gram colerã ꝑ ventrem deponit. cumvino bi
bitum moꝛſibo venenatis occurri.
Siccum et combuſtum gingiuas confir⸗
mat cimn polenta adhibitum omnmho tumoꝛi
bus vtile eſt. Solum impoſitum medet᷑ po⸗
dagricꝭ. ¶ Cerotis mixtũ papulas limpidat
Spleneticie impoſitũ cum ſale pꝛauos hu-

moꝛes exurit. In balneis infricatum pꝛuri⸗
ginem tollit. Fomento tumoꝛes ſtericos mi

tigat.O doꝛ eius nauſeam pꝛohibet.

¶ Tuſſientibopꝛodeſt.⁊ eſt diureticumvalde
Huius genera duo ſunt.ſcilicet maſculus qͥ
floꝛem generat album:⁊ femina purpureum.

¶ Platearius. Polegium valet contra frigi
dum reuma. Vinum decoctionis eius ↄtra
frigidam tuſſim ex glutinovel aquoſo humo
re.contra doloꝛem ſtomachi ex frigiditateꝛ
ventoſitate.¶ Ex herbario. Si infans ĩ vte
ro moꝛtuus fuerit:huius tres ramirecentes
triti:⁊ in vino veteri potati mire ſanant. Va
let ⁊ ad veſice vel calculi ⁊ ad coꝛdis pectorꝭ

ſtomachi toꝛacis ve doloꝛem.i Pliniꝰ libꝛo

decimo. Dagna eſt cũ menta ſocietas ad re
creandos animo deſectos.Ad oꝛis vlcera⸗
tionis ⁊ ad tuſſim efficax hab etur.
¶ylos recentis incenſus pulices odoꝛe ne
cat.Ad hyemem cum ſale eſt vtile.Eſtate ca
loꝛes ſedat. M
Macer. eruida pulegij vis ſiccaq; dicit᷑
eſie.Tertius a medici datus eſt gradus hu⸗
ic in vtroq;. Sepius hanc herbã ſi pꝛegnãs

ſumit aboꝛtit. enſtrua deducit cum vino

ſumpta repente. Hocq; modo tardas hec ex
trahit herbas fecundas ⁊c.

J

Tractatus

q; populo ⁊ edere.Tria ſũt ppli gña. vicʒ al⸗
ba ⁊ nigra ⁊ q̃ limbica appellat᷑ minima folio
ac nigerrima fungiſq; enaſcẽtibo. Hec etiam

—

Capitulumm ertlxir.

O pulus arboꝛ. Pãdecta Populłꝰar

boꝛ duas hʒ ſpẽſ. vñ Dyaſ. duo facit

capla. Unũ ſic incipit. Populꝰ quã
leuce dicũt ⁊c̃. Aliud ſic Agiros.i. Populꝰ
arboꝛ quã alij leuce vocãt ⁊c̃.in fine ca.Aliqͥ
inqt ꝑhibẽt arbor eiꝰ lacrimũ in oꝛidanũ di
ſtillatũ ſuccinũ facere.i.karabe ⁊c̃. Auicẽ.ſil
facit duo capła. VUnũ qð incipit haur roma
nũ volens dicere agiros:vt Dyaſ.dicit.Ali
ud akaroſa.Pli.tria gña ppli facit:alba:ni⸗
gra.⁊ q̃ limbicavocat᷑ mima folia nigerrima
alba folio bicoloꝛ ſuꝑne cãdicans: inferioꝛi
pte viridi hinc nigra.q̃ inuẽta circinate rotũ
ditatꝭ.fo.ſũtvetuſtioꝛa ĩ angulos exeũte ecõ
trario edere anguloſa rotũdant᷑. Iſi.Popu⸗

lus dicta ẽ:eo ꝙ ex eiꝰ calce multitudo na⸗

ſcat᷑. Cuiꝰ genꝰ duplex.Nã alteraẽ alba.alte
ra nigra.Alba ppls dictaẽ:qꝛ fo.eiꝰ vna ꝑte
ſũt alba.altera viridia.E ſt ̊ bicoloꝛ hũs q̃ſi
noctꝭ ⁊ diei notas. Generat etiã reſinã:q̃ ele
ctrũ noĩat᷑circa oꝛidanũ fluuiũ.vel vt alij me
moꝛant᷑ ĩ finibo ſyrie. Ambꝛo. Bicoloꝛẽ pplłs

Arboꝛ vicʒ coꝛonis vmbꝛoſa victricibo.Pli.

li.ij. õtes amat ppls ſi ⁊ buxꝰ.nec niſi in
aq̊ſis ꝓuenit pplłs.ſiè nec ſalix nec alnꝰ.Vni

tas vᷣo folioꝝ cuiuſq; ꝑmanet ĩſuo gne.pᷣter

mens eſt Auicẽne ⁊ alioꝛum autoꝛum.

Hoyoperationes

¶ Dyaſco. Populus arboꝛ calefacit ⁊ hume

ctat mediocrit᷑.Huiꝰ coꝛtex bibita iſthiadi

cis medet᷑.⁊ ſtrãguirijs ſubuenit. Hulti eti

am dicũt ꝙ eadẽ bibita eſt rene velvꝛina bur
donis gñare nõ ꝑmittit.i¶ Eius folia bibita

poſt purgationẽ mẽſtruoꝝ ſili mõo ceptũ nõ

admittũt. Succꝰ folioꝝ eiꝰ doloꝛiby auriũ
ſubuenit.¶ Succus ſemiĩs eiꝰ melle mixtꝰ

caligines oculoꝝ detergit. Itẽ folia cũ ace⸗
to cathaplaſmata podagricq medent᷑.¶ Se⸗

mẽ vᷣo cũ aceto bibitũ epilẽticos curat.Re⸗
ſina eiꝰ virtute calidioꝛ eſt.⁊ malaginatibus
vtiliter miſcet᷑. Aliqͥ etiã ꝑhibẽt huiꝰ arbor⸗
lacrimũ rodanũ diſtillatũ? coagulatum ſuc⸗

cinum facere.quod tritum ac bibitum ſolu⸗

tiones ventris cõſtringit ⁊ ſtomachũ reficit
Ac fluoꝛem ſanguinis repꝛimit.¶ Conſtan⸗
tinus. Populus calida eſt ⁊ ſiccaĩ pᷣmo gra

du. aliquantulum habens pon ticitatis.Eo⸗
leram rubeã purgat. Pꝛodeſteis qui doloꝛẽ

habent in capite. aut apoſtema vel ydropis

ſim.conſtipatos etiam ventres purgat.

n

—w

. f f f -- —— — — — —.— — —

=☛

4
dli⸗
ian

nn.

