opoꝛtebit medicũ aduertere ad etatem. Coꝛre⸗
lariũ pmũ.Aicet ↄcluſio ſit vera:ↄcingit tñ in
ſenibo fierivꝛinas groſſioꝛes ⁊ ſpiſſioꝛes valde.
Patet rõne multiplicacionis flegmatis.Cum
hoc viderit medicus debet pꝛonoſticare gene⸗

rationẽ lapidũ in renibus ⁊ veſice plꝰin veſica
Xoꝛrelariũ ſcõᷣm ſumptũ ab vſaac.i.de vrinis

ſicut opoꝛtet medicũ volentẽ cognoſcerevꝛinã
⁊ ꝑfecteↄſiderare etatẽ.ita opoꝛtet eum aduer⸗
tere ad complexionẽ.quia complexiones pꝛo⸗

poꝛtionant᷑ etatibus:⁊ econuerſo. In colerico

debet eſſe vꝛina trina ⁊ tenuis. In flegmati⸗
co pallida ⁊ ſpiſſa. In melancolico glauca ⁊ te
nuis. In ſan guineo rubea ⁊ mediocris.Coꝛ⸗
relariũ tertiũ.Cautius eſt medico dubitãti de
etate: cuius etatis ſit anteq; iudiciũ faciat de
vꝛina:qᷓ; dicere vtrũ iſte ſit infans vel puer.⁊c̃.
Patz. qꝛ ex hoc ſermone poſſet increpari:quia
nõ cognoſcat vꝛinã pueri infantis.qꝛ huiꝰ eta
tis poteſt referre ad etatẽ puericie infantie iu⸗
uentuti.¶ Sexta regula.Et eſt ↄcluſio de mẽ
te Auicenne. Medicus debetcertificari de re
gimineegrotantis circa res nõ naturales ante
qᷓ; iudicium faciet de vꝛina aliter nõ poteſt iu⸗
dicare bene.Declarat᷑. Nam ſᷣm diuerſitates
medicine aſſumpte diuerſificat᷑ viina. Patet.
qꝛ ſi q aſſumpſerit crocũ aut caſſiã eiꝰ tingit
vꝛina ad citrinitatẽ.vt pʒ ꝑ Auic.ij.i.ca.i. Nõ
ſicqͥ in cibo rem tingentẽ aſſumpſit ſic crocum
⁊ caſſiã.patet ex eo:qꝛ crocus rõne caliditatis
eſt aperitiuus.⁊ per conſequens habet rapi ad
vias veine.⁊ ita tingit vꝛinamſᷣm coloꝛẽ. Item
ſiquis aſſumpſerit olera que tingunt ad viri⸗

— — ⏑ — —eEe — —

arr —
„

De Brinis

ditatẽ. vt pʒ ꝑ Aui. locopᷣallegato. Ita etiã di⸗

cendũ ẽde vino:qð mutat vꝛinã ſᷣm coloꝛẽ.Cau
ſa deducit᷑:qꝛ ſuꝑfluitates ꝓpoꝛt io nãt᷑ nutrimẽ
to de q̃ſuꝑfluũt. Certificet᷑ ̊ medicꝰſi ſibi obij
cit᷑ vꝛina q̃lidieta fueritvſus anteqᷓ; dieta fuit.
Cõſideret᷑ ciboa medico ex ꝑie q̃ntitatꝭ ⁊ ex ꝑte

litatꝭ q̃ pceſſit emiſſionẽ vꝛine.Derõne em ci

bi groſſi ⁊ viſcoſi vꝛina diſcoloꝛat᷑.Ex ꝑte vero
qntitatꝭ:qꝛ multitudo cibi vꝛinã diſcoloꝛat.pʒ.
qꝛ ſuffocat᷑ caloꝛ naturalis.Coꝛr̃i.Siẽ de ra/
tione multitudinis cibi eſt diſcoloꝛare vꝛinam:
ita de rõne famis ⁊ ieiunij in pᷣncipio ẽ coloꝛa
re vꝛinã. Certificet᷑ &̊ an pᷣceſſit ieiuniũ vel nõ.
Piʒ.qꝛ in pᷣncpio ieiunij foꝛtificat caloꝛ.⁊ ideo
coloꝛat᷑ vꝛina. In fine ãt ⁊ in ꝓceſſu minuit᷑ ca
loꝛ:⁊ ideo diſcoloꝛat. Quare ðe notãter in pᷣn⸗
cipio.hoctotũ colligit᷑ ab Auiẽ.in.i.de vꝛinis.
Vrina neq; ſit illiꝰ qͥaquã nõ bibit:neq; cibũ

comedit. et notãter aquã:qꝛ arabes exlege nõ

bibũt vinũ.Coꝛr.ij.Certiſicet᷑ iteꝝ:vtꝝ pceſſit
exercitiũ:aut ira.aut timoꝛ.aut vigilia.añq;

iudiciũ faciat.Hec em̃ tingũt vꝛinã ad citrini⸗/

tatẽ ⁊ rubedinẽ.Et ptʒ.qꝛ ad exercitiũ laboꝛio

ſuʒ ſeqͥt᷑ ebulitio ſanguĩs.& tinctura in timoꝛe

trahit᷑ caloꝛ ad intra ⁊ foꝛtificat᷑ ⁊ vnit. Et per
ↄſequẽs tingit᷑ vꝛina. Iſtð coꝛrelariũ ẽ Auiẽc.
loco pᷣallegato. Neq; ſit qͥ ſe exerceat molibet

diſpoſitõibo:q̃ ſũt extra curſũ nat᷑e.q̃ coloꝛẽ mu

tant ſicut ieiuniũ.vigilie.laboꝛ.timoꝛ.aut ira.
Coꝛriij. Aduertat medicꝰ viꝝ balneum pᷣceſſe
rat: aut vomitꝰ.aut euacuatio.paruer vnctio

factacirca doꝛſũ. bal neatio facta in aq̃ ſuſphu

rea aut marina coloꝛat vꝛinã. qꝛ alterant᷑ renes
ad caliditatẽ. Balnea in aqᷓ dulci vꝛinã diſcolo
rãt.⁊ ſilł vomuꝰlaboꝛioſus.aut enacuatio tin/
git. AUnctio etiã cũ rebo calidis circa renes eſt
cauſa tincture.vt pʒ loco pᷣallegato. Coꝛr.iij.

Aduertat medicꝰ:vtꝝ pᷣceſſerit coitꝰ.de rõne

cuiꝰerit inſpi umpinguare vt ita loquar
Aut aſſumptio medicine reſpiciẽtꝭ humoꝛẽ de
terminatũ. vtõ. Aſſumptio reubarbare ex hoc
vel ↄſimili tingit vꝛinã. Iſtð coꝛrelariũ ptʒ ab
Auic ca.pᷣall.Et coitꝰ vꝛinã valde impinguat
2 vomitꝰ.⁊ euacuatio.Hoc idẽ tãgit Egidius

ĩ bis metrꝭ.Etas: nata:ſexꝰ:laboꝛ:⁊ ira dieta.

Eura:fames: mot:lauacrũ:cibo:vnctio:potꝰ.
Debent rõne notariſi cupis vꝛine iudex
8 haberi. — .
onſnen ſitis regulis generalibo qᷓs habetpᷣ
ſupponere medicanteq; aliqð iudiciũ
faciat de vꝛina. Nũc dicendũ eſt de re⸗
gulis ſumptis a coloꝛibo viina ꝝ.¶ Pꝛimo no
tandũ qꝙ qꝛ coloꝛ cauſat᷑ a qualitatibo actiuis.

