tioni ⁊ mundificat epar ⁊ cõfert yctericte.⁊ do
loꝛi epatis.⁊eſt lenuiua ventris.⁊ educit cole
ram aduſtam ⁊ flegma.⁊ ſoluitſine nocumẽto
⁊ abſq; moꝛdicatione adeo ꝙ ipᷣa eſt ↄueniens
pꝛegnãtibo.et ſoluiteas.loco eius ponit᷑ mediũ

ilpſi de terremiabin ⁊ triplũ põdens eiꝰde car⸗

ne paſſularũ. O ctanũ põderis ipſide turbit
qñq; ponũ loco paſſularũ liquiricia.
ne ↄcaue.quaꝝ coloꝛeſt rubeꝰad nigredinẽ de⸗ —

——

Alſ1l»ſalignea. Ga. vij. ſim. far. cap̃. de
c CLaſſia lignea. Subſtancia caſſie lig⸗
neere eſt multũ ſubtilis.⁊ ſapoꝛ eius eſit
acutus ⁊ ſtipticitate pauca.⁊ virtus eius eſt ca
lida ⁊ ſicca intertio gradu.i¶ Serapion libꝛo
aggregatoꝛis capilo Melochaa auc. Dyaſco
ridis. Sunt eius mulie ſpecies.⁊ naſcunt᷑ in
terris arabum vbi naſcunti ſpecies alie aro⸗
matice. ha bet ſtipitem groſſum ⁊ coꝛticem. fo⸗
lia eius ſunt ſimilia folijs yreos nigra purpu
rea.et habet odoꝛem ſimileʒ odoꝛi roſe.Et hec
ſpecies eſt in pᷣma bonitate ⁊ ſecũda.poſt hãc
in bonitate eſt üla cuius coloꝛ eſt ſicut coloꝛ o
ralli.⁊ eſt ſubtilis.leuis.longa.groſſi calami
⁊ plene moꝛdicans linguam cumſtipticitate ?
acuitate pauca.bonũ odoꝛẽ habens participã
tem aliqnod odoꝛis vini. Hee due ſpecies ſũt
vtiles in medicina.alie vero non ſunt admi⸗
niſtrande.⁊ ego volui eaꝗs rememoꝛari vt non
adminiſtrentur: ſed abijciantur. Et eſt de eis
quedam que eſt nigra habens odoꝛem maluʒ
et coꝛticem ſu btilem. ⁊ reperitur res quedam ſi
milis caſſielignee et non eſt caſſia lignea.Et
6 i

0

rũ tactu. ⁊ eſtminus mala q; nũc dicta. ſz peio

oĩbilla eſt cui coloꝛ eſt albo. odoꝛ ſilis odoꝛi

poꝛri.nõ ha bẽs calamũ groſſum ſʒ ſubtilem.

¶ Gal. Virtus eiꝰeſt q reſoluit⁊ incidit ⁊ ſoꝛ⸗

tificat mẽbꝛa.⁊ ꝓuocat menſtrua que retinen
tur cauſa groſſoꝝ humoꝝ ⁊ viſcoſoꝝ.
¶ Sera. Caſſia lignea hʒ vᷣtutẽ ꝓpinquã cyna

mo
ſtipticat leui ſtipticitate.⁊ admiſtrat᷑ cũ medici

nis acuẽtiby viſũ.⁊ qñ admiſcet cũ melle ⁊ lintẽ

bumiditas lactea q̃ apparet ĩ fatie auferteã.

¶ Et pꝛonocat menſtrua. et conuenit veneno
Pen dtenmibnse⸗ porrn.
¶(Et apoſtematibus calidis intrinſec quan

do bibitur.⁊ doloꝛi renũ facto fomẽto cum ea.

2 ·ilatio ni matricis qñ fit eucatiſma.i.fumi

giũ cũ decoctiõeet.⁊ ponit᷑ lococynamomi in
ↄfectionibo duplicato pondere exea.
¶ Etidẽ auc. Meſaac. Foꝛtificat ſtomachuʒ
⁊epar.⁊ expellit fetũ cũ ſoꝛtitudie.Aui.de vi⸗

ribo coꝛdis dicit ꝙ ↄfoꝛtat coo.

mocleſncu adeſcat r pu Kanveinam. T

Tractatus
cognoſcit̃ ꝑ ſapoꝛẽ. qm nõeſt acuti ſapo:nec
ogdeifera⸗: coꝛtex ei eſt adberẽs ligno.⁊ repit᷑
ſilicer qdã ba bẽs cala mũ latũ lenẽ mollẽ aſpe

Capitulum. o.
Aſtan ea. yſidoꝛus in libꝛo eibymo⸗
c logiarum. Caſtanea dicitur eo ꝙ fru⸗
ctus eius gemini in modum teſticulo

mum rotundi ſunt. qui dum eijciuntin quaſi
caſtrantur. DHec arboꝛ ſimul vt exciſa fuerit.

tanq; ſilua expululare conſueuit.

Hoperationes

¶ Plinius libꝛo ſecũdo. Caſtanea diligit mõ⸗

tes ⁊ valles:ſicut robur et abies. Nec amant
aquoſa loca cypꝛeſſi et caſtanee.ſed ſunt ſicca⸗
nee. Caſta nea eſt aceris modo crſipa ⁊ eſt eti
am eidẽ fremitas ſpiſſa. Itaq; cariem vetuſta
temq; ſentit tardiſſime. In vere aũt ↄcpiũt ca⸗
ſtanea terebinthus ⁊ aquifolun.
Idem libꝛo decimo ſeptimo. Semem ipſa

terra exceptum. Hec aliter pꝛoueniũt in glan
dines atq; caſtanee. quibus eſt pꝛo ſemine fru
ctus ipſe.Caſtaneam inſeruit Coꝛelliꝰ eques
fo monus ſuonenglo ſurculo in agro nea po⸗
Hec inter laudatos ab eo nomen accepit.
Poſtmodum heres eiuſdem libertus coꝛellia
nam inſeruit. Hec eſt inter illas differentia *½
illa copioſioꝛ. beccoꝛelliana melioꝛ. Cempus

vero ſtat utũ caſtanee acpinee ſerendi eſt ſepti⸗

mo kalendas Qarcij.
¶ Caſianea pedamentis omnibo pꝛefertir fa⸗

ciliitate tractatus perdurãdi pernicatia reger
minatione cedua. Salice quoq; letio: fuerit
facileſolum. nec iñ arenoſum. maximeq; ſabu⸗

MlU bumidũ aut carbunculũ vel cofi etiã farinã

quamlibet opaco ſeptentrionaliq; ⁊ peefigido

ſitu. vel etiã decliui.

