milas habet vnde fetus lactet. Vox eius eſt

ſicut thauri:maximeq; cũ interſicuur.difficul/
ter autem interimi poteſt.

tiqͥnq; in vtroq; pede.figura⸗

d O ind e

d—u bvbv v v v d vb

en!
bet

De Piſtibus

I

„

r—
40

e.

Capitulum. xloiij.
1SEo marinus. ¶yſi. Leo marinus
dictꝰeſt a ſimilitudine terreſtris.

DDyperationes

¶ Ambꝛoſius. Leo terribilis eſt in terris:ſed

dulciꝰ in fluctibo. Eandem habet diſpoſitionẽę
Cvirtutẽ ſicut in terra.quare tranſeo.

Capitulum. xlix.

SEpus marinꝰ.yſi.Lepus a ſimilitudi⸗
ne lepoꝛini capitis nũcupateſt. Plimꝰ.

☛
.

Venena dira nõ ceſſant in lepoꝛe.qͥ in indice
mari etiaʒ tactu peſtilens.vomitũ diſſolutionẽ
q; ſtomachi ꝓtinꝰcreat. Idem in li.xxxij.Te⸗
pus marinꝰvenenũ eſt in cibo vel potu datus.
Nullũ eſt aalqͥneius tactu intereat.hõ tactꝰ
ab eo piſcẽ olet ⁊ moꝛit᷑.et lepus ſimiliter ex eo
tactꝰmoꝛit᷑. Sic vterq; alteri venenum eſt. In
India nõ capi viuentem affirmant.

Hperationes.

¶ Auſceñ.in.ij.cañ.Lepꝰ marinꝰẽ aĩal oſtrea

tũ lutoſum declinãs ad rubedinẽ aliqᷓntulũ.

¶ Sanguis eius calidꝰeſt mũdiſicãs pannũ.
¶ Caput eiꝰ aduſtũ generat pilos in alopitia
ꝓpꝛie cũ adipe vꝛſi.⁊ in tyria valde.
¶ Cum auteʒ ex eo fit emplaſtrum ſicut eſt ab⸗
radit crines ⁊ pilos.
Itẽ abſtergit viſũ emplaſtri moꝛe ſuꝑpoſitũ
⁊ ſiẽ collirii.Numerat᷑ aũt inter medicinas ve
nenoſas.⁊ interficit eũ vlceratõe pulmonis.
¶ Plinius in li. xxxij. Lepoꝛis marini ſeminã
ſi mulieres grauide aſpexerint ſtomacho nau
ſeante:ſtatim aboꝛtum faciunt.
Remedio eſt mas ob id induratus ſale.vt in
bꝛachealibe habeatur.

¶ Lepus marinus venenatus quidem eſt.
Sed eius cinis in palpebꝛis pilos inutiles

emulſos cohibet.
¶ Idem. Lepus ſtrumas ſanat:ita vt celeri⸗

ter remoueant᷑. E lepoꝛe quo q; marino recenti

iubent qͥdam podagram fricari.

Sanguis eius et fel(ſi necetur in oleo)valet
contra carbunculos.

¶ Auicenna in canone vt ſupꝛa.Lepus mari⸗

nus eſt venenoſus ſi de ipſo in potu datur ac/

cidũt conſtrictio anhelitus.⁊ ru bedo oculoꝛũ.
tuſſis ſicca ſputũ ſangninis:difficultas vꝛine.
Vrina violacea ⁊ egeſtioſimiliter vel doloꝛ in
ſtomacho. vomitus ſuꝑfluus coloꝛe ⁊ ſangin⸗
nis vctericia ⁊ anguſtia ac doloꝛ renum:ſudoꝛ

fetidus.hoꝛroꝛ cibi.

¶ Etcũ videt eger piſces terretur ab eis:⁊ in

uenit ſapoꝛem fetidi piſcis in oꝛe ſuo.⁊ in eruc

tuatione cũ ſalſedine. Plures autem qui ex eo
euadunt:inptyſim cadunt.
Confert autem eius curationi lac capꝛinum
nod eſt iuuamentũ vltimum.
Tac quoq; aʒininũ ⁊ lac mulieris ex mãmil
la.⁊ eius cancri fluuialis:⁊ ericius aſſatus aut
ſanguis eiꝰ foꝛtes aũt medicine ſunt calamen⸗
tum fluuiale calidũ:recens:⁊ ſanguis anſeris
⁊ vꝛina hoĩs antiqua.⁊ cetera.
Signum vere ſanitatis eſt.quando videns
piſces nõterret᷑ ab eis:⁊ comedit.Cunq; cadit
in ptyſun cureturptyſis.

⏑ § d O 8&

Trattatus

w, . —

Capitulum. l.
1I Eniathan ⁊ ludolachꝛa.yſi.Leuiathan
ſiue leuim:eſtpiſcis ſerpẽtinus.de q̊̃ſcʒ
ſup̃ dictũ eſt in tractatu de aĩa libo.ca.lxxxiiij.
vſi. Ludolachꝛa ẽ alal nata ⁊ foꝛma mira bile

duas bũs alas ĩ facie.duas ĩ doꝛſo:qͥbo mira ve

locitate mitit᷑ qcũq; volũtas eam impulerit.

— —

Capitulum. Iſ.

IOligo. ꝓſi. Loligo eſt monſtrũ in q̊ na⸗

tura luſiſſe videt᷑. Hã cute ſquamoſum
cũ gregibopiſciũ maris ꝓfunda ſcrutat᷑.Cum

autẽ aq̃s ſaſtidierit:leuatſe cũ alis pennigeris
quas in h̊ illi nata dedit.⁊ cũ volucribo ethera
ſcandit. Sed qꝛ flatus ventoꝛũ ſuſtinere non
poteſt. poſt modicũ vbiventis ↄcutit᷑ ad aquas
redue cogit᷑:⁊ in ꝓfundum relabuur.

Pobperationes

¶ Plinius li. ix. Loligo eſt piſcis mollis ſan /
guine carens ſicut ſepia.Caput habet etiã ſicut

⁊ ſepia inter ventrem ⁊ pedes.

¶ Sepie ⁊ loligini pedes duo ex bis lõgiſſimi

ſuunt ? aſperi.qbo ad oꝛa cibos admouent.⁊ in

fluctiboſe velut anchoꝛis ſtabiliũt.¶Loligo eti⸗
am volitat:extra aquã ſe efferen.
¶ Sepia qͥdem in terreno parit inter arundi⸗
nes ac in alto ↄſeruata:oua eduntloligines.
¶ Item loligines ſicut ⁊ ſepie coeunt linguis

bꝛachia inter ſe cõponentes ⁊ in contrariũ na
tantes.oꝛe quoq; pariiunt.

¶ Loligines etiam in littoꝛe miremagnitudi⸗

nec oſſa nec ſpinas habet.

¶ Idẽ ĩ li xviij. Loligo volãs ſignũ ẽ tẽpeſtat
¶ yſið. Tradũt in occeano mauritanie tantã

multitudinẽ loliginũ ex aqua euolare vt etiaʒ
naues demergere poſſint.

Phiſiologꝰ. Loligo capit aliqñ qnq; cubito
rum.Caput habet inter pedes ⁊ ventrem. vo

tra duos annos raro eſt eoꝝ vita.

