eſt in tertio gradu calidũ ⁊ ſiccũ. Semen autẽ
⁊radix in medicinis ponitur.

HPHoyprrationes.

¶ Plate.Vinũ vel etiã aqua decoctionis eius
valet ↄtra opilationẽ ſplenis ⁊ epatis:⁊ cõtra

ventoſitatẽ.⁊ ↄtra doloꝛẽ ſtomachi⁊ inteſtino
rũ ex ventoſitate.Puluis etiã eius cũ puluere

cinamomi datus valet ad p̃dicta.
¶ Cõſtantinꝰvbi ſupᷣ.Cibũ digerit.opilatõeʒ
epatꝭ aperit.de frigido humoꝛe doloꝛẽ mitigat
Stomachi ventoſitatẽ ⁊ inlauonẽ rugiiuʒ
⁊ intoꝛſionẽ diſſolu it. ẽſtrua ⁊ vꝛinã pꝛono
cat.Etiã illa vᷣba ſᷣm Cõſtantinũ habent᷑ in li⸗

bꝛo de ſimplici medicina almageſti.

Euiſticũ ſuueſtre.Dyaſ.ca. Thaſpiũ

I FEm trãſlationẽ grecã. Thaſpiũ.i.Le⸗
uiſticũ ſilneſtre.naſcit᷑ in tumulis ⁊ ĩ

Capitulum. cclif.

vijs ⁊ ſuꝑ tegulas.herba eſt minuta.⁊ folia bñõs
⁊ anguſta duobo digitꝭ lõga.⁊ in ſũmo diuiſa ⁊

pinguia.vᷣgã in medio ꝓferens duoꝝ palmoꝝ
cũ paucis ra mulis.in qͥb fert ſemẽ latum ſile
cartamo:⁊ obꝛotu ndũ ⁊ veluti cõquaſſadj.vñ
⁊ nomen ſumpſit.floꝛem habet ſubalbidũ.

Bperationes.

Dyaſcoꝛides. VUirtus eſt ei termãtica.⁊ po/⸗

tiſſime ſemini eius potui datum in acceptabi⸗

li quantitate per ſuperioꝛa atq; inferioꝛa.pur

gationem facit vehementer.
¶ Sciaticis ꝑ criſtere adhibitũ medet᷑. bibitũ
menſtruis imperat.a boꝛſum facit
¶ Balienus.vi.ſim.ſar. Talapis ſ̃mtranſſa
tionem grecam. Eſt antem leuiſticum ſilue⸗
ſtre cuius ſemen acris virtutis eſt.quia apo⸗
ſtemata rumpit.
I¶ Et per anum impoſitumſciaticis conuenit.
Eſt auteʒ et alterum purgatiuum ſuper ⁊ ſub
ns colliricoꝛum bibitum in oxiſa bi multitu⸗
ine.

„

Capitulum. ccliif.

Enmticula aque vł Zentigo aque. Se

I rapion li. aggegatoꝛis capᷣ.gabaleb.id
eceelſt.: lenticula aque.ex ea eſt marina.et
ex ea eſt aque dulcis. ſʒ illa q̃ eſt aque dulcz eſt
lenticula qᷓ reperit᷑ ſup aquas erecta habẽs coꝛ

ticẽ viridẽ. ⁊ eſt rotũda ſic lenticula:ſilis eſt ei
in figura ſua. Et reperit᷑ in lapidibo ſuꝑ aqnaʒ
erecta:natans ſup faciem aque.Gabłviij.ſim.
far.capᷣ.facus.id eſt lenticula aquatica humi
de ⁊ frigide complexionis in ſecundo gradu
exiſtens 'm vtrũq;.¶ Paulus capᷣ. Stratio⸗
tis. Et eſt herba ⁊ naſcit̃᷑ in ſuꝑficie aque ſine
radice cũ folijs ſimilibo ſemperuiue:E ſt auteʒ
virtutis redarguentis acremoꝛdentis. Oyalſ.

cap̃ de lenticula aque. Lenticula coloꝛẽ viri⸗

dem habens:virtus eſt ei frigida.

HPoyperationes

¶Balienus. Lenticula aque habet quid ſtio

ticitatis ꝓpter qð vulnera poteſt cõſolidare.et
Vlceribus eſt vtilis.quidazʒ aũt eo ⁊ ad emoꝛro⸗
ſagias vtunt᷑ ⁊ ad fiſtulas.

¶ Paulus. Potni data valet ad fluoꝛẽ ſangui⸗

nis exrenibo.⁊ cũ aceto contrita.atq; vt catha
plaſma adhibita.
¶ Oyaſcoꝛides. O mnes tumoꝛes ſpargit. Ig

nem ſacrum extinguit:podagricis neceſſe mi/
ſcetur. medicaminibo ſola.et cum polenta appo

nitur infantibus.

Coapitulum Ctliiif.

1 Ens.Sera.li. qg. c. zedens.auct. Dyaſ.
melioꝛes ex lẽtiboſunt ille q̃ velociꝰ ma⸗

turant᷑⁊ qñ infundunt᷑ in aqua ad molliſican
dum nõ nigreſcunt. Gal. vij. ſim. far. ca. de len

tibo ſm tran ſlationẽ grecã inqͥt. Centes ſtipti⸗
cãt nõ ſoꝛtiter.ĩ medio vᷣoca.⁊ fricõſiſtũt.ſiccãt

autem in ſecundo graqlu.

Bperationes
Gal/eodẽli.⁊ ca.ſm trãſſatiõeʒ arabicã. Sa
poꝛ eaꝝ eſt ſtipticꝰſtipticitate pauca. vᷣtꝰlentis
vma ẽ media inter ca.⁊ fri.⁊ exiccat in.ij.qdu.
Et ipſa ſtringit ventrẽ qñ coqr᷑ bis ⁊ ꝓijcit᷑ aq
pma.⁊ qq̃ in q coquũt᷑ laxat ventrẽ.¶¶ Et dixit
ypo. vi. epidimiaꝝ q eſttẽpata in ca.⁊ fri.⁊ de
clinat ad caloꝛẽ parumꝑ.Et ſignũ ĩ heſt ꝙ nõ
apparetꝑ eã qũ comedit᷑ aut q moꝛat᷑ in ſto⸗

macho:aut qñ deſcẽdit a vẽtre in frigidatio coꝛ

poꝛi.⁊ eſt compoſita exſuba qꝗᷓ ſtringit ventrem
qñcoquit᷑ bis.⁊ ꝓijcit᷑ aqua pma.⁊ aqua ĩ qua
coquunt᷑ laxat ventreʒ.¶ Igem auc. Dyaſco.
Quãdo comedit᷑ ex ea aſſidue facit o bſcurita⸗
tem viſus.⁊ eſt dure digeſtiõis.mala ſtomacho
⁊accidunt ex eſu eius ſomnia mala.⁊ eſt mala
neruis et pulmoni.i¶ Et idẽ Sera.auc. Me⸗
ſarugie.Excoꝛucate ex his ſunt frigide: groſſe
ſtringut vẽtrẽ ⁊ viinã:⁊ ingroſſant ſangumeʒ

— — - —

— — — — 4☛ — — e2

. A „

De Herbis

E in venis:⁊ nõ ſinunt eñ currere.i¶ Et idẽ au⸗

ctoꝛitate Meſuay. Lens ipᷣaẽ frigida⁊ ſic⸗
ca in pᷣmo gradu.⁊ coꝛtex eius ẽ calida ⁊ ſicꝭ
ca in pᷣmo gradu.Et de ꝓpꝛietate eius eſt mi
nuere vꝛinam ⁊ menſtrua ppter eius ſangui⸗
nis ingroſſationem.

