exuere. Apeſq; nocent᷑ a veſpis. Ideoq; nocet

apibo illas appꝛopinqre. Ex li. de na. re. Aeſpe
exeqͥnig carniba aliqũ pcreant᷑. in plenilunio

mag' crłſcere dicũt haꝝ vita circa ſtercus eſt

Eeras qͥdẽ faciũt:ſʒ non ex collectõe floꝝ.⁊ ob
h inutiles ſũt. Arꝭ. Veſparũ ciboeſt ex floꝛib⸗

⁊ fructibo:ſepeq̃; viuũt ex cibis aĩaliũ. Muti⸗

ta venat᷑ in fine byemis:⁊ plures eaꝝ venãt᷑cir
ca calẽ.venant᷑q; mutita ꝓpe aggeres magnos
⁊ altiſſima loca.oẽſq; vident c aculeis.nõ aũt
ↄgregãt veſpe floꝛes.neccibãt᷑ex eis ſiẽ apes.ſʒ
cibo eaꝝ in maioꝛi ꝑte eſt ex carne.ideoq; circa
ſtercoꝛa manẽt muſcaſq; magnas dep̃hendũt
⁊ caput eaꝝ abſcindũt.nidos ſub terra faciunt
⁊ yt foꝛmice terrã excrahũt.ꝛeterea iuxta Pli

niũ qdaʒ veſpe ſpalãgioꝝ genꝰ ꝑimunt ⁊ in ni⸗
dos ſuos poꝛtãt.deinde illimiũt.⁊ ex his in cu⸗

bando gen ſuũ ꝓpcreant.

Dperationes

¶ Cõſtan. Veſpe ⁊ ꝗpes eis qͥs pungũt tůmoꝛẽ

calidũ ⁊ ruboꝛẽ faciũt.roſtꝝq; eaꝝ remanet vbi

tangũt.¶ Et aliq moꝛſi ſudoꝛẽ patiũt᷑ ⁊ꝛ abbo

minationẽ.i¶ Aui.in.ij.cañ.veſpaꝝ puncture

bonũ eſt poliũ emplaſtri moꝛe ſuperpoſitum.

Siltr folia ſilueſtris malue ſedũt illã empla
ſtrata. Itẽ ſterc capꝛaꝝ attrahit veſpe venenã.
¶Ex ſale qʒ cum aceto ⁊ melle fit emplaſtrũ ad
puncturã veſpe.Et oleũ lauriↄferteius moꝛdi
cationt.
RRLOeo
SE

U R

Tractatus

Capitulum. cxvij.
„ A lula. vſið. Vllula eſt auis a plãctu ⁊
luctu noĩata.Cũ em̃clamat aut fletum
imitat᷑ aut gemitũ. Vñ apð augures ſi lamẽter
triſticiã tacens oſtedere fert ꝓſperitatẽ. Actoꝛ
Vluie(vt dicgloſa ſuꝑ vſaiã) ſũt aues magni⸗
tudinis coꝛuine.maculis reſperſe.q̃ reſtro ĩ pa

lude fixo boꝛrende ſtridũt. habẽtes vocẽ ſiſem

vlulatui lupoꝝ:vñ ⁊ nomẽ accepert.⁊ vocant᷑
gallice buhoꝛt. De hac etiã ſuperi victũ eſtĩ ca.
Buthoꝛio.⁊ de onocroculo.q̃ noĩa ſũt idem.

— *

v Pupa. yſið. Vpupa eſt auis ſpurciſſi⸗
ma criſtis extantibo galeata ſemꝑ in ſe⸗
pulcris ⁊ humano ſtercoꝛe cõmoꝛans. Vpupa
grecedicta eo ꝙ ſtercoꝛa humana ↄſideret.⁊ fe⸗

tenti paſcat᷑ ſimo. Cuius ſanguineqᷣ ſe inunxe
rit doꝛmitũ pergens demones ſuffocãtes ſe vi

debit. Gloſa ſuꝑ Leuiticũ. Upupa lugubꝛis
eſt ⁊ luctũ amans.Vñ ⁊ in lege comedi ꝓhibet
qꝛ ſeculi triſticia moꝛtem operat᷑. Phiſiologus.
Vpupe pulli cũ parentes ſuos ſenuiſſe viderĩt
ita vt neq; volare neq; videre poſſint.vetuſtiſ⸗
ſimas parentũ plumas euellũt.⁊ oculos eoꝝ li
niũt.fouẽtq; eos ſub alis ſuis:donec creſcãt
eoꝝ penne.⁊ re illuminent᷑ oculi eoꝝ.ſicq; mu⸗
tua vicemparentibo reddũt. Joꝛath in libꝛo de
aĩalibo. AUpu pe pulli parentes ſuos fouentes
anbelant ſuꝑ oculos ipᷣoꝝ vt viſum recuperẽt.
Ex li.de na.reꝝ. Vpupa eſt auis admodũ pul
cra:ſʒ immũda.vna tñ voce ſicut ⁊ cuculus im

Capitulum. cxvii.

poꝛtuna eſt. hiemelatet: nuda eſt. vere pducit᷑
Huuius parentes ſeneſcentes inter pullos iam

adultos in nido plumas exuũt ⁊ interim a pul⸗

lis paſcunt᷑:donec vires plumaſq; recuperent

Cũ em̃ ſenio viſum pꝑdiderint pulli notam na
turaliter herbam colligũt:⁊ eoꝝ cecalos oclos
indeliniũt vt viſum recuperent.

Dperationes

¶ Pita goꝛas ĩ li.romanoꝝ. Sãguis vpupeil/
litᷣ hoĩ doꝛmiẽtidemoniaca gignit fataſmata.
¶ Penne vᷣo poſiteſuꝑ caput hoĩs ſedant ſoda
id eſt doloꝛem capitis. .
¶ Huius etiã lingna ſuꝑ illũ ſuſpenſa.qͥ multã
obliuionẽ patitur:eiↄfert.

A

Capitulum. xix.
vy Altur. yſido. Aultur a volatu tardo
nominaius putat᷑:magnitudine quippe
coꝛꝑis pꝛepetes volatus nõ babet. Fertin pe⸗
nevſq; ad centũ annos ꝓcedere. Vultures aus
tem ſicut ⁊ aquila vlcra maria cadauera ſen⸗

„8 à

tiu nt. Altius quippe volantes:que multa mon

tium obſcuritatecelant᷑ ex alio illi cõſpiciunt.

Ambꝛ:o. Aultures dicuntur ſine cõcubitu ge⸗
nerareet concipere. Solent etiam moꝛtez ho
minis quibuſdã ſignis annunciare.Cum em̃
lacrimabile bellũ acies inter ſe inſtruũt.multo
vultures ſequunt᷑ agmine.⁊ eo fcant ꝙ; multa
hominũ multitudo bello caſura ſu ſutura pee⸗

da vulturibo. Gloſa ſuꝑ Leuiticũ. Lex vultu⸗

rem comedi ꝓhibet qͥ bellis ⁊ moꝛtuis gaudet.

