oꝛe ſtomachi ꝓpter dulcedinẽ ꝗᷓ eſt in eo:ſtrin
git ⁊ repꝛimit colerã:⁊ vſus eiꝰ nimius inqe

cit faſtidiũ.i¶Et ideʒ auc. Iſaac eben aram.

Nuando nabach.i.agrifoliũ comeditur an⸗
te cibum eſt melioꝛ ⁊ ꝓuocat appetitum.Et
huiuſmodi res que ſunt nimis ſicce qñ inue
niunt humiditatẽ in ſtomacho aut in inteſti

nis pꝛemunt eas:⁊ inducũt fluxũ vẽtris.Et
folia eius cum teruntur ⁊ ponunt᷑ ſuꝑ apoſte
Emata calida mollificant ⁊ reſoluũt ea.iſ¶ Ga⸗
lienus. Serrature lignoꝝ eius ad fluxũ mu
liebꝛem cõpetunt:⁊ ad yliacas diſpoſitiões.

Coquitur autẽ ⁊ qũq; quidem in aqua:qũq;
autẽ in vino ſicut neceſſitas iubet.⁊ non im⸗
mittitur ſolum ſed bibit᷑. Atuero ꝓ eo ꝙ de⸗
fluentes capillos detinet nõ modicũ ſignuʒ
eſt.quoniã ſtiptice quidẽ cum eo ꝙ ſiccat mo
derate eſt virtutis. Dictum eſt enĩ in ſermo⸗
ne qui de laudamo:talis eſſe opoꝛteret vᷣtu⸗/
tis:qð debet detinere capillos defluentes.

. . räatlatus
Capitulum. E x.

Coapitulum. xx.

BGBnus caſtꝰ. Plate.in li.de ſimplicł
a medicinaĩ ca.de agno caſto. Eſt fru
tex ĩ qrto cali.⁊ ſic.Om̃itꝑe reꝑitvi

ridis:⁊ magꝭ in loc aquoſis:minꝰ aũt ĩ ſicc

Vſui medicine cõpetũt folia:nõ radix.floꝛei
etiã magꝭ.flos eiꝰ ʒuccariũ noĩat᷑. Tirgulta

Ho q; buſdã ſalices marini dicunt᷑. Eiꝰ nãq;ʒ

floꝛes qͥ debẽt in receptiõe poni vere colligũ

tur:ac ꝑ annũ in efficacia multa ſeruant᷑. Di

cit᷑ enĩ qᷣ libidinẽ repᷣmẽdo caſtum reddit vt

agnꝰ Ca.⁊ ſic.in.ij.gra.¶ Aui.li.ij.ca.ð agno

caſto Caꝗ.ĩ.i.gra.ſic.i.ij.Et eſt reſolutiuꝰ:ſub
tiliatiuus:diſgregatiuꝰ ventoſitatũ.⁊ ĩ ipſo
eſt aꝑtio cũ ſtipticitate.Et eſt remotiuꝰ do⸗

loꝛis.¶ Sera.li.aggre.ca.amariceſt.i.agnꝰ

caſtus.⁊ ẽ arboꝛ abꝛae.ſemẽ eiꝰ ðꝛ ſemẽ agni
caſti:⁊ noĩat᷑ piperella:⁊ eſt piꝑ eunuchoꝝ.⁊
ſũt ei due ſpẽs.⁊ ðꝛ Riſtos:eo ꝙ religioſi ſter
nũt hanc plantã ſub lect ad refrenãdũ libidi
nẽ.⁊ noĩat᷑ login ꝓpter duriciẽ virgaꝝ eius.et
eſt plãta ĩ magnitudie arboꝝ Naſcit᷑ ꝓpe aq̃ſ
⁊ locꝭ aqueſtribo.hʒ vᷣgas duras ad frangen
dũ.⁊ folia eius ſunt ſilia folijs oliuaꝝ:niſi qꝛ
ſũt lõgioꝛa maioꝛa ⁊ mollioꝛa.Et q̃daʒ ſpẽs
huius plante habet floꝛẽ purpureũ.⁊ quedazʒx

a w

De YHerbis . .

habet floꝛẽ glbum: ⁊ hʒ ſemẽ ſimile piperi. Et
idem auc.Gał.qð adminiſtratur ex illa arbo

re eſt ſemẽ folia ⁊ floꝛes.Et ſeminis quidẽ ⁊

floꝛũ ſubſtãtia eſt ſubtilis val de.Et eſt ca.et
ſic. in.iij.gra.¶ GBalie.vi.ſim. far.ca.de agno
caſto. Id ad qð adminiſtratur ex illaarboꝛe
in medicina ſunt ſemen ⁊ flos.Et ſeminis qͥ
dem eius ⁊ floꝛis ſubſtãtia eſt ſubtiliſima:et
in ſapoꝛe eius eſt acuitas ſiue acredo ⁊ ſtipti

citas:⁊ vᷣtus eius eſt ca.⁊ ſic.in.iij.gradu.

ODPbperationes

Xectus ex eo factus repmit libidinẽ. Fo

mentent᷑ ⁊ genitalia ex aq̃ decoctiõis ipſius

⁊ ſuccus etiã potet᷑.i¶ Contra gomoꝛreã flo⸗
res eiꝰ vel folia decoquant᷑ in aceto:⁊ addito
caſtoꝛio cathaplaſmẽtur genitalia. Valet eĩ
agnus caſtꝰ mirabiliter ad libidis extinctis⸗
onẽ inaniẽdo ſpũs⁊ cõſumẽdo ſperma.Hoc
ſimiliter facit ruta:maioꝛana:ciminum:cala
mentũ ⁊ anetũ:ſed hoc potentioꝛ eſt agnꝰ ca
ſtus.ſunt enim ca.aperitiua etextenuatiua.

Sunt etiã alia que extingunt libidinem in⸗

ſpiſſando ſperma ⁊ cõgelando:vt pſilliũ:ſes⸗
mẽ lactuce:citrulli:melonis:cucumeris poꝛ
tulace:ſcariolaꝝ:acetũ:agreſta ſumach:cam
phoꝛa ⁊ ſilia.i¶ In ſucco agni caſti ſeminũ fe

niculi ʒ.iij.⁊ eſule.ʒ.ij. coquant᷑:⁊ mane cola⸗

tura det᷑ leuco flegmatico.vinũ etiã decocti
onis agni caſti multũ cõfert.i¶ Agnꝰ caſtus
dimittatur in amurca olei vt putrefiat:⁊ ad
dito vino foꝛti fiat decoctio colet᷑: et addita
cera ⁊ oleo fiat vnguẽtũ.cuius inunctio ſple
nis duriciẽ exſiccat:⁊ eius ↄſumit ſuꝑfluita
tem:⁊ ipſius oꝛificiũ anguſtat.ad mẽſtrua p⸗
uocanda fiat fomentũ ex aqua decoctionis
ipſius ⁊ centrũ galli.i¶ Contra litargiaʒ fiat
decoctio cũ agno caſto apio ⁊ ſaluia in aqua
ſalſa:⁊ ſoꝛtiter fricetur ex ea poſterioꝛ ꝑs ca⸗
pitis.¶ Sera. auc. Gal. Agnus caſtꝰ abſcin

