bet maniteſtum iuuamentũ ſtomacho ⁊ epati.
MHMedulla curi curat cõbuſtiones ignis.et cu⸗

rat mirabiliter ramicem pueroꝛũ.et potiſſime

ſiexea fiat vnguentum illo modo.Accipe me⸗
dullã citri ſubuiliter inciſam ⁊ buliat in axun⸗
gia poꝛci recenti.⁊ poſtea colet᷑ per petiã.⁊ iterũ

reponatur ad ignem.⁊ in fine miſceatur maſtir

olbanum ⁊ cera alba.⁊ erit opuimum vnguen
tumcitrinum.

¶Sed attendendũ q;qñ aliqð vnguentu; vel
emplaſtrnʒ fit excitro.debet fieri excitro bene

maturo. Nam ſ̃m qð dicit Auicenna. Diaci⸗

trũ ⁊ quefiunt excitro debent fieni excitro ſole

vſq; admedium Januarij.

exiſtẽte in capꝛicoꝛno.id eſt a medio decẽbꝛis

Canitulum. cxrvuj.

FInoſ batum. id eſt aiglentricum.
c vaſcoꝛides. Multi vocant Ciri
canta. Et eſt arboꝛ nimium ſpino⸗
ſa Cü radice alta. in plurimaspar⸗
tes diuiſa. Fructum habet mirte ſimilem:ſed
paulo maioꝛem.rubeum exterius cum venerit

àad maturitatem.ac deintus lanam aſperrimã

DSemen eius ſiccumſme lana. Plinius libꝛo
tredecimo. In egipto ẽ caparis frutexfirmio⸗
ris ligni ſemmiſq; ac cibi vulgati.caule qʒ uoq;
vna plurimũq; decerpto. Idem libeo viceſimo
quarto.Cinobaton:quã alij Cinobaſton: alij

Heuroſ baſton vocãt.habet folium hominis
veſtigio ſimile.fert vuam nigram.in cinus aci⸗
no habetur neruus vnde ? neruus paſſus di⸗

. *

citur. Alia eſt coparim: quam medicicynoſba
ton appellauerunt. ——

2

A

B

Dyaſco. Cynoſ batũ ventrẽ ſtringit. qꝛ vtu⸗
tis eit coherẽtꝭ.medet᷑ etiã in cibo ⁊ potu datuũ.

ſanatcq; fluoꝛes ac ſemineũ fluuum.

¶ Eius vero radix acrioꝛis virtutis eſt. Ham
appoſita cathaplaſmatibo euocat ecoꝛpoꝛe ſtir⸗
pes. Folia etiam eius appoſita cathaplaſmati
bus occurrunt apoſtematibus. Semen eius

gana en eſt. 2
¶ Pli. Cauẽda ſũt ei genera pegrina. Siqͥdẽ

arabicũ peſtilens.affricũ gingiuis inimicum
Mar mari cũ vuluis ⁊ omniũ mflatõibo.Apu
lũq; vomuꝰ facit.ſtomachũ ⁊ aluũ mouet.

(Idẽ. Huiuſq; tyrſus ad remedia ſplenis et

in ſlatiões mandit ex aceto ↄdit?. HNeruus eiꝰ
cũ maſtice chya ma nducatꝰ os purgat.
Item Dyaſ. capara quã multi cy noſ baton
vel capꝛion appellauere ex luctantib⸗ cõponit᷑
vᷣtutibi.habetq; ꝓijcere acpurgare ⁊ extenua
re ⁊ euẽtare acredines ſimulq; adducere ⁊ con
ſtringere. Eſt em̃ ſtiptica. Ideoq; ſthiroſi ſple

nis ſuꝑ omia iuuat medicamina ſicut videlicꝭ

iam dictũ eſt ſupꝛa.

yrrationts.

Riſpula d: herba caneri in vnguento

cmarciaton ponit᷑ in antidotario galie
ni minoꝛi.Et ẽ herba alba:minuta ba

bẽs folia criſpa. vᷣtus eiꝰeſt calida ⁊ ſicoaa.

HPHoperationes.

¶ Megetur doloꝛes et egritudines frigidas.
Eſt mala ſtomacho:et opilat cito ⁊ inducit ſtu
poꝛem. . 6*

Capitulum. xxviif.
Riiſocolla. Dyaſ. Criſocolla ariſtinqᷓ

cdS vᷣga.eſt herba fᷣm Dyal. cap̃. criſo⸗
colla ariſtin in qꝗᷓ eſt capitellũ ſile vſo⸗

po. radix eſt illi aſpera ⁊ tenuis ſilis elleboꝛom

gro. guſtũ habẽs cypꝛeſſi ſubdulcẽ⁊ auſterum
Nuſcit᷑ locis vmbꝛoſis ⁊ ſaxoſis.

Poperationes.
¶ Dyaſcoꝛides. VUirtus eſt ei termantica et
gibcica. Kadi eius peripleumoniacis apta

ſtericis maximũ effectum habet.

Capitulum. cxxix.

2

Accipit vero in mulla cocta:in purgatiõiby B

We
noggle
ninonh
ſeg.

.
namtt

—

Pbperationes

De Herbis

Rriſogonium eſt dictum ſemen an⸗
c reum:vel coma aurea.Eſt enim criſo
gonium ᷣm D yaſcoꝛidem:herba cu
ius eſt virga recta ⁊ alba.folia habens angu
ſta in circũtu ſicut abꝛotanũ:⁊ comã in ſum⸗
mo:⁊ in gyro auroſam:in qua eſt capitellum
obꝛotundum.radix eius tenuis eſt. Naſcit
inlocis aſperis.

NDP Dyaſcoꝛides. Coma eius bibita cum vi⸗

B
E

no diſſurijs ⁊ moꝛſibus venenatis ſalutare
¶ Sciaticis ⁊ conquaſſatiõibus medetur:
menſtruis imperat. —
¶ Coagulatum ſanguinem ventris ⁊ veſice

ſoluit vino aut oximelle bibita catarruʒ ab⸗
ſtinet. z. i. cum vino albo appoſita rebus tu⸗

tas eas a tineaſeruat.

Capitulum. cxxx.

Olubꝛina. Dyaſ. ca. detragõtea.i. co
e lubꝛina.Dꝛagõtea ſiuevt alij aſclepi⸗
28: folia hʒ aaron ſilia:ſʒ plura mino
ra.cui vᷣga vel haſta duobo cubitꝭ ẽ longa.⁊
ipᷣa varia ſilis ſerpẽti.liuoꝛes.i.maculas pur
bureas hñs ſolidas vt digitꝰ in q̃ ſemẽ ẽ ſile
otruo.pᷣmo coloꝛis viridis.poſt matur ita⸗
tẽ vᷣo coloꝛ ẽ ei ſimiſcroco.⁊ ẽ guſtu moꝛdax.

