valet puluis eius datus in ſucco pigani.Con⸗

tra paraliſim datſuccus eius cũ vino decoctio
nis caſtoꝛei. Contra ſtranguiriã ⁊ diſſurriam
datur vinum decoctionis eius pulueris.
Conſtan.in libꝛo graduũ. Peonia eſt in. iij.

gradu ca.⁊ ſic. Quida m habet ponticitatis.⁊

quidam dulcedinis. Qua maſticata ſentitur V
inoꝛeamaritudo modica cum aliquanto acu/

mine. VUnde pꝛouocat menſtrua cum melle bi

bita. Epatis ⁊ ſplenis opilationeʒ cũ acumine
aperu ventrem cõſtipat cum ſua ponticitcte.

Tractatus

Ideoq; cum vino bibit dyarriã in inteſtinis
curat.epilenticos quoq; iuuat.

₰

Auic. Peonia ẽ ca. ⁊ ſic.vehemẽter. In ipſa
ſunt exſiccatio⁊ ſtipticitas cũ reſolutõe ⁊ aper⸗
tione ac ſubtiliatõe ⁊ inciſiõe ⁊ abſterſiõe.⁊ qũ

maſticat parer oſt eã acuitas ad ſtipticita⸗
tẽ declinãs.Abſtergit v
fert podagre.confertepilentie:ita ꝙ etiã ſuſpen
ſa. Et vt inqͥt Judeꝰ qͥdam:ſuffumigatio facta
cũ eius ſemine ↄfert demoniacis ⁊ epilenticꝭ:
⁊ ſanat eos.Ego aũt dico ꝙ bec eſt foꝛſitan ſpe

cies peonie romane. Nam illa q̃ ex India fer

tur ad nos nõ habet effectũ in hoc capitulo.
Et bibunt᷑ de ſemine illiꝰ.xv.grana cũ vino

gaut mellicrate.⁊ ↄferunt incubo valde. NHatu

rã retinet decocta cũ ſyrupis ponticis ꝓhibet⸗
qʒ materias effuſas ad ſtomachũ: ⁊ moꝛdica⸗
tionẽ ipſiꝰ. Radixetꝰↄfert vctericie.⁊ aꝑit opi

lationẽ epatꝭ. Potꝰeius vꝛinã ꝓuocat.⁊ eiꝰde⸗

coctio cũ vino ventrẽ ſtringit ⁊ ꝓuocat.De ra⸗
dice ipſiꝰqᷓntitas auellane ↄfert doloꝛi renũ ac
veſice. Grana eius cũ vino conferũt pᷣſocatio⸗
ni matricis.⁊ abſcindunt flurum ſanguinis.

¶ Dyaſ. Peoniã gideõ dactilicũ vocat:⁊ radi /
cẽ eiꝰ peoniã.ba ſtas hʒ cũ ramulio lõgas via⸗-

bus palmis.⁊ eſt maſculꝰ ⁊ femia. Maſculus

bʒ folia iunci regaliſilia.femĩa vᷣo folia diuiſa

⁊ in ſũmo emittit exſe vᷣgas q̃ſi cucurbitaꝝ ca⸗
riolas.folliculos bʒ velut amigdala.in qͥb eſt
ſemẽ diuiſum ⁊ minutũ ac ruſum malograna⸗
to ſile.ſʒ in medio ſunt qͥnq; vel ſex grana nig

ſubpurpurea.radix maſculi groſſitudinẽ hʒ

digiti duobopalmis.õga ⁊ guſtu ſtiptica.Feia
vᷣoradicẽ habʒ ſicut balanus in ſex vel in.viij.
partes diuiſam affodillo ſimilẽ.⁊ illa ðꝛ pionia

de qua in ſequenti capiiulo dicetur.

¶ Dat᷑ hec mulieribo vt facile purga ri poſſint
in modũ amigdale.cũ vino bibita doloꝛem in⸗
traneoꝝ cõpeſcit.vctericis ac nefreticis et ve⸗
ſice doloꝛibus in vino elixa ⁊ bibita maxie ub
uenit. ventrem abſtinet: ſtomachoq; comeſta

ſanitatem pꝛebet.
¶¶ Stomaticꝭ doloꝛẽ tollit.⁊ ab inſãtibo come⸗

ſta initiũ calculoꝝ excludit.nigꝝ ſemẽ acceptũ
lõgius arcet pᷣſſurã ſomnioꝝ ⁊ offocationes.
¶ Radix mẽſtrua multũ mouet.Cũ amigdalo

vo ĩ mulſa potata epar purgat.renes ↄſtipat.

Et qꝛ ſtipiica eſtↄſtringit ventris reuma cũ
vino auſtero cocta ⁊ potata. Integra vᷣo herba
foꝛtuer deſiccatiua eſt.ita vt radix eiꝰ appenſa
pueros epilenticos ſanat.E ſt em vᷣtus lepto⸗

meris huius herbe deſic.⁊ ca.nõ manifeſte.

Capitulum.cccxxxix.

gir veſtigia nigra ĩ cute. co⸗

Jonia. Sera.a ne.Dvyaſ. Peonia. i.

p pionia. ⁊ ẽ arboꝛ.⁊ etꝰoue ſũt pẽs.ſcz
maſculꝰ femia.Et maſcnli ſunt folia

ſilia folijs icꝭ.⁊ radixeiꝰeſt groſſa ſiẽ digitꝰ:?

lõga lõgitudĩe palmi.coloꝛ ereſt albꝰ. Feie vᷣo

fo ia ſũt ſilia fo ijs ſmirniõ.⁊ ſuꝑ ſũmitates ra

moꝝ erꝰſiẽcamerule.⁊ apꝑent ĩ eis jna rubea
ſiẽ ſãguis pna ſiłia granis granati.⁊ inter illa
Gq̃na ſũt ſemĩa nigra ſeupurpurea.⁊ radix ipſiꝰ
eſtramoſa.⁊ radices eiꝰſunt ſiles glandibp.

Dperationes
¶ Gabłvi.ſim.far.ca.de Pionia.glikiſide.ſiue
pionia quã ⁊ pantaterã vocãt.radicẽ ſtipꝛican

tẽ bʒ cũ q̃dã dulcedĩe ampliꝰaũt maſticata lõ⸗

gotpe appare in ea acumen cũ pauca amaritu/

dine:⁊ cũ acredine ꝓpterea igi᷑ menſtrua mo⸗
net: ⁊ vꝛinã qñ bibit᷑ in qntitate vntꝰ amigdale

cum mellicratoterere opoꝛtet ⁊ ꝑtractare.et ita
emplaſtrata purgat opilatumepar⁊ renes.ſed

hecqͥdẽ in qᷓnũ acris ⁊ amara facere nata eſt.
imnqntũ vo ? aliqͥd ſtipticitaſꝭ bʒ.ſiquidem qii

ſ̃m ventrẽ fluxus habentes ſm veritatem ſiſte
re apta eſt cum vino ſtiptico potata. vᷣtus ei⸗
eſt multũ deſiccanua.⁊ ꝓpter hoc ſperamꝰ ꝙ qñ
ligatur in aliqua re ⁊ ſuſpendit᷑ ad collum in⸗
fantis epilentici ꝗ ſanatur.

