nbitaia remanente. aulus cap̃. de ſili⸗

quia Eſt quoddã genus ſilique que vocat ſi

liqua capꝛina. cuins fruct eſt ſicut mirtus:

ſicut lupinꝰ:habens foꝛmã faſeoli.i Dyaſco
rides cap̃.de ſiliquis. Silique recentes ſto⸗
machum euertunt:cedem ſiccitate in contra

riũ poſſunt.cib, eꝗꝝ ad vꝛinã pꝛoficit cõmo⸗
nendum. Traditur ad ſtomachi doloꝛẽ nõ le
ne pꝛeſidiũ eſſe ſi in ſextario aque ad dimidi⸗

um coquant᷑.biſq; ſuccus ꝑ dies quinq; con⸗

tinuos hann iat. ꝗ Paulue. Siliqua capꝛina

ſufficienter cancros medet᷑.¶ Bartholome⸗

eſt genꝰ leguminis ſonoꝛis follib ⁊ vacuis:

quod magꝭ onerat q; reficit: vt dicit gloſa ſu

sä Item ſiliqua dicit follicu⸗
lus cuiuſcunq; leguminis ⁊ purgamentũ ex

quo poꝛci nutriunt᷑.¶ Iſidoꝛus autẽ lib.xvij.

vocant. Ideo tale nomen a grecis accepit:

pe lignu dicũt liquon dulce. Et huic lenten

J tiie aco:dat. ꝗ ſolimius libꝛo. xxiiij vbi dicit:

„

ꝙ fructus ſilique ſunt pᷣdulces:⁊ habent lon

giendinẽ vnius digiti ⁊ pollitarem latitudi
nem: quoꝝ coꝛtex manducat᷑ vt dicit. ¶ Ideʒ
lib:o.xx. ꝙ aliqui dixerũt eam eſle ficumegy

ptium:ſed hic eſt en oꝛ mamieſtus:q;ꝛ in egx⸗

Capitulum. ccecxl.

AIſamus.

andecta. Semyſſem ara

bice. grece ſiſammũ. A. atine vero ſi⸗-

gatoꝛis capitulo ſemvſſem: id eſt ſiſamus. ai

ctoꝛitate Balient In eo eſt ſubſtatia vnctno

ſa quantitate no pauca. Et virtus eius eſt qᷓ

molliticat. Et egdem virtus reperit᷑ in oleo

licut in ſubſtantia. ⁊ aqua in qua coquit ſiſa⸗
¶ Dyaſcoꝛides capitulo ſiſaminũ fm trãſſati
one grecagi malũ eſt ſtomacho.et comeſlum

oris letoꝛe facit. Et ifemt mir aſlatione ara⸗

folia ſunt tracion. fructus ei eſt in vaginis

us ĩ libꝛo de ꝓpꝛietatiboreꝝ inquit: Siliqua

”?ð —

. 4„

bicam. Quando fit emplaſtrum cũ eo mollit

duricies neruoꝝ.Et curat ↄquaſſatiões au⸗

fin apoſtemard calida que fiũt in eis.?⁊ con
uſtioni ignis:⁊ doloꝛi colico:⁊ moꝛ⸗

fert cõb ignis: 2 doloꝛi colicon n
ſui aĩalis qð dicit᷑ carates.i¶ Et qñ miſcetur

cu oleo roſaꝝ ſedat doloꝛẽ capitis qͥ fit a ca⸗
loꝛe ſolis.Et planta ſiſami qñ coquit cum vi
no facit hãc eandẽ oꝑationẽ: et ↄſert pꝛopꝛie

apoſtematioculi ⁊ pulſatiõi eius.i¶ Et idem
Serapion aucto.Aben meſuay. Qleũ ſiſa⸗
minũ eſt malũ ſtomacho ⁊ deſtruit eũ.⁊ iuna
mentũ eius eſt illis qͥ hñt melancolicã:⁊ ſciſ⸗
ſuras in extremitatibo. Nam hi innant᷑ mul⸗
tũ ex cibo eiꝰ.⁊ rugas cutis extẽdit ⁊ mollit
eas.⁊ cõſolidat ſciſſuras q̃ fiunt ꝓpter deſic

cationẽ q̃ ſunt ꝗ melancolia.¶ Et dicũt ꝙ; ſis

ſamꝰ eſt ca.in.ij.gra.⁊ hu.in.i.⁊ ꝓuocat vomi
tũ qñ toꝛrefit ⁊ rectificat᷑ ⁊ melioꝛat᷑.i Gal.ĩ

li. de cibis capᷣ.de ſiſamo. Siſamũ cito ſto⸗

machũ euertit ⁊ tarde digerit᷑:⁊ alimẽtũ dat
coꝛpoꝛi vnctuoſum.¶ Robi Moyſes capi.
de ſiſamo. Siſamus coꝛrumpit cerebꝛũ ⁊ nu
cham.⁊ replet coput ſumoſitatibꝰ.⁊ facit ſu⸗
doꝛem fetentcm.et in mulieribo ventrem au⸗
get. ⁊ ipſuʒ generat berniam. ¶ Auerrois qͥn
to colliget capitulo de ſiſamo. Eſt calidus
pꝓᷣmo vel in pᷣncipio ſecũdi humidũ in tertioe

.

–—

=„
4

„ „
.

Len

¶ Auicenna in ſecundo canone.Siſamũ eſt
ſemen pluris vnctuoſitatꝭ qᷓ; reliqua ſemina.

Quidaã dixerũt ꝙ eius oleũ nõ niſi melanco

licis cõfert vt eos impinguet ⁊ humectet.Et
eriſimon qð eſt genꝰquoddam ſiſami abomi
nabilis ſapoꝛis.Coꝛpus eiꝰ eſt folio ſuo foꝛ⸗

tius ⁊ eſt ca.in medio pmi.humi.in fine ipſiꝰ.

¶ Eſt aũt glut
calefactionis:⁊ ſimiliter oleũ eiꝰ ⁊ decoctio
ipfius.Eſt etiã mollificatiuũ.⁊ in eiꝰ oleo eſt
groſſitudo.⁊ qð eſt toꝛrefactũ minoꝛis eſt no
cumenti.viriditatem ꝑcuſſionis reſoluit.et
ſanguinem congelatum.¶ Et confert fiſſure
⁊ aſperitati mel ancolicoꝛum bibitum et lini⸗
tum.⁊ eſt impinguatiuũ.ppꝛie excoꝛticatuʒ.

⁊ pꝛolongat capillos ⁊ ꝓpꝛie ſuccus arboꝛis

eius ac folioꝛuʒ ipſius:ac lenit eos.remouet
quoq; furfin es.i¶ Iſaac. Siſamũ ca.eſt in.i.
gra.hu.in.ij.Oð ſine coꝛtice eſt vnctuoſius

eſt. Ideoq; groſſꝰ ⁊ ad dirigendũ durj.
¶ Palla. li. x. In mẽſe ſeptẽbꝛi ſerendũ eſt ſiſa

mũ putri ſoloyel pinguibus arenis velterra
cõgeſticia.iugere q̃ttuoꝛ vel ſex ſextarios ſe⸗
niſſe cõuenit.¶ Jdeʒz in libꝛovndecimo. Si⸗
ſamũ vſq; ad ydus octobꝛis ⁊ faſelũ cõuenit
ſeriterra pingui vel agro ſterlil.

tinatiuũ ⁊ lenificatiuũ.equalis

ris piſtoꝛij genera cura tranſeunte.

