frugi)gauderent.Idem menſe yebꝛuario ci⸗

tonia inſemu ntun melins in trunco d in cotis

ce.Recipiunt in ſe ſurculos ꝓpe om̃is generis.
punici ſoꝛbdi.omniũq; maloꝝ que melioꝛa ꝓ⸗
ducunt. Inſerantur autẽ nouelle arboꝛes qin⸗
bus ſuccus in coꝛtice eſt. Si maioꝛ eſt circa
radicem melius miſeretur vbicoꝛtex et lignum
beneſicio ſoli adherentis humeſcit.i¶ Balienꝰ
ſecundo libꝛo de cibis. Mala ipſa non ſunt

babentia vnam naturam:quod eſt.quia q̃das

e quseoa 636. eepv eis ſunt dulcia. quedam pontica. et quedaʒ
Eſt ⁊ alia ſimilis ⁊ que lappas ferat minutas

ſtiptica.?⁊ quedam acetoſa.⁊? quedam inſipida.
Et in dulcibo eſt ſubſtantia aquoſa temperata
Ex pontica vincit in eis frigidum terreum.
Sed in ſtipticis heceſt eadem ſubſtantia cum
aquoſa ſubſtãtia dulci. In acetoſis aũt eſt ſub
ſtantia frigida. ⁊ virtus ponticoꝝ ⁊ ſtipticoꝛũ
⁊ acetoſo ꝝ eſt virtus que incarnat ⁊ q̃ ↄgluti
nat vulnera.Et ꝓhibet illud qð currit ad apo⸗
ſtemata ĩ pᷣncipio eoꝝ.⁊ foꝛtiſicat os ſtomachi
⁊ ſtomachũ laxum ⁊ fluxũ.maxime vᷣo q̃ ſunt
ſtipticioꝛa exeis ⁊ acetoſioꝛa. Sed illud quod
vincit ſuꝑ naturam inſipidoꝝ eſt aqua.Et cõ

pliexionem eoꝛũ eſt humidioꝛ ⁊ frigidioꝛ.⁊ ipſa

adminiſtrãtur in medicinis apoſtematũ in pn
cipio eoꝝ ⁊ in augmento.⁊ vniuerſaliterĩma⸗
lis eſt humiditas multa.⁊ ſu ꝑfluitas frigida.et
ideo deſtruitur ſuccus eoꝝ ⁊ areſcit. Seruan⸗
tur tamen quando coquuntin cum melle.⁊ ſu
inde rob. Et ſeruantur eodem modo citonia
ipſa cum melle ſicut ⁊ ſuccieoꝝ.Citonia maio
ra vocantur ſaturninia.⁊ ſunt maioꝛis iuua⸗
mentiq; alia. Rememoꝛa ns ergo illoꝝ quecũ⸗
qʒ poma ſtipticant ſcias frigidum ⁊ terreſtres
chimũ habere.quecũq; autem acetoſa vidẽtur

frigidum quidem.ſed ſubtiliꝰ partium. medie
vero complexionis eſſe que dulcia ad calidius
declinare videntur.ſicut que perfecte apoya.
id eſt ſine qualitate ⁊ valde aquoſa ad frigidiꝰ
inclinata. VUtaris ergo ipſis fm pꝛedominan
tium humoꝝ virtutes. Auſteris autem pomis

quidem quando ꝓpter humiditatem multam

a tonus.ideſt ſine vigoꝛe venter extiterit.pon⸗

ticis aũt quando ſufficienter excreueru huiuſ⸗
modi. Acetoſis vᷣo q eſtimaueris in ipo groſ/
ſum humoꝛem collectum eſſe nõ valde aliquid
frigidum tanq; frigidus quidem nõ acetoſis:
ſed trimeis indiget. Siccant autẽ ambo groſ⸗
ſitiem humoꝝ acetoſa et dꝛimea. Differunt at
hec in hoc ꝙhec quidem cũ infrigidatiõe: illa
vero cũ caliditate operant᷑.palam autẽ ex iam
dictis ſepe ꝙ ſtiptica quideʒ ſuꝑfluos ſeceſſus
reſtringunt.acetoſa humoꝛem quidẽ groſſum
inuenientia in ventre diuidunt hunc. ſubdu⸗
cũtq; ſtercus.⁊ ꝓpter boe humectãt egeſtiões.

2

ets
h.
W
dc
i cta
algom
IGdin
wonſn
gn itn
qelt
Hlinſpc
enperen
teran.
nmam
teſtſob
throñ
on
t4
nn
wſin
Nudce
Ua. Eid
.

nüäinn

trima
cee
eruan’
xleaſt
conia
ia mov
iunag
gvech,
mar
awiden
mmed

dcn

1e dpot⸗
Vg
Connan
nn

nulR:

pon⸗
ſunß
ſoe
uigus

Ao

wvgN
nit
liel
icimn
ſecſi⸗
n
kſen
ſin

—

dN & d

D

De Herbis

pur um aͤutem inuenſentia ventrem reſtringut
ipſum magis.

Operationes

¶ Anicẽna li. ij. cap̃. de citonijs. OQñ abluitur

cinis ⁊ folioꝝ eius ſunt ſicut tuthia.⁊ rob *
mox erꝰ areſcit ꝓpter illud qð eſt in ipſo de hu⸗

miditate aquea frigida.ꝛ aſſatũ eſt meliꝰ ⁊ ma
gis ↄferens.et eius qͥdeʒ aſſatio fit quãdocun
qʒ cauat᷑.⁊ eijciũt᷑ gra na eiꝰ.⁊ ponit᷑ in ipᷣo mel

⁊ linit᷑ luto eiꝰ coꝛpus.et poſtea poni in cinere

frigida eſt in hmoet in fine.et ſicca in pᷣncipio
ſecũdi. Et eſt ſtipticũ ↄfoꝛtatiuũ foꝛtiter.⁊ flos

eius eſt ſtipticioꝛ.Et ſimiliter oleum ipſius et

dulce. eſt minus ſtipticum et ſemen eius eſt le
nitiuum ſine ſtipticitate.

7

¶Et ꝓbibet curſum ſupfluitatũ ad viſcera. et

retinet ſudoꝛc.⁊ oleũ eius ↄfert ſciſſuris frigo
ris et foꝛmice.⁊ eſt vtile vlceriba ſcabioſis. Et
multimido eiꝰgenerat doloꝛẽ nernoꝝ.et aſſata

ponit᷑ ſuꝑ apoſtemata oculi calida.

* „

¶ Eteius ſuccus ↄfert dilatatio ni anbelitꝰ et

aſmati.⁊ ꝓhibet ſputũ ſanguinis.⁊ ſemen eiꝰ

gfert aſperitati gntturi.⁊ lenit cannã pulmo

nis.⁊ muſcillago eiꝰetiã humectat ipᷣaʒ cãnã.
¶ Et ↄfert vomitui ⁊ ebꝛietati.⁊ ſedat ſitim.et
ↄſoꝛtat ſtomachũ recipiemẽ ſuꝑflintates.
¶ Syrupꝰ eius ⁊ ipſiꝰinfuſio.⁊ qð de eo elixa
tũ eſt ex ipᷣo vtunt᷑ multi in ſecũda menſa ſuper

vinũ.⁊ ꝓhibet ebꝛietatem. ð
¶ Et fi ex eo ſyrupꝰↄfoꝛtans appetitũ deiectũ
valde ⁊ moꝛtuũ.⁊ ↄfoꝛiat ſtomachum. .