2 —

—

4.
ſch
lia
jeſt
esr
e
gl

—

E

¶ Et ego qͥdẽ vidi pueꝝ octomẽſibonequaq; oc
cupatũ ex qᷓ potari cepit radicẽ.vt autẽ decidit

quoq̊ mõ a collo qð erat applicatũ ſtan fuerit
epile nticatꝰ.Alia iteꝝ ſalubꝛiter ſe habebat.
¶ Uſũãt fuit mihivt iteꝝ auferret eã cauſa ex
pientie ⁊ ita faciẽtibi iteꝝ fuit occupatꝰ.rõna
bile eſt &̊ vt aut aliq̃ ꝑtes radic affluẽtes.dein

de attracie ꝑ anhelitũ ſanarẽt.ita patienti aut

loca aut ipᷣo aere mutato⁊ alterato a radice.ſic
em̃ yrinꝰliquoꝛ ↄfert gutturi flegmonẽ patiẽti
¶ Et toꝛrefactũ malachiũ.i.nigella maniteſte

catarros ⁊ coꝛriʒas deſiccat:ſiqͥs ligãs illð in

pãno raro attrahit freq̃nter ꝑ nares caliditatẽ

q̃ ex eo.iſ Et ſilr ſi accipiat᷑ filũ lane:⁊ pᷣcipue
illiꝰlane q̃ reꝑit᷑ ĩ ↄchilijs marinis.ſ.purpureis
⁊ tingat᷑tinct᷑a q̃ ðꝛ gna.deinde inuoluat᷑ iſtð
filũ in collo vipere. ⁊ ſtringat᷑ donec ſtrãgulet

vipera cũ eo.deinde ſilũ ĩuoluat᷑ circa collũ ha

hbẽtꝭ ſquinantiã.aut illð q̊dcũq; apᷣa in gutture
aut ĩ collo videb ex h̊ magnũ mirabile iſti fili

Sʒ h̊qͥdẽ foꝛie ſemotius aubi tractabimꝰ.

¶ Pionie vᷣo cõplexionẽ ſcendũ eſt ſubtilium
partiũ ⁊ ſiccatiuũ.nõ tñ inſigniter calidam:ſed

vel cõmenſuratã vel paulo quodãmodo.
Auicẽ.de viribo coꝛdis dicit ꝙ ↄfoꝛtat coꝛ.
Paulus capᷣ.de Pionia.dicit ꝙeſt caude et
ſicce cõplexionis in ſcõo gradu.

—.

Capitulum. cccxl.

Etroſilinũ.yſi.in li.ethy.xi. Petroſi⸗

p luinũ ðꝛ eo q apio ſit ſilis.⁊ naſcit᷑ ĩ pe

tris mõtibuſq; pꝛeruptꝭ.qð nos dicere
poſſumꝰpetrapiũ. Silenon em̃ grece apiũ ðꝛ.

ſʒʒ eſt ſũmũ ac ꝓbabile macedonicũ guſtn ſua⸗

ue: ⁊ odoꝛe aromatico.iſ¶ Pla. Petroſilinũ ẽ in
iij.̊.ca.⁊ ſic.Eſtãt duplex.domeſticũ ⁊ agreſte
Cuius ſemen maxiĩe cõpetit vſui medicine.

Hohperationes
Olinins lib.cx. CPetroſilinũ appellãt quod⸗
dam genus apij in ſaxis natum ad vomuas co
clearibo binis cũ ſucco marubij ad ciatum et
qque ca.tribus ciatis pꝛecipue.

¶ Dyaſ. Petroſilinũ in Macedonia naſcit᷑ in

rupis vel in ſpelũcis.ſemen ei eſt minutũ ane

io ſimile. odoꝛatũ ⁊ viſcidũ ⁊ aromaticũ. Virtꝰ
eſt illi diuretica. Menſtruis imperat.vꝛinam
abundanter ꝓuocat. maxĩe cũ vino datũ infla
tiones ſtomachi ⁊ colli cõpeſcit deſiccãdo ni/
mis ⁊ calefaciendo.toꝛtioniboquoq; ſuouenit.
diureticis etiam miſcetur antidotis.
¶ Cõſta n.in li gduũ.Petroſiinũ dicũt apij ge
nu :.qð calidũ ẽ ⁊ ſiccũ in fine tertij gradꝰ
¶ Uñ Bal. Petroſilmũ inqͥt cathaplaſmatũ

vnſtulis aut moꝛfee vel ſcabiei ea mire mũdat.
¶Semen eiꝰ vꝛinã ⁊ mẽſtrua ꝓpuocat.ventoſi⸗

tatẽ ⁊ inflationeʒ diſſoluit.valet hydropicis et
periodicis ſebꝛibo.doloꝛẽ renũ ⁊ veſiceãputat.
epar mũdificat. opilationẽ aperit.maxĩe ſi fue⸗
rit in renibo.ventoſitatẽ colice paſſionis diſſol⸗
uit. Uulue ſuppoſitũ mẽſtrua ꝓuocat:⁊ ſecun⸗
dinam ⁊ moꝛtuũ ſetum expellit.

qyſaac. Petroſili nũ cali.eſt ⁊ ſic.in fine.iij.g.

Igeoq; diureticũ eſt. incidens vꝛinam et men
ſtrua ꝓuocans.ac ventoſitatẽ diſſolnens et in⸗
fl ationem. Cathaplaſmatũ ſuꝑ puſtulas ſca⸗
biem ac moꝛfeam miro modo mũdificat: vnde
ſu hydrop cis iuuatiuum. ⁊ periodicã febꝛem
patientibo. Renum doloꝛẽ ac veſice placat.qᷣa
coꝛpis poꝛos aperit. viaſq; rarificat ⁊ humo⸗
res extenuando cũ ſoꝛde ⁊ vꝛina ꝓijcit.
¶ Epar ⁊ vulnera mũdificat:⁊ opilatiões eoꝝ
aperit.ſecũdinã ⁊ fetum moꝛtuũ expellit.Quo
etiã potui dato mũdificat groſſos humoꝛes.
¶ Plateariꝰ. Cõtra eaſdẽ cauſas ⁊ eodẽ modo
valet q̊ peucedanũ.⁊ cõpetens ſit de domeſti⸗
co ſalſa mentũ. Herbaq; ipᷣa ibidẽ poſita dige
ſtionẽ ↄ oꝛtat:ventoſitatẽ excludit.
Barcholomeꝰ?in li.de ꝓpetatibo reꝝ. Petro/
ſilinũ cſt herba oꝛtẽſis odoꝛata.ſic ðꝛ eo ꝙ ĩ pe⸗
trꝭ ⁊ loc petroſis ſepe oꝛat᷑.Eiꝰ ſpẽs ſũt plłes:
ſʒ optimũ ẽ macedoniũ ſuaue guſtu ⁊ odoꝛe.
x

25

nit eſui ⁊ etiã medicinis.Eſt em̃herbacalida⁊
ſicca ⁊ multũ diuretica.aꝑitiua.diuiſiua.⁊ cõ⸗
ſũptiua.⁊ appetitꝰexcitatiua.⁊ ideo lapidẽ fran
git. mẽſtrua educit.hydropicis ſubuenit.opi⸗
latiões ſplenis ⁊ epatꝭ aperit.⁊ ad mltas alias
paſſiões valet.vt dicũt Pliniꝰ.Dyaſ.⁊ Pla.

quoddã eſt domeſticũ.q̊ddã ſilueſtre:qð voeat
macedonicũ.de q̃ inferiꝰdicet᷑ de S. Sed do
meſticũ om̃ibo eſt notũ.cuiꝰ virtus eſt diureti⸗
ca. Satis menſtruis imperat. In flatiões ſto
machi tollit.Calefaciendo ⁊ ſiccando toꝛtioni
bus ſubuenit. Etex eo fit cõpetens ſalſamẽtũ
vnde digeſtionẽ ↄſoꝛtat:⁊ ventoſicatẽ excludit
Et valet ad omia ad que valet ſilueſtre.

