dẽ hñt vᷣtutẽ ⁊ cõplexionẽ.Et ſũt ca.⁊ ſic.in
iij.̊. Gal.viij.ſi.far.c. Camepitheos ẽ ĩ deſic
cãdo tertij gradꝰ:ĩ calefaciẽdo vᷣo ſcðᷣi ¶ Se
ra.li.ag.ca.Hamepithis.i.camedreos ẽ her
ba q̃ naſcit᷑ oĩ ãno:⁊ dilatat᷑ eiꝰ oꝛigo ſuꝑ faci

em terre vndiq;. Et ſũt eiꝰtres ſpẽs. naeag

rũ ẽ foꝛtioꝛ alijs.⁊ hʒ folia ſilia folijs ſpꝑ viue

niſiqꝛ ſũt mĩoꝛa eis ⁊ hʒ ſuꝑ hũiditatẽ tenacẽ

⁊ ſũt piloſa:⁊ ſũt folia illa circaramos ſpiſſa
⁊ odoꝛeiꝰ ẽ ſiẽ̃reſine pini.Et hʒ floꝛes minu⸗
tos glaucos:⁊ radices ſiles radicibo herbe
dicte picoꝛion:⁊ ſemẽ eiꝰ ẽ nigrũ:cuiꝰ odoꝛ
eſt ſiẽ odoꝛ reſine pini.⁊ rami eiꝰ ſũt aliq̃ntu⸗
lũ longi ⁊ curuati ſiẽ̃rami herbe q̃ ðꝛ hanca⸗
ſa. Scda ſpẽs ẽ q̃ hʒ vᷣgas lõgitudine vnius
bꝛachij ⁊ ramulos ſubales.folia vᷣo ⁊ floꝛes
in odoꝛe ſilia ſupꝛadicte.⁊ ſemẽ eiꝰ eſt nigrũ.

Tertia vᷣo ſpẽs q̃ ðꝛmaſculꝰ hʒ folia ſubti⸗

lia minuta albida piloſa.⁊ hʒ vᷣgã aſperã albꝗ
floꝛẽ albũ minutuʒ ſuꝑ ramulos:⁊ odoꝛ eiꝰ

nnicut odopme. Hn erationes

Sera. auc. Gał. Camepitheos ſi ſirnat in
potu mũdificat aꝑit ⁊ abſtergit mẽbꝛa ĩterio
ra qñ ẽ herba ſicca:⁊ incarnat qñ ẽ recens:⁊
ↄfert ſuꝑ oẽm medicinã hñtib yctericiã:et

ylr oibo hñtibo opilationẽ epat:⁊ puocat mẽ
ſtrua qñ bibit᷑ cũ melle ⁊ qn fit naſtale.i¶ Et

ꝓuocat vꝛinã ⁊ coquit᷑ cũ mellicrato ⁊ bibit᷑
⁊ ↄfert ſtrãguirie.i Et qñ ẽ recẽs bʒvᷣtutẽ mł
taↄglutinãdi ⁊ incarnãdi vulnera maj:⁊ cu⸗
rat plagas ⁊ ſoluit duricies mãmillaꝝ.i¶ Dy
aſ. Radix eiꝰ bibit᷑ dieb ſeptẽ.ycteriq mede
tur. diebo. xxx. bibita ſciatic fert opẽ maxie
cũ mulſa.epaticꝭ ⁊ diſſurrijs ⁊ nefretiq pᷣſtat
effectũ.toꝛtiõibo ſubuẽit. hac enĩmaxĩe vtũt
in ponto.i¶ Elixatura eiꝰ datõ vim aconiti.
cathaplaſmatibo adhibita cũ polẽta:⁊ elixa⸗
tura eiꝰ mixta oĩa ſilr facere pᷣt trita cũ cari
cis ⁊ duꝝ ĩ modũ catapucie vẽtrẽ mollit.cũ
reſina tepida Dotlrat. oꝛdida vulnera purgat
melle addito ès matric cõponet.Duricies
mulnep ſolnerꝛ paracoleſim pᷣſtat.i¶ HGal.Ca
mepitheos ĩ guſtu qͥdẽ foꝛtioꝛẽ hʒ ſapoꝛeʒ qᷓ
acrẽ.ĩ energia vᷣo abſtergit vlcera plꝰ qᷓ; cale
faciat ꝓpterea ĩ artetic ⁊ oĩno qͥb obſtruunt᷑
faciir epata bonũ ẽ farmacũ.Ducit ãt ⁊ men
ſtrua bibitũ ⁊ cũ melle appoſitũ:eſtvo ⁊ diu⸗
reticũ farmacũ.qͥdã vᷣo dãat ſciatic coquẽtes
in mellicrato.¶ Virtꝰ vero huius herbe ma
gna vlcera ſanare põt:⁊ putridoſa vlcera ſq⸗
nat:duricieſq; mãmillis dyafoꝛat.

8

2
„

8

„

tremoꝛi coꝛdis. Eſt bonũ vᷣm

Tratctatus

Capitulum. xcij.

Arui. Plateariꝰ.Carui appellat ſe⸗

c mẽ ⁊ herba ĩ.iij.ꝗ.ca.⁊ ſic. In trãſma

rinis ꝑtib ⁊ ĩ ſicilia reꝑit in qntitate
multa ꝑ annos qͥnq; ſeruari pᷣt. Virtutẽ diu
reticã ⁊ dyaſoꝛeticã hHz. ¶ Oper ariones
¶Ande vinũ decoctiõis eiꝰ ↄfert ſtrãguirie
ac diſſurrie ꝓuluis etiã eiꝰ ĩ cibis ſninpt di
geſtiõeʒ ↄfoꝛtat:vẽtoſitatẽ excludit⁊ poſ itũ

in ſalſam ẽtꝭ appetitũ excitat.i¶ Cõſtãtinꝰ in

li.graduũ.Carui ẽ ca.⁊ ſic.i.iij.̊.vẽtoſitatẽ ⁊
inſiationẽ diſſoluit:ſtomachũq; coꝛroboꝛat:
lũbꝛicos occidit:digeſtiuã vᷣtutẽ ↄſoꝛtat:vꝛi
nã ꝓuocat.i Aui.Lgrui ẽ ꝓximũ diſpoſitio

nibo aniſi.ca.eſt ⁊ ſic.ĩ.ij.Expellit vetoſitateſ

⁊ exiccat:⁊ nõ ẽ ĩ ſubtiliatiõe cymini.Lõfert
ꝛdis. 1, interficit eĩ
eos.i¶ Pli.li.xix.Careũ gentꝭ ſue noĩe appel
latũ in q̃ cũq; terra ſerivult eadẽ rõne q̃ olus

acrũ laudatiſſimũ tñ in caria:pximũ ĩ frigia.
¶ ODyaſ.C areos ſemẽ oĩbo noiuʒ virtꝰ eſt illi

calida ⁊ vnctualiſ aniſo ſilis euſtomacha:mi

ſcetq; antidotis ⁊ oxipoꝛijs. Radix ei come

dit᷑ cocta ſicut paſtinata.¶ Cõſtãtinꝰ vbis.
Silueſtre carui qð ðꝛ cardumeni valet epilẽ

ticis diuq; tuſſientibo:ſciatic: nefretic: ſtrã⸗

guirioſis ac reptiliuʒ moꝛſibo.¶ Toꝛtionem
ventriſq; doloꝛẽ de groſſa ventoſitate ac vi⸗
ſcoſo flegmate curat.cũ aceto impoſitũ ſca⸗

biem impetiginẽ alopiciã ſanat. deque qͥ ſu⸗
migatus fuerit ſtridoꝛẽ eipuocabit.

