Nocte autem excubias diuidunt:⁊ oꝛdineʒ

vigiliarum ꝑ vices faciunt:tenẽtes lapillos

ſuſpenſis digitis quibus ſomnos arguant.

uod cauendum eſt:clamoꝛ indicat.i¶ Dicit

Ariſtoteles. ꝗ; ad plagam ſeptentrionalẽ vl⸗
tra egyptum in hyeme veniüt bo pigmei bo

mines ſcʒ cubitales occurrunt: et cũ eis pu⸗

gnant. Pugna gruum adeo foꝛtis eſt et per⸗/

tinax vt manucapi poſſunt. Quando nubes
pluuioſas pꝛoſp ciunt clamant ⁊ vociferant

ducem ſuum celerioꝛes captare volatus ſo⸗

licita nt.Cum autem ſuper terram deſcende

rint vt comedant.dux earum caput in alltum

erigit in cuſtodiam omniũ:cetere vero ſecu⸗

re depaſcant.ertur autẽ ꝙ; poſthyememvo

lantes a montib oꝛientis harenas aureas ⁊

anm icalcũ lapidem tranſglutiunt.⁊ poſt ĩ par
tib traſmarinis reuomunt. Unde dixerunt
qui experti ſunt ꝙ lapis que grues euomũt.

isne mediante tranſit in aurum.

¶Rali Caro grnio groſſa eſt que? tarde di⸗
geritur ⁊ ſanguinem melancolicum generat.

Haly. Yel gruis calidum ſubtile.ſi cum ad
ſanſuci naribus inſtuletur. paraliſi pꝛodeſt.⸗

facit titillationem.

rattatus
Capitulum. lix. ☚R

NRus. Iſidoꝛus. Grues nomen de p/
g pꝛiavoce ſumpſerunt.tali enim ſono
fſflſuſurrant. He dum pergunt vna ſeq⸗
tur aliam oꝛdine litterato.i¶ Areſto. Gruibꝰ
quoq; natura dedit placabilem criſtam ꝑ me
dium caput a roſtro reſidentem. Regem ha⸗
bent grues:eiq; ſunt obedientes Grus doꝛ⸗
miens caput ſub alis declinat:⁊ ſuper vnum
pedem ſtat. Habent autem rectoꝛem grues
qui ceteris doꝛmientibo ⁊ capita ſub alis re⸗-

— —

inſtãte hieme recedẽtibo hyrũdinibo
atq; ciconijs blandiente ſibi ſocietate.auide

cũ eis iter aggredit᷑. Sʒ poſtmodũ ĩ volatu

laboꝛe cõperto penitẽtia ducit᷑ ⁊ qm in comi
tatẽ reuerti piget.ſequit᷑ aues aliq̃s tanto tñ

tedio tam paruiſq; dietis:vt eã incompleto

itinere hyems anticipet.Ecõtra vᷣo citramꝰ
aſye feſtinãtioꝛ ꝑſeuerat.⁊ alias aues ſociasꝝ

pꝛeit: redditq; ſolicitas:et excitat de nocte
iomnolẽtas.Ariſto. Auis galatoꝛ.i.magne

lingue.linguã hʒ pꝛominẽtẽ valde ⁊ hec ad/
iungit in

¶ Item Occila grus vna die in eſtate duo =

bus in hyeme ſeruaꝗri debet anteq; comeda’. ᷓE⸗

vt caro digeſtibiſioꝛ fiat atq; tenerioꝛ.

Auta. Iigo. Jutis? auis greceſic
g noiata.q; longã exerit linguas. Hec

O =g= –☛ SNEECEC--C-444

redeũdo cũ giuibo ⁊ alijs aunid.

Ar ppia. Actoꝛ. Harpie dicũtur

q̃daʒ aues maxime q̃ nunq; ſa⸗

h tiant᷑ manducando. Item har/

ie digitos ad pꝛedã exacuunt
curuis timendos vnguibo ſuꝑ
.R— mmaenſas aduolant.⁊ quod ↄtin
gunt auferunt.quod relinquunt pollunt.Ex

libꝛo de naturis rerũ. Harpia eſt auis in ſo⸗
litudine: iuxta mare ponticũ.fame rabida.fe
re ſemper inſatiabſtis. Ungues habet adun⸗
cCcos. ⁊ ad rapiendũ ⁊ diſſerpendũ ſemꝑ para

tos.facieʒ tamẽ habet homĩs:ſed in ſe nihil
bumane virtutis.nã ſupꝛa modũ humanũ fe
rocitate graſſatur. Pꝛimũ hominẽ quẽ in de

ſerto viderit:occidere fertur etiã inde cũ foꝛ⸗

tuitu aquas inuenerit:faciemq; ſuã in eis cõ
templata fuerit.mox ſui ſimilem hominẽ oc⸗
cidille ſe perſpiciens immodice triſtat᷑⁊ hoc
aliquis vſq; ad moꝛteʒ. Plangitq; occiſum
omnitempoꝛe vite ſue. Hec auis licet care⸗
ꝗt ratione.aliquãdo tamen domeſtica et do
cta loquitur humana voce. Uirgilius in.iij.
eneidum de harpis loquitur. E xtruimuſq;

thoꝛos dapibuſq; epnlamur opimis. At ſu⸗

bito hoꝛrifico lapſu de montibo adſunt.Har

pie. magnis quatiũt clangoꝛibo alas. Diriu⸗
ripiũtq; dapes cõtactuq; oia fedãt.In mun
do pꝛedã pedibo circũuolant vncis.

apitu

£

vyrundo. Ex li. de no. re. Hvrũdo eſt

auis leuiſſima. roſtro pqaruo: cauda
etiaʒ furcata foꝛma grataimigredine

1
—

= De uibus
Capitulum. xf.

decentiſſima in ventre candida:ſub gutture
ruffa: modicã hʒ carnẽ ? nigrã plumas muł
tas:⁊ alas magnas. Ideoq; circũ habet vo⸗
latũ.diẽ pᷣnũciãdo nũciat:doꝛmiẽtes excitat
⁊ ad laudẽ creatoꝛis inuitat. Apꝛicos monti
um receſſus hyeme petit:ibiq; nuda⁊ implu
mis reꝑit᷑. Aduentꝰ ſui tꝑa cuſtodit:⁊ aduen
tu ſuo veris initiũ ꝓdit. Quedã in iecoꝛe la⸗
pidem celidoniũ poꝛtant.baꝝ pulli in hoc co
gnoſcunt᷑:ſi p ſigno pacis oꝛe ad os in nido
cõuerſi ſedent.Nã ceteriqͥ nõ habẽt lapideʒ
auerſis poſterioꝛibo ſedent.¶ Ambꝛo. Hyrũ⸗
dinem accipiamꝰmaterne ſedulitatꝭ in filios
grande documentũ.Hyrũdo minuſculo coꝛ
poꝛe:ſed egregio p̃ ſublimis effectu. In nido

