⁊ ↄuenit ſciatice ⁊ paraliticis ⁊ omuibo in qͥ

bus calefacere opoꝛtet aliquam coꝛpis par-

ticulam vel de ꝓfundo ad ſuperficiem attra⸗
here aliquem humoꝛem.¶ Pꝛopter eandem

gutem cauſam pꝛouocat ⁊ menſtrua ⁊ vꝛinaʒ

⁊ confert ad contritionem lacertoꝛum et ad
doloꝛem lateris: ⁊ inter ficit aſcarides pꝛo⸗
pter gmaritudinem.¶ Et quando linitur cũ
aqua⁊ melle ſuper impetiginem munditicat
eam:⁊ adiuuat ad libidinem.quoniã eſt in eo
de humigitate inflatiua ⁊ ventoſa quãdo ſu
mitur in potu cum vino⸗

Capitulum. xlj.

Ozula vel Mela perſica fructꝰ iſte ẽ

c oibus notꝰ. Sera.li.aggre.ca. beſ⸗
mes. i. coʒula. Virtꝰ eoꝝ eſt fri ⁊ bu.
in· ij gra. Na ppoꝛtionant perſicis.

ODPyoperationes
Et idẽ auc.Alcauʒi.Laxãt colerãꝛ gñant
hũoꝛes groſſos.Et idẽ auc.Raſis.Quidaʒ

patiebat᷑ ſumoſitates ab aliqͥ hũoꝛe exiſtete

in ſtomacho ſuo.⁊ dedi ſibi aliqᷣbo vicibꝰ de
criſomolis.i.coʒulis recẽtib:⁊ ſedatꝰ eſt ille
fumus.Et ego nõ credo ꝙ reperiat᷑ cibo ali⸗

qͥs frigidioꝛ ⁊ mag inuatiuus ſtomacho ca⸗

lido q; ipᷣa:⁊ iõ faſtidiũ tollũt.i¶ Aui.li.ca.ij
de criſomulis. Melioꝛaſunt armena.nõ enĩ
cito aduenit eis coꝛruptio ⁊ acetoſitas:⁊ cũ
ſumunt᷑ criſomula.opoꝛtet vt accipiant᷑ ma⸗
ſticis ⁊ qaniſi eq̃liter.ʒ.i.vſq; ad.ij.cũ vino pu
ro aut vino depaſſis paꝝ ⁊ mellis ſunt fri:et
hu.in.ij.⁊ oleũ nucleoꝝ eoꝝ eſt ca.⁊ ſic.in.ij.
¶ Eoꝝ humoꝛ ẽ facilis putrefactiõis ⁊ eoꝛũ
infuſio ſedat ſitim ¶ Et criſomula qͥdẽ ſũt cõ
ueniẽtioꝛa ſtomacho qᷓ; ꝑſica.⁊?⁊ armẽa ñ coꝛ⸗
rũpunt᷑ in ſtomacho:neq; aceſcũt velociter.

On

De Herbis

ex eis vero que expellunted nocumentuʒ

vt pmo ſumat᷑ aniſum et maſtix cũ miua aut

vino de paſſis ⁊ conficiant᷑ cum melle puro.

oleuʒ nuclei ipᷣoꝝ etiã ↄfert emoꝛroidibo gra

gant aſomn ppt velocitatẽ ſue putrefa⸗
ctionis.veꝝ infuſio ſiccoꝝ confert febꝛibus
antiquis.i¶ Johes meſue in antidotario ſuo.
Oleũ de cruſomulis ſedat doloꝛẽ ani⁊ emoꝛ
roidaꝝ:⁊ reſoluit tumoꝛes vlcerum ⁊ impedi
mentim lingue ⁊ doloꝛes auriũ. Rabimoy
ſes idem vult.

Capitulum. cxlif.
NOtula fetida vłoculꝰ bouis. Sera.
e li. ag.capᷣ.bichar auc.dia. Bichar.i.
cotula hʒ ſtipitẽ mollẽ ⁊ folia ſilia fo

lijs maratri:⁊ flos eiꝰ eſtcitrinus plus floꝛeę
camomille ſilis floꝛe cotule.⁊ iõ noĩant eã h
nomie. Et idẽ auc. Galie.acuitas ⁊ moꝛdica
tio ſunt ĩ ea plꝰ qᷓ; camomilla.⁊ reſolutio eiꝰ
eſt amplioꝛ reſolutiõe ipᷣius. Dyaſ.ca.butal⸗

mos fᷣm trãſſationẽ nr̃am.butalmos.i.cotu

la. Herba ẽ mollis.cuius foliaſunt tenuiter
ſciſſa maratro ſilia.⁊ caulis eiꝰ molliſ naſcẽs

circamuros ciuitatꝭ floꝛes citrinos hũs et
vehemẽter ſplendẽtes ac in oculoꝝ ſilitudi⸗
nẽrotũdos. AUnñ ⁊ nomẽ traxit floꝛibo camo

mille ſiles. ſla herbaqᷓ vocatur linguanr̃a

pncida vlcopula fetida. E ſt alia butalmos
hñſſolia coꝛiadro ſilia: naſcẽs iuxta muros
ciuitatꝭ cuiꝰ floꝛes ſunt ex toto citrini.⁊ iſta
eſt herba q̃ vocat᷑i linguanr̃a oculꝰ bouisvł
cotula.Gabł.vi.ſi.far.ca. Butalmũ ſiue ſemẽ
icoꝛruptũ vłoculꝰ bouinꝰ.vel cotula fetida.
noĩatũ qͥdẽ ẽ ita a floꝛibqͥ vident᷑ m figuraʒ
ſimilari oculo bouis.Fᷣm coloꝛẽ vo ſilis ẽ ar
temidi.magꝭ ãt ⁊ mito acriꝰ ẽob h̊ mag dya
foꝛeticũ:vt ſanet duricies cõmixtũ ceroto.

Hyperationes

¶Dyaſ. Yolia eiꝰ trita ⁊ cerotꝭ addita puſtu
las ⁊ duricies apᷣtũ ſꝑgit:⁊ ſi floꝛes eiꝰ terũt᷑
cũ croco.q¶ Affa mãt aliqͥ ꝙ ſi pꝰᷣlauacꝝ⁊ bal
neũ eüdẽ qͥs biberit bonũ coloꝛẽ reſtituet.et
facit ipᷣm vomere ⁊ maxiĩie arcuato moꝛbo in
fectos acrꝭ ẽ:⁊ iõ dyafoꝛetica.⁊ ꝓpterea ſche⸗

temata ſoluit cũ ceroto tirſi eiꝰ ĩ cibũ ſumũt᷑

Aui.odoꝛ eꝰ ↄfertvẽtoſitatibiqᷣſſis ĩ capite

—
—
„

Capitulum. cxlij.
Otula nõ fetida.vel oculꝰ vacce.et hʒ
floꝛes nigros ſᷣm antiquã trãſlationẽ.