dit libidinẽ coitus.⁊ maxime qñ comeditur

ſemen eius.i¶ Et ꝓuocat menſtrua ⁊ reſoluit
qpoſtemata dura que fiũt in membꝛis coꝛpo
ris./ſ Dyaſ.Agnus caſtus phibeturmederi
ſerpentum moꝛſum. Item ſemen eius bibitũ
hydropicis ⁊ ſpleneticis medicatur.i¶ Lac
mulier is ꝓuocat.mẽſtruis imperat.bibituʒ
3. cum vino veteri. extinguit venerem. do⸗
loꝛem capitis cõmouet:adhibens ſomnum.
Halienus. Agnus ſtus abſcindit libidi⸗
nẽ coitus.⁊ max ime qñ comeditur ſemẽ eiꝰ.
Et agnus caſtus a mulieribo athenienſibus
in lecto ſternitur:⁊ repꝛimit libidinẽ.¶ Aui⸗
cẽna.Quando ex ſtipitibo eius ſterniturſub

doꝛſo phibet pollutionem ⁊ virge eiectionẽe.·

B

Et ſuffumigãtur mulieres cum vebemẽs
deſideriũ adeſt coitꝰ:⁊ remouet illud. Se
ra.auc.ODyaſ.Semen ipſius qñ ſumiturĩ
tu:confert moꝛſibo venenoſis.⁊ cõfert ad be
dropiſim quãdo ex eo ſumũtur.ʒ.ij. cum vi⸗
no.⁊ ꝓuocat vꝛinam ⁊ menſtrua:et debilitat
virtutem ſpermatis:⁊ inducit ſodam.

Ne

ͤ

5

E

N

Capitulum. xj.
A gamar ina eſt berba maris hñs fo
lieoa longa veluti coꝛrigie.⁊ nr̃o idio⸗
mgte vocat᷑ alga:q̃ a mari eiecta ĩ lit
toꝛibo inuenit᷑.¶ Pli. ca.de alga. Alga naſci⸗
tur in aqͥs ſtãtibo.ita deniq; nomen ſũpſit ab

algoꝛe aque.vel ꝙ alliget pedes:q̃ craſſa ẽ fo

lijs:aquã ex pte ſuꝑantibo.¶ Dya. Aloſach⸗
ne incidẽs qͥdẽ eſt velutiſpuma marꝭ q̃ petrꝭ

inſidet: ⁊ẽ remanet qð nos algam vocamus.

Operationes
Dyaſ. Virtꝰ eiꝰ eſt ſilis ſali:inijcit᷑ ⁊ ꝓꝑ cri⸗
ſtere in paraliſi:ſeu ex putredine vitiatꝭ inte
ſtinis.alienitatẽ circũſcribit. vᷣtutẽ hʒ ſimilẽ
ſali:⁊ intro ſtipticam ſimicticam ⁊ leptincti⸗
cã.¶ Diſſentericis⁊ ſciaticis antiqͥs confert
criſtere eius.Fomento ſumiliter vtilis eſt.

Capitulum. xii.

D

. . Lrattatus

«

Lcanna la.grece cipꝛus.Alcanna?

a arbuſtũ vnde fit oleum cipꝛinũ ⁊ eſt
illud quod de alcanna vt apparet ꝑ
cõcoꝛdiam.iſ¶ Sera.li.aggre.ca.henne.i.al⸗
canna.flos alcanne eſt ſimilis floꝛibo nitri.ni
ſi qꝛ eſt in racemis.⁊ flos eius eſt albꝰ decli⸗
nans ad glaucedinẽ acuti odoꝛis.Et idẽ au
cto. dyaſ.Eſt arbuſtũ hñs folia ſupꝛa ramos

ſuos ſilia folijs oliue.niſi quia ſunt latioꝛan et

₰ *

mollioꝛa ⁊ viridioꝛa.habet floꝛẽ album ſiem
vſnee.boni odoꝛis.ſemẽ nigrũ ſile actis.⁊
de ipᷣa adminiſtrat᷑ ſunt folia ⁊ ſũmitates eiꝰ

q Platea.Alcanna eſt herba in trãſmarinis

partibo.⁊ etiã in Sicilia copioſe inuenitur.
E ſt aũt frigida in pᷣmo.ſicca in pᷣncipio ſcðᷣi
Et qꝛ nõ vbiq; reperiri poteſt:qui eã habent

pulueriſant.⁊ ſic ꝑ regiones depoꝛtãt.puluiſ

qʒ ſubnigri coloꝛis eſt.ꝑ annos tres ſeruat᷑.
Et habet virtutẽ ↄſolidandi ⁊ extergendi ac
mũdificandi.¶ Gal. vij.ſim. far. ca. de Cipꝛo
ſm trãſſatiõem arabicaʒ. Cipꝛus.i.alcanna.

huiꝰ arboꝛis folia ⁊ extremitates ad vtilita

tem ꝑuenerũt.ſubſtantia eius eſt compoſita
ex acuta ca.cũ tẽperamẽto:⁊ ſubſtãtia terrea
frigida ⁊ ſicca.⁊ ſapoꝛ eius eſt ſtipticus.⁊vir
tus eius deſiccat ſine moꝛdicatione: Vnde
virtus eius repercutit ⁊ diſſoluit.

Pvprerationes

HSera.auc.Dvaſ.Uirtꝰ folioꝝ eiꝰ ſtipti⸗
ca eſt.Et iõ qñ maſticant᷑ curãt alcolã.i¶ Et
infundi decoctio eiꝰ ſuꝑ cõbuſtionẽ ignis.
¶ Et qñ terit᷑ ⁊ infundit᷑i aqua aſtaracios.et

liniunt᷑ inde capilli fiũt rubei.¶ Et vnguẽta
que fiunt ex ea molliũt neruos.⁊ facit in vul
neribo illud qð facit ſanguis dꝛacõis.i¶ Bal.
pPhibet dilat ationẽ pupille ⁊ combuſtionem
ignis.⁊ qñ coquit᷑ in aqua:et pijcit᷑ aqua illa

ſuꝑ locũ cõbuſtionis.i¶ Et ipa adminiſtrat

in medicinis heriſipile.¶ Et cõuenit vlceri⸗

bus.ſ.alcole que fiunt inoꝛe pueroꝛum.

Capitulum. xiuij.