ſe

nſn

nſo

Uin
nog
,
olon
rope

„*

Prherbis

Capitulum. ccclxx.
Ollipodiũ latine.grece dipteris.ara
p bice biſbeyg. vel biſte vel filicica.
BSerg. i. ag. ca. biſ beyg auct. Dyaſ.
Biſ beyg.i. Polipodiũ eſt plãta naſcẽs in ru
pibo ⁊ ĩ ſaxis ⁊ in muris hũidis antiqͥs ⁊ ſuꝑ
ſtipites. ⁊ iuxta radices antiquaꝝ arboꝝ ma
xime quercꝰ:cuiꝰ longitudo ẽ vniꝰ palmi.et
eſt ſilis herbe decẽ baracos.⁊ ſuꝑ ipᷣm ſũt pi
li:⁊ eſt alta:ſed nõ eſt exaltatio eiꝰ ſubtilis ſi
cut baracos.⁊ hʒ radices ſuꝑ q̃s ſũt pili a q̃
egrediunt᷑ rami.⁊ radix eſt ſilis aĩali qᷓttuoꝛ⸗
decim pedũ:qð nominat᷑ ſcolaca:id eſt ſcolo
pendria.⁊ groſſitudo eus eſt ſicut digitus.⁊
coloꝛ eius interiꝰ eſt viridis ad albedinẽ de
cliuis ⁊ dulcis ſapoꝛis.⁊ eſt illa q̃ cediti vſuʒ
medicine. Dyaſ.ca.de polipodio. Polipodi⸗
um naſcit᷑ in parietibo humectis ⁊ circa radi
ces arboꝝ vetuſtaruʒ in quercub. Radices
ſunt illi aſpere ⁊ illigate ſicut polipus.groſſi
tudinẽ digiti habẽtes. Roſa vero deintꝰ vi⸗
ridis ⁊ ſubalbida apparet. Pliniꝰ ca.dꝛiopte
ris vel dipteris in arboꝛib naſcit᷑ filici ſimi⸗
lis tenui folioꝝ ſub dulcium inciſura radice
hirſuta:⁊ cetera.Hoc nomẽ videt᷑ cõpoſitũ

ex dꝛio qð eſt quercꝰ:⁊ pteris q̃ eſt filix.dꝛio⸗
pteris ſcripſit Stephanꝰ. ⁊ aliqͥ dicũt ꝙ vo⸗

catur filix maſculus.ſed filicẽ femina inueni
es ſuꝑpius de.f.in ca.cc.Gal.viij.ſim far capᷣ.
de polipodio.in ſapoꝛe eiꝰ eſt dulcedo et ſti
pticitas. Virtus eius eſt q̃ deſiccat deſicca⸗
tione ſoꝛti ſine moꝛdicatiõe.⁊ eſt laxatiua.et

habet vim putrefactiuã vnde⁊ pilos nudat.

HPoperationes

Johãnes meſue.ca.ð polipodio.Polipo⸗

diũ eſtradix plante:cuiꝰ oꝛtus eſt ſuꝑ arbo⸗
res ⁊ ſuꝑ lapides.Et vocauit eã grecus fili⸗
cem arboꝛis.⁊ illud qð na ſcitur ĩ lapidibo bu
miditatẽ habet ſuꝑfluaʒ indigeſtam faciens
ventoſitatem: ſubuerſionẽ ⁊ nauſeã. VUerum
melius ex eo eſt arboꝛeum.etꝓpꝛie qñ naſcit
ſuꝑ arboꝛem poꝛtantẽ glandes.⁊ eſt cũ ꝓpꝛie⸗
tatibo bonis.? ꝓpꝛie qð eſt groſſum ſi olidumꝛ

nodoſum:⁊ cuius coloꝛ partic ipat gliqd ni⸗

gredinis ac rubedinis:ſed parũ:⁊ cuius con
fractum eſt ſicut coloꝛ fiſtici: ⁊ in quo eſt ali⸗
qͥd ex aromaticitate. aliud eſt in cuiꝰ ſapoꝛe
eſt dulcedo cũ inſipiditate derelinquẽs in gu
ſtu aliquid ex amaritudinevltimo: ⁊ qð eſt re
cens.Et idẽ auc. Dvalſ.ca.eſt in. iij.ſic. in.ij
Et idẽ auc. Haly ca.eſt et ſic.in ſecũdo reſo⸗
lutiuũ humiditatũ groſſarũ ac viſcoſaꝝ.⁊ ex
ſiccatiuum: ⁊ abſterſiuumꝰ reſolutiuum.⁊? eſt

bibuur ſimplici

ex maxime deſiccantibo extenuantibo coꝛ⸗
pus.⁊ facit ſubuerſionem⁊ nauſeã.⁊ eſt eius
operatio debilis ⁊ rarda:⁊ tollitur ab eo no⸗
cumentũ pꝛimũ:adminiſtrãdo illud cũ aqua
mellis:⁊ aqua paſſularum ⁊ o.
¶Et idem auct.Humay coquit᷑ cũ iure gal⸗
loꝛũ ⁊ gallinaꝝ:⁊ fit ſolutiuũ bonũ.⁊ ſimili⸗
ter cũ aqua caſei:⁊ fit ſolutiuũ conueniens.
auferunt ei nocumentũ ſecundũ.ſi admiſcet
ei aliquid de cõfoꝛtantib ſicut ſunt ſemĩa re
dolentia.⁊ ſpecies ſicut ſunt daucus ꝓpꝛie ⁊
gniſi:⁊ ſemen feniculi ʒinʒiber ⁊ ſimilia. deco
ctionẽ autem ſufficientem ſuſtinet.
¶ Serapion aucto. Dyaſ.Habet virtutẽ ſol
uentẽ.datur vero cocta cũ iure gallinaruʒ:⁊
oleribo aut cũ piſcibo ⁊ cũ mulſa aut ſicla aut
ſimilib:⁊ melancoliã ⁊ flegma deponit. Ca⸗
thaplaſmatibo adhibita condilomata aniſol
uit. ⁊ qñ deſiccatur ⁊ teritur ⁊ dat᷑ in potu cũ
mellicrato purgat flegma et melancoliã.⁊ qũ
fit emplaſtrũ cũ eo ↄfert attritionibd neruoꝝ
⁊ ſciſſuris digitoꝝ et emoꝛroidibo.
Et idem aucto. Aben meſuayv. Pꝛopꝛietas
eius eſt purgare melancoliam:⁊ flegma ſine
punctione et malicia.⁊ melius eſt eo ex citri
num:cnius ſopoꝛ vergit ad cõpunctionem et
groſſitudinem et dulcedinẽ.⁊ groſſitudo eiꝰ
eſt ſicut digitus. Et qui vult ipᷣm ſumere:de⸗
coquat in aqua ſicle decocte:⁊ poſtea bibat.
quando autem vis ponere in decoctione nõ
opoꝛtet vt rectifices ipᷣm aliter niſi ꝙ terat ?ꝛ
miſceatur cũ eis.Doſis eius decocti aut in⸗
fuſi eſt a.ʒ.ij.vſq; ad.v.⁊ ſine decoctione aut

ſine infuſione a. z. i.vſq; ad.ij.