Operationes
Dyaſcoꝛides ca. Butalmos. Que tranſſa
tio coꝛrupta eſtquoniã Serapion ex ᷣbis

8

A

allegat Sera. B

Tractatus

dvaſcoꝛidis ſm aliã trãſlationem. Dyaſcoꝛi
des dicit ꝗ; bʒ floꝛes citrinos ſiles floꝛibo ca
momille:⁊ hoc veꝝ c.Hã dicit trãſſatio qua
ntalmos haſtã eijcit mollẽ
Folia maratri ſilia floꝛẽ mellinũ hñs ſic an⸗

timꝰ ⁊ maioꝛẽ oculo vacce ſimilẽ.vñ ⁊ nomẽ
æccepit. Haſcit᷑ in ciuitatibus ⁊c.¶ Sedſᷣm
trãſiſationẽ nr̃am dyaſ. Butalmos hʒ duas

na ẽ q̃ hʒ fſoliaſimilia maratro:⁊ flo⸗

ſpẽs. V

res ſimiles floꝛibb camomille.⁊ iſta vocatur

cotula fetida:vt in pᷣcedẽte capᷣ.tractat:⁊ la⸗
tine ðꝛ pucida.⁊ Dyaſ.vocat eam partemon.

Blia eſt q hʒ ſolia ſimilia coꝛiãdro ⁊ floꝛes
citrinos naſcẽs iuxta muros ciuitatꝭ.⁊ vo⸗
cat᷑ cotula nõ ſetida.⁊ latinę ðꝛ oculꝰ bouis

vel oculus vacce.⁊ grece ſilr ita ſonat butal⸗
mos.ſed arabicevocat᷑ bihar.i.oculusvacce

⁊ ideo ðᷣt ad l̃am.i¶ BGutalmos ẽ herba mol

lis antimo ſimilis.lenes emittẽs tirſos:⁊ fſo

lia tenuiter ſciſſa ⁊ mollia ſilia maratro.flo/

res citrinos ſimiles floꝛibo camomille.⁊ iſta
ſm veritatẽ ẽ cotula fetida q̃ alio noĩe vocat᷑
ucida. ¶ Et ſubdit. Eſt alia butalmos cau⸗
is mollis folia coꝛiãdro ſilia.floꝛes citrinot

hñs naſcens iuxta muros ciuitatꝭ.⁊ iſta vo

catur oculus vacce:vel cotula nõ fetida.Et

de iſta herbaẽ hecveritas clare intuentibo.le
ge capitulũ pᷣcedens ſcʒ cotula fetida.

—, wramm. =

NODOcognidium. Camelea vl Mezere
c on. Camelea grece qſiĩſima oliua di
cta:eo ꝙ ſolia ſimilia oliue hʒ. Hec
eſt que ðꝛ meʒereon ⁊ cocognidiũ. Vñ coco
gnidiũ meʒereon ⁊ camelea ſunt idẽ:vt appa

ret ꝑ Dyal.⁊ Sera.Oyaſco.ca.camelea enmmn

trãſſationẽ nr̃ am. Camelea aut cocognidiũ

baſtas hbʒ ſuꝑ terrã ſpanſas.palmis duobus

longas:frutex eſt ipſius ſarmentoſa. Yolia

hʒ ſimilia oliue:ſed tenuioꝛa⁊ ſpiſſa guſtum

moꝛdicantia ⁊ gulã exaſperãtia. Sera.li.ag
gre.ca.meʒereon.auc.dyaſ. Heʒereon.i.ca⸗
meleaẽ arbuſtũ paruũ cuiꝰ ramiſunt apti ad
ignẽ accendendũ.⁊ ſunt ipᷣirami extenſi ſuꝑ
terrã.longitudine duoꝝ palmoꝝ hñtes fo⸗

lia oliue.niſiq; ſunt ſubtilioꝛa eis moꝛdican
tia ⁊ ex aſperãtia linguã.⁊ ſunt ſuper ramos

denſa. Galienus.vij.ſim. far. ca.camelea.Ca
melea pᷣdominantẽ habet qualitatẽ quo cir⸗

—

ca vlcera.⁊ quecũq; maxime eſc aras habẽt:

cum melle expurgare poteſt.

Bperationes

¶ Dyvaſ.Camelea accepta coleram ⁊ flegma

deponit.debẽt vero fieri trociſci ex his ad/
mixto abſinthio duplici menſura ⁊ vna par⸗
te camelee ⁊ catapucie iuncto mellevel aqua
Folia eius impoſita vulnera ſordida curãt.
¶ Johãnes meſue. Mezereon ſiue cocogni

dium ſolutione educit aquam citrinam cum

foꝛtitudine vehementi.
¶ Et dixit Alexãder:mixtũ cum reb educẽ⸗
tibo melancoliã educit ipᷣam:⁊ cum reba edu
centibo flegma educit ipᷣm.⁊ abſinthiũ dupli
catum ⁊ cũ mirabolanis:addunt ei bonita⸗
tes notas:⁊ faciũt educere coleram.,.
¶ Daiꝰ auũt iunamẽtũ qꝗð ex eo expectateſt
ad vydropiſim.educit enĩ aquã ↄgregatam in
ventre:nocet tñ epati ĩmo oĩbamẽebꝛis nutri

tionis ipſiꝰ..¶ Et interficit lũbꝛicos ⁊ ᷣmes

ſolutiõe educit eos ⁊ ſerpẽtes viſceꝝ.Et ſi
fiat vnguẽitum ex co ⁊ melle curat fiſtulã et

vlcera fraudulenta.i¶ Et fit ex aceto decocti

onis ipſiꝰ ablutio: ⁊ ↄfert doloꝛi dentiũ ⁊ eo
rũ coꝛroſioni:⁊ gingiue ſanguinee ⁊ mollifi⸗
cationi.iEt fit ex eo vnguẽtũ ⁊ acetoꝛ oleo
⁊ cera ad ſcabiẽ bonũ.⁊ fit ex eo linimentum
ex ſulphure ⁊ melle ⁊ aceto ſoꝛti ad moꝛfeaʒ?ꝛ
lentigines ⁊ baras ⁊ delet egs.

Et qñq; fit ↄfricatio ſuꝑ moꝛfeam ⁊ baras

cum folijs eius ⁊ aceto foꝛti:et eſt vltimum.
¶ Et dixit Johãniciꝰ Cocognidiũ valet ad
quartanã.i¶ Plimꝰlixxiiij. Yolijs in duab

21

-⸗ — — ——

D dͤ

ſchenmi
mmodo
moſ ſin
ſcſn
Sanlig
reonicg
unraprig
etmliſun
1biresſo
Stdiet
ier ſenee
amten
nari aoc,

(Ktoban

ls
m: ſen
lerhis
Nemepr
Mordl e
ncani⸗
ecocogi

mmon

educ
umreh
ſinthüͤp
neiboan
nun.
vact
egen

rebnenuon.

to. ſolijs etiã impoſitꝭ vlcera curant᷑ ⁊ purgãt᷑
Ait etiã idem. Quomodocollectum ſalutare
eſt oculis iumentoꝝ ⁊ pecoꝛũ.

Capitulum. cxlv.