— — — —

.
„ r c

—☚☚n².
—2 = —

=

& &ει inb d

=☛e n r ☛r ☛ ν. ☛ = ☛ ☛

De Nuibus.

Phiſiologꝰ. Sedet ãt vultur in altiſſimo loco
q; retardat᷑ in aſcenſu a terra. aſcenditq; tantũ
in altiſſima vt videat loca remota. Ideoq; ðꝛ
ꝙ ſolꝰvultur ẽ auis dei. Hic etiã maioꝛes aues
rapaces vt accipitrẽ inſeqͥt. Areſt. Aultur gra
nis eſt ⁊ mali moꝛis.famelicꝰ⁊ clamoſus. Ve⸗
natur in locq a nido remotis valde.⁊ vt videat
loca remota valde.aſcendit ad locũ altiſſimuʒ:
ibiq; ſedet qꝛ difficilis eſt ei elenatio a terra.iðᷣo
q; ðe ꝙ ſolꝰvultur eſt auis dei:depᷣhendit autẽ

lepoꝛes:⁊ paruos ceruos ⁊ capꝛas ac vulpes?⁊ꝰ

aĩalia cetera q̃ retinere poteſt. JIdem. Aultur
nidificat in loc altiſſimis.⁊ multotiẽs ſuꝑ ar⸗

boꝛes. Inuidet pullis ſuis cũ impinguat᷑ nec

paſcit eos niſi de cibi ſui reliquijs:⁊ illos anq;

volare poſſint eijcit.Eſt aũt auis alia que pꝛo⸗

tectos illos cũ pullis ſuis nutrit.vnũ par vul
cuuũ occupat vnũ magnũ locũ.⁊ iðo ſecũ alios
nidificare nõ ꝑmittit.Eſt ãt lõge vite qð ex eo
cognoſcit᷑.ꝙ nidus eius ſemꝑ ideʒ manet. Cũ
em̃ ſeneſcit elõgat᷑ roſtrũ eius ſuperiꝰ⁊ arcuat

Et in fine fame moꝛiſt᷑.

DPHyobprrrationes.
¶ Eſchlapius.
ſerpẽtes a domo.¶ Jecur eius tritum cũ ſan⸗
guine ꝑ decem dies bibitũ:caducos liberai.
¶ Sangnuis eius cũ ſucco marubij caligines
oculoꝝ ſanat.¶ Adeps eius doloꝛem oculoꝝ

ſanat:⁊ doloꝛes neruoꝛum euacuat.i Dyaſco.

Fimus vultur medicinalis eſt. nam fumigiũ
eiꝰ ſecundinã expellit.i Pliniꝰli.xix. Aultu⸗
ris fel ex aqua diluiũ albugĩes ſanat oculoꝝ.
¶ Penna vulturis ſi ſcalpantur dentes acidũ

aciunt habitum.

ulturis penne cõbuſte fugant

Capitulum. cxx.

yon.Actoꝛ.vpon eſt auis immũ⸗
x da m legem cuiꝰ natura non ſa/⸗
tis eſt nobis nota.Eſt aũt vtlegit᷑
dDdDdee genere vultaꝝ: ſʒ minoꝛ qᷓ; vnl⸗
tur. Hec em̃ eſt mens Aibertiin libꝛo de natu
ris aĩaliũt ſimuliterin li.de na.reꝝ.

—

* T

Capitulum. exxj.
Bos:vdros:et vſida. Ex lib.de
y na. reꝝ.ybos eſt auis viſu debilis
ꝗque imitat᷑ vocẽ equi.Et qñq; ſuꝑ
eum volans:eũ ſtupefacit:ipmq;
fugerecogit.i¶ Ariſtoteles.ybos ideo cũ equo

pugnat:quoniã ipᷣm a paſcuia eijcit:⁊ berbos
comedit. Ideo ſtupeſaciens eum fugere cogit:

ſoꝛte interſicit. Eſt aũt auis pulchꝛi coloꝛis⸗-
vitaeius bona. Manetq; apud fluuios ⁊ ima

gines eoꝛum. Idem. ydros eſt animal vola

tile in Nilo flumine.ſatis inimicũ cocodrillo.
Nam ne natura et conſuetudine cuᷣ viderit co⸗
codrillum in littoꝛe ſiuminis oꝛe aperio doꝛmi⸗
entem inuoluit ſe limo quo facilius poſſit eius
faucibus illabi.ſicq; fancibus ſuis irrepens
eroſis cocodrilli viſceribus:tandẽ inde viuus
exilit.i¶Ex libꝛo de naturꝭ rerum. vſida ſano
vocis dicta eſt. auis quidẽ parua:ſed pennaꝝ
vetuſtate clariſſima. In doꝛſo coloꝛẽ habet in⸗
ter viridem ⁊ ceruleum. In pectoꝛe vero pꝛo⸗
fert imaginem carbonum ardentium. Duos
tm̃ habet in pede digitos.vngues aduncos. ſʒ
roſtrum paruum ac directum. Circa aquas

Tractatus

aſſidua eſt. piſciculis vinit.terrã roſtro cauat.
ibiq; nidum congerit ac letus facit.

Dperationes

¶ De bacopinat᷑ vulgus.qꝛ ſipellẽ cũ plumis

aut moꝛtuedetrahas ⁊ parieti infigas om̃mian

no plumas ac ſi eſſet in coꝛge cõmutgbit.

5 H
— ——ʒ—

.

Elentides.Ex libꝛo de natu.rerũ.
Eelentides ſunt aues (vtdiẽ Pli⸗
3 nius)quaꝝ ſuffragiũ a Jouedeo
petunt incole mõrnis caſſini cum

a locuſtis fruges ulius vaſtantur ꝓ

Itaq; a deo miſſe locuſtas depopulantur: et

vnge veniant:quove abeant ignoꝛatur: aut q̊
viliagant. Hoc idem dicit Albertus in libꝛo ſuo
de naturis animalium in tractatu de auibus.

Hec igit᷑ dicla de auiũ naturaſuffictant.

Capitulum. cxxiſ.

Hꝛohemium.

