ſue calidita ⁊ deſiccatiõis.et abſtergit ma⸗
culas oculi qñ bibitur cũ robet ſale pauco.
cõuenit moꝛſui ſerpentꝭ.⁊ qñ linitur ſuꝑ ele⸗
phantiam cõuenit:⁊ fit criſtere cum eo:⁊ oc⸗
cidit lumbꝛicos pa .

. 4 5 . 6 8
4 5 . . — . 8 .
ESAe

— — V——Nw—m————

4
5 RBW e⸗ NAEWrEEHI —
K ——— 5 — 3
⸗ . — — —— —.—

Anis. Ilidorꝰ. Panis dict⸗ eſt eo ꝗꝙ
cũ om̃i cibo apponat᷑. Panis eni ci⸗
bagriꝰ eſt qui ad cibuʒ ſeruis dat᷑ non

Ddelicatꝰ. Fermentat dicit ferment cõfect?*

Aʒvmꝰ autẽ nõ fermentatꝰ.Nã aʒymꝰ eſt ſi⸗
ne fermento ſincerꝰ. Acrizimꝰ autem leuiter
fermentatꝰ:q̃ſi acro aʒymꝰ. clibaniciꝰ in te⸗
ſta coctus.Rubidus aũt recoctus ⁊ rubefa⸗
ctus. Subcinericiꝰ ð cinere coctꝰ ac reuer
ſatus idẽ ⁊ focacius. Sfungia ðꝛ panis aqᷓ
diutius laxatꝰ.ſimilã modicã fermẽtũq; mo
dicũ accipit.⁊ hʒ humectatõis pluſq; oĩs pa
niſ. ꝓp:ter qð ⁊ ſtungie nomẽ accepit.Placẽte
ſũt qᷓ de farre fiũt qͥs alij caudã liba dicũt:eo
ꝙ libeãt ⁊ placeãt.Dulciaſũt oꝑiſpiſtoꝛij ge
nera ſic a ſapoꝛe dicta.melle eni aſpſa ſumũt᷑
Actoꝛ.Collirida ðꝛ panis q̃dratꝰ de ſimila
factꝰ in ſartagine cũ oleo frixus.vel modicꝰ
panis triangulus.LQagana ſunt panes lati
ac tenues. Eriſta eſt panis ſupficies.

Dperationes

Aui. Pganis vt comedat᷑ opoꝛtet ꝙ ſit mun
dus ſallitꝰ.maſſaʒ hñs ↄfectã:fermẽtatꝰ:be⸗
ne decoct? ne comedat᷑ calidus:ſʒvna nocte
ꝑmanẽs.alidus enĩ nõ eſt apud naturãre⸗

Tapitulum. cccſxxxi.

reliqꝝ ſibi ſimiliuʒ eſt mala. Panis de ſimila
melioꝛ eſt ⁊ mũdioꝛ ac nutribilioꝛ qᷓ; aliꝰ.Eiꝰ

nutrimentũ meliꝰ eſt:ſed tardiorꝭ penetratio

nis.¶ Opirus aũt qͥ eſt plurimi furfuris velo
cis eſt penetratiõis:ſed nutrimenti minoꝛis
ac deterioꝛis. ¶ Ille vero qͥ nõ bene coquit᷑
eſt plurimi nutrimẽti.⁊ ſi qui paꝝ habet fer
menti.ſed eius nutrimentũ opilat niſi illos qͥ
plurimi ſunt exercitij.huiꝰ generis eſt panis
de patella. nam eiꝰ interioꝛ pars raro bñ coqʒ

tur. ¶ Emplaſtrũ ex pane factũ calidiꝰ eſt q;

ex frumẽto panis:ex frumẽto nouo velociter
impinguat.¶¶ Panis de frumẽto cũ mellicra
to ſicciſq; cõueniẽtibo valet apoſtematibo ca
lidis.lenit enĩ ⁊ infrigidat ea.CPanis cũ aq⁊
ſale decoctꝰ ⁊ empetigini infuſus cõfert.Eſt
quidẽ velocis digeſtiòis ⁊ tarde deſcẽſionis
¶ Panis opirus eſt lenitinus nature.fermen
tatus quoq; ventrem lenit:⁊ qʒymꝰ ſtringit.

Similiter in patella coctꝰ et antiquꝰ panis

ſiccus ventrẽ ſtringit.¶ Iſaac in dictꝭ party
cularibo. Panẽ tritico calidioꝛẽ diximꝰ:cui⸗
diuerſa ſunt nutrimẽta qᷓ̃ttuoꝛ modis videli⸗
cet. Pꝛimo ꝓpter farinãvnde factꝰ eſt. Scðo
ex artificio ſui.Tertio ex igne a q̊ coctꝰ eſt.
Quarto ꝓ qualitate qua ſumit᷑. Farine mo⸗
dus trifariam diuidit᷑. Pꝛimꝰ ꝓpter eſſentiaʒ
ſui. Scðs ꝓ qualitate molitoꝛis.Tertiꝰſᷣm
bꝛeuitatem vel longitudinẽ tꝑis ex quo mo⸗
la contrita eſt vt ſuperiꝰ dictũ eſt. Panis q̃n
to mundioꝛ eſt:tanto plurꝭ nutrimẽti durio
ris egeſtionis.i¶ Diuerſitatis pa nis ex arti
ficio ſui duo ſũt modi.vel ex foꝛma vel ex a⸗
tificio ſunpliciter. Foꝛma autem triplex eſt.
magna:parua:media. Magna medulle pluſ
habet.coꝛticem vero ſubtilioꝛem ⁊ durioꝛeʒ.
Coꝛtex pꝛeterea parum nutrit.⁊ eſt ad dige⸗
rendum durus.humiditatem egeſtionis ex⸗
ſiccat vnde ⁊ ventrem conſtipat.
¶ Medulla groſſa eſt ⁊ viſcoſaꝛ inflatiua.fle
gma viſcoſum generans. Panis parui ⁊ ſub
tilis interioꝛa ignis ꝑfoꝛat:⁊ humidit atẽ me
dulle exſiccat.vnde parũ nutrit? tardiꝰdige
ritur: ⁊ ventrẽ cõſtipat. maxime ſi eſtus ſit in
pꝛimo vel ſecũdo die poſt decoctionẽ.
¶ Unde Hypocrates. Panis magnꝰ ? groſ
ſus eſt medulle multe nutrimẽti pluris ven/
trem ſoluit. paruus autẽ? tenuis medulle eſt
pauce. nutrimẽtipauci. Egeſtio eiꝰ tardaeſt

ventrem cõſtipat. Qui autẽ menſure medie

eſt in foꝛma:⁊ medie eſt poteſtatis.

