gos. grece eliffagus. Sera. li.
f aggre. ca. Geliſfagos.auctoꝛi.
Srvvypaſco. Beliſfagos:id eſt ſal⸗
uia. Et eſt arbuſtũ longum ha⸗

bens plines ramos. ⁊ lignũ eius ⁊ folia ſimi

lia folijs citonioꝝ.niſi qꝛ ſunt longioꝛa⁊ ſtri
ctioꝛa ⁊ rugoſa paucarugoſitate:ſicut eſtru
goſitas panni poſtq; abluit᷑ anteq; extendat
⁊ reponat᷑⁊ coloꝛ eiꝰ declinat ad albedinẽ.et
habet odoꝛẽ bonũ.⁊ habet in ſummitatibora
moꝛũ ſemen ſimile ſemini herbe ſilueſtris: q̃
Dicit᷑ oꝛmen. Naſcitur aũt in locis aſperis.
¶ Dyaſcoꝛides cap̃ᷣ. eliffagus ſiue eliliffagus

fſm tranſſationẽ noſtrã. Eliffagus:id eſt ſal⸗

uia. Frutex eiꝰ eſt oblonga et multas habẽs
virgas quadras ⁊ albas.⁊ folia ſilia malici⸗
donijs:ſed oblonga minoꝛa et aſpera ⁊ albi⸗
dioꝛa et odoꝛata ſubꝛugoſa.ſemẽ ſuꝑ virgas
eſt ſimile oĩno agreſti. Haſcit᷑ locis aſperis.
¶ Plinius ca. eliffagus herba eſt exalbida.

Haſta eſt ei vaſta et quadra. ſoli iglieren ·

b ij

Tractatus

aſpera. oteſt enim acriterreſtringere.

Balienꝰ.vi.ſim.fſar capᷣ.eliſſagus.Comple⸗
xio huius herbe eſt calida caliditate manife⸗
ſta ⁊ ſufficienti ⁊ parum ſtiptica.

Bperationes

Pliniꝰ. Herba ipᷣa facit ad diſſintericos.ꝛ

ſuccus folioꝝ eiꝰ capillos generat:⁊ vꝛinã ꝓ
nocat.i¶ Sera. Decoctio folioꝝ ⁊ ramoꝛum

ipᷣiꝰ qũ bibit᷑ puocat vꝛinã ⁊ mẽſtrua:⁊ expel
lit fetũ.⁊ ↄfert moꝛiuivenenoſo ſtrigonis ma

rini:⁊ denigrat capillos:⁊ ↄfert apoſtẽatibo.

⁊ abſcindit fluxũ ſanguĩs:⁊ mundificat vlce

ra frauduleta.⁊ cũ decoctiõe ramuloꝝ ⁊ foli⸗

oꝛũ ipſiꝰ fit ablutio.⁊ ſedat pꝛnritũ genitaliũ

viroꝝ ⁊ mulieꝝ.i¶ Dyaſco. Virtꝰ eiꝰ eſt diu⸗

retica. Menſtruis imperat. Aboꝛſum facit.

Percuſſum ſtrigonis marini mitigat. Capil

los nigreſcit. Eſt etiã termãtica:⁊ ſanguines

fluentẽ ex vulneribo ſtringit. Soꝛdida vulne
ra purgat.i¶ Elixatura folioꝝ ⁊ virgaꝝ ipſiꝰ
pꝛuriginẽ nature cõpeſcit.Eſt etiã virtutꝭ re
darguẽtis cũ acrimonia. Vnde ad diſſinteri
ꝗm atq; muliebꝛẽ fluxũ (quẽ grecirigeon vo
cant) facit ſuccus folioꝝ eiꝰ.Capillos deni

grat: ⁊ vꝛinã puocat. Paulus.Ainũ deco⸗
ctionis eiꝰↄfert paraliticꝭ bibitũꝛ cathaplaſ

matũ ſuꝑ partẽ paraliticantẽ.i¶ Et dicũt ma
gi de ſaluia ꝙ; ipᷣa putrefacta ſub fimo gene⸗
rat᷑auis quedã hñs caudã ſerpentinã: albaʒ
merule ſilis.De cuiꝰ cinere ſi ponat᷑ ilampa⸗
de apparet ꝙ domꝰ ſit plena ſerpentibo.¶Ex
herbario. Saluia bʒ folis longa et anguſta

ſubaſpera odoꝛe ſuaui? graui.in locᷓ aſperis
nagſcit᷑.Decoctio eiꝰ potata vꝛinã ⁊ menſtrua

mouet. Paſtinace marine ſi quem ꝑcuſſerint

virus excludit. Sanguinis eruptionẽ ſiſtit.
¶ Plateariꝰ. Saluia ca.eſt in.i.ſic.in.ij.ſolũ
folia cõpetũt vſui medicine ⁊ viridia.et ſicca
domeſtica magis cõſumit ⁊ ↄfoꝛtat. Silue⸗
ſtris aũt mag dyafoꝛetica. Ninũ decoctõis
ſaluie valet paraliticꝭ ⁊ epilenticꝭ. fomẽtatio
ex aq decoctõis eiꝰ valet õ ſtrãguiriãꝛ diſſin
teriã. Matricẽ mũdificat.i¶ Plinius li. xxij.
Hoer bã nr̃i qͥ nũc ſunt herbarij eleliſphacon

grece.latini vocãt ſaluiã mente ſimilem canã

odoꝛatꝗ. hac appoſita partꝰ emoꝛtuos extra
hũt. Itẽq; vermes auriũ ⁊ vlceꝝ.i¶ Jdẽ in li.

xxvi.Herba q̃ a qͥbuſdã appellat᷑ſaluia ſilis
verbaſco.Cõterit᷑ ea ⁊ colata calefit.⁊ ſic ad

tuſſim lateriſq; doloꝛes bibit᷑. Eadẽq; )ᷣ ſcoꝛ
piones atq; dꝛacones marinos efficax ẽ.Cõ

tra ſerpẽtes etiã ex oleo ꝑungi ea pdeſt.vſo⸗
pi ſaſciculus cũ quadrante mellis decoquit᷑

facos eſt apud grecos. Cum mulſa iecoꝛis p

deſt potata querelis. Pellit aboꝛtuʒ.lociũqʒ

mẽſtrua purgat.Trita venenatos curat ſuꝑ
addita moꝛſus.Crudis vulneribo que multo
ſonguine manant. Apponas tritã dicũt reti
nere cruoꝛem. Cũ vino ſuccus tepidus ſi ſu⸗
mitur huius.Cõpeſcit tuſſimveterẽ lateriſq;
doloꝛẽ.Pꝛuritus vulue curat virgeq;ʒ virilis

Si foueas vino fuerit quo ſaluia cocta. Jlli

us ſucco crines nigreſcere dicunt. Si ſint

hoc vncti cerebꝛo ſub ſole calenti

Capitulum. ccccv.

