nes quxiliatur. toona er ea impoſitacoo B
pitis doloꝛẽ minuit. Huic ſimilis eſt pindau?

la quã greci Achonton dicũt minoꝛibo mul⸗
to folijs aculeatis ꝑ extremitatẽ.⁊ araneoſa

Canikulumcecli.

lanugine obductis. Qua collecta etiam ve⸗
ſtes quedã in oꝛẽte fiũt ſimiles bombicinis
IZJypaq; folia vel radices adremedia bibunt᷑.
Eſt ꝛ⁊ alia qui nos rubeqʒ dicimꝰ:qualane
tingunt᷑: pelleſq; ꝑficiunt᷑. In medicinavꝛinã
Pꝓiſcil: moꝛbũq; regiũ ſanat:⁊ yſchiaticos ac
paraliticos. Radix ſemenq; menſes trabũt:
gluũ ſiſtunt: ⁊ collectiones diſcutiunt.
Kontra ſerpentes rami cũ folijs imponun
tu: folia eius capillũ infic iunt. Eſt er paliu⸗
“ rus gemus ſhine . Actoꝛ de Achanto etru⸗
bea ⁊ paliuro ſuperiꝰ diximꝰ.Inter quas ni
5 ri.J ker quaem loꝝ ſunt ſpice piloſe.⁊ illipili ſunt floꝛes eiꝰ.

mi um ponit eas Iſidoꝛus.

NDuinantum. andecta capit. xvij.
ſAagcher arabit ecta capie.

tine ſquinantũ. Squinantum vicit

palea cameloꝝ.qꝛ cameli eam comedũt.Eſt
eni calide ⁊ ſicce cõplexionis in pᷣmo gradu.
Treperit in S ffirica ⁊ in Apulia.ꝑ decenniũ
Si gutẽ inuenit᷑ quoddam durũ ſicut lignũ
circg ſtipitem abiſciatur. ? ſtipes erꝰ eſt ſini⸗
liis ſtipui cypꝛi.¶ Dyaſcoꝛides ca. de ſquino.
Scuini vuo ſunt genera. Uinuz oxiſchinos

appellatur. q; acutũ ſemen habet alterũ: ve

ice Grece ſauinum La

rũ ſemehʒ nigrũ rotundũ ⁊ groſſius pᷣdicto.

eſt foꝛte tertũ genus ſqu ni paulo groſſius
ſupꝛodictis: qͥ creticus ſiue oloſquinꝰ.¶ De
rap̃.li. aggre.ca. adcher. Adcher.i.ſquinan⸗

tmm. ⁊ eſt herba hñs radices ſub terra. et ra⸗
mos ſubtiles.⁊ eſt ſicut radix culẽ.niſiqꝛ eſf᷑ſ·

latioꝛ.⁊ hʒ fructũ fere ſimileiu floꝛibo camaꝝ.

niſi qy eſt ſubtilioꝛ ⁊ minoꝛ.⁊ naſcit᷑ in inſulis
⁊ in pꝛatis.⁊ foꝛtaſſe ex eo rep euu ota terra
vbi naſcit᷑.⁊ qñ de ſiccat᷑ fit albũ.i Et idẽ au
cto. Iſaac. Squinantũ eſt herba palearis.?

hʒ ra mulos ſubtiles duros ĩ capitibo ramu

⁊ bhʒ bonũ odoꝛẽ.⁊ vene coꝛticis eiꝰ ſũt nigre

⁊ interiꝰ albe.⁊ ſapoꝛ eius eſt amarus.Et qð

de ipſo adminiſtrat᷑ floꝛes radices et folia.
Halienꝰ. Floꝛis eiꝰ ſubſtãtia nõ eſt longin
quaa ſubtilitate. et in ſapoꝛe eiꝰ ẽ ſtipticitas

pauca minoꝛ caliditate ipſiꝰ.Et virtꝰ ipſius

eſt virtꝰ que calefacit moderate et ſubtiliat.

Item BGBal.viij.ſim.fan ca.ſquinantũ.Squi⸗

nantũ calefacit moderate ⁊ ſtipt icat modera
tius adhuc ⁊ a ſubtiliũ partium ſubſtãtia nõö

glienum. Et idem Serapion auct. Dyaſco.

Delius ex eo nouũ in quo eſt rubedo plu⸗

rium floꝛum. Et quãdo ſcinduur apparet in

co coloꝛ purpure?:⁊ ẽ ſubtile:ꝛ i odoꝛe ſuaue

— (0d /b——— —— -—

ſus

Se

re

i⸗
e

P64
Im
A.
ge

45

10
n9
t⸗
i⸗
!

Etquãdo defert᷑in man ibhabet odoꝛes bo
num.⁊ quãdo maſticatur moꝛdicat linguam.
⁊ pungit᷑punctione pauca.⁊ quod in vſu ve⸗
nit ex eo eſt flos eiꝰ et canne radicis ipſius.
¶Auicẽna auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Dqui⸗
nantum eſt duarũ ſpecierũ. Una eaꝝ eſt que
nõ habet fructum nigrum.ꝛ habet folia ſicut
cauda equina. Et idem opiniõe/ꝓpeia. Squi⸗
nantum ex eo aliud eſt grabicum ⁊ boni odo
ris.⁊ aliud eſt aginum quod eſt minutum: et
eſt durius ⁊ groſſum:⁊ eſt terreum:⁊ non ha⸗
bet odoꝛem. Melius ex eo eſt Arabicum
rubeum foꝛtioꝛis odoꝛis.ſed illud quod ẽ ſu⸗
pꝛa ipᷣm ad aliquãtulum declinat rubedineʒ.
2 cũ ſcinditur fit purpureũ moꝛdicãs linguã
2 adurens eam ſua acuitate.⁊ in aginio ẽ vir
tus infrigidatiua.⁊ eiꝰ radix eſt vehementio
ris ſtipticitatis.⁊ eius flos calefacit parum.
eius ſtipticitas eſt minoꝛ caleſactione ipſi⸗
us.⁊ eſt aliud arabicum. Sed in ſua natura
eſt calida ⁊ ſicca in ſecundo gradqdu.

Dperationes
Dyaſco. Squinantũ in vino decoctũ ⁊ ca
thaplaſmatũ pudẽdis mẽſtrua educit. Strã
guiriam ⁊ diſſurriam ſoluit.
¶ Sera. Squinantũ puocat vꝛinã et men/
ſtrua qñ bibit᷑.aut fit ex eo emplaſtrũ.cõfert
apoſtematibo epatꝭ ⁊ ſtomachi. Sed radicꝭ
eð ſtipticitas eſt amplioꝛ ſtipticitate floꝛis.?⁊
caliditas eſt minoꝛ caliditate ipſiꝰa pꝛopter
iſtã ſtipticitatẽ accidit ꝙ admiſtrat᷑ ad fluxũ
ſanguinis.¶ Dyaſcoꝛides capᷣde ſquinanto
Flos eiꝰ eſt ſtipticus ſtipticitate pauca/cale
factiuus:maturatiuꝰ:mollificatiuꝰ.frãgens
lapidem: aperitiuus oꝛificioꝛũ venarũ. Pꝛo⸗
nocatiuus vꝛine menſtruoꝛuz.⁊ reſoluit in⸗
flationes:⁊ inducit grauedinẽ capitis.⁊ con
fert ſputo ſanguinis ⁊ doloꝛi ſtomachi. ⁊ cõ⸗
fert pulmoni ⁊ renibi.Et miſcet᷑ in confectio
nibo medicinarum multarum.
GEt radix eiꝰ eſt ſtiptica.⁊ ꝓpt erea datun ex
ea pondus aurei.i.cũ tantundem piperis ali
quor diebo habentibo nanſeamꝰ hvydropicis.
2 habẽtibe quaſſationẽ in neruis.⁊ decoctio
eius cõfert apoſtematibo matricis quãdo fit

