pulcerrimũ habens deſcptũ ſerpentẽ. Et hunc
lapidẽ ab vxoꝛe eiuſdem nobilis mihi pᷣſenta⸗

tum cũ capite eiuſdem ſerpentis.
¶ Itẽ dðꝛ venena ſugere q̃ ft a moꝛſibo aĩaliũ

venenatoꝝ. Uictoꝛes ðꝛetiã efficere.

Capitulum. xluiif.
Eimonis.dyadochos.⁊ dꝛoſelitꝰ. Al⸗
d bertꝰ. Deimonis eſt qͥdam lapis bico
loꝛ vt arc? deimonis q̃ iris vocat᷑. Eſt
aũt deimon dict?ꝙ grece intellectũ vel ſtellam
clarã ſtillantẽ ſonat. Idẽ. Dyodochos eſtlapis
pallidꝰ:ðꝛ aliq̃ntulũ berilloſimilis.

Dperationes.
Albertus. Lapis deimonis dicitur cõferre
febꝛicitantibus:venenoſa pellere:et tutum et
victoꝛem reddere.
¶ Dyadochos ðꝛ fantaſmata inta ntũ excita⸗
re ꝙ magi maxime h̊ vtunt᷑ iñ applicatꝰ defun⸗
cto:vires amittit.qꝛ moꝛtẽ odire ꝑhihet᷑.Hoꝝ
aũt rõ haberipoteſt in libꝛis magoꝝ.̊ eſt her
metis.tebit. bencoꝛath.⁊ ptolomei.de qͥbo non
pꝛeſentis intentionis.
Arnoldus. Dꝛoſelitus eſt lapis varius.cui⸗
nominis cauſa extitit.quiaſi ad ignem appli⸗
cetur velut ſudoꝛem emittit.

d„ n 8

Capitulum. xlix.
d xyacodos.dyamãticꝰ.⁊ dyoniſia. Arnol.
acodos ẽ lapis pallidꝰberilloſilis.

Dperationes.
Exli.de na.re. ODyacodos ẽ lapis qͥ aqͥs in⸗
iectꝰvarias effigies demonũ efficit:ita vt det re
ſpõſa petentibo.¶ In eodẽli.Dyamãticꝰeſt la⸗
pis qͥ in q̃cũq; meta lo geſtet᷑:ferreã m̃ ſibi ſedẽ
ꝓpinquã elegit. yſi.Oyoniſiaẽ lapis niger
mixtrubẽtibo notis.Hec ex aq̃trita vinũ fra⸗
grat:et odoꝛe ſuo putatur ebꝛietati reſiſtere.
¶ Phus.Dyoniſia lapis eſt oꝛiẽtꝭ ſuſci coloꝛꝭ:
niueis reſperſis guitis.in aq̃ tritꝰvinũ fragrat
⁊ tñ̃ ebꝛietas õ naturã odoꝛe ſuo fugari ſolet.

E

S

Arnoldus. Exacontalitus eſt lapis valde
paruus ex coloꝛibo ſexaginta diſtinctus. Hic
hominis oculos efficit tremuloſos.

Exacontalitus lapis ex re nomen adeptus.

Capitulinm. I.
e FZacontalitus.ermiſtio n.⁊ ethites
yſið.Exacontalitus lapis eſt in
pparua ma gnitudine. multi coloꝛ
eſt.: vnde ⁊ nominatꝰ eſt. Tam diuerſis enim
notis aſperſus eſt:vt ſexaginta gemmarum co

loꝛes imparuo eius oebiculo depꝛebendant᷑.

HPHyhperationes

¶ Ex Lapidario.
Coꝛpoꝛis exigui miro diſpendio ſu pplet.
Dum tot gẽmaꝝ ſumit gẽmula ſola decoꝛem.
yſidoꝛus.Enmiſteon gemma inter gratiſſi⸗
mas aſpicitin etexigneo coloꝛe radians au⸗
1o donrans ſecum in extremitatibus candidaʒ
¶ Ex libꝛo de naturis rerum. Ethites eſt la⸗
pis punicei coloꝛis.habens lapillum interi⸗
us:ex quo fit ſonoꝛus. Hic ab aquila de ex⸗
tremis oꝛbis partibus in nidum poꝛtatur.na.
turaliter emm hunc eſſe cauſam qoua aqui⸗
le immoderato coloꝛeconcaleſcunt:niſi lapis
naturaliter frigidus pꝛeſens ſit.hic pueros in⸗

columes ſeruat.

3
B

D

¶ Efficaciſſime pꝛegnantes iunat.ne aboꝛſuz E

faciant.vel inpartu grauiter laboꝛent: in le/
uo lacerto poꝛtan vult.ſobꝛietatem confert et
gratiam:facitqʒ victoꝛem.De iſto lapide ſupe⸗
rius etiam dictum et.

S

2 —
.

lit. Uino quoq; ꝑmixtus vlcera ſanat. Bibi⸗

Tratctatus

Ca itulum Alõ. Exacolitꝰ vino ꝑmixtꝰ et potatus valet
dE pi . J. SScolicã ⁊ yliacãpaſſionẽ. I¶ Dyaſ.Exebenos
Ee Machitea.yſi.E mathites lapis eſt di curat ſtomaticos potatꝰ cũ paſio ⁊ aqᷓ ſimiliter
ctus:qꝛ ruboꝛe ſanguineꝰ.Emach qpe amẽtes ſanat potatꝰ.¶ Ad venereas volupta⸗
ſanguĩs eſt. Gignit᷑ aũt in ethiopia:ſʒ pncipa⸗ tes mirifice bibitꝰ.qꝛ nõ patit᷑ diueos fatigari.
lis in arabia ⁊ affrica inuenit᷑ Soluit etiaʒ veſicã ⁊ dolentẽ. Nã poꝛtatus
D krationes partũ ſine egritudineↄſeruat:⁊ velocitatẽ par⸗
P ,/; tnriétis facit circũligatus ſemoꝛi.
Emathites ð:qꝛ emach ſãguis thichelſiſtes Amm
habet em̃ virtutẽ ſtringẽdi flurum ſanguinis.
¶ Exli.de na.re.Emathites eſt lapis ferrugi⸗
nei coloꝛis.mixtꝰ venis ſanguineis.h̊ miſſus
in aquã bullientẽeam reddit tepidam. Siqͥs
eum deferat ſolis ardoꝛem nõ timebit.
¶ Item ſoli expoſitꝰ a ſeſcintillas emittit.fru⸗
ctus a locuſtis ⁊ grandine ſeruat.
¶¶ Idem. Confractus ⁊ in aqua reſolutus ſa⸗
nat eos qͥ ſaliuas ſanguineas emittunt.
¶ Sanat etiã ventris fluxũ.puluis eiꝰ carnes
moꝛtuas creſcentes in vulnere coꝛrodit ⁊ tol⸗

tuſq; lapidem veſice frangit.
¶ Ex lapidario. Sumpſit ematbites grecum
de ſanguie nomen. Nature lapis humane ſer
uire creatꝰ. Stiptica cui virtus ꝑ multa ꝓba⸗
tur ineſe.