Hinc eſt ꝙ exſ̊ mediciarguũt ſup cõplexionẽ

calidã ⁊ frigidã.Et h̊ pᷣmo.Colo: bonud cum

ſſare ⁊ unpinguare vt ita loquar

ſuba bona arguitcõplexionẽ bonã: ⁊ ſup foꝛti⸗
tudinẽ vᷣtutꝭ cum ſubᷣa mala ſup debilitatem

vStutis.Coloꝛ aũt malus arguit ſupᷣ debilita

tem vᷣtutis ⁊ malã cõplexionẽ.vt inferiꝰdecla/
rabit᷑. Exemplũ pmi. Si mingeret᷑ coloꝛrube
uscũ ſubſtantia multũ tenui:ex h̊ habetis ar⸗
guere debilitatẽ ᷣtutis.maxiĩe in coꝛpe ſangui
neo. Exemplum ſecundi. Si eſſet econuerſo.
¶ Notanoũ ſcðᷣo:ꝙ licet genera coloꝝ ſint tm̃
duo.ſ.albedo ⁊ nigredo.vt colligit᷑.ij.pmi.ca.i.
Tñ nõſolus medicꝰex his iudicat ſuꝑ diſpoſi

tione vꝛine.ſed ex his coloꝛiba intermedijs qui

dicunt᷑ eſſe plures.vt quoꝝ aliqͥ ſubdiuidũtur

poſtea in alijs coloꝛibo.vt iſti.citrinus.ſubci⸗

trinus.ruffus.ſubꝛuffus.rubeus.ſubꝛuheus.
rubicũdus.ſubꝛubicundus.in opos.kyanos.
viridis.liuidus.niger.nigerrimꝰ.albo.lacteꝰ.

glaucꝰ.karo pus.pallidus.ſuppallidꝰ.Scien⸗

dumqꝙcitrinus ⁊ ſubcitrinus iſte due ſignant
mediatam digeſtionẽ. Ruffus ſubꝛuffus iſte
due vꝛine ſignant ꝑfectã digeſtionẽ.· Rubeus
ſubꝛubeus.Rubicũdus ſubꝛubicundus: iſte
quatuoꝛ vꝛine ſignãt exceſſum digeſtionis. In
opos kyanos iſte due vꝛine ſignãt aduſtionẽ
Viridis liuidus.iſtedue veine ſignan ſuper⸗
aduſtionẽ. NHiger nigerrimꝰ.iſte due vꝛineſig⸗
nantmortiftca. one Albu lactend gauero.
karopus.iſte quatuoꝛ vꝛine ſignificant indige
ſtio nẽ. Pallidus ſuppallidus.iſte due ſignant
pncipiũ digeſtionis. De illis inferiꝰlatius pate

coloꝛea:quatuoꝛ tñ pᷣncipales dicunt᷑.quoꝛuʒ

vnꝰeſt albus.ſecũdus niger.tertius citrinus.

quartꝰrubeus.qͥ poſtea diuidunt᷑.Albus autẽ
coloꝛ arguit ſuꝑ frigidã ⁊ humidã cõplexionẽ
⁊ ua ſuꝑ cõplexioneʒ flegmaticã. Niger ſuper

bit.⁊c.¶ ertio notanduʒ: ꝙ licet plures ſint

frigidã ⁊ ſiccã nmickioner ita ſuꝑ cõplexio⸗

nẽ melancolicã. Rubeus ſuꝑ complexionem
calidã ⁊ humidã.⁊ ita ſuꝑ cõp exionẽ ſangui⸗
neã.Citrinus ſup complexionẽ calidã ⁊ ſiccã.
⁊ ita ſuꝑ cõplexionẽ colericã.Et iſta om̃ia pate⸗

bũt clarius cũ ponũtur regule.iſ Quarto no⸗

tandũ:qꝙ aliqͥ imaginant᷑ ſufficientiã coloꝛum

h/ modo.qꝛ coloꝛcauſat᷑ in vꝛina aut caloꝛe na⸗

turali qͥ eſt auctoꝛ digeſtionis.Et qꝛ digeſtio cõ
ſideraturqͥnq; modis. Pꝛimitiue. Iniciatiue.

Perfectiue. Exceſſiue.⁊ Coꝛruptiue.Et iſtos
qnq; modos mnltiplicant ꝑ humoꝛes.⁊ ſic re⸗

ſultant coloꝛes numero viginti ̊ modoſignifi
cantes. Aut puationem digeſtionis. ſicẽ niger
in melãcolico inq̃ntum cauſetur a frigiditate
ſuffocante caloꝛẽ naturalẽ Liuidus I flegma
ricig egß ſigniſicat maximã diminutionẽ calo
ris.Albus ĩ colerico. Su bcitrinus in ſangui⸗
neo. Coloꝛes ſignificantes pᷣncipiũ digeſtiõis
ga

ſunt. Glaucus ĩ melãcolico. Raropus in fleg⸗

matico.⁊ eſt ſimilis lane cameloꝝ.Et ðꝛ a ka⸗
ros qð eſt gaudiũ poſt factũ. Suppallidus in
colerico:ac rubeꝰin ſanguineo.Coloꝛes ſigni
ficantes ꝑfectã digeſtionẽ ſunt ſubcitrinus in
melãcolico. GSuppallidus ĩ flegmatico. Ctri⸗
nus in colerico. Subꝛuffus in ſanguineo.Co
loꝛes ſigniſicãtes exceſſum digeſtiõis ſũt Sub
ru beus in melãcolico. Rubeus in flegmatico.

Bubꝛubicundus in colerico. Et rubicundus
in ſanguineo. Coloꝛes ſignificãtes coꝛruptio

.nẽ digeſtionis. Viridis in melãcolico. Kya⸗
nos ĩ colerico. Higer in ſanguineo ꝓut cauſat

ab aduſtiõe a ſanguĩe.Exq̃ ſeqͥr ꝙcoloꝛ niger

ꝗarguit ſuꝑ puationẽ digeſtiõis:⁊ ſuꝑ coꝛruptã
digeſtio nẽ. Quid aũt debemꝰ intelligere ꝑ ter
minos iſtoꝝ patebit inferius.

Heloloꝛenigro.