¶ Artificium panis quattuoꝛ diuiditur mo⸗
dis.Eſt enĩ panis qᷓntũ expedit fermẽti:tan⸗

tũ hñs ⁊ ſalis ⁊ bene confectꝰ.⁊ ſicut opoꝛtet

h

De Herbis

coctus.Eſt paꝝ fermentatꝰ ⁊ coctus:et ĩ ce
teris a neceſſaria tẽperãtia iĩminutꝰ.eſt hñs
fermẽtũ ex ſale vlcra q; ſatꝭ eſt.¶ Eſt aʒvmꝰ⁊
ſale carens. Pꝛimꝰ qͥdẽ moderatioꝛ eſt in oĩ⸗
bus his ſupꝛadictꝭ.in ſtomacho pfecte dige
ritur: ⁊ ſanguinẽ in coꝛpe clariſſimũ generat.
vnde nature ↄfoꝛtat actionẽ:ppterea cõmo⸗
dus eſt qͥquieti ſunt ⁊ delitiaꝝ delectatõe vi
nũt. Et eis qͥꝝ digeſtio defectũ patit᷑ vt ſeni⸗
oꝛ ⁊ egritudies exeũtiũ. Ars eĩ exhibita ex⸗
teriꝰ ſufficit nature laboꝛãti interiꝰ.q Exer⸗

citãtibo aũt laboꝛãtibo nõ adeo ↄueniẽs eſt p

pter ſuã ſubtilitatẽ ⁊ facilitatẽ diſſolutionis
ex mẽbꝛis eoꝝ. Panis fermẽtatꝰ modicũ ha
bẽs ſalis nec bñ coctꝰviſcoſitatẽ gñat⁊ groſ
ſitatẽ.vñ durioꝛ ẽ peioꝛe tardioꝛ.ppter h̊ aptꝰ
eſt exercitãtibo ⁊ laboꝛãtib. Naʒ abundãatia
caloꝛis eoꝝ eſt cã foꝛtitudinis ⁊ digeſtionis.
Sea qͥ fermeti ſaliſq; ſupfluũ habuerit mini

mũ nutrit ⁊ ↄfoꝛtat.virtꝰ eni ſalis hüiditatezʒ

eiꝰ deſiccat:fermẽtũ cõiũctionem rarificat.

¶ Aʒvym ſili minimũ nutrit ⁊ duriſſime dige
rit tardiſſimeq; egerit ꝓpꝛietatẽ hʒ opilatio⸗

nẽ ⁊ ventoſitatẽ generadi. Idcirco incõueni

ens eſt oĩbo naturis:niſi raro eis ͥ maxime

laboꝛibo exercentur vt meſſoꝛes cc.

Capitulum. ecclxxxiij.

Apa. Iſidoꝛus libꝛo cty. Rapa
dicta eſt a rapiendo:id eſt com
r pꝛehendẽdo.Eſt gautem radice
amplioꝛ napo:ſapoꝛe dulcioꝛ ⁊
folio tenui.Palladius libꝛo.iij
Semen bꝛaſice vetuſtum mutatur inrapaʒ.
Igem in libꝛo.viij. In menſe iulio ſerenda ẽ
rapa ſolo putri ⁊ ſolatri in ſicco nec ſpiſſo:lo
cis humidis ⁊ campis letatur. Fiapus autẽ
in ſicco ac pꝛopꝛie tenui deuexo et ſabuloſis
melioꝛ naſcitur.loci ꝓpꝛietas vtrũq; ſemenĩ
aiterum mutat.Nam rapa in alio ſolo ꝑ bi⸗
ennium ſata mutatur in napos.alia vero na⸗
pus trãſit ĩ rapam. Subactum ſolũ ſterco⸗
ratum verſatũq; coquunt quod ipᷣis et ſege⸗

tibus peoderit:qui ibi anno eodem ſerũtur.

Jugo raparũ quattuoꝛ ſextarij.napi autem
quinq; ſufficiũt.Si ſpiſſe ſunt interuelles ali
quasvt cetere roboꝛent᷑:vt vero in ſemia ma
ioꝛa redigant᷑ erucam rapam folijs oĩbo pur⸗
gas:⁊ ad dimidij digiti craſſuudinẽ in caule
ſuccides. Lunc in ſulcis diligenter ſubactꝭ
octonis digitꝭ ſeparatã obꝛues.inijties ter⸗
ram ⁊ calcabis ita magna naſcetnr.

Dperationes.
¶ Rapa eſt napus validiſſimꝰ:cõturbat coꝛ
pus ⁊ deducit. Sed ſemen eiꝰ cõtra venena
in potum dat᷑. Rapa ſi frequẽter comedatur
inflationẽ ſtomachi facit. Semen eiꝰ ex vi⸗
no tritum valet cõtra moꝛſus ſerpentũ.
¶ Dyaſcoꝛides. Radix rape bona eſt. ⁊ ſiven
trem inflat:coꝛpoꝛi tamẽſuccum addit: ven⸗

tremq; ſtimulat.Eius elixatur fomẽto po⸗

dagris ac permonibo pꝛeſidiũ eſt.ipᷣaq; trita
⁊ impoſita hec omnia facere poteſt. .
Euma eiꝰ elixa ⁊ comeſta ẽ diurecica.ſemẽ
eius ex vino bibuũ vulneribo venenatꝭ pꝛofi
cit. Itaq; ſemen ĩ rapis calidũ ac feruens vi
detur:⁊ ipᷣe paulo ſolutioꝛes credunt. Sed
quo minus caloꝛis poſſident molliendi pote
ſtatem eo foꝛtioꝛem continent.
¶ Idem radix inflat:⁊ ſemen in homine gene
rat vel augmentat. Agreſtis rapa locis ſic⸗
cis naſcitur:ſruticem collectum faciens cu⸗
biti longitudinem habens multaſq; virgel⸗
las. Yolia lenioꝛa ⁊ in modum digiti groſſa.
Semen eiꝰ in folliculis eſt concluſum nigꝝ
⁊ fragile.quod fractum habei intus coloꝛeʒ
album.itaq; faciei miſcetur alba mentis vel

etiam totius coꝛpoꝛis.

¶ Iſaac.Calida eſt in ſecundo gradu.hu⸗
mida in pꝛimo: dure digeritur. Mollemꝛ in⸗

flatiuam carnẽ facit ppter ſui ventoſitatẽ p⸗
inde coitũ ſuſcitat.flegma augmẽtat.¶ Uti⸗
lis aũt eſt ſi bis cocta vtraq; aqua reiecta co

quat᷑ cũ pingui ſſima carne. Idem. Cuius iu

re ſipedes podagricoꝛum loti fuerint doloꝛi
mitigationẽ pꝛeſtat.¶ Gal.li. ij. de cibis capᷣ.
de rapa. Multifoꝛmiter aũt ⁊ hanc homĩes
pparant vſq; ad hoc ꝙ cõponunt eam cũ ga
ro ⁊ aceto vt habeant ꝓ vſu ꝑ totum annum.
Chimum autem reddit in coꝛpoꝛe groſſioꝛe⸗
cõmenſurato. pꝛopter quod ſi abundauerit
quis in vſu ipſius.⁊ maxime ſiquis deficieu
ter in ventre digerens ipᷣam cõgregabit vo⸗
catum crudum chimum. ”?UVMV
Ad ſeceſſum autem ventris neq; cõtraria⸗
ri vtiq; neq; cõferre dicat quis ipᷣam.⁊ maxi
me qñ decoquitur bene.indiget enĩ ipᷣa ⁊ am
plioꝛi decoctione.fit autẽ optima bis elixa⸗
ta ſicut dictũ eſt pꝛius de caulis pᷣparatione.
ſi aũt crudioꝛ ſumat᷑ indigeſtibilis eſt:⁊ inſla
tiua ⁊ mala ſtomacho.qnq; auteʒ ⁊ moꝛdica⸗
tiones operatur ſ̃m ventrẽ.ꝑ aquã auteʒ eli⸗
xatam admirabar vtiq; ſi minus aliqua ho⸗

mogenearũ plantaꝝ nutrit.¶ Et idẽ li.vi. de
ſim. medicinis ca. gengilidis ſiue rapa ipſa

⁊ ſemẽ aq libidinem incitat inflatiui ſpiritus
generatiua exiſtenn..

ractatus
Capitulum. ccclxxxiiij.

