carẽtia.Alius ꝓ acumine qð acqͥſiuit ooagulo

loꝛẽ ha⸗

⁊ ſalo.ideoq; ſtipticꝰeſt ⁊ vitãdus.qꝛ nõ ẽ bonꝰ
ad nutrimentũ.nec ad bonũ ſangumẽgenerã
dũ.nec ad ventrẽ humectandaum.
Aui li.ij. Caſeus melioꝛ eſt mediꝰ inter illũ
q extẽdit᷑ vt viſcus ⁊ frangibilẽ:ambo qͥdẽ ma
li ſunt.⁊ qͥ ſapoꝛe puatꝰ⁊ declinans ad ducedi
nẽ. actus aũt ex acetoſo melioꝛ eſt eis.

¶ Caſei maliciam augmẽtant ſubtiliantia:qꝛ

faciunt ipᷣm penetrare dum eum impellunt.
¶ Et caſeus capꝛarũ q̃ veſcunt᷑ ſubtiliatiuis
eſt melioꝛ qᷓ; earum q; nil de robellijs. n ipio
eſt abſterſio ⁊ exeo fit emplaſtruʒ obtalmie et
extremitati palpebꝛe percuſſe.

Benerat ãt lapidẽ in renibo⁊ veſica ꝓpꝛieq;

bumidꝰ.ſʒ ↄfert vlceribo inteſtinoꝝ/ꝓpꝛie aſſa⸗
tus:⁊ ꝓhibet ſolutionẽ.Coctus ãt in aq̃ ⁊ ĩ po
tu datꝰ ablactantibalaceaꝝ multiplicat.
¶ Dicitur etiam ꝙcaſeus cum calamento mõ⸗
tano ſuꝑ venena epithamatur. Caſeus recens
frigidus eſt ⁊ humidus in tertio.nutritiuus et
impinguatiuus.
¶Caſeus quidemrecens nõ ſallitꝰ phibetpla⸗
gas apoſtemati lenit naturã: ⁊ eius aqua ſoluẽ
do educit colerã. Sallitꝰ aũt nõ vetꝰ velocioꝛ

eſt in digeſtione ⁊ deſcenſione. Verũ ſallitus ⁊

nõſallitus malus eſt ſtomacho.

„

M

Dee

—

—

O

—

B

De Herbis

Capitulum. clüii

Acctilus.yſið. Dactili ſũt palme fruc⸗

d tus. a digitoꝝ ſimilitudine nũcupati.

gqnuoꝝ ⁊ noĩa variant᷑. Ham alij appel⸗

lãt᷑ palmule ſimiles mirabolanis. Alij theba⸗

ni. alij mucales.q̊s greci ⁊ cariathos vocant.

¶¶ Areſto. in libꝛo de vegetabilibj. Succoꝛũ qͥ

fructiba inſunt.qͥdam dulces ſunt ac melioꝛes
vt dactili ficus. Item fructus quidaʒ cum qᷣb
ſtatim ſemen fit. aliq̃ operculo cooperiunt᷑ vt
dactili. ¶ Pliniꝰ libꝛo. xiij. Palmarũ ſemen.id

eſt lignũ qð intra dactilos eſt oblongũ.nõ vt

oliuis oꝛbiculatũ.vnde radix pᷣmũ ſi pargitur.
Serit᷑ autẽ paruũ.⁊ bina iuxta ſe cõpoſita ſe⸗

mina.ſuꝑq; totidẽ.qm̃ infirma ſingulis eſt plã

ta. quaterne vᷣocoaleſcunt. Auerrois.v.Col/⸗

liget.cap̃ de dactilis. Dactilanũ.i.arboꝛ dacti
li cum fructu ⁊ floꝛibꝛomnes partes ipſiꝰ ſtip⸗
ticitatem magnaʒ habent.ſed fructus eius cũ

eſt maturus aliquã habent ſtipticitatẽ. Coꝛti⸗
ces vero arboꝛis pꝛedicte maioꝛeʒ habent ſtip⸗

Dperationes.

Rabbi moyſes. cap̃.de dactilis. Dactili ge⸗
nerant doloꝛẽ capitis.O pilant epar.⁊ apoſte

mant caput.⁊ emoꝛroidas creant. .
¶ Sera.aucto.Raſis.Calefaciũt ⁊ generant

ſanginnẽ groſſum.⁊ ↄuertunt᷑ cito ad colerã.⁊

opilatio in epate⁊ ſplene.

ſunt mali ulis q̃ᷓꝝ cõplexio eſt ca.et epar ca.et

cuicito euenit ſoda.⁊ ſquinantia ⁊ bothoꝛ.et

¶ Ei deterioꝛes ex eis ſunt magni ⁊ dulcioꝛes
⁊ nõſunt aliq̊ modo ↄuenien tes illis qͥ ſuntca

lide cõplexionis:⁊ nõ ſunt debilis nature im⸗

pinguãt᷑ ab eis.Et dactill qͥ vocant᷑ hairon vel

heyren ſunt melioꝛes omibo.quoꝝ coloꝛ eſt ci⸗

trinus ⁊? rubeus. =òèòꝗẽMW
¶ Bal. ij de edulijs.ca. de fructu palmaꝝ.qui⸗
dam ex dactilis ſiccioꝛes ſunt ⁊ ſtipticãtes.vt

egiptij dactuli.qdam aũt molles ⁊ humidi et

dulces.ſicut qͥ vocantur heyron vel kanochi.

O ptimi autem iſtinaſcunt fᷣm paleſtinã:ſiue
in hiericho. Intermedij aũt amboꝝ dictoꝝ ge
nerum ſuntom̃es alij dactili.ſunt aũt indige⸗

ſtibiles et granatiui capitis. Ham om̃es dac⸗

tui indigeſtibiles ſuni:et capitis leſuiamplio⸗
res comeſtt.

Qui aũt ab ipſis diſtribuit᷑ in coꝛꝑe chimꝰ

groſſus ſempꝑeſt · habet autem aliqͥd viſcoſum
quando dactilus ſuerit vnctuoſusquãdo aũt
talichimo dulcedo admiſcet᷑:celerrime quidẽ

ab ipo epar obſtruit.

¶Ledit᷑ aũt ⁊ flegmoniʒãs ⁊turgeſcens ſum⸗

me ab edulio ipᷣoꝝ.ↄueniẽter ãt ⁊ epar ⁊ ſplen
opilant᷑⁊ ledunt᷑multo aũt magis ledunt viri
des dactili ad om̃ia paulo amplioꝛes comeſti
palam igit᷑ ꝙ calidioꝛẽ habent chimũ qͥ dulces
frigidioꝛẽ aũtqͥ ſtiptici.ſed inflatione nocent:⁊
implẽt virides dactiliſicut ſicus.
¶ Eandẽ em̃ꝓpoꝛtionẽ habẽt ficus virides ad
ſiccas:quã virides dactili ad alios. In nõ val⸗
de vᷣocalidis locis nõ maturant᷑ ꝑfecte dacti⸗
li vt ad reponendũ fiant vtiles.⁊ ꝓpter h̊ coacti
virides comedere ipſos crudis humoꝛibus re

plentur. et rigoꝛibus difficulter calefactilibus

capiuntur.