A lium dictũ ẽ:eo ꝙoleat. Ambꝛo.

a in hexameron li. v. Alliũ tantã vim
odoꝛis hʒ vt leopardus eũ ſuſtinere

nõ valens:fugiat. VUnde ſi qͥs allium alicubi

cõfricauerit:leopardus inde reſilit:nec reſi⸗
ſtit. ¶ Pli. de hiſtoꝛia naturali li.xix. Allium
ad multa ruris pᷣcipue medicamẽta pꝛodeſſe
credit᷑.¶ Hypocrateain q̃dã epla. Alliũ cali

de eſt vᷣtutꝭ. Eſt aũt aperitiuũ ⁊ abſterſiuum:
ↄſolidat vlcera fraudulenta. Rabimoyſes

ca. de allio. ⁊ ca.de ſcoꝛdeon.i.alliũ agreſte ẽ
calidum ⁊ ſiccũ ꝓueniens vſq; ad quartum.
¶ Palladiꝰ li.ij.menſe Janua.Alliũ et vlpꝰ

e e N N

N ND

„

ODe Yerbis

cum bene ſeri poteſt.ſed allio alba terra pꝛofi⸗
ciet. IJdem in libꝛo.xij. Menſe quoq; Nouem
bꝛi allium ⁊ vlpicumſeritur bene terra maxime
alba foſſa ⁊ ſubacia ſine ſtercoꝛe. Sulcos in
geris o poꝛtet fieri.et in locis altioꝛiba ſemina
poni.quatuoꝛ digitis ſeparata: nec altiꝰ.fſoſſa
equaliter ſarculanda ſunt: ec inde puleſcent.
Auicennaĩ.ij.canone.Allium alind domeſti⸗
cum.aliud ſilueſtre:quod eſt a marum ⁊ ſtipti⸗

cum. Eſt etiam aliud quod dicitur poꝛrinum.

Et eſt compoſite virtutis ex allio ⁊ poꝛro. Eſt
⁊ aliud quod diciturallium ſerpentis.Eſt aũt
allium caleſaciiuum ⁊ exſiccatiuum in tertio

vſq; ad quartum. Et ſilueſtre plus alio.¶ Dya

ſcoꝛides. Allij genera duo ſunt.ſcʒ oꝛtiuum.
aliud quod in egypto naſcitur: ſed non ſatis
diſſimile. VUirtus eius eſt viſcida inflatilis:ſtip

tica:calida. Conſtantinus. Allium duplex.

Domeſticum ⁊ ſilueſtre ſeʒ ſcoꝛdeon domeſti⸗
cum calidũ eſt in medio quarti gradus. Idem
in pantegni.Allia calidioꝛa ſunt cepis et ſic⸗

cioꝛa: acuta ſunt:⁊ doloꝛem capitis faciunt.qᷓ
ſicoquantur ardoꝛ ille amittitur.potioni q; ci

bo melioꝛa ſunt. Cocta magis nutriũt q; emn
da.ſanitatem cuſtodiunt:quia naturalem calo
rem confoꝛtant.digerere faciunt.

Pobperationes.
¶ Plinius libꝛo viceſimo. Allij magna vis eſt
contra aquarum et quoꝛumlibet locoꝛum mu
tationes.

¶ Odoꝛe ſerpentes abigit ⁊ ſcoꝛpiones odoꝛe.

Et omniũ beſtiarũ ictibo medetur.ac puatim
contra emoꝛroidas cum vino iũllinitur.
¶ Contra canis moꝛſus et in vulnera cum mel
Leumponiee.—
¶ Suſpirioſis coctum.aliqui erudum. aliqui
et mruum in lacte dederuaun.
¶ Paraxagoꝛas. et contra moꝛbum regium
vino miſcuault.
contra yleum in oleo ⁊ pulte ſic illiniunt.
Antiqui ⁊ inſanientibo da bant crudum.
Oyocles antem freneticis elixum. Dentium
doloꝛes tribus capitibus in aceto tritis immi⸗
nuit.vel ſi aqua decocta colluant᷑⁊ in concaua

dentium addatur.
·Ptyriaſes ⁊ pꝛurigines ſa nat potum.item⸗
q; cum aceto vel nitro tuſum. Compeſcit diſtil
lationes cum lacie coctum vel tntum.vel cum
caſeo mollipermixtunf Quo genere ⁊ raucita
tem extenuat. Coctum vtilius eſt crudo.
Tineas ⁊ animalia reliqua intraneoꝝ pel⸗
lit in aceto mulſo coctum.

Xenaſmo in pulte medetur. Tuſſim curat

riandro tritum.

cũ adipe vetuſto vel cũ lactecoctũ.ant ſi ſan⸗
guis etiam excreetur vel purulenta ſint.
¶ Yacit ⁊ ſomnos et totum rubicundioꝛa coꝛ⸗
poꝛa.ventrem quoq; ſtimulat.cum viridi co⸗
¶ Poꝛro vitia eius ſunt:quod oculos ebetat
inflationes facit:ſtomachum ledit:⁊ co pioſiꝰ
ſumptum ſitim gignit. Ml
¶ Platearius.Allium inquit groſſam diſſol⸗

uit ventoſitatem ventrem hu meſfacit: lumbꝛi⸗

cos ⁊ aſcarides excludit.vꝛinam ꝓuocat:moꝛ⸗

ſumrabidi canis curat.eis etiam qui malam
aquam potauerunt ſubuenit.

¶ Cataplaſmatum locis groſſos bumoꝛes ba
bentibus diſſolutt.

¶Doloꝛem dentium de frigiditate mitigat.ſi⸗

tim ꝓpter flegma coagulatum ſtomacho am⸗
putat ſcabiem qnoꝛfeam:impetiginem:et pu⸗

ſtulas in quocũq; oco fuerint potenter curat
ſi ex eo confricent aut cataplalmentur.

¶ Menſtrua ⁊ vꝛinas ꝓuocat.ſecũd mã expel
lit ſi in eius apoʒimate mulieres ſederint.

¶ Silueſtre allium virtutez habet ſicut dome⸗
ſticum.tamen calidius ⁊ ſiccius eſt.Hec inue⸗
nies in ſpeculo naturali AUincentij. libꝛo. xi.

capᷣ.xvi.Et ibidem plura alis.

N☚

Capitulum. xu.

Ltea eſt agreſtis malua ſiue maluaui

a ſcus. Sed altea ðꝛ eoꝙ in altũ ſurgit

Viſcus ãtꝙ glutinoſus ſit ex ſynoni⸗

mis. Altea bis malua:euiſcus:maluauiſcus:
ibiſcus. Idẽ eſt maluauiſcus folia hʒ rotunda
ſiẽ panis poꝛcinus.flos eiꝰroſeſimilis.radix ẽ
muſcilaginoſa.Eſt cõplexio ei calida cũ equa⸗
litate.i¶ GBal.vi.ſim.far.ca.Euiſcus ſiue altea.
Et eſt malua ſilueſtris dyafoꝛetica eſt ⁊ laxati⸗

ua.nõ vꝛens.abſterſiua.mitigatiua.digeſtiua

xo difficile digeſtibiliũ. ¶ Dyaſ.c altea. Altea
folia ſunt eirotunda ſimilia cicla mini.floꝛem
hʒ roſis ſimilẽ.haſtã duobocubitis longã:ra⸗

dix eſt illi muſcilagmoſa.⁊ intꝰ alba.⁊ ðꝛ altea

eo ꝙ ſurgat in altum. Euiſcus Qquia glutinat.

