ſupꝑſicialẽſcat caliditatẽ magnã in renibo. Coꝛ
relarium. Vrina vnctuoſa in om̃i diſpoſitiõe
cgritudinali eſt mala.qꝛ abſolute ſigmficat la
pidis liqfactionẽ ⁊ diſſolutionẽ.¶ Septima
regula. Arina alba poſt citrinã auttincra nõ
a cauſa pᷣmitiua in hoꝛis pluribo febꝛiũ ſ̃cat
q; febꝛis ꝑmittat᷑ in quartanã.Pꝛobat᷑. NHam
talis demonſtrat dominiũ humoꝝ melãcolico

rum ⁊ reſolutio nẽ humoꝝ calidoꝝ ⁊ cũ h̊ opi⸗/

lationẽ q̃ ſunt cauſe quartane.̊ cõcluſio vera.
Et notanter ðᷣ nõ a cauſa pmwitiua.puta ⁊ ni
mia cõmeſtione vel poiu aque frigidetalẽ ꝑmu
tationẽ ſignificante.Hec aũt patent ex ſecũda
pmi Anicenne ⁊ yſaac pᷣmo de vꝛnis.i¶ Octa
ua regula. Urina alba plũbea ſᷣm ꝑtẽ ſine aliq̃ᷓ

ypoſtaſi.cat moꝛtẽ ꝓpinquã.Pꝛobat᷑.qꝛ talis

vꝛina rõne plũbeitatis ⁊ albedinis ſ̃ᷣcat moꝛ⸗
tificationẽ caloꝛis innati.quo ſtante ſequitur
moꝛs. ᷓ ↄcluſio vera.Coꝛrelariũ. Vrina alba
quantũcunq; fuerit ↄiuncta plũbeitate ſiue li⸗
uiditateeſt valde mala.igit᷑.⁊c.

De vrina rubea.

O tandũ ꝙ vꝛina rubea vt plurimũ at
n teſtatur egritudinicalide.qꝛ ex mate⸗
ria colerica rubea ꝓueniente ſi fuerit
liuoſa.ſi vero nõ ſanguinee materie atteſtat᷑.
Cũ qñ accidit in egritudine frigida.⁊ h̊ multꝭ⸗
de cauſis. Pꝛimo rõne doloꝛis foꝛtis.de cuius
rõne eſt acuere colerã rubeã ⁊ inflãmare.qua
re ſeqͥ vꝛina tanta ruboꝛe ſiẽ in colica frigida
LColligit̃ ab Auicenna ſextatertq ca.ppo. Ex
quo ſeqt᷑ coꝛrelarie ꝙ vꝛinarubea ſtame doloꝛe

anteq; pꝛeceſſit doloꝛ foꝛtis nõ neceſſario iudi⸗
cat de flebotomia. Contra nõnullos qͥ ſtatim
viſa vꝛina rubea groſſa iudicãt de flebotomia
Secundo ſtante opilationea materia flema
tica multa inter kiſtim fellis ⁊ inteſtina:colera
enim que ſolebat ire ad inteſtina:regurgitat
ad renes pꝛopter materiam ffegmaticam. et
ita tingitum coloꝛat᷑ vꝛina coloꝛe rubeo.vt in
ictericia ↄtingit.Colligit᷑ab Auic.ſexta tertij.
ca.ꝓpꝛio. Tertio accidit vꝛina rubea ex epatis
lapſu ad frigidũ.qꝛ debilitat᷑ virtus epatis ſe⸗
queſtratiua.quare nõ poterit fieri ſequeſtratio
debita aquoſuatis a ſanguineo.Ex quoꝝ per⸗
mixtione coloꝛatur vꝛina coloꝛe ru beoſicut in
vdropiſi.vbi accidit vꝛina ſimilis loture carni⸗
um. Qnarto accidit vꝛina rubea ꝓpter ↄſtricti
onem factam a flegmate opilante qre putreſcit
maioꝛ pars flegmacis:⁊ putrefacta reducit᷑ ad
coloꝛem extraneũ:⁊ ita ad tincturã.Coꝛrelariũ
Judicium de flebotomia nõ eſt faciendum in
aropiſ. vꝛina fit multum tincta.quia hoc
acto magis alteratur epar ⁊ debilitat. Ulteriꝰ
veriſicat᷑.Quoniã vꝛina rubea poteſt appare⸗
re in egritudine frigida. ¶ Item notasdum.
ꝙ vꝛinaru m oleaginoſarũ quedaʒ eſt tota olea
ginoſa.quedaʒ inferius tm.pꝛima deterioꝛ eſt
ceteris.vt patet in ptiſi ↄfirmata ⁊ in ethica.Ex
iſtis colligunt᷑ alique regule. Pꝛima regula.
Vrina rubea eſt melioꝛ in febꝛibus acutis q;
aquoſa ⁊ ſanioꝛ.quia illa ſignificat pꝛiuationẽ
pingue virtutis ↄtra materiã.pma autem non.

Cõfirmatur auctoꝛitate Auicenne ſcdᷣa pᷣmi.

capᷣ.decoloꝛibus.Coꝛrelarium. Quantũ ma⸗
ioꝛ ſanguinea rubea tanto ſaluioꝛ. Patet ex m
tentione eiuſdeʒ.¶ Secunda regula. Vrina
perſeuerans rubea in egritudinibo renũ: fcat
apoſtema calidũ. Patet.quia cum perſeuerat
ſignificat malam diſpoſitionem confirmatam
in loco.et deriuationem melancolicam mate⸗
rierum ad locum. vt in ſecunda pꝛimi capitu⸗
lo de coloꝛibus.¶ Tertia regula. Urina ru⸗
beaperſeuerans in egritudinibus acutis nul
lam faciens reſidentiam:ſignificat perditionẽ
egri:aut apoſtema pꝛedictum. Scoðm patet.qꝛ
ex hoc arguitur moꝛbus valde foꝛtis:⁊ virtus
debilis. Patet auctoꝛitate loco pꝛeallegato.
¶ Quarta regula. Arina rubea ſtante doloꝛe
capitis deſipientiam ſigniſicat. Patet auctoꝛi⸗
tate et ratio nibus ſuperius adductis.i Quin
ta regula. Arina rubea groſſa turbida:ſignis
ficat apo ſtema in epate:aut eius debilitatem.
Patet ex ſufficienti diuiſione cauſarũ turbulæ/⸗
tie in vꝛina. ¶ Sexta regula. Arina oleagi⸗

