nen wanehe
Etenbl
Veugeſſir
morinii

gumi gifir
geciaiii
vodurar m
1p pononn
colenſin
odie: ſen⸗
ortetaitr
oſſi cumc
isniönd
dibaon
Conten
dlis fihi
dindan

Gisdeſa

liſeni en
Cungid
tonr an
ſürucche
nt pon
rarſon
e
nz Me
nni
ricotm/
icr inet
eten
rt mi
iguni
ccch⸗

De HVerbis

momũ ⁊ caſſia lignea:⁊ liniat᷑ cũ oleo roſarũ.
⁊ oleo amigdalino.Et meliꝰ ex eo eſt clarũ no⸗
uum:qð trãſit ab vno anno vſq; ad tres.⁊ co
loꝛ eius eſt citrinꝰcalidi odoꝛis amarũ acutuʒ.
Et doſis eiꝰeſt a duobo kyrat vſq; ad tres.
¶ Johannes Meſue. Solutione educit fleg
ma viſcoſum ⁊ groſſuma loos ꝓfundis coꝛpo
ris mãdit᷑icãs iuncturarũ vacintatẽ ab hũoꝛi⸗
bus groſſis difficilis eradicationis.nec eſt ei
res ſimilis ad hec.et eſtex rebus mundifican⸗
tibus neruos:et conſumentibus humiditates
inbibitas in eis.diſſoluitur in oleo keyri.⁊ in⸗
ungitur cum eo.et confert egritudinibus ner⸗
uoꝛum frigidis:ſicut eſt paraliſis ſtupoꝛ ⁊ toꝛ
ag tremoꝛ et ſpaſmus.et eſt mrabilis res
ad id.
¶ Et ſumptum in potu ſ̃ᷣm nodos emendatio
nis eſt medicina magna doloꝛibs nodoſis:qui
vadũt ⁊ veniũt ꝑ iuncturas.⁊ eſt exrebo q̃ faci
unt ſternutationẽ cũ foꝛtitudime. .
¶ Conſeruat᷑ autẽ quadriennio. Recens autẽ
anni ſui eſt ꝑnicioſum. Hi autẽqͥ ſumunt ipᷣm

timeant frigus.Cõſeruat᷑ aũt ne cito ſeneſcat

in milio vel fabis vel lennibus.
Et dixit Dyaſcoꝛides. Aureus vnus exeo
interſicit.Dolis eius eſt a kirat.i.vſq; ad.iij.

Capitulum.clxxx.

Aba.yſidoꝛus. Faba dicita veſcẽ⸗
do quaſi faga. Yage nanq; dicitur
grece comedere.Pꝛimum autẽ ho
,mines hoc legumie vſi ſunt.¶ Pal
ladius libꝛoſecundo. Yaba ſi his ſarculetur
pꝛoficiet multum fructum ⁊ maximum reddi⸗
tura. vt ad menſurã modij cõplendi. ¶ Idem
libꝛo ſeptimo. Menſe Junio faba vellẽda eſt
luna minuente ante lucem ſane et anteq;ᷓ lu⸗
na pꝛocedat.Excuſſa etrefrigerata ponat᷑.ſic⸗
qʒ gurguliones inſeſtos non patietur.¶ Idem
libꝛo duodecimo. In pncipio menſis NHouẽ/
bꝛis faba ſpargenda eſt.que pinguiſſimum v
ſtercoꝛatum deſiderat locum.vel vallem quaʒ
ſuccus veniens a ummtate fecundet. Pꝛimo
ſeritur: deinde pꝛoſcinduur. ⁊ tunc ſulcatur.
¶ Igem libꝛo tredecimo. In menſe Decem⸗
bꝛi faba circa ſeptnimum yqus poteſt ſeri. Nã
poſt exaccam bꝛumam male ſeminatur.¶ Aui
cenna. abe pꝛoxime ſunt equalitati:ſʒ plus
decliues ſunt ad frigiditatem ⁊ ſiccitatem. In
ipſis eſt humiditas ſuperflua.pꝛopꝛieq; in vi⸗
ridibus.que frigide ⁊ humide iudicant᷑. Na⸗
bacie quidẽ vehementius ſtiptice ſunt.⁊ egyp⸗
tiace humidioꝛes ac minoꝛis nutrimenti. Vi⸗
rides ſunt plurime ſuꝑfſluitatis:ac tarde dige
ſtionis:ac multe inflationis. Yabaꝝ melioꝛes
ſunt groſſe ⁊ albe:que nõ a gurgulioniboꝑſo⸗
rantur. Deterioꝛes autem eaꝝ ſunt recentes.
GBalienꝰ ſeptimo ſimpliciũ far.capᷣ.de Faba.
ſim tranſlationeʒ grecam.capᷣ.Tiamus.id eſt
faba.ſᷣm vcrãq; pꝛopemediam compexioneʒ
eſt in exſiccando ⁊ infrigidando. Participat
autem quandam parumper abſterſiua virtute
caro eius ſicut ⁊ coꝛtex ſtipticus.

PDprrationes.

4 Dyaſcoꝛides ca¶ᷣ.de Faba fm tran ſlationẽ

grecam. Faba noſtra ſumpta inflationes
ſtat:⁊ indigeſtibilis eſt. p dee
Tuſſim medet᷑⁊ accepta diſſinterijs ⁊ ſolu⸗
tioni ventris ſingulare pᷣſidium eſt.vomitibus
eſt vtilis.cui ſi aqua in coctura fuerit mutata
inflationem ſtomacho nõ facit.
¶ Viridis comeſta ventrẽ inflat.⁊ cacoſtoma
cha eſt farine fabe cathaplaſmatibus adhibita
cum polenta tumoꝛibus percuſſure occurrit.
Igd ſola facere nouit:tumoꝛeʒ mãmarũ ſimili
modocurat.lac mãmilis nimis ꝓfluens im⸗
poſita vt cathaplaſma ſtringit.mixto melle et

farina fenugreci parotidibus pꝛodeſt.

m

Tractatus

vtentes aſſidue indigeſtionem patiuntnr et ſi
ſaniſſimus ſit fit idem. O m̃ia autem que dixi
mus earũ inſunt medulle tantümodo.

¶Ziuoꝛes coꝛpoꝛis detergit.Cum roſa ⁊ thu
re maſculo ⁊ albumine ouimixto doloꝛes ocu
loꝝ compeſcit. Dentibo ↄqu aſſata ⁊ frontiim/
po ſita tumoꝛes teſtiũ ſpargit.
¶ Infantibo ſi impoſita fu erit teſtes pꝛo pen⸗
dere nõ ſimt.Coꝛiũ eius coctũ ⁊ cathaplaſma⸗
ti impoſitũ maclas albas emẽdat. In balneis
fricatione adhibita capillos tenueſcere facit.
¶ Yluxum ſanguinis vulnerum ſtringit pulue
re ipſo ſolo aſperffro.
¶ Yaba media eſt inter frigidã ⁊ calidã diſtem
perantiã aliqͥd participans ꝓiectoꝛie virtutis
et ſtiptice.Quare exteriꝰ poſita ſine moleſtia
deſiccat.Podagricis igit᷑ ⁊ arteticꝭ in aq̃ cocta
admixta adipe ouis recenti:aut anſerina miti
gat doloꝛẽ neruoꝝ:aut ↄtractionẽ:⁊ vlceratio⸗

