I¶ Et idem aucto. Galieni. irtus eiꝰ eſt cõ⸗
Doſca a ielgigatertetolun recutw
Paulus ca. de yringo. yrungus le⸗

Pauca.
cacul aut yringion:herba ẽ ſpinolſa.radix eiꝰ
cũ aliquali aromaticitate comedit᷑ ⁊2 ↄficiun⸗
tur cũ melle ⁊ ʒuccaro radices pᷣdicteꝛ come
dunt᷑.i¶ O yaſcoꝛides ca.de yringo.vringus
gut yringion aut nux agreſtis:herba è ſpino

ſa.folia eiꝰ in initio comedunt᷑ ⁊ in ſale cõpo

nunt:que folia lata ⁊ aſpera ſunt guſtum aro
matis habẽtia cũ multis virgis in qͥb ſunt
capitella rotunda ſpinoſa.haſta babent durã
in giro:⁊ qñq; albam ⁊ viridem cũ coloꝛe ia⸗
cincti. Et radix eſt ili oblonga⁊ nigra de⸗
foꝛis.deintus qiba aromate plena.naſcit᷑ in

laciglaigoſt campis et littoꝛibo. Radix

eius habet virtutem calefactiuam.

¶ Auicenna li.ij.ca.ſecacul. Secacul eſt ca.

in.ij. ad humiditatemquandã tendens.et in

ipſo eſt leuitas.⁊ virtus eius eſt ſicut virtus

baucie yringus:⁊ maxime radix eius cruda

. –

Serapion aucto. Dyaſ. Folia huiꝰ plante
coõſerũt iuflãmationi ſtomachi
bus oculi: ? alijs apoſtematibo calidis.

tioni ſtomachi ⁊ apoſtemati

¶Et quidã dicũt q; flos huius berbe cuius
coloꝛ eſt purpureus:ſi bibatur cum aqua cõ⸗
fert ſquinantie ⁊ epilentie que accidit infanti
bus,quando fit einplaſtru cũ ea bumida co⸗

ta. qñ fit emplaſtꝝ defoꝛis

nditũ in pncipio ſni augmenti
¶ Eit folia eiꝰ ſunt folia aſpera aromatica in
ſummitate qñ guſtant᷑.Et in ſummit atib eiꝰ
ſunt capitella rotũda ſicut ſunt ſtelle.et in cir
cuitu eoꝛum ſunt ſpine.⁊ ſtipes eius eſt durꝰ

lis. ſed folia que ſunt inramis tendur ad lon-

G
kalg
et
uſd
W

“

Dundt
gen
enci
ne⸗
aſncr

eſtr

Niolen
ene
Gin
Gnsn

eSt
Cline.

e.

aec⸗

NKcian

tenc

nmag

Nehi⸗
ſtccy
Kone
dcbpin
ntdri
oen

1r

nn
Nule

cten!

barn
pins
aud

gim
tanm

Dhe.

D

tulo. xxiij ſuperius de. B.

Capitulum. ctlttxix.
Diaopiper. i. piper mont anũ vel pipe
. Rniltce. ydropiper ſᷣmtrãſ
lationẽ grecã naſci᷑ iocis humidis:

fert apoſtematibus lumboꝛum calidis.
¶ Et dicunt ꝙ ſi ille qui habet apoſtemata in
lumbis ſuis:acceperit floꝛem eius ſiccum eũ
manu eius ſiniſtra? poſuerit ſuper apoſtema
ta:ſedat pulſationem eoum.

¶Et idem aucto.Dyaſ. Quado bibitur ſuc

cus eius radicis qui eſt albi coloꝛis puocat
vꝛinam ⁊ menſtrua.Diſſoluit toꝛtiones ⁊ in⸗

flationes ſtomachi.⁊ quãdo bibitur cũ vino

confert doloꝛi epatis ⁊ moꝛſibo venenatis.et
quãdo fit cum eis emplaſtrũ:reſoluit exterio
ra apoſtemata.aut quãdo ſuſpendit᷑ ſuꝑ ipſa
ſicut quidam putauerunt.

Auicenna Secaculi habetvirtutẽ baucie
1⁊ excitat appetitũ coitus.⁊ loco eiꝰ ponit᷑ bu
zigen ſiue buzeyden.quod inuenies in capi⸗

WR

7

4

cuius virga eſt nodoſa.in qͥb nodis naſcunt᷑
li que odos intra ſe ⁊ gradus habẽt. bu⸗
ius fo. mẽtaſtro ſilia ſunt ſed maioꝛa ⁊ mollio
ra et albioꝛa. guſtu acerrima ſicut piper.ſed
nõ talis odoꝛis.cuiꝰ ſemen in ipſius virgis

minutum exiſtit ſpiſſinn ſicut bottus.

Balie. vii. lim.

NW

Pyptrationes

Semen ei⸗cü folijs cathaplaſmatiby adhi

bitum duricies ⁊ tumoꝛes ſpargit.⁊ liuoꝛes

limpidat ſiccũ ⁊ tritũ pipere miſceripoteſt.
¶ Radix eiꝰ inutilis eſt.herba cũ ſenie cata⸗

plaſmate facto.⁊ impoſito ypopias tollit.et

duros tumsrrs ſpurgit zuoze facit coꝛpi.
ar. Ca. ydropiper. fᷣm tranſ⸗
lat ionẽgrecã.ydropipervocatũ quidẽ eſt ſie
a locis in qbo naſcit᷑.⁊ ab eo quẽ habet guſtũ
ad ſimilitudinem piperis.eſt autẽ ca.ſed non
quantũ piper.qͥnĩmo viridis hec herba cum
fructu ⁊ cathaplaſmata ypopias.⁊ ſcliratos

. .

bumoꝛes aperit ⁊ dyafoꝛt.

Capitulum. cctexx.

Pguirialis vel ſtellaria lat ine. gre⸗

y dcce aſterion vel aſter acticus vel bu⸗
bbhronium. Pli. ca. Aſterion. naſcit᷑ in?⸗
tra petras ⁊ loca afꝑa. Hec herba nocte tan?⸗
ᷓ ſtella in celo lucet adeo vt eam videntes
ignoꝛantes putẽt ſe fantaſma viderea paſto
nomaxime videt ¶ Cpaulus capi. ſter vel .
aſterion. eſt quedã berba radiata vt ſtella.fo⸗
iijs oblongis duobo aut tribo in acumine ca⸗
pütella ſtelle modo radiata.

Zi i

A ¶ Habvi ſim. kan ca. aſter acticus ſiue yngui
riialis. Alij o buboniũ vocant:qp nõ ſoluz

ſupplaſmatũ ſʒ etiq ppinatũ credit bubones
ſanare.hahʒ aũt qð dyaſoꝛeticũ.habet etiam

nõ min refrigeratiuũ qͥd ⁊ reꝑcuſſi:vt mixte

ſi potentie ſicut roſa. nõ tamen c ſtipticat.

