nem.Equa quoq; furit concupiſcentia coitus
olofaciendo ſe inuicem oꝛe ad os ↄcupiſcentiã
pꝛouocant. Maſculus ſupꝛa matrem ſuam
non ſalit. VUnde equus aliquando matrem
ſuppoſitam agnoſcens ſubiio fugit ſeq; pꝛeci⸗
piutauit. Coit autẽ equus duum vel triũ anno⸗
rum:ſed debile generat. Foꝛtis aũt eſt a quat⸗
tuoꝛ a nnis vſq; ad.xx.et foꝛtis eſt quouſq; ge⸗
nerat.Tota vita ſua coit.⁊ vſq; ad annos.xxx
vel vſq; ad.xxxv.viuit. Equa vero vſq; ad. xl.
Equus cumequa coit.co it etiaʒ impꝛegnata.

dN OP,O

8

R
„₰

—

K

operationes ſtercoꝛis aʒini. —
Pliniꝰ l.xxviij. Sanguis equoꝝ ⁊ equaruʒ

Trattatus

Nullaq; femina poſt impꝛegnationeʒ recipit
couũ.niſi mulier ⁊ equa.Eteſt equoꝝ coitꝰiu⸗
uenũ ante tempꝰ determinatũ ſi bonũ habue⸗
rint cibũ.Nõ eſt ledens coitus equoꝝ ſiccoit⸗
tauroꝝ. Partus equarũ melioꝛ eſt q; omniuʒ

alioꝝ quadrupedũ. Apparetq; pᷣcpue in equa

bus ⁊ vaccis menſtruum. Idem Ariſtoteles.
Equus oculos ha bet diuerſi coloꝛis vnius ab
altero. Nec eſt oculoꝝ varietas ſicut in hoĩbo
⁊ equis.Contra naturã etiã omniũ aĩaliuʒ eſt
q; cũ ſeneſcit equus dentes eius albeſcũt. Iteʒ
equꝰfelle caret. In coꝛde equi ⁊ vacce ſuntoſſa
Ibis auis eſt que oditequum.et vocem eius
imitando ſtupefacit ipſum:ac fugere cogit.et
foꝛie interſicit. “

Bperationes.

Dyaſcoꝛides. Equoꝝ ſanguis medicamini⸗

bus cauſticis admiſcetur.

¶ ac equinũ ventrẽ mollit ⁊ hoĩeʒ turbat.
¶ yimus caballinus crudus ⁊ combuſtꝰ ſan⸗
guinem abſtinet pꝛefluentem.

¶ Haly. Coagulũ eqͥ ſolutiõi cronice ꝓdeſt:⁊
inteſtinoꝛũ vlceribo. Fimus equoꝝ ſi vapoꝛet
mulieri ſecundinã fetũq; moꝛtuũ educit.
¶ Euſculapius.E que lac bibitum matric la⸗

boꝛem ſedat.et caducos eijcit. =ð
¶ Caſeus eius ventrem repꝛimit: ⁊ toꝛſiones
tollit coagulum eius cum vino pꝛopinatũ om
nes do loꝛes ſelat. ð
¶ Stercus equi ſiccũ aſperſuʒ ſanguinẽ ſiſtit
guribo inſtillatũ doloꝛem tollit.
¶ Auicenna in ſecũdo canone.Sanguis equi
gduſtiuus eſt putrefactiuus.totiuſq; debilis

digeſtionis:pᷣcipue qin groſſus eſt. .
¶ Lac equarũ ſicut ⁊ lac camelarũ partui vi/
cinarũ ſubtileeſt:aquoſum:⁊ ventrẽ lenit.coa⸗

gulum equi conueniens fluxui antiquo ⁊ vlce
ribus viſcerum ac fluxui.
¶ Coꝛiũ pulliequi ſi aduratur⁊ lini
¶ Dicitur quoq; additiones illi que ſunt in
genu equi trite ⁊ bibite cum aceto ſanant ſo/⸗
dam ⁊ epilentiam. Stercus etiam equi facit

pᷣter qᷓ; virginũ vim habet ſtipticam:erodit:vl⸗
cerat: carne ac fimo equi in agro paſti vtun⸗
tur ad plagas. ”M
¶ Item fauilla fimi equini inueterati partum
moꝛtuum eijcit. è

Caoapitulum. lv.

adurs aturexeo
cum aqua ſuꝑ bothoꝛ infrigidat eas.

Lephas.Areſto.Elephas eſt animal
e manſuetuz qð cito domeſticat᷑.⁊ obe⸗
dientioꝛ atq; diſciplinantioꝛ eſt om̃ib⸗

animalibo.vnde inſtruitur etiam adoꝛare regẽ

⁊ in hoc om̃ibo melioꝛeſt animalibus. Ex lib.
de naturis rerũ.Elephanti(teſte Caſſiodoꝛo)
omniũ quadrupedum ſuperant intellectum.
Vnde nõ dubitat elephas pꝛimo aſpectu ad⸗
oꝛare:quem cunctoꝛum intelligit rectoꝛeʒ eſſe.
Cui ſi tyrannus apparet: inflexus permanet

farinam ſunilem minutiſſimo pulueri ꝑmix⸗

tam:ſeꝑat optime.itaq forinã in paſſum col⸗
ligens nihil admittit depuluere.leſi vero dicũ

tur offenſam ſeruare.longoq; temꝑe poſt in⸗

iurie vindictam reddere. Auicenna. Juuãtur

homines in bugnaaclephantun femina ſicut

maſculus.ſed coꝛpoꝛa feminarũ minoꝛa ſunt
qᷓ; marium ⁊ cum hoc etiam audacie ſunt mi⸗

noꝛis.Elephas autem tante foꝛtitudinis eſt:

vt cumſuis culmis pꝛoſternat magnos parie⸗

tes.⁊ cum ſua fronte magnas arboꝛes.Ex lib.

de na. rerum. Elephanticoncupiſcentiam ſe⸗
tus in ſe nõ habent. Sed tempoꝛe quo volũt
filios pꝛocreare.vadunt ad oꝛientem.vſq; in
pꝛoximum paradiſi vbi inueniant mandrago
ram. decuius fructu pꝛioꝛ guſtat femina.dein⸗
de maſculus eius ſuaſione.et tunc conueniũt:
et concipit ſemina. Tempoꝛe vero partus in⸗
greditur aquam vſq; ad vbera.⁊ ibi parit ſu⸗

per aquam:pꝛopter dꝛaconem qui inſidiatur

ei.Et ſi extra aqu am pareret:ſetum eius deuo
raret. Maſculus quoq; non recedit ab ea dũ
parit: pꝛop:er ſerpentem: qui inimicus eſt

P
.
1
1
D
U
1

De Animalibus

enpᷣ ſiẽ dꝛaco. Nã bußaſalis oſſa ⁊ pellis in q̊cũ
q; loco incẽſa ſuerĩt ſtatim odoꝛ eoꝝ ſerpentes
fugat.⁊ q̃dlibet venenoſũ non accedit.i yſið.

