et habet radicem magnam albam? t groſſam:

.

in qua eſt mulcum lac.

coleram:et pꝛouocat vomiiuum.

HBalienus eodem libꝛo ⁊ eodem capitulo hᷣm
manſiationem grecam. Om̃es quidem babẽt
acrem ? calidam virtutem mꝛedominantẽ. In⸗

g omnium eſt opos et fronnes.
¶ Participat vero ⁊ radix pꝛedictis virtutibus
ſed non equaluer. Ipſa auteʒ cocta cum aceo
demiium doloꝛes ei maxime quicunq; coꝛro⸗
ſis ipſis fiunt curat.Opos vero foꝛtioꝛes ha⸗
bet virtutes ad foꝛamen dentium. ⁊ alias par⸗
tes coꝛpis mox vlcerat extrinſec? emplaſtrata
eſt enim ex quarto gradu calefacientium que

cauſticoꝛum diximus ellſle.

¶Ita antem et pilos aufert perunctos opos

quia vero ſoꝛus eſt miſcetur oleo.⁊ ſi multori/

ens hoc fiat tandem radices piloꝛum perimit.

et nudum eis fit copus. .
¶ Becundum eandem autem virtutem acro⸗
Coꝛdines ⁊ foꝛmicas etpierigia ⁊ tylos tollit.
Abſtergit autem ⁊ empetigines et ſcabies: eo

qꝙ abſterſiua ei adeſt virtus pꝛopter amaritudi
nem⁊ fagedenica.⁊ vlcera carbũculoſa ⁊ can⸗
croſa. quoniam calefacit foꝛtiter et abſtergit.
Juuare nata eſt ſi quis in tempoꝛe ⁊ menſura
eo vtatur. Atuero et fiſtularum cylos eadem

virtute curamus.

Hec omnia operantur om̃es opi titimallo⸗
rum f̃ᷣm genus ſimiliter. debilius vero folia et
fructus operari nati ſunt: quib ad piſces qui
ſtatio narijs aqis vti aſſueuerunt. Citiſſime
enim ab eis inebꝛiati ⁊ ſemimoꝛtui facti ad ſu⸗

perficiem ſerunturaqug.

¶ Cum aũ

dam nominant.⁊ qͥ in lapidibo naſcit᷑:qͥ dicitur

denoꝛodes. ↄſequenter aut qui barbaſſo aſſmi
latur ⁊ cxpariſias.deinde paralias.deinde güt

„

elvoſtrophos. ? ceter.

DPoerationes
¶ Balienꝰ.viij.ſim.far.capᷣ. de Titimallo fm
tranſlationem ara bicam. WHirtus omniũ illo⸗
ru miacticinioꝛum eſt ca.⁊ ſic.in quarto gradn
Vrtus titimallieſt laxatina: laxat flegma ec

um aüt ſunt ſeptẽ ſpecies titimalli ſoꝛtioꝛ
eſt qͥ caricias nominat᷑ quem⁊ maſcnlinũ qui

Himns. yſi. Thimus ðꝛ eoqodoꝛeʒ

t rxreſfert flos eius.iDyaſ.Thimꝰ eſt ber
hbha omnibo nota.frutex eſt babens folia

anguſta: puſilla ⁊ oblonga.⁊ in ſummocapi⸗

tella in ſpecie foꝛmicarũ in ſe implicata.Eſt em
bac humilis ac ramoſacum duris ramulis et

locis ſaxoſis ⁊ aſperis.

m Dilrationes

lignoſis. cui ſios eſt pupineus Et naſciturin

Pliniꝰ lib.xxi.Chimũ opoꝛtet in fſoꝛe colligt
⁊ in vmbꝛa ſiccari.Duo ſũt aũt ems generacan
didum radice lignoſa naſcens in collib.quod
pꝛefertur. Alerũ vᷣo nigrius floꝛiſq; nigri.vtra
qʒ multũ eſtimant᷑ ⁊ in cibo ⁊ in medicamẽtis

oculoꝝ claritati confere.

Dyaſ. Vires bʒz acres ⁊ calefactoꝛias paulu

lũ ſtringẽtes.ꝓpter qð omibo ſtomachi choꝛa⸗
ciſq; vicijs aptiſſimuʒ eſt medicamen. Bibita

vo cum ſale ⁊ aceto flegma deponit ꝑ ventrem
Elixatura eius addito melle medet᷑ oꝛtonoy⸗
cis ⁊ aſmaticis.lumbꝛicos excludit.mẽſtruis
imperat.ſecũdinas deponit. aboꝛtũ facit.
¶ Catapiaſmata tumoꝛes recetes ſpargit.ſan⸗

guinẽ coagulatũ diſſipat.clauoiq; coꝛꝑis tollit.

De Verbis

ſaiunaris feruens ſuperpoſiia. O culoꝛũq; co⸗ odoꝛ aut abeſt.¶ Dyal. Trifolij genera ſunt
ligiem derergit comeſta. Ittnor.ſcz odozatu: acuru partemon. ? lepoꝛinüͦ
TEonaentonunſto heceſſarie amiſtemr. Pandecta.capi. cccxxix. Handachuca vel
Conſtan in li. gduũ. Thimũ eſt in. iij gradu chua. vel cuf arabice. grece lochos vel zborat
ca.⁊ ſic.Cũ ſale ⁊ aceto groſſiʒ flegmapurgat. vel lotus.Latine vo triſoliũ:vel qnedas ſpss
⁊ viſcoſo ſegmatipectoꝛ ſuccurrit. lübꝛicos ex mifolij. De qua dicit Dyaſ.ca. detrifolio. ⁊ bz
pellit. meſtrua deducit. acnitatem fiegmonis de odoꝛẽ aſpalt. ¶ Sera. li ag. ca. Handachuca.
Pectonecpcludit ?opiamoneterioapert, nomindtei vanlocboa id ei n ſolid⸗ Aeſt.
F Anicen can. ij. Medicine thimi ſemẽ ſomis duaꝝ ſoecieꝝ. ſcʒ comeſtica et ſilueſtris. Sii⸗
eſt caliditatis. Rꝛo uocat ⁊ extrahit embꝛioneʒ neſtris quidẽ habet ſtipitẽ longitudinis duoꝝ
colericũ extrahitq; vermes. Ab eg ramuli multi. 1 qjdlibet habet foliũ in ex⸗
B aliad. Thimi in ſeptembꝛi meſe vltimo tremo. q aſſimilat handachuche quioꝛitur in
cõnenit ſerere.ſed melins plantis naſct᷑ q;uis paludibo.⁊ dicit᷑ trifoliũ.⁊ ha ber ſemen ſimile
poſſit et ſemine. Agrum diligit apꝛicũ: macrũfenugreco. niſiq; eſt minus ſatis. Ded ſcien⸗
maritimum. dum a illa vocat aquibuſdã berba flaura vel
2, Hy W maius domeſtica que naſcit᷑ in oꝛtis.⁊ eſt que⸗
H9 2 dam aliaqᷓ naſcit᷑ ſuꝑ aquas.2 maximem Ba
CMX& bilonia. q; fluuius irrigat terram.⁊ eſt herba
habens crus ſimile cruri fabaꝝ.⁊ eſt ſemen ala⸗
hum. ⁊ dicũt ꝙ extendit᷑ qñoꝛit᷑ ſol.⁊ apparet ſu
per aquã.⁊ qn occiditreſtringit ſe ⁊ ſubmergit᷑
min qqua.⁊ capita eins ſimilant᷑ capitib papa⸗
lerum magnoꝝ. ꝛ in capitiboeſt ſemen ſimile
nia.⁊ faciũt inde panem.Et bʒ radicẽ ſimilem
citonio q̃ comedit᷑ coca ⁊ cruda.⁊ ſapoꝛ deco⸗
cte aſſimilat᷑ apoꝛi vitelli ouoꝝ.⁊ voca hauda

e,

2-

7
1— .
—2.