Et ide eodẽ liqmagꝭ infra ca. buboniũ ſiine
ſter accicus:ſiue inguirialis noĩatꝰ c᷑:ex eo
ꝙ credit ↄlerte bubonibo tã cathaplaſmatuʒ
q; aſſumptũ.i¶ Eſt autẽ mediocriter dyafoꝛ
ticũ:eo ꝙ mediocriter eſt ca.⁊ neq; vebemen
ter neq; intenſe deſiccat.maxime autẽ cũ ada
buc tenerũ eſt ⁊ recens dictum eſt pꝛus.

.

6Poquiſtidos.i ſuccus eiꝰ qd oꝛitad

? pedeʒ roſe canine vel barbe hircine.

DBDPypfrationes

Dyaſ. Stringit ei vehemẽetiſſime. vñ ven

tris ꝓfluũ ⁊ ſanguis abũdantiã repꝛimit ſine

moꝛa.ꝗᷓ Sunt aũt due ſpẽs. Una eſt flaua.i.

ſubꝛuſa ⁊ alia alba.qs greciypoquiſtidosyo
cant:eo ciradice herbe dicie naſcat᷑: vt ap/
parer ſili in caplo Edera arboꝛea: Ein ſuc⸗

2—

Capitulu

cus exneimit: reponit valet ad eade ad tij
ciũ ⁊ gecatia. Pauilꝰ. Fri: eſt⁊ ſi ci gra.

S

. . 4 .
4
.

um. cccctx

Pogloſſos:id eſt lingua equi.⁊vocꝗ

y tur alio nomine mirta agreſtis.

WDyal. Frutex ẽ mirte agreſtꝭ ſiſis.ð folig ba
bens minuta:⁊ comã ſpinoſaʒ.q folia in ſũmi

tate ſũt ſicut lingua cũ ramulis moꝛibo circa

eadẽ fo.hãc ꝑhibẽt multi collo ligatã:doloꝛẽ

capiij tollere. Malaginatib miſcet. ¶ Pla.
ypogloſſam dicũt alexandrinã.folia bʒ oxi⸗

mirſino ſilia.ſed maioꝛa ⁊ albidioꝛa ⁊ mollio

ra. Demen in medio folioꝝ ei ſangumeũ eſt:

⁊ tanq; cicer.virgas duob palmis.aut modi

cũplꝰ hʒ longas.radiceſq; ſiles mirſine: ſed
maioꝛes ⁊ odoꝛatas molles ac rubeaſ.ꝗ Na
exiſtit que cũ vino dulci bibita diu parturien
tib ſubuenit. Strãguurioſis etiã medicinali
ter ꝓficit.⁊ ſanguinẽ ꝑ vꝛinã deponit. Pli
li xxvij. ypogloſſa habet ſolia ſilueſtris mir⸗
i. figura concaua ⁊ ſpinoſa. ꝛ⁊ ceu linguas in

bis folio paruo exeunte de foliss.

„

—

5 Iu

ci

ſyt
(ES

te

M

e

bi

Agajagus ſiue aſparag latine? gre
3 ce. Ara.nalion vl halion. Serapᷣ.li.
Aaaggvygr e.ca.nalion auc. Gal.i.zyparagꝰ.

virtꝰ eiꝰ ẽqᷓ̃ deſiccat ſʒ nõ hʒ frigiditateʒ neq;

caliditatẽ.⁊ abſtergit ⁊ apit opilationẽ epatꝭ

⁊ renum.⁊ pꝛopꝛie ſemen ⁊ radixr.

Poperationes
Sera. =paragus curat doloꝛez dentiü. qꝛ
ſiccat ſine calefactiõe ⁊ infrigidatõe.i Etidẽ
guc.Dvaſ.Qñ elixat᷑ vna ebulitiõe ⁊ come⸗
dit᷑ mollitventrẽ ⁊ puocat vꝛinã.i Et qñ co⸗
quit᷑ radix eiꝰ ⁊ bibit᷑ decoctio ipſiꝰ ↄfert ſtrã
guir ie ⁊ yctericie⁊ ſciatice.i¶ Et qñ decoquit᷑
in vino ↄfert decoctio eiꝰ moꝛſui rutele.
¶ Et qn ex decoctiõe eiꝰ fit collutio oꝛis cõ⸗
fert doloꝛi dentiũ. ⁊ ſemen eius qñ bibit᷑ facit
opatiões radicꝭ.¶ Et ðꝛ ꝙ elixatura eiꝰ occi
dit canes.⁊ dicũt aliqͥ ꝙ qñ coꝛnua arietũ ſe⸗

peliunt in terra naſcimtur inde ſpar agi.¶Et

idem auct. Aben meſ.ꝓpꝛietas eſt remouere

doloꝛẽ lumboꝝ qͥ fit a ſtegmate ⁊ ventoſita⸗

te:⁊ doloꝛẽ colice.qꝛ mollit ventrẽ.⁊ ſi hõ vti
tur eo multũ facit nauſeã. ¶ Balienꝰ. i.. de ci⸗
bis ca. de
dicũ hũtes nutrimeti ⁊ nõ bene digerunt.

Zparago ait:q; ſunt diuretici mo⸗

—

deſt iccat.quoꝛum egent maxime dentes.

*
„

.„
.
N.
2

Capituilimm. tccccxxſiij.

virtutis:nõ tñ calefacit manifeſte:neq; infri

gidat. Et iõ tam renuʒ q́; epatis deopilatinꝰ

eſt: ⁊ mag radices ⁊ ſemia qᷓ; herba.qm̃ etiazx
ſanat doloꝛẽ dentiũ.quomia ſine calefactiõe

1

—

FEbgduar. Auicenna. Zeduar me
lieoꝛ eſt illa que cum napello cre
3 cccit et eius vicinitas plantam
napelli debilitat.

Dperationes
¶ Eſt autẽ tyriaca venenoꝝ omniũ viperi et
napelli ⁊ alioꝛuʒ.i¶ Raſi.Zirumbet:id eſt ʒe⸗
duaria.ca.eſt ⁊ ſic.ventoſitatẽ diſſoluit.
¶ Conſtantinus in libꝛo graduum. Zeduar

ca.eſt in.iij.ſic.in pꝛimo.valet contra venena

⁊ moꝛſus reptuũiũ.ſtomacbum cim at ⁊ confoꝛ
tat.appetitum excitat. Putoꝛem oꝛis ampu⸗
tat:ſi poſt allia accipiatur..
¶ Patearius.Zeduar ca.eſt in.iij.gra.ſic in

ij. Ainũ decoctiõis eius ↄtra frigidã tuſſim
yglet. 25 doloꝛẽ ſtõachi ⁊ inteſtinoꝝ ex frigi
ditate ⁊ ventoſitate.¶ Salſamentũ ex eo fa⸗
ctũ ⁊ roꝛe marino ⁊ pane aſſo ⁊ aceto appeti⸗
tum excitat. Suppoſitoꝛium ex eo et tritera

matricem calefacu ⁊ minidific.
Ji i

dn

4
. „

teſtinoꝝ ex ventoſitatevel fri ſuppoſitoꝛiũ fa
etũ ex eo facit:vt ſupꝛa dictũ eſt.i¶ Dera li.
ag.ca.ʒerumbet.iqeduaria.⁊ ſunt radices ro