Capitulum. xciij.
Ardamomũ.ſemẽ eſt vicʒ naſcinciᷣ
c qʒõ in arabia naſcit᷑ ⁊ alijs locj. Sed
eligẽdũ ẽ fragile.flauũ plenũ graue⸗

dine ⁊ q̃ſi lentũ:ſed nõ rugoſum clauſum.⁊ ſi

frangat᷑ pulueroſum:guſtuq; ſubamarũ cale
faciẽs odoꝛe ſuaui ⁊ graui.E ſt aũt calidevir
tutis aliqͥd hñs amaritudis. ¶ Platea. Car
damomũ eſt fructꝰ vel potiꝰ ſemẽ cuiuſdã ar
boꝛis.⁊ ẽ ca:⁊ ſic.in.ij.ꝗ̊.maiꝰ meliꝰ eſt.Et hʒ
aliqntulũ acuminis ⁊ dulcedinẽ ĩmixtã.ꝑ an
nos.xx.pᷣt ſeruari.virtutẽ hʒ ↄfoꝛtãdi ex aro
maticitate diſſoluẽdi ⁊ ↄſumẽdi ex q̃litatibo.

HPHyherationes

¶ Platea. Cardamomũ valet ↄ ſincopim et

cardiacã paſſionẽ ex frigida cã ⁊ ad debilita

tẽ ſtomachii.in digeſtionẽ ↄfoꝛtãdã:ad ap⸗
petitũ ꝓpuocãdũ:⁊ ↄᷣ vomitũ ex frigida cã:cõ
traq; debilitateʒ cerebꝛi.¶ Ex epla vpocra.

Cardamomũ calidã v̈tutẽ bʒ:⁊ aliqd amari

tudinis:qꝛ lũbꝛicos occidit:⁊ ſcabies ſoꝛti⸗
ter ſanat.¶ Dyaſ.Cardamomũ lũbꝛicos la⸗
tos occidit.cũ aceto bibitũ ſcabiẽ ſanat⁊ ex
purgat.cũ aqo calida ꝓdeſt epilẽtic.tuſſim
mitigat.¶ Sciaticos curat:paraliticos ſa⸗
nat.Et qm̃ aliqͥd bʒ cauſtice vᷣtutꝭ.⁊ quẽad⸗
modũ ſynapis relaxat. Ideoq; vẽtris toꝛtio
nẽ ⁊ inflationẽ relaxãs ſanat vꝛinã ⁊ mẽſtrua
ꝓuocat.i¶ Potatũq; partũ expellit:aĩalia vẽ
tris excludit.ſerpentium moꝛſibus occurrit
¶ Cũ vino neufreticoſ adiuuat. Ictoſq; ſcoꝛ
pionũ vel ſerpentiũ oĩm ſalubꝛiter curat.ve⸗

ſice lapides frãgit.mẽſtrua ſumigãdo depo⸗

nit. ¶ Auicẽ. Cardamomũ quodda ẽ magnũ

ſicut cicer nigrum. quod cum frangit interi
habet granũ album moꝛdicans linguã ſicut
cubebe. Et aliud ẽ parumm ſicut lens: etiam

gromaticum.caliduʒ eſt⁊ ſiccũ in tertio gra⸗

Adu. Et in ipᷣo eſt cum caleſactiõe ſtipticitas.

ꝓpꝛieq; in illo qð habet caput ⁊ ꝓpꝛie in capi⸗

te ipᷣius.Cõfert nauſee ac vomitui cũ maſti,⸗

cis aqua vtriuſq; granati.¶ Conſtantinꝰ in
libꝛo graduum.Cardamomi duo ſunt gene⸗

ra:maius ⁊ minus.vtrũq; in pᷣmo gradu cali

dum ⁊ ſiccum. Sed maiꝰ eſt minoꝛis calorꝭ

ac ponticitatis ⁊ magis odoꝛiterũ.¶ Jõ ſto
machum ↄfoꝛtat: ⁊ digeſtionẽ adiuuat. Vo⸗
mitum colericũ arca cum ligno aloes maſti

ce ac ſucco mẽte potatum extinguit flegma:

maxime ſuis coꝛticibo bibitũ. Coꝛtex ei ſti⸗

pticioꝛ eſt ⁊ ſtomachi conſoꝛt antiooꝛ.

Capitulum. xciiiſf.

„ de

R
nmanci
Bei
nuganer
meii
mrücde
cldeytr
male
Cuiſcie
detn
ntion
vgeren⸗
Oltanh,
chine
dediita
Wnad ep
cacic
o.
lic ame
bies ſorf
beicoslg
ſanatter
Gfn
cos ſ%⅓
eac/
stortio

ialupe
cu
ſcgſee
NNN
6ode

duoꝛum cubitoꝛum ſpinoſos.⁊ ſuꝑ eos ſunt

N

Artamꝰ. Johes meſue ca.de carta⸗
c niss.Cartamꝰ duoꝛuʒ modoꝝ eſt. Eſt
enĩ domeſticꝰ ⁊ ſilueſtrj. Et dixerũt
q̃dã ꝙ nil ẽ de ſpecieba cartami ⁊ elõgatiſũt.
Cartamꝰ de q̊ hic loqmur eſt domeſticus et
melioꝛ ꝑs plãte ipᷣiꝰ ẽ ſemẽ.Et ꝑoſt illud flos

eiꝰ.⁊ meliꝰ ſemẽ eiꝰ eſtqð ẽ albũ planũ plenũ

⁊ groſſum.cuiꝰ medulla ẽ vnctuoſa pinguis
⁊ coꝛtex tenuis.Et melioꝛ flos eiꝰ qͥ eſt ſicut
ꝓili croci.Et eſt ca.in pᷣmo gradu.ſic.i.ij.Et
flos eiꝰ eſt minꝰ ca.Et ſilueſtrꝭ eſt calidioꝛ et
ſiccioꝛ.Et in eo eſt virtꝰ locticinioꝝ remiſſa.
Eſt autẽ cartamꝰ aperitiuꝰ:abſterſiuꝰ:ↄtur⸗
batiuus faciens nauſeã. Aui.li.ij.ca.de car⸗

tamo. Cartamꝰ alius eſt domeſticꝰ ⁊ aliꝰ eſt
ſilueſtris.qͥ ſilueſtris ca eſt in.ij. gradu.ſic.in
tertio. ⁊ domeſticꝰ ca.in pᷣmo gradu.ſic.in.ij.

Dyalſ.ca.cincu ſᷣm tranſiationẽ nr̃am cincu
id eſt cartamus folia habet oblonga ⁊ diuiſa
⁊ aſpera ⁊ ſpinoſa.tyrſum hʒ longũ ſpon um
in q̊ ſunt capitella obꝛotunda cum floꝛe cro⸗

ceo.ſemẽ albuʒ hñs obꝛuſum ⁊ oblongumet

anguloſum.floꝛes eius multi exiccant. Se⸗
rapion li. aggre.ca.de cartamo aucto. Dya⸗/
ſcoꝛidis.Eartamus eſt ex eo domeſtic? ⁊ ſil
ueſtris. Do meſticus hʒ ſolia longa: aſpera:
alta:ſpinoſa:diuiſa:⁊ habet ſtipites longos

capitella in magnitudine oliue maioꝛis in qͥ
bus eſt flos croceus ſimilis croco:⁊ habʒ ſe

men album ꝛ oblongnm anguloſum.

