tem.⁊ maturat apᷣata calida. ⁊ ↄfert puncture
ſcoꝛpionis:qñ fitemplaſtꝝ cũ eo ⁊ oʒimoꝛ po

nit᷑ ſuꝑ locũ puncture.i¶ Et idẽ auc.humaym

ſilij Iſlaac. Amomũ eſt res q̃ inebꝛiatetem̃ de
ꝓpꝛietate eius eſt ꝙ inebꝛiat et facit doꝛmire.
¶ Ain. Amomũ marural Paen ca.Et eius de
coctio bibit᷑ ad podagrã ⁊ ſedet᷑ in ea.Et ↄfert
doloꝛib matricis, ⁊ intrat in peſſarijs matri⸗

momũ hoc quidẽ vi⸗

Trattatus

cis. ? ſedet᷑ in decoctione eius ad doloꝛẽ renũ
¶ Almaãſoꝛ tra.iij.ca.de amomo. Amomũca.
eſt ⁊ ſic.qð ad opilationẽ epaus ex frigiditate
eſt pficiẽs.doloꝛẽ aufert matricis.in capite tñ
grauedinẽ ⁊ doloꝛẽ atq; ſcotbomiã generat

Capitulum. xxiij.

NWMWeos. Ser ap̃.li. aggre. ca.nachana
a ideſt ameos auc. Dyaſ.qdã noĩant
ipᷣm pomũ anthomation.id ẽ ciminũ

a natura ameos ⁊ eſt notũ.Eſt nãq; ſemẽ fere

ſile cimina ethiopio.niſi qͥa eſt minꝰeo multũ

⁊ albiꝰ ⁊ duriꝰ.⁊ in ſuo ſapoꝛe eſt de ſilitudine
ſapoꝛis oꝛigani.Et illud qð eſt eligendũ exeo
eſt ulud qð eſt recẽs ⁊ mũdũ.i Et idẽ auc.gatl.
Magis iuuatiuũ qð eſt ex eo eſt ſemẽ eiꝰ.⁊ in
ſapoꝛeeiꝰ eſt amaritudo pauca ⁊ acuitas.⁊ vir⸗
tus eius eſt q̃ calefacit ⁊ ſiccat in tercio gradn.

Hyperationes.

¶ Dyaſ. auc. aben meſiay dixit ꝙ puocat vri⸗
nã. ⁊ſemẽeſt bonũ fe.antiqͥs. ¶ Et qñ eius de
coctioponit᷑ ſupꝛa puncturã ſcoꝛpionis auſert
doloꝛẽ. ⁊ eſt bo nũ frigiditatiſtomachi ⁊ epatis
⁊ aufert opilationẽ.⁊ ſedat nauſeã.⁊ deſiccat
bumiditates ſtomachi. ¶ Et eſt bonũhumidi

*

2

4

De Yerbis . -

tatiq̃ eſt in pectoꝛe.⁊ mũdificat vias renũ ⁊ ve
ſice.⁊ extrahit lapidẽ exeis poſtq;ᷓ fuerit factꝰ.

E
— £
—w
— 6 4
R ☛
4

Capitulum. xxiiij.
NWigũ vel amilũ.⁊ eſt ſuccus frũmẽ
a ti.et dĩ qamilũ ab a qð eſt ſine ⁊ melos
grece. i. mola eoꝙ ſine mola fit. vnde

Amidũ ſiue a milũ eſt medulla frumẽti qð infũ⸗

dit᷑ ⁊ tundit᷑ donec furfur ſuũ dimittat.deinde
cũ aqua mittit᷑ in ſpoꝛtulã.⁊ cũpᷣſſura colat᷑ et
cũĩ vno vaſe velut ſex recederit aqua effuſa in
ſole ſiccat᷑ poſt hoc leuiter ſtringat᷑. Caſſius
ſelix ca.deamilo. Amidũ tempate caliditatis
eſt ⁊ bumidũ qð ſic fit. Frumẽtũ in aq̃ frigida
ponat᷑ꝑ diẽ ⁊ noctẽ⁊ de die in diẽẽ aqua remo⸗

ueat᷑ quouiq; frumẽtũ videat᷑ putrefieri.dein

de aqua remota optime teratur? c eadẽ aqua
optimecõfectũ ꝑ pannũ expꝛimat᷑.⁊ ſoli expo
nat᷑ vt exſiccet᷑ vſq; ad aque cõſumptionẽ.⁊ fre

quẽter remoneat᷑ aqua frigida donec dealbet

qð reſidet deſiccat ꝛidurat᷑.¶ Sera.li.aggre.
ca.de ami. Amilũ infrigiditat ⁊ deſiccat plus
; frumentũ.Et melius exeoeſt illud qð fit in
eſtate.Et modus operatiõis eiꝰeſt vt accipiaſ
de frumẽto:⁊ ipᷣm bene purges:⁊ inſundes in
aq̃ dulci ⁊ laues ipᷣm cũ ea.⁊ poſt pꝛoijce aquã
illã cũ qua ipᷣm lauiſti ⁊ fundeſuꝑ ipſum aquã
aliã. ⁊ facies ita qnquies in die ⁊ ſi potes in no
cie ſiłr.⁊ qñ molliſcatopoꝛtet ꝙeijcias aquã
eius cũ facilitate ſine agitatiõe aliq: ne cũ aq̃
egrediat᷑aliquid delacte.Et poſtq; hoc feceris
calca cũ pedibus ⁊ ꝓijce ipᷣam aquã.⁊ qð ſuꝑ⸗
natauerit ſuꝑ aquã ex furfurecollige cum cac⸗
cia ꝑloꝛata.⁊ abijce reſiduũ.poſtq; vero pur⸗

gatũ fuerit a furſure ⁊ colatũ pone ſup lateres
nouos ⁊ expone ſoli calido.⁊ ſi remãſerit in eo
aliqua bumiditas pone ſuꝑignẽ. Et ſapoꝛ eiꝰ
eſt acetoſus.⁊ virtus eiꝰ eſt pauce caliditatis.

