¶ Platearꝰ. Stoꝛax eſt calida in pᷣmo gradu
ſicca in ſecindo.⁊ alia quidẽ eſt calamita. alia
rubea. alia liqͥda. Quelibet illaꝝ eſt gũmi arbo
ris in Indi naſcemis. Stoꝛar liqda reperi
in calabꝛia. Stoꝛax vero cal

amita ð nõ a ca

lamo:ſed a calo quod eſt bonum:⁊ mita qð eſt
gutta.qſi bona gutta.ꝑ decẽ annos durat.

¶ Eligendaeſtiſta que ſubrufa eſt vniuſq; co

loꝛis per totum.⁊ ſapoꝛe pontica ⁊ ſubamara
qui malaxari poteſt in cera. Que autem dul /

cem ſapoꝛem hadetſophiſticata eſt. Nam vrim
illiricam cum melle conficiunt ⁊ ſtoꝛacemcala
mitam(vc ſophiſticet᷑)addunt. Sed diſcernit
quia talis ha bet dulcedinem nimiã.⁊ ſimani⸗
bus tractet᷑: ſtatim fit humida ⁊ parũ viſcoſa.
SDi vetus eſt cum malaxatur pulueriſat᷑. Sed
ſtoꝛax ru bea plus accedit ad ruboꝛeʒ. effectus
ſimiles habens. Stoꝛax vero calamita maio⸗

ris eſt efficacie. Virtutem habet exponticitate

ↄfoꝛtandi.⁊ ex qualitatibus ſuis cõſumendi.

Cõtra debilitatem ac frigiditatẽ cerebꝛi⁊ ca
tarrum ex eamalũ infoꝛmat᷑ ⁊ naribs aponit
Caphala ex eadem facta ſuꝑ dentes laxatos ⁊
gingiuas ↄfoꝛtat ⁊ conſtimat.
Fechnpa ſtrumereiuſem oleo ſactum contra
frigiditatẽ ſtomachi valet ſtomacho ſuperpo⸗
ſitũi. Itemotra frigiduatẽ ſtomachi: 2 Ptra fri⸗

gidũreuma capitis dankt pillule toꝛacis.
¶ Suffumigatio ex eade

dem facta perinſerio⸗
ra pꝛouocat menſtrua. Valet etiam ſuffumi⸗
gario exeadem ſacta ꝑ inferioꝛa.ſi fiat pina in
ferius contra marricis ſuffocationẽ. Siſupe⸗
rius ↄtra ſui pꝛecipitationem. Liquida ſtoꝛax

ſtoꝛax rubea calamig.

—ð

(Capitulü ccclęf
eceethymologiarum. Subere eſt arboꝛ ex
qua validiſſima coꝛtex natatoꝛius extrahitin.
ſic dicta:qua ſi ſubedies.eo ꝙ fruci
edunt. Poꝛcoꝛum enim ſunt alimenta nõ ho⸗
minum. Plinius li. xvi. Olandem ſert ſuber
ſicut quercus et ylex. fungoſam carnem nigi⸗

lie. ¶ yſidoꝛus libꝛo

s8 eiꝰ ſues

dius tradit fieri ſubere: ſicut eſculo ⁊ ruboꝛe.

—

is. maxime ↄlra tineã

5

pitt. Et incipiente byeme truncumemittit. Sil

ueſtrẽ generi folia nõ decidunt ſuberi ac buxo
Et eſt coꝛtex carnoſus ſuberi ac pplo. Suber

tempeſtiue cela toꝛquet ſeſe undiiq;. Caricem
vetuſtatemq;:ſentit hec arhoꝛ tardiſſime. ſicut

? glandes atz caſtanee. Ceterum in aquis nõ
fluctuat ſuber ſi dematur coꝛtex. Eſt at ſuber

arboꝛ minima. glans eius peſſima? rara.Coꝛ
textm̃ in fructu pꝛecraſſus ac renaſcens.atq;
eti in denos pedes vndiq; explanatus.

q· linius. Alſus eius marime nauiũ ancho/
ralibus. piſcantunnq; tragulis. tecadoꝛũ ob⸗
turamentis conuenit. Pꝛet

Pꝛeterea in hyberno fe
minarũ calciatu.quãobꝛem greci coꝛtices ar⸗
boꝛum appellat.
¶ Sunt ⁊ qui feminam ylicem vocant.Et vbi
non naſcitur ylex.pꝛo ea fubere vtunt. In car⸗

pentarijs pꝛecipue fabꝛicis. vt circa helyn⁊ la
cedemonem. Hec in ytalia naſcitur tota. aut

omnino in gallia.

¶Idem in lib xxiij. Suberis coꝛter tritus et

alido ſanguinẽ ex

aqua calida potus ex vino cali
creantibo magnopere laudat᷑.

„

CLapitulii etrlleh.

AUmach. ſolatean.. Sumacbeſt en/

inſdam arboꝛis fructsſimilie granie.

Eex quiminpar pannua rubene lt

mirxtione qz ſumach ſophiſticant illa ana. Eſt

aũtſumach fri. in. ij. gra ſic. in. iij. Per annos

q̃ttuoꝛ ſeruat᷑. Virtutẽ bʒ ↄſtringedi:⁊ incitat

appetitũ.¶ Pandecta.ca. delviij. Dumach la⸗
tine.arabice adiutoꝛ vel barſo. grece riſkitin.

¶ Sera. in li. ag. ca. ſumach. auc. Dyaſco. Eſt

planta naſcens in locis ſaxoſis habens ſolia
longa. ⁊ habet ramos altos.⁊ fructum in race

mis quoꝝ coloꝛ vergit ad rubedinem ſangui

nis.⁊ gra na ſuntin racemis in magnitudme q⸗
noꝝ lenciſci.et aliquantulũlata. Juuamentuʒ

eius eſt in coꝛtice grano.

Pperationes.
¶ Et ideʒ anctoꝛitate Galieni. Melius quod
eſt in tota arboꝛe eſt coꝛtex grani eius Et ſuc⸗
cus eius quando exiſtit in eo ſapoꝛ ſtipticus.?

virtus eius eſt que infngidat in ſecundo ⁊ de⸗

BGalienus viij ſimpli.farma. capitulo de 6b,„

mach.ſm tranſiatoneʒ grecã. qð incipit Riſ⸗/
kitin. id eſt ſumach. fructuoſa plantaꝝ ſtipti⸗
cat ⁊ ſiccat. Vnde et cerdones ad ſtipticandũ

⁊ ſiccandũ coꝛia vtunt᷑ bac planta.Etpterea

— „ — —- NL % f1

De Lerbis.