¶ Aliquod eoꝝ genus aſperrimũ eſt pugna

ture turmis ſe munientes ſtabiliunt.

—

Capitulum. lij.

nis ſunt.ſed in mari noſtro qͥnq; cubitoꝛum

8

õ

—

18
on
es

ln
an
en
i
1e.
gis
üm

mn

tni
lcis

nbio
n,rb

gn!

nd

De Pilcibus

Ocuſta marina. Phiſio. Locuſta mari
na iuxta Pli.q̃ttuoꝛ hʒ cubitos ĩ lõgitu
dine hyeme ledit᷑ autũno ⁊ vere pingueſcit.et

plenilunio magꝭ.Exli. de na.re. Locuſta flu⸗
uialis ecõtraria qᷓ; locuſta cãpeſtris.pedes an⸗

terioꝛes hʒ lõgioꝛes:necrumiatĩ anterioꝛi ꝑte

ſiẽ aĩalia cetera.ſʒ ad poſteriꝰ.ſcʒ ĩ exiremo ſto
machi fui cũ dẽtibo in ventre ſibi herentibi.

Dperationes

¶ Pli. li.ix. Locuſte piſces cruſta fragili mu⸗

niunt᷑.in eo gñe qð caret ſanguie latẽt mẽſibo

qͥnis. Siliter ⁊ cancri qͥ eodẽ tꝑe occultant᷑.

¶ Et a mbo veris pꝛincipio ſenectute in moꝛe
anguiũ exeũt.renouatiõetergoꝝ.Ceterum in

vn iis narãt.locuſterepta nnũ moꝛe fluitant.
¶ Si nulins ingrauat metus recto meatu
coꝛniba.q̃ ſũt rotũduate pᷣpilata ad latera poꝛ⸗

rectis.⁊ eiſdẽ ereciꝭ in pauoꝛe.o blique in late⸗

ra ꝓcedant.Coꝛnibo inter ſe dimicant.

Aiuũt at bmõi locuſte in petroſis locj. In

indico mari locuſte quaterna cubita implent.

¶ Polippũ intantũ locuſta pa uet:vi ſi iuxta vi

derit omino moꝛiat᷑.Locuſta q;ᷓ conger inimi

cus lacerat ⁊ perimit.

R ,,,iu, e

ES

Capitulum. lij.
1I Uieius. Actoꝛ. Luciꝰeſt piſ fluuialis
oee lato ⁊ dẽtiboacutiſſimis.minoꝝ pi⸗
ſciũ deuoꝛatoꝛ.cui tñ perca ſquamis ⁊ bꝛãchijs
aſprimis armata reſiſtit vt non ei pᷣualeat.nec
dẽtibo erꝰ pᷣda fiat. Veſcit᷑ aũt luciꝰ venenoſis

vt bufonibo⁊ hmõi.⁊ iñ infirmis ðꝛ eſſe ĩ cibo
ſanꝰ. Si qñ naſſa in qᷓ incluſus fueru.ex ꝗqua

leuata lucẽ diei viderit.raro vel nunq; accidit.
vt poſtea diutius remaneat,/ſed queſita ſibi via

Hbpkrationes.
¶ Exli. na.re. Luciꝰ eſt piſcꝭ qͥ ⁊ lupꝰaq̃tilis
appellat᷑ Hic ſi fluniales aq̃s cibũq; ꝓ vita ſuf
ficiẽtẽ ha buerit ꝑ ſucceſſus tꝑm in lõgitudinẽ
maximãqaleſcit.Ciboeiꝰſũt piſces.⁊ q cquid
ranaꝝ moꝛe repu.piſcẽ ad magnitudinem ꝓpe
ſui comedit. Nã vbi victũ ſubegerit: caput
pmaoꝛe deuoꝛat.q̃ digeſto paulatim addit ſes⸗
quentia:donec totũ pſumat. Pari q̃ʒ generis
ſui ꝑcere recuſat.vel ob naturalẽ crudelitateʒ.
velq auideſt cibi:rapineq; impatiẽs. Nam
⁊ ꝓpa ſemia ꝑſeqt᷑ vbi piſcis foꝛma ſuſceperit.
¶ Eſt ãt piſcꝭ qͥdã hñs acres ſquamas ⁊ pinnu
las acutas.quẽ ſi lupus aquaticꝰ ꝑ caput ap⸗
pꝛehẽderit cito tranſglutit. Si vᷣo aꝑte caude
nõ poteſt qm̃ incõtra rium aſperari geſcunt.
Luciꝰ in cerebꝛo lapidẽ criſtallo ſileʒ gerit:
z H cñ euũ in longũ duxerit. Impꝛegnat᷑ hic
piſcis vt diẽ Ariſio.ſlante vento ſeptẽtrionali
ſititer ⁊ puces qͥ in lõgitudinẽ eualeſcũt.femĩa
pꝛegnãs aquas aſcẽdit:q̃nto põt remotiꝰ a lo⸗
co ſuo inqͥ habitare ↄſueuit. Jbiq; oua parit:
vt fil ij ſui nõ ſint ei impedimentũ pꝛede.
¶ Et hoc ꝓpter crudelitatẽ naturalẽ: vel ꝓpter
cibi rapineq; inuidiam.
¶ Alij dixerunt ꝙ aſcenderet ꝓpter dulcioꝛem
aquã.qm̃ aqua tanto ſemꝑeſt dulcioꝛ:quanto

euadit.

fonti ꝓximioꝛ. Kucius tante auiditatis eſt vt
piſcem quẽ totũ qᷓntitas eius deglutire nõ ſu⸗
ſtinet dimidiũ incoꝛpoꝛet.

N U8

Trattatus

Capitulum. liiij.
NMWpus marinꝰ.yſi.Lupꝰ a velocitate
I spel atc.inq̃lupo terreſtri aſſimilat᷑qꝛ

ſczʒ impꝛo ba voꝛacitate alios ꝑſequit᷑.
Eſtãt piſcꝭ captura ingenioſus.Hã ⁊ rheti cir

cũdat fert arenas ara recauda:⁊ ita cõditus
trãſire rhete. Pli.li.xxxij. Lupus marmꝰin ꝓ⸗
uidendo minꝰ habet ſolercie:ſʒ magnũ robur
in penitẽdo.nã vt heſerit in hamo tumulmoſo
diſcurſulaxat vulnera donec excidant inſidie.

Hobrrationeg.

4 Igdẽ li.ix.Pꝛegelidã hiemẽ oẽs ſẽtiũt piſces:

ſʒ maxie qͥ lapidẽ in capite exiſtimãt᷑ hꝛe.vt lu

p. ⁊ pagri.Cũq; aſpere ſuerint byemes multi
capiut᷑ ceci. Lupoꝝ voſũt laudatiſſimi qͥ appel
læit᷑ lanati.cãdoꝛe mollicieq; carnis. melioꝛes
ſit lupi ĩ amne tyberi ĩter duos põtes qᷓ;alibi
¶ Prſciumlupus bis in anno parit. Nigidiꝰ

eſt actoꝛ lupũ mugilicaudã pꝛerodere eoſdẽq;

menſibus ſtatis concoꝛdes eſſe.