¶ Et pꝛohibet vomitum flegmaticum.⁊ eſt pꝛo

nocatiuum ⁊ iam dictum eſt ꝙ illud eſt prac;

cidens.Et illud quod cum melle elixatumeſt
eſt maxime pꝛouocatiuum

Ve rũtamen qñ ſoluit ventrem ⁊ nõ ſtringit
⁊2? generat colicam ⁊ doloꝛẽ ventris pungitiuũ
⁊ cõfert diſſurie.⁊ retinet flurxũ menſtruoꝝ.et
cofert arſure vꝛine qñ diſtillat᷑ ſuccus eiꝰ aut

oleum ipſius in virga.et confert oleum eius re

nibus et veſice.

Et qñ ſi umitur poſt cihoᷓ ſoluit adeo q; quan
do plurimũ ex eo ſumit᷑ extrahit cibum ante di

geſtionem. et criſteriſatur decoctio eins ad emi

nentiam ani ⁊ matricis.

¶ Rabbi Moyſes. Citonia a pꝛegnãtibo co⸗
meſta generãt filios hilares.⁊ comeſtio ipſoꝝ

aſſoꝝ poſt cibũ generat gaudaii.
¶ Serapion libꝛo aggregatoꝛꝭ capitulo Cafa
auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis.Arboꝛ citomoꝛum ⁊
maloꝛũ folia ſimiliter ⁊ flos ⁊ ſummitates ſunt
ſtiptice.et pꝛopꝛie arboꝛis citomoꝛum.et fruc⸗
tus immaturus eſt ſtiprieus.
Mala aũt üla q̃ colligunt᷑ in vere generant

c
cat᷑id eſt alta rotunditas. Hinc ⁊ fruct eius

colera mcitrinã.⁊ inducuntinflammationem

de genere neruoꝛum. —H
¶ Sʒ citonia ſunt bona.⁊ ſi aſſant᷑ ſunt melio
ra habẽtibo ſluxũ antiquũ.⁊ vlcera inteſtinoꝝ
⁊ ſputũ ſanguinis.⁊ colliricã paſſionẽ.
Etilla que dicũtur mellomella molliũt ven⸗
trem ⁊ expellunt lumbꝛicos.et ſunt mala ſto⸗
macho⁊ inflatiua ipftis.
¶ Sedilla q̃ nommant in latino arnicata ſũt

et nocent neruis ⁊ iuncturis ⁊ membꝛis q̃ ſũt

bona ſtomacho.⁊ ſtringunt ventrẽ.⁊ ꝓuocant

Vꝛinã.niſi qꝛ ſunt debilioꝛis vᷣtutꝭ qᷓ;cuonia.et
iſta ſũt illa q̃ vocant᷑atyrotipa. Et ſilia ex eis
ſũt ſilia malis in vere naſcẽtibo in ſtipticitate.
Et opoꝛtet adminiſtrentur citonia in egri
tudinibo in qͥbo poꝛtet ſtipticare anteqᷓ; ad ma

turationem perueniant.

Capitulum. crix.
Ipꝛeſſus.yſidoꝛus. Cipꝛeſſus grece
dicitur eo ꝙ caput eius a rotũditate
in cacumen erigit᷑. vnde ⁊ conon vo-
conus dicitur:qꝛ rotũditas eiꝰconũ imitatur.
Huius lignũ cedro pene pꝛoximã habet virtu

tem. Temploꝛũ quoq; trabidus aprum impe
9

Tractatus

netrabili ſoliditate nunq; onericedit. Antiqui
ramos cipꝛeſſi pꝛope rogum conſtituere ſole⸗

bant.vt odoꝛis ſui iocunditate cadauerũodo⸗

rem dũ vꝛerentur oppꝛimerent. Hec arboꝛ apð
paganos moꝛtuis conſecrata eſt. eo ꝙ in mo⸗
dum hominis exciſa non pullulat.¶ Ambꝛo⸗
ſiuns. Cipꝛeſſus ⁊ pinus in alta ſe cacuminaex
tulerunt.manetq; pꝛerogatiua cipꝛeſſs.vt nul
li eas vẽti hoꝛroꝛe ſuis diſpoliẽt coꝛonis. Hec
arboꝛ lacunariboeſt vtilis.comendandiſq; fa⸗

ſtigis. VUnde m canticis dicit etigaʒ. Lacuna⸗

ria noſtra cipꝛeſſina.¶ Poalladius libꝛo duo⸗
decimo.Cipꝛeſſus ad fabꝛice materiã es egre⸗
gia.¶ Plinius libꝛo viceſimotertio. In choo
inſula naſci creduntur cipꝛeſſi.ſloꝛem imbꝛib⸗
decuſſum terre alin animante. ¶ Plateaniꝰ.
Cipꝛeſſus eſt calida in pꝛimo gradu.ſicca in ſe
cunmdo. Duius arboꝛis folia lignum et poma
competunt vſui medicine. Sed poma ſtipti⸗
ca ſunt et conſolidatiua.Lignum et ſolia diu⸗
reticaſunt.i¶ Balienus ſeptimo ſimpliciũ far.

capitulo de cipꝛeſſio.ſm tranſiationem grecam.

Cipꝛeſſi germina ⁊ folia ⁊ bacce que iuuenes
⁊2 molles magnoꝝ vulnerũ in coꝛpoꝛibo duris
ſunt conglu:matiue ex quibus maniteſtũ eſt:
qm̃ ſiccatiue ſunt virtutis.non habentes appa
rentẽ acredinẽ ⁊ caliditatẽ ſicut ⁊ guſtus teſta
tur. Apparet em̃ in ea modica qiidem agedo.
plurima autẽ amaritudo.⁊ multo plumimna eſt
ponticitas qᷓ in tota planta tanta vero eſt acre
do ⁊ caliditas quanta.ducitquidẽ ponticita
tem ad pꝛofnndũ. Serapion libꝛo aggrega
toꝛis cap. Saſſa.auctoꝛitate Galieni. Quod
excipꝛeſſo adminiſtrat᷑ſunt ſolia extremitates
⁊ nuces eius.⁊ in ſapoꝛeeiꝰ eſt acuitas ⁊ punc⸗
tio parua ⁊ amaritudo ſatis.⁊ punctio eſt ſoꝛ⸗
tioꝛ ama ritudine.ſʒ de amaritudine ⁊ acuitate
ineſt qᷓntitas tanta ꝙ facit eã penitrare ad pꝛo
ſundũ coꝛꝑis ſine calefactione ⁊ moꝛdicatiõe.
Et virtꝰeius eſt q̃ deſiccat in qua nõ ẽ acui:as
⁊ moꝛdicatio apparenter.⁊ qᷓntitas ſue calidi⸗
tatis eſt q̃ntcuas q̃ eſt ſufficens ad penetrãdũ.
Eteſt calide ⁊ ſicce cõplexionis.i¶ Plinicapᷣ.
de cipꝛeſſo. Arboꝛeſt omibo nota q̃ a grecj no

men ſumpſit.eo ꝙ habet in ſummuatiba rotũ

daſeminũ capita qᷓ dicunt᷑ gallecipꝛeſſi.
Pperationes.

