uſq; moꝛiantur.·? arietes naturaliter ſequun
tur capꝛas:⁊ quieſcunt omnes quouſq; pa⸗

ſtoꝛ accipit vnum ex eis:⁊ facit ipᷣm antece⸗
dere ⁊ ſequuntur alij.⁊ timent naturgliter to
nitrua ſicut oues:que ſi impꝛegnate fuerint ⁊
qudierint tonitrua aboꝛtiunt pᷣ timoꝛe.⁊ an⸗

te mediam noctem ſtant ſimul cum ouibus

doꝛmiunt:⁊ poſt ſparſim.⁊ in doꝛmiẽdo ſem
per latus alternant per vices.nam avere vſ⸗
q ad autumnum doꝛmiunt in vno latere.de⸗
inde vſq; ad ver doꝛmiunt in latere altero.
¶ Iſaac in dietis particularibus inquit: q;
grietes ⁊ capꝛi ſicut ⁊ cetera animalia ꝓpꝛiaʒ
habet vocẽ ꝑ quã ſe clamãt ⁊ vocãt feminas
tꝑe coitꝰ ⁊ amoꝛis:⁊ potãtes qquã ſalſaʒ an⸗
ticipat coitũ ⁊ citiꝰ mouent᷑ ad amoꝛẽ Et qũ

arietes ſenes mouent᷑ citiꝰ ad amoꝛc ⁊ conũ

q; iuuenes in tꝑe determinato ſignũ eſt bo⸗
nitatis tꝑis in anno illo.Et ſi in illo tꝑe exci
tentur inuenes ad amoꝛẽ ſignuʒ eſt peſtis fu⸗
ture ſuper oues in anno illo. hoc idem dicit
Areſto.⁊ Auicen.Areſtotiles. In libia cito
apparẽt coꝛnua in capitibo arietum. ⁊ (vt ait
Humerus)coꝛnua ſunt etiam in capitibo fe⸗

minarum arietum. Apud ſeptẽtrionẽ vᷣo nõ

habẽt arietes coꝛnua in quodã loco. Anima
lia que habẽt coꝛnua ſiſſiras habẽt in vngu
lis naturaliter:vt taurus:ceruus⁊ aries.Et
vt in pluribo aries dux gregis eſt. Paſtoꝛes

enim in grege ponũt arietem vnum rectoꝛẽ:

ſicq; docent eum a puericia:q; cum acclama

uerit eum paſtoꝛ pꝛopꝛio nomĩe anterioꝛat

ſe.Euſcolapius in libꝛo ſuo.Elephas cũ ariꝰ

etem viderit:timet eum⁊ ſugit.

Popperationes
PHſaac. Arietes habent carnes calidioꝛes
æc minꝰ humidas q; ſunt carnes ouiũ ac du⸗

rioꝛes ad digerendũ. Arietes innuẽtute ma⸗
nentes mĩoꝛis ſunt humiditatꝭ ⁊ viſcoſitatꝭ

ꝓpter etatis ſiccitatem eoꝛum complexioni
dominantẽ. Idcirco eoꝛum caro melioꝛ eſt

agnis ⁊ ouibo.quia ſi bene digerũt bonum.
⁊ multũ ſanguinẽ generãt.maxime ſi caſtra⸗

ti ſunt.quia caliditas ⁊ humiditas eoꝝ tem

poꝛate ſunt.vnde boni ſapoꝛis ſunt: niſi qũ

ſunt decrepiti quipꝛoculdubio peſſimi ſunt:
⁊ nõ caſtrati ſunt eis melioꝛes. O mẽs enim

decrepitiĩ caloꝛe naturaliter deſectuoſiſũt.

qui defectus ꝓuenit ex etate ⁊ teſticuloꝝ in⸗
digentia. Annuales mediocrem habent cõ⸗

plexionem inter lactantium humiditatem?
iuuenum ſiccit atem. Idcirco ceteris arieti⸗
bus melioꝛes ſunt.⁊ qad digerendum facilio⸗

res. Sanguinem enim melioꝛem generant.

⁊ maxime iuuant inuenes calidam ⁊ ſiccam

complexionem habẽtes:⁊ calidam ⁊ ſiccam

regionem inbabitãtes. Decrepiti vero(vtdi

ctum eſt)ceter deterioꝛes ſunt.i¶ Auicenna.

Caro arietis aduſta linitur vtiliter ſuꝑ moꝛ⸗
pheam ⁊ ſuꝑ empetiginem.Confert etiã moꝛ
ſibo ſerpentum ac ſcoꝛpionum.Etiam cũ vi⸗
no canis rabioſi.¶ Cinis eiuſdem confert al

bugini oculi. Arietis pulmo calidus ſuꝑpo

ſitus ſanat excoꝛiationem calcanei ex calci

amento.ſEuſculapius. Arietis liquoꝛ qui
a pulmone decocto diſtillat tertianas etre⸗

num moꝛbum in eis natum ſanat. ¶ Plini⸗
us lib. xxix. Jus ex carne arietum valet cõ⸗

tra cancrum. Haly. Arietis fel aurium dolo
ruqui eſt ex frigiditate medetnrr.

ntcpii
lickbo
theercl
deſifi
en dicit
bactto
nat
tlt
mifi
o ing
nn
ies
Patves
mrectot:
nacdam
rerioꝛa
ociern

Adr
onügcdr
nmenrtenn
1 olr
onnperol
o melerd
fit bonen
meſickn
19 en
eſſmin
Onisdt
ſehoſii
1benrH
niinm
öd
–
ngCN.
meſeen
mntſem

nent

Dronn
hon

umci
acna

s ſohe
ler cae

De Unimalibus

—
—

* „
. . 2
. . 2*
. —ͤ
1 . „ a. — 2
3 ——2
. . . 8
5 . . .
— —— . /
.
. 1 1
. .
4
7„*

o 5 N
Sck 22—
4 N * 5 „ R
S8“ „
— — —
2
. . ——=
— 4 „
. . 4
—
„ 02 .
5
NS 8
. 4

„.

apitulum. uiſ.