Capitulum.clo.
Aucus. Pli.lib.xxv. Dauci differentie
d ſunt due. Pꝛobatiſſima eſt ĩ chꝛeta:mox
in achaia:⁊ in ſiccis vbicũq; nati: feni⸗
culi ſimilitudĩe.candidioꝛibofolijs ⁊ minoꝛib
hirſutiſq; recto caule pedali.radiceguſtꝰ⁊ odo
ris ſuauiſſimi.hec in ſaxoſis naſcit᷑ meridianis
Reliq̃ genera naſcũt᷑ vbiq; terrenis collibo li⸗
mitibuſq;:nec niſi pingui ſolo:folijs coꝛiandri
caule cubitali.capitibo rotundis. Semen eiꝰ
cimino ſimile.pꝛioꝛis milio.album⁊ acre.od o
ratũ om̃ibo ac ſeruens. Secundũ quoq; poꝛe

Tractatus

vehementi eſt. Jdeoq; parce ſumidebet. Pla⸗
tearius. Daucus eſt calidus ⁊ ſiccus in tercio

—— .

gradu.Et duplexeſt eius modꝰ:videlicet dau⸗

cus chꝛeticus: ſic dictus quia in chꝛeta reperit
pᷣcipue.⁊ eſt maioꝛis efficacie.:Et daucus aſi⸗
ninus qͥ pcipue aſinoꝝ eſtcibus.hic ⁊ pꝛo chꝛe

tico ponuur qua illerarus habetur. Habetq;

daucus maioꝛem efficaciamm herbam⁊ flo

res nullam vero vel modicamf̃ᷣmradices.her⸗

ba itaq; cum floꝛibus debet collig.⁊ abiectis
radiciba in vmbꝛoſo loco deſiccari per annuʒ
in multa ſeruaturefficacia.virtutem habʒ diſ
ſoluendi erconſumendiet attenuandi ex qua⸗
luatibus ſuis diureticã ex ſubſtantia ſubtili.

Dperationes.

¶ Plateari. Contra frigidum aſina ⁊ frigidã
⁊ humidam tuſſim datur vinum decoctionis
eius ficũq; ſiccarũ.⁊ contra ſtomachi doloꝛeʒ
ex ventoſitate vel frigiditate.

¶ Cõtra ſtranguiriã ⁊ diſſuriã.?⁊ contra colicã

2 Alacam vinum decoctionis eiuſdem exſaxi⸗
raogze. SW
Contra opilationem ſplenis ⁊ epatis ex fri⸗
gida cauſa.⁊ vdropiſim ſit ſyrupus ex ſucco ſe
niculi ac decoctione illius.

¶ Contra frigidum reuma ſaccellatur caput
ex puluere ipᷣiꝰ benecalefacto.

Conſtantinus in libꝛo graduum. Daucus

eſt calidus in initio tertij gradus ⁊ ſiccus in
ſecundo. Febꝛem flegmaticam ⁊ moꝛſus repti
lium ac pleureſim ⁊ ydropiſim curat.vꝛinam⁊
menſtrua ꝓuocat.eius apoʒima potui datum
pectus a ſcreatibo mũdat groſſos inteſtinoꝛũ
humoꝛes diſſoluit vnde ventris doloꝛes ac toꝛ⸗
ſiones amputas..
¶ Idem. Splenis ⁊ epatis aperit opilationẽ
Et ſi cum apij ſemine miſceatur. eius actio
foꝛtioꝛ efficiturr.
¶ Dyaſcoꝛides. Bibitum menſtruis imperat
Vrinam pꝛouocat. Toꝛtionibus ſubuenit.
Ad omne vicium toꝛacis ydonee facit.Tuſ⸗
ſientibus effectum tribuit.ꝑcuſſionibo ſpalan⸗
gionis occurrit.
¶¶ Tuſſi veteri ⁊ toꝛminoſis ꝓficit cathaplaſ⸗
matibo adhibitum. Puſtulas ⁊ tumoꝛes com⸗

peſcit. O m̃iaſemina cum vino bibita faciunt

contra moꝛſus ſerpentum.

Capitulum. Nx.

⸗“ Ragantũ vel dagagontũ. Platearius

d Deꝛꝛagantũeſt gũmi cinuſdã arboꝛ vl⸗
tra mare naſcentis.Humiditas em̃ ef⸗
fluẽs ex actõe caloꝛ? denſat᷑ ⁊ ĩ gãmi ſubſtãtiã

mutat᷑. Eſtãt frigidũ in ſcᷣo gdu:bumidũ ĩi h

mo. Huiꝰ triplexẽ maneries. Eit em̃ albũ qð

melieſt ſiſit clarũ ⁊ purũ.E ſt ⁊ ſubꝛufum 7 c
trinũ:qdð nõ ẽ adeo bonũ. In medicinis frigi /
dis albũ ponit᷑:ſubꝛuſum ãt vel citrinũ in cali⸗

dis. Per annos q̃draginta ſeruat᷑ virtutẽ hʒ

infrigidandi:mũdificadi.humectãdi:cõgluti⸗

nandi. Sera.li.aggre.capᷣ.habe.Habe eſt ar

boꝛ curꝰ gũmi eſt dꝛagantũ:cuius radix groſſa

lignoſa. ?⁊ vocat᷑ deagantũ:ex q̃ apaaretres q̃dã
ſuꝑterrã:vñ egrediunt᷑ramieius.⁊ ſunt rami
ſeu virge bꝛeues duri extẽſi ſuꝑ faciẽ terre.qb
ſunt folia gracilia ꝑua plima ⁊ inter ipᷣa ſũt
ſpine albe eqles dureq̃ tegunt᷑ ⁊ occultantur
ab ipſis folijs.Dꝛagantumeſt humiditas que

emanatex radice ipſa qñ vulnerat᷑ ferro ⁊ tꝑe
ſue maturationis apparent qñ vulnerat᷑ in looo
ſciſſme:⁊ radix ipᷣa vocat᷑ arabice chachita. Et
melius ex dꝛagantoeſt clarũ purũ ſubtile:cus
ius ſapoꝛ vergit ad dulcedineʒ.qð ara bice vo

cat᷑ ſichiraitim.grece nagantũ.latine vero dꝛa⸗

gantũ. BGalienꝰ.viij.ſim.far.capᷣ.de dꝛagamo.

— — — — — —

——

De Herbis

Dꝛagantũ virtus eiꝰeſt pᷣma qᷓ deſiccat ⁊ ſecun
da glutinat:⁊ tertia eſt q frangit acuitatẽ reruũ

calidarũ ⁊ acutarũ.fri.in.ij.bumiin...

Pperationes.

¶ Sera · auc.Dyaſ. Virtus eſt ei glutinatius
ſiẽ virtꝰ gũmi arabici ⁊ ipᷣm adminiſtrat᷑ in co⸗
bol oculoꝛũ ⁊ in medicinis tuſſis et aſperitate
canne pulmonis:⁊ abſciſione vocis:⁊ cinſus
catarriin vuula.qñ fit exeo ↄfectio cuʒ melleꝛ
ponit᷑ſuꝑ linguã.? trãſglutit qð de ipo diſſol⸗
uitur. aut datur de ipſo·5.i.poſtqᷓ; infundit᷑ in
vino cocio dulci.⁊ tũc valet etiã ad doloꝛẽ re⸗
nũ.⁊ vlcera veſiceq miſcet᷑ ei ex coꝛnu cerui⸗
no aduſto.⁊ parum aluminis yameni ꝓhibet
nocumentũ moꝛſus ſerpentũ.

