to nequaq; dari niſi pus venerit ad ſanitates

Bal. viij.tera.ca.iij. Si timeas dare aquaz

frigidam coꝛꝑibo colericis ꝓpter incõſuetudinẽ
ſuadeo ꝙnõ debeas dare. ¶ Auiceñ.i.cañ. fe. ij
ca.xvi.doctrina.ij.Terree aque ſplenem reſol⸗
uunt.⁊ nõ coire voẽtes adiuuant ⁊ aeree coꝛ⸗
ruptioni com plexionis vtiles exiſtũt. Oyaſco.

ca.de aqua.Aquarum omnuũ natura frigida

eſt et humida.Aqua que de lapide emanat le⸗
uioꝛ ⁊ limpidioꝛ eſt ventrem ⁊ vꝛinam ꝓcurat.
dD in

*

aqᷓ cocta S.lnẽ coꝛgiopatſ⁊ multũ medet᷑

Etq; in omiba mfirmifatibo aqᷓ eſt neceſſaria.
Imer oẽs aq̃s plumialis optinn eſt.et leuis et

dulcis ⁊ facilime digerit᷑.cito em̃ calefit.et cito
infrigidat᷑¶ De fontanis aq̃ eligit illa que ad
folis oꝛtũ tendit ⁊ meridiẽ.⁊ de mõtibicaluis

exit. Hec em̃ ꝓpinq̃t pluuiali.que vᷣo ↄtra occi

dentẽ currũt ⁊ ſeptentrionẽ peſſime ſunt.aque

petrã in veſica ⁊ renibicurant.⁊ mulierẽ ſterilẽ

ſaciũt:⁊ coꝛpi toꝛpoꝛẽ ⁊ rigoꝛẽ nimiũ.mẽſtrua

ſtringunt inhibentes egritudini ſudoꝛeʒ peo⸗

rumpere vel flurum ventris vel nauſem.
¶ Dyaſ.ca. de aqͥ marina ſm traſſatõeʒ grecã.
Aqua marina vᷣtutẽ hbʒ viſcidꝗ ⁊ termãticã et

cacoſtomaticũ ventrẽ turbat.ſlegnadeponit.

Colera vo ſacta ⁊ ſometo adhibita apoſte⸗
mata de alto educit. duricies ſpargit.oĩbo dya⸗
foꝛeſim pᷣſtat.neruoꝝ cauſas cõponit.tumoꝛẽ
mãmarũ cõpeſcit.¶ Inuenit᷑ etiã aqua ſulphu
rea aluminoſa ⁊ ferrea q̃ habet virtuieʒ earum
a quibus recipiunt denominationes.

C .

Capitulum. lwiMſ.

Arba Jo uis.pſi. li. etby. Barba iouis
d ip̃a eſt ſemꝑ vina. Sed barba iouiset
ſticados citrinũ idẽ eſt. Ande qͥdaʒ ait.

Bar ba iouis ſticados ſed ſemper viua iouis

barba.i¶ Plateariꝰ. Barba iouis fri.imn.iij.g.
ſic. in.ij. Et ð ſemꝑ vina:quiaſemꝑ viridis re
perit᷑. Itaq; viridis multe efficacie eſt. Et in
medicinis poni debet:exſiccata vero nõ. AUu⸗
tutem habet infrigidandi ⁊ alterangii.

Trattatus

Aqua qᷓ e paludibo argloſis emanat qnioꝛ

Bperationes.
Plagelle in ſucco eius ⁊ aceto vel agreſti in⸗
tincte valent ↄ calefactionẽ epatis epytimate.
¶ Cõtra doloꝛẽ in calida cauſa in pncipio va⸗
let ipa herba trita ⁊ ſuppoſita.¶ Contra apᷣata
calida valet od materiei reꝑcuſſionẽ: licʒ poſt⸗
modũ obſit ↄſtipãdo materi.i¶ Lõtra ignis
vel aque vſturas.fit vnguentũ ex ſucco eius ⁊
oleoroſeo ac cera.ij Cõtra fluxũ ſanguise na⸗
ribo qð fit ex ebulitione ſanguinis in epate ae
venis in inuenibo. ⁊ in eſtate plagella in ſuco
eius acaqua roſaꝝ intingit᷑ac fronti ac tim⸗
poꝛibo ⁊ gutturi ſuꝑponit᷑.¶ Actoꝛ.Eſt autem
barba iouis ſpecies minoꝛ acidule.¶ Hacer
Adiuuat auditꝰ mire pellitq; doloꝛeʒ.Aliera
vᷣo minoꝛ ſpẽs eſt iſti herbe:quã ſemꝑ viuam
dicũt.qm̃ viret om̃itpe. Barba ionis vulgari
moꝛe vocat᷑.E ſſe refernt pᷣdicte ſileʒ Pliniꝰ iſtã:

nec min banc pᷣdictis poſſe iuuare ⁊c.

S

Capitulum. uii
Arba ſiluana eſt planrago aquatica.
b ꝗqᷓiuxta aquas naſcit᷑ cnius folia ſunt
oblonga in acutum tendentia erecta
ſuꝑ aquam ſimilis ſolijs plantaginis:miſi quia
nõ ſũtei coſte a parẽtes ſicut plantagini.

O RDS N

RRND

a
ſont

De Berbis

PHyperationes.
¶ Vũ in dinamidijs ſcribit Galie.ca.de curis
genitaliũ valere ad impꝛegnãdũ.i¶Et idẽ dicit
codẽ li.de epilẽtia.ꝙ barva ſiluana eſt centũ⸗
neruia aq̃tica.et ponit᷑ſiliter barbaſiluana in
antidotario galieni minoꝛi.in q̃dã medicamie
qð incipit medicamẽ ad ↄcipiendum.

. 8

Coapitulum. lix.

Alanuſtia eſt flos maligranati caducꝰ

b quẽ Dyaſ.vocat quitinũ ca.ð malog⸗
mato fri.ẽ ⁊ ſic.in.ij.gdu. Sera.li.ag⸗
gre. ca. lulinar.i.balauſtia.⁊ ẽ ſios malignati.
tex malisgrana q̃dã ſuntdomeſtica:qᷣdã ſil
ueſtria.ſʒ flos ſilueſtrj ðꝛ balauſtia.q̃ꝝ q̃dam
inuenit᷑ alba.q̃dã purpurea.⁊ q̃dam roſacea.
Aui.li.ij.ca.de Balauſtia.Balauſtia flos eſt
granati ſilueſtrꝭ ꝑſici aut egiptij.Et ipᷣa qͥdem
qnq; eſt rubea. qnq; alba.⁊ qñqʒ roſea.Et ſuc⸗
ci eiꝰ natura eſt ſ ſuce barbe hircine.frigida
eſt in fine pmi gradꝰ.ſicca in ſcðᷣo.Gai.vi.ſim.
far.ca.balauſtiũ. Balau ſtiũ eſt flos maligra⸗
natiſulueſtris.qlis domeſtico vicinꝰvehemen⸗
ter aũt ſtipticat guſtũ.necnõ deſiccatiue⁊ ſtip
tice vᷣtutis eſt. palã q̃ q eſt groſſaꝝ pariiũ ſi re⸗
colamꝰdicta inqrto hoꝝ monumentoꝝ.cinn

coꝛtex glandinis.⁊ caputgranau.

oſtẽdebamꝰom̃e ſtipticũ terreſtre eſſe ⁊ frigidũ
PNulliꝰãt alteriꝰſapoꝛis hbʒ indiciũ.Et idᷣo po⸗
net vtiq; h̊ aliqͥs ſiccare ⁊ infrigidare nõ debi⸗
liter.ſiqͥdem nõ male oſtẽdebata noõᷣ in q̃rto
hoꝝ monumẽtoꝝ ineſſe ſtipticitatẽ terreſtribo
⁊ frigidis coꝛꝑibo.deinde ⁊ apparetia teſtãtur.
Etem̃ ſi para tritionibo ⁊ al ijs vlceribo id apo
nas citi quidem videbis ad cicatricẽ pcedere.
Ninc eſt em̃ꝙ i eminẽtiboſanguinẽ ⁊ diſſin⸗
terijs adbuc in fluxiboqͥ in ventre ⁊ matrice nõ

eſt aliqͥs medicoꝝ ſcribentiũ curatiuum nego

cium ciu nõ vtatur hoc farmaco.

