ca ſubtilig. Cimatura auriↄſoꝛtat coꝛ:⁊ pulꝰ
ſioni medẽr ¶ Acalimia auri melioꝛ eſt tenu
is ⁊ mag deſiccans ⁊ ampliꝰ elimans. One
ſi cõburatur ⁊ leuet᷑:deſiccat oculoꝛũ vlcera

ſine moꝛſura.i¶ Actoꝛ.Aurũ vt dictũ eſt ſupe

perius omni metalio eſt temperatius.Ande
qꝛ caliditas eius modici eſt exceſſus.ideonö
onatr ab ali
quibo.¶ Auicenna in.ij. canone. Medici ne
aurum eſt equale ſubtile:cõfoꝛtat o culnm in
alcofol poſitum. Cõfert ⁊ doloꝛibo coꝛdis ac

locatur in gradu:licet in gradu p⸗

ipſius oꝛis remouet.Cquteriũ meli/ eſt ⁊ ve⸗
lot ius ſanabile quod fit cum auro.i ¶õſert

etiam doloꝛibo coꝛdis ac tremoꝛi eius:ac tiꝰ

moꝛi anime.⁊ ei qui ſolus loquitur.

. PN 4
—— — — — — S
““ſ

Capitulum. xix.

a Uricaleũ. Iſi. Auricalcũ dicit᷑eo
ſplendoꝛẽ auri ⁊ duriciẽ eris poſſide

at.Eſt aut nomẽ compoſitũ ex lingua latina
2 greca.Es eni grece chalco vocat᷑.fit auteʒ
ex ere ⁊ igne multo:ac medicaminib ad au⸗
reum coloꝛem ꝑducitur.¶ Ex libꝛo de natus
ris reꝝ.Ex ere fit auricalcum ſic dictũ:quia
ſplẽdoꝛẽ habeat quri.vłqꝛ de ipᷣo ſit auꝝ.Di
cit enĩ philoſopꝰ iĩ libꝛo de alumie.Ainmẽ qðᷣ

ex vꝛina pueri⁊ a icalco fit aurũ optimum.

O nod intelligendũ eſt in coloꝛe nõ in ſubſtiã
tia. Dicit enĩ idez Ariſto.ꝙ variat᷑ coloꝛ:ſed
ſubſtãtia manet. Hoc auricalcũ frequẽtius
ſcripture vocant electrũ.⁊ hoc ꝓpter coloꝛezʒ
electro ꝓppe cõſimilẽ.Ex doctrina alchimie.
Es autẽ tranſmutat᷑ in auricalcũ.qð fit me⸗
ijcitur ſuꝑ es fuſum.vel miſcetur cũ laminis
eris.in ipa eris fuſione tuthia calefit.⁊ fngaʒ

. querit tanq; ſpiritꝰ.vnde Pharrec el mnga 1
icq; ſiccat ine
modi mixtũ cũ rubeo repꝛimit rubedinem:?

fit per eris coꝛpus fuſum. ccat
fumus eiꝰ eſt temperate albus.⁊ albũ

— —

fit citrinum: ⁊ ita auricalcuun.

Capitulum. xx
ARgentum. Iſidoꝛus
a ci argirion dicũt:cũ mirũ imoduʒ il⸗

.

Ingq accidit: vt cũ candidũ ſit impꝛei,⸗

ſum coꝛpi nigras lineas reddit. Ex libꝛo de

naturis rerũ. Argentũ ductile eſt ⁊ tractabiꝰ
le.ſonoꝛũq; ac tinnitus dulciſſimũ:⁊ hoc ma
xuide ſi eri miſceat᷑. Unde tubas ex argento
Ductiles pꝛecepit moyſes fieri ad terroꝛẽ ho⸗

ſtium:⁊ exhoꝛtationẽ ad bellum:ad mouen⸗

dum quoq; caſtra?⁊ populos ad eſcã conuo⸗
candos. Argenti vene multe ⁊ in multꝭ parti

bus oꝛbis reperiunt᷑nec eſt purum in ſe ſicut

aurum. Sed terre ac ſoꝛdibus incoꝛpoꝛatuz
admixtum.ideo laboꝛ maximꝰ eſt vt ꝑ igneʒ

expurgetur. Fumus autem purgationis eiꝰ

ntum. Iſidoꝛus. Argentũ gre⸗

oſuz flegma. Cadimia tñ auri foꝛ

ſcetur ad cicatriʒandum vnguentis.

Capitulum
Rgentum viuum. JIlidoꝛus. Argen
g tum viuum dicitur:qꝙ excidat mate⸗

rias quib inijcitur hoc ⁊ liquiduʒ qe
percutit. Inuenitur autẽ ſpecialiter in meta

lis ſiue in foꝛnacib argentarijs.guttaꝝ con

cretione tectis inberẽs. Sepe etiã in ſterco2⸗
re vetuſtiſſimo cloacaꝝ velputeoꝛũ limo.fit

etiam ex nimio in canchule ferree impoſito

patena teſtea ſuppoſita. Tũc em circũlitova
un onis eiꝰ ſculo circũdantur carbones.ſicq; argentũ ex
valde nociuus eſt:nec oe facili purgatur fu,
mo hmõi multo infectü niſi fumo thuris aut

nimjo diſtillat:ſine hoc neq; argentũ neq; es

inaii ari poteſt. Cante aute virtutis eſt: vt ſi

armoniacis ſpeciebo:ac vbi paꝝ fuerit äͤrgen
tũ durabile eſt. mpurũ aũt de facili contra
hit coꝛruptelã. Argentũ ↄſolidat alia met alꝰs
la:⁊ quaſi vnũ efficit conſolidata.

Pperationes
¶ Aui.in.ij. cañ. Argentũ infrigidatiuũ eſtet
exiccatiuũ.bonũ eſt valde ſcabiei: pꝛurigini
¶Eius cõfricatio cũ alijs cõmixtionib con
fert fetoꝛi oꝛis.i Ac tremoꝛi coꝛdis ⁊ humi⸗
ditatibo viſcoſis. Conſtantinꝰ. Argentũ fri
gidũ ztemperari in hũiditate eſt.et eſt cõtra
hüũidũ ⁊viſc
tioꝛ eſt ⁊ melioꝛ argentea.i¶ Raſi in Almãſo⸗
re.Argentũ frigidũ eſt. coꝛdiſq; tremoꝛi ꝓfi
cit.Cadimia argentiſcabiei q̃ in coꝛpoꝛe oꝛi⸗
tur. 2 puſtulis q̃ in oculis ſunt bona eſt.¶ Alꝰ
bertus. Argentũ bene politũ inter omĩia me-
talla melius eſt ſpeculum:qꝛ in coloꝛe magis
aæccedit ad dyaphanũ.¶ Daly. Purgamentũv⸗
argenti meliꝰ eſt viride ac tenue ponticuʒ eſt
deſiccans ſoꝛtiter.ideoq; neceſſarijs admi-

d % n U N

foꝛtiſſimovſq; ad ſpiſſitudinẽ.⁊ arg

De Lapidibus

ſup ſextariũ argẽtiviui:centenariũ ſaxũſu-

ponas oneri ſtati reſiſtit. Sinaũt auri ſcru⸗
pulũ:leuitateʒ eiꝰ raptim ſinu recipiet.Exq̊

intelligit nõ põdus ſed naturã eſſe cui cedit.
Beruat᷑ aũt meliꝰ in vitreis vaſculis. naʒ ce
teras mat erias ꝑfoꝛat.potui aũt datũ inter⸗