radix eiꝰ bulli hʒ rotũditatẽ ſimilẽ aaron cũ

coꝛio tenui. Naſcit᷑ vmbꝛoſis locis ⁊ hoꝛtis.
¶ Ser a.li.ag.c.luff.i.dꝛagõtea ſiue colubꝛi⸗
na.Et ẽ maioꝛ ⁊ mioꝛ. Ubi ſciẽdũ q; maioꝛ ẽ
q̃ vocat᷑ ſerpẽtaria.⁊ illa eſt hñs ſolia criſpa
q̃ ponit᷑ hic.ſʒ mĩoꝛ eſt illa q̃ vocat᷑ aaron.et ẽ
illa hñs folia plana Pꝛo q̃ lege capᷣ.aarõ.et ẽ
tertiũ in oꝛdie.¶ GBal. vi.ſim.far.ca.de ſerpen
taria. Dubſtãtia radic eiꝰ ſubtilioꝛ eſt ſuba
radic aaron.⁊ in ſapoꝛe eiꝰ eſt acuitas⁊ ama
ritudo ⁊ ſtipticitas pauca.Et virtꝰeius ẽ ca.
⁊ ſic in.igra.¶ Johes meſue ca.de luff. Luff
eſt plãta que ðꝛ collũ dꝛaconis.⁊ ex ea ẽ alia
plãta hñs foliaplana.alia criſpa.⁊ radix pla
na eſt exteriꝰ ad nigredinẽ attinẽs.Interius
v̈o eſt alba.criſpa vᷣo exteriꝰ cinericia. Inte
rius alba ad citrinitatẽ declinãs.⁊ ſuꝑ vtri⸗
uſq; radicẽ eleuant᷑ ſtipites hũtes maculas ĩ
modũ ſerpentꝭ. Melioꝛ ꝑs totiꝰ plãte eſt ra⸗
dix.⁊ melioꝛ radix ẽ groſſa ⁊ cõpleta ⁊ oꝛta in
loq liberis.Et meliꝰ tꝑs collectionis eiꝰ eſt
ver ⁊ pncipiũ eſtatꝭ.⁊ criſpa calidioꝛ ẽ plana
Plana. ca. eſt in.i.criſpa in ij. ¶ Galie. dixit:

1½ D

Tractatus

Plana ca.eſt in pncipio ſecũdi.criſpa ĩ fine
⁊ ver iꝰ eſt:⁊ in vtraq; ẽ caliditas ⁊ acuitas q̃

ſipoſita in ſuꝑficie cũ ſuba terrea:ſed ĩplana

ſuba terrea ẽ vincens plus: ⁊vtraq; eſt abſter
ſiua:ĩciſiua:penetratiua: aperitiua:ſubtiliati
na:hũoꝝ groſſoꝝ ⁊ viſcoſoꝝ adherẽtiũ.Crii

pa autẽ ad hec omia eſt foꝛtioꝛ.

Operationes

¶ Dyaſcoꝛides. Semen eiꝰ expᷣſſum vtuteʒ

habet in ſucco. HNã addito ſibi oleo doloꝛem
aurium cõpeſcit.Lane inunctus in naribus

additus polipos maxime cin at:et cancros
optime ſanat.¶ Seminis ci trigita grana

cũ puſca bibita caligies ocꝝ emẽdat.Flo
res eius cũ ceperint matureſcereſi a muliere
ꝛegnãti ſuerint odoꝛati aboꝛſuʒz faciũt. Vir
tus ẽ radicis eiꝰ calida.vñ oꝛtonoycis moꝛe

electuqrij accepta medicat̃᷑.¶ Tuſſiẽtibo ⁊ ca

tarrum hnñtibo maximũ pᷣſtãt effectũ. Tho

racis tumoꝛes curat non reuerſuros:maxĩe
ſi aſſa aut cocta accepta fuerit.ſicca tunſa et
in puluerẽ ducta melle addito oĩa ſilr facere
poteſt. Diuretica eſt: ventrẽ ſtimulat cũ vi
no bibita:vulnera ſoꝛdida fagedenica cum
bꝛyvonia alba ⁊ melle purgat.i¶ Et cicatrĩces
curare facit: ex qua colliria ad puſtulas ne⸗
ceſiarie fiunt: aboꝛſum facit.¶ Impoſita ðꝛ
ꝙ ſiqͥs ex ea radice ſe tinxerit tutꝰ ab incuun?z;·
ſu ſerpẽtũ ſeruat᷑. Aceto mixta maculas flim
pidat.¶ Johes meſue. Solutiõe educit fltlez
gma ſubtile ⁊ groſſuʒ.Et mũdificat: ↄfoꝛtat
renes:⁊ ꝓuocat vꝛinã:⁊ excitat coitum.i¶ Et
ẽ ex rebb mũdificãtib reter pulmöes.¶Et
ofert eis ſuꝑ qͥb timet᷑ fr
aſmaticis ꝓpter exuberantiã humoꝝ viſco⸗
ſoꝝ in eis:⁊ ꝓpꝛie lohoc ex ſucco eiꝰ cũ melle
⁊rob:⁊ qũq; adminiſtrat᷑ cũ ouis ⁊ valetſilr.
Et dixit Democrius. Juuamẽtũ vtriuſq;
ſpeciei eius magnũ eſt emoꝛroidoꝝ doloꝛibꝰ
⁊ ventoſitatibo eoꝝ ſᷣm oẽm modũ admiſtra⸗
tionis ip̃ius ⁊ ſumptũ ⁊ emplaſtratũ:⁊ nos
experti ſumꝰ.Et exꝑti iuuamẽti ẽ ſuꝑ humo
re crudo qͥ eſt in ſtomacho ⁊ renibo.¶Et di⸗

equẽtia anhelitꝰ.vl

xit GBalie. Reſoluit duricies et apoſtemata

dura ſplenis ⁊ aliop mẽbꝛoꝝ: ⁊ ↄuenit vlceri
bus fraudulẽtis ⁊ fiſtulis:⁊ ↄſumit additio⸗

nes carniũ ĩ narib.i¶ Et pꝛohibet fieri in eis

corroſionẽ ⁊ cancrũ.Succꝰ aũt eiꝰ diſtillat
in aure cũ melle ⁊ ↄuenit tinnitui⁊ ſurditati
⁊ doloꝛi auriũ ⁊ abſtergit ipſius ſoꝛdicies et
exiccat vlcera eiꝰ.vtraq; eiꝰ ſpecies ẽ ex reb⸗
q mundificãt faciẽ.¶ Et auferũt feditatẽ cu⸗
tis ⁊ delent pannũ ⁊ lentigines:⁊ moꝛfeã ꝓ⸗

pꝛie cũ melle ⁊ fiat emplaſtrũ ex ea cũ melle:

*

⁊ ſtercoꝛe capꝛaꝝſuꝑ podagrãꝛ ↄcuſſiõʒ ner
uoꝝ..¶Et ↄuenit go doloenv⸗ ſuppoſitio fa
cta ex eo educit mẽſtrua:⁊ facit aboꝛſuʒ:⁊ ðᷣᷣ
fugat ſerpentes ⁊ vermes venenoſos.

Capitulum. xxxf.

