Areſto. Rana marina habet alas ſicut ⁊ om
nia cetera:quoꝛum finis tendit ad ſtricturã.
Habet etiam bꝛancos ad vnam parteʒ decli
nantes aſperos.ſpinis ſimiles:⁊ cooꝑtoꝛiuʒ
habet inranis.maioꝛ eſt femina ſicut ⁊ in ce⸗
teris ouantib:vt in lacertis ac ſerpẽtibus.
habet rana marina ſupꝛa oculos partes pen
dentes quaſi pilos.habẽtes capita rotunda
quas ei pᷣparat natura cibi cauſa.Cum enim
rana mouet aliquid aquoſum cũ luto ⁊ hare⸗

na.tũc paries illas que ſunt quaſi pili erigit:
eaſq; cum piſcibꝰ paruis inuoluit:⁊ ad oꝛi⸗

(

ND 8

3 Capitulum. xxvij.

Trattatus

ficium ſuũ cũ eis adducit:ſicq; comedit.Et

ſi ꝑ partes illas que ſunt ſuꝑ oculos non ve

nat᷑ qñ depᷣhendit᷑ debilis ⁊ egra inuenit. Ex
his etiam que latent eſtrana.cũq; latueritva
dit ad viride ſuꝑ aquã ⁊ cibat᷑ piſcib paruis
qͥ ſunt in eo. Rana cõtinue generatiõis eſt.?

ouat extra vnũ onũ cõpletũ tanti. Et eſt du
re teſte ꝓpter ſalutẽ quaexteriꝰ irdiget. Hu⸗
ius cã ẽ natura ſui coꝛpis:qꝛ caput eiꝰ ẽĩ q̃n
titate multiplex ad ſuũ coꝛpꝰ.et ẽ ſpinoſum.
Ideoq; nõ recipit pullos in vltimo.Omnes

—

dautẽ piſces nutriũt filios pꝛeter ranas.

HPHobfrationes

Auicenna in.iij.canone.Rana marinaru⸗

bea(ſicut narrauerũt ſapientes) maligna eſt
inuadens aĩalia. Nã ex longinquo ad ea ſa⸗

lit vt moꝛdeat.⁊ ſi moꝛdere nõ poteſt:exuffla
tionẽ nociuã ad ea ſufflat.¶ Ex eius moꝛſu
accidit apoſtẽa magnũ⁊ ꝑditio velox¶ Cru
ra eius cũ tyriaca magna:⁊ quod eſt eius ge
neris.¶ Actoꝛ. Rana marina rubea veneno
ſa.⁊ eius potus accidit o bfuſcatio coꝛꝑis.⁊
glia multa incõmoda.i¶ Ideʒ. De hac ⁊ alijs

—

ranarum ſpeciebus dictum eſt ſupꝛa in tra⸗
ctatu de anialibo capitulo.cxxij.

f

—

—

Vmbus. Plinius libꝛo nono. Rum

r bus eſtpiſcis planus ſicut paſſer ⁊ ſo

lea. Hi a paſſeribus tm̃ ſitu coꝛpo⸗

mum differunt. Derxter hic reſupinatus eſtil
lis. paſſeri lenus. S telli

Dpkrationes

Igem in libꝛo.xxxij. Rumbi carnes trite
⁊xex aqua mulſa date febꝛicitantibo ꝓficiunt.

Ex libꝛo de naturis rerũ. Rumbus eſt piſcꝭ
magnus foꝛtis ⁊ aſtutus:ſed tardus.hic q̃ʒ
piſcis vt rana marina ſimili modo depᷣdat᷑.
Nam in limo turbato abſconditus pinnas
excertas mouet:⁊ vbi piſces appꝛoximare
viderit:mox eos coꝛripit et deuoꝛat. Argu⸗
mentum eſt eius ſolerte.qꝛ cũ ſit tardiſſimꝰ
omniũ piſciũ.mugilum tamẽvelociſſimuʒ in
ventre ſepiſſime reperitur habere.

„*

—— ——

Abus ⁊ Ryache. Albertus ĩ libꝛo
r de naturis animaliũ. Rubus eſt pi⸗
ſcis in mari.Italie ⁊ grecie habun⸗
dans:⁊ eſt de genere pectinis totꝰrotundus
quaſi circulus pinnulis circũpoſitis.⁊ ĩ par
te magna pictus eſt rubeis virgulis ⁊ macu
lis.⁊ illa ſuꝑficies tota eſt plena ſpinis aliq̃n
tulum anterius.Et hic piſcis eſt piger ad na

tandũ ꝓpter ſui coꝛꝑis latitudine;.demergit᷑

autẽ in ꝓfundo ⁊ turbat aquaãꝛ piſces qui ac⸗
ceſſerint incautos cõfodit.ita ꝙ etiã velociſ
ſimũ piſcem mugilum in ventre habere inue

nitur. Hic piſcis delicatus eſt:et dulciſſime
carnis. In eodem libꝛo Rvache dicuntur pi

ſces de pectini genere rotundi ita qꝙ cubituz
⁊ gliqñ duos cubitos habent in latitudine

⁊tantundem in longũ.caudam habẽt longã
⁊ in hac pinnulas acutas ad natandumocu

los hoꝛribiles.⁊ os quaſi in loco vẽtris tur⸗

niſſimum carnes habent duras ⁊ indigeſti⸗
biles.vbi ipᷣe piſcis rarius inuenitur. ibi em

pꝛopter raritatem deſideratur.

— — .

Capitulum xxviſ.

ff f—— — — — — — — — — — — — — —

w——

D—

hh⸗

— —
— —

☛ = =

tier
Hglice
nl
nic
il
eime
iſine
hturp⸗
Vbin⸗
Cuane
tlonl
Gno
non/
Gen
H ſih

NNNNNN NXNN=

Capitulum. xxxxrx.

Almo ⁊ Salpa. Phiſiologus

BSalmo dicitur a ſaltu.caudaʒ

ſEeri oꝛe replicat ⁊ reflectit.firmi
ter eam oꝛe tenens:donec ſaltꝰ

ggggllit ate locum etiam abꝛuptũ
conſcendit.ſed nec coloꝛ multum valet: aut
ſapore anteqᷓ; guſtauerit mare.Ad quodten

dens contra fluminis impetum a ꝓpoſito nõ

diſiſtit quouſq; reficiatur.deĩde ad nota do⸗

micilia reuertitur.Ex libꝛo de na.reꝝ. Sal⸗

mo piſcis eſt in latitudinem ⁊ longitudinem
magnam excreſcens. Roboꝛe quoq; foꝛt eſt

ſed ponderoſus ⁊ grauis.Oĩs quã habʒ agi
litas a pot entia virtutis eius eſt potius qᷓ; a

leuitate coꝛpoꝛis.hic vt dicit Pli.olim pᷣfere

batur omnibus piſcibus flnuialibus.⁊ ma⸗
xime in aquitania. Carnes eius rubee ſunt.
que licʒ dulces ⁊ grates ſintvalde.tñ ſatieta
tem cuo manducãtibus ingerunt.piſcis iſte
fetus facit:nec diu viuere poteſtĩ aquis dul

cibus ſtagnoꝛũ niſi liberum habeat tranſitũ

ad dulces vndas fluuioꝛum. quinetiã vbi in
tranſitu ſepẽ vel aliqͥd hmõi obſtaculũ inue⸗
nerit:caput caude cõiungit.flexoq; coꝛꝑe ꝑ⸗
uolat ad optata. In libꝛovt ſupꝛa. Salpa pi
ſcis eſt obſcenus ⁊ vilis.hic miraculũ ſuipꝛe
bet vt nunq; decoqui poſſit niſi pꝛius foꝛti⸗
ter fuſte vel ferula verberetur.

