoꝛro⸗
ris ꝗ; nũc cũ aranea:nũc cũ lacerta:qñq; ve
ro cũ colubꝛo vel etiã cũ ſerpẽte pꝛeliũ ſubit.
Aeſus aũt veneno alteriꝰ aĩolis venenoſia
plantagine medelã accipit. Saluia libenter
veſcit᷑: cuiꝰradix bufoni moꝛtalis eſt.Lapis

veneni maliciã arcet.Ex bufone quoq; per
combuſtionem in puluerem redacto cum ſi⸗

birelinquit᷑ buſo viuus regeneratur.nectm̃
vnus ſed etiam pluurvuers.

6 . S
. . „*
.— E. *

b li ꝑderiu arionẽvocatiſunt:eo ꝙ ſũt
ſiles boũ.adeo indomiti vt pᷣ ferita⸗

te iugũ ceruicibo nõ recipiãt: hbos affrica pꝛo
creat.i¶ Ex libꝛo denaturis reꝝ. Bubalus
eſt anial boue maius ⁊ altius coꝛꝑe:nigrum

coloꝛe.habet coꝛnua longa toꝛtuoſa:collum
longũ:caput ingens:membꝛa macilẽta:cau
dam paruã:aſpectũ beniuolũ ac ſimplicem.
Sed ſumme ʒnicitatis atq; crudelitatis eſt
cum ad irã fuerit ꝓuocatuʒ. Vſibo humanis
accõmodatiſſimũ eſt.ſoꝛtitudine maxiĩa pol⸗
let. Bubalus patiens eſt laboꝛis.pilos habʒ
paucos:vocem terribilem:frontẽ aſperrimã
cutem duriſſimã.pede ſpargit terrã. In eius
nare anulus ereus cum funiculo ponit᷑:vt fa

cilius homini cedat.in opus qð fuerat ei im⸗

poſitum:ꝙ ſi onus eſt graue⁊ vltra volũta⸗

tem ſuã imponat᷑:ſtatim cõmotꝰ in terra ſter
nitur.nec facile ictibo ad ſurgendũ cogit᷑ miſi

Alleu iato onere quo grauat. hic alio nomine

Capitulum. xuiiſf.

UAbalus 2 Biſontes. Iido. Buba

biſontes dicif de quo dicit Solinꝰ.ꝙ beſtia

eſt boui ſimilis.¶ Solinꝰ. Biſontes ĩ ſeptẽ⸗

trionali plaga ſũt boues feris ſimiles: vltr⸗

tauros pernicitate capti aſueſcere neſciunt.
hos imperitũ vulgus bubalos vocat. Pli
nius rruj Cor nani⸗ ſcythie cõtermina gin
veſcit: cuiꝰradix bufoni moꝛtalis eſt. gnit inſignia. boum feraruʒ genera:iubatos
in capite bufonis inuentꝰ ⁊ ab hoĩe geſtatus

biſontes ⁊ delocitate excellentes.vros qͥb
omnibus imperitũ vulgus nomen bubalo⸗

rum imponit: cũ id affrica gignit vituli poti⸗
us ceruice quadam ſimilitudien.

Pperationes

¶ Pli. li. xi. Bubaloꝝ ſanguis nõ ſpiſſatur.

¶ Haly. Coagulũ pulli bubaliõ potũ cicute

ↄtrita miſceat᷑ myrrha aut oleo ⁊ in aure p⸗o⸗

nat᷑:doloꝛẽ eiꝰ ex frigido mitigat.( Dyai.xi
mus bubali paſcentꝭ inpoſitꝰ tumoꝛes vul⸗
nerum tollit:⁊ ſciatice paſſioni ↄuenit.¶ In

cathaplaſmatibus poſuus duricias ac ſero

fas pur gat:⁊ puſtulas ſoluit.

4

Capitulum. xxx.
Ruuchus. Rudolphꝰ ſuꝑ Leuit c
b ⁊ Bloſaſuꝑ Johel. Bꝛuchꝰ modicꝰ⸗
eelt et fului coloꝛis. Eꝛuchus vocat᷑
fetus locuſte anteq; habeat alas.deinde cij/
incipit volare paꝝ:ðꝛ athelabus.cũ vo ple⸗

nit er volat ðꝛ locuſta.¶ Eſt aũt bꝛuchꝰ mul⸗

to grauioꝛ qᷓ; locuſta vel athelab.qꝛ iacens
in vno loco radicitꝰ rodit fructus.·

Capitulum. x„

O D 8N

2.
Sſſc,
1

b eſt aĩal ꝑuũ in italia ſimilimũ ſcara⸗
beo:longipedum:fallit inter herbas

.

Tractatus
Capitulum. xxj.

Abione ſiue Bibione ⁊ Blata. Iſi⸗
b doꝛus. B ibiones ſunt qͥ in vino na⸗

c(ccuntur quosvulgo muſciones a mu
ſto appellant. Unde Affronius. Cũ a me ex⸗
pectaſſet fabulare incipis ex oꝛe bibiones in
uolant in oculis tuis. Blate.a caloꝛe dicte
ſunt.ſiquidẽ ⁊ cõpꝛehenſe manũ tingũt.vñ et
blateũ coloꝛẽ dicũt.Hoc aĩal luceʒ nõ patit

vigere cõtrariũ muſce. ODuſca eni eſtlucipe

ta. Blata vero lucifuga.¶ Ex li.dena.rerũ.
Blata vermis eſtqͥ lucẽ videre nõ patit᷑vns
de ꝑ noctem timmodo ambulare conſueuit.
alladius de agricultura. Blate ſunt apibo
inimice ſicut ⁊ lacerte. AUnde huiuſmodi ani
malia ⁊ bis ſimilia oportet apum caſtris vel
aluearibus longe fugare:qui vult apes be⸗

ne ſeruare ⁊c.

dpvouẽ maxime. vnde ⁊ nomen babet. deuora⸗ N

—

„ d

Knrvxis

tũq; tacta felle ita inflãmat vt rumpat.

