cAq; degenerem pᷣcipitat. Illum vero cuius
BGochiles 2 alauda. Jſido. Agochbij, acies fumacomra ſteteni educat. Eſt auteʒ “

2 les grabice dicit. latine capꝛimulgꝰ. alietus volucrꝭ oculoꝛuʒ acie clariſſima ſeſe

E ſt enim auis oꝛientꝭ magna: q̃ duo ex alto liberans.viſoq; in mari piſce: p̃ceps
yeltria facit oua. Capꝛas lacte irrignas pe, in eumrnu ens. ac diſcuſſis pectoꝛe aquis ra⸗
tit eqꝝ mamillis ſe ſupponẽs roſtro lato. lac piens.Alietiſi itum nõ habẽt genꝰ: ſed ex di⸗
ex eis velut capꝛeolus ſugit: ſed ex tüc ĩ eis nerſo aquilarũ coitu naſcuntur. Rudolphꝰ
lac annihilat: earumq; mamuille deſiccantur. ſuꝑ Leuiticũ. Alietꝰ rapina paſcitur: ſed P*
Dicit etiã Plinius ꝙ eadẽ ſuctione capꝛe vi virib⸗ deſtituitur: minoꝛibo tin auiba quibus
ſum pdunt. . ectoꝛ de eadeʒz inneniat inferi pꝛeualet infeſtus eft.
in capᷣ.xxij. Actoꝛ. Alauda eſt auis parna i õõ
bus nota ſuo modulamine cantꝰ. In eſtate
incipit in auroꝛa quaſi nuncians oꝛium diei.
In byeme vero capitui pꝛecipueq; tempe ni
uis. Ex li.de natur re. Alauda eſt auis a lau
gedicta.quia mira iocunditate pennis exer⸗
tis in gere vocis modulamine letioꝛis tem/
poꝛis qure congaudet. Ham o bnubilatovel
plunioſo celo vix aut nunq; canit. Sedens
in terra vix aut nunq; cantet:ſed in aſcẽden⸗
do canit:paulatim quidẽ aſcendit.ſed inſta
lapidis ſubito deſcendit cantando.

Dyperationes
A Kaſi in almanſoꝛe: Caro glaude que pilea⸗
ta dicitur ventrem conſtringit. “
B Eiuſq́; ius ventrem fluere facit.

LTLTLtion. Ambꝛoſiꝰ. Altion ẽ auis ma
A ntana:q̃ in littoꝛibo fetus ſuos edere
ſolet. Nam in harenis oua ſua depo
nit.medio fere hyemis qñ maxime mare in⸗
ſiun git: ⁊ littoꝛib vehemẽtioꝛ fluctꝰ illiditur. “”
qua excubante mare ſubito miteſcit.⁊ omẽs J
yentoꝝ ꝓcelle cadũt.Fouet aũt oua ſeptem
dicbo:tũc pullos educit:q̃s alijs ſeptẽ diebi 8
enutrit. Vnde hos. xiiij. dies naute pᷣſumpte
ſerenit atꝭ obſeruant quos altionides vociit
eo ꝙ altione ſouente vel enutriente fetꝰ nul⸗ .
los pꝛocelle motꝰ hoꝛreſcant. Ex libꝛo dena
W☛ E iun rerum. Iltion eſt auis minutiſſimaĩ ma
weriihsbitans 2 fetꝰ faciens. Aues q̃dã dome-
Ca itulu m vii ſticecvt gallina ⁊ columba) indiſcret tempo d
2=?è P 1 * . . ribo ſetꝰ faciunt.quoniã ab hyemis intempe
L.iietus. Actoꝛ. Ex generiby aquila rie tuteſunt. Hec autẽ ſola inter aues ſilues
2 mm alietus tm in plumos erioʒ per ſtres hyemalitempoꝛe fetificat.Huiꝰ nidus
Cculiens pullos ſuos. ſubinde cogit ferro nequit incidi:ſedictu valido frãgi.Di⸗
anerſos intueri iolis radioſ.Et ſi q; ex eis cit᷑ ꝙ altion quaſi ales oceani:eo ꝙ in hyeme
coõͤuiuentem humect antemq;.i. lachꝛymantẽ ĩ ſtagnis oceoni nidos ſacit etpulloſ educit.

*
—
ððõä

2

— 7

— ——

— — — —

—

☛n

— ☛r —

— — — - —

—

—
2

„ 2
Capitulum. ix.
Nas.Ex libꝛo dena.re. Anas ẽ auis
A aliquãtulũ maioꝛ gallo. Mas caput
⁊ collũ viridis coloꝛis habet.roſtrũ
vero latum ⁊ alas albo viridi nigroq; diſtin⸗
ctas.Toꝛquem habet album circa collũ:pe
des ruffos ⁊ latos quibus in aquis ſubꝛemi⸗
gat. Ham aqͥs fluminũ gaudet. difficileq; ſi⸗
ne his viuere valet. maxime cũ eam cibiſicci
citius ingurgitant. Mares aliqũ cũ plures
fuerint ſimul tanta libidinis inſania ferũtur:
vt feminã ſolã coeundo viciſſim ac certatim
occidãt. Hoꝛum pullimox vt ouum exeunt
tanta agilit ate vigent:vt etiaʒ ſi matrẽ moꝛi
vel aeri nutrice viuant.
Ppkrationes
q Iſidoꝛus.Anas coctapectoꝛe melioꝛ ẽ q;
ceruice. De qua Maxcialis ita dicit:totaqͥ;
dem ponat᷑ anas:ſed pectoꝛe tm̃ ac ceruice
placet. cetera redde coquo.¶ Raʒi.Caro 9⸗
natis plures habet ſuꝑfluitates ⁊ plꝰ faſtidi

re facit:⁊ maioꝛis eſt calidit atꝭ:nõ tñ plꝰ nu/

trit qᷓ; caro gallinacea.¶ Pliniꝰ li. xxx. Ana

tum qʒ maſculoꝝ ſanguis aluũ ſiſtit. Mirũ

vero tradit᷑ in toꝛminibo anete appoſita moꝛ
bum trãſire ventris ipamq; anatẽ emoꝛi.
Auicẽna.Ana calidioꝛ eſt oibus domeſti⸗
cis quibo.Et dicũt quidã ꝙ infrigidatũ cale⸗

facit. Calefactum vero febꝛicitare facit.

¶ Clarificat autem vocem:augmentuʒ facit
in coitu:⁊ ſperma multiplicat. ¶ Ei pingue
do maxima eſt in ſedando doloꝛem ⁊c.

imalibus

Capitulum. x.

Pſer.Ex libꝛo de naturis re. Anſer

a vye.l auca eſt auis aqͥle magnitudinis

huius generis ille que indomite ſũt

2 pꝛie libertatꝭ.glauci coloꝛis ſunt⁊ acris.al

ta petũt.volant vt grues oꝛdine litterqto.et
ſm flatꝰ ventoꝝ volatꝰ ſuos dirigũt.aqlone
flante petũt auſtrum ſatis cõſcie.frigidioꝛa

tempoꝛa imminere. UVix a volatu ceſſant:ni⸗

ſi cũ mãducantes interim depaſcãt.adeo nã

q delectabilis eſt ei volatꝰ vtraro doꝛmiãt
ac cõtra domeſticis aucis volatꝰ eſt grauis
paſcere officioſiſſimũ qͥeſcere ac doꝛmire pꝛe
cipuũ.hoꝛas noctes ⁊ fures clãgoꝛe pꝛodũt.