S Nidros.efeſtꝭ ⁊ egypcilla.vſi. Enidros
lapis ẽ ab aq̃ vocatꝰ.exundat em̃ aquaz
ita vt clauſaʒ putes in eo fontaneã ſcaturigiez
¶ Arnol. Enidros eſt lapis diſtillãs ꝑpetuis
guttis nec liqueſcit omnino:nec efficit᷑ minoꝛ.
Exli.de na.re.Enidros lapis criſtallo ſimilis
miromõ ꝑpetuis lacrimis diſtillat.⁊ tñ durus

⁊ integer in om̃ib ꝑſeuerat.
OPbpkrationes.
¶Ex lapidario. Huiꝰnature graue eſt dephẽs⸗
dere cauſam. Nam ſi decurrit lapidis ſubſtan
tia quare nõ minoꝛ efficitur aut non om̃mo li⸗
(queſcit. Si res exterioꝛ deſcẽdit ad inferioꝛa.
Vt ſemp refluat. cur ſe non impedit ipᷣm.ſcʒ in⸗
= grrediens contrarius egredienti.p

Capitulum.l. Zarndengispmmaint,icb neler ag
e Encoli⸗ rebenoe Alb. Eracolit eſt a ſtatim refrigeret. Aut ſi ſoli opoſira matrriõ
medice M dat. S benonlopwoelt alorſppe⸗ aridamaccedant: naſcit᷑ in choꝛintho.
colutolat aurfices amrü limpidarne. (Idem egypcilla gemmaeſt radice nigra. D
uld. cie vero cerulea.ex egypto vbi reperitur ſic ap

Operationes. peilatn.

2
B
„
D

yſi. Efeſtis lapis eſt ſpeculi naturã habens qZ

☛☚ n;,n

6 &*

De LZapidibus.

Capitulum. liiij.

eCLitropia. Iſi. Elitropia eſt gẽma coloꝛꝭ

viridis ac nubilis ſtellis puniceis ſup

ſparſa cũ ſanguineis venis.cã vᷣo noĩs eſt deeĩ
ectu ipᷣiꝰlapidis. Nam in labꝛis eneis deiecta
radios ſolis mutat.ſanguineo reꝑcuſſo.extra
aquã autẽ ſpeculi mõ ſolẽ excipiat.depᷣhẽditq;
defectus eiꝰſubeuntẽ lunã oſtendens. Gignit
in egypto ⁊ affrica.ſʒ melioꝛ in ethiopia. Ma⸗

gi bhanc admixta berba elitropia:quibuſdã ad⸗

ditis pᷣcantatiõibo gerentẽ oſpici negant.

Operationes.

A. Lapio eliropia ſiponaf ſupaqã eua

poꝛabit eã.¶ Exli.ð na.re.Lapis elitropiꝰ in
vaſe aq̃ plenoſolis radijs ſubiectꝰ ſanguineuz
ſolẽ reddit.acſi pateret᷑eclipſim.nec ĩ era vas

fp̃m inqᷓ iacet ebulire videt. Et aquã velutym

bꝛes ſpergere. Hoc facto videntes arepticij (ſi

parẽtes ſint)extra ſe rapiũt᷑ ⁊ fntura pᷣdicunt.

Hic lapis geſtantem in lõga vite tꝑa pducit.
ſanguinẽ ſtringit.venena fugat.⁊ cõtra dolos
tutum facit. Exlapidario.
Exre nomen habens eſtelitropia gemma.
Que ſolis radijs in aqua ſubiecta parillo

Danguinem reddit mutato lumine ſolem.

Eclipſimq; nouam:terris effundere cogit.
Deniq; poſt modicum:vas ebulire videbis
Aſpergiq; foꝛas ſubite ſcaturi ignis imbꝛem.

Capitulum. lu.
e Piſtites. Arꝭ. Epiſtites lapis ẽ qͥ ſecuri
ialẽ a beſtijs pᷣbet.⁊ ſi mittat᷑ in aq̃ bul⸗
lientꝭ vas:ceſſant ebulitionis eiꝰampulle.

=2

N

W

Bperationes.

¶Arnol. Epiſtites lapis ẽ rutilãs ⁊ rubicũdꝰ. A

ex ꝑte coꝛdis geſtatꝰ hoĩem tutũ cuſtodit locu⸗
ſtas ⁊ volucres nebulaſqʒ ſteriles:grandinẽ ac
turbinẽ a fructibo terre cõpeſcit.⁊ ſolioppoſitꝰ
ignem ac radios emittit.¶ Dyaſ. Epiſtitin la⸗
pis rubicũdus ac dilucidus eſt.⁊ naſcit᷑ in co⸗
rimbo. Hic in aquã feruentẽ miſſus:continuo
tepidioꝛem eam reddit.i¶ Et ſi aliqntulũ ſtete
rit:ibi omnẽ ardoꝛẽ tollens frigidam eã facit.
¶ Hũc cũ aliqs in manu dextraõ ſolẽ tenuerit
radios emittit ⁊ ignẽ vom it.ita vt vidẽtes mi⸗
rent᷑. Qui vᷣocirca bꝛachiũ ſiniſtꝝ eũ poꝛta/
uerit:om̃es ti bas cõtempnit.

—

K
D
E

7

.— Tractatus

Caoapitulinn. luf.

f Alcanos. filaterꝰ. flõgites: 2 flog⸗

mi8. Arnol. Falcanos qͥ? areni/
cũ vel auripigmẽtũ ðꝛ.lapis ẽ rubeꝰ⁊ ctrinꝰ.

Pbperationes.

ſiccãdi. Si eri apponat᷑ trãſmutat illũd ĩ albũ.
O m̃ia metallina coꝛꝑa exurit pᷣter aurum.
¶ Ide. Filaterꝰ eadẽ eſt gẽma eiuſdẽq; vᷣtutis.
cuiꝰeſt criſolitꝰ.de q̊ ſufficiẽter dictũ ẽ ſuperiꝰ.

A

C yſi. Foõgites gẽma ẽ ex ꝑſida.⁊ hec ẽ vna ex

gẽmis ardẽtiba vel criſtallinis oſtentãs intra
ſeq̃ſi flãmas eſtuãtes q̃ nõ exeant exterius.

ſum ⁊ flãnnneu habet coloꝛeem.
x Idẽe. Jllinic froti(flogmũ)ſcʒ ſomnũ ĩducit

—

IS
E NN Sg. E O

EE .
X .
6&
22
. .
X

f Errũ.yſi.li.ij. FYerrũ ðꝛ eo ꝙ farra.id ẽ.
ſſeemina frugũ condat. Aſus ferri pꝰalia
metalla repert?eſt. Eunpoſtes vᷣſa eſt ĩ obpꝛo⸗
bꝛiũ ſpẽs.Ariſt.in li.meiheoꝛoꝝ.iij.Ex vapoꝛi
bus bumidis in terra ſpẽs nulla di atat᷑ in per
cuſſione ſiẽ ferrũ.Eoꝛũq; eſſe eſt ꝙ qn coartat᷑
igneitas ⁊ lapideitas deſicca nt᷑ ⁊ areſcũt. Ideʒ
in li.iiij.Quedã ſunt igne mollificabilia velut
ferrũ ⁊ coꝛnu.E xitq; ferrũ ſic molle ⁊ ſcſſſibile.
Ferrũ aũt a calido liqu aiũ coagulat᷑ in frigi⸗
datũ.ipſumq; oꝑatũ liquat᷑ vt humidũ ſiat:in⸗
terq; eoagulet᷑. Scoꝛia vᷣo ſubſtat ⁊ deoꝛſum
datt. Cũq; multoties patit᷑ ⁊ munduᷣ fir: hoc
calibs fit.minuſq; põdus eſt emũdati. Meliꝰ
q́ʒ ferrũ eſt ꝙ minoꝛẽ purgationẽ habet.