Sera.li.ag.c.de maluauiſco.Radix maluaui

ſci bʒ virtutẽ ſtipticã.⁊ totius herbe volo dice⸗
re:radicis:ramoꝝ:ſloꝝ ⁊ folioꝝ:⁊ ſeminũ.vñ
virtus eiꝰeſt qᷓdeſiccat:verũradix ⁊ ſemẽ ſunt
magis deſiccatiua:⁊ plꝰſubniliatiua.i Gal.vij.
ſim.ſar.capᷣ.ð malua. Alteaſiue maluauiſcus
magis dyaſoꝛetica eſt q́; malua. ¶ Auic.li.ij.
cap.de altea. Altea ca.eſt cũ equalitate. VUnde
in ipſa eſt leniſicatio ⁊ ʒeſolutio:⁊ ſemen et ra⸗
dixipſius ſunt in virtute eiꝰ ſoꝛtioꝛa plurimũ.
et plurimũ exſiccatina ⁊ reſolutiua.

Dperationes.“
angecta.ca.xxx. Yolia eius trita cũ axun
len tgii glef era⸗ ſuꝑpoſita apoſtema
ta maturat.duriciẽ relaxãt ⁊ mollificãt. Item
berba cũ ipᷣa radice decoquat᷑ fere ad ↄſùptio⸗
nem.Et ſic apparebit q̃dam viſcoſitas:q̃ ſuper⸗
ponatur ⁊ apoſtemata maturat: duricies re⸗
mollit ⁊ relaxat.Ex aqua etiã ei addita cera ⁊
oleo fit cõpetens vnguentũ ad pᷣdicta. ⸗

¶ Aqua decoctiõis ſeminũ ipᷣiꝰ ⁊ malue valet

3 tuſſim ſicca: ⁊ ↄfert ethicis. Semina etiã ei⸗
cerata ⁊ in oleo decocta duriciem ſoluit.

ypocrates. Aulneratis ac ſitientibo defec⸗

tu ſanguinis bibendũ dedit ſuecũ decocie ra⸗
dicis. Ipſam vᷣo vulneribo cũ melle ac reſina:
idemq; conuulſis luxacis tumendidus ⁊ m

e 1

ſculis neruis articulis impoſuit ⁊ aſmaticis ac

diſſintericis in vino bibendũ dedit.
Auic. Altea nomen in greco deriuatũ eſt ex

plurium iuuamentoꝛum nomine.cuius natun⸗

racalida eſt cum equalitate. In ipſa ſunt leni
ficatio ⁊ maturatio ⁊ mollificatio et reſolutio.
Semen et radix ſunt in eius virtute foꝛtioꝛa
plurimum exſiccatiua ⁊ ſubtilioꝛa

E ¶ Qinitur ſuꝑ moꝛfeam cum aceto.mollificat

Tractatus

apoſtemata et pꝛohibet ea.etreſoluit ſanguinẽ
7 maturat vulnera.
Confert apoſtematibo inflatis:et ſcrofulis.
⁊ valet ad duriciem matricis.

¶ Sedat doloꝛem iuncturarum.⁊ pꝛopeie cũ

agdipe anſeris.

¶ Z umoꝛ?ẽ ⁊ inflatõeʒ reſoluit qᷓ ſũtĩ palpebꝛj.

Semen eius tuſſi calide confert.⁊ facile ſpu
tum efficit.pꝛohibetq; fluxum ſanguinis cum

virtute ſua ſtipticitas.eius folia conferũt a po

ſtematibus mammille. ”ß
¶ Et po nit᷑ in emplaſtris pleureſis ⁊ peripleu⸗
monie.eius q;ᷓ gumi ſitim ſedat. .

¶ Decoctio radicis eiꝰbibita ↄfert vꝛine et in⸗

teſtinoꝝ ardoꝛi.⁊ apoſtematibo ani.
¶ Oyal.capᷣ. Molochia cum adipe anſeri ge⸗
nitali parti ſuppoſita aboꝛſum facit. Inutuũis
eſt ſtomacho. ventrem mollit.
¶ Itẽ vulnera recẽtia folijs eiꝰ cim ant᷑:folia eiꝰ
trita ⁊ ĩpoſita ſcoꝛpiõibocredũt᷑ afferre toꝛpoꝛẽ.

Eagẽ femoꝛi alligata ſtimulat in ventrem.

¶ Eadem nigra lana obuoluta ⁊ alligata mã⸗
marũ vicia cõpeſcit. Item ⁊ idem ca¶pᷣ.Altea.
Flos eius in mulſa coctus aut vino ⁊ tunſus
⁊ impoſitꝰ vulnera curat.ſcroſas ſpargit. Iteʒ

cicatrices vulneꝝ curare facit.
¶ Elixa vᷣo ⁊ trita addita axungia poꝛcina ant

anſerina ⁊ reſina ⁊ terebentina:tumoꝛes ſteri⸗
cos ⁊ offocatões appoſita medet᷑. Itẽ elixatura
eiꝰhec oĩa fſacere nouit.⁊ ſecũdinas excludit.
Sola in aqua cocta ⁊ fomentata inteſtino
rum doloꝛem tertio die ſanabit. Noſipſi experti
ſumus ꝙ; trua cũ axungia veteri ⁊ impoſita po
dagram tertia die ſanat.Et multi dicũtaucto⸗
res collectiones omnes vel duricies que in coꝛ⸗
poꝛe naſcunt᷑:decoctacũ fenugreco ⁊ lini ſemĩe
pelline impoſita aufert.

¶ Serapiõ. Altea phibet apoſtemata: 2 ſedat

doloꝛem: ⁊ maturat exituras dum eſt recens.
⁊ radix quidem eius ⁊ ſemen:qꝛ in eis eſt vir⸗
tus abſterſiua: curat moꝛfeam.

¶ Et ſemen eius frãgit lapidem renũ.⁊ aqua

in qua decoquit᷑ radix eius pter ſtipticitatem
que eſt in ea vlceribo inteſtinoꝝ ⁊ fluxui vẽtris
⁊ ſputo ſanguinis confert.
¶ Et qñ coquit᷑ ſola ⁊ teritur: ↄfert exituriset
apoſtematibo q̃ aparent poſt aurẽ ⁊ ſcrofulis
Et ↄfert apo ſtematibo ani caliliis.
¶ GBalienꝰ. Radix maluauiſci ⁊ ſemen malua
niſci virida intenſius qͥlem operant᷑q; berba.
et magis abſterſiuam oſtendunt virtutem: vt
moꝛfeam abſtergant.Etſemẽ diuidat 19des
in renibus conſiſtentes. F

„

¶ Radix autem ⁊ diſſinterie ⁊ diarrie: necnon

emiſſionibo ſanguinis eſt vtilis.

„ R Q88 8 ½

„

— – — —

TLuyula ſiue alleluia medet᷑ vlceribusoꝛis⁊
fiſtulis.ſimilatur in vistute acetoſe ſilneſtri.

Delherbi .