4 2 7
1 RZ
“
4

☛R Sera auc. Albugerig. Angachucha ſilue⸗
üfftris conuenit ſtomacho frigido ? groſſe ven⸗
oſitati ei aqua eius abſtringit ventrem. 7 va⸗

olice paſſioni: ſi ponatur ſuꝑ moꝛſum ſcoꝛ/
ionis ſedat emero.

NVNNWSEEmaliiino inducit doloꝛeéa ſemẽ eius eſt foꝛtius
lio. Et eit bona doloꝛiteſticuloy.: Pneipio
s Propnis volamagteſf e
Capit Draſ. Tritolin mai vel lothos v̈tut; dine
Rifolii. tice ⁊ acerrime eſt. emen ei ? ſolis cũ aqua bi/

—

S
4

—
2
8

Sito li yſi. Erifolion a grecto tntil bina pleumtiets Tbaſuno denitich r varopi⸗

)

QAgulas annotat?o. ’ ſolili. xxi. Folio. q Sternicis cauſis opunlaf. Menſtruis ime D
tes greci vocant. alij aſpaltion. ? maioꝛi folis ¶ʒ.v. cnrant. Folia ipi cſioximeile aceepia moꝛ⸗
q̃ vtunt᷑ coꝛonarij. Alterũ acuto oxitripbillon. ſib venenatis occurrannt.—
Tertiũ exom̃ibo minutiſſimũ.⁊ ĩter hec neruo 1 Srterttanis tria ſolia annt triagrana ſe E

☛ £

— 25— —— BEEEE

¶ Fe.vt ðꝛ tertianis tria ſolia

ckehanpuneo⸗Eſt ꝛin alio genere earu ilne⸗ Capitulü. ct cclxxvif.

—

—

— .. „ —
. . . . . . . . .

culos frãgit ⁊ excudit. Lerreni to ſemẽ.ʒ.i.
hibitũ ⁊ impoſuũ moꝛſibo venenatis occurrii.
Dato vencno ↄtrariũ eſt vim eius vincendo.
¶ Elixatim a ei ſparſa pulices necat.in ſfume D
rrtracie in ſtirmonia palude. de herba eius equu
herbant.ſemẽ eiꝰ q; dulce eſt euſtomachũ eſt. 2
¶ Serapiõ. VUirtus eiꝰeſt qᷓ ppibet apata ca. E

—,—
—

ne ↄfirment᷑. Et Sera.qͥdẽ ↄſert oĩbo mẽbꝛis
ad q̃ fluũt humoꝛes.ſed ſemẽ tribuli agreſtꝭ qñ
bibit᷑ frãgit lapidem renũ.⁊ ambe eiꝰ ſpẽs in
frigidãt ⁊ ſtipticãt.⁊ fit emplaſtrũ cũ eis aßatit 1
bus calidis.⁊ miſcet᷑ cũ melle:⁊ curat alcole
putredinẽ q̃ fiũt in oꝛe:⁊ doloꝛẽ gingiuaz. 5
¶ Et expmit᷑ ſuccꝰab eo:⁊ admiſtrat᷑ in oclis
⁊ ſemen eiꝰ eſt hbumidũ ↄuenit lapidi renũ ⁊ ve L.

ſice.⁊ qũ.z.ij.bibunt᷑ de pᷣma ſpecie ipſiꝰ.et fi
exrplaſtrum cũ ea ↄuenit moꝛſui tyri. .—
¶Et qñ bibit᷑ cũ vino ↄuemt medicis moꝛtifer? G .
¶q Et qñ decoctio eiꝰroꝛat᷑ ſuꝑ loca vbi abũdãt ·
pulices occidit eos. Ille vero qui naſcitur ⁊ di

cCceitun ſandarx in regione badacas datur ab in
olis illius patrie animalibo pꝛo cibo dumeſt
humida herha ipſius.
IJYEt ex ſemine eius faciunt panem. FPlam ii-⸗
um eſt dulce et nutri. Et ſic vruntur eo loco
dans tritic. Sandarx eſt bonus doloꝛi ve⸗
Riibu lus. Dyaſ. Tribuli gña ſunt duo ſice ⁊ ſtranguirie.et augmentum magnum fa⸗
giiine ſimilia: ſz tenerioꝛa. haſtas longas
teneras ⁊ poꝛrectas in qbo ſũt ſpine. Naſcuiur
ãt in loc deſertꝭ. Hũidꝰvo naſcit᷑ in fluminib
L cuicoma ſuꝑ aquã extẽdit᷑ ⁊ folia ſunatant.
haſtã hʒ iĩ ſũmo groſſaʒ.ad radicẽ vᷣo tenuẽ. ha⸗/
bentẽ in ſe tenuas ſpinas ſic ſpica. Semẽdu?z
eſt ambobꝛ. vᷣtꝰ eſt illi frigida ⁊ ſtiptica ⁊ deſic N
diꝛ ſicciꝰ in pmo.eſt ⁊ magis ſile haſceck tere
nfe. Silueſtrꝭ qͥdẽ plnrime terreitatꝭ ẽ.domeſti
cus ãt plurime aqueitatꝭ.Gal. viij. ſim. ſar. c. de
rribulo. CTribulꝰeſtex humida ſuba moderate
fri.⁊ ſic.nõ moderate exiſtit.dñat᷑ aũt ĩ terreſtri
qͥdeʒ terreũ frigidũ ⁊ ſtipticũ vtoſtendimus.in
aqᷣtili vo aq̃ſitas.⁊ ꝓpterea vtraq; ad flemonũn
⁊ om̃

.

mino ad oẽs infſluxiões cõpetũt. terreſtres
vo tribuli ſubtiliũ partiũ exiſttttess.
Bal. YFructus eiꝰfrangũt lapidẽ in renib.
¶ Dvaſ.Tribuli faciũt ad inflatiões ⁊ ad ea
ſuꝑoccurrũt. Virtus eſt illis ſtiptica ⁊ deſicca⸗
tiua leptomeris.Etiam oẽs tumoꝛes ſpargit.
vauobꝛ gingiuis impoſiti opitulant mel⸗
le addito naptas.i.oꝛis putredines tollũt.ſuc
cus eoꝝ nobilibo collirijs miſcet᷑.ſemẽ eoꝝ cal

dn

De Verbis

Capitulü. cccclx

4Reibilola. Ex berbario. ribuloſa duo
frF geney e. Alia qe naſcit in oꝛtulis.
alia ẽ agreſtꝭ.cuiꝰmaioꝛ eſt efficacia:⁊ hʒ ſolia
poꝛtulace ſimiua:ſʒ maioꝛa.aules mittirſecꝰ
terras.in qͥbo hʒ quoſda globulos. duris ſpinis
rcttantibo angulatos in qbo eſt ſemen incluſnz.

taq; cũ melleocs oꝛ ⁊ fauciũ cu

cat.ſi qqua ipſa domus aſpergatur.
eſt ſaluraris.

mnnnmn.

