nã ⁊ ventoſitates.Eſt enĩ cõpletũ in ſtiptici⸗
tate.⁊ ideo eſt bonũ vlceribo inteſtinoꝝ⁊ pun
ctionibo eoꝝ qñ bibitur.aut fit cũ eo criſte-
re.⁊ rubeũ eſt conſtrictiuũ plus.i¶ Iſaac.Ri
ſi natura calidũ eſt in pᷣmo gradu.ſiccũ in ſe⸗

cundo. Aliquãdo mola teritur.eiuſq; farina

ſicut triticicoquit.⁊ valet his qͥ moꝛſionẽ in
ſtomacho ⁊ inteſtinis patiunt᷑.integꝝ aũt cũ
aqua coctũ valet ad colaicadpagi Cũ la⸗
s i

Tractatus

cte ⁊ amigdaleo coctũ cõſtipat ionẽ ſuã amit
tit:⁊ ꝑfectenutrit. Sanguinẽ bonũ generat
ſi cum eo vel aqua eius lentigines laues.au⸗
fert eas:⁊ cutem mundificat.i¶ Conſtantinꝰ
in pantegni. Riſum calidũ eſt in pᷣmo gradu.
ſiccũ in ſecũdo. Vnde ventrẽ ſtringit:non tñ
multũ:niſi mixtũ ſit ibi miliũ.lotũ quoq; ⁊ cũ
butiro ⁊ amigdaleon coctũ:nõ eſt vẽtris cõ⸗
ſtipatiuũ:ſed mitigat doloꝛẽ ſtomachi:et ar⸗
doꝛem inteſtinoꝝ. Huiꝰ nutrimentũ tempe⸗
ratum eſt ⁊ digeſtiuũ.ſi cum lacte coquit᷑:cõ⸗
ſtipationẽ facit:ſed humectat ac nutrit.
Auicenna in ſecũdo canone. Riſum cali⸗
dum eſt ⁊ ſiccũ. Nutrimentum pꝛebet mul⸗
tum.tarde infrigidatur:⁊ in ipſo eſt abſterſio
Decoctum cum aqua ſtringit vſq; ad termi⸗
num.Et in ſpermate facit augmẽtum.
¶ Idem in quarto canone.Coꝛtex riſi vene⸗
num reputatur. AUt enim quidam pꝛimoꝛũ di
xerũt ei cui in potu datur:accidit ſtatim do⸗
loꝛ in oꝛe et ĩ lingua:⁊ ipᷣa lingua apoſtematc.
deinde doloꝛ in vmbilico extẽditur ⁊ ſtoma⸗

cho:inteſtiniſq; eius. Totũq; coꝛpus inflã⸗

matur.curatur cum curatione cantaridum.
O poꝛtet autẽ ꝙ in oleo eius quod ipſe inpo
tu ſumit citonia ſint decocta.

Capitulum. cccxciiij.

O belia. Iſaac. Robelie frigide ſũt
r in pmo gradu medie inter humida ꝛ

ſicca.Coꝛtex eaꝝ ſtipcicꝰ ẽ. ¶ Actoꝛ

Iſte ſunt videlicet robelieſicut diximꝰ pau⸗

lo ſupꝛa.que a nõnullis medicoꝛum noſtroꝛũ

eſtimãtur eſſe piſa.

92

Pyperationes

¶ Iſaac vt ſupꝛa. Coꝛtice eiꝰ mũdate lauda⸗

bües generãt chimos.Nec inflationem aut

ventoſitatẽ faciũt vt fabe. Ad vſum edendi
bone ſunt in eſtate ⁊ in calida regione.
¶ Cathaplaſma ex eis membꝛis fractis ap⸗
Vagtinn ſolidat ⁊ doloꝛem aufer.

Jus ex eius velut ex faba factum valet ad

cardiaſim tuſſim ⁊ doloꝛem pectoꝛis.

Capitulum.cccxcv.
ND dodendron. Iſidoꝛus. Rododen
r dron coꝛrupte vulgo loꝛandrũ voca⸗
tur: eo ꝙ folijs lauri ſit ſimilis: floꝛe
vt roſa. Arboꝛ enĩ venenata eſt.interficit eni
altera:⁊ medetur ſerpentũ vexationibo.

HDyperationes.
¶ Pliniꝰ libꝛo ſedecimo. Rododendron vt
nomie apparet a grecis venit.Alij nerim vo
cauerũt.Alij rodophanem vocauerũt.fron⸗
de ſempiternum roſe ſimilitudine caulibo fru
cticoſum. Jumẽtiſ q; copꝛis et ouibꝰ venenũ

8

Se.
„8

De Merbis

Idem tamen eſt homini cõtra ſerpentum ve
nena remediũ.i¶ Idem libꝛo.xvij. Rododen
dron ſeritur ppagine:ſicut etiã ſemie.i Idẽ
li.xxiiij.Rododendros ne nomẽ apud nos
inuenit latinuʒ.ſed radophonem vocant aut
neruim. Mirumq;ʒ folia eſſe quadrupedum
venenum:homini vero cõtraſerpent es pꝛeſi
dium addita ruta ⁊ vino pota. Pecus etiam
et caper ſi aqua biberint in quo folia ea ma⸗
duerint:huiuſmodi moꝛi dicuntur.

◻☚—

Capitulum. cccxcvj.
O bur. Actoꝛ.Robur) ᷣm Iſidoꝝ)
r gener aliter dicit᷑ ex om̃i materia qc⸗
quid eſt firmiſſimũ. Nihilominꝰ ra⸗
men ⁊ arbor quedã hoc nomĩe nuncupatur.
de qua frequẽter Plinius loquitur.

Pperationes
¶ Plinius libꝛo.xvi. Roboꝛ eſt glandifera ſi⸗
cut ⁊ quercus ac ylex.pꝛeter fructũ ⁊ alia gi⸗
gnit plurima.fert eni ⁊ galle genꝰ vtrũq;. Et
quedãveluti moꝛa:niſi diſtarẽt arida duricie.
plerũq; caput imitantia thauri quibus ineſt
fructus nucleis oliue ſimilis. Naſcunt᷑ et in

eo pullule nucibo nõ abſimiles intꝰ habẽtes

ſuocculos molles lucernarũ luminibo aptos

Nam ⁊ ſine oleo flagrãt: ſicutigallia nigra,
Fert ⁊ aliam vtilem pillulã cũ capillo.verno
tempoꝛe tamẽ melligeni ſucci. ¶ Bignunt et
alij amoꝛũ eius pillulas coꝛpoꝛi nõ pediculo
adherentes candicantes vmbilicis. Cetera
nigra varietate diſperſa. Media cocci colo