Eſt in alpium montibo anſerũ genꝰ ĩter aues

maximum pᷣßter ſtrucionẽ:ſed adeo pondero
ſum vt manu capiatur immobile ſuꝑ terraʒ.
Anates ⁊ anſeres cetereq; aues herba ſe pur

gant ſyderice. Iſidoꝛus. Nullum aĩal eſt qðᷣ

ita odoꝛem homis ſentit ſicut anſer.

HPHoerationes
¶ Auicẽna. Anſernʒ caro groſſa eſt. Adeps
eoꝛũ alopicie cõfert.⁊ ad fiſſuras faciei atq;

labioꝝ valet. Sedat quoq; doloꝛẽ aurꝭ ⁊ cõ

fert matrici.¶Eſculapius. Adeps anſeris

omẽs duricies ſoluit.i Idem cũ ſucco cepe

inſtillatꝰ auri aquã illapſam eijcit.¶ Dyaſco

rides. Anſerinꝰ adeps ſumme mitiſficꝰ eſt ob

dulcedinem pinguediuis.i¶ Rimas labioꝛũ
curat.totiuſq; vultꝰ factas ex frigoꝛe rimas

optime ſanat ⁊ aurium doloꝛem.

d UOüS

Capitulum. xj.
Rbeola.Ardea.Aʒalon ⁊ qʒida.Iſi
A doꝛus. Ardeola ðᷣ qᷓſi arduapꝛopter
AIaoairduos volatus. Viñ Lucanꝰ. ꝙ q̃ᷓ
cauſa volare ardea.Cũ altiꝰ volauerit tem⸗

peſtatem ſigniſicat.hanc multitantalum vo
cant. Pli. li.x. Ardeolaꝝ tria ſunt genera:ſcʒ

leucon:aſterias:pellos.Hi augent᷑ in coitu.

Mares ſiquidẽ coeundo cũ vociferatu ſan

guinem etia ex oculis pfundunt nec minus

egre grauide pariũt. Soꝛices ⁊ ardeole diſſi

dent inuicẽ ſetibo inſidiãtes. Idem inli.xvi.
Ardeolarũ autẽ genera quas leucosvocant
altero oculo tradũt carere.De natu.reꝝ.Ar
dea licet in aqͥs cibũ ſuuʒ querat:in ſiluis tñ

2 ꝗltis arboꝛibo nidũ ſuũ collocat. Fert᷑ autẽ

Zen s ſuos miro rigoꝛe niti᷑ defendere.

Accipiter eis infeſtus eſt. Sed ardea huic
anũ opponit ⁊ ſtercꝰ eijcit.ad cuiꝰ tactũ acci

pitris penne cõputreſcũt.plurimũq; eaꝝ co⸗
loꝛeʒ hñt cinereũ.quedã vero albũ.Eſt quod

dam earũ genꝰ quaꝝ mares angunt᷑ in coitu

cũ magna vociferatiõe:fundũtq; ſanguineʒ
ex oculis pᷣ doloꝛe.Aʒalon.Ex li.de na.reꝝ
¶ Aʒalon eſt auis parua qᷓ coꝛui frangit oua.
Huiꝰ pulli a vulpibo infeſtant. Jpᷣa vero vul

pis catulos vellit ipamq; vulpem.quod vbi

coꝛuus viderit auxiliatur vulpiq̃ſi cõtra cõ
munẽ hoſtẽ. Hec auis ĩ ſpinis viuit:⁊ ob hoc
aʒinos odit. Foꝛes ac folia ſpinarumdeuo⸗
rantes.Actoꝛ. Aʒida iuxta
eſt ſtrucio.de qua dicitur infra.

hiſiologũ ipa

*
1 1 H .

N

N
R

G

B

)p,))
ee, =

Capitulum. xij.
DSis. Areſtotiles. Apis eſt aial ãnu⸗
a loſi coꝛpis:hñs mẽbꝛũ vel additamẽ
tum ab oꝛe exiens ꝑ qð guſtat⁊ cibũ
contrahit ac recipit: ſanguine caret.dentes
alioꝛũ aĩaliũ dentibo ſimiles habet in comꝰ
tatu volat:⁊ eſt leuis coꝛpoꝛis. Habetq; qᷣt⸗
tuoꝛ alas:duoſq; pedes hʒ ĩ dextera ⁊ duos
in ſiniſtra:nec plus qᷓ; q̃ttuoꝛ habet ne vola⸗

tũ ſuũ ꝓhibeat. Hoc aĩal nõ recipit aerẽ: nõ

anhelat. omedũt mel maxime in neceſſita⸗
tis tꝑe. Vñ qñ incipiunt infirmari: apparet

mellis diminutio: qꝛ videlicet comedunt x
eo:nec reparãt ipᷣm. GBonos odoꝛes diligũt:
2 qꝗs currẽtibo delectant᷑. Actoꝛ. Apes mũ⸗

diciam diligũt.frigus ⁊ fetoꝛeʒ ac fumũ odi⸗

unt. Bregatim volant. circa opus ſuũ ſolici⸗

te ſunt:⁊ ocioſos abijciũt.i Ex li.dena.reꝝ.
Apes ceterꝭ aĩalibo pᷣeminẽt dignitate ⁊vtili
tate pᷣclaris dotibo:⁊ nobilitate vigẽt:agili⸗
tate:ſtrenuitate:animoſitate:ingenij ſubtili⸗
tate.Ambꝛoſiꝰ.Apes regem ſibi oꝛdinãt nõ
ſoꝛte ſed iudicio.⁊ q;uis ſub rege poſite tñ li
bere ſunt.qꝛ pᷣꝛogatiuã tenẽt iudicij ⁊ fide de
uotiõ is affectũ.⁊ regẽ ipᷣm tanq; a ſe cõſtitu⸗
tũ diligũt.Hic aũt rex nature claris foꝛmat
inſignibus:vt ⁊ magnitudine coꝛpoꝛis pꝛe⸗
ſtet ac ſpecie (et quod in rege pꝛecipuum eſt)
moꝛum manſuetudine. Nam et ſi hʒ aculeũ:

eo tamen non vtitur ad vindictam. Sunt

enim leges nature:nõ litterꝭ ſcripte:ſed mo
ribo impꝛeſſe vt leuioꝛes ſint ad puniendum:
qui maxima poteſtate potiuntur. Sed apes

— —— — — —— — ——

De Fuibus.

que leg bus non obtemperant:penitentie con
demnatione ſeipſas mulctant vt aculei ſui vul

nere moꝛiantur.i¶ Ambꝛoſius. Nulle autem

apes e domibus audent exire:nec in aliquos

pꝛocedere paſtus: niſi rex pꝛius egreſſus ſibi

vendicauerit pꝛincibatum volatus. Pꝛoceſ⸗
ſus autem earum eſt per rura redolentia vbi
oꝛti ſunt redundantes ffloꝛibus:fluenſq; cuiꝰ
per gramina.berbiſq; dulcibus pꝛima ponũt
cuſtroꝛum fundamenta. Apes oꝛdinantur ad
opera diuerſa. Nam floꝛes adducunt quedã.
alie mollificant ceram.⁊ alie adducũt aquam
Earumq; operationes tempus determinatũ
non habent.ſed cum habuerint res conueni/
entes ſubito pꝛeparant. et in ſereno tempoꝛe
operantur aſſidue.
HVWirgilius in Beoꝛgicis.

unc age naturas apibus:quas Jupiter ipſe

Abdidit expediam.
Magnanimoſq; duces:totius ex oꝛdine gẽtꝭ.
Moꝛes ⁊ ſtudia:⁊ populos:⁊ pꝛelia.
Rex melioꝛ:vacua iam regnat in aula.
Masculis auro ſqualentibus ardans.
Etrutilis clarus hic melioꝛ in ſignis ⁊ oꝛe.

