dum. Accipe lanã ſuccidã vel mollem:et la⸗
ua eam cũ aqua calida:⁊ in ſole calido.et ex⸗
pꝛime totũ qð in ea eſt ex ſoꝛde.⁊ pone ſoꝛdici
em uülã in vaſe habẽte oꝛificium latũ:⁊ pijce
ſuꝑ eam aquã infundens ab alto cum impe⸗
tu vt ſpumã faciat.Deinde agita agitatione
foꝛti vt multã faciat ſpumã ſuꝑ aquã abſter⸗
ge aquã marinã cũ ĩpetu donec ſpumaſedet
oĩno:⁊ tunc tolle pinguedinem ſupꝑnatanteʒ:
⁊ pone in vaſe terreo.deinde pꝛoijce ĩ vaſe ite
rum aquã aliam ⁊ agita ſicut feciſti pꝛimo.et
pꝛoijce ſuꝑ ſpumã eius aqquã marinã:⁊ dimit
te ſedari ſpumã ⁊ collige eam. Et facias hoc
quotiens ſpumam videri.deinde accipe pin
guedinem quã aggregaſti ⁊ malaxa eaʒ cum
manibo. Et ſi aliquã in eis inuenies ſoꝛdem:
extrahe ipᷣam aquã agitando.Et facias hoc
totiẽs donec videas ipᷣam albam ⁊ purã pin
guedinem ſine admixtione alicuiꝰ rei.⁊ cum
hoc feceris pone in vaſe terreo ⁊ ſerua.

Dperationes
¶ Serga. Melioꝛ ex yſopo humido eſt illud
qð eſt molle qñ tangit ſine aſperitate habẽs
odoꝛẽ lana ſuccidi.Et qn diſſoluit᷑nõ appa⸗
ret ibi aliqua groſſicies ſicut in adulterata.
Et virius hui eſt calefactiua:mollificatiua
vlcerũ iduratoꝝ.⁊ ꝓpꝛie vlceruʒ matricis qũ
miſcetur cum melle ⁊ butiro. SJM
Et quando fit ſuppoſitoꝛium cum eo puo
cat menſtrua ⁊ expellit fetu m⁊ ſecundinam
Etquando miſcetin cumſepe anatis cõfert

vlceribus ani ⁊ vlceribus virge 7 teſticuloꝝ

⁊ exiſtentibus circa laco illa.
¶ Et cõfert pꝛuritui lacrimaliũ oculi ⁊ groſj
ſiciei palpebꝛarum. Et ponitur in vaſe nouo
ſupꝛa leneʒ ignẽ:⁊ dimittit᷑ donec veniaĩ pin
guedo eius:⁊ fiat cinis.⁊ eſt conueniens ci⸗

em biduo ponit᷑⁊ ſic tertio die aqua delim⸗

nis in collirijs ⁊ medicinis oculoꝛum.
¶ Et confert moꝛſibo venenoſis ⁊ fluxuiven

tris antiquo ⁊ vlceribus inteſtinoum.

¶ Et abſcindit fluxum menſtruoꝛum: et diſy-
ſoluit ſanguinem congelatum in ſtomacho.

⁊ quendo ſumitur in potu mundificat vlce⸗

ra pectoꝛis ⁊ pulmonis.

Et quando miſcetur cum butiroꝛ fit naſca
le cum eo poſt munditicationem matricis:⁊

pꝛohibet impꝛegnationem.
¶ Et qñ datur in potu mulieribopoſt partuʒ
facit eas adhibere ad impꝛegnationem.

—

4 Cap itulum.ccxxxvij.

Arabe. Plateariꝰ. Rarabe ẽ gũ⸗
mi arboꝛis vt gemma vnde annu
Kk li fiunt. Vnde electrum ſuccinum
karabe ſub eodem ponuntur.quia

electrum eſt karabe. Unde babemꝰ in alexã⸗

dro capitulo de diſſinteria trociſcis dyale⸗
ctrũ.Itẽ Seruius ſuꝑ bucolicon Virgilij
in egloga paſtoꝛis dicit:ꝙ electrũ poſt ſuc⸗
cinũ. Itẽ Caſſiꝰ felix tractatu de trociſc; dy
cit: Trociſcos de ſuccino ⁊ eſt electrũ:⁊ de⸗
ſcribit trociſcos de Rarabe.Eſt autẽ gummi
arboꝛis dicte dyaſagiros.⁊ ẽ ſpecies populi

71

— 4 — — ———— — — mmm ee f f f f

— ——————MNũ

—— — —

QO

De Herbis

arboꝛis.vt patʒ in illo capitulo agiros.verum
aliud facit capitulũ de populo diuerſe ſpeciei
ab illo. Auiceñ.lib.ij.de eo duo facit capitula.
Vnum de hauro: cui conſonat capitulum de
populo arboꝛe. Aliud de ha uro romano: cui
conſonat capitulum de agiros.quodetiam ex⸗
ponit diaſcoꝛides ꝙ eſt populus arboꝛ. Auicẽ⸗
na dicit ꝙ eſt achiroſa:volens dicere agiros.ſʒ

in arabico eſt achiros cuius gũmi vt dicit Aui

cẽna: eſt karabe.Et diaſcoꝛides dicit ꝙ ex hac
arboꝛe ſuccinũ naſcitur ſᷣm quoſdam.⁊ in rho⸗
danum diſtillat.⁊ ipſum eſt electrũ:vt oſtenſũ
eſt ſupꝛa.Due ergo vident᷑ eſſe ſpecies huius
arboꝛis. Vna calide complexionis.Alia frigi
de.ſicut ꝑ vtrũq; textũ colligit᷑.¶ Auicenna li⸗
bꝛo de viribo coꝛdis karabe.calida eſt in pᷣmo
ſicca in ſcdᷣo.aliqͥ volunt ꝙſit frigida. Paulꝰ
de karabe. Rarabe eſt gũmi arboꝛis haur ro⸗
mani:⁊ calefacit caliditate temperata cum pau
ca frigiditate. Bulcaſim eben aben aʒarin. li⸗
bꝛo eien ſeruitoꝛ karabe ſic aſſat᷑ ⁊ cõburi
tur. O poꝛtetq frangas karabe in fracturꝭ par
uis et aſſa vna vice vel duab ⁊ ſerua. Sʒ com
buſtio eius eſt in hũc modũ. Accipe ollam vic

tilem. et pone karabe intus ⁊ claude os eiꝰ cũ
Iuto. ꝛ pone in igne vnanocte. deinde extrabe

et vlere ettere. „
Dperationes.
¶ Auicenna. Habet pꝛopꝛietatem confoꝛtan⸗
dicoꝛ ⁊ letificandi ⁊ repellendi cardiacam: et
foꝛtificandi ſpiritus. “M
¶ Serapion. Rarabe ſumitur in potu et pꝛo
hibet curſum humiditatum ad ſto machum:⁊
abſtringit ventrem ⁊ ſtomachum. ⁊ confoꝛtas
eum.⁊ abſcindit fluxum ſanguinis.Et quan⸗
do coꝛtex huius arboꝛis inciditur mimutim:⁊
ſeminatur in letamine:oꝛiuntur ibi in toto an
no fungi ad comedendum. H

