eis.id eſt feminis. YM

Dperationes.

In eodem libꝛo vtõ.Circhos als Crichos:

habet cutem teſteam.lenem.nigrã.⁊ in aliqua
parte rubeam.fiſſuras duas in pede:que tres
digitos faciunt.pedeʒ dextrũ habetparuum:
ſinſtrum vero magnum. =
Et ideo cũ ambulattotũ coꝛpꝰfert ſuꝑ ſiniſtꝝ
gere claro abſolutꝰ incedit.Cõmotis aũt vẽtis
applicat᷑ lapidibo:⁊ immotus quieſcit.
¶Cuicũq; rei adheret:ſoꝛtiapplicatõe adheret.

¶ Et hoc mirũ eſtq; dlaro quidẽ tꝑe ſui poteſta

tem habet. tempeſtuoſo autẽ debiltat᷑ ⁊ infir⸗

mat᷑. Caput habethumanũ.reliquũ vero coꝛ
pus fere vt canis marinus.

R—

Capitulum.xxij.

OInche. Pliniꝰ li. ix. Concharũ gene⸗
Cc ra ſirmioꝛis ſunt teſte.in quiba magna

varietas a ꝓparet ludentis nat᷑e. ot
coloꝝ differentie.tot figure.inter quas pꝛinci
patũ tenent margarite.iſ vſið.Conche et co⸗
chlee inde vocate ſunt.qꝛ deficiẽte lunacauã⸗

tur.id eſteuacuant᷑.O mniũ em̃ clauſoꝝ marꝭ

animaliũ atq; conchaꝝ incremẽta lune mem⸗
bꝛatur geſcũt:deſectu euacuant᷑. Nam luna cũ
in augmẽto fuerit auget humoꝛẽ.⁊ cũ in deſe⸗
ctũ venerit humoꝛes minuunt᷑. Conche autez
pme poſitiõis nomen eſt. Cochlee vᷣo ꝑ dimis
nutionẽ q̃ſi conchule.Conchaꝝ multa gene⸗
ra ſunt.inter quas ⁊ margarite que celee eſſe di
cunt᷑. Fulgentiꝰ in libꝛo mitilogiaruʒ.Concha
marina toto coꝛꝑe ſimul aperto miſcet᷑ in coitũ
ſicut iuba refert in phiſiologis.Haly. Sade⸗
phum.id eſt concha marina meliꝰ eſt album.

Poperationes.

¶ Raſi in almanſoꝛe. Conche marine aduſte
ab radendo purgant dentes. V
¶ Ex non aduſtis aut attritis emplaſtrũ factũ
adu ſtionem ignis ſanat.

Capitulum. xxiij.

8

— OO

* U ‚ — — —— ——U

De Piltibus

—

c Ochlee. Pli. li. ix. Cochlee aq̃tiles ter⸗
reſtreſq; ſũt exerẽtes ſe domicilio. bina⸗
q; ceu coꝛnua ꝓtendẽtes pᷣhenteſq; oculis ca⸗
rent Kur ptentant iter.
Dperationes
¶ Idẽ inli.xxx.Cochleaꝝ cibo ſtomacho ẽ vti
lis:ſʒ in aqᷓ opoꝛtet eas in tactu eaꝝ coꝛꝑe ſub
ferue fieri.mox ĩ pꝛuna toꝛreri:⁊ evino garoq;
ſutmi.laudatiſſime ſunt affricane:⁊ ex inſulis
capꝛeaꝝ. Idẽ in li.xxxij. Ictibo ſcoꝛpionũcar
nes flnuialiũ cocleaꝝ reſiſtunt crude vel cocte.
¶Quidaʒ ob id ſalſas q́; obſeruãt ⁊ imponũt
ipſis plagis pᷣcipiũt ⁊ cochlee crude carnẽ tri⸗
tam bibere ex aquacalida in tuſſi cruenta.

Capitulum. xxiij.
Onger LCoꝛeʒ ⁊ Coꝛuus marinꝰ.Ex
c li.de na. re. Conger eit piſcis marinus
vt murena lõgꝰ:ſʒ coꝛꝑe multo maioꝛ.
Hic vento flante vehemẽti impingnat᷑⁊ eius
carnes dulciſſime ſunt ad edendũ.Cũ murena
ceteriſq; diſcibo inimicitias hʒ.⁊ intantũ robu
ſtns eſt:vt polippũ foꝛtitudine dentiũ laceret.
Pliniꝰli.ix.Conger eſt piſcis lõgꝰ vt anguilla
vel murena. flexuoſo in pulſu coꝛꝑis.ita mari
vtens natando.vt ſerpẽs terra rependo.Con
ger ⁊ murena mutuo odio flagrant.caudã in⸗
ter ſe pꝛerodentes.Congri menſibo hyemis ia⸗
cent in ſpelũcis conditi.nec capiunt᷑ niſi diebꝰ
eſtatis. Pinneq; vicepedũ date ſunt piſcib bi
ne ſunt om̃ino longis vt anguillis ⁊ congris.
Polippũ ſua rodere bꝛachia ſalſa opinio ẽ. Id
em̃ a congris euenit ei. Nam polippũ lacera nt
congri. Polippũ vᷣo locuſta pauet.locuſtã con
ger.in ſiccum repunt etiam congri.

Dperationes.
Eſculapiꝰ.Coꝛeʒz piſcis eſtqͥ tꝑe pluuie in ca
uernis occultat ſe. NHam dũ pluunacadit ſuper
eũ ⁊ haurit eam:excecat᷑ et poſtea moꝛiur.
¶ Iſið.Coꝛuus marinꝰ acoꝛdis voce dic eſt.
qꝛ pectoꝛe grunnit.ſuaq; voce pꝛodit capiur.
¶ Joꝛath:piſces ꝗ dicunt᷑ coꝛui qñ pullificant
voce ſua pꝛodũt᷑.quia ſemꝑ gemitus vel grun

nitus pꝛoſerunt:⁊ ſic capiuntin.