¶ Bal. viij.ſim.far.ca.petroſilinũ. Petroſilini

R ſemen eſt maxiĩe vrile. extrahit᷑ ab herba. ⁊ ſimi
liter radicibo ſimilis.debilioꝛis vᷣo virtuſj.Eſt
aũt ſicut in guſtu acre cũ amaritudine.ita et
in operationibo:ſimile ta men inedendo.⁊ ꝓ/
pterea menſtrua ꝓuocat copioſe.
· ¶ Eſtauũt ⁊ventoſuatũ deſtructiuũ.erit ãt ipᷣm
tertij gradus calefacientiũ ⁊ ſiccantium.

Item vt diẽ yſi. aromaticum eſt. vſus ei cõue⸗

J ¶ Pandecta ca.ccccclłxxxviij. Petroſilſinum

Tractatus

Es coꝛuinꝰlatie. grece dinopodiũ vel

p cllinopodum. Dyal.ca. de clinopodio

Frutex eſt ſarſamẽtoſa duobopalmis

aſcendẽs de terra.naſcit᷑ locis ſaxoſis.folia bʒ

ſimilia herpillo.⁊ floꝛẽ pꝛaſſio ſimilantẽ.⁊ alio

noĩe vocat᷑ pes coꝛninꝰ.Gal.vij.ſim.far.ca.cli

nopodiũ.calide eſt vtutꝭ nõdũ canſtice.Eſt ãt
⁊ ſubtiliũ partiũ ſᷣm ſubſtantiam. Ponet vtiq;

qͥs.iij.S. in calefaciendo et ſiccando.

Pbprkrationes

¶ Oyaſcoꝛides. Herba ipᷣa bibita ⁊ cocta moꝛ

ſibus venenatis occurrit.

De alto cadẽtibo opitulat᷑ ſtranguirijs pᷣſtat
effectũ.menſtruis imperat.a boꝛſum facit po⸗
tun data.acrocoꝛdinas multis diebotollit. vꝛi⸗
ne difficultati tardiſſim tꝑis medet᷑. Fos eiꝰ
lectipedi ſimiat᷑:vnde ⁊ nomen ſumpſu.
¶ Auiceñ.li.ij.ca.de pedecoꝛumo.Confert ſo
lutioni antique.⁊ ↄfert colice.⁊ efficit operatio
nẽ hermodactiloꝝ abſq; nocumento.
q Panlus ca.de pede coꝛuino. Medetur dolo
rem iunccurarum confoꝛtando membꝛum: et
materiam reſolueno

Capitulum.cccxlji.

.

„

De Herbis.

Es colũbinꝰ. vel pes colũbi.eſt tripli⸗
P cis generis.Eſt vnũ genꝰ qð vocatur
amomũ latine ⁊ grece.ſed arabice ha
menie.⁊ eſt aliud genꝰ hñs folia rotũda parua

diuiſa magnis ⁊ ꝑuis inciſuris ſtipites ſubtis⸗

les ⁊ bꝛeues.coloꝛis ſubꝛubei.habẽtes nodos
raros.in qbo ſunt duplicia folia ⁊ ſemĩa tria vel
quatuoꝛ vel qͥnq; ↄiũcta.ĩ medio eſt ſicut acus.

Eſt aliud genꝰ qð vocat᷑ anagiros.de quo ait

Balienꝰ.vi.ſim.far.c.a nagiros.Anagirꝰ fru⸗
tex eſt fetidus ⁊ acris dyafoꝛetice ⁊ caleſactiue

vᷣtutis eſt. attamẽ viridia folia ꝓpter hũiditatꝭ

admixtionẽ minꝰacria⁊ depꝛeſſiua dyafoꝛan

tiñſunt.ſicca vero inciſiue et ſiccatiue vebemẽ
ter vᷣtutis.ſilis aũt quodãmodo nature eſt et

coꝛtex ipſiꝰradicis.ſemen vᷣo magęeſt ſi ubtilũ
partiũ.ſed etiã eſt vomitiuum.

Poperationes.

¶ Galienus. Elixatura ſeminis eius accepta

flegma deponit.O xifabo vno cũ mulſa accep
ta flegna deponit. Oxifabo vno cum mulia

accepto colerã ⁊ flegma deponit.qñ ſumũtur
cum aceto in potu attenuant ſpylenem.
Et quãdo ſuffumigantur cum eis mulieres
habentes ſuffocationem matricis ↄfert eis.

¶Etille fumus excludit ſecundina. quando

fumigat᷑ epilenticus excitat eum.

Elicinꝰ ſᷣm Dyaſ.ĩ herba eſt q nalcit in
Pp triicea ſegete ⁊ oꝛdeacea cũ lamĩs ſiue
fibꝛis ſemie plenis amara flauis.baccꝭ

ſmilibo. Naſcif cũ plurimis ⁊ tennib ramis.
folia habet puſilla.⁊ granula in follicuus tri⸗
na ſubꝛuſa ⁊ amara valde.que nr̃o ydeo mate

vocat᷑ luparia vel ſa ba lui.
HPHoyoperationes.
Dicit᷑ ↄceptũ necare ⁊ mẽſtrua ꝓuocare.hec
herbꝰ noĩat᷑ ab Alexandro.i¶ Gał vi.ſim.far.
ca.ydiaſmũ pelicinꝰ vel ydiaſmũ. huiꝰ fruticꝭ

ſemẽ rubicundi coloꝛis eſt. amaꝝ ãt ⁊ ſu bacer

bũ apparet.vnde expurgat opilationes in viſce
ribo. Idem em̃ faciũt rami totius fruticis.

Capitulum. ccxliiif

Eplos ſeu peplum:fᷣm q̃ſdã eſt eqͥuocũ
ad illud mulieꝝ.⁊ ad manutergiũ.⁊ ad
q̃ddã genꝰ cardui.in cuiꝰ ſũmitate na⸗
ſcũt᷑ q̃ſi folia ſubtiliſſima.q̃ cũ quolibet impul
ſu venti volant ꝑ aera:ſed falſo.qm̃ peplos fᷣm
Dyaſ.in pꝛio capitulo.E ſt frutex plena la
mo albo. olia minuta habens ſicut ruta: ſe
latioꝛa. Verũ om̃is frutex obꝛutunda eſt et in
terrã ſpanſa.ſubqͥbo folijs ſemẽ eſt minꝰ rotun
dũ ⁊ bꝛeuiꝰmiconio albo.nam multum ſemen
E i

8

Tractatus

babet. Radix eiꝰ inutilis eſt.naſcit᷑ vᷣo in oꝛtis
⁊ intra vites.⁊ aperte arearũ colligit.⁊ ĩ vmbꝛa
ſiccat᷑ita vt aſſidue moueat᷑.¶ Gal.in lidina⸗
midiaꝝ ait.qꝙ eſt eſula.⁊ h̊ videt᷑ dicere in libꝛo
vij.ſim. far. Nã dicit Peplus.Quidã aũt mi⸗

con.i.papauer ſpinoſum dicũt.⁊ ̊ fructiculus

opiũ hʒ ſimile titimallo.⁊ in alijs purgãdo ſilr
illi. ꝛo quo legecaplin. clxxviij.de E

Dperationes.

