nitatẽ adeſſe ſignat.huiꝰtatus rigoꝛ eſt vt ignẽ
tãgẽs nõ alio mõ qᷓ; glacies extinguat.huius
ſanie ſi caro hoĩs ↄtacta fuerit capilli deſluũt.
Idq; qð ↄtaciũ eſt coloꝛem in viroꝛẽ mutat.hi

vᷣmes nil gignunt.nec eſt in eis mas vel femia

G

Capitulum. cxxxix
Alpa. E xlib.de na. rerum. Talpa eſt
tgnimal paruum.nigrum et cecum. de
terra genitu m. compluta et lutulenta
Sed coꝛrupta.Huius pellis multoꝛum pilo
rum eſt ⁊ ſuauis valde.ſed teterrimum coloꝛẽ

„
Z. 4

habet. In terra habitat. vermi eſca viuit. in

fame quoq;terrã comedit.¶ Rudolphꝰ.Tal⸗
pa eſt animal cecum quod dicũt exterra ſimul
acpluuia creari.i¶ yſidoꝛus.Talpa dicta eſt

ceo ꝙ perpetua cecitate tenebꝛis damnata ſit.

Eſt enim abſq; oculis.ſemper terram fodit et
bumum egentet radices ſubter frugibus co⸗
medit.quam greci afflata vocant.

Dbprrationes.

¶ Talpacõbuſta in puluerẽ ⁊ ſparſa cũ albu⸗

gine oui ſuper faciẽ remediũ eſt ↄtra lepꝛam
¶ San guis eius ſiſuper caput pilis nudatũ
declinatur pil os redire cogt.
Actoꝛ. ertur etiam q; cinis talpe combu⸗
ſte valet contra fiſtulam. videlicet adeius pu⸗

tredinem conſumendam.

Haly. Soꝛices magni talpe ſiponantur ſu

per ſcoꝛpij percuſſionem ſanat.

Capitulum. (xl.

Haaurus. Ex libꝛo de naturis rerum.
te Thaurus eſt animal robuſtũ.⁊ inter

ofes beſtias ſotiales ſatis mãſuetuʒ.

pterq; ad eas que rapacitate ceteris aduerſan

tur. hi ſimul adunate creberrime pugnant. et
in pꝛeliando linguas exertas habẽt.dentibus
nil agunt.ſed tm̃ coꝛnib.ſfrontem habent vas

lidam ad omne pꝛelium. membꝛq; in eis foꝛ⸗;
tioꝛa ſunt caput et collum.ꝓpter hec iuga ligã

tur eis in capite et in humeris ſicut equis.

Pyoperationes.

¶ Eſculapiꝰ.Thauricoꝛnu ſerpentẽ fugat et
ſanguis eiꝰeos ĩterficit.maclas q́ʒ facieidelet

Sepũ er cũ reſina ⁊ cera duricias oẽs mol⸗
lit. ¶ Medulla eiꝰ cũ vino tꝑata tremuloſos

curat.¶ Yimus eiꝰtumoꝛes atq; duricias ſol-
uit.¶ Aui. Fel thaurinũ ↄfert vlceribbin aure

recentibo.¶ Etiã vlceribo ani.Fitq; ex eo lini⸗
mentum ad doloꝛem matricis. 4

2

¶ Fel eiꝰcũ melle ⁊ balſa moocloꝝ vicia curat

daüRN

„ d à

ð

☚

¶Dęaſcoꝛides. Yel thaurinum mixto felle
hircino.ſquinanticos curat.
VUulnera et cicatrices ſanat.mixtum lacti
doloꝛes auriũ mitigat.pluſq; mixto lacte mu⸗
lierum. ¶ Sanguis thaurinus diaſoꝛetic? eſt
et malacticus.duricias ſoluit.et cathaplaſma
adhibitus medetur ⁊c.

2
ANs

o

Os

* * „ EE &0 —
— — „ Sic, des
— ₰ S
“ .
2 B 4 N 3 4 3

Capitulum. cxlil.

Arandrus eſt animal(vt dicit Plini
t us) cui magnitudo bouis eſt. caput

magis cerumo ne ab ſimile.coꝛnua ra⸗
moſa.vngula biſida.villus ma gnitudine vꝛſo⸗
rum.Cunq; libuerit ſui coloꝛis eſſe aſini ſimi
lis eſt. Tergoꝛi ta nta duricia eſt vt toꝛaces ex
ea faciant coloꝛem omnium arboꝛum.floꝛum
fruticum.locoꝛumq; reddit.in quibo metuens
latet. ideoq; raro capitur. Hocergo animal
cytharum mutat coloꝛes.nec aliud ex his que
pilo veſtiuntur: niſi in indis. et licaon. cui iu⸗
bata traditur ceriux. Ham thoe quod eſt lupo
rũ genus longitudine pꝛocerius bꝛeuitate cru⸗
rum diſſimile.ſaltu velox.venatu viuens.inno⸗
cuum homini.habitum.non coloꝛem mutat.ꝑ
hyemes hircus.eſtate nudus. Actoꝛ hoc ani⸗
mal quod Plinius vocat tarandrum ideʒ eſſe
eſtimo.ꝙ iuxia Solinum vocaui parandrum
quod vitioſcripioꝛis atrribuendum puto.et qᷓ
debeat eſſe littera capitalis.ſcilicet vtrũ p velt:
incertum habco.

Capitulum. exlij.

De Fnimalibus

Axus in li. de na.reꝝ. Taxus eſt aĩal
t magnitudine vulpis. hʒ crura bꝛeuia.

nec in vtroq; latere eq̃lia.ſʒ in ſiniſtro
bꝛeuioꝛa. vnde fit vt in folliculas roie qꝗs attri⸗
tione currus faciũt.poſitis pedibo dextri laterz
valenter currat ſicq; ſuos ꝑſecutoꝛes effugiat.

Pellem habet villoſam ⁊ ſatis rigidã albis ni⸗
griſq; pilis ↄtextã. yſi. Taxus eſt aĩal agre⸗

ſte magnitudineʒ fere vulpis hñs in coꝛpe.ſed
bumilioꝛis ſtature q; tibias hʒ curtas. Puun

habet griſeicoloꝛis.cutem durã atqʒ ſoꝛdiſſi⸗
mã.dentes acutos.Et cũ acanibo vel a ceteris

animalibo infeſtat ſeipᷣm reſupinat.ei dentby

pedibuſq; repugnat. Yertur autẽ buic vulpes

quodãmodo eſſe ↄtraria. Qulpes em nũq; ſibi
foueã parãt ſed foueazx taxi ꝑ dolum occupant.

Cum em̃ eumeriſſe indeſcit. ad introitũ vadit.

et ibi ſtercoꝛat. ſicq; taxo ꝓpter immundciã lo/

cum deſerente vulpes eum occupãt.