Biẽnio autẽ fetus poꝛtãt nec amplr q; ſemel

gignũt.nee plures ſʒ vnũ tm̃. VNiuũt ãt annis
tricentꝭ.¶ Areſto.Elephas coit ĩ agreſti loco
maxie ꝓpe fluuios. femina ſedet:mas equitat
ſuꝑ illã. Femina poſt annũ decimũ vſq; ad qͥn
decim coit. Masãt poſtqͥnquenniũ.⁊ hoc in
vere. Vnicũ filiũ gignit ſiẽequꝰ⁊ camelus.Fe
mina ꝑ duos annos unpꝛegnat᷑. Impꝛegnata
q; a maſculo nõ tangit᷑om̃ino.⁊ poſt partũ ceſ⸗

ſat triennio.i¶Exli.de na.re.Elephanti caden

tes ſingere nõ poſſunt.qm̃ oſſa ſolida ſine iũc⸗

turis habent. Unde etcrura tbiaſq; flectere

nõ valeni:niſi in iuuentute.Crura tᷣo equalia
bʒ in groſſitudine inſtar ſtipitũ ab ymo pedis
vſq; ad vẽtrẽ Pedes vᷣo rotũdi ad inſtar pomi

¶ Plintꝰ.Elephãato duriſſimũ tergus eſt doꝛſi

Ventres molli. Interius ſimile eſt interioꝛi
poꝛci.ac p ↄſequens interioꝛi hoĩs. E lephanti
naſus lõgꝰ.i¶ Actoꝛ.Elephas in tibijs iũctu⸗
ras nõ hʒ:⁊ doꝛmiẽtes elephanti nũq; recum⸗
bũt:ſʒ cũ laboꝛe defatigati ſunt arboꝛibo mag⸗

nis aꝓplicau ſe recreant ⁊ in ipᷣis ſuffulti dos

miũt.Qð eoꝝ venatoꝛes atlẽdentes:locũ ⁊ ar
boꝛes notãt:ecaſq; pene ſuccidũt.ſicq; capiunt᷑

HPHyoperationes
yſidoꝛus. Elephantiſanguis et maxie ma⸗
ſculi fluxus reumatis ſiſtit. YFumo quoq; qui
fit ex vngula ⁊ pilis elephantis aĩaliũ quenbʒ
venenata fugantur. M
¶ Platea riꝰ. Elephas hʒ oſſa quedã ſolida vt
dẽtes:⁊ bec nõ cõburunt᷑ ſed ad diuerſa officia
reſeruant᷑. Quedã vᷣo ſunt medullã babentia
et hec cõbuſta dicunt᷑ ſpodiũ.Eſt ãt ſpodium
Sopbiſticat᷑aũt qñq; ex oſſiba canis oom
buſtis.qñq; ex marmoꝛe cõbuſto.ſed id eſt mi
nus ponderoſum. vñ illud eligendũ eſt qð eſt
ſubalbidũ.⁊ valde leue ⁊ ↄtinuum
¶ In ſyrupis ponit᷑ad infrigidandum. Pul

uis e cũ ſucco plãtaginis datus valet ad diſo
ſintheriã ⁊ emoptoicã paſſionem.

¶ Auicenna. Adeps elephantis cũ ex eo ſit li⸗
nunentũ:fugat venenoſa. Fumus eiꝰ ſuppoſu
tus ꝓhibet impꝛegnationem.,.
¶ FYimus elephantis ſi vapoꝛetur eo venter fe
bꝛem patientis ꝓdeſt. Sed ſi cum lana ſub⸗
mittatur mulieri:nõ concibeit.

Capitulum. Ivr.

Hhchires. Exli.de na. re. Enchires eſt
egAalial in oꝛiẽte tauro ſile:ſʒhñs longos
crines ad ſcapulas deſcẽdentes ſicut
equꝰ.Coꝛnua vᷣorecuruata:⁊ ad pugn andum
abilia.Caudãq; bꝛeuẽ reſpectu coꝛꝑis. Coꝛiũ

valde durũ.huiꝰetiã caro dulciſſima eſt. Cum
venatoꝛes fugiẽs debilitatũ fuerit pugnat:et

in pugna ſtercus eijcit ꝑ q̃ttuoꝛ paſſus:cauſa
timoꝛis.eſt em̃ aĩal multiſtercoꝛis.Deinde cũ
appopinquat ei tẽpꝰpartus multa eiꝰdẽgene

ris aĩalia circa ipᷣaʒ adunant᷑:⁊ egerentes ag⸗
gregant ſtercoꝛa ad inſtar muri in circuitueiꝰ
Actoꝛ. Nidetur autem enchires eadẽ eſſe be⸗
ſtia que ſuperius durã vel bonn acon ſᷣm Are
ſtocilem eſt appellata.

— — —

Tractatus

Capitulumm. lvij.

Hligdros.⁊ enitra.yſið.E nidros eſt be
e ſtiola ex eo nũcupata:q; in aquis ver⸗
ſarur: z maxime in nilo. Que ſi coco⸗
drilũ doꝛmientem inuenerit volutatſe pᷣmo in
lutũ ⁊ intrat etiaʒ ꝑ os eiꝰ in ventro:⁊ carpens
omia incranea eiꝰ:ſic vt moꝛit᷑. Hec ycheno⸗
mon grece vocat᷑. Exli.de na.reꝝ.Enura eſt
aĩal modicũ in Germania.mas ⁊ femina cu⸗

mulos in terra faciẽtes.ↄgerũt cibos in eſtate

qbo viuãt in hieme.emina naturaliter cibo⸗
rũ eſt auida.mas ecõtra.ſuꝑ modũ parcus et

gquarus. Unde ⁊ aditum obſtruit ne femia ci⸗/

bos attingere poſſit.At illa naturaliter calida
foꝛamen occultũ ex alia parte facit ꝑ q̊s furet
quod auiditati ſue ſufficiat. Sicq; fit vt ma⸗
ſculus parcus macie tabeſcat.ſemina vᷣo pin⸗
guedine rutileſcat. 4

Capitulum Iuiiff.

Rinacius et Ermineus.yſidoꝛus.
e Erinacius qͥ ⁊ cirogrillus eſt animal
poꝛcelli foꝛmaʒ habens.ſed ſpinoſum
pꝛeterq; in ventre.vndiq; vᷣo ſpinis ſuis clau
ditur ꝓpter inſidias ⁊ difficulter ſe videndum
pꝛebet atq; palpandum.ſed quando in aquaʒ
calidam mittitur: ſtatim ea delectatus in pla
nam membꝛoꝝ deiectionem oſtenſionemq; re
ſoluit᷑⁊ ſic in offenſe videt᷑ atq; palpat᷑.i¶ Hic
(vt dicit Areſtotiles)obtuſius audit om̃i aĩali
habente teſtam in capite. Ericius pinguis eſt
2. medicinalis. Solus haber duos anos per
q̊s feces emittit. Huius ſpeciei mas ⁊ femina

ſtando coeunt applicati ⁊ ad innicẽ ↄinncti. et

hoc ꝓpter ſpinarũ aculeos qͥ in eiꝰ doꝛſo ſunt.
¶ Exlib.de na.re.Ermin eus eſt beſtiola de ge
nere muſtelarũ:ſed foꝛma minoꝛ:⁊ coloꝛe diſi
milis. In hyeme candet inſtar niuis ꝓpter ex⸗
tremitatem caude.E ſtate verotantũ in vẽtre
candet ⁊ doꝛſo fuſcus apparet. Mures ꝑſequi

tur.carnibus veſcitur

Capitulum. lix.
Dus.vſidoꝛus.Edus ab edendo di⸗
eę ccus eſt. parui em̃ pinguiſſimi ſunt:et
ſa poꝛis iocundi vnde ⁊ eduliũ vocat᷑
¶ Palladiꝰvbi ſup.Edis aũt nutriendis ſupᷣ
lactis abundantiã edera vel lentiſci cacumĩa

creſcente caſtrandi ſunt ſicut ⁊ vituui.
Pperationees.