O loquintida. Johes meſue.ca.de
e colloquintida.Colloquintida quãꝑ
ſes vocãt cucurbitaʒ deſerti:q̃ naſcit
in planta quã etiã fel terre vocãt:eo ꝙ ĩ toto
ambitu hoꝛtꝰ eius iuterficit herbas.Et ẽ q̃ſi

venenũ eis:vnde vocant eã arabes necẽ pla.
taꝝ.Et eius folia ſunt amplapiloſa.?⁊ extenj·
dunt᷑ rami eius ſuꝑ faciẽ terre:ſicut extẽdi᷑
cucurbita in terra ſuꝑ quam iacet. Duoꝛnz

eſt modoꝝ maſculus ⁊ femina.Et ex eis ma

ſculus eſt ſuꝑ queʒ naſcit᷑:ſicut⁊ lanugo: ⁊ eſt

grauis cũ duricie ⁊ aſperitate attinẽs nigre

dini.Et laudat᷑ ex eis femina:⁊ ꝓpꝛie hñs p⸗
pꝛietates bonasvt ſit coloquintida groſſa.?

qnto groſſioꝛ ⁊ leuioꝛtanto melioꝛ:⁊ fit alba
laxaleuis ⁊ cõplete maturitat:cuiꝰ pars eiꝰ
interioꝛ eſt pulpoſa laxa ⁊ alba leuis vehe⸗
mentis albedinis. Ueꝝ que nõ eſt cõpletal
maturitate mala eſt.ↄtriſtat enĩ ſuſcipienteʒ
illã ⁊ ventoſitatẽ cũ difficultate facit ⁊ ſoluit
ſuꝑabundãter:⁊ ſolutione educit ſanguineʒ.

De Herbis

Et foꝛt aſſe interficit.⁊ cũ ſigilla ex toto ger
mine plãte vt naſcat᷑ coloquintida vna ⁊ illa
ꝑnicioſa ⁊ mala ĩmo eſt venenũ.⁊ cũ ĩ totare
gione nõ eſt niſi plãta eius vnã ꝑ ſe naſcens

eſt mala.Et q̃ naſcit᷑ in terris foꝛtiba ⁊ pulue⸗

rulentis:aut iuxta locareptiliũ:aut ĩ loc ter
maꝝ coloquintidas facti minoꝛes:⁊ ſunt ſi⸗
militer male.QOue aũt naſci in terrꝭ laxis et

grenoſis ⁊ liberꝭ eſt illa q̃ eligit᷑ Et cũ extra⸗

hit᷑ pulpa eiꝰ ißa debilitat eã. Tempꝰ autem
collectiõis eiꝰ eſt autumnus.⁊ ꝓpꝛie dũ iam
citrineſcit:⁊ remouet᷑ ab ea viriditas:calide
eſt ⁊ ſicce cõplexionis in tertio.Eſt ⁊ cõpoſi
ta ex partib igneis ⁊ terreis aduſtus.⁊ ẽ ſo⸗
lutiua attractiuaſuꝑfluitatũ. Attractiua eſt
ꝗaremotis multum.⁊ ẽ reſolutiua inciſiua ab
ſterſiua. Ouattuoꝛ ſunt q̃ debẽt coꝛrigiĩ ipᷣa.

NHocet enĩ coꝛdi ſtomacho ⁊ epati.⁊ eſt ↄtur

batiua:ſubuerſiua viſceꝝ:faciens opatiões
difficiles:⁊ aperit oꝛificiavenaꝝ aptione ſan
guinẽ fluere faciente.Et operat᷑ id vehemen
tius qᷓ; aloes:⁊ excoꝛiat vias.Emẽdat᷑ enĩ pᷣ

mũ ⁊ ſcdᷣm nocumẽtũ ex ea miſcẽdo ei ex me

dicinis coꝛdialibo ⁊ ſtomaticis ⁊ epatic que
melioꝛare pñt ↄditionẽ eiꝰ:ſicut addit᷑ei ma

ſtix ꝓpꝛie ⁊ gallia ⁊ ſilia.Et emendat᷑ tertiũ et

quartũ nocumentũ eius cũ reb acqͥrentibꝰ

eiviſcoſitatẽ ⁊ glutinoſitatẽ ⁊ remouẽtibo ab

ea ſeroſitatẽ:⁊ cito eã lubꝛicare faciẽtibus ſiẽ
eſt dꝛagantũ ꝓpꝛie ⁊ bdelliũ ⁊ gũmi ⁊ maſtix
2 ſila.i¶ Et dicit Galienꝰ.Fiũt autem ex ea⁊
laudano partes ſumẽdo eq̃les poſt fricatio⸗
nẽ eiꝰ cũ oleo roſaꝝ pülule.⁊ ſunt bone et ſa⸗
ne ad ea qᷓ opoꝛtet. Modus rectificationis
eis ſᷣm ꝙ narrauit filiꝰ Serapionis. Inſun

dat᷑ pulpa eiꝰ in aq̃ mellis:⁊ ꝓpꝛie decoctiõis

myrrhe:⁊ exſiccet᷑ poſt illudꝛ teratvltima cõ
tritione ⁊ admiĩſtrat᷑ cũ aqua mellis pꝛedicta.
Mogcus rectificatiõis eiꝰex inuentiõe nr̃a.
Incidat᷑ in minutiſſimas parteſ cũ inciioꝛio
⁊ inuoluat᷑ ſubtili inuolutiõe cũ glutine dꝛa⸗
ganti aut bdellij:⁊ exſiccet᷑ et ↄterat᷑ pꝰ illud

vltima ↄtrit iõe.⁊ fiãt trociſci cũ pauco ma⸗

ſtice reſoluto in oleo roſarũ vel laudano.vel
cũ aq mellis.Hec enĩ ars facit illã ſine mole
ſtia.Et ſcias ꝙ de decoctiõe rẽ cõpletã ſuſti
net. Et dicit filiꝰ Geʒzar. Nõ opoꝛtet vt mul⸗
tũ terat᷑. Ultima eni pulueriſatio excoꝛiatvi
8 2 yvenas.¶ Et dicit filius Serapionis.

O poꝛtet vt ꝑueniat᷑ ad vltimũ pulueriſatio

nis eiꝰ:aliter eni vlceraret viſcera. Et mihi
videt᷑ ꝙ vltima pulueriſata frãgit᷑ virtꝰ a per
mixtiõe adiũctoꝝ ei:⁊ ꝑtrãſit loca viſcerum
abſq; impᷣſſiõe nocumẽtoꝝ ĩ ipᷣis.Et foꝛte in
ea in qͥ nõ exqſite fit illud.ꝑs tñ ſenſata ad⸗

herens invillis ⁊ inuolutionibo eoꝛuʒ apoſte
mat ⁊ vlcerat.Expelluntur autẽ nocumenta
ipſius a coꝛpoꝛe accipiendo aquã paſſularũ.
cum oleo de amigdalis vel oleo nucum aut
aqua mellis cum oleis pᷣdictis.

HPHyoprrationes
¶ Johes Meſue. Solutiõe educit flegma
humoꝛes viſcoſos attrahẽes ipᷣos a ꝓfundi
tate mẽbꝛoꝝ.i¶ Et dicit Humay. Solutiõe
etiã educit colerã citrinã.⁊ eius oꝑatio extẽ
ditur ad neruoꝝ iũcturas.¶ Et dicit Dyaſ.
Non efficit oꝑationes in materijs que ſunt
in vis de qbo ſit curandũ ⁊ in materijs q̃ ſũt

.