8

Tractatus

O codrilluos.y ſidoꝛus.Cocodrillus a ¶ Dyaſcoꝛides. Fimus cocodrilli terreni col

c coceocoloꝛe dictus eſt. Gignit᷑ in ni⸗
lo. Et eſt ani mal quadrupes in terra
⁊ in aquis valens longitudine plerũq; cubi⸗

toꝛum viginti. dentiũ ⁊ vnguiũ immanitate ar

matũ.tantaq; cutis duricia vt qᷓ;uis foꝛtiũ icti
bus lapidũ tergo repercuſſus ſit.non ſentiat.
nocte in aquis:die humiquieſcitO iia in terra
fouet. Maſculus ⁊ femina vices ſeru ant.hũc
quidam piſcis ſerratam habentes criſtam te⸗

nera ventrium denſecantes interimũt. Solus

ex animalibo ſuperioꝛẽ maxilã mouere dicitur
¶ Ex libꝛo de naturis rerũ.Cocodrillꝰlingua
caret.os patulum et apertum habet:et hiatum

vſq; ad aures.per diem interra quieſcit adeo

immobiliter:vt niſi ↄſuetudinem eius pꝛecog⸗
noſcas moꝛtuũ illum credas. Oculis clauſis
doꝛmire ſe ſimilat.⁊ aues hiatu ſuo pabuli gra

inuitat.quas ad eſcam deſcendentes perimit

⁊tranſglutit. Quidam hoc animal ſiẽ vꝛſam
ſemper creſcerecrediderunt.Circa nili ripas
habitat in inſula.gens hominũ parua quideʒ:

ſed animoſa.his beluis inimica. Soli enin

innatare flumen audent:inquo cocodꝛilli ha
bitant.ſaliuntq; ſupꝛa doꝛſa eoꝛum ⁊ illos in⸗

quietant. Areſtotiles. Cocodrillus in aqua cõ

uerſatur:non tamen recipit aquamintra ſe ſed
gerem ⁊ parit extra.habet ſanguinem duoſq;
pedes maioꝛes:⁊ caudam.omniaq; talia ſunt
fiſſi pedis multoꝛũq; digitoꝝ.⁊ participant in⸗
ſtrumentũ ſenſus in lingua pᷣter cocodrillum.
Hoc etiam animal nõ habet aures ſʒ ſoꝛami⸗

natm̃:que ſunt vie auditus.nec habet mãmil

las.nec teſticulos.nec virgam apparentemex⸗
traſed intra.nec habet pilos.ſed per totũ coꝛ⸗

pus eſt coꝛij ſquamoſi. Habetq; dentes mag/

nos et acutos ⁊ diſtinctos.habet etiaʒ oculos
ſimiles poꝛcoꝝ.et habʒ culmos. In aqua qui
dem debiliter videt.qꝛ ſpiſſioꝛ eſt aere.Maioꝛ
eſt eius manſio in die ſuper terram:⁊ nocte in

aqua.qm̃ aquacalidioꝛ eſt de nocte q; aer ex⸗
tra. Trochillos auis os eius apertum intrat:⁊

eius dentes mu ndificat:illoꝛũq; ſoꝛdibo ſe ci⸗
bat.Cocodrillus autẽ in h̊ ſentiens iuuamen

non nocet eis:ſed cũ vult eas extrahere mouet

n ec comedit:
perationes
Plinius libꝛo.xxviij. Cocodrilloꝛuʒ genus
cuius vita eſt in aqua ⁊ in terracõmunis:den⸗
tes e maxilla dextra:dexiro lacerto adalligati
coitus ſtimulare dicuntur.
Qapillos etiã in vẽtre illiꝰexemptos aduer⸗
ſus hoꝛroꝛes febꝛiũ veniẽtes pelleretradũt.
¶ Et ob h̊ egiptij ſuos egros ipᷣiꝰadipe ꝑungũt

lectus ⁊ ſuccus adhibitꝰ:gratũ vultũ ac niueũ
facit maxime ſi albus ac lenis fuerit.⁊ ĩ aqua
miſſus cito ſe ſoluerit
¶ Auicenna in ſecundo libꝛo. Stercus coco

Qrilli valet albugini oculi.

. .—
.

Capitulum.xxuſ.

Raco marinus. Ex libꝛo de naturis
d rerum. Draco marinus eſt monſtrũ
cCcCcrudelitate hoꝛridum.inſtar dꝛaconis
terreſtris in longitudine extenditur.alis caret:
caudam habet toꝛtuoſam.caputᷣm magnitu
dinem coꝛpoꝛis paruum.ſed hiatum oꝛis hoꝛri
dum:ſquamis et cutemduras pinnam autem
ha bet pꝛo alis.quibus vtiiur in natando vno
impetu magna maris ſpaciatranſcurrit.⁊ hoc
potius roboꝛe virium q; remigijs pinnarum.
Peſtifer eſt hominibo ⁊ etiaʒ piſcibus moꝛſus
eius. Moꝛtem eniminfert.iyſidoꝛus. Draco
marinꝰ eſt in bꝛanchijs aculeos habet ad cau⸗
dam ſpectantes. Qui dum percuſſerit quaq;
ferit.venenumfundit.vnde ⁊ vocatus eſt.

Hperationes.

4 Plinius libꝛo.ix.Draco marinus captus et

immiſſus in arenam:cauernam ſibi roſtromi
raceleritate excauaauat.
¶ Igdem libꝛo.xxvij. Abſinthium aduerſatur
dꝛaconi mariiuo.

Idẽ libꝛo triceſimo ſcdᷣo. Carnes etiã ſtelle

E

8

+

— , 8

U

g2 ◻ 8 d

ram eius confricata.

De Hilcibus

maxĩe valet ̊ marini dꝛaconis ictus impoſite
¶ Imponuntur q;ʒ ↄtra eũ ſalſamẽta exaceto.
Itez dꝛaco marinus ad ſpine ſue qua ferit ve
nenum:ipſe pꝛodeſt impoſuus.
Auiceñ.in.iiij.cañ. Hoꝛſus dꝛaconis mari
ni ſimiliumq; magni coꝛpis ſerpentiũ curatur
inquantũ eſt vlcus tantũ nõ inquantuʒ eſt ve⸗
nenũ de quo ſit curandum.
Draconis quidem marini moꝛſus(vt dixe⸗
runt)liniatur cum ſulphureet aceto.
onferunt ei adipes cocodrilli emplaſtrat⸗

⁊ plumbum fricatum ſuperipſum.,.
¶ Idem in ſcdᷣo.Dꝛaco marinꝰvt ait Babfin
dit᷑ ⁊ ponit᷑ ſuꝑ moꝛſum ſuũ ⁊ contert.
¶ Succusetia abſinthijpfert eius moꝛſui.
Stanni quoq; ceruſa:conſert ſuꝑpunctu⸗

.

Elphin. Actoꝛ.Delphinus frater hob

d minis ðꝛ. quia moꝛibohumanis q̃dã⸗
modo aſſimilat᷑.. Ex li.de na.rerum.