¶ Paulus. Karabe eſt gummi arboꝛis baur

romani quod quando bibitur retinet fluxum
ventris ⁊ ſtomachi:⁊ ſanguinẽ vndecũq; fluit.
Etputant quidam ꝙ ſit ſandaraca.⁊ dicũt ꝙ
karabe ſodoma huius eſt gummi.⁊ eſt gummi

funeris eo ꝙ latini ponebant ipſum ſuper coꝛ/

poꝛa defunctoꝝ. —
¶ Et idem auctoꝛitate Albuberig. Caliditas
eius eſltemperata cum pauca frigiditate.⁊ ha
bet pꝛopꝛietatem retinendi ſanguinem.⁊ pꝛo⸗
pꝛie in tenaſmone.Et confert cardiace.⁊ ſtrin
git ventrem.
¶ Et idẽ autoꝛitate begde. Karabe calida eſt
retinet ſanguinẽ vndecũq; fluentem.
¶ Et idem auctoꝛitate Alcaʒi. Suſpenditur
ſuꝑapoſtema⁊ confert.⁊ eſt frigida.Et con⸗

„

fert cardiace ⁊ ſputoſanguinis:⁊ fluxui eius
anaribuus.
¶ Alias virtutes inuenies in tractatu de lapi⸗
dibus pꝛecioſis in capitulo Gagates.

e, A.
E
. J

Capitulum. axxxviij.

Allendula. Plinius capitulo kalen⸗
k dula. ẽ herba cuius ſtipes plurimos
habet ramos. Folia eius ſunt ſimilia
folijs conizi maioꝛis ſʒ anguſtioꝛa et pinguio⸗
ra cum aliquali viſcoſitate et odoꝛe graui:vel
vt coniza. Flos eius auroſus ſimilis eſt auri⸗
gali vel butalmos.ſemina eius q; plimmaoꝛ⸗
dinatim. poſitain capitello quodam habentia
ſoꝛmam coꝛniculoꝛum:et ipſa ſemina ſunt pi⸗
loſa aliqualiter.Eſt calide et ſicce complexio⸗

nis. . B
Dperationes
¶ UVirtutem habet ſtringendi:confoꝛtandi:⁊
deſiccandi. ðM
¶ Contra doloꝛem dentium puluis eius ſi in⸗
noluatur in bombice ⁊ dentib applicetur: ſta⸗
tim doloꝛ ceſſat.ſimiliter naribus intromiſſa
vermem qui eſt in dente occidit.
Contra roſulas pedum valet fomentum ex
ea factum.

*

Tractatus

.
„

7
6
* 3
N 2
. 38 6.
4

3

2*

—

„

.
1
.

„ .
Capitulum. ccxxix.
AUbube. Pliniꝰ capᷣ.de Kubube. Ex
eis ſunt domeſtice⁊ ſilueſtres. Sunt
ffmGãdD⸗e eeß fructus cuiuſdã arboꝛis in partib
Indie naſcentes.Et ſunt triũ generum. Sũt
enim ſilueſtres q̃ ſu nt minoꝛes.⁊ ſunt ſapoꝛis
acuti ſicut piper.⁊ ſunt graues intus plene bꝛe
nis ſtipitis. Sunt etiã alijs ſuperioꝛibo ſilue/

ſtres maioꝛes põderoſe ſiliter et plene amari
ſapoꝛis:ſuꝑioꝛibomelioꝛes. Sunt alie q̃ ſunt
domeſtice omibo pᷣdictis laudabilioꝛes. Inte⸗

rius inanes leuis põderis lõgi ſtipit:modice

amaritudinis. Inſũmitate habẽtes planiciẽ
aliquã:⁊ vbi ↄiungit᷑ ſtipiti cõcauitas eſt q̃dã
cũ maſticat᷑ fumoſitas q̃dam euapoꝛabilis ad
cerebꝛũ aſcendit.Cũ ſimpliciter ponit᷑ iſta in

telligit᷑. Uinus eſt in ſolnis ⁊ in ſemine eiꝰca⸗

lide ⁊ ſicce temperate.i¶ Serapion li.aggre.ca.
kubebe. Rubube eſt planta babens folia mir
te domeſtice.niſi quia ſunt latioꝛa eis.⁊ ſummi
tates eoꝝ ſunt acute:ſicut ſummitates lancee.
Et habet fructũ rotundũ aliqntulum depꝛeſ⸗
ſum ⁊ latum. Inter ſolia eius repertuʒ:qð qũ
maturat᷑ vergit ad rubedinem iuter ipᷣm ⁊ gra

nũ triangulũ.⁊ hʒ ramulos ſiles ramis plante

dicte laros:egredientes ab vna radice ſiẽ agre

4

ſtis. difficile frangibilis. lõgus circiter bꝛachi⸗
um vnum.pꝓlenus folijs.⁊ fructus eiꝰponticus

veciinans ad amaritudinẽ.⁊ coloꝛeius decli⸗
nat ad rubedinẽ.Et idem poſtq; congregaui
inter ſermonẽ Dyaſcoꝛidis ⁊ GBalieni ſuꝑx om
nem herbam inueni ꝙ Balienus non memo⸗
rauit mirtum agreſtem. Et Dyaſcoꝛides non
memoꝛauit Rubebas.Et vidi ꝙ deſcriptio Ga
lieni ſuꝑ kubebas eſt deſcptio Dyaſcoꝛidis ſu⸗

per mirtum agreſtem

PHbperationes

¶ Sera. Semen eiꝰ bibitũ vꝛinã ꝓuocat:mẽ
ſtruis imperat.calculos veſice franat.
yctericis ⁊ cephilargicis medicat᷑. Radixeiꝰ

.

cum viridis eſt a multis pꝛo ſparago comedi.

que amara eſt ⁊ diuretica.

Et idem auctoꝛitate Galieni.Eſt medicina
ſimilis fu.in ſapoꝛe ⁊ vitute.niſi quia eſt ſubti
lioꝛ.multũ ideo fit aperitiua operationum ꝗ

ſunt in coꝛpoꝛe toto.