Am in pᷣcedenti tractatu locuti ſumꝰ*2

de volatilib q̃ in genere animaliũ vi⸗
denft eſſe pfectioꝛa natatilib. Jdo nũe
in iſto quarto tractatu deo opitulante dicemꝰ
de natatilibo ſiue animalibo aquaticis: G eſt de

piſcibo. Nam ſicnt aer oꝛn atus eſt ſuis aĩalibꝰ

ſcʒ volatiliboq̃ poſſunt ex eo reſpirare pꝛopter
craſſitudinẽ humoꝛis ⁊ quoꝝ erapoterkinil.

nere.ſic ⁊ aquaſuis.id eſt natatilib.que qͥdeʒ
pin nulis ſuis innitũtur aque natãdo.ſiẽ aues
pennis ſuis volando. Depiſciba igitur dicturi

ſm oꝛdinẽ alphabeti:⁊ ꝑ capitula ſicut in pꝛece
dentibopꝛocedemus. nre

Bremon Achandes Acdpen⸗
2 der Albirem ⁊ Alpboꝛam. Ex
libꝛo de naturis rerum. Abre⸗
mon:als Abare non eſt piſcis
vt dicit Areſtotiles.multum fe

cundus ouis.nec alioꝛum moꝛecontaciu ma⸗
ris parit.ſed naturali quodam inſtinetu vens

trem ſnum ad arenam fricat.que contacin aſpe
ra eſt. et guſtu ſalſa. Sicq; oua cõcepta parit:
et poſt tempus debitum ſetus educit. Joꝛath in
libꝛo de animalibus.Piſcis abren hoꝛa ſem⸗

peſtatis maris. natos ſuos in ventre ſaluat.?

poſt tempeſtatem euomit eos.¶ Idẽ. Achan⸗
des piſcis ſolicitus de pullis ſuis nauibama⸗

ris adheret:,ſicq; pꝛopter ipſum ommno ſiunt

— — — — — —

=SvIlůtü — ——ẽñ

De Pilcibus

immobiles naues.¶ Exli. de na. re. Accipen⸗
dereſt(vtdicit Pliniꝰ)piſcis Mrd anice no
biliſſimꝰ. Hic ſolus ↄtra moꝛẽ omniũ piſcium
babet ſquamas toto coꝛpe ados vᷣſas. ¶ Pli.

li.ix.Apud antiqͥs piſcis nobiliſſimꝰ habitus

accipender. vnꝰ omniũ ſquamis ad os verſis.
contraaquã nando meat.nullo nũc in bonoꝛe

eſt. q quidẽ miroꝛ cũ ſit rarus nuentu. quidazʒ

eũ elopem vocant. In li.vtõ. Albireʒ eſt piſcis
maninꝰ hñs cutẽ adeo ſpiſſam ⁊ durã ac firmã:
yt ea milites vtant᷑ ꝓ galeis. In eodem libꝛo.
Ailphoꝛam eſt piſcis qui nõ gignit᷑.ſed in loco
lutoſa vbi non eſt aqqua.ex ipſius luti putredi
ne in modum vermculi creatur. poſteg eſt cũ

aſcenderit aquam creſcit in piſcem. Durat au

tem modico temꝑe:citoq; diſſoluitur.

Diutiꝰ ãt ceteris viuũt anguille aqͥs exempte.
Igez li. x. In anguillis oĩb nec eſt maſculmũ
neq; femineũ genꝰ:q̃ nec aĩal nec ouũ ex ſe ge
nerãt:ſiẽ neutꝝ eſt ⁊ oſtreis genꝰ: ceteriſq; va⸗
ſo vel ſaxo adberentibo.¶ Ex lib. de na.rerum.
Anguilla ex alioꝝ piſcium limo naſcit᷑:difficul
ter excoꝛ t.duriſſimã babet moꝛtẽ.que etiã er
coꝛiata viuit ad vocẽ to nitrui cõmouet᷑ Aquis
claris fluuialiba gaudet.⁊ in abſconſione plia⸗
dis maxĩe capit᷑.qꝛ tũcex vẽtis oppoſitis aqua
turbat᷑. Ad piſciculos inferioꝛes poteſtatis ra
pax eſt.maxiĩe tñ cũ in ſemine reperiunt᷑

Dperationes.

¶ Ex li.vto.Ex amnis ſola piſciũ nõ ſinitatꝛni A

ſi cũ aqͥs putrefacia diſſoluit᷑ plꝰ alio cibo de⸗

coquat.aliter nociuꝰeſt cib eius.ad ignẽ aſſa
ta plꝰcõpetit:qꝛ malicia eiꝰ illic euapoꝛat᷑
Pinguedo eius auribo medetur. .
— Item anguille vino necate:qui ex eo biberit C

tedium vini babent.
Wð R 8 „ —.—
Capitulum. ij —
NMNguilla. yſi. Anguilla ö: ab angnis =
, nd Eõ — —.— —
Vnde ⁊ qñ capit᷑adeo lenis eſt:vt q̃nto foꝛtius 5
6 pꝛeſſeris:tanto citius labat᷑. Ferũt aũt oꝛiẽtis Capitulum. iij. .
4 fluuiũ gangen anguillas terrenis pedibo gig, a ¶Lec. Ex li.de na. reꝝ. Alleceſt piſcis
nere. Plinili. ix. Anguille octennis viuũt an⸗ mar inus admodum paruus in occi⸗
nis. Duranc? ſine aqͥs diebo ſenis acquilone duomari: qd mediterraneum eſt inter maioꝛẽ
8 ſpirante auſtro paucioꝛibo.At hyemẽ ĩ exigug Bꝛitaniam germaniam. Cunq; vnũquodq;
ſl aqua nõ colerant neq; in turbida. Ideoq; cir- fere gen? piſcium marinoꝝ babeattempꝰſuum
ca vergiias maxĩe capiunt᷑fluminibotñ pꝛeci in quo ſolo ſit bonum iſcilicet ab Augnſto vſ
iß pne turbidis paſcunt᷑ noctibo.ex amnis piſciũ q; ad Decembꝛem. Qui cum recens captus
ſole nõ fluitãt. Poꝛro vice pedũ pin ne date ſũůt lſuerit delicatioꝛem cibum pꝛebet. Salſus au
n bine piſciboom̃ino lõgitudo vt anguillis ⁊ con tem in vſum bominũ vltra q; alij piſces ſanus
4 gris. Item anguille ſcopulis ſe atterant cah durare poteſt. Omnium quoq; ere piſcium
ſtrigmenta viuelcunt:nec alia eſt eaꝝ ꝓcreatio

ſolus aqua viuit tm̃. Hec niſi in aqua viuere

Trattatus

poteſt. Nã ſtatim vt geris ſerena ↄtigerit expi⸗
rat.nec vlla moꝛa eſt inter ↄtactũ aeris ⁊ expira
rationẽ. Oculi eiꝰ inſtariuminis de nocte lu⸗
cent in mari.ſʒ hoꝝ vᷣtus cũ ipo piſce moꝛitur.
vbicũq; ſuꝑ aquas in mari lumẽ vidẽt:grega
tim adnatant.Et h̊ aſtutũ ad rhetia dictꝭ tem⸗
poꝛibo alliciũt᷑ q̃ſi parati.ad capienqũ diuino
munere in vſus hominũ deducũt᷑.Hybernis
auüt tꝑiboſecrete maris vſq; ad tempꝰ debitũ ab

ſcondunt᷑.⁊ paicagermaniam . yſi. Allec

piſcis eſt ad liquoꝛẽ ſalſamẽtoꝝ vdoneꝰ.vnde
7 nũcupatꝰ.Actoꝛ. Fert᷑ ãt allec expuro aque
elemẽto viuere:ſicut ſalamandraex igne.