Delphinus ꝓ vocegemitus eſt ülis humano

ſimilis. Et h̊ qꝛ pulmonẽ habent ⁊ venã aſpe⸗

ram.⁊ eoꝝ lingua nõ eſt abſoluta.nec eoꝛũ la⸗

bia pueniũt vel pꝛominent ad diſtinguendam
vocem. Aures nõ habent:ſʒz aurium loco foꝛa
men. Hoꝝ aũt olofactus nec veſtigia quidem

babet:cũ tñ ſagaciſſime olofaciunt.doꝛmiunt

ſuper aquas vt poſſunt audiri ſtertere. iuũt
vſq; ad annos.cxl. Mulcentur muſica.vnde

grtionem cytariſtam in mari nautis interſice
re parantibo obtinuit abillis vt pꝛius cytha⸗
ra caneret.Ad cuius cantum delphinoꝛũ gre⸗
gibus cõgregatis cum in mari ſe pꝛoieciſſet ab
vno exceptus eſt ⁊ ad littus pꝛoiectus. Solus
delphinꝰ (vt dicit Areſtotiles)inter piſces fel⸗
lecaret. ¶ Areſtoties. Delphinꝰ valde diligit
filios ſuog.et ideo longo tempoꝛe paſcit eos.
Solus inter piſces animalcompietum gene
rat.⁊ habet mãmillas:lactatq; fetus. Idem.
Moꝛtuo deniq; delphino:ceteri delphini cõ⸗
currunt: ipſumq; circumdantes in pꝛofunda
dekerunt atq; ſepeliunt:nea piſcibus comeda⸗
tur.q¶ Item. Delphini parui ſemper ſimul ſunt
tanq; greges. Et habent duos magnos del⸗
phinos cuſtodes. ſi quis eoꝛum moꝛtuꝰ fne⸗
rit: alij ſuper ſcapulaseum efferunt: ipſumq;
cuſtodiunt:ne ab alijs piſcibus co medatur.do

nec tempeſtate maris ad littus eijcigtur. Inni

cem enim ſe miro modo diligunt. VUnde Pli⸗
nio teſtante narratur:q; Delphino capto a re⸗
ge carie.conuenit ingens multitudo reliquoꝛũ
ad poꝛtum vbi Delphinus ligatus tenebatur:
quibus plangentibus: ⁊ quaſi miſerationem
poſcentibus.rex eum dimitti pꝛecepit. ¶ Phi⸗

ſiologus. Delphini oculos habent in doꝛſo. et

oꝛa in parte oppoſita. vnde non bene pꝛedam
ſuam capiunt pꝛopter diſtoꝛtionem oꝛis a par⸗

teoculoꝛum. Hinc eſt ꝙ oꝛa ſua conuertũt ad

celum ⁊ doꝛſum.oculoſq; ad terram:vt pꝛedazʒ
ſuam conſequantur. JImminente tempeſtate

ludunt apparentes in vndarum ſuperficie.

Subſidium vero naufragantibus exhibuiſſe
dicuntur. Feruntur etiam ploꝛare quando ca⸗
piuntur.

Pbperationes.

¶ Plinius libꝛo. xxxij. Delphini cinis ex aqus

ullitus lichenas ⁊ lepꝛas ſanat. Poꝛro exulce/
rationem ſequidebet curatio:que perducit ad
cicatricem.
¶ Quidam vero Delphinum in fictili donec
pinguedo ſimilis oleo fluat ponũt.vel coquũt
ac perungunt. W
¶ Circumitus autem febꝛium tollit Delphini
iecur ante acceſſionem guſtatum.
¶ Adeps delphini liquatus ⁊ cum vino potus
vdropicis medetur.
¶ Bingiuis aũt atq; dentitionibo plurimũ cõ⸗
fert dentiũ.delphini cinis cum melle:⁊ ſi dente
ipſo tangantur gingiue.
¶ Idem. Adalligatus pauoꝛes tollit repenti⸗
nos. .

Dd8

Tractatus
4— (Capirulum. xxix.

„ .
. —

2 KRachoides. Exochinus. et Ericius.
RD eAllbertꝰ i li.de na.aĩaliũ. Erachoides
RN S 6 8ärt dicit Theofraſtꝰ:piſces ſunt ĩ pon⸗

–W = quit᷑ aquã dulcem.ita ꝙterrã incidẽs de aqua

— m—e rtranſit ad aquaʒ. Et aliqñ in cauernis latitat.
rmyvbvbiamnes ſub terra cõſiuere inuenerit. ¶ In
—, ⸗Y — –li. vts. Exochinus piſcis eſt archadie.vt dicit

—SPliniꝰ. vel potiꝰ aquaticũ.⁊ ꝙ ꝓpter ſomnũ de
— — acua exit ad ſiccũ nec viuere poteſt ſine ſom⸗
no.¶ In eodem li.vtõ.Ericius eſt piſcis marꝭ:
babens caput ⁊ os inſerius.et exitum ſuper⸗
fluitatũ ſuperius.cõtra alioꝝ diſpoſitionẽ ani
maliũ.ſuis ſpinis vtitur loco peduʒ. ⁊ ceteris
piſcibeſt hoꝛroꝛi.Et ſicut dicit Pliniꝰ:ha bet
carnes rubeas ſicut miniũ.

0—

Capitulum. xxuufſ. E=
EFEFEntrix.⁊ dies. Ex li. de na. re. Dẽtrix WW
d alsdentix vel pagrus a re nomẽ hʒ:qꝛ
Ddentes hʒ magnos multos ac duros
quibo graſſatur in oſtreas.⁊ piſces innocuos.
Actoꝛ. Nota ̊ dentrix idem eſt qð pagrus:
de q̊ etiã loco ſuo dicet᷑ inferius.¶ Exlibꝛo vtð.
Dies eſt piſcis marinus.vt dicit Areſto.ſicdi
ctus:qꝛ poſt ꝑfectionẽ ſuã non viuit niſiꝑ räw5ee
diem. Habet tamen alas duas ⁊ duos pedes. —
⁊ ſanguine caret.Hoc idem dicit albertus in O— eii,i/ſ 4 D 5

ibꝛo ſuo s qnimalium. RSRSiſſſ, Sicch, 1I1I n-
libꝛo ſuo de natuns animalium R ä d1
( -

7

WWCO

m Capitulum.xxr. —

S AZlcus ⁊ Expoſita. Elcus eſt vitulus
m u, , 11ä/ 7 e — Et, — vver& ee .
S= —Iiz,1 — e marin?. de in vehabiti liteis intii 1
Ga e 2 tg dirim. 2 abet aut pel ẽpiloſaʒ:a
— 5. bis nigriſq; maculis diſtinctã.Hoc aĩalparit MUD

in terra:⁊ laciando mãmis nutrit vitulos.nec 3
ante. xij. dies ducit eos ad mare.⁊ difficulter ĩ⸗ dd
terſicitur.niſi ictus in caput in locũ cerebꝛi et n
vibꝛet. In ſomno ita alte ſtertit ꝙ ſtertiomu⸗
gitꝰ eſſe videt᷑grauiſſimoem ſomno inter oia ð
— depmit᷑ animalia. vnde pinna eius dextraqui a
—brus ad natandũ vtitur dicunt᷑ eſſe ſomnifere.
timpan hom inis ſupꝛaponãt᷑. Oiiiꝰ animalis
— Ppuiliin coꝛio excoꝛiato vbicũq; fuerit cõpoſuiõe

W
W

Wme⸗

ni

ien
mnul
ii
nan
ſe
ds

De Piſcibus

⁊ erectione indicãt fluxũ ⁊ refluxnjʒ maris. Et

hoc faciunt coꝛia etiã alioꝝ marinoꝝ q̃ piloſa

ſunt.¶ In lib. veõ. Expoſita vt dicit Plinius

beſtia eſt in maris illãpartẽ q̃ in iudeã ⁊ oppen

attingit: aliq inuento.q̃ multos et latiſſimos
dentes ⁊ pinguedinem.⁊ eſt de genere cetoꝛꝝ.

