cinum eſt pinguius.Et lac capꝛinum eſtme⸗
dium. Vnde lac nõ eſt cõueniens capiti nec

lat eribo aptum sd ventoſitatem.
Almanſoꝛ tractatu tertio ca.de lacte.Lac

recenter muſtũ temperato exiſtit vicinum:
licet frigiditati ?⁊ humiditati parumper ap⸗
pꝛoximet. Vnde coꝛpus humectat ⁊ impin⸗

guat.Eius tamẽ cõuerſio eſt velox.quapꝛo⸗

pter acute febꝛientibovel quibo doloꝛ capitis

ex humoꝛe acciderit. colericis quoq; quibꝰ

frigide ex cõſuetudine accidũt egritudines
nullo modo eſt tribuendum.

¶ Oyal.ca de lacte. O m̃e lac generat bonus

O☛

— —

—
„ — —

Deherbis

chimum.⁊ eſt multi nutrimenti:⁊ mollit ven
trem:⁊ cõuenit ſtomacho.⁊ lac quideʒ veris
eſt aquoſius eſtiuo.
Et lac animalis paſcentis herbas recẽtes
eſt magis mollitiuum ventris qᷓ; paſcẽtꝭ her

bas ſiccas. Et lac capꝛinum eſt minus molli

ficat iuum q; alioꝛũ qnimalium.quoniã capꝛe
vt plurimũ comedunt herbas ſtipticas ⁊ fo
lia arboꝛum.⁊ ꝓpter hanc cauſam eſt bonum
ſtomacho. Sed lac ouis eſt ſpiſſum dulce ⁊
pingue.Non eſt adeo bonuʒ ſtomacho ſicut
capꝛinuʒ. Sed lac vaccarum:aſinarũ vel eq̃
rum ſunt magis laxatiua q; alioꝛũ animaliũ.
¶ Et omne lac quando coquitur ſtringitven
trem. Et maxime quando exſiccatur aqua
eius cum lapidibus calefactis:⁊ cõuenit vl⸗
ceribus inteſtinoꝛum:⁊ interioꝛum membꝛo
rum.e¶t ꝓpꝛie illius que fiunt ex gutture ⁊ can
na pulmonis:⁊ reniboꝛ inteſtinis ⁊ veſica.
¶ Et quando abluitur os cum lacte cõuenit
vlceridus eius ⁊ gargariſmata cumeo cõfe
runt vl ceribꝰ palati:ſed nouiter mulſũ eſt bo
num bibentibus medicinas moꝛtiferas.⁊ il
lis qui ſumpſerunt cantarides.
¶ Et lac vaccinum eſt ad hoc melius omni
alio lacte.⁊lac aſini ꝓpꝛie quãdo colluitur os

cũ eo contoꝛtat gingiuas ⁊ dentes.Lacvac

cinum ⁊ capꝛinum ⁊ ouinum:quando vnum⸗
quodq; coquitur cum lapide littoꝛis ↄuenit
fluxui ventris ⁊ vlceribus inteſtinoꝛum ⁊ te
naſmoni.

¶Et quãdo fit criſtere cum eo ſolo aut cum

gqua oꝛdei aut cum decoctõe gũm i quod di

citur caudare ſiue handaim ſedat moꝛdica⸗
tiones inteſtinoꝛum.⁊ fit criſtere cũ eo vlce⸗
ribus matricis.
Omne peeterea lac quãdo ſugi᷑ ex mãmi⸗

la ipᷣa eſt magis iuuatiuum:⁊ velocius nutri
tiuuzʒ. neq; ita coꝛũpitur.Et lac mulier dul/⸗

cius eſt ⁊ nutribilius omni lacte:⁊ connuenit

vlceribus pulmonis.et ponitur in eo oliba⸗

num tritum: ⁊ diſſoluitur in oculo in quo eſt

vngula aut vlcus conuenit.

¶Et quando miſcetur cum eo ſuccus pa⸗/
paueris ⁊ cera ⁊ oleuʒ ⁊ linitur cum eo ſuper
podagram conuenit. Et omne lac eſt malum
ſpleni ⁊ epati egrotãtiꝰ ſode ⁊ epilentie ⁊ ico
tomie et egritudinibus neruoꝛum: febꝛibus

antiquis.

Capitulum. eclxx.

Alilioꝛana. Pla. Maioꝛana ẽ her⸗
ba q̃ alio noĩe ſamſucꝰðꝛ ca.⁊ ſic.ĩ
m ij. gra. Floꝛes ⁊ fo.eiꝰ cõpetũtvſui
medicine. Igit᷑i eſtate collecta cũ
floꝛibo in vmbꝛoſo loco deſiccat᷑ ac ꝑ annum

ſeruat᷑. Gal.viij.ſim.far.ca.de ſamſuco. Sub

tiliũ ꝑtiũ ẽ ⁊ dyafoꝛetice vᷣtutis.ſiccat eĩ ⁊ ca
lefacit ĩ.iij.gra. Sera.li.aggre.capᷣ. Herʒe⸗
mus aucto.Dyaſ.Herba eſt habẽs vᷣgas ex
tenſas ſuꝑ faciẽ terre in ſuo hoꝛtu.et hʒ folia
parua rotũda ſuꝑ qꝗᷓ eſt boꝛra feri ſilia folijs
calamenti hñtis folia ſubtilia:⁊ hʒ odoꝛẽ bo
nũ. Idem auc.Gal. UVirtꝰ eiꝰ eſt qᷓ calefacit

⁊ deſiccat in.iij.gra.⁊ virtꝰ eiꝰ eſt qreſoluit⁊
ſubtiliat. Itẽ ex aromaticitate virtutẽ habzʒ

ↄfoꝛtãdi.⁊ ex q̃litatiboſuis diſſoluẽdi:oſumẽ

di ⁊ mũdificandi.Auicẽ. Maioꝛana ẽ ca.et

ſic. in.iij.gra.⁊ eſt ſubtilis cũ foꝛtitudine.
OPperationes.
Sera.auctoꝛitate aben meſuay.Quando
linit᷑cũ ſucco eiꝰ ſuꝑ liuoꝛes ſanguinis moꝛ⸗
tui aufert eas.⁊ ꝓpter hanc cãm apponentes
ventoſas vngũt locũ poſt vẽtoſationẽ cũ eo
vt nõ appareãt cicatrices ſcarificatõiſ.i Et

qñ fit caput purgiũ cũ eo cõuenit doloꝛi capi

tis maxime melancolicis ⁊ ventoſitati cere⸗
bꝛi. ⁊ apꝑit opilatiões q̃ ſunt in eo.et pꝛopter
banc cauſaʒ cõfert epilẽtie ⁊ paraliſi.In qua

Tractatus

declinat hõ caput ſuũ ad poſterioꝛa.et alteri
paraliſi.⁊ toꝛture oꝛis ⁊ emigranee.attrahit
enĩ hũiditates malas a cerebꝛo:⁊ ↄuẽit mul⸗
tũ.i¶ Et fit oleũ cũ ea ⁊ ↄuẽit ad oĩa ſupꝛadi⸗

cta.¶ Et qñ terit᷑ maioꝛana ſicca:⁊ cõſicit᷑ cũ
melle ⁊ linit᷑ ſuꝑ liuoꝛeʒ q̃ fit ſub oculo aufert

ipᷣm ⁊ expᷣmit᷑ſuccꝰ ex eadũ ẽrecẽs.ij¶Et fit
caput purgiũ cũ eo:⁊ mũdificat cerebꝝ:⁊ cõ
uenit egritudib eiꝰ frigidiſ⁊ melãcolic¶Et
qñ ĩbibit᷑ in eo cotũ aut lana ⁊ ponit᷑i aurẽ a⸗

perit opilatões eiꝰ. Silr ãt facit oleũ eiꝰ Et

calefacit mr̃icẽ.i Uñ Raſis ꝓpter aromati
citatẽ ſuã: caliditatẽ ⁊ ſubtilitatẽ ↄuẽit oĩb⸗
egritudib frigidis:⁊ ↄfoꝛtat cerebꝝ ⁊ omĩa
mẽbꝛa.i¶ Pli.ca. Oaioꝛana vires hʒ acres
⁊ calefactoꝛias ad oẽm duriciẽ vel rigoꝛẽval
de idonea. Medet᷑ etiã cathaplaſmatibo ĩpo