¶ Et pꝛouocat vꝛinam: ⁊ mundiſicat renes a

lapide
ri. ſtringit venrrem.
¶ Paulus capitulo de khubeba. Kubeba va⸗

₰

let contra frigidum reuma.? confoꝛtat cereb

et curat apoplexiam.

qui generatur in eis.Eteſt bona guttu

d △

ebec
dn

uncl
nin

uuckſ
mnmi

awe
kongn

Mbh,
nct

N

De Herbis

Capitulum. ccxl.
Actuca.yſidoꝛus. Lactuca di⸗
citur eo ꝙ habundantiaʒ lactis
1 exuberet.ſeu ꝙ lacte nutrientes
feminas implet.Hec et in viris
veneris vſum coercet.¶ Platea⸗

rius. Lactuca cibarioꝝ vſui competit ſemen

eius medicine.quod frigidius eſt ipſa herba.
Judicantur autem abautoꝛibꝛomniũ herba⸗

rum temperatiſſima. ¶ Palladius libꝛo ſcðõo

menſe Januario lactuca ſerenda eſt.vel Decẽ
bꝛi.vt planta eius Febꝛuario trãſſeratur. Itẽ
Febꝛuario ſeritur vt poſſit apꝛili menſe tranſ⸗
ferre. Sed certum eſt eam toto anno bene ſeri
ſi locus ſit letus.ſtercoꝛatus.irriguus.anteqᷓ;
pangatur radices eius reſecemus equaliter.⁊
liquido fimo linamus.Vel q̃ iam pacte ſunt

nudate letamen accipiant. Amant ſolũ ſubac⸗

tum.pingue.humidum.ſtercoꝛatum. ¶ Aui⸗
cenna in capitulo ¶actuca.Et ſunteius tres
ſpecies. Vna eſt que vocatur agreſtis.quã gre
ci ſaralliam vocant.Cuius tyrſus in modum
ſecundieſt. Eteſt ſpecies ſcariole ſicut aparet
ibidem.Alia ſpecies dicitur lactuca aʒini.quã
ſi vis ſcire lege capi.xxxij. Ancuſa ſupꝛa de A.
Et aliaſpecies q̃ dicit᷑ Lactuca domeſtica que
om̃ibus eſt nota.de qua hic loquimur. GBalie
nus ſexto ſimpli.ſar.capᷣ.de lactuca ſᷣm tranſla
tionem grecam. Lactuce domeſtice virtus eſt
que infrigidat ⁊ humectat ſicut aqua non ex⸗
tra nee.ſed ſicut aqua ſtagnoꝝ vel lacunarum:
vel fontanarum. Et ipſa eſt que generat ſan⸗

guinem bonum. Lactuca agreſtis eſt ſimilis
domeſtice:niſi quia ſtipitem habet maioꝛem.⁊
folia eius ſunt albioꝛa folijs eius et ſubtilioꝛa

⁊ aſperioꝛa.Et ſapoꝛ eius eſtamarus:et eſt in
Vrtute ſua ſimilis papaueri nigro

Operationes

Serapion lib.aggre.capᷣ.Hakas.i.lactuca.
Virtus lactuce domeſtice eſt ꝙↄuenit apoſte⸗
matibo calidis ⁊ heriſipile.Et ſemen eiꝰ qñ bi⸗
bit᷑ abſcindit diſtillationẽ humiditatꝭ ſperma⸗
tis. Et ↄuenit pollutioni que ſit in ſomnis.
¶ Et idem auctoꝛitate Galieni in lib.de cibis.
Lactuca generat ſanguinem bonum in fine
bonitatis.Et ego quidem comedebam lactu⸗
cas quando eram iuuenis:quia in ſtomacho
genera batur colera.et ſic infrigidabam ipſuʒ.
⁊ tuncetiam poſtq; ſenui comedo eas elixas.
Igeo quia non reperio aliqu am herbam cum
qua poſſum curare vigilias ſicut cũ ipſa.Hu⸗

moꝛ vero qui generatur ex ea eſt frigidus ⁊ hu

midus.Et neq; ex ea accidit nocumentũ ſicut

ex alijs oleribo.⁊ non ſtringit ventrẽ nec laxat.
quia nõ habet ſtipticitatẽ nec ſalſedinem neq;
acuitatez.
¶ Idem q̊ʒ auc. Dyaſ.Lactuca domeſtica eſt

bona ſtomacho:⁊ infrigidat vẽtrẽ:⁊ facit doꝛ⸗

mire.⁊ pꝛouocat lac.Et qñ ipſa decoquitureſt
magis iuuatiua.et qñ comeditur ſic euellitur
ſine ablutione.co nuenit illis qui conquerunt
de ſtomacho ſuo.
¶ Et aſſiduus vſus comeſtionis earũ obtene⸗
bꝛat viſum.Et qñ fitemplaſtrũ cũ ea conuenit
apoſtematibo calidis:⁊ heriſipile.duũmodonõ
ſit vehementis inflãmationis. :
Seld ſemen eius bibitur⁊ valet cõtra fluxũ
ventris.⁊ extinguit libidinem ⁊ pollutionem
ſeminis in ſomnis. Sed qñ lactuca emiſerit
ſtipitem ſuum tuncefficitur virtus ſucci ⁊ lac⸗
tis ipſius ſimilis virtuti lactuce agreſtis et pa

panueris nigri.

¶ Et idem auct.Ruffi. Lactuca qͥdem curat
egritudines q̃ fiũt ab ebꝛietate qñ ſumit᷑:lſʒ iſᷣa
nocet inteſtinis.⁊ lenit ventrẽ.⁊ abſcindit libi⸗
dinem.⁊ facit doꝛmire.
¶ Item qñ coquit᷑ cũ oleo ʒizyzamino.⁊ comedit᷑
expellit yctericiã.⁊ eſt medicina bona opilatio
nibo nariũ ⁊ coꝛiʒe qñ comedit᷑ in ieiunio cocta
cũ oleo.ſinapiũ ⁊ lac lactuce do meſtice cũ emit
tit ſtipitem abſtergit vulnera q̃ fiunt in tu nica
coꝛnea. Lac vero lactuce agreſte poſitum in
fronte iuducit ſomnum.
¶ Et qñ fit collirium cum eo lacte inuencule
conuenit vlceri coꝛnee.⁊ placat doloꝛem capitꝭ
⁊ pꝛouocat menſtrua.⁊ curat moꝛſum rutele ⁊

ſcoꝛpionis.

¶Balienus. Calidis ſlegmonibo cõgruit: nec
non paruis heriſipilatio nibus:non tamẽ po
tens eſt maioꝛibo ſufficere. Eſt qutem excibis
ſedantibus ſitim. Semen vero bibitum cõtra
gomoꝛream.i.effuſionem ſpermatis cohibet.
VUnde ⁊ſomniantibus datur ſicut etiaʒ ſemen
agreſtis lactuci liquoꝛem citius colligit caligi
nem.necnon inſuper vſtionibus apta eſt ſub/
juncta cũ lacte femineo.
¶ Et idem ſcdᷣo libꝛo decibis.capᷣ.de ¶Zactu⸗
caſᷣm tranſlatio nem grecam. Noſſe aũt opoꝛ
tet exomnibus oleribus pauciſſimũ ⁊ chacoch
cimum ſanguinem genera ntib ex lactuca nõ
multum quidem neq; cacocemum.non tamen
euchimũ perfecte ſangu inem generari:come/

dunt aũt ipſam vt ad multũ quidem crudam.