ficit ponderꝭ cã. Auicẽ.Argentuʒ viuũ ſubtꝰ

terrã naſcit ꝓppter bumiditatẽmagnã in loco
illo exiſtentẽ.Et hoc euenit ppter ſolẽ ⁊ aerẽ
qui tangũt eũ. Ideoq; effcik
midit atẽ ⁊ frigiditatẽ q̃ in eo ſunt:nec efficit᷑

currẽs ꝓpter hu

niſi in loco frigido.Ex li.de na.re. Argẽtũ vi

uüũü eſtreuera calidũ ⁊ humidũ in.iiij.gradu.li
cet in qbuſdã libꝛis inueniat eſſe frigidũ.Ex
tinctũ põt alijrei admiſceri:ſed viuũ nõ.põt
aũt fieri albũ ⁊ rubeũ cũ ſulphure.fert᷑ eni de

facili omẽs coloꝛes reciꝑe.Si extinguat᷑ cũ
inguedine:apparebit q̃ſi terra.⁊ ſic inter ol⸗

las artificioſe crematũ.extrahit᷑ab igne cla⸗
rũ malliabile ⁊ tractabile ad modũ argenti:

ad maxima firmacula facienda. Deniq; ſine
argento nõ põt fieri deauratio.cunq; argen⸗

tum nõ cõſolidet᷑ argento medio argẽto.hoc

videt᷑ bene fieri cũ argento viuo.

Hobrrrationes
¶ Cõſtantinꝰ in li.graduũ. Argentũ viuũ ca.
eſt in.iiij. gra.⁊ hu. Pediculos capitꝭ occidit
⁊ reptilia oĩa cũ litargiro ⁊ aceto ⁊ oleo.
¶ Fitq; bonũ ad curandũ ſcabiẽ. Fit etiã vn

guentũ ad puſtulas optimũ.i¶ Plateariꝰ.Ar·

gentũ viuũ bʒ vᷣtutem diſſoluẽdi ⁊ penetrãdi
farinã lupinoꝝamaroꝝ.decoquiiu

l

tincti facta cõmixtiõe:caput pat iẽtis exab
dantia pediculoꝝ ꝑungi ꝑ diſcriminalia.
¶ Extinguit᷑ aũt vel cũ ſaliua.vel fricat᷑ cũ ci
nere ⁊ ſaliua.Aut cũ capillis ⁊ ſaliua. Aut cũ
puluere oſſis ſepie ⁊ ſaliua.meliꝰ aũt ðꝛ extin
gui:cũ alteri põt admiſceri.niſi enĩ ſic extin⸗

guitur:ipſiꝰ ad aliud nõ fit admixtio.¶ Iſi.

Argentũ viuuʒ potui datum inter ficit cauſa
ponderis.¶ Item Dyalſ. dicit ꝙ argentuʒ vi
uum bibenti moꝛtẽ tribuit:euadere tamẽ po
terit. Qui hoc biberit capꝛinũ lac bibendo
ac ſe mouẽdo:vel etiã bibendo vinum addi⸗
to abſinthio ſynapi vel yſopo. Cuicũq; mem
bꝛo adheret ipᷣm ꝑcutit ⁊ coꝛꝛodit.

Auicẽna. Argentum vinũ ſublimatũ inter
ficit ppter vehementẽ inciſionem:et eiꝰ cura

foꝛtis eſt bibere lac ⁊ vomere.Sed GBalienꝰ

dicit hocſe expertum non fniſſe.
¶ Scio ꝙ quidã bibit argentũ viuũ in eſta⸗

te:dum agitaretur ſiti ex vitro arto: putans

ſe vinü bibereꝛ duaby hoꝛis effluxis idipm

—

iviui er

reddidit anus in peluim:ꝛ nihil nocnuit.

¶ Dicunt enim quidam ꝙ extinctum interfi
cit.quia quicqͥd ei obuiat ſua grauitate coꝛ⸗
rodit. Interficit etiam murem.
¶ Et ex eius fumo fugiunt vermes ⁊ ſerpen⸗
tes venenoſi. ¶ Item vapoꝛ eius facit ac⸗

cidere parꝗliſim tremoꝛem. Fumus eius de

ſtruit viſum ⁊ auditũ.Et facit oꝛis fetoꝛeʒ c’ä

tranſit ꝑ ipᷣm.quare caueat qui vtatur.

Capitulum. xx.
ARſ ſenicũ. Iſido.li.xix. Arſenicũ qðᷣ
a latine ob coloꝛẽ auripigmẽtũ ð.Col

L ligitur in ponto ex auraria materia.
vbi ⁊ ſandaraca optimũ eſt qdðᷣ in aureũ colo
rem tranſit.purũ ⁊ fuſiligracili venarum diſ⸗
curſu. Qõð vero pallidiꝰ aut ſandarace ſimv
le eſt:deteriꝰ iudicat᷑.Eſt ⁊ tertiũ genꝰ ſqua⸗
moſum quo miſcet᷑ aureus coloꝛ. Uis eoꝛuʒ

eſt vt ſandarice ſed acrioꝛ.i¶ Pliniꝰ li.xxxiiij

Arſenicum eſt ex eadem materia q̃ ⁊ ſandara
ca.QOð ex eo optimũ eſt coloꝛis etiã in aurxo
excellẽtis.Ex libꝛo de aluminiboꝛ ſalibo. Ar
ſenicũ eſt calidũ ⁊ humidũ.⁊ ẽ diuerſi generꝭ:
ſcʒ rubeũ:citrinũ ⁊ laminoſum.Eſt arſenicũ
ſimile ſulphure in multis operibo.

Pyperationes

4 Auicenna. Aliud eſt album:aliud rubeum

gliud citrinũ. omnia put refactiua ſunt ⁊ moꝛ

dicatiua. Eſt autem calidum in tertio.ſiccuʒ
in ſecundo.¶ Pilos abꝛadit et alopicie cum
gummi pini cõuenit.¶ Emplaſtrum cum eo

fit ſuper vulnera. Cum adipe ⁊ oleo cõuenit
ſcabiei ⁊ ſabaphat humide ⁊ putredini.⁊ ab⸗
ſtergit ⁊ adurit cutem.

R&

„

*

A

. .
.
. .

Trattatus

NAſſumi ad tuſſim antiquã ⁊ ſputũ ſanieiet
ſanguinis.Et quãdo poni in pillulis ad aiſ-
ma.¶ Miſcet᷑ aũt cũ oleo roſato ad bothoꝛ
⁊emoeroidas. Ouod autẽ ex eo ſublimatuʒ
eſt interficit. Et ex rubeo quideʒz meliꝰ eſt qd
eſt pulueriʒabile.¶ Dyaſcoꝛides. Arſernicuʒ
naicit᷑ in metallis vbi ⁊ ſandaraca Aſſat᷑ aũt
in teſta:donec mutet coloꝛẽ:⁊ reponit᷑. Uirtꝰ
ei ſtiptica eſt:cum calce viua mixtumet

coꝛ⸗

“ õõ 7

— — —— * „ .
.“ — — . . 2 8
* . — — — “ = — . . .
— — —— 55 2 —— — . .
— — —— —

.
4

Balagius eſt gẽma ruffa ꝑlu⸗

Allagius ⁊ berillus. Arnoldo.

