lis.⁊ qũ aguant᷑ vagine a vento cadunt:⁊ pa⸗
ſtoꝛes colligunteas. .
Dperationes.
Serapion auc. Habix. Virtus eius eſt cali
da ⁊ ſicca:tamen pauce caliditatis ⁊ ſiccitatis
eius eſt ꝓpe caliditatem ipſiꝰ.⁊ habet virtutem
magnã qñ ꝑuenit ad ſtomachũ purgandime⸗
lancoliam ⁊ coleram.Et ſoꝛtificat ſubſtantiã
coꝛdis qñ miſcentur cũ eo medicine quas dixi
iuuare ſicut viola:⁊ potio decoctionis plłꝰ con
fert qᷓ; iᷣm tritum. Et doſis ſicci triti eius eſt
a.3. i, in decoctione. z. v.
Cc iüiij

Tractatus

¶ Et idem anctoꝛitate Raſis. Sene⁊ fumus
terre purgant humo:es aduſtos. et cõſert ſca⸗
biei ?7 DPenrittzzz.
¶Johan. Meſue. Sene eſt folliculus plante
quã vocant Perſe alʒemer.Et mueni exeo do
meſticum ⁊ ſilueſtre.Et melioꝛ pars plante eſt
folliculus:deindeſolia.E t melioꝛ folliculus ẽ
cuius coloꝛ declinat ad viriditatem ⁊ ſubni⸗
gredinem quandã.⁊ in quo eſt de amaritudine
res modica ⁊ ſtipticitate.⁊ qui eſt magis cõple
tus.⁊ in quo ſũt ſemina ampla cõpꝛeſſa.Sub
albidus autẽ nõ eſt bonus ⁊ incõpletꝰ. Simi
liter ⁊ folia ſũt melioꝛa viridia. Subalbida ve
ro ⁊ tenuia ſunt bona.⁊ antiquum ex eo eſt ſine

ſpiritu.⁊ ſtipites eiꝰ ſunt inutiles:eſt calida ĩ

pncipio ſecũdi.ſicea in pᷣmo.⁊ folia ſunt inpꝛi
mo calida.⁊ eſt abſterſiuũ.mundificatiuũ con

uenienter:⁊ reſolutiuũ.Debilis eſt ⁊ tardeſo⸗

lutionis.⁊? debilitat ſtomachum.
¶ Conſoꝛtatur cum rebus acutꝭ ſicut ʒinziber

et ſal gemma. ⁊ medicine coꝛdiales ⁊ ſtomati

ce cũ eo felicitant opus eins.
¶ Et GBalienus. Cum iure galloꝛum aut car⸗

niũ ſoluit ſine moleſtia.⁊ ſi infundatur inaqua

caſei cum ſpica.deinde coquatur parum:eſt me
dtcamen bonum. Solutione educitenim cum

faciliiate melancoliam et coleram aduſtam. et

mundifſicat cerebꝛum coꝛ et epar et ſplenem:et
membꝛaſenſuum:et pulmonem.⁊ cõfert egri⸗

tudiniboeoꝝ. ⁊ aperit opilationes viſcerum.et

conſeruat vtentem ipᷣo in iuuentute.⁊ generat
gaudium. Cauſam aũt triſticie amputat.
¶ Et ponunt᷑ folia eius in lauacris ad caoput:⁊

ꝓpꝛia cũ ca momilla.Cõfoꝛtat cerebꝛum ⁊ ner-

nos.⁊ ſm omnẽ modum admiſtratõis ei addit
in viſum: ⁊ coꝛroboꝛat auditũ.

(¶IEt eſt medicina bona febꝛium melancoliaʒ

et antiqua rum. Doſis eius infuſi potio eſt ab
aureis.iij.vſq; ad.ʒ.i.
¶ Plateariꝰ. Gene eſt herba calida⁊ ſicca que

in tranſmarinis partibonaſcit᷑: maxime circa

babilomam ⁊ in Arabia.vel in confinio babi
lonie ⁊ arabie. Yolia tantũmodo cõpetũt vſui
medicine.per annos decem ſeruat᷑. S
¶ Etvirtutem habet diſſoluendi attrabendi et
purgãdi ſlegma.pncipa liter melancoliã. Sʒ

c(ũ ꝑ ſe dat᷑ pncpaliter in decoctiõe poni debet
in qntitate vniꝰ. ʒ. Cum aũt cũ alijs in qntita

te medie vel tertie partis.

¶ Contra melancolicas paſſiones:epilentiam

quartanam emoꝛroidas.contra vitium ſple⸗
nis ⁊ epatis ⁊ ſincopim epilentiam.

Ad idem quoq; valet ſyrupus ex ſucco feni⸗

culi acſene cum ʒuccaro:⁊ maxime con ra vi⸗
cuunm ſplenis.

Capitulum. ccccxxviij

Enecion.ſi.li.ethimol. Senecion ðꝛ

8 eo ꝙ vere pmo ſeneſcat.vnde ⁊ eam la

ttini ſenecionem vocant. Greci oꝛiga⸗
non. Naſcitur ꝑ macerias. =

Operationes.

Dya. Senecion naſcit᷑ in teciꝭ ⁊ in petrꝭ: hʒ
folia viridia ⁊ denſa.tyrſum ſubꝛufũ.⁊ in et ſũõ

mitate capitella in modũ viticelle.vires habet
ſtringẽtes:eadẽq; faciẽtes q̃ ⁊ plantago.

OCũ aceto cathaplaſmata valet ad neruoꝝ in

ciſiones.cũ vino autẽ dulci teſticuloꝝ inflãma⸗
tionẽ tollit. Yolia em̃ eius frigida ſunt.
¶ Exherbario. Senecia tuſacum axungia:⁊

ſfpoſita vuln era ſanat etiã recẽtia Stomachi

32 pedum lumboꝝ ⁊ toxarum atq; neruoꝛũ

doloꝛem tollit.ad podagram etiam tuſa et im⸗
poſitꝗ eq; pedibopꝛoficit.

¶ Actoꝛ. Senecio dicitur et carduus bene⸗

dictus:ſicut inſynonomis legitur. Aliud eſt
ſenacio videlicet Naſturcium aquaticum. de
quo ſuperius dicium eſt de. H.

¶ Macer. Oꝛigeon greci nos ſenecio vocita⸗
mus.Quod ſimilis canis videatur fſoꝛe capil
lis. Haſcitur in muris:m oꝛtis ⁊ tegulad. Il⸗

lius herbe visfrigida diet eſie. In medicinali

C

.

E

De Herbis

radix nõ ponit᷑ vſu Floꝛes cũ folijs tundẽs in
ſundiuo vini. Per modicum dulcis ⁊ ſic tepe/⸗
facta tumoꝛi.Hec ſimul apoonas ani vel teſti⸗

₰ .

culoꝝ ⁊c̃.