¶ Oyaſ.Elixaturaſemĩs eiꝰ accepta flegmade
ponit.Oxifabo vno cũ mulſa accepto colerã ⁊
flegma depomt. ¶ Et iuſſellis miſcet: ⁊ ventrẽ
ſoluit.Alij in ſole cõponun.

Capitulum. cccxlvu.
Eñntaphilon. y ſidoꝛꝰ libꝛo.x. ethymol.
p Pentaphilon a nũero folioꝝ eſt dicta.
. vñ ⁊ a latinis qͥnq; fſoliũ eſt vocata.her⸗
ba vicʒ adeo mũda vtolimpurificationi ⁊ tem⸗
pꝰ adhiberi a gentiliby eſſet ſolita.¶ Pli. li. xxv.
Quinq;foliũ nulli eſt ignotũ.cum etiaʒ fraga
gignendo cõmendet᷑.Hãc greci vocãt cameʒe
leon:ſiue pentapeton:ſiue pẽta philon. rubeã
habet radicẽ cũ effodit᷑. Hec marceſcẽs nigre
ſcit ⁊ anguloſa fit. Nomen a nũero folioꝝ bʒ.

Et ipᷣa berba incipit⁊ deſinit cũ vite.aduerſus
ſerpẽtes medicat᷑.¶ Oyaſ.c.Pentaphilon aut
pentaptes aut pentaſcon.hʒ haſtas ſemine ple

nas ⁊ lõgas duob palmis:in qͥdboſemen eſt.ſo

lia habet mente ſimilia:⁊ in qͥnq; ꝑtibodiuiſa.
ſingula folia in ſingulis haſtis floꝛem viridem
habent. Naſcit᷑ in locꝗ humidis ⁊ in vijs. Ra⸗
dix eſt ei rufa ⁊ oblonga.¶ Pli. Pentaphilon
nq;foliũ a nũero ſolioꝝ dicta.vñ ⁊ eam latini
nq;foliũ a numero folioꝝ vocãt.

Pyperrationee

Pandec.ca.cccccc.Elixatura eiꝰ decoctus
ad tertiam doloꝛem dentiũ mitigat oꝛe retenta
⁊ quaſi gargariſmo adhibita.putredinem oꝛis
tollit. aſpꝛedinem arteriaꝝ diſlenit. ventrem
ſtringit. diſſintericis neceſſe adhibetur. arteri⸗
cis ⁊ ſciaticis pꝛeſtateffectum.
¶ Elixatura cũ aceto in cataplaſmatibo adbi
bita: herpetas curat.ſcrofas ſpargit.duricies

ꝛtumoꝛes medendo ſolnit. ignẽ ſacꝝ extciguit.

apoſtemata ⁊ panaricia impoſita ad ſanitateʒ
ducit. cõdilomata ſoluit.ſca biem tollit.
Succus radicꝭ eiꝰ acceptꝰcauſas epaticas
⁊ pulmonis cõponit.potionibo venenatis oc⸗
currit. Folia eiꝰ cũ ydromelle aut vino bibita
addito pipere:quartanarijs remediũ eſt.ſi tñ
quattuoꝛ folia biberint.tertianarij vᷣo tria cũ
aqua ſola.effimerans vero vnum.

Epilentiq vᷣo accepta ⁊ trigmta diebo pᷣſtat

effeciũ. Succꝰ vᷣo ſolioꝝ eiꝰ yctericis maxime
pꝛeſidiũ eſt ciatis tribo acceptis. AUulneribo et
fiſtulis pᷣſtat ſanitateʒ.inter ocellicis remediũ
eſt bibita.et cathaplaſmatib⸗ ꝓfluentem abſti
net ſanguinẽ.Templis honoꝛi addit᷑⁊ domi⸗
bus poſita expiamentũ eſt. Radix eiꝰ calida ẽ
nõ abundanter ⁊ nimis acris.⁊ ideo vtiliſſima
eſt ad ventris fluxum:⁊ dentiũ doloꝛem.,.
¶ GBalienus.viij.ſim.far.capᷣ.de pentaphilon
Penta philon herbe radix ſiccat quidẽ ſoꝛtiter
⁊ nimiũ vᷣo eſt acris ꝓpter quod in multis eſt
ſicut ⁊ om̃ia alia quecũq; ſubtilium partium
etiam ſiccant abſq; moꝛdicatione.Eſt autem
radix ſiccatina ex tertio iam gradu: minime
vᷣo caliditate manifeſta participat.
Auiceñ.li.ij.ca.pentaphilon.Pentaphilon
noĩat᷑ qͥnq;foliũ.⁊ eſt foꝛcis exſiccationis ſine
acuitate ⁊ aduſtione ⁊ moꝛdicatione.⁊ fit ex eo
uNlaſrad fluxũ ⁊ ſedat ißhßm.,.
¶ Et fit ex eo emplaſtꝝ ⁊ſedat dubelet ⁊ ſcrofu
las ⁊ duricies flegmaticas.decoctio radicꝭ eiꝰ
valet ad vlcera deambulãtia.⁊ qð de eo coctũ
eſt cũ aceto ↄfert heriſipilis ⁊ panaricijs ⁊ ſca
biei.⁊ ↄfert doloꝛibo iũcturaꝝ ⁊ ſciance.⁊ ↄſert
ramici bibitus ⁊ moꝛe emplaſtri ſuperpoſitꝰ.⁊

