Serapion libꝛo aggre. ca. Jeuʒalkei.aucto.

Habix. ſacit vomere foꝛtiter. coloꝛ eius ẽ in-

ter glaucedinem ⁊ albedinẽ.⁊ eſt maioꝛ auel/
lana parum.⁊ ſunt in ea noii.

HPHoprrationes
¶ Dyaſco.Quando accipit᷑ de coꝛtice eius
⁊ teritur ⁊ cribꝛatur.et accipit᷑ de ipᷣo.ʒ.ij.cũ

duoby aureis aniſi triti. aut ſemine feniculi.?

cöficitur cũ melle ſufficienti.Et bibitur cum
aqua calida mouet vomitum:⁊ expellit ſuꝑ⸗
fluitates colericas ⁊ flegmaticas.

Si detur de ea in potu vna kirat cũ vino

inebꝛiat ebꝛietate foꝛti.ſed ſi dentur duo au⸗
rei cũ eo ſtatim accidit.¶ Et idem auct. Ra⸗
ſis. Jeuz methel eſt narcotica. ⁊ foꝛtaſſe occi

it ⁊ opilat:⁊ facit euomere.⁊ ſi det᷑ de ea q̃n

titas.3. . inebꝛiat ebꝛietate foꝛti.⁊ opoꝛtet ꝙ;

ſumẽs eã ſumat butirũ calidũ.⁊ ponãt extre
mitates eiꝰ in aq̃ calida:⁊ fiat ꝙ euomet ſat:

⁊ curetur cura illiꝰ qͥ ſumpſit mandragoꝛam.

¶ Aui.li.ij. Nux methel faciſube.h.⁊ ẽ mala

cerebꝛo.⁊ pondus dauich.i.ex eaĩebꝛiat.Eſt

inimica coꝛdi..i.ex ea eſt venenũ diei ſue.

Capitulum. cccxvij.

Vrx metel. Serg. li. aggre. cap. Jeuz

n metel. vachie Bonalbacharich gre
ca idem ſunt.⁊ ſunt nux metel.⁊ ẽ fru

ctus ſimilis nuci vomice.⁊ ſemen eius eſt ſi

mile ſemini mãdragoꝛe.⁊ coꝛtex eiꝰ eſt aſper.
2 ſapoꝛ eius eſt delectabilis ⁊ vnctuoſus.Et
virtus eſt frigidain.iiij.gradu.

Pperationes

Capitulum. cccxviij.

ARgeũ.Sera.li.aggre.ca.Ha⸗

. basgt arabice.i.oꝛdeuʒ. Virtus
o eci-ꝰ eſt que infrigidat ⁊ deſiccat
in pꝛimo gradu.⁊ deſiccatio eiꝰ
eeſt amplioꝛ parũ deſiccatiõe ſa
barum quãdo applicatur exterius. Verum
oꝛdeum coctum eſt meliꝰ fabis in hoc ꝙ ipᷣm

noõ inflat.Et fabe qñ coquunt᷑ generãt inſla⸗

tionẽ. quoniã ſubſtantia eaꝝ eſt groſſioꝛ ſub⸗
ſtantia illiꝰ ꝓpter hoc ſunt magis nutribiles
q; dꝛdeum.⁊ ipᷣa ambo declinãt paruʒ a tem⸗

peramẽto. Sed ſani eoꝛdei eſt magis deſic⸗
catiuũ q; oꝛdeũ ipᷣm.¶ GBal. vij.ſim far.ca.de
oꝛdeo trachui.oꝛdeum pꝛimi gradus eſt in

8

1

—

8

„

¶ Et cum ſemine feniculi puocat vꝛinam.et

¶ Et quando mi

De Herbis

enndoet infrigidando.eſt aũt bꝛeui quodam

ſiccius qᷓ; farina fabaꝝ. Talia vero oĩa ſilia
ſunt in his qͥ vtuntur extrinſecꝰ. Cũ vero co

meditur ſuperat fabã. quoniã inflationeʒ de⸗
ponit. In faba vero terenna coquatur ꝑ⸗
manet inflatiuitas

q́; hoꝛdeuʒ.et ppterea nutribilioꝛ eo eſt. quo⸗

niã qautẽ modicũ a mediocritate abſceſſerũt.

ꝓpterea ſunt in multo vſu.huiuſmodi en far⸗
maca multꝭ alijs ꝑmiſcẽtur ceu materie que
dam. Et ppterea ceraꝛ oleum nõ paucis cõ⸗
miſcentur farmacis.Alfita autem multa oꝛ⸗
deo ipᷣo ſunt ſiccatiuioꝛa cniminũ.ita nomi⸗
natur qð ex groſſa parte farine oꝛdei et ʒea:
que ex parte farine ſubtilis.Eſt aũt nutribili
us quidem alfita.difficilius vero digeſtibile

Et dicit in libꝛo de cibis. Fit ex oꝛdeo pas

nis.qui qñ eſtfurfureus vocatur maʒa.

Pyoperationes

Serapion auctoꝛitate Dyaſco. Aqua oꝛ⸗

dei eſt inuatiua ad repꝛimendũ caliditatẽ bu⸗
miditatum calidarum. Et confert aſperitati
canne pulmonis ⁊ vlceribus eius.

eſt abſterſiua ⁊ maturat apoſtemata calida.

¶ Et quondo miſcetur cum ſemine lini et fe⸗

„

nugreco et ruta confert tumoꝛibus teſticu⸗
loꝛum. Et quando adminiſtratur cum mirto
et vino etpiris ſilueſtribo ⁊ fructu rubi: ⁊ coꝛ
tice granatiſtringit venrrten.
Et quando fit emplaſtrum ex eo cum cito⸗

7

nijs et aceto confert apoſtemati
que accidunt podagricis.

nitur ſuper ſcabiem vlceroſam. maturat eam

et farina oꝛdeiſtringit ventrem: et ſedat do⸗

7 „

apitulum. cccxi

Canitilum. er

o id eſt oleander. Frutex eſt omnibus

nota. Folia habet ſimilia amigdalis
ſed maioꝛa ⁊ pinguioꝛa:⁊ floꝛem rodo ſimilẽ.

ſemen etiã pariens ſicut coꝛnuveluti lanã de⸗
intus habens ſimilẽ iacincto. Radix eſt illi
oblonga et anguſta:guſtu ſalſa.naſcit̃ locis
aquoſis ⁊ maritinis.¶ Ani.li.ij. ca.de olean⸗
dro. Oleander alia eſt ſilueſtrꝭ.alia fluuialis.
Silueſtris habet folia poꝛtulace ſimilia:ſed
ſunt ſtrictioꝛa.⁊ eius tvrſi ſunt longi expanſi
ſuꝑ terram.⁊ apud folia ſunt ſpine. Et naſcit
in deſertis domibo. Fuuialis auteʒ oꝛitur in
ripis fluuioꝝ. cuiꝰ tyrſiaterra eleuant.⁊ ſpi/

roſſioꝛũ enim eſt partiũ

ſcetur eum aceto foꝛti. et po

ne eiꝰ ſunt occulte.ꝛ ſolia eiꝰ ſunt ſicut folia

ſalicis ⁊ folia amigdali.⁊ ẽ ſaporꝭ valde ama
ri ſuꝑioꝛ cutis eiꝰ.⁊ flos eiꝰ eſt ſicut roſa ru⸗
bea bonꝰ valde.et ſuꝑ ipᷣm egreditq̊ddã ſile

pilis.et eius fructꝰ eſt durus plenus aſper.⁊

intus eſt res ſicut lana. Eſt ca.in.iij.ſic.in.ij.