¶ Dya coꝛides capitulo de cipꝛeſſo. Eſt arboꝛ
omnibo nota coꝛium ſemen ⁊ folia cum dulco⸗

re bibita cum mvrrha modica veſice reuma/

ciſmumcom pelſcit.

Diſſurijs medetnr.buiꝰſemen viride:vel pi⸗
ra eius bibita emoptoicis medent᷑. Diſſinteri

cis ⁊ ciliacis maxime ꝓdeſt.tuſſiet oꝛtonoicis

pꝛeſtolat᷑.Eius elixatura tantũ ꝓdeſt qᷓntum
ſuple ſemen eius quod in aceiococtum id ſace

re nocuit.

¶ Cũ puluere lupini admixtum enterocellicos

ſiccat vt catha plaſma appoſitũ ſolia eius ſimi⸗

lem habent virtutem.

¶ Romus erꝰ cũſemine in domo poſitus:co/

nopes vel zinzalas fugat.Hec folia vt catha⸗
plaſmata adhibita recentia vulnera curant.
¶ In aceio cocta ⁊ infula capillos inficiũt.po⸗

lente trita ⁊ admixta ignẽ ſacrũ cõpeſcũt.vul⸗

neribo medentur.
¶ Carbũculis opitulant᷑.tumoꝛes ocnloꝝ de

pꝛimũt. Cerotis nobilibo miſcent. Et ↄfoꝛtãt

ſto machũ.⁊ ſanguinẽ ſtringũt.

¶ Auicennalibꝛo ſecundo capitulo de cipꝛeſ⸗

ſo. Calide cõplexionis eſt in pᷣmo gradu.ſiccꝰ

in ſecundo. Et quidam dicũt ꝙ eſt frigidꝰ val⸗
de.et quidã iudica uerũt ꝙeſt virtus ei cõpoſi
ta.⁊ caliditas eius eſt ſᷣm quantitatem que fa

cit penetrare ſtipticitatem. ſtipticitas pꝛofũda
tur ⁊ peruenit ad membꝛa. FYolia ⁊ ni ei ſũt
ſtiptica.et in ipſa eſt reſolutio et reſoluit humi
ditates. .
¶ Et nux qnidẽ eiꝰ foꝛtioꝛ eſt in om̃i re qᷓ; folia
ipſiꝰ.Et in ipᷣa eſt vis faciẽdi adherereſangui⸗

nẽ:ita ꝙ remonetputredinẽ qñ decoquit cũ ace

to ⁊ lupinis.⁊ liniturſuꝑ vnguem:et remouet
cius veſtiggas. ̊”ZM
¶Et eiꝰ folia delẽt moꝛſeam. folia erꝰ recentia
⁊ nux ipᷣiꝰoſolidat vulnera q̃ ſũt in mẽbꝛis du⸗
ris cũ fuerint recenter collecca.

¶ Et ↄſerũt foꝛmice ⁊ heriſipile.ꝛ ꝓpꝛieumſa

rina oꝛdei. Nux ⁊ ſolia eiꝰ bona ſunt collo.cuʒ
ex eis ſit empla ſtrũ ↄferũt.⁊ cũ farinaoꝛdeiſu
perpoſita heriſipble.
¶ Etↄtoꝛtat neruos.⁊ extinguit ramicẽ moꝛe

emplaſtri ſuppoſita. ⁊ roboꝛat mollificationẽ.

¶ Et ſtringunt etiã q ter᷑ nuxcipꝛeſſi multũ

cum ficubo.Et ponũ de eis licniũ in narem.

⁊ſanat carnem additam.

Et decoctio eiꝰcũ aceto ſedat doloꝛẽ dentiũ.

Et datur ad bibendũ nux eiꝰcũ vino ad ſputũ
ſangu nios.⁊? ad difficultateʒ anhelitꝰ:⁊ ad tuſ⸗
ſim antiquã.⁊ ſimiliter eiꝰ decoctio.
¶ Et bibuntur folia eius cum vino:⁊ ↄſerunt
difficultati mingendi.etcurſu ſuperſluitatum
ad veſieeem. S

*

Et conferũtetiam vlceribns qᷓ ſunt in inte⸗

.

ſtinis. Loco eius ponitur medieſas ponderis
eius de ſarcocolla rubea. “

1N
Nidrſe
notn
daſtir
engeſt

rerit
bumi

ſangui⸗
kciae
emonet

nda
Ms

an
Coloa
goel

nne
e:
inuti
mnn.

ſpui
wun

nt
iamn
ning
0ds

B

De Herbis

Capitulum. cxx.
Pbens. Ofa. Cypꝛꝰeſt arboꝛ habẽs
c folia oliue ſimilia:ſʒ viridioꝛa ⁊ paulo

groſſioꝛa. Semẽ nigꝝ:⁊ floꝛẽ album

cũ germine ⁊ odoꝛe bono. Gloſa ſuꝑ cantica.
Cipꝛus eſt arboꝛ aromatica in egipto ſemine
candido et odoꝛifero.qui coquit᷑ in oleo ⁊ expᷣ
mit᷑ vnguentũ regale qͥd ðꝛ cipꝛus.i¶ Pli.in li.
xij. Cipꝛus eſt arboꝛ in egipto ʒiʒifi folijs ſemĩe
coꝛiandri candido ⁊ odoꝛato.
Hoperrationees.
¶ Dyaſ. Huiꝰ folia maſticatatumoꝛẽ oꝛis cõ⸗
peſcunt.qꝛ virtutis coberentis ſunt.ſʒ cetera

eiuſdẽ arboꝛis cathaplaſmata humoꝛes ettu⸗

moꝛes calidos tollunt.Harũ etiam elixatura

2*

fomento combuſtis medetur.

