JiI7_fol

N12511886287

IIIIMIIIIIIIIII

08

TObingen

„
₰ℳ
*
G
—

Sorhanden

—=
—

* herbis et Päfgto.
De Ununalihmo irchaiübus
De Auibus et volatillbus

De Oiſabus natatilibus ( ibu

De Lapidibus t in terre venis nalck

De Brinis et tap ſpectebuse
Tabulamedicinulis Cum directo

nio ogentral vero oemis Sirantatug.. .

.

ririr Eee — ee

. 7 23
7 i
4

—

7

Munipotẽtis

,⸗ͤRê ,/7 eterniq; dei:totiꝰnatu
P I . 6 n re creatoꝛis oꝑa mira;
renkn5 bilia admirandaq; me⸗

cCcCüvüũ vicibe iteratꝭ crebꝛi
us pᷣcogitãdo reuolui.
NQualiter a mũdi exoꝛ
dio celo creato lucidiſſimis ipᷣm poꝛnauerit
ſtellis. Ouibo ⁊ influẽdũ increata oĩa ſubce
lo vim dedit ⁊ virtutẽ.Quõ etiã elemẽta qt⸗
tuoꝛ miro inter ſe modo differẽtia ex nihilo

pulcherrimo ꝓduxerit oꝛdine. Jgnẽevidelicʒ

calidũ ⁊ ſiccũ.A ereʒ calidũ ⁊ humidũ
frigidã ⁊ humidã.Terrã ſiccã ⁊ frigidã. Su

am ꝓpꝛiã vnicuiq; pꝛebens naturã.Oualiter

inſuꝑ ſummꝰ artit᷑ex ⁊ magiſter herbis:lapi

dibo:cũctiſq; aniantibo ꝓductis:qd vltimuz

boĩem:ceterꝭ oĩbo creaturis nobilioꝛẽ fecerit

atq; foꝛmauerit. Ac ſic cuncta diſpoſuit: vt

cũcta ſub celo eſſevitã ac modũ hñtia.Stel
lis mediantibo ſuã ſoꝛtirent᷑ naturã ac ſubſi⸗
ſtentie pmanẽtiã.Eſſentq; in oĩbo ex q̃ttuoꝛ
erumpẽtibo elemẽtis ſiue herbis:lapidiboſi
ue etiã aĩalibo q̃ttuoꝛ elemẽtoꝝ nature.cali⸗
ditas:frigidit aſ:hũiditas:ſiccitaſq; ꝑmixte
Etiã in huanis coꝛꝑibo in mẽſura ac tẽpera⸗

mẽto optimo vite ac nature hoĩs cõueniẽti.
Et illo ſtante temperamẽto ꝑfecta hõ potire

tur ſanit ate. Ipᷣo vero diſſoluto ꝑ debitire/

giminis diſſolutiõem:cum caliditas victrix
ſuꝑ ceteras exiſteret naturas frigiditatẽ ex/⸗

pellere laboꝛaret. Aut caliditateʒ frigiditas

extinguerevelit. Siue hõ cũ igoꝛdiatꝭ reple

ret᷑ humoꝛibo. Uel a naturali huiditate:ſi ni⸗
miũ ꝑ defectũ recederet.In magnas ſtatim
incideret infirmitates moꝛti appꝛopinquãs.
Huiꝰ autẽ ratio diſſolutiõis naturaꝝ.Inqͥ
bus hominũ vita cõſiſtit ⁊ ſanitas.Hõ vna

ſed multiplex foꝛet aſſignãda. Nũc eteni celi

occulte venenate influẽtie hoĩs nature ↄtra
rie. Tunc vero gꝗeris impuritas:ſeu cibo in⸗
cõueniens:laboꝛq; inoꝛdinatꝰ.Alieq; q;plu
res a ꝑfecta ſanitate trãfferentes hominem.
Quas enumerare om̃s ſi velim faciliꝰ mihi

foꝛet arene maris(vt arbitroꝛ)reddere rõnẽ

Pꝛoſfecto cũ plus mille circumſtent pericula
hoĩem. Suntq; accidẽtia ſanitatẽ hoĩs diſ⸗
ſoluẽtia. Juxta ſyderũ variũ influxũ fere in⸗
numera. Ita vt quo vgre ſecurꝰ ſit hõ ſanita⸗

tis aut vite vix vllũ momẽtum ſit reperibile.

HBec tacitus dũ mecum reuoluerem.Ex ad/
uerſo memoꝛabar creatoꝛis ſapiẽtiã:qua ab
initio generi humano in tantꝭ ꝑ eum ↄſtitu⸗
tis periculis de ſalubꝛi cõueniẽtiq; remedio

Pe.ohemunn . .

pꝛoniderit:berbis ſcilicet animãtibo ceteriſ⸗
q; creatur is quibo eã virtutẽ indidit vt natu
ras diſſolutas reducerẽt ad debitũ tempera

mentũ armoniã ⁊ ꝓpoꝛtionẽ. VUna eteni her⸗

ba calefacit.altera frigiditatẽ inducit.queq;

ſm gradum ſue complexionis ⁊ natire.Ce⸗
tereq; ſic creature in aqͥs ſeu terra eſſe habẽ⸗

tib:adↄſeruationẽvite hoĩs ↄferũt.Creato
renature ita diſponẽte.Vt harũ virtute her
barũ creaturarũq; ceteraꝝ homo virib de⸗
ſtitutus ꝑ pꝛimaꝝ qualitatũ diſtemperamẽ⸗

tum ĩ integrã redire poſſit ſanitatẽ.Et quiaĩ

hac moꝛtali trãſitoꝛiaq; vita carioꝛẽ ac deſi⸗
derabilioꝛẽ vere ſanitatis coꝛꝑis theſarum:
hoĩem poſſidere ſit impoſſibile. Sapiẽte di⸗
cente Eccliaſtici.xxx. Melioꝛ eſt inqͥt oĩ au
ro ⁊ argẽto ſaus anie ⁊ validũ coꝛpꝰ qᷓ; cen⸗
ſus immẽſus.NHon eſt enĩ cenſus ſuꝑ cẽeſum
ſalutis coꝛpoꝛis. Viſuʒ eſt mibi foꝛe optimũ
eum cõponere libꝛũ multitudinẽ figurarum
ſub ceri pꝛopꝛijs coloꝛib effigiataꝝ herba/
rum:lapidũ:aĩalium:ceterarũq; creatur aruʒ
cõtinentẽ ipᷣaꝝ etiã deſcriptã virtuteʒ. Nec

laudabilius efficere me potuiſſe hoc opere:
cũ beneualẽtibo magnũ afferat ſolatiũ.pati⸗

entibuſq; ↄferat nõ modicã vtilitatẽ. Jdipᷣm
autẽ ꝑficiendũ me pne pncipaliſſimeq; cha

ritas vꝛgebat.que eoꝝ inopie me fecit cõpa

ti:quibatemperalis nõ ſubmiſtrat facultas.
pꝛo neceſſitate cõducendi medicos ⁊ apote⸗
carios pecunia eis deficiẽte.Ham hi buius

doctr ina libꝛi adiuti:ſumptibo ad modũ exi⸗

guis cõcurrẽtibo.Ipſis ſibicõferre valebũt
pꝛeſeruatiua remedia pfectaq; medicamina.