Pbperationes
¶ Dyaſ. Virtꝰ eſt illi moꝛtifera. Nã comeſta

ab aialibo moꝛtẽ infert: ſed homini remediuʒ
eſt ſalutꝭ.maxĩe cũ vino.Et ruta bibita moꝛ⸗
ſibovenenatꝭ occurrit. Pecoꝛa minuta ſi odo

re eiꝰ tacta fuerint moꝛiũt᷑.i Aui. Interficit

pulices ⁊vermes terrenos.ſuccus folioꝝ eiꝰ

valet ſcabiei ⁊ excoꝛiatiõi.⁊ ↄfert doloꝛi doꝛ

ſi antiquo moꝛe emplaſtri.¶Et flos eiꝰ facit

ſternutationẽ.⁊ eſt venenũ hoĩbo ⁊ beſtijs. ve
rũ cõfert cũ bibi cũ vino decocto cũ ruta et
potat᷑:⁊ liberat a venenisvermiũvenenoſoꝝ
¶ Ego tñ dico ꝙ hoc ẽ timoꝛoſuʒ.Et ipᷣe eiꝰ

flos eſt venenũ hoĩib⁊ beſtijs ⁊ canib. VUe⸗

runtamẽ cõfert qñ bibit᷑ cũ vino decoeto cũ
rutaſᷣm ꝙ ðᷣ.i¶ Gal.viij.ſim.far.capi. Rodo
dafnes.i.oleandrũ:vel nereon.nota eſt oĩb
frutex cathaplaſmata dyafoꝛetice vᷣtutis eſt
¶ Intra coꝛpꝰ vero ſumpta pernicioſa ẽ.nõ

A

B

ſicce ſtipticũ chimum

Trattatus

ſolum hominib ſed pluribo beſtiaꝝ ſᷣm com⸗
plexionem tertij eſt gradus calefacientium
incipientis pꝛimi vero ſiccantium.

W

Capitulumn. tcxrx.

A iuarũ arboꝛ. Gabli.ij. de cibis ca.
o de oliuis. Oliue paucũ oĩno alimẽ⸗
tũ dant coꝛpoꝛi.⁊ maxime qᷣ ſuntma

rure. Comedunt aũt hoĩes has cũ pane qui
dem magis.ſine aũt pane alinadas ⁊ kolomi

adas ſic vocatas gra ſubductiõis ventris.
Cum garo autem ante cibum. ſic autem que
ſunt mature in arboꝛe umn onctensſinn
habent / ꝓpter qdð ⁊ ro
boꝛant ſtomachũ.excitãt appetitũ q̃ idoneiſ
ſime autẽ ad hec ſunt:qͥ cum aceto repoſite.

Multipliciter aũt ipᷣa pᷣparãt qͥ ſtuduerunt

circa pulmẽtariã exꝑientiã Sera.li.agsre.
ca.Cahit.i.oliuax.O liuaꝝ quedã eſt dome
ſtica:quedã ſilueſtris:q̃ grecevocatur agrie⸗
lear.Et idem aucto.Gal.ſim.far.O liuarum
domeſticaꝝ ſolia ⁊ cime qñ ſunt humida ha⸗
bent ſapoꝛẽ ſtipticũ.⁊ virtus eaꝝ pꝛima eſt qᷓ
infrigidat ea quantitate qua ſunt ſtiptice.Et

idem aucto. Dyaſco. Uirtus folioꝝʒ dome/

ſtice aſſimilat᷑ virtuti folioꝛũ agreſtis.niſi qꝛ
folioꝛum domeſtice eſt debilioꝛ.⁊ ſunt conue
nientioꝛa oculo qᷓ; agreſtis.

Hyppkrationes
¶ Et idem Sera. Agreſtium oliuarum folia
ſunt ſtiptica qñ piſcant᷑⁊ fit inde emplaſtruʒ
ſupꝑ her iſipilã ⁊ ↄfert:neq; ſinit ipam augere.
E cõfert foꝛmice ⁊ vlceribo que noĩantur
antrax.⁊ vlceriba fraudulẽtis ⁊ panaritio.
¶ Et qñ fit ex eis emplaſtrũ cũ melle occidit
aſcarides.⁊ cõfert apoſtemati qð noĩat᷑ duo
vlcera ⁊ apoſtematibo calidis.⁊ facit adhere

re cutim capitis qñ ſeparat᷑ ab oſſe.⁊ qñ ma⸗

ſticatur cõſert vlceribo oꝛis ⁊ alcollae.
( Et qñ ex eis fit emplaſtrũ cũ farina oꝛdei.

ↄfert ſiuxui ventrꝭ antiq̊ ⁊ bumiditatib an⸗/
tiqͥs que a matrice emanant.⁊ fluxui ſangui⸗

nis.¶¶Et ſanat eminentiã oculi.⁊ ↄfert vlceri

bus eiꝰ q̃ noĩant᷑ alcatalia ⁊ alijs vlcerib.
¶ Et ↄſfert fluxui humiditatum antiquaꝝ ad
oculũ.⁊ ideo ponunt᷑ in rob q̃ adminiſtrãtur

coꝛroſioni palpebꝛaꝝ.i¶ Et ↄfert auribo ex qͥ

bus fluit ſanies: ⁊ auribo vlceratis.¶ Et qñn
volueris extrahere ſuccũ ipᷣoꝝ tere ea:⁊ inpi
ſcatione aſperge ſuꝑ ea vinũ vel aquã.⁊ po⸗

ſtea expꝛime ⁊ deſicca expꝛeſſurã in ſole.⁊ fa

cit trociſcos.⁊ qñ fit cũ vino eſt foꝛtioꝛ q; cũ

aqua.⁊ melioꝛ qad reponendũ.⁊ ↄfert ſaniei au

rium.i¶ Etiã quidẽ cõburunt᷑ folia ipᷣa cũ flo

re.⁊ ponitcinis loco tutie⁊ fit in hũc modũ.

Ponunt᷑ in olla terrea cruda.⁊ obturaturos

eius.⁊ dimittit᷑ in ſoꝛnace donec illa coquat᷑.
Deinde pꝛoijce ſuꝑ ea vinũ quouſq; infrigi⸗
detur.⁊ confice ſimul.et iterum cõbure ſicut

pꝛius:et poſtea laua ſicut lauat᷑ ceruſa:et fac

trociſcos.⁊ creditur ꝙ; quando cõburũtur iĩ
bunc modũ non eſt eius virtus minoꝛ virtu⸗
te tucie in iuuamento oculi.⁊ ideo cõceditur
ꝙ virtus huius ſit ſicut virtus illuius.
Et idem auctoꝛ. Galie.vi.ſim.far. Yructꝰ
eius qñ eſt maturꝰ cõplete eſt calidus calidi

tate temperata.? qͥ ex eo eſt immaturꝰ eſt fri
gidioꝛ ⁊ ſtipticioꝛ.i Galie..ij.de cibis.ca.de

oliuis.Oliue paucũ oĩno alimetũ dãt cbo
ri.⁊ maxime q̃ ſunt mature.comedũt aũt ho

mines has cũ pane qͥdẽ magꝭ.ſine autẽ pane

alinadas ⁊ kolimiadas ſic vocatas gra ſub⸗
ductionis ventrꝭi.Eũ garo aũt ante cibũ.ſic
aũt q ſunt mature in arboꝛe plurimũ vnctuo
ſum. ſicce ſtipticũ chimũ habent. ꝓpter qð et

roboꝛãt ſtomachũ:excitãt appetitũ.idoneii

ſime aũt ad hec ſunt que cum aceto repoſite.
Multipliciter aũt iſta pᷣparant 4 ſtuduerũt
circa pulmentariã experientiã. ¶ Almanſoꝛ
tractatu tertio ca.de oliuis.Oliue de aqua
calide ſunt ⁊ ſicce cõplexiõis.que ſi ante ci⸗
bum ſcʒ comedant᷑ ventrẽ mouẽt.⁊ os ſtoma

8

Sb ae ͤ

f f r f f f E . .

il
n
„

h

=. S. =2. ☛ = ☛☚
— — — —

rant ac ventrem nimis fluere faciunt.