Auphanus. Iſi. Raphanũ grece nos
r radicẽ vocamꝰ:eo qꝙ; totꝰ deoꝛſuz ni
titur cũ reliq̃ olera magis in ſũma ꝓ
ſiliant:huiꝰ ſemĩe macerato Palla.li.iiij. In
menſe marcio raphanos aliq ſerũt qͥb vtunt
eſtate. Idẽ in li.ix. Raphanũ vt iã pᷣdictũ eſt
ſicut ⁊ bꝛaſicã ↄſtat eſſe vitibo inimicã.Hã et

ſi circa ſe ſerant᷑ natura diſcoꝛdãte refugiũt.

Aui. Raphanus habet lignũ calidũ ⁊ humi
dũ in pᷣmo. Semen ca.in.iij. foꝛtius eſt ſemẽ
deinde coꝛtex.poſtea folia.deinde caro.

Hbpkrationes.

Radix eiꝰ a ieiuno comeſta vel potata put

antidotũ magnũ adiutoꝛiũ eſt ſanitatꝭ ⁊ tuta
mẽtũ coꝛpis:ſed ad inflationẽ facit ⁊ ructꝰfe

tidos.¶ Fructꝰ eiꝰ vꝛinã mouet. Ventrẽ de-

cocta malaxat:⁊ ĩ cibo ptiſic ꝓdeſt.Loꝛacꝭ
flegmata purgat.Eũ oximelle accepta vomi
tũ mouet.Cũ melle mixta putredineʒ curat.

Liuoꝛes tollit. Vim fungi venenoſi cõpeſcit

¶ Cõtra viperaꝝ moꝛſus ꝓficit. Semen cũ
aceto datũ ſplẽ minuit.hydropic ac ſplene⸗

tic i modũ cathaplaſme impoſitũ ſubuenit.
¶ Radix ĩ aceto ac melle cocta ſi gargariʒet

ſynaticos curat. Folia eiꝰ ↄtuſa ⁊ ipoſita do
lentibo articulis ꝓſũt.¶¶ Raphano calidã eẽ
virtutẽ oĩm medicoꝝ opiniõe ptzʒ:ſʒ nob ex
vſu intelligere licet.nã cũ ceterꝭ cibis come⸗
ſta:iõ in ſtomacho ructꝰ efficit ſolus.qꝛ in eo
coquit᷑ pma. Capillos ab ĩiuria alopicie re
ſtituit cũ melle.¶ Succꝰ etiã grauedinẽ au⸗
riũ inſtillatꝰ emẽdat.i¶ Egyptij reges in qb⸗
erat ſtudiũ ſcrutaticoꝛpa moꝛtuoꝝ ⁊ cãs va
litudinũ occulta fide recognoſcere.et in ipᷣo
coꝛde vitiũ naſciꝓdiderũt.¶ Semie rapha⸗
ni cũ melle trito ⁊ ſũpto ſuſpiria mitigãt Tuſ
ſis arcet᷑. Sola cũ ſale ſũpta vẽtrꝭ aĩalia ex⸗
tinguit.vẽtrẽ ſtimulat.vꝛinã ↄcitat. Puerpe
ris copiã lactꝭ acqͥrit. Nulta res foꝛtiusvꝛi
ne difficult atẽ ſoluit.vl femiaꝝ imꝑat mẽſtru
is.raphanꝰcomeſta ẽ euſtomacha.pꝰ cibos
ſũpta digerit eructuatõeʒ facit.Cocta et eſa
tuſſiẽtiboꝛ pituitatiboſtõachi medet᷑ i¶ Coꝛiũ
eiꝰ cathaplaſmis adhibitũ cũ melle paſcẽtia
vulnera curat.i Liuoꝛẽ ĩpoſita tollit. Hoꝛ
ſibo venenatꝭ occurrit.Lẽtigines purgat Bi
bita mẽſtruis imꝑat. Semẽ eiꝰ bibitũ ẽ diu⸗
reticũ Splenẽ tremiſcere fac ¶ Elixũ cũ oxi
melle gargariſmo ſynãticꝭq; opitulat᷑. Cera⸗
ſa q̊ʒ pũcto accepta ſtatĩ medet᷑.Det᷑ cẽcauo

imiſſa.vel gingiuis fricata.doloꝛẽ eius mire

ſedat.ꝗ Eſt aliud genꝰ raphani qð multi ar⸗

1 D

7„ ⏑ 8de

R

— ——

— — —

— ——

— ——

De Herbis

moꝛatiã dicũt hñs folia lapſane ſilia.cuiꝰ ra
dix oblonga eſt ac tenera.de q̃.ſ.ſupꝛa dictũ
eſt. Pla. Raphanꝰ ca.ẽ ſic.in.ij. gra. Vir⸗
tutẽ hʒ incidedi: diſſoluẽdi.ex eo fi cõpedẽs
oximellis qᷓrtanãa: ð q̃tidianã:ↄtra duriciẽ
ſplenis. ¶ Herba ipᷣa coctaĩ vinoꝛ oleo ſi le
ni cathaplaſmet᷑.pectini cathaplaſmata ſtrã

guiriã ⁊ diſſinteriã ſoluit. oerea anil

et fricari:et

los mulieꝝ defluos raphani iubet fricari:
3 ſoꝛmẽta vulue ſuꝑ vmbilicũ imponi.Redu

cit⁊ cicatricẽ ad coloꝛẽ. Semẽ impoſitũ ex
aq̃ ſiſtit ea q̃ fagedenas vocãt vlcera.¶ De⸗

mocritꝰ. Ventrẽ hcibo putat ſtimulari.⁊ ob

id foꝛtaſſevocinoceretradiderũt aliqfolia qᷓ
dũt axat ĩ oblõgis naſcũt᷑ aciẽ ocloꝝ excita⸗
re dicũtin.vbi vᷣo acrioꝛ medicĩa admota ſit.

vſopũ dare ptinꝰ imꝑant. Hec antipatia eſt.

uriũ vᷣo guitati raphani ſuccum inſtillant.

NPapi. Humectat ⁊ diſꝑgit flegma auctoꝛi

tate ſua. Folia tñ eiꝰ minꝰ auſtera ſunt.radix
trita ĩ vino nauſeã ꝓuocat.i· Pli.lib.xx. Ra⸗
phani ſtõachũ purgãt.pituita extennãt.vꝛi⸗
nã ↄcitãt.Eſt eſtiuoſus in italia:ꝛ aromatiã
vocãti ſatiuã. Satiui decocti mane ad tres

tuſſim
melle. E

ciatas pori calculos cõminuũt ⁊ eijciũt.Ad
3 ieiunis raphanꝰ ꝓdeſt ĩ mane cum

mẽ eiꝰ toſtũ deinde ↄtritũ cũ melle

ſuſpirioſis valet. Jdẽq; venena pdeſt.

△

„*

.