Per. Iſidorꝰ.Aper a ferocitate vo⸗

a catꝰ eſt:ablata f littera ⁊ p ſubꝛoga⸗
ta. Vndeꝛ apud grecos fragros idẽ

ferus dicit. O mne enĩ quod ferũ eſt ⁊ immi⸗
te abuſiue agreſte vocamus. Poꝛci agreſtes
Jecur eiꝰ litargicos excitat.¶ In iecure ſe
tur vt coꝛia ſua ſint eo tempoꝛe dura.quia ſe
cũ arboꝛib confricant:⁊ poſtea lutũ intrant
Illudq; deſiccant.Hi inde pꝛeliant᷑intanũ
v́ytvnus aut ambo moꝛiuntur. VUrſus quoq;

valde bellicoſi ſunt tempoꝛe coitꝰ ⁊ ingemã⸗

pugnat cum poꝛc agreſtibo.Eſt autem aper

iracundus ⁊ inſipiens:nec bonoꝛum doctri
nam moꝛum recipiens.nullaq; mutatio acci
dit in eo etiam ſi caſtretur. Apꝛi quoq; ſemi⸗
na caſtratur.ita ꝙ nõ indigeat coitu:vt cito
impinguetur:ſed pꝛiꝰ biduo cib pꝛohibetur

¶ Pliniꝰ li. viij. Apꝛis maribo in coitu ẽ aſpe
ritas plurima. Zunc inter ſe dimicant arbo
ruʒ attritu coſtas indurãtes ſeq; luio tergo⸗

rantes. Femine qʒz in partu aſperioꝛes ſunt:

—

eſt. dentes habet ma ec
oniby aptos in quibo hoc mirabile eſt: qviua

2 fere ſimiliter in omni genere beſtiarũ.qEx
libꝛo de naturis rerum. Aper beſtia foꝛtis:
nigri coloꝛis.que nultam bonoꝛũ moꝛum do

ctrinam recipit vnq;: ſed ſemꝑ ſera ac ferox
os ⁊ recuruos inciſi⸗

quidem beſtia poſſunt idem ꝙ fenum. Moꝛ
tuo vero detracti vim inciſionis amiſiſſe p⸗
bantur. Hoc animal ſi mane anteq; mingat
a venatoꝛibo impetatur: de facili laſſat. Si

yero ante vel interim dũ venatur vꝛinã fece⸗

rit diſficulter capture cedit. Nerũtamẽ etiã

1 2 .
E
“

laſſatuʒ nõ cedit:ſed in poſterioꝛibo ſubſiſtit

⁊ atrocitate rigida laſſitudinẽ diſſimilat.du-

ellum offerens venatoꝛi. ferire tamen in ho⸗
minem vel inuadere nõ pꝛeſumit niſi pꝛiꝰ ab
illo ictum acceperit.Caueat autem homo ſi

bi:quia niſi pꝛimo ictu pungentis cuſpidis
letale vulnus inter aruumꝛ laterales coſtas

dDeggerit: pegiclitari de vita poterit niſi foꝛte
iuxta ad refugium arboꝛem inueniat quam
Aaſſcendat:aut in humilioꝛi loco reliqua terre
pPlanicie totis membꝛis ſepꝛemat.auerſi enĩ
aocre curui dentes eiꝰ quibo quaſi quibuſdam

attrociſſimis armis valẽt ad inferendã moꝛ

tem:nõ poſſunt quenq; niſi elatum ⁊ erectuʒ
Nettingere. Suſtinebit tamen pedum illiꝰ cõ
culcationem quouſq; ſiciacenti a ꝓximo ſuc
curratur. Aper cunctas beſtias pᷣcedit audi
tu a dextris. Habet os ad modum ſcuti.qcBGd

venabulis ⁊ machere opponit.

Pperationes

· Pliniꝰ li.xxviij. Apꝛi cerebꝛũ ↄrra ſerpen⸗/

tes laudat᷑ cũ ſanguine. Jccur etiã inuetera⸗
tũ cũ ruta potũ ⁊ vino:adeps q̊ʒ cũ melle re⸗
ſinaq;. Simili modo ⁊ iecur verrinũ exem⸗

ptis dũtaxat fibꝛis q̃ttuoꝛ obuloꝝ pondere

⁊ cerebꝛũ ex vino potũ.i¶ Item cerebꝛũ apꝛi
vel ſanguis verendoꝛuʒ medet̃carbunculis.

mine apꝛi inueniunt᷑ lapilli qui cõtriti ⁊ in vi

no poti calculos pellũt.¶ Apꝛi pulmo ebꝛie
tatem qarcet. Fel apꝛinum ſtrumas diſcutit.
Ayenem quoq; ſedat potum.i¶ IJdem. ECum
adipe pulmo impoſitus permones ſanat.
VUlcera quoq; ſerpentia ſanat fel apꝛinum
cum reſina ⁊ ceruſa.i¶ Cinis maxillarũ apꝛi
ſanat vlcera que ſerpunt.¶ IJIdem quoq; con

fert fractis.arduʒ eius elixum atq; circũ⸗
ligatum mira quoq; celeritate ſolidat ea.
Apꝛi vꝛina ⁊ ipᷣa veſica ꝓ cibo ſumpta veſi

ce calculoꝛumq; cruciatiba medetur.ſi pꝛius
vtrũq; fumo maceratur. Id in apii veſica ſi

aſſa mandetur vꝛine cohibet incontinentiã.

¶ Hydropieis auxiliatur apꝛi vꝛina vel etiã

veſica paulatim in potu data.i¶ Vrina quo⸗

qq apꝛi in vitro ſeruata auriuʒz doloꝛi vitijſq;
me

etur. D eniq; tam grauis eſt apꝛo vꝛina:
vt effugere nõ ſufficiat niſi egeſta.ac eavelut

deuictꝰ oppꝛimati.vnde illa exuri eos tra⸗
ditur ¶ Apꝛini fimi cinis inſperſus potioni
tepidi vini diſſintericis medef᷑.Luxat quo⸗

qʒ valet idem fimus. Verriſq; ſpuma recens
ex aceto.In ſimo qindẽ ſuis eſtvſus efficaci

oꝛ que non peperit. In apꝛis quoq; multum
pꝛeſtantioꝛ.ꝙ¶ Vſus axungie valet ad emol-

A iiij

„½ S dd e de

X„

Tractatus

liendas excalefaciẽdas diſcutiẽdas purgan
daſq; cõfricatis membꝛis itinerumlaſſitudi
nes.i¶ Ex libꝛo de naturis rerũ. imus apꝛi
recens ⁊ calidus pꝛecipuũ eſt remedium con
tra fluxum ſanguinis e naribus.

2 —
— .
à-

N . 4
. 3 — — —
. . .
. * —
. .
4 8
5. 4 .
2.— — —
6 *
64
11

Capitulum. u.

Sinus.Ex li.de na.reꝝ. Aſinus eſt

a caꝗaial defoꝛme vile ac deſpectuʒz. grãdi
coapite. ongis ⁊ latis auribo. coꝛpoꝛe
macilẽto:neſciũt impinguari. In humen ſti⸗
gmata xpᷣi poꝛtat crucis.Eſt ergo aſinꝰ aĩal

manſuetũ⁊ diſcoꝛdie neſciũ onerifeꝝ:⁊ nõre

bellans ſarcinis:etiã vltra qᷓ ferre poſſit ſibi
impoſitꝭ.bꝛutũ ⁊ irrationale ſuꝑ oĩa anĩalia.
Inceſſu q; pigrũ ⁊ tardũ:patiẽs et inter ꝰᷣba

duriſſimũ:pꝑ viã incedens obuiantiba cedere
neſcit. Poſt mẽſes.xxx.coit.ſed niſi poſt an⸗

nos tres gignit. Spinas libenter comedit.

