⁊ fit inde emplaſtrũ:delet qð apparet in cute
ex clauis ⁊ vlceribo fraudulẽtis.ſ.cancro.
¶ Quãdo fit ex eis emplaſtꝝ cũ opopanaco
conuen it podagre.⁊ qñ ponitur ſuꝑ vngues
eradicat eos.et melioꝛes ex eis ſunt hemmes
ſine granis.⁊ poſt eas ſunt pingues ſubtilis

coꝛticis ⁊ parin grani.

1 —

frci
ſin

r

—

4— 4
4 . . . „2
. — »„ —
. . * — ——
„ QA. 5„ 4

Capitulumm. cctccf.

iVy UVaverſa. Bartho.i li.de ꝓpꝛietatib⸗
reyxꝝ. Uuaverſa a humeo mes ðꝛ.⁊ eſt

Dicta qſi hũida: eo ꝙ intriſecꝰ horꝭ ẽ plena.

Vñ diẽ Iſi.li.xvij.Ex tribo ãt cõponit᷑ vua:

ſcʒ ex follicul:glaceaꝛ arillis.ſolliculi dicunt᷑
vyinacia:in qͥbo glacea ↄtinet᷑.Et ẽ glace ſuc⸗

cus ſiue hũoꝛ pinguis ipſiꝰ vue. Itẽ ſũt verti

perationes

Gal vi.ſim.far.ca.vuauerſa inq̃t. Uuauer

ſa ſunt indigeſtibilia.ſuba eius eſt groſſater⸗
rea: put ⁊ gnſtu declarat᷑qꝛ ſapoꝛ eiꝰ eſt acer⸗
bus vel ponticus.¶ Virtꝰ eius fri.in.i.ſic.in
ij.⁊ ſtipticat ⁊ cõſtringit.⁊ conuenit oĩ fiuxui cu⸗ uocat. 2,
mnmnorimelle datꝰ ſingulare pᷣſidiũ eſt. Et mutn/

ventris iuuamento magnno.

Capitulum. cccetiñn.
AMbilicꝰ? vener vel cymbala rialati
v ne.grece colitidon. Dyaſ.Colitidon
i eſt vmbilicꝰ venen eſt herba: folia
hʒ ſicut acinct abulũ obꝛotũda⁊ alta:⁊ laten
ter cõcaua.⁊ haſtã bꝛeuẽ in q̃ eſt ſemẽ poſitũ
Rsadirx eſi ei obꝛotunda vt oliua.Eſt alia co
litidon que folia hꝭ pinguia ⁊ latioꝛa ⁊ ſpiſa
icut bugellgs.folia qͥ ſunt circa radicẽ ſũt ſi-

Radix eſt illimaioꝛ pꝛedicte.

öBal vij ſt Dn

tis.ſ.hũide:frigide:⁊ cniuſdã obtniſe.ſtiptici
tatꝭ amare.vnde infrigidat? repcutit? abſter
it a. colitidon herba ẽ oib⸗
nota.cuiꝰ natura ex hũido frigido ⁊ paꝝ ca⸗

git ⁊ dyafoꝛat. li.ca.colitidon h

lido refrigeratoꝛia.¶ Oyvaſco. AUirt? pme ſpe
ciei eſt ꝙ ſuccꝰ radic eiꝰ⁊ folioꝝ punctꝰ:aut

fomẽto adhibitus tumoꝛẽ nature ſpargit.

¶ Ignem ſacrũ extinguit:et ꝑmones curat.
Scrofis impoſitꝰ eas ſpargit. Stom achi
eſtuationẽ tollit. Radix comeſta cũ folijſ cal

tenuem. cuius flos ⁊ ſemenſimiles ypericon

erationes

far. ca. Eolitidon. mixte? tu

cut oculus picta. guſtuſtiptica baſtaʒ habet

culos frãgit. Arinã puocat.¶ Hydropicis T

macho cãm habetibo vtiliſſima eſt. ¶ Catha

h i

plaſmata tunſa ⁊ impoſita vulnera qᷓ ſunt cũ
ruboꝛe ⁊ roſulas ſanat.ſuccꝰ eiꝰ iniectꝰ adve
retri exicc ationec quã greci fimoſimvocann)
valet. ¶ Galie. Lolitidon curat sgmones =

„

heriſipilatos.⁊ heriſipilas fleg.et maxie ſto.
ardẽetis vtilis.⁊ ſufficieter epiplaſmata. cre⸗
dita aut ſũt folia cradice comeſta lapides
fragere ⁊ vꝛinas monere.¶ Pli. Hectuũſa ⁊ i⸗
poſita yulnera curat ⁊ reloluit q ſũt cũ rubo⸗
re.i roſulas ſanat.Cunſa ⁊ ſtomacho ĩpoſi⸗

ta ardoꝛe t inflimatione ſedat. Radix vo
vero dicüt

eins potata lapides fragit. Grec vero di
E leniter ſit humida frigida ⁊ ſtiptic.

itulum.ccccciij.
nMnguia caballina. Sciẽdũ ꝙ vngu⸗
y la caballina duplic gener; eſt.yvnum
Aqd]ticũ. aliud terrenũ. Aq̃ticũ ẽ nenu
far vel nymphea aqtica.vel cacabovenerj. vł
papauer paluſtre.vl alga paluſtrꝭ:hñs floꝛes
albos. ſiẽ appet ĩ ca.cccix.ſuꝑi de H. Terre
na WocasvhGule cobanine gre. 2 ara. vo/
cat᷑ phatanũ vl farfugiuʒ.naſcit᷑ iuxta fluniũ.

Caap-

4

„. .

2ferẽs credit.ſiqͥs ſumes ſo.ſicca. vel radici
ſuppeunas ſumigãs iſpiret ↄſurgentẽ fumũ.
ioꝛe creditvniuerſa ꝗpalq q in toꝛace viridia

– — * „* —
. * 1 „ r4.
„. . . „

.α

.
4
.

—
O

caballina vel nenufar terrenum vel farſana.

4

vero folia ⁊ floꝛes.flegmonẽ patientia mem/
bꝛa cũ difficultate digeſtionis exteriꝰ catha⸗
plaſmata iunãt ꝓpter amiſſione aqſe hũiditas
tis:cuiꝰ diavirida ⁊ tenera. Dec qdẽ magis?:
illa vᷣo minꝰ participãt.ſicca vᷣo folia lilij as
crioꝛis ſũt ᷣtutꝭ:vt cõpetãt flegmonẽ patien
tihy. ¶ Aui. li. ij. ea. de nenufare terreno: inqᷣt
elle fri.1 bu. copl

exionis in i. graan.

„“

*

8

Capitulum. cccttiiif.
Rtiica maioꝛ. Pandecta. ca. ccelxv.
vy Huuiure vel varikflatũ vel ſarichara
Frece inguidalis ac califex. latie bo%⅞

vꝛtica. Der a.li. aggre. auc. Dyaſ. ca. huie.