Operationes.
Exli. de na.rerũ.Taxi ſagina luna creſcente
auget᷑:decreſcente mnuit᷑ita ꝙſi occidatur in
vltimo lune deſectu.nõ inuenit᷑hmõi ſagina
ↄficiuntur vnguenta.quibo ſedant᷑ renum do⸗

loꝛes mẽbꝛoꝛũq; leſiões.⁊ h̊ͥ mirũ ꝙ beſtia licec

ex vna ꝑte ſit medicmalis moꝛſus tñ erꝰ plerũ⸗
q; grauiſſimꝰ ẽ ⁊ exitialis.ſʒ bꝰ rõeſt quia viui
ſcabꝛonibo ⁊ aĩalibo q̃ in terra repũt ac veneni
fera ſũt. iõq; dẽtes eiꝰ nficiũt.¶ Eſcul. Adipe
taxiõis inuncti febꝛiẽtes ſanant᷑.¶ Cerebꝝ eiꝰ
cũ oleo coctũ om̃es doloꝛes curat.i E iuſq; te⸗
ſticuli cũ melle cocti libidinemaccendunt.

Capitulum. cxliij.

UdS

ðõ
.

NRagelaphꝰ ⁊ Lragodia.yſi.rage
t laphia greco noĩatiſuntqͥ cũ eadẽ ſpẽ
ſiint vt cerui villoſos tñ hñt armos vt
hirci. ⁊ ꝓlixis menta hirſuta barbis.qᷣ nõ alibi
ſunt q; circaphaſidẽ. Pli. Tragelaph eſt ea⸗
dẽ ſpẽ barbatũ ⁊ amaꝝ villo diſtãs quẽ trage⸗
laphon vocãt:nõ alibi qᷓ; iuxta phaſin amnem
naſcẽs. Helymãdꝰ.xi.li. Dictꝰ at ẽ tragelaphꝰ
q̃ſibirco ceruus. Nam tragos hircus.laphos
ceruus. Eſt aũt q̃ntitate ⁊ ſoꝛma ceruo ſimili⸗
mus:ſed villoſos habet armos vt hircꝰ.Ex li.
de na. reꝝ. Tragoditaſo a inter beſtias deie⸗
ctis coꝛnibo obliq̃ ceruice paſcit. vt magꝭ videat᷑
herbã ſicoꝛe attractam ſecare qᷓ; aioꝝ aĩalium
moꝛe carge habet em̃ coꝛnua lõga.ꝑ decliuũ
capitis ⁊ ma xillaꝝ ad terraʒ vſq; dependentia
que ꝓhibent eam in terra iuxta moꝛẽ paſcere.

Capitulum. exliiif.

Erredo. Bartholomenus in libꝛo de

t oApꝛietaunbo rerum. Terredines vocant

greci lignomꝛu vermes:eo ꝙ; tenendo
edant.Ex humoꝛe autem coꝛrupto in arboꝛib
derelicto ſub coꝛticibo arboꝝ ⁊ in medullis ge

nerant᷑. maxime auteʒ in arboꝛib generant qñ
ĩ opoꝛtu no tꝑe arboꝛes reſecant᷑ vel plantãt᷑.⁊

H ẽ ĩ plenilunio potiſſime.Terredo itaq; ligni
vermiculus in ſubſtantia eſt molliſſimꝰ z inde
tñcoꝛrodit et cõminuit duriſſma ligna etſub⸗
tilioꝛem puluerem qᷓ; poſſit tinea fa cerr.

. . g, .

Q

. .
EE
S 5 .

apitulum. cxlu.

vynea. Bartholome in libꝛo vt ſupꝛa.
tvyxnea eſt veſtimentoꝝ vermis dicta:
et eo ꝙ teneat:et eo vſq; veſtib inſide⸗
at quas coꝛrodit.et ex veſtiũ coꝛruptõe gignit᷑.
qñ ſcʒ veſtis aliquãdiu in aere groſſo compᷣmi
tur nec ventu perſunditunet in puro aere libe⸗
renullatenus explicatur.inſenſibiliter autem
panni in ſuꝑficiem conſumit: et cũ ſit ſenſibile
animal.infra panni ſubſtantiaʒ ſe occultat ꝙ
vix vnq; viderioculis ſe permittit.

HPoyperationes.

¶ Amara ⁊ odoꝛifera tince fugiũt ad veſtes re⸗
ſperſas talibo de facili nõ accedunt.i¶ Et ideo
folia lauri.cedri ⁊ cipꝛeſſi.:? hmõi poſita in ciſtꝭ
vel veſtes ibi repoſitas et libꝛos coꝛrumpia ti⸗
neis non ꝑmuttant.¶ Conſtan.Eſtquedã ſca⸗
bies capitis que ꝓpter ſuã tenacitatẽ et adhe/
rentiã tinea eſt dicta.De qua quere infrain ta⸗
bula de infirmitatibus quõ ſit curanda.

.

deder

— — — —

2
—

— — — —

—

Capitulum. cxlvj.
yrus.Ex li.de na. reꝝ. Tyrus eſt ſer
t pens in partib Hiericho circa ſolitu
Aiines ioꝛdams.infeſtus auibo⁊ ani⸗

.

malibo. maxime ouis auiũ que cum ipſis aui

bus comedu. H uius carnes confecte cũ qui⸗
buſdam admixtis omne toxicum venenũ ex⸗
pellunt.quã ↄfectionẽ tyriacam dicũt. Ferũt
aut nõnullihunc ante paſſionem chꝛiſti nullũ
habuiſie remediũ. maximeq; fuiſſe hominib⸗

infeſtum. Ipſa vero die paſſionis vnuʒ ex eis

infeſtiſſimũ:circa partes hieruſalem caſu fuiſ⸗
ſe cõpꝛehenſum. ⁊ ad chꝛiſti latus fuiſſe cruce
ſuſpenſum.atq; ex illo die totum illud ſerpen⸗

tis genus accepiſſe viriutem ↄtra ome vene⸗
num. Actoꝛ. yrus idem eſſe fertur qð vipe

ra. Ham et autoꝛes in medicina loquentes de
carne ſerpentina veltyriaca conficienda raro
vel nunquaʒ de tyro ſub boc nomine faciunt
mentionem ſed de vipera A tyro vero de no⸗
minatiue dicitur tyriaca.