2*

pitulum. lxxx.

ſSParus ⁊ ſtaurus.Albertus in libꝛo

denaturꝭ aiatiũ. Sparus piſcis eſt

De Pilcibus

mariinus?⁊ telo miſſili ꝙ ſpergitur quando ia
citur.⁊ dictus eſt eo ꝙ habeat huius inſtru⸗

menti figuram. In libꝛo vt ſupꝛa. Staurus
piſcis delectabilis qui ſolus ruminat. inter
piſces.hunc piſcem dicunt non multos ha⸗
bere dentes:⁊ ideo ruminatione indigere.lis
cet hec ſit cauſa ruminationis.dicunt etiam
hunc piſcem romani de longinquis partibꝰ
allatum in tyberi eſſe multiplicatum.

— .
.ð ———r

— —

1. lxxx.
Epia.Iſido. Sepia ðꝛ q ſepibo ĩter⸗
ſcuſa faciliꝰcapitur in coeundo obſce
num genꝰ.nã oꝛe cõcipit ſicut vipera

O N dD

S 208

guento citrino conficitur.

Tratctatus

huius attramẽti tanta vis eſt vt lucerne ad⸗
ditũ ethiopes videri.ablato poꝛi lumie qͥdã
traduũt.¶ Ex li de na reꝝ Sepiaↄcipitoꝛe ſi
cut ⁊ vipera.oua eius dura ſunt. He non na⸗
tant i mari niſipar ⁊ par:maſculus ⁊ femina
om̃i tꝑe ouant.⁊ in quadragĩta noctibo oua
ſua cõplent. Femina cũ ouat:mas eã ſequit᷑.
⁊ ſuꝑ oua ſemen inſufdat vt viuißcet. Are
ſto. Sepia membꝛũ habet ſub ole poſitũ qðᷣ

dicit᷑ maſtim. in quo eſt ſperma magnũ.et qñũ

accidit timo⸗ eijcit illud in aquã ⁊ turbat eã.
Habet etiam in interioꝛi ſuo vaſa duo plena
ouis in albedine ſimilia grandini.Coꝛꝑavᷣo
mariũ magꝭ aſpera ſunt q; feminaꝝ.Pullus
ſepie ↄtinuus eſt cũ ouo in anterioꝛi coꝛporꝭ

parte.nec põt aliter eſſe. Anterioꝛ enĩ pars

poſterioꝛ in eodem loco conueniunt.

Hohperationes
¶ Dyaſc. Sepia cũ attramẽto ſuo cocta ca⸗
coſto macha eſt. ventrẽ mollit. O ð molle eſt
oſſis eiꝰ collirijs cracomatic neceſſarie mi⸗
ſcetur.¶ Item oſſa tuſa oniguinẽ dentibatol

lũt maculas carnis integro coloꝛi reſticuũt.
¶ Glaucomata hoĩm vel aĩaliũ in oculis ſuf

ſlando maxime cũ ſale ad ſanitatẽ ꝑducunt.
(¶ Os eiꝰ tritũ ⁊ cũ aqua bibitũ toꝛac vitijs

⁊ aſmaticis oĩno pdeſt.¶ Pli.li.xxxij.Ocu⸗

loꝝ tumoꝛẽ ruboꝛẽq; ſepie coꝛtex cum lacte
mulier? illitꝰ ſanat. ⁊ p ſe ſcatiricias emẽdat.
¶ Cinis eiuſdẽ coꝛticis cicatrices oculoꝛuʒ
ſanat.⁊ albugines iumẽtoꝝ emẽdat.i Se⸗

pie in cibo ſoluũt.earũq; teſte ex aqua ſalſa

mentoꝛũ inherẽtia coꝛpoꝛi tela extrahunt.
¶ Medgent ⁊ lentigini ceteriſq; vitijs ex oſſi
bus ſepiarũ vſtis. Idemcinis ⁊ carnes ex

creſcentes tollit::⁊ humida vlcera.iſ P latea

rius. Os ſepie quod in eius ventre inuenit᷑
ad albandos dentes valet.ſi puluere eiꝰ ſub
tili in panno lineo poſito fricentur.¶¶ Ad fa⸗
ciem quoq; dealbandam puluis eius cũ vn⸗

Capitulum. lxxxij.

Erra⁊ Scilla. Iſido. Serra denta

ſ eeſt:qꝛ ſerratã hʒ criſtã:⁊ ſubtꝰ natãs
nauẽ ſecat. Phiſiologꝰ Serraẽ ma
rina belua pẽnas hñs ĩmanes.qua cũ vide⸗
rit in mari nauẽvelificantẽ eleuat pennas ſu
as:⁊ ↄtendit velificare cũ naue. Abi aũt cu
currit ſtadijs.x xx.vel.xl.laboꝛẽ ſuſtinẽs de⸗
ficit:⁊ pennas deponẽs ad ſe trahit. Vñ na⸗
nem maris cauſa iam laſſam repoꝛtãt ad pꝛi⸗
ſtinũ ſuũ locũ in pfundum.Ex libꝛo de natu

ris reꝝ.Serra criſtã habet ſerratã.qua na⸗

—— —

—

uibo occulte ſuꝑnatãs eas in fundo ſecat:vt
intrãte aq̃ hoĩes aſtutia doloſa mergat: eos
rũq; carnibo ſatiet᷑. Alia quoq; cẽ eiuſdẽ nois
marina belua ingens pinnaſq; latiſſimas ha
bens quiboↄtra naues velificare ↄtẽdit.Ex
li.de na.re. Scilla monſtrũ eſt habitãs in eo

mari qð italiam ⁊ ſiliciã intercludit.NHautis
quidem ⁊ oĩibo hoĩboinimicus eſt:⁊ eoꝛũ ſan⸗

guine carnibuſq; delectat᷑caput ⁊ pedes ha⸗

bet ad modũ virginis foꝛmata ſicut ſyrenes

⁊ rictus.⁊ oꝛis hiatũ ac dẽtes hoꝛridos vte
rũ beſtialẽ:⁊ delphini caudã. Mire foꝛtitu⸗
dinis ẽ:nec ĩ aqua facile vincit᷑. In terra vᷣo

ꝓpe imbellis hʒ ⁊ vocẽ aliquantulũ muſicaʒ.

ipaq; belua carmine mirifice delectatur.