nes cum oximelle fabe farina cocta ⁊ ſuperpo⸗

ſita vt cathaplaſma ſanat. 2
¶ Hã ad teſticulos ⁊ mãmillas eſt optimũ ca/

thaplaſma.amant em̃ loca hec mediocriter in

frigidariſi ſint inflãmata:maxime qñũ de lactꝭ
coagulatiõe patiunt᷑ in flämationem.
Rabbi Moyſes capitulo de faba.coꝛrũpit
mentem.yꝓſaac in dietis particularibo particu
la pᷣma capitulo de falſiis..
¶ Fabe in natura ſua frigide in ſiccitate diuer
ſe ſunt. Comeduntur ſicce ⁊ ꝑfecte ſuis tempo⸗
ribus. Comeduntur em̃ virides necdũ meſſio
nis ſue completotempoꝛe virides frigide ſunt
⁊ humide in pmo graul.
Nutrimentũ eoꝝ nimis geuerat hu moꝛes
crudos et groſſos inſlatiue ventoſitatem faci⸗
unt in ſuperioꝛbus ventris.pꝛopter quod ſto⸗
macho valde nociue ſun.
Sicce vᷣo ſuiſq; tẽꝑibo ꝑfecte frigide ſunt ⁊
ſicce in pᷣmo gradu.nõ in laudabilẽ ſanguinez
crea nt.oꝛdeo magis nutriunt accidentaliter
nõ naturaliter duabode cauſis. VUna ꝓpter ſue
ſubſtantie groſſiciẽ ⁊ tarditatẽ ſolutõis ex mẽ
bꝛis. ſubtilitate vᷣo ſubſtãtie oꝛdei.⁊ diſſolutõe
ex membꝛis cita.vnde minus nutrit.
¶ Secũda apter ſui multitudinis ventoſitateʒ
⁊ groſſiciẽ eius.vnde carnem inflat ⁊ dilatat.⁊
operat᷑in ea id qd frumentuʒ in farina.popter
hoc in ſuperioꝛibus ventris ventoſitatem plu
rimã groſſam generat ⁊ inflatiuam.ex qua fu⸗
mus incipit aſcendere cerebꝛo nocens.⁊ ſom⸗
nia multa coꝛrupta induceitt.
¶Cum igit᷑ naturaliter h̊ habent fabe:nõ ceis
aliquo coctiõis modo poſſunt auferri. Unde
GBalienꝰ. Fabe ſi nimiũ coquant᷑ inflationẽ et
ventoſitatẽ ſuã ſicut oꝛdeo aufene nequimus.
minuere tamen poſſumnmms.
Experimento autem ꝓbatur in eis qui fabis

Capitulum. lxxxſ.

Aba egyptigca. Dyaſco. cap̃. de fa ba
f egypptiaca. Yabã egeprtneg mulipol⸗
leticon appellant. in egypto naſcit ⁊ in
aſia ⁊ in ſicilia ⁊ in ſtagnis naſcit᷑folia habẽs
altitudinẽ ⁊ latitudinẽ hñtia.fſloꝛẽ ſerẽs croceũ
que ſi multũ ſloꝛuerit pdunt᷑ folia.flos eiꝰeſtĩ
medio ipᷣiꝰvbieſt rotunditas quedã vbi ſilique
ipᷣe naſcunt᷑.floꝛes ipᷣi cinoꝛia dicunt᷑ea ratio⸗
ne qua ſterafulos dicunt᷑quia hec eſt illis cõ⸗
ſuetudo ex argilla faciunt ſteras ⁊ ibi includũt
ipſum ſemen.etſic ponũt vt naſcatur. Radix
eſt groſſioꝛ q; canne.cocta ⁊ cruda manducat᷑.
que et collocaſia appellatur.a quibuſdam cul⸗
caſia.quod idem eſt. Et ideo ad eius inueſtiga
tionem quere in littera culcaſia ſuperꝰ de C.
Demen eius comeditur ficcum ⁊ viride coloꝛ
niger eſt ⁊ maioꝛ q; noſtra faba.¶ GBalienus li
bꝛoſecundo de alimentis.capitulo de faba egy
ptiaca. Non eſt lupinus vt putauerũt aliqui
Nam ſfacit ibideʒ aliud capitulum delupinis
Sed apud Auicennam libꝛo ſecũdo de faba
egvptiaca.que ⁊ faba ſyriaca dicitur.i¶ VUnde
Aucenna vocat eam fabam ſyriam:quoniam
de ipſa multum naſcitur in ſyria. Sed vera fa

ba Syria eſt faba greca. Sʒ faba egyptiaca

apud Johannẽ Serapionẽ Eſt pondus pon⸗

)
.
1

ſoscf
i biſie
icankeanun
hercktliß
gr biſtchi
aur. N
Cununcdta,
ltacnal
iwinnelig

De Herbis

derans ſumenet quattuoꝛſcdᷣm arabes. ? ſunt
obuli quattuoꝛ.⁊ ſunt grana.xl vii.

Dperationes.
¶ Auicenna. Si fiat exea gargariſmus cum
lacte ⁊ ſale contra egritudines ſpiritualium
conſert.Eteſt cibus inegypto.
Et ſolutione educit aquam citrinam:⁊ pꝛo⸗
pꝛie ſemen eius ⁊ ſuccus ipſius.

¶ Et pꝛouocat vꝛinam:et generat ſperma:⁊ ex

pellit coleram ⁊ aquoſitatem eius cum ſacilita
te.⁊ potꝰ ipſius fit ab vna tenia libꝛe vſq; ad
duas tercaas.

Capitulum. tlxxxif.

Aba inuerſa. Pli. Faba inuerſa ẽ her⸗
f ba cuiꝰ folia ſüt ſic ſolia alkekengi. ſti⸗

pes eiꝰ lõgitudinis cubiti vniꝰaut duo⸗

rũ aut plus.ſemen eius viride:endẽs ad nige

dinẽ: magnitudinis fa be cõmunis.ha bẽs q̃ſi
effigiem in medio ſicut faſeolus:et romani vo⸗
cant eam ſabariam. HZ

Bperationes.

4 Fabaria ſiue faba inuerſa in vino decocta:

ad teſtiũ tumoꝛes ac genitalium pꝛoficit.
¶ Jomẽio etiã ex aceto decocio tumoꝛes ma⸗

turat⁊ aperit. Itẽ linoꝛibi q; cõbnſtis medet
¶ Et in voci eam pꝛodeſſe Marcꝰvarro fatet᷑.
¶ Yabaꝝ deniq; ſiliquarũq; cinis ad coxendi
ces ⁊ ad neruoꝝ veteres doloꝛes ꝓdeſt cũ vetu
ſtate ſuilli adipis.ꝑ ſe q̃; decocte ad tertias coꝛ

nces fabarum ſiſtuntaluum.

. . .—S
Sl .
2 .

Agaſmon. Dyaſ.cap̃ᷣ.fagaſmon. Fa⸗
f gaſmon quã multi apparine dixer̃t eſt
plaãta quã vocant ſanction.⁊ eſt xifion
⁊ eſt gladiolus ſegetalis.folia hʒ vridi ſunilia.
ſz minoꝛa ⁊ anguſta ⁊ acuta.haſtam hʒ aſperã
⁊ eubitalẽ cũ floꝛib purpureis.Radices ſunt
illi due paruule? rotunde. vnã habens ſuper
terram poſitã ſicẽ bulbi minoꝛes.Altera eſt de
ſubtus tenuis ⁊ ſuꝑgroſſioꝛ. Naſcit᷑ locis cul⸗

tis:ſuperioꝛ maioꝛ eſt ⁊ acrioꝛis virtutis.