noſa multipliciter: ſignificat naturã cretica⸗

re per vias vꝛine et euacuationem materierum

Et hoc ſi ſeqͥt᷑ requies egrotantꝭ.ſi vᷣo nõ ſeqͥt
eſſet ſignũ moꝛtꝭ.vt vult Auic.ij.i. ¶ Septima
regula. Vrina olea ginoſa pauca ſetida.ſignifi
cat moꝛtẽ.Piʒ.qꝛ mediãte fetoꝛis fcat ebuli⸗
tionẽ ⁊ coꝛruptio nẽ hũoꝝ mediãte paucitatis
debilitatez virtutis mediante oleaginoſitatis
diſſolutionẽ ptiũ:qbo ſtantiboſeqͥt᷑ moꝛs. Con
firmat᷑ auct. Aui.loco pᷣall.¶ O caua regula.
Vrina olea ginoſa in egritudinibo acutis ꝑ to
iũ apꝓparens in die q̃rta egrũ ſᷣcat moꝛiturũ in
ſeptima.patʒ.q; talis ſcat criſim in ſeptima.⁊
nõ ad bonũ cum virtꝰſit debilis ⁊ moꝛbofoꝛtis.
& cτs.,. Hona regula. Vrina oleaginoſa pau⸗
ca in q̃ fuerit aliqͥd ſimile loture carnis recẽtis
eſt ſignũ peſſimũ.ptʒ.qꝛ ſᷣcat vltimã debilitatẽ
vᷣtutꝭ naturalis quã ſeqͥt vꝛina talis apparens
ĩ colica hydropiſi.ſᷣcat moꝛtẽ ꝓpinquã.vt vult
Auic.q̃rta ⁊ ſexta tertijca.ppo.¶ Decima re⸗
gula. Vrina leuiter oleaginoſa fᷣm ꝑteʒ ſupfi⸗
cialẽ ſcat parteʒ renũ. Patet auc. Auic.ij.i.de
ſignis ſumptis ab vꝛina. ”D
Xpedito de coloꝛiba pncipalibo:qͥbus
e maximepᷣnoſticat᷑ medicus in qb vir
o tualiter alj includunt᷑. Seq̃t᷑ de ſcdᷣo

intento.vicʒ de ↄtẽtis.q̃ ſunt fere numero.xvij.

QDuoꝝ vᷣmuʒ eſt de circulo. Scom deſpuma.
Tertium de ſanguine. Quartũ de arenulis.
Ouintum de ſpermate. Sextum de ampulla.
Septimũ de granulis.Octauũ de nubecula.
Nonũ de pilia.Decimũ de ſquamis. VUndeci
mũ de furfureis reſolutionib. Duodecimũ de
athomis. Tredecimũ ð reſolutõibacinericijs.

Decimũquartũʒ de ſanie. Decimũquintũ de

ſedimine.Decimũſextum de humoꝛe crudo in
vꝛina. Decimũſeptimũ de cautelis in vꝛina.

De tirculo in vrina.

Tpmo notanduʒ de circulo.Circulꝰ

e qñq; apparet in regione ſuꝑioꝛi.qñq;
in regione media.licʒ rariſſime. Pꝛi⸗
mus aũt maxie ſcat ſuꝑ diſpoſitioneʒ capitis.
Scõðs ſup diſpoſitioneʒ mẽbꝛoꝝ ſpũalium vt
plurimũ. Scðo diſtinguo.qꝛ qũq; apparet cir
culus completus.qñq; incõpletus.qũq; groſ⸗
ſus.qñq; ſubtilis.qñq; vniꝰcoloꝛis.qñq; alte⸗
rius. Iſtis ſic poſitis ponunt᷑ iſte regule de cir
culo ab vſaac.partim ab Auicẽna.partim a
Balieno ⁊ Theophilo.¶ Pꝛima regula.Cir⸗
culus ſpiſſus groſſus in ſuba:remiſſus a quo
cunq; coloꝛe fcat poſterioꝛẽ partẽ capitis eſſe
leſam ex flegmate vitreo. Iſta regula ꝑſuadet᷑
Namcirculus abſolute fcat materiã in capite
frigidã mela ncolicã.⁊ tñ poſterioꝛ ꝑs ſit frigi⸗
dioꝛ et in habentibo ſimbolũ facilioꝛ erit tran⸗
ſitus. ¶ Secunda regula.Circulus ſpiſſus

. Tractatus

inſubſtantia purpureus in coloꝛe: ſignificat
partem interioꝛem capius eſſe leſam ex mate⸗
ria ſanguinea. Pꝛobatur ſic. NHam coloꝛ pur⸗
puneus atteſtat᷑ magis ſanguini q;ᷓ alteri bu-
moꝛi.Et cum pars anterioꝛ ſit magis plena ve-
nis ⁊ arterijs qᷓ; aliqua alia pꝛopter rhete mi⸗
rabile ibiexiſtens ſequitur talem circulũ ma⸗
gis ſignificare ̃ᷣm partem anterioꝛem capitis
eſſe leſa m ex materia ſanguinea.i¶ Tertia re⸗
gula.Circulus tenuis in ſubſtantia pallidus
in coloꝛe ad ſimilitudinem coloꝛis plũbi fcat
ſiniſtram partem capitis eſſeleſam ex humo⸗
re melãcolico. Pꝛobatur.quia cum humoꝛes
melancolici maximeſunt ſimiles in coloꝛe plũ
beo pꝛopterfrigiditatez.⁊ ſic ſplen ðꝛ eſſe recep⸗
taculum humoꝛis melancolici.quod membꝛ:o
rũ direcio aſpectu aſpicit partem ſiniſtrazʒ:ſeqͥt
faciliter euapoꝛatio.i Quarta regula. Circu/⸗
lus tenuis in ſubſtantia in coloꝛe citrinus vł
rubeus:ſᷣcat malam complexionẽ iu ꝑte dex⸗
tra ⁊ pariter doloꝛem.qꝛ cum epar ⁊ ciſtis fel⸗
lis collocant᷑ in partedexira.quare facilis fit
euapoꝛatio ad illam ꝑtem ſᷣm ꝙ volunt medici
7 maxie Aniceñ.de ſignis ſode ꝑ cõmentatoꝛẽ
pma tertij.¶ Quinta regula.Circulus plum
beus groſſus in ſubſtantia fcat epilentiaʒ.aut

apoplexiã. Patet.qꝛ talis circulus ſᷣcat mul⸗

tam materiã in cerebꝛo ⁊ in ventriculis.⁊ ꝑcõ
ſequens opilationem. aut magnã aut paruam
ſim quod circulus eſt magꝭ vel minus groſſus
itaepilentia vel apoplexia. ¶ Sexta regula.
Circulus in acuta egritudine liuidus.cerebꝝ
ledi f̃cat.ptʒ.qꝛcicut vꝛina liuida fcat fluxum
materie ad caput ſᷣm totum in egritudie acuta
Item circulus liuidus fcat raptum eius ad
ſupꝑioꝛa ⁊ ita leſionẽ cerebꝛi.q Septima regla
Circulus ſubtilis viridis in coloꝛe ĩ febꝛe aci/
ta apparens aduſtionẽ ⁊ futuram freneſimft.
patz. qꝛ talis fcat materiã multam ſubtilem co
lericam ĩ cerebꝛo.a qua cõmuniter accidit fre⸗
neſis.vt patet pma tertij.¶ Octaua regula.
Circulus apparens tremulus ꝓ medicos agi⸗
tatus doloꝛẽ in ſpina doꝛſi ⁊ pↄſequẽs parali⸗
ſim fcat.patzʒ.q;: ſᷣcat materiam multam ſubti
lem colericam in cerebꝛo:a qua cõmuniter ac⸗
cidit freneſis. Signiſicat etiaʒ fluxũ materiei
catarralis ꝑ nucham.ad cuius fluxũ aut ſeqͥt᷑
doloꝛ in ſpina doꝛſi: vel materiei retentionem:
vel paraliſis. ex cuius fluxu magis ↄtingit ner
uis.⁊c.¶ Nona regula.Circulus niger pꝛece
dente liuiditate moꝛtiſicationẽ caloꝛis ex fri⸗
giditate cerebꝛi fcat.patet.q; ſicut vꝛina nigra
quam pceſſit vꝛina liuida moꝛtiſicationẽ in to
to feat exdefectu membꝛideterioꝛatiet pᷣncipa
lis:puto cerebꝛi,et ita circulus niger.·

— — — C( α..„ꝙ1——— —

De Brinis .