reʒ habẽt. ¶ Aliquãdo ⁊ culices gignit. Nec

nõ ⁊ e folijs cõuolutas pillulas:⁊ ĩ folio ru⸗
bentes. Aquoſos nucleos candicantes ac
trãſlucidos qᷓ;diu molles ſint:in quibo ⁊ culi
ces naſcũtur. Matureſcũt in modũ.ferũt et
roboꝛa canchꝛi pillulã in medicina vim vꝛen
di habentem.Is creſcit hyeme.aperitur ve⸗
re pillula tota:caditq; cum folia creſcere ce⸗
perint. Tam multi fera ſunt:⁊ tot res pꝛeter
glandem roboꝛa paruũ. Sed ⁊ poletos ſquil
loſq; nouiſſima irritamẽta gule que circa ra
dices naſcuntur.¶ Roboꝛa quoq; viſcuʒ ac
mella ferunt vt autoꝛ eſt heſiadus.conſtatq;
roꝛes melleos e celo cadẽtes nõ alijs magis
inſidere frondibus. Cremati quoq; roboꝛis
cinerem introꝛſum eſſe certũ eſt. Scandula
isen e roboꝛe fit aptiſſima.mox e glandi⸗
eris alijs:ſed minime durans pᷣterq; epino.
Montes ⁊ valles diligit. robur caſtanea et
abies. Sunt auteʒ roboꝛi folia toto ambitu
ſinuoſa.Et ſũt eis etiã in caudice ipᷣo iã den
ſa ac rara.ſemꝑq; late rarioꝛa diſpoſita mir⸗
to.¶ Item Robur abies ⁊ larix nõ cõtinuãt
germinationem:ſed intermittũt.⁊ tripartita
trinaq; germia edũt. Ideo et inrer ſquamas
coꝛticem ſpargunt.quod omibo arboꝛibo eue
nit in germinatione.qꝛ rumpitur coꝛtex pꝛe⸗
gnantiũ.Roboꝛi ſciſſus eſt coꝛtex non leus
lſed ſcaber. Radices copioſe atq; carnoſe qs
in pfundũ agit mollis ac peſſima ligni pars
etiã in roboꝛe facile putreſcens terrediniob
noxia.ideoq; ſemꝑ eſt amputanda.
¶Robur ylex ac moꝛus ⁊ ebenus ⁊ que ſine
medulla ſunt tota oſſee ſunt. Roboꝛ ſpiſſam
habet materiã:eiq; nigricãs coloꝛ eſt.Tan⸗
ta duricia ineſt roboꝛi:vt niſi madefactũ nõ
queat terebꝛari.⁊ ne quidem ſic quid ad actꝰ
clauus auelli. Itaq; cariem vetuſtatem ſen⸗
tit tardiſſime.ſentit tam ẽ teredinem ceſuʒ in

vere. Bꝛuma vero neq; vitiatur neq; findit᷑.

Alias obnoxium etiam vt toꝛqueat ſeſe: fin⸗
datq; quod in ſubere tempeſtiueq; ceſo eue⸗
nit defoſſum diu duratrobur.ſed aqua mari
na coꝛrumpitur.
¶ Robur ⁊ olea in tranſuerſum poſite incur⸗
uãtur:cedũtq; ponderi. ¶iridia pᷣter robur

2 buxũ ꝑtinacius reſiſtũt ſectioni ſerrarũ:q;

dentes eqlitate replẽt inerti. Sũt auteʒ ro⸗
Aa iij

Trattatus

bura ⁊ inter ſe ⁊ eũñ alijs glutino inſociabilia
viſcus adnaſcit᷑:⁊ in ruboꝛe vt quercu ⁊ ylice
¶ Igdem libꝛo.xvij. Inſitoꝝ omniũ capaciſſi
ma dicit᷑ platanꝰ.poſtea robur.veꝝ vtraq; ſa
poꝛes coerumpunt. pedamenta ſunt optima
vicib e roboꝛe oleaq;. Pꝛeterea pomiteris q̃
germinãt: nec fructü ferũt. ciſſa adice lapis
inditur: fertileſq; fiunt. Hoc ideʒ in amigda⸗
lis ⁊ robure cuneo adacto fit. Deniq; arbo⸗
res quedã ablato in toto coꝛtice moꝛiuntur.
tardius autem robura ? quercus.

Capitulimm. cccxcvij.
DDDabea vel rodaha. Sera li.ag.ca
r pi. Rodaha.qñ ẽ humida ⁊ recẽs ðꝛ
Alhlrlrlſax faſa.qñ eſt ſic.ðꝛ akes.⁊ ẽſpe⸗
cies leguminis ſic noĩata.Et idẽ auc.Dyaſ.
Pꝛimo qñ naſcit᷑ eſt ſiis andachuche.q̃ na⸗
ſcit᷑ in pꝛatis.ſed qñ eſt cõpleta hʒ folia ſubti

lioꝛa q folia ipſiꝰ ⁊ hʒ ramos ſiles ramis an-

dachuche. ſunt ei ſemia in magnitudie len/
tis toꝛtuoſa ſicut coꝛnua.Aliqñ deſiccaturꝛ
admiſtrat᷑ cũ alijs reb:⁊ pparat᷑ cum ſale.Et
idẽ aucto. Gal. Sapoꝛ huiꝰ granieſt ſtipticꝰ
ſicut ſapoꝛ lentis. Et virtꝰ eiꝰ eſt calida cali⸗
ditate temperata.⁊ exſiccatio eius eſt ampli
oꝛ exſiccatione lentis:⁊ comedit ſicut lens.

PHPoberationes
¶ Sera. aucto. Iſaac benarã. Alfax faſa: id
eſt rotobea naſcit᷑ ſuꝑ aquas:⁊nõ ſiccat᷑ĩ eſta
te neq; hyeme.⁊ ideo nomĩat᷑ humida.Et qð

de ea adminiſtrat᷑ eſtſemen eiꝰ ⁊ folia.⁊ ẽ ca.

⁊ hu.⁊ eſt in eo inflatio.i¶ Et ideo auget ſper
ma:⁊ incitat coitũ.⁊ auget iuuamentũ medi⸗
cinarũ q̃ faciũt ad hoc.i Et ſemẽ eius ingre
dit᷑ in pluribo ↄfectionibo foꝛtibi.i Etquãdo
fit emplaſtrum cum folijs eius:cõfert mem⸗
bꝛis que indigent ſedatione doloꝛis eoꝛum.
⁊eſt cõueniens cibo animalium.

Capitulum. ccrcvif.

Oſalatine.grece rodon.arabi.hard.

FSerapio n lib.aggre.ca.hard.auct.

GG;ealieni.viij.ſimpliciũ farmacoꝝ.ca.
de roſa. Subſtãt ia eius eſt cõpoſita ex ſub⸗