Rocus.Aui.li.ij.ca.de croco.Croc
e melioꝛ eſt recens boni odoꝛis ſubtilis
ſuꝑcniꝰpilos eſt parũ albedinis non
plurimũ.Crocus ſanꝰ nõ veloc tertingẽs nõ
inuiſcat᷑ neq; frãgit.ca.eſt in.ij.ſic.mn.i.eſt ſtip⸗
ticꝰreſolutiuꝰ digeſtiuꝰ⁊ glutinatiuꝰ.eiꝰcalidi
tas eſt foꝛtioꝛ ſtipticitate eiꝰ.⁊ eiꝰ oleũ eſt cale⸗
ſactiuũ.i¶ Plateariꝰ.Croci ſũt due ſpẽs.Oꝛ⸗
tenſis q̃ in oꝛtis naſci᷑.⁊ oꝛiẽtalis q̃ in oꝛiente.
ſte in medicinis nõ vomicis ponit.in medio
oꝛũ tres vel q̃ttuoꝛ floꝛes parui naſcunt᷑.Eli⸗
gendi ſunt ſubꝛufi vel om̃ino ruſi.q ãt citrini⸗
tatꝭ aliqͥd habẽt abijciendi.in ſacculo ſtrico ð
coꝛioſeruãt᷑. ꝑqͥnq; annos ſeruaripoſſũt. Vir
tutẽ habẽt pfoꝛtatiuã ex q̃litatib ſins ⁊ ex aro⸗
maticitate.i¶ Palla.li.iiij. In ſebꝛuario menſe
croci ſerendiſũt bulbi ⁊ ſubtiliterſi fueriĩt arte
fodiẽdi.i¶ Sera.li.aggre.ca. Jamfaram.auc.
Dxyaſ. Illeqͥ foꝛtioꝛ eſt ĩ medicina eſt nouꝰpul⸗
chꝛi coloꝛis cuiꝰcrinis vergit ad albedinẽ.lõ⸗
gus nõ fragilis.plenꝰ:qͥ q fricat᷑ tingit manũ

De Herbis

sbſinthij ꝑtib decociꝭ eoq; ſucco cũ melle po⸗

cito acntiodoꝛis.¶ Gał vĩ ſim.fan ca ᷣ cwco⸗
ſm trãſtationẽ arabicã. Subſtãtia eiꝰẽ terrea
frigida:ſʒ qð vincit ſuꝑ eã eſt cõplexio ca lida.
⁊ in ſapoꝛeei eſt ſtipticitas pauca.Et vᷣtꝰeius
eſt q̃ calefacit in ſcðo gradu ⁊ ſiccat ĩ pᷣmo.vñ
maturat ⁊ digertt aliqli maturatõe.⁊ qð adiu
uat ad H̊ eſt ſtipticitas ꝑua q̃ repĩim eo.Et ẽ

ex medicinis ↄglutinatiuis ⁊ digeſtiuis.? nos

diximus ꝙ medicine cõglutinatiue ⁊ digeſtiue
ſuntille in qͥb eſt caliditas nõ foꝛtis cũ pauca
ſtipticitate. -
Dperationes.
Aui. Potꝰ ipᷣi coloꝛẽ efficit bonum. reſoluit
apᷣata ⁊ linit᷑ ex eo heriſipila.facit ſodã.⁊ ipſ. e
nocet capiti.Et bibit᷑ cãrob ad ebꝛetatẽ.⁊
eſt faciẽs ſomnũ.⁊ obtenebꝛat ſenſus.⁊ confert
apoſtemati calido ĩ aure. Abſtergit viſum 2,
hibet fluxũ ad ipᷣm. ¶ Et valet ad pannũ.Et
fit ex eo alcobol ad varietatẽ acqͥſitã ĩ egritudi
nibo. ↄfoꝛtat coꝛ.eſt leniſicatiuꝰodoꝛat ipſum
pleureticꝰ ⁊ phirneticꝰ vt doꝛmiat:⁊ ꝓpꝛie eius
oleũ.i¶ Et facit anhelitũ facilẽ.⁊ ↄfoꝛtat inſtru
mẽta anbelitꝰ.ipᷣe q̃; facit nauſeã.⁊ deijcit ap/
petitũ Preeag⸗ oppoſit? eſt acetoſitati q̃ eſt in
ſto macho.¶ Sed ipᷣe ↄfoꝛtat ſtomachũ ꝓpter
illud qð in ipᷣo eſt decaliditate pꝛeparatõe 2
ſtipticitate.Et dixeñ qͥdã ꝙ croc?eſt bonꝰ ſple⸗
ni. excitat coitũ.⁊ ꝓuocat vꝛmã.i¶ Etↄfert du⸗
riciei matricis.⁊ eiꝰ ↄſtrictioni ⁊ vlceribo frau⸗

dulentis. In ipᷣa tñ adminiſtrar᷑ cũ fauo aut

cũ medulla cũ duplo ipſiꝰ de alio.¶ Quidam

dixerũt ꝙ ipᷣm in potu dederũt ad ꝓlixũ partũ

⁊ faceſt partꝰſtatim.Et ð ꝙ aurei.iij. de ipſo
interficiunt letificando.loco eiꝰpo nit decoſto

eq̃le pondus ipᷣiꝰ.⁊ de ſpica quartumpõderis

ems.⁊ pondus ipᷣiꝰ de coꝛticiba caſſie lignee.
¶ Et idẽ.iiij.fen.ca nonis pmi.ca.ij.ait.q; dii⸗
cit medicinas ad coꝛ.¶ Etidẽ de viribo coꝛdis
ait ꝙ confoꝛtat coꝛ.i¶ Sera.auc.Raſis. Fuit

mulier q̃daʒ q la boꝛauit aliqͥbo dieb in ꝑtu.et

dediſibi in potu.ʒ.ij.croci ⁊ peperit ſtatim. ⁊ ex
pertus fui hoc ſemꝑ etſemꝑ ſuit ſic factum.
¶ Crocus inebꝛiat inebꝛiatõne ſoꝛti:qñ ponit᷑

in vino letiſicat adeo:donec faciat inſaniã ex⸗

cellenti leticia.⁊ digerit cibũ.⁊ ↄfoꝛtat ſtoma⸗

chũ ſua põticitate:⁊ ſoꝛtificat epar.Et nõ lau⸗

dat᷑cerebꝛo:aufert appetitũ cibi:ꝛ ꝓuocat vinã

⁊ melioꝛat coloꝛẽ.i¶ Rabbi moyſes.decroco

ait ꝙꝓauget appetitũ coitus.ſ yſaac in viatico

cap̃.de emigranea ait:q fit emplaſtrũ excroco:

gũmi arabico:eufoꝛbio:⁊ mirrha eq̃liter diſtẽ⸗

perans cũ albumine oui.contra emigraneaʒ.
Paulus capᷣ.de podagra. Recipe crocũ cũ
vitello onoꝝ ⁊ oleũ roſarũ : ganamroſarum 7

d 4¾ dD5b H

Trattatus

„2 .

dagre ex eo aciu frigdo.

Capitulumn.kxluſf.

Vcumer.AVbi ſciendũ ꝙ cucumeres

c lſunt melones Indi fm qſdam. Sed
Meſue ca¶p̃.de cucumere aſin ino vi⸗

der᷑ dicere ꝙ ſuntcitrulli. Sʒ aliqͥ dicũt cu⸗

cumeres ſunt fructꝰ ſicut citrulli:oblongi tñ.
nũqᷓ; citrineſcũt:⁊ habent ſolias ia diſtinctas
ſicut melones.⁊ cũ maturant᷑ babẽi parũ dul⸗
cedinis.⁊ ſunt inſipidi.qð ego ↄcedo.vndecu⸗
cumeres non ſunt melones Indi.q; Aui.iiij.
cañ.capᷣ.de cura terciane pure ponit melonezʒ
Indum ⁊ cucumerem ergonon ſunt idem.
¶Sera. dicit Cucumeres nõ ſunt citrulli ſiẽ
apparet in cap.Citrullus.Et etiã Sera. dicit
auc Bal ꝙcitrullus frig

ergo cucimeres nõ ſunt citrulili.