Tüic trepide inter ſe coeunt pẽniſq; coꝛuſcãt.

Spiculaq; exacuũt roſtris aptantq; lacertos
Et circũ regem mixte glomerant᷑ in oꝛbem

Ille opeꝝ cuſtos illũ admirãt᷑⁊ oẽs circũſtãt.

Verum ipſe e folijs natos et ſuauibo herbis.
Dꝛe legunt ipſe regem paruoſq; quirites
Sufficiũt aulaſq; ⁊ cerea regna refigunt.
Tantꝰamoꝛ floꝝ ⁊ generandi gloꝛia mellis.
Nam alie victu inuigilant ⁊ federe pacto.
Exercentur agris pars intra ſepta domoꝝ
HNarciſci lachꝛymã ⁊ lentũ de coꝛice glutẽ.
Sins fauis ponũt fũdam̃ta:deinde tenaces
uſpendũt ceras alie ſpem gentis adultãs.
Educunt fetus:alie puriſſima mella.
Feruet opꝰ:redolẽtq; thimo fragrãtia mella.

Hyperationes
¶ Areſto. Apes a floꝛibo accipiũt cerã:⁊ cum
pedib anterioꝛiba ↄgregãt eam. dehinc ad pe⸗
des medios illã mittũt. deinde ad coxas pedũ
poſterioꝝ.po ſtea volant cum ipſa.⁊ tunc ma/
nifeſtatur ponderoſitas exea.
¶ De virtute ⁊ operatione cere lectoꝛ inueniat
ſuperius in tractatu de herbis.de C. in capᷣ.
centeſimo quinquageſimopꝛimo.
¶ De virtute autem ⁊ operatione mellis inue⸗
niat in eodem tractatu de M. in capitulo tri⸗
centeſimoduodecimo.

Capitulumm. xiij.

Aſiliſcus. yſið. Baſiliſcus grece
latine regulus interpᷣtat᷑: eo ꝙ rex
b ſerpentiũ ſit:adeo vt vidẽtes eũ fu⸗
giant: qͥa olofactu ſuo eos necat.
NMam ⁊ hominẽ vel ſiaſpiciat in⸗
terimit.ſiquidẽ⁊ ei aſpectũ nulla auis volans
illeſa ꝑtrãſit. Sed q;uis ꝓcul ſit:eiꝰ oꝛe cõbu⸗
ſta deuoꝛat. ¶ Auiceñ.in.iiij. cañ. Baſiliſcus
eſt ſerpens qͥ ſolo viſu interficit ⁊ auditu vocꝭ
ſue. Hüũc ait qͥdam vocari regulũ.qꝛ caput ha⸗
bet coꝛonatum.cuius longitudo duarum pal
marum eſt:⁊ caput acutum valde.oculi rubei
Coloꝛ eius ad nigredinem ⁊ citrinitatem de⸗

clinans.Hic adurit totũ quod incedit.nec in

circũitu cauerne eius vꝛitur aliquid.¶ Ex li⸗

bꝛo de naturis rerum. Ba ſiliſcus interdũ ex

gallo naſcitur: quia gallus metate decrepita
facit ouum ex ſevnde baſiliſcus pꝛocreat᷑. Sʒ
in generatione hac opoꝛtet vt multa cõcurrãt.
In fimo nãq;ʒ calido ⁊ multo poni ouum:ibi⸗
q; fouetur vice patris:⁊ poſt multum temꝑis
exit pullus ⁊ inu aleſcit ſicut ſolent anatũ pulli
Habet autem caudam vt coluber.reſiduũ vᷣo
coꝛpus vt gallus.Dicunt autem hi qui creatio
nem eius ſe vidiſſe teſtant᷑ ꝙ nulla eſt ouiteſta:
ſed validiſſima pellis.intantũ vt reſiſtere poſſit
ictibus validiſſimis. Opinio quo q; quoꝛũdã
eſt: ꝙonum illud gallicoluber aut bufo ſoueat
Sed h̊ incertum eſt.hoctamen in antiquoꝝ
ſcriptis habemus:qꝙ baſiliſci quoddam genus
ex ouo galli decrepiti generetur. yſidoꝛus.

Amnſtelis baſiliſeus vincitur:quas illic ho⸗

mines intferu nt cauernis quibs deliteſcit. Jta⸗
q; eo viſu fugit.queʒ illa perſequitur rceciclit.

Tractatus

Inlerius de regulopleniꝰdicet᷑ de baſiliſco.qa
tere idẽ ſunt baſiliſcus ⁊ regulus.

„ 727722
Capitulum. xinj.
b Arrliata berneca. vſi. Barliates ſunt
agrues de ligno creſcẽtes. Yert᷑ em̃ ꝙ lig⸗
nũ de abiete marinis aqͥs incidẽs qñ ſucceſiu
tpis putreſcere ceperit humoꝛẽ exſe craſſũ emit
tit.exq̃ denſato ſoꝛmãt᷑ pueſpẽs auiũ ad mag⸗
nitudinẽ alaudaꝝ.pmũq; ſũt nude.deindema
turãtes plumeſcũt ac roſtrũ ad lignũ penden⸗
tes.pꝑ mare fluitant vſq; ad maturitatẽ donec
ſe cõmouẽtes o bꝛũpãt.ſiccreſcãt ⁊ roboꝛẽt᷑ vſ⸗

q; ad debitã foꝛmã. De his ãt Jacobo athonẽę
ſis ep̃s ĩ oꝛiẽtali hiſtoꝛia loquẽs.dicit arbo

res ſunt ſuꝑ ripas maris de qͥbo hee pcreãtur.

Roſtris infixisarboꝛiba dependẽtes. Temp e

vᷣo maturitai ex arboꝛibo decidũt.ac ꝑ imcre⸗

mẽta ꝑficiẽtes:ſic aues ceiere volare incipiũt.

De his itaq; certũ eſt ꝙ ĩ oꝛbe nr̃ocirca germa
niã.nec p coitũ generãt.nec generãt᷑.¶ Philo⸗

ſophꝰ. Berneca q̃ ex arboꝛe naſcit᷑ in q buſdaʒ

q̃;ʒ Flandrie ꝑtibo in ueni᷑. Hec auis nõ habʒ

ſuꝑfluitateʒ:ſicut necarboꝛes. Infra cap̃.xx.

plenius habes.