ſita ſiue potu data:a ſcoꝛpiõe vexatꝰ⁊ inteſti
noꝝ toꝛimẽto vel difficultate mictꝰ laboꝛan⸗/

tes.¶ Elixatura eiꝰ vydropi medet᷑. Vrinã
ꝓuocat ⁊ toꝛtiõibo vtilis ẽ.Succꝰ eiꝰ melle
addito liuoꝛes detergit. Scoꝛpionũ ictꝰ cũ

aceto ⁊ ſale cõpeſcit.Auctatiõibo bñ adhibe

tur.cerot vtiliter adhihet᷑.¶ Tumoꝛes oẽs
coꝛꝑis⁊ oculoꝛuʒ cathaplaſmatibo adhibita

ſpgit.maxie cũ polẽta impoſita.¶ Jtẽ appo

ſite ſolite purgatõis materiã ꝓuocat. In fe⸗

minis Malaginatibo ⁊ acopis miſcet᷑ bene.

Capitulum. ellxxſ.

Acis. Conſtantinꝰ in libꝛo graduũ
m ait:Nucis muſcate qrboꝛis ramoꝛũ
coꝛtex eſt macis que ab india venit.
cuius natura calida eſt ⁊ ſicca in tertio gra⸗
du.¶ Platearius. Macis calida eſtet ſicca
in.ij.gradu.Et ſ̃ᷣm quoſdaʒ flos eſt muſcate.
Quod videt᷑ falſum eẽc.qꝛ floꝛes aut decidũt
qaut in fructꝰ mutant᷑ Sunt aũt coꝛtices qui
dam qui reperiũtur circa nuces muſcatas:
ſicut circa auellanas ꝑ annos decẽ ſeruant᷑.
Habẽtq; vᷣtutẽ ↄfoꝛtandi ex aromaticitate:
diſſoluẽdi ⁊ ↄſumẽdi ex qualitatib. Eligen⸗

dqus eſt aũt macis ruffusvel ſubꝛuffus acutũ

habens ſapoꝛem cũ aliquãtula amaritudine
Dui vero nigricat terreus eſt.⁊ quiſapoꝛem

acutũ nõ habet abijciẽdus eſt. Sera.lib.ag—-

gre.ca.ſiſtoſi. Siſtoſi.i.macis.Et eſt coꝛtex
nucis muſcate que eſt ſuꝑ coꝛticẽ groſſũ.Et
melioꝛ ex eo eſt ille qͥ eſt coloꝛis fuſci ⁊ dete⸗
rioꝛ ex eo eſt niger.⁊ ĩ coꝛtice duro groſſo nu
cis muſcate nõ eſt aliquod iuuamẽtũ. Sed
fructus eiꝰ eſt vtilis medicine:⁊ oꝛitur in oꝛi
ente.Arabes dicũt quidem ꝙ eſt macis. eſt

coꝛtex qui appoꝛtatur de regione que nõ eſt
grecoꝛum.⁊ coloꝛ eius eſt flauus.

PHyperationes
Dyaſ.ca.machil ſiue machir ſ̃m trãſſatio⸗
nem grecã.i.macis.Coꝛiũ eſt lignivenientis
de barbarico:coloꝛis ruffi cũ roboꝛe ſolido.
cui virtꝰ eſt ſtiptica ⁊ remoꝛdens qᷓ; maxime
in guſtu. Tunſa ⁊ bibita emoptoicis ⁊ diſſin

tericis ⁊ ſciliacis ſingularẽ pꝛeſtat effectuʒ.

¶ Collectoꝛ huiꝰ tꝑis macis eſt coꝛtex nucꝭ
muſcate:qui adheret ipᷣi circumquaq; vt po⸗
teſt videri in barbulis auellanaꝝ.⁊ multoti⸗

ens vidi tuniſij ſiceſſe:licet dicat Dyaſ. Oa

chir: id eſt macis eſſe coꝛiũ ligni erroꝛẽ trãſ⸗
latoꝛis.qꝛ debet dici coꝛiũ fructꝰ:vt patebit

in caplo nuq muſcate.i¶ Gal. vij.ſim. far ca.
de maci ſm trãſſationẽ arabicã. Gliaſter ſiue
Taliffar.i.macis:coꝛtex eſt qui poꝛtat᷑ dein

dia:in guſtu quidẽſtipticus ſufficienter cum
bꝛeui quadã aromaticitate.¶ Cũ aũt adura⸗
tur eſt ſimilis pluribo aromat ibꝰ in dyanis:
⁊ ſubſtantia eiꝰ compoſita ex ſubſtantijs cõ⸗
trarijs:⁊ plurimuʒ qð eſt in ea ſubſtantia eſt
terrea frigida.Et minꝰ qð in ea ſubſtãtia eſt

ſubtilis caliditate:⁊ odoꝛ eiꝰ eſt bonus ſicut

odoꝛ aliarum ſpecierum aromaticarum.que
appoꝛt antur ab india. Sapoꝛ eius eſt ſtipti
cus ſtipticitate multa cũ aliquãtulo aroma⸗
ticitatꝭ. ¶ Virtus eius eſt que deſiccat in.iij·

—

S ,—R—

netr
A

mcne
Porem
lbag,
tecner
li
goſon
mrüc
is4
enich

ſrix

ends
o,
upin
1di
fi

!

B.
kon
1h
Si⸗
cht

rſin
tden
rn

Ar

n
/

geſt
icut

4

Goanti

De Herbis

gradu.ſʒ ca.⁊ fri.nõ eſt opatio manifeſta.ↄfert
fluxui ventris ⁊ vlceribo inteſtinoꝝ.⁊ bibit᷑ in
emoptoyca⁊ in fluxibus humoꝝ ad ventrem
Auiceñ.de viribo coꝛdis ait qↄſoꝛtat coꝛ.

