cit coherere plagas ſanguĩeas.Et decoctio
eius extrahit lapidem.Et ſemen eius pꝛouo
cat ⁊ cõſtringit.¶ Et idem auctoꝛitate Ga⸗
lieni. Decoctio radicũ eiꝰ facit id quod her⸗
ba ipᷣa.⁊ eiꝰ ſemen ꝓuocat vꝛinã ꝓuocatione
foꝛti.Et abſcindit vo mitum ⁊ fluxum.

Capitulum. lcxv.

g ctox eſt arbuſtũ vñ tingit᷑ ſcarlacũ.
AUinñ ðꝛ ð xpᷣo:q fuitveſtitꝰ veſte coc
cinea.i.tincta cocco.ſ.ꝗnis de ſcarlaco.voca
tur etiã kermeſ.Etẽfrutex ̃ᷣm dyaſ.ca.ð coc
co ſarmẽtoſa:hñs ĩ ipᷣis vᷣgis baculos rotũ
dos ſiẽ lenticula q̃ colligunt᷑i cõficiunt᷑.Eſt
gũt bonꝰ coccꝰ galleticꝰ ⁊ armenꝰ.⁊ ſcds aſi
anus ⁊ liciꝰ.hiſpanꝰ vᷣo oĩm nouiſſimꝰẽ:vir
tus ẽ ei ſtiptica. Sera.li.ag aucto.dyvaſ.ca.
harmẽ vel karmẽ.i.granatinctoꝝ ẽ arbuſtuʒ
qð admiſtrat᷑ ad ignẽ accẽdẽdũ:⁊ ẽ incendiũ
inter arboꝛẽ ⁊ herbã cuiꝰrami ſũt multi ſub⸗

tiles ſuꝑ q̊s ſunt grana rotũda ſilia lenticu⸗

lis qᷓ colligunt᷑ ⁊ reponunt᷑ ⁊ reſeruant᷑ ⁊ cõfi⸗
ciunt᷑ ad tingendũ.Et melioꝛ ex illa ẽ q̃ deſer

tun ex terris q̃ dicuntur gallates:⁊ andabaſi

⁊ armeni.⁊ ſcða eſt illa de ſyria ⁊ licia.⁊ dete⸗
rioꝛ oĩb ẽ illa q̃ defert᷑ ab hiſpania.⁊ reꝑit᷑ in
arboꝛe ꝑua ſat ſili in folijs arboꝛi glandiũ ĩ
terris calichie:⁊ ĩ ea multiplicat᷑ aĩal teſtoſũ
paruũ ſile limacijs:⁊ colligãt ipᷣaʒ mlieres il
liꝰ terre cũ roꝛe eoꝝ Et idẽ auc. Gal.Sapoꝛ
eiꝰ ẽ ſtipticꝰ cũ amaritudĩe.⁊ virtꝰ eiꝰ deſie⸗
cat ſine moꝛdicatiõe ⁊ abſtergit ⁊ incarnat.

Dperationes

Tractatus

HDyaſ. Coccus.i.grana tinctoꝝ aceto tritꝰ
2 impoſitꝰ vulneriboparacoleſim facit: ꝛ⁊ ner e —
Sera.Granũ culcul mouet coitũ ⁊ anget
ſperma ⁊ erectionẽ virge:⁊ ꝓpꝛie qñ conficit
cũ melle:vel miſcet᷑cũ ſiſamo.⁊ qui vtitur eo
nimis incurrit colliricã paſſionem.i¶Et ideʒ
guc. Meſaruget. qn bibitur poſt ip̃ᷣm vinum
facit ſodam.? ꝓpꝛie quando toꝛrefit.
ceribo:⁊ valet tremoꝛẽ coꝛð ⁊ eiꝰdebilitat 44

uis inciſis maximũ pᷣſidiũ eſt.¶ Sera.auc.
GBal.Grana tinctoꝝ cõfert magnis vlcerib
neruoꝝ⁊ alio ꝝ mẽbꝛoꝝ qñ terit᷑ foꝛtiter ami
ſcet᷑cũ aceto ⁊ melle ⁊ etiã decoctionẽ eoꝛuʒ
dat illis qͥ patiunt᷑ i neruis.¶ Pli.ca.ð cocco
Valet vlceribꝛ magnis:⁊ maxĩe neruoꝝ vl⸗

¶ Hoc aſſerit ſii? Damaſce.ĩ ãtidotario ſuo

in quadãↄfectiõe qᷓ incipit ↄfectio alkeſmes

8

Capitulimm. ttrN.

Ranũ culcul. Serap̃.li. ag. ca. loha⸗
gS cchhium. i. granũ culcul. Foliuʒ eiꝰ eſt
ſſlſiele folio albene. eſt herba q̃ habʒve
nas in groſſitudine pollicis ⁊ indic ⁊ lõgas.
⁊ ſunt coſte ꝓpe terrã ſicut ſcel.⁊ ſuntĩ eis no
di.⁊ naſcunt in vnoquoq; nodo folia ſimilia
folijs balſami.⁊ eſt albũ maius.⁊ in ſummi⸗

tate eiꝰ naſcuntur floꝛes in vere.⁊ in pꝛinci⸗

„/

pijs meſſiũ:quoꝝ coloꝛ eſt coloꝛ violaꝝ: niſi
q ſunt maioꝛes eis.Et qñq; flos habet fru⸗
ctũ magnũ in qᷓntitate ciceris plenũ dulc ſa
poꝛis.latine vocat᷑ granum culcul.Et herba
eiꝰ inuenit᷑ in locis vmbꝛoſis:et iuxta vehe⸗
mẽter humecd.Et tpᷣs collectiõis eiꝰ eſt in
cꝑe meſſis. Virtꝰ eſt ca.⁊ hu.in.ij. gradu.

Dyperationes

Capitulum. cxuij.

Enciana. Pliniꝰ li.xxv. Gencianaʒ

gS innenit gentius rex illiricoꝛũ vbiq;
naſcentẽ: in illirico tñ pꝛeſtãtiſſimã.

folio fraxini ſed magnitudine lactuce caule

tenero.pollicis craſſitudine cauo ⁊ mani ex
interuallis foliato triũ cubitoꝝ alto caſu.ra

dice lenta:ſubnigra ſiue odoꝛe aquoſa. Sub
glpinis montib⸗ Pae naſcit᷑ Vſus eiꝰ in ra

dice ac ſucco. Pla.Genciana ẽ herbacalida

⁊ ſicca:cuius radix pꝛecipue competit vſui
medicine.nõ ipᷣa herbaĩ fine veris colligit᷑ ꝛ

ſiccatur:⁊ ꝑ annos q̃ttuoꝛ in multa efficacia
ſeruatur. Debet aũt eligiſolida ⁊ cõtinua ha
bens citrinum coloꝛẽ:que nõ ſit poꝛtata nec
facile in puluerẽ exſoluat᷑ cũ frangit᷑. Virtu⸗
tem habet diſſoluendi:attrahendi:ↄſumẽdi
⁊ aperiendi.i¶ Dyaſ.ca.de Genciana.Genci

ana dicit inuenta eſſe ab imperatoꝛe illirico

— — — — — ——GN

— — —

— — — — —— — —— —

e

De Herbis

einſdem gentia. Vnde ⁊ nomẽ accepit.cuiꝰ
folia q̃ circa radices ſunt nucis odoꝛem has
bent.⁊ ſunt ſilia plantagini:ſed paulo ſubꝛu
fioꝛa ⁊ in ſũmo diuiſa vel inciſa in ſpeciẽ ſer⸗
re immediate habens haſtam. q̃ haſta lenis
eſt ⁊ vacua.digiti hbabens ſimilitudinẽ:lon⸗
gioꝛ duob cubitis nodoſa:circa q̃̊s nodos
folia naſcuntur.ſemen eſt ei circa ſolia in po
mulis latis ⁊ lenibo.⁊ nõ inutile ſicut affodil
li.radicẽ habet ſicut ariſtologia longa.ſoli⸗
dam ⁊ amaram:ſed nigrioꝛem ⁊ fragilioꝛem.
naſcit᷑ in locis altis ⁊ bumectis ⁊ vmbꝛoſis.