Eadẽ qᷓ; ſucco ſtrutij mixta ſi caput aſſidue
ſomẽtes capillos inficiet.flos eiꝰcũ aceto catha
plaſmatibo adhibitꝰdo loꝛẽ capitꝭ ſoluit.
q¶ Plinius libꝛo vtõ.Hec in o leo coqᷣt᷑ ⁊ poſtea
pᷣterit id qð cyperus dicit᷑. Optimum eſt in ca
nopica in ripis nylinata. Scom aſcalone iu
dee.Tertium cypꝛo inſula:odoꝛis ſuauitate.
NQuidam hanc dicũt eſſe arboꝛem q̃ in ytalia

liguſtrũ vocet᷑.Etiã alcannã appellãt.vt ſupꝛa

de ea capitulo tredecimo Alcing.
¶ Item Plinpinli.xxiij. Excypꝛo fit oleum:
cuiꝰnatura calefacit neruos ⁊ emollit. Folia
ſtomacho illiniunt. ⁊ vulue concitate ſuccꝰ eo⸗
rum apponitur. Yolia quoq; cõmanducata re
centia medentur vlceribus in capite mananti
bus.et oꝛis collectiomd.
¶ Decoctũ eaꝝ ambuſt et luxatis pdeſt. Ru⸗
fant capillum tuſa adiecto ſtrucij mali ſucco.
enenpiri wlozen katen aceto illitus.
¶Ulcera putreſcentiaꝑ ſe vel cum melle ſanat
Odoꝛ aũt floꝛis oletqmommüfact⸗ eln

£

Coapitulum.cxxj.
Idperus. Dyaſco. cap̃. de Cipero. Cipe
c tmnausſiue vt alij criſceperon.folia habet
ilſimilia poꝛro.ſed oblonga ettenera.⁊
aſcendit deterracubito vno ⁊ ſemis.haſtã ha⸗
bens anguloſam ſimilem iunco.que haſta in
capite ſemen generat.Radices ſub terra habz
rotundas ⁊ oblõgas ſicut oliua nigra q̃ multe
⁊ ↄiuncte naſcunt᷑coloꝛe nigro ⁊ odoꝛe ſuaui.
guſtu ſubamaro. Faſcit᷑ in locis aquoſis ⁊ in
pꝛatis ⁊ in paludib.In his radicibus ea no⸗
bilioꝛ eſt que grauioꝛ et durioꝛ et groſſioꝛ ſue/
rit.⁊ non frangibilioꝛ.ſed aſperioꝛ.⁊ odoꝛe ple
nioꝛ viſcitudinem odoꝛis habpenotalia ſigna
i

8

„ „ dDbK n

longioꝛa eis ⁊ ſu btilioꝛa ⁊ durioꝛa.

* .

folia parua.⁊ ſemen ⁊ radixeiꝰ eſt ſimilis oli⸗
ue quedam ex eis eſt longa:⁊ quedam rotũ

da.⁊ eſt nigra. Haſcitur in locis domeſticis ?

aquoſis.Et eſt alia ſpecies cipꝛi in India que
eſt ſimilis ʒuccaro in ſapoꝛe ſuo.⁊ quando na
ſcitur eius coloꝛ eſt ſicut coloꝛ croceus.⁊ quan
do fricatur ſuper cutem coꝛpoꝛis facit pilos

ſtarim cadere. Melioꝛ autem ex cypero eſtille

qui eſt plenus granis ⁊ groſſus dirus.diffici
le frangibilis habens odoꝛem bonum cũ pau
co acumine.Et quod adminiitrat᷑ ex cipero ẽ
radix ipſius.⁊ odoꝛ eius eſt bonus.⁊ in ſapoꝛe
eius eſt acuuas cum pauca ſtipticitate 2 calefa
cit ⁊ deſiccatſine moꝛdicatione.

Pperationes.

¶ Dyaſcoꝛides anctoꝛitare Aben meſuaxy. eſt
calida ⁊ ſicca in ſecundo facit augmenaum in
ſenſu. ei confoꝛtat ſtomachum.
¶ Et melioꝛat coloꝛem.⁊ eſt bonus emoeroidi
bus.⁊ efficit oꝛis odoꝛem bonunm.
¶ Et quando bibitur cum oleo lentiſctcalela⸗

cit renees.

4 Et ↄten frigiditati veſice diſtillatii vꝛine:
re timetur ne vtens fiat lepꝛoſus.
¶ Galienꝰ.vij.ſimpli.far. capᷣ de cipero.Ciperi

1 addit in ſanguinem calefaciendo ipᷣm.qua⸗

vtiles maximeſunt radices calefacentes ⁊ ſic⸗

cantes ſine moꝛdicatione.
¶ Ande vlcera que popter humiditateʒ mul⸗
tam ſunt difficile cicatriſabilia mirabiliter ius
uat. habet autem quid ⁊ ſtipticumnm·
¶Et ꝓpterea vlceribus que in oꝛe ſunt idone⸗
us: ac vero ⁊ inciſiuam quandã viriutẽ habet
Attendendũ em̃ eſt:quia lapidẽ patientiba cõ
uenit.⁊ mẽſtrua ⁊ vꝛinas mouet.
¶ Item Dyaſ. capᷣ. de cipero. Vires hʒ caleſa⸗
ciendi⁊ deſiccandi abſq; moꝛdicatiõe. VUnde
multũ infuſa vlcera qꝗᷓ difficile cicatriſant᷑ mi⸗
rabiliter curat. Ha bet etiã aliqd ſtipticũ in ſe

⁊eſt diuretica.Et hʒ ↄſumẽdi vim ꝑ quã lapi

des in remba generatos cõminuit

4

¶ Armnã ⁊ menſtrua ꝓuocat.addit᷑ ꝛ⁊ malagi⸗

narb⸗ calidis ⁊ ↄfectioniba oleoꝝ. Dicit᷑ etiaʒ

ꝛa. 1 habet ſti⸗
pitem longitudine vnius bꝛachij ⁊ plus.ſʒ nõ
rectum. in eo eſt toꝛtuoſitas.⁊ eſt quadrans ſi⸗
milis ſtipuiſquinanti. ⁊ infra ſůmitates ſunt

pabet Cilienſis aut Syriatica. Uires babet
calefaciendi ⁊ deſiccandi abſq; moꝛdicatione.
⸗Serapion libꝛo aggregato; capᷣ. Sahade.
auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Sabade.id eſt cipe⸗
rus. babet folia ſimilia folijs poꝛri.mſi qꝛ ſunt

in India cyperum naſciſimile ʒnccaro.et cuam
ma ſticat᷑ coloꝛẽ croceumfacit.

Et g̊ ſi capulis traiectũ fuerit cadũt a copis R

mixtũ pᷣcantionibo medet᷑.Coctũ ſeſſionibo ſa⸗
cit.Auiceñ.de viribo dicit ꝙↄſoꝛtat coꝛ.