ſtantia aquoſa calida cum duabꝰ alijs quali

tatibus permixta ſtiptica ſcʒ ⁊ amara.cuius

ſtipticitas eſt in quantitate tali.quia coꝛpo⸗
ra habẽtia virtutẽ fluxũ nõ poſſunt diſſolue
re virtutẽ eius.⁊ ſemen eiꝰ eſt magis ſtipti⸗

cum q; roſa.Et idem roſa cum ſtipticitate q̃
eſt in ea ineſt ei dulcedo ⁊ ſilitudo acuitatis

vel inoꝛdinationis pauce, ⁊ conuenit apoſtes

Uh

——— 2

De Herbis

matibn calidis in pꝛincipio eoꝛũ.⁊ opoꝛtet

recipiat᷑recẽs ex ea:⁊ abſcindant᷑ ſümitates
eiꝰ valde cũ foꝛpicibo ⁊ reſeruent p medicami
nibooculoꝝ.Sed oleũ roſaꝝ eſti natura ſua

mediũ inter narurã roſe ⁊ olei.⁊ eſt medicina
cũ q curant᷑ apoſtemataſanguĩs in augmẽto

ipᷣoꝝ.⁊ ĩ eo ẽ virtꝰ penetrãdi ad pfundũ coꝛ⸗

poꝛis:⁊ humectat coꝛꝑa ſicca:⁊ ↄquaſſat᷑ cũ

aceto ⁊ inungit᷑ caput cũ eo.⁊ ↄuẽit doloꝛica
pitis facto ex caliditate ſoliſ.⁊ qñ roſe ſiccã⸗
tur:opoꝛtet ꝙ deſiccent᷑ in vmbꝛa:⁊ cõmoue

ant᷑ aſſidue.⁊ aqua roſaꝝ eſt frigidioꝛ cõplexi
one temperata.nõ tñ multũ.⁊ ipᷣa quidem eſt

ſubtilis multe ſubtilitatis.⁊ ſignũ in hoc eſt
wꝙroſa deſiccatur cito. Ideo quia in ea non
eſt aliqua viſcoſitas:qꝛ odoꝛ eius vincit:⁊ ꝓ⸗
pterea feſtinat ⁊ replet vias odoꝛatus.

OPbprerationes.

Sera. ancto. Dyaſ. Eſt enĩ roſa frigida de
ſiccatiua.et ex ea eſt plus ſtiptica ſicca q; re⸗

cens.⁊ ſuccus roſaꝝ qñ coquit᷑ cũ vino cõue

nit doloꝛi capitis ⁊ oculoꝝ⁊ auriũ.⁊ cõuenit
gingiuis. qñ cum eo fit collutio.⁊ coquũtur
folia eius ſine ſtipitibo ⁊ nõ expmuntur.⁊ fit

emplaſtrũ cũ eis heriſipile.⁊ ſemẽ qð eſt ĩ me⸗
dio roſaꝝ qñ pulueriʒat᷑ ſuꝑ gingiuas adq̃̊s
fluunt humoꝛes ↄuenit multum. Sed caput
roſe qñ bulierit in aqua et bibitur: abſcindit
fluxũ ventris ⁊ ſputũ ſanguĩs.¶ Et idẽ auc.
Hachaʒ aq̃ ro.phibet fluxũ ad oculũ:⁊ ↄue⸗
nit ſincopi q bibitur ex ea hauſtus aliqͥs.
¶ Et idem auctoꝛi.Humayv. Roſa foꝛtificat
membꝛa intrinſeca.Et ſtipticitas eius pene
trat ꝓpter amaritudinẽ q̃ eſt in ea.¶ Et idẽ au
cto. Aben meſuay.O doꝛatio roſe ↄuenit co
lericis ⁊ habẽtibo caloꝛẽ:⁊ capitꝭ doloꝛẽa co
lera.Et ꝓhibet fumoſitates colericas acu⸗
tas.⁊ ↄuenit doloꝛi acuto.⁊ mouet ſternutati

onẽ habẽti cerebꝛũ calł.Et quãdo confici᷑ cũ

melle aut cum zuccaro abſtergit qð eſt in ſto

macho ex humoꝛibus flegmaticis.

¶ Et idem aucto. Raſis. Expertꝰ eſt qdã ex
amicis meis qͥ accepit ex folijs roſaꝝ recen⸗

tibo ⁊ zuccaro:⁊ fecerũt eũ aſellare decẽ vici⸗

bus.hoc facit ſuccus eiꝰ.veꝝ ſicca nõ eſt la⸗

xatiua.⁊ hoc ſignificat᷑ ex eo virtꝰ eius eſt

amara ꝗꝙ abſtergit. Et qñ roſa deſi iccat᷑ fit ſti

9

ptica. q; ſeparatur ab ea amaritudo. Et ſicci
tas quidẽ in roſa eſt pauca:q ipᷣa eſt cõpoſi⸗
ta ex ſtipticitate ⁊ amaritudine.vnde abſcin
dit libidinẽ:⁊ laxat laxatione foꝛti.
¶ Johãnes Meſue cap̃. de roſa. Roſa eſt ex
medicinis benedictis in qua eſt virtꝰ ↄfoꝛta⸗
tionẽ faciens et ſolutionẽ ⁊ male qualitatis

pmutationem.Et eſt ex ea rubea ⁊ alba. ⁊ eſt

de vtriuſq; multoꝛum ſolioꝛum ⁊ denſoꝛum:
criſpoꝛum.et alia paucoꝛum et planoꝛum.et

melioꝛ eſt rubea vere fubedinis paucoꝛuʒ fo

lioꝛum et planoꝛum.⁊ ex albis eſt melioꝛ ha⸗

bens ſimiliter. Et melioꝛ ſuccus eſt cuiꝰ ma⸗

ter eſt roſa cõpleta.ſicca vero melioꝛ eſt in q̃
nõdũ cecidit cõplexio.Eſt frigida ĩ pꝛio gra⸗
du:ſicca in ſecũdo. Diuerſarũ autẽ naturarũ

ſubſtantie compoſuerũt roſam.inter q̃s po⸗

teſt cadere ſeparatio diſtinguens.Componi

tur enim ex partibo terreis ⁊ aqueis medio⸗
cribus dantib ei ſtipticitatẽ ⁊ ſubſtantiam.
Et ex partibo aereis ꝓpter q̃s eſt in ea de dul

cedine aliquid et aromaticitas.Et ex parti⸗

bus igneis ſubtilibo a quibus cõſiſtit perfe⸗

ctio ⁊ ſpecies dantibo ei amaritudinẽ.ꝓpter
qð in abſciſione amaritudinis ipᷣiꝰ q̃ remoue
tur ppter ſolã exſiccationẽ eius non reſoluit᷑
ſpecies. In abſciſiõe rubedinis nõ eſt plꝰro
ſa q́; homo moꝛtuus.amaritudo autẽ in ea q̃

recens eſt plus eſt ſtipticitate ipſiꝰ.Et pꝛima
eius operatio eſt ppter amaritudinem ſuã.ꝓ

pter quod roſarecens et eius propꝛie ſuccus
ſoluit. Cum autẽ reſoluitur caliditas dans
ei amaritudinem ꝓpter exſiccationem eiꝰno
minatur ſubſtantia eius ſtiptica faciens con
ſtipationem. Eſt autem ſuccus eius calidus

fere ad pꝛimũ gradum. ꝓpter excluſionẽ eius

*

are terreſtri ⁊ frigida

Johãnes Meſue. Eſt auteʒ roſa ſolutiua
exiſtens extinctiua inflãmationũ.confoꝛtati

ua membꝛoꝛũ.coadunatiua partium⁊ cõſtri

ctiua.⁊ ſemen eius in hoc eſt foꝛtius.⁊ ſimili
ter pili eius qui ſunt ĩ medio ipſius.⁊ ſuccus