*

b Lentis nature: degenerãs acar

bunculo:ipᷣius acvirtutibo om
nibo debilibus in eo remiſſis.
¶ Iſidoꝛus. Berillus in india gignit᷑ viridi⸗
tate ſimilis ſmaragdo:ſed cum palloꝛe.Poli

tur autem ab indis in ſexangulas foꝛmas:

vt hebetudo coloꝛis reꝑcuſſione anguloꝛum

ex citetur. Aliter politus nõ habet fulgoꝛẽ.

Benera eius ſunt nouem.i¶ Helymandus in
cronicis libꝛo.x. Berillus eſt coloꝛis viola⸗
cei vel aque mariine.

RDHuba ſcripſit ꝙ; coniugij dat amoꝛem.Et

poꝛtantẽ ſe magniſficat. Dexterã ſtringẽtis
adurit.¶ Aqua in qua iacet pota:valet infir⸗
mis oculis.tollit victus ⁊ ſuſpiria:⁊ cunctis
epaticis fertur curare doloꝛze.
¶Arnoldus. Berillus eſt lapis cuius coloꝛ
eſt pallidus vt limpha.foꝛma eius eſt ſexaga
na.Ciq; genera eiꝰ ſunt nouẽ:qui magis pal

cꝓꝙreſiſtit virtuti eius ⁊ expellit nocumentuʒ

leteſt melioꝛ. ¶ Nirt eius eſt ↄtra hoſtiũ pe⸗

ricula.cõtra pigriciem. oculos humidos ſa⸗
nat.geſtantẽ adnrit.Sioculo ſolis opponi⸗

tur ac rotundatur:ignem accendit.

Dyaſcoꝛides. Berillus lapis lucidus eſt ?

clarus:oleo ſimilis:ſculpitur locuſta marina

ac ſub geminis pedib eius coꝛnuta: ac ſub
gemma ponitur herba ſeuina modico auro
incluſa.geſtata amoꝛem cõiugij facit.Aqua

in qua miſſa eſt pota:ad oculoꝛũ vitia valet.
⁊2 ad ouunem valitudinen..

2 — — 5
—

Capitulum. xxii.
4 Eʒzʒagr. vel lapis liberans a vene⸗
firiragpion lib. aggregatoꝛis cap̃. ha⸗
ger bezaar eſt nomen perſicum.et

eſt expellens nocumentũ. ⁊ hoc nomen cadit
ſuper duo. Unum eſt quod cadit ſuꝑ omneʒ

medicinam conuenientem alicui veneno:eo

eius pꝛopter pꝛopꝛiet atem que eſt ineo.
¶ Raſis. Bezaar eſt lapis citrinꝰ mollis:nõ

habens ſapoꝛem. VUnde lapis eſtvergens ad
citrinitatem ⁊ albedinem:habens coloꝛẽ vũ

ni.⁊ eſt leuis ſplendens ſicut lumen.

¶ Serapion. Lapis bezaar cõuenit venis.
⁊ quãdo bibit᷑ ex eo pondus duodecim gra⸗
noꝛum oꝛdei:aut linimentũ ſit cum eo ſuꝑ lo

* .

cum moꝛſus liberat naturam a moꝛte ⁊ expel

lit venenum ꝑ ſudoꝛem.ideo peſtilentico vs⸗

let. ¶ Et quando ponitut lapis in annulo:et

ponitur in oꝛe ipſius qui ſumpſ ityvenenum:?

nis. grabice hager bezaar.¶ De⸗

I

lit

= = =

(6

gal

ob
itr

. —

7
AS

Dr Lapidibus

ſugit id aliquantulum connenitei.
O¶ Et qñ tangitur cum ulo aculeus ſcoꝛpionis
Phibet ab eo poſtmodum potentiã pungendi.
Et ſiterit᷑ e eo põd duoꝝ gnoꝝ oꝛdei diſſol
E uit᷑ in aq ⁊ ponit᷑ in oꝛe ſerpẽtꝭ ſuffocateũ ſta⸗
um ⁊ occidi.i¶ Idẽ auc. Raſis.Etego vidi in
ipᷣo ſufficientiã ad auferendũ nocumẽtũ.⁊ erit

O

lapis ille quẽ vidi vergens ad citrinitatẽ ⁊ al⸗/

bedinẽ hñs coloꝛẽ vini.⁊ cũ h erat leuis ſplen⸗
F Qens ſiẽ lumen.i¶ Et iam vidi in eodẽ ſuffciẽ⸗
tiam illã quã nõ vidi in alia medicina ſimplici.
vmmo etiã qð nõ vidi in tyriacis compoſitis.
GB¶ Idem Raſis. Vidi lapidẽ beʒaar filij ama⸗
mari cuſtoditoꝛis legꝭ dei.⁊ eſt veꝝ qipᷣe emit

hũc lapidẽ:⁊ dedit ꝓ pᷣcio ipᷣꝰ palatiũ coꝛdube

in pncipio genere

oo

Capitulum.xxv.
b Elliculi marini latine. Ara bice aſtoꝛ.
SPPãdecta ca. xcin. Belliculi marim ſũt
Iſi vmblici hoĩs ſᷣm ſigurã.⁊ ſunt lapides par
ui ⁊ albiqͥ inueniunt᷑ in ripis marinis coheren
tes ſiẽ dentales.ſunt frigidi⁊ ſicci.ſed eoꝛũ ex⸗
ceſſus ab autoꝛib non determinat᷑ ponunt᷑ in
vnguentis ad faciẽ clarificandam.
Operationes
A Puluis eoꝝ meaeg
gallinacea pus reſoluta:⁊ fiat vnguẽtũ ꝓ facie
abſtergẽda. ponunt᷑ in antidotario Balieni in
vnguento citrino. qð interpᷣtatur vnguentu de
citro.

Capitulum. xxuj.

Oilus armenꝰ. Auiceñ.li.ij. ca. de luto
b Armeno. Qutũ armenũ:ſiue bol? arme⸗

nũ. eſtrubeũ:declinãs ad ciurinitatẽ no⸗
tũ.frigidũ eſt in hmo du.ſiccũ in ſcdᷣo.Et eſt
q̃dã vena terre q̃ pcipue in armenia inuenitur
Vngde hʒ vᷣtutẽ ↄſtringẽdi.Eſt aũt eligenſtum
qdð ſubꝛubeũ eſt fm om̃es ꝑtes:nõ hñs coloꝛes

diſtinctos: aliq̃ntulũ fragile.ꝗ Sera. Carna
menũ.i.iutũ armenũ.⁊ eſt in gimbar coloꝛ ciꝰẽ

vltra croceitatẽ ad rubed inẽ tendẽs.⁊ terit᷑ ci⸗

to ſiẽ tert calx.⁊ eſt lene ſine lapide.Virt eius
eſt q deſiccat deſiccatione ſoꝛii.

Poperationeg

Auicenna.Lutũ armenũ retinet ſanguinẽ:

qm̃ exſiccatio eiꝰ eſt in vltimo.

(¶Et ↄfert apoſtematibo peſtilentialibo bibitũ

⁊ linitũ.⁊ ꝓhibet ambulotionẽ putredinis mẽ
bꝛoꝝ. ⁊ mirabile eſt inre vulneꝝ.
(Et pꝛohibet catarrũ.⁊ ↄfert colericis.
(Et eſt bonũ ſputo ſanguinis ptiſici ꝓpterea
qꝛ deſiccat vlcus pulmonis.⁊ eſt cura ſtricture
gnhelitꝰ ex catarris.Et eſt bonũ vlceribo mie⸗
ſtinoꝝ: ⁊ ſolutioni:⁊ fluxuiſanguĩs matric
¶ Et ↄfert febꝛibo ethicis ⁊ peſtilentialibo ꝓpᷣe.
et plures quidem iam ſanati ſunt ex peſtilenia
magna ꝓpter conſuetudinem bibendi ipᷣm cũ

.

vino ſlubtili.