Capitulum. cclvu.
Zlium. Ambꝛoſius. Cõſiderate lilia
Igagri.q;uis ſit cãdoꝛ in folijs:ipᷣaq; ſo
lia ſtipata quõ ab ymo ad ſũmũ aſſur
gere videant᷑:vt expmãt foꝛmã ciphi.⁊ vt au
riſpecies q̃daʒ intꝰ effulgeat.que cũ vallo in
circũitu floꝛis obſepta iniurie nulle pateat.

Si qs hũc floꝛẽ decerpat:et in folia ſua ſol/
uat:qᷓ tantaẽ manꝰ artific q̃ lilijs ſpecieʒ re,

foꝛmare valeat.ꝙ¶ GBloſa.ſuꝑ Qucã li.xij.Li
lia nõ ſiluis ſʒ in hoꝛtꝭ naſcunt᷑:nec vllũ agri⸗
culaꝝ cultũ reqͥrũt ſicut ceteri fructꝰ.ſic ſcri
tũ ẽ: Cõſiderate lilia agri quõ creſcũt neq;
aboꝛãt neq; nent Hõ laboꝛãt coloꝛibo odoꝛã

do. neq; nent ſibi indumẽta faciẽdo. ¶ Palla
dlius en In febꝛuario menſe lilioꝝ bulbos

onemꝰ. vl lilia antebabita ſariemꝰ ſũma di
ligeria ne oculos circaradicẽ naſcẽtes ⁊ mi
noꝛes bulbulos ſauciemꝰ Qui amr̃eſubtra

cti atq; ĩ glios digeſti oꝛdies noua lilieta foꝛ
mabüt.¶ Dyal. ca. de lilio. Liliũ hec eſt leci⸗

coloꝛ

na quã multi in coꝛonã —=W ẽ olbono⸗
tũ:cuiꝰ floꝛes albi ſunt ſatꝭ.Eſt aũt aliud ge⸗
nus lilij qð vocat᷑ yris vylirica.folia hʒ ſiluio
ſulia vel gladiolo:ſʒ maioꝛꝗa ⁊ vaſtioꝛa.floꝛes
bz õ inclinatos ſibijnuicẽ diuerſis
bo albo. ſ. ?1 mellino aut purpureos aut
venecino. Radices ſũt ſibi dure ⁊ curue?⁊ o⸗
doꝛe bono plene.He radices colligẽde ſunt
⁊ filo inſerende.⁊ ſic in vmbꝛa pendẽtes ſic⸗
cande ſunt dura ⁊ bꝛeuis:⁊ coloꝛis rufi:et o⸗
doꝛis boni.eligenda eſt in guſtu calidioꝛ.
¶ Serapion libꝛo aggregatoꝛis ca. Anſea:
id eſt lilium. Eſt enim calide ⁊ ſicce comple⸗
xionis in ſecũdo. Ex eo eſt domeſticũ et ſu⸗
ueſtre. Sed ſilueſtris ſunt ſpecies:⁊ nomi⸗
natur vna arſemetum:id eſt celeſte.ꝛ eſt albũ:
quod eſt notũ.De illo in pᷣſenti ca.dicemus.

Poperationes

¶ Auicẽna.Tiliũ albũ oꝛtulanũ calidũ ⁊ ſic
cum in ſcðo. In ipᷣa eſt terreitas ſubtilis ac⸗
qrens amaritudinẽ.⁊ aqueitas ita eq̃lis cõ⸗
plexionis. Cõfert pãno ⁊ lentiginibo ꝓpꝛieq;
radix eiꝰ.⁊ mũdat faciẽ ac remouet eiꝰ ↄtra⸗
ctionẽ.valet inciſiõibo neruoꝝ ⁊ ſpleni.ſʒ ma
lũ eſt ſtomacho / ꝓpꝛieq; oleũ eiꝰ.qð eſt reſo⸗
lutiuũ:aperitiuũ:lenitiuũ duriciei matricis
bibitũ ⁊ inunctũ.i¶ Idem. Radix eiꝰ confert
aduſtioni aque calide.quoniã exſiccatiua eſt
mollitiua ⁊ abſterſiua cũ equalitateↄſolidat
Ex decoctione q́ ipᷣius radicis fit oꝛis col⸗
lutio ad doloꝛẽ dentiũ.⁊ ꝓpꝛie illius qð ſilue⸗
ſtre eſt. ¶ Idẽ.Liliũ ↄfert puncture vermiuʒ
venenoſoꝝ:ppꝛieq; ſcoꝛpiõis.Oleũ q̃ʒ eius
eſt tyriaca coꝛiandri ⁊ ſungoꝝ.Emplaſtrũ ex
folijs cũ vino factũ ſuꝑ heriſipilã ↄfert val⸗

de.¶ Pliniꝰ li.xxi.Liliũ roſe nobilitate pri

mũ eſt quadꝗ cognatiõevnguẽti:oleiq; qð li
lion appellat᷑. Hulla floꝛũ excelſitas maioꝛ.
Interdũ cubitoꝝ triũ longitudo.Alba lilia
oĩb eiſdẽ modis ſerunt᷑ qͥb ⁊ roſa. Nihilq; fe
cundiꝰ.vna radice qͥnqgentos ſepe bulbos
emittente.¶ Sera.Cõuenit cõbuſtiõi ignis
qñ aſſat᷑ ⁊ teri᷑ cum oleo roſaꝝ.⁊ ponit᷑ ſuꝑ lo
cũ cõbuſtionis ⁊ dimittit᷑ donec curet᷑ q̃niaz
cõbuſtiones egẽt medicina q̃ deſiccat ⁊ ab⸗
ſtergit cũ temperamẽto.i¶Et eſt bonũ ad in
carnandũ oĩa vlcera:⁊ mollit duricies matri
cis. Folia eiꝰ incarnãt ⁊ abſtergũbt aſterſio
ni debilioꝛi q; radix.Et qñ coquunt᷑ ⁊ ponũt
ſuꝑ cõbuſtionem ignis.aut ſupꝛa quodcũq;
vulnꝰ faciũt incarnari ylcerationẽ eoꝝ.¶¶ Et
ſunt qͥdã qui infundũt floꝛes eius in aceto.et
vtunt᷑ eis ad incarnãdũ vulnera:et cõtundit
flos eiꝰ ⁊ expꝛimitur ſuccus eius ⁊ coquit᷑ in

Trattatus

aceto ⁊ melle. ita ꝙ ex ſucco fit nqͥes plꝰ q;
acetũ ⁊ mel.¶ Et eſt medicina conueniẽs ad
om̃e qð eget exſiccatiõe ſine moꝛdicatiõe ſi⸗
cut ſunt vulnera magna:⁊ ꝓpꝛie q̃ fiũt in capi
tibo muſculoꝝ ⁊ ad vlcera oĩa ꝗᷓ ſunt diffici⸗/

lis incarnatiõis. ¶ Seg alteri ſpecieililij ꝗᷓ

„

dicit᷑ yris. ⁊ eſt liliũ agreſte ſm eundẽ antoꝛẽ
Bał. Subſtãtia ẽ ſubtilis ⁊ mũdificat ⁊ ma⸗

tur at. Et cõuenit ſpecieb tuſſis:⁊ facit aſcen

dere ſcreatũ a pectoꝛe.⁊ curat toꝛtiões ven⸗
tris ⁊ vlcera ſoꝛdida.⁊ qn bibitur cũ melle ⁊

aqua calida laxat ventrem. Oyaſcoꝛides.