6
v* „
P „ Erilaeme
h chtattibsrcemche S AArrgr⸗
uerenn losen M *—— air gatertindt ci cnltelo
n K zzen ↄfert ↄſolid aliquos dies ditas acci debilitat a ſ⸗ a? ponit in v 87 er
X Dola ag ane d ger glignos dies ne, wi eicleen Heacolegde in ymbeg:
Folia ei? cũ vi ⁊ ſily decoctio ei inteſti 8 viſus: niſi p q eã colligũ colligi humi⸗
ſu eu vino octio eiꝰ 77 19 2 ft niſi , igũt ſod 8 humi ,
1 EED no ↄferunt q̃rta. radiciss undate bonarin na a. ꝛobſcuri⸗
Gli.i is eius eſt trtane ? Itidiane. tübnn e oc bſuioole molaz
Pli. l. xxv. medicina ꝑniciot iane. 1 umidita put ſuũ. qñ v oleũ roſaꝝ
1 pit 2 deſini c. Pentaphi pnicioſa in eo ali 18 a radice i ñ vo ext a2
eiꝰro⸗ init cũ vi ilon. Jp̃ — 82 iqð iun E illa po xtracta: .
a irüfe ganelin⸗ aberein, aſtke eennacbe ſucd ſea n remna net
Sirnd is vicij folij ſuc . tra f exra⸗ ſt debilioꝛ is mand
nt cũq; ſanguĩs s ſanguinẽq; r uccus iecoꝛis ſoluif. R adice. H tute humidi ra⸗
reijciẽti 8 7 olult. Ke⸗ ice. NHam v̈tus ei miditati
Pi lei qð grauiſſimũ iümes te lle qͥ deſert elioꝛ ex iſto rẽs radici
eſt tuſſi. erra qᷓ ð? ſ a terra que o ſucco huiꝰ
Si inte 2 inc armabachi. e dicit ſardini pläa⸗
rapiriodonto. ⸗ eao amorqlcat lingi 18:
in cedano. m buis d rilimin neberoin
eueltnamiieriuet Purinmm
ſi toꝛti. * virtꝰeiu achꝛym * 7,7 0m6
ai vndercoluit n calefgcit c elt foꝛtioꝛ
ubtiliat 2 calefactione
tee Dpe at ⁊ incidit. one
nedi litargicis aceto capitif⸗ vmus eiꝰmixtu⸗
epilenticts nalnetichs en ancnt bwine 8 A
n 6 4 olot eglninunnrget⸗ ſtomarlclo er
uu ie nttiris eritne gfigtaniamm, t „
in I Brima oleoꝛ arng idin ei oies atio B
N ſteric atric ſumigi ꝑunctus cõpo er oꝑ
tn ‿ ſterſene ſorle ſoi io applicat⸗ net.
. Ne⸗ FEe
d iectũ fo roſaꝝ admixt⸗ mi ſerpẽtes ꝓhi
ectü foꝛamini ebres cxrcludt
. 7T erlvo rlek le,
8 . ceptꝰ diſnoicꝭ biust D no naalnltti. 1
ſie e⸗ ble a tontidel⸗ ſerelaacir⸗ ac⸗ E
j ſalut loꝛẽ veſice ⁊ doloꝛẽ ſtoma Pr Bonre le
i Capi ßUMU eltrarnn eit Pſtücoen debuzghibanen Aſie⸗
o 5 Lapitulum caxlun⸗ Fre aigni ſimilire⸗ allen dalecner 5
edanu grec AEI adix ei ita vul acere poteſ
pelberbatnti e. arabice è ix eius nera cu epoteſt.
8 Ekf SEEza ttacrcluclt eicrar inpoitaic hhet
ei n car hñsfolia erbaruets auc, Py —— nite elnignis cn 6
10 KWK ——— li piatecapſio, b5½ Radi nanne nre rman
. de foꝛis morarl floꝛẽ fachce: ſlie ſtes ereſt⸗ Faenec h re unauis foꝛti
J S en⸗ Paamilrate alba gannn does Dartdd wilee museuscobcrtni⸗ n nõö 22
cis.⁊ o e. naſcit i 52138 eo admi mar;: eri
is. 1 obumbꝛãtib enen ⸗ Dartnee wuner⸗ ſn ari S
„Ra⸗ ¶Hali incenſa vi a antiqu a pu ri põt.
enꝰ. P peras ⁊ ſerpẽ urgat
eucedanũ ⁊ ſerpẽtes fl et
ucedanũ cõ tes fugat
ert egritudinibu
nibus J

x uiij

Tractatus

neruoꝝ. ⁊ egritudinibo qᷓ̃ accidũt pectoꝛi ⁊ pul⸗
moni ab bumoꝛibo groſſis ⁊ viſcoſis q̃ ſumit

in potu cũ vino.⁊ fu fumigiũ cũ eo.et attrabit

odorandoeger fumũ eius:⁊ facit idem.
¶ Et quãdo ex eo ponitur in coꝛroſioniboden⸗
tium ſedat doloꝛẽ eoꝝ ſtatim.qm̃ ſubtiliũ par⸗
tim eſt. et curat doloꝛem ſplenis incidendo et
ſubtiliando groſſos humoꝛes. Radicis vᷣo ca
lefactio eſt minoꝛ.⁊ deſiccatio eius eſt foꝛtis.
Ipſa nanq; calefacit in pncipio tertij gradus
Et virtus eius eſt que abſtergit ⁊ incarnat.et
poteſt adminiſtrari omibo ſupꝛadictis.
¶ Et qñ ponitur ſuper os cuius coꝛticem volu
mus expeilere:expellit eũ cito ⁊ incarnatipᷣm.
ↄuenit multum vicerib fraudulẽtis malis qũ

deſiccat᷑ terit᷑ ⁊ pu ueriſat᷑ ſuꝑea.eoq; mundifi

cat ⁊ replet carnẽ ⁊ conſolidat
¶ Pla. Peuceda nũ eſt herba ca.⁊ ſic.alio noĩe
feniculus poꝛcinus appellata. Huius radix in
medicina poni debet:qꝛ pncipa iter f̃ᷣm radicẽ
ſecũdario ſᷣm herbã effeciũ hʒ. Radix collecta
ꝑ annũ vel etiã ꝑ ouos ſeruat.ſʒ meliꝰeſt vt an
mo ſingulis renouet᷑.habet virtutẽ diureticã.
¶ Contra ſtranguiriã ⁊ diſſurriã et opilationẽ
ſplenis ⁊ epatis datur vinum vel aqua decocti
onis eius. Herba etiam ipla decocia in vino
vel oleo ⁊ pec: ini cathaplaimata:lomentũ de⸗
coctionis eius menitrua pꝛouocaoat

Capitulum. tocxlviſf.

Erſicus.yſi idoꝛus in libꝛo etbimolo⸗

p giarum. Perſicum dicitur eo ꝙeius

Arboꝛẽ pꝛimus in grpo⸗ ſeruit Per
ſis, a q̊ ſe oꝛiundus ferebant piholomei. Hec
in Perſida fructuuʒ generat interfectoꝛium.
Apud nos aũt ſuauẽ et iocundũ.Eſt auieʒ ar

boꝛ ſeminini generis perſicus. Perſicũ autes

neutri generis. Itaq; Perſicꝰarboꝛ eſt cin bꝛe⸗

uis admodũ vita conceſſa eſt. Triũũ generd
eſſe fertur. Duracenus et etiã armeniacus ac
Perſicus.Duracenus eſt nuncupatus:eo q;
in guſtu acoꝛem referatpomum eius. Arme⸗
niacus:eoqꝙ pꝛimum adiectum ſit ab Arme/
nia genus eius. Perſicus quid ſit iam dicinʒ
eſtſupꝛa.i¶ Plinius libꝛo.xiij.Egvptus perſi⸗
cam arboꝛem ſui generis habet Piro ſimuem
folia retinentem. DHuius fertilitas eſt aſſidua
ſubnaſcente craſtino fructu maturitas ethiſia
rum afflatu. Pomum longius piro incluſum
amigdale putamine ⁊ coꝛio.coloꝛe herbido.ſʒ
vbi nuxilli:huic pomum d.fferẽs bꝛemtate ac
mollicie.Et q;uis blandiat᷑ pᷣdulcis ſuauitas
nõ tamen innocuum. Materies vero bonita⸗
te firmitudine:nigricia quoq; nihil differens
a lotho. ¶¶ Idem in libꝛo.xv. Perſice arboꝛcs

ſero ⁊ cum difficultate tranſierũt ad loca remo

ta a perſide.vt que in rhodo n hul ferant.qðᷣ
pꝛmum ab Egypto earum fui hoſpicium.
¶ Pandecta capitulo. xxv. Akanedi vel alias
bota Arabice.perſicum Brece vel milea per/⸗
ſica. Latine vero perſicum.i¶ Dyaſ.ca.de Per
ſicis. Perſica euſtomatica ſunt.¶ Serapion
libꝛo aggre.capᷣ. Alkanedi. In ſa poꝛe arboꝛ.s⸗
perſiciet ramoꝛum et folioꝛum eſt amaritudo
et abſtergit ⁊ reſoluit.¶ Auicenna libꝛo ſecun
do capitnlo de perſica.Perſice ſunt frigide in
fine ſecundi gradus.humide in pꝛimo.in ſme
tamen eius.