qñ autem extiterit circa pꝛoductionem ſeminis
eſtatis temꝑe pᷣelixatam inaqua dulci offerũt

cum oleo ⁊ garo ⁊ aceto.aut cum aliquo ſalſa⸗

mentoꝝ.Et maxime quecũq; eoꝝ que cum ca
ſeo pꝛeparantur. ð
P 1

Tractatus

Vtuntur autem ipſa ⁊ anteq; in ſtipitẽ im⸗
petuauerit ꝑ aquam elixantes:ſicut⁊ ego nũc
incepi: ex dẽtes habeo pꝛauos.ſciens em ali⸗
quis amicoꝝ in ↄſuetudine q dem mibi ex mul

iotemꝑeolus H̊ laboꝛoſam auteʒ nũc habens

maſticatio nem induxit decoctionem.
Viebar autem lactucis in iuuentute quideʒ

calefaciente mihi continue ſuperioꝛi ventre in
frigidationis gratia.
¶ Auicenna li.ij. capᷣ.de lactuca. Ex ea eſt do⸗
meſtica⁊ ſilueſtris. Etilla queeſt ſilueſtris eſt

ſimilis in virtutepapaueris nirri.
¶ Et idem auctoꝛitate Galieni.Non eſt infri
giditate eius que domeſtica vel oꝛtulana eſt ap

plicatio ad vltimum.

Acca. Plateariꝰ. Lacca eſt gũmi ar⸗

Hboꝛis:quod defertur a partibus vltra

marinis.quo tinguntur pan ni coloꝛe
rubeo. Ha bet virtuteʒ extenuatoꝛiam. Et eſt

calide et ſicce complexionis in tertio gradu.

Serapion lubo aggregatoꝛis capitulo Aec.
auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Aec eſt gũma arbo⸗

ris que naſcitur in terris arabũ.ꝛ eſt in ea ſimi
le myrre ⁊ ſtoꝛaci.Et habet virtutemextenuan⸗
di.Et idem aucto. GBalieni. Lacca eſt gůmiar⸗

boꝛis que naſcitur in Arabia: que eſt ſimilis

myrre:habens odoꝛem bonum.⁊ adminiſtra
tur in fſumigijs.et tinguntur ex ea panni rubei

coloꝛis.et dicitur tinctura ila Karmes et de⸗

fertur ſimiliter de armenia.et eſt calide et ſicce
complexionis in tertio gradu.Et idem aucio⸗
ritate Galieni in tran ſlatiõe albatarith. Lac⸗

caeſt gumma arboꝛis que naſcitur in Arabia:

que eſt ſimilis myrre habens odoꝛem bonum

Et idem auctoꝛitate Raſis.Lacca caditex ce

lo ſuperramos arboꝛis gubera. id eſt meſpili
in partibus Sireffi in inſulis maris.et eſt ca

lide et ſicce complexionis. Auicenna libꝛo

ſecundo capitulo de lacca. Qacca dixerunt qui
dam de quibus eſt dictũ Paulus.eſt gumma

herbe ſimilis myrre boni odoꝛis.⁊ opoꝛtet q;

adminiſtretur cum cautela. Alij vero erraue⸗
runt et dixerunt ꝙ eſt Karabe. Verum lacca

in pleriſq; eſt virtutis karabe.⁊ eſt extenuati⸗
na virtute vehementi.

Hbperationes.

¶ Dyaſcoꝛides.Lacca cõfert aſmati:ſi puluis

eius cum ouo ſumatur ieiuno ſtomacho.⁊ con

fert ſpleneticis in ſyrupoſi ponatur:et ꝓuocat
menſtrua.⁊ ↄfoꝛtat viſum f̃ᷣm omnẽ modũ ad⸗
miniſtrationis eius.⁊ cõfoꝛtat ſtomachum: et
aperit opilationem ſtomachi ⁊ epatis.⁊ cura
vYctericia mex opilatione.

¶ Serapion. Qacca habet virtutem extenuan
di pingues. ⁊ bibunt de eaſplenetici ⁊ aſmatici
22fert.Et qñ bibitur cum mellicrato puocat

mẽſtrua:⁊ abſtergit maculas que fiunt in ocu
lis abſterſione veloci.
¶ Et curat debilitatem viſus quando miſce⸗
tur cum vino.⁊ ſit inde collirium.et eſt bona
doloꝛi dentium.et aperit opilationes.⁊ ſoꝛti⸗
ſc eviſcera et tingumur inde panni coloꝛis
rubei.
¶ Et aperit opilationem ſtomachi:et confoꝛ/

tat eum.et confert yctericie. Et modus ablus

tionis eius eſt:q; accipitur gummi eius et te⸗
ritur ⁊ pꝛoijcitur ſuper ea aqua calida.in qua

bulierint ariſtologia ⁊ ſquinantum. ⁊ mouez

tur cumpiſtello ⁊ dimittitur reſidere.⁊ eijcitur
aqua.deinde deſiccatur in vmbꝛa.et reponitur
in vaſe vitreo.⁊ ſi non clarificatur pꝛima vice:
facias ſecundo. „
Auiceñ.Lacca conſfert tremoꝛi coꝛdis.⁊ cõ⸗

fert epati.⁊ ↄfoꝛtat ſtomachũ.⁊ ↄfert vyctericie

⁊ dropiſi:⁊ doloꝛibhepatis.

aſn
N
kfäni
ini
Ennin
Mmind
naen
lraſen

rnl
rn
m ben
ctet
aneßi
dta
mlbeo
mmtant
nua.
n
Warwo
lammdbe
Pn

,
tiſipunin
hotan
up
nodiis
chon:e
34

epenu
kiil
no
fumnd

Ncor

acb
,1

lors

conto
s abl
s
zinn
Anon
nanics

461

ſn 28½

De Herbis

Capitulum. ccxlij.
Arix.ylſi.Larix a caſtello liricino dicta
Ieſt. exq̃ tabule tegulis affixe flãmã repel

lunt:necex ſecarbones exuſte efficiunt.

Pli.lib.xvi.Larixeſt arboꝛ ex ſilueſtri genere
cui folia nõ decidũt.ſicẽ nec abieri nollo; floꝛe
exhilarat᷑ ꝓtinꝰem̃e floꝛe fructꝰgingnit. Oõ
tes amat ſiẽ ⁊ cedrꝰ.⁊ eſt qͥntũ genꝰ eaꝝ q̃ picẽ
ferũt.cuiſitus idẽ ⁊ facies.vt abieti.Hinꝰ ma⸗
teria lõge pᷣſtãtioꝛ incoꝛrupta.vis hũoꝛe contu⸗
max rubeꝰ.pᷣterea ⁊ odoꝛe acrioꝛ. Huic quoq;
pluſculũ erũpit liq̃ris.mellio coloꝛe atq; lẽtio⸗
re nũq;ᷓ dureſcent. Sextum vo genꝰeſt teda.
lariciſq; moꝛbꝰ eſt vtteda fiat.O mia vᷣo huiꝰ
genera q̃ picem ferũt accenſafuliginein modi⸗
ca repente carbonẽ cum eruptionis crepitu ex
puunt.eiaculanturq; lõge excepta larice.que
nec ardet.nec facit carbões.nec alio mõ ignis
vi ↄſumit᷑ q;lapides.O mnia quoq; illa ꝑpe⸗
tuo virent. Larice ſunt omniũ arboꝝ altiſſime
atq; rectiſſime. .