——

S

—

ęU—

eola. yſi. Eceola vꝛ concha marga⸗
e ritifera.in cuiꝰcarne pᷣcioſus calculus
ſolidat᷑.De his em̃ tradũt hi qͥ de ani

mantiũ naturis ſcpſerũt ꝙ nocturno tpe litto⸗

ra appetũt.⁊ exceleſtiroꝛe margaritã ↄcipiunt
vnde ⁊ aceole nominant᷑.i Solinꝰ.Conche
certo temꝑe anni luxurianteconceptu ſaciunt
roꝛem velut maritum. Cuius deſiderio hiant:

et cũ maxime linquitimber lunaris:oſcitatio
ne quidã hauriũt humoꝛẽ cupitũ.

Poperationes
¶ Sicergo ↄcipiũ:grauideq; fiũt:⁊ de ſagine
q̃litate redit habitꝰvnionis.Nã ſi clarũ fuerit
quod acceperũt candicant oꝛbicuüii.
Si vero turbidum aut palloꝛe languẽt:aut
rufo innubilantur. Ita de celo magis q; de
mari parius habent. ”M
Item gregatim natant.⁊ que magis inter il
las experta eſt gregem ducit.que ſicapta fuerit
cetere diffugiunt.

Capitulum. xxxij.

OQunus marinus.Equonilus.⁊ Equꝰ⸗
e Aluminis.iyſi.Equi marini vocati

fſuunt eo q; pma parte equi ſunt.poſtre⸗

ma vero ſoluuntur inpiſcem.

HPHoperationes

¶Exli dena.re.Equus marinꝰ eſt mõſtrũ foꝛ
nſſimũ:nihil extra aquã poteſt:vtdiẽ̃ Ariſto.ſʒ

ſtatim vt aquaꝝ caruerit natura:carebit ⁊ vita.

¶ Alioꝝ piſcibo carniũ viuit. Inpugna crudele
eſt:qᷓ hoĩeʒ timet ⁊ eũpartiri bella foꝛmidat.
¶ Idem. Equonilus vt dicit Michel. mõſtꝝ
eſt ingens ac ſoꝛtiſſimũ in nilo habitxans.
¶ Crura pedes ⁊ vngues habet vt cocodrillus

ſz multo ma ioꝛa.Humanaꝝ moꝛtiũ cupidiſſi⸗
mũ eſt. Nãcũ ei nauis ĩ poꝛiuoccurrerit vnum
pedẽ in terra figẽs:altero nauẽ in anterioꝛi arri

piẽs facilime ſcindit:vl inclinatã aliqñ mergit

Unge in locis in quibus ha bitat immanis
multitudo hominum perditur per eum.ſed h̊
malum rariſſime inuenitur.
¶ Nullus capi poſſit inſtrumẽtis niſi rheti fer
reo ex cathenis apud Damaſcenos in hᷣopus

fabꝛicatis. Captum quoq; malleis tm̃ ferreis

occiditur. Pellis eius vmus cubiti ſpiſſitudis

nem habere dicit. tanteq; eſſe duriciei:vt nul⸗

lo iaculo ⁊ armatura penetrari poſſit.
¶ Idẽ.Equiꝰflinnalis vt dic Ariſto.eſt mõſtꝝ
in oꝛiente foꝛma mirabili ſublimis faciei.
¶ Crines habet vtequus.pedes fiſſos ⁊ ſotula
res vt vacca.caudam vt poꝛcus.
¶ Coꝛiũ eiꝰvalde groſſum eſt:interioꝛa eius vt
equi. Magnitudo ãt vt aſini.hinnit vt equꝰ.
in terra ⁊ in aqͥs equaliter manere den.

D U N d

8

Tratctatus

EPEAARE
Wd S

A.

Capitulum. xxxijj.

Ffimerion ⁊ Eſcarus. Joꝛatb. Effime⸗

e rieon piſcis eſt qͥ ſine coitu naſcit᷑.et cũ
P tres hoꝛas diei v xerit moꝛit᷑. yſið.
Eſcarius dictus eſt: eo ꝙ ſalſus eſcam rumi⸗
nare phibet᷑. Tradũt autem hũc ingenioſum
eſſe. incluſum quippe naſſis. nõ fronteerũpere
nec in feſtis viminibo caputinſerere. ſʒ auerſuʒ
caudeictibo crebꝛis laxare foꝛe.⁊ ita retroꝛſum
redire fertur.Quem luctarũ eius ſi ſoꝛte alius
eſcarus intrinſecus videat aꝓpꝛebenſa moꝛdi⸗
cus cauda.niſus erũpentis adiuuare ꝛ.

Pperationegs.
A Plinius lib.ix.Eſcaro vel ſcaro pncipatus
nunc datur. qui ſolus piſcium ruminare dicit᷑
Herbiſq; veſci:non alijs piſcibb.
arpathio mari maxiefrequẽs pmontoꝛiũ
troadis lectũ nũq; ſpoõtetrãſit. Inde ãt aduec⸗

tos a tiberio claudio pᷣncipe. Optatꝰ Elipertꝰ

piectclaſſis inter oſtiẽſem ⁊ cipamie oꝛã ſpar
ſos diſſeminauitqͥnquẽnio fere curaeſt adhibi
ta: vt capti redderent᷑ mari.poſtea frequentes
inuemunt in littoꝛibo ytalie nõ ante ibi capti.
Igem in li. xi. O m̃iby piſciboſunt dentes ſer
rati: pᷣter eſcaruz. cuiſcʒ vni aquatilium pleni
hic vtitur poꝛibo pedibus.vt manibacibus oꝛi

gdmouentibus.

Cap itulum. xxxiiij.

e Stinis. Alb. in li. de na. aia. Eſtinis eſt
de genere cãcroꝝ ſemipedaliũ.circa co⸗
ronã ſunt cãdidiaculeos q̊̃ſdã ꝓpedib hñtes
oꝛa in medio coꝛpe.⁊ ſunt coloꝛe qᷓ̃ſi vitrei.⁊
beanei ſcoꝛpiõis effigie.loco dentiũ gues ĩ oꝛe
ſites aculeos.oua faciũt qͥnq; numero.2 ſũt
ꝗqmariſſima. Eſt ãt venenoſus ne comedippᷣt.

HPHoperationes.

¶ Hicpiſcꝭ pᷣnũciat tẽpeſtates.ſẽtiẽs em̃ mate

riã vẽtoꝝ eleuari:de ſhndo rapit lapidẽ. ſtabi⸗
lies ſe ad ipᷣm ſiẽ anchoꝛã.iſ Et cũ hunc lapidẽ

eſcinũ trahere ludẽt naute:etiã ipᷣi ꝑ anchoꝛas
figunt naues.i¶ Hic piſcꝭ eſcynꝰ qnq; detinet
nauiũ.ſubtus em̃ adherens naui ducẽioꝝ vel
ampliꝰpedũ cũ om̃ibooꝛnamẽtis ſuis detinet
eſcynꝰ quẽlibet vẽtoꝝ impulſum.ita ꝙ moue
ri neqt aere aliquo vel violentia.