Dperationes
¶ Oyaſ. Perſica molliunt ventrem maxime ſi
matura fuerint. Immatura vero abſtinẽt ven

trem maxime ſi ſicca fuerint.

¶ Elixatura eoꝝ reuma ſtomachi⁊ vẽtris cõ⸗
peſcit. Folia erꝰↄſtrictiueſunt virtutꝭ:q̃ ſicca⸗
ta atq; locis patientibo aſperſa flnoꝛẽ ianguis

cohibẽt. Microcera.id eſt mmoꝛa perſica en⸗

ſtomatica ſunt.⁊ faſtidium tollunt melius qᷓ;
ſupꝛadicta.vi in ſequenti capiuulo
¶ Serapion. In folijs ⁊ ramie Perſiceeſta⸗
maritudo.Et ideo quando teruntur occidunt
lumbꝛicos.et ponuntur ſupꝛa vmbuicum.

—

Pr.

— —. ————. ‚— - ————ʒ—ð

— — —
S =☛ =

☛ RE &

De Herbis

¶ Daturag ex eis ſunt bona ſtomacho:etmol⸗
liũt ventrẽ. Immatura vᷣo ſtringũt.⁊ qñ deſic⸗
cant᷑ ſtringũt ſoꝛtius.⁊ decoctio perſicoꝝ q bi
bit᷑ ↄlerthumiditatũ curſui ad ſtomachum.
qñ ſiccata pulueriſantur ſuꝑ locum vnde fluit
ſa nguis abſcindunt eum.
¶ Etidem auc. Aben meſuay. Oñ teruntur fo
lia eius ⁊ flos eiꝰ⁊ expᷣmit᷑⁊ bibit᷑ expᷣſſura illa
eijcit aſcarides cũ fluxu.Et qñ ſuccus folioꝝ
ei inijcit in aurẽ occidit vermes qͥ ũt in ea. Et
qñ linit᷑ ſuꝑ pectinẽ abſcindit ardoꝛẽ pfilotri.
Et oleũ nucleoꝝ perſicoꝝ confert doloꝛi au⸗
rtum qñ linitur cum eo.

¶Et idem aucioꝛitate Meſchehe. Perſica re⸗

mouent ſitim factã a caliditate:⁊ fetoꝛem oꝛis.
et confoꝛtant ſtomachum.
¶ Galienus.Arboꝛ ipſa perſicoꝝ in pullula⸗

tionibo ⁊ frondibo dominanteʒ: habet amaram

qualitatem.⁊ ꝓpterea eius ſolia lumbꝛicos in⸗
terficiũt cum teruntur ⁊ vmbilico apponũtur.
Et aliqñ dya foꝛeticũ eſt farma cũ:fructius vᷣo
eius qͥ eſt eſibilis vocatur perſicũ.humide eſt
et frigide complexionis.

Anicenna. Perſica que hu.ſunt veloq ſunt
putrefactionis lenificatiua.⁊ in ip̃ᷣis eſt ſtipti⸗
citas aliq̃ntnla,.ſʒ ex eis ſtiptica ſunt ea qᷓ ſunt
inciſa ⁊ ſecata.⁊ in ipſis eſt ꝓhibitio curſus.et

in ſua natura ſunt ſtiptiie.“
Et ſolia eiꝰqñ exeis fit linimentũ abſcindũt

ardoꝛẽ pſilotri.⁊ diſtillat᷑ſuccus folioꝝ eius in
aurem ⁊ interſicit vermes.

¶ Et ↄfert oleum nucleoꝝ eoꝝ emigranee: et
doloꝛibo auris calidis ⁊ frigidis.et perſica ſunt
bona ſtomacho.
¶ Et in eis eſt virtus faciendi appetuũ cibi.et
opoꝛtet quidẽ vt nõ comedant᷑ poſt aliũ cibum
qm̃ coꝛrumpunt᷑ poſt eũ:⁊ coꝛrũpunt ipſum.
ſed pᷣcedant ante cibũ omnẽ: ⁊ ea qſicca ſunt:
tarde digeſtiõis ſunt:⁊ nõ ſunt boni nutrimẽ⸗
ti:q;uis ſunt plurimi nutrrimenti.
¶ Et idem in qrto capᷣ.de quartana ait. ꝙ va⸗
lent ↄtra quartanã de colera aduſta.
BGalienꝰlibꝛo.ij.de cibis.capᷣ.de perſicis ait.
idi ⁊ hanc arboꝛẽ in Alexandria magnam.

Harrant aũt fructũ eius ſic pꝛauũ exiſtere in
perſide:vt perimatcomedentes.in Egyptum

„

amem delatum elibilem fieri: cõſimiliterq; co
medi:vt pira ⁊ poma.Etquoꝝ ſᷣm magnitudi
nemeſt que ſiue poma volueris ſiue milea ſiue

perſica fructum iſtum.ſiue ſimpliciter. perſica
eodeʒ modo modernis grecis ſiue aliqd aliud

antiquum velis querere in ipᷣis licebit tibi hoc
agere in multo ſtudio.iam aũt ſcias vtilius no

minibuſq; ⁊ hoꝝ ſuccus velut caro facile coꝛ⸗

ruptibilis eſt.etem̃ qͥlibet pᷣus.quare nõopo:⸗
tetſicut quidã poſt aliud alimentũ offerre coꝛ⸗
rumpunt᷑ em̃ ſuꝑnatantia.
¶ Demin iſſe aũt opoꝛtet huiꝰ qð eſt cõmune
inom̃ibo quecũq; cachochima humidaq; ⁊ lu⸗
bꝛica ⁊ faciliter ſubire potentia.⁊ ꝓpter h̊ come
dere ipᷣa poꝛa alijs:ſic em̃ ipᷣa celeriter ſubeunt
⁊ alijs viam faciũt.vltima aũt aſſumpta ſimul
coꝛrumpũt.⁊ alia virtꝰeoꝝ eſt frigida ⁊ hu.
Et idem li.vij.de ſimpliciba medicinis.capᷣ.
de Perſico. Milia perſica.id eſt perſicũ q̃ vo⸗
catur aſſuete ab om̃ibo iam perſicũ ſolũ dicenti
bus hoc ſimilea.

L * 2½2½
Capitulum.cccxluiij.
Erſica ſiue melaperſica ſiue microceta
p grece. Arabice Ceſmes vel heſmes vel
criſomula. Latine vᷣo Coʒula vel ba⸗
riocha. Pandecta capᷣ.clix. Melaperſica fru
ctus iſte eſt omnibꝛnotus.