1 .
. S SS E
—

A—

De Pilcibus

Capitulum. lxxxiij

yrena. Ex libꝛo de naturis rerum.
s Syreneſunt animalia moꝛtiſera: q
acapite vſq; ad vmbilicum habent

figuram mulieris impꝛocere magnitudinis:
hoꝛrenda facie. Crimbus capitis longiſſimis
atq; ſqualentibus. Apparent autem cum ſeti⸗/

bus quos in bꝛachijs poꝛtant. Mãmis etem̃
fetus lactant:quas in pectoꝛe magnas babẽt
Quas quando vident naute multum timent:
eiſq; lagenam vacuam pꝛoijciunt. et ipſa cum
lagena ludit donec nauis pertranſeat. Reli⸗
quam vero partem coꝛpoꝛis habent vtaquila.
et in pedibus vngues ad laniendum abiles.
Poꝛro in fine coꝛpoꝛis habent ſquamoſas pi⸗
ſcium caudas.quibus vt remigijs in gurgiti⸗
bus natant. Quoddam etiam muſicũ ac dul⸗
ciſſimum melos habent in voce.quo delectati
nauigantes ⁊ attracti reſoluuntur in ſomnũ.
ſopitiq; ſyrenarum vnguibus dilacerantur.
Sed nõnulli nauigantium ſapienti vſi conſi⸗
lio:foꝛtiter aures ſuas obturãt:⁊ ſic immunes
tranſeunt.ne moꝛtifero ſyrenarũ cantu illician
tur ad ſomnum.Hee quidem belue in quibuſ⸗
dam pꝛoſfundi gurgitis inſulis:⁊ aliquãdo in
fluctibus cõmoꝛantur.Et quod de lagena di
ctum eſt illi teſtati ſunt:qui eas ſe vidiſſe dixe⸗
runt. Syrenas tamen has nõ in vernate bel⸗
uas ſed meretrices quaſdam yſidoꝛus fuiſſe de

ſcripſit. que tranſeuntes ad egeſtatem deduce

bant. Sed ⁊ philoſophi ⁊ ſanctoꝝ expoſitoꝛiũ
nõnulli contrarium ſenſiunt vera mõſtra ma
rina eſſe dicentes. Sunt ⁊ ſyrene ſerpentes in
arabie partibo habitantes.equi curſu velocio
res.quarum etiam quedam alas habentes vo⸗
lare poſſunt. Harum tantum virus eſt effica⸗

ciſſmuʒz ad nocendũ.vt moꝛſum ante moꝛs qᷓ;

doloꝛ ſequatur.¶ Phiſiologus. Syrene ſunt
animalia moꝛtifera vſq; ad vmbilicum figurã
bominis habentia. exirema vero pes vſq; ad
pedes volatilis. ⁊ piſcis habet figuram. Mu⸗
ſicum quoddam ac dulciſonum melodie car⸗
men canunt.ita vt auditus hominum longe
na uigantium ad ſe trahant.n imiaq; ſuauita⸗
tepꝛolire modulationis aines eoꝝ:ac ſenſus
delinientes in ſomnũ vertant. Lũc demũ cum
vidẽt eos grauiſſimo ſomno ſopitos.ignaros
ac per inſipientiam ſuam deceptos inuadunt
et carnes eoꝛum dilaniant.

Capitulum. xxxiiij..

Pinachia et Squatin a. Ex libꝛo de
8 naturis rerum. Spinachia coꝛpoꝛe
quidem eſt puſilla:ſed vtiliſſime vndi⸗
qʒ ſpinis extantibus munita a moꝛſu cuiu ſli⸗
bet alterius piſcis eſt acutiſſima. vyſidoꝛus.
Squatinus dictus eo ꝙ ſquamis ſit acutus.
vnde ⁊ eius cute lignum politur.i¶ Plinius li⸗
bꝛo vndecimo. Squatina eſt piſcium genere qͥ

pꝛo ſpina cartillaginem habent. Omniaq; ta⸗

lia carnoſioꝛa ſunt ⁊ ſupina veſcũtur. Diuerſa
piſciũ genera noncoeunt inſimul:pꝛeter ſqua
tinam ⁊ ranam.ex quibus naſcitur piſcis par⸗
te pꝛioꝛi rane ſimilis.Et nomen ex vtroq; cõ/⸗
poſitum apud grecos trahit.:Piſcium quidaʒ
ter in anno pariunt. Quidam bis.vere.⁊ au/⸗
tumno.Ex planis ſola ſquatina bis.autum⸗
no occaſuq; vergiliarum. Squatina vero in⸗
tra ſe parit ona pꝛemollia in alium locum vte⸗/
ri tranſferens:ibiq; excludens. Simili modo
et omnia que appellauimus cartillaginea: ita
fit vt ſola piſcium ⁊ animal pariant ⁊ oua con⸗
cipiant.¶ Ex libꝛo de naturis rerum. Squati
na piſcis eſt in mari quinq; cubitos habẽs lon
gitudinis:⁊ caudam pedalem. Hic abſcondi⸗
tus in limo piſces coꝛripit ſubito. Cutem tam
aſperam habet vt ex ea lignum ⁊ eboꝛa polian
tur. Pilus ipſius cutis bꝛeuis ⁊ niger eſt.hunc

ageo durum natura creauit: vt ferri vel cali⸗

bis acumine vixincidi poſſit.

Capitulum. lxxxv.

Trattatus

Olaris ⁊ ſolea.Exli.ð na.re. Solaris
9 dicct ẽ eo ꝙ ĩ ſole libẽter ĩ ripis fluminũ
iacet. aput hʒ magnũ:oꝛificiũ latũ.cu

tẽ nigrã ac lubꝛicã qlis eſt anguillaꝝ.Epar hʒ
dulciſſimũ ⁊ eſibile pcipuũ.i vaſtitatẽ ac longi⸗
tudinẽ maxunã creſcit. Pli.li.ix. Solea ẽ piſc
afiguradenoĩta eo.ſꝙ calciamẽtoꝝ ſoleis aſſi⸗

mct. Dperationes.
¶ Actoꝛ. Solea piſcẽ marinoꝝ piſciũ iuxta
medicos infirmis ĩ cibo ſuauiſſimꝰ:qꝛ minꝰ ce
teris flegmaticꝰ: eſt etiã ſapoꝛe gratus.

Colopendra ⁊ ſcoꝛpio. li.li.ix. Scolo
pẽdre marine terreſtriboſiles:qͥs centi⸗

pedes vocãt.hamo deuoꝛato oĩa ĩterios

raeuomũt donec hamũ egerãt:deĩde reſoꝛbẽt
q yſi. Scoꝛpio dictꝰ eſt qꝛ ledit dũ manu tolli
iur. Tradũt ãt.x.cancris cũ manipulo ocimi
alligatꝭ.oẽs qͥ ibi ſũt ſcoꝛpiões ad eũ locũ con⸗
gregari.¶ Ariſto. Scoꝛpio marinꝰouat ĩ vere
ſemel. ⁊ ueꝝ autumno. ¶ Pli. lib.ix. Cancri
moꝛtui in ſcoꝛpiones ſigurant᷑ in ſicco.