Ol ſitia notabiliboex qͥbo pparẽt ſpẽs
p coloꝛis in generali:⁊ ſufficientia eoꝛũ:
nũc determinãdũ erit de ipᷣis ĩ ſpeciali

Et incipiã a coloꝛe nigro:cũ deterioꝛ ſit ceter⸗

cõmuniter: ⁊ affirmat maioꝛẽtimoꝛẽ.¶ Pꝛimo
notando ꝙcoloꝛ niger in vꝛina cauſat᷑ tribus

modis.Aut ꝑ viã aduſtionis:aut moꝛtificati⸗

onis:aut admixtiõe rei nigre.Et differunt.qꝛ

vꝛina nmgra cauſaia ꝑ moꝛtiſicationẽ eſt obſcu

ra ⁊ tenebꝛoſa.qð nõ apparet ſenſibiliterĩ alijs
Oifferũtãt vꝛinacauſata ꝑ viã aduſtõis ab ea

q̃ cauſat᷑ ꝑ admixtionem rei nigre.quia in vna

apparẽt ꝑtes diffoꝛmes:qꝛ vna groſſioꝛ altera.
ĩpmo vo nõ.¶ Scdðo notandũ ꝙ coloꝛ niger
nihil aliud eſt q; lux incoꝛpoꝛea in coꝛꝑe tene⸗
bꝛoſo vmbꝛoſo.vt patz ꝑ Philoſophũ. NHamſi

accidit coloꝛ niger in nubiba: qꝛ radij ſolares
nõ poſſunt penetrare coꝛpꝰvmbꝛoſum.ſed eius
reuerberat iões retinẽt in ſuꝑficie ⁊ inducitur
nigredo. Ita a pari debemꝰſpeculari de aciiõe

caloꝛis naturalis m maſſam humeralẽ.i¶ Ter

tio notandũ ꝙcoloꝛ niger ex mulciplex.vtpʒ ꝑ

Auic̃.ſcdᷣa pmi.capᷣ/ꝓpꝛio.Nã coloꝛẽ nigrũ qũ

qʒ ꝓcedit coloꝛ ſuſcus:aliq coloꝛ viridis:ali⸗
qũ coloꝛ citrinꝰ:qð verificat. Nam vꝛina nigra
qñq; cauſat᷑ a frigiditate ſuffocante caloꝛẽ na

turalẽ: vt tactũ eſt.Aliqñ caliditate ſuffocãte
ꝑ viã in lãmatiomis vꝛine nigre. Pꝛimoeſt ad
mixia citrinitas ⁊ pceditvꝛina nigra. Scdo ẽ
adimxta viredo ſimilis coloꝛi lapidis indici:

quẽ pᷣcedi? vꝛina nigra ĩ digeſtionẽ aut fuſcedo.

Ex qbo ſequunt᷑ regule qͥndecim.¶ Pꝛima re⸗

gula. Urina nigra in qntitate multa cũ ypo⸗

ſtaſi nigra in die cretico ſupueniẽs in febꝛe acu

ta:cum odoꝛe acuto ſedimine ſubtili ſignificat

doloꝛẽ copitis ꝑmixtionẽ rõnis.⁊ ex ↄſequenie

. Trattatus

furũ nariũ in die cretico:q; ſignificat ebulitio

nẽ humoꝝ ſubtiliũ.qͥ faciliter eleuãt᷑ ad caput:
⁊ inducũt accidentia pᷣdicta. ¶ Scdða regula.
Vrina nigracũ odoꝛe magno inflãmationem
fcat in mẽbꝛis ſpũalibo:⁊ in febꝛe acuta aliqñ
moꝛtẽ. NHNam odoꝛ magnꝰin vꝛina inſequit᷑ mo
tionẽ ſoꝛtẽ caliditatꝭ.vt Auic.loco pᷣalł. ad quẽ
inſeòͥ᷑finflãmatio.i ¶ Tertia regla. Vrina nig
quã pᷣcedit citrinitas aut admixta citrinitati
fcat yctericiã citrinã.ptzʒ.qꝛ ſ̃cat opilationẽ ſac
tã in ciſtim ſellis aut im vijs intermedijs ꝓpter
quã coloꝛ nõpᷣt trãſire ad inteſtina:regurguat
&̊ ad vias vꝛine.⁊ ꝑ ↄſequẽs accidit tals vꝛina
vt ptʒ ꝑ Auic.ij.i.Quarta regla. Vrina ni⸗

gra quã pꝛecedit fuſcedo aut q̃ ſituli admixta:

ſcat vctericiã nigrã aut ſpleneticã.qꝛ fcatopi⸗
latio nẽ in regio ne ſplenis ꝓpterquẽ humoꝛes
melãcolici nigri nõ poſſunt trãſire ad ꝓpꝛium
receptaculuʒ regurgitant ad vias vꝛine. Et ita
ꝑuenitſimilis vꝛina. Quinta regla. Urina

nigra quã pceſſit vridis vꝛina: aut declinans

ad viriditatẽ fcat extinctionẽ caloꝛis natalis.
⁊2 pↄñs fcat moꝛtẽ.qꝛ ſᷣcat abundantiã frigidi
tatis ſuffocãtis ipᷣm caloꝛem.¶ Sexta regla
Vrina nigra guttatim micta ⁊ pauca cũ pᷣua
tione odoꝛis ſᷣcat moꝛtẽ:qꝛ ̃cat naturã ſupera
tam a moꝛbo qͥ no ꝑncii aliquã pugnã õ ipᷣaʒ.
Patet ꝑ Auiceñ.in loco pꝛeall.Coꝛrelarium.
Quanto vꝛina faciliter mingit᷑:tanto melioꝛ.
qꝛ ſignificat ſoꝛtitudinem virtutis expulſiue et
virtutẽ animalẽ bene ſe hꝛe.¶ Septimaregla

WVrina nigra in muliere cũ humoꝛe feculento

in fundo reſidente fcat actualem fluxum mẽ⸗
ſtruoꝝ.patet.q; iſa ꝓpter feculentiã q̃ ſunduʒ

petit:vꝛina ſuperius alleuiat᷑ ⁊ inferiꝰinſpiſia

tur. Cauſa autem ꝓpter quã denigrat᷑ heceſt.
Sanguis em̃ menſtruoſus admiſcetur cum
vꝛina.⁊ ita denigratur vꝛina. Sanguis autez
exiens venas immediate denigrat᷑. patet viſui
qñ extrahitur a venis.⁊c̃. ¶ Octaua regula.
Vrina pauca ⁊ fetida in febꝛeſᷣcat moꝛtem in
die cretico.patet.qꝛ ex magnitudine ſignificat

moꝛtiſficatio.expaucitate conſumpuo humidi

ſubſtantifici:ex feioꝛe ſignificatur ſuꝑ coꝛrup⸗
tionem humoꝝ. vt patet de moꝛbis peſt iferis.
Vrina nigra ſpiſſa cũ coloꝛe nigro in pncipio
moꝛbi cuʒ alijs ſignis bonis ꝑdurans vſq; ad
ſeptimũ diem cũ ↄiuncta vpoſtaſi:ſalutẽ ſigni
ficat rõne caliditatis aduenientis.Coꝛrelariũ.
Quanto vꝛina fuerit maioꝛ:tãto melioꝛ.Pau⸗
ca tanto deterioꝛ pꝛopter rationes gadductas.
Et nigrioꝛtanto peioꝛ.¶ Nona regula ab au⸗
ctoꝛitate Auicenne ſumpta. Urina nigra in
multa quantitate cui non eſt viredo apparens
in feb:e quartana ⁊ doloꝛibus doꝛſi ⁊ matricis

eſt ſignum ſalutis. Patet.quia ſigniſicat mate⸗
riam que faciebat febꝛẽ euacuari per vias vꝛi
ne ⁊ per virtutem foꝛiem ſupꝛa ipſum.ergo ſig
num ſalutis. Coꝛrelarium. Bonum in pꝛacti⸗

ca cum medicus viderit vꝛinam denigrare in
febꝛe quartana debet pꝛenoſticare ſalutem: et
ſe eſte in declinatione.qͥa ſignuʒ eſt ꝙ materia
incepit euacuare per vias vꝛine.i Decima re⸗
gula. Vrina nigra oleaginoſa non ratione re⸗
num aut veſice:ſignificat moꝛtem pꝛopinquaʒ
⁊ ſpaſmumer ſiccitate.Patet.quia talis vrina