O

—

ſeſſio in ea. Et oleum ſquinanti cõfert omni⸗/

bus ſpeciebo pꝛuritus.⁊ ſlliqui eſt in anima⸗
libus·? expellit laſſitudinem.⁊= eſt ↄueniens
ad albaras. ¶ Balienus. Squinantũ eſt vꝛi⸗
natiuũ ⁊ menſtruoꝝ eductiuũ potationibus
ſumprum. Juuat autẽ ad eos qui fᷣm epqr et
ſtomachũ ⁊ ventrem flegmones. Eſtautẽra
dirx eiꝰ magis ſtiptica q ios ſed flos caliqi⸗

oꝛ. In omibevero partibo ei: alijs qdem ina
gis: alijs aũt minꝰ apparet quedã guſtantib-
ſtipticitas ppter quã ⁊ farmacꝭ que emoptoi
cis fiunt miſcet᷑.¶ Auicẽ. Squinantũ in eo
eſt ſtipticitas.quapꝛopter cõſfert eiꝰ flos flu⸗
rxui ſanguinis vndecũq; fit. Et in ei oleo ſut
reſolutio et attractio.ſed eiꝰ radix eſt foꝛtioꝛ
in boc.? cõſtringit natura.ꝛ in ipo ſunt dige
ſtio ꝛ? lenificatio:⁊ oꝛificia venaꝝ apit. ⁊ ſedat
doloꝛes intrinſecos.⁊ ꝓpꝛie in matrice.et re⸗
ſoluit ventoſitates.¶ Ei oleũ ofert pꝛuritui
⁊ eiꝰ decoctio cõfert apoſtematibo calidis et
duricieby intrinſec. bibitũ ⁊ ſuppoſitũ p em⸗

plaſtro: ⁊ decoctũ ⁊ apoſtemat ib frigidis in

viſceribo.⁊ cõfert lacertis conquaſſatis.
¶Et confert ſpaſmo cũ ex hoc bibũ ꝗrta ps

— 2

aurei cũ pipere.⁊ ipᷣm remouet laſſitudineʒ et·

grauat caput. : ppꝛie illud qð eſt ex eo aginũ
Sed minutum eius facit ſodam.⁊ groſſiorꝭ

ſemen facit doꝛmire ⁊ ſtupefact.
¶Et totũ ipſiꝰ cõfoꝛtat carnẽ rubeã q̃ eſt iter
gingiuas. 2 deſiccat huiditates ipᷣaꝝ. ⁊ eius
flos purgat caput.⁊ ſquinantũ cofert doloꝛi

pulmonis. ? eiꝰ flos ↄfert ſputo ſanguinis.

titũ.⁊ ſedat nauſeam excepto aureo ex eo ꝓp,
pꝛie cum pondere ſui ⁊ piper e.⁊ ipſiꝰ flos ſe⸗
dat doloꝛes ſtomachi:⁊ cõfert apoſtematib⸗
eius ⁊ apoſtematib epatis.
¶¶ Et ſquinantũ ↄfert doloꝛibꝰ matricꝭ et eu⸗

catiſma. ex decoctione eiꝰ qpoſtematibma,

tricis calidis cũ diſtillat in eaz. aut vapoꝛat
ppꝛie qð ex eo eſt aginimm. Et abſcindit fiu⸗
tum ſanguinis matric: ?2 ppꝛie ei/ flios.
Et cõfert doloꝛiborenũ ⁊ fluxin ſanguinis

ipᷣoꝝ. Et cũ bibit᷑ ex radice eiꝰ aureus cũ pi⸗

ſtematibo ani. Species eiꝰ groſſa cum ex ſo⸗
nt iuxta radicẽ fit empla

lijs recentibo que ſu

ſtrum:eſt iunatiua moꝛſure venenoſoꝛu. .
¶ Platearius. Squinantũ dici palea came
loꝛum. quoniã eo cameli nutriunt᷑. Eſt aũt in
tertio gradu calidũ ⁊ ſiccũ. In affrica ⁊ ara⸗
bia reperitur ꝑ decem annos ſerugtunr.
¶¶ Eligendũ eſt quamtuʒ albiꝰ inuemripoteſt
ac molle. Di autem quoddam durũ et quaſi

ligneum circa ſtipitem repitur: abijt iat. lir
tut em habet pꝛincipaliter purgandi flegma
ſicut polipodium? coloquintida. um ſola⸗
teario concoꝛdant omnes alij. Oyaſcoꝛides

¶ Etradix eius cõfoꝛtat ſtomachum ⁊ appe 1

„d
.

—

Tlrv c”rignos. Jſid. li. etymo. Strignos
ſ lIngtine ſalutarꝭ herba ðꝛ gra virtutũ.

Ex herbario. Strignos q̃ ⁊ vna lu⸗

pina dictaẽ frigide vᷣtutj. Folia ei ſunt ozi⸗

„èd8

miſ ſilia:niſi ꝙ maioꝛa. Caulẽ vᷣo cũ creuerit
ad terrã declinat. Semẽ hʒ ĩter folia ꝑtotoſ
xeaomos interuallis modicꝭ oꝛdinatuʒ follicuł
Q ſiles ſũt veſicꝭ. In qͥbo ſunt bacce rubee:le⸗
nes rotũde multe ac minute frigidãvim hñt.

Pbperationes

Iſi. Strignos doloꝛẽ capitꝭ ⁊ ſtomachiĩ⸗
cendiũ mitigat. eſt eni frigida ⁊ retinẽs. Uñ
⁊ ſuccꝰ eiꝰ ignẽ ſacrũ curat. folia eiꝰ trita cũ
Vino potata:ſemis lapſuʒ ↄſtt ingũt. Eadẽ ⁊
vua lupina ðꝛ eo ꝙ ſemen eius vite ſimile ſit.
¶ Pla. Strignũ idẽ eſt qð ſolatꝝ vel moꝛella
deãꝗ infra dicet᷑.¶ Ex herbario. Huiꝰ folia p
cathaplaſmate ĩpoſita ignẽ ſacꝝ ſedãt. liuo⸗
res abſtergit. Doloꝛẽ capitꝭ ⁊ ardoꝛẽ ſtõachi
Cuũoleo trita diſſoluit.¶ Doloꝛes auriũ ſanat
fluxũ matriccohibet. Aaboꝛẽ q́ʒ partꝰ ſuble
uat.ad tumoꝛẽ coꝛꝑis ⁊ ad dẽtiũ doloꝛẽvalzʒ
Add ſanguiĩs q́; fluxũ de naribreſtringendꝛ.
ſiqs eiꝰ ſucco lana ĩtincta ſibi nareſobſtruet

Actoꝛ. Eſt etiã ſpẽs quedã ſolatri qᷓ come
dit videlicet oꝛtulana:de qua inferiꝰ dicet⸗

„
.