Hopperatio nes

¶ Sera. Balau ſtia incarnat ⁊ ſtringit ⁊ curat
tenaſmonẽ.et aſolidat vlcera inteſtinoꝝ.⁊ con
fert ſputo ſanguinis ⁊ ſluxui inteſtinoꝝ.⁊ con
fert ad om̃ia ad q̃ ↄſert ypoqͥſtidos.¶ Aimcẽ.
Balauſtia eſt ↄglutinatiua ⁊ retinet oẽʒ fluxũ
ſanguĩs ⁊ generat melãcoliã.i¶ Etẽ bona gin⸗
gine ſanguino lẽte.⁊ ↄſolidat plagas ⁊ vlcera

antiq.⁊ alhocoꝛ.⁊ pcuſſionẽ pulueriʒata deſu

per.¶ Et firmos efficit detes motos.⁊ ꝓhibet

fluxũ ſanguinis.⁊ ſtringit fluxũ inteſtinoꝛũ.et
ſluxum matnicis ſanginneʒ. Loco eius ponit

d iij

„ ddz

Capitulum. lx.
Allſamus. Dyaſcoꝛides.cꝗ. de bal
p ſamo. Balſamus arboꝛ eſt ſimilis
licij.⁊ in eodẽ ſtatn.aut piracãcon.
folia babet ſimnlia rute. ſed paulo
albioꝛa. non ſemper viridiaexiſtentia.Foꝛes
non caducos babens. Naſcitur ſolum in In
dia curtibus vellocis bumidis.E ſt em̃ arboꝛ
tenera ⁊ aſpera oblonga.ſtipitem habens ſimi
lem viti. Arboꝛ dicitur balſamus:lignũ xilo/
balſamũ.ſemẽ carpobalſamũ.lac vᷣo vel ſuccꝰ
balſa mum. Hic vero fructus optimus eſt. qui
eſt recens atq; vebemens odoꝛe ſincerus ſere
nus. leuis moꝛdens atq; mediocriter linguã
redarguens. Adulteratur autèm cipꝛino oleo
aut lentiſcino.aut balſamino ſiue mirtino vel
melle mixto.quod leuiter pꝛobatur.quia aqua
in qua dum miſſum ſuerit oleuʒ ſupernatans
balſamum fundum petens eſt balſamum pu⸗

rum.veſtem non maculat ſuper aſperũ.cuius
tanta vis eſie dicitur:vt ſi ſol incanduerit in
manu teneri non poſſit.pꝛeterea arboꝛ nimis
eſt calida ⁊ ſicca extenuans.ſuccus auteʒ ſub⸗
tilioꝛ eſt virtutis.O pobalſamũ quod appella
tur lachꝛimũ eſt arboꝛis q̃ eo ſimilis malogra
nato vel licio ramoſa.ramis tenuibo ⁊ ex albi⸗
dis. in India tantũmodo creſcit. Aliqui iñ di

cũt ⁊ in India naſci:fructũ habet q̃ſi obꝛotun

dũ ↄtra mediũ q̃ ventroſum ad capita vtraq;
deductũ rubicundũ.valde grauẽ ⁊ plenũ.et ſi

frangitſimile melli eſt. Et ſi maſticat᷑ ſimile ẽ

piperi moꝛdens ⁊ ſuaniter redolens.qð carpo
balſamũ ðꝛ. Huius autez arboꝛis lachꝛimum
colligitur diebo canicularibo. fᷣm alios vᷣo tem⸗
poꝛe autumno. Incidit᷑ autem truncus huius
arboꝛis ꝑ loca ⁊ ramuliipſius.Et ſic ſipponũ
tur vaſa (vt pꝛ ſens figura arboꝛis oſtendit)
que lacrimum fluens recipiat.Cuius eſt opti⸗
mũ recens ſincerum ⁊ exalbidum ⁊ odoꝛe acu
tum. eniter linguaʒ ſubmoꝛdens.ſequens eſt
coloꝛe ſubrufum.et quaſi giutinoſum. tertium
eſttennium partium valde ⁊ ꝑlucidum.O m̃e
autem balſamum quod vetuſtatem recipit ſit
rubeum ⁊ reſmatum ⁊ ſiccum. Quod aũt opii

mumeſt ſincerumeſt: quodq; in aqua mũda

ſtillatum non pꝛotinus diffunditur.ſed magᷣ
deſidet.?ẽ poſtmodum totam aquam albidam

facit.⁊ lacti admixtum.illud in caſeum ſtrin⸗

git vt coa gulum. quod enim ſincerum non eſt
in ſummo aque diffunditur ⁊ ſupernatat.⁊ vt
oleum quaſi ſtillam oſtendit. Sciendum ꝙ
balſamus dicitur arboꝛ balſami. Balſa mum
vero dictur oleum vel gummi. qð meliꝰ eſt di

cere.Nam nõ eſt oleo vereqð ꝓbatur multis

Tractatus

exemplis. Pꝛimoeo ꝙ videmus adberere la⸗
bijs vulnerum Et facile de panno eo infecto
lauatur. Similiter ODyaſcoꝛides dicit q; im aq
miectum petit fundum:poſtmodum diſſolui⸗

tur. et totam aquam albam facit.⁊ pꝛopterea

vocat ipſum lacrimum. Item lignumeius vo
catur xilobalſamum. et fructus vocatur car⸗
pobalſamum. Multis modis ſophiſticatim.
Quidam vendunt terpentinam pꝛo opoba
ſamo.quidam admiſcent parum balſami ter⸗
pentine.et ita habet odoꝛem balſami. Alij acci
piunt ſuccum lemoncelli vel ſolioꝛum citriet
admiſcent terpentine. et addito croco oꝛiẽtali
calefacit ⁊ deſiccat in tertio gradu.,.
Dperationes
O pobalſamiz.i.datus cum vino ſuperfluita
tes matricis mũdificat.fetum moꝛtuũ educit.
⁊ menſtrua ꝓuocat.bombace intincta ⁊ ſuppo
ſita ↄuenit.⁊ diſſurriam ⁊ ſtranguiriam.⁊ la⸗
pidem veſice.ſi etiam fueritopilatio ex frigi⸗
do humoꝛe.detur cũ vino vel virga pus made
factaex aqua calida erecta inflata iniciat᷑ aum
oleo mu ſtellino vel nardino.