Hectrita? cæpfappoſita ferues mulcet Tri
; c melleoes oꝛ fauciũ curat putredies. ꝓp:ia natura ſicca
¶ Eadem berba cũ ſemine decocta pulices ne miditatem aſlumun
MHui ſemine theaces faciu panes: : c vino
potio eiuſdẽ ſeminis.contra veneni potionem

locis maritinis ac ſiecis et calidioꝛibus tritici
meſſis abſcindit᷑. Idem in li.viij. Benſe Ju⸗
lio temꝑatis locis tritici mi

Pyhperationes.
yſaac.Triucũ eſt cib ad hũani coꝛʒis nutri
mentũ pᷣcipuꝰ⁊ naturaliter ſile cõplexionieiꝰ.
Triticũ ſᷣmaaturã ſuiſubſtãtialẽ in pmogdn
eſt ca.⁊ hu. ⁊ ſic.in medio. Panis ex eo factꝰ ca

lidioꝛ eſt in ſcdᷣo gradu.qꝛ caloꝛ e augmentat᷑

* 5 „

a caloꝛe ignis ⁊ coctione.ſicutoꝛdeũ ⁊ ſa ba.cũ
inꝓp:ia natura ſicca ſunt.ſi in aqua coquãt᷑ bu
Branum tritici maſtica

„

tum vel aſſatũ apoſtem
moꝛſu ↄtingit ſu poſitũ moꝛſum fugat.
Oleum autem de grano facium: ad empetigi

nem ſerpiginem auferendum vallett.
cexriſtit: ? crudũ ⁊ ſtegmaticũ.⁊ inſſatiuũ.rugitũ

ac doloꝛẽ lateribocõmouet.⁊ in pueredineʒ cito

2nertit. Aſſatũ adignẽ magis nutrit. ventoſi⸗

tatẽ minus facit ⁊ ſtipticũ eſt. In aqua coctuʒ

grauiilimũ eſt ? inflatiuũ digeſtiom duri. ⁊ ru

gitum mouet.humoꝛes denſiſſimos generat ⁊

yvyiſcoſos. maxie ſi granũ eſt farine multũ bns.
ffuurfuris paꝝ. Si tñ bene digerit multũ nutrit

Cahrann uct tritura ꝛ: coq
tpurgatiſſimũ hoereo recondit᷑.vel qn
granũ eiꝰteri᷑ ⁊ cõmollit᷑. Plura ſũt eiꝰ
genera. vt ſiligo.oꝛdeũ.far.de q bus ðꝛ S.Tre⸗
menſe aũt triticũ ideo ðꝛ:q;ꝛ ſatũ poſttres men/
ſes colligit᷑. Ham vbi ꝓpter qquã aliamve cau⸗
ſam maturaſatio obmiſſa eſt pꝛeſidiũ ob ̊ pe⸗
titur. ¶ Palladiꝰ li. x. Menſe ſeptembꝛi locis
vliginoſis.aut exilibi.vel frigidis vel opacis:
circa equinoctiũ triticũ et oꝛdeuʒ ſeri opoꝛtet.
dũ ſcʒ ſerenitas conſtat vt ante hyemẽ conua⸗
leſcant radices. Idem in li.ij. Denſe ianua⸗
rio triticum ⁊ far ſeri opoꝛtet dũ quaruoꝛ folio⸗/

rũ eſt. Idem in li.vij. In iunio mele poſtremo

*

eis magnis laboꝛibpexereuantur.
NBranü factu ⁊ ſimila: ſanguinez laudabilem

*

oſtemati qð exrabidi canis

nem epatis faciũt:duriciã ſplenis:lapides ĩ re

nibʒ vel in veſica.maxime ſi renes calidi inue⸗

Auicenna. Triticum mund ficat faciem. et

eius farina ⁊ amlumcũ croco eſt medicamen

pani. Sauich tritici ⁊ oꝛdei grauagt.
¶ Triticũ crudum et etiam decoctũ elixatũ nõ

mollitũ neq; fractũ.neq; coctum.ita vt ſit puls
et fractũ etia ꝭ ſimiliter quande comedit᷑ gene⸗

rat vermes. rrich q; auide tmi ꝛ puluenza
tũ.ſuꝑ moꝛſum rabio

roſum. Et q ſicaniii voc

uoꝝ reuma cõpeſcit. O ximelli mixta
n em tollit. Tentigines emendat.

Fur fur cius cũ aceto coctü leptis minuit. ?-

impoſiũ tumoꝛes om̃es compeicit. umruta
coctũ tumoꝛes ſpargi.moꝛſibo venenatis me,
dicat᷑. Coꝛtio nibo calefaciedo ſubpnenitt.
¶ Fermentũ eius virtutem habet calidã. u⸗
uſtulas minuts

moꝛes plantarum ſpargit.

—-— HDZ — . . . . . . — R—R

¶Dra. niicũ vtiue eſt recens ac rufum.i. au/
npoſuũ canis rabioſi moꝛſuʒ curat. Farina
eiꝰaddito ſucco iuſquiani ⁊ cataplaſmata.ner

O .

. 4)

niantur naturaliter vel accidentaliter.

E

⸗£

RWRaſi in Almanſoꝛe.Trit cũ bñ coctũ oĩb
cibis plꝰnutrit.⁊ maxiĩe ſi cũ lacte coctũ fuerit.
Cõſfertetiã natura calidis ⁊ macris.⁊ bis qui
multũ laboꝛãt.vel qͥ gugmẽto viriũ indigẽt.ba⸗
hbentes vero diſpoſitiones ↄtrarias cito venas
renibo: ? apoſtemata adduct.
(ãctoꝛ. Eritceaq́; fit ceruiſia ſiẽ oꝛdeacea?

id eſt a fruge vocata. q potio eſt exfrumentiſe
minib var io modo confeca.

Capitulü. cccelxxx.

Riipolion. Dyal.c. Tripolion fmtraſ/
t luationẽ grecã.naſcit᷑ in locꝭ maritinis id

eeſt in littoꝛibo ſp̃is. Folia bʒ apio ſimi⸗
lia ⁊ groſſa.haſtã longã duabo palmis:in capi⸗
te diuiſam. floꝛẽ ðꝛ mutare ter in die.nã mane

ooloꝛẽ albũ facit.⁊ alijs hoꝛis eũ mutat.media

BPyoerationge

A ¶ UWirtus eſt illicalidiſſima. cũ vino bibita. 3.

ij.humoꝛes aquoſos ventris depo nit. vꝛinam

ꝓuocat.acceptis venenis occurrit.