Et ſi bibitur in febꝛe peſtilentie neceſſarium

eſt vinum:ꝑducat ipᷣmad coꝛ.⁊ miſceat vinum

illud cũ aqua roſaꝝ.

Capitulum. xvij.

CN DdDd

UD N

NOPiax. Lapis boꝛaxſᷣm Alb. a quodaʒ
b gne bufonis noĩat᷑:qð ſic dꝛ.qð ipᷣm in
capite poꝛtat.Eteſt duoꝝ geneꝝ.vnum
albũ aliq̃ntulũ fuſcũ.⁊ alteꝝ ſi viuo adhuc pal⸗

pitante buſone extrahit᷑. in medio bʒ oculũ ce⸗

ruleũ:⁊ tẽpibo nr̃is extractꝰ fuit vnꝰ de buſone

paruus viridis.aliq́s etiã vidimꝰ buſones ha
dentes depictos in ſe qͥ de h̊ genere dicebantur

vulgariter aũt cropodine dicuntur.

Operationes

Alb. Soꝛdes purgãt ĩteſtioꝝ ⁊ ſupfluitates.

¶ Arnol. Noſe lapia.i.lapis boꝛax eſt cuius
duo ſunt genera.vnũ ſubalbidũ:⁊ aliud variũ.

De buſonis capite trahũt᷑ anteq; bibat vel

aquã tangat.i¶ Et foꝛte in eis qñq; apparet foꝛ⸗
ma buſonis cũ pedibo ſparſis. Hic lapis valʒ
moꝛſus reptiliũ:⁊ ð venenn.

Tractatus

Capitulum. xxuiijf.
Allaica.carcedoniꝰ:⁊ calcopbanꝰ
¶ yſi. Callaica eſt gẽma coloꝛe vi⸗
c ridis.⁊ pallẽs ac nimis craſſa.ni⸗
hil iocũdiꝰdecenſq; auro.vñ et ap⸗
pellata. Naſcit᷑ in India vel Ger⸗

mania in rupibogelidis.oculi modo exiuberãs
Ex li.de na.re.Carcedoni in ethyopia naſci

tur.velut ignis lucet.ſʒ pallẽtis ſpeciem reiinet.
Semꝑ itaq; detent palloꝛe.Coloꝛẽ hʒ mediũ
inter iacinctũ ⁊ berillũ.Qui ſi ꝑtuſus ſit ⁊ col
lo vel digito ferat᷑:canſas vincere ꝑhibet᷑.Hu⸗

ius ſpecies tres eſſe dicunt᷑.

Dperationes.

4 Arnoldus.Calcophanus eſt gemma nigra

ſed eris rinnitũ reddu ſi lapide fuerit illiſa.
¶ Arnol. Calcophanos nigri coloꝛis lapis
Aarificat vocẽ:ꝓhibet raucedinem.
¶ Ex uv.dena.reꝝ.Calcophanus ſonoꝛus ac
duilcis inſtar eris.
¶ Siſerro vel ere pcutiatur vocẽ q̊ ſonoꝛã ac
dulcẽ reddit ſi poꝛtet᷑ ab hoĩe caſto.

Capitulum.xxix.
Arbunculus. Exlibꝛo de na. re. Car⸗
c buüculꝰeſt lapis oĩm pᷣcioſiſſimꝰ atʒ ca⸗
riſſimꝰ.⁊ omniũ lapidũ ꝑhibet᷑ vᷣtutibo
pꝛeditꝰ. Huius coloꝛ igne eſt.⁊ nocte magis
qᷓ; die lucet. Nam die obſcurat᷑nocte vᷣo tantũ
refulget vt circaſe nociẽ quaſi in diem vertat.
¶ Ex lapidario. Ardentes ſuperat gẽmas car
bunculꝰom̃es.nam velut ignitos radios iacit

U bD8

–—

☛

2

, — —2 —

— ,‚U
.

=”

„% U N

BDe Lapidibus

vndiq; carbo. Hnius nec tenebꝛe poſſunt ex/
tinguere lucem. Quin flammas vibꝛans ocu⸗
lis mirtat aſpicientem. e

Pyperationes
¶ Irnoldꝰ.Carbũcul eſt gẽma rubicũdiſſima
in obſcuro ⁊ ĩ tenebꝛis lucẽs vtcarbo. Coloꝛe
vnriheu ſuꝑatoẽs gemas argentes Sola
em hʒ oẽs que in ip̃ᷣis ſunt vᷣtutes. Sũtq; pꝛe⸗
ter illam duodecimſpecies minꝰ k
¶ yſi.arbũculi genera ſũt duodecim:ſʒ pᷣſtan
tioꝛes qͥ vident᷑ fulgere ac velut ignẽ effundere.
¶ Et dicit Aluredꝰ:ꝙ eſt ſigillum lapidũ.Alij
vᷣoqꝛ carbũculꝰ poteſt impmere figurã ſuã om
ni alij lapidi:⁊ nõ econtra.

S —

..—

Capitulum. xx.

—
—— —
— ———
— —
*

Alrx. yſi. Calx viua ðᷣꝛ:q; dũ tactu frigꝰ
QQgao ſit occultũ ignẽ intꝰ hʒ.vñ ⁊ aq̃ ꝑfuſa

ſtatim latẽs ignis erũpit.natura er mira facit.
PNam aqͥs accendit᷑ qbus ſolet ignis extingui.

Vſus eiꝰ eſt ſtructuris fabꝛice neceſſariꝰ. Nã

lapis lapidi nõ pᷣt adherere ſoꝛtꝰ:miſi calce cõ⸗
iunctꝰ.⁊ calx qͥdẽ e lapide albo ⁊ duro melioꝛ
eſt ſtructur.Ex molli vᷣotincturis vtils.

Hoypperationes
Aui.ĩ.ij.cañ.Calxẽ cinis coꝛpoꝝ lapidoſoꝝ
Illa qͥdẽ quã aq̃nõ tetigit:⁊ illa quã aq tetigit
cũ remanẽt exicta duobi dieb auttribo tũc nõ
adurit:ſʒ tm̃ calefacit.¶ Et abluta qᷣdẽ dicta ẽ
exſiccatiua ſine moꝛdicatõe.i¶ Calx vᷣo bibi⸗

ta cũ oleis ſit maturatiua.¶ Calx fluxũ ſãgui

nis abſcindit. carnẽ additã coꝛrodit ⁊ abluta
ↄſolidat.ignis aduſtioniↄfert.¶ Cõſtantinꝰ.
Calx eſt ca.⁊ ſic.in.iiij.õdu.Quẽ mixta ſero et
oleo puſtulas ⁊ apoſtemata putrida habentes

iuuat. vlceraq; ⁊ inciſionemſolidat.