Pyprrationes

. „„

E ſiligine laudatiſſimꝰ panis ac piſtrinarũ

opa laudatiſſima pcetli mn italia.ſi ipis nate·

didioꝛ pyſana. ponderolioꝛ art crctacea. Ju⸗

ſtum eſt e grano capanevel capanie ; caſtt⸗
tam vocant: redirę ſext ariꝰ qttuoꝛ ſiliginis

ex modio. Juxtaſniaʒ Catchonis ſiligo ⁊ tri

ticũ in apto loco edito ſerunt:q ſole q;ᷓ diu⸗

tiſſime toꝛreat᷑.¶ Serenda ðꝛ in tennioꝛa ter

ra:q̃ nõ multo indigent ſucco:vt cicerẽ c ci

nium. In pingui vero q cibi ſunt maio:isvt
lilig

inẽ ac triticũ ⁊ linũ. Deniq; for ⁊ ſiligo

ſoll ſoꝛtiunt cretoſum : vliginoluʒ. Diligo

nũqᷓ; ꝑiter matureſcit: nec vlla ſegetũ minus
dilationẽ patit᷑ ppter teneritateʒ: eiſq; q ma⸗
turauere pꝛotinꝰ granũ dimittentibo. Sʒ mi
nus q; cetera frumenta periclitat in ſtipula:
ſemꝑ habet rectꝗ ſpicã:nec ↄtinet rota:quin

faciat rubiginẽ.¶ Dulciſſimꝰ eſt panis ex afᷣ⸗

5

frica. Ipſaq; ſpiſſioꝛ q; far.et ſpica maioꝛ eas

dem ⁊ ponderoſioꝛ.Difficulter exterit᷑ in gre

cia. ob id dari iumẽtis ab homero dicta:bec

eſt enĩ quã oliram vocant.Eadem in egypto

facilis arq; fertilts. Far ſine ariſta eſt. Ireq;.

Siligo ex cepta ea que laconica nuncupat᷑.
Adijciuntur bis genera bꝛonos.ſiligo exce⸗
pticia: tragos.¶ Sũma ſiliginis laus honi
tatez cribꝛi tenuitateconſtat. Et galli quidẽ
eſetis equoꝝ inuenere cribꝛoꝝ genera byſpa
nie lino excuſſioꝛa ⁊ polinaria.egyptꝰ a papi
ro iunco. Siligineʒ quidẽ ex ouis ſubigunt
vel lacte. butiro vero gentes pacate ad ope⸗

2, —

¶ ZIdem in li. xxij. Diliginis grang cobunſta

⁊ trita in vino ãmineo atq; oculis illita epy⸗/
foꝛas ſedant.¶ Auicenna. Siligo eſt ſpeci

es oꝛdeiſine coꝛtice:et eiꝰ opatio ꝓpinqua eſt
opationi ipᷣius.i¶ Gloſa ſuꝑ Qucã. Siliqua

eſtgen? leguminis ſonoꝛis follib et vacuis

drenemnatsencde reficiat.
I

Raliin almaſorc⸗S

anfetenerrert
Capitulum. cceII.
Zilgo. Ilidorus li. etymo. Siligo
ſgen triticea ſelecto dictũ. Nã in pa

¶ alla.li. xvuj. Siliginẽ dixerim ꝓpꝛie tri
tici delitias. Candoꝛ eſt: ſine virtutę ac ſine
pondere ↄueniẽs humidis tractibo.qles ita⸗
lie ſunt ⁊ gallie comate. Sed ⁊ trans alpesi
allobꝛogu tm auernoꝝq; agro ꝑtinax. In ce
teris ibi partibo bieunio in triticũ traſit. Re⸗
mediũ ẽ vt grauiſſima queq; ipiꝰ gra ſerant.·

Sͦ

Trattatus

lymitana naſcunt᷑ tꝑatũ coloꝛẽ hñt ⁊ vetrem
ſtringut. Que at i alijs terꝭ vẽtrẽ foꝛtiꝰ ſtrin
guũt ⁊ calide nõ ſũt.¶ Pandectaca.cclxxxix.

Diligo vl germanũ latĩe.grece tyſavel ſythꝰ
ara.ſiligohih ¶ GBal.i.ð edulijs ca.tvffa.auc.
Dyoclis⁊z meneſithei ireg poſturai 0oꝛ
deũ meliꝰ qͥdẽ tyfa.i.ſiligo.
nutrit.⁊ cũ mulio laboꝛe digerit᷑. Panẽ autẽ

aſſidue ex eis comedẽſ:nullꝰvtiq; ex incõſue

toꝝ huic edulio ſanꝰ erit:neq; oĩno ſi modi⸗
cũ ẽ eigue ⁊ idigeſtibile.ſemẽ ãt buiꝰ tyfe hʒ
qdẽ exteriꝰ leuã.i.coꝛticẽ.i¶ Et a qͥbuſdã vo⸗

cat᷑ puũ frumẽetũ eqs. hãc qda ĩnocue come⸗
gere.nõ ipꝛobabilr aũt vtiq; qͥdã noĩant ꝑuũ

frumẽtũ ezr caloꝛe⁊ ſpiſſitudie ⁊ calidita⸗
te vtutꝭ aſſilatã ipᷣi.¶ Et idẽ.vi.ſim far.ca.ſy⸗
thꝰ. Dytꝰ ſiue ſiligo acrioꝛ ẽ credo ñ paꝝ et
cacochina tñ ex putrefactiõe fiens.Eſt at in
flatiua.⁊? ̊ qͥdẽ hʒ acre ⁊ calidũ.płimũ vᷣo fri

gidũ aqſuʒ acre.¶ SGera. lib. ag. ca. ſiligo. vel
hals.auc.Dyaſ.Süt eiꝰdue ſpẽs.ĩ vna inue

niunt᷑ duo gqna ⁊ ĩ alig vnũ.⁊ qdlibet granũĩ

coꝛtice ſuo.⁊ illud plꝰnutrit qᷓ; oꝛdeũ.⁊ ẽ boni

ſaporꝭ. Panis vᷣo qᷣ fit ex eo minꝰnutrit q; pa
nis tritici.¶Et idẽ auc. Gal. Suba huiꝰgni

eſt media ĩter ſubaʒ tritici ⁊ oꝛdei q;tũ ad ci⸗

bũ ⁊ ſᷣm medicinã etiã.Et ex hac pᷣt ſciri oꝑa

tio eiꝰ ꝑ illud qð diceinꝰ de tritico ⁊ oꝛdeo.

teni ſufficieter

Capitulum.ccccxli.
AIlflimbꝛiũ.Ex ſinonimis. Siſimbꝛi⸗
ſunm idẽ eſt ꝙ mentaſtrũ.de q̃ ſcʒ mẽta
ſtro dictũ ẽ de m. Pli.li.x. Siſimbꝛi
um ſilueſtre a buſdã thymbꝛeũ ẽ appellatũ.
pedali nõ ampliꝰ altitudine. Qð aũt inrigu
is naſcit᷑ eſt naſturcio ſimile. Atrũq; aduer⸗
ſus occultata efficax eſt anĩalia. vt ſunt ſcra⸗
bones ⁊ ſimilia. Qð in ſicco oꝛitur odoꝛatũ
eſt. ⁊ coꝛonis inſerit.anguſtũ foliũ habens.