. . . —
* 2 * 7 . 4 *
„. . . 4 . ● * 7 —
— π . *
* 2* . * 4 4 ———— . — —„
. „ 2 „ . 4 . . —— .—— —.— — =
. . „ * „

Pangecta

ca. dccxij. Zedoarialatine. Gre
ce erumbet.Radix ẽ cuiuſdã herbe in tranſ⸗
marinis partib inuẽta ca.eſt vᷣtutꝭ ⁊ viſcide.
¶ Añ lũbꝛicos occidit:ructũ facit:⁊ ſtoma⸗
cho aptũ.cuiꝰ doloꝛẽ antiquũ ieiune ſumptũ

maſticarie tollit. Naulus ca de ccaria.
eſt in il.g ens in cibis: ⁊ comedit in piſcil D
¶ Gal vi. ſim. kar. ca. de zinzibere 'm tranſla⸗

beque pꝑ.x.annos ſeruat. Uinũ decoctiõis

tunde ſiles in ſapoꝛe ⁊ coloꝛe ʒinziberi⁊ affer

tur de ſeni. ¶ Aben melſ. Eſt ca. ſic.in.ij. . et
impinguat impinguanõeoueniẽti. ¶ Et dixit

Bedigeras.Loõfert moꝛſui venenoſoꝛum.

Aucẽ. de viribo coꝛdis dicit ꝙ eſt ca.ꝛ ſic.
in. iij gra.ꝛ habet confoꝛtare co.

*

Capitulum.cccccxxv.
Inziber latine. Ara.ʒinʒiber ðꝛ tengi
3 bel. Sera. li. aggre. ca. tengibel. auc.
Oayagſ. Eſt arbuſtũ qð reꝑit᷑ in terris

Le

arabũ.⁊ boies illiterrevtunt᷑folijs eiꝰ ĩ mul
tis reba:ſicut vtimur ruta in cibis ⁊ potibo ⁊

decoctiõibo⁊ alijs.⁊ radices eiꝰ ſũt parue:ſi⸗

trncencpertdcoletinsabeinen Cupitulum. οR.

declinat. ⁊ ſũt ſicut mutilate.? in ſapoꝛe eaxẽ

brienniũ ſernat. Et eſt domeſticũ et ſilueſtre.
Doymeſticũ eſt qd Raropos coloꝛe: ſapoꝛe ve
heementi acuto ſolide ſubᷣe.domeſticum vero

4 .

delectabilitas.⁊ ſilitudo ſaporꝭ piperꝭ.⁊ hñt
bonũ odoꝛẽ.⁊opoꝛtet ꝙ etigant᷑ ille q nõ ſunt
pꝑfoꝛate.Et qͥdã ſunt qͥ ↄdiũt ʒinʒiber cũ mel
vt depoꝛtet᷑ ad partes romgnoꝝ.⸗ elueny⸗

tionẽ grecã.Radix huiꝰ plate defert᷑ qd nos
ab india.⁊ ẽ illud in q̃ eſt iuuamentũ.Et virt⸗

eius eſt calefactiua caliditate foꝛti cũ humi⸗
ditate. ppter hoc accidit ei ꝙ coꝛodit᷑ etpus

trefit cito.qm in eo eſt humiditas ſuꝑflua.

„Operationes

¶ Paulꝰ ca.de zinzibere. Zinziber ẽ ca.in.iij.

—

gradu.hu.in pmo. Ainũ decoctiõis eiꝰ ⁊ fi⸗
cuũ ſiccaꝝ ⁊ paſſulaꝝ valet ad frigidã tuſſim
ſpũaliũ frigiditate. Si etiã puluis eiꝰ in fi⸗
cub ponat᷑: ⁊ ſic comedat᷑. Puluis eiꝰ in ci
breies ↄfectꝰ ⁊ exhibitꝰ ſincopiſantibo cõfert.ꝑ

ſubalbidũ acutũ habet ſapoꝛẽ.ſed nõ adeove

bementẽ:nec ſubſtantiã adeo ſolidaʒ. VUñ cũ

perfluã ꝓpter hoc etiã ⁊ ꝓpter ſpiſſitudinẽ ſuã

calefactio eiꝰ durabilioꝛ eſt calefactiõe pipe
ris.Eſt aũt ca.in fine tertij.⁊ ſic.x.ij.¶ Jiagc.
EZinzʒiber ca. eſt in.iij.̊.hũiditatẽ hʒ:licet ſen

ſui nõ apꝑet.hec teſtiſicat᷑ ꝙ putredini appa⸗

ratꝰ eſt. Vtilis ẽ frigidos ſtomachos haben
tibo. ventrẽ ſoluit.bũiditatẽ deſiccat.digeſti
us virtutẽ adiuuat.ventrem humectat.ꝗEt
Raſi. Einʒiber ca.eſt ⁊ hu. Cibũ digerit. ven
trem mouet. Stomacho ⁊ epati frigidis cõ⸗

fert:⁊ oculis ex humiditate obſcuris.
¶ Conſtantinꝰ.vinʒiber ventrẽ humidũ fa⸗
cit.ij.ʒ.de eo.⁊.ijʒ. uccare cũ calida aqua ac

cepta.viſcoſos bumoꝛes purgant.

*
4

frangunt᷑ partes ſibi coherẽt qͥbuſdaʒ ramu⸗
ſculis. In ſilueſtri vero raro vel nunq; ſic in/
nenit᷑. Auicen. Zinziber ſimiile eſt piperi in
naturꝭ ſuis: ſed nõ eſt in eo illiꝰ ſubtilitas et
accidit ei vt coꝛrodat᷑ ppter bũiditatẽ ſuã ſu

5-—

.

.
.

Conditum libidinẽ augmentat. ſtomachũ G

calefacit.Cibum digerit. Suꝑfluã humidi⸗
tatẽ ſtomachi de fructibo deſiccat ꝓ quo pi⸗
per albũ ⁊ longũ poni debet. ¶ Hacer.
Zinʒiber atq; piper equalia nam medicine:
Dicunt hac cauſa taceo de viribus huius.

ſent

hitm

bind
nuci

aboe
falt:

FPF. ,
Capitulum. cececxxruif.
3circũquine vłcauch. Sera.li.ag. co.
N8ðòèB ʒirumb. Zirumb ẽ ex ſpecieb odoꝛis⸗
feris.⁊ ꝓpter h̊ admiſcet᷑ in ↄfectiõi aromaz-

n Riticis. Et idẽ auc. Hal. Eſt ca. ⁊ ſic ꝓpe tertiuʒ
4 Qgradũ.⁊ c in vᷣtute ſua ſile caſſie lignee ꝛ cube

Pfna.

dpbe. Et idẽ ascto. Conſodonij. Sinõ habes
Vynamomũ ponep eo ʒirumb. Et idẽ aueto.
Alſaac eben arꝗ. Zirumb eſt arboꝛ magna q
nnaſcit᷑ in mõte lubue.i.in oꝛiete.nullũ faciens
fuctii h s ſolia longa. q coloꝛ eſt inter fri
Sigitatẽ ⁊ citr initatẽ ſimilia folijs ſalicis.

SOPE!