ſignificat conſumptionem humidi ſubſtantiſi⸗
ci ⁊ partium membꝛalium.Et dicitur notanter

vicio non exiſtente in renibaaut veſica.qꝛ tunc
ſignificat caliditatem renum. Et hoc colligit
ex ſententia ypo.pᷣmo pꝛonoſticoꝝ.Cauendũ
ne veſice vicio capiad vt qͥd ſuum eſt alienũ di
iudicetis.quia in calculoſis ⁊ in patientibo cir⸗

ca renes:tales vꝛine turbide et obſcure con⸗

ſueuerũt aparere. Coꝛrelarium. Bonum eſt
ꝙ anteq;ᷓ medicus iudicium faciat de vꝛina cer⸗
tificat:vtrum patiatur in renibo.aut ſitcõſue⸗
tus facere tales vꝛinae. ¶ AUndecima regula.
Vrina nigra ⁊ groſſa ⁊ po ſtea conuertitur ad
albedinẽ ⁊ tenuitateʒ.ſignificat caſum vltime
digeſtionis. Patet.quia ſignificat peiuat ionẽ
caloꝛis naturalis non potentis coloꝛare vꝛinã

vr patet per Auicennã ſcdᷣa pꝛimi capi.pꝛealle

gato.i¶ Ouodecima regula. Urina nigra cuʒ
vpoſtaſi in medio que dicitur eneoꝛmia ab egi⸗

dio.notabilem ſignificat ſurditatem ⁊ inſtan⸗

tiam vigiliarum ⁊ fiuxum ſanguinis narium
ex parte dextra ſtante ſoꝛtitudine virtutis.Pa

tet.quia ſignificat vapoꝛes calidos ſubtiles ele
uari ſurſum.ergo ⁊c̃. Patet etiam ab v ſaac p⸗

mo de vꝛinis.i¶ Tredecima regula. Arina ni
gra multa aparens in die cretico:ad cuiꝰ eua/
cuationẽ ſubleuatur virtus eſt ſignuʒ. Patet.
ſigniticat em̃ materiam euacuari ſacientem fe
bꝛem. Etðꝛ multa duobo modis.Aut qꝛ min/
gitur ſepe ⁊ parum.aut quia raro ⁊ multum.
¶ Decima quarta regula. Urina nigra ⁊ ſpiſ⸗
ſa in qua fuerit ſedimen rotundum cũ tenſione
vpocundrioꝝ.aut ſtante ſudoꝛe.aut apoſtema

ie in aliqua parte:eſt ſignum moꝛtis. Patet.

quia ſignificat vltimã aduſtionẽ.ergo patet ꝑ
Auicennam ſcõᷣa quaru..capitulo pᷣallegato.
Vrina nigra velut rubigo ferriin lento febꝛe:
ſtrangulationemſignificat.¶ Decima quinta

regula. Arine nigre apparentes in febꝛibo cũ

ſudoꝛe ca pitis.aut colli.aut doꝛſi.eſt ſignũ ma
lum qeger tendit ad moꝛtem. patet.qꝛ ſigniſi⸗
cat aduſtionẽ in membꝛis ſuperioꝛibo.ergoſig
nificat malũ.Patet ꝑ vſaacpmo de vꝛinis.Et
Auicenna ſecuda quarti de ſignis vꝛine nigri.

De Brinis

Coꝛrelariũ. Sudoꝛ fetens circa collum vel ca
put non eſt bonus:vt plurimũ.licet in mulieri
bus magis ſaluus ſit. Sð

De vrina liuida.
Voꝛa dictũ eſt de nigra vꝛina q̃ eſt de⸗
ſ terioꝛ ceteris:poſt ipſam ponit᷑ liuida
Igdeo ſecũdo pᷣncipaliter declarandũ.
¶Pꝛimo notãdũ ꝙꝑ liuiditatẽ habemꝰintel⸗
ligere q̃ndã plumbeitatẽ.q̃ ſilat᷑ veſtigio terreo
Et talis vt plurimũ capitur a moꝛuficatione.
Coꝛrelarium. Cum medicus viderit vꝛinam ſi
milem coloꝛi plumbei debet iudicare.vt pate⸗
bit exregulis. Secundo notanduʒ eſt ſicut
dictũ eſt de vꝛina nigra que cauſatur tribamo⸗
dis.ita dicendum eſtde vꝛina liuida que cau⸗/
ſatur per viam moꝛtificationis.aut ꝑ viam ad
iectionis alicuius reiliuide.vt ex mixtione ali
cuius humoꝛis frigidi derelicti ab ipᷣa natura.
Signa autemad cognoſcendũ ſunt. Nam qñ
cauſatur a moetificatione apparet ſimpliciter li
uida.qñ autẽ ab aduſtione aparet ſubnigra:
vt eam pꝛeceſſerit vꝛina viridis.quoniã ab ad
mixtione groſſioꝛ et ſpiſſioꝛ in vna parte q; in
alia. ¶ Tertio notandu. Mrina lis ida aut
eſt liuida ſᷣm totum aut ſᷣm partem. Si abſo⸗
lute:deterioꝛ eſt pꝛima qᷓ; ſecunda. Nam vꝛina
ex toto liuida ſemꝑ cauſatur ex moꝛtiſicatione.
Vrina aũt linida ſᷣm partem non.ergo pꝛima
eſt deterioꝛ. Vrina aũt liuida per totum cauſa
turtribus modis. Auta moꝛtificatione humo⸗
rum.aut epatis moꝛtificatione.aut moꝛtifica⸗
tione vtriuſq; ſimul.A moꝛtificatione humo⸗
rũ qñ fuerint relicti ab ogatiõe nature.A moꝛ⸗
tificatione epatis qũ fuerit infrigidatũ vltima
infrigidatione.Et ſignũ ad cognoſcendũ qña
moꝛtificatione vtriuſq; aut vniꝰ tm̃ eſt.quia ſi
a moꝛtificatione vnius tm̃ facitreſident am ?
ſpiſſioꝛ apparet in vna pte qᷓ; in alia. Siaucem

ꝗa moꝛtificatione vtr iuſq;:neq; fit ſequeſtratio:

neq; reſidentia.vt dictũ eſt. Iſta aũt ſumuntur

ab yſaac pᷣmo de vꝛinis.¶ Quarto notandũ

vt colligit᷑ ab yſaac cũ q̃cunq; ſuꝑfluitate nr̃i
coꝛꝑis ſemꝑ egredit᷑ aliqͥd de vtili videlicet ali⸗
quid decaloꝛe ⁊ ſpũ.Aliiur nõ ↄtingeretvrinã
attenuari ⁊ inſpiſſari.poſtq; extra micta eſſet:
niſi aliquid de caloꝛe et ſpũ cum vꝛina egredere
tur.Quando aũt iſte caloꝛ ⁊ ſpũs obfuſcantur
redd itur vꝛina liuida.quareex his ſequuntur
alique regule. Pꝛima regula. Vrina liuida
per totũ in qualibetegritudine eſt ſignũ pꝛop⸗
inque moꝛtis. Patet.quia talis vꝛina ſignifi⸗
cat moꝛtificationẽ ſpirituũ:aut epatis:aut hu
moꝛis.⁊ maxime ſanguinis.qui meret᷑ dici pꝛi
mus humoꝛ.modo ſtãte moꝛtificatiõe alicuius
ga uüij