Alix. Iſidoꝛus lib. ety. Salix dicta
eſt: eo ꝙ ſaliat: id eſt creſcat. Rrboꝛlẽ
ta:vitibo vinciẽdis abilis.¶ Ambꝛo

ſius. Salices vident nibil habere ſeminis.

habent tamẽ gramẽ quoddã in folijs quo ter
ris cõmiſſo tanq; ſemine poſito ſurgat arboꝛ

deſurculo:⁊ tanq; ſeipᷣam exuſcitet de ſemĩe
ſuo. ¶ Bloſa ſuꝑ Eſaiam.xliiij. Salix eſt ar⸗
boꝛ infructuoſa:ſed cito creſcit:maxiĩe ſi iux

ta aquã ſit.¶ Ariſtoteles in li.de plantꝭ.Que

dam in humido loco.quedã in arido ⁊ q̃dam

in vtroq; vt ſalix.¶ Idgeʒ libꝛo de aialib.que
dam arboꝛes nõ fructificant. Sicut viri pin

gues nõ multũ ſpermatiſant.Talis ẽ ſalix ⁊
ad tuſſim.¶ Macer. Saluia cui nomẽ elęſ- romananux.i¶ Idẽ ĩ libꝛo decimoſexto. In

.
—

N — —, f —— —

—

aquoſis tĩ pꝛoueniũt ſalices ⁊ alni. longaq;
folia ſunt vtriq; inter pꝛimas germinãt.Cir⸗
cũagunt᷑ ſalicꝭ folia poſt ſolſticiũ.nec alio ar
gumẽto intelligit᷑ certiꝰ ſidus cõfectũ.Ociſ

ſime vero ſalix amittit ſemẽ anteq; maturita

tẽ ſentiat oĩno.⁊ ob id frugiperda dicta ẽ ab
homero. Sequẽs vero etas ſcelere ſuo hãc
ſententiã interpᷣtata eſt ꝙ ſemen ſalic mulie⸗
ris ſterilitatis medicamẽtũ eſt. Sed in hoc
quoq; naſcentinatura puidit:ꝙ de pacto ſur
culo incurioſius ſemẽ dedit. VUna tñ ꝓdit᷑ id
maturitatem pꝛoferre ſolita in inſula chꝛeta.
¶ Pandecta capitulo.cci. Culefare. GBrece
VYtre.latine vero ſalir.

Dyperationes

¶ Sera. li. ag. ca. Eulef.i.ſalix.folia ⁊ flos et
roſa eiꝰ habent in ſapoꝛe ponticitatẽ.et virtꝰ

ſalicis eſt deſiccatiua ſine punctiõe. Coꝛtex

vero ipſiꝰ ſiccioꝛis eſt cõplexiõis.ſicut ſunt
omẽs ſpecies coꝛticis.¶ Vnde admiſtrat᷑ in
glut inatiõe vlceꝝ.Sed flos ⁊ roſa eiꝰ admi
niſtrant᷑ ⁊ admiſcent᷑ in oibo medicinis ⁊ vn⸗
guentis deſiccatiuis.Et ſunt ex hoĩbo qͥ acci
piunt floꝛes ⁊ roſam ⁊ ſuccũ ipſiꝰ.⁊ cõponũt
ex eis deſiccatiuã medicinã que ↄfert in mul
tis:qꝛ deſiccat ſine moꝛdicatiõe ⁊ ꝓpꝛie:qꝛ in
ipᷣa eſt ſtipticitas pauca.¶ Et qñ cõburũtur
eiꝰ coꝛtices ⁊ ↄficiunt᷑ cũ aceto:admiĩſtrãtur
in oĩbo egritudinibo in qͥbo neceſſaria ẽ deſic⸗
catio.ſicut in verrucis ⁊ ppꝛie in rotundis et
in verrucis ſimilibo capitibo clauoꝝ:⁊ inver⸗
rucis infixis in cute.eradicat enĩ eas qñ ſuꝑ

cas fit linitio.¶ Et qñ euellit᷑ coꝛtex ei ꝑe qᷓ
emanant floꝛes ⁊ colligit gũmi eius. Habet

hoc gũmi virtutẽ abſterſiuã ⁊ ſubtiliatiuã. et

ideo adminiſtrat᷑ in oĩbo egritudinibo qᷓ acci⸗
dũt pupille.⁊ faciũt impedimẽtũ viſus.¶ Et
idem aucto. Pauli. Virtꝰ folioꝝ ⁊ coꝛticũ et

fructus ſalicꝭ ⁊ ſucci ereſt ſtiptica.Et eſt fri⸗

gide ⁊ ſicce cõplexionis in pᷣmo gradu.iEt
Kac ncte Gecbar. Ousdo bibunk tolt⸗

eius trita cũ pipere ⁊ vino pauco ↄferũt coli

cis.⁊ qñ ſumit᷑ cũ aqua pbibet impꝛegnatio⸗

nẽ.⁊ fructꝰ eius ↄfert ſputo ſanguinis qn bi⸗

bitur:⁊ coꝛtex eiꝰ tritus cũ oleo roſaꝝ.ſi bu⸗
lierint in coꝛtice granati cõferũt doloꝛi auri
um. ¶ Et eiꝰ decoctio adminiſtrata ſuper pe
des podagricoꝝ ↄfert eis multũ:⁊ mundirfi⸗

6

car furfures capitꝭ.et colligit humiditas ab
ea defluens qñ excoꝛiat᷑ a coꝛtice ſuo qñũ inci

pit appar ere flos eiꝰ.qm̃ reperit᷑ intra coꝛti⸗
cem humiditas ↄgregata q abſtergit oculiũi.
Zauf ert tenebꝛoſitatẽ eiꝰ. Pꝛopꝛietas ſalicꝭ
eiusqᷓ extrahit ſanguiſugas adherẽtes gut⸗

turi:et glutinat vulnera recentia.i Et idem

auctoꝛit ate Aben Meſuay. Folia ſalic bi⸗
bita ꝓh bẽt impꝛegnationẽ:⁊ ↄferunt fluxui

ſanguinis.⁊ lac qð egredit᷑ ex eis acuit viſuʒ

⁊ abꝛadit pilos.i¶ Et idem aucto.Pauli. In
folijs ſalicis ⁊ ſalice:nõ dixit Galienꝰ aliud.
¶ Galienus ſeptimo ſimplicium farmacoꝛuʒ

capitulo ytre.ytre ſiue ſalix vtetur quidẽ ali
quis ⁊ folijs ad ſangu molentoxp vulnerũ cõ

ſolidationẽ:ſed maxime floꝛe eiꝰ fere omnes

vtuntur medici ad confectionẽ ſiccatiui ei/

laſtri. Eſt enĩ vis eoꝝ ſuauis ſiccatiua ha⸗
et autem ⁊ quiddam ſtipticitatis.

¶ Quidã vero ⁊ ſuccum faciẽtes ex eis in⸗

moꝛdax ⁊ ſiccatiuũ habet farmacũ ad multa
vtile.Nihil enĩ magis occurrit viſui qᷓ; far⸗
macum immoꝛdacius ſiccans parũ:ſed ſtipti
cans.ſicut in tractatu de cõpoſitione furma

coꝛum plenius dicet᷑.¶ Coꝛtex etiã huius ar

boꝛis ſimilis eſt tam frondtũ qᷓ; floꝝ virtuti.
pᷣterq; ꝙ eſt ſiccioꝛ ſᷣm cõplexioneʒ ſed hunc
gquidã accẽdũt:⁊vtuntur cinere in omĩbo his
que violenter indigent deſiccari:ſicut ſigi⸗
les ⁊ chiles:id eſt mirmiceas. auferũt pſum
magdefacientes aceto acri.quidã vero temꝑge
floꝛendi incidentes coꝛticem. Liquoꝛẽ ſiqui
gem colligunt:⁊ eo vtuntur in obfuſcantib⸗

pupillis.cũ ſit farmacũ abſterſiuũ ſimul ⁊ ſub

tiliat iuũ.cũq; ſit huiuſmodipoterit eo vti et
ad alia multa.¶ Palladiꝰ libꝛo tertio. In mẽ

ſe Febꝛuario plante ſalicis obꝛuende ſunt:?
omniñũ generũ que applicantur arbuſto.