¶ Pli. lib. xxviij. Sanguis edi recens cũ aceto
acri feruẽs potꝰ ſanguĩs excreatiões iuuat.

¶ Eius pulmo ebꝛietatem arcet. VUtuntur et

ipſoꝝpellead plaggas..
¶ Yeminum edi cinis inteſtina rupta mireſa⸗

nare traduntur.

¶ Auiceñ.Caro quippe capꝛaꝝ paruarũ meli⸗
oꝛ eſt:magiſq; ſuſceptibilis digeſtionis.
¶ Igem. Caro edina minoꝛum eſt ſuperflui⸗

tatum q́; grietin.
¶ Haly. Coagulũ eduliↄtra potum cicute p⸗
deſt:eiq; qui fungos comedit. G

ſepe pbenda ſunt. Plinili·vii. Edi lunadeę

△ D N

m

EeWeaaf

for
guic
Enm
cog

foiſ
lube
oc

wule

e

Ue⸗
ch⸗
nhe

ſoae

gt

ſon

ſof
e

= =—

De Fnimalibus

Capitulum. k.

Moꝛxrois enidros excedra. Iſido

rus. Emoꝛrois eſt aſpis ex eo nun⸗
cäuupatus ꝙ ſanguinẽ ſudet qui ab eo
moꝛſus fuerit:ita vt diſſolutis venis quic⸗
quid vite eſt ꝑ ſanguinem euocet. Alexãader.
Emoꝛrois ergo recte dictus eſt a ſanguine:
eo ꝙ ab eo punctus nimium emittit ſangui⸗

nem. Vnde mulier menſtruata dicitur emoꝛ⸗

roiſſa.¶ Enidros. Iſidoꝛus.Enidros eſt co
luber in aqua viuens.greci enim aquaʒ vydoꝛ
vocant.ſupꝛa capitulo.lvij.de eatractaui.
¶ Excedra. Iſido.ydra grece dicitur dꝛaco
multoꝛum capitum:qualis fuit inlernia pa⸗

lude pꝛouincie archadie. Latine vero dici⸗

tur excedra:eo q vno ceſo tria excreſcebant
capita. Actoꝛ.De hac ergo plenius dicetur
in loco congruo ſ̃m oꝛdinem capitalium lit⸗
teraruʒ:vbi de ydra tractabitur. De hac enĩ
Hieronymus in pꝛohemio Eſdre contra de⸗
tractoꝛes ſuos loquens verſum poeticũ tra
ctat dicens:Aicet excedra ſibilet victoꝛq; ſi

non incendia iactet:nunq; meũ iuuante chꝛi

ſto ſilebit eloquium:et pꝛeciſa lingua balbu

Capitulum. l.

Ngula et eruca.Ex libꝛo de naturis
e rerum: Engula eſt vermis a re no⸗
men. Habet enim ſemper in ſangui⸗
ne caput continueq; ſugens ita intumeſcitvt
medius crepet. Hon enim exitum ſuperflui⸗
tatis habet.hic a quibuſdam pediculus ſil⸗
ueſtris dicit᷑. In iumentis nunq;ſed inlupis
et canibus frequenter gignitur.¶ Eruca in
libꝛo vt ſupꝛa.Eruca eſt vermis longus mul
tis diſtans pedibus coloꝛe varius.Olera⁊
arboꝛum folia depaſcitur. Iſidoꝛus. Eruca
eſt frondiuʒ vermis in olere vela pmpino in⸗
uoluta:ab erodendo dicta.De qua meminit
Plautus. Imitatus nequam beſtiam malefi
cam inuolutam in pampino frondem et flo⸗

rem erodunt.hoc malum oꝛitun tempoꝛe hu⸗
mido ⁊ lento.

ODPbperationes

J Palla. libꝛo ſecundo. Contra erucas ſemi
na queſpargenda ſunt ſemper viue ſucco vel

erucarum madefaciunt ſanguine.Aliqui ve
ro cinerem de fico ſuꝑ erucas ſpargũt.Non
nulli ſquillam in hoꝛtu ſerunt.Vel aliqui eti⸗
am mulierem menſtruat am nudis pedib cõ
tra erucas circũire faciunt.

„

Capitulum. lxi.

Alena⁊ fiber. Iidoꝛus. Fa
lena eſt animal quod natu⸗
nrgli quodam indignatiõe ſu⸗
f per biam in homine deteſta⸗
tur. Itaq; ſi cõgrediendi oc

caſioneʒ acceperit:pugne cõ

ſtanter inſiſtii: victoꝛq; ſup⸗

die inclementer nititur hominem decerpere
Solinus. iber per vniuerſum pontũ plu⸗

rimus:quem caſtoꝛem aliqui dicunt.luthere

ſimilis:eſt animal moꝛſu potentiſſimuʒ adeo

vt cum hominem inuaſerit: conuentum den /
nnn Peuslararchoſi fracta cõcrepuiſ
ſeperſenſerit. Plinius libꝛo.xxxi.?Fibꝛis vi⸗ Re
P linius libꝛo. xxxi. ibꝛisvi,/ ſcacoit in byeme ſi conueniens aer fuerit. et
ventus meridionalis flauerit.

ctus eſt in terris.C aſtoꝛes teſtes eoꝛum di/
cuntur:quos ab ipſis amputare fertur cum

capiuntur. Seſtius medicine diligentiſſunꝰ

illos eſſe paruos: ſubſtrictos ⁊ adherentes
ſpine dicit:nec adimiſine animalis vita poſ⸗
ie aſſeru.i¶ Item Operationes etiam ſuperi
us ſub nomine caſtoꝛis ſunt dica.

Capitulumn. lxiij .