2

OPperationes

¶ Auicenna in canone.v. Tyriaca affaratb

id eſt a moꝛte liberans ſublimioꝛ eſt et medi⸗

cinarum compoſitarum. pꝛopier multitudi⸗
nem ſui iuuamenti pꝛopꝛieq; in venenis q̃ ſũt
expuncturis vel moꝛſibus.vi ſerpentium et
ſcoꝛpionis et canis rabioſi.
¶ Exlibꝛo de naturis rerum. yriaca cũ ex
tyricarnibus admixuis qinbuſdam ſit cõfecta
omne aliud venenum extinguit.ſed cõtra ve
nenum ipſius tyri nibil pꝛodeft.

umalibus

2

Capitulum. cxlvuij.
Igris. yſiðᷣ. Lygris vocata eſt ſpter
tS5Dolucrem fugã.ſic em̃noĩant Perſi et
Ingdi ſagittã.Eſt beſtia var ijs diſtin⸗
cta maculis virtute et velocitate mirabilis iſkr
cuiꝰnomie tigris fluuiꝰ Pellatcocrue pidiſſi⸗
mus ſit omniũ fluuioꝝ. Has aũt magis hir⸗
cania gignit. Phiſiologꝰ. Eſt aũt tygris anĩal
ſeuiſſimũ et incomparabili rabie ſeinens preci
puequando raptis catulis inſequicur venato⸗
res.¶ Plinius. Cygris totus fetus qui ſemg
numeroſus eſt ab inſidiatoꝛe rapitur.

Tractatus

Capitulum. xlviif.

OPꝛtuca⁊ Taranta. Ex li.de na.reꝝ.
t· Loꝛtucã de genere ſerpentũ quidaʒ
ellſe volũt.veneno qͥdem in vita caret:
ſed nequaq; poſt moꝛtẽ. Nam renes erꝰ (vt di
cit Ambꝛoſius)ſi qͥs poſt moꝛtẽ nudo pedecal
cauerit veneno ſtatim inficit᷑. Eſt autẽ duoꝛũ

pedũ.Caput habens vt bubo.caũdam vt ſcoꝛ

pio.duobo ſcutis duriſſimis qua ſi teſtis tegit̃᷑
quiboadeo ſe induit vt difficulter etiã validiſſi
mis ictibo perimi poſſit.O uat vt gallina.ſed
oua eiꝰ ad comedendũ ſunt nociua.Toꝛtuca
femmad(vt dicit Ariſto)nõ habet niſi vnã viã
exitus ſuꝑ fluitatꝭ.q;uis habeat veſicã contra
omniũ animaliũ naturã habentium: plumas
aut ſquamas aut coꝛticẽ. Nam iſta omia nõ
habẽt veſicã.Acioꝛ.Toꝛtuca ðꝛ et teſtudo.qͥa
teſte tegminibo adopta eſt in cauerne modum

Harũ plurime ſunt aq̃tice.de qͥbo iam dictuz

eſt. Quedam vero terreſtres.q̃ et ſilueſtres di
cuntc᷑.nec ſunt venenoſe:ſed ab hominibus co
meduntur.¶ Phiſiologus. Tarame ſerpẽtes
ſunt modice quantitatis a quibo puncti vehe
menter anguſtiantur. Et niſitiriaca eis ſub⸗
ueniatur quandoq; anxietate moꝛiuntur.

QN

Rogodice.Albertꝰinli.de na.aĩaliũ.

t Trogodice ſũt aĩlalia quedã longiſſi⸗
mna habẽtia coꝛnua a capite ante mã⸗
millas vſq; ad rerrã deſcendentia. ceruices ãt
lõgiſſimas.⁊ iõ incuruata ⁊ inflexa ceruice lõ
gitudinecapitꝭ ⁊ coꝛnuũ in terra poſitis.ita ꝙ;

HI

Capitulmm. cxlix.

frons tota in terra iacet pa ſtũ ↄtra omnẽ mo⸗
rem ſumentia.q; aliter paſci nonpoſſunt pter

ſuoꝝ longitudinẽ coꝛnuũ.⁊ iõ paſci non pñt
niſi liongis herbis que potius ſecare videmur
q́; a rndicibo moꝛdere ſicut alia aĩalia faciunt.

ℳ☚
õ — .
J *

S EEE 3 .x — ” èð

Acca. Areſtotiles. QH acca eſt aĩial
V manſuetũ ⁊ iracũdie pauce:multe
vero inſipientie. Huius renes in

aſpectũ q̃ſi compoſiti ſunt ex pluri

bus paruis renibo. ventres hʒ multos: vt cibi
cõpleant᷑ vſus.⁊ qdð diminuit᷑ ex eo ꝓpter dige⸗

ſtionẽ habet ventrẽ poſt aliũ. Pꝛimergo ven⸗

ter cibũ recipit crudũ.ſecũdus digeſtũ.tertius

nam digeſt ione melioꝛatũ.quartꝰvero benedi
geſtum. Coꝛnua vacce ſi calefiant in omnem

„

tioꝛa coꝛnibus maſculoꝛum.

HPHPoprerationes

¶ Auicẽna in.ij.cañ. Vaccinũ fel foꝛtiꝰẽ cete⸗

partem declinant. Coꝛnua feminarũ ſunt ſoꝛ⸗

ris felliba qᷓ̃drupedũ.i Ponit᷑ in emplaſtrꝭ ad

vulnera q̃ ſunt heriſipila.doloꝛiſq; vehemẽtis

¶ Crura vaccina.id eſt oſſa crurũ aduſta flu-
xum ſanguĩs a bſcindũt ⁊ ſolutõnes ventris.
¶ Stercus vaccinũ eſt ex his q̃ dant pulmoni
⁊ ptiſi ⁊ ſilibo.Ex eo fit emplaſtrũ ſuꝑ ciaticim
¶ Item cũ aceto ſuꝑ exituras calidas poſitum
ſedat eas.Cõuenir etiam apoſtematibo qᷓpoſt

aures ſũt.i¶ Colla de coꝛio vaccino linita cum

aceto ſup impetiginẽ ⁊ ſcabiem excoꝛia bilẽ cũ

nõ eſt vehemẽt ꝓſunditatꝭ ↄfert.¶ Simili er

etlinita cum melle et aceio ſuꝑ vulnera.aduſta

d A¾

= — = —

d

cecoꝛmuaſi calefiãt in omnem (vt dictuz eſt)

unis nocumẽtum.i¶ Plinius libꝛo viceſimo⸗
octauo. Vaccinum etiamiecur cyliacis atq;

aut ſtupet vel timet. hoc maxime amoꝛis tẽ

bilico poſitum ventrem ſoluit infantium. Capitulum

DPDe Animalibus

et lota valent ad curationem lendium ¶ Ha ¶ Ignemſacrum impoſitum curat. Cũcera E
lv. Sanguis vacce ſi ſuper vulnus infunda,/ ⁊oleo mixtus combuſtiõibo medetur.

tur ſanguinem ſtringit.¶ Areſtotiles. Vac⸗

partem declinant:⁊ ſiquidem vnguantur cũ
oleo ac pice valent cõtra pedum ⁊ contra ni⸗

diſſintericis medetur.

R „

—

4

Eſontes. Albertus in libꝛo de natu
v ris aĩalium. Veſontes aĩal eſt boui
—R ſimile. collum habẽs fetoſum et iux⸗
boeas vt equꝰ tam inanis pꝑtinacitatis ⁊ trũcu
lentie:vt captũ domari vix vel nunq; poſſit.