WM 1/
We

2

* Lic,

—W B 5 2

yvlt imo ſiccioꝛibo locꝭ rad

Capitulum. ccclxxxv.
Aaggirx. Plateariꝰ. Radix ẽ herba cu
r ius ſimili noĩe appellat᷑.⁊ eſt ca.⁊ ſic.
in.ij. gra. Virtutẽ raphano ſimilem

habet. Et ↄtra eaſdẽ cauſas valet eodẽ mo⸗

do:ſed nõ efficax eſt. Itaq; cum in receptiõe
inuenit᷑:põt poni radix rapbani ſi radix non
habeat᷑. Palladius urx:n auguſto menſe
ices cõuenit ſeri:q̃
hyeme miniſtrẽt vſum. Amant terrã qualem
rapa pinguẽ ac ſolutã ⁊ din ſubactã.tophum
vero refoꝛmidãt ⁊ glareã.Gaudent celiſtatu
nebuloſo.ſerendi ſunt aũt grandibo ſpacijs ⁊

Alte foſſis.melioꝛeſq; ꝓueniũt ſiſerant᷑ in are

nis poſt nouam pluuiã niſi foꝛte poſſint riga

ri.quod ſatum eſt ſtatim leui ſarculo dʒ ope⸗

riri. ſed tũ nõ ingerẽdũ eſt:ſed potius palee qᷓ
inde fungoſe ſunt.ſuauioꝛes aũt ſũt:ſi eas aq

ſalſa frequẽter aſꝑgas. Radices feminimi ge

neris putant᷑ que minꝰ acres ſunt.habentq;
folia latioꝛa lenia ⁊ cũ iocunditate virentia.
ex his ergo ſemina ſunt colligenda. Maio⸗
res fieri credunt᷑ ſi ſublatis omibo folijs ſolo

tenui caule demiſſo:ſepe terr opiant᷑. Siex

nimis acra dulcem fieri velis ſemẽ die ac no
cte melle aut paſſo macerabis.

Dperationes

¶ Iſaac. Radix eſtca.in.iij.gra.ſic.in.ij. mi⸗

nus q;rapa nutrit ꝓpter acumẽ ſuũ:qdð foꝛtiꝰ

eſt acumine rape.HNutrimentũ eius eſt durũ

⁊ groſſum digeſtioni ſtomachi nociuũ et in⸗
cõueniens dentibo ac oculis ⁊ gule oĩbuſq;
doloꝛibus vulue. ¶ Gcðm vero medicinam
cõuenit.ſcdᷣm cibummanducata toꝛtione; et
inflationẽ facit:⁊ illaudabilis ſtomacho fit.
Quod teſtatur ructatus eiꝰ qui maxime fit
ante cibum.eleuat enim ⁊ deſcendere pꝛohi⸗
bet cibum ad locũ coctionis. IJdeoq; fit cau
ſa indurate digeſtionis. naturalẽq; vᷣtutẽ in⸗
hibet. cibũ expellẽs in ſuꝑioꝛi ꝑte:ex q̃ re fit
vomitus maxime his qͥ ventoſitatẽ in ſtoma
cho habent ex ↄſuetudine.¶ Que tñ poſtci⸗
bum accepta minoꝛem agit ventoſitatẽ aſcẽ

dentem ſuperius.quia cũ grauitate ſua deſcẽ

dit inferius:deponitq; cibum in coctiõis lo
cum.Et vt opoꝛtet digeritur vnde cauſa cõ⸗
foꝛtande ſecunde digeſtiõis efficitur.hec eſt
gratia ſue coctionis:que nõ habentibi ven⸗
toſitatem accepta poſt cibum impedit.
¶ Pꝛoinde ſi quis eam vult accipere pꝛo vo⸗
mitu ante cibum ſumatur.ſed pꝛopter ſu

mentum ſecunde ac tertie di
cibum manducetur

geſtionis: poſt

B

.

O

Trattatus

¶ Itẽ radix cõburit᷑ ⁊ pulueriʒat᷑ ſuꝑ vlcera

bũida:mũdificat ⁊ deſiccat illa.Et putãt ali
qͥ ꝙ exbmat᷑ ſuccꝰ eiꝰ ⁊ det᷑i potu cũ vino.et
ↄuæéiat medicis moꝛtiferꝭ.? ſemẽ eiꝰ etiã fac
hoc.Nos aũt exptiſumꝰ multotiẽs de hac

plãta:q qñ coqͥt mitũ ci kiſt oꝛdei donec diſ

ſoluat᷑ ĩ decoctiõe ⁊ det᷑ ĩ potu hʒ magnã effi
caciã ĩ egritudibo pectorꝭ antiquis q̃ fiũt ab

hũoꝛibo groſſis.iEt idẽ auc. Ruffi. Raffanꝰ

ↄfert flegmati:⁊ ꝓuocat vomitũ:⁊ ẽ malꝰ ca
piti ⁊ oculis dẽtib ⁊ palato:⁊ coꝛrũpit cibũ.
Etẽ ↄueniẽs oĩib egritudibo mlieꝝ gñat vẽ
toſitates ĩ ſuꝑioꝛibo ꝑtibo ventrꝭ.Et illud au
cto. DHumay ꝓpter ſuã maliciã eſt veloq pu⸗
trefactiõis ſue ſube.iEt idẽ auc. Raſis.Di⸗

xit mihi qͥdã amicꝰ meꝰ exꝑtꝰ eſt h.⁊ inue⸗

nit veꝝ. Diſtillauit eĩ aquã radicꝭ raphani ſu

per ſcoꝛpionẽ.⁊ iuenit ipᷣin ſtatim ĩmobilem.
Deinde ↄtinuo inſlatꝰ eſt ⁊ crepuit ꝑ mediũ.

Et radix ↄuemit fe.quartanis ⁊ rigoꝛibo febꝛi
unm periodicarũ ⁊ doloꝛibo ventris.

Capitulum. ccclxxxuj
Abphanꝰ? agreſt; Dya. Raphan? agre
r ſp iũcos duos ſiue tres ſꝑgit ĩ terra
ʒfrubẽtes.ſolia rute ſiũa.radices cepe
G aplioꝛa:quẽ qͥdẽ raphanũ ſilueſtrẽ vocant.

Intꝰ hʒ medullã candidã.extra coꝛtices ni⸗

gros.naſcit᷑ in mõtibo ⁊ locis aſpis.aliqñ et

ymmbꝛoſs. Dperationes
Sera. Raphanꝰ agreſt ẽ hñs fo. ſilia lap⸗
ſane.⁊ bʒ radicẽ mollẽ:ſubtilẽ:longã ⁊ terre⸗/
am.⁊ ſapoꝛ eiꝰ eſt acutꝰ:cuiꝰ folia ⁊ rami co⸗
quunt᷑ ⁊ comedunt᷑:⁊ ↄuenit ſto.¶ Virtꝰ etiã
ei eſt viſcida ⁊ diuretica ⁊ calida.⁊ iõ in cibo
ſumpta copioſaʒ effundit vꝛinã. Incitat etiã

mẽſtrua feminaꝝ ſto.vtilis ⁊ ex aceto data.

Pituitas glutinoſas cum melle ſũpta diſſol

uit. lũbꝛicos latos excludit.q¶ Radix aduſta

in puluerẽ verſa ad ſiccãdũ ⁊ purgãdũ vul⸗
nerib imponit᷑.Quidã ſuccũ eiꝰ cũ vino dãt

3 venena.eadẽ vis ĩ ſemine eſt ſi cũ melle ſu⸗

mat᷑.nobis expꝑtũ eſt armoꝛaciam in ptiſana

ſoꝛbitionẽ diſcoctaʒ toꝛacis vitia ſanare.
¶ Sed raphanꝰ agreſt quẽ romani vocãt ar

moꝛachion hʒ folia ſilia folijs domeſtici. et
hyz radicẽ longã mollẽ.⁊ ſapoꝛeiꝰ ad acuitatẽ
dDdeclinans: cuiꝰ folia ⁊ radix ſi coquant᷑ et co

medent᷑ cõueniũt ſtomacho.Et eiꝰ virtus eſt

LCalida inflatiua.¶ Et pꝛouocat vꝛinã ⁊ men⸗

ſtrua.⁊ qñ ſumitur cũ melle incidit humoꝛes

groſſos et viſcoſos in pectoꝛe.

