I¶ Ex libꝛo de naturis rerum. Topazius ille

cuius coloꝛ auro ſimilis eſt. hic magis pᷣcio⸗
ius eſt. Aliud autẽ genus eſt multo lucidius

c coloꝛe magis tenue:ſed deteriꝰ.Hite lapis
inter cetera que facit dicitur etiam iram lu⸗

xuriamq; reſtringere.
ar

Oꝛchois⁊ Theogolitꝰ. Arnoldus.
t Toꝛchois eſt lapis:cuiꝰ coloꝛ eſt fla
uuus in albuz vergens a regione tur⸗
cia dictus in aqua naſcitur.

Hyperationes

æEt eſt virtus eiꝰ viſum ↄſeruare ſaluum.

¶ Etiã a nociuis extrinſe caſibo duʒ eſt ſuꝑ

ipm hilaritatẽ q̊ inducit.i¶ Alb. Turchois

eſt lapis flaui colorꝭ viridi candẽtꝭ.acſic lac
venetrauerit in flauũ coloꝛẽ.⁊ reſultet ꝑ ipᷣm
ad ſuꝑfici. Eſt aut nõ ꝑſpicuꝰ neq; rarus.

De LZapidibus .

¶Dicunt etiã ꝙ; valet cõtra emoptoicã ⁊ lu⸗
paciam paſſionẽ. Hoc autẽ certũ eſt ꝙ ſpecu
lus eſt lapis iſte.⁊ idolũ obiecti coꝛꝑis ſicut
Pealun concauũ viſum repᷣſentat.
¶ Et naſcitur in oꝛnicho.hunc cũ aliqͥs tenet
in manu dextera cõtra ſolẽ radios emittit. 7

¶ Dicũt aũt ꝙ viſum ↄfoꝛtat.a nociuis caſi⸗
bus defendat ſe poꝛtantẽ ¶ Solinꝰ. Tbego
litus eſt lapis oliue nucleo ſitis. Spernitur
cũ videt᷑:ſj vim alioꝝ vincit bonis remedijs.
¶ Solutus quippe bauſtus pulſis calculis:
renum doloꝛem ac veſice leuat.

IWenri
N

–
2

2
*

itulum. xxxiuij.

thia. Sera. libꝛo aggre. ca. tuthia
tCTuthia ex ea ẽ q̃dã q̃ fit ĩ foꝛnacib:

in qbus citrinates ⁊ olliai ⁊ repo⸗

nitur. Sed illius qͥ fit in mineris ſũt tres ſpe

cies. Hã ex ea eſt alba:⁊ ex ea eſtviridis:⁊ ex

ea ẽ citrina imbibita ruboꝛe.⁊ minere tuthie
indie ſunt in littoꝛibo maris ppe regioneʒ in⸗
die.⁊ melioꝛ baꝝ eſt alba.que cum aſpicit᷑ vi⸗
detur ꝙ habeat ſupꝛa ſe ſalem.⁊ poſt ipᷣam eſt
citrina.ſed in viridi eſt aſperitas.et eſt ꝑfoꝛa⸗

ta:⁊ defertur ex maritimis.Et alba eſt ſubti

lioꝛ omniũ ſpecieꝝ tuthie.⁊ viridis eſt groſſi
oꝛ:ſcilicet illa q̃ cũ foꝛaminibo eſt.¶ Dyaſ.ca.
de tuthia. Sunt eius due ſpecies. Una ẽ le⸗
uis alba Alia eſt minus leuis ea. Generatur

qutẽ tuthia quãdo accipit climia ⁊ pulueriʒza

tur ſuꝑ es in ſua citrinitate.⁊ Mooni in ipᷣm
climia vt fiat ctarũ citrinum. Eleuatur ergo

ex climia fumꝰ ⁊ adberet parietibus.⁊ eſt tus
ihia.Et tuthia quidẽ nõ eſt ſolũ ꝓpter tinctu

ram eris:ſed ẽ abſq; hoc ꝙ pᷣt fieri ex climia
abſq; citrinitate eris. Melioꝛ ex eo ᷑m Se
rapioſein eſt: que fit in cypꝛo.Que quãdo ro
ratur aceto emittit odoꝛem eris.cuius coloꝛ
eſt ſimilis coloꝛi reſine.⁊ ſapoꝛ ſimilis ſapoꝛe
luti.Et quando ponitur ſuper pꝛunas aggre
gaãtur partes eius. et fu coloꝛ eius inis

e,

. Tractatus

coloꝛi eris.⁊ qñ tangit᷑ nõ habet aſperitateʒ:

⁊ eſt leuis.Opoꝛtet em ꝙ inueniant᷑ hec oĩa
in ea.aliter aũt nõ eſt bona.¶auat᷑ auteʒ tu⸗
thia in hũc modũ.Accipit᷑ ſicca vel cũ aqua
mixta ⁊ ponitur in pecia lini nõ rara.⁊ ponit
in aquapluuiali.⁊ mouetur petia in aq̃.et qd
eſt de thut ia bona electa ſubtiliꝰ egredit᷑ de

petia in aqᷓ.⁊ id qʒð ẽ in ea ex ſoꝛdeꝰ groſſum

remanet in petia.⁊ poſt hoc dimitte reſidere.
deinde pꝛoijce aquã cũ tuthiaĩ vaſe alio mũ
do.⁊ qd remanet in fundo ex graui oneroſo:
qbijce ⁊ dimitte aquã clarificari.⁊ ꝓijce eam
cũ facilitate.⁊ iteꝝ infunde ſuꝑ tuthiã qquaʒ
aliã ⁊ agita:⁊ fac vt pꝛius.⁊ hoc tãdiuvt nihil
arenoſi remaneat.⁊ aqua ſuꝑſtans remaneat
clara.⁊ cũ hec feceris pꝛoijce aquam et ſicca
thutiam. Et quidã ſuntqͥ diſſoluũt tuthiam
in aqqua donec ſiat ſicut mel.et ponũt eam in
petia/⁊ ſuſpẽditur petia ſuꝑ vas ⁊ colatur ex
enqð poteſt: ⁊ reſtringüt peciam reſtrictione
pauca vt amplius egrediat᷑.⁊ pꝛoijciunt ſuꝑ
ipᷣm aqua multã ⁊ mouerit.⁊ qð natat in ſuꝑ
ficie aque colligũt cum lana.⁊ lud qð natat
eſt pinguedo.poni eam in vaſe nouo mum
do. deinde cũ mouerit reſiduũ motione leui:
⁊ pꝛoijciunt in vas aliud.⁊ qð remanet in ſun

do ex qarenoſo abijciunt.faciunt hec ſepe do⸗

nec nihil arene remaneat. Lauat᷑ aũt tuthia
cum vino ſimiliter. ? ila que lauat᷑ cũvino eſt
plus ſtiptica qᷓ; que lauat᷑ cũ aqua.