N

V N/

Capitulum. cclxxij.
Alua.y ſi. Malua ðᷣꝛ eo ꝙ molliendi
m aluũ ac ſoluẽdi naturã habeat.i Pa.
lli. iij. In fe. mẽſe malua ſerẽda eſt q̃ oc
curſu hyemis ab incremẽti repᷣmet᷑ lõgitudine
loco pingui delectat᷑:⁊ hũido gaudet letamme
Trãſferunt᷑ eiꝰpla nte cũ ceperint q̃tuoꝛ hꝛe ſo
lia vłqͥnq; ad minꝰ.yſaac. Malua ca.ẽ ĩ p.g.
hu.in.ij.¶ Pla. Eſt em̃ malua domeſtica⁊ ſul⸗
neſtris. Malua domeſtica mag fri. eſt ⁊ hũi⸗
ditatẽ bʒ ſubtilioꝛẽ. Silueſtris ãt creſcit altiꝰ.
⁊ altioꝛa hʒ folia.⁊ q̃ſi frutex.h minꝰ fri.eſt:et
habec viſcoſam humiditatẽ HM
Operationes.
¶ ODyaſ. Malua melioꝛ eſt oꝛciua qᷓ; agreſtis:
ſʒ cacoſtomaca eſt:ventrẽq; mollit. maxie ãteiꝰ
vᷣgule ĩteſtinis vidẽt᷑ac veſice.Eius folia cru/⸗
da cathaplaſmata cũ ſale modico medent᷑ egi⸗
lopis.valẽt ⁊ apũ ꝑcuſſurj. ¶ MHalua elixa⁊
oleo admixta cataplaſmatibo adhibita acoꝛas
⁊ furfures capit tollit.Elixatura eiꝰmalactica
eſt. Ad duricies ĩceſtinoꝝ atʒ matric ⁊ ani ne⸗
ceſſario ſupponit᷑. Yolia eiꝰcocta ⁊ impoſita cũ

oleo modicoↄbuſtiõib ⁊ igniſacro.¶ Malua
cũ radiciba cocta in iuſcello.venenoſis potiõib
ſubuenit ſi freqͥnter bibat̃.¶ Pla. Malua va⸗
let ad maturandum ca. apata:terunt᷑ em̃ folia
malue cũ axungia poꝛcina recenti ⁊ tegulã ca⸗
lefacta ſuꝑponit᷑.Hec etiã vʒ õ duriciẽ ſplenis
⁊ epatꝭ.q Yomentũ exaqua decoctõis eiꝰ fac⸗
tũ circa pedes.valet ad ſomnũ puocandũ ĩ fe
bꝛib acutis.iſſ Conſtanti. Malua eſt fri. in. ij.
G·⁊ hu.in pᷣ.quiddã caloꝛis accidentali hʒ.ideo
q;ſi in vino ſit cocta ⁊ cataplaſmet᷑ õ ſcrofulas
apᷣata tumoꝛeſq; mãmillaꝝ vʒ.¶ Succus eiꝰ
ſicũ vino bibat᷑ ſtra nginriã.i.difficulcatẽ min
gẽdi diſſoluit:⁊ lapidẽ frangit. Sciatice ↄue⸗
niẽs inteſtina ſanat vulnerata.ſi cũ aceto coq̃t᷑

doloꝛem capitum lotoꝝ mitigat.

4.
„

Capitulum. clxxiij.

lũ. Rabbi Moyſes ca.ð malo.Ex
m eis q̃dã ſũt dulcia.q̃dã põtica.q̃dã ſtip
tica ⁊c.Hoc idẽ dic Auerrois.v. Colli
get. auc. Auenʒoar. Sera.li.ag.c.de malo. Et
exeis q̃dã ſũt ſtiptica.qᷓdã pontica.q̃dã dulcia.
qdã acetoſa.⁊ q̃dã inſipida aq̃a. In dulcib ẽ
ſuba aqſa tꝑateſube.⁊ in põticq qʒ vincit ſuꝑ
eaẽ tꝑamẽtũ fri.terreũ.ſʒ ſtiptic eſt hec eadem
ſuba cũ ſuba aqſa:q̃ in dulcibi.Et ĩ acetoſis ẽ
ſuba aquea frigida.
r.

B

Tractatus

HOperationes.

¶ Rabbi moyſes. Malũ odoꝛe ſuo coꝛroboꝛat

coꝛ ⁊ cerebꝝ:⁊ iuuat ptiſic ⁊ melãcoli.ſʒ come
ſtio eipeioꝛ eſt oim comeſtõe fructuũ.generat
ventoſitatẽ.ſ.quã gñat in.ij.⁊.ii.digeſtiõe.ita
vt ſit dictũ a ſapiẽtibꝰ ꝙ gñat ptiſim ⁊ ethicã.eo

q'hmòi vẽtoſitates inflant arterias ⁊ venas.

Gał..vij.ſim.far.ca. Milea.i.pomaria.⁊ eſt

arboꝛ mali.non quelibeteſt vniꝰnate.ſic neq;
fructꝰ. NHam pomoꝝ alia ſunt dulcia.alia vero
guſtera.alia põtica.alia ᷣo acida.alia vo non
totaliter exoluta ⁊ aqſa.⁊ aannar gaſitas in
u

bis vt ſit complexio eoꝝ bumidioꝛ ⁊ frigidioꝛ.
Terreſtre vᷣofrigidũ dominat in põticis. In⸗
digeſtũ vᷣo in auſteris. Hoc ⁊ aqueũ frigiqum

ſi in dulcibseucratũ dñat᷑ Iſtaat ⁊ folia ſuceci
2 coꝛtices eius ar boꝛis adinuicem differunt.

¶ Vñ de herbis vti cũ auſteris q dem ⁊ acidis.
Vulnera ↄſolidat.⁊ flegmo nũ qͥ ſũtĩ gñatiõe
reꝑcutere id qdð influit.⁊ ſtomachũ exſolubuẽ.⁊
vẽtrẽ coꝛroboꝛat.cũ aq̊ſioꝛib vᷣo moꝛdaces fle
gmões icipiẽtes:⁊ eos qͥ ſũtĩ augmẽto rmittere
¶ Om̃ãt multa oibo pomis humiditas inſert᷑
palã eſt ⁊ exeo ꝙ nulliꝰeoꝝ ſuccꝰ ꝑduratſʒ ace⸗

ſcũt ⁊ coꝛrũ punt᷑ oĩa.ſolũ em̃ citonioꝝ( q̃ vtiq;

ꝓpterpᷣdominantẽ ſtipticitatẽ minꝰ ſunt hũida
alijs)q̃ᷓꝝ ſuccus coctcũ melle durare põt.ipſe
ãt ꝑſe neq; ita ẽ durabilis. ODalũgran atũ.le⸗
ge capᷣ. Granatũ.⁊ mala cito nia lege citonia.

Capitulum. cllxxiiij.

Ala maciana.exponit vſi.ꝙa loco di⸗
m ciũt̃.Quidã vᷣo exponũt ſilueſtria.vul⸗
gari tñ byſpanico etiã domeſtica om̃ia
matiana dicũt᷑. Dyal.de ipᷣis ꝓpꝛiũ facit caplin
inqͥt. Matiana cũ adhuc immatura ſtiptica

ſũt ⁊c. In alio tñ capᷣ.exponit ꝙ ſũt eſtiua.apð
Sera. vᷣo ex vᷣbis Dyaſ.hẽtur ꝙcolligũt ĩ ve⸗

re.Et Auiceñ.in h̊ ↄcoꝛdare vide’.
DBVO peratio nes.
¶ Aui. diẽ ꝙ nocẽt neruis ꝓpe nerualia.ſiẽ dis
xit Dyvaſ.i¶ Et ð viribo coꝛdis di ↄfoꝛtatcoꝛ.

ℳ
—.

—

apitulum. clxxu.