Operatio nes
.DO leü on fancinũ ) bupreſtim
valet ex aq̃ ꝑ ſe lotũ vomitiõibuſq; redditũ
¶ Idẽ i li xxx. Bupꝛeſtis cũ bircino 18 il⸗
lita lichenas tollit ex facie ſmecticavii Idẽ

.

in lli. xx viij. Lac reſiſtit veneno bupꝛeſtis.

¶ Idẽ in li.xxxi.Si bupꝛeſtꝭ paſta ſit nitruʒ
ex aq̃ vom itiones euocat.i¶ Ex li.de na.re.
Kũ aũt bos bupꝛeſtim iter herbas iacẽtẽ de⸗

noꝛau erit ac fel eiꝰ tetigerit:ita ĩflamat᷑ atq;

tis viſceribo

Caopitilum. xxij.

—

Apꝛa.Ex li.de na.reꝝ. Capꝛa eſt
gĩal barbatũ:long ⁊ acutis coꝛni
x bus:paſcit᷑ in cõuallibo ⁊ ĩ mõtib
“ 3 in ramis arboꝝ qͥ̊s oꝛe poteſt at
tingere.ſed moꝛſus eaꝝ exicialis eſt arboꝛi.
Mel vᷣo lãbentes capꝛe moꝛiunt᷑. Derbisve
nenatis viuũt.C õſtan.Sicapꝛe ex vaſis ta

mar iſci biberint aut comederit nõ babebũt

Ge
Bal
aim
nge
ſcent

N
⸗
prae

Cgper

tur

poſt⸗
met
lioha
ſunti
no be

cte

loꝛe
ꝛcon.
pee in
LCanp.
moꝛb
ODolli
iIß
güttent

hantdel

inre
wipi⸗
pii C
i fen
eſci
LCapen
cthio⸗
(Cit:

Patri.
cgeſt⸗
breuia
Korub
gcapi
ſcuro⸗
tocge
generg
og
hocla

bun
3 fſuiz
ſie
tolli

imn
nynone,

liumn

Dbiedesin
lane de
mätpie
ceni ul
gickih
demri
km
Conſen.
eſurgin
Ulnodlori
lise

ches de

haobon
4 rmſi
Ohti

Sera.in li.de ſimplici medicina. Vidi inqᷣt
BGBalienꝰ capꝛas lingẽtes tamariſci frõdes:

et inueni eas ſine ſplene.quaſdam vero vidi
lingẽtes ſerpẽtes pelle depoſita.⁊ poſt albe⸗
ſcentes minꝰ ſeneſcere. Iido.Capꝛã a car-

pendis vᷣgultis qͥdã dixerũt. alij ꝙ carpẽt aſ
pera. Noõnulli a crepitu cruriũ.vñ eas creas

oappellatas q̃ ſunt agreſtes capꝛe.Areſto.Ca

pꝛa eſt aial ruminans qð tñ habet dentes in
vtraq; mãdibula.Capꝛe in paſtu cito mouen

tur a loq ſuis:qð nõ oues faciũt.⁊ accipiũt

ſummit ates herbaꝝ tm̃. Quãdo mouentur

poſt meridiẽ plus aque potabũt.⁊? qũ ſalem
ante partũ comederũt multũ fiuxũ a mãmil⸗

lis habebunt. ¶ Capꝛe naturaliter veloces
ſunt.iõ paſtoꝛes nõ ponũt eis rectoꝛẽ.apꝛa
nõ bene videt in die:ſed acuit᷑ eius viſus de

nocte. habet aũt aliqñ oculos diſſiles in co⸗

loꝛe.qñ ſagittata eri pulegil ceruinũ qᷓrit:
⁊ comedit vt extrahat᷑ ſagitta.Pli.li.viij.a

pee in ſicilia ſicut oues villo tonſili veſciunt.
apꝛis in ethiopia vita ẽ vſq; ad annos.xi.

in oꝛbe relique plurimũ octo. Idem in li.xi.

Oculi capꝛe de nocte ſplendẽt:lucemq; iacu

lant᷑ Pili acute craſſi exeunt hircis: feminis

auũt tenuioꝛes. Itẽ mares capꝛaꝝ plin es ha⸗

bent dentes q; femine. Hec hñt capꝛe dẽtes
Rrer gioꝛes geminos hahẽt. Et binas in ſe⸗
minib⸗

RMKZ mãmas.nec alibi ſicut ⁊ oues. Pli.li.
viij. Capꝛe pariũt ⁊ qternos.ſed raro admo⸗

dũ.ferunt qͥnq; mẽſibo vt oues.veneno pin⸗
gueſcũt:pinguedine ſterileſcũt. Itẽ Areſto.

Caper vniꝰani coit:ſy debile qð generat In
ethiopia ꝓpꝛie capꝛa viuit annis.xi.totavita

coit:⁊ gemellas parit.⁊ ſi cib cõueniens eſt:

caper virtuoſus erit. Palladius lib. viij. Ca⸗

pꝛa trima optime poteſt educare:ſed eligen⸗
da eſt capella magni coꝛꝑis craſſis cruribꝰ

bꝛeui collo: plenaq; ceruice: auribo flexis et

q; capillo. magnis vberibo. Hec multe capꝛe
ſicut ones claudẽde ſunt vna ſtatione q; ⁊ lu
to car ere ↄuenit⁊ ſtercoꝛe: tenioꝛes mares
generant haud tranſeundum eſt. Sed vltra

occto annos nõ ſunt mares ſeruandi:qꝛgenꝰ
hoc languoꝛe ſterileſcit ⁊ etate.

Hoyperationes

Euſculapius.Capꝛe cerebꝛũ cũ melle car⸗

bunculos in ventre ſanat. Sepũ eiꝰ oĩ moꝛ⸗
ſui ? leſure ſubnenit. ¶ Axungia qʒ eiuſdẽ cũ

roſis mixta puſtulas que in nocte graueſcũt

tollit. hoc etiã auribo inſtillatũ ſirdos ſanat
¶ Caſeus eius impoſitꝰ oẽs punctioes aiq;

doloꝛes repꝛimit. Pili eius yſti fuxus om⸗

De Finimalibus

nes ſedant.¶ Ungule eiuſdẽ vſte ⁊ cũ piceli

quida trite ⁊ illite alopiciã curant.Lac eius
bibitũ arteriacum liberat. Vermes occidit.

