cinente ⁊ alijs po ſtea ſimul reſpondentibi pi⸗
loſa autem ſũt hec animalia vt vulpes.Et vbi
vnum iſtius ſpeciei occiſum fuerit.cetera circa
ipſum vllulant ſicut plangunt moꝛtuum. Et
ſunt eoꝛum voces adeo ſonoꝛeq; cum eminus
ſunt tanq; de pꝛopinquo putantur audiri. hoc
animal dicitur ſepulchꝛa ho minũ in fame ali
quotiẽs intrare:⁊ cadaueribus hominũ veſci.
Et eſt quaſi ſit compoſitum ex lupo ⁊ vulpe

Capitulum. xf.

AAltl hyon. Albertus in libꝛo vt ſupꝛa.
p Pathyon animal eſt.quod nature de
coꝛem mirabilem habet. coloꝛe enim
purpureo pollens:adeo eſt radioſum:vt viſus
in ipſa quaſi ſintillare videatur. Doꝛtuũ au⸗
tem ruũboꝛem retinet pellem. ſed ſubducitur
radioſitas.et eſt ad modum canis in quanti⸗
tate.manſueſcibile valde ⁊ delectabile gaudet

in cibo.Quidam autẽ antiquoꝛuʒ putabant

hocanimal habere aliquid diuinitatis. Oſſa
huius animalis dimiſſima ſunt et foꝛtiſſima et
nerui adeo foꝛtesꝙ non niſi magna violẽtia
valeant dirumpi. .
E iiij

Tratctatus

Capitulum. (xif.

Arandrꝰz pardꝰ. Solinꝰ. Parãdrũ
p mnnutrit ethiopia:boum magnitudine:

vbico veſtigio.ramoſis coꝛnibo.capite

ceruino.vꝛſi coloꝛe.pariter villo ꝓfundo.Hũc

parãdrũ affirmãt habitũ metu vertere.⁊ cũ de

liteſcit aſſimilẽ fieri cuicũq; rei pximauerit.ſi⸗
ue ſaxa alba ſit. ſeu frutecio vitẽs. ſiue q;; aliũ
modũ pᷣierat. faciũt hͥ idẽ in mari polippi ĩ ter
ra cameleontes.ſʒ ⁊ polippus ⁊ cameleon gla⸗
bꝛa ſunt.vt ꝓniꝰ ſit cutis.lenitatẽ ꝓximantia
emulari. In h̊ aũt eſt nouũ ac ſingulare hirſu
tiã pili coloꝝ vices facere.hinc euenit vt diffi⸗
cultercapi poſſunt.i vſi.Pardꝰſecũdus poſt
pantherã eſt.genꝰvariũ ac velociſſimũ ⁊ pᷣceps
ad ſanguinẽ.ſaltu em̃ ad moꝛtẽ ruit.ex adulte
rio pardi ⁊ leeneleopardꝰ naſcit᷑⁊ tertiã oꝛigi⸗
nẽ efficit.¶ Exli.de na.re.vt dicit magnꝰ Ba⸗
ſiliꝰ. Pardus eſt beſtia toꝛna ⁊ acuta nimis in
impetu coꝛpuſq; motibo auiũ ↄueniẽs hʒ:⁊ va

rium in coloꝛe.ſaltu potiꝰqᷓ; curſũ pᷣdã inſeqͥt

In affrica ꝓpter inopiã aque ↄgreganĩ diuerſe
ere ad amnes ibiq; leene beſtijs varijs vel vi

lis voluntate miſcent᷑.Et inde pardi pꝛocrea⸗

ridicuntur.

Hoprrationes.

do venenum comedit ſtercus bominum que⸗
rit et comedit.

Capitulum. cxiii.

Areſtotiles. Pardus ſicutet pantheraquã⸗

Jloſus. Pirolus.et CPutoꝛius.Exli.
p de naturis rerum Piloſus eſt anmal
(Iſicut gloſa dicit ſuꝑ yſaiam) quod in
hominis figura ſuperius incipit.ſed inſerius
in pedes beſtie deſinit. qualem beatus Hiero
nimꝰ in vita pauli heremite pꝛimi deſcribit.ꝙ;
ſuperius ſit homo frontem aſperam habens
coꝛnibus ⁊ in capꝛarumpedes deſinens.Aſſe⸗
rit idem nulli eſſe dubium iſtud monſtrum in
oꝛiente eſſe captũ.⁊ in Alexandriã miſſum.et
inde moꝛtuũ.ſaleq; infuſum ne acaloꝛe diſſol
ueret᷑ depoꝛtatuʒ fuiſſe Conſtantinopolim.vt
ab imperatoꝛe iam Friderico videret᷑. Foſtra
etate delata fuit regi Francie beſtia ad magni
tudinez canis.Caput quidem nõ multũ diſta⸗
bat a capite canis. cetera coꝛpoꝛis menbꝛa vt
homo pꝛoꝛſus ha bebat.Crura quidem nuda
vt homo.manuſq; bꝛachia.collũ album ac nu⸗
dum habebat. Carnibus coctis veſcebat᷑. Ita
decenter ⁊ modeſte manibus capiebat cibum
etoꝛi ſuo inferebat:vt nullus dubitaret in hoc
quoniã humanũ modũ in talibo haberet. Ere⸗
ctum vt homo ſtabat. ſedebat vt homo. Puel
lis et feminis libentiſſime iungebatur. Et in
ſexu viri ⁊ femine diſcretionẽ habebat. Beni⸗
tale membꝛũ vltra q; coꝛpis qᷓntitas exigebat
habebat magnũ.furijs igi agitatũ hoc animal
crudeliſſime mouebat᷑.⁊ in hoĩes ſeuiebat.e⸗
terum cum placatum eſſet inſtar hominis mi⸗
tiſſime ⁊ decentiſſime ſe gerebat.et mulcebatur
alloquijs.et colludentibaꝓplaudebat.Exli

—

bꝛo de natu. rerum. Prrolus eſt beſtia parua
maioꝛ quidem ſed non longioꝛ qᷓ; mu ſtela.co⸗

loꝛe rubea ſʒ in vẽtre candida. Mira agilta/

—

*

te viget. In arboꝛib habitat. et fet; fouet. In
quiete ſe gerit.⁊ de arboꝛe in arboꝛẽ ſaltu poti
us q; volatu trãſit.q;uis aliqñ cauda /ꝓpẽnis
vtat᷑. Caudã em̃ viloſam ꝓpe ad ſui magnuudi
nẽ hʒ cuiꝰad viſum ſaltu mouet᷑.Et ſi qũgra
paſtus aquã tranſire cupit lignũ admodum
leue ſuꝑ aquã ↄgerit.cui ſuꝑſidens(q̃ſi velum
nauis)caudã ſuã erigit.ſicq; vento flante ve⸗
rificans ligno tranſuehit᷑. E ſtate cibũ cõgerit:

quo viuat in hieme. Viuit ãt nucibo et cibo q

dulcis eſt libentiꝰ veſcit.yſi. Putoꝛiꝰ a puloꝛe
dictus eſt.quia nimiũ fetet.⁊ hoc maxime cuʒ

iraſcit᷑.hic ſicut ⁊ daxus.Habetcrura inſini⸗
ſtro latere bꝛeuia:in dextro lõgioꝛa.ardua do/⸗

moꝝ inhabitat ⁊ penetralia.gallinaꝝ ac pullo
rum cupidiſſima eſt:talibo em viuit.ũq; gal
linaʒ capit aut pullum.caput in inicio petit vt

hoc deuicto in ceteris ei membꝛis laboꝛare dif

Capitulum. cxiiij.