Raſi in Alman. Calx ea.eſt. adurit:?⁊ camẽè 5
ſuꝑfluã coꝛrodit.ſuxũ ſanguĩs cõſtringit.q̃ cũ

lauat᷑ aduſtioni ignis ↄfert.

muauai

cAriſteu ⁊ Numidicꝰ.yſi.Cariſteũ viri⸗
deoptimũ:qð nomẽ ab aſpecu hñs: eo
ꝙ gratũ ſit bis qͥ gẽmas ſen pũt.Eiꝰ em̃ viridi
tas reficit oculos.¶ Idẽ. Numidicũmarmoͤꝛ

.

numidgia mittit. qð cutem cotẽ ſuccũ dimittit

croco ſimilẽ: vñ ⁊ nomẽ accepit.nõcruſtꝭ: ſʒ in

maſſa ⁊ liminũ vſui aptũ.Teſfriã a caloꝛe cine

ris appellat. cuiꝰalligatio z ſerpẽtes laudat᷑.

–—

8 4

Tratctatus

Capitulum. xxxif.

S Alefarios ⁊ coꝛanticas vel coꝛauium.

Alõ.Qapis calefarios ſiue calcofanos
eteſt niger. “
Operationes.
¶ Virtus ereſt vocẽ clarificare ⁊ raucedinem
mederi.i Idem Alb.Lapis coꝛanixas eſt la
pis criſtallo ſilis.inſecto coloꝛe ceruleo.qͥ ðꝛ ca
dere aliqñ ð nube cũ tonitruo.⁊ inuenit᷑i graxa
⁊ hyſpania.ſʒ hyſpan us eſt candens vt ignis.

¶Pꝛonocat dulces ſomnos. ⁊ ad pꝛelia ⁊ cau⸗

ſas vincẽdas.⁊ ↄ periculũ tonitrui ðꝛ operari.
Hoc ſimiliter ait Enax.

☚n

— ,— —

—

W☛2

Coeapitulu. xxxiif

4* Eidont Dyaſ. Celidonloinuenit vẽ

tribohyrundinũ.ui genera ſunt duo.
niger ⁊ ruffus.q colligũt᷑ captis pullis hyrũ⸗
dinũ:⁊ ſciſſis eoꝝ ventribo inueni.

Dperationes
Alb. Ruffus õ lineo vel coꝛio
yitulino ⁊ ſub ſiniſtra aſſela geſtatꝰ:d valereõ
inſaniã ⁊ antiqͥs languoꝛes:⁊ lunaticã paſſio⸗
nem⁊ epilentiã:eodem modo poꝛtat.
Enaxaũt dicit ꝙ facundũ gratũ ⁊ placentem
reddit geſtantẽ ſe. Niger ãt vt Joſeph dicit õ
nociuos hũoꝛes ⁊ febꝛes ⁊ iras opat᷑. Et lotꝰ aq̃
ſanat oculos.i¶ Süũt ãt hij lapides parui valde
Ettales iam vidimꝰ ꝑ ſocios nr̃os ð ſtomacho
ndinũ extractos de menſe Augu ſto.tunc
em exxacti magꝭ valere dicunt᷑.vt frequenter

aũtddo ſimul in vna hyrüdine inueniuntur

Dxaſ. Rufſus em ſanat lunaticos ⁊ langui⸗
dos ⁊ inſanos in pãno mũdo ligatꝰ.⁊ ĩ ſiniſtro
bꝛachio egroti circũligatꝰ.pᷣterea facit gtiſſimos
poꝛtãtes ſefacudos ⁊ amabiles ⁊ idoneos.
¶ Niger geſtat ſilij optimũfinem imponit.ad
om̃es iras regũ ⁊ dominoꝝ idoneuseſt.
Nãq eũ ha buerit oĩbo placebit ⁊ ad arbitriũ
ſuũ cũcta ꝑducet.¶ Sed qui dolent oculiterit᷑
cumaqua? inunguntur ⁊ ſanabuntu.
¶ ſʒ cũ tollũt᷑ lapides cauendũ nepi aut mr
ꝓpeſit:qꝛ melioꝛẽ effectũ habebun.

nr ne — —
N — — — „

Capituiiſtnj.FFrff.

Elonites ⁊ cymedia. yſi. Celonites
c lapis purpurei varijq; coloꝛis. Hunc

teſtudo mittit ⁊ diumatoꝛẽ illum facit

Onibũc ſub lingua geſtauerit:at hec virtꝰ ip̃ᷣ
tatũmodo tũc ineſt:cũ luna pᷣmo accenſa cre⸗

ſcens eſt. ¶ Oenoytes in vltimo deſcendente
ſie vult Aaron de virtutibo lapidum. Nec bic
lapis ab igne coꝛrumpitur.

Hyherationes.
¶ Celonites eſt indice teſtudinis oculꝰvarius
⁊ purpureꝰ.h̊ magi impoſito lingue finguntur
ſutura pᷣnũciare. ¶ Ex lapidario.

Indica teſtudolapidem mittitcelonitem

ratumpurpureo varioq; coloꝛe nitentẽ
Quem ſub lin gua lotoſi quiſqᷓ; geſſerit oꝛe.

Noſſe magi creqũt hunc dimnare futura
Oꝛto mane dieſextam dũtaxat ad hoꝛam.

Temꝑe quo lune ſuccreſcere cernit᷑ oꝛbMis

0

d d

B

— —. —.— —— — — — — —.— —

— — — SS C Cv ——

reerr— fð

—

d

d d

De Lapidibus

Sed luna pꝛima lapidis pꝛedicti poteſtas.
Totius ſertur ſpaciodurare diei.
Quinte poſt decimam ↄcoꝛdant tpelune.
At detrimenti maris in tempoꝛe toto.
Ante diem tm̃ lapidi manetilla poteſtas.
Eſtetiam nulli lapis hic obnoxius igni.
¶ Idem yſido. Cymedia eſt gemmaqᷓ inuenit
incerebꝛo piſcis eius nominis.candida ⁊ elon

—

ga. his pᷣſagire dicunt᷑ magiſigna tranquillita

2

tis ⁊ tempeſtatis.

„
37

Tapitulum. exxu.

c Eruſa. Plateariꝰ.Ceruſa flos plũbi eſt
⁊ eſt frigida ⁊ ſicca in ſcðo gdu. Hanc

q faciunt ſepius incurrũt apoplexiã:epilentiã:

paraliſim:arteticam: ꝓpter frigiditatẽ acetidiſ⸗

ſoluentem ⁊ moꝛtiſicantem.

OPperationes
¶ Habet ãtceruſa vᷣtutẽ mũdificandi vel exter

gendi ſuꝑfluitates.vñ q̃dã mulieres abluta fa⸗
cie puluerẽ ceruſe tenuiſſime ſuꝑadducumr.

Alie vᷣo:q; ceruſa aliq̃ntulũ ſiccaeſt.ↄſiciunt
eã in aqua roſaꝝ ⁊ exponũt ſoli:maxĩe ĩ eſtate

qua ↄſumpta aliã apoonũt.⁊ ̊ faciũt donec fit
albiſſima.? aliqᷓntulum aromatica. poſtea foꝛ
mant in pillulas ⁊ faciei apponunt.

4 Hota q lõgo tꝑe vtũt᷑ adhibitiõe ceruſe dolo

rẽ dentiũ incurrũt:⁊ putredinẽ oꝛiſq; fetoꝛem.
Auiceñ.in.ij.can.Ceruſa eſt cinis plumbi:
ponit᷑in emplaſtris ⁊ vlcera replet ac generat
ineis carnem:⁊ coꝛrodit carnem malam.
¶ Cõtert bothoꝛ oculi. Leniſicat apoſtemata
frigida ⁊ dura.Fit aũt ceruſa qñq; aceto:qñq;

Luius materies rapidiſſima dicitur ignis.

cũ ſalibi.⁊c frigida ꝛ ſicca in ſcvo gradu.