Bobpkrationes
Dyaſcoꝛides. Airtꝰ tuthie eſt ſtiptica in⸗
frigidat iua.replet vlcera.carne conglutinat.
deſiccatiua eſt deſiccatione pauca.
Et qui vult aſſare tuibiã:terat eã ↄtritione
foꝛti.⁊ cõſiciat eã cũ aqua ⁊ faciat trociſcos:
⁊ ponat eos ſuꝑ teſtã:et ponat ſuꝑ pꝛunas.et
voluat trociſcos cũ aſſiduatiõe donec deſic
centur ⁊ fiant rubei Et ſcias ꝓ accipit᷑ tu⸗
thia etiã ex auro:argẽto ⁊ plumbo.⁊ illa que
accipitur ex plumbo eſt ſecunda in bonitate
ab illa que fit in cypꝛo.¶ Aliqñ autẽ egemus
tuthia ⁊ nõ poſſumꝰ inuenire.ſed nos ſcimꝰ
medicinas equiualentes in bonitate.⁊ ſimi⸗

les virtuti eius quas volumus hic docere:?
modum earum:⁊ qualiter fnt.
¶ Accipe ex folijs mirti cum folijs ⁊ granis
eius recentiboſicut ſunt.⁊ pone ĩ vaſe terreo
crudo.et cooperi vas coopertoꝛio habente
multa foꝛamina: ⁊ pone in ſoꝛnace figuli. Et
qn decocta fueritterra vaſis ⁊ facta t ſta. au
ler qð eſt in ea:⁊⁊ pone in vaſe alio crudo.⁊ po
ne iteꝝ in foꝛnace ſicut pꝛiꝰ⁊ ſine coqui.⁊ ex/
rnahe q eſt in eo:⁊ laus cinerẽ il ſicut laua

„*

„
1

tur tuthia ⁊ vtere.¶ Fit autẽ hbocidem exrſo
lijs ⁊ ſummitatibo oliuarũ eadẽ diſciplina:et
maxime ſilueſtriũ.¶ Et fit ex citonijs poſtq;
mnciduntur ꝑ fruſta:⁊ abijciunt᷑ ſemina.et ex
galla ⁊ ex moꝛicelſi albis immaturis ⁊ deſic
catis in ſole.⁊ ex ſummitatibo arboꝛis grani
viridis:⁊ ex floꝛibo vitis agreſtis.⁊ ex ſũmi⸗

tatibus arboꝛis maſticis.¶ Et quidam acei O

piunt folia arboꝛis ficus:⁊ deſiccant in ſole:
7 faciunt vt diximꝰ.i¶ Uirtus tuthie ablute J
eſt ſicca ⁊ plus deſiccatiua omni medicina.⁊
ingreditur in ſieff cum qͥbocurantur egritudni
nes oculoꝛũ.i¶ Et eſt vna de melioꝛibꝛmedi RR

cinis cũ qbus curamus vlcera que fiunt in

ano ⁊ virga ⁊ pectine.⁊ deſiccat humiditates

⁊ ingreditunicas eius.

que veniunt ad oculum:⁊ ꝓhibet eas venire

ulum. xxxu.

Arach⁊ venix. Iſidorꝰ. Va
nrgch ſiue ſanguis dꝛacõis ẽ
Vy Fm Ariſtotelẽ lapiſ. Scom
meldicos ſuccus herberube
ts coloꝛis:vt apparet ſupe⸗
. rius in pmo tractatu de ber
bis capitulo.ccccxxij.de ðꝗð5.

BPypoerationes
¶ Virtus eius eſt contra quẽlibet fluxũ:ae A
hecipue ſanguinis.⁊ ex eo atq; argentoviuo

cus q eſt colorꝭ ſubalbidi. hic vatet melãco

lia. ¶Köõtra vitiũ ſplenis? epat. Et paſſionẽę E
cardiacã.? ad oẽs fantaſticas viſiones.

— . ₰ *.

——,,ͤ — —— — —

☛
2*

Capitulum. cxxxvj.
FEſgętana ⁊ Vnio. Iſi. VUegẽtana ita
vy lica Senna ẽab vegẽtanis repertani⸗
gra facie albio intermicãtib notis.
Dperationes
¶ Ex li denare. Anio lapis ẽ ĩ inſula capue
ſic dictꝰ:qꝛvᷣtuteꝛ nobilitate ẽ vnicꝰ.hic tate

ↄtinuitatꝭ ẽ ꝙ nulla ĩ eo ptʒ venaꝝ vel ſqua /
mandiuiſio.ſz planꝰẽ ad modũ glaciei Ha

turalr tũ aꝑit ſe ↄ roꝛẽ celi ipᷣmq; in ſe recipit:

12tinet tãto tꝑe qᷓnto muli fetũ geſtat ĩ vre
ro ſuo.i Et tũc tãdẽ illũ roꝛẽ ꝑ tatã moꝛãĩla

. pidẽ iã ↄuerſuʒ. emittit q̃ſifetũ ſuũ aluũq;ʒ ite
rũ recludit ꝙ nullũ in eo ptz diuiſiõis veſtigi
um. Alteriꝰ vo nũqᷓ; pdicto aꝑiet modo. In
mane qdẽ ẽ deſuꝑ mare: ibiq; recipit celi roꝛẽ
deinde ad fundũ mar deſcẽdit.ibiq; receptũ
⁊ in ſeroꝛẽ illũ ↄuertit ĩ lapidẽ.¶ Ex lapida⸗

oꝛnatũ laudat᷑ candida foꝛma.Cũ deceat ve⸗
ſtes deceat cũ nil minꝰ auꝝ. Cõche tꝑiby cer
tis refuant᷑ biãtes. In celuũ patulũ roꝛes hau
nre ſuꝑ nos.Ex qͥbo oꝛbiculi cãdẽtes cõcipi
unt. De matutino fit clarioꝛ vnio roꝛe. Ros
veſptinꝰ fetꝰ ſolet edere fuſcus.Et iuuenes
coche dãt baccos cãdidioꝛeſ. O bſcurat fet⸗
conchaꝝ grãdioꝛ etas. Quãto roꝛãtꝭ fueri
plus aeris hauſtũ.Lanto maioꝛe gignit cõ
ceptio baccam. Altra ſemuncẽ ſed creſcere
nulla putat᷑.ꝙ; ſi celſa micent tomitru cduerſa

rio. Tollit᷑ e cõchis ſpẽs memoꝛãda mariniſ
Vnio dict; ob hoc ꝙ ab yno tollit vnꝰ. Ne⸗
dũ duovel plures nũqᷓ ſi il inueniunt᷑.Cuiꝰ ad

De Lapidibus .

ne clauſe. Dic intercepta conceptiod eparit
hauſtu. Et fit aboꝛtiuũ ꝙ ceperit inde creari
Inſignes baccas pꝛedã maris india gignit.

Bignit ⁊ inſignes antiqua bꝛitania baccas.

==

=

—

——

2
=

Fſice⁊ Molaris. Auicẽna.Lapis
y veſice eſt q in veſica generat᷑. Dicit
idem libꝛo.ij.in ꝓpꝛio ca. ixerũt qͥ/
dam qꝙ lapis veſice ſumptꝰ frangit lapidẽ re⸗
mun ⁊ veſice. Sed Galienꝰdixit:q; nihil ho
rum eſt. Item Auicenna.Lapis molaris oĩ
bus eſt notꝰ.⁊ eſt ſtipticus:quare medicꝰvta
tur ad illa que indigent ſtipticitate ꝛc.

pituſum crrruj.