4
„

Capitulu

—

R
£

—

NERNNN

—W

N

—WRR
WE

NNN
W
—

N

—

W
—

a —

. 2
m. ccccliif.
Niuilla. Pandecta capᷣ.cccxi haurt
ſ fel arabice vł haulachach. Brece ſal

aHͥælaa. Latine vero ſquilla vel cepe mu⸗
ris. Squilla eſt herba habens folia ſatꝭ ma⸗

ioꝛa lilio. Et ex eius cepe magno quod eſt in
eius radice fit acetum ſquilliticũ.⁊ latini vo⸗
cant cepe muris.quoniam interficit mures.
Serapion li. aggre.capᷣ. Haurilel ſiue ha⸗
ſafel: id eſt ſquilla auctoꝛitate Galieni. Vir⸗
tus eius eſt que calefacit calefactione ſoꝛti⁊
melius eſt ꝙ accipistur cepeſquille ⁊ aſſetn·

vel coquatur:⁊ poſtea adminiſtratur. ꝙ ſi fi⸗

*

et hoc minuetur foꝛtitudo ⁊ acuitas ſue vit⸗
tutis.¶Et idem auct. Dyaſco. Habet virtu
tes acutas.⁊ qñ aſſat᷑ ⁊ ſumit᷑ habet multa et
maxima iuuameta. Siergo volumꝰ eã aſſa⸗
re:opoꝛtet ꝙ inuoluat᷑ in paſta vel ĩ luto ⁊ po

nat᷑ in furno.aut ſepeliat᷑ in pꝛunis donec co⸗

quat᷑ paſta:vel lucũ deinde extrabat᷑⁊ ↄſide⸗

ret an ſit bene cocta.qꝙ ſi nõ inuoluat᷑ alia vi⸗
ce in paſta vel luto vt pꝛius. Nã ſi nõ aſſaret᷑

bene noceret accipiẽti ipᷣaʒ:⁊ lederet mẽba

interioꝛa. Aſſat᷑ aũt alio modo.Naʒ ponit᷑ in
olla et cooperi paſta vel luto:et ponit᷑ in ata
noꝛ donec coquat᷑ bene. et opoꝛtet qũ ſquilla

„

fuerit bene decoctaet accipiat᷑ eius inter .
abijtiat᷑ coꝛtex eiꝰ exterioꝛ.⁊ ſunt qͥdã abij/

cientes coꝛticẽ eiꝰ ⁊ mediculũ.⁊ accipiunt il
lud qð eſt inter vtrũq;. ⁊ qͥdã incidũt eã in fru
ſta et pouũt eq in aquã.⁊ mutat aquã eiꝰ ſepe
donec vident ꝙ nõ remanet ĩ ea amaritudo.
et qͥdã incidũt in fruſta⁊ inſerũt in ſilo lineo:
⁊ ſeparãt fruſta a fruſto:ne ſe cõiungãt et de⸗
ſiccant in ſole.⁊ illud qð eſt inciſum ex ea po

nit in aceto et vino et oleo. ſed illud q eſt in
eiꝰ medio coquit᷑ in oleo ⁊ diſſoluit᷑ in ea reſi/

na pini.et valet ad multa. Sed aceti ſquilli⸗
tici ᷣm Serap. oꝑatio eſt in hũc modũ.Ac⸗
cipiat᷑ſquilla alba et bñ purget᷑ et inſcidat in
fruſta:et inſerant᷑ fruſta illa in filo lineo.et ſit
inter vtrũq; fruſtũ diſtãtia ne ſe iungãt ⁊ de/
ſiccent᷑ in vmbꝛa.xl. dieby. poſtea ſumat᷑ ex ea
qntitas vniꝰ manipuli et ponar in vaſe ⁊ Pij⸗
ciant᷑ ſupꝑ eã. xij.Riſt aceti foꝛtiſſimi:et ponat᷑
in ſole.xl. diebo.ſit aũt vas cooꝑtũ ⁊ obtura⸗
tũ bñ.poſt vᷣo tpᷣs extrahat᷑ſqinlla ab aceto:
et expᷣmat᷑ ⁊ abijciatur acetũ⁊ reponat᷑.Qui
dã accipiũt deſquilla vnũ manes et ꝓijciũt ſu
er eã aceti.v. Riſt. Quidã vᷣo accipiũt ſquil⸗
ã et mũdãt eã et nõ deſiccãt eã. Et qdã pᷣpa⸗
rant pijciẽtes ſup vnũ mãnes ex ea acetü et
dimittũt ſex mennbo⁊ illud acetũ ſquilliticũ
in hũc modũ factũ eſt mag inciſiuũ humoꝛi
ingroſſoꝝ q; aliqð aliud acetũ vtiliſſimuʒz ad

mulca. Modus faciendi vinũ ſquilliticũ ſᷣm

eundẽ eſt iſte. Accipiatur ſquilla ſicut dixiſu
pꝛa:et deſiccetur in ſole:et accipiat᷑ ex ea q̃n⸗
titas vniꝰ mannes:et teratur et cribꝛetur cũ
cribꝛo tenui:et ligetur cum pãno lini raro et
ponatur pannꝰ in. xx.kiſt vini dulcz noui ſcz

muſti.et dimittatur ſic intꝰ trib⸗ menſibo. de⸗

*

inde coletur vinũ et pone in alio vaſe et ſer⸗

netur. poſtq; obturatũ eſt caput vaſis bene.

Et fit ex ſquilla humida in hũc mociũ.Acci⸗
piatur ex ea crudarecentiſicut . et accipiat
ex ea duplũ eiꝰ qð acciperet᷑ ex ſicca:et ꝓici
atur ſup ipᷣm muſtũ:et ponatur ĩ ſole quadra
ginta dieb et coletur et reponatur.et hocta

le quanto fuerit antiquius tanto meliꝰ. Etiã
fit vinũ ſquilliticũ alio mo do Naʒ accipitur

ſquilla et mũdatur et inciditur. et accipiunt᷑
ex ea mãnes tres:et proncitur ſuꝑ ea de bo⸗
no muſto amphoꝛa vna: ⁊ dimittitur ſex mè⸗
ſibo:poſtea colatur et reponitur in vaſe.

2*

HPpperationes

HJohãnes Meſue cap de ſquilla. Squilla
ſicut dicit Galien? iunamentum eſt duplex
Solutione em educit materias et parat ad

Hogcus aũt pᷣparatiois ei

ſolnendũ:et melioꝛ eſt hũs partẽ.ſola eni ſᷣm
Galienũ eſt venenoſa.et adhuc melioꝛ ẽ que
ſapoꝛẽ habet cõpoſitũ ex dulcedine ⁊ acredi
ne et acuitate et amaritudine.⁊ q̃ hʒ ſplendo
rẽ in laminis ſuis.⁊ q̃ naſcit᷑ in locis liberis.