¶ Recuſat eadem gallina rubꝛicam cretam:
omnemq; terre fecunditatem qua ſeri nnceo

viximus.ſed non pꝛonenit. niſi maximis. nec
niſi quiuis aceruatim ſatis. perfringi ſolum

debet ſupꝛa ex menſe no uembꝛi in febꝛuariũ.
quo ſolute ſpõte ex arboꝛe cadunt atq; ſubna⸗
ſcuntur. Interualla pedalia ſint vndiq; ſuloœs
Ex boc ſeminariotranſſeruntur in aliud.bi⸗
pedali iteruallo plus biennio. Sunt ⁊ pꝛopa⸗
gines nulli quidem facilioꝛes. Nudata ſiqde,ʒ
tota radice in ſulco ꝓternit᷑ et tũcex acumine
ſupꝛa terrã relicto alia quoq; abradice rena⸗
ſcitur. ſed trãſiata neſeit boſpitari.pauetq; no
uitatẽ biennio fere poſtea ꝓſilit.

Capitulum. ox

.

unt ſcz
mickeri
mmn
Mütc
en
ſeen

leqne

mnms

De Herbis

2

e

Elidonia. vyſidoꝛꝰin lib vbi ſupᷣ. Celi
c onia ðꝛ:vel eo ꝙ aduentu yrundinũ
erũpere videat᷑. Ueleo ꝙ pullis yrun

dinũ ſioculi auſerant᷑ matres eoꝝ illis ex bac

herba mederi dicant᷑ Pliniꝰlixxv. Anima

lia herbas inuener̃t in pᷣmiſq; celidoniã. Hac
em̃ yrundines oculis pulloꝝ in nido viſumre
ſtituunt. vtqͥdam etiam volunt erutis oculis
Eius genera duo ſunt.maioꝛ fructicoſa cau⸗
le folio paſtinace erratice.ipᷣa amplioꝛe.duoꝛũ

cubitoꝝ altitudine flos albicans.flos luteus
Minoꝛa folia ſunt hedere rotundioꝛa minus

candida. Succus croci moꝛdax:ſemen papa⸗

neris.floꝛent yrundinuʒ aduentu.marceſcunt
diſceſſu. floꝛentibo illis ſuccus expmit᷑ ⁊ ĩ vaſe
ereo cum addito melle leniter cinere feruẽti de

coquit᷑.¶ Plateariꝰ. Celidonia eſt calida⁊ ſic⸗

ca in tertio gradu. cuius duplex eſt mod.vi/
delicet indica. que maieꝛis eſt efficacie. Et cõ
munis:que in noſtris regionib inuenit᷑⁊ eſt

minoꝛis efficacie. Ana tamẽ poteſt poni ꝓal
texa. Indica citrinã radicẽ hʒ.Et i receptiõe

nõ herha ſʒ radix poni debet . q̃ ꝑ annos tres

in efficacia multa ſeruari valet.Ex qualitate

ſua virtutem habet diſſoluendi et attrahendi

et conſumendi.i Dyaſcoꝛides. Celidonia ma
ioꝛ virgam habet vnius cubiti longam et am⸗
plius teneram ac tenuem. Q ue in gyro habet
folia plura botracio ſimilia ſed mollioꝛa ⁊ ſub
albidioꝛa.floꝛem auroſum pꝛofert.ſuccum cro⸗

ceum habens.virtus eius eſt v iſcida moꝛdens

et amara non boni odoꝛis. Ra dix deſurſum
eſt vna deſubtus plures.

Aperationes

¶ Platearius.Celidonia cõtra doloꝛem den⸗

tium in frigida cauſa valetradix hec aliquan⸗
tulum trita.valet ⁊ ad ca put purgandum. Et
vuam ex frigidis humoꝛib repletitis½
¶ Contra colicam paſſionem herba trita et in
vino decocta ſuponttur.

Et ad cancrum oꝛis aut neruoꝛum puluis
radicis cum puluere roſarum conficitur.⁊ cũ

acetodecoquitiutur.
¶ Ac fiſtulam eius puluis cũ capit ello ↄficit
etoꝛi fiſtule cũ melle immittituur.
¶ GBalienus octauo ſimplicium farmacaru
capitulo de celidonia abſterſiue foꝛtiſſime et
calide virtutis.quinĩmo/⁊ ſuccus eius ad au
mentat ionem viſus eſt vtilis.in quibus cerni⸗
tur groſſum quid ſᷣm pupillam ⁊ dya ſoꝛa re in
digenꝰ Uſi vero fuerunt quidam radice:et ad
eos qui obſtructionem epatis et yctericiaʒ pa⸗
tiuntur in vino albodẽtes bibere. Similiter
autem maſticata vcilis eſt in doloꝛib dentiũ.
Paruũ vᷣo celidonuʒ acrum exiſtens magna
vlcera citiſſimecuticathaplaſmatũ ⁊ vngues
lepꝛoſos eijcit.expurgat vo ſuccus eius ꝑ na

„.
. *

res ſufficienter acris exiſtens.
¶ Oyaſcoꝛides capitulo de celidonia. Succꝰ
celidonie maioꝛis melle addita in certamine
coctꝰ ſuꝑ carbones oculoꝝ maculas detergit.
Folia ⁊ radix ⁊ virga in vmbꝛa eſtate ſiccant᷑.
⁊ ſicut crocus componuntur. Radix eius ani⸗
ſo mixta ⁊ vino albo bibita yctericis opitulã⸗
tur. Folia eius cũ vino ⁊ cathaplaſmata ad /
hibita maculas detergunt.maſticata doloꝛem
dentium pꝛobiben.

5

Celidonieminoꝛis virtus eſt viſcida.vulne
rat cutim.ſcabiem detrahit.vngues lepꝛoſos
excludit.ſuccus eiꝰradicis melle addito narib⸗
infuſus caput purgat.Eadem dicit Serapiõ
capitulo pꝛopꝛio auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis:licʒ
per alia verba.

Capitulum cuij.

„

gruno. Dyaſ.ca. oedrꝰ. Cedrꝰ arbun eſt
yVvnge pix cedria fit.cuiꝰſemĩa ſũt pua at⸗
ſpinoſa.fructui iuniperi ſilia vel mirte
Alia ẽ maioꝛ q̃ ab aliqͥbcedrꝰlata appellat᷑ fru
cuicypꝛeſſi ſimlãs:ſʒ minoꝛ ẽ.q̃ tñ ẽ vexabilis
ſtomacho.atqʒ feruẽtẽ hʒ vᷣtutẽ.ð q̃ fit cedria.

Eſt ãt cedria pbabilis ⁊ vtilis q̃ẽ ſpiſſa ⁊ limpi

da ⁊ ĩ odoꝛe foꝛtiſſima.in q̃ cũ digitũ intinxerꝭ

pinguedie ſua rariꝰdefſuit. Itẽ ſerpin.icedrꝰ.x·

eſt arboꝛ chiꝰ gũmi eſt gũmicedri.⁊ abiſta ar⸗
boꝛe emanat pixcedria vl cedrina.⁊ ẽ pix liqᷣ;
da q̃ arabice vocat᷑ bictan.⁊ eſt genus abietis

¶¶ Pli. ca. ð cedro.Eſtinqͥt cedrꝰ maioꝛ ⁊ minoꝛ
Minoꝛis dnoſunt genera.ſcʒ licea ⁊ fenicaa

Differũt.ſolia nãq; derogatũ habetſpinoſum
oxicedros vocat᷑ ramoſa ⁊ nitoꝛe inſeſta.altera
odoꝛẽ pᷣſtat.fructũ ferũt mirti in magnitudine
dulcẽ ſapoꝛẽ ha bentẽ.Et maioꝛis duo ſunt ge
nera. Anum qð floꝛet ⁊ nõ ſert fructũ.Aliud
fructiſerũ nõ floꝛet.⁊ in eo antecedentẽ fructũ
occupat nouꝰ.ſemẽ euriſ eſd ſile:ſʒ qð cedro
lentè vocãt ex bacreſina landatiſſima ſit. Iteʒ
alibiinter arboæes qͥb pix fit cedrꝰgroſſioꝛ qui
dã putãt ꝙ ſit iuniperus licet falſo.