Ad idem aggrediendũ nõ minꝰ me mouit:ſʒ

ꝑmaxime nobilis quidã dñs qui regna ter
raſq; varias peragrando:videlicet alemani
ꝗm:Italiam:Hyſtriã: Slauoniã:Croaciã:
Dalmaciã:Greciaã:¶ oꝛſoniã: Hoꝛeã:Can
diam:Rhodum:Cypꝛiam:Terrãquoq; ſan
ctam cumſua ciuitate Hieruſalẽ. Ab inde
paruã eũdo Arabiã verſus montẽ Synai.
A monte Syna verſus mare rubꝛũ Alcayr
7 Babylonẽ. per Alexandriaʒ vſq; in Egv⸗
ptum.⁊ cetera de ſepe dictis herbis:aĩalibo:
lapidibo:ceteriſq; ad cõfectionem medicina
rũ neceſſarijs.⁊ ꝓpter raritatẽ incognitꝭ.ma
gnam accepit experientiã:eaꝝ virtutẽ deſcri
bens ac earũ ſimilitudines ſub lineamentis

cõuenientib:certiſq; coloꝛibo effigiare ꝓcu⸗

rauit. Que etiã omia ⁊ ſingula ſub debitꝭ fi-⸗
gura:foꝛma:coloꝛe:exquiſitoq; oꝛdine in pꝛe
ſenti oꝑe depicta inuenies.His igit᷑ duobꝰ
ꝓmotus laudabile hoc opus incepi:dei fre⸗

tus quxilio.cõfeciq; ex ꝓbatiſſimis medici⸗

3

. . ractatus

narũ mgr̃is:Auicenna videlicet Hypocra

te.: Galieno: Vincẽtio: Serapione: Plataa
rio: Plinio: Dyvaſcoꝛide:Pandecta: Johan

ni meſue.Paladio:Conſtãtino: Almanſoꝛi.
Ceteriſq; q́;plurimis nõ minꝰ exꝑtis. Pla⸗
cuitq; vt oꝛtꝰ ſanitatꝭ appellaret. ¶ Diuidit᷑
güut hic totꝰ liber ĩ tractatꝰ octo:q̊ꝝ vnuſqͥſ⸗
qᷓ ſingularẽ ↄtinet materiã.Pꝛimꝰ itaq; tra
ctat de herbis ceteriſq; qᷓ ad vſuʒ medicie cõ
currũt. In q̊ͥ etiã herbaꝝ aptas figuraſ cõpe
nies. Scòs de natura cõplexiõeq; multoꝛũ
aialiũ vitã in terrꝭ ducẽtiũ. Tertiꝰ de ainb⸗
eagrũq; naturꝭ. Quartꝰde piſcibo earũq; ꝓpꝛie
tatib ⁊ naturꝭ.Qnitꝰ de lapidibo pᷣcioſis eo
rũq; vᷣtutib.Sextus de diſpoſitiõevꝛine eiꝰ
coloꝛe ⁊ ſigniſicatiõe. Septimꝰ ↄtinet regis
ſtrũ ꝓ facili ingẽtiõe egritudiiũ ⁊ remedioꝝ

beti oꝛdint᷑:oĩaĩ hoc libꝛo ↄtẽta demõſtran/
tẽ. Per gat hic oꝛtus nr redolẽs ameniſſimꝰ
in vniuerſũ oꝛbẽ:cũctoſq; ſeſe ðſiderãtes re

creet.Tibi igit᷑ o creatoꝛ celoꝝterreq; qͥ

ctis herbis aialibo:lapidiba ceteriſq; ĩ oꝑe h̊

ↄtẽtis:influ xiſti curatiuã virtutẽ: ĩimẽſas re

fero gr̃as:cũ theſauꝝ hũc hactenus abſcon
ditum mihi dederis in lucem ꝓducere.Tibi
honoꝛ ⁊ gloria in ſecia ſempiterna. Amen.

Capitulum. f.
Arona.Pãdecta ca.i.Aaron grece
a. Arabice Siricantica. atine vero
Barba garon: vel laurus velſerpe

taria minoꝛ. bidẽ aaron herba eſt hñs ſolia

dꝛagontee ſilia: ſed minoꝛa ⁊ plana:nõ varia
hyñs virgã duaꝝ palmaꝝ:⁊ coloꝛẽ purpureũ

Cuius ſemẽ coloꝛis eſt crocei.⁊ hʒ radicẽ al⸗
bãhabentẽ bulbi rotunditatẽ ſilem tragon⸗

tee q̃ cruda ⁊ cocta mãducari põt:q; non eſt
vglde amara. Yolia eius poſita in ſale man⸗
ducant᷑. Eſt ca.⁊ ſic. cõplexiõis ĩ.i.gra.virtu
tis diſſoluẽdi:laxãdi ⁊ extenuãdi.iſ Gal.li.ij

de cib.circa finẽ ca.ð aarõ.E ſt qͥdẽ radix hu
ius plante ↄſilis comeſta ei que rape.Et ſub

metioe eg dit:Et opoꝛtet quidẽ pꝛioꝛ eſt ipᷣius effunde
Octauus ⁊ vſtimꝰ ↄtinet tabulã ̃m alpha⸗

re aquã f̃ᷣm elixationẽ.deinde ĩ alterã calidã
intro mittere:vt in cauliba ⁊ lenticula dictuʒ
eſt.Et idẽ li.vi.ſim.far.ca.Aaron ſiue ſerpen
taria minoꝛ. Hec enĩ ex terreſtripceſſit ſuba
calida.Et ideo abſterſiue virtutis eſt:nõ tñ
violenter ſicut dꝛagontea:ſed ĩ calefaciẽdo ⁊

ſiccando pꝛimi gradus ſ̃ᷣm vtrũq;. Sed vtili

oꝛes ſunt radices ipſius.¶ Paulus ca. Aa⸗
ron calide ⁊ ſicce eſt cõplexiõis in.i.gra.
Hoyperationes
HDyaſ.ca.Aaron.Virtꝰ ſiue oꝑatio ipſius
eſtĩ ſemĩe radice ⁊ ſasruvts fimo buba
lino ⁊ cathaplaſmatibo adhibita podagricis
medet᷑.¶ Radix eiꝰextenuat pingues bumo
res nõ mediocriter. VUñ ad expellẽdũ toꝛacꝭ

bumoꝛẽ vtiliſſima ẽ tota herba.Extenuato
riã hʒ virtute:ſed non foꝛtẽ ſicut dꝛagontea:

ſic tñ calefacit.i¶ Radix eiꝰcollectareponit

ſicut dꝛagontea ⁊ ciclamis.¶ Pandecta ad

menſtrua ꝓuocanda:ſuccus eius ꝑ peſſariũ
init iatur.¶¶ ontra inflatiões auriũ tuburo

ſitates aaron cũ ipſa herba buliat᷑ in vino ꝛ
oleo cõmuni addito cymino fiat inde empla
ſtrũ.¶ Cõtra emoꝛroides vłficus herba ipᷣa
⁊ tapſus barbatus decoquant᷑ in vino vl aq̃

⁊ fiat ſuꝑ eis eucatiſma.¶ Cõtra frigida apo
ſtemata herba ipᷣa cũ tuburoſitatibo cũ au⸗
xugia veteri terat᷑:et in teſta calida ponatur
⁊ ſupponat᷑.¶ Cõtra ſcrofſulas nouellas ber

ba ipᷣa ⁊ ſquilla cũ auxugia vꝛſina veteri ſuꝑ

ponat᷑.¶ Ad faciẽ depurandã ⁊ cutim ſubtili
andam ex tuburoſitatib ſuis deſiccatis fiat

pulu is ſubtiliſſimus: ⁊ ↄficiatur cũ qqua ro

ſarũ:⁊ ponat᷑ ad ſolẽ donec aqua ex toto ↄſu
matur.⁊ ita fiat ter vel quater vel amplius:⁊

ex puluere ſolo vel cõfecto cũ aquaroſaꝝ ila
liniatur facies.⁊ hec vocat᷑ gerſa yel ceruſa

—

8

8 & ς¾ àͤN

E

De herbis

ſerpentarie minoꝛis.Et ſil põt fieri de maio
ri.¶ Gał.ij.de cibis.Eſt eni ipᷣius nutrimen⸗
tũ bonũ ſi aliqͥs ex pectoꝛe ⁊ pulmone aliqͥd
expellere vellet in ipᷣis collectoꝝ ⁊ groſſoꝛũ
⁊ viſcoſoꝝ humoꝝ iã comeſta.i¶ GBal.de ſim.
far. Radices aaron comeſte incidũt inciſio⸗
ne tẽperata humoꝝ groſſiciẽ.quare ⁊ excre⸗
ationibo que ex toꝛace ſunt idonee. Dꝛagon
tea vero ad hoc magis eſt idonea.