Dperationes.

¶ Balienus ſexto ſimplicium farmacoꝛũ ca⸗
pitulo de gentiana ſᷣm tranſſationem arabi⸗
cam.Id quod de ipᷣa adminiſtratur eſt radix
buius:cuius ſapoꝛ eſt amarus in fine amari⸗
tudinis.⁊ virtus eius eſt magna in mundifi⸗
catione ⁊ abſterſione:⁊ aperiendo opilatio
nem.Eſt enim caleſactiuaꝛ ſtiptica.i Et idẽ
eodem libꝛo ⁊ eodẽ ca.ſᷣm tranſſatio nẽ gre⸗
cam. Bentiana huius herbe radix efficax
eſt:vbi opoꝛtet ſubtiliare aliquod ⁊ abſterge
re ⁊ deopilare.nec eſt mrumſi hoc poteſt a⸗
marg violenter exiſtens.¶ Serapion. Ego
non vidi medicinam melioꝛem in moꝛſibo ca
nis rabidi quando datur ex ea qualibet die
vncia vna trita ⁊ cribꝛata cũ vncia vna myr⸗
rhe:⁊ cum vncijs duobus pulueris cancro
rum fluuialium aduſtoꝛum in pꝛincipio egri
tudinis anteq; timeant aquã.Et hec quideʒ
plantaotraria eſt venenis moꝛtiferis:et au⸗

fert nocumentũ eoꝛũ cũ auxilio dei.i¶ Dya⸗

ſcoꝛides.Gentiana eſt acris ⁊ calefactoꝛia:⁊
relaxans acrimonia ⁊ amaritudine ſua parũ
expellens:⁊ ſerpentes ſugans.i¶ Radici eiꝰ

Eneſtra. Jo. meſue.ca.de geneſtra. ꝛ
S vocat᷑ capiſtrũ arboꝝ.⁊ ẽ arboꝛmõ⸗
tIoana:ſuꝑ cuiꝰ ſtipitẽ eleuat᷑ denſitas
ſuſciũ multe rotũditatꝭ.⁊ dũ plicant᷑ nõ pati
unt᷑ fracturas. Vñ ligant᷑ ex eis arboꝛes⁊ ꝓ
ducunt floꝛes ſiles figure lunari citrinitatis
multe.Et ꝓferũt folliculos ſᷣm ſemitã oꝛobi
bñtes ſemia diſtincta ſiẽlẽtes.i¶ Inqͥt Dya.
ca.eſt ⁊ ſic.cõplexiõis in.ij.⁊ ſemẽ eiꝰ eſt cali
dius:⁊ ĩ floꝛe eiꝰ ⁊ ſtipite ẽ hũiditas ſuꝑflua
cũ virtute inciſiua:q̃re multiplicat vomitũ.

virtꝰ eſt calida ⁊ ſtiptica.queradix.ʒij. cum Et ſunt oẽs partes eiꝰ ↄturbatiue: inciſiue:

u pipere ⁊ rutaz? vino accepta moꝛſibs venena ſubtiliatiue ⁊ puocatiue.i¶ Paulus.ca. de ge
B tis occurrit. ſucci eius.ʒ.ij.qccepta doloꝛib neſtra.Eſt alia q̃ vocat᷑ geneſtra fri.ꝛ ſic. cõ⸗
laterum ⁊ conquaſſationibus vtiliter pdeſt plexiõis:ſilis geneſtre ſuꝑioꝛi:ſʒ mioꝛ ẽ.⁊ hʒ

ſicut collirium ſuppoſita. Radix facit aboꝛ⸗

ſtipites mĩoꝛes ⁊ anguſtioꝛes.⁊ albũ floꝛẽ fa
ſum. Aulneribus impoſita medetur. Suc⸗

Pperationes

daſun cus eius ſicut licinium inunctus tumoꝛem
On oculoꝛũ compeſcit: maculas coꝛpoꝛis tollit. ¶ Dyaſ:Semẽ geneſtre ⁊ flos bibitꝰ cũ mul A
cpnt ¶ Radix vero infuſa in aqua diebꝰ quinq;. ? ſa buoꝛes vomitibopurgat.ꝗᷓ Bal. Fructge B
tnit poſtea cocta q;diu virtutẽ ex ea dimittit cõ neſtre ⁊ baculoꝝ ſuccꝰ laxatiue nõ debiliter
d fricatur:⁊ ſic deliquatur.poſtea aqua ipᷣa re eſt vᷣtutj.¶ Jo.meſue.Per vomitũ ⁊ ꝑpentrt C
or⸗ coquatur qᷓ;d in mellis ſpiſſitudinem faciat: educit flegma.⁊ cũ foꝛtitudievehemẽti mate
fant Gtcreponit᷑ in vaſe fictili ad vſum. ¶ Paulus. rias qꝗᷓ ſũt ĩ iũcturj.¶ Et mũdificat renes ab O
nunn BGentiana calida eſt ⁊ ſicca in tertio gradu. oiĩbo ſuꝑfiuitatibo.? ꝓuocat vꝛinã foꝛtit᷑: ⁊ frã
ganen git lapidẽ ĩ renib ⁊ veſica.⁊ nõ ꝑmittit mate
rias figi ĩ eis neq; lapidẽ dẽſari.i Et qñ flio, E.

res eꝰↄtritiꝓpinat᷑ cũ melle roſaꝝaut cũ ouo

, Capitulum. cxviiſ.

ſoꝛbili reſoluũt ſcrofulas.⁊ oximel ex eiſ aut
ſemĩs ipſiꝰ ſoluit apᷣata ſplenis ¶ Et ſi freq̃n
tat᷑ vomitꝰ cũ eis.ↄuenit ſciatice ⁊ podagre
⁊ doloꝛi renũ. Doſis eiꝰ eſt ⁊ ꝓpꝛie floꝝ a.ʒ.ij.
vſq; ad.v.ſemini eiꝰ a.ʒ.ij.vſq; ad.iij.vel.iiij.
¶ Oyaſ. Semen eiꝰ ⁊ flos bibitus cũ mulſa
bumoꝛes vomitibo purgat.¶ Paulus. AVir⸗
tutẽ hʒ ↄſtringẽdi.ad fluxũ mẽſtruoꝛũ valet
fomẽtũ ex aq̃ decoctiõis eiꝰ.ſuppoſitoꝛium
etiã ex puluere eius⁊ ſucco plãtaginis.valet
etiã ↄtra diſſinteriã pᷣdictum fomentum.

Capitulum. ccxix.