F loꝛes lilij domeſtici poſſunt emollie vin i

cies neruoꝛũ. Folia eiꝰ cocta⁊ impoſita ad
combuſta pficiunt loca. Qexatiões ſerpen⸗
tum curant. Succus ei melli admixtus ac
decoctus in vaſculo nono:vlcera vetera me

detur. ¶ Galienus ſeptimo ſumpliciũ farma⸗

coꝛũ capᷣ.de lilio. los lilij domeſtici cõple⸗/

rxrione mixtꝰ eſt ſubtiliũ partiũ quadã ex ter⸗
reſtri ſuba. Vñ habet ⁊ eã que in guſtu ama/
ritudinẽ ⁊ ex qdã aquoſa eucrita.i¶ Ciñ olei
qð ex eo eſt pigmentũ in moꝛdac ⁊ dyafoꝛe⸗

tice ⁊ mollitiue eſt vᷣtutis.ex qᷣb duric iebo ꝗ
in matricibo aptiſſimũ eſt. radix aũt et folia ꝑ
ſe trita ſiccãt ⁊ abſtergũt ⁊

9

te. ¶ Auiẽ de virib coꝛdis ait: ꝙoαον..

dyafoꝛãt modera

Aliũↄualliũ.Pla.Qiliũoualliũ ẽher
¶ða hñs floꝛes bñ redolẽtes.ſolia eiꝰ
plät agini maioꝛi ſilia.Hec folig nec
radixvſui medicĩe cõpetit:ſi floꝛes vᷣtutẽ hũt
pfoꝛtãdi ⁊ reſoluẽdi.
¶ Pli. Re.floꝛes lilioꝝ ↄualliũ lb.f.ponãt᷑ in
vino optimo mẽſurã vnã ſtent ĩ infuſiõe ꝑmẽę
ſem. deinde diſtilletvinũ iſtud ꝑ alembicũ. cũ
iſta aqᷓ diſtillata ſume.3. ij. aq̃ lauẽdule.3.ij. 6/
na piperis ro.ʒ.. miſceant᷑de iſta ſume ĩ ſe⸗
ptimana. Z. ß. ieiuno ſtomacho.⁊ iſta ſeptima
na nõ bẽbis apoplexiã neq; litargiã.¶ Ideʒ

Operationes.

Cũ iſta aq̃ etiã potes linire timpoꝛa.minuit

uxũ catarralẽ:⁊ ſedat ſodã. Iſta aqᷓ etiã cu

rat colicã paſſionẽ potatũ:⁊ cõfoꝛtat coꝛ.

mnmi niſi q; ſũt mioꝛa:et vt cũq; aſpera.

expãdẽs ſe ꝑ terrã ſiẽ herba ẽnoꝝvł rubo.eiꝰ
fios ẽ paruꝰ ſiẽ flos ſolatri hñs recte figurã
lilij domeſtici.¶ Aui li.ij. ca.alguaſcẽ.vlł alu
ſen.i. herba lilialis. ⁊ herba cinꝰ flos ẽſilis
lilio:⁊ ꝓpter hoc ðꝛ lilialis.⁊ eſt ca.⁊ ſic.ijA.·

AIlialis. Pande.ca.xxxvi.Lilialis ?
¶ Igã herba hñs ſolia ſiẽrubeatincto

—

S

—

ſlae⸗
Ulunee.
mebit
tones,
Nin
ſiehni
lezt
ſunei⸗
ſn
0
emmut
etüa
.

2

7

Poprerationes

¶ Idem. Lilialis deſiccat cum equalitate et

abſtergit:⁊ confert panaricio:et reſoluit to⸗

tum illud cum equalitate.
GBalien ſexto de ſimplici medicina.capi⸗

tulo aliſſum. Aliſſum ſiue amploſilon.dicta

eſt quidẽ aliſſum:id eſt lilialis herba.qꝛ mira
biliter ↄfert moꝛſuia cane rabido:ĩmo ⁊ iam
occupato rabie ꝓpinata ſepe ſola ſanauit.
¶ Si quis autem vtatur in pluribus cogno
ſcet ꝙ dyafoꝛeticñ eſt mediocriter:⁊ ſiccati⸗
uum cum eo qͥd aliquid abſterſionis habet.
Hinc autem aluos ⁊ eſilinas mundificat.
¶ Plinius capitulo Aliſon: id eſt lilialis ſi⸗
milis eſt rubee tinctoꝛum:⁊ nõ diſtat ab ipᷣa
niſi quia ipᷣa rami ⁊ foliaſunt minoꝛa.

Capitulum. ccluiij.
H Iquiricia. Theodoꝛus pꝛiſcianus.

IAiquiricia eſt eligẽda non multimn
groſſa nec nimis tenuis que in terra

crocea fit.que etiã cum frangit᷑leuis eſt ⁊ in⸗

terius ſubalbida:ſed nigra vel viridis abijci
enda eſt. ſuccus eius foꝛtioꝛis efficacie eſtqͥ
efficit᷑ſic.Cũ viridis eſt radix:cõcutitur be⸗
ue:⁊ in aqua decoquit᷑ vſq; ad cõſumptionẽ

De Herbis

poſtea expꝛimitur ? deſiccatin in ſole : inro

tunda coꝛpuſcula fᷣmfoꝛmã vaſculoꝛum foꝛ⸗

matur. Alij ſophiſticant hoc modo faciunt

puluerem liquiricie ⁊ coquunt in qqua ⁊ ad⸗

dunt mel ⁊ faciũt vt diximus.¶ Serapion.
auctoꝛitate Oyaſcoꝛidis capitulo ſſis:id eſt
liqniricia. ⁊ eſt arbuſtũ habẽs ramos lõgos

duobo bꝛachijs. habet folia ſilia folijs arbo⸗
ris maſticꝭ.⁊ ſuꝑ folia eſt humiditas q̃ adhe⸗
ret manui ⁊ flos eiꝰ ſimilis herbe floꝛe dicte
bꝛachion.eſt ⁊ purpurei coloꝛis.Et ſemẽ eiꝰ
eſt in magnitudie ſemĩs arborꝭ dicte kalata⸗s
bas.verũ eſt aſperiꝰ eo:⁊ habet radices lon⸗
gas in coloꝛe ſuo ſilis ligno qð nomĩatur in
oꝛiente buſſum.aut ſicut radix gentiane:⁊ eſt
in eo ſtipticitas cũ dulcedĩe:⁊ expꝛimit᷑ inde
ſuccus. D yaſco.ca.Glicoꝛiʒa.Et ẽ que na
ſcitur in capadocia aut in ponto. Frutex eſt
bñs virgas longas duoꝝ cubitoꝝ in qͥbofo
lia ſunt ſpiſſa ⁊ ſilia lentiſco:ſed pinguia ⁊ glu

tinoſa.floꝛem ꝓfert iacinto ſimilẽ.ſemẽ habzʒ

ſimile platani ⁊ aſperũ:quod ſemẽ eſt latum:
ſed rufſum et oblongũ.ſunt illi radices buſſei

coloꝛis ⁊ longe ſicut gentiane ↄſtricte ⁊ dul

ces que exſiccant᷑ vt liciũ.i Pliniꝰ ca.de li⸗
quiricia.Glicoꝛiʒa herba ẽ que naſcit᷑i cam⸗
pis.guſtu dulcis ⁊ cũ dulcedine abũdãte:de
qua ſuccus extrahit᷑:⁊ medicoꝝ vſui ſeruat᷑
Caſſius felix capᷣ.Glicoꝛiʒa grece ex eo di
cta ꝙ dulcẽ radicẽ habʒ. GBlien enĩ grece dul

ce dicit᷑.¶ GBalienꝰ.vij.ſim.far.capᷣ.de liquiri

cia. Maius iuuamẽtũ qð in liquiricia eſt:eſt
in ſucco eiꝰ radicis.⁊ ſubſtãtia eius eſt ꝓpin⸗
qua ſubſtãtie noſtri coꝛpoꝛis.⁊ valde ſimilis

eſt ei. Sapoꝛ eius radicis eſt dulcis cum ſti

pticitate panca. Virtus eiꝰ fragilioꝛ eſt com
plexione hominis:⁊ eſt tepide caliditatꝭ.⁊ iõ
eſt pꝛope co