¶ Contra omnes paſſiones capitis venientes

ex trigiditate detur cum appꝛopꝛiato aliquo

paſſioni conueniente.
¶ Contra quartanam ⁊ cottidianã facta pᷣus
purgatione detur cum vino.
¶ Contra tin mtũ auriũ exhumiditate pannn
inſtillet᷑. Cõtra doloꝛẽ dentiũ ex parie dolenti
aliquantulum in aurem diſtillet.
Eoꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ incoꝛrupta ↄſeruat.quia
quantũ diſſoluit tantum cõſumit.

¶ Sera. auc. Gal.O pium balſami eſt bonũ
et ſubſtantia eius eſt ſubtilis.⁊ vinus eius eſt
que calefacit et deſiccat in ſecundo grado.
Balſamum quoq; eſt ſubtilioꝛis virtutis q;ᷓ

arboꝛ.granum vero eius eſt maioꝛis ſi ubtilita

tis q; oleum.

¶ Igem auc. Dyaſco. Virt?balſami eſt qᷓ ab⸗
ſtergittenebꝛoſitatẽ viſus.⁊ aufert frigidiatez
matricis.qñ fit naſcale cum eo cum cera ⁊oleo
⁊ expellit ſecundinã ⁊ ſetum.⁊ qñ fit inunctio
cum co pꝛobibet rigoꝛem.⁊ mundificat vlcera
ſoꝛdida. Et quando bibitur pꝛouocat vꝛinam.
et eſt bonum aſmati. U;
¶ Auiceñ. Balſamũ averit opilatões ⁊ ↄuenit
vlceribo groſſis mũdificat vlcera.⁊ ꝓpꝛie cum
vreos.⁊ extrahit fracturas oſſium
¶ Confert ſciatice bibitum.et bibitur eius de⸗
coctio pꝛopter ſpaſmum conſertviſceribus ca
pitis. et mundificat caput ibſum et conuenit
epilentie et vertigini. ¶ Abſtergit pan⸗

„ db O⅓d 8

relg

naq⸗
NrnD
rered
bope
ran
N
mm
a

ſetali

lita
uer.
ſupo
nalg

f
fann
w 3

ſe

B
C

De Herbis

nũ ipᷣm⁊ eiꝰoleũ.lignũ eiꝰ.⁊ ipſiꝰ ſemẽ:ↄferũt
doloꝛi vtroꝛũq; laterũ ⁊ ſtricture anhelitus.
¶ Et doloꝛi pulmonis.⁊ ↄuenit ſemẽeiꝰ peri⸗
pleumonie frigide ⁊ tuſſi ⁊ ſiliter ipᷣmoleum.

Capitulum. krxj.

Allſamita.i.ſiſimbꝛiũ. Sed ſiſimbꝛiũ

b vocat᷑ menta aq̃tica.⁊ alio noĩe vocat

balſamita. Dyaſco.ca.de ſiſimbꝛio fᷣm
trãſlationẽ grecã ſiſimbꝛion ðꝛ cardaminon eo
ꝙcardamo agreſti fſolia hʒ ſimilia cũ folia ei⸗
rotunda naſcant᷑ ſicut folia cardami agreſtis
cum creuerint ſcindunt ſeſicuteruca. Virtus

eſt ei ca.diuretica. Paulus capi. de balſamita

ca.eſt ⁊ ſic.in.iij.gradu. Aliud eſt domeſticum
aliud ſilueſtre.ſed domeſticuʒ nobis eſt in vſu
quod om̃ibo eſt notum virtutem habet diureti
cam diſſoluendiet ↄſumendi.

Bperationes.

Balſamita crudũ ⁊ coctũlentigines vultib.
tollit.⁊ maculas emenqat ſi vna nocte impo⸗
ſitum fuerit ⁊ alia die loẽus abluatur aque.
¶ Cõtra vicium pectoꝛis ficũ pultes ex farina
oꝛdei ⁊ aq̃ appoſito puluere eiꝰ ⁊ dent᷑ patienti

¶ Cõtra frigidũ reuma folia eiꝰin teſta calefa⸗

cta ſine liquoꝛe ⁊ in ſacculo poſita capiti ſuper
ponatur.valet vinũ decoctionis eius ↄtra do⸗

loꝛem ſtomachi ⁊ inteſtinoꝝ ex frigida cauſa.
¶ Etopilationem epatis et ſplenis.et vꝛinali⸗
um viarum.herba ipᷣa decocta in vino et cata⸗
plaſmata.ſoluit etiã ſtranguiriã et diſſurriã.
¶ Aalet etiam contra yliacũ doloꝛem. Et con⸗
tra doloꝛem factum ex ventoſitate.menſtrua
educit.conceptum iuuat.matricem mũdificat:

fomentatio ſi fiatexeo.

¶ Teneroſitates eius in oleo muſtellino vel
Karem cõmuni decocte etſuperpoſite ideʒ ope

Capitulum. ſxij.
Al »ſilicon gario filatum.O ʒimum ideʒ
b ſiue vnũ ſignificant. O ʒimum quod
dam eſt garioſilatum. quoddã eſt cõ⸗
mune et quoddam eſt latum plus alijs: quod
citrarium vocatur. O ʒimum gariofilatuʒ eſt
illud quod ab autoꝛibus laudatur.O ʒimum
citrarium eſt quod vituperatur ab omnibus.

Eſt em̃oʒimũ gariofilatum cõpetens medici⸗

ne ⁊ berbe ⁊ ſemen. Cum autez ſimpliciter po
niturin medicina ſemen debet intelligi.⁊ po⸗
tiſſime in electuarijs. Sed in vngẽtis ⁊ in em

plaſtris herba intelligit᷑ eſt ca.et ſic. Et ſemen

ha bet virtutem conſtringẽdi ⁊ conglutinãdi.
quod patet ex eo.quia ſi ponatur in aqua ſta⸗
tim ingroſſatur ⁊ fit quedam cõglutinoſitas.
herba ipᷣa ex aromaticitate habet virtutem con

d

inter roboꝛẽ ⁊ glaucedinẽ. Huiꝰherbe eſt odoꝛ
ſilis gariofiloꝝ ⁊ ſtipes ei eſt quadrangulatus

tũ ⁊ ſu
ipᷣi herbe pulueriʒat? matricem mundificat.
conceptum adiuuat.et menſtrua peonocat.
gnchis caraplaſmata valet ↄtra tenaſmonem

ſoꝛta ndi ex qlitatibo ſuis diſſoluẽdi cõſumẽdi

⁊ abſtergẽdi ⁊ mũdificãdi.¶ Sera.libᷣ.agsre.

ca. berengemiſch.eſt baſilicon ſine ozimũ ga⸗

*

ofilatũ. et folia eiꝰſunt ꝑua x coloꝛ eſt medi?

cuiꝰ coloꝛ eſt ſ coloꝛ folioꝝ ipiꝰ ⁊ ſemẽ ẽ minu

tũ nigrũ.⁊ colligit᷑ in menſe Julij. Et eſt ca.et

ſic.iĩ fineſcði gradꝰ.i¶ Dval.ca. ozimũ. O zimũ
cuiꝰvᷣtutꝭ ſit penitꝰinter medicos opio eſt incer
ta. NHam qͥ autoꝛe criſipo criminãt᷑. Hi eiꝰ vicia

percenſent ꝙſit ſtomacho inutilis ꝙ oculos
ebetat ꝙ inſa niã facit.iecoꝛi obſiſtat Addunt
pꝛeterea ſi tritum lapide contegatur ſcoꝛpiões
gigni cõmanducatũ.⁊ in ſolepoſitum vermes
creare pediculos enutrire. Afri. etiam putãt
hoceſſe ꝑſuaſum ꝙ ſi opus eo die quo oʒimum
ſumpſerit a ſcoꝛpione feriatur non poſſeſalua

„„ . .

ri.ſed qui in diuerſa ⁊ vera opinione ſunt. hec
omia falſa aſſeuerant.qnimo ſtoma cho ꝓdeſt.

eoq inflationes ei diſſoluit.? ſacit alia iuua⸗
menta q̃ ſᷣm ipᷣm inferius dicentur.