ſed eſt cõpoſitũ ex virtutibo cõtrarijs. Nã vna

eſt frigida ꝓpter acetoſitatẽ q̃ eſtĩ eo ⁊ alia cali
da a caliditate eiꝰ q̃ eſt a farina.q eſt in eo a ca
loꝛe putrefaciẽte.Eſt aũt optimũ amilũ recẽs

⁊ cãdidũ ⁊ leue ſine vllo acere ⁊ inqͥnoſo odoꝛe

Dperationes.
¶ Oxaſco. Amilũ facit ad abſtinendũ reuma
oculoꝛũ.alta vulnera oculis replet. aſpꝛedinẽ
oculoꝝ tollit.¶ Sanguinẽ reijcientibus bibi
tum ſin gulare pꝛeſidiũ eſt.¶¶ Aſpꝛedines arte

riarũ dillenit. Jus collo lactis miſcetur ⁊ pꝛo⸗
fluum ventre ſtringit valde. poteſt autẽ leui⸗

ter ſtringere ꝓpter quod in collirijs lachꝛymas
ſtringentibo miſcetur. valet ſimiliter cõtra apo
ſtemata ſpiritualiũ ⁊ tuſſim coctũ in aqua oꝛ⸗

dei cum lacte amigdalarum additis penidijs

Serapio. Amilũ confert humoꝛibus currẽ⸗
tibus adoculos ⁊ vlceribus que dicuntur fel

feoles.i¶ Et quando bibitur abſcindit ſangui

nem qui venit a pectoꝛe.⁊ lenit aſpericatẽ gut
turis. ¶ Et quando na ſcetur cum lacte in ali⸗
uo cibo hoc idem facit.

*

W

E WISNX
n, W

dd

*△ N

d

Capitulum. xxo
Migg ala grecũ nomẽ eſt. latine nux
a longa ðꝛ.Cunctis arboꝛibꝰ poꝛ ſe flo
re ↄueſtit.⁊ ad ferenda poma arbuſta:
cetera pꝛeuenit.Ex his alie ſunt dulces:alie a⸗
mare. Sed agricole huic generi ſic mederi fe⸗
runt. erebꝛãt eius radicem ⁊ in mediũ inſe
runt ſurculum arboꝛis q̃ pice dicit᷑.quo facto
ſucciamaritudo deponit. OHec ꝓYſidoꝛꝰ.¶ Pli
li.ũ. Arboꝛes quedã pꝛime germinãt.⁊ inter no

uiſſimas nuda nt. vt amigdali⁊ fraxini ⁊ ſam/
buci. ex his nempe que aquila hieme oꝛiente
cõcipiũt. Pꝛimooĩm amigdale floꝛent menſe
ianuario. Pomũ vero maturãt menſe martio
Pergditq; facillime fructuʒ ante maturitatem

amigdala.ſicutet ficus et palnm.iEx libꝛo ð

natu.reꝝ. Amigdalus in locis calidis fructu
abundat. Frigidioꝛibus aũt locis arboꝛ vetu⸗ O

ſta floꝛe fecunditatem negat.

Bperationes

ꝙ · li.lixxiiij. Amigdale amareradit decocta
cutem in faciecoꝛrigit ⁊ coloꝛem hilarioꝛem fa
cit. Nuces ipſe ſomnum faciunt ⁊ auiditatem

¶ Aui. Arboꝛ amigdaloꝝ a maraꝝ cũ optime

terit᷑. atq; cũ aceto ⁊ oleò roſaceo permiſcet᷑: et
inde fit emplaſtrũ fronti confert ſoda. Radix

etiã eius decocta ⁊ ſuꝑ pa nnũ linita. ſoatis eſt
medicina.¶ Conſtantinus in libꝛo gra. Ra⸗
dix amigdale amare pulueriſata: ⁊ cũ aceto tẽ
perata:fit bonũ vnguentũ ↄtra lentigines et
impetiginem. om neſq; ſoꝛdicies cutis.⁊ maxi
meↄtra moꝛfeam. Cuʒ vino potui data tuſſim
curat. lapidem frangit.¶ Dyaſca.deamigda⸗
lis. Arboꝛ amigdalaꝝ dulciũ eſt debilioꝛis ope
rationis q; amaraꝝ arboꝝ. amare ſunt ſubti

liatiue ⁊ pꝛonocatiue vꝛine. Sera. aucto. ar

thigenis dulces amigdale ſunt calide ? hunfi
de in pꝛimo gradu.ꝗ Et idem aucio.meſuay
Ouando comedunt᷑ cũ coꝛtice ſuo ſtringunt
gingiuas.ꝛ ſedat qð accidit in oꝛepterſuã põ
ticitatem. Et qñ co medunt᷑ cũ ʒuccaro deſcen⸗
dunta ſtomacho.⁊? qñ ſicce toꝛrefiuntſunt cõ⸗
uenientioꝛes ſtomacho ⁊ augent ſperma ſicut
auellana ⁊ fiſtici. ¶ Idem auc. albugerig. Bũ
mi ean adminiſtrat᷑ ſicut gũmi arabicũ ⁊ pꝛu

naꝝ.i¶ Gal vi ſim. far. de amigð. Dulces ami

gdale in eis eſt amaritudo eaꝝocculta que nõ
apparet ſenſui qꝛ vincit in eis dulcedo.verũ qñ
veteraſcunt apparet manitfeſte. Airtus eaꝝ
temperata eſt cum caliditate.pꝛeualet em̃ in ip
ſis abſterſina ⁊ ſubtiliatiua ſubſtantia.ꝓpter
quam expurgat viſcera.⁊ pulmo nem ⁊ toꝛa⸗
cem.expuitiones operantur humoꝛũ.i¶ Rab

Tractatus

bi moyſes ca. de amigdalis. Dulces amigdale
pꝛouocant ſomnum temperatum.et coquina/

tumcum eis humectat venmen. ⁊ ſunt laudabi
les.⁊ ſaluant ſubſtantiam cerebꝛi.

.—
Capitulum. xxu/
Nacardus pediculus elephantis ab
a imperitis medicis dicit᷑qdð eſt falſum
ſec eſt fructus cuiuſdam arboꝛis que
vocatur pediculus elephantis.¶ Auicenna li
bꝛoſcdo.Anacardus eſt fructus ſilis oſſi dac⸗

tili.⁊ medulla eius eſt ſilis medulle nucis dul⸗
cis in quo non eſtnocumentum.Et coꝛtex ip

ſius eſt rarus frangibilis:incuius raritate eſt

mel:viſcoſum habens odoꝛem. Et ſunt homi⸗
nes quiipſum maſticant ⁊ non nocet eis.⁊ pꝛo
pꝛie cum nuce.calida eſt ⁊ ſicca in quarto.

Pyoperationes.
Auicenna. Eius mel eſt vlceratiuum apo⸗
ſtema tum ⁊ aduſtiuum ſanguinis ⁊ humoꝝ.
Eradicat verrucas.⁊ aufert albaras:⁊ eradi⸗
cat bar ulos.⁊ ſanat alopitiam flegmaticam.
Commouet etiam calida apoſtemata in interi
oꝛibus.i¶ Confert frigoꝛi neruoꝛum.⁊ eoꝛum
mollificationiet paraliſiet toꝛture.¶ Conſert
coꝛruptioni memoꝛie: cum eius confectio no⸗
ta anacardinum ſumitur. Sed tamen com⸗

mouet alie nationem ⁊ melancoliam. ¶ Sutſ⸗

.

ne

S ☛ D £

—
☛

—

D
—

–
—

☛Rt =.
—

E

De Herbis

fumigant᷑ cum eo emo:roides ⁊ exſiccant᷑ Eſt

ex ſumma venenoꝝ.⁊ adurit humores ⁊ inter

ficit.¶ Et eius quidem tiriaca eſt lac vaccinũ
butiro inde extracto.Et oleũ nucis eius fran

git virtutẽ.loco eius ponit᷑ quintuplũ ponde/

ris eius de badaham.⁊ quarta ponderis ipſiꝰ
de oleo balſami.⁊ tercia põderis ipſius de na/

pta alba.