Dperationes

¶ Johannes meſue auctoꝛitate pauli.Acci⸗
pe medulle eius.ʒ.x.coꝛdumeni.ʒ.i.F.fac ex
eis grana ſicut cicercula.ʒ.v.ſoluit enĩ ſuffi⸗
cienter.¶ Et dicit etiã liga ex medulla quan
titatem ſufficientẽ in panno:⁊ ſuſpende ĩ oxi⸗
melle quando coquit:⁊ erit ſolutiuum.et ꝓ⸗
pꝛie ſi fuerit oximel ſquilliticum.i¶ Et idem
auctoꝛitate aligaſelis.Accipe eius medulle
gureos.xxij.penidie aureos.iiij.coꝛdumeni
ʒzinziberis ana aureum aggregent᷑ oĩa cum
melle:⁊ fiãt foꝛme ſicut nuces.⁊ da vbi opoꝛ
tet vnam vel ᷣhas.i¶ Et idẽ aucto.Gal.Co⸗
quat᷑ medulla eius in iure galline vel galli cũ
ſpeciebo ⁊ ꝓpinet᷑ vbi opoꝛtet.
Et dixit etiã fiat ex medullis eius et pon⸗
deris tertia ipſiꝰ ex amigdalis:⁊ ſexta ex pi⸗
neis ⁊ aggregentur omĩa cum melle ⁊ deco⸗
quant᷑ cum ſucco ſquille.⁊ fiat hec mirabilis
iuuamenti ad ea que dicemus.
¶ Extrabit᷑ enĩ ab ea oleum iuuamentoꝛum
multoꝝ:⁊ eiꝰ oꝑatio eſt ſicut olei de ben:⁊ o⸗
leis de amigdalis.Et ſolutõe educit flegma
ꝑ vomitũ ſilr ⁊ aquoſitatẽ.Et valet ad egri⸗

tudin ex eis ſicut eſt colica ⁊ criſterizat.
¶¶ Et mundificat pectꝰ ⁊ pulmonem et ꝓꝛie
loch pꝛedicti:⁊ clariſicat vocẽ ⁊ ſimuũiter ole
um ipſi.¶Et vſus eius in ſpermate augmẽ⸗
tum facit. Flos vero eius cum aqua mellis
remouet yctericiaʒ.¶ Auicenna. Oleũ eius
eſt ꝓpinquum oleo vꝛtice:veruntamẽ debili
us:⁊ eſt ex eis que caſeant lac:⁊ nutrimentũ
eius eſt multe paruitat: ⁊ mũdificat pectꝰ⁊
clarificat vocẽ:⁊ eſt malus ſtomacho:et ca⸗
ſeat lac in ſtomacho⁊ aufert colice.
¶ Dyaſcoꝛides. Semen eiꝰ datum cũ mul/
ſa ventrem purgat:cacoſtomaticũ eſt ⁊ dul⸗
ce multum:⁊ ipᷣm ventrẽ deponit amigdalis
⁊ nitro multũ ⁊ aniſo cum melle cocto acce⸗
pte ante cenã due veltres veſut nuces ven⸗

trem mollit:digeſtionem pꝛeſtat.
Serapion aucto.O yaico. Quando terun
tur capilli cartami ſilueſtrꝭ aut flos ⁊ bibunt

cũ pipere ⁊ vino ↄferũt puncture ſcoꝛpiõis.

q¶Et qͥdã put auerũt ꝙ ſi qͥ ꝑcuſſus a ſcoꝛ⸗
pione tenuerit radicẽ eiꝰ in manu ſua nõ ſen
tiet doloꝛẽ eiꝰ.Et qn ꝓijcit eam tunc ſentiet,

Capitulum. xcu.

Alamꝰ aromaticꝰ a ſilitudie dalami
c vvſualis vocat᷑. Gignit᷑ ĩ india multꝭʒ
nodis geniculatꝰfuluꝰ fragrãs ſpũs
ſuauitate. Qui cũ frãgit᷑i młas ꝑtes fit ſciſ-
ſiliſ.ſimilãs guſtu caſiani cũ leniagrimõia re
moꝛdẽte:vt diẽ Iſi.ĩ li.ety.Dva.Calamꝰaro

maticꝰ ĩ india naſcit᷑⁊ ẽ optimꝰ coloꝛe ruffꝰ

cũ nodis ſpiſſis:⁊ cũ frãgit ſciſſilis⁊ arenoſꝰ
appet ac fuluꝰ:odoꝛe ſuaui guſtu ⁊viribo ſtip
tico atq; glutinoſo.Pliniꝰ. Jimcodoꝛatꝰni
hil dr̃t q ceterꝭ ſui gũis aſpectu. Sʒ calamꝰ
odoꝛatꝰpſtãtioꝛ ẽ. O doꝛe ſtati de longinqͥ in
uitat:mollioꝛ tactu melioꝛq; qͥ minꝰ fragilis
Etqꝛ ſolo ſe potiꝰq; qͥ raphani mõ frãgit᷑ n

eſt aũt fiſtule araneũ qð vocãt floꝛẽ.Aui.Ca
lamꝰ aromaticꝰ calidꝰẽ ſiccus vſq; ad ſcm
Melioꝛẽ illeqͥ ẽ lacinctie colorꝭꝓpinq̊s hñs
nodos:qͥ in plima fruſta frãgit᷑:⁊ cuiꝰ canna
plena re ſili tele aranee.ꝛ ĩ maſticatiõe ei eſt
acuitas.Et eiꝰ ↄtritũ ẽ bõi odorꝭ.Et ẽ decli
nãs ad citrinitatẽ ⁊ albedinẽ.Eſtãt ſubtilia
tiuꝰ. In ipᷣo eĩ eſt ſubᷣa ſubtilis:ſiẽ in pipereꝛ
cinamomo acreliqͥs ſpẽbo hmõi. In ipo ẽ ſti
pticitas pauca cũ acredĩe.Et ĩ eiꝰ ſuba ſunt
terreitas ⁊ acreitas.⁊c bone cõmixtiõis ad
eqlitatẽ ꝑtinẽs.ſʒ eius exiccatio maioꝛ eſt

Dperationes

Tractatus

¶ Cõfert occultatiõi ſanguĩs moꝛtui:ꝛↄtriti

onilacertoꝝ:⁊ apoſtemati epatꝭ ⁊ ſtomacho
ac tuſſi.valet etiã ad tumoꝛẽ:abſtergit viſuʒ:
apᷣata reſoluit.mẽbꝛa expulſiõis puocat.Et
cũ ſemĩe apij ↄfert renibaac diſtillatiõiruine

vꝛine. ¶ Cõſtãtinꝰ ĩ li.qduũ.alamꝰ ẽ ſubtil

citrini colorꝭ:cõcauꝰ:deſiccatiuꝰ:⁊ facilime
rũpit᷑ digitꝭ ↄſtrictꝰ.ĩ india ⁊ ꝑſia naſcit᷑: ſed
laudabilioꝛ ẽ indicꝰ.Eſt qt ca.⁊ ſic.in.ij.gra.
valetq; ad doloꝛẽ ſtomachi ⁊ epat potuida⸗
tus. M enſtrua puocat: ⁊ veterituiſi ꝓdeſtſi
ſuffumigiũ inde fiat. Ad ſtrigẽdũqͥ̊ʒ ſanguis
fluxũ valet.i¶ Pla.Calamꝰ aromatic⸗ ca.eſt
⁊ ſic. Quidã reꝑit᷑ in ꝑſia qͥ citrinus ẽ. Et eo
phiſici nõ vtuuũt᷑. Aliꝰ ĩ india qͥ ſubalbidꝰ ẽ⁊
eo vtunt᷑.E ſt aũt radix cuiuſdã fruticꝭ valde
aromatica:calamo ſiliſ:q;ↄcaua ẽ.Cũ eĩ col
ligit᷑ qddã lignũ qꝗð interiꝰ ẽ extrahit᷑.Eligẽ⸗
dus ẽ aũt calamꝰ ſubalbidi coloꝛis.qͥ cũ fra⸗
git᷑ nõ facile pulueriʒat ꝑ tres annos ſeruat᷑.