Igem in libꝛo. x. Pꝛoduntur vt dictum eſt
mugil ⁊ lupus clariſſime audire.

¶Iem in libꝛo. xxrij. Zradit etiãẽ Ouidius

lupum rheti circũda um:cauda arenas arare

atq; ita conditumtra nſirerheet.
¶ Areſto. Qupi marini cum itrant pelagus
poſtea redeunt ⁊ aſcendũt ſuperiꝰmagna velo

citateſicui delphinus. O m̃es aũt lupi magno
rum coꝛpoꝝ anhelant aerem attrahentes.
Ambꝛoſius.Qupi deniq; in mariſunt tene
ri quos neſcit agnus timere.Et ſᷣm yſaiam

ſimul paſcuntur lupi ⁊ agni.

. S△D
— ? —
1 —
11 ad oO μNaα —

B& RRNRRNNNNN
☛

õ

—

Capitulum. lv.

m Egar. Milag?:2 Miluꝰ. Exli. de

na.re. Megaris ẽ piſe marinꝰ dua
rrũ palma ꝝ lõguudinis.vilis habet᷑
in partibo in qbcapitur. ſed cũ ad remotioꝛa
ſalſus reducit᷑: ruritas eiꝰ pᷣciũ facit.Recenter
tñ capt? ſine ſale delicatioꝛẽ cibũ edẽnbo facit
Eſt aũt(vt fert᷑ nociuꝰ pᷣcipue febꝛicitantibo.
Vnge poeta dicit.Et megaris noxius omnis
erit. Joꝛath vbi S. Milago cũ eiꝰ pulli volant
ſignificatio eſt ſuꝑ tempeſtatẽ maris. yſidoꝛꝰ
Milago piſcis eſt ſic nominatꝰ:q;ꝛ ſuꝑ aquazʒ
euolat. Quotiens autẽ cernit᷑ extra aquã voli⸗

tans tempeſtates mutari deſignat.

HPHoperationes

¶ Exli.ð na. re. Oila go volitat ſuꝑ vndas in
ſignũ leticie:ꝙ ceſſauit tẽpeſtas.̊ cõtra moꝛẽ

4

alioꝝ piſciũ ⁊ mõſtroꝝ marinoꝝ qͥ oꝛiente tem⸗
peſtate vident᷑ quaſi inp aquas ludere.
¶ Pli. li.x. Miluꝰ ſubit in ſũma mania piicis
ex argumẽto appellatꝰ lucerna:linguaq; ignea
ꝑ os exerta tranquillitas noctibo relucet.
¶ Artollit e mari ſeſquipedalia femcoꝛnua.ab
hiſq; nomen traxit. =

—
ℳ —— . —

Coapitulum. luf.

m— Bouus vds Whnglumsr e nomen
hꝛ/abetꝙ ſit multũ agilis. Nam vbi di
ſpoſitas ſen erit piſcatoꝛum inſidias
confeſtim retroꝛſumrediens.ita rheie tranſilit
vt volare piſcem videas. Pliniꝰ.li.ix. MHugi⸗

—

h EEE fh—1E E 2AA

n⸗
bid⸗
gis

De Pilcibus

lum natura ridet᷑ ĩ metu capite abſcõdito:to
tos ſe occultare credẽtiũ.ijſdẽ tñ tanta facili
tas:vt ĩ feniceꝛ narbonẽſi puincia coitꝰ tꝑe
eviuarijs mare linea lõgiq̃ ꝑ os ad bꝛanchi
as religata emiſſum in mare.eodẽq; linea re
tractũ.femĩe ſeq̃nt᷑ ad littꝰ:rurſuſq; felaʒ ma
res ꝑtus tpe. In narbonẽſi ꝓuĩcie:⁊ ĩ nemu
ſienſi agnoſtagno.ſcʒ laterna appellato:vbi
hoĩes delphini ſocietate ⁊ mugilũ piſcãt᷑.mu
gilus ⁊ lupus odio flagrãt mutuo. Mugileſ
alioꝝ piſciũ vim timẽtes ſuꝑ naues exiliũt:
⁊ tã pᷣcipue velocitatꝭ ſunt vt trãſuerſa naui
gia interim ſupiactent.i¶ Jdẽ li.xxxij. Du⸗

gil ſcit ĩ eſca hamũ eẽ:atq; inſidias nõ igno⸗

rat.tãta ẽ ei auiditas vt cauda vᷣberando ci

bos excutiat:¶ Joꝛath. Mugilus ẽ piſ ve

lociſſimꝰ ĩ aqͥs fluuialibi ſʒ naturali incaut⸗
nã deridet᷑ eiꝰ ſtulcicia:cũ in metu capite ab

ſconſo:totũ coꝛpꝰ abſcõſuʒ ac ſecuꝝ credit.
hic cũ lucio inimicit iaſ hʒ hyeme tm.⁊ hmõi
cã credit᷑ qꝛ tũc rarꝰ ẽ cibop qͥ dimicãt.Eſta⸗
te vero abũdat:⁊ ideo ad ↄcoꝛdiã redigunt᷑.

NPyperationes

· Plinius libꝛo. xxxij. Cinis ecapite mugi⸗
lum ⁊ muloꝛum ſciat icos liberat

SN N
EEEEEEEEE

NNNNNN 2
=

Capitulum. uM.

Vs marinus. Muſculus ⁊ Muſte
m la. Mus marinꝰ ad terraʒ exit:ibiq;
foſſaʒ faciẽs oua parit.ac rurſus ter
ra obꝛuit. Poſt triceſimã vᷣo diẽ rediẽs iteꝝ

foſſaʒ aperit: ⁊ fetꝰ ĩ aquã ducit.hoꝝ fetus in
ter initia viſu carẽt.ſicut fetꝰ oĩm fere aquati
liiũ. Jſi. Ouſcul⸗/ dict? ẽ:eo ꝙ ſit balene nn

ſculus.Eius coitu hec beluacõcipe pꝑhibet

Suüt oũt muſculi cochlee q̊ꝝ lacte cõcipiũt

oſtree.¶ Pli.li.ix. Amicitie ſunt exẽpla mu⸗
ſculꝰ ⁊ balena.Oñq; pᷣ graui ſuꝑcilioꝝ pon⸗
dere obꝛutis eiꝰ oculis infeſtant ia magnitu
dinẽ in vada pᷣnatãs demõſtrat.oculoꝝq; vi
ce fungit᷑.i¶ Idẽ li.xi. Huſculꝰ marinꝰ qͥ ba
lenã antecedit nullos hʒ dẽtes:ſʒp his ſetas
intꝰ.ob id viã hirſutã dicũt appellatã ¶¶ Idẽ
in li.ix. Huſtele piſces mẽſe deputãt᷑ q̃s in⸗
ter alpes lacꝰ rechie bigrãtinus emulas mu
renis generat.i¶ Ariſto. Muſtela ſiẽ delphi⸗
nus ⁊ foca viuos fetus de coꝛꝑe ſuo edũt:et
cũ partus ediderint ſi erga ſuos caulos inſi
dias quẽqᷓ; molliri pᷣſenſerint ipᷣos tuent᷑ eta
tis tenere pauoꝛẽ affectu materno cõpmũt:
oꝛaq; aperiũt.⁊ innoxio dente partꝰ ſuos ſu
ſpendũt Interno q́; coꝛꝑe reciꝑe ac genit ali
aluo ferunt᷑ abſcõdere donec ad illos ſecuri
tatẽ deferãt.aut ſui coꝛꝑis obiectu defendãt