Anna vt ait Auiẽ.eſt roscadens ſuꝑ

m ldlapidẽ ⁊ plantas. ⁊ hʒ plures ſpecies. ?

denomĩata eſt tereniabin.⁊ ſiracoſt.⁊

ſuccaꝝ baoſer ẽ de ſpẽboerꝰ.Et ait Aui. Mãs

na diuerſiſicat᷑ ſm diuerſitateʒ reꝝ ſuꝑ q̃sca⸗

dit recipiẽs ab eis diuerſitates ⁊ ᷣtutesapud
nos vididuas ſpẽs.vna q̃ꝝ ẽ j̃nuloſa nõ ↄiũc⸗

cta qnulis.alia ↄglobata q artificio magꝭ vide

tur ſophiſticata ex ʒuccaro cocta ⁊ folijs ſene:
q̃ᷓꝝ fruſtula ĩmixta vident᷑ ſapoꝛẽ(qͥ ſene)oſtẽ//
dit.¶ Sera. li. ag. c. Men. i. mãna eſt ca.? abæ
ſtergit ⁊ lauat.⁊ eſt ca.in pᷣ.ꝗtẽꝑata hũiditate ⁊
ſiccitate.i¶ Et idẽ auc.Raſis dixit qͥdẽ manna
cadit ſuper arboꝛẽ que dicit᷑ tamariſcus ſicut
mel.⁊ qn facit moꝛam ſuꝑ plantã illã albeſcit.
ſʒ qñ ibi nõ moꝛat᷑ ſʒ colligĩcito cũ folio eius

cſt viridis. Melioꝛ ex ea eſt cuius coloꝛ eſt cla
rusappꝛopinquãs albedini.⁊ hʒ parũ ruboꝛis

Plinius. Manna eſt omms ros cadens ſu

De Verbis

*

ꝑ lapidẽ aut arbo:ẽ.⁊ fit dulcis.⁊ coagulat᷑ ſi⸗
mel. ⁊ exſic catur ſic gũmi quẽadmodũ terenia
bin.Eſt alia ſpecies que vocatur tereniabin.
qua lege ca pitulum Tereniabin.

Hobkrationes.
Sera.auc. Raſis. Que de ipo cadit ſuꝑ ar⸗
boꝛẽ tamariſci ẽ bonatuſſi ⁊ aſꝑitate pectoꝛis
Kolligit eã Raſis ⁊ dixit.qꝙ; ma nacadit ſuꝑ ar
boꝛẽ qͥ ðꝛ tamariſcꝰſic mel.¶ Et idẽ au. Habix
Eſt ca.ĩ fi.pmi ſicca ꝓpinquãs caliditati.ↄfert
relaxationi ſtomachi:⁊ a bſtringit ventrẽ:⁊ cõ⸗
uenit aquecitrine qũ bibit᷑ de ea.emplaſtratur
vẽter.⁊ ingredit᷑ in medicinis apoſtematum.

¶¶ Et exſiccat catarrũ qñ fit caput purgiũ:qm̃

mũdificat cerebꝛũ ⁊ expellit ab eo ventoſitatẽ
groſſam.¶Et foꝛtificat medicinas:qũ miſcet
cũ eis ĩ potioniba⁊ coput purgijs.⁊ delet apo⸗

ſtemata flegmatica. ⁊ miſcet in ↄfectiõibapter

excellens iuuamentũ qð eſt in ea.

1

n TI
4/
H

RD

1

Capitulum. eclxxuj.

Andragoꝛa vir.yſi. Spẽs erꝰ due ſunt

m Maſculꝰſcʒ ⁊ femina. De maſculo in

iſto capᷣ.tractat᷑. Mandra goꝛa ſilis eſt
paruo peponi.dicta ꝙ hʒ mala ſuaue olentia:

magnitudine malimatiani.vñ ⁊ latini eãõ maæ⸗
lũterre vocãt:eo q radicẽ hʒ foꝛmã hoĩs ſimilã
tẽ. Antropos em̃ hõ ðꝛ.hinꝰ coꝛtex in vino miſ
ſa dat ad bibendũ his quoꝝ coꝛpꝰſecandũ eſt
ꝓpter curã vt ſopoꝛati doloꝛẽ nõ ſentiãt. Ma⸗
ſculofolia hʒ ſimilia bete.¶ Pliniꝰ li.xxv.an
didꝰqͥ ⁊ mas.niger q̃ femia exiſtimat᷑mandra
goꝛa.iſ Dyaſ. Maſculꝰ vo mãdragoꝛa hʒ ſolia
alba ⁊ maioꝛa:lata ⁊ leuia ſiẽ bete. Mala eius
duplicia naſcunt᷑ coloꝛe croceo.odoꝛe ſuaui cũ
grauitate q̃ paſtoꝛes comedũt.⁊ ſtatim ſomnũ
capiũt. Au c. Mãdragoꝛa fri.vſ q; ad.iij.gra.
⁊ humida.Oĩs ãt mãdragoꝛe radixmagna ẽ:
hoĩs foꝛme ſilis. Mandra goꝛa em nomen eſt
vmaginis naturalis.ſcʒ ſiẽ planta exiſtens in
foꝛma hoĩis.iſ Ex herbario. Mandragoꝛaq;

foꝛtiſſimiodoꝛis eſt ab hoĩe ieiuno nõ colligit

—* . .

Haſculus autẽ habet albid oꝛa folia et ma⸗
ioꝛa:ſed vtriuſq; vis eſt vna. èð,

5

Pyperatione

¶ Sera. OQñ ex iſta radice exhibet᷑ alicui ĩ po⸗

tu vel cibo cũ paneinc dit ſumens eã in ſuber

Et iõ vtunt᷑ corurgici qñ volũt mẽbꝝ incidere.
¶ Et idẽ auc.Dyaſ. Virtus maſculi eſt. ꝙ ſi co
quat᷑ radix ĩ vino donec minnit᷑tertia pars. et
colat᷑ ⁊ reponit᷑ ⁊ accipit᷑ ex ea q̃ntitas.ʒ.i.⁊ ad⸗
miniſtrat᷑ad nimias vigilias.⁊ ad ſecãdos do
loꝛes:⁊ qñ fuerit neceſſe incidere aut cauteriſa
re ali quod mẽbꝝ ⁊ volumꝰ ꝙ nõ ſentiat᷑:detur
ei in potu pꝛius. ¶ Et bibant᷑ duo ono os ex
ſucco radicis cum mellicrato faciunt euomere
flegma ⁊ coleram ſicut elleboꝛus.ſʒ ſi accipiat
plusoccidit.Et coꝛtex radicis ingredit᷑ in me⸗
dicinis oculoꝝ ⁊ in naſcalib.¶ Et qñ acc pit
exeo medius onulus ⁊ ſupponit᷑ ꝓpuocatmen⸗
ſtrus:⁊ extrahit fetum. Et qñ ponit᷑ in ano ſiẽ
ſuppoſitoꝛiũ facit doꝛmire.¶ Et qñ radix eius
elixat᷑ cũ eboꝛe ſex hoꝛis mollificateum⁊ facit
ipᷣm abilẽ ad faciendũ quãcũq; figurã voluerꝭ⸗
¶ Et qñ ſit empla ſtrũ cũ folijs eiꝰrecẽnbocum
ſanie eſt ↄueniẽs a poſtematibo calidis oculoꝝ
⁊ apᷣatibo fuꝑpueniẽtibovulnerib ⁊ vlceribus.
et reſoluit apata dura:⁊ ſcroſulas ⁊ exituras.
¶ Etxqñ fricat᷑ cũ eo empetigo ⁊ baras ⁊ ſimis
lia eis ſex dieb aufert ea ſine vlceratiõe loci.⁊
ↄferũt attritiõibo q̃ fũt in itinere. ¶ Radix vo
eiꝰ qñ terit᷑ ↄtritiõe foꝛti:⁊ fit eimplaſtrum cũ ea
⁊ aceto curat heriſipilã.⁊ qñ miſcet᷑ cumoleo ⁊
melle eſt bona moꝛſui venenoſo.⁊ qñ miſcet᷑ cũ
ſa nic ſedat cyrogras:⁊ doloꝛẽ ũcturaꝝ.et oẽs
alios doloꝛes.¶ Fit aũt vinũ cũ coꝛtice eiꝰradi
cis ĩ hũc modũ abſq; decocuõe.accipiat᷑ de vi⸗
no dulci anphoꝛa yna.⁊ ꝓijciãt᷑ tres magne ra
r i