Sunt eiꝰ due ſpecies. Una ean ẽ aſpioꝛ ꝛni
grioꝛ. hñs ſo.latioꝛa.⁊ hʒ ſemen ſimile ſemini
canabis: niſi ꝙ eſt minꝰ ee. Alia vo hʒ mino
rg folia.⁊ nõ habet ſolia aſpera ſicut pᷣma.de
qua in ſequenti ca. dicet.Et eſt ca.⁊ ſic.in.iij.
gradu.merito quidẽ igi vr alimento nullus

. Per UI ytar ſine eo ꝙ, maxima capiat᷑ fame. WMtilis
Hgł vi.ſimfar.ca,de tuſſilagme,? ẽvngula

autẽ eſt vt medicina ſubductiua ventris.

Pperattones
¶ Galie. ub. de cibis ca. de vꝛtica. Et idẽ.vi.
ſim. far. e odem ca. Acaliſex ſiue vꝛtica maioꝛ
Huiꝰ ber be tam ſructus q; ſolia il maxiĩe
cdmittant adop medicine. Dyaio:ctice eſt

*

7. .

De Herbis

5 tis vtpuſtulas ⁊ parotidas ſanet. Ha⸗
ber aũt ⁊ ventoſitatis aliqͥd.quapꝛopter im⸗
perus libidinis excitat:⁊ maxime qñ cũ ſa⸗
pa bibitur ſemen eiꝰ.ꝙ autẽ nõ vehementer
calefacit:ſit ſatis ſubtilium partium: ſit edu⸗
cens groſſoꝝ humoꝝ ⁊ viſcoſoꝝ qui in toꝛa⸗

ce ꝛ⁊ pulmone. Teſtat ꝛ in hoc ꝙ patiunt peri
cule coꝛꝑis quas ↄtingit. Illa vero ventoſi⸗/

ras quas participare dicit:naſcit᷑ dũ ipſa di⸗
geritur. HNon eni eſt actu ventoſa ſed poten⸗
ria. ventrẽ laxat moderate.et hoc ſolũmodo
q; mũdificat ⁊ cõmouet.nõ eo ꝙ purget.

Ovaſco. Cathaplaſmatibo impoſita copo
ris fricatiõe atq; miboꝛe:doloꝛẽ atq; pꝛuritũ
facit.deniq; recoꝛpoꝛatiue vᷣtutis ſunt maioꝛ
videlicet ⁊ minoꝛ. Sit limoſis atq; ſimilibo

dariciebi.medet᷑ etiã eis qui ab a ĩalibo vene
natis fuerũt vexati.¶ Itẽ cocta atq; cõtrita
emollit ventrẽ. Semen aũt eiꝰ ventrem mo⸗
net. Folia ⁊ ſemẽ dyafoꝛetica ſunt ⁊ leptome
ris abundãter ſine calefactiõe nimia.ſanant

ſtigmata ⁊ cyraculas ⁊ ragades.et ex coꝛace
⁊ pulmone educit humoꝛes pingues et gluti⸗

noſos. habet aũt aliqͥd in ſeventoſitat ꝭ.ad lu

xuriã pmouenda 2

2„*½

me quãdo cum ſapa bibitur.

Acalifex calefactoꝛia eſt: que potata cũ vi⸗
no regium moꝛbũ emendat.ſi emen ei in anti

dotis miſſum colericis pꝛodelt
¶Itẽ tritũ cũ melle ⁊ in modũ electuarij da⸗
tũ:tuſũm vetcerẽ ⁊ in frigoꝛe cõceptã emẽdat.
ex caloꝛe ſuos oẽs tumoꝛes diſſoluit.
¶Sera. aucto. Galieni. Uirtꝰ ei eſt qᷓ reſol
nit reſolut iõe multa.et eſt cũ hoc eiꝰ virtꝰ in⸗
flatiua.⁊ ꝓpter hanc cauſam mouet coitum:
2 delet exituras:⁊ apoſtemata que fiũt ꝑ au⸗
res.⁊ facit exiccari hũoꝛes viſcoſos apecto⸗
re ⁊ pulmone qñn bibit᷑⁊ cur tylcera coꝛroſi⸗

excitandã libidinẽ. maxis⸗

melle ⁊ comedit᷑⁊ cõuenit aſmati qne non ſi⸗
nit hoĩem iacere:? lerreſtexpellit ſupflui
tates a pectoꝛe.¶ Et decoctio folioꝛũ eiꝰ qn
coquitur cũ pauco myrrhe puocat mẽſtrua.

ventrem ⁊ ꝓuocant vꝛinã.⁊ quãdo folia ipſa
coquunt᷑ cum oꝛdeo expellunt ſuꝑfluitates a

cis eius: cumt apoſtemata vnllue.

¶ Et idem auctoꝛitate Raſis.Oleum vꝛtice

eſt magis laxatiuum qᷓ; oleum cartami:ſcili⸗

cet quãdo tu comparas virtutem laxatiuam

vꝛtice virtute lax atiue cartaii.
¶ Et idem aucto. Aben meſuay. Mouet coi
tumquando comeditur cum cepis ⁊ vitellis
ouoꝛum.⁊ quãdo teritur ſemen eius et ponit
ſuper cancrum conuenit. ”ü

¶ Et de ꝓpꝛietate eiꝰẽ ꝙ laxat flegmaviſcoſũ.
⁊ qñ excoꝛiat᷑ femẽ vꝛtice ⁊ terit:⁊ miſcet᷑ cum
melle ⁊ ſumit᷑:laxat cũ foꝛtitudine.et opoꝛtet
tñ ꝙ non tangat linguã ⁊ caput merine aduʒ⸗
rat ea.i¶Et doſis eiꝰ a.xx. gnis vſq; ad.xxx.
¶ Et idẽ auc. Iſaac. Soluit ventrẽ viſcoſuʒ
⁊ ꝓuocat vꝛinã.⁊ cõuenit doloꝛi renũ:⁊ iuuat
coitũ.⁊ maxime ſi comedat᷑ cũ cepis ⁊ vitel⸗
lis ouoꝝ.⁊ qn bibitur cum ſemie canabi: cõ
uenit ſpleni ⁊ doloꝛi lateris.

ua: tom̃e cui cõuenit exiccatio.Et qñ bibi QNN

delemine eius cũ rob excitat appetituʒ coz
tInS. ? ſoluit ventrẽ ſolutione temperata. p:ꝛ ozs

pterea quia abſtergit ? coõmouet.

ꝶt ſolia ambarũ ſpecierũ quãdo terunt lul
ſale ⁊ fu emplaſtrũ curat moꝛlum canis et vx·
ccra fraudulenta 2 caænoſa:? vlcera ſoꝛdida:.
⁊toꝛtiones neruoꝝ ⁊ exituras.? apoſtemata
que fiunt poſt ain es.E fit cum eis cerotum

cCLaum cera ad duriciem ſplenis.