¶Et idẽ auc. Albugerig. Dragantüũ eſt frigi /

dũ.⁊ eſt in eo bumiditas q̃ laxat ventrẽ.⁊ ↄſert
tuſſi ⁊ vlceribooculi.⁊ lippitudinibo eiꝰ:⁊ repꝛi⸗
mit acuuatẽ medicinaꝝ laxatiugg.
¶ Et idem. auc. Meſarugie. Eſt bonũ vlceri⸗
bus veſice ⁊ aſperitati gutturis ⁊ ligue.
¶Et idẽ auc. Habix.Eſt in eo res modice ca
liditatꝭ ⁊ bũiditatꝭ ⁊ laxat ventrẽ ⁊ ↄfert tuſſi ⁊
vlceribo pulmo ms.⁊ glutinat vlcerainteſtino
rũ:niſi qꝛ addit in ſolutõe⁊ ↄfert vlceribo ocu
li.⁊ lippitudini qñ infundit᷑ ⁊ diſſoluit᷑ ⁊ colliri
ſat᷑ cũ aq̃ eꝰ.aut ponit᷑ in pulueribo.⁊ ↄuenit⁊
miſcet᷑ cĩ medicinis acut laxat iuis.q
nocumẽtũ ⁊ ꝓhibet aggãuatõeʒ ipᷣiꝰ medicine
ſupᷣ naturã ſi deo placuit. Foꝛmã aſſandi dꝛa/
gantũ muenies in capᷣ.Gũmi arabicũ de g.
¶ Oyaſ.Dragantũ in puluerẽ redactũ ⁊ cũ ca

lida aq potatuʒ eos qͥ ſpaſmũ patiunt᷑:vel qb

aliqᷓ intrinſec' vene crepuerũi ſiliterſanat.
¶ Balienꝰ. Aqua oꝛdei in quacoctum fuerit
dꝛagantum per noctem remouet ſitim.

¶ Cõtra ſciſſuras oꝛis ⁊ labioꝝ ⁊ palati vlce⸗

ratões vel excoꝛiatões.diſſoluat᷑ dꝛiagantũ in
aq̃ ro.⁊ ꝑpannũ expᷣmat᷑.⁊ cũ glutinoſitate ↄfi
ciat᷑ puluis amidi.⁊ inungat᷑ petia.⁊ illniatur
lingua vel labiũ ſepe ⁊ cito curk.
¶Ad faciem dealbandam ⁊ pannũ ſuꝑfluum
remouendũ ponat᷑ dꝛagantũ in aqua ro.ꝑ no⸗
ctem mane adduo boꝛace vel npborar ꝑua
qntit ate.⁊ facies freq̃nter illiniat.
Sed attende ꝙ quando dꝛagantum in me⸗
dicinis ponitur: per ſe debet teri: quia contri⸗
tioni reiiſtu. Si em cum alijs ſpecieboↄterat᷑
pꝛius in fumũ reſoluẽtur alie ſpecies q; dꝛagã
tumↄteratur.

Capitulum. clvij.

ꝓbibet

9 Iptamũ. Dyalſ. Diptamũ vłdiptannum
multi dicũt eſſe pulegiũ agreſte vel batin
chꝛetica moꝛdax:vt pule

herba eſt inſcida ⁊ pl
giũ hʒ folia lanoſa:⁊ ſuꝑ oẽʒ fruticẽ ineſt ei ve⸗

lutlanaſʒ nec floꝛẽ hʒ nec ſemẽ. Virtꝰeſt eitã⸗
ta qᷓnta pulegio.ſʒ paulo inſcidioꝛ.Eſt ⁊ aliud

genꝰ diptanni qð hʒ ſolia ſiſimbꝛio ſilia:ſʒ vᷣgã

maio?ez nigrã ?t mollẽ. eiuſq; fo. odoꝛẽ habent

faciens leniter ac ſtringens.

Pbpperationes

yſi. Diptãnũ tãte potẽtie eſt vt ferrũ a coꝛpe
expellat:⁊ ſagittas excutiat.vñ ⁊ ei pabulo fe⸗

re ꝑcuſſe ſagittas a coꝛꝑe inheretes eijciũt.bãc
qͥdã latinoꝑ pulegiũ martꝭ dicũt / ꝓpter belli tela
excutiẽdai¶ Plateariꝰ. Diptannũ expellit ve⸗
nenũ.vñ pᷣcipue ↄ moꝛſus venenatoꝝ aĩalium
dat᷑ ſuccꝰ potui ⁊ etiã vnlneriĩponit᷑ vel puluis
ſi ſuccꝰ nõ habet᷑. Eſt ãt hec herba ca.⁊ ſic.i.iij.

Gdu. Huiꝰradixeſt maioꝛis efficacie q; herba

⁊ viridis q; ſicca.¶ Ex diptãno ⁊ alijs ꝗbnſdaã
põt fieri ↄfectio qᷓ vice tyriace ꝓbet.i¶ Diptã⸗
nũ etiã educit ſetũ moꝛtuũ.vʒ ⁊3 epilentiã ⁊ 3

paraliſim.¶ Dyaſ. Si igni ſuꝑponat᷑ aut fu⸗

migio adhibeatur moꝛtuos in vtero infantes
excludit.Cui etiaʒ tãta eſt virtus:vt a capꝛeis

ſiſimbꝛij.Eſt aũt diptannis leptomeris ⁊ cale

Od

N

D

Tratctatus

vel aliqᷣbo beſtijs ſagitta ꝑcuſſis ſi comeſta fue
rit:ſtatim eã ſoꝛis eijciat.Pꝛeterea pſeudo dip
tannũ locꝭ multis naſcit᷑ ſile ſupᷣdicto.ſʒ xtute
iĩferiꝰ:qꝛ nimis inſcidũ ẽ minoꝛẽq; efficaciã hʒ
¶ Jdẽ. Diptannũ vꝛinã mouet:ac mẽſtrua ꝓ⸗
ducit.⁊ odoꝛe ſuo ĩcẽſa vipas ⁊ ſᷣpẽtes ĩterſicit.
¶ Cõſtan. Diptannũ vulnera hũoꝛibo ⁊ melã⸗
coliã mũdiſicat.bibitũ aut ſuppoſitũ mẽſtrua
ꝓuocat.ſecundinã ⁊ fetum moꝛtuum expellit.
¶ Pliniꝰli.xxv.Cerui(vt indicauimꝰ) diptãnũ
o ſtẽdere vulnerate eo paſte ſtatim decidetib
telis. Hõẽ alibi qᷓ; in chꝛeta.ramis pᷣtenue pu
legio ſileʒ feruẽs ⁊ acre guſtu.Folijs tm̃ vtunt
flos nullꝰeieſt.ſemẽ vt caulis.radix tenuis et
ſuꝑuacua.Et ĩchꝛeta ãt nõ ſpecioſe naſcit᷑ mi

req; a capꝛis experitur. ¶ Peo eo eſt ⁊ pſeulo

diptannũ multꝭ in terris naſcẽ folioſimili ra
mulis minoꝛibo.a qͥbuſdã condris vocatũ. mi

noꝛis effect ſtatim intelligi᷑ diptannũ mima

poꝛtiõe accẽdit os.qͥ eã legũt in ferula vel arũ⸗
dineↄdunt pꝛeligantq; ne potẽtia euaneſcat.
Sũtq dicũt vtrãq; naſci multiphariã ſʒ dete⸗
rioꝛes in agris pinguibo. ¶¶ Et verũ qͥdã dip⸗
tannũ vel dictannũ non niſiin aſperis.Eſt et
genꝰtertiũ diptãni.nec facie nec effectu ſule fo
lio ſiſimbꝛij ramis maioꝛibo.pcedente illi ſua⸗
ſione.qcqͥd in chꝛeta naſcit᷑infinito pᷣſtare ce⸗
terꝭ eiuſdẽ generis alias genitis:ꝓxime vᷣo qðᷣ
in parnaſo.alioqͥn biſerum eſſe. ¶ Et peluim
montẽ in Teſſialia.⁊ eleutriũ in euboca.⁊ totã
Archadiã ⁊ Lyconiã. Tradũt archades qͥdẽ
nõ medicammibo vti:ſʒ lacte circa tẽpꝰ veris.
eo qꝙ tũc maxĩe ſuccis herbeturgeãt:⁊ medicẽt
vbera paſcuis. ¶ Bibitũ aũt lac vaccinũ eo
p boues omnino voꝛitere in herbis ſunt.
Igem in libꝛo viceſimoſexto. Diptannum
ſagittas pellit pota.⁊ alia tela extrahit illita.
¶ Bal.S peciei q̃ ðꝛ diptannꝰvirtꝰeſt ſiẽ pu⸗

legij domeſtici:niſi qꝛẽ foꝛtioꝛis vᷣtutꝭ qꝛ nõ ſo

lũ bibitũ:ſʒ exeo factũ naſcale ſeu fumigiũ ex⸗
trahit fetũ moꝛtuũ.⁊ extrahit ſagittas de coꝛꝑe
ſtatim de eo accepto cibo.