Pperationes

Vires bʒ relaxãtes cũ dulcedine ex bumi⸗

ditate vnde ⁊ ſitim ſedat:⁊ renũ ⁊ veſice miti

gat doloꝛẽ: ⁊ puocat vꝛinam et mẽſtrua.iEt
oẽm tumoꝛẽ tunſa ⁊ impo ſita placat.ſuccus

iße aſpꝛedinẽ qrteriaꝝ diſſenit.⁊ nõ ſolũ tra⸗
cheaʒ arteriã ſanat:ſed etiã ſcabioſaʒ veſicã.
q̃ ſuccꝰ diu ſub lingua retẽtus glutiri debet.

q eſtuationẽ ſtomachi tollit:⁊tumoꝛẽ ſtoma

chi ⁊ epatꝭ tollit ac cõpeſcit.¶ Radix veſice

⁊ renũ vulneratiõeʒ curat.bibita cũ dulcoꝛe

ſitim ꝓbibet:vulneribo vtilis ẽ.radices ipſe
maſticate ſũt ſtomatice elixatura radicᷓ oĩa
iſta facere nouit. Ipᷣa radix in puluerẽ reda⸗

plexionem equalem. eſt humi
da temperate humiditatis.

B

.

cta ⁊ ĩpoſita pterigia detergit. ¶ Bal. Glicoz D

a i

„

Capitulum. cclix.

Tractatus

riʒa aſperitas eſtremonere: nõ ſol ĩ arteria

ſed in ſcabioſa veſica ꝓpter mediocritatẽ cõ⸗
plexionis. ¶ Theodorus pꝛiſcianus. Aalet
ↄtra oĩa vitia pectoꝛis decoctio eoꝝ i aqua:
? in pleureſi:⁊ peripleumonia.aqua decocti
onis eiꝰ valet ↄtratuſſim.¶ Ad idẽ valet ele
ctuariũ factũ ex ſucco liquiricie ⁊ melle.Ci

quiricia maſticata ⁊ ſub linguaretenta ſitim
⁊ aſperitatẽ ſtomachi? gutturis mitigat.

—

7 —

Iguſtici.ᷣm Dyaſco.ca.Liguſtici
Imultũ naſcit᷑ in liguria pꝛouincia.vn
de⁊ nomen accepit.naſcit᷑ ⁊ in mon⸗
te vicino alpib:ſed ciues panacem illum vo

cant.ideo qꝛ radix eius alba eſt ⁊ odoꝛata ſis
mul panaci:cui virtꝰ vna eſt cũ panacis vᷣtu
tLe.Haſcit᷑ in locis altis ⁊ aſpen ⁊ vmbꝛoſis.
virgã habet longam⁊ nodoſaʒ ſimilẽ aneto.
In qua vir ga folia ſũt ſimilia melliloto. Sʒ
mollioꝛa ⁊ odoꝛata:que folia in cucumere te

nuiſſima ſunt ⁊ diuiſa. In virge ſũmitate ca⸗

put eſt vmbꝛaculoſum. Ubi ſemen oſtendit:
qð ſemen nigrũ eſt ⁊ oblonguz ſicut feniculi
Ouſtu viſcidũ ⁊ odoꝛatũ aromaticcd.

Bperationes

ſße etiã comeditur ſale conditus.nuſqᷓ; me⸗
mini me de ipo legiſſe apud autoꝛem autenti

¶ Dyaſcoꝛides. AUirtus ẽ mictualis.Radix
eiĩꝰ ꝗalba eſt ſimilis panaci eracleontico ⁊ o⸗
doꝛata. Virt eſt radici⁊ ſemini eiꝰ calida ⁊
ſtiptica doloꝛibo omĩb intraneoꝝ occurrit.
Inflamationẽ ſtomachi ſoluit.i¶ Ictibo ve⸗

nenatis opitulat᷑:vꝛinã ꝓuocat:meſtruis im

perat ſi bibat᷑. antidotiſq; colicis ꝓſunt aut

miſcet᷑.¶ Radix eiꝰ tunſa ⁊ ſuppoſita idẽ pꝛe
ſtat. radix eiꝰ ⁊ ſemẽ oxipoꝛijs neceſſe miſcet

cõſfectionib etiã digeſtibilibo vtiliter adhi⸗

bet᷑q; euſtomaca eſt.vnde multi ciues ipſiꝰ
pꝛouincie eo ꝓ pipere vtuntodituris miſcen
tes.i¶ Et multiſemen ſiſelei ⁊ iuniculi addũt

illi. qdam dicũt ꝙ eſt leuiſticũ ſed falſo.

Capitulum. tlle

ictus pulchꝛi odoꝛatus:plenꝰ ſuc
co aceto valde apto ſalſamentis.Et

Zmon. Pan. capi.ccccviij. Limon

cum:niſi apud Auicẽnam in quarto canone

decura febꝛiũ acut arũ in generali: vbi iubet
dari Ea acetoſitatis limonis ſalliti-

apitulum. clx.

.

d

ſnog
Et
ne
nen
Honr

Inaria. Pandecta.ca. D ix. Linaria
I eſt herba ſimilis eſule vel lino: ꝓpter
qð vocat᷑.⁊ differt ab eſula:qm̃ eſula

lacteſcit. linaria vero nõ. Vniᷣſus. Eſulala

cteſcit ſine lacte linaria creſcit ¶ Oꝑatões
¶ Succus eius valet ↄtra heriſipilas inun⸗
ctus.⁊ cum ſucco pimpinelle mixtus. ¶ Et
ipᷣa ſola valet ad cancrũ trita⁊ impoſita.ad
boc ſimiliter ſuccus eius valet.

ei
4

De Herbis

Capitulum. eclxij.

Inũ. Iſi.Linũ ex terre nitẽti ſpẽ oꝛi
IHtur.nomẽ ſũpſit a greco.vlł ꝙ leue ſu
v molle. Biuz at eſt gen? àddã lini
nimiũ cãdidi ac molliſſimi qð grece papaten
vocãt.i¶ Pall. In fe.mẽſe aliqͥ ſemẽ lini leto

ſolo ſpargũt:⁊ linaↄſequunt exilia.i Idẽ li.

xi. In mẽſe octobꝛiſemẽ lini ſeri pᷣt ſi placue

rit.qð tñ ꝓ ſui malicia ſerẽdũ ñ ẽ:qꝛ t᷑re vber
exhaurit.ſzʒ ſi velis loco pĩguiſſimo ⁊ modice
hũido ferre poterꝭ. aliqͥ macro ſolo ſpiſſum ſe
rentes:ſi aſſequunt᷑ vt linũ ſubtile naſcatc᷑.