Pyperationes
¶ Plinius. Ad doloꝛẽ capit: ⁊ epifoꝛasvalẽs
Alij panẽ addũt.alij ꝑ ſe decoquunt in vino.
Danat ⁊ epimictidas et vitia cutis in facie
mulieꝝ.intra quartã diẽ noctibo impoſitum.
diebuſq; detractũ.vomitiões ſinguitꝰ toꝛmi

na. ſtomachi diſſolutiões cohibet:ſiue cibo

ſumptũ ſiue ſucco potatũ. Non eſt aũt graui
dis edendũ niſi moꝛtuo ↄceptu qͥppe illũ eij⸗
cit:etiã impoſitũ. Houet vꝛinã cũ vino po⸗
tum ſilueſtre ⁊ calculos. Quos vigilare opꝰ
ſit excitat: capiti cum aceto infuum.
¶ Pla. Siſimbꝛiũ qdð alij herpillumvocãt a⸗

greſti maius eſt. Naſcit᷑ in loc cultꝭ⁊ aq̃ſis.⁊

eſt ydiciſmo ſile. Sed eo eſt odoꝛatiꝰ⁊ folijs
latioꝛibo:q multiin coꝛonas cõponũt.virtus
eis termantica exiſtit:ſtrãguirijs medet᷑.

¶Et calculos frãgit.hoc maxĩe facit ſemen

eiꝰ cũ vino bibitũ.Toꝛtionibꝛ ſugglutioni
bus maximũ pᷣſtat effectũ. Idẽ nauſeantibꝰ

opitulat᷑. Yolia eius cathaplaſmis adhibita

capitis doloꝛẽ mitigant fronti impoſiia.
¶ Oyaſcoꝛides. Notinn eſtſiſimbꝛium quod

eſt natura calida ĩ ſecũdo.⁊ ſicca in ipo.Pu⸗

trefactionibo reſiſtit. pediculos interficit.
¶ Confert apoſtematibꝰ frigidis:ac flegmo
ni duriciei vehementis decoctuʒ cum aceto
mixtumq; cum oleo roſarum.
¶ Cõfert obliuioni ac ſenſus cõmixtioni ⁊ li
targie:quãdo linitur caput ex eo.Cõſert eti⸗
am ſingultui bibituzʒ cũ vino.ad ſoda quoq;
fit emplaſtrum ex folijs ſilueſttis.
Konſert tamen vermib aſcaridibus.⁊ ex⸗

trahit fetum moꝛtuũ. peouocat vꝛinam pꝛo
pꝛieq; petroſum. Quod auteʒ eſt ſilueſtre cũ

vino bibitum ꝓhibet diſtillat ionẽ vꝛine:⁊ la
pidem extrahit:ac ventris doloꝛipungitiuo
ſubuenit. Confert etiam puncturis.
¶ Actoꝛ.Quia ſiſimbꝛiũ ab autoꝛibo nõ ſolũ
dicitur mentaſtrum:ſed etiã menta videlicʒ
domeſtica.de ipᷣo etiam inter oꝛtulanas her⸗
bas ſub boc eodem no mine dictũ ſupꝛa.

— —

— ——— —

— O —

–

8

—=

qSHli. Nã adllenes ꝓdeſtradix eiꝰ
etiã exaſpitatꝭ ⁊ collectõibo ſanguĩs illinitur

inſyria ⁊ armenia ⁊ ly bia. Huivᷣ

De Herbis

T ria venit cterieharchiedſec medis

Dyaſco. Silphij radix nota eſt omnib cui

a ad lienes pdeſt radix eiꝰ Arterijs

Sʒꝛ ĩ cibis cõcoqͥ eg e inflãmãtibo ĩſlatio⸗
nes facit: ructꝰvꝛine q; noxia. Sugillatꝭ

cũ vino ⁊ oleo ẽ amiciſiima:⁊ ſtrumis cũ ce,⸗
ra ſedis qᷓᷓ verruce cadũt eiꝰſuffectu

bꝛio

re. ¶ Folia eiꝰ ad purgãdas matrices ac pel

lẽdos partꝰ emoꝛtuos ĩ albo odoꝛato vio de

coquũt᷑ vt accept abili mẽſura bibat᷑.¶ Dyaſ.
Aures acriter calefaciẽs acveſicã ledes. Sʒ

vẽtrẽ purgãs hec herba foꝛtit᷑ calefacit. Vir

tus eiꝰ oĩno ĩflãmatiua ẽ. ⁊ ꝓpter h indigeſti⸗
ua ẽ.( Radix eiꝰ cocta cũ aq ⁊ modico mel⸗

le potata iuu at ad difficultatẽ vꝛine. ſucc?ꝰ ei⸗
cũ lacte reſolutꝰ emigraneã curati aurẽ miſ⸗
ſus. Extrinſecꝰ aũt poſitꝰ opꝑat᷑ ãpliꝰ. Haſcit᷑
i ge ſeene
cata ẽ ferule ſilis.foliaq; hʒ apio ſiſia: ⁊ ſemẽ
latũ. ¶ Airtꝰ radic eiꝰ termãtica et ſtõachũ

inflat: ⁊ fuctuationẽ puocat. Indigeſtibilis

ac veſice vᷣriaẽ accepta.¶ Oleo addito liuo⸗
res corpialiiat leo cipꝛino vel yrino
mixta ſciaticꝭ hũoꝛẽ frigidũ errantẽ ſiccat.in
aceto cocta⁊ cathaplaſmata cãs ani compe

ivᷣc bibita venenis occurrit, Eſt etiã euſto/

obio. lii grij. Supbio erſy-

macha mixta ſemibo oxigaris nobilito ad
dito ſale comeſta. virga eius diuiſa eſt. lgcru⸗
mũq; qð ex ſe dimiſit colligineceſſarium eſt.

—
S
N
£
„*
2
WI
8
R
„

Capitulum..ccccxliiij.
AIſer. Pliniꝰ li.xix. Siſere.Tyberiꝰ
ſ piꝛinceps omnibo annis a germania
Hlagitans nobilitauit.cniꝰ in geldu⸗
ba caſtello reno impoſito generoſitas eſt pᷣci
pua:ex q̊ apparetc frigidis loc cõuenire. In⸗
eſt eilongitudine neruus Julie auguſte quo
tidiano cibo maxime uluſtrata. Serit᷑ aũt ⁊

ſiler ⁊ paſtinata vtroq; tꝑe.ſ.vere et autũno.

magnis ſeminũ interuallis nulla ne minꝰ ꝗqᷓ;
ternoꝝ pedũ.quoniã ſpacioſe fructiicat ſi ſe
ratur.tranfferre aũt melius.Idẽ lib.xx.Si⸗
ſer eſt ſatino ⁊ effectu.
Poperationes
· Sli.li. vto. Ineſt enĩ ſiſer longitudie nemꝰ
q̃ in decoctꝭextrahit᷑ amaritudis magna ꝑte
relicta. q mulſo ĩcibis tꝑata:eciã ĩ graʒ vᷣtit᷑.
¶ Neruꝰ idẽ ⁊ paſtinace maioꝛe dũtaxat ani
cule. Siſere ſerit᷑ mẽſibo his vicʒ: Febꝛugrio
marcio:apli:auguſto:ſeptẽbꝛi:octobꝛi.Bꝛe⸗

hioꝛ ẽ bis:ſʒ toꝛoſioꝛ:amarioꝛq; medullo ꝑ ſe

minutiſſima. Eadẽo dulcibo mixtꝭſaluberri
ma:ĩuenit graʒ plib modis anſt eritatevicta