Egaſus.Albertꝰ in li.de na.aĩalinm.

p Pega ſus aial magnũ eſt ⁊ hboꝛndum

in eihiopia. equi ſoꝛmã bʒ. alas vt aq⸗
la.ſʒ multo maioꝛes.caput armatũ coꝛnibobʒ.

adeo mõſtruoſum vt eo viſo cũcta fere animan

tiaterreat graui coꝛpoꝛe.fuga mirabili. Alaꝝ

remigio adiuti pegaſi potius currũt qᷓ; pꝛouo⸗/

lant. et colliſo aere virtute pennarũ ad inſtar
turbi nis impellunt vent os.multas eſcas de⸗
noꝛant. Inquiete mouent.inſeſti ſunt anima⸗
lib:⁊ hoc maxime homini.

De Fnimalibus

Capitulum. pxv.
p Igarg Bartho. i li. de ꝓpꝛie. ren. Pigar
gꝰẽ aial mũdũ qͥ ad eſũ.vtpatet Deutro.

xiiij.et ẽ aĩal coꝛnutũ ⁊ barbatũ ſic hircꝰ.minꝰ

ceruo.maiꝰhirco.vñ ſilis ẽ hircoceruo ſʒ lõge

minꝰ. q̃re in fra de tragelacho ruminat ſic hirc⸗
et findit vngulã ſiẽ ceruꝰ.⁊c aĩal agreſte mag⸗

ne velocitatꝭ:ne moꝛa inhabitat ⁊ deſerta.Hu
goãt diẽ ꝙpigarg eſt auis ꝑua ⁊ depᷣſſa.vñ ðd

apige qð eſt depᷣſſio. Sʒ Deutro. ſupponit pꝛo

alali qdrupede qð eſt ſile bircoceruo.vt ibiin⸗
nuir gloſa.nec aſpirat᷑ ibi pᷣma ſillaba.vñ cũ h
nõ debet ſcribi qͥdã ſcribũt philargũ:ſed male.
vt patet in libꝛis coꝛreciis. WMD

WR

R

,—

WA

Tractatus

Capitulum.xvf.

Igmei. Bartholomein li. vtõ. Pig⸗
p mei ſũt hoĩes ꝑui ſtatura cubitali.q̊s
grlrreci a cubitopigmeos vocãt. Hi mõ⸗
tana Indie tenẽt.qͥb vicinꝰeſt occeanꝰ.vt diẽ
Papias. Sʒ dic Auguſtinꝰ ſic. Pigmeitm̃
ſemi cubitales ſunt.qͥ tertio anno perfecte ſunt
etatis.ſeptimoſeneſcũt.Dicunt᷑ aũt pugnare
3 grues.a qͥb armati ferro aliqtiens deumcũt
De pigmeis ãt dicit Pli.li.vij.ca.iij. Pigmei
ceruos vr ſunt dodrãtes nõ excedentes ſalubꝛi

celo ſemꝑ vernãte ha bitant in terra temꝑata

mõtibo cõpoſitis exꝑtibo aqͥlonis q̊s grues in
feſtare fama eſt.Qui incidentes arietũ capꝛa⸗

rũ doꝛſis armati ſagittis vᷣo tꝑeↄgregato ag⸗

mine ad mare deſcendũt ⁊ oua ⁊ pullos gruũ
ꝓ viribo deſtruũt ⁊ ↄſumũt.Et hãc impeditio
nẽ facũt tribo mẽſibo:qð ſi nõ facerẽt futuris
auiũ gregiboreſiſtere nõ valerent. De pennis
aũt eaꝝ ⁊ ouoꝝ putaminib ſibi caſas faciunt
vt dicit idem. Et ſubdit Areſtotiles. Inquit

in cauernis viuere pigmeos tradit.

Capitulum. cxvij.
Oledrus. Albertꝰ inli de ꝓpꝛietatibꝰ
ecrua lberr mli dezhꝛte eſt omi veſꝑe coꝛpꝰabſinthio fricare.vel herba

pPp reyx. Poledrꝰ ðꝛ eque filius ſiue pullꝰ
equinꝰ.qm̃ diu matris vberib eſt ſub
iectus. In cuiꝰfronte vt dicit Areſtotiles lib.
vij.inuenit᷑ yconamoꝛ.id eſt amoꝛis venefici⸗
um.qñ naſcit᷑ ⁊ limbunt matres equoꝝ lingua
7 tondũtillud.⁊ mulieres incantatrices puer⸗

nec inueniri queunt.

biãt erh. Poſterioꝛpars pulli eſt maioꝛ par⸗
te anterioꝛi: ⁊ cũ iuueneſcit creſcitpars ſupioꝛ
⁊ ꝓpter h erit eleuatio anterioꝛis ꝑtis coꝛpoꝛis

multoꝝ equoꝝ mag q; poſterioꝛis.Et ido qñ

eſt pullus poteſt pede poſterioꝛi tãgere caput
ſuũ.qð facere nõ poteſt q ꝑ uenit ad etatem.
yſið.li.vlij. Circaaũt pullũ equinũ hoc vltimo

animaduertas quiapaſſum ſuauem vel durũ

quem aſſueſcit in iuuentute vix poteſt dimit⸗

tere etiã in ſenectute ⁊c. Superiꝰin ca. liiij.di

clũ eſt. quare ibidẽ. vide de equo.

—

———

8 —
4—
NE
—
—
menne

Capitulum. cxviif.
AUlex. Exlib.de na. re. Pulices vocati
p ſunt eo ꝙ inpuluere magis nutriunt᷑.
Patet pulicẽ eſſe vermiculũ nigrum⁊
minutũ quidem.ſed valde pungitiuũ.maxime
aũt temꝑe eſtiuo ⁊ pluuiali. Saliunt auteʒ po
tius q; volant.nocte q;die magis hominẽ in⸗
feſtant.Et niſi vehemens toꝛpoꝛ aut ſomnus
grauis in membꝛis ſitſe tueri nõ poteſt. Cum
quis manũ adhibet celerius fuga dilabuntur:

Pbperationes.
¶ Ex li.vtõ. Contra pulices optimũ remediũ

eadẽ cũ oleo cocta coꝛpus ꝑungere
¶ Pulex in duas partes diuiſa reuiuiſcit.
¶ Raſi. Si aqua in q̃ tribuli cocti fuerĩt do⸗
mus roꝛet᷑ pulices om̃ino deſtruent᷑. ¶ Aqua
ſiliter in q̃ ruta coquit᷑ aut oleãder eos interſi

dpN

—— . —

— —

E
B
D
3

De nimalibus

cit.¶ Ani. Ad effugandũ pulices aſpergit᷑ do⸗
mus cũ infuſiõe coloòqntide.tũc em̃ ſaliũt ⁊ fu⸗
giũt. ⁊ ſiliter ex decoctõe rubꝛi.¶ Dixerunt aũt
qdã ꝙ qñ ſangnis birci ponit᷑ in fouea ĩ domo
apð eũ ↄgregãt᷑.deinde moꝛiũt᷑.¶¶ Similiter
aggregantur ſuꝑ lignũ linitũ ex adipe hericij.
Item fugiunt ex odoꝛe caulis.⁊folioꝛũ oli⸗
andri.¶ Palladiꝰ.Pulices fugant᷑ a murca
ꝑpauimentum frequenter aſperſa.vel cimino

agsreſti cũ aqua trito vel cucumeris agreſtis
ſemine aqua reſoluto ſepe inſuſo.