¶ Et idem auctoꝛitate meſcha. Pꝛopꝛietas
olipodij eſt purgare leniter melancoliam ⁊
b iter cum zuccaro:aut mixtuʒ
cum aliqbus decoctionibo aut confectioni⸗
bus.Et ingeniati ſunt aliqͥ medicoꝛum ad il
los qͥ non poterant aliquas medicinas acci
pere.pꝛoijcere ipᷣm tritum in aliquibo cibis
ipſoꝛum: ⁊ purgat leuiter melancoliam. Do⸗
ſis eius ſimplic iter cum zuccaro eſt.z.ij. de⸗
cocti autem cum medicinis.ʒ.iiij.
Johannes meſue. Solutione egucit cole
rain nigraʒ cum facilitate.et groſſuʒ flegma
2 muſculaginoſum ⁊ imaterias iuncturaruʒ.
et confert colice:ſᷣm omnem modum admi⸗
niſtrationis eius⁊ duriciei ſplenis:⁊ ꝓpꝛie cũ
epithimo et ſale indo. W
ſEtↄfert ad febꝛes melãcolicas.et ppꝛie cũ
aqua mellis:et ſanat ſciſſuras que ſũt ĩ mani
bus. Doſis eiꝰ eſt a.ij.aureis vſq; ad.iuj.
¶ Auicenna in libꝛo de viribus coꝛdis dicit

Tractatus

Capitulum. ccclxxj.
Olicaria latine.grece coniʒa.arabi
p ce gaſir. Dyaſ.ca.ð coniʒa.alia ẽ ma
ioꝛ atq; odoꝛe guioꝛ.alia parua⁊ odo
re iocũda.ĩter has alia ẽ media generabilio⸗
ris odorꝭ.q̃ꝝ pma appellata ẽ coniʒa lata ſi⸗
ue vanitis.vel vt latini armẽetalis. Itẽ ſcõᷣa
vocat᷑ etiã labanotis.ſiue vt latini piper ma
rina vl ſiriſcarꝰ.media appellat᷑ etiaʒ coniʒa
ceſaleos.ſiue vt latini thimꝰ mioꝛ.maioꝛ aũt
⁊ mĩoꝛ coniʒa hñt ſo.ſilia oliue ſʒ aſpa et pin
gnia⁊ viſcoſa.mĩorꝭ vᷣo ſo.odoꝛata ſũt.maio
ris guis odorꝭ.q̃ etiã ĩ frutice maioꝛ ẽ.virga
maiorꝭ ẽ lõgitudis cubitꝭ duobo.mĩoꝛ vero
vniꝰ pedis lõgitudiepoꝛrecta ẽ.floꝛẽ fragilẽ
⁊ mellinũ hũs coloꝛẽ:⁊ amaꝝ ſa poꝛẽ:⁊ cũ flo
ruerit velut capillos facit.Radix ẽ illi inutil
BGBal.vij.ſim.far.ca.Coniʒa.i.policaria tã ma
ioꝛ qᷓ; mioꝛ ſuũis ſũt cõplex iõis⁊vᷣtutꝭ:ĩ guſtu
qͥdẽ acres ⁊ amare apꝑentes.calefaciũt val⸗
de:a ꝑte fructuoſa ẽ plãta.Eſt at ⁊ tertia ſpe
cies policarie ĩ hũidioꝛibo locis naſcẽs feti⸗
dioꝛ ambabo⁊ debilioꝛ.ſʒ due pᷣme dicte tres
gradus ſunt in calefaciendo ⁊ ſiccando.

Dperationes

¶Dis fructꝰ eiꝰcũ folijs ſuis fumigio adhi⸗
bua:⁊ ſuppoſita venena lõgiꝰ arcet aqᷓ eius

perſa pulices necat. Yolia eiꝰ in cathaplaſ⸗
mat ibo adhibita moꝛſus venenaros mitigãt
Vulneriboꝛ puſtulis medicant᷑.i¶ Floꝛes eiꝰ
⁊ folia cũ vino bibita mẽſtruis imperãt.Ab⸗
oꝛſum faciũt.vꝛinã ꝓuocãt.Loꝛtiõibo ſubue
niũt.i¶ vycteriq bñ adhibent᷑.C ũ aceto bibi
ta epilentic pᷣſtãt effectũ.i¶ Elixatura vᷣo eo
ru fomẽto adhibita cauſas matricꝭ cõponet
¶ Succus eiꝰ ſuppoſitꝰ aboꝛſum facit.oleo

mixta ⁊ ꝑunctatuta coꝛꝑa contra frigoꝛa ſer

uat.minoꝛ vᷣo impoſita ⁊ ea cathaplaſmati⸗

bus adhibita doloꝛẽ capitis mitigat.media

vero coniʒa haſtã habet groſſam et lenia fo⸗
lia:⁊ paulo maioꝛa. Maioꝛ vero nõ pinguia
nec maioꝛa hʒ folia.ſed grauẽ iactãtia odoꝛẽ
guſtũ ſuauẽ ⁊ inutilẽ oĩibus.i Viperas ⁊ ſer
pentes fugat.Et vuule vitia remediat.ma⸗
ioꝛ ⁊ minoꝛconiʒacalefacit ⁊ deſiccat.deco⸗
cta igit᷑ in oleo ad peryodas febꝛiũ ⁊ typoa ⁊
malicioſos rigoꝛes ꝑuncta facit.¶ Ylos cũ
folijs in vino potatus fetus extrabit ⁊ vehe
mẽter mẽſtrua purgat.¶ Gal.Siqs folia cũ

mollibo ramuſculis appoſuerit alicui parti⸗

cule ſiue decoquẽs oleo vtat᷑ ea. Videt᷑ au
tẽ ⁊ rigoꝛũ qͥ ᷣm periodũ alleuiatiuũ huiꝰ ole
um. Yloꝛes aũt eoꝝ ſimilis virtutis ſunt.
¶ Quocircaquidam ⁊ hos cũ folijs terẽtes
oleo pꝛopinant gratia mouendi mẽſtrua vio
lenter ⁊ educendi embꝛiones.

B

dUO

2

„* — 8 d

= =

d α n d

Deo Herbis

Capitulinm. ccclxxy.
Oligonia. Pãdecta. Poligõia a go
p niqð eſt genu. Nã ⁊ multi genicula⸗
tam ⁊ cẽtũnodiãvocãt.ſeu a goni qd
eſt ſemẽ. Hã Dyaſ. olicarpos vocari dicit

qð mag eſt credẽdũ.⁊ hec ſanguinaria ⁊ coꝛ
rigiola a multꝭ vocat᷑.⁊ ẽ quã virgaʒ paſtoꝛis
IYra.vocãt:vt ptʒ ꝑ concoꝛdiasʒ Dyaſcoꝛidis
cg.de poligonos.⁊ Aui.ca.de virga paſtorꝭ.

Dperationes

Dyaſco. Poligonos maſculus herba eſt
virgas hñs teneras molles ⁊ multum nodo
ſas:⁊ expãſas ſupꝑ terrã ſicut agreſtꝭ.ſolia hʒ
mute ſilia: ſed oblonga ⁊ mollioꝛa.⁊ ſemẽ in fo
lijs ſingulis.vñ ⁊ maſculus eſt flos ille albo?-
feniceus.¶ Poligonos vᷣo femina frutex eſt
vnã virgã hñs mollẽ ⁊ cannoſaʒ ſpiſſaʒ ⁊ no⸗
doſam:in qͥb nodis ſolia ſunt pini ſiſia. Ra⸗

dix eſt illi inutilis.in locꝭ naſci᷑ humidis ⁊c̃.