in ꝓſundis locis diſtantib.¶ Et eius poſſe
magnũ eſt in mundificatione cerebꝛiyel ner
uoꝝ lacertoꝝ pulmonis ⁊ pectoꝛis.Et ẽ me⸗

dicina magna egruudinũ eoꝝ ſicut eſt doloꝛ

capitis antiqͥ ⁊ doloꝛ cranei ⁊ emigranea dif

ficilis:epilẽtia ⁊ apoplexia.iEt ↄuenit egri
tudinibo neruoꝝ oĩbus ⁊ vertigini⁊ deſcen⸗
ſui aque ad oculos.Et eſt res magni iuuamẽ
ti ad aſma ⁊ antiquã tuſſim:⁊ ad dilatationezʒ
anhelitus.iEt eſt eius oꝑatio virtuoſa ad

doloꝛem iuncturaꝝ ⁊ podagrã frigidã ⁊ ſcia⸗
ticam:ꝓpꝛie fm omnẽ modum adminiſtrati

onis eius:⁊ in criſteribo ⁊ collirijs. Et con
fert clice flegmatice ⁊ inflatiue iuuamentũ
vltimuʒ ⁊ hydropiſi.Et ſi ſupponat᷑ in matri
ce occidit fetũ.iEt ſi ex eo cũ aceto foꝛti fri
cetur moꝛfea ſanat eã.⁊ ſilr lepꝛã ⁊ elephanti⸗
am..i¶ Et ſi euacuetur qð eſt in teſta eiꝰ ⁊ im⸗/
pleatur oleo ⁊ buliat in cinere ⁊ inungant᷑ ca
pilli denigrat eos ⁊ tardat caniciẽ:et ꝓhibet
caſum eoꝝ.i¶Et ſidiſtillet de ea in auremſa⸗
nat doloꝛeʒ eius:⁊ ↄuenit tonitui in ea.Et ſi

impleatur in aceto foꝛti⁊ colluatur ex eo os

poſt bullitionẽ ipſiꝰ ſanat doloꝛeʒ dentis.
¶ Serapion auctoꝛi.Galieni. Sapoꝛ eius
eſt amarꝰ ſoꝛtis amaritudinis:⁊ qñ ſimit᷑ nõ

facit operationẽ malã neq;ʒ periculoſaʒ: quo
niã velociter egreditur.iEt qñ ponit᷑ in cri⸗

ſteribo cõuenit ſciatice ⁊ paraliſi ⁊ colice:et
laxat flegma ⁊ humoꝛes crudos ⁊ qñq; ſan⸗
guinem.Et qñ fit cum ea naſcale occidit fe⸗
tum ⁊ ꝓuocat menſtrua.iEt qñ ipᷣa cauatur
⁊ extrahunt᷑ interioꝛa eiꝰ:deinde iuoluit᷑ cir⸗
ca ipᷣa lutũ ⁊ ponitur in ipᷣa acetũ ⁊ calefit ſu

per ignẽ:⁊ fit cum aceto oꝛis collutio:et au⸗

fert doloꝛẽ dentiũ.Et fit ſuppoſitoꝛiũ cũ pul

pa eiꝰ ⁊ laxat ventrẽ.Et dũ coloꝛ eius eſt vi⸗

ridis:⁊ ipᷣa eſt recens:⁊ extrahit᷑ ſuccus eiꝰ
⁊ fricatur ſuꝑ ſciaticã eſt iuuatiua valde.
¶ O yaſco. Virtus eſt ipi purgatoꝛia obulo
yno accepto cũ mulſamixto nitro ⁊ myrrha

R „ N O&

⁊ melle cocto in modũ thabucie bene pur⸗
gat.ipᷣe vero pile ſicce tunſe ⁊ mxte⁊ criſte
re adhibite ſciatic; medicant᷑.par alitic ſir
pſtolãt. flegma ⁊ colerã deponũt. mẽſtruis i⸗/
perãt.aboꝛſũ faciũt.doloꝛem dẽtium tollũt.
¶ Colliria ex inde fiũt:q̃ ſuꝑpoſitavẽtrẽ ðpo
nũt Viridis ãt ſuccꝰ ꝑunct ſciaticoſ curat

c tũ.i.cõſolida.Et eſt maioꝛ et minoꝛ.

Deꝛ ſolida minoꝛi in ſequẽti capitu
lo tractabit᷑. aioꝛↄſolida naſcit in loc¶ aꝰ“
ſperis. virgas hũñs ſiles oꝛigano ⁊ tenues et

capita ſicut thimũ.virge lignoſe ⁊ odoꝛate⁊

oulces ĩ guſtu.⁊ radix eſt illilonga ⁊ obꝛufa.

groſſitudinẽ digiti bñs.E ſt aliud ſimphitũ
qð pictenũ vocãt.haſtã habet aſperã et lon⸗
dnot cnbi anomoſamrabiik inanis
eſt:in qua ſunt ſolia aſpera ⁊ anguſta ⁊ oblõ⸗
ga ſicut bugloſſa. habet etiã ipᷣa haſta angu⸗
leos in qbo folia naſcunt.floꝛes ſunt illimelli
ni. ſemen habet ſup haſtaʒ ſicut ftõmos. Ha
ſa ⁊ frutex bñt pulueri ſile.qð cum carni ap
plicatum ſuerit pꝛuriginẽ facit.Radix eſt ei

coloꝛe nigra:que cum fracta iuerit alba ap⸗

paretꝛ muſcilaginoſa.⁊ iſta ẽↄſolida maioꝛ.

Capitulum. cxxxif.

DOPnſolida. ca deſimphito. Dimphi

tes in arteria ſanat.

Bpkrationes

matibus adhibita omĩa ſimiliter facere po-
teſt. ¶ Vulneribo par acoleſim facit carnes i⸗
ciſas fruſtis ĩ cacabo miſſas in ſe glutinare

Capitulum. ex

Onſolida minoꝛ. Galienꝰ.viij.ſim.
far. ca. ſimphitũ ſm tranſſationẽ gre

cam inquit: Conſolida minoꝛ ex cõ/
trarijs conſtat virtutib. Habet enĩ quid ab

ſterſiuum: quo contentũ in toꝛaceꝰ pulmos

ne plus expurgare natũ eſt. Habet aũt quid

⁊cõgregatiuum quo ad ſanguinis eductio⸗

nes iuuat. Et cõtinet vltra boc humiditateʒ
quandã calidã nõ ĩmoderate ꝓpter qua 7 dul

ce apparet guſtãtibs ⁊ delectal bilez odoꝛatũ.

Pyperationes
¶SInſiticuloſum eſt cũ maſticat᷑. Et aſper ita
Seðm mixtionẽ vᷣo
uf

ex oĩb pᷣdictꝭ vᷣtutib ſimul 7 dyaſoꝛare ſi
ciens ẽ ⁊ colligere ⁊ ↄſtringere coꝛpꝰ.¶ Etꝓ
pterea ĩteſtinalibo hernijs apponit 2 ad euul

¶Radtirx conſolide maioꝛis trita: bibita e A
moptoicis medetur. onquaſſationes rery
cit:tumoꝛes ſpargit.¶ Cũ folijs cathaplaſj-

K

4

.

De Herbis

ſionẽ ⁊ ſciſſiones cũ oximelle bibi᷑. Quicũ⸗
q; vero ad diſſinteriã ⁊ fluxũ rubeũ coq̃ntes
in vino dant.vt ſiccante ⁊ ↄgregãtevtuntur.
Et qcũq; ad nefretica vt purgãte ⁊ madente
¶ Simphitũ aliud magnũ ſile eſt virtuti pᷣdi
cte:nõ tñ guſtu dulce:neq; odoꝛiferũ olfaci⸗
entibo apparet:ſed ſ̃m hoc abſcedit a pᷣdicto
Scõðm vero ꝙ viſcoſitatẽ quandã ⁊ moꝛda
citatẽ habet quodãmodo ſilr ex iſtit. Vtunt᷑
gutẽ eo in omnibus quibuſcũq; et pꝛius di⸗
D cto. ¶ Dyaſcoꝛides. Conſolida minoꝛ elixa

in mulſa pulmonẽ purgat.reijcientibo ſangui

nem ⁊ nefreticis cũ aqua medetur. Radix cũ
vino cocta ⁊ bibita fluxũ mulieris ſtringit.
et diſſintericis opitulatur.cũ oximelle data
conquaſſationes ⁊ doloꝛes lateris ſaluber⸗
rime curat.maſticata amputat ſitim.aſpꝛedi
nem fauciũ mitigat. vulneri recenti paraco⸗
E leſim facit.¶ Conſolida fm Pliniũ auctoꝛi⸗
tate vel opinione multoꝝ diuio miraculo cu

rat ⁊ rüpit antracẽ intra duos lapides trita.