Fruex. Ex libro de naturis rerum.
v AUeruerx ſiue aries habet coꝛmua in
mogum cir culi replicata:quibo gre⸗
gem defendere nititur. Ex naturali feritate
dextro pede terraʒ percutit.quãdo iraſcitur

poꝛe per dimidium annum iacet ſuper vnum
latus:⁊ per dimidium ſuper aliud. ¶ Iſido⸗
rus. Veruex a viribus dictus eſt ꝙ ceteris
ouibo ſit foꝛtioꝛ:vel eo ꝙ ſit vir:id eſt maſcu⸗
lus.vel ꝙ vermes ĩ capite habeat.Quoꝝ ex
citati pꝛuritu ſeinuicem cõcutiũt:⁊ pugnan

*

tes cum magno impetu feriunt.

PHyopperationes
¶ Agdeps veruecinꝰ ſilem hʒ vᷣtutẽ poꝛcino.
Stericas aut ani cauſas vtiliter cui at. er
combuſtis opitulatun.
Fel veruecinum lanis adhibitum ⁊ in vm

¶ Fimus veruecinus cũ aceto vt cathaplaia Itulus. Iſidoꝛus. Uitulꝰ 2 Ditula

ma impoſitus maculas nigras emẽdat.na y Axyiriditate dicti ſũt. i. a viridi etate
ſcentes clauos coꝛpoꝛibo tollit. ſicut virgo. Vitula ergo parus eſt:

imolabatur:nunq; taurus. NHa

dagricis quoq; ꝓdeſt

nongdum enixa. Ham enixa iuuenca eſt aut
vacca. Juuencus autem dictus eo ꝙ iuuare
incipiat hominũ vſus in excolenda terrꝗ.vł
quia apud gentiles ioui ſemper niſi iuuẽcus

m invictimis
etiã etas cõſideratur.¶ Ariſtoteles. Vituli
poſt vnum annũ caſtrandi ſunt. Alioqͥn par⸗
ui erunt. Caſtrati vero diutius viuunt. .

Pobprrationes

Plinius in libꝛo. xxviij. Omnes quidem

medulle molliunt explent ⁊ calefaciunt. In/

„

ter ceteras autem laudabilis eſt vitulina.

Sepum quoq; vitulinum capitis vlceri-

bus cum ſale ratũ laudatur vtiliſſimum. Po
articularijs moꝛbis.

itulum. clumn.
Ivypera. Auicẽna. Vipere ſunt ſerpẽ⸗
y tes habẽtes capita plana ⁊ lata.col⸗
lum minutum ac ſubtile valde:quo⸗
rum caude curte ſunt ſtrepitum facientes ac
ſonitum in inceſſu. Capiuntur autem a medi
cis in fine veris ⁊ pꝛincipio eſtus:vt inde tro

ciſci fiant. quibus tamen nõ omnes conueni
unt vipere ſed flaue ⁊ de flanis femine. Item

in ſecũdo canone. Vipere poſt hyemẽ de ca⸗
uernis egrediẽtes:oculos ſuos ſuper fenicu
lum fricant vt illuminẽtur. Vrina bominis
ytiliter effimditur ſuper moꝛſum vipere:pꝛo⸗
pꝛieq; vipere petroſe.Ex libꝛo de naturis re

rum. De vipera dicit Phiſiologus: ꝙ habet

ſaciem humanam vſq; ad vmbilicum:abym

bilico vero vſq; ad caudam cocodrilli figu⸗
rã. Meatus digeſtibilis quaſi foꝛamẽ acus
eſt. Et ideo moꝛe viperarum cetergrum cõci

pere nõ poteſt ſed tm̃ per os.

BPperationes

„De aſcoꝛides. Adeps viperinꝰ ſuffuiſiões

oculoꝛũ ⁊ obtuſiões ⁊ caligies mixta cedria

tanti ponderis ⁊ melle actico et oleo veteri

curat. Alarũq; pilos inunctis naſeinõ ſinit.
¶ Ex libꝛo de naturis reꝝ. Vipere valẽt cõ⸗
tra omniũ ſerpentiũ ictus:vt dicit Plinius.
¶ Tunica eius quem pꝛoijcit cũ innouatur
in vino cocta dẽtib⸗ ⁊ oculis medet᷑. Adeps

Capitulum. elu.

HNicoꝛnꝰ: Aariꝰ. Iſidoꝛus. Vnicoꝛ

vy nus eſt animal paruum:ſed coꝛpoꝛis
foꝛtitudinem habens: crura bꝛeuia
ꝗad ſuã magnitudinem.ferrum nõ timet.in ex
celſis montibo vaſtiſſimiſq; ſolitudinibo com

moꝛatur: vt ſupꝛa latiꝰ habetur.¶ Iſidoꝛus

Varius eſt beſtiola de genere piroli: paulo
qmplioꝛ q; muſtela. In arboꝛibo habitat ⁊ fe⸗
tus facit.a re nomen habet. In ventre nanq;
candidus eſt. in doꝛſo coloꝛem habet cinere
ujm eligantem atq; ſpectabilem harũ pellib⸗
in oꝛnatu veſtium gloꝛiãtur homines vtriuſ⸗

—

q; ſexus:ipᷣa tamen beſtiolga mimme gloꝛia⸗/

tur in pelle ꝓpꝛia:nec dum in alieng.

Capitulum. duf.

fun
ad
inc
nns
n
1
ng
inae
Ah⸗

gin

ſtudioſe foueis captos interficiuut.

De Fnimalibus

e

Ro. Iſidorꝰ. Ari ſunt boues agre⸗
y ſtes adeo foꝛtes vt arboꝛes ⁊ arma/

os milites ĩ coꝛnib eleuẽt. Idẽ vꝛi
dictiſũt apoton oꝛion.i.a montibo. Sũt bo⸗
ues aũt agreſtes ĩ germania hñtes coꝛnu in

tantum ptenſa:vt regijs mẽſis inſigni capa

citate ex eis gerule fiant.i¶ Helynandus li⸗

bꝛo viceſimoſexto. In hyrcinia ſilua germa
nie ſunt vꝛi. Hi ſunt magnitudine paulo ele⸗
phantos:ſpecie ⁊ coloꝛe ⁊ figuratauri. Ma
gna vis eoꝛũ eſt ⁊ magna velocitas neq; ho⸗
mini neq; fere quã aſpexerint parcunt.Hos

*

—

L—? e A
õ . . „ 2 — 2 5
beEES — 5sõs . R

Lapitulum. duif.