Pꝛuriginẽ ⁊ moꝛſus ſanat.¶ Sanguis eius

eadẽ facit:⁊ venenũ bibituʒ extinguit.iEx

li. de na. reꝝ.Coꝛnu capꝛe aduſtuʒ ſi antena⸗

res vere caduci teneat᷑: ſtatim cadit.¶ Aui.
Coꝛnu capꝛe aduſtũ ⁊ albificatũ dentes foꝛ⸗
titer abſtergit.ſtringitq; gingiuã:⁊ ſedat in⸗
flate gingiue doloꝛẽ.i¶ Pli. lib.xxviij. Capꝛe
coꝛnu vel pilis accẽſis fugari ſerpẽtes dicũt
Cinerẽq; ex coꝛnu potũ ⁊ illitũvalere contra
moꝛſus eoꝝ. Idem quoq; cinis ſudoꝛes in⸗

hibz. ¶ Sanguis capꝛe cũ medulla decoctꝰ

cõtra venena toxica ſumit᷑ Idem etiã ſic da

tur diſſintericis ⁊ auxiliat᷑ ydropic.i¶ Jecur

capꝛe cõtra papilionẽ.qͥ liminibo aduolat p⸗
ficit. Aſſum quoq; ciliacis ſubuenit: lauda⸗
biles quoq; ſunt medulle hircine ⁊ capꝛine.

¶ O yaſco. Adeps capꝛinꝰ ceteris magis eſt

ſtipticus paſcuaꝝ cauſa.vnde dſſſinteric cli
ſteribo miſcet᷑.¶ Jus fellis eius etiã ptiſicis

gauuxiliat᷑. Bibentibo quoq; cantarides ſubue

nit. ¶ Fel capꝛinum adhibetur fiſtulis cum
ſucco poꝛri. Adhibetur etiã medicaminibus
vulnerum:⁊ ea ſine tumoꝛe ſanat.

— — —
— — —,—, — —
— —

——,,,———

Capitulum. xxxiij.
Apꝛea. Pli.li.viij. Capꝛee tranffigu⸗
c rantur in plurimas ſimilitudines.
SGSzunt enim capꝛee:ſunt rupꝛicapꝛe.
ſunt ibices.ſunt ⁊ oꝛigeffoli a quibuſdam di
cti.ↄtrarioveſtiti pilo ⁊ ad caputverſo Sũt
2 damme ⁊ pygargi⁊ ſtrepſicerotes multaq;
glia e diſſimilia. Sed illa alpes. hec tranſ⸗

mar ini ſitus miunt. Idem in ibꝛo Fi a/

S N ann UO

3 8

Trattatus

tura coꝛnua dedit ramoſa capꝛeis ſʒ parua:
nec decidua fecit.huiꝰaĩalis ſanguis nõ ſpiſ

ſat᷑. Iido.Capꝛeas agreſtas creas dicũt q̃s

greci:eo ꝙ acutiſſime videãt recte pandoꝛ⸗
cos appellauerũt. Moꝛant᷑ enim in excelſis
montibo. Et q;uis de longinà ſint: vident tũ
omẽs qͥ veniũt. E edem ⁊ capꝛee eedem ⁊ ibi⸗

ces q̃ſi auices:eo q ad inſtar atium ardua ⁊

excelſa teneant ⁊ inhabitent. Ia vt de ſubli
mivix humanis obtutibo pateãt. vñ ⁊ meri⸗
diana ꝑs Ibices aues vocant:qͥ nili fluẽtis

inhabitãt.hec itaq; aĩalia in petrꝭ altiſſimis

cõ moꝛant᷑.vt ſi qñ feraꝝ vel hoĩm aduerſita

te pſenſer int de altiſſimis ſaxoꝝ cacumibo ſe
ſe pᷣcipitãt:⁊ in ſuis ſe coꝛnib illeſa ſuſcipiũt

Evx li.de na.re.Capꝛa ſiluelſtris q̃ ⁊ capꝛeola

vel rupi capꝛa ðꝛ:beſtia ſeua eſt in cõparẽ ſui

generis. In alias aũt beſtia timida ac man⸗

ſueta nimis.Hec in inſula creta:qñ vulnera

ta eſt pulegiũ querit.quo comeſto ſagitta de

ANU D

coꝛpoꝛe exilit:vix autẽ capi põt:quia celerri

ma eſt. Et cum a canibo pꝛemit᷑:ad mõtes al⸗
tiſſimos cõfugit.plurima inter mares ẽ diſ⸗

codiqqpter ſeminas:: hoctpecotus.

¶ Dyaſ. Yimus capꝛaꝝ ſilueſtriuz cum vino
bibitus vctericos ſanat.i¶ Cum ſolio ſpicca

nardi bibitꝰ mẽſtruis imperat.¶ Reliquos

ſanguinis fluxus cũ aceto impoſitꝰ abſtinet

õbuſtus ⁊ tritus cũ aceto ⁊ oximelle alo
picias ſanat.¶ Axungie mixtus podagriciſ

medetur. ¶ Actoꝛ. Itẽ de Lapꝛea hoc idem

quod ſupꝛa ponit: licet ſub alijs verbis.