De Herbis

chi robuſtũ reddũt. O liue aũt de oleo calidi

oꝛes ſunt.que ⁊ os ſtomachi minus coꝛrobo

Capitulum. cccxx.

A eum oliuarum. Sera.aucto. Gal.

o Oleum q ſumit ex oliuis maturis

ꝗquoddã eſt nouũ.quoddã eſt vetus.
Eius vᷣo qð eſt nouũ calefacit calefactiõe tẽ
perata ⁊ humectat.ſed vetꝰ ex eo calidiꝰ eſtꝛ
magis reſolutiuũ.ſed illud qð accipit᷑ ex oli⸗
uis recentibo immati dicit᷑ oleũ expenſarũ.
⁊ eſto leumonſancinũ.Et in nouo aliq exiſtit
ex eo de frigiditate quãtitas que eſt in eo de
ſtipticitate.Et vetus ex eo dum in ipſo ꝑſe⸗

uer at ſtipticitas eſt virtutis deſiccatiue:do⸗

nec ſtipticitas recedat ab eo.qꝛ tũc fit ſimile
qð oleo accipit᷑ ab oliuis in ſũmitatibo.ſimi
le ẽ⁊ ꝓpinquũ ĩ vᷣtute oleo expenſaꝝ.⁊vniuer
ſaliter pone cõſiderationẽ tuam in om̃ioleo
quod guſtabis.qꝛ eadẽ quãtitas quã in eo in
uenies de ſtipticitate eſt ibi de frigiditate.et
ſi nõ inuenies in eo ſtipticitatẽ oĩno:ſed inue
nies ipᷣm delectabile vere delectationis dic
ipᷣm calidum cũ temperamẽto.⁊ ſi tu inueni/
es cũ hoc ipᷣm ſubtile.t illud qð eſt clar uʒde
quo ſi accipias paꝝ:⁊ ponis ipᷣm ſupꝛa mem

bꝛũ.vel coꝛpus extẽdit᷑ ſupꝛa coꝛpꝰ ⁊ dilatat
multũ abſq; eo qð imbibit᷑ in eo ⁊ abſcindit᷑
ſcias ꝙ illud eſt bonũ valde.⁊ bonitas q̃ con
uenit oleo eſt in ipᷣo.⁊ quando abluitur oleũ
non moꝛdicat.

Dperationes

¶ Auicen. Oleum qñq; expᷣmit᷑ ex oliuis im
maturis.⁊ dicit᷑ onfancinũ qñq; ex maturis:
qñq; ex rubeis inter illas medijs.Et huius
operatio eſt inter illas duas res. Item qñq;

ueſtribus que moꝛdicant linguam.
Onfancinũ frigidũ eſt et ſiccum in pꝛimo.
O leum autẽ de oliuis vltimo maturꝭ calidũ
eſt cõmenſurate:⁊ declinat ad humiditatem.
Omnes autem eius ſpecies coꝛpoꝛa confoꝛ
tant. Motum alleuiant extinctiue ſunt.
¶ Oleum oliuarum ſilueſtrium eſt ſicut oleũ
roſarum in plurimis intentionibus.Conſer
uat capillos:⁊ pꝛohibetvelocitatem caniciei
cum amminiſtratur omni die.
¶ Cõſert gingiue ſanguinee calluẽdo os ex
eo.Confirmatq; dentes motos. Itẽ expꝛeſ⸗
ſum de oliuis ſilueſtribꝛ immaturis confert
vlceribus humidis ⁊ ſiccis ⁊ ſcabiei.
¶ Dvaſcoꝛides.O leum qð fit ex oliuis non
bene maturis eſt oleũ expenſarũ.⁊ eſt conue
niens anis e hropeie illud quod eſt nonũ ex
eis ſine putrefactione boni odoꝛis.et ex illo
qð eſt huiuſmodi fiunt olea aromatica.⁊ eſt
bonũ ſtomacho ꝓpter ſtipticitateʒ que eſt in
co.⁊ reſtringit gingiuas ⁊ conſoꝛtat dentes
quando tenetur in oꝛe:⁊ ꝓhibet ſudoꝛem.
I¶ Et oleum vetus oliuarum maturarũ cõue
nit in medicinis.et omẽs ſpecies olei ſunt le
nientes coꝛpus.⁊ ꝓhibent aduentum frigorꝭ
coꝛpoꝛi:⁊ faciuntipᷣm abilem ad motũ ꝛ⁊ mol
liunt ventrem.⁊ debilitant rirtutem medici
narum vulnerantium.
Et datur in potu contra medicinas moꝛti
feras vt euomatur cum eis.⁊ fit cum hoc aſ⸗
ſidue quando bibuntur ex eo.⁊.ix.cum tan⸗

tundem aque oꝛdei vel aque calide laxãt ven

trem.et quando decoquuntur cum ruta⁊ bi
buntur ex eo calido.Z.ix.cõfert toꝛſiõi ven
tris ⁊ expellit lumbꝛicos.
¶ Et qn fit cũ eo criſtere ↄfert colice q̃ fit ab
apoſtemate interioꝛi:⁊ opilatiõe q̃ fit a ſter⸗

coꝛe duro.⁊ antiquũ ex eo eſt calidius.et plꝰ

reſolutiuũ.⁊ fit cum eo cohol ad acuendum
viſuʒ. ⁊ ſinon habes? neceſſario indiges eo.
coque ipᷣm donec fiat ſicut melꝛ vtere.⁊ vir⸗
tus eius eſt ſicut virtus veteris.
Et oleum oliuarũ ſilueſtriũ eſt ſtipticũ.iu⸗
t in.

expꝛimitur ex oliuis domeſticis:qũq; ex ſil

E

Trattatus

uamentũ ei eſti medicina minꝰ inuamẽto
ſupꝛadicti olei.⁊ iuuamẽtũ eiꝰ eſt ſic iuuamẽ

tũ oleiroſaꝝ.⁊ ſtringit ſudoꝛẽ ⁊ ꝓhibet caſuʒ
piloꝝ:⁊ pin gat furfures capitꝭ:⁊ ↄfert ſcabi⸗
ei⁊ ponꝭ.⁊ ꝓhibʒ canos qñ ex eo fit collutio

oꝛis valet ad apoſtemata gingiuaꝝ.? cõfert
dentib cõmotis.i¶ Et iam pᷣparant ex eg epi

thimata ad gingiuas qũ humoꝛes currũt ad

eas.⁊ opoꝛtet ꝙ accipiat᷑ lana ⁊ inuoluat᷑ ſu⸗

pꝛa ſtuum ⁊ madefiat in oleo feruenti ⁊ pona

tur ſuꝑ gingiuas ſepe donec albeſcant.