Dperationes

Dyaſ. Cathaplaſmatibo adhibita puſtulas ⁊
tumoꝛes coꝛꝑis tollit: medicammibo mixta et
ſuppoſita menſtruis imperat. ¶ Cũ vino bibi⸗
ta ventrẽ ſtimulat. Cathaplaſmatibo impoſi⸗
ta cũ vino atq; thure ſagittas vl ſtirpes educit.
¶ Soluit etiã inguinũ collectionẽ. Radix vᷣo
inferioꝛ accepta infantiũ enterocelicos medet.
m ij

OD

„ àN

Capitulum.clxxxiiij.
Agus.yſiðᷣ.Fagus arboꝛ glandifera
inde noĩata eſſecredit᷑:qꝛ olim eiꝰ ho⸗
mines vixerũt fructib. Dicta eſt em̃
fagꝰa fage grece qð eſt latinecomedere. Pli.

li.j. YFagis pectines trãſuerſi in pulpa fnerũ=t

apð antiq̊s. Inde ⁊ vaſis vonos Marcus cu

rius iurauit ſe ex pꝛeda nihil atngiſſe pᷣter gut

tũ faginũ:qͥ ſacriſcaret.lignũ in lõgitudinẽ tta

fluctuat vtq̃ pars fuit a radice validius ſidat.
Fagus ac cerrus celeriter marceſcũt. Facilis

eſt fagus in materia quãaq; fragilis ac tenera.
Eadẽqʒ fictilibo laminis ĩ tenui flexbilis.cap⸗
ſiſq; ac ſcrin ijs ſola vtilis.fagꝰ ĩ plana deſcẽdit
ſiẽ et quercꝰ. Fagoq; facilime ex oibaq̃ reſinã

ſerũt:ſʒ mmime durant pᷣterq; ex pino.

Dperationes
Pli.li.vts.HOiii glãs murib gratiſſimaeſt.
¶ Idẽ in li.xxiiij. Fagi folia in gingiuaꝝ ⁊ la⸗
bioꝝ vicijs mãducant᷑. Glãdis faginee cinis
calculis illinit᷑. Itẽ cũmelle alopitijs.¶ Palla.
li. pmo de ſago vel fraxino. diutiſſime tabula⸗
ta durabũt.ſi ſtratis ſuꝑpaleis vel ſilice calcꝭ
humoꝛ nuſqᷓ; ad tabulati coꝛpꝰaccedit.i¶ Idẽ
li. vij. Fagin ſicco vuilis eſt hüoꝛe coꝛrumpit᷑.

Tractatus

da ⁊ humida in pmo gradu.

4

¶Exli. ð na.re. Yag eſt arboꝛ glãdifera:cui
fructns eſt dulcꝭ:ſʒ pectoꝛi nociuꝰ.Oleũ vero
clariſſimũ lãpadibo admiſtrat. lignũ eiꝰ ſatis
admodũ durũ:iʒ vermibo penetrabile:niſifu⸗
no pene fuerit ↄtinue delibntũ:viride autẽ in
aqs poſitũ ꝑ lõgatꝑa fert᷑ in lapidẽ dureſcere,

Capitulum. clxxxv.
Aſeolus. Sera.lib.ag.ca.luchia ſiue
f lubia.auc.Dyaſ.luchi.i.faſeolus.fſo

lia bʒ ſilia fol is plãte ðr cuſſus: niſfſi

qꝛ ſunt mollioꝛa. ⁊ ramieiꝰ ſũt ſubtilioꝛes ſiles
filis adherẽtes herbis:qͥb apoximant:⁊ elõ
gant᷑ multũ donec ſit vmbꝛaculũ ſub eis.et bʒ
vaginas ſubtiles ſiles vaginis fenugreci: niſi
qꝛſũt lõgioꝛes eis ⁊ pinguioꝛes ⁊interius vi⸗
dent᷑ q̃ſt varij diuerſicoloꝛis.qꝛ quedã trahũt
ad albe.et q̃daʒ ad rube.⁊ comedit᷑ huiꝰ fruet⸗
elixus ſiẽ comedunt᷑ ſparagi. Uirtus eoꝝ cali

¶ Serapion. Generant multã ventoſitatem.
⁊ ꝓuocant menſtrua:⁊ inflant.⁊ generant hu⸗
moꝛes flegmaticos groſſos.Et ſunt mali ſto⸗
macho.et rubei ſunt groſſioꝛes.
¶ Et quando ſumuntur cum ſinapi et come⸗
dũtur.ſinapis pꝛohibet maliciã eoꝛũ.⁊ albi qͥᷣ

5

7

Nranas
W
elnisd

.
.
ifaſolne⸗
nnaſi
mmnetd
iſwesch

nupre,N

hufw
nbenrdl

5
mne
tmiſt

goont

õ

De Herbis

dẽ ſũt multã hũiditatẽ bñtes.⁊ ſũt graues dige⸗
ſtioni.⁊ ciminũ iuuat ad digeſtionẽ eoꝝ:et co⸗
medere eos calidos cũ almuri ⁊ oleo ⁊ cimino
⁊ non comed at᷑ coꝛtex eoꝝ exterioꝛ.i¶Et bibit᷑
poſt eos vinũ parũ groſſũ.⁊purpurati cũ aceto
ſunt difficilis digeſtionis ꝓpter ſiccitatẽ aceti.
¶ Et de ꝓbetate eoꝝeſt ꝓuocare mẽſtrua:⁊ ma
xime qͥ ſũt rubei ex eis.i¶ Etipᷣiſũt boni pecto
ri ⁊ pulmõi.⁊ faciũt ſomnia mala.¶ Auerrois

li.colliget.ca.de faſeolis. Faſeoli declinant ad

ca.⁊ hu.i¶ Et ipinguãt coꝛpꝰ:⁊ ꝓuocãt vꝛinã.⁊
ſanguinẽ mẽſtruũ.⁊ laxãt ventrẽ ppe rubei.

Tapitulum. elxxxvj.

Raxinꝰ.yſi. FYFraxinꝰvocari ſert᷑ eo ꝙ;

f mag in aſper locis mõtaniſq; frugis

naſcat᷑ Sera.li.ag.ca.dirdan.i.fraxi⸗
nus ita noĩat᷑ grece in oꝛiẽte.arabes noĩant eã

arboꝛẽ cinicũ.⁊ ĩ perſia noĩant eã luʒach.eteſt

arboꝛ hñs in ramulis camerulas in qͥb ẽ hbu
miditas q̃ q deſiccat᷑ generant᷑ exea alia ani
malia ſimilia cimiciba.¶ Et idẽ auc. Gal. Sa

poꝛ eiꝰ eſt ſtipticus.vᷣtus erꝰ eſt q̃ infrigidat et

deſiccat. ¶ Paulus ca.de fraxino. Fraxinus
frigidus eſt ⁊ ſiccꝰ in ſecũdo gradu.

Operationes.

¶ Sera. Virtꝰ eius ẽ qᷓoglutinat dũ eſt recẽs
⁊glutinat vlcera recẽtia.⁊ radix eiꝰ ad ſ̊ valet
ſilr qñ ꝓijcit᷑ aq̃ in q̃ decoqpſuꝑ oſſa cuiꝰcõglu
tinatio eſt neceſſaria.¶ Sʒcoꝛtexeiꝰdũ recẽs
eſt ꝓpe ſilegi᷑ſuꝑlocũ vulneꝝ ↄiolidat eum.

¶Decoctio coꝛtic eiꝰↄſumit fſegma.⁊ qñ coꝛ⸗
tex exſiccat᷑ curat egritudinẽ cũ q̃ eleuat᷑cutis.