.

Capitnlum. xix.

Ediculꝰ.vſi.Pediculiſũt vermes cu⸗
p tis:a pedibo dicti.vñ pediculoſi dicti
ſunt qᷣbopediculi in coꝛꝑe efferueſcũt
Ex li.de na.reꝝ. Pediculi dicunt᷑ a numeroſi
tate pedũ.hocmalũ ex.ipſa hoĩs carne creatur

indu bitanter.⁊ tñ inunſibiliter.hos nõnulli de

ſudoꝛe hoĩs.alij ð poꝛis ⁊ euapoꝛatõibo gigni
dicunt. Haly.Accidit autẽ pegrinanti copia

pediculoꝝ in coꝛꝑe ꝓpter ſudoꝛem ⁊ puluerem

ac balneipaucitatem.

Bperationes.

Haly. Quod cũ euenerit coꝛpꝰ ꝑegrinoꝝ vl
alioꝝ cathaplaſmet᷑ cũ argẽto viuo.occiſo cũ
oleo.adiũcta ariſtologia lõga mane qͥ; balneũ
ingrediat᷑. ⁊ coꝛpus eiꝰ fricatione valida mũdet
¶ Raſi. Pediculoꝝ generatiõeʒ ꝓhibẽt vſus
balnei ⁊ lanacri.paãnoꝝ frequẽs mutatio ꝓpꝛie
q́; vtpannus qͥ carnigdheret lineus ſit huiuſ⸗

modi.pediclos inter ficit argẽtũ viuũ extinctuʒ

ſi oleo inficiat᷑ ex oleoq; filalanea inungant᷑
q̃ ſuꝑ ſe aliqͥs appendat.a ut ex eis ſe cingat.
¶ Aui. Stafiſa griacũ arſenico pediculos in⸗
terficit.⁊ ſimiliter argentũ viuũ extinctũ.
¶ Pꝛecipuum remedium eſſe dicitur frequens
ablutio coꝛpoꝛis ⁊c.

Em

Oꝛcus.Exli.de na.re. Poꝛcꝰ ẽ beſtig

p ſeua ⁊ immũda ⁊ obſcenis loch gratiſ⸗
ſime cõmoꝛat᷑.Actoꝛ.Poꝛcꝰnõ rumi⸗

nat. ⁊ ideo interimmũda ſᷣ̃m legem reputatur.

Hiüdis⁊ immũdis indifferẽter veſcit᷑.in luto

delectat᷑ roſtro lutũ ſuffodit.hoꝛrende grinnit.

pᷣcipue aũt vno ꝑcuſſo ceteri grinniũt⁊ q̃ſi cõ⸗
patientes illuc ↄueniunt.ſed ſtatim obliti ſui
planctus ad lutũ vel ad cibũ redeũt. Fertur ãt
nullũ coꝛpus aĩalis interius ⁊ diſpoſitõe⁊ nu⸗

mero partiũ ſic aſſimilari humano coꝛpoꝛi ſicẽ

coꝛpus poꝛci. VUnde pbiſici ⁊ alij interioꝛa hu⸗
mani coꝛpoꝛis inueſtigantes.poꝛcoꝛum in⸗
terioꝛa q̃ſi quoddã exemplarinſpiciũt.Ariito
teles. Poꝛcꝰ. viij. menſium coit.ſed nũc debile
quid generat. Multos filios facit ꝓpter mul⸗
titudinẽ ſpermatis.cetera biſulca paucos fa/
ciunt.viuit aũt vſq; ad annos.xv.Cũ impin⸗
uat᷑ coire põt omni tꝑe. Poꝛca pꝛegnans eſt
qttuoꝛ mẽſibo.’fertilis eſt in fetu.parit em̃.xx.fi
lios.⁊ lactare nõſufficit.ꝑ totũ ventrẽ hʒ mam
millas. Ex li. de na. reꝝ. Poꝛcus habet ptãtem
coeundi multũ pᷣ alijs alalibo.poꝛce autem in⸗
tantũ efferari dicunt᷑ in coitu.vt hominem la
nient.maxime cãdida veſte ndutum. Phiſio.
Agreſtes poꝛci tẽꝑe coitus bellicoſi ſunt. Et

d d e

Tractatus

vt habeãt durũ coꝛiũ ↄfricãt ſe arboꝛib.⁊ poſt

modũ intrãt lutũ:deinde lutũ illũ deſiccãt.po⸗

ſtea pᷣlia nt intãtũ vt ambo vł vnꝰ eoꝝ moꝛiat᷑.

Operationes

¶ Aui.Poꝛci ſanguis ⁊ hoĩs ſiles ſũt in om̃i re
ſiliter ⁊ carnes amboꝝ.ita vt qͥdã xẽdidert car
nẽ hoĩs ꝓ carne poꝛci.⁊ latuit donec ĩ ea inuẽ⸗
ti ſunt digiti hoĩs:¶ Sanguis tñ poꝛci debi⸗
lioꝛis eſt virtut ſanguine hoĩs.¶ Yel poꝛcimnũ
ceterꝭ fellibo debiliꝰ eſt:ſolutiuũ tñ mali chimi
¶ Adeps poꝛcinꝰvalerad apoſtemata ⁊ ad ig⸗
nis aduſtionẽ. ¶ Stercus poꝛcinũ cũ aqua ⁊
vino confert ſputo ſanguinis ⁊ doloꝛi lateris.
¶ Item ſtercꝰ ſiccũ cũ ateto bibit᷑ad infirmi⸗
tatem lacertoꝝ.¶ Os cauille poꝛci ſi cõburat᷑

fricent eo dentes ſolidant᷑. Lotium poꝛco⁰

ꝓdeſt albedini oculoꝝ.ſed eius ꝓpꝛietas eſt vt
lapides frangat 72c6.

n

Capitulum. cxxj.

Ager.parias.pꝛeſter.Ex li.de na.reꝝ.

p Paderaẽ ſerpẽs ĩ germania ad groſ

ſitudinẽ hũani bꝛachij. coloꝛẽ im ven⸗
tre aureo ⁊ doꝛſo virenti.Huiꝰflatus adeo no/

xius eſſe ðꝛ:vt ſi virgã recenter ceſam oꝛi etꝰ ad
hibeas.coꝛticẽ eius flatu ſuo faciat in veſicas
felleas ebullire:ſed ⁊ fulgentẽ gladiũ ſi oꝛi eiꝰ
adhibeas veneno eũ inficit.⁊ vſq; ad ſummũ
glad ij ꝑcurrens. Hic cũ hominẽ in pede ꝑcuſ

ſerit: venenũ ad cetera mebꝛa ꝑ momentũ de/
currit.⁊ q̊ p nimio exceſſu caloꝛis eiuſldem na/

turecuius ignis.qͥ ſemꝑaſcendit.Cum auteʒ
aſcendẽs coꝛ tetigerit.tunc hõ cadit ⁊ moꝛitur.