Capitulum. x

Aleluia vel luyula velpanis cuculi.
A Auyuüla herba eſt acetoſi ſapoꝛis.ſo⸗
lium eius eſtparuum ⁊ tripliciter dun
ſum.⁊ in cacumine cuiuſſibet ꝑtis eſt alia inci
ſura. Seminaeiꝰſunt in vaginulis ſimilibus
coꝛniculis.que cum tangunturtempoꝛe ma/

turationis euolant abeis. ſemina ſimilia an⸗
dachuce tendentia ad rubedinem.et vocatur
triſolium acetoſum.ſicut apparet in capᷣtriſo⸗

lium.Trifoliũ acetoſum id eſt alleluia.ponũ
a damaſceno in vnguento dyafinicon.et voca

tur ipſum trifoliũ.i¶ Plinius ca.bachael id eſt
trifo lium acetoſum. folia floꝛes ⁊ fructus ſũt
frigidi ⁊ ſicci.folia tamen ſunt humidioꝛa pꝛe
dictis. Fructus vel ſemina eius matura ali⸗

qualem habent dulcedinen.

Dperationes

„

eſt ſtiptica.cõſolidat vulnera ⁊ vlcera.¶ Duc /

cus eius valet vlceribus oꝛis antiquis ⁊ alco⸗

le.¶ Plinius capᷣ.bachael pꝛopter acetoſitatẽ

exiſtentẽ in ipſo valet ad alcolam.et alias egri
tuqdines oꝛis.

Capitulum xvij.
Akekengi velkekengi. Serapion li⸗
a bꝛeꝛo aggre. Alkekengi eſt ſpecies ſola
iriri quod dicitur kekengi.quod ha bet
foliaſimilia folijs ſolatri.niſiquia ſũt latioꝛa

eis ⁊ rami eius quando elongantur declinãt

inferius verſus terram.⁊ habet fructũ in chi
ſtirotundum ſimilem veſice.⁊ eſt fructus eius
granum rubicundũ.ſimilem vue quem quidã

.Hyperationes

Serapion. Rekengiquod quidã nominant
kakabum virtus eius eſt ꝙ fructus eius pꝛo⸗
uocat vrinã. ¶ Et ideo admiſcet᷑iſte fructus
in multis medicinis que conferũtepati veſice

⁊renibi.⁊ hec herba adminiſtrat᷑ in medicinis
⁊z noncomedit᷑.⁊ fructus hic mũdificat icteri
tiã ⁊ ꝓuocationẽ vrine.i¶ Et idem auc.habix.
Alkekengi eſt aliud montanũ aliud ſilueſtre.
Zeſt albuʒ.⁊ eſt ſimile in foꝛma ſolatri ſuperio
ri.¶Et ſuccus eius bibitus cõuenit apoſtema

tibus tam intrinſecis q; extrinſecis.¶ Et quã
dolinit᷑ſuꝑ apoſtemata extrinſeca cõuenit eis

¶ Et granum eius quando bibitur conuenit
vylceribus renum⁊ veſice.⁊ granũ eius eſt foꝛ⸗
tius domeſt co.¶ Succus granoꝝ alkekengi
ꝓuocat vrinam ꝓuocatione foꝛit.

d

Capitulum.xvüf.
Loe. xſidoꝛus in libꝛo etbimologia
a rum. Aloa eſt herba ſucci amariſſimi
¶ Platearius. Alloe fit ex ſucco herbe
que appellatur eodem nomine.hec herbanõ
ſolum in grecia reperitur et in indiaet perſia.
Verũetiam in apulia.Et ſuccus vtilis eſt ad
multa.ſicut dicetur infra. Aloes tria ſum ge⸗
nera.Epaticum. Succotrinũ et Caballinũ.
Hogdus autẽ factionis eius diuerſimode cre⸗
ditur. quidam dicunt ꝙ herba ipſa ieritur et
ſuccus extrahitur ⁊ ad ignem ponitur quouſ⸗
q; buliat.⁊ poſtea ſoli exponitur ⁊ exſiccatur.

Illud enim qðſuperius colligitur pꝛius appel
latur ſuccotrinũ. Quod in medio minus pu

rum eſt. Epaticũ dicitur. Quod in fundo ſe⸗
culentum vocatur caballinũ.Aliqui aſſerunt
aloes diuerſas maneries ſieri ex herbis diuer⸗
ſis:nõ genere ſed bonitate.exquibus iſte tres
maneries ſiunt aloes. Alij dixerunt ꝙ aloes
tribus modis eſt. Unũ rubeũ de quadam in⸗
ſula indie.que dici᷑ Scotra. Aliudeſt nigrũ
quod eſt deperſia.Aliud citrinũ.⁊ fit in Ara⸗
bia.quibus om̃ibus laudabilius eſt ſcotren⸗
ſe.pꝛecipue ſi fuerit pꝛelucidũ.ei rubeum qua⸗
ſi coloꝛ epatis,cito q; frangibile et odoꝛiſerum

Tractatus

⁊ amariſſimũ. Sed pꝛima opinio melioꝛ.Di/
ſcernitur autem quod eſt optimũ ſuccotrinũ
ex citrino coloꝛe ſeu rufo.Et pᷣcipue cum fran
gitur eius puluis.apparet quaſi puluis croci.

et ꝙ leniter frangitur nec ſetidum. nec valde
amarũ.Epaticum autem coloꝛi epatis ſimua

tur ſcilicet quod eſt ſubnigrum. ⁊ bincinde hba
bet foꝛamina vt oꝛa venarum. et obtuſam ba

bet ſubſtantiã ⁊ nondaram. Caballinũ autẽ

eſt nigrum. ⁊ obſcuram ⁊ feculentã habet ſubs⸗
ſtantiam amariſſimã. et hoꝛribilem pꝛotendit
odoꝛem. quia valde ſetidum eſt. Sed attende
ꝙ illud quod de natura ſua eſt aroma ticũ.quã
to eſt aromaticius tanto melius.Et quod eſt
fetidum.quãto fetidius tanto melius excepto
aloe. Similiter omne quod debet habere ali
quem ſapoꝛem.quanto in ſuo ſapoꝛeeſt inten⸗
ſius tãto melius excepto aloe. Nam cum ſit de
natu ra rerum amaritudinẽ habentium.quan
to minus amarum.tanto laudabilius.Et eſt
ſciendumꝙ; quando aloe ſimpliciter ponitur.
pꝛo ſuccotrino intelligit᷑ licet ſᷣm Alexandrũ
intelligat᷑ p epatico.i Serapion libꝛo negre.
capłfabet.id eſt aloe. Aloe ſit ex plãta que ba⸗
bet folia ſimilia folijs ſquille in quibus eſt hbu

miditas viſcoſa multa. tenax adherẽs manui:

et ſunt latioꝛa folijs ſquille parum. ⁊ quaſi ro⸗
tunda.⁊ indurantur ⁊ inclinantur ad poſterio
ra.⁊ ſunt in eis ſpine que egrediuntur ab eis
bꝛeues ⁊ rare. et habet ſtipitem ſimilem ſtipiti
affodilloꝛũ.Et tota berba habet odoꝛẽ grauẽ.