¶ Pliniꝰ. Poligonũ greci vocant quaʒ nos
ſanguinariã:nõ attollit᷑ a terra.folijs rute ſi⸗
mile ſemine graminis.quã plura genera poli
goni faciũt:hũc marẽ intelligi volunt:appel
lantq; a multitudie ſeminis aut dẽſitate fru
ticis.Alij poligonon a frequẽtia geniculoꝝ
⁊c.i¶ Stephanꝰ in ſynonomis. Poligonos:
id eſt virga paſtoꝛis.v ꝓ y ſcripſit vt aſſueutt

7 in Riraimida poligonos.i.coꝛrigiola mul⸗
tigonia.alij vo camerʒillũ dicũt.q Pliniꝰ li.
xxvij. Poligoniũ greci vocant herbã quam

nos dicimꝰ ſanguinariã.a terra nõ attoli fo
lijs rute ſilis gramini. ¶ Succus eiꝰ naribꝰ

inſuſus ſanguinẽ ſuppꝛimit.Et potꝰ cum vi
no cuiuſcũq; partꝭ ꝓfluuiũ ⁊ cruẽtas excrea⸗
tiones inhibet ac ſiſtit.¶ Dyaſc. Poligonos

maſculus herba eſt hñs virgas teneras mol 20. o? „OD.
5 p Alatinis omnimoꝛbia: eo ꝙ multis

les ac multas nodoſas:⁊ ſuꝑ terrã expãſas
ſicut agreſtꝭ.vnde ⁊ policarpos dicta ẽ.flos

illi eſt albo aut fenicinens. Uirtutẽ hʒ ſtipti⸗

cã ⁊ frigidã. VUnde ſuccus eiꝰ bibitꝰ medicat᷑

occurrit. Febꝛibo periodicis maxime ꝓdeſt

unte hoꝛã acceſſiõis.¶ Suppoſitus q; fluxũ
mulieris cõſtringit.auriũ doloꝛes cõpeſcit.

Coctũ cũ vino ac melle curat vulnera natu⸗
re.¶ Folia eiꝰ cathaplaſmata eſtuatiões ſto

machi tollũt. Sanguinẽ reijciẽtibo ſubueni

unt. herpetas curãt. Jgnẽ ſacrũ extinguunt.
tumoꝛes ac duricies tollũt.¶ Sãguinẽ reij⸗
cientibo vulneribo maxie ꝓſunt. Poligonos

vero femina frutex eſt virga hůs molle ⁊ c.

Capitulum. cccl

noſam? ſpiſſaʒ. ⁊ eſt ramoſa pinguis atq;no D

doſa.in quibo nodis ſunt folia piriſimilia.
¶ Radix ei eſt inutilis:⁊ naſcit᷑ in loq humi⸗
dis. Uirtꝰ eſt ei ſtiptica.⁊ facere põt omĩia ſu
pꝛaſe Tpra licet minoꝛẽ habeat vᷣtutẽ.Et ſci
as eſſe herbã que ðꝛ pera ſiue burſa paſtoꝛis.

de qua ſupꝛa in cap.cccliij. dictum eſt.

— .
=W — — =è . . . .
.

xxiij.
Olio. Iſidoꝛus. Polios a grecꝭ ðꝛ.
mosbis ſubuẽiat.Naſcit᷑i mõtibo et

duris locj. de vna radice multas ⁊ tenues fi
bꝛas nutrit:ſeminis plenas. In ſũmitate hʒ

emoptoicis ⁊ abſtinet reumatiſmũ ventris. coꝛinbos caneſcẽtes odon grauis ⁊ ſubdul

medext᷑ quoq; coleric ⁊ ſtranguirijs.vꝛinã p⸗
uocat. Moꝛſib venenatis cũ vino bibitus

cis.i¶· Plateariꝰ. Polij diuerſa ſunt genera:
ſed montanũ pꝛecipuũ.Cũ floꝛes ꝓducit de⸗

bet colligi. Airtutẽ bʒ diſſoluẽdi? ↄſumẽdi

7 diureticã ex ſubtilitate ſube.¶ Dyaſc. Po⸗

lion vnũ eſt maius alterũ minus:id eſt mon⸗

tuoſum qð nobis venit in vſuʒ. Et eſt frutex
alba ⁊ tenera:habens folia vnius cubiti lon

ga:⁊ ſuꝑ virgam capitella ſemie plena a uo

pꝛocedĩit q̃ſi lanicies alba.⁊ velut capilli lon

gi habens odoꝛẽ cũ ſuauitate grauem.

BPoprrationes

Tractatus

Iſidoꝛus. Snccus eius aqua coctus aſer
pentibus percuſſos ſanat. Sparſam in do⸗
mum vel incenſa omnes ſerpentes fugat.
¶ Platearius. Vinum decoctionis eius va

let contra frigiditatem ſtomachi⁊ inteſtino;
rum et doloꝛem ex ventoſitate. Contra opi⸗

lationem ſplenis et epatis valet.
q¶ Dyaſcoꝛides. Eius elixatura moꝛſibo oc⸗
currit venenatis.magnumq; pꝛeſidiũ eſt by⸗
dropicis. Aceto mixto ſpleni adhibetur vti
licer. Sed doloꝛem capitis cõmouet: et ca⸗

choſtomachum eſt. ventrem mollit. mẽſtru)

is imperat.reſq; venenatas extinguit. Vris
nam mouet.ſtratoq; compoſitum ſerpentes
longius arcet. è
¶ Cathaplaſmatũ vulneriboↄfert.reumaticꝭ
paracoleſim facit:⁊ arcuato moꝛbo ſuccin⸗
rit.¶ Auicenna. Polium eſt ſpecies de chea:
in qua eſt caliditas ⁊ acuitas pauca. Quod
ex eo eſt minus ⁊ acutius ⁊ amarius. Et ſũt
in eo tyr ſi et floꝛes.
¶ Eius caput eſt vt ſpera:in quo ſunt quaſi
pili albi grauis odoꝛis cũ aromaticitate ali
qua. Maius eſt autem debilius:qð nec ama
rum eſt:⁊ acuitas quedam in ipᷣo eſt. Mon⸗
tanum minus eſt.⁊ minus quidẽ eſt calidũ ⁊
ſiccum in ſecundo gradu.Eſt autem aperitis
uum:ſubtiliatiuum.⁊ ppꝛie minus eſt ad opi
latiões intrinſecas aperiendum.
Quod ex eo viride plagas recentes cõſo⸗
lidat:⁊ ppꝛie maius.quod ex eo ſiccum eſt.vl
cerg ſraudulenta pꝛecipue minus.
¶ Eum aceto epithimatũ cõuenit ſplenis a⸗
poſtematibo ⁊ duriciei eius.facit auteʒ capi
tis ſoda.nocetq; ſtomacho:ſed cõfert ycteri
cie nigre.pꝛopꝛieq; maioꝛis decoctio.
¶ Confert etiam eadem bydropiſi.Idẽ. Pꝛo
uocat vꝛinam ⁊ menſtrua.ſoluit ventrem.et
confert aſcaridibus ⁊ antiquis febꝛibus: ac
ſcoꝛpionis punctionibus.
Decoctio maioꝛis moꝛſui vermium vene⸗
noſoꝛum omniũ pꝛoficua:⁊ ex ea ſuffumigat᷑
ac ſternitur:⁊ fugat minoꝛa venenona.
4 Conſtantinus.Polium eſt calidũ in ſecun
do gradu.ſiccum ĩ tertio.Dumoꝛes groſſos
attenuat. Aalet hydropicis patientibo pꝛo⸗

pter opilationẽ epatꝭ acfeilis ⁊ ſplenis. Ari

nam ⁊ menſtrua puocat. Ventrem ſoluit.
¶ Cum aceto bibitum valet contra durici⸗
em ſplenis. Et eius apoʒima pꝛopinatũ lum
bꝛicos ſicurbitinos et aſcarides excludit.
Capitis tamen doloꝛeʒ generat ⁊ ſtomacho
nocet. Si domus ex ea ſuffumigetur: repti
lia inde ſugantu.·

Capitulum. cclxxuij.