Dperationtes.

ontra ſincopim ⁊ cardiacã paſſionẽ detur
aqua roſaꝝ decoctiõis herbe ipᷣiꝰ.¶ Ad idem

valz vinũ decoctõis in quo herba ipᷣa ſxtitper

noctem. Ipa herba valet ↄtra frigiditatem ſto

machih̊ modo.decoquat᷑ in multa qntitate in

vino.ſʒ meliꝰeſt in muſto.⁊ poſt decoctionẽ ad

dat᷑ vinũ albũ in multa qᷓntitate.tale vinuʒ eſt
ↄſoꝛtatiuũ multũ ⁊ aromaticũ.⁊ valet contra
pꝛedicta. ⁊ ↄtra indigeſtionem ex frigiditate.

¶ Ainũ etiam decoectionis ipſi perbeↄſoꝛtat
digeſtionẽ. ↄtra fluxum ventris ex frigiditate.
Semen oʒimi cum modico puluere accatie

decoquatur in aqua pluuiali? detur patienti.

N Ad matricem mundificandã. ⁊ menſtrua p⸗
nocanda fiat decoctio eiꝰ in aqua⁊ ſiat ſomen

ſuoꝝ exteneritate ipᷣiꝰherbe Succꝰ

. .

¶ Balienꝰ in libꝛo de cibis.capitulo de oʒimo.

Dzʒimũ ſcʒ non gariofilatum peſſimi quidem

chimi eſt. et pꝛopter hoc infamant quidaʒ ipᷣm
dicentes. ſi tritum immitatur olle vacuecelerri
me generat in paucis diebus ſcoꝛpiões.⁊ ma⸗
xime quando in ſole quis quolibet die ca lefe⸗
cerit ollam.ſed hoc quidem cacochimum eſt. ⁊
malum ſtomacho et indigeſtibile. O lus vero

ita dicemus ipᷣm eſt calidum in ſecundo gra⸗
du.Et habet humiditatem non naturalem.

Tratctatus

Et idemoctauo ſimplicium farmacaꝝ caplo

penultimo. Baſilicon nõ gariofilatuz ex ſco

eſt gradu calefacientiũ. habet aũt caliditatẽ ſu
perfluã. vñ nec vtile intra coꝛpꝰ aſſumptuʒ:ca⸗

thaplaſmatũ vᷣo exteriꝰvtile ad conſumendum

Almanſoꝛ tractatu leni capitulo. Albetha
m

rogi qð exponiiur oʒimum ſiue baſilioon non
gariofilatum cali.eſt qð ⁊ doloꝛẽ efficit capitis
7 male nutrit.cuiꝰcomeſtio vtentis viſum tur⸗
bat quando eo multo vtitur. Sperma quo⸗
qʒ aut lac deſiccat. oꝛitamen ſtomachi confert
coꝛroboꝛat enim ipſum atq; coꝛdi auxiliatur.
¶ Sera. O ʒimum gariofilatum confert ſto⸗
macho.et facit digererecibum groſſum.et con
fert epati ⁊ coꝛdi.et aufert triſticiam ⁊ ſolicitu
dinem.⁊ odoꝛiferas facit eructuationes.⁊ ape
rit opilationem cerebꝛi.

Capitulum. xuf.
ðJ’J”J Ranca vꝛſina herba eſt. cuius folia
b ſunt magna ſic folia caulis:ſʒ inciſa
ſicut bꝛanca vꝛſi. in medio eoꝛũ oꝛit
ſtipes. in cuius capite ſunt multi floꝛes ſpino⸗
ſi ↄcluſica.eſt ⁊ hu.in ſcdðo gradu. Virtutem

habet mollificandi maturandi⁊ leniendi.

lo d
Go

teſi

nnciſ⸗

ſf

nmnen
Nen

De Herbis
. DOperationts

vngẽtũ ex bꝛãca vꝛſina ↄtrita ⁊ macerata din ĩ

— — —

oleo ⁊ colature addat᷑ cera ⁊ fiat vngẽtũ j vi⸗

ciũ matric ex frigiditate ⁊ vẽtoſitate.i¶ Reci⸗

pe ſucci bꝛãce vꝛſine.Z. iij.herbe ſauine.ſaluie
naluaꝝ.maioꝛane.roſmarini.pulegij.arthe⸗
miſie. abſinthij.abꝛotani.ana. M. ij. gariofi⸗
loꝝ.EZ.iij.cinamomi.ʒ.ij.ſpice.ʒ.iij.cimini.ʒ.i.
picis grece.ʒ.i.galãge.ꝭ.iij.thuris maſticꝭ ana
3. iiij.boli.ʒ.i.cere albe.ʒ.iiij.vini greci.lbᷣ.iij.
lardi ſcroferotulũ.i.pᷣdicte herbe piſtent᷑ cum

lardepᷣdicto.deinde ponant᷑ ſuꝑ igneʒ cũ vino

⁊ ſucco pᷣdicto donec coqt᷑ vſq; ad ↄſumptiõeʒ
vini. deinde colet᷑ ⁊ iteꝝ reſoluat᷑in igne⁊ addi
ta cera eliq̃ta po nant᷑ ſpecies pᷣdicte ⁊ dimittã
tur coagulari.⁊ vngatur venter. H

Capitulum. Ixiiiij.
Etonica.Bal.vij.ſim.far.ca.ceſtrum
b ſiue ceſtron. Ceſtrũ grece latine dictũ
betonica vᷣtutẽ hʒ inciſiuã.ſic oſtẽdit
guſtus amara eſt ⁊ ſubacris hec herba ſicut in
dicat Betonica ca.eſt⁊ ſic.in pmo gradu.cu⸗
ius folia pᷣcipue viridia cõpetunt vſui medici
ne.exiccata etiam multe ſunt efficacie.vñ cũ in
uenitur in receptionibus folia ponenda ſunt.