—

— —
—

—w

Capitulum. lum.
NUVWrix. Iſido. Murix eſt cochlea ma
m ris ab acumie ⁊ aſperitate dicta.que
alio noĩe conchiliũ dicit: eo ꝙ circũ
ciſa ferro lacheymas purpurei coloꝛis emit⸗
tat. ex qbus purpura tingit᷑.⁊ inde oſtruʒ ap⸗
pellatũ ẽ.ꝙ hec tinctura ex hũoꝛe teſte elici⸗
tur. Durianus autẽ tradit muricẽ echineũ.
¶ Pli.li.ix. Murices conchemarine ſunt ꝗᷣ
latent circa canis oꝛtũ tricẽtis diebo:⁊ ſtatu

to tꝑe exeũt pᷣcioſuʒ liquoꝛẽ tingẽdis veſtib⸗

in medijs faucibo hñt vtilẽ. Sed is coloꝛ in
ſola vena cãdidareperit᷑. Reliquũ vᷣo coꝛpꝰ
ſterile eſt. Uiuis q; tm̃ bic coloꝛ erpeimirin:

—

8*

Trattatus

qꝛ moꝛientes cũvita ſuccũ euomũt.nõ habet

ſpericũ os neq; rotundũ ne in angulos ꝓde⸗
unteroſtro ſed ad conche modũ vtroq; late

re claudit᷑.¶ Idem in eodẽ. Aigalia marina ᷓ
ſüt dure teſte vt murices:aut purpure ſalui/
ario lentioꝛe ꝓueniũt(ſicut a creſcẽte hbumo
re culices)atq; ſpuma maris incaleſcente cũ
admiſſus eſt imber. Et he pariũt in vere.

¶ Pliniꝰli.xxxij. Duricum teſte cinis vtili
ter cũ melle illinit᷑ vlceribo capitꝭ.¶ Idem q̊s
cinis bonũ eſt dentifriciũ.Et maculas pur⸗
gat in facie mulierꝭ cũ melle illinitus.cutẽq;
erugat.extenditq; ſeptenis diebo illitꝰ:ita vt
octauo candido ouoꝝ foueat᷑.i¶ Idẽ ex oleo
valet ad parotidas ⁊ ſtrumas. Panniſq; reſi
ſtit vtroq; modo.ſiue opus ſit incipiẽtes diſ
currere:ſiue cõcoctos emittere.¶ Itẽ muri
cuũ cinis cũ oleo tumoꝛes tollit.Ciniſq; teſta
rũ eaꝝ melle mãmas mlieꝝ efficaciter ſanat.

„ *
6 4
2 6 ½ . 8
4

Capitulum. lix.
Vrena. Iſido. Murenã greci mire⸗
m na vocant:eo ꝙ plicet ſe in circulos

4

E ☛
.

Haoc feminini tm ſexũ tradũt ⁊ aſer
pente ↄcipe.O b id a piſcatoꝛibo tanq; a ſer⸗

pente ſibilo euocat᷑ ⁊ capit᷑. Ictu fuſtis diffi
culter interimit᷑. Yerula vero ꝓtinꝰ aiam eaʒ
habere in cauda certũ eſt Naʒ capite pcuſſo

vix interimit᷑ cauda ſtatim exanimat᷑. Pli.
li:ix. Durena eſt piſcis longus molli cute

intectus.hyme latet. Nec capit᷑ niſi diebus
eſtatꝭ. ſicut congerꝛ oẽs ſaxatiles.Exititer

riã ſicut polippus.huic emula: muſtela Qui

buſqã piſcibi date ſũt pinne vice pedũ. Qui⸗
buſdã vero nulle ſunt vt murenis.quibo nec

bꝛanchie.hec flexuoſo ĩ pulſu coꝛpoꝝ ita ma
ri vtunt᷑:vt ſerpẽtes terra.in ſicco q; repunt

Murena qcũq; menſe parit:cũ ceteri piſces
ſtatuto tꝑe pariãt.Qua eiꝰ citiſſime creſcũt.
In ſicco littoꝛe elapſas vulgus coitu ſerpen
tiũ impleri putat.iſ Ex li.de na.re. Murene

ſicut dicit Pliniꝰ? libẽter ſe tenẽt inter harũ⸗
ines ⁊ ligna:vt ſi foꝛte rhetiↄcludant flexu

multiplici euadãt. Hee moꝛſum venenoſum

huit:ſed capitis eoꝛundẽ cinere moꝛſus ſanat
Periculoſuʒ eſt eas in cibũ ſumere:niſi pus
in vino optime ac diutiſſime decoquant. et
ſpeciebo aromatic maxieq; pipere cõdiant᷑.
venenoſo nãq; abũdat humoꝛe.vñ nec de fa⸗

cili cedũt coctioni. Itẽ murenã iuxta Baſi⸗

liũ.vipera ex aqs in ſiccũ euocat ad coitum.

¶ Joꝛath vbi. S. Murena nõ aſuo ſili ſʒ a ſer

pente ſibilo ad ſociũ euocata ↄcipit.nec aliꝰ
qͥd tñ ſerpenti ſʒ ſibi ſite gignit.¶ Ambꝛo. Vi

pera quidẽ ad littꝰ maris ſibilo murenã euo

cat venenũ ſuũ vomit. Illa ſtatim venit et cũ
co coit:⁊ poſt vipera venenũ ſuũ reſumit.

Dperationes

Pliniꝰ vbi.S. Ourene moꝛſus capitꝭ ipſiꝰ
cinere ſanat᷑.¶ Qichenas etiã ⁊ lepꝛas ſoluit
murenarũ cinis cũ terois obulis mellis.

Vltipes.Ex li.de na.re. Hultipes
m piſcis marinꝰ eſt.a re nomẽ hʒ. huic
pegelſ a lat ere ꝓcedũt In hyeme coit

d

mn

ke

apii

De Pilcibus

⁊? inter ceteros piſces ſibi nidum ex ſurculis

ↄpſtruit.pꝓ duos mẽſes ouat.⁊ hoc vnũ ouum

tm̃ ad inſtar nucis paruũ. emĩa ꝑ q̃dragin
ta noctes ſedet:⁊ ouũ a ſe editũ fouet ex qͥ fi⸗
unt piſces innũerabiles.Qõð ſi nõ eẽt:multũ
eoꝝ genꝰ decreſceret.qꝛ ſeipos inuicẽ conſu
mũt.⁊ multe comeſtiõis ſũt. Bultipes alfu
tia magis q; foꝛtitudie vincit Rarabo mon⸗
ſtrũ marinũ qð validũ eſt ac robuſtũ.Cuius

yvictoꝛie ſignũ.nã ſimul capti in rhetirepiunt

Rar abo frequẽter moꝛtuꝰ inuenit᷑ aut letali
ter vulneratꝰ.Eſt etiã quoddã genꝰ multipe
dis naturaliter aſtutũ qð in aqua ſuꝑnatat ⁊
Doꝛſi teſtã ad ſolẽ ponit vt deſiccet᷑ ac durioꝛ
fiat.ſic vt ſalſas maris aq̃s ⁊ aduerſa ſcopu
loꝝ pativaleat.i¶ Actoꝛ. Multipes ipᷣe ẽ po

lippus iuxta Pliniũ.de qͥ pleniꝰ ĩferiꝰ dicet.