Dperationes.

3 ¶Dyaſ. AUirtꝰ eſt ei ſiccatiua t recoꝛꝑatius q

ꝓter nimietate coloꝛis ſui pelli inuncta vuu

Tractatus

etficcat. caligines oculoꝝ detergit. glaucoma⸗
ta et cicatrices inuncta limpidat.¶ Cũ aceto

miſſa et infuſa vᷣmes auriũ occidit· cum yſopi

ſucco mixta ſonos auriũ tollit. ¶ Si miſſa in
foꝛamie denti vbi doloꝛ eos crepare facit et ſi
diu in oꝛe retinet᷑ doloꝛẽ dentiũ amittit.ex hac
ad oitũ veniẽs.i¶ Si inde veretrũ vnxeris ge
nita lia ſtringit ĩtantũ vt filios facere nõ poſſis
¶ Squinãticoꝝcauſas curat fauc eſ.ſi vnxerꝭ
deinttumoꝛes tollit.¶ Et pediculos ⁊ lendi⸗

nes ꝑuncta necat.moꝛſiboſerpeutũ cum ſale?

dulcoꝛe bibita occurrit.ꝑcuſſuũ lepoꝛis mariti⸗
ni ad ſanitatẽ ꝑducit. Stomatic vncta me⸗

det᷑vulnera pulmonis optime curat. ¶ Aer⸗

mes ⁊ aſcarides cliſteri addita occidit. Mul⸗
ti vᷣo oleũex cedria dũ coqͥ᷑ deſuꝑ cũ pẽnacol

liguũt ſiẽ oleũ picis.⁊ ſcabiei ⁊ pediculi aĩalium

ꝓdeſt.vulneribo vtiliter aghibet.hui. ſumꝰcm̃

ꝓdeſt qᷓntũ ⁊ picis dine.¶ Item potui data in

ciati q̃ᷓntitate vlc?flnidũ pu lmois faciat .fit ãt
oleũ ex arboꝛe vt de pice.¶ Eſt aũt oleũ nimiũ
leptomere:molles carnes abſq; doloꝛe conſer

uãs. durãs ãt lõgo tꝑe.⁊ nigra coꝛpa deſiccat.

¶ Qachꝛymũ vero arboꝛis eiuſdem viſcide et

efficaciter ⁊ cũ veſicatõne refrigerat⁊ ſtringit.

nam moꝛtuoꝝ recõdita in arboꝛe eadẽ a tabe
defendit.vnde ⁊ moꝛtuoꝝ vita vocatur.

24

d 8

OR enNN

8 dD O R

De Herbis .

Capitulum. cviij

Erefoliũ vulgo ðᷣ q̊ddã genꝰapij.ca⸗

c ligdũ ĩ tertio gdu:ſiccũ ĩ.ij.Oyaſ.Cere

frolio vis ignea ẽ⁊ acerrima.Ex herba
rio.Cerefoliũ naſcit᷑ in locꝭ culiꝭ ĩ mẽſe febꝛua
rio.locis frigidis poſt ydꝰſeritur cerefoliũ.qð
agrũ deſiderat lentũ:humidũ ſtercoꝛatũ.

OPprrationes.

yſaac: In dietis particularibo in capitulo ðᷣ
apio.Cerefoli um potui datum cum mellicra⸗
te vꝛinam ⁊ menſtrua pꝛouocat.laterũ ac dolo⸗
rem renum ⁊ veſice placat.
¶ Aetris ſolutionẽ ð groſſa vẽtoſitate mitigat
¶ Stomachi ventoſitatem ⁊ omniũ viſceruʒ
diſſoluit:et opilationem apereit.
¶ Oxaſ.Cerefoliũ cũ melle addito medet᷑ can

ceratis lateris doloꝛem hauſtum ex vino miti
gare videtur.

¶ Et aq̃ mulſa pituitatẽ reſoluit.Ex aceto lũ⸗
bꝛicos ⁊ tineas ꝑimit:veinã ⁊ mẽſtrua ĩpellit.
¶( Omnemq; tumoꝛem ſoluit.
¶ Macer. Eſt cerefolio vis acra ⁊ ignea valde.
Appoſitũcancris triiũũ cũ melle medet᷑. Cum

vino bibitũ lateris ſedare doloꝛẽ. Sepe ſolet

tritam ſi nectas deſuper herbam.Cum mulſa
bibitumpituite noxia ſoluit ⁊c̃.

Capitulum. cix.
G Epe. Dyaſ.c. Bulb. i. cepe. Eiꝰ ſpẽs
c ſũt due.UVna eſt q̃ hʒ rufũ bulbũ qͥ bo⸗
nnus eſt ex terra pingui ⁊ collectꝰeuſto
maticꝰ eſt. Alia eſt ſpẽs bulbi plꝰ iſto euſtoma⸗
ticus.O m̃es em̃ bulbicali.⁊ viſcidi ſunt. Pli
nius ca.cepe.Cepe virtutẽ hʒ inciſiuã.⁊ oblõ/
ga ploeſt ſtiptica q; rotũda:⁊ q̃ coloꝛẽ rufnʒ ha
bag ille q̃ albũ. Sicceãt viſcidioꝛes ſunt qᷓ;
virides.⁊ crude.Et crude plꝰviſcide qᷓ; cocte.
Sera.li.aggre.ca.Baſal.i.cepe. Baſal lõge

Zchri ſũt acutioꝛes q; rotũde.⁊ plꝰ ſtiptice.
iñ

le q̃ ſunt rubei coloꝛis ſũt acutioꝛes q; al⸗
be. ⁊ ſicce q; recentes.⁊ crude qᷓ aſſate.Gal.vij
ſim. far.ca.ðᷣ pa. Cepe ex q̃rto gdu ẽ calefac⸗
tiuũ.ſubſtãtia vᷣo er groſſaꝝ partiũ eſt.

DPyoperationes
¶ Dyaſ. Bulbi comeſti erigũt linguã ⁊ fauces
exaſperant.ſtomachum mfiant.

Cathaplaſmatibo adhibiti laxationiboꝛ do⸗

loꝛiba iuncturarum.⁊ podagricis maximum
pꝛeſtant effectum. Coꝛpoꝛi infixa euocant.ſo⸗
li ⁊ melle adhibito id facere poſſunt.
Tumoꝛes ydropicis bulbus impoſitꝰ ſpar⸗

git. Caninis moꝛſibo ſubuenit. Addito melle

ſtomachi doloꝛẽ compeſcit.