1
.

2

Capitulum. eclxxxvij.

E

— — — — — ————U — R

0

De Herbis

Adicula. Pli.li.xix. Radicula ẽ her

r ba lauãdis lanis apta ad h̊ ſuccũ hʒ

mmfmiz q;tũ cadoꝛe ↄferẽs eque ⁊ molli
cia.naſcit᷑vbiq; ſatiua:ſʒ ſponte pᷣcipue ĩ aſia

ſvriaq; ſaxoſis ⁊ aſperꝭ locꝭ. Trans eufraten

tu laudatiſſima. caule tenui ferulaceo ipſiſq;
cibis indigenaꝝ expetito.⁊ vnguẽti qͥcqͥd ſit
cũ q̊ decoquat᷑ oliue folio.hanc ſtruthion vel

ylatin greci vocãt. Eſtate floꝛet. aſpectu gra
Ta.veꝝ ſine odoꝛe ſpinoſa:⁊caule lanuginoſo

ſemẽ ei nullũ.radix maõ qocidit᷑ ad quẽ dictũ

eſt vum. Pperationes

¶ Pli.li.xxiiij. Tingẽtibo⁊ radicula ramos

ppar at quã ſtruthion a grec vocari diximꝰ.

¶ e Megetr᷑̃moꝛbo regio ipᷣa ðcocta.⁊viſpotũ

Itẽq;ʒvitijs pectorꝭobuiat.aluũ ſiſtit.vuluaſ

q; purgat.qᷓ;obꝛẽ aureũ poculũ vocãt eã me⸗
dici⁊ melle etiã ꝓdeſt ad tuſſim.¶ Oꝛtopnee
ꝓdeſt mẽſura coclearꝭ.cũ polẽtavoꝛ aceto le
pꝛas tollit:eadẽq; cũ panace:⁊ caparꝭ radice
calculoſ frãgit ac pellit.pãnos diſcutit cũ oꝛ
deacea faria? vio decocta.¶ Niſcet᷑ ⁊ mala

ginatiboꝛ collirijs claritatcã ad ſternutamẽ

ta vtił iter pauca.¶ Qieni q̃ ac iocinerieodẽ

mõ pꝓficit.põ.denarij põdere ex aq̃ mulſa ſa⸗

nat ſuſpirioſos.ſic ⁊ pleureticos oẽſq; laterꝭ
doloꝛes.¶ Pãdecta.Radicula.iuↄdiſi.⁊ põit
in antidotario viriliĩ potione ad ſcrofulas.

3 „
Capitulum.tcclxxxviij.
Annꝰ latine ⁊ grece.arabice hauſis.
rEl huſch ſiue hauſig. Sera.li.ag.ca.
hauſis ſiue hauſig.i.rannꝰ eſt planta
que naſcit᷑ in vallib.⁊ ſunt eius tres ſpecies.
Vna hʒ ſtipitẽ rectũ ſpinoſum ſicut arboꝛ q̃
ðꝛ alebiſialich.in ramis⁊ ſpinis eiꝰ⁊ folia eiꝰ
ſunt oblonga hñtia humiditatẽ viſcoſaʒ que
adheret manui. Scða eſt foꝛtis alba plus qᷓ;
ipᷣa.Tertia hʒ minoꝛa folia q; iᷣa ⁊ latioꝛa:⁊
declinat parũ ruboꝛi.⁊ rami eiꝰ ſũt longi.lon
gitudo eiꝰ eſt bꝛachijvnius.⁊ eſt ſpiſſioꝛ alijs

⁊ eſt debilioꝛ.ſpina vero eius eſt acutioꝛ Et

fructus eiꝰ eſt latꝰ ſubtilis.⁊ eſt velut invagi
nis ſicut herba q̃ ðꝛ ſachidalion.i¶ Et idẽ au
cto. Galie.Oð adminiſtrat᷑ ex ranno ſũt ſo⸗
lia eius dũ ſunt recentia.Et virtꝰ eius eſt q̃
infrigidat ⁊ deſiccat in.ij.gradu.

Dperationes

¶ Oyaſcoꝛides ca.de ranno. Rannꝰfrutex ẽ
q̃ circa oꝛtos naſcit᷑.Huiꝰ virge ſunt longe ꝛ
ſpinoſe.folia hʒ pinguiſſima lõga ⁊ leuia.Eſt
etiã alia rannus coloꝛẽ hñsſubalbidum.Et
tertia bñs coloꝛẽ ſubꝛufum:et virgulas lon⸗
gas cubitis qͥnq;.⁊ plus.hec ſpinoſe ſunt:et
minimã hñt virtutẽ.Eius ſemẽ latũ ẽꝛ tenue

2⁊ in folle recluſum ſicut affodilli.¶ Idẽ.Om
niũ ſpecieꝝ ranni folia cathaplaſmatibo ad⸗

hibita ignẽ ſacrũ coꝛpoꝛis ꝓhibẽt.¶ Sera.

VWirtꝰ ranni eſt que curat foꝛmicã ⁊ heriſipi⸗

lam que eſt tꝑe caliditatis. VUnde qũñ fit em⸗

plaſtrum cum folijs eius curat heriſipilam ⁊
foꝛmicã.Et dicunt aliqui ꝙ quãdo rami eiꝰ
ſuſpendunt᷑ in oſtijs ⁊ feneſtris ceſſat opera/

tio arboꝛis eoꝝ.¶ Pliniꝰ li.xxiiij. Inter ge⸗
nera ruboꝝ rannꝰ appellat᷑ a grecꝭ candidioꝛ
frutex. Is floꝛetramos ſpargẽs rectꝭ acule-

is nõ vt ceteri aduncis.Alteꝝ genꝰ eſt ſilue

ſtre nigrius rubentes ferens folliculos.huiꝰ
radice decocta in aqua fit medicamentũ:qð
licium vocatur. ¶ Semen ſecũdinas trahit:
alter ille candidioꝛ ſtringit:ſed magꝭ refrige/
rat.collectiõiba ⁊ vulneribb acomodatioꝛ.
¶ Conſtantinus in libꝛo graduum. Rannus

let puſtulis oꝛis. Nentris doloꝛẽ ⁊ ſtomachi
defectionem curat.cathaplaſmatus heriſipi
lam deſtruit.¶ Succus eius oculoꝛum col⸗
lirio mixtus ſiue ſolus conuenit doloꝛi ocu⸗
loꝛũ:maximeq; pannoꝛũ albedini. Bibitus
gutem lapidem renum frangit.

Capitulum. tlierxritr.

Trattatus

ſtemata calida. Cõfert etiqʒ; empetigini cum
aceto. Eius epithima caſui ⁊ ꝑcuſſidni con⸗

Eubarbarum. Iſidoꝛus in libꝛo ety

r mologiaruz. Reubarbarum dicit q;
in ſolo barbarico trans danubiuz in
uenitur. Reuponticũ quod circa ponticũ in⸗
uenitur. Et idem dicitur reu quod eſt radix:
quaſiradix barbarica vel pontica.¶ Platea
rius. Reubarbarũ qð in india vel vltra ma⸗
rinas partes reperit᷑.radix eſt cuiuſdã arbo⸗
ris quaſi quedaʒ tuberoſitas.Eligitur illud

nod graue eſt in ſuo genere ⁊ non pfoꝛatuʒ.

uod etiam cum frangitur:interius habet
quaſdã venulas diſtinctas.hinc rufas.hinc
ſubalbidas.hinc croceas.⁊ cõmaſticatũ tin

git quaſi crocus. Uirtutem babet purgandi
coleram pꝛincipaliter ⁊ diureticam.cõpeten

ter ponitun in ſyrupis contra febꝛes acutas
Auicenna. Reubarbarum adulteratũ ſpii
ſius eſt ac vehemẽtius ſtipticũ. Purum aũt

eſt vehemẽtius rarũ ⁊ minus ſtipticum.⁊ eſt

crocee tincture. In ipᷣa eſtterreitas amarap
pter actionem igneitatis in ipᷣa.