W¶Iſaac. Reſoluit ⁊ ſtringit venttẽ ¶ Et ide-
mela nuſſcate. verſ tj eſt btilſor ea. Er
eAI(Ij fit ſternutatoꝛiũ cũ eo ⁊ oleoviolłaceo ↄue
ÜR¾]SBBWBBntit doloꝛi capit frigido ? hũido.¶ Etonenit
RBRRNNNNRRNſtomacho ⁊ epati ꝓpter ſuã aromaticitatem.

ini
debtſ⸗
äuſin
gebin
Geſi
li rotũde figure.bs paru groſſiciẽ calamitti
N q̃ ſcribi. nigra ad citrinitatẽ declinãtia q̃ nõ
ppt multũ ſapoꝛé: neq; odoꝛ. ⁊ modicũ quod
hũñt de odoꝛe eſt odoꝛ citri.Eſt ⁊ eius virtus
* r nucis muſcate.⁊ eſt ſubtilioꝛ paDrumpr.

„ nN

öee
Ba
iniage
vohubel
1et
rilt
iyven .

ndäſg
NaN
nuchi
umic
vop⸗
“
cci
hnins

—,

Capitulum.cccccx xviij⸗
Inirmon Dyaſcoꝛ.ſm traſiationem
3 Fgr ecꝗ. naſcit ĩ mote anamon. virgas
ʒ ſiles ahiotramos plilr imos. ? fo.
ſilia ei lata ſuꝑ terram ſpanſa.foꝛtioꝛa et pina

— - B

4
B
E
D
E

*
2—

—
„

4

—

guioꝛa ⁊ odoꝛata cũ viſcitudine coloꝛ ẽ melli
nus.⁊ ſunt ei capitella aneto ſilia.⁊ ſemẽ ob⸗

rotundũ ſimile cauliculo: nigrũviſcidũ ⁊ myr
rhe hñs odoꝛ:c. Radix eiꝰ viſcida eſt ⁊ odoꝛa
ta ⁊ mollis ſuccũ plurimũ hñs ⁊ fauces moꝛ
dens.Coꝛiũ eſt illi a foꝛis nigrũ:⁊ intus viri⸗
de aut ſubalbidũ.naſcit᷑ in locis aſperis ⁊ hu
mectꝭ.virtꝰ eſtradicieiꝰ ⁊ ſemini ⁊ berbe ca.

„ 6*

BPyoperatione5

mgguigdam.in quo comedẽdo peccanit
adam. Sed alij verius dicunt ꝙ peccauit in
ficu. Fertur autem muʒa creſcere in babylo⸗

nia. alio quoq; nomine muʒa eſt opiata. Jſa⸗
ac. Muza eſt calida in medio pꝛimi gradus.

⁊humida in fine ipſius,

¶ Iaac. Ouza cerebꝛum huimectat et ven⸗
trem: pectoꝛis ⁊ pulmonis ledit aſperitatem
Eſt ãt nutrimẽtimltiꝛ groſſi Que aſſueta ge

nerat ſtõachi graui
lationez. Unde quieam manducant poſt ei⸗
co meſtionẽ ʒinʒiber conditũ vel oximel acci

piant:ſitamen frigide nature ſunt.

p se N Auicenna. Muza nota eſt. nutrit veloci⸗
Dyaſ.Eius foliaĩ ſale cõponunt᷑ventrem ſt. nutrit veloci⸗
ſtringũt. ¶ Radix eiꝰ venenis occurrit tuſſi⸗
oniba⁊ oꝛtonoicis vꝛinã puocat.iſ Folia eiꝰ
cathaplaſmatibo adhibita tumoꝛes ⁊ durici⸗
es ſpargunt.¶ Radix eiꝰ ſili facere poteſt.ſe
men eius vꝛinã puocat. Nefreticꝭ ⁊ ſplene⸗
ticis ⁊ doloꝛi veſice maximũ pᷣſidiũ eſt. men⸗
F ſtruis imperat.¶ Secundinas expellit.

Capitulum. cccccxxix.

Aia ſiue muʒa grece.Ex ſinonomis
3 Muza eſt fructus paradiſi: vt dict

ter: ac leniſicatiua eſt. ¶ Oultitudo eius ge
nerat opilatiões.⁊ addit in colera ac flegma
te ſm cõplexiones.¶ Cõfert aduſtioni ignis
gutturis ac pectoꝛis.i¶ Stomacho quidem
conueniens:ſed multitudo eiꝰ valde grauis

eſt. Augmentum in ſpermate facit: vrinam

peouocat.

Capitulum. cccccxxx.

AVVccarum.Actoꝛ.Zuccara et candi
3 (vt fertur )vltra mare velĩ Hiſpania
otꝛtũ habẽt ex cannis que ʒuccarine

cognoĩant᷑.Oꝛit᷑ eni ʒuccara intra cannã ſi⸗

medulla intra ſambucũ vel arundinẽ. ¶ Se⸗
ra.li.ag.ca.Zuccaꝝcauct. Galie.pma eiꝰvir
tus eſt qᷓ ſiccat. Scða q abſtergit ⁊ reſoluit.

rauitatẽé: ac ſplenis 2 epat: opi

1US

.

—,=
—
—.

½ 1

De Herbis

Et dixit Galienus de ingenio ſanitatꝭ ꝗ in⸗
greditur in medicinis que operiunt opilatio

nes: ? abſtergunt⁊ muũdificant vias.⁊ eſtlon
ginquum a nocumẽto ſtomachi.⁊ ab eo ꝙ fa

cit ſitim ſicut mel.et efficitur ꝑ expꝛeſſionem

cannarui ſnccus ear coagnlatus vocatr
zuccaruz. Et idem auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis

Eſt ſimiliter ʒuccarum ſpecies que eſt ex ſpe

ciebus mellis.⁊ vocatur mel cãne.et eſt illud
zʒuccarum qð eit ita pingue qð nõ induratur:
ſedremanetliquidũ ad modum mellis.et ců

plus moꝛatur dureſcit.cunus ſubſtantia coa
gulatur ſup cannas in India ⁊ Arabia: ⁊ cũ
plus moꝛatur durelcit. cuius ſubſtãtia mdu⸗
rata ſimilatur ſubſtãtie ſalis.⁊ frangitur ſub
dentiboſit ſal. t vocatur ſal indum.
perationes
Serapion. Zuccarum indum quando re⸗

ſoluitur ⁊ bibitur: ſoluit ventrem. et eſt bonũ
ſtomacho. Confert doloꝛi veſice et renum. et

bſter git obſcuritatem viſus. —
Igdem anctoꝛitate Aben Meſuay. Eſt cas

lidum in pꝛincipio ſecundi gradus.et humi⸗
dum in medio pꝛimi.⁊ tale zuccarum ſic coa⸗
gulatum ſuper cannam eſt quod affertur ab

egen fm fruſta ſimilia fruſta ſalis.

Et eſt etiã Zuccarũ tabarʒet:id eſt de regi
one illa ꝗᷓ fit zuccarũ album pimũ ⁊ bene co⸗
ctũ:qð nõ mollificatur ſicut ſal armeni.