Pperationes
¶ Idẽ li.x. Mẽte ſuccꝰ ſcoꝛpiões morinos ſu
mit᷑.¶ Idẽ li.xxxij. Oulꝰ etiã ilitꝰ vel in cibo
ſnde ſooꝛpiones marinos ſumit᷑: auxiliat
¶ Scoꝛpionis ãt marini fel alopicias replet.
¶ Yel mariniſcoꝛpionis rufi cũ oleo veteri aut
melle actico incipiẽtes ſuffuſiones diſcutit.
terũq; fel ſcoꝛpiõis marinicicatrices tollit

¶Scoꝛpius marinꝰ necatus in vino:⁊ obuli

pondere potus veſica vitia ⁊ calculos ſanat.
¶Lapide q́ʒ qͥ inuenit᷑ĩ ſcoꝛpiõis marini cau
da:cũ ſol ẽ ĩ cãcro toꝛquãt᷑ ſerpẽtes ictibo ſcoꝛ
pionũ.¶ Dyaſ. Scoꝛpiões marini colerã de⸗
ponũt.ſuſffuſiões oculoꝝ detergũt.caligines ⁊

glaucomata tollũt.¶ Idẽ. Marini ſcoꝛpij fel
magnã bʒ vtutẽ.⁊ ante fella qdrupedũ pmnʒ.

facit ãt ad effuſionẽ ocloꝝ ⁊ ad caliginem ⁊ ad

Aſpꝛedinẽ palpebꝛaꝝ.¶ Aui.in.ij.cañ.Ceruſa
ſtanniafricata ſup mariniſcoꝛpiõis pũcturaʒ

ↄfert.¶ Idem in.iiij.Ex moꝛſu ſcoꝛpiõis ma⸗

rini accidit inflatio vẽtris ⁊ ſoꝛma poꝛopica.⁊

qñq; vẽtoſitatꝭ:exitus abſq; voluntate.

O dde

õ

W ⏑ 8S d ann

Qura ereſt cura dꝛaconis marini 2 rntele. D

— — „ re r

—,

— .

☛☚ – —

WN

W

—

—

WNNNN

De Pilcibus

Capitulum. lexruij

ongia. Scuamis ⁊ Scinthi. Al⸗
8 bertin li. de na. aĩaliũ. Spõgia ma⸗
rinoꝝ eſt q̃ multoꝝ genen eſt. Etↄue⸗
niũt cũ aĩalibo in motu ↄtractiõis ⁊ dilatatõis
Quedã eaꝝ immobiles ſunt a ſaxis.⁊ ſi abꝛũ⸗
pant᷑ a radicibo recreſcũt.Quedã ãt ſunt mobi
les de loco ad locũ. In turbatis melius viuũt
et in puris aquis putreſcũt ⁊ cibant᷑ limo ⁊ pi⸗
ſcibus ⁊ oſtreis.¶ In libꝛo vtõ. Scua mis eſt
piſcis marinus quã germani catulã maris vo
cãt. Hic qnq; pedes hʒ in lõgũ ⁊ caudã mono⸗
pedalẽ. Hicpiſcis in limo abſconditꝰ impꝛoui⸗

ſos interficit piſces. Cutẽ etiã hʒ ita aſperã. vt
ea cũ ſicca fuerit ligna ⁊ eboꝛa poliant᷑.pilꝰo

ei bꝛeuis eſt ⁊ niger ⁊ ſumilis ariſtis herbe fu⸗
lonũ.⁊ adeo durus eſt vt ferro ⁊ calibe vix poſ
ſitſcindi.¶ In eodẽ li. Scinti aĩalia ſunt aq⸗
tica in nilo natantia cocodrillis figura ſimilia
ſed ſunt multũ minoꝛa ⁊ cõtractioꝛa.Hoꝝ car
nib infecta pocula vim veneni extinguũt. pꝛe
nunciant etiã tempeſtates. Antra ſua arantia
⁊ oſtiũ ab oppoſito eiꝰventi qͥ flaturus eſt ape⸗

rientia ⁊ cauda villoſa aliud ioꝛamen qð aduẽ

tum reſpicit obturantis.

Toncꝰ?ſiue Stincꝰ. vſi. Stincẽeſt bel

8 aa circa miũ. Aui. Stincus eſt guaril
de nilo qͥ capit᷑ in egypto.⁊ eſt mauer̃t
q̃dã ꝙſu de partu cocodrilli. Meliꝰãt de ipſo
eſt illð qð ẽ in ꝑte renũ:auget qñq; coitũ ita vt
nõ ſedet᷑ niſi ſoꝛbitiõe iurꝭ lactucaꝝ ⁊ lentiũ.

Dperationes
Dyaſ. incus eſt aĩal qdð inueni᷑ in India
qdrupes ⁊ ſile lacerte:ſʒ lõgiꝰ arq; ventroſiꝰ.hᷣ
aũt fallit᷑.⁊ ad venereos vſus facit ſi caro eius
ex vini ciato potet᷑.nã ſi plꝰſumat᷑ neruos ledit.
Alb.i li.ð na.aĩaliũ. Stincꝰeſt aĩal marinũ
mediũ inter platã ⁊ aĩal qð eſt ſic ſtella penta⸗
gonũ rufi coꝛij:⁊ in medto bʒ rimas qͥb trahit
nutrimẽiũ.Et ita excitatlibidinẽ ꝙ ſanguinẽ
eijcit ꝑ coitũ.nec tñ ↄcumbens adhuc coitiu ſa
tiatur. nec medicinã ha bet libido niſi ꝑ ſuccũ
lactuce bibitum.

—

Capitulum. lxxxxix.
Zurio.Ex li.de na.re.Sturio eſt piſcꝭ
s magnꝰhabitãs in aqͥs fluuialibo q̃ ma⸗

gne ſũt ⁊ diffuſe. viuere diutiꝰ nõ poteſt

in ſtagnis niſi ad dulces fluuioꝝ aq̃̊s tranſitũ
ha buerit. Cibi parũ aut nihil admittit ĩ coꝛꝑe
Cui quippe ciba in nutrimentum ſufficiẽs eſt.
ipſa ſola aeris ſerena tranquillitas.qua ꝓpter
⁊ modicũ hʒ ventrẽ ac ꝓpe modũ ſolidus ĩ loco
vẽtris ſic in reliq̃ coꝛꝑis parte.hʒ inteſtina licʒ
parua reſpectu ſue magnitudinis.Epar vero

ſatis magnuʒ ⁊ adeo dulce:ꝙ vix comedi ſine
ſtomachi abominatione poſſit.vnde eius felle

qð ↄtiguũ eſt epar fricari ſolet:vt exceſſus dul⸗
cic:a in epate:temperet exceſſu ainar nhlſhiis