Capitulum.xv.

b AIſtarda ⁊ Bonoſa. Ex li. de na.re. Bi⸗
ſtarda ẽ auis aqͥline magnitudis:q̃ vo
latu tarda.bis autter ſaltũ ĩ terra facit anteqᷓ
ad ethera ſubleuet. vñ ⁊ nomen hꝛe ðꝛ. vngues
bʒ vt aqᷣla.⁊ roſtꝝ aduncũ.carniba veſcit᷑ nõtñ
in volãdo pᷣdã diripit:ſʒ ſi cubionẽ aut alið ani

mal in offenſũ inuenerit: plures ea aggrega⸗
te iuuentũ eijciũt⁊ occidũt.ſicq; carnib eiꝰ ſa⸗

——

tiant᷑.cadaueribo etiã libẽtiſſime veſcit᷑. Sola
vo pene inter aues q̃ carne veſcunt᷑ herbã de⸗

paſcit.in alis ⁊ cauda albedinẽ hñt.reliq̊ colo⸗

re aqlã imitat᷑. Oua ſua nõ in arboꝛibo ponit:
qm̃ alte volare nõ pᷣt.ſʒ in terra deponit:⁊ illic
ea ſouet dũ ſeges in fructu eſt. ¶ In li. vtõ. Bo

noſa eſt auis in germanie ꝑtib:hñs carnẽ ex,/

terinigra: interiꝰ albã.delicatã ꝓpe ad ꝑdicꝭ ſa/
poꝛẽ. hʒ aũt faſioni magnitudinẽ.Cũq; tꝑs vẽ

creʒ exciiauerit:maſculus hianti oꝛe currit do⸗
necoꝛe ſpuent.tũc ſemina veniẽs oꝛe ſumam

„

recipit. indec; cocipit? ouaparit.

—.—

2

— ——— R

de

W Capitulum. xvj.
38 . voc; ſo no. fugit lucẽ.in eccleſijs habiſ
ꝛo leũ de lãpadibo bibit. ſtercoꝛil

De Fluibus

Vbo. Ex li.ð na. re. Bubo nomen hʒ

theas defe⸗
dat.oua q; colũbe bibit. mures venat᷑. bac q̃ᷓ
volucres cetere capiũt᷑.Oñ vᷣo ab illis a mnboqᷓ
luce hĩtant ĩpugnat᷑:reſupina pedũ vnguib⸗
ſe defẽdi.Ariſto. GBubo ſiẽ⁊ veſpertilio victũ

ſibi nocte acqͥrit. Monedu la puẽt cũ bubone

q; bubo debilis ẽ viſus apð meridiẽ. Ideoq;
coꝛuꝰ illerapit oua bubonis ⁊ comedit.coꝛuꝰ
qppe foꝛtioꝛ eſt ð die.⁊ bubo ð nocte. Itaq; bui
bo⁊ coꝛuꝰinuicẽ ſibiaduerſant᷑ ĩ nidis.Coꝛuꝰ
meridie comedit oua bubonis.⁊ bubo nocte
comedit oua coꝛui. Cetereq; aues circa bubo/⸗
nẽ Talat ipᷣmq; deplumãt.multa nãq; ꝑs auiũ
de. Dperationes
Au iceñ. Sanguis bubonis valde ofert aſ⸗
mati: ſimiliter etiã ius ⁊ caro ipᷣiꝰ. ¶ Phiſiolo.
Koꝛ bubonis ſi appoſitũ fuerit mulieri doꝛmi⸗
enti in parte ſiniſtra omnia q̃ geſſit narra bit.
Pliniꝰli.xxix. Bubonis pedes vſti cũ her⸗
ba plãtaginis ↄ ſerpẽtes auxiliat᷑.i¶ Oculoꝛũ
cinis eiꝰ collirio mixtꝰ claritatẽ oculis facere
ꝓmittit᷑.¶ Idem in l.xxx. Frenetic q́; bubo⸗
nis oculoꝝ cinerẽ imponſnſt.

,.—

M

J — 4
— — *
NNS= —
— —

Tapiruſum ru

b AUteus Butoꝛius 7 Botaur?. Exli. de

na.re. Buteꝰ ẽ de gñe accipitꝑ:ſʒ paulo

nigrioꝛ ⁊ tarda nimiũ:pigraq; ad volãdũ.pᷣda

tñ viuit.quã cũ dolo vellãguoꝛe aliq̃ aut pigri
cia deteniã aſſeq poſſu. Hec auis ſa poꝛe dul⸗

ciſſimgeſt. ¶ In hi v ð. Butoꝛi? ẽ au aſic dic⸗
ta a ſiꝭᷣ vec.hʒ c: ura lõga.collũ extenſũ.roſtrũ
q; lõgũ ⁊ acutũ ſcardea.coloꝛe iñ diſtãs ab il⸗

la.eſt em̃ terre ſimilima. Habitat circa ſtagna

piſciũ cibo cupida. Ranas comedit ⁊ venena
ta. Hec ſola veris tꝑe ꝓ cãtu vocẽ hoꝛriſicã edit
In litroꝛe ſub ardoꝛe ſolis ĩ loco vbi piſces fre⸗
qᷓnter noũᷣt.a deo qͥeta ſtat vrq̃i moꝛtua appa⸗
reat.vt fit vñ cautꝭ piſobam nꝰ ſuſpecta ſit.ſed
cũ collũ lõgũ habeat bꝛeue recuruitate facit vt
piſces incautiꝰ ei q̃ſi mhil pᷣmeditãti ꝓximaue
rint illos ad ſe colliextẽſõe trahat.i¶ Phiſio.
Botaurꝰq̃ſi bootaurꝰðꝛ.eo ꝙ thauri boatũ.i.
mugitũ imitari videt᷑. Roſtꝝ em̃ ĩ terra palu⸗
dinoſa defigi.⁊ ad modũ thauri clamoꝛes edit
Excluſos pullos ſtatim mater ſub aſcelis col
locat. Vnũ ſe ſub vna.alterũ ſub altera.Pulli
vᷣo materno coꝛpi adherẽtes. Inceditq; mater
pullos ſub alis ſouẽs. na:oꝛũq; roſtr. ꝓmmen
tibo cibos dulciter ↄmẽdãs.i¶ Actoꝛ. Hec auis
mihi videt᷑ onocroculłꝰ. de qͥ interiꝰ dicet.

Ibones ⁊ Blata. yſi. Bibones ſunt
b O in vino naſcunt᷑.q̊s vulgo muſciões
A muſto appellãt. Vn Affroniꝰ.Cũ a
me expectaſſet fabulare incipis exoꝛe bibones
inuoluãt ĩ oculis tuis. Blate a caloꝛe dicte ſũt
ſiqͥdẽ ⁊ ↄpᷣhẽſe manũ tingũt.vñ ⁊ blateũ coloꝛẽ

dicũt.H̊ aĩal lucẽ nõ patit᷑ videre ↄriũ muſce.

.

Muſca ẽ lucipeta.Alata vᷣo luciſuga. Ex lide
na. re. Blata vᷣmis eſt q lucẽ videre nõ patitur
Vñ ꝑ noctẽ tm̃modo abulareↄſueuit.¶ Pal⸗

ladiꝰ de agricultura. Blate ſunt apib⸗ ninice

19

ſicut ⁊ lacerte. VUnde hmõi animalia ? his ſu⸗
milia opoꝛtet apum caſtris vel aluearibo longe
fugare qͥ vult apes bene ↄſeruatre.

“W Capitulum. xix.