Habet virtutẽ ↄfoꝛtandi. Puluis eius voalet
ↄtra doloꝛẽ ſtomachi ex frigiditate vel ven⸗
toſitate. Ad digeſtionẽ ſtomachi confoꝛtan
dam. datur puluis eius cũ puluere cinamoę

mi.hoc etiã valet contra cardiacam.
84 „

Capitulum. xcufſ.

C Alamus agreſtis ſiue aquaticꝰ.Aco

toꝛ. Lalamꝰ eſt arundo vel arudinei

De Herbis HMU

bnucho generis. Sed ẽ etiã calamꝰ qromaticꝰ. de, ante.e . en
gtrin upꝛa pximo ca. Iſili. xvi In ſtagnis indic C apit ulum. xcvij.
uerk Arundines calamiq; dicunt naſci ex q̊ radi NRXRyparis ſiue caparus. Iſidoꝛus inli
Möinune cib expꝛeſſum ſuauiſſimũ ſuccũ bibũt Indi c bꝛo etymologiaꝝ.xvij.Caparis dici
wreſubei Vnde ⁊ Varro. Indica nõ magnũ in arbo ; videt᷑: eo ꝙ habeat in ſũmitatibo ro⸗
ſohine recreſcit arundo. Illius ⁊ lentis pꝛemirradi tunda quedã ſ. eminũ capitella. Pliniꝰ libꝛo
uſebſel cibus humoꝛ. Duſcia cui nequeãt ſucco co⸗ decimonono. Diximꝰ inter peregrinas fru⸗
ciige. megere mella. Bloſa ſup E ſaiã.xij. Calamꝰ tites de caparo non vtendũ tranſmarino in⸗
ponde de q carta fit medulla habere videf᷑:? nõ eſſe nocentius eſt italicũ.ferunt illos qͥ quotidie
1ecti yacuus ſed gilis eſt ⁊ cito marceſſit. Vñ ſcri edũt paraliſi nõ periclitari:nec lienis doloꝛi
Plangin prũ eſt. Calamꝰ ⁊ iuncus marceſſit. bus. ſlateariꝰ. Caparis ſiue caparus Her
riccnct D krationes bg eſt vel frutex in trãſmarinis partibo: cuiꝰ
Geias —21 P enn Lostex peecipue conuenit vſui medicine. In
abicye Dyaſco. Calamus agreſtis maioꝛ eſti oĩ⸗ heincipio veris colligitur ⁊ deſiccat᷑ per ſex
narals⸗ bus agaricis. Quẽ ſi comederint aĩalia: citi qnos i multa f cacia ſeruat Eligẽdus autẽé
Lieicol us infert moꝛtẽ.⁊ mꝗrime ũleqͥ naſcit᷑ in ba⸗ eſt coꝛtex qui cũ frangit᷑ nõ pulueriſat᷑:et qui
4 bylone ⁊ in parnaſo. Haſtas habet multas: aliquantulũ ſubꝛuſus eſt⸗ ſubamarus.floꝛes
lie folia edere ſilia.flos eius albs ⁊ odoꝛatiuꝰ:ſe enim adhuc tubero ſi colligi debent: qꝛ iã di
scaſr men vero minutũ ?⁊ bonum. Radices quinq; latati nõ valent. Cum ſale vel aceto conditi
nneſni yYel ſex habet albas ? longas ⁊ dulces vnius ſeruantur. Conſtantinꝰ in libꝛo graquũ.Ca⸗
Senek digiti groſſitudinem habentes. pari ſunt in ſecundo gradu calidi ⁊ ſicci.Ho
Neyel B ?kt eius elixatura cõficit᷑ medicamentum rum radix ⁊ frondes ⁊ poma⁊ ſemen intrant
ſcoſton — quod tollit caligines oculoꝛum. medicinã. Magis tñ cibo poma ⁊ frondes.
rechanc C iiracnraradjtcis eius tantũ poteſt quan radix vero medicine ꝑtinet.
n. r tum ⁊ radalir. — —
ODOD Semen ei diur eticũ eſt. Hauſeã ꝓuocat: H Dp krationes
ventrem ſtringit.in Eicilia naſcitur:q̃ bouzꝛ Deg ſcoꝛicee. Laparis obioſn ſlents
impinguat ſi fuerit viridus comeli.. Dygſcoꝛides. (aparis ſchiroſim plenis A
O e erae n me ee ſuꝑ ofmia medicamina iuuat.frutex eius ſpi
. noſa ſuꝑ terrã ſparſa:vnctione plena. habẽs
folia cydonie ſimilia. ſemen autẽ ſicut oliua
Radices magnas ⁊ multas.locis aridis et
. maxime in muris naſcitur.
. Semen eiꝰ ventrẽ mollit. Comeſtũ gutez B
cacoſtomachum eſt. Radix ſemen cũ vino
bibita ſplenem attenuant:vꝛinam ꝓpuocant:
ſanguinẽ deponunt.ſciaticis ⁊ paralitic bi⸗
bita mir ifice pꝛodeſt. menſtruis imperãt.ſe⸗
men eius coctum cum aceto ⁊ oꝛe retentum
doloꝛẽ dentium mitigãt. radix eiꝰ trita ⁊ im
poſita duricias et ſqrofas ſpargit. Succus
eiuſdem auri inſuſus vermes occidit.
¶ Iſaac. Capari ſunt ⁊ radix ⁊ frondes ⁊ fiu C
ctus eius omnes calidi in ſecũdo gradu qðᷣ
tenatur eonmponticitas umen et amari
tudo. -⸗— 2
¶ Igeo incidunt ⁊ diſſoluunt ⁊ mundificant O
V ſtomachum aſuperfluis humoꝛibo.
¶ Opilationem ſplenis ac epatis aperiunt: E
duriciam ſoluunt. vꝛinam ⁊ menſtrua pꝛo⸗
nocnt.
Helioꝛes ſunt fᷣm medicinã qᷓ; m cibuʒ: 5
qm̃ illaudabilis nutrimẽtiſunt:vtpote cole⸗
N„₰M.d rici nigri q̃ ſanguĩs generatiui:neruos etiaʒ
ſtomachi impediunt et ꝑcutiunt aſſuefacti⸗
N
ine

vñ opoꝛtet eos elixos manducari: ablataq;
eoꝛum aqua cõditos cum oleo ⁊ aceto. Qui
ſi cum carne vel alio comedant᷑:nõ abſq; co⸗
riandro mãducandi ſunt:cuius natura. tem
periem magnam eis pꝛeſtat.

* ——

Plateriꝰ.Capari virtutẽ

let vinum decoctionis caparris.
¶ Succus folioꝛũ eius auribo immiſſus ver

mes necat.valet etiaʒ herba hec ad yliacam

paſſionem ⁊ arteticom.