Capitulum. xxvif.
Netum eſt herba oꝛtulana odoꝛifera
a Pla. Aneti ſemẽ pꝛincipaliter cõuenit
vſui medicine.radix ſecũdario.herba
do tercio.¶ Palla. Menſe ſebꝛuario anetũ ſe
ritur locis frigidis.O mnẽ ſtatũ celipatit᷑ ſed
tepidioꝛe locat. Rigancdũ eſt ſi ſe abſtineat im
ber:ſerendũ eſtrarius.aliqui ſemẽ eius nõ ob⸗
ruũt.Opinãtes ꝙ a nulla auetangat᷑. Se
rapion.li.aggre.ca. Vebet id eſt anetũ oĩbus
notum eſt. virtus eius eſt que calefacit in ſine
tercij gradus.⁊ deſiccaein pꝛincipio ſcði.i¶ Ga
lienus.vi.ſimpli.far.ſim tranſſationẽ grecam
Anetũ calefacit quidẽ adeo ſemꝑ vt ſcdi gra⸗

dus ipᷣm intenſi putandũ.vel.iij.remiſſi.in ſic.

vero.ijgradus eſt inchoanter.vel pᷣmi intenſi

Bperationes

¶ Merito ergococtũ in oleo diafoꝛeticũ ⁊ im
moleſtũ ſomniq; factinũ ⁊ degeſtiuũ crudoꝛũ.
necnon indigeſtoꝝ humoꝛũ exiſtit: appꝛopin⸗
quat vtiq; oleũ quod ex eoaperitiuis digeſti⸗
uis farmacis dictis niſiquia panlo calidius il
lis ⁊ ſubtiliũ paruum eſt. Et ideo diafoꝛeticũ.
vſtũ vero tercij fit gradus calefactiuũ ⁊ ſiccũ.
Et ideo mollibo vulneribo appoſitũ pᷣſtatope⸗
ram. ⁊ pᷣſertim eis que in pudendis.humidius
aũt ⁊ minus calidus ridere eſt ad hec.⁊ euchi
mũ q̃ſi digeſtibilius eſt ⁊ ſomni factiuũ. Et
idem Serapuon auc.aben meſuay. Anetum
eſt calidũ. Inducit ſomnũ.⁊ oleũ eius eſt bo⸗

num ventoſuatibo. Et ſemen eius in polentis

poſitum muliplicat lac quando accipit᷑ ſolum
minuit ſperma. ⁊ debilitat viſum.maximeni⸗

minus vſus eius.i¶ Paulus capᷣ.de aneto. De⸗

coctio eius valet ſtrangirioſis ⁊ diſſurijs da
ta.et potiſſime ſyrupus factus ex decoctione
eius ⁊ ʒuccaro.i¶ Plinius libꝛo.xx. Anetum
ructus mo uet.⁊ toꝛmina ſedat.alitũ ſiſtit. Ci
nis eius vuam leuat.oculos ⁊ genituraʒ ebe⸗

tat. ¶ Ad emoꝛroidas accipe puluerem vrti⸗

ce⁊ puluerẽ aneti conſxe cum melle. et emoꝛ⸗
roidas inunge.

. 23 62,
O

S

0%
300

Capitulum.xxviij.

„ dD

Tractatus

Ntefloꝛũ vel flos vitis agreſtis. Vel
a flos vitiſſi. Idẽ ſunt Dyaſ.ca.Enan
tiũ id eſt antefloꝝ. vel flos vitis agre⸗
ſtis qᷓ cũ ceperit floꝛere. colligẽdi ſũt floꝛes ipſi i.

delſiccãdi. ⁊ alio noĩe vocat᷑ vitis iſta labꝛuſta
floꝛes eius opime redolẽt ⁊ ſiccant᷑ in vmbꝛa:

⁊ in teſta Pper ũt. ⁊ melius naſcit᷑ in ſyria.
Pbperationes
¶ Dyaſcoꝛides. Virtus eſtei ſtiptica.vnde ſi
bibitũ fuerit euſtomaticũ eſt ⁊ diureticũ.ven/
trẽ ſtringit.ſanguinẽ re ijciẽtib⸗ ſubuenit. ⁊ bi
bitũ 2 impoſuũ ſtomacho ſetoꝛẽoꝛis emũdat.
digeſtionẽ ſtomachi celebꝛat.mixtũ oleo ⁊ ace
to do loꝛẽ capitis ſomẽto tollit¶ Succus vi
ridis incathaplaſmatibo adhibitꝰ vulnera re
cẽtiaſine tumoꝛe ſeruat.Egilopas ĩ initio vol
neribooꝛis ⁊ gingiuaꝝ vtile eſt.¶ VUulnera ad

ſanitatẽ perducit. melle addito ⁊ oleo roſarũ?⁊
croco ⁊ mirrha ¶ Peſſarijs neceſſarie adhibet

*

fluxns matricis peſſario facto ſtringit. reuma
oculis ſuſpẽdit.i¶ Cathaplaſmatibo adhibitũ

ſtomachi egeſtionẽ ſoluit.⁊ maxime cũ polen⸗
ta a vino mixtũ ⁊ impgſitũ.i¶ Cõbuſtũ vᷣo in

teſta cũ carbonibacollęfis bene miſcet. Pana
ricia oculoꝛum ⁊ pterigea purgat melle addito

reuma gingiuarũ.⁊ vulnera curat.

E, O
2 WW
WW .