⁊ĩ pane dulcoꝛãdo imponit ¶ yaſ.
BGBithẽ herba q̃ in ſegetib creſcit.hñs ſemen
nigrũ minutũ:odoꝛe ſuaui.relaxat enĩ ⁊ cale
facit.¶ Plate.Ca. eſt ⁊ ſic.in.ij.ã.Et ẽ herba
q̃ inter frumẽtũ oꝛit᷑.ſemẽ nigrũ ⁊ q̃ſi triangu
lũ facit.Aliq̃ntulã hʒ amaritudinẽ.vñ diure
tica eſt.vᷣtutẽ hʒ diſſoluẽdi⁊ ↄſumẽdi.i Pli.

li. xx. Gith ex grecꝭ. alij melachiõ. alij mela⸗
ſpermonvocãt optimũ qᷓ;xcitatiſſimi odorꝭ

Dperationes

¶ Dyaſ. Bith potatũvꝛinã ⁊ mẽſtrua puocat

lũbꝛicos expellit.impoſituʒ vᷣo tumoꝛes aut
Duricies ſoluit:Eſt etiã deſiccatiuũ ac lepco

Itb. Haymo. Bith ẽ gen? legumĩs
S ſile cimino ĩ qntitate:ſʒ nigri coloꝛis

micũ.¶ Lepꝛas ac trucas appoſitũ tollit. hi

gues ac Siemoſes agchati patos bũoꝛes di
gerit.¶¶ Eatarrũ ſanat calefaciẽdo ſi puluis
eiꝰ liget᷑ ĩ lintheolo ⁊ ad nares ſepiꝰapponat᷑
vt ex eo odoꝛet Lũbꝛicos ãt enecat comeſtũ

vel Sorzun extrinſecꝰ vẽtri appoſitũ. Pla

tea.Cõtra opilatõnẽ epatꝭ aaſplenis renũ
ſtrãguiriã:diſſirriã:vliacã paſſionẽ.⁊ doloꝛẽ
ſtõachi exvẽtoſitate dat᷑ vinũ decoctõis eiꝰ

flatas. ¶¶ Cõtra lũbꝛicos etiã dat᷑ puluis eiꝰ

cũ melle.vʒ ⁊ Zvermes auriũ.i¶ Pli. Hedet᷑

ſerpẽtiũ plag ⁊ ſcoꝛpionũ. Illiniti ex melle?ꝛ

aceto reperio. Incenſoq; ſerpẽtes fugari.bi
bit z.i.g araneos.i C.apitꝭ doloꝛes illitũ ex

aceto et infuſum naribo:dentiũ doloꝛes co⸗

ctum cum aceto mitigat.

Capitulum. ccxx.
AUammi arabicũ. Sera.li.ag.ca ſani
g gli arabi.i.gũmi arabicũ.Et ẽ gũmi

qð reꝑit᷑ ſuꝑ arboꝛẽ acacie.ſicut alie
gũme.qᷓ arboꝛ noĩat᷑ amgailẽ.⁊ meliꝰ ex eo ẽ
qð ẽ ex hac arboꝛe ſile ᷣmiculis ĩ figuraſua
Coloꝛ eiꝰ eſt ſicut vitrũ claꝝ.⁊ nõ bʒ lignũ.ſe
cundũ vᷣo poſt ipᷣmẽ albũ:ſʒ illud qð eſt ſimi
le ſoꝛdicieireſine pini eſt malũ.fri.eſt ⁊ ſic.

Dperationes

u

—

— — — -„ ——d——— — 11

—— 7—

—

mrtn
nahe
öse
ndt⸗

ſere.

ſgni
glig
d

De Herbis

Sera. auc. Gal. vna ẽ virtꝰ eiꝰ qᷓ deſiccat
⁊ alia ẽtus eiꝰq̃ ↄglutinat:⁊ aufert aſperita

tẽ: ⁊ frãgit vᷣtutes medicinaꝝ acutaꝝ.⁊ lenit

aſperitatẽ pectorꝭ:⁊ ſtringitvẽtrẽ: ⁊foꝛtificat
inteſtina:⁊ melioꝛat oſſa fracta qñ fit emplm
u co. ⁊ ↄuenit malignitati vlceꝝ pulmonis.
Et auc. Habix.Dicit ꝓẽ hu. paꝝ ⁊ retinet
ventrẽ qñ nimis fluit.⁊ ↄglutinat inteſtinũ ĩ
ẽtenaſmon.⁊ ↄſolidat oſſa fracta qñ fit em
plaſtrũ cũ eo.⁊ ſedat tuſſim qñ retinetĩ oꝛe et
trãſglutit᷑qð inde ſoluit᷑¶ Aut ſi miſcet᷑ aliqͥ⸗
medicinisoferẽtibo ad tuſſimꝛvlceribo pul
monis qñ bibit᷑ ex eo.¶ Cõuenit obtalmie ⁊
rectificat medicinas laxatiuas qñ miſcet᷑ cũ
eis.⁊ phibet acuitatẽ eaꝝ.¶ Et frãgitvomi⸗
tũ q̃ͥ puenit ab eis.⁊ q̃ntitas doſis eiꝰ ad tuſ
ſim.⁊ ad retinẽdũ vẽtrẽ aureos.i.⁊ q miſcet
cũ alijs medicis ẽ aurei.v.i¶ Bulcaſim eben
aben aʒarin.li.qui ðꝛ ſeruitoꝛ. Foꝛma aſſandi
gũmi arabicũẽ ſicut omẽs alias gũmas.qui
vult aſſari gũmi arabicũ opoꝛtet vt frãgat il
ludi fruſta ad magnitudinẽ oꝛobi.deinde ac
cipiat patellã ⁊ calefaciat eã:⁊ auferat ab ig⸗

ne.⁊ ponat ſuꝑ e gũmi arabicũ:⁊ miſceat be
ne ſine ĩtermifſiõe donec albeſcat.⁊ſi nõ albe

ſcit pma vice.iteꝝ calefaciat patellaʒ vt pꝛiꝰ
donec fiat albũ.⁊eodẽ mõ fit ex alijs gũmis

Capitulimn. tcxxj.
Auſer vlł bauſoꝛ. Aui..ij.li.ca.
facit q̃ ſcribit᷑ hauſuꝝ:ſʒ in ara.
eſt bauſer Et hauſoꝛ ẽ lacticini
umqddã ⁊ nõ eſt taxus:vt qͥdã
.⸗ dicũt vel ſpẽs eiꝰ:ſub cuiꝰ vm⸗
bꝛa periclitant᷑ doꝛmiẽtes:vt Dyaſ.dicit Hã
hauſoꝛ eſt lacticiniũ.⁊ taxus ẽ arboꝛ magna

umdeiſicc. Dpkrationes
¶ Ser a.li. ag.ca.hau. Hauſoꝛ ẽ planta hñs
lata folia.⁊ naſcit᷑ in vno tꝑe anni.⁊ hʒocauũ

qð egredit᷑ ab oculis ramoꝝ ſuoꝝ ⁊ a locꝭ flo

rũ eiꝰ.¶Et colligũt ab eo hoĩes rẽ ↄuenien⸗
tẽ.⁊ ſucco eiꝰ ẽ amaritudo.⁊ egrediunt᷑ ab ea
mala ſiẽ teſticuli cameloꝝ ¶ Et egredit᷑ ab il
lis pomis q̃dãres adurens:ita ꝙ nõ põt fie
ri cauteriũ cũ re melioꝛi ea.¶ Et implent᷑ ex
ea culatreꝛ puluinaria.⁊ noĩat᷑ etiã arboꝛ eiꝰ
coherea.⁊ qñ incidũtur folia hauſoꝛ emittit
tũc lac qð colligit᷑ in mẽſe Maij.Et ponunt᷑
in eo coꝛia:⁊ nõ remanet pilus in eis.et vnũ
vas implet᷑ ex duabo impꝛeſſiõibo ¶ Et lignũ
hauſoꝛ eſt leue groſſum rectũ pulchꝛũ ⁊c. Ali

us hauſoꝛ eſt vna ex ſpeciebus titimalli.