Cõtraq; remedium eſt. vt homo peuſſus in pe
de.ſuſpendat᷑ in altum ꝑ pedes demiſſo capite
ſicq; venenum nequit aſcendere.ſed inferius

locus exciditur et per medicamenta ſanatur.

¶ yſi. Parias eſt ſerpens q̃ ſemꝑpin cauda am
bulat.⁊ ſulcũ facere videtur. De qua Lucanꝰ.
Quo contentus iter cauda ſulcare parias.
¶ Item pꝛeſter eſt aſpis qui ſemper oꝛi paten

ti ⁊ vapoꝛanti currit. VUnde poeta.O ꝛaq; di⸗
ſtendens auidus ſumantia pꝛeſter. Hic quem
pcuſſerit diſtendit᷑enoꝛmiq; coꝛpulentia neca
tur.exuberatũ em̃ putredo ſequit᷑. Alexander
Pꝛeſter eſt ſerpens fumũ exalans.et in moꝛſu
ſuo tumoꝛeʒ tm̃ hominileſo adducens vt bu⸗

ma na pꝛoꝛſus foꝛma ꝑeat.

Capitulum. xxifſ.

Ana. yſidoꝛus. Rana a garrulitate
r vocata ẽ.eo circagenitales paludes

ſtrepit:⁊ ſonos vocis impoꝛtunis cla⸗
moꝛibus reddit.i¶ Ex libꝛo de naturis rerum.
Ranarum coitus magis eſt de nocteqᷓ; de die

et in eoꝛum coitu magna eſt moꝛa multumq;

ſeminis effundunt. Ranas habet mare que
alas habent.Et omnis piſes fetus nutrit pꝛe

ter ranam.yſidoꝛus. Ranarum quedã aqua
tice dicuntur.quedam paluſtres.quedam ru⸗
bere ob id qnia in vepꝛibus ſunt grandioꝛes
cunctarum.Alie calamite vocãtur eo ꝙ inter

grũdines et frutices viuunt.minime omnium
et viridiſſime.muteq; ⁊ ſine voce ſunt.i Exli.
de na.re.Rana vermis eſt quandoq; coloꝛe vi

ridis.ſed illa q̃ rubet deterioꝛ eſt loquaxeſt:et

BEbsrsaeaemin.

—

— — — r k fhfh hS,

—⸗

— — ——

nmmmnnn mun mnmmmm

& d

De Animalibus

aut leditur. In auguſto mẽſe nũqᷓ; poteſtos

ſuũpꝛo quolibet miniſterio cibi vel potus vel
vocis aperire.Quod ſi manu vel baculotem⸗
pcaueris difficulter aperire poteris.

*
„

quida.¶ Jus rane in patinis decocte tuſſim
fentur ſanare.i¶ Uermes natiin hoĩe ranarũ
tollunt felle. pꝛodeſt ⁊ febꝛi ranaꝝ felliũ cinis.
¶ Ranis exoleo ⁊ ſale decoctis vt ſuccus ſoꝛ⸗
beaturthetano medet᷑.¶ Auicenna in ſecũdo
canone. Cinis rane poſitus ſupꝑ ſanguinis lo
cum retinet eum. ¶ Idem conſert apoſtema⸗

tibus coꝛdarum iuncturarum ſuper effuſus.

¶ Rana cũ ſale ⁊ oleo decocta dicitur eſſe beʒa
bar lepꝛe ac vermium venenoſoꝛum comeſta
¶ Ex decoctione rane fluuialis os ad doloꝛezʒ
dentium colluitur et ſedatur.iſ Coꝛpus rane
petroſe et pꝛopꝛie pinguedo eius facilem facit

dentium eradicationem. ipſa quoq; dentes
enjeit animalium quando ſumunteam.

—=

R

Angifer ⁊ roſurella. Albert in libꝛo
r de natur aĩaliũ. Rangifer aĩal eſt in
Adllonis partibo verſus polũ articum
generatũ.et in partibus noꝛuegieet ſuetie.et
in his que ſunt minoꝛis latitudinis regiombꝰ
generatũ.Etdicit᷑ rangifer quaſi rãmiſer.Eſt

em̃ quaſi de figura cerui.ſed maius coꝛpoꝛe⁊
roboꝛe ſoꝛtiſſimum ⁊ fuga celerrimum.tres oꝛ

Dperationes.

¶ linius lixxxij. Rane iecur geminũ eſſe di⸗
cũt. Itẽ rane ſi viui ↄcrement᷑ in olla:cinisea
rũ cu melle alopitias replet.ac meliꝰcũ pice li⸗

TCapitulum. xxii/ſ.

dines coꝛnuum gerens in capite ⁊ in quolibet
habens duo coꝛnua.ita ꝙcaput eius videt᷑ vir
gulis circũpoſitum.duo ex his ceteris maio⸗
ra.ba bet in loco coꝛnuũ cerui.ei heceff ciunt᷑
in beſtia perſecte quantitatis.aliquãdo quin
q;ʒ cubitoꝛum etramoꝛuʒ vigintiquinqʒ.duo
aut quaqʒ in medio capitis que ſunt lata in
modũ coꝛntũ dame.⁊ ſunt circũpoſita ramis
multis et bꝛeuibus.duo aũt alia hʒ in fronte.
Et cumhis omnibamagis pugnatcõtra be⸗
ſtias aduerſantes.i yſid.Roſurella eſt anial
circa aquas habitans.vt frequenter muſtela
maius ⁊ pirolo minus. In doꝛio ſubꝛufum.in
ventre candidũ. In terra facit habitacula.di⸗
gerit ſtercus odoꝛiferuʒ valde.et muſco ſimile
in odoꝛe.ſed impar virtute.⁊ odoꝛis violentia
Aiſus hominũ fugitvno tamen in loco ſter⸗
cus illud cõgerit ⁊ boc mirum in beſtia.quia
bonum ſuum pꝛeſto omnibus accipiendũ po
nit.quo videatur bonum non inuidere.

Alttua et Soꝛex. Actoꝛ. Rattus ſiue
rglis ⁊ ſoꝛexſpecies ſunt.Et cum ſoꝛi⸗
Q nomen muris cõmu nis vulgariter
appꝛo pꝛiatur.econtrario rattus in medicoꝛuzʒ
libꝛis quaſiꝓpꝛio nomine mus vocatur.vnde
⁊ medici fimo ratti ad alopitias viuntur.qui
tamen videlicet rattus venenũ in cauda geſta

re dicitur. Eſt autem rattus duplicis generis

ſcʒ terreſtris et fuuialis.Exlibꝛo de naturis⸗
rerũ.Rattus eſt munũ genus mito ceterj ma⸗
ius.hi adeo pernicioſi ſunt.cũ libidine accen
dunt᷑.vt ſi eoꝝ vꝛina ꝑartẽ aliquam borninis

d d

Tractatus

nudã attigerit.carnes eiꝰvſqʒ; adoſſaputreſce
re faciat. nec vulnꝰ in cicatricẽ vlteriꝰ inducit᷑.
yſiðᷣ. Soꝛex latinũ eſt vocabulũ.eo ꝙ anĩal
buiuſcemodirodat ⁊ in modũ ſerre pᷣcidat.