nom inat viſo depſica.i. eoꝛiop aptatiun.
Melr ãt fructus er maxĩe ⁊ ſuccꝰad vtilitatẽ

vemũt.ſufficietes auferre exiſtẽtes qualitates.
Eõcoꝛdat ãt ⁊tot qͥm ptẽ yſus ſenſui.et ᷣm
guſtũ. Erit igit᷑ 2 farmacũ ſiccatiuũ qͥdez in

tertio gradu: infrigdatiuũ aũt ex ſecũdo.
Koõcra vomitum ex caloꝛe. ſpongia mtincta
maceto decoctiõis eius oꝛi ſtomachi ſuperpo
nitur. Cõtra diſſinteriaʒ inferioꝝ inteſtinoꝛũ
. vicio factã puluis eius cũ aqua decoctiõis oꝛ⸗
gei conficuur:ac ꝑ cliſtere inijctur.
O. Fit etiam emplaſtrũ circa pectinem ac renes
ex eiuſdẽ puluere ⁊ ouialbumine ⁊ aceto. Si
68 vero ſuperioꝝ vicio ſiat aqua decoctionis eius
veul ſaliem puluis datur. ⁊ carnes in aqua de⸗
coclionis eiuſdem decoquentur.
Cõtra fluxum ſanguinis e naribus.medul⸗
la ſambuciin ſuccoſa nguinarie intingit᷑ ⁊ pul
uere ſumach aſperſa nariboimmititur.

dꝛa ganiũ ⁊ gumi ara bicũ ꝑ nocteʒ cum pᷣdicto
puluere dimittant᷑.⁊ maſtix cũ aqua roſaꝝↄfi⸗
ciat᷑. Indeq;pillule foꝛment᷑quas patiẽs ſub
lingua teneat: ⁊ paulatim tranſglutit.
Cõtra diſſinteriã iteꝝ ex vicio ſuperioꝝ inte
ſtinoꝝ puliis ſumachi olla cũ anathaſia dat᷑
Suppoſitoꝛiũ q; factũ exilla vel tali puluere?
qnathaſia ↄtra fluxũ valet menſtruox.
Cõtra pꝛuntũ oculoꝝ ex caloꝛe ⁊ humoꝛe la
uant᷑ oculiex aqua decociõis eus.

—
7

——

Capitulii creclenſ.
8 Abpo. Pãdecta.li. dcxiiij. Sabon. id eſt
ſd foꝛmicaniũ. Latine ſapo. VUñ ſapo fit

—

.

—
— .
.
* .
. .
2*

Ad apoſtemata maturãda ſapo magnũ pꝛe⸗

¶ Cõtraemoptoicã paſſionẽ e vicio ſpũalium

ex foꝛti lixiuio 2 qcũq; pingnedie. Cuiꝰ multe

ſũtſpẽs.Eſt em̃ ſpatarenticꝰ: qͥ ſic ðꝛ eo ꝙ inci⸗
qgit in ſpata.æ iſte vocat᷑ iudaic:qͥ iudei lauant
ſericũ.Et eſt aliꝰgallicꝰ ⁊ aliꝰ muſcatus.⁊ aliꝰ
mollis ⁊ niger.⁊ vocat᷑ ſparatencus.

BPbperationes.

¶ Sera ige. Sabon. auc. Pauli. Virtus
erdeſt q̃ abſtergit ⁊ purificat.⁊ eſt calida ⁊ vlce⸗
rat coꝛpꝰ.⁊ eſt foꝛtis in B.⁊ eſt bonũ ad matu⸗
randũ apoſtemata dura.⁊ adtollendũ ſaniem.
⁊ ad mollificandũ apoſtemata dura.
¶ Et idem auc. Raſis.Eſt calida ⁊ vlcerat coꝛ
pus.? eſt foꝛus in hac operatõe.Et ſi admiſcet
cũ alijs medicinis calefacit mediocriter.

ſidiũ eſt. tamen cyrurgicis caute vtent ne ni /

miũ ante maturationẽ coꝛrodeł᷑.

—

2 *. . . . . —
. 2.

*

Aunnngacetũ.Oyaſ.Ta nacetũ eſt ſye
ceiies artemiſie: que tagetes noiat᷑.
Leſttenera ſemen habes minutu:
nã baſti folis plena naſeit in
llocis mediterraneis ⁊ altioꝛib: flo
rem mellinuatch tenuem ꝛ iocundoꝛe Hec a
grecis vocat tagetes vel tanaceiũ.⁊ aliqͥ eã vo⸗
cãt athanaſiã.vel ſᷣm quoſdã thonaliaff, .
1

½

U„ n 8

businremtoeexiſtentito. ? ad calefacte
rrctoͦes iecudtan ergo thanacetꝗůꝗAü.

1: id eſt tapſia quidi dicunt p eſt x

Et hec qñ ponit ir ſumimboinebꝛi⸗
Etmeloo ex eo eſtillad bʒ ſubtile corrice ? in
ſapoꝛe eius eſt acuitas parua.⁊ doſis eis ſim/

., — =

. ” . . . —”

Dyaſ. Arthemiſia qᷓ tanacet veltagetes d⸗
facit ad veſice doloꝛẽ ⁊ ſtrãguiriã.ſucco dato et
vino. z. ij. febꝛicitatiex aqua ca, ciatis, ij. potui
datur hic ſuccus.i¶ Tunia cũ axungia ⁊ qceto
coxaꝝ doloꝛi medicat᷑ ligata vſq; ad tertiã diẽ.
¶ Atin antem hilarem facias intendet ſuffi⸗

28 .
2

tet.et hularioꝛem faciet infanrem.
¶ Bal. Om̃es ſpẽs arthemeſie pueniũt lapidi⸗

.7 ad calefactões ⁊ex⸗

„
.

WW.

„8 W

Alpia. Panecka ca. dxlvij. Deza bo/

.

1
„„*

.

qrepi? in India eni Coꝛteretterioꝛ hʒ inuamẽ
ñ in mecicina in volonto uncturau.

inboinebꝛiat piſces

4

plicis cum ʒuccaro eſt ar ens vuus.

ſupterrã ſallẽs.i.bꝛachiũc ubens eſt
Frondes bʒ virides aliqntulũ coloꝛi plumbeo
ptinentes. Coꝛiex aũt radicis eiꝰ ruffus.nigre

ſtas tenn

—

iateari. Tapſig in tertio Sdueſt ca. et ſic.
P tres annos ſernat᷑. Radix ei medicine cõpe⸗
ecundario per ſeceſſum.—

citꝑ vomitũ:ſecundario per ſeceſſunm.
¶ In medicinis vomitus maxime poniti. ſʒ

teritur. O poꝛiet ꝙterens maxime faciem et

17.

ſticuloſq;(quia ciio inflantuur.
¶ Quod ſi aliqua inflatio euen erit infundatur
pannis in aceto.⁊ fiat inde partis in frigidita⸗
te fricatio. Vel idem fi⸗

Virmem babet humoꝛes diſſoluendi ? ad in

perficiem coꝛpoꝛis attrabendi: in groſſam ve
toſitatem reſolnenll.

¶ Pli. li.xij.apſiam

Riii xih. apſiam vocaueredd ſemenfe⸗

ſz ſui gener s feniculi folijs inani caule. nec ba

buli logitudinem excedente. Seme qlle ſernle

Radix candida. inciſa lac emanat.et contuſa

ſucco abdicat om̃ia venenata.Quippe ſod

„— „

tibetiaʒ nocet ſiminima aſpiret aura intume⸗

* .

ſcunt coꝛpoꝛa.ſaciemq; ignes acri inuadunt.

7 ob id ceroto pꝛius illiniunt.