.
. .
. 4

c rgca eſt herba cuius ſuccus eſt cam⸗
pphoꝛa: multipliciter vtilis in medici
na:ſicutvidelicet in iſto capitulo habet᷑. Hec

herba noſtre camphoꝛace ſimilis eſt. In fine
veris colligit᷑ ac teritur:⁊ inde ſuccus eið ex
pꝛimit᷑. Quod feculentum eſt reſidet ⁊ abijci

tur:quod liquidius acpurius retinet᷑. Soli

exponitur ⁊ exiccat᷑ ac deſiccata in campho
ram reducit᷑. Idem. Camphoꝛa eſt intertio
ſo gumm eſſe: cũ ſit ſuccus herbe cinuſdaʒ.

habent incitãdi
goppetitũ. humoꝛem in oꝛe ſtomachi exiſtente
digerendi ſtomachum ↄfoꝛtant: infrigidatũ
calefaciunt:cibus enim ſunt ⁊ medicina.
¶Kontra vitium ſplenis ⁊ duriciẽ epatis va

Amphoꝛaca.Platearius.Campho

Trattatus

teſte dvaſcoꝛide multiſq; alijs). DHerbach ißa
dicit᷑ camphoꝛa ca.vt in pꝛincipio huiꝰ capi-

tuli dixi:Camphoꝛa eligenda eſt alba⁊ luci
da. Nam tur bulẽta nõ eſt adeo bona. Et ad/

mirxtione autem vernicis ſophiſticatur duzʒ
inter ipſius camphoꝛe: et ex admixtione ſi⸗

milis eſt in odoꝛe. Diſcernitin autem qꝛ ver⸗

nirx ſolidam habet ſubſtantiã ⁊ difficile fran⸗
mphoꝛa vero cito.⁊ ſi tractet᷑ in ma⸗
nibus: de facili pulueriſatur. Camphoꝛa niſi
qrtificioſe ſeruetur de facili perdit᷑. Eſt enim
gromatica:⁊ omne aromaticum ẽ fumoſum.
Ideoq; in fumoſitatẽ ſoluitur. Seruari aũt
poteſt in vaſe marmoꝛeo:⁊ melius in alaba,⸗

gitur. car

ſtro.ſeruaturq; in efficacia multaĩ pſillio vel
in lini ſemine vel milio ꝑ annos.xl.

IEontra calefactionem epatis puluis eins
cum ſolatri ſucco conficitur: in quo plagelle
intincte ſepius epatiſupꝑponuntur.

—, . 2 .

¶ Kötra fluxũ ſanguinis e naribo fiunt mag⸗/
daliones ex puluere ipſiꝰ:⁊ ex puluere ſemi⸗/
nis coꝛtice vſti atq; ↄfecti cum ſucco ſangui

narie ⁊ imponunt᷑ naribo.ſi vero fiat flux ex·

cebulitione ſanguinis vel ex epate:puluis eiꝰ
camphoꝛe cũ aqua frigida cõficiatur:⁊ pla2.§⸗
gelle infuſe fronti? timpoꝛibo ⁊ gule et epati

ſuꝑponantur.¶ Contra maculã oculiconti⸗

citur puluis eius cũ aqua roſarũ: addito ſe⸗

niculi ſucco in vaſe ponat᷑ eneo.

¶ Contra faciei pannum ⁊ ad faciem clariſi/
candã conficitur. conficitur quoqꝙ; cũ aqua

roſarum:ꝗddito albo atq; mundiſſuno.
Nimia enĩ actione figiarrar ſu⸗ inſpiſſat:
is lnſigic ⁊ libidinem ſtringit.vnde:

Nota ꝙ ſatis cõpetenter ponitur in ſyru⸗

pis:contra acutas egritudines.
¶ In freneſi cõpetenter puocat ſternutatio⸗
nes ſipuluis eius diſtemperretur cum oleo
roſarum⁊ penna intincta ꝑ nar es intingua⸗
tur:⁊ in alijs ſe.acutis.quia non augmentat

caloꝛem nec naturam.

¶ Auicenna. AUlſus camphoꝛe facit canicieʒ

⁊ ꝓhibet ꝗpoſtematꝗ calida.Et cũ aceto pꝛo
hibet fiuxum ſanguinis narium.aut cum ex

pꝛeſſione dactiloꝛum aut cũ aqua mirti.

¶ Et confert ſode calide.Et remouet vigili⸗
as.Et confoꝛtat ſenſus calefactoꝛum. Et cõ

fert alcole vehementer.Et confert in medici
nis obtalmie calide.

Q

uariai
in glabe
üis vel

llnisci
ogice

ere ſen
coſongvi
nflux?er
Nluse⸗
urrpie
leet eomn
aliconi
oſ⸗

derid
B
no.

Ab .

ionſiin
muſn
mwrati
cum oleo
ntinon
gnan
cnide
oſ
amer
gir.
etrigl

nn E
tinmin

R
+£

Pe erbis

q gt abſcindit coitum:? generat lapiden
Ums neſicc. Et ſtringit fluxum vetris

Capitulum.xcix.
Aimſice aut ſicen. Dyvaſcoꝛides capi
c tulo camſice. Haſtas habetiongas
digitoꝛum quattuoꝛ in ter a ꝓiectas
lacrimo plenas.folia ſunt eins lenticule ſimi

lia ſed minoꝛa ⁊ tennioꝛa.ſemen habet ſub fo

radix eſt illi tenera ⁊ inutilis.

2

Pyperationes

¶ Dyaſcoꝛides. Haſta eius trita cum vino ⁊

vt peſſarium ſuppoſita doloꝛeʒ matricis mi⸗

tigat. Cathaplaſmatibus adhibitatumoꝛes
ſpa git.clauòs coꝛpis tollit.mirmiceas mũ⸗
dat. cocte ⁊ comeſte ventrem ſoluunt. Idem

ſuccus ipᷣius facere poteſt. ſuccus ipᷣe ꝑun⸗

ctus ictus ſcoꝛpionummitigat: ſu ſiones
caligines oculoꝛũ addito melle curat.Na
ſcuur vero ſaxoſis locis ⁊ aſperis.

Atitspucia. Iſido.li.etymð.Catapu⸗
æ cie due ſunt ſpecies. Maioꝛ videlis
cet ⁊ minoꝛ. Maioꝛ eſt ſicut arboꝛ fi

cilicet minoꝛ. folia ei ſũt ſicut folia platani.
inoꝛ
habet haſtã duoꝝ palmoꝝ ⁊ inanẽ.folia ſimi

ſemina eiꝰ ſtant in arboꝛe ſicut vue.