frigidiꝰ eſt naturaliter:⁊ frigoꝛis impatiẽs:

maxime tꝑe ↄceptꝰ.Ideoq; non generant᷑ in

locis frigidis ⁊ in Scocia⁊ in regiõibo pꝛo⸗

pinquis:nec in equinoctio ſicut coeunt equi
ſed in eſtate In terra q̃; ſeptẽtrionis q̃ eſt fri
gidiſſima nõ inuenit᷑:qm̃ illic viuere nõ põt.
Beſtat aũt in vtero ꝑ annũ integrum. Aſini
pullus aliquantulũ decoꝛis hʒ in iunentute:
ſed qnto plꝰ ſeneſcit tãto turpioꝛ fit. Areſto.
Aſinꝰ hʒ ſoleas ſicut ⁊ equꝰ:nõ hʒ ſel omni⸗
no:ſed hʒ ſonguinẽ ſpiſſum ac nigrũ valde ſi

cut taurus Aſinꝰ ⁊ aĩialia cetera magni coꝛ⸗

dis timida ſunt plus oĩb aialibo. Timet fri
gus:ſfelle caret:ſpinas comedit quãdo mol⸗

les ſunt.multũ coit:minꝰ tũ q; equus.Et ſi

nõ inceperit generare poſt eiectionẽ poſterij
oꝛũ dentiũ nõ generabit oĩno.Comedit fru⸗
ctus.Herhis paſcit᷑ ⁊ aqua impiguat᷑. Quã⸗
to plus ex aqua bibit:tanto plłꝰ eius cibꝓfi

cit. VUnicũ habet ventrẽ:ſicut⁊ cetera ſoleas
habẽtia. Infirmat᷑ ſepe infirmitate que dici
milide.⁊ eſt pꝛius in capite.Curritq; flegma

multũ e naribo.⁊ ſi deſcẽderit ad pulmonem
moꝛit᷑. Actoꝛ.Aſinus eſt aĩal ſtolidũ tardũ ꝛ

luxurioſum. Crucẽ habet in anterioꝛe doꝛſi

parte ſuũ humeros.⁊ ibi debilioꝛ eſt. In po⸗
ſterioꝛi aũt ſuꝑ renes ibi foꝛtioꝛ eſt hoꝛribili⸗
ter clamat.lappas comedit.ſonum citare(vt

fer?᷑)¶ Ambꝛo. Aſinus piger ⁊ ad pꝛedam ex

poſitꝰ:ſenſuq; tardioꝛ.docet nos viuatioꝛes

eſſe debere:nec deſidia coꝛꝑis animiq; pigre

ſcere:ſed ad tidẽ cõfugere que onera grauia
ſolet alleuiare. Phiſiologus. Aſinꝰ eſt anĩal
oneriferũ mãcipiũ ſeruituti addictũ reſpectu

multitudinis laboꝝ q̊s ſuſtinet paruʒ gratie

cõſequit᷑ vocẽ hoĩs cõſuetã intelligit.Et no
uit iter qdðᷣ ſepe ambulauit. Cum auteʒ vidit

lupum venientem reſpicit in lumbũ:⁊ ſic im⸗
pꝛouiſus a lupo cõpꝛehenditur. “

Pprrationes

¶ Juicena. Aſinꝰ ſanat lepꝛam. Cõtracti ex
ſiccitate ſedent in iure carnis eiꝰ.⁊ caro etiã
eius iuuat.Epar eiꝰ aſſatũ et a ieiuno come⸗

ſtũ ofert epilẽtie.ſiliter ⁊ eiꝰ vngula aduſta.

¶Einis carnis ⁊ epatis eiꝰ cũ oleo valet ſu⸗
perpoſitꝭ fiſſuris frigoꝛis. Itẽ cinis Zng
eius cũ oleo valet ſuꝑ ſcroſulas.i Dicit᷑ aũt
ꝙ eiꝰ vꝛina cõfert doloꝛi renũ. Vrinavero ſil
ueſtris aſini.ſicut Galienus ait:lapidẽ inve⸗
ſica frangit. ¶ Sanguis aſini ꝓhibet fluxuz
ſanguinis variũ ex velamine.i Adeps eius
valet ad veſtigia cutis. Vrina aſini ↄfert vl/
ceribo ambulatiuis ⁊ humidis ⁊ doloꝛirenũ.
Stercus eĩiꝰ in om̃i curſu ſanguĩs admini⸗

ſtrat.¶ O doꝛat᷑quidẽ ad fluxũ ſanguinis na
riũ foꝛtem:⁊ expmitur humiditas eiꝰin narẽ

gcretinet᷑.¶ Item ſtercꝰ aſini paſcentꝭ ſiccuzʒ

cũ vino valde bonũ eſt pincture ſcoꝛpionis
Lac etiã aſinaꝝ minꝰ butroſum exiſtens:

ſubtile eſt ⁊ aquoſum. Aalet tuſſi extenuati⸗

oni ac ſputo ſanguinis ⁊ hydropiſi ac duri⸗

ciei ſplenis. Ventrẽ lenit:⁊ ethice bonũ eſt.
Fertur etiã ꝙ cũ os ex eo colluit:ofirmat
dentes ⁊ gingiuã. Nõ eſt aũt cõueniẽs habẽ

tibo ſodã ⁊ vertiginẽ ⁊ tinitũꝓpꝛieq; doꝛmire
ſupꝛa ipᷣm.⁊ vniuerſaliter nocet bñtibo capi⸗
ta debilig. ¶ Euſculapius. Sanguis aſini

cum vino potatꝰ ſebꝛes quotidianas ſanat:

tribe vel quattuoꝛ guttis illiꝰ datis.Adeps

E

½D O

„ — 8 8

r
ſed

tie

.

De Enimalibus

eius coitũ cõmonet.Splen eiꝰ cũ aq̃ tritus

2⁊ mãmille appoſitus attrahit lac.¶ Dyaſco.

Adeps aſininꝰ dicit cicatrices concolerare
Lac eiꝰ ventrẽ mollit:⁊ oꝛe receptũ dentes

gingiuaſc; ↄfirmat. Vulneratiões q; vẽtris
ac reumatiſmũ optime curat. Tocium eiꝰbi
bitũ nefreticos ianat. ¶ Haly. Aſini pulmo

⁊ pullieiꝰ ſi deſiccatꝰ terat᷑ ac bibitur attra⸗
ctioni ſpiritus ac tuſſi pdeſt. Epar aſini do⸗/
meſtici ſicomederit eũ epilenticus pdeſt ei. O
¶ Aſini fimus ſi oppꝛimat᷑ eo ſanguinis flu/

xus de venarũ vel arteriarũ inciſione ampu

tat eũ vel ſtringit. Pari modo ſi de aqua eiꝰ
inſtillet᷑ ngribo ſan guinis fluxũ patientibus