⁊ ſapoꝛem amarum multum.Et radix eius eſt

vna ſumilis cannicule lignee. Naſcitur mul⸗
tum in india ⁊ in terris arabum:⁊ in terris di⸗
ctis atima ⁊ in maritinis ⁊ ripis et inſulis que
dicuntur ancaros.Et non ſolum eins gum⸗
mi eſt iuuamenti magni.ſed etiam flos eus.
Nam quando teruntur ⁊ ponuntur ſuper vul
nera faciunt ipſa adherere.Et aloes ſunt due
ſpecies.quarũ vna eſt arenoſa.⁊ eſt fex. et alia
eſt epatica. Jo.meſue cap.de aloe. Alve eſt de
ſublimioꝛibus medicinis ⁊ melioꝛibꝰ. ha bẽs
pꝛerogatiuã ſuꝑ alias medicnas.NHam quan
qᷓ; intentio vn iuſcuiuſq; ſolutimſit fm pluru

mum debilitare virtutes et membꝛa que ſunt

minere virtutum.hec tamen intentio cadit ab
aloe.quia non ſolum non nocet.ymo inueni
tur ad confoꝛtationez membꝛoꝛum debilium
addere.

e.
Pperationes.
q Pandecta capitulo.xxxiij. Aloe purgat cole
ram et flcgma.viſum clarificat.opilationem
ſplenis ⁊ epatis aperit.menſtrua pꝛouocat ſu⸗
perfluitates circa pudẽda ſi ſint ex frigida cau

d O do O

8

De Herbis .

ſa extergit ⁊ ſcabiem curat.¶ Coꝛpus diſcolo⸗
ratũ coloꝛatũ reddit.Contra ſcabiem ⁊ putre⸗
dinempudendarũ ⁊ pꝛurium digitoꝛũ qui fit

ex ſerioꝛibus aloecum aceto confectum ⁊ ſic

inunctum valet. Cõtra arteticam detur cum
ſucco bardane. ʒ⸗
Contra alopitiam ⁊ caſum capilloꝛũ in foꝛ⸗
tiſſimo buliat aceto.radixoliue vetuſte ⁊ poſt⸗
ea coletur ⁊ in colatura ponantur due partes
farine lupinoꝛũ amararũ et tres aloes.que ſi⸗
mul conſiciant᷑ et addatur puluis ſtafiſagrie.
⁊ inungatur caput per diſcriminalia
Aloes puluis optime diſtemperatum cum
vino albo ⁊ aqua roſarum multũ valet ad pꝛu
ritum oculoDum. 2
Suppoſitoꝛiũ factum extrifera magna cũ
puluere aloes et maſtice pꝛouocat menſtrua.
¶ Puluis eius cum melle datus.lumbꝛicos
occidit.Et cum ſuccoperſicarie auribus inſtil⸗
latus vermes necat ððͤ
¶ Oyaſcoꝛides capitulo de aloe. Virtus eſt ei
ſtiptica et mediocriter calida.et ſicnimis ven⸗
trem mollit.purgat putredinem.coleram⁊ fle
gma deducit. Mẽl
I¶ Balienus. Aloe ſanat difficile cicatriſabilia
vlcera.⁊ pꝛeſertim que in ano ⁊ pudendis.cõ⸗
fert etiam flegmoni eoꝛum collectũ cum aqua
Eodem quoq; modo vulnera ſolidaat.
¶ Johãnes meſue. Aloe ſolutione educit co⸗
leram ⁊ flegma: ⁊ mundiſicat caput ab eis et
ſtomachũ.⁊ cõfert iuuamentũ magnũ doloꝛi⸗
bus eoꝛum. Et confert etiam in flationi ſtoma
chi⁊ ſin ⁊ doloꝛi eius ex colera factis. .
¶ Et qui aſſiduat acceptionẽ eius diebus con
ti nuis, nõ videbit in coꝛpoꝛe ſuo.⁊ in inſtru⸗
mentis ſenſuum eius egritudinem. que nõ ſit

abilis ſanari.⁊ pꝛeſeruat aputrefactione.ita

etiam cadauera ⁊ pꝛopꝛie mixiumcum myrra
Caue id dare tempoꝛibus frigoꝛis.excoꝛiat

enim.Et ſolutione educitſanguinem. Quan

titas que poteſt adminiſtrari ex eo eſt ab au⸗
reo.ſ.vſq; ad ʒ.iij. Et inſuſionibus ab aureo.
Serapion autem libꝛo aggre.capitulo pꝛo⸗
pꝛio multa dicit e aloe.que om̃ia ſunt de men
te Dyaſcoꝛidis MV
¶ Balienus autẽ alioꝛum hic implicite vel ex
plicite tacta.quare pꝛoxer bꝛeuitatẽ ea hicpo

nereobmitto.

Capitulum. xix

Loes lignum. Aloa vel agalaymeſt
a arboꝛ ſuauiſſimi odoꝛis. VUnde grece
ſic nominat᷑.Ara bice vero hoab. La⸗

tine lignũ aloes vel xilo loes velaloes lignun.

Aloa dicitur eoq lignũ :ale altaribus adole⸗
tur.repetitautẽ in magno flumine ſuperioꝛis

babylonie.cui coniungitur fluuius paradiſi.

Vnde quidam dicunt ꝙ impulſione fluui ab
arboꝛibus terreſtris paradiſi conducit᷑.Nul
lus tamen huius arboꝛis fertur vidiſſe oꝛigi⸗
nem. Alij dicunt ꝙ in cacuminibus montiũ
ſupealton locoꝛ circa pꝛedicta loca exiſten
tiũ oꝛiatur hoclignũ.⁊ impulſu venti aut tem
poꝛis vetuſtate cadit in flunium. Eſt calidum
7 ſiccum in ſecundo gradu. Sed ſciendum ꝙ;
ſunt aliqui deceptoꝛes.qui accipiunt radices
camellee in mõtibus amalſie.etquoniã viden
tur aſſimilari.vicũq; in coloꝛepondere ⁊ ſapo
re cum ligno aloe.ſophiſticant ipas.ponendo
in vino ebullitionis pulueris ligni aloes per
aliquos dies.quodð deo ⁊ hominibus abomi⸗
nabile eſt.quoniã camelea multũ laxatiuaeſt.
Lignũ aloes vero eſt ſtipticũ. Etcamelea de
ſe nullũ habet odoꝛem.ſed lignũ aloes eſt ſua,
niſſimi odoꝛis.i¶Caſſi.fe.capᷣ.de ligno aloes.
Lignũ aloes tribus modis eſt Uno modo fit
in quadã regione.⁊ dicit᷑ caume.Eſt aliud qð
fit in inſula Indie maioꝛis.et vocatur cumar.
Terciũoꝛitur in quadãregione Indie.⁊ dicit
fales. Eligẽdũ eſt autem lignum aloes quod

non eſt coctum in aqua. NHam arabes faciũt

ipſum bulire in aqua.et illa aqua vtuntur ad
multa cõmoda.tale ergo lignũ amiſit ſpiritũ.
b j

—

„ dd „ d Di di àà

„

gatur caput
dit cantare.¶ Laſſius felix lignũ aloes conſoꝛ⸗

⁊ pancã aut nullã habet operationẽ.¶ Auicẽ⸗
na libꝛo.ij ca. xiloaloes calida eſt ſicca in ſcdo
gradu.⁊ eſt ſubtille aperitiuũ opilationũ.fran⸗
gitiuum ventoſuatũ.