¶ Eſt ſimiliter Zuccarum aluʒar ſᷣm Auicẽ.

libꝛo.ij.capitulo de ʒuccaro.Zuccarum alu⸗
zar ⁊ eſtros cadens ſuꝑ abuſam.⁊ ſunt ſicut
fruſta ſalis.⁊ in ipᷣo eſt ponticitas ⁊ amaritu
do cum abſterſione ⁊ reſolutione.acuit viſuʒ
confert renibus ⁊ veſiee.
Et eſt aliud ʒuccarum amarum quod col⸗
ligitur in planta bauſer.
¶ Paulus ca. de ʒuccaro.Zuccarũ eſt calidũ
⁊ bumidũ in ᷣmo gradu.virtutẽ habet nutri
endi ⁊ infrigidandi ⁊ relaxandi/contra dolo
rem oculoꝝ diſtemperet᷑ ʒuccaꝝ cũ lacte mu
lieris:⁊ diſtillatur in oculo, pbatũ eſt.
¶ Anicẽna li.ij.ca. de zuccaro.Zuccarum eſt

vebemẽtioꝛis lenificat ionis:⁊ ſedat inflatio

nem.⁊ cũ oleo amigdalino cõuenit colice.
¶ Serapᷣ. Penidie ſunt ca.⁊ hu.in pᷣmo gra.

Molliũt ventrẽ. ⁊ ſunt groſſioꝛes ʒuccaro.
Dyaſcoꝛides.Ex ʒuccaro conficiuntur pe

nidie.quarũ virtus frigida eſt ? bumida. Ar
teriarum aſperitatem comeſte leniunt. Oꝛis
7 gutturis amaritudinem ⁊ fellis temperat.
Sicce tuſſientes humectant.

¶ Conſtantinus in pantegni.Zuccarũ tem⸗

peratum: ſed tamen aliqualiter calidũ. DHu⸗

indigeſtiuum eſt. Cum oleo amigdalino nux
tritiuum. Sed epatis conſtipationem facit

Z

¶ Ex libꝛo denaturis rerũ. Zuccara ca.æ bu
mi. Dunt antem canne in partibus Hiſpa⸗
nie. que cum mature fuerint radicibus euel⸗
luntur. earumq; fümitates ad menſura dua⸗
rum palmarum abſciſe ad ſpeciem germinis

terre infiguntur. Reliquũ vero cannarũ per

fruſta ſciſſum terunt ⁊ liquoꝛem in vaſis reci
piunt ac bulliunt:cum totus in ſpumam tran

ſire videtur.exhauritur ⁊ in vaſis reponitur.

autez remanet:⁊ multo calidius eſt.⁊ ob hoc

in acutis poni non debet. Album vero frigi⸗
dins eſt laudabilius.⁊ contra doloꝛem pe/

coꝛis valer.

paleaq; cooperitur ⁊ ſupaſper gitur. Citr inũ

. .
1
3 .
„ *
4 .
.
2
7
.

.
. „ .
. .
.
.
. . .
⸗ *
—
„
.. —
.
4 — –
». .
N
g
. .

Homo natus dr muliert bꝛerui viuens tempoꝛe.⸗

Z e ine . eterno vitens Jeccule, yit. 9.

SS. d F.d . Keee . ʒr”

Os parietalc.i.

Os paricralc: = O.s coꝛonale.i.

HHs paril are. — dE

Oſſa paris.4.
Oſſa naſi.2. 4

bei
mi

tro

Os heralc. — 2 Spondiles. 30 14 dea
Os furcule. 1. to
Os ſpatule.1. nunuin
Os adlutorij. I¶U¶N
mnmnol
necu
loco

giq;

Ceo ſte. xxiiii.

Focile maioꝛ.i.

N NFecile mioꝛ.i.

A Oſit thoꝛad. 7
yos epiglotale.i U
Ds coꝛdist.iil. b

terpe⸗
poil
feſea⸗
ſtase
W
iligno
Os focile. I. fhig
MOlſſa raſceti. . ſice
Si3 pectinis. „* doect

5 ln des rndin⸗ i
els das bein der leeꝛ — = O ſcie . . magute
dẽ harabiſch genät 2*
albatafar — 55 coxe.i.

R dꝛü ſint 5 bein deas N ſpatula gan.l⸗ 5½ ne.
N lndaenee ( E lemne
Iſlin in der zal d. xxx. R Y ðͦè́
“
Wooſu
len⸗
WVPino: cannai u
ſ Os cahab.i. Mn

Os nauiculare.i.

Os raſcete. S.EE
Os pectinis.4 — N
olla digikon. ai. —

Ss peetinis das

Os c coxe.n
Rotula genu. 1.
ONDinoꝛ canna.I.

o Oaſoꝛ cãna

Minoꝛ canna.i.

DBe.s cahab.

. Dſſa raſceteea “
4 8 naniculare oOes calcan: i. A
Aſſaraſcete. 4.. A Tecnlcanel . Sa digitoꝝ. i4·
. Oſſa digitoꝛũ.l · g/ Oſſa pectinia.v. 4 — .

”

N

0

heng
Gornl
digi,

clet.

Paninb
den⸗
re 4 ,

lnt

el

grei
e4
ni

lit er eſt ymbilicus. Nã ſibomo collocatus ſtomachus: inteſtina: epar: plen felrehes⸗

Trattatus de Fmimalibus

Pꝛo lo gus in tractatum fuerit ſupinus manib ⁊ pedibo panſis circi⸗
— nn niq; centrũ in eiꝰ vmbilico collocatã circũ⸗
De aunm alib uͤo9.. ageng noruͤtarione rrarah manmi crpe⸗
DSianiz en . dum digiti tãgent᷑. Item rata deſigna
Duoniã in pꝛioꝛiba diuino nobis aſſiſtente tio in es unentt. ne h re eeng
auxilio. pꝛ imũ pꝛeſentꝭ operis tractatum de ſummũ caput mẽſuraueris:inuenietur eadez
herbis videlicet.⁊ qualiter ad medicinã ad, latitudo vti et altitudo.Ex yſagogis hypo⸗
miniculant bꝛeuiter expediuimꝰ. Reſtat nũc cratis. Cospꝰquidẽ homĩs in tres partes ge
eiuſdẽ int erueniente auxilio vt ad ſecunduʒ nerales diuiditim: ſcilicet caput:pectus ⁊ pe
ment vertamꝰ.in quo quidemdum ſumma autẽ cõſtat de venis ⁊ arterijs ⁊ neruis ⁊ oſ
dei bonitas vt ſperamus haud deerit)natu⸗ ſibo cartilaginibo adipibo ⁊ ceteris ſpiriti bꝰ.

ras cõplexioneſq;:⁊ ſi quid medicine ſubſer) ¶ Notandũ q; omnia coꝛpis oſſa ſunt.ccxli.

uiunt mimaliũ: vitꝗ in terris agentiũ expli/ Septrẽ capitꝭ.iiij.paria.xiiij.maxillaria den
care curabimꝰ.Ouia auteʒ inter omnia ani- tium eiꝰ.xvi.vnum pali.duo menti dentium
malia digniſſimũ:nobiliſſimũ:pfectiſſimum: ſuoꝛum.xvi. Spondiles.xxiii. Coxax.iij.
necnon a deo dilectiſſimũ eſt homo. Pꝛimo Ani tria. Coſte. xxiiij. Teneritudinuʒ octo.