2⸗
—

¶ Habetq; naturã ſulphin is caleſacdi ⁊ de

q Pliniꝰ. Flogmus in egypto inuenit᷑.auro⸗

¶ Ex libꝛo de naturis rey.Ferrũ frigid nau
reeſt durũ ſolidũ ⁊ inciſiuũ:omia ſoꝛtitudie
ſua domat.et a ſe tm̃ conſumiui.
¶ Sup oĩa metalla coꝛrupteiã faciliꝰↄtrab't.

¶Et etiam cõnexa coꝛruptione inſicit. Rance
ſonat:igne ebeſcit ⁊ ductile irt.

ſionibo apta.

—

—

Capitulum. Iviiſf.
Aea⸗aates. yſiðᷣ. Ga gates pꝛimũi in

Siciua inuentus.Gagatis flu⸗

minis fluoꝛe reiecius.vnde ⁊ no-

minatus. licet in Bꝛitanig ſit plu
rimꝰ.Eſt aũt niger.planꝰ leuis.et

ardens igni admotfictilia in eo ſcpta nõ deiẽt

Mirũ qꝙ aqua accendit᷑ oleo extinguit.
HPHoperationes.
i Ex libꝛo de naturis rerũ. Gagates lapis ni⸗
ger eſt ac lucadus.caducis pꝛodeſt accenſus.
Demones q̊; fugat: aut ſi ꝑos hoĩs obſeſſi
loquant᷑: fumus ees tacere cogitt.
¶ Idẽ. Stromachũ euerſum iuuat.⁊ aqua in qᷓ
triduo iacuerit cito partum libelat.
Joſa quoq; aqua ſi a puella
ſit depꝛehendit᷑. Nam ſi virgo eſt immota ma⸗
net: ſi coꝛrupta incõtinenti mingit.
¶ Idem lapis demoniba⁊ incanrationibus re⸗
ſiſtit.ſerpentes fugat.vnde ⁊ aquila poni: eum
m nido ſuo contra ſerpentes. ”M
¶q ergius tamen dictt: ꝙ hoc facit vt calo⸗
rem ſuum circa oua temperet.

Ex eo fiunt arma diuerſaq; inſtrumẽta ina-

tet an virgo

ü& beH

S 7 ⏑ 8 „

De Lapidibus

¶ Idem quoq; calefactꝰ cõſricationi matricis
qñ ſuffumigat᷑ ex ipſo.epilenticis ↄfert. Fumꝰ
eins effugat vermes venenoſos.
¶ Dyaſco. Gagates melioꝛ eſtille qͥ facile igni
exarierit:⁊ odoꝛem habet aſpalti.

Hic aq̃ ſolutꝰdentes mobiles ↄfirmat.ad ris

goꝛes pᷣcoꝛdioꝝ ac doloꝛes ⁊ euerſiões facit.
¶ Incenſus ſerpentes fugat. Incenditur auteʒ
et in aqua mittitur ⁊ parturienti de eadẽ aqua
per triduum potui datur.

¶ Demonibo ⁊ om̃ibus maleſicijs reſiſtit.vir⸗

*

ginitatem depꝛehendit.

= —=⸗
. miéi „

. — . J 7
Capitulum. lix.
Alactites ⁊ garamãtites.yſi.Galacti⸗
tes lapis lacteꝰ ðꝛ.qͥ attrius reddit ſuc⸗
cũ albũ ad lactis ſapoꝛem.

Hbpbrrationes.

Feminis nutriẽtibo alligatus fecũdat vbera
SE q̊ collo ſuſpẽſus ſaliuã fert᷑ facere.

n oꝛe aũt liqueſcere ⁊ memoꝛiã adimere.
Arnol. Galactites lapis eſt cineri ſimilis.
bũc mittit nilus ⁊ atheolus.datq; iactꝭ ſuccum
⁊ ſapoꝛẽ.⁊ in oꝛe clauſus iurbat mentem.
4 Rollocircſidar vber lacte replet.⁊ ſemoꝛe li
garsfaciles parius pᷣbet. Deniq; ſi veſꝑecũ ſale
mixtꝰaqua ouilecircũſpargit᷑:oues lactereplẽt᷑
⁊ ſcabies ab eis fugatur.
¶ Ariſto. Lapis galactides dũ ponit᷑ contra
incendiũ ignis extinguit᷑.ſi ſupꝛa mulierẽ ſu⸗
ſpendit᷑ partus egreduur. .
Dxaſ.Lapis galactites coloꝛe cinere ẽ:gu⸗
ſtu dulcꝭ.ſic dia?:qꝛ tri coloꝛẽ lacteũemitat.

Hic poſt balneum ieiuno datus cum mulſa
vel aqua lactis copiam miniſtrat.
¶ Lacteꝰ ãt ðꝛ:qꝛ pᷣcedẽtia mala in oblinionẽ
addu cit.vñ ⁊ mulieri difficulter pariẽti:filo fa⸗
cto de lana ouis circa femur dexiꝝ ligatꝰ:mox
eã ſine doloꝛe parere faat. Gemn.
gatũ doloꝛẽ dentiũ liberat.⁊ q ſecũ eũ poꝛtaue⸗
rit.ſi pnciʒẽ vel aliũ offenſum habuerit in ob⸗
liuionẽeũ adducit ⁊ gratioſum redddit.
¶ Pli. Gara mantitẽ aliqͥ vocant lapidẽ quni ⁊
ſandareſius ðꝛ.deq̊ dicet᷑ inferA.

2 * — —
3
. – „ .
— . .
3 . . ₰. 8* —
. .
— .
. . 2 — *W 6
— — .
5 —
— —
— 9
. —- „
.: 4
. 4
4 NA
2 7

Capitulum. lx.
g Ranat?: garatiden. Cõſiantinꝰ. Gra⸗
nar eſt de genere carbũculi.Eſtãt lopis
rubeꝰ⁊ ꝑlucidus.in coloꝛe ſilis balauſtijs.eſt
ãt rube aliqᷓnulũ obſcurioꝛ carbũculo.Etcũ
ſubijcit᷑ ei in ſigillis niger coloꝛ:tũc magis ru/⸗
tilat.Et in h̊ genere inuenit᷑ quidã modus.qͥa
intra ruboꝛẽ ſparſus hʒ viole coloꝛẽ ꝓpter h ge⸗
nus violatum ðꝛ ⁊ pᷣcioſioꝛ eſt alijs granatis.
Alb. GBaratiden eſt lapis qͥ ſert᷑ eſſe nigri co⸗
loꝛis.Pꝛobat᷑ aũt veritas hutꝰ lapidis ſic. Si
geſtans lapidẽ totũ coꝛpꝰſuũ vngat melle mu⸗
ſcis ⁊ veſpis exponit᷑.⁊ ſi intactꝰ ma net ab eis
lapis eſt verus.⁊ ſi deponit lapidẽ muſce ⁊ ve⸗
ſpe ſuꝑ mel cadũt ⁊ ſugunt.