¶ Decima regula. Circulus niger ſi ante pᷣ⸗
ceſſerit viridis in vꝛina moꝛtificationẽ ⁊ ad/
uſtionẽ in cõplexiõe ſcat.ptʒ ex dictꝭ ſupꝛa.

De Spumain vꝛina.

Ro cuius partis intellectu Notan⸗
p dũ pᷣmo vt habet᷑̃a Galieno ĩ cõmẽé/
to huiꝰ amphoꝛiſmi ſangumolẽtoꝛũ

in.ij.pticula. Spuma aũt generat a materia
groſſa:viſcoſa humida.In quã dũ agit caloꝛ
eleuat q̃dã coꝛpuſcula.ex q̊rũ cõmixtiõe ge⸗

nerat᷑ſpuma. Aut generatur caliditate foꝛti
ſicut ptʒ in olla ebuliẽte. Aut generat᷑ a foꝛti

motu ⁊ ꝑcuſſiõe vt in eqͥs currẽtibo apparet.

Ex q̊ ſequit᷑ ꝙ cauſa materialis ſpumi eſt hu

miditas viſcoſa.Cauſa efficiens ẽ caliditas

agens in hũiditatẽ. Quare dant᷑ de ea iſte re
gule:q̃ꝝ pma ẽ hec.i Pꝛima regla.Spuma

ↄtinua groſſa ĩ ſuba multa ⁊ remiſſa ĩ coloꝛe
cũ vꝛina groſſa apparẽs fcat indigeſtionẽ et
ventoſitatẽ:qꝛ talis vꝛina ſᷣcat multã hũidi⸗
tatẽ ⁊ groſſã ſuffocãtẽ ⁊ debilitatẽ caloꝛẽ na
turalẽ:ex cuiꝰ debilitatiõe debilitatyᷣtꝰ dige
ſtiua.⁊ ꝑviã indigeſtiõis multiplicat᷑ materia

multa ⁊ viſcoſa.Cõfirmat᷑ auct. Aui.xiij.iij.

ca.de ſignis apoſtematũ ſtomachi.¶ Scða

regula. Spuma tenuis ĩ ſuba ⁊ ↄtinua boel
.

ptes coloꝛata ſatꝭ in vꝛina ſili apparẽs ſigni⸗
ficat inflãmatõnẽ ĩ mẽbꝛis ſpũalibo.patet:qꝛ
aunt talis ſpumafit mediãte multitudie mate

riei.ſed hoc nõ:qꝛ tũcnõ eẽt coloꝛata.Et vꝛi

na inflãmata: aut fit mediãte caloꝛe actioniſ
foꝛtꝭ ĩ ip̃am materiã.⁊ tũc ſ̃cat incẽdiũ in mẽ
bꝛis ſpñalib.⁊ ita ptʒ au. Gal/paltł.⁊ a ſuffici

ente diuiſiõe.Et vꝛina ſilis apparẽs in fe.eſt

—

Pulmone?

malũ ſignũ:qꝛſᷣcat inflãmationẽ ne
Bpuma in

ĩ mẽbꝛis vicinis.¶ Tertia regla.

terciſa a pparẽs nigraĩ coloꝛe vctericiam ni⸗

grã ex vitio hũoꝛis melancoliciſᷣcat.Patet:
qꝛ talis fcat opilationẽ ⁊ materiã melancoli

cã in vijs vꝛine delatã ꝓpter opilat ionẽ inter

epar ⁊ ſplenẽ:qꝛ hũoꝛ melãcolicꝰ nõ potens
trãſire ad ꝓpꝛiũ receptaculũ neceſſario regi
gitat ad ꝑtes inferioꝛes.q̃re ⁊c.Et ðꝛ notan
ter itercila:qꝛ ſi eẽt ↄtinua caret materiam

melancolicãꝛ aduſtã ĩ toto.q̃reꝛc̃.vt ptʒ auc.

Aui. xiij.iij.ð ſign is yctericie nigre.i¶ Quar
ta regula. Spuma interciſa nõ ↄtinua appa
rẽs cũ granulis minudꝭ.talis ſ̃cat mẽbꝛa de
bilia grauari multitudie reumatꝭ. Ptʒ. qꝛ nõ
tinua ſcat humiditatẽ in mẽbꝛo deducto..
cũ granula fcãt deſcẽſum reumatꝭ:vt decla⸗
rabat᷑ ⁊c.¶ Quinta regula. Spuma ĩterci
ſa viridis ĩ coloꝛe:aut ſilis tincture croei ſi⸗

gnificat calefact ionẽ epatꝭ ⁊ aduſtionẽ.Pa⸗

tet:q:ꝛ hoc ſignificat ſupabundantiã caloꝛis

delate ad vias vꝛine ⁊ abunda niꝭ in toto qð
nõ poſſit eſſe niſi ſtante epatis caliditate cũ

aduſtione.̊ regula vera.Qð ptʒ auc.Auic.
xiiij.tertij de ſignis yctericie cittrie.

Delanguineinveina.
Otꝗidũ ꝙ qũq; apparet ĩ vꝛina ſan
n guis purus clarus.qñũq; cõmixtus:

d diſtinguit᷑ ex parte q̃ntitatꝭ calor:ę

mixtoꝝ.licet ſanguis qñq; euacuet᷑ purus ꝑ
viã criſis ex ſanguĩe peccante in q̃ntitate:vt
ↄtingit in pluribo mingẽtibo oĩno ſepe ſangui
nẽ purũ.De q̊ dant᷑ iſte regule.¶ Pꝛia regla.

Sanguis ĩ vꝛina trũboſus vl globoſus gra

uem hñs odoꝛẽ vel fetoꝛẽ cũq; doloꝛeĩ pecti
ne ſignificat ſanguinẽ aveſica venire.Coꝛre.
Vrina in q̃ apparẽt gutte ſangiũs groſſi re⸗

ſidẽtis ĩ fundo ſcat ſanguinẽ a loco ꝓpinquo
fluere:⁊ ꝑ ↄñs a veſica.̊ ⁊c. Scða regula.

Vrinaĩ q̃ apparuerit ſanguis groſſus trom
boſus petẽs fundũ ᷣcat actualẽ fluxuʒ men⸗
ſtruoꝝ in muliere.⁊ hoc nullo mõ exiſtẽte do
loꝛe in aliq̃ ꝑte.Ptʒ:qꝛ aut fluit a veſica.et H
nõ:qꝛ ſic doloꝛ eſſet in pectine.aut aren bo.et
boc nõ:qꝛ ibi eẽt doloꝛ.aut ab epate:⁊ h̊ non

q ibi non eſt doloꝛ.aut ab aliq̃ᷓ alio mẽbꝛo.a

qͥ ſi fuerit nõ abſoluet᷑ tale mẽbꝝ.aut a graui

tate ant a doloꝛe actuali exiſtẽte:aut qð pᷣceſ
ſerit. Coꝛrelariũ.Ex ſili vꝛinaſepe decipiunt

medici inuenes qͥ pꝛenoſticãt neceſſitatẽ fle⸗
botomie ⁊ male:oꝑant᷑ eni ↄtra caſum habi⸗

tũ qrta pᷣmi. Eaueas ne menſtruatã fieborto⸗
mes. Coꝛrelariũ.Hõ q̃libetvꝛina rubea groſ