Capitulum. cexxij.

o ij

D 8

8 à

„ O h

Eñnnnodactiluſ. Joh̊.meſue. Dermo
h dactilus ẽ radix berbe mõtane.⁊eiꝰ
altꝰ? longus ſicut digitv. alt? rotuͦd:
ſed melioꝛ eſt rotundus.⁊ eiꝰ alius albo. aliꝰ
rubeus.aliꝰ niger:ſed melioꝛ ex his eſt qͥ eſt
albo vere albedinis intus⁊ extra.⁊ qͥ eſt groſ
ſus⁊ duriciei medioc ris. Aliter aũt facti ma

li ſũt. Sera.li.ag.ca. Sturagen.auc.Dyaſ.

Sturagen ſiue ſuragen.i.hermodactilus ẽ
herba que floꝛeſcit in fine autumni.⁊ eſt eius
flos alba ſimilis in figura ſua floꝛi croci.De⸗
inde emittit folia ſimilia folijs bulbi in qͥba ẽ
humiditas adherens manui.⁊ habet ſtipitẽ
in longitudine vnius palmi poꝛrectũ.eiꝰ co⸗
loꝛ eſt albo declinans ad nigredinẽ.⁊ hʒ radi⸗
cem cuius coloꝛ eſt niger ad rubedinẽ decli
nans.ſed qñ aufert᷑ coꝛtex apparet radix in⸗

terius alba:mollis:dulc ſapoꝛis:⁊ plena hu

miditate.que grece vocat᷑ coliricon:vt appa
ret in ꝓpꝛia lr̃a.Eſt aũt radix ipᷣa rotunda ſi
milis cepe bulbi.⁊ radix ipᷣa habet in medio
ſui ſciſſurã ex qua egredit᷑ ſtipes ſuꝑ queʒ eſt
flos.multũ naſcit᷑ in loco qͥ dicit᷑char in.et in

terris q̃ dicunt᷑ guagna.Et hec radix et alia
operat᷑ vt ifra. Paulus ca.de hermo. Her⸗

modactili ſunt calide ⁊ ſicce in pncipio ſecũ
di gradus. Herba eſt ⁊ circaradices eius tu

buroſitates inuenumt q colligi debẽt ⁊ vſui
reſeruari. In eſtate colligunt᷑? reſeruant᷑: per
annum vnũ ſeruari poſſunt, Sunt autem eli

gendi qui ſunt albi⁊ ſo lidi. Habet auteʒ vir
tutem diſſolutiuam:cõſumptiuã:attractiuã.

Pybpprrationes
¶ Serapion auc.Galieni.Radix hermoda
ctili que eſt alba intus ⁊ extra eſt melioꝛ.⁊ ha
bet virtutẽ laxatiã.i¶ Et aqua in qua bullie
rit:verum malus eſt ſtomacho.Etↄfert do⸗
loꝛibo iuncturarũ ⁊ podagre.Exhibẽdus eſt
babentiba iuncturas molles ⁊ nimis bumi⸗
das.i¶ Idem auctoꝛitate Meſaſurugen.Al
bus eſt bonus. Sed mbeus occidit:non qꝛ
nimis frigidus ita ꝙ narcotiſet:qꝛ ſihoc eẽt
nõ eſſet laxatiuus.i¶ Aben Meſuay. Rube
us occidit vlcera antiqua ⁊ confert variolis
¶ Habix. Et melioꝛ ex eo eſt qui eſt exteriꝰ

2⁊ interiꝰ alb.⁊ quondo frangit᷑ eſt fractio eiꝰ

facilis ⁊ nõ dura.Niger vero ⁊ rubeus ſunt
ambo interficientes.i¶ Paulus. Purgãt au
tem pꝛincipaliter flegma.Contra arteticam
⁊ podagram: cyragram ⁊ iliacam paſſionẽ.
⁊ moꝛbo ex flegmate nõ exiſtente fe.valet be⸗
nedicta acuta ex hermodactilis:veralegodi
on:theodoꝛicon:anacardina.iſ C õtrꝗſciati

cam podagra ⁊ cxrogrã ſuccus feniculi cum

melle decoquatur:et cũ tali melle dent. 2. ij.

hermodactiloꝝ.⁊.Z.i.ſeminis feniculiꝛ fiat
electuarium quod moꝛe benedicte poteſt ſu⸗
mi.i Et nota ꝙ ĩ doſi debẽt poni vncie due
vel tres hermodactili.¶ Contra yliacaʒ paſ
ſionem fiat decoctio mellis addita aquane
exuratur: ⁊ ne mel exeat:⁊ ex illo melle addi⸗
tis. Z.ij.hermodactili ⁊ cxnamomi det᷑ pul⸗
uis hermodactili:ſuꝑfluã carnẽ coꝛrodit.
¶ Puluis eius cõficiatur cũ ſapone gallico
⁊ licinium intinctũ fiſtulis.imponat᷑ etiã pul
uis eius cretico.Conficiatur cũ aliqua mels

licina cerebꝛum confoꝛtante.Et fluellumde

bombace intinctum narib ſi immittitur ce⸗
rebꝛum confoꝛtat:⁊ polipum coꝛrodit.
¶ Johãnes meſue. Solutiõe educit flegma
groſſum:⁊ a iũcturis ꝓpꝛie.Et eſt medicina
magna artetice ⁊ podagre ſumptus:⁊ catha
plaſmatus: ⁊ ꝓpꝛie cum farina oꝛdei.

„

(¶ Et vitellis ouoꝛũ qaut mica panis pinguis

⁊ vitellis oui.Etvſus eius impinguat coꝛpꝰ
⁊ augmentum efficit in ſpermlaa.
¶ Et eſt medicina bona vulneribo. abſtringit
enim ſoꝛdes coꝝꝛ ⁊ conſumit carnes putris
das in eis. Doſis eius eſt ab aureo vno vſq;
ad duas.Cõſeruatur aũt ꝑ annos tree.

Capitulum. etrrii .

28

dNπ

De Herbis

Ermerocalles.latearius.Herme
h rocalles:id eſt plantavt bulba emati
cus qͥ manducatur.fructꝰ eius eſt ſi
cut narciſcus.differens ab eo in floꝛe tantũ.
¶ Oyaſcoꝛides ca. hermerocalles. Herme⸗
rocalles aut cathalepten velut bulbo emati⸗
cus.Folia habet ⁊ haſtã ſimilẽ lilio.in initio
cũ inceperit aꝑire floꝛes lilij oſtẽdit tres vel
quattuoꝛ:ſed poſtq; floꝛuerit virideʒ facit co
loꝛem bonũ ⁊ odoꝛatũ.Radix eius ĩ magni⸗
tudine ſimilis eſt bulbo:ſed paulo maioꝛ.

Dperationes
¶ Dyaſcoꝛides. Hec ſi bibita fuerit: humo⸗
rem ſoꝛdidũ matricis excludit.¶ MDẽſtruis
imperat. Yolia eius carhaplaſmatibus ad⸗
hibita combuſtionibus medicantur.

R .
S⸗èðð . =
—
£☛0

FErba paraliſis. Platea. DHer ba pa⸗
b fraliſis: ſiue herbaſanctipetriſiue pa
ralitica ſiue artetica:q̃ ola idẽ ſunt.⁊
eſt herbꝗ cuiꝰ folia floꝛere incipiũttꝑe hye⸗
mis:ꝗᷓ ſe extẽdũt ĩ terra qſi cirina vt alis fa⸗
gus. ſlor⸗ citrinũ ꝓfert ca.ẽ ⁊ ſic. cõplexiõis.