Serapion li aggre.ca. Rachera. auc. Gal.
id eſtcucumeres.ucumer ſubaẽ groſſa du⸗
ra digeſtiõi:⁊ generat chimũ malũ paratũ coꝛ
ruptõi q́;uis melon ſit ctiꝰcoꝛruptibil. Et vir
tus ereſt q̃ infrigidat ⁊ humectat in.ij. gradu

Et mollit vetrẽ.⁊ ꝓuocat vꝛina, Et qñ ſumit᷑
cũ rob aut cũ lacte ↄſert ylcerib veſice:⁊ ſedat

miſceantur. 2 cum penna vnguaturlocus po

itute.vñ diureticaſunt ⁊ ſplendidũ re

idioꝛ eſt cucumere:

inſlationẽ ſtomachi ⁊ ſitim:qñ comedit᷑ et ſes⸗

dat ſincopim excaliditate.⁊ ofert ei ex pꝛieta⸗

te quã bʒ.¶ Et idẽ anc. Habix Aqua citrulli
ↄfert inflãmatõi fe.⁊ ſedat ſitim:⁊ laxat ventrẽ

laxatione bona ſine nocumẽto aliq̊ ⁊ dʒ bulli⸗
ri cũ zuccaro albo.Et nõ opoetq; det haben
tibo namrã durã nimis ad mouendum.q illa
nõ habet virtutẽtantã ꝙ laxet naturã duram.
¶ Et ſi ipᷣa fecerit moꝛaʒ in ſtomacho foꝛſitan
inducit laboꝛem ⁊ nocumentũ ⁊ inflationes.

Rabbi moyſes auc Gal.Cucumeres ⁊ pe
pones ſi cito nõ digerãt᷑:ſũt venena moꝛtifera.

¶ Gal viij.ſim. far. ca. Sikinis. videt dicere ꝙ
cucumer dicat᷑ de pepone ⁊ cucumere ia dicto.
Pã dicit ſikinis.i.cucumer eſibilis qͥqͥdeʒ pe⸗
pon eſt ſubtilwoꝛis ſube.ͥ vo nõ eſt talis groſ⸗
ſioꝛ s ſube ac etiã abſterſiua ⁊ inciſiua nihot
pus. ? murie ſiſicca ueritqs ſemẽ deinde inci
dens ⁊ cnibꝛãs lenire faciũt.domĩat᷑ aũtĩ eis fni
gida ⁊ hũida cõplexio:nõ tñ foꝛtiter: ſi in ſcðo

gradu locat᷑.¶ Si vo qs ſemẽ ſiccauerit velm
dicẽ nõ adhuc humide nature erit.ſʒ iã ſiccani

aũt ⁊ abſterſio in bis plus q; mn carne fructus.

.

tium in Rema q̃ſi Caan:vel ſcðo incipiẽte.Eſt

Capitulum. exlii.

w O

gre ia dian
gaͤceze
halsgo
ugtar
inecdärn
dendeincl
kaüticu
mißine
aunten
en
efr

9

De Herbis

c ſt arboꝛes lanigere:ferũt etiã cucur

bitas cotonei mali magnitudine:que
maturitate rupte lanugĩs pilas oñdũt.ex qb
veſtes pᷣcioſe lintheo faciũt.i¶ Idem li.xix. Cu

cur bitis ẽ nata cucumeri ſimilis dũtaxat in na

ſcendo.eq̃ hyemẽ oderũt.amãt rigua et fimũ.
Serunt᷑ ambo ſemĩei terraſeqinpedali foſſura
inter eqͥnoctiũ vernũ ⁊ ſolſticiũ.pariliba tñ ap⸗
tiſſime. Aliqͥ malũt ex kalẽdis Marcij cucur

bitas.⁊ nonis cucumeres ⁊ ꝑ qͥnquatros ſere⸗

re:ſilĩi modo reptãtibo flagellis ꝑ arteſuʒ aſpe
ra in tectũ vſq; ſcãdũt nat᷑a ſublimitatꝭ auida.
vireſq; ſine ãminiculo ſcandi nõ ſunt.¶¶ Pal⸗
ladius li.iiij. In mẽſe Marcio cucurbita ſe⸗
renda:amat ſolũ pingue humidũ ſtercoꝛatum
ſolutũſ̊ᷣ in cucurbitꝭ inſigne eſt ꝙ lõga pariũt
⁊ elegãtia ſemĩa q̃ in eaꝝ ceruice naſcũtq̃ ĩ vẽ⸗
tre fuerãt cucurbitas ſaciũt craſſioꝛes.Queĩ
fundolatas ſi ĩ cacuminiba obꝛuant᷑.vbi ado⸗
leſcere ceperint ãminiculis adiuuẽt᷑.Que ſer⸗
uant᷑ adſemia vſq; ad hyemẽ in ſuauitate de⸗
pendeant.deinde ſublate in ſole ſiccent᷑.aut ſu

mo fument:aliterſemia putrefacta depereunt

Sera.li:aggre.capᷣ.hara.i.cucurbita. Vir
tus eiꝰeſt frigida ⁊ humida in ſcdᷣo gradu.

Dperationes.

Dyaſ.capᷣ.cucurbita. Cucurbita cruda trita

⁊ catha plaſmatibo adhibita papulas coꝛpoꝛis

ãpnutat.apoſtemati calido maximũ pᷣſidiũ eſt.

Succus raſure eiꝰdoloꝛẽ calidũ auriũ mi

tigat cũ oleo roſaꝝ mixtus ⁊ auribo inſtillatus
⁊ cerebꝛo appoſitꝰeſtuatões infa ntiũ mitigat.
Et ↄfert apoſtematibo calidis q̃ fiunt in ce⸗
rebꝛo eoꝝ.Tumoꝛibooculoꝝ opitulat᷑. Poda
gricis maximũ pᷣſidiumet.
¶ Elixa q̃ʒ ⁊ expᷣſſa melle ⁊ nitro addita ⁊ bibi

ta ventreʒ mollit. cruda ⁊ excauata ⁊ vino im /

pleta ſiſic manſerit vna die ⁊ nocie ⁊ po ſtea bi
batur ſimiliter ventrem mollit.
¶ Crude ⁊ trite leniunt omnẽ tumoꝛẽ.ſuccus

eiꝰ doloꝛẽ dentiũ mitigat ſi diutiꝰ in oꝛe teneas

tur:ſʒ ⁊ oleo roſarũ mixtus ex vnctione coꝛꝑis
admotus febꝛium reſtringit ardoꝛꝛeem.

(Et qñ fit emplaſtꝝ cũraſura eius ⁊ medulla
panis ſuꝑ podagrã calidã:aut ſuꝑ heriſipilam

ↄfert. ¶ Cinis aridi coꝛtic efficaciter poteſt
cõbuſta ſanare.Eundẽ cinerẽ dicimꝰa b exper
nis vulneraĩi veretro iã in putredinẽ vᷣſa purga
re:⁊ ad cicatricẽ ꝑducere.podagre eſtuanti.et
ignibo ſacris coꝛtices virides ſubueniit.·
Semini ſicco illa vis tradit᷑ vt in puluerem

tunſſum ⁊ inſperſum impleat vulnera q̃ caua⸗
ta ſunt. ¶ In cibo ſumpta ſto machũ relaxat

ioꝛ dicunt᷑ fm

bibẽdideſideria nõexcitat.ſuccꝰtepefactꝰ do⸗
loꝛi auriũ qͥ ex inflãmatione caloꝛis fit infun
dit᷑humectat aurẽ ⁊ infrigidat abundanter.et
ptiriaſim infantium raſura depellit cum polen
ta. Hec eadem dicit Serapion auc. Dyaſco⸗
ridis:licet ſubalijs verhbis. ,
¶ Almanſoꝛ tractatu tertio.capᷣ.de cucurbita.
Kucurbita eſt frigida ⁊ humida qͥ ſtomacho
mala exiſtens appetitum deſtruit. ſitim quoq;
ſedat: ⁊ epatis ⁊ ſtomachi ardoꝛem extinguit:
qñ in eis abundat caloꝛ.