Oꝛta eni in loc termaꝝ:aut oꝛta ſingularis

eſt mala. Calida ẽ in tertio gradu.ſicca ĩ io.
¶Eſt en cõpoſita ex partib igneis inſupſi
cie dantibo ei acuitatis vebementiam. et ex
partibo terreis aduſtis dantibo ei amaritudi⸗
nem. et ex partib gereis mediocribo dantibo

eide dulcedine aliquid. Eſt eni inciſiua: vl⸗

ceratiua:aduſtiua:reſolutiu materierũ. at⸗

*

tractiua ad exterioꝛa. ſubtiliatiua partium

groſſarũ ⁊ viſcoſarũ adherentiũ.cõſeruatiua
q putredine. Rectificatio. aſſatio acquirit ei

facilitatem in ſoluẽdo.et pᷣparatio ipſi cum

aceto poteſt materias grolſas adherentes ⁊
ſubmerſas facile expellre.

*

im huc modu eiꝰ in elxatione
eſtm hũc modũ.Accipiunt᷑ lamia ipſiꝰ ⁊ ſe⸗

parat im inuoluunt᷑ in paſta ⁊ ſepelitir ĩ cine

re calido. ⁊ coquitur ſufficiẽter ⁊ extrahitur
ex paſta.⁊ adiniſtratur vbi opoꝛtet.
¶Mogus qũt aſſatõis ipſiꝰ ponitur invaſe
luteo vitreato ſtricti oꝛificij.⁊ ſigill etur liga⸗
tione foꝛti cũ pergameno.⁊ dimutat᷑ diebo q⸗
draginta.? ppꝛie diebo maioꝛis eſtus.⁊ moue
atur vas ⁊ mutetur viciſſim oĩ hoꝛa. ita ꝗ e⸗
qualiter in ſingulis partib⸗ calefiat. Deinde
extrahat᷑ſquilla ⁊ admiſtret vbi opoꝛtet. Et

qñq; miſcet᷑ ei poſt aſſationẽ tin de farine o⸗

robiq̃ntũ ipᷣa eſt.⁊ fiunt inde trociſe ci? fuant
vbi opoꝛtet. ¶ Dodus auũt opationis aceti

ſquillitici m ꝙ, Balien? narrau it. Accipiat᷑

ex laminis eiꝰ:⁊ ppꝛie qᷓ ſunt inter coꝛticem.

⁊ coꝛ ipſius quãtitas quã volueris.⁊ cõſue ſe

paratim cũ filo. ⁊ dimitte ſiccari in vmbꝛa g

quadraginta dies: ⁊ poſt hoc cõminue ipſa⸗
in fruſta: ⁊ pone ad omnem libꝛam eius aceti
boni et albi libꝛas.vi. et pone in vaſe vitreo

ſtricti oꝛificij.⁊ ſtringe caput eius ⁊ dimitte

in ſole ꝑ alios quadraginta dies. Et poſt il⸗
lud cola ⁊ adminiſtretur vbi opoꝛtet. Et ſine
ceſſitas vꝛgeret feſtinare:ſ. epeliat᷑ vas ĩ cine⸗

re calido vel arena calida cũ ſucceſſionæ.non

repente ſed ꝓpꝛie inter hoꝛam ⁊ hoꝛm.
¶ Et dixit Paulus. Camina eius ponantur
ſicut ſunt in aceto a pꝛincipio veris vſq; ad
finem eſtatis in vaſe vitreo ſ igillato expoſi-⸗
to ſoli.⁊ poſt illud adminiſtretur vbi opoꝛtet

Et ſcire debes ꝙ Squilla de decoctiõe ſub
ſtinetrem mediorcem. ð
¶ Auicenna libꝛo ih caß de ſquilla. Sauulla

B

E

. . ů 1 H

eſt cepe muris. cuiꝰ folia ſunt ſicut folia lilij. lacertoꝝ ⁊ doloꝛilaterũ.⁊ puocat menſtrua:
⁊ hʒ oleu ad nigredinẽ declinans. eſt calida ? ⁊ nocumentũ qð infert neruis eſt modicũ
ſicca in.ij.gra.⁊ eſt inciſiuum.⁊ in ipo viſcon Et eſt ↄtrariũ venenis. Fit aũt ſquilla hu⸗
P tas aduſtiua eſt. ¶ Sera. Illud ao eſt in me, midaſic. Accipit ex ea recenti cruda quantũ
dio ſquille coquit᷑ in oleo:⁊ diſſoluit᷑ in eareſi vis:duplũ tamẽ.⁊ ad hoc qð accipetex ſicca
na pini.⁊ ponit in ſciſſinꝭ qͥ fiſt in pedibo p-o z infundat᷑ ſicut infimditrapa: fundatſuper
prter frigus: ?⁊ curat egs:⁊ coquit᷑ cũ aceto.? ipᷣm muſtũ:⁊ ponatur ĩ ſole quadragĩta diebo
ri ex eo einplaſtꝝ ad moꝛſuʒ tyri.Et admini⸗ ectcoletur:et colatura reponat᷑. Hoc aũt q̃n⸗
ſti at ſquulla aſſata inplimis cõfectiõibo et in to fuerit antiquius tanto melius. Fit eti vi⸗
illis in b ingrediuntur ſpecies aromatice.? num ſquilliticũ hoc modo. Accipitur ſquũlla
dat ex eq in potu qn volumꝰ ꝓuocare vꝛinꝗã. ⁊ mundatur ⁊ inciditur ⁊ accipitun ex ea vſq;
in hydropiſi.: dat illi quiↄquerit᷑ de ſtſoma ad tres manes.· Et pici᷑up ipſam ex bono
cho⁊ in cibis natat in eo et nõ digerit᷑.et daꝭ muſto ſtalie amphoꝛa vna.⁊ dimittit᷑ſex mẽ⸗
ad toꝛtiões ventrꝭ: ⁊ ad tuſſim antiquã et ad ſibo et poſtea colatet reponitur in vaſe.·
alina: ⁊ .d ext abendũ ſanieʒ apectoꝛe.et pe· Et afert hoc vin ad ea q; ſupꝛadicta ſũt.t O
ctus mũdificat a groſſis humoꝛibo.et ſufficit melius vinũ ſquilliticum eſt illud qð eſt anti
ex ea pondus triũ onoloſac.⁊ admixto mel/ quũ.⁊ opoꝛtet ꝙ caueat᷑ potus eiꝰ ĩ febꝛibꝰ.?
le cocto ⁊ facto inde lohoc comedit᷑.⁊ ↄuenit ¶ qñ in mebꝛis interioꝛibo ſunt vlcea.
A9 ola que diximꝰ. ? purgat optime venrren Johannes Meſue. Solutione educit hbu P
Qchimis groſſis viſcoſis. opoꝛtet tũ cauere moꝛes groſſos viſcoſos. Et dixit Haly cum
Ab ea illos quibo vlcera vel excoꝛiatiões ſeu hoc etiam educit coleram nigram et cũ hoc
vulnera in mebꝛis intrinſecis ſunt.Et qñ aſ iuuamentum magnũ eſt ad egritudines capi
ſant ? liniunt cumn ea verruce que ðe acdas ⁊ tis: ſicuteſt cephalia et epilentia. ⁊ ppꝛie ᷣm
bocdas: ⁊ claui? ſciſſure q ft vpter frig cõ omnẽ modum admiſtrationis eiuset verti⸗
uenit eis.ſʒ ſemẽ ei qũ terit᷑ ⁊ ponitur in fitu ge et ſcotomia:et oximel eius ponit materi
ſicca.aut miſcet᷑ cũ melle ⁊ comeditur: mollit as viſcoſas facile ad expellendum:et ſubtili
liden oſtij domus phibet animalia veneno; ¶ Etipᷣa qͥdem ̃m omnẽ modum admiſtrati Q