Coapitulum. xxix.
Niſum. Platearius. Aniſum quod
g glio nomine ciminũ dulce dicit᷑:ſemen
eſt cuiuſdã herbeſimui nomine appel
late.Et eſt calidũ ⁊ ſiccũ in terciogradu. Vir⸗
tutẽ habet diſſoluẽdi ⁊ cõſumendi.i Dyaſco.
ca. de aniſo. Aniſum feruẽtis eſt virtutis. ſcʒ
calidũ ⁊ ſiccũ.⁊ nature mictualis⁊ ſcarotice id

eſt incẽſiue. ¶ Sera. libꝛo aggre. capᷣ. Aneiſin

auc. Dyaſcoꝛi. Aneiſin qð de eo eſt recens eſt
bonũ. habens groſſa grana plena ⁊ non exco
riatur quando fricat᷑ excoꝛiationibo ſimilibus
furfuri. Et habet odo?ẽ bonũ foꝛtem. Et ilſud
quod eſtex inſula Cretenſieſt melius.Et poſt
illud eſt Babylonicũ. Hyſpanicũ vero eſt de⸗
terius. Et quod explanta eius eſt magis iuua
tiuũ eſt ſemen eius.¶ Galienus.vi.ſimpli.far

ma.ca.de aniſo. Sapoꝛ eius eſt acutus.ama

*„

rus modicũ.Et virtus eius eñſt que calefacit⁊
deſiccat in tercio gradu.Pꝛopterea ergo ⁊ diu
reticũ eſt. Ventoſitates aũt que ſᷣm ventrem
ſiſtit. ¶ Auicẽna libꝛo.ij.ca.de aniſo.Aniſum
eſt ſemẽ feniculiromani acuitatis maioꝛis ;
nabati. Et ex eo melius eſt quodeſtpondero/
ſum. ⁊ eſt calidum ⁊ ſiccum in tercio gradu.

Hperationes

Dyaſcoꝛides.Aniſum qͥa mictualis eſt vir⸗
tutis yctericis medetur.ſitim tollit bibitũ ve⸗
nenis occurrit. inflatiöões amputat.ventrem
ſtringit. menſtruis imperat.¶ Lac mulierib-
ꝓuocat ⁊ auget.bibitũ venirẽ ſtimulat.umi

gatiõe naribus adhibitũ doloꝛẽ capitis tollit.
Auriũ doloꝛem cum oleo roſarũ adhibitũ

mitigat.ventoſitatẽ ventris tollit et doloꝛem.

¶ Optimũ autem eſt creticum. demdeegyptiũ
Ballicũ vero meritiſſimũ. Paulus capᷣ de ani
ſo. ¶ Contra liuoꝛem expercuſſione conterat᷑
ciminum ⁊ aniſum. ⁊ inmoꝛpoꝛent᷑cum cera ⁊

calidum ſuperponat᷑. Aniſum ſimiliter auget

lac⁊ ſperma aperiendo meatus.⁊ mũdat hu⸗
midiratem matricis.¶ Almanſoꝛ tractatuter
cio capitulo de aniſo. Aniſum calidum eſt qð
ventoſitatis diſſolutiuum exiſtens.epatis ape
rit opilationem coeundipꝛeterea voluntatem
ſtimulat. ¶ Serapion libꝛo aggregatoꝝ au⸗
ctoꝛitate. Oraſcoꝛides lirtua eius eſt deſic⸗
catiua et calefactiua. Et expellit ventoſuates
a coꝛpoꝛe ⁊ ſedat doloꝛem. Et ꝓuocat vrinam
7 ſudoꝛẽ.⁊ cõfert hydropiſi. Et abſcindit ſi
timq̃ fit ab humoꝛibo ſalſis qñ ſumit᷑ inpotu.
¶ Et eſt conueniens venenis ⁊ inflationibus

et ſtringit ventrem. et abſcindit humiditates

2 —

d O e de

cdqd
ch .
te
.

i
ſ
tco
8
d
oſt
des
u
tar
ma
it
diu
n
m

4

De Derbis

albas a matrice fluentes.⁊ pꝛouocat lac.i¶ Et
excitat libidinem.et quãdo attrahitur odoꝛa⸗
tu fumigatio vapoꝛis eius ſedat ſodam.Et
qu ando teritur ⁊ miſcetur cum oleo ro. diſtil⸗
latur in aurem.curat quod intra ipᷣam accidit
ex caſu aut percuſſione.⁊ ſedat doloꝛemeius.
i Et idem auc.bugeri.Aperit opilatiões epa⸗
tis.ſplenis renum ⁊ matricis.Et mundificat
vias que ab humoꝛibus opitulantur. Et pꝛo⸗
pter hocconfert febꝛibus antiquis.⁊ habet in
ſe acuitatem ꝓpinquam aduſtioni. quare ſol⸗
nit ventoſitates.maxime cum ipſum aſſatur.
Auncenna. Aniſum eſt aperitiuũ cum ſtipti⸗
cuate parua.Et eſt ſedatiuum doloꝛum. et re⸗

ſolutiuum ventoſitatũ:et pꝛopꝛie ſi aſſetur.et

.

in ipſo quidem eſt acuitas qua medicinisadu
rentibus fit vicinum.

apitulum. xxx.

Htilis eſt herpa de qua fitſal alkolt.

a Dyaſcoꝛides. Ouo ſunt eius genera.
AUnum habet ſolia lenticulis ſimilia
Alia habet ſolia ſimilia camepuhi. Pꝛima ba⸗
bet haſtam altam duobus palmis erectam cũ
folijs mollbus. Radirx eſt illi minoꝛ⁊ tenuis
Naſcitur locis berboſis ⁊ ſolaris guſtu ſalſa.

Secũda eſt que folia ⁊ haſtas ſimiles came⸗
pithi habet.ſed aſperioꝛa ⁊ minoꝛa.floꝛempur
pureũ ⁊ odoꝛẽ grauẽ:radix cicoꝛee ſimilis.

Dperationes.

¶ Balienus ſexto ſimpliciũ farmacoꝛũ.capł.
Antillis.Ouplex quidem eſt.ambe tamen me⸗
diocriter ſiccant.vt ⁊ vlcera ſolidẽt. Altera ve
ro que camepitheos aſſimulatur.plus vtiq; qᷓ;
alia ſubtilium partium eſt: vt epilenticis con⸗
ferat.hec autẽ ⁊ abſterſiuioꝛ qᷓ; altera eſt.¶ Al⸗
manſoꝛ tractatu tercio caplł.vſnen.id eſt.antil
lis calida eſt ⁊ ſicca que purgat ⁊ aperit epila⸗
tionẽ.carnemq; coꝛrodit ſuperfluam. vniuer
ſaliter autem omniũ iſtarum berbarũ bonum
habentiũ odoꝛem q;plures calide ſunt.niſiũle
exquibus ſentitur illud quod diximus ·ſcilicet
frigiditas maniteſta:ſicut ſentitur in aqua ro⸗
ſata ⁊ camphoꝛa atq; ſandalis.

Capitulunn. xxxj.

¶ Sera. li.aggre.ca.laieramarien id
eſt anthos inquit.Eſt arboꝛ maris.⁊

eſt alpinal fac ⁊ vacola.Et dicit auctoꝛ Dyaſ.