8

Tractatus

in lelle. Oꝛe caret: ? illa pars integra eſt q i ce
teris a ĩalibo os occupare ſolet: nec niſi modicũ
ſub gutture foꝛamen habet clauſũ.cũ voluerit

apertũ aeris ſerenicat. Au ſtro citiꝰimpingue3⸗

ſcit.aqlone vᷣo flãte ſubſidet in ꝓfundis. Ideʒ
in lacte poſitꝰoiu ſiẽ in aqua vinit.i¶ Alb.inli.
de na.aĩaliũi. Sturio piicis notꝰeſt:quẽ anti⸗
qui ſtoꝛiã vocauerũt.E ſt aũtpiſcis lõgi naſi:
7 mag?ꝰad lõgitudinẽ nouẽpedũñ cõpletus
eſt. ⁊ eſt rotũdꝰ in modũ claue.⁊ tres hʒ teſticu
los in peile pungentiũ ꝑ coꝛpis longitudinem
Os habet ad ſugendũ potiꝰ qᷓ; ad mãducãdũ.
⁊ ideo in ventre eiꝰ nihil cibi inuent᷑ groſſi:ſʒ
humoꝛ viſcoſus quem ſugendo accipit:carnes

habet albas ⁊ dulces.⁊ nõ hʒ oſſa niſi in capite

Pinguedinẽ habet croceã.⁊ epar hʒ magnũ⸗
adeo duilce ꝙ niſi felle ſuo temperet᷑:p dulcedi
ne generat abominationem.

apitulum. xt.
8 ella. Pliniꝰli. ir. Stellã in mari ſa
piẽtia claros autoꝛes video mirari. Cu⸗
ius figura hec eſt parua admodũcarer intus:
extra durioꝛe callo. Huic tam igneũ feruoꝛem
eſſe tradu nt:vt omia in mari cõtracta adurat.
omnẽ cibũ ſtatim peragat.

Dperationes
¶ Idem in li.xxxi.Carnes ãt marine ſtelle cõ
tra marini dꝛaconis ictus valent appoſite.
¶ Ex li. ve na. re. Siellapiſcis eſt in mari oc⸗
cidentali.cuiꝰfigura eſt ad modum ſtelle. Hec
cũ alqð alal comederit:mox inuenit᷑ in erꝰven
tred urũ quaſi bis coctus panis.

5
„

—

Capitulum ſ.

8 Fungia. yſidð. Sfungia dicta eſt a fin

gere.i.nitidare vel extergere. Vñ Cice⸗

ro.Et fingebat᷑ ſſungus anguis.i.extergeba

tur. Animal ãt eſſe docet᷑ crnoꝛe petris inherẽte
Vñ ⁊ dũ abſcindit᷑ſanguinẽ remittit. Nã alia
ſunt viuẽtia in aqͥs:q̃ diſcurrũt vt piſces. Alia
q̃ ſtant fixa vroſtree.ycinꝰ.ſfungie.Ex bis alie

mares dicũt:eo ꝙ enues ſũt fiſtule ſpiſſioꝛeſq;

A le ſemme:q̃ maioꝛibo fiſtulis ac ꝑpetuis ſũt.
Alie durioꝛes:quas greci appellant tragos.⁊
nos hucoſas dicere poſſumꝰob aſperitatẽ ſui.
HNoniſſimũ genus earũ peniculi vocant᷑: eo ꝙ
apie ſunt ad oculoꝝ tumo:es: ⁊ ad tergendas
lippitudines vales.Cãdide ſſungie cura fiũt.
peſtatẽ em̃ ad ſolẽ ſternunt᷑⁊ ſicut cera puni⸗
cacandoꝛem bibunt.i¶ Pli.li.xxxij. In mari

campame vicino panẽ abiectũ rapiũt.⁊ ibidẽ

ad nullũ cibũ in quo hamus ſit accedũt.

Bperationes

Pli.ĩ li.vtã.ARqͥlo nares ſtungias ceten p̃fe⸗

rũt nec vſq; diuti durare ipᷣm medici aſſerũt.

¶ Harũ genus molliſſimuʒ peniculi tumoꝛes

oculoꝝ ſedant ex mulſo impoſiti.abſtergende

quoq; lippitudini viliſſimi.

Imponunt ⁊ ipſe ſtungie epyfoꝛas expoſita

⁊ ad doloꝛes capitis ex acetocalido.
Recentes diſcutiunt.molliunt:mitigant.ve
leres aulem vulnera glutinant.
¶ Vlcera q̃ʒ hñida ⁊ ſilia ĩpoſite ſiccãt fracture
⁊ vicera.¶ Sfu ngijs vtiliſſime fonẽt. qe ſan⸗
guis rapit᷑ inſecãdo:vt ꝑſpici poſſ:t curatio.
.

„°d i de e

Spe — nà — —

+ — — —

—

en

Al te

ſoſ .
s:
iſi.
ſ
Nte
ftfit
ni

¶ Infantiam q; ſiriaſim.i.capitis vlcera ſtun⸗
gia frigida cerebꝛo humeſfacio ſanat.

Capitulum. xcij.
Cucha.Titimallus ⁊ Toꝛpedo.
Actoꝛ.Teucha piſcꝭ eſt flnuialis
t vel ſtagnenſis oĩboa notꝰ. In limo
ſicut auguilla nutritꝰ.vnde ⁊ eius
coloꝛis eſt.ſcʒ lucei ſine nigri.vter
qʒ; piſcis ſapoꝛis dulcis eſt:ſj male digeſtiõis.
yſidoꝛꝰ. Titimallus nomẽ ex floꝛe accepit.

Tynum quippe flos appellatur. Nam cum ſit
ſpecie gratꝰ ⁊ ſapoꝛe iocũdus:tñ ſicut flos fra

grat ⁊ coꝛꝑe odoꝛes aſpiratſſ Idem. Toꝛpedo
dicta eſt eo ꝙ coꝛpus tepeſcere faciat:ſi eã qͥſq;

viuenteʒ tangit. Loꝛpedo ſicut ⁊ ſquatina eſt
ex genere piſciũ qͥ cartilaginẽ habent ꝓſpina.

Omiaq; talia carnoſioꝛa ſũ:⁊ ſupina veicunt
Toꝛpedo oua in terra ſeparit pꝛe mollia in ali
um vteri locum tranſferens vbiq; excludens

Octo genos habet fetus. Nouit ioꝛpedo vim
ſuam. ipſa non toꝛpens:merſaq; in limo ſe oc⸗

cultat. ð
Dperationes
¶ Plinius lixxxij. oꝛpedo emollit aluum in
cibo ſumpta.

¶ Et lveni medetur impoſita pcidentꝭ moꝛbũ-

intranei q̊ʒ pꝛohibet appoſita. .
¶ Deniq; ſi toꝛpedo dumeſt in libꝛa capiat᷑ tri

duoq; ſub diuo aſſeruet: faciles efficit partus.

Capitulmm. xciij.

De Pilcibus

Rebius 2Tructa. Ex li de na. rerũ.
t Trebius eſtpiſcis niger pedalis tm̃
lõgitudine. habẽs tñ qͥnq; digitos. in

craſſitudine hanc ei vim ineſſe Plinius reci⸗

tat.vt pars eiꝰin ſale ſeruata:aurũ qð in altiſſi
mos puteos deciderit. admota extrahat ac flu
ctuare faciat.Hic coloꝛẽ candidũ ĩ hyeme mu
tat.⁊ eſtate nigrioꝛ fit.ſolꝰ inter omnes piſces
ex alga nidificat ⁊ oua in nido parit.Lrebius
eſt in oceanoqui duro naues perfoꝛat roſtro.
¶ Actoꝛ.Tructa exteriꝰqͥdẽ varia ſiẽ ⁊ petica.