—

WW.

lum. lxx.

Vlus vel Dullus.Ex li.dena.reꝝ

m Mulus eſt piſczmarinus (vt ait Pli

nius) modice quãtitatis gratia no⸗

bilitatis in eſum tm̃ datus nobilibo. Rariſſi
mus tñ eſt quẽ ſeptẽtrionalis tm̃ gignit oc⸗

ceanus. Hoꝝ tñ genera plura ſunt. Quidaʒ
alga ⁊ oſtreis ac limo ceteroꝛũq; piſciũ car⸗

neveſcunt᷑ Hobilioꝛes aũt in inferioꝛi labio
ye llabꝛo gemina barba inſigniunt. victuſa q;
eoꝝ eſt qð iuxta ripas aeris ſerenitatẽ ↄcrce
uerit. Mulum nobilẽ expirantezʒ numeroſa

coloꝛũ varietate ſpectaripꝛoceres gule nar⸗

rant.i¶ Seneca de naturalib queſtiõibus li
bꝛo. vij. Incredibilia ſicut iam ſuperiꝰ dictũ

eſt ſunt oꝑa luxurie in cubilipiſcens natam:
⁊ ſub ipa menſa capit qui ſtatim in menſam

eſt) his ꝗ biberint inde vini tediũ afferunt

tranſferatur Paꝝ recensvidet᷑ mulus niſi qͥ
in cõuiue manu moꝛit᷑.O bſeruat᷑ moꝛientiũ
coloꝛ:quẽ in multas mutationes moꝛs ipſa
luctante ſpiritu vertit. Ruboꝛ pᷣmuʒ:deinde
palloꝛ ſuffundit᷑.longa ſomniculoſa inertiſq;
luxurie expectatio. NHolunt attingere niſi eo

gem die captũ:qui ipᷣm(vt aiunt) mare ſapi⸗
unt ⁊c̃.¶ Jidoꝛus. Mulus vocatus eſt:eo

mollis ſit ac tenerrimus.cuiꝰ cibo tradũt

libidinem inhiberi:⁊ oculoꝝ aciẽ hebetari.
Hhoies vero qͥ his ſepe paſti ſunt piſcem olent

mulo in vitio necato.qui inde biberint tedi⸗
um vini habẽt.¶ Alexander. Mulus bouis
fimo delectatur adeo vt in ipᷣo iaceat:⁊ tin⸗

cturam caro piſcis ex fimo mutuetur.

HPHoperationes
¶· Plinius. Mulus cõtra paſtinacas ⁊ ſcoꝛ?;
piões terreſtres ſiue marinos:⁊ dꝛacões at

qʒ ſpalangia pꝛodeſt illitꝰ:aut in cibo ſũptꝰ.
¶ Eiuſdẽq; recentis a capite cinis ↄtra om⸗
nia venena valet.Et pꝛiuatim cõtra fungos.

It erũ cinis e capite multoꝝ attritos ſcia

ticos liberat. Cõburuntur autẽ in vaſe ficti

li ⁊ cum melle debent illiniri. ¶ Dulos aũt

in cibo inutiles neruis inuenio.Eoꝝ quoq;
cibo tradũt oculoꝝ aciem hebetari. In mẽ
ſtruis vero mulieꝝ auxiliat᷑ mulus. Inuete⸗
rati muli ⁊ in potiõe triti vomitiões ↄcitant.
¶ Muloꝝ ſalſamenti cinis carbũculos diſ
cutit. Hulus aũt in vino necatus (vt dictũ

—
—— CSE SS
2 SCt- C
=
=
„„ .

Capitulum. Ex'.
O i

„ N 8

Tractatus

O nachus marinꝰ et Monoceron.
mm Ex li. de na. re. Monachi maris di⸗
CLli ſunt:qꝛ caput hñt vt monachire⸗
center raſi coꝛonã deſuꝑraſaʒ ⁊ cãdidã.⁊ cir
culũ in modũ criniũ ſup loca auriũ.facieʒ tñ
nõ habet in toto ſimilẽ homini:qꝛ naſum ha
bet piſci ſimilẽ.⁊ os naſo cõtinuũ.Ceterũ in
inferioꝛibo habet foꝛmã piſcis.hoc monſtrũ
hoĩes ſuꝑ ripas maris ambulãtes libẽter al
licit:⁊ coꝛã eis ſuꝑ aquas ludit:q; ſihominẽ
admirantẽ ꝓpinquare viderit appꝛopinquat
2 ipᷣe.⁊ ſi dat᷑ facultas hoĩem rapit ⁊ traijcit
in ꝓfundum:ſicq; carnibo eius ſatiatur.

¶ In eodem libꝛo vt ſupꝛa. Monoceroneſt

monſtrũ marinũ:habens infronte coꝛnuma

ximũ:quo naueſobuias penetrarepoſſit:ac

deſtruere ?ꝛ hominum multitudinem pꝑdere.
Sed in hoc pietas creatoꝛis hũano gene
riꝓuidit:quia cum tardum animal creatum

ſit: naues eo viſo poſſunt effugere.

„VGD ☚⁰ *
. 1. 7 2 4
1
„

CTapitulum. xiſ.

Arcos. Hautilos 2 Hubes.

IAIulrlidoꝛus. HNarcos. teſte Ari⸗
n ſto: tantevᷣtutis eſt piſcisvt me

diante lino ⁊ calamo ad manũ
piliſcatoꝛis hamũ tenẽtaccedat
ſtupoꝛ ⁊ inſenſibilitas:imo ⁊ totuʒ coꝛpꝰ ſtu⸗
pefacit:niſi citiꝰhamuʒ deijciat. Inde eſt ꝙ;
etiã ſtupoꝛifera vt papauer ⁊ hmõi cetera di

cunt᷑ narcotica.¶ Pliniꝰ lib.ix. Nautilos qͥ

ab alijs vocat᷑ pompilos inter pᷣcipua mira⸗
cula marꝭ cõputatur. Nãſupinus in ſumma

Capitulum. lxiiiſj.

equoꝛũ pꝑnenit. .ita ſe paulatim ſubꝛigens.vt

emiſſa ꝑ fiſtulam aqua velut exoneratus ſen
tina facile nauiget. Poſtea pꝛima duo bꝛa⸗
chia retoꝛquens membꝛanã inter illa mire te
nuitatis extendit: qua verificante in auras

ceteris bꝛachijs ſubꝛemigans media cauda

vt gubernaculo ſe dirigit:ita vadit alto lu⸗
burnicarũ gaudens imagine.ſi qͥd pauorꝭ in⸗
terueniat hauſta ſe mergẽs aqua.iſ¶Ex libꝛo
de naturis reꝝ. Nubes ſᷣm Ariſto.eſt piſcis

in aqua viuens applicatus ad petraʒ. Aqua

non deſcendit nec ſeparat᷑:niſi ꝑ attractionẽ
inſpirationis concitus.