ſa nociua a domo illa. Sed aceti ſquillitici onis eius cõuenit iuuamento magno egritu
L gquando ſit collutio oꝛis cũ eo reſtringit gin? dinibo iuncturarũ et eſt medicina bona pul⸗
aufert putredinem ꝛ fetoꝛem oꝛis. npaꝛie electuariũ ex ſucco eiꝰ etmelle ſumptum
rIi z ingroſſi indurat tracheqm: ar? lambendo clariſicat vocem.et ſimiliter oxi⸗
teria t ingroſſat eã.ꝛ aqminiſtrat ad debilira mel eius et acetum ipſrꝰ eſt ex medicinis bo⸗
tem ſtomachi:⁊ ad malicia digeſtionis ⁊ op nis ſpleni? groſſiciei eius.⁊ eſt ex reb pꝛeſer
. lationis eius. ⁊ ad melancoliam ⁊ apoplexiãẽ uantibo coꝛpus a putrefactione:ꝛ ſeruantib⸗
Tüepeie frangit lapidem veſic. ißm in ſanitate ſua. ? acqrit vſus eius maci
¶ Et cõuenit ſuffocationibomatricis ⁊ apo⸗ em coꝛpoꝛi: ⁊ cõſeruar in iuuentut.
ſtematibo ſplenis: ⁊ ad ſciaticam.et foꝛtificait ¶ Et acetum eiꝰ deſiccat ⁊ confirmat gingi
coꝛ debile. ? reſtituit ei ſanitatẽ.⁊ melioꝛat co uam laxã et putridã. Et ↄfirmat dentes mo-
loꝛem.? acuit viſum.⁊ pijcit in ainẽ.⁊ ↄuenit tos collurio ex ea.⁊ ſiſj potus eiꝰ eſt medici⸗

grauitati quditꝰ.Et vniuerſaliter eſt cõöueni na magna fetoꝛi eiꝰ faciens ipᷣm odoꝛiferũ.2

REt qñn ſumi in potu indurat trach

7 2 2

ens oĩb egritudinibo coꝛpis pᷣterq; ylcerib ſanoat doloꝛẽ ſtomachiet adiuuat ad digeſii
intrinſecis. Et opotet ꝙ; det in potu: in ien onem. Et vſus eiꝰ ſᷣm omnẽ modũ admiſtra⸗
nio.? det pmo parũ ex eo.Deinde augeat᷑ in tionis confoꝛtat coꝛpus cui accidit laxitu⸗
doſieiꝰ paulatim donec ꝑueniat ad duos co do et mollificatio:et coloꝛem efficit bonum
no8 plus. Ainũ ſquilliticũ conuenit mali Doſis potio aceti eus a 3.v. vſq; ad xij. Et
groſſo ati 11 .

ni ſplems ? ſciatice ⁊ cõmotionicerebꝛi?ẽ ma ¶ Auicenna. Oleum eius confectum cum

ſoo qs eſt in ſomacho ⁊ inteſtinis:⁊ dolo ciſcieius a 5 ij vſq; ad. iſ.

2*

lig habitudinilpꝗj ppan antad hygropilim. melle ponitm ſuper alopicimm etſerpiginem
Etauenit vctericie ? ſtraguirie ⁊ coꝛroſio⸗ Eius acerü exalperat gurtur et indurat car⸗
niboꝛ inflarioilo ꝛ rugitibo ?⁊ paraliſi ⁊ opila⸗ emipſius et eſtbonum almati etoꝛeſmoni
tionibo ⁊ rigoꝛibo febꝛiũ antiquaꝝ:⁊ attritiõi ct tuſſiantidautaeaauu.—

. —

„

eius quattuoꝛ ſpe lie
vero non. ſed illa que comeditur eſt domeſti

Dr Verbis

——

Olatrum Pandecta. caplo. cccxxv.
ſ Hames arab. vel Hupue. phataha⸗
lep. grece ſtrignũ vel cuculus velmo
rella. Latine vero ſolatrũ vel vua vulpis.
¶ Sera.li. aggre.ca.Hames aucto. Dyaſc.

Hames.i.vua vulpis.⁊ eſt ſolatrum. Dunt
ecieſ. Ana comeditur. Alie

ca.ꝛ eſt herba non magnahñũs plurimos ra⸗
mos.⁊ folia nigra ſilia folijs bedarog.i.oʒi⸗

mi. ſed maioꝛa ⁊ latioꝛa.⁊ habet ſemen rotun

dũ cuius coloꝛ eſt viridis ⁊ niger.ſed qñ ma⸗
turatur fit rubeus.⁊ q frangitur inuenit᷑ in
eo multa humiditas:⁊ granula que ſũt ſemi⸗

na eius.¶ Idem auctoꝛitate Halieni. Virtꝰ

eius eſt frigida in ſcðᷣo gradu:⁊ nõ eſt humi⸗
da.ſed ẽ media inter medicinas qꝗ humectãt

2 que deſiccant. 2 ipᷣm eſt cõp oſitũ ex vrtuti⸗
bus ↄtrarijs: ſcʒ humida? icca.Et hoc quia

in eo ſunt due ſubſtantie:ſcʒ terrea? aquoſa.
Eſt aliud ſolatrũ qð ðꝛ Alkekengi. de quo ſu

perius dixi in ca. xvij. de A. ¶ GBalienꝰ. viij.

ſim. far. ca. de ſtrigno m tranſſationẽ arabi⸗
cam. Strignũ id eſt ſolatrũ ſomniferũ. Vir

tus ſolatri ſomniteri eſt qð eſt fri.in.iij.gra.?

facit doꝛmire.? habet /pꝛietatẽ ſimilẽ appi ni

ſi qꝛ eſt debilioꝛ eo. Et idem Serapi. Eſt

alia ſpecies ſolatri que ðꝛ ſolatrũ maniale.et
eſt illud qð ðꝛ furiale:eo ꝙ facit furioſitatem
ſeu maniã.⁊eſt planta hñs folia ſimilia folijs
eruce.niſiq; ſuntiminoꝛa eis ⁊ ſpinoſa que ðꝛ
caradis.⁊ habetvᷣgas longas egrediẽtes ab
eius radice.x.vel.xij.Et longitudo eius eſt
duoꝝ bꝛachioꝝ.⁊ in ſummitatiba eoꝝ ſunt ca
pitella ſimili oliuis.niſi qꝛ ſunt ſuꝑ capit elꝰ-
la ſicut pili ad modũ arboꝛis dulb. ⁊ ſunt mi
noꝛa oliuis ⁊ altioꝛa.et flos eius eſt niger.et
poſt floꝛẽ emittit velut racemũ.x.aut.xij.gra
na habentẽ.⁊ grana ſunt rotunda:mollia:ni
gra in mollicie vue ſimilia granis cuſſus. et
habet radices groſſas albas concarias.qz
longitudo eſt vnius bꝛachij.⁊ naſcit᷑in locis

montuoſis:inter arboꝛes dulb.