ſa iudicat de flebotomia. ¶ Tertia regula.
Sanguis ĩ vꝛina nõ trũboſus niger ĩ ſundo

minoꝛato doloꝛe ĩ renib fcat ipᷣm fluere are

nibo.ptz. Et ðꝛ notãter niger:q ſanguis exi⸗

ens venas ĩmediate denigrat᷑:iuxta ſentẽtiã

GBal.in cõmẽto iſtiꝰ amphoꝛiſmi. Siſãguis

extra venas effundit᷑. Patet etiã ex ſnĩa trũ⸗

boꝝ.qꝛ illi ſignificãt ſuꝑ diſpoſitionẽ veſice:

vät declarabit. Ptz etia ex ſitu doloꝛis:qð ſi⸗

gnũ arguit᷑ certiſſimũ.¶ Quartare.Sãguis
purꝰ ac ſi ex vulnere expelleret᷑ cũ doloꝛe ſpoõ
diliũ mediaꝝ doꝛſi ſ̃cat ipᷣm fluere ex fractu
ravene chilis. Pꝛobat᷑:qꝛ talis ſanguis purꝰ

fcat fracturã vene mediãte puritatꝭ:⁊ nõ alis
bi niſi vbi ẽ doloꝛ.ſʒ cũ doloꝛ ſit vbi ſituat᷑ ix

riſſimꝰ cũ doloꝛeꝛ punctiõeĩ ypocũdrio dex
tro:ſignificat ſanguinẽ ab epate fluere.⁊ per
ↄñs dys rriã epaticã.ptʒ ex Aui.ð fluxu epa
tico ſanguineo.¶ Sextare.Nõ oĩs vꝛma in
qua fuit ſanguis eſt mala.Patet:q; 35 ac⸗

cigdittalis vꝛina ꝑ viam criſis:vt dictuz eſt.
⁊ tunc ſignum eſt bonum ſi reſtringat᷑ſequũ⸗
cur accidentia mala.
E arenulis tales dant᷑regule.¶ Pꝛi

Arenulis in veina.
d ma regula. Arenule rubee in coloꝛe:

din e in ſuba ſine febꝛis vitio cũ do⸗

loꝛe doꝛſi lapidẽ in renibo ↄfirmtũ vel cõfir
mandũ ſignificãt. dũmodo cũ eis fuerit diffi
cultas mingẽdi. Pꝛobatur auctoꝛitate pnci

bie decimaoctaua capᷣ.ppꝛio.Rõne autẽ p/
bat᷑ ſic. Hꝗ tales arenule dure atteſtant ma⸗.

terie groſſe ↄtente in renibo vel in veſica.non

ſcõᷣm:vt declarabit᷑ inferiꝰ.̊ pꝛimũ. Sʒ exi⸗

ſtente materia flegmatica groſſa ĩ renib opi
lante ⁊ occurrẽte caliditate epatꝭ ⁊ renũ ge⸗
nerat᷑ lapis. cõcluſio vera.vt ptʒ de cauſis
ipſiꝰ lapidis. Scða regula.Arenule dureĩ
ſuba rubee in coloꝛe a har cres eſ alleuigtio
ne renũ vel lũboꝝ diſſolutioneʒ lapidis fieri
ſigniſicat:? doloꝛẽ a lapide ꝓceſſiſſe.qð pba
tur auctoꝛitate pꝛincipis loco pᷣ̃allegato.Et
Iſaac tractatu de vꝛinis.ca.de cauſis arenu

laꝝ Et rõne pbat᷑ ſic. Tales arenule ſignifi

cant aut lapidẽ in renibo.Et hoc nõ:q;ꝛ ꝑſeue

ſolutionẽ ipᷣiꝰ a ſufficiẽte diuiſiõe. qd ẽ veꝝ.
ꝓbat ex alleuiatiõe dolorꝭ q̃ pceſſit añ appa
ritionẽ illaꝝ arenulaꝝ.i¶ Tertiaregula. Are
nule albe ĩ coloꝛe dure in ſuba reſidẽtes ĩ fun
do doloꝛe exiſtente in pectine lapidẽ ĩ veſica
ſignificãt. Qð declarat᷑ pmo auctoꝛita.pᷣnci
pis ca.ppꝛio. Rõne aũt ſic:qꝛ tales arenule
aut atteſtant᷑ ſuꝑ lapidẽ in renib aut veſica.
Nõ pꝛimũ:ꝛ tũc eẽnt rubee.Et doloꝛ eẽt in
doꝛſo ꝓpter ſitũꝛ coloꝛẽ ipoꝝ renũ.ergo aſut
ficienti diuiſiõe atteſtatuꝑ lapidẽ in veſica.

Dõ ptz ex ſitu dolon inpectine:⁊ coloꝛ ipᷣa⸗/

rũ ꝗrenulaꝝ qͥ ppoꝛtionantur coloꝛe veſice.
¶ Quarta regla. Arenule albe ĩ coloꝛe: poſt

—

Irũ apparitionẽ remittat᷑ doloꝛ pectinis et

Difficultas mingedi.Et ex his patiẽs ſenti⸗
At ſubleuatiões. Tales diſſolutiões lapidis
in renib aut diſſolutõnẽ eiuſdẽ ĩ veſica Hõ
Pmũ.ergo ſcðᷣm.iõ eſt manifeſta.i Quĩta re
Gula.Arenule rubee ĩ coloꝛe molles in ſuba
apparẽtes cũ febꝛe.⁊ mxie in fine fe.ſignifi⸗
cant aduſtionẽ humox.auctoꝛitate pᷣncipis
pmaqrti de ſignis quartane.Rõne pꝓbat.qꝛ
tales qrenule ſignificãt multitudinem mate
riei aduſte.ergo tales ſigniſicãt aduſtionem
humorꝭ ꝓptereatales materiã aduſtã. Rõne
ꝓbat᷑ antecedẽs:qꝛ aut tales ſignificãt lapi⸗

qdẽ aut aduſtionẽ.Nõ pᷣmũ:qꝛ tunc nõ eſſent

. Krattatus

molles:vt ptz ꝑregulas pᷣcedẽtes.ſcdᷣm:vt
ptz ꝑ ſufficientẽ diuiſionẽ.¶ Sexta regula
⁊ vltima. Arenule rubee apparẽtes ſine do⸗
loꝛe ⁊ grauitate renũ ſcãt caliditatẽ epatꝭ et
renũ.qð apparet:qꝛ tales arenule atteſtant
duobo pncipijs.pᷣmo caliditati ggenti. ſcðᷣo
materiei flegmatice q̃ ſũt va pncipia renũ ꝛ
lapidis.q̃ ſi fuerint cũ doloꝛe ſᷣcant lapidẽ.q̃
vero ſine doloꝛe ᷣcant intentũ regule.Coꝛre
lariũ. Arenule apparẽtes in fine febꝛe coleri
caꝝfcant ꝑmixtionẽ febꝛis colerice ad febꝛẽ

quartanã. Patet:qꝛſ̃cat aduſtionẽ materiei

vt patet ex ꝓbatione quinte cõcluſionis.

De Gpermate in vꝛina.
E ſpermate pmo notãdũ:qꝙ invirga
d iſnt tres meat ſpermat vꝛine ⁊ alꝰ⸗
guadi:vt ptʒ ex anathomia virge a⸗
pud oẽs ſapiẽtes.Ex qͥ ↄtingitvnã iſtaꝝ ſuꝑ
fluitatũ cũ alia euacuari. Et ita ſperma cum
ſuꝑfluitatevꝛinali.q̃rede ſ⸗ te dantur he
regule.ꝗ CPꝛima regula. Sperma diuiſũ ᷣm
partes minimas incoꝛpoꝛatũ cũ ſuba vꝛina⸗
li.ſuꝑfluitatẽvel coitũ pᷣceſſiſſe ſcat.Pꝛobat᷑
pmo auc.pncipis.xx.iij.ca.de ſignis coitꝰ.