ſʒ interiꝰ rubea.q̃ quidẽ vt fert᷑ q;diu minoꝛis

etatꝭ ⁊ coꝛꝑis exiſtit in aqͥs tm̃ dulcibo nutrit:
⁊ tructa vocat᷑.Cũ aũt excreuerit ⁊ deſcendẽs
vq; ad ↄfinia maris de ſalſedine illiꝰ biberit:
ſalmo efficit᷑.qð tñ verũ eſſe nequaq; ab oĩbus
aſſerit᷑. Eſt aũt vterq; piſcis delicioſus ⁊ lapidꝰ
¶ Ex li.de na.reꝝ. Tructa piſcis eſt habitãs
in fluuijs dulcibo:qͥ magno impetu currunt de
mõtibo.ſquamas hʒ vt ſalmo.carneſq; ſimili⸗
mas:ſʒ multo eſibilioꝛes.⁊ h̊ᷣ in eſtate tm̃ a me⸗
ſe Julio vſq; ad Nouẽbꝛẽ.hyeme vᷣo carnes
bʒ albas vt ceteri piſces:minoꝛiſq; ſapo⸗..ma⸗
culas hʒ in doꝛſo croceas atq; ſanguineas.

„ . 377
Capitulum. xciiij.
Eſteuʒ. Alb.in li.de na.aĩaliũ.Teſte
4 animal eſt marinũ qð pellis duricie
teſteũ appellat᷑. Hic aũt adeo ſpiſſam
ex ſalſugine maris vᷣhit pellẽ ⁊ duram ꝙ caloꝛ
naturalis interioꝛ ꝑ poꝛos reſpiraculũ hꝛe nõ
valet.cauſa eſt infirmitatis aliqũ:⁊ iunc petit

dqᷓs dulces in qᷣb pellis deſpiſſat.⁊ ſicſe 4 cõ/

Tractatus

miat ſeipᷣm:tñ ex marinõ potat niſi aq̃s dul⸗
ces q̃ in mari ſũt.ſicut olim in hac ſciẽtia ꝓba⸗
mus ꝑ vas teſteũ in aqua poſitũ.

—

Capitulum. ru.
tEſtudo. Albᷣ.ᷣ in li.vtõ. Teſtudines ha⸗
britant Indicũ mare:ita latas teſtas ba
bẽtes:ꝙhoĩboſufficiũt ad hoſpitia ꝑte eoꝝ in
tecio poſita.Aliqũ etiã in teſtis illis nauigatin
inter in ulas q̃ſi in zimbis. Hecteſtudines ſic
capiun::vt dicit Pliniꝰ. in feruoꝛeem̃ ſolis gau
dẽtes:toto doꝛſo roſtro natant in maris ſuper

ficie:donecita deſiccant᷑ ꝙ mergi nõ poſſunt.
⁊ tũc inuite natãt donec manibo accipiũt᷑ vidẽ
tiũ.Dicũt etiã aliqͥ ꝙ nocte ad paſtũ teſtudĩes
ille egrediũt᷑: ⁊ ſaturate obdoꝛmiũt in ſuꝑficie
aque natãtes.⁊ tũc plurimis ob capturã ↄgre⸗
gatis tres natant ad teſtudinem quoꝝ duoad
appꝛebenſam ↄuertũt chocham ita q in tergo
latet oſtreum. Tertius aũt laqueũ mũcit capi
ti vel membꝛo qð eſt in loco colli.Et reſiduiqͥ
in littoꝛe ſtant trahunt ipᷣm ad terrã. Teſtudo
aũt bec magna ſic ⁊ paruadentes non habet.
ſed roſtri margines ha bet acutas ita pixide.⁊
dicit᷑ tanta eſſe oꝛis eius duricia vtetiã lapides
cõminuat.Dicit etiã Plin ius ꝙ hec aĩalia co⸗
eunt pecudũ moꝛe.⁊ ꝙ femine coitum de facili
nõ ſuſtinent donec maſculus aduerſus ſemine
feſtucas in oꝛe poſuerit. In terra egreſſe ouãt
oua ouis anſerum ſimilia.⁊ facit centũ vel am
plius.⁊ illa fodit in terram extra aquã:⁊ aliqñ
pectoꝛe iacet noctibo ſuꝑ ea.Etideo qͥdã dicũt
ea viſu fonereqꝙ tantũ eſt falſum fetus:aut in
terra educãt:⁊ inducũt in aquũ.Teſtudines
marine pecudũ moꝛe coeunt.vt dicit Ariſto.et

in terrã egreſſe oua vſq; ad centũ ouis anſerũ

ſimilia pariunt:que ⁊ quidã ab illis tm̃ oculis
ſpectando foueri dicũt. yſið.Teſtudo autẽ
dicta eſt eo Pes ie teſte in modũ camere ad⸗
operta eſt. Hoꝝ q̃ttuoꝛ ſũt genera:quoꝝ vnũ
eſt de quo bic agit᷑ſcʒ teſtudo marina. Aliud
vo eſt teſtudo lutaria. De alijs ſuis loc dictũ
eſt. ¶ Solinꝰ. Tracie populi marinas teſtudi
nescapere gaudent.Quaꝝ tanta eſt magnitu
do vt ſuꝑficies eaꝝ domũ faciat:⁊ numeroſaʒ

ſamiliam nõ arcte receptat.
—
-- 2⏑— „ 9 .„ 2
° E
= —— — .

“l ”M „

— — — 2 =

—
—

WNNANNNNSG

De Piſcibus

Capitulum. xcvj.

t Igruis ⁊ tritte. Alb.in li.de na.aĩaliũ.
. igruis ẽ aal marinũ.Hec beſtia cau
dã hbʒ duoꝝ cubitoꝝ latitudis Fetũ facit ĩ ma
ri ⁊ nũq; in terra. In terra ãt erit ad ſiniſtrã:et
ↄtĩgit:qꝛ oculo dexiro meliꝰ videt q; ſiniſtro

ffãte aqͥlone libẽtiꝰ exeunt qᷓ; alio tpe. Pli.dic

qꝙnauẽ inſequũt᷑ curioſitate vidẽdi vela.et hic

ſtupoꝛe tm̃ detinet᷑ ꝙ tridente in eos tacto vix

fugiãt.in hieme latent vltra modũ. Impinguã
tur ita ꝙ tertio ãno vel q̃rto plurtmũq; moꝛiũ
tur. In ethiopia tigrui beſtie ſũt coloꝛe fuſco ⁊

dua bo mãmis a pectoꝛe deſcẽdentiba fetꝰlactã

tes vt dicit Solinꝰ Dicit etiã ꝙ tigruis ĩ põto
naſcit᷑.eo ꝙ aqua ceteris maribo hʒ dulcioꝛes.
Et ſi flumĩa ĩtrat:dextro latere intrat:ſiniſtro
exit.¶ In li.vtõ. Tritte ſunt piſces fluuiales
in bis currentibo ei flunijs qͥ cũ impetu ruunt
de montibo. Squamas ⁊ carnes rubeas hũt.
In eſtate vt ſalmo: in hyeme ſunt albeſcentes
7 minus ſapide. Maculas in doꝛſo ha bent ⁊
rufas ⁊ nigras.