Quibuſda tñ moꝛbis auxiliari dicũt medici
pnmꝛtxtã alijs. Itẽ in alopitijs.ſugillatiſq; ac lis⸗

nẽtib. ſeu vena remedia deſint: vt ſcelera cõtre
ctẽt. Sʒ iſta pᷣtexuerũt noxio inſtrumẽto. tãtũ

q; in pudẽdi eſt vt venenũ oꝛtis eſſe ꝑſnadeant.

¶¶ Tapſia eſt in africa vehemẽtiſſima. Quidã

pꝓ mefles caules incidunt. Et in ipᷣaradice ex⸗

ocinos cooperiat vt parum aut nibil videat(te

t eum ſucco et trahit.

cauant q̃ ſuccus cõfluat arefactũq; tollũt. Alij

foliũ radicem in pila tundunt.⁊ ſuccum ĩ ſole

coactum etiz in paſtillos diuidunt.
¶Igem in libꝛo. xxvi. Ad lichenas vtuntur ?
tapſie radice cum melle trita.anguine et arge⸗

monia medetur in vinoſumptg.

Konſtantinꝰin li graduũ. Capſia eſt herba
achiũ./ cui coloꝛ rubens eſt

dini parũ attineos.ſʒ intus eſt citrinꝰ.Hic coꝛ
tex medicine ↄgruit. Calidus ⁊ ſucc in tertio
gradu. Groſios ⁊ viſcoſos humo:es attenuat.

c valet ſciaticis ac podagricis ſegmaq; viſco

ſum vbicũq; fuerit purgat. Oiſcetur ⁊ medici
nis empetiginiõ. Moꝛphee atq; ſcabiei. cola⸗
tinus em̃ eſtac mũdificatiuus.

Dyaſcoꝛides. Tapſia dicta eſt eo q in tapſo

inſula in pꝛimo muenta eſt.frutex eſt illi feni⸗
cule ſimilis.habens folia ſimilia maratro. ha⸗
nes in qb

ſingulis ſunt capitella ſicut

in aneto. flos at eſt niger ſiue mellinis. ſemen⸗

q; latũ ferule ſimile ſʒ ſninꝰ. Radix eſtilli alba

*

2⁊ maioꝛ.coꝛiũ bñs groſiim. ⁊ in odoꝛe viſcida.

S= ☛ndn6% SS
—

☛ SS —

.
12

Kl
ECE
.

De Herbis.

ſit?

q manꝰ? ſacies ebnliẽt. vtꝰc ei ca catartica.

Pceii radic erꝰ ſuccĩ ? lacheymũ accepta
mulſa ſuperiꝰ⁊ in eriꝰhoĩeʒ pin gat.plꝰtñ iuſto

accepta necc in fert. CPun gario ißi? voloꝛẽ miti
gat lateris.Aſmaticꝭ opitulat᷑ his etiã qͥ putri⸗
d habẽt ſputü medicat E ſt t dieta ei cretica
eiuſq; potio dãda eſtecis: aum cottur ad mixta.
adix eiꝰ: lachꝛymũ tantã bʒ caliditatẽ vt nul

lahabeat cõparationc. ¶ AUnñ ſuccꝰeins capiti

ſupunctꝰ alopicias emẽdat.⁊ radix eiꝰ viridis
infricata idem pᷣſtat. liuoꝛes etiam detergit.
¶ Succus eiꝰ addito libanotide ac cera eqᷣli
põdere oĩa pᷣdicta põt facere. In q̊libet ãt oco
poſitꝰ nõ debʒ ampiiꝰ eſſe q; duab hoꝛis. Sed
ante ⁊ poſt loca fouẽda ſunt aqͥs calidis lenti⸗
gines mũdat.lepꝛas limpidat.puſtulas purgat
maxie mixto ſulphure vetenis laterio aut pul⸗
mõis doloꝛes curat. Arteticos ⁊ podagricos
maxie iuuat. Nudis locꝭ ĩpoſitꝰea veſtit.ſʒ fo⸗

mẽto id facit. hũoꝛes etiã de ꝓfundo violenter

exirabi.ſicq; dyaforeſim facit.

Coapitulu. cerclef.

Auj3ꝓariſcus domeſtic. Plininsli. xi.
t Lamanx eſt arboꝛ craſſiſſima hũs folia

nũiq; decidẽtia.¶ Idẽ li. xriiij. Tama⸗
ricẽ arburantqdã eſſe miricẽ.¶ Aui. In tama

N

Succus erꝰqñ colligt᷑ colligẽs nõ ſic ̊ ventũ

riſco eſt ſtipticitas ⁊ apertio ⁊ mũdificatio abi⸗
q; vehemẽti exſiccatione.Eterꝰaqua ẽ abſterſi
ua ⁊ deſiccatiua.cuiꝰabſterſio plł? eſt eiꝰ exic
catione.⁊ erꝰexſiccatio eſt cũ ſt pticitate.ſʒ ſfru
ctus ei vehemẽtioꝛis eſt ſtipticitat:. In tama/⸗
riſco qͥdẽ eſt ſu btilitas pauca.⁊ qnq; admiĩſtra

tur loco eius viridis galle.

„ Operationes.

¶ Auic.Eiꝰ decoctio embꝛocat᷑ ad pediculos:
⁊ ſterficit eos. Exeiꝰ folijs fit emplaſtꝝ ſuper
apᷣata finxa.Eiuſq; fumus variolas exſiccat ⁊
vlcera hũida.qdð ex eo tritũẽ ⁊ ei cinis ſpargit᷑
ſup aduſtionẽ ignis. Fructꝰ eiꝰ ⁊ cinis vlcera
diff cilia exſiccant:⁊ carnẽ additã coꝛrodunt.
¶ Decocno folioꝝ ei cũ vino ↄfert doloꝛi den
tũ.oꝛe ex eo collu o:phibentq; coꝛroſionẽ eo⸗
rũ ꝓpꝛijs fructibo. Iterũ eius fructus ſtat loco
galle etlicij in egriudinibus ocui.
¶ Cõ ert iteꝝ antiq̃ ſpito tamariſcꝰ.⁊ phe fru⸗
ctus eiꝰ. Rami eiꝰ in aceto diſſoluti ↄterũt ſple

ni.emplaſtro ex eis ſaco.ad ſpieneʒ q̊ʒ bibitũ

vinũ in qͥ decocta ſunt ſolia eiꝰ ac virgulta.
¶ Etex eius ligno faciunt ſibi ſplenetici vaſa.
Deniq; conſert ſolutioni an ique.⁊ ad Re
matrcis.ſedeturq; in eius decoctione. Bibit᷑

tearius. Tamariſcus ca.eſtei ſic.

q; fructus er qͥ enã cõfert moꝛſui rutele. Pla⸗
Uinum decoctõis ei volet ad opilationem

ſpenis ⁊ epatis:ſtranguiriq ⁊ diſſinteriaʒ. Eſt

em diureticũ. Puluis eius in cibis poſicus ad

eandẽ valet. Yrequens eius bibitio in vaſe ta

livalet ad idẽ. Coꝛiex maioꝛis eſt efficacie.