conſtituẽdo tam ſapiens eſt vt hominuʒ do⸗

micilijs paruulos cõmendet: vbi nullus eos
incurſet.oꝛe feſtucas legit: ⁊ luto illinit:vt cõ
glutinari poſſint.ſed qui lutuʒ pedibo deferre

nequit. aqua pennas infundi:: vt eis puluis

bereat.⁊ lunꝰ fiat quo feſtucas ſibi colligat:
⁊ herere faciat.i¶ Phiſiologus. Hyrũdines
ouant bis in anno.ſed oua pꝛima qũq; ppter
hyemẽ coꝛrũpuntur.poſterioꝛa vero cõplent᷑
2 faciunt pullos. Hyrundines ⁊ paſſeres pul
los incõpletos faciunt.et pullificant pullos
multos ppter boc ſi extrabat᷑ oculus hyrun⸗

dinis pulli dũ paruꝰ eſt:iteꝝ creſcit.Ex li.de

nare. Hyrũdinis femina libidinis imagine
cõcipit. aut puluere Celidoniã vt dicit Plini

us:bherbã ſcʒ viſui ſaluberrimã mõſtrauerũt
bvrũdines vexatis oculoꝝ pullis illa medẽ/
tes. Hyrundinuʒ qᷓdã nidificãt in domibo.q/
dam in feneſtris vitreis.qdã in abꝛuptꝭ mon
tiũ. Et he qualit ate ⁊ quãtitate differũt Pul
lus hyrundinis auide clamat ⁊ ieiunus ⁊ de
nocte. Si pullo hyrũdinis exti ahant᷑ oculi
alios natura reſtaurante recuperat. In eius
ventre lapis inuenit᷑ multis deſeruiẽs vtilita
tibus.vnus ſcʒ ruffus ⁊ alius albus.

Dperationes
4 Dyaſcoꝛides. Hyrũdinis pullũ omo defe
ctu pme lune aperiẽs inuenies in eo lapides
duos. vnum beneficũ:⁊ alterũ maleficiũ.
Sed cum aperis eum caue ne terram ian
gat. Hic in pelle vituli vel cerui oſit? in col
lo vel bꝛachio ſiniſtro patientis ligatus.epi⸗
lentiam curat:ſi hoc aſſidue ſfſAt.
Maioꝛes autem byrundines ſi combuſte
fuerint. Puluis earum melle mixtus ⁊ inun⸗
ctus caligines oculoꝛum detergit. Hec etiã
ſquinãticos pꝛodeſt. Etvue fauciumq; tumo
rem compeſcit. ¶ Eſculapius. Hyrundi⸗
nis combuſtio:vel puluis pullorum eüꝰ com

8 dc

ris eſt reſpectu alarum ſuarpum.

Tractatus

bnſtoꝛum moꝛbos faucium curat. Coꝛ cuus
ſi bibatur idem operatur. ¶ Auicenna. Hx/
rundinis cinis ⁊ maxime aduſti acuit viſum

¶ Et dicitur ꝙ eius cerebꝛum cum melle cõ⸗

fert pꝛincipio aque.¶ Idem. Hyrundinũ ſter

cus valet albugini:⁊ bocipſum eſſe mirabile
ſum expertus.¶ Plinius libꝛo decimo. xi⸗

moꝛſui canis rabioſi.

mus hyrundinis decoctus ec potus confert

Capitulum. lxiij.

Erodios. ſſidoꝛus. Herodios gre⸗

h ciyvocant.s lat ni diomedes. lo⸗
ſa ſuꝑ Pſalmũ.ciij. Herodiꝰeſt auis
rapaciſſima omniũ volatiliũ maioꝛ: que⁊ aqͥ

lam vincit. Goſa ſuper Deutero. Herodius

vulgo girfalco dicit᷑:⁊ rapit aquilã.Ex libꝛo
de naturis reꝝ.Herodius qui ⁊ girfalco:vt
gloſa ſuper ¶euiticum dicit in locovbi aues
immunde pꝓhibentur ſiue girfalcus: rbion
liber rerum appellatur. Eſt auis inter omẽs
nobiliſſima coloꝛe ceruleoꝛuʒ: maxime tamẽ
parte coꝛpoꝛis ad albedinẽ declinans.pᷣter⸗

Iʒ in pectoꝛe ⁊ alis.vbi celeſtem coloꝛeʒ eui⸗

dentius imitatur. adeo foꝛtis eſt vt aquilã ca
piat.adeo quoq; animoſus:vt cuʒ poſt qͥnq;

grues vel alias quaſq; aues in aere volãtes
fmuerit dimiſſus ab earũ pſecutione non deſi⸗
ſtit:donec omẽs ad terrã ſucceſſiue deijciat.

Eſt autẽ canis ad hoc educatꝰ ⁊ doetꝰ qͥ be⸗

rodio deſuꝑ volante ipᷣas aues deiectas ca,
piat ⁊ occidat. Herodius cumvidet pꝛedam
excutiens ſe ammat ⁊ diſcernit an ad capien

dũ apta ſit. Carnes crudas ⁊ ſeruatas nõ co

medit ſed recentes. Herodius parui coꝛpo⸗

₰„

Bis. Ex libꝛo de naturis rex.

Ibis eſt auis ſuper nilum re⸗
1 quieſcens. equaʒ tamen nunc
ingrediens:ied eiecta cadaue⸗

ra comedens:que cum cibis ni

0

mis conſtipata fuerit: roſtro denature ſerre
tis indigeſtibiles cibos detrahit. Oent iun
tur plane qui dicunt᷑ ibites eſſe ciconias:niſi
foꝛie dicant genus eſſe ciconiarũ in oꝛbe no-
ſtro ignotum. Ham ibites dicit Plinius hba
bere roſtrum aduncum. quod itaq; de cicos
nũs noſtris falſum eſt que roſtrũ habent lon
gum directum in ſummitate acutuʒ. Hec a⸗
uis Bert eius oua ſiqͥs comederit:mo

rietur. Goſa ſuper Eſaiam. Ibis eſt auis aqᷓ

tica.ſerpentibꝰ inimica.huiuſmodi auea go
0

ſephus a moyſe dilatas in bellũ cõtra et

pes narrat:quia ſerpentes habundant in ter
ra illa perquam aditus erat. Pliniꝰ libꝛo de
cimo. Inuocant ibites ſuas egyptij contra
ſerpentium aduentum.¶ Phiſiologus IJbis
ſemper de nocte ⁊ die iuxta littoꝛa ambulat.
querens cadauer aliquod quod ab aqua iam

putridum eiectum ſit.refugiẽs altioꝛes ⁊ pu

rioꝛes vndas:vbi mundi piſces habitant.qꝛ
natare neſcit:nec dat operaʒ vt addiſcat.cũ
cadaueribus delectatur.

Capitulum. xu.

=ẽ —

WIISS

.
. .