Pbhberationes.
¶Pli.inli.vtõ.Gignit ⁊ larix cauchꝛin ſicut ⁊

abies. vicʒ pillulã in medicina vim vꝛendi ha⸗/
bentem q̃ ↄtinet nucleum pineis ſimiilem.

*

„

¶ Idem in li. xvij. Serunt᷑ autem ſemine nec

vnq; degenerant larixac cypꝛeſſus ac palme.
¶ Palla.li.xij. Larix ad materiaʒ eſt vciliſſima
ex q̃ tabulas ſuffigas tegulis ĩ frõte ⁊ extremi⸗
tate rectoꝝ.ↄtuliſti pᷣſidiũ ↄ incẽdia. Hecem̃
flãmas recipiũt aut carbones crea re poſſunt.

W

Capitulum. ccxliij.
Apacium maius. Dy aſ.ca.de lappa
Icoo.ponit quattuoꝛ eius genera dicẽs
Aapacij q̃ttuoꝛſunt genera vel ſpe⸗
cies. VUnuʒ qð ma nducat᷑.⁊ eſt illud qð vocat

inſipidũ. Alterum qð dicitur oxilappacium.et

acetoſum lapacium.Et illa eſt herba q̃ vocat
acetoſa q̃ in locis humidis naſcitur.⁊ in ſum⸗
mitate eius ſunt folia acuta ⁊ dura.verum me
lius eſt qð in oꝛtis naſcit᷑. Eſt aliud genus lap
pacij quod eſt agreſte.et bonum minus. ſimile
plantagini ſuꝑ terram ſparſum ⁊ indebile.Eſt
aliud genus qð multi ʒadam dicunt.Folia ſi⸗
milia lapacio agreſti.habens et virgam mino
rem. ſemen ei eſt acutum ⁊ rufum ſiue ſubni/
grum.⁊ triangulatum ⁊ viſcidum.ſuꝑ vngam
habentes ſemen. Gal.ſexto ſim.ſar.ca.de lappa
cio.La ppaciuʒ dyafoꝛetice moderate virtuus.
Acutum vero lappacium mixtum ſunul vᷣo cũ
dyaſoꝛetica ⁊ repercuſſiua participat quadam
p uj

—

Trattatus

qualitate. Semen vero eius ha bet quid ſtipii
cũ manifeſte: ⁊ diſſenterias ⁊ diarias ſanat:et
maxime id qð eſt acutum lappucium.E quinũ
aũt lapacũũ in nemoꝛiboqͥdem generat᷑.vt plu
rimũ autẽ eſt eiuſdem quidem cum pᷣdictis de
bilioꝛis vero virtutis =ð

A Dyaſ. Virtus lappacij vna eſt q̃ ventrẽ mol

lit crudum ⁊ tunſum ⁊ cathaplaſmatibo adhi⸗
bitũ cũ oleo roſaꝝ duricies ſpargit.

UAalet etiã õ ſcabiem:empetiginẽ:⁊ ſerpigi⸗

nẽ ſi accipiat᷑ ſuccꝰeius ⁊ oleũ nucis.⁊ pix liqͥ⸗
da:⁊ ſimul bulliant.⁊ coletur.⁊ colature adda
tur puluis tartari.⁊ ſulphuris.⁊ fiat vngentuʒ
ad apoſtemata maturanduʒ. Lappaciũ acutũ

tritũ ⁊ ĩ oleo decoctũ:⁊ cũ axungia ſuꝑponatt᷑.

¶¶ Coõtra ſplenis duriciẽ ſuccꝰlappacj acuti cũ
ſtoꝛace liqͥda ⁊ armoniaco ⁊ aceto ↄficiat᷑ ⁊ di⸗

mittat᷑ tnbodieb:poſtea fiat decoctio ⁊ colet᷑:

colature addat᷑ cera ⁊ oleũ ⁊ fiat vngentũ.
D ¶ Aqua vel vinũ decoctionis eius ſoluit opila

tionemſplenis vel epatis. Cõtra ſcrofulas no

uellas fiat emplaſtrum exla ppacio acuto ⁊ ax
ungia ſimul ↄtruis. .
E (NKriſpelle facte ex lappacio acnto valent aſ⸗
maticis exfrigida cauſa.

ſ ——

r

Capitulum. ccxliiij.

Apaaciũ minꝰ ſiue rotũdũ. Plateariꝰ

I apaaciũ rotundũ ðꝛ eo ꝙ ad rotũdi⸗
tatẽ tendit:⁊ minoꝛ eſt ſupᷣdicte.Ca.ẽ

⁊ ſic.in.iij.ꝗdu.Paulꝰca.delappacio:ex ea eſt
maioꝛ ⁊ mn inoꝛ. Maioꝛ vocat᷑ bardanus:et eſt
maſculꝰcarẽs ſemie. Minoꝛ vocat᷑ bardana.⁊
eſt femina faciens lappas ⁊ ſemia adherentia
paãnis.aliqͥ vocãt eam lappã inuerſam.

Dperationes.

¶ ODyaſ.Radix eiꝰcataplaſmata lepꝛoſis medi
cat᷑.Eius elixatura fomẽto adhibita ⁊ in bal⸗
neis fricata.pꝛuriginẽ coꝛꝑis tollit.doloꝛẽ au⸗
riũ mitigat. ¶ In vino elixa doloꝛẽ dentium
gargariſmo cõpeſcit.⁊ cataplaſmata ſcrophas
ſpargit.Et omniũ vᷣtus eſt vna cũ pᷣdicta.

Capitulum. ecxlu.

Apago. Dyaſ.ca. appꝛoparine.i.lapago
1 Eteſt herba vᷣgas multas hñs lapaa⸗

et q̃dras ⁊ aſpas.folia rara ⁊ inoꝛdine

poſita.ſemen eſt ei albũ ⁊ rotundũ ⁊ ꝑuum.in
medio pertuſatũ ſic vmbilicꝰ.fioꝛẽ habet albũ
Folia eiꝰ veſtibotranſeunnũ inherent. Naſcil

— — 2 - —

au
twiͤ
gach
nogcd

haan

un
1 bel
ortal⸗

mtim

wobas

õ

=

—
S

—

De Herbis

circa miros ⁊ oꝛtos Hacberba paſtoꝛes pliqᷓ

toꝛio vtũt᷑ lac liq̃nteſ.Gał.vi.ſim.far.c.apoꝛma

Apoꝛma filiãtropos vel filotropi ðꝛ.Dẽ etiam
lappula minuta⁊ purpurea.mediocrit᷑ abſter⸗

git ⁊ deſiccat.habet aũt aliqͥd ſubtiliũ partiũ.