Mj

ca in tertio gradu. Sed notãdũ qẽ ſpecies
biſtoꝛte hñs folia ſilia lappacio acuto:niſi
qꝛ coloꝛ folioꝝ ex vno latere eſt celeſtis:⁊ ex
alio viridis.fios eiꝰrubeus ⁊ radix rubea:q̃
ab aliqbo vocatur bardana mmoꝛ:⁊ ab aliq⸗
bus lappa minoꝛ. Virtus eiꝰ in oĩbo ſicutvi
tus pꝛime ſpeciei ſed remiſſioꝛ.

—DPyperatione
Cõſolida rubea ſiue biſtoꝛta habet vᷣtutes
ↄſolidãdi ⁊ ↄfoꝛtãdi cõceptũ. Cõtra diſſur
riam detur puluis biſtoꝛte cũ ſucco planta⸗
ginis.ad conſtringendũ menſtrua fiat fomẽ⸗
tum ex aqua pluuiali decoctionis pulueris
eius:vel ex duab partib eius.⁊ vna ſpice fi
at puluis qꝗͥ aſvergatur ſupꝛa ventrẽ ipᷣo pꝛiꝰ
melle calido emplaſtrato:⁊ iuuat conceptũ.
Ad ↄceptũ iuuandũ fiat emplaſtrũ ex pul
uere eiꝰ ⁊ alijs ſpeciebo aromaticis. Puluis
eiꝰ vulneracõſolidat.i¶ Cõtra vomitũ ex de
bilitate et furoꝛe colere puluis eius cõficia⸗
tur cũ albumine oui et coquat᷑ſuꝑ regulã et
detur patienti.¶ GBalienus. Radix eius eſt
abſterſiua ⁊ vꝛinatiua ⁊ calide cõplexionis.

8&α

Capitulum.cxxxiiij.
OO nſolida rubea ſiue Biſtoꝛta. Et eſt
c herba ſils penthapilon:niſi quia ha
het ſeptẽ folia vtrimq; piloſa.⁊ ideo
vocatur eptaphilon:cuiꝰ radix ẽ rubeaꝛ toꝛ
ſ⸗ tuoſa ſimilis galange:ſed nõ habet acumen.
flos eius auroſus.⁊ ipᷣa iudicat frigida ⁊ ſic⸗

Capitulum. xxxv.
OHOVondros apud grecos duo fcat Hꝗ
c fcatriſuʒ. VUñ reſpõdens mihi grecꝰ
interrogantiquid eſſet omhde⸗ du

4

14

2

xit furfur farine. Item condros exponi qðᷣ
eſt aliqua cartilago.ſii condros eſt genus
frumẽti.de quo Dyaſcoꝛides. Cõdros ſunt
eius due ſpecies. In vna inuenit vnũ granũ
⁊ in alio duo grana:⁊ qdðᷣlibet ipᷣoꝝ eſt ſtame
rula ⁊ maioꝛis nutrimẽti q; oꝛdeũ boni ſapo
ris.⁊ panis qͥ fit ex eo minus eſt nutritiuus
qᷓ; qͥ fit ex frumẽto.Et ſpecies in qua reperi
unt᷑ duo grana ẽ plꝰ nutrit iua q; riſum:⁊ ma
gis cõſtrictiua ventris ⁊ melioꝛ ſtomacho.

Hopbrrationes
¶ Balienus libꝛo.i.de alimentꝭ capitulo de
condro. Genus frumenti eſt condros ſuffici
enter nutritiuum viſcoſum habens chimũ.
Hoc vocatur in libꝛis de arabico tranſſatis
candaruſiũ.Et apud Auicẽnam condros et
candaruſio ⁊c̃.¶ GBalienus.viij.ſim.far.capᷣ.
condros.Eſt quidem optimus cibus ſicut ⁊
triticũ:ſed nõ eſt pᷣſentis negocij de cibo de⸗
terminare vt farmacũ vero emplaſtice ẽ vir⸗
tutis: cõplexionis vero ſilis eſt frumẽto.plꝰ
illo viſcoſioꝛ ⁊ nutritioꝛ.eſt plus illo ſiccati⸗
uum ꝓpter cõmixtionẽ ſiccantiũ farmacoꝛũ.
¶ Dyaſcoꝛides.Condros cõſtrictiua eſt qñ
ipſum coquit᷑ cum a ceto:⁊ fit linitio cũ eo.⁊
eradicat ſcabiem vlceroſam:⁊ eradicat vn⸗
gues ſciſſos.i¶ Et curat fiſtulas que ſunt in

labꝛvmali.⁊ quãdo adminiſtrat᷑ in principio

earum:⁊ fit ex decoctiõe eius cliſtere.Et eſt

iuuatiuum vlceribus int eſtinoum.

Capitulum. cxxxvy.

c ODngdes.Sera.li.ag.ca.cõdes auc.

Bal. Illud qð ex eo adminiſtrat᷑ eſt

Tractatus

radix ipſius. virtus eſt calida et ſicca in. ĩ

gradu. Unde iſta medicina vtunt᷑ lauatoꝛes

lane:⁊ ad faciendũ lanã lenẽ ⁊ pulchꝛam qñ

ſumigant ipᷣam cũ ea:⁊ eſt nota. Radix eiꝰ ẽ

gacuta:⁊ in ſoꝛma ſua longa ⁊ rotũda.qDya

ſcoꝛides vocat᷑ ip̃am ſtruciũ a macro obſtru
ciũ.qð quidã radicẽ elleboꝛialbi putant:eo
ꝙ ſternutamẽta mouet vt ipᷣm licet falſo. pꝛo
quo macer ſternutamentũ puluis ꝑ ſe mouet
eius narib iniectus vererro nõ ſegnius al/

do.i.elleboꝛo. ¶ Gal. viij. ſim. far. ca. de ſtru⸗
cio.ſᷣm trãſſatiõeʒ grecã. Strucijradice ma

xime vtũt᷑ acri quidẽ exiſtẽtefm guſtũ ca.et
ſic. ſᷣm complexionẽ ex quarto fere gradu.