Capitulum. inj.

Bꝛotanũ gre.⁊ la.ara.heſum. Pli.li.

a xxi. Abꝛotanũ eſt herba iocũdi odo

ris ⁊ grauis.floꝛeteſtate.flos eiꝰ eſt
aurei coloꝛis:vacuum ſponte puenit. Serit
aũt ſemĩe meliꝰ qᷓ; ſurculo vel radice.¶ Se.
li.aggre.ca.Abꝛotanũ.Sũt eiꝰ due ſpecies.
vna ðꝛ maſculus ⁊ alia femĩa:ſʒ femĩa eſt fere
ſicut maſculꝰ.⁊ dꝛñt ĩ hoc ꝙ ipᷣa ẽ plãta ſilis
arbuſto hñs folia alba.⁊ eſt plena folijs que
ſunt ſuꝑ ramos eiꝰſciſſa parua ſciſſura ſiẽ fo.
feniculi.⁊ in ſũmitateiꝰ eſt flos ad rotũdita
tẽ tendẽs.aurei coloꝛis.apparẽs in eſtate.⁊
habet odoꝛẽ bonũ cũ pauca grauedie amari
ſapoꝛis. Maſculus vᷣo hʒ ramos lignoſos
gliqntulũ ⁊ ſubtiles.⁊ eſt hñs ſemina parua
ſicut abſinthiũ ¶ Dyaſ.ca.de abꝛotano.Ab⸗

rotanũ qð multi eracleã dicũt aut gliciaco⸗

non.⁊ eſt femĩa:eius frutex eſt cũ albis folijs

minutis ⁊ diuiſis ſicut erifio.circa ipᷣa flo⸗
res hñs auroſos:⁊ in eſtate naſcẽtes.⁊ ipᷣa ẽ
odoꝛata cũ aliq̃ grauedie.guſtũ hʒ amariſſi⸗
mũ.tale eni eſt ſiculũ abꝛotanũ.i¶ Ga.vi.ſim.
far.ca.i.Abꝛotanũ ex eo ẽ maſculꝰ ⁊ femĩa.⁊
ipᷣius ſuba eſt terrea quã ſubtiliauit caloꝛ:⁊.
ſapoꝛ eiꝰeſt amarꝰ.⁊ eſt in eo paꝝſtipticitatꝭ.
c ca.in.iij.gra.⁊ ſic.in.ij.Et ẽ calidiꝰ abſin⸗
thio ⁊ minꝰ ſtipticũ vel acerbũ.⁊ eſt cũ q̃daʒ
ſalſedine. ꝓpter qð cacoſtomaticũ eſt Sʒ ab
ſinthiũ euſtomaticũ eſt:pꝛecipue ponticum.
¶ Aui. li.ij.ca.de abꝛotano. Abꝛotanũ eſt ca.
⁊ ſic.in.ij.gra.⁊ ẽ ſubtile amaꝝ.et in ipᷣo ſunt
terreitas ⁊ ſubtiliatio.i¶ Pla.Abꝛotanũ eſt
ca.in.i.gra.ſis ĩ.ij.ſubtile amarũ aduſtũ.

Dperationes

Pan.ca.x. Si ex abꝛotano fiat cinis:⁊ ex

eo facto lixiuio caput lauet᷑:curat allopiciã.

hoc oꝑatur ſilr ipᷣa herba in lixiuio bulita.
Semen eirꝰ ĩ aqua bulitũ curat aſma ⁊ pe

ctoꝛis ↄſtrictionẽ.¶ Abꝛotani fumigiũ ſerpẽ
tes excludit. Succus eiꝰ bibitusvalet ↄtra
venenũ reptiliũ.¶ Euatiſma ex aq̃ ebulitio
nis ipᷣius factũ ꝓuocat mẽſtrua. Ipᷣa herba
cũ oleo veteritrita ⁊ ꝑuncta:frigoꝛa tiptica
febꝛium curat.¶ Bal. in li.vtõ. Abꝛotani fo⸗

lia ⁊ floꝛes vlceꝝ mundificatiua appꝗrent etꝰ
exacerbatiua.qͥnet iam quotq̃tᷣm periodos
occupant᷑:ſi etiã ſuꝑfricaueris ante inuaſio
nẽ minꝰ rigebũt.qꝙ aũt lumbꝛico occidat de⸗
cens eſt:eo ꝙ ipᷣm eſt amaꝝ.¶ Et elixũ cum
malo citonio.vel pane appoſitũ ſanat inflati
ones oculoꝝ:⁊ ↄfert puſtulis cruda ipᷣa her
ba ⁊ elixa.¶ Abꝛotanũ vſtũ ca.⁊ ſic.eſt vᷣtu⸗

tis plus qᷓ; cucurbita ſicca vſta. Idem iſtavl

ceribo humidis ↄuenit ſine inflãmatõe: ⁊ ma

xime ei qᷣ in pꝛepucio pudendi exigere cerni
tur. Et iõ ad alopicias ↄfert cũ oleo veteri.ſ.
anetino aut ſiſamino.E ſt eni ſubtiliũ partiũ

moꝛdicatiuũ ⁊ calidũ.iſ Aui.Abꝛotanũ ad/

uſtũↄfert alopicie:ppꝛie cũ alkerua:aut oleo

de rafano.Et abꝛotanũ cõfert ad hoc vt na⸗

ſcat̃herba q̃ tarde ẽ nat iuitatꝭ:qñ coquit᷑ cũ
qbuſdã oleis ꝓpter ſuã aꝑtionẽ.¶¶ Et cõſtrin

git ſanguinẽ gingiue.⁊ reſoluit agpoſtemata
flegmatica.¶ Dyaſ. Semẽ abꝛotani elixũ in

aqua:aut crudũ infuſum in aqua:oꝛtomicis
medet᷑ quaſſat iõibo pleureticis ⁊ paraliticꝭ
cũ betonica ⁊ ↄdito data.⁊ ſciaticis ⁊ diſſu⸗

rie ſingulare pꝛeſidium eſt.¶ Sera. Soluit

ventrem: expellit lũbꝛicos ⁊ aſcarides:⁊ ſol⸗
uit ſuꝑſtuitates flegmaticas ab inteſtinis.
Iſto ſemine caremus in partibus iſtis.
dn ari

4 O Nd à

„

Capitulum. iiſf.