Dyaſcoꝛides. Salix eſt arboꝛ cuius folia
glutinant vulnera cruenta. Flos etiam eius
ſine moꝛdicatione deſiccatiuus eſt.Cuiꝰ ci⸗
nis cum aceto ſuꝑ callos pedũ inductꝰ eos
tollit. Et ſimiliter verrucas emundat. Ylos
eius cũ aqua bibitus omnem caloꝛem libidi
nis frigeſcere facit. ¶ Auicenna. Salicis fo
lia ſtiptica ſunt ſine moꝛdicatione. Et eſt in
eis exſiccatio ſufficiens. Cinis gutem eius
vehementis eſt exſiccationis. Emplaſtrum
ex eo factum retinet fluxum ſanguimis.
Conſtantinꝰ.Salices frigide ſunt in ſecũ
do gradu.ſicce in pᷣmo.Valent doloꝛi capi⸗
tis de caloꝛe ſi in naribo mittant. Succꝰ eiꝰ
vulnera ſolidat. Coꝛtex eius vſtus ⁊ cũ ace⸗
to temperatꝰverrucas ⁊ poꝛos aufert. Sed

lac coꝛticis a ſalicibo floꝛẽ habentibo eruti vi

ſum clarificat. Defectos confoꝛtat oculos.

rivt concipiat non ꝑmittit.

Capitulum. ccccwj.

Succus frondium ⁊ pomoꝛũ potatꝰ mulie⸗

Bb ijß

. 8

Zmbucns. Pandecta ca. ccdxxix.

T Scciendũ actis eſt ſambucus:ka⸗
meactis ðᷣ ebulus.et ſũt plante oĩb⸗

note.UVñ verſus. Sambucus eſt actis:ſed
ebulus eſt kameactis.¶ Sera.li.ag.capᷣ.Ra⸗
meacti. Rameactidue ſũt ſpecies.qᷓruʒ vna
grece ðᷣ actis.in latino ſambucꝰ. et ſcdᷣa no⸗
minat᷑ in greco kameactꝭ.⁊ eiꝰ eſt intẽtio terꝰ
renꝰ actis:⁊ in latino ðꝛ ebulus.de q̃ lege ca.
clxxv. ſupꝛa de E. ¶ Pliniꝰ. Sambuci due
ſunt ſpecies.eaꝝvna aſſimilat᷑ arboꝛibo habẽ
tib ramos ſiles cannis rotũdis:qrũ coloꝛẽ

ad albedinẽ:⁊ ſũt longa.⁊ ſunt ĩ eis q̃ttuoꝛſo

lia aut qͥnq; poꝛrecta ſuꝑ ramos qſtibet.⁊ ſi⸗
milia ſolijs nucis:minoꝛa m̃ eis.hñtia gra
uẽ odoꝛẽ.⁊ in ſũmitatibo ramoꝝ ſũt floꝛes al
b.ꝛi. grana ſilia granis viridibovel lentiſci.qs
rũ coloꝛ declinat ad purpureit atẽ cũ nigredi
ne.⁊ ſunt velut in racemis.⁊ hñt multaʒ hu⸗
miditatẽ hñtem odoꝛẽ lini.⁊ iſta ðꝛ actis.R⸗
lia vᷣo ſpecies q̃ ðꝛ Rameact eſt minoꝛ pma.
habet ramos magpꝑtinẽtes her be qdrato in
qb ſũt multinodi ⁊ ſolia inuicẽ diſtãtia.⁊ ſin

gulis nodis ſilia ſolijs amigdalis ĩ ſũmuati

bus ſuis:niſi qꝛ hñtvenas:⁊ ſũt longioꝛa cis
hũtia grauẽ odoꝛẽ.⁊ in ſũmitatibaramoꝝ ſũt
ep łella ſilia coꝛonis ſupꝛadicte ſpeciei.⁊ ſe⸗

men? flos ſil.⁊ hʒ ramos longos groſſitu⸗
dinẽ digiti habẽtes.i¶ Iſidoꝛus libꝛo etymo

logiaꝝ. Sambucus ẽ arboꝛ mollis ⁊ parua.

HPyperationes

¶¶ Pliniꝰ lib. xvi. Sambucihũt acinos ni⸗

gros ⁊ paruos humoꝛes lenti.Inficiẽdo ma
xime capillo.qͥ ⁊ ipᷣi in aqua decocti mãdunt

Igem li. xv. Arboꝝ q̃rundã fructꝰ pedicu
lis dependẽt vt piri. Alia vᷣo racemis vt ede
re atq; ſambuci.i¶ Idem in li.xvi. Sambu⸗
cus germiat inter pmas:⁊ nudat᷑ inter nouii
ſimas.⁊ ex his q̃ byeme aqla ex oꝛiẽte conci
piũt:oꝛdine nature floꝛẽt pᷣme ſilueſtriũ ſam/

bucus:cui medullaẽ plurima:⁊ coꝛuꝰcui nul
la. Sambucus ẽ arboꝛ diuidua nec ramoſa

lentiſſima. ⁊ ideo ſcutꝭ faciẽdis aptiſſima.cu
ius nimirũ plaga ſe ptinꝰ ↄtrahit:ſuũq; vul⸗

nus claudat.⁊ ob id ↄtumaciꝰ ferrũ traſmit⸗
tit. Sambuci atq; rubi generꝭ ſunt fungoſi.

Aliter tñ qᷓ; ferule.qͥppe plus ligni atq; ſucciẽ
vtiq; ſambuco ex qᷓ mag canoꝛã buccinãtu

bamq; credit paſtoꝛ.Ibi cefe:vbi galloꝝ can

tũ nõ exaudiat frutex ille. ¶ Igẽ li. xvij. In/
nentũ ẽ ſurculos abſciſos ſerere.qð ſepis cã
factũ eſt ſambuc ⁊ cotoneo rubiiq; depactꝭ.

ad palũ vineaꝝ firmiſſima ẽ ſambucꝰ.taleſq;

ſerit᷑ vt popolus.¶ Aui. Sambucus alba ca
lidioꝛ eſt qᷓ; citrina ⁊ q; purpurea.Et ẽ vniuer