Antarides latine? grece. arabice

derarie vel irane. Pandecta capᷣ.

cxxxv. Cantarides ſunt aialicule

q̃ꝝſũt efficaciſſime:q ⁊ in ſpicis frumẽti adhuc
floꝛẽtis inuemũt. Sũt hee varie ⁊ q̃ſi crca peẽ⸗
nulas ſuas ſtricte ⁊ oblõge.Heceem̃ vapoꝛe ace
ti ſuffocãt᷑ ⁊ ĩ vaſe nõ picato reponũt. Sũtcali⸗
de ⁊ acutiſſime.q licet ſca biei veſice ↄferãt:ve⸗
ſicã m̃ ſi ex eis multa ſumat᷑ qntitas.vulnerãt
atq; ſanguinẽ mingere faciũt⁊ interſiciunt.ex
qͥb parua accepta vꝛinã ꝓuocãt vehemẽter.

Operationes
Sera.li.ag.c.derarie.auc.Gal.Exꝑti ſumꝰ
exꝑientia non modica in vnguibus lepꝛoſis.
⁊ muenimus ꝙ quando ponitur ſuper eas cũ
ceroto confert multum:aut cum vnguento.au
ferunt em̃ vnguem ⁊ faciũt cadere totum.

¶ Et cãtarides ingrediunt᷑ in cõmixtione vn⸗

guentoꝝ ⁊ medicinaꝝ q̃ fiunt au ſcabiẽ ⁊ egri⸗
tudineʒ cũ quaeleuat᷑ citis.⁊ in medicinis q
euellũt erucas q̃ dicũt capita claauoez.
¶ Et ſũt qͥdã ex mgfr̃is nr̃is qͥ da bãt exeis ĩ po
tu miſcẽtes parũ ex eis ad ꝓuocandũ vꝛinã.
¶ Et qͥdã accipiebãt alas ⁊ pedes ipſaꝝ ſolum
dicẽtes ꝙ hecↄſerũtillis qui ſumpſerũt coꝛꝑa
ipᷣaꝝ.Etalij dicebãt ↄtrariũ buiꝰ.vcʒ ꝙ coꝛꝑa

Trattatus

ipᷣaꝝ ſola iuna bãt eos qͥſumpſerũt alas ⁊ pe⸗

des esrrm.
¶ Ego vᷣo miſcuioĩa ſil coꝛpa cũ pedibo⁊ alis
⁊ dedi. Ille ãt q̃ ſunt magꝭ inuature exeis ſunt
ille q̃ reperiũt᷑ in tritico in quaꝝ alis ſunt lmee
citrine in latitudine ꝓtenſe.⁊ ꝓpꝛie qñ pꝛo ijcis
eas in ollaterrea noua:⁊ claudis oꝛificiũ olle
cũpãne lineo ſuꝑ vas in qͥ ſit acetũ feruẽs do⸗

necſuffocent᷑ ⁊ moꝛiant᷑.

¶ Et ſilropoꝛtet ꝙ fiat ex aĩali qᷣd ðꝛxoſoſtis:

AIñ volumipᷣm re ponere. Et ſilr eſtſpẽs aĩalis

ſilis cantariboĩ figura ⁊ vᷣtute.Et ſilr vermis
viridis qͥ reperit᷑ ſuꝑarboꝛẽ pini. Uirtus eiꝰ ẽ

ſiẽ virtꝰ eaꝝ. Poſtq; vᷣo ſunt cantarides moꝛ⸗
tue:inſerant᷑inlino ⁊ reponant᷑.

¶ Oyaſ.ca.cãtarides. Melioꝛes ex eis ſunt:q̊
ſunt diuerſoꝝ coloꝝ.⁊ in alis earũ ſunt linee
tranſuerſe citrine.⁊ ſunt groſſe ⁊ oblůõge.
i¶ Operatio aũt illaꝝ q̃ ſunt vniꝰcoloꝛis eſt de
bilis.⁊ vᷣtus cantaridaꝝ eſt putrefactiua.cale⸗
factiua.vlcerat ua.Et ꝓpter h̊ miſcent᷑ cũ medi

cinis ↄueniẽtibo apoſtematibo cancroſis:⁊ ad

ſcabiẽ vlceratã:⁊ empetiginem.
Et qñ pouũt᷑in naſcaliboꝓuocãt mẽſtrua.
I¶ Et eſtimauerunt quidam ꝙ quando miſcen
tur cum aliquibo confectionibus ad hydropi

ſim conferũt pꝛopter virtutem earum quam

habent in ꝓuocando vꝛinam.
¶ Auicenna libꝛo.ij.capᷣ.Cantarides.Dixe⸗
runt quidam ꝙſunt ſuperfiue caliditatis.Et
dixerunt alij ꝙ ſunt calide ⁊ ſicce in tertio gra
du.ſed pᷣmum eſt verius.Etcantaris eſt acris

acuta putrefactiua aduſtiua.

Et eradicat verrucas linita: ⁊ fitex ea cero⸗
tum:⁊ linit᷑ ex eoalbedo vnguis:⁊ ↄſertei.
¶ Et eradicat vnguẽ mollificatũ velocuter qñ

fit exea emplaſty: ⁊ remouet moꝛfeam: ⁊ alba⸗
ras linita cũ aceto.⁊ q ex ea trita cum ſynapi
fit linimentũ.facit naſci capilloo.

¶ Et ſimiliter qua ndo coquitur cum oleo do⸗

nec inſpiſſet᷑. Etlinitur ſuper apoſtemata can
ceroſa ⁊ reſoluit ea.Et linitur ſuper ſcabiem ⁊

Inquit filiꝰ Meſarugie. Jpᷣa incidit vngu⸗

lam valde. ⁊ parũ de ea pꝛouocat vꝛinam valde.

Et parum de ea adiuuat medicinas ꝓuocatis⸗

nas ad ꝓuocandum abſq; nocumento.Et pꝛo
uocat menſtrua:⁊ facit aboꝛſum.

¶ Dixerũt quidã.datur in potu vna earũ eiqͥ
ↄquirit᷑ de veſica ſua ⁊ ↄfert.Et dant᷑ in potu
tres tan aſgi de ea ⁊ exulcerat veſico.
¶ Inqᷣt GBalienꝰ. Ipſa exulcerat veſicam.⁊ eſt
ꝓpterea qꝛ facit materias acutas declinare ad
eam a qͥba coꝛpus nõ enacuat᷑ cũ ꝓpꝛietate que
eſt in ipa.

Capitulum. xx.

e

—.— — — —

— —

——— — —

ti⸗

10 4

ul

e

— KG

minoꝛes anſeribo.

wweeeeeeeeeeee

Arbates. Alb. in li de na. alaliũ inqt.
c Carbates qͥdã mẽtiẽdo dicũt aues q̃s
vulgus bomgenſe. B eſt arboꝝ anſeres

vocãt(vt etiã ſuꝑiꝰ audiuiſtiĩ capᷣ.xiiij) eoq ex
Arboꝛibo naſci dicũt᷑ a qͥb ſtipite⁊ ramis depẽ
dẽt q̃ ĩter coꝛticẽ eſt nutrite. Dicũt etiã aliqũ ex
putridis lignis hec aĩalia in mari generari (vt
ſupiꝰdictũ ẽ)⁊ pᷣcipue ex abietũ putredĩe.Aſſe

rẽtes ꝙ nemo vnq; vidit has aues coire vłoua
re.Et h̊ oĩno abſurdũ ẽ:qꝛ ego ⁊ młi mecũ ðᷣ

ſocijs vidimꝰeas coire ⁊ pullos nutrire.ſic etiã
lantehabitꝭ diximꝰ. hec auis caput hʒ q̃ipauo
nis:pedes nigros vt cignꝰ. ⁊ ſunt mẽbꝛana cõ
iiücti digiti ad natãdũ.⁊ ſũt in doꝛſo cineree ni

gredinis.⁊ in ventre ſunt albide aliqntulum

Deir Fluibiis.