Bſinthiũ la gre. abſinthion. Ara . ſa⸗
a ricon. Abſinthiũ grecũ nomẽ eſt:cu
ius ꝓbabiliꝰ eſt qð in ponti regione

naſcit᷑ Ande ⁊ ponticũ appellat᷑.la.lib. de

ſim. me. Abſinthij duo ſũt genera.vnũ ĩ pon

to inſula reꝑit᷑. Ael qꝛ ponticũ hʒ ſapoꝛẽ.co⸗
loꝛẽ hʒ viridẽ. ſapoꝛe amaꝝ.⁊ tale minorꝭ eſt

tffectus. Aliud eſt abſinthiũ romanũ:⁊ meli

us ex eo eſt qð eſt remotũ ab odoꝛe maris.et

qð oꝛit in terris liberꝭ:⁊ hʒ folia alba lenta ⁊
plana in fineveris collgit᷑vmbꝛa ex ſiccat᷑:
2 ꝑ annũ ſeruat᷑. Abſinthiuʒ duas vᷣtutes hʒ
ecõtrarias.ↄſtrictiuã ex groſſitudine ſube ⁊

ponticitate. laxatiuã ex caliditate: amaritu
dine.i¶ Gał..in epla quã Glutoni miſit.Abſin

thiũ inqͥt vᷣtutes pᷣrias hʒ.vnã laxatiuaã:⁊ al
terã ſtipticã ꝓpter hoc ſidat᷑ in moꝛbo nõdũ
digeſto. materiãvt fugat inobediẽs indurat.
vñ q̃ſi bellũ facit. AUirtꝰ eni laxatiua materi

am mouet: vt cũ egeſtiõe exeat:⁊ virtꝰ ſtipti⸗

ca materiã indurat:et phibet ne moueat᷑ qre

laboꝛat natura.Quo dato cũ materia moꝛ⸗
bi digeſta eſt fit obediẽs:faciliſq; ad exeũdũ

duob modis. UVno q;vis laxatiua eiꝰ mate

riã diſſoluit.Altero qꝛ ponticitate ſua cõpe⸗

rimẽte adiuuat ad excludẽdũ materiã moꝛ⸗

bi:qᷓ eſt ↄcauitatib. mẽbꝛox. ¶ Et Hypo.in

Tractatus
quacdz epla. Abſinthion? calidũ qͥdẽ medio

criter. ſuccus aũt nimis humoꝛes colericos
ſi fuerit infuſum ĩ vino.ꝑ vꝛinã purget ꝓpter

qð in vẽtre flegma ↄſiſtẽs nibil iuuat.vᷣtuteʒ
eniĩ ſtipticã bʒ.⁊ q̃ in eo eſt amara virtus eſt.
¶ Conſtã.in li.graduũ.Abſinthiũ ca.eſt in.i.

gra. ſic.in.ij.Ex li.de na.re. Anũ eſt genꝰ ab⸗
ſinthij viride magꝭ amarũ.aliud vero ſubal⸗
bidũnimis amarũ.Et ðꝛ habere qualitates

ↄtrarias.ſ.ſtrictiuã ex groſſitudine ſubſtan
tie. Et laxatiuã ex amaritudine ? caliditate.
¶ Aui. Abſinthiũ eſt herba ſimilis folijs oꝛi

gano. ca. in. i. ſic. in.ij. Et eius ſuccus ſictioꝛ

eſt in. iij. Eſt autem herba amara ⁊ ſtiptica a⸗
peritiua ⁊ acuta.¶ Pli.li.xxvij.Abſinthij ge
nera ſunt plura. Santomicũ dictum a gal⸗
lie ciuitate. Ponticũ a ponto vbi eo pingue
ſcunt pecoꝛa:⁊ ob id ſine felle reꝑiunt᷑. Hec ẽ
aliud pꝛeſtantius multũq; italico eſt amariꝰ.
Sed medulla pontici ducꝭ.ber ba facilima:
2 int er oqaucas vtiliſſima.

Dperationes
¶ Pli.li.vtsõ.Abſinthiũ ſtomachũ roboꝛat:
⁊ob hoc hic ſapoꝛ trãſfert᷑ in vina. Nauſeas

maris arcet in nauigatiõibo potũ.¶ Succꝰ

eius libꝛos ⁊ ligno ꝑ multos annos a vermi
bus ac muriboſeruat.i¶ Ad digeſtionẽ etiã ⁊
ſtomachũ ↄfoꝛtãdũ multũvalet:ſi coquat᷑ cũ
oleo:⁊ inungant᷑ coꝛꝑa humana ex eo a moꝛ
ſu ⁊ moleſtia puli cũ ea pꝛeſeruat. Cõtra lo
quelã amiſſum optimũ remediũ eſt. Eſt ergo
abſinthiũ herba quidem amariſſima: ſaluti

humane cõmoda.¶ Aui.Abſinthiũ ꝓhibet

pannos atineis ⁊ coꝛruptiõe vermiũ.Abſin
thiũ libꝛos a muribo ⁊ tineis tutos reddit.
¶ Cõtralũbꝛicos ſuccꝰ abſinthij cũ puluere
betonice vel cẽt aurie:vel pſicarie:vel nucle⸗

oꝛũ pſicoꝝ ſucco:vel ſuoꝝ folio det᷑.i¶ Joh.
me.ĩ ca.de abſin. Abſinthiũ educit colerã a
ſtomacho ꝛ inteſtinis ⁊ epate.⁊ extẽdit᷑ oꝑa⸗
tio eiꝰ ad venas:⁊ mundificat eas ab hũoꝛe

colerico ⁊ aqſo.⁊ interduʒ ducit ipim ꝑ vias
vꝛine:⁊ pᷣſeruat abſinthiũ a putreſactiõe:⁊ ꝓ
pꝛie potus infuſiõis ipᷣiꝰ in vino decoctiõis

ſingulis diebo circiter.ꝭ.i.aut.ij.vel aq̃ ſubli⸗

matiõis eiꝰ.i¶ Et oleũ ex eo factũ ↄfert dolo
ri aurꝭ ⁊ tinnitui ⁊ ſurditati:⁊ colluit᷑ os ace⸗

to decoctiõis eiꝰ a c&tice citri: ⁊ ↄfert fetoꝛi
oꝛis.Et abſin. coꝛroboꝛat ſtomachũ⁊ epar:

⁊ excitat appetitũ moꝛtuũ.i¶ O pilatõeſ aꝑit

⁊ moꝛbos opilatiunũ curat:⁊ vermes ĩterfi⸗
cit ⁊ educit ꝓpꝛie emplm ĩ hũo moð.ꝝ.abſin.
Z.ij. eufoꝛ. Z. i. coꝛnu cerui aduſti. EZ. f. melł
qtum ſufficit. ¶ Konfert ⁊ abſin.iuuamentũ

—

d &%

De Herbis .

magnũ febꝛibo lõgi tꝑis:⁊ febꝛiba opilationũ

¶ Modꝰ oꝑatõis ſucci eiꝰ expme ſucci ipᷣiꝰ
qᷓntitatẽ quã voluerꝭ:⁊ ꝓpꝛie ĩ medio veris:
purifica illũſ̃ᷣm modos notos ⁊ fac ſiccarei
ſole vel cinere ca.ĩ vaſevitreo ſicut ſiccat᷑ alo

es.Aq̃ aũt ſublimatiõis eiꝰ fit ſicut fit aq̃ ro
ſaꝝ:⁊ ſilia q̃ fiũt in vaſis ſublimationũ.