——— . . 3 . —

. 4 E . —

8

N .

B
.

Capitulum. xxxv.

Riox vel Erox.Albertus in libꝛo vtõ
e Erox piſcis eſt quẽ qͥdam lachſen vo⸗
CcCcoant.qͥdaʒ aũt magnũ piſcem danubij
⁊ quarundã aquaꝝ danubij influentiũ.quem
vngari ⁊ almãni huſonem vocant. Ille igitur
ꝗ lachſe vocatur:figurã ⁊ coloꝛẽ hʒ ſalmonis.
niſi ꝙ inferioꝛẽ mandibulã ad ſuperius habet
recurua m:ſicut roſtrũ aquile curuatũ ad inte⸗

rius.⁊ m nõeſt longioꝛ q; ſuperioꝛ.ſoꝛamĩe ad
boc parato in ſe recipit inferioꝛẽ.Carnẽ autem

habet nõ adeo rubeã neq; ita delectabilem ſiẽ
ſalmo. Huſo aũt eſt piſcis nõ ſquamoſus in fi⸗

gura ſturionis.ſed eſt pellis albe ⁊ lenis abſq;

om̃i ſquama⁊ ſpina.Et inuenit᷑ lõgitudine vi
gintiquatuoꝛ pedum qñ pfectꝰ eſt.⁊ minoꝛ in

nenitim ꝙ etate deficit. Nullũ os penitꝰ habʒ

In capite loco ſpine doꝛſi cartillago eſt.q̃ foꝛa⸗
men habet magnũ vacuũ ſicut terebello ſit ꝑ⸗
loꝛatũ a capite vſq; ad caudã.⁊ non ſunt ſpine
in coꝛꝑe eius alique.ſed ſpine eius ↄuungũtur
cartilagini. Caro eius eſt in ſapoꝛe carnis vi⸗
tuli in doꝛſo. In ventre eſt in ſapoꝛe carnis poꝛ

cine.⁊ ha bet adipem intermixtũ pinguedini ſi-
poꝛcus. Huncpiſcem ſturio ↄfricãdoſe ad eũ
agitat.ita ꝙ ſepe ſimulcapiunt᷑nec alijs aquis

inuenitur niſi in his que dicte ſun.

RR
Capitulum. xxxuj.
Thenay vel Echyni.yſið.Ethenays

paruus ⁊ ſemipedalis piſciculꝰ:nomẽ
ſumpſit ex eo ꝙ nauem adherendo re⸗

„

De Pilcibus

tineat. Ruant licet venti ſeuiant pꝛocelle.Ha⸗
uis tamẽ radicata in mari ſtare videt᷑ nec mo
ueri:non retinendo ſʒ tantũmodo adberendo.
Hũc latini moꝛam appellauerunt.eoq; cogat
ſtare nauigia ip̃a. Plinius li.xxxij Heu va⸗
nitas humana cum illaroſtra nauium ere fer⸗
roq; ad ictus armata:ſemipedalis piſciculus
inhibere poſſit ac tenere:deuincta ſert᷑ ten uiſ⸗
ſe.pꝛetoꝛiam nauem anthonij ꝓperantis circũ⸗
ire ſuos ⁊ exhoꝛtari donectranſiret in aliam.
Itaq; ceſariana claſſis impetu maioꝛe pꝛoti⸗
nus eum ꝑtranſijt.tenuitenam nauem Bav

pꝛincipis. Quidamq; exilientes de naui inue⸗

nerunt gubernaculo adherentem piſciculum:

oſtenderũt Gavo indignanti hoc fuiſſe quod

retineret ipſum cum quadringentoꝝ incede⸗
ret obſequio remigum. Qui cũ eum poſtea vi
derunt limaci magneſimilẽ dixer unt.¶ Idem
libꝛo.ix.Hunc arbitratur Ariſtoteles pedes
hꝛe ita poſitapinnaꝝ ſimiitudine.¶ Ariſtote
les.Piſcis paruus in mari pꝛohibet nauem re
cedere potẽtia nat̃ali.plureſq; hoĩes ipᷣo vtun⸗
tur in multos ad odiũ ⁊ amoꝛẽ. Ale illius aſ⸗
ſimilantur pedibus.nam reutia pedes nõ ha⸗
bet. ¶ Ambꝛoſius. Echinus eſt animal in ma⸗

ri exiguum vile ⁊ deſpica bile. Hic tamẽ cum

ventoꝝ pꝛocellam pᷣſenſerit:calculum validuʒ

arripi:eumq; velut ſuburram vehit.⁊ tanquã
anchoꝛam trahit.ne excutiatura fluctibo.ſicq;

q̃ non poteſt ſe ſuis viribus liberare alieno re⸗

gitur pondere. quo indicio etiam naute velut
ſignum future perturbationis capeſcũt:⁊ ſibi

ecauent ne hoc imperitos turbo inueniat.

Baximas quoq; naues plenis currentes ve

lis in medijs fluctibo quaſi radicatas ſiſtit:nec

ſine munere creatoꝛis tantum ei poteſt ſuppete
re virtutis.¶ Ex libꝛo de naturis rerũ. Echu
nus eſt piſciculus ſpinas habens pꝛo pedibo:
ſicut cancer.alas autem ſub ventre que pedib-
aſſimila ntur. In oꝛe vero dentium loco gra⸗
ues aculeos.Hoc a utem ſupꝛa modum mira
bile eſt ꝙ cum ſit ſemipedalis non vlla violen⸗
tia ſed adheſione tm̃ nauem ducentoꝝ pedum
cum ſuis intus ponderibo retinet:ita ꝙ nec ad

punctũ moueri valet. Nec eſt alia ratio in tam
ſtupendo pꝛodigio:niſi ꝙ deus in creaturis p

dicetur mirabilis. Piſcis iſte comedi nõ po⸗

teſt:quia ho minem a ſtatu diſpoſitiõs ſue dii

ſoluendo moꝛtem infert.

Dperationes

¶ Dyaſcoꝛides.Echini marini ſapoꝛ euſtoma
chus eſt. ventrẽ mollit.⁊ dyafoꝛeticus eſt.
Hmõi coꝛiũ crudũ miſcet᷑ vtiliter medicami
bus aut ſcabijs.¶ Combuſtũ vᷣo Grdga vul⸗

p

SüAN N OUO

7 ◻

.