- * 4

q Et qñ terunt᷑ ex folijs eius 1 ponunt inna⸗

»

rid:abicindũt fiuxũ ſangui
eis⁊ cõficit᷑ cũ myrrha:⁊

.

cat mẽſtrua. ¶ Et ponunt᷑ folia ei? inꝑ matri,

cem egrelſam: ⁊ eã reuocat imus.·⁊ ſemen e29
Iß bibit eli rob excitat appetitũ coit: Ta b,
rit oꝛiſicium matricis. eruz coſicſtim eaum

nis. 2 q terit erx H
fir inde naſcale puo

2

Tractatus

Capitulum. ccrean. (ollagis Articger ea vocata? tactus J
: Capitulum.ccct u. Mallartt ger eni ambo oino ignee
RKFricaminoz. Dyaſcoꝛides. Artica nature vnde ? tactu purit⁊ pꝛuriginẽ facit.

yvy Altera maioꝛ: altera minoꝛ De maio Dacer. Dic im vꝛticã qui grec acalife di R
n in pᷣcedẽticapitulo dictũ. Minoꝛ Feru ida nõ mogice vis illi dicit eſſe. (cic.
vero que? vſualis eſt ⁊ ſimplex cũ tenni ſemi Andenec immerito nome ſumpſiſſe videt.
ne:ac ſolijs nimis aſperis.¶ Auicenna. Co⸗ Tacta ꝙ exurat:digitos vꝛtica tenentes.
loꝛ ſeminis eius eſt ſimilis ſeminis poꝛri: ſed Hec ſolet vctericos:cũ vino ſumpta mgre⸗
tamen eſt minus ⁊ ſubtiliꝰ.⁊? nõ eſt in eiꝰ lon⸗ Allius ſemen colicis cum melle medetur.
gitudine. ?⁊ moꝛdicat qð eiobuiat. ita q; etiaʒ Et tuſſim veterem curat ſi ſepe bibatu.
inteſtina. Artica ⁊ ſemen eiꝰ ſunt ca. in pꝛinci Frigus pulmonis pellit ventriſq; tumo.

pio tertij gadug ſic.in. ijſed ſemẽ eſt mno —
ris ſiccitatis q; ipa. Eſt attractiua: vlcerati⸗ JN

ua: reſolutiua cuim virtute aduſtiua. Et ſunt

quidam qui dicunt calefactionẽ eius nõ eſſe

foꝛrem.? in ipa quidem eſt virtus aperitiug,. /
? in ipo eſt abſterſio fotis.
¶ Auict᷑. Emplaſtrũ eiꝰ cũ raffmo diſtũpir
dubelet. 2 conenit duri .⸗ Et lemen ei e
uenit caneo in emplaſtro.ꝛ ſimiliter ei? cinis

Emplaſtrũ eiꝰ cũ raſ upit
tduricieb. Et ſemen eiꝰ cõ

ci ſale cõnenit vlceribo que accidũt in moꝛſu
rcanis ⁊ vlceribe malignis ⁊ canero.
Emplaſtrum ex eo cum ſale cõuenit toꝛſio
ni neruoꝛum. Et ſolia eius contrita abſcin⸗
dunt fiuxu ſanguinis ex narib. Et ſemen ei?ꝰ

coõuenit ſtricture nariũ.et aperit opilationes
colloatoꝛij foꝛtiter ex ſemine eius facti em⸗
plaſtrum fit dentiũ eradicatio faciliis.
¶Et ex eo ęmplaſtniʒ cõuenit apoſtematib
que ſiunt poſt aures.? eſt abſterſiuũ qũ bibi
inr cũ aqua oꝛdei.: mundificat pectus.
Er cum decoquuntun ſolig eins in aqug oꝛ
gei educunt hufnoꝛes groſſos qui ſunt in pe
ctoꝛe.eius ſemen eſt foꝛtius:et ipᷣi remouet
aſma ⁊ frigidam pleureſim. ”M
¶ Excirat coitum pᷣcipuę ſemen eius cum vi

no. Et aperit oꝛificium matr

matricis: qusdo mg 0. ä
i recſpit ſperma. 2 ſimiliter ſi comedat c, C nirnn rerretts
et uir duado ſuppomitci mor Capitulum. c αn.
puocat inenſtrua ? operit mamicc ? ſimiliter v Lpicũ. Iſi. Vlpi

ii bibatur decoctio eius cũ myn ba.
Ei ſolia eiꝰ recetia requcũt matrice exeun⸗ nouẽbeivlpicũ ſicut ⁊ alliũ ſerit terra:maxie·
tẽ lo co emplaſtripo ſita. 7 ſoluedo educit fles alba ſoſſa ⁊ ſubacta ſine ſtercoꝛe. Bulcos in ⸗
gina: hũoꝛe crudu ſu abſterſiõe cũ vintute geris facies ⁊ i locꝭ altioꝛibſemia pones.qt
lolutiua qjſit in ipa.iᷓ Et oleñ vꝛrice minoꝛia tuoꝛ digitꝭ ſeparatas:nec altiꝰ p: rct

plus ſoluit fegma qᷓ; oleũ cartam. Et deco⸗ larirequẽter debẽt: q plureſcũt. Si capitas

ctio ſolioꝝ ei/ ci obſiracis lenit ventrt. tim facerevoluer 2
Et ſi vis vt ipa ſacili ſoluar accipe medual ticula:ſicq; ſuccus reuertet ad ſpicios.·
ice eũ cũ vino ⁊ bibe eã.2 opoꝛtet vt poſt eiꝰ 222 eratione 6 ⸗
hauſtũ bibatur gliauid ex oleo ro. ne adurat ꝗ Iſidoꝛus. Alpicum cũ vino tritum calcu⸗

heur bibentis. Et quando fiunt ex ipie col los aiunt pdeſſe potui datũ. Ilius ſemen ci

iiriaci melle: ſupponunt z ſoluunt. vino menſtrua pꝛouocat ſiue purgagat.

4
*
R

PY allij odoꝛẽ hʒ. Qal.li.xi. In menne

. . ..
. „ — 3
.5 —— .
7 . . .. .
. 4 „ . D -

ſenecta ⁊ cum alimẽto ſequũtur abundare ni
mio. ¶ Idem li. xviij. Ulmi ⁊ populi ſeranrtur

Capitulum. cccccvij.

y mus latine. ara. arnabũ. grece pe⸗

tela vł pꝛoſelee ſiue pteloe.Paulꝰca.

de vlmo. Ulmo ẽ arboꝛ oĩb nota.cuiꝰ folia

ſtpticaſunt. Hperationes

¶Galł viij.ſim. far. ca. Pꝛolee fm traſſationeʒ

grecã Pꝛolee:id eſt vlmus folijs ↄſolidamꝰ
qñqʒ recens vulnꝰ cõtuſis ꝙ ſtiptica ſimul ⁊

abſterſiua virtꝰ ↄſeruat᷑ in eis.Coꝛtex vᷣo eiꝰ

aghuc magis eſt ſubgamarꝰ ⁊ ſtipticus.

¶ Uñ ⁊ lepã ſanat cũ aceto.Et dum viridis
exiſtit ⁊ recens ſi ſuꝑligata inuoluat vlcerib⸗
cõſolidare eapoterit. ¶ Et radices eiꝰ etiam
eiuſdẽ virtut ſunt:⁊ cũ eius decoctiõe fomẽ

¶ Paulus. Jpa bullita in aq curãt excoꝛigti
onẽ capitꝭ ſi inde lauet᷑. Radix eiꝰeſt ſtiptica

oglutinatiua ⁊ ↄſolidatiua nimis.¶Iſi.

mus nomẽ accepit:co vliginoſis ⁊ hũidis
locis meliꝰ pficit.NHã in mõtanis? aſpis mi
Pli.i xvij. Almoꝝ vmbꝛa lem
eſt enutriẽs qcunq; occupat. Jnvlmo inſeri
moꝛꝝ iubet religio fulguꝝ. Nbilia vina ĩ ar

nus leta ẽ.

buſtis gignunt pmoq; oim vim ppter nimi

adie quo Yauonius ceꝑit flare. ſiue a die.vi.
ydus febꝛuarij.ſiue ante pꝛimã ſ olſticij eſtina
lis diẽ alia parte folia vlmi celum reſpiciunt:

qquã ſperauerũt pꝛidie.⁊ eſt cõfecti ſideris ſi⸗

⁊ rami vim habent ſpiſſandi ⁊ vulnera cõtras⸗

hendi. Coꝛtex vtiq; interio.