ſtringit. O mnino lac aſine medicaminibo le
talibo obeſt: ⁊ inteſtinoꝝ vlceribo pdeſt ac te⸗
naſmo.ſic quoq; pdeſt lac ouiũ ſed minus.
¶ Pliniꝰ li. xxviij. Anulũ ex vngula ⁊ cruri⸗
bus aſini nigredinẽ nõ habentꝭ. ſi induat epi
lenticus

ab omni reptili ac ſerpente

Capitulum. j.
Hane ⁊ alches.Ex libꝛo de naturis
a rerum.Ahane ſᷣm Ariſtotelem eſta⸗
nimal magnitudinem cerui contra
conſuetudinem omnium animalium habẽs
ſed in auribus ſimile felli hominis in coloꝛe
Et eſt amarum valde cauſatiuum vehemen⸗
tis ire ferocitatiſq;. R

DPbperationes

in po
hibet ipm ne cadat. Pꝛeterea ſi
domum fumiges aſini pulmone mũdas eaʒ

Helynãdns. Alches ẽ animal in ſilua ber⸗
cinia. harum cõſimilis eſt capꝛis figura ⁊ va
rietas pellium:ſed magnitudine paulo ante

cedunt. Mutilia ſunt coꝛnibus:⁊ crura ſine

nodis art iculoſq; habent.Nec quietiſcauſa

ꝓcumbunt:neq; quo afflicte caſu ceciderint:

erigere ſeſe aut ſubleuare poſſunt.i¶ His ſũt
arboꝛes ꝓcubilibus ad eas ſe applicant:at⸗
qʒ ita paululum reclinãtes quietem capiunt.
uarum ex veſtigijs cum animaduerſuma
venatoꝛibus fuerit quo ſe recipere loco con
ſueuerunt eo loco aradicibꝰ ſubꝛuunt.vt ab
ſcindunt arboꝛes tantum vt ſumma ſpecies
vel ſtipes earum ſtantium relinquantur. huc

cum ſe cõſuetudine decl inauerint:infirmas

arboꝛes pondere affligunt atq; vna ipᷣa con
cidunt. ¶ Eſt alches mulis comparanda:
adeo Reobenſo labio ſuꝑioꝛe:vt niſi recedẽs

gama inſula e regione germanie mittit ani⸗
mal quale alches.? cuius ſicut nec elephan⸗
tis flecti nequeunt ſuffragines.i¶ Jdeoq; nõ

cuyubat cum doꝛmiendum eſt:ſed ſomnolentã

qrboꝛ tantũmodo ſuſtinet quepꝛope caſum
minatur vt fera ruinam faciat:dum aſſuetis
fulcimentis innititur ita capitur.¶ Alioqͥn

eã mancipare difficile eſt. quoniã nullo rigo
re poplicum incomphenſibili fuga pollet.

—

7

3 77

Nabulla.Antaplon. Aptalo. Auca
a ☛ Iſidorꝰ. Annabulla beſtia ẽ
ethiopie.collũ boĩs:vt equus pedes

erioꝛa veſtigia paſci nõ queat.i¶ Gan

8

c crura velut bos.caput vt camelꝰ.albas ha

bet maculas.coloꝛẽ rutilũ valde.mẽbꝛa ſin⸗

gula diſtinguentem. Cunq; tanto decoꝛe ſit
animal reſperſum.pellis multum ſpectabilis
carius vendiim ad luxũñ oculoꝛũ.Antaplon

vel aptalos animal ſimile capꝛiole fetidũ ni⸗
mis cui non poteſt homo appꝛoximare. Et

habet duo coꝛnua acuta valde.q̃ſisuas fal⸗/
ces.⁊ recuruata ſunt.Hoc animal cum ſitit:

accedit ad eufraten vt bibat.et cum biberit:
ꝗdit dumetum quoddam vicinũ minutꝭ vir⸗

gulis ⁊ ſubtilibus cõſituʒ.vt ibi quaſi luden
do ſe in illis viminibo cõfricet. Quo fit vt in
illis illaquietur:ita ꝙ ſe inde nõ poſſit auelle

re.Et tunc vocem magnã emittit.quaʒ cum

gaudit venatoꝛ irruens in ipᷣm occidit illud.

Dperationes
EEx libꝛo de naturis rerum. Aptalon eſt a⸗
nimal acerrimum.ita vt venatoꝛ einõ poſſit
appeopinquare.habet autem longa coꝛnua
ſerre figuram habentia:ita vt poſſit etiaʒ ar⸗
boꝛes magnas ⁊ altas ſecare⁊ ad terraʒ de⸗/

ponere Cunq; ſitit venit ad flumen eufraten

⁊ bibit.¶ Eſt autem frutex que grece dicitur
hercinie habẽs virgulta ſubtilia et pꝛolixa.
ad que ludens coꝛmnibus ſuis obligat ea vir⸗
gultis eius.ſicq; diu clamans auditun ⁊ a ve

natoꝛe occiditur. ¶ Ariſtoteles. Ancacinoꝛ
eſt animal equale catulo leuerario. Huiꝰ in/

telligentia maioꝛ eſt cum eſtparuus q; cũ eſt

magnus.

a rati ⁊ alterati.i.ſaliens ⁊ volans.de
pmo qð hic habet᷑ afferati in Auicẽ⸗

na habet cafeʒati. Der pet es ſunt parui bꝛe
ues:minuti.qͥ qñq; occultant᷑ in arboꝛiby inſi

diantes vt pꝛoijciant ſe ad trãſeuntes. boꝛuʒ
genus vidi.allidi valde ſunt ⁊ ad rubedinẽ

declinantes ex eoꝝ moꝛſu accidit(vt dicit)

doloꝛ vehemens ⁊ totum coꝛpus pertranſit.

Fflerato. Affudio. ¶ Auicẽna. Affe⸗

ex quo etiam moꝛs accidit.Cura eoꝛum co⸗

munis eſt vt cura viperarum.

PHoyperationes

Affudius⁊ ſabꝛin pꝛo pꝛimo in quibuſdam
oꝛiginalibus habetur affudius(vt dixerunt
ſapientes) Sunt duo ſerpentes arenoſa coꝛ
poꝛa habentes:⁊ ſub capita eoꝛumpuncta al
ba ⁊ nigra.Et quandoq; ſunt nigri rubei et
albi. ſuꝑ eoꝛum capita ſunt ſquame albe inco
ſe. eoꝛumq; inceſſui ſtrepitꝰ ineſt ꝓpter ſiccita
tem coꝛticum ventrium ipᷣoꝛũ.i Et ſunt gra
uis motus dentium equalium. Hoꝛum moꝛ
ſus diſrũpit poꝛos ⁊ meatꝰ naturales faciẽs
ex eis fluere ſanguinẽ.ita ꝙ ex angulis etiaʒ
oculoꝝ. ¶Et compmit᷑ in ſanguine ⁊ ſputo
ſanguinis ⁊ fluxu ſanguinis narium ⁊ vomi
tu ⁊ doloꝛe ⁊ ſtomacho.i Et dixerũt ꝙ locꝰ

apoſtemat᷑ ac denigrat᷑⁊ currit ex eo res par
ua aquoſa.⁊ ſoluit᷑ venter:⁊ ↄſtringit᷑ anheli⸗

tus:⁊ difficultas vrine fit:⁊ abſcõdit᷑ vox:et

membꝛa mollificant᷑:⁊ vincit ſuꝑ coꝛpꝰ diſpo

ſitio obliuionis:⁊ accidit ſpaſmus:⁊ cadunt

dentes:⁊ moꝛitur patiens.Cura aũt eoꝛũ ex

parte ꝓpxima eſt cura viperarum.