ſequiturq; fugientẽ ? quia magni ſunt ambo

nera pm gat. creſcẽtia q̊ vulnera reſidere facit.
¶Pliniꝰli cxij. Ethenasvel lechinꝰgquidis ad
alligatus vſq; ad maturitatem continet lubꝛi
cos partus ideoq; aſſeruatur ſale.
¶ Idem quoq; piſcis ventrem in hibet ꝓpterea
conrra doꝛicinũ echini maxime pꝛoſunt. cib efer
¶ Et his qͥ carfati ſuccũ biberunt pᷣcipue eius quatuoꝛ a nteqᷓ; inebꝛiet᷑.
iure ſumpto. ¶ Idem etiã exaceto epinictidas
tollũt.¶ Echini cum ſpinis ſuisↄtuſi ⁊ e vino
poti calculos tollũt:⁊ als ĩ cibo ad h̊ ꝓficiunt.

nec etiam in validiſſimis aquis latere poſſunt
diſcurrendo ⁊ ante ſe aquas agitando. ſepe ſi⸗
mul a piſcantibocapiũt᷑.Piſcis iſte captꝰ vino
foꝛtiſſimo vel lacte potat᷑:qꝛ vino inebꝛiat vine
re poteſt pluriba diebo.⁊ hoc vt ad remotas ter

¶ Echinoꝛum teſte contuie ex aquaulite inei
pientibus pannis reſiſtunt. —MD,
Echini q; viuẽtes vſti ⁊ in vino dulci porati
pꝛofluuia ſiſtunt.¶ Echini cinis cũ carnibus
ſuis cremati cũ oleo:alopitias repteteet.
ILCapitulum. xxxviij.
r 7 . . .
ſ Elchus Foca ⁊ Galata.yſidoꝛꝰ
N,EWENILIW N II Feichaus vitulus marin? ap
NVih Alnb f pellatur. Cutem habet piloſam
WEN . albis nigriſq; maculis diſtinc⸗

AHII 53. In terra pecudũ moꝛe parit
2 nuqᷓ; geminis ilca educat.fetꝰ etiã ane
Pt . 1 mMãmis: nec ante duodecimũ diẽ in mare dedu
Cap itulum xxxvij. cCLt.his in ſono mugitus eſt. Nullum aĩal gra⸗
Zeor. Exli. de na. reꝝ. Eʒox eſt piſcis uioꝛi ſomno pꝛemitur. Vnde dextris pinnis
e danubij maximꝰ.ita vt vix in bigatra qu ibo vtunt᷑ in mari:vim ſommlerã ineſſe di⸗
bi poſſit abequis quatuoꝛ aut tribus cunt.ſi cuiuſq; capiti ſubdant᷑. Difficulter ãt
Vnũ habet inteſtinũ. oſſa pauca ⁊ parua ĩ coꝛ niſicapite eliſo interficiunt᷑. De hetiã animali
poꝛe cartillaginoſa potiꝰq; ſolida.ſed ĩ capite illud mirabile fertur:q; eo moꝛtuo⁊ excoꝛiato
multa fertur bꝛe oſſa. Carnes vo fertur habe/⸗ pilus in pelle vbicũq; fuerit naturali quodam
re dulciſſimas.guſtu vel ſpecie carnibo poꝛci ſi inſtinctu ꝓut mare ſe babet itaſe gerit. NHam
milimas. Per om̃e coꝛpꝰlenis eſt:nec aliquid ſi mare turbatũ in ſtuctus ſurrexerit:⁊ pilus ſi⸗
aſperitatis in coꝛꝑe vel in interioꝛibo hʒ:ſed eſt militer erectus exurgit. Si vᷣo mare pacificaaz
mitiſſimꝰac timoꝛoſi ns guupeneca minimo tũfuerit pilus in planũ ſternit᷑:ſicq; marꝭ ſtatꝰ
piſciculo ſe defendere poteſt: ſʒ ſtatim agitratur inre inſenſata ⁊ moꝛticina depᷣhendit᷑.¶ yſið.
ad fugã. Huic ſturio libentiſſime iocandi gfa Focas ſiue bocas dicunt eſſe boues marinos
ſe affricat.quẽ eʒox ſtatim vt ſentit ad latibuia quaſi boacas.ꝙ Ex libꝛo de naturis rerum.
fugit.q ſibi ſolet ad tutamẽ in littoꝛib effode⸗ Foca eſt bos marinus animal :ſcilicet in ſuo
re.Sed qnq; ſturio impoꝛtunꝰe ijcit latitante: genere foꝛtiſſimum.animoſum.iracindũ.non
tm ad alia animantia:ſed etiã ad ſua domeſti

ras cibi gra deferat᷑. Bibit autẽ viniſextaria

— „

☛ WLE=

= —,

ſn

Uti

B
,CK
O

De Pilcibus

ea. Semꝑem̃ cũ femina ſua pugnat donec eã
interſiciat. Interſectã ãt a loco eijcit.⁊ ſic aliã
ſuꝑducit.nec ſicceſſat eas ſfemnas ſupducere
donec eũ ↄtingatꝓpꝛia moꝛte defungi. vel a fe⸗
mina ſua ſuperatũ ĩterimi: nec mutat locũ ſuũ
de ſacili:ſʒ illic ſemꝑ manet vbi eũ nata condu
dit.huiꝰ ꝑnicie emuli filij rapina viuunt.

Dperationes

¶ Dyaſcoꝛides.Coagulus ſoce marine virtu
tem habet caſtoꝛeo ſimilem.
¶ Epilenticis ꝓdeſt. Oulierũ q; ſteric.id eſt.
pꝛefocationiba matricis bibitum valet.
¶ Pꝛo bat᷑ aũt an verũ de foca ſit coagulus:ſi
coagulus agni ſolutꝰ in aquã vna hoꝛa dimit⸗
tatur.necſe digerat:⁊ poſt hecaquaipᷣa coagu
lus foce pfundat᷑.nam ſi ea accepta ſoluat᷑ verꝰ
nõ eſt. Verꝰem̃ accepta aqua nõ ſe ſolutt.
¶ Exli.ð na.reꝝ. HGalata extra moꝛem omniũ
animalium cum ſetus in aluo ſuo viuere ſen⸗
ſerit illos extrabit. .B
¶ Et ſiqͥdẽ eos ad vitã maturos inuenerit:ſo⸗

ris relinquit. Sin autem:eos in macricem vt

foueantur reponit.

— Nar

—d
— &α2
,—

Capitulum. xxxix.
Aſtaleon Faſteʒ ⁊ Ficis. Areſtotiles
t Faſtaleon eſt genus piſcis qð ſolum
inter cetera geuera genꝰ ſuũ nõ come

dit. Ham om̃es piſces ſeſe comedũt pᷣter faſtꝗ

leon.¶ Joꝛath in li.de aĩalibo. Faſteʒ piſcis eſt

q̊ cum in oꝛe ſuo coartat aquã:fit ex eo dulcis.
vnde piſces minoꝛes ſequunt᷑illã in os ipſius
ille vero ſic eos capit atq; deglutit. Plinius

li x. Ficis eſtpiſcis qͥcoloꝛemſuũ mutat relid
tꝑe candida:vere autẽ varia.Eadẽ ſola piſcin

ex alga nidũ facit:atq; in ipᷣo nido parit.