Hyperationes
G¶ Platearius.Cõtra calefactionẽ epatꝭ ⁊ o⸗
pastone ex calida cauſa datur cũ aqua ca⸗
ida. ¶ Anicẽna. Reubarbarũ cõfert panno
ac veſtigijs ſuꝑ cutes remanentibo quando
cũ aceto linitur/ Ex eo fit emplaſtrũ ad apo⸗

fert valde.pdeſt etiã contuſioni lacertoꝛuʒ ⁊

rupture.i¶Cõfert aſmati ⁊ ſputo ſanguinis:
epatis ſtomachiq; doloꝛibo intrinſecis. Sin

gultui ⁊ doloꝛi pungitiuo ventris ac diſſinte
rie ac doloꝛi renũ ac veſice:atq; matricꝭ ⁊ flu

xui ſanguinis:ac febꝛibo antids. Splenem
attenuat:⁊ moꝛſui vermiũ venenoſoꝝ reme⸗

diũ eſt.¶ Conſtantinꝰ. Reubarbarũ aliud ẽ

indicum aliud ponticũ. Indicum eſt lauda⸗

biliꝰ.calidũ ⁊ ſiccũ in ſecũdo gradu. Quod⸗
dam ſtipticitatꝭ ⁊ acuminis habet. Stoma⸗
cho defecto valet.ventoſitatẽ ⁊ epatis dolo
rem ⁊ ſplenis duriciẽ ⁊ ypocundriamꝛ extẽ⸗
ſionem curat.Renũ ac veſice doloꝛẽ ⁊ matri
cis extirpat.i¶ Sanguinẽ de pectoꝛe manan
teʒ ↄſtringit:anbelitꝰ ſingultũ. Vulnera in⸗
teſtinoꝝ:diuturnã ſolutionẽ᷑:ac pꝛolixam fe⸗

bꝛem amputat.faciẽ ⁊ cutem a lentiginibo et

empetigine mũdificat.Contrꝗ reptiliũ moꝛ⸗
ſus facit pulueriſatꝰ ⁊ cum aceto temperatꝰ.
¶ Pandecta. Reubarbarũ ðꝛ areu qð eſtra
dix ⁊ barbarum:quia eſt radix q̃ in barbara
regione oꝛitur.⁊ in india trans marinis par⸗
tibo.Et eſt aliud quod ðꝛreuponticũ.de quo
in ſequenti capitulo.quoniã ðꝛ ſic de eo ꝙ in
ponto inſula reperit᷑vel quia ponticũ habet

ſapoꝛem.¶ Reubarbarum vt quidam dicũt

radix eſt cuiuſdam arboꝛis.reperitur q̃ſi que
dam tuberoſitas in radice eius ⁊c. Et eſt ca⸗
lidũ ⁊ ſiccum in ſecũdo gradu. Jobannes
Heſne. Reubarbaꝝ quoddam oꝛit᷑ in india
Et vocat᷑reduedſeni.⁊ eſt melius.quoddam
oꝛitur in barbaria.⁊ eſt laudabiliꝰpoſt illud.
Et quoddã oꝛitur in turchia.⁊ eſt minꝰ lau⸗
dabile illis.⁊ laudat᷑ magꝭ ex eis qð eſt ſub⸗
nigrũ declinans ad rubedinẽ.et quod graue
eſt cũ raritate ſua.⁊ in quo in cõfracturis in⸗
uenit᷑ diſgregatio ex rufo ⁊ glauco.⁊ quod ẽ
crocee tincture.⁊ quod eſt recens cognoſci⸗
tur qð nõ eſt adulteratũ. quoniã eſt rarum et
minoꝛis ſtipticitatis:⁊ eſt crocee tincture.

¶ Adulteratũ vero habet cõtrariũ hoꝝ.⁊va

rietatem quaʒ habere debet in confracturis
amiſit.ĩmo ſubnigreſcit in eis.⁊ eſt calide cõ
plexionis ⁊ ſicce in ſecũdo gradu: ¶ Conue
nerunt autẽ in ꝓꝑmixtiõe eius aqueitas dan⸗
tes ei ſtipticitateʒ ſubſtãtie.⁊ acreitas dans

eiraritatem ſubſtãtie.⁊ eſt in eo igneitas per

ficiens:que pꝛopter actionem eius ⁊ t eneis
tatem ipſius ipſum facit eſſe amarumveruʒ.
terreitas eſt mpꝛofundum eius.et igneitas
eſt in ſuꝑficie ipſius.que ppter infuſioneʒ ſe⸗
parat inter eius ſubſtantia.⁊ cõplebo opera

2—

— — —

— L — — — — —

De Verbis

bonis.ſolutionis ⁊ apertionis opilationũ ꝑ
ipᷣm eſt ꝑ dominiũ caliditatꝭ in ſupficie eiꝰ.
⁊ conſecutio cõtractionis ꝑ ipſum a ſubſtan
tia ſua terrea ſtiptica. Noneſt in eo nocumẽ
tum apparens.⁊ datur in omni tempoꝛe ⁊ in
omni etate:ita ꝙ etiã pueris ⁊ pꝛegnãtibo da

tur.⁊ eſt de elegantioꝛibo ⁊ melioꝛibo medici
capꝛis que magnit᷑icat operationẽ eius:ſimi
liter magnificat᷑infuſio eius in aqua endiuie

⁊ apij pꝛius bulitum⁊ colatũ.vel in aq̃ plan
taginis.⁊ nõ ꝑmittatur quin cadat in ſocieta

te eius ſpica.Eſt enim pꝛopꝛij iuuamẽti cum

ipſo.neq; pᷣtermittas additionẽ modici vini
albi odoꝛiferi clari in infuſionibo eius.⁊ pꝛo⸗

pꝛie quãdo in ementatione opilationũ pꝛopi
natur.⁊ eius quideminfuſio cõpetit quando

ſolũ querit᷑ abſterſio ſolutio et opilationum
apertio.⁊ ipſiꝰ contriti exhibitio quãdo que

ritur vt poſt illam in viſceribo veſtigia cõtra
ctionis remaneãt.verũ ex eo quod aſſum eſt

vehementius ex aduſto.⁊ qð ex eo puriꝰ eſt

ſuſtinet quodopoꝛtet.⁊ meretur de ↄtritione
In raro autẽ ⁊ laxo cõtritiovehemens reſol
uit virtutẽ.decoctio etiã ſimiliter reſoluit q̃⸗
liſcunq; ſit.¶ Johãnes Meſue. Educit ſolu
tione eiꝰ coleram ⁊ flegma.maioꝛ eiꝰ pꝛopꝛie
tas eſt mũdificare epar ⁊ ſtomachũ:⁊ confer
re doloꝛibo pungitiuis eoꝝ ⁊ viſceru m.¶ Et
clarificat ſanguinem:⁊ aufert opilationes:⁊
moꝛbos quoꝛum mater eſt opilatio.ſicut hy⸗
dropiſim:hyctericiam:groſſiciẽ ſplenis:⁊ fe
bꝛibo opilationũ ⁊ ſimilia.i¶ Et ex parte ſub⸗
ſt antie ſue ppꝛietas eſtↄferre ſputo ſanguĩs
⁊ emanationi eiꝰ vndecũq; ſit:⁊ caſui ⁊ ꝑcuſ⸗
ſioni. ⁊ ſanare rupturas intrinſecas ⁊ extrin⸗