Pyperationes

¶ Pliniꝰ libꝛo.xxxix.Allece ſcabies pectoꝛ ſa S

nat᷑ inſuſa ꝑ cutem inciſam. .
G¶ Et ↄ canis moꝛſus:dꝛaconiſve marini ꝓdeſt

Raneos Aries ⁊ Arini.i¶ Auicenna
9 Aranea marina.videtur ꝙ diſpoſitio⸗
5 nes eius ꝓpinque ſint diſpoſitiombus
ſcoꝛpionis.i yſið.Aranea genus eſt piſcis. di
ctum eo qꝙ aure feriat. habet tm̃ in ea ſtimulos

quibus percutit pꝛoximantes.ꝗ Plinius lib.

ix. Aculeo ſpine in doꝛſo obnoxius eſt ac ve⸗
nenoſus.¶ Plin ius in eodem. Aries eſt piſcis

qui graſſatur vt latro nũc grandi nauium in
ſalo ſtantiumoccultatus vmbꝛa.ſi quẽ nandi
voluptas inuitet expectat. nunc elato extra
aquam capite piſcantium cymbas ſpeculatur.

occultatuſq; adnatans mergit. ¶ Eſculapius
in li.de aĩalibo.Arini ſiue harini piſcis cũ ho⸗
mo viderit eũ inebꝛiat.⁊ mouet eũ ad rixas et
ↄtentões:poſtq; vᷣo comederit placat᷑ira eiꝰ.

Dperationes

¶ Aranea itaq; moꝛſus ceterũq; reptiliũ mari

nonꝝ venenoſoꝝ. dixerũt curãdos eſſe cũ tyria⸗

cis qͥbo curat᷑ venenũ frigidũ ⁊ cum medicinis

rutelarum:⁊ tyriaca eoꝝ.

WW

. ⸗

apitulum. v.
Svpigdochelon 1 Aurata. ¶ Phiſiolo /
a gus.Aſpidochelon grece ðꝛ belua que
dã in mari:q̃ latine ðꝛ aſpido teſtudo.
Eſt autẽ cetus magnus:habens ſuꝑ coꝛiũ ſuũ

tanq; ſabulũ.qdð eſt iuxta littus maris. AUnð
plerũq; eleuato doꝛſo ſuo ſuꝑ vndas a nauiga

tibo nihil aliud credit᷑ eſſe q; inſula itaq; appli⸗

cant es dentes ſuꝑ eam alliga nt naues accen⸗
dunt focos ad coquendos cibos. Ille vᷣo vbi
ſentit odoꝛẽ ⁊ caloꝛẽ ignis mouetſe a loco.⁊ ſic
mergit naues in ꝓfundũ.alia q; huiꝰbelue na⸗
turahec eſt. q eſurit apent os ſuũ:⁊ quaſi quẽ
dam odoꝛem bene olentem exalat deoꝛe ſuo.
Quem ſentientes minoꝛes piſces ↄfluũt ĩ os
eius. quod vt impletũ fuerit claudit ⁊ os tranſ
glutit. ¶ JIdem. Aurata dicit ex eo ꝙ in capue
ſuo auriculo rem habet.

Capitulum. vj.

8
N
t

f

De Piltibus

—

2
priſcis eſt qͥ ex putredine luti generat᷑:⁊

ĩ luto ſine aq̃ pcreat᷑ admodũ vᷣmiculi qͥ vᷣmis
aqᷓ aſcendẽte creſcit ĩ piſcẽ. De h piſce nautedi
cunt:qm̃ ſi ſumat᷑ putrefactꝰvſq; ad caput et

adoculos.adueniẽte aq̃ iteꝝ renaſcit᷑:⁊ tũcdiu

viuit:cũ ante hmõi ſuam regenerationẽ parue
vile ſit.vt ſup dictũ eſt capitulo pᷣmo.

—

Capitulum. vi.
a Sturã.Alb. in li. ð na.anĩaliũ. Aſturã
piſcꝭẽ qͥ tꝑe veris ⁊ autũni ĩ ſpumis plu⸗
ujialib generat᷑:⁊ ĩ eis ebulit ſiẽ vᷣmis ex ſterco
rib aĩaliũ.Dẽ etiã exluto generari.̊ piſcꝭ im⸗
patiẽs.claritatꝭ ſolis fugit ad vmbꝛas arboꝛũ

q̃s in aq̃s pijciũt.caloꝛẽ tñ diligũt ⁊ hñt.de pꝛo

fundo ad ripã natãt.tpe ſiccitatis nõ abũdant
ſz qñ multe ſunt pluuie ⁊ calide abundant.

Capitulum. vin.
a Wreũ vellus.Alb.in li.de na.aĩalium.
Aureũ vellꝰeſt aĩal marinũ ſiẽ̃ ſpõgia.
7 de ſpögiaꝝ genere. ſʒ rariẽ ⁊ molliꝰgadmodũ
lane.⁊ lanugo erꝰ ĩ auri ſplẽdoꝛẽ ↄuertit᷑ ⁊ dila
tat᷑:⁊ ꝓ õgat᷑ ſic vellus.⁊ dũ eſt in mari.⁊ moue
tur motu ↄtractiõis ⁊ dilatatõis ſic ſpõgia.⁊ ra
ro inuenit᷑tñ hoc inuentũ in frigia:ium extitit
belli troyani inter grecos ⁊ frigios. ſicut dicit

Dares fnigius in byſtoꝛia troyana.

.
84
.
5

Tractatus

Capitulum. ix.

Rburciũ. Amnis. Abaniger. Afferus

ga ⁊ Äſſtralus.Alb.inli.de na.aĩaliũ inqͥt
Arburciũ piſcis eſtmultꝭ ouis fecũdus
ſed non eijcitoua niſi ventrẽ ↄfricet ad harenã
tactu aſperã.? in illa pullos educit ⁊ complet.
In eodem li.vto. Amnis piſcis eſt vt dicũt

ſaxatilis:q lapidẽ geſtat interius.Eſt ãt valde

ſpecioſus in lateribus.vᷣgultas hñs puniceas
toto autẽ coꝛpe reliquo diuerſis coloꝛiboeſt di⸗
ſtinctus ac depictꝰ.¶ In li. viõ. Ahaniger pi⸗
ſcis eſt vt dicũt qͥ amno ꝓpemodũ ſimilis eſt.⁊
eſt lõgꝰ⁊ rotũdus.qͥ germanice gwich vocat᷑.⁊
eſt albꝰ bonaꝝ carniũ.bꝛeuioꝛ anguilla.roſtꝝ
auis habẽs ꝓ oꝛe ſubtile ⁊ lõgũ.⁊ rubeũ ⁊ viri
dẽ intenius habet ſpinã.¶ Alb.in libꝛo vtſupᷣ
Afferus piſcis eſt qᷓ ꝓprer exigintatẽ hamo ca⸗
pi nõ poteſt.¶ In eodẽ li.Aſtralus piſcis eſt qͥ
aquaꝝ vndas oꝛe ſuſcipit ⁊ oꝛit᷑qũ pleades oc
cidũt:eo ꝙ tũc tempeſt pluniaꝝ.