lia amigdalis ſed longioꝛa.ſemẽ eiꝰ in cacu⸗
mine virge rotundũ.defoꝛis nigrũ.deintꝰ al
bum. Sunt enĩ ambe q̃ſi eiuſdẽ cõplexionis
⁊ virtutis.ſunt enĩ ca.in tertio.⁊ hu.in pmo.
virtutẽ habent purgandi flegma pꝛincipali⸗
ter.ſecundario colerã ⁊ melancoliã. Serapᷣ.
li aggre.ca.cathua:id ẽ catapucia auc.dyaſ.
Catapucia maioꝛ qᷓ vocat᷑ cathua:eſt arboꝛĩ
magnitudĩe ficus babẽs folia ſimilia dulb.
niſi qꝛ ſũt maioꝛa lenioꝛa ⁊ nigrioꝛa:ſtipites
⁊ rami eius ſunt concani ſicut ⁊ canna.⁊ ha⸗
bet ſemen velut in ramis aſpeꝝ.⁊ qñ excoꝛi
atur ſemen eiꝰ eſt ſimile kirat:⁊ ex eo expᷣmi
tur oleuʒ de kerua. Minoꝛeſt planta quam
multi cõputãt inter lacticinioꝛũ ſpecies.hʒ
ſtipitẽ vniꝰ bꝛachij longitudinẽ habentem:?
concauum in groſſitudine vnius digitiet in
ſummitate ſtipitis.ramoꝝ ſunt ramuli par⸗
uiꝛ ex ſolijs quedã ſũt ſuꝑ ſtipitem:⁊ quedaʒ
ſuꝑ ilos ramulos.ſz folia qᷓ unt ſup ſtipiteʒ
ſunt longioꝛa ſimilia folijs amigdale: niſi qꝛ

ſunt ſilia

ſunt latioꝛa ⁊ lenioꝛa:ſed folia q̃ ſunt ſuꝑra⸗

mulos = ſunt minoꝛa folijs ſtipit et
olijs ariſtologielon. appꝛopinqua⸗
tia ſilitudini folioꝝ edere.⁊ hʒ fructũ in ſũmi

tatibo ramuloꝝ triangulatũ:⁊ velut rotũduʒ

ſicut grana caxari:⁊ inter ipᷣm ſunt ſemĩa q̃
diuidunt᷑ ꝑ parietes q̃ ſunt in eo que ſemina
ſunt in magnitudine oꝛobi:exteriꝰ ſubnigrũ
hñtia coloꝛẽ.ſed qñ excoꝛiant᷑ ſunt alba:⁊ ha
bent ſapoꝛẽ dulcẽ:⁊ hñt radicẽ ſubtilẽ in qua

nullũ eſt iuuamẽtũ. Galie.vij.ſim.far.ca.ci⸗
cri.i.catapucie fructꝰ qͥ purgat. Abſterſiuã ⁊
dyafoꝛeticã habet virtutẽ.ita autẽ ⁊ flos ſed
oĩno debilioꝛẽ. oleum vero qð ex fructu eſt:

eceſt calidius: ſubtilius ⁊ dycfoꝛeticum.

OPoperationes

Sera.Catapucia maioꝛ habet virtutem

que abſtergit ⁊ reſoluit.Et virtꝰ folioꝝ debi
lioꝛ eſt virtute granoꝝ.ſed oleum eiꝰ eſt cali⸗
dius et ſubtilius oleo oliuaꝝ:⁊ ꝓpter hoc re⸗
ſoluit plus eo.Ex ſemine eiꝰ fit oleum quod

nõ adminiſtrat᷑ in cibis:ſed in lucernis:⁊ po

nitur in vngentis.i¶Et quãdo excoꝛiant᷑ ex

granis eius.xxx.⁊ terunt᷑ ⁊ bibunt᷑ purgant
coleram ⁊ flegma ⁊ humiditates aquoſas:⁊

cCoõmouent vomitũ ⁊ fluxum ventriq Et gra
na quidẽ eiꝰ ſunt grana dura.laxant ſtoma⸗

di

chum laxatione foꝛti.Et ꝓnocant nauſeam
2 vomitũ.i Et qñ grana eiꝰ terunt᷑ ⁊ fit ẽpla

ſtrum cũ eis mũdificat empetiginẽ.¶ Et qñ

fit linitio cum oleo eius ſolo aut cum aceto
ſedat apoſtemata mãmillaꝝ.i¶ Et tempꝰ qn
Ddebet fieri illud oleum eſt qũ cadũt grana a
coꝛtice ſuo.qð oleum cõſert ſcabiei ⁊ vlceri⸗
bvus humidis que ſunt in capite:?⁊ apoſtema
tib eoꝝ:⁊ coartationi oꝛis matricis:⁊ cica⸗
tricibo fedis q̃ remanẽt poſt ſolidationẽ cla⸗
noꝛũ:⁊ doloꝛi auriũ qñ miſcent᷑ cũ aliquo vn
gento foꝛtificante oꝑationẽ eius.¶ Et qñq;
laxat ventrẽ. Et expellit limbꝛicos.Et ideʒ
auc.bedigoꝛas. Pꝛopꝛietas granoꝝ eius eſt
yↄ diſſoluunt. ſubtiliant ⁊ ſoꝛtificant mebꝛa

Zincidunt ſuꝑfluitatẽ.Et cõferunt lepꝛe.Et
ſimiliter oleum eoꝝ.iDyaſcoꝛides.Virtus

catapucie minoꝛis eſt catartica.ſeptẽ grana
accepta aut nouẽ ſicut catapodia comeſta.⁊

ſimil iter ca:aqua accepta flegma ⁊ coleram

deponit. ¶ Buccus ex eo factꝰ ſicut detiti⸗

mallo omiĩa ſur facere poteſt folia eiꝰ cũ gal⸗
lina aut iuſcello accepta ventrem ſoluunt.

¶ Sed catapucie maioꝛis:ſi.xxx.grana pur

gata fuerint accepta:coleram ⁊ flegma ven⸗

tris deponũt.vomitũ ꝓuocãt guſtu nõ bono

hec purgatio ſtomachũ ledit.ꝗ¶ Contritum?

7

Trattatus

impoſitũ maculas limpidat.folia eiꝰ trita cũ
polenta tumoꝛes oculoꝝ ſpargunt duricies
omẽs mãmaꝝ ⁊ tumoꝛes cõpeſcũt. Igneʒ ſa
crũ ſola extinguũt ipᷣm cũ aceto mixta.

Aulis.· Jlidoꝛus ĩ lietymo. Cqulie

cCc et generaliter herban vel olen me⸗
dliuo frutex:qͥ vulgo tvyrſus ðꝛ: eo ꝙ
a terrs ſurſumoſcẽdat.E x q̊ deriuatuʒ eſt vt

ſpecialiter quoddã genꝰ oleꝝ caulis diceret:

qꝛ tyrſus eiꝰ Fun ceterꝭ oibo coaleſcit.i.cre⸗

ſcit. Auicẽ.E aulis coꝛpꝰ natur aliter eſt hu⸗
midis ſolijs.ſilueſtrꝭ aut eſt calidioꝛ⁊ ſiccioꝛ:

ipᷣe totꝰ eſt calidus in pᷣmo:ſiccus in ſecũdo

Xagulis ſiquidẽ alius eſt domeſticꝰ:alius ſil⸗

ueſtris:qlius marinus ⁊ aliꝰ caulis aq̃. Sil
ueſtris eſt amarioꝛ ⁊ acutioꝛ ⁊ q cibo remoti⸗
oꝛ.E ſt qaut groſſi nutrimenti ingroſſans ſan⸗
guinẽ. Et inſiat ⁊ facit coꝛpꝰ doloꝛoſuʒ. Ma

turat iuꝰ eſt aũt ⁊ lenificatiuꝰ.⁊ deſiccatiuus

ꝓpꝛie qñ decoquitꝰ ab eo pᷣma aqua effundi
tur.E iuſq; nutrimentũ eſt paruũ et humidiꝰ
nutrimento lentiũ.Et ſanguinẽ facit maluʒ.
Cimm ergo cũ carnepingui⁊ gallinis decoqͥ
tur paꝝ bonus cfficit᷑. Palladiꝰ li.iij. In mẽ⸗
ſe febꝛuario caules ſerunt᷑ qui ⁊ toto anno
ſeri poſſunt ſolũ pingue ⁊ ſatis ſubactum dili
gunt. Argillam ⁊ glacieʒ timẽt. Sabulone 2