N

Capitulum. cxxij)

E Inamom Dlini ri.Einamomnd .
c frruterx eſt duoꝝ altiudine cubitoꝝ am
pliſſimꝰ:palmiq; minimꝰq̃ttuoꝛdigi⸗
toꝝ craſſitudinis ſtatima terra ſex digitis ſur
culoſus aridoſimilis cũ viret nõodoꝛatxꝰ. oꝛi⸗
gani filio.ſiccitate gaudẽs. Imbꝛe ſterilioꝛ. ſeun
dire nature. Gigni quidẽ in planis:ſp denſiſſi

mis in vepꝛibo rubiſq; difficilis collectũ. Non
metit: niſi deꝰ?pmiſerit. Hec ante ſolis oꝛtũ vel

poſt occaſum metere licet. Sarmẽta quondã

ſacerdos haſta diuidebat. deoq; Joui partem

reponebat.Reliquã vᷣo partẽ mercatoꝛ ĩ maſ⸗

ſas condit. Eſt ⁊ alia fama cinn ſoledinidi tri
naſq; pꝑtes fieri.deinde ſoꝛte germina diſcerni

Onodq; ſoli ceſſerit relinqͥac ſpõte ↄflagrare.
¶ Ex li. de na. re. Cinamom arboꝛarde ſilis ẽ
cũ viret ⁊ ffoꝛet ſiccitate gaudet. Itaq; ſterilis
imbꝛe fit.ſecũdioꝛ aũt in denſiſſimis vepꝛibꝰ

4

nmti
bioren
nun
cr
an
liolen
denſſi
i on
oi
imah
nidimm
en
gre⸗
ſois

npin

De Herbis

fitac ꝓnenit. Anicenna.Cinamomũ calidũ
eſt ⁊ ſiccũ in tertio gradu. Meliuſq; eſt illud
quod eſt boni odoꝛis ⁊ acuti ſapoꝛis ſine moꝛ⸗
icatione coloꝛis puri nõ commixti.Et vt ait
Dyaſ. Melius eſt nigrũ ad igneitatem ⁊ rube⸗

dinem declinans. Planũ ramos habẽs ꝓpin⸗

quos ſubtiles.in quo ſunt dulcedo ⁊ ſalcedo:
et moꝛdicatio parua:nec eſt valde frangibile.

Ex eius quidem bonitate eſt vt vincat omneʒ

doloꝛempꝛeter ſuumet nonſentiatur cum eo.
Eſt autem vltimũ in ſubtiliatone attractiuu:
aperitiuum:rectificans omnẽ putrefactioneʒ
⁊ virtutem coꝛruptã.O leum eius calidum eſt
⁊ valde reſolutiuũ.liquefactiuum. Plateariꝰ.

Cinamomũ calidũ eſt in tertio:ſiccũ in ſecun⸗
do. Eligendum eſt illud quod ſubtileeſt acu⸗

tum. habens odoꝛem dulcedmimirxtũ cũ mul
ta aromaticitate ⁊ ſubꝛufum. Quod autẽ ſub⸗
albidum eſt aut nigrum abijciendũ: ꝑ decem

an nos poteſt ſeruari. Dyaſ.ſᷣm tranſlationeʒ

noſtram capitulo de cinamomo. Cinamomi

genera multa ſunt. ſed melioꝛ eſt ommba que

eſt ſimilis caſſie maſſolites:qui recens fuerit

⁊ niger coloꝛe.⁊ qui miſſus ĩ vino ſoluat ſe.vir⸗
gulas ha bens teneras ⁊ lenes ⁊ nodis plenas

⁊ cũ odoꝛe pleno velutirute acer atq; moꝛdax
guſtu in ſilitudine naſturcij ſeminis cũqdsʒ
ſalſedine ⁊ feruoꝛe et parua viſcitudine. cinus

baſte cum fregeris emitiũt pulueres odoꝛeom

nia vincentes.has haſtas cuma terra euullſe⸗
ris:radices earundem ſequuntur. Hec eſt ꝓ⸗

batio optimi cinamomi.Eſt etiam alterum ge

nus cina momi montanumtactu aſperi boc
groſſius eſt et ſubꝛufum coloꝛe.Tertium ge⸗

nus eſt ſimile caſſie maſelliotice ſub nigellum

colloꝛe tactu lene ⁊ non multos ha bẽs.Qua⸗

rum genus eſt coloꝛe albo:taciu molle: ſimile
caſſie.in roboꝛe groſſum ⁊ fragile ⁊ radicbbus

maius.Qnintum genus eſt odoꝛe ſimile caſ⸗

ſie coloꝛe ſubꝛufum ⁊ coꝛio caſſie ſimile haſtã
in ſe habens foꝛtioꝛem cum radicib groſſioꝛi
bus ſimilibo libanotido:⁊ multas baſtas reti⸗/

nens ſimiles mirte ⁊ caſſie:ſed non tantũ odo⸗
re plenum. Eligendum eſt autem cinamomũ

pꝛimi generis coloꝛe ſubnigrum ſcabioſum. et

lemen ba bens ſimile piperi ⁊ lene lignũ:cuiꝰ

radix inutilis eſt. Gexium genus eſt cinamo

mi.quod appellatur lotos ⁊ motos:ſed nec vir⸗
tutem nec odoꝛem habet. Septimum genus
eſt quod a grecis nominatur xilocinamomum

id eſt lignum cinamomi.radicem habens ma
iorem cum haſtis nodoſis ſimilibus cinamo
mo. ⁊ in odoꝛe non ſuaue.boc dicunt aliqͥ me⸗

kus eſſe cina momo.

Operationes

¶ Serapion ancto. Bal. Subſtãtia cinamo

mieeſt ſubtilis. ⁊ vrtus eius eſt calida in tertio

⁊ nõ eſt aliqua medicina calida cuius deſicca/
tio eſt ſicut deſiccatio eius ꝓpter ſubtilitatem
ſue ſubſtantie. Sed illa ſpecies q̃ dicit᷑ Keiſe
eſt cinamomũ quaſidebile.Et ſunt quidaʒ no
mina in cinamomũ ʒz.
¶ Etdixit Gabł.in libꝛo decibis: ꝙ cinamomũ
aromatiʒat ſtomachũ.? ↄfert frigiditati eius:
⁊ frigiditati epatis. ðÿͦ
¶ Et facit euenire ſomnũ.⁊ aperit opilationes
7onocat menſtrua.? abſtergit obſcuritatem
viſus.
¶ Et deſiccat humoꝛes qͥ ſunt in capite ⁊ ĩ ſto⸗
macho.Et de ꝓpꝛietate vſus eius eſtq vſus co
meſtionis eſtↄſerens obſcuritati viſus q̃ acci⸗
¶ Et idem aucto.Dyaſ.Cinamomũ ingredit᷑
ↄfectionẽ medicinarũ odoꝛiſferarũ bonarum.
⁊ eſt maximi iuuamenti.⁊ teritur ⁊ ↄficit᷑ cum
vino bono.⁊ fiunt inde trociſci.qͥ deſiccantur
⁊ reponuntur in vmbꝛa.et ſic virius eius diu⸗

tius ſeruari poteſt. =
¶ Oyaſ. Uirt om̃icinamomo eſtcalida⁊ diu⸗
retica ⁊ malactica ⁊ leptintica.
¶ Et potatũ cũ aqua ſecũdinas mulieꝝ exclu
dit.⁊ menſtrua puocat. MHeliꝰ his reb opitu

lat᷑ ſi mirre fueritmixtinn.

Venenatis moꝛſibo occurrit vel veneno po

tato:caliginesoculoꝝ detergitcum melletriiũ.

maculas vel lentigines de ſacie purgat.

Luſſimſedat.catarrum mittigat. ydropica

medetur.

¶ Nefreticis vtiliter dat. Miſcet᷑ etiã ꝓfectio⸗
nibo occullarijs ⁊ in om̃ibo vtilioꝛes inuenitur
vires habens ⁊ guſtum acremextenſa ſtringit

Et in antidotis pᷣcioſum eſt.