ſecas.⁊ ppꝛie eius.ꝭ.i.minime.gra.ij.⁊ rubee

tinctoꝝ gra.xv.cũ vino ſtiptico.i¶ Et cõfert
inunctio olei eicontuſionib ⁊ contritionib⸗
lacertoꝛũ ⁊ doloꝛibo eoꝛum.et ipſum quidem
eſt medicina ſingultus.eęt eſt medicina bona
diſſinterie.⁊ ꝓpꝛie quod ex eo eſt aſſum.⁊ bi⸗
bitum cum ſucco plantaginis ⁊ pauco vino
ſtiptico.¶ Et confert febꝛibo periodicis et fe
bꝛibo opilationũ ⁊ febꝛiba antiqͥs. Doſis po⸗
tio eius infuſionis ana.ʒ.ij.f.vſq; ad decem.
⁊ contritis ana.zʒ.i.vſq; ad.ʒ.iiij.¶ Et ipᷣm cõ

ſeruatur ꝑ annos quattuoꝛ:et conſeruatur a

coꝛruptione ⁊ putrefactione.ſiſuꝑliniatur ei
cera.⁊ terbentina liq̃facte aut cera ſola aut ſi
ſepeliatur in pſilio aut milio.conſeruat᷑ enim
tunc tempoꝛe extennnſno.

nis aque lactis.⁊ ꝓpꝛie quod ſumptum eſtex

Ennponticũ.Pan.Reupõticũ.i.bar⸗
r baſiriſta. ⁊ ẽradix pontica multũ ſi⸗
mDDiilis reubarbaro. I nteriꝰ hʒ venu⸗
las diſtinctas vt reubarbaꝝ:ſʒ non tingit vt
reubarbaꝝ.Et ð reuponticũ eo ꝙ in ponto
inſula reperit᷑vel qꝛ ponticũ hʒ ſapoꝛẽ.et reu

tantũ eſt dicere quantũ radix.i¶ Dyaſcoꝛideſ

ca. de reupontico. Reuponticũ naſcit᷑ in boſ
foꝛo.⁊ ſic ab grecia venit.cuius folia magna
ſunt ſimilia folijs ſimphiti.radix eſt aliqua⸗
tenus vaſtaꝛ nigra. Haſta ſimilia centauree.

ſed bꝛeuioꝛ eſt fragilis? leuis in pondere ſine

odoꝛe. ⁊ guſta amara leuiter ſtringens.et ſi
maſticet᷑ ſit glutinoſa ⁊ crocei coloꝛis.

4 vaſco. Vires efficaciter hʒ ſtringentes.
Et iõ fomẽto impoſita inflatiões deſiccat:
2 vulnera glutinat.ac ſanguinis abundãtiã

repꝛimit.habet in ſe magnã ſubſtantiaʒ tem⸗

perandi:qꝛ tenet in ſe terreni frigoꝛis ⁊ calo
ris partẽ.⁊ leptomeris eſt ad aſma.ergo reu⸗
matica ⁊ oꝛthogonia iuuat potata.liuoꝛes ⁊
empetigines ſanat cũ aceto illinita.⁊ potata
emoptolcis ⁊ diſſinteric ꝓdeſt.ſed bona ẽ q̃
nõ ẽ pertuſata. In guſtu muſcillaginoſa mo
dicũ ſubmoꝛdãs.bibita inflationẽ ſtomachi
tollit. Laxitudinẽ ⁊ doloꝛẽ ſomaeni ſene

Trattatus

ticis ⁊ epaticis pdeſt.¶ Ebpquaſſationẽ coꝛ⸗

poꝛis reſicit.De alto cadẽtib⸗ ſubuẽit. Neu⸗
freticis ⁊ toꝛtiõiba ⁊ thoꝛaci ⁊ yxpocũdrijs ſa
lutare eſt. Stericas ⁊ ſciaticas cauſas cõpe
ſcit. Sanguinẽ rencientibo vtiliter adhibet.

Aſmaticis ꝓdeſt.i¶ Subglutientibo vtiliter
adhibet᷑ Ciliacis ⁊ diſſintericꝭ frigoꝛib tipi

cis ſingulare pᷣſidiũ eſt. Ooꝛſibo venenatis

.

occurrit ſili vt agaricus dat᷑ in oibo cauſis.
Zernas limpidat ⁊ liuoꝛes cũ aceto impoſi⸗
ta.ſilr cũ aqua liuoꝛes oẽs tollit. Airtꝰ eſt ei

termantica ⁊ paulo ſtiptica.¶ Paulus ca.O e
reupontico.ca.eſt⁊ ſic.in.ij.gra. Uirtuteʒ bz

mũdificãdi ↄfoꝛtãdi ex po te
reticã ex q̃litatibo. Aqua decoctiois eiꝰ ſol⸗

uit opilationẽ ſplenis ⁊ epad ex frigida cau⸗

„

ſa.cerorũ ex puluere eiꝰ ⁊ oleo roſaꝝ.et cerg
valet cõtra debilitatẽ ſtomachi. Puluis eiꝰ

lumbꝛicos eiꝰoccidit. J ſido. li etym̃. Reu⸗
poncicũ ſanguinis abũdãtia repmit. hz in ſe
maximã temperãdi ſubſtãtiã: q retinet in ſe
terreni frigoꝛis ⁊ caloꝛis partẽ.Et ettã lepto
meris vnde potata ad ſpaſmata reumatica

iunat. Et lenioꝛes empetigines ſanat. Sple
nẽ repmit:⁊ iuxuriã tollit.cũ aceto bibita ex
mopto. ? diſſin.ẽ iuuariua. ¶ Bibita q ſto. in
flatõez eiuſq; laſſitudieʒ ꝓhibʒ ac doloꝛẽ. ſple

netici epa pficit. ↄſſatõibo coꝛpii refici: ac
de alto cadẽtibo ſubuẽit. lübis etia? toꝛtõibo
toꝛac ypocũdrijs ẽſ glurarꝭ. ¶ Stericas et

„

ſciaticas cãs cõpeſcit. ſanguinem reijciẽtiba

adbiber vtuür. aſſnatic, ſubglutiẽtib pdeſt.