Rſus.Ex libꝛo de natur rerum. Vr
v ſus dicitur quaſi oꝛſus ſcilicet ĩ ven
tre:ſed extra completꝰ Et hoc ideo:
quia ꝑmature parturitur:vnde lingendo in⸗

foꝛmatur.Eſt autem vꝛſus animal ſeuum ni-

mis defoꝛme mẽbꝛis.¶ Ariſtoteles. Vrſus
eſt animal habens dentes ſuperius:et vnum
ventrem inferiꝰ.ac poſt ventrem inteſtinum
ſicut ⁊ lupus.Eſt autem in aliquiba animali⸗
bus venter maioꝛ:vt in poꝛco ⁊ vꝛſo. Mani
feſtum eſt autem ꝙ vꝛſus agreſtis byeme la⸗
tet.ſed vtrũ hoc faciat ꝓpter frigiditatem an
ꝓpter aliud queſtio eſt. Hares auteʒ et femi
ne in tempoꝛe illo pingues ſũt valde.ita ; de

facili moueri non poſſunt.¶ Iſidoꝛus. Vrſi

caput eſt inualidũ:ſed vis maxima eſt in bꝛa
chijs ⁊ lumbis. VUnde ⁊ interdum erecti inſi
ſtunt. ¶ Ambꝛoſius. Vrſis anguſtioꝛa colla
data ſunt.qꝛ nõ paſcũtur herbis in terra ſed
carnes animaliũ comedũt.i¶ Alexãder. Vr
ſus quodã murmure vtens:pedes ſugit tan

ᷓ alimenta quedã ſumat ex eis.i Solinus
Vrſicoeũt ſicut quadrupes alij:ſed apti am
plexib mutuis velut humanis cõiugatiõib
copulantur. Deſiderium venis hyems ſuſci⸗
tat. Secreto honoꝛe mares grandes reuer⸗
tentur. Et in eiſdeʒ licet foueis:partis tamẽ
per ſcrobes ſecubationibo diuiduntur. Ate

nmm dies triceſimus liberat.

HPoyperationes

Jſaac. Vrſina caro viſcoſiſſima digeſtioni
qꝙᷓ; inobediens. peſſimũ dat nutrimẽtum. Vn
ge plus pertinet medicine q́; cibo.

¶ Phiſiologꝰ. Fel vꝛſi calidũ eſt ⁊ ſiccũ. Aa

let ↄtra epilentiã ⁊ paraliſim. Debet autẽ fel

cum folliculo ſuo ab epate ſeparari:et ita ſu⸗

ſpendi⁊ deſiccari:ꝑ duos annos ſerua᷑.
¶ Eſculapius. Si oculos vꝛſi eradicaueris
2 ſupꝛa ſiniſtrum hominis adiutoꝛiũ ligaue⸗

ris eius quartanam mitigabun.
¶ Auicenna.Adeps vꝛſi confert alopicie.

¶ Dyaſcoꝛides.Dicitur adeps vꝛſi capilloꝝ
incremeni pᷣſtare ⁊ alopicias emendare.vel
vꝛſinũ vel electuariũ datũ epilenticis medet

¶ Item lanis adhibitũ ⁊ in vmbilico poſitũ:
infantium ventrem ſoluutt.
Actoꝛ. Vt autem dictum eſt ſuperiꝰ iuxta

Plinium: Vrſi pꝛimis diebo quattuoꝛdecim

graui ſomno pꝛemuntur.Tuncq; miruʒ im⸗/

modum vterno pingueſcũt.Et illi ſunt apti

medicaminibus.
¶ Adipi contraq; capilli defluunt tenaces.

Capitulum. llvii.

8

8

Tractatus

„

v uiſſimũ:non altiꝰ cane ſed longiꝰcoꝛ
poꝛe:canibo inimicũ valde.pꝛedã nõ
comedit:niſi eum in altũ poꝛtet:ſed qñ ad ar
boꝛez venit ad ſupꝛemũ eũ ramũ defert:eãq;

pendendo comedit.Cum aũt in caloꝛe coitꝰ

exiſtens aliquem vulnerauerit: mun es ſuper
ipᷣm cõueniũt ac ſup eum mingũt ⁊ moꝛitur.
Vngde quidã ab ea vulnerat ſe ꝑ barcham

in mari poꝛtari fecit:⁊ mures ad mare vene⸗

runtvt ad eũ accederent:ſed ꝓpter marenon

poterãt. Hniꝰ anĩalis fel moꝛtiferũ eet.

Coapitulum. llir.

AUlpis. Iſidoꝛus. Aulpis eſt anial
v doloſum. villos habet vberes et al⸗
tos.caudamq; magnam.fertur aut
ꝙ vulpis nunq; facit ſibi foueam:ſed fouea,ʒ
taxi doloſe occupat.Cunq; enim ſcit taxuz
exiſſe de fouea accedit ad introitũ:⁊ ibiſter⸗
coꝛat.ſicq; ꝓpter immundiciam fugit taxus:
⁊ vulpis occupat locũ eius.Hanc inſequun
tur venatoꝛes ꝓpter pellem:non pꝛopter car
nes queſunt inutiles.i¶ Ariſtoteles. Aulpis
eſt animal ingenioſum ⁊ malarum operatio⸗
num.habet virgam ex ona corddteram
cilicet vncoꝝꝛꝝ
vnguium cum vulpe pugnat:quia carnẽ mã
ducant.Tirus autem ⁊ vulpes amicantur:ꝛ
amboq; in cauernis terre manẽt. Aultur q̊ʒ
vulpem depꝛehendit.¶ Ambꝛoſius in hexa⸗

iecta.Arſus ⁊ kyrokos auis:

meton. Aulpis eſt animal odio dignum pꝛo

pter rapinam:deſpectum ꝓpter infirmitateʒ

incautum ſue ſalutis duʒ inſidiatur alienis.

¶ Ex libꝛo de naturis rerum. Aulpis eſt ani
mal fetidum:maximeq; in oꝛe:⁊ etiam a po⸗
ſterioꝛi parte ĩiminente moꝛtꝭ periculo. Suc
cum qui de pino fluit in cibum ſumit.ſicq; ſa
lutem recuperat:⁊ euum vite in longumpꝛo⸗
tendit.¶ Conſtantinus. Vulpis in fame pꝛe
anguſtia latratꝰ canum imitari dicitur.hoc
eſt cum eſurit:nec inuenit quod manducet.
fingit ſe moꝛtuam.⁊ reſupina flatum attrahit
lingua pꝛotracta:tunc aues incaute deſcen⸗
dentes quaſi ad cadauer: aperto ſuo oꝛera

pit:deuoꝛatq; ⁊ conſumit.

2

Pbperationes
Daly. Vulpis ſi cum oleo decoquatur oli
ue oleum hoc nodis ⁊ duricie que fiunt ex ar
tetica pꝛodeſt.i¶ Adeps vulpis cum oleo ſij
ſami:id eſt yreos liquefactꝰ aurium dentiũ⸗
qʒ medetur doloꝛibus.i¶ Auicenna. ulpes
in aque cocta ⁊ embꝛocata iuncture doloꝛo⸗
ſe confert vehementer. Adeps eius in aureʒ

diſtillatꝰ ſedat doloꝛem eius.