Species roſmariniſunttres. Vna earũ has
bet ſemẽ quod nominatur ſachi. Et babet fo⸗
lia ſimilia folijs maratri,. niſi quia ſunt la⸗

d N 8 π

D

vnge fit electuari

gitudo ſtipitis eius eſt vnius bꝛachij ⁊ plus.
⁊ habet multos ramulos ſuꝑ quoꝝſi ummita⸗
tes ſunt capitella in quibus eſt ſemen album
ſimile ſeminipla nte quedicit᷑ ſpondilion mũ⸗
dũ anguloſum. acuti ſapoꝛis.in cuiꝰ odoꝛe eſt
ſimileodoꝛireſine pini.⁊ quãdo maſticat᷑ moꝛ

dicat linguã.Radix veroeius eſt alba multũ.

cuius odo: eſt ſicut odoꝛthuris.Et eſt ſpecies

alia ſupꝛadicte. nifiquia ſemen eius eſt latum

nigrũ ſimile plante ſpondilion. habens odoꝛẽ

bonũ ſed moꝛdicat linguã.⁊ habet radicẽ exte
rius nigram. interius vero albã. Eſt ſpecies

alia ſimilis ſupꝛadicte.niſi quio ipſa nõ habet

ſtipitem nec ſemen nec floꝛem. ? naſcit libano
tis locis petroſis ⁊ agreſtibꝰ. ¶ Yl i. Roſmari⸗
num latini ab effectu herbã ſalutarẽ vocant.

folia habet feniculi ſimilia atq; aſpera. et rota⸗

tim terra pꝛoſtrata.¶ Pla. Roſmarinꝰ eſt her

ba calida ⁊ ſicca cuius folia et floꝛes compe⸗

tunt vſui medicine. flos autem anthos dicit᷑.
iũ qð dicit᷑ dyanthos. In lo⸗
cis marinis creſcit vnge ⁊ nominat᷑ habet vir⸗
tutẽ cõfoꝛtandi ex aro mnaticitate:diſſoluẽdi ex

caliditate. extergendi ⁊ mũdificãdi.⁊ cõſumẽ⸗
di ex ſiccitate et viriutem diafoꝛeticã ex caloꝛe
aperiente. Cũq; calida ⁊ ſicca eſſe dicauin ex⸗
ceſſibus ab anctoꝛibus nõ determinat᷑. herba
ipᷣa libanotides vel dentrolibanũ dicit᷑. quidã

tamen dicunt q ſit frutex. alij vero ꝙ herba ſit

Cum inuenitur in medicinis receptio anthos
vel roſmarini. debent poni floꝛes folia vel liba
notidis vel dentrolibani. Floꝛes ad ſolem de
ſiccati. per annum ſeruant᷑ in efficacia multa.
Simiiiter ⁊ ſolia. .

Dperationes

Contraſincopim ⁊ cardiacã paſſionẽ datin

Ddianthos cũ vino oſſis de coꝛde cerui. VUel de

coctio fit in vino vel aqua roſarũ.ipᷣmq; vinũ
datur patiẽti.¶ Cõtra frigiditatẽ aut debilita
tẽ cerebꝛi roſmarini decoctio in vino fit. ⁊ Ppa⸗
tiens diſcooperto capite fumũ recipit.i¶ Con⸗
tra vue humiditatẽ acetum vel vinũ decoctio
nis eius gargariſat.¶¶ Contra ſtomachikfrigi

ditatem ⁊ ad digeſtionem confoꝛtandã dyan⸗

thos vel vinum decoctionis eius.⁊ maſticis
naſcit᷑.¶ Contra ſtomachi doloꝛem ꝛ in teſti⸗
noꝛũ ex ventoſitate.vinũ decoctionis eius.ac
cimim ponatur. ¶ Exſinonomis notandũ q;
hoc nomen anthos apud grecos pꝛo quolibet

ſlooꝛeſumitur. ſed apud nos pꝛopꝛie roſmarini

vel libanotidis a nthos dicitur.

bus ¶ Eius quoqʒ f

Tractatus

tioꝛa parum groſſioꝛa. et extenditur ſuperter⸗
ram circulariter. habens bonũ odoꝛem ⁊ lon/

Capitulum. xxxif
MNcuſa eſt herba cuius radix digitos
a inficit cõtrita. Sanguinei quoq; co⸗
loꝛis eſt.vndeetiam pictoꝛibꝰ ad pur
puram effigiendam vel efficiendam in vſu eſt

Exrherbario ancuſa duplexeſt. Unam quam

affabatam vocant. alia que maxime medici⸗
ne apta eſt. hec in terrapꝛeſſa. ſpinoſis folijs
ſine caule naſcitur.et menſe febꝛuario legitur.

¶ Oyaſcoꝛides. Ancuſe duo ſũtgenera Una

ſiquidem habet folia lactuce ſimilia.ſed acuta
⁊ aſpera ⁊ integra ⁊ ſpinoſa. Radix eſtei groſ⸗
ſitudinem habens digiti. coloꝛis ſanguinei.in
eſtate digitos inficiẽs. Naſcitur in locis cul⸗
tis. habens in egypto folia ſuperterram ſpar⸗
ſa. virtutis redarguẽtis eſt. radix medetur cõ⸗
buſtionibus.

Hobrrationes.

¶ Dyaſcoꝛides.Cera⁊ oleo additis vulnera
renum optime curat.¶ Ignem ſacr ũ cum po⸗

lenta extinguit. maculas coꝛpoꝛis ⁊ lepꝛas cũ

aceto impoſita emundat.i¶ Suppoſita men⸗
ſtruis imperat.aboꝛtum facit.¶ Eius elixatu
ra recte mulierũ ſtericis adhibet᷑. Hefreticis
aut ſpleneticis opitulat᷑. ⁊ cum vino febꝛienti
qʒ foſla ventrem ſtringunt cũ
vino bibita. Ipius herbe decoctio membꝛum

arcuatum ſanat. ¶ Radix eius in oleo deco

cta ⁊ cera facit ad combuſtion.

Capitulum. xxxiij.

„¾ Nà U SN

XRR

= –☚..

S
—

=S—☛ S☛

„

De Yerbis

Pium.yᷣſidoꝛus in libꝛo ethimologi⸗
a arum. Apium dicitur eoꝙ apex id eſt
caput antiquoꝛũ eo coꝛonabat᷑.Hanc
herbam hercules pꝛimus capite circumtulit.
¶ Auicenna Apium aliud montanũ aliud ſil