Bal. li. dynamidiaꝝ.ca.de paſſiõibo ſplenis.

CCoctticẽ fravcnicoqueĩ vino ⁊ da bibere.⁊ infal

labiliterſplenẽ attenuat.Nã res ꝓbata eſt.q ſi
der ꝓcello bibere aliqͥb diebo ⁊ interſiciat᷑ ꝑuiſ
ſimũ inuenies ſplene. ¶ Paulꝰ.Cõtra flnxum
vẽtrꝭ ⁊ lienteriã ⁊ diſſinteriã vʒ fomẽtũ exaqua
pluuiali decoctõis coꝛticũ eiꝰ Cõtra vomitũ
exdebilitate vᷣtutꝭ ↄtẽtiue coꝛtices eiꝰ buliãt et
ſpõgia inticta ſuꝑ ſtomachũ ponat᷑ ⁊ excinere
eiꝰ⁊ argẽto viuo ſit optimũ vnguẽtũõ ſcabiẽ.

. „

„

apitulum. clxxxvij.

Laãmula. Plate.Flãmula ðꝛ qꝛ vᷣtutẽ
f hʒzʒ incẽſiuã.⁊ ẽca.⁊ ſic.in.iij.q̊.viridis
eeſt multe efficacie.exſiccata vᷣo nulliꝰ.
Poprerationes.

¶ Plate. Ad cauteriũ ſiue ignẽ fadẽdũ flãmu
laↄterit᷑ ⁊ ſuꝑ locũ ponit᷑ ac ꝑ diẽ dimittit᷑.ſic
m iij

B

U d

O

Tractatus

poſtea cutꝭ cõbuſta repit᷑.¶ Ad apᷣata rũpẽdũ
qñ vᷣſum eſt ad ſaniẽ:⁊ caput eſt durũ.NHec cũ
ſquama ferri ↄterit᷑ ⁊ cũ oleo ſuꝓꝑpomi᷑.Oleũ
ſiqͥdeʒ ponit ad relaxanonẽ ne flämula multũ

deſiccet. ¶ Kõtra qᷓrta nã etiã ⁊ arteticã interiꝰ
operat᷑.O leũ roſaceũ ex ea ↄfectũ valet contra

yliacã:in cibis vel alio modo ſumptũ.i¶ Idem

̊ʒ valet exterius inunctũ: ↄtra doloꝛẽ arteticũ

⁊ xliacã ſtranguiriã ⁊ diſſinteriã.⁊ cõtra vitiũ

lapidis per cliſtere iniectum confert.

Capitulum.clxxxviij.
Ragaria.O yaſco. Fragaria herba eſt
ſu mwmultũ nota.fructeius hoĩes ſolẽt co⸗
megdere. Folia habʒ ſimilia folijs bꝛio
nie:niſiq: ſunt mollioꝛes ⁊ lanuginoſi. Rami
eius ſubtiles ſimiles fils.ſemen babet albuʒ
ſimile milij. YFragaria frigide ⁊ humide eſtcõ⸗
plexionis in pᷣmo gradu.

PHyhbprrationes.

edat ſudoꝛẽ caloꝛẽ. ¶ Fructꝰei ſedat ſitim. .

aque plãtaginis ⁊ aq̃ſcabioſe.ana.ʒij. mellis

roſati ſucci moꝛoꝝ celſi.ana.ʒ.i.aceti parũ mi⸗

ſceãt fiat gargariſn.q¶ Süptũ vʒ apata gut

turꝭ cũ eo gargariſãdo. Succꝰetiã fragarie cũ

cimino ſumptꝰ vʒ ad fetoꝛẽ oꝛis. Itẽ cũ boꝛa⸗
gine ſũptũ valet ꝓ doloꝛe capit ⁊ coꝛde. Itẽ aq̃ᷓ

decoctõis eiꝰfragarie valet ↄ doloꝛẽ capitis:⁊

Ad ↄſolidãdũ fracturã crurꝭ vel alteriꝰ mẽbꝛi.

Re. ſuccatragarie ſucc plãta ginis.ana.5. ij.ſo
lia fraxini⸗.i.decoqnt᷑ ſil ad modũ emplaſtri

¶ Plate. Herba ⁊ fructfrigide ſũt cõplexiõöis.

¶õtra nimiũ fluxũ meſtruoꝝſuccꝰ fragarie
cũ ſucco plãtaginis mixtũ ↄfert. Itẽ fragaria
ſumpta cũ boꝛagine ⁊ bugloſſe in cibis generat
bonũſa nguinẽ.¶ Omia vulnera ↄſolidat cũ
ſucco fragarie linita. Recipe ſucci fragarie et

ſuper poſitũ multũ valet.¶ Suce⸗ fragarie cũ .

ſuccoↄſolide minoꝛ? mixt?ↄſolidat vulnera

Capitulum.clxxxix.

Eniculꝰ. Plate. Yeniculꝰẽ in.ij. ẽõdnn

ſfca.⁊ ſic. Virtutẽ bʒ diureticã ex ſubti⸗
li ſuba ⁊ q̃litatiboſuis. Semẽ erꝰ⁊ ſolia ⁊ coꝛti

ces atq; radices cõpetũt vſui medicine. In pᷣn

cipio veris colligũt᷑:ac ꝑmediũ an nũ ſerua
¶ Sera.li. ag.c. haʒiems.auc.Gal.Haʒiems
.i. feniculꝰ. eſt er eo domeſticꝰ: agreſtꝭ. Dome⸗
ſticꝰ oĩbo eſt notꝰ.cuiꝰ vᷣtus ẽ pᷣma q calefacit

in. ij. ã. ⁊ deſiccat in pᷣmo.ſcðᷣa ſubtiliat.tertia

generat lac. Et agreſtꝭ ðꝛ maritinꝰ vel monta⸗
nꝰ.radix eiꝰ⁊ ſemẽ ſũt foꝛtioꝛis deſiccatiõis q;
radix ⁊ ſemẽdomeſtici qm ĩ domeſtico eſt pavꝶ

t

De Herbis

ſtipticitas. Gal.vij. ſim. far. c. de maratro. Ma
ratrũ.i.ſemẽ ſen iculi.calefacit qͥdẽ foꝛtiter vt er
tertio iã poſſit gꝗdu exiſtere:ſiccat aũt nõ ſili:ſʒ

ſim pmũ.⁊ ꝓpterea lacq generatiuũeſt.⁊ nõ ge⸗

neraret ſi ſiccaret foꝛtiter.ſuffuſis aũt auxiliat
ſ̃m eandẽ rõeʒ.Eſt vᷣo ⁊ aliꝰfeniculus ſilueſtrꝭ:
quẽ vocãt ꝓpter magnitudinẽ eqͥnũ ſeniculũ.
cuiꝰradix ⁊ ſemẽ ſiccioꝛis eit vᷣtutꝭ alio qͥ apud
nos eſt. Et mihi videt᷑ exinde ꝙ ea q̃ ſᷣm vẽirẽ
ſiſtat ⁊c̃. Et ideʒ ſexto ſim.ſar.ca.ypomaratrũ
vocat feniculũ iſtũ ſilneſtrem ypomaratrũ.vel

feniculũ erraticũ.vel caballinum.ſiue equinũ.

Dyaſ.ſm tranſlationẽ noſtrã. Feniculus cale
facit manifeſte ⁊ deſiccat mediocriter.