. Traltatus

Mſoꝛũ ſeqͥł moꝛs Aſſumptũ ꝓbat᷑. Liuiditas

em̃ ꝑ totũ ſignificat vltimũ infrigidationẽ.ꝛ. ½
ↄſequẽs moꝛtificatõeʒ.̊ ⁊c. Cõfirmat᷑ auctoꝛi

tate pncipis Auic.ſcða q̃rtide ſignis ſumptis
ab vꝛina liuida.¶ Scdða regula. Arina liui⸗
da aliqualiter ſubnigra:quã pᷣceſſit vꝛina viri⸗
dis eſtſignũ moꝛtis. Ptʒ.qꝛ ſignificat vltimam
aduſtionẽ mẽbꝛoꝝ ad quã ſeqͥt moꝛs.Colligit᷑
ab yſa ac pmo de vꝛnis. Coꝛrelariia Arinali
nida quãaã pceſſit vꝛina cuiuſcũq; ↄditionis eſt
multum mala. Ptʒ.qꝛ abſolute ſ̃cat moꝛtiſica⸗
.tioneʒ caloꝛis naturalis ⁊ ſpirituũ.i¶ Tertia
bei aut liuidi in ꝑteſuꝑficiali declarat epylen⸗
tiã. Iſta regla ſic ꝓbat᷑. Hã talis vꝛina manite
ſtat ebulitio nẽ ⁊ coꝛruptionẽ in ſpiritibo mem
bꝛoꝝ animatoꝝ ꝓpter opilationẽ ad quã ſeqͥt

epilẽtia mõ talis ebulitio eſt cauſaliuiditatis

vꝛine. regula vᷣa. Hic ſᷣmo colligi᷑ ab Auiẽ.

ſcdða tertij.capᷣ.ꝓpꝛio.Ab yſaac pᷣmo devꝛinis.

Coꝛrelariũ. Sequente epilentia ĩ fieri aut in
facto eſſe talis vꝛina ſic apparẽs eſt mala.quia
ſignificat malã diſpoſitionẽ ↄfirmatã in cere⸗
bꝛo.ad quã ſecuta eſt ebulitio in ſpiritibo.q̊. ⁊c̃.
¶ Quana regula.
vdropiſim.pꝛobat᷑. Nã vdropiſis ſiue aſclites

ſiue tmpanites.vt plurimũ cauſant᷑ a frigidi
tate exceſſiua epatis ad quã ſeqt ſuffocatio ca

loꝛis ⁊ ſpirituũ.Ad ſuffocationẽ aũt ſeqͥt indu
ctio liuiditatis. Et notanter ðꝛ ̃m partem.qꝛ

ſi apareret liuida ꝑ totũ eſſet ſignũ moꝛtis.vt
colligit᷑ ab Auic.tertij cap ꝓpꝛio.Coꝛr. Medi⸗
cus videns in vdropiſi vꝛinam liuidã debet pᷣ

noſticare ipſam difficilẽ qͥad curã ptʒ.qꝛ ſcat
malam diſpoſitionẽ frigiditatis ⁊ humiditatꝭ

ↄfirmatã: ⁊ obfuſcationẽ caloꝛis ⁊ ſpirituum.
ergo ⁊c̃. ¶ Quinta regula.Contingens eſt vꝛi
nã liuidã apparere in ſynocha fe.⁊c̃. Pꝛobatur
NHam in fine ſinochafiat ſanguĩe peccãte rõe
q̃ntitatis vel q̃litat.ſtat talẽ ſanguinẽ nõ poſö/
ſe digeri ab ipſa materia ꝓpter malã q̃litatem ⁊
multã q̃ntitatẽ ſanguĩs.Aut derelictus a regi

mine nate putreſcit ad putrefactionẽ.ſanguis

4

aũt ſeqͥ t᷑ in flatio ſpirituũ.⁊ diminutio caloꝛis
eſſe cauſa liuiditatꝭ vꝛine.vt colligitur ab
nic.pma q̃rti.¶ Sexta regula. Vꝛina liui⸗
daſ̃m partẽſuꝑficialẽ:aut mediã cũ granulis
minutꝭ ſe iunctis ⁊ ſeꝑaiis ſcat in mẽbꝛis ſpũa
liba:aut pleureſim. aut peripleumoniã.quiata
lis vꝛina obumbꝛationẽ coloꝛis in infante cir⸗
capectus.Tealis aũt obumbꝛatio nõ põt ſieri
niſi ſtante cõpꝛeſſione circa pectus.O ue com
pꝛeſſio reqͥrit apoſtema.̊ ⁊c. Et iſta condictio
ſumit᷑ ab Auic.qrto capᷣ.ð pleureſi.⁊ ab yſaac

rina in q̃ fuerit circulꝰcoloꝛis plum

a. Grinam ſ̃ᷣm partẽ liuida
ſtante tumefactione vetris magnã demõſtrat

pmode vꝛinis. Notãter ðꝛ cũ granulis ſepara
tis.q; granula vnita arguũt ſupᷣ diſpoſitionẽ
epatis ⁊ renũ.Coꝛr.pmũ.E x vꝛina nõ poteſt
medic?tam diſtincte cognoſcere pleureſim aut
peripleumoniã. Patet.qꝛ eſt ſignũ cõmune.ſed
alijs ſignis q̃ ponunt᷑ a medicis.puia a doloꝛe
circa coſtas.pulſa ſerino.tuſſi.que ſunt ſigna
pleureſis.Coꝛrelariũ ſcdᷣm. Dataſibi vꝛina cũ
talibogranulis non habitis alijs ſignis: de⸗
bet pᷣnoſticari apoſtema pectoꝛis nõ limitãdo
neq; pleureſis neq; peripleumonia ne decipiã
tur.Coꝛt̃.iij. AUrinaliuida ꝑſeuerans apparẽs