Capitulumererxh.

A ibanum grece ⁊ latine vel thus. ⸗
o rabice Ronder. Sera.lib. aggre.ca.
Ronger auctoꝛi. Dyaſ. Eſt gũmi ex

canchi ſiue Karech.Et ſunt eiꝰ ſpecies q̃ttu

oꝛ. Ana eſt melioꝛ:⁊ ẽ ex terra indie.cuiꝰ co⸗
loꝛ ẽ ſmaragdinꝰ:⁊ ſicut coloꝛ melõgie.⁊ col

ligit᷑ in cochijs.⁊ figura eius eſt rotũda.⁊ fra

ctura eiꝰ eſt anguloſa.⁊ ponũt illud hoĩes in

olla terrea.⁊ agitant ollã tãdiu donec figura
eius rotundat᷑.Et poſt tempꝰ fit rubeũ.⁊ ſe⸗

cundũ eſt ex terris arabũ.⁊ eſt ſecundũ in bo
nitate.⁊ meliꝰ ex eo eſt maſculũ.⁊ eſt illud qð

eſt rotundũ album.⁊ nõ facile frangibile.Et
qñ frangit qð eſt interiꝰ eius eſt tenax.et qñ

fit fumigatio cũ eo cõburitur cito.⁊ tertium

eſt in bonitate ſicut arabicũ.et eſt bñs fruſta
minoꝛa q; iᷣm:⁊ declinat plus ad coloꝛẽ aco
ri.Et quartũ eſt de coloꝛe albo.et qũ frangit
vergit coloꝛ eius ad caloꝛẽ maſticis. Idẽ aus
cto. Galieni. Sapoꝛo libani eſt ſtipticus ſti

pticitate multa. Uerũ albũ ex eo nõ habʒ ſti

pticitatẽ manifeſtã. Uirtus eius eſt q̃ calefa

cit in ſcdᷣo gra.et deſiccat in pᷣmo. vñ eſt ſti⸗

pticũ.Dyaſcoꝛides ca.de olibano.Thus vł
olibanũ lacrimus eſt arboꝛis q̃ grece libanꝰ
dicit. Qð aũt de arabia defert᷑ candiduʒ eſt.
qð vero de india rufum.ſed vtrũq; maſculuʒ
eſt. Eſt tertiũ genꝰ minutũ valde ⁊ ruſum qq
mãna thuris ðꝛ.Eſt ergo optimũthus quod
maſculũ ðꝛ.ſubꝛufum ⁊ rotundũ et pingue et
naturaliter leue ⁊ fragile.⁊ qð abigne cito in
cendit᷑ odoꝛẽ ſuauẽ copioſe emittens.Galie

nus.vij.ſim. far.ca.de thure.Libanũ.i.thus

calefactiuũ quidẽ eſt in ſecũdo gra.ſiccatiuũ
aũt in pmo. Habet aũt qͥd ſtipticans paucũ.
minime vero manifteſta eſt ſtipticitas in albo

Fm coloꝛẽ.Coꝛtex aũt eiꝰ ſtipticã virtutẽ ma

nifeſtaʒ poſſidet.quocirca ſiccat generoſe:vt
in ſcðᷣo gradu ſiccatiuum exiſtat.

perationes

¶ Sera. auctoꝛi.Dyaſco.Abſtergit obſcuri
tatẽ viſus.replet vlcera pꝛofunda ⁊ incarnat
ea.⁊ ↄſolidat vlcera recentia cũ ſuo ſanguine
¶ Et qñ bibit᷑ olibanũ ↄfert ſputo ſanguinis
⁊ abſcindit fluxũ menſtruoꝛuʒ et cuiuſcunq;
ſanguinis vndecũq; fluat:⁊ ſanguinis qͥ flu⸗
it a cerebꝛo qui ðꝛ meſcha:⁊ eſt ſpecies fluxꝰ
ſanguinis nariũ.⁊ ꝓbibet vlcera fraudulẽta

q̃ fiunt in anoꝛ in alijs mẽbꝛis.Qñ miſcetur

cũ lacte ⁊ fit inde licinium ⁊ adminiſtrat.
¶ Et qñ admiſceiur aceto ⁊ oleo.⁊ fit linimẽę
tum inpꝛincipio foꝛmice.aufert eã.⁊ empeti
ginem.⁊ miſcetur cum adipe anſeris et poꝛci
? curat vlcera fracta ab aduſtiõe ignis.⁊ ſciſ
ſuras pedum que fiunt a frigooeo.
¶ Et qñ miſcetur cũ pice curat cõcuſſionem
aurium.Et qñ miſcetur cũvino dulci⁊ diſtil

latur in aurem:confert doloꝛi eius.

. ʒVN

¶ Et quãdo admiſcetur cũ chimolea:et oleo
roſarum.et liniuntur cum eo apoſtemata ca⸗
lida mãmillarum que fiunt poſt partum.tũc
confert eis.et ipᷣm admiſcetur cũ medicinis
conferentibus pulmoni et emplaſtris reſol⸗
uentibus apoſtemata interio.
¶ Et qñ bibit᷑ ↄfert ſputo ſanguĩs:⁊ diſſolui
tur flegma ⁊ aufert triſticiã:⁊ auget mẽoꝛiã.

— —— —„ aa — —

S=S2 +—☚n

+ ☛ = *

De Herbis

eos.ſed ſi nimis cũ vino biberint inducit ma
niam.⁊ amplius cũ vino occidit.Et cõburi⸗
tur olibanũ quando accipitur fruſtum ex eo.

⁊ incenditur ⁊ inflãmatur.et ponitur in teſta
ſubtili ⁊ cõburitur.⁊ quando comburis eum
opoꝛtet vt cooperias eum aliquo alio vaſe.

quia facit cum hoc ꝙ non incineratur.

¶ Serapion auctoꝛitate Galieni. Virtꝰ fu⸗
mi olibani eſt calidioꝛ ⁊ ſiccioꝛ virtute oliba⸗

ni quouſq; reponatur ĩ tertio gradu.⁊ abſter⸗

git ⁊ replet:⁊ mũdificat vlcera oculi.quẽad/

modum faciũt fumus myrre ⁊ ſtoꝛacis.

¶ Et iaãem aucto.Dvaſco. Fumꝰ olibani ſe⸗

dat apoſtemota oculi.⁊ abſcindit curſuʒ hu⸗/

miditatũ ad ipᷣm.⁊ mũdificat vlcera eiꝰ:⁊ ge
nerat carnẽ in vlceribo ipſius q̃ dicunt᷑ chilo
mata:⁊ ſedat apoſtemata que fiunt in eo que
dicuntur kankri. Fumus autẽ myrre⁊ ſtoꝛa⸗
cis eodẽ modo colligit᷑.⁊ valet vt ſupꝛa.

¶Et idem auctoꝛitate Aben meſuay. O liba

num deſtruit flegma ⁊ aufert triſticiam:⁊ au

dicit ꝙ confoꝛtat coꝛ.