6ͤ fieret alleniacis eue Scðo rõne tali:q; tale ſperma ita ꝑmixtuʒ
raret doloꝛ ⁊ nõ fieret alleuiatio.vel ſcat diſ fcat diuturn

ſcat diuturnitatẽ euacu atiõis ſpermat pᷣceſ
le ad quã ſecuta ẽ not abilis ꝑmixtio.⁊ ita
co:poꝛatiovniꝰ ſuꝑfluitatis cũ altera.q̃re
regla vera.¶ Scdᷣa regula. Sperma appa/
rens globatũ truncoſum cũ vꝛina ſ̃m fruſta

groſſa ꝑmixtũ abſtinentiã coitasvel noctur

nã pollutionẽe cat. pbat᷑ rõne.qtale ſperma

ſic apparens aut fcat coitũ aut pollutionem
nocturnã.poſt quã pollutionẽ remanſit aliq̃
pars ſtimulãs vᷣtutẽ ad eiꝰ expulſionẽ. NHon
Pmũ:qꝛ tũc eẽt diuiſum ſcõᷣm ſᷣcat. Patet
ſepiſſime in vꝛinis viroꝝ religioſoꝝ.vel ſᷣcat
vt dictũ eſt abſtinẽtiã coitꝰ.Nõ ĩ hoĩe aſſue

facto ad coitũ ſiretineattalis ſuꝑfluitas ne

ceſſario aliq̃ pars eiꝰ retenta ſtimnlat expul
ſiuã ad eiꝰ expulſionẽ.Et qꝛnõ ↄuenientius
poteſt expelliqᷓ; ꝑ vias vꝛine.q̃re ⁊c.¶ Ter⸗
tiaregula. Sperma apparens frequenter in
multis vicibus gomoꝛreã vel paraliſim mẽ⸗
bꝛoꝛũ genitaliũ ſ̃cat.Pꝛobat᷑:qꝛ aũt tale ſper
ma ſic apparens fcat coitũ pᷣceſſiſſe vel pol⸗
lutionẽ nocturnã vel gomoꝛreaʒ paſſionem.

NHon pmũ neq; ſcoᷣm.qꝛtũc tale eẽt intervo⸗

latim:⁊ interpolatis vicibo appareret.ergo ſi
cõtinue vel multis vicibus apparet ſcat in⸗

tentũ regule.Et notanter dicit paraliſim mẽ

bꝛoꝝ genitaliũ:qꝛ ſiẽ cõtingit alios lacertos

⁊ niuſculos paralitiſari ꝑiter ⁊ iſtos:q;ꝛ para

liſi inductaiequitur relax atio:⁊ ita euacua⸗

— s

☛ — —— TN.s

— — ——

De Prinis

tio ſpermatis.

De Fmpullis in vꝛina.

Oitandũ ꝙ ampulla q;tuʒ ad qͥd no
n minis impoꝛtat granula magna que
differũt a ſpuma ᷣm mag ⁊ minꝰ⁊ a
granulis:qꝛ granule ſũt ampulle mediocres
Ampulle eni impoꝛtat idẽ qð dictũ eſt.ſ.ſpu
mã ſupuenientẽ ⁊ eleuatã.de qua dantur iſte
regule.¶ Pꝛima regula.Ampulla magna ꝑ⸗

ſeuerans in vꝛina hñs adherẽtiã plixitatem
moꝛbi in q̊ apparet ſignificat. Pꝛobat᷑ auct.

Iſaac de vꝛina.Rõne aũt ſic:q; tal ampulla
ſignificat cruditatẽꝛviſcoſitatẽ materiei pec

cantꝭ ꝓpter cuiꝰ viſcoſitatẽ conat᷑ ad agẽduʒ

talẽ materiã ad quẽ conatũ generat᷑ ampul
la.Cõfirmat᷑.vt ſi qͥs pcuſſerit gquiter aquaʒ:

ex tali ꝑcuſſiõe eleuant᷑ ampulle.vt notat ex

perientia. modo ſtante materia groſſa ⁊viſco
ſa neceſſaria moꝛbo ꝓlongat᷑.¶ Scðᷣa regula
Ampulla magna apparensĩ vꝛina declinãs
ſe ad locũ ad quẽ vꝛinale applicat᷑ ventoſita⸗
tẽ ſignificat.Pꝛobat᷑:qꝛ ſicut de rõne vento⸗

ſitatis eſt moueri de loco adlocũ:⁊ nõ habe
re eſſe fixum. vt patet ex ſentẽtia oim medi⸗/

coꝝ. Ita de rõne ſuꝑfluitatisoſequẽtis talẽ
ventoſitatẽ.i¶ Tertia regula.Ampulla appa
rens in vꝛina magna cũ rugita ⁊ grauatione
ſtomachi vomitũ aut fluxũ ventris pᷣceſſiſſe
ſignificat. Pꝛobat᷑. Hã talis ampulla ſignifi

. 5

cat materi humidũ flegmaticã contineri in
ſtomacbo. vel in inteſtinis ꝗᷓ cõtenta neceſſa
rio ſtimulãt virtutẽ ad ſeceſſimn fluxuũ vẽtrꝭ

vel vomitũ:q̃reↄcluſio vera ⁊c.q Qugrtare
gula. Ampulla magna apparẽs in vꝛina aut

*

grauationẽ ſtomachi doloꝛẽ vyleos.aut renũ

ex hũoꝛe flegmatico groſſo ⁊ viſcoſp depen/ de ſignis ⸗
nubecula = caloꝛ pᷣter naturã ince
pit agere in

dere ſignificat.Pꝛobat᷑ auc.Auicẽ.capꝛio.
Rõne aũt ſic.qꝛ talis ampulla atteſtat᷑ mate
riei ex q̃ generat᷑ Sed cũ generat᷑ ex tali ma
teria flegmatica ſeqͥtur intentũ.¶ Quĩta re
gula. Ampulla apparẽs cũ magna adheren⸗
tia ĩ circulo doloꝛẽ capitꝭ a vẽtoſitate ſigniſi
cat. aut etiã viſcoſitate.Pꝛobat᷑:qꝛ vt dictuʒ
eſt:qꝛ cũ ↄtẽtũ arguit ſupꝛa regionẽ inq fue⸗
rit collocatũ:ſʒ cũ circulus cõmixtꝰ cũ am⸗
pulla colet᷑ in loco ſuꝑioꝛiſ eqᷣtur ĩtẽtũ. Coꝛ⸗
relariũ.Ampulla magna apparẽs ĩ vꝛina ve
toſitatẽ atq; viſcoſitateʒ eſſe in ſtomacho ſi⸗
gnificat ⁊ inteſtinis eſt ſignũ diſtinctiuum.

De granulis in vꝛina.