DOperationes.

¶ Belberꝰ. Si domũ ſu ſumianet cũvngu
la muli ſiniſtra nõ remanebit in ea ſoꝛer.
¶ Plinius libꝛo.xi.Aures ſoꝛicis ſunt piloſe.
¶ Dyaſcoꝛides. Fimus aũt ſoꝛicis cum aceto
tritus alopicias emendat cum roꝛe marino.
¶ Tuſus ac bibitus calculos excludit.

Evgulꝰ. yſiðᷣ. Regulꝰ ipᷣe eſt baſiliſcus

r ſcz ſerpẽs lõgitudine ſemipedalis al⸗
bies maculis lineatꝰ. Idẽ ⁊ ſibilus ðꝛ.

qꝛ ſibilo occidit anteq; moꝛdeat vł exurat. Re
guli ſiẽ ⁊ ſcoꝛpiones arentia queq; ſectant᷑.et
poſtq; ad aquas venerint: ydrofobas et lim⸗

haticos faciũt.Gloſa ſuꝑ Eſaiã.xiiij. Regu
us ipᷣe rex ſerpentũ qͥ ſolo viſu ⁊ flatu abſoꝛbet

volucres:occiditq; hoĩes. Vnde ⁊ de achab⁊
filio eiꝰ Eʒechia ſic loquit᷑ ꝓpha.De radice co⸗
lubꝛi egrediet᷑ regulus ⁊ ſemẽ er abſoꝛbẽs vo⸗
lucrem. Eſt aũt regulus ſerpẽs pennatꝰ.vnde
vbimxta trãſlationẽ noſtrã legit᷑ volucrẽ ab⸗
ſoꝛbens:in hebꝛeo iuxta Hieronimũ legit᷑ ſer⸗

pens volans.Actoꝛ. Hinc etiã alibi ꝑ eundeʒ

ꝓphetam ðꝛ. In terra tribulatiõis ⁊ anguſtie
leena ⁊ leo. ex eis vipera ⁊ regulus volãs.An⸗
dromachus in libꝛo de ↄfectõe tyriace. Regu
lus qͥ ⁊ baſiliſcus ſerpens eſt ſubalbidus.ſuper
cuius caput ſunt tres pilei.Quẽ cũ videt ali⸗
qs paulo poſt moꝛit᷑. ei q ſibilat moꝛit᷑ qͥ au⸗

dit ſibilũ eiꝰ. Om̃is q beſtia de illo moꝛtno

comedens ſtatim moꝛit᷑.Et eſt malignioꝛ ſer⸗

pentiũ nec aptus tyriace.¶ Joꝛath. Regulum
ſi quod animal viderit vel audierit ydropicuʒ
efficitur ⁊ moꝛitur. De hoc autem regulo ples⸗
nius dicetur inferius in tractatu de auibus.

Ivpnocephalus 2 Rinoceron. Phiſio⸗
NI log. Rinocephalus ceruicem habet

equinã cũ vniuerſo coꝛpoꝛe.flammis
quas in oꝛe aſpirat hoĩes ꝑeunt.i yſið.Rino⸗

ceron grece latine interpᷣtatur in nare coꝛnij.
Igdẽ et monoceron.id eſt vnicoꝛnus.eoq vnu

coꝛnu in media fronte habeat.pedũ quatiuo?
ita acutũ ⁊ validum vt quicqͥd impetierit aut
ventilet aut ꝑſoꝛet Ham ⁊ cũ elephantibo ſepe

certamen habet.et in ventre vulneratum pꝛo⸗

ſternit. Tante aũt ðꝛ eſſe foꝛtitudimis vt nul/⸗
la venantiũ virtute capiatur. Sed ſicẽ aſſerũt

qui naturas animaliũ ſcripſerunt.virgo ⁊ pu⸗
ella pꝛoponitur que venienti ſynum aperit in
quo ille omni ferocitate depoſita caput pomt:
ſicq; ſopoꝛatus velut inermis capit᷑.¶ Exlib.

de naturis rerum. Rinoceros qui et monoce⸗

ros habere dicit᷑ in media fronte coꝛnu robu⸗
ſtiſſimũ in lõgitudine quattuoꝛ pedum. Eoq;
aduerſus elephantes pᷣleat᷑ naturaliter aluum
petens quã ſolam intelligit ictiba ſuis ꝑuiam.

Cum aũt a venatoꝛib capit᷑:ex ſola indigna⸗
tione ſuperbũ animal moꝛit᷑. De illo inſenꝰ in

capitulo vnicoꝛnus pleniꝰ dicet᷑.

Capitulum. cxxvij

— —GUN

—— — — —

— — — —

— —

—— –

— „Wſ

—
—

= =

De Fnimalibus

em̃ q̃dã rubea rotũda.q̃dã ãt alba rotũdũ hñs
ventrẽ:paruũ os ſtellata.⁊ ipᷣa ẽ acutidoꝛſi cũ
lineis lucidis.q̃dã vᷣo citrina piloſa.et quedã
vuea.ſ.ad nigredinẽ declinãs.q̃dã foꝛmicalis.
q̃dã veſpal.qdã egyptiaca.Ex moꝛſu eĩ eoꝝ fit

doloꝛ vehemẽs:⁊ facit accidere doloꝛẽ capitꝭ ve

bemẽtẽ ⁊ ꝓfunditatẽ ſomnij ⁊ ſuccedit eimoꝛs

Dperationes.

¶ Aui. Incura moꝛſuũ ipoꝝ admĩſtratcanõ
vlis ð attractõe ⁊ ſuctõe:⁊ linit᷑ cũ aq̃ ſalſa dan⸗

turq; tyriace fini.i¶ Balneũ et tyna velocioꝛes

ſuntres in ſedando doloꝛes eoꝝ: cũem bumec
tant᷑ in tyna doloꝛ ſedat᷑.⁊ cũ egrediũturab ea

redit.vñ opoꝛtet vt iugiter ⁊ oĩ hoꝛa balneent᷑.

Vtela. Aui. Rutela eſt alal ſile aranee
r qꝗᷓ vocat᷑ alpheed.⁊ eſt venatrix muſca⸗
rũ. Spẽs eiꝰ ſũt multe ſ̃ᷣm Bal. Eſt

Capitulum. cxxviij.
AUbeitũ ſiuerubeta. Actoꝛ. Rubetũ eſt
rI cial ac venenoſũ rane genus qð vulgo
craſſan ðꝛ.Ex li.de na.rerũ. Rubeta
diuerſis referta medicaminib:q vult depo⸗
nit ac reſumit.⁊ hec aſſidue ĩ paſtu facere dicit᷑
Venena vᷣe nũqᷓ; deponit:ſʒ tãqᷓ; arma ſua pe
nes ſe reſeruat. Habent gemina coꝛnua venefi
cioꝝ plena.¶ Pli.li.viij. Rane rubete quarũ et
in terra et in humoꝛe:vita eſt plurimis reſerte
medicaminibo deponere ea aſſidue ac reſumere
paſtu dicuntur:venena ſibitm̃ reſeruantes.