Eſir ſiue quſir ara. grece Egilos v

v egilopa. Sera.li. aggre. ca. quſir: id

eEeliſt alk aleya ſiue aquileva. ? eſt herba
cuius folia ſunt ſimilia foli

ſunt latioꝛa ⁊ mollioꝛa.et in ſũmitate calami

tant om̃es fracturas poꝛoſitatione egentes. ei? eſt ſemẽ nigrũ trib vel qttuoꝛ tunicis ve/

ſtitum aquibꝰ exeũt ariſte ſimiles capillis in

ſubtilitate. ¶ Pliniꝰ. Aquileya herba eſt que
creſcit in ſeget ibus cũ tenui calamo habenti
in ſummitate tegminibus ambitum ex qui⸗
bus ariſte ſimiles capillis extaont.

erattoneees

Balie. Airt⸗ ei eſt reſoluit apatat ofert
fiſtulis q iũt inxta oculũ q egilope vocankł.

ponitun ſemẽ intelligit. Uires enim leuiter 2

am frondẽ excipit. Ulmis detr abi ſi ucc? in? MHaioꝛ virt? eſt in ſemie. qre qñ ſimpliciter
utilis ſupꝛa terrã vſq; ad medullã foꝛacꝭ. In

„„
4

mixta congrue fſacit.

—
,7 R
7

R WN, .

Capitulum.cccccix.
SBSnea. Pandectaca. lxxi. Aynech
v ſinue aluſne arabice.grece bꝛionvl bꝛi

.
„
„7„
v.

uurunm vel licena.latine vᷣo vſneevel mu

ſcus arboꝝ. Vſnee vel bꝛion quoddã oꝛitur

in arboꝛibo ſicut lanugo.⁊ quoddaʒ eſt vſnee

vel bꝛion maris ⁊ eſt lanugo que oꝛitur ſupꝛa

petras maris.¶ Sera.li.aggre.ca.Aynech.
Aynech: id eſt muſcus quercus.ꝛ eſt res que
reꝑit᷑ naſcens ſuꝑ arboꝛẽ ſerbin ⁊ nuq ⁊ glan
diũ ⁊ ſuꝑ lapides.⁊ meliꝰ ex eo eſt qð reꝑit᷑ ſu

per ſerbin montanũ.⁊ poſt illud qð reꝑit᷑ ſuꝑ

arboꝛẽ nucis.⁊ meliꝰ hoꝝ eſt qdð ẽ mag odo

riferũ ⁊ albidioꝛis colorꝭ.⁊ peius eſt ex eo qd
eſt ad nigredinẽ tẽdens.ſapoꝛ eiꝰ eſt ſtipticꝰ

cemperate.Et virtꝰ eius eſt q̃ non eſt frigida

frigiditate foꝛtiſed ꝓpe repiditatẽ.⁊ virtꝰ eiꝰ
alia eſt que reſoluit ⁊ mollificat.⁊ pꝛope illud

qd reꝑit ſupᷣ arboꝛẽ ſerbin.i¶ G ał vi.ſim.far.
ca. Bꝛiüũ vel bꝛion marinũ cõpoſitũ eſt ex ter
reſtri gquoſa ſimul ſuba vtriſq; frigidis.ſti⸗
pticat ei comeſtũ.⁊ quotqt calida ſunt catha
plaſmatũ manitfeſte infrigidat ⁊ adiuuat.Et

Trattatus

eff caciterrelaxantes: et ad omnes tumotes
valet, ¶ Sera. Mollit duricies. ⁊ ideo ad e⸗
gilopas farina eius cathaplaſmatibus com

eſt aliud bꝛion vel bꝛiũ qð a qbuſdã vocatur
ſpelticũ.reꝑitur quidẽ in quercubet pinis et
lenkis.habet aũt ſtipticã virtutẽ nõ vehemẽę
tem neq; eni ſufficieter frigida eſt.ſed qdämo
do medijs appꝛopinquat.q̃re ⁊ dyafoꝛeticã ꝰ.
maollificatiuã poſſidet vim maxĩe qð in cedri
nis lignis inuenit.¶ Dyaſco. ca. de licena d
ſuꝑ petrã marinã naſcit᷑:bꝛion eſt.¶ Aui.li ij.
ca.vſnee. VUſnee ſunt coꝛtices ſubtiles circũu⸗
uolute ſuꝑ arboꝛẽ ferentẽ glandes ⁊ pinũ ve
nucẽ.⁊ habet odoꝛẽ bonũ que ex ea bona eſt:
eſt alba.⁊ nigra eſt mala. In ipᷣa ẽ frigiditas
pauca ad debilitatẽ declinans.et ſtipticitas
equalis.Et extimauerũt qͥdam ꝙ eſt ca.in.i.

—

gradu.ſic.in.ij.¶ Inqͥt alcauſi.eſt frigida ves

hemẽtis ſiccitatis. Inſunt ei virtꝰ ſtipticaaz
reſolutio ſimul ⁊ lenificatio pᷣcipue q̃ eſt deb

mo. ⁊ eius ſtipticitas eſtequalis.

Dperationes
¶ Sera. auct. Dyaſ.Aynech eſt muſcꝰ quer⸗
cus.⁊ ↄfert doloꝛibo matricꝭ.⁊ qñq; coquit᷑et

ſedent mulieres in decoctione eius.

¶ Etofert multũ qñ admiſcet᷑ in ſumigatõib
⁊ vnguẽtis q̃ fiũt ad reſoluẽdã laſſitudinn.
I¶ Et ingreditur in ↄfectione oleide ben.⁊ in
alijs vnguẽtis pꝓpter ſtipticitatẽ q̃ eſt ineo.
Et infundit᷑ in vino diebo aliq̃t.⁊ illudvinũ
facit doꝛmire doꝛmitione foꝛti.⁊ qũ infundit
in vino ſtiptico:cõfert ſtomacho ⁊ curat ex.
cuſſionẽ ventris:⁊ aromatiʒat ſtomachũ.et
abſcindit vomitũ.i¶ Dyaſ.Licena eſt muſcꝰ
maris.que cathaplaſmata adbibita:fiuxum
ſanguinis abſtinet.tumoꝛẽ cõpeſcit. Zernas
emendat.vctericis opilatmelle addito aſpꝛe

dinẽ oꝛis ⁊ lingue diſienit.reumatiſmũ com/

peſcit.quia ſtiptice eſt virtutis ⁊ ſiccãtis.

141

¶ Almanſoꝛ tract.iij.ca.vſnee.Vſnee vel mu

ſcus quercus paꝝ exiſtit ca.qð e vomitũ ab⸗

ſtinendo ſtomachũ efficit rigidũ.