W

Capitulum. ccccxxix

Erpillũ.yſi.Serpillꝰðꝛ eo ꝙradices

9 eeinus lõge ſerpant. Eadeʒ ⁊ matris ani

mola ðʒ eo ꝓmenſtrua moueat. Palla
diꝰli.iij. Menſe marcioſerpillũ plãtis aliquod
ſemie ſerit᷑ſʒ vetuſta melioꝛ.letiꝰ frondebit:ſed
iuxta piſcinã vel lacuni vel putei margines cõ

ſerat᷑. Pli.lib.xx. Serpillũ a ſerpendo putant

Dictũ: qʒ in ſilueſtri euenit:maxime in petris.
Satiuũ nõ ſerpit ſed ad palmi altitudinẽ in⸗
creſcit.pinguis voluntariũ in candidioꝛibus
ſolijs ⁊ ramis efficax eſt aduerſus ſerpẽtes ma
xime ſcolopẽdras terreſtres atʒ marinas. Idẽ
Pli.ca.de ſerpillo. Serpillũ idẽ eſt qð herpil⸗
lũ.Qñq; ſumi᷑ ꝓ poligonia.vt in Alexandro

de doloꝛe capitis ex cauſa calida.Et ðꝛ ſerpillũ

qꝛ ſuꝑ terraʒ ſerpit. Et eſt aliud ſilueſtre:aliud
domeſticũ. Domeſticũ ramos diffundit ſuper
terrã. Silueſtre in longũ creſcit ⁊ altũ.Pan⸗
decta cap.d.lxxxi. Numir arabice vel meſtratir
miſeri. grece ſerpillum vel herpillum. atine ſe⸗
rapullum. Serapion libꝛo aggregatoꝛis ca⸗/

pitulo Numir. aucio. Dyaſ. Eſt de eo dome⸗
ſticum ⁊ ſilueſtre. ſed domeſtica eſt planta incli
nata ſuꝑ faciem terre iacens.⁊ quod de ea tan
git terram infigit in terra radices et habʒ folia
⁊ ramos ſimilia folijs ⁊ ramis oꝛigani.niſi qꝛ
ſunt albioꝛes ⁊ in odoꝛe ſuo eſt aliquantulum
ex odoꝛe maioꝛane.et vtuntur ea mita in cibis
⁊ nominant eam multi arclas ⁊ arclanẽ. Sed
ſilueſtre ex eo nominatur ragis. quod nõ incli
natur ſicut aliud ſuperterram in oꝛtu ſuo.ĩmo
ſtat erectum ⁊ habet ramos ſubtiles lignoſos
adeo ꝙ poſſumus facere ex eis licinia adlumẽ
accendendũ.⁊ ramuli ſunt longi circa palmũ
pleni.fſolijs rute ſimilibus.niſi quia ſunt ſtri⸗
ctioꝛa ⁊ longioꝛa.⁊ durioꝛa ſolijs rute ⁊ floꝛes
acuti ſapoꝛis: ⁊ odoꝛis boni:per ſingulos ra⸗
mos diſtinctos.Cuius coloꝛeſt in ſummita⸗
teeius purpureus. Et habet radices in quib
non eſt iuuamentum. Naſcit᷑ in rupiba ⁊ in lo
cis lapidoſis.⁊ eſt foꝛtius ⁊ calidius domeſtico
⁊ admiſcet᷑ in medicinis.Et eſt alia ſpẽs agre⸗
ſtis vel ſilueſtris.⁊ eſt ſina barion. naſcitur in
locis habita bilibus ⁊ domeſticis.⁊ eſt ſimilis
mente.niſi quia ſunt ei ſolia latioꝛa qᷓ; mente.
melioꝛem odoꝛem habentia.Et idem auctoꝛi.
Bal. Dubſtẽãtia eius eſt ſubtilis que calefacit
⁊ deſiccat in tertio gradu.

Popporationes.

¶ Dyaſcoꝛides ca. de Serpillo. ſiue vt latini
cicererraticum. Herba eſt humilis ⁊ ſuꝑ terrã

repens cũ ſolijs atq; ramis oꝛigano ſimilib.

albidioꝛibotamen.ſamſuci odoꝛẽ fingentibus.
Etei ſpẽs ſũt due. Vna oꝛtualis ſiue vſualis:
q̃ in campis lapidoſis creſcit. Alia agreſtis:q
nõ ꝑ terrã ſerpit:ſʒ recta atq; ſtipitꝭ poſitione
erigit᷑ cũ ra mulis tenuibo atq; hoꝛrẽtibo in lon
gitudine bipalmis:cũ folijs paruis ruũte ſimili
bus:ſʒ anguſtioꝛibo ⁊ lõgioꝛibo.cuiꝰha ſta ſilis
eſt ſarmento. Floꝛem odoꝛẽ ſuauis habens in
om̃ibo virgis conſtitutũ ⁊ in ſummitate purpu

ream ⁊ linguã remoꝛdentẽ: ⁊ guſtu viſcidum.

radix eius inutilis eſt. naſcitur locis ſaxoſis.
Eſt aũt vehementioꝛ et calidioꝛ ea q̃ eſt vſua⸗
lis:q̃ ideo accepit nomen herpillũ:qð greci her
te repere dicunt:qꝛ ambulat. NHam fructus
uiꝰ plurimũ ambulat fructificando.
Auicen. li.ij. ca. meſcatrameſir. Meſcatra⸗
meſir ſiue meſcarraſir eſt:cuiꝰſtipites ſunt ſimi
les aſceheſabꝛam ſicco.Ex q̊ nõaſſumit᷑ in pᷣn⸗
cipio cibi ſa poꝛ plurinꝰ neq; odoꝛ.Deinde ſuc
cedunt amaritudoet acuitas.⁊ eſt diuerſarum
ſpecieꝝ:et vna eſt debilioꝛ:alia eſt calida ⁊ ſic⸗
caꝓueniena ad tertum.

—

Tractatus

¶ Sera. auc.OD yaſ.Serpillũ ꝓuocatmẽſtrua
qn ſumit᷑ in potu ⁊ vꝛinã.⁊ ↄſert toꝛtiõibo vẽtrꝭ
⁊ attritiõibo muſculoꝝ ⁊ ſummitatũ eoꝝ.⁊ apo
nocumenta venenoꝝ qñ bibitur.Et fit empla
ſtrum cum eo ſuper moꝛſum.
¶ Et qñ coquit᷑ cũ aceto ⁊ admiſcet᷑ ei oleũ roſa
rũ ⁊ ꝓijcit᷑ ſuꝑ caput ſedat ſodã.⁊ eſt ↄueniens
ꝓpꝛie litargie ⁊ carabito.Et qñ ſumitur in potu
exeo cũ aceto.ʒ.iiij.ſedat vomitũ ſanguinis.
Et idem auc. Gal.Semen eiꝰeſt ſimiliter ca
lefactiuũ.⁊ ideo qͥdã exhibent illud in potu ha⸗
bentiboſincopim ⁊ toꝛtiones in vino.
¶ Et idẽ auc.Oyaſ.Habʒ virtutẽ calefactiuã
qñ ſemen eiꝰ bibit᷑ cũ vino.⁊ ↄfert diſtillationi
vꝛine:⁊ lapidi:⁊ toꝛtionibo ventris ⁊ ſincopi.et
fit emplaſtrũ cũ eo ad puncturã apum.⁊ qñ ſu
mtur in potu ſedat vomitum. .
¶ Et idem aucto. Aben meſuayv. Aperit opila
tiones viarum.et habet virtutem confoꝛtandi
multum in punctura.