eius eſt reſoluens. Et ſicca quidem mag fri

gida ⁊ ſtiptica.et que non eſt completa frigi⸗
dioꝛ⁊ ſtipticioꝛ.et alba ĩ frigiditate ⁊ ſtiptici⸗
tate plus eſt qᷓ; rubea.nõ eſt in ea malicia.ſed
eſt ex debiliter ſoluentibo:vigoꝛat tamẽ ope⸗
rationem eius aqua caſei.
¶ Si enim ſucci roſarum. Z.i.miſceatur cũ
aqua caſei et pauca ſpica eſt ſolutiuum cõue
niens.⁊ ſimiliter infuſio.Z.vi.folioꝛum roſa⸗
rum in aqua caſei cum pauco melle ſoluit ſis
ne moleſtia. Et ſyrupus factus ex ſucco eiꝰ
eſt leuis ſolutionis.Et ſimiliter ponitur oie⸗
um eius in emendatione medicinarum acu⸗
tarum:ſicut eſt ſcamonea ⁊ ſimilia.
¶ Roſe autem condite cum melle abſtergũt
⁊ mundificant ⁊ confoꝛtant.Et condite cum
ʒuccaro minoꝛis ſunt abſterſionis? maioꝛis

confoꝛtationis ⁊ ſtipticitatis:⁊ aqua eoꝛum

que fit per infuſionem mundificat ⁊ confoꝛ⸗
tat abſtergit et reloluit. ed 7 como

X

B

8

Ea qᷓfit, ſublimationem eſt multeofoꝛta⸗
ſubtilis caliditat erꝰ in decoctiõe ipſiꝰ.ꝑ al-/
bas vero nõ fit ſolutio aliq de q̃ ſit curandũ.
⁊ eſt in eis de ſtipticitate pluſq; in ru.neq; ſũt
ſimiles eis in ↄfoꝛtatione.et cito ꝙ roſenon

tes.ſoluit᷑ enĩ ab eis virtꝰ:ſigillans abſterſio

nẽ eiꝰ ⁊ ſolutionẽ.⁊ declarat᷑ virtꝰ eiꝰ ſtipti⸗
ca faciens ↄſtrictionẽ. Succus vo eiꝰ ſubſti
net decoctionem aliqͥd mediocriter: ⁊ acqͥrit
ei ſubtilitatẽ ⁊ bonitatè abſterſionis.¶ Ole⸗
uum qz factũ ex roſa:nõdũ cõpletꝭ eſt maioꝛis
infrigidatiõis ⁊ ſtipticitatis.cuiꝰ meliꝰ fun⸗
damentũ eſt oleum oliuarũ medioꝝ in matu
ritate aut ſiſaminũ.¶ Acetum autem infuſio
nis eius eſt medicina bona omniũ inflãma⸗

tionũ.⁊ eſt diuiſiuũ ſolutione ↄfoꝛtatiuũn.
¶ Succus eiꝰ ex aqua infuſiõis recentium

cõpletaꝝ ſolutione educit colerã: mũdificat

ncuinem abeg: venaa seticuloos.
¶ Et conuenit vctericie: ⁊ aperit opilatõnes

—

eq:et cõſoꝛtat coꝛ:et cõuenit tremoꝛi eius:et

educit materiam cauſantem eam ⁊ febꝛibus

colericis. Roſa vero ⁊ oleum eius ⁊ aq̃ ipſiꝰ
facta per ſublimationem cõfoꝛtat coꝛ ſtoma
chum et epar:et coadunat partes laxas mẽ⸗
bꝛoꝛum. et cõfoꝛtat retentionem:et ſedat do⸗

pmutat malicias inflamationum: perimit et
ſedat eas.Et ſunt ex medicinis facientibus
doꝛmire. faciũt tamen coꝛiʒam ⁊ ſternutatio⸗
nem: et obſunt catarris:et ſtringũt guttur et
confoꝛtãt ea:⁊ auferunt crapulas.Doſis po

tio ſucci roſarum eſt ab. Z.i.vſq; ad.ij.cũ ʒuc

20 cvotlo ſymß̃. lacti ex ſucco earuz eſt
¶ Auicenna libꝛo de viribus coꝛdis dicit q;
conſoꝛtat coꝛ.

¶ Palladius libꝛo.iij.in mẽſe febꝛugrio roſa

ria cõſerenda ſunt queſulco bꝛeuiſſimo:aut
ſcrobibus ponẽda ſũt:vel virgultis vel etiaʒ
ſemine. Semina aũtroſaꝝ nõ putemꝰ medi
os floſculos eſſe aurei coloꝛis quos roſe fe⸗
rũt:ſed bhaccis nutriũt:quas in bꝛeuiſſimi pi⸗
ri ad ſilitudinẽ plenas ſeminibo ſuis poſt vin
demiam reddunt. maturas ex coloꝛe fuſco et
molliciei poterimꝰ eſtimare.Si qua etiã ſũt
antiqua roſaria hoc tꝑe circũfodiũtur:⁊ ſar⸗
culis vel dolabꝛis aridas vniuerſa reciditur
Zunc querara ſunt:poſſunt ducta virgaruʒ

ꝓpagine reparari. Si roſam ipſiꝰ habere vo
lueris duabus palmis ab ea gyrum fodies.

5*½

⁊ qqua calida bis rigabis in die·

Idem Palladi. Roſa frigida eſt ⁊ in pꝛimo

petit vſui medicine. Quidaʒ colligũt ea poſt

maturitatem:ſed nõ tamdiu ſeruat. Debent
autem colligi cum nõ habẽt folia omnino ex
panſa.⁊ tamẽ aliquãtulũ iamrubea. Collecte

autem ad ſolẽ aliquãtulũ deſiccari poſſunt ⁊

P triennium ſeruari. ¶ Macer. Dici flos flo⸗
rum nobis roſa iure videtur. Qð ſpeciei cun
ccos pꝛecedat odoꝛeq; floꝛes. Nõ tamen hec
ſpecie tm̃ nec odoꝛe iuuare. Nos valet hac

72

varijs nos adiuuatilla fidelis.Eiꝰ ſicca gra

du vis eſt ⁊ frigida pꝛimo c.

Capitulum.cccix.
Aliitera vl Antera. Paulꝰ ca. anterga.
1 Arntera eſt id qð in medio ipſiꝰ roſe
ngagſcit᷑ aurei coloꝛis:⁊ a ſpecie floꝛis
dicta eſt. Aſui etiã medicine cõpetür.

Hperationes
Plinius. Capita roſarum pota ventrem et
linin ſeſthir. Jem. Vngues roſe ſalu⸗
bꝛes epyfoꝛis ſunt. Alcera eni oculoꝛuʒ roſa
pᷣterq; initijs ſoꝛdeſcunt. Item anteradiſſin⸗
tericis magnum pꝛeſidium eett.

2 .

Capitulum. ccr.

S

Dſtrum poꝛcinum. Pandecta:capᷣ.

r ccccccx. Roſtrum poꝛcinũ herba eſt
longitudinis vniꝰ digiti ⁊ eiuſdẽ la⸗

teris pandens ſe ſuꝑ terram amplectens eã:

cuius folia ex vtroq; latere ſunt inciſa inciſu
ris magnis.⁊ in eiꝰ medio leuatur ſtipꝰ par⸗

uus:in cuius ſtipite fit quedaʒ lanugo rotũ⸗

da ſicut pila.ſicut facit herba ſemiſion. que
cum tangitur diſſoluitur.