Anis. Areſto.Eanis eſt aĩal irgcun

c dũ ⁊ applaudẽs hoĩbo piloſuʒ fmvni
ner ſum ſicut poꝛcꝰ ⁊ vꝛſus habʒ den

tes ſupius ⁊ inferiꝰ:⁊ ventrẽvnũ:ac poſtven

trẽ inteſtinũ.multos hʒ ſetus:multaſq; fiſſu⸗

ras in pedibo⁊ multas mãmillas ſicut ⁊ poꝛ
cus.Quinq; digitos habet ĩ pedibo anterio
rib ⁊ q̃ttuoꝛ in poſterioꝛibo ſicut leo ⁊ lupus.
Fimũ etiã habet ſiccũ ſicut ⁊ lupus.plenem
longũ ſicut hõ ⁊ poꝛcus.pᷣterea ſomnꝰ ⁊ vigi
lia. crementũ ⁊ coꝛruptio.⁊ vita ⁊ moꝛs.cete
raq; aceidẽtia ex ſenũbo ſunt in caniboſicuti
equis ⁊ hoĩbo.Alexander. Canis aĩal eſt im
mundũ redies ad vomitũ: iracũdus: latratu
boꝛrendũ canẽ extraneũ lacerãs:oſſa coꝛroz
dens:qui cũ habuerit cõſoꝛtiũ alteriꝰ canis
reſugit. Solus autẽ nomẽ ſuum cognoſcit.
Ex li.de natu. re. Canis eſt beſtia docibiis
ad omnẽludũ:dũm ſuũ diligit:⁊ eiꝰ hoſpitis
um vigilando cuſtodit:noctuq; latratu nocẽæ
tes ꝓdit.E ſt etiã quoddã genꝰ canũ qð odo⸗
ratu ſures intelligit:⁊ a ceteris hoĩb impla,
cabili odio diſcernit. Iſido. Nihil aũt ſagas
tius canib.plus enĩ ſenſus ceteris aĩalibus
habent. Nam ſolinoĩa ſua cognoſcũt. reco⸗
gnoſcunt dños ſuos ⁊ diligunt:⁊ eoꝛũ tecta
deſendunt ꝓ dñis ſuis ſe moꝛti obijciũt.ſo⸗
litarie ⁊ voluntarie cũ eis ad pᷣdam cirrunt.
Ambꝛoſius.anis eſt anial ſagax.quodvbi

veſtigium lupi vel lepoꝛis inuenerit. argumẽ

ta quedã ad eum directa ſemita inſequenduʒ
colligit. ad diuerticulũ ſemite venit.ſingula⸗
rumq; ſemitarũ exoꝛdia tacitꝰ ꝑcunctat᷑:vt
Poaoꝛen agnoſcat in quã parteʒ diuenterit:

nic etiã aniali inſitũ eſt naturaliter imparti

ret alimonie memoꝛiã ſeruare:gratiãq; refer
re:ac ſolicitas excubias ꝓ dominoꝛuʒ ſalute
pꝓtendere.Cũ enĩ infirmat᷑canis:radiceʒ ali
cuius herbe comedit ad vomenduʒ. Phiſio.

Canis cetera bꝛuta in trib excellit:in diſcer

nendo amando ſeruiendo. Diſcernũt en do
minũ ab extraneis:nec eos quos inſectatur
odit: ſed ꝓ eo quẽ amat ʒelat:⁊ ex ↄſciẽtia ſo⸗

liciti amoꝛis inuigilat. Mos eiꝰeſt cũ paſto
re alludere.gregẽ noſſe.inſidiãtes feras pſeqͥ
ſoli huic a natura inſitũ eſt. volũtarie ad qð

pᷣparat᷑ ingeri.: p quandã obediẽtie ſoꝛmulꝗã
ſola diſciplinatitimoꝛis expectatiõe ſuſpen

di donec ad ꝑagendi licentiã ſigno mittatur
Canũ aũt genera ſunt plura.Alij enĩ ad capi

endũ feras ſiluaꝝ inueſtigant. Alij volucres

Alij vero greges. Alij domos cuſtodiunt.

Ex libꝛo de natu. rerum. Tria ſunt genera

Pbl

NNe

r;

ole
K
t
m
ieir
i
Ghdi
hio⸗
dice

dtu
tuſo⸗
paſto

ſei

iſpe
tonn
ℳR
os
.

„ °⏑ db e e ie e

De Fnimalibus

canũ Hoꝝ nobiliſſimiſunt lepoꝛarij alias le

uerarij quibo foꝛma elegantioꝛ ⁊ ad curſuʒ ce

ſunt. Latrat? edere neſciũt.⁊ niſi pducantur
ad cinſum infra domũ ſe continẽt. Alij ſunt
apti venatui:longis auribo ac dependentibo.
i odoꝛe ⁊ impoꝛtunis latratibo beſtiam inſe⸗
quunt᷑. Item canis maſculi nõ de facili ledũt
canes feminas. Et ita ſit in pluribo generib
beſtiaꝝ In oĩ aũt genere aĩaliũ maſculi plus
feminis viuũt exceptis leuerarijs in quibus

accidit cõtrariũ. Areſto. ¶Leuerarij qppe vi⸗

uunt annis vere deceʒ:leuerarie duodecim.
In leuergrioꝝ quidẽ genere plus viuũt femi
ne maribo ꝓpter laboꝛẽ ipᷣoꝛũ maſculoꝛũ. In
alijs aũt plus viuũt mares feminis. Iteʒ ca
nes femine aappliconr ad etatẽ coitus ha⸗
bent ſigna ſicut homo.qm̃ eaꝝ mãmille intu
meſcunt.⁊ inuenit᷑ in eoꝛũ pectoꝛe cartilago:
ſed hoc difficile eſt cognoſcere niſi exercita⸗
to.marib aũt non accidit hoc:ſed in maioꝛi
parte crus eleuant in mingẽdo:⁊ nõ niſi poſt

ſex vel octo menſes faciũt.Et vniuerſaliter
poſtq; rigeſcunt.Omẽs aũt femine ſedẽt ũ

mingunt. In canibo feminis lac inuenitur ad
quinq; dies ante partũ:⁊ in quibuſdã ꝑ ſeptẽ

;ᷓ poꝛcoꝛum ac lepoꝛum.
Doperationes

¶ Euſculapiꝰ. Canis ſanguis potatꝰ tremu⸗

pulueriʒatum.vel eius cqro neruoſa ⁊ ficus:
moꝛſus canis ſi bibat᷑ ſanat puluis dentium

eiꝰ.Doloꝛes dẽtiũ ac gingiuas curat.i¶ Coꝛ

eius potatũ canes alatratu detinet. Fel eiꝰ

cũ melle curat oculos.Qac eius bibitum pi
los ⁊ capillos creſcere non ſinit.i¶ Cũ melle
vl vino datũ mox fetũ moꝛtuũ eijcit.i Dens
ex eo tactus cito mittit:⁊ cicatrices oculoꝝ
Etennar. Soepes eius podagrã ⁊ auriũ do⸗

loꝛem ſanat.¶ Auicẽna.Sanguis canis p⸗

hibet oꝛtũ piloꝝ euulſoꝝ:vt ſcpſit Gal. Vri

na quoq; canis admiĩſtrat ſuꝑ verrucam.