Dyaſ. Virtutẽ hʒ ↄſtrictiuã ſiue redarguen
tem.mẽſtruis imperat.vꝛinã ꝓuocat.bibitum

toꝛtiones ⁊ ↄquaſſatiões vtiliter curat.tumoꝛ⁊ẽ
capitis cõpeſcir. Moꝛſibo venenatis occurrit.
bibitũ ⁊ impoſitũ id pꝛeſtat.Doloꝛẽ capitis cũ
aceto cocto oleo roſarũ addito compeicit:ma⸗

xime litargicis ⁊ freneticis adhibitus ꝓdeſt.

Nauſeam ꝓuocat. Item emoptoicis mederi
Dicit᷑.ʒ.uij.cum aceto datis.
¶ GBal. vi. ſim. far. c. de Serpillo:noĩat ipſum
multiſuſubat. Sapoꝛ eiꝰ eſt foꝛtiter acutus.et
virtus eius eſt calida ſubtiliatiua ⁊ reſolutiua.
⁊ pꝛouocat vꝛinã ⁊ menſtuaag..
¶ Auiceñ. Quando paſcunt eum pecudes fa
cit emulgere ſanguinẽ ⁊ excuſat a calamento.
immo foꝛtius eſt eo plurimũ.⁊ extrahit humi⸗
ditates viſcoſas a pec oꝛe ⁊ pulmone.Syrupꝰ
eius ↄfert ↄturbationi ⁊ nauſec.pꝛouocat mẽ⸗
ſtrua foꝛtiter ⁊ vinam.,. M .
¶ Platea riꝰ. Serpilũ eſt ca.⁊ ſic.Et ẽ duplex
Domeſticũ ramosſuꝑ terrã effundit. Siluati
cum in longũ creſcit in a tũ. Folia ⁊ ſloꝛes eiꝰ
medicine cõpetunt.valet ↄtra frigidũ reuma.
ↄtra tuſſim:ↄtra frigiditatẽ ſtomachi.⁊ dolo⸗
rem ex ventoſitat.
¶ Ex herbario. Serpillũ qð in mõtiboſaxoſis
naſcit᷑ efficacieſt ad medicinã. Huius ꝛunſi et
ſiccati puluis cũ aqua calida potatus mẽſtrua
mouet.vꝛinã ꝓuocat.toꝛtiones viſceꝝ ⁊ ioꝛmẽ

toꝝ ruptiones ſanat. Idem valet ad capit; do

loꝛem.⁊ ad ſerpentũ icius. —.
Macer. Serpillũ veteres dixerũt q q̃ſi ſer⸗

pat.Terre viciniꝰ:huic leruida ſiccaq; vis eſt

Acricum vino triiumↄtundis oliuo.cui roſa

ſtematibus epatis calidis.⁊ eſt bonum contra

dat nomen. hoc vnguine . linefrontẽ. Egroti
capitis ſolet hoc ſedare doloꝛem. Nidoꝛ cõbu⸗
ſti ſerpentes effugauones.

Capitulum. ccccxxx.

Erapinuʒ. atine et grece. Sachabe⸗
s nez arabice. ¶ Serapion libꝛo aggre.
capᷣ. Sachabenez ſiue Sacha bengi.
aucto.Dyaſcoꝛidis.Eſt gummi cuiuſdã plan

te:ſimilis galbanoin figura ſua.Et eſt vna ex
ſpeciebus ferule:ſicut ↄ pparet in capᷣ Ferula.

Melius autemexeo eſt clarumexten rubeũ:
et interius album. O doꝛeius eſt inter odoꝛem
aſefetide ⁊ odoꝛem galbani.

Poperationes
¶ Serapion anctoꝛtate Dyaſ. Confert doloꝛi
pectoꝛis. ⁊ attritioni lacertoꝝ.⁊ tuſſi antique.⁊
aufert ſuperſfluitates groſſas que ſunt in pul⸗
mone.⁊ curat epilenticos ⁊ ſpaſmũ:cũ facit de
clinare caput ad poſterioꝛa.⁊ valet doloꝛi ſple
nis 2 paraliil. „””
¶Et illi q amiſit ſenſum ⁊ motũ alicuiꝰ mẽbꝛi
cauſa frigiditatis que accidit neruis et cuſto⸗
dit coꝛpꝰ a frigoꝛe.maxime vero a frigoꝛe febꝛiũ

—

—

— — —

õ

*

De Herbis

periodicaꝝ. ⁊ ſit cũ eo inunctio ĩ doloꝛiba mag⸗

nis et confert.Et quando bibitur cũ ydromel⸗

le pꝛou ocat menſtrua:⁊ interficit fetum.
(SEt qñ bibit᷑ cũ vino qfert moꝛſibo venenatis
⁊ qñ odoꝛatur ↄfert ſuffocationi matricis.
Et qñ lini᷑ cum acetoſuꝑ cicatrices attenuat

eas ⁊ pᷣm abſtergit veſtigia vlcerũ oculoꝝ.

Et conſert obſcuritati viſus:⁊ aque q̃ deſcẽ⸗
dit ad oculum: ⁊ ꝓhibet eam.

¶ Et diſſoluit᷑ ſiẽ diſſoluit᷑ aq̃ cũ amigdal ama⸗
ris:vt ruta:aut pane calido.⁊ ſic admiſtrat᷑ ad
ea q̃ diximꝰ.⁊ eſt ↄtrariũ venenis moꝛtiferis.
¶ Et aliqñ teritur cum aceto ⁊ linitur ſuꝑ oꝛ⸗
deolum:⁊ aufert ipſum.
¶ Et ↄfert colerice:⁊ qñ ſumit᷑ in potu: aut fit
cũ eocriſtere purgat flegma groſſũ qð ẽ ĩ iũctu
ris.⁊ mollit ventrẽ molliſicatione cõpetenti.
Et cõſert emoꝛroidiboqũ ſumit᷑ſimplex aut
cõpoſitũ.⁊ ẽ ↄueniẽs medicinis laxatiuis acu
tis:⁊ expellit vẽtoſitates groſſas.⁊ diſſoluit la⸗
pidẽ.⁊ ↄfertrigoꝛibo ſfebꝛiũ.⁊ auget ſperma.
Et eſt bonũ epati.⁊ purgat aquaʒ citrinã.et
ↄſert pũcturis ſcoꝛpionis.⁊ cõfert vẽtoſitatib
inteſtinoꝝ coſlar. d Pungar flegma viſcoſuʒ
doſis ei ſimplicis eſt.a.ʒ.i.vſq; ad aureũ.i.
infuſi aliqua decoctione.aut in aqua rute.aut
aque mellis. aut fenugreci.Et ſiadmiſcet᷑ cum
alijs medicinis infrigidat᷑.⁊ ſic doſis eius eſt
a. z.ß. vſq; ad. 5.i.Et melius eſt illud cuius co⸗
loꝛ declinat ad rubedinem.⁊ eſt elarũ habens
odoꝛem bonum ⁊ acutum ſapoꝛem.
¶ Et ↄſert doloꝛibo emoꝛroidaꝝ qñ bibitur ſim
plex aut co mpoſuũ.ẽ ↄueniens admiſtrari cũ
medicinis laxatiuis.⁊ ꝓhibet difficultatẽ: aut
grauedinẽ eaꝝ ſuꝑ naturã. ⁊ reſoluit ventoſita⸗