— ———— .- —

NWNNW

BWWW ☛R

choꝛuſca. Conche diffi giut ſubita foꝛmici⸗ 1

. Tractatus
Capitulum. xxxuti,j.

Iride eris. AUel eris erugo latie.gre
v ce ageris erugo.arabice ʒiniar vel he⸗
as erugo. Oyaſcoꝛides caplo geris
erugo.Alia eſt ſaricia.alia granata apud au

rifoſſoꝛes. alia vermiculoſa appell
militudineʒ foꝛme eius.alia cofeſt

5 1*

foſſibilis. Fit autem raſicia hoc modo. Su
me vas cuiſios equale cum cetero coꝛpoꝛe..
⁊ adiecto aceto acerrimo immittas ſquamã

pꝛepurgatã eris cipꝛi⁊ ſuſpende vaſe ne ace⸗

to tangat᷑⁊ ſic muni.ne in aliq̊ loco ſpiramẽæ

admittat:⁊ poſt decẽ dies aperias:⁊ rade qð
adheret lapidi.et qð radit᷑ habeto ꝓ erugine
eris.Eſt ⁊ alia ↄfectio q̃ ſic fi. Hitte acetuʒz
foꝛtiſſimũ in vas eneum:⁊ cooperi alio vaſe
eneo:ſed meliꝰ eſt vt ↄcauũvas ſit ad minus
equale.⁊ ſic muni vt ſupꝛa:⁊ poſt dies decem

rade vas ipᷣm ⁊ collige eruginẽ q̃ in vaſe fue,⸗

rit.Et eſt tertia ↄfectio q̃ in hũc modum fit.
Fac laminã eneã:⁊ in vaſe vbi acerũ eſt mit⸗

te.ita ꝙ acetũ nõ tangat:⁊ muni vt ſuperiꝰ:?

poſtea collige. I dan etiã poteris cũvinacia
areſcere ceperit. ſubmittẽs laminasvinacie:
⁊poſt dies decẽ colligẽs.Fit etiã ⁊ de lima⸗
tura eraminis ſic.mittit᷑ acetũ ⁊ agitat᷑ deci⸗
es in die in vaſe ſinul miſſa limatura.⁊ ſicex
pꝛimit᷑ ⁊ colligit. Dicitur etiã ꝙ; naſcit᷑ in me⸗

tallis. Unum autẽ genꝰe ſt cipꝛiace eruginis

quod ſuꝑ eramen inuenitur. Aliud qð in ſpe

luncis diſtillare dicitun quod ſuꝑ eramen eſt
parum eſt ſed bonum.quod diſtillat albũ eſt

⁊ nigrum.¶ Adulteratur etiãplurimis admi
xtis:ſcʒ punice aut marmoꝛe tunſo:aut cal⸗

canto.ſed citiꝰ hoc agnoſci poteſt.tacto hu

moꝛe duobo digitis cũ fricatur.⁊ ſi marmoꝛ
album aut punicẽ habuerit:nõ ſe ſoluet.ſi ve

ro calcantum nigreſcit in digitis.Eruginis

vermiculoſe genera ſuntduo. Unum genus
eſt quod foditur. Alterum vero quod confi⸗
citur ſic. Mitte ĩ moꝛtareuʒ eneũ acetum al
bum foꝛtiſſimũ quaſi cotilam dimidiã.⁊ tam

diu tere q;diu inſpiſſetur. Poſtea vero mitte
ſtipterie rotunde.ʒ.iiij.ſalis marinioptimi.et

ſalis nitri equale pondus.⁊ tere diebo canicu
laribo q;diu inſpiſſetur:⁊ coloꝛeʒ erugims fa

ciat:et ſic vermiculos fac.Et ſi volueris vt
limpidum exeat ⁊ lucidum. Mitte aceti par
tem vnã ⁊ olei veteris partes duas.⁊ omnia
ſupꝛadicta equaliter. Oulti vero accipiunt
eruginem raſiciã:⁊ mixto gummi facit ver⸗
miculos ⁊ vendũt:ſed inutilis eſt. ſte confe

ctiones eruginis virtutẽ habẽt eris vſtiſed
foꝛtioꝛem.O mnibo autẽ melioꝛ eſt illa qᷓ fodi

tur ſecundaque raditur.tertia que confici’ũ.
Bulcaſim ĩ libꝛo qui vocatur ſeruitoꝛ. Sũt
multi qui adulterant ziniar:id eſt viride eris
cum mulctis rebus ſicut cum pumice:et cDum
marmoꝛe piſtatis.Et ſunt quimiſcent cũ cal
canto.Et qui vult cognoſcere ulud quod eſt J
gQↄadulteratum cumpumice vel cum marmoꝛe
magdetaciat manum ſuam in aqua:⁊ ponat ſuun
per ipſum: quia ſtatim diſſoluetur. Et ſunt q
maſticant ex eo cum dentibus.et ſic pꝛecibpii
Unt lapides.Et diſcernitur id quod eſt aduil?
teratum cum vitriolo:ponendo ipſum in las
mina ferrea ſuper ignem. Et ſi continet ali⸗

quid vitrioli:qnando erit combuſtum fietru

beum. Sed illud quod non eſt adulteratum

remanet in ſuo coloꝛe et ſua figura.Et meliꝰ

ex eo in noſtris partibo eſt quod eſt magis vi
ride.foꝛtioꝛis odoꝛis adurens guſtum foꝛtis

operationis.

Dperationes

¶ Ovyaſcoꝛides. Omẽs erugines virtutẽ ha
bent ſtipticã termanticã. Caliginem oculoꝛũ

detergũt.lachꝛymas puocanl.Cicalrices o⸗
culoꝛũ attenuant. Paſcentia vulnera curãt:
ſine tumoꝛe ea conſeruãt.

¶ Melle ⁊ oleo addito et ceracicatrices in⸗
ducendo:vulnera ſoꝛdida ſanãt gutta armo
niaci mixta.⁊ facta ſicut colliriũ fiſtulas cu⸗

rant: durãt cicatrices:mollũt ⁊ gingiuis u·
tridis:⁊ canceratis vtiliſſime adhibent᷑ Pal

pebꝛas attenuãtimelle mixto ⁊ inuncto.

¶ Dixta vero reſina terbentina:ere vſto et
nitro lepꝛoſos curat. Yiſtulas admixto ſale
armoniaco medicatur. Groſſas quoq; ⁊ aſpe
ras palpebꝛas cum melle cunrnras.
¶ Comburitur vero ſic. Mitte in ſartagine
minutas partes eruginis:⁊ pone in carboni
bus igneis q́;diu coloꝛes cineris faciant.et

poſtea cum friguerint vtere. “

Multi vero incacabum crudum mittũt.
⁊ ſic comburunt. l
Bulcaſim in libꝛo qͥ vocatur ſeruitoꝛ.Cõ⸗
buritur ziniar in hũc modũ.Accipe ʒiniar et
pone in patella terrea ſuꝑ ignem? miſce qux-
uſq; videas coloꝛes eiꝰ immutari:quia verti
tur in coloꝛem tuthie:⁊ poſt aufer ab igne et
ſine tepeſcere ⁊ collige ⁊ ſerua ⁊ vere.