Bperationes

¶ Dyaſco. Hec herba doloꝛibo medet᷑ mem⸗
bꝛoxꝝ. Evli eiꝰ ⁊ flores hũida ⁊ non ſicca qñ
ponunt᷑ ſuꝑ empetiginẽ ⁊ pannũ expellit eos
reſoluũt oẽm ſuꝑfluitatem.i¶ Et ↄuenit ba
bentibo catarrũ:⁊ mitigat doloꝛẽ capitꝭ illis
qͥ ſunt frigide cõplexiõis.¶ Et oleũ en eſt iu
uatiuũ in byeme.⁊ ſi bñs calidã cõplexionẽ:
odoꝛet nimiũ de ipſo cũ eſt viridis.¶ Idem
Aben meſuav. Confert bumiditatibus ⁊ fle/
gmati ſalſo ⁊ ſenibo frigide cõplexiõib.⁊ cõ⸗
fert doloꝛibo iuncturaꝝ.¶ Remouet loqlam
amiſſam ppter apoplexiã vel paraliſimĩ po⸗
tu ſumptum eius ſuccus auriũ.i.vel.ij.

R

BBWE

Capitulum.ccxxv.
Erba graſſula. Actoꝛ. Herba graſſu
h la eſt herba de q̃ iuuenit᷑ maioꝛ ⁊ mi⸗
noꝛ.Et minoꝛ eſt vermicularis. de ꝗ
habetur in capᷣ.vermicularis inferius de V

Maioꝛ eſt herba habens folia tenera ⁊ pin⸗
guia:in quoꝛũ ſuperficie eſt boꝛra.

Hoyoperationes

¶ Valetðᷣ ignis arſuras.ſuccꝰeiꝰcurat rami
cẽ pueroꝝ.¶ Di acc

iant folia graſſule ⁊ ci
me oliuaꝝ ⁊ terant᷑ ſubtir cũ axũgia poꝛcire

centi.⁊ expmat᷑ ꝑ petiã:⁊buliat᷑ cum modico
yino albo qbo admiſceat maſtix ⁊ olibanũ:et
poſteg ynga. 9. i)

ddo O d

dn

Capitulum.ccxxuj.
Erba fetida.⁊ ẽ herba ſubtiliba folijſ
h ſilis herbe qᷓvocat᷑ abꝛotanũ plea ſe⸗
minibſimilãtib ſemibo lũbꝛicoꝝ.ſa⸗
poꝛ eiꝰ vᷣgit ad amaritudinẽ nociuã:ſ̃uiſ odo
ris.⁊ ſapoꝛ eiꝰ ẽ amarꝰ cũ aliq̃li ſalſedineꝛ ſti
pticitate pauca.⁊ ẽ calidioꝛ abſinthio:⁊debi

lioꝛ abꝛotano. Dp- kratio nes

¶ Eſt mala ſtomacho:⁊ claudit oꝛificiavena
rũ matricis:ſic ꝙ cathaplaſmata ſupꝛa ven⸗
trẽ calida.¶ Conſtringit ſanguinẽ exeunteʒ
poſt partum:⁊ tempoꝛe menſtruandi.

Capitulum. hcxxvij.
Erirũüdina ſiue hgrüdina. Actoꝛ. Ha
hb rundinã ponit Iſido ĩter arboꝛes.⁊
hboꝛauaocvt videt᷑ ꝓter q̃ſdã ſpeciales.q̃
rũ tãta craſſitudo ⁊ magnitudo eẽ ðꝛ:vt ex il
lis naues ⁊ edificia fabꝛicent᷑.De cetenꝭ autẽ
dictũ ẽ apud Iſið.ĩter herbas incultas ⁊ in
ter ſatiuas.¶ Alex.ĩ epla ad Ariſto. Poſt vi
ctoꝛiã nr̃am de Dario rege obtentã:acceptꝭ
centũqngita ducibo indoꝝ:qͥ bꝛeuitates iti
neꝝ nouerit: cũ ꝑgeremꝰ pᷣter flumẽ apparu
it.cuiꝰ ripa harũdo pedu ſexagenum velcie⸗
bat. pinoꝝ:abietũq; vincens in craſſitudine

Tractatus

roboꝛa:eaq; indi vtunt᷑ ad edificia.Aqua ve
ro fluminis guſtu elleboꝛo amarioꝛ erat.quã
nec hõ bibere nec pecus etiam ſine toꝛmẽto
poterat. Deindevidimus hoĩes nauiculis ꝑ
flumẽ vebi rotũdis ex harũdine:qͥ nob oſten
derũt vbi dulcem aquã poſſemus inuenire.

Pyoperationes
I¶ Pli.li.xvi.Harũdines pᷣmatũ tenẽt inter
aq̃t icos frutices frigidis gaudẽteſ.Bellipa
ciſq; experimẽt is neceſſarie ſũt:atq; etia in
delicijs grate.His enĩ oꝛientales ppli bella
ↄficiũt dũ ſpicula calamis addũt.iſ Nullus
gũt ſagittꝭ aptioꝛ eſt calamꝰ qᷓ;i theno bono
nienſi amne cui plima ineſt medulla:ponduſ

q; volucre.Cõtra flatꝰ SS libꝛa.qp⸗

pe nõ eadẽ gr̃a belgic.¶ Dec eſt creticis cõ
mẽdatiõibo.q;q; pꝛeſerant᷑ indi.q̊ꝝ alia qͥbuſ
dã videt᷑ natura:qñ ⁊ haſtaꝝ vicẽ pᷣbẽt addi⸗
tis cuſpidibo. Harũdo deniq; indica arboꝛe⸗

am hʒ amplitudinẽ:q̃lis videt᷑in tẽplis. Fo⸗

„

lia vero bꝛeuia.nauigioꝛũq; vicem pꝛeſtãt)ſi

credimus )internodiaſingula. ¶ Pli.li. xvij.

Alla qᷓ naſcit᷑ in india ⁊ ſyria odoꝝ vnguẽto-
rũq; cauſa. Vrinã mouet cũ gramine vl apij
ſemine ecsctameſnacgchaemoru. 42
ropiſi pꝛodeſt ac tuſſi etiam ſufficit.

3

un
P0,0u
oꝛmeto

lis ?H

dboſten
wan

De Herbis

.
X„ .

Capitulum. cxxviij.

Vſquiamus.Iſido. Juſqamꝰ
eſt herba ſic a grecis appeilata

1i ſead alatinis herba calicularis

dDdicit᷑: eo ꝙ; caliculi eiꝰ i figura
Ccancaroꝝ naſcant᷑ vt ⁊ malipu
nici.quoꝝ oꝛa ſerrata ſunt.hñtes intrinſecꝰ
ſemina papaueris ſilia. Hec berba ẽ inſana.
vocat᷑ eo ꝙ vſus eius ꝑiculoſus eſt.deniq; ſi

bibat᷑ vel edatur inſaniã facit vel ſomni ima
ginem turbidã. Dyaſ.m trãſſationẽ noſtrã
ca. de Juſquiamo. Juſquiamꝰ frutex eſt par
uus haſtam habens groſſioꝛẽ et folia lata et

oblonga diuiſa nigra ⁊ aſpera.iuxta cuiꝰ ha
ſtas ſunt capita plena ſemine. Sed iuſquia⸗
mi tria ſunt genera.vnũ purpureũ floꝛeʒ ha⸗
bens:⁊ ſemẽ nigrũ:folliculos duros ⁊ ſpino
ſos. Alteꝝ vero floꝛes mellinos hʒ ⁊ follicu
los molles.ſemẽ obꝛufum ſiẽ eriſmon. Am⸗
be vero iſte maniã pᷣſtant ⁊ narcotice ſunt et
minus vſuales. Tertiũ vero genꝰ eſt cuius
vſus frequẽtatur.folia hʒ pinguia ⁊ mollia:⁊
chili.ſucci plena:fioꝛes albos ⁊ ſemen albuʒ
ꝓferens.Haſcit᷑ in loc; maritimis ⁊ inripis.