Dperationes.
¶ Aui.liij.c.ðᷣ feniculo. Feniculꝰoꝛtulanꝰcali.
eſt in.ij.aꝑit opilatões.acuit viſũ.:ꝓpe gũma
etꝰ⁊ ↄfert i mitio aque:⁊ apud eius deſcẽſum.
¶ Et democritꝰ qͥdem exiſtima uit ꝙ venenoſi
vmes paſcũt feniculi recentis ſemen vt eoꝝ vi
ſus ↄfoꝛtet᷑.¶ Et vipere ⁊ ſerpẽtes fricãt ocu
los ſuos cumegrediunt᷑ de cauernis ſuis poſt
biemẽ ſuꝑ ipᷣm:vt illuminent᷑oculi.qð humidũ
eſt lac exuberare facit:⁊ ꝓpꝛie oꝛtulanũ.⁊ qñ bi⸗
bitur cũ aqua frigida:ↄfert na uſee:⁊ inflatiõi
ſtomachi.¶ Et eius digeſtioeſt tarda:⁊ eiꝰnu⸗
trimentũ eſt malũ: ꝓuocat vꝛinã ⁊ menſtrua.
Et ſilueſter ꝓpꝛie frangit lapidem.in terreno q̃
dem ⁊ fluuiali eſt innamentũ ad renes ⁊ veſicã
Et pꝛopꝛie confert ſilueſter diſtillationi vꝛine.
Et qñ comedit᷑ radix cũ ſemĩe ſuo.ſtringit et
cõfert ſebꝛibo antiqͥs.⁊ datur in potu cũ aqua
frigida.i¶Et ↄfert nauſee ⁊ ſebꝛibo.⁊ inflãma⸗
tioni ſtomachi.ex eis ↄfert eius decoctio cum

vino moꝛſui vermiũ venenoſoꝝ ⁊ cum aqua.

⁊ teritur eius radix ⁊ ponit᷑ ſuꝑ moꝛſum canis
rabioſi ⁊ ↄfert.¶ Gal.Feniculus generat lac
in mãmillis. Suffuſiões curat.⁊ eſt dꝛureticꝰ

⁊ menſtruoꝝ eductiuꝰ.Et feniculusſilueſtris

ſiſtit ea q̃ pᷣm ventrẽ etem̃ adeſt ſtipticitas ma⸗
xima ei.hmõi igit᷑ nõ ſolũ radix:ſʒ multo magꝭ⸗
ſemen. Et poteſt etiã lapides frangere:⁊ ycte⸗
ricos ſanare.menſtrua ꝓuocare:⁊ vꝛinas mo⸗
uere.¶ Alius vero equinus feniculus eſt cuiꝰ
ſemen rotundum eſt ſemini coꝛiandri. ſimile
vero in virtute ſemini alterius equini feniculi
debilius tamen. ¶ Oyaſcoꝛides. Feniculus
lac mãmillis generat:comeſtus vꝛinam ⁊ men
ſtrua educit.⁊ cathaplaſmatibo adhibitus cũ
pꝛiſana comeſtus id facit.
¶ Elixatura eius bibita nefreticis ⁊ veſice do⸗
loꝛi medetur. Urinam pꝛouocat. Moꝛſibo ve⸗
nenatis cum vino occurrit.

Capitulum. cx.
Ebꝛifuga. Dyaſcoꝛides. Yebꝛifuga
ſiue centaurea minoꝛ eſt herba ſilłis

camomille.virgam habens ꝑlongã
anguloſam.floꝛem purpureum. Folia minuta
⁊ oblonga ſicut ruta.ſemen ſicut triticum:⁊ ſic
oblon gum.radix eſt ei oblonga ⁊ inutilis.gu

ſtu amara. Haſetur locis aquoſis. Homina
etiam ab alijs elleboꝛitis ſiue amaratrum vel

febꝛufugia.

Operationes.

¶ Dyaſcoꝛides. Centaurea minoꝛ ſiue febꝛi⸗

fugatunſa et impoſita viridis vulnera purgat
paracoleſim pꝛeſtat.
Cicatrices vulneribus recentibus et veteri⸗
bus inducit.Elixatura eius bibita coleram ⁊
humoꝛes pingues deponit.
¶ Sciaticis ano ſuꝓppoſua ſanguinẽ ꝓuocat ⁊
doloꝛẽ illius mitigat.Succus eius melle ad⸗/
dito caligin em oculis detergit.aboꝛſum facit.
Neruis dolẽtibo ſomento pᷣſtat auxilũ.

„

Capitulum. cxc.

m uiz

N Wb d 8

f Enugrecũ.Aui.ii.ij.ca.de fenugreco.
FVenugrecũ ca.ẽ in fine pmi.ſic pᷣmo.⁊
nõ euacu at᷑ ex hũiditate extranea.eiꝰ vᷣtus ẽ di

geſtiua ⁊ lenitiua.⁊ illð ꝓpterea ꝙ in ipᷣo aggre

gat᷑de caliditate cũ viſcoſitate.⁊ eiꝰ viſcoſitas
ꝓhibʒ dñiũ nocumẽti caliditatꝭ.⁊ eiꝰ caliditas

opat cũ facultate:⁊ eiꝰhũoꝛeſt malꝰ:licʒ nõ ſie
paucꝰ. Subaz hʒ glutinoſã. vtutẽ hʒ maturãa⸗/
di⁊ relaxãdi.Dyaſ.ca.bucerõ.Bucerõ em̃ ſo

nat bouis coꝛnu.egloceron vero capꝛi coꝛnu.
Nã feia ſenugreci coꝛniculis ſilibo coꝛnibo ſũt
vᷣtus eiꝰẽ malactica.Gabł. viij.ſim.far.ca.tylis.
Tylis.i.fenugrecũ ca.ẽ in.ij.ſicĩ pᷣmo.Sera.
li.aggre.ca.balba.Balba.i.fenugrecũ.vᷣtꝰe

„

ca.in.ij.gdu.ſic.in pᷣmo.

Operationes.
¶ Aui.Eioleũ qð fit cũ mirto ↄfert capill⁊ ve
ſtigijs vlcerã.⁊ ↄfert fiſſurꝭ frigidis ꝓpter mu⸗
ſcilaginoſitatẽ ſuã ꝓpecũ oleo roſaꝝ ⁊ ingredi

tur in medicinis pannu⁊ facit coloꝛẽ bonum.

¶ Et alterat odoꝛẽ oʒ:⁊ remouet odoꝛẽ coꝛꝑis
⁊ ſudo?.. Et reſoluit apᷣata flegmatica⁊ dura.
¶ Et eiꝰſarina valz ad apᷣata ca.apparẽtia ⁊ oc
cultacũ nõ ſũt inflãmata.ſʒ ſunt declinãtia ad
duriciẽ qndã.⁊ lenit adublet ⁊ maturatea.