Capitulmm. duif.
Oꝛonicũ.Sera.li.aggre.capᷣ.varo⸗
d nig. id eſt doꝛonicũ. Dicit᷑ ſunt vene
albe interiꝰ.exteriꝰvᷣo adcitrinitatem
tẽdentes.⁊ ſunt fruſtra in groſſitudie ramoꝛũ
ſcitaragi.⁊ in magnitudie nodipullicꝭ ad plꝰ.
2 ſunt alqᷓntulũ dure ⁊ graues et deferũt ex ſy
ria. Et doꝛonicũ ex ſyria eſt illud qd mag ad
miniſtrat᷑ eſt cali.⁊ ſic.in tertio gradu.

Poyperationes

Doꝛonicũ ↄfert doloꝛiboqͥ generãt᷑ a vẽtoſi⸗
tatibo matriò Et ↄfert moꝛſibo venenoſoꝝ
pũcturis eoꝝ bibitũ.⁊ facto emplaſtro cũ eo ⁊
ficubo.⁊ intrat in ↄfectionibo magnis.i¶ Aben
meſuay.eſt ca.⁊ ſic.?⁊ ↄuenit vẽtoſitatibomatri
cis.⁊ 9ſoꝛtat coꝛ.⁊ ↄfert ſuo tremoꝛi ⁊ cauatan
¶ Auicẽna de viribo coꝛdis dicit ꝙ ↄſoꝛtat coꝛ.

1

— —

—
e — — — — — —

—

De Herbis

Capitulum. tlix.
DBDPPatica. Plateariꝰ. Epatica eſt
quedam herba creſcens in locꝭ

e aquoſis:? pᷣcipue lapidoſis.ha

bet folia minuta. Terre lapidi⸗

buſq; adherẽtia.Et dicit᷑ epati-

caque pcipue epatis eſt iuuatiua. In pꝛimo
gradu frigida eſt ⁊ ſicca.Et que habet maio

rag folia eſt melioꝛ.habetq; virtutẽ infrigidan

di:⁊ ex ſubtilitate ſubſtatie ſue confoꝛtandi.

¶ Serapion aucto.Galieni.Epatica naſcic

in lapidiba humectis:⁊ cadit ſuꝑ eam rosvel
gutta aque.ꝛ eſt ſimilis lenticule aque.Etq̃n
to maioꝛa habet folia:tanto melioꝛ eſt. frigi⸗

da eſt ⁊ ſicca in pꝛimo grad.

Poperationes
¶ Epatica valet ↄtra opilationem ſplenis ⁊
epatis ex calida materia.Et ↄtra oẽm egri⸗
tudinẽ epatis calide. Et ↄtra apoſtemata ca
lida ſuꝑpoſita trita.Eſt enim reꝑcuſſiug.
¶ Serapion aucto. Dyaſcoꝛidis. Virtꝰ eiꝰ
eſt que infrigidat frigiditate pauca.et deſic⸗
cat ⁊ abſtergit. Et emplaſtrum cum ea factũ
abſcindit mẽſtrua.Et poſita aut cathaplaſ⸗
mata etiam ſedat apoſtemata calida.Et cu⸗
rat empetiginẽ.⁊ ↄfert yctericie.

¶Et conficitur vel miſcetur cũ melle. aſpꝛe⸗

dinem oꝛis vel lingue diſſenit. Et ꝓhibet flu

xum humiditatum ad membꝛa. Eſt enim fri⸗

gida:ſicca ⁊ ſtiptica.
I¶ Platearius.Et dicit᷑ epatica que pꝛecipue
epatis eſt iuuat iua. Syrupus factꝰ ex aqua
decoctiõis eius:addito reubarbaro in fine
decoctionis ↄtravctericiam eſt optimus.
Sed in omibus aqͥs ex quib ſyrupus fit
contra calefactionem epatis ponidebet epa
tica.multum enim iuuat. Iterũ.Contracali
da apoſtemata valet in pꝛincipio trita ⁊ ſuꝑ⸗

poſita. Oper aur enim reꝑcuſſionez.

Capitulum. clx.
Banus vel Ebenus.Ariſtoteles in
e lidbꝛo de plãtis. Ebenus ⁊ ea que ũlli
vic ina ſunt mergunt in aqua. quia in
eo raritas eſt parua:nec eſt aer in ipo qͥ poſ

ſet ipᷣm tollere. Partes enim eius ſunt mul⸗

tum ſolide. In terris nempe valde calidis ⁊
ſiccis plãte nõ hñt bumoꝛẽ ꝗ materie ſuffici
at. Ideoq; partes cõpacte ſut ⁊ anguſti me⸗
atus. Vnde caloꝛ plantam inter albedineʒ ⁊
nigredinẽ coloꝛat. Fitqʒ lignum huiꝰ nigruʒ

1 mer git i aq vt ebenꝰ. ¶ Dy aſcoꝛides · Ebe⸗

num eſt lignum qð ex ethiopia venit: coloꝛẽ
habens nigrum duplici caligine.tactu lene
durum : guſtu ſtipticum. In coticula confri
catum.oſtendit coloꝛem rufum. Eſt alterum
ex indiacoloꝛe vario:ſed melius pꝛedictum.
Multiq; amomina ligna ⁊ accantica vẽdat
quia ebeno ſimilia ſunt:ſed inde fiunt nota.

qꝗꝛ mollia ſunt nõ grauia.Cunq; fructumfe⸗

runt haſtilia eoꝛũ ſubꝛufi coloꝛis apparent:
nec odoꝛem nec guſtũ talem habent.E ſt au⸗
tem optimũ quod eſt nigrumꝛ equaliter lene
vires habens in guſtu acres.¶ Ex libꝛo de
naturis rerum. Ebenus eſt arboꝛcui lignuʒ
duriſſimum ⁊ imputribile:non facile cedens
igni. Quod licet in ignem vehementiſſimuz
ardeat quodãmodo ⁊ abſumatur: nunq; ta⸗
men eius combuſtio tranſit in flimam. Coꝛ⸗
tex eius lenis eſt vt lauri lignum.