Capitulum. x.
Bydes.Alb.in li.vivõ.Abydes a nĩal
a eelſt marinũ. cuiꝰ ↄuerſatio pᷣmũ eſt in
gagins: ⁊ cibus.Et poſtea mutat᷑ figu/⸗
ra eiꝰ ⁊ efficit᷑ terreſtre.⁊ egredit᷑ de aq̃ querẽs

victũ in terra.⁊ cum figura mutat᷑:mutat᷑etiaʒ

nomen eius: ? vocatur aſtopʒ.
Capitulum. xj.

ů

a Buna. Alb. in i de na. alaliñ. Abune

mMſtrũ eſt maris guloſiꝰcũctꝭ marinis
beluis.pꝛeda viuit.⁊ in craſſitudine coꝛpis ſui

vertit᷑ ei qcqa comedit. vñ q; ſtomacho caret:
venter eius qn comedit multũ extendit᷑ ⁊ inla⸗
ſupᷣ modũ.⁊ cũ ampliꝰextẽdi neqͥt.piſces ꝑos

eijcit.⁊ de facili.qꝛ cũ collo careat ſiẽceteri pi⸗
ſces: os eiꝰↄtiguũ eſt ventri.Eſt aũt adeo craſ
ſum aĩal ꝙ qñ ꝑiculũ timet:pellẽ ⁊ carnes ſuas

hens replicat.⁊ extremitates ſuicoꝛpis intra

le ſic iricius abſcõdit.ita vt nõ appareãt.qdð m̃
aliqñ ſine ſui detrimẽto nõ ſacit. Moꝛtemem̃
adro timetq cũ periculũ ſenſerit nõ laxari: ne
abſcedere beſtiã qꝗ in inſidijs latet:nequaq; ca
put foꝛas extrahit qð intra coꝛpꝰſnũ abſcõdit.
ſed cum afnigiur famecarnes ſuas deuoꝛat.
magis eligens in parie abſumi qᷓ; pꝛeda facta

beluis in toto conlum.

—

nns
ſn
n.
hſc
Nos
lo

nal

em.
ife

De Nilcibus

Capitulum. xij.

Archoꝛa. Albertus in libꝛo vt ſupꝛa.

Barchoꝛa eſt animal marinũ babẽs

oiriſicium pꝛe om̃ib animalibo ſoꝛtiſi⸗
mũ.Namꝛ lapidem ſi in oꝛe ſuo acceperit: eũ
frangit.hec quandoq; ad ripas exit: ⁊ herbas

depaſcit. et quando opoꝛtet in aquam reuerti⸗
tur.ibiq; ſubmergitur ne cutis doꝛſi eius aſo⸗

le exſiccet᷑.⁊ ad nutũ debitum deflectereſe non
poſſit. Piſciculos quoq; comedit.⁊ ꝑ illos de⸗

pꝛehendit. Piſcatoꝛes nãq; piſciculos paruos

viuos filo conſutos in mare ꝓijciunt.qui dum

effugere nõ valent.ſed inſimul fluitant. anima

lis pꝛedicti moꝛſibus patent. At ipᷣmanimal
dum vnũ poſt alium tranſglutire laboꝛat. in⸗
terim occupatum depꝛehenditur.

Capitulum.xiij.
Oꝛbotha. Botha. 2 Bꝛenna. yſido.
Boꝛbotha ſunt piſces quidaʒ ſlunia/⸗
lles. aliquatenus anguillis ſimiles.lu⸗
bꝛice nanq; ſunt.et excoꝛianturſicut anguille.
Coꝛium habent nigrum. eſum dulcem.et epar
pꝛe om̃ibus piſcibus melius ⁊ efficacius.Ca⸗
put magnum reſpectu coꝛpoꝛis.os amplum et
latum valde.Cum autem etate duodecim an⸗
nos exceſſerit:in coꝛpus magnũ creſcit.⁊ tunc
nomen eius mutatur:⁊ ſolaris vocatur.ð quo
inferius dicetur. JIJdem. Botheſunt piſces flu
uiales:qui non natant: miſi per amplitudineʒ
coꝛpoꝛis.Tenuiſſimi nanq; ſunt et lati valde.

Pinnas habent in circũitu lati coꝛpoꝛis.im
pinguantur venio meridionali flante. Cunq;
venatur hicpiſcis a piſcatoꝛibus:fundũ aque
petens:aquam ſupꝛa ſe turbat vt videri neque
at. Maximeq; coꝛpoꝛe ſtrato cum terre adhe
ret.ſupꝛa doꝛſum terre ſimilimus eſt. Hacu⸗
las autem in doꝛſo rubeas habʒ.¶ Alexander
Bꝛennagſt piſcis fluuialis: qui cum videt ſi⸗

bi lucium imminere:declinat ad ſcenoſa aqua

rum limpiditatema tergo perturbans.

Capitulum. xiiij.
Alena. yſido:ꝰ. Balena eſt immenſe
b magnitudinis beſtia ab emittendo 2
fundendo aquas vocata. Ceteris em̃

beſtijs maris altius iacit vndas. Balin autẽ
grece dicituremittere.¶ Plinius libꝛo nono.

Balenas in gaditano occeano nõ ante pꝛunã

conſpici tradunt.Condi autem eſtatis tem⸗/
poꝛibo in quoſdam ſinu placito ⁊ capaci.mire
gaudentes ibi parere.hoc ſcireoꝛcas infeſtam
his belunam.et cuius ymago nulla repᷣſentatio
ne alia poſſit expꝛimi q; carnis immenſe denti⸗
bus truculente. Irrumpuntergo in ſecreta vi
tuloſq; illarum aut vetus: vel etiam nondum
grauidas moꝛſu lacerant.incurſuq; ceu libur
nicarum roſtris fodiunti. Ille vero ad flexum
immobiles ad repugnandum merces ac pon⸗
dere ſuo onerare.Tunc quidem in vtero gra⸗
nes pariendive penis iuualide.ſolũ auxilium
nouerunt in altum perfugere:ſeq; toto occea⸗
no defendere.Ecõta oꝛce laboꝛant Erfere

ſeq; opponere. ? cuuatis anguſtijs trucidare in
vaga vegere ſatis illidere. Spectantur hmoi

pꝛedia ceu ipᷣo mari ſibi irato:nullis in ſynu vẽ

us:fluctibo vero ad anhelitus:ictuſq; quantos

nulli turbines voluant. Oꝛa balene habẽt in
frontibo. Ideoq; ſumma aqua annotantes in

ſumma nymbos efflant. Balenis bꝛanchie
nõ ſunt ſicutnec delphinis. Hec duo genera fi⸗

ſtulis ſpirant que ad pulmonẽ ꝑtinẽnt. Bale⸗
nis a fronte:Delphinas a doꝛſo. Item q;̃ pilo
veſtiunt᷑ animalia pariunt vt pꝛiſtis.balena:
vitulus ¶ Idem in libꝛo.x. Balene ac Delphi

ni doꝛmiunt. NHam etiam ſtertentes audiunt᷑.