¶ Et habeas de ziniar qð generat᷑in minenꝭ

in inſula cypꝛi.qð apparet ſuper aliquos lapi

des eſt parum verum.id quod inuenit᷑ in mi,/

que admiſcetur ei ex lapidibus:

neris eſt maioꝛis quantitatis ⁊ pulchꝛi colos
ris.ſd nõ eſt bonũ ppter nimiam quantitate

Capitulum. cxxxi.

De Lapidibus

1 . D W 5

BESSR
—

14
— *.
—— = — — —

Zrn⸗Kiril xxxvi. Vitri vᷣo bec
v pmo ðꝛ fuiſſe oꝛigo. Phenix ſyriepa
ludem habet q̃ candebea ðꝛ:ex q̃ be
lus amnis naſci credit᷑:qͥnq; miliuʒ paſſuum
ſpacio ĩ mare ꝓfluens iuxcta ptolomaydẽ co⸗

loniã lentus. bic currit ĩ calubꝛis potu. Sed
ceremunij ſacer vado limoſus ꝓpfundus. DHDu

ic nõ niſi repulſo mararenas fatent qꝗ flucti⸗
bus volũtate niteſcũt de tritis ſoꝛdibo.Hũc

ætiã marino credunt᷑ aſtringi moꝛſu nõ pꝛius
neg ingenlaz nõ an uns eſtpaͤſln;
littoꝛis ſpaciũ. Idq; tantũmodo ꝑ multa ſe 00 4 anu
da o haberetur. Et omniũ metalloꝛũ pꝛecia abſtra
Herentur. Reuera ſi vaſa vitrea nõ frãgeren⸗

cula gignẽdo fuit vitro ⁊c.¶ Ex li.de vapoꝛi
bus. Aitrũ aliqñ fit ex plumbo ac terra ſub
cili abſq; cinere filicis ac feni. Plumbuʒ enĩ

₰

aliqñ eſreuanorans: allqi couiſcana. Cinde

admixtum cum terra ſubtili terrepartes il⸗

las cõuiſcat.Et diſſoluit in parte ꝑ actioneʒ
caloꝛis:admixtaq; puluere cum terra ſubti⸗
li. Accipit a terra deſiccationẽ.⁊ cetera Itẽ

yitrũ fit ex cinere herbe ſpinoſe naſcentis in
littoꝛe maris. Dicũt quidã ꝙ ſunt tribulima
rini:ſed falſo.ĩmo vocatur herba vitri.

Dperationes

¶ Serapion li.ag.ca.Cugeg.i.vitrũ.ex eo ẽ

lapidoſum:⁊ ex eo eſt arenoſum.⁊ qñ incen⸗
duntur:⁊ miſcetur cũ eo lapis magnes coa⸗
gulatur coꝛpus ſuum ꝓpter plumbeitatem qᷓ

eſt in eo.i¶ Virtus eiꝰ eſt calidũ in pᷣmo gra⸗

du.ſiccum in tertio.Et ingreditur in multis
cohol:⁊ aufertfurfures capitꝭ:⁊ lemfict ca⸗

pillos ⁊ barbam.¶ Et quãdo teritin et bibit

cũ vino albo ⁊ ſubtili frãgit lapidem inveſi/
ca.i¶ Et idẽ auctoꝛitate Aben meſuay eſt ca.
⁊ ſic.⁊ eſt bonũ pulmoniꝛ caſui capilloꝛũ.et
vitri ſunt plures coloꝛes.nam ex eo eſt albo.

foꝛtis atbedinis ſicut criſtallus.⁊ eſt melius

alijs.¶ Et ex eo eſt rubeus ⁊ ẽ citrinũ ⁊ viri⸗
ge et u mni⸗ ðꝛ ꝙ vitrũ eſt lapis ſtultioꝛ a⸗
lijjs lapidibo¶ Et eſt inter lapides ſicut ſtultꝰ

inter homĩes. Nam ipᷣm inclinat᷑ ad omnem
tincturam. Et eſt facilis diſſolutiõis in ignge

a quo extractũ cito petrificat᷑ ꝛ⁊ coagulat᷑.
Iſidoꝛus li.xxix. Uitrũ dictũ eſt:eo ꝙ vi⸗

ſus ꝑſpicuitate trãſſucet.⁊ quodãmodo clau
ſus ptʒ.leuibo aridiſq; ignibo cõcoquit᷑: adie⸗

cto cipꝛo ⁊ nitro.cõtinuiſq; foꝛnacibo vt es li
quetur.⁊ maſſe fiunt poſtea ex maſſis rurſus

fundit᷑ in officinis.⁊ aliud flatu figurat᷑.aliud

toꝛno terit.aliud argẽti modo celat᷑. Tingit᷑
etiã multis modis.ita vt iacinctos et ſaphis

ros virides vincet ⁊ onices:vel aliaꝝ gẽma

rũ coloꝛes.Nec alia ſpeculis aptioꝛ materia

yel picture accomodatioꝛ.ferunt autẽ ꝙ ſub

tyberio ceſare quidã artifex excogitauit vi⸗

tri temperatũ: vt flexibile eſſet ⁊ ductibile.q
düũ admiſſus fuiſſet ad ceſarẽ:poꝛrerit ei fia⸗

lam:quã ille indignatꝰ in pauimẽtũ pꝛoiecit.
Artitfex autẽ ſuſtulit fialã de pauimẽto q̃ cõ
licauerat ſe tanqᷓ; vas eneũ.deinde marcu⸗
um de ſinu ꝓptulit ⁊ fialaʒ coꝛrexit hoc facto
ceſar dixit artifici. NHũquid alius ſcit hãc cõ

dituram vitroꝛum.poſtq; ille inrans negsuit
Ylterum hoc ſcire:iuſſit eum ceſar decollari.

HNedum hoc cognitum fuerit: aurũ pꝛo luto

tur:melioꝛa eſſent qᷓ; aurũ ⁊ argentũ.

¶¶ Philoſophus. Vitrũ ꝑſpicuit ate tranſſu⸗
cet qð in metallis nõ cõtingit.Et quod ĩ eo

clauſum eſt ſiue liquoꝛ ſiue alia res.exterius

patet nec eſt de poꝛoſitate.unc enim ſplen
daoꝛ feriens ſupꝛa vitrum pictum:cum inpo

ris nõ ſit. Pictura inquam veniens ad ocu⸗
lnm:apparet ſᷣm ſimilitudinem picture fene⸗

ſtre per quam ferit. cuius oppoſnum ſepe vi⸗
demus. Fit autem vitrum ex terra ⁊ herbaz
lapide ⁊ plant a. Fit etiam de cinere fene ⁊ fi⸗

licis.etiam quãdoq; ex admixtione plumbi.
albumine etiam oui decocto.
¶ Auicenna. Vitrum eſt inter lapides: ſicu

ſtultus inter homines (ſicut ſuperius dictũ

eſt) declinat enim ad omnem tincturã ⁊ fran

gitur ꝛabſcinditur cum eo:ſcilicet imꝑſona
liter. ¶ Eſt autem calidum in pꝛimo:ſiccum