¶ Auicẽ. AUſnee aromaticũ eſt. aperit opila⸗

tiões⁊ ſtringit carnes molliticatas.⁊ linitur
ſuꝑ apoſtemata ca.⁊ ſedat ea.⁊ reſoluit duri
cies ⁊ ſedat apoſtemata carnoſa fluxa cadit
inunctiõibo laſſitudinis.⁊ reſoluit duriciẽ iũ⸗
cturaꝝ.¶Et ſilr eiꝰ decoctio cũ infundi᷑i vi

no facit doꝛmire potantẽ ipᷣm.⁊ abſtergit vi⸗
ſum ⁊ ↄfert tremoꝛi coꝛdis retinet vomitũ et

ↄfoꝛtat ſtomachũ.⁊ remouet inflãmationem

eius.pᷣcipue eius infuſio in vino ſtiptico.

Et ofert doloꝛi epat debilis. Aperit opila
tionẽ matri.⁊ q ſedetur in aqua eiꝰ cõfert

doloꝛi matricis:⁊ puocat menſirug.

¶¶ Et idẽ in de viribo coꝛdis ait: Aiſnee ca.eſt
in pmo gradu.ſic.in.ij.⁊ð babet cõfoꝛtare coꝛ.

ſet

in

—

G

R

A

7
4 . .
„*
„ℳ
Pe
. .
. 7 2
„ .
„
—
——
. — .
— — .
„
—
.
*

4

. 2 —

11 4 ½
“

Capituſum. ccectx.

Inum. Iſido.li.xx. Ainum inde di
„ a celevonin nenint cito le,
plet. hoc alij lieum appeilãt: eo i, amz audacia. Jngen aibo:led t ſi
bentẽ atura ſolnit. rtcbkit.topicoli niens eſt oib⸗ etatibo oĩbo regiõibo:lec tñ ſu
AUinũ ait empedocles aquã putrefactã in li?ꝰ
HWH gnis. Ambꝛo. liij. Hoe poſt diluuiũ vitem
Ranraauepel. dñi pᷣcepto pullulauit:ac
ibit de vino eiꝰ ⁊ obdoꝛmiuit.de⸗ aüt pᷣſci
uit ꝙ vinu ſobrie potatũ ſanitatẽ daret: bꝛu⸗/
dentiã augeret. Immodice vᷣo ſumptũ ad vi⸗
tia cauſas daret. creaturã dedit: ſed abũdan
tiã hũano reſeruauit arbitrio. ¶ Ariſto.in li.

de aĩalib· Vinũ ſerpẽtes valde diligũt.⁊ iõ

p ipᷣm venant᷑ cü imbibunk. ¶ Itẽ Iſido. Ui
nu ðꝛ roſeũ:id eſt cũ ruboꝛe. Roſa eni rubet.
Amineum zſi ſine minio: id eſt ſine ruboꝛc.
e gẽme ſimile.i. fului co⸗
loꝛis. Limpidũ vinũ id eſt ꝑſpicuuʒ ab aque

ſpecie dictů q̃ſi limpidũ.limpha enĩ ẽ aqua.

Zurbidũ qſi toꝛbidũ.i terra coõmixtu. qð eſt

fece. Falernum vi ü vocatũ eſt a falerna re⸗

cc.A „vbi optima vinag naſcuntur
gione camponie vbioptima vina ne onon
Honoꝛariñ vinũ qð regib⸗ ꝛpotẽtibo honorꝭ
graoffert. Crudum vini eſt inſuaue qoſerui
potant. Conditum vocat᷑ qð non ſit ſimplex:

ſed comixtione pigmentoꝝ cõpoſitum. Ba/

ſerum vero aregionevnde defert. Gaza ennn

opidum eſtpaleſtine. Infertum vinum dꝛ qd
H Alrario offertur arq libat. Spureum qo ob⸗

ferre nõ licet: aut cui aqua admixta eſt quaſi
ſpurium boc immundũ. Acidum vel qe acu⸗
tum. vel q; aqua mixtum: cuo m hunc ſapoꝛẽ
couertitur Acto: plin etis modis vina

vitiata emendant. ſicut notum eſt plurimis

Vt verbi gratia) ſi foꝛte molleſcens incraſſet.
AIZIgem vinum p media lignoꝝ fragmẽta träfſf
funditur: vt oleagma mollicies ↄf ingat vel
1 —— ſumilia.
HHoperationes
Iſaac in dier particularib li.iij. Uinũ bo⸗
mnü dat nutrin ein coꝛpoꝛi. Sanitatẽ redditt
cuſtodit: ſi accipiat᷑ vt opoꝛtet:⁊ q;tũ natura

ſuſtinere valet . digeſtionẽ ↄtfoꝛtat ſtomachi.
⁊ etiã ſecũdã q̃ eſt in epate.nec vllus inuenit

cibus vel potus adeo naturalis caloꝛis ↄſoꝛ
tatiuus ⁊ augmẽtatiu ſicut vinũ. ppter fami
liaritatis conſoꝛtiũ qð habet cũ natura.
¶ Et q; caloꝛ eiꝰ ſilis eſt natur ali coloꝛi cito⸗

q; cõuertit in naturalẽꝛ mũdiſſi imu ſan gunnẽ

TTur bidũ q ſanguinẽ clariſicat. 2 gditus to

5 e
. R .Kr, 4 5 4
. EEEEn 2
. — è
— — —,☛ V
—
1. 5 .
— . „ — RS S — — -
2— — . — & 6 .⸗
——— — —

tius coꝛꝑpis maximeq; venarũ aperit 72 mun⸗/
dificat. Epatis opilationẽ aperu. Tenebꝛo⸗
ſitatẽ aufert. Yumoſitatẽ triſticie generatind
a coꝛde expellit.totiuſq; coꝛꝑis mẽbꝛa coꝛro

boꝛat.¶ Sed aĩam ipam facit obliuiſcitriſti .

ciã ⁊ anguſtiã.laboꝛẽ ⁊ doloꝛẽ: oarq; ei letici
am ⁊ audaciã. Ingeniũq; ſubtiliat. Igit oue

mat᷑ m ſui qntitatẽ ⁊ bibentꝭ ↄſuetudineʒ ac
nature poſſibilitatẽ. Juuenes eni? viri ma⸗
ioꝛẽ vim anti: atẽ ſuſtinẽt q; mulieres ⁊ ado⸗
leſcẽtuli.¶ Vinũ mũdũ ⁊ purũ ſifueru: cõue
nit vt hyemali tꝑe⁊ frigida regiõe bibat. In
eſtate vo ⁊ calida regiòe vinipaucitas aqu
multũ cõmixti neceſſario ↄgruet. Coꝛꝑa eni
refrigerat ⁊ bumectat ꝓpter aquã cõmixt9ʒ.
VAnde antiqui aſſimilauerũt vinũ tvriacè na
ture:qꝛ virtutẽ habet ↄſeruatiuã natie ꝓfi⸗
cuam.Calefacit enim coꝛpa frigida: intrigi
dat calida:ſicca bumectat: ⁊ hũida extenuat
¶ Haly in li.regalis diſpoſt itiõis au: NMinuzʒ
caloꝛẽ naturalẽ ↄfoꝛtat. Humòꝛes colericos
tẽperat:purgans ꝑ ſi jdoꝛẽ vꝛinã. Mẽbꝛa du⸗/
ra humectat.appet uũ iuuat ⁊ digeſtionñe.
¶ Vent oſit atẽ quoq; ſoluit. Opilat ionez a⸗
perit. melancoliã mitigat. Et hec maxime fa

cit his q temperate cõplexionis ſun.
¶ Pocet autem illi cuius cõplexio ſupabun

dat in caloꝛe.vel qui febꝛem patitur epatꝭ aut
cephaleam.⁊ cuius meriti debiles ſun.
¶ Idem in li. vt ſupꝛa. Dicit autẽ ꝙ ex multi
vini pot atione paſſiões accidũt graues frigi
de:ſicut apoplexia:ſpaſmꝰ: epilentia:emiorg
nei: obſiupefactio ⁊ his ſimilia. Replent ent.