O litricon. Dyaſ. Politricon galli

p tricum:quod advyantos ðꝛ. habet fo

lia coꝛiandro ſimilia in ſũmitate ſcii

ſa. baſta eius eſt duobus palmis longa:ba⸗

bens ſupꝛa ſe turgida capitella ſemen babẽ⸗

in folijs.

Pperationes

¶ Oyaſco. His ſiquideʒ in aqua elixis:gqqua
ipᷣa bibita medicat᷑aſmaticis ⁊ diſnoic:vxcte
ricis ⁊ diſſurrijs.calculos frangit. ventrem
ſtringit.moꝛſus caninos ad ſanitatẽ ꝑducit.

reumaq; ſtomachi compeſcit.

¶ Eum vino bibita meitruis imperat.aboꝛ⸗

ſũ facit:⁊ ſanguinẽ reijcientibo ſubuenit.moꝛ
ſibo quoq; venenatis occurrit.¶ Alopicia et

vlcera capitis.ſ.qs acaras vocãt:⁊ pterigia

purgat.ſcrophaſq; ſpargit.impoſita qͥdẽ tri⸗

ta ⁊ mixta cum lixiuio addito cinere ac vino

id pᷣſtat.q¶ Comeſta a pugilibo ad pugnã vtili

ter ↄfoꝛtat.Apecoꝛibo etiã comedit᷑. Jtem

Polüricon in locis vmbꝛoſis atq; parietibꝰ
bu

midis et circa fontes naſcit᷑.alij tanq; res

coꝛpoꝛatiuã decoctionẽ tardis ii arnoſt
laboꝛãtibo dãt in potu.ſ.haneloſis.ſtomaticꝭ

fluoꝛi ventrꝭ:⁊ in difficultate mictꝰ.q¶ Deſic,
cat enĩ adiãtos ⁊ extenuat.ideoq; chyradiaſ

digerit.apoſtema ⁊ lapidẽ rũpit. Pot ad bu

moꝛes glutinoſos ac pingues de toꝛace ad

pulmonem aſcendentes bene iuuat.

tia radir eſt ũli vtilis. Ded virtus eius ett᷑

„8

dN

m 5
D.

nen

De Herbis

¶Reuma ventris conſtringit. medius enim
eſt inter ca. ⁊ fri. temperantiã In doloꝛ colli
ſo.eius trita cũ granis piperis ac ſemine co⸗

riandri cũ optimo vino dat᷑ ad bibenduʒ in⸗

troeunti balneũ.facit ⁊ ad capillos mulierũ

nutriendos:ſi decoquatur cumoleo.

DOꝛrũ latme.arabice curat.Sera.li.

p ag. ca. curat.Curat.i.poꝛrũ.Ex eo ẽ
dDdoymeſticũ:⁊ ẽ hiſpanicũ.⁊ ex eo ẽ na
bati.⁊ ẽ montanũ.⁊ ex eo ẽ poꝛrũ vinee.: poꝛ
rũ agreſte. ⁊ mediũ inter poꝛrũ ⁊ alliũ.Et re⸗
perit᷑ virtꝰ huiꝰ inter vᷣtutẽ poꝛri⁊ allij.ſicut
muenies ſi leges ca.xiiij.alliũ. Et ꝓper h̊ eſt
magis deſiccatiuũ ⁊ acutũ qᷓ; poꝛrij domeſti

cũ.⁊ cetera cũcta agreſtia acrioꝛa ſunt dome

ſticis. Et medicine ꝗᷓ calefaciũt illa calefacti
one ſũt ĩ fine graduũ.⁊ ob boc ẽ malũ ſtoma⸗
cho. ⁊ eſt acutũ inciſiuũ groſſoꝝ humoꝝ ma

gis aperitiuũ opilatoꝝ oꝛganoꝝ.⁊eiꝰoꝑatio

eſt plus qᷓ; domeſtici. Et ꝓpter hoc ꝓuocatyꝛi
nã ⁊ mẽſtrua.⁊ potiſſime qñ retinent: ꝓpter hu
moꝛes frigidos groſſos.⁊ hʒ tm̃ de calefacti

one ꝙ vlceret q applicat coꝛꝑi exteriꝰ. Et

nos iã diximꝰ ꝙ; oẽs medicine q̃ calefaciunt
ula calefactiõe ⁊ vlcerãt ſunt in fine graduũ,

Dperationes

¶Sera.auc.Dyaſ.Poꝛrũ domeſticũ incitat

libidinẽ.⁊ qũ miſcet᷑ cũ melle ⁊ fit inde lohoc
⁊ ↄfert doloꝛi pectoꝛis ⁊ vlceribo pulmonis.
⁊ qñſ comedunt᷑ etiã mũdificãt cannã pulmo

nis. ? q qͥs aſſuefacit cibũ eius:inducit ob⸗
ſcuritatẽ viſus.⁊ ẽ malũ ſtomacho.¶ Et qñ
aqua eiꝰ miſcet᷑ cũ mellicratoꝛ exhibet᷑:ↄfert

moꝛſibo venenoſis.Et qn fit emplaſtruʒ cum
oꝛris ipᷣis ⁊ poni᷑ſupꝛalocuʒ moꝛſus facit
oc.¶Et qñ miſcet᷑ cũ olibano ⁊ aceto et la⸗
cte ⁊ oleo roſato ⁊ diſtillat᷑ in aurẽ: tert do⸗
loꝛieiꝰ et tinnitui qͥ fit in ea.Et qñ ſit empla⸗
ſtrũ cũ eis ⁊ ſumach:qufert verrucas.Et qñ

fit emplaſtꝝ cum eis ⁊ ſale:mũdificat vlcera

ſoꝛdida. Et qñ bibit᷑ ex ſemie poꝛri ⁊ graniſ
mirti.ana ʒ.ij.ſimul tri̊ abſcindũt ſputũ ſan
guinis antiquũ a pectoꝛe.i¶ Et idẽ auc. Ruſ⸗
fi. Poꝛrũ ꝓuocat mẽſtrua ⁊ fetꝰ:⁊ aufert eru
ctuatiões acetoſas:⁊ mollit ventrẽ.i¶ Et idẽ
auto. Judei.Pꝛopꝛietas auteʒ eſt ꝙ deſtruit
dentes ⁊ giigiuas.i¶Et idem anctoꝛi.Aben
Meſuay. Nocet veſice ⁊ renibo qñ in ipᷣisvl
cera.Et folia poꝛri de ſeni ↄferũt matrici ex
ꝓpꝛietate que eſt in eis.qm eſt in eis humidi
tas q̃ facit lubꝛicare fetum.⁊ ſemen poꝛri qũ
fumigat᷑ ex ea anus:deſiccat fiſtulas q̃ ſunt
in eo.¶ Sed poꝛrũ vinee eſt deterius ſtoma
cho.Et eſt calidius ⁊ mag ꝓpuocat mẽſtrua.
⁊ qñ comeditur confert moꝛſui venenoſo.
¶ Paulus capᷣ.de poꝛro.Poꝛrũ aduſtum mi
xtum cum melle ⁊ inunctum curat ragadias
ſeu ſciſſuras que fiunt in labijs.ꝗ¶ Iſidoꝛus.
Poꝛrus eſt olus cuiꝰ duo ſunt genera.videii
cet ſectilis ⁊ capitatꝰ.¶ Palladius libꝛo.iiij

In menſe febꝛuario cõuenit poꝛrum ſcrere.