—

tes groſſas q̃ generant᷑ in coꝛpoꝛe. —
¶ Gal.viij.ſim. far.ca.deſerapino. Serapinũ
opos ẽ ca.⁊ ſubtiliũ partiũ ſimiliter alijs opis
Habet aũt ⁊ qͥd abſterſiuũ q̃ ⁊ cicatrices q̃ in
oculis expurgat ⁊ ſubtiliat.qnimmo ſuffuſio⸗
nib ppter groſſiciem humoꝝ fienubo bonũ eſt
farmacũ. Jpᷣa vᷣo plantaex qua fit ferule ſimi
lis exiſtens debilis ⁊ inutuis eſt.noĩatur autẽ
pncipalius illaſerapinun.
¶Opos em̃ eiꝰ ab vtẽtibo noĩat᷑ ita ſicut ⁊ alia
mlita ꝓpter defectũ vocabuli noĩamꝰabuſiue me
lierit ipᷣm nõ ſerapinũ.ſʒ opus ſerapini dicere.
¶ Paulus ca. de ſerapino. Lali.eſt et ſic. in ter
tio gradu.Et ipſum diſſolutum in ſucco rute
frangit lapidem et facit vꝛinare.Et ſit colliriũ
contra pannũ oculoꝛ:
¶ Et ↄfert obſcuritati viſus ⁊ aque deſcẽdenti
adoculũ:cuiꝰreceptio eſt hec.Recipe ſerapini
q. i,. diſſoluat᷑ in. .i.ſucci.celidonie ʒuccari.ʒ.ij.
⁊ diſtillet᷑ cũ lacte mulieris ana equaliter

Capitulum. Icccxxxf.

Eſama vel ſeſamo. Pliniꝰ. Seſama
8 venit ab Indis:ex q̃ oleũ ſaciũt.⁊ eſt
candidi coloꝛis. E ſt ãt ex eſtiuis frugi
bus q̃ in eſtate ante virgulaꝝ exoꝛtu ſeruntur
Einſq; fructꝰvaſculis ſiẽ ⁊ papaueris includit
Hec qͥdeʒ ſicmiliũ ⁊ panicũ:⁊ omia eſtiua ma⸗
turant᷑ a ffloꝛe diebo.xl.

Dperationes.
¶ Pliniꝰ. Seſamã vt pinſat᷑ in ca.aq̃ macera⸗
tã ↄuenit expoꝛrigi deinde ↄfricari.⁊ frigide ĩ⸗
mergi vt palee ſluitent iterũq; in ſole ſuper lin⸗
thea expoꝛrigi.Oõ niſi feſtinato ꝑagat᷑:liuido
coloꝛe muteſcit. Ipᷣa vᷣo q̃ euoluũt᷑ alia euoluã
tur.variã ha bent piſtaraꝝ rõneʒ acus vocat
cũ ꝑ ſe pinſat Spica em̃ ad vſus aurificũ. Si
vo in agera terit᷑ cũ ſtipula:palea maioꝛe parte
terraꝝ pabulo iumenton.
Idem in libꝛo.xxij. Seſama trita inbibet
vomitiones.Auriũq; in flãmationi illinitin et
ambuſtis. Eadem ⁊ dũ in herba eſt efficit. Am
plius in vino decocta imponit᷑ oculis.ſtoma⸗
cho aũt eſt inutilis cibus:⁊ animo grauitatem
facit. Stellionum moꝛſibus reſiſtit.vlceribuſ⸗
q; que cocoethe vocant.

OhR

Tractatus

Et auribo pdeſt oleũ quod er illa fit. Seſa
moides a ſimilitudine nomen accepit.grano

amaro ⁊ minoꝛe ſolio.naſcit᷑ in glarioſis. Bi⸗

lem in aqua potum detrahit.

¶ Et eius ſemen illinitur igni ſacro: pannoq;
Ddiſcutit.Eſt em̃ nũc aliud ſeſamoides. videli⸗
cet antyare naſcens:qð ob h̊ aliqͥ vocantanty⸗

ciricon. Cetero ſimile erigerontiberbe.

¶ Branum ſeſame in vino dulci ad detractio⸗

nes datur q̃ntum tribus digitis capitur. Mi⸗

ſcent etiaʒ elleboꝛi albi vinum ⁊ dimidiũ obu⸗

lum purgationi eam adhibentes maxime in⸗
ſane melãcolie.comicialibo quoq; ⁊ podagris
etiã per ſedꝛagme pondere exinanit.

Capitulum. allcxxxij.

Eride. Plinius li. xx. Seris lactuce

8 ſinmilia. duoꝝ generum eſt. Silueſtris
melioꝛ eſt nigra iſta ⁊ eſtiua.Deterioꝛ
byberna ⁊ candidioꝛ eſt.

Bperationes.

¶ Vtraq; ſtomacho vtiliſſima.p̃cipue quẽ hu⸗
moꝛ vexat.⁊ cum aceto in cibo refrigerant.vel

illite diſcutiuntq; ⁊ a lios q; ſtomachi.
um pole nta ſilueſtrium radices ſtomachi
cauſa ſoꝛbentur ⁊ cardiacis ſuꝑ ſimſtrã mam⸗

mam illiniu nr. ex aceto podagris ⁊ ſanguineʒ

reijcientibo vtiles ſuntomnes hee.
¶ Itemq; qbogenitura fluit alterno dieꝝ pꝛtu.

¶ Dyaſ. Seridis due ſunt ſpẽs. Vna videlicʒ

⁊ citonon eſt appellata.⁊ hʒ ſolia lata. Altera
vᷣo ſcʒ oꝛtina ſpecies hʒ duas. Vna quideʒ ha
bet lata folia lactuce ſimilia. Altera vero eſt

ſtiptica et euſtomacha.

gammara. ⁊ babet ſolia anguſta. O mü virt? eſt .
¶ Uentrem abſtinet cũ aceto cocta maxime G

agreſtꝭ.vexatũ ſtomachoↄfirmat.⁊ eſtuatiões

mitigat.ſola cũ polenta iĩpoſita blãdit᷑.coꝛdia
cis ⁊ oculoꝝ tumoꝛiſubuenit.ſolia impoſita vt

cathaplaſma: mitigant ſcoꝛpij ꝑcuſſum.

¶ Jpᷣa q; addita polentis et impoſita. cõpeſctt

ignẽ ſacrũ. Mixta cũ aceto acceruſa omiboca
lidis rebus opituleeekt.

G

4

D

. . e.
* 4 *
. 5

Capitulum. ccccxxxiij.