„.

get memoꝛiam. Auicenna deviribus coꝛdis

Capitulum. cccxxij.

Popmar latine. ſz grece panax. era

o (clea. Arabice Jenſisvel Henſir. Iſi

Qdaoꝛus li. etymologiaꝝ. Panax ẽ her
ba fragrantis odoꝛis tyrio ferule ſimilis:ex
qua ꝓfluit ſuccus qͥ oppopanacis dicit᷑:cro⸗
ceus ⁊ pinguis:odoꝛe grauis et amariſſimꝰ.

Dyalc. Eſt panax eraclea vnde opopanax

colligit. Hec habet folia expanſa ſuꝑ terrã:
hoꝛribilia ⁊ aſperavalde in qnq; ꝑtes diuiſa.

virgam longã ſicut ferule coloꝛis albi.et ſuꝑ

eam capitella aneto ſimilia cũ floꝛe mellino.
Semen odoꝛatũ ⁊ calidũ.radicẽ vnã ſolidã
que de ſe multas emittit radices albas odo⸗
re graues ⁊ guſtu amaras. Ipᷣaq; radix lacri
mũ emittit qui coloꝛẽ croceũ oſtendit. Se
rapio libꝛo aggre.ca.Henſir.aucto.Oyaſco.
Arboꝛ Jenſis vel henſir: id eſt opopanacis
planta in hoꝛtis ⁊ pomerijs inuenit᷑.⁊ ẽ plan⸗
ta habens folia aſpera ſicut ficus nõ magna
⁊ ſpanſa ſuꝑ terram viridia rotunda:⁊ diuiſa
in qnq; ꝑtes.ſilia folijs ficꝰ ĩ ſua ſilitudine.⁊
ſtipes epꝰ eſt longꝰ ſilis ſtipiti galbani.albꝰ
ſuper quem ſunt pili albiſimiles pulueri al⸗
bo. in cuius circũitu ſũt folia parua.⁊ in ſũ⸗
mitate eius ſunt capitella ſimilia capitellis
aneti.in quibo ſunt floꝛes croceum coloꝛẽ ha
bentes:⁊ habẽtes odoꝛẽ bonũ.⁊ habʒ ſemen
odoꝛiferũ.⁊ habet radices multas egredien⸗

tes ab vna radice.grauis odoꝛis.ſolida ſuꝑ
quã eſt coꝛtex groſſus amari ſaopoꝛis. Oð au

tẽ ex ſemine huꝰ plante eſt meliꝰ:eſt illud qð
eſt inꝑ ſtipitem.¶ Auicẽ̃.li.ij.ca.de opopana
co. Opopanacũ eſt arboꝛ que nõ eleuat᷑ a ter
ra.⁊ ſimilãtur ipſius tolia folijs ficus.⁊ ſunt
vehemẽtis viriditatis rubea inci a. habẽtia
partes rotundas.? eius crus eſt ſicut cucu⸗
meris.ſuꝑ qð ſunt pili puluerulenti.Et eius
folia ſunt parua valde ſuꝑ cuiꝰ extremitateʒ

eſtcoꝛona ſimilis coꝛone aneti.⁊ eiꝰ flos ẽ ci

tr inus.⁊ folia floꝛis ſunt boni odorꝭ.ðet vene
ipſiꝰ ſũt plime.ramificant᷑ aradice vna.groſ⸗
ſum hñtes coꝛticẽ.⁊ interiꝰ odoꝛis eſt graui
tas. Eius aũt gũma extrahit᷑ cũ inciſiõe ſue

ragicis in pꝛimis cum crus apparet.

Dperationes

¶ Auicen.Eſt aũt reſolutiuũ ventoſitatũ: le
nitficatiuũ: abſterſiuũ.lenificat duricies ⁊ bo

thoꝛ. E ius radix eſt ad medicandũ oſſa nu⸗
da.⁊ cũ melle eſt cõueniens vlcerib⸗ antiquis
igni perſico.⁊ qð ſuꝑ ipᷣm eſt etiam vulneri
bus ⁊ bothoꝛ.⁊ ad ſummũ omẽs partes eius
confert vlceribus fraudulentis.
¶ Et bibitur cũ aqua ⁊ alcqratin.⁊ cum vino

Tractatus

pꝛopter ↄtractionẽ lacertoꝝ ex ꝑcuſſione.
¶Quidã enim dixerunt ꝙ ipᷣm eſt malũ ner

uis.⁊ videt᷑ ꝙ ſit maluzʒ neruis ſanis ſiue hu⸗
mectatis.Et ↄferens eſt ſciatice:⁊ remouet

laſſitudinẽ/⁊ ↄuenit doloꝛi iunct uraꝝ omni⸗
um.⁊ podagre moꝛe emplaſtri ſuppoſitũ.
¶ Confert coꝛroſioni dentium: cum eo im⸗
plentur: ⁊ ſedat doloꝛes eoꝛum ⁊ cõuenit ſo⸗
de ⁊ epilentie.⁊ matri infantiũ. Acuit viſum
⁊ fit ex eo collirium.Ex folijs eius fit empla

ſtrum ſuper doloꝛes lateris.

¶ Et opopanacum conuenit doloꝛi vtroꝛũ⸗
q; laterum:⁊ tuſſi cum ſint frigidi. Eius ſuc⸗
cus conuenit duriciei ſplenis moꝛe empla⸗
ſtri ſuꝑpoſitum ⁊ bibitum cum aceto.

¶ Ponuntur autem ex eo decẽ aurei in duo⸗
bus vꝛſeolis muſti.et clarificatur poſt duos

menſes ⁊ conuenit ſpleni valle.
¶Et muſtum hoc cõuenit vydropiſi.lenit du⸗
riciem matricis.⁊ conuenit guttationi vꝛine.

2 quellana vna ex eo bibitur cum aqua cali⸗

da ad pꝛouocandum vꝛinam ⁊ menſtrua:⁊ iu

nat matricem frigidam.

¶Et eius fructus facit abundare menſtrua:
et pꝛop:ie cum abſinthio ꝛ interficit fetum:⁊
pꝛopꝛie radix eius. Ipſe nanq; facit aboꝛſum
ſuppoſita ⁊ bibita. ðòð
¶ Et cõueuit pᷣfocationi matricis:⁊ extermi
nat ventoſit atem ⁊ duriciẽ eius.⁊ conuenit
colice. ⁊ ſoluendo educit crudum humoꝛem.

Et ↄuenit pꝛuritui veſice ſi bibi cum aqua
cartami ad rigoꝛẽ febꝛeʒ:periodicas. ex eo
cũ pice fit ẽplaſtrũ bonũ moꝛſui canis rabio

ſi cũ ariſtologia ad puncturas bibita ẽ tiria⸗

ca.2 ſimiliter eius ſuccus.loco eius ponunt
ficus.⁊ extimo ꝙ armoniacũ ẽ eiꝓpinquũ.