Capitulum. xluiij

Alcaſia ſiue Caſo. Pliniꝰ capᷣ.decul
c caſia.Culcaſia quã aliqͥ Cyamon vo
cant. nobiliſſima hãc in egypto enylo
metunt.caulecũ coctus eſt arenoſo in mãden⸗
do. Buſſo autẽqͥ intra folia emicat ſpectabili
folijs latiſſimis etiã ſiarboꝛes cõparent᷑ ad ſi⸗
müntncheca nIinita ide lappago ma⸗
Dyaſcoꝛidem in noſtris partib
vocamus aque nyli ſuis dotibus gaudent. vt
impꝛeſſis collocaſie ſolijs in variam ſpeciẽ va⸗
ſoꝛum potare gratiſſimum habea nt ⁊c. Hec
herba eſt quã Oyaſcoꝛides vocat fſabam egyp
tiacam.cuius pꝛopꝛietates ⁊ virtutes ſᷣm ipᷣm
inuenies in littera faba egyptiaca.Et ſan f.

—

pam egyptiacam vocat. Auicenna hulcas. de
qua capitulũ facit in ſecundo canone.Eſtem̃
culcaſia ſat; nota ĩ egypto apud mercatoꝛes
pꝛacticãtes. ⁊ in Syria.Et ego ipᷣam habeo

Salerni in viridario meo ſecus ſpectabilẽ ſon

tem: q̃ culcaſia vulgari nr̃o vocat᷑ caſo. Cuius

folia aquis moꝛe vaſoꝝ plena egroꝝ ⁊ conua

leſcentiũ mentẽ delectãt:necnõ eoꝝ animũ ex⸗

ciltant ad bibendum.

Pyperationes

Serapion li.aggre.capᷣ.hulcas.id eſt culca

ſia. In ſapoꝛe huiꝰplante eſt acuitas ⁊ moꝛdi⸗

catio multa ⁊ ſtipticitas pauca.⁊ vᷣtꝰ eiusẽ ca

lida in ſcdᷣo.⁊ qñ coqͥ ↄfert ſtomacho.
¶ Et idem auc. Aben Meſuay. Culcaſia eſt
calida ⁊ humida.⁊ augei ſperma.⁊ radix coqͥ

tur. ⁊ habet bonum ſapoꝛem. Et eſt bona ſto⸗

macho.et appetitum pꝛouocat ⁊ vꝛinam Eſt ca
lida ⁊ humida.⁊ auget in ſpermate. Hec her⸗
ba eſt multũ egiptis nota:naſcit᷑ iuxta aquas

et habet folia magna ⁊ lata.⁊ radix cocta ⁊ co⸗

meſta auget coꝛpus.

Raulus cap. de cuicaſia. Culcaſia eſt berba

omibo nota. 2 naſcit iuxta aquas.cuius radix
comeſta ⁊ cocta ſtomacho eſt vtilis.
¶¶1 l yſaac in dietis particularibacap.de culcaſia

ulcaſia eſt herba in egypto naſcens alidntu⸗
lum pontica cum acuitate.vnde monſtratur

calida et humida.

„

q Cuius radixſi elixetur acumen emittit. ⁊ vi⸗
ſcoſitas quã pus late nter habuerat in ea aper
ta fiet. Ideoq; duri groſſiq; nutrimenti eſt ge

neratiua. ſed cum ſui ponticitate ſtomachum
confoꝛtat.et ventrem conſtipat. Si t mode⸗

rate comedatur bonum generat nutrimentũ.
valetq; diſſentericis cum viſcoſitare et pontici

tate quam habet.
¶ Auicenna li ij. cap. hulcas vel culcaſia. Eſt
planta in qua eſt aſſimilatio de aliſnen. Cali
da eſt ⁊ ſicca in pᷣmo gradu.Et in ipᷣa eſt ſalſe

do cum ſtipticicate.⁊ partes eius nõ ſunt ſimi⸗
les.⁊ eſt cum inſlatione pauca.⁊ fit ex ea garga

coquit᷑ cũ eocaro.⁊ frigit cũ oleo.
¶Et eſt illis cibus qͥ ſolutione educit aquaʒ ci

riſmus cum lacte ipſius ⁊ ſale.⁊ in egypio de⸗

trinam ⁊ ꝓpꝛie ſemen eius ⁊ ſuccus ipᷣiꝰ.⁊ mino

ratur ex ea vt debilitert.

¶ Pꝛouocat vꝛinam: et generat ſperma. ⁊ ex

peilit coleram. ⁊ nquoſitatem cum facilitate.
⁊ potus eius ſit ab vna terua libꝛe vſq; ad du⸗
as tertias libꝛe. .

Capitulum cxlir

. B Aſcuta. Sera li. aggre. ca. Eaſuch.i.

c cuſcuta. Eteſt res q̃ adheretherbis in⸗
uoluẽs ea ſiẽ fila:ſʒ in ſümitatibo habet

fructũ ſubtilẽ. ? ipa creſcit in arboꝛibo.ꝛ ĩ ſumn /
mitate eiꝰinuolut᷑ ſimul. Reperit de ipa mul⸗
tũ ĩ vineis:⁊ deſtruit multuʒ herbas.⁊ ĩ ipſa eſt

amaritudo.Et idẽ auc. Aben meſuay. uſcu

ta eſt herba ꝗᷓ reꝑit᷑ intralinũ:⁊ ſi uſpẽpit ei: in
cniꝰſapoꝛe eſt amaritudo ⁊ põticitas plꝰ ama/

ritudine.⁊ virtus eiꝰeſt calida in pᷣ.⁊ ſic.ĩſt coo.

in ea amarit udo ⁊ ſtipticitas. eſtca. in pᷣ.⁊ ſic.
in. ij. Et idẽ auc. Saboꝛ Eben. Eius calidi⸗

tas aut frigiditas eſt ſm cõplexionẽ arboꝛꝭ cui

adheret. qm fit ca.ꝑ adbereniiã calide arboꝛj.
7 eſt frigida ꝑ adherentiã frigide.

Bperationes

SSe. au. Bal. Cuſcuta abſtergit ⁊ foꝛtificat:
⁊ apit opilatiões epatꝭ ⁊ renũ ⁊ fellis.i Et mũ

dificat venas ſubtiles ⁊ groſſas ab humoꝛib⸗

groſſis ⁊ colenic.? foꝛtificat ſtomachũ ⁊ epar. ?
ofert ictericie facte ab opilatiõe epat ⁊ febꝛi.T
ꝓpꝛie febꝛi infantiũ.⁊ purgat colerã. ¶Et idem
auc. Meſarugie. Cõſfert ictericie ⁊ opilatiom
cecpais ⁊ ſplenis.¶ Et idẽ auc. Alahati. Cõſert

¶Etidẽ auc. Meſarugie eſt ri.:ꝛ hu. Et ideem
auc. alahati. Eſt cõpoſita ↄtrarijs vᷣtutibo.?