¶ Solinus. Indica maria balenas vltra ſpa⸗
cia quattuoꝛ iugerũ habent. Sed quos faſci⸗
turas nuncupant. Qui enoꝛmes ſupꝛa molem

ingentiũ colùnaꝝ vltra nauium antemnas ſe

extollunt.hauſtoſq; fiſtulis fluctus ita eruc⸗
tuant:vt nymboſa alluuie:plerumq; nauigan
tium alueos depmant. ¶ Ex libꝛo denaturis
reꝝ.GBalene bꝛanchias non habentes fiſtula
ſpirant.quod raro in marinis animalibo inue

nit᷑. Yetus ſuos geſtant cũ infirmant᷑ et inua⸗

lidi ſunt.⁊ ſi parui ſunt:eos in oꝛeſuſcipiunt.
boc idem imminente tempeſtate faciũt.⁊ poſt

tempeſtatẽ illos euomunt. Qm ꝓpter defectuz

aque feius impediunt᷑ ne matrẽ ſequant᷑. Ma
ter aquaʒz in oꝛe receptam inſtar fluu ij ad eos

eijcit:vt ſic inherentes terre liberet. adultos

etiã diu comutat᷑. Adoleſcunt autẽ celeriter.et
decem annis creſcunt .

1r.iiic

Capitulum. xu.

Tractatus

Abilonicus: 2 Belue. Alb. in lib. de

b na.aſaliuʒ. Ba bilonicipiſces ſunt(vt
dicit Theofraſtus )circa babiloniam
exiſtentes in locis vbi dulces aquas incino⸗

roſis recipiunt᷑ ex fiuuijs incidentibo. inde em̃

egrediunt᷑ piſces ad paſtum. capita ad moduʒ
ranarum magnarũ reliquas paries coꝛꝑis ad
modũ ragie babentes.ſimiles piſcibo alus pin

nulis gradiẽtes ⁊ cerebꝛo motu caude.i¶ Pli⸗
nius. Belue in oꝛientali mari ſunt. Et belue

ſunt aĩalia marina adeo magna ⁊ impoꝛtuna

pcellas excitant de ꝓfundo.⁊ ꝑicula nauib⸗
inducant.itaq naues Alexandri ad pericula

deduxerunt.

Canitulum xm.

Ancer. Exlibꝛo de naturis rerũ.

Cancer pedes habet et bꝛachia

c foꝛcipeſq; pꝛo ma nibus: retrogra
“ dua eſt: nec vnq;ᷓ ante faciem ſu⸗
am ambulare nouit. Mares du⸗

gs habent ſpinas inter ventrem et caudã:qui

bus ſemine carent. Que oua in ventre habẽt
ictibus ſerpentum medentur. Koitus tempo⸗
re mas aſcendit in doꝛſoſuper feminam.At il

la motum eius ſentiens a tergo coire volẽtis

inclinata ſuper latus ad ipſum ſeↄuertit.ſicq;

—— — — J — ———

SNAEe — —

—

,4

bia
3
ſ
ddu⸗
Gi

1

6

De Piſcibus

coitus completur.latent in hyeme menſibus
quinis. Uernis tempoꝛe ſenectutem exuunt
velut anguis.Cancer lacte potatus:ſine aqua

viuit multis diebus. Cum autẽ ſenuerit:duo

lapides albi coloꝛis intermixto ruboꝛe inue⸗
muntur in eius capite:quos tante virtutis eſſe
dicũt.vt in potu dati coꝛdis punctio nes ſanãt.
Areſtotiles. Cancer habet octo pedes: per
quas moueturequali motu. caret ſanguine:
durum extra:et intus molle. nec eſt illud du/
rum conterribile.immo accipit ignem in ripa
maris quod eſt intra iudeam habentur can⸗
cri parui qui dicuntur milites pꝛopter velocita
tem curſus.tantum enim currunt q; depꝛehẽ⸗
di non poſſunt. Et cum aliquis finditur non
inuenitur in eius coꝛpoꝛecaro vel ſuperſluitas
omino:quia paſcua non habent.iyſidoꝛus.
Cancri vocatiſunt:quia conche ſunt. Crura
habentes.inimica oſtreis animalia. Eoꝝ vero
carnibus viuunt miro ingenio. Duo aũt ſunt
genera cancroꝛum.fluuiales et marini.i¶ Am
bꝛoſius. Canceroſtreis veſcitur.ſʒ quia oſtre⸗
um clauſum nulla vi aperiri poteſt. Periculo⸗
ſumq; eſt ſi chelani eius includat ad argumen
ta confugit.⁊ inſidias noua fraude mollitur.
Exploꝛat enim ſi quando oſtreum remotis in
locis ab om̃i vento contra ſolis radios dipti⸗
cum in illud ſuum aperit.vt aere libero viſcerũ
ſuoꝛum voluptatem quandam capiat. et tunc
clanculo calculum immittens oſtree conclu⸗
ſionem impedit.ſicq; aperta clauſtra reperiẽs
tute chelas impetit:viſceraq; interna depaſcit
Item ſemine maioꝛũ membꝛoꝛum ſunt qᷓ; ma
ſculi.⁊ diſtãtia coopertoꝛij maioꝛ eſt q; in ma
ſculis.⁊ ouat per locum ſuperfluitatꝭ.Cancer
paruus generatus exterra ⁊limo intra loca va
cua teſtarum alioꝛum animalium. Cunq; cre
uerit auquantulum mutatſe ab illo loco adte⸗
ſtam maioꝛem. Cancer ⁊ Karabo in ſenectu/⸗
te exuuntſpolum. AVerq; accipit piſces in pꝛo
fundo maris duobus ſuis labijs ⁊ diuidit eos
in duas partes ⁊ ducit ad os ſuum.

Operationes

¶ Auicẽna libꝛo.ij. Cancer marinus ꝓpꝛie di⸗
citur illa ſpecies cancri maris qui habet om̃ia
membꝛa dura vt lapis.
Quod exeoaduſtum eſt ſubtilius eſt reliqͥs

aduſtis. ⁊ abſtergit dentes.⁊ delet pannum ac

lentigines. —
VUlcera quoq; deſiccat.⁊ ↄfert ſcabiei. Item
pꝛohibet lachꝛymas:⁊ reſoluit cũ ſale vngulã.
Fit quoq; ex eo collirium:⁊ fricatur cũ eo ſca
bies palpebꝛarum. S ðð
¶ Pꝛohlbet etiam quartanam.Cancer fluuia

lis cõfert extenuatis valde.Teſta can cri ma⸗
rini ſubtilioꝛ eſt qᷓ; clibani. M
Exſiccatiua eſte abſtergit pannum ac len⸗
tigines ac ſcabiem. Cancer fluuialis eſt diffi⸗
cilis digeſtionis:ac plurimi nutrimenti:⁊ ipᷣm
quidem rectificit. JJJVã
¶ Decoctioq; cum melle extrabit ſpinas ⁊ acu
tas res infixas carni.