¶ Dyaſ.Qac pꝛimi partus canis capilloꝝ oꝛ

tus amputat:⁊ ĩ vtero ĩfantes excludit.Lo⸗
ciũ caninuʒ addito nitro aut medicamen fa⸗
cto lepꝛas et pꝛurigines tollit.¶ Yimus ca⸗
ninus in canicularibo dieb collectꝰ ⁊ ſiccus
bibitꝰ ventrẽ abſtinet cũ vino. Alb vero fi⸗
mꝰ eiuſdẽ arcuato moꝛbo medetur.¶ Pli.li.
xxix. Sanguine canino nihil pᷣſtanti to⸗

xica putãt.Canino felle cum melle cirabat

appoloniꝰ oculoꝝ ſuffuſiões.i¶ Itẽ albugi⸗
nes canini lactis inſtillatio:doloꝛẽ ⁊ graui⸗

Eſtq; lac caninum ſpiſſiu s omni lacte:pᷣter⸗

tatẽ auriũ ſedat.Adipe canino lendes a ca⸗

ib⸗ ce älis tollunt᷑.¶ Idẽ li.xxx.Canina cutꝭ cui⸗
lerioꝛ aptioꝛq; venatui. Hi pectoꝛe valentes li

bet digito circũdata diſtillatões ſedat.el

canũ podagris ↄfert penna illinitũ. Verru⸗
cas oim geneꝝ ſanat vꝛina canis recẽs illita
fimiq; cinis cũ cera.¶ Canis lingua medici
nalis eſt:lꝗbendoq; ſua vulnera vel aliena ſa
nat:qͥ ſi vulnꝰ ꝓpꝛiũ attingere lingua nõ poſ-
ſit pedẽ lambit ⁊ ſaliue medicamine deliniti
advulnus apponit:certus de medicamieqd
lingue ſue natura indidit.¶ Auicẽ.Aq̃ caſei
canes impinguat valde:⁊ nutrit eos bene.
¶ Canis cecꝰ naſcit᷑:lunaticꝰ ẽ:odoꝛatu mul
tũ viget:dentes habet acitos ⁊ os fiſſuʒ:val

de moꝛdet ⁊ lingit:nõ ruminat ſed rodit: ad
vomitũ redit:puſq; recubet lectũ circũit:bo
liſmũ patitur:id eſtrabidam famem.

8—

Capitulum. xxv.

Attꝰ ꝛ cathaplepa Iſido.Cattꝰ.i.in
c genioſus a greco venit:muſio ẽ ap⸗
pellatꝰ:eo ꝙ muriby infeſtus ſit. hüc

vnlgus captũ a captura vocãt.Dicũt alij ꝓ

captat.i.videt.tam eniĩ acute cernit vt fulgu⸗
re lininis noci tenebꝛas ſuꝑet. Albertus.
Cattꝰ ẽ aĩal a capiẽdo dictũ muribo eni infe⸗
ſtus.Et ðꝛ moꝛbo eſſe verecuudũ ⁊ pulchꝛitu
dinis amatiuũ.Habet aũt coloꝛeʒ griſeum.
glauci ſoꝛtitogelare ſilem.habet eni coloꝛeʒ

ũc naturalẽ:⁊ alias hʒ ex accidẽtali cibi:et

pᷣcipue qͥ domeſticus eſt:eſt aũt moꝛdax val⸗
de:in multis ſimile leoni vnguibus ⁊ denti⸗
bus armat᷑ ſicut leo:⁊ intrahit et emittit vn
gues ſicut leo.Carnẽ aũt bʒ laxã et ln.

E 3

HPyoperatio nes
Auicẽna.Ex catti moꝛſu qñq; accidit do⸗
loꝛ vehemens ⁊ viriditas in coꝛꝑe.⁊ curatio

ceiꝰ eſt curatio cõmunis.iſſ Juuat᷑ aũt cũ em⸗/

plaſtro cepe:vel calamẽti ſũueſtris. ¶ Raʒi.
Catti ſilueſtres ex fumo rute ⁊ amigdalaruʒ

amararũ fugiunt..¶ Halv.Carnes catti cali

de ſunt ⁊ ſicce.medentur emoꝛroidarum do⸗
loꝛibꝰ.Renes calefaciũt.doꝛſi doloꝛibo pꝛo⸗

ſunt.i¶ Eſculapius. Stercus catti vel catte

cũ ſynapi ⁊ aceto alopiciã curat.i Eathaple
pa. Pli.li.viij.Cathaplepa appellat᷑ fera mo

dica ⁊ iners iuxta fontem tygrim qͥ eſt apud

he ſperios hiopest vt pleriq; eſtimauere)

nili caput.Fera bec ceteris quoq; membꝛis
iners caput tm̃ pꝛegraue egrefert quod deie⸗
ctum ſemꝑ in terrã.Alias in tremoꝛe eſt hu⸗
mani generis omnib:qui oculos eius vide⸗
rint còfeſtim expirantibo. Eadem et balſiliſci
ſerpentis eſt vis. Solinus. Juxta fluuiuʒ
tvygrim naſcit᷑ cathaplepa:modicaꝛ iners be
ſtia peſtilenti aſpectu ſigura fere catti.