—

Capituſum cvij.

2Hoynnꝰ. Ex li. de na. re. Thynnꝰeſt mõ

t ſtrũ marinũ caudã hñs duoꝝ latitudis

cubitoꝝ. In mari fetificattm̃:ſʒ ĩ terra
exit ad paſtũ.Pli. Cbynnꝰ naues ob curioſi⸗
tatẽ videndi vela a vẽto agitari ꝑſeqᷣt᷑:⁊ eo ſtu
poꝛe intantũ afficit᷑ vt etiã tridente in eũ iacto
terroꝛe nõ moueat᷑. Hyberno tꝑe latet.Gurgi
tibo pingueſcit intantũ vt vita lõgiſſima ꝑ tri⸗
enniũ ſit.⁊ habet q eandẽ naturã cũ tygrio:de
qua in pᷣcedenti ca.demõſtraui.

.

Bperationes

¶ Dyaſ.Thynnꝰ ſalſus ſi plurimũ fuerit cõ⸗
meſt? mitigat viꝑe moꝛſus. ¶ Cataplaſmatib⸗
adhibitꝰmedet᷑ caninis moꝛſibo.i¶ Pli.li.xxxij.
Thynni adppe recẽti adoẽvlceraẽ vſus attalꝰ
Pſilotrũ eſt thynni ſanguis.⁊ fel ⁊ iecur ſiue
recẽtia ſide ſeruata.¶ Jecur etiã tritũ atʒ mix⸗
tũ cedro plũbea pixide aſſeruatũ.¶ Emẽdatq;
palpebꝛas pſilotꝝ inutilibo pilis exemptis ĩ ve
ſtigia enulſoꝝ inſtillatũ.

Capitulum. xcuiij.

Oꝛtuca. Ex li.de na.re. Toꝛtuca maris

t eſt mõſtrũ ingẽs foꝛmatũ ad inſtar toꝛ⸗

tuceterreſtris.ſz eiꝰmagnitudinẽ in im
mẽſumexcedẽs. Nã octo cubitoꝝ eſt eiꝰlongi
tudo:q̃ttuoꝛ latitudo. Clipeũ hʒ qͥ ↄtra iacula
tegit᷑ ad inſtar vſualis ſcuti triangularẽ.ſj mu
to maioꝛẽ:vtpute qͥnq; cubitoꝝ.Crura etiã hʒ
magna:vngues magnos:⁊ digitos ĩ pede ma⸗
ioꝛes q; ſint in leonibi.foꝛtitudie q̊ʒ ⁊ audacia
mirabiliter viget.quippe q̃ tres hoĩes inuadere
nõ timet. Yoꝛtitudine q̃; fruſtrat᷑ ſi doꝛſum ad
terrã vertat᷑. Difficulter em̃ ſurgit in doꝛſũ cõ⸗
uerſa ꝓpter latitudinẽ clipei qua a doꝛſo tanta
belua includit᷑. Ariſto. Toꝛtuca poſtq;ᷓ come
derit viperam: comedit oꝛiganum agreſte ne
moꝛiatur.

Capitulum. xcix.

v Acca⁊ Uitulus marinns.Exli.

de na.re.Vacca marina monſtrũ

eſt magnũ ac validũ ⁊ ad Wniias.

un

„ν RdüN

Tractatus

R

iracũdũ.nõ bʒ oua:ſʒ facit fetũvnũ qͥdẽ ſepius
vel duos aut plꝰ. Fetũ tenere diligit ⁊ ſecũ du⸗
cit vbicũq; vadit. Hoc aĩal triginta ãnis qð ꝓ
batũ eſt ãputatꝭ eoꝝ caudis viuit.yſi. Vitulꝰ
marinꝰa ſilitudine terreſtrꝭ ðꝛ. Ariſto. Vitulꝰ
marinꝰ:hʒ coꝛpꝰdurũ ⁊ carnoſũ.ideoq; guiter
interficit᷑.niſi cũ vulnere ⁊ maxilis.voxeiꝰeſt
vt thauri.qᷓtuoꝛ hʒ pedes.nõãt auriculas:qꝛ re
gimẽ vite illꝰ⁊ mãſio eſt in aq̃̊. Nam ſi eſſent ei
auricule ſuꝑ vias poſite multũ bumoꝛẽ recipe⸗
rẽt:ac motũ ⁊ natationẽ in aq̃ ꝓhiberẽt. Aial
generat cõpletũ.Eiuſq; partus eſt om̃i tꝑe ſiẽ
bois:⁊ pᷣcipue tꝑe parius capaa.

ſι
4,
. 3

Capitulum. t.

Erith:als verich. Vipera et vmbꝛa.
v .¶ I yſið. Verich piſcis eſt vulgariter ſic
dictꝰ. latine vᷣo criſtoſis.qꝛ ariſtis in⸗
nummeris armat᷑ caro eius:ita vt incõmode edi
poſſit:⁊ nõ ſine faſtidio. VUnde paupeꝝ cibus
eſt:tanq; omniũ piſciũ eſibiliũ viliſſimus. In
aqͥs dulcibo freq̃ nter habitat:in his iñ qͥ fluxu
⁊ refluxui maris amaricant᷑. Capuur autẽ ſic.
Rethia tendunt᷑ in longũ aque vel in tranſuer
ſum. ? ante rechia ſuꝑ aquas inſtrumentũ in⸗
ſtar arcus: ita vt fluitet ſuꝑ vndas. In ſupe⸗
noꝛi autẽ eius partenola ſuſpendit᷑.eius ſonũ
piſcis audiens gregatim aduentat tinnitum
nole ſtultus ſequens. Et h̊ inditio patet:quia
ſenſum habent auditus. Incidẽtes ergo in re
thia capiunt᷑ in multitudine magna.¶ Idem.
Vipera marina piſcis eſt paruus paulo plus
q; cubiti vniꝰ. In capite ſuꝑ oculos vnũ coꝛnu

fert paruũ acutũ ⁊ moꝛtifeꝝ.Eo nãq; quẽcũqs

vulnerat veneno inficit. Qð cauẽtes piſcaio⸗
res capio piſce caput ei amputãt.reliquũ vero
coꝛpus in vſus hominũ cedit.i¶ Idẽ. Umbꝛa
ðꝛ a coloꝛe:eo ꝙ coloꝛis ſit vmbꝛoſi.

--

D —
— — —

R6

Capitulum. g.

Erglliales. Albertus in li.de naturis
vV· aialiũ. Vergiliales piſces ſunt in duo
bus lacubo ytalielano vicʒ ⁊ verbacia

4

. ??

ſe

A

lnn
ſe⸗
ſie
Uin

oni
tum
quia
inn
dem.
dps
cn
tii,

rbee

hern
non
ren

he

AXXA DE&

—

4

8

De Piſcibus

no in radicibaalpiũ effuſis tm̃ vergiliaꝝ ſtella⸗
rũ oꝛtũ apparent ⁊ in om̃ibalijs temꝑibo latẽt.
Hij piſces pulchꝛas habentſquamas acutas
vtclaui. In capite añt ſunt parui 7 poſtea in
caligaꝝ modũ delectant᷑

—— — —

Capitulum. aiſ.

vV RKanoſcupus Vrica⁊ vulpes marine.
Pliniꝰli xxxij. Uranoſcupus vocatur
ab oculo quẽ hʒ in capite a q̃ ſubterꝛ ſup̃ inten
dit. Alio noĩe gallie nuncnpat.