Pbprkrationes.

¶ Carnibus (vt dicit yſidoꝛus )earum in ha
mũ poſitis pꝛecipue purpureas allici certũ eſt.
Contra venena marini lepoꝛis et rubete ci⸗
nis earũ remedio eſt in aqua potatus.

Capitulum. cxxix.
Allamandra. yſidoꝛꝰ. Salamãdra di
ſcaeſt eo ꝙ cõtra incẽdia valeat. Cuiꝰ
inter omia venenatamaxima vis eſt.
Ex li.ð na.reꝝ. Salamãdra quã nõnulli ca⸗
meleontẽ.i.leo nẽ terre vocãt.Eſt animal qua⸗
drupes.faciẽ habens lacerte.vel(vt dicit Ari⸗
ſtoteles)faciẽ habet inter ſaciẽ poꝛci etſimie.in
igne viuit.⁊ incendiũ extinguit:pꝛofert etiam
quandaʒ lanam pallidam.de qua cõtexte ʒone
cõburi non poſſunt.Eſt autẽ ſplene carens:et
contra omnia animalia. Jecur habet inſiniſtra
parte. In extis quoq; viſceruʒ magna eſt in eo
vanietas a ceteris animalibo:macra eſt valde.
qꝛ parũ habet de ſanguĩe. Ideoq; timop a eſt

Tractatus

valde qꝛ diminuit᷑ in ea caloꝛ qͥ eſt incentiuus
audacie.Coloꝛ eius eſt varius ac per momen⸗
ta mutabilis.O ua gallinarũ moꝛe gignit.et ex
eius fetus pꝛoducit. In hoc autem genere nõ
eſt maſculus neq; femina ſed omnes gignunt
¶ Alexander papa(vt fertur) Ex huiꝰ anima⸗
lis lana veſtimentũ habint qð cũ qag mundiciã
aliqua ndo lauari deberet:non alijs aquis ab
luebatur.niſi ꝙ in ignẽ pꝛoijciebatur.⁊ ꝑ ignẽ
candeſcebat.i¶ Plinius li.xxix.Panis cocius
liguis a ſalamandracõtactis interficit.

Dperationes.

eſt et calida recteq; miſcetur medicaminibus
ſtipticis:et impꝛobos capillos qui ſunt in pal⸗
pebꝛis amputat.¶ Seruatur autem ſic. caput
et pedes ei tollunt᷑.ſicq; quod remanet in mel⸗

le mittitur:et cum opus fuerit in vſum aſſumit᷑.

¶ Plinius libꝛo.xxxij.Teſtudinis marine car
nes admixte ranarum carnibus pꝛeclare con⸗
tra ſalamandras auxiliantur.

WW
O .

. R =ðð
88 G

1

Capitulum. cxxx.
Aura ⁊ Stellio.yſidoꝛus. Saurala

ſcertus eſt qui quando ſeneſcit excecãt
oculieius:et intrat in foꝛamen parie⸗

tis aſpicientis ↄtra oꝛientem.et oꝛtum ſolis in

tendens illuminat᷑. Rudolphus ſuꝑ Leuiticũ
Stellio ⁊ lacerta ſunt animalia infirma:mali
cioſa tamen ⁊ reptilia venenata.Ex li.de natu.
rerum. Stellionis venenũ moꝛtiferũ et cõtra
illud remediũ fit ex tritis carniboſcoꝛpionis.
¶ Plinius li.xxx. Stellione nullum animal
fraudulencius.bunc inuidere homim tradunt

etinde ſtellionũ nomẽ in malũ eſſe traſlatũ di⸗
cũt:ſic eũ capiũt.Eſtatib obſeruãt cubile ipſiꝰ
qð eſt in loc hoſtioꝝ vel cardinibo feneſtrarũ:

aut ĩ cameris vel ſepulchꝛis. bivere incipiẽte
fiſſis harundimibo textas apponũt caſas quaꝝ

anguſtijs etiã gaudet eo faciliꝰ exuens toꝛpo⸗

rem circũdatũ:ſʒ eo relictoremeare nõ poteſt.

PHyoperrationes.

¶ GBuail.id eſt ſtellio.longam habet caudam⁊
paruum caput er nõ eſt lacertus.i¶ Caput etiã

et coꝛpus eiꝰ ab illo ſunt diuiſa ſʒ foꝛtaſſe ꝓxi

mas eieſt in natura.¶ Caro eiꝰ multũ calida
Dyaſcoꝛides. Salamandre virtus ſtiptica

eſt. In ipſo eſt virtus extrahens ſurculas ⁊ ſpi

nas.i¶ Sanguis eius valet albugini oculoꝛũ.
¶ Adeps eius foꝛtiter impinguat. Sterc?eius

tritum eradicat verucas.

— ———

— —

=

Capitulum. xxxj.

Anguiſuga. Ex lib. de naturis rerum.

ſLĩSangniſuga eſt vermis aquatilis oſ⸗
ſibcarens etpedibaac pennis. homi⸗

nem impetit ac beſtias vt ſanguinẽ eaꝝ ſugat

CLCuius ſacietate nimia moꝛtem ſibi ſepius ac
cerſit.Os habet ad modũ trianguli. Unde et
vulnus relinqͥt.Cũq; carni adheſerit:quanto
magis trabit᷑:tanto foꝛtius inſidet donec rum⸗
pat᷑. Itaq; ſanguinẽ putridũ extrahit et aliũ
ſanando ſeipᷣm occidit.Quidam aũt his ver/
mibo minꝰ ſapienter ad ſuꝑfluũ coꝛꝑis ſangui⸗
nem hauriendũ ſe pꝛebent niſi coꝛruptionem
nimiã inſentiãt. Nam in homine ſano nobilio
rem ac bene digeſtũ ſanguinẽ extrabũt. Me⸗
lioꝛes aũt ac minus nociue dicunt᷑ ille q̃ rugate

d

— ——— — —

2 ☛n

— —

— — — —

—

De Animalibusſ

ac lineate in doꝛſo ſnt.deterioꝛes vᷣoq̃ nigre
ſanguiſuga cũ vꝛticis actribulis pungit᷑ vt ve

nenũ euomat.ſcʒ qð in beſtijs aut bufonibus

aut ſerpentibo aquatic hauſerit. Auicenna
in ſecũdo canone.Aliquãdo quedã aque ſan⸗
guiſugas habent paruas.quaꝝ occultatio diſ
ficile facit ab eis cauere.ideo deglutiunt᷑.et ali⸗

quando pendent in manifeſto gutturis: qñq;

in interioꝛi parte meri.qñq; vero pueniũt ad

ſtomachũ.Cũq; diu moꝛatur ſugit ex ſanguie

qua ntitatẽ ma gnã.ſicq; creſcente illiꝰ coꝛpoꝛe
qntitas e apparet.Ei ergo in q̊ ſuſpendit:ac⸗
cidit anguſtia ⁊ triſticia acſputũ ſanguinis.

Bperationes.