Queãt cũ aceto fit vebem̃tioꝛẽ ſubtiliat!is

¶ Eſt etiã ex medicinis q̃ ↄueniũt ani fiſſuris
eſt iteꝝ ex venenis.

Capitulmm. xxxuf.

Riſolectrus ⁊ criſocolla.yſið.Criſo⸗

c lectrus eſt lapis auro ſilis:ſʒ in coloꝛẽ

electri vergens, matutino tm̃ aſpectu
iocũdius:igniũ rapaciſſimꝰ.⁊ ſi iuxta fuerit ce
lerrime ardeſcens.i¶ Ariſto. Criſolectrus ignẽ
trahit.⁊ ex eius natura eſt ꝙ ab igne cito cõöobu
ritur. ¶ Arnol. Criſolectrus gẽmaeſt aureico
loꝛis.ab igne cito inflãmabilis.viſu pulcherri
mus eſt in poꝛis matutinis.in alijs vᷣo ꝑom̃ia
diſſimilis

Hyopperationes
pli.Criſoleciꝝ collo alligatũ medet᷑ febꝛib.
Tritũ vᷣocũ melle atʒ roſaceo auriũ vitijs
Et ſi cũ melle attico ↄterat᷑ oculoꝝ enã obſeu
ritati:ſtomachiq; vitijs medet᷑.vel ꝑ ſe farina
eius ſumpta.vel cũ maſtice ex aqua pota.
Exlapidario. Eſſe criſolectrus ſilis deſcri⸗
bitur aino. Cuiꝰad electrũ coloꝛ inclinare vi⸗
detur. Hic matutinis viſu iocũdioꝛ hoꝛis.

d„Dd

Nam cito vicino coꝛreptus flagrat ab igne.
¶ yſidoꝛus.Criſocolla eſt gemma que gignit᷑
in India:vbi foꝛmice aurũ erunnt.
¶ Eſtãt auro ſilis:habet naturã magnetꝭ:niſi
qꝙ aurũ gugeretradit᷑.vnde ⁊ nuncupat᷑.

Capitulum. xxxuij.

d UO

d

ethiopia ven iẽs.

. ETrattatus

—

Riſopꝛaſſus ⁊ criſopaſſios. Alb. Criſo

c pꝛaſſus ẽ lapis qͥ ab india vẽit:⁊ raro in⸗

uenit᷑ ꝓpter qð ⁊ corioꝛ extimat᷑.ĩ coloꝛe

etiã eſt qſiſitex ſucco poꝛri vel pᷣſſij coagularo.
hbñs etiã auri guttas ꝓpter q ⁊ tale nomẽ acce

pit. qꝛ criſo auꝝ ſo nat ĩ greco pᷣſſii.i.viride vi
riditate poꝛri. Uſi vᷣ. Marubij folia ſunt pᷣſſia
pꝛaſſa q; poꝛri. Idem.Cruopaſſios ẽ gẽma ab
ie Operationes.
Alð. Criſopᷣſſos vires bʒ lapidis pꝛaſſij etiã

ad oẽs coꝛdis paſſiones emicaxrepit᷑.¶ Idem.
Xriſopᷣſſios ðꝛ lucere in tenebꝛis: ⁊ euaneſcere
luie ſupu eniẽte:ita ꝙ coloꝛẽ nõ retinet quẽ bʒ ĩ

obſcuro.i Et fit in ipᷣo ſᷣm diuerſitatẽ lumĩis ei

tenebꝛaꝝ recipꝛocatio coloꝝ velut ĩ quercu pu

trefacta ⁊ noctiluca.i¶¶ Et de omibo his in li. de

gĩialibo dedimꝰ rationẽ ꝑfeciã:⁊ vide.

H

Capitulum.xxxviij

Riſolitꝰ⁊ criſola nſis. Dyaſ.Criſolitꝰ
cC lapis lucidiſſimꝰeſt: 2 ſilis auro.Albtꝰ.

LAapis crlſolitꝰ eſt in coloꝛe hũs tenuẽ
viriditatẽ lucidã in qᷓ ad oculum ſolis micatvt

ſtella aurea. ⁊ nõ eſt rarus.i ylſi.Criſolanſis
eelt gema ex auro⁊ igne vocata. die ſiqͥdẽ eſt anꝰ
rea:⁊ noctu ignea. Hanc gignit eihyopia

Dperationes.

Alb. Dicit᷑ ꝙ criſolit ſpũalia cõfoꝛtat ꝓpter
qð tritꝰaſmaticis dat᷑. Fert᷑ etiã ꝙ ꝑſoꝛatus et

ſetis aſini in foꝛamine replet? ac ſiniſtro bꝛa/

chio alligatꝰſugat tumoꝛes melãcolicos peſſi⸗
mos.⁊ h̊ ð in phiſicis ligaturis. ¶ In auro
etiã poſitꝰ geſtatꝰ fugat fantaſmata.¶ Et di
cũt qͥdã ipᷣm ſtulticiã pellere:⁊ ſapĩaʒ adducere.
¶ Dyaſ. Hic applicatꝰ(vicʒ criſolitꝰ)raſure an
ri fuatenũ eſt ⁊ tutamẽ aduerſus nocturnos ti
moꝛes.Periuſus ⁊ traiectꝰ cũ ſetis aſini⁊ ĩ bꝛa
chio ſmiſtro ligatꝰom̃ia demonia vincit.

Capitulum. xxxix.
Riſtallus.Alv.Capis criſtallꝰ qͥ aliqñ
c ſit ex frigoꝛe:aliqñ autẽ ex niue.ſiẽ ſepe
eerxperti ſuimꝰ. ⁊ in germania vbi multi
inueniunt᷑. Aterq; ãt modus generatiõis ſaci
lis ex ſuperioꝛibꝛerat manileſtus.

Operationes.

d nd

¶ Hielapis frigidꝰ ocnlo ſolis oppoſiꝰ ignem A

—

—

— —

— — — —

—

dd 8

De Lapidibus

eijcit. ſi calius ſit H pficere nõ poteſt. Huiꝰra⸗

tio poſita eſt in libꝛo de ꝓpꝛietatibꝛelementarũ

2 planetaꝑ. ¶ Et detiam ſitim reſtringere ſub
lingua poſit ? expertũ eſt ꝙ triꝰ cũ mellemix⸗
tus acceptus a mulieriborepleatvbera lacte

Exli.de na. reꝝ. Criſtallus lapis eſt ex gla⸗
cie induratus.i¶ Solinus tñ in aliqͥbꝛ mundi

par tib hũc inueniri dicit vbi nũqᷓ; gelu vel gla

cies fuit.i¶ Dyaſ.Criſtallus vires habet ſtipti
cas:dederũt huncad generandũ lac.