ſaliterĩ tertio calida ⁊ ſicca.Eſt aũt ſubtilia⸗
tiua humiditatũ.ſenibuſq; ↄfert eiꝰ oleũ.De

let aũt pannũ:⁊ facit rubedinẽ eiꝰ odoꝛamen
tũ.¶ O leũ eiꝰ ↄſert ſenibo:⁊ frigidis neruoꝝ

egritudibo.O doꝛ eiꝰ facit ſoda.cũ hoc tñ re⸗

ſoluit ſodã fri.a flegmate odoꝛata.deniq; pu
rũ eiꝰ oleũ fluere facit ſanguinẽ ex narnboca⸗
leſactũ cũ ipᷣm odoꝛat.i¶ Conſtãtinꝰ. Sam⸗
bucica.ſũt in.ij.ſic.in.i.diſſolutiuiac neruox
mollitiui ſũt:ſtomachũ q̃̊; molliũt.vomuũ ꝓ
noxrant. cathaplaſmati mamillaꝝ apoſtema⸗

ta ſanãt. Sambuceolũ q́; ſcabiẽ ac puſtulai
⁊ apoſtemata nariũ ſanat.vulnera clauſa ape

rit: euerſaq; ad ſuã naturã ↄuertit.auriũ dolo
rẽ placat.bibitũq; lũbꝛicos ⁊ aſcarides fleg⸗
maticos excludit:ac melãcolicos humoꝛes

purgat.i( Pli.li.xxuij. Sambucꝰ hʒ alteruz

Fonag ſilueſtre.qð greci chameactẽ.alij

ellonvocãt multo bꝛeuiꝰ:vtriuſq; folioꝝvł

ſeminis vel radic decoctũ ĩ vino veteri ⁊ ad
cyathos binos potũ ſtomacho ĩutile ẽ aluo
detrahẽs aquã.¶ Refrigeroat etiã inflãmatio
nẽ maxie recentꝭ ambuſti.Et canis moꝛſum
cũ polenta molliſſimis folioꝝ illic᷑. Succus

cerebꝛi collectiões lenit infuſus.Acini erꝰ in

firmioꝛes q; relique capillum tingũt.¶ Koti

8

cta ac pota hydropicos exinaniũt. Folia in
vino pota ſerpentum ictibus reſiſtunt. ¶ Po
dagricis cũ ſepo hircino vehemẽter pꝛoſunt
Coauliculi illiti.ijdem in a

*
„

aregacz ieſemin jeſenn eſt ſambac⸗?
2

De Herbis

acetabuli menſura vꝛinam monent. Ad om⸗

efficacioꝛ eſt que minoꝛ.Radix eiꝰ deco⸗

culii a macerantur:vt
ſparſi pulices necentur.i¶ Yolioꝛũ decoctio

ſi locus ſpargatur muſce necant᷑.¶ Boa ap⸗
pellat᷑ moꝛbo pabulaꝝ cũ rubent coꝛpoꝛa.ſam
buci ramo verberat. Coꝛtex interioꝛ tritus
cx vino a

lbo potus aluum ſoluit.

ð

Capitulum. ccccvijf.
Auÿwbacus. Pandecta ca.ccclxxvi.
Jeſemin arabice:⁊ ambach:grece lẽ
coya.latine.ſambacus.i¶ Sera.lib.

planta habens album floꝛem.⁊ quedã ci

trinum. ⁊ eſt minus ca.⁊ ſic.qᷓ; album.⁊ ſimi⸗

liter eſt minꝰ in operatiõe ſua.⁊ citrinꝰ reꝑit
in babylonia.E ſt etiã ſpecies alia ex eo cuiꝰ

flos celeſtis eſt coloꝛis.¶ Et idem auctoꝛita

te Aben meſuay.Eſt calida in pᷣncipio tertij

gradus.i¶ Galienꝰ ſexto ſimpliciũ farmaco,-

rum cap.de ieſemino.ſᷣm tranſſationẽ grecã.

Ambacb herbe quã ieſemin vocant: ſemen
maxie vtile eſt calefactiue ⁊ deſiccatiue:nec
noõ ſubtiliũ partiũ vᷣtutis eſt. Eſt aũt guſtan

tib ſubamaꝝ ? acre et patã. quoniaʒ diureti⸗

cũ eſt ⁊ dyafoꝛeticũ.Erit aũt in calefaeiẽdo ⁊
ſiccando tertij gradus intenſi.Etiã hoc di⸗
cit in ſexto huiꝰ.et ſubdit in ſeptimo lencoyva
id eſt ieſeminũ.tota qͥdeʒ frutex abſterſiue et
ſubtiliũ partiũ virtutis.magis autẽ partici⸗

pant ea floꝛes.⁊ hoꝛũ ſiccioꝛes magꝭ viridibo

¶ Auicenna ponit tres ſpecies.ſcilicet albã:
citrinã et purpuream. E
agreſtis.de quo ſupꝛa ⁊c̃.

erationes

. ¶ Serapion. olia eiꝰ humida nõ ſicca qñ

ponuntur ſuper empetiginem et pannum ex
pellunt eos et reſoluũt omnẽ ſuperfluitatem
¶ Et cõuenit habentibus catarrum:⁊ indu

Cit doloꝛem capitis illis qui ſunt calide com
plexionis.¶Et oleum eius eſt iunatiuum in

veme.et ſi habens calidam complexionem

ogoꝛem nimium de ipſo timendum eſt ne fa⸗

ciat fluxum ſanguinis ex narib eiꝰ.iEt idẽ
auctoꝛitate Aben Heſuay. Kõſfert humidi
tatibus et flegmati ſalſo:et ſenibo frigide cõ⸗

plexionis. Et confert doloꝛibus qui fiunt eex

ſlegmate viſcolo.

Capitulum. ccctviij.
Bb iüz

teſt alius ſambacꝰ

„ N S

☚

8 n 8

Trattatus

Angdix. Poliniꝰ libꝛo. xxv. Sandix?
ſher ba quedam de qua panni tingun

in blaueum coloem.

Dperationes

¶ Idem Plinius libꝛo. xxxv. Sandaraca ſi

toꝛreat᷑ equa parte rubꝛica admixta:ſandicẽ

facit.qᷓ;; animaduerto Virgilium eſtimaſ⸗
ſe id herbam eſſe verſu illo. Sponte ſua ſan⸗
tes veſceret agnos. ¶ Idem in li⸗
andix in olere ſilueſtri a grec po

dix paſcente
bꝛo. xxij.E ndix mob⸗ reg
nitur ſicut Opinio ⁊ Eraſiſtratus tradut

cinerirenibo ac veſice.¶ Hec eſt quã Ariſto⸗
matrẽ: ne olus quidẽ legitimũ vendicaſſe ſed

dix calefacit ⁊ deſiccat foꝛtiter: ac ↄyafoꝛeti⸗
cũeſt: ?⁊ ob hoc merito viſceꝝ pnr gatiuü eſt.