Operationes

¶ Conſtantinꝰ⁊ Albertꝰ.Dicũt granatũ leti⸗
ficare coꝛ ⁊ pellere criſticiã.⁊ eſt ca.⁊ ſic.⁊ ꝙ qͥ
dam hũc eſſe de genere iacincti eſt falſum.
¶ Inuemt ãt lapis h̊ſm plurimos ĩ echiopia.
⁊ aliq̃tiens intra tyrum iuxia arenas mario

aſcina li⸗

Ccq. Aikfc, abis eaaidenmnoepouns — —
Nfocit bñ iudicare opiniones cogitatoneff.
Nert etiã ꝙ geſtantẽ gratioſum reddu boĩbo.

IJia ſili allerit Enax.

“
2 e
8 — . 2
. 7
5 % 8
8 D 7
7 R 3 .
4 . P .
2 7 .
5 . . “ 4
4 êð
V . 6
. 1 .
4

.
. 8 .
82

14

„Operationes.
= – — HArnol. Balacia lapis omi tpe frigidus: nec
— ywrrnc calefit. (Ex lopidario. Eſtqᷓ candoꝛem B
. (apitulum. lI,. en ama z euri Jenlvoßimnoctsi
CL Apitu um. I. uicia gelacia gẽma.Cui nature vis tanta foꝛe
g Algacromeon. griſolitꝰ.? galatides. Al-⸗ ꝓbat᷑. t omitꝑe frigida ſit:nulloq; caleſcit ab
pertꝰ. Gagacromeon ẽ lapis diuerſi co⸗ igne. ¶ Solinꝰ. Bloſopetra lapis deficebo C
loꝛ ſiẽ pellis capꝛeoli.i¶ JIdẽ. Griſolitꝰ ẽ gema lunis e celo cadit.lingue hũane ſimilis eſt nõ
coloꝛ aureiin hoꝛ matutinis viſu pulcerrimꝰ modice: vtmagi feruntpoteſtatis.q exea mor⸗
eſt. in alijs ãt hoꝛis diſſilis.ab igne ãt coꝛrũpit᷑ lunares excitari putant. ”ßMV
2⁊ ſugat᷑.Et vt qͥdã dicũt inflãmat᷑:⁊ ivðᷣoti mere .
ignẽ ðꝛ.Dicũt aũt alij ꝙeſt aliud genꝰ iſtius la
pidis.q eſt lapis ignobilis ſubſtatie.⁊ eſt mar
chaſita aureaqᷓ mediũ qddaʒ eſt inter metalla
ꝛ⁊ lapides.Dicit᷑ aũt tertiũ genꝰ iſtiꝰ lapidis eſſe
coloꝛis medij inter ceruleũ ⁊ rubeũ. Plinius.
Balatides velut cinereus eſt guſtu dulcis.

ODPoperationes.

(Alb. Bargacromeõ victoꝛes reddit ſe geſtan
2 tes. ¶ Expertũ ãt dicũt eſſe ab alchide pncipe E
ddã:qͥ qtiẽs hũc lapidẽ ſecũ hẽbat.ſp vice batin
terra⁊ ĩ mari.q̃tiẽs ãt caruit fert᷑ hoſtib ſuccu⸗
buiſſe.¶ Alb. Griſolitꝰ. Uirtꝰ? hꝰlapidis ẽcu⸗
rareſcabiẽ⁊ vlcera.⁊ in manu geſtat coloꝛẽ fe, N
beis mitigare ð. Pli. Galatides latẽter hu⸗
mectat:⁊ leniter ↄſtringit.⁊ iðo facit ad lacx⸗/ — EE
mas ochhloeoeolck. S
g Elacies ⁊ gloſopetra.yſi. Gelacies ſie EEEEEEE
ala cies la pis candoꝛẽ ⁊ figarã pᷣſtat

grandinis. Duricia ʒ inuicta eſt vt adamas. . H . . . . . lxiij
in igne fert᷑ etiã frigns ſuũ manere. . S Cap it lum . xnj.

*

O

De Lapidibus

Ipſum. Dyaſco ca. de gipſo. Bipſum

6 genus eſt lapidis ſimnlis nitro. cuius

eſt optimũ qð habet venas latas.gip⸗
ſum vᷣo non coct deſiccatiuumeſt et ſtipticum
ei parum plauſticum et collectiuum.

Operationes.

Dyal. Fluxũ ſa nguis ⁊ ſudoꝛẽ abſtinet. bibi

tũ offocat hoĩeʒ.¶ VUſtum vᷣo leptomeris eſt.⁊
deſiccat ⁊ repᷣmit.cum puſca tritũ iniuribo.eſt
etiã vt geſſania.ſʒ ampliꝰ ſtipticans et refrige⸗
rans foꝛtiter. Andeullinitũ frontiſanguĩs cur
ſum ſtringit.potatũ vᷣo diſſintericis et ciliac
et omni pꝛofluo reſiſtit.flos eiꝰ ia cit ad ea q̃ in
ſtantius conſtringere volumꝰ. ¶ Sera. li. ag.

capᷣ. Gipſen. Uirius eius eſt deſiccatiu.
q Etidem auc.Galł.Nõ adminiſtrat᷑ niſiexte⸗

rius.et vᷣtus eiꝰeſt q̃ deſiccat etↄglutinat 7 opi
lat.Et h̊ ideo:qꝛ ipᷣm facit aggregationẽ partiũ

cito.et ↄuenit fluxui ſanguis q miſcet᷑ cũ me⸗
dicinis ſiccis.quia gipſum eſt durũ ſic̃ lapis.et

ideo opoꝛtet ꝙ admiſceat᷑ cũ albumine oui.
¶ Et fit multũ ſtipticũ q miſcet᷑ cũ puluere mo

lendini.qͥ aggregat᷑ qũ euolat ex farina frumẽ

ti ſuꝑ muros molendiniet pilis lepoꝛis.
¶ Et qñ adurit᷑ minuit᷑ de viſcoſitate ſua et au⸗

get᷑ ſubuilitas ſua et ſua denſio.et fu ſtipticum

maxiĩe q ↄfici᷑ cũ aquaet aceto.

1

D

N

£☛R

— .
5
6

G

Capitulũ.lxiii
b vyena ⁊ hyeratides.yvſi. Hyena la⸗
pis eſt qͥ in oculis hyene beſtie in⸗
uenit᷑ Oni ſiſub lingua hoĩs ſub⸗
ditꝰſuerit:futura eũ pᷣeinere dicũt.¶ Ariſto. in

—

e ä
7,
. — 8
.

li de animalibo. Bemmã hyen
Vel vt aliqui dicunt in fronte.

a poꝛtat ĩ oculis

DPboperationes.
¶ Aarletas multiplex coloꝛũq; mutatio ineſt
oculis hyene.in q̃; pupillis innenit᷑ lapis quẽ
dicũt pᷣdicẽdi futa pᷣditũ piãte.¶ Ex lapidario.

ollit᷑ ex oculis lapis extollendꝰhyene. Vati⸗

dicũ munexe dicũt inferre gerẽti.Que queat ĩ⸗
butꝰ pᷣci neł queq; futura. Sublingua loto
ſiↄtineat᷑ in oꝛe.iſyſi. Hyeratides eſt lapis ac
cipitris coloꝛis ſilis.i¶ Ariſto.in li.de aĩalibi.
Hyeratides lapis ſi abhomie geſtet᷑ a muſcis
vel apibonõ moꝛdet᷑.¶ Arnol.Hyeratides la⸗
pis eſt niger: quẽ qͥ inoꝛe geſtauerit mag cogi⸗
tationum ⁊opinionũ iudex efficit᷑.⁊ amabilis
reddit᷑.i Sicãt vᷣtus eiꝰ ꝓbat᷑.coꝛpꝰgeſtantis
ſi nudũ melle fuerit inunctũ ⁊ muſcis expoſitũ
intactũ relinquẽt ipᷣm.acſi lapis ab eo aufera
tur ſuggent aiq; coꝛrũpunt coꝛpꝰ