Capitulum. xxj.
c Alladrius ⁊ Calandris.yſi.Caladriꝰ
(vt ðꝛ)eſt immũdus ſᷣm legem.

Pperationes

ONDicit ei phiſiologꝰ:ꝙ auis eſt tota alba nul

lã ꝑtẽ habẽs nigrã.cuiꝰ interioꝛ fimꝰ curat caa
liginẽ oculoꝝ. In atrijs regũ inuenit᷑. Per hãc
cognoſcit᷑ de hoĩe infirmo vtꝝ viat an moꝛia
tur. Siem̃ egrotat ad moꝛtẽ:mox hec vt vide⸗
rit eũ:auertit ab eo faciẽ ſuã.ſi ãt nõ ad moꝛtẽ:
intẽdit illa faciẽ ſuã vertit.⁊ aſſumit oẽs infir

mitates eiꝰ:⁊ diſpergiteas.⁊ ſanat᷑ inſirmus.

¶ Ariſto. Caladriꝰ infirmũ ſimoꝛi debeat nõ

reſpicit:ſed ſi q̃leſcere poſſit ⁊ ipᷣm videre velit.
ab illo omnẽ infirmitatẽ ad ſetrahit. Itaq; ille

ſanꝰefficit᷑.⁊ auis egra:ita ꝙ ſepius ꝓeo moꝛi
tur. Hec auis hʒ vnũ os groſſum in crure:cuiꝰ
medulla oculos caliginãtes ſi qͥs linierit:eos
clariſicatos boni viſus effiiit.
Exli.de na.reꝝ.Caladrius eſt auis alba. q̃

ſi ad infirmũ ſanandũ ducit᷑ oẽs infirmitates

eius intra ſe colligit: ⁊ i aere volans ibi eas
cõburi atq; diſpegit.
¶ Pars ĩterioꝛ femoꝛꝭ caliginẽ aufert ab oculis

Has aues Alexander inueniſſe fert᷑ in ꝑſide.
qExli.ð na.re.Calãdris ẽ auis ꝑua ꝓpe ↄſilis

alaude.coloꝛe fuſca:plumis deſpecta:ſʒ mira

modulatõe vocꝭ audiẽtes letificat.oĩmq; voces
auiũ expᷣſſiſſime imitat᷑.itaq; q capta ergaſtu⸗
lo includit᷑.ibi q̃ʒ captuitatꝭ ⁊ calamitatis ſue
oblita vix vnã diei hoꝛã ſine cantupᷣterit adeo⸗
q; ſpaciari diuerſis auiũ cantiba gaudet.vtnec
cibiſolita r.

D

Capitulum. xxij.

c Apoꝛ Capmulgꝰ. Actoꝛ. Capo vꝛ gal⸗

lus caſtratꝰſiue gallinaceꝰ. Et hi iõ ca/
ſtrãt᷑ vt faciliꝰ ipinguẽt᷑ ac tenerioꝛes comedãt᷑

HO perationes

Dxyalſ. Capones viui apti ⁊ ĩpoſiti moꝛſibo ve

nenatꝭ occurtr̃t ſi mutẽt᷑ aſſidue.iſ( Ceęrebꝝ ca⸗

ponis meliꝰẽceterꝭ.acceptũ ĩ vino fſuxũ ſãgui
nis abſtinet. ¶ Pellis vetriculi ei ſicca tuſa et
bibita euſtomacha ẽ cũ vino. Juſcellũ maxie

minoꝛꝭ eſtuatõnis ſtomachi miteſcit ſimplłr cõ

poſitũ. Juſcellũ vo maioꝛꝭ artificialiter cõpoſi

tũ vẽtrẽ mollit:crudos hũoꝛes.i.colerã nigrã

deponit. ¶ Atile ẽ tꝑalibo febꝛiba ⁊ typicꝭ egri⸗
tudinibo.tremoꝛibo ⁊ in flatõibo ſtomaticꝭ.⁊ ar⸗
tericꝭ ſinglare pᷣſidiũ ẽ.Fel capõis albimagne
vᷣ̈tut cẽ.facit ad effuſionẽ ocloꝝ ⁊ ad caliginẽ?⁊
aſpꝛedinẽ palpebꝛaꝝ De capone iferi c. liij.

latiꝰpatebit.¶ Pli.li.x. Capmulgi apellãt᷑ me
rule grãdio aſpectu nocturni fures ſũt.inter⸗

dũ em̃ viſu carẽt.paſtoꝝ ſtabula intrãt.caprũ

vberibo ꝓpter ſuccũ laciꝭ aduolãt:q̃ videlʒ in iu

na vber emoꝛit᷑. capꝛiſq; cecitas q́s ita mulſere

obꝛuit᷑.¶ Actoꝛ.Capmulgꝰipᷣe Ariſt.agochilẽ

vocat.de qͥ ð in c.vi.iſtiꝰcractatꝰ.¶ Ariſto.Eſt
auis mõtana modicum maio: merula.aſtuti
moꝛꝭ:raro videt᷑ ð die:nec bñ tũc videt.ſʒ acui
viſus eiꝰ de nocte.lac ex mãmillis capꝝ ſugit:
ideoq; ðꝛ agochiles.ſcʒ copꝝ lac ſugens.vidit

ſũt nocte:manet ĩ lapidibi de

3 5S
7 7*
8
„ 4
E
5 R

S .

Ddie.

DEapitulum xiſ.
Arduelꝰ.vſi.arduelꝰ ðꝛ eo q;

E

⁊ in geſtu⁊ ĩ motu ⁊ in volatu auiũ eſſe ſignacõ
ſtituta. ¶ Pli.li.x. Cardueli mime auiũ impes⸗

ſpinis ?
carduis paſcit᷑.vñ apð grecos achãt; ðözꝛ
ab achãt. i. ſpinis qbo alit. Augures at dicũt