¶ Pandecta.li.xix. Athel vel tb rmeʒit Ara
¶ Gera.li.ag c. Athel.i.tamariſeꝰ domeſtica.
⁊ eſt arboꝛ multũ longa vſq; ad celũ dura recti
linea.ſolia eiꝰlonga ſubtilia ſtricta.⁊ nõ hʒ ſpi⸗
nas.⁊ ex ligno eiꝰ fiũt parapſides ⁊ inciſoꝛiq.⁊

bice. Grece nadabar. Qatine vero tamariſcus

vala alia.⁊ ipᷣa eſt magna atbel.⁊ grece vocani
nadahar. Et om̃es arboꝛes ex quibo fiũt vaſa

hmõi noĩant᷑ nacha.ſed eſt athel aliqniulũ ar⸗
boꝛ rubea quaſi coloꝛis ſcoꝛpionis.

¶ Et idẽ auc. Dyaſ.Athel eſt ſilis tamariſco 7
eſt in babilonia.⁊ aq̃ in fuſiõis ei ponit᷑ in ſief

q̃ adminiſtrant᷑ habẽnbo debilitatẽ viſus.

eſt arboꝛq̃ magꝭ vẽto agitat᷑ qᷓ; arboꝛ tamariſci
In ſapoꝛe eiꝰeſt ſtipticitas ⁊ nõ hʒ floꝛẽ.et ha⸗
bet fructũ rotundũ ſic cicer:habenteʒ coloꝛem
cinericiũ ad glaucedinẽ tendentẽ.intra q̃ ſunt
grana pauca inuicẽ ↄglobata et iuncta.que no
minant᷑ grans dulcia. Colligunt᷑ in menſe e
bꝛuar ij. eſt cauda ⁊ ſicca in pᷣmo gracg Dinu⸗

es illius inuenies in ca. poximo ſequenti. folioyꝝ eius et ra amoy
PPlius ſubtiliarione fructus eus.

. .
„

L

. . . A W .

7

Amariſc agreſtio. Dandecta ca. exr.
Lafa arabice. Grece mirica vel bꝛuca

folioꝝ eius et radicum ⁊ romop ſublilitas eſt

Operationes.

Sera auct. Dyaſ. Radix tamariſci ponit ꝓ
gallisiĩ medicinis ocu oꝝ ⁊ oꝛis.⁊ eſt ↄueniẽs
ſpuio ſanguĩs.⁊ potat᷑ in fluxu antiqͥ:⁊ cõſert

yclericis:⁊ illis quos momoꝛdit rutela.

¶Et qñ fit emplaſtꝝ cum eadiminuit a poſte⸗
mata flegmatica:⁊ coꝛiex ei oꝑat᷑ ſi fruct eius
nec plus nec minꝰ.⁊ folia eiꝰ cocta cũ aqua et

bibita ipᷣa aqua extennat ſpienem.

—

Et qñ ſit cũ ea collutio oꝛis ↄfert doloꝛibus
Ddentiũ.⁊ eſt ↄvuemens mulieribohñtibo flaxuʒ

bumiditatũ qñ fit ſeſſio in decoctõe eiꝰ:⁊ ꝓijci⸗

turdecoctio eius ſuꝑ illos in qͥbo generant᷑ pe⸗

diculi ⁊ lendines:⁊ iuuat mulium. Cin is ligni
tamariſci qñ ſupponuur confert babentibo bu⸗

Et ideʒ auc. Meſarugie. Cinis eiꝰdeſiccat

veel mir hi. Qatine vero tamariſcns.

Abi ſciendũ ; tamariſcus quedaʒ eſt maſcu
lus.⁊ eſt Athel.de q̃ in pcedenti capitulo dictũ

Etidem auc. Gal. in li. ſno ad Blauconẽ qn
ſcripſit ei ſigna apoſtematis dur in ſplene. &

eſt. ? vocat᷑ ſimiliter tamariſc domeſtica. ⁊ qdã
eſt femina:⁊ eſt illa arboꝛ quaʒ cũmuniter nos

„

vocamus ta mariſcum.⁊ iſta vocat᷑ ſimiliter ta

marniſcus agreſtis. ¶ Sera. li. ag. ca. de calg.

Eafa.i.tamariſcusagreſtis. ⁊ eſt arboꝛ erecta

q̃ naſcit᷑ in aquis.⁊ hʒ fructũ qͥ aſſimilat᷑ floꝛiꝰ
bus.⁊ eſt ſimilis in fluxibilitate ſua uſnee.et il/

la ſpẽs voca ab aliqtobꝛuca. E ſtin babiionia

⁊ in ſeni.Alia tamariſcus qͥ eſt domeſtica que
noiĩat᷑ termeʒzit ſiue athel.⁊ aſſimilat᷑ agreſti in

om̃ibo pᷣterq; in fructib in longiudine.q fru⸗

ctus eius eſt rotundus ſimilis gallis dentatis

⁊ eſt ſtipticus: ⁊ ponit loco galloꝝ ĩ me
Et ſciendũ ꝙ eſt arboꝛ qui ipſe noiat in

denti capituio. de qua ð ꝙ eſtarboꝛ magna vſ⸗

ponit᷑ loco galloꝝ ĩ medicinis

q; ad celũ:q̃ vocat᷑ athel ⁊c.¶ Gal.viij.ſim.far.

ca. de tamariſco agreſti. In ſapoꝛe ei eſt ſtipti

ctas.· ⁊ eſt virtus eiim q incidit ?⁊ abſtergit.· ſed

miditates matricis.

.

oĩa vlcera.⁊ ꝓpꝛie illa q̃ fiũt ab aduſtiõe ignis.

2tert apotemantotrigidis qñ fumigat cij eo

¶ Et dixit mibi homo ſidelis fuit q̃da m mu

lier ſuꝑ quã apparuit lepꝛa.⁊ datũ ſint ei de de
coctione radicis tamariſci cũ paſſulis ſepe: et
curata eſt.Et nos quidẽ experti fiunꝰ in mu⸗
liiere alia:⁊ curata eſt.⁊ q̊ fui: q egritudo eins
pꝛima fuit apoſtema in ſplene.⁊ ꝓp er opilatio/
nem eius:que qͥdem fuit cauſa non atrabẽdi

melancoliã.⁊ nõ mũdificandi vel clarificandi

ſanguinẽ.⁊ fuit cauſa aparitõis epꝛe ſupeam

Quando ergo reſolutũ fuit apoſtema ⁊ opila⸗

tio ꝓpter operanonem iſti medicine: in co qfnit
de natura ſua incidere ⁊ abſtergere.reuen e ſũt
ad earum ſanitatem. GD

melioꝛ medicina eius eſt coꝛtex radicis capparꝭ
⁊ ſcolopendrie ⁊ coꝛtex ta mariſci.⁊ ſummiaies

eius ſi coquant᷑ in ccto.
¶ Bal. vij. ſim. lar. QOñ coꝛtex tamariſci coquit
cu vino ↄfert ſplem duro.⁊ expellit doloꝛẽ den/⸗
tium.ſʒ in fructu eius ⁊ in coꝛtice eſt ſtipticita s
nõ pauca quouſq; virtus eius eſt ꝓpinqua vir

tuti gallaꝝ viridiũ.niſi qꝛ in gallis vilis viridi⸗

bus manifeſtat᷑ ſt pticitas ſolum.