7
,
5 12
.
. —+——
—☛ * 34
.
„
3
X1 5
.
5*
*7 4*
— 43 *
— - 4 2. .
—. — — —

Accus.Ex libꝛo de naturis rerum.

cC Xaccus eſt monſtrum in archadia
tftfotum fetoſum vt poꝛcus.Et vt ſcri
bit Adelinus philoſophus:Anhelitu ſuo pe
ctoꝛe flammas eructuat:id eſt ſpiritũ flãmi⸗
neum:maxime cum ira furit per motuʒ. Hic
in antris ſuꝑ tyberim cõmoꝛat᷑:⁊ inuadit ſu⸗

bito thauroꝛũ ⁊ vaccarum greges ꝑ caudas
tres vel quattuoꝛ ꝓppᷣhendens:⁊ vi ſue foꝛtis⸗

Fapitulum.xxvſ.

tudini s in antrum oceulte trabens greſſure

trogradoneſcilicʒ de facili poſſit ĩueſtigari.
Nec ſolũ aĩalibo eſt inſeſtus:ſed bubonigra-
uiſſime inſidiat᷑:cũ tñ ipᷣm hoĩem plurimũ ti-
meat. Si querit᷑quõ de aĩalis oꝛe flma poſ
ſit euomi tam efficax: vt ꝓxime ↄtrectata ali
as ↄtracta cõburat:⁊ nõ ipᷣm coꝛpus aĩalis
flãma tal i abſumat᷑. Reſponderi poteſt:quia
cum anbhelitus adhuc in viſceriba aalis per
membꝛa varia late diffuſus eſt tepidũ vſq;.

quo nõ exuberat᷑ in flmas. Sed eructuatꝰ
cõtinuat᷑ ac multiplicat᷑ in obiectum aliquod

coꝛpus.virtutemq; recipit cõburẽdiſicut vi
demus ꝑ mediũ berillilumẽ ſolis multiplica
reradios.⁊ in ſummo mucronis acumie raz⸗

dioꝛum ignis virtutem in ſubiectã materiaʒ

ſuſcipere. Ignemq; effici violentũ.buic aĩia⸗
li ſimilia fuerunt illa de qͥbus in libꝛo Sage
entie legit᷑:q ignis ex oꝛe ſuo ſpirabant. De

cacco dicit Uirgilius.viij.lib.eneidos.Se

mihominis facies huic monſtro VNulcanus
erat pater illius atros oꝛe fomens ignes ma
gna ſe mol e ferebat.terribiles oculos vilo⸗
ſaq; ſetis pectoꝛa ſenuferi.huius caccimens

effera quattuoꝛ a ſtabulis pꝛeſtanti coꝛpoꝛe

thauros auertit.totidem foꝛma ſuperante iu
uencas:atq; hos ne qua foꝛent pedibusveſti

ſq; viarum: indicijs raptos ſaxo occulta⸗

bat opaco Hunc caccumpꝛopter furata ſibi
pecoꝛa Hercules interfecit: vt ibi Virgili/
us in longumpꝛoſequitur.

Sin tectis:cauda in ſpeluncamtractos ver⸗
i.

De Fnimalibus

Aimelus. Ex libꝛo denarep. Came
c lus eſt anĩal defoꝛme:gibboſum:ba
bens collum longũ:crura poplexa:

tentũ inceſſuʒ.ꝛ dũ graditur nunq; pedes at

terit: immundũ aĩal ᷣm legem. qm vngulam

quidẽ habet:ſed nõ diuidit eã.Eum auũt one

randi ſunt:paululũ ſuꝑ genua pꝑcutiuntur:

qquas puras reſugiunt:lutulentas bibunt:

lus nutrit:⁊ ecõtrario irati cameli ſtrident
hoꝛnibiliter. Dis etiam rabies accidit ⁊ po⸗
dagro de qͥbus facilime moꝛiunt᷑. Hõ autem
vngulas eijciũt. Sed vehemẽtiſſimo dolo⸗
re graunant᷑ quãdo duras et laboꝛioſas vias
incedũt.HNõ enim in pediba habet de foꝛti co
rio ſotulares.Oꝛdeum cito tranſglutientes
reſeruant:vt rurſum ruminando tota nocte
mãducent.Alij compatiẽtes abſtineant:illi
q̃ recti cameli dicuntur:vnum tm̃ habet in
doꝛſo gibbum. Eſt autem ⁊ aliud genus eo⸗
rum quos dꝛomedarios vocãt curſu mirabi
li vigentes ⁊ bina tubera in doꝛſo habentes
Areſtotiles.Cameli ſunt ſicut animalia coꝛ
nuta:quia ventres eius ſunt ſicut habentiuʒ
coꝛnua.et quia cibus illius ſpinoſus eſt:ne⸗
ceſſario ſuit eius lingua carnoſa pꝛopter du⸗
riciem palati. Hatura ergo vtitur palato ſi⸗
cut parte dent ium terreſtri.Camelus nõ ha
bet fel diſtinctum:ſed venas paruas in qͥbꝰ
eſt fel.¶ Solinus.Cameloꝛũ femine ad bel⸗
ia pꝛeparant᷑ putantq; validioꝛes eas fieri.ſi
caſtratiõe a coitibus arceantur. Camele cũ
homiĩes eis vtunt᷑ adpꝛeliandum:caſtrãtur:
quia tũc nõ impinguatur.In locis quidẽ al⸗
tiſſimis habitãtes:tria milia cameloꝛum ha
bent homies currẽtium velocius q; equus:
“ et hoc nõ accidit eis niſiꝓpter amplitudineʒ
poaſſus.¶ Vegetius de re militari libꝛo ter⸗
Cio.Camelos apud veteres aliquãtule nati⸗
ones in aciem pꝛoduxerũt. Sed hoc genus
gnimalium arenis quidẽ tolerabile ſic aptũ.
nam conſuſas etiam in puluere vento vias:
abſq; erroꝛe dirigere memoꝛatur.Ceterũ pꝛe
ter nouitatem hoc ſi vti videat᷑ inefficax bel
lo eſt. Item cameloꝝ mares habent virgas
ad poſterioꝛem partem vnde auerſi coeunt.
Sunt autem virge neruoſe ac dure vnde ex
eis arcuũ coꝛde fiunt.Coitus tempoꝛe ſoli⸗
tudines aut ſecreta petũt. Item. Camelus
eſt valde malus tempoꝛe coitus.Et ſi quod
“ aial vel homo tꝑe hoc appꝛopinquauerit ad
eũ ledit ipᷣm.Coit aũt poſt trienniũ.tempoꝛe
luxurie ſolitariꝰ eſt cũ femina ferus ac ſilue⸗

N-

..——. — — —

—

⁊. ſtatim ad onera flexis ceruicibo inclinãtur

⁊ hoc gratia nutrimenti.O mne eni elemen⸗
tum quãtum plus cõmixtum eſt alijs:tanto