Cõtra ariditatẽ mẽbꝛoꝝ ⁊ viciũ ſplenis fiat

dentibus medentur. UM
¶ Et offocationes ſtericas ſoluunt dꝛagmas
vna z cum mulſa accepta. Moꝛſus venena⸗

¶ Sera. li aggre. ca. Baſtarem. auc. D yaſco.
Baſtarem.id eſt betonica herba eſt.q̃ naſcit᷑
om̃i anno habens virgam ſubtilem. cuiꝰlon
gitudo eſt vnius bꝛachij autplus. eteſt qua⸗
drangulata.⁊ habet folia mollia⁊ lõga in ſua
figura.Folia arboꝛis glandiũ in ſciſſuris ſuis
bonum odoꝛem habentia. Et folia que ſunt
ꝓpinqua terre ſunt maioꝛa alijs.⁊ in ſummita
te virge eſt ſemen collectũ inſe ꝓpe collectionẽ
ſpice frumenri.⁊ aſſimilat᷑ ſaturegie.ſolia eius
colligunt᷑ ⁊ deſiccant᷑ ⁊ ſic ſeruant᷑. Nam qex
eo plurimũ adminiſtrat᷑ſunt folia.⁊ habet ra⸗
dices ſubtiles ſicutradix elleboꝛi.¶ Dyaſioꝛi⸗
des caplo vectonicon. Scðm tra nſlationem
noſtram vectouica herba eſt om̃ibo nota vᷣgas
habens tennes ⁊ longa vnius cubiti.⁊ q̃drata
folia lõgas ⁊ tenuia obꝛotunda ⁊ diuiſa ⁊ odo⸗
rata. Radices ⁊ ſoliaſunt ei infinita. Semen
eius eſt vt ſpica ſimile timbꝛi. Folia eius col⸗
lecta ſiceãtur ⁊ vſui neceſſaria ſunt. Radices
habet tenues ſicut elleboꝛus.

Operationes.

Ad doloꝛem capitis factum ex frigida cauſa
fiat gargariſmus excolatura decoctiõis beto⸗
nice cũ ſtafiſagria in aceto.ſi fiat vicio ſtoma⸗
chi detur vinum decoctionis betonice.
¶ Comra doloꝛem ſtomachi detur decoctio ip
ſius cum ſucco abſinthij cum calida.ſi adſit ve
hemens conſtipatio.vt in vliaca paſſione pꝛe⸗
cedente criſteir. ”MVc
¶ Fiat idẽ remediũ ad matricẽ mũdificandaʒ.

ad ↄceptũ adiuuandũ fiat ſomẽtũ ex decoctio

neeiꝰ.fiat etiã ſu pooſitoꝛiũ.Det᷑ etiã electua⸗
riũ aſectũ ex puluere ipiꝰ?ꝛẽ mele.
¶ Serapion auctoꝛuate Balieni. Betonica

incidit ⁊ abſtergit humoꝛes groſſos.frãgit la⸗

pidem renum:⁊ mũdificat ⁊ abſtergit pulmo
nem.⁊? ꝓuocat menſtrua.⁊ conſert epilentie.et
curat cicatrices neruoꝝ ⁊ lacertoz.

* „

¶ Dyaſcoꝛides. Radices eius accepte in po⸗
tucum ydꝛomelle.nauſeam pꝛouocant.folia
eius dantur ad conquaſſationes et de alto ca⸗

tos cum vino bibita ſaluberrime curat.
¶ Epylenticis cũ aqua bibita maximũ pᷣſidiũ
eſt . Epaticis ⁊ ſplenetiq cũ oximelle dꝛagmas
na gecepis effectũ ſanitats exhibet. digeſtiõez
celebꝛat.
¶ In fractura capitis herba ↄtuſa ⁊ ſuꝑ caput
vbi ꝑcuſſio eſt impoſita vulnus mira celentate
glutinat. Et id meliꝰfit ſi trita recens ĩponat
Eſt aũt ſibi vis data vt oſſa fracca extrahit.

Capitulum. lxv.
FEvgdeguar ſiue ſpina alba.Auiceñ.li.
b ij. ca. bedeguar. Bedeguarẽ ſpina al⸗
ba. ⁊ ẽ ſilis cameleonte albe.vehemẽ⸗

tius eſt alba et hʒ lõgioꝛes ſpinas.ſimilantq

eius ſpine folijs amomi:verũtamen ſunt ſub
tilioꝛes.et vehementiꝰeſt alba.et eiꝰ quideʒ ſti⸗
pes ꝑuenit vſq; ad duos cubitos.et eiꝰ flos eſt
purpureus.Et ſemen eius eſt ſicut ſemen car
tami. verũtamen eſt vehementioꝛis rotundita
tis.et in radice ipſiꝰ eſt infrigidatio et exſicca⸗
tio cũ reſolutõe quadã. Semen vero eiꝰ eſt ca⸗
lidũ ⁊ ſubtile.Et dixerũt qͥdam ꝙtota eſt cali⸗
da valde.Et in ipᷣa eſt virtꝰ reſolutiua ⁊ aperi⸗
tiua.et ꝓpꝛie i ſemĩe eius.Et in ea eſt retentio

fluxus ſanguinis.et eius retentio eſt equalis.

Pli. ca.de acantiſleuce.i.bedeguaret ẽ cardus
cum aculeis in folijs albis et frigidis in pᷣmo
gradu et medius inter humiditatẽ ⁊ ſiccitatẽ.

Hperationes.

¶ Bedeguar ↄfert fluxui ventris.et debilitati

ſtomachi.⁊ abſcidit fluxũ ſanguis.Et apponi

tur exteriꝰ ſiẽ emplaſtrũ ⁊ deſtruit apoſtemata

mollia.i¶ Et qñ fit collutio oꝛis cũ aqua eiꝰin
qua coquit᷑ↄſert doloꝛi dentiũ. Sed ſeminis
eiꝰ ſubſtãtia eſt ſubtilis.⁊ ↄfert hñtibo ſpaſmũ

Trattatus

qñ ipm bibit. ¶ Et ↄſert ſputo ſanguĩs.et do⸗
loꝛi ſtomachi ⁊ fluxuiantiqᷓ.⁊ ꝓu ocat vꝛinã.
delet apoſtemata flegmatica.i Et qn bibi ſe
mẽ eiꝰↄfert pueris bñtiboſpaſmũ.Et qñ ſuſpẽ

dit᷑ ſuꝑ aĩalia venenoſa amittũt toxicũ.i¶ Oya.
Radix eiꝰ bibita emoptoicꝭ ꝓdeſt:ſciaticis et

ſtomatic fert opẽ. Tũoꝛes oẽs ĩ cataplaſmati

bus ſpargit.i¶ Elixatura eiꝰdentiũ cõpeſcit do
loꝛes. Semẽ eiꝰ bibitũ ↄtractos infies ſalu⸗

berrimecurat:moꝛſiba venenat: occurri.¶Et

q eam in collo poꝛtauerit incurſũ ſerpentũ nõ
nmet. Radix deſiccat mediocriter. Et ſtiptica
eſt:et iõ ciliacos ⁊ ſtomaticos iuuat.ſanguinis

eductionẽ repmit.et timoꝛes vice cataplaſms

tis ſpargit. ¶ Semen eiꝰ leptomeris et calide
eſt ᷣtut.Et putreſaciꝭ mẽbꝛis iuuat potatum.
⁊ fluoꝛẽ ſanguis medet᷑.⁊ ſic intraneoꝝ reuma
tiſmũ.i¶ Itez ſeſſionibq̃s greci eucatiſma vo
cant.fluoꝛes matricj abſtringit. cataplaſmati
bus miſcet᷑ ↄſtrictiuemedẽtib.¶ Gal. Bedeg
uar ↄſert iliacis ⁊ ſtomaticis.emiſſionẽ quoq;