I¶ Galvij.ſimpli.far. capᷣ.de cinamomo. Cina
momũ ſumme eſtſu btilium parciũ:non tamen

ſumme calida.ſed m tertio gradu.⁊ deſiccatio
eius eſt ſicut calefactio ipſius ꝓpter ſubtilitatẽ
ſubſtantie ſue. Sed canella cin amomũ eſt q̃ſi
cinamomũ debile.Et quidã etiam caltion vo⸗

cant cinamomũ.Et quidaʒ ſunt qui nominãqt

cinmmomum azet.
¶ Auccenna li.ij.cap.de cinamomo.Cinamo

mũ vlumũ eſt in ſubtilitate.attractiuũ.aperiti
num. rectifſicans omnẽ putrefactionẽ:⁊ omnẽ
virtutem coꝛruptam:⁊ omnemſanioſitatẽ hu⸗

moꝛalem.

Et idem in libꝛo de viribus coꝛdis ait ꝙ cõ⸗

foꝛtat coꝛ.
h iiij;

7 d t

1*

Tratctatus

Capitulum. cxxiiſe
Iminum quoddam eſt quod dicitur
c ciminum carmenum. quoddã quod
dicitur ciminum regale.quoddaʒ qð
dicitur ciminum album.quoddam ciminũru⸗
ſticoꝝ.quoddã ciminum ethiopium. quoddã
ciminũ baſilicum.quoddam ciminũ egyptiũ.
quoddam ciminum dulce.quoddã ciminum
agreſte. quoddam quod dicitur ciminumpla
tociminum.Ciminum carmenum..id eſt ſiſe⸗
leos.Ciminum album idem quod ſupꝛa. Ci⸗
minum dulce idem quod ſupꝛa.Ciminum ru

ſticoꝝ idẽ quod ſupꝛa ſimiliter.Ciminũ ethio

pium eſt quoddã ſemen ſimie ꝗmeos ⁊ eſt git:
ſicut apparet infra in capitulo Git.de g.Cimi⸗

num baſilicum idem qð ſupꝛa.Ciminũ egipti/
um eſt ciminũ vſuale.Ciminũ agreſte eſt ilud
qð per Dyaſcoꝛidem multa in capitulo iſto de
ſcribitur. Platociminũ.id eſt ſiſeleos. Ciminũ

vſuale eſt ſemen berbe in multa quãtitate na⸗
ſcens pᷣciſe vt pᷣſens figura iſtiꝰcapituli oſten⸗
dit.virtutem habet diureticã.⁊ ſubtiliandi fu⸗

moſitates. Eſt calida ⁊ ſicca in tertio gradu.
Et quidam dicunt qeſt ſicca in ſecundo. hHa

lienus.vij.ſimpli.far.capᷣ.de Cimino.imini
ſemine maxume vtitur ſicut et aniſi et leuiſtici

⁊ccarui ⁊ petroſilini.Eſt aũt calefactiue virin

tis ſicut üloꝝ ſingulũ ⁊ diureticei ⁊ deſtructiue

ventoſitat. de tertio gradn exiſtẽs calefacien⸗

tium. Dyaſcoꝛides capᷣ.de Cimino.fᷣm tranſ⸗
lationem noſtrã.Ciminũ quoddam eſt vſua⸗
le.quoddam egiptium.et quoddam oꝛitur in

alis partibo etiſtud eſi ciminũ noſtruʒ q co⸗

muniter babemꝰin vſumet euſtomaticumeſt.

Sed plus illo quod oꝛitur in egipto qð vypo⸗
balſamũ vocat. AUnde tale ciminum vſuale in

om̃ibopꝛouincijs muenit. Sed ciminũ agre⸗
ſte naſcit᷑in calcedonia ⁊ hyſpania.virgã habz

duabo palmis longã. in qua folia naſcũt quate

tuoꝛ aut qͥnq;.⁊ tenuiſſima ⁊ diuiſa ſicut gin⸗

gigdiũ.in qua virga ſunt capitella qnq; aut ſex

rotunda⁊ mollia.in quibus eſt ſemen quod ſi

guſtui applicaueris viſcidioꝛ eſt noſtro. Haſci

tur locis humectis.Ciminũ noſtrũ vſuale ha
bet virtutem ſeranticam ⁊ feruenteʒ ⁊ mictua
lem ⁊ ſtipticam. Serapion li.aggre.ca.camin.
auc.Dyaſco.Camin.id eſt ciminum noſtrum
quod vocatur egiptium.Eteſt aliud ciminum
quod dicitur carmenum.Et eſt aliud qð dici⸗
tur agreſte.Et eſt quoddaʒ exeo boni ſapoꝛis.

eſt ꝓpꝛie carmenũ.⁊ ipᷣiꝰexpoſitio eſt regale.Et
ipᷣm eſt babilonicũ.Et idẽ auctoꝛitate Ga

—

lieni.ex eo eſt domeſticũ ⁊ agreſte. Domeſticũ
vero eſt quod magis adminiſtratur ⁊ maxime
ſemen ſicut adminiſtratur ſemen aniſi ⁊ leuiſti
ci⁊ carui ⁊ apij montani.virtus eius eſt calida
in tertio grau.

OPperationes

¶ Dyaſcoꝛides. Ciminũ noſtrũtoꝛtionibus ⁊

inflationibo in oleo coctũ ⁊ ſupꝑpoſuuʒ medet᷑.
cathaplaſmatibo miſcet᷑.oꝛtonoicis cũ puſca
neceſſarie datur moꝛſibus venenatis cũ vino
opitulatur. 4
¶ Tumoꝛem teſtium admixta pollina fabe ⁊
vue paſſe ⁊ cerotis impoſituʒ medicatur aceto
mixtum menſtrua abſtinet: ⁊ ſanguinẽ nariũ
ꝓfluentem ſic ſtringit.potui datü ſiue inunc⸗
tum palloꝛem facit. S
¶ Et quia calidiſſimũ eſt doloꝛeʒ veſice placat:
⁊ calculos iuug.

nes aque mixtuʒ ſaluberrime curat.Cũ aceto
vo ſubglutientib opitulat᷑. AUenenis occur⸗
rit.doloꝛem ſtomachi compeſcit.

¶ Maſticatum ⁊ impoſitum liuoꝛes detergit

Melle addito ⁊ vua paſſa omnia ſimiliter fa⸗
cere nouit. In hoc fſos naſcitur niger veluti
ſemẽ qui bibitus ſimilis eſt melantio. Moꝛſi

Semen cimini agreſtis toꝛſiões ⁊ inſflatio

O½ R

eyen
nane
Ahagn
fmnang
etpſn
lonur
ci
Monet.
f
miuen
nmhüggr
miben
ütanr
ſatgn⸗
Harſer
ncrod ſi
. i
ingeba
Smicna
ACA.
npoſnn
faminm
diß
ale Et
lare e
weſtici
mume
Aleuſſti
1cdlida

—
—
—
—

De Herbis

bus venenatis occurrit. Strangnirijs ⁊ dolo

riba veſice pꝛeſtet effecttum.
I¶ Et coagulatũ ſangumẽ ꝑ vꝛinã mingi facit

Marime ſingularepᷣſidiũ eſt ſi bibituʒ fuerit
cũ elixatura apij.