Trattatus

Nã⁊ in pollinẽ tundi arida.liqͥdaq; dulci

tẽperat᷑:⁊ decocta poſtea aut aſſeruatavma

cerata plibo modis.⁊ tũc mixta de fruto:aut
ſubacta melle vuis ⁊ paſſis:aut pinguibo ca⸗
riotis ⁊c.lege Pliniũ ibidẽ.¶ Itẽ ſiſer ſile ſa⸗
tiuo:⁊ excitat ſtomachũ.ex aceto laſar picia
co ſũptũ.aut ex piꝑe ⁊ mulſo pijcit vꝛinaʒ.Et

vt opinio credit etiã ventrẽ.Eſt ⁊ dyacles in
ſnia eodẽ.pᷣterea coꝛdiↄualeſcẽtiũ ↄuenire.?⁊

pꝰ multas vomitiões ꝑquãvtile.i¶ Heracli

des argẽtũ viuũ dedit ⁊ veneriſubinde of/
fenſantẽ egriſq; recolligẽtibi.hũc Heſiꝰ. Jõ
ſtomachovtilevideridixit.qm nemo tres ſi⸗

ſeres edeẽdo ↄtinuaret. Eſſe tñ vile ↄualeſcẽ⸗
tibo ⁊ ad vitã trãſeuntibo.Satiuiq; pꝛiuatim
ſuccus aluũ ſiſtit.ꝗ¶ Oyaſ. Syſaꝝ eſt oiba no

tũ qð comeſtũ eſt euſto machũ. Radix eiꝰeli⸗

xa ⁊ comeſta tollit faſtidiũ.⁊ eſt diuretica.

4 „

Capitulum. ccccxlu.
yrcla. Aui. Sycla duaꝝ ſpeꝝ eſt. q̃ꝝ
ſ. vna nigra ꝓpter vehemẽtiã viriditatcꝭ
AUl1ltera vᷣo nota ẽ.apud q̃ſdã ẽ ĩ pᷣmo
ca.⁊ ſic.Et ſᷣm veritatẽ ẽ cõpoſitaꝝ vᷣtutũ.et
apud q̃ſdã ẽ fri. Hec dubiũ ẽ qͥn in eiꝰ radice
bũiditas ſit. In ipᷣa ẽ virtꝰ baurach ſubtilia⸗
tiua ⁊ reſolutio⁊ apꝑtio.foꝛtioꝛ reſolutõe attri
plicũ ⁊ lenificatio. In nigra ẽ ſtipticitas:⁊ ꝓ

¶ Ex eadẽ elixata fit emplaſtrũ apᷣatibo ac re

giñũ:ac delet toꝛturã Et valz ad vlcera nariũ

pꝛie cũ ibentibo. Et baurachitas q̃ ẽ in ip̃a
reſolutiua.⁊ terreitas ẽ aſtrictiua vł ↄtractis
ua. DDPPBO perationes.
¶ Aui.Lotũ elixatũẽ malichimi.totũq; par
ni nutrumẽti ſi olerareliq̊. Succꝰ eiꝰ ac de⸗
coctio folioꝝ fiſſuras frigorꝭ ꝓhibẽt:⁊ alopi
cie ↄferũt.¶ Cõfert etiã pãno.⁊ qñq; abſcin⸗
dit verrucas ſuccꝰ eiꝰ.⁊ interficit pediculos

ſoluit ⁊ maturat ea.Eiꝰ ſo.decocta bona ſũt
ignis aquſtiõi.⁊ linita cũ melleoferũt empeti
gini.¶ Et eiꝰ aq̃ cũ felle gruis fit caputipur⸗

tẽ eiꝰ aq̃ diſtillat᷑ in aurẽ:⁊ ſedat eiꝰ doloꝛẽ.
Radix eiꝰ ẽ mala ſtomacho.facies nauſeã
⁊ boc plimũ ꝓpter baurachitatẽ eiꝰ moꝛdifis
catiuã.¶ Ad opilatões epatꝭ foꝛtioꝛẽ aꝑtiõe
malue cũ ei⸗ aceto/ꝓpꝛie.¶¶ Iſaac dietis
ꝑticularibo. Sicla quã vulgꝰ appellat blitia
cꝗ.⁊ ſic.ẽ in pꝛĩo g.i¶ Ill audabile ſtõacho nu
trimetũ gnat ꝓpter q̃ndã ſui acumis ⁊ hũidi⸗
tatꝭ multicudinẽ.Que tñ ſi coquat᷑ cũ aceto
obſomagra.carui oleo onfancino vel amig⸗
dalino faciłqͥdẽ digeſtiõis fit.ſʒ parũ nutrit.
vẽtrẽ bumectat.epatꝭ opilatõnẽ aꝑit:maxie
vo ſi de groſſis ac viſcoſis hũoꝛiboſit. In aqᷓ
cocta⁊ꝛ ſic comeſta fit ſtiptica.i Actoꝛ ð hoc
q́ᷓʒ ſub noĩe bliti dictum eſt ſuo loco in ſupe 7
rioꝛi parte hniꝰ tractatus,ſ.de B. ca.c.

be d daen e

8

t⸗
in

—

7

De Herbis

Capitulum. tticxluj

CTicados arabicum. Pandecta co.
ſ lxvij. Aſcukodos arabice. Grece ſa⸗
poeagis. Latine vᷣo ſticados.eſt quod
dam arabicũ.⁊ eſt illud qð arabice noĩat᷑ aſ⸗
cukodos.Et eſt quoddã citrinũ.de qua in ſe
quenti capᷣ.dicit. Vnde Sera.li.aggre.facit
de ſticados duo capitula. VUnuʒ de ſticados
arabico:quod incipit aſcukodos ſiue aſtoco
dos.⁊ aliud de ſticados citrino quod incipit
Sceha.Eſt autẽ ſticados arabicũ calida et

ſicca in tertio gradu.¶ Sera.lib.aggre.cap.

Aſcukodos:id eſt ſticados arabicũ. Naſcit
⁊ in inſula que ðꝛ ſahadis in regiõe Balacie:
eſt herba ſubtiliũ ramoꝝ habens comã ſatu
regie ſimileʒ:niſi folia eius ſunt longioꝛa ſa⸗
turegie.⁊ eſt acuti ſapoꝛis cum pauca amari
tudine.i¶ Dyaſ.capᷣ.de ſticados. Sticados
naſcitur in inſulis Galacie circa maſſiliam.
que inſula ſticados nomĩat᷑ vndeꝛ⁊ nomẽ ac⸗

cepit.Eſt aũt herba tenuis:ſemen minutum

⁊ guſtu acrioꝛa ⁊ ſubamara.