Capitulum. iiij.
CLlcatia gre.⁊ la.ſed ara.altarti. Aui.
li.ij.ca.de accatia dicit:q; eſt ſuccus

gltarti. hoc aũt carẽtes facimꝰ ð ſuc

co pꝛonelloꝝ.Accatia ſᷣm q̃ſdã eſt ſuccꝰ pꝛu⸗

nelloꝝ ĩmaturoꝝ:q̃ latine vocant᷑ acrinee.ſʒ

falſo.q;ꝛ vt ait Sera.li.ag.Accatia fit ex fru
ctu cuiuſdã ſpinoſe arboꝛis gũmi arabici:q̃
noĩat᷑ amgailem.¶ Dyaſ.ca.de acca.Acca⸗

tia fructꝰ ẽ arborꝭ ſpinoſe.q̃ maxiĩe ĩ egypto

naſcit᷑. Hic fructꝰ velut oliua pᷣmit᷑⁊ ſuccus
in ſole ſiccat᷑. Eſt &̊ optima q̃ eſt leuis ⁊ ſubꝛu

fa cũ ſuauitate odoꝛis ſubacida:⁊ guſtu val⸗
de ſtiptica. Hec eĩ masie de ĩmaturo fructu
pᷣmit᷑. Hã nigra ẽ de maturo fructu.Oĩs au
tẽ accatia ſtringit ⁊ deſiccat nimis:⁊ infrigi

dat abundãter.frigida ẽ in.ij.gra.⁊ ſic.in.iij.

¶ GBal.vi.ſim.far.ca.de acca.Accatie et ipᷣm

dẽ foliũ eſt acerbe.⁊ fructus ⁊ ſuccus q qdẽe

⁊ lotus debilioꝛ:ſimul ⁊ minꝰ foꝛtificatiuum

efficit᷑:q̃ndã acredinẽ in lotura abijciẽs. Si

vo ⁊ ſuꝑungat᷑ alicui mẽbꝛo ſano:ſtatĩ illud

ſiccius ⁊ aridiꝰ oñdit.Et caliditatꝭ qͥdẽ ſen⸗

ſum nunq; fert.frigiditatẽ vᷣo nõ valde vehe

mẽter hʒ.Palã ergo ꝙ frigidũ ⁊ terreſtre eſt
farmacũ:admixta etiã ſibi quadã aquoſa ſub
ſtãtia. Putabit᷑ aũt nec ſubtiliũ partiũ eſſe.ſʒ
hr̃e quaſdã partes diſperſas ſubtiliũ partiũ.

Caliditate in lotura decedente.ponat᷑ autẽ et

hmõi tertij quidẽ gradus ſiccantiũ.ſecundi
vero in frigidantiũ:poſtq; fuerit lota.

HPHPHyoperationes

DDyaſ. Accatia ignẽ ſacrũ extinguit:⁊ per?
mones ſ. anat. erigia oculis tollit. vulneri⸗
oculoꝝ mirificẽ pꝛodeſt.pꝛo⸗
fluum mulieris ſtringit.ſtericis ſubuenit.flu
xum vẽtris bibita⁊ ſupporita ꝓhibet.capil⸗
los inficit.⁊ lota ſicut cadimia ſolet oculo2ꝛ

bus⁊ tumoꝛibʒ

ↄtectiõiba miſceri.¶ Itẽ ſuccus eiꝰ collirijs

miſcet᷑.Humay in li.de tyriaca.accatia ter⸗

minus eiꝰ eſt ꝙ eſt foꝛtiſſime ſtipticitatis.

Capitulum.v.

a Cetoſa la.gre.oxilapatiũ.Arabi.hu
mad.Sciẽdũ ꝙ acetoſa apud Aui.
a üiij

O N8 à

lHi.ij. pꝛio ca. Et apud Dyal · in pꝛio ca. Et ꝑ

Sera.ca.de acetoſa Idẽ eſt ꝙ lappaciũ. VUe
rũ hoc nomẽ acetoſa ↄuenit ꝓpꝛie illi ſpeciei
lappacij:qð eſt acetoſi ſapoꝛis.que ð: fuiſſe
cognita ab Auicenna cũ dixit. Et non eſt in
ſilueſtri ſicut dicunt acetoſitas.quaſi dicat:

q; bene noui.¶ Vnde Aui.in.ij.ca.de aceto

ſavocat lappaciũ acutũ acetoſaʒ dicẽs.Ace
toſa alia domeſtica: alia ſilueſtrꝭ Cindevera
acetoſa eſt domeſticũ lappaciũ in qͥ eſt aceto
ſitas.quoniã acetoſa ſilueſtris vel lappaciũ

agreſte nõ ẽ acetoſum. Et ideo dicit Aui.

nõ eſt in ſilueſtri ſicut dicũt acetoſitas.imo

foꝛſitan eſt mgadzm ex ea acetoſitas:qꝛ in
gcetoſa domeſtica q ł neſticũ e
eſt acetoſitas.Et ſubdit ꝙ lappaciũ ſilueſtre

aq̃ lappaciũ domeſticũ eſt

„
„

vel acetoſa ſilueſtris eſt foꝛtioꝛ m oĩ re ⁊ acu⸗
tioꝛ.i¶ Dyaſcoꝛides q̃ttuoꝛ dicit eſſe ſpecies
lappacij vt iuenies ſi leges lappaciũ.De qb⸗

eſt vna quã vocant oxilappaciũ.i. acetoſum

lappaciu.⁊ illa eſt aceioſa.¶ Dyaſcoꝛi.ca.de
acetoſa.Acetoſa ẽ duplex: maioꝛ ⁊ miĩoꝛ.ma

ioꝛ eſt oxilappaciũ.minoꝛ hʒ ſolia minuta cũ

ſtipite paruo ſeminibopleno.ↄueniũt in vᷣtu⸗
tibo:ſed maioꝛ efficaciꝰ o = vocabula
inuenies etiã ꝑ aggre.nicaſi.Sed ſciendum
ꝙ maioꝛ acetoſa eſt qda moderni vocat ace⸗
toſelam. ¶ Pau. ca. de acetoſa. Acetoſaẽ fri
gida ⁊ ſicca in ſecundo gradu.⁊ ſemen gi⸗ fri

gidum in pꝛimo:ſiccum in ſecundo.

Pherationes
HAuicẽna.Radix acetoſe cũ aceto couenit
ſcabiei vlceroſe ⁊ excoꝛiatione vnguis.⁊ qñ
coquitur cum vino ↄuenit emplaſtrũ eiꝰ al⸗
baras ⁊ empetigini.i¶ Ex ea fit emplaſtrum
ſcrofulis.ita ꝙ ðꝛ ſi radix eiꝰ ſuſpendat᷑ ĩ col
lo habẽtis ſcrofulas iuuet᷑ea.i Et eiꝰ deco

cCtio cũ aqua calida ↄuenit pꝛuritui:⁊ ſimilłi⸗

ter ipᷣamet in balneo eſt vltima.i¶ Colluitur

os ſucco eius in vino:⁊ cõuenit apoſtemati/

bus que ſunt ſub auribo.Conuenit vctericie
nigre cum vino:⁊ ſedat nauſeam:et comedit
ꝓpter deſideriũ luti.ipᷣa ⁊ ſemẽ eius ſtringũt.
7 pꝛopꝛie eius que magna ex eo eſt. Serapio
aucto. Dyaſco.Folia acetoſe quando come
dquntur ſtr ingunt ventrem. et ſemen acetoſe
habet ſtipticitatem manifeſtam. Semẽ eiꝰ

etiam bibituz cum vino ⁊ qaqua.Et ſimiliter

flos eius conſerũt vlcerationi inteſtinoꝛũ:⁊
fuxui antiquo ⁊ puncture ſcoꝛpionis.