B ERlin li xxi. Tnpolion apud grecos berbi

eet fe. et arteticum doloꝛem. ⁊ lapides in

inclitam muſey t beſadi lauditn ed omnis pe

dicantiũ vtilemſupq; cetera ad fam q́ digni
tatis pꝛoꝛſus mirã ſi modo vt tradũt eius fſolia

mane candida:meridiepurpurea: ſole occidẽ⸗
te aſpiciuntur ferlllen.
ſilueſtre minus. Folia canis hoĩs ſimilia a ra
dice palmo nunq; altiooo.
auenacea. Añ ceruiſia iuxta yſidoꝝ ẽ acreer

Capitulu. elanler
Dꝛmentilla: vel catapbilon. vel poꝛ
tQAilla greœ. Arabice buſeke. Latine bi⸗
ſtoꝛta. Toꝛmætilla eſt herbaſimilis pẽ⸗

taphilon niſiq; ba bet. vij folia vndiq; piloſa.

ꝛ ideo vocat᷑ eptaphilon.cuiꝰradix eſt rubea et

toꝛtuoſa ſimilis galange.ſed nõ habetacumen

Flos eius auroſus.⁊ ipſa iudicatur fri.⁊ ſic.in

ertio gradu. Sed eſt notãdũ qꝙ eſt ſpẽs toꝛmẽ

ulle hoĩs. ſolia ſimilia lapatio acuto, niſi quia
coloꝛ folioꝝ ex vno latere eſt celeſt.⁊ ex alio vi⸗

ridis.flos eius eſt rubeus.⁊ radix rubea.q̃ ab

aliqbo vocatur hardana minoꝛ. ⁊ ab aliquibꝰ
lappa minoꝛ. Virtus eiꝰ in omnibo ſicut vᷣtus
vme ſpeciei:ſed remiſſio.

Operationes.

zen /

uſiin

in

„

rhen Bönaoiſuunni dei uutstormell
a ſnocoblaͤtaginis. Ad ſtringeguͦ me
ſiat fomentũ ex aq̃ pluuiali decoctõis puluerꝭ

eius. vel ex duabopartibeius ⁊ vna ſpice:ſiat

puluis q̃ aſpergat᷑ ſupꝛa ventrẽ:ipo pus melle
calido emplaſtrato:⁊ iuuat conceptui.i¶ Ad cõ
ceptũ iuuãdũ fitemplaſtꝝex puluere eiꝰ ⁊ aljs

ſpeciebo aromaticꝭ. Puluis eiꝰvulnera ↄſolidat

¶ Contra vomitũ ex debilitate ⁊ furoꝛe colere
puluis eius ↄſiciat᷑ cũ albumine oui:⁊ coquat
ſuꝑtegulã ⁊ det᷑ patieninm.

Coapitulu. cectlexxif.

AVrir hit arabice. Latĩe ⁊ grece caritami

ton . Sera. li. ag. ca. Turbit. auc. Dyaſ.
ALA inbit eſt plãta q naſcit᷑ in littoꝛe ma
ris.in locꝭ ſcʒ q̃ mare coopꝑit qñ creſcit.qñ vero

eſt tranquillũ nõ tangit ea.non em̃ naſci᷑ intra

aquã nec multũ lõge abea.⁊ niſi qũ mare tur⸗
bat ⁊ creſcit nõ tãgit ea. Habet folia ſimilia fo

Ins plateqᷓ de araſat. niſi q; ſũt groſſioꝛa eis.et

Et qͥdã dicũtq flos eiꝰ mutatcoloꝛẽ ſuũ ter in

die. q; in mane eſt albo:⁊ in meridie declinans
ad purpu reũ coloꝛẽ.in veſꝑis vᷣo fit rubeꝰ. Ra

dix vᷣo ei eſt odoꝛifera alba.que q maſticat ca
lefacitlinguã.Et idem aucto.Gal.crãſlatione

ringedũ meſtrua

abijcitur groſſus AkeEtele
Et ex ctticibo ei melioꝛ Sille eſt vt calam?

De Herbis.

4Zoꝛmerilla hʒ vtitẽ ↄſolidãdi ? cõfoꝛtandi

albarith. naſcit in littoꝛio ⁊ arenis. Et virtis

Sera. Zurbit larat ⁊ mundificat ventrem.
Et melius er eo eſt illud quod cum euellitur ?
radix eius aterra aufert coꝛtex eius ſtatimet

„„ ¹.
4 *

89 quod eſt intus.

gũmoſus ⁊ albj ⁊ volumꝰipᷣm fragere cito frã⸗
gir.⁊ nõ accipiat᷑ illð turbit qdð eſt toꝛtuoſum.
Turbit eſt calide ⁊ ſicce cõplexiõis in.iij. ãdu.
¶ Et ideʒ qauc. Aben meſuay.Et melioꝛ eſt ille
ſubtilis ligni. ⁊ ppetas eiꝰ eſt laxare viſcoſum

flegma. ven ipᷣm dimittit debilitatẽ ĩ ſtomacho

ꝓpter abominationẽ ſui ſapoꝛis. Rectificatio

erdeſt ↄficere ipᷣm cũ oleo amigdalaꝝ dulcium.

Doſis en a ʒ.i.vſq;ʒ ad.ij.Et opoꝛtet adhi⸗

beat ſolſi.⁊ iᷣm quidẽ eſt bonũ hũoꝛibo ſciatice
Et educit eos ⁊ lax at humoꝛes groſſos.
¶¶ Et idẽ auc Habix. Melidex eo ẽ albũ in co⸗

loꝛe ſuo: ⁊ qð in figura eſt ſic calamꝰargẽteus:

⁊ pulpa calami eſt ſubtilis ⁊ cito frangi᷑. non
exiſtẽs groſſũ neq; graue.⁊ qñ terit eſt cõtritio
eiꝰ facilis.⁊ eſt albũ q eſt citrini. ð
¶ Illud vᷣo qð nõ eſt tale:nõeſt alicuiꝰ bonita
titꝶʒ. Et turbit qñ tranſiuerit tempꝰ multũ ſuꝑ
ipᷣm:fiunt in eo vᷣmes ſiẽ in alijs lignis.⁊ debi
litatẽ in virtute ſua.Et ſignũ eius ſuꝑ hoc eſt

aparent in eo foꝛamiĩia ac ſi eſſet foꝛatũ acu.