ſanguis cohibet.tumoꝛes etiã cathaplaſmata

ↄtrahit.¶ Juuat etiã dẽtes dolẽtes ſi gargari⸗

zatur decoctõe. Semen vo ſubtiũ partiũ et

calide vᷣtutis eſt.quare⁊ ſpaſmãtes bibiũ iu⸗
uat. ¶ Am. Demen eiꝰ ↄfert infantibon bi⸗
bunt ꝓpter coꝛuptionẽ in moꝛſibo lacenoꝝ.

d O D

8 „

..—84—

¶ Capitulum.lxvi
b Ellirici. Ser.li.ag.ca.belligʒ. Belligz
i.bellirici ⁊ ſũt ð gñe mirabolanoꝝ ſüt
fri.⁊ ſic.ĩ fi.iij.gra.⁊ extinguũt acuitatẽ ſan⸗
guĩs ⁊ caliditatẽ colere.hoc idẽ mirabolani

eyñiblic i.vt hr ĩ ca.emblici. Jo.meſue cap.de

. *

be d 8

mir aholã: Bellirici ſũt ex medicis bñdict.
expec tat eꝑ eoſoↄſoꝛtatio/melioꝛes ſũt groſ

ſi põderoſi⁊ dẽſi coꝛticis.fri.ſũtĩ.i.⁊ ſic.in.ij.

n eoꝝ oꝑatõibo ⁊ ꝓppꝛietatibo ſũt ſicemblici.

biſciẽdũ q; mirabolani emblici ⁊ bellirici

ſũt ex alia arboꝛe pducti q; alie ſpẽs mirabo

lanoꝝ/ſic apparet ĩ ca.mira.Et iõ h̊ determi

nat ð iſtꝭ. In ca.vᷣo mirabolanidetermĩat᷑ de
alijs ſpeciebꝛ mirabolanoꝝ. ¶ Opatões.

Belllirici hñt ꝓpꝛietatẽ denigrãdi capilloſ
⁊ phibẽt caſũ eoꝝ ⁊ ↄfert emoꝛroidib/⁊ ipſi
tumeſcũt ĩ aq̃̊.¶ Etoditi ex eis faciũt oꝑatio

nes mirabolanoꝝ ñ ↄditoꝝ/niſiqꝛ ſũt debili

oꝛes eis/⁊ ĩ belliriq maioꝛ ẽ ꝓpꝛietas ĩ acumi
ne q́; ĩ emblicꝭ.¶ Mirabolani emblici belli⸗
rici ⁊ kebulimixti cũ oleo amigdalaꝝ dulci⸗
um/ꝛ⁊ cũ melletingũt capillos coloꝛe nigro.

¶ Jo. meſ. Bellirici educũt ſolutõe flegma/ꝛ

ſũt ex reb valdepfoꝛtãtibo ce ebꝝ ⁊ neruos/
2 augẽt ĩtellectũ.i¶ Et ↄfoꝛtãt coꝛ/⁊ ↄfer̃t tre

moꝛi coꝛdiſ⁊ mũdificãt ſtõachũ a putrefacti
one/⁊ ↄfoꝛtãt ipᷣm:⁊ ſedãt feruoꝛẽ ĩ eo/⁊ auſe
rũt ſitiEt addũt ĩ appetitũ:⁊ ſedãt vomitũ.̊

idẽ faciũt emblici.¶ Ser̃. Bellirici auferũt
ſitimſua frigiditate ⁊ pparãt ſtomachũ puo
caãt appetitũ.⁊ ſtringũt vẽtrẽ ꝓpt᷑ eoꝝ ſtiptici.

De Berbis -

Capitulum. xph.
El vel Sel. Sef. lib. aggre.ca. bel.
b auc.yſaac benaram. Bel eſt citoniñn
indũ.⁊ eſt fructꝰ rotũdus ſicut auel⸗/
lana.nõ hñs coꝛticẽ ſuꝑ ſe in q̊ eſt ſemẽ ſimi⸗

leodoꝛe.⁊ eſt illud qð de ipᷣo admiĩſtrat᷑⁊ vir
tus eiꝰ ẽ ſi iẽ vᷣtꝰ ʒinʒiber..ca.in.iij..⁊ hu.ĩ.i.

PDperationes

¶ Serapiõ. Bel. Subtiliat chimos groſſoſ.
¶ Et ↄfert duricieineruoꝝ.¶ Et valet vẽtoſi

tati emoꝛroidaꝝ.i¶ Et augmẽtũ facit ĩ ſper⸗
mate: ⁊ valet ſicut ſel.¶ Arboꝛ eiusvocatur
doꝛſiſahã: vt apparet in ca.granatiſilueſtrꝭ.

Ehem.Sera.li.aggre.cap.behem.
b Behem ſpẽs eiꝰ ſunt due. ſ. rubea et
alba. Et ſunt ambe vene in magnitu
dine radicis paſtinaceparue:quaꝝ q̃dã ſunt
toꝛtuoſe:deferunt᷑ ab armenia:odoꝛ earũ eſt

bonꝰ:⁊ eſt ĩ eis viſcoſitas q̃dã:ambe ſpecies

ſunt ca.⁊ hu. Aui.li.ij.c.behem. Behem ſunt
fruſta aſpera q̃ ſũtradices exſiccateↄtracte:
⁊ ſũt duaꝝ ſpecieꝝ:q̃ruʒ vna eſt alba⁊ altera
nneneen ⁊ humida in.ij.gradu.
Dperationes

dʒN

——

d

Trattatus

Sera. Ambe angmetü faciüt ĩ ſpennate.
Au i. Behẽ eſt impignatiuũ: ⁊2 cõſoꝛtat coꝛꝛ

valde:⁊ ↄfert tremoꝛicoꝛdis: ⁊ manifeſte au⸗
gmetat ſperma:loco eiꝰ ponit q;tũ ipin eſt de
tuderi:⁊ medietas ponderis lingue auis.

Capitulum. hix.
En vel balanus.Dyalſ.m trãſlatio⸗
b nẽ nr̃ am ca. balanꝰ.i.ben: eſt ſemen
gAr boꝛis ſilis q boꝛimirice:nuces ha
bens abint:q̊s cũ digitis ↄfricauerꝭ humo
res eijciũt:qͥ ↄfectiõibo miris ⁊ nobilibo mul
tis miſcet poleo. Naſcit vᷣo in ethiopia et in

arabia inloc indie.Jpᷣe ſuccus melioꝛeſt q

eſtrecens ⁊ odoꝛeplenꝰ ⁊ albj.¶ Sera.liag

gre.ca. habẽ. auc. Dyal. Haben. i. granũ ben:

2 eſt fructꝰ arboꝛis ſimilis tamariſco:⁊ ẽ fru

ctus ſimilis auellanis.medulla eiꝰ expꝛimit

ſicut amigdale: ⁊ egredit᷑ aliqͥd loco olei. Et
naſcit᷑ hec arboꝛ in terr hahabes ⁊ ĩ babylo⸗
nia ⁊ inlocis arabũ:⁊ in terris paleſtine que
noĩat᷑ nitrã.Et melioꝛ ex eo ẽnouꝰ plenꝰ al⸗
bus facilis excoꝛiatiõis.Et ideʒ auc. Galie.
Hec medicina defert᷑ ad nos ex ter arabũ:
⁊ pigmẽtarij vtunt᷑ ſucco medulle eius loco

oleĩ.Et cõplexio eiꝰ eſt calida.Oleũ eius ex
trahitur ſicut oleum de amigdalis.