RN

=2 ☛nd

therbio
inbp hobet
hriin
eißamd
lia
1
ee

PvEtin
junhnt
gßel
is lo

rte'd
e

ſunfn.
(Em
unwꝛb⸗
lntgar⸗

aſchi

n

auc. Saboꝛ eben. Eſt bona ſtomacho.⁊ maxi
me qñ miſcet᷑ cũ eaamſum ⁊ ſemia ſimilia.

Di a

De Herbis

ſtomacho ꝛ epati ⁊ eoꝝ opilatõibo.⁊ expellit ſu

perfiuitates neruoꝝ ⁊ venaꝝ.⁊ mollit ventrẽ ⁊

ↄfert febꝛibo. ¶ Et de ꝓpꝛietate eiꝰeſt expelle⸗

re ſuꝑpfluitates antiquas a venis. ¶ Et idem

Capitulum. dl.
QOlofonia. Pliniꝰ ca. de colofonio. Pix
erica ſic dicta ab ericefilio veneris:qui
victꝰab Hercule mutatꝰ eſt in montẽſui noĩs

Inq̊ mõte creſcũt arboꝛes:q̃ꝝ gũmi ðꝛ colofo

nia: inde eritica carpos fructus illius arboꝛis
Etdðꝛ pix greca:q; de ea in grecia in multa q̃n⸗

titate inuenit᷑.¶ Paulus in cap.de colofonia:
calida eſt in ſcdo:⁊ ſicca in pmo.

Hperationes.
Cõtra diſſinteriã fit ſuffumigatio ex pulue⸗
re ipſiꝰ.Cõtratenaſmonẽ ex frigida cã ex pul/
uere ipᷣiꝰ? naſturcij eq̃liter mixtis fiat aſperſio
ſuꝑrenes mellecalido punctos ¶ Ad pilos de
facieremouẽdos ⁊ faciẽ dealbandam.Accipe
3. iij. coloſonie.z. i. maſticis modicũ armonia⸗

ci puriſſimi: ⁊ diſſoluei vaſeterreo nono⁊ mũ⸗

do:et ad vltimũ tres guttas armoniaci⁊ miſce
⁊ cola ſuꝑ aquã frigidaʒ ⁊ miſce ⁊ malaxa. Cũ
ãt volueris pilos tollere reſolue paucũ ad ig⸗
nem ⁊ aliquantulũ tepefactũ pone ſuꝑ faciem

ꝑ vnã hoꝛã vł duas.poſtea remone pilos remo

uet ⁊ faciẽ depurat.Et ſit locꝰ ſiccatꝰcũ pãnis

⁊ parũ cũ digito madefacto pꝛeme vt meliꝰad/
hereat. Poteſt illud emplaſtrum decies appo⸗
ni: ⁊ poteſt ſeruariꝑ duos dies.¶ Cõtra aſma
ex frigida cauſa:materia exiſtente digeſta ⁊ dil⸗

ſoluta accipiat patiens fumũ per os.

₰
W—

N
DDD

/ .

R

N
R

R
R

Capitulum. lj.

Era.Galienꝰ.vij.ſim.far.capᷣ.de cera

c sßfm tranſſationeʒ arabicã.virtus eius

prtſg eſt:q eſt ex medicina media ĩter

res calefacientes ⁊ infrigidantes ⁊ exſiccãtes

⁊ humectãtes:niſi qꝛeſt cũ hoc groſſa res paꝝ

viſcoſa.⁊ ideo non ſolũ deſiccat.verũetiam hu

mectat paccidens.poſtq; ꝑ ſuam viſcoſitatem
ꝓhibet reſolutionem.Etidẽ eodem li.exeodẽ
capitulo ſᷣm tranſlationem grecam. Cera in
medio equa liter eſt calefacientiũ ⁊ infri.⁊ hu.
⁊ ſiccantium. Habet autem qͥd groſſarum par⸗
tium ⁊ emplaſticũ ꝓpter quod nõ ſolum ſiccat:
ſed etiam ſᷣm accidens humectat foꝛtaſſis vti
q; videbitur phibens tranſpirationes. Unde
⁊materia eſt aliquoꝝ farmacoꝝ q̃ caleſaciunt

ꝛinfrigidant. Ipſa aũt m ipᷣam dedigeſtiuis

vtiq; erit debilibonõ intra coꝛpus ſumpta: ſed
extrinſecus appoſita.Habet em̃qͥd paucũ dya
foꝛetice ⁊ calide vircutis q̃ plurimũ participat
mel. ¶ Et Serapion auc. Dyaſcoꝛidis. Me⸗
lioꝛ ex ea eſt groſſa mũda a ſoꝛde.in cuiꝰodoꝛe
eſt odoꝛ mellis.⁊ eſt in coloꝛe eius parũ rube⸗
dinis.Et illa que eſt alba ꝑcocturã:⁊ pinguis
eſt poſt ipſam.
k iij

BPperationes

Serapion auc.Albugerig. Mollilicat groſſi

cies apoſtematũ:⁊ conuenit aſperitati pectoꝛ/

quando ponitur ſuper ipm cum oleo violato.
Et mollificat neruos ⁊ vlcera.⁊ maturat et

reſoluit reſolutiõe debili.⁊ nõ eſt de medicinis

que ingrediuntur in coꝛpoꝛe:ſed de illis q̃ ap⸗
ponuntur extra. Et eſt materia om niũ empla⸗
ſtroꝛum caleſacientium ⁊ infrigidantium.
Et idẽ auc.Dyaſ. Virt eſt mollificatiua re⸗
pilens vlcera repletiõe mediocni et non foꝛti:et
foꝛmantur exea grana in modum granoꝛum
geguers. et bibuntur ex eis decem grana ad
vlcera inteſtinoun.
¶ Et ꝓhibet coagulationẽ lacys in mãmillis
lactantiũ.⁊ qñ ponit᷑ ſuꝓyneruoꝝ aſperitatem
mollificat et lenit ipſam.Et eſt ſuperſluitas et
ſoꝛdes quam apes eijciunt extra domicilia ſua
⁊reperitur in aluearijs.pꝛo quo lege capᷣapes
in tractatu de aunbbſdus.

Dyal. Fᷣm tranſlationem grecam. Cera vtilis

eſt rufa ⁊ pinguis ⁊ odoꝛata odoꝛem habens
mellis munda.⁊eſt pontica ⁊ cretica.alba cera
2 binguis ſecundam ha bet virtutem.
¶ Exalbare ſic ceram debes.Ceram albã inci
de minutis partibo ⁊ mitte in cacabo nouo:et
miſſa aqua maritima impone foco:⁊ cũ ſe ſolue
rit ſparge deſuper tritum nitrum:etpoſtq; bis
aut ter bullierit depone eam. Cũ vo ſpiſſaue⸗
rit leua de cacabo ⁊ purga ſoꝛdiciem ſi fuerit.
Et ſecũdo id facias:et cum bullierit:mitte ibi
fundum cacabi fracti:aut illud ſit rotundum
aqua aſperſum:⁊ deſuꝑcere quod fuerit vel he
ſerit pone in ſole aquaperfuſum. Nam ⁊ lino
inſertum album facit coloꝛem. Quiſqͥs auteʒ
aquam ſalſam plus miſerit:plus albam ceram
facit.et verno ſuper herbamponitdrr.
¶ Uirtus eſt omi ceratremantica ⁊ plerotica:
miicet᷑ autẽ ſuccis ⁊ pultibo ꝓpier diſſintericos
cõfectis adiuncio aliq̃ mellis quo decoctio fiat
comeſtibilis:in modũ pilluletria grana accep
ta coagulum lac mãnus ſoluent.vires habet
omnis cera relaxare duricies molliter.