OPobprrationes.
Dyaſ. Succꝰ huiꝰ herbe ⁊ vᷣgan ⁊ ſemis eiꝰ
moꝛſũ mitigat ſpalãgiõis cũ vino bibitꝰ ⁊ vene
nis occurrit.Hic ſuccꝰ auriboinfuſus earũ do
loꝛẽ mitigat.hec herba cũ axungia mixta ſcro
phas ſpargit.ſolia ãt eiꝰↄſtringẽtꝭ ſunt vᷣtutꝭ.

Et ꝓpterea fluoꝛẽ ſanguis cathaplaſmatibo

appoſita medenẽ,⁊ rei coherenti miſcent.

”Mẽ
Capitulum. ccxlufj.

Aurꝰ.yſi.Laurꝰa laude dicta eſt. vñ et
Iolim laudea dicebat᷑. Hac em̃ cũ laude
victoꝝ capita coꝛonabãt᷑:eo ꝙ nũq; vi⸗
riditateʒ deponat.ſola q̃; arboꝛ hec vulgo ful⸗
minari mime credit᷑. ¶ Auic.Laurꝰ eſt arboꝛ
cali.⁊ ſic.in.ij.cuiꝰodoꝛredolẽs.Oꝛit᷑ in locis

mõðtuoſis hñs folia ſiẽ̃ mirti:niſiq; maioꝛa ſũt

Etel fructus eſt rubeꝰ.vᷣtuſq; illiꝰeſt in folijs
⁊ fructu ipᷣiꝰ. Grana eiꝰ ſũt ad modum auel⸗
lane parne. In ipᷣa tota eſt calefaccio. Sed

—

tur laureola.

naei calidioꝛa ſunt ſolijs.Coꝛtex vero debi⸗

lioꝛ eſt ⁊ minoꝛis caliditatꝭ.Pla.Laut?ca. eſt
⁊ ſic. Cuiꝰ folia vᷣtutẽ hñt ↄfoꝛtãdi fructus ex
aromaticitate diſſoluẽdi ⁊ ↄſumẽdi.Folia exx
ſiccata in loco vmbꝛoſo ⁊ nõ fumoſo ꝑ annũ ĩ
multa efficaciaſeruãt᷑.fructus ꝑ duos annos.
¶ Pala.li.i ij. Denſe febꝛuario ex baccis mir
te ⁊ lauri ſeminariaſunt facieda.vel ſi facta fue
rint excolẽda.i Sera.li.aggre.capᷣ.gara.auc.
Dyaſ.GBara.i.laurus.Ex eo eſt hũs ſtricta fo⸗

lia. ⁊ ex eo eſt hñs latioꝛa.⁊ eſt maſculꝰ.⁊ cale⸗

faciũt ⁊ deſiccant calefſactione ⁊ deſiccatõe foꝛ⸗
ti.Et granũ eiꝰ eſt foꝛtꝰ.¶ Dyaſ.ca.ð Lauro
fſm trãſlationem grecam. ¶aurus alia eſt la
tioꝝ ſolioꝝ.alia tenuioꝝ.ſed vcreq; feruentis
virtutis ſunt atq; recoꝛpoꝛatiue.quoꝝ elixatu
ra calida eſt.i¶ Gal.vi.ſim.far.ca.daſne arbo⸗
ris ſiue lauri tam folia qᷓ; fructus ſiccant ⁊ cale
faciunt vehemẽter.plus tamẽ fructus qᷓ; folia.
Coꝛiex vero radicis minus quidemacer ⁊ ca⸗
lidus.magis autem amarus: ⁊ qͥd ſtipticitatis
habet. ¶ Juuenalis. Laurus eſt arboꝛ cu ſo .

lijs victoꝛes coꝛonant᷑.vnde lauro ꝓpter victo⸗

riã coꝛonatus:dicit᷑ laureatus.⁊ coꝛona qua⸗
pꝛopter virginitatem mulieres caonant᷑:voca

H

Dperationes

¶ Dyaſ.Elixaturã eiꝰſi in ſcafio miſſa fuerit ⁊
deſupꝑ ſedeat veſice ⁊ matricis doloꝛẽ cõpeſcit.
Huiꝰ folia viridia ſtiptica q̃ tunſa ⁊ cataplaſ-
matibo adhibita veſparũ ⁊ apum ꝑcuſſum ꝓhi
bent:⁊ om̃es tumoꝛes ſpargent.
¶ Et ſi ſynapi aut polente miſceant᷑ et viridia

bibita nauſeã ꝓuocant.ſtomachũ ſubuertunt

Huius bacca plꝰca.eſt qᷓ; folia.
Et habet virtutẽ foꝛtioꝛẽ q̃ tun ſa ⁊ electuarij
moꝛe melle c ollecta:tuſſientes ⁊ ptificos oꝛto
noicos ⁊ toꝛacis reumatiſmum ſanitati reſti⸗
tuit.cum vino bibita ictibus ſcoꝛpionũ occur⸗
rit:maculas nigras detergit.
¶ Succus eius ſurditatẽ auriũ manere non
ſinit.⁊ incõgruos ſonos cũ vino ⁊ oleo roſarũ
adhibita cõpeſcit.
¶ Acopis ⁊ vnctionibo calidis notabiliter mi
ſcetur.virtutibo etiam dyafoꝛeticis neceſſe mi⸗
ſcet᷑.Coꝛiũ eiuſdẽ arboꝛis tritũ⁊ bibitũ calcu⸗

los frangit. aboꝛſum excluditepaticis obulis

tribo cũ vino bibitũpᷣſtat effectũ.
¶ Succꝰv radicis eiꝰ minus eſt acer:⁊ tñ eſt
amarus ⁊ mag ſtipticꝰ ꝓpter qð lapides veſice
rumpit.oĩs aũt arboꝛ vires hʒ acriter relaxan
tes ⁊ calefacientes ⁊ euapoꝛãtes.
4 Galienꝰ.Laurus lapides frangit:⁊ epatic
cõfert.bibitus cum vino odoꝛiſero in pondere
trium oboloꝛum.

p iiij

5125

Capitulum. cxlvif.
Aureola.Vbi ſciendum ꝙ aliqͥ putant
Ilaureolã nõ eſſe meʒereon.qᷓꝝſc; erroꝛ di

.

Tratctatus

¶Aui. Laurꝰ ↄfert doloꝛibe nernoꝝ oĩby. Li⸗
nit ſuꝑ moꝛſeam cũ vino.Reſoluit etiã ſodam

facit ad doloꝛes aur frigidos.i Raſis. Jar
ij. laurꝰ?. Apoſtemati matric ⁊ pũcture ſcoꝛpio

nis:ac doloꝛi neruoꝝ auciliat᷑.ꝙ totũ ſemẽ et
oleũ auxiliãt.ſaſtidiũ tamen ⁊ vomitum faciũt
¶ Coꝛtex eius bibitus frangit lapidem.

noſcit᷑ in ca.coconidion ſuperius de C.
Dyal.ca. Daſnoides.i.laureola.habet virgas

lögas duobo cubitꝭ.tenues rectas ⁊ lenes.⁊ fo

lia lauri ſilia.ſʒ tennioꝛa ⁊ viridioꝛa.ſemen in

megdijs folijs hñs. Et idẽ ſm aliã trãſiationẽ.