Capitulum. ccextſ.

nticitate ſua ⁊ diu⸗

E ſina. Iſido. li. xxvij. Reſina eſt laz
r cchꝛyvma ſudoꝛe lignoꝛum exalata vt
bb)dthyvlgggliami ſeralupini ⁊ lentiſci ⁊ arboꝝ
⁊ virgultoꝝ q̃ ſudare ꝑhibent᷑. Reyn eni gre
ce emanare ↄꝛ vel ſudare ſicut ligna odoꝛife⸗
ra oꝛiẽtis.ſicut gutta balſami aut ferulaꝝ.q̃
rüũ gutta dureſcit in gemmꝗ.ſ.in electrũ. Pꝛiꝰ
ma auũt reſina ð therebentina.⁊ eſt pᷣſtantiſſi
ma pᷣ alijs.⁊ defertde arabia:iudea:ſyria:ci⸗

pꝛo ⁊ africa:⁊ ab inſulis marj. Scða eſt len⸗

tiſcina q̃ maſtix vocat᷑.he de chio ĩſula depoꝛ

tant᷑. Tertia ẽ pinealis.⁊ hec nunc eſt liqda:
nũc dura inuenit. ¶ Itẽ Iſi. Reſina igit᷑ dici

tur quodlibet gramẽ liqᷣdũ vel aridũ liqͥdare

ſina vt balſami ⁊ terebentina.duravt maſtix
thus ⁊ myrrha ⁊ hmõi.O m̃is aũt reſina pꝛi⸗
mo eſt mollis ⁊ liqͥda vel viſcoſa.ſed in pꝛtima
ſui emanatiõe ⁊ aliq̃ remanet liqͥda ⁊ aliq̃ ca
loꝛe vel frigoꝛe indurat᷑.om̃is aũtreſina ẽvti

lis in medicina.⁊ ideo reſina poſita in nobili
bus antidotꝭ ⁊vnguẽtꝭ.O perationes aũt ⁊
vᷣtutes reſine ſinguloꝝ quere in locis ſuis.

Capitulum.cccxcij.
Ibes. Pandecta.dcvij.Ribes qͥdã
r dicũt ꝙ eſt acetoſa.⁊ quidã dicũt ꝙ;
clt coccus:ſed falſo.quoniaʒ coccuo

ie
e

4
ni

8

WNN

WRNf.☛. X N

.–—

—

d m 8

pitulũ de rob deribes.⁊ caplin de rob ð ace

toſa. Sili vbi ponit cap̃ᷣ.de rob de ribes ait
ꝙ valet ſicut rob ð acetoſa. Itẽ nõ ẽ coccus:
qm̃ coccus eſt ca.⁊ ſic.cõplexiõis:ſed ribes
ſũt fri.⁊ ſic.¶ Alhani. Ribes ẽ plãta ſtipitem
hñs rubeũ ad viriditatẽ decliuẽ teneꝝ.folia
rotũda viridia nigra cuiꝰgranũ potat᷑ de co
raſceni aridi ſaporꝭ.de q̃ fit rob ⁊c.NHos aũt
loco eiꝰſuccũ acetoſe q̃ ẽ lappaciũ agreſte po
nere poſſumꝰ.¶ Sera.li.ag.ca.ribes.aucto.
Iſaac benarã. Ribes ẽ plãta hñs capꝛeolos

recẽtes rubeos ad viriditatẽ declinãteſ.⁊ hʒ

folia magna rotũda viridia.et hʒ grana q̊ ſa⸗

poꝛ ẽ dulc cũ acetoſitate.Et ipᷣa ẽ fri.⁊ ſic.in

ij. 5. Et ſignũ ſuꝑ hoc ẽ acetoſitas eiꝰ ⁊ ſtipti

citas. Et ex Bↄtigit ꝙ infrigidat ſtomachũ.

Et aliqͥ dicũt ꝙ eſt fri.⁊ ſic.in iij.gra. NHaſcit
aũt plãta iſta ĩ mõtibo ſyrie frigidis niuoſis.

DHoperationes
¶ Sera. Jpᷣa abſcindit ſitim:⁊ ↄfert ſpeeieb
habaon.i.moꝛbilli.⁊ abſcidit ſitim q̃ fit a ca⸗
liditate coꝛꝑis:⁊ retinet fluxũ.iſ Et cõuenit
ſpeciebo bothoꝛ q̃ fiũt in coꝛꝑe ſicut varioleꝛ
ſilia.¶ Et puocat appetitũ:⁊ incoꝛiat ſtoma
chũ ſua frigiditate.⁊ abſcindit ſitim a colera
⁊ fluxũ vomitũ:⁊ rob eiꝰↄfert cardiace ⁊ vo
mitui ⁊ fluxui qͥ fit a colera.¶ Et ꝓuocat ci⸗
bi appetitũ.⁊ ĩ rob eiꝰ ẽ dulcedo ⁊ acetoſitas
¶ Et idẽ au. Aben meſ.ri.ẽ ⁊ ſic.in.ij.gra.⁊
rob eiꝰ ẽ ſicut rob acetoſitaticitri ⁊ agreſte ĩ
vðᷣtute.⁊ ẽ bona emoꝛroidibo ⁊ ebꝛietati.⁊ pu⸗
tãt aliq medicoꝝ ꝙ ſit illa qᷓ nomĩat᷑ acetoſa
⁊ lappaciũ.⁊ putauer̃t aliqͥ ꝙ ſit ꝗõnũ acetoſũ
qð affert᷑ ex coꝛaſceni.licet oẽs decipiant᷑.

Capitulum.cccxciij.
Iſi. Pandecta ca.lvij. Arʒ.arabice.

r grece oʒoꝛa.lat ine vᷣo riſi. Galienꝰ pᷣ
mo de cibis ca.de riſo. In ſapoꝛe eiꝰ

eſt ſtipticitas. ⁊ iõ retinet ventrẽ retentiõetẽ

perata.⁊ in coꝛtice eiꝰ eſt rubedo mag mani
feſta qᷓ; in ipomet aut in reliquo coꝛꝑis eĩꝰ.ẽ
minus nutrit qᷓ; frumẽtũ.i¶ Et ideʒ.viij.ſim.
far. ca. oꝛoſa. Oꝛoſa.i.riſum habet qd ſtipti⸗
cũ q̃ circa ventrẽ moderate detinet.i¶ Et idẽ
libꝛo pꝛedicto de cibis.Hoc ſemie oẽs ad re
ſtrictionẽ vẽtris vtunt᷑ delectationẽ ipſiꝰ ſi⸗
milẽ faciẽtes condro.Eſt autẽ indigeſtibiliꝰ
condro:⁊ nutriens minꝰ.ſicut ⁊ ad delectati
onem edulij deficiens ab ipᷣo plurimũ.

Poyperationes

A Sera.li. aggre. ca. Arzʒ. id eſtriſum. Sunt

calide ⁊ ſicce cõplexiõis in pᷣmo gradu.i Al
manſoꝛ tractatu tertio capᷣ.arʒ de riſo. Riſi
temperiei qᷓ eſt inter calidũ ⁊ ſiccũvicinũ exi⸗
ſtit: ventrẽ ſtringit. Solitis aũt colicã pati
nocet:eo ꝙ licet nutriat de vẽtre:tñ nõ facile
deſcẽdit:niſi coquat᷑ cũ aliq̃ multũ vnctuoſi⸗
tatis habẽte.qð qñ cũ lacte coquat᷑ ⁊ cũ ʒuc⸗
caro comedit᷑ plurimũ nutrit atq; ſanguineʒ
augmẽtat. ¶ Itez Sera. Quãdo ſani egent

pultibo eiꝰ ppter punctiones q̃s hñt in ven⸗

tre.aut ꝓpter fluxũ multoꝝ humoꝝ ſuper q̊s
vincit colera.aut aliqua alia de cauſa ſimili
huic.coque riſiquouſq; diſſoluant᷑:⁊ fiant ſi⸗
cut aqua kiſt ⁊ da in potu:hoꝛa cõuenientioꝛ
vſus eiꝰ tempus eſt humidũ:⁊ qñ ſtomachꝰ
eſt foꝛtis virtutis ad cibos.i¶ Et idem aucto
ritate Dyaſcoꝛi.Et pauci nutrimẽti ſtringit
ventrem.auget ſperma:⁊ minoꝛat feces ⁊ vꝛi