5 *

Loꝛus. Iidoꝛus in libꝛo etymoloi⸗
a garuz libꝛo. xvij. Acoꝛus eſt herbafo
lijs ſimilibus vridis.radicibus odo

ris acerrimi:ſed iocundi.pꝛopter quod aro⸗

matica eſt.Dvaſcoꝛi.Acoꝛus:id eſt venerea
vel affrodiſia.⁊ eſt herba habens folia vyri ſi⸗
milia lata ⁊ oblonga exalbida:in ſummum
denſa ⁊ acutaquaſi gladius.auroſum habet
floꝛem. radicem diſſimilem. obtoꝛtaʒ genicu⸗
latam ⁊ nodoſam:exterius ad rubedinẽ de⸗
clinantem:guſtuʒ acrem ⁊ aliquatenus odo
ratum.ſemen vero habet planum ⁊ ſpiſſum ⁊
integrum:⁊ ipᷣm odoꝛis ſuauis.poteſt quod
⁊ meu:ſed in omnibus efficatioꝛ eſt et magis
calefacit.¶ Anicenna in.ij.canone.Acoꝛus
eſt radix plante ſuper quam ſunt nodi ad al⸗/
bedinem declinantes:in qua eſtodoꝛ hoꝛribi
lis:parumq; boni odoꝛis.⁊ eſt calidus ⁊ acu
tus.Dixit autem GBalienus:qꝙ in medicina
nõ adminiſtratur niſi radix eius.Eiuſq; vir⸗
tus eſt pꝛopinquavirtuti ariſtologieꝛvyreos.
melioꝛ eſt acoꝛus ille qui eſt ſpiſſioꝛ: magiſqʒ;
ſolidus ⁊ dulcioꝛ:ac melioꝛis odoꝛis. Natu
ra calidus eſt ac ſiccus in pꝛincipio ſecundi
gradus ⁊ vſq; ad medium.i¶ Pan. Acoꝛus
calidus ⁊ ſiccus in ſecũdo gradu.que ſimilis
ter gladiolus vocatur:qui non ti in aquo⸗

F

De Herbis

ſis locis ſed etiam ſiccis et marinis creſcit.
Eſt alia ſpecies gladioli quam inuenies ſi le
ges capitulum gladiolus de. H.
Dperationes
Kontra vitium ſplenis et epatis accipiat
libꝛa vna acoꝛi aliq̃ntulũ triti:?ð macereturꝑ
tres dies in aceto poſtea coquatur ad medi/

um aceti ⁊ coletur ⁊ colature addatur mel:?-

iteruʒ ad conſumptionẽ aceti coquat᷑. Iſtud
gutem oximel detur quotidie in mane pati⸗
enti cũ decoctione acoꝛi.¶ Ad idẽ. Re.lS̊.ſ.
ſucci apij ⁊ pulueris eius.=2.ſ.⁊ aceti lbᷣ.f.o⸗
lei cõmunis.ʒ.i.ſerapini.ʒ.ij.pulueris armo⸗
niaci.ʒ.ij.ſimul permitte per noctẽ.⁊mane co
que vſq; ad medium.deinde appone puluerẽ
ipᷣius acoꝛi.⁊ ex tali vnguento ſplenẽ ⁊ epar
malaxando manib inunge. Et ſi vis facere
cerotum:adde decoctioni ceram:⁊ ex tali ce
roto vnge. Vinum etiã decoctionis eius va
let ad idem ſed non detur febꝛicitanti. Cõ
tra vctericiã coquatur radix acoꝛi in aqua ⁊
coletur:⁊ in colatura coquatur cicera rubea
⁊ detur ius patienti ſummũ remediũ eſt ſi fu
erit ſine ſebꝛibo. Balneum eius ad ideʒ valet
¶ Dicitur ꝙ ſiquis habet acoꝛũ ſuꝑ ſe nũq;

poteſt incurrere fluxũ ſanguinis vel ſpaſmũ.

¶ Gal.Acoꝛus ꝓuocat vꝛinas:⁊ ſplenibo ſcli
ratis cõſert:⁊ abſtergit ⁊ ſubtiliat groſſiciẽ.
coꝛtice melioꝛ eſt ſuccus eiꝰ.i D yaſcoꝛides.
Succus radicis eius clarit atẽ oculoꝝ pꝛe⸗
ſtat mirifice.que radix calide et ſicce eſt vir⸗
tutis nimiumꝛ leptomeris ſcliroſim iuuans
ſplenis: ⁊ mouens vꝛinã potato ſucco.¶ Aq̃ᷓ
vero inqua decocta ſuerit diuretica eſt. vti⸗
lis etiam eſt ⁊ pleureticis ⁊ toꝛacis paſſioni⸗

bus ⁊ epatis ⁊ terminoſis ⁊ coꝛruptelis ſple
neticis vtilioꝛ eſt:⁊ ſtrãguirioſis:qui vꝛinaʒ

faciunt cũ doloꝛe.Et ad moꝛſumſerpẽtis et⸗
ficax eſt.¶ Ad mulierũ menſtrua ꝑ ſomeniũ
vtilis eſt.miſcetur etiam antidotis ⁊ tyr iacꝭ

Ad duriciẽ vꝛine ex radice eiꝰ cũ aqua de⸗

cocta ad tertiam dabis bibere pertriduum:
2 vꝛinam mirifice deducit.⁊ ſtranguiriam ſa⸗
nat.¶ Ne apes examinent ⁊ ſugiant herbaʒ
ipᷣam in vaſe apum ſuſpende:⁊ a vento nun⸗
q́; ſeducentur.hec herba raro muenitur:nec
eam ſcire quis poterit niſi cum floſculũ emi⸗
ſerit. Naſcitur locis cultis ⁊ oꝛtis ⁊ aratis.
lege eam menſe augiſti.Nam vix inuenitur
ſine floꝛe:quia per floꝛem agnoſcitur.

Capitulum. vſ.

NW

V

oillus. Jſiĩ li. ety. xvij.inqt: Af⸗

Aa fogillꝰ herba ẽ quã latini a caloꝛe al
buciũ vocat.i¶ Dyaſ.Affodillus her

ba oĩbo nota:quã miti albuciũ vocãt:hñs fo
lia ſicut poꝛrꝰ:virgã lenẽ:ſuꝑ quã hʒ ſemẽ ni
grũ.raedices oblõgas ⁊ rotũdas balano ſi/
miles.Cui radici virtꝰ eſt calida⁊ viſsida.

Operationes.

RWUrinã ꝓuocat.mẽſtruis imꝑat.doloꝛẽ la⸗
terꝭ tollit exↄquaſſionibo. Tuſſiẽtes medi
cat᷑ bibitavſq; ad.Z.i.cũ tepida.letã diẽ du⸗
cit moꝛſibovenenatꝭ occurrit.foliaꝛ radix eiꝰ
cathaplaſmatibo adhibita. Floꝛes eiꝰ ſilł cũ

vino paſcẽtia vulnera ſoꝛdida ſaluberrie cu⸗

ra.ꝗTumoꝛẽ teſtiũ ⁊ mãmaꝝ ĩpoſita ſpar⸗

git. puſtulas ⁊ oꝛdiolos adhibita ſtrigii:ma

xĩe ſi cũ fecevini cocta ⁊ ĩpoſita fuerit:addi⸗
to vino⁊ dulcoꝛe ⁊ myrrha ⁊ crocoꝛ cocta ſi-

Ocuł maxiĩe pᷣſtat effectũ.doloꝛes auriũ⁊
ſaniesvino addito ⁊ liba noti⁊ melle admi⸗

xta vᷣtergit.auriba tepidꝰ ĩfuſꝰ ſuccꝰ eiꝰ ſide

xtre ꝑ dens doluerit:ſiniſtri auri ĩfuſuſ me
det᷑.¶ Cinis radiq eiꝰ alopicias emẽdat Ra
dix excauataꝛ cũ oleo calefacta ꝑmonibo et
doloꝛib auriũ ſingłare pᷣſidiũ ẽ.¶ Radix eiꝰ

maclas albas ĩ ſolefactas emẽdat.¶ Radix
eiꝰ bibita cũ aq̃ vẽtrẽ mollit. Semẽ eiꝰ⁊floſ

ſerpentiberiũ eſt ſi cũ vino bibitũ ſuerit.