Et furſures ⁊ acoꝛas nitro addito pingat.

Liuoꝛes ⁊ maculas tollit. Medio oui addi⸗
to ⁊ aceto ⁊ melle lentigines coꝛꝑis emendat.
¶ Cõquaſſationibo aurium ⁊ vnguium cũ po
lenta bene adhibet᷑. Coctus in cinere calido ⁊
polenta addita ⁊ capitibo minoꝝ piſciũ nigris
cicatriciba reddunt coloꝛem.
¶ Cocti ⁊ comeſti doloꝛẽ lateris cõpeſcũt. Sʒ
non multũ comedendi ſunt.quia neruis con⸗
trarij ſumt ⁊ ſiccatiue virtutis.
¶ Pli. Cepe comeſte in latões pᷣſtant. faſtidiũ
tollũt.ſitim puocãt.⁊ tollũt oꝛis ſetoꝛẽ euſtoma
tice ſunt. Emoꝛroidas impoſite ꝓhibent.
¶ Succus erꝰ immiſus naribo caput purgat.
MHoꝛſibo caninis occurrit melle et ruta ⁊ ſale
addito.Cum ſepo gallinstio auriũ doloꝛem et
ſuperfluos ſonos compeſcit.et ad vlceratiões
auriumpꝛodeff.
¶ Cauda vo fricata alopitias emẽdat. Puluis
er comeſtꝰ doloꝛẽ capitis remouet. Succus

eius optime caput purgat. Naribo attractꝰco

lericis ↄtrarie ſlegmaticis vules ſunt.
Balienus. Cepe emoꝛroidas aperit appoſita
Aut cum aceto illinita in ſole aluos abſtergit.
Et fricata in alopitijs citius q; altio num pꝛo
uocat capillos. ii

Si doſepauerit qͥs ſuccũ ei totũ q̃ntũ ẽ re⸗
ſiduũ ſuffciẽs ẽ terreſtrꝭ ſubſtãtie. Ipᷣeãt ſuc⸗
cus aqͥſe ⁊ aeree eſt caliditatꝭ.ita ãt ⁊ ſuffuſos⁊
abliopinatos p groſſicie humoꝝ iuuat vnctꝰ
¶ Ex huiuſmodi autẽ cõplexione tota cepa in⸗

flatiua eſt cõmeſta.⁊ ꝓpterea quacũq; ſiccioꝛa

ſunt cõplexione minus ventoſa. Hocidẽ auc.
Dyaſcoꝛidis in ca.vi.bulbus.
¶ Bulbus cõmeſtiuus frigidioꝛ eſt bulbo vo⸗

mitiuo ⁊ groſſi.necnõ viſcoſi hũoꝛis eſt gene⸗

ratiuus.Nam difficile digeſtibilis eſt ⁊ inflati
uus ⁊ libidinoſis ſuperplaſmatus. Eo aũt q;
amaritudinis atq; ſtipticitatis ꝑticeps eſt ab
ſterſiuus ⁊ ſolidatiuus efficit᷑ ⁊ ſccatiuꝰ.
¶ O ſtenſumeſt emꝙ amarꝰ qͥdeʒ ſapoꝛ in ab⸗
ſterſiuis ſubſtãtijs eſt.ſtipticitadᷣ vo in ſolida⸗
riuis.ſicciias vᷣo eſt in vtraz.
¶ Et idẽ ĩ li.ð cibis.Cepa calefacit coꝛpꝰ⁊ ſub
tiliat in ipo groſſos hũoꝛes ⁊ incidit viſcoſos.
¶ Cruda ⁊ cocta pauciſſimum dat coꝛꝑi nutri
mentũ.nocet colericis.ſed his qͥ flegmaticum
humoꝛẽ aut crudũ groſſum ⁊ viſcoſũ collectũ
habuerit mo eatalia eduloꝝ ſuinr

Capitulum. xx.
Eterach. Dyal.ca. Aplenon. id eſt ce⸗
c terach. Aplenon folia habʒ ſcolopeẽ⸗
Alrie venenoſe ſimilia. Naſcitur locis
ſaxoſis vel parietib ex lapide fabꝛicatis.folia
eiꝰſunt multa ex vna radice aſcendẽtia.diuiſa
ſicut polipodium ſubtus rufa ⁊ aſpera ⁊ ſuper
viridia. Eſt vo ſine haſta.ſine floꝛe.⁊ ſine ſemi
ne.Bal.vi.ſim.far. ca. Aplenon. Subnlium

Tratctatus

partiũ qdez: nõ tñ calide vtut; eſt herba.
Dperationes.

¶ Dyaſcoꝛides. Foliaceterachelixa cum aceto

⁊ bibita.xxx.diebo ſplenem ſiccant. Item folia

ipſius vino addito et cathaplaſma impoſita:

ſpleni ſingulare pᷣſidium eſt.

yſopo folia cũ aplenon ſolijs trita cũ leuiſſi⸗
ma vini bibitione ſplenem ↄſumunt.
¶ Stranguirijs ⁊ ſubglutioniby et yctericis
pꝛodeſt. Bibita calculos frangitt.
¶ Dicit᷑ ꝙ folia cũ ſplene mule collo ſuſpenſa

mulierẽ generare nõ ſinit.ſane nocte ſuſpen⸗

denda eſt.⁊ obſeruandũ ne luceatluna aut de
die ſuſpende.etſi bomo ꝓmuliere eandẽ ſode⸗
rit.⁊ aſſit aliꝰqͥ dicat:inde fodite vt illa nõ gene
ret etiã hoc dicit᷑ pꝛodeſſe.

Balienus.Ceterach lapidem frangit⁊ ſple
nem ſubtiliat vel attenuat.

”8ßV .„ — — D
Capitulum. xj.
Haimi. Dera. lib. aggre. capᷣ. Cheuri.
c auc.Dyaſcoꝛidis.eſt planta nota ha⸗
bens diuerſitatẽ in ſpecieſua a diuer⸗

ſitate floꝛum cognoſcitur. Ham quedã flozem

„

ganng
Imnſ
nnpſ:
Kilaice
m.
faee

ſuend
ſupen,
mave de
meiſoce⸗

Hnögee
ee

iſce

albũ.qᷓdã purpureũ.et q̃dã citrinũ.Et q̃ bʒ flo

rem citrinũ melioꝛ eſt ⁊ aptioꝛ in medicia. Sʒ
q́dã dicũt ꝙ cheiriſunt floꝛes ſiles violaꝝ non

in dieſʒ ĩ nocte redolentiũ.q̊ꝝ odoꝛ eſt vtodoꝛ

viola ꝝ. ⁊ veꝝ dicũt.Etidẽ auc.HGal.Eius flo

ris ſubſtãtia eſt ſubtilis aquoſa ⁊ ꝓpꝛie ſicca ex
ea. ⁊ ſapoꝛeius eſt amarus.⁊ virtus eiꝰeſt que
caleſacit⁊ deſiccat abſtergit 7 ſubtiliat.

Hoperationes.