Hyperationes

¶ Ser a.li.ag.au.Gal.Virtꝰ eiꝰẽ q̃ ſubtiliat

⁊ ꝓuocatvꝛinã ⁊ mẽſtrua.⁊ qñ bibit᷑ aut fit cũ
ea ẽplaſtꝝↄfert apᷣatib epatꝭ⁊ oꝛificio ſtoma
chi ⁊ ipi ſõacho. Sʒ radicꝭ eiꝰ ſtipticitas ẽ

ſO̊plio: ſtipticitate florꝭ.⁊ caliditas eiꝰ ẽ mĩoꝛ

caliditate ipᷣiꝰ.⁊ ꝓpter eiꝰ ſtipticit ateʒ acqͥrit
qdðᷣ admiſcet᷑ cũ mediciniſ q̃ admiſtrãt᷑ ad ſpu

tũ ſanguis.i¶ Sera.au.Dyaſ.Flos eiꝰ ſti⸗

pticꝰ ſtipticitate pauca calefactiuꝰ:matura⸗
tiuus.⁊ ẽ ca.q̃ſii.i.gra.⁊ ẽ mediũ ĩ bu.⁊ ſic.Et
ij. eiꝰ vᷣtꝰ ẽ ꝙ ẽ mollificatiuũ.¶ Sejr᷑.li.ag.ca.
bararichichene.i. linũ ẽ mollificatiuũ ſedati⸗
uũ dolox. cõfert egritudib interioꝛibo:niſi
q; ẽ minꝰ in h q; camomilla.⁊ ẽ mediũ ĩterla
xatiuã ⁊ ſtipticũ:⁊ admiſcet᷑ in eo paꝝ vᷣtutꝭ⸗
ꝓuocatiuevꝛine.⁊ hoc qͥdẽ apparet ĩ eo mãife
ſte qñ comedit᷑ aſſatũ.⁊ tũc ẽ magꝭ ↄueniens
ad ſtrigẽdũ vẽtrẽ.i¶ Et dixit ĩ li.de ↄᷣuatiõe
ſanitatꝭ ꝙ; qñ ſemẽ lini decoquit᷑ ĩ aq̃:eiꝰdeco
ctio ẽ infrigidatiua.¶ Et idẽ au. Dyaſ. Vir⸗
tus ſemĩs lini ẽ ſilis vᷣtuti ſemis fenugreci.⁊
qñ admiſcet᷑ cũ aq̃ melle ⁊ oleo ⁊ ↄficit᷑:reſol
uit apᷣata ca.⁊ mollificat ea ſiue ſint ĩteriꝰ ſi
ue exteriꝰ.⁊ qñ fit ex eo ẽplaſtꝝ cũ ficub ⁊ ni
tro delet pãnũ ⁊ puſtulas albas ſaciei.i.papu
las ſ̃m trãſia.no. Dyaſ.Et qñ ↄficit᷑ cũ aq̃
reſoluit apᷣata q̃ ſũt ĩ radice aurꝭ:⁊ apᷣata du
ra.Et qñ coqͥ cũvino eradicat ſoꝛmicã⁊ ſpe
ciesvᷣlceꝝ q̃ dicunt᷑ faui.⁊ qñ miſcet᷑ cũ melle
⁊ pipere ⁊ vtit᷑qͥs eo mouet contũ.⁊ qñ miſce

tun cũ naſturtio q̃nt itate eqliofert ſciſinꝭ vn

guiũ ⁊ eoꝝ excoꝛiatiõi.¶ Et ſit cũ decoctiõe
eiꝰ criſtere ad moꝛdicatiõeʒ inteſtinoꝝ ⁊ ma⸗

tridꝭ.⁊ mollit vẽtrẽ qñ mlũieres ſedẽt in deco
ctiõe eiꝰ ↄfert apᷣatibo matric ſẽ ſenugrecũ.
Pauloca. de lino Linũ qñ cõburit. Fumꝰ2

ſubtil: ⁊ ↄſert coꝛiʒe ⁊ ſuffocatiõi mr̃icis
Aui.li.ij.ca.de ſemĩe lini.Virtꝰ eſt ei ꝓxĩa

vptuti fenugreciĩ.i.ca.cõmẽſuratũ ĩ hũiditate

⁊ ſiccitate.Et ðꝛ qdẽ ꝙ; decoctio lini ẽ deco⸗
g in

e,

—

S X

ma qðẽ

Lrattatus

ctio recẽtis eiꝰ.¶ In ipᷣa en ẽ hũiditas ſuꝑ⸗
flua ⁊ maturatiuũ:⁊ abſtergit et inflat ꝓpter
hũiditatẽ ſuã ſuꝑfluã:ita ꝙ illud qð ex eo fri
xũ eſt:hoc agit cũ ſtipticitate q̃ ĩ frixo mani⸗
feſte cõmẽſurata:⁊ in nõ frixo mãifeſte ꝑmi⸗
xta cũ lenificatiõe:⁊ ẽ ſedat iuũ doloꝛũ minꝰ
qᷓ; camomilla.⁊ ex ipᷣo fit emplaſtꝝ cũ nitroꝛ

bolo:⁊ lenit pãnũ:⁊ ↄfert ↄtractiõi vnguiũ ?z

ſciſſurꝭ ⁊ fracturꝭ eoꝝ.i¶ Et qñ ꝑmiſcet᷑ cũ eq̃ᷓ
li mẽſura naſturcij ⁊ↄficit᷑cũ melle:lenit apo
ſtemata ca.exterioꝛa ⁊ interioꝛu.¶ Et apoſte
ſt aures cũ aq̃ cinerꝭ ⁊ apᷣata du⸗
ra:⁊ ꝓhibet ſpaſmũ.⁊ ꝓpꝛie ↄctionẽ vnguiuz.
cũ ꝑmiſcet᷑ cũ cera ⁊ melle.iEt eiꝰ ſuffumi⸗

gatio ↄfert coꝛiʒe.⁊ ſiiᷣ fumigatio ipᷣius lini

ↄfert tuſſi ſtegmatice.⁊ ꝓpe qð ẽ ex eo aſſatũ

Capitulumm. trlxiif

Ingua auis. Pla. Lingua auis ẽ ar

1 boꝛ.⁊ hʒ folia ꝑua ⁊ acuta.ligue auis

ↄfſoꝛmia:⁊ ẽ in.i.ꝗ̊.ca.⁊ hu. Ser̃.li.

gg. ca. liſen haſafir.i.lingua auis.Etẽ arboꝛ

ſilis arboꝛi dirdar:niſi q; foliũ eiꝰẽ lõgũ ſile

ſũt racemi ⁊ palmites qͥ diuidũt᷑ in cherarnꝰ
ſiles folijs oliuaꝝ:niſi q; ſũt minoꝛa ſatis:et

intra quãlibet cherarnꝰẽ medulla ſilis ligue
auis cxteriꝰ rubea ⁊ interꝰꝰ alba declinana

paululũ ad citrinitatẽ.ſapoꝛ eiꝰ ẽ̃ acutꝰ:moꝛ
dicatiuꝰ cũ pauca amaritudiĩe.Et qͥ ponit eiꝰ
vᷣtutẽ ca.in fine.ij.nõ elongat᷑ a veritate:⁊ cõ
ueniẽs ẽ dicere q cũ caliditate ſit hũiditas:
qꝛ nõ apparet moꝛdicatio eiꝰ poſtq; bñ maſti

cat?᷑. Et ſciẽdũ ꝙ ẽ alia lingua auis q̃ ẽ debili

tans ſtomachũ:⁊ ꝓuocãs vẽtrẽ.⁊ ẽ coꝛrigio⸗
la maioꝛ.Et iſta nõ ẽ illa de q̃ locutꝰ ẽ Ser̃.

Nã idẽ Serai ca.de augẽtiboĩ coitu dicit:

ꝙlingua auis ẽ lingua paſſeꝝ.i¶ Itẽ ideʒ diẽ

in. vij.iĩ ↄfectiõe pillulaꝝ Indaꝝ ꝙ aſſimilãt᷑

Pelliculi vel coꝛticuli qͥ ẽ ĩ medio bacce lauri
¶ Auicẽ. ca. de augẽtibo in coitu. Inter me⸗

dullas cõputat.nõ eſt ò̊ quã ponit Serap̃.

Aui.herba.ſʒ eſt pᷣmaſpẽs ꝑ Sera.deſcpᷣta.
vnde qñ ponit᷑ ſunpliciter pᷣma dʒ intelligi.

Dperationes

¶; Sera. auc. Aben meſuay. Cõuenit doloꝛi

laterꝭ:⁊/ ꝓuocat vꝛinã:auget ĩ ſpermate:⁊ coꝛ
roboꝛat libidinẽ.i Et idẽ auc.Damaſceni.⁊
ↄuenit cardiace.iEt idẽ auct.Bediguras.
Auget ſperma.iEt idẽ auc.Raſis. Pꝛohi⸗

bet cardiacã: ⁊ auget ſperma. Et idẽ auct.
Aſaac.E ſt ca.⁊ hu.i.i.G.⁊ delectabil:⁊ de p⸗

pꝛietate eiꝰ ẽ ↄfoꝛtare libidinem.i¶ Et auget

ſperma.⁊ hʒ virtutẽ humectãdi comeſta cuʒ

„P : NV

mS

„ d „ 8

Capitulum. cclxiiij.
„ Iſimachion. ſᷣm Dyaſ ꝓpꝛio ca. Ha⸗

ſtas habet maioꝛes ⁊ fructicoſas.cir
cꝗ quarũ nodos folia minuta habet

ſalici ſimilia. flioꝛem purpureũ aut auroſum.

naſcitur locis bumectis.

Dperationes

¶Dyaſ. Succ' herbe huiꝰ ſtipticꝰ ẽ. San

guinẽ reijcietibo maxime ꝓdeſt. Diſſint ericꝭ
potui datꝰ⁊ ſuppoſitꝰ ſubuenit.iſ Yluxũ ma

tricꝭ mulierꝭ abſtinet ſuppoſitꝰ· Naribo pfin

entẽ ſanguineʒ fronti illinitꝰ ſtatim ſtringit.
Aulneribo recẽtibo ꝑacoleſim facit.i¶ Her⸗
ba fumigatiõe adhita vim veneni longiꝰ ar⸗

cet:⁊ ſoꝛices occidit.¶¶ GBal.vij.ſim.far.ca.li

ſimachion pᷣdñantẽ hʒ ſtipticã q̃litatẽ:ppter

quã ⁊ plagas ↄſolidat:⁊ emoꝛroſagias ex na

ribo ſiſtit emplaſtratũ.i¶ Et aliaꝝ etiã emoꝛ⸗
roſagiaꝝ idoneũ eſt farmacũ ipᷣm.⁊ etiã ſuc⸗
cus eius adhuc magis ⁊ bibitꝰ diſſinterias
⁊ ſanguis eductiões ⁊ fluxũ muliebꝛẽ ſiſtit.

Capitulum. cclxv.
Icium. Sera.ca.hadath.i.liciũHa
bet tres ſpẽs.vna eaꝝ eſt indica.Et

alia fit ex herba que dicitur zeriach

ſiue ſerrah. Tertia ẽ arabica q; nominãt ha

dath:id eſt liciũ.Et idẽ auc.Dyaſ.Liciũ ac,õ

cipit᷑ ex arboꝛe ſpinoſa q̃ habet ramos lõgi⸗
tudine duoꝝ bꝛachioꝛũ aut ampliꝰ.Et folia
ſunt ſilia folijs arboꝛis buſſirara.⁊ hʒ fructũ
ſilem piperi:et eſt niger:amari ſapoꝛis: lenis
tactu.⁊ coꝛtex ligni eſt glaucꝰ ſilis licio diſ⸗

ſoluto.⁊ habʒ radices multas ꝓcedẽtes ala
tere ligni eiꝰ. Naſcit᷑locis agreſtib.⁊ extra⸗
hit᷑ ſuccus eiꝰ in hũc modũ.Terunt᷑ folia ſiꝰ

cut ſunt cũ tota arboꝛe.aut ponunt᷑ in aqua

⁊ dimittunt᷑ plurib dieba ⁊ coquunt᷑ ⁊ expꝛi/
munt.Et ſuccus ponit᷑ ad coquẽdũ ſuꝑ ign
donec ingroſſetur ſicut mel:⁊ fit ſuis ex ſuc,⸗

co fructus eius qñũ expꝛimit᷑ ⁊ ponit᷑ in ſole.
Et meliꝰ ex eo eſt illud qð accẽditur igni.et

qũñ extinguitur facit ſpumã:cuiꝰ coloꝛ ẽ ſan

guinis.Et exteriꝰ eſt nigrũ.⁊ interiꝰ ẽ ſicut
crocus.⁊ nõ ẽ pingue:⁊ eſt ĩ eo ſtipticitas cũ

amaritudine.⁊ ex illo meliꝰ eſt Indũ ⁊ foꝛtio

ris oꝑationis. Adulterat᷑ aũt liciũ cũ amur⸗
ca olei:cũ admiſcet᷑ in coctura eiꝰ ⁊ cũ ſucco

abſinthei ⁊ felle bouino.Et opoꝛtet vt colli⸗
gat᷑ ex eo ꝙ natat ſile ſpongie ⁊ reponitur aad
opus medicinaꝝ oculi.⁊ reſiduũ ponit᷑ ĩ oaliſss

medicinis.⁊ ðꝛ ꝙ indicuʒ facit arboꝛ licios.
Et hec arboꝛ eſt de ſpecieb⸗ Ppine hñũs ramoſ

erectos longitudie triũ bꝛachioꝝ:aut ampli
us ꝓcedẽtes ex radice.⁊ ſunt groſſioꝛes ra,⸗

mis rubi.Et euellit᷑ eis coꝛtex facile.⁊ coloꝛ
eius apparet ſicut coloꝛ ſanguis.Et folia eiꝰ
ſunt ſilia folijs oliue.⁊ ex illa arboꝛe accipit
liciũ ſcʒ ab illa que eſt ſpinoſa.Et ẽ apud nos
medicina q̃ſi humida ⁊ liquida.Et ſubſtãtia
eiꝰ eſt cõpoſita ex virtute ſubtili.ca.⁊ terrea
frigida:⁊ in ſapoꝛe eius eſt ſtipticitas:niſi qꝛ

eſt pauca.Alia ſecũda ſpecies eſt q̃ fit ex ar⸗

boꝛe licios ſiue ex acantum appellata. folia
quercus ſimilia atq; ſpinoſa generans.

Dperationes

¶ Galienus ſᷣm tranſſationẽ grecã.hoc far⸗
maco ad ipopiam vtuntur et ad flegmones.
qui in ano ⁊ oꝛe ⁊ vlcerationes ⁊ herpetas et
putredieſ:male moꝛigeratavlceraꝛ aureſpuſ
fluẽtes:⁊ paranichia ⁊ vngues lepꝛoſos.
¶ Et idem ſpᷣ̃m tranſlationem arabicam. vir⸗

tus eius eſt que remouet ꝙ in pupilla ex eo

ꝙ obſcurat viſum:⁊ cõuenit fluxui ventris.

⁊ habentibo vlcera in inteſtinis.⁊ hbabentibꝰ
fluxum menſtruoꝛum.Et ponitur in medici⸗

*

nis panni que fit in facie.
Et in medicinis vlcerũ ⁊ apoſtematuʒ que
lunt in oꝛe ⁊ in ano ⁊ foꝛmice.Et cõuenit vil⸗
q iin

Trattatus

ceri franduleꝶ ⁊ putredib vlceꝝ ⁊ putredi
ni auriũ ⁊ tenaſmoni ⁊ panatritio:⁊ fſoꝛtificat
capillos. ¶ Sera. au. dyaſ. Uirt? licij ẽſtipti
ca ⁊ abſtergit ⁊ curat obſcuritatẽ viſus ⁊ ſca
biẽꝛ pꝛuritũ oculoꝝ:⁊ abſcindit curſuʒ humi
ditatũ ad oculũ veniẽtiũcurſu antiqᷓͥ ⁊ↄuenit
apᷣatibo gutturis.¶ Et qũñ linit᷑ cũ eo palatũ:

ↄuenit apᷣatibo gutturꝭ.⁊ qñ linit᷑ cũ eo ↄuẽit

gingiuis ⁊vlceribo putridis ⁊ ragadijs ani⁊

tenaſmõi.i¶ Et qñ bibit᷑ ⁊ fit cũ eo criſtere ſa

nat fluxũ vẽtris antiquũ ⁊vlcera ĩteſtinoꝝ.
bibit᷑ de ipᷣo cũ aq̃ vſq; ad ſanguinis fluxũ:⁊

ſputũ ſanguĩs cũ tuſſi:⁊ dat᷑ ĩ potu moꝛſui ca

nis rabioſi. ¶ Qñ fiũt ex eo pillule ⁊ dant᷑ et
rubꝛificãt capillos:⁊ curat panariciũ⁊ foꝛmi

cã ⁊ vlcera fraudulẽta.Et qñ fit cũ eo naſca⸗

leouenit fluxui antiq̃ͥ hũiditate a matrice.
(Et dicit.Oñn coqtur cũ ramis eiꝰ in aceto:
cõuenit apᷣatibo ſplenis ⁊ ęctericie:⁊ puocat

mẽſtrua.Et qñ bibit᷑ ex fructn eius laxat fle

gma: 2 9uenit medicinas venenoſas. ¶ Et
idẽ Sera.auc. Raſis felicacharach. Virtꝰ
eſt cõpoſita ex ↄtrarijs. Hã hʒ virtutẽ exte⸗

nuatoꝛiã:digeſtoꝛiã:ca.⁊ fri.⁊ modice ſtipti⸗
cã hñs vim.⁊ ideo dyafoꝛeſim facit ꝓijciens

⁊ poꝛrigans..¶ Et facit aũt ad ipopiã herpe/

tas ⁊ ad epatꝭ vlcera:⁊ ad parotidas:⁊. putri
da vlcera:⁊ cõuenit vlceribo oꝛis et ani.

Capitulum. cclxvj.

Onchitis ſ̃m dyaſ.Lonchit ẽ ſpẽs

l gladioli folia hñs poꝛi ſilia:ſed latio
ra0 ⁊ ruſa.mitas hũs ſuꝑ radices vir
gas ſpanſas ſuꝑ terrã:⁊ ramos ſuꝑ terrã de
cliues:in qͥb ſunt floꝛes ſiles pellicino.ſʒ foꝛ

ma eoꝝ vt gele eſt:⁊ albuʒ hʒ in medio ſiẽro⸗
ſtrum ⁊ labꝛũ inſanum:⁊ ſicut lingua ⁊ ſemen
eius lancee ſile ⁊ trigonũ ⁊ longũ.vnde ⁊ lon
chitis appellatũ eſt. Radix eſt ei ſiis dauco.

naſcit᷑ locis aſperis.Pli.ca. Lonchitꝭ.folia
hʒ rubicũda.ſemẽ nigrũ ſile tcamedoꝝ eqruʒ
oꝛa patẽt ⁊ oblongũ in ſilitudinẽ lanceaꝝra
dicẽ vt daucus. Itẽ Dvaſ.Eſt⁊ ſcdõᷣm genus
lonchitꝭ fo.hñs ſic ſcolopendria ⁊ aſꝑioꝛa.

Dperationes

q Clino. Aulneribo impoſita folia eiꝰ tumo

rẽnõ admittũt. Bibita cũ aceto ſpleneʒ ſic⸗
cant. Radix eiꝰ cũ vino bibita vꝛinã ꝓuocat
Bal.vij.ſim.far.ca.Lonchitꝭ.Eius qͥdẽ ſe

men triangulũ ſicut lãcee fᷣm figurã. Radix

quidẽ ſimilis eſt aliqliter paſtinace.: ꝓpterea
vꝛinatiuũ eſt farmacũ.i¶ Eius vero qͥ ſimilis
eſt ſcolopendriefolia viridia quidẽ ad conſo

lidatẽ vulnerũ ſunt idonea.ſicca vero ꝑ oxs

mel bibita ſplenes ſiliridos ſanat.

—ñ õü

— .

T84 — —

—

— ——

riſi⸗
ſcklri⸗
Neen
Ntchid
Ktoße
loſ.
Mnſen
Mein
lonun

biß

en

ner
ngane

IONeo
Nen

ipoer
o iit
N
1ee
Glinis
Gc
pors

:

dificat ⁊ aperit.⁊ tertia occidit li.
fit ex eis emplaſtrumexteri: ⁊ qñ comedun
tur melle:aut bibunt᷑ cũ vino admixta aqua

De Herbis

¶ Et ↄfert empetigini⁊ vlcerib capitꝭ et ſaa G

Capitulum. etlxviſ.

Apinus.Sera.li.aggre.capᷣ.Tar⸗

1mus au c. Dyaſ. Tarmꝰ. i. Lupinꝰ.
Sunt ex lupinis quidam vt dicun
tur regales:⁊ ſunt ſilueſtres:quoꝝ folia ſunt
ꝗlbidioꝛa domeſticis.Et quidã ſunt dome⸗
ſtici ⁊ domeſtici comedunt᷑ poſt eoꝝ elixati⸗

onem:⁊ infunduntur in aqua pluribus die⸗

bus donec recedat amaritudo.⁊ generãt hu

moꝛes groſſos. Galienus.vi.ſim.far.capᷣ.de
lupino ᷣm traſſationem grecam. Tarmꝰ:id
eſt lupinus.comeditur quidem decoctus:?⁊
multis diebus deponens amaritudinem in
aqua.fitq; cibus groſſoꝛum humoꝛuʒ vt far⸗
macum vero hic talis ex emplaſticis eſt qui
non habet amaritudinem.⁊ eſt abſterſiuus :
dyafoꝛeticus. H

Hyperationes

4 BGalienꝰ. Supplaſt. matus necat lũbꝛicos.
Vel ſi quis ipᷣm bibat cum melle vel oxiʒuc

caro ſiue etiam ipſius decoctio nata eſt lum
bꝛicos educereimo ⁊ ſuꝑfuſa deſoꝛis conue

nit moꝛfeis ⁊ ſcabiei ⁊ cancrenis ⁊ malignis
vlceribus. Hoc quidem abſtergendo:illave
ro conſumendo:⁊ ſine moꝛdicatiõe deſiccan
do expurgat:⁊ aperit opilationes epatis et
ſplenis.ſi bibatur cum ruta et pipere:attra⸗
Hit tam menſtrua q; embꝛiones cũmyrrha⁊
melle appoſitus.

¶ Eſt autem ⁊ ipſiꝰ farinaĩmoꝛdaciter dya⸗

foꝛetica.nõ enim liuida ſolum ſed ſcrofulas

2 ſimata dura ſanat.tũc enim opoꝛtet eos in

aceto coquere vel oximelle vel oxiʒuccaro
iuxta complexiones:videlicet patientium:
necnõ paſſionis differentiam:cogitantes ii⸗
iud quod opoꝛtet. nõ eſt autem pᷣſentis nego
cij diſtigueretalia. diaſoꝛat ei ⁊ liuida et cete

ra omnia que pꝛius dicta ſunt.

2— 7

¶ Decoctio etiam ipᷣa farina nata eſt facere.

Tarmos agrios vel lupinus agreſtis ſiue
ſilueſtris amarioꝛ eſtz validioꝛ in omnibi do

meſtico eſt ei ſimilis exiſtens ̃ᷣm genus.

¶ Et idem ſm tranſlationem arabicam.

¶ Uirtus eius peima eſt q̃ deſiccat ſine moꝛ

dicatiõe.Et ſecũda abſtergit ⁊ reſoluit ⁊ ma

⁊ fqrina lupinoꝝ reſoluũt ſine moꝛdicatiõe.
¶ Et curant liuoꝛes ⁊ apoſtemata et ſcroſu⸗

las quando coquunt᷑ cum aceio et melle. Et
qñ fu emplaſtrũ cũ eis ſciatice cõferunt.

dit lũbꝛicos qñ

biei ⁊ bothoꝛ ⁊ vlceriba fraudulentis.
¶ Et quãdo bibitur cum rutaꝛ pipere aperit

opilationes epatis ⁊ ſplenis:⁊ ꝓuocat men⸗

ſtrua.⁊ naſcale ex eis cum melle ⁊ myrrhaex
pellit fetum. Et farina eoꝛum facit hoc.lupi⸗/

nus ſilueſtris vel regalis valet ad ea que di⸗
cra ſur. l

Capitulum. clxvin.
VUVUpulus. Jo. me. ca. de volubili ait:
1I wHlupulus ſit ſpecies volubilis. Ho
tandum ergo ꝙ plures ſunt ſpecies
volubilis. Vna eſt que dicitur funis arboꝛũ

cnius flos eſt albus.⁊ eſt ſicut tuba:⁊ habet

lac.et vocatur volubilis magna. Et eſt alia

cuius ramirepunt ſuper terraʒ ⁊ ſuꝑ ramos
plant aruʒ.que folia ⁊ floꝛes habet minoꝛes:

diciturvolubilis parua.Et eſt aliaſpecies

eius habens folia ſubalbida et lanuginoſa:
⁊ habet lac. Et eſt ſpecies alia aſpera habẽs
folia citrulli.cuius flos eſt ſicut ampnlle ad

herẽtes.et vocat᷑ lnpulus.D e qua in iſto ca.
habet᷑ mẽtio.Et eſt quarta ſpecies eiꝰ cuiꝰra
dix eſt ſicut ſeſcireſim ⁊ magis groſſaĩmo eſt

groſſitudo eius in modũ cucurbite maioꝛiſ:

7 eius ſtipites eleuantur ſuper radiceʒ ſuam

Trattatus

circiter cubitos duos:⁊ folia ei ſunt ſtricta
parua ĩ mediũ ſagitte alate:q̃ ex leui cã fluũt
⁊⁊ bʒ lac:⁊ vocat᷑ dñs lacticinioꝝ.Et ex ea fit
ſcamonea. vt habet᷑i ca.ſcamonea de.s.Etiã

in ca. volubilis de. v. inuenies de ᷣtute eax.

lupulus vᷣo eſt eq̃lis ad frigiditatẽ declinãs
Et ðꝛ ꝙeſt in pᷣncipio pᷣmi.⁊ eſt veri.

Bperationes

Jo. me. Lupulus ſedatiuꝰ eſt doloꝛũ cali⸗
doꝝ extinctiuꝰ inflãmationũ ⁊ lenitiuus.
¶ Rectificatio magna.Aperit oꝛificia vena
rum:ꝓpter quod miſcendum eſt ei aliquid ex
dꝛaganto ⁊ maſtice.⁊ rectiꝰ ꝙ vigoꝛat opera
tionem eiꝰ.¶ Eſt aqua caſei cum ſpica et ma
ſtice.Ex alijs vero volubilibo tractet de ca.
volubili inferius de. v.

Capitulum.cclxix.
AXc. Sera. li. aggre.ca. Telen auct.
I᷑DBSal.Lelen:id eſt lac.Et meliꝰ lac eſt
ſanũ naturale nõ habẽs infectioneʒ
alicuiꝰ alteriꝰ humoꝛis.aut ſuꝑ qð nõ vincit
gliqua qualitas.Et eſt clarũ in quo nõ ẽ tur

bulentia aliqᷓ:neq; acuitas neq; ſalſedo.ĩmo

eſt in eo dulcedo pauca.⁊ odoꝛ ei eſt bonꝰ.⁊
lac quidẽ qð eſt hmõi eſt illud qdð generat᷑ ex
ſanguie ſano ſeparato ab om̃i malicia.Et ſa
nius lac eſt mulierꝭ:⁊ maxime cuiꝰ coꝛpꝰ eſt
ſanũ nõ antique ſʒ iuuenis.ꝓpulchꝛe tẽperate
cõplexionis cuiꝰ nutrimẽtu ẽ bonũ genera⸗
tiuũ bonoꝝhumoꝝ.Et poſt eſt lac aaliũ q̊ꝝ
naturanõ eſt elõgata a natura hoiĩs. ſʒ eſt p
pe naturã boĩſ.Et odoꝛ carniũ ſignificat ſuꝑꝝ

bonitatè lactis ⁊ ſanguĩs eiꝰ. Nã ſunt q̃dam

aĩalia:quoꝝ carnes ſũt fetide.ſicut carnis ca

nis:lupi:leonis:cameli ⁊ vꝛſi.⁊ quedam car⸗

nes ſũt boni odoꝛis ſicut carnes poꝛcoꝛũ:pe

cudũ:capꝛarũ ⁊ boum:⁊ equarũ ⁊ aſinarumꝛ
damularũ:ac eoꝝ que currũt curſu iſtoꝝ q̃rũ
carnes comedũt qᷓ; plures hominũ. NHatura
nãq; eoꝝ eſt ꝓpinqua nature bomĩs.et ppter
hanc cauſam admiſtratur lac capꝛaꝝ:⁊ alios
rum aĩaliũ vt boum ⁊ ſimiliũ.⁊ fit caſeus ex
eis pᷣterq; ex lacte aſinino. Pꝛopterea q eſt
aquoſum ſubtuũe nõ babens groſſitudinem.
lac vero vaccarũ eſt groſſum.Et lac capꝛaꝝ
eſt mediũ ĩter vtrũq;.⁊ lac quidẽ eſt velocꝭ al

teratiõis quãdo tãgitnr a caliditate aeris.
ꝓpter hanc cauſam ꝑcipitur ꝙ ſugat᷑ ex ma,

mülla ne alteret ipᷣm aer.

Bperationes
Sera.Et lac quidem eſt compoſitũ ex tii
bus ſubſtãtijs:ſcʒ caſeata:butiroſa ⁊ qquo⸗
ſa.Et qñ tu cognoueris bhas ſubſtãtias ⁊ ſe⸗
paras vnam ab alia cauſa medicatiõis:inue
nies ꝙ vnaqueq; ipſarum habet operatõem
ꝓpꝛiam in via nutrimẽti:⁊ ĩ via medicine.et

ꝓpter victoꝛiam pinguedinis ſuꝑ lac vacca⸗

rum accipitur ex eo recocta.¶ Butirũ vero
accipitur ex lacte capꝛarũ:vaccarũ ⁊ ouium.
Seld caſeus eſt lac coagulatuʒ:⁊ ſic caſeus
nõ eſt lac niſi cum recipit coagulatiõem ⁊ ca

ſeitatem. ¶ Ham illud lac coagulatur ſuper
quod vincit groſſicies.tale quidem eſt faci⸗

lis coagulationis:⁊ ſeparat᷑ facile quãdo fit

caſeus ex ſubſtãtia butiroſa. In lacte vacca
rum eſt plus.⁊ qñ coagulatur aufertur ab eo

butirum:⁊ fit caſeus pinguis.Et qñ caſeus

velteraſcit generãt coleram.et hoc ſignificat

ſapoꝛ ⁊ odoꝛ ipᷣius.iſ¶ Rabimoyſes capᷣ.de la
cte.Lac poꝛcinum eſt magis confoꝛme poſt
lac muliebꝛe.Et lac coꝛrumpit maliciam hu

moꝛum maloꝛum.Lac aſininum eſt humidi
us omnilacte ⁊ mioꝛis groſſiciei.Etlac vac