O

D

Tractatus

in ſecũdo. In ipᷣo eſt ſtipticitas ⁊ ſubtilitas.

abſtergit dentes ⁊ oculũ:⁊ eius albuginẽ de

let. Mundat ⁊ furfures quãdo cũ eo fit ab⸗

lutio. Yacit oꝛiri pilos inunctũ cũ oleo ſam
bucino.aduſtum aũt foꝛtiꝰ eſt:qð ex eo tritũ
eſt ⁊ aduſtum ↄfert valde lapidi veſice ⁊ renũ
vino bibitũ.¶ Conſtãtinus libꝛo graduum.
Vitrum calidum eſt in pmo.ſiccũ in tertio.
In multis collirijs vtile eſt:⁊ cõtfa empeti⸗
ginẽ valet.ledit furfures.capillos ſubtiliat.

pulueriʒatũ ⁊ cũ vino bibitum lapidẽ veſice
frangit. Plateariꝰ. Vitrum frigidum eſt in

peimo.ſiccum in ſecũdo. Inde fit vnguentuʒ

q valet qd ſcabiẽ.valet etiã ad ſerpiginem.

Ded puluis eius cum terebentina vel gũmi

pꝛunoꝛum in aqua ad ignẽ reſoluto cõficiat᷑
⁊ inde pars inungatur. Yit aũt vitrum ex ter
ra.fit eti ex herba.i Ex libꝛo de naturꝭ reꝝ.
Vitrum ſi diligeter teratur ⁊ cum vino riba

no: id eſt foꝛti bibatur. lapides qui ſunt inre⸗
mibo frangit ⁊ eijcit. Puluis vitri deoꝛſum in

ſtipite infra coꝛticeʒ arboꝛis ſuꝑ quã pullifi⸗

cant coꝛuivel coꝛnices iniectus.pꝛohibet ne
vnq; ad exiꝰ pulloꝝ aperiant᷑ oua eoꝛum.

Earo etiam feſtinantius coquenda ſtatim
decoquitur per appoſitionem fruſti cuiuſli-

bet materiei.quod tamen citius fit ſi vitrum
de cinere filicis ſit ac feni. MUN
¶ Raſi in libꝛo de aluminibus. Vitrũ eſt ex
partibo mercurij:⁊ vincens ſupꝛa naturaʒ eſt
frigiditas ⁊ ſiccitas.liquefacit ferrum ⁊ om⸗
nia coꝛpoꝛa.facitq; ea currere infuſione.Si
autem infundis vitrum quemcunq; coloꝛem
pꝛoijcis ſuꝑ ipſum retien.
Alchimiſta. Aitrum eſt inter lapides ſi⸗
cut amens inter homines. Nã recipit omẽs
tincturas.cito in igne ſoluit᷑:et ciro ad lapi⸗

deitatem ſuam reuertit᷑. Mollificat et mun⸗

dificat ⁊ liquefacit omia coꝛpoꝛa. deinde ſub
trahit ſe ab eis ꝑfuſionem.ſicut ſal ꝑ lauatio
nem.deniq; ſal ⁊ vitrum due ſunt res in qui⸗
bus eſt totum ſecretum artis.Nec lapis poſ
ſet fieri ſine eis:pꝛecipue ſine ſalal.
Item ex libꝛo de naturis reꝝ. Aitrum di⸗
citur eſſe de partibus Mercurij. neſcio qua
de cauſa:niſi quia recipit tincturam ⁊ colo⸗
rem:⁊ iᷣm etiam ferrum ſoluit.omniaq; coꝛ⸗
poꝛa diſſoluit⁊ diffluere facit.ſicut autem a⸗
qua de natura frigida igne caleſit.⁊ poſtq; re
frigidat᷑ frigidiſſima fit.ſic ⁊ cinis de qᷣ fit vi⸗

trũ cũ ſiccus ſit:ſi humectat᷑ꝑ liquefactionẽ:
poſtea deſiccatꝰ ſicciſſimꝰ erit.i¶ Pliniꝰ lib.
xxvi. In genere vitri et obſiana numerant᷑
ad ſimillitudinẽ lapidis quẽ obſidiꝰ in ethio⸗

pia inuenit. Eſt aut coloꝛis nigerrimi ⁊ traſ⸗

ficiant.

lucidi aliqñ viſu craſſoꝛe ⁊ in ſpeculis paries

tum ꝓ imagine vmbꝛas reddente.gẽmas ex
eo faciũt multi. Nidimuſq; ⁊ ſolidas imagt

nes diui Auguſti capti craſſitudinis buius
materia.que etiam pꝛo ipſo miraculo obſia⸗
nos quattuoꝛ elephantes in concoꝛdie tem⸗
plo dicauit: ſit ⁊ obſianũ tincture genere ad
eſcaria vaſa cotum rubeus vitrum non trãſ⸗
lucens hematinon appellatum. Actoꝛ.Et ſic
de vitri oꝛigine ⁊ natura ⁊ de operatiõe ipſiꝰ
in alchimia et virtuteĩ medicinis dicta ſuſj

—

Itrtriolum. Sera.li. aggre.cap̃. Zeg.
v aↄaucto. BGalieni. Vidi ĩ mineris tres
vVenas extenſas vnam ſuꝑ aliam per
longum ſpaciũ.⁊ vena inferioꝛ erat ʒeg nigrũ

id eſt vitriolum nigrũ.⁊ vocatmarſaſita.Et

ſecũda que erat ſupꝛa eã eſt colcotarvel calci
tis.⁊ tertiaꝗ que erat ſuperioꝛ eſt zeg viride.2
eſt vitriolũ vel calcantũ.⁊ hec eſt zeg nigrũ.
cõuertit᷑ ⁊ fit colcotar.⁊ colcotar fit ʒegviri⸗
ge:id eſt vitriolũ.Eſt aliud vitriolũ rubrũ.ꝛ
omẽs tres ſpecies diuerſificant᷑ adinuicẽ in
ſubtilitate ⁊ groſſitudine.quoniã groſſius ex
eo eſt ʒeg nigrum. ⁊ ſubtiliꝰ eſt zeg virige. col
cotar eſt mediũ inter hec duo.Et virtꝰ iſtoꝝ
omnium eſt aduſtiua comburens carnem.ꝛ
faciens eſcaram duraʒ.⁊ eſt ſtiptica.⁊ vitrio
lum virideꝛ? colcotar diſſoluitur neq; lique⸗
fit: quia coagulat io eius eſt petrificata foꝛtj.
Zeg vero viride eſt maturatiuũ a caloꝛe ſuo
naturali maturat ione amplioꝛi qᷓ; colcotar.