ueſtre aliud do meſticũ.et aliud quod oꝛitur in

aqua domeſtico minus.cuius eſt ſicut dome⸗
ſtici virtus.Eſt ⁊ alia ſpecies eiꝰ que nominat᷑
ſumurion minus domeſtico. Crus habens cõ
cauũ ad albedinem decliue.foꝛtius eſt roma⸗
nũ montanũ.Eſt autem in pꝛimo calidum in
ſecundo ſiccum. ¶ Pandecta capitulo quin⸗
quageſimo. Apijplures ſunt ſpẽs. Nam eſt
apium domeſticum vel oꝛtiuum. Et eſt apium
ramnum ſiue apiumriſus. Et eſt apiumemoꝛ
roidarum. Et eſt apium quod dicitur cereſo⸗
lium. Eteſt apium campeſtre. Et eſt apiũ hy⸗
ſpanũ.Eteſt apium perſicũ.Et eſt apiũ agre⸗
ſte.Et eſt apiumn montanũ.Et eſt apium aqua
ticum.Eteſt apium ruſticũ.Et eſt apium qð
dicitur regalia. Apium̃ domeſticum om̃ibus
notum.qð Dyaſcoꝛides vocat oꝛtiuum.quod
calidum eſt in pꝛincipio tercij gradus.ſiccum
in medioeiuſdem cuius ſemen maioꝛig eſt effi
cacie.ſecundario radix.tercio herba.Eũ autẽ
in medicina receptio apij ſimpliciter inuenit᷑.
ſemen apponendũ eſt.quod a multis ſelinum

appellatur.licet tota herba ſic vocetur.
¶ Palladius. Et apijgenere eſt ypoſelinon
durius.aut auſterius.⁊ oleoſelinon molli fo⸗
lio ⁊ caule tenero.quod naſcit᷑ in lacunis. Et
etroſelinon quod maxime in locis aſperis.
ec omĩa genera poſſunt habere diligentes in
oꝛti cultura.¶ Conſtantinus. Eſt autem apij
genus quod vulgus cerefolium vocat de quo
ſcilicet dicetur inferuus.

Operationes.

¶ Apium domeſticũ puocat vrinã ⁊ menſtrua
⁊ reſoluit ventòſitates.⁊ ꝓpꝛie ſemen eius.

¶ Succus eiꝰ in quo ſaxofragia decocta fue⸗

rit ſtrãguirioſis ⁊ diſſurrioſis ſubuenit. Vel
ſaxafragia.grana ſolis.filipendula ⁊ lapis lin
cis coquãtur in ſucco apij.⁊ in colitura addi⸗
to nacaro fiat ſirupus.qui mane detur cum
calida. H
¶ Succus apij agreſtis vel acetum et oleum
violarum vel roſarum miſceantur.et buliat in
vaſe vitreo ad ignem. Æ cum tali oleo calido
capat patientis inungatur.valet contra litar⸗
giam ⁊ freneſim.pꝛius capite ra
¶ Siccus decoctiõis apij ⁊ tammariſciſple/
nis⁊ epatis opilationem ſoluit ⁊ duritiem ſed
pꝛopꝛie ſplenis.
¶ Aliud. Sumatur decoctio radicis apij feni
culi petroſilini.fiat ſyrupus contra ycteritiam
ex ſucco apij ⁊ ſcariolarũ.⁊ deturcum calida.

B

¶ Contra hydropiſim radix apij ⁊ feniculibu

lia t in ſucco fumi terre.et in aqua decoctionis
addito ʒuccaro.fiatſyrupus.miro modo con⸗
Fiant etiam iſti leucoflegmaticis ⁊ vpoſar⸗
tica laboꝛantibus. Recipe ſucci apij.i.i.ſuc
ci ſcariolarũ l.ſ.maſticis.Z.i.facta deco cti⸗
ne coletur.poſtmodũ addito zuccaro. fiat ſyru
pus in fine decoctionis addatur pulueris eſu
le.ʒ.ij.⁊ pulueris reubarbari. E.ſ.mane cum
calida exhibeat᷑ contra amphimerinã pᷣcedat

purgatio.deinde coquatur agaricus cum ſuc
co apij in po mo coloquintide.vel in malo ter⸗
re vacuato ſeu cauato.et decoctio talis detur

quotidie patieniti.
¶ Hota ꝙ apium nocet pꝛegnãtibus:quia vir
tute ſua diſſoluit retinacula fetus.

29

Dium ſilneſtre. galienms dctano

a ſimplicium farmacoꝝ capitulo apium

ſilueſtre alij ſelinum vel equinum. alij

vero alexandrinum nominant.exeodem gene
re eſt.Et hoc cum ſelino ⁊ petroſelino macedo
nico.⁊ erit quidam ſelino foꝛtius.petroſelino
vero debilius. menſtruoꝛũ vtiq; du criuum eſt
7 vrinatiuum. =Sð”

Hyprerationes

Auicenna. Apium ſilueſtre eſt vlceratiuum
impediens ⁊ magis calefactis cõöueniens.
¶ Apium ſilueſtre confert alopitiam babenti
⁊fiſſuris frigoꝛis ac verrucis.
6Aopiuun ſilueſtre in emplaſtro vlcerat ⁊ con⸗
fert ſcabiei ⁊ empetigini.ac vulneribꝰ vſq; ad
ſigillationem. ‚NR
E¶ Eſtautem malum epilentie exſiccans eam
Piſces quoq; ſi egrotant in piſcinis apio ſil⸗
neſtri viridi rerreantur.
J Eomtrgopilationem ſplenis etepatis valet
ſemen apijſilueſtris ſumptum cum vino.

Trattatus

Apiũ ſilueſtre virtutẽ habet in ſemine eins

Pium ruſticum eſt apium quod dici⸗
a tur regalia. et eſtherba cnius ſuccus
ingreditur in quadam cõſectione ad
ſcabioſa vlcera in antidotario virili.

Pperationes

¶ Succus eius radicis cũ aceto fricatus va⸗
let contra ſcabiem ⁊ vlcerationem.
¶ Ba lienus ſexto ſimplicium farmacoꝝ capi⸗
tulo de ambꝛoſia ſiue apium ruſticũ babetvim
ſtipticantem ſiue repercutienten.
¶ Oculis valet illitum cum melle ita vt ſubin
de foueantur. ..⸗
¶ Opilationem epatis ſolut.
q Et eſt reſolunuũ inflat ionis aperitiuũ opila
tionis ⁊ ſedatiuum doloꝛum.

Capitulum. xxxvj.

N D N

☛ =.

. £

SPium emoꝛroidaꝝ. ¶ Balienus ſexto
a ſimplicium farmacoꝝ capitulo botra
chion inquit. Apiumemoꝛroidarum
eſt cum fol ijs guttaticis guttis quaſi i ſangui⸗
nis melancolicicalide et ſicce eſt vehementer

radix.⁊ ſimilitertota herba.

Pyperationes.

¶ Apium emoꝛroidarũ in vino coctum catha⸗

plaſmet᷑ naribus.emoꝛroidas inflatas. et fle/

gmaticas excitat.

XEauendum tamen eſt ne eis fluentibus hoc

fiat ſi ſine fluxu cum tumoꝛe ⁊ doloꝛe ⁊ cxtenſio

ne illa rum venarum fuerit doloꝛ mitigatur.et

tumoꝛem ſiccat. Et ob hoc apium emoeroida⸗
rum dicitur.

Item ſcabies ⁊ lepꝛas excoꝛiat ⁊ vngues ie,

Capitulum. xxxvij.