. // . . ,
. „ .
à 1¹ 7 .
7 1 1
8
711

—.—

insde

mibee
ohhini
bong
hedini

nrdch⸗

unc

Ace

dam teſtificati ſunt.

De Mnimalibus

Capitulum. itrx.

HMHſfibena ⁊ armena. Iſidoꝛus. Anfi⸗

pita. Vnũ in loco ſuo.Alteꝝ in cau
da currẽs ex vtroq; capite tractu coꝛpis cir
culato. Hec ſola ſerpentiuʒ frigoꝛiſe cõmit⸗
tit.pma omniũ ꝓcedens. De qua Lucanus

Et grauis in geminũ vergens caput anfibe

na.huiꝰ oculi lucent veluti lucerne.

Pbperationes

¶Pliniꝰ li.viij. Anfibene caput eſt geminũ.
Hoc eſt ⁊ ad caput ⁊ ad caudã:tanq; paꝝ eſ⸗

ſet oꝛe vno fundi venenũ.i¶ Joꝛath. Anfibe⸗

na ſerpens frigoꝛi cõmittit ſe vigil ⁊ ſollicitꝰ
de ouis ſuis valde cũ ea cubat.Naʒ dũ que⸗
dã pars eius doꝛmit:altera tunc vigilat.Et

cũ ꝑ ſemitã incedit:duo capita regit.nuncq

caput anteriꝰ nũc vero poſteriꝰ ↄlequit᷑. Eſt
alius ſuꝑ calcaneũ ambulans in coitu ſuo:
⁊ ſuꝑ caudã ſuã.¶ Auicẽ.Armeneẽ ſerpens

ꝓpꝛietates habens reguli ꝓpꝛietatibo pꝛo xi⸗

mas.nõ enim interficit moꝛſu tm̃ ſed viſu et
ſibili ſui auditu. Quodcũq; animal moꝛdet:
diſſoluitur.⁊ quodcunq; ei appꝛopinquat ex
qnimalib:moꝛitur.At vero quãtitate dixe⸗
runt eum a regulo differre.¶ Eſtimauerunt
enim ꝙ' eſt ab vno cubito:vſq; ad cubitum ⁊
ſemis.Et dixerunt ꝙ moꝛſu ab eo nõ cõfert
gliquid.¶ Si vero aliquid confert ei:tũc ſe⸗

men papaueris ⁊ caſtoꝛeuʒ. Hoc enim iamqͥ

m

Capitulum. x.

Spis. Iſidoꝛus. Aſpis dicta eſt: eo

a ꝙmoꝛſu venenato interimat. As ei

greci venenum dicunt. Huius diuerſa ſunt

genera ⁊ diſpares effecius ad nocendũ.er
tur ꝙ; aſpis cum incantatoꝛem pati ceperit:
qui eam qiſ:buſdam carminibo euocat:vt eã
de cauerna educat. Illacum exire noluerit:

vnam aurem in terram pꝛemit:alteram cau⸗

da obturat ⁊ operit:ac voces illas magicas
non audiens ad incantatoꝛem non exit.Ex
generibꝰ aſpidum ſunt dipſa:vpnalis:emoꝛ⸗
rois: pꝛeſter:ſep.

Pperatione
¶ Phiſiologus.Aſpis ſimomoꝛderit homi
nem:ſtatim cum conſumit ita vt liquetiat to
tus in oꝛe ſerpentis.
¶ Bloſa ſuꝑ Job:xx.Aſpis eſt paruꝰ ſerpẽs
vipera ꝓlixioꝛis eſt coꝛpoꝛis:⁊ venenũ aſpi⸗

dis cõcite.vipera tardius occidit.
Unde ſcriptum eſt: Caput aſpidum ſuget

⁊ occidet eum lingua vipere.

¶ Andromachus. Aſpidis habitatio eſt in
ſicco:⁊ in locis in quiba non eſt aqua.Et hec

eſt quãdoq; cinericia.

¶ Aſpis eſt ſerpens cerulei coloꝛis cuiꝰ den

tes ſuper modum longi ſunt:ita ꝙ extra os

ſicut apꝛo apparent. Moꝛſu venenum imit⸗
tit ⁊ ſpargit.vnde ⁊ nomen accepitvᷣtute quo

rundam verboꝛum. incantatur ne veneno

interimat.vel(vt quidã dicunt)vt quieta ca
pi poſſit.⁊ gemma de fronte eius auferri que

naturaliter in eo naſcitu.
¶ Auicenna. Aſpis eſt ex ſerpentibo ſurdis.

hec ſicca dicitur pꝛopter vehementiam ſicci
tatis ſue cutis.et eſt in quantitate ſua inter

tres cubitos ⁊ quind.

¶ Eoloꝛ illiꝰ cinericeus: ⁊ ad citrinitatẽ de/

cliuis.oculi eius ſunt vehementis luminis:
2 interficit a duab hoꝛis vſq; ad tres.
Ouem autez momoꝛderit:alt eratur coloꝛ
eius ⁊ ſtupefit.ac multiplicatur eius ſingul⸗
tus:⁊ infrigidantur membꝛa eius.Palpebꝛe
quoq; eius claudũtur: ⁊ pfunde do:mit.Ad

eius mo:ſionem eſt inuatiuum emplaſtrum

cum calce ⁊ melle ⁊ oleo.

¶ Plinius libꝛo. viij. Aſpidum colla intume
ſcere nullo ictus remedio aſſeritur. pᷣt erq; ſi
partes contacte cõſeſtim amputentur.

h„OUO N & à

R

Tractatus

¶ Igdem in libꝛo.xi. Aſpidum dentes in os
vergentes ſunt ne cibi excidant nullum ha⸗
bentium adminiculum retinendi:ſed duo ſũt
in ſuperioꝛe parte dextra leuaq; lõgiſſimi:te
nui fiſtul a perſoꝛati venenum infundentes:
vt ſcoꝛpionum aculei.¶ Solinus. Plures
varieq; ſũt aſpidũ ſpecies:vt Dypſas.ypna⸗

lis:Emoꝛrois:pꝛeſter.ſunt aute ammoda⸗

te.eſt ⁊ cenchꝛis:elephantie:chercitra: came
dracontes. Monſtra hec ſibilant: et (vt fe⸗
runt)affectus habent nec temere niſi coniu⸗
ges euggantur.

Philoſophus. Aſpidem Lucanus ſomni

feram vocat.quia vulneratus ab ea ſummuʒ
moꝛti continuat. Fertur autem ſic incantari

Demones diſcurrunt cum verbis ad ſe-

tes:⁊ infectione interioꝛi hoc faciunt vt ſer⸗

ppentes ad nutum eoꝛum moueantur:ac ſine

leſione tractabiles exhibeantur.