„

Auicenna li.ij.cap. de cimino. Ciminumſcz

noſtruʒ velvſuale expellit ventoſitates ⁊ reſol/
uit.⁊ in iplo eſt inciſio ⁊ exiccatio.etin ipſo eſt

ſtipticitas cum lauatur facies ex aqua ipi cla⸗
rificat eam.et ſimiliter eius accepuo ⁊ vſus ip⸗

ſus cum mẽſura eins nanq; nimius vſus fa⸗

ciem citrinat. M
Et adminiſtratur cum ceroto aut oleo ⁊ mel

le conſolidat vulnera propꝛie ſilueſtre.Cuius

ſemen eſt ſimile ſemine lini. cum exeoimplent᷑
vnnerg. —

Qum teritur ciminum cum aceto ⁊ fit odoꝛa

mentum exeo abſcindit fluxum ſanguinis na
rium.et ſimiliter cum ex eo intromittitur lici⸗
nium in naribus. HW
¶Et qnq; maſticatur ⁊ miſcetur cum oleo ⁊ di
ſtillorur ſuper vngulam ⁊ ſuper coagulatum
ſanguinemſuꝑ oculo et conſert.
¶ Et qñq; maſticamr cum ſale ⁊ diſtulat᷑ ſpn⸗
tum ſuper ſcabiem ⁊ ſebel et vngulã a biciam
⁊ pꝛohibet adherentiã. et ſuccus ſilueſtris ab⸗
ſtergit viſum. ⁊ attrahit lacrimas. et nomina
tur grece aammmgs.
¶ Et ipſum etiam po nitur in canterijs euul⸗
ſionis piloꝛum in oculo et non naſcuur. Et
quando bibitur cum aceio mixto cum aqua cõ

fert dimficuliaci anbelitꝰ:et tremoꝛi coꝛdis fri-

goto... .
Et adminiſtratur cum oleo ſuper apoſtema
ta teſticuli. Et quandoq; adminiſtratur cum
oleo et ſarina fabarum: ⁊ frangit lapidem: et
pꝛopꝛie ſiueſtre.

¶¶ Et confert diſtillationi vꝛine et mictui ſang⸗
uinis:et doloꝛi pungitiuo ventris:et infſatio⸗
m.⁊ ſuccus ſilueſtris triticum aqua mellis ſol

¶ Inquit rurſus.Ciminum nabatium ſoluit

ventrem. carmenum vero non ſoluu immo

Et herba ſilue ſtris pꝛouocat coleram in vꝛi
na:⁊ datur in potu cum vino ad moꝛſum ver⸗

mium venenoſoꝛum.etpꝛopꝛie ſilueſtre.cuius

ſemen eſt ſimile ſemini lim.

Capitulum. xxiiifſ.

macho magis nocẽt cucumeriby.

Itrullus. Iſaac in dietis pticularibꝰ.
e o li.iij.capᷣ.de citrullis. Sũt frigidioꝛes
tc grauio:es cucumeribus.frigiditas
enim eoꝛum eſt in finetertij gradus.

Dperationes
¶ Sera.li.aggre.ca.tabera.auc.Gal. Citrillꝰ
frigdioꝛ eſt cucinnere ⁊ generat chimũ viſcoſũ
⁊ bũoꝛes crudos ĩ venis:⁊ accidũtex eſueiꝰfe
bꝛes antiq̃ male.neq; puocat vꝛinã ſiẽ melon.
¶ Et nocet ſtomacho qre opoꝛtet qui vult vti
eis vt viaiur ameos niſi ſtomacho eius ſit val
de calidus. L
¶ Et idẽ auc.Habix. Aque citrulli ⁊ cucume
ris ↄtert inflamatõibo ſebꝛium ⁊ ſedat ſitim.
¶ Et laxat ventrẽ laxatõe bona ſine nocumẽto

aliqᷓ: ⁊ debet bulliri cũ ʒuccaro albo:⁊ nõ opoꝛ
tet ꝙ det habẽtibonaturã durã ad mouẽdũ ni⸗

mis.quia illa aqua non habet tamam virtu⸗
tem ꝙ laxat naturã duram.⁊ ſi ipſa faceret mo⸗
ram in ſtomacho ſoꝛſitan induceret laboꝛem

⁊nocumentum et inflationes.
Rabi Moyſes.Citrullꝰ cum eius digeſtio

tardatur generat humoꝛes venenoſo.
Iſaac in dietꝭ ꝑticula ribo li.iij.capᷣ.de citrul
lis. Sunt frigidioꝛes ⁊ grauioꝛes ⁊ cetera.pꝛo
inde groſſum generãt ſtegma ⁊ neruoſitati ſto

R

„△ do

B

Trattatus

¶ Rurſus ꝓpter ſuã duricieʒ ⁊ frigiditatẽ ſunt
groſſoꝝ humoꝝ generatiui.qð certificat᷑.quia
citruili in ſtomacho moꝛã facientes venenoſo
rũ coꝛruptionẽ ſubeunt humoꝝ.Citrulli ma⸗
gis ſtomacho nocent:medulla iñ eoꝝ ꝑfectio⸗
rem generat chimum

Capitulum. cxxv.
trum. Auicenna li.ij. cap. de Citro.
ccCitrum omniby eſt notum. et oleũ ip⸗
ſius factum ex eo ⁊ex coꝛdicib eius
eſt foꝛte.⁊ factum ex floꝛe ipſiꝰ eſt debilius om̃i
alio.Coꝛtex eiꝰeſt calida in pᷣmo. ſicca in ſine

ſecundi. Et eius caro eſt calida in pᷣmo.⁊ hu⸗

mida in ſecũdo. Quidam aũt dixert ꝙ eſt fri.

⁊ bu.in ſecundo.⁊ eius fri.magis eſt.et ipſius

acetoſitas fri.et ſic.eſt in tertio.⁊ eiꝰſemẽ cali.
in pmo.ſic.in ſecundo. Idem.Coꝛtex eius eſt
temperatus in caliditate.⁊ eſt ca.in pᷣmogdu.
ſic. in ſecẽdo. Semen eius eſt cali.cũ foꝛti ſic
citate. Pulpa eiꝰ fri.⁊ hu. Galienꝰ.vij.ſim.far.
capᷣ.de Citro.ſim tranſiationẽ grecam. Milia
indica.id eſt cirrum huius fructus ab om̃ibus
nominat᷑ citrum.in ſemine quidem acida q̃li⸗
tas ⁊ ſiccatiua dominãt᷑ vt ſecũdi ſit gradꝰſic⸗

catiuum ⁊ infrigidatiuũ.in coꝛtice vᷣo ſiccatiua

participat complexione.nõ modicam tamẽ ba

bens acedinem. quo circa ⁊ ſiccat hic coꝛtex ſe⸗

cundũ tertiũ gradũ.non tamen eſt frigidius

ſegd vel cõmoderate vel infra. Caro vero eius

groſſarum partium eſt et flegmatica ⁊ frigida.