Ppios id eſt camebalanos.Et ſecun
a du quoſdam dicitur raffanus agre⸗
oſtis. Et dico ſᷣm quoſdam.quoniam

ſim veritatem raffanus agreſtis eſt ille qunde⸗
ſcribit᷑infra in capitulo Raffanus agreſtis.
Diaſoregcapinil appios. Appios ha⸗-

ſtas habet duas veltres viſcoſas ⁊ teneras et

rufas. Folia ſunt ei rute ſimiliaoblonga⁊ vi⸗

2

ndia et parua.ſemen paruum cuius radixeſt

affodillo ſimilis: ſed obrotunda ſimilis pile la
chꝛymo plena. defoꝛis nigra intus alba. Radi

ceg eius duo ſuntſuper terram.

Hperationes.
¶Radices accepte vomitum faciuunt. coleram
⁊ flegmam excludunt.radices eius de ſubtus
id faciunt.O mnis vero cauſa ⁊ accepta om̃ia
ſimiliter facere nouctt.
¶ Lachꝛymũ eius ſiccolliges Incide radices
⁊ in aquam mitte quod ſupernatauerit cũ pen
na collige ſicca ⁊ reprne.
¶ Oyaſcoꝛides. Siobuloꝛum ſemi trium mo
do datum potui per ventrem purgationem fa
cit. Herbe autem ipſius ſuperioꝛa vomitũ fa⸗
ciunt ⁊ inferioꝛa venirem purgant.

Capitulum. xxxviij.

4

B
£

¶ Et ꝓpter hanc cauſam pꝛo

ꝛoſtilla. Pplint ca. Apꝛoſtilla eſt ber
QA ba vncos duos ſine tres ſpar git inter

ra rubẽtes. folia habet rute ſinnlia.ra
dices vt cepe ſed amplioꝛes quã quidãraffanũ
agreſtẽ vel ſilueſtrẽ vocãt.intus habet medul
lã candidã.extra coꝛtijces nigros.naſcit᷑ in mõ
nbus ⁊ aſperis aliqudo ⁊ vmbꝛoſis lociss

Hyperationes.

¶ Pliniꝰ. Apꝛoſtilla purgatinferiꝰ? mpero.
Excitat libidinem in viris ⁊ mulieribus.

2

o

Capitulum. xxxix.
Rthemiſia.yſidoꝛus. Arthemiſia eſt
a herba dyane agẽtibo cõſecrata.vnde ⁊
nũcupata.Dyana ſiquidem grece ar⸗
themis dr.i¶ Pli.li.cxv. Arthemiſia q̃ antea
arthenis vocabat᷑ ab arthemide cognomina⸗

tam.ſicut quidã putant.Etiã dicit᷑arthemiſia

qm̃ ſic vocabat᷑ vxoꝛ regis manſolei quivoluit
eam ſic vocari que antea ( vt inquit Plinius)

gaorthemis vocabatur.⁊ ſunt qui ab arthemide
grxrthemiſiã cognominatã putãt.qm̃ pꝛiuatim
medicat᷑feminarũ malis.i Dyaſcorides.Ar⸗
Themiſie tria ſũt genera.Unũ eſt qð vocat᷑ ar

themiſia monodos.id eſt mater berbarũ que

eſt fructicoſa ⁊ ſimilis abſinthio folia maioꝛa

⁊ pinguioꝛa habẽs:⁊ haſtas longas.naſcitur

inmaritinis locis et lapidoſis. Foꝛeſcit autẽ

eſtatis tempoꝛe.floꝛibus albis paruulis gra
ueolentibus amaris. Altera arthemiſia tage
tes nominat᷑. quetenera eſt.ſemen habens mi
nutũ ⁊ vnam haſtam ſolijs plenam. Naſcit in
locis mediterraneis ⁊ altioꝛibus floꝛẽ mellinũ
atq; tenuem ⁊ iocundioꝛẽ cõpa ratiõe pꝛioꝛis
ferens.heca grecis vocatur tagetes vel tana⸗
cetum. Et nos in lingua latina vocamus eam

thanaſiam.vel ᷣm quoſdam athanaſiã. Et eſt

tercia arthemiſia q̃ lepta fillos dicit᷑.naſcit᷑ cir⸗
ca ſoſſas ⁊ agros. YFoſculũ eius ſi cõtriueris
ſamſuci odoꝛem habet.⁊ ipᷣa amara. Has ſpe
cies arthemiſie dyanã dicũt inueniſſe ⁊ virtu⸗
tes eaꝝ ⁊ medicamina chironi centhaurotra⸗
didiſſe. Hec herba ex nomiĩe dyane que arthe /
mis dicit᷑. accepit nomẽ arthemiſia que calefa⸗
cit ⁊ ſiccat.i¶¶ Galienꝰ.vi.ſim.far.capᷣ.de arthe
miſia. Arthemiſia duplex quidẽ eſt herba.am⸗
be tamen calefaciũt mediocruer ⁊ ſiccãt.⁊ po⸗
nantur in califaciẽdo quidẽ ſecũde.in ſiccan⸗
do vero pꝛime intẽſe vel ſecũde incipiẽtes ſunt
quoq; mediocriter ſubtilium paruum

Hopbkrationes
4 Date, Arthemiſia virtutem habet
acerrimã.purgatiuam attenuantem calidam
leptinticam.iſElixatura eius cauſas mulieris
mitigat.menſtruis imperat.ſecundinas exclu
dit. moꝛtuos inſantes in vtero deponit. cõſtri⸗
ctiones matricis reſoluit.om̃es tumoꝛes ſpar
git.accepta calculos angit.vrinam ꝓuocat.
herba ipᷣa tunſa ⁊ in vmbilico poſita mẽſtruis
imperat.i Succus eius mirre mixtus ⁊ ma⸗
trici ſuppoſitus omnia ſimiliter facere nouit.
Coma eius ſicca bibita.ʒ.iij.ſtericas cauſas
componit.i Si quis iter faciens eumſecum
poꝛtauerit non ſentiet itineris laboꝛem.¶ Fu

8

TE

eſt
ler
⸗
le
nag,
ſſa
bit
e)

en

kar
gne
o:4
tur
utẽ
64
age
emi
n

nis

☛eꝝ = ☚E

— .,—☛ —

— —
.*
. —

—
7 —
7 —

—

N

3 S

credipoſſet eam tantam virtutem habere.

gat etiam demonia in domopoſita. Pꝛohibet
etiã maledicamẽta ⁊ auertit oculos maloꝛum
¶ Item ipſa tunſa cum axungia ⁊ ſuperpoſi⸗
ta pedum doloꝛem ex uinere tollit. In puluere

redacta.⁊ cum aqua vel mulſa potui data in⸗

teſtinoꝛum doloꝛem tollit.