DOD mica. Actoꝛ. Foꝛmica eſt anĩal
f paruum ſolicitũ pꝛouidum et ſagax.
Terrã de cauernis egerit:arto calle
incedit:grano paſcit᷑. Iidoꝛus. Foꝛmica di
cta eſt ab eo ꝙ foꝛat micas farris.Ex lib.de
naturis rerũ. Yoꝛmica eſt animal mire pui⸗
dentie ſibi.Hec ſola inter anĩalia ſenio foꝛti⸗
ficatur ⁊ creſcit. Yoꝛmice laboꝛes communi
cant vt apes:ſed apes cibos faciũt:hec ve⸗

ro condũt. Efferunt etiã moꝛtuos ſuos atq;
ſepeliũt: et he ſole inter omnia anialia faciũt

Item foꝛmica frumenti granũ igin ſi cõ⸗
pPleta in foſſa ſua fuerit:illud exponit vt ſicce
tur.ſicq; iterũ reponit ipᷣm vſq; ad tempꝰ.vt
autem grannz conſeruet abſq; germine: fer⸗
tur ipᷣm in tres partes diuidere.Ariſtotiles.
Foꝛmica eſt animal anuloſum ſine alis et ſi⸗

ne ſanguine. Et eſt ex animalibo que cum ſo⸗

cijs ſuis manent:⁊ ex his que habitacula ha
vbẽt:ſicut mures ⁊ talpe. Foꝛmica ſicut ⁊ mu

HPHperationes

Areſtotiles. Siquis acceperit ſulphur et
oꝛiganũ agreſte:⁊ pulueriʒauerit ſuꝑ manſio

nes ſoꝛmicarum:dimittunt ulas ⁊ fugient.

Similiter etia fugiũt a fumo ſtoꝛacis ſic⸗
ci Raſi iĩ almanſoꝛe. Foꝛmice ex alchitran

⁊ex ſulphure ⁊ ex aſa fetida ſugantur. Et fi
ex iſtis mittatur aliquid in earum foꝛamini⸗
bus:moꝛient᷑ poꝛo ſi ex eo circa foꝛamẽ epi⸗
thima fiat nõ exibunt.i¶ Ex libꝛo de naturis
reꝝ.Domus foꝛmicaꝝ ex ſulphure ⁊ oꝛiga⸗

d bnm à

hoc
ſoe
vu
u
gu
lin
iß⸗
le
col
mit
pul
luo
unt
por
hun
co
o
nſt
l
do

m
ho⸗
Po

niſi interdum illis pauſant

De Fnimalibus

no agreſti fumigata: foꝛmicas effugere co⸗

git ab illa.

Capitulum. lxiiij.

DOꝛmice maioꝛes. Solinꝰ. Foꝛmice
f dicunt᷑ eſie in ethiopia ad foꝛmã ma⸗
ximicanis:q̃ qrenas aureas pedibo
quos leoninos habent eruũt:ac ne quis au⸗
ferat cuſtodiunt.Ex libꝛo de naturis rerum:
In india ſunt foꝛmice circa montes aureos

vulpibo maioꝛes:foꝛtes ac ſeue nimis:pedes
quattuoꝛ habentes:⁊ in pedibo habatos vn⸗/

gues.Tante vero foꝛtitudinis ſũt: vt viſos
homines diſcerpant. Beſtias autem de faci
li non ledunt:ſatis conſcie:ꝙ auruʒ illud qð

iße cuſtodiunt inuitis non auferant. Ad ple

ctendum ergo temeritatẽ auaricie illic adeo
collocato ſunt beſtie. De his ſoꝛmicis me⸗
minit Johãnes de Mangda villa: ꝙ in non
nullis montibus indie moꝛantur foꝛmice in
quantitate noſtroꝛum catelloꝛum que effodi
unt purificant ⁊ colligunt cum intenta occu
patione:auri minutias eas ponunt:⁊ repo⸗
nunt de cauernis in cauernas:⁊ conſeruan/
do aurum ſunt ita diligentes ⁊ acres vt ne⸗

9

mo ho minũ de facili propinarare gudeat
be 1 ab eſtu ſe oc⸗
cultantibo aliqui non tamen ſine periculo in
dꝛometarijs rapiunt vel furantur. ingenioſe
etiam ſuper equam que nuper ſetum edicht
imponunt ciſtellas ligneas ſeu cophinos no
uos vacuos:a lateriba apertos dependẽtes
pꝛope terrã. Hanc equã famelicam ad mon⸗
tes huiuſmodi dimittunt vt ſe herbis paſcat

quam foꝛmice videntes ſolã:ſaliẽtes ⁊ iocan
tes colludunt ad cophinoꝛuʒ nouitatem. Et
quoniã eis eſt naturale vt circaſe om̃e vacu

um implere conentur cõpoꝛtant certatim au

rum in pꝛedictas ciſtellas:cũ homines a re⸗

motis tempus obſeruauerint emittunt pul⸗

lum eque vt videat matreʒ cuiꝰ aſpectu iam
diu ſtetit pꝛiuatus:⁊ ad binnitũ pulliꝓtinus
equa reuertit᷑ onnſta auro. Hoc ⁊ ſimile inge
nio aurũ a foꝛmicis eripitur.

6 — 2 = .
4 * — —— —
— —..¾.«öñ) BV——/
—ꝑ —,s— —
— —
4 dX,* 4 4
r.. 6 4
J e
— .
*
R „
—

Capitulum. xu.
Vrus ⁊ Furunculus.Iſidoꝛus.Fu
f ro afurno dictꝰ eſt. Vñ ⁊ fur. Tene
boeoſos enimet occultos cuniculos
effodit:⁊ eijcit pꝛedam quam inuenerit. Are⸗
ſtotiles. Furonũ femine ſunt obedientes ad
coitum.valde clamantq; mares ad coitũ tẽ⸗
poꝛe luxurie.nec coeunt mares cũ femĩa re⸗
tro:ſed mas eleuatur:⁊ femina equatur ſub⸗
iacendo. Furunculus.Ex libꝛo de natur re
rum:Furunculus putoꝛie valde conſimilis
eſt:paulo amplioꝛ q́; muſtela.Inter album ⁊
buxeum coloꝛem bhabet:⁊ eſt amĩal animoſuz
ac ferox.Coire dicunt᷑ pſtrati.ſemina ſima⸗
rem non habet.quando luxuria ſtimulat᷑:tu⸗
meſcit ⁊ moꝛitur. Pariu quidem fecunda eſt
vipute ſeptẽ vel octo fetus ſimul edens:poꝛ⸗
tat in vtero quadraginta diebus.Et cũ nati
fuerint catuli ceci ſunt diebus.xxx.Atem⸗
poꝛe vero quo videre incipiunt vſq; ad qua⸗
draginta dies venari incipiunt.

Capitulum. leuj. H

gial multe audacie cũ ſei pẽtib
g pugnans. mures eni libẽter co

medit Et ipᷣm genꝰ ſerpẽtiũ car
nib muriũ viuit.iõ q̃ſ i cibi ſui

emulos ſerpentes ꝑſequit᷑:⁊ cũ

eos deuictos comederit mox rutã q ſerpen
tibo aduerſa eſt ↄmedit. Hoc aĩal ad ſeptettrri
onalẽ ptẽ ingreſſus ſoueaꝝ ſuaꝝ facit: vt vo
to ſibi grio nõ fatiget᷑. Genetha. Jſi. Gene,
tha eſt beſtia paulo maioꝛ vulpecula:coloꝛe,ʒ

hñs ĩter croceũ ⁊ nigꝝ.maculas interduʒ ni

gras oꝛdinate ĩ pelle diſpoſitas hʒ. mãſueta

ſan ẽ beſtia niſi fuerit iniuria laceſſita:nec ad

.