Daſnoides.i.laureola cubiti vniꝰ hʒ lõgitudi
nẽ ⁊ vᷣgas multas ⁊ nõ fragiles ſed muſcilagi
noſas. Folia ſũt illi lauro ſimilia ſʒ mollioꝛa.

id eſt flexibilioꝛa ⁊ durioꝛa.⁊ nõ frãgibilioꝛa

guſtu calida exaſperãtia. Floꝛes albos habet.
ſemen vᷣo nigrum cũ maturũ erit.Radix eſt illi

inutilis. Naſcit᷑ locis montuoſis.Et illud qd

de ea adminiſtrat eſt radox.

Pbperationes.

Dyaſ. Daſnoides.i.laureola.ſolia eiꝰ ſa

viridia bibita. ſl egma vẽtris deponũt. vo mi
tũ ꝓuocãt.mẽſtruis imperant.Apoſlegmatiſ⸗

mis maſticata pᷣſtãt auxiliũ.ſternutamẽta puo
cãt.ſeminis eiꝰgrana.x.bibita ventrẽ moluũt.
¶ Gal. Camedapne.i.laureola.puocat vꝛmã⁊
mẽſtrua.Et ↄfert diſtillationi vꝛine ⁊ mingen

tibo ſanguineʒ. ¶ Caſſius felix ca. camedap⸗/
ne. Et eſ᷑ diuretica valde. Yolia eiꝰ cataplaſ⸗
matibo adhibita doloꝛẽ capitis tollũt.egeſtiões

ſtomachi impoſita compeſcunt.

„ —

¶ Et toꝛtiones anterioꝛes cũ vino bibita po⸗

tiſſime q̃ ſemĩa habẽt anteri.poſterioꝛes vo

q̃ ſunt poſteriꝰmedicant᷑. Succꝰeius cũ vino
bibitus mẽſtruis imperat, puocat vꝛinã.peſſa
rio adhibitꝰ: hec oma facit.

NMictualis eſt virtutis cum folijs ſuis ſine

floꝛibo incẽdioſe ſe laboꝛãtes quidã captaplaſ⸗

mauerunt. Que vo dicit Meſue. vide ca. co⸗

cognidion ſupꝛa de Xc.
R
—☛

D

— —

Capititlum. exlviif.

Audanum. Dyaſco. Eſt enim genus

IHedere. quam multi antion vocãt. Alij

barbam yrcinam. quia pinguedo eiꝰ

agheret barbis yrcoꝛum. frutex eſt ſimilis cy⸗

ſtereon.ſed lõgioꝛa folia habet hec et integra

— — — — — — ⏑ — — — — rTr———————

—— —

ſeen
Kmi
nui
p
Nli
ſnit
nen
di
w
Nlie

iu
wf⸗
Inn

ſne

h
(c/

vA

De Verbis

Et neſcio quam pinguedinem habet ſuper ſo
lia. Mirtus eſt illi ſtiptica in folijs.⁊ ex ea col
ligitur laudanũ. Huius emim edere folia yrci
capꝛarum libenter manducãt quã cum depa⸗
ſcere ceperint pinguedo iũlla que ſuper folijs
erit barbis ⁊ humeris vyrcoꝛum adheret.Et a
diligentibo ex ipſis collecta ⁊ in ſe redacta lau⸗
danum faciunt.Alij vero ſuper ramos ipſius
funes trabunt extendentes inter ſe.Et ſiquid
ex ipſa pinguedine funi adheſerit colligunt.Et
ſic vtuntur tali diſciplina ⁊ manibus fricata
malaxant:et paſtillos ex ipſafaciunt: qð lau⸗
danum vocant.Eſt autem vtile quod odoꝛe
plenum eſt ⁊ viride:⁊ ſacile ad malaxandum
pingue non habens arenam commixtam.et
minime fragile.⁊ ſimile reſine. Cuius virtus

ca.eſt ⁊ hu.in fine pꝛimi gradus:pꝛope ſecun⸗
dum. Subſtantia eius eſt ſubtilis multum.

⁊ in ſapoꝛe eius eſt ſtipticitas pauca. Serapi
on.Caledent.id eſt laudanum. Et colligitur
ex vna ſpecie ciſſos. et eſt arbuſtum quod aſ⸗
ſimilatur ciſtereon.niſi quia ſolia eius ſunt lõ⸗
gioꝛa ⁊ nigrioꝛa.⁊ habet humiditatem que ad
heret manui tangentis eam in vere.⁊ eſt ſtipti
ca.⁊ex bac ſpecie accipitur laudanum quod di
ſciplina ſuperioꝛi conficitur.

Hperationes.

GBalienus.vij.ſim. farma.capᷣ. Cithus ſiue
ciſtus.ideſt laudanum. Eſt autem ſubtilium
partium in ſubſtãtia ⁊ calide virtutis ſᷣm pꝛi⸗
mum acceſſum complete.vt eſt ſecundũ:tanget
pꝛopterea.virtus eius eſt que maturat.aggre
gat ⁊ foꝛtificat.⁊ ſimiliter dyafoꝛetice eſt virtu

tis ⁊ digeſtiue.⁊ vltra pᷣdicta babet quandam
ſttipticitatem bꝛeuem:pꝛopter quod cõfert egri
itadinibo matricis.et foꝛtificat am.
¶ Et facit oꝛiri capillos qui cadunt.pꝛopterea

quia deſtruit quod eſt in radicibo eoꝝ ⁊ humi⸗

ditatibus eoꝝ malis.⁊ ſtringit ſua ſtipticitate

poꝛos ꝑ quos egrediũtur pili. Fiu nt en im he

paſſionos pꝛopter pꝛauos humoꝛes:viſcoſos

7 groſſos:quos inciſiua ⁊ dyafoꝛetica farmaca
maxime educũt ⁊ euacuãt.ſubtiliũ vero parti⸗
um opoꝛtet eſſe virtutꝭ ca.⁊ non muliũ ſtiptice.
Nõ tñ intantũ ſubtiliũ partiũ ⁊ ſiccantium vt