Capitulum. vii.

O

W

. NN

MNX
4 ARN
4 . QN

Saricꝰgre. ? la. ara. garicꝰ. Dyaſ. A/

gIgariceſt radi fungu ſils. vel eſt qſi

fungꝰ creſcẽs circa radicẽ ꝗrboꝛis.
marxiĩe in babylonia vel lombardia. Duo eiꝰ
ſũt genera.ſ.maſculꝰ ⁊ femĩa:q̃ melioꝛ ot.Et
* bz ſor rotũdã.deſiccat᷑⁊ fit albiſſimꝰ Ma
ſcyulus hbʒ ſubam longã.⁊ nõ eſt adeo albo.e
mina vo eſt alb lenis ⁊ frãgibilis hñs quaſj
dã tuburoſitates intus:⁊ fruſtula q̃ſi poꝛoſa.

¶ Pli.li. xvi. Arboꝛes glãdi fere galliarũ fe⸗
rũt agaricũ.Eſt aũt fungꝰ cãdidus ⁊ odoꝛa⸗
tus:efficax antidotis:in ſũmis arboꝛibo na⸗

ſcens:noctiborelucẽs. Signũ hoc eiꝰ ꝙ ĩ te

nebꝛis decerpit᷑. Idẽ in li.xxv. Agaricon ꝑt

fung naſcit᷑ in arboꝛibo circa boſphoꝝ colo
re cadido. Id qdð in gallia naſcit᷑: infirmꝰ ha⸗
bet᷑ Mas ſpiſſioꝛ ⁊ maioꝛ exiſtit qͥ ⁊ capitis

doloꝛes facit. Yemia vᷣo ſolutioꝛ.initia qͥ dẽ

guſtus dule:mox ĩ amaritudie trãſit. ¶ De⸗
ra.li.ag ca.Garicus auc.Dyaſ. Baricus eſt
ſilis radici anuiden:ſed eſt minꝰ durꝰ q; ipſa
⁊ ſpongioſus.⁊ putãt quidã ꝙ ſit radix her⸗
be.Et quidã dicũt ꝙ generat᷑ ex putrefactio
ne arboꝝ ſicut fungus. Et iã repert eſt ſuꝑ
arboꝛes ſerbin.niſiq ẽ facile fragibilis ⁊ de⸗
bilis foꝛtiter.⁊ ẽ radix ſpongioſa mollis ſub
ſtãtie.⁊ eſt duaꝝ ſpecieꝝ maſculus ⁊ femina:
ſed femia hʒ gradatim in ſe ſiẽ tunicas. a
ſculus vᷣo nõ hʒ tunicas:ſed eſt tota ſubſtan
tia eius ↄtinua.⁊ femia eſt maioꝛ.¶ Bal. vij.
ſim far.ca.de agarico.Agaricꝰ eſt ſiẽ radix:

Frattatus

aut eſt plãta qᷓ naſcitſupꝑ arboꝛes aliqs.? eft
ſube ſubtilis in ſua cõp oſitione.⁊ ſuba eiꝰeſt

oha ita ex ſubſtãtia gerea:quam ſubtiliauit
caloꝛ.nec in eo eſt aliqͥd aquoſitatis oĩno.et

ſapoꝛe eius dulcedo aliq in pᷣmis cũ obuiat
guſtui.ſecũdario vero eſt ſubamarꝰ.⁊ ĩ eo ap
paret aliquantulũ acuitatis cũ ſtipticitate.
virtꝰ eius eſt ca.⁊ ſic.Ex qͥbo oĩbo cõpoſitum

eſt farmacũ ex ſuba aerea⁊ terreſtri a caloꝛe

ſubtilia. Nequaq; vo ꝑticeps eſt aqſe.⁊ pꝛo⸗/
pterea diafoꝛetic? eſt m virtutẽ et groſſiciei
inciſiuis. Itẽ aga. eſt ſiẽ radix ſilis ſilfio: ſed

nõ ſic dura.cuiꝰ genera ſũt duo:maſculꝰ⁊ fe

mina: maſculꝰ rotũdus ẽ in ſe collectꝰ et ma
ioꝛ. femia vᷣo pectini ẽſilis qͥ capilli diſcernũ
tur.radios mittit cũ albedine: glauca videt᷑.

ambobo guſtꝰ ẽ vnꝰ. pmo dulcꝭ:⁊ poſtea ama
ricans.Naſcit᷑ in arabia ⁊ i ſamaria ⁊ ĩ pon/⸗
to:qͥ oĩbo ẽ melioꝛ.Eſt ei vᷣtꝰ calida ⁊ ſtiptica
diafoꝛetica.i¶ Jo.m.ca.de aga.Agaricꝰ eſt
ex medicinis magni iuuamẽti:cuiꝰ oꝛtꝰ ẽ ſe
cus arboꝛes qͥb accidit coꝛroſio et putrefa⸗

ctio.Et eiꝰ gnatio ẽ ſi gñatio fungoꝝ ꝓpter

qdð qͥdã extimauerũt ꝙ ſit fungꝰ.⁊videt᷑ ꝙ ſit

ctione.Eiꝰ aũt duo ſũt gna.ſ.maſculꝰ ⁊ feiĩa.

maſculꝰ vo ẽ malꝰ.⁊ ẽ ille qͥ ẽ longꝰ ⁊ gquis.et

hʒ in fractu ſuis ſicut pductões neruoꝝ.⁊ ẽ

durꝰ ⁊ dẽſus. Agaricꝰ aũt quẽ ſapiẽtes lau⸗
dauerũt eſt feia hñs ꝓpꝛietates qnq; bonas.

⁊ ꝓpꝛie vt ſit albo ⁊ leu.s ⁊ velocioꝛ frãgibil et
poꝛoſus ⁊ rarꝰ valde.⁊vt appareat ĩ pncipio
dulcꝭ guſtꝰ eiꝰ.deinde ſuccedit ei amaritudo

⁊ ſtipticitas.⁊ melioꝛ ꝑs totiꝰ coꝛꝑis ẽ ſupe⸗
rioꝛ ꝑs ipᷣiꝰ.⁊ ſtipes eiꝰ ẽ nõ bonꝰ.Eſt ca.i.i.

ſic. in. ij.

Dperationes

H· Pan. ca. xxij. Ad meſtrua puocãda accipe

ſubtiliſſimũ puluerẽ agarici ⁊ ↄfice cũ ſucco

ciclamĩs ⁊ oleo ⁊ calefac ad ignẽ cũ bõbice
intincta ſupponat᷑.¶ Cõtra fiſtulã accipe ſa⸗
lem coſtũ: tartarũ ⁊ ana: ⁊ facto ſubtiliſſimo
puluere cũ melleↄfice ⁊ tentã inunge ⁊ impo

ne.oſta fracta extrabit:carnẽ malã coꝛrodit
⁊ fiſtulã ſanat.¶ Eõtra moꝛfeã albã puluereʒ
ſalis.coſti tartari ⁊ agarici:pone ſuꝑ moꝛfeã
pꝛius facta ſcarificatiõe.¶ Dyaſ. De alto ca
dentibo vtiliter adhibet.bibitis obulis duo⸗
bus cũ vino:ſi nõ febꝛiᷣnt.ſi febꝛiũt cũ aqua
calida.i¶Epaticis aſmaticis ⁊ diſſurijs? ne
freticis ⁊ yctericis max imũ pᷣſtat effectũ.ac⸗
cepta de eo.ʒ.i.malũ caloꝛẽ emendat. ptiſim
medicat᷑:ſpleneticis cũ oximelle auxiliatur.
¶Agaricꝰ comeſtus reijciẽtibo ſanguinẽ ab

—⸗

S à „½

B

De Herbis .