Hyperationes

Dyaſcoꝛides.E banum vlceribus oculoꝝ
vtilitatẽ facit. Airtus eſt ei etiã purgatoꝛia.
Et ideo caligines oculoꝛũ ⁊ reumatiſmũ de⸗
tergit ac phibet. Multi cotilas medicing⸗/
les ex eo faciũt. ¶ Aliq vero triturã ⁊ raſurã
eius⁊ liniaturã infundũt in vino die ac nocte

⁊ poſt terunt faciẽtes colliria. Alij pꝛo Fino

aquam mittũt.Comburituretiam in cacabo
crudo bene munito q;diu cinerẽ faciat et la⸗
uatur vt molibdo quipuluis facit ad ſiccita
tem oculoꝛũ.ꝗ Auicẽna.Ebenus calida eſt
⁊ ſicca in ſecũdo.Ex ea melioꝛ eſt nigra equa
lis in qua nõ ſunt linee.⁊ in ſuo tactu ſimila⸗
tur coꝛnui toꝛnatili.Eſt autem valde compa
cta ⁊ ſolida.in cuius ſapoꝛe eſt moꝛdicatio.
¶ Cunq; ſuꝑ carbonem ponitur: odoꝛ bonꝰ
⁊ acutus ex eaodoꝛatur:fricatur in aqua ſi⸗
cut pulueres lapidum. Et eſt ſubtiliatiua et
abſterſiua.abſtergit pannum oculi⁊ albugi⸗
nem:⁊ ad eius fricationem colliria fiunt.

¶ Confert ⁊ vlcerid antiquis eius ſerratura

aduſta ⁊ obtalmie ſicce ⁊ ſcabiei oculi.

Capitulum. elxſ.
A.atinus. Dyaſcoꝛides capitulo ela
e tinus habet folia rotunda et aſpera.

haſtas tenues ſimilia elixine ſed mi⸗

noꝛa ⁊ rotunda ⁊ aſpera.baſtas habʒ tenues

duobopalmis longas.qͥnq; aut ſex exynara

dice.habens folia planaguſtu ſtiptica. Na⸗
ſcitur loq cultis ⁊ in agris.i¶ Pliniꝰ capᷣ.ela
tin. Elatin ramulos babet qͥnq; aut ſex tenu
es ⁊ oblõgos.ſfolia q̃ſi piloſa⁊ ſtiptica.i Ha
lienꝰ ſexto ſimpliciũ farmacoꝝ capitulo ela⸗
tin:mediocriter eſt infrigidatiua ⁊ ſtiptica.-

¶ Dyaſcoꝛides.F olia eius in cathaplaſma⸗
tibus adhibita polenta reuma ocnloꝛuʒ ⁊ tu⸗
moꝛem pꝛohibet.Elixatura eus bibita diſ⸗
ſinteric mirifice medicatur.¶ Plinius.Fo⸗

lia eius in fomento lachꝛymas ſtringunt.
Alexander capitulo de paraliſi ⁊ agiro ⁊ e

latis acopum:id eſt mitigatiuũ ex agyro mi⸗

frigigatiuis cum temperamento.

xtum:⁊ cõfoꝛtatiuo ⁊ elatis:id eſt ſtipticꝭ in⸗

WRW☚ WS

(
E

„

₰ℳ

Capitulum. clxif.
Dera arboꝛea. Iſidorꝰ.Edera dicta
e eſt eo ꝙ arboꝛiba reptando adhereat
vel ꝙ hedis ſupꝛa lactꝭ abũdantiã a

veteribo in eſca pꝛebeat᷑.Edere frigide terre
indices ſunt ſ̃m phiſicos. Nã antifarmacon
ebꝛietas eſt ſi qͥs ad edera coꝛonet᷑.¶ Pliniꝰ
libꝛo. viij. Apꝛi edera medent᷑ ſibi. Idẽ libꝛo
xvi.Edere quoq; folia nõ decidunt:⁊ angu⸗

loſa ſunt.folioꝝ quidẽ vnitas in ſuo perma⸗

net cuiq; genere:pᷣterq; populo ⁊ edere.Ede
ra iam in alia dicit᷑ naſci quã negauerat theo
fraſtus.nec in india niſi ĩ monte mero.i¶ Ale
xander vero obraritatẽ ita exercitu coꝛona⸗
to ex india victoꝛẽ rediſſe liberi pris exẽplo

‚ — e —— — —

=

X
2 — — - - — — — —

— — — — 2 —

— ð — —

—

Gahtn
la
figet
Snfarmecn
ir
bi ln
ſo
unkt

die

De Herbis

Arboꝛ eſt inimica ſatis oĩbꝰ. Sepulchꝛac;

„

ad muros rũpens.ſerpentũ derofiihorira⸗
abitaz.

tiſſima vt mirũ ſit eũ in honoꝛe vllo
Dyaſco.ca.ciſſos.Edere genera triaſunt:al
ba:nigra ⁊ elix. Alba vero ſemẽ affert albuʒ.

nigra nigrũ aut croceũ:quã multidyoniſiam

vocant.Elix vero nõ hʒ ſemen:ſed folia mi⸗
nuta ⁊ anguloſa ⁊ groſſa.NHigra vero vocat
dyoniſia a bacho:qͥ dyoniſiꝰ vocabat᷑:quem
potatũ edera coꝛonatũ aliqͥ fingebãt.ſũt eni

edere frigide ⁊ terre indices.vnde ſũt frigidũ

antifarmacũ ebꝛiantis.ſi qͥs potatꝰ edera co
ronatur.nã coꝛonatꝰ edera nõ inebꝛiat᷑. VUn⸗
de illo tꝑe nõ incoꝛonubantur edera: niſi ad
ſummũ potati vt fugerent ebꝛietatẽ.¶ Theo
doꝛus pꝛiſcianꝰ vocat fructũ edere coꝛimbũ
a coꝛono as.qð eſt vᷣbũ actiuũ.⁊ inde deriua
tur coꝛrelatiuũ:⁊ eſt pꝛemiũ alicuiꝰ certami
nis.⁊ inde venit coꝛimbo.i.edere fructꝰ:qꝛ in⸗
de coꝛonabant᷑ antiqͥ:⁊ potiſſime poete in ſi⸗
gnũ virtuoſe repletiõis capitꝭ.¶ Añ Ouidi
us metha.q̃rto.Et gradꝰ diſtinguit vele co⸗
rimbo.Eſt alia edere q̃ vocat᷑terrena.Et alio
noĩe vocat᷑ cameaſſos.Eſt aliud genꝰ ciſſos
non verũ ſᷣm Dyaſcoꝛidem ca.ciſſos.ſed ſic

ꝓ quandam ſimilitudinem vocatur:quã mul

ti vocant ciſteron:id eſt roſam caninã.

Operationes

¶ Oyaſco. Om̃is edera habet virtutẽ viſci⸗
dam ⁊ ſtipticã:vnde nerui citiꝰ eã ſentiũt cõo
trariã. Vñ ex ↄtrarijs cõponit᷑ virtutibus.
Stiptica eni eſt ⁊ frigida ⁊ acris calidaꝛ aq̃̊ʒ
ſa participans ſuba.Cuiꝰ folia viridia in vi⸗
no cocta.magnas plagas ↄglutinãt:⁊ mali-

cioſa cicatriſant vlcera ex igne facta.floꝛes
eiꝰ digit triboſublati ⁊ bibiti diſſintericꝭ me
dicant᷑ſi bis ĩ die dant᷑folia eiꝰ mixta cũ ce⸗

rotis cõbuſtiõibo maxime ꝓſunt.i¶ Itẽ folia
eiꝰ cũ aceto cocta ⁊ impoſita ſplenẽ tumentẽ

attenuãt.ſuccus eiꝰnaribo infuſus purgat ca

put:⁊ doloꝛeſ capitꝭmitigat.i Cũ oleo puro

decocta doloꝛibo aurium opitulant᷑.¶ Nigre
edere ſuccꝰ aut ſũmitas eiꝰ ſi bibit᷑ amentes
hoĩes pᷣſtat.qinq; grana ſeminis eiꝰ cocta cũ
oleo roſaꝝ in coꝛio maligranati ⁊ auri dextre

infuſa ſiniſtro denti dolenti medent᷑. ¶ Etvt

cathaplaſma impoſita capillos nigreſcit.ſili
⁊ vt vlceribo vtilia ſunt.folia eius cũ vino co
cta cõbuſtionibo medicant᷑maculas impoſi
ta emẽdant.ſũmitates ipſiꝰ bibite vel ſuppo