Dus ſi ſectilẽ velis poſt duos mẽſes quã ſa⸗
tus eſt poterꝭ deſecare manentẽ in areis ſuis
Sed capitatũ rariꝰ ſeres.¶ Idẽ in li.vi.In

menſe mayo diontabon trãſfert᷑:vt rigatio

nib animetur.¶ Idem in libꝛo.xi. In octo⸗

bꝛi menſe poꝛrũ verno ſatum cõuenit trãffer

re vt creſcat i capite.Sane ſarculis aſſidue

circũfodiatur. Sed cõpꝛehenſa poꝛri plan⸗

ta velut tenacibus alleuetur:vt inanitas ſpa

cij que ſuberit radicibo incremẽto capit ſup
plicatur. ¶ Iſaac. Poꝛrus calidus eſt ⁊ ſiccꝰ
in tertio gradu.quod certificat eius pontici
tas. VUnde ſanguinẽ e naribo mananteʒ con⸗
ſtringit. Sed ſm cibum illaudabuis ẽ. No

cet enĩ ſtomacho:faciens inflationem acven

toſit atez;. ¶ Hypocrates. Poꝛrus calefacit
gac deſiccat nimis epar:⁊ ſplenã aperit vel cu

rat: ſoluens queq; ↄſtipata in eis. Thoꝛacẽ

& △ dD U

.

Tractatus

pulmonem purgat.Ad auriũ quoq; doloꝛes
diuturnũ facit:ac ꝑ nares vctericos purgat.
Macer. In multis cauſisvſus medicami
nepoꝛri.Dicit᷑ Hypocras medicine maximꝰ
guto⸗. Jb! ius ſuccum ſolũ dedit ipſe biben⸗
dum. Egrotis q̃ reijciunt ſpumãt ve cruoꝛẽ.
Quos emoptoicos ſoliti ſunt dicere greci.
Cui galla dant hunc allij thuriue farina. Aut
gemmis dꝛagmis poꝛroꝝ ſeminis vnã ꝛc.

Capitulum. ccclxxvſ.
Roſerpina grece.arabi. harſiarbayv.
p latine lingua paſſerina:⁊ ĩ lingua ꝑſi
ca dicit᷑ perſoidami. Sera.libꝛo ag⸗
gregatoꝛis capᷣ.Harſiarbay.aucto.Dyaſco
ridis. Harſiarbayv:id eſt pꝛoſerpinata.eſt enĩ
maſculus⁊ femina. Maſculus eſt herba que
naſcitur omni anno. Hec habet ramos ſeun
virgas rectas:molles:ſubtiles: nodoſas.et
diſtenditur ſuꝑ faciẽ terre ſicut gramen. Et
folia habʒ ſilia folijs rute.niſi qꝛ ſunt mollio
ra ⁊ longioꝛa.Et habet iuxta vnũquodq; fo
lium ſemen.⁊ ꝓpter hoc dicit᷑ maſculus:⁊ hʒ
fHloꝛem album ⁊ rubeũ. Sed femina hʒ plan⸗
tam paruã ⁊ virgam vnicam tam teneram ſi
milem canne. et habet nodos ſimiles nodis
q ſunt in radice canne.⁊ in nodis ipᷣis ſunt fo
lia egredientia ab ipᷣa viga ſimilia ſolijs pi⸗

ni.⁊ habet radicem in qua nullũ eſt iunamen

tum.naſcitur iuxta aquas.Hec latine vocat
cauda vulpis:que eſt virga ſiue buria paſto⸗

ris:ſicut apparet in capitulo Poligonia.
HBalienꝰ.viij.ſimpliciũ farmacoꝝ. Pꝛoſer

pinata habʒ qͥd ſtipticitatis. ODominat᷑ vero
in eo aquoſa humiditas vt in ſecũdo gradu

ex infrigidantibo farmacijs.vel in tertio ſᷣm
Papld Dyaſcoꝛides. Pꝛoſerpinata her
a eſt qᷓ habʒ vᷣgulas teneras ⁊ molles ⁊ mul
tas nodoſas ⁊ ſpanſas ſuꝑ terrã ſicut agreſtꝭ
vnde ⁊ policarpos dicta eſt. Yolia habec ru⸗

te ſimilia:ſunt ⁊ oblonga ⁊ mollia.⁊ ſemen in
folijs ſingulis. vndeꝛ maſculus dicta c.flos

eſt illi albus aut feniceus. Uirtutẽ habet fri
gidaʒ ⁊ ſtipticã.:oſerpinata femina frutex
eſt vnus. virgam habet cannoſam ⁊ mollem.
ſpiſſam ⁊ nodoſam:in qbus nodis folia ſunt
pini ſimilia. Radix eſt illi inutilis. Naſcitur
locis humidis. Virtꝰ eſt illi ſtiptica. Et hec
latine vocatur Cauda vulpis.

Operationes

¶ Galienus. Juuat itaq; exuſtos ſtomacho

e terius applicata ſic heriſipilata ⁊ calidos

flegmones:ſeu etiam talia exiſtentia reꝑcu⸗
tit reumata.⁊ exinde vero ſiccatiuũ exiſtere:
ꝓpter quod herpetum bonũ eſt farmacum et
vlcerum ⁊ alioꝝ euidentiſſimũ vero flegmo⸗
noſoꝛum reumatoꝛũ.iſ Eſt autem ⁊ ſanguino
ſoꝛum vuinerũ cõſolidqtiuum. Juuatvero ad
vlcera que in aurib:⁊ ſi plus in eis ſufficiẽs
fuerit id ſiccat.pꝛopter eaſdeʒ vero virtutes:
⁊ fluxum muliebꝛem ſiſtit.Et diſſinteriã⁊ ſan
guinis eductiones ⁊ quẽcunq; immoderate
aliunde cauſatum.¶ Ait auteʒ Dyaſcoꝛides
⁊ vꝛinas pꝛouocare ſtrangumiantibo datum.
nõtamen diſtinguit diligenter diſpoſitioneʒ
in qua opoꝛtet dare.i Dyaſcoꝛides. SGucc⸗ꝰ

eius bibitus emoptoicis medicat᷑. ventris
obſtinet reumatiſmũ.olicis ⁊ ſtranguirio⸗

ſis opitulatur.vꝛinam pꝛouocat. moꝛſibo ve⸗

nenatis cum vino bibuus medicatut.¶ ECũ

vino coctus ⁊ melle vulnera noua curat.pe⸗
riodicis febꝛibo ante vnam hoꝛam accepius

maxime pꝛodeſt ſuppoſitum.ꝗ Yluxũ mulie

ris ſtringit.Doloꝛeʒ aurium cõpelſ cit. Ban
guinem reijcientib ſubuenit. Berpetas cu⸗

rat ⁊ fiſtulas. Ignem ſacrum extingnit.Tu⸗
moꝛes ⁊ duricies impoſuũ ſpargit. Recẽtib
vulneribo max ime pꝛodeſt. Pꝛoſerpinata fe⸗
mina omnia ſimiliter facere poteſt:qᷓ;uis vir

tutem minoꝛem habeat.