—

Capitulum. xl.
c Innabar. Pandecta. ca.clxiij. Cinna
bar latine. Brece ſercog. Arabice aſreg
vel zemʒiſar. Cinnabar.i.cinnabaꝝ. Et fit ex
ſulphure ⁊ argẽto viuo.⁊ eſt rubei coloꝛ. Se⸗
rapion li.ag.c.aſregſiue aſrengi.i.cinnabarũ.
fit ex plũbo qñ ponit᷑ in igne: ⁊ inflãmat᷑.et fit

rubeũ. Silr fitexceruſa cõbuſta in hũc modũ

accipit ⁊ ponit᷑ in ↄcauo vaſe mũdo ⁊ ponit᷑ ſuꝑ
ignem.⁊ mouet᷑ donecrubeſcat.⁊ fit velut auri
pigmentũ rubeũ.Et qͥdam noĩant h̊ ſandix.

Operationes

¶ Sał.Qñcõburit᷑plũbũ vel ceruſa mutat᷑: et
fit aſrengi.⁊ ẽ res ſubullioꝛ eo:ſ̊ ñ ita ſedatiua.
Idẽ auc.Cachindi.Et accidit libenti aſreg
ſiẽ illi qͥ bibit litargiũ.om̃es iſti ſi it ſpẽs cinna⸗
bari.¶ ODyaſco. Virtus eſt illi ſilis lapidi ema
thitis.deniq; ↄſtringit vehemẽter.⁊ ivᷣo ſangui
nis fluoꝛẽ abſtinet.cõbuſtiõibo⁊ puſtulis opi⸗
tulat᷑.cerotis addit᷑.vtiliter etiã ↄfectõibo col⸗
lirioꝝ miſcetur.

D

—

. 4

NN
R

à

c Inis. Acioꝛ. Cinis ex pᷣdictis coꝛpib⸗
vſtis relinqͥt.ꝛ eſt ſubſtãtia terrena qdeʒ
arida ⁊ cõpacta.in quã coꝛpꝰſolidũ ꝑ ignẽ reſo⸗

lutũ humoꝛe ↄſumpto redigit. Andeex grãdi

coꝛpe ꝓpter ↄſumptionẽ materie modicus cinis

efficit. deſpecticoloꝛis eſt.

Dperationes

¶Et quia partes ha bet minutiſſimas:leui fla
tu agitabilis eſt. ad multa tamen perntilis
inerenãq; pᷣmo qͥdẽ ignis ipe regit᷑ vt con
ſeruet᷑. ¶ Cinere pelles depilãt᷑:⁊ qͥdãmodo in⸗

nouant᷑.¶ Cinis etiã ꝓ alumine po nit᷑ in tinc⸗

turis pannoꝝ. In eccleſia dedicãda alphabe⸗

tum ĩ cinere ſcribit᷑. In capite ieiunij cinis ad

memoꝛiã moꝛtalitatꝭ nre ĩ capitiba nr s ponit᷑
¶ Ex aqꝗᷓ cneri admixta fit lixiuiũ qͥ capita ab⸗
luumt᷑.¶ Einis ſupꝛa ſanguiſugã piectꝰſangui
nemquẽ ſuxerat euomere facit. In medicinis
quoq; tam cinis q; lixiuium pꝛoſicit.
¶ Auiceñ.in.ũ.cañ. Cinis om̃is naturam hʒ
abſterſiuã:exſiccatiuam.diuerſificatur tamen
⁊ ablutio minuit eiꝰabſterſioneʒ: ⁊ acqinrit ei
glutinationẽ ⁊ exſiccationẽ ſine moꝛdicatõe
¶ Aqua vᷣo cmneris ingredit᷑in medicinis putre
facientibo.⁊ eaꝝ foꝛtioꝛes ſunt.
Aqua cineris ſicus ⁊ lacticinij:plus em̃ ab⸗
ſtergit ⁊ ſiccat q; ceter.
Cinis autem lignoꝝ ſtipticoꝛũ vt quercus
et reliquoꝝ retinet ſanguinem.
Dyaſ. Lixiuũ eſt cinere quercus ad vſum
medicine efficaciſſimũ eſt.⁊ hominibo ⁊ pecoꝛi

bus qᷓ denſiõe pulmonis vexant᷑.⁊ qbo aliqua
res venenata obſiſtit. Bibua nãq; ſtatim ſalu

tem affert.
R üij

UORd

A R

3

UVtilis etũ eſt in vulneribo humectz:r fiſtu⸗
lis. ⁊ ad vulnera difficilia ad ſanandũ ⁊ calloſa

lõgi tpis ſoꝛdida.¶ Quotidie & lauãde ſunt.et

ſic apio medicamine ſanãda:qꝛ vᷣtꝰ lixiuij non
lanat: ſʒ ad ſanitatẽ vulnera diſponit.

J

S Oꝛallus. Ex li. de na. ren. Koꝛallus eſt
lapis rubeꝰ valde.figurã hñs vt coꝛmu
cerni.vel vt herbe radix cũ multꝭ radicibo. Nec
mirũ qm̃ herba fuit ĩ mari pmũ.Hic ſulmini

bus ⁊ tẽpeſtatibo reſiſtit. Undeantiqͥ lapidezs

hmõi ↄfractũ cũ ſeminibo in agro iacebãt:aut
in arboꝛibo ſuſpendeba nt:vt grandinũ picula
nõ ſentirẽt. Demonibo q́; terribilis eſt.⁊ B foꝛte
qꝛ freq̃nter ramoꝝ eiꝰ extẽſio modũ crucis hʒ·

Operationes.

Auiceñ.in.i.cañ.Coꝛallus eſt frigidꝰ in pꝛi

mo gradu.ſiccus in ſecũdo. Stipticꝰ eſt ⁊ ve⸗
hemẽter ꝓhibet fluxum ſanguinis.
¶ Carnẽ additã abſcidit.ↄſoꝛtat oculũ abſtra
hendo ⁊ exſiccando humiditates fixas in eo.

Et eſt pᷣcipue qð aduſtũ ẽ ⁊ ablutũ ↄueniẽs

lachꝛymis. Veſtigia q̊ʒ vlceꝝ abſtergit. cõfert
apoſtematibo inteſtinoꝝ ⁊ ſplenis.retinetſpu⸗
tũ ſanguĩs. Naſcĩ᷑ in maribq̃ ſũt in affrica.?
aliꝰquidẽ rubeꝰeſt:aliꝰniger:alius albus.

Tractatus

Doloꝛẽ ſto machi remouet ac phibet ſuꝑ os

eiꝰ directeſuſpenſus.¶ Et ideo collis pneroꝛũ

appendit᷑ Dicitur aũt ꝙ ſiterat᷑ ⁊ impleant᷑ ex

eo ↄcauitates infirmoꝝ dentiũ eradicat eos.et

eſt ſummus in ↄſoꝛtatio ne gingiuarum.

¶ Cõtert etiã ſputo ſanguĩs ⁊ eiꝰ fluxui:ꝓpꝛie
q;rubeus:⁊ om̃iboegritudinibo ſtomachi.

¶ Arnol.Coꝛallꝰa mari trabit᷑ ſicramuſculꝰ.

⁊ valet quelibet fluxũ ſanguĩs ⁊ epilentiã.

¶ Et contra vana mõſtra collo ſuſpenſus.

¶Et valet etiã ↄtra tpeſtates ⁊ grãdines agri

aſperſus multiplicat fructꝰ.

Capitulum. xliij.
c DOꝛneolus.Exli.de na.re. Coꝛneolꝰ. vel
Ffgmdſdã coꝛnelus eſt lapisrubeus ꝑluci
dus ſʒ obſcuri coloꝛ inciſi carneſilis. Hoꝝ la⸗
pidũ multitudineʒ filij irł in deſerto ſculpſiſſe

dicunt᷑. qᷓꝝ ſculptura tam ſubtilis acuminis cõ

audeat attẽptare:nec dubiũꝙ ſm effcacias ⁊
vᷣtutes gẽmaꝝ ſculpebãt᷑ ymagines figurarũ.