0: nibo bene adhibet᷑.Cerotis vti
Decocta vᷣo aluũ ſiſtit:⁊ ſemine ſingultus
ↄfeſtim ex aceto ſedat. Jllini᷑ ambuſtꝭ vꝛinãä
eücit. Succus decocte pdeſt ſtomacbo. Jo
terie pꝛouocat in femmis.bene quoq; malas
phanes euripedi poete ioculariter obijcit eiꝰ

ſandicem. ¶ Dyaſcoꝛides. Sandix vel ſcan⸗

Hyperationes
¶ Herbatota eſtvalde amara:vires babens A
acras atq; calefactoꝛias:ad omnẽ duriciem
vel rigoꝛem valde idonea. Medet᷑ etiam ca/-
vel difficultati mictus:vel inteſtinoꝝ toꝛmẽę
dropicis. Vrinã ꝓuocat:⁊ toꝛtiõibo eſtvtilis
Succꝰaddito melle linoꝛes detergit. Scoꝛ
pionũ ictus cũ aceto ⁊ ſale cõpe rlarnemos

¶ O mnes tumoꝛes coꝛpoꝛis⁊ 1.
git:cathaplaſmata ⁊ maxime im
poſita. Item appoſita ſolite purg⸗

5

ginatibo miſcetur ⁊ acopis.i¶ Samſucũ eſt
in tertio gradu calidũ ⁊ ſiccum. Doloꝛem ca⸗
pitis ⁊ emigraneam de flegmate ⁊ colera ni⸗
gra curat:ſi ex eiꝰapoʒimate caput lauet aut
naribo applicetur. Diſſoluit opilationẽ ⁊ven
toſitatem groſiam.¶ Eius apoʒima bibituz E

hpyygropiſim ſtranguiriam ventris doloꝛẽ ha

bentibo fit bonũ.¶ Lum melle cathaplalmas F

Capitulum.ccccix.
Amſucus.Dyaſcoꝛides. Samſucꝰ
ſ aſuculis nominat᷑ amaracus.⁊ eſtra
moſa multas habens virgas ſuꝑ ter

ram expanſas cũ folijs paruis atq; rotũdis

nepite ſimilibo ac velut hircis ⁊ acerrimis,

tum nigredinem in palpebꝛis amputat.et cũ

aceto mo:ſum ſcoꝛpionis curat ¶ Peſſaruſs G

tum vero menſtrua puocat. lapidem aufert.
Epilenticis cõuenit ⁊ paraliticis.Auribo in
ſtillatum do loꝛem placat⁊ ſonitum.

Capitulum.cccx.
Alumca. Dyaſcoꝛides. Saliũca eſt
ſgenꝰ herbe que radiculas ⁊ folia bas
hbꝛjz ſubꝛuſa:floꝛeſq; plurimos aterrꝗ

to laboꝛantibo.¶ Eius elixatura medetur by ₰

atq; ſaliunca.q;q; vtraq; nobiliſſimiſit odo⸗
B ris.¶ Saliunca quidẽ folioſa:ſed bꝛeuis eſt
poſſit:radici numeroſe coheret.

De Herbis

re foſſa in modũ ſtipulaꝝ ↄſtringit᷑ Naſcitur
aũt in lapidib ſũmis et noꝛica regoone. Illa
vᷣo optĩa eſt q̃ eſt odoꝛifera recens⁊ ſine ſabu
lone plurimoſq; ramulos ⁊ radices habens.
põt ò eadẽ que ⁊ ſpica q;uis defoꝛmioꝛ ſit.

Pbhperationes

¶ Pliniꝰ li.xxi. Saliunca Odoꝛamentoꝛuʒ

multa nihil attinẽt ad coꝛonamenta vt vris

—— —

2 ꝗnecti nõ

q̃ berba ver

Capitulum. ccccxſ.
Aluina. Pandecta capᷣ.viij. Abhel
ſ garabice.grece bꝛachi.latine ſauina.
BSauina eſt arboꝛ cuiꝰ folia ſũt ſimi

lia folijs tamariſci:ꝛ magis ſpinoſa.habent

a veri? eſt q; fios veluti manui pꝛeſſa.
bꝛeuiterq; ſui genen ceſpes.hanc panonia gi
gAgnit:⁊ noꝛica alpiũq; apꝛica vꝛbiuʒ epoꝛedia
tante ſuauitatꝭ vt metallũ eſſe ceperit.veſtibo
eegqm interponi gratiſſimuʒ eſt. Huiꝰ radix in
vino decocta vomitiões ſiſtit.ſtomachumq;
coꝛroboꝛat.i¶Ex ſinonimis. Saliunca in⸗
teilligũt qͥdã in medicinis ꝓ ancuſa:ſed in an⸗
rea alexandria recipit᷑p ea ſpica celtico.

bonum odoꝛem. ꝛ arboꝛ iſta creſcit magis in

latum q; in longum.Eſt calide⁊ ſicce cõple⸗
xionis in tertio gradn. Serapion libꝛo ag⸗
gregatoꝛis capitulo Abhel:id eſt ſauina.Et
ſunt eius due ſpecies. Vna cuius folia ſunt

ſimilia folijs cipꝛeſſi.⁊ magis ſunt ſpinoſa q;
glia. Habens bonum odoꝛem.et arboꝛ huiꝰ

eſt foꝛtis.⁊ creſcit magis ĩ amplum qᷓ; in lon

gum. Et fructus eiꝰ eſt ſicut ʒaroꝛ. Pꝛo quo

lege capitulum.ccix. Juniperus.Et quidam

vtuntur folijs eius ꝓ fumigio. Sed alterius

ſpeciei folia ſũt ſimilia foljs tamariſci.et ſa
poꝛ eius eſt ſicut ſapoꝛ cipꝛeſſi.hec latine vo-
catur ſauina.cuiꝰ ſubſtantia eſt ſubtilis.⁊ in
odoꝛe eius eſt aromaticitas.⁊ calefacit ⁊ des

ſiccat in tertio gradu. Auicenna libꝛo ſecun⸗
do cap. Abhel. Abhel eſt fructꝰ arboꝛis ſimi

lis Junipero ſactꝰ ſicut ʒaroꝛ.ſed tamẽvebe
menter eſt niger boni odoꝛis ⁊ acutiſapoꝛis.
⁊ iſta arboꝛ eſt pma ſpecies ſauine:⁊ poſita ꝑ
Serapionem.Balienus ſexto ſimpliciũ far
macoꝛũ de ſauina. Bꝛachi ſiue ſauina deſic⸗
cant ibo foꝛtiter eſt ̃m tres ſapoꝛes:q̃s in gu⸗
ſtando monſtrat.equaliter cipꝛeſſo:niſi inqᷣn
tum acrioꝛ eſt eo.⁊vtvtiq; dicat qs magaro
matica.huius ergo ⁊ ipſius qualitatis parti
ceps eſt videlicet acris.ſtiptica cõplexione
calida. Adhuc autem in amaritudine ⁊ ſtipti
citate debilius eſt qᷓ; cipꝛeſſus.quantũ enim

ſuperat cipꝛeſſuʒ acredine:tanto diminuit᷑ in

ſtipticitate.qð patet ꝙ calidius eſt cipꝛeſſo. ?-
ideo magis dyafoꝛeticũ:igitur ſolidare qui⸗
dem.nam ꝓpter ſtipicitatis robur ⁊ calidita⸗
tis.intantuʒ enim ambobo his participat:vt
iam tenſiuum ⁊ inflatiuũ exiſtat.putrefactio
nibus vero cõfert ſicut cipꝛeſſus.ponat᷑ autẽ
hoc farmacum in tertia ſubſtantia ſᷣm calefa
cere et ſiccare ens inter ea.que maxime ſunt
ſubtilium partium.