E granulis:id eſt ampulliſ mediocri
d bus dant he regule. ¶ Pꝛima egu⸗
la. In q̃cũq; parte fuerint granulaa

cerebꝛo fluere materiã fcat.Ptʒ pꝛio aucto.
medicoꝝ:qͥ ponũt granula⁊ circulũ eẽ ſignũ
ſuꝑ diſpoſit ionẽ cerebꝛi.Rõne ſic ꝓbat᷑.qꝛ ta
lia granula ſignificãt ſuꝑ diſpoſitionẽ capitꝭ
aut mediã regionẽ aut ſuꝑ infimaʒ. Sed nõ
ſcᷣm neq; tertiũ abſolure: tũc ceſſent am⸗/
pulle magne ex eo:qꝛ faciliꝰ eſt virtuti agere
ſuꝑ materiꝗ iu media regiõe ↄtentã ⁊ in infi⸗
ma q; in ſuᷣma.Sed agẽte generatiõis am
pulle applicate poſſet ſeqͥ actio.q̃re ⁊c.̊ gra⸗
nula ßcat ſupꝛa deſcẽſuz reumatʒ. Sʒz notan
dũ ꝙ iſta granula alia ⁊ alia ſignificant ſi fue
rint in alia ⁊ alia regiõe.Cõtenta enĩ in regi⸗
one ſuꝑioꝛi ſignificãt diſpoſitionẽ capitꝭ.ita
ꝙꝙ materia actualiter peccat ĩ capite.Cõten⸗
ta in media regiõe ſignificãt ſupꝛa deſcẽſum
reumatis:ad neruos:ad pectꝰ ⁊ iũcturas.li⸗
cet rarius appareãt niſi in ſupꝛema regione.
Igdeo medici dicunt ꝙ granula abſolute ſü
gnificãt ſupꝛa deſcẽſum reumatis ſiue modo
deſcẽdat ad partẽ illã ſiue illã.Declarat acci
dẽtia manitfeſta.Exq̊ verificat᷑ dictũ medico
rũ ꝙ patiẽtes catarrũ ad om̃e genꝰ moꝛboꝝ

ſunt parati. Pꝛobat᷑:qꝛ ex eius fluxu inducit

mal ã cõplexionẽ in loco imn quem flue·

Denubetula inveina.

E nube q̃ ðꝛ nu becula. Notandũ ꝙ;
d tales impoꝛtãt qndã vapoꝛoſaʒ ſuꝑ⸗
fluitatẽ ⁊ obſcurã apparenteʒ in vꝛi⸗
na ad modũ tele aranee vel pulueris ſparſi ꝑ
vꝛinã qui generat᷑ ex actione caloꝛis pᷣter na
turam. de qua dant᷑ tales regule.¶ Pꝛima re
gula. Nubecula liuida apparens in inferioꝛi

regione ad modũ pulueris ſparſi pᷣncipium
ethice ſignificat. Patet auc.Aui.pma quar⸗

ti in ca.de ſignis ethice.Rõne aũt ſic:qꝛ tał

umiditate:⁊ eas reſoluere qð ẽ
pncipiũ ethice..¶ Scða regula. Nubeculo⸗
ſa vmbꝛoſa cũ quadã ſpuma crocea vel viri⸗
di ſuꝑ calefactione epatis ⁊ multitudinẽ co⸗

lere ſignificat. Patet exꝑimẽto:q; tales vꝛi⸗

ne cõiter apparent in yctericia vbi eſt ſuper⸗
fluacaliditatis epatis ⁊ multitudo colere.
De pilis in vꝛma.
NODOtandũ ꝙ pili diſtinguunt᷑ ex parte
n ſube ⁊ ex parte q̃ntitatis.Ex ꝑte co⸗
loꝛis:⁊ ex parte ſitus.Aliqͥ dicũt᷑ ſub
tiles.aliqͥ groſſi.Qñq; ſunt multi.qũq; pau⸗
ci.qñq; in regiõe media.qũq; in regiõe ſupꝛe
ma.qi; ſunt coloꝛis citrini.qñq; fuſci.qũq;
rubei.Diſtinguunt᷑ etiã ex ꝑte cauſaꝝ effici⸗
entiũ:qꝛ quidã cauſant᷑ ex bmmoribe Fronl is

Trattatus

frigidis.qͥdã a caliditate ſupᷣma agentẽ ĩ hu
midũñ.Colligit᷑ hec diſtictio ab Ani.ij.i.⁊ ab
iſaac.i.devꝛinis.De qͥbo dant᷑ he regłe.¶ Pꝛi
ma regula. Pili rnbei ſiue citrini apparẽtes
in vꝛina in quacũq; regiõe nõ exiſtente febꝛe
caliditatẽ renũſignificãt. Patet auc.pncipiſ

xix.iij.de ſignis male cõplexiõis calide renũ

Rone ſic. qꝛ ſicut de rõne frigidu at eſt albe
ſcere:ita de rõne caliditaꝶ ẽ citrinare aut ca
lefacere. Sed tñ ſuꝑfluitas atteſtat᷑ mẽbꝛo
a quo ſuꝑfluit ſequit ꝓpoſitũ.¶ Scõdða regla.
Pili apparẽtes in vꝛina ex iſtentes pingues
ſubᷣe ſolide nõ exiſtete febꝛe diſſolutioneʒ re⸗
nũ ⁊ lũboꝝ ſignificãt. Pꝛobat. Tali pili ſũt
partes aut materie reſolute vel diſſolute.aut
mẽbꝛoꝝ.ſʒ nõ hoc. atteſtat᷑ diſſolutionẽ mẽ
bꝛoꝝ ⁊ maxime vicinoꝝ:vt ſũt renes ⁊ lũbi.
&̊ regnla vera.i Tertia regla.Pili apparen⸗

tes in vꝛina aliq̃ntulũ groſſi in ſuba:ita ſe ha

bentes ꝙ ſi cõpꝛimant᷑ euaneſcũt.aut ex agi⸗
tatiõe vꝛine reſoluunt᷑.tales pili opilationeʒ
ab hñoꝛibo groſſis ⁊ viſcoſis fieri ſignificãt.
Pꝛobat᷑ anc.Aui.ij.i. Rõne ſic. Aut tales pi
iſignificãt diſſoliõeʒ mẽbꝛoꝝ aut materie
Nõ mebꝛoꝝ:qꝛ vꝛma eẽt pinguis.⁊ pili eua⸗
neſcũt.ergo atteſtat᷑ materiei reſolute:⁊ per

ↄñs materiei groſſe ⁊ viſcoſe opilãtes vias

qð erat ppoſitũ.i Quartareglła. Pili appa⸗
rẽtes ĩ vꝛina in ſuba ſolidavꝛina exiſtẽte ole⸗
ꝗagino ſa.tales apparẽtes exñte febꝛe:diſſolu
tionẽ totiꝰ ⁊ ethicã fieri ſigniſicant. ꝛobat᷑
gauc.Aui.i.iiij.ca.de ſignis ethice. Rõne aſt
ſiciq tales pili aut ſᷣ cant diſſolutionẽ mẽbꝛo

rũ ꝑticulariũ aut totiꝰ. Nõ pᷣmũ:qꝛ tũc eſſet

fe.ergo ſcom.⁊ ꝑↄſequens regula eſtvera.

De Squamis invrina.