Ad hoc enim euacuatiua eſt valde.
¶ Item eius pulmo ſiccus confert aſmaticꝭ
valde.Pellis eius calidioꝛ eſt ceteris:et hac
iuuant᷑ humectati ꝓpter eius reſolutionem.
¶ Teſticulus vulpis calidus ẽ in pmo ⁊ hu⸗
midus in ipᷣo.⁊ eſt in eo humiditas ſuꝑftlua.
Confert ſpaſmo ⁊ thetano q̃ ſunt in poſte⸗
rioꝛibus ex paraliſi:facit appetitum coitus:

Capitulum. clrx.

dNE

d

f(N

9

moꝛantur:ibiq; fetus faciunt.

De nimalibus

ſiue capꝛe ſunt aĩalia de capꝛaꝝ
genere pernicitatꝭ mirãde.q;q;
onerato capite coꝛnib vaſtis:
gladioꝛũq; vaginis.in hoc ita
ſfffe libꝛant vt toꝛmẽto aliquo ro
tati in petris potiſſimũ:⁊ mõte aliquo in ali⸗

um tranſilire cupientes:atq; recurſi pernici

quo libuerit exultant.i¶ Ex libꝛo denaturis
reruʒ.vybex eſt animal paruum velociſſimũ:
in capite vaſtis coꝛnibo oneratũ:in petrꝭ cõ⸗

DEan

Capitulum. lxr.

Cbneumon ⁊ vppotamus.Iſidorꝰ.
ychneumon grece vocatur:eo ꝙο
doꝛe ſuo ſalubꝛia ciboꝛuʒ ⁊ venenoſa
pꝛodant᷑. De quo Dꝛacontius ait: Pꝛecidit
ſuillis vim cuiuſcũq; veneni.Dictꝰ eſt auteʒ
ſuillus a ſetis. Hic etiã ſerpens inſequitur:
qui cũ aduerſus aſpidẽ pugnat:caudam eri⸗
git. quã aſpis maxime incipit obſeruare q̃ſi
minantẽ.ad quã cum vim ſuã tranſfert coꝛri⸗
pitur.¶ Areſtotiles. ychneumon cum videt
ſerpentẽ qui dicit haſcos nõ pugnat cum eo

quouſq; clamat adiutoꝛeſ.Etqꝛ timẽt a moꝛ

ſu ſerpentis:intrant aquã ⁊ poſt arenã.dein⸗
de cũ ſerpente pugnãt.¶ Ex libꝛo de naturꝭ
rerũ.vppotamus in terra naſcit᷑:licet in aqͥs
ſicut in terra potens ſit ⁊ habitet.Caudã ha
bet toꝛtuoſam:dentes pꝛurigineos:doꝛſo et
hinnitu ſilis equo.de q̊ ſupꝛa pleniꝰdictũ eſt.

itulum. clxij.
Dꝛa. Ilidorꝰ. ydra dicit᷑ dꝛaco mul⸗
toꝛum capitũ:qualis fuit in lerna pa
lude puincie. Archadie.Hec latine
excedra dicit:eo ꝙvno ceſo tria capita excre
ſcebant:ſed hoc fabuloſum eſt. Nam conſtat
vdram fuiſſe locũ euomentẽ in quo vno mea⸗/⸗
tu clauſo multi erumpebant. Quod Hercu⸗
les videns loca ipᷣa exuſſit.⁊ ſic aque meatꝰ
dauſit. Nam ydra ab aqua dicta eſt. ydros
aũt eſt aquatilis ſerpens:a quo icti obturge

„

ſcunt.Cuius quidam moꝛbum boun dicůüt.
iij

eo ꝙ fimo bouis remedetur.i¶ Ex libꝛo ð na
turis rerum.Eſt autem ydros(vt ſcribit Pli
nius)pulcherrimus anguium in oꝛbe terra⸗
rum. abuloſe vero dicta eſtydra ſerpens:
cuius cum vellet caputHercules amputare

ſtatim duo ſubcreuerunt.⁊ ſicſemper ampu⸗/

tatis quibuſdam alia ſtatim ſubcreuerunt.

neſtrium foꝛtiſſima maximaq; vtpo-⸗ d

te quindecim cubitoꝛuʒ longitudinis.Tan⸗

te quoq; velocitatis eſt vt ſtercus (quod cũ
impetu egerit) retroacta in coꝛnibus recipi
at ac longius poſt terga pꝛoijciat.hoc itaq;

excecat atq; debilitat:⁊ penitꝰ inutiles red⸗
dit. ꝓpilos habet ſubnigros. coꝛnua maxima
trium cubitoꝛum ampla ſupꝛa modum.itavt
ad menſas diuitum gerula fiant potuuʒ.Cũ
ergo bominem aut canem obuium habuerit

in coꝛnibus ſubtollit eum. ⁊ tamdiu in altum
pꝛoijcit:iterumq; in coꝛnibus recipit donec

penitus interimat conquaſſatum. Hanc qui

dam pꝛopter eius velocitatem dicunt eſſe tx

gr iidem ſed falſo. Ham tigris eſt beſtia ſatis

modica:⁊ habitat in oꝛiente. Hec autem re⸗

peritur in Bohemia.

Coapituliumm. lxiiiſ.

Capitulumm. dxiif.

ſtercoꝛe egeſto largiſſime perſequẽtes canes

Tractatus

Zl/lio. Albertus ĩ libꝛo denatun ani⸗
3 malium. Zilio animal eſt quantitatꝭ

luupine:nimiũ crudele.in moꝛtem ho
nmimum ⁊ aligrum beſtiarum. boc animal imi
tatur voces beſtiarum ⁊ hominum in cõden

ſis. Zilio vocans vt homines ſequentes

denoꝛet: ⁊ ſimili ingenio deuoꝛet canes.ca⸗

num latratus imitans. Eſt autem hoc ant
mal compoſitum ex hyena ⁊ ſymia que mari

auera comedit moꝛtuoꝛum.

Hec igitur denatura animaliũi qugg
drupedum ⁊ alijs in terris moꝛantium

ſufficiant. quia ſiqua alia ſunt facile ex

antedictis agnoſci poſſunt

cõmoꝛion vocatur: ⁊ intrat in ſepulc : cH

— — —

L
.

De Huibus

Loag tractatu ſcðᷣo de p⸗
pꝛietatibo videlicet aĩaliũ ĩ ter⸗
e ris vitã ducentiũ. Reſtat nunc
in tractatu tertio dicere aliqua
. de naturis auiũ:vt ipᷣis ſicut ĩ
ceteris creaturis dei magnalia extollantur.
Ideoq; adiuuãte chꝛiſti clementia.de auibo
dicturi ⁊ volatilibo iuxta oꝛdinẽ alphabeti.
pꝛimo de aquila in initium ſumamis.