HPyperatione
¶ Serapion. Quando fit emplaſtrum cum
folijs ſolatri ⁊ zuccar couenit ſoꝛmice ⁊ he⸗
riſipile.⁊ quãdo terunt᷑ contritione foꝛti ?⁊ mi
ſcentur cum ſale.⁊ fit emplaſtrũ cũ eis reſol/
uunt apoſtemata que fiũt in radice auris.Et᷑
quando ſuccus eiꝰ miſcetur cũ ceruſa ⁊ litar
giro ⁊ oleo roſarum. ⁊ mutatur hoꝛa poſt ho/⸗
ram: cõuenit apoſtematibus calidis que fi-

unt in cerebꝛo ⁊ in capite nfantium.

¶ Et miſcetur ſuccus eius ſyef.quod ſumitur
ad curſum humiditatum currentiumad ocua

lum loco aque ⁊ loco albuginis.

¶ Et qñ diſtillat᷑ in aurẽ cõuenit doloꝛi eius.
⁊ fit naſcale cũ eo.⁊ cõuenit curſui humidita
tũ matricis. ¶ Halie li.ij de cibis ca.de So
latro olerũ nullũ noui habens tantã ſtiptici/
tatem quantã moꝛella.ergo merito vt alimẽ
to quidẽ ipſo raro:vt medicina autem conti

nue vtimur. efficax enim eſt ad quecunq; eſt

opoꝛtunitas infrigidationis ⁊ ſtipticitatis.

Alimentum autem pauciſſimũ habet.

I¶ Et idem. Qirtꝰ ſolatri ſomnitferi eſt que fa
cit doꝛmire.Et q accipit᷑ de coꝛtice radicis
eins aureus vnꝰ:⁊ bibitur cũ vino facit doꝛ
mire leuioꝛi ſomno q; gummipapaueris
Et ſuccus eius pꝛouocat vꝛinam pꝛouocꝗ
tione foꝛti.⁊ dantur hydropico ex ſemine erꝰ
granaã duodecim ⁊ curatur.ſed ſi plus den;
tur inducunt maniam. veruʒ cui accidit hoc

ſi biberit mellicratum curatur.

.

uando admiſcerur ſuccus radicis eius cũ
melle acuit vſum.

.

Et coꝛtex eius ingreditur iĩ medicinis nar
coticis.⁊ quando coquitur vino. ⁊ decoctio
eius tenetur in oꝛe ſanat doloꝛem dentium.?

*
„

P*α

8

vrmedicims ipſisſndigemus magis

do bibitur ex radice eius. .i. inducit ſomnia
3.ij.inducunt furoꝛem:⁊ velut ebꝛietatẽ tribb

.„ℳmℳ

unt hocidem.⁊ eum occidunt.⁊ cura eius eſt

mellicratũ.qñ bibitur ex ea qua

ma:⁊ euomatur:⁊ fiat hoc ſepe.

¶ Et idem aucto. Meſehalach. Solatrum

maniale eſt fri.⁊ ſic. in.iij.gradu.⁊ eſt plus ſti⸗
pticũ qᷓ; ois alia herba.Extinguit caloꝛẽ ig⸗
neum.⁊ fructus eius generat ſemꝑ ꝑmixtio⸗
nem ſen us.ideo opoꝛtet cauere ab eis.·
¶ Galienus. Virtꝰ coꝛticis eiꝰ fri.in fine ter
tij.⁊ ſic.in.ij.pꝛope finẽ eiꝰ. Ande curat vlce⸗
ra.Alie vero ſpecies nõ ſunt alicuiꝰ iuuamẽ
ti recepte interiꝰ.iĩmo ſi ꝗs biberit ex eo aure

os q̃tiuoꝛ moꝛietur inde.⁊ ſi bibatur minꝰ in⸗
ducit inſaniã. Sed vnꝰ aureus aliqn nõ no)
cet. Sed ſciendũ vbi iſta trãſſatio dicit gure

us in greca tranſlat ione inuenit᷑ ʒi.
¶ Plateariꝰ. Moꝛella ? ſtrignum ? ſolatruz
igem eſt Eſt aũt hec herba in. i. gradu frigi⸗
da ⁊ ſicca ⁊ etiã aliqntulũ diuretica. Scðm
folia ⁊ fructꝰ eſt multe efficacie:exiccata mo

dice Virtutẽ habet infrigitãdiↄtra ſplenis

7 epat opilationẽ.⁊ maxĩe yctericiã.Contra
apoſtemata in ſtomacho vel in inteſtinis.vł
epate dat᷑ ſuccus eiꝰ cũ aquaoꝛdei.teſte Dya
ſcoꝛide. Penna eadẽ ſucco intincta epati fre
quenter ſu ꝑponenda eſt eius calefactionẽ.
¶ Itemq; cõtra podagram calidã.vel etiam
herba ipſius trita ſepiꝰ eſt ſuꝑponenda.Con
tra calida quoq; apoſtemata in pꝛincipio ad
repercuſſionem materiei herba ipſa ſuperpo
nituntriug. acer.
Herba quã greci ſtrignum dixere latini.

Solatrum hic dicunt: vis eiꝰ frigida valde.

Dicitur ouricule mire ſedare doloꝛem.

Capitulum. cccſ.

N Serali aggre.ca. Soꝛba. VUirtus eiꝰ eſt
que reſtringit ventrem foꝛtiter. ¶ Galie.ij.li.

de alimẽtis ca.de ſoꝛbis. Soꝛba⁊ neſpila ſti

neſpila ppter hoc influenti ventri mag cõfe⸗

rens edulũ eſt.⁊ palam quoniã taliũ omniũ

comedere parum cõuenit.non vt ficuum aut
vugarum copioſe.Neq; enim vt alimento ſed

. 5ͦèͦsäðä

ntitas pluri

um certiſſimũ ſi frequens vb

HGalienꝰ. viij.ſim. far. ca de ſoꝛbis ſm frãſſa
tionẽ grecꝗ. ydria:id eſt ſoꝛba omnib cogni
ta eſt:terreſtrem ſubſtantiã dominantẽ:⁊ poſ

ſidet modico ſubtili participat ei mirrto.

Et dicit eodeʒ libꝛo capitulo quod incipbit
Mis:id eſt arboꝛ ſoꝛbe.cuius fructus voca
tur a multis oya cum.x.littera ſtiptica parti⸗

cipat qualitate.ſed debilioꝛi neſpilo multuʒ.

quocirca ⁊ dulce eſt cum comeditur. et minꝰ

neſpilo eſt ventris conſtipatiuus.

Nalladius. Menſe Januario Febꝛuario

⁊ Marcio locis frigidis. calidis o Octo⸗
bꝛi?⁊ Nonẽbꝛi ſoꝛba ſerunt᷑ egregie.ita vt ma
tura in ſeminario ipᷣa poma pangantur.
¶ Ego expertus ſum multas arboꝛes expo
mis ſponte ꝓgenitas.⁊ in creſcẽdo ⁊ in feren
do extitiſſe felices.plantas etiã ſi qs ponere
voluerit.habebit arbitriuʒ dũmodo calidis
ſti locis menſe nouẽbꝛi:temperatꝭ Januario yy
pticant quidẽ ambo.multo aũt magꝭ ſoebis. febꝛuario.frigidis marcio inclinantẽ diſpo
nat. Amat ſoꝛbos loca humida montana.fri
gigdis ꝓxima ſolũ pinguiſſimũ. cuius indici⸗

* *

cunq; naſcat.