loco de hominis natura:eius complexione Spatulaꝝ duo. Inferioꝝ duo. Pectinis in

atq; virtute dicamus. manibo. viij. digitoꝝ. xxx. Anchaꝝ duo. Cal
Ca pitulum caneoꝝ duo Mauiculaꝝ.ij. Raſce peduʒ.x.
*⸗ digitoꝝ. xxx. Ex vſagog hypocritꝭ. ¶ Sut

Dmo.Iſidoꝛus. Yoꝛmauit ergo autẽ in humano coꝛpe oſſa.ccxxiiij. In capi
b (ſicut ſcriptũ eſtoñs homineʒ in te.vi. In facie. viij. Bealeri Xexh
agro damaſceno delimo terre än Spõdilia.i. oſſa ſpine.xxiiij. Juguli.ij. Ver
tum ad co:pus. Vnde et adam in tebꝛaꝝ.ij. Femoꝝ.ij. Pale.ij. Pectoꝛis.i.La
terpꝛetat᷑ terra rubea ſiue terrenus Erat coꝛ terũ.xxiiij Cubitoꝝ ⁊ radioꝛuʒ.iiij.Carpon
pus illud immoꝛtale nõ de conditione natu- vij. Metacapon.viij. Digitoꝝ manuũ.xxx.

re ſed de beneficio gratie. Ham eiꝰ immoꝛta Coxarũ.ij. Yemoꝛũ.ij. Nertebꝛarũ.ij. Geni⸗

litas erat ſuſtentanda pꝑ eſum lignivite.Erat culoꝝ.ij.Eruriũ radij.iiij. Plantaꝝ.lxv. Cal
itaq; potens nõ moꝛi ſi nõ peccaret.quia de canei.ij. Aſtrãguli.ij.Digitoꝝ pedũ.xxx.⁊c̃.

ligno vite ſuſtẽtaret. ⁊ potens moꝛi ſi pecca ¶ Conſtantinus. Membꝛa diuidunt᷑ pꝛout

ret: quia ligno vite pꝛiuaret᷑:ſicut ⁊ factuʒ eſt. ſingula fecit natura/ꝓpꝛijs actionibo ↄueniẽ⸗
Iſidoꝛus in libꝛo etymologiarũ.xi. Coꝛpus tia.Actiones enĩ ſunt tres.ſcʒ Aialis:Epi⸗
dictum eſt co ꝙ coꝛruptũ perit.ſolubile enim xritualis:Naturalis.quibo ſimilia ſunt inſtru
atq; moꝛtale eſt:⁊ aliquãdo ſoluenduʒ.Caro mentacoꝛꝑis. Vnde membꝛa virtutem ani⸗
autem a creando eſt appellata.aro autẽ ex malem ſequẽtia vocant᷑ animata. Spiritua
quattuoꝛ elementis cõpacta eſt. NHãterra in lem ſpiritualia. Naturalem naturalia. Ani⸗
carne eſt. Aer in anheluu. Humoꝛ in ſangui mata membꝛa fecit deus in omnibo animali
ne. Ignis in caloꝛe vitali. Habent in nob e⸗ bus /pter ſenſus et voluntarios motus. In
lementa ſuã queq; partẽ.cui quid debet᷑ cõ, homine vero ⁊ ꝓpter hoc ⁊ ꝓpter intelleciuzs
page reſoluta. Vitrubius ĩ libꝛo tertio de ar ⁊zrationẽ ea fecit:vt cerebꝛuũ:oculos:nares:
chitectura.Coꝛpus hominis ita natura cõ/ articulos:linguam:neruos atq; lacertos.
poſuit:vt os capitꝭ a mento ad ſummã fron/ ¶ Membꝛa ſpiritualia facta ſunt ꝓpter ſpi⸗

tem ⁊ radices vmas capilli eſſet decime par; racula flatus ⁊ caloꝛis naturalis conſeruan

tis. Item manꝰ palma ab articulo ad extre tias:vt ſunt pectus et eius panniculi:coꝛ et

mum mediũ diguũ tantundẽ. Ipſiꝰ aũt oꝛis pulmo cum cannalibo ſuis.ſauces ⁊ dyaſra⸗
altitudinis tertiꝗ pars eſt ab ymo mento ad gma ⁊ arterie.¶ Membꝛa naturalia biparti

vmas naris.Haſum ab vmis naribo ad finezy ta ſunt.quedã enĩ ſunt nutritiua:quedã gene

medium ſuꝑcilioꝛũ tantundẽ ꝗb eoꝝ autem ratiua. Hutritiua ſunt que mittunt cibum in
fine ad ymas radices capilloꝛũ frons effici᷑ ſubſtantiã membꝛoꝝ totius coꝛꝑis.O mnia
Reliqua quoq; membꝛa ſuas hahẽt cõmẽſu enim humana ⁊ beſtialia coꝛꝑa cõſumuntur

rationes ⁊ ꝓpoꝛtiones quibo etiã antiqui pi? ab aere ⁊ naturalicaloꝛe. Ideo neceſſe eſt vt

ctoꝛes ⁊ ſtatuarij nobiles vſi magnas lau- ad conſeruantiã ⁊ integritatẽ cõſumptio ci⸗

des ſunt aſſecuti. Coꝛꝑis aũt centrũ natura bus reparet᷑. Itaq; nutritiua ſunt os:dentes

Trattatus

veſica:vene. Generatiua vero facta ſunt vt

ſpecificarent generalia ⁊ indiuiduarent᷑ ſpe⸗
cificata. Nã quoniã oĩa indiuidua naturali⸗
ter cõſumunt᷑:neceſſe eſt vt ꝑ genitalia repa⸗
rentur:que ſunt matrix vel vulua. Uirga te⸗

ſticuli ⁊ vaſa ſpermatis. Hoꝝ aũt triũ gene⸗
rũ ſcʒ aiatoꝝ ſpiritualiũ ⁊ naturaliũ mẽbꝛoꝝ
ſingula hũt vnũ pꝛicipale mẽbꝛũ?cuiꝰ cauſa
facta ſunt alia Mẽbꝛa vᷣo ↄſilia(ſicut dictũ

eſt ſupꝛa)ſunt partes toti:totũq; parti aſſimi

lãtia. Sũt aũt ſeptẽ.Pꝛimũ ſcʒ oſſa. Scõm
cartilago:coꝛ:nerui:ligamẽ. Tertium vene.
Quartu arterie.Quintũ caro: glandes:pin
guedo. Sextũ cutes ⁊ pellicule. Septimuʒ

pili ⁊ vngule.Oſſa itaq; ſunt purioꝛ ⁊ ſiccioꝛ

corpis pars. Ex li.de na.reꝝ.Sicut ĩ parie⸗
te luteo pali ipᷣam parietẽ tenent ne penitus
obꝛuatur:ſic oſſa carnẽ fragileʒ ſtipat ne ſua
mollic ie ſobu in vnũ impꝛobe cõuoluatur
Etiã multa hic eſſent dicenda de vno quoq;
membꝛo:que cauſa bꝛeuitatis dumitto.