Ca.pituluü. lxx.
i Acinctꝰ.Ex li.de na.re. Jacinctꝰ
eſt lapis ceruleꝰ:in obſcuro nubi⸗
lllloſus. in ſereno clarus.ita ꝙ aera
ſentire ðꝛ.peroptimꝰeſt ille qͥ nec nimiũ clarus
nec nimis obſcurꝰ.Eſt aũtfrigidiſſimꝰ.et hoc
ma gis ſi mittat᷑ mos. Solidiſſime q duricie
eſt: ita ꝙ findi vel ſculpi recuſat.i Dyaſco. Ja

cincti vt dictũ eſt:ſpecies ſunttres.interquas

granati ſunt melioꝛes.qͥ iuxta ignem magis ru
bicundi fiunt. Et ſi aliqua ibi fuerat nigredo

tollitur.vyneti vᷣo nõ patiunt ignẽ. ¶ Serapᷣ.

Eius ſunt tres ſpecies. Vna eſt coloꝛis rubei.

d

d N

hali ⁊ coloꝛ antimonij.⁊ rubẽs eſt melioꝛ alijs
Et qñ incendit᷑ ſuꝑ eũ ignis rubeſcit multum
¶ Alb.inſuo lapidario. Jacinctoꝝ duo ſũt ge⸗
nera.aquaticꝰſcʒ ⁊ ſaphirinꝰ. Aquaticꝰ eſt fla⸗
nus albeſcẽs. Saphirꝰaũteſt flauꝰvalde ꝑlu
cidus:q̃ſi nihil habens aqueitatis.

HPobhrationes.

Albertus. De erpertis eſtc eſt ſigidns ꝛco
foꝛtat coꝛpoꝛa ſicut omne frigidum quod ſtrin

„

i virtutem coꝛpoꝛum intus.

In de ligaturis phiſicis autez ðꝛ: collo ſu⸗

1.

egrinum:et gratum hoſpitib.

¶ Et valet contra peſtiferas regiones. Et er⸗
pertu meſt ꝙ ſomnum pꝛouocat pꝛopter ſuam

frigidam complexionem.

Sa phirinꝰ aũt ſpecialiter h hie ðꝛ: q vᷣtus

eiꝰeſt ↄtra toxicũ.Aiunt etiã ꝙↄfert diuitias:

⁊ natu ralr ingeniũ bonũ reddit ⁊ leticiã coꝛdis

Serap̃.Eſt aũt vᷣtus iacincti ꝙ qͥ poꝛtaue/
rit ſecũ ipᷣm ante ſigillationẽ factã cũ eo ſu tn⸗
tus a fulgoꝛe:ita ꝙ nõ cadit ſuꝑ eum. Virtus

hec eſt multũ diuulgata inter hoĩes.

k—

¶ Auẽ. de viribo coꝛdis diẽ 'ↄfoꝛtat coꝛ.

Fapituin lxuſ.

i Aſpis.Alb. Jaſpis eſt lapis multoꝛuʒ

Ccoloꝝ. ? hʒ ſpẽs decem. Melioꝛ tamen
eſt viridis traſparens:habens in ſe venas ru⸗
beas. Debet aũt in argeto ꝓpꝛie ligari. Hic in

multis partibo inuenit.

Tractatus

Secvoa eſt coloꝛis clerini.Tertiq eſt coloꝛ ca⸗

ſpenſus vel digito poꝛtatus tutum reddit per⸗

in medio poſita: exago

Pyoperationes

Helynandus libꝛo decimo. Jaſpis optimꝰ
eſt viridi tranſlucentiq; coloꝛee.
¶ Caſte geſtatꝰ fugat febꝛes ⁊ ydropem.
¶ Appoſituſq; iuuat mulierem parturientem.
Vis aũt eins ſoꝛtioꝛ ðꝛ in argeno

¶ Arꝭ.Lapis clarificat viſum hoĩs:ſanguinẽ

ſtringit.⁊ ſi ſuꝑ mulierẽ ẽ partũ eius ſoluit.

¶ Arnol. Jaſpis eſt gemma multoꝝ coloꝝ.ſed

optimus eſt viridis et tranſlucens.de multis
partibo traſmitti. hominẽ tutũ ſacit.

¶ Et fantaſmata pellit.luxuriam q̃ʒ cohibet.

⁊ↄceptũ pꝛohibet.Eſt aũt virtus eiꝰ ̊ flurum

ſanguinis ?⁊ menſtturrurez.
¶ Phus. Siqͥs autem inuenerit iaſpidem vi⸗
ridem ⁊ in eo crucem:habet virtutem vt ferens

ipſum non mergatur.

na BGalienũ in digito poꝛtaſſe fertur hũc
¶ Item iaſpis habet virtutem ↄtra om̃es ini⸗
micos.⁊ pellit fantammag.

S –

Capitulü. lxxvif.
i Ris. Alb. Iris criſtallo eſt ſilis. Et eſt
yvl frequentiꝰexagon us.Dicitãt Enax
de arabia venit.⁊ in mari rubꝛo naſcit. Hos
at inuenimꝰmaximã copiã hoꝝ lapidũ in mon
tiba germanie qͥ ſũt inter renũ ſluuiũ 2⁊ Treue⸗

—

. —
=

—

renſem cinitatẽ.⁊ diuerſeqᷓntitatis om̃es ſunt

exagoni. In alijs aũt lapidibo cũ naturaliter
ſuntrotũdi exagoniefficiunt᷑ ſicut foꝛamĩa apũ
n me na efficiunt᷑.cũ illaque
ſunt in extremis ſunt rotunda.

A
B
E
F
„
8
d
.
.

—

— — ———U —

— — — — — — — — —

S- 2 —

—2

π ☛

RdN

O

9N

ſpanioꝝ ptibo:

De Lapidibus.

Operationes.

¶ Eſtãt lapis ſicoſſimqd ſua indicat ſubtili⸗

tas maxima. Fit ãt ex aqueo ſucco qͥ euadit de
materia lapidis.qͥ generatur in luto rubeo.
Et q; h̊ aqueũ vehemẽter a ſicoo appᷣhenſũ eſt

ſiccꝰzdurus lapis valde.i Cũ aũt ſubtecto ſo

li eꝰꝑs immittit᷑⁊ ꝑs eiꝰin vmbꝛa tenet᷑:ꝓijcit

reflectẽdo pulcerrimos coloꝛes vyridis ſuꝑ op⸗

poſitũ parietẽ.vel ſuꝑ aliqð coꝛpꝰ ꝓpter qð yris

vocat᷑. ¶ Aliqͥd ãt ſile huic naſcit᷑ in gypſo qð ẽ
ꝑſpicuũ in extremis ⁊ ſciſſibile valde.⁊ vtunt
eo ꝓ vitro quidã in vitris.

eſt lapis croco ſilis. Capis ĩ vltimis hy
freq̃ntiꝰinuenit᷑iuxta gades her

„—=

culis. in.iij. 7.ij. climatibo iuxta hyſpaniã illam
quã modo hyſpa niã vocaſ.