De Fluibus

Bos. Alb. in li de na.al. inqͥt. Jbos
Auẽ eẽ oꝛiẽtaliũ ꝑtiũ:foꝛtẽ ⁊ odioſam
eqͥs exiſtere.hʒ eni hynnitũ ſiẽ equꝰ.
ſʒ vox eiꝰ ẽ hoꝛribilis⁊ terribił ad audiendũ.
⁊ illa vocãdo eijcit eq̊s a paſcuis:eo q; herbᷣ
paſcit᷑ ſic equꝰ. Inuidie aũt ⁊ auaricie cã eq̊s
eadẽ auis extollit de paſcuis cũ pꝛatis ſedet

—

Capitulum. lxvſ.
Spida.Alb.ᷣin li.vt ſupꝛa.Iſpida a⸗
i uis eſt pulchꝛa q̃ germanice yfuogel
vocat᷑:coloꝛẽ hʒ mediũ inter viridẽ⁊
ceruleũ.cui cũ radiꝰ ſolis incipit ſaphirni co
loꝛis eſſe videtur:in pectoꝛe coloꝛẽ habet car

—

*
*

bonum ardentiuiu cirea aquas volat:piſci⸗

culi s inſidiatur ⁊ vermiculis..

Pperationes

N¶¶ De hac dicũt ꝙ pellis eiꝰ detracta ⁊ parie

ti infixa mutat penas annis ſingulis:ſed p⸗

baui in qbuſdam verum non eſſe.

¶ Dicuntetiã auguria ſectantes ꝙ bec auis
conſeruata in theſauris:theſaurus auget et
abolet paupertatem. Infra in capitulo de
vbos ⁊ vdros et yſidaxiante ⁊c.pleniꝰ dicet᷑.

—

—

Iches ⁊ Roky. Ex libꝛo de na

———
— —
2

twuris rerum. Riches eſt auis qᷓ
kKk vocib diuerſis vociferat:⁊ q̃lis
belt fere die vocẽ ſuã mutat. ſu⸗
per arboꝛes nidificat ⁊ glandi⸗

bus quãdo mature ſunt cibũ cõgregat ſuffi⸗

cientem ſibi.Educati vero pullieius:⁊ advo
latum ro boꝛati cibant parẽtes ſuos in ſene⸗
ctute:faciũtq; eos manere in nidis abſq; vl⸗
lo laboꝛe.Ex eodeʒ libꝛo kokis eſt auis in cu
ius moꝛte vociferantur aues vociferatione
doloꝛoſa ⁊ ſuaui. Omnes quoq; aues vnco⸗
rum vnguium cum viderint pullos ſuos vo⸗
lare poſſe:illos ꝑcutiunt ⁊ a nidis eijciũt:nec
poſtq; cõpleti fuerint:de illis ſolliciti ſunt.pᷣ
ter kokis que longo tge de pullis ſuis cogi⸗

tat:⁊ cũ eis volantibo volat:eiſq; ad comedẽ

dũ dat. Actoꝛ idem alibide coꝛnice dicit. vn
de hanc auem eſtimo coꝛnicem eſſe.

Capitulimm.lxviiſ.

.
*
4
.
. .
—
.

os:ſʒ etiã nutrit pullos qqͥle ſubiectos tedio
Eodẽlib. Rarbolus auis ẽ pigra:q̃ nec oua
ſua fouet nec pullos nutrit:ſ oua ſua latẽter

in palũbinido reponit:⁊ a palũbis foueni:et

nutriunt᷑ pulli eiꝰ ouis palũbi pus ↄfractis.

ee
7 — —
—.

Capitulum. lxix.
Agus ⁊ lucidiꝰ. Joꝛath.Lagꝰ eſt
auis qq̃tica mergo vtcũq; moꝛib⸗
ZSria. Nã ſic mergꝰ tẽpeſtateʒ marꝭ

fugit. ſic lagꝰ in tẽpeſtate letat᷑ ⁊ lu

dit.Eliciꝰ ſuꝑ Leuiticũ.Lagꝰ ẽ aĩal ĩ terra

q; in aq̃ habitãs. volat ei? natat. Actoꝛ. Hec

Rk auis ẽ pᷣdaviuẽs.bone pulliſicatõis
7 hNdiligẽter pullos nutriẽv.nõ ſolũ ſu

= .
4

eſt auis vt fert q̃ vulgo vocat᷑ raſte.Ex li.de
na.re.Lucidij dicti ſũt q̃ſilucẽ dãtes.haꝝ eĩ
auiũ penne ꝑ obſcurũ in nocte lucẽt. Vñ qui
eas hñt qñ volũt pᷣiactis luciferis pennis:

harũ gratia vias dirigunt. In bercinio ger⸗

manie ſaltu hec auis habitat.

„

I Agepꝰ auis ẽ:vt dicit Albĩ li.ð na.
al.ſed ſuũ modũ nata lepoꝛinos hñs
pedes ⁊vellꝰ hñs plumis.⁊ male volat.⁊ iõ ĩ
ſpecubo ſub terra viuit ꝙ qñ ꝓ pᷣda aliqñ pꝑſi⸗
lit:ſtati capta pᷣda ad antrũ redit ⁊ comedit.
Hec auis ñ domeſticat᷑⁊ capta moꝛit᷑ ⁊ citiſ
ſime putreſcit ppter ſue cõplexiõis maliciã.

—

— in¶M0)ã) )B„ ——,,,

1

ſol

0
.

e

Inachos.Ex li.ð na.re. Linachos
I eſt auis acuti viſus valde:q̃ ⁊ pullos
ſuos anteq; habeãt alas cõpletas ꝑ⸗
cutit:ad ſolem aſpicere cogit.⁊ ſi cuiꝰoculus
lacrimetur:ipᷣm interficit.alios vero nutrit.
Hec etiã marinis auiba cibat᷑:eoſq; qũq; de

ſuper in aere leuata natantes cõtemplatur.

quã ille videntes ſe ſubmergunt.At illa ꝓpe
aquas deſcẽdit:eas vſq; ad ſuffocationeʒ in
ſubmerſione manere cogit. et tũc plumis ad

ſuꝑficiem aque deductas rapit.

—— —
—
—

————————
—
9

CTap

„

fu

14 papi g legit᷑. Iſidoꝛus. Luſcinia dici
tur q̃ſi lucinia.que cantu ſuo ſolet ſi⸗

gnare diei ſurgẽtis exoꝛtũ:eadem ⁊ accedu⸗

laa cicerone vocat᷑. Ambꝛoſiꝰ. Cuſcinia ꝑ⸗
uigil cuſtos cũ oua quodã ſinu coꝛꝑis et gre

mio fouet inſomnẽ longe noctis laboꝛẽ can⸗

tilene ſuauit ate ſolatur quo poſſit nõ minus

dulcibo modulis (vt mihividetur)q; fotu coꝛ

poꝛis oua qnimare que fouet. Plinius libꝛo
x.Luſcinijs diebo ac noctib còtinuis qͥnde⸗

cim garrulis ſine intermiſſu cantus eſt. Den

ſante ſe frondiuz germine digna mirat᷑ auis.