Sera. Subtiliat maculas groſſas q̃ ſũt in

oculis.⁊ aq̃ decoctõis eiꝰ ꝓuocat mẽſtrua ⁊ ex
pellit ſecundmã. ⁊ fetũ moꝛtuũ qñ ſedet in ea.⁊
qñ bibitcũ aq̃ aut alia re coꝛrũpit fetum.
¶ Et curat apoſtemata matricis quando ſup⸗

ponit᷑ eis. ꝓpꝛie antiqua dura. Uirtus ſemis

eius eſt ſicut ipſius flos.
¶ Lonfert fiſtulis q deſiccatur ⁊ pulueriʒat

in eis.⁊ ↄfert omi apoſtemati duro putriſacio.

⁊ habens coloꝛẽ citrinũ ad oĩa eſt foꝛtioꝛ.
¶ Cbeiri floꝛes ſunt ſimiles violis in odoꝛe.

gquonꝝ alij ſunt albi. alij ſunt glauci in nocte po-
tiſſime redolentes.⁊ eoꝝ herba alio noĩe vocat

herba gallica vel floꝛes cipil.
Et alij ſũt coloꝛis purpurei.q̃ herbaa roma/⸗

nis vocat᷑ ↄſolida.licʒ incõgrue.Pꝛime auteʒ

due ſpẽs ſq; citrina ⁊ alba ſunt ſpẽs viole ſᷣm
Dxvaſcoꝛidẽ.vt apparet in capitulo Viola.

De Herbis

Capitulum. cxiſj.
Entaurea. Dyaſcoꝛides. Centaurea
c fꝑ tranflationẽ noſtram. Centaurca
maioꝛ quam multi narcam aut gen-

tianam dicunt ⁊c.ſed falſo.qm in lr̃a gentiana

dicit ꝙ ſuccus centauree efficit ſicut ſuccè gen/
tiane. Ergo centaurea nõ eſt gentiana. vt mul
tidicunt. Similiter Dyaſcoꝛides ſacit ſemos
tum capitulũ de centaurea a capitulo de gen⸗
tia na.ergo nõ ſuut idem. Dicit aũt Oyaſcoꝛi⸗
des. Centaurea abundat in Licia ? Archaꝰ
dia. folia habʒ ſimilia nuci regali viridia.⁊ ob

lõga ſicut cauliculi.⁊ rotũda ⁊ ſerratim exteriꝰ

inciſa ſicut tres digiti.⁊ virgãſimilẽ lappatio
duoꝝ veltriũ eubitoꝝ longã.radix eſt illi mul⸗
tas virgas habens.in qͥb capita ſunt ſimilia
miconio ⁊ lõga cum floꝛe purpuraſtro et rufo.
Radirx eſt groſſa ⁊ grauis ⁊ ſoꝛtis acerrime ſuc
culenta.q ſuccus ſtipticꝰ et viſcidus eſt rubei
coloꝛis.Locis naſcitur pinguioꝛibo et ſolanis
cnius ſuccus exſiccat᷑ ⁊ coquit᷑ ſicut gentiana.
Centaurea minoꝛ quã multi linoliam dicunt

foꝛtiter deſiccat abſq; aliqua moꝛdicatiõe. Fio

minatur etiam ab alijs elleboꝛitis ſiue amara/
trum vel ſebꝛifugia. Haſcitur locis aquoſis.
vpericoni atq; oꝛigano ſimilis.virgam habẽs
perlongam anguloſam.ſfloꝛeʒ purpureum.fo⸗
lia ninuta ⁊ oblonga ſicut ruta.ſemẽ ſicut tri⸗
ticũ.radix eſt eoblonga⁊ inutilis.guſtu ama⸗
ra. Galienus ſeptimo ſimpliciũ far.capᷣ.de cen
taurea. Magne radix ſicut in guſtu qualita⸗
tes contrarias ha bet.ita vt in wilitatc opera⸗
tionis.ſedſᷣm guſtum acris ſimul ⁊ ſtiptica ap
paret cum quadam bꝛeuidulcedine.ſᷣm opera

tieones vero acredo quedam caliditatis opera

oſtendit. Centauree parue radix quidem om⸗
nifariam in operatiua eſt. Rami vᷣo eiꝰ ⁊maxi

me frondes qui in eis ⁊ floꝛes vtuliſſimi.domi

natur autem in eis amara qualitas.modica
ſtipticitate participans.⁊ pꝛopter hanc com⸗/
plexionem foꝛtiter multum eſt hoc farmacum
abiq; moꝛdicatione.quoniam autem omia ta
lia vulia ſunt multotiens dictum eſt.¶ Sera⸗
pion libꝛo aggre.capitulo antoꝛion.id eſt cen
taurea. auctoꝛitate Oyaſcoꝛidis. Centaurea
ma ioꝛ ha bet folia ſimilia nuciregali longa et
viridia ſicut folia cauliũ in ſummitate grada⸗
tim inciſa.habet virgam ſimilẽ virge acetoſe.
anus longitudo eſt duoꝝ auttrium bꝛachio⸗
rum habens ramulos plures egredientes ab
vna radice.ſuper quos ſũt capitella ſimilia ca
pitib papaueris nigri rotũda tendẽtia ad lon
guudinẽ.⁊ habet floꝛem cuius coloꝛ eſt ſimilis

Trattatus

kalb. = ſemen ſimile cartamo inter floꝛem eius

flos eius eſt ſimilis lane.⁊ habet radicẽ gra/

FNF..

uem.cuiꝰlõgitudo eſt duoꝝ bꝛachioꝝ. Et na⸗

ſcit᷑ in terris ſoliexpoſitis in mõtib arboꝛoſis
ꝛinterra pingui. Minoꝛ vo cetauren naſcit ĩ
gaquoſis locis ⁊ eſt ſimilis herbe vpericon aut
pulegio montano. habet virgam vni? palme
quadr atã: floꝛem rubeum vergentẽ ad purpu⸗
reitatem. ⁊ habet ſolia parna oblõga ſicut ſolia
rute.⁊ ſemen ſicut granũ frumenui⁊ habʒ ra
dicem paruã in qua nullũ eſtiunamentu. ⁊ in
ſapoꝛe eiꝰ vincit amaritudo plꝰq;ᷓ aliud eteſt ĩ

eo ſtipticitas panca. 2 virtus eius eſt que deſic

„

d d On

„

Alia maioꝛ:alia minoꝛ.ſunt a

cat ſine moꝛdicatione. Pli. capᷣ.ð centaurea.
e calide ⁊ ſic/
ce cõplexionis in ſecundo gradu. “

Pboperationes

¶ Diaſcoꝛides. Centaurea maioꝛ vires habzʒ

cum aliqua exaſperatione relaxantes. vnde

totum ventrem purgat.

¶ Radix aũt eius eſtcandens ſicut ignis mol⸗

lis fragilis cum ſucco ſubꝛuſo ⁊ acro cũ mag⸗
na amaritudine.

¶ Hec radixↄquaſſationib vtilis eſt.pleureti
cis.⁊ diſnoicis maxime ꝓdeſt.tuſſim antiqua
cõpeſcit.aſmaticis ⁊ emoptoicis ſingulare pᷣſi⸗
dium eſt.non febꝛientibo cũ vino.ʒ ij.de fadice

eius dat᷑ febꝛientibo cũ aqua toꝛtionib et cau⸗

ſis ſtericis ſimiliter data pꝛodeſt.