BPbyperationes.

Eſt ãt lapis filabilis ꝓpter viſcoſitatẽ ĩ eo are

factã.i ¶Et ſi de eo fiat veſtꝭ nõ cõburit᷑:ſed ex

igne purgat᷑ ⁊ nitet.i¶ Etfoꝛte illud qð germa⸗
ni vocãt ſalamãdꝛe:qꝛ hec lanugo q̃ inde colli
git᷑ eſt ſic lanugo lapidis humidi.qreãt nõ cre⸗
matr in metheoꝛoꝝ expeditũ eſt. Huiꝰ ſpeciem

quandã dicũt eſſe quendã lapidẽ:qͥ qdam vocãt

carbunculũ albũ. Jmitat᷑ carbunculũ in hoc
ꝙ fantaſmatibo ⁊ pſagijs reſiſtit.i¶ Aalet ) do
loꝛẽ oculoꝝ ex hũidacauſa.⁊ redactꝰ ĩ puluerẽ

ſanat ſcablẽ. ¶ Item yſi. dicit de lapide iſto ẽ
albo ad modũ glandis in qᷓntitate.¶ Albertꝰ.
Jena eſtlapis a beſtia q̃ iena vocat᷑.ſic dictus
eo ꝙ oculi eiꝰ in lapidẽ vertunt᷑ cotaliter.

Capitulum. lxvuij.

Scultos ? Jena. Alb. 2 yſi. Iſcultos

¶Aiunt aũt Enax ⁊ Aaypen. ꝙ poſit ſublin⸗
gua ↄſert diuinãdodicerefuura.

B

MX

.
—

Tapitulum. lxix.

Acabꝛates.Ramaʒ.⁊ Kenne. Al

bertꝰ. Racabꝛates eſt lapis ſimi⸗

Hoybrerationes.

De eo fert ꝙ eloqntiã dat ⁊ bonoꝛẽ ?⁊ graʒ. va⸗/

letõ bydropiſim. ¶ Item Alb. Kamaz eſt la⸗

pis freqᷓnter albo in toto velin pte.variꝰeſt ĩ co
loꝛe. ⁊ freq̃ntiſſime inuenit᷑ immixtꝰ oniximio.

Virtuſq; ⁊ fertur ex ymaginibo⁊ ſcpturis q̃

inueniunt᷑ in ipᷣo ⁊ exſigillis.i¶ Enaxi lapida/
rio ſuo. Renne eſt qͥdã lapis multũ carꝰ regi⸗

bus.qͥ generat᷑ in oculis ceruoꝝ in oꝛiẽte.qͥ cũ
ſerpẽtes comedũt deponẽtes ſeniũ vt foꝛtioꝛes
fiãt intrãt flumẽ vbi moꝛãt᷑ imerſi vſq; ad ca⸗

put: tadiu quſq; ſentiat vᷣtutẽ veneni ſeparatã
in terra lacrimã emittũt.q̃ coagulata ĩ oculis

interdũ vſq; ad magnitudinẽ nucis deſiccat᷑:

donec cadat cũ de flumĩe exierint.⁊ ſic inuenit᷑

Et bec ðe venenoꝝ tyriaca.

Capitulum. lxx.
k Arabe. Pan. ca. cexxxviij. Karabe eſt
gũmi arboꝛis vt gẽma vñ annuli fiunt.
vnde electrũ ſuccinũ ⁊ karabe ſub eodẽ ponũt᷑
qꝛ electrũ eſtkarabe ⁊ ſuccinũ eſt karabe.

Pyperationes.

N¶UVñ habemꝰ ab Alexandro cap̃ de Diſſinte⸗

na trociſcos dialectrũ.i¶ Itẽ Serinꝰſuꝑ buco
licõ Virgilij in egloga paſtoꝛꝭ.dic geẼ eſt

ddD N

dicit. Crociſcus de ſuccino. et eſt electꝝ et de /
ſcribit trociſcos de Rarabe.¶ Aui.in li. de viri⸗

oꝑation.

bus coꝛdis. Rarabe ca.eſt in.i.ſic.inij. Aliqui

volũt qſit fri. ¶ Actoꝛ. De karabe innenies ſu

periꝰin tractatu de herbis.ca.ccxxxvij.de R.
quarelectoꝛ ibidẽ recurrat ⁊ inuemet eiꝰ vᷣtutẽ

. —
— .

.
. 1
4

eo cuius coloꝛ ẽ celeſtꝭ multũ cũ coꝛpiſculis an

reis.⁊ lenis eſt ſine aſperitate:⁊ ſine admixtiõe

alteriꝰlapidis.⁊ qͥ nõ frangit᷑ facile.⁊ cuiꝰfru⸗

Capitulü. lxxf.
I Ajzuli latine. Ara. bager alzenard
ſiue eleʒanard. Sera.li. ag. ca.ha⸗
ger alʒzenard.Opoꝛtet ꝙꝓeligat᷑ ex

ſta ſũt magᷓ. ¶ Jo. me. c. ð lapide laʒnli.Lapts
lactulꝰvel ſtellat? vel laʒuli ẽ de gñe marinoꝛũ
bñs maculas ex auro.⁊ eſt aliꝰ albo.Et ðꝛ lapis

markaſita. 2 aliꝰ indus clar? celeſtꝭ.Et ð lazʒuli

⁊ qnq; minera fert vtrũq; ſimul.⁊ melioꝛ eſt cu
ius coloꝛ eſt viridioꝛ in coloꝛe aʒuli.⁊ hʒ macu⸗
las aureas ⁊ mixtꝰcũ markaſita eſt nõ bonꝰ et
nõ maculatꝰ:⁊ ſitr lenis.ca.eſt in.ij.ſic.in.iij.

Pperationes.
Sera. Virtus eiꝰ ẽ ſilis glutini auri:niſi qꝛ
eſt debilioꝛ eo. facit naſci pilos in palpebꝛis.

(IEt idẽ auc. Gal. E ſt ĩ eo ſtipticitas cũ acui⸗

tate pauca.Et vᷣtꝰ erꝰ eſt q̃ deſiccat ⁊ infrigidat

etiã palpebꝛas ꝗᷓ depilãt ꝓpter aliqᷓs humoꝛes

achtos. remanẽt qĩ eis nõ augẽt pili nec mul
tiplicant⁊ ſũt ſubtiles ⁊ debiles Et h̊ q; lapis
laʒzuli in his locꝭ deſtruit humiditatẽ ipoꝝ hu⸗

moꝝ. ⁊ imutat ſupꝑfluitatẽ ad cõplexionẽſuã ra

dicalẽ cũ q̃ fit gnatio piloꝝ palpebꝛan.
Et opoꝛtetq ad h̊ terat᷑ ad multũ ⁊ admiſtre
tur in puluere. ¶Et idem. Qñ ſuſpenditur ad
collũ infantis remouet ab eis timoꝛes.⁊ facit
hirtos capillos.¶ Item hʒ vᷣtutẽ aduſtinam et
putreſactiuã. ⁊ ideo auferi ferrucas.⁊ qũ ſumi
tur interiꝰ laxat hũoꝛẽ melãcolicũ.⁊ mũdificat
ſanguinẽ ab hũoꝛibogroſſis.¶ Et doſis eiꝰ eſt
g. i ij. Rirat vſq; ad.ʒ.i. qñ miſcet᷑ cũ alijs medi⸗
cinis laxatiuis.iEt cõuenit plꝰnoloꝛi renũ et

aſmati.⁊ qũ ſumr in potu:aut ſit naſcale cũ eo

pyuocat mẽſtrua.ꝗ¶ Et potus er cõmouet nau⸗
ſfſeam ⁊ vomitũ.iʒ ablutio eiꝰ remouet h̊ ab eo.
¶ Anutẽ.de viribo coꝛdis diẽ.ↄſoꝛtatcoꝛ.