OPperationes.

¶ Hii fel cicatrices ſanat:⁊ carnes oclłoꝝ ſuꝑ
uacnas ↄſumit.vt dicit Meander ĩ comedijs
Idẽ li.ixx. Vrtica noctu vagat᷑ noctuq; minat᷑
is eiꝰ pꝛuriti moꝛdaxeadẽq; terreſtrꝭ vꝛtice.
Ariſtotiles. Animal genus qð grece dicit᷑
a kalabia.⁊ credit᷑ eſſe vtica maris:eſt ũgens
alias inurens per ſe.nec habet teſtam:ſʒ eius
creatio eſt ſicut carnis.
Et hoc genus ſentit ⁊ rapi quicqͥd appꝛopin
quat manib.⁊ applicatur lapidibus cũ ſnis pe
dibus.ſicut animal multoꝛũ pedum. Et foꝛ⸗

taſſe tumeſcit coꝛpus eius quando applicatur

alicui rei. Habet autem oꝛificium in medio
coꝛpoꝛis eius.⁊ venatur quicquid tranſit per
ipſum expiſcibus paruis.⁊ comedit yricium
⁊ pecten.id eſt plais.
Plinius libꝛo nono. Vulpes marine in peri
culo capture glutiunt:non tm̃ hamum:ſp am⸗
plius vſq; ad infirma linee que facile pꝛerodãt
ſicꝙ capere non poſſunt. Vulpium terreſtriũ
aſſimilantur. *

—

5/ c ,

Capitulum. ciij.
Potamus.Exlibꝛo de natiris re
rum. vpo:amus eſt belua in terra
„ naſcens:ſʒ in aqua ⁊ terra equali⸗
ter potens. Elephantibo plerũq;
maioꝛ. Roſtrũ habet reſupinum.

dentes aduncos. noctibo ſegetes depaſcx. ad

quas quaſi retrogradus pergit.libentius autẽ
p̃ ceteris partibus coꝛpoꝛis in pedibo vulnera
recipit. In nilo habuat.⁊ in partibus Indie
pꝛecipue reperitur.ex eius cute toꝛnantur ha
ſte. Ariſto.vꝰpotamus.id eſt equus fluuialis:
habet equinos crines.fiſſos pedes ſotulares
vt vacca.⁊ eſt ſine facie.habens inpedibus ka
hab. Cauda eius vt poꝛci. hinnitus vt equi.

Magnitudo vt aſini. Coꝛium eius groſſum

valde. Ideoq; parantin exeo ſotulares ⁊ coꝛ⸗
rigie. Interioꝛa eius aſſimilantur interioꝛibus
equi ⁊ aſini.Etlicet interra maneat:ſine aqua

tamen viuere non poteſt:ſicut toꝛtuca et rana
marina ⁊ cocodrillus.

Bperationes.

Plinius libꝛo. xi. Coꝛij vero craſſitudo ta⸗
lis eſt ypotamis.vt indetoꝛnent᷑ haſte cum in⸗
genio quadam medica diligentia.
inis coꝛij ypotami cũ aqua illitus pãnos
ſanat. adeps eius ſebꝛes frigidas.
Pellis eiꝰeſimſtra ꝑte frontꝭ adalligataven
trẽ inhibet:⁊ eiuſdẽcinis alopicias explet.
¶ Teſticuli.ʒ.i.ex aqua bibit᷑ contra ſerpẽtes.
Fimus ſuffocans dentes e parte leua doloꝛẽ
dentiũ ſcarificatis gingiuis ſanat.

„ d N

2 4

Tractatus

li. de na. re. Zidroſi belue marine
ſunt arabiam incolẽtes.quaꝝ oſſa

adeo magna ſũt vt ſoꝛes in domibo⁊ pallacijs
tigna:⁊ alia ſtriciure neceſſaria de illis como/
de ſecent᷑ quadraginta nãq; cubitoꝝ magnitu

dinis reperiũt᷑. In li.vtõ. Zidrach eſt mõſtrũ
foꝛma mirabile:qð pᷣtendit maliciã in ſua figu
ratione:ſʒ innocuũ reperit᷑ Caput hʒ vt equꝰ:
ſʒ foꝛma minoꝛi. Coꝛpus autẽ ex om̃i ꝑte dꝛa⸗

coni ſimilimũ eſt totũq; diuerſimode coloꝛa⸗
tũ.Caudã hʒ lõgã ſᷣm qᷓntitatẽ coꝛꝑis ſui gra⸗
cilẽ ⁊ toꝛtuoſam vt anguis.pinnas hʒ q̊ʒ ſicut
piſcis. ¶ In eodeʒ li. Ziphiꝰ eſt marina belua
valde foꝛmidabilis.⁊ omniũ animaliũ generi
valde diſſimilis.foꝛma ſingularis.Huiꝰnãq
caput ſi videris mõſtruoſum eſt omnino. Di
oꝛis abyſſum fugies velut imagineʒ moꝛtis ſi
oculos hoꝛrebis.ſi reliquũ coꝛpus nihil in rebꝰ

ſunilete vidiſſe fatebaris.

Capitulum. u.

Itiron.yſið.Zitiron mõſtꝝ eſt quod

3 vulgus militẽ vocat.⁊ eſt ingẽs atʒ foꝛ

tiſſimũ in anterioꝛiparte:q̃ſi ſoꝛmã ar
mati militis pᷣfert.⁊ caput q̃ſi caſſide galeatum
⁊ ex cute rugoſa ⁊ dura ac firma nimis. Aberꝰ
collo dependet ſcutũ longũ.latũ ⁊ magnum.et

interi cauũ vt in eo poſſit ↄtraictus pugnan/⸗

tiũ moꝛedefendi.E ſt em̃ foꝛmatriangulare ſir
mitate duriciaq; tam validũ vt vix vnq; poſſit
iaculo penetrari. De collo eius ⁊ de ſpondilibo

Coapitulum. ciii).

3 Egdroſus Zidrach ? Ziphi?. Ex

vene quedã ac nerui foꝛtiſſimi ptendunt᷑in hu
merũ.qͥbopᷣdictũ ſcutũ pendet in ſcapula.Bꝛa

chia qᷣ foꝛtiſſima nimis hʒ.⁊ qſianũ biſulcã
cũqua validiſſime ꝑcutit. VUñ ſit vt difficulier
nimis ab hoĩe capi poſſit.Et ſicaptus fuerit

difficulter etiã necari: niſi cũ mallijs poterit.

Capitulum. ..
z3 Ifſius. Alb. in li. de na.aĩalium inqᷣt. Zi
fius eſt animal maris nulli alij ſimie
maximũ? ingẽs de genere ceroꝛũ:caput habet
monſtruoſum. os ꝓfundũ valde.oculos hoꝛri⸗