ſtris et coeundo ꝑ totam dies equitat. Sed
cum alias luxurioſus ſit:erga matrem conti
nens eſt. vnde in quadã ciuitate cooperieba
tur camele caput:vt eius pullus ſuper eã ſal⸗
taret.qui cooperto matris capite ſuper eam
ſaltauit:⁊ cooperimẽto ſublato matrẽ agno
ſcens.turpitudinis oꝑe quod ceperat inter⸗
cepto:deſeenditq; ipſum ingeniatoꝛem moꝛ
dens interfecit.Camela pꝛegnans eſt per an
num:poſt partũ quoq; quieſcit a coitu ꝑ an⸗
num vnum tm filiũ facit ſicut elephas equꝰ
et omne anĩal habens ſoleas. Cameli viuũt
centum annis.Cameli patiuntur ſitim ꝑ qua
triduum:et poſtea bibunt multum.huic ani⸗/
malinatura dedit magnitudineʒ coꝛpoꝛis in
modum iumenti ſicut et elephanti.anim al
quoq; cuius cibꝰ eſt ex materia lignea ⁊ ſpi⸗
noſa multos habet Vencrestetin do⸗ gene⸗
re eſt camelus..

1

PHopprrationes

HAuic enna.¶aro camelipꝛouocat vꝛinam

Adeps qui eſt in gibbo cameliſuffumigatus
confert emoꝛroidibus.cameli cerebꝛum ex⸗
ſiccatum:⁊ cum aceto bibitum cõfert epilẽ⸗
tie.ad idem valet eius ſanguis.¶ Quietiam
ſiccatus ⁊ frixus retinet fluxum:cum vino
uoq; bibitus ſagitte arinene nocumẽto cõ
ert. poſt purgationem vero menſtruo:uʒ pe
tatum inuat ad impꝛegnationem:⁊ cõſert pᷣ⸗/
uocationi matricis.i Idem.Lac camelarũ

fetarum eſt ſubtile et valde aquoſum:nec fa⸗

cit opilationes (ſicut cetera)pꝛopter pauci⸗
tatem caſeitatis ⁊ abſterſionis aqueitatis il
lius.¶ In ipᷣo ẽ ſalſedo: quia cameli diligũt
acetoſum: ⁊ hoc eſt melius lac.Dicitur autẽ
ꝙeſt vehementis tarditatis in ſtomacho et
in ſuperioꝛiba ventris.Ex ipᷣo nõtimetur ſoꝛ
dicies ſicut ex ceteris niſi raro. Vrina ca
meli cõfert vydropiſi.Cõfert etiam vehemen
ter fetoꝛi nariuʒ.Et aperit opilationes cola
toꝛij cum virtute vehementi ablutione ex ea
factacõfert furfuribus.i Dyaſco.Fimꝰ ca⸗
melinus albus cum melle truus et impoſitꝰ

tumoꝛes repꝛimit:⁊ vulnera delicata ꝑmun

dat.i¶ Haly. Sanguis cameli fricatus diſ⸗
ſinterie pꝛodeſt:⁊ ſolutione cronice potuiq;
venenilac cameli pꝛodeſt:coꝛruptioni cõple
xionis augetq; ventrem. Plinius. Ster⸗
cus cameli mundificat et deſtruit verrucaſ:
abſcindit fluxum ſanguinis ex naribus: et
quando bibitur cum medicinis epilentie cõ⸗
fert. ¶ Item reſoluit bothoꝛ⁊ vlcera:ſcrofu-
las quoq; foꝛtitertcc.
e.

CE

(WA,,

AZmeleon. Iſidoꝛus.Cameleon non
c bhabet vnũ coloꝛẽ:ſed diuerſa varie⸗
tate cõſperſus eſt:vt pardus huiꝰca

meleontꝭ coꝛpuſculũ ad coloꝛes q̊s videt faz-

cilima ↄuerſione variat᷑.cũ alioꝝ aaliũ non
ſit ad ↄuerſionẽ facilis coꝛpulentia. Rudol/
phus ſuꝑ Qeuiticũ.Cameleon in infirmita⸗
te mãſuetũ eſſe ſe fingit:cũ alias ſit imanſue A
tum aĩal. Bloſa ſuꝑ Leuiticũ. Cameleon eet
natũ adderidenh:doloſummropar: inglun 12ẽ

oſum:⁊ ideo ſᷣm legẽ immũdũ. Ambꝛo.Ca⸗

meleon diuerſas ſpecies coloꝛe vario fertur
mẽtiri. Areſto.Cameleon eſt aĩal valde timo

roſuʒ ꝓpter qð ĩ multos coloꝛes mutat᷑.Cau
ſa vᷣo timoꝛis eiꝰ paucitas ẽ ſanguĩs ⁊ calo⸗

ris. vñ etiã valde macer eſt: vocat᷑ leo tere.

buiꝰ facies eſt ſicut aĩalis ex poꝛco et ſymea
cõpoſiti. Angulas hʒ ſiles vncis ſeu auium

vngulis.Alteratio coloꝛis ſit qñ coꝛiũ eius

inſufflat manet in cauernis ſicut lacertulus

Soli. Cameleon ꝑ oẽm aſiam eſt plurimus.
Aiĩal ſcʒ q̃drupes:facieqʒ; lacerte:niſi crura
recta ⁊ longioꝛa ventri iũgerent᷑ plixa cau⸗

da:eadẽq; in vertiginẽtoꝛta.hamati vngues
ſubtiliq; adoneitate. Inceſſus vero piger et

idem fere qͥ teſtudinũ motus.Coꝛpꝰ aſperuʒ

cute qualẽ ex cocodrillis depᷣhendimꝰ ſub⸗

ducti oculi ⁊ receſſo cõcauo introꝛſum rece⸗
pri:quos nunq; in taxione obnubit.
Poperationes

· Pli. Cameleon q̊ʒ multa in ſe fert hr̃e vti⸗

lua medicine.aput eius ⁊ guttur ſi roboꝛe⸗

Capuuium. xxI.