ventriculi cerebꝛi vapoꝛib⸗ vini.⁊ quod ad u

lud de venis aſcendit. vnde caloꝛ naturalis
refrigeraturm bunuſinodi palliões generang

Derntigiies.

traſit gdũ.vetꝰ ã

Capitulumm. etcerx.

glaucus ꝛ⁊ alb ſol herba in medicinis vti
⁊ nõ radices.ca.eſt ⁊ hu.in.iij.gradu.

¶ Raſi in qrta pte Ainũ tẽperate bibitũ nu
trimẽtũ penetrare facit. digeſtionẽ adiuuat.

multeq; bomitatꝭ cã exiſtit in coꝛꝑe:⁊ĩ ſenibꝰ
qᷓ; maxie.¶ Iſido. Vinũ autiqͥ vocabãtvene
nũ.ſz poſtq; inuẽtũ eſt virꝰ letiferi ſucci.hoc
vinũ vocatũ eſtillud venenũ.iſ Vñ ⁊ Hiero
nymèꝰ in li de vᷣginitate dicit: Adoleſcẽtulas
ita debere fugere vinũ vt veneyũ. ne petatis
caloꝛe feruẽti bibãt ⁊ pereãt. Indeẽ q; apnd
vyeteres romanos femie nõ vtebant᷑ vino ni
ſi ſacroꝝ cã certꝭ dieb.¶ Cõſtan. in pãtegni.
Vinũ qddã eſt merũ.q̃ddã de paſſis factuz.
qddã mellitu.qddã dactilicũ.qddã oꝛdeaceũ
vel frumætinũ.i ceruiſia.¶ Merũvtiliter ca.

eſtꝛ ſic. Nouiter qͥde e toꝛculari tractũi pᷣmũ

—

Accea vel herba.clauellata lati
nNne. grece toꝛqueta. ara. mareſo⸗
. lon Rlaten Paucen eſt herba ſi⸗
milis lauendule.et in ſũmitate
floꝛes quoꝛũ coloꝛ eſt citrinus.

¶ Idẽ Pla. Herba ipᷣa tunſa ⁊ cathaplaſmna

tibo adhibita.ↄfert ad pꝛuritũꝛ ſcabiẽ.¶ Her
ba ipᷣa decocta cũ vino odoꝛifero bibita.cõ⸗
fert heriſipiloſis:⁊ ad oẽm vlcerationeʒ ſiue
ſcabiẽ. ¶ Iſta herba valet ad lepꝛãreiouen⸗
dã decocta cũ vino ⁊ curat excuſſionẽ ven⸗
tris.¶ Confert etiã multũ mixtũ cum fumo

tit gau⸗ vet at augmẽtar vl minuit natun
ſua er longitudie vel ppinquitate pꝛeloꝝ.

plexio ſuꝑabundat in caloꝛe.

terre eandẽ quantitatẽ. nocet aũt illi cuiꝰ cõ⸗

à3
4 . - .

M Aaanege anacnane arallactedoꝛ⸗

a. li. ag. c. veſcane ipo⸗
lulaca.⁊ ẽ herba oiĩba nota.¶ Gat. vij

ſim. far. ca. de poꝛtulaca. Suba eiꝰ eſt aqſa. -
in ſapoꝛe eiꝰ ẽ ſtipticitas pauca.⁊ virtꝰ eiꝰ eſt
ꝗ infrigidat in.iij.gra.⁊ humeerat in.ij. Dyaſ.
ca.andragne ſiue vt alij poꝛtulaca.⁊ ẽ in oibo
nota.hñs frigidã vᷣtutẽ arq; redarguente.

HPHyperationes

¶ Sera. Poꝛtulaca ↄuẽit bñtibo inflationẽ?
incẽſionẽ: ⁊ cauſonẽ ĩ oꝛiſicio ſtomachi:et in
oib vpocondrijs.⁊ curat ſtupoꝛẽ dentiuʒ:eo

lenit ⁊ aufert aſpitatẽ.¶ Et ide auc. Ruffi
Poꝛtulaca debilitatviſũ ⁊ deſtruit eũ:⁊ infri

rcope rpbiber vomulir gaſert iibrſe;
rvaſco. Poꝛtulaca maſtieata vel comeſta

.

„„,

3

&N

elig

E
ſi

dus.
lion⸗
hi⸗
insf
ſupn

i
lici
wo

ee
cto

De Derbis

dDi·Amoxigaro finoꝛem ſauguinis phibet? vryy ODperati ones S

uch ſeige ſtringit pꝛopꝛie cum maſticata vel co⸗

.

ſne „ meſta dentiumoffenſam ſanngag. E Paulus cap̃ vreos. yreos ca.eſt in. ij. gra
og In andoꝛe ſtomachi poꝛtulaca in aceto co du.ſiccai.iij. Aalet ↄtra duriciem neruoꝝ ex
Nie mweſta mire iuuat tunſa.⁊ cum mollito oꝛdeo flegmatę.Tuſſim placat. Screatũ facilẽ fa⸗
irm mixta: quaſi malagina panno inducta: ꝛſio cit. groſſos humoꝛes pectoꝛis attenuugt.
ladh AE macho impoſita:mire febꝛes tollilit. Kum gceto potatꝰ ſpleneticis ⁊ ſpaſmũ ha B
bbbentibo pꝛodeſt. rigoꝛem fe.⁊ doloꝛẽ vnlue mi
=́ ttigat ⁊ aufert.cũ vino potatũ meſtrua pꝛouo
cat.peſſariũ mde factũ:ſecundinã et fetũ moꝛ
tuum expellit. Stomacho nocet. Cũ aqug
calida bibitũ doloꝛẽ ventris placat.Elixatũ
et piſtatũ vulnera dolentia curat.coctũ eum
AAqua ro.mixtũ vulnera ⁊ puſtulas mundifis
cCaat.et bonam in eis carnem generat.et valet
contra putredinem dentium et gingiuaꝝ.
¶ Plateariꝰ.yreos vel yris ca. et ſic.ſunt in C
ij.gra. Similes qͥdẽ ſunt in folijs ⁊ i effectu.
ſed yris floꝛẽ facit purpureũ.vyreos albũ. Ha
rũ radice medici vtunt᷑.q̃ in fne verꝭ colligit᷑
ac deſiccat᷑et ꝑ duos annos ſeruari poteft.
¶ Itaq; p radice yris põt poni radix yreos. a
⁊ ſiir ecõuerſo. Uirtutẽ hʒ diureticam vnde
Diſſoluit et aperit.i¶ Cõſtan. vreos eſt ca.in E
ij.ſicca in.iij.valet cõtra doloꝛẽ neruoꝝde ſie

gmate. diuturnam tuſſim placat.