Ereides ⁊ Oꝛcha.Jſidoꝛus. Nerei

n ges ſũt belua marine toto coꝛpebir

ſutis hiſpide. Habẽtq; ſpeciẽ aliquã
foꝛmatam cũ homine.Hoꝛũ aliqua cũ moꝛ⸗
talis ↄditionis imitatrix emoꝛi debet.audi/

tur pꝛocul gemit eius ac planctus. De his

plenius dictum eſt ſuperius in capᷣ. Balena.
Ex li.de na.re.Oꝛchũ monſtrũ marinũ eſt
(vt ait Pliniꝰ.)ei imago nulla poteſt expᷣmi
repᷣſentatione:niſi ꝙ ſit mollis carnis ĩmen
ſe.hec balenas graui odio ꝑſeqtur: dentibꝰ
truculẽtis ſecreta feminaꝝ irrũpunt:ac moꝛ
ſu lacerat. Ille vero ad flexũ imobiles:ad re

pugnãdũ inertes:põdere ſuo onerate ac pin

nis inualide. Solũ nouerũt auxiliũ in altuʒ

mare refugere:ſeq; toto occeano defendere.

Ecõtra vero oꝛche in malicia ꝑt inaces labo
rãt fugiẽtibo occurrere:⁊ incautas angnſtijs
trucidare:inuada vꝛgere: ſaxis illidere ꝛc.

3

De Piltibus

4 + rogit. oſtreũ ſiqͥdẽ in ſiccũ vłin ſicco iacens.
n ——,— iam vt in domo conchas tpꝑe acceſſiõis ma⸗
ris aperit.¶ Iſi. Eſt aũt in oſtrea pᷣcioſiſſima
margarita naturaliter infixa qᷓ maris aqua ĩ
RM Riiian ea ſolidat. Que etiã difficile apud reges in⸗
uenit᷑ ⁊ in littoꝛibo q̃ſi vilis iacens:avulgo ſa
xis aſperis ⁊ cauteribo colligit.¶ Pli. lib. ix.
Silicea teſta mcluſis fatẽdũ eſt nullũ ineſſe
ſenſum vt oſtreis putreſcẽte limo ꝓueniũt ac

ſpuma circa nauigia diutius ſtantia defixoſ⸗
Ee 7N . qʒ palos ⁊ ligna. Nuper cõpertũ in oſtrearia
—2 bumoꝛẽ = effluere in modũ lactis.
— . DOperatlones
— . O ſtree peculariter ↄtra venenaleporꝭ ma
E rini gnerſanr eucs monſag Biniin palma tri
—.7avG— buit᷑:ſtomachũ reficiũt:faſtidijs medentur.
Additq; luxuriã frigꝰ obꝛutis niue:ſũma
H montiũ ⁊ marꝭ vma miſcẽs.i¶ Aluum leniter
emolliũt:coctaq; mulſo tenaſmo q ſine exul
— — ceratiõe ſit liberãt.iſ Veſicaꝝ etiãvlcera re⸗
Cap itulum lx V. purgar. ioet vo 1 onehis ſnts ſcarive
ſWſz ⸗hia i ner int clauſa mire diſtillatiõibo ꝓſunt.Hoꝛũ
. abrſ. ODeliseitrnarſt ſ⸗ teſte cinis vuã ſedat: ⁊ ↄſillas admixto melle
0 capite ↄſtat. ¶ Pli.li. xxxij. Du⸗ ¶ Ariſto. Eſt ãt piſcꝭ de genere oſtree.i teſte
riſi imũ eſſe piſciũ ↄſtat eũ qͥ oꝛbii Oure: d cauda natat ⁊ rept.¶ Dyaſ. Oſtree
vocatrotundus ſine ſquamis poꝛphire vnde purpura tingit᷑ cochlee ſunt qᷣ
IB. vſte deſiccatiue v̈tutis ſunt b ⁊ ceteraꝝ co
chleaꝝ vᷣtute ſunt ſues.¶ Hã ⁊ ego eis vſus
† — S ſum in ramatica ⁊ diuturna ⁊ q difficile ↄcar
— — nant᷑ vulnera ⁊ caua:et nimis ꝓfunda.quas
Xꝗyylſtas appoſui cũ adipe veteri butiro nouo.

Ee

e

apitulum. lxv.

gigſe SItrea. Ex li. de na. reꝝ. Oſtreuz vt
eNn o dicũt Ambꝛoſiꝰ Iſi. Cumq; teſtaʒ ſ—
1 Seee es Capitulum. levi
gloꝛiet᷑. Sed cancer inſidias ei repentinas
Ggli ptendit.⁊ lapidẽ inter eiꝰ teſtas pꝛoijcit:neil P * 5 üiz
te las cõiungere poſſit.⁊ ſic oſtree carnes coꝛ⸗ . 2

„0
C

. —

1

Trattatus

Agrus. Paunſ. Pectine ⁊· Per
ca. Iſi. Pagrus piſ ẽ quẽ gre
P cifagrũ ideo nücupãt:ꝙ duroſ
Denſtes habeat: ita vt oſtreis in
mmmari alat᷑. Actoꝛ. Pagrus ⁊ ipᷣe
eſt dentix.de q̊ dictũ eſt ſuperiꝰ.¶ Plinius li
bꝛo nono. Omes qͥdẽ piſces pꝛegelidam hye
mem ſentiũt:ſed maxime qͥ lapidem habere ĩ
capite eſtimant᷑ vc lupi ⁊ pagri.C unq; aſpere
fuerint byemes:multi ex eis ceci capiunt᷑:ſi⸗
cut de lupo marino dictũ eſt ſuperiꝰ.iEx li
bꝛo de na. rerũ. Pauus maris dictꝰ eſt a pa⸗
uone volucre.:iquoniãa ſimilis ẽ ei ĩ coloꝛibo.
doꝛſo enĩ ⁊ collo pictꝰ ẽ coloꝛe diuerſo.i¶ In

eodẽ libꝛo vt ſupꝛa. Pectines marꝭ armant

vnguibo. lucent in tenebꝛis ignium moꝛe. In
magnis frigoꝛibo ⁊ magnis eſtibo recondunt᷑
quia temperatũ agerem eos habere opoꝛietvt
viuant:cum exceſſum paſſionũ in elementis
vngues Opere pati valeant.
Operationes
¶ Ariſtoteles. Aialis marini qð dicit᷑pecten
pedibus ſi qd appꝛopinquauerit oculũ ſubi⸗
to claudit.i¶ Pliniꝰ vt ſupꝛa. Pectines ſpon
te nature harenoſis pꝛoueniunt.
¶ Actoꝛ. Perca eſt piſc pluuialis varij colo
ris curſuvelociſſimꝰ ſquamis: pinnulis acu
tis ⁊ aſperrimis armatꝰ:qbo etiã ſe defendit
coõtra piſces maioꝛes ne pᷣdantes eã ĩiuadãt

pꝛe ceteris piſcibo fluuialibo ⁊ ſtagnenſibo in

firmis in cibo pꝛecipue conuenit.
¶ Alexander. Perca videns ſib i lucium im⸗
minere hoꝛret pinnis:⁊ ſic euadit.