Capirulum. aclexvij.

., .

,
M O

Vlmonaria.Pãdecta Poulmonaria
p herbaẽ ſatꝭ minuta:⁊ mollia hñs ſo
lia:⁊ q̃ſi foꝛmã pulmonis:in loc¶ hu

midis naſcẽs.quã quidã pepanũ vocant.

PHbphrationes

7

7
—

Ad oĩa vitia pulmõis ↄfert bibitũ ⁊ empla

De Herbis

ſtratũ. ¶ Elixatura eiꝰ cum vino cõfert peri⸗

pleumoniaticꝭ ⁊ aſmaticꝭ. ¶ Eoctus exlaqᷓ
cũ oleo aceto ⁊ melle iocundiſſime ſumitur
¶ Conkfert tuſſientibo ⁊ ad pectus fluxibi.

Capitulum. cclxxviij.

Runa latine ⁊ grece.arabice guas.
p Ilſidoꝛus. Pꝛuna alatinis ob colo⸗
rem ſic ſunt appellata.Cuiꝰ generia

melioꝛa ſũt damaſcena:ac oppido damaſco

ſic dicta. Vnde pꝛiꝰ arboꝛ ipᷣa eſt aſpoꝛtata.
Ariſtoteles in libꝛo de plantis. Fructuum

qwluuidam ex carne ⁊ oſſe et grano cõpoſitiſũt
vt pꝛuna.i¶ Palladiꝰ libꝛo.xij.ꝛuna ſiccan

tur in ſole per crates loco ſiccioꝛe depoſita:
hec ſunt que damaſcenadicunt᷑. Alij in aqua
marina vel muria feruenterecentia lecta pꝛu

na demergunt:⁊ inde ſublata.aut in furno te

pido faciũt aut ĩ ſole ſiccari.¶ Johes Meſ⸗
ue cap̃ᷣ.de pꝛunis.Pꝛuna alia ſunt alba. alia

citrina.alia rubea.alia nigra.⁊ ex eis queda
ſunt muʒza que ſunt ad alterandũ magis.que
dam dulcia que ſunt ad ſoluendum ventrem

magis:⁊ omnia alterãt.⁊ ſolutionẽ faciunt.

plus tamen ⁊ minꝰ. Damaſcena vero ⁊ arme

na in omnib illis ſunt foꝛtioꝛa.⁊ humida qui

dem plus faciũt illud qᷓ; ſicca.⁊ ſicca minus

coꝛrumpũtur in ſtomacho qᷓ; humida.ſũt enĩ
humida ad coꝛruptionem ⁊ putrefactionem
conuertibilia. Dulcia ſunt inter calidumꝛ fri
gidum.declinant tamẽ ad latus frigiditać.
⁊ ſunt humida in ſecũdo gradu. Muʒa vero
frigide ſunt in pncipio ſecundi:vt poſtea ha
betur.Et alia quidem ſunt lauatiua et refri⸗
geratiua ⁊ lenitiua. Rectius cum quo miſcẽ
tur ei addit eaꝝ operationi:ſunt tamarindi⁊
ꝓpꝛie ſᷣm modos infuſionis notos ⁊ caſſia fi

fit cum aqua earum ſyrupus iuuamẽti noti.
Et ex carnibo earum fit electuarium bonum
Armeni quoq; arboꝛem pꝛunoꝛũ ꝑfoꝛãt ſub⸗

tilem in longitudine palme ex duab vel triᷣ

bus partib:⁊ intermittũt fruſta ſcamonee:
⁊ ſigillantluto.⁊ ſunt fructꝰ illius arborꝭ ſo
lutiui ſufficiẽter:⁊ faciũt ſophiſticatiões ꝗli⸗

as in ꝗrboꝛibo alijs.

Pperationes

¶ Johãnes Meſue. Solutione educit cole
ram:⁊ dant᷑ in egritudinibo coler & ⁊ alrerãt
maliciã eaꝝ:⁊ ſoluũt maliciã ex q̃ fiũt:nocẽt
tamẽ ſtomacho:⁊ ſunt pauciuutrimẽti.Do
ſis aque earũ potio eſt circiter libꝛam vnam
cum zuccaro.iſ Oyaſcoꝛides capitu.de pꝛu⸗

nis. Pꝛunum recens ventreʒ ſoluit. Sro.

3 iij

„ r

KKrattatus

nacho contrarium ſudicat᷑ ſed omne hoc in

cõmode celerius digeſtionem finit ſicca nõ
tantam maliciam pꝛebent.quidam ſicca co⸗
cta aluum ſtringere exiſtimant.quod Galie⸗

nus non immerito falſum eſſe contendit·
¶ Quis eni neſciat ex paſſo diſcocta vł mul
ſa ſolutionẽ ventris operari:maximeq; ꝑfice
re ſi decoctum ipᷣm cui ſuccus admixtus eſt
ſoꝛbetur. Yacit tamen ipſe ſuas differentias

diuerſi generꝭ in pꝛunis:vt ſyriaca tantũ pu⸗
tat minus aluum mouere eo ꝙ ſint ſtiptioꝛa.
¶ Hyſpana vero plus ſoluere ꝙ ſint dulcio⸗

ra ex oib pꝛunis:que maioꝛa ⁊ lata ſunt.

¶ Idem quoq; tenera et digeſtiõis facilioꝛa
⁊ ventrem molliendo accõmoda pᷣſumit mis

noꝛibo omnia ineſſe contraria.

¶ Eſt ⁊ agreſte pꝛunum auſterioꝛis foꝛtioꝛiſ⸗

q; virtutis.hoc ſiccum etiã diſſintericos cer

tum eſt adiuuare.gũmi huiꝰ arboꝛis potatũ
calculos frangit.cum aceto tritum ac illini⸗

tum faciei lichinas optime purgat:et curat
aqua in qua folia pꝛuni cocta ſunt gingiuas
⁊ vueam et ſimilia colluẽdo defendit. Sed
in vino decocta vehementius pꝛoſun.

¶ Radices itemq; coꝛtex eandeʒ ſtipticã ba

bent poteſtatẽ que in folijs eſt conſtituta.

¶ Ser apion hec eadem dicit que dicta ſunt

fin Dyaſcoꝛidem.

Capitulum. ccclxxix.

Runellalatine ⁊ grece. Pꝛunella eſt
herbaſilis oʒimo:flos q̃ſi lauendula

ſed groſſioꝛa:folia ⁊ floꝛes vtuntur.

Pperationes.

¶ Succus iſtiꝰ herbe mixtꝰ cũ oleo roſaꝝ ⁊

timpoꝛa inunctum ſedat ſoda.¶ Hypocras.

Succꝰ cũ vino ſumptꝰ tollit moꝛſuʒveneno

ſoꝝ.ſuccꝰiſtiꝰ berbe curat alcolã:⁊ ↄfert ſqui
nãtie.¶ Et ad oĩa vitia oꝛis ⁊ guttiꝭ conue
nit.eandẽ etiã oꝑationè hʒ aq̃ eiꝰ diſtillata.