(¶c]Et attenuat duriciẽ epati
ſupponat᷑cũ aliqua far ex deſiccantib: ſed in
ſucco eiꝰ eſt paꝝ ſtipticitatj. ¶ Jo. meſ. Ben
pꝓ vomitũ ⁊ ꝑ ventrẽ educit flegma cruduʒ et
groſſum. Et eſtmed icina mirabilis ad coli,/
cã flegmaticã ⁊ ventoſam.¶ Aui.li.ij.capᷣ.de
ben. Ben ẽ mũdificatiuũ ⁊ ꝓpꝛie eiꝰ medulla

Operationes

Dyval. Ex eo .i bibita cũ puſtaſplẽ ſiccat
cũ yris ylirica mixtꝰ ⁊ ĩ cathaplaſmatiby po

.*

ſitus:⁊ mulſa adhibita doloꝛes podagricos=.
mitigat. ¶ Aceto aut mixtꝰ lepꝛas?⁊ maculaſ
7 puſtulas coꝛꝑis tollit.¶ Acceptꝰ ſolutio/
nẽ ventrꝭ facilẽ pᷣſtat. Expᷣſſus ſu ccus ey vti
lis eſt vt aſpꝛedinẽ ⁊ pꝛuriginẽ coꝛꝑis mirifi
cepurget. ¶ Serap̃. Benofert empetigini?
lentiginibo que ſunt facie: ſcabiei ⁊ pꝛuri⸗
tui ⁊ egritudini cũq cutis eleuat cum aceto.

2 inciſiuũ humidaꝝ groſſaꝝ.Et apit cũ ace⸗

to ⁊ aq̃ opilatiões viſceꝝ. Et in qrboꝛe ipſi
eſt amaritudo ⁊ ſtipticitas: ꝓpt h ẽĩ ipᷣa vt?
caqut eriʒatiua:⁊ eiꝰ coꝛtex ẽ ſtipticꝰ plꝰ.iEt
oleũ ipſiꝰ nõ euacuat᷑ a ſtipticitate:⁊ ĩ ißora
ro ẽ abſter ſio ⁊ inciſio.¶ Semẽ eiꝰ ↄfert lẽti
ginibo magnis.ſ.⁊ ꝓuis:⁊ pano ⁊ moꝛ ee ⁊ ve .
vH dun oĩb cũ põit᷑ i emplaſtrꝭ ⁊ vnguentis.

ſtigijs vlceꝝ: ſir eiꝰ oleũ

8 ſplenis ſi eis

◻ 8

* —
De Herbis
3 C 7 oↄfert eis:⁊ qũ coquit᷑ cũ folijs eius curat bo
—„„ apitulum. lxx. acEcpaletadoobaſtionezeanis ebenit
6 b Zeta. Ili. Bleta vel beta alia candida pilam.Et idẽ auc.aben meſuax:qn coquit᷑ et
ne 8 alia nigra alia ſilueſtris. Itẽ greci duo comedit᷑ cum fabis digeritcito.
to, generg faciunt:nigrã ⁊ candida:quã ꝓferunt S
8 parciſſimi ſeminis appellãtq; ſoelon:⁊ ẽ ble⸗
Kfü ta agreſtis:q eſt bleta lata qᷓ facta eſt ſicut el
R leboꝛus alb:vt apparet ꝑ Dyaſ.cap̃.de elle⸗
ni boꝛo albo:⁊ iſta vocat᷑ blitis.⁊ licet Dyaſ.fa
o. ciat ſemotim ca.de bleta ⁊ de beta.erroꝛſcri
jeis ptoꝛis fuit vel tranſſatoꝛis.NHã idem dicunt
du 7 debent cõtinuari illa ca.
Ba! Bperationes
nt A Bal. vi. ſim. far. ca. bletũ. Bletũ eſt olus co
con meſtibile fri.⁊ hu.cõplexiõis in ſcðᷣa mãſiõe
Pde B atpꝑpata abſtantia.i¶Et idẽ li.ij.de cibis ca.ð
nle betgq. Succus bete eſt mediocriter abſterſi
c⸗ uus q ⁊ ventrẽ ad egeſtionẽ excitat:⁊ ſtoma
chũ aliqñũ moꝛdicat:⁊ maxiĩe illoꝝ qͥcũq; faci
=6 le paſſibilẽ ⁊ ſenſibilẽ bñt ipᷣm:⁊ ꝓpter h̊ iᷣm
Et d eſt eduliũ mali ſtomacho ampliꝰ comeſtuʒ.
or⸗ CE ¶Alimentũ aũt ab ip̃ᷣa modicũ mag idone⸗
len um eſt q;; ĩ alua ad opilatiões qᷓſm epar. ad⸗
S huzui=ůuc aũt magis qñ cũ ſinapi aut oĩno cũ ace⸗
3 to comedit᷑:⁊ ſpleneticis eodẽ modo come⸗
64 ſta ſunt bona medicina magis q; alimentũ. .
D ¶ Sera. li. aggre.ca. de bleta. Ex ea ẽ alba⁊
nigra:⁊ in ſapoꝛe eiꝰ eſt nitroſitas:⁊ virtꝰeiꝰ
eſt q̃ abſtergit ⁊ reſoluit ⁊ expellit ſuꝑfluita⸗
tes caliditatis:qñ cũ ea fit ſternutatoꝛium. NAA
E Et qñ bleta couegregt ee coſ⸗ — . —
tas ⁊ acuitas:⁊ fit virtꝰ eiꝰ q̃ phibet genera C 11. EeMJ.
tione apoſtematz: 2rcſolnitreſolutiot panca 2 apitu um. x 1.
In alba vero eſt de virtute abſterſina ? relo p ellgr Ce ſciendũ ꝙ bdelliũ quod,⸗
lutiua.In nigra eſt res ſtiptica:⁊ ꝓpꝛie in eiꝰ Bae iudaicũ:⁊ eſt gũmi cuiuſdq ar
F radice. ¶ Et idem auc. Galie.inli.de cibis. bdelliũ i oꝛis q vocat melealieng. ? illud eſt
In eaeriſtit bũiditas abiterſiua abſterſione odelli iudaici t araobicũi qo nalcib i india
tpata:⁊ cũ illa hũiditate laxat ventrẽ:⁊ mol⸗ en ⸗ e n a gelliũ m Serg. li. ag.
lificat inteſtina ⁊ ſtomachũ:⁊ maxiĩe cũ fue⸗ bo Delk. qd dꝛ bdelliũ demelka qð eſt ex ar
G rit boni ſenſus.i Et iõ ccidit bletace ma boie nointauinell que oꝛik in meka: ar boꝛ
la ſtomacho:⁊ ppꝛie illi qui eſt ſicut dixi:.qñ ẽ wels hes cu⸗ fruct matin atimeka:
vſus eiꝰ eſt nimi : ? nutrimẽtũ ep eſt panci: ꝛ comce⸗ di⸗ cls: ſed in hy pania nõ matu⸗
ſicut nutrimẽtũ aliaꝝ berbaꝝ. Sed bleta q ratin ſee NNener d ontic pauce mquoſita
dẽ eſt mag inuatiua q; melochia in aperien; neſ Perdtalla g eie gamirocade
H do opilatiões epatis.¶ Higra autẽ ſtringit rt Peitt ſ. nd Gibi in derig voſe
venere ſicut lens: ⁊ maxime qũ coqui᷑radir Neſixa t etlin paradiſo vyluptai: cni?
cicUle 137 . 1 ; ruct? ſatis eſt dul&. Et de iſto bdellio facit
N eiꝰ ẽ plꝰ ſtiptica ↄſtricsua ventrꝭ:⁊ alia ſpẽs ure, ſiffufktra flauxñ in ethicg erea f
, ceſoluit ventrẽ. ¶ Et ambe qdẽ ſpẽs eiꝰ ſũt Auic.ſuffuffotrꝗa “ in et hica circa finez.
malichimi ppter nitroſitatẽ qeſti eis.Et iõ binonit curos Srigthoſnata upuementia
Iß fit ſternutatoꝛiũ cũ ſucco eiꝰ ⁊ melle mun ir⸗ filt SS. Agiar ſiccum.
K Qiſicat cerebꝝ ⁊ ↄfert doloꝛimmiũ.¶ Etqñ Elom m git ventc MWed baelli indaici eſt
f calidũ in ſcõo ⁊ humiduʒ in pꝛimo. Vn quia