Dperationes.
¶ Confert opilatis.Roſtrum coꝛuinum her
ba eſt quam plures dicunt conſolide ſpeciẽ.
Sed falſo ĩmo eſt herba vtcunq; piloſa ba⸗
bens quaſi odoꝛem boꝛaginis:⁊virtutem cõ
ſolidatiuam in virtute ſicut pꝛecedens.

Capitulum. ccccj.

AUIltia latine ⁊ grece.Arabicevero ra
r geb vel alſelep. Sera.li. aggre. ca.ra

deb aucto. Dyaſ. Radeb.i. ruta. Et
eſt de ea domeſtica ⁊ ſilueſtrꝭ.ſed ſilueſtrꝭ eſt

mag calida qᷓ; domeſtica ⁊ mag acuta.que

eſcis eſt nõ bona:ſed domeſtica:⁊ maxie illa

que oꝛit circa arboꝛẽ ficus:vel cir ca cucume

res eſt conueniens cibo.Et aliud genus rute
ſilueſtris que naſcitur in m acedonia: ingal

—

licia aſye quã mollicines appellat. Et aliqui

armolam eã vocant.frutex eſt vna radix vir

gas multas habens folia latioꝛa plus q; do⸗

meſtica ſed mollia odoꝛẽ grauem hũtia ⁊ flo
rem albũ ⁊ capita maioꝛa qᷓ; domeſtica.et in

tribo partitv diuiſa buis ſemẽ obꝛufum ettri

gonũ guſtu amarũ eſt. Hec in antiq̊ tꝑe colli
gitur. Iſidoꝛus libꝛo etymo. Ruta dicta eſt
eo ꝙ ſit feruẽtiſſima.cuiꝰ altera agreſtꝭ atq;
virtute acrioꝛ:ſed vtraq; feruẽtiſſima cõpꝛo
bat᷑.hanc venenis repugnare muſtele docẽt
que dum cũ ſerpente dimicauerint cibo eiꝰ
armant᷑. Iſaac. Ruta ſilueſtris calida⁊ ſicca

in quarto gradu.domeſtica vero in tertio.qᷓ

melioꝛ eſt ad digerẽdũ.qꝛ virtutẽ habet inci
dendi.⁊ groſſos humoꝛes ⁊ viſcoſos extenu
andi. Platearius.Eſtruta domeſtica ⁊ ſilue
ſtris que piganum dicit᷑. huiꝰ folia et ſemi⸗
na competunt vſui medicine. Virtutem ha⸗
bent diureticã:diſſoluẽdi ⁊ cõſumendi.Hy⸗
pocras. Ruta calida ⁊ ſicca in tertio gradu.
Palladiꝰde agricultura libꝛo quarto.Men
ſe Marcio rutsa ſerit᷑ locis apꝛicis.ſolius ci
neris inſperſione contenta.loca deſiderat al
tioꝛa.vnde bumoꝛ eius elabitur.ſi ponas eiꝰ
ſemina adbuc clauſa folliculis ſigillatim
debebis manu afficere.ſi iam minuta ſum

“

Trattatus

ſparſa iactabis.⁊ raſtro obducta cooperies
2 aules eius qͥ incluſis ſeminibo nati fuerint
foꝛtioꝛes erũt:ſʒ ſero naſcent᷑. Ramula eiꝰcũ
aliqua coꝛticꝭ parte cõuulſiverno tꝑe ꝓ plan
tis tenebũt:tota vᷣo trãſlata moꝛiet᷑. Hõnul⸗
le ramulos eiꝰ ꝑtuſe fabe inſerũt vel bulbo
atq; illa obꝛuunt alieno vigoꝛe ſeruandos.
Bub fici arborꝭ vmbꝛa libẽtiꝰ acqͥ eſcit.Nõ
effodit herbas ſʒ optat auelli. Immũde mu
lieris foꝛmidat attactuʒ.¶ Pli.li.xix. Ruta
ſerit᷑ fauonio ⁊ ab autũni eqͥnoxio.odit hye⸗
mẽ ⁊ humoꝛẽ ac fimũ.apꝛicis gaudet ac ſiccꝭ
terraq; q́;maxime latericea. inere nutriri
yvult.hic ⁊ ſemini miſcetur vt careat erucis.

Dperationes

¶ Gab.vij.ſim.far.ca.moli.i.ruta.qͥdaʒ hmõi
rutã ſilueſtrẽ noĩant.qͥdã aũt armolã. Virtꝰ
gũt eius ſubtilis eſt ⁊ ca.ᷣm.iiij.gradũ.vnde
⁊ incidit groſſos humoꝛes: ⁊ dyafoꝛat: et ad
vꝛinationẽ ꝓuocat.i¶ Et idẽ.viij.ſim.far.ca.
pigamũ.igamũ.i.ruta.Silueſtrꝭ quidẽ ex
to ẽ gradu calefacientiũ ⁊ ſiccantiũ.dome
ica vᷣo ex tertio.Eſt aũt nõ ſolũ acris guſtu
ſed etiã amara q̊ incidere ⁊ dyafoꝛare hʒ groſ
ſos ⁊ viſcoſos humoꝛes ꝓpter eandẽ aũt vir
tutẽ ⁊ ꝑ vꝛinas euacuat.qͥnĩmo et ſubtilium
partiũ eſt ⁊ ventoſitatꝭ deſtructiua. Et id⸗
circo ad ſputatiões ↄuenit:⁊ anioſitas q̃ ad
venerea ꝑtinent.⁊ dyaſoꝛat ⁊ ſiccat modera⸗
te.eſt eni de foꝛtiter deſiccantibo farmacis.
Sera.auc.Dyaſ.Ruta eſt de reb magis cõ
ferentibo inflatiõibo ⁊ ventoſitatibo.i¶ Et ipſa
extinguit libidinẽ coitus. VUnde domeſtica
⁊ ſilueſtris ſũt ambe calefactiue:aduſtiue:p⸗
nocatiue vꝛine ⁊ menſtruoꝝ.⁊ qũ comeditur
ruta aut bibitnr ſtringit ventrẽ:et qñ ſumit
in potu ex ſemine.cuiuſcũq; quãtitas vnius
caluf cumvino eſt medicamen cõferens mul
tum medicinis moꝛtiferꝭ.¶ Et qñ comedunt
folia eius ſola aut cũ ficub ſiccis et nucibꝰ:
auferunt nocumenta medicinarum moꝛtife⸗
rarum.i¶Et eſt vltima medicina cõtra mali⸗
ciam venenoꝝ:qñ adminiſtrat᷑ ſicut diximꝰ
(⁊ pꝛeſertim ↄtrapeſtilentiã) Et qñ comedit
⁊ bibitur ruta ſemper abſcindit ſperma.⁊ qñ
coquit᷑ cũ aneto ſicco ⁊ ſumit᷑:ſedat toꝛſiões.
⁊ qñ adminiſtrat᷑ in hunc modũ cõfert dolo⸗
ri lateris ⁊ doloꝛi pectoꝛis ⁊ aſmati⁊ tuſſi et
gpoſtemati pulmonis:⁊ ſciatice ⁊ doloꝛi iun
cturaꝝ ⁊ rigoꝛibo. Et qñ coquitur in oleo ⁊
ponit᷑ in criſteribo cõfert inflationi matricꝭ:⁊
inflationibo inteſtinoꝝ:⁊ doloꝛibo recti inte⸗
ſtini. Et qñ terit ⁊ cõficit᷑ cum melle ⁊ linitur
ſupꝛa collũ matricis cõfert doloꝛi eiꝰ ⁊ ſuffo