Pyperationes
¶ Galienus.viij.ſim. far. ca. ſticados. Stica
dos eiꝰ quidẽ ad guſtũ amarꝰ ſapoꝛ eſt:⁊ ſti⸗
pticans moderate. cõplexio eiꝰ cõpoſita eſt

habens cũ folijs ſimilibo thimo:ſed oblonga

ex frigidaterreſtri ſubſtãtia pauca aqua ſti⸗

pticat ⁊ alia ſubtiliignea amplioꝛi aqua ama

ricat. ⁊ ppter vtrũq; vero de obſtruere⁊ ſub⸗

tiliare dicit: ⁊ abſtergereꝛ foꝛtificare nata eſt
viſcera oĩa:⁊ totiꝰ coꝛpoꝛis ambitũ.mõſtra⸗

mum enim eſt ? in anterioꝛib:quoniã qᷓcunq;

farmaca cõpoſita ſunt ex talibo ſubſtantijs pᷣ
dictis energias comparantur.
¶ Johannes Meſue capitulo de ſticados.
Sticados quod medici laudant eſt arabi⸗
cum.⁊ eſt planta folioꝛum ſubtilium ⁊ longo
rum habens ſtipitem ſubtilem cinericeuʒ:cu
ius eleuatio ſuper terram eſt in menſura cu⸗

biti. et habet floꝛes aſſimilatos ſpicis ſiligj

num: ſed ſunt bꝛeuioꝛes ſine ſemine.Et eſt ca
lida in pꝛimo gradu:⁊ ſicca in ſecundo.

¶ Et eſt cõpoſitũ ex partib terreis frigidis

Dantibo ei ſtipticitatẽ paucã.⁊ ex ꝑtibo igne⸗
is ſubtilibo a q˖bo inſunt ei acuitas ⁊ amaritn
do.ſed acuitas plus eſt amaritudine ſua.et
amaritudo plus eſt ſtipticitate ipſius. ꝓpter
quod eſt ſubtiliat iuũ:reſolutiuũ:aperitinum
opilationũ.abſterſiuũ ⁊ ſolutiuũ nature.et e
pꝛeſeruatiuũ ꝓhibẽs a putrefactõe.⁊ ẽ ex ꝑce
ſtipricitatis pauxe in eo ↄfoꝛtat iuũ coꝛdis et

cerebꝛi ⁊ neruoꝝ ⁊ viſceꝝ.⁊ hoc eſteẽ:⁊ ꝓpꝛie⸗

tas eꝰꝰ phibendũ ẽ hñtibo coleram in ſtomeꝰꝝ

cho.cõturbat eni eos inducens ſitim ⁊vomi

tũ ⁊ eſtuationẽ laboꝛioſam. Nã etiã calidam

habẽtibo ⁊ ſiccã cõplexioneʒ.⁊ qͥ ſunt illi po⸗
teſtate colere ¶ Ipm q̊ʒ eſt ex debiliter ſoluẽ
tiboꝓpter qdð miſcendũ eſt ei ſalgẽma ⁊ mira
bolani nigri cũ eo aut kebuli.magnificãt eni
opꝑationẽ eiꝰ.⁊ ſilr ſquilla:⁊ ꝓpꝛie in egritudi⸗
nibo capitꝭ.Et infuſum qͥdẽ in aq̃ caſei melio
rat᷑ in ↄditiõiba ſuis.⁊ paſſule ſine interioꝛib⸗
ſilr ſunt ex his q̃ emẽdant.ſilr ⁊ ſalgẽma recti
ficat illud.⁊ ꝓpꝛie ad oẽs partes eiꝰ ſextuplũ

ipſiꝰ.⁊ ſuccus pomoꝝ dulciũ decoctiõibo eiꝰ
verificat illud.¶ Auicẽe.li.ij.ca.de ſticados.

Sticados eſt plãta hñs ſpicã.ſicut eſt ſpica

grana oꝛdei.ſed eiꝰ folia ſũt bꝛeuioꝛa.et ĩ iůjo
ſtipites ſunt cinericei ſicut in epithimio.: eſt

ſine ſemine acutꝰ cũ amaritudine pauca.cõ⸗
poſitꝰ ex ſubſtãtia terrea:frigidaꝛ ignea ſub
tili.ca.in pmo gra.ſic.in.ij.¶ Sera.auctoꝛi⸗
tate Bał.Decoctio ſticados arabici cõfert
doloꝛi pectoꝛis ſicutvſopus.et in ↄfectiõib
medicinaꝝ hʒ vires acriter relaxãtes cũ odo
re ſuaui vnde ⁊ mẽſtrua puocat.¶ Jo. Me.
Fit ex ſticados arabico ⁊ ſpica ⁊ oleoveteri:

oleũ bonũ inuatiuũ voci. Floꝛes qͥdeʒ eiꝰ de

decoctõe ſuſtinẽt.plus q̃ʒ folia.ſolutiõe edu
cit colerã nigrã: flegma.⁊ mũdificat neruos
2 cerebꝛũ ⁊ mẽbꝛa ſenſuũ.⁊ ↄfoꝛtat ea ⁊ ↄfert
iuuamentũ magnuʒ egritudinibo frigidis.et
hoc ſᷣm oẽm modũ vſus eiꝰ:ſiue in potibo ſi⸗
ue in fomẽtis ⁊ lauacris.¶ Et oleũ ipſiꝰↄfoꝛ
tat cerebꝛũ ⁊ neruos:⁊ calefacit eos ⁊ viuifi⸗
cat. In medicinis aũt ſticados ſi iũgat ſquil
la. aut eiꝰ acetũ eſt medicina bona epiletie et
vertigini:⁊ cũ lapide laʒuli aut ſale inde.aut
alijs valentibo ad ea. Cõfert melãcolie ⁊ egri
tudinibo tumorꝭ.⁊ miſcet᷑ ei bugloſſa aut ſuc⸗
cus eiꝰ:aut ſuccus pomoꝛũ dulciũ ad egritu
dines coꝛdis ⁊ melancoliã.¶ Et euapoꝛatio
decoctiõis eiꝰ aperit opilatiões nariũ.et eſt
medicina bona opilatiõibo epatis et ſplenis
2 viſceꝝ.¶ Et eſt ſedatiuũ doloꝝ qͥ ſunt ĩ ner
uis ⁊ in inſtrumẽtis iuncturarũ:⁊ in laterib-
ſm omnẽ modũ adminiſtrationis eius.
Et conſoꝛtat interioꝛa omnia que a frigidi
tate leſa ſunt:et pꝛopꝛie materiali:⁊ pꝛohibet
aputrefactier.
¶ Et ipſiꝰ ſyrupus ⁊ alij modiiadminiſtratio
nis eiꝰ ſunt medicina bona quartane et febꝛi
bus longi tempoꝛis:⁊ ꝓpꝛie flegmaticꝭ. Do⸗
ſis decoctionis eius eſt potio a.ʒ.iiij.vſq; ad
vi. pulueris eius a.iij.ʒ.vſq; ad.v.
Aui. Sticados arabicũ reſoluit et ſubti/

K

8

☚

liat amaritudine ſua.⁊ ſir eiꝰ ſyrupus aperit

opilationes ⁊ abſtergit.⁊ in ipᷣo qͥdẽ eſt ſtipti
citas pauca.⁊ↄfoꝛtat coꝛ ⁊ viſcera et phibet
putrefationẽ.i¶ Et eiꝰdecoctio ſedat doloꝛeſ
neruoꝝ ⁊ iũcturaꝝ ⁊ lateꝝ.Et ipſiꝰ ſyrupus
eſt res magꝭ iuuatiua egritudinũ frigidaꝝ ⁊

neruis.qre opoꝛtet vt eo qᷣtidie vtatur qͥ ner⸗
uos hʒ debiles:⁊ qͥ ex frigiditateĩ ipis pati

tur. ¶ Et ↄfert melacolieꝛ epilẽtie.⁊ nocet ba
bẽtibo calidã cõplexionẽ.⁊ facit eũ vomere.⁊
eſt ex eis qͥ faciũt ſitim ⁊ ↄfoꝛtãt inſtrumenta
vꝛine.⁊ ſoluẽdo educit flegma ⁊ melancoliazʒ.