in peripleumonia aut pleureſi:eſt ſignũ moꝛta

le ⁊ peſſimũ.patet.qꝛſᷣcatq;ↄtinue ſignificatio
intendit᷑ ipſoꝝ ſpirituũ ⁊ caloꝛis.i Septima
regula. Vrina liuida f̃m partem paucaoleagi
noſa fcat liquefactionem humiditatis modo
ſtante aliquo iſtoꝝ eſt peſſimum.ergo regula
vera.Colligitab yſaac pᷣmo febꝛium.Coꝛrel.
O m̃is vꝛina mala exparte coloꝛis reddit᷑ dete
rioꝛ ex parte qᷓntitatis pauce.vt patʒ ꝑ pᷣdicta.
¶ Octaua regula. Vrina liuida pauca freqn/
ter micta demonſtrat ſtranguiriã. ptz.quia de⸗
Manſt a obiatlonkn iue Ulriction⸗ colli ⸗
ice.ꝑ quã nõ poteſt expelli vꝛina vna vice
Wuitiplicakemo ex Pher numeri. Ad hanc
ergo multiplicatõeʒ ſeqͥ᷑ ſtranguiria.ergo ⁊c̃.
¶ HNona regula. Vrina liuida ſ̃m partẽ appa⸗
rens inemitriteo magno autparuo:eſt multũ
ꝑiculoſa.patʒ.qꝛ ſ̃cat aduſtionẽ ⁊ ebulitionem
eſſe factã in mẽbꝛis ſpũalibo ⁊ in coꝛde.ergo ⁊c
Notanter ðꝛ emitriteo magno.qꝛ triplex po⸗
nitur eſſe emitriteꝰ.qda m paruus.qͥdã minoꝛ.
qͥdam maximꝰ. E mitriteus paruus eſt cõpoſi
tus ex qu otidiana ↄtinua ⁊ tertia na interpo⸗
lata. Maioꝛ eſt cõpoſitus ex quarta na conti⸗
nua ⁊ ↄtinua interpolata. Max mꝰeſt cõpoſi
tus exterciana interpolata ⁊ q̃rtana cõtinua.
Emitriteus pᷣmus eſt de genere acutoꝝ.Ter
tius eſt de genere cronicoꝛum.i¶ Decima regu
la. Vrina liuida ſᷣm partem cõtingens exrup
tura vene noneſt periculoſa.vt pᷣdicta ꝓbantur
Pꝛimo qꝛ ex fractura vene põi vꝛina liuida ap
parere. Patet.quia qñ pᷣmũ ſanguis ex vena
effundit᷑ tam pᷣmo putreſcit ⁊ ebulit.q̃ᷓ ebuli⸗
tio ⁊ putrefaciio facit ad liuiditateʒ vꝛine.̊ ⁊c.
ꝙ aũt nõ ſit ꝑiculoſa ptz.quia ad conſolidatio⸗

nem vene ſequitur remotio liuiditatis. Coꝛre⸗

larium. Medicus mi fluxu ſanguinis non de⸗
bet pꝛenoſticare pernicioſum exvꝛina liuida
viſa neq; talem vꝛinam conſequi debilitatẽ vir
tutis extremam.i Vndecima regula. Vrina
linida aparens in ptiſieſt ſignum pꝛopinque

moꝛtis auctoꝛ.pᷣncipis.capitulo ꝓpꝛio deptiſi.

JJ tenfrõne:quia talis vꝛina liuida manifeſtat

De Prinis .

vltimã ↄſumptionẽ caloꝛ ⁊ vltimãreſolutionẽ
humiditatis coꝛdis ergo ſignũ cite moꝛtis eſt.
¶ Dnodecima regła. Cõtingẽs eſt ve plurimũ
in doloꝛibartetiò vꝛinã liuidã apparere. Pꝛo
batk.qꝛ ꝓppter vehemẽtiã doloꝛꝭ debilitat᷑ ᷣtꝰ.ad
cuiꝰdebilitatẽ ſeqͥᷣt᷑ ĩ loco doloꝛ.⁊ inficiũt᷑ ſpũs
⁊ caloꝛ qͥ poſtea ſũt cauſa liniditatꝭ vꝛine.Coꝛ⸗
relariũ.O ĩs doloꝛ foꝛtis ſufficit ad inducendã
vꝛinã liuidã.ptʒ.qꝛ ad doloꝛẽ quẽlibet debilitat᷑
vᷣtus ⁊ inficiũt᷑ſpũs.̊ ⁊c.¶ Tredecima regla
Vrina liuida inq̃ apparẽt fruſta reſoluta ſigni
ſicat ſupᷣ doloꝛẽ arteticũ.ptʒ.qꝛ artetica cauſat
vtplurimũ ex materia hũoꝛali fluẽte ad articu
lũ.S.Coꝛrelarium.Cõtingẽs eſt vtplurimũ ex
fluxu catarri fieri vꝛinã liuidã apparere.Et ex
retentione mẽſtruoꝝ. Pꝛobat᷑qꝛ vapoꝛiboele⸗

uatis a matrice inficiunt᷑ſpũs ⁊ obfuſcantur.

q̃b obſuſcatis ſeqͥt᷑ liuiditas in vꝛina.ptʒ auc⸗
toꝛitate pncipis Auicenne tertia tertij.ca.ppo
CLCoꝛrelariũ. Vrina liuida aparens in mu⸗
liere pᷣnoſticat᷑ retentio mẽſtruoꝝ ⁊ opilationũ
Decima q̃rta regla. Arina liuida apparens
in febꝛe echica eſt ſignũ moꝛtis.patʒ.qꝛ ſignitſi
cat vltimatã aduſtionẽꝛ reſolutionẽ mẽbꝛoꝛũ
⁊ humiditad eiꝰ.⁊ ebulitionẽ in ſpiritibo:ad q̃
ſeq?t᷑ moꝛs immediate.¶ Decimaqͥnta regula.

AWVrina liuida in tremoꝛe coꝛdis arguit ipſum

incurabilẽ.qꝛ ſignificat vltimam ebulitionẽ in
ſpiritibo coꝛdis ⁊c.¶ Decima ſexta. Urina li
uida in freneſi eſt ſignum moꝛtis. Patet quia
exlſe ſignificat alterum iſtoꝝ.aut materiã hꝛe

raptum ad cerebꝛum aut extinctioneʒ caloꝛis

naturalis. ergo regula vera.ꝛc.
De brina viridi.
Eſtat viderede vꝛina viridi:poſtqᷓ; vi⸗
xr ſuujmeſt de vꝛina linida q̃ ẽ tertia inoꝛ⸗
Aliine. Pꝛo q̊ notandũ ꝓvꝛina viridis
canſat᷑ aut ꝑ viã moꝛtificatiõis ſequentẽ ad in
frigidationẽ ſpirituũ. Aut ꝑ viĩ magne aduſti
onis ſiue inflãmatiõis.Siue g̊ fiat hmo ſiue
ſcðᷣo eſt ſignũ maluʒ.Colligit᷑ id ex Auiẽ.ſcðᷣa
pmi.ca.ij. S.vᷣo notandũ q vꝛine virides dif
ferũt ex ꝑte coloꝛis.qꝛ q̃dam eſt viridis ſimilis
phiſticoꝝ.aut exeo ꝙ ſũtvirides ſᷣm totũ: aut
ſm ꝑtẽ.Differũt ex ꝑte coloꝛis. Qnia aliq̃ eſt
viridis ſilis erugini eris.aliqua ſimilis ſucco
poꝛri.aliq̃ aũt viridis coloꝛi yreos.aliq̃ ſimilis
coloꝛi lapidis:qͥ diuerſificant᷑ ex ꝑte mno in⸗
frigidationis:aut incendij. Tertio notanduʒ
ꝙ tales vꝛine virides ſignificãt mag male aut
minꝰmale:ſᷣm ꝙ vꝛina pᷣceſſit minus mila aut
magis mala. Si pceſſit vꝛina liuida aut nigra
peſſima iudicat᷑. Si aũt pᷣceſſerit veina ciæina:
aut pa liaris. aut minꝰ mala. Quia ex h arguit