¶ Compie xio fruetus eius tamariſci eſt com/⸗

plexio inequalis.⁊ poſſumus ei vii pꝛo gallis.⁊

cinis tamariſci quando combumitur babet vir⸗

¶ Etidem in eodeʒ li. capᷣ. de mirica. Mirica

abſq; ꝙ ſiccet manifelſte.

⁊ tamariſcus abſterſiue et inciſiue eſt vrtunis

45

1

1

4

O

K¶Plinhca. de tamariſco. Tamariſe?domein,à MWD

ſtica hʒ vᷣtutẽ eandẽ ſicut ſilueſtrꝭ:niſi q eſt ma
gis ſtiptica ⁊ minꝰ inciſiua ⁊ abſterſiua.

Amarindi. Pandecta ca.dclxvij.Ta⸗

1t mar indi arabice ⁊ latĩe. Grece oxifoni

ſcit᷑ multũ ex eis in ceſarea ⁊ in terris hamen.⁊

ſolia ep ſunt ſicut folia ſilicis.⁊ defert ex terris
Ingdie.Et eſt fructꝰ coloꝛis rubei.⁊ hʒ medul⸗
ſã plurimã plꝰq; xilocaracta.crocei coloꝛis ad

nigredinẽ tendẽs.⁊ hʒ melleitatẽ.⁊ eſt illud qõ

ex fructu admiſtrat᷑ poſtq; egrediũt᷑ grana eiꝰ.
Et melioꝛes tamarindi ſunt noui.recẽtes.nõ
aridi.ſapoꝰꝝꝭ acerrimi.Et vᷣtus eoꝛũ eſt fri.⁊ ſic.
nasd .
OPoperationes.

¶ UWirtꝰ eiꝰ eſt q laxat colerã ⁊ repᷣmit acuitates⸗

eiꝰ.⁊ a bſcindit vomitũ.⁊ auſert pꝛuritũ.⁊ doſis

aq̃ eoꝝ poſtqᷓ; decoquũt᷑ eſt lb.ſ.⁊ aufert ſitim.
¶ Et idem aucto. Meſuay. Eſt fri.in.ij.mollit

ventreʒ.⁊ eſt ſicut pꝛuna.niſi quia eſt ſu btilioꝛ

⁊ minoꝛis humiditatis.
¶ Paulus capitulo de Tamarindo.eſt frigida
⁊ ſicca in ſecundo grau.—

¶ Aui. de viribo coꝛdis dicit:qꝙ; ↄfoꝛtat coꝛ.

tia. Sera.li.ag.c.de tamarindo. Na⸗

cccclxix.

Apſus barbatꝰſiue Tapſus barbaſſu

t latie.grece flõmos.arabice buſuri.Oya

Capitulum lrtlxviif.

ſco. ca. flõmos. YFlõmos.i.tapſus bar⸗

baſſim. duo ſũt eiꝰ gña. maſculꝰ⁊ feia. Vna eſt

lus ãt folia hʒ oblõga ⁊ anguſta:⁊ haſtã tenuẽ
⁊ ſemẽ tenue. YFeĩa vᷣo hʒ folia cauliculo ſilia:

ſʒ aſperioꝛa ⁊ latioꝛa ⁊ haſtã lõgam cubito vno
albã ⁊ aſperã.floꝛes vi ides ⁊ albos.⁊ ſemẽ ni⸗

bns.naſct in campis.Eſt alia flõmos agreſt
vgas hñs lõgas in ſe ⁊ arboꝛoſas.⁊ folia ſaluie

ſimilia circa virgas ſuas.ſfloꝛes ſuos hʒ auro⸗
ſos aut mellinos ſiẽ peaſſij. ſʒ folia ſt illi aſpe⸗
ra circa terrã ⁊ obrotũda.Eſt alteꝝ genus flõ⸗

mos qð lignit dꝛ:aut triallis.ſolia ha bes tria

aut q̃ttuoꝛ aut plura. pinguia ⁊ aſpera ⁊ groſ⸗
ſa.qb multi in lucernis vtunf.¶ Gal.viij. ſim.
far. ca.flõmos. lõmos.i. barbaſſus. quedaʒ
eſt folijs alba.qᷓdã vo nigra. Et albaqͥdem eſt
maſculꝰ:cuiꝰſolia ſũt ſtrictioꝛa. Alia vᷣo femĩa

curꝰfolia ſunt maioꝛa.Et vltra has eſt alia flõ⸗
mos agria.i.barbaſſus ſilueſtrꝭ nũcupata au

rileri eit foibo radix porica exſs guſtu. li.
ca.flõmon.qdð latini barbaſſum vocãt: fri.⁊ ſic.
cõplexiõis ẽ.q̃ꝝ altera ẽ ma ſculꝰalbidioꝛibo fo⸗

lijs atq; anguſtioꝛibo.altera kiaſtoligl a gfilo
uij

atq; nigr. Eſt aliud genꝰ qð latini herba lucer

nalẽ vocant:ab eo ꝙ ex ealucẽ faciũt.vñ ⁊ luci⸗

bꝛos eam vocãt: eo ꝙ; lucẽ pᷣbeat vmbꝛis.

Bperationes.

4 Dyat. R adices oĩs gen erꝭ ſunt ſtiptice fluxũ

.⸗

vetris vnimodꝰ ipaꝝ dat cũ vino ſtrigit. elixa⸗
tura eaꝝ bibita ↄquaſſatiões ⁊ doloꝛes laterũ
tollit. tuſſim mitigat. ¶ Doloꝛẽ denttũ gargarii
mo adhibita cõpeſcit. flõmos vo qᷓ floꝛẽ hʒ au

roſam capillos inficit. Folia ei cocta in aqua
⁊ vt cataplaſma impoſita duricies ⁊ tumoꝛes

oloꝝ ſoluũt. maligna vulnera melle ? vino ad/
dito ad ſanitatẽ ꝑducũt.¶ Aceto vᷣo mixtovuil

neri borecẽtiba ſinglare pᷣſidiũẽ.pũctũ ſcoꝛpio⸗
nis mitigat.Agreſtis flõmos folia cõbuſtiõi

opitulãt᷑. Yolia eiꝰ q̃ ðꝛ feia cũ caricis cõpoſita
memoꝛatis cancris putredinẽ nõ admittit.
q¶Gal. Radix eius fiuxibiles paſſio nes iunat.
Bargariſant ãt eam in oꝛequidã ad dentiũ do

loꝛẽ.fſolia vo dyafoꝛetice ſũt vᷣtutis.floꝛes eius

capillos purificãt. omniũ em fo.ſiccatiue ⁊ mo
derate abſterſiue ſũt vᷣtuc.i¶ Pli. Yomentatio
ſfacta ex vino decoctõis eiꝰ valetõ emoꝛroidas
⁊Zid idẽ valet ſi and ex eo tergat᷑ pꝰ aſſellatõez
VUalet etiã ad ten aſmonẽ eucatiſma ex aqua
decocta: ⁊ ↄtra fluxũ ventrtis.

tuis

Capitulü. cercclxx.
4 Er eniabm. Pandecta.delxxviij. Tere⸗
niabinqdam dicũt ꝙ eſtmana: ſi falſo.
ĩmo eſt vc mel albũ habens ſapoꝛẽ manne.

DOperationes.