AIrqua ↄſcẽdit:ſʒ in hũiliba locis ⁊ ſuꝑ riuos

aquaꝝ deambulat: ibiq; cbum guet.

Ala: genetha. Jido. Hala eſt

Trattatus

Aimaleon. Iſidorꝰ. Gamaleon ſiue
cameleon eſt aial quadrupes habẽs
faciem qſi lacerte:caudã ꝓlixã ⁊ toꝛ

Capitulum. lxviſj.

tuoſam: coꝛpꝰ aſpeꝝ: cutẽ qis eſt in cocodril
lis.pfert aũt ex cute q̃ſi lanã qᷓndã:de q̃ ʒone
cõtexte cõburi nõ pñt.Eſt aũt aĩal pigrũ in⸗
ceſſu:ſed victoꝛẽ ſuum interfectꝰ perimit Hã
cum ales ex eo comederit: illico moꝛietur.

Hoc idem aĩal ðꝛ⁊ ſalamandra grece:⁊ etiã
( vt quidam)volunt ſtellio latine:ſed foꝛtaſſe

Diuer ſe ſunt ſpecies q́;uis eiuſdem generis
ſicut capꝛe ⁊ capꝛee ⁊ rubꝛicapꝛe.vnde idem
Iſidoꝛus Gamaleonem ponit in genere be⸗
ſtiarum ſalamandrã ac ſtellionẽ tanq; diuer⸗
ſas ſpecies in genere lacertoꝝ. Plinius aut
Ddicit ſtelliones hr̃e quodãmodo naturaʒ ca
maleonũ.De his ergo plenius dicetur infra
ybi agetin de ſalamandra.

—

Capitulum. lxviij.
Alzzelle. Sera. li. aggre. ca. miſch. Di
xit: Habonba en ex vᷣ̈bo albulhug⸗
ſim almaſcadi in li.auri ⁊ minerarũ⁊

mar garitaꝝ. terre in quib ſunt gazelle muſ⸗
ci.⁊ ſunt regiones tumbali et ſeni ſunt terre
confines. Teruz muſcus regionis tumbaſi

eſt melioꝛ muſco ſeniduabo de cauſis. Vna
eſt qꝛ gazelle de tumba ſi comedũt ſpicãnar

di: ⁊ alias ſpecies odoꝛiſeras.gaʒelle vᷣo de
ſeni comedunt alias herbas ab iſtis.Et non

differũt gazelle iſte ab alis in figin a ? colo⸗
re ⁊ coꝛpoꝛibus cognoſcũtur tamen in den⸗

—

—+—

mNS à

A

TEDATrrrỹDM

De Fnimalibus

tibus caninis eaꝝ:qꝛ quelibet ex iſtis hʒ du

oscaninos dentes egredientes ab oꝛe ipſiꝰ

ſicut egrediunt᷑ ab oꝛe poꝛcoꝝ.Itẽ cũ natura
gazelle expellit curſum ſanguĩs ad folliculũ

illi vel chiſtim: ⁊ cõplet eſſe ſanguis ĩ eo no⸗

cet illi aiĩal i.⁊ tũc venit ad ſaxa:vel ad aliqͥd
ex lapidiba ca.caliditate ſolis:⁊ fricat ſe mul
tu cu delectatiõe magne:donec vulnerat᷑ cu
tis in loco illo ⁊ emanat qð ↄtinet᷑ ſuꝑ lapi⸗
des quẽadmodũ emanat ad apoſtemata ali
qua qñ aperit᷑.⁊ ſentit tũc illud aĩal in exitu
eius delectationẽ magnã.⁊ illud ſic euacua⸗
tũ dicit᷑ muſcꝰ.Egrediunt᷑ ergo homĩes qui
nouerũt loca vbi paſcũt gaʒelle:⁊ ꝑuenien⸗
tes ad ſaxa illa ⁊ lapides:inueniũt ſanguinẽ
illius qͥ deſiccatus eſt ſuꝑ lapidem ſiue ſaxa

colligunt eũ ⁊ ponũt in folliculis q̊s habẽt

ex gaʒellis q̃̊s ipᷣi venati ſũt ⁊ ſeruant apud

ſe: ⁊ hmõi eſt ille muſcus quo vtunt᷑ reges:-

qui donatur ꝓ dono magno.

Pyperationes

¶ Muſcus eni foꝛtificat coꝛ ⁊ oĩa interioꝛa
mẽbꝛa:qñ bibit᷑ aut ponit᷑ exteriꝰ in empla⸗/
ſtris:⁊ abſtergit albuginẽ ſubtilẽ ⁊ deſiccat

eius humiditatẽ ⁊ calefacit cerebꝛũ.¶ An⸗

de coꝛroboꝛat mẽbꝛa ſua amaricitate. ECt
coõſfert ſode antique qᷓ eſt ab humiditatibyet E

coꝛroboꝛat cerebꝛũ.i¶Et ſi accipiatur de eo
parũ:⁊ reſoluat᷑ cũ oleo de Rerui ⁊ liniatur
cũ eo virga iuuat ad coitũ.iſ Et eſt in eo hu

migditas quedã ꝑ quã excitat coitũi Auicẽ.

de viribo coꝛdis ait: ꝙ ↄfoꝛtat coꝛ. Infra ca.
c.muſquelibet pleniꝰ tractet de muſco.

canꝰ. Eſt gnatrix violatoꝛ aque.

6

Capitulum. lxxix.
Langdoſa ⁊ Gnatrix. C(õſtantinus.
g Blandoſa ſerpens eſt:cuiꝰ moꝛſus
ẽ putridꝰ:⁊ de q̊ peſſimꝰ odoꝛ eminꝰ

egredit᷑ Dicũt aũt qͥdã ꝙ pedes ſuꝑ illã inx

cedenteaexcoꝛiant᷑:⁊ apoſtema in crure pa⸗

titur. Illius q́; qͥ eimedetmanꝰ excoꝛiantur

OQui vero hunc ſerpentẽ o cciderit:odoꝛ eiꝰ
putridus fit:⁊ omnẽ niſi ſoliꝰ huiꝰ fetoꝛis .
dit:huiꝰ moꝛſus ſignificatio eſt:q in illo lo
co ſubſequit᷑ apoſtema cũ ruboꝛe:veſica illa
membꝛa circundat.aliqũ ſũmatim currit ſan
guis quaſi aqua:doloꝛem quoq; patit᷑ in oꝛee
ſtomachi. Gnatrix. Iſidoꝛus. Gnatrix ẽ ſer⸗
pens aquã veneno inficiẽs. In quocũq; eni
fonte fuerit eũ veneno immiſcet.De quo u

=

Rulus ⁊2 Burgulio. Iſidoꝛus. Bril⸗
g lus a ſono vocis nomen habet. hic
retro ambulat:terramterebꝛat:ſtri,

detnoctibus:venatur eum foꝛmica circũli⸗

gata capillo in cauernam eius coniecta: ef⸗

ſlato pꝛius puluere ne ſe abſcondat.⁊ ita fo2
mice cõplexibus trahitur. è”

Pyperationes

· Plinius libꝛo viceſimonono. Grillau pꝛo

deſt pꝛurulentis auribus cum terra ſua effo
ſus.magnã huic animali ꝑhibet nigidiuſ au
toꝛitatem magi quoq; maioꝛẽ.Auricule pa⸗
rotide pſunt grilli ſiue illiti ſiue ad alligat.
¶ Idẽ libꝛo triceſimo. Strumis Pocß iim⸗ B
de .