SPꝛimum tanta vox in tam paruo coꝛpuſcu⸗

lo tanq; pertinax ſpiritus.D eindeĩ vna mu

ſice ꝑfecta ſcientia modulatus editun ſonꝰ.2
nunc continuo ſpiritus trahitur inlongum.

nunc variatur in flexo:nũc diſtinguit conſci

ſo copulatur in toꝛtu. Itaq; ceſaris iuuenes

*

habebant luſcinias greco et latino ſermone
dociles. Pꝛeterea meditances indiẽ aſſiduc

alijs ſtagnis inſidiant᷑: ⁊ ilos comedũt.

De Fliibus
Capitulum. lxxxr.

noua loquẽtes. Poſtremo byeme ipᷣa nõ cer
nitur.linguis earuʒ tenuitas illa pꝛima non
eſt que ceteris auibo. Pariunt in vere pꝛimo

plurimum ſua oua.

—

Capitulum. lxxiij.
Agnales. Alb. i li. de na. al. Ma⸗
gnales aues ſũt oꝛientꝭ valde ma
m gne pedib magnis ⁊ roſtro hoĩb⸗
nõ nocẽtes. Piſcib in flumiba ⁊ ĩ

5à5

—

reſuuu

B

Capitulumm. lxxnn.
m Erula Iſi.merula ãtiqᷣt medulavocaba
tur eo & modulet/alij ãt merulã aiũtvo

Tractatus

citatã. qꝛ ſola volàt qᷓſi mera volans.Hec cũ
in oihb locis nigra ſit:in achaia tñ candidaẽ
Pli.li.viij. Werula folio lauri faſtidiũ annu
um purgat. Idẽ in li.x. Abeũt ⁊ merule in vi
cina:ſʒ plumã nõ amittũt:nec occultant᷑ niſi
ſpe cibi quo hibernũ pabulũ petũt. Merula
ex nigra ruffeſcit.Eſtate canit.hyeme balbu
tit.circa ſolſticiũ mutat roſtruʒ.anniculis in
ebur traſfiguratur dũtaxat marib. Ex li.de
na reꝝ. Merula dicebat olim medula:q;ꝛ mi
rabiles vocis modulos reddit.maxime cum
vernum tempus imminere ꝓſpexerit. Nam
hveme tacet: aut tm̃ balbutit. Olim merula
fuit ſpectandum in clero miraculum:que ar⸗
te humana edocta nouem notulas in oꝛdine
ſm muſicã cantabat.ita ꝑfectevt nullus mu
ſicoꝛum eam aliquatenus imitaripoſſet pa⸗
rilitate concoꝛdantie. Hec auis cro ceum
quãtulumq; coloꝛem habet in pectoꝛe:reli⸗
quum vero coꝛpoꝛis occupat nigredo. Me⸗
rula domeſtica contra naturaʒꝭ carnes come
dit.⁊ hec dulcius canit:libenterſe balneat.
⁊ plumas roſtro purgat.Cunq; nigra ſit et
turpis:in delectationẽ mouet ſeipᷣam ꝓpter
amenitatẽ vocis merula plumas nõ exuit.
ſicut cetere aues:ſed roſtrũ ſuũ ſingulis an⸗
nis mutat in candoꝛẽ.⁊ in hyeme vix poteſt
volare ppter pinguedinen.

DPobperationes

Haly. Merularuʒ fimus quiriſum come⸗

dunt ſi tritus ſit ⁊ cũ aceto diſtẽperatꝰ.moꝛ⸗
pheeq; nigre ſuperponatur:eam extirpat.ſic
quoq; lentiginem elinnnt.

Capitulum. lxxv.

Ergus.Ex li. de na.re. Mergus flu

m mina ſtagnaq; innatat: ? piſces pſeq

4 tur. ſic dictus:eo ꝙ in aquis ſe mer⸗
gat.diutius tamẽ ſub aquis moꝛari non vas
let. qm̃ in aere ſpiritũ recuperat.quãdo ꝑcu⸗

ti debet in aqua mergit᷑. Serenus ſulpicius

tradit ꝙ quedam earum ſpecies eſt: quam a
re coꝛnutam vocant:eo ꝙrubeas plumas in

capite inſtar coꝛnuũ habet.Cõtra om̃e genꝰ

auium pedes habent in cauda.ita vt cum in
terra ſtant ſicut hõ geſtu pectoꝛis eriguntur.

Has aues beatus Martinꝰ diuina virtute

coegit aquã cõtra naturam ſuam deſerere:et
arida loca deſertaq; petere. Haꝝpulli ſtatim
vt oua exeunt tanto vigoꝛe pollent.vt ſi ma⸗

rrẽ eos ꝑdere cõtigerit virtute ꝓpꝛia viuãt.
Et vt dicit experimẽtatoꝛ in byeme pinguio

res ſunt ꝓpterpaucitatẽ motus.Omne enim

anial ſereno aere gaudet:⁊ in eo plus vagak.
Pliniꝰ li.xviij.mergi ſicut cetere aues aqua
tice pennas roſtro purgantes:aut maria aut
ſtagna fugiẽtes pꝛeſagiũt ventum. J

Capitulum. xxvj.
FEriillus ? meropes. Iſidoꝛus Me⸗
m rillus auis eſt nõ multo maioꝛmeru⸗
ta.coloꝛe quoq; ppe ſimilis:ſʒ roſtro
pedibo vnguibuſq; diſſimilis. pde cupidusẽ
Scedq paruus ⁊ parui roboꝛis.paruarum
auium eſt ꝑſecutoꝛ. Hi ſicut accipitres ⁊ be⸗
Todij ſocialiter volant. Imbuiq; q̃ttuoꝛ ex ilł

—, PEEWBRYYAY

ri
ne
ſte

ne
eer
tin

gn
nn
r
n

9

n
he

Pprßyluibus

poſſunt vt cignũ hoc modo capiãt. Pꝛimꝰex

eis cignicaput inuadit. Scds ⁊ tertius ex
vtroq; latere binas alas.Quartꝰ vᷣo collũ⁊
pectus.Et ſic cignꝰ auis grauida:anguſtijs
circũſepta monere ſe nõ vales ab aucupe pᷣ⸗
uenta capit᷑ ⁊ occidit᷑.¶ Jdem. Meropes eſt
auis hñs ĩ doꝛſo coloꝛẽ ciameũ:pectoꝛe ſub⸗
rutilũ:inventre pallidũ.Hec natuxali coloꝛe
abundãs:antra ſeptẽ pedibo altitudis in ter
ra fodit:ibiq; nidificat:ac fetꝰ facit:⁊ eosvſ⸗
q; ad robur debitũ illic abſcõditos paſcit et
nutrit. ¶ Joꝛath. Meropes ſolliciti ſunt de
pullis ſuis.⁊ qñ iã ſeneſcũt ⁊ volare nequeũt:
pulli fouent eos ⁊ alunt quouſq; viuunt.