„

Sera. li. ag.c.tereniabin. Lereniabin.i. mel
roſaꝝ. vñ eſt ros cadẽs ð celo.⁊ aſſilat melli ⸗
nuloſo ⁊ aggregato groſſis gniculis.⁊ ẽ noĩatũ
mel roꝛꝭ.⁊ plurimũ cadit ſuꝑ arboꝛes qᷓ̃ ſunt in
terra coꝛaſceni ⁊ ĩ oꝛiente.q̃ arboꝛes hñt ſolia ?ꝰ
ſpinas virides ⁊ floꝛes ſubeos.⁊ nõ faciũt fru⸗

ctũ.⁊ cadit in ea ſtella ſuꝑ ſũmitates palmaꝝ.
Et vᷣtus eiꝰeſt eq̃tis molliſicatina vetris.⁊ eſt

bumectatiua pectoꝛis.⁊ ↄuenit calidis natali⸗

ter. ⁊ pbpe qñ ſoluit᷑ in aq̃ Juiubaꝝ ⁊ pꝛunoꝝ.

Et eſt ex eo melius album⁊ nouum.⁊ doſis
eius ab aureis decem vſq; ad viginti aureos.

¶ Et idẽ auc. Ha bix. Sedat in flatiõeʒ febꝛiũ
calidaꝝ: ⁊ aufert ſitim. ⁊ molli vetrẽ mollifica

melr? ex eo eſt albũ nouuñ.

Capitulü. cMIxxI.
Erbentina. Pan.ca.cix. Botin arabice
Srece terebintũ vel albotin. laue vo ar⸗
boꝛ ani viridis⁊ cẽarboꝛ vñ emanatterbẽtina.

tione mediocri.⁊ educit colerã cũ facilitate.Et

„

et 3
.
6
i)

.

m '‚

Sera. li. qg. c. botin. Botineſt duan ſpen. do
meſtica ⁊ ſilneſtrꝭ. Domeſtica.ſ.arboꝛ terbenti
na ẽ botin ſᷣm vᷣitatẽ velterebintũ.⁊ ẽ capinus
cuiĩꝰlacrimꝰẽterebintina. ⁊ abea oꝛit᷑ pix ⁊ ra-

ſa.⁊ fruct eius ẽ gnũ viride.⁊ ſilueſtris eſt len
tiſcoarboꝛ ĩ mõnbo naſcẽs. Et dixit mibi dam

arabs.T&tiſci arboꝛ eſtſic arboꝛ glandiũ ma
gnaꝝ:niſi qe e pulcrioꝛ ſũmitate.ſcʒ qꝛ ſũmita
tes e ſunt ad rubedinẽ decliues.⁊ ſũt folia le
ma.⁊ fructũ facit ĩ racemis ſic botrꝰ magnitu⸗

dinis gnoꝝ granatoꝝ ſilueſtriũ.⁊ qũ maturãt᷑
frucctũc ſũt rubei.⁊ folia eiꝰſimiliter rubeſcũt.

2⁊ qñ fructꝰpfecte maturãt᷑ ſũt vt plurimũ nigri

Sciendũ ꝙ iſte arboꝛ lẽtiſciẽ arboꝛ q̃ grece vo

cat᷑ ſcinꝰ.cui? gumi eſt ma ſtix. ſic aparet in ſr̃a
maſtix. folia epſũt ſi ſolia ſoꝛbi.⁊ odoꝛerẽodoꝛ
ſtinci. Nã ſtincꝰvocat᷑plãta quã nos regnico⸗
le vocamꝰlentiſcũ:incõgrue tñ.ex cuiꝰ fructu
extrahit᷑ oleũ de ſtinco. Sʒ ſcinꝰ ẽ vere lẽtiſcꝰ.
⁊eſt botin ſilueſtrꝭ.Gal.viij.ſim.far.c.ð lenti⸗
ſco. Echinꝰ.i. lentiſcꝰ.frutex h ex aq̃ſa ſuba re⸗
miſſi calida vᷣtute ⁊ terreſtri fri.non multa cõ
poſita: ꝓpterea etiã ſtipticat moderate.ſiccat G
in.ij.gradu iam cõpleto vel.iij.incipiente.⁊c̃.
Dyalſ.ca.terebintiſcʒ domeſtici.folia ſemen et

coꝛiũ ſtiptica ſunt ſimili diligẽtia colliguntur

ſicut ſcinus. Semen eius cacoſtomaticum ẽ.

Eſt em̃ calidum ⁊ diureticuom.g

„ .

omniũ reſinaꝝ pᷣſtantio:ẽ. ¶ Ambꝛo. Si tere⸗

binti fructꝰaqᷓ miſceat᷑ in olet moꝛẽ faciie tranſ
fundit᷑.¶ Glola ſuꝑ pᷣmũ Regũ.xvij. Terebin
tus ẽ arboꝛ deq̃ᷓ reſina lacrime pᷣſtãtiſſime ma
nat.vñ medicĩalis ĩduſtria diſioluta ↄglutiat.
Blo. eccl. Terebintꝰeſt arboꝛ bꝛeuis ⁊ fruc⸗
tuoſa.naſcit᷑ in ſyria craſſiſſima eſt plen ioꝛ q; il
la qᷓ de coꝛtiœ erũpit. Hinꝰ arboꝛ maſcule ſine
fructu ſüt Feian duo ſũt gña. Altcerius frueccx

rubet lẽtis magnitudie.alteri pallet.necfaba

grandioꝛ. odoꝛe iocũdioꝛ.tactu reſinoſus.
¶ Pli. li xij. In cocco ĩſula naſci eredũt᷑ terebi
ti. floꝛem imbꝛiba decuſſũ terre halitn animãte.
¶ Jaẽ li. xiij. Siria terebintũ bʒ. t ex bis ma⸗
ſculaſine fructuẽ.ſʒ in macedonia bꝛeuis ẽ ar/
boꝛ hec atʒ fructicoſa. in damaſco ſirie mag cẽ.
Idẽli.xiiij. Cerebinti bacce aut lignũ reces
in muſto decoquũt᷑ſicq; vinũ efficit᷑.¶ Idẽ li.

xvij. Reſinã terebintinã (vt fiat pix ſpiſſa)ĩ fer⸗

uẽti ſartagie ponũt:⁊ hac ceteris pᷣferũt vt fiat
piv in ſyrio terebinto coꝛtices detrahunt.
¶ Idem li. xxuiij. Cerebinti folia ⁊ radix collec
tionibo imponũt᷑ decoctũ eoꝝ ſtõachũ firmat.
Semẽ ĩ capitꝭ doloꝛe bibit᷑in vino.⁊ difficul
talẽ vꝛine vẽtrẽ leuiter emollit.ventremexcitat
Terebinti ſolia ſemen ⁊ coꝛium ſtiptica ſunt.
Semen eius cacoſtomachũ eſt. Eſt em̃ calidũ
et diureticum. M

Hohprkrationes.
Dyaſ. Terebintũ domeſticũ vẽtrẽ ſtimulat.
Vino mixto moꝛſibooccurrit.eius reſina eligẽ
daẽ alba ⁊ limpida vitreũ hñs coloꝛẽ ⁊ odoꝛes
terebintiretinẽs. vtilioꝛ eſt om̃ibareſinis.ſcdᷣa
poſt iſtã reſinã vtilis eſtreſina ſeiin.