Dperationes.
Sera.li.ag.c. Heſmes. Virtꝰ eoꝝ eſt frigi⸗
da ⁊ humida in.ij.ꝗdu. Nã ꝓpoꝛtio nant᷑ perſi⸗
cis. Et idem auct. Alcauʒi.Laxant coleram:
⁊ generant humoꝛes groſſos.
K x ui

Trattatus

Et idem auc. Raſis.Quidã patiebatur fu⸗

moſitates ab aliquo hũoꝛe exñte in ſtomacho

ſuo:⁊ dedi ſibi aliqͥba vicibo de criſomulis recẽ

tibo:⁊ ſedatꝰeſt ille ſumꝰ.Et ego nõ credo ꝙre
periat᷑ cibo aliqͥs frigidioꝛ ⁊ magꝭ iuuatiuꝰ ſto⸗
macho calido qᷓ; ĩa.⁊ ideo faſtidiũ tollunt.

¶ Auiceñ.li.ij.c.de criſomulis. Helioꝛa ſunt

armena.nõem̃ cito adu eniteis coꝛruptio ⁊ ace
toſitas.⁊ cũ ſumũt᷑ criſomula opoꝛtet vt acci⸗
piat᷑ ma ſticis ⁊ ani ſiequaliter.ʒ.i.vſq; ad.ij.

cũ vino puro aut vino de paſſis parũ et mellis.

Sunt fri.⁊ hu.in.ij.⁊ oleum nucleoꝝ eoꝝ eſt
calidũ ⁊ ſiccũ in.ij.Eoꝝ humoꝛ eſt facilis pu⸗
trefactionis.⁊ eoꝝ infuſio ſedat ſitim.
¶ Et criſomulaqͥdẽ ſũt ↄueniẽtioꝛa ſtomacho
qᷓ; ꝑſica.⁊ armena nõ coꝛrũpũt᷑ ĩ ſtomacho.ne
q; aceſcũt velociter.Ex eis Fo q̃ expellũt eoꝛũ
nocumẽtũ eſt:vt pmo ſumat᷑ aniſũ ⁊ maſtix cũ
miua aut vino depaſſis ⁊ ↄficiãt᷑ cũ melle pu⸗
ro.oleũ nucleũipſoꝝ etiã ↄſert emoꝛroidibo.q̊ᷣ⸗
nãt criſomula/ꝓpter velocitatẽ ſue putreſactio
nis veꝝ infuſio ſiccoꝝ ↄſert febꝛibo antiqͥs.
¶ Johannes meſue in antidotario ſuo.Oleũ
de criſomulis ſedat doloꝛem ani ⁊ emoꝛroida

rum.⁊ reſoluit tumoꝛes vlcerũ:⁊ inpedimentũ

lingue:⁊ do loꝛem aurium.
¶ Rabbi moyſes. Ceſmi ſimilis eſt ferule:ba⸗
bens ſemen albũ ſimilelenticule.

Capitulum.cccxlix.
Erlicaria. Pandec. Perſicaria ðꝛ eoq;
p ßpolia ſilia ꝑſicis hʒ.iuxia aquã naſcitur

Duas hʒ ſpẽs.vna ĩ medio foliomacu⸗

lã fuſcã hʒ.alia caret macula.et illa aduſtiua ẽ
valde.quidã piper aque putauerüůt.

Dperationes.

tione vltima. Pau. Folia eiꝰſicca vel ſuccꝰfo⸗

lioꝝ eiꝰvel ſemẽ eiꝰelixũ ⁊ bibitũ cũ melle ptiſi

cis ⁊ tuſſientibo ⁊ aſmaticis pꝛodeſt.

Idẽ. Febꝛibo peſtileẽtialib⸗ mire mõ iuuat.

8900

9

Capitulum.ccl

bpErfoliata ſiue berba vmbilicoꝝ. Iſta

herba habet folia ſimilia ſaliue.Et fo⸗

lia circũdantſeramis. Naſcit᷑ in locis areno⸗

ſis ⁊ ſaxoſis.

Hoyoperationes.

¶ Pulueres fo ioꝛum cum vino ſumantur u
rant herniam. Herba ſuper vmbilicum poſita

curat eius vlcerationem. W
Et ↄſolidat vulnera cataplaſmatibo adhibita
¶ Iſta herba valde curat vmbilicũ pueroꝝ cũ
elõgat᷑ ſuperpoſita ⁊ emplaſtrata.

Dyaſ. Virtus eiꝰ eſt q̃ infrigidat infrigida⸗ A

18

ſn

4 4
ſin

Capitulum.cccdlj.
p Remula veris. Pandec. Pꝛemula verꝭ
ſiue artetica idem. Et eſt herba ſicut cõ⸗

pinguia cum floſculo celeſti.

HPHPoprerationes.

¶ Dedeĩ doloeibyarticuloꝝ.⁊ ẽ ca.⁊ ſicca.

ſolida minoꝛ:niſi qꝛ habet folia quaſi nigra et

De Herbis

Capitulum.ccclij.
Epo.Papias.Pepones creſcunt in
P ſimilitudine cucurbite. frigidi ſũt: dit⸗
ficile digeruntur

DODobperationes
ſeli nili. xix. Cucumeres cũ magnimidie ex
ceſlerũt:pepones vocant᷑. Mire oleũ oderunt.
nec minus aquas diligunt. deſecti q̊zʒ ad eas
modice diſtantes arrepunt. aut ſi quid obſtet
vel ſipendeant curuantur. Idq; vel vna nocte
depꝛehendetur. Si vas cum aqua ſubijciat᷑
a quattuoꝛ digitoꝛum interuallo ante poſterũ
diem deſcendentibus:ac ſi oleum eodeʒ modo
ſit in hamos curuatis.
Igem. In fiſtula floꝛe dimiſſo mira longi⸗
tudine creſcunt. noua eoꝛum ſoꝛma in campa⸗
nia mali citonij effigieecc.
¶ Idemli.xx. Pepones marie in cibo refrige
rat ⁊ emolliũt aluũ. Caro eoꝝ epyfoꝛis ocloꝝ
aut doloꝛibo im ponit᷑. Cõtra vomitiões ſiccat
⁊ in foꝛma tuſa dat᷑ in aqua mulſa q̃tuoꝛ obu/⸗
lis:ita vt qͥ biberit qͥngẽtos poſtea paſſus am
bulet.Coꝛtexq̃; vomitionẽ mouet.ſaciem pur
gat. hec ⁊ folia cuiuſcũq; ſatiui illita cum vino
cãis moꝛſus hos coctos deraſo coꝛuce ex oleo
aceio ⁊ melle iocũdioꝛes eſſe certũ eſt.
¶ Oyaſ. Peponis qͥdẽ vſus gratioꝛ eſt ſʒ diffi⸗
cile coquit ꝓpier naturalẽ rigoꝛc.Et ideo non
nulli cũ aceto ſumũt pulegiũ miſcentes.q̃ no⸗
citura vis frigoꝛis temperetur.
¶ Item pepo in cibo lenioꝛ eſt. qꝛdetracta cute
⁊ obiecto ſemine vſui datur.ſtomachi cõpeſcit
ardoꝛem. Aluum lenit ⁊ mollit.
Cocus ex aqua cũ oleo aceto ⁊ melle iocun⸗
diſſime ſumit᷑.Caro eius impoſita fronti dolo
rem oculoꝝ miro modo mitigat.