¶¶ Et ↄfertcũ oleoroſaꝝ aduſtioni ignis.mun

dat furfures ablutiõe capitꝭ facta exeo.⁊ facit
ſodã ꝓpꝛie cũ comedit᷑ cũ muri.qᷓ;uis ſit cũ al⸗

mujri minꝰnociuũ ſtomacho. ¶ Clarificat vo⸗

cẽ ⁊ pulmonẽ.⁊ lenit pectꝰ⁊ guttur.⁊ ſedat tuſ⸗

4 .
„ „

Tract atus

ſi m⁊ diſniã ꝓpꝛie qñ coqͥ cũ melle aut dactilis
aut ficubo.⁊ meliꝰeſt vc ↄiũgat᷑ etiã cũ dactilis

carnoſis.⁊ ſumat᷑ ſuccꝰamboꝝ ⁊ miſceat᷑ cũ mel

le plurimo:⁊ ſuꝑ pꝛunas tꝑate calefiat.⁊ ſumat
ante cibũ tꝑe lõgo cũ nitro factũ emplaſtrũ ex
eo ↄfert ſpleni.i Et eiꝰ decoctio cũ aceto ↄfert
debilitatiſtomachi. ⁊2 ꝓppe qð ex ipᷣo recens eſt.
Et eiꝰelectuariũ facit nauſeã.ſʒ acetũ et muri
expellũt nocumentũ cõmeſtiõis eiꝰ.Fit euca⸗
tiſma ex decoctione ipſiꝰ ad apᷣata matric ⁊ do
loꝛẽ eiꝰ ⁊ coartationẽ ipᷣiꝰ. Et eiꝰdecoctio cũ
aceto ↄuenit vlceribo inteſtinaꝝ.⁊ ſiliter recẽs
cũ aceto qñ comedit᷑.Etdecoctio eiꝰcũ aq̃ ca.ẽ
bona tenaſmoni ⁊ ſolutioni.iEt eiꝰoleũ ẽ bo
nũ apᷣatibo ani ⁊ ad tenaſmonẽ.⁊ ad doloꝛẽ ven
tris pungitiuũ ꝓpꝛie cũ almuri añ cibũ.Et nõ
mouet ad expellẽdũ fecẽ niſi ꝓpter ſuã acrimo⸗
niã.⁊ ꝓpꝛie cũ melle nõ plimo vt non moꝛdicet
foꝛtiter.i¶Et eius decoctio cũ melle facit deſcẽ
dere hũiditates groſſas ab inteſtinis.⁊ ꝓpuocat
vꝛinã ⁊ menſtrua.⁊ ſupponit᷑ cũ adipe anatis.
¶ Et ↄfert duriciei matricꝭ.⁊ facit generatiõeʒ
matric facilẽ.cuiꝰgeneratio eſt difficilis ꝓpter
deſiccationẽ.Et eſt bonũ hñtibo emoꝛroidas.

⁊ facit ſtercꝰ boniodoꝛis.⁊ facit fetere vimam

⁊ ſudoꝛẽ.⁊ nõ eſt ſicut lupini in difficultate ſui
exitus.i¶ Bal. YFenugrecum feruenter inflam

mationes exacerbit:minus vo calidos ⁊ que⸗

cũq; ſcliroſi ſ̃ unt diafoꝛando curat.

Capitulum.cxcij.

anut
ehhafi
innticin
lefn ſn
u pltiͤg
chard
ho ſeanoe
Fuaiann
geh fi
Muamantn
tesNmadi
eſlrene⸗
verci e
Kta ejih⸗
dolrinn
ncbi Eno
Niuigcimo⸗
tonmadic
Wleſtcndai
inistets
adhpennert
Ianeni
tdiffrlepr
coodes
fecrewnn
diffanlaat

genter ta

Ados?:
1.

*
L. ——

De Yerbis

f Enũ.yſi.li. xvij. O is em̃ herba mollis
pᷣciſa ſicca ſenũ dici põt.⁊ maxĩe q̃ fetib
aliqũ apta ẽ nutriẽdis.NHã fenũ cibeſt ꝓpe iu⸗
mẽtoꝝ. Idẽ dicit:fenũ eſt dictũ ex H̊ q eoflãma
nutrit᷑.flos em̃ eiꝰflãma ẽ.Defeno ãt diẽ gloſa
ſuꝑyſaiã.xl. Fenũ naſcẽdo hʒ viroꝛẽ ⁊ creſcen
do decoꝛẽ.deinde floꝛẽ:tãdẽ caloꝛe ſolisſiccatũ
redigit᷑ in puluerẽ.ſic ⁊ hõ ꝑ etatũ ſucceſſoneʒ
decoꝛẽ qamittit accadit ĩ puluerẽ ⁊ ĩ moꝛtẽ. Fe⸗
nũ itaq; q;diu viret⁊ frõdet mõtes ⁊ pᷣta veſtit
⁊oꝛnat.⁊ tã floꝝ diuerſitate qᷓ; etiã viriũ venu⸗
ſtate ad ſui aſpeccũ intuẽtiũ oclos allicit.rficit
⁊ delectat ꝓpter ſue ſube aut viriditatẽ.ſeruente
ſole eiꝰhũiditaſ ð facilioſumit.⁊ herba q̃ pᷣmo
floꝛẽdo qᷓiridere videbat᷑.tãdẽ a ſua gla ſpolia⸗
ta penitꝰiuemit᷑. Hã fenũ qð oꝛit᷑ ⁊ vireſcit:craſ
moꝛit᷑ ꝛi clibanũ mittit᷑.qꝛ qᷓ ſubito ðficit ⁊ are
ſcit.ſiẽ deimpio ꝑ ſilitudinẽ ðꝛ in pᷣs.Fiat ſicut
fenũ tectoꝝ qð puſ.⁊c̃.vbi dic glo.q̃nto fenum
alti? ſtat ⁊ minꝰ ꝓfũde inſeriꝰ depᷣmit radicem

tãto minꝰ creſcit:imo citiꝰ deficit ⁊ areſcit.

. b perationnes.
¶ Fena creſcẽtia ĩ locꝭ aliq̃ntulũ mõtuoſis me
diocriter ſiccis mag ſũtodoꝛifera.etia aliqbui
mag ſapida q; alia q creſcũt in pᷣtis paluſtrib⸗
7 aqſis.i¶ Vt dicit Pli.qꝛ in ilis humoꝛ nutri
mẽtalis mag ẽ digeſtꝰ:in illis vᷣo minꝰ.i¶ Itẽ
Fenũ ad diuerſos vſus neceſſarios reſeruat᷑.
que cauſa bꝛeuitatis relinquo.

/

Capitulum. cxciij.
Erula.yſi. Ferula dicta eſt a medulla.
HFiã vlũ varro tradit ferule eſſe medullã
uã greciappodelõ vocãt.nõnulli ãt a feriẽdo
erulã vocãt. hacetiã pueri vapulare ſolẽt. hꝰ
ſuce galbanũ. Pli.li.xiij. Ferula naſcit᷑ loc ca
lidis atʒ trãſmaria geniculatꝭ nodata ſcopis.
Dyal.cð ferula.erula quã mlii entoꝛioꝛẽ vo
cãt. Abi ſciẽdũ ꝙ mitiſũt ferule.⁊ iſtan diuer⸗
ſaꝝ ſpẽꝝ ſunt diuerſi gũma.ſ.ſerapinũ:armo⸗

—

niacũ.galbanũ.opopanacũ.aſa fetida.et pᷣter
iſtas ſpes ẽ vſualis ferula nullũ hñs gũmi ð q̃
ſit curãdũ cuiꝰſemẽeſt careos ſiue canareos.
vñ ðꝛ ferula a medullis.nõnulli vocãt eã ſic a
feriẽdo.qꝛ hac pueri ⁊ puelle vapulare ſolẽt.vñ
ſũt aliq̃ ſpẽs ferule q̃ nõ ſilant᷑ in ſolijs.⁊ tñ di⸗
cũt᷑ ferule qm̃ faciũt ſtipitẽ aptũ ad feriendũ.

Dprrationes.