¶ Gal. vero nõ dixit hoc eſſe eiꝰ.et vltima qͥ

dẽ potio ipᷣiꝰ eſtduodecim keſumẽ cumvino
puro ⁊ oximelle ⁊ modico ſale.¶ Plate.Sti
cados ca.⁊ ſic.vᷣtutẽ diureticã hʒ. Vinũ de⸗
coctiõis eiꝰ ⁊ dꝛagaganti ſpũalia calefacit.⁊
inteſtina ſtomachumq; munditicat.valet ad
Yliacã ⁊ ad opilatione ſplenis ⁊ epatꝭ:⁊ cõtra
ſtranguiriã ⁊ diſſurriã.iq¶ Cõſtan.in li.graduũ

Sticggos eſt ca.⁊ ſic.in pmo.Aperit ⁊ atte⸗

nuat.interioꝛa mẽbꝛa ↄfoꝛtat. Rectꝰ ac pul⸗
monẽ oĩaq; viſcera mũdificat.¶ Ex ſinono⸗

mis. Sticados ſpẽs due ſunt. Arabicũ vi⸗

delicet ⁊ citrinũ.Qñ ſimpliciter ponit᷑ citri
nũ intelligit. Idem eſt barba iouis. Sed ali

ud eſt ionis barba:ſc ſemꝑ viua.ſicut dictů
eſt in capitulo. lvij.de B.ſupꝛaa.

Capitulum. ccccxluij.

Ticados citrinũ. Sera.li.aggre.ca

ſ ppi ſceha. Sceha:id eſt ſticados citri

num: ⁊ eſt abſinthiũ marinũ bhabens
minutũ ſemen ſimile ſemini plante que ðꝛ ab⸗
rotanum.⁊ nõ eſt ita amara herba ſicut abſin
thium. ⁊ habet odoꝛem grauem.figura eiꝰeſt
in apparentia ſicut planta abſinthij. et ſapoꝛ
eius eſt ſicut ſapoꝛ abſinthij:niſi quia non eſt
tante ſtipticitatis:⁊ calefacit plus qᷓ; abſin⸗
thium.⁊ eſt ĩ eg plus de amaritudie qᷓ; in ab⸗
ſinthio cum pauca ſalſedine:⁊ calefacit ⁊ de

ſiccat in. iij. gradu. =ð

¶ Sera. Virtus eiꝰ eſt diuerſa a vᷣtute illiꝰ.
Nã nocet ſtomacho.vnde occiditvermes in
ventre plus qᷓ; abſinthiũ:qñ apponitur extra

aut intus.¶ Et idẽ auc. Dyaſ. Sapoꝛ er? eſt

amarus:⁊ habet grauẽ odoꝛẽ.⁊ eſt herba ſti⸗
ptica.i¶ Et idẽ aucto. Gal.viij.li. epidimiaꝝ
Sceha aſſimilat᷑ abſinthio in figura ⁊ ſapo⸗
re. Sed differẽtia inter ea eſt ꝙ nõ eſt ſtipti⸗
cũ ſicut abſinthiũ:⁊ ꝙ calefacit plus eo.⁊ a⸗
maritudo eiꝰ eſt plus cũ pauca ſalſedine.

IYEt idem aucto.Gal.viij.ſim.far.ca.ſceha.
Sceha ſimilis eſt abſinthio Fm ſpecieʒ ⁊ Fm
guſtum. tamen differũt in guſtu et virtute. in
guſtu quidem in eo ꝙ cum ſtipticitate magꝭ
alefacit ⁊ amaricat cum quadãſalſedine.

¶ In virtute vero in eo ꝙ cũ menſuratuz eſt.

2 mag abſintheo interficit lumbꝛicos extoꝛ⸗
ſum appoſitum ⁊ intra coꝛpus aſſumptũ. q
dem calefacere in ſecũde gradu intenſe ponẽ
dum eſt. ig ſiccare vero in terti.
¶ Halienꝰ. viij.ſimpliciũ farmacoꝝ ca. cheu⸗
ſicos. Chuſicos ſiue barba ioui
dos citrinũ vocatur. chꝛuſicos acrem ſimul
2 ſtipticam pꝛeualentẽ habet virtutem.
Ser apion capᷣ.ſceha. Sceba vl ſticados

ꝛuſicos ſiue barba iouis ſiue ſticas

citrinum coquitur ſola: ⁊ bibitur ⁊ interficit
vermes: ⁊ expellit eos cũ laxatione leui.Et
quando coquitur cum lentibus ⁊ bibitur: fa
cit hoc.Et pecudes impinguantur quãdo co
medunt eam.i¶Et idem auctoꝛitate Galieni

Virtus ſcehe diuerſa eſt a virtute abſinthij.

plus q; abſinthium quãdo poniiur exterius

8

MHNäã ſceha nocet ſtomacho:ꝛ occidit vermes

vel ſumitur intus. Et eſt calida in ſco gra⸗
du.ſicca in terro.

= 2 —

1

hRd

De Herbis

Pica celtica.Panð.ca.cliiij.Celtica
grece. Arabice ſymbel romana.latĩe
vero ſpica celtica. Dyaſc.ca.Celtica
Naſcit᷑ in illirico.nomẽ hũs apud eos hoc.
Etĩ ſyria naſcit᷑ꝛ in italia.hũñs fruct ſuꝑ ter
rã bꝛeues ⁊ ſpiſſos Colligit᷑ ãt a cinibo cũ ra

diciby qͥ faſces faciũt q;tũ plena mauↄtinere

pñt.⁊ ab alijs faſces gallice appellãt᷑. hec hʒ

ſo. oblõgaꝛ nõ lata:mellinũ floꝛẽ.odoꝛẽ circa

ſe ſuauẽ ↄtinẽs. Vtilioꝛ ẽ recẽs odoꝛe ſuauis
radicibo plẽa velſpiſſa ⁊ ñ fragil.q ſi talis fue
rit ſilis ĩ ᷣtute poterit eẽ ſyriace.Eſt ca.⁊ ſic.
hñs naturã ſpice inde:ſed vebilioꝛ ſicca. Eſt
alia nardꝰ.i celtica montuoſa q̃ naſcit in ſici
lia ſimilitudinẽ hñs in folijs ⁊ ramis yringo.
Sʒ ſpica bꝛeuioꝛ ẽ.⁊ ſpinoſas radices mittẽſ
duas aut tres odoꝛe ſuaues.⁊ nigriorꝭ colo⸗

ris ſilis aſfodilliradicibo. Hec nec floꝛẽ nec

ſemen bʒ. ſed virtus eſt illiſimilis pꝛrime.

Dperationes
¶ Dyaſ. Pꝛima eiꝰ virtꝰ diuretica eſt. ⁊ pdeſt
iecoꝛis tumoꝛi ⁊ vctericis cũ moꝛbo regio.
¶ Inflatiões ſtomachi cũ aq̃ vbi abſinthiuzʒ

decoctũ eſt diſcutit.¶ Spleni medet᷑:veſice

⁊ renibo vtile eſt.¶ Sed ⁊ moꝛſibo venenatis

cum vino data opitulat᷑ mala ginatibus culi

dis.Et vnctionibus miſcetur.