BPoperationes

Auicenna in ſcðo canone. Saliua homĩs

ieiuni ſcoꝛpiões interficit. Cũ eadẽ ⁊ cãpho⸗
ra fricat᷑ impetigo.Eadem quoq; cũ diſtiula
tur in aurẽ vermibleſam eos interficit ⁊ ſta
tim educit.¶ Soꝛdicies auris hoĩs confert
emigranee ⁊ pãnaricio.Et linitur ſuper fiſſu
ras labij.¶ Capilli quoq; ⁊ dentes ⁊ oſſa ho⸗
minis cõbuſta.⁊ aliaplura de homĩe medici
nal ia ſunt.i¶ Itemvꝛina hoĩs abſtergit ſcabi
em vlceroſam ⁊ pꝛuritũ phibetq; ſerpiginẽ ⁊
impetiginẽ.E adem in vaſe eneo cũ melle co
cta abſtergit albuginẽ oculi:⁊ cõfert palpita
tioni. Confert etiã yctericie:et ꝓpꝛie cũ aqua
mellis ⁊ aqua ciceris.Fex eiuſdevꝛine ſanat
heriſipilã fᷣm qð dicitur.i¶ Et vꝛina infantis
dblterge mo⸗Phel ⁊ pannũ.E adẽ quoq; bi⸗
bit a cofert difficultati anhelitꝰ ⁊ dilatatiõi.
It em vꝛina hoĩs p᷑ ceteris vꝛinis eſt magis
agbſterſiua.ponitur eni cũ cinere vitis ſuꝑ lo
cum fluxus ſanguinis ⁊ ſiſtit᷑.¶ Cõfert etiaʒ
moꝛſui vipere bibita:omniq; moꝛſui et pun⸗

cture valet:⁊ q ex ea antiqua eſt. cõfert vene

nis oĩbus ⁊ lepoꝛi marino.i¶ Alia rioch lu
ra medicinalia operatur. Sperma hominis
ie cõpetit empetigini:⁊ ſedat doloꝛem po
gagre. Dicitur etiã ꝙ abſtergit moꝛpheam.
¶ Stercꝰ hoĩis calidũ ſedat heriſipilã vt ðꝛ:
⁊ foꝛſitan ſoꝛdiciei cõfert. Idem ſiccũ cũ mel
le aut vino bibitũ in fe bꝛibb periodicis phi⸗
bet eni eaꝝ periodos. Confert etiã vctericie.
¶Dyaſco. Yimus humanꝰ vulneribo impoſi
tus tinnoꝛemnõ admittit. Succus aũt cum

melle ſquinãticos curat Itẽ fimus humanꝰ
paracoleſim facit adhibitꝰ.Gratũ vultum?
niueum facit.¶ Serapion libꝛo aggre.cap̃ᷣ.

zebel auctoꝛitate Galinquit. Omne ſtercus

eſt calidũ ⁊ reſolutiuũ attractiuũ:ſed ſᷣm plꝰ
minus.⁊ max ime ſtercus aĩalis comeden⸗

tis oſſa.⁊ ſignũ eſt ꝙ curat ſquinãtias ⁊ apo

ſtemata gutturꝭ:⁊miſcet᷑ cũ melle ad diſſinte
riã ⁊ ad vlcera antiqua.Et miſcet᷑ cũ lacte in

quo ſunt extincti lapides aut ferrũ candẽs.

datur in potu:aut fit criſtere cũ eo:⁊ miſce⸗
tur cum medicinis reſolutiuis appoſitum.et
con fert iuuamento magno.¶ Stercꝰ inſan
tium comedentiũ panẽ ⁊ carnes gallinaꝝ:cu
rat ſquinantiã.Cõuenit ⁊ ei iuuamẽto mira⸗

bili qn miſcetur cum melle ⁊ linitur cũ eo gut

1U

tur et palatum:aut datun in potu.

Capitulum. ij.
Brnus. Iſidoꝛus. Agnꝰ a greco vo⸗
A cabulo ð: qſi pius.nã inter oĩa terre
gAgnimantia maxime inuenit᷑ innocẽs
zmanſuetus,. nullum eni ledit dente nec coꝛ⸗
nu nec vngue. ⁊ quicquid in eo reperi totum
vtile eſt:quia caro ad cibum:pellis ad variũ
vſum:pilus ad indumentum.fimus ad terre
impinguationem.vngula ⁊ coꝛnu ad medica
tioneʒ ⁊c. ¶ Item Iſidoꝛus libꝛo.xij.Latini
agnũ ab agnoſcendo putãt dictũ:eo ꝙ pꝛe ce
teris animalibo matremſuꝗ noſcat adeo ꝙ ſi
in magno grege errauerit ſtatim balatu vo⸗
cem noſcat parentis.¶ Scðm Areſtotilẽ ⁊
Auicennã.Agni quidã naſcuntur in tꝑe ver⸗

nali. quidã in tꝑe autumnali. Vernales ſunt

—— =

bummn.
ulum:
Gec.
dfnd⸗
Creten
asrado
kcälven
niccis
iconnſc
Noane

„

—
—
N

22

.—
—
—

₰
„
— *

2

De nimalibus

coꝛpoꝛe maioꝛes robuſtioꝛes viriboꝛ pingui
oꝛes q; ſunt autũnales vel hyemales. Pli.li.

viij. In aliquibo tamẽ regionibo multi hyber

nos agnos pꝛeferũt vernis.quoniã mag in⸗
terſit ante ſolſticiũ q; ante bꝛumã firmos eſſe
ſolũq; hoc qnĩal vtiliter bꝛuma naſci. Idem

in libꝛo.xviij. Poꝛro decreſcẽti luna caſtrãdi

ſunt agni vel arietes ſicut iuuenci et edi ac
verres.AQmbꝛoſius. Agnus ſimpliciſſimus
cuma matre quandoq; aberrat frequẽter eã
balatu abſentem excitat:multiſq; licet verſe
tun in milib ouium.recognoſcit vocem parẽ
tis ⁊ feſtinat ad eam. Nam q;uis cibi ⁊ potꝰ
deſiderio teneatur:tranſcurrit tamen aliena
vbera licet humoꝛe lactis grauida exundẽt:
ſoliuſq; materni lact fontes requirit.i¶ Are⸗
ſtotiles.Agnus ſi renes eius ſepo circũqua⸗
q; cooperiant᷑ moꝛietur.i¶ Palladius li.xv.
Agnoꝝ pꝛima generatio eſt in menſe nouem
bꝛi.ſed agnus natꝰ maternis vberib ſtatim
admouendus eſt manu: pꝛius tamen exiguũ

lactis in quo ſpiſſioꝛ eſt natura mulgendum

quod paſtoꝛes colluſtram vocant.hoc enim
agnis(niſi auferatur)nocebit ac per biduuʒ
natus cum matre claudatur.⁊ tunc ſeptꝭ ob⸗
ſcuris calidiſq; ſeruetur. Itez ſecluſo paruu⸗
loꝝ grege matres in paſcua mittãtur. Sufſ⸗
ficit autem pꝛiuſq; in mane pꝛocedant.⁊ cum
ſature reuertuntur adyeſperam agnis vbera
haurienda ꝑmittere.Qui donec firment᷑:in⸗
tra ſtabulum furfuribovel modica herbavel(
ſi eſt copia)farina oꝛdei paſcantur ingeſtum
donec cõſeptis pabulum ꝑ etatis robur ma
tribus habere poſſint cõmune.¶ Actoꝛ. A⸗
gnus eſt animal omniũ ſimpliciſſimũ ⁊ man
ſuetiſſimum.quia nec vlla fraude vel aſtutia
callet:nec vlli dentibus vel cum vnguibono
cet. ¶ Item patientiſſimũ. Quia ⁊ immolan
dus non clamat:⁊ tondendus ſilet. Item ad
plures vſus vtiliſſimum.Nam et lac pꝛebet

dg nutrimentum ⁊ lanam ad veſtimentum:?