Menſtruis imꝑat.aboꝛſum facit in moduʒ

colli ijſuppoſita.nam acredine ſua pᷣdictũ fa⸗
cit.?⁊ ſetum moꝛtuũ expellit.⁊ viuũ coꝛrumpit⁊

extrahit. In hoc aũt ꝙ ſtipticaeſt plagas glu⸗

tinat.ad reumata iuuat.

¶ Succus omnia facere illa nouit. maxime

vulneribus cicatricem inducit.
¶ Paracoliſim ſacit:carniboĩciſis ⁊ i ſoco poſi
iis addita memoꝛãt ꝙ carnẽ ĩ ſe coagulare fa
cit. licij modo exſiccãt ⁊ ꝓ licio illã vendũt.
¶ Centaurea minoꝛ tu nſa et impoſua viridis
vulnera purgat paracoleſim pᷣſtaat.
Cicatrices vulneribus recentibus et vete⸗
ribus inducit. èòMã

Elixatura eibibita colerã ⁊ bũoꝛes pigues

deponit ſciaticis ano ſuppoſita ſanguinẽ puo⸗
cat ⁊ doloꝛẽ illiꝰmitigat.ſuccus eiꝰ melle addi
to caliginẽ oculis detergit.aboꝛſum facit.ner⸗
uis dolẽtibo ſomẽto pᷣſtat auxilluůuil.
¶ Bal. Cẽtaurea magna ꝓuocat mẽſtrua.Et

eſt embꝛiones moꝛtuos euellẽs ⁊ viuos coꝛrũ⸗

pens ⁊ educens ·ſtipticitas vᷣo ea q̃ ſunt groſſe
partj ⁊ terreſtris frigidita in glutinãdo vul⸗
nera ⁊ iuuãdo eos qͥ ſpuũt ſangumem.

¶Dant aũt ⁊ de ea.z3. ij eis qdẽ qͥfebꝛiunt cnm
aqua.eis qͥ ſunt ſine febꝛe cum vino.
¶ Secundũ autẽ virtutem q̃ ex omniboquali⸗

tatibo inſeſſionibo ⁊ vulſionibo ⁊ diſicis et an⸗

tiquitatis conferttuſſibi.nõ em̃ euacuareſolũ

opoꝛtet in his quod eſt pᷣter naturam.ſed ⁊ ro⸗
boꝛare etvigoꝛare que expurgataſunt ad eadeʒ
igitur vtilis eſt que acerrima.qñ nonſola nec
ſincera exiſtat ſed vel dulcedini alicui ꝑmiſcet
vel non om̃ino amaritudini. Yoꝛtitudineʒ vᷣo

⁊ violentiam nõ habebit ꝑmixta ei aliqua ſubsz

ſtantia eucrata.talis enim eſt que dulcis. Ad

confoꝛtandam autemet congregandam ſtiptis

citas eſt neceſſaria.

¶ Excentaurea igitur minoꝛi magna vulnera

conglutinantun cum cathaplaſmatur ipᷣa her
ba adhuc recenti ⁊ etiam difficile conglutina

bilia vlcera cõſolidat eo modo vtentib.exicat

autem cum conglutinatiuis et ſiccatiuis ꝑmi⸗
ſcetur virtutib.quecũq; em̃ et fiſtulas curare

nate ſunt⁊ dinicies antiquas mollificat.⁊ ma

la moꝛigerata vlcera ſanat.

¶ Serapion libꝛo aggregatoꝛis capitulo: p⸗
pꝛio de centaurea maioꝛi ⁊ minoꝛi.eodem di⸗
cit a uctoꝛitate Dyaſcoꝛidis et Galiemi.que h;

dict a ſunt licet peralia verba.

—
—

honſobne
aipnſek
luncſtez
Aiquaſod
vlcis, à
lamſtpn

AwiIne
m iaber
wnguin
nhernien
Linssni
nusamm
leran

pinle
n
n eh

De Herbis -

Capitulum. cxiij.
raſũ ẽ fruci.ceraſus ẽ arboꝛ.Et eſt
c fructꝰqͥ ara bice vocat᷑ ceraſie.grece⁊
Alltine cerafar. ⁊ aliqͥ vocãt ea gna regũ
Sera.li.aggre.ca.cerafie.iceraſa.Et dicunt
ꝙ ſint grana magna ſilia pꝛunis.⁊ ſũt in oꝛiẽie
⁊ eſt granũ regũ.Et eſt illud qð eſt apud nos.
Et auc.Gal. Sunt exeis dulcia.pontica ⁊ ace

toſa ſicut inueniunt᷑ malagranata ⁊ poma.Et

ipſoꝝ dulciũ ceraſoꝝ quecũq; nedũ maturata

ſunt q̃dam quidamſufficienter ponttca ſunt.

q̃daʒ autem acida ſimilia ſunt moꝛis.ſʒ in mo

ris qͥdem nõmaturis acida q̃litas dominatur

pontica in ceraſis veronõ ſemꝑ.

Dperationes
¶ Serapion. Dulcia deſcendunt a ſtomacho
cito.⁊ iuuamentum quod inferunt ſtomacho

paucum eſt. ⁊ pontica faciunt contrariũ eius.

¶ Acetoſa vo deſiccãt flegmata ⁊ ſuꝑfluitates
ſtomachiplꝰqᷓ; pontica.⁊ cauſa huiꝰ eſt.quia ĩ
eis eſt res incidens.⁊ ↄferunt ſtomacho fleg⸗
matico ⁊ pleno ſuꝑfluitatib.
¶ In arboꝛibo vo gũmi eſt cõis.viriꝰoĩboviſco

ſis ⁊ i moꝛdacibo farmacijs ꝓpterea in ea ẽ vᷣtꝰ

medicinaꝝ inuiſcantiũ ſine moꝛdicatõe.⁊ ideo
ↄferũt aſꝑitationi pulmonis.⁊ ẽ in eo vᷣł ſub⸗
tilitatis.⁊ ideo ↄferũt lapidi qũ bibunt.
Dyaſ.ca. de ceraſis.Ceraſũ viride pomũ vẽ⸗
treʒ humectat ⁊ ꝓuocat.aridũ ſiccat ⁊ detinet
ſtomacho viride ↄtrariũ. Siccũ( inquã )vtile
accipit. Hoc qͥdaʒ eſtimãt vrinã mouere a nõ

paucꝭ autoꝛibo tradit᷑ſi mane recẽtia cũ ſuis

nucleis deuoꝛata ſunt aluũ tam copioſe fluere
vt exeadẽ cã etiã moꝛbo pedes implicati libe⸗
rent᷑.ſit ex eis dyaceraſon.qð oĩbo eſt notrij.
¶ Balieno placet non vnã in oĩbo ceraſeis po
mis eſſe virtutẽ.Nã in q buſdã auſterꝰſapoꝛ:⁊
in qbuſdã calidꝰ.⁊ in qͥbuſdã dulcꝭ apparet.et

vnlt auſtera ad H̊ valere ꝙ ventrẽ reſtringant:
ſtomachũ veroↄfirment. Acida indicat fſieg⸗

mate abundantibo ſtomachis optima nã ma
gis ſiccant ⁊ groſſitudinem denſioꝛis humoꝛis

—„

incidunt:dulcia ſtomacho aduerſa ꝓnũciant.

citius tñ ꝑ inteſtina detluer.
¶ Gũmi qð truncus illacrnnat.exaſperitas ar

terias optime lenit.ſi in vino veteri detur in ſo
lutione reſolutũ ſimili modo datũ:faſtiduum

ſtomachi nauſeantis auertit. =
¶ Et de facie feditatem palloꝛis excludit cimn

mero hbauſtũ calculos quibo etiam veſice can⸗

nalis obſtnit᷑ in arene puluerem ſoluu.