—

Item menſe Apꝛili ſoꝛba inſerütur in ſe. in G

.

——
= =—

=

—— „
„* . 2
3* 4 2 .

ſOlgdanella. Pan.ca.cxlvij. Chachille
Arg.grece aʒar.latie vᷣo ſoldana vłſol?

milis vſnen. niſiqꝛ eſt maioꝛ.⁊ hoĩes qͥdeʒ co

cam qᷓ eſt in ea. ¶ Et idẽ ancto. Aben meſuay

uocat vꝛinam.

medũt eũ cũ ficub ſiẽ comedunt᷑ olera alia z=

fo. eiꝰ aſſilant᷑ folijs naſturcij ⁊ ipᷣa eſt ampli⸗

oꝛis humiditatj q; cicerar magis aquola. Capitulum. ccccluii.

Iſið, Scolopendrgs

Hyperationes
ZSera. auc. habix. Chachille.i. ſoldanella
oꝛit᷑ in ſterquilinijs. ⁊ ẽ herbaſilis vſnen.?⁊ nꝰõ
eſt vſnen.⁊ eſt ĩ ea aliq̃ caliditas ꝓpter ſuã ſal
ſedinẽ.⁊ eiꝰ ſalſedo eſt ſalſedinis baurach.
B Et bʒ ꝓpꝛietatẽ laxandi qquã citrinã: cũ bis
bpirt᷑ ex ea aq̃ eiꝰ. et nõ opoꝛtet q bulliat ſuper
ignẽ.qꝛ amitteret vᷣtutẽ.ſʒ det᷑ in pom de eiꝰ
ſucco ſine ebullitiõe.Et qᷓntitas q̃ dat᷑ de ea ẽ·
ab vnatertia libꝛa vſq; ad vuas pꝑtes libꝛe cũ
3.x. zuccari albi aut rubei foꝛt mubedinis qd
eſt. qꝛ rubeũ cũ lebleb.i.volubilis et cũ fumo
terre.⁊ cũ cachille foꝛtioꝛis virtutis eſt qᷓ; al⸗
bum. Et idem aucto. Iſaac benaram. Ca⸗
chille eſtherba ſimilis cicute in oꝑatiõeſua.
Z eſt calida ⁊ ſicca.cuiꝰ ppꝛietas eſt ꝙ aufert

eructuationes coꝛruptas.et aqua eiꝰ purgat

aquam citrinã. ⁊ ↄfert tumoꝛibo ventris ⁊ de⸗/

bilicati epatis ? eſt ↄueniens nutrimẽto.⁊ hʒ
operationẽ in ſtomacho /ꝓpterviſcoſitatẽ pau

. 2 . . .. .

Peopꝛietas eſt laxore quã citr inam ſubito.
doſis eius eſt aq̃ttuoꝛ partibo lb.vſq; ad par
tes duas abſq; ꝙ buliat.¶ Et idem auct. Ra
ſis. Soldanella purgat aquam citrinam ?. ꝓ½—

ſdðꝛ eo ꝙ folia ei ſcolopendro aiali ſli
milia ſunt.naſcit in petr? humidis. t

caulẽ nec ſemẽ nec floꝛẽ pʒ cliaci aſupſicie
viridia ſunt ſubter rufa? lanoa.

Dperationes

¶ Idẽ Iſi. Splen curat.vñ ⁊ ſplenos dðꝛ.
¶¶ Actoꝛ. Scolopẽdria ſᷣm phiſicos ipᷣaẽ q̃ᷓ
vulgo ligua ceruina ᷣr ¶ Raſi in Almãſoꝛe.
Sacuinſimdirion.i.ſcolopendria calida (.
ſpleni groſſo ⁊ ſtranguirie ac lapidi remedui
gaffert.¶ Aui. Scolopẽdria ca. eſt in pᷣmo. ſic
ca in.ij.ſubtilis reſolutiua.Cõfert ſpieni mag
gnikfice. Cõfert etiã ſingultui ⁊ xctericie.fran
git lapidẽ in renibo ⁊ veſica.Et ðꝛ ꝙ ipa ẽ her
ba Eeenenaarifurinlbei⸗ fontii.
¶ Quidã aut dixeruũt ꝙ'c ſpẽs ſquille. ytem
virtus ſcolopendrie habet eandẽ virtutẽ cũ
getarach⸗quare lege capitulũ.cx. de. c.

„.
*.

A
D

ceakxt lubue. bʒli

Capitulum. cccclixr.

Trophularia. Pandecta. Scrophu

ſ dlAaria. Kaſtrãgula. Strãgularia idẽ.

Paulus ca.de ſcrophularia berba ẽ

ne mundate albe mittentes lac:·

OPbperationegs
Adeʒ · oqulus. Radix illa dicitur ſcrophu

lis medico.

ſ ſiigia. Sera.li. ag. ca. melachac.auc.

Dvyaſ.Eiꝰ ſpẽs ſunt tres.ſ.liqͥda:ſic,

–R

ca ⁊ kearmitaꝝ.vñ arboꝛ ſtoꝛac magna qyo

.„

lia eiꝰ ſunt folijs ſilis ſeilẽ.i.lilij.hʒ fructũ al⸗

medit.⁊ eſt ĩ eo amaritudo.iteriꝰ eſt nucleus

Pinguis ſicut nux.⁊ expmit᷑ ab eo oleũ.ꝛ co2ꝛ
tex huiꝰ fruct⸗ eſt ſtoꝛax ſicca.⁊ gũmi buiꝰgar

boꝛis lubue eſt ſtoꝛax kearmitaʒ. ? latine vo

hñs folia tenuia ⁊ ſubtilia.que cũ flectuntvt
frrangant ſtridẽt.⁊ iõ multis ðᷣꝛ caulis ſtrido⸗
lus. et radices ſunt ei ſatis ſubtiles in quibꝰ
adherent radices rotunde. ſicut ſunt auella⸗

gnũ q aſſimilat ligno ſarco.fo

catur calamita.i.bona gutta.a calos qð ẽ bo
nũꝛ mita qð eſt gutta.inde ſtoꝛax calamita.i.
bona gutta. Et alio noĩe vocat᷑ ſigia.⁊ eſt gũ
mi albũ foꝛtis albedinis.⁊ vocat᷑ gũmi illud

lubue kearmitaꝝ.⁊ melioꝛſpẽs oĩm eſt illud

gũmi lubue.Et melioꝛ ex ſtoꝛace ſicca eſtru⸗
bea q̃ aſſilat᷑ maci.⁊ deterioꝛ ex eaeſt illa q̃ eſt

gridanigra. Suba vo ſtoꝛacꝭ ſicce q̃ non hʒ

oleũ admiſtrat᷑ in ſuffumigatiõibo.Et iſtã ro⸗
mani vocãt cõfict am vel coʒubꝛũ.⁊ eſt oleus·
dqd5ð ingredit᷑ in vngẽtis balneoꝝ.Et melioꝛil
lan ſpecieꝝ eſt lubue muſcatũ.et eſt gũmi al-⸗
P bi albedme mixta rubedie.2 poſtea eſtſicca
Ca I.. „ Aꝗ9aue clarificat nõ habens oleũ.et eſt ſpiſſa ru⸗
Capitulum.icccclx.