ſiccent et depaſcent cum bumoꝛibo pᷣter natu⸗

ram aceruatis ibi naturalem humiditatẽ que
augent capillos.ita enim non alopicias ſana⸗
bunt magis qᷓ; caluiciem operabuntur.
¶ Necnõ ⁊ laudanũ incarnat vlcera difficilis
ↄſolidatõis ⁊ miſcet᷑ in medicinis ſedantibua
tuſſim. Et quando bibitur cũ vino veteri ſtrin
git ventrem.⁊ fit ex eo fumigiumad expellendũ
ſecundinam.⁊ ponitur in naſcalibus valenti⸗

bus contra duriciem matricis.
¶ Paulus capᷣ. de Laudano.Eſt eligendum
qnod eſt ponderoſius ⁊ nigrum:⁊ qð malarxa/
ri poteſt.Et valet etiam ſic electum contra epi⸗
lentiam ſi inungatur ſpina patientis.et valet
ad frigiditatem matricis ⁊ ſuffocationẽ:ſi mu
lier ex eo recipit fumum.⁊ ſuꝑinferioꝛa. Valet
etiam co ntra relaxationem dentium: ſi lauda⸗
num ⁊ maſtix conficiantur: et circa gingiuas
extra et intus ponantur.
¶ Serapion auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis.capᷣ.le⸗
dent.id eſt laudanum. Uircus laudani eſt ca.
mollificatiua.aperitiua oꝛiſicioꝛũ venarũ.qñ
miſcet cum vino ⁊ mirra.et cum oleo mirtino
ſuper cicatrices vlcerum melioꝛat eas.
¶ Et qñ mittit᷑ in aurẽcũ vino q̊d ðꝛ ydromel:
aut cũ oleo roſaꝝ:curat doloꝛem eaꝝ.⁊ fit inde
fumigiũ ad expellendũ ſecundinam.
¶ Et po nitur in conſectione naſcalium vel col
lirioꝝ matricum.⁊ confert duriciebo earum.et
miſcetur in medicinis ſedantibus doloꝛem.et
in medicinis tuſſis ⁊ vngentis.
I¶ Et qu ando bibitur cum vino veteri ſtringit
ventrem ⁊ pꝛouocat vꝛinam ſaciliter.
¶ Auicenna. Laudanum eſt ſubtile. et eſt in eo
pauca ſtipticitas.⁊ eſt maturatiuum bhumidi/
tatum groſſarũ viſcoſaꝝ quas cũ equalitate re
ſoluit in quo eſt virtus attractiua.et eſt calefac

tiuũ.aperitiuum oꝛifficioꝛum venarum. et in⸗

greditur in ſedatione doloꝛis.⁊ facit naſci pi⸗

los: inſpiſſat eos ⁊ pꝛolongat eos ⁊ conſeruat

pꝛopꝛie cum oleo mirtino ⁊ cum vino.⁊ non fa⸗
cit hoc niſi quia ipſum eſtſubtile:⁊ pꝛofundat᷑
et eſt reſolutiuum ⁊ mundificat coꝛruptionem
coꝛrodentem carnen.
¶ Et eſt attractiuum:⁊ attrahit materiam boz-

nam ad pilos.verũtamen non videturconfer⸗

re caluiciei cum incipit.et caſui piloꝝ cũ appa⸗
ret cutis.⁊ fluxue capilloꝝ.⁊ non peruenit ad
hoc vt ſanet alopiciam.quoniam materia alo⸗

picie non reſoluitur miſi virtute que eſt ſupꝛa

virtutem reſolutionis eius.
¶ Et laudanum conſolidat vlcera dure cons
ſolidationis.⁊ ſtillatur cum oleo roſarum in
aurem doloꝛoſam.⁊ ingreditur in medicinis

ſoge pulſationis.

Et conſert tuſſi ⁊reſoluit apoſtemata matri
cis ſu ppoſitum in peſſario.⁊ attrahit fetũ moꝛ⸗

tuum ⁊ ſecundinã ſuffumigatione facta exo

in traiectoꝛio.⁊ qũ bibitur cum vino antiquo
conſtringit ventrem ⁊ ꝓuocatvꝛinam.

Capitulum. ccxlix.

Tractatus

Capitulum. ccxlix.
Atiua ſᷣm Dyaſcoꝛidem in pꝛopꝛio
1 capitulo.tirſulum habet oblongum
faſcitate digiti cauum in ſummo q̃ſi
ramulum diffuſum.⁊ ſolia oblonga fructuʒ in
ſummitate ramoꝛum habens triangulum: et
ſubꝛotundum in modum capparis.in quo tria
grana continentur ſub membꝛanula que in⸗

tra coꝛticem eſt.

Pperationes.

¶Dyaſcoꝛides. Granula eius. vij vel ir. potla

ta ventrem viſcide purgant.qſiaqua frigida
ſuper bibatur coleram rubeam et flegma de⸗
ponunt. ”

Capitulum. l.
Auendunla eſt herba calide et ſicce
complexionis. Paulus. Lauendu

Aaeſt herha omnibus nota et caret
ſemiue.floꝛes vſui medicine competunt.⁊ odo⸗

rem ſuauem ⁊ bonum habent. nõ habent ſue⸗
cum niſi valdeparum. Radix non competit
vſui medicine

Poperationes.
¶ Virtus eiꝰ eſt que reſoluitet fructificat.Cõ⸗
tra ſincopim ⁊ cardiacam paſſioneʒ exfrigida

cauſa fiat decoctioeius in uino odoꝛiſero: ad
diia aqua roſaꝝ ⁊ detur patiẽti. — .
¶¶ Lauendula eſt pᷣſtans ſomnũ.⁊ ſedat ſodã

qñ emplaſtrũ cũ ea fit ſupfrontem.

Adqua decoctiõis eius potata nefreticis.epi
lenticis:⁊ apopleticis cũfert.lauendula miſcet
diuerſis antidotis ⁊ miris et varijs odoꝛibus

grate miſcetur.
¶ Item odoꝛ eius grauat caput ⁊ facit ſomnũ
Et qñ bibit᷑ decoctio eius eſt conueniens illi
cuius cerebꝛum infirmatur.

Aqua eius e floꝛibo diſtillata valet ad appo⸗

plexia m. Emplaſtrum ex eo factũ cum oʒimo
valet puncture ſcoꝛpionis. DMU
¶ Ad pꝛeſeruandam apoplexiam. Re. floꝛum
lauendule.E.ij.cinamomi.ſpice.croci.ligni a⸗
loes.maſticis.nuciſmuſcate.garioſili.calami.

aromatici.ʒinziberis.roſaꝝ macꝭ.cardamomi

— — – —

———,

—— —

ti
meit

De Herbis

ana. Z.i. buleant cũ aqua roſaꝑin vna fiola vi

trea in cine calido:poſtea coletur: ⁊ paulatim
cum cocleari potui pꝛopinetur.

Capitulum. ccll.
Euiſticũ. Plateariꝰ.Leuiſticum eſt
I herba om̃iba nota calida ⁊ ſicca in.ij.
gradu. Cnius ſemen ſiliter appellatur
Et in medicinis ſemen ponif᷑. Virtutẽ habet

diureticã.virtuteʒ q̊ᷓ aperiendi ⁊ extenuandi.
¶ Conſtantinus in libꝛo graduũ.Leuiſticum