ſin, iu
= OIARIRniit.

SS

* 8
☛

Capitulum. xl.
Ardus Gladius 2 Glaucꝰ. Actoꝛ.
6 Bardo piſcis eſt flunialis gratiſſi⸗
mi ſapoꝛis.vendeſie ſilis.ſj ꝑrubo

rẽ oculoꝝ ab ea diſcernit᷑.vterq; ůt

mediocris qᷓntitas eſt. yſi.Gladius dictus ẽ
eo ꝙ roſtro mucro natoſit.⁊ obh̊ nanes ꝑfoſ⸗
ſas mergit.¶ Areſto. Haſtarios als baſtaros

id eſt gladius marinus eſt ſimilis ſcoꝛpioni:et

equalis aranee.⁊ inducit magnũ doloꝛẽ piſci⸗
bus.ideoq; ſaliũt multotiẽs. Ham ⁊ delphinꝰ

pter doloꝛem ſalit: qꝛ ſubpinna pungit eius

aculeo q gladius vocatur.
Hyoperationes.
¶ Plinpꝰli.ix.Eſt paruũ aĩal ſcoꝛpionis effigie
aranee magnitudine. hec ſe ⁊ thinno ⁊ eiqͥ vo⸗
cat᷑ gladius cerebꝛo delphini magnitudinẽ ex⸗
cedẽs:ſub pinno aculeo affigit:tantoq; dolo⸗
re infeſtat vi naues ſepenumero exiliant.
yſi. Glaucus a coloꝛe dictꝰeſt:eo ꝙ ſit albus
reci em̃ albũ glaucon dicũt.h̊ eſtate raro ap
paret niſi in nubilo.i¶ Pli.vbi Sð.Quidam em̃
piſces eſtate imparientes ſexagenis diebo me⸗
dijs latent feruoꝛibs vt glaucus et aʒellus.
Areſto. Quidã etem̃ piſces in cauernis ma

nent in eſtate ſicut glauc' ꝑſexaginta dies:ac

rkhen Een aſcenſionẽ canis.

apitulum. xell.

Tractatus

— (Capitulum. xli
g g Amanez ? Honger. Alb. i li. ö na gial⸗
Wſſſ HBamanez aĩial dicũt fluuiale. cinꝰ feĩa
= W õõ vagabũde diſcurres.nõ ſolicitat᷑ ſʒ negligit par
. WR —ꝑò tü. Mas aſtt ſtat circa eos q̊s ſeia pꝛeneglexe
— — rrit. Et edificat etiã in yro circa eos lignis ne

„

pateat aditꝰinimic piſcibi.Et tũc aliqñ extra
aquã vociferat foꝛtiter:vt aduerſantia ſibi ter⸗
reant᷑ aia lia.⁊ ſi in tali ſolicitudine cadit ĩrhe⸗
tia ʒelo deſendẽde pꝛolis moꝛdens rhetia erũs
pit non tam foꝛtitudineqᷓ; animoſitate.i¶ In
eodẽ libꝛo.Gonger vt dicit Pli eſt piſcis mag⸗
nus atq; robuſtusqͥ inimicicias ⁊ bella habet
cũ murena ⁊ polippo ⁊ alijs piſcibo.⁊ intantuʒ
ſoꝛtiter:ꝙ polippũ laceret dentibo ſuis.

8 Obiꝰ2 Granꝰ. Actoꝛ. Gobio ẽ piſciculꝰ
fluuial albo:ſʒ nigris maculis reſperſus.
quẽ qdã dixer̃t veſci cadaueribo.ſʒ a piſcatoꝛibo
dephẽdit᷑ ̊ eẽ fa buloſũ.quã potiꝰdicũt᷑ in aq̃li
qdiſſima ↄuerſari⁊ pa bulo nutriri.ĩ cibo tñ vi
les ac ðᷣſpicabiles reputãt᷑qꝛ aq̃ſa mĩme ſolidi.

HPHobpbrrationes.

¶ Exli. ð na.re.Gobio piſciculꝰ eſt ſoꝛma rotũ

——
——

daſquamis ꝑuis argẽto ſilibo.̊ vbi aqs areno .
ſas lapillulis in nutrimẽtũ hʒ accomodatioꝛẽ
B vtiq; cibũ pᷣbet.¶ Idẽ.Granꝰeſt piſc marinꝰ
qͥ naturã omniũ aĩaliũ vnũ oculũ ĩ ſümo ca .
pitis bʒ:qͥ ſuꝑintẽdens ſemꝑ inſidias cauet. — — B
S Capitulum. xliij.
b· Amiꝰ? 1 Hyrũdo.yſi. Hamio piſc⸗
S eſt ſaxatilis dextra ſiniſtraq; lateri⸗ 8
SW brus v̈gis puniceis ppetuis: alijſq; .
diſcoloꝛib deſignat᷑. ⁊ dictꝰeſt hamio.qꝛ nõ ca
pit᷑ niſi bamo.ꝗ¶ Pli.vbi s.Amiã ſiue Hamiã
vocãt piſcẽ:cniꝰ ĩcremẽtũ dieboſinglis ĩtelligit
cũ thinnis:h̊ ⁊ palamides ĩ pontũ intrargrega ð”
tim ad dulcioꝛa pabula cũ ſuis queq; dulcibo.
Pperationes

Evli.ð na.re.Hamiꝰẽ piſ ſaxatilis.vt ait A
yſi.id eſt lapidẽ gerit interiꝰ.h admodũ ſpecio
ſusẽ:hñs ĩ vtroq; latere q̃i vᷣgulas ꝑpetuoco⸗/
loꝛe puniceas.reliq̊ͥ vo coꝛpe diuerſis q dem ⁊
gratis coloꝛibi.totꝰ ĩ modũ pãni ſerici variatꝰ.
¶ Hyrũdo maris ſilis eſt aui huiꝰnois bec aad B

*

S n = = =☛m ’ —

. i,r. , ODi

De Pilcibus

modũ loliginis in aqua manet vtpiſcis.⁊ alas
habẽs ad amena eleuatur etberis.

— S

=
.
= YY 1 S Si
AAe =

Capitulum. xliiij.

i Linus marinꝰ. yſi. Icinꝰ ab icino

terreſtri nomẽ traxit.quẽ vulgus eri
cium vocat. cuiꝰteſtula ðꝛ ſpims acu
leata in modũ caſta neaꝝ q adhuc operte de

arboꝛib cadũt. Caro eiꝰ mollis ⁊ minio ſilis.
Actoꝛ. Icinus ipᷣe eſt echinꝰ. de qᷓ dictũ eſt ſup

in tractatu de aĩalibo.ca. lxxvij. Idẽ etiã videt
eſſe ethenais. licet yſi.de his agat ſeꝑatim tãq;
de duob. Idẽ etiã ðᷣꝛ ericius vel irricius.