2 Sd de On

—

£

did

WWWWWAA .

—

2

De LZapidibus. .

Capitulum. lxxij.

Acteus ⁊ lincis. Auic.in li.ij.cap ꝓpꝛio.

1I Lapis lacteꝰ eſt lapis qͥ cũ fricat᷑ aqua

eegredit᷑ ex eo qͥddã ſiclac.⁊ hqͥdeʒ lapis

eſt cinerei coloꝛis dulcis ſapoꝛis.

HPHoprerationes.
¶ Auic. Terit᷑ cũ aq̃ ⁊ ſeruat᷑ qdð reſoluit᷑ exeo ĩ
pixide de plũbo ↄuenit in initio apoſtematũ.
¶ Et fit ex eius fricatiõe alcohol. ¶ Et ꝓhibet
curſum ſuꝑfſuitatũ ad oculuʒ ⁊ vlcera in ipſo
accidẽtia.i¶ Enax in la pidarioſuo.Tincis eſt
lapis.⁊ fit de vꝛina lupiceruarij micta ⁊ imon
tibo coagulata.qͥ in domoſeruatꝰgenerat opti
mos fungos ſup ſe q̃libet anno.i¶ Dicit valere
3 doloꝛẽ ſtomachi:⁊ vctericiã:⁊ fluxũ ventris.

—

Capitulũ. lxxiif.

I Itargirum latine. Arabice ⁊ grece ma⸗
rechet. Sera.li.ag.ca.marechet.aucto.

Dyaſ.Quoddã ex eo eſt qdð fit ex vena plũbea.
ita ꝙ inflãmat᷑ donec fiat ſiẽ ignis.⁊ diſſoluitur
donec adurat᷑ ⁊ poſtea coagulat᷑.Et ex eo eſt
qð fit ex argẽto.⁊ ex eo eſt qð ſit ex plumbo:qñ

fiũt ex eo lamine.⁊ adurit᷑ ꝑs eꝰ.Et de eoẽ cuiꝰ
coloꝛ eſt rubeꝰſplendẽs.⁊ eſt aureũ.⁊ eſt melꝰ
alijs.⁊ ex eo eſt purpureicoloꝛis.⁊ ẽ argẽte7.
Eſt aliꝰmodusſactõis litargiri:quẽ in iuuétu
te mea vidiſardinie fieri:vbi argentũ ⁊ plũbũ

ſimul colabant᷑.⁊ eſt verioꝛmodus.

Hyperationes

¶ Sera. auc. Alcanʒi. Litarg ru dealbatũ eſt
magis iuuatiuum ad auferendum veſtigia va
riolarũ qᷓ; nõ albatum.
¶ Et aufert fetoꝛẽ ſub aſcellaꝝ.⁊ ꝓhibet ſudoꝛẽ.
¶ Et ſi bibat᷑exeo ſtringit ventrem ⁊ vꝛinam.
et pꝛefocat et occidit.
¶ Paulus. Contra ſcabiem de flegmate ſalſo
vel colera voalet. .
Contra oiſſinteriam frigidam vicio inteſti⸗
noꝝ fiat ex eo puluis qui iniciat᷑ cuʒ criſteri cũ
oleo roſarum ⁊ aqua oꝛdei.
¶ Cõtra vlcerationẽ vᷣge diſtemꝑet᷑ cũ oleo ro⸗
ſaꝝ ⁊ inun gat᷑:nam vilcerationẽ cõſolidat.
¶ Contra feruoꝛem heriſipue conficiatur pul⸗

nis litargiri ⁊ ceruſe cum aqua roſarum donec

* 7

aqua nõ inficiatur ex puluere.
¶ Iſte puluis ĩ modũ collirij cũ aq̃ roſaꝝ valet
ad faciẽ depurãdã.⁊ pannũ ſuꝑfluũ remouẽdũ
quẽ habent mulieres poſt partũ.axungia gal⸗
linacea vel anſerina liquefiat addito puluere
litargiti ⁊ oleo roſaꝝ fiat vnguẽtũ ⁊ vꝛatur
Bulcaſim in libꝛo qui dicitur ſeruitoꝛ. Li⸗
targirum ſic dealbatur.
Accipe litargiri auri ꝑtẽ vnã ⁊ tere bñ:⁊ po⸗
ne ſuꝑ ipᷣm ð ſale cõmuni ꝑtes duas.⁊ pone de
ſuꝑ q̃ntitatẽ aque q̊ cooperiat᷑ ⁊ ſuperet circiter

quattuoꝛ digitos.⁊ dimiite in vaſe ſeptẽ diebꝰ ⁊

miſce quoq; die bis.⁊ poſt ſeptem dies pꝛoijce

aquam:et pone aliam aquam et muia aquam
illã quotidie vſq; in finem decem dieꝝ:qꝛ aqua

dulcificabit᷑:⁊ litargirũ dealbabit᷑ ſicut ceruſa

⁊ fac trociſcos:⁊ ſerua ⁊ vtere.

8 àd & n O hRN

„

d

1

Ichinia. yſi. Lichinis ex ardentiũ ge
I maz genere eſt a lucernaꝝ flagrantia

pꝛobatiſſima opud indos.

7

apellata. Bignit in multis locis. ſed

Hoyoerationes.

¶ Hup duplex facies. vnaꝗqᷓ purpura radiat.

alia q cocciru boꝛe a ſole ex calefactꝗ aut digito⸗
rũ attritu. paleas ⁊ ſimilia vel foligtatarrũ ad

ſe rapere dꝛ.¶ Sculpturis reſiſtit. ⁊ ſiquando
ſculpta eſt dũ ſigna impꝛimit.q̃ſi quodã aĩalis
moꝛſu ptẽ cerere tentat. DHuiꝰ gñ ſunt qttuoꝛ.
Solinꝰ.Lichinis ð eo ꝙlucis vigoꝛẽ exci⸗
tat ſlagrantia lucernaꝝ. elynandus li.xij.
LCichinis eſt lapis purpureꝰfulgẽs vt lucerna
Hic tactus ſubole digitis paleas attrahit.
q Plintꝰ. Lichimites ex genere ardentiũ lucer
narum accenſarum pᷣcipua gratia eſt appella⸗

ta. Naſcitin circa oꝛtaſiam:totaq; carmania ⁊
vicinis locis.ſʒ pꝛobatiſſima in Indis. 3
¶ Quidã em̃ eam dixerunt eſſe carbunculũ re⸗
miſſioꝛẽ. Secuda bonitate ſimilis eſt iouis.ſic

a floꝛib pꝛolatis appellata.

Capitulü. lxxu.