—

Fapinclinlſ.

4–

— — — — „

ti deſcẽdens raptã pᷣdã pẽnis ad littus ꝑtra
hat.Nã ⁊ 3 radiũ ſolis fert᷑ obtuitũ nõ flecte
re. VUñ ⁊ pullos ſuos vngue ſuſpẽſos radijs
ſolis obicit:⁊ q̊s viderit imobilẽ tenere acie
vt dignos gñe pↄſeruat.ſiq̊s vᷣo flectere obtu
tũ q̃ſi degeneres abijcit. Joꝛath. Aquila eſt
auis magna ⁊ regalis.De q̃ ðꝛ: vbicũq; vi
derit ex alto ſerpentẽ magno ſtridoꝛe oppꝛeſ
ſuʒ vnguibo laniat.⁊ poſtq; extracta de viſce
ribo venena moꝛtifera decerpſerit:adhuc fau
ciũ deuoꝛat.⁊ virus qð inerat extinguit:ve⸗

neno caloꝛe decocto.hoc q̊; experimẽto aut
ꝓtriſtat᷑ aut gloꝛiat᷑.Aqͥle vnã ſedẽ ⁊ vnũ ni⸗
dũ ſp hñt.Ex li.de na.re.Aqla altiſſimis ar⸗
boꝛibanidificat:vbi mala beſtia nõ accedati

Quila. Iſidorꝰ. Aquila ab
acumiĩe oculoꝛũ vocata.Eſt
enĩi tanti cõtuitus vt cũ ſu-
a magria imobili pẽna ferat᷑ nec
bumanis pateat obtutib de
tanta ſublimitate piſciculoſ
natare videat.⁊ inſtar toꝛmẽ

pulloſq; caute cuſtodiẽs nõ relinqᷣt donec ſe

ipos ꝓtegere ſciãt ac valeãt. Itaq; õ dꝛaco⸗
nẽ vel hoiem vel aliud aĩal ſi eos turbare vel
rapere voluerit:mira nioſitate pugnat:ſeq;
moꝛtis ꝑiculo ꝓ eis exponit qͥs etiã in hume
ris ſubtollit:vt eos ꝓuocet ad volatũ.docet
etiã eos lãbere ſanguinẽ.lapidẽ ethitẽ hʒ in
nido:qͥ velus pᷣgnans fetũ bʒ intꝰ lapideʒ mi

nutũ ſanantẽ.⁊ hũc ↄtra caloꝛẽ nimiũ(quem
bʒ aqla naturaliter)in nido hʒ ne depereant
oua decocta caloꝛe nimio. Huic enim lapidi

cCoaloꝛ ignis nocere nequit. Dicũt ⁊ alij phi ꝙ

duos lapides pᷣcioſos noĩe indes ĩ ſuo nido

collocat.ſine qͥb parere nõ põt.Aqͥla multꝭ

dieb ieiunat.adultos pullos ꝑſequit᷑:longe
fugans emulos ſcʒ rapine.Ex libꝛovt ſupꝛa.
Eſt enĩ aqle peſſ
tpᷣs expellit tedio nutriẽdi.Rõ aũt hecẽ ſᷣm
Areſto.qꝛ poſt acubationẽ adeo debilitat᷑:vt
venari nõ poſſit.Etiã vngues eiꝰ incuruant

yt pꝛedã tenere nõ valeat. Albeſcũt ale et ag⸗

grauant᷑ vt vix poſſit volare.Aqͥle pulli ſine
clãgoꝛe ſunt ⁊ ſine murmuratiõe.Eſt aquila
grãdis in ſeptẽtrione habitãs duo faciẽs o⸗
ua ſp.vt dicit Pli.in cacumibo ramoꝝ ſuſpẽ

ſa.captoq; lepoꝛe vel vulpe minutatim ei co

riũ detrahit.⁊ ona ſua in illo inuoluit.ac ſub
caloꝛe ſolis ponit.itaq; relinquẽs ea non cu
bat. Sʒ quſq; naturali maturitate frãgãtur
expectat. In egreſſu vᷣo pulloꝝ redit.⁊ tunc

eos vſq; ad robur ꝑfectũ nutrit. Actoꝛ. Aqͥ⸗

la ẽ auis magna ⁊ nobiliſſima.vtpote auiuʒ.

regina q̃ cũ ſenecta grauat᷑ ſuꝑ oẽs nubes in

ſublime volat.⁊ caloꝛe ſolis oculoꝝ eiꝰ cali⸗

goↄſumit᷑:⁊ mox ĩpetu cũ ipᷣo caloꝛis eſtu de

ſcẽdens aqͥs frigidiſſimis tertio ĩmergit.in⸗

imũ genꝰ qð pullos ſuos añn

deq; reſurgeẽs ſtati nidũ petit: ⁊ ĩter pullos iis

robuſtos ad pᷣdã in q̃litate frigorꝭ ⁊ caloꝛis
q̃ſi q̃dã febꝛe coꝛrepta.quodã ſudoꝛe plumas
exuit.fouiturq; a pullis ſuis et paſcit᷑:donec

pennas plimaſq; recuperamꝰ innouetur.

Pperationes

¶ Aquile fel cũ melle ſuffuſos ſanatoculos.
¶ Plinius li.xxix.Oculis inuncte aqͥle cere
bꝛo aut felle cum attico melle:claritatem vi-/

ſus dicunt reſtitui.¶ Item in eodẽ li. Aquile
felle (q diximus pullos ad cõtuendũ ſolẽ ex
periri)mixto cũ melle inungunt᷑ nubecule et
caligationes atq; ſuffuſiones oculoꝝ.i Idẽ
in li.xxx. Lumboꝝ quoq; doloꝛi pedes aqᷣle

in auerſum a ſuffragine euulſi alligant᷑.dex⸗
ter quidem doloꝛibus partis dextre.ſiniſter

quoq; leue.pꝛeterea moꝛbo regio reſiſtit cere
bꝛum aquile incyathis vinitribus.
B iij