7

D
E

as repleat. Hunc aũt lupus timet ac fugit.

rFrattatus

Aeret iliniregrüũlum cum terra ſua effoſſum.

¶Poꝛroõ calculos ⁊ alias difficult ates ve/
ſice ꝓdeſt grillũ aqua calida dilutũ ſumere:pᷣ
terea grilloꝝ crematoꝝ fauilla ex oleo ꝑdu⸗

cit ad cicatricem vlcera.i Haly lib. regalis

diſpoſitio. locuſte longe.i.grilli:ſi collo ſuſpẽ
dantur quartanã patientipdeſt.¶ Petrꝰ co⸗
meſtoꝛ. Gurgulio vermis eſt qͥ naſcit᷑ in coꝛ⸗
ruptione fabarũ ſicut tinea ex coꝛruptione

oleꝝ:teredines excoꝛruptiõe lignoꝝ. Iſido.

Gur gulio ðꝛ q; pene nibil ẽ aliud niñ guttux

ð

Capitulum. lxxf.
Fric?. Areſto. Hertciꝰ ẽ aĩat
pinoſum: cuiꝰ ſenſus apparet
hb mMultotiẽs ) vẽtos ſeptẽtriona
les et meridionales. foꝛamina

nãq; facit ĩ terra ecõtra in op/

poſito. Pli.li.viij.Hui cute veſtes expoli⸗
unt᷑. Iſi.Hericiꝰ ẽ aĩal ſpinoſuʒ cooꝑtũ qð in
de noĩat᷑:qꝛ ſubꝛigit ſe qũ ſpinis ſuis claudit
qͥba vndiq; ptectus eſt õᷣ inſidias. Hã ſtatim

yäyt gliqͥd ꝑſenſerit pmũ ſe ſubꝛigit.⁊ in globũ
cõuer ſus:in ſua ſe arma recolligit.⁊ ita ſpi⸗
noſo deſfendit᷑regimĩe:vt nec ↄtingi qͥdẽ poſ

ſit. Joꝛath. Hericius cũ ſpinis doꝛſi colligit
fructꝰ.Si qͥd aũt ex huiꝰ cibo ceciderit:reſi
duũ a ſe totũ reijcit ac reuertit᷑ vt ſpinas ſu⸗

Hoperationes
¶ Auicẽna. Hericiꝰ aliꝰ eſt terrenꝰ bñs ſpi⸗
nas ſagittales.Aliꝰ marinus:⁊ ẽ ſp ecies pi⸗

ſciũ.De q̃ infra tractatu de piſciby habetin ·

peonocant. Utiles ſunt his
el ephantiam diſpoſiti ſunt.

Altriuſqʒ; cineris ſunt abſterſio ⁊ reſolutio:⁊
acuitas ⁊ exiccatio.¶ Adeps
bet effuſiones ad viſcera ſilr ⁊ eiꝰ epar.i¶ Ex
libꝛo de naturis reꝝ. Carnes bericij vim ha
bent deſiccatiuã ⁊ diſſolutiuã. ꝓpꝛieq; ſtoma⸗
chum cõfoꝛtant. Uentremiſoluunt. VUrinaʒ

deps hericij pꝛohi⸗/

„

qui ad lepꝛam ?

yena. Hieronymꝰ ↄtra Jouinianũ

hbpb inquit. OHyena eſſe aĩal magnitudine

lupi. In cuiꝰ collo ſunt pili ſicut col
lo equoꝝ. Pilos habet duros vel foꝛtes ſuꝑ
oĩa ſpondilia. Paſtoꝛes ⁊ canes ſingultãdo

quaſi eſſet canis deludit:⁊ ſic pecoꝛa come/
dit. Ipᷣos etiã hoĩes ⁊ canes deludens depᷣ⸗

dat᷑:⁊ ſepulturas cauat:qñ talem carnem co
medere deſiderat.Ex libꝛo de naturis rerũ.
Hyena duas habet naturas:maris ſcʒ et fe⸗

mine.Coloꝛẽ cum voluerit variat:⁊ in ſepul

chꝛis moꝛtuoꝝ ſempꝑ babitat:gemmã poꝛtat
in oculis.vel (vt aliq dicunt) in frone.

ODPDhbprerationeg

Hieronymus vt ſupꝛa. Hyene fel:oculoꝝ

clar itateʒ reſtituit.¶ Stercus eius putrida
curat vulnera.¶ Plinius libꝛo.xxviij.Cutẽ
quo q; capitis hyene. dicunt capitis doloꝛi
alligatam pꝛodeſſe.¶ Sic ⁊ caligines diſcu⸗
tit:⁊ in claritatem ſuffuſiones excitari mulł⸗
taq; alia buiuſmodi. MD

pitulum. lxxiij.

—8

(Fäpitulum Ixrif.

U bN

md wrereresenn,n

— — —

7224

— —
——

Iſtrix. Hiero. ̊ Jouinianũ. Hiſtrix
in ethiopia frequẽtiſſime herinacio

ſitis ẽ:ſpinis tergũ hiſpida.Ex li.de

na. re. Hiſtrix ẽ beſtia qᷓ̃ vulgo poꝛcꝰ ſpinoſuſ

ðꝛ.circa mar ina habitat:⁊ ĩ cauernis mõtiũ.
nõnunq; qñ ſcʒ iuxtamarinare fugiũ nõ hʒ.
In terra ⁊ aq̃ poteter valet.Ira eiꝰ ad vindi⸗
ctã citiſſima ẽ. Uñ pleꝝq; iacul e tergo ſpon
te laxatꝭ:canes vel hoies vulnerat ꝓximan⸗
tes. Ar eſto.aĩal qð ðꝛ poꝛcꝰ ſpinoſꝰ:loco pi

loꝝ ſũt ſpine coꝛij ſui ⁊ coo ꝑiunt ipᷣm vt pili.
Siuůt etiã illi ſic arma:qbo ipm q̃rentẽ dephẽ
dere toꝛquet. Idẽ. Diſtrix ẽ aĩal ſpino tergõ

hiſpidũ. Quos pleꝝq; laxatas emittit iacu⸗
latiõevolũtaria:vt aſſiduis aculeoꝝ nimbis
glias iaculis canes vulneret ingruentes.

cus lentiſco paſcatur.