¶ Tuſſi⁊ ptiſic medicat᷑ moꝛe electuarij melle

addito toꝛac vicia cõpeſcii.vẽtrẽ mollit erugie
cũpane ⁊ ere vſto.⁊ calcãto vel mirro adiũcto le⸗
pꝛas coꝛꝑis purgat. Pus aurium melle ⁊ oleo
mixto detergit.pꝛuriginẽ nature nõ admittit.
¶ Pꝛofũdas plagas ⁊ vulnera replet.⁊ purgat
malaxãtiba medicamibo neceſſarie miſcet. Do⸗
loꝛẽ lateris ꝓhibetreſina molli.i.pituita et co⸗

lofonia q̃ ex loco nomẽ accepit.hec vt electua-

riũ data tuſſi medẽt᷑.oẽs reſine nõ ſũt vniꝰ colo

ris. Nã aut albe ſũt.ant mellinũ hñt coloꝛẽ.fit
em̃ reſina liqͥda de cypꝛeſſo.durioꝛes vᷣoreſine

ſunt ſtrobilina.peſcilina.pituina.⁊ elatina.
¶ Eligẽda eſt q̃ ſuerit odoꝛate vel limpida ⁊ nõ
liqᷣda valde:ſʒ vt cera ſit.⁊ nõ valde fragil. e
lioꝛ eſtoĩb pituina ⁊ elatina.qꝛodoꝛate ſunt.⁊
thuris hñt odoꝛẽ.peſcilina vo ⁊ ſtrobilina ⁊ ci⸗
pꝛeſſina nimiã in ſe hñt virtutẽ. Nã ſcinina eſt

ſilis terbentine.⁊ id operat᷑ vt terbentina.

ſi.Terebintus eſt arboꝛ generãs reſinam

.
B

SS „* —

DZdn Aan Feda- aboehlres ,
mis ac luminibo apta.Ob quã cauſaz

* vt eſtimo tranſumpto nomine elampa
des ſiue faces dicuntin tede. P

4 linins rvi. Serti⸗ genus aſton picem
gignentiũ eſt teda ꝓpꝛie dicta. abundãtioꝛ ſucco
qᷓ; reliqua.partioꝛ liquidioꝛq; q; picea flãmis

aæac luminiboetiã ſacroꝝ grata. Hanc mares dĩũ
taxeot ferunt.⁊ eam quaz! ſtacten greci vocant
tningi animaliũ ſolioꝝ tñ coꝛticiſq; dulcem eſſe
ſuccum. Inter coꝛticẽ ⁊ lignũ tenues ha bʒ tu⸗
nicas multiplici mẽbꝛana. equibo euocãt᷑ tilie

odoꝛis grauiſſimi.

¶ Laricis moꝛbus eſt vtt teda fiat. hec autẽ ſcz
teda(ſicut⁊ alia genera que picem ferunt) ac⸗

cenſa fuligine in modica repentecarbonem cũ
cruptionis crepitu expuunt.iaculanturq; lon
ge. excepta larice.q̃ nec ardet nec ſacit carbo⸗
nes. nec alio mõ vt ignis ↄſumit᷑ q; lapides.
¶ Pix liquida in europaeteda coquitur mu⸗

niendis nanalibo:multoſq; alios ad vſus ligs

num eius conciſum(furnis vndiq; igni extra
circumdato)ferro vt in pᷣmis ſudoꝛ cali fluat
aque modo.hoc in ſyriacedrum vocatur:eaq;
in egypto coꝛpa hominum defunctoꝝ perfuſa
ſeruantur. In teda cum bumoꝛ manare deſi⸗
nit ex alia parte coꝛtex ſimiliter aperitur. ac de⸗
inde alia. Poſtea vero vt pix eliciat᷑:arboꝛ tota
ſuccidit᷑: ⁊ eius medulla vcitur. Motes amal
Rda rlarx ſiem ceqmns. ððèðGMU

Zlia. Tiliam vocatã dicũt. es q vrilis
eſt ad vſum teloꝝ nitoꝛe ⁊ leuitate ia⸗
culandi.Eſt em̃ id gen materie leuiſ⸗
in ime ead d culoruam vtilis.

r

Elinlas libꝛo.xvi. In arboꝛe tilia differũt
mas ⁊ femina. Nã in mari materies dura ruf⸗
fioꝛ atq; nodoſa:ſʒ odoꝛatioꝛ.coꝛtexq; craſſioꝛ
ac detractus inflexibilis. NHec fertſemen nec
floꝛem vt femina que craſſioꝛ arboꝛ eſt mate⸗

rie candida pꝛecellenſiq;.
¶ Eſt aũt mirũ in hac arboꝛ ꝛe fructũ a nullo at⸗

vincula.Cenuiſſimũ habet coꝛium phillire co⸗

ronaꝝ lemnitis celebꝛes antiquoꝛũq; honoꝛe

Materies teredines nõ ſentit pꝛoceruate per

gquaʒ modica:ſed vnlis Coꝛtex eſt tilie in vſu

magno ſicut abieti ?⁊ fago.

¶anchꝛin etiã gignit᷑ ĩ tilia. vicz pillula vim
vVveendi habens in medicina.de qua dictum eſt
ſupꝛa. Montes ⁊ valles diligit tilia ſiẽ ⁊ abies
et caſtanea. Mirumq; qð euenit tilie vlmo q̊ʒ

euenit. Circum aguntur enim ſolia earuʒ poſt

ſolſticium. nec alio argumento certius intelli⸗

gitur ſidus confectauaam.
¶ Idem Plinius.Tilia eſt arboꝛ nobiliſſi ma
eademq; videturet calidiſſima. Coꝛticẽ tenuẽ

babet. ⁊ paulo ante equinoctiũ vernale germi⸗
nat ſicut acerlentiſſima.Et ideo ſcutis ſacien
is aptiſſima⸗ quaꝝ plagaſe ꝓtinus conirabie
Niulinuſq; ſuũ claudit.⁊ ob id ↄtumaciꝰ ferri

tranſmitut. in quo genere ſunt tilia ⁊ſambuc⸗

RNW ſucus et ſalix ⁊ populus.
3 73 eninltri ilucnaſar iibenace
NRNNSES A E. mittũt ſed nõ vitaleʒ coꝛpi pꝛoximũ.verũ eum
V WE 2 R q̊jalio ſubnaſcente —— vt pla
H W tanis eſt coꝛtex rimoſus.Tilie vero renaſcitur
W paulominus q; totua.

RUM .

Capirmlü aunſertij

¶Igem in li. xviij. Solſticium eſtiuale folia
tilie vertit ad mille vſus petende.: eſt confecli
ſideris ſignum.

¶ Idem in li. Eriii. Tilialemede ſedat Eoꝛter

potus in aqua frigida aluum purgat.

J . nitur ⁊ collecõibo lacrima ⁊ vulneribo ambus

. .

ſtis. Humoꝛi in folliculis hui? arboꝛis naſcens
cuti nitoꝛẽ inducit.faciemq; gratioꝛem pꝛeſtat

CLauliculifolioꝝ pᷣmo vino decoctimimoꝛes ſa
nan. Ex libꝛode natinis rep eodẽmodo babe
⸗ ur: lcct ſabalnza verbis. =

3
4
6

ſt 3
D
N
ſee

N
che
lle⸗
0

N t

nc
bies

—

. .