Capitulum.ccccxlix.
J Pica nardi ſiue nardꝰ.Iſi.li.etyvmo.
a Hardus ẽ herba ſpicoia. Uñ ⁊ a gre
ceies nardoſtacos ẽ appellata. Huiꝰ
alia indica alia ſyriacavocat᷑.nõ ꝙ in ſyriana
ſcat᷑:ſed ꝙ; alio latere indiã.altero ſyriaʒ ſpe⸗
ctet mons in q̃ inuenit. Jdẽ. Hardũ indicum
eſt multifoꝛme ſʒ meliꝰ ſyriacũ leue.fulicũ co
moſum ſpica Parun odoꝛeiiſinm⸗ ciperũ ſi⸗
milans Qðõ ſi multũ in oꝛe tardauerit linguã
ſiccat. Hardũ celticũ de q̊ ſupꝛa dictũ a regi⸗
one gallie nomẽ traxit.naſcit᷑ enĩ ſepiꝰ in ligu
rie alpibo.⁊ ĩ ſyria frutice paruo radicibbi ma
nipulos collectꝭligamẽtis.flos eiꝰ tĩ ppter
bonũ odoꝛẽ accipit.tyrſi eiꝰ ⁊ radicule vſibo
nr̃is vtiles pbant᷑.q Pla. Spicanardi ca.in

i..gra.⁊ ſic.in.ij.Eligẽdac illa q̃ ſuaniter redo

let q̃ in guſtu ẽ acuta.aliq̃ntulũ ſubamara.ha

bens aliqͥd ponticicatꝭ i carne rufa. Cũ ãt in

mediciĩs ponit᷑:abijciẽdũ ẽ q̃ddã albũ qð inte
riꝰ. a qddã nigꝝ qð ẽ exter. Spicanardi ꝗᷓ
nigraẽ vel terrea nõ dʒ ponii medicis.Ha⸗
bet aũt vᷣtutẽ ↄfoꝛtatiuã ex aromaticitate et
põticitate.⁊ diureticã ex qlitatibo ſuis: ama
ritudie.Per.x.ãnos fuari pᷣt ĩ loco ſicco ⁊ nõ
humecto.¶ Actoꝛ ex gloſis. Nardꝰ ẽ herba
hüuilis:calẽs ⁊ redolẽ s.de q̃ fit wnonan pꝛe⸗
5 .

. 4 — „

ſam: ac er vna radice multos ramos genes

cioſum. maxie qñ nõ ſoli de radice:ſz de ſpi ⸗
rat᷑.unc eni piſticum.i.fidelis dicitur.

¶ Pla. Cõtra ſincopim ?⁊ cardiacã paſſione,ʒ
limphat᷑ vinũ patientꝭ ex aq̃ roſacea decocti
onis ei.vel ex tali aqᷓ addito ʒuccaro fit ſy/
rupus.¶ Kõtra debilitateʒ cerebꝛi ap cak 3
decoquit. Sõ ribjimponit. Tale

nariby. otra frigidu reuma puluis ei

* „ -

cho.⁊ õ̊ putredinẽ quriũ poſt apoſtemata.

¶KRoͤtra frigiqitate ſtomachi? indigeſtion⸗
⁊ opilationẽ ſplenis ⁊ epatꝭ ex frigido hũoꝛe.
valet vinũ decoctiõis eiꝰ.Cõtra putredinez

„ „D

ngiuaꝝ puluis eiꝰ ſupponit᷑.valet ad matri
müdifitands 2ce ptu adiuuãdũ.¶ Oleiũn
fit ex ſpica nardiqð eſt optimum õ paraliſim
epilentiq arteticã ⁊ podagrã: ſumptũꝑ osvel
inunctũ.fit aut pcioſiſſimũ vt dicit Dyaſc. H
modo. Accipiuᷣt l. libꝛas ſpicenardi? ponũt
m olla:cuiꝰ os bene obturãt. ali ollã Iterra
infodiũt:⁊ a fundo ſupꝑioꝛis olle deſcẽdit ca⸗ icans
lam ad inferioꝛẽ olla. circa ſupioꝛeʒ faciunt fectus habʒ in medicina.Calida eſt in hmo.
ſicca in.ij. Eſt aperitiua reſo =UYMM

ignẽ q exoluit: deinde effluit olenꝑ calami

in inferioꝛẽ.Et ex.l.libꝛis nõ fiũt niſi qnq;
vi. vncie. Quidã vero puluerẽ ſpicenardi d?
mittũt in oleo ꝑ.xx.dies:poſtea buliũt ⁊ bes
ne colant ac reſeruãt.¶ Conſtã.in libꝛo.gra.
Spica epar ſtomachũq; ↄfoꝛtat.qꝛ doloꝛꝛem
ab eis amputat.Eius apoʒima bibitü renes
2 veſicã ab oĩ ſoꝛdicie mũdat. Arinã et men·
t in li.dena.reꝝ. Spi

ſtmia puocat.¶ Zlben

ca vctericiã ex opilatio

oĩno mũditicat.

1

bibna libidinẽ qaugi

cat.Piloſq; palpebꝛa.
dus eſt herba ſpicoſa. .·

tur vna ꝑs in indiã poꝛrigit᷑. Altera in ſyriaʒ

urditatẽ ex frigido ſtoma caromana.r alithiti adebilioꝛ eſt inda.ſyreni

X

rans in circũitu.nõ vtiles inodoꝛe. In acu⸗

mine vero eiuſdẽ montꝭ qͥ aqua non infeſtat.

vtilioꝛ odoꝛe naſcit᷑ ſolijs cipꝛo ſimilibo.Alia

quoq; inuenit᷑ apud ſyrios:ſpicã hñs oblon⸗

gam: ſubalbidam fruticem maioꝛẽ cũ odoꝛe

nõ valde ſuaui.O mniũ autem pᷣdictarũ virꝰ
tus vnctualis eſt. Calefaciũt medio criter: ?
deſiccant abundantter.

*

ca.⁊ eſt albũ ſpica. Altera vero neriden ⁊ ſpis⸗

virtute ꝓxima. Arboꝛ eius parua eſt.que cũ

luto ſuo euellitur.⁊ quãdoq; planta ſibi ſimi⸗
li adulterat᷑. Sed inter eos diſcernit q plan

tag illa hoꝛribilis odoꝛis inuenitur.

¶ Eſt pꝛeterea quedã montana cuius ſuntyt

— .

croci oꝛtulani ſolia.⁊ ſimiliter eius ſtipites.

ſed citrini ſunt ⁊ plani nõ in modum rhetis

crus non habet nec fructum nec floꝛem. Me

lioꝛ eſt illa cuius pili ſunt plures ad rubedinẽ
declinãs boni odoꝛis vt ciperi:ſua ſpica lin⸗
guam moꝛdicans.Et hec ẽ ſyra q̃ multos eſ⸗

Humoꝛibo acapite ad pectꝰ t ſtomachü de
ſcendet ibo reſiſtit. Aentoſitatẽ inteſtinouum
ampurat. ulierii uppoſita mnuie fu- z
Sup empetigines fricata eaag K
ominationẽ ⁊ coꝛdis tremoꝛẽ tollit. Cũ ſapa
5 moꝛſus ſcoꝛpiomis ate; erpent valet. Col
lirii er ea lactu piditate falſifegmatoefic
L ni? genera duo ſüͤt.
ſcʒ Indicũ ⁊ ſyriacũ. Montis em in q̊ͥ naſci

ſpectat. In illa q ſyriã reſpicit inuenui nardꝛ
lenis ac rufa muitis capilis illigata. ſuguez
habens odoꝛẽ vt cyperũ:? ſpicã bꝛeuẽ. QOue

in oꝛe miſſ ſuauitarẽ habet cũ amaritudine.