4
. Lanl
den
fus den
riuntn
nunn
vn ſciat
irck

irſcion
ginſecid.

alinsſ
bti S
voremonn
Oſſansſ
oin D

ſiccotiuns

Mefini
cbonnt
et nn
mis deen

i n
tolo A
haammd

Sſtlan

„ d 8

20

—

5

arenis nõ delectant᷑ niſi ꝑhẽnis vnda ſuccur⸗
rat.O mnẽ ſtatũ celi patit᷑ caulis frigũ magis
ↄtra anſtrũ poſiti citiꝰferunt.Contraſeptẽtrio⸗
nem ſeruis.ſed h̊ ⁊ ſapoꝛe caulis vincit ⁊ robo
recimis delectat᷑. Et ideo ponendeſunt plante
ꝑ bulbinos areaꝝ. Gaudet ſtercoꝛe ⁊ ſarcola⸗

tione. Rarius poſitꝰↄualeſcit.celeriꝰ coquit᷑:

viroꝛeſeruat᷑.ſi dum eſttrium vel quattuoꝛ ſo
lioꝝ.nitrum tritũ cribello deſuꝑ ſparſas ⁊ ſpe⸗
ciem pꝛuine canentis immittetur.

Auicenna. Caulis habet ꝓpꝛietatem in ſeda
tione doloꝝ.ſtipticus eſt eius cinis ⁊ foꝛtis ex

ſiccationis Silueſtris ⁊ marinus ⁊ domeſti⸗

cus maturant flegmones atq; duricias.
¶ Idem caulis conſolidat ⁊ pꝛohibet fraudu/
ne oui ſuper aduſtionem.e ðð)
Tremoꝛi ↄfert cũ fenugreco embꝛacat᷑ ſuꝑ
podagrã.eiuſq; decoctio ſuꝑ doloꝛes iũcturaꝝ
Iteꝝ.Eius decoctio ac ſemẽ tardãt ebꝛietatẽ.

lentis ambulationem.poniturq; cum albugi⸗

Confert etiã furfuribo⁊ fit caput purgiũ cũ
ſucco eius.Ex eius pꝛopꝛietatibo fit exſiccatio

lingue:facitqʒ ſomniũ.⁊ obtenebꝛat viſum.
¶ Cum ſucco eius aut decoctione ipſius cum

oleo ſiſamino fit gargariſmus cõtra pꝛefoca⸗
tionem. Et eius comeſtio clarificat vocem.eſt

gautem malus ſtomaccyhyoo.
Succus eiꝰ cũ vino depaſſis ↄlſert ſpleni et
vctericie.ꝓuocat vꝛinã et mẽſtrua.eiuſq; ſemẽ
vᷣmes interſicit cũ lupinoꝝ aqua.

¶ Cinis radicilapidẽ frangit.Caulis marinwꝰG K

ðclinat ad ſalſedinẽ ⁊ amaritudinẽ.⁊ iðᷣo lenit
naturam.ſoluitq; ꝓpꝛie cum pinguicarne.Eiꝰ
foliaſunt ſicut aruſtologie:que oꝛiunt᷑ ex vna
radice. Succus eius cum vino confert moꝛ⸗
ſibus etiam canis rabioſi. S

¶ Dyaſcoꝛides.Cauliculioꝛtinielixi⁊ nõ val⸗

de ꝑcocti ventrem molliunt.Nam ca ulis tyr
ſus ſi ſoꝛtius elixetur ventrem abſtinet.⁊ maxi
me ſi in calido cinere coquatur.
¶ Om naſcũt᷑ in egipto amari ſũt.⁊ ſi comeſti
fuerit caligies ocloꝝ detergũt.typicꝭ ꝓſũt cru⸗
di comeſti.ebꝛietatẽ in cõuiu io nõadimittũt.
yſaac.Caulis ſiccus eſt et frigidus in pᷣmo
gradu. Turbidum et melancolicum generat
ſanguinem odoꝛem dantem.

Kaaules eſtin vſtioꝛẽ ſapguinẽ generãt. colo⸗

re em̃ vſte vicini ſunt ⁊ mũdificatui.

Hyemales vo nõ tanti acuminis ſunt:ſʒ vHio
eoꝝ ventrẽ humectat ⁊ vꝛinã ꝓuocat.Hoꝛum
ins bibitũ ventrẽ ſoluit.⁊ ſine iuri comeſtieũ⸗
dẽ ↄſtiꝑãt.coꝛpꝰem̃ eoꝝ ſiccũ eſt.vnde ⁊ cõſti⸗

patiuũ.Ideoq; vt abeoꝝ nocũmento tempe⸗
retin elixentur: ⁊ aqua piecta in alia coquan᷑
cũ pinguiſſima carne pecudis vel ſiuis.

Capitulumciſf.
Auluda equina. Autcenna libꝛo ſeeunz;
c qocapitulo decaudaequina. Cauda
eaꝓu inz eſt planta naſcens in locis co⸗
cauis ⁊ in vallibus.habens ſtipites cõcauos
ad mbedinem declinantes. aſperos duros.
nodoſa cum nodis intrantibus.et ad nodos

ſunt ſicut folia ſquinanti minuta ſpiſſa.et ad,

heret arboꝛi cui appꝛopinquat.deinde generan
tur ex ea extremitates plures ſicut cauda equi
na.⁊ habet radicem duram eſt frigida in pᷣmo
ſicca in ſecũdo.eſt ſtiptica:et ꝓpꝛie ſuccus eius

eſt vehementis exſiccatio nis ſine moꝛdicaio

ne. ¶ Balienus ſexto ſimplicium farmacaruʒ
capitulo de cauda equina. Airtus huiꝰplante
eſt ſtiptica cũ amaritudinepauca.et ꝓpter hoc
deſiccat violenter cum moꝛdicatione.Eſt fri,
gida in pᷣmo ſicca in ſecundo.¶ Paulus capi⸗
tulo de cauda eqͥna. Eſt quedã cauda minoꝛ q̃ᷓ

O

Lrattatus

grece vocatur coꝛſanda habens ſtipitem ſub⸗
ruſum ⁊ folia ſupioꝛa minoꝛa.i¶ Dyaſcoꝛides
capitulo Hipparis ſiue anabaſis. Hipparis.id

eſt cauda equina aut anabaſis. Naſotur in lo⸗

cis bumidis ⁊ in monumentis.habet haſtas
rufas et aſperas ⁊ nodoſas que haſte quicqᷣd

vicinum habent alligant. in quibo folia ſunt
in ſummntate acuta ⁊ tenera ⁊ iunco ſumilia et

ſpiſſa ſurſui aſcendentia. Hec etiam aliquo⸗
tiens de pariete pendet comis plena abundã⸗
tius ⁊ nigris ſicut caude.radices ſunt ei ligno

ſe et dure. virtus eſt ei ſtiptica.

Pbkrationes.