Tapitulum. (xiiiſf.
Retanꝰ.Dyaſ.ca. Cretanꝰ frũtex eſt
eherbe duos ramos habẽtꝭ in vn an⸗
biti lõgitudine.⁊ naſcit᷑ locis ſaxoſis
⁊z maritinis cum folijs albis ⁊ pinguibo ſilib⸗
andragne latioꝛibo ⁊ oblõgis.floꝛẽ hʒ album ⁊
ſemẽ libanotido ſile mag rotundũ ⁊ odoꝛatũ.
qð deſiccat᷑ vttritcũ. Radices tres aut quat⸗
tuoꝛ hʒ digiti groſſitudine.odoꝛis ſuauiſſimi
plen. Gal.vij. ſim. far. ca. de cretano. Cretanũ
ſalſum qdãmodo ⁊ cũ guſtat᷑ ſinul cum bꝛeui
qlitate quo circa eſt vᷣtus ei abſterſiua eſt ſimł
⁊ exſiccatiua.debilioꝛ aũt eſt ᷣm vtraſq; ama⸗
ri longitudine. H

HPperationes.
¶ Dyaſcoꝛides. Folia ⁊ ſemen eius ⁊ radices
coctecũ vino ⁊ bibite vꝛinã ꝓuocant yctericis
medicant᷑ menſtruis imperãt. crudeet elire co
medi poſſunt.⁊ in ſale cõpoſite manducantur.
folia eiꝰin guſtu ſatis acida ſunt.

¶Paulus ca.de cretano.Cretanꝰcalida eſtet

ſicca in tertio gradu. Herba eſt que in loc ma⸗
ritinis reperit᷑. virtutem habet valde diurety
cam exſubtili ſubſtantia.

Lrattatus

¶ Contra diſſurriã ſtranguiriã ⁊ viciũ lapidis ¶ Et quando fit emplaſtrũ cum eo ſedat cali⸗
7 yliacam paſſionem herba ipᷣa in multa quan ditatem 2 heriſipilam ⁊ foꝛmicam

titate buliat in aqua ſalſa vino ? oleo: et in aa Et qũ teri hec planta cũ ſuo ſemie aut cũ ſo
ſedeat patiẽs vſq; ad vmbilicum.

¶ Item yliacã paſſionẽ ponat in criſteri. Ait pollutione : gomoꝛreã. ⁊ ſi fiat emplaſtruʒ

cũ ea ſuꝑ virgã ꝓhibet erectonẽ.

pueroꝝ nõ ſinit eos augeri.
¶ Et qn ponit᷑ſuꝑ mãmillas puellaꝝ nõ ꝑmit
tit eas magnificari.melioꝛãt ex hacplanta eſt
illa q̃ naſcit in crete inſula.im chia ⁊ in atica.
¶ Plinius coniʒa.id eſt cicuta que omnibus

gant. ⁊ eſt frigida frigiditate moꝛtali.
¶ Platearius.Cicuta nõ vtimur interioꝛibo.
quia venenoſa eſt ⁊ in ſubſtantia ⁊ in qualitati
brvus. Intantum em̃ diſſoluit.ꝙ; ſpũs inaniun
tur. ex hoc membꝛa moꝛtificantur. Virtutez
habet potiſſimam ſᷣm radicem.ſecundo ſᷣm fo
lia.minoꝛẽ ſᷣm ſemẽ. VUnde ſemen eiꝰ qũq; po⸗

contra arteticam ⁊ podagram.

Sciaticos ⁊ arteticos de groſſo flegmate iu⸗
uat. ſi in eiꝰ apoſimate lauet᷑ aut potet᷑. Groſ⸗

R viſcoſo ⁊ groſſo flegmate purgat.

Capitulum. cxu. m vſus nõomittendi. Semen habet noxium

Icuta. Sera.li.aggre. ca. ſuccarã vel tanis.lenis hic ⁊ geniculatus vt calami nigri

cconiſa auc.Dyaſ.Eſt planta habens cans.Altioꝛ ſepe binis cubitis. In cacumini
ſtipitẽ ↄcauũ in ſũt multi nodoſi: ſiẽ bus ramoſus.· habet folia coꝛiandri tenuioꝛa
nodi feniculi.⁊ eſt multũ maio: feniculo.et hʒ graui odoꝛatu.Anno craſſius.radice ↄcaua
ſolia ſimilia folijs ferule habẽtia grauẽ odoꝛ. nullius vſus.Semini ⁊ folijs ineſt vis refri

7*

⁊ ſuꝑ ſtipitẽ eiꝰeſt coꝛona in q floꝛes albi.et eſt geratoꝛia.q ſienecat:incipiũt augeri ab extre⸗

ſemẽ ſileſemini aniſi.niſi qꝛ eſt albius et hʒra mitatibo coꝛpis.Remediũ autẽ eſt pus q; ꝑue⸗

dicemnõ multũ infixam terre.q eſt frigica val nmiat ad vitalia. natura vini ex caleſactoꝛig ac ĩ
de.hec radixoccidit ſua frigiditate. Paulꝰ.ca. vino potata irremediabilis exiſtimat᷑. Suc⸗
de cicuta. eſt planta cuius ſemẽ frigiditate ſua cus expmitur folijs atq; floꝛib.tunc em̃ maxi

eſt interimens.ſʒ vino puro⁊ calido eiꝰnocu⸗ me eſt tempeſtiuus et melioꝛ.

mento ſubuenit᷑. Galienꝰ.viij.ſim.farmacaꝝ. ¶ Semine trt eti ñin
o ſu buenit. Halien viij. ſim. farmacag. ¶Semine trito expꝛeſſus et ſole denſatus in
ca. comum .· id eſt cicuta.qm̃ſumme eſt infrigi paſtillos. necatſanguinem ſpiſſando.hecalte

itatiue virtutis omnes ſciunt. rfira vis. Ideoq; ſic necatoꝛum in coꝛpoꝛibusap
Poperationge erennac, . e unkillo o
õõ Ad diſſoluẽda medicamẽta vtunt᷑ illo ꝓ aq̃