Dperationes

¶ Dyaſcoꝛides.E paticis tuſſientib⁊ oꝛto⸗
noicis medent. Moꝛbo regio ytiliter adhi⸗
bentur cũ lacte naribo infuſe.cũ melle coclea

rium vnũ acceptũ ventrẽ mollit.cũ panacis
⁊capparis radicibus accepte ⁊ bibite calcu

los veſice frangũt ⁊ excludunt. Scliroſim
ſplenis ſpargũt.¶ Condes matrici appoſi⸗
tum mẽſtruis imperat:aboꝛſum facit.cũ po⸗
lenta ⁊ aceto poſuũ lepꝛaʒ tollit.¶ Puſtulas
cum farina oꝛdei impoſituʒ limpidat.Colli⸗
rijs mixtũ caligines oculis detergit. Medi
caminib neceſſarie miſcet᷑.¶ Tritũ ſternuta
menta puocat.cũ melletritũ ⁊ in naribo miſ⸗
ſum caput purgat.¶ Sera.de ꝓpꝛiet ate radi

cis eius eſt ſi accipiat᷑ qð abſcindi flema?

melancoliã groſſam:⁊ reſoluit ventoſitates.
¶ Galienus. Radix eius eſt abſterſiua ⁊ vꝛi⸗
natiua.mouet ſternutatiões ſili alijs quecũ⸗
q; amara ſunt guſtu calide complexionis.

Item Dyaſcoꝛides facit ſemotum capitn

lum de ellebero a condiſi. Nã condiſi vocat
ſtrucium:aiens capitulo de ſtrucio.Aanari
vrunt᷑ ad fumigiũ lane:eo ꝙ limpidat lanaʒ.

Radices ſunt rotunde ⁊ egece ſi bi⸗

bite fuerint diuretice ſunt ⁊ calide.i Pliniꝰ
li.xxiiij. Condes ſiue ſtruciũ.i.herbalanaria
ouibo data ieiunis facit abundantiã lactis.
I¶ Plateariꝰ. Strucius id eſt agreſtis cauli⸗
culus ca.⁊ ſic.in.ijgradu. Succus ac ſemi⸗
na foliaq; cõpetũt vſui medicine.Cñ inuenũ
receptio cauliculiſemen cauliſ agreſtis debʒ
poni. Cum aũt ipᷣa ſolia debẽt poni. Suc
cus ita debet pᷣparari. Foliaoterant: ⁊ ſuccꝰ
expꝛeſſus ad ſolem deſiccetur ꝑ bienniuʒ du
rat.folia viridia poni debent in medicinis ⁊
in vnguentis. Airtutem habet diſſoluendi?
extenuandi ⁊ diureticam. è

2

Capitulum. xxxvij.

Ià d8

1

fiegnae
oſtares.
ſarnn
gocnac
gins
Nume
onſi
cN
Aal⸗
Netit

De Herbis

Diꝛiandrũ. Palladiꝰ li.iij.Coꝛiãdrũ
c amẽſe Marxcio ſerit᷑ vſq; ĩ octobꝛẽ.
auqmatq; terrã pinguẽ ſed⁊ macro ſo⸗
la naſcit᷑:⁊ eiꝰ ſemen qð vetuſtiꝰ fuerit meliꝰ
putatur: bumoꝛe delectat᷑: ſatũ bñ cũ olere
quocũq; naſcit. Sera.li.aggre.ca.dyaboꝛa:
id eſt coꝛiandrũ auc.Gał. Subſtantia eiꝰ eſt

ter ea ſubtilis.⁊ eſt cũ hoc ĩ eo aquoſitas te⸗
pide vᷣtutis nõ pauce quantitatis ⁊ in ſapo⸗

re eius ſᷣm plurimũ eſt amaritudo. Et vᷣtus
eid eſt qᷓ ab ergit ⁊ reſoluit.Galienꝰ.vij.ſim.
far. ca. de coꝛiãdro. Virtꝰ eiꝰ pma eſt virtus
calida. AUñ Dyvaſ. Infrigidatiuaʒ dicit hanc

herbã nõ recte.cõpoſita aũt eſt ex cõtrarjs

virtutibo:multũ quidẽ habens amare ſubſtã

tie:q̃ indicat ꝙ; ſubtiliũ partiũ eſt ? terreſtrꝭ.

non modicũ aũt habens ⁊ aquoſe humidita
tis vel tepide ſᷣm virtutẽ.habet aũt ſtiptici⸗
tatem nõ modicã in quibs omnib⸗ operat ⸗
dem varie omia qᷓ̃cunq; Dyaſ.ſcripſit.ſed pu
to ſic exiſtere ſicut ſi mox fᷣm bncipia plaga
tis vel qualitercũq; ꝑcuſſis in aliq particula
tumoꝛ liuidus vel niger fieret.frigida puta⸗
ret᷑ paſſio eſſe ⁊ egere dyafoꝛantibo ⁊ calefaci
entib farmacijs Em eundẽ puto modũ.ſitra⸗
ſcẽderit aliqñ calida diſpoſitio ad frigidam
obliuiſcẽdũ eſt poꝛ nõ iãdum vero alio ſcðo

noĩe. Aelſinomen volueris pmutare ſʒ face
re ſicut qͥdã qͥ alia quideʒ pncipij:alia vo de⸗
clinationis ſcribũt auxilia.non aũt opoꝛtet
frigida eſtimare eẽ declinatõis farmaca.Cõ
cedendũ eĩ eſt heriſipilã noĩare ſi q volue⸗/
rit hmõi diſpoſitionẽ nõ tñ ca.vocare eã per
mittendũ qn depᷣſſa ẽ ⁊ remiſſa.nequaq; ergo
tũc qdð auxiliat᷑ ei infrigidatiuũ eẽ putemꝰ ſi
cut Pyval.vt coꝛia.drũ.qm cathaplaſmatuʒ
(vt ipe ait) cũ pane.vel etiã cũ alfitis. ſanat
heriſipilã. certũ eſt heriſipilã q̃ vtiq; inflãma
tiua eſt nunq; ſanabit cũ pane coꝛiandrũ:ſed
ꝑ id qð infrigidat. Jam ꝓpterea ⁊ nos in an⸗
terioꝛibo ſermonibo qñ cuʒ determinata ex⸗
erientia ꝓbare cuiuſtibet farmaci virtutem
poſtulabamꝰ.ſſtinplicẽ enĩ vt poſſibile eſt ma
xime potionẽ eligere conſ ulebamꝰ. plurimi
autẽ medicoꝝ neq; quecũq; plurime egruu⸗

dinum mox a pncipio inuadut cõpoſita no⸗

ſcunt. neq; quoniam alia paſſio eſt heriſipila
certa.alia vero vocatur ab oĩb nobis iã cõ⸗
ſuete ⁊ ab antiquis flegmon.alia autẽ in me⸗
dio qᷓ; multe.Hec quideʒ ⁊ vt vtiq; dicat qᷓ s

pberiſipila flegmoſa. Hec autẽ velut flegmo⸗

4

nes quidẽ heriſipilatos inuenies:aut velut
flegmones aliquando ⁊ neutrũ p̃dominans
Atvero ⁊ ydemaſcoſus quãdo apparet ſicut
⁊ heriſipilas.ſicut ⁊ alius ſcliroſui. Vnde de
compoſitis omnibus non modica haberet
mult itudo.latius vero in quibuſdaʒ alijs di
ctum eſt de his. Et ĩ libꝛis erapentice metho
didicetur. et nunc eſt de eis neceſſarium me⸗

moꝛari ꝙ certam heriſipilam nunq; pꝛediciũ
ſanabit cathaplaſma. voco autem certaʒ:qñ
a colerica humiditate repleta fuerit particu
la.quoniam auteʒz longe ab infrigidando eſt

coꝛiandruʒ. licet tibi ex his que ſeripſit Dya
ſcoꝛides addiſcoꝛe. Scroſfulas enim ait diſ⸗
ſoluere.quoniam nullum autem infrigidan⸗
tium fa rmacoꝛũ ſufficit diſſoluere ſcrofulaſ.
neq; enĩ puto Dyaſcoꝛidem dubitare multa
quidem ſcribentẽ ſcrofularum ſanat iug om/⸗
niavero concoꝛdantiaꝛ calida cõ lex ionibo
de ent⸗ operationibus exiſtere.
Ppkrationes
O yaſcoꝛides cꝗ i. coꝛion:id eſt coꝛiandrũ
omnibo efl notũ. Uirtus eiꝰ eſt frigidũ tritũ
⁊ in cathaplaſmatibus redactũ cum polen/⸗
ta. ꝛ⁊ pane triticeo mixtum ⁊ impoſitũ Jgnẽ
ſacrum extinguit. ¶ Tumoꝛes igneos tollit
melle addito:et vna paſſa impoſitum epime⸗
tidas ⁊ tumoꝛem teſtiũ ⁊ carbũculos curat:
⁊ collectiones cõpeſcit cũ faba frixa mixtuʒ
1 in