ſite mẽſtruis imperãt.¶ Poſt pin gationẽ ve

ro mulieꝝ..i.bibita generare nõ ſinit.i¶ Ca⸗
cumina ipᷣi trita ⁊ melle addito et ſuppoſita
aboꝛſump̃ᷣſtant. Succꝰ eius naribo imilſus

⁊ vulnera canceroſa pꝛodeſt.

putredinẽ nariũ tollit. lachꝛymũ eius pedicu

los occidit:⁊ capillos euellit:qͥbeeuulſis im

poſitꝰ nõ renaſci ſinit.¶ Et in denteʒ cauum

miſſum doloꝛẽ tollit ⁊ ißjm coꝛrũpit.¶ Suc⸗

cus radicꝭ eiꝰ cũ aceto bibitꝰ moꝛſibo ſpalan
gionis occurrit.¶ Plinius ca.de edera.Na

ſcitur in diuerſis arboꝛibus ⁊ parietibi pe⸗

tris ⁊ terris. Huius folia trita diſſintericos
remediat:⁊ frumento mixto ad combuſtam

Capitulum. clxxiij.

Dera terreſtrꝭ.Gal.vij.ſim.far.ca ciſ
e ſos vledera terreſtrꝭ.bec ex orijs cõ
pronit vᷣtutibo.hʒ eĩ qͥd ⁊ ſtiptice ſube
quã qͥdẽ terreſtrẽ frigidã mõſtrauimꝰ exiſte⸗
re.Habet aũt qͥd ⁊ acris quã oñdimꝰ calidã
eſſe vt guſtꝰ teſtat.tertia aũt cũ his aq̃ſa ſuba
arttciar⸗ tepida cũ viridis ẽ.Cũ enĩ ſiccat

qdẽ dyafoꝛari pmũ neceſſe ẽ.Reliqͥ vero

terreſtrẽ frigidã ⁊ ſtipticãꝛ calidã q̃ acris eſt.

Poperationes

¶ VUiridis qͥdẽ coctis frondibo cũ vino ma⸗
gnaꝝ plagaꝝ eſtoglutinatiuꝰ.Cicatriſat aũt
⁊ eas q̃ ab ignevlceratiões cũ acetovᷣo fron
des cocte ſpleneticos iuuat leomo cs. vn⸗

„ 8

de ſanat reumata ⁊ vlcera autiquafm aures

*

1 nares.ſi vo acrius appareat cũ oleo dulci
miſcet᷑.¶ Gũmi vᷣo eiꝰ ſexu pedes interſicitꝛ
capillos deſtruit.calide intatũ exiſtẽs vtu⸗
tis vt cõburat.¶ Idẽ Gal.vij.ſim. far.ca.ci⸗
tacus ſiue ciſtbarus.i.edera ſtiptica ẽ frutex
in guſtu ⁊ in oĩt q ᷣm partẽ actibo frondes:
attñ ⁊ gemina parua trita intantu ſiccãt⁊ ſti
pticant vtↄglutinent vulnera.floꝛes vᷣo ſuꝑ
oia ſunt opatiuioꝛes.vt ſi cum vino bibant᷑ ⁊ꝛ
Diſſinterias ⁊ vẽtris imbecillitates ⁊ reuma
ta ⁊ hũidit ates ſanẽt.Cũ vᷣo cathaplaſmant᷑
putridos bumoꝛes vlceꝝ iuuãt.Eſt enĩ eoꝛũ
virtꝰ nõ generoſe ſiccatiua in.ij.gra.⁊ a men⸗
ſuratis cõplete.Eſt aũt frigidus intantũ hic
frutex vt tepida participet caliditate.

v

A leboꝛus albo. Dyaſ. ca. de elleboꝛo
e cFEm tranſſationẽ nr am. Elleborꝰ albo
folia hʒ ſilia arnogloſſe:aut bletea/
greſti ſʒ bꝛeuioꝛa ⁊ nigrioꝛa? modicũ obꝛufa.
haſta ẽ ei longa duob palmis ⁊ rugoſa:⁊ citi
us ſolet marceſci qũ ſiccare incipit.Et ſiẽ ca
pilli multi ex vna radice ꝓcedũt ſic vᷣgule.na
ſcit᷑loq mõtuoſis.radix fodi tꝑe areaꝝ dʒ.
vtilis ẽ aũt alba ⁊ tenſa ⁊ fragilis et plena et
iuncoſa:quã cũ fregerꝭ velut fumũ iactat: et

albidioꝛ deintꝰ cũ guſtu ca.nõvalde ſaliuã p

uocãs:plꝰ accepta hoĩeʒ ſuffocat.meliꝰ qri
naicũ ⁊ italicũ.capadociũ his albiꝰ ẽ⁊ tenue
¶ Sera. li.ag. ca. cherbachen au. Dyal. cher
bachen. i.elleborꝰ. Oue ſüt ei? ſpẽs; alboꝛ ni
ger. ſ̊ alb ẽ planta: cuiꝰ folia ſunt ſilia folijs
plätaginis ſeu folijs plãte dicte blete agrion
.i.ſiclè agreſt::niſi q; ſũt bꝛeuioꝛa eis ⁊ declij
nãtia ad nigredinẽ plꝰ eiꝰ ⁊ verſus rubedinẽ
aliqntulũ tendẽtia.⁊ hʒ ſtipitẽ q̃ttuoꝛ digito⸗

rũ longũ rugoſuʒz.⁊ qñ incipit excoꝛiari deſic

cat᷑ ⁊ putreſcit cito ⁊ apparet circa ſtipitẽ ve⸗
lut capiulli ſubnigri.hʒ radiculas multas ſub
tiles egrediẽtes ab vng radice paruas ⁊ ob⸗
longas ſilr cepe lõgo.Naſcit᷑ mõtuoſis locꝭ
Et dpoꝛtet ꝙ fodiat᷑radix ipᷣiꝰ plãte ⁊ repo⸗
natr᷑tꝑe meſſis.Et melioꝛ ad colligẽdũ ẽ cuiꝰ
plãta extẽdit᷑ ſup terrã extẽſiõe moderata.⁊ ẽ
albo ſacile frãgibil: multe carnoſitatꝭ.nõ hbñs
acutas ſũmitates ſiẽ ſquinantũ.Et qñ frãgit
euolat ex eo res ſilis pulueri.⁊ caro eiꝰ ẽ ſub
tilis ⁊ nõ moꝛdicat linguã moꝛdicatiõe ſoꝛti.
ſz facit abũdare ſaliuam ad os: ⁊ cqueat᷑ ani
mietate ſua:qꝛ ſuffocat.Et melioꝛ ex eo ẽ ile

q̃ defert᷑ ex terra q̃ ðꝛ italia.ſʒ ille qͥ eſtex cal-

dechia ẽ malus.⁊ ẽ plãta ſilis ſquinãto: et eſt

mufcn. Dperationes

¶ Dyaſ. Elleboꝛus alb flegmaꝛ oẽs bumo⸗

res vomitu purgat.Collirijs nobilibo miſce
tur. caliginẽ oculoꝝ purgat.ſuppoſitꝰ aboꝛ
ſum facit.¶ Infantẽ ĩ vtero occidit.ſternuta⸗
mẽta ꝓuocat polente mixtꝰ.molliſoꝛices ne⸗
cat:elixus cũ carnib citiꝰ eas madidas fſa⸗

cit. nã niſimixtꝰ fuerit polẽte aut ſiſamo aut
ſucco keig ane:aut ſucco tapſie aut mulſe aut