Eſt enim media inter calidum ⁊ frigidum:

ſiccum ⁊ bumidum. Vnde materig eſt alioꝛũ
medicamentoꝛum.quia ex ea conſtruunt᷑ epi
thimata et alia.

Capitulum. clif.
IkRr G
BPberationeg.

X

illa qᷓ eſt circaos.⁊ dextra qͥdez melioꝛ.⁊ leuioꝛ

— — —

Rabbi moyſes. ca. de carniby auc. Babl Car

nes volatiliũ in coꝛpibo calidis generãt multã
colerã.⁊ oĩa cerebꝛo ſunt mala ſtomacho:ſʒ te

ſticuli galloꝝ ſũt boni:⁊ id qð oꝛit᷑ ex aĩalibo ſii⸗
ueſtrib eſt meliꝰ q; ex domeſticis.Etenitanda
ſũt aialia veterata ⁊ vicina partui:⁊ bꝛodia gal
linaꝝ elixaraꝝ adoptant cõplexionẽ ⁊ impin

guant coꝛꝑa.⁊ pulli colũbaꝝ inducunt doloꝛẽ
capitis. Turures ↄlirmant ſenſum. Gallini

⁊ galli laxãt ventrẽ. Pauones diſſoluũt colicã.

¶ Carnes edine fere pᷣueniũt om̃es alias car⸗
nes.Carnes capꝛeoline coꝛroboꝛãt ſpũs.et re
laxant virtutem que cedit:⁊ valent contra ſin⸗
copim.Teſticuli galloꝝ ſunt boni qꝛ iuuant
deſecios:⁊ multũ nutriunt ⁊ augentſperma.
Aui. li. ij. ca. ð carnibo. Carnes bone ſüũt:caro
oinina q̃ cũ caliditate ẽ ſubtil.⁊ iuuenũ capꝛaꝝ

⁊ tauroꝝ.⁊ carnes illoꝝ qͥᷣ deeis ſũt ꝑui mag⸗

ſunt ſu ſceptibiles digeſtiõis ⁊ ſubtilioꝛꝭ nutri

mẽti.⁊ edinaqͥdẽ eſt minoꝝ ſuꝑfluitatũ qᷓ;arie
tina. ¶ Caro lactãtis lacie laudabili eſt bona
lacte vᷣo nõ laudabili eſt mala. ¶ Et caro de⸗

crepiti q̃ eſt exouibus eſt mala.⁊ ſimiliter exte⸗

nuati eſt mala.¶ Etcaro nigri eſt leuioꝛ ⁊ ſua⸗

nioꝛes:⁊ varia eſt minoꝛis nutrimẽti.⁊ natat

in ſtomacho. ¶ Melioꝛ caro ⁊ digeſtibꝛlioꝛ eſt

nioꝛ:⁊ ſimiliter caro maſculi.⁊ rubea diuiſa ex
animalibo plurime pinguedinis.⁊ alba ſunt le

eeſt q; ſiniſtra.⁊ ꝗᷓ eſt in medio lacertoꝝ mũdioꝛ
eſt carne neruoꝝ.¶ Caro aũt laxa ſuꝑ quã nõ
eſt neruus:foꝛtaſie eſt ſuauis:⁊ ꝓpꝛie que eſt p⸗
pter generationẽ lactis:ſic caro mamille.Et

rel

ngirtli
machogt
raialloſh
tantond
buugu
ni timpin
un dolt
n Baln
ütcolci.

dligca
tſüsae

Chtraſc
iginun
mſpenm

*

oneſütch

De Verbis

mãmille qͥdem nutrimentũ eſt bonũ.q ſi in ea

eſt lac eſt groſſum. Teſticuloꝛũ vero caro eſt
melioꝛ alijs.⁊ volucrũ quidem caro melioꝛ eſt
adurach ⁊ gallinarum:ei ſubtilioꝛum earum.
¶ Oĩs pᷣterea aĩalis ſicce cõplexiõis caro ꝑui
eſt melioꝛ ſẽ caroedi. Jpᷣa em eſt bona.capᷣna
vo non eſt bona multu.⁊ eiꝰ humoꝛ foꝛtaſſe eſt
malꝰ valde. Hircina vᷣo caroẽ mala abſolite.
¶ Et caro lupoꝝ ma la.Etom̃es volucres ma
gne aquarum male.⁊ habentes colla lo nga.et
pauo ⁊ miluus ⁊ palumbꝛos dure plurima ge
neratio eſt melãcolica.et paſſeres omnes mali
ſunt.melioꝛ caro ex ſilueſtribaeſt gaʒel.deinde
poꝛci ſilueſtres. Ham eſt velocioꝛis digeſtiõis
q; domeſtica.et plurimi nutrimenti.caro eius
omnino ſiccioꝛ eſt carne quadrupedis.
¶ Et caro vaccina ſiccioꝛ eſt capꝛina.ſʒ capna

eſt ſiccioꝛ ⁊ difficilioꝛ digeſtiõis carne ouina.

⁊ caro veterũ eſt vehemẽtioꝛis caleſactionis et
goſſi ninrimẽti. Lepoꝛis vᷣo caro ca.eſt⁊ ſic

q lege capitulũ Lepus. in tractatu de aĩalibj.

¶ Carnes magnarum amiũ ſunt groſſe. Ana⸗
tis vero ⁊ aquaticarum eſt vehementis humi‚⸗

duatis.⁊ eſt ꝓpinqua in hoc carniouine.aro

vaccina plurmi eit nutrimenti groſſa melan⸗

colica generans egritudines melancolicas. et

uod eſt melius eſt caro vituloꝛum.

Poꝛcelloꝝ vᷣo paruieſt nutrimẽti. ꝓpter ſoꝛti

tudinẽ ſue reſolutõis ⁊ vehementiã ſue humi⸗
ditatꝭ.Et caro anatis eſt plurimi nutrimenti:
nõ tñ exiſtit in bonitate gallinaꝝ ⁊ ſimilium.
Caro vipere ↄfert lepꝛe.caro ericijẽ humecta⸗
tiua ⁊ ↄuenit lepꝛe⁊ ydropiſi ⁊ doloꝛirenũ.Ca
roranaꝝ ↄuenit pũcture vermiũ venenoſoꝝ.
¶ Einis carnis aſini ̃m Auiceñ.et epatis eiꝰ
cũ oleo ſuꝑpoſitvalet õ ſciſſuras frigoꝛis ⁊ de
let ſcrofulas:ſanat lepꝛã.cõtractis exſiccitate
ſedenti in iure carnis eius.Epar eius aſlatuʒ
ieiuno comeſtum conuenit epilentie.
Auerrois in li. colliget.ca.de carnibo. Me⸗
lioꝛ caro ex volatilibo eſt caro galline iuuenis
ſane ⁊ pinguis.⁊ hʒ mirabilẽ ꝓpꝛietatẽ in tẽpe