⁊ turbitqͥdẽ laxat Regma laxatione leui
Et rectiſicatio eiꝰeſt iſta:qꝙ frices coꝛticẽ eiꝰ
donec puenias ad albũ eiꝰ.⁊ poſtea tere ipᷣm et
cribꝛa ipᷣm ꝑ cribꝛũ tenue.⁊ ſiponis ipᷣm i me⸗
dicinis laxatiis ſic in pillulis ⁊ decoctiõibi:
cribꝛaipᷣm.pꝑ cribꝛũ ſtrictione ſit ei aliqua groſ⸗
ſicies ne adhereat vilis ſtomachi.
Et ↄueniẽtioꝛ modus rectificatõis eiꝰ eſt:q
ↄficiat᷑ cũ oleo amigdalaꝝ amaraꝝ poſtq; fue

rit trituratũ ⁊ cribꝛatũ.Et ſi vis exhibere ißm

habentib flegma viſcoſum tenax:tere ſubtili⸗
ter ⁊ cribꝛa vt ipſum non adhereat ſtomacho:
⁊ expellat ipſum flemumngsz.
¶ Paulꝰc.ð turbit.Turbit ẽ ca.⁊ ſic.in.iij.q̃du
¶ Johãnes meſue.Tur bit eſt radix cuiuſdaʒ
herbe:cuiꝰſolia ſũt ſimilia folijs ferule mino:j.
et eſtex habẽtiba lac. Et eſt ex eo ſilueſtre ⁊ do⸗
meſticũ.⁊ magnũ ⁊ paruuũ.Et adhuc ex eo alið
albũ:⁊ aliud citrinũ.⁊ aliud nigrum.
¶ Electio. Quod in locis naſcitur ſiccioꝛibo:
⁊ gũmoſiꝰ ꝓpter ſpiſſitudinẽ laci et.Contra⸗
riũ vᷣo:ecõtra declinat a ꝓpꝛietatibo bonis.que
ſunt ſeptẽ ſᷣm qð ſapiẽtes ſcripſerũt.ſcʒ vt ſital⸗
bum ⁊ vacuũ arundinoſum ⁊ gũmoſum: ⁊ ſit
coꝛtex eiꝰ cinericiꝰ ⁊ planꝰ.⁊ ſit recens 2 facile
6

98

O

2

frangihile. Citrinũ vo malũ eſt.⁊ nigrũ peius

groſſum eſt nõ bonu. ſubtile tenue ſubtiluer.
¶Eſt eĩ debile antiquũ malũ.⁊ qð ẽ criſpi coꝛ

ticis hñs interiꝰcũ frangit᷑ ſiẽ neruos.eſt ſiue⸗

ſtre malũ.⁊ qð nõ eſt gümoſumeſt debilius et

ventris cõturbatiuũ.Et tua intereſt vt cogno⸗

—

ſcas adulteratũ ex eo qð fit cũ ſuꝑ linitione in

extremitatibaei? ex gumi diſſolutõe, Et cogno

ſciteo ꝙĩ fracturꝭ ipi eſt ſine eo.⁊ nimis recẽs
eſt ↄturbatiuũ ⁊ ſubuerſiuũ viſceze.

en em̃ qð eligit᷑. Cõplexio ⁊ ꝓpꝛietas ca.eſt in

Antiquũ vᷣo debile:mediocritatẽ tñ habens

iij. Sd u. Et eſt reſo lutiuũ attractiuũ attractiõe

mediocri generãs vemoſitatẽ 2 ſubuerſionẽ er
nauſeã.⁊ acquiri᷑ ex vſu eius exiccatio ĩ coꝛꝑe
eua cuat em humidiuates ſubtiles.

„„ .

Recuſicatio. Tria ſũt coꝛrigibilia in ipo.eſt

em debilis oꝑatõis 2 tarde.⁊ nocet ſtoma cho
faciẽs ſubueriionẽ ⁊ nauſeã.⁊ acqrit vſus eius

coꝛꝑi exccationẽ nauſeã ⁊ eſtuationem.
¶Rectificatoꝛes vᷣo eiꝰ in pꝛimis abꝛadi iuſ⸗
ſerunt coꝛticẽ eius donec apareat albũ ipſius
⁊ coꝛrigunt de q̃ dictũ eſt. Pꝛimo admiſtrãdo
aliqͥd utis acute vgoꝛans ipᷣm in operando
⁊ex reb ipᷣm maxieptoꝛ:antiboeſt ʒuccarYũ.
¶ Im em ſigillat ei ꝓpꝛietatẽ mirabilẽ vt edu⸗
cat hu moꝛẽ groſſum ⁊ viſcoſum.etiã a remotis

cũ facultate ta ꝙ enãa iũcturꝭ ⁊ anchis ⁊ a lo⸗
cis ꝓfũdis ⁊ diſtatibo.ꝑ ſe vᷣo nõ facit ill:imo

educit de flegmate qð ſubtiue:⁊ relinqͥtgroſſũ.

7 B̊ tarde oꝑat᷑:⁊ coꝛrigũt qðᷣ ſco dictũ eſt.ad,
miſcendo eis ex medicinis ſtomatic.⁊ exredo

letibo ⁊ ſedãtibo agitationẽ in eo ſic eſt maſtixx?
gallia aromatica. ꝓpe ſiẽ ʒinʒiber ⁊ piper lõgũ

⁊ ſilia.⁊ emẽdat᷑ qð vltimo de eo dictũ eſt. ſicut
dixit Alcauzi: vt miſceat᷑ oleũ amigdalaꝝ.aut

ↄiungat᷑ cum amigdalis.aut cũ ʒuccaro.

Et dixit Ruff. Admiſtratio ipi ci ſtipti⸗

cis remouet hoc ab eo.

¶Et dixit iuder. Jpᷣm cũ ↄſfectõe ð citonijs aut

rob ipicũ medio põderis eiꝰ ex ʒinʒiberiet du⸗

plo põdere ipiꝰ ex amigdalis eſt ſolutiuũ bonũ.

Inqᷣt Hamech. Et ſiũt trociſci ex eo ⁊ duplo

põderis eiꝰ⁊ floꝝ violaꝝ.⁊ medio põderis eius

ex zuccaro.et fit ſolutiuũ ſine moleſtig.
Et inqͥ Johãniciꝰ. Accipe dactiloꝝ infuſo
rũ in aceto die ac nocte ꝑtes.c.penidiaꝝ.ꝑtes
.l. amigdalaꝝ purgataꝝ.ꝑtes.xxx.turbit.ꝑies
xxxv.ſcamonee.ꝑtes.xij.ʒinzʒiberis.piperꝭ lon
ge ſolioꝝ ruie ſiccoꝝ ana ꝑies.iiij.eoꝝ fiat per-

Capitul.clclxxxlif.

em medicina mirablis.

Inaͤt filius Zezar. Medicamen de turbit
qð elegi in egritudinibo in qͥb viſus eius eſt
neceſiariꝰ. Accip turbit ꝑres.x. ʒinʒiberis parx·

3. iij. et alia ſm intentiones aliss.

7

Et dixit iteꝝ. Infundant᷑ tur bit in ſucco cu⸗

cumeris aſinini die ac nocte poſtq; raſus fue

rit eius coꝛtex ⁊ exſiccet᷑eſt em vltimũ ad egri⸗
tudies iuncturaꝝ.Turbit aũt de trituratiõe ⁊
ↄtritiõe ſuſtinet oẽ q ẽ mediocre. Nocumẽtũ
aũt eius expellu aqua mellis ca.⁊ aq̃ ſimiliter
ʒuccari ru. cum oleo amigdalarum.