— — 0—¶— —— — — — —

d d

hh ——

— — – — ——

1

X

De Lapidibus .

dem auctoꝛitate Dyaſcoꝛidiſ. Zeg aliud
eſt babylonicum ⁊ aliud cipꝛenſe.⁊ babyloni

cum melius eſt durum:quod cum frangit᷑ ha

bet interius maculas albas.
¶ Et virtus eius eſt ſicut virtus calcitis:et
comburit᷑ ſicut ipᷣm.Et cypꝛenſe habet colo
rem aureum verius coloꝛem eris frangibile
venenoſum:ſicut alumen:interiꝰ habens ma
culas ſplendidas ſimiles ſtellis.
Et melius ex eo eſt recens:mundum:fran
gibile. Illud autem quod defertur ex baby⸗
lonia eſt melius et foꝛtius in omnibus q; cy⸗
pꝛenſe pꝛeterqᷓ; in medicinis oculoꝛuʒ. NHam
in hoc eſt debilius cypꝛenſe.et habet virtutẽ
Berapion auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Vi⸗

triolum eſt calcantum.habet virtutem ſtipti

cam conſtrictiuam aduſtiuam.⁊ quando ſu⸗
mitur ex eo in potu.ʒ.i.cum ydromelle:expel
lit lumbꝛicos ⁊ aſcarides.
¶ Et quãdo ſumitur in potu aufert nocumẽ⸗
tum fungoꝛum:faciens euomere.et ponit᷑ ex
eis puluerem in naribus:⁊ cõſtringit ſangui
nem fluentem abeis.
¶Et quãdo ponitur ex eo innaribus diſtilla
to in aqua mundificat capʒot.
Et puluis eiuns mundificatvlcera que ſunt
in naribus ⁊ in auribus.⁊ ſedat doloꝛes au⸗
ris:⁊ occidit vermes in eis.
¶ Paulus capitulo devitriglo Calidum eſt
⁊ ſiccum in quarto. Bulcaſim in libꝛo qui di
citur ſeruitoꝛ tranſſato a ſimone de ianua.
¶ Yoꝛma combuſtionis eſt hec. Accipe cal⸗
cantum et pone ſuper teſtam nouam:⁊ teſtaʒ
pone ſuper pꝛunas ⁊ vꝛe.Et fit quantitas cõ
buſtionis eius ſi fuerit calcantum non mul⸗
te humiditatis quando non apparebũt am⸗
ulle.
et erit deſiccatum deſiccatione foꝛti.et ſi
fuerit amplioꝛis humiditatis opoꝛtet ꝙ di⸗
mittatur ſuper pꝛunas quouſq; mutetur co⸗
loꝛ eius. .
¶ Et quando mutabitur coloꝛ eius intra ſe:
2 vertetur ad ſimilitudinem mogre:opoꝛtet
ꝙ auferas ab igne ⁊ purges.⁊ ſunt qui ponũt
ſuper pꝛunas et exufſlant deſuper donec des⸗
clinant ad citrinitatem. Aut ponũt ſuper te⸗
ſtam et ponunt ſuper pꝛunas.⁊ miſcẽt donec
mutatur coloꝛ eius.

Capitulum. cxlj.

Ries. Iſido.yris apud arabiãa na
fſcit᷑ in mari rubꝛo coloꝛis criſtalli
SA niſſexangulata:⁊icta ex argumen
tfto yris. Haʒ ſub tecro ꝑcuſſa ſole
ſpecies ⁊ coloꝛes celeſtꝭ arcus in ꝓximo pa⸗
rietes imitat᷑. Pliniꝰ.Optima vris eſtq̊ ma⸗
ximos facit arcus:ſimilimoſq; celeſtibb.

E

—
—

1

2

Imemellaʒzuri. Iſidoꝛus. Zi⸗
memellaʒur i:eſt lapis cuiꝰ cele
5. ſtis coloꝛ eſt flauus cum coꝛpu
ſculis aureis.inde fit ⁊ noſtrũ.

. Dperationeg

¶ VUirtus eius eſt contra melancoliam paſſi
onem:⁊ contra quartanam.
Et ſincopim ex vapoꝛibus melancolicis:

reer

HKHHHEISEEIISS1IIIIHIITE,

2 —— —.— — —

R MO

—

Capitulum. xltiſj.
Zzaga. Seropion libꝛo aggregato⸗
3 ris ca. Hageralaʒaa.i.iʒaa:⁊ ẽ lapis
ggqgui defertur ex iamen ⁊ ex terris ſy⸗
ri.⁊ melioꝛ eſt ille qui defertur ex iamen.

HPHobpkrationes.

Ereſ lapis in quo ſunt coloꝛes multi di⸗
uerſi:vt albedo ⁊ nigredo ⁊ alij.⁊ nũq eſt co
loꝛis ſinceir.
¶ Et non eſt viſum hominibus de iamẽ nec
deregionibus eoꝛum ꝙ aliquis poꝛtauerit
ſecum:aut ponat in domo ſua bunc lapidem
quin viderit in ſomnijs mirabilia.
Et cum hoc facit poꝛtantem ſe eſſe litigio
ſum inter homines.

¶ Et quando ſuſpenditur ſuper infantes aus

get bauas eoꝛum:⁊ ſi fiat vas intus ad come
dendum vel bibendum.quicunq; comederit
vel biberit in eo nonpoteſt doꝛmire.
¶ Et quando pulueriʒatur ⁊ aſpergitur iacin

ctus cum puluere ipſius melioꝛat coloꝛẽ eiꝰ

multum.

¶ Et eſt lapis qͥ eſt durioꝛ inter oẽs lapides.

Trattatus

Tapituſum. erſitlſſ.

Iggnites. Iſidoꝛus. Zignites eſt la⸗

3 pis vitrei coloꝛis. qui collo geſtatꝰ

nem ac mentis alienat ionem depellit.⁊ ſi a 4
incendimniqnio fenetin: lomm eine exrin
guitur. Hoc idem ait enax in lapidario ſuo.

Et hec delapidibns pꝛecioſis
ad pꝛeſens dicta ſufficiant.

5*

7

R
D

R

E

.

*

5

W

S

R

N

— S R D N
d

R
D

B
—

D

2
. 2 S
2 5=

— —
2

,

m.

rrr
m
—

1
W
m

De Brinis

Boniam me⸗
dicus eſt artifex ſenſitiuꝰ
vt ꝑ ſigna inegritudinum

cauſas deueniat:opus eſt

vt maxime aduertat in me
dicãdo ad pᷣncipalia ſigno
rũ genera.q̃ q̃ttuoꝛ a medi

cis appellare cõſueuerũt:vt colligit᷑ in ſumma

Galieni in tegni.Quoꝝ pᷣmũ ſumit᷑ a tumoꝛi
bus. Secundũ a doloꝛibo.Tertiũ ab opera⸗
tionibo.Quartũ a ſuꝑfluitatib. Nerum quia

ſignaſumpta a ſuꝑ fluitatibo obijciunt᷑ magis

ſenſibo nr̃is:magiſq; ſenſitiua dicunt᷑. Et cum

inter oĩa vꝛina obtineat pncipatũ:decreuitrac

tare de vꝛinis:exdictis autoꝝ medicoꝝ totis
viribo ↄgregare.Nõ vt aliqͥd noui me factuꝝ
exiſtimem. Sed vt amoꝛẽ dñoꝝ ſcolariũ:quo⸗
rum filius ſum geram voluntati. Indigent em
ſubtilicogniuonecirca vꝛinarũ ſpecies. Cum
maxime(vt referũt)decipiunt᷑ in partibus eoꝝ
Tria em̃ cum melius potero adducã.Pꝛimo
regulas quaſdam:q̃s habet medicus tanq; ꝓ
ſuppoſitio ne anteq; aliq̃d iudiciũ faciat de vꝛi
nis. Scðdo regulas ſumptas acoloꝛibo. Ter
cio regulas ſumptas a ↄtentis.i¶ Quantum
ergo ad pmũ dimiſſo qͥd noĩs vꝛine.qð tangit

ab Egidio carmine.pᷣmo deſcendam ad pnci⸗/

pale.ꝗ Pꝛimo notãdũ ꝙ ab vꝛina varia ſ umũ
tur ſigna. Pꝛimo a coloꝛe. Secundo a ſuba.
Tertio a ↄtentis:que varias diſpoſitiones ha
bent iudicare.Coloꝛ em̃ arguit ſuꝑ cõplexionẽ