ſivero in oꝛe diucittus teneal lingug ſiccat:

Ex parte aũt Indie:nardus inuenit᷑ ſine vir

De Verbis

Dinachia. ſoandecta ca.dcliij. Spi
ſ nachia latine. Grece aſpenaeh. Se⸗
fraß li. aggre.ca. aſpenach. Aſpenach

ſumt fri.in fine pꝛimi graqus.

Serapion. Spinachia leniũt ventrẽ ? cõo/
ferunt doloꝛipectoꝛis ⁊ pulmoniqͥ fũt qa co
lera? ſangume. Nutrimentũ eoꝝ eſt melius

nutrimento attri opat
operationẽ eius.⁊ ſunt lenificatiua.

¶ Et ipſius nutrimentũ melius eſt nutrimẽ
to criſolocanne.Et in ipᷣis eſt virtꝰ abſterſi⸗

ua: auatiua.⁊ vincunt coleram.

¶ Et foꝛtaſſe reſtringũt ſtercus a iure eoꝛuz
Ergo auferantur a iure ſuo.Et ſi comedan
coſferũt anhelitui ⁊ pectoꝛi ⁊ pulmoni calide.
⁊ confert doloꝛib doꝛſi cõſanguineis.Et eſt
lenificatiua venr/riiis..

1,

plicis.et oꝑatio eoꝝ pꝛope

Capitulum.cccclkij.
SPina. Iſidoꝛus libꝛo etymologiaꝝ.
ſESpina in egypto celebꝛat᷑ circa the⸗
bas dũtaxat nigra. Quoniã incoꝛ⸗
rupta etiam in aquis durat.⁊ ob id vtiliſſima
nauium coſtis. E andida facile putreſcit. A
culeus ſpinarũ ⁊ in folijs. Semen in ſiliquis

coꝛia perſiciunt galle vice. Flos et coꝛonis
iocundus:⁊ medicamentis vtilis. Manat ?

gummi ex ea. ſed pꝛecipua vtilitas ꝙ; ceſater

tio anno reſurgat.i¶ Ariſtotiles libꝛo de ve⸗
getabilibo. Spine non ſunt de genere nec na
turaplante.ſed humo: ⁊ frigus aſcendit.? cũ
eis parua decoctio.illudq; coagulat ſol.⁊ ex

ullo ſunt ſo ne. fitq; foꝛma pir amidalis in ſoꝛ9

na.quoniã aer cũ elongatus fuerit ab aliqua
planta augentur partes eius cũ extenſtõema
terie.¶ Plinius libꝛo.xij. In india eſt ſpinan:
ſeg depꝛehenſa in lucernis igne ptinus tran⸗/
ſiliente. India fert in ſpinis ſimilitudinem pi
peris.amaritudine pᷣcipna folijs paruis den

tice pallido:radice lata ⁊ lignoſa buxei colo

ris. OHac in aqua cũ ſemine excepta. in ereo

vaſe medicamentũ efficitir.quod litione vo

catur. Eadem ſpina ĩ Pelio monte naſcitur:·
qua medicamentũ gdulterat᷑. Gens indis cõ

marũ eſt pꝛecioſa myrrhe ſimils.acceſſu p⸗/
pter aculeos anxiolauri folia. Jbidem ſpina
eſſe tradita eſt. uius liquoꝛ aſperſus oculis

ccecitatem omnib animalibo infert. In egr⸗

pto naſcitur aſpalachꝛos ſpina candida. ma

gnitudine arboꝛis modice floꝛe roſe. Radix

eius vnguẽtis expetit. Tradunt in quocũq
frutice curuet᷑ arcus celeſtis.eandẽ quecũq
ſraſpalani ſuauitatẽ odoꝛis emittere:ſed in
aſpalatro inenarrabilẽ quandã exiſtere. Hu⸗2/

2

ius ꝓbatio eſt in coloꝛe rufo vel igneo. TCa,

ctuq; ſpiſſo ⁊ odoꝛe caſtoꝛeo. Ideʒ libꝛo.xiij.
In egypto celebꝛatſpina dũtaxat nigra.qrn
in aquis durat ⁊ incoꝛrupta manet.Et ob ig

nauiũ coſtis vtiliſſima. Candida vero faclle
putreſcit. Manat et gũmi ex ea ⁊c.vt ſupa.

PNec obmittendũ eſt etiã ꝙ in babylone ſeri

in ſpinis. quoniã nõ alibi viuit. Et eſt ſicutvi

ſcũ in arboꝛibo.ſed illud in Peina tantüduere.
gia vocat. Mirumq; ꝙ eade die germiart q.
iniectum eſt. Inijcitur autẽ ipſo canis oꝛtu.

Et arboꝛem celerrime occupat. Vinũ exea

condiũt.⁊ ideo ſeritur. Spina hec naſcitur
et Athe nis etiã longis muris.¶ Idem liba
xvij. In calabꝛia eſt ſpina ſilueſtris: q̃ p ineos

ſionem vtiliter mixtos ⁊ ſoꝛbos reciptt.

Pbperationes
Auicenna. Spina alba frigida eſt et ſicca :
in pꝛimo.Cõfert mollificationi ſtomachi de
coctio eius confert inſtrumetis iuncturaruz
7 podagre. Spina iudaica cꝛlida ẽ ſubtilias
guinis. Ex eiꝰ decoctiõe colluitin * ad de⸗ D

die germiat qcG/

Trattatus

loꝛem mdlaꝝ. Spina egyptiaca frigida in ᷣ
mo.ſicca in ſecũdo.¶ Exiccatiua eſt ⁊ catar
ros abſcindens. Confert apoſtematibo gut⸗
turis ⁊ ſtomachi. Radix eius et ꝓppꝛie ſemen
eius vehemẽtis ſunt conſolidationis.
¶ Igem in eodẽ Zedeguaro eſt ſpina alba: qᷓ
ſpinas habet ſiles folijs amomi.ſed ſubtilio⸗
res ⁊ albioꝛes.floꝛẽ purpureum.ſemen rotun
dum. Stipes eꝰ quandoq; puenit ad duos
cubitos. In ipa eſtrerentio flu xus ſangui
nis. confert apoſtematibo flegmaticis ⁊ ſpaſ⸗

moꝛ ſputo ſanguinis ſolutioni antique. Fe⸗

bꝛibp flegmaticis longis ⁊ oibus febꝛiby an⸗
tiquis. debilitati quoq; ſtomachi:⁊ aperit o⸗

pilationes. Maſticata ⁊ poſita ſuꝑ punctu⸗

Semen ei bibitü cõfert moꝛſure veneno⸗
ſoꝛũ reptiliũ. Collutio oꝛis ex eius ſucco fa⸗

(ca ſedat doloꝛẽ dentiũ.Radix eiꝰ eſt infrigi

datiua ⁊ exiccatiua cũ reſolutiõe quadi.
¶·Pli. li.xxiiij. Spina arabica ſpiſſat ſtrin⸗
gitq; diſtillationes oẽs ⁊ ſanguis excreatio⸗
nes: menſiũq; abundantiã.eciaʒ nunc radice

vyvalentioꝛ Opine albe ſemen cõtra ſcoꝛpio⸗