Dyaſ.cap.de ferula. Vſualis ferula viridis

quã multi enterioꝛẽ vocãt emoptoic ⁊ ciliacis

maximũ effectũ pᷣſtat.moꝛſibo venenat potata
cũ vino occurrit. Tũſa ⁊ ĩpoſua ſluxiũ ſãgii/
nis vulneꝝ ſtringit. Semẽeiꝰbibitũ toꝛtiõib⸗
medicat᷑. Semẽ eicũ oleotritũ ⁊ punctũ do

loꝛẽ cõmouet.vgeeiꝰcomeſte ſudoꝛẽ capi mo
nent. Compoſue ĩ ſale comedi poſſunt.¶ Gal.

Emoptoicis ⁊ ciliacis cõpetit.

„ dD d Nd

Trattatus

ens yſt i. Ficus a fecũditate vocatur
ertilioz eſt em ceteris arboꝛib. Ham

S ter quaterq; ꝑ ſinglos annos fructuʒ

generat. et altero matureſcẽte: alter aboꝛitur.

*

Hic ⁊ carice a copia noĩate ſũt. Pli.li.xv. De

genere pomoꝝ ficus ampliſſima eſt qdamq; ?
piris magnitudie emula. Yicus Judearubet
oliue magnitudine:rotũdioꝛ tñ.ſapoꝛe meſpili
Alexandrinã hanc ibi vocãt groſſitudie cubi⸗
tali rumoſam:materie validã.lentã ſine lacie.
coꝛtice viridi.folio tilie ſed molli.O neſicritus
tradit ĩ byrcania multũ nr̃is eſſe dulcioꝛes fer/
tilioꝛeſq;. Sũt ⁊ lidie q̃ ſunt purpuree.Et mã
millane:q̃ ſimilitudinẽ mammaꝝ habẽt. Itez
Calliſtrutie ſapoꝛe pᷣſtãtioꝛes.ficoꝝ omnium
frigidiſſime.Quedã ĩ egypto cute carice detra
hit᷑ Hec vt putamẽ virẽtiboſficis.q̃ maxie pla⸗
cet in eiſdẽ ſiccis. Areſto.in li.de vegetabilibo.
In qᷣbuſdã fructibo eſt humoꝛ:vt lac.ſiẽ in ficu
bus qᷣby eſt dulc fructus atq; mellaris ſicut et
palmis. Idẽ in li.de aalibo.Qac ex coagulo ⁊
lacte ficuũ coagulat᷑.qm̃ lac ficuũ ĩ lana aggre⸗

gat᷑. deinde lana illa cũ modico lactꝭ abluit: ac

poſtmodũ iſtud idẽ in reſiduo eijcit᷑.⁊ cũ admi
ſcet᷑lacticoagulat᷑. Ficub acceteris dulcibus
gapes cibant᷑. Palladiꝰli.iiij. Ficus q̃ in mon
ta nis ⁊ frigidis locꝭ naſcunt᷑:qꝛ minꝰlactꝭ ha⸗
bent ad ſicciratẽ durare nõpoſſunt.Vſus illi
in viridi eſt melioꝛis magnitudinis ⁊ ſapoꝛis
acuti.Que naſcuntur in campis ⁊ loc calidis
pinguioꝛes ſunt:⁊ in ſiccitate durabiles ſunt.
Conſtantinꝰ inpantegni. Ficus in pᷣmo gdu
ſunt calide:virides in ſecũdo humide. Sicce
vero inter ſiccitatẽ ⁊ hũiditate temꝑatẽ.yſaac
in dietis particularibocapᷣ.de ficubo. Ficus ce⸗
teris fructibo lauda bilioꝛ ⁊ nutribilioꝛ. humi⸗
ditatis tñ ſuecauſa groſſos creat hũoꝛes. Na
tura eiꝰca.⁊ ſic.q̃ltatis ãt caliditate ⁊ ſiccitate
diuerſe ſunt.⁊ ſᷣm ſui ipſius diuerſuates. Eſt
em̃ ficus domeſtica ⁊ ſiluatica.Domeſtica etiã
in viridẽ diuidit᷑ ⁊ ſiccã. Uiridis q̊ʒ duplex eſt
modꝰ.qm̃ q̃dam eſt ꝑſecte matura:⁊ nõ ꝑſecte
matura. Nõ ꝑſecte matura minusca.⁊ magis
groſſa ꝓpter dominationẽ terreſtris ꝑtis.Ha⸗
bet tũ humiditates latentes q̃ acuitatem eipꝛe
ſtãt:⁊ ſiccitatẽ in ſecũdo. Vñ ypocras. Ficus
qᷓnto longinquioꝛ eſta maturitate:tanto mi⸗
nus calidioꝛ ⁊ magis groſia.

Operationes

—

¶ Sera. libꝛo aggre.capᷣ.cui aueto. Gal. Cui
id eſt ficus. Sũt em̃ exeis ſilueſtres domeſtice
⁊ montane. Et ex domeſticis quedam ſunt re

centes.quedam nõ.ſed ſuntſicce.Et recentiuʒ
virtus eſt debilis ꝓpter hoc ꝙ admiſceatu eis

de humiditate.⁊ ſicce ſunt melioꝛes.⁊ maxime

carnoſe.Et ille in quibo eſt acuitas et puncno

abſtergunt magis ⁊ reſoluũt⁊ babent inſebu-
miditatem ſubtilem.e ”

¶ Et alia eſt que reſoluit apoſtemata qñ miſce

tur cũ farina oꝛdei: aut cũ medulla pa nis fru/

menti.Et aqua in qua coquunt᷑ ficus decocti⸗
one multa.eſt ſimilis melli in vᷣtute ſua.⁊ recẽ⸗
tes qͥdem ⁊ ſicce laxant ventrẽ.¶ Et vᷣtus ſilue
ſtriũ eſt attractiua ⁊ reſolutiua.Et ita eſt ĩ do⸗
meſticis anteqᷓ; maturant᷑.qm eſt in eis aliqᷣd
lactis ex arboꝛe.

Et arboꝛis ficuum domeſticaruz virtus eſt

calida ⁊ ſubtilis.⁊ lac eius ⁊ ſuccus folioꝛum
ipſius calefaciunt caleſactione ſoꝛti:⁊ moꝛdi⸗
cant:⁊ vlcerant coꝛpus.⁊ aperiunt oꝛificia ve

narum que ſunt in ano.⁊ euellunt verrucas:?

lexancvenren.
¶ Sed in arboꝛe ficuum ſilueſtriũ eſt de calidi

tate ⁊ ſubnlitate tantũ ꝙſi coquãt᷑ c carne bo
uina dura faciũt illã decoqui.⁊ eſt foꝛtioꝛ ĩ om⸗

nibus pᷣdictis qᷓ; domeſtica.
¶ Sed mõtanaꝝ ficuũ arboꝛis ſapoꝛ eſt acu⸗
tus pꝛoungens ⁊ abſtergẽs.Et qñ fit empla⸗
ſtrum cũ ra mis eius ſuꝑ verrucas q̃ dicuntur
capitaclauoꝝ aperit eas.⁊ ita eſt de lacte eius

ſcyzʒ qũ fit vnguentũ ex eo.