Fräüctaus

is lignis accendant᷑ imbꝛiũ ac tonitruñ con
curſus facere democritꝰ narrat. ¶ Itẽ iecur
in tegulis vſtum. Reliq̃ ad veneficia ꝑtinen
tia qᷓ dicit: q;q; falſa eſtimates obmittemus
pᷣterq; in riſu coagentiñ.¶ Oculo eiꝰ dexro
ſi viuenti eruat᷑ albugines cũ lacte capꝛino
tolluntur.lingua q; ad alligata pericula pu⸗
erperij.i¶ Eundẽ ſalutarẽ eſſe parturientibꝰ
circa domũ.i¶ Coꝛ eius aduerſus quartanã
eſt ꝓficuũ.lana nigra pꝛime tonuſre illigati.
Pes pꝛioꝛ dexter in pelle:biene alligatus
bꝛachio ſiniſtro:dicitur ꝓdeſſe ↄtra latroci-⸗

nia terroꝛeſq; nocturnos. Item dexteram

mãmillamↄtra foꝛmidines panoꝛeſq;. ¶ Dz
⁊ pedem eius ſiniſtrũ in furno toꝛreri cũ hers
ba eiuſdẽ noĩs addito vngento paſtillis faz
ctis inde(ſi credimus)fertur boiem inuiſibi
lem facere. ¶ Eius felle glaucomata ⁊ ſuffui —
ones coꝛrigi creditur ꝓpꝛie tridui vnctione.

creditur etiam eo lienibus inſtillato ſerpen⸗
tes ſeperari:⁊ ad alia multa. H

Aujiꝓuelopardus. Iſido. Comelopar⸗
c dnus eſt dict:eo ꝙ cũ ſit vtpardus al
deiers maculis ſuꝑaſꝑſus collo equo ſi
milis:pedibo bubulis:capite tamẽ camelo ſi

milis eſt. Hũc ethiopia gignit. ¶ Pli. li. viij.
Cameleoꝝ aliq ſimilitudo ĩ duo trãſfert᷑ ani
malia. Nabuna ſiquidẽ ethiopes vocant be

ſtiã collo ſimilẽ equo:pedib⁊ crurib boui:

capite camelo.albis maculis coloꝛẽ rutiluʒ

diſtinguẽtibꝛ. Unde ⁊ camelopardulus ap⸗
pellata eſt. Nec pꝛimũ quidẽ dictatoꝛis ceſa

ris cirſenſibus ludis rome viſa ẽ. Ex eo ſub

Sd & e

— —— —

—

— —ð/

———

— — =sã=& ep — — —, (. —

=S

J
—

De Fnimalibus

inde cernit aſpectu magis q; feritate conſpi

cu

Capitulum. xxx.
Abpꝛeolus. Auicẽna. Capꝛeolus eſt
cdial in india:ſimilis hinnulo ſiue cer
Nloꝛũ filio:qͥ apud nos etiã nõ mutat

V dentes. Et qñ eius dentes ſũt magni ſignãt
vite diuturnitatẽ in eis:⁊ habet oculos acu

Cos. Areſto.li.viij.Capꝛeoli ſilueſtres habẽt

ſapientiã.qñ vulnerant᷑ querũt pulegiuʒ cer⸗

uinum ⁊ comedũt ipᷣm vt extrahãt ſagittas

A coꝛpe ſi quein ipᷣis ſunt infixe ex velocita⸗

te motꝰ ⁊ aſſiduitate diſcurſus.Caro capꝛeo
li a ſuꝑfluo humido exonerat᷑:⁊ eiꝰ caro tene
rioꝛ ⁊ digeſtibilioꝛ efficit:⁊ ſapoꝛis ac odorꝭ

eius grauitas amputat᷑. Idem Areſto. Pa⸗
ſtus gratia de locis altis ad altioꝛa tendit:⁊
inter herbas ſalubꝛes ⁊ noxias odoꝛe diju⸗
dicat ⁊ diſcernit. Ruminat cibos ⁊ vngulaʒ

findit. Hon vngue nõ coꝛnu nõ dente:ſed ſo
la velocitate fuge a canibo venatoꝝ infulſis
ſe defendit. VUnde quãdo in campeſtribo ꝑſe

quit᷑ ad montana ſugiens alta petit. In mon
tibo indie ſunt quidaʒ capꝛeoli qui ab herbis
gromaticis ⁊ odoꝛiferis paſcunt᷑ in quoꝛum
vngnib ſunt quedam concauitates in quib

humoꝛes quidam ad apoſtẽata colligũt᷑ que
pꝛimo ad maturitatem ⁊ motũ ⁊ confricatio⸗
nẽ rũpũt᷑et a coꝛpe cũ piloſis follicul abſtra

huntur:⁊ ſubſtãtia que infra pelliculã cõtine

tur ſumme eſt odoꝛifera ⁊ ĩter aromatica ma
xime pꝛecioſa in medicinis plurimũ vtilis ⁊
virtuoſa. Vt vult Dyaſ.? Platea.Et aliqui
dicũt illud muſcum vulgariter appellareę.

a. quapꝛopter ⁊ ouis fere nomẽ inuenit.

—

Capitulium. xxxſ.

Aſtoꝛ eſt anialad modũ canis pon⸗

c tici.longum ſcilicet ⁊ gracile. dentes

habet acutiſſimos:pellem delicataz

ac nobilem.que quanto nigr ioꝛ eſt tanto pꝛe
ciſioꝛ.coloꝛes in pilis habet velut daxꝰ:ſed

pili ſubtiles ſunt ⁊ pulchꝛi.nõ poteſt diu ſu⸗

ſtinere vel ſubſiſtereniſi caudam in aqua te⸗

neat quam habet vtiq; piſcium caude ſimi⸗

lem:ſapoꝛemq; eius ⁊ ſpeciẽ. Unde⁊ a chꝛi⸗
ſtianis in ieiunio comeditur. pars enim cau
gdeipſius edibilis eſt:reſiduum autem eiꝰ eſt
caro. Ipſaq; cauda longitudinis cubitalis
eſt pinguedinem multaʒ habens. Pedes au
tem poſterioꝛes habet vt anſer. Anterioꝛes
gqutem vt canis. Hec enim illi natura para⸗
uit:vt et poſterioꝛibusvelut auis in aquana
taret.⁊ anterioꝛibo in terra ſicut quadrupes
ambularet.¶ Ex libꝛo de naturis rerum. Ca

ſtoꝛes vt dicit experiimẽtatoꝛ ĩ grege viuũt:

