fecunditas redijt:ſterileſcũt in eternũ. Phi⸗

ſiologus. Qeonũ itaq;ʒ fet? pducti vſq; in die
tertiã ſunt moꝛtui.Nã leones quidẽ calidiſſi

mi ſunt natura.qð ꝓbat eoꝝ nobilitas ⁊ ſoꝛ⸗
titudo cũ audacia ⁊ iracundia.Fetus aũt bu
miditatẽ habent ex generis temperie:q̃ ſicca
te cõplexionis ⁊ caliditate viſcoſioꝛ reddit᷑:
⁊ maxime circa cerebꝛum dominante ſiccita
te:⁊ ſibi anĩali ſpiritu cooperante.vnde cum

opitulãt᷑ nerui: ſpiritꝰ nõ poſſũt ingredi:nec

virtutes ad actiones ſuas mouere.Parenti
bus ergo rugientibo circa fetũ ſpinas ꝑ os⁊

anm es ⁊ poꝛos capitis ingrediẽtes pᷣbent fe⸗

tui motn. Iſidoꝛus.Leo ⁊ leena cum genue
rint catulũ tribs dieba ⁊ noctib doꝛmire fer⸗
tur. Tunc deinde pr̃is fremitu vel rugitu ve
lut tremefactꝰ cubilis locus:ſuſcitare ðꝛca
tulum doꝛmientẽ. Joꝛath. Leo minimũ ſoli

citus de ſe ⁊ catulis ſuis doꝛmit apertis ocu
lis q̃ſi vigilantibo.veſtigiaq; ſua terrã caunda

ſpargens operit vſq; ad antrũ ſuũ.i¶ Raſin in
Almanſoꝛe.Qeo ꝓ mure fugit. Pꝛo ligno q;
quod dicit᷑ ſethin timet.Elleboꝛus etiam et
ſquula canes ⁊ leones plurimaſq; beluaſq;
inter ficiunt.Eſculapius in libꝛo de mẽbꝛis.
Ceterum ſi ſuꝑ coꝛtices quercus calcauerit

3 arunm:id eſt leo foꝛmidabit cõtinuo.

Hperationes

Iſaac.Leonina caro ceteris eſt calidioꝛ:
groſſa:grauis ⁊ difficilis.ſi comedat᷑ doloꝛẽ
⁊toꝛſionem in ventre generat.

ii Eſculapius.Leonis caro fantaſticos ſa⸗

nat: auriũ doloꝛi ⁊ omni alij valet. Siqͥs ſe⸗
derit ſuꝑ pellem leonis:recedẽt ab ilo emoꝛ

roides.i¶ Qui vero linit coꝛpus ſuũ ſepo re⸗
num leonis terrentur ab eo luppp»0w.
Haly. A deps leonis calidioꝛ eſt ceterꝭ ⁊ foꝛ
tioꝛis diſſolutionis in apoſtemata dura.

¶ Dyaſcoꝛides. Adeps leoninꝰ omnibo qua⸗
drupedibo calidioꝛ eſt ?⁊ minus extenuatoꝛi⸗/
us. Vetus autem factus a ſe ipſo calidioꝛ ſit
Dicitin autem venenis eſſe contrarius:cũ

,

„

De Fnimalibus

vino adpibitus beſtias omnes expellit: ⁊ eſtt ¶ Auicenna in. ij. cañ. Fel leopardi venenũ eſt A
8B Abilis odoꝛis ano ſerpentes perſequi ex eo bibenti:cui vomitꝰ ⁊ tyriaca ꝓpꝛia ſub
D ricia uicenna. Adeps leonis reſoluit du⸗ uenit. ¶ Eſculapiꝰ. eopard cũ hois crane
ricias apoſtematũ.¶ Plinius li.xxviij. Ceo um viderit fugit. ¶ Raſi. Herba q̊z ꝗᷓ leopar E
nis ageps cum roſaceo cutem in facie cuſto di herba dicit᷑:leopardꝰ terret᷑.¶ Eerbai D.
3 dit avicijs. andoꝛẽq; ſeruat ? ſanat aduſta. leopardũ ſtrangulans dicit᷑ interficitur.
Igem etiam adeps cum roſaceo quotidin,
P nis febꝛibus pꝛodeſt:eo ꝙ perunctus eo beo —
R ſtie ſugiumt.ꝗ Fel eius aqua addita claritiitzüͤ ((S
3 term oculis inunctis facit. Coꝛ in cibo ſugy· B
B ptum quartanis meqdetu.
i
1
6
Capitulum. lxxxſ. Capitulum. lxxxij.
Eopardus.E x libꝛo denaturis re⸗? FEonthophonos: leucrocutg. Ilis
hn mnm. Aeopardus eſt animalqued I doꝛus. Leonthophonos ẽ beſtia mo
Flleenar pardogeneratü ceſt:coloe acica erxeo voe tegron
c ſubꝛufo: maculas haber nigras per totũ. vye eiuſq; cinere aſperſe carnes. ⁊ poſite p cõpita
6 mina mare foꝛtioꝛ eſt. Cũ pardus beſtia cru, ſemitarum:leones necant ſi quantulũcunq;
. deliſſima ſit:aliquando quidem do meſticat: ex illis ſumpſerint. Solm'. Pꝛopterea leo⸗
ei ſed nunq ſic: vt ſue crudelitatis obliuiſcatur nes eas naturꝗli odio pꝛemũt.⁊ ybifacultaſ
è“ Dopmeſticatur auteʒ ad venandũ: itaq; caum datr᷑ moꝛſu quidẽ abſtinent. Plinius li.octa⸗
àad pꝛedam in venatione ducuur: relaxat: no Aconihophonon accepimꝰ paruum ami⸗
ſi quarto vel qu into ſaltu capere nequerit ſe mai vocari:nec alibi q; vbi leo gignit naſci.
r 1 rociter iratus ſubſiſtit. Et niſi ſtatim vena⸗ Duo guſtato aleone tanta ei vis ineſt vt ce
8 tfteos furenti beſtiam aliqu obtulerit: cuiꝰ ſan teris quach upedum imper itans üllico expi⸗
N guine placetur in ip̃ᷣm venatoꝛẽvel in quoſſi ret. ¶ Leucrocuta. Solinꝰ ⁊ Plinius libꝛo
9 1 bet obuios ir uit. Impoſſibile eſt enim eum octauo. .teucrocua yelocitate pꝛecedit ſe⸗
S placariniſi in ſanguine: ſed in bocpuidiſunt ras vniuerſas. Jpa eſ aliniſae magnitult⸗
e venatoꝛes vt agnos penes ſe vel alia anima ne. ceruinis clunibuſ:collo:cauda:pectoe:?
t lſieꝛ ſemꝑ babeant qbus iratos placant. Phi cruribo:leonis caput: oꝛe vſq; ad aures de⸗
ſd ſi. Leopardus eſt animal leoniſimile in ea⸗ biſcente. dentiũ locis oſſe ꝑpetuo.hancqʒ fe
ed pite ac memb:oꝝ diſpoſitiõe. licet nõ ſit tam ram humanas voces tradunt imitqni. Nam
s magnus nec tam robuſtus. bicab bomie na voceloquentiü bominũ ſonos emulat apud
n domeſtic atur vt eo ſicut cane ad venandum indos inuenitur. ctoꝛ. Qidetin leucrocu⸗
2 r en n ta eadem eſſe beſtia que ſuperius vocatg eſt

c Ffaſ.o wnne— ceucrocata.Et foꝛtaſſis ex ſcriptoꝛis yicio
i MU Dperationes wvyuenit pec nominum variatio.

— —

Capitulum. lxxxii.
EEropus. Jido: us. Lepus q̃ſi leuipes
F velociter currit. velox en eſt aalz E
ſatis timidũ.Actoꝛ.Lepus eſt aial

molliſſimũ:debile:timidũ ac fugitiunʒ:auri⸗
culatum.habet crura retro longioꝛa vnde⁊
facilius aſcẽdit qᷓ; deſcendit. Immũqus eſt
ſm legẽ:qꝛnõ ruminat:ſed quidem vngulam

Diuidit. In petra cubile ſuũ collocat. 7

tis oculis doꝛmit.habet aũt ſimul vtrũq; ſe⸗

per ĩ motu. Ambꝛoſiꝰ.Lepoꝛes cognouimꝰ
hyveme albeſcere:eſtate aũt in coloꝛẽ ſuũ redi
re. Teſtãte Plinio: Qepꝰ nunq; pingueſcit.
Poperationes
¶ Iſaac. Lepus licet ſiccꝰ ſit ⁊ groſſum ſan⸗
guinem generet.melioꝛ tñ eſt hircis ⁊ capꝛis
iuuenib: pinde valetſiccas habere voletib⸗

xum. Uñ Therentius.Tute inqͥt es lepus:

⁊ palpamentũ qris.q̃ſi dicat:exquo nunc fe⸗
mine nũc maris vſurpas officiũ qͥcq;; ꝙ pal⸗
pes queris mulierẽ.habet aũt lepꝰ labia ſem

cõplexiones.i¶ Cõtrari vero eſt tenuẽ dietã

ſeruãtibo. Aui. Lepus ſilueſtrꝭ fri. eſt ⁊ ſiccꝰ.

ſtomachũ mũdificat.¶ Sanguis eius mun

dificat pannũ:⁊ cinis capitis eiꝰmedet᷑ alo⸗

picie.i¶ Cerebꝛum eius aſſatũ ↄfert tremoꝛi
accidenti in ſucceſſione egritudinis.¶ Item
cum eodem cerebꝛo gingiue pueroꝛuʒ mun⸗
dunt᷑.Pꝛopꝛietaꝗs q in ipo eſt: velociter oꝛi⸗

untur dẽtes: ⁊ facile exeũt ſine doloꝛe.i Co

agulũ eiꝰ meliꝰ eſt oibus coagulis inſpecie.
hoc cũ aceto bibitũ cõſert epilẽcie.¶ Idem

Capitulum.
,Euiathan. Actoꝛ. Leuiathã bebꝛai⸗
Iceðꝛ dꝛaco. Fertur aũt ꝙ dꝛaco ⁊ in
teyrra ſerpit: ⁊ aqͥs natat ⁊ in aere vo⸗
lat. vnde ⁊ in Aſia tribo noĩbo appellat᷑ ſcʒ ſer
pens ⁊ cetus ⁊ leuiathan.Loquens enim in

Trattatus

cũ tiriaca ⁊ aceto valet venenoſis. i Jtẽ ca⸗

ro lepoꝛis ca.eſt ⁊ ſicca:aſſata bona eſt viſce
ribo inteſtinoꝝ.¶ In iure carnis eius ſedent

podagrici:⁊ bñtes doloꝛeʒ iuncturaꝝ.¶ Et

eius oꝑatio ꝓxima eſt oꝑatiõi iuris vulpis.

Item cerebellũ lepoꝛis comeſtũ tremoꝛe,z
coꝛpoꝛis tollit.i¶ Eaput eiꝰ cõbuſtũ cũ ſepo

vꝛſino:et vt cataplaſma adhibitum alopiti⸗
as emẽdat.¶ Coagulum eius bibitum abſti

net menſtrua. ¶ Coagulum cum aceto lacin

mulieꝝ mãmis coagulatum diſſolut

2

ſpũ de diabolo ſub leuiathan typo. ita dicit

Apheta. In die illa viſitabit dñs ĩ gladio ſuo
duro ⁊ grandi⁊ ſoꝛti ſuꝑ leuiathan ſerpentezʒ
yectẽ:⁊ ſuꝑ leuiathan ſerpentem toꝛtuoſum:

⁊ occidet cetũ qui in mari ſt Joꝛach. A euin
⁊ leuiathan piſci aſpedo:id eſt ceto frequen⸗
ter inſidiat᷑:⁊ pugnat cũ eo.Omneſq; piſces

mar is qͥᷣ pugnaʒ vident inter illos ſubito ad
cgudã ceti confluunt.Et ſiqð cetus ab illo
deuictus ſuerit moꝛiet᷑.⁊ ip̃i ſtatim.quos eni
cauda cinxerit mox deglutit.ꝙ ſi cecꝰ ſupe⸗

rari nõ potuerit:tũc leuin a faucib ſuis feti⸗

diſſimũ odoꝛẽ cũ aqua emittit.Cetꝰ aũt ecõ⸗
trꝗrio aquã haurit: ⁊ reſpuit:⁊ odoꝛẽ fetidiſſ
mũ repellit:⁊ ſic ſe ſuoſq; ſaluat ⁊ defendit.

P SN 2 8

Capitulum. lxxxv.
—R Aniticus ⁊ limax.Ex li.de naturis
I reyx. Lanificus vermis eſt longius
maculoſus er multis diſtans pedi⸗
bus:ſparſim coloꝛe albus.hic lanam ſericaʒ
ex ꝓprijs viſceribo operat᷑⁊ arboꝛis moꝛi ſo⸗
lijs veſcitur.qͥ.ſ.cibus mediantibo ipᷣiꝰ viſce
ribus in lanam conuertit᷑. Itaq; lane ſue ſu⸗
ſos in ramuſculis faciunt.⁊ in circũitu ſui o⸗
perantur: ita vt ꝑſectis fuſis vndiq; in ope⸗
re ſuo includant᷑:poſt hoc exitum ſibi faciũt
in ſũmitate fuſoꝝ.Egredienteſq; natura mi
rabili mutati pꝛoꝛſus apparent a foꝛma pꝛi⸗
oꝛi.adeo vt vermes qui repebant innumer⸗
pedibus hñtes alas iam apti ſunt ad volan
dgum. Demum venerem ineuntes diebus tri
bus coeunt.quo ꝑacto maſculus moꝛitur.fe
mina vero oꝛdine iterato oua parit innume⸗
ra:ſubſtrato ſibi panniculo vel albo vel ru⸗
beo:deinde emoꝛit᷑. Zunc panniculus cum
ouis ſuſcipit᷑:⁊ vbi nõ poſſit hyemis attinge
re frigus reponitur: poſtea caloꝛe.veris inua
leſcente: ona ad ſolem exponunt᷑ ⁊ caloꝛe fo⸗
uentur: donec animata in vermes ſoꝛment.
Iſidoꝛus.LQimax eſt vermis limi dictus: eo
qꝙ in limo naſcatur: vnde ? ſoꝛdibus ſemper
immũdus habetur. Actoꝛ. De hoc pleniꝰ
infra dicetur: vbide teſtudine agetur.

Capitulum. lxxxvj. H

*
».

imalibus

Inx. Iſidoꝛus li.duodecimo.Linx
dictus eſt: quia in lupoꝛũ genere nu⸗
meratur.beſtia maculis in tergo diè/

ſtincta vt pardus:ſed ſimilis lupo. Algaʒel
ſuper libꝛo de ſenſu ⁊ ſenſato. OMaximeyero
linx animal mouetur ſᷣm ſenſum viſus. Ham
yilu ſuo res ſolidas penetrat.⁊ ſi aduenit ei
res tranſparens:cito execatur ab ea. Ex li⸗
bꝛo de naturis rerum. Linx adeo perſpica⸗
ces oculos habet:vt ſubtilitate viſus etiam
ſolida coꝛpoꝛa penetret.onſtat enim ꝙ ocu
lus in bumido ſitus eſt iuxta philoſophum.

Tria vero ſũt in qqua:ſcʒ aque humiditas:

dyaphoneitas ⁊ lucis perſpicuitas.et hanc
vſtimam cõmunicat cũ natur a celeſti.Tinx

habet linguam ſerpentis ſimilem: ſed maio
rem quã in longitudinem magnã poꝛrigit:et
collum circumagit:vngues habet grandes.

Hperationes
¶· Plinius libꝛo viceſimooctauo. Pꝛuritus
coꝛpoꝛum vꝛine lincis ſtillicidio traditur in⸗
hiberi. ¶ Eademq; pꝛodeſſe monſtrat et vn/⸗
gularum doloꝛi.¶ Joꝛath. Linx habet ſoꝛ⸗
mam vt lupus.Lapiſq; ligurius ab eius vꝛi
na diſtillatus ſeptem dierum ſpacio genera⸗
tur.¶ De hoc lapide inferius in tractatu de
lapidibus dicetur, I

Capitulum. xxxvij.

vnicum fetum facit: ⁊ vꝛina eius in gemmaʒ

„ D

Tratctatus

I aial q̃drupes ꝑuũ ad cunicli fere mo

dũ:caput hʒ carnoſum ⁊ magnũ ⁊ co
meſtibile:habitatq; circa ꝑtes hieroſolyme.

UVñ Johjes baptiſta hmõi carnibo aĩaliũ ve⸗
ſcebat᷑.Quidã iñ dicũt ꝙ circa ioꝛdanis ter
rã ẽ herba dul ad edendũ q̃ locuſta vocat᷑.ꝛ
hmõi cibo nõ locuſtis aialibꝛ Johes vtebat᷑
hoc anial gregatim incedit. UVñ Salomon
git: Regẽ locuſta nõ hʒ ⁊c̃.Oõð vtiq; de locu
ſtis vmibo intelligi nõ põt:q̃ in multo timoꝛe
ſunt ⁊ nõ ꝑ turmas:iʒ ſolitarie ĩcedũt.Dicit
Areſ.qꝙ femĩs q̃dã locuſtã nutriuit ab eo tꝑe

q̃ inuenis ⁊ parua ſuit:q̃ cũ creuiſſet ꝑ ſe ⁊ ſi⸗

ne ma ſculo impᷣgnatam inuenit.

—

Capitulum. lxxxviij.

AUpus. Ex li. de naturꝭ reꝝ. Lupus

l eſt aĩal rapaciſſimũ ⁊ fraudulentum.

hunc nõnulli canẽ ſilueſtrem eſſe di⸗
xerunt:qꝛ foꝛma eius canis vlulatuſq; conſi
milis:ſed latratu caret. Audax eſt mag eoꝝ
genus qð bꝛeue qᷓ; qd longũ eſt. Cerebꝛũ eiꝰ

creſcit ⁊ decreſcit ſ̃m ſtatũ lune.q licet ĩ om
nibus quadrupedib:in lupo tamen ⁊ in ca⸗
ne plus. Pytagoꝛas.Oculũ vero lupi eradi
catum cum viderint quadrupedia:domeſti⸗

ca timent ⁊ fugiunt.Et ſiqð aĩal minxerit ſu
pꝛa vꝛinam lupi calidam non concipiet vnq;.

Actoꝛ.Lupus vetidiſſimus eſt et rapidus.

boꝛrendum habet vllulatum. In veſꝑpe autẽ
maxime eſurit.vnde ſcriptũ eſt: Judices eiꝰ
lupi. Areſto. Lupus omni tempoꝛe agreſtis
eſt ſicut ⁊ leo ⁊ vꝛſus.Eſt etiam foꝛtis ⁊ aſtu⸗
cus. Ambꝛoſius.Lupus ſipꝛimo hominem
viderit:vocem ei eripit:⁊ eũ tanq; victoꝛ vo
cis ablate deſpicit.ſi autem ſe pᷣuiſum ſenſe⸗
rit:ferociam deponit ⁊ currere nequit. Are⸗
ſtotiles. LQupi famem quideʒ diu poꝛtant:et
poſt longa ieiunia multum deuoꝛant. Qupꝰ

guloſe comedit ſine maſticatione: ⁊ vna die
ꝙad tres dies ſufficiet:nõ aũtcomedüt niſi

carnes. Iſido. Lupitoto anno non ampliꝰ
q; duodecim dies coeunt.Ex libꝛo de natu⸗
ris rerum. Lupi virgas oſſeas habent. An⸗
no per duodecim dies coeunt:⁊ ſolũ eo tem
poꝛe gregatim incedunt. Areſtotiles. Lupꝰ

coit ſicut canis. Tempoꝛe coitus quando fi

lios habet valdemalus eſt.

Dperationes

Ex libꝛo denaturis reꝝ.Lupi coꝛſi deſic⸗

cetur ac ſeruet᷑ multũ dicit᷑ fieri aromaticũ.
¶ Idem cõbuſtũ contritum ⁊ potatuʒ iuuat
epilenticum.i¶ Phiſiologus.Epar lupi ſic⸗
catum ⁊ tritum ⁊ cũ dulci vino ſumptum:fa
cit ad omnes diſtemperantias.iEſculapi⸗
us.Lupi caro cocta ⁊ eſa.fantaſticos ſanat.
Adeps eius ⁊ fel quantũ canis.i Halv. Fi⸗

mus albi lupi colice ꝓdeſt.¶ Auicenna in ſe

cundo canone.Caro lupi mala eſt.Caro ta⸗

men lupoꝛum habentia roſtra ⁊ vngues ocu

lo confert ⁊ cõfoꝛtat ipᷣm.valet etiã emoꝛroi⸗

dis ſed abhoꝛret eꝗ ſtomachus.¶ Phiſicus.
HNec ſolum lupi ſanguis:ſed etiã fimus con
fert in colica paſſione.¶ Pytagoꝛas. Homo
in paſſione ſua q̃ lunã ſenſerit canini dẽtes.
gdib.i.lupi curant eum.

Capitulum.lxxxix.

*

d d

6

— —

9,

„
22

Vther. Ex li.ð na.re. Luther ? alal
1 aſtutũ ⁊ malicioſũ:magnitudie muri
legi: foꝛma ꝓpeↄſili pᷣterq; ĩ capite co

loꝛe ſuſcũ ⁊ nigꝝ:pelle nitẽs cui mollioꝛ plu⸗

ma pilꝰ eſt: cuiꝰ nuoꝛ nõ de ſacili cedit vetu

ſtati. AUñ de pelle ip̃iꝰfiũt oꝛnatꝰ circa collũ

ve ſtibo viroꝝ ac mulieꝝ.hec beſtia cire⸗ ſta
na ⁊ flun ios habitat:ibiq; ſoueas hʒ:⁊ feiꝰ

facit: piſc ibo viuit q̊s mirabili freqntia vena
tur. OQuilicet ſub aqͥs din viuere poſſit:reſpi
raculũ tñ ab geretrahit. Vñ qñq; auiditate

pᷣde gurguſtiũ.i naſſã ingredi. Et qꝛtũc ne ꝑ
introitꝰ locũ redire nec naſſã tã cito diſj a
38

poſſit: ſpm̃ in aererecupꝑare nõ valẽs in ⸗
ſuffo cat᷑. Adeo vᷣo ciboꝝ cupida eſt⁊ auara

piſces captos ĩ ſpecu ſuo tãto cumulo cõ⸗

gregat: vt ex putredis eoꝝ fetoꝛe nõ ſolũ fo⸗

neã ſʒ etiã aerẽ inficiat. Oð nõ ſine piculo ſui
q̃dã exꝑti ſunt:qͥ hãc heſtiã cape voluer it. a
piſcatoꝛibo aliqñ domeſticat᷑ arte inducitvt
piſces ſuo circũitu cogat picula retiũ ingre

di:ſuoq; iuuamine capi. Uñ magnũ emolis

eſt gre videtur.

mentũ dñis ſuis pꝛ

X

Capitulum. xc.

Vmbꝛicꝰ. Iſi.Cũbꝛicꝰ ẽ mis ĩteſti
noy ſic dictꝰ:q̃ſilub:icꝰ:qꝛ labit᷑.vel
eo ꝙ ĩ lũbis fu:hoꝝ tria ſũt gũa.ro⸗

tũdi:lõgi ⁊ lati.Haly ĩ li.regalis diſpoſuõis

Lübꝛicinaſcũt᷑ ex hũoꝛibo ſlegmaticꝭ putrezʒ
ſcẽtiboĩ inteſtinis vbi naſcit᷑ caloꝛ extraneus.
Hos ſpoſſibile ẽ naſci de ſanguie vel colera
rubea.nã colera rubea cñ amaritudie ⁊ acui⸗
tate ac ſiccitate ſua hmõi occidit aĩalia. Sã
guis auũt de venis vel arterijs nõ exit:⁊ ſi ex⸗

ierit ipᷣa gignit cũ paſſiõibo alijs. Vñ paſſio⸗

nẽ hãc hnt pueri fegmaticã ⁊ groſſa buidita
tẽ hñtes cũ dieta ſua groſſa ⁊ purgãdi negli⸗
gentia. Maxiĩe vᷣo in autũno hec paſſio na⸗

ſcitur ex fructuũ comeſtione ꝛc.

Acchaonẽ ſiue lichaonẽ? lintiſcꝰEx
Ili.ð na.re.Lichaonĩ oꝛient ꝑtiboe
beſtia quã in gñe lupoꝝ nõnulli po⸗
nũ̃t:ſʒ lupo lõgioꝛẽ:⁊ hʒ crura bꝛeuioꝛa acdiſ

ſimilia:ceruicẽ q̊; iubatã ⁊ miſphari⸗ colorꝭ

varietatẽ:ſaltuvelox ⁊ inocua hoĩm:venena
tu viuit: hĩtũ mutatᷣmtꝑa. Nã bveme hirſu
ta ẽ ⁊ pilis hoꝛrida:eſtate vᷣo nuda Et h ide,ʒ

vult Pli. lʒ ꝑalia iba Lintiſcꝰ.Ex li.de na.

re.Lintiſcꝰ aĩal qdrupes ẽ vt dicit exꝑimẽ⸗
tatoꝛ ĩ li.ſuo qðᷣ ex cane ⁊ lupa naſcit᷑Eſt enĩ
vterq; ꝑens adeo luxurioſus:vt odio natali
ſibiõdicẽte qð ẽ inter canẽ ⁊ lupũ in copulã
tñ ↄueniãt ꝓpter luxurie delectamẽtũ. Sic⸗
q; fit vt fetᷣ attrabat ſibi coloꝛẽ ⁊ moꝛes vtri

uſq;. Pli.li.viij.E lupis galli canes ↄcipi vo
lũt:q̃ᷓꝝ greges ſuũ qͥſq; ductoꝛẽ e canib⁊ du
cæẽ hnt. Alũ ĩ venatu comitãt᷑:illi parẽt. Iſi.
A intiſcidicũt᷑ vt ait Plinius canes naii ex
lupis ⁊ cqanibo: cũ inter ſe foꝛte miſcent.·

Trattatus

Capitulum. xcij.
Arricomoꝛion. Albertus in li⸗
bꝛo de naturis animaliuʒ inqͥt:
m Maricomoꝛion eſt beſtia oꝛi⸗
entis raro viſa:cuius magnitu

do eſt vt leonis:coloꝛis rubicũ

AIdi: tres oꝛdines dentiũ habʒ in
oꝛe. Pedes ſunt vt leonis.Facies eiꝰ ⁊ ocu⸗
li:aures vt hominis. Cauda eius vt ſcoꝛpio
nis. Agreſſui ſonꝰ eius vt tube:⁊ voces imi
tantur hominis. Uelocitas eius ſicut cerui

Et deceptos homines deuoꝛat.

.„ - .

Capitulum. xciiſ.

AUſſtela. Ex li. de naturis rex. Mu⸗

m ſtela eſt beſtiolaſubdola:catulos ſe⸗-

piꝰ trãſtert ne foꝛte inueniant becrupes ⁊ ca
uernas inhabitat: diutiſſimedoꝛmit.Quan⸗

Capitulinm. ciiifſ.

do cum ſerpentepugnare vult. agreſtiruta e

munit:pinde ſuꝑ oẽm medicoꝝ artẽ ruta eſſe

ðꝛ:ita vt ſi moꝛtuos fetus ſuos iueniat ꝑ her⸗

bam naturaliter notas rediuiuos faciat.De

hac clemens papa dicit: ꝙ oꝛe cõcipit ⁊ aure
parit. Ouſtela ſerpentes ꝓfequitur adeo vt

ipᷣm baſiliſcũ interimat:ſed eo interfecto cõ⸗
moꝛit.ſit ergo bꝛeuis coꝛꝑe ⁊ oꝛe:ſed aſtutia
magna ⁊ anioſitate.vincit etiã aĩalia magna

agilitate coꝛpoꝛis.

Byperationes

¶ Auicẽna in ſcdᷣo canone.Ex ĩmatura ficu
cũ herba fit emblaſtrũ ſuꝑ muſtele moꝛſum.
¶ Igẽ li. iiij. Eſt aũt muſtele moꝛſus velocis
doloꝛis.cõtra quẽ fit emplaſtrũ cũ cepis ⁊ al

lijs.¶ Qdoꝛrute muſtelã effugat.i¶ Eſcula⸗
pius. Muſtele cinis ⁊ ſanguis eiꝰ elephanti
cioſas ſanat.i¶ Plinius li.xxx. Humeri do⸗

loꝛibo cinis muſtele cum ceramedet᷑¶ San

guis muſtele podagris cõfert cũ plantagine
illiꝰ.pᷣterea cinis muſtele ex aqua potus fre⸗

neuticis ꝓdeſt. Elephantiam quoq; ſanat.

—» „„

— —

2279

AUimunetus ſiue mamonet? ⁊ manti
m coꝛa. Iſidoꝛus. Mamonetꝰ eſt aĩal
ſymia minus. in doꝛſo fuſcum:ĩ ven
tre candidũ:caudã habẽs villoſam: ⁊ colluʒ

ita groſſum vt caput. AUnde captũ nonliga⸗
pPer illud ſicut cetere beſtie:cũ laqueus id te⸗
nere non poſſit:ſed per ventrem. Habet autẽ

pꝛopꝛijſſime faciẽ humane ſimilẽ:nigrã dum⸗
taxat etſine pilis.ᷣ a collo deſuper frontem

A NDN

ð

. .

De Fnimalibus

nec eſt naſus oꝛeↄtinuꝰ ſiẽ in ſymea. ſz certum
ſteeir inter vtrũq; ſicut in hoĩe. Inter has be
ias ⁊ ſymeas odũ eſt implicabile.bellũq; fre

quens.⁊ licet viriba nõ pᷣualeant.aſtucia tamẽ

et animoſitate bellandi ſymeis pꝛeferuntur.
¶ Mãncoꝛa. Auicẽna. In ꝑtibo Indie lupus
qdã eſt.qͥ grece ðꝛ Maricoꝛion.latine ſcilicet
Mãticoꝛa.tres habens dentiũ acies inferius
⁊ ſuperiꝰ.Eſt autem magnus et piloſus eiuſq;
pedes vt leonis.facies ⁊ oculi et aures vt hoĩs.
fuſci ſunt eiꝰ oculi.⁊ coloꝛ eſt rubicundus vt
minij. Cauda eius eſt vt ſcoꝛpionis agreſtis.
Et in ea eſt rubedo. Ipſeq; pilos eijcit ⁊ loqui

tur ⁊ hinnit.vox eiꝰeſt vt vox tube etvelociter

curritſicut ceruus.Eſtq; agreſtis hominem
comedens.

Capitulum. xcu.

Arcatus. A lbert in li:de na. aĩalium.
m Marcatꝰeſt animal figure muſtele.

ſed qᷓntitatẽ hʒ catti.ſʒ lõgiꝰeſt.⁊ bina
habet crura.in doꝛſo ventre ⁊ gutture.album
ſicut muſtela.vngues hʒ bꝛeuioꝛes qᷓ; cattus.et

duoꝝ geneꝝ. vnũ fagoꝛũ.⁊ alterũ abietũ dictũ

ſʒ illud qð nidificat in abietibo multũ eſt pul⸗

chꝛius ⁊ cõmiſcent᷑ ſibimutua ambo genera.
pellis vtriuſq;eſt pᷣcioſa. Genera iſtiꝰanĩalis ⁊
mu ſtele habent hoc ꝙ cũ ſint iracunda valde:
efficiũteffetida.Et ſũtanimalia vix vnq; quie⸗

ſcemia:etiam quando domeſticantur.

Capitulum. xcuj.

=

RNNRN
— R

Elo.meloſus.⁊ monoceros.vyſi. Me
m lo dictꝰ eſt eo ꝙ ſit iocũdiſſimo mẽbꝛo.
veoeoel ꝙ la uos petat ⁊ aſſidua mellacap⸗
tet. Eſt ãt animal qdrupes armatũ vnguls.
Bloſa ſuꝑ eplaʒ ad hebꝛeos Melo yvel melo⸗
tus ẽ aĩal qð ⁊ taxus ðꝛ.cuiꝰpellis hiſpida val,⸗
de melota vocat᷑. Vñ de qbuſdam ſanctis anti
quioꝛibo legt᷑. Circũierunt in melotis.Ex li de
na.rerum. Meloſus eſt beſtia valde magna
que trunculentos hoſtes ꝑſequi᷑ tanqᷓ; ad hec
creata. Rictus habet ingentes.dentes quoq;
foꝛtes ⁊ ꝓminentes.cũ qͥba audacter bella caõ
aduerſarijs patitur. Hec cũ hominibo foꝛtib⸗
terribilis ſit.pueroꝝ tamen innocentiã ⁊ eoꝛũ

paruitatẽ mirabiliter phoꝛreſcit eoꝝ verba fu

git.in q̃ digne magnificentia innocẽtie cõpꝛo
batur. yſið. Monoceros eſt monſtrũ.equi⸗
no coꝛpe.ceruino capite.cauda ſuilla. pedib⸗
elephantis.mugitu hoꝛrido.coꝛnu tamẽ vno
ſcʒ acutiſſimo.in medio frontis armatũ.Cap⸗
tum qᷣdeʒ pimi poteſt:ſʒ nũqᷓ; do mari.ĩmo(vt
dicit Jacobo)qnũq; viuũ in hoĩs poteſtatem
venit./quia vinciſe cernens furoꝛe vitam exuit.
Phiſiologus. Monoceros eſt aĩal puſillum:
edo ſimile.acerrimũ habens vnũ coꝛnu in ca⸗
pite. Pli. li. viij. Aſperrimã fſeram monoceron⸗

tem reliquo coꝛꝑe equoſimilem:capite ceruo.

pedibelephante.cauda apro.mugitu graui.
vno coꝛnu nigro media fronte duoꝝ cubitoꝛũ
eminente. vin am capinegant.

Capitulum. ecviſ.

Tractatus

m Igale. Actoꝛ. Migale beſtia q̃ cameleõ
tctti ſilis eſſe ð. Rudolph ſuꝑ Leuir.
Migale ðꝛ q̃i mus guloſus.Eſt ãt ⁊ fraudulẽ
tus.Nam cũ dolorapit q̃ poſtea vẽtri cõmittit
Aui. Migalũ eſſe dixerunt aĩal minꝰmuſtela.
Coloꝛ eiꝰad citrinitatẽ decliuꝰeſt cũ ſubtilita⸗
te ⁊ tenuitate.Lõgitudo oꝛis eiꝰẽ ad vltimũ.
⁊ labiũ eiꝰ in vltio.cũq; videt aĩal:ſalit ad ipᷣm.
⁊ cũ teſticulis eiꝰſuſpẽdit᷑. Dixer̃t ãt qͥdaʒ ꝙ hʒ
foꝛmã ⁊ coloꝛẽ muris. Verũ muſcida eiꝰ ẽ acu
ta ⁊ oculi ꝑui.Dẽtes ei hñt tres oꝛdines.⁊ acci
dũt in circuitu moꝛſus veſice ,tlene huiditate
ſanguinea ſuꝑ baſes fuſtas.Qnq; aũt ꝑpuenit
res ad pũcturã in inteſtinis ⁊ difſicultatẽ vꝛi⸗
ne.ſudoꝛẽq; frigiduʒ coꝛruptũ. Cũ ergo cadit
caro coꝛrupta curet᷑ vulnus curationeſua.

Capitulum. xcviiſ.

Vius.Exli.de na.re. Hub ex aʒino

m ⁊ equa genitꝰ.ha bet q̃dam aʒini ꝓpꝛia

ſcʒ aures lõgas.hinnitũ boꝛridũ:crus
cẽ in bumerꝭpedes exiguos.⁊ coꝛpꝰmacilẽtũ.
reliq̃ vᷣo vt bʒ equꝰ. Mule nũq; ↄcipiũt.quia

menſtrui ſuꝑffuitas in eis cũ cibo trãſit in nu

trimentũ coꝛꝑis.Itẽ ſanguis q̊ natura nõ in⸗
diget exit cñ ſuꝑfluitate veſice.Eſt ⁊ alia ratio
qm h̊ aĩal extra naturã generatũ eſt.⁊ eiꝰ natu
ra diu erſificata eſt in equo qͥ calidus nature ẽ.
⁊aʒino qͥ ſũme frigiditatꝭ. Itaq; in fetudiuerſi
fice generato ⁊ malocõplexionato.non põt eſſe
ↄcoꝛdantia ꝑtiũ ⁊ oꝛdinata natura.vt quaſi ex
wꝛia ſibi ſile generet:qͥ nullaʒ ꝓpꝛiã generis ſui
ubſtantiã bʒ:itaq; in aĩaliboromanoꝝ mulas
peperiſſe ꝓdigij loco habitũ eſt.

HPHyperationes
¶ Auicenna. Muloꝝ pellis ac ſimilium cinis
ponitur ſuper aduſtionem ignis.
¶ Et vlcera calefacit qñ nõ ſunt cũ apoſtemate
Eſt etiãẽ medicamẽ excoꝛiationipedũa calcia⸗
mentis atq; coxaꝝ ⁊ ſiſtulis. . .
¶ Belbetus in libꝛo de ſenſibus. Si domum
fumigaueris cum vngula muliſiniſtra:non re
manebit in ea ſoꝛex.
¶ Pliniꝰ libꝛo viceſimooctauo. Cinis vngu⸗
larum muli vel mule exoleo mirtino alopiti⸗

¶ Eſculapius. Auricule mule ⁊ burdonis te

ſticuli ſiferant᷑ amuliere nõ ↄcipiet.

1hà½ „ nN 8

—

—,— =
err — – — = — — —

— —

— — — —.⸗—

= =
—
—

⸗

A
T
dD
g
.
8
2
3J
X
1
2

De Fnimalibus

Capitulum. cxix.
Vls. Exli ð na re. Mus eſt beſtiola
m— kanis mpidde: eon qnerv fraſgit ad
humanos vſus fiũt. In ꝑquirẽdis ci

bis ſolertiſſima.ꝓ qͥb etiã nulla plerũq; vitat

ꝑicula.eoꝛumq; cupidine durioꝛes ſolidaſq;
materias demolit᷑. Poꝛro ſi ĩ aqua bibit᷑ mo⸗
rit᷑qꝛ valde humide nature eſt.Plinius li.viij.
Muriũ plura genera ſũt ĩ regionecyrenaica.
Alij lata fronte.alij acuta.alij erinacioꝝ gene
re pugentibopilis ⁊c̃.Ex li.de na.re. In oꝛiẽte
mures magniſunt ad modũ vulpiũ.qͥ aiĩalia
perimunt hoĩes licet nõ occidãt:moꝛſibatamẽ
moleſtant. In arabia mus magnꝰinuenit᷑:cu
ius pedes anterioꝛes ſunt magniſcʒ vni pal/
me.poſterio:es aũt vnius digiti.

Hperationes.

¶Pliniꝰlibᷣ.xxij.Cameleonis herbe ſuccus
additis aqua ⁊ oleo mures in ſe contrahit ac
necat.ni protinus aquã ſoꝛbeeit.
¶ Idem libꝛo viceſimo quarco. Taxi quoq;
arboꝛis fumus necat mues.
¶ Idem libꝛo viceſimo quinto.Elleboꝝ etiam
polente admixtum mures necat.

¶Igez li. xxvi. Poꝛro ſi cerebꝝ muſtele coagu
lo addat᷑:dicunt caſeos a muribo nõ attingi.

Igem libꝛo viceſimo ſeptimo.Aconitũ e lon

ginquo mures colere necat. H
¶ Raſi in Almanſoꝛe. Mures de domo cal⸗
canto fumigata fugiunt.

Auicenna in ſcocanone. Sqnilla eſtcepe

muris ſic nommata.qꝛ murem interficit.
¶ Item argentũ viuũ interſicit mures.
¶ Ad effugandũ mures mus maſculus exco⸗
riatur ⁊ in domo dimittit᷑ aut caſtrat᷑.aut cau⸗
da eius abſcindit᷑ſʒ excoꝛiatio foꝛtioꝛ eſt.
¶ Itẽ mus aſſatꝰ:⁊ ſiccatꝰ ⁊ infanti datꝰ ad co⸗
medendũ abſcinditſaliue fluxũ ab oꝛeeiꝰ.

Sanguis muris eradicat verrucas.
Stercus autem eius ſuper alopitiam ↄfert
ꝓpꝛieq; aduſtum ⁊ cum cepelinitum.
LCumthure vero ⁊ aqua mellis bibitũ fran⸗
lit lapidem..

¶ Item ſumptũ ſoluit ventres pueroꝛum.
¶ Et quando cũ aqua coquit᷑ ⁊ ſedat in ea qui

difficultatem vꝛine patitur confert ei.
¶SExli.de na re.Yimus muris vehemẽter la⸗

xat.vñ ⁊ trutãni medicinã exeo acuunt.

Capitulum..

m AUſquelibʒ ⁊ muſcꝰ.yſi. Ouſquelibet
Ebeſtia oꝛiẽtꝭ capᷣole magnitudinẽ ba⸗
bẽs.ĩ cuiꝰ mguine creſcit apoſtema ðᷣ collectis
hũoꝛibo.Oð cũ maturatũ fuerit:collidit illð ⁊

fricat ad arboꝛes.ſicq; ſoluit᷑ ⁊ decurnit ſanies.
ibiq; ↄdẽſat᷑ ⁊ indurat᷑⁊ hmõi ſubſtãtia muſcꝰ

vocat᷑.Oĩs etiã caro eiꝰ⁊ ſtercꝰ ðꝛ muſcꝰ.ſʒ ille
mlto melioꝛ ẽqͥ ab apᷣate currit. Muſcꝰ odoꝛe
pdito vᷣtutẽ ſuã ĩ fetoꝛibo⁊ latrinis recuperat
3 fetoꝛẽ eluctat᷑.⁊ ſic q̃ſi luctamine reuiuiſcit.

¶ Cõſtan.ĩ li.gduũ. Huſcꝰ puſtula ẽ in vẽtre

cuiuſdã aĩalis.ð q̊ etiã ſuperiꝰ diciũ ĩ ca.xviij
BGBazelle.Et eſt capꝛeoloſile.qð eſt in India.

Igem in pantegni. Muſcus maioꝛ eſt ĩ aro⸗

Hoyopkrationes
yſið. Muſcus valet ↄ ſincopim:⁊ coꝛdis de
bilitatẽ:cerebꝛiq; ⁊ epatis et ſtomachi.
Cõſtã.li.vt̊. Muſcꝰↄgruit ſenioꝛibo ĩ hye⸗

me mẽbꝛa qͥdẽ defecia aromatiʒãdo ↄſoꝛtat:ti
moꝛẽ melãcolicũ amputat ⁊ audaciã pꝛeſtat.

¶ Itez ſternutatões de muſco õ paraliſim ad

iuuãt.i¶ Item muſcus mittit᷑ in collirijs ⁊ pil
lulis ſeu pulueribooculoꝝ.cuiꝰvires albugies
oculoꝝ extenuãt.noxiũ humoꝛẽ deſiccant.

¶ Oyaſ. Inunctũ capitꝭ grauedinẽ depellit.ei

q; vires pᷣſtat.qꝛ ↄfoꝛtatiuũ eſt.¶ Dat ſolatiuʒ

mẽbꝛis om̃ibo:⁊ foꝛtitudinẽ auget oſſibus.
¶ Scotomiã ex abunda nti hũoꝛe natã emen
dat.ſomnũ inuitat:ventrem ſtimulat.
¶ Coꝛ et om̃ia vicera ↄfoꝛtat in modũ catha⸗
plaſme impoſitũ.¶ege ſuperiꝰ ca.Gaʒel.⁊ ple
nius inuenies de muſco.

».

. Capitulum. cj. 5

„
7 7. —— — — — — ½
. . - . — —.— — ——— —
7 7 —— —— . ——,¶3 . .
— — — ——

— — — — — ——,;

””ñ

m Uſio.yſi. Muſio cattꝰ eſt appellatꝰ eo

eꝓꝓ muriboſit infeſtꝰ. Ex libᷣ.de na.rerũ.

Muſio ſine murilegꝰaut cattꝰ grece ðꝛ q̃i aſtu

tus. Aial eſtimũdũ ⁊ venenoſũ: ⁊ oĩim muriũ

genꝰ pleqʒ.cũ buſoniboq́; pugnare . quoz

licʒ venenatꝭ aculeis repugnet᷑:nõ tñ necant᷑.

Mures captas pmo luſibo afficit.poſt h̊ illu

ſas comedit.O culis carbũculoſis tam acute
cernit ꝙ etiã in a ntris tenebꝛoſiſſimis velut ĩ

luce etiã mures aſpicit. Dẽtes hʒ ad modũſer

re. pilos circa os hʒ.qbo ablatꝭ audaciã perdit
Blãdicijs gaudet.ocacalida diligit. Uñ pᷣ

nimapigricia pellẽ ſua comburit.hoĩs manua

cõtrectari gaudet.⁊ ad ludũ facilime ꝓuocat᷑.

oturã faciei lambẽdo poꝛibopedibo imitaf. ⸗/

Libidine impatientiſſime accendit᷑.Et liben⸗
ter coitus temge ſilueſtre efficiturr

E

Vltipes. vſi. Oultipes eſt vᷣmis ter
m renꝰa multitudie pedũ vocatꝰ qͥ ↄctꝰ
in glo bũ cõplicat᷑. Naſcit᷑ ſub petris
ex hũoꝛe ⁊terra.Areſto. Aial anuloſum longi

coꝛꝑis ⁊ multoꝝ pedũ eq̃lẽ hʒ anuloſitatẽ.⁊ vi

uit aliqᷓntulũ poſt capitis abſciſionẽ. tẽꝑ fu⸗
mũ ſtoꝛacis ſicci multipes deludit᷑ ac depᷣhen
dit᷑.Ex li.de na.re. Hultipes a re nomen hbʒ:
⁊ ſanguĩe caret h̊ aĩal(dicit Augꝰ) Aliqñ coꝛã

R ißo allatũ. eo q; ſpectãteĩ mitas ptes ↄciſum?ꝰ

tñ vnaqueq; ꝑs vixit ab alijs ꝑtibo ſepata.

BPperationes.

Auicenna. Vermis qͥ eſt ſub vꝛceis aque:

plu rimos hʒ pedes.⁊ cũ tangit᷑ rotundat᷑

¶Si palatũ ex eo cũ melle tangit᷑ valet cõtra
pᷣſocationes.⁊ ſimiliter cum comeditur.

Conſertetiam aſmati:et ad dilatationem an
helitus ſᷣm ꝙ dicittur.

¶ Item vermis multipes cum vino bibit con

fert ictericie ⁊ diſficulcati vine.

Capitulum. cüif.
B pa. hiſio Nepa. quibuſda placet

n ſerrpentẽ eſſe femmeã que in hoꝛa libi

dinis eſtuantis mari ſuo compari ca

necat᷑ viceuerſa. Sicut geadẽ eſt nepa:q̃ ⁊ vi⸗

pera ſicdicta.quaſi vi pariens.Cũ em̃ ꝓpe par
tum eſt catuli matris viſceribo coꝛroſis erum⸗
punt cum interitu ipᷣiꝰ matris.Actoꝛ.De hac
ergoſpecie pleniꝰ dicet᷑ infra vbi agetur de vi/

pera.¶ O bix. yſi. Obices dicta eſt. eo are⸗
ne coloꝛem ha beat.De q̃ poeta. Quaʒ ſperſis

pictꝰ maculis theophanꝰ obices. Cõcoloꝛ ex⸗/
uſtis atq; indiſcretus harenis ⁊c̃.

O 8 N

— ⏑ —

—+ͤ+FG ——

De Fnimalibus

Capitulum. ciiiſf.

Foeoymon. Albertꝰin li.de na. aĩalium

n MNeomon beſtia eſt. et grece vocatur

neomon. latine vero ſuillus.⁊ ðꝛ eo q;
ſetas hʒ ꝓ pilis.⁊ hodoꝛecibũ ↄuenientẽ a ve
nenoſo diſtinguit. Hec beſtia ſerpetes pſequit᷑
que cũ aſpide pugnans caudã erigit quã aſpis

qſi minantẽ obſeruat ⁊ ad vim ſuã cum eatrãſ

tert aſpidem decept.

Capitulum. v.

Haager. yſi. O nager iterp̃tat aʒinꝰ ferꝰ.
o ¶ Onager . xxv. die Marcij. xij. vicib⸗

in nocte rugſt ſiliter ĩ die. ⁊ in h̊ cogſcc

eqͥnoctiũ eſſe.Eius q̊ rugitꝰ ꝑ ſinglas hoꝛas
ruigiẽtᷓ numerꝰhoꝛaꝝ cognoſcit᷑. Actoꝛ.Ona⸗

ger vt legit in ſolitudimibo ⁊ ĩ alt; habitat. vbt.
ꝓpter bñficiũ vẽtoꝛũ diuiſus apotu viuit. Uñ

Hieremie. ſO nagri inqͥt ſtetert in rupib traxe

rũt ventũ q̃i dꝛacones. Exli na.re. O nager
indie magnũ eſt aĩal ⁊ crudele.ſoemã aʒini ba

bẽs.⁊ vnũ ſolũ coꝛnuĩ frõte.durũ nimis ⁊ acu
tũ ac lõgũ ad beſtias rias debellãdas.⁊ G̊ hʒ

in medio capitꝭ ſoleas etiã foꝛtes ⁊ acutas hʒ:

vt iuuamen naturale. ꝙ in alter coꝛnu defe⸗
ctu pdidit ĩ eis recuꝑet. Plini li.viij.Onagri

in frigia ⁊ licaonia pecipui ſunt.

Pyperatio

pꝛohibet ipſam.

Urina aʒini ſilueſtrꝭ lapidẽ in veſica fragit

Actoꝛ. Vngula ſilue

. ſtris azini ſi cõburat᷑ ⁊

Rafſlus.Albertꝰin li.de na.aĩalium.
o OPeafflus aĩal eſt varij coloꝛis om̃ia
pcedẽs aĩalia. In ãterioꝛi ꝑte ẽ valde
altũ:ita vt capite extẽſo altitudinẽ.xx.cubitoꝝ
ĩ poſterioꝛi ãt ꝑte emiſſũ.ad inſtar cerui pedes
bʒ ⁊ caudã.collũ extẽſũ:⁊ caput eqͥnũ ger a

Pyperationes
yſi.et Aui. Onagri fel.i. qini ſilueſtr era⸗
dicat moꝝ.⁊ ↄfert ſuꝑ apᷣatũ veſtigia linitum.
¶ In emplaſtris enam heriſipile ponitur ac

Capitulum. co.

UN d τ

Trattatus

nns ſit aliq̃ntulũ coloꝛes multos hʒ:tñ albũ ⁊
rubeũ bʒ frequẽtioꝛes.cum vidit ſe ↄteplãtes
ammirari huc ⁊ illucſe vertit pꝛebensſe bene
videndum.hoc aĩal tꝑiba noſtris viſum eſt. Et

arabice vocatur ſerapp,.

Capitulinn. cuij.
Hocenthaurꝰ: 2 oꝛaſius.Exli. de na.
o reꝝ. O nocenthaur?eſt aĩial mõſtruo⸗
ſum et natura bifoꝛme capite ſcʒ aʒi⸗
nino ⁊ coꝛꝑe velut humano.faciẽ hʒ ſatis hoꝛ⸗

ridammanuſq; foꝛmatas abiles ad oẽʒ actũ.

dum vocẽ pꝛomit q̃ſi loqͥ incipit.ſed inſueta la
bea vocẽ humanã foꝛmare nõ poſſunt.h̊ poſt
inſeqᷓntes ſe ligna vel lapides mittit vt experi⸗
mentatoꝛ dicit. ̊ mõſtrũ dicit Adellinꝰpbũs

inter ceteras beſtias abinicio non fuiſſe tale
creatũ.ſʒ aliqñ ⁊ alicubicaſualiter ex adulte/

rina cõmixtione generari.¶ Oꝛaſiꝰ.yſidoꝛus
Oꝛaſius in anterioꝛi ꝑte altũ.eminens valde.
ita vt extenſocapite.xx.cubitoꝛuʒ altitudinem
poſſit attingere. In poſterioꝛi vᷣo ꝑte demiſſuʒ

eſt inſtar cerui.Collũ bʒ extenſum.caput equi
nũ.licet minus.pedes aũt ⁊ caudam vtceruꝰ.

pellẽ vᷣo ſicom̃icoloꝝ genere diuerſimode va⸗
riatã.vt hõ fruſtra temptet artifſicio naturales

eiꝰpulchꝛitudinẽ imitari.Hoc aĩal noſtris tẽ

poꝛiboa ſoldano babiionioꝝ tranſmiſſum eſt
imꝑatoꝛi Friderico romanoꝝ auguſto ⁊c. In
pᷣcedenti capᷣ. Albertus illud aial ſpecialiter
deſcribit ⁊ appellat eum Oꝛafflus. .

Capitulum. viij.

as. Doꝛmieft ſic oꝛix illaq̃atꝰ.Exli.de

na. re. Oꝛixẽ beſtia capꝛee magnitudis:birco

ex pie ſilis.᷑villũ bñs ſub mẽto. Hec in illa ꝑte
affrice q̃ caret aq̃ gñat᷑⁊ idᷣo ꝑpetua ſiti ardet.
Admirabile vᷣo remediũ ſitientiũ latrões ge⸗

tulie terre aq̃ carẽtꝭ certiſſimis experimet ꝓdi

derũt q̊ hõ in ſiti eo duraret auxilio qͥ ulo ſalu⸗
berrimo liqͥre veſiq dictaꝝ beſtiaꝝ infuſo pꝛo
ꝑte modica vterẽtur.hec beſtia (ſiẽ egiptij tra⸗
dũt)in exoꝛtu canicule naturaliter tripudiare
videt᷑ cõpage coꝛꝑis eius viſibiliterſentiẽte.q;
imber ⁊ frig? abijt. inſtentq; vapoꝛes ignei ſo⸗

lis vt veſtiat terra floꝛibs herbaſq; ꝓpferat ⁊ fru

ctus.Eſt aũt frigoꝛis impatiens. VUñ necfro
gus nec niues de faciliſuſtinere potet.

Rir. Actoꝛ. Oꝛixẽ aial mũqũſmlegẽ.
o iuxta libꝝ Deutro. De qͥ etiã diẽ yſai-⸗

— — — — ——

l

De nimalibus

Capitulinn. cix.

p Anthera.yſi. Pãther dict?ẽ ſiueom
niũ aĩaliũ ſit amicꝰ:excepto dꝛacõe.ſiue
qꝛ ex ſuigñis ſocietate gaudet⁊ adeãdẽ ſilitu⸗
dinẽ qͥcqͥt accipit reddit. Pan em̃ oẽ ðꝛ. Gloſa

ſuꝑ O ſee. Hibilleone foꝛtiꝰ:nihilq; panthera

velociꝰ. Jõ ꝑ ꝓphaʒ ait dñs.Ego qᷓipanthera

effraim:⁊ q̃ſi loo domui iuda.Exli de na.reꝝ.
Pãtheraẽ aĩal variũ ac ſpeqoſũ nimis Sũt q
tradũt huic ĩ armo maculã eſſe lune ſileʒ:⁊ in⸗

terdũ creſcererotundã ⁊ ad lune mutatõeʒ va⸗

riari. Pli.li.xi.Hñtq; pãthere q̃ttuoꝛ mamas
in medio vẽtre Mares ãt in oĩ gñe ſoꝛtioꝛes
ſũt ſemĩs.pᷣterq; in pãtheris ⁊ vꝛſis. Itẽ pan
thera ſemel om̃ino pꝑturit. cuiꝰcãe rõ mamiteſta

eſt. Hã cũ ĩ vtero mris coaluere catuli maturꝭ⸗
q; ad naſcẽdũ viribo pollẽt.odiũttẽpoꝝ moꝛas

Itaq; oneratã fetibo vnluã tãq; obſtantẽ ꝑtui

vnguibo lacerãt:⁊ effundit illa ꝑtũ ſeu potius

dimittit doloꝛe cogẽte. Ita poſtea coꝛrupt ⁊ ci

catriſoſis ſedibo genitaleſemẽ infuſum nõ he⸗
ret acceptũ.ſʒ irritũ reſilit. Hã vt dic̃ Pli.Aia⸗
lia cũ acutꝭ vnginbo freqnter ꝑere nõ poſſe.vi⸗
ciant᷑ em̃ intrinſecꝰſe mouẽtiba catulis. Phiſi.
Pantheris venãdis inſiſtentes.hircani:vene
nocarnes illiniũt eaſq; ꝑ compita ſemitarum

ſpargũt vt illaꝝ eſu pãthere ſeducãt᷑. Sed ille
dũ excremẽta hoĩs deuoꝛant euadunt.

DOPhbrerationes

Auicenna. Panthera ⁊ pardus quando vene
num comederunt ſtercus hominis querunt et

comedunt.⁊ ſic euadunt.

Capitulum. cx.

Apꝛo. Albertus in libꝛo de naturis
p animalium. Papꝛo animal eſt circa
ceſariem habundans ciuitatem. parũ
vulpibus maius lepoꝛum habens moꝛes.ad⸗
unata em̃ Alulant.Aliquando enim vno pꝛe⸗