Tractatus

rata faciũt nec voce tm̃:ſʒ pedibs⁊ oꝛe ꝓ mani⸗
bus.Eſtq; qᷓ boum mugitꝰ imitet᷑.in oꝛe latenſi
agro raurꝰ appellata. Eſt q eq̃aq; hinnitꝰ an⸗
thus noĩe herbe pabulo aduẽtu eoꝝ pulſa imi
tat᷑ ad hũc modũ vlciſcẽs. Exli ð na.re.Car
duelꝰ ẽ auis ꝑua croceoq; ĩ coꝛꝑe:rubeo vᷣo in
capite coloꝛe venuſtata. Mirũ aũt videt᷑ ꝙ hec
aucu la carduoꝝ acut aculeis paſcit. In hac G&
nata miraculũ apparet:q̃ talẽ aſtuciaʒ ei dedit
quã nec boui nec aſino magnis aĩaliba inꝑtiri
voliit. vt vicʒ ergaſtulo clauſa ſuppoſitã aquã
ab ymo ꝑ filum vaſculo ſuſpẽſo ad ſe cũ roſtro

trahat. pediq; filo interdũ ſuppoſito cũ attige⸗-

rit vaſculũ ſium potuſedat.
4

.
4 7
. 1

ßꝑB8BN—

apitulum. xxiii “MB

cNArabdrio 2 Cariſta. Rudol. ſup leuiti⸗

cuũ. Carabdrion ẽ auis garrula.de qᷓ le⸗
git᷑ in Leuitic ꝙ ſm legẽ ſit immũda.i¶ Actoꝛ
Hec auis ipᷣa eſt q̃ ſuperiꝰ in ca.xxi.dicta ca⸗

lendris eſt. Yallunt᷑ autẽ qͥ hanc eſſe caladrinʒ

putant vt ſuꝑ Deutro.dicit glo. interliñ. Eag9 SJ
riſte vt dicit Solin?. aues ſ unt qᷓ impune flã⸗
mas inuolant.ita vt nec plume neccarnes eaꝝ

flamis igneũ aliquaten?cedant.

E

6
19

9

4
1,

3

De Fluibus.

Capitulum. xxu.
cEruus volãs. Exli.de na.re. Ceruus
volãs fert᷑eſſe gen ꝰcicade.Hũc tñ exꝑi

mẽtatoꝛ crabꝛonẽ vocat.ſub alis (vt diot) grol⸗
ſioꝛibo alas hʒ ſubtiles ⁊ tenues ſicut bꝛuchus

Circa veſperã potiſſime volãt:⁊ volando ſtre⸗

pitum faciũt.hñt coꝛnua medicinalia grandia

pᷣlonga biſulca dentata ⁊ lucida:q̃ſi foꝛcipibo ĩ
cacumie cũ libueritad moꝛſum coeũtibi.crura
vo lõga ⁊ reflexa.lucẽt igneũ moꝛe noctu ꝑtes

lateꝝ ac cluniũ coloꝛes pĩnaꝝ refulgẽtes aliqũʒ
compᷣſſe obũbꝛant᷑.amputaiũ caput eaꝝ viuit

diutiſine coꝛꝑe.ſed ⁊ ipſiꝰcoꝛpꝰſine capite:ſed
nõ tãdiu ſicut caput.

— —— . 8

—

quaꝝ duo ſũt genera. Winoꝛes q̃ pᷣmo

ꝓneniũt q̃ vt ſunt mute.⁊ nouiſſime pereunt.

Sũt aũt multe q̃ canũt vocãt᷑ achete.⁊ q̃ mino
res ex his ſũttetrigometre.ſʒ ille mag ſonoꝛe

Maxres canũt in vtroq; genere :ſilẽt leie. Gen
tes his veſcũt᷑ ad oꝛientẽ. Ante conũ mares pᷣ

ferũt.a coitu feĩas circa ſolſticiũ eſt coitus eaaz

O uis eaꝝ coꝛruptꝭ q̃ ſunt candida coitꝰſupi⸗
nus.Eſt illis aſꝑitas in doꝛſo pᷣacutaq̃ᷓ feture
locũ excauãt in terra.Fitq; pᷣmo vᷣmiculꝰ:de⸗
inde exea( que vocat᷑ tetrigometra)cuiꝰcoꝛtice
ruptocirca ſolſticia euolãt.⁊ eſt ſine oꝛe.ſed ꝓ
eo qͥdã eſt aculeatũ linguis ſimile.⁊ hͥ in pecto
re quoroꝛem lambunt.Pectus ipſum eſt fiſtu
loſum hoc:vt diximus canunt achete de cetero
mibil eſt in ventre. Quidam vero negãt vocem

murmure.

Capitulum. xxvſ.

in ſectis eſſe in tanto cicadarum ſono et apãũ

R

Capitulum. xxvij.
Iconia. yſidoꝛꝰ. Ciconie quaſi cica⸗
cC nie:a ſono quo crepitant dicte ſunt:
quẽ ſonumoꝛis potius eſſe conſtat q;
vocis.quia cum roſtro quatiente faciunt.hee
veris nuncie ſocietatis comites ſerpentũ ho⸗
ſtes:maria tranſuolant in aſyam collecto ag⸗

minepergunt. Coꝛnices eas duces pꝛecedunt

⁊ ipſe quaſi exercitus ꝓſequunt᷑.Ex libꝛo ð na

turis reꝝ.Ciconie ſerpentiũ exitio tantus eſt

honoꝛ in Theſſalia vt capitale ſuerat occidiſ⸗
ſe ciconiam: ſicut⁊ hominem. Multipharie
nanq; ſerpentibus inſidiatur.eoſq; comedit
et alia venenata: nec tamen moꝛitur. Bufo⸗
nem autem non niſi inmagna fame comedit.
in quo naturale bufonis malum notat᷑. Vi⸗
detur autem ciconia caput habere valde reu⸗
maticum:quia roſtro eius aqua vere cõtinuo
diſtillat. Et hoc hyememagis. Hee nidos ſu⸗
os annuo repetunt et vnum ſe e fetibus ſuis
domino loci ſub quo ſetificant:plumatũ quaſi
tributum vt fertur deijciunt. Sed foꝛte cauſa
magis eſt tediũ nutriendi.Quinimmo vtvul⸗
go dicitur pꝛo decimatione deijciunt.deo ius
ſuum ſeruates. In cuius ſignũ Thoꝛingiam
vbi decime nõ dant᷑ neq; intrãt neq; inhĩtãt:vt
exꝑiẽtia docʒ.Abiture ãtvt diẽ Solin? ĩ cer⸗
to loco congregant᷑:ita vt nulla ſui generis niſi
captiua relinquat᷑. In aſia cãpꝰeſt vbi ↄgrega
te cõmurmurãt.⁊ eã q̃ nou iſſime venit dilace⸗
rãt:ſicq; ĩcedũt.Ex lere. s Clconid ðꝛ auis
H nij

w D Nd

ractatus

pia. Cum em̃ antiqoꝛes ciconie pẽnis amiſſis

ꝓpꝛiũſibi victũ acqͥrere neq̃ant:iunioꝛes frigi⸗
da genitoꝝ mẽbꝛareuouẽtes eos in paſtu ꝓcu/
rãt:donec ala ſoꝛtis redierit. Nã vt yſaias ait.
Quantũ tꝑs impendũt in fetibeducãdis im̃
⁊ ipᷣe inuicẽ a pullis ſuis alunt᷑. NHec dubiũeas
caſtitatꝭ ſectatrices eſſe.feduſq; ↄiudij ad inui⸗
cẽ ſᷣuare.Vñ fert ꝙ in eminẽtioꝛi loco domꝰcu
iuſdã par vnũ ciconiaꝝ hĩta bat. Uñ mare ad
paſtũ recedẽte freqᷓnteraliꝰ mas adueniẽs ſe⸗

minã adulterino coitu polluebat. At illa ſtatiĩ
eminꝰ ĩ fonte ſe mergebat.ſicq; ſcelꝰadulterijꝑ
aque lauamẽtũ delens marẽ ꝓpꝛiũ deludebat.
hmõi factũ dñs hĩtatõis freq̃nter aduertit.⁊ q;
dã die poſt adulteriũ eã a fonte ne lauaret᷑ phi⸗

buit.nec moꝛa maſculꝰa paſtu rediẽs in femĩa

ſua ſcelꝰadulterij dephẽdit.⁊ ad boꝛã diſſimi⸗
lãs abijt. Reuerſuſq; ſcdᷣa die maximã multi⸗
tudinẽ ſecũ adduxit.que ſingulã adulterã ag/
greſſe:miſerã crudeli laniauerũt moꝛte.