cx decoctiõe blete: radicis eiꝰ abluit᷑ caput
„ aufert lendines ⁊ mũdiſicat ipᷣm a furfuribi.
¶ Et qñ pꝛoijcit᷑ſuꝑ ſciſſuras q fiũt a frigoꝛe

in receptis inuenit᷑ bdeiliũ ↄſtringere et rela
xare ⁊ calefacereet infrigidare ⁊c. Quando

d d

S à¾ 7„△ —⏑8

volumꝰ apire mollificare ⁊ reſoluere ⁊c̃.po/

nat bdelliũ iudaicũ.qñ vero volumꝰ ↄſtrin⸗

gere ⁊ infrigidare ponat᷑ bdelliũ de meka.et

tfIgale bdelliũ eſt celeſtinũ.i.coloꝛis celeſtini:ſʒ
baoelliũ iudaicũ ẽ ſubnigrũ ſiue ſubalbidum
veun antiqͥ nri carẽtes bdellio de meka loco
eius ponebãt quandã aquoſitatẽ ↄglobatã:

q̃ inuenit᷑ in veiciculis vlmi. Pliniꝰ ca. de

bᷣdellio. Bdelliũ eſt calidũ in.ij.gradu:hbumi

dum in pᷣmo.i¶ Almanſoꝛ tractatu.iij.ca.de

bdellio. GBdellium iudaicũ calidũ ẽ.bdelliũ 3
tamẽ de meka frigidũ eſt ⁊ ſiccum.

DPoperationes
¶ Serapion auctoꝛitate Gaieni. Bdelliuz
ſtringit ventrẽ ⁊ foꝛtiſicat ſtomachum:diſſol

uit apoſtemata q̃ fiunt in canna pulmonis.⁊

tumoꝛeʒ ; fit in crepatura inteſtinali:qñ diſſ
ſoluit᷑ cum ſaliua homĩs ieiuni donec fiat ſiꝰ

cut vnguẽtũ vel emplaſtrũ:frangit lapidẽ re,-⸗ O

num: q ſumit᷑ in potu ꝓuocat vꝛinã ⁊ diſſolꝰ

uit apoſtemata cruda groſſa vẽtoſitates ner

noꝝ. ¶ Balien?. vi. ſim. far. ca. bdellio. QOuio

dam auteʒ eo vtunt᷑ ⁊ maxĩe arabice in bꝛon⸗

timlolis: id eſt hernijs inteſtinalibo ieiunaſa
liua madefacientes:donec ꝑueniat ad ↄſiſtẽ

tiaʒ emplaſtri.¶ Arabicũ vero ⁊ lapiqes qui
ſunt ĩ renibo infringere bibitũ:necnõ vꝛinas

ꝓuocare ⁊ diſcurſus indigeſtibiliũ ſpirituuzʒ

ianare:necnõ lateꝝ doloꝛes ⁊ rupturas.
¶ Almãſoꝛ. Bdelliũ iudaicũ duradiſſoluẽs
apoſtemata emoꝛroidibo vtile iudicat᷑. Bdel
lium de meka ventrẽ ſtringit. ¶ Auicẽ. Bdel
liũ reſoluit ſanguinẽ ↄgelatũ ⁊ eſt linitiuuʒ ⁊
maturatiuũ diſfrũpit ventoſitates.i¶Et ara⸗

vicuũ eſt ſiccius eo niſi recens.⁊ reſoluit apo

ſtemata dura ⁊ ꝓpꝛie diſſolutuʒ cum ſaliua ie

iuni.⁊ ſilr reſoluit reliqua frigida.i¶Et me⸗
chum qð nõ eſt ex fructu palmaꝝ ſilueſtriuʒ
eſt ſtipticum. Bgelliuʒ iudaicũ reſoluit ſcro

ſulas:⁊ bibit᷑ decoctũ ad apoſtemata dura q̃
ſunt intrinſecus⁊ linitur cum aceto ſuꝑ ſaba

fati.¶ Cõſert cõtuſioni lacertoꝝ ⁊ ſpaſmo ⁊ꝛ

duriciei neruoꝝ ⁊ ↄgelationi ipᷣoꝝ.i¶ Et de
meka etiã exiſtimauerunt ꝙ ipᷣm puocet:ſed
nõ dubugt qn ipᷣm ſtringit ⁊ frangit lapidẽ.
Bgelliũ vero arabicũ claꝝrubeũ qñ terit᷑ ex
eo qntitas duoꝝ aureoꝝ:et bibit᷑cum aqua
mellis minuit flegma.i¶ Et bdellium vtrũq;
reſoluit ramicem aque ⁊ aperit os matricis

clauſum. Et educit fetum ⁊ mundificat ma⸗

tricem.¶ Et reſoluit apoſtemata ani et teſti⸗
culoꝝ.Et ↄſert moꝛſui venenoſonũ.

Capitulum. lxxij.

Erberis. Aui.li ij.ca. de berber· Ex

bp eoðẽ rotũdũ ⁊ rub eũ cãpeſtre:⁊ aliud

eſt nigrũ longũ arenoſum aut mon⸗

tanũ. ⁊ eſt foꝛtiꝰ fri.: ſic.in fine tertij gradꝰ.a
eſt vincẽs colerã veide. Gal.viij.ſim. far.ca.
oxia cantũ. Hec ꝙa boꝛ eſt ſilis virtute ⁊ ſpe⸗

cie ar boꝛi arehandi.i.piroꝝ ſilueſtriũ:niſiqꝛ

gꝗr boꝛ piroꝝ ecſnprica ſtipticit ate foꝛti:ſʒ in

fruciu eius cum ſtipticitate eſtres incidens

ſubtiliter. ¶ Serapion auc. Dyal. li. aggre.

ca. Amiberberis.i.berben.Et eſtrub achũ

ſa:⁊ dictũ acutũ.⁊ acſa:⁊ eſt dictũſpina acus

ta.⁊ eſt illa q̃ facit fructumqͥ dꝛʒ achuch ſiue
zayt ach.⁊ eſt amiberberis ⁊ deſert a coꝛaſce
ni. ⁊ eſt arboꝛſilis arboꝛipiroꝝ ſilueſtriũ q̃ ðꝛ

abhimis ſiue aharas niſi ee eſt minoꝛ:et ha⸗