Capitulum. x.
Ranea. Iſidoꝛus libꝛo.xij. Aranea
a vermis eſt aeris: ab aeris nutrimen
. to nominata:que exiguo temꝑe lon

ga fila deducit:⁊ tele ſemper intenta nũq; de
ſinit a laboꝛe:perpetuumq; ſuſtinet i ſuo ope
re diſpendium.quia ſepe ad modicum flatuz

venti aut pluuie ſtillicidium rumpit᷑ rela ſua.
tunc totaliter perdit laboꝛem ſuum. Auicen

na ait:q aranea eſt modicum animal reptile

multipes:ſexvel octo habens pedes:q̊s ſem

per habet pares ⁊ nunq; impares.⁊ hoc ſuit
neceſſe vt ſemper eſſet eius inceſſus equus
ſicut ⁊ ipᷣm onus.⁊ hoc eſt generale in haben
tibus duos vel plures pedes.habet autẽ ali

quos pedes lougioꝛes ⁊ quoſdam bꝛeuioꝛes
pꝛopter diuerſas quas facit operatiões.naz
cum quibuſdam fila ſubtiliat ⁊ in longũ po
xrabit.Cum quibuſdam vero pariter fila ne⸗

ctit.cum quibuſdam per fila repit.⁊ quando
vult in tele ſuperficie immobiliter ſe ſuſpen⸗
dit.vnde reſidẽs in tele ſue medio ſubito ſen⸗
tit muſcam telam in parte remotiſſima con⸗

tingentem q; ſubito inuadit ⁊ aggredit᷑ tanꝰ

q; hoſtem.de qua ſitriumphare põtuerit eaʒ

ne euadat:inter tele ſue fila multipliciter cir

cumuoluit.⁊ pꝛimo capiti inſidens eius hu⸗

midit atem ſugit.⁊ de tali muſcarum venatio

ne viuit.nam eius guſtabile ꝓpꝛie eſt talis hu
moꝛ:ſicut guſtabile apis eſt mel: ſicut dicit
idem Auicen.⁊ Areſto.i¶ Iteʒ in genere agra⸗/

nearum eſt diuerſitas ſexus. Vt dicit Are⸗
ſtotiles libꝛo quinto.Et eſt femina maioꝛis

7

coꝛpoꝛis qᷓ; maſculus.⁊ pedes habet longio

res flexibilioꝛes ⁊ habilioꝛes ad motũ:⁊ etiã

ad texturam.Et ſic idem in libꝛo.v.i¶ Tem⸗

poꝛe coitus ⁊ amoꝛis femina attrabit marẽ.

per fila tele.⁊ poſt maſculus feminam:⁊ non

ceſſabunt donec cõiungantur.⁊ maſculꝰ po⸗

nitur ſuper ventrem femine.⁊ iſte modus eſt

neceſſarius pꝛopter ventris rotunditatem.
iſta coniunctio maxime eſt in fine veris et in
pꝛincipio eſtatis:⁊ aliquando in autumno:⁊

in pꝛincipio byemis.⁊ tunc maxime ſunt no⸗

ciue:⁊ earum puncture amplius venenoſe.
¶ Item Areſtotiles libꝛo.viij. Genera arane
gꝗqrum ſunt multa. Ham quedam ſunt parue
diuerſi coloꝛis:⁊ ſunt acute ⁊ veloc motꝰ.
Alie ſunt maioꝛes ⁊ coloꝛis nigri:⁊ eaꝝ cru
ra anterioꝛa ſunt longioꝛa.et ſunt tardioꝛis
motus niſi quando coitu ſtimulantur.Et ni⸗
gre ſolent texere iuxta terram inter foꝛami⸗
na:⁊ manẽt in textura ſua quouſq; aliqua in⸗

ciderit beſtiola:ſicut muſca quam depꝛehen

dunt.et ſi habent famem ſugunt eius humi⸗
ditatẽ.⁊ tunc deferũt ad locum ſuum vbide
ponũt:⁊ reſeruant eam donec iterũ eſuriem
patiantur. Et quando totam hauſit bumidi⸗
tatem:deijcit reſiduum ⁊ reuertit᷑ ad venan⸗
dum:⁊ non venatur quouſq; reperit quod ca
ptum eſt de textura.Et ſi quis ruperit textu
ram incipiet ipſam reparare circa occaſum
ſolis vel circa oꝛtuʒ:⁊ maxime laborat:quia
tũc plures beſtiole incidũt in texturam: ⁊ fes
mina parit et venat᷑tet maſculus iuuat eam:

–☛

—

–

D
E

De nimalibus

Abſcddit aũt ſe intextura vłſubtelane abe

ſtiolis videat᷑:⁊ maxie qñ eſt magna.qꝛ ꝓpter
eius magnitudinẽ nõ de facili oꝑatur Yacit
etiam femina oua:pmo ex quiba modice ara⸗
nee poſt foꝛmãtur.⁊ ſtatim qñ pariunt᷑ ponit
eas in textura.⁊ ſtatim ſe mouẽt ⁊ diſponunt
ad texendũ ac ſi in vtero materno ſũt inſtru⸗
cte ad venandũ. Vñ ſtatim aptat retia cõue
nientia pꝛede ſue.Et eſt ſpecies quedã arane
arũ q venãtur lacertũ paruuʒ qñ ipᷣm incipit
texere ſuꝑ ipᷣm quouſq; liget eius oꝛificiũ li⸗
gatione foꝛti:⁊ tunc ſaltat ſuꝑeum et pungit
quouſq; moꝛiat᷑.i¶ Itẽ in eodẽ libꝛo etiã dicit
idẽ:qꝙ ſepe inueniunt᷑ quedã aranee in alueari
bus apũ:⁊ ille coꝛrũpunt mel ⁊ ſugunt liquo
rem.⁊ ſic circa fauos faciũt texturas et coꝛ⸗
rũpunt eos.i Idẽ dicit Anicẽ.⁊ Pli.de ge⸗
neratione araneaꝝ li.xi.ca.xxv. Sicut ara⸗

neaꝝ natura pᷣcipua admiratione eſt digna.

Cinꝰ plura ſunt genera:inter que eſt q̃daʒ q̃
ð ſpalangio:cuiꝰ coꝛpꝰ eſt exiguũ variũ acu
minatũ velox ad ſaltũ:noxiũ habẽs moꝛſum
Alia eſt ſpecies maioꝛis coꝛtis ⁊ nigri colo⸗

ris ⁊ cruris lõgioꝛis ⁊c.¶ Araneaꝝ aut tele

vt dicit Areſto.⁊ Pli.Ex eaꝝ viſceribo qday

modo nature artificio generant᷑ ſubtiliſſima
cõpoſitiõe ↄtexte moꝛe retis cõponuntur et
parant᷑:⁊ filis ſubtiliſſimis cõnectunt᷑:⁊ hoc
ne a muſcis ⁊ alijs beſtiolis qbo tẽditur vide

atur ꝓpter groſſiciẽ.cũ labaꝛe qͥẽ cõponun⸗

tur: ſz miro modo faciliter diſſipãtur. Jgnẽ
nõ ſuſtinent. ventum timẽt cuiꝰ impetu rum

puntur ⁊ ſubito denudantur.