rando cõplexionẽ.⁊ ꝓpterea bꝛodiũ ſuũ eſt opti

ma medicina lepꝛoſis.qꝛ cerebꝛũ eiꝰaugmẽtat
ſubſtãtiaʒ nr̃i coꝛꝑis:⁊ acuit ingeniũ Ex ambu
latuns poſt ipᷣas ẽ caro edi:⁊ poſt caro arietũ.
¶ Sed Galieno videt᷑ ꝙ carnes vituloꝝ ſunt
melioꝛes carnibo arietis. Et Auicen na dicit.
Melioꝛ carniũ eſt poꝛcina.qꝛ illa caro eſt na⸗
turalioꝛ hoibo q; illa caro aĩaliũ ambulantiuʒ.
⁊ multi vituperãt carnes sgnox:ꝓpterea quia
dominatur multa bumiditas ſupereas.
¶ Raſis. Carnes agnoꝛum ſunt poſt bonita⸗
tem carnium edoꝛum.⁊ex volatuillibuset ex

laudabilibuis ſunt carnes perdicum.ſed decli⸗

nant parum ad frigiditatem et ſiccitatem. et
ſunt ſicut galline deſerti.et habent pꝛopꝛieta⸗

tem ſtringendi ventrem aſſe ⁊ elixe. Sed tur⸗
tures ſunt ſimiliter bone:ſed declinant plꝰ ad

caliditatem: ⁊ habent pꝛopꝛietatem in acuen?

do ingenium. ðð
¶ Columbe ſunt ca.et ſicce.groſſioꝛis ſubſtan
tie qᷓ; turtures. Etpulli eoꝛum habent humi⸗
ditatem ſuperfluam.et hoc ſignificat grauitas

motuum ipſoꝛum ſicut ſignificat caloꝛ eoꝛum
actualis.⁊c.Et tantum de carnibus in gene⸗

falnk in ſpeciali inuenies inferius de anima

Coapitulumm. kliiſ.

Aſeus. yſidoꝛus. Caſeum vocant

cC gauaſi careum. eo ꝙ careat ſero.
Namq; omne ſerum ei dedueitur
ydnrt pondus arguatur. Palladius.
Caſeus mẽſe Mayo coagulãdꝰeſt lacte ſince
ro cuiſerũ omne deduci debet:vt ⁊ ponderib
arguatur. Abi vᷣo ſolidariceperit in opaco po
nendus eſt loco aut frigido.Et ſubinde depꝛeſ
ſus ad actis pꝛo acquiſita ſoliditate ponderibe:
trito ac toꝛefacio ſale debet aſpergi.etiam du/
rioꝛ vehementius pꝛemi. Poſt aliquos dies
ſolidate iam foꝛmule per crates ita ſtatuan⸗

tur: ne inuicem ſe vnaqueq; contingat. Sit

autẽ lococlauſo ⁊ avẽto remoto:vt teneritudi
e ſerue accppinguedint. Qicia caſeiſunt rſi

6

—

mento:pcipue ſi ſale careat.

Tractatus

aut ſiocus ſit: aut fiſtuloſus.qdð euenit ſi ant pa
rũ pᷣmat᷑:aut ſales nimios accipiet.aut ca loꝛe

ſolis vꝛat᷑. In recenti caſeo ↄficiendo aliqͥ nu⸗

cleos virides pineos terũt:atq; iia lacte mixto
gelant.Aliqͥ thimũ tritũ ⁊ freq̃nter colat̃ ↄge
lant.Qualẽcũq; etiã ſapoꝛẽ velis efficere pote
ris.adiecto qdðᷣ elegeris ↄdimento.ſeu piperis:
ſeu cuiuſcũq; pigmẽti.Exli.de na.re.q;ã̊ dicit

Balienꝰ Caſeũ generaluer eſſe malũ.deſubſtã
tia caſeata puraeſt intelligendũ. Nã extriplici

lactꝭ ſubſtãtia caſeus eſt.ſerũ quidem bonũ eſt
⁊ butirũ melius.caſeus aũt ꝑ ſepeſſimꝰ. Itaq;
caſeus lacci vicinꝰ ⁊ craſſus ac butiroſus bo⸗
nus eſt ⁊ ſanis ſanus.

Hypperationes.

¶ Phinius. Zoꝛoa ſtrem in deſerto ſolo caſeo
vixiſſe annis viginti:ita temperate vt non ſen⸗

tiret doloꝛem alicuius moꝛbi.

¶ Idem libꝛo vndecimo.Caſeꝰ nõ fit ex vtrim

qʒ dentatis qm̃ eoꝝ lac nõ coꝛtt.
Idẽ li.xxviij. Seſtius eoſdẽ effectꝰ eqͥno ca

ſeo q̊s bubalotradit:ſtomacho vtiles .qͥ nõ ſũt

ſalſi id eſt recẽtes. Veteres aluũ ſiſtũt:coꝛpuſ⸗

q; minuũt.ſtomachuʒ vtilioꝛes. In totũ ſalſa

minuũt coꝛpus:alunt mollia. Caſeus recens

cũ melle ſigillata emẽdat:mollis aluũ ſiſtit.

¶ Oyaſcoꝛides.Caſeus viridis ſine ſale euſto⸗
machus eſt:pingues facit humoꝛes:carnes re
plet.ventrẽ mollit. Elixus ãt ⁊ aſſus ventrem
ſtringit.iumoꝛibooculoꝝ medet᷑:liuoꝛes tollit
Dallicꝰ ãt maciẽ pinguibofacit. Cacoſtoma⸗

chus eſt:qꝛ facit ardoꝛeʒ.⁊ maxĩe bubalꝰ.qͥ ſtim

coagulatꝰ omibo tumoꝛibamedet᷑ ſuppoſitus ⁊

oculis maxĩe. Capnus qͥ deʒ ſtringit ⁊ etiã bu

balus:ſʒ plus ardoꝛẽ facit qꝛ ſiccioꝛ eett.
¶Ouinus qͥdẽ płꝰnutrit ⁊ minꝰ vẽtrẽ ſtringit.
qꝛ pinguis eſt. Itẽ ſallitꝰ ventrẽ mollit.vetus
at ſtringit. Aqua vᷣo caſei carnes impinguat.
¶ yſaac in.iij.li. Caſeꝰvniuerſaliter peſſimꝰeſt
ſtomachi guatiuꝰ:digeſtioni difficilis. Jðo ſe
piſſime illo vtẽtes colericã incidũt paſſionem
Et lapides in eoꝝ renibo generãt᷑ſʒ tñ diuer
ſo mõeſt. Caſeꝰrecens nimis calidꝰeſt ceterꝭ et
acutꝰ. vñ vicin in frigiditate ⁊ hũiditate q̃ſi ĩ

Pp.gra.qð eſt ꝓpter humectationẽ lactꝭ aq̃ſitatẽ

in ſeſe ↄtinentẽ.quare ceteris nutribilioꝛ eſt:?

ventrem humefacit abſq; vllo ſtomachi nocu

„

Vetus aũt ⁊ ſicciſſimꝰ acumen ⁊ ca

bet palã ꝓpter ſal ⁊ coaguli ſiccitateʒ. Pꝛoinde
cito in fumoſitatẽ ⁊ colericos humoꝛes cõuer
titur.qd duobomodis cõtingit.vnus eſt qꝛ eiꝰ
vynctuoſitas in ꝓ patulo eſt. ab eiꝰaquoſitatis