—

Capit lum. lxxuij.
Elancoꝛiſus ⁊ Moꝛfex. Albert?ꝰ in

m li. de na.aialiũ. Melancoꝛiſus ſic di
cCccta q moꝛtificat. Auis ẽ vt dicẽ Pli.

r

qntitate parua:fecũditate magna. Hã vltra

xx.oua fouet:⁊ oẽs inducit filios.⁊ ita dili⸗

gẽter paſcit ꝙ ĩ nidis pinguiſſimi ſunt.⁊ cũ a

nido volãt ꝑ turbas mr̃em ſequunt᷑:nec ipſa

deſerit eos donec ꝑ ſeipos ſibi ad ꝓcuratio⸗
nẽ ſufficiãt. In li. vt. S. Moꝛfex auis ẽ aq̃ti

ca⁊ magna.Roſtrũ hʒ ſerratile ⁊ foꝛte:⁊ vn⸗
gues foꝛtes. ꝛ⁊ mergit ſub aqua ⁊ capit piſces
magnos: ⁊ pcipue anguillas ⁊ gregatim nidi

ficat in arboꝛibo iuxta aquaʒ: ?⁊ paſcit pullos
piſcibo:⁊ ſũt voꝛaces.⁊ ðꝛ de eis qũ auolare
debẽt a nido.ſi ſentiũt ſe nimis grauati cibiſ

de nouo ſũptꝭ euomũt eos vt leues fugiendo

volare poſſint. ? qͥ nõ euomũt aliqũ pereunt.
Stercꝰ huiꝰ auis ſiccat arboꝛes ĩ qꝝ ramis
cadit. Hec auis ſaturata expãdit alas ad ſo

lẽ inſidẽs palis ⁊ arboꝛibovt ſiccent᷑ ⁊ q inci
pit volare vix eleuat᷑: ⁊ caudã diu in aquã du
cit.vnde ⁊ a qbuſdã humuſculus vocat᷑

Capitulnm. Ixxuiij.
Ennonides. Meance ⁊ Meruſtio
m nes. Albertꝰin li.de na.aĩaliũ. Mẽ⸗
nonides aues a loco ab egyptijs ſic
vocatas.De egypto enĩ volãt ad nilum ad ſe
pulchꝛũ mennonis philoſophi.ſemꝑ in qͥnto

gInno.⁊ cum biduo ibi circũuolauerũt tertio

die pugnam ineunt:⁊ ſe roſtrꝭ ⁊ vnguibo lace
ront:⁊ tũc reuertunt᷑ in egyptũ.¶ In libꝛo vt
ſupꝛa. Meauce aues ſunt ab mutatiõe vocꝭ
ſue ſic dicte.ſũt aũt antibo maioꝛes.⁊ ſũt bꝛe⸗
ui colli⁊ bꝛeuibo pedibi.colorꝭ cinerei.oculis
glaucj. roſtro ex ꝑte croceo et ex ꝑte rubeo:

ſemꝑ clamans meauca.cadaueribo cupidiſſi

ma:⁊ pᷣcipue hommũ.vnde ⁊ gaudet in tem⸗
peſtate. Inſidiat᷑tamẽ etiã paruis anĩalibus
ab iſtis auibo.Etiã multe alie aues apud ma
rinos meauce vocant᷑.i In eodẽ libꝛo. Me⸗s⸗
ruſtiones aues ſũt parue rapaces tñ:⁊ aliqͥd
hñt de falconũ natura:ſocialiter ⁊ volant ad
pꝛedã.Et aliqñũ quattuoꝛ docent᷑ ꝙ ſpe auxi⸗
lij hoĩs cignũ pſternũt.et tũc vnꝰ capiti:duo
aũt alis inſidẽtes:⁊ quartꝰ pectꝰ oppugnãs
cignũ oppꝛimẽdo deijciũt vt ab aucupe capi
atur.qñ aũt ſilueſtres ſunt paruaꝝ auriũ ſunt
inſecutrices. Sunt aũt in figura ⁊ coloꝛe fe⸗
re ſicut merule:excepto ꝙ; pedesvngues ⁊ ro

ſtrum habẽt ad vncos ad capiendum.

4 7*

Lapitulum. xxix.

8*

Tractatus

0
Nv
„
—‚/

Aluus. Iſido. Miluus ðꝛ quaſi mol
m lis auis:ſcʒ viribus volatu.rapaciſſi
mus tſñ eſt:⁊ ſemꝑ domeſticis auibo

inſidiat᷑¶ Ex libꝛo de na.reꝝ. Miluus vn⸗

gues pedesꝛ roſtrũ aduncũ habet inſtar ac⸗

cipitris:ſed alas curuas ⁊ nõrectas:in quo

eſt eis diſſimilis. Audax eſt in paruis Timi
dus in magnis.fugatur a niſo:qᷓ;uis ĩ triplo

ſit maioꝛ illo. circa macellas excubat: ⁊ circa

cadauera. Jecur eiꝰ medicinale Plinius lau
dat.i¶ Gloſa ſuꝑ Hieremiã. Aues ſuatpa no
rũt:qñ.ſ.ad calida loca feſtinãtes rigoꝛẽ hye
mis debeãt declinare a pncipioverꝭ ad regio
nes ſolitas redire. Vñ ſcriptũ eſt. Miluꝰnõ
apparet niſi ĩ eſtate:ſicut nec turtur ⁊ hirũdo
In hyeme nãq; manẽt in nido vel latẽt in ca

uer nis arboꝛum:vel ad alia loca calidioꝛa ſe

trãfferũt.¶ Joꝛath. Miluꝰ cubitꝰ cũ a nido
egredit᷑ i cõplemẽto alaꝝ ſuaꝝ aues magnai
venat᷑.Cũq; foꝛtio fit mag debiles capit.in
cõplemẽto ãt viriũ ſuaꝝ muſcas ⁊ culices ac

g,

lũbꝛicos terreſtres venat᷑:et tũc fame moꝛit᷑

¶ Ex Auiano. Miluꝰ inſidiat᷑ auibo dome⸗
ſtiq: maxieq; pull.⁊ q̊s ĩcautos viderit ſtatĩ
rapit.irca coqͥnas etiã ⁊ macella volitat:
vt ſi qͥd carnis crude ꝓijciat᷑ foꝛas velociꝰ ra

via. Pperationes

¶ Pli.li.xxix. Milui iecur adinunctiões o⸗
culoꝝ vitioꝝ laudat.¶ Ideʒ in li.xxx.Ex ni
do q̊ milui ſurculus vitis alligatꝰ ceruicis:
neruis ⁊ opiſtotano auxiliari ðꝛ.i¶ Comicia
libo etiã iecur miluideuoꝛatũ medet᷑.

Capitulum. lxxx.