DPSelta. Pãdecta. ca.cclxxv. Futa arabi

8 ce.vel fult vel hals vel balca. Grece ben
ge vel tragꝰvel ʒeia vel ellica.latine ᷣo
ſpelta. Dera. li. ag. c. fult. id eſt ſpelta. ? ipᷣa eſt
ſicoꝛdei granũ.Etſũt eiꝰdue ſpẽs.m vna inue

niunt᷑ duo grana.⁊ in alia vnñ.⁊ qͥdlibʒ granũ
in coꝛtice ſuo.⁊ ipᷣmqͥdẽ minꝰnuurit q;oꝛdeũ:⁊
ẽ boni ſa poꝛ.Panis em̃ qͥ exeo ſit minꝰnutrit
̃ᷓ panis tritici vel oꝛdei.

Hyoperationes

Sera. auc. Dyoſ Tragei. ſpelta. ſigma ei⸗

eſt figura grani:qͥ ðecandaruſum.⁊ eſt minoꝛ
nutrimẽti:qꝛ multũ hʒ de furfure.⁊nõ eſt faci⸗

lis digeſtionis.⁊ mollit ventrem.

—
—
B

De Yerbis

¶ Et idẽ auctoꝛitate Pauli.Tragus eſt ſpel
ta.⁊ eſt ex ſpecieb granoꝛũ mala ſtomachoꝛ:
⁊ lenit ventrem.i¶ Et idem auctoꝛitate Iſa⸗
ac.Eſt frigida ⁊ humida viſcoſa. Galienꝰ p⸗

mo libꝛo de edulijs capitulo ʒeya.auctoꝛita⸗

te Dyaſcoꝛidis.Zeya duplex.Hec quidẽ eſt
ſimplex:⁊ vocatur kyrmon.hec autem dyko
likos vocatur.in duobus quidẽ in volucris.
coniugatum habens ſemen.minus auteʒ nu
tritiua frumentis.Eſt enim pꝛofundarum ra

dicum ⁊ multoꝛũ calamoꝛũ.fructus aũt leuiſ

ſimus ⁊ affectatus ab omnibo animalibo.Eſt
autem ſimile frumentis in frigidis regioni⸗

bus cultum.fit autem magis nutritiua:ſi cũ

oꝛdeo aptaq; ſtomacho farina facta ex eo et

frumento fiunt pultes.eſt autẽ ſatis nutriti⸗
uum ⁊ facile elaboꝛabile.magis autem ſubci

tatiuum ventris.¶ Et idem ſexto ſimpliciuʒ
farmacoꝛum capitulo zeya.Zeya ſiue ſpelta
mediã quodãmodo virtutem habet inter fru

menta et oꝛdea.Et ideo innoteſcat tibi ꝑ ea.

¶ Serapion. Mollit naturam ⁊ generat in⸗
flationes et rugitus.⁊ eſt bona viſcoſitatib⸗
pnulmonis ⁊ pectoꝛis:⁊ foꝛti tuſſi. Nam fiunt
ex ea lohoc ⁊ pultes.⁊ pꝛouocatvꝛinam ⁊ mũ

dificat renes ⁊ veſicam.

Capitulum. tcrcxxxii.

ymphicum:Dyaſcoꝛides. Symphi
ſcum naſcitur in locis aſperis habẽs
vgas oꝛigano ſimiles ac tenues.ca⸗
pita vero ſicut thimũ.virge lignoſe ſunt ⁊ o⸗
doꝛate:guſtuq; dulces:flegma pꝛouocantes.

Radix eſt illi longa ⁊ obꝛufa in modũ digiti

groſſa. Sympatos.Iſidoꝛuſ.Sympatos
grece dictus eſt:eo ꝙ tantã radicis virtuteʒ
habeat:vt fruſta carnis ĩ cacabo aſperſa co⸗
agulet. Synapiagrion vel vt dicũt latini ſcã
dalicũ.i.pes pulli.naſcit᷑ in tumulis ⁊ ſuꝑ te⸗
gulas.Herba eſt hñs foliaminutaꝛ anguſta
duohby digitꝭ longa:in ſũmo diuiſa ⁊ pinguia
Virgã pꝓfert in medio duoꝝ palmoꝝ cũ pau
cis ramulis:in qͥb fert ſemen cardamo ſimi⸗
le:latũ:obꝛotundũ ac veluti conquaſſatũ.vn
de ⁊ vocaturtalaſpiũ.Greci nãq; thalaſſe di⸗
cunt frãgere ſiue quaſſare.floꝛem habet albũ
Virtꝰ eſt ei ꝛ⁊ ſemini termantica atq; acra.

Dperationes

Dyaſcoꝛides. Potui datũ vehemẽter pur

gationem facit ſuperioꝝ ac inferioꝝ. Scia⸗
ticis medet᷑ ꝑ cliſtere adhibitũ. Menſtruis

immperat bibitum. Collectiones in aceto bi⸗

bitum rumpit.Aboꝛſum facit.
¶ Idem. Symphicũ elixũ in mulſa: pulmo⸗
nem purgat.reijcientẽq; ſanguinem: aut ne⸗

freticos cũ aqua medicinaliter iunat. Radix
eius cũ aqua cocta et bibita fluxum mulierꝭ

abſtringit. Oiſſinter icis quoq; pꝛoficit.
¶ Cum oximelle data cõquaſſatiões atq; do
loꝛes lateris ſaluberrime curat. Maſticata
vero ſitim amputat:⁊ aſpredinẽ faucuʒ miti⸗
gat. Aulneri recẽti paracoleſim facit. Ente⸗
roceliacos bibita ⁊ cathaplaſmata optie cu⸗
rat:⁊ carnes concoqui facit. .
¶ Aliud eſt ſymphicũ qð piten eſt appellatũ.
haſtam habet aſperam duob cubi longaz.

anguloſam ⁊ abintus inanẽ:in qua folia ſũt
aſpera ⁊ anguſta.ſicut bugloſſos oblonga.

angulos etiã habet ipſa haſta in qͥbo naſcunt
folia.floꝛes habet mellinos.
¶ Et ſemen ſuꝑ haſtas ſicut flomos.Haſtaꝛ
frutex habent quiddã ſimile pulueri quod cũ
carne applicatũ fuerit:pꝛuriginẽ facit.

Radix eſt ei nigra.que cũ fracta fuerit ap⸗
paret alba ⁊ muſcilaginoſa. Hec trita ⁊ bibi⸗

ta medetur emoptoicis:cõquaſſitiones refi

cit: ⁊ ani tumoꝛes ſpargit.