cationi ma tricis.i¶ Et qñ coquit᷑ in oleo ꝛ di VYꝓ

bimr:occidit ⁊ expellit lumbꝛicos:⁊ cõficit
cum melle ⁊ fit emplaſtrũ doloꝛi iuncturarũ
⁊ doloꝛi ⁊ ↄcuſſione.⁊ fit emplaſtrũcum ea et
ficubus bydropiſi carnoſe. Et qũ coquitur
cum vino vſq; ad ↄſumptionẽ medietatis vi
ni ⁊ bibitur:confert ſpeciei humide hydropi
ſis.⁊ quando comeditur ſola ſiue eſt aut ſal⸗
lita acuit viſum.Et quãdo fit emplaſtruʒ cũ
ea cum ſauich ſuper oculum:ſedat doloꝛem

eius.¶ Et quando teriturꝛ miſcetur cum ace

to ⁊ oleo roſarũ ⁊ fit linitio cum eo:ſedat do
loꝛem capitis.⁊ quãdo intromittit᷑ in narib
ipᷣa aut ſuccus eiꝰ abſcindit fluxum ſangui⸗
nis ab eis.iEt quando admiſcetur cum ni⸗
tro ⁊ fricatur inde moꝛfea alba:confert eam.
⁊ quãdo fit emplaſtrũ cum ea cũ melle ⁊ albu
mne ſuꝑ empetiginẽ confert ei.i¶ Et quãdo
ſuccus rute calefit in coꝛtice granati ⁊ diſtil
latur inlaurem:confert doloꝛi eius:et miſcet᷑
cum ſucco feniculi ⁊ melle:⁊ fit collirium cũ
eo:et cõfert doloꝛi viſus.i Etquãdo miſcet᷑
cum aceto ⁊ oleo roſarũ:⁊ cõficitur cũ ceru⸗
ſa:⁊ fit linimentũ cum ea:confert heriſipile ⁊
foꝛmice:⁊ vlceribus capitis humidis.⁊ ruta

quãdo maſticat᷑ poſt comeſtionẽ ceparum et

alioꝛum aufert fetoꝛem illoꝛum.¶ Sera.Ru
tam venenis reſiſtere muſtele docent:que qñ
cum ſerpentibo dimicature ſunt:cibo eius ar
mantur.Docuit etiã rex ponticus:qui cum

fratris ſuitimeret inſidias.rute folia cũ dua

bus nuciba ⁊ totidẽ caricis admixto ſale ie⸗

iunus acceperat:⁊ ſecure cũ eo agebat Agre

ſtis ſi ſumatur nimis de ipᷣa occidit.¶ Et qũ
ipᷣa colligitur maxime cum ceperit apparere

flos.ſi carnẽ tetigerit:vlcerat et facit inflare
cũ pꝛuritu.quare opoꝛtet qͥ vult eã colligere:

ꝙ vngat manꝰ ⁊ faciẽ cũ oleo roſarũ:et exti⸗
mauerũt quidã ꝙ ſi ſuccus eiꝰ aſꝑgatur ſuꝑ

pullos gallinarũ:non comedit eos miluus.
et putant quidam ꝙ illa que naſcitur in ma⸗

cedonia pꝛope fluuium qͥ dicit᷑ archimoñ.qñ

comeditur occidit.⁊ loca in quibus naſcitur

ſunt loca ſerpentum plena.
¶ Sed ſemen eiꝰ qñ bibitur cõfert doloꝛib⸗
intrinſecis.et ipᷣm ingredit᷑ in confectionib
medicinarum:⁊ eſt iuuatiuum.
¶ Et idem auctoꝛitate Ruffi. Ruta domeſti
ca eſt medicina maxĩa iuuatiua inteſtinis in⸗
terioꝛibo:confert viſui.⁊ gummi eiꝰ ẽ ca.ĩ fine
tertij gra.ſic.in.iij.Curat vlcera oculiquan⸗
do puluerizatur ſuꝑ ea⁊ confert ſcroſulis q̃
fiunt in gutture et ſub aſcellis

Capitulum. ccccij.

3

De Herbis

AUbus. andecta capi. dclxi ſulac
A grabice.grece batus.latine vero ru⸗

brus. Et ſulac eſt quedã egritudo:vt

dicit Plinius.i¶ Serapion libꝛo aggegato

ris capitulo ſulac ſiue ſuleit.auctoꝛitate Ga
lieni:id eſtrubus omnibeſt norus.folia eiꝰ
⁊ ſummitates recentes ſunt compoſitaĩ ſub
ſtantia ſua ex ſuba terrea frigida ⁊ aquea te⸗
pida.⁊ ſapoꝛ eiꝰ eſt ſtipticus.⁊ virtus eius in
ficit. Ventrẽ abſtinet. Fluxũ matricꝭ mulie/
nũ ſtringit. Moꝛſibo venenat occurrit.Tu⸗
tas gingiuas a putredine ſeruat. Tumoꝛes
oꝛis cõpeſcit.maxime ſi folia eiꝰ cum aceto

frigidat ⁊ deſiccat.⁊ ſcðᷣa cõglutinat.

Halienꝰ ſexto ſimpliciũ farmacoꝑ capitu⸗
lo batus.ſᷣm tranſſationẽ grecaʒ. Batus:id

eſt rubus.folia q̃dẽꝛ cime necnõ flos ⁊ fructꝰ
ſtiptica vartieia q̃litate manifeſte. In hoc

tñ ad inuicẽ differũt. Ham folia quidẽ ⁊ pᷣſer
tim mollia ⁊ noua plurimũ participantia a⸗
quoſitate modicũ ſunt ſtiptica ſᷣm eaʒ ratio⸗

nem ⁊ ſũmitates.Unde maſticata curãt al⸗

cola⁊ cetera q̃ in oꝛe vlcera ſanant.⁊ alia vul
nera ſolidare poteſt. Eſt en eoꝝ cõplexio ex
terreſtri ⁊ frigida ſubſtãtia et aquoſa tepida.
Fructus vero quãdo fit maturꝰparticepſ eſt

moderate caliditatis.ſapoꝛis cum ſit vt oſtẽ

dimus dulcis.quare ꝓpter hoc necnõ ꝓpter
moderatam ſtipticitatẽ comeſtibilis non eſt

Dperationes.

reſtriſuperat᷑ ſubſtãtia.⁊ ideo ſtipticus eſtet
ſiccatiuus foꝛtiter et vterq; deſiccat᷑.⁊ repo⸗
nitur deſiccatiuioꝛ exiſtẽs recente.ſed ⁊ flos
eiuſdeʒ eſt virtutis cũ fructu ad diſſinterias.