—

¶ Artemiſia que tagetes vocatur facit ad veſi⸗

ce doloꝛem ⁊ ſtranguiriam ſucco dato ex vino

vncias duas. 2
¶ Yebꝛicitãti ex aqua ea ciatis duas potui dat᷑.

¶ Succus tunſa cum axungia ⁊ aceto coxaꝝ
doloꝛi medicatur ligata vſq; in terciũ diem.
¶ Vt infantẽ hilarem ſacias incende ⁊ ſuffu⸗
migabis.et om̃es incurſiones maloꝛum auer⸗
tet et hilarioꝛem faciet infantẽ.neruoꝛum do⸗

„

ʒ .

mirifice ſanast.

¶ Doloꝛe pedum grauiter vexatis radicẽ eius

da cum melle manducare et ita ſanabit᷑ vt vix

¶ Succo eius cum oleo roſarum febꝛiẽs per⸗
unctus curatur ea. Hanc herbam ſi confrica
ueris laſaris odoꝛem habet.
¶ Balienus. Ambe ſpecies arthemiſie conue
niũt lapidibus in renibus exiſtentibus ⁊ ad
calefactiones ⁊ extractiones ſecundarũ.

. —

loꝛem ⁊ tumoꝛem trita cum oleo bene ſubacta

Riſtologia rotũda. vſidoꝛus
Ariſtologia dicitur eo ꝙ mulieri
ña bus fetis optima eſſe compꝛobe/
ttuur. Ham poſt partum ſuperſeſ⸗
flflfla. matricẽ beneſicio vapoꝛis ex⸗
purgat. Huius genera ſunt duo. Vna dici/
tur rotunda. eo ꝙ habet radicem rotũdam.Al
tera vero longam habet. cum ramis et folijs
longioꝛibus.Quinetiam dactilinam vocant
eo ꝙ radice ſu roboꝛe digitali⁊ lõga.¶ Pliniꝰ
libꝛo viceſimoquinto. Arinologie nomen in⸗
ter nobiliſſimas berbas grauide dediſſe viden
tur quoniã eſſet ariſte recuſes.NHoſtri materre
vocant. Frc noe eius genera ſeruant.vnũ
tuberibus radum rotundis folijs inter mal⸗
nam et hederam nigrioꝛibus ac mollioꝛibus.
Alterum maſcula radice.quatuoꝛ digitoꝛum

longitudine baculi caſſitudine. Tercium ve⸗

ro longiſſime tenuitatis vit is nouellecui ſit pᷣ
cipua vis omnes coloꝛe buxeo caulibꝰ paruis
floꝛe purpureo. ¶ Platearius. Ariſtologia
vtraq; calida in pꝛimo gradu.⁊ ſicca in ſecũdo
Rotunda magis competit medicine.et radix
magis ꝙ; folia. Radixtolligitur in hyeme an⸗
te pꝛoductionem floꝛum. Habet autem virtu
tem diſio luendi conſumendi et expellendi ve⸗
nen um. poſſunt autem per beiennium ſeruari
¶ Serapion libꝛo aggregatoꝛis capitulo aca⸗
nug.id eſt ariſtologia.Eius ſunt due ſpecies:
maſculus ⁊ femina.Et longa eſt maſculus:et
rotunda femina. Rotunda vero duas habet
ſpeces. Vna habet folia ſimilia ſciſſos quaſi
rotũda odoꝛifera mollia ⁊ lenia ⁊ habetramu
los oblongos egredientes ab vna radice ⁊ flo
rem habens album interius rubeũ fetidiodo
ris ⁊ nullius vtilitatis.⁊ habet radicem rotun⸗

dam ſimilem rape. ſed longa habet folia lo ngi

oꝛa q; rotunda.⁊ virgas ſubuilles longas circi
ter palmimẽſuram. Ylos eius eſt coloꝛis pur⸗
purei⁊ odoꝛis fetidi: qui eſtin ſua operatione
ſimilis floꝛe herbe.que dicitur actu. Et habet
radices in longitudine vnius palmi ⁊ plus:et
in groſſitudine digiti:et quod eſt inter radices
eſt ſimile ligno buſſi:et odoꝛ eius eſt pinguis.
Et eſt ariſtologia longa.Eſt ⁊ alia ſpecies ro⸗
tunde q̃ virgas ſubtiles habet ſuꝑ quas ſunt
multa folia rotũdaſilia folijs ſemꝑ viue mino
ris.⁊ flos eius eſt ſimilis floꝛirute.⁊ radixeiꝰ

eſt longa ſubtilis.ſu per quam eſt coꝛtex groſa⸗

ſus boni odoꝛis qua apotegarij vtuntur incõ
ſectionibus vnguentoꝛum et electuarioꝛum.
¶ Auerois libꝛo colliget.capitulo de ariſtolo

8

d A& m O R

S N "* 0

S O

giao. Ambe ſi pecies eius calide ſuntet ſicce in ſe

cundo gradu.

Pperationes

Ariſtologia rotunda valet contra aſma bu⸗
mida due partes pulueris ariſtologie. et dimi⸗
dia gentia ne cõſiciantur cum melle. et tale ele⸗
ctuarium detur.
¶Contra epilentiam aniſtologie rotunde eu⸗
foꝛbij. caſtoꝛei ſulphuris vini.ſiat decoctio in
oleo petroleo vel muſtellino vel ſaltem cõmu⸗
ni. et inungatur ſpina a collo inferiuns.
¶Ipſe etiam puluis conſectus in aceto ſca⸗
biem et ſaniem curat.
¶ Contra venenum et moꝛſum venenatoꝛum
animalium detur puluis eius cum ſucco men
te vel vino.

¶Puluis eius moꝛtuam carnem coꝛrodit ſi⸗

ue ſit in vulnere ſiue ĩ fiſtula.foꝛmetur liciniũ

ſmpꝛofunditatem eius et melle inunctũ aſper⸗

gatur puluere ariſtologie et immittatur.
¶Ad expellendũfetum ſiue viuũ ſiue moꝛtuũ
coquatur radix in vino ⁊ oleo ⁊ fiat ſomentũ.
¶ Dyaſcoꝛides. Moꝛſibo venenatis aut potio⸗
nibus venenatis cum vino ariſtologie ro.ʒ. i.
data medetur. et impoſita id etiam pꝛeſtat.
¶ Secundinas deponit. Aboꝛſum facs bibi⸗
ta cũ pipere ⁊ m rrbapeſſario adhibita. Simi
lem effectum habet longa ſicutrotunda.

Sedrotunda pius aſmantis oontert et ſub

glutionibus et frigoꝛibus et pleureticis cum
aqua bibita ſingulariter medetur.
Infirxa coꝛpoꝛi euocat vulneribus ſoꝛdici⸗
em ⁊ putredinem tollit. alta vulnera replet.