dces in ea.⁊ det᷑ in potu q̃ntitas triũ onolos
illi quẽ neceſſe eſt ĩcidere aut cauteriſare.⁊ nõ
ſentiet cauteriſatiõeʒ aut inciſionẽ ꝓpter ſubet
qð ↄtingit ei.⁊ qũſumit᷑ deea nimis facit apo⸗
plexiã.¶ Succ pomoꝝ eius qñ ſumit᷑ in potu
müdificat matriceʒ qñ admiſcet᷑ ei ſulfur 2 fit
inde naſcale abſcindit fluxum matricis.
CLolligit᷑ aũt lacheymꝰhuius plante:qũñ ꝑfo⸗

rat᷑radi eiꝰ⁊ colligit᷑ qd emanat exlachꝛymo

in vaſe vitreato. Verum ſuccus eiꝰ ſoetioꝛ eſt
lachꝛymo. ? nõ eſt in om̃i ꝑteradic tm̃ de hu⸗
miditate:q; qnñ vulneratur emittit lachꝛeimum:
quod quidem experientia ſciri potet.
Alia ſpẽs q̃ noiat᷑ narbus adminiſtratur a
cirurgicis qn volũt mẽbꝛũ aliqð incidere.⁊ qũ
bibit ſolatrũ qͥd ð:ſuffocans ei eſttyriaca.

¶ Et idẽ auc.Raſis.dixit mihi qͥdã ex antiqs

babilonie. ꝙ q̃dam puella comedit qͥnq; poma
mãdragoꝛe.⁊ cecidit ſincopiſata.⁊ tota effecta
eſt rubicunda.⁊ quidamſuꝑueniẽs effudit ſu⸗
per caput eius aquã nimis donec ſurrexit.
¶ Et ego vidihoĩes qͥ ſũpſert de radice eiꝰcau⸗
ſa ĩpinguãdi.⁊ accidit eis ſic accidere ſolet hoĩ⸗
bus ingredientibo balneuʒ ⁊ bibentibus poſt
exiiũ vinũ muliũ. Nam factꝰ fuii vultꝰ eoꝛũ ni⸗
mis rubicũdus. Et idem auc.Dydſ.Radicẽ
maiuldragoze muiti dant 9d amoꝛem.

JS.

„ . R 2.
Capitulum. cclxxvij
Aindrogoꝛa femĩe. Sera. auctoꝛitate
m Dyaſ.Et femĩe coloꝛ eſt niger.⁊ noĩat
landachis ſiue bandachis autlactuca
Nã ĩ folijs eiꝰẽ ſilitudo cũ folijs lactuce.⁊ ſũt
pinguia grauis odoꝛis.⁊ extẽdunt᷑ ſuꝑfaciem
terre. in medio folioꝝ eiꝰeſt ſimile neſpili.et eſt
lofach.⁊ eſt citrini coloꝛis.hñs odoꝛẽ bonũ.et

intra ipᷣm ſunt grana ſimilia granis piroꝛũ. t

habet rodices magnas mediocriter duas vel

tres adherẽtes inuicẽ exterꝰnigras ⁊ interius
albas. ſuꝑ quas eſt coꝛtex groſſus. Et hec ſpẽs

mandragoꝛe nõ habet ſtipbiten.

Pbperationeg.
¶ Mandragoꝛa ſoꝛtiſſim odoꝛis eſt a bhomi
ne ieiuno non colligtuu.
Utriuſq; vis vna eſt. hec cum polenta trita
feruoꝛes ocu oꝝ ⁊ doloꝛes qaurium ſedat.
¶ Radix eiꝰ cũ aceto trita ⁊ illita ignẽ ſacrũ cu

rat.¶ Aui. Mãdragoꝛa ſo mnũ ꝓuocat ei qñn

ponit᷑ ĩ vino vehemẽter inebꝛiat.mliuſq; vſus
es ⁊ odoꝛamẽtũ faciũt apoplexiã.¶ Lac eius
euellit lẽtigines ⁊ pãnũ ſine moꝛdicatõe.oluẽe⸗
do ãt educi:colerã ⁊ flegma.¶ Radixerꝰtruia?
cũ aceto impoſita ſuꝑ heriſipilã ſanat eã.ſemẽ
eiꝰ matricẽ mũdit᷑icat.vel vomitũ ꝓuocat.

a Oe de e

+

— — ——

— —— — — — —

wei

ni

d p 8 2à

De YMerbis

Capitulum. ccxxlviij.

Arua. Serapion. Marua eſt planta

m ſilis pꝛaſſio:niſi qꝛ eſt lõgioꝛ.eo habzʒ

folia parua multa dura ⁊ aſpera:bo⸗
nũ odoꝛem habentia dulcia.ſuꝑ que ſunt pili
parui.⁊ hʒ vᷣgas multas egrediẽtes ab vnara
dice.⁊ albioꝛes vᷣgis pꝛaſſij:naſcit᷑ lois mõtuo
ſis ⁊ aſperis. Et idem auctoꝛitate Gal. Sa⸗
poꝛ eius eſt acutus pungitiuꝰ amarus.⁊ virtꝰ
eius eſt que calefacit in ſecũdo gradu.

Dperationes.

Serapion. Virtus eiꝰ eſt qᷓ̃ abſtergit ⁊ in⸗
cidit.⁊ ꝓuocat menſtrua.⁊ occidit ſetum.

¶ Et expellit ſecundinam.habet virtutem cale

factiuam acutam

¶ Et id eo quando bibitur decoctio folioꝝ eiꝰ
cum vino pꝛouocat menſtrua.
¶ Et facit aboꝛſum:⁊ expellit ſecundinam.

Capitulum. cclxxix.
Arubium ſiue Pꝛaſſium. Derapion
m libꝛo aggre.capᷣ.Faraſion.i.pꝛaſſium.
Eſt herba habens ramulos multos
egredientes ab vna radice.⁊ ſuꝑ ipſos eſt boꝛ⸗
ra pauca.uius coloꝛ eſt albus.⁊ virge eius

ſunt quadrate. ? ſolia eius ſunt in lõgitudine
pollicis.obꝛotunda rugoſa velaſpera.ſuꝑ que

eſt boꝛra. Et ſemen eius ⁊ floꝛes eius ſunt di⸗

uiſa ꝑramos eius.⁊ ſemen eius rotundũ ad
aſperitatem tendens. Naſcit᷑ in campis ⁊ in
edificijs domoꝝ.i¶ Dyaſco.capᷣ.de marubio
Marubium vel Pꝛaſſium frutex eſt er vnara
dice. multas virgas habens albas ⁊ aſperas:
⁊ quadratas.Et folia ſimilia digito m aioꝛi.et
obꝛotũda ⁊ aſpera alba ⁊ rugoſa.⁊ guſtu ama
ra.ſemen eſt illi obꝛotundũ ⁊ verticuloſum et
aſperum. Naſcitur locis multis.¶ Auiceñ.li.
ſecũdo.cap.de pꝛaſſio.Pꝛaſſiũ eſt herba ama
ri ſapoꝛis.¶ Inquit oꝛibaſius. Non ſunr cale
factio eius ⁊ exſiccatio ipſins foꝛtes.Alij autẽ
dixerunt ꝙ eſt calida in tertio gradu:ſicca in
ſecundo.E ſt aperitiuum:abſtergit ⁊ liqueſacit
⁊ reſoluit ⁊ inceidit.