ſucco lenticule aut niſi in pane coquat᷑ dariñ
põt:q; ſic ab antiqͥs inuẽtũ eſt.¶ Vilon medi
cus doctiſſimꝰ ⁊ ꝑfectiſſimꝰ diligẽtia lõga?
rõne ſcripſit q̃ diſciplina elleborꝰ det. Dul
ti vᷣo in ſucco mulſe mixtũ dant poſtea dan

tes mãducare illis qͥ h̊ acceꝑint qͥ ſunt ſoꝛtiſ

ſimi coꝛꝑe.vñ datũ diſciplina ſuꝑioꝛi nullaʒ
offocationẽ facere põt cũ aceto mixtꝰ.⁊ col⸗/
liriũ factũ ⁊ ano ſuppoſitũ nauſeam ꝓhibet.
(¶GBal.Elleborꝰ vterq; tã albo qᷓ; niger abſter
ſiue ſilr ⁊ ca.vᷣtutis ſũt:qre ⁊ moꝛfeis ⁊ empe
tiginibo ? ſcabieb ⁊ lepꝛis ↄueniüũt:qͥn etia ſi
ſtulas moꝛtificãt duoby aut trib dieb: ſzden
tiũ doloꝛibo cũ aceto ↄferũt.i¶ Jo. meſue. di⸗
cit elleboꝝ albũ debere vit ari.Eſt enĩ pᷣfoca
tiuꝰ.ſuꝑ migrũ aũt debere pᷣumereↄcoꝛdant
oẽs.⁊ ꝓpꝛie rectiſicãdo ſᷣm artẽ ⁊ legẽ:⁊ ñ ↄue
nit niirobuſtꝭ coꝛꝑibo ⁊ qnioſis:⁊ tꝑe veris.
Etpꝛie dat quidẽ qñ ⁊ cniuenita qu

—„ — f 20

Auͤ
„l 8 .
i
chn
nfüift
1 gan
ſansrech
Kiunhect
echunde
uehim
raſtpren
Lse,
Chrugsto
fünwſs b
Rüer cpe⸗
Glkititan
ewannri
Wn nibie
iTeffigf
nicrocbiſ
dicntöcſen
9s: :ceig
elorercrit
leqeeſtars
ſqnmnimet

mone

roishin
vobililoni.
ppoſtobe
er emun
lliſoꝛnceshi
nmdidas
ſamo
taumuler
ecocpotden
can
digaul
n
tpolead
n inin
vr nuli
nicha,
ſanm pbi
nnin
orfeistane
agr

Deherbis

liter acqͥrere facit inueneſcẽtiã:ꝛ incolumi⸗

tate ⁊ moꝛes laudabiles ⁊ cõplexionẽ bonã
Hoc eĩ ẽ ꝓpietas:ſicut Hypo. dicit: ⁊ ꝓpꝛie

rieꝝ coꝛruptaꝝ: ⁊ ſ. olutiõe educit cũ facilita
te colerã ꝑmixtã.⁊ groſſũ flegma:⁊ colerã ni

.

grã cũ vᷣtute ⁊ ſine moleſtia:⁊ mũdificat ſan⸗

guinẽ ⁊ attrahit a venis ſuꝑfluitates gdmix
tas ſqanguini ĩmo toto coꝛꝑi:⁊ aↄcauitatib
mẽbꝛoꝝ ⁊ ꝑtiba remotꝭ acute.i¶ Et ex rebaſo
lẽnibo mũdificãdo cerebꝝ⁊ꝛcaput totũꝛ ĩſtru
mẽta ſenſuũ ⁊ neruos ⁊ veſicã.i Et ↄfert iu⸗
uamẽtũ mgnũ egritudibo eaꝝ ſiẽ ẽ ſod ꝓppᷣe
⁊ emigranea ⁊ mania ⁊ melãcolia ⁊vertigo .
epilẽcia ⁊ ꝑaliſis.⁊ aq̃ q̃ deſcẽdũt ad oculũ.⸗
ↄꝓfert egritudib⸗ iũcturaꝝ ⁊ duriciei:⁊ apᷣati
bꝰ eaꝝ ⁊ ſcrofulis.⁊ eſtſic tyriaca ⁊ medicine
tonomatice ad lepꝛã.⁊ cancrũ:vt ſpẽs her

pet ⁊ bothoꝛ Ae comedut. Et hec Jo. meſ⸗

ue de nigro.¶ Albo ãt foꝛtiterꝛ difficultervo
mere facit cũ accidẽtibatimorꝭ.⁊ ↄfricatꝰ ex
eo ad egritudies cutꝭ.ↄfert cum vᷣtute:⁊ cu⸗
rat ſcabiẽ empetiginẽ: lẽtigines.⁊ↄfert vter

qelleborꝰ fiſtulis ⁊ vlceribo fraudulentis.

„

Capitulum. clxv.

eæ Alebor niger. Aui. li ij. ca. ð elle. El

leborꝰ ille qͥ niger eſt:eſt fruſta inciſa

eius acuitas foꝛtioꝛeſt acuitate albi.? illiq
ipᷣm colligũt pᷣſeruant᷑ab eiꝰ nocumẽto co⸗

Moceé, ypo. dicit: peie q medẽdo allia ⁊ bibeẽdo vinũ. æ folia qͥdẽ plan
dẽ mũdificat coꝛpꝰ totũ a ſuꝑfluitatibo mate

te eiꝰ ſũt ſilia folijs ſquinãti:ſʒ ſũtvebemẽtio
ris nigredis qᷓ; ia.⁊hʒ crus bꝛeue ad purpu
reitatẽ declinãs.⁊ eiꝰ figura eſt ſiẽ figura ra⸗
cemi.⁊ in ipᷣa ẽ fucte: ⸗ venas ſubtiles ni
gras.ex cuiuſcũq; q̃rũ radice ſiẽ duo capita
cepaꝝ egrediunt᷑.Et qð de eo admĩſtrat᷑ ſũt
yene iſte. Et oꝛit᷑ in ſiccis loct. Melioꝛ ẽ qͥ eſt
mediꝰ ĩter veterẽ ⁊ nouũ ⁊ groſſuʒ ⁊ extenua
tũ hũs coloꝛẽ cinericiũ.⁊ qͥ eſtvelociter frãgi
bilis ⁊ ñ põderoſus.in cui vacuitateẽ q̃ddã
ſile tele aranee ſapoꝛẽ hñs acutũ moꝛdicãs
linguã.Et bonũ qͥdẽ qðᷣ admiĩſtrat᷑eſt vt aſſu⸗
mat᷑lignũ parnũ qð eſt apud radicẽ eiꝰ:et in⸗
fundat᷑ parua aqᷓ ⁊ excoꝛiet᷑. Et aſſumant᷑ coꝛ
tices illiꝰ ⁊ exſiccent᷑in vmbꝛa.⁊ admiſtrẽtur
triti⁊ cibellati.i¶ Jo. meſue ca.de elleboꝛo.
Eius ſũt due ſpẽs.Nã aliꝰ eſt alb: aliꝰniger
PHiger incolumioꝛ eſt albo. Añ minatur alb⸗
accidẽtia timorꝭ ⁊ tremorꝭ.Niger vᷣo acqͥrit
ei iunueneſcentiã ⁊ incolumitatem:⁊ ex eo qð
mageeligitur.⁊ ꝓpꝛie ẽ cuiꝰ ſopoꝛ ẽ acutꝰ moꝛ
dicãs guſtũ.⁊ hñs ſapoꝛẽ ſicut aſaꝝ ꝓpꝛie:et
qð eſt frãgibile.⁊ mediũ ĩter ſubtile ⁊ groſſũ.
⁊ mediũ iter recẽs ⁊ antiquũ:⁊ medium inter
ponderoſuʒ ⁊ leue:ĩmo plus leue q; pondero
ſum.⁊ qð eſt leue carẽs aſperitate.Et melioꝛ
pars ipᷣiꝰ plante eſt radix ip̃iꝰ. Et melioꝛ ꝑs
eoꝝ ſunt cutes ipᷣoꝝ.Et melius tpᷣs collecti
onis ipᷣoꝝ ſunt ver ⁊ eſtas.