,

Trattatus

ſcrofulis ⁊ puſtulis pᷣſtat effectũ.i¶ S emen nes. Omnia pᷣdicta etiã ſint de mente Aui⸗

eiꝰ bibitũ cũ dulcoꝛe lũbꝛicos extinguit. ge⸗
nitalia.i.ſemina viri decreſcere facit. Ham ſi

multũ acceptũ fuerit ſemẽ ſenſus hoĩs hebe
teſcit:aut citiꝰ infert necẽ. Vñ nõ debz qᷣſq;

vſum eiꝰ freqntare.¶ Succus eiꝰ aceto mi⸗

xtus aut ſpume argenti et ceruſe ⁊ vino:oẽs

ppuſtulas? caligines ebuliẽteſ extiguet.Hic

ſuccus viſcide eſt vᷣtutis reſtringit⁊ refrige⸗

rat.Et iõ ꝓpꝛie ad ignẽ ſacrũ facit ſicut⁊ folia
eiꝰ cũ ſucco maligranati:⁊ oleo in potiõe .
k.

mixtũ aĩ alia intraneis ꝑmixta ignita pſe.

Semen eĩꝰ ex aq̃ potatũ ſolutionẽ ventrꝭ

abſtrigit.mirũ ẽ qð xenocrates tradit ſi vnũ
ſeminis granũ femina biberit vno die eimẽ

ſtrua ↄtineri ſi duo ⁊ totidẽ jam diebo quot
grana ſumpſerit.¶ Sera.Cdꝛiandrũ diſtil⸗

lat᷑ in oculũ:⁊ cõfert doloꝛi eiꝰmagno cũ la⸗

cte mulierꝭ.Et fit emplaſtruʒ cũ eo ⁊ abſcin⸗
dit humoꝛes deſcẽdẽtes ad oculũ.i Et ideʒ

gquctoꝛitate aben meſuayv.Quãdo toꝛreſcit
ſemen coꝛiãdri ſtringit ventrẽ.Et abſcindit

fluxũ ſanguinis:qͥ eſt ab interioꝛibo.⁊ bibun

tur de eo duo aurei cuʒ.iij.ʒ.⁊ dimidia ſucci

plantaginis ſiue eo ꝙ buliat.Et ſi eſt fiuxus

ſanguinis ab interioꝛiba mẽbꝛis curat᷑ ſi po⸗

natur ſupꝛa locũ fluxus.i¶Et idẽ auctoꝛita⸗

te albugeric.Coꝛiandũ eſt frigidũ nartoticũ
inducens ſincopim ⁊ ſtupoꝛẽ:⁊ eſt toxicum:

quoniã odoꝛatũ cõgelat:⁊ phibet fſumoſita⸗
tes aſcendere ad caput.Et ideo ↄfert ſode⁊
ebꝛietati.Et abſcindit fluxum ſanguinis:et
ſtringit ventrẽ. ¶ Et idẽ auctoꝛitate Alexan
dri.Coꝛiandrum ꝓhibet fumoſitates aſcen⸗
dere ad caput ⁊ ad cereb:ũ.Et ꝓpter hoe po
nitur in cibis epilenticoꝝ:qñ cauſe epilentie
ſunt vapoꝛes aſcendentes a ſtomacho.
¶Et idem aucto Alcauʒzi:quãdo coꝛiandrũ

ſiccum infunditur in aqua eius cum zuccaro
abſcindit virge erectionẽ ⁊ deſiccat ſperma.
(¶ Et idem auctoꝛitate Raſis. Si bibantur
3.iiij.de ſucco eius recentioccidit:⁊ abſcin⸗

dit fluxum ſanguinis a naribus quãdo odo⸗

ratur.¶ Et idem auctoꝛitate Humay ĩ libꝛo

mutatiõis dixit:qꝙ pillule galieni ſunt ei cõ

trarie.Dvaſ.vero ↄtradixit ei cũ ſcʒ galienꝰ

dixit: ꝙ coꝛiandrum declinat ad caliditates
quoniã manifeſtũ eſt ipᷣm eſſe virtutꝭ frigide.

Et ex dicto ſuo qñ ſumitur ſuccus eius occi
dit.i¶Et idẽ auc.habix. Coꝛiandruʒ recens
eſt moꝛtificatiuũ:cõgelatiuũ:et ſi hõ vtit᷑ eo
multũ. Vel potũ aque eiꝰ eſt toxicũ.et ſi po
natur aqua eiꝰcũ aliq̃ ex alijs herbis ⁊qñ cũ
gqua eiꝰ liniunt᷑ ꝓpoſtemata ſanguinea aut

colerica cõfert ⁊ extinguit eoꝝ inflãma tio⸗

cenne.li.ij.capitulo de coꝛiandro.

Doꝛnea arboꝛ ſiue cranea. Dyaſ. cꝗ.

c Coꝛnea ſemẽ ⁊ fructũ habet ſimileʒ
oliue: ſed paulo oblongiꝰ⁊viride Et

vocatur grececarmu.qð cũ maturatũ ſuerit
obꝛuſum habet coloꝛẽ bonũ in ſe hñs ſapo⸗
rem ſtipticum eſt.⁊ ideo diſſolutionẽ ventrꝭ

⁊ diſſintericos curat.⁊ cũ in dulcoꝛe poſituʒ

fuerit manducari poteſt quomõ oliue cõdiũ
tur cum ſale frigida eſt ⁊ ſicaa.

Bperationes

¶ Dyaſcoꝛides. Huius folia cũ ligno ſuo in

foco miſſa ſudationem reddunt que illinita
zernas optime ſanat. —
¶ Balienus. ij. de cibis ca. de cibis ſilueſtri⸗
bus.Coꝛnu vero ⁊ bati ⁊ glãdes ⁊ ceteri fru
ctus ſilueſtres modicũ nutritiõis habẽt ca⸗
chochimi ſunt.Et mali ſtomacho et indele⸗
ctabiliſſimi.poꝛcoꝛũ vero eſca exiſtentes nõ
domeſticoꝛum ſed in montibo morantiuʒ:ab
ipᷣis enĩ plimũ hñt alimẽtũ.i¶ Et idẽ.vij.ſim.
far.ca.cranea. Cranee arborꝭ fructꝰ ſtipticꝰ
eſt ſufficieter eſibilis exiſtẽs.q̊ͥ circa nullum

l,.
Deac.
der ſiemug
wiis
chös te
nonenmn
caroim
olitci

.

no ſo⸗
ne Uinti

ſlueſn
teift
terct
ineele
aneen
ruge⸗
ui

4
Gtunn

Beherbis

mir abile attrahere foꝛtiter detinere eũ ven
trem ſicut ⁊ meſpila.ſe lia vᷣo ⁊ germina pon
tica guſtu ſunt:⁊ ſiccãt ꝛiiter:vt ⁊ maxima

vulnera conſolidare poꝰ ſin ⁊ maxime duo⸗

rum coꝛpoꝛum.paruis ve o vulneribus vel
mollibus coꝛpoꝛibus cõti ari magis ſunt.

tendunt enim hec ſiccatiua plu decente.