Poperationes

¶ Serapion inquit. Aperit operationes ſple⸗
nis et epatis.⁊ mu ndificat pulmonem ⁊ pec⸗
tus ꝑſcreatum. ⁊ pꝛouocat menſtrua quando
bibitur.⁊ quãdo ponitur exterius abſtergit et
reſoluit.ſuccus autem folioꝝ eius poſtq; eſt de
ſiccatus in ſole reſoluitur cum melle:et admi⸗
niſtratur ad viſum acuendum.
¶ Et fit cum eo ſternutatoꝛiũ vctericis.ad mũ
dificandum mſfectionem coloꝛis.⁊ adminiſtra

tur cum medicinis aperientibo inſtrumenta

auditus.⁊ datur ſuccus eius illis in potu qui
ſumpſeruntmedicinas moꝛtiferas.verum no⸗

cet renibus ⁊ veſice.

¶ Et emplaſtrum cum folijs eius ⁊ melle mũ⸗
dificat vlcera ſoꝛdida.⁊ euellit panariciũ ⁊ car

nem putrida m. ⁊ ſedat doloꝛes lateris.Et fit

emplaſtrum cum marubio et ſale.et confert
moꝛſui canis rabidi. —
¶ Dyaſ.olia eius ſicca:vel ſuccus folioꝝ eiꝰ

vel ſemen eius elixum ⁊ bibitũ cũ melle ptiſic

⁊ tuſſientibo ⁊ aſmaticis ꝓdeſt. Toꝛacem pur⸗
gat:maxime yriſilirice mixta.
¶ Purgãadis vtiliter mulieribo adhibet᷑. Se⸗
cundinas excludit:diu patientibus ſubuenit.
Veſice ⁊ renibus cõtranum eſt.melle addito

vulnera purgat ⁊ illa detergit. Paſcẽtia vulne⸗
ra compeſcit.doloꝛẽ lateris tollit.

¶ Succus ſiccatus melle ⁊ vno addito caligi
nes oculoꝝ detergit.vyctericis naribus immiſ
ſus fert auxilia.cum oleo roſarum ſuccus eiꝰ
aurium do loꝛem mitigat.
¶ Auiceñ. Succus eiꝰofert doloꝛi auris anti⸗
quo.⁊ mũdificat ⁊ aperit meatꝰauditꝰ.⁊ remo
uet antiquũ doloꝛẽ eius. Succus eiꝰ cũ melle
eſt cõneniens ad acuendum viſum. mũdiſicat
r üj

„d N

§
W

Capitulum. clxxx.

Arrubiaſtrũ vel Marrubiũ nigrum.
m vel Marrubium ſilueſtre. Dvaſ. cap̃.
Bubloeie. id eſt marrubiaſtrũ. Et eſt
ſilis marrubio:niſi qꝛ ſolia eiꝰ nõ ſũtroiunda:
ſʒ piloſa ſimilia folis ignide magne vel acali⸗
fex.idẽ virgas nigras ⁊ quadras hʒ ⁊ aſperas

ex vna radice virgellas multas ꝓferens.

Dperationes

¶ ODyaſ.Eius vires faciũt ad ſerpentũ moꝛſus
⁊ ad ſuſpirioſos.ſtrumas diſſoluit.⁊ mẽſtrua
ꝓuocat. Decoctio eiꝰ in aqua cũ grano ſolis
modica liqͥricia ſto macho bñ ↄuenit.i¶ Folia
eius additoſale in cathaplaſmatibo compoſi⸗
ta moꝛſus caninos mitigant in cinere calido
miſſa ⁊ marcida facia cõdilomata ſolunnt.
¶ Uulnera ſoꝛdida melle addito purgant.

Capitulum. cclxxxj.

Tractatus

pectus ⁊ pulmonẽ ꝑ eductionẽ ſputi.
¶Eſt aperitiuũ opilationũ ĩ epate ſpiene ⁊ re⸗
nibo. ꝓuocat mẽſtrua.⁊ mũdificat matricem.
¶ Galviij.ſim.far.ca.de pꝛaſſio ſᷣm tranſlatio
nẽ ara bicã.ſapoꝛ eiꝰeſt amarꝰ:⁊ vᷣtus etꝰcalida
⁊ ſicca in ſcðᷣo gdu:vñ abſtergit ⁊ reſoluit.

Aeriſſilua. Pandecta ca. ccccexxxiiij.

m Matriſſilua latine.grece ſplemon vel

ſplenaria vel linealis vel periclumenos
Herbga eſt cuiꝰ folia ſunt ex altero lateꝝ ſubal⸗
bida.⁊ ex altero viridia ſe adherẽs ⁊ inuoluẽs
ſepius.cuiꝰfructus eſt magnitudinis cubebaꝝ
in pncipio viridis ⁊ cũ maturauerit citrini coꝝ
loꝛis tendẽtis ad rubedinẽ poſiti oꝛdinarie.et
ↄcluſi in duobo folijs ſimul ↄiunctis.exiſten⸗
tibo in capitibo ſtipitũ iuxta eum. ¶ Dyaſ.cap̃.
Periclimenos frutexeſt ſimplex ĩ circũitu fo
lia habẽs alba ⁊ ſimilia edere.⁊ circa ipᷣa folia
vge ſũt tenues:in qͥbo eſt ſemenedere ſimile.qð
ſemen folijs adheret.durũ vt cũ vi leuet᷑. Radix

eſt ill groſſa. Naſcit᷑ in locis cultis ⁊ in oꝛtis:

et inter roſas:⁊ intercluſis locis.⁊ coheret ſibi
vicinis fructibo vel circũuolum. Gal. Penicli⸗
menos.i.matriſſilua.vtilis eſt fructꝰ:⁊ folia in
ciſiue ſimul ⁊ calefactiue exiſtentia virtutis.

Operationes

Dyaſ. Semẽ eiꝰ colleciũ ⁊ in vmbꝛa ſiccatũ
⁊ cũ vino bibitũ diebo.xl.ſple nẽ ſiccat.vꝛinã ſan
guineã ſexta die puocat oꝛthonoicis ⁊ ſubglu⸗
tientibo medet᷑.¶ Diu parturientibo ſubuenit.
ſimilis vᷣtus eſt folijs ipſiꝰ.xxxvij. diebo bibita
genitalia ſemina hoĩs pꝛiuat.oleo mixta ⁊ per
uncta frigoꝛa periodica excludit.

nan
e
Dnc

vürtl
fnu
hn
ihots

Aeee e

De Herbis

Bal: Ita ẽ vinatiua ⁊ vꝛinã ſanguineã oꝑat᷑

bibita vſq; plurimũ ĩ pᷣncipio vᷣo vꝛinatiua ſo⸗

lũ eſt.¶ Extroꝛſũ vᷣo cũ oleo vnctũ calefacit.in⸗
uat aũt ſpleneticos ⁊ diſſintericos.¶ Mẽſura
Fo fotatiõis dꝛagos eſt vnus cũ vino:ſiccatãt
ſperma.Et qͥdã aiunt.ſi plurimũ bibat᷑ om̃ifa⸗
riã in generatiuifiunt qͥ bibũt.¶ Quidã ãtet
terimmũ dieꝝ in hutꝰpotu ſic Dyaſ.facit ſepteʒ
⁊.xxx.dies reꝑiri ab eo ponũt. Ita ãt ⁊ vꝛinas

ſanguineas fieri vt a quarta dieꝝ.

E

W

— 2 .

Capitulum. cclxxxij.