—

Capitutlüͦ. Krcclxxiiiſ.

NItimallꝰ latine. Arabice xencua. Se

t rapion li. ag. ca. xencua. auc. Dyaſ.
KKencua.i.citimallꝰ.Et ſunt eius ſeptẽ
ſpecies.Quaꝝ vna ð: arabice baraſmaſ.Gre⸗
ceæ vero carnitias vel comites velcomos.Et eſt

maſcnlus habens vᷣgas quaꝝ lõgitudo eſt plꝰ eis in pncipio ſinoꝛtus. ? ꝓpterea ſic nominat᷑

vno bꝛachio. In quarũ coloꝛe eſt rubedo p

na lacte albo acuto.⁊ folia ſuꝑ vᷣgas ipſas:ſi⸗

milia folijs oliue.niſñ quia ſunt lõgioꝛa⁊ ſtric⸗

tioꝛa.⁊ radixeiꝰeſt groſſa aſpera.⁊ in ſummita
tibo illaꝝ virgaꝝ ſunt comeſimiles iunco.⁊ in
ſummiranubo illaꝝ comaꝝ ſunt capitella ſimilia
capitellis illiꝰſpeciei:q̃ ðꝛ noĩalis.⁊ in iſtis ca
pitellis eſt ſemen. Virtus eiꝰeſt laxatiua.⁊ iſta
eſt camelea. Et eſt alia ſpecies qᷓ noĩat᷑ arabis.
⁊ grece carſites.⁊ eſt femina.⁊ eſt ſimilis plan
teq̃ ðꝛ didomedas.⁊ habet ſolia ſimilia ſolij3
mirti:niſi quia ſunt maioꝛa⁊ ſtrictioꝛa ⁊ durio
ra.⁊ ſunt fetidi odoꝛis:⁊ habent acutas ſũmita
tes ſicut ſpinas:⁊ habet virgas egrediẽtes ab
vna radicelongas circa palmũ vnum.⁊ habet
qðᷣ /ꝓfert omni anno ſimile nuci.Et iſta nux ðꝛ

vomica:⁊ moꝛdicat linguã moꝛdicatione foꝛii

Et naſcuur locis aſperis. Uirtus aũt iſti eſt

pterea ᷣ eliſtropos: ⁊ eius cxpoſitio eſt aſpici⸗
ens ſolem. Naiſcitur in ciuitatibo plurimum?

De Herbis

ſimilis virtuti pme:niſi ꝙ cõmouet cititis vo

mitũ q; pma.⁊ iſta eſt femina.⁊ eſt iſta ſpecies
laureole. Et eſt ſpẽs alia q̃ ðꝛ ara bis.⁊ grece pa

rglios.⁊ eiꝰexpoſitio ꝓpe maxiĩe eſt illud quod

nominant homines migath ⁊ canſomias: na-

ſcitur in maruinis locis.⁊ habet ramos quinsꝰ
qʒ aut ſex aut ſeptem ex vna radice.quoꝝ lon⸗
gitudo eſt orcapalmũ vnu rectos:quoꝝ coloꝛ
tfendit ad rubedinẽ exeuntẽ ab vna radice. n

qͥb ſunt folia parua ⁊ ſtricia ⁊ oblõga:ſimilia

folijs lini.in ſummitate ramoꝝ ſunt capitella

gmigdalata rotunda:in qͥb eſt ſemen oꝛobo ſi
mile coloꝛis varij.⁊ ſunt ibi floꝛes quoꝛũ coloꝛ

eſt albo.⁊ eſttota planta lacte plena.⁊ iſta vo⸗

cat᷑ latine eſuala.Et ſpẽs alia q̃ arabice vocoek

elyoſtropos.greceelyoſcopus habet ſolia ſini
lia poꝛtulace.niſi qꝛ ſunt ſubtilioꝛa ⁊ rotũdio⸗

raa. ⁊ quatuoꝛ ha bet ramulos aut qnq; egredu
eernt es ab vna radice. longiiudo quoꝝ eſt circiia
ter palmũ vnũ.ſubtiles ⁊ rotundos rubeos et
plenos multo lacte.⁊ ha bet in ſummitatibus
ramoꝝ coꝛonam ſimilẽ coꝛone anetiinqua eſft

flos: et ſemen eſtei circa folia. qui ad curſum

in cauernis iuxia muros.⁊ iſte cõmuniter vo
cat᷑ a latinis tiumallꝰ paruꝰ. Vnde ð: titimal⸗
lus a timã qð eſt ſol:⁊ mallos qð eſt coma. qͥa
titimallus vertit ſuas comas ad ſolem. Et eſt
alia ſpecies q̃ ðꝛ opariſias. habet virgas fere

vnius palme lõgas aut plus.quarum coloꝛ eſt
rubeus: in quiboꝛumtur folia ſimilia folijs pi;
mi.qᷓ ð calicaris.niſi q ſunt mollioꝛa ⁊ ſubtit⸗

lioꝛa et minoꝛa. E t vniuerſaliter ſunt ſunilia
bec planta: ⁊ eſt plena lacte. NHaſcit in locis la
pidoſis ⁊ ſiccis. Uirtus eius eſt ſimilis virtus
ti aliaꝝ. Eſt alia ſpẽs: ⁊ eſt illa ꝗqᷓ naſcuur ĩtra
lapides ⁊ ð deodrodes.habet multos ramos.

⁊ coloꝛ ramoꝝ eſt rubeus:⁊ ſuper ſummitates
ramoꝛum ſunt folia mirti ſimilia: ſubtilioꝛa et
longioꝛa parum. et habet ſemen ſimile ſemini

illius ſpeciei que dicitur caricias:et modꝰ?ope⸗

rationis ⁊ virtutis eius ex ſoꝛma repoſitionis

eius eſt ſicut dictarum ſpecierum. Eſt alia ſp⸗e⸗
cies que dicitur plantaſilos.que ha bet folia ſi
milia folijs plante.que dicitur ftömos.⁊ radix

eius ⁊ fios eius ⁊ lac eius laxat aquoſuʒ bumo

ſtagno occidit pices.Et eilã ſpecies ſupꝛadic⸗

toꝝ lacticinioꝝ quas ſupꝛa dixim faciunt hec.
E ſt alia ſpecies laciicinij qͥ ð pithias ſimiliis

ſpeciei qᷓdð: cypar ſias que poteſt reponi cim

Tractatus.

ſupꝛadictis epiem ſpecicbus litimalli. ? pꝛo⸗

pier h poſuerut illam inter ſpecies titimalli-ba
bet vgas longitudine vniꝰ bꝛachij. ſiles virgis
lenuiſci.niſi qꝛ ſunt longioꝛes.⁊ plene nodis.?
folia hʒ ſtrieia ⁊ acuta.i ſũmitate ſimilia folijs
pini.?· Ppter hſic noĩof ? habet floꝛes magnos
ad lõgitudinem tendentes.quoꝝ coloꝛ eſt pur
pureus. ⁊ habet ſemen depꝛeſſum ſimile lenti.