¶ Al.in lapidario ſuo.Coꝛneolꝰ:quẽ quidaʒ

coꝛneliũ vocãt.lapis eſt coloꝛiscarnei.hoc ẽru
bei obſcuriſiccarnis lotura. Hic apud rhenũ
fluuiũ inuenit᷑ reqᷓntiſſime.⁊ eſt valde rubeꝰ.
coloꝛem babens fere ſicut mimũ.⁊ qñ politur
multum ntter.
Hyhperationes.
¶ Exꝑtũ eſt ꝙ ſtringit ſanguinẽ.⁊ pᷣcipue mẽ⸗
ſtruoꝝ ? emoꝛroidaꝝ.fert᷑ etiã iras mitigare.
Sera. Airtꝰ iſtiꝰ la pidis eſt ꝙ qñ defert in
anulo repmit iracũdiã ⁊ cauſã litꝭ ante iudicẽ.

10

28 d

De Lapidibus

Etrepmit fluxũ ſanguinis:vndecunq; exeat

Popꝛie ⁊ ſanguinis menſtrui.

¶ Et qñ tit ec eo dentifrigiuʒ abſtergit ſoꝛdes
dentiũ ⁊ dealbat eos:⁊ facit eos pulchꝛos.

apiruſum. lrnn .

Ochiliũ.Pãdecta.ca.ccccxxxi.Lapis

e coõchilij. Hoc vocabulũ poni᷑ inquodã

electuario Auicẽne. qð eſt ð viciũ lapt

dis.⁊ qͥdã dicũt ꝙ eſt coclea marina: q̃ ðꝛ con⸗

chiliũ.⁊ qͥdã dicũt ꝙeſt coclea climaciarũ.ſᷣm

veritatẽ lapis eſt coclea poꝛphire marine. eſt
conchiliũ marinũ purpureſi.

aſpergitur ſup ipᷣa oleum.

Capitulum. lxu.

c Os grece. Arabice bager almaſeni: ſiue
amenſen. Latine lapis q́ᷓ acuit ferrum

velolearia. Sera. li. ag. cap. Hager almaleni

eſt lapis quo acui᷑ ferrum.

Hyperationes

vſachſen: phibẽt augmtari mãmillas puellaꝝ
qañ tꝑs:⁊ teſticulos pueroꝝ.⁊ eſt qꝛ virtus eius
infrigidat. ¶¶ Et idem auc. Dyaſ. Oñ acuitin
ſuꝑ ipᷣm ferrũ aliqð ⁊ linitur ꝙ aggregat ſuper
alopiciam: facit in ea naſci pilos.·
¶Etliniunt᷑ cum eo mãmille puellaꝝ? teſti⸗
culi pueroꝝ:⁊ ꝓhibet eos augeri.
¶ Et ↄuenit apoſtematibo eoꝝ amboꝝ.⁊ qñ ſu

Fricaſto almaſeni q accipitex lapide q icſt᷑

mit᷑ in potu cum aceto ↄuenit doloꝛi ſplenis ?

epilentie.⁊ fricatio eiꝰↄuenit alopicie.
¶ Abi ſciendũ qꝙ iſte lapis vocat᷑ ſimiliter cos
ocularia.qꝛ in ea fricant᷑ ſyeff.oculoꝝ. Ul cos
olearia:quia acuunt᷑ in ea inſtrumenta ferrea.

— - —

pitulum. xluj.
Vpꝛum. Ex li.de na. reꝝ.Cupꝛũ ſiue
c es:eſt eiuſdem duriciei cũ argento: et
eiuſdem liquationis. Hoc excepto ꝓ
eſt rubei coloꝛis. Es nulla rubigine coꝛrũpit᷑.
fetoꝛem bʒ ⁊ tñ dulce ſonat.¶ Phus. Es ſiue
cupꝛũ ſonoꝝ eſt ⁊ vocale.naturacalidũ.ſonus
eius ꝑ ſe rudis eſt. admixtũ vᷣo ſtanno vel arge
to vel auro validũ eſt valde: dulcẽq; tinnitum
habet. innit autem ceteris metallis:ſʒ vexat
auditum: niſi ſtanno cõmodius temperetur.

*

d d d

Trracttatus

Et ſuſile qͥdem eſt:⁊ in omeartificiũ ductile.ſʒ
cũ laboꝛe⁊ mo deramine verberantis nũq; vᷣo
ſic purgaripoteſt qͥn facile ↄtrahat coꝛruptelã
Durat iñ in annos plurimos.
DOperationes.
yſi.Es ãt a ſplẽdoꝛe aeris ðꝛ:ſic ⁊ aurũ et ar⸗
gentũ.Apud antiquos pᷣoꝛ Eis viß⸗ qᷓ; ferri
cognitꝰeſt.¶ Ereqͥppe pmi ꝓſcindebãt terrã ⁊

certamia belli gerebãt.eratq; in pᷣcio es magj.

Aurũ vᷣo ⁊ argentũ ꝓpier inuulitatẽ reijcie⸗

bant᷑. HNüc aũt viceueria iacet es ⁊ auꝑ ſummo
ceſſit honoꝛe.¶ Inter omia vᷣo metalla es vo⸗
caliſſimũ eſt ⁊ maxime poteſtatia.Ex eo ⁊ enea

lamina fiunt.

E

Capitulũ. xlvif.
d Raconites.Albᷣ. Dꝛaconites eſt
lapis a capitedꝛaconis extractꝰ.
tert᷑ ab oꝛiẽte vbiſunt dꝛacones
magni.Virt eiefficax ſiẽ lapidis qͥ vocat᷑ bo⸗
rax.q de dꝛacone extrahit᷑ adhuc viuo palpi⸗
tante. Inſidiant᷑ aũt dꝛaconibo doꝛmientibus
Et ſubito ſciſſo coꝛpe dꝛaconis adhuc palpitan
te euellunt lapidem. ,

Operationes.

¶ Alb.in mirabilibo diẽ ꝙ dꝛaconites deuincũ
tur inimici:õ venena valet ſi de vino extrahat
dz ferri in ſiniſtro bꝛachio. Amme em̃ actib
multaofert. His etiã ſuꝑffuitatiboq̃ generãt᷑ ĩ
aĩa liba ⁊ moꝛtꝭ coꝛruptio. Alterat ea qñ natali
moꝛte coꝛruptꝭ hũoꝛibo moꝛiũt᷑.⁊ qũ moꝛtua vł

coꝛrupta occiſa lacuerunt. “MZ
¶Egoãt ĩ ꝑtiboalmanie in Sueuia vidilapide
ſuꝑ quẽ ↄuenerãt plꝰq;.x.ſerpẽtes inter mon⸗
tes in q̊dã pꝛato.⁊ cũ trãſitũ facerẽt:inde dñs
terre milites euaginatis gladijs ſcidert ſᷣpẽtes
in mita fruſta.⁊ in fundo tñ qͥdã magnꝰ iacuit
ſerpẽs in multas ꝑtes inciſus:⁊ ſub capite ſer⸗

pẽtis inuẽtꝰeſt lapis niger ſoꝛmatꝰvt piramis
abſciſſa nõ plucidus in circuitu coloꝛis pallidi