¶ yſaac lein. Cancros ⁊ om̃es piſces conchas

habetes teſtat Galieneſſe ſolubiles ꝓpter falſi
tatem eoꝛũ ⁊ acumen pꝓinde ſtomacho nociua
ſunt:maxime neruoſitati ſue.

Capitulum. xvij.
Aa1ab:⁊ Canis marinus.i yſidoꝛus.
cCaab eſt animal marinumhabens pe
AQAes paruos:reſpectu ſui coꝛꝑis:quod
vtiq; magnũ eſt. Sunt autem pedibus vacce
ſimies. Hoꝛum vnus longus eſt cartillagino
ſus oſſe carens:quo vtitur loco manib in om
nibus. Per ipſum enim eradicat quod vult.et
per cibaria per eum accipitur.eaq; oꝛi ſuo red⸗
dit.Et cum natat in aqua ſpirat in ea. ſed ſpi⸗
rando anhelitu ſuo aquam in coꝛpus ſuum at⸗
trahit.qua cum repletꝰ fuerit:ad aerem recur⸗
rens eam reijcit.⁊ ſic reſpirat.¶ Idem. Canis
eſt marina belua:terribilis ⁊ hoſtilis om̃i ani
manti:qð eiꝰ verberibo cedit. Robuſtiſſimos
ha bet bꝛanchos clauoꝝ modo foꝛmatos.Hi
venant᷑ ꝑ mare greges piſciũ inſtar canum in
terra feras ve nantiũ:excepto ꝙ latrare neque⸗
unt.ſed pꝛo latratu afflatũ hoꝛribilem habẽt.
Inſequentes &̊ piſciũ greges ad loca 2ouſte
NDiüj

☛☚n .
/ 7

coartãt:⁊ ſicĩ coartatos crudeli moꝛte graſſant
Piſcatoꝛes vᷣo laca notãtes in qb abſconditi
piſces a fuga latebãt rhetibo capiunt circũclu
os. 20ee vᷣo belue difficulter multꝭ tridentibo

ↄficipoſſunt. Itẽcanis marinus a ſimilitudie

moꝛũ canis terreſtris ðꝛ:eo ſcʒ ꝙ moꝛdeat.

Dperationes.

¶ Aui. Fel canis marini vel ca nis qque dixe

rũt eſſe venenũ:de q̃ ſi qs comederit qntitateʒ .

lentis vnius interficit poſt hebdomadam.
Sed cura eius eſt vt bibatur butirũ coctuʒ

vaccinum cũ gentiana romanaet cxnamomo

et iterum coagulum lepoꝛis.

— —

1 E O
8⁸ . 2
.
„O
5

Capitulum. xviij.

Aucius. Capitatus.⁊ Carpera.Exli.

c de na. re. Caucius qͥ ⁊ glanis auerſus
moꝛdet hamos meſcatos:nec eos de⸗
noꝛat ſz ſpoliat. ¶ Actoꝛ. Scoᷣm Pliniũ ꝑ g.
⁊ I.in pima ſillaba ſcribit᷑.vt laucus glaucius.
¶Inli.vis.Capitaiꝰ eſt piſcis admodũ paruꝰ
habens coꝛpus /ꝓe ad reliqui coꝛpis magnitu
dinẽ̃.os q́; rotunduʒz ⁊ amplũ. Hic in fluuijs
habitans libenter ſub lapidibo⁊ inter ſaxa de⸗
liteſcit.¶ In eodẽ libꝛo. Carpera piſcis eſt q̃ſi

ſquamis aureis in lacis vel flun ijs. ſic dicta:

qi que carpens parit. cum em̃oua in ventre
ad pariendũ aptadictante natura pꝛeſenſerit
imarem ſuũ odit:⁊ oꝛe innuit pulſuleni.vt ad⸗

iuuet pariturã.cũcille locoſeminis lac emittit
qd ila ſuſcipiẽs oꝛe ſtatimoua parit in ſobolẽz
ꝓſutura Nã oua parere neqͥ t nui pus oꝛe ſemæ⸗ 3

receꝑit. Semen aũt cũreceptũ ſuerit:nõ ſolũ
ad pariũ inuare videt᷑:ſed etiã ad oua ↄcipien

da⁊ foꝛmanda.vnde ſoboles in anno futuro

ſperat. Semini carpere nõnunq; in anno pꝛi⸗

mo natiuitatis niger vermiculus.qͥdam poſt
aurem ſuã tabificus innaſeit᷑.⁊ hocſepius poſt

auguſtum.eaq; tabe moꝛitur.

BPperationes
Remedium eius eſt qqua dulcis ⁊ fluuialis
Huius ſoboles paucis aquis pꝛouenit ſi in
ſingulis ſoſſis decem cubitoꝛum recenter fac⸗
tis ponantur ſingule carpere cũ paribus ſuis
ante partum pꝛoxime
Opinio vulgi eſt earũ ſic ſobolẽ ꝓuenire: ſʒ
poſtq; peperit eximunt᷑. Soboles q̃ʒ triũ vel

quattuoꝛ menſiũ temꝑe roboꝛata.foſſis reiecta

reponmi᷑ vbi habetcreicere cũ ꝑfectis.

¶ Habet bic piſcis aſtutias multas.vt rbeti
capiendus euadat.cumenim rhete intrauerit
circumiens foꝛamen querit.Quod ſi nonin⸗
uenerit:ſaltare nititur in auras liberas ſuper

rhete vt extra cadat.