O nedula:? Duſcicapa. ſi. Hone
m dula ðꝛ q̃ſi monecula:q̃ cũ auꝝĩuenit
. qufertt occultat. VUñ Cicero ꝓ ale
riano flacco Nõ plꝰauꝝ tibi q; monedule cõ
mittẽdũ ẽ.¶ Ariſto. Monedula puõt cũ bu⸗
bone:qꝛ bubo debilẽ viſꝰð die ꝓpt er Brapit
coꝛuꝰille bubonis oua⁊ cõedit ea ſẽ̃ dictũẽ
3.¶¶ Ex li. ð na. re. Donedulaq̃ſimonetã toł
lẽs aut diligẽs ðꝛ.auis ẽ nigra ſʒ foꝛmoſa⁊ q̊
ta hoĩm voces ĩ pullo edocta imitat᷑. In ma⸗

tutio cũ oꝛto ſołſola citiꝰ diſcretiꝰ ⁊ tenaciꝰ
retinereðꝛ.Huiꝰcarneſ pꝛuritũ capitꝭ excität

nã ⁊ ipᷣa appetit ĩ capite fricari.i¶ Ex li.vt.S.
Muſcicapaẽ auis maioꝛcolumba:plumaa
hñevt lanariꝰ:pedes⁊ roſtꝝvt hyrũdo.q licʒ
oꝛis rictuʒ hẽat ãpliſſimũ ꝓpt᷑ muſcas ⁊ cini⸗
fes qͥb ſolũmõ veſcit᷑. Roſtꝝ tñĩter aues cõ
paratiõe ſui coꝛꝑis hʒ minimũ ⁊ pedes ſir.

— — -„

—
—

—. –☛ãæ — —

46
4
vt
tol
16

c

ni

66
.

„

2–
„—

De Huibus

H Capitulum. lxxxj.

AUſca. Acto:. Muſce vt fert᷑ ex im⸗

mn mundicia naſcuntur: immundis ad/

herent:⁊ loca immunda frequẽtant.
Inquiete ſunt ⁊ impoꝛtune ⁊ infeſte pungiti⸗
ue ac tumultuoſe.i Iſidorꝰ. Muſca ex gre

co venit ſicut mus He ſicut apes necate in
aqua aliquotiens poſt vniꝰ hoꝛe ſpacium re⸗
uiuiſcunt. ¶ Ariſtoteles. Anĩalia duas alas

habentia:tantum pungunt aculeo:qui eſt in⸗
terioꝛi ſuicapitꝭ vt muſce ⁊ muſtiliones.Cũ⸗
q; quodlibet anuloſum habeat membꝛum ꝑ

gquod ſentit cibum. Muſce ac muſtiliones

hoc membꝛo pungunt et ſangninem extra⸗

bhbryvunñnt. Muſca ſicut ⁊ apis non facit ſtrepitũ

ac ſibilum niſi volando:ſcilicet alas ꝑ gaerem
inter ipſas:⁊ coꝛpus cadentem extendendo

⁊ contrahendo. Muſca et foꝛmica non ſunt

nidificantes. In hyeme coeunt ſi aer conue⸗

niens fuerit ⁊ ventus meridionaks flauerit.

Hon autem ſeparantur in coitu:niſi graui⸗
ter quedam anuloſa:quia coitus in eis mul⸗

tũ durat:vt patet in muſcis ⁊ araneis. Hu⸗

ſca habet aculeum ſicut apis extra.eius na⸗

tura eſt mollis ⁊ vacua.per ipſuʒ guſtat ⁊ ſen

—

tit:ac cibũ attrabit.Habet itaq; dentes mu

ſcarum genus ⁊ apum:qui cum ſunt ſimiles
dentibus alioꝛum.¶ Ex libꝛo de naturis re⸗

rum. Muſca pꝛoteruolat:⁊ circumuolando
ſtrepitum facit ex aere circumagitato. Inter
Alias roſtrum habet quaſi cannam concauaz

pedibus poſterioꝛibus alas acuit:anterioꝛi⸗
bus autem roſtrum ⁊ caput luceʒ diligit:nec
in tenebꝛis ambulare nouit.Ad caloꝛem ſe li

bentius confert.

Hyperationes.

Auicenna in quarto canone. Muſcas in⸗

terficit arſenicum:quando de illo ponitur ali
quod in lacte et ſugunt muſce. Inter ficit etiã
eas fumus eius et fumus thuris:atq; deco⸗

ctio ebuli nigri· .

Haly in libꝛovbiſupꝛa. Muſce pꝛoſunt o⸗
culoꝛum doloꝛibus ⁊ ſui palpebꝛarum.
¶ Que ſi comburantur et cum melle ſuꝑ alo
picie loca ponantur: capillos pꝛoducunt.
¶ Plinius libꝛo viceſimoquarto. Muſceqͥ⸗
dem necantur:ſi locus folioꝛumſambucide
coctione ſpergatur.

Capitulum. lxxxij.

coꝛui ſi
eſt ſupꝛa ſcilicet de monedula.vnde videtur
idem eſſe:ſed foꝛte diuerſitas illanominis ꝑ⸗
uenit ex vitio ſcriptoꝛis. -

1

—

0
W

AIcedula. Iſidoꝛus. Hicedula
eett genꝰ coꝛui qui pugnat cum
n bboubone. Loꝛuus enim oua bu
bPbonis rapit:quia parum videt
in meridie: et ea comedit. oua
imiliter de nocte.¶ Actoꝛ. Ideʒ dictũ

—

Capitulum. lxxxih.
AIlus eſt auis:vt habet᷑ libꝛo de na⸗
n tur reꝝ. nobilis foꝛma ⁊ roboꝛe mi⸗
no: q; herodiꝰ,ſed vnꝰ eſtchloꝛ piu⸗

Tractatus

marũ ambobo:⁊ tñ ſocialiter volare recuſãt.
NMam inuidia fert᷑ ⁊ faſtu.et cũ impetit ſolus
ambit honoꝛe victoꝛie potiri.hoc quidẽ eſti⸗
mari põt.⁊ foꝛte merito:ſʒ reuera mag credi
bile eſt eũ ſolũ pꝛede inhiare:nedum in vola⸗
tu ſociũ habuerit.paſtu quoq; ſodalẽ accipi⸗

at. Hõ enim ↄubia fides eſt niſumparem ſui

generis dedignari.⁊ velut alieni generꝭ aueʒ

piſequi.⁊ hoc ↄtra omniũ auiũ genus.Nã vt
dicit Ariſtoteles.O mis auis in volatn pꝛe⸗
dam capiens parcit ſui generꝭ auib. Solus
ergo niſus expers eſt generoſitatis huius.⁊
hoc cum ipᷣo hoiĩe qͥ inter aĩalia terreſtria ani
mali ſui generis inſidiari nõ ceſſat.i Alexan
der. Niſns ac triciolus locum eligũt in quo
aues captas deplumant ſingulis dieb:mul
taq; diligentia mundant qᷓ;diu cõpares aues
incubant:qͥboꝛ eas miſtrant.i¶ Actoꝛ.Eſt au
tem niſus aucupantiũ volucrũ minima:ſed
ꝓ ſexu ⁊ natura ſua ad aucupandũ pꝛompriſ⸗
ſima:falconum generibo adiungitur.

—

apitulum. lxxxuiij.
Octicoꝛax vel noctua.Ex li.de na.
n reꝝ.Nocticoꝛax ðᷣ noctꝭ coꝛuus.lu⸗

cifuga eni eſt:et nocte cibos querit.