N

U R

Chacus ex auibus paradiſi:⁊ auri,⸗

a frrigius. Iſidoꝛus.
legitur in Leuitico:eſt auis ignota
etiam peritis iudeoꝛum. Ex libꝛo de naturꝭ
rerum.Aues paradiſi vulgariter ſic appellã
tur.non quia de paradiſo ſint:ſed ob inſignẽ

pulchꝛitudinem.tanti nanq; ſunt decoꝛis et

gloꝛie vt nullꝰ eis coloꝛ credat᷑ deeſſe. Ma⸗
gnitudo earum eſt vt anſerum. Uox ita dul
cis ⁊ pia vt excitare poſſit in homine deuoti
onem ⁊ gaudium. Si quãdo vero capta fue
rit ⁊ illaqueata gemit:nec ceſſat plangere do
nec reddita fuerit libertati Suꝑ flumina ny

lilibenter habitat:⁊ raro alias reperit᷑. Sũt
⁊ alie aues in eiſdem partibus eodem modo

appellate fuſci coloꝛis ⁊ ſubrutili minoꝛes
q; monedule.Aues autem paradiſi vocant᷑
Pi neſcitur vnde veniant:aut quovadant.
HFion enim coitus earũ videtur:ſed ceri tem
poꝛibo aggregate terras quas inhabitabãt
tranſiture relinquunt:⁊ ſic recedunt. Actoꝛ.
Aurifrigius eſt auis ſic dicta:quaſi aurã fri⸗
giam ſequens.Habet vnuʒ pedemcũ vncis
vnguibo ad pꝛedandum. alterũ vero latuʒ ad
natandũ.Giro multiplici vtitur in aere.nũc
moꝛe ludentis:nũc moꝛe inſidiantis vſq;dũ
pꝛedam in aquis cernens:impetuoſe deſcen
dit. altero pede pꝛedaʒrapiens.altero natan
te rapiente adiuununns.

hacus de quo

Crhhantis. Ex libꝛo de naturis rerũ.
Achantis eſt auis parua:ſed fecun⸗
.da. NHNam dnodenos ſimul facit pul⸗
los.herbaꝝ pabulo reficit:⁊ ob hoc odioſoſ
habet equos q̊ͥs vbi paſcẽti ſibi ſupuenirevi
derit ⁊ herbas diripere:fugit et vindicat ſe
vltione qua poteſt. Eoꝛũ hinnitꝰ ꝓpꝛis voci
bus imitans ac deridẽs.ſolini⸗ li. x. Achan
tis intantũ odit auem egithum:vt non coire
credant ſanguinem eoꝛũ.Actoꝛ. Achantis
iuxta Iſido.ipſa eſt qui apud nos vocat᷑ car
duelis.Dequo etiam dicetur inferius.

—☛
. 5„
–
. .
. „
.

De Mnimalibus

CLCLcipiter. Ex libꝛo de naturis reruʒ.
a Accipitrum quattuoꝛ ſunt genera.
Pꝛimum eſt coꝛpoꝛe magnũ: doma⸗/
biule multum: oculis varijs ꝑlucidis: hilari
vultu:groſſo pede:longis vnguibo:delicioſe

comedens:omnes aues inuadit:nullã timet

Scõðm genus eſt pꝛioꝛe minus:quod alieta
dicere poſſumꝰ. alas habens groſſas ſᷣm qn

titatem ſui coꝛpoꝛis bꝛeues ⁊ vngues groſ⸗
ſos:⁊ oculos magnos ⁊ obſcuros.non cuo

manſueſcit: ⁊ ideo pluribo odioſum. Anno pᷣ⸗
mo domationis parum valet. ſecundo plus.

tertio imitatione aucupat ſatis bene.Lerti⸗
um genus eſt niſus eruee quidem alioꝛũre
ſpectꝰ: ſed tamen velox:cito manſueſcit:⁊ de
licate nutriri vult:⁊ leuiter aucupat.Quar⸗
tum gen eſt frogellus: quem muſcetum dici
mus:multo quidem minoꝛ ſed coloꝛe conſi⸗
milis. ſicut niſus accipitri conſimilis eſt in
diſpoſitione habitus ⁊ coloꝛe. Hec auis ci⸗
to manſueſcit ⁊ delicate enutriri vult: ac leui
ter aucupat:velox ad volatum. Phiſiologꝰ.
Accipiter auem quã ei ſoꝛs contra noctẽ of
fert:⁊ tota nocte ſub pedibus tenet. Sed il⸗
lam veniente ſole ⁊ famelicus auolare pmit⸗
tit. Et etiam ſieandem alias obuiam venien
tem bhabuerit: non ꝑſequitur. A ccipiter colo
rem oculoꝛum mutat ⁊ roſtrum. Panis eum
necat m Auguſtinum. Ariſtoteles. Accipi
cer in altiſſimis montanis nidificat ⁊ come/
dit auium coꝛda quas capit.Cõgrediens cũ
aue que dicitur kokie cõuincitur. Jpᷣa tamẽ
pugnam non incipit.
teſtino tm̃ ſicut ⁊ miluus. Vterq; cubat.xx.
diebus. Pulli accipitris pingues ſunt: ⁊ bo
ne carnisvalde. Aultur admiſcetin in contu
cũ zccſvize maſculo.ſplen paruus eſt in aui
bus cali
ba ⁊ miluo. HZD
Hyoperationes
¶ Plinius libꝛo. xxviij. Accipiter in roſaceo
decoctus ad omniũ vitioꝛum in oculis acci
dentium inunctiones putatur efficaciſſimꝰ.
ſimiliter ? fimi eius cum attico melle.
¶ Idem in eodem. Fimus cenchꝛidis accipi
trum generis ex melle oculoꝛum albugines
extenuat: ⁊ oculis claritatem faci.
Ex libꝛo empirices eſ culapij magiſtri Hy
pocratis. Adeps accipitr ſi teratur in oleo
uctio quoq; inde facta caliginem oculoꝝ
tollr.

Fel habet in epate ⁊ in

diventris ſicut in accipitre ⁊ colum

—,—

Frriophilon Ex li.ð na.re. Aeriophi
a lõ q̃ſi amatrix aerꝭ dicta vulgariter
elyon appellata. ẽ auis nobiliſſima
paulo maioꝛ aqla. volatu potẽs ⁊ aglis velo⸗
ciſſima:pẽnas hʒ ſubꝛufas:caudãq; lõgã.vn
gues ac roſtꝝ ⁊ crura maxia.aerꝭ ſerena iha
bitat intm̃ yt vix vnq;vł paꝝ ĩ terra reſideat
aut qͥeſcat.ſuꝑ nubes q̊ʒ freqntiꝰeleuat᷑ ita ꝗ
vigeri ñ pᷣt abhoĩe: cibũq; capit ĩ gere.⁊ hᷣ q̊ʒ
pᷣdãtiũ auiũ moꝛe.Cuiſiſe auis obuiã ĩ gere
tulerit mox ab eo coꝛripit᷑:⁊ ð ſũmo aereĩter
rã deijcit᷑:nec ab hoĩe videri pᷣt qͥ e ab aere
occiſã deiecerit. Hec auis dũ adhuc ĩpullo
=.⁊ necdũ ↄᷣſcit ſe ab hoĩbo capit᷑ ⁊ꝛõeſticat᷑
ad capturã ĩſtruit᷑ Hec auis capꝛiolos ⁊ hin
nulos capit vnguiby laniatõe.Sociali autẽ
duo ⁊ duo volãt:captãq; pꝛedam diuidũt.

.

R —

Tractatus H
Capitulum. vj. animaduerterit ipᷣm enidoyelut dulterinſj