maioꝛ aut minoꝛ moꝛtificatio.maius aut min⸗
incendiũ:q̊ꝝ alteꝝ ſp vꝛina viridis ſignificat.
Quibo ſtãtibo ſequunt᷑ oco regle.¶ Pꝛima re⸗
gula.Mrina viridis ꝑ totũ ĩ febꝛe acuta eſt ſig⸗
nũ moꝛtcꝭ.qꝛ ſignificat vltimatũ incendiũĩ ſpi⸗
ritib:aut moꝛtificationẽ caloꝛis naturalis:.Ad
qᷣꝝ q̊dlibet ſequit᷑ ꝑnicies. Iſta ↄcluſio eſt de
mente yſaac in pᷣmo de vꝛinis.¶ Scðda regla
Vrina vi dis in pueris aut infantiboſignifi⸗
cat ſoaſmũ.qꝛ ſignificat ſuꝑabundantiam hu⸗
moꝛis frigidi ꝑ totum piter ⁊ in neruis et ita
ſpaſmũ. Iſtacolligit᷑ ab Auicenna loco pᷣalles⸗
gato¶ Tertia regla. Arina ſimilis coloꝛi phi
ſticoꝝ ſignificat moꝛtificationẽ coꝛꝑis natura
lis.qꝛ ſignificat frigiditatẽ exceſſiuã.vt patʒ ꝑ.
Auiẽ.loco pᷣallegato.i Quarta reglła. Vrina
viridis ſimilis ſucco poꝛri eſt ſignũ peſſimũ.qͥa
ſignifieat vlt imũ incendiũ in mẽbꝛis ſpũalibs.
ergo dicta vera. Et Auiceñ.pꝛeallegato loco.
Quinta regula. Arina ſimilis erugini eris
eſt ĩ ceterꝭ deterioꝛ.ptʒ.qꝛ ſigniſicat vehemen⸗
tẽ totiꝰdeꝑditionẽ ⁊ ſine ſpe.q̃ ſi fuerit facta pꝰ
exercitiũ ſigniſicat ſpaſmũ ꝓpter rõnem adduc
tẽ in ſcda ↄcluſione.i Sexxa regula. Arina
ſimilis coloꝛi yreos qu anpceſſitvꝛinc v ridis
ſignificat vehementẽ infrigidationẽ ſuff can⸗
tẽ caloꝛẽ naturalem.⁊ poſequẽs malũ ſignuʒ.
¶ Septima regula. Urina viridis ſtanie do⸗
loꝛe ⁊ anguſtia in ſtomacho ſine aliqᷓ vpoſtaſi.
ſignificat venenũ in potu fuiſſe hauſtũ.⁊ ꝑ cõ

ſequẽs moꝛtẽ.patz.qꝛ cũ venenũ ꝑticipet coloꝛi

viridi ⁊ nõ patiat᷑ a coloꝛe:ſeqͥ᷑ ꝙ vꝛinã poteſt
tingere. Aelaliter. cum venenũ inimicat᷑ coꝛ⸗
di⁊ mẽbꝛis ſpũalibo.ex ſe inimicat᷑ coꝛdi et ſpi
ritibus.Et cum dicam moꝛtifeꝝ eſſe. Hoc aſ⸗
ſumpto inducit᷑ moꝛtificatio q̃ immediate cau
ſa eſt vriditatis vꝛine.Et ð notanter ſine yppo
ſtaſi.qꝛ ſi cũ tali veina appareret ypoſtaſis eſſet
ſpes vite.qꝛ ſignificaret potentiã vᷣtutis contra
naturaʒ.i¶ Octaua regula. Vrina viridis cũ
viridicirculo in treneſi eſt ſignum deſperatiſſi⸗
mũ.patet ꝑ ratio nes ante adductas.
De vrina alba.
O ſtq; dictũ eſt de vꝛin is ſignificanti⸗
p bus mottificationẽ.nunc dicendũ eſt
de viina ſigniſica nte pꝛiuationẽ et de⸗
bilitatem digeſtionis. Et pᷣmo de vꝛina alba q̃
ex multis cauſis venit in manus medicoꝛum.
¶ Pꝛimo notandũ ꝙ albedo cauſat᷑ dupliciter
Ano modop quadã dyaphoneitate et trãſlu
centia.ſic eſt albedo aque aut vitri.alia ẽ albe⸗
do qᷓ ↄvariat᷑ nigredini.que ðꝛ coloꝛ diſgreg a⸗
tiuus viſus.etde hac ſecunda eſt ad ꝓpoſitum
Aduertendo tamen ꝙ talis albedo oꝛitur in

Ninis altera quattuoꝛ cauſaꝝ:vel reducibili.
Pꝛimo a defectu caloꝛis natalis. Scðo a re⸗
ſolutio ne humoꝝ. Tertio a diſſolutõe virtutꝭ
Quarto ab opilatiõe in ſenibo. A deſectu ca⸗
loꝛis dupliciter. Aut ab eius deſectu in toto vt
in ſenibo ĩ qͥbo apparent vꝛine tales albe. Aut

a diminutione eiꝰ in ꝑte.vt ex debilitate caloꝛ⸗

epatis.q̃ debilitas cauſat᷑ ant ab getare egri
tudinis.vt in freneſi.Aut ꝓpter lõgithdinẽ egri

tudinis.vt in quartana in qͥb accidit vꝛina al⸗

ba. Pꝛouenit etiã hmõi vꝛina aut exparte cibi

Nut nimie qualitatis.aut q̃ntitatis.aut vtriuſ

q;.aut ex malicia ſubſtantie.Exemplum pmi

vt apparet in crapulatis.Exẽplũ ſecundi.vt ex

comeſtione lactuce. Exemplum tercij: vt ex

comeſtione carniũ vaccinaruʒ. Modoin his
omibo apparent vꝛine albe. Scðdðo accidit vꝛina
alba a reſolutione virtutis.que etiaʒ reſoluit᷑
aut in toto aut in parte.q̃ reſolutio fit ſtante ge
nere egritudinis. Aut mala diſpoſitione in de
clinante membꝛo.vt in epate.vt a pparet in du⸗

beleth. Tertio cauſat᷑ albedo in vꝛina a diſſo⸗

lutione humoꝛis flegmatis vitrei.qðᷣ cum fue
rit diſſolutũ cauſat vinã albam. Quarto cau⸗

ſatur aledo in vꝛinꝰ ab opilatione. q̃ cum de
albationibo pluribo modis:aut ꝓpter lapidẽ cõ
tentũ in renibo.aut in veſica.aut ꝓpter habun

dantiã hbumoꝝ circa vias vꝛine. Aut ꝓpter eoꝝ
viſcoſitateʒ.aut groſſitiẽ.aut ꝓpter vtruũq;. Iſta

colligunt᷑ ab yſaac pmo de vꝛinis.capᷣ.de alba
vꝛina. Scðo notandũ ꝙ albedo vꝛine eſt mul⸗
tiplex. Quedam glutinoſa vel muſcilaginoſa.
quedã vnctuoſa.q̃dam ſanioſa:ſimilis albedi
ni fungi.q̃dam ſpermatica ſilis ſpermati.q̃daʒ
pluũbea:q̃ indicant ſuꝑ diuerſas diſpoſiuones
ꝓpter diuerſas cauſas.Ex his ſequunt᷑ octo re
gule. ¶ Pꝛimaregula.