Capitulum.ccdvxx.
Ix latine.arabice affeff ſiue terß vel
„ teſt. Pandecta. Sciẽdũ ꝙ; pix fit ex
AArdboꝛe ligni aryn.⁊ ẽ arboꝛ ſcerebin
vel deda.⁊ eſt cedrus vel pinus maſculꝰcuiꝰ
fructus dicunt᷑ coni.eſt ex ea humida ⁊ ſicca
¶ Serapion lib. aggrega.ca.Teſt.auctoꝛi⸗
tate Dyaſcoꝛidis.Et humida colligit᷑ ex ar⸗
boꝛibo ligni aryn.i.maſculipini:⁊ pꝛofert fru⸗
ctũ paruũ:et ex eo fit lumẽ.Et melioꝛ ex ca
eſt alba ſplendens leuis ⁊ munda.

ODperationes⸗

8’

—— ——

— — — — — ——ð

8

O 7
.

De LHherbis

¶ Hal. viij. ſim. far. capᷣ.pix ſfᷣm trãſſa.grecam

Pix q̃ qͥdẽ ſicca ſiccat ⁊ calefacit ſᷣm tertiaʒ
abſtantiã cõmẽſuratꝭ ⁊ plus ſiccare nata ẽ q;

calefacere q liqͥda ecõtrario calefacit pluſq;

ſiccet.hʒ aũt qͥd ſubtiliũpartiũ q̊ amaticos
⁊emp ticos iuuat.i¶ Et hʒ qͥdẽ qͥd digeſtuũ ⁊

dyafoꝛeticũ ſicut ⁊ m guſtũ ſubamaꝝ qͥd et
acre.¶ Ita aũt lepꝛoſos vngues educãt mi⸗
xte cũ cera.⁊ empetigines expurgãt.digerũt
uũt duros ⁊ indigeſtos hũoꝛes oẽs qñ ponũ
tur ĩ cathaplaſmatibo.foꝛtioꝛ vᷣo ad oĩa talia
eſt liqͥda.dura vero ad hec quidẽ peioꝛeſt.
¶ Ad ↄſolidatõnẽ ãtvulneꝝ magidonea.pa
lam g̊ ex his eſt qm̃ qͥd copioſuʒ humiditatis
calide cõmixtũ eſt piciliqͥde.¶ Piceleũ.i.ole
um picis. Fit ex pice hũida qũ coqͥtur.⁊ eſt q̃
dã ex ea q̃ ẽ ſilis viſco viſcoſitate ſua ⁊ noĩat
viſcoſa.Et eſt alia q̃ ex tota ſicca eſt.⁊ meli⸗
oe ex ea eſt illa q̃ eſt pura tenax ⁊ odoꝛiferaſi
milis reſine pini.ſapoꝛ huiꝰ eſt acutus ⁊ fere
ꝗqmarus.Et virt? eius eſt ca.in.iij.gra.et de⸗
ſiccatio eſt plus q; calefactio ipſius.

Capitulum. ccclxxxj.
Ix liqͥda.Randecta.ca.ccclx. Hic⸗
tan arabice. grece alkitran.latine ve

ro oleũ de ſcerbin. ꝛeſt pix liqͥda.que

idiomate nr̃o vocat᷑ pecula. Sera.li.ag. ca
hictan:id eſt pix liqͥda:⁊ eſt oleuʒ qdð egredit᷑

de ſcerbin. Et ſcerbin due ſũt ſpecies. Ana

eaꝝ eſt arboꝛ magna.⁊ eſt genꝰ abietꝭ.⁊ eſt ex
ea alkitran hñs fruciũ ſimilẽ fructui cipꝛeſſi.
niſiq; eſt minoꝛ eo multũ.⁊ ſecunda eſt arboꝛ
ſpinoſa hñs ſimi itudinẽ cũ arboꝛe iuniperi.
⁊ magnitudo fructꝰ eiꝰ ẽ ſiẽ qꝗ̃ni mirti. Meli
us autẽ alkitr an eſt illud qð eſt ſpiſſum claꝝ
habens odoꝛem foꝛtẽ cum hoꝛribilitate.⁊ qũ
int ingitur in eo digitus:nõ cito defluit ex di
gito ppter ſuam ſpiſſitudinem.et quãdo ſtil⸗
la eius cadit in loco remanet collecta:et nõ
expanditur.Et idem auctoꝛitate Gal. Spe⸗
cierũ ſcerpin cõplexio ẽ ca.⁊ ſic.in.iij.gradu.

ſed olei qdð extrabit᷑ ex arboꝛe ſua ſubſtantia

eſt ſubtilis.⁊ virtꝰ eius ẽ calida ⁊ ſicca in q̃r⸗
to gradu:ſed plus calefacit qᷓ; ſiccet. Lignũ
ſcerbin nominat᷑ lignũ moꝛtuoꝝ:q rõſernuat
coꝛpoꝛa moꝛtua aputrefactione. Undevirtꝰ

eius deſiccat ⁊ cuſtodit coꝛpoꝛa moꝛtuoꝛũ.et

deſtruit quod eſt ibi de humiditate.

Dperationes

¶ Serapion. Pix liquida cuſtodit coꝛpoꝛa

moꝛtuoꝛũ.⁊ oleum eius occidit pediculos et
lendines ⁊ lumbꝛicos ⁊ vermes quiſũt in au

ribus.Et quando cum eo fit naſcale coꝛrrum

pit fetum:et excludit moꝛtuum.
¶ Et qñ linitur virga ĩ hoꝛa coitus deſtruit
conceptũ.⁊ ꝓpter hoc eſt ex verioꝛibomedici

nis ⁊ foꝛtioꝛibo ad phibendũ impꝛegnationẽ

adeo ꝙ; accidit ei qui vtitur eo vt fiat omni⸗
no ſterilis.etiam quãdo diſtillat᷑ ex eo in den
tem coꝛroſum ſedat doloꝛem ⁊ frangit dentẽ
et aufert liuoꝛem qui fit ſub oculo.
¶ Alkitran:⁊ eſt illud quod eſt compoſitũ ex
eo qð colligit᷑ in lana:quãdo ſuꝑ ipᷣm ſuſpen⸗
ditur ⁊ decoquitur.⁊ ſubtilius alkitran ⁊ mi⸗
nus acutum.⁊ reſiduum quod remanet eſt al
kitran.⁊ eſt illud quod ẽ de eo ſpiſſum ⁊ groſ
ſum.⁊ eſt ſicut illud quod remanet ex ſpiſſitu
dine olei.⁊ ideo alkitran pꝛopter ſui groſſici
em moꝛdicat ⁊ aperit et pꝛopter hoc alkitran
curat apoſtemata.⁊ eſt pix liquida.
¶ Sed grani ſcerbin virtus eſt temperata
adeo ꝙ poteſt comedi:niſi quia facit ſodaʒ ⁊
moꝛdicat ſtomachum.
¶ Etidem auct.D yaſ.Alkitran eſt quod coꝛ
rodit ⁊ incidit coꝛꝑa viuentiũ:⁊ cõſeruat coꝛ
poꝛa moꝛtuoꝝ.⁊ ſi fiat pheretrum in quo re⸗
onatur coꝛpꝰ defuncti ex ligno ſcerbin:ſer⸗

uat coꝛpꝰ defuncti a putrefactiõe.et pꝛopter

3 u

Trattatus

ceptibilio Et acceptio eis qͥ eſt de furno et

hoc nõminãt ipᷣm qͥdã vitã moꝛtuoꝝ.⁊ alki⸗
tran adurit plantas ⁊ coꝛia ꝓpter neceſſitatẽ