Elliſſa vel meliſſa.Pan.ca.xc. Meliſſa

m ſlilis eſt pꝛaſſio:hũs tũ citri odoꝛẽ ca.⁊

ſic. in.ij.g. Sera.li.ag.capᷣ.bedarũgie.
auc. Dyaſ.Bedarũgie vel meliſophilos:qð ſic
ðꝛ eo ꝙ libẽter eã apeſmãducẽt.herba ẽ tirſos
hñs qdratos hirtos plurimos ex vna radice.
⁊ folia ſilia bublote.maioꝛa tñ ⁊ tenera⁊ non
ſic aſpa vt citꝝ in odoꝛe. In alio Sera.habet
ſic. Melliſophilos.i.meliſſa herba eſt ſupquã
apes delectant᷑ ſtare.⁊ virge ipſiꝰ ⁊ folia ſitant
vgis ⁊ folijs marubij ſilueſtris.⁊ vᷣge eiꝰ ⁊ ſti⸗
pites ſũt anguloſi q̃dranguli.⁊ folia eius ſunt
maioꝛa folijs marubij ſilueſtris.⁊ nõ ſunt puo

ſaſiẽ folia ipᷣiꝰ.⁊ odoꝛ eiꝰeſt ſic odoꝛ curi.hal.

vij.ſim.far.capᷣ.melliſo filum.i.meliſſia.Pꝛaſſio

qdeʒ eſt ſimile. deficit qnidẽ ab eo multum in

virtute.⁊ ꝓpterea neq; vtit᷑ gliqͥ eo.ſuꝑfluũ em̃
eſt pꝛaſſio egñte ita copioſo vbiq; terraꝝ mel⸗
liſofilo vti. Si vᷣo aliqñ nõ affuerit pꝛaſſium:

licet hoc vti in omib in quiba vtimur illo: ſciẽ⸗

tes ꝙ ab actu deficit. .
Operationes.
Sera. olia eiꝰ cũ vino bibita ⁊ ĩ cataplaſ⸗
matibo vim ſcoꝛpiõis optime curat. Caninos
moꝛſus ad ſaniatẽ ꝑducit.¶ Elixatura erꝰ id
facere põt.cuiꝰelixatura fomẽto adhibita men
ſtruis lõgiſſimi tpis imꝑat.oꝛe retenta doloꝛẽ
dentium mitigat.diſſintericis opimilat᷑. Yolia
ipᷣa oĩa ſimiliter facere pñt.toꝛtiõibo recte adhi
be?.¶ Et vt electuarium oꝛthonoicis ꝓdeſt ſale
addito.⁊ anheloſis:⁊ qui nõ pñt iacere.⁊ in ca
taplaſmatib adhibita ſcrofas ſpargit: vulne⸗
rapurgat:atricis opitulat᷑.¶ Et qñ fit empla⸗
ſtrũ cũ ea ſedat doloꝛẽ iuncturau.i Et idẽ auc.
Aben meſuay. Pꝛopetas eiꝰeſt letificare aĩaʒ
¶ Et idẽ auc.yſaac.Oñ comedit᷑ bedarũgie in
ieiunio ↄfert ſtomacho frigido ⁊ hu mido.⁊ fa
cit digeri cibũ groſſuʒ.⁊ aꝑit opilatões cerebꝛi.
¶ Et deꝓpꝛietate eiꝰeſt ↄferre debilitati coꝛdis
⁊ a ufert cardiacã.⁊ remouet afſtictiões.ſolici⸗
tudines ⁊ timoꝛes qͥ accidũt a melãcolia et hu⸗

moꝛe aduſto qbo nõ poſſunt doꝛmre. Auicẽ.

de viribo coꝛdis dicit ꝙↄſoꝛtat coꝛ.

8

“ dD

d8 d

Tractatus

Coapitulum. cclxxxiij.
Ellilotũ. Pla. Mellilotũ ca. eſt ⁊ ſic.
m in p.ꝗ̊. Curꝰſemen ſiir appellat᷑.⁊ qꝛ ſe⸗
micirculi ſoꝛmã hʒ etiam coꝛona regia
ðꝛ. Semẽ cũ coꝛticibo in medici nis ponit᷑ ac ꝑ.
tres ãnos ſeruat᷑. Adeo nãq; paruũ eſt ⁊ adhe⸗
rens coꝛtici.vt vix inde poſſit ſeꝑari.vᷣtutẽ hʒ
ↄfſoꝛtãdi ex aromaticita te.diureticã ex ſubtili/
tate ſubſtãtie. Idẽ coꝛona regia ðꝛ.qꝛ vagine
ſeminũ eiꝰfoꝛmate ſũt ad modũ ſemicirculi: q̃
cũ ſuis ſeminiba ponũt᷑ in medicinis. Herba
ipᷣa hʒ folia rotũda viridia.⁊ rami eiꝰ ſũt ſubti
les multũ:⁊ folia eiꝰrara.⁊ ſemina eiꝰ hñt vagi⸗
nas ſubtiles rotũdas:ſic vᷣge ꝑuuloꝝ:in quib⸗
ↄtinent᷑.Et ſũt illa ſemia pauca glauci coloꝛꝭ
rotũda:minoꝛa granis ſinapis.Et qð de ipſa
adminiſtrat᷑ ſunt ille vagine cũ eo qð eſt in eis
ex ſeminibo vel granis:flos eiꝰ eſt citrinꝰ boni
odoꝛis.Hec habent᷑ etiam a Serapione cap̃.
Alchelialamech. Dyaſ.ca.de melliloto. Mel⸗
lilotũ diafoꝛeticũ eſt ⁊ modicũ digeſtoꝛiũ ẽ cũ
nimietate caloꝛis.Gal.vij.ſim.far.ca.de melli⸗
loto. Mellilotũ mixte ẽ vᷣtutꝭ.habct em̃ quid
ſtipticũ ⁊ dyaſoꝛeticũ digeritq;.plꝰem̃ in eo eſt
calide ſubſtãtie qᷓ; frigide.Auic.ij.li.ca.de mel
liloto. Mellilotũ eſt flos plante coloꝛis palee

in q̊ eſt figura lunaris cũ raritate ſua qndam

habens duriciẽ. Et exeo qͥdẽ aliud eſt album:
⁊ aliud eſt citrinũ.⁊ exeo melius eſt qð eſt du⸗
rius.⁊ cuius coloꝛ ad albedinẽ parũꝑ declinat
⁊ ſapoꝛ eiꝰamarioꝛ ſentit᷑.⁊ cuiꝰodoꝛ eſt mani
feſtioꝛ.Et idem aucto.Dyaſ. Melius ex eo eſt
croceus coloꝛ.⁊ eſt acutioꝛis odoꝛis:q;uis eiꝰ
odoꝛ in pncipio ſpeciei ipſiꝰſit paruus ⁊ debi⸗
lis. ⁊ ſic in coloꝛe eius coloꝛ fenugreci.

DOperationes.

¶ Serapion auc. Dyaſ. Mellilotũ eſt ſtipti⸗

cũ⁊ mollificatiuũ apoſtematũ calidoꝝ ⁊ maxi

me apoſtematũ oculoꝝ ⁊ ani ⁊ teſticuloꝝ.
Et qñ coquit᷑ cũ rob ⁊ fit cũ eo emplaſtrũ.et
foꝛſitan miſcet᷑ cũ vitello oui.aut farina fenu⸗
greci.aut ſeminis lini.aut pulueris molẽdini.

aut cũ papauere ſolũ cũ aqua ↄſfert vlceribo qᷓ

noĩant᷑ faul.Et q miſcet᷑ cũ bolis qͥ aſpoꝛtãt
de terra q̃ ðꝛ hotã.aut miſcentur cũ eo galle.⁊
diſſoluũtur cum vi no ⁊ liniuntur cum eo vlce⸗
ra humidaq;̃ fiunt in capite:curat ea.
¶ Et poni coctũ ⁊ crudũ in vino:⁊ cũ aliquo

illoꝝ q̃ diximꝰſuꝑ ſtomachũ:⁊ ſedat doloꝛẽ eiꝰ.