HPoperationes
¶ Pli. Et q;uis venenoſa ſit aranea de cui⸗
egrediturviſceribo tela.venenoſa tñ nõ ẽ qm̃
poſt multũ vſibo medicine vtile deputatin.

¶ Hã vt dicit Dyaſco. Tela araneaꝝ alba⁊

mũda pulu erulẽtꝭ ſoꝛdibonõ admixta vires
habet ↄſtringẽtes:ↄglutinãtes ⁊ refrigeran

tes.ideo ſanguinẽ reſtringit a vulnere deſla

entẽ ſuꝑpoſita vulneriꝓhibet fieri ſaniem.?
ſanat plagã recentẽ ⁊ phibet inflaturã ſanita
tem vulneris retardantẽ.i¶ Item remedium

ↄtra moꝛſus oĩm araneaꝝ eſt cerebꝛum galli

naceum cũ exiguo piperis bibitũ cum vino
dulci. Item coagulũ agnipotatũ cũ vino ſa

nat moꝛſus araneaꝝ.i¶ Idem facit cinis vn⸗/

gule arietine cũ melle.¶ Itẽ muſce cõtrite?
poſite ſuꝑ moꝛſum extrahũt venenũ et miti⸗

gant doloꝛẽ. Sunt ⁊ alia remedia qᷓ enume⸗

rat Pli.⁊ Albertꝰ.¶ Pli. eodẽ li.ca.vi.Ara⸗

nea lõga⁊ cãdidatenues hʒ pedes cõtrita in

veterioleo ðꝛ ſoluere albuginẽ oculoꝝ.

„ „
Capitulum. xij.
. Lacte biſantia grece.arabi
ce achafar.latie vngula aro
matica. Serapion libꝛo ag
b gre. ca. Achafar: eſt conchi⸗
luium ex ſpecieb oſtracoꝝ.et
eſt ſur de conchuüs purpu⸗
freis: 2 reꝑiunt᷑ in regiõibo in
die:⁊ in aquis iuxta quas oꝛitur ſpica nardi.
NDdoꝛ aũt eiꝰ qaromaticꝰ eſt.qm ipᷣm aĩal co⸗
megir nardum. Et ipᷣa colligũtur in tꝑe eſti⸗
ho.qñ aqua deſiccatut.⁊ reꝑitur etiaʒ ex eis
in lictoꝛibo maris aiʒum. Et coloꝛ eius eſt de
cliuis ad albedinẽ:et ambe ſunt melioꝛes:et
eſt pinguis.Sed illa que naſcitur in babylo
nia eſt ſubnigri coloꝛis:⁊ eſt minoꝛ illa.⁊ om
nes habent bonũ odoꝛem.Et qñ fumigatur
domus cum eis ſentitur odoꝛ earũ ſicut ca⸗
ſtoꝛei. Sera.libꝛo aggre.ca.oſtracoꝛũ.Bla⸗
cte biſantie ſunt ex vngulis oſtracoꝛũ.⁊ ſunt
coopcula quibo tegũtur in foꝛamĩe ſuo:⁊ me
lioꝛes ſunt que vergunt ad albedinem:⁊ ſunt

odoꝛifere quoꝛum odoꝛ trahit aliquantuluʒ

ad eri
perationes
HGalienus cap̃ᷣ.oſtracoꝛũ.Quando blacte
bilant ia ſumitur cũ aceto in potu attenuat
ſplenẽ.⁊ qũ ſumigãtur cum eis mulieres ha⸗
bentes ſuffocatiõem matricis cõfert eis:et
iſte fumus excludit ſecundinã.i¶ Et quando
ex eis fumigatur epilenticus excitat ipſum

Trattatus

b gnimal qð in locts frigie naſcit᷑:hu⸗
ic taur inũ eſt caput:ac deinceps om
ne coꝛpꝰ. iuba ti equina.coꝛnua vᷣo tã multi
plici flexu ĩ ſe recurrẽtia:vt ſi qͥs in ea offen⸗

dat nõ vulneretur:ſed quicqͥd pꝛeſidij mon⸗/

ſtro illi frons negat aluus ſufficit. Naʒ cum
in fugam ſe vertit pꝛoluuie citati ventris fi⸗
mum egerit ꝑ longitudinẽ trium iugerũ:cu⸗
ius ardoꝛ quicqͥd attigerit adurit. Ita egerit

noxia ſubmouet inſequẽtes. Actoꝛ foꝛſitan.

Hoc animal idem eſt ꝙ vacca ſilueſtris ſᷣm
Areſtotilẽ.que hʒ coꝛnua declinãtia adinui⸗
cem.nam ⁊ boues ſilueſtres ſiue bubali alio
nomine dicunt᷑ biſontes. Areſtotiles. Bon⸗
nacus eſt aĩal catonia inquodã monte tauro
ſimile:ſed eſt in eo crinis deſcendens ad du⸗
as partes ſpatulaꝝ.Huiꝰ pili mollioꝛes ſũt

ỹ equi ⁊ bꝛeuioꝛes.crines eius omnes conti

nui ſunt:⁊ vſq; ad oculos ꝑueniunt.Et qͥ ex

pilis eius ſunt inferius lane aſſimilant᷑. Pili

yrero q; ſunt ſuꝑ eius frontem ↄueniunt.vſq;
dum ſeparent᷑ ſᷣm diſcrimen.Coloꝛ eiꝰ eſt ru
beus:⁊ foꝛte erit ad nigredinẽ declinans.hu
ius vox aſſimilatur voci tauri:nec habʒ den
tes ſuperioꝛes ſicut nec taurus habet duos
ſotulares.⁊ caudã bꝛeuem reſpectu coꝛꝑis:⁊
cCauat terra.habet ⁊ coꝛiũ multos ictus pati
ens.huiꝰ caro dulcis eſt:⁊ ideo depᷣhenditur
Kuũq; ꝑcutit᷑ fugit ⁊ qͥeſcit.Cũ aũt debilitat᷑
pugnat.Et ſtercus ꝑ quattuoꝛ paſſus eijcit.
Cum vero tempꝰ partus eius appꝛopinquat

.

adunantur ex eo genere multipꝛiuſq; circa
ipᷣm ſtercus cõgregant:⁊ ipᷣm quaſi murum
ponunt.Eſt autẽ animal m

.

ulti flercoꝛis.

apiruſm Fiſ.

Os.Iſi. Bouẽ greci boetẽ dicũt. la

b tinitrionẽ vocant q̃ſi terionẽ: eo ꝙ;
terrã terat.cuiꝰ latitudo pelliũ a mẽ

to ad crura palearia dicunt᷑ apelle q̃ſi pellea⸗
ria:qꝙ eſt ſignũ generoſitatis in boue. Bouz

in ſocios eximiapietas eſt. Nã alter alteruʒ
inquirit. cũ quo ducerecollo aratra ↄſueuit.