Pypprrationes
¶ Sal Cõtratenaſmonem de frigida cauſa.
Fiat decoctio eiꝰ in aceto ⁊ vino:⁊ fumũ pa
tiens recipiat. Herba ipſa naribo cathaplaſ⸗
mata valet cõtra frigidũ reuma. Ponit᷑ etiaʒ
in vnguentis bene trita cõtra ſcabiem ſanio
ſam. Uinum decoctionis eius valet contra
doloꝛem ſtomacbi⁊ inteſtinoꝝ:⁊ cõtra ſtran
guiriã et diſſurriaʒ:ſed cathaplaſmata valet
ↄtra doloꝛẽ yliacũ.Eſt etiã dyafoꝛeticũ ⁊ diu
reticũ fomentũ ex aqua decoctiõis eiꝰ velvi
no. Eſt aſt ſauina ex ſpẽba iuniperi vt aphet
in ca. Juniperꝰ. Sera.auc.Gal. Virt? ei eſt
que diſſoluit ⁊ abſtergit duredine Desfurn
v

Trattatus

trinum ꝛ rubeum ſunt fri. in. ij..: ſie. in. .

ppnvutridoꝛum maloꝝ coꝛrodentium antiquo-⸗
mum. — mundtificat vleerameſan
colica ſoꝛdida qñ poniturcũ melle:et aufer . E .
Serapion aucto. Aben meſuay. Confert

heriſipilã.⁊ ꝓpter cauſam ſue ſubtilitatis pꝛo

gocat mẽſtrua plus oĩa alia medicia.⁊ facit
mingere ſanguinẽ.⁊ interficit fetũ viuentẽ.et
cexpellit moꝛtuũ:⁊ ingredit᷑ in vnguẽtis odo⸗
ritkeris:⁊ ponit p amonio vel cinamomo du⸗
plũ ponder ei
rigdis. Folia ambarũ ſpecierũ phibent dila⸗
tationẽ vlcerũ coꝛrodentiũ:et ſedant apoſte
mata coꝛroſiua.Et quãdo fit emplaſtrũ cum
eis aufert liuoꝛem cutis et ſoꝛdiciẽ eius que

Et ideʒ auctoꝛitate Oyaſco

accidit ꝓpter ſuꝑfluitates coꝛpoꝛũ:et aufert

clſcaram ignis.⁊ quãdo bibit᷑ facit exire ſan⸗
guinem cũ vꝛina: ⁊ expellit fetum.⁊ quãdo ex
ea fit naſcale facit hoc.Et ingredit᷑ in confe⸗

ctionibus vnguentoꝛum calidoꝛum.

Capitulum. ccccxij.
Andalum. Sandal arabice.Greceꝛ

ſ ingtine ſandalũ. Sera.li.agg. ca. ſan⸗
dal.i.ſandalum defertur ex ſyria.et ẽ

glbum ꝛ⁊ ruffum ⁊ citrinuzʒ. Et fri.in.iij.ſic.in

ſecũdo.⁊ meliꝰ ex ſandalo eſt citrinũ pingue
poſt citrinũ rubeũ:⁊ eſt magꝭ ſiccũ citrino.ꝛ
poſt ipᷣm albũ.Et idem auctoꝛitate Albuge
rig. Album elſt fri ⁊ ſic. in. ij. gradu. Ded ci⸗

Poperationes

doloꝛi ſtomachiꝛ epatis ex colera Er rubeũ
eſt frigidius albo ⁊ citrino.⁊ eſt magꝭ iuuati⸗
uum. HNam ipᷣm phibet fluxũ bumoꝛũ ad me
bꝛa. ⁊ eſt ſicut faufel in frigiditate ⁊ ſiccitate.
⁊ foꝛtificat gingiuas ⁊ ſtomachum.

¶Et idem aucto. Aben meſuay. Cõfert car⸗
diace cum fe.q linitur cũ eis ſuꝑx co.
m. Conueni £
unt calefactis.⁊ ↄferũt debilitati ſtomacbi

¶ Et idem aucto. Iſaac benara

cardiace que accidit a colera qñ terunt᷑.⁊ mi⸗

ſcentur cũ aqua roſaꝝ: ? applicant exterus.
q conficiunt᷑ cũ aqua roſaꝝ ⁊ pauca caonmng
phoꝛa ⁊ liniunt᷑ inde timpoꝛa:confert ſode q

fit a caliditate.i¶ Et quado miſcetur cũ vna
quantitate ſandali albi media quantitas ſar

co collo: ⁊ cõficitur cum albumine oui ⁊ po⸗

nitur ſuꝑ timpoꝛa:⁊ confert ſodecolerice.Et
ꝓhibet deſcẽſum catarri ad oculum:⁊ linitur
cũ eo in balneo.⁊ ꝓhibet ardoꝛem pſilotri.et
ſandalum rubeum eſt frigidius albo.

¶ Et qñ miſcetur cum ſucco ſolatri aut ſemꝑ

uiue:aut poꝛtulace:aut lenticula aque.ↄfert
podagre calide ⁊ apoſtematibo.et phibet hus
moꝛes ab illis membꝛis.et meliꝰ ex ſandalo
eſt citrinũ pingue:⁊ poſt citrinum rubeum.⁊
eſt magis ſiccum citrino:poſtea albſum.
Et idẽ aucto.Albugerig.Albũ ẽ frigidũ ĩ
tij.gradu.terit᷑ ⁊ reſoluit᷑ cũ aqua roſarũ et in
catarris ca.ponit᷑ in fronte ⁊ i ſtomachis ca
lidis:⁊ infrigidat ea.⁊ ↄfert fe.ca.⁊ birſen:et
ſtomachi debilitati.ſʒ citrini ⁊ fubei ſũt fri.ĩ
iij.gra.ſic.iĩ.ij.nõ hũtes ſtipticitatẽ neq; pon⸗
ticitatẽ roſaꝝ.⁊ qũ diſſoluunt᷑ in aquaroſarũ
⁊ ponunt᷑ ſupꝛa ſtomachũ ↄferũt fe.acutis et
debilitati ſto.⁊ ſode que fit a caliditate.
¶ Et idẽ auc. Atabari.Rubeũ eſt frigidiꝰal⸗
bo:et liniuntur cũ eo apoſtemata calida.

Capitulum.ccccxiij.

Atirion. Pãdecta ca.cl. Chaſialkel
gqrabice. Grece oꝛchis vł afrodiſia vł
opitꝛiapiſmon. latine vᷣo teſticulusvul⸗
pis vel ſatirion vel bꝛine⸗ Serapion lib.
aggregatoꝛis capi. Chaſialkel ſiue chaſial⸗

theb:id eſt ſatirion. Sunt eius duo genera.
Vnũ bʒ radicẽ ſeu teſticulos albos.⁊ vocat
Chaſialkel. Pꝛimum genus ſatirionis voca
tur teſticulus canis.⁊ grece kinoſerthis:⁊ eſt
eiplanta que habet folia extenſa ſuꝑ terram
pæope ipᷣam ⁊ oꝛtus eſt ex radice vnius ſtipiꝰ

N

tis. ? folia eiꝰ ſunt ſilia folijs oliue:niſi qꝛ ſũt
ſubtilioꝛa eis ⁊ longioꝛaſuꝑ terrã extenſa.et
longitudo eiꝰ eſt vere in longitudine vniꝰpal

mi.⁊ floꝛem hab; coloꝛis purpurei.radix eiꝰ

eſt ſimilis radici bulbi.niſiqꝛ eſt tendens ad
longitudinem ⁊ ſubtilitatẽ.Et eſt duplex:ſi⸗

cut ſunt due oliue ĩ figura. VUna inferiꝰ⁊ alia

ſuperius.⁊ vna plena ⁊ alia vacua rugoſa.et
comedit᷑ radix eius elixata ſicut bulbo.et iſte
dicit ſatirion quo omẽs cõmuniter vtunt.et
ſubdit. Secundũ vero genꝰ ſatirionis habʒ

duas ſpecies. Ana eſt q̃ vocat᷑ arabice cha⸗
ſialhabel ſiue chaſialthalep.i.teſticulus vul,⸗
pis. ⁊ vocat᷑ ſimiliter catharich.et noĩat᷑ hoc
in greco trifolium.qꝛ plurimũ quod de eo na