Capitulum. lxviij.

Lataniſte et Perna. Albertus in
p libꝛo de naturis animalium. Plata⸗
niſte vt dicit Plinius.belue ſunt ma
rine:que gange fluuio Indie naſcuntur et in
mare veniunt.Et roſtrum habent delpbini.
et caudam habent cubitoꝛum ſedecim longi
tudinis. Dis ſocijs ſunt belue:quos ſtatnas
vocant bꝛachia bina habentes:quibus tan⸗
ta ineſt foꝛtitudo vt elephantes in aquam ins⸗
trantes infeſtẽt:⁊ eis permuſcidas abꝛũpat.
¶ Eodem libꝛo vt ſupꝛa.Perna animal ẽ ma
rinum de genere concharũ.Et eſt croceũval
de magne quantitatis exiſtens.intra ipᷣas ve
ſtitur vellere vulno ⁊ nitido valde pꝛecioſo:
et fiunt inde omamenta veſtium⁊ peploꝛum
pꝛecioſa.

ww fh

—

Capitulum. ſxix.
AIſtris. Albertus in libꝛo vt ſupꝛa.
p Siſtris animal eſt marinum magnũ
valde vt dicit Plinius. In occeano
gallias attingente aliquando inuentum. Ali
quando ſe offert mare in moduʒ altiſſime co⸗
lumne intra vela nauigantium apparens.et

aquam ingentem ſpargit:ita ꝙ in pauoꝛem
vertit nauigantes.

.Capitulum. lxx.

De Pilcibus

Inna ⁊ Plais. Pliniꝰ li.ix.Pinna ẽ
p piſcis concharũ generis.naſcitur in
limoſis ſubꝛecta ſemper:nec vnq; ſi⸗
ne comite:quem pinnocherem vocant. Alij
pinophilacem: id eſt ſuilla parua. alibi can⸗
cer.dapis aſſectatoꝛ.pandit aũt ſe luminibo.
oꝛbum coꝛpus intus minutis piſcibo pᷣbens.
Aſſultant alij ꝓtinus:⁊ vbi licentiꝰ audacia
creuit implent eaʒ.At illa oꝛe compꝛeſſo.qͥc⸗
quid cõcluſerit examinat.partemq; ſocio tri

buit. Quo magis miroꝛ exiſtimaſſe Aalcdag

aquatilibus nulluʒ ineſſe ſenſum.¶ Ex libꝛo

de naturis rerũ. Pinna de genere concharũ

eſt:coꝛpuſq; rotundũ habet. Mas ⁊ femina
ſocialiter ambulãt.aperit pinna conchas ſu
as ad lunã.ſeq; paruis piſcibo offert q̃ſi moꝛ⸗
tuam.Qui pꝓtinꝰ exultantesvbilicentius(ſi
cut dictũ eſt) audacia creuerit implent eius
conchas. Hox vero pinnam ſe plenam ſen⸗
tiens appᷣhenſum qͥcqͥd incluſerit examinat.
Actoꝛ.Plavs eſt piſq notus ⁊ vſitatꝰ apud
nos.ſcʒ ⁊ bicoloꝛ.Nam ex vna parte albo:ex
alt era niger. De quo ſicut de pluribo alijs ni⸗
hil in pᷣnommatis autoꝛibo repperi:niſi foꝛte
alijs nominibo vocentur ab eis qᷓ; a nobis.

Capitulum. lxxj.
OVittcus marinus. Iſidoꝛus. Poꝛcus
p marinꝰ eſt qui vocatun ſuillus.qꝛ dũ
ceeſcam querit:moꝛe ſuis terraʒ ſub a⸗

quis fodit.Circa guttur enim habet oꝛis oꝛi

ficium.⁊ niſi roſtrum harenis immergat pa⸗
ſtum non colligit.i¶ Ex libꝛo de naturꝭ rerũ.
Poꝛcus maris eſt piſcis eſibilis poꝛci terre⸗

ſtris ex magna parte ſimilis. Ham et caput
habet ſimilimum:et membꝛa in coꝛpoꝛe.co⸗
ſtaſq; ſimili modo diſpoſitas. Tota fere ca⸗
ro eius in pinguedinem tranſit.¶ingua eius
abſoluta eſt vt poꝛci:ſed voce differunt. In
eius doꝛſo quedam ſpine ſunt venenũ effica⸗
ciſſimum habentes:⁊ punctionib ſuis val⸗
de cruciantes. Sed fel eoꝛum puncturis re
medio eſt.Pliniꝰ li.xxxij. Inter venena piſci
um ſunt poꝛci marini.ſpine in doꝛſo cruciatu
magno leſoꝛum. Remedio autem eſt limꝰ ex
reliquo coꝛpoꝛis picium eoꝛum.
FTAAES
mamam
= KAII W R
Seͤ W III
4 2
—

4
E 177
EE4 W 2

Capitulum. lxxij. „

Trattatus

Olippus.Areſto. Polippꝰ hʒ iuua⸗
mẽ ſquamoſitatẽ pedũ.ꝑ ullã enĩ ĩuol
uit om̃e qð ſibi appꝛopinq̃t. Aĩal tũ
hũs ſanguinẽ h cerebꝝ. Mẽbꝛa vẽtrꝭ in ſe
pia ⁊ multi pedeↄſiliaſunt ĩ figura ⁊ tactu qͥc
qͥt comedit aggregat ĩ cauernis vbi manet.
Et poſtq; om̃e idoneũ ſibi comederit.tũc te⸗
ſtas reſiduas ⁊ coꝛtices cancroꝝ ecit. Ou
tat᷑ coloꝛ eiꝰ ⁊ coloꝛe lapidũ qͥ ſũt ꝓpe illum fit
coloꝛatꝰ qdð ei accidit cũ timuerit.Ex lib.de
na.re. Polippus eſt piſcis tantã hñsvirtutẽ
in bꝛachijs:vt nautaʒ aliqñ de naui incaute
ſtantem rapiat:⁊ ĩ mare trahat:eiuſq; carni⸗
bo ſatiet. Carnibo eni libẽter veſcit᷑ſupinꝰ ad
heret ſcopulis:⁊ auelli neqͥt.cui ſi fetida res
admota fuerit:ab eiꝰ odoꝛe ꝓtinꝰ reſilit. Hi
in mari iuxta venetiã frequẽtiſſimiſũt. Item
polippi ſiue multipes verſo in terrã capiteco
eunt.oua atq; tã multa fecũditate faciunt:q;
hoĩs occiſi teſta capi nõ pũt.ſuꝑq; ſedẽtes et
incubãtes qſi cancellaꝶ bꝛachijs camerã fa
ciũt. Itẽ pollippus vel multipes coꝛnu cerui
vel ſtoꝛa ſicci funo deludit᷑ ⁊ depᷣhendit᷑.q
diligit ipᷣm.⁊ ob hoc intrat vaſa venãtiũ.Ex
ipᷣo etiã aſſato ĩ hamo poſito venatoꝛes mul
tos capiũt piſces. Polippꝰ⁊ karabo.ſi ſimul
irriti fuerint:karabo moꝛtuꝰ inuenit᷑. Itẽ ðꝛ
ꝙ; cũ ouant natãt:⁊ mares ⁊ femie debilitan
tur intm̃:vt apiſcibo paruis comedant᷑:⁊ ĩ ca
uernis facile depᷣhẽdunt᷑.qð tñ nõ accidit iu

uenibo ⁊ puis:ĩmo foꝛtioꝛes ſũt magnis. Itẽ

in hyeme coeũt.in vere aũt ouãt ſiue pariunt
Caput maris longiꝰ eſt capite femine.