Bperationes.
¶ Plinius li.vij.Ciconia oꝛiganoſibi medet᷑
¶ Idem in li.xxix. Ciconie pullum qui egerit
negatur annis cõtinuis lippire oculis Cico⸗
nie qʒ ventriculꝰvalet ↄtra om̃ia venena.

¶ Idem li.xxx. Yurunculis etiã ðꝛ mederi ci⸗

conie ventriculus ex vino decoctus.
¶ Ovaſcoꝛides: imus ciconie cum aqua po⸗
tui datus.epilenticos curat. “

¶ Albertꝰ in li. de na.aĩaliũ.Hec auis alas hʒ

nigras. ⁊ cqudã ⁊ alias ꝑtes hʒ albos.
Inuenit᷑ etiã gen?ciconie:totũ ĩ doꝛſo nigꝝ:
⁊ in vẽtre ſubalbũ.ſʒ nõ nidiſicat in hominuʒ

habitationibo ſʒ in paludibo deſerti.

W

————— =E S

Capituſum Exix.

Coapitulum. xxviif.

Iagnꝰ. Ariſto. Cigneſt de genere ainũ
Coꝛiũ ĩter digitos ha bẽtiũ. Manetq;

in ripis lacuũ ⁊ i locᷓ multaꝝ arboꝝ. HBone vi
te eſt atq; nat᷑e:⁊ ſenectutis bone.Hmõi aues

g accipitrẽ pugnare nõ incipiũt. Sʒſicũ eis
ille pugnare ceꝑit.pugnãt cũ ipᷣo eũq; vincunt.
yſi.Cignꝰgrece latine oloꝛ ðꝛ eo ꝙtotꝰ albꝰ⸗

ſit plumis. olon em̃ grece iotũ ðꝛ. Naute vero
ſibi hãc auẽ bonã pꝛognoſiã facere dicũt:ſicut

Emiliꝰ ait.Cignꝰ in auſpicijs ſemꝑ letiſſimus
ales. Hũc optat naute.qꝛ nõ ſe mergitĩ vndis.
Exli.dena.re.Cignꝰhʒ plumas albas:ſj car⸗
nes nigras.foꝛtitudinẽ ſuã in alis.coler ice cõ⸗

plexionis eſt:⁊ ob h̊ iracũdꝰ. Dẽtes hʒ ĩ roſtro
minutiſſimos.O neris impatiẽs eſt.ne libẽter
volat:ſʒ ĩ ſtagnis reqͥeſcere delectat᷑.cũ vno pe⸗
de natat: ⁊ cũ alio ſe regit veli modo cũ piſcibo:
nutrit? eis eſt innoxius. Suꝑ aqs nidificat in
pullis educãdis ſolicitꝰ.tꝑe coitꝰ blãdiunt᷑ ſibi
inuicẽ mas ⁊ feĩa.⁊ alternatim capita cũ ſuis:
ſcʒ collis in flectũt velut amplexandi gra. Hec
moꝛa vbi coirint. mas ↄſciꝰleſionis in feĩa fu⸗
gir: ab ea. At illa impatiẽs fugiẽtẽ inſeqͥt:neq̃⸗
qᷓ; im rancoꝛ ille ꝑſeuerat in longũ.ymo leſione
ceſi ante:pacificant᷑ in animo ac a maſculi ꝑſe
cutſone ceſſans poſt coitũfreq̃nti caude mo⸗
tu ⁊ roſtriſe aqs mergens purificat.

.— Jnam nulgus. Ciſpedo. et Citramo.

C— ylſi. Einomulgus eſt ains arabie. ſic

dicta: eoꝙ in excellis nemoꝛibotexit

— — — —

ſ
1

De uibus

nidos ex fructibcynnami.Et quia nõ poſſũt
ibi hoĩes ↄdeſcendere ꝓpter ramoꝝ altitudinẽ
⁊ fragilitatẽ eoſdẽ nidos plũbatꝭ iaculis appe⸗
tut ac eyn nama illa deponũt:⁊ pᷣcijs amplioꝛi
bus vendũt.eoq illud cynnamũ mag q;ᷓ alia
mercatoꝛes ꝓbant. ¶ Ariſto. Cinomulg paſ⸗
ſere modicum maioꝛ eſt eiuſq; coloꝛ celeſtis eſt
u citrinitate.⁊ coloꝛes iſti ſunt in eo diſtincti
ſty eius eſt lõgũ ad citrinitateʒ declinans:
ſuꝑ arboꝛes magnas ex cynamomis (vt dicit̃)

ſperice cõponit nidũ ſuũ.babẽs introitũ ꝑuũ.
OPliniꝰ.Cyſpedijſiue ciſpeli plurimũ volant

qͥ apodes dicũt᷑:eo ꝙ vſu pedũ careãt hyrun⸗
dinũ ſpecie.nidifica nt in ſcopulis. Hee ſũt q̃
toto mari cernũt᷑. Ariſto. Auiũ genꝰ ꝙpedes

nõ babet om̃i tꝑe apparet.bec a uis lõga graci

lis ⁊ pauce latitudinis.hyrũdini aſſimilatur.
Nec inter illas leuiter diſtingut. Iſta nidifi⸗
cat in eſtate.⁊ hoc poſt lapides vt aĩlalia fugiat

⁊ hoĩes. Plinius libꝛo.x.Citramus: als cen⸗

cbꝛamus habet᷑.aues remeantes comitata ſoli⸗

citat.ac leneramer ad expectatas ſibi terras

ꝑuenire feſtinat eaſq; noctu.etiã itineris ad⸗

monens excitat.Ariſto. Citramꝰ auis de no⸗
ce ceteras aues clamat.eaq; audita ſciũt vena
toꝛes ꝙ in locis ſuis nõ remanebũt aues.Ex
libꝛo de naturis rerum. Citramus auis Aſie
recedentibabyrundiniboac cyconijs inſtante
pyeme comitans eas feſtinantioꝛ perſeuerat.

et pꝛecedens ſolicitat.

Capitulum. Exx.

Inomia. Iſiðᷣ.Cinomiagrece de mu⸗

c ſcacanina. HNã canis grececynos ðᷣꝛ.

Evrli.de na.re. Cynomia eſt muſca ca
nina catuloꝝ aurib impoꝛtuna.Quã licet ca

tulus freq̃nter excutiat:ſempꝑ tñ impoꝛtune re

uolat. VUbiãt eũ pigrũ ad excutiendũ inuene⸗
rit vſq; ad ſangu ineʒ ⁊ vulnera ꝓcedit. Actoꝛ.
Cynomiꝗèeſt illa muſca grauiſſima q̃ percuſſa
eſt egyptioꝝ popułꝰin quana plaga. De hac
em̃ in Exodolegit᷑. Venit muſca grauſſima
in domos pharaonis ac ſeruoꝝ eiꝰ:⁊ in omnẽ