Serapion auctoꝛitate Galieni Radix eiꝰ
eſt medicina que deſiccat⁊ꝛ calefacit.⁊ in hoc

eſt melioꝛ q; ißm opopanax. Coꝛtici autẽ eiꝰ
ineſt virtus abſterſiua.Coꝛtex eiꝰ valet con⸗

tradenudationem oſſium nudatoꝛum.⁊ nos

quidem eo vtimur in medicinis oſſium denu
datoꝛum.⁊? in medicinis vlcerum fraudulen⸗
toꝛum.quia generãt iſte medicine carnes in
vlceribus generatione foꝛti.
¶¶Et auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis.Quando da⸗
turde eo in potu cũ mellecrato aut vino cõ⸗
fert rigoꝛibus fe.periodicarũ ⁊ concuſſioni⸗
bus neruoꝛumꝛ: doloꝛibo laterum:⁊ tuſſi:⁊ di
ſtillationi vꝛine: ⁊ ſcabiei veſiie.
¶ Et idem auctoꝛitate Aben meſuavxv. Con⸗
uenit ad ea ad que iuuat armoniacum.et do⸗

Me

Capitulum.cccxxiiij.

Nomia quã miti onomidã appel⸗
o lauerunt. Dyaſcoꝛides ca. Ono⸗
mia virge ſũt duoꝝ palmoꝝ: ⁊ no
oſe.folia illi ſunt minuta ſiẽ lenti
cule. qut rute aut anchuſe ſubaſpera ⁊ pĩguia
ſpiſſa.hanc multi in ſale cõponũt et come⸗

dunt ſuauiſſime. virgep̃dicte ſpinas acutiſſi

mas habent.albe ſunt ⁊ virtutis calide.

Dperationes

Coꝛium radicis earum cũ vino bibitũ vꝛi⸗
nam ꝓuocat.lapideʒ veſice ex cludit. Uulne
ribus ſoꝛdidis medicat᷑ cum aceto cocta et
oꝛe retenta doloꝛem dentium ꝓphibet.
¶ Galienus.viij.ſim.far.capᷣ.ononis.O no⸗
nis radicem habet calefactiuam iam ſᷣm ter
tium gradum.
¶ Coꝛtex vero eius maxime eſt vtilis parti⸗
cipans abſterſiuitate ⁊ inciſiõe.vndenõ tan
tum eſt abſterſiua ſed lapidem fractiua.
¶ Eadem autem virtute ⁊ eſcaras cito ſiſtit.
vtuntur autem ea ⁊ ad dentium doloꝛem co⸗
quentes in oxicrato ⁊ gargarizantes.

Capitulum. enxxu.

— 2r

.

S

—

el⸗
o⸗

en

.

O

De Herbis

Riganũ.Dyaſ.Origanũẽ oĩbynotũ·

o ⁊ẽ duplex:domeſticũ vicʒ ⁊ ſilueſtre
väy.vrttrũq; ca.et ſic.in.iij.gra.ſilueſtre tñ
calidiꝰ ẽ.¶ Pla.Oꝛiganũ ca.ẽ ⁊ ſic in.iij.gra.
Eſt oꝛiganũ ſilueſtre qdð latioꝛa bʒ ſolia 2 foꝛ⸗

tiꝰ oꝑat᷑.⁊ ẽ domeſticũ qð vbiq; reꝑit᷑ ĩ hoꝛtꝭ:

vicʒ ⁊ ĩ pꝛatꝭ.⁊ minuta hʒ folia.ſuauiuſq; oꝑa
tur qð ĩ medicis põit᷑. In tꝑe ꝓductõis floꝝ

colligit᷑:⁊ cũ floꝛiboĩ vmbꝛa ſuſpẽdit᷑ ⁊ exicca

tur.pꝑ annũ ſᷣuat᷑. Yo.cũ floꝛibo abiectꝭ ſtipiti

hĩ medicinis ponũt᷑ vᷣtutẽ hʒ diſſoluẽdi: at⸗

trahedi:relaxadi:oↄſumendi. Ite oꝛiganũna
ſcitur in locis cultis inter vepꝛes ⁊ frutices.

¶Dyaſ. Oꝛigano vᷣtus ẽ ca.⁊ eius elixatura
moꝛſibo venenatꝭ occurrit cũ vino data.bibi

ta q̊ʒ cũ dulcoꝛe pᷣſtat effectuʒ.¶ Cõſtã. Oꝛi⸗

ganũ vꝛinã ⁊ meſtrua ꝓuocat. VUentoſitatẽ 2

rugitũ ſtoma chi ⁊ inteſtinoꝝ expellit.⁊ ma⸗
xime ſi ſũt ex groſſis hũoꝛibo aut indigeſtis.

Qũbꝛicos ⁊ aſcarides occidit et expellit ſi
ex eiꝰ apoʒimate potet᷑.¶ Maſticatũ doloꝛẽ

dentiũ mitigat.ſtomachũ ⁊ epar ⁊ pulmonẽ
de groſſis huoꝛibo mũdat.Cũ ficub ſicmã

ducatũ ſudoꝛẽ puocat.Coꝛꝑe ex eiꝰapoʒima

te loco ſcabiẽ ⁊ yctericiã ſanat.¶ Succ? e

☛☚

cũ lacte mulierꝭ auribo diſtillatꝰ doloꝛẽ miti

gat.i¶ Succꝰ eiꝰ bibitꝰ viridis tumoꝛẽ fau⸗

ciũ ⁊ vue tollit.bibita cũ mulſa nigrã colerã
ventrẽ deponit. Serpẽtes q; fugat.ventrẽ

temperat.¶ Oacer. Origani vires calide

ſicceq; legunt᷑.Tertiꝰ huic in vtroq; gradu
ↄcedit eſſe. Illiꝰ in vino curat decoctio ſum⸗
pta. Quo ſuis peſtiferos moꝛſus ſi ſepe biba
tur. Lũ mulſa ſumptũ pdeſt aconita bibenti
Cũ multꝭ alijs põt obſtare venenis.Cõquaſ
ſata iuuat manſum vel ſepiꝰ hauſtũ.ydropi⸗
cos repꝛimit bibitũ:ſiccatq; tumoꝛem ⁊c.

Capitulum. kccxxvj.

Robus Palladius li.ij. In menſe ſe
o bꝛuario vltimo ſeriturnõ pabuli ſe⸗
candi ſed colligendi ſeminis cauſa.
Jugerũ occupãt modi ſeptẽ.Serenda ẽ au
tẽ in terra pſciſſa poſt hoꝛã tertiã vel ſecũdã.
cũ ros eſſe deſierit quẽ ferre nõ põt.ſjʒ ſtatim
cooperiẽda eſt ante noctẽ. Nã ſinuda manſe
rit hũoꝛe coꝛrũpit᷑ nociꝭ.O bſeruãdum eſtne

ante lunã. xxv.ſerat᷑.qꝛ ſic ſatã limaces perſe

quunt᷑. Iidoꝛus li.etymologiaꝝ.Herbum a
greco traxit vocabulũ.hoc eni illi oꝛobũ di⸗
cunt.Quod cũ ſit quibuſdam pecoꝛibus in⸗
feſtum:thauros tamen efficit pingues.
¶Actoꝛ. Oꝛobum)vt ſuꝑius diximꝰ)ipſum

„8

8 de w

Tractatus

eſt herbũ ſiue hernũ.cuiꝰnaturã ſub herui cũ
aſpiratiõe vel erui ſine aſpiratiõe noĩbo iã ex

magna parteſuperiꝰ loccongruis poſuimꝰ.

nõnulli medicoꝝ nr̃oꝝ illud eẽ putauer̃t oꝛo

bũ qð nos viciam dicimꝰ. Sed Iſi.hec po⸗
nit ꝓ duobo.⁊ð a nõnullis ꝙ due ſpecies ſũt

q̃ſi vniꝰ generꝭ.vnavicʒ maioꝛ q̃ oꝛobũvocat᷑.

glia vo minoꝛ q̃ vicia ⁊ vulgariter necereon

appelan. Hperationes

¶ Dꝛeaſ.O:obũ om̃e ſiue berbũ cũ ꝑte ama⸗

ritudinis eſt calidũ.Ideo ſplenũ ac renes et
epar purgat.ſcabies ⁊ empetigĩes ſanat:vul

nera quoq; curat:cũ melle impoſitũ deſiccat

¶ Habundanter incidit:aperit: pꝛoijcit pa⸗
rotidas:induratoſq; teſticlos digerit.i¶ Iſa

ac ĩ dietꝭ ꝑticularibo.Oꝛobũ ẽ ca.in pᷣmo qj̊.