¶ Auicenna. Cauda equina èſt valde iunati⸗
na ad fluxum ſanguinis.conſolidat vulnera?
vlcera mirabiliter. Etſi in eis ſunt nerui con⸗

ſolidat etiam. Confert quando linitur aut fir

ex ea empla ſtrum in teſtinis. Confert etiam
apoſtematibus calidis ſtomachi et epatis et
vdropiſi.et cetera.
¶ Balienꝰ. Uulnera maxima quninĩmo etcõ⸗
tra emiſſionem ſa nguinis ⁊ fluxũ muliebꝛem
Et contra diſſinterias etiaʒ et ceteros ventris
fluxus. Hec berba farmacum validum eſt cũ

aqua et vino. Scribunt autem quidam hanc

veſice necnon ſubtilium inteſtinoꝛum vilnus
ſanare.

Succus antẽ eins emoꝛroſagijs que exna

ribus confert.et fluidis paſſionibus veniris
cum aliquo vino pontico bibita. vl cum aqua
ſi contingant febꝛicitantes.
¶ Paulus. Cauda eqͥna minoꝛ curat et delet
antracem ſumpta ⁊ emplaſtrata.
¶ Dyaſcoꝛides. Succus eius naribus ſan⸗
gu inem pꝛofluentem abſtinet. Diſſintericꝭ cũ
vino bibua medicatur.vꝛinam pꝛouocat.fo⸗
lia eiuns impoſita vnlneribus recentibus pa⸗
raco leſim faciũt.et radix et herba eius tuſſien⸗
rnibus ⁊ oꝛronoicis medicantur.conquaſſatio⸗
nibus opiuulantur.dicitur vero inciſiões ve⸗
ſice ⁊ inteſtinoꝝ ſolidare.
Berapion auctoꝛtate Dyaſco?. Quando
folia eius piſcantur ⁊ fit cum eis emplaſtrinn
ↄglunmat vlcera recẽtia.⁊ ſi ſint ner in inciſi cõ⸗
ſolidat eos. Et decoctio radicis et ſolioꝝ eius
qñ datur m potu ↄfert tuſſiantique ⁊ ↄtractio
ni anhelitꝰ.Et ſi potent᷑ trita ⁊ ſicca idem fa⸗
ciunt:Et qñ fit emplaſtrum cum eis recentibo
conſert atiritio ni lacerto.

Ala fiſtula. Jobiines meſue Kalſia

c fiſtula eſt exmedicinis in qͥb eſt fidu
cia iuua mẽtoꝝ.Et eſtſinenocumento

carens acuitate ⁊ meꝛdificatõe ⁊ omni exceſiu
ledente:q põt exhiberi in om̃i etate.itaq; pues

ris ⁊ pꝛegnãtibo.Conſtat autẽ eiꝰelectio in ſex

ꝓpꝛietatibo.vt ꝙ eiꝰ arũdo ſit groſſa plena ſplen
dens multi ponderis.⁊ ſit pulpa erꝰſplendẽs
⁊ pinguis.⁊ haſta ex arũdine ⁊ ↄſeruata inva
ſis vitrea tis eſt equalis cõplexionis ad latus
caliditatis declinans.⁊ eſt humida in pᷣmo.et
eſt lenitiua et reſolutiua clarificatiua ſangui⸗
nis.nocet debilibo babentibo viſcera lubꝛica.

remouet᷑ ab ea h̊ nocumeniũ in ꝑmixtiõe mi⸗

rabolanoꝝ.⁊ reubarbari ⁊ aqua maſticis ⁊ ſpi
ca ⁊ qñq; neceſſarium eſt addere lubꝛicitatẽ.et
ꝓpꝛe in deſiccatione viſcerũ:quare miſcetm ei
oleum de amigdalis dulcibo.⁊ diuretica faci/
unt eam declinare ad vias vꝛine.quare neceſ⸗

ſe eſt eoꝝ ꝑmixtio qñ opoꝛtet membꝛis ſecunde

expulſionis conferre ⁊ ipſa eſt de tarde ⁊ debi
Annb, pꝛopter quod perz⸗
miſcenda ſunt cum ea ex rebus babentiba acuii
tatem ſicut albaſce ⁊ yſopus etem̃ vigoꝛãt eiꝰ

liter ſolutionem faci

operationẽ.⁊ magis adhuc ſi cũ quibuſdã ex
ventrem ſoluẽtibus miſceatur.⁊ ipſa cũ aqua

= 2

caſeteſtnobilis opationis. ¶ Sera.lib. aggre.
ca.chiarzambeth.id eſtcaſſia fiſtula.⁊ ſũt can

cliinis. ⁊ inter ipᷣas ſũt lamine ex carne nigra

⁊ parietes diuidẽtes intereas.⁊ intra lamias
ſunt grana ſic qna xilecaracte ⁊ eiuſdẽ magni⸗
tudinis.ſapoꝛerꝰeſt dulcꝭ.⁊ coloꝛ eius eſt inter

glaucedinẽ ⁊ ruboꝛem.⁊ affert᷑ a babilonia ex

plexiõis ⁊ electa Ex illa eſt q̃ eſt incannaſua

interiꝰ nigra grauis ⁊ lucida.Et qð de ipᷣa vti
mur plurimũ eſt caro.liczꝭ etiã coꝛtice aliquã⸗

do. Et idẽ auctioz. Aben Heſuay. Virt eius

eſt qᷓ reſoluit ⁊ extinguit acuitatẽ ſanguinis.

Dperationes.

Johannes melue. Caſſia ſſtula mũdifficat

ſanguinem.⁊ remouet achitatem eius.⁊ ſedat

.

ſitim. et pꝛopꝛie cum ſucco endiuie aut ſalten (ſ
degiuato m arrennmm.

ducit colerã ⁊ flegma.⁊ illud operatur ſine no⸗/

cumento.⁊ caret moꝛdicatioone.
Et ipſa quidemlenit guttu ⁊ pectus.
Et reſoluit apᷣata acuta ĩ eis.⁊ ↄſert calefac⸗
tioni renũ ſũpta cũ diureticꝭ ⁊ infuſiõe liq̃ris.

¶ Et ꝓbibet generationẽ lapidis ĩ eis.⁊ ↄfert

febꝛibocoleric. ⁊ doſis eitm Serapionẽ auc

toꝛitate Aben meſuay eſt a. 3. vi. vſq; ad. z. F.

¶ Serapion auctoꝛitate Aben meſuay. Kaſ⸗

ſia fiſtula extinguit acuitatem ſanguims.⁊ ſe⸗

dat apoſtemata dura que fiunt ex eo.⁊ reſoluit

apoſtemata duraq̃ fiunt in gingiuis et guttu⸗
um eo gargariſmata cũ aqua ar⸗

reqñ fiunt cum eog
boꝛis vulpis ⁊ paſſulis.
¶ Et ↄfert ictericie ⁊ doloꝛi epatꝭ.⁊ purgat co⸗
leram aduſtam.⁊ mollificat ventrem mediocri
mollificatione.⁊ mundificat nerunos.
¶ Auicenna li.ij. eapᷣ.de caſſia fiſtula. Caſſia
fiſtula eſt eq̃lis in caliditate ⁊ frigiditate ⁊ hu⸗
miduate.⁊ eſt reſolutiua ⁊ lenitina.⁊ pfert apo
ſtematibo calidis ⁊ viſceribꝓpꝛie ⁊ gutturi qñũ
ex ea fit gargariſmus cũ aqua ſolatri.⁊ linitur
ſuꝑ apoſtemata dura ⁊ ↄfertem.et liniũt exea
podagra ⁊ iuncture doloꝛoſe.qñ diſſoluit᷑ ma⸗
nibo in aquacoꝛiandri bumidicũ ſpumapſilij
et deinde fit ex ea gargariſmus confert pᷣuoca