E ſquamis apparẽtibo in vꝛina. HNHo

d tancdũ circa qͥd noĩs ipᷣaꝝ ſquamaꝝ
ꝓꝙ ſquame differũt a furfureis reſolu
tiõibo:q; furfuree reſolutiões dicunt᷑ ꝑtinere

ad ſilitudinẽ ſquame piſciũ.Differũt etiã r
pte cãꝝ:qꝛ materia faciẽs ſquamas ẽ groſſi⸗

oꝛ q; materia faciẽs reſolutiões furfureas.
Sili differũt ex ꝑte excoꝛiationis:qꝛ furfu⸗

ree reſolutiões accidũt ↄſoꝛmata excoꝛiatio

ne. Squame aũt accidũt in pᷣncipio excoꝛia
tionis:cũ ꝑtes extrinſece ⁊ intrinſece dicunt
eſſe groſſioꝛes qᷓ; ꝑtes intermedie:qͥboſtanti
bus ponunt he regule.i¶ Pꝛĩa regla. Squa⸗
me apparẽtes in vꝛinatales inq̃ntuʒ ſquame
? ſine febꝛe apparẽtes ſcabiẽ ſignificr ſiccã
Peobat᷑. Nã cũ materie ex qͥb fiunt ſquame
ſunt groſſe:tunc talis materia non eſt apta P
poꝛos exaltare Exaltat ergo tiñ pars fubti

groſſis ⁊ ſubti

lis ex q̃ inficiteutis infectiõetenui ⁊ ſubt’˖ö
Scda regla. Squame apparẽtes ĩ vꝛina
cũ grauitate inregiõe pectinis ſignificãt q;
veſica incepit excoꝛiari. Patet ex deductõe

ſcðde cauſe pᷣdicte.i¶ Tertia regula. Squa⸗

me apparẽtes in vꝛina cũ vitio febꝛis pᷣmam
ꝑtẽ ethice:⁊ ethicã fieriſignificant. Pꝛobat᷑.
qꝛ ſicut ſe hʒ pᷣma hnmiditas ad ſecundã hu
miditatẽ ita furfureereſolutiões atteſtantur
reſolutionẽ ſcdᷣe humiditatꝭ que eſt ſubtilioꝛ
ipᷣa pᷣma bumiditate.ergo ſquame atteſtabũ
tur reſolutiõi pᷣme humiditatis q̃ eſt groſſiꝰ
oꝛ: ⁊ ideo ethica pᷣme ſpecieiſignificat.

De Furtkureis relolutio⸗

nibus in vinng. .
Riumo notãdũ ꝙ ipᷣa pcedũr ex alte⸗
p ra cãꝝ illaꝝ.Aut ex ſolutiõe mate⸗
rNiie colice, aduſte vel flegmatꝭ ſalſi: j
partes ſeparate trãſmittunt᷑ ad vias vꝛine:?
cũ ipᷣa ſuꝑfluitate mittunt᷑ vel ex reſolutione
partiũ cartillaginoſaꝝ aut neruoſaꝝ:vt ẽ ve
ſica ⁊ hmõi.Et dicunt᷑ fi furee reſolutiones
q; reſidet in vꝛina ad ſilitudinẽ furfuꝝ groſſa

rũ.Vel accidũt ex reſolutiõe hũiditatũ ſecũ

daꝝ vt ron pun q̃ ſunt cõpoſite ex ꝑtib⸗
libo: qᷓre ↄtingit vnã ab alia ſe
pParari.ODe qͥb reſolutiõibo dant᷑tales regle.
Pꝛima regula. Furfuree reſolutões appa

rẽẽtes in vꝛina ſine fe.aut doloꝛe in determi⸗

nata ꝑte coꝛꝑis ſcabiẽ coꝛpis eſſe ſignificat.
qᷓ ↄcluſio ꝓbat᷑ auc. Aui.ca.de ſcabie. Rõne
gũt ſic:qꝛ tales ſ furee reſolutiões aut atte
ſtant᷑ cabiei aut vlceratiõi autreſolutõi.Nõ

ſcðm:qꝛ tũc eẽt guitas ⁊ doloꝛ ĩ eaꝝ euacua⸗

tione. Hõ tertiũ: qꝛ tunc eſſet vꝛine grauitas

aut doloꝛ ĩ eaꝝ euacuatiõe.̊ pmũ qð erat p⸗
bandũ.¶ Scða regula. Furſfuree reſolutio⸗
nes i vꝛina apparẽtes cũ grauitate et doloꝛe

circa regionẽ pectinis vlcerationẽ veſiceſi⸗

gnificãt.ptʒ.qꝛ vbi doloꝛ ibi egritudo: ſed qꝛ
nõ erit ita vbi tales reſolutões pueniũt abvl
ceratiõe vt dictũ ẽ.¶ Tertiaregula. Furſu⸗
ree reſolutões apparẽtes cũ febꝛeĩ vꝛinã e⸗
chicã ſcdᷣe ſpeciei ̃cãt. Patʒ a ſufficiẽti diui
ſione cauſaꝝ ipᷣaꝝ reſolutionũ furfureaz.
De Athomis inveina.
Ota ꝙ ꝑathomos debẽ itelligere ̊

n nula ꝑua ad modũ pũctoꝝvt ita lo⸗
q̃r q̃diſtiguũt ex ꝑte lociꝛex ꝑte ſube

⁊ ex ꝑte cauſaꝝ a qͥb generãt᷑ tales athomi.

Generant᷑ tñ vt plimũ a materia flegmatica

„

inhibltaĩ neruis:qͥ ſignificabũt regionẽ in qᷓ

fiũt ⁊ apparebunt.: De qb dant tales regule⸗

De Brinis .

¶ Pꝛimaregula.Attomi apparẽtes ĩ vꝛina ĩ
fundo reſidẽtes doloꝛẽ in membꝛis generati
uis ⁊ pedibs ⁊ genub:⁊ ꝑ ↄñs podogrã ex il

lis ſignãt. Pꝛobat᷑ pꝛio auc. Aui.xxij.tertij.

cap̃ᷣ.depodogra ⁊ ſciatica.Rõne vᷣo ſic. Ta

les attomi ſignificãt materiãↄtentã in mem
bꝛis neruoꝝ inferioꝝ:⁊ ꝑↄñs ĩ mẽbꝛis regi⸗
onis ĩ fine q̃ itegratex mẽbꝛis pᷣdictꝭ.¶ Se
cũda regula. Attomi apparẽtes in mediare⸗
gione doloꝛẽ in mẽbꝛis ſpũalibo ſignificãt.p
bat᷑:qꝛ ſicut attomi ĩ infima regione ſupꝛa in
fimã regionẽ ſignificãt: ita attomi in medio
indicãt ſuꝑ mediã:vt apparxet etiã ex alijs ſu
perfluitatibo.¶ Tertia regula.Attomi appa
rent es vniuerſaliter ꝑ totã vꝛinã oĩm mẽbꝛo
rũ:⁊ ꝑↄñs totũ coꝛpꝰ doloꝛe ſignificãt ꝓba
tur ſic. Attomi ꝑtiales partialẽ doloꝛẽ ſigni
ficãt.ita attomivniuerſaleſ⁊ vniuerſaliter ap
parẽtes vlem doloꝛẽ ſignificãt.̊ intẽtũ regu

eẽ veꝝ.¶ Quarta regula ſũpta ab Aui.pꝛio

canone fen. ſcðᷣa cap.de ſignis impᷣgnatiõis
Vrina lucida pura in ſuba in q̃ apparuerit
aliqd groſſum ſile nubi:⁊ ĩ ea fuerint attomi

deſcẽdentes ⁊ aſcẽdentes globatim inferiꝰ

impᷣgnationẽ ⁊ ↄceptũ ſignificant.ptʒ aucto
ritate pᷣdicta. Rõne ſic.qꝛ tales attomi aut ſi
gnificant ſupꝛa doloꝛẽ iuncturaꝝ aut neruo
rũ aut ſuꝑ ↄceptũ.ſed nõ pꝛimũ:vt ptʒ ꝑ con
cluſiones pꝛecedentes.ergo ⁊c̃.