)

Ü—ſſſod NRRS .

.
—

Capitulum. tcccrxüff.

l. Reos. Pande. ca. dccv. preos ẽ her
Ncd vy ba ſaciẽs floꝛẽ albũ yt liliũ.⁊ ẽ ĩ fron
niper dibo ſilis i. Diſfer i air in ſoiv.
Nyi, Uñ vᷣſus.yris purpureũ gerit floꝛem:yreos
E o croceũ.ſʒ ſpatula fetida nullũ⸗

S Vñ ule herbe ſũt ſiles ĩ folijs.dꝛñt tñ in floꝛi

Dun. bus.Nã vris hʒ floꝛẽ purpureũ hñtẽ grada⸗
tiones diuerſas in purpureitate.ſiẽ arcꝰ celi.

17 lege capitulũ liliũ ſuꝑiꝰ de l.Et eſt aliꝰcu
ſe R 6s E b. iſte eſt yreos.⁊ ille debilioꝛ ẽ
ſuꝑioꝛi in oĩ re.et melioꝛ ex eis eſt cuiꝰ radix
onet eſt alba rotũda participans de rubedine ᷣm
D Aliqͥd: ⁊ groſſa ⁊ dura ⁊ ſpiſſa.⁊ in q̃ eſt aroma
fan ticitas:ſicut odoꝛ viole ꝓpꝛie.⁊ cuiꝰ ſapoꝛ et
ief acutꝰ: moꝛdicatiuꝰ ꝓpt acrimoniã ipᷣiꝰbbnis M y .
ewehos brenes . ollectve. rmelio ban l
l⸗ te ẽ radix.poſt illã floꝛes.⁊ meliꝰ tempꝰ colle C bitult — .ẽ
ctioms ipᷣius radicũ eſt pꝛincipiũ veris. apitu ui.ciicxIIj.
7 * . 2

Tractatus

Z.fg llrie. Iſido vris liricaa ſy
y milindine yris celeſtis nomẽ acce⸗
Ppilt. ClInd ar cumen alatinis d eo qp
imitetur. Illirica dꝛ.qe in illirico plurima eſt
et violentiſſima. Species eiꝰ folijs gladioli
ſimiliboradice aromaticaodoꝛis boni.

perationees

R

Dacer. yri dat floꝝnomẽ arboꝝipᷣe ſuoꝝ.
Celeſtis ſünites ſunt nempe coloꝛibo yris.
Alliricam dicũt illam:quia plurima naſci.
Fertur in illirico: vis eius ſicca calenſc.
Dicit᷑ atq; gradũ:dant bunc in vtroq; ſcõm.
Maioꝛ vis huius eſt in radicib eiuus.

HBas deſiccandas ꝑ fruſtarotunda ſecatas.

RKSE

Sic vt ſe partes non tangant inſere flo.
Lix Aire torum poteris ſiccaren annl.
Cũ vino ſedant tuiſim: pꝛebentq; ſapoꝛem.

Sä sͦñ 8 ULr2„2 =
. “ ”c ,— . —
1 . 2 „ . . 6 –— 45 . 7. 2 — . 7*

ydeaſm Dyaſcoꝛidẽ ca.ð vydea

.

1 fim traſiationẽ greca. Folia babet ſ-

mllia mrhe q amililongiſunt.

. D 2. 141
*

git. Abiſciedi Dyaſcoꝛides de pdea ka
vna de ſpecieho ei; eſt igea pi p lege capim
vdea. ydea radix: ⁊ guſtantibo quidẽ eſt cra.
emo:ogias ⁊ fluxuũ ventris: necnõ diſſinteri
as ⁊ fluxum muliebꝛẽ quotquottalia ſanans

ndeq; loco ſicco: fac ſuſpendat᷑ in vmbꝛe.

Sera liage

R

anguis fluoꝛẽ ſine quẽlibʒ fluxũ ſtrin

2D

Capitulum. cclctxuj.

ericon vel ſcopa regia latine. Gre

y cceppericũ vel biumi vel atricũ.arabi

cCce Infaricon. Ex ſinonomis. yperi⸗

con ðꝛ herba ſcti Johãnis. Herbacq; pfoꝛa⸗
ta. Qnidã etiã nominant eã coꝛonã regiam.
gre. ca. Infaricon. Sunt qdam
q̃̊ nominãt Roamepitheos ꝓpter ſilitudinem
quã habet ſecũ in odoꝛe reſine pini. Hã pithe

q nominãt
os.iepinus arbuſtũ:eſt quod ydonenm eſt ad

⁊ coloꝛ eiꝰ vergens ad rubedinẽ.⁊ babet flo⸗

rem ſubtilẽ albũ ſimile floꝛi cheyri albo.etſe⸗
men er eſt in coꝛtice longuʒz ? rotundum. Et

ei? remoꝛdentꝭ ſiue redarguẽtꝭ ᷣtun-

accendendũ ignem ſicut ligna.et habet folia

De Herbis

oꝛdei cũ odoꝛe reſine pini. Naſcit locis aſis
2 domeſtic. Et vſus eiꝰ eſt ꝙ adminiſtrat᷑ ſiS
cut eſt. ita ꝙ nõ ſumꝰ cõtenti ſemine ſolo. GHa
lie.viij.ſim.far.ca.vypericũ.Fᷣm tranſſationem
arabicã ypericũ calefacit et ſiccat ſubtilium

partiũ exiſtẽs.Dxaſ.ca.ypericum.Eſt herba

coloꝛe ſubꝛufa folia ſimilia ruce.habens ⁊ flo
rem tenuem floꝛe viole ſimilẽ.⁊ ſemẽ nigrũ in
foꝛma oꝛdei odoꝛis reſine.vires habet acri,/
ter ſtrigẽtes ⁊ mictuales. Paulus ca.de ype

„ .

ricon.ca.eſt ⁊ ſic.in.iij.gradu.

Hyperationes

¶ Galienꝰ. Meſtmua zvꝛinas puocat.O poꝛ
tet aũt totũ ad hoc aſſumere.⁊ nõ ſolũ ſemen
ſed etiã fructũ. Sed cũ folijs applicatũ viri

de fit ad cicatricem ducere põt.omĩa vlcera

queq; aduſtione facta ſunt ignis.ſiccũ vᷣo ſi

appoſueris:ſanabis.⁊ laxa ⁊ putridavlcera.

Dyaſcoꝛides.vpericum vꝛinã potatũ ꝓ
cat ⁊ ventrẽ ſtringit.Itẽ folia et ſuecus eius

.

Quidã vero ⁊ ſciaticis bibere id dant pul⸗

uerizatũ ⁊ ſiccatũ.⁊ qñ fit naſcale cũ eo ꝓuo⸗
cat menſtrua.⁊ qñ bibit᷑ puocat vtinam.
¶ Et ſi bibitur ex ſemine eius cum vino cu⸗
rat quartanam. Et quãdo bibitur eodeʒ mo

do ſexaginta dieba continuis curat ſciaticaã.