ſcʒ calidi ⁊ frigidi.cum caulet᷑ a qᷓticatibʒacti⸗

uis.ſcʒ a caliditate ⁊ frigiditne. Subſtantia
vo ſignificat ſupꝛa humoꝛes cũ cauſet᷑ a q̃lita⸗
tibo paſſiuis.ſcʒ humiditate ⁊ ſiceitate.licet per
accidens poſſit coloꝛ cauſari apaſſiuis.vt exꝑ⸗
mirxtione rei humide:⁊ ſanguinis cũ vꝛina.Cõ
tentũ autẽ ſuꝑ diſpoſitionẽ membꝛoꝝ.Exquo
ſequit᷑ immediate ſolutio ad dubitationẽ eoꝝ
qͥ dicũt ꝙ vꝛina nõ arguit niſi ſuꝑ diſpoſitionẽ
nutritiuoꝝ:als interioꝝ.qð eſt falſum.vt patet
ex dictis. Nam excontento poteſt cognoſcere
medicus ſuꝑ diſpoſitioneʒ caliditatis. Juxta
illud. Granula reumatice. Secimdo ſuꝑ ſto
macho: vt colligitur ab Auicenna ſecũda ter⸗
cij de ſignis ſumptis ab vꝛnaſuper aptam ſto⸗
macho ⁊ alijs diſpoſitiõibo.vt melius clarebit
inferius. Quibus ſtantibo ponunt᷑ ſex regule
¶ Pꝛima regula ſumpta ab Auicenna ſecũda
pmi.Et ab yſaac. Pꝛimo:anteq; medicus de
vꝛinis aduertat:ſeu iudiciũ faciat de vꝛina:de⸗
betfacere poni eam in vaſe vitreo dyaphano:
rotundo: habente foꝛmã veſice.quale dieĩ eſſe

vꝛinale.vt melioꝛ ſiat ſequeſtratio ↄtentoꝛum.

Tale em̃ vas eſt ppoꝛtionatuʒs:ſiue ſimili loco
naturali vꝛine.vt colligit᷑ ab yſaac ſertio ð vꝛi
nis. Coꝛrelariũ. Ignari medici ſũt qͥ exiſtimãt
poſie iudicare de vꝛina ↄtenta in cyatho:et in
alijs vaſis ſimilibo.Cũ nõ poſſint cognoſcere
ſimilitudinẽ: vnitatẽ ⁊ diuulſiões hypoſtaſis.
Equalitatẽ ⁊ inequalitatẽ eiuſdem.cum talis
ſitus impediat cõpletã ſequeſtratiõeʒ. ¶ Scda
regula ſunipta ab vſaac pmo de vꝛinis.Et ab
Auiceñ.ſcða pᷣmi.UArina ſtans in vaſe pᷣdicto
nõ debet aſpici in aereradioſo:neq; in aere ob⸗
ſcuro nimis.ſʒ ĩ loco apto oppoſito aeri radio⸗
ſo. Pꝛobat᷑ ᷣmo. Quia radij veniẽtes ad vas
impediũt ꝑiectã viſionẽ cum ſint cauſa diſgre
gatiõis ſpirituũ deſeruientiũ potẽtie viſiue. Et
ſic nõ poteris hẽe iudiciũ de ↄtentis paruulis
in fundo exiſtentibo. Item ex radijs penetran
tibo in vꝛinali variat᷑ ſitus ⁊ locꝰ ↄtentoꝝ q̃ cõ⸗
tẽta aliqũ ſunt nimis ſubtilia ⁊ leuia.aliqñ ni⸗
mis terreſtria. ꝙ aliqũ ſunt in ꝑte media.ali⸗
qñ in ꝑte inferioꝛi.vt infra patebit de ↄtentis.
Scða ꝑs regle pʒ.Hã ſi aſpiceret in loco ob⸗
ſcuro neq; poſſit haberi iudiciũ ſolidũ ⁊ firmũ
decoloꝛe pfectũ.neq; de ↄtento: neq; de ſuba.
&̊ vera.Tertia ꝑs pʒ.quiaanſpiciẽdo pſam in
aere oppoſito aeri radioſo nõ ſeqt deceptio: ſʒ
põt baberiiudiciũ de coloꝛe ſuba ⁊ ↄtentis.Et
iſta eſt cauſa qᷓre pꝛacticantes applicant veſtez
ſub vꝛinali:⁊ maxĩe qm̃ ſiẽ de rõne albedinis
eſt digregare viſum ⁊ ſpiritus. Ita de rõne ni⸗
gredinis ⁊ fuſcedinis eſt ↄgregare.⁊ ſic meli
aſpiciunt᷑ ꝑtes mixte ſupᷣe vꝛine.Coꝛrelarium.
Medicus aſpiciens vꝛinam debet poſt pᷣmã
aſpectionẽ mouere ipᷣaʒ paulatim vt meliꝰ diſ⸗
cernant᷑ cõtenta. Coꝛrela rium ſcᷣm.Decipiũ
tur medici volẽtes habere iudiciũ bo nũ de vꝛi
na videntes a lõge.Hõ em̃ pñt hꝛe iudiciũ bo
num:neq; de coloꝛe ⁊ cõ et ſuba.ꝓpter diſtan⸗
tiã em̃ diſgregant᷑ ſpiritus.et iſti tales vt pluri
mũ male iudicant.Et dato ꝙ aliquale iudiciuʒ
poſſet de coloꝛe haberi.nõ tñ poteſt ſic haberi
deↄtentis. Quibo medicus melius diſcernit
diſpoſitionẽ lapſus. Patʒ coꝛre ex vᷣbis Aui.
ſcða pmi. Quanto em̃ tibi plus appꝛoximes:
tanto ſpiſſitudo augetur.⁊ q̃nto plus elongas:
tanto claritas augmentat᷑. Coꝛre.iij. Errant
medici aſpicientes vꝛinã ad lumen candele ꝓ⸗
pter p̃dicta. ¶¶ Tertia regula ſumpta ab Aui.
ſcðᷣa pmi. Medicus volens certũ iudiciũ hꝛe
debet colligi eam facere in mane celebꝛata di/
geſtione. Zalis em̃ arguit ſuꝑdiſpoſitonẽ lap
ſus:tum rõnecoloꝛis.tum ſube.tum ↄtentoꝛũ
qꝙqᷓntovꝛina lõgioꝛi tꝑe ſeruat᷑ ab intra tanto
maioꝛi actione caloꝛis fit maioꝛ ſeq̃ſtratio par
tiũ:⁊ maioꝛ depuratio.Et ſic veriſicat᷑ dictum
ga i