ſic.ĩ.ij.vn mũdit᷑icatiuũ ẽ⁊ colatiuũ.mũdatũ

coꝛticibo iureq; de eiꝰ farina facto vẽtrẽ bu⸗
mectat.i¶ Arinã ⁊ mẽſtrua ꝓuocat.cutemq;

clar ificat.nõ tñ płimuʒ aſuefiat:ne ſoꝛte ſan⸗
guinem mingere faciat.¶ Aliqñ ꝑ nares ſan
guinis efficit fluxũ.farina eiꝰ cocta cũ ſepo⸗
tis qð ẽ ſpẽs thuris ydropicis vctericiſq;va
let. ¶ Tꝑata vᷣo cum vino valʒ ſuꝑ rabidiſſi

mi canis moꝛſũ poſita.¶ Rurſus cũ melle tẽ
perata lẽtiginẽ mũdificat vulneriboꝛapᷣatibo

valet. Itẽ calculoſis magnũ ẽ iuuamẽtũ.

Capitulum. cccxxvij.

ALus latine. arabice ſachiliemenie.

o grece blicoci vel bliton. Serapion

li.aggre.capᷣ. Sachiliemenie ſiue ſa

chalaiamena auct. Gal. Sachiliem enie: id

eſt olus iamenũ omnibonotũ. Virtus eiꝰ eſt
frigida et humida in.ij.gra. Iſido. Olus ab
alendo dictũ eſt:eo ꝙ pꝛimũ oleribo quondã
alerent᷑ bomĩes anteq; fruges ederent ⁊ car⸗
nes.Tantũmodo eni oleriby alebant᷑:et ar⸗
boꝝ pomis ſicut aĩalia herbis.Dicitur olus

molle quoddã herbe oꝛtulane genꝰ.¶ Actoꝛ
Olus itaq; generaliter ðꝛ omis berbapꝛecis

pue oꝛtulana que in cibũ ⁊ alimentũ hoĩs aſs
ſimitur. ¶ Unde Iſido. ο aluam ⁊ rapam:
napum ⁊ raphanũ:lactucã:paſtinacã:cepaʒ:
allium ⁊ ſilia deputat inter olera. Nihilomi⸗
nus cum appꝛopꝛiato vocabulo dicit᷑ olus
berba quedam ſpecialis oꝛtulana.

OPyperationes
¶ Auicẽ.Olus aliameni qð eſt i ißoᷣm Dya
ſcoꝛidẽ medicine virtꝰ oĩno nõ eſt.⁊ eſt aquo⸗
ſum ſicut attriplex qð ſapoꝛẽ nõ habet.Et in
boc abũdat plus in oĩbo oleribo.Eſt enĩvebe
mentioꝛis bũiditatis qᷓ; lactuca ⁊ qᷓ; cucurbi
ta. Nutrimẽtũ eiꝰ paucũ eſt. Eius penetta⸗
tio nõ eſt velox:eo ꝙ; penitꝰ nitroſitate pua⸗

tũ eſt. Teſte Galieno frigidũ ⁊ bũidũ ẽ in. ij.

¶ Ex eo fit emplaſtrũ calidis apoſtematibo.
⁊ eiꝰ radix malis vlcerib.¶ Succus eiꝰ cũ

oleo roſeo cõfert ſoda ex aduſtione ſolis oc⸗
cidenti.cõfert etiã tuſſi calide ꝓpꝛie decoctũ

cũ oleo amigdalino ⁊ aqua dulces granati.

¶ Sera. auctoꝛitate Dyaſ.Herba ipᷣa come

ditur ⁊ mollit ventrẽ.⁊ nõ eſt oĩno virtꝰ in ea

ex reb medicinalibo:⁊ habet in ſe aqueitatez
multã pluſ qᷓ; omnia alia olera.⁊ qñ fit empla
ſtrum cum ea ſuꝑ apoſtemata calida confert.
⁊ ſedat ſitim ⁊ tuſſim que fiunt a caliditate.?
ipſum eſt pauci nutrimentiquando comedi⸗

tur⁊ ẽ tarde penetraticis.

cũ radice ipſius vlcerib que dicunt᷑ fauiaqͥ

bus emanat humiditas ſimilis melilit.

¶Et idem auctoꝛitate Habix:eſt fri.? bumi
dum in ſecũdo gradu. Humiditas eiꝰ eſt am
plioꝛ qᷓ; humiditas lactuce ⁊ cucurbite.⁊ ſub
ſtancia eius eſt aquoſa nõ habens inſe groſſi
ciem.quia cito deſcendit ⁊ mollit ventrem.?

ideo modice redditur nutrimentũ ex eo.

oleo roſarum.⁊ confert doloꝛi capitis quiae

cidit a caloꝛe ſolis

¶ Et idem aucto. JIſaac.Qũ ſit emplaſtrum

—— — — — —

— . —e u..— 1R———// — —

— — —

e
ſ

☛ ☛ι M. . ee—

= =

= S

—

☛ . £

—

.
„₰

= ☚ ☛. S.

—

1.
b
ſi
13
4

De Herbis

¶ Et qñ coqͥt herba ipa ⁊ pijcit ſup iam oleũ

amigdalaꝝ ⁊ ſuccꝰ maloꝝ gqnatoꝝ dulciũ ↄſert
tuſſi ſicce q eſt cũ caliditate⁊ aſperitate pectoꝛꝭ.

q ypocras.lauos.i.poꝛos pedũ impoſitoeo

liniri ⁊ cõpꝛimi credũt

Capitulum. cxxviij.

Apauer latine: grece ammone vel

miconiũ.ara.chaxchax. vel cachili

p velchaſchaſi · Sera.li.ag.c.chax

chax.auc.Dyaſ. Papaueris mul⸗
ite ſũt ſpẽs. Hã ex eo eſt domeſticũ
Et iſllud eſtpapauer albũ qð ſemiat᷑ in oꝛiis.

cuicapita ſunt oblõga.⁊ ſemẽ er eſtalbũ.⁊ ex
eo eſt agreſte. Et ſunt eiꝰdue ſpẽs. VUna ẽ hñs

caput depᷣſſum: ⁊ ſemẽ erꝰeſt nigꝝ.⁊ iſtõ vocat᷑

papauer rubeũ.Et alia hʒ caput lõgũ.minꝰ iũñ
altero. noĩat ſeil. ⁊ ex eo eſt papauerocuſſum.
eo ꝙ ſemiĩa eiꝰeo ↄcuſſo cito cadũt.⁊ illud eſt pa

pauer nigꝝ. Et ex eo eſt almulcaran qð naſcit᷑
iuxta mare ĩ littoꝛibo.⁊ illud eſt papauer coꝛnu

tũ:qð hʒ folia Glb nmiln tis glantcin niit
flomos.ſciſſa tñ ⁊ ſummitates altas ſicut folig temp lado pulueriſatur cum 2c
miſcet᷑ cum melle ⁊ cmeditur.ſed contuſumſe
men eius infrigidat frigiditate foꝛti. Et gũmi
eius papaueris ⁊ ſuccus eius eſt opium.
¶ Sed ſeil.i.liquidũ ingredit᷑ plus in medici⸗

papaueris agreſtis.? ſtipitẽ ſimuẽ illiꝰ ſtipiti.