ſtinet. digeſtionẽ celebꝛat.obulus vnꝰ cũ aq̃ᷓ
acceptꝰ doloꝛẽ arteticũ cõpeſcit.epilẽticꝭ cũ
puſca vtiliter dat᷑.⁊ oẽs cãs intraneoꝝ dolo

rũ curat ſᷣm virtutẽ hoĩs vel etatis datꝰ. Nã

glijs cũ aqua dãdus eſt.alijs cum vino.alijs
cũ oximelle.alijs cũ mulſa. Se.au.ag.A⸗
garicus reſoluit ꝑtes groſſas:⁊ aꝑit opilati
ones q̃ ſunt ĩ epate ⁊ in renib.Et curat vcte
riciã q̃ accidit ab opilatiõe epatiſ.¶ Etↄfert
epilentie:⁊ curat rigoꝛes febꝛiũ:q̃ ↄtigũt ab
humoꝛiſitatibo groſſis.Et cõfert moꝛſiba ty⸗
ri vel alteriꝰ aĩalis venenoſi qñ ponit᷑ exteri
us loco emplaſtri.Et bibit᷑ de eo q̃ntitas au
rei.i.cũvino mixta aqua.⁊ ẽ medicina laxati
ua.i Et idẽ auc.Redagoꝛas ꝓpꝛietas eiꝰeſt
ʒ flegma⁊ melãcoliã.Et idẽ auc. Raf. Inue
ni vlr ab oibo hoĩb ꝙ purgat humoꝛes noci

uos..iEt idẽ auc. Humay in li.ð tyr iaca.ex
pellit humoꝛes aneruis ⁊ cerebꝛo cũ ꝓpꝛieta

te mirabili q̃ eſt ĩ eo.¶Et idẽ au.abẽ meſuav
de eiꝰ ꝓpꝛietate eſt laxare flegma.⁊ eſtõrium
venenis.iEt idẽ au.abix. Agaricꝰ purgat
colerã ⁊ fleg ſil.⁊ foꝛtificat medicias magnaſ

qñ miſcet᷑ cũ eis:⁊ facit eas penetrare ad ex⸗

trema coꝛpis.⁊ eſtꝰrius medicinis moꝛtife/
ris qñ bibit᷑ aut miſcet᷑ cũ aljs medicinis.
¶ GBal.Expurgat opilatiões q̃i viſcerib:et
iõ vctericos ſanat q̃ ſic ex opilatõne laboꝛãt

epatꝭ. ↄfert etiã epilenticq; ob eandẽ virtutẽ.

Capitulum.ix.
Brimonia eſt herba oĩb nota q̃ dᷣꝛ
a ferraria minoꝛ.Dyaſ.ſilis eſt in oĩb⸗
agreſti papaueri vel herbe ãmomi.

Seld in hoc diſcernit᷑ ꝙ caput ſuꝑius bʒ la⸗
tius ⁊ ſerius floꝛeſcit:nec floꝛẽ facit ita feni⸗
ceũ ſʒ croceũ. Radix eſt illi rotũda deoꝛſum
ex q̃ dimittit croceũ acrioꝛis vᷣtutis ſuccuʒ
qqᷓ ↄuenit nebuli oculoꝝ.Naſcit᷑ in cãpis vel
circa ſepes. Radix eiꝰ dicit᷑ eupatoꝛiũ greco
nomine.i Plinius ca.de agrimonia. Agri
monia habet folia equaliter diuiſa a
do.caput in cauliculo papaueris ſilu

.

Agri;
mo⸗
ra

dicem habet:cuius ſuccus eſt crocei colorꝭ

acris ⁊ acutus. Haſcitur aress apud nos:

Pyperationes

¶ Pan. ca. de agrimonia. Agrimoniacalida

eſt ⁊ ſicca.Et eſt diuretica valde:que viridis

trita ⁊ potata antraces.i.puſtulas malas ſa

nat.¶ Et ad ſerpentũ moꝛſum ⁊ canis et ho⸗

minis rabidi ⁊ cõtra venena valet.facit ⁊ ad

ventris doloꝛem ſic potata.i¶ Item vulnera
canceromata viridissrita ⁊ impoſita ſanat.

¶ Item ſerpentiũ moꝛſum.ʒ.ij.cũ vini ciatis
duob data diſcutit mirifice venenũ.i¶ Ad ꝑ

cuſſusn ferro cũ aceto impoſita facit. Ferru

cas tollit ſic ſimiliter.¶ Ad ſplenis poloꝛeʒ
in cibo ſumpta cõſumit.¶ Radix eiꝰ in vino

cocta ⁊ põtata paraliticis pꝛodeſt. Galienꝰ

libꝛo dinamidiarũ capitulo de cancro dicit
ipᷣam valere cõtra cancrũ per os ſumpta.

OOD E
ESS
2 8

d e

ℳ

Decoctio ſerrature ligni eiꝰ qn bibit ⁊ fit
ſtere cũ eo:ↄfert vlceribo ⁊ curſui humidita⸗

Sritfolium. Sera.li.agg. ca. ſadar.i.
a ggrifoliũ.Agrifoliũ eſt arboꝛ cuius

fructs vocatur NHabach. cuiꝰdue ſiit
ſpecies. Una eſt aſri ⁊ alia eſt dahal.ſed aſri

nõ habet ſpinas:ſed acuta folia:⁊ folia alte⸗
rius ſpeciei.ſ.dahal ſunt lata ⁊ rotũda:et eiꝰ
arboꝛ hʒ ſpinas.⁊ nabachex aſri ſunt parui:

⁊ melioꝛes ex eis ſunt illiqͥ ſunt ex illa regio
ne.⁊ ſunt dulcioꝛes oĩb alijs⁊ mediocrꝭ odo
ris:⁊ aromatiſant os comedẽtis ſiẽ alia arro

matica.Et nabachex dahal ſunt maioꝛes.

(¶¶ Et idẽ auc. Iſaac eben aragi. Nabach eſt
ſicut ſoꝛba in frigiditate:⁊ plus ea in ſicciina
te.Gal.vij.ſini.far.ca.lotos.i.hgrifoliuʒ.Eſt
arboꝛ ſtiptica qͥdẽ nõ multũ partic ipat qua⸗
lit ate:⁊ eſt ſubtiliũ partiũ ⁊ ſiccatiuus.

Pyperationes

Sera.auc.Dyaſ.Qñ coquit᷑ agrifoliũ cũ
aqua aut cũ vino ſᷣmneceſſitatẽ cõfert fluxwui
matric: ⁊ fluxui ventrꝭ qñ fit criſtere cũ ea:⸗
ſtringit radices capilloꝝ:⁊ ꝓhibʒ caſuʒ eoꝝ
eiꝰ qñ bibit᷑ ⁊ fit cri

tũ matri antiq̊:⁊ rubificat capillos:⁊ↄſtrin

git radices eoꝝ ne cadant.i¶Et idẽ auc. ha⸗
o bengiue fit. Agrifoliũ vel nabach dulcis la⸗

xat colerã q̃ eſt ĩ ſtomacho ⁊ inteſtinis:⁊ rep
mit caliditatẽ.¶ Et idẽ aucto.albaſari.NHNa⸗
bach ſtringit ventrẽ ⁊ repᷣmit colerã:⁊ ẽ gra⸗
nis digeſtioni.⁊ qũ nõ bũ eſtmaturꝰẽ ſtipti⸗
cus⁊ retinet ventrẽ foꝛtiter.⁊ maturꝰ dulcis

eſt minꝰ ſtipticꝰ oĩib alijs:⁊ citiꝰ deſcẽdit ab