Hꝗã ſi de die volaret a ceterꝭ auibo impediret᷑
HNocte(vt vulgus opinat᷑) moꝛtẽ hominum
enunciare videt᷑ vocibo impoꝛtunis.caput
abet ingens. Hec vt aues cetere foꝛmatum
Roſtrum habet aduncũ vt niſus.vngues ha
matos ⁊ aſperos in domicilijs vt parietibꝰ:
pᷣcipueq; rimoſis q̃ ſine tecto ſunt libẽter ha
bitat:⁊ pullos ſuos fouet:hũanisvocibo de⸗
lectat᷑.mures ⁊ om̃e genꝰ eaꝝ ꝑſequit.¶ Iſi⸗

doꝛus. Nocticorax ipᷣa eſt noctua:q; noctes
amat. Eſt eni auis lucifuga:id eſt lucem fugi
ens:⁊ ſolem videre non patit᷑. Noctua ðꝛ:eo

ꝙ nocte circũuolet.hanc inſula cretẽſis non

babʒ.⁊ ſi venerit aliunde ſtatim moꝛi.¶ Am

bꝛoſius. Noctuaq; ⁊ nocticoꝛax magnis et
glaucis oculoꝝ pupillis nocturnaꝝ teneba

rũ nõ ſentit hoꝛroꝛẽ. ⁊ q̊ fuerit obſcurioꝛ no

eo crebꝛioꝛ volatꝰ exercet ĩ offenſos. Die au

E viderenpotꝛmerono Oledoꝛe vins ei

hebetat᷑. habet autem ⁊ noctua cantꝰ ſuos.
¶ Gloſa ſuꝑ pſalteriũ. Nocticoꝛax ẽ auis vi

gil. theter coꝛuꝰ noctꝭ:habitãs in parietinis

que vulgo mine dicunt᷑:vbi parietes ſtãt ſi⸗

ne fundamẽto. VUnde ſcriptũ eſt. Factꝰ ſun
ſicut nocticoꝛax in domicilio.iſ¶ Gloſaſuper

Leuiticũ.Noctua eſt auis rapax de nocte.

Operationes

¶ Pliniꝰ.Huiꝰ carnes paraliticos curant.
¶ Idem libꝛo.xxix.Noctua eſt cõtraria apiꝰs

bus atq; veſpis ſcrabonibo ⁊ ſanguiſugis.

¶ Huiꝰ cerebꝛum coctũ in vinovel cibo ſum
ptum:remediũ eſt capiꝭ doloꝛibo.i¶ Idemli
bꝛo. xxx. Oua quoq; noctue ꝑ triduuʒ in viĩi/

no data:tedium adducunt ebꝛioſis.

Capitulum. lxxxv.

Epas ſiue nepa.Albertꝰ in libꝛo de

.
.

dNN

VVN

u naturꝭ animaliũ. Hepa auis eſt lon⸗

gi roſtri.in doꝛſo coloꝛẽ habet perdi

cis:in ventre niſiroſtrũ autẽ molli luto infi⸗
git:⁊ cibũ vermiũ reqᷣrit.⁊ ſi aliquãdo ꝓfuns

dius defixo roſtro heſit.pedibus lutum emi⸗
ens ſe liberat Hec in die quieſcit:⁊ ĩ auroꝛa

Nr r111 1*

e.

A
6s.
i
nio⸗

4 3

5

n .
nl d
mmn

—☛—
—

⸗

SR S=

De

⁊ crepuſculo volat:⁊ ideo tũc in altũ elenatis
etiam rhetiba capit᷑.⁊ habet carnes dulces ad
comedendũ.Hac ſicedulã quidã vocauerũt.

Canitulumm. lxxrvj.

Nocroculus.i Ex libꝛo de natu⸗
. ris rerum. O nocroculus eſt auis
0 que inſimul multas recõdit eſcas

et poſtmodum extrahit et mandu

caat eas. ¶Plinius. Onocrocu⸗
lus ſimilitudinẽ oloꝛis habet.nec diſtare eſti⸗
maretur omnino: niſi faucibus eius ineſſet
alterius vteri genus. Huc omnia inexplebi⸗
leanimal congerit.nura vt ſit capacitas.mox

perfſecta rapina ſenſim inde ĩ os reddita:m ve⸗

ram defert aluum ruminantis moꝛe. hos gellia
ſeptentrionalis pꝛoxima occeano mittit. ¶ yſi⸗

doꝛus.O nocrocuilon vocant aues roſtro lon

go. quoꝛum duo ſunt genera. ¶ᷓ Actoꝛ.O no⸗
croculus vt legitur: auis eſt roſtro longo: ſi⸗
milis cigno:ſed maioꝛ.poꝛro iuxta Hierony⸗
mum: niſi falloꝛ.eſt auis illa que fixo in palu⸗
deroſtro hoꝛrende clamat.que etiam in Eſaia
vocatur vlula.quaſi ab vlulatu.Et ðꝛ in vulga
ri butoꝛius. de quo dictum eſt ſupꝛa. Que etiã
de pꝛofunditate terre vel aque cibum trahere
putatur. Ex libꝛo de naturꝭ rerum.O nocro
culus eſt ams de partibus orientis. que cum
vocem edere voluerit:caput in aquis ponit.⁊ is

lic inſtar rugitus clamoꝛem emittit. In fauci⸗/

bus quoſdam habet folliculos: in quo pꝛimo
cibum cõcipit. ⁊ poſt hoꝛam in ventrem ſuum
mittit:ibiq; eum digerit.

Capitulum. xxxvij.

uibus

o Piimach'. Ex li.ð na.re. Opimachꝰ eſt
SZrius ſerpẽtib:⁊ pugnat cũ eis Opbis
em̃ ſerpens:machos pugnans.i Actoꝛ.Opi⸗
mach yt in Leuitico legit᷑: eſt ex volucribus
mũdis ſ̃m legem.ex his videlicetq̃ gradiuntur
qͥdem ſuꝑ quatuæe pedes: ſ ha bet longioꝛa re⸗
trocruraꝑ que ſaliunt ſupꝛa terrã. Eſtimo aũt

hunc inter volatilia minuta debere numerari

ſicut bꝛuchum ⁊ locuſtã.q̃ ſũt eiuſdẽ generis.
ſicut ibidem legit᷑ De attaco vᷣoqui ſcemin
eodeʒ generereputat᷑: nihil me penitus alibi le
giſſe memini. —

D
—

. .