ſemen vero vtile eſt albũ:qð minꝰ ſi inuentũ

fuerit ruſum fecundat᷑ Nigrum vero inutie
elt. ſemen eiꝰ ⁊ foliq exiccant.haſta ipᷣiꝰ tun

ſa ⁊ expꝛeſſa. Hic ſuccus in ſole ſiccãdus eſt.

qꝛ vtilis eſt vſuipoſt annũ.ſemen eiꝰ ſiccũ in
calida miſſum tunditur et expeimit᷑.eſt vero
ſuccus melioꝛ viridis q; ſiccus. Multivero
farine triticee ſuccum eius admixtum factꝭ
trociſcis reponunt.Galienꝰ octauo ſimpli⸗
cium farmacoꝝ ca.de Juſquiamo ſᷣm trãſla
tionem arabicam. Juſquiamus cuiꝰ ſemen
nigrũ eſt.⁊ ſignũ ſuꝑ hoc ꝙ ſu ſemen nigrum
eſt ꝙ flos eius vergit ad rubedinẽ.ſacit ma⸗
niã ⁊ ſubeth. Ille vero cuiꝰ ſemen ſubꝛufum
eſt: cognoſcit᷑ in boc ꝙ flos eiꝰ eſt cirrinus.⁊
eſt ꝓpinquus pmo in virtute.⁊ ꝓpter h̊ opoꝛ⸗
tet ꝙ caueatur ab his ambabo ſpeciebo:⁊ nõ
vtatur qͥs eis:qꝛ nõ eſt iuuamentũ in eis:ſed
occidũt. Juſquiamus vero habens ſemẽ al⸗
bum ⁊ floꝛem albũ.eſt cõueniens vſui medi⸗
cine.⁊ eſt in tertio gradu fri.⁊ ſic.in.ij⸗

Dyaſco. Atilis eſt ſuccus ſemini viri vo
lutario. Confectionibus collirioꝛum mixtꝰ
reuma viſcidum ⁊ calidum compeſcit.
¶ Doloꝛem aur ium mitigat. Stericas cau
ſas medendo cõpeſcit mixtꝰ polente.vel vt
cathaplaſma adhibitꝰ tumoꝛes podagricos
ſpargit. ¶ Semen ei' omĩa ſimiliter facere
nouit.maxime tuſſient iba ſubuenit ⁊ cathar

rum ſoluit. reuma oculoꝛũ ⁊ doloꝛẽ cõpeſcit

obulo vno cũ ſemine micomis et mulſa mi⸗/
xtus ⁊ bibitus fluxui matricis ⁊ ſanguinem
reijcientibo opitulatur.¶ Semen eius ſolũ
podagricis auxilium vino mixtum ⁊ catha⸗
plaſmatibo adbibitũ:tumoꝛẽ teſtiũ ⁊ mãamaꝝ
ſoluit. ¶ Oultꝭ alijs cathaplaſmatibo neceſ
ſario miſcet᷑.folia eiꝰmaxime cũ polenta mi⸗
xta ⁊ in cathaplaſmatibo adhibita doloꝛem

tollũt. cum vino bibita ter aut quater febꝛes

empialas ꝓhibet.¶ Eocia ſicut olus ⁊ come
ſta ſtatim maniã faciũt.Radix eius cocta in
aceto doloꝛem dentium oꝛi retenta mitigat.

Capitulum. ccxxix.
AIniperus. Iſido. Juniperus grece
i dicta eſt. ſiue qꝛ ab amplo in anguſtũ
finit.ſiue eo ↄceptũ ignẽ diu tene⸗
at. ita ſi pꝛune ex eiꝰ cinere cooperte fuerint
vſq; ad annum perueniant. Piro enim grece
id eſt ignis latine. Juniperus auteʒ alia par⸗
na eſt. alia magna. Pli.li.xij. Piperis granũ
cuiꝰ arboꝛĩ italia naſcit᷑ Juniperi baccꝭ mi⸗
re vim trahẽtibo adulterat᷑. Sera.li.ag.capᷣ.
halbilhalach.i.iuniperꝰẽ vna ex ſpeciebo ci⸗
pꝛeſſi maſculi.Et oẽs ſũt q̃ttuoꝛ ſpẽs.⁊ ſũt iu
niperꝰ? habel.i.ſauina? zerbiꝛ gara.i.imipe

Trattatus

ms qᷓ noĩat᷑ qrconas. Eſt ex ea alia magna:
glia parua.⁊ bʒ fructũ quendã:cuiꝰ fructus

eſt magnꝰ ſicut Nabacb.⁊ in lr̃a habel dicit

ſicut ʒaroꝛ.⁊ q̃dã cuiꝰ fruct? eſt paruus ſicut
faba.niſi qꝛ ipe eſt rotũdus totꝰ. Gal.vi.ſim.
far.ca.de iunipero. Virtꝰ arborꝭ huiꝰ eſt ca.

ſic. in.iij. gra.ſed caliditas ipſiꝰ fructꝰ ẽfᷣm
hoc.ſed ſiccitas eius eſt in pncipio tertij Et

idem Sera. Sauina eſt illa qᷓ dicit bꝛachos

ſiue bꝛacheos:⁊ nõ habet fructũ.⁊ nos de il⸗
la dicemus in ca. Sauina. infra de s. Sed

zer bin eſt illa que dicit padras.⁊ habʒ fructũ
ſilem fructui cipꝛeſſi.niſi qꝛ eſt minoꝛ eo ſatꝭ.

Et eſt ex zerbin parua ſpinoſa.⁊ fructũ ſimi⸗
lem fructui iuniperi:cuius magnitudo eſt ſi
cut granum mirti:ſed eſt rotundũ.et virtus

zer bin eſt ca.⁊ ſic.in.iij.gradu. Sed garaeſt
ſpecies parua reſpectu zerbin. Oemoꝛia eiꝰ
veniet in ca.laurus de..