¶ Auicenna in libꝛo vt ſupꝛa.Ouandoq; qui

dem curatur cum medicinis gargariſmoꝛum
ſi fuerint pꝛope guttur.

¶ Cum eis veroque vomitu exſolutione ver-/

mes educunt.ſi fuerit ſtans in pꝛofundo et in
ſtomacho.

Capitulum. cxxxij.
Crabꝛones. vſidoꝛus. Scrabꝛones
ſ cacabo.id eſt caballo vocati ſunt.eo ꝙ;
ceern eis creentur. Sicut autem ſcrabꝛo
nes naſcuntur de carnibus equoꝛum putri⸗.
dis:ita ex eis iterum ſepe naſcuntur ſcarabei
vndecognominati ſunt. vt infra in tractatu
de auibus latius agetur.

Capitulum. cxxxiij.

Allpiga:ſcitalis: ⁊ ſeps.vſið. Salpiga
vl ſalpinga ſerpẽs eſt q̃ nõvidet᷑. Jdeʒ
Scitalis dicta eſt eo ꝙ tanta tergi va⸗
rietate pᷣfulget vt notaꝝ grana retardet aſpi⸗

ciẽtes:⁊ q̃ reptãdo pinguioꝛ eſt:q̃s aſſeqͥ nõ va

let miraculi ſui ſtupetes capit. Tantiãt ſeruo⸗
ris eſtvt etiã hiemis tꝑeexuuias coꝛpis feruetꝭ
exponat.De q̃̊ Lucanꝰ.Et ſcitales perſis etiã
nũcſola pꝛuinis exuuias poſita ſuas. Solinꝰ
Scitalis hiemales exuuias pᷣma ponit.iyſi.
Seps eſt exigua ſerpẽs:q̃ nõ ſolũ coꝛpꝰ:ſed ⁊
oſſa veneno ↄſumit.Cuiꝰ poeta ſic meminit.
Oſſaq; diſſoluẽs cũ coꝛꝑe tabificꝰſeps. Jdem

ſeps ẽ tabifica aſpis:qͥ dũ momoꝛderit hoĩem

ſtatĩ eũ ↄſũit:ita vt liq̃ſiat totꝰĩ oꝛeſpẽtꝭ.Luca.

Parua mõ ſpẽs ſʒ q̃i nõnulla cruẽte moꝛtꝭ hʒ

tm̃ ⁊c.⁊ poſt eripiũt oẽs aĩazʒ.tu ſola cadauer.

ℳ

— „

— — .

Tractatus

792„
Capitulum. cxxxiiij.
Itula. Spuens. ⁊ Syrena. Ex li. de
ſ nmna. reꝝ. Situla ſerpẽs eſt ꝑuꝰ⁊ mali⸗
cioſus.qᷣ hoĩez ſiti interficit. hic tanta
varietate refulget:vt intuẽtes pulcritudine re
tardet.⁊ quẽ natura dedit reptãdo pigrioꝛẽ mi
raculo ſtupẽtes detinet q̃s aſſeqͥ nœævalet.Eſt
ãt tanti feruoꝛis vt ĩ hieme pellẽ deponat.huiꝰ
moꝛſu qͥ tãgit᷑ igneo coꝛreptꝰ ardoꝛe ſuccendit
Actoꝛ. Situla genꝰ eſt aſpidis.qð grece ðꝛ
dypſa.De q̃ pleniꝰ dictũ eſt s.ca.li.¶ Amcẽna
Spuens ðꝛqͥdã ſerpẽs.q ſputo ſuo interficit
illud ſuꝑ qð cadit.qð.ſ.ſputũ pijciut dẽtes eiꝰ
ↄſtrictiſuꝑ alios.Odoꝛ etiã ſputi ipſi interfi⸗
cit.lõgitudo ereſt vſq; ad duos cubitos.⁊ co⸗
loꝛ eiꝰ cinericeus ad citrinitatẽ declinãs.⁊ illũ
quẽ moꝛdet interficit anteq; redeat. Queʒz em̃
moꝛdet ſine ſenſu remanet ⁊ ſine motu qetus.
⁊ ꝓfunde doꝛmẽs poſt ſaltos ↄtinuos ⁊ clau
ſionẽ ocloꝝ ⁊ toꝛſionẽ colli.⁊ ſpaſmũ ⁊ pulſũ in
oꝛdinatũ.⁊ nõſentit doloꝛẽ inteſtinoꝝ.⁊ intro⸗
mittit digitos in guttur ſuũ vt euomat.¶ yſið.
Syrene ſũt in arabia ſerpẽtes cũ alis q̃ plus
currũt q;eqͥ.ſʒ etiã volare dicũt. Ouaꝝ in vᷣtꝰ
eſt vi moꝛſum ante moꝛs inſequat᷑ q; dolo).

Capitulum. cxxxxu.
yvyrmia. Ex li. de na. re. Symia ẽ beſtia
ſ deſa villo.ĩ exterioꝛibomẽbꝛis ſuper
diaga aialia ſilat᷑ hoĩ coꝛꝑis diſpoſitio⸗
ne:interiꝰat nullã cũ hoĩe diiſpoſitionẽ habẽs
cõmunẽ aũtom̃ib aĩalibominoꝛẽ.ergo om̃es
ſere beſtie mãmillas hñt in poſterioꝛiõ renes

1

5* . .

vt eas inferiꝰpoſitas fetus attingere poſſint:⁊
ꝓmptas hẽe cũ velint. Homo vᷣo ⁊ ſymia hñt
eas in pectoꝛe.qꝛ natura dedit eis manus abi

les ad omnem actũ.qͥbo eleuare poſſint ſetus a
terra ⁊ aptare illos ad vbera.h at illi deeſt hu

mani coꝛꝑis.qꝛ caret vmbilico.vᷣga q̊ʒ maſcu

lieſt vt vᷣga canis. Calcaneum bʒ in pediby. et
pter h erigit vt hõ ſtat ⁊ currit qñq;. ſed h nõ
pᷣ·ht niſi modice.qꝛ natura beſtiã hãc ↄdidit in

ſaciem eſſe pſtratã. HNam ſolus hõ naturaliter

erectã hʒ ſtaturã. Hec beſtia geſtu indeta eſt.

moꝛſu ferox.cauda caret. ⁊ pꝛe ceteris aĩalib⸗
guſtu viget. Nuces ⁊ poma libẽter comedit.ſʒ
cũ in eis amarũ coꝛticẽ reperittotũ ꝓijcit.ſic⸗
qʒ ꝓpter amarũ dulce reſpuit. In India dicit
Pli.eſſe ſymias toto coꝛꝑe cãdidas.i Alexan
der. Symia domeſtica dũm ſuũ agnoſcit poſt
multa reuertentẽ annoꝝ curricula.¶ Ex li.ð
na. re. Symia ad oẽʒ ludũ docibilis eſt.etad
ferocitatꝭ obliuionẽ.nũq; tñ ſic eſt manſueta
vt nõ ſit rabida.libẽter cũ pueris ludit.⁊ ſi co
pia data fuerit eos aliqũ ſtrãgulat. Si qͥs eã
leſerit diu ð eũ ra ncoꝛẽ cuſtodit. Ingenio pol
lent.⁊ emulãt᷑ qcqͥd vidẽt.vñ faciliꝰ incidũt in

manꝰvenatoꝝ. habitãt ãt in arboꝛibo vel rupi

bus. At vbi eas habitare venatoꝛes viderint
accepiꝭ calciamẽtꝭ hoĩm vadũt ⁊ ſedẽt in loc
vbi ab illis videri pñi:induũtq; calciamẽta illa
pedibo ſuis ac diligẽtiꝰligãt.⁊ poſt h̊ exponẽteſ
ea ſub arboꝛe relinquũt ⁊ ꝓcul abeunt.tũc ſy⸗
mie deſcẽdentes:qð eos facere viderũt imitãt.
ſicq; calciate capiũtur. yſið. Symie nomen
gre. eſt. i. pꝛeſſis naribo.vñ ſymias dicimꝰ eo ꝙ
ſuppꝛeſſis nariba ſint ⁊ facie feda⁊c. ⸗

NAD

d„ D N

nem cum ſale et milio.et ſimilibus.