Ipſa itaq; comeditur ſicut ⁊ coꝛtexeius eſibj

lis eſt.⁊ humidum quid habet acidum.dequo
pꝛius locutus fui. Et quidem in eo inuenitur

qjuod vere eſt ſemen. amarum autem.et eſt pa⸗
lam quoniam dyaſoꝛetice eſt ⁊ ſiccatiue virtutꝭ

in ſecundo fere gradu recedens a cõmodera⸗
tis.⁊ folia ſunt exſiccatiue ⁊ dyafoꝛetice virti

tis.Et idem in eodem libꝛo ⁊ eodem capitulo

ſim tranſlationem ara.Hatrox.id eſt citrrum et

eſt pomum aque.coꝛtexeius non eſt frigidus.

imo eſt aut equalis complexionis.aut minus
equalis parum ⁊ exſiccat quantum eſt de vir⸗
tute et complexione ſua exſiccatione babente
acuitatem non paucam. Et ideo exſiccauo eiꝰ
deuenit ad ſecundum gradum. Semen ſiccũ
in ſecundo gradu. Yolium eſt eiuſdem virtutꝭ
exſiccatiue et reſolutiue. ¶ Dyaſcoꝛides capi⸗
tulo de Curo. Citri nõ in partibus omnibus
vis vna eſt eades natura vel virtus. NHam me
dulle eius vbi eſt ſemen acidam poteſtatem ac

per hoc ſtipticaʒ ineſſe manifeſtum eſt. IJdem.

Citrum habet ſemen ſimile ſemini piroꝛum.

Dperationes.

Auicenna libꝛo vt ſupꝛa. Caro eius inflat.

fola eius ſedant inflationem. et eius flos eſt
ſubtilioꝛ eis.⁊ eins acetoſuas eſt ſtiptica fran⸗
gens coleram mbeam: ⸗
I¶ Et eius ſemen ⁊ coꝛtex in pannis pꝛobibet ti

neas. et eius odoꝛ rectificat coꝛuptõem aeris

⁊ peſtilentiam.⁊ acetoſitas eius abſtergit cole

—ð

ram rubeam.

¶ Et aufert pannum quod eſt ex coꝛtice eius

aduſtum eſt bonum in albaras linitum. Et de
coctio eius efficit odoꝛem bonum oꝛis.Et eſt
impiguatina coꝛpoꝛis

¶ Et coꝛtex eius recentis in oꝛe odoꝛem oꝛis

efficit bonum. et eius decoctio ſimiletur cum
retinetur in oꝛe.et acetoſitas eius valet impeti⸗
giniillinira.

¶ Eius oleum valet mollificationi nernoꝛum.
et nõ fiat niſi ex coꝛtice eius.⁊ ↄuenit paraliſi.
⁊ ipſiꝰacetoſitas eſt mala neruis.

¶ Confert toꝛtire oꝛis cũ fitoollirium exaces
toſitate e.⁊ remouet vctericiam oculi. Eius

acetoſitas ſedat tremoꝛeʒ coꝛdis calidi.Et nu
tritũ eſt bonum gutturi ⁊ pulmoni. ¶ Sed

eius acetoſitas ẽ mala pectoꝛi ⁊ medulla ctri

—
X

umtren

wl. Ein

lun

iin
iit

8

6

d8 8S d 3 S

De Herbis

cũ aceto ſipotat᷑ ex ea medietas aſcariati inter
ficit ſan guiſugas trãſglutitas ⁊ educit eas.ca⸗

ro ipᷣiꝰeſt mala ſtomacho inf atiua.tarde dige⸗

ſtion is.qᷓre opoꝛtet vt comedat᷑ cũ almuni

¶ Et ſimiliter nutrita cũ melle eſt ſanioꝛ ꝛ ma
gis recipiẽs digeſtionẽ ⁊ niſiſit plurima.
¶ Et eiuſdem quidem folia ↄfoꝛtant ſtomachũ

⁊ viſcera.poſtea flos ipᷣiꝰ: coꝛtex eius ponitur

in cibarijs.ſicut ſemina que ꝓ cõdimento po⸗

nuntur ꝓpter ſui duriciem.
¶ Et ipſius decoctio ſedat vomitum colericũ:
⁊ facitapetitum.Et opoꝛtet quidem ne citrũ
comedatur ſingulariter ꝙ non miſceatur cibo

„ 8

ante ſe ⁊ poſt ſe.

„

Eius caro facit vtentem ſe poſſidere colicã
ipᷣiꝰacetoſitas retinet ventrẽ.⁊ ↄfert ſolutioni
colerice.⁊ eiꝰſemen ↄuenit emoꝛroidibo.⁊ in eiꝰ
ſemine eſt virius ſolunu. .B
Et ſuccus acetoſitatis eius ſedat infirmita
tem ſciaticam mulieruium.
¶ Bemis ciꝰpõdꝰ.ʒ.ij.cũ vino ⁊ chilẽ ⁊ aq̃ ca⸗
lida illinitũ reſiſtit venenis oĩbo.⁊ ꝓpꝛie ſcoꝛpio
nis bibitũ qut linitũ.⁊ eiꝰ coꝛtex ẽ vicinꝰ illis.
¶ Et idẽ de viribocoꝛdis ait.qcoꝛtexei: ↄfoꝛ⸗
tat coꝛ.⁊ eſt tyriaca cõtra venena.⁊ ad h̊ valet
acetoſitas eius ſimilitier.
¶ Dyaſ.Citrũ pᷣgnantibo fo ſtidio laboꝛantib⸗
eſuidatũ ſtomachũ⁊ nauſea mũdat.Ciurũ et
in potione vini datũ medet᷑ querelis iecoꝛis.
¶ Et aqua tritũ⁊ inſparſum humidis vulne⸗

riboadbibet᷑.et permonibexea ſingulare pꝛe⸗/

ſidium eſt. Coꝛuci auſterioꝛ natura ↄceſſa.que
qᷓntum valeat etiã de ipᷣo odoꝛeteſtat᷑ modico
ſumptꝰ.qut potioni calide diutiꝰ in menſe be⸗
neficiũ nature digeſtiõis operaet.
¶ Paulus cap.de Citro. Coꝛtexeiꝰ digeſtiõezʒ
ↄpfoꝛtat.⁊ valet cardiacã.media ſubſtãtia eiꝰ
mgle digerit᷑ſz interioꝛ. id eſt acetoſa competit
vſui medicie.aꝓpetitũ ↄfoꝛtat.⁊ valet ſebꝛes
peſtiferas. Semina eiꝰſunt diureii.
¶ Rabi Moyſes vbi loquitur decitro dicit.
coꝛtices citri valent contra egritudines ſto
machi.⁊ expellunt maliciam inteſtiniieiuni.et
acetoſitas eius ↄfoꝛtat ſps.
¶ Auerrois capitulo de Citro.Coꝛtex eiꝰ ha⸗