Capitulum cxxxix
Oꝛdumenum.Dyaſcoꝛides capitu

c lo coꝛdilion:id eſt coꝛdumenũ.Her
ba eſt que naſcitur in Silicia.eius

frutex eſt ſarmentoſa: ſemen habens rotun⸗
dum:et duplex ſicut ſunt fabe:viſcidũ ⁊ odo

Hperationes
¶ Dyaſcoꝛides. Semen eius ſi bibitum fue
rit puocat vꝛinam ⁊ menſtrua. uccus eiꝰ

virge ⁊ ſeminis tribus obulis bibitus cum

dulcoꝛe diebus decem nefreticis medican⸗

tur. ¶ Radix eius tunſa ⁊ vt electuariũ com/

poſita toꝛacis cauſas mirifice curat. Plini⸗

ns. Radix eius potata lapides frangit.

Capitulum. xl.

N 2

—

R

5
7
4
!

Oſtns. Ani li ij cap de coſto. Coſti
X ſpeẽs ſũt tres. Vnaeaꝝ ẽ arabica. et
eſt albo leuis ⁊ aromaticꝰ.Et ſcvdᷣaẽ

indaqͥẽ niger leuis: ⁊ ille amarꝰ ẽ᷑. Et tertia
ſpẽs gquis odoꝛis qͥ noĩat᷑ gariofilatꝰ Bonꝰ

aũt coſtꝰ falſificat᷑ cũ radiciba enule durꝭ.⁊ ꝓ
pterea nõ moꝛdicat linguã:neq; hbʒ odoꝛẽ foꝛ
tẽ. Melioꝛ ẽ ille qͥẽ alb recẽs plenꝰnõ coꝛro
ſus:neq; fetidi odonꝭ:neq; moꝛdicans vel le

dens linguã.deinde vndus niger lenis:⁊ ni⸗
ger aſemiꝰ. ⁊ melioꝛ ẽ marinꝰ ſubtiles habẽs

coꝛtices.Eſt ca.ĩ.iij.ſic.i.ij. n ipᷣo eſt q̃litas

vmara ⁊ acris valde ⁊ caliditas ⁊ acredo a⸗

deo ꝙ ipᷣa vlceret.Dyaſ.cac.oſtus vtilłẽ ara⸗

vicꝰ. Eſt aũt eligẽdꝰ ciba leuis cũ odoꝛe plu⸗
rimo. Secũdꝰ ẽ vndic qͥ groſſioꝛ ẽ ⁊ niger ?ꝰ
leuis vt ſerula.Tertiꝰ ẽ ſyriacꝰ põdere gra⸗

uis ⁊ coloꝛis buxei cũ odoꝛe ſtiptico ⁊ moꝛ⸗
daciſapoꝛe.habet quidẽ al iquaʒ amaritudi⸗
nem ⁊ plus acredinẽ ca pariticipans quali⸗
tate vt extrahat. Paulus ca.decoſto.Coſtꝰ
eſt ca.⁊ ſic.complexionis in tertio gradu.

Poperationes

PH Auicenna. Conuenit omni membꝛo:

quod indiget calefactione:et vt ex eo axtra⸗

Trattatus

batur humoꝛ ex ꝓfundo.Abſtergit pannũ cu
tis linitꝰ cũ aqua ⁊ melle. In ipᷣo ẽ vlceratio
⁊ ille qͥ eſt amarus exiccat vlcera humids.
Et ↄuenit mollificatiõi neruoꝝ ⁊ attritio⸗
ni lacertoꝝ:⁊ eſt bonꝰ ſciatice.⁊ emplaſtꝝ ex

eo ↄuenit litargie:⁊ ↄuenit doloꝛiba pectorꝭj.

¶ Et puocat mẽſtrua bibitꝰ ⁊ ſuffumigatus
in traiectoꝛio:⁊ interficit fetum:⁊ pꝛouocat
vꝛinã:⁊ extrabit aſcarides ⁊ vermes.
Et dat vires ad coitũ:⁊ ipᷣe ſuppõit᷑ ad do

loꝛes matricꝭ:⁊ ↄuenit doloꝛimatriò fri.bi⸗

bitus ⁊ ſedẽdo in decoctiõe eiꝰ:⁊ monet na⸗
turaʒ qn bibit᷑ cũ vino.⁊ ipᷣe nõ dat vires ad
coitũ niſiꝓpter humiditatẽ ſuꝑfluã inflatiuã
que ẽ in ipᷣo.i Et ↄnenit rigoꝛi linitꝰ cũ oleo
⁊ cõuenit moꝛſibo omiboſcʒ moꝛſui vipere et
alijs moꝛſibo qñ bibit᷑ cũvino aut abſinthio.

loco eiꝰ ponitur piretri:medietas ponderis

ipſiꝰ.¶ Dyaſ.Coſtus cũ oleo tritus ⁊ coꝛpo⸗

ri ꝑunctus cũ reb ſtipticis ſubuenit. Si au

tẽ ante acceſſionẽ ſic vngat᷑:rigoꝛẽ in perio⸗
dica febꝛe:⁊ quartanã amputat ac etiã para⸗
liticis ⁊ ſciaticis vel qͥbo aliq membꝛũ cale⸗
fieri opus eſt.¶ VUnctus extrabit humoꝛezʒ
de ꝓfundo.in potione vero:qꝛ virtꝰ eſt ei ca⸗
lida diuretica.mẽſtrua puocat.peſſarijs ad/
iunctus idẽ doloꝛẽ matriq mitigat moꝛſibo
venenatc bibitꝰ.ʒ. ij. opitulatur cũ vino⁊ ab⸗
ſinthio doloꝛẽ ſtomachi ⁊ inflationẽ:et tota

eius vitia cõpeſcit:ventrẽ ſtimulat.¶ Cũ vi⸗
no dato lũbꝛicos latos deponit cũ aqua po-
tatus oleo mixtus.⁊ fricationi adhibitꝰ toꝛ

pente frigoꝛe calefacit:eadẽ vnctione ⁊ para
iticos curat.reumata ⁊ ſpaſmata ⁊ doloꝛem

lateꝝ ſanat.cũ aqua mulſia tritꝰ ad efialas fa
cit.melli mixtꝰ maculas ĩ facie natas deter⸗

git. malaginatiba ⁊ antidotis neceſſe miſcet

Adulteratur aũt cõmixtꝰ cũ enule maioꝛi⸗

bus radicibo:ſed facile intelligit᷑ cũ nec odo⸗

rem coſti habeat nec ſapoꝛẽ moꝛdacẽ.Nã co

ſtus vires habet acres ſtringẽtes ⁊ calefaci

entes.¶ Serapion auc. Galie. Coſtus cõue
nit rigoꝛibo fe.qn linitur cũ eo ⁊ oleo coꝛpuſ.