HPHoperationes

¶ Pandecta capᷣ.xxxii. Lignũ aloe valet con/
tra debilitatẽ coꝛdis.ſtomachi.epatis ⁊ cere⸗
bꝛi. ¶ Kõtra coꝛdiacã. ↄtra retẽtionẽ mẽſtruo⸗
rũ.ↄtra oẽs paſſiões ⁊ debilitates coꝛdis po⸗

tiſſime ex frigidtate.¶ Ainũ decoctiõis eiꝰ di⸗

geſtionẽ ↄfoꝛtat.ꝗ Et ſtomachũ infrigidatũ
caleſacit.Etſi abominabile fuerit ponat᷑ parũ
ligni oes integri in vino per noctẽ.mane vi
nu exbibeat᷑ ¶ Suffumigiũ ex eo factũ ⁊ rece⸗
ptũ inferius à muliere perembdotũ puocat mẽ
ſtrua.⁊ ſuffocatiões matricis medet᷑.¶ Simi
liter trifera magna ſumpta cũ decoctiõe ligni
aloes menſtrua puocat.¶ YFumus eius ꝑ na⸗
res receptus cerebꝛũ confoꝛtat.¶ Similiter ſi

accipit᷑ puluis ligni aloes ⁊ garioſiloꝝ ⁊ oſſis

de coꝛde cerui.i¶ Et conficiant᷑ cũ oleo ⁊ inun⸗
lli. in die illa ⁊ nocte nonceſſa⸗

tat ſtomachũ.⁊ omiatnẽbaa interioꝛa.ſuꝑfluã
coꝛpoꝛis humiditatẽ expellit. maxime de ſto⸗
macho ventoſitatẽ diſſoluit.opilationẽ perit.
ventrẽ cõſtipat.fluxui vrinerepungnat⸗' Se

rapion. Lignũ aloes eſt cõpetens multũ ba-

bencibꝰ egritudines in epate.⁊ ad diſſinteriã.
Et ſedat doloꝛẽ lateris ⁊ eſt ex fumigis bonis
⁊ datur ex eo aureus vnus ⁊ remouet putredi
nẽ a ſtomacho ꝛ ſoꝛtificat ipᷣm.i¶ Et idem auc.

gta bari. Lignũ aloes ſtringit ventrẽ. ⁊ coꝛro⸗

boꝛat viſcera ppter virtutẽ ſtipticã qne eſt in
eo cum aromaticitate.Et eijcit ſollanni⸗ hu
miditatũ coꝛruptaꝝ a coꝛpoꝛe.i Et idem ayc.
Raſis.Lignũ aloes eſt bonum ſtomacho hu
mido.i Et idem auc.yvſaac aben arã.Lignũ
aloes eſt bonũ cerebꝛo.⁊ foꝛtificat viſcera.Et
expellit ſupfluitates humidas.⁊ facit deſcẽde⸗

re flegma a cerebꝛo quãdo ſit ſuffumigatio cũ

eo.⁊ maxime illud flegma Jo generat᷑ ex va⸗
poꝛibus aſcendentibus a ſtomacho. ⁊ expellit
vẽtoſitates ¶ Lignũ aloes remouet ſuꝑſtuita⸗
tes humiditatis. ⁊ confoꝛtat viſeera.⁊ ꝓhibet
iram. Et maſticatio eius facit oꝛis odoꝛẽ bo⸗
nũ.⁊ confoꝛtat neruos.⁊ acquirit eis vnctuo⸗
ſitatẽ ſubtilem. ⁊ confert cerebꝛo valde.⁊ cõſoꝛ
tat coꝛ ⁊ letificat ipᷣm.⁊ cõfoꝛtat epar.⁊ in ipᷣo
eſt virtus cõſtringens naturã.⁊ confert diſſin
cerie melãcolice.¶ Et idem de viribus coꝛdis
dicit ꝙ conſoꝛtat coꝛ.

Capitulum.xx.

Tractatus

D — .
/7²0

. IIIiTrrn

bea gre. ꝛ latine nũcupat Ambꝛa

4 ſim quoſdam eſt ſperma ceti piſcis.Et

ſm quoſdã eſt fructꝰarboꝛis ſub ma⸗
ri creſcẽtis.vel gummi.vel mana coꝛ fontis in
mari.Et ſᷣm quoſdam eſt iecur piſcis.Et ſᷣm
quoſdã ſpuma maris. Et ſm alios eſt ſtercus
aĩalis maris.ſed falſo.qm̃ ambꝛagenerat᷑ſub
mari in ſpeciẽ fungoꝝ.qͥ generãtin terra.Ca⸗
lida eſt ĩ.ij.gradu ſicca in.i.circa ſinẽ. Sophi
ſticataũt ambꝛa cum ligno aloes ſtoꝛacecala
mita ⁊ laudano reſolutis.addito muſco reſo
luto in aqua roſarũ.⁊ appoſita aqua in parua
quãtitate. Sed cognoſcit᷑.qͥa ſophiſticata po⸗
teſt malaxari ſicut cera.vera aũt ambꝛa non.
BSer a.li.aggre.capᷣ. Hambarid eſt ambꝛa.
Naſcit᷑ in mari ⁊ generat᷑ in ſpeciẽ ſungoꝝ qͥ
generant᷑ in terra.Et qñ mare turbat᷑ eijcit a
ſundo eiꝰlapides magnos. ⁊ cũ eis eijcit fru⸗
ſta a mbꝛe. Et plurimũ exea ingredit᷑ in mari
qð eſt in terris gingios.⁊ in occidete.⁊ illa de⸗
fert᷑almaca vde.Deferũt em̃ illuc boĩes qͥ no⸗
mmant᷑ mihere.i.veloces.qũ nouerũt ꝙ mare
eoꝝ eiecit ambꝛã. Męlioꝛ autẽ ex ea eſt illa
in uenit᷑ in inſulis illarũ regionũ.⁊ in littoꝛib
ipi cũ ſigura rotũda coloꝛis celeſtis.Illa vᷣo q̃
eſt alba ſicut ouũ ſtrutiõis eſt mala.⁊ eſt illa
quã deuoꝛãt quidã piſces magniq dicunt᷑ aʒel
q cũ degliniũt eã occidunt᷑ abea.⁊ natãt ſuper
aquas.quosvidẽtes hoĩes de zingios ꝓijciũs

— ¶ꝑ8 — ‚j'- — —W — — — —— ——
.

„ ddD O 8

De Herbis . »

ſuper eos vncos ferreos. extrahunt ipſos ð
mari.⁊ extrahunt ambꝛam de ventre eoꝝꝛ eſt

ambꝛa nõ bona:maxime que in vẽtre reperit᷑

⁊ nominãt eã apotecarij perſie maioꝛis madi.
Vexillaq̃ reperit᷑iuxtaſpinã doꝛſi.⁊ eſt pura
et munda multũ ⁊ bona valde.¶ Aui.li.ij.ca.
de ambꝛa. Ambꝛa eſt cali. ⁊ ſic.Et ðꝛ ꝙ ſit cali⸗

ditas eius in.ij.⁊ ſiccitas in pꝛimo gradu.