De Helolutionibus ci⸗

nericijs in vꝛina.
Otandũ q; preſolutiões cinericeas
n nõ debemꝰ intelligere reſidentes in
vꝛina ad modũ furfureaꝝ reſolutio⸗
nũ:ſed ſunt groſſioꝛes q̃ accidũt ⁊ apparent
ex diſſolutiõe materieꝝ flegmaticaꝝ.aut me

lancolicaꝝ aut ſanguineaꝝ groſſaꝝ q̃ reſolu

te ſimul cũ ſuꝑfluitate euacuant᷑:⁊ egr appa
rentia atteſtat᷑ mẽbꝛis a qͥboreſoluunt.qͥ ſtan

te ponunt iſte regule.¶ Pꝛia regula. Reſolu

tiones cineree ſubtiles ĩ coloꝛe adherentes
globate vel ↄgregate ad inuicẽꝛ ĩ fundo reſi
dẽtes retẽtionẽ mẽſtruoꝝ ĩ mulieribo ſignifi⸗
cant. ꝓbat᷑ auc. Auicẽ.xij.tertij.Rõne at ſic:
qꝛ tales reſolutões atteſtant᷑ materie peccã⸗
ti ĩ loco ꝓpinq̊ ad vias vꝛine:q̃ materia ↄtin

git euacu ari⁊ retẽta ſtimulãt vᷣtutẽ ad ei ?ꝰex

lſionẽ.⁊ qꝛ nõ pᷣt euacuariſᷣm ſeꝓpter opi⸗
ationẽ: euacuãt᷑ aũt aliq̃ ꝑtes ex qꝝ ſeꝑatõe
generãt᷑ tales reſolutões.Et iõ notãter põit

in ↄcluſiõe reſidẽtes ĩ fundoꝛ globate exiſtẽ

tes ex eo ꝙↄtẽtũ in regione ſuꝑioꝛi ateſtat᷑
mgterie ↄtẽte ĩ taliregione.Et iõ cũ materie
mẽſtruales ſũt ibi reſidẽtes claꝝ ẽ ꝙreſolu⸗

tiões ibi appentes fcãt eaꝝ reſolutõeʒ mate
rieꝝ.q̃re ↄcluſio vᷣa.¶ Scðaregla.Reſoluti
ones cineree ſubnigre ĩ coloꝛe ſparſe ꝑ vꝛinã
fluxũ mẽſtruoꝝ actualẽ ſ̃cãt ꝓpbat᷑ auc. Aui.
loco pᷣallegato.Rõe ſic.qꝛ aut tales fcãt re⸗
tentionẽ mẽſtruoꝝ aut fluxũ Nõ pmũ:qꝛtũc
reſiderẽt ĩ fundo:qm̃ de rõe grauis ẽ ⁊ ñ eẽnt
ↄgregate et ꝓbatũ ẽ. ſcãt actualẽ fluxũ ⁊c̃.
¶ Tertia reg. Cinericee reſolutiones ſubni⸗
gre⁊ groſſe adherẽtes ſube vꝛinali in fundo
ſpleneticã paſſionẽ ⁊ apoſtema ſplenis ſigniꝰ
ficant.Pꝛobat᷑ aucto.oĩum medicoꝝ vnani
miter aſſerentiũ hoc eẽ ſignũ male dũpoſitio
nis ſplenis. Rõe ſic:qꝛ aut tales reſolutiões
atteſtant᷑ materie mẽſtruali aut melancolice
glibi ↄtẽte.Hõ pᷣmũ:vt ptz ꝑ pᷣmã ↄcluſiõeʒ.
8̊ cũ ſplẽ ſit receptaculũ hũorꝭ melacolici:ſeqͥ
tur ꝙ tales reſolutões atteſtant᷑ materie con
tente ĩ ſplene qð eſt ꝓpoſitũ.¶ Quarta regu⸗
la. Reſolutões cineree apparẽtes ĩ fine fe.ſie
gmaticaꝝ:febꝛẽ flegmaticã ad melãcolicã ꝑ⸗
mutari ſcant. Pꝛobat᷑ q tales ſᷣcãt materiaʒ
flegmaticã aduri:ad cuiꝰ aduſtionẽ ſequitge
neratio humoꝝ melãcoloꝝ. qͥ cũ Rccaue⸗
rit putrefactꝰ indicat melãcolicã febꝛem.
De lanie in vꝛina.
Ota ſanies nunq; apꝑet ĩ vꝛina niſi
n ſtante vlceratione in vijs aut erupti
one apᷣatis currẽtis ꝑ viã vꝛine:q̃ ſa⸗
nies diuerſificat᷑ ⁊ ex ꝑte ſitꝰ.de q̃ erit ⁊ emit
titur. Scdo ex ꝑte qntitatꝭ:qꝛ qnq; apparet
pauca qñq; multa qnq; tota ſanioſa.de qua
dant iſte regule. ¶ it regula. Sanies ĩ vꝛi
na inpauca q̃ntitate apꝑet in ꝑtiborenũ exi⸗
ſtente doloꝛe:apᷣa renũ aut vlceratiõeʒ ſigni
ficat materiã paucã ſaniei ꝑ locũ anguſtũ diſ
ferre qles ſunt poꝛi.⁊ vbi doloꝛ vbi egritudo
auctoꝛitate ypocratis decimo cõmẽto. Re⸗
gula ↄfirmat᷑ aucto.Aui.xviij.tertij capᷣ.de
apᷣaterenũvlcerationẽ.¶ Scðda regula. Ari
na cũ ſanie multaĩi q̃ntitate apparẽs cũ gra⸗
ui ⁊ foꝛti fetoꝛe doloꝛe exñte ĩ pectoꝛe ſignifi
cat apᷣa aut vlcerationẽ ĩ veſica. Ptʒ.qꝛ talis
ſignificat multã materiã putridã ĩ loco ꝓpin⸗
q̊̃ ⁊ lato:q̃lẽ dicimꝰ hr̃e veſicã.q̃re ⁊c.Et dici
tur notãter multa:qꝛ ꝑ hoc diſtinguit᷑ apᷣa et
vlceratio veſice ab apate ⁊ vlceratiõe renuʒ.
Coꝛrelariũ.Vrinaſanioſa multa cũ doloꝛe ĩ
pectine apoſtemaſigniticat in muliere apᷣaĩ
matrice.patet ex cauſis ſupꝛadictis.¶ Ter

tia regala. Urina ſanioſa ⁊ coꝛrupta cũ do⸗

loꝛe ⁊ pulſatione in ypocundrio dextro ſigni
ficat apoſtẽa epatis eſſe coꝛruptũ.ptzʒ:q; do⸗
loꝛſigniſicategruudinẽ in loco. ⁊ cũↄtingi

KTractatus

apoſtema epatis termiĩari ꝑ vias vꝛine:vt ha

betur decimaqrta tertij.¶ Quarta. Vrina

ſanioſa apparens ĩ pleuretico aut empico mi
noꝛato ſputo ⁊ accidẽtibo ma lis remiſſis.ſi⸗
gnificat pleureſim aut empina terminabiliꝑ
vias vꝛine licet raro:vt habet᷑ in capitulis ꝓ
pꝛijs minoꝛato ſputo nõ ꝑ euacuationẽ ma⸗