De MHnimalibus

Capitulum. lxxiiij.

Ircus.Ex li.de na.re.Capꝛe mas.i.
h hircus: eſt aial aioſuz ac bellicoſuʒ
robuſtũ. In fronte aũt ⁊ coꝛnibo eſt il
li maxĩa foꝛtitudo. Iſido. Hircꝰ ẽ laſciuum
aĩal ⁊ ſꝑ feruens ad coitũ cuiꝰ oculi ob libi⸗

dinẽ in trauerſum aſpiciũt:vnde ⁊ nomẽ tra
xit. Nã hirciſᷣm ſue coitũ ſunt oculoꝝ angu

li.Huiꝰ natura adeo calidiſſima eſt:vt ada⸗

mantem lapidem quẽ nec igninec ferri mate
rig domare valet.ſolus huiꝰ cruoꝛ diſſoluat.
Maioꝛes hirci cũfij dicunt᷑a fluuio cũ ſe in

lybia vbi grãdes naſcuut᷑. Actoꝛ.Eſt et iam

bircꝰ? aĩal fetidũ (vt dicit Iſaac) ſi ſumat᷑ in

cibũ peioꝛẽ ſe anguinẽ generat q;; capꝛa.

Hobprrationes

¶ Pli.li. xxviij. Hircino ſanguini tanta vis

eſt vt ferramẽtoꝝ ſubtilitas nõ aliter acuat

aut induret᷑ aut ſcabꝛicia poliat᷑ vehemẽetiuſ⸗
qqq; q; lima.¶ Aui. Hircina caro mala eſt ab⸗

ſolute:⁊ facit euenire fe.q̃rta.i Sanguis a/
poſtemata ca.cito maturat:⁊ admiſtrat᷑pꝰcõ
gelationẽ. ¶ Idẽ potat frãgit lapidẽ renuʒ.

Jrixꝰ aũt ⁊ cũ vino bibitꝰ armene ſagitte no

cumẽto ↄfert.¶ Hircinꝰ adeps vehementio

ris eſtreſolutiõis qᷓ; ceteri.¶ Yel hircinũ car

nẽ malã eradicat. Yel hirci ſilueſtris ẽ tiria⸗
ca moꝛſib venenoſis.i Iſaac in dietꝭ. San
guis cal.hirci ꝑunctus vt dicit Dyaſ.arane⸗
as ⁊ mala vulnera cõpeſcit.¶¶ Plinius libꝛo
vbi ſupꝛa. Sanguis capꝛinus cum medulla
ydropicis auxiliatur.Efficacius autẽ ſi hir⸗

O d d ee e

99

„

yvynrnnulus. Bartholomeuns de ꝓpꝛie⸗

hbp tagtibo rerũ. Hynnulus cerui eſt filiuſ:

ab bynnendo eſt dictus. Iſidoꝛus li

bꝛ:o duodecimo. Hynnulus anial quideʒ eſt
debile ⁊ imbelle ſicut damula: et e acutiſſi ⸗/

mi viſus ⁊ velocis curſus.mr aũt eiꝰ ipᷣm in

ſpecubus ⁊ antris ⁊ locis vmbꝛoſis abſcon

qit: ⁊ illum vltra ſpineta ⁊ tubera ſaltare in⸗
ſtruit. Carnes habent teneras ⁊ digeſtibiles

ꝓpter motus frequentiã. Et ſi fuerit caſtratꝰ
anteq; creſcant eius coꝛnua.caro eius meli,⸗
oꝛ ⁊ temperatioꝛ in ſiccitate ⁊ caloꝛe.Et ſifu

erit caſtratus anteq; coꝛnua habuerit: nun⸗
q; ei vlteriꝰ creſcent.Et ſipoſt nunq; ea ab⸗

iIciet nec mutabit. Areſtotiles libꝛo octauo

△

modo.

Operationes—

Bnnuli ierpentibus contrariantur mirs

¶Plinius. Qui fuerit inunctus eius ſepe

vel ſanguine a ſerpente illo die nõ tangt.
¶ Et eins coagulum eſt ſummũ remedium
in venenis: vt dicit Plinius libꝛo.xxxviij.

Capitulum. lxxuf.
Aculus 2 Ipnalis. Iſidoꝛus.
= Jaculus ẽ ſerpensvolans.De
5 qhuo Lucanus.Jaculiq; volu⸗
CLCcres. Exiliunt enim in arboꝛi⸗

bus:⁊ duz aliquod animalob⸗

nium fuerit iactant ſe ſuper illnd ⁊ perimunt:
vnge ⁊ iaculidicti ſunt. Joꝛath. Jaculus ſer
pens volatilis: animal quodcunq; occurrit
ci dum volet interficit. Et eſt alus quo ſine
ſenſu doloꝛis animal moꝛuur. Alius quiſi
quem tetigerit doloꝛe diurno fatigabitur: et
poſtea moꝛitur. Ex libꝛo de na.re. Jacul' eſt
ſerpens is alis arboꝛes ſubit ⁊ ieis
Deliteſcit.E quibo vi maxime tin binatus:pe
netrat animal quodcũq; obuium inuenerit.
Ipnalis. Iſidoꝛus. IJpnalis eſt ſerpens ab
aſpide genꝰ trahens qͥ ſomno q̊s moꝛdet in⸗
terimit. Aeneno eni immittit ſomnũ:q̃ nullo

qui volans alis arboꝛes ſubit ⁊ i eis

impulſu deſerit infectum. Hunc oleo patra

ſiniſtro bꝛachio ſuo appoſuit iuxta ſuum an
thonium ſe collocans: vt eiꝰ attactu doꝛmi⸗
ret:⁊ vitam quieta

moꝛte fin

ire.

1
„* / 4 4„
4 „
2 14
—
. v
4

Tapiemſum lerv.

LCinus ⁊ inachlin. Iſidoꝛus. Icinus

1 eſt animal terreſtre quod vulgus vo

cat.a quo ericinus marinꝰ nomẽ tra

xrit. Actoꝛ. De icino marino qͥ eſt echinꝰ ap/
pellatus:de q̃ infra in tractatu de piſcibo di⸗

cetur. Icinus autẽ terrenus ſimiliter pluri⸗
bus appellatur nominibo:ſcilicet echinꝰ:eri
cius:⁊ herinaciꝰ.Que.ſ.nomina quandocqʒ

ſcribuntur cum aſpiratione:quandoq; ſine il
la.⁊ ideo de hoc animalidictũ ẽ ſupꝛa.¶ Pli

nius libꝛo octauo. In achlinĩ ſcadinania fe
runt nullo ſuffragiuũ flexñ. Ideo nõ cuban⸗
tem:ſed arboꝛi in ſomno eccliuẽ:eaq; inciſa
ad inſidias capi:alias eſt velocitatis memo

R

—

—— —

De Animalibus

3

eob id retrograditur in paſcendo ne in pꝛioa
tendens inuoluatur.