HDyperationes

Archeutos ſiue Arconos. Juniperus ma
gna ⁊ parua. Ambe calefaciũt ⁊ ſubtiliant.⁊
pꝓuocãat vꝛinã. Et qñ fit fumigatio cũ eis ex⸗
pellit venenoſa reptilia.Et habet fruetꝰ:cus
ius qͥdã reperit᷑ in magnitudnne auellane.⁊ qͥ
Adã in magnitudine fabe.niſiq eſt rotũdus:⁊
habet odoꝛẽ bonum.⁊ eſt dulcis habens in

ſe aliqᷓntulũ amarituchs. ¶ PDval. ca. de iuni⸗
pero ᷣm trãſlationẽ grecã. Juniperus arboꝛ

glia ẽ pgrua:alia magna:ſed vtreq; acrioꝛis
ſunt vᷣtutis atq; mictualis ⁊ inſenſibilis.
Auer.qͥnto colliget ca.de iunipero. Juni⸗
ber Focer abel ca.ẽ ⁊ ſic.in.iij.gra. Pau

lus ca. de vernice Gũmi ipᷣiꝰ arbor ẽ vernix
Itẽ Dyaſ. Pꝛunis impoſite fumigio.ſ. ede
U⸗

tes fugãt.fructꝰ eiꝰ iocũdus eſt ⁊ odoꝛis
mi ſi in oꝛe detinet᷑⁊ euſtomachus eſt.⁊ coꝛa
ci vtilis eſt.tuſſim ſedat. Ventre⁊ inflatio⸗
nes ſedat.toꝛtiõibo alia bibita ſubuenit.Cõ⸗
tra venena pᷣſtat auxiliũ.diureticũ eſt illi ad⸗
iutoꝛiũ. Spaſmatibo ⁊ reumatibo pꝛodeſt.
O ffocatiões ſtericas tollit. Appellat᷑ autẽ
agrecis archiotides.ſuccꝰ eius medet᷑ vipe⸗

ra vexatis.i Succꝰ eiꝰ exuſtus atq; cũ 23

illinitꝰ lepꝛã deſpuit. Elimatio autẽ ligni ei⸗
potui data interficit. Lacrimus eius potui
datus tuſſim:ventrẽ atq; perotidas ſanat.
¶Auer.abel ꝓuocat vꝛinã ⁊ mẽſtrua plꝰ oĩa
aliare donec facit mingere ſanguinẽ. Et fa⸗

cit aboꝛſum ⁊ extrabit fetũ moꝛtuũ.Pꝛo iſta

ſpecie lege Gauinam infra de s.

Capitulum. tcxxx.
i Aiube. Aui.li. ij. ca. iuiube. melioꝛes
ſit.maioꝛes eaꝝ frigide ſũt in pꝛimo

7% UOρR

S 8

nn
en

De Herbis

equales in ſiccitate ꝛ⁊ humiditate.et ſunt de⸗

clinantes parum ad humiditatem. Et nutri

mentum earumꝛ digeſtio ſunt difficilia. Et
ſermo quidem in eis bonus eſt ille quem di⸗
xit Galienus. Hon reperi iuiubas in conſer
uanda ſanitate ⁊ remouenda egritudine ali⸗
quid operantes.ſed reperi eas difficilis dᷣ
geſtionis ⁊ pauci nutrimenti.

HPHyperationes
Auicenna.Confert acuitati ſanguinis ca
lidi:⁊ extimo ꝙ illud eſt pꝛopterea q ingroſ⸗
ſant ſangninem ⁊ viſcoſum faciunt ipᷣm.
¶ Et illoꝛum extimatio qui putant ꝙ ipᷣe cla
rificent ſanguinem ⁊ lauent eum eſt extima⸗
tio coꝛrupta ad quam ego non declino.
Idem.Conferunt pectoꝛi ⁊ pulmoni. Sũt
mali ſtomacho difficilis digeſtionis. Exti⸗

mant quidam ꝙ conferunt doloꝛi renum et

*

Tapitulum. ccxxxj.

Aincus. Ser apion libꝛo aggrega.
ca.Dis.aucto.Dyaſcoꝛidis.Dis:id
eſt iuncus. Eſt herba cuius due ſũt

ſpecies. Ana ipſarum habet acutas ſummi⸗

fates.⁊ iſta etiam ſpecies ſimiliter diuiditur
in duas.quia ex ea eſt que non habet fructũ.
Alia eſt que habet fructum nigrum rotun⸗
dqum.⁊ canna huiꝰ ſpeciei eſt groſſioꝛ q;ᷓ cans

na alterius. Et eſt tertia ſpecies que habet

cannam groſſioꝛem adhuc ⁊ magꝭ cannoſaʒ
qᷓ; ſupꝛadicte due ſpecies.⁊ hꝗ ſpeciei fruct⸗
dui eſt in ſũmit atibo eius eſt ſimilis fructui

iunci ſupꝛadict arum ſpecienmnmm. ·

Bperationes

¶ Idem aucto. Galieni. Huiꝰ herbe ſũt due
ſpecies.vna earũ eſt ſubtilioꝛ ⁊ durioꝛ.⁊ alia

groſſioꝛ ⁊ melioꝛ.i Yructꝰ huiꝰ ſcðᷣ e ſpeciei

facit doꝛmire.ſed ſpecies pma eſt ſititer dua

rum ſpecierum. Ana que nõ facit fructum:⁊
nõ eſt in ea iuuamentuʒ aliqð in medicina.?
alia facit fructũ:⁊ facit ſomnũ:niſi qꝛ eſt de⸗
bilioꝛ qᷓ; pꝛima.⁊ iſta ſpecies facit ſodã.i¶Et
ſubſtantia iſtarum duarum ſpecierũ eſt com
poſita ex terrea pauca frigida pauce frigidi
tatis.⁊ ſubſtantiaaquoſa ca pance calidita⸗
tis.Et deſiccat ⁊ infrigidat: ⁊ eſt narcotica.
¶ Et due ſpecies qñ aſſantin in igne:⁊ ſumũ⸗
tur in potu:ſtringit ventrẽ:⁊ abſcindũt ſuꝑ⸗
fluitatẽ menſtruoꝛũ:⁊ deſiccant qð deſcẽdit
ex humoꝛibus ad partes inferioꝛes.

Capitulum. ccxxxij.

UVdaica.Dyaſ.ca.bierob.i. Judaica

Et eſt herba poꝛrecta virgultꝭ vltra

ulbitũ geniculoſis cũfolijs ꝑ inter⸗
ualla diſtantibo tanq; quercus inciſis ⁊ ſub⸗

albidis. VUires habet acres ⁊ mictuales.

Bperationes

—

2

Trattatus

¶ Dyaſcoꝛides. acit ad capitis ⁊ epatꝭ do
loꝛem.Et ad ſerpentis moꝛſum: aranearum
⁊ rabidicanis.Calculus expelilit.
ydropicos ſanat:vulnera recentia ſuppo⸗

ſita curat.facit ⁊ ad eos qͥ induratas venas

habent.¶ Et cibum reijciunt pꝛopter paro⸗
tidas ſtrinnas collo ligatur.
yctericos ſanat.ʒ.i.ex ſucco folioꝛuʒ ⁊ nar
di.ʒ.iiij.⁊ paululum myrrhe ex aqua ſciatis.
iij.potui data.radicem huius qui ſecum ba⸗

buerit a ſerpen te tutus erit.

NUcenſaria. Dyaſcdꝛides. Incenſa⸗
i ria herba eſt facta ſicut arnogloſſa.
ſed aſpera ⁊ ſuper terram ſpanſa.cu⸗

ius odoꝛ eſt ſicut odoꝛ thuris habens in co⸗

ſtis aliqualem piloſitatem:⁊ albedineʒ ſicut

enula. Et folia habent foꝛmã aliqualiter coꝛ

dis naſcentia.

Pyperationes

¶ Dyaſco. deſiccat bumiditatem pectoꝛis:⁊

confoꝛtat neruos.iEt valet ad coꝛizam.

apitulum. ccxxxiiſ.