¶ Et qñ fit medicamentũ exeo ⁊ melle: abſter
git maculam oculi groſſam:⁊ eſt ↄueuiens ob
ſcuritati viſus ⁊ deſcenſui aque ad oculũ q̃ fit
ab humoꝛibo groſſs multum.
¶ Et cineres quidez ficuum ⁊ glandiũet lacti⸗
cinioꝝ:ſunt melioꝛes cineres ad abſtergẽdũ.
Auicenna libꝛo ſecundode ficubus. Melioꝛ
eſt alba:deinde rubea:deinde nigra.Et q̃ ve⸗

hementereſt matura eſt melioꝛ ⁊ pꝛoxima ad

hoc vt nõ noceat.Et ſiccaquidem in ſuis ope⸗
rationibus eſt laudabilis.
Verũtamen ſanguis exea generatus nõ eſt
bonus.⁊ ꝓpter hoc facii pediculos

AUerum ſi ſumatur cum nuce eius chimus

fit bonus:et cum amigdala.Et leuioꝛ omni⸗
bus eſt alba.illa que eſt humida eſt calida pa⸗
rumper .et que eſt humida:eſt plurimeaqueita
tis. et parum eſt medicinalis. Que vero im⸗
matura eſt a bſteiſiua ad frigiditatem parum
declinans:niſi lac eius.Et que ſiccalida eſt in
pꝛimo gradu:et in fine ipſius eſt ſubtilis. Et
que ſicca eſt: et pꝛopꝛie acris foꝛtis eſt ahſter⸗
ſionis maturatiua et reſolutina. ¶Et car

—

́S — ⸗14 — —,

eannm
untoncen
Uumrronce

fücku
nitchnen
ſktonrien

ſprdte
gfüe
ojdian

koeloatas

nele: obſt
NMonicns⸗

Voaliſt

Mdlbftlin
bs
G2601
1N
inlvepe

,uns roc

29
euschint
oucen
ckali
hnnunt
Dumnn
“
ſ5

R

De Herbis

noſa eſt plurime maturatõis.⁊ in ipᷣa ſũt gluti⸗

natioꝛ inciſio ⁊ ſubtiliatio. ¶ Et ſilueſtris eſt
acution ⁊ ſoꝛtioꝛ ĩ h.⁊ fructꝰ qͥẽ erꝰ nutribilio:
eſt reliqͥs fructib.⁊ q̃vehemẽtꝭ ẽ maturatiõis:

ꝓinq eſt ad h̊ vtnõ noceat.i¶ Et in ipᷣa ẽ in ſla⸗
tio: ⁊ expellit ſuꝑfluitates ad cutim: ⁊ facit ſu⸗
dare.⁊ ſᷣm ꝙeſtimo ſicca ſilr expellit ad exterio
ra⁊ facit ſudare.⁊ illa qͥdẽ q̃ eſt hũida velocꝭ ẽ
nutrimẽti ⁊ penetratõis ĩ ſtomacho ⁊ in coꝛpe

¶ Nutrimẽtũ vᷣo ficus licet nõ exiſtatĩ roboꝛe

nutrimenti carnis ⁊ granoꝝ:tñ vehemetis eſt

roboꝛis q; nutrimetũ omniũ fructuũ.

Capitulum. excu.

f Icus lupi vel comarꝰ. Dyaſ.ca. Coma

rus.i.fic lupi.Et eſt arboꝛ ſilis cidonie
ſz ſolia minuta hʒ:⁊ fructꝰ cocci melle ſiles eſt

em ſine oſſib.quã multi memequilon dicunt.

cui ſimaturitas fuerit rufũ facit ooloꝛeʒ.ſed cũ
edit᷑ remanet in oꝛe ſuba q̃dã ſilis ei qremanet
ex ficubo.vocatarabice catilabinch.i.ĩterfecioꝛ
pꝛis ſui.⁊ ficꝰlupi.⁊ eſt arbuſtũ qð vocat᷑ nro
vdeomate armoni.fructꝰeiꝰ ẽ in ſuꝑficie aſper:
⁊ hʒ ſapoꝛẽ mixtũ exdulcediĩe ⁊ acetoſitate aliq̃.
Ser a.li.ag.c.haruãchieth.i.ficꝰlupi.Arboꝛ⸗
hꝰfolia ſũt ſilia folijs citonioꝝ.ſ ſũt minoꝛa.et
frueteius eſt ſilis pꝛunis in qnticate.nõ hñs

W
BNE
W

nucleũ.⁊ q maturat declinat ooloꝛerad rube
dinẽ.⁊ q comedit᷑ remanet in oꝛe ſuba ſimilis

ei que remanet ex ficubus.

DOperationes.

¶ Gal.vij.ſim. far. ca. de comaro.i.ficus lupi.

Arboꝛ ⁊ fructus eiꝰſũt ſtiptici.¶ Dyaſ.eſt ma⸗
lus ſomacho:opilat cito ⁊ inducit —

Capitulum. cxcvj.
ſIcus egyvtiaca.Soli. Ficus pᷣcipua ẽ
egiptia folijs moꝛo cõꝑanda.poma nõ
ramis tm̃ſʒ ⁊ caudice geſtãs:vſq; adeo ſue fe⸗
cũditatꝭ anguſta eſt vt vno anno ſepties ſruc⸗
tificet. An cũ vnũ pomũ decerpſeris:alteruzʒ
ſine moꝛa ꝓtuberat.Pliniꝰ.li.xiij. In egypto
multa ſunt genera arboꝝ q̃ non alibi.ante oĩa
ficus egiptia obid noĩata.arboꝛ moꝛo ſimilis
fo lio:magnitudine aſpectu. Pomũ fert nõ ra
mis ſz caudice. Idq; ipᷣmficẽ pᷣdulcꝭ ſine gra
nis interioꝛibo:ꝑ quã fecũdo ꝓuẽtu ſcalpendo
lm̃ferreis vnguibo aliter nõ matureſcit.ſed cũ
ſactuz eſt quarto die demetit᷑.alio ſubnaſcente
ſepteno ita numeroſo partu:per ſingulas eſta
tes multo lacte abundante.Subnaſcit᷑ etiaʒ
ſinon ſcalpatur fetus.quater eſtate pꝛioꝛem⸗
q; expellt immaturum.Idem libꝛo vt ſupꝛa.

8 α☚

d& & NNDD

Trattatus

O bid qͥdã egiptiã ficũ dixere erroꝛe maifeſto.
Nõ enim in egypto naſcit᷑:ſʒ in ſyria.vomaq;
circa guidũ: atq; in Rhodo ſupcomantiby fo⸗
lijs floꝛe candido cũ vebementia odoꝛis.

HPHybperationes.
Dyaſ. Lacrimus eiꝰſiue ſucc inſtillat⸗ neca
tiõſbo vel ꝑcuſſur ſerpentũ aptiſſimꝰ ppbat᷑.
Pꝛeterea ĩpetigines lepꝛas maculas ⁊ poda⸗
gras admixt cataplaſmatiba cur at folia ei? re
cẽtia ſuꝑ moꝛſũ canis rabioſi poſita ↄſerunt.
Aalent etiã ſcabici.⁊ impo nunt᷑ ſuꝑ vlcera
groſſa bumiditatũ: ⁊ ſuꝑ verrucã⁊ moꝛfeam.

*

eau.¶ Succus folioꝝ eius exulcerat: vehemẽ

tis eſt calefactionis ⁊ abſterſionis.

Aperit oꝛiſicia venaruʒ ani. In potu datur

ſuccus eiꝰ ad coagulationẽ lactis in ventre.
¶ Dat oleo mixto ei qͥ bʒ ſolutõeʒ ⁊ diſſinteriã.

Capitulum. cxcvij.
Ilipẽdula ſiue viſcago idẽ. Abiſcien
vy . dũ q; h̊ nomẽ viſca go aliqñ ponit pꝛo
AIaaʒz herba q̃ eſt vſcago arboꝛis de q
fit viſcus ſiẽ apparet in ca.viſcus inferius de v.