Et quando fit emplaſtrum cũ folijs eiꝰ et ſe⸗
mine curat combuſtionem ignis.

„ —— ℳ₰

medetur diſſinterie ⁊ ſanguinis effuſioni.
¶ Ramicem etiam curat. Herba fomẽto im
poſita ⁊ combuſta ſanat. Hec cauda caballi
na dicitur ab aliquibus.⁊ deſiccatiua eſt foꝛ
titer ſine moꝛdicatione.

Ad plagas aũt magnas catbaplaſmatibꝰ
impoſita vtilis eſt:⁊ glutinat neruos inciſoſ.

facit ⁊ ad eos qͥ ſanguinem vomunt.

¶ Et ad fluxum ſanguinis mulierũ et ad diſj
ſintericos ⁊ ad dyarriaʒ:⁊ ad om̃e reumavẽ⸗
tris foꝛtiſſimũ adiutoꝛiũ eſt.ſi ipᷣa berba cum

aqua aut cum vino bibatux.

Succus aũt eius fluxũ ſanguinis dena⸗
ribus.et ventris fluxum cũvino auſtero po;

tui datur.febꝛientibus cum aqua M

¶q Saulus. Arinam pꝛouocat. Epar ⁊ rene
mundificat. femoꝛum doloꝛes curat. Unlne⸗

radeſiccat. venenum ſuperat. Cathaplaſma⸗

tibus celeriter vulnera ſanat.

Capitulum. creccruij.

ia. Pliniꝰ.yſia ẽ apud grecos tra
y dũtq; ipᷣam ⁊ tvyphen cũ ſint de gene
re ad frumẽtũ redire ſipiſte ſerantur

nec ptinus:ſʒ anno tertio. Zea ſemẽ eſt ex q̊
fi alica.granũ eiꝰ in pilalignea tundit.vłla⸗

puo

granis ꝓuenit.

&

pidis duricia nobilius conteritur. excuſſiſq;

inde tunic is:iterũ armamẽtis nudata cõci⸗

ditur medulla. Eſt ʒea que degerat ĩ affrica.
vnde adulterina fit alica cuius ſpice latioꝛes

ac nigre ſunt ⁊ bꝛeui ſtipula.

Hopbprrationes
¶ Iſaac.Ziʒzania naſcunt᷑ inter triticũ ſiccis
coꝛruptiſq; tpibo.vñ vim habẽt acutã ⁊ vene
noſam.⁊ aliqñ menteʒ pturbant ⁊ inebꝛiant.
Mixta ſulphuri vino ⁊ aceto ad impetiginẽ
vel ſerpiginem valent.cocta aũt cum radicꝭ
coꝛtice:vulneribo iam putrefactꝭ appoſita ſa
nant ⁊ mundificant.valent etiã ad apoſtema
ta diſſoluendum. ¶ Hiero. ſup Dattheum.
Inter triticum ⁊ zʒiʒania qð nos loliũ appel⸗
lamus qᷓ;diu herba eſt. necdũ calamus pꝛoue
nit ad ſpicã grandis ſimilitudo ẽ.⁊ in diſcer⸗
nendo aut nulla aut ꝑdifficilis diſtantia.
¶ Auic. Ziʒania ᷣm duas res ab hoĩbo dicit.
Onidã eni ʒiʒaniã vocant granũ ſile frumen
to ex q̃ faciũt panẽ.⁊ dicunt ꝙ ziʒania pluria
eſt. Alij vᷣo rem dã inebꝛiantẽ malã que in
Melioꝛ ẽ illa q̃ eſt leuis pon⸗
deris.non vetus nec frangibilis:ſed viſcoſa
cũ maſticat᷑ declinans ad rubedinẽ.⁊ in ipᷣa ẽ
ponticitas parua.i¶ Pli.lib.xxij. Infelix di⸗
ctum eſt a Virgilio lolium. hoc tñ morinm
Ji i

npoſitum ſanat empetigi⸗
nes: eo celerius quo ſepi mutatũ eſt. Mede
tur ⁊ podagre:ceteriſq; doloꝛib cũ oximelle
Kuratio hec a ceteris differt. aceti ſextario
vno dilui mellis. Z. ij. iuſtum eſt. ira tempe⸗
ratis ſextarijs tribo decocta farina lolij.ſex⸗
tarijs duobovſq; ad craſſitudinẽ calidũq; im

ex aceto coctũ ⁊ imp

poni ipᷣm dolentih membꝛis. Eggem quoq;

Hnarina extrabit oſſa frocta.

7

Ca
y con arabice vlſecacul. Gre. biomon
A tine vᷣo centũ capitavel yringus
Nõ eſt aũt affodillus vt qͥdã dixerũt.ſed vo
cant᷑ due plãte.qrũ vna eſt yringus:vt patʒ ꝑ

—
—
„*»

„ „ 272 .

Ringus. Pande.ca.lxiiij. Aſtaruti⸗

Berapionem ꝓpꝛio capᷣ.Et aliael
herba q̃ ſibi ſat ſimilat᷑. Itẽ Pliniꝰ poſt ſer⸗

monẽ de vringo ex his inqͤt:ſcz vringũ candi

dũ quẽ centũ capita nominant:omẽs effectꝰ
eæoſdem cauſat.⁊ radices incibis grecoꝝ reci
piuntur ſiue crudis ſiue coctis:vt Dvyaſcoꝛi
ges cap̃ᷣ de yringis. Peterea ĩ antidotꝗrio
virili in quodã antidoto qð incipit. Antido⸗
tum quod ſacit epilenticis recipiant᷑ ⁊ centũ
capiua ⁊ affodilli:quare nõ ſunt ilem.

albicoloꝛis.

curat apoſtem

¶ Serapionllaggre ea. Aſtaruticon id eſt
centũ capita. Alig eſt celeſtis coloꝛis.et alia
i8. Sed ꝗ eſt celeſtis coloꝛis ẽ her
ba bñs ſtipitẽ durũ ⁊ aſperũ:et in ſũmitatibo

eæius eſt flos glaucus ſimuilis floꝛi camomil⸗

le. ⁊ aliquis ex floꝛiba habet coloꝛẽ purpunre)

um. ⁊ habet folia ſciſſa? capitella ſimilia ſtel

gitudinem.? habet velut ploos.

I¶ Et idem aucto. Galie.Craxit non

ne abe⸗

ea. aut ſuſpendi᷑ ſuꝑ ip̃a. Air
dat ⁊ deſiccat nõ ſoꝛti

9ci infrigi
er: et max ime dum eſt
apita albi coloꝛis ẽ yrin
ecies ſpine. et ſumit foliũ eiꝰ cũ

7 8

recens. Ded centũc

.

ſale c

⁊ coloꝛ eiꝰ cꝗpitelloꝝ eſt ſimilis coloꝛi olean

ri.⁊ foꝛaſſe aliquãdo ſicut coloꝛ iacincti et
babet radices longas nigras efoꝛis .intus
albas in groſſitudine policꝭ:boni odoꝛis.na

ſcitun in locis arenoſis ⁊ aſperis.