yventris q́; fluxus necnõ ad ſpurũ ſanguinio

idoneũ farmacũ.radix aũt cũ eo ꝙ ſtipticat:
⁊ nõ pauca ſubtiliũ partiũ ſubſtãtia partic is
pat.quãobꝛem et lapides qͥ ſunt in renibo frã⸗

it. ¶ Et Sera.aucto. Dyaſcoꝛidis. Virtus
eeiilus eſt que curat alcola ⁊ vlceraoꝛis quãdo
mMaſticatur. ⁊ curat alia vul nera.i¶ Et deco⸗
Cctio eius tingit capillos. Sed ſapoꝛ eiꝰ fru⸗
cctus eſt dulcis.⁊ eſt humidus⁊ calidus.⁊ im
matius eſt frigidus terreus.⁊ ſapoꝛ eiꝰpon

ticus.⁊ deſiccat deſiccatione foꝛti.ſed floꝛis
eius eſt ſicut virtus fructꝰ.i¶ Et cõfert vlce
ribo inteſtinoꝝ et fluxui ventris.⁊ debilitati

inteſtinoꝝ ani.ſed radicꝭ eiꝰ eſt ſubſtãtia ſub
tilis.⁊ ſapoꝛ eius eſt ſtipticus.⁊ ideofrangit
laapidem renũ.⁊ quãdo fit emplaſtrũ cũ folſjs
eceinus:curat vlcera humida capit.¶ Sed ru-
brus canis qͥ grece dici C inoſ batus nocet
decoctio eiꝰ fructus canne pulmonis.⁊ ſtrin

git fluxum menſtruoꝝ. Et radix eiꝰ eſt calidi
oꝛ ipᷣo.de qua ſi fiat emplaſtrum extrahit ſpi

nas ⁊ alia infixa coꝛpoꝛi. Et qñ fit empla⸗
ſtrũ cũ folijs ſuis recencibo ꝓhibet apoſtema

ta.¶Et idẽ aucto.Galieni. Fructus huius
plante eſt ſtipticus ſtipticitate foꝛti.et folia
eius habẽt ſtipticitatẽ paucã.⁊ opoꝛtet ꝙ; ca
ueatur ab eo qð intra frucrũ eſt ſimile bombi
cino:qꝛ nocet multum canne pulmonis.hãc
ſpeciẽ inuenies ſi leges Cinoſ batũ.⁊ eſt ca⸗

pitulũ.cxxvi.ſupꝛa de E. Dyaſcoꝛides ca⸗
pitulo batus eſt oibo notus. Virtꝰ eſt illi ſti⸗

pticus ⁊ ſerantica.Elixatura eiꝰ capillos in

maſticata fuerint. Herpetes mũdãt. acoꝛas
capitꝭ purgant. Tumoꝛes oculoꝛũ ⁊ cõdilo
mata ſoluit.emoꝛroidibo ſubuenit ſuppoſita.
ſtomachis impoſita medicat᷑.cardiacis opi

tulat᷑.¶ Suecꝰ huiꝰ herbe ⁊ haſtag ſole ſic⸗
catꝰ oĩa facere nouit. Succus eius ſeminis
maturioĩb cauſis oꝛis vtiliter adhibetur.

Ventrẽ abſtiet comeſtꝰ:ſʒ nõ maturꝰ. Flos
eiꝰ cũ vin o bibitꝰ ciliacꝭ ⁊ diſſintericꝭ pdeſt.

Flos eius albo:⁊ eſt caniculari oꝛtu vigens.

Joſe quoq; potui datꝰcũ vino humoꝛis fluo
Z cohibet.i¶ Alinitꝰ cũ melle oculoꝝ lip⸗

pitudinẽ medet᷑ atq; igni aceto.Huiꝰ g̊ folia

7 floꝛes ⁊ moꝛa leuiter ſtrigũt.vnde advuluã

moleſtus. Immaturus aulẽ a frigiditate ter. ⁊ fauces ꝓpꝛie vident᷑ facere:qᷓuis omn pꝛo

Tractatus

fluum idonee ſtringant. Yolia eius et cime

maſticata alcola ⁊ aliavlcera curãt in oꝛe.Et
plagas glutinant.moꝛa eius matura habent

in ſe mediocriter caloꝛem. Immatura vero

ſunt frigida:⁊ terreſtrem retinet in ſe ſubſtan

tiam. Vnde nimis deſiccant.¶ Item puluis
ex eo factus ſicut eſt de floꝛe eius plus deſic⸗
cat recentioꝛib:facit nanq; ad diſſintericos.

ad om̃ereuma vẽtris:⁊ ad defectionẽ ſan⸗
guinẽ expuẽtib.Hic puluis datꝰ vtiliſſimũ

eſt medicamẽ.¶ Radix aũt eius ſtiptica ⁊ lex⸗
ptomeris eſt. ⁊ ideo nefretic; datalapides rũ
pit. ¶ Species bati ſũt due. AUna cõmunis
gque dicta eſt ⁊ q̃ oibs nota eſt. Altera q̃ appel
laĩ ydea ſiue cinoſ batꝰ que eſt ruboſitatꝭ ma
ioꝛis ſupꝛadicta. Et eſt virtutis conſtrictiue.
Eius nanq; mollia germina ſiue tyrſi contu
ſa ⁊ expꝛeſſa ſuccum dimi tũt.quiſub ſole re⸗
tictus coquit᷑ vſq; ad groſſiciem mellis:⁊ das
tur ad ea que ſupꝛa.¶ Succus eius cũ vino
2 melle ſupꝛapoſitus ſuperioꝛiboꝓdeſt. Ho

ra cũ vino ſumpta ſapientiã nutrit:vt ab anti

mele ⁊ pane cõtrita apoſtemata mirifice rü⸗
pit: 2 vlcera fraudulenta curat.

5 .
1 .

l

Abeat inctoꝝ. Ilidoꝛns. Rubea ð

r eo ꝙꝙ rubꝛa ſit radix eiꝰ.vnde? lanas

coloꝛare phibet.¶ Dyaſcoꝛides.Ru
bea quã alij eritrodanũ.latini vero rubeã di
cunt.Herba eſt oibo nota. Species eiꝰ due
ſunt. Vna videlicet agreſtis.Alia vero q̃ vo
cat᷑ſarchos:ramulos ſiue tirſos hñs tenus

es ⁊ q̃ſi nodoſos:folia ꝑ interualla diſtãtia:
ac ꝑ ſingulas cõnodationes veluti ſtellaruʒ

imaginemmittentia. Fructus vel ſemen eiꝰ

rotundũ viride:⁊ hinc rubꝛũ aut circa matu⸗
ritatem nigrũ. Radicem habet paruã tenues

puſillam rubicundã.i Pliniꝰ capᷣ.Erithꝛon
quã alij eritrodanũ vocant.nos vero rubeazʒ

qua tingunt᷑ lane ⁊ pelles ⁊ cetera.Grecꝰ ve⸗

ro eritrodanuʒ dicit. Nam erithꝛos rubeus
cochinos feniceus rubicundus.exponit᷑ de
rubea ⁊c.i Pandecta capitulo.ccxlłviij.Eri⸗
trodanum vel eutradoꝛon vel eruhꝛon vl eri

trodanon grece. Arabice fane vel eita. Lati

ne vero rubea t inctoꝛum. Abiſciendum qꝙ;
Dyaſcoꝛides capit.de rubea dicit:q; rubea
ſiue vt alij erithꝛodanum dicunt:⁊ eſt deru⸗
bea domeſtica.Aliud capitulũ inuenit᷑ apud

Dyaſcoꝛidem.quod ſic habet eritrodanũ di⸗

cunt.⁊ eſt rubea agreſtis. Item ſᷣm veritatẽ

eritrodanum in alia trãſlatiõe Dy aſcoꝛidis.