¶ Cum yringithe folijs cathaplaſmata face⸗
re poteſt ommia ſupꝛadicta. Vulneri paraco
leſim efficit. Carnes inciſas ⁊ ĩ cacabos miſ
ſas in ſe glutinare facit. P

Tractatus

¶ Dyaſcoꝛides cap̃.de petroſilino qð naſci 4
in macedonia in criptis ⁊ ſpeluncis. Semẽę
eſt minutũ ſimile apio vel ameos odoꝛatuʒ;, æ
viſcidum ⁊ aromaticũ ⁊ diureticũ valle.· 3
Henſtruis imperat Inflatiões ſtomachi
colli cõpeſcit calefaciendo ⁊ ſiccando.Ni⸗
mis toꝛtionib ſubnenit.Doloꝛẽ laterũ miti⸗
gat. Nefreticis ⁊ veſice doloꝛi ſubuenit. S
¶ Pꝛouocat abundãter vꝛinã: maxime cũ vi e
no datũ.diureticis antidotis miſcetur.
¶ Paulus cap. de petroſilino macedonico. D
Petroſilinum macedonicum cuiꝰ ſemen de
ſyria affertur. VUel ſemen eſt minutum ſimile
apio diureticuʒ valde.naſcitur circa petras.
ſemen ⁊ folia ſimilia apio.ſemen eius odoꝛa⸗
tum⁊ diureticũ valde.vnde petroſilinũ vo⸗
catur:quoniã multotiens in petris naſcitur.
quod multi petrapium dicere conſueuerunt.
Quuia idem ſunt ſinonum ⁊ pecroſilinum ma
cedonicum.quod latine dicitur petroſilinuʒ

agreſte. Lege capitulum Petroſilinum.
¶ Mnulti ſinono vel macedonico carentes E .
vtuntur alex andro:quoniam ſunt eiuſdẽ vpvu· 32

mtis. Uirtutemſinoni vel macedonici: vt in
venies in capitulo Cetroſilinum.

Capiruttirtt. rrrre e
NINonũ. Pandecta capitu. dcxlviij. RN
fſf uidam dicunt ꝙ hec eſt herba que
dic irun nes müuj. uidam dicunt ꝗq;
eſt alexandrum:ſed falſo. Pam neutrum iſto
rum eſt verum. quoniam non eſtpes milui qͥ
vocatur pepanus:quia pes mili habet folia
ſatis maioꝛa ⁊ pinguioꝛa.⁊ floꝛes ſatis a flo
ribus ſinoni differentes.quoniam pes milui
facit floꝛes multos ⁊ albos ſimul cõiunctos
in capite ſtipitis apparẽtes:ſicut cauda gat
te:⁊ eius her ba ſicut valeriana. Sed ſinor
recte floꝛeſcit ſicut petroſilinum vſuale.ſecũ⸗
da facit folia ſed maioꝛa non eſt ſimiliter ale⸗
xandrum quod facit ſemina nigra rugoſavt⸗
cunq; curua ⁊ magna ſicut git. Sed ſinonũ
Enmm Dyaſcoꝛidem ⁊ Plinium facit ſemina ſi⸗
cut apium ⁊ ameos. Unde ſ̃m veritatem ſi
nonum eſt petroſilinum macedonicũ.Quo⸗
niam Dyaſcoꝛides dicit: Sinoni ſemen er
minutum ſimile apio:ſed oblongumꝛ: nigrũ:
guſtu calidum diureticum valde ⁊c̃. Et dici⸗
tur ſinonum:quia naſcitur in ſyria pꝛouincia
reegionis macedone.

DQBrerationes. Capitulum. tlt xxruf.

De Herbis

Inapis. Pandecta capitulo.cxlvii
Ehardel arabice.grece vero ⁊ latine
ſinapis. Sinapis duplex ẽ ſpecies.
Vna eſt cuiꝰ ſemina exierius ſunt ſubnigra.
inter ius vero alba.Alia cuius ſemina exte⸗
rius ⁊ interius ſunt alba.⁊ habent vnam vir

tutem.ſed pꝛima ſpecies eſt acutioꝛ ſecunda.

Et componitur ſinapis a ſemi ⁊ napus:quia
tenet medium inter ſinapim ⁊ napum. eſt ca⸗
lida ⁊ ſicca in medio quarti gradus.¶ Sera
pion libꝛo aggregatoꝛis capitulo Chardel.
auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis capᷣ.Chardel:id eſt
ſinapis. Et eſt illud eligenduum quod nõ eſt

nimis ſiccum nec extenuatum.et habet gra⸗

num groſſum.⁊ ſi frangitur eſt album interi⸗
us:⁊ eſt humidum.nam iſtud eſt tale nouum
bonum. ¶ Idem auctoꝛitate Halieni eſt cali⸗
da ⁊ ſicca in quarto gradu.¶ Auicenna libꝛo
ſecundo capitulo de ſinapi. Sinapis eſt ca⸗
lida ⁊ ſicca in quarto gradu. —r

*

Dperationes

Serapion. Airtus folioꝛum eſt calida vl⸗
ceratiua.⁊ ꝓpter hoc pungit multum.quan⸗

do teritur ⁊ miſcetur cum radice enule. et di⸗

mittitur ſuper locum per ſpacium hoꝛe.⁊ cõ⸗
fert ſciatice vlceroſe ⁊ ſpleni.

¶ Et linitur cũ eo ſcabies vlceroſa et aufert

eam. ⁊ aufert maculas vnguium.⁊ cõſert qñ
radix eius ſuſpenditur in collo habentiũ do

loꝛem dent ium: nam ſedat eum.
¶ Idem auntoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Sinapis

virtus eius eſt calidaꝛ ſubtiliat⁊ attrahit qñ
maſticatur.⁊ quando teritur ⁊ miſcetur cum

aqua:⁊ temperatur cum vydromelle:⁊ fit inde

gargariſmus. ¶ Confert apoſtemaribus ra⸗
dicis lingue.et antique aſperitati pulmonis
facto cum eo gargariſinste. Et quãdo fit cũ

eo emplaſtrum cum rebus conuementib ad

hoc reſoluit ſcrofullas.
¶ Et qnãdo teritur ⁊ applicatur narib com
mouer ſternutationem:⁊ confert epilent ieis
excitans eos.⁊ mulieri que pat uur ſuffocati
onem matricis.¶ Et cõfert litargie qusndo
fu emplaſtrum cum eo ſuper capui: poſtq; fe
ciſti capillos eins abꝛadi.⁊ quando adamiſce⸗
tur cũ caricis ⁊ ponnur ſuꝑ cutim donec iu
beat confert ſciatice ⁊ dim iciei ſplenis. et eſt
cõueniens ꝓpꝛie doloꝛibo antiqͥs.qñ volumꝰ
attrabere aliquem humoꝛem ad exterioꝛa.et
ñ fit emplaſtrũ cũ eo:curat alopiciam.
Et quando miſcetur cũ melle et adipe:aut

cum cera ⁊ oleo diſſoluta:mundificat facieʒ.
et aufert maculam ſeu liuoꝛez qui fit ſub ocus

lo. ? coquitur cum aceto:⁊ linitur cum eo ſca

bies vlcerata et empetigo.
¶ Et qñ terit᷑ groſſe ⁊ dat᷑ in potu cõfert febꝛi
bus periodicis.⁊ cõfert grauitati auditus ⁊
tinnitui aurium. Et quãdo teritur ⁊ admiſce
tur cum aqua ⁊ melle:⁊ fit inde colliriũ:ↄfert
obſcuritati viſus:⁊ pꝛurituipalpebꝛaꝝ.
¶ Auicenna. Sinapis incidit flegma. ⁊ ole
um eius eſt calidius oleo raphani.⁊ fugiunt