Capitulum.ccclii,j.
EErag pa ſtoꝛ ſiue burſapaſtoꝛꝭ.Dyaſ.
p Pera paſtoꝛis herba eſt q̃ hʒ virgulas
teneras ⁊ molles.⁊ multas nodoſas ?
ſpanſas ſuꝑ terrã. Yolia hʒ rute ſimilia: ſ ob/
lõga ⁊ mollia.⁊ ſemen in folijs ſingulis. Flos
eſt illi albus aut feniceus. Virtutẽ hʒ ſngidam
⁊ ſtipticã.Et eſt maſculus ⁊ femina.Demaſcu
lo iam dicta. Femina vo frutex eſt vnus vᷣgam
babẽs cannoſam ⁊ mollem ſpiſſam ⁊ nodoſam
in qͥb nodis foliaſunt pini ſimilia. Radix eſt
illi inutilis. Naſcitur locis humidis. Mirtus
eſt üli ſtiptica.

Hypperationes

Tractatus

G .
„ N—

Ny
„

Dyaſ. Succus eiꝰbibitꝰemoptoĩcꝭ medicat᷑
Vẽtris a bſtinet reumatiimũ colicꝭ ſtrãginrio
ſis opitulat᷑vꝛinã ꝓuocat.moꝛſibo venenatis
cũ vino bibitꝰ medicat᷑.cũ vmo coctꝰ et melle
vulnera noua curat.¶ Periodicꝭ febꝛ bo ante
vnã hoꝛã acceptꝰmaxĩe pdeſt ſuꝓpoſitũ.fluxũ
mulieris ſtringit.doloꝛẽ auriũ cõpeſcit.ſãgui⸗
nẽ reijciẽtibo ſubuenit.herpetes curat ⁊ fiſtu⸗
las. Ignẽ ſacrũ exingnit.tumoꝛes ⁊ duricies
ĩpoſuũ ſpargit.recẽt ba vulner bo maxie ꝓdeſt.
¶ GBal. Juuat itaq; exuſtos ſtomacho exieriꝰ

applicata ſic heriſipilata.⁊ ca lidos flemmones

ſen etiã talia exiſten:ia reꝑcutit reumata: ⁊ ex⸗
ide vᷣo ſiccatiuũ exiſte ẽt ꝓpter qð herpetũ bo
nũ eſt ſarmacũ ⁊ vlceꝝ ⁊ aliarũ.euidẽtiſſimũ
vo flegmonoſoꝝ reumatoꝝ.i¶Eſta ũt ⁊ ſangui
noſoꝝ vuln eꝝ ↄſolidatiuũ. Juuat vᷣo ⁊ vlcera

—

q̃ in auribo.⁊ ſi pus in eis ſufficiẽs fuerit id ſic⸗

cat.ꝓpter eaſdeʒ vᷣo vᷣtutes ⁊ fluxũñũ muliebꝛem

ſiſtit. ⁊ diſſinteriã ⁊ ſanguinis educriões ⁊ quẽ⸗

cũq; immoderate aliunde cauſatũ.Eſt aũt ad

om̃ia pᷣdicia maſculꝰfemina foꝛtioꝛ.

Capitulum. cccliiij.
Ila.yſið.li.ethimo.xij. Pila dicta eſt
p qꝙ ea penſabat᷑ auri auqͥd minntũ. Naã
prie,s ↄꝛ aurũ. Hec mime inflat. Ideo
magis egerit. Pli.li.xviij. Piſumĩ apꝛicis leri
debet. frigoꝝ impatiẽciſſimũ. Ideoq; ſerit᷑ in

vtlalia.⁊ in auſterioꝛi celo.nõniſitemꝑe verno
terraq; facili ⁊ ſoliia Frumẽtũ qͥdẽ ⁊ oꝛdeũ ac
vitia ⁊ quicqͥd in ſtipula eſt in acumine vnum

foliũ hʒ.multiplicia voſunt ecõtra ciceri ⁊ fabe
ac piſo. Frumẽtis eſt ſoliũ arũdinatiũ ſabe ro
tundũ ⁊ magne leguminũ pte longioꝛa vt piſo

Suique rotunde ſunt ciceri.ceteriſq; legumi
nũ lõge:⁊ ad figurã ſemĩs late.piſo vᷣo cilin⸗
dracie.Ex leguminibo vomere ſerit᷑ lenticula
2 in grecia pia.Thite ac piſa ſũt eiuſdẽ gene
ris.ex qua in oꝛbe nr̃o fit oꝛiſa. Palla.li.x. In
menie ſeptembꝛi poſtremo ſerendũ eſt piſũ in
terra facili ⁊ ſoluta loco tepido.Celo delecta
tur humecto.⁊ quattuoꝛ vel tres modios ſpar
ſiſſe ſuff ciet iugero.

Operationes
¶ Actoꝛ. Miroꝛ ꝙ in li.medicoꝝ nr̃oꝝ auten
ticis man ifeſte de piſoꝝ natura reꝑit᷑.ſed hoc
eſtimã qͥdam eſſe qð alio noĩe robelie dicunt᷑.

vel foꝛ aſſis eadẽ rõ põt aſiigna ri de pia quã

ſuperius aſſignauimus de auena.
¶ Pandec:a. Piſumeſt ſpecies oꝛobi.
¶ Balienus de cibis.
ſm totã ſu bſtantiam ha bentia.comeſtaq; ſᷣm
eoſdem modos cũ ipſis.in duabus hs varian
tur.qꝛ in flatiua ↄſimiliter ſabis nõ ſun.2
abſterſiuã vᷣrutẽ non ha bent ꝓprer h tardioꝛis
digeſtionis ᷣm virtutẽ fabis ſunt.

iſa ↄſimile aliqͥd fabis

B

De herbis

Capitulim. cccu.

Aſcacea grece. arabice Piſtach ſiuefu

P ſtech vel ſiſtach. latine fiſtica. Sera.
lui.ag.c.piſtoch.i.piſcacea ſunt fructus
q̃ͥ veniũt de damaſco. Dyaſ.ca.piſcacee que in

Sxria naſcunt᷑ ſimilia ſtrobilibo ſunt.

Dperationes
¶ Dyaſ.Euſtomacha ſũt cũ vino bibita moꝛ⸗
ſibo venenatis occurrũt.vᷣtus piſcaceaꝝ auſte
ra ⁊ ſtipticaeſt. Ideoq; etã aco moda credunt᷑
toꝛaci.⁊ pulmonis ⁊ iecoꝛis vitia purgare.
¶ Et idem Sera. Piſtoch.id eſt fiſtice ſubſtã⸗
tia eſt ſn btilis.⁊ ſapoꝛ eius eſt fere ad amari⸗
tudineʒ declinans.⁊ virtus eiꝰ eſt ca.⁊ ſic.am /
plioꝛis caliditatis q; nux anellana.
¶ Bal.li.ðᷣ cibis.c.ð piſcacijs.Piſcacie naſcũt᷑

apð alexandriã in egypto:multo ãt plura ĩ bo⸗

rea li ſyrie:alimẽtũ qdẽ pauciſſimũ hñtia.vtilia
ſunt ad epatꝭ coꝛroboꝛationẽ: ſil ⁊ purgationẽ
miſertoꝝ humoꝝ ſᷣm meatus ipſiꝰ.ꝑticipãt em̃
ſubamara ⁊ ſtiptica q̃litate aromatiʒante.
Scimꝰaũt ⁊ alia multa epati vtilia ſiẽ in ne⸗
gocio ſimpliciũ medicinaꝝ oſtẽſum eſt. Sto⸗