Et hʒ floꝛẽ glaucũ.⁊ hʒ ſemẽ minutũ in vagi⸗

nis ſubtilibo ⁊ longis ⁊ curuis ſicut coꝛnua.⁊
ſicut hʒ fenugrecũ.⁊ ꝓpter hãc ca uſam noiatur

Riratidos ⁊ almicon.⁊ eiꝰexpoſitio eſt coꝛnn⸗
tũ papauer.⁊ ſemen qð eſt incluſum in ilus va
ginis eſt minutũ nigrũ ⁊ aſpeꝝ. Naſcit᷑ in loc
maninis ⁊ aſperis.⁊ latine vocatur memit c.
¶ GBal. vij.ſim. far. c. Micon chirãtes.i.pa pa⸗
uercoꝛnutũ noĩatũ eſt quidẽ ſicca fructu bꝛeʒ
uem connexionẽ habente. ſicut ⁊ fenugreci.et
aſſimilat᷑ coꝛnu bouino.vocat᷑ aũt ab aliquibꝰ
papauer marinũ.qm̃ vi plurimũ ꝓpe mare na⸗
ſet᷑. Virtutẽ aũt hʒ inciſiuam ⁊ abſterſinam.
Opium aũt qð ex ſucco ipſiꝰfit fri.eſt in qᷓrto.

ſic.intertio. Papauer cõponit᷑ ab aperio ⁊ vẽ⸗

to.inde papauer qð vento magis aperit floꝛ.
Igem libꝛo vts. Papauer vnũ quidẽ eſt ixſis
id eſt fluidũ noĩatũ.eo ꝙcito ab eo deſluũt ſe-

mina eius.vel q; ab eo cito defluit flos. Aliud

vᷣo eſt domeſticũ quod eſt oꝛtenſe ⁊ excolitur.
Atuero ⁊ alia duo ſunt papauera ſilueſtria vl

tra hec.vnũ quidẽ q̃ſi depꝛeſſam hñs codiam.

aliud aũtoblongioꝛẽ.hoc totũ aũt eſt oblongi
us ⁊ aridius.huiꝰpapaueris opos.i.lacticiniũ

defluit. VUnde ⁊ quidã noĩant id fluidũ.vᷣtus

aũt omniũ papaueꝝ eſt infrigidatiua. Sed

oꝛtenſis quideʒ qð ⁊ calachitidam noĩant mo/
derate eſt ſomniferũ ſemen aptũ eſui ꝓpterea

quidẽ ⁊ in panib miſcet᷑ id.⁊ cũ melle ꝑmiſcẽq⸗q
tes comedũt. Pꝛimi vᷣo cui cito floꝛẽ defluere
diximus:ſemẽ foꝛtius infrigidat.quocirca ne
quaq; qͥs eo vti inceſſa nter.ſicut eo qð eſt o’n
tenſe.attamen ponũt id in cibis qͥ cũ melle ſiũt
in nitro ⁊ in panib.Tertio vᷣo dicti ſemen ni⸗
grũ exiſtens iam farmacoſum eſt ſufficienter
infrigidãs.Quarto aũt dicti farmacoſius om⸗/
nibo eſt 2 ᷣm ſemen:⁊ ſᷣm codiam:⁊ ᷣm folia:⁊
Ffmopium.i.eius lacticiniũ vehemẽter infrigi⸗
dat vſq; ad toꝛpoꝛẽ ducens ⁊ moꝛtificotionem.

vnde medicieſt vti eo:bene miſcendo cũ farma
cis obtundentib frigiditatis foꝛtuudinẽ.Eſt
em̃ ex quarto ⁊ vltimo infrigidantium.

Pyoperationes.

¶ Pandecta cap.cxlvi. Virtus papaueris do

meſtici dicte ſpeciei eſt qᷓ infrigidat frigiditate
foꝛti.⁊ ilud papauer eſt qð plus ingreditur in
medicinis. VUnde qñ papauer ſimpliciter p.⸗

nitur in medicinis:illud debet intelligi.vñ va⸗

let in medicims ſemen eius:folia:capita:⁊ lac.

Virtus eius eſt frigida in q̃rto gradu

¶Serapion libꝛo aggre.aucioꝛitate Dyaſco.
Dowmeſticipapaueris ſemen inducitſomnum

temperate quãdo pulueriſatur cum pane.aut

Trattatus

nis:valet ſemen eiꝰ: folia:⁊ lac ipſius.⁊ virtus
eoꝝ eſt que infrigidat in quarto gradu. et illa
eſt virtus narcotica ⁊ moꝛtificatiua.
¶ Et idem anc.Gal.Vlirtꝰ domeſtici ⁊ agreſt/
eſt infrigidatiua.⁊ ꝓpterea ſicoquant᷑ ſolia eiꝰ
cũ capitibo in aqua:⁊ fundet᷑ eiꝰdecoctio ſuper
caput facit doꝛmire.⁊ qñ terunt᷑ eiua folia cõ⸗
tritione foꝛti:⁊ miſcent᷑ cum ſanich:⁊ fit inde
emplaſtrũ apoſtematibo calidis ⁊ geriſipile.et
datur ex eo in potu non potentib doꝛmire.
¶ Et terunt᷑ ca pua papaueris recentia.⁊ fiunt

trociſciqͥ deſiceant᷑ ⁊ reponunt᷑ ⁊ admĩſtrant᷑

¶ Et qñ coquunt᷑ capita papaueris in aqua:
donec conſumatur aque medietas. deinde ad
miſcetur illi decoctioni mel.et iterum coquitur

donec coaguletur.⁊ fit inde lohoc eſt valde bo

num tuſſi: ⁊ ſuperfluitatibo que deſcendunt ad
cannam pulmonis:⁊ fluxui antiquo mẽſtruo

rum.quando autem admiſcemus ei acaciam

⁊ ypoquiſtidos fit foꝛtius ad hoc.
¶ Semen vero nigri papaueris teritur foꝛti⸗
ter ⁊ datur inpotu cum vino in fluxu ventris
⁊ incurſu hu moꝛum antiquo ex matrice. Ca⸗
uendũ ta men eſt a nimiyetate vſus eius ne in⸗
ducat ſubeihb:aut litargiam:aut etiã moꝛtem.
¶ Et teritur cum aqua.aut aqua ro.fit empla⸗
ſtrum fronti et tempoꝛibus ad nimias vigili⸗
gs:⁊ ad doloꝛem capitis. S
Et qñ ſumit᷑ de ipᷣo opio ꝑpua qᷓntitas ſicut ẽ