carnes ad eſum:coꝛium quoq; ad calciandũ
vel ad ſcribendum ⁊ fimum ad agrum impin
guandum⁊ fecundandum. Eſt ⁊ animal mũ⸗
dum m legem.quia ⁊ ruminat ⁊ findit vngu
lam. Lupum vero naturaliter timet ⁊ hoꝛret
⁊ fugit. Merito ergo ⁊ ꝓpter pᷣdictas tot bo⸗
nas ꝓpꝛietates voluit chꝛiſtus pꝛe omnibo bo
nus in agno pꝛecipue figurari:ſicut ſpiritus

fſciulicet in colunl.6Z
— DOperationtes
¶ Ilaac in dietis particularibo. Agn quidẽ
S Rwfofftare vicinꝰ eſt poꝛcis ſilue⸗

ſtribo ꝓpter vicinitatẽ vulue ⁊ bumiditateʒ la

cCapitu

ctis quo nutrit pinde caro eius nõ eſt lauda
bilis:qꝛ indigeſtibiliſ: ⁊ lubꝛicitate ſua de ſto
macho deſcẽd it. Indigeſtibilis autẽ pᷣcipue

id eſt comedẽtes ſtomachũ rumidũ ex defe⸗
ctu habeant. Ideoq; Bal.vituperauit lactäa⸗
tes agnos.¶ Annuales vero mediocreʒ ba⸗
bent cõplexionẽ inter lactantiũ humiditatẽ
iuuenũ ſcitateʒ. Ideo ceteris ſunt melio⸗
res ⁊ ad digerendũ facilioꝛes.ſanguineʒ me
lioꝛẽ generãt. maximeq; iuuenes iuuant cali
dam ⁊ ſiccã cõplexionẽ bñtes:⁊ calidã ⁊ ſico
cam regionẽ inhabitãtes.i¶ Ex libꝛo de na⸗
turis reꝝ.caro agnina robuſtis ⁊ ſanis ẽ val

de bona:ſed infirmis infirma.qꝛ licʒ aſtoma

cho facile deſcendat:difficile tamen a mem⸗
bꝛis ſoluitur. Ideo viſcoſum humoꝛem gene
rat.i¶ Pli.li.xxix.Coagulum agni cõtra om
niamala medicamẽta pollet:⁊ cõtra marino
rũ moꝛſus vel icius valet.¶ Auicẽna. San⸗
guis agni ſanat epilentiã cum vino.Coagu⸗
lum enim eius a venenis moꝛſuris oĩbus ſa⸗

nat.¶ Albertus. Meulla agni ad ignem li
quefacra cuʒ oleo nucum admixto ʒuccaro

albo diſtillata ſuꝑ ſambucũ:⁊ poſtea bibita

diſſoluit lapidem in veſica:⁊ confert patien⸗
tibus doloꝛes in virga ⁊ in veſica ⁊ in renib⸗
⁊ cõfert etiam mingenti ſanguineʒ.i¶ Si cũ

felle agni inungant᷑ loca coꝛpoꝛis in qͥbus in
cidit cancer cõfert manifeſte.Si vis remo⸗

uere moꝛbuʒ ouiũ interficientem eas accipe

ventrẽ arietis ⁊ coque cũ vino.⁊ admiſce cũ
aqua ⁊ da ouibo in potu ⁊ remouebit᷑moꝛb.

—

ij

3B

,

Ries. Iſidoꝛus libꝛo.xij.capitulo pᷣ
9 mo. Eſt autem aries dux ⁊ pꝛinceps
ouium. ⁊ ideo dedit ei natura foꝛtuu

dinem ceterꝭ ouib pꝛeſtantioꝛeʒ. Decuit enĩ

grietem ducem ceterarum ouium ⁊ toꝛem
glijs eſſe viribus foꝛtioꝛem.Et ideo vꝛ dicit

Iſidoꝛus.Aries autem feruex a viribus eſt

dictus:eo ꝙ tanq; vir ouium. Vel vt idem

dicit: Ueruex a verme eſt dictus: eo ꝙ ha⸗
beat vermem in capite cuius pꝛuritu excita⸗

tus caput concutit foꝛtiſſime.⁊ quicquid ſi⸗
bi obuiat dure ferit.⁊ ideo aries grece quod
dicitur virtus latine eſt vocatus.quia in gre
gibus maſculi dicuntur aries.quia ad fecun
dandas oues virtuoſi ſunt atq; foꝛtes. Ham
coꝛpoꝛis maguitudine ⁊ virium foꝛtitudine
⁊ animi virtuie oues alias pꝛeexcellũt.i Di

citur etiam aries ab aris quia vt dicit JIſi⸗

doꝛus.Hoc pecus pꝛimum fuit in aris a gen
tibus immolatum. Unde dicitur ideo aries
quia mactatur ad araʒ. Unde ſᷣm legẽ o
ſaicam. Aries fuit animal potiſſime mũdũ:
et ad ſacriſicium ⁊ ad eſum. NHam pꝛo pecca
to illo a populo conueniẽ ter offerebatur.et
quia findebat vngulam pariter ⁊ ruminabat

indifferenter a populo comedebatur. ꝗ Iteʒ

Plinius libꝛo.viij.capitulo.xlvij. Arietꝭ in⸗
quit naturale eſt agnos faſtidire:⁊ oues ſe⸗
nectas ſibi obnias conſectari. Ham ipᷣe me
lioꝛ eſt ⁊vtilioꝛ in ſenecta.tamen reſpectu oui

um fcrox fit anio. Tempoꝛe amoꝛis pugnat

pꝛo vxoꝛibus ſuis:⁊ aduerſarios coꝛnib⸗ im
petit.⁊vt melius pugne:⁊ foꝛtius contra reſi
ſtentem retrocedit:ac reſiliendo cum impe⸗
tu hoſtem ferit.De arietibꝰ etiam dicit Aui

cenna.Arietes inquit ⁊ capꝛi vodunt mulrũ
in vnum.⁊ in hyeme non ſe abſcoudunt pꝛo⸗

pter frigus.⁊ aliquando exeunt de loco cali
do ad locum frigidum./⁊ quando pluit quo⸗