Pꝛobatur.Quia talis vꝛina demonſtrat ha⸗
bundantiã humoꝛis melancolici:qͥ dicit᷑ frigi

de ⁊ ſicce complexionis.mõ de ratione frigidi

tatis eſt dealbare.quia albedo eſt filia frigidi⸗
tatis.vt patetꝑ Galienũ in tegni. De ratione
aũt ſiccitatis eſt attenuare. Hodo ſuꝑ abun⸗
dantiam humoꝝ melancolici ſequit᷑ opilatio:
⁊ maxime in ſpleneqͥ ꝛ reſeruaculum melan

colie.ergoregula ⁊ ↄcluſio vera.patʒ ↄſeq̃ntia.
Et antecedens eſt pncipis. Auicenna ſecũda

pmi ca.de vꝛina alba. Coꝛrelarium pꝛimum.
Ex vꝛina tali medicus debet iudicare diſcolo⸗
rationem faciei. ſomnolentiam.pigritiam.in
toto patet.qꝛ iſta ↄſequunt᷑ opilationẽ.Coꝛre⸗
lariũſecundũ. Extali vina medicus dłbet ar
guere ſupꝛa grauitatem doloꝝ in ꝑte ſiniſtra.
Coꝛrelariũ tertũ. Si ex vꝛina tincta medicꝰ

Pei rina alba ſplendida
tenuis:ſignificat opilationeʒ maxime ſplenis.

L Tratctatus

arguit a bſolute dñiumcaliditatis:ita exvꝛina

alba dominiũ frigiditatis.vt patet ex pᷣceden⸗
tibus. ¶ Scdðᷣa regula. VUrina alba cũ circulo
plumbeo in ſuꝑioꝛi:demonſtrat opilationẽ in
cerebꝛo ⁊ epylentiaʒ. Iſta cõcluſio ꝓbat᷑. Nam
ex albedine arguitur ſuffocatio caloꝛis ⁊ domi
nium frigidoꝝ humoꝛũ.Et ex circulo plũbeo
materias eſſe in capite.⁊ maxime groſſaʒ fleg⸗
maticã vel melancolicam que ſunt cauſe opi⸗
lationis.O pilationẽ aũt ſequitur epilẽtia.̊ cõ
cluſio vera.oſequentiatenet.Et antecedẽs eſt
dñi yſaac pᷣmo de vꝛinis.Et notanter dicit᷑ in
parie ſupioꝛiexñs:q tũc arguit diſpoſitionem
membꝛoꝝ ſuꝑioꝝ. Tertia regula. Vrina al⸗
ba muſcilaginoſa demonſtrat habundantiam
hnmoꝝ groſſoꝝ ⁊ crudoꝝ.Pꝛobat᷑.qꝛ muſcila
ginoſa vꝛina nõ fit niſi ex trãſitu materie groſ⸗
ſe ad vias vꝛine.que materia nõ tranſiret niſi
habundaret.intantũ ergo vꝛina muſcilagino⸗
ſa demo nſtrat habunda ntiã humoꝝ groſſoꝛũ
patet ↄſequens ⁊ antecedens eſt Auicenne lo
copᷣallegato.Confirmat᷑ ſiciqꝛ muſcila go inſe⸗
quit᷑ groſſiciẽ ſicut tenuis ſubtilitatem.q̃re ⁊c.
Quarta regula. AUrina alba ſemiliuida ſa
nioſa ſilis coloꝛe fungi:ſignificat vlceration?ꝰ
in renibo⁊ in vijs vꝛine. Pꝛobat᷑ pᷣmo auctoꝛi⸗
tate Auicenne ſcdᷣa pᷣmi de vꝛina alba.ꝓbat᷑
etiã rõne tali:Talis vꝛina rõne albedinis ar⸗
guit multitudinẽ flegmatis in toto.⁊ ꝑ conſe⸗
quens in vijs vꝛine rõneliuiditatis ſuꝑ aduſti

onẽ humoꝝ.vt patuit ſuperiꝰ de vꝛina liuida.

Humoꝛes aũt aduſti ſunt cauſa moꝛdicatiõis
⁊ acuitatis.Acuitas aũtfacit ſequi vlceratiõeʒ
ergo rõne ſanieirguit vlcerationẽ.⁊ ꝑↄñs in
vijs vꝛine apud renes vt pᷣdictũ eſt. regla ve⸗
ra.Coꝛrelarium pmum.O m̃is vꝛina ſanioſa
demonſtrat aut rupturã epatis aut vlceratio⸗
nem in vijs vꝛine patet.quia aliter non poteſt
fieri ſanies ĩ vꝛina. Coꝛrelarium ſecundum.
Multotiẽs errant medici in oognoſcendo ſa⸗
niem diſtinctam ab ypoſtaſi. Hoc patet. Nam
multotiens errant medici ꝓprer ſimilitudinem
figure eius ⁊ ypoſtaſis ex ꝑte albedinis leuita
tis deſcenſus ad inferioꝛem regionem.QOuo
ſtante fit peſſimꝰerroꝛ ĩ iudicãdo.q̃re ⁊c. No⸗
tanduʒ ꝙ differẽtia eſt inter ſaniẽ ⁊ ypoſtaſim
qꝛ ſanies ex ſetoꝛe ſemꝑ eſt. Scða dꝛia exñte
ſanie vt quẽadmodũ ypoſtaſis nõ apparet ſa⸗
nies ſub figura piramidali.vt in ypoſtaſi.Exq̃

ſedqt᷑ ꝙbonũ eſt medico ſemꝑ vꝛinã ꝗgitare an⸗

qᷓ; iudiciũ ſaciet.¶¶ Qumta regla. Urina alba
tenuis aliqualiter liuida ſine ſanie.vt eſt coloꝛ
fungi:ſignificat lapidem in renibus ⁊ in veſi⸗
ca. Iſen concluſio pꝛobatur auctoꝛitate Aui⸗
cenne loco pꝛeallegato. Et ab yſaac pꝛimo

De Brinis

de vꝛ nis pꝓbat᷑ autẽ ſic. Nam talis vꝛina rõne
albedinis ſigniſicat dominiũ humoꝝ frigidoꝝ
crudoꝝ in toto.Et rõne liuiditatꝭ caliditatem
ſuꝑfluã in reniba ⁊ in vijs. Modo exiſtẽte do
minio hũoꝝ groſſoꝝ ⁊ caliditate ſuꝑflua: tũc
ſunt ſufficientes ad generationem lapidis:er
go talis vꝛina inducat lapidẽ vt pᷣdictum eſt.
Coꝛrelariũ. Medicus debet ex arenulis certi
ficari in q̊̃ loco fuit lapis retentꝰ pbatur. NHam
ſi apparuerint arenule albe ſignũ eſt ꝙ lapis
eſt in veſica. Si arenulerubee ſignũ eſt ꝙ in
renibo. Scðdo ex loco leſo.vtꝝ fuerit doloꝛ cir
ca pectinẽ intenſioꝛ aut in ꝑte poſterioꝛi.ſi pꝛi⸗
mũ arguit᷑ lapis in veſica:ſi ſcõᷣm in rembus.
Berta regula. Arina alba ſpiſſa ⁊ vnctuoſa
ſiꝑ totũ ſignificat ethicã. Pꝛobet᷑. Namtalis
vrina ſignificat diſſolutionẽ humiditatũ par⸗
tiũ mẽbꝛoꝝ cũ q̊ ↄiũgit᷑ ethica tertia ſpeciei cõ
firmata.talis vꝛina demõſtrat ethicaʒ.Patet
ↄſequentia ⁊ antecedens colligit᷑ ꝑ Auicennã
ſcdᷣa pᷣmi.ca.pᷣallegato.q̃re ↄcluſio reddit᷑ vera
Et ðꝛ notãterꝑtotũ qꝛ vꝛina vnctuoſa ſᷣm ꝑtẽ