Ndicus. Ser 2 li aggre. ca. Nilech.

i auct. Dyaſco. Eſt de io domeſticꝰ:

ſilueſtris.Et domeſticus eſt illequo

tinctoꝛes vtuntur Cuiꝰ foliũ eſt ſimile folio
plantaginis.niſi qꝛ eſt magꝭ viſcoſuʒ ⁊ foꝛtio

ris nigredinis.⁊ habet ſtipiteʒ lougitudinis
bꝛachij vniꝰ. Sed agreſtis aſſimilat᷑ dome⸗
ſtico.niſi qꝛ foliũ eiꝰ eſt magꝭ ſimile folio la⸗
ctuce.⁊ habet ramulos longos plures gra⸗
ciles cũ mult ramuſculis:quoꝝ coloꝛ tẽdit
ad mbedinem.⁊ in ſummitatiba ramoꝝ ſunt
vagi nole multe ſimiles linguis.Et eſt in eis
ſemen. ⁊ habet floꝛem paruũ ſlubtilem. Et ide
aucto.Gal. Domeſticꝰ eſt ille quo vtunt tin⸗
ctoꝛes.ſapoꝛ eius eſt amarus:ſtipticꝰ:⁊vtᷣms
eius eſt en iccat foꝛtiter ſine cacumine.Et
idẽ auc.
eleuat᷑q; cũ ſtipite ſuo longitudie vnius bꝛa⸗
chij.⁊ hʒ germina ramoꝝ. n ſũmitate ſuaẽ
flos ſicut flos coꝛiandri:⁊ ſiccat᷑ ⁊ terit᷑⁊ po
nitur cũ alcanna.Dicũt quidazʒ ꝙ achlem:id
eſt indicus eſt arboꝛ nilet chatis.⁊ neſme ſũt
idem. Et idem aucto. Iſaac henaram alcat
⁊ neſme ſunt idẽ.Et eſt halhac.⁊ eſt plãta ha
bens foliũ longũ plus q; foliũ ſalicis.Et aſ⸗
ſimilatu folio faſeoli colorꝭ quaſi aurei:ſed

Dperationes

loeſme.Eſt arbuſtũ puluerulentũ:

maius eſt.⁊ eſt calidũ ⁊ ſiccum ⁊ ſtipticum.

Capitulum. ccxxxiij.

A

2
*.

De Herbis

¶ Sera. auc.Gał. Uirtꝰindici incarnat ⁊ re
ſoluit ⁊ cõglutinat vlcera q̃ ſunt in coꝛpoꝛib⸗
duris.etiã ſi fuerint in capitib muſculoꝝ.et
abſc indit fluxũ ſanguinis ⁊ diſſoluit ⁊ minu
it apᷣata mollia.et cõfert vlceribo putridis ⁊
coꝛroſiuis.i¶ Idẽ auct.Dyaſ.Emplaſtrũ cũ
folijs eiꝰ cõfert apoſtematibo ⁊ vlceribo. HNã
in pncipio ipᷣoꝝ cõglutinat ea ſua caliditate.
et abſcindit fluxũ ſanguinis.ij Et curat foꝛ⸗

micã et heriſipilã.Et agreſtis foꝛtioꝛis ẽ vᷣtu
tis.et cõfert ſpleneticis qñ bibitur.et fit em⸗

plaſtrum cũ eo.et iuuat plus q;pꝛimus.

W.

Capitulum. axxv.
Sopus. Platearius. Iſopus ẽca.
i er ſielin iin gra. Airtute habet 'm fo
lia et floꝛes:nõ ᷣm radicẽ. In eſtate
cũ floꝛes ꝓducit colligit᷑ in vmbꝛoſo et nõ fu
moſo loco ſuſpendit᷑ ⁊ deſiccat᷑in medicinis
abiectis ſtipitibo floꝛes ⁊ folia ponunt᷑:ꝑ an⸗
num ſeruant. virtutẽ habet diureticã diſſoh
uendi: attrabendi:conſumendi.

Dperationes nn
¶ Iſi. Iſopꝰ ẽ herba purgãdis pulmonibus
aln veteri teſtamento aſpgebant᷑ cũ
faſciculis iſopi qͥ agni ſanguĩe volebãt mun

dari HNaſciturĩ petris herens ſaxo radiciby,

¶ Papias. Iſopus eſt herba humilis:calefa
cit ⁊ flegma deducit.eius radicib nihil foꝛti
us et penetrabiliꝰ inter ſaxa.¶ Platearius.
Contratuſſim frigidãvalet vinũ decoctiõis
eius et ficuũ ſiccaꝝ.ad idẽ valet electuariuʒ
qð fit ex ea ſcʒ ex iopo.¶ Auicẽ. Iſopꝰ alia
eſt montana.alia oꝛtiua calida et ſicca in ter

tio.et eſt ſubtilis ſicut oꝛiganũ.Potus eius

caloꝛẽ bonũ facit.et eius gũmera veſtigia in
facie abſtergit.Cũ vino bibita reſoluit a po
ſtemata dura. ¶ Cõfert pectoꝛiꝛ pulmõipati
entiba diſſurriã et tuſſi antiq̃. Soluẽdo aũt
educit flegma et aſcarides ⁊ vermes.i Ua
let etiã ſpleni et ydropiſi.decoctio eiꝰ cũ ace
to et oximelle ſedat doloꝛeʒ dentꝭ.Et vapoꝛ
decoctiõis cũ ficis cõfert.ſonitui auris.Et
ipᷣa etiã cocta fit emplaſtrũ:tarfati ⁊ ſangui
ni moꝛtuo ſub palpebꝛa.¶ Cõſtantinꝰ. Ilo⸗
pus cali.eſt et ſic.ĩ tertio gra. Succus eius
cũ ficubo coctus:et melle ⁊ ruta bibitꝰ apo⸗
ſtemata pulmonis anhelitꝰ et duricies. tuſ⸗
ſim et catarrũ ad gulã de capite deſcendentẽ
curat.lumbꝛicos occidit. Apoʒima cum mel
le groſſos bumoꝛes diſſoluit.i¶ Ideʒ. Si cũ
ficubo ſiccis vtatur:et ventrẽ humectat ⁊ cu
tem clarificat.Cũ aceto cocta ſios tim̃ ablu
atur:ex ea doloꝛẽ dent iũ amputat auribo in⸗
de fumigatis doloꝛem et ſonitum placat.
¶ Raſis. Iſopus vt oꝛiganũ valet. Pectus
et pulmonẽ purgat.Aſmat i quoq; ⁊ tuſſi an
tique confert. Ylegma et vermes e coꝛpoꝛe
educit.¶ Plinius libꝛo.xxvi. Iſopi qͥnq; ra⸗
mi cũ duobo rute ac vicis triba decocte toꝛa

cem purgat.i¶ Iterum. Iſopi faſciculus cũ

quagrante mellis ad tuſſim decoquitur.

8

12

„ 2„

Trattatus

Capitulum.ccxxxvj.
Sopum humidũ.Dyaſco.ca.de vſo
v po humido ſ̃m trãſlationẽ noſtram.
op cerotũ eſt q̃ſi ſoꝛdes.⁊ ſuccus
lanarũ ſuccidarũ q̃ hoc modo colligit᷑ LQane
ſuccide ⁊ ſoꝛdiſſime mox detunſe mittunt᷑ in
vas qquã calidã hñs.⁊ ſic accendit᷑ ignis vt
aliqd ferueat: deinderefrigerat.⁊ qð ſupna⸗
tauerit in modũ pinguedinis abꝛaditmanu:
⁊ vas ſtanneũ abſtergit᷑⁊ ſic ipᷣm vas replet
pluuiali aqua ⁊ coopertũ tenui lintheo ad ſo
pidat᷑ ⁊ reponit᷑. Adulterat᷑ cũ pinguedine et
cera.ſʒ intelligit᷑ ꝙ ſincerũ odoꝛẽ lano ſucci⸗
de ſeruat. Sera.li.aggre.capᷣ.Cenfaraffab.
Et eſt pinguedo q̃ eſt in lana.q̃ fit in hũc mo