¶ Sera. Coꝛona huiꝰplante accipit᷑cum toto i ſto ũ fit exe .
87 vhliamegecipue ⁊ad refrigerandũ ſtomachũ fit ex eo malagi⸗
ſenn anteq; deſiccet᷑.⁊ terit᷑ ⁊ expmit ſuccꝰet na. valet Gi cohibẽdas epyfoꝛas eckie as. ocn
ſcch inle⸗ admiſtrat᷑ ĩ collirijs ꝗ fint ad ſe loꝛũq; doloꝛes ſedãdos circũlitũ. Miſcet col⸗
ados doloꝛes oculoꝝ.⁊ eſt optimũ in hoc. lirijs. ¶¶ Et alios oẽs cohibet reumatiſmos

lijs ⁊ fit emplaſtrũ cũ ea:ſuꝑ teſticulos abſcin

¶ Et qñ emplaſtrant᷑ cum ea mãmille mulieꝝ
ꝓhibet ab eis lac.Et qñ ponitur ſuꝑteſticulos

nota eſt. Cinus folia viperas et ſerpentes effu

nũt ĩ medicinis.et ex ea vngentũ potiſſimũ fit
¶ Iſidoꝛꝰ. Cicuta vꝛinã ⁊ menſtrua puocat ?
augmentat. Lumbꝛicos et aſcarides necat.
ſam inteſtinoꝝ ventoſitatẽ diſſoluit. Colicam
paſſionẽ ⁊ vlij doloꝛẽ curat.pectꝰ⁊ pulmonẽ de

¶ VPlinius libꝛo.xv.Cicuia venenum eſtpubz
lica quadã athenienſiũ pena inuiſa.ad multa

LCabulis aũt eſt viridis.⁊ vꝛit plerũq; ſiẽ in piaꝰ⸗

„

☚

moocheen
enpaſhy

Uentig
Nrkticlos

lafi
epunnc
zinann
Lomnibue

Nnes effl

neriort.
nqpalrari
inaniun
1 Um,
uncofm⸗
n
wikmätt

proct:
o necat.
mnaeim
Groß
licam
monede

tpb⸗
dmuIa
opoo
Chpan
Minig⸗
DCKNN
mntnen
deen
ncend
idrizer
Anue
ind OH

mcohutn
en

mriO

A

De Herbis

Folia quoq; tumoꝛem omnẽ acdoloꝛem ⁊ epi

foꝛam ſedant.

Capitulmm. xxvf.
enreg lakenriug. Cicoꝛea que et
põſa ſolis.⁊ ſolſequium ⁊ intuba dici

tttnr. frigida ⁊ humida eſt in ſecũdo gra
du.¶ Conſtantinus in libꝛo graduum. Cij⸗
coꝛea ſiue ſponſa ſolis frigida eſt ⁊ ſicca in pꝛi⸗
mo gradu.¶ Pliniꝰli.xx. Intubum erraticũ
apud nos qͥdaʒ ⁊ ambugiam appellauere. In
egipto vocant D ¶ Igem in libꝛo vi
ceſimo pꝛimo. Cycoꝛium poſt vergilias na⸗
ſcitur.flioꝛẽtq; particule eiꝰ. Radix eſt eis len⸗

ta q̃ vtuntur ad vincula.i¶ Actoꝛ. Hec herba

ſqʒ que vulgo dicitur cycoꝛium: ipᷣa etiaʒ alijs
noĩbapᷣter ſupꝛadicta dicit᷑ elytropiũ ⁊ dyoni⸗
ſia:VUnde ð ipᷣa quoq; dicet᷑ inferiꝰin capitulo
Elyt opium de e. .

Bperationes

¶ Platearrꝰ in capᷣ.cxcoꝛea.Herba ipᷣa come⸗
ſta valet ↄ venenũ. Succus eiꝰvalet ad opila
tionẽ ſplenis ⁊ epatis ex calida cauſa.⁊3 cale
factionẽ eiuſdẽ. Hec herba viridis eſt⁊ multe
efficatie.ſicca vᷣo nulliꝰvel parue.

¶ Cocta ⁊ comeſta valet opilationi ſplenis et

epatꝭ.⁊ calefactionẽ epatis. Succus epati

ſuꝑponit᷑ vel cathaplaſmaf.
¶ Etquia virtuteʒ habet reſtringendi venenũ
qnimalia quedaʒ a venenoſis animalib leſa:
huius herbe tactu ſanan.
¶ Conſtantinꝰlibꝛo vtõ.oonfoꝛtat ſtomachũ
et valet ↄtra ſcoꝛpiones.alioꝛũq; reptiliũ moꝛ⸗
ſum cum myrrha mixta. ⁊ mulieri ſuppoſita ꝓ

Vocat menſttua.

¶ Plinius libꝛo.xx.capᷣ. Intubum.d refrige
rat in cibo ſumptum.⁊ collectioões ſanat illitũ.
Succus decoctus ventrem ſoluit. Renibus
⁊ ſtomacho pꝛoficccct.
¶ In aceto decoctum vꝛine toꝛmenta diſcutit.
Itẽq; moꝛbũ regiũ cũ mulſo ſi ſine febꝛe ſit re⸗
ſecat ⁊ adiuuat. Mulieꝝ purgatõibo in aq̃ de⸗
coctũ adeo ꝓdeſt vt moꝛtuos trahat partus.

Capitulum. cxviſ.
Inogloſſa. yſið. in li.ethymologiaꝝ.
cCinogloſſa ẽ herba quã linguã canũ
vocãt.A cinos qð eſt cams.⁊ gloſſos
qd eſtlingua. Indecinogloſſa.id eſt linguaca
nis.Et eſt herba ſimilis ar nogloſſe:niſi q ſũt
eicoſte apparẽtes ĩ folijs eiꝰ.ſʒ ſunt leuia ſatis

⁊ eſt in eis boꝛra apparens.

Pperationes.

¶ Meget᷑ vlceribooꝛis ⁊ alijs vlcerib⸗ fraudu

lent frigide ⁊ ſicce cõplexiõis.⁊ curot alcolam.
balneũ decoctioms eiꝰ curat gomoꝛreãõ.
¶ Pliniꝰ lib. xxv. Cinogloſſos caninã imitans
linguã topiarijs oꝑiboeſt gratiſſima.
¶ Aiuntq; eam ꝙ tres tirſos ſeminis emittat.

Ems radiceʒ potatamex aqua pꝛodeſſe ad ter

tianas.que quattuoꝛ ad quartanas.

anus radix pota exaqua ranis et ſerpentibo

aduerſatur.

2.

—

D
E

—–

Capitulum. cxvuifj.
Itonia. Dyaſcoꝛides.Citonia vel ci
c tomus eſt arboꝛ maloꝝ citomoꝝ. Hu
ius ſolia virtutem habent medicinalẽ
¶ Palladius libꝛo ſcõo. Mẽſe Januario tu⸗
beres inſerunt᷑ citonio. Idem li.iij.Citon ijs
ſerendis pleriq; tempoꝛa diu erſa dixerũt tamẽ
mihi vſu compertuʒ eſt. In ytalia circa vꝛbem

menſe Febꝛuario vel inchoante Marcio plã

tas citomoꝛum radicatas in paſtinato ſolo te⸗
nuiſſe.adeo velocitervt ſepe ſequenti anno(vt