Lractatus

Capitulum. lxxxviij.
Riolus ⁊ O vigometra.Ex li.ð na.re.
I Oeiiolus eſt auis ſic dicta a ſono vocj.
coloꝛis aurei ꝑ totũ.excepto ꝙ in alis
babet pennas:q̃dam cerulei varietate diſtinc⸗
tas. Hidũ in ramis arboꝝ minutiſſimis mira
ſubtilitate dependit:ita vt in aere ſolo pendere
videat᷑ deterra cernẽtib. Jpᷣm q̊; mdũ ab im⸗
bꝛe camerat:ac denſa fronde ꝓtegit.yſidoꝛꝰ.
Oꝛtigo metra dicitur ꝙ gregem cucurnicũ du⸗

cit. VUnde de hac diciũ eſt ſuperius in capitulo
de Cucurnice.i¶ Plinꝰli.x.Cucurnices aqui

lone volant:maxie oꝛtigometra duce.pmã ea⸗
rũ ꝓpinquantẽ terrerapitaccipiter:acſepe hinc
comitatũ ſolicitant abeuntdd.

Syna ⁊ Oſſitrago. Exli. de na rex.
Vna eſtans magna yrcignus: flu⸗
,lios ac piſcinas inhabitans. roſttum

habet magnũ. ⁊ agutture vſq; ad pectus inſtar
ſace nili: receptaculuũ longum ⁊ amplũ:in quo

magnũ ſimul reponit copiam piſcium. vt ſcz in

tanta mole diffnſa.natura nõ egeat:paulatim
q; digeſtig in ventre cibis inueniat paratũ qd
pꝛebeat. Hũq; aues hmõi niſi in aqua diffuſio
ri⁊ piſcib ꝗbundanti habitant:quia citiſſme
paruã aquã:⁊ ſipiſciba copioſam ingluuie ſue

vacuant. yſidoꝛꝰ.·O ſſiſragus vnlgo appella
tur auis q oſſa abalto dimittit⁊ frãgit: vnde
⁊ boc nomen accepit ¶ Plinꝰli x. Alieti qui⸗

2 4 1
. D R — —
—
. „
— 2

2
,

dem ſuũ genꝰnõ habent.ſed Edinerſa ela
coitu naſcunt᷑. Id aũt qð ex alietis natũ eſtoſñ
fragi genꝰ habet.Ex qͥbominoꝛes vultures pꝛo
generant᷑.pullos aũt ab aquila deiectos oſſi⸗
fragi genus excipiũt:et cũ ſuis educant.
Dperationes.
¶ Igdem in li.xxx. Oſſifragi venter arefactꝰ et
potus ↄfert his q ibos nõ digerũt. Ael ſi tm̃
manu teneantcapientes cibũ:ↄfert adalligatꝰ
ſed nõ vtinue. vnu aut eſt. Oſſifrago inteſtinũ
om̃ia deuoꝛata ↄſiciens:cuiꝰextrema pars ad
alligata pꝛodeſt cõtra collum.

Sy
K 1

—

1

T bus. Mlinius li. x. Otbus eſt auis

o bubone minoꝛ.noctuis maioꝛ. Aureis

Iplu mis eminentibo. vnde ⁊ nomẽ illi.

Quidaã latini aſyonem vocant.imitatrix aliaꝝ

auiũ:ac paraſua ⁊ quodã genere ſaltatrix.caa⸗

pit᷑ haut difficulter vt noctue intenta in alio cir

cũeunte alio ꝙſi⸗ i ventus agmen aduerſo flatu
enit ehiheſe vouſeulis lapidũ appꝛehen⸗
grena repleto ſtabilitate vo⸗

ſis. aut gutture harena re
lant. ¶ Idem in li.xi. Itaq; buboni⁊ otho plu
me ſunt velut auree.i Ariſto. Deniq; quidam
othum vocant bubonem. depꝛehendit᷑ aũt qñ
venatoꝛ incipit ſe mouere ad oppoſitã partem.

¶ Exli.de na.reꝝ.Othus eſt auis q̃ vulgariter
huans ðꝛ a ſono vocis.nocte nãq; huhu hoꝛri⸗
fice clamat.impꝛopꝛie voce huma nã ſimilans.
Itaq; vt hominẽ ↄtractũ frigoꝛe clamare crez-
das.ſed ierras ſpaciales habet: in quibbbmõi

— = – –. ☛ – — —

—.

S.Se

mmmm

—

SRSS.S SSSSRSAESEZE.

dureq; digerit.

De Muibus.

voces Pfert. In ceteris aũt vt in plurimũ mu
ta eſt. DHec auis buboneminoꝛ eſt:nocua ma⸗
ioꝛ.aduncum ha bet roſtrũ ac pedes:eteminẽ⸗/

tibo plumis habere videtur aures.pꝛeda viuit.

carnibo veſcit᷑. mures ꝑſequit᷑.⁊ ab auibo ceterꝭ

Qa. Almanſoꝛtractatu tertio.cap̃. de

. ouis. O na gallme⁊ perdicis plꝰ alijs

ↄnenientia. Poſt bec oua anatis ĩ bo
nitate exiſtũt:qᷓ;uis malũ efficiãt nutrimentũ.
Alia to oua ſicoua q̃ ſuntparuaꝝ auium aut
magnaꝝ comedẽda nõ ſũt niſi medicine cauſa.
Dico vᷣo ouoꝝ pᷣus dicta genera galline vicz
atq; perdicis ſperma valde augmẽtant:atq; ad
coitũ ſtimulãdo incitant. Anſerũ aũt oua faſti
diu faciũt grauem habentia odoꝛẽ. ſʒ galline⁊
perdicis oua temꝑata ſunt ⁊ ↄuenientia. Vi⸗

tellus quo om in caliditate temꝑatus exiſtens
bene nutrit. Albumen vbo frigidũ eſt ⁊ viſcoſuʒ
Sanguis etiã exeo generatus

non eſt bonus.

Pyoperationes
¶ Sera. Que eligimꝰ ſunt oua gallinaꝝ.nõ g
opoꝛtet vt ꝙ narremꝰalioꝝ ouoꝝ vᷣtutẽ:qꝛ eoꝛũ
natura eſt eadẽ cũ nat ura illo.
¶ Et cõplexio quidẽ oui eſt frigidioꝛ coꝛꝑe tẽ⸗
perato. Hã infrigidat infrigidatione temꝑata

⁊ deſiccat ſine moꝛdicatiõe.Et opoꝛtet ꝙ admi

niſtrent᷑ ex eis illa que ſũtrecentia.qꝛ vetera nõ

ſunt bona. Albugo qdez oui ad miniſtratur in

doloꝛib om̃ibo in q;b eſt neceſſaria medicina qᷓ
nõ moꝛdicet.ſicut ſunt doloꝛes oculoꝝ:⁊ apo⸗

ſtemata ani ⁊ pectinis.⁊ om̃ia vlcera fraudu/

lenta mala.⁊ cũ medicinis q̃ abſcindũt ſa ngui
nem qui ſluit amirlngis cerebꝛi.
¶ Et qñ imbibit᷑ in eo lana ⁊ ponit᷑ſuꝑ cõbuſti
onẽ ignis aut aque bulliẽtꝭ ↄfert multũ.Et eſt
bonũ in emplaſtris qͥ ponũt᷑ ſuꝑ frontẽ.⁊ ſacit
adhererepilos:quoꝝ oꝛtus nõ eſt directus in
palpebꝛis.poſtq; miſcet᷑ei medicina ↄueniens