De Fnimalibus

Capitulum. cxxxuj.
CLCooꝛpio. Exli. na. re. Scoꝛpio blan
ſgqdum ⁊ qſi vᷣgineũ ðꝛ hꝛe vultũ.ſʒ hʒ in
cauda nodoſa venenatũ aculeũ qͥ pũ⸗

git ⁊ inficit ꝓximantẽ.erit ãt obliq̃ ictu ⁊ in

flexo.nulloq;ʒ momẽto meditari ceſſat ⁊ occaſio

nes muenire feriendi.homini ãt ab eo ꝑcuſſo

putat᷑ remedio eſſe cinis eius potatꝰ cũ vino.

Solłꝰinfectoꝝ ſcoꝛpio caudã hʒ. Duos habet

aculeos.vt dic Ariſ.Terra viuit.⁊ ĩ vere ouat.
⁊ in autũno ſimiliter. Pariũt vᷣmiculos ouoꝝ
ſpecie.q̊s cũ parens deuoꝛare voluerit.illi ĩmu
nes ſũt qͥ ſeclunibꝛ mr̃is imponũt.Poꝛcus ni
ger ſi a ſcoꝛpione ꝑcutit ꝓculdubio moꝛitur.
Alteriꝰvo coloꝛis poꝛcꝰ euadit qũq; et nõ ſꝑ.
yſið. Scoꝛpio vᷣmis eſtterrenqͥ potiꝰ vᷣmi⸗
bus aſſcribit᷑ nõ ſerpẽtibo. Gloſa ſuꝑ QLucam.
Ecce inqͥt dñs dedit nobᷣ ptãteʒ calcãdi ſuper
ſerpẽtes ⁊ ſcoꝛpiões. Sũt em̃ſcoꝛpiões q̃ cau⸗
da inſidiãt᷑ occulte:ſerpẽtes qͥ dẽteledũt aꝑte.
Ipſoꝝq; venenatꝰ aculeꝰ retro eſt timendus.

HPyperrationes
¶ Palladius. Scoꝛpiones exiſtimant aliqui
poſſe ſugari.ſi aliq exeis vꝛant᷑ ĩ medio domꝰ.
¶ Auicena in ſecũdo cañ. Sputũ hoĩs ieiuni
ſcoꝛpiones interficit. ¶ Item raphanus ſcoꝛ⸗
pioni aduerſat᷑ ta ꝙ ſi fruſtũ raphani impona
tur ſuꝑ eũ moꝛit᷑.¶ Eius etiã aqua in h exper
ta eſt.⁊ foꝛtioꝛ eſt. Si ſcoꝛpio momoꝛderit ali⸗
quẽ qui raphanum comederit nec ei nocebit.
Auicẽna in.iiij.can. Scoꝛpionis punctura
curatur ꝑ canones cõmunes.⁊ per vapoeatio

Capitulum. cxxxvif
Eta.ſimultas.⁊ ſoliſuga.Exli.de na.
ſ rey. Seta ẽ vᷣmis (vt qͥdã dicũt) ſpẽs
a re nomẽ hnᷣs.Eſt em tenuiſſimus
inſtar ſete.ſere cubitalis lõgitudĩe durꝰ ⁊ alba.
nihil differẽs vtraq; extremitate quippe cuica
put nõ ẽ.ſp ſerpit vtrobiq;. hic in aqͥs coꝛruptꝭ
nec tñ fetids naſci᷑.adeo durꝰ eſt: ꝙ vix pede
ↄteri poteſt. Huius veneni tanta vis eſt vt ab
hoĩe potu hauſtꝰ elanguere eũ et tabeſcere fa⸗
ciat donec cum diro cruciatu vita exuat.i¶ Ex
Papia. Sunultas eſt ꝓpꝛie vermis in capie
arietis.qui dum mouet᷑ facit eũ repedare. Ex
eodem. Simultas eſt vermis in capite aĩalis
coꝛnua habentis.cõmouens eum ad feriendũ
coꝛnibo. yſið. Sohlifuga ipᷣa eſt muſaraneus
Solinus. Sardinia qͥdem abſq; ſerpẽtibus
eſt. Sed qð alis locis ſerpens eſt. hoc eſt ſoli⸗
fuga ſardis agris q occulte reptat.et per im⸗
pꝛudentiam ſuꝑ inſidentibo peſtem facit huic
incõmodo accidit herba ſardonia:quã de flu⸗
uijs fontanis ꝓuenit largius iuſto.Hecſi edu
lio fuerit veſcentibus neruos contrahit.dedu
cit oꝛa rictu.vtqui moꝛiem intereant facie ve⸗
lut ridentium cc.

B

Capitulum. cxxxviij.
SPoliatoꝛ ac ſtella colubꝛi.Ex li.dena.

ſreꝝ. Spoliatoꝛ colubꝛi eſt vermis co⸗
loꝛis aurei.qͥ etiaz viroꝛem ad vmbꝛã

habet bic paruus ⁊ inualidus cũ ſit anguem
aſtutia decipit.et inde nomen accepit. NHam

vbi colubꝛum ad eſtum cubare viderit ꝑ cau⸗
dã eius aſcendens ad caput ranſcurrit.Eum
q; pꝛius quaſi fricando permulcet:et Penmun
F iiij

Tractatus

moꝛſibocarnes eiꝰ aggredit᷑anguis leſa fugit
ꝑſecutoꝛ inſeqt:ac letali moꝛſu inſiſtit. donec
interioꝛa cerebꝛi penetret.ac ꝑempti carnibus
ſatiet. hic a qͥbuſdã vᷣmis aureus ðꝛ.Dicit aũt
Ariſt. de vermib coloꝛis aurei:; qñ nati ſũt
vpᷣmo quidẽ a parẽtibacibant᷑.deinde ſine cibo
ꝑmanẽt diebo młtꝭ.L⁊ ita iacẽt ĩmobiles vt moꝛ
tui videant. Poſt tempꝰ ãt a natura pᷣfixũ re⸗
uinuiſcũt ſibiq; ꝓuiſuriad paſtũ ſu gut. Ex li.
vt ſupᷣ. Stelle ſigura vᷣmis eſt qͥ nocte vt ſtella
lucet.nũq; niſi magnis imbꝛibo ꝓuenit ⁊ ſere⸗