Et qñ expmit᷑ ab eo ſuccus coctꝰ ⁊ miſcet᷑ cum
rob ⁊ ſtillat᷑ in aurem ſedat doloꝛẽeiꝰ.Et qñq;
funditur ſuꝑ ca put cũ aceto ⁊ oleoroſaꝝ:ſedat
doloꝛem capitis.

Auicẽna. Mellilotũ ofert apoſtematiby ca

lidis ⁊ duris.⁊ ꝓpꝛie cũ careno ⁊ etiã ꝑmixtum
cũ vitello omn⁊ farina fenugreci ſemine lini.
aut papaueris fᷣm locum,.Bæ

¶Et cõfert vlceribo humidis.⁊ ꝓpꝛie linitũ cũ

aqua:⁊ cũ aliquo deſiccatiuoꝝ appoſito cũ eo
qð ſit ſicut galle.⁊ lutũ lene ⁊ lentes.
Et confert apoſtematibo auriũ ⁊ doloꝛibus

gncharum ſuperpoſito emplaſtro ex eo cũ ca⸗

reno:⁊ reliquis quedicta ſunt.et diſtillatiõefa⸗
cta in eis ex ſucco.⁊ eius iuuamentum in dolo
ribus eſt velotius ex ipſo quoq; fiunt embꝛoce
⁊ ſedant ſodam. .
¶ Et confert apoſtematibus oculi:facto em⸗

plaſtro exeo cum careno:⁊ cum eis que dicta

ſunt vel decocta cum vino.
¶ Et ↄfert apoſtematibo ani et teſticuloꝝ fa⸗
cto emplaſtro cũ eis q̃ dictaſunt.locoeius po⸗
nitur qᷓntum eſt pondus ipſius de camomilla
aut eius medium de folijs fic.
¶ Platearius. Uinum decoetionis eius con⸗
foꝛtat:et ventoſitatem incluſam expellit.Opi⸗
lationem renum ⁊ veſice aperit.
¶ Semen eius in bꝛodio poſitum ipſumfa⸗
cit boni ſapoꝛis:⁊ boni odoꝛis.
¶ Et potiſſimum eſt mellilotum ad emoꝛroi⸗
das cancrum ⁊ fiſtulam.

D

Aaban

gend
Mlop ar

ens

ſs n

BDe Herbis

Capitulum. ccdlxxxiiij.
Elon. Gab.viij.ſim. far. c. ſichirnis.id eſt
m melon. Melonis maturi ſuba ẽ groſſa.
Stus eius eſt q̃ infrigidat ⁊ humectat in
ij.gᷣdu. VUñ vtus melonis maturi eſt abſterſi⸗
ua.Dñnat᷑ aũt ĩ eo frigida⁊ hũida cõplexio:nõ

iñ foꝛtꝭ ſʒ in.ij.qdu. Dicat᷑radix ⁊ ſemẽ eius qñ

ſiccant̃ nõ adhuc hunida.Qñ ſiccat᷑ ſunt ĩ pꝛi
mo gradu ſiccitatis:aut in pncipio ſecũdi.Et
in eis eſt plꝰ de abſterſione qñ ſiccant᷑ qᷓ; incar
ne eius ⁊ qᷓ; in carne cucumeris.

Dperationes

¶ Sera.li.ag.c.Rachera.i.melon. Qñ fit em

plaſtꝝ cũ eo ſedat apᷣata oculoꝝ.¶ Et coꝛtex eiꝰ
qñ ponit᷑ ſuꝑcapux infantꝭ ſedat apᷣata calida

q fiũt in eiꝰ cerebꝛo.⁊ ponit᷑ ſuꝑ frontẽ uliꝰ:ad
cuiꝰoculos currũi himiditates.⁊ phibet eas
⁊ tota carnoſitas. ¶ Et ſemẽ qñ ſiccat᷑ ad ſolẽ

⁊pↄficit᷑ cũ farina oꝛdei:vel cũ amido.⁊ ſiccat
bene:mũdificat cutem mulieꝝ qñ lauant cũ eo
facies ſuas.⁊ reddit eas ſplendidas.¶ Sʒra⸗
dix melonis quando ſiccat᷑ ⁊ ſumit᷑ de ea in po/
tu.ʒ.i. cum vdromelle pꝛouocat vomitum.

¶ Et qñ accipit᷑ poſt cibũ ĩ hũc modũ facit vo

mere ſine la boꝛe.⁊ qñ ſit emplaſtrũ cum ea cu

rat vlcera q̃ dicuntur faul.

Capitulum.cclxxxv.
Eilon Indus. Sera.li. ag.ca.dullaſia
m ſiue dulacha.i. melon Indus ſiue me
D lon magnus. Vbi ſciendnʒ ꝙ melon
magnus eſt melon Indus.qð ꝑ Amcennam
patet de cura tertiane pure.vbi laudat ĩ tertia⸗
na pᷣdicta melonem Indum. Et ſubdit:⁊ foꝛ⸗
taſſe nõ nocet melon paruus.ergo melon In⸗
dus eſt melon magnꝰ.E ſt em̃ melonparuꝰha⸗
bens virgulaꝝ coloꝛemexteriꝰeſt albus ⁊ dul

cis.⁊ eſt paruus ꝓalia ſpecie melonis.lege ca.
p̃cedens qð incipit Melon.

OPperationes.
¶ Sera. Melon magn ſiue Indus viridis
ſim Raſimẽ foꝛis humectatiõis ⁊ extinctiõis.

¶Et ↄfert febꝛibus adurentibo:⁊ eſt frigidioꝛ

alijs ſpeciebmelonũ ⁊ tardioꝛis immutatio⸗
nis in ſtomacho ⁊ longinquioꝛ acoꝛruptione.
Et ꝓpter h̊ eſt ↄueniẽs febꝛieniibo colerã in
ſtomacho ſuo ꝓpter ſuaʒ groſſiciẽ ⁊ ꝓpter ſuam
elongationem a conuerione.et cõueniens ca⸗
liditati febꝛili.quia extinguũ caliditatem.
Et ſedat inſtamationem eius.

Et cucumer qͥ dẽ facit oꝑatiõeʒ ꝓpinquã huic

niſi qꝛ pi ꝓuocat vꝛinã q; melon Indus.

NO

8

OUOR

Capitulmm. cclxxxuj.

Elongena ara bice.grece Helongia.

m Sera. li. ag. capᷣ.melongia. Melõgia
fructus ſunt oblongi: medij intra ru⸗
bedinem ⁊ nigredinem.⁊ inueniunt᷑ exeis ci⸗
trine ⁊ albe. Et idem auctoꝛitate filij Meſa⸗
gue:eſt calida ⁊ ſicea in ſecundo gradu.

Pyperrationes
¶ Sera. Benerat melãcoliã ⁊ opilatões epatꝭ
⁊ ſplenis:⁊ generat ſodaʒ:⁊ gñat emoꝛroidas.
¶ Uerũ ſi excapitibo eiꝰin vmbꝛa ſiccatꝭ ⁊ ↄtri⸗

tis fiat epithima ↄuenit emoꝛroidib.⁊ cũ ipſa

in oleo coquitur ſoluit:ſed in aceto ſtringit.
¶ Et ideo nõ hʒ ꝓpoꝛtionẽ a bſtringẽdũ vel ſol⸗
uendum.¶ Rabbi moyſes cap.de Melõögena
valet ð nauſeam ⁊ vomitũ.⁊ excibis eſt peioꝛ.

MV

—
=
Sy
„
„ . .

.
—
„

——— .

” *
. 4
„

Or.

Capitulum. cclxxxvij