ex fumo eius vermes venenoſi.⁊ illa que eſt
ſilueſtris generat humoꝛem malum. Et ĩ ipa
ſunt abſterſio ⁊ etiam reſolutio. S
¶ Et homies qͥdã comedũt foliqꝗ eiꝰ.⁊ radicẽ
eius elixatam.⁊ mũdificat faciẽ:⁊ aufert oc⸗

cultationẽ ⁊ veſtigia ſanguiuis moꝛtuii.
¶ Et ſilueſtris eſt bonum emplaſtrum ſoꝛdi
ciei:⁊ excitat linguam:⁊ cõfert glopicie. ⁊ re⸗
ſoluit apoſtemata calida:et omne apoſtema
antiquum.⁊ ponitur cum caulibus ſuꝑ ſcro⸗

fulas: ⁊ confert ſcabiei ⁊ empetigini·⁊ cõfert
ad doloꝛem iuncturarũ ⁊ ſciatiie.
¶ Et mũdificat humiditates q̃ ſunt in capꝰ

te.⁊ fit ex ea emplaſtrũ capitieiꝰ qͥ patit liiar
giam. Et aqua eiꝰ diſtillat᷑ ad oẽm doloꝛẽ au
rium:⁊ molaris.Et ſilr eius oleũ.⁊ ꝓpꝛie qñ
decoquit᷑ in ipᷣa aſſa.⁊ eſt ex medicinis aperi
entibo colatoꝛij opilationem.
¶Et dixerunt quidam ꝙ ſi bibatur a ieiuno
intellectum efficit bonum.

¶ Et adminiſtratur in alcohol oculi ad pan⸗

num ⁊ aſperitatem ſiteratur et bibaãtur cum
aqua meilis.aufert aſperit atem antiquam in
canna putmonis.et extenuat ſpleneʒ. ⁊ focit

ſitim. et confert pꝛeſocationi matricꝭ.et facit

deſiderium coitus.

Plinius libꝛo.xx. Sinapis ad ſerpentum

icius ⁊ ſcoꝛpionum tritum cum aceto illini⸗

tur. Fungoꝛum venena diſcutit.

¶ Contra pituitam tenet᷑ in oꝛe donec lique

ſcat.aut gargariſatur cũ aqna mulſa.Aid den

tium doloꝛẽ manditur.advuam gargariſatur
cum acero ⁊ melle. Stomacho vtiliſſimum
contra omnia vitia pulmonibuſc.
¶ Excreatiões faciles facit in cibo ſumptũ
Dat ⁊ ſuſpirioſis. Senſus atq; ſternut amẽ⸗
ta capitũ purgat. Aluum mollit. ¶ Macer.
Inter eas qſ Pitagoꝛas laudauerat herbaſ:
Aſſeritur pꝛimã laudem tribuiſſe ſmapi.
Quartus ⁊ gradus in vi ſicca calidaqR.
Extrahit humoꝛes viſcoſos extenusiq;.

Cõburitq; cutẽ:vis eſt ſibitanta caloꝛis.
Maioꝛ vis eius in ſemine dicitur eſſe.

Capitulum. cltxkrui..

erigi. ? aſmati ⁊ ſuffocatiõi matricꝭ.⁊ puocãt

⁊ oĩbo doloꝛib inteſtinoꝝ⁊ interioꝝmẽbꝛoꝝ.
⁊ qñ ſumit᷑ de aliquo illoꝛũ:aut ex vtroq; cũ
vino in potu cõfert tuſſi antique:⁊ debilitati
digeſtionis:⁊ toꝛtiõibo ventri:⁊ debilitati e⸗
patis.i¶Et qñ ſumit ex ea cũvino ⁊ pipere pᷣ⸗
ſeruat ⁊ defendit hoĩem a frigoꝛe aeris.et p⸗
pter hoc ↄuenit itinerantibo in byeme.Et qũñ
hoiĩes ⁊ alia anĩalia comedunt de hac planta
dum. ꝗEt idẽ aucto. Aben meſuav. Eſt ca.2.
ſic.m fine.ij.gra.incidit ⁊ diſſoluit hbumoꝛes
flegmaticos viſcoſos ⁊ cõgelatos.Et ꝓpter
boc aperit vias oẽs:⁊ cãnales opilatiões:et
ꝓuocat vꝛinã ⁊ menſtrua:⁊ ↄfert aſmati:⁊ oĩ⸗
bus egritudiniba ſlegmad.¶ Plateariꝰ. Cõ⸗
tra aſmata ex frigida cã dat᷑ vinũ decoctõis
æiꝰ ⁊ ficuũ ſiccaꝝ. Uel puluis eiꝰ cũ ficubus
ſiccis ⁊ aſſatis.Cõtraopilationem ſplenis ꝛ
epatis acrenũ ⁊ veſice ſtranguiriã ⁊ diſſurri
am dat᷑ vinũ decoctiõis eiꝰ.i¶ Herba ipᷣa in
vino et oleo cocta et pectini cathaplaſmata
ſtranguiriã ⁊ diſſurriã ſoluit. Sed ⁊ fumiga
tio facta ex aq̃ vl vino decoctiõis eiuſdẽ her
2EC hemeneus vuoea Sinl Silelene eſt in
iilſi,.. 5F. ca. 1 ſic. reſolutiuũ: mũdificatiuũ carmi⸗
Aleleos. Plateari?. Siſeleos ilem naciuũ. Silt ſemẽ ? radix eiꝰ ſunt ſedatiua.
Ett gier montani. Kt ẽ in i.ca. vdoloꝝ mterioꝝ: ꝛ liqacit ſiegmagelatü de
liccij. Semẽ et medicine cõpetit. et ipo dat᷑ in potu aĩalibo:?⁊ muiltipiicat eoꝝpar
Pannos tres ſeruat. Qirtutẽ habet diureri· ins.ꝗ Cõſtantinꝰ in li graduũ. Siſeleos eſt
cã diſſolutiuã ⁊ ↄſumptiuaʒ. ¶ Pandecta ca. cCa. ⁊ ſic in.ij.digeſtionẽ adiuuat.vꝛinã ⁊ men
cli. Siſeleos arabice vel aſcegelios. grez⸗ ſtrua puocat. Matricis ſuffocationem cu⸗
ce ſiſali latine ſiler montanij. ꝗ¶ Sera. lib. agg. rat. ſtrãguiriã ex frigiditate diſſoluit. Hane⸗
ca.ſiſe eos. auct. Dyaſ. Siſeleos folia hʒ ſij licuoſis ⁊ din er bumido tuſſienti ſubuenit
milia folijs feniculi:niſi ꝙ bʒ longioꝛa ⁊ groſ potat ere vino c
ſioꝛa.⁊ habet haſtã longã:in cuiꝰ ſũmitate eſt

neredeſtciat: : ppte byemẽ ſngeſeunt.