Aut tetron vocant plurimi.Radix eſt illi in⸗

ficiens. Duo ſunt eius genera. Unum agre⸗

ſte. Aliud ſeminatum ſicut rauenne italie fu⸗

it locis cultis ſeminatum. Nam ⁊ ĩ vijs ſpon
tee naſcit. Haſte ſunt illi quadre ⁊ longe aſpe⸗
re ſicut apparimne:ſed foꝛtioꝛes ⁊ longioꝛes.fſo

lia habentes intranodos ipᷣos.folia habʒ ſi
cut aſtrum:id eſt ſtella in gyro poſita.ſemen
eius rotundum eſtĩpꝛimo viride ⁊ poſtea ru⸗
fum.⁊ cũ maturauerit nigreſcit.Etradix eiꝰ
longa tenuis ⁊ rufa ⁊c. Sed ſᷣm tranſiationẽ
aliã Dyaſcoꝛidis. Rubea ſiue vt alij er itro⸗

danum herba eſt omnibo nota. ¶ Serapion
libꝛo aggregatoꝛis capitulo fane. auctoꝛita⸗

te Dyaſcoꝛi Fane ſiue faue:id eſtrubea tin⸗
ctoꝛum.quedã ex ea naſcit᷑.⁊ quedaʒ ex ea ſe⸗

minatur. ⁊ habet ramos quadratos longos

groſſos ſiles ramis herbe q̃ dicit᷑ abarũ: niſi
uia ſunt maioꝛa eis ⁊ durioꝛes.ſuꝑ ipᷣos ſũt
olia diuiſa adinuicem egredientia iuxta no
dos ⁊ in ſimilitudine ſtellarum.⁊ fructus eſt
rotundus:cuius coloꝛ in pꝛincipio ſue aperi
tionis eſt viridis.poſtea vero rubeus.Et qñ

maturus eſt fit niger.⁊ quod de ipᷣa admini-/
ſtratur ſunt vene ipſiꝰ.⁊ ipᷣe ſunt ſubtiles lon

ge ⁊ rubee.¶ Balienus ſexto ſimplicium far⸗

macoꝛũ capitulo eritrodanũ. Entrodanum
eſt rubea tinctoꝛũ radix acerba et amara ſᷣm

— –

„ n

De Herbis

guſtum. Vnde et quod dictũ eſt de alijs ad/
inucem ſibihmõi virtutes cõueniẽtes ĩ hac
radice cõſpicis.¶ Paulus ca.de rubea.cali⸗
da eſt ⁊ ſicca in ſecũdo gradu.¶ Auerrois li⸗
bꝛo Colliget. capitulo de rubea.Rubea cali
da eſt ⁊ ſicca in tertio grau.

DPDoperationees.
¶ Dyaſcoꝛides.Eridrotanumvirtutẽ habet
mictualẽ cũ aceto illinita albis maculis me
detur. Uſus etiã eiꝰ ad ea ꝓficit ad que cete⸗
ra diuretica pficere dicimꝰ. Sed agreſtꝭ vir
tus eſt ᷣm Dyaſcoꝛidem mictualis diureti⸗
ca.vnde vꝛinam ⁊ menſtrua pꝛouocat.
¶ GBalienus.Eritrodanũ ſplenẽ: epar expur
gat ⁊ vꝛinas groſſas ⁊ multas. Eſt aũt qnq;
⁊ ſanguinolentas euacuans.qñq; etiã pꝛouo
cat menſtra.⁊ abſtergit mediocriter quecũq;
abſterſione egent.moꝛfeis quoq; albis cum
aceto peruncta cõfert.quidã auteʒ pꝛopinãt
eas ſciaticis:necnõ paraliticis cũ mellicra⸗

to. ¶ Auicenna. Rubea tinctoꝛuʒ eſt pontici

ſapoꝛis:⁊ abſtragit cum equalitate.ponitur
cum aceto ſuper empettginem:et fanat eam.
ſimiliter ⁊ moꝛpheam albã.ab omni veſtigio
mundificat cutem. Bibita cum mellicrato
confert ſciatice ⁊ paraliſi.¶ Valet etiã ꝑcuſ⸗
ſioni ⁊ caſui ſuccus eiꝰ cũ oximelle.datur ad
apoſtemata ſplenis:⁊ mũdificat epar et ſple⸗
nem.Eoꝛũq; opilationes aperit.⁊ in hoc eip
pꝛietas exiſtit aceti. vebemẽter ꝓuocat vꝛinã
vt qñq; faciat mingere ſanguinẽ.Et opoꝛtet
qui eam biberit quaq; die balneetur..
¶ Suppoſita menſtrua puocat:ꝛ extrahit fe
tum.Eiuſq; ſtipites cũ folijs conferunt moꝛ⸗
ſui vermiũ venenoſoꝝ.i¶ Platearius. Rubea
tinctoꝝ calida eſt ⁊ ſicca in ſcðᷣo gradu. Vir
tutẽ habet ↄfoꝛtatiuã ex aliquãtula ſua pon⸗
ticitate ⁊ diureticã ex amaritudine. Contra
debilitatẽ ſtomachi ⁊ epatis ⁊ relaxationem

datur vinũ dectionis eiꝰ. Radix eiꝰ raſa ſup

ponitur ad mẽſtrua puocanda:⁊ fetũ moꝛtu⸗
um educendum.Aqua decoctiõis eius ſi ca
put inde abluatur capillos reddit rubeos.
¶ Conſtantinꝰ vbi ſupꝛa. Rubea eſt in fine pᷣ

mi gradus calida ⁊ ſicca.habet quoddã ama

ritudinis ⁊ ponticitatꝭ.vñ ſplenẽ ⁊ epar mum
dificat.⁊ eius opilationẽ aperu.vꝛina ⁊ men
ſtrua ꝓuocat. O mniaq; membꝛa coꝛpoꝛis a
utredine mũdificat: et moꝛfeam curat.Ad⸗
hibetur quoq; cũ melle et aqua calida ꝓpter

vlij doloꝛem. ¶ Pliniꝰ libꝛo. xix. Rubea tin⸗

gendis lanis ⁊ coꝛijs eſt neceſſaria. Lauda⸗
tiſſima eſt ytalica.⁊ maxime ſuburbana ꝓue⸗

nit ſponte. In medicina moꝛbum regium ſa⸗

nat.Et vꝛinam eijciet ex aqua mulſa. Folia
quoq; capillum inficiunt.Apud quoſdaʒ ins
uenio regium moꝛbum hoc frutice ſanari:
etiam ſi adalligatus ſpectetur tanti.

Capitulum. cccciiij.
Allluia latine. Aarabice geliſfa⸗