Dperationes

¶ Dyaſ. Radix elleboꝛi nigri accepta colerã

flegma ꝑ vẽtrẽ purgat.Alij ſcamoneã ⁊ ſal
miſcẽt.ʒ.i.multi cũviſcelłeã coquũt:multi cũ
lenticula.nã ſic accepta vẽtrẽ purgat.¶ Pur
gatio illa melãcoli: epilenticꝭ:artetiq ⁊ pa
raliticᷓ medicat᷑. ¶ Suppoſita mẽſtruis ĩpe⸗
rat:aboꝛſum facit.fiſtulas purgat impoſug.

¶ Reddit auditũ pꝰ triduũ eiecta.ſcabiẽ pur
gat mixta libanotidi cere ⁊ pici liqͥde et oleo
citrino aceto addito.ſolavt cathaptaſma im

poſita maculas oẽs coꝛꝑis tollet.lepꝛas oẽſ
⁊ zernas lipidat.ſcabies curat ĩ aceto cocta.
⁊ gargariſmo accepta ſeu adhibitadoloꝛẽ dẽ
tiũ mitigat.⁊ miſcect ſtipticmedicamibomi
tavino ⁊ pollineoꝛdei.⁊ vt cathaplaſma ad
ibita ydropit᷑ pᷣſtat effectũ.¶ Et ſñlino fue⸗
rit ĩſerta ⁊vino merſavinũ cartarticũ reddet
aq in q fuſa fuerit ſi domuiaſꝑgatmuſcas ⁊
pulices necat.i¶ Hoc cũ fodit᷑ celeriter fodi

opoꝛtet:qꝛ tarditate fodiẽtꝭviſũ hebetat.aut

doloꝛẽ capitꝭ cõmouet.nã plimi bolioꝛes eiꝰ

d D &

08

allio ſu cu
¶ Aui. Elleborꝰ niger ↄfert linitꝰ ſup moꝛfe

am cũ aceto. ⁊ ſili ſuꝑ loca in qbo ſũt ſoꝛdes.
ſilr ſuꝑ albã moꝛfeam ⁊ eradicat verrucas.

¶ Et euacuatio q̃ fit cum eaↄuenit aglbaras.
Doſis nigri ẽ a kirat.vi.yſq; ad. z. i. ¶ Confe
ctio pillulax q̃s deſcripſit Haly.qᷓꝝ iuuamẽ
tũ eſt vltimũ ad melãcolicas egritudines et
cancrũ ⁊ lepꝛã ⁊ moꝛfeã nigrã difficilẽ:qrum
eſt hec ꝑmixtio. Recipe vyere pigre.·ʒ.xij. elle⸗
boꝛi nigri. Polypodij qna. z.v. agarici lapi⸗
dis laʒuli ſalis indi. coloqͥntide ana. .iij.do
ſis a.ʒ. ij: vſq; ad aureos ij ſumt ſane exꝑte.

Capitulum. clxpxſ.
AUpatoꝛiij. Dyaſ.ca.ð eupatoꝛio ſm
ę trãſiationẽ nr̃am. Eupatoꝛiũ frutex
eeſt ſarmẽtoſa haſtã hñs rectã: ligno
ſam tenuẽ ⁊ nigrã ⁊ aſperã in cubiti vniꝰlon
gitudĩe poꝛrectã aut ampliꝰ.Folia ſunt ei in
gyro diuiſa ſicut pentafilon aut canapis:cu
ius ſolia ĩ capite inciſa ſũtvt ſerra ſemẽ ame
dia haſta aſpeꝝ ⁊ ſubtꝰ decliuũ eſt ei. ¶ Aui.
liij.ca.de eupa.Eupatoꝛiũ eſt ex herbis aro

maticis.⁊ hʒ ſolia q ſunt ſicut folia canapis.

Et flos eiꝰ ẽ ſicut nenufar.⁊ ẽ illud qdð admi

niſtrat.⁊ ſuccꝰ eſt ca.in.i.ſic.in.ij.Eſt ſubtilia

tiuũ:inciſiuũ valde abſterſiuũ ſine attractio
ne ⁊ ſine caliditate maniſeſta.Etĩ ipᷣa eſt ſti⸗
pticitas pauca ⁊ ponticitas⁊ amaritudo ſoꝛ

to ⁊ vino potato ſecure fodiebãt.

LTrattatus

tis:ſicut ẽ amaritudo aloes.¶ Pli.ca de en

pa. Eupatoꝛiũ regiã hʒ actionẽ: cquliſ li9no
ſinigricãtis yrſuti cubit alis aliqñ ⁊ amplio⸗

ribo folijs p ĩterualla qnq;ʒvt canapis p mar⸗

gines inciſis nigris ⁊ ip̃is plumoſis radice⸗
hſupunea. Gal.vi.ſim.far.ca.de eupato⸗
rio.⸗

upatoꝛiũ ẽ herba ꝗ vocat᷑ volucrũ ma⸗

ius vel agrimonia. cuiꝰ ſubaẽ ſubtilis.ſapoꝛ
ei ẽ ſtipticꝰ.Etiᷣtꝰ eiꝰ eſt ca.caliditate modi

ca ⁊ deſiccat.Sʒ ſciẽdũ ꝙ eupatoꝛiũ ſilr ſm

Dyal.ca. de agrimonia vocauerũt antiqra⸗
dicẽ agrimonie:eo ꝙ ẽ diur etica valge. Itez
Sm eundẽ ca. de marubio. Marubiũ etiazꝛ q

dã eupato:iũ vocauer̃t:qm valet õ vitia epa
tis. ⁊ p tãto nõ ẽ veꝝ eupatoꝛiũ.qm̃ Dyal.faẽ
ſemotim ca. de eupatoꝛio:⁊ ſemotim ð maru
bio ⁊ agrimonia.

oc ſilr voluit Jo. meſue

ca.ð eupatoꝛio cũ dicit:ꝙ dicũt aliqͥ ꝙẽ ber

.

ba pulicũ.noluit ſᷣmveꝝ ꝙ ſit herba
lat inivocãt pulicariã eupatoꝛiũ.qm̃ Oyal.fa
cit ſemoti ca.ð eupatoꝛio.qð incipit eupato

riũ.⁊ ſemotĩ ca.de pulicaria vel herba pulicũ

qð incipit coinʒa.ſjj ſicut dictũ ẽ dz intelligi
Meſue.Nã dicit q; eupatoꝛiũ ſᷣm qͥſdã ẽ ber

ba pulicum quoniam aliqui vocabant puli⸗

cum ũ eupatoꝛium ⁊ bñ. qm̃ ẽ diuretica val⸗