Et eſt illud q eſt in vſn ⁊ adminiſtratur incei· Aaerica. Dyaſcoꝛides. Siderica ſi⸗
bis.⁊ habet radicem longam boni odoꝛis. ſ due beraclea babet folia pꝛaſſio ſimi⸗
Pyhpefrationes bera Gartdl a ien
V Bal. viij.ſim. ſar. ca.ſiſeleos ſm trãſſa.ars. giorre ſeipticas⸗ erin gunn ugnes in quibꝰ
Sadix hur. planteꝛ ſee bzcaliditatẽtant ſcnlicet vi gis capit obꝛotunda ſicut vertty
”JVVM F ocarveina ſoꝛri puocacise cũ eo vitꝰ celli.⁊ ſicut pꝛaſſij oꝛiuntur:⁊ in eis ſemen ni⸗
B fſubtilis qᷓ ↄfert aſmati? epilentie.¶ Et idem grum inuenit. Dub petra naſcitur.
cogdẽ libꝛo ⁊ eodẽ capᷣ.ſm traſſa.grecã.Siſe mnoratanorr
leos tadix qͥdẽ ⁊ fructꝰ calefactiuũ eſt intan perationes
t vt ſufficiẽter vꝛinatiuũ ſit farmacũ.Eſt au Dyaſcoꝛides. Folia ei⸗ trita paracoleſim
tẽ ex ſubt iliba partibus vt ad epilentias ?⁊ oꝛ faciunt mire vulneribe unpoſita. Alia eſt ſy⸗
thomis cõpetat.¶ Et Sera.auc. Dyaſ. Air dericis que haſtas duobo cubitis habet lon

E rnmS eiꝰ eſt calefactiua.ſ.radicꝭ eiꝰ: ſeminis.?⸗ as ? teneras. Folia que in ip̃ᷣis haſtꝭ peſtpi

run coar tationi anhelit in q opoꝛtet boliem tia: ſ in vin tenuia? longa. In acumie vero

menſtrua ⁊ expellit fetũ.i Etↄferũt epilẽtie:

tꝑe coitus eoꝝ cõfert eis ſtatim ad impᷣgnã⸗

poratq cũ pipere ⁊vino calefacit eos q initᷣo

co:ona in qua eſt ſemẽ longũ ꝛ latu:: bůs a anierſeneyt egeeretSed
Slos: dGrdſinm acuti ſaporio: ſonodoeio⸗ Capitulum.i li ſx xxvI

Oñ ſumit᷑ ex eis in potu puocant vꝛinã.⁊ ↄfe⸗ ſteri ſimilia.⁊ diuiſa ĩ circũitu plurimũ naicẽc

ie d
.

16

n

—

—
—

h —æñ

B

*

De Herbis

haſte capitellũ habetrotundũ ⁊ aſpeꝝ in quo

ſemen blete eſt ſimile obꝛotundũ ⁊ duruʒ. Eſt
auũt virtutꝭ termãticeſimilis ſupꝛadicte.Ter

tium eſt genꝰ ſideritꝭ qð catebꝛas Heracle⸗

on dixit. ⁊ naſcit᷑ in parietibo ſicut vitj. Habʒ
foliaminuta teneraq; młta ex vna radice na⸗
ſcentia coꝛiandro ſimilia. Huiꝰ haſte duob⸗

ſunt palmis longe molles ⁊ albidioꝛes.feni⸗

ceos habet floꝛes.i¶ Dyaſcoꝛides. In guſtu
eſt muſcilaginoſa:tritaq; vulueriborecentib⸗
paracoleſim facit impoſita.¶ Pliniꝰ lib. xxv

Panacem heracleon alij ſideritẽ in cubitali

ſcapo ramoſum minutioꝛibo q; feniculi folijs

ab ymo veſtitũ. Alij fatent᷑ illã quidẽ vulneri
bus vtile. ſedverã achilleã eſſe ſcapo ceruleo

pedali ſineramis ex oĩ parte ſingulis folijs
elegãter veſtitã. Alij quadrato caule.marru
bij capitibo folio quercus.hanc q̃; neruos pᷣ⸗
ciſos glutinare faciũt.Aliã dicunt ſideritem
naſcentẽ in macerijs.¶ Cũ teri fedi odoꝛis:
ſed ⁊ aliã huic ſimilẽ. candidioꝛibo tñ folijs ⁊
pinguioꝛibo ac tenerioꝛibo cauliculis ĩvineis
naſcentẽ. Aliam vero quincum cubitoꝝ cxi

libo ramulis atq; triangulis filicis folio pe⸗
diculo longo. O mes aũtvulneribo pᷣcipuos
eſſe.Egm vero ex latiſſimo folio nr̃iſcopam
regiã vocãt.i¶ Idẽ in li.xxvi. Sidericꝭ vari⸗
ces ad alligata minuit:⁊ ſine doloꝛe pꝛeſtat.

Capitul

G —

lum. ccecxxxix.
IAliqua. Pandecta capi. cxxi. Cha⸗
ſ harliub arabice. grece xilocaractav 4
ſiiitliqua vel Reracium. vel keraca. vel

ffaba ſuiqua.latine vaginella. vel carumba.

¶ Serapion libꝛo aggregatoꝛis capᷣ. Cha⸗
harliub. Chaharliub ſapoꝛ eius eſt ſtipticus

cum pauca dulcedine. Et virtus earũ que nõ
ſunt recentes eſt ſiccatiua. Paʒ que deſican⸗
tur ſtringunt ſicut faciunt ceraſa.quia humi

ditas earum reſoluitur: et remanet ſubſtãtia
terreſtris que deſiccat. Sed arboꝛis earũ eſt
virtus deſiccatiua ⁊ ſtiptica.

Poprrationes
¶ HGBalienus ſcdo decibis capi.de ſiliqͥs. De
ſiliqͥs peſſime ſenſiq́;uis digerant᷑ ⁊ ventrem
ſtringant:⁊ humoꝛes noxios nutriant.

N¶Et idem in libꝛo de chimis.E ſt kerachinʒ

eduliũ pouci nutrimenti? ligneuʒ ex neceſſi⸗
tate ? indigeſtibile. Nullũ eni ligneũ bñ dige
ſtibile.ſed ⁊ nõ egri celeriter non parum ipſis

exiſtit malum. quare melius eſſei ipᷣa neq; de

ferri ad nos ex oꝛientalibo locis in quib na⸗
ſcuntur. Eſt enim cibo mulieꝝ ⁊ pueroꝝ effre
natoꝛum nihil vtile ad ſanitatꝭ Dn horio

nem. nech euſtomachus eſt. Alimetüͦ aüt pa
lamq; ⁊ iᷣm dat pauco coꝛpoꝛi.¶ Et idẽ in li
bꝛo de ſum. far.de xilocaracta. Arboꝛ xiloca⸗

racte qᷓ vocat᷑ centenicen eſt ſiccatiue ſtipti
ce virtuꝭ ſicut ⁊ fructus er quevocat᷑ xiloca
racta.partic ipãs videlicet de vulcedine qua
dam patiunt aũt t hec ſimile ceraſi. humide
eni mag ſubducũt ventreę.ſicce aũt ſiſtũt ma

gis expirata quide himiditate: terreſtri aute