IIgurius ⁊ Qiparia. yſi. Liguriꝰ gẽma
ſic appellata.eo q; fiat ex vꝛina lincis be
ſtie tpe indurata.Eſt aũt ſicut ⁊ ſuccinꝰ fulua

attrahens ſpiritu folia pꝛopinquantia.¶ Hely

nandus li. x. Theofraſtus dicit liguriũ elecri
coloꝛẽ habere.paleas attrahere.ſtomachũ do⸗
lentẽ iuuare.xctericis coloꝛẽ reparare.ſluxum

ventris ſtringere.

quis a

Lrattatus

DPyoperationes.

¶ Dyaſ. Lociũ lincis quẽ multi liguriũ vocãt

mæx vbi minxeritlapis ſi. Doloꝛes ſtomachi
tollit.⁊ vetris abſtinet reumatiſſi.
¶ Rabanꝰ. Ligurius bʒ coloꝛẽ qᷓ̃ſi electri:et ſi

fuerit ↄfricatus paleas ad ſe attrahtt.
O¶ Phᷣns. Hic lapis eſt frigide ⁊ ſicce cõplexio

nis. rotundus. valet pꝛecipue vulneratis. et a

vulnere lerrũ extrahtt.

¶ Ex li.de na.re. Tiguriꝰeſt lapis quẽ ſtillare
dicũt ab inguine lincis beſtie.ſ.oꝛientis. Duiꝰ
em̃ viina fᷣm Pli.ſolidat᷑ in lapidẽ.qð naturali⸗
ter beſtia ſciens inuidet bono noſtro egeſtũq;
pᷣcioſum vꝛine liquoꝛem harena obꝛuit.et h eo
citius in lapidem dureſeeit.
¶ Eſt ãt freq̃nti?croceus paꝝ ad nigredinem

tendẽs. Huicoloꝛ iuxta Pli.igneꝰ acrubicũ
dus ẽ ⁊ carbũculo ſilis:niſi ꝙ neq̃q; nocte lucʒ.

Juxta lapidanũ vᷣo viridis eſt. Virtus eius
ad multa remedia pᷣcipueq; ablutus in aqua
conſtipatos iuuat:⁊ ventrem ſoluit.coloꝛẽ q̊ʒ
perditũ in facierecuperat.
¶ Actoꝛ. De h̊ ſuperius vbi de natura aĩaliuʒ
agit᷑.ſcdᷣo vicʒ tractatu ca.lxxxvi.de.L.
¶ Arnol.Liparea ẽ lapis ſtiptic?. DHui? ꝓpꝛie⸗
tas eſt ꝙ om̃e genus ferarum ad eius pᷣſentiã
cito ꝓperat:⁊ ipſum intuetuir.
yſidoꝛus. Liparea ſuffitagentiles om̃es be⸗
ias euocaretraduntur. OYJYÿZ
¶ Ex li.de na.rerũ.Liparea lapis eſt in lybia
valde mirabilis.ad quã om̃e ſerarũ genus do⸗

cente natura ſponte q̃ſi ad patronũ currit cum

canes vel venatoꝛes eas inſequunt᷑ſz nec ali⸗
uerſarius eas nocere potelt.

—( —

—

A

„ 8 d

Pʒi; —

rSB 2

De Lapidibus. .

1 AUine latine. Brece Affroſolinũ. Dyaſ.
cCcaa. de affroſolino. Affroſolinũ eſt illud

qð apud Auicennã in ſcdᷣo canone ðꝛ Lapis

lune.vt ⁊ amboꝝ ↄcoꝛdia apparet.Et iðo dicit
Affroſolinũ in egypto tantũmodo innenitur
gq ia creatur. Ros celeſtis ad lune clanitatem
poſit in ſpeciẽ lapidis.quẽ ſpecularẽ vocamus
coagulatꝰ cõſtringitur. O ptimũ eſt aũt qð eſt

coloꝛe ceruleo ⁊lucido.Hoc em̃ fit ſimile gipſo

limpido: ⁊ ſpecularꝭ lapis ðe. Plinius capᷣ.de

affroſolino. Affroſolinũ ita creat᷑. Ros celeſtꝭ

congelat᷑ ad luneclaritatẽ in modũ lapidis ſpe

cularis.vnde nomen ſumpſiſſe videtur.

Dperationes

¶ Dxyalſ. Affroſolinũ omia vicia capitis emen

dare poteſt potatũ. ? ceppalargic ⁊ epilẽticis

creditur pꝛodeſſe,.

cum clauis ligneis. am ſi foꝛent clauatecla

uis ferreis:quando appꝛopinquarent illi mõti
dilacerantur iote. Melioꝛ ex iſto lapide eſt ille

quiattrahit ſerrum foꝛtiter.et coloꝛ eius eſt ver
gens ad coloꝛem celeſtem. nõmultum grauis
põderꝭ. q Oyaſcoꝛides. Lapis magnes gignit

atq; inuenit᷑ circa littus occeani apud trogo⸗
tidas:et in India.ab inuentoꝛe ſic vocatus.eſt

autem cols:e ferrugineus.i¶ Albertus in lapi

dario ſuo. Mag nes eſt ferruginei coloꝛis.qui

ſm Plinium inuenitur ĩ mari Indico.in quo
intantũ abundare ðꝛ ꝙ periculoſe in eo cũ na

uibus q ferreos clauos habent nauiget. Inue

nitur etiam in tragonitidis regionibus.Et ego

vidi ⁊ reperi in partibus Theotonie in ꝓuin

cia que francia oꝛientalis dicitur.vnũ magne

quantitatis ⁊ maxime efficacie.et fuit valde ni

ger:ac ſi eſſet ferrum eruginoſum ⁊ combuſtũ

.. Dberationes
Sera. Uirtus huius lapidis eſt ꝙ qñ datur
in potu ex eo laxat ventremcũ mellicrato.⁊ po⸗

tiſſime hamoꝛes groſſo.
Et quidam ſunt qui adurunt iſtum lapideʒ
⁊ v untur ſicut adama.—
Et idem auc.Hal. Virtus eieſt ſicut virtus

adamantis. Eteſt bonus illis qͥ; tranſglutiunt
acum vel aliud ſerium..

¶Etile qui habet fluxi ventris eo q ſumpſit

¶ Et dicitur de

ipſum in vaſe terreo.⁊ liniatur caput vaſis cũ

Sceta poſtc poſueris ſuper lapide calce viuam

Agnes. Serapion. Minera bu
ius lapidis eſt in matutinis ꝓpe
im terras Indie.Et qñ naues appꝛo/⸗

pinquant monti minere ipſiè non

remanet in eis aliquod ferrum.qð
nõ egrediatur a naui:⁊ volet ſicut auis vſq; ad

montem. Et nõeſt aliquis clanus infixus ta⸗

liter ꝙ poſſit euelli.quin euellatur ⁊ ſaliat vſq;

ad illum montem. Et pꝛopter hoc naues illaꝝ

Capitulii lxrvijſ.

partium nõ clauantur cum clauis ferreis: ſed

quam nõ tetigit aqua donec repleatur vas cal/
ce.⁊ accendas magnum igneʒ ſub vaſe donec
ingrediatin per oꝛificium vaſis.deinde pona⸗

tur vas in foꝛace figuli:⁊ dimitte ibi doneclu
tatoo eins coquatur ? ſiatteſta. Deinde ertra⸗
he lapidem a vaſe ⁊ dimitte infrigidari⁊ pone