ſcitur eſt habens tria folia declinãtia verſus
terrã. ⁊ ſimilant᷑ folijs acetoſe maiorꝭ. aut fo
lij lilij:niſiqꝛ ſunc minoꝛa eis:⁊ iĩ teſticulo ſuo
eſtrubedo declinans rubedini ſanguinis:et

abet ſtipitem ſubtilem longitudine vnius

bꝛachij. ⁊ habet floꝛem ſimilem floꝛibus lilij
albi in figura.⁊ radix eius aſſimilat᷑ cepe bul
bi in figura.⁊ eſt in magnitudine mali exteri⸗

us rubei coloꝛis:interius albi ſicut ouum.et

quod de ipᷣa adminiſtratin eſt radix.

¶ Galienꝰ. vũj.ſim. far. ca.de teſticulo canis
ſm trãſſationẽ arabicã.Radix eiꝰ eſt dulcꝭ.⁊
virt?eius ẽ ca.⁊ hu.niſi qꝛ in humiditate eius
eſt inflatio ſuꝑflua:⁊ incitat libidinẽ.
¶ Ibidẽ ſᷣm tranſſationẽ grecã.Satirion vł
trifoliũ humide eſt ⁊ calide cõplexiõis:q̃ cir
ca⁊ guſtantib n videt᷑ dulce et ventoſam
humiditatẽ po iderer meeres phocat adve
nerea. Hoc aũt ⁊ radix huius herbe efficere
nata eſt:vt quidã ſcribunt etiã epiſtotonũ ſa⸗
nat cũ vino nigro auſtero bibitun.
Et idem ſᷣm trãſſlationẽ arabicã de teſticu
lo canis.Radix eiꝰ eſt duplex ſimilis radici

bulbi. AUna plena.⁊ ſapoꝛ illiꝰ radiò q̃ eſt ple
na: eſt dulcis multe humiditatꝭ et ſuꝑfluitatꝭ
inflatiue.que qñ bibit᷑ incitat libidineʒ. Et a⸗

lia mollioꝛ ſiue vacua q̃ bʒ cõplexioneʒ q̃ de⸗
clinat ad caliditatẽ ⁊ ſiccitatẽ.Et eſt i ea hu⸗

miditas digeſta digeſtione cõpleta.⁊ ideo cõ

tingit ꝙ cũ hoc ꝙ nõ incitat coitũ facitptra
riũ ⁊ abſcindit eũ.⁊ iſte ambe radices come⸗
dunt᷑ aſſate ſicut comedit᷑ radix bulbi.
¶ Oyaſcoꝛides ca.oꝛchis ſᷣm tranſlationem

noſtrã. Oꝛchis:id eſt ſatirion dicit᷑ de radi⸗

ce eius ꝙ ſi vir comedit partẽ maioꝛẽ eiꝰ ge⸗
nerat maſculos.⁊ ſi minoꝛẽ comedit:generat
feminam.⁊ ꝙ mulieres partiũ italie dant tri⸗
tam cũ lacte capꝛatũ ad incitãdum libidinẽ.
et quelibet ipſarum habet operationẽ cõtra⸗
riam alterius quando bibitur.naſcitur in lo
cis petroſis ⁊ arenoſis.
¶ Et idem auctoꝛitate. Archiſalie. alia ẽ ſpe
cies quã nominant quidã ſandachias ꝓpter

ſuum inuamentũ magnũ.⁊ eſt herba habens
folia ſimilia folijs poꝛroꝛum.niſi quia ſunt la
tioꝛa ⁊ eſt humiditas in ea q̃ adheret manui:

habens haſtam longamcirca longitudinem
vnius palmi.⁊ habet floꝛem purpureum ⁊ ra
dicem ſimilem teſticulis.
¶ Balienus.viij.ſim.ſqarma.capᷣ.oꝛchis quã
⁊ ſerapicidamvocant ſᷣm tranſiationẽ grecã.
in ſapoꝛe iſtius ſpeciei ſuppe vltime dicte au
ctoꝛitate Arachiſalie ⁊ ſtipticitas.et virtus
eius eſt ſiccioꝛ virtute radiq que dicta ẽ pꝛi⸗
us.⁊ pꝛopter hoc nõ ita cõfert in coitu ſicut
pꝛedicta:⁊ deſiccaturꝛ eſt adhuc ſiccioꝛ. Air
tus etiam eius eſt que reſoluit apoſtemata in
flata quando ponitur ſuper ea.et mundlſicat
exituras ſoꝛdidas.
¶ Et curat heriſipilam. ⁊ quando eſt ſicca cu
rat apoſtemata fraudnlonta putrida.et quia
in ipſa eſt ſtipticitas.retinet ventrem quãdo
bibitur. ¶ Dyaſcoꝛides. Quando de iſta
ſpecie fit emp laſtrum ipſis teſticulis reſol⸗

uit apoſtemata flegmarica eoꝛum:et mũdifᷣ

Trattatus

cat ylcera ⁊ foꝛmicã: ⁊ aperitemoꝛroidas.Et.

qñ fit emplaſtrũ cũ ea ſedat apoſtemata cali
da.⁊ ſi adminiſtrat᷑ ſicca ꝓhibet dilatationeʒ
vlcerũ:⁊ abſcindit putredinẽ eoꝝ:⁊ curat vl⸗
cera frauduleta q̃ ſunt in oꝛe.¶ Sed ſciendũ
ꝙ ſatirion eſt ca.⁊ humida in pmo.Sʒ ẽ alia
ſpecis ſatirionis q̃ vocat᷑ herba baſilica gre

ce. arabice digiti citrini vel buʒeiden.latie ve
ro palma criſti. cuiꝰ folia ſunt ſimilia pᷣme ſpe
ciei ſatirionis:ſed gratilioꝛa cũ nigris pun⸗

ctis.radix eiꝰ bꝛance manꝰ vlpalme manus

△D „

habet ſimilitudinẽ floꝛis crocei cũ vino vel

ꝗqua tritum croceanum efficitur.

¶ Oꝛibaſius ca.de palma criſti. Uenenis re

ſiſtit. quã qui habuerit: a maleficijs ꝛvenenis
ſecurus erit.i¶ Aui.li.ij.ca.digiti citrini.ei fi

gur a eſt ſicut vola manꝰ cõmixta ex citrini⸗
tate ⁊ albedine.: eſt dura in q̃ eſt paꝝ dulce⸗
dinis.? ex ea eſt citrina cũ parua alteratione
atq; albedine.eſt calida ⁊ ſicca in ſcdᷣo.reſol⸗

uit ſuꝑfluitates groſſas valde.i¶ Et eſt eip⸗
pꝛietas valde mundificandicutim.⁊ confert

membꝛis neruoſis ⁊ impedimẽtis ſuis.⁊ con

fert manie ꝓpꝛie.⁊ loco eius in iuuamẽto ma

nie ponit quantũ eſt medietas eius ex bede⸗

raglen cũ duobo tertijs de ſep.