—

m. lxiiſj.

Vngitiuus.Ex li.de na.re.Pungiti
uus vero eſt oĩm fere piſciũ minimꝰ
q buſdã ſpinis ſᷣm nomẽ ſuũ pungẽs
Mas in eis circa fauces rubeus eſt. Femi⸗
na vero illa rubedine caret. Ambo vᷣo macu
lis nudati ſunt.Hos vulgꝰ opinat᷑ ſine ſemi
ne in aqͥs creſcere.⁊ qd mirabilius eſt: alios
etiã hoꝝ ſemẽ ꝓpagari. Uñ ⁊ hũc piſcem ma
trẽ piſciũ vocant.Dicũt eni ſi ſtagnũ nouũ fi
at:nulluſq; piſcis immittatur. Hos piſcicu⸗
los anno pᷣmo in eo inueniri.⁊ anno ſcðo di⸗
uerſi generis piſces ex eiſdem ꝓpagari.

Capitulum. lxxiiiſ.
AVirpura. Ex libꝛis de naturis rerũ.
p Purpure ſunt conche marine q̃ ver
no temꝑe congregantur:⁊ attrite li⸗
quoꝛeʒ oꝛe ſaliuant. Similiter ⁊ murices cir
ca canis oꝛtũ tricenis dieb. Mutuoq; attri
tu lentoꝛe cuiuſdã cere ſaliuãt ſimiliter:ꝛ mu⸗
rices. Purpuras ac viuas capereↄtendunt:
qꝛ cum vita ſua ſuccum illũ euomũt:⁊ maio⸗
ribo quidẽ conchis detracta concha auferũt
Minoꝛes vero cum teſtis frangunt: ita de⸗
mum roꝛẽ eũ excipiẽtes tvyri lingua purpure
longitudine digitali:qua paſcitur ꝑfoꝛando
reliqua conchilia tãta aculeo duricia.Aqua
dulci enecantur:⁊ ſicubi flumini immergun⸗
tur. Alioquin capte etiaʒ diebo qnquagenis
viuũt ſaliua ſua.Hoꝝ piſciũ conche ĩfra an⸗

nũ magnitudinẽ implẽt:ꝙ ſi ante in creſcẽdo

trãſcurrãt:vim libidinis aufer̃t:necvltra co

ie pñ̃t:vt in tꝑe pᷣcioſum liquoꝛem pariant.

Vnde ſumma diligẽtia pᷣmo anno detrabun

A

=
S

—
—

— =
=
=

mit
t
gam
1
unt:
nuio⸗
ſeni⸗
vure
e⸗
Cn
ens
t
n0
fi.

un

—

—
.
— e . 26

—ANN—☛n

De Piſcibus

fur eis conchevelↄfringunt᷑ ne creſcãt. Hoc
liquoꝛeveſtis purpurea tingi ſolet.qͥ coloꝛni
gricãtis roſe moꝛe ſublucet purpure(ᷣm Pli
nium)fetidis odoꝛibacapiunt᷑.et cũ ſemine⸗
ces fuerint mari redd ite reuiuiſcunt.

Dperationes

¶ Pliniꝰ li.xxxiij. Ppurpure ↄtra venena pꝛo
ſunt. Hoꝛũ teſte cinis vtiliter cũ melle illinit
yvlceribo capitis.i¶ Idem quoq; cinis cũ mel
le efficaciter ſanat mulieruʒ mãmas.pannis
etiam inſiſtit vtroq; modo. Idem cinis ſi⸗
ne opus ſit incipiẽtes diſcutere ſiue coctos
emittere.Purpuraꝝ ſiue muricũ minoꝛa ge⸗
nera ſunt efficacioꝛa.⁊ oꝛis halitũ cuſtodien

tia..i¶ Dyaſcoꝛides. Purpura maritina ⁊ bla

ta appell atur:qꝛ quaſi blitula ſanguinis ap⸗
paret.Huiꝰ virtus ſicca eſt.vndevulnera pu
trida gingiuaꝝ in puluerẽ redacta ⁊ impoſi⸗
ta purgat ⁊ cicatriʒat.iEt ſi in eis mala ca⸗
ro ſuꝑcreuerit:puluerizata adhibita depa⸗
ſcit eam ⁊ extirpat.hoc et eius vngule com⸗
buſte faciunt.i¶ Eedem vngule ⁊ cooꝑtoꝛiuʒ
conchilij albũ fumigata caſtoꝛei odoꝛem ha⸗
bent:ac fumigatione ſua ſtericis offocationi
bus laboꝛãtes liberãt.i¶ Epilenticos curãt.

bibita ventrẽ mouent. Conchiliũ ipᷣm cõbu⸗

ſtum omnia ſupꝛadicta nouit facere.

—

Capitulum. xxu.

Ayte ⁊ Raba.Ex libꝛis de na⸗

turis reꝝ. Ravte que rahis gal

rx lice dicuntur:eſt piſcis marꝭ in⸗
ter piſces nobiles reputatꝰ.ad
mogdum vilis.Et hoc vbi eſt pi

ſcium copia.pꝛope modum rotundus eſt. et
in lõgitudine ⁊ latitudine fere equalis. O cu
los habet hoꝛribiles.Os quoq; defoꝛmida
te liuidum.⁊ hoc non eo loco quo piſces ce⸗
teri ſed loco ventris.vbi vero caput ⁊ oculi
ſunt os non habet. Caudã habet pꝛelongaʒ
vt coluber:⁊ in ea ſpinulas quaſdam acutas
valde.Habet ⁊ qũq; in capite lapidẽ:nec cre
dimus ꝙ natura creauerit eum inutilẽ. Hu⸗
ius carnes indigeſtibiles ſunt vt carnes bo
uine. Impinguatur (vt dicit Ariſto.) vento
meridionali flante. Joꝛath Eſt aũt piſcis no
mine rahas ſtupefaciẽs.ita ꝙ cũ rhete poꝛta
tur ꝑuenit ſtupoꝛ eius ad manũ qua poꝛtat᷑.
hic occultatur in arena⁊ luto. Nenaturq; to
tum qð ex piſcibo appꝛopinquat.⁊ qꝛ ſtupefa⸗
cit eos:ita ꝙ nõ poſſunt moueri.Ipᷣeq; con⸗
ſequitur illos ⁊ comedit eos.

RE Ke

—
e ð

Capitulum. lxxxvj.
Ana marina. Ambꝛoſiꝰ. Rana hoꝛ⸗
r rens in paludibo: decoꝛa ĩ aqͥs in qͥ
bus omniby fere breſtat elementis.