¶ Aliquando ſub rheti refugium querit aliqũ
herbam oꝛe tenet in fundoaque:vt rhete ſuꝑ⸗

ueniens elidatur.
¶ Aliqñ etiam a ſuperis veniens cum impetu
caput in limo foꝛtius figit.vt ſcʒ rhete ꝑcaudaʒ
tranſitus captione fruſtretur.
Znius cerebꝛũ qaugmentũ ⁊ decrementum
lune creſcere vel decreſcere dicitur.

q¶ Et licet h ſit inommi pice.in htñ magis.ſiẽ

inter quadrupedia in lupo ſcz ⁊ cane.

dNx „

R

De Piſcibus

Capitulum. xx.
Etus.Ex li.de na.re.Cetus eſt piſciũ
maximꝰ:ha bẽs os in fronte magnũ.
⁊ patulũ.⁊ oꝛis meatꝰ ſtrictos.In iu⸗
uentute dentes habetnigros. in ſenectute al⸗
bos. Hi piſces aliqñ fluctus hauſtos ita eruc
tuant:vt allunie nymboſa plerũq; claſſem na⸗
uigantiũ depꝛimant.ſed ⁊ cũ in mari tẽpeſtas
oꝛitur ſe ſuꝑ fluctus attollũt:⁊ cõmotionibo ac
turbinibo naues mergunt. Harenas aliqndo
doꝛſis ſuſtollunt.in qb ingruente tempeſtate:
naute terrã ſe inueniſſe gaudẽtes anchoꝛa iac⸗
tis falſa firmitate quieſcũt. ac ignes accenſos
belua ſentiẽs ſubito cõmota ſe mergit ⁊ hoĩes

cũ nauibo in ꝓfundũ trahit.Cetus poſtq;; eta⸗
tem annoꝝ triũ excedit:cũ balena coit.⁊ ĩ ibſo

mox coitu viriute virge genitalis emutilatur:

ita ꝙ vltra coire neqͥt.ſed intrans alti maris pe

lagus intantũ excreſcit:vt nulla hominũ arte
capi poſſit. Infra tres igitur annos etatis ſue
capi poteſt. Capiunt᷑ autem ſic:piſcatoꝛes locũ
vbi cetus eſt nutantes.illiccongregant᷑ cũ na
uibus multis:factoq; circa eum fiſtularum ac
tubarum concentu alliciũt inſequentem.quia
gaudet hmõi ſonis.Cũq; iuxta naues heren⸗
tem ſono modulationis attonitum cernũt:in⸗
ſtrumentũ quoddam adinſtar raſtri dentibus
ferreis acumin atum:in eius doꝛſum clam ꝓij⸗
ciunt::clamq; diffugiunt. Nec moꝛa ſi cerium
vulneris locũ dederit:fundum maris cetus pe

tit:ſeq; ad rerram doꝛſo fricans:vu neribo fer⸗

rum violenter impellit: quouſq; ꝑfoſſa pingue⸗
dine viuam carneʒ interius penetrauerit.ſic⸗
qʒ ferrum ſubſecutaſalſa maris aqua vulnus
intrat ac vulneratum ꝑimit. Moꝛtuũ ergo ſu

per mare refluitante picatoꝛes cũ ſumbo adeũt

⁊ ad littus cũ magnotripudio irahunt.

perationes

Actoꝛ.Cetus(vt fertur)qñ ludit in mari ſig

nũ eſt tẽpeſtatis. Idem de balena ðꝛ.Huiꝰ ge⸗/

neris eſt aſpido chelone.de q̃ dictũ eſt ſupꝛa.
vſi.Cetꝰ qt vt legit᷑ nõ comedit vt alij piſces
maſticãdo:cibũq; dentibo cõmmuẽdo.ſʒ tantũ
modoglutiẽdo:⁊ intra coꝛpꝰ retinendo.
Item habet oꝛis meatus vt dictum eſt ſtric⸗
tos. VUnde nõ niſi paruos piſciculos deglutit

quos odoꝛifero anhelitu ſuo attrabens ad ſe

ac deuoꝛans in ventrem ſuum mittit. Habet
enim in gutture quandã pellem mẽbꝛane ſimi
lem:que multis meatibo ꝑfoꝛata:nõ ſinit qͥcq;
magni ingredi ventrem. .
¶ Joꝛath. Cũ aũt cetus ſperma ꝓijcit in coitu
ſuo cũ femina:qð ſuꝑſluit ex ipᷣo ſpermate ſuꝑ

natat aquã ⁊ colligit᷑ ambꝛa.Platearins. Am
bꝛaðꝛ eſſe ſperma ceti:vt ſuperiꝰ dictum eſt in
tractatu pᷣmo de herbis.cap.xx. H
¶ Auicenna.Ambꝛa vt eſtimo eſt manatio foꝛ
tis in mari.melioꝛ eſt griſea foꝛtis.deinde va⸗
ria.poſt citrina.
¶ Et adulteratur cum gipſo ⁊ cera ⁊laudano.
Nigraſpecie mala eſt.De virtute ambꝛe etiaʒ
ſuperiuaſatis dictum fuit.

Elethy et Ceru eo.Ex libꝛo de natu⸗
c ris rerum. Celechy ſᷣm Areſtotilem
eſt animal marinum.quod pꝛeter mo⸗
rem alioꝝ oua in matrice ſua generat. Quibo
illic debito tempe foꝛtes exeuntvermes exillis.
Quos cum peperint incredibili celeritate fiũt

gnimalia ꝑfecta parentiboſimilia. Coꝛ habet

magnum:⁊ tamen eſt valde timoꝛoſum. gra⸗
uiter doꝛmit.ita vt ma nu capi poſſit. Areſto.
Celethy eſt ex animalibo carnem comedenti⸗
bus. Celethy quidem habet oua.vnum cõple⸗
tum intra quod ⁊ parit extra. Ceteri vᷣo piſces
ouant extra oua incõpleta:excepta rana mari
na.Oua hec poſt paruitatem cito creſcũt ſicut
vermes que generantur ex animali paruo val
de.deinde creſcunt per ſe. Celechy non habet
alas.ſed habet ſimilẽ radiciba in terra creſcen
tibo. Generat autẽ multotiens ſcʒ ſex menſibo.
Exit a pꝛofundo manis et pullificat ꝓpe terrã:
quod facit ꝓpter caloꝛẽ:etvt a pullis ſuis au⸗
feeat timoꝛem. .
D iüj

B

Tractatus

Dperationes.
¶ Exli.de na.reꝝ.Ceruleũ monſtrum in flu⸗
mine gange inſtar cancri.habens bꝛachia lon
gitudine ſeptem cubitoꝝ.quibaelephantẽ coꝛ⸗
ripit ⁊ vndis ſubmergit.

Plinius li.viij. In gange inde ſtatius ſebo⸗

ſus aut modico miraculo affert.vermis bꝛan⸗
chijs binis.lx.cubitoꝝ ceruleos qͥ nomnen a fa
cie traxerũt. His tantas eſſe vires vt elephan⸗
tos ad potũ veniẽtes moꝛdicus cõpꝛehẽſa ma⸗
nu abſtrahant in ꝓfundum.

Capitulum. exf.

Hilon ⁊ Circhos.Ex li.de na.terum

C bhbilon inter omniũ aĩialiũ genera nõ
paſcit᷑ ſed tm̃ humiditate viſcoſa que
exit ab eo:cibat᷑ ꝛ⁊ nutritur.vnde fit vt hoc ani⸗
mal ſemp ſit ieiunũ:⁊ tñ coꝛpe validũ. Nam et

in feminis videmꝰ plus poſſe differri ieiuniuʒ

Pmlwns dies q; in viris ꝓpter ſuperfluitates
umidas ⁊ viſcoſas que magis habundant in