Dperationes

¶ Pan. ca. xxxviij. Contraſincopim accipeꝭ.

i. ambꝛe.et.E.i.ligni aloes.et.2.ij.oſſis de coꝛ

de cerui.q̃ oĩa reioluant᷑ in aq̃ro.⁊ fiant pillule

et ꝓpinent᷑.i Contra epilentiã.pone ambꝛam

⁊ coꝛnucerui in vaſe vitreo ſuꝑ carbones et pa⸗

tiens ſuſcipiat per os et nares.⁊ multũ valet

¶ Cõtra ſuffocationẽ matricis q̃ oppꝛimit ſpi⸗

ritualia.ponat᷑ ſilr in vaſe vitreo cũ alijs aro⸗
maticis:et recipiat᷑᷑fumus ꝑos vulue.i¶ Se⸗
ra. Ambꝛa ↄſoꝛtat cerebꝝ ⁊ coꝛro boꝛat ipſum
et ſenſus oẽs ⁊ coꝛ:et ↄfert ſenibo ⁊ frigidis cõ⸗
plexionibo.i¶ Sera. Ambꝛa virtutez cerebꝛo
pꝛeſtat.⁊ eteris ſenſibo ſeu coꝛdi.adiuuat q; ſe
nes ⁊ illos qͥ a frigidis humoꝛibꝰ poſſidentur.
¶ Aui.Ambꝛa cõuenit decrepitis ſu btilitate
ſua.⁊ cõfert cerebꝛo ⁊ ſenſibꝰ.⁊ cõfertpectoꝛi.
Et idem de viribꝰcoꝛdis ait.q;ↄfoꝛtat coꝛ.Al
manſoꝛ.tra.iij.ca.de ambꝛa. Ambꝛa calida eſt
Cereb:ꝛum quoq; atq; coꝛrobuſta efficit.

Mbꝛoſia olias ambꝛia vagi noĩs eſt
A S6Pli.li. xxvij. Ambꝛoſia circa alias her
bas fluctuãs.vnũ fruticẽ denſum ra⸗
moſum tenuẽ.triũ ferepalmoꝝ hʒ. tertia pte
radice bꝛeuioꝛe.folijs rute.circa imũcaulem.
ſemen eſt vuis dependentibus.odoꝛe vinoſo

Dug de cauſa botris a quibuſdã vocat᷑.ab a⸗
lijs arthemiſia.Coꝛonant᷑ illa copadoces.⁊ v⸗

ſus eius ad ea que diſcuti opus ſit. ¶ yſið.li.

ethi. Ambꝛoſia eſt heꝛba quã latini a piũ ſilua

ticũ vocãt. Dequa Airgilius ait. Ambꝛoſie

come diuinũ virtute odoꝛem aſpirauere¶ Dy

aſcoꝛið. Ambꝛoſia quã multi botrim vel ar?⸗
themiſiam dicũt frutex eſt multas habens vJi·
gas tribb palmis longas.⁊ foa initio minu⸗

ta rute ſimilia.virge ſunt plene ſemine.

PDperationes

¶ Galienꝰvi.ſim.far.ca.de ambꝛo ſia ſine apiũ
vim habet ſtipticã⁊ repercutientem.¶ Hmne
coꝛpoꝛis reuma ꝓhibet /cathaplaſmati adbi⸗/
bitai¶ Ipſaq; cum vino bibita rotundos ium

4

bꝛicos excludit. Etſuccus eius cum lana ii“

poſita mulieris fluxu ngun
turboꝛes oculis inuna pꝛobiber.

xtinguit. Eademq;

Momũ. Dyal.ca. de amomo. Amo⸗
a mü genus eſt adoꝛatiſſime herbe cuiꝰ
frutex eſt ſilis botruo: in circũitu cu⸗

iuſlibet arboꝛis naſcẽs.ramulos habet ſicos

⁊duros vᷣgulis ſiles coloꝛis ſubꝛuffi.circa q̃s
foliola iuncta ⁊ copioſa ex tirſo butruoſum ſe⸗

mẽ rodẽs et ſibi cõnexũ floꝛẽ albũ veluti viole

folijs ſilibo bꝛionie.Cuiꝰtriplex dat᷑ ſpẽs.Eſt
m qð appellat᷑ frumetũ.ceteris melius auroſi

e
coloꝛis vel flaui:odoꝛis boni.Aliud eſt quod
appellat medicon pᷣmo inferius naſcit in loclis —
humectis:⁊ ꝓpterea foꝛma maius atq; viride
lene tactu.ſapoꝛẽ oꝛigani habẽs. Terciũ vero
qð appellat᷑ ponticũ.rufum eſt ⁊ nõ longũ: nec
difficile frangible: butruoſo ſemine plenũ. et
odoꝛe ꝑcuilibile.id eſt ſtipticũ.Eligẽdũ aũt eſt

recẽs ⁊ albũ.virgas purpureas habẽs expan
ſum ⁊ ſemie plenũ. Pli.ca.de amomo.Amo

mũ vocat᷑ eo ꝙ veluti odoꝛẽ cinamomi inferat

naſcit᷑ in ſyria ⁊ armenia.frutex eſt botruoſuʒ
ſemẽ reddes ſibi cõnerũ.floꝛe albo velinti viole
ſigura folijs ſimilibo bꝛionie.odoꝛe etiã bono
ſomnũ incitat.Et eſt ca.⁊ ſic in iij.q̊.¶ Bal. vi.
ſim.far. ca.de amomo. Amon
detur ſᷣm virtutẽ aſſimilari acoꝛo.niſi ꝙſiccus
plus eſt acoꝛus. digeſtibilius vero amomum.
Et dixit.Gabłin qnta amphoꝛiſmoꝝ.q gmia
alia calida foꝛti caliditate ſunt ſilia.ſcʒ in boc
amomo.ſicut ſũtcaſſia lignea.tapſus.amomũ
cinamomũ.⁊ faciũt ſodã.Et ſiliter faciũt plu⸗

res alie ex ſpecieb q̃ ſunt ſubtiles ⁊ calide.Et

quidã adulterãt amomũ cũ plãta q̃ dicit᷑ amo⸗
miades.eo q ſimilatůß/momo. mii qͥa non habet
odoꝛẽ eiꝰnec tale ſemen.⁊ naſcit᷑ m armenia.⁊
flos eius eſt ſiis oꝛigani. Sivis nõ decipi ab
hac vel a ſilib caue a planta q̃ eſt nimis iuue/
nis.⁊ elige illã cuiꝰ rami egrediunt᷑ ab vnarꝭ
dice.UVirtus eius eſt calefactiua.

Operationes.
¶ Dyaſ. Amomũ eſt pᷣſtans ſomnũ.tiumoꝛes
etiã cathaplaſmatibꝰ admixtũ ſedat. Miſcet
diuerſis antidotis et miris et varijs odoꝛibns
grate mucet᷑.¶ Serapᷣ. Amomũ inducit ſom⸗
nũ ⁊ ſedat ſodã q emplaſtrũ cũ eo fitſuꝑ fron