Johãnes meſue. Lurbit ↄfoꝛtatũ ſolntione y
ecucit hũoꝛes flegmaticos groſſos ⁊ viſcoſos
a remotꝭ.⁊ ꝓpꝛie a iũcturis.⁊ ipᷣm qͥ dem mũdi⸗

ficat pectꝰ a flegmate groſſo putrido.⁊ ipſum
quidẽ mũditicat ſtomachũ et expellit ſuꝑfluita

7

tes ab eo adherentes in villis eius.
¶ Et valet ad doloꝛẽ mcturaꝝ.⁊ eiꝰ vſus pᷣſer⸗
uat a lep.⁊ ab inſectiõibo flegmatic ſiceſt moꝛ
phea ⁊ baras. ⁊ eſt medicina febꝛiũ flegmatica

rũ bona. Hij ãt qͥ ſumũt ipᷣm timeãt auſtrũ er

abhoꝛreant piſces. Doſis ei ↄtritieſt a..i. vſ⸗

q; ad.ij.⁊ eiꝰ decociio 9.3. ij. vſq; ad. ij.

AVbera. Pãadecta ca.cccxxvi. Hamech
t gęgra.grece Ramaket vel kamachet.latine

tes. v. Zuccari ꝑtes.xx.⁊ qñq; addit᷑ maſticis

akich
neg
engfn
Haeg
mntie:
eni,
jini
nicos
11 pn
innn
wiſen
eſte

18

.

vero tuberi.: eſt fungꝰ?quidã.Et quidã vocant
ipᷣm fungũ veſceniũ. Sera. li. ag. ca. Hamech.
auc. Dyaſ. Hamecheſt radix rotunda nõ hñs
ſolia nec tyrſum. coloꝛeius eſt rubeꝰ.: rept᷑ in
Vre.⁊ comedit᷑crudus ⁊ coct.Et idem aucto.
BGal. Subſtantia eius eſtterrea multũ admi⸗
ſcetur ⁊ parũ ſubſtatie ſubtilis.

Pyperationoes.

¶Bal inli. de chimis. Kameket gnat grolſu
hũoꝛẽ: ⁊ nõ eſt multũ mali chimi. Et dixitin li.
yenenoꝝ ꝙ gñat ſtranguiriã ⁊ colicã:ſilr faciũt
fungi. Et meliꝰeoꝝ eſt illud qʒ reꝑit᷑ in arena

bns paucã aquã.¶ Auc.li.ij. ca. tubera. Sũt

ex ſubaterreaplus ⁊ aquea minus.⁊ in ipſis eſt
gereitas ⁊ ſubtilitas pauca. Melioꝛa eoꝝ ſũt
arenoſa illa in qͥb nõ eſt odoꝛ malus:⁊ q̃exeis
ſunt ſicca deterioꝛa ſũt hũidis.ſt ũtgroſſa valde.
⁊ gnant hũoꝛẽ groſſuʒ melãcolicũ.⁊ ſũt dure di⸗

geſtiõis. ? tyriaca eoꝝ eſt vinũ purũ ⁊ ſpẽs con
diẽtes.¶ Almãſoꝛ tractaiu.iij.ca.de tuberibo.
Tubera fri. ſunt ⁊ groſſa.fſegma q̃; generant
crudũ.q aũt ex eis ruboꝛẽ habẽt mala exiſtunt

Ieꝝ multa comeſtio colicã generat:nec etiã abſ⸗

qᷓ; calidis ſũt edenda cõdimẽtis.ij yſi. Lube⸗
ra eſt oleris ſpẽs quã tumoꝛterre pꝛodit.eaq;
cãilli nomẽ dedit.¶ Oli.li.xix. In reꝑ miracu
lis (vt iã dictũ ẽ ſuꝑiꝰ)maximũ eſt aliqͥd naſci
vel viuere ſine vlla radice. Tubera vocãt᷑ hec

vndiq; terra circũdata.nulliſq; fibꝛis aut ſaltẽ

capilla mẽtꝭ nixa nec vtiq; exuberãte loco in q̃
gignũt᷑ aut rimã agẽte nec ipᷣa coherent terre.
Auiẽ. Tarde digeſtiõis ſunt ⁊ granãtia ſto
machũ:⁊ ſũt groſſ chimi. Gabłtñ in q̊daʒ loco
dixit ꝙ nõ ſunt mali chimi.

Z Ni. -—Z 277
Capitulũ.cccclxxxiiij.
Hous.yſið.Thus a tundẽdodictũ eſt
t Eſtãt ſucc aromaticꝰ quẽ arboꝛ arabie
—iͤn modũ amigdale fundit albũet ma⸗
ſticatiõereſolutũ velut in puluerẽ.⁊ cũ frangit
intus pigue eſt. jgniq; appoſitũ facile ardeſcit
Et appellat᷑ apud nos maſculꝰ: eo ꝙ ſit natura

rotundũ in modũ teſticuloꝝ. Reliquũ vᷣo pla⸗

nũ ⁊ pene ſcabꝛoſũ minꝰ optimũ.Adulteratur

ãt admixta reſina ſiue gũmi:ſjʒ ppetate ſua di⸗

noſcit᷑. Hã thus igni impoſituʒ ardeſcit:reſina
fumeſcit. Gũmi vᷣo caletactũliqueſcit.i Dyaſ.

Thus lachrimũ eſt arboꝛis q̃ grece libanꝰ ðꝛ.

Deq̃ſupᷣ de O.ca.cccxxij.diciũ eſt.QOð qͥdes⸗
de arabia affert candidum. Qõð aũt de India

ſubꝛufum.ſed vtrũq; maſculũ eſt.⁊tertiũ valde

miniiũ: qd mannꝰ ðꝛ vel mãna thurꝭ. Adulte⸗
ratur autẽ thus maſculũ picinia.i.pinali reſi⸗

. .
.
B .

IIIIS
E
.

—

1

iIIii

4

ITINIA

g

R

. 2. . „
. 8

mmemeerrreeIin I

M

na? gũmi cõmixto. Sed in hoc depꝛebendit
ꝓnõ talem odoꝛem emittit. Gloſa ſuꝑ Eccle⸗

ſiaſticũ. Thus bis in anno colligit᷑. In autũ⸗

pꝛeparat᷑ inciſo coꝛtice in eſtatꝭ feruoꝛe. Inde

paofilit ſpuma pinguis que cõcrera denlatur

niſi loci natura poſcat tegere palma incipiẽte.

Quogd in arboꝛe heſit ferro depectitur.ideo coꝛ

ticoſum videtur. Puriſſimũ hoceſtthus candi

dum. Secunda vindemia pꝛeparatur in bye⸗

me inciſis coꝛticib. Rubꝛum hoc eritneccom
parandum pꝛioꝛi. Nouelle arboꝛis veteris eſt
odoꝛatius quod ex eo pepẽdit rotunditate gut
te maſculum vocaurr.

Hyoperationes.

· Raſis. Thus eſt ca. ꝛ ſic. Carnem in vulne

ribus creat. Ventremac vomitũ arcet.intelle⸗
ctũ acuit.De qua mñ ſi multa ſumatur q̃ntitas
ſanguinẽ adurit ⁊ amentes ⁊ vigilantes efficit
Zremoꝛi coꝛdis auxiliatur.
¶ Oyaſco. Thus valet ad ʒernas ⁊ araneas
cõbuſturas ⁊ ſquaſſationes.⁊ ad auriũ mima
rũq; doloꝛes ⁊ intraneoꝝ tumoꝛes. VUerum ſi
a ſano bibitũ fuerit maniã vel etiam moꝛiẽ in /

currit. Poꝛro manna thuris eligenda eſt abba
mũda.fruſta bñs minuta. cuius virtus oliba⸗

Bg ij

8S d

Trattatus
Capitulü. tttclxxru.