Capitulum. alltxiiij.

Aturegia latine. Grece Tymbꝛa.a⸗
ſrabice Sabanc. Sera. libꝛo aggre.
ca. ca. Sabanc.aucto. Dyaſco. Sa
hanc ſiue ſahater eſt planta omnibo nota.na⸗
ſcitur in loq ſaxoſis ⁊ aſperis.⁊ ẽ ſimilis thi⸗
mo.ñniſi quia folia eius ſunt maioꝛa ⁊ mollio⸗

ra.⁊ hbabet ſpicam plenam floꝛibus:quoꝛũ co
loꝛ vergit ad citrinitatem ⁊ viriditatẽ.Etvir

tus eius eſtſicut virtus thimi.⁊ adminiſtrat

ſicut thimus:⁊ eſt ca.⁊ ſic.in.iiij.gradu.⁊ po
nitur in cibis. Et quedaʒ ex eis ſumit᷑ in hoꝛ
tis:⁊ eſt debilions operationis q;ᷓ alia.⁊ ipᷣa
eſt magis conueniens in cibis qᷓ; acuitas eiꝰ

eſt magis remiſſa.

Serapion. Airtus timbꝛe eſt calefactiua
multũ ⁊ deſiccatiua ⁊ reſolutiua:⁊ pꝛiouocat
vꝛinã ⁊ menſtrua.⁊ expellit fetũ:⁊ facit excre

gre ſuꝑfluitates apectoꝛe.i¶ Et idem aucto.
Aben meſuayv. Baturegia eſt ca.⁊ ſic. in ter⸗

tio gradu:⁊ mag agreſtis.Et ppꝛietas eius
eſt ꝙ expellit ſuꝑſiuitates q̃ ſũt in ſtomacho.
2 puocat menſtrua ⁊ acuit viſum debilitatũ
ab humiditate.⁊ ideo comeditur in hoc caſu
cũ rafano ⁊ bederaos.⁊ cõfert doloꝛiſciatice
ñ fit emplaſtrũ cum ea cũ frumento trito.⁊
ggreſtis foꝛtioꝛ eſt domeſtic.

¶ Iſidoꝛus libꝛo etymo. Saturegia ẽ berba

calida ⁊ ꝓppꝛie ignita.vnde ⁊ illi nomẽ inditũ
credunt:eo ꝙ venerem pꝛonos faciat.

¶ Palladius libꝛo tertio. In febꝛuario mẽſe
ſaturegia ſeritur ſolo pingui vel ſtercoꝛato ⁊

opico. vel melius mari pꝛoximo ⁊ epulis mu

¶ Dyaſcoꝛides. Satura vel ſaturegia cale⸗

facit ⁊ nimis deſiccat:⁊ manitfeſte extenuat.

ideoq; vꝛinã ⁊ mẽſtrua mouet. ac fetus extra
hit. potui data viſcera purgat. A toꝛace atq;
pulmone humoꝛẽ purgat:⁊ ꝑos ſputa pellit

VUVrinam quidẽ mouet ex vino potata.

¶ Stomachum quoq; nanſeantem cõfirmat

in ouo ſumpta vel potata.⁊ contra ea q̃ icti⸗

bus aculeatis ſentiunt animalia.

¶¶Pla. Saturegia eſt ca.⁊ ſic.⁊ pultes ex fas

rina ⁊ aqua ⁊ eiꝰ puluere mũdificant ſpũalia.
Puluis eiuſdẽ comeſtus ad idem valet.
¶Macer. Timbꝛa ſolet grece dici. ſature⸗

gia latie· Illa ſicca nimis. vis ẽ ⁊ f eruida val

de. Pꝛouocat vꝛinã:mouet qͥ; menſtrua ſum⸗
pta. Pellit aboꝛtiuũ mliebꝛia viſcera purgat
Illius puluis cũ cocco melle ſubactus ⁊c.

Capitulum. tlcxv.

—

N

Arrponagria. Pandecta ca. cviij. Bo⸗

ſ rich vel oʒatis grece.arabice agiſdo

lat ine ſaponaria vel herba fullonũ.?
eſt ſaponaria de qua parũculos faciũt:quos
berbaticos vocant. ſiccant eos:⁊ p ſapone
vtũt.Hieremias.Si lauerꝭ te nitro⁊ multi/
plicauerꝭ tibi herbã boꝛich:maculata es ini
quitate tua.Pli.ca.de boꝛich. Boꝛich ẽ her

ba ſatꝭ nota q ſatisↄgruit ad abſtergẽdũ pin

nos. 7 e multũ fullones vtuntur.
perationes
¶ Plinius.Ex folijs eius factum cathaplaſ
ma vulnera magna glutinat:⁊ cruoꝛẽ illoꝛũ
ſiſtit: ⁊ repꝛimit tumoꝛes.que trita cum melle
purgat vulnera ſoꝛdida:⁊ mũdat maculas.
I¶ Et mixta cum albumine oui ſubuenit igni
ſacro.
Capitulum. ccxuj.
Abphatum. Auicẽna. Saphatũ ẽ ar⸗
ſ boꝛ arabica ⁊ armena.Et eſt vnũ de
lacticinijs. Calida eſt ĩ tertio gradu.
2 erꝰ ſiccitas in quarto.⁊ in ipᷣa eſt ſtipticitas
temperata. Sentix dictaẽ a ſitu:eo ꝙ ẽ ter⸗
ra inculta in qua ſentites ſpineq; naſcuntur.
Maioꝛes autẽ noſtri omnẽ arboꝛem ſpino⸗
ſa m dicebãt vepꝛem:eo ꝙ pꝛendeat.Hiero.

X

——

nym ſup Eſaiã. Setha eſt gen arboꝛis na

ſcentis ĩ heremo.ſpine albe ſilitudinẽ habẽs

„

Cuius lignũ imputribile ⁊ leuiſſimũ omniũ

lignoꝛũ tam ĩ foꝛtitudine q in nitoꝛe.ſolidita

temꝛ pulchꝛitudinẽ ſuperat. Vnde oĩa ligna
arche ⁊ tabernaculi facta ſunt inſtrumento.
Haymo ibidẽ.Ex hac arboꝛe terra in q̃ na⸗
ſcit᷑ dicta eſt ſethim.vñ dicuntligna ſethim.
Ex libꝛo de naturꝭ reꝝ. Sethimẽ arboꝛ oꝛiẽ

tis nobiliſſima albe ſilis ſpine.ſed multo ma

ioꝛ ⁊ altioꝛ creſcit. Lignũ eiꝰ albũ leue nõ fa

—

cile cedens igni nec vnqᷓ; humoꝛe aliq̃ vel an

tiquitate coꝛruptibile.quod adhuc ptʒz in ar⸗
cha noe:que eſt ſuꝑ montes armemie.

Pyperationes

¶ Auicẽna. Saphatũ ſtipticitatẽ habz tem

peratam:et cõfert empetigini linito.¶ Suꝑ
alcola quoq; melle linitur ⁊ remouet᷑.ventrẽ