. Trractatus

Auiceñ.ſcdᷣa pmi.Et fit pᷣma vꝛina q̃ in mane
colligit᷑. Coꝛre.pmũ. Ignari ſũt illi:qͥ vt docto
res videant᷑ alijs volũt hꝛe vꝛinã de hoꝛa in ho
rã.cũ in nulla tali medicꝰ poſſit hꝛe cõpletũ iu

liciũ.Coꝛre.ij. Ignariſũt uliexq̊ in tam paruo

he nõ ſit poſſibile fieriſeq̃ſtrationẽ debitã ⁊ de
putatã. Et h̊ nõ hʒ in doloꝛe renali a retentiõe
lapidũ. Et vbi retentio vꝛine eſt difficilis. Et ẽ
cauſa plurimoꝝ nocumẽtoꝝ. In q; caſu medi⸗
cus debet bꝛe vnã vꝛinã q̃tiens voluerit mictã
vt cognoſcat materiã an purget᷑ ꝑ vias vꝛine:
⁊ q̃nca.Et exh̊ verificat᷑ dictũ pꝛacticantiũ:q;
qnto in paſſioniborenum ⁊ veſice vꝛina fuerit
groſſioꝛ ⁊ turbulẽtioꝛ:tanto melioꝛ. Quarta
regla.Anteq; medicꝰ iudiciũ faciet debet eam
immediate aſpicere cuʒ fuerit micta.deinde bñ
coopiat᷑ cum pãno ne alteret᷑ ab aere exterioꝛi.
Poſt hoꝛã iteꝝ aſpiciet:⁊ tunc erit facta depu
ratio ⁊ reſidentia partiũ deqͥbo medicꝰ põt hꝛe
cognitionẽ. Poſt em̃ tale ꝑs debilitat᷑ ⁊ caloꝛꝭ
ſignificatio mutat᷑ coloꝛ variat᷑ ⁊ ypoſta ſis vt
colligitur ab Auiceñ.ij.i.doctrina.iij.ca.i. Et
ſubdit.Egoãt dico ꝙ nec poſt hoꝛã. Pꝛima ãt
ps deducit᷑ ſic. Quia aliq̃ vꝛina mingit᷑ turbi⸗
ga:deindeclareſcit. Aliq̃ clara:deinde turbida
fit. Pꝛima em̃ melioꝛ. Scðda vᷣo ſignificat ab⸗
ſolute expulſiuã vᷣtutẽ foꝛtioꝛeʒ:licet ſcdᷣa cũ in
febꝛe putrida apparet indicet ſalutẽ ꝓpinquam
Kũ in paruo tꝑe tur bida fit poſt eius mictũ:qe
ſignificat ſu brilitatẽ ⁊ facilitatẽ eoꝝ. vtptʒ ab
yſaac.i.febꝛiũ. Aliq̃ vᷣo mingit᷑ turbida et ma⸗
net turbida.⁊ iſta eſt deterioꝛ vt plurimũ.ſigni
fi cat em̃ vt plurimũ coꝛruptionẽ ⁊ ebullitionẽ
bũoꝝ.vt pʒ ꝑ Bal.Et de criſi.Et notanter di
cit vplurimũ: qꝛ in paſſionerenuʒ ⁊ ylios ſen
inteſtinoꝝ nõ ſcat h̊ ſʒ mag purgare materiã
ꝑ vias vꝛine.Coꝛ. pmũ.De vꝛina a lõge dela
ta medicꝰ pᷣt hꝛe iudiciũ eſtimatiuũ tm̃:⁊ non
ſcientifficũ.vt patebit inferiꝰ. Alteratem̃ pmo
ex aere.ſcðo ex ꝑte longitudinis tꝑis.tertio ex
motu.Et notanter ðꝛ eſtimatiuũ iudiciũ ⁊ nõ
cõpletũ.qꝛ exiſta tali medicus põtcognoſcere
multa.vt declara bit᷑ infra.q̃re.⁊c̃. Coꝛre.ij.vt
ðꝛ de pᷣdicta pariſoꝛmiter eſt dicendũ de vꝛina
reducta ad ignẽ vel aquã calidã.qꝛ nõ põt hẽe
ꝑfectã cognitioneʒ:exq̃ reſoluãt᷑ ptes ſubtiles.
Etiã eo ꝙ vanat᷑ coloꝛ⁊ ſuba.i¶ Quita regla.
Anteq; medicꝰiudiciũ faciat de vꝛina dʒ cõſi⸗
derare etatẽegrotãtis.aliter nõ ẽ poſſibiie ᷣm
hie firmũ iudiciũ de vꝛina. Nã alia dʒ eſſe vꝛi⸗
na in fantis nat̃aliter.alia pueri.alia iuuenis.
alia ſenis.alia decrepiti.vt ptʒ ꝑ Autc.ij.i.ca.
ix. Vrina infant dʒ eſſe alba lactea. Patet.qꝛ
ſuꝑfluitates vꝛine ꝓpoꝛtionant᷑ nutrimeto.Cũ
gut puer nutriat᷑ lacte:ſeqͥ ꝙ vꝛina debet eſſe

alba ⁊ lactea. Arine pueroꝝ debẽteſſe ſpiſſio

res ⁊ nõ ita albe. Patet.qꝛ calidũ naturaleſuf
ſocat᷑ ab humido multo. In iuuene dʒ eſſe ci⸗
trina⁊ ſubtilis.⁊ ſicut de ratõne flegmatis eſt
groſſare ⁊ dealbare:ita de rõne caliditat eſt in
tingere ⁊ ſubtiliare.Cũ ergo in iuuẽtute caloꝛ
ſit foꝛtioꝛ ⁊ magis igneꝰ:ſeqͥr̃ vꝛinã debere ap⸗
parere ſubtilẽ ⁊ citrinã. Itẽ qꝛ iuuentꝰ aſſimi⸗
lat igni:ergo ſeqͥt᷑ vꝛinã eſſe talem. In ſene aũt
Vine debenteſſe albe⁊ ſubtiles.qꝛ diminutꝰẽ
caloꝛ naturalis:⁊ ſuffocat᷑ a multis ſuꝑfluita⸗
tibo rõne indigeſtiõis.ad quaꝝ multiplicatõezʒ

ſequit᷑ opilatio: ⁊ ita ſubulitas. Et in decrepito
erunt vꝛine magis tenues ⁊ magis albe rõne

dicta.Ex qboſequit᷑. Ignota etate medicꝰ non
poteſt hꝛe iudiciũ firmũ ⁊ noticiã certam. De⸗
claratur exemplariter. Ponam q medico offe
ratur vꝛina iuuenis alba⁊ ſpiſſa qᷓ ſit talis me⸗
diante lapſu ſtomachi ad frigiditatẽ nõ dubiũ

eſt:qꝛ non habita etate medicꝰ iudicabit illam
vꝛinã eſſe pueri:⁊ naturalem talem.Et ita iſte

non ha bebit iudiciũ de lapſo ſtomachi. Ergo