⁊ frequenti mugi piũ teſtat᷑ affcctũ ſi foꝛte
defecerit. Areſtotiles. Bos coit poſt annũ.

⁊ foꝛte poſt. vij.menſes. Poſt bienniũ autez

pꝛegnans eſt nouẽ menſibi.viuit annis quinꝰ
decim.caſtratus aũt viginti. Actoꝛ. Bos ẽ
gnimal mundũ ſ̃m legẽ ad imolandum et ad
comedendum.quia ruminat ⁊ findit vngulã.

paleas comedit.iugo pꝛemitur.ſtimulo cogi
tur.terrã arat. Pli.libꝛo.v.boues ⁊ animalia

quibus cõtinui ſunt dentes bibendo ſoꝛbẽt

vt equi. Idem in li.xi. Superioꝛes pꝛioꝛes
dentes nõ ſunt bobus ſicut nec ouibꝰ:⁊ om⸗

nibus ruminantibus.boues autem mutant
dentes. Hoꝛũ caudis eſt longiſſimus caulis
Atq; in vna parte hirtus. In genere boũ ſemi

nis tantũ vox grauioꝛ:cũ in omni alio gene
re ſit exilioꝛ qᷓ́; maribo. Theofraſtus pꝛobat

boues piſce veſci:ſed non niſi viuente.boum
aqttrit is vngulis gruina vngendo coꝛnua me
dentur agricole. Adeoq; ſequax earum na⸗
tur a eſt vt in ipſis viuentiuʒ coꝛpoꝛibus fer⸗
nenti cera flectant᷑.inciſaq; naſcentiuʒ in di /

ninai
ſ ſ⸗
ſoꝛe
1 on
nnutern
ocauls
riſen
tebomn
vnun
gum

O

8 t

De Animalibus.

diuerſas partes toꝛqueant᷑ vt ſingulis capiti⸗
bus q̃terna fiant. yſaac in dietꝭ ꝑticularibi.

Bonuina caro ad cõꝑationẽ carnis pecudum

ſicciſſima eſt:ideoq; ſan guinẽ generat groſſum
⁊ turbide:⁊ melãcolicũ:multũq; dat nutrimen
tũ.Inobediẽs eſt digeſtioni:tardeq; de ſtoma
cho eijcit᷑ ⁊ ventrẽ ↄſtipat.q ſieo aſſueti melã⸗

colice cõplexionis fuerint fiunt ſplenetici vel

quartanarij:vel vdropici. vel ſcabioſi.vel lepꝛo
ſi.ᷣm complexionem quam pꝛeparatam bis
moꝛbis inuenit.

Dperationes.

¶ Auicenna. Boinnũ ſel cũ nitro ⁊ ethimolea
valet ad furfures:cũ caput eo lauat᷑. Idem qͥʒ
fel aperit oꝛificia emoꝛroidarum: ex eo dem cũ

melle linit᷑ palatũ ad pꝛeuocationem.

Oyaſcoꝛides.Qac bubulcũ oꝛis vulnera re
centia ducit ad ſanitatem. Fimus boum iu/

uat ad apum et veſparum ictus.
ydropicus etiã illiꝰex eo iuuat᷑ſi ad ſolẽ mul
tum iaceat deſiccatur. Maximũ vero beneſi⸗
cium pꝛeſtat fimus maſculi bonis ſtericis mu

lierum fumigatus pꝛo pendentitlus.
¶ Pli.li.xxviij. Bouisſepum cũ adipe anſeri
no ⁊ocymi ſucco vlcera oꝛis ac rimas ſanat.
Item ↄtra ea q̃ vlceratione venena enecãt ſepxũ

bubulcum:als bubulum auxiliatur.
¶ Medhulla q; bubula ex crure dextro poꝛe tri
ta cũ ſanguĩe pilis palpebꝛarũq; vicijs ⁊ angu

loꝝ occurrit. ¶ Si vo grauitas ſit audiẽdi fel

bubulum ꝓdeſt cũ vꝛina capꝛe vel hirci.

¶ Talus bouis accẽſus dentes cum doloꝛe la
bentes confirmat ad motus. Eiuſdẽ quoq; c⸗

nis cum mirra bonum eſt denti ricium.
¶Lien bubulus in melle datur ⁊ illinit᷑ ad lie⸗
nis doloꝛes. Lac bubulum ceteris medicati⸗
uus eſt. Bubulo ſic quidem lacie cũcta vene⸗
na expugnari tradũt vomitione. Pꝛeterea te⸗

naſmus poto lacte bubulo tollitur.
Stomachũ exulteratũ lactꝭ bubuli potꝰ re⸗

ficit:eiuſq; roſiones caro bubula mixta acero
⁊ vino cocta.ad hoĩs etã moꝛſum bubula caro
cocta ⁊ ĩpoſita efficaxeſt. Canũ ſcabies ſanat
ſanguine recẽti bubulo. Iterũq; cũ marceſcat
illico ⁊ poſtero die abluto cinere lixiuio.
¶ Haly. Fel bouis tinnitibus ⁊ auris ſonitui
medet᷑ ſi cum bombace ſupponatur.
¶ Si cũ oleo mixto inſtillet᷑ auri mitigat dolo

rẽ ex frigido. In lotio q̃; boum ſi infũdat ſe hõ

optimũ eſt ſtomacho dolenti ex frigido.
¶ Pꝛodeſt etiã emorroidis. YFimꝰ boũ cataplaſ
matꝰ ſuꝑ apoſtemata groſſa diſſoluit ea. Si
vᷣo cõburat᷑ ⁊ naribo inſufflet᷑ ſangiis fluxũab
eis ſedat. Pꝛeterea ſi cataplaſmet᷑ eo modico cũ

butiro vẽtri ydropici maniteſtiſſime medef.
Jecur bouis ſi cõburatur ⁊ bibatur vencris
ſolutioni pꝛodeſt ⁊ fluxui ſanguinis.

¶ Os quoq; bouille ſi comburaturdentes cõ⸗

motos ex ſe fricatos ſolidat.

¶ Et ſi cũ ſquingibin bibat: ſplenẽ liquefacit. P

Apetitũ coitꝰexcitat:aclepꝛe ꝓdeſt.

Omber. yſi. in li. ethimologiax. Bom

b ber eſt frondiũ vermis: excuiꝰ textura
bombicinũ ↄficit᷑ Hoc aũt noĩe appel⸗

lat᷑ eo ꝓeuacuet᷑ dũ fila generat:⁊ aer ſolꝰ in ea
remaneat. Pli. Bombices telas araneaꝝ mo

do texũt ad veſtẽ luxũq; feminaꝝ q̃ bombicina

vocat᷑. Bombicũ genꝰ eſt in Aſſiria ꝓueniẽs