Laoꝛax latine. Ara. melachac Grece

bea.⁊ deterioꝛ ex ea ẽlenis nigra.⁊ lubue mu

ſcatũ eſt lubue kearmitaꝝ.Et eſt notuʒ apud
chꝛiſtianoſ.⁊? ẽ ſtoꝛax Rearmitaꝝ:id eſt ſtoꝛax
calamita:⁊ rubea gũmoſa.⁊ eſt gũmi. Sub⸗
ſtantia vero ſtoꝛacis ſicce que non hʒ oleum
vtunt᷑ chꝛiſtiani in eoꝝ eccleſijs ⁊ ſuffumiga

tionibo.⁊ vocant eã confictã vel coʒubꝛum.⁊

bu magnũ ma oꝛẽ qᷓ; auellanã ſimilẽ. punis vccerioꝛ ex aelſt nigraqaeoſoniat errarui

albis duos habentẽ coꝛtices.qͥꝝ exterioꝛ co re ligni.Et idem auctoꝛitate Dyaſ. Stoꝛax

liqda eſt pinguedo myrrhe recẽtis:vi appa⸗

ret in ca. Pyrrha.⁊ extrahit᷑ a myrrha.q; te

runt ea cũ aqua pauca:⁊ pemunt eum coꝛnu
12 eſt boni odoꝛis.⁊ ingreditur in cõfectioni⸗

bꝰ.⁊ ſola etiã ſine aliqua admixtiõe olei⁊ pa

de⸗
u

ſl
lis

ic

n

N

iui
nich
ſcd

vin
d
n

ios
mn

uH

8

N

O

2ujuenit coartationi matric,.? ꝓuocat mẽſtrua.
qñ deglutit᷑ cĩ pauco gũm albotin mollit ve
trẽ mollificatõe leui.⁊ miſcet᷑ cũ aliqbo vnguet⸗
reſoliniuis. ⁊ eti oleis q reſoluũt laiſſitudine;.
Et admiſtrat aſſata ⁊ toꝛrefacta ⁊ aduſta.⁊ ol

rũ er ea eſt multe vᷣtutis ⁊ calefacit.ꝛ calefactio

eideſt ſilis calefactioni mirre ⁊ oleoꝝ calidoꝝ ⁊
ſiccoꝝ. Et ſtoꝛax liqͥda vocat meth. ⁊ methexp

mit᷑ ex gũmi arboꝝ qᷓ aſſimilãt᷑ arboꝛibocitonio

rũ:qð gũmieſt mirrha.qð inuenies ſi legas ca
pitulũ mirrha. Sʒ ſtoꝛax kearmitan ẽ lachꝛy
mũ arboꝛis eiuſdẽ noĩs.cuiꝰ vᷣge intra cãnicu⸗
las oꝛtũ ex ſe emittũt ſcobẽ ſileʒ ſerre q̃ cauerna

te lachꝛymũ ꝓfluunt eiꝰ diſtillatũ in terrã 2ue⸗
niẽs eſt. illa ãtq̃ ꝓcedẽs vᷣgis inheſerit cũ ſicca

tur mũda eſt ⁊ ſatis alba.Dehinc flaua fit ſolis
cauſa ⁊ mucoſa.Et melioꝛ exea eſt pinguis ru⸗

bea ſilis reſine pini:⁊ ſũt in eafruſta alba.⁊ re

manet in eo odoꝛ bonꝰlongo tꝑe.⁊ qñ frangit᷑
emanat ab ea humiditas qᷓ eſt ſiẽ mel. Sʒ illa
qᷓ eſt nigra ⁊ ſicut furſur eſtmala.⁊ iam inuenit
in ea gũmi ara bico coloꝛis clari.cuiꝰ odoꝛ eſt
ſicut odoꝛ mirrhe.Et paꝝ qͥdem inuenit᷑ de h
gummi. Et adulterat᷑ ſtoꝛax cũ ſerrature ligni
putrefacti cõmixti cuʒ melle ⁊ reſiduo.et ſubᷣa

mirrhe vyreos pulueriſata ⁊ alijs reb ſcʒ cera et

adipe.ſʒ illa que nõ eſt adulterata habet odo⸗
rem aculuum.

Halienꝰ. viij.ſim. far. ca. Stoax. Virt? eſt

calida.⁊ que mollificat ⁊ maturat.
Dixit in qͥnto epidimiaꝝ.qꝙ eſt vna ex rebus

moꝛtiferis ſic iuſquiamus ⁊ mandragoꝛa.
I¶ Et idem eoð li.ca.ſtoꝛax. Ealefacit ⁊ mollifi⸗
cat ⁊ digerit᷑.vñ licʒ Aui.li.qj.c.de ſtoꝛace:dicat
alter modum factionis ſtoꝛacis: Serapioni
iñn magis credẽduʒ eſt. qꝛ magꝭ expertꝰ. Ande
dicit Auiceñ.ꝙ ſtoꝛax hu.alia eſt que excrabi
p ſeipſam gum.⁊ eſt ſtoꝛax calamita.et alia eſt
Qq extrahit̃ cũ decoctõe.ꝑ ſe ãt extracta ẽ citrina
6 q̃ ꝑ decoctõeʒ extrahi eſt nigra.⁊ eſt ſtoꝛax ii
quida.⁊ ſex huiꝰ eſt ſtoꝛax ſiccꝗ.⁊ eſt conficta
Yel coʒupbuum.
Auerrois.v. Colliget. ca. ð ſtoꝛace. Stoꝛax

calamita cali.in.ij.ſic.iniii.

*„

Item curat tuſſim coꝛizam et bꝛancos et
raucedinẽ.⁊ ꝓpuocatmẽſtrua qñ bibit᷑ ?⁊ qũ ſup
ponit᷑ matrici.⁊ fumꝰeiꝰeſt ſilis ſumo olibani.
Sera.auc. Dyaſ. Virtꝰ eius ẽ calida.molli
ficatiua. maturatiua. ⁊ ↄuenit tuſſi ⁊ catarro et
coꝛize ⁊ raucedini qñ bibit᷑et fit ex ea naſcale

ligit᷑ fumus eiꝰ ſicut ſumus olibain.

E idem auco. Albugerig. Conuenit doloꝛi

pectoꝛis ⁊ pulmonis.⁊ delet coꝛi am⁊ retinet Tardillimogerminegaminatſuber ae⸗ Loncl⸗

ponit᷑:⁊ diutiſſimeſernat᷑. Seruatur aũt diutiꝰ

ventrẽ. ꝛ aromatiſat ſtomachum. ⁊ ↄuenit ven
toſitatibo groſſis ⁊ nodationibo membꝛoꝝ.Et

qñ bibitur aut linitur exterius: ⁊ vlceribo con⸗

uenit ſcabioſis humidiis.

Et idemauct. Ata bari. Fumus ſtoꝛacis eſt
bonus catarro multum. ⁊ ſtoꝛax eſt calida ⁊ ſic
ca et ſtringit venren.