Aleriana. Fu arabice. BGrece lichi

noſimilis eſt. ſed paulo foꝛtioꝛ.

¶ Deniq; tumoꝛes ocloꝝ ⁊ reuma ſuſpẽdit. oon

loꝛũq; vulnera medẽdo limpidat. Sili mõ fac
fum ſtoꝛacl ac myrre. qe ſiles ſüt: 2 vng eſt.
¶Cõſtañ.in li.qꝗduũ. Chus ẽ ca.? ſic. in. ij. S.
calefacit ⁊ ↄſtipat.viſũ clariſicat.recẽtia vulne⸗
ra ſolidat.fllixũ ſanguis vbicũq; ſit ↄſtringit.

¶ Peſſima vlcera in ano vel in alio vco naſcẽ⸗

tia.ſi ſuperponat᷑ cum lacte temperatũ dilatari

nõ permittit:et groſſum flegma diſſoluit. Me

Item maſticatum annoꝛigano vel ſtaphila⸗

₰

gria diſſoluit flegma acapite extrahendo.
¶ Etlingue grauedinẽ alleuiat. cũ ſepo anatꝭ
tempatũ ad vulnera deſiccãda fit optimũ.
¶ Walet etiã ad vulnera ꝓpter aduſtionẽ ignis
facta.Cum ſapa diſſolutum 2 auribo inſtillatũ
mitigat doloꝛem earDum.
¶Macer. Zhbus calidum ſiccũq; gradu dixe
re ſecundo. Lumina clariſicat laccinio ſi ſol⸗
nitur oui. Coõtritũ velfemineo cũ lacte tepenti.
Acri cum vino tritum picelacteq; mixilis.
Vulnera pꝛecipue curare recentia dicunt.
ingui poꝛcino mixtũ medica bitur vſtis.
dmixtum melli pannaricia decuit vnguis.

T bus bene cõtruũ.vinoq; tepento ſolutũ.

Affrmat auni multüipꝛodeſſe dolentiꝛc.

—

nis. Larine vero maranella. Ua⸗
y leeriana:bherba gatte. herba benedi/
ccta amantilla. genicularꝭ antilla.

ſiſtar valentina.ſerpillum maius.
Serapion libꝛo aggregatoꝛis capitulo FEn.
auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Fn eſt ſpica ſilueſtr⸗

habens ſolia ſimilia ſolijs herbe que dicit gre⸗
ce ypoſellinum. vel yſopelli nũ.⁊ habet ſtipitem
vnius bꝛachij longitudine aut amplius. cuiꝰ
coloꝛ declinat ad purpureitatem. ⁊ eſt interius
concauus ⁊ nodoſus. habens floꝛem in figu⸗

ra ſimiilẽ narciſco.niſi qꝛ eſt minoꝛ eo.ſʒ in albe

dine eſt ſicut ille. ? eſt in eo parũ purpurei co⸗
loꝛis.⁊ illud quod eſt inferiꝰ eſt groſſius q; q
eſt ſuperius.ſicutſpica frumenti. Radix eius
ſubꝛuta in modum paruuli digiti. ⁊ ingrediun⸗

tur ab inferioꝛiboeius come inuolute ſiẽ ſqui,/

nantum. ⁊ elleboꝛus niger.⁊ ſunt inuicemad⸗
herentes.quarum coloꝛ vergit ad albedinem.?
habet odoꝛem bonum.et eſt aliquantulum ĩ ea

de odoꝛe nardi cum pauca pinguedine. Et qð
de ipſa adminiſtratur eſt radix eius cũ comis
ſuis.¶ Galienus.viij.ſim.far. capitulo Fu. m

tranſlationez grecam. Fu.id eſt valeriana aro

matica quodamodo eſt huius herba nardo ſi /

milis m virtutem: ſed ad plurimuʒ deficens.

Et idem eodem libꝛo ſm tranſiationẽ arabica.
In radice ipſiꝰ plante eſt aromaticitas.⁊ virꝰ
tus eius aſſimilatur virtuti ſpicenardi.⁊ eſt c.

in. ij. gradu. ⁊ ſicca in ſine eius.

Hoyperationes.

Dyalſ. ſm traſlationẽ noſtrã Fu. id eſt vale⸗
riana. Multi nardũ agreſtẽ appellant. Haſci

tur in po nto. Folia hʒ ſimilia elleboꝛo ꝛvel ſilia
vpoſellino:ſiue apio ſiluatico. Haſta eſt illi le⸗
nis ⁊ mollis ſubpurpurea ⁊ nodoſa creſcens

deterra cubito vno aut ampliꝰ. Floꝛes ſimiles

pzʒ narciſco in figura.niſiqꝛ eſt minoꝛ eo:ſed ſix

milis in albedine. radixeſt illi in roboꝛe digiti
minoꝛis ſilis iunco.aut elleboꝛo nigro coloꝛe

muffa cũ odoꝛe grato.ex qua alie creſcũt parue

implicate ſunt elleboꝛus niger.
Pliniꝰ capitulo fu. Fu genus eſt herbe odo

rate: in ponte naſcitur per interualla: nodos
habens et floꝛes albos minoꝛes qᷓ; narciſcus.
que habet folia ſimilia apij ſiluatici.tyrſum ru
fum mollem ⁊ cauũ ocleuẽ. Radix eiꝰſ ubrufa
in modum pnſilli digiti.ex qua alie creſcunt mi

noꝛes implicate. vnde equalis eſt virtutis ſpi⸗

ce.ſʒ plus ꝓuocat vꝛinam. et eſt calida in tertio.
ſicca in pncipio ſecundi.eſt ſeruentis virtutis

–

zo

ten⸗
Inn

Eſgun

nn
mmics
fufn
g aro
oſt
bici
A

ſtue
e
iſia
Pi
Ns
mies
ſedſß
digit
r⸗
Nnne
loc
0ℳ
ſcvs
I.
n
,

la

7

R

ee,

3

DB

De Verbis.

et mictu alis. SSõ
Paulus capitulo fu.Fu ca.eſt ⁊ ſic.in ſcðᷣo
gradu. Radix eius in medicina ponitur.vir⸗
tutem habet diureticdaam.
¶ GBalſm trãſlatiõeʒ ara.Fu ꝓuocat vꝛinam.
¶ Dyaſ. Fu feruẽtis eſt vᷣtutis et mictualis.cu
ius elixatura facit ad lateris doloꝛẽ. Mẽſtrua
incitat.antidotis miſcetur.