Hoperationes

¶ã Ex li. de na. re. Ericiꝰeſt piſc marinꝰ habẽs
caput ⁊ os inferiꝰ(vt ait Areſto.)⁊ exitũ ſuper⸗
AHltatũ ſuperiꝰ.qð eſt ↄ moꝛẽ aĩaliũ ceteroꝝ.

¶ Atitur autem ſpinis loco pedũ.Eius ante/
rioꝛa ſeparata ſunt.⁊ inferioꝛaↄtinua.hoꝛroꝛi
eſt ceteris piſcibo.qꝛ ſpinis hiſpidus.vnde nõ
de facili ſit vlli piſcium pꝛeda.

Karnes eius vehemẽeter rubee ſunt minio ſi
miles.vt dicit Plinius.

Capitulum. xlu.
8 Alaoʒ KRarkoꝛqa2 Kilok. y ſido.
&RRealaoz ẽ piſcis maris.ſpecie multi
foꝛmis.pluuiaq; ceteris piſcibꝛ ad

viteremediũ ⁊ impiguationis iuuamen eſſe ſo⸗
let. huic ꝓ exicitio dat᷑. Ham ſi multa pluuia
fuerit oculis cecatur:ac ꝑↄſequens cũ cibum

querere non poſſit:fame moꝛit᷑. Idẽ. Rarkoꝛa

—

vero eſt piſcis qͥpoſtq; depᷣhendit᷑:multo viuie

temꝑe:⁊ cibat ſeexſe.q; ſuꝑ eius inteſtina eſt

nidioꝛ aqua.
Dperationes
Idẽ. Rilock eſt piſcis marinꝰin teſta multũ
aſpera latẽs.cuiꝰ oꝛificiũ eſt in medio coꝛꝑis.
¶ Sentit ãt qᷣcqͥd ei appꝛopinquat.⁊ applicat

in lapidibo cũ ſuis pedibo poſterioꝛibo.

Anterioꝛibo aũt qͥb ꝓ manibo vtit quicq̃d ꝑ
eum trãſit.qð nequaq; vincere ſe poſie credit:
tumeſcit:ſeq; contrahit:⁊ adheret foꝛtius lapi

di cin applicatur.

——

—

N N
SS.
E

N

dN d

Tractatus

Capitulum. xlvj.

Arabo ⁊ Kylone.yvſidoꝛus. Rarabo
ſtercoꝛe viuit et luto. Yedaturq; ci⸗
bo. pꝛopter hoc animal ponderoſum
eſt. caudam habet latam. ecideo qñ pugnat le⸗
uiter ſe vertit. Hinus enim generis monſtra
foꝛtiſſime pugnãt inter ſe velut ariegs.muni⸗
untq; ſemultitudine ſocioꝛũ aduerie partes.
vnde frequenter viſi ſunt ambulare ſicut gre⸗

ges:adinuicemq; bella partiri.fiunt autem nm

aĩ alibo bella quatuoꝛ de ca uſis.ſcʒ ꝓpternatu⸗

ralem ſuꝑbiam ꝓptercibum.ꝓpter coitũ.ꝓpter
fetum.ſicut gallina ꝓpter fetũ cam coꝛuo pug⸗

nat.⁊? anſer cum coꝛnice.

PHperationes

¶ Areſto. KRarabo ſicut ⁊ cancer ſanguinẽ nö

habet. durum habetexira⁊ molle intra:nec eſt
nutribile illud durũ.immo recipit ignem.
¶ Accipit autem piſces ſicut cancer in ꝓfun⸗

do maris cum duobo labijs ſuis:eoſq; ĩ duas

Partes diidit:⁊ ad os ſuũ ducit.

KRarabo ex piſcibo dure carnis mouet᷑ cum

canda ſua motu veloci ſicut motu alarũ ſuarũ.
¶ Eſtaũt genꝰ quoddã exq̊ generat᷑ Karabo:
qð eſt bone carnis anteq; oua ponat:poſtea vᷣo

male.Hoc genus exuit ſpolium in vere ſiẽ ſer⸗

pens. Ita cancer? karabo ſenectutem exuunt

⁊ que mollis teſte ſunt.
¶ Warinum an mal mollis teſte Rarabo coit

⁊ impꝛegnat᷑ ⁊ malakye ſimiliter accidit. Rara

bo ⁊ ſibi ſimile in genere ſcʒ anĩal mollis teſte
ouant coitu. Similiter eſt generatio malakye
vxſepia:⁊ ſibi ſimile.
¶¶ Mareſq; karabo tm̃ cuſtodiunt oua.mala⸗
kye autẽ ouat extra.⁊ mas eijcit ſuꝑ feminas
ſperma.ſicut mares piſcium ſup ona.

¶ Ex libꝛo de naturis rerũ. Rarabo ſᷣm Are⸗

ſtotilem eſt piſcis qui quando timet retrocedit
naturaliter. M
In eodem libꝛo. Rylõ eſt animal marinum
quod contra nature communis oꝛdinem ha⸗
bet epar in ſiniſtro:ſplen in dextro. Nam ĩ om

nibus animalibus terre magnis ⁊ paruis eſt

econuerſo.
Capitulum. xlvij.
OP ky. Areſto. Kokyeſt marinum ani

B mal: ha bens dentes acutos.et etiam
poni vnum ſuper alium.ſic enim ge⸗

*

quando vero non timet ambulat ad interius

nus ſuũ diuerſatur ageneribus piſcium.quia

piſces habent quidem dentes acutos.⁊ nõ eſt

in eis animal duas habens acies dentium.

Actoꝛ. Roky ipſe eſt ſelchus. de quo dictũ eſt
paulo ſupꝛa.idemq; vitulus marinus.de quo

etiam dicetur infra.

Hyperationes

¶ Ex libꝛo de na.jerũ. Roky eſt anĩal in terra
ſicut in mari manens.cartilaginoſum habet

coꝛpꝰ vt ſepia.oſſaq; minus debito robuſta.p̃ᷣ
infirmitate aliqñ cruriũ vix ambularepoſſit:
ſeq; in pedibo ſuſtentare.

Ambulatio ergo ipſius eſt potius in vigoꝛe

ſpiritus ⁊ leuitate coꝛpoꝛis qᷓ; ex virtute. Den
tes habetacutos valde.caudam paruã vt cer⸗
uus.renes vt vacca.
¶ Uenter eius ſanguine caret.quia due vene
que ramificantur ſuꝑ renes vſq; ad ventrem
in eis non perueniũt.
¶ Eetera vᷣo coꝛꝑis mẽbꝛa ſanguinẽ habent.
Hoc animal habet quatuoꝛpedes.⁊ habent
in flexiones digitiqͥ
qʒ pedis eſt vt cauda piſcis.
¶ In aquis ſpirare uon valet. doꝛmit autem

ꝓpe mare ſuper terrã.ibiq; fetus ſuos parit du-

Oos aut tres. .
¶ Tranſacto vero die.xij.poſt partum:ſequit

feius matrem ſuã ad mare:⁊ H̊ multotiens in

die vtaquis marinis aſſueſcat. Hoc aĩal mã⸗