Pbbperationes

Dyaſcoꝛiqes. Echiniterre coꝛium combu

ſtum:⁊ pice liquida cõmixtum alopitijs me⸗

getur. Carnes eius cũ oximelle bibite ne⸗
freticis ſingulare eſt pꝛeſidiũ.i¶ ypoſarchis
⁊ dropicis cõtractis ⁊ ſtrumaticis ⁊ coleri
cis ſiccat intraneoꝛũ reuma.i¶ Jecur eius in
teſta ſiccatum
2 inunctum mir ifice ſanat iam dicta.

n feruenti ſole atq; repoſitum

. 4
— .-
————
— — —
— —

—

—

4
—

G

Benera vero lacertoꝛũ plu⸗
rga ſũt:vt botracha:ſalaman

Adra:ſaura:ſtellio. Ex libꝛo de naturis rerũ.
Lacertam potiusvermẽ dicunt q; ſerpente:·
quia clemẽtius ferit.ſibilat tamẽ vt ſerpens
⁊ caudam habet conſimilem:linguamq; biſi
dam ⁊ piloſaʒ.pedib vero graditur.huic ani
mali nulla eſt memoꝛia:⁊ ideo non cubat: ob
lita quidem in quo loco ſit enixa.per ſe erum
punt catuli numero vndeni.Quidam dicũt
fetus a matribus deuoꝛari.acerte ſunt in
Ingdia numero pedum. xxiiij.eoloꝛe fulgen
ti. Gloſa ſuper Leui.xi. Cacerta immunduũn
gnimal ſm legem in ſepulchris habitat: ? in⸗

capitis ⁊

2
2

AXAEtcertus. Jidoꝛus. Lacer⸗
tus eſt reptile genus ſic vo⸗
1 catus:eo ꝙ habet bꝛachig

c dernla: adomnen lia. Kumq; ſuperuen
uartuoꝛ hedibus innitit. nint homines ad pꝛohibendum: pugnar cum

eis ⁊ moꝛdet eos. Hoc autem in eius moꝛſu
mir abile eſt (vt Areſtotiles refert) ꝙ homo
ſaquciatus lamie dentibus nõ ſanatur a moꝛ
ſu donec rugientis beſtie vocẽ audierit.Glo
ſa ſuper Iſaiam. Lamia pedes habet equi⸗

Auicẽna in.ij.canone.¶Qacertenatura ſtel

lioni vicina eſt ſed melioꝛ.¶ Sanguis eius

confoꝛtat viſum. Stercus eius albugini cõ

fert oculi ⁊ pꝛuritui:⁊ viſum acuit:colloꝛẽq;
bonum efficit. ¶ Idem in.ij.canone. QLacer⸗
te caro moꝛtificans eſt.⁊ ei qui bibit eam ac⸗
cidit apoſtemata lingue:⁊ pꝛuritus et doloꝛ
duſtio ⁊ tenobꝛoſitas oculoꝛũ.

R⸗ 4

4.

S — —

*

nos:cetera vero capris confoꝛmia. De qna
dicit ꝓpheta: Ibi cubauit lamia ⁊ inuenit ſi⸗
birequiẽ. Gloſa ſupꝑ Treñ.amia ðꝛ: qſila
nia.qꝛ durioꝛ ⁊ crudelioꝛ ẽ ſuis fetiba qᷓ; cete
re beſtie.fert᷑ en eos laniare ⁊ inde eos lacta
re. Sicut ſcriptũ eſt: AQamie nudauerũt mã⸗
mas.¶Ex li. de na.re.auʒanũ ẽ aĩial a cuiꝰ

crudelitate nulla beſtia eẽ tuta põt. Nã ⁊ ipᷣa

teone omib ſonmidabilez deter et: wo taine

v

Capitulum. Ixxilx.
Auj˖ÿia ⁊ lauʒanum.Ex libꝛo de natu
I ris rerum. QQamiaeſt animal magnũ
ccCccrudeliſſimum: nocte ſiluas exit et
oꝛtos intrat:arboꝛes frangit:earumq; ra⸗
mos diſſipat:⁊ hoc per bꝛachia foꝛtia nimis
ꝗqd omnem actum abilia. Cunq; ſuperuene⸗

dDN

Trattatus

genere parcit. in cetera graſſatur:qᷓ̃ reliquas
belmas vepeegatur. Er en hoc ſcelus ĩ alijs

S perſequatur:pꝛopꝛie tamen iniquitatis non

Capitulum. Ilxxx.
SEeo. Iſidoꝛus. Leo vocabulum ha⸗
1 bet inflexum ex greco. A eo ſiquideʒ
grece rex interpꝛetatur latine: eo qꝗ;
ſit pꝛinceps omniũ beſtiaꝝ. Areſto. ¶eo eſt
anial audax:foꝛte:largum:nobile: magnani
mũ.Huiꝰ generis mas habet comas.Leo ẽ
ex anĩaliba quadrupedibo:que fiſſa ſunt in ex
tremitatibo. vncos habet vngues ⁊ incurua⸗
tos. Mingit ad poſterius:⁊ in modũ canis
eleuat crus.Cunq; os ſuum aperit:odoꝛ ab
illo exit. Animal eſt multoꝛũ digitoꝝ.habet
quniq; digitos in pedibo anterioꝛibꝰ:⁊ q̃ttu⸗
oꝛ in poſterioꝛibus:vt linx ⁊ canis ⁊ lupus.
Ex libꝛo de naturis rerũ.Leo fetidus ẽ ma
ximeq; in oꝛe.doꝛmiens apertos habet ocu⸗

los.Cum autẽ doꝛmit in naui:periclitat᷑ na⸗-

uis. Iſidoꝛus.Leonum virtus eſt in pectoꝛe
firmitas ĩ capite:animos eoꝝ iudicat frons
⁊ cauda.Areſtotiles.Leo ergo eſt anĩial foꝛ⸗
te.Dentes habens acutos vt ſerram:⁊ fiſſu

ram oꝛis terribilẽ.Oſſaq; duriſſima ac pene

omnino nõ medullata. Pliniꝰ libꝛo octauo.
Vrſo quidẽ eſt caput inualidiſſimũ:qð econ
tra leoni eſt ſoꝛtiſſimũ. Phiſiologus.Leo ca
cumina montiũ qmat ire.Et cum a venatoꝛi
bus queritur oꝛdinem eoꝛum ſenti:ſua ve⸗

ſtigia cauda regit:vt ꝑ ea venatoꝛes eum in⸗

ueſtigare nequeant.Ex libꝛo de naturꝭ rerũ.
Leones adeo ſunt calide nature:vt oĩ tem/
poꝛe deſiderent coire. Feminis magna libi⸗

do coitus:⁊ ob hoc maribo ira. Hec hʒ in pe⸗

ctoꝛe duas mãmillas:in medio ſcʒ ventris.⁊

has paruas reſpectu ſui coꝛꝑis:qꝛ modicila
ctis eſt. Solinꝰ. Leones aũt auerſi coeunt.

leene pmo fetu qͥnq; catulos parit ⁊ educat.
deinde ꝑ ſingulos numero detrahunt annis
inſequẽetibo.⁊ poſtremo cũ ad vnuʒ materna