¶ Paulus.Contra ſtranguiriam ⁊ diſſurriam
detur vinum decoctionis eius. Herba etiam
decocta ⁊ ſuppoſita vꝛinam pꝛouocat.ad dige/
ſtionem confoꝛtandam ⁊ doloꝛem ſtomachiex

frigida cauſa detur vinum decoctionis eius:

⁊ ſeminis feniculi vel maſticis cum ſucco ali⸗

cuius berbe diurettie.
¶ Contra vicium pectoꝛis detur vinũ decocti
onis eius:vel ſuppoſitoꝛium ex bombice intin
cta in confectione facta ex puluere eius ⁊ oleo
muſcellino vel cõmuni. Contra opilationem
ſplenis ⁊ epatis ex frigida cauſa:vinum detur
xcoctionis euussss.
yſidoꝛus.Fu eſt herba:in ponto naſcit᷑ fo⸗
lijs oleaſtro ſimilibus. Platearius. Fu eſt her⸗
ba que alio nomine dicitur faleriana. in ſecũ⸗
do gradu calida⁊ ſicca.In eſtate radices eius
colliguntur et ad ſolem exſiccantur.acꝑtrien⸗

nium in efficacia multa ſeruantur. Radix tm̃

in medicinis ponitur. Eligenda eſt illa que ſo
lidam intus habet ſubſtantiam et nõ perfoꝛa
tam.que cũ frangitur non pulueriat᷑. Habet⸗

ᷓ; virtutem diureticam. “r 8—
¶ Uinum decoctionis eius datur ↄtra ſtran⸗

guiriã ⁊ diſſurriã.Her ba etiã ipᷣa in vino cocta
⁊ ſuꝑpoſita ꝓuocat vꝛinam.⁊ ad ↄfoꝛtandum

digeſtion em.⁊ ad doloꝛem ſtomachi ex frigida

cauſa vel ventoſitate. Datur vinum decoctio⸗

nis eiꝰ: ſeminis feniculivel maſticis cũ ſucco

alicuius herbe diuretice. M
Cõtra vicium pectoꝛis ex frigida cauſa da
tur vinum decoctionis eius vel aqua. Ad ſu/⸗
perflu itatem matricis mũdiſicandã fit ex ea ſo
mentũ vel etiam ſuppoſitoꝛium.
¶ Auicenna. Fu. Yolia eius ſunt ſicut folia
apij.Et crus eius vnius cubiti plus pla num
et tenerum. cuius ſupꝛemumeſtdigiti groſſitu⸗
dini pꝛoximum ac purpureum.nodos habẽs
floꝛem ſicut narciſcus.vel maioꝛem. In albo
etiam ipſius eſt quaſi purpureum. I nferiꝰ in
radice ſua emittit ramos.Et in ipſa radice eſt
odoꝛ aromaticus. D

¶ Confert doloꝛi lateris:vꝛinam pꝛouocat ſi

bibatur. ⁊ eius decoctio ꝓuocat menſtrua: pl⸗
etiam ſpica. H”MD

Capitulũ. cccclxxxvj.

. RW, H
We

Erbena.vſið. Verbena:ſiue vernena.
v ðꝛ q̃ſi pura.ſj a grecis gerobotanea no
mmDmaen accepit.eo ꝙremedijs ac ligamẽtis
hominũ ac purificatiõibo ſacerdotũ a gẽnlib⸗
apta ꝓbata eſt. vñ ⁊ põtiſices illã appellabant
ſaginen q̃ſi ſancinen.¶ Pli. lib.xxv. Nulla tñ
romane vtilitatꝭ plꝰhʒ q; iherevotane.quam
nri verbenatam vocant. Hac iouis mẽſa ver⸗
git᷑ domuſq; purgant᷑ ac luſtrantᷣ. Duo ſũt eiꝰ
genera.folioſa que femina putat᷑. Mas ſolijs
rarioꝛibo.vtriuſq; plures ramuli tenues.cubi
tales.anguloſi.folia minoꝛa qᷓ; quercus ⁊ an⸗
guſtioꝛa. diuiſuris maioꝛibo.flos vᷣo gaucus.

radix lõga.tenuis.⁊ vbiq; naſcitur in palmis
aquoſis. Quidã ãt nõ diſtinguũt:ſʒ vnum im̃
faciũt genꝰ.eo ꝙ eoſdẽ vtraq; habeat effectus.
Pandecta ca.ccxc. Gerebotanũ vel periſte⸗
rion grece. arabice albea. late ãt berbena ſiue
verbena vel ſacra herba. ¶ Sciendũ ꝙ pꝛima

ſpẽs gerebotani eſt centrum galli.⁊ eſt ſupina.
Scda ſpẽs gerebotani eſt verbena. qᷓ ð Bal⸗
linacea. ⁊ eſt recta.⁊ ideo vocat᷑ oꝛtos.Et hoc
Dyaſco.dicit in capᷣ.de gerebotano. Et pᷣma
ſpẽs gerebotania quibuſdã vocat᷑ periſterion
⁊ illa eſt centrũ galu.Et iðᷣo in Pãdecta lr̃a.p.
facit ſemotim capᷣ.ab illoqð incipit Gerebora
nũ.⁊ illud qð incipi Periſterion. r gere

Trattatus

botanũ.ideo nomẽ accepit tale.qm̃ ſacerdotes
eam purificationibus adhibere cõſueuerunt.
¶Dyal.ca. de gerebotano. Gerebotanũ quam
multi periſterion aut verbenam dicunt. Spe
cies habetduas. Vnaeſt ſupina:altera recta.
Pꝛima vocat–᷑ ſidericis curetis.⁊ alchea ⁊ cxpe⸗
riſſis. vt aſculapiꝰin libꝛo ſuo memoꝛat.et Py⸗

tha goꝛas criſceptron nominat. latine ðꝛ lici⸗
ma quaſi luſtrago vel vertipediũ v& centrum

galli. Scdða quã erectam diximꝰ. vocat᷑ etiã tri
gomon bumo. vel gerebotanum hercularia. la
tine criſta gallinacea vel berbena vtraq; folia

ſubalbida ⁊ veluti inciſa habent.⁊ virgas in
cubiti longitudine ⁊ amplius anguloſa.et ra⸗

dices tenues ⁊ longas.

Poprrationes
¶ ODyaſ. Radixverbene⁊ folia cũ vino bibita
⁊ cataplaſmatibo adhibita vcteericꝭ medent.
¶ Et moꝛſiba occurrũt. Folioꝛũ eius.ʒ.i.cũ vij
no impoſita õ et gargariſmo
ipſpeoli adhibita vulnera oꝛis et putredines

Eluxatura eius ſi in conuiuio aſperſa fuerit

hilaritatem pꝛeſtat.
¶ Datur vero tertionarij
radicibus trib.quartanarijs vo quattuoꝛ nu
mero.ſolijs ⁊ radicibo tota herba vulnera glu⸗
tinat ⁊ alienationes ſtringit.
¶¶ Et ad omia venena potui data optime facit.
Hecãt herba idẽ nomẽ accepit: ſcʒ vt ſacerdo⸗
tes eã purificatiõibo adhibere ↄſueuerũt.
¶ In paſſionario habet᷑ ꝙ ſi medicꝰ viſitando

inſirmum ipᷣam in mann poꝛtauerit neſciente

egroto:⁊ dicetegroto.qu aliter es.ſi eger dicet
bene/ſanabit᷑.⁊ ſi dicet male:moꝛiet᷑.
