Evñmithe.Oyaſcoꝛides capᷣ.memithe.
m Maemithe vel glaucum eſt ſuccus her

be eiuſdeʒ nominis. folia habentis pa⸗
paueri ſimilia. Hec folia calido anere coope/

riunun:⁊ ſic ſuccum emittunt. Alij herbam in
ollam mutunt:⁊ circumliniunt creta etin fur⸗

num fernentem mittunt. Et ſic folijs maceratj
ſuccũ expᷣmunt:⁊ ſiccatũ in ſole in paſtillos re⸗
digunt. Eius eſt optimũ qð eſt crocei coloꝛis

intus ⁊ guſtu conarũ.et odoꝛe graui miſcetin-

ocularibo medicinis.⁊ cetera.Et idẽ ſᷣm aliam
tranſflationẽ capᷣ.ſupᷣdicto.Glauciũ ſiue me⸗
mithe ſuccus eſt herba naſcentis in S yria in
gerapoli. Yolia habet ſimilia miconio ceraticꝭ
ſed pinguioꝛa.⁊ ſuꝑ terrã ſpanſa.odoꝛem habʒ
grauem.guſtn amaro.ſuccum multum habet:
croci ſimilem. Folia eius ciues mittũt in caca
bis ⁊ in cibarijs coquunt.que cum coxerint ex⸗
ſuccant ⁊ glaucium faciuunt.
Poperationes.
¶ Plinius capᷣ.de glaucio. Glaucium in ſyria
⁊ perſia naſcitur humilis herba.folijs deciſis
fere papaueris minoꝛibo tamen ſoꝛdidioꝛibuſ⸗
qʒ odoꝛis tetri.guſtus amari cum ↄſtrictione
⁊ ſtipticitate ⁊ gummi habet crocei coloꝛis.

Multi vero errauerunt in hac herba quidaz

putauerunt ꝙ eſſet celidonia. Quidam puta⸗
uerunt ꝙ eſſet papauer coꝛnutum.et ſic voca⸗
tur apud Auicennamm.

(¶Et ego vidi meo temꝑe multos in̊ errare ? C
multi errauerũt tpe Dyaſco. Nã Dyaſcoꝛides

capᷣ.de monte ratides dicit.q multi falſo puta⸗

nerũt glauciũ ibi fieri ꝓpter ſimilitudinẽ folio

rum.qꝙ autem glanciũ ſit memu he vel ſieff eiꝰ
apparet multis teſtimonijs.

¶Ham vbi ponũt Alexander ⁊ alij greci glau

cium. Auicẽna ⁊ alij ponũt ſieff memiche. Pꝛe
terea apud Serapionẽ quicqͥd dicit de memi⸗

the auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Non eſt aliud ni/

ſiꝙ dicitur apud Dyaſco.ca.de Glaucio.

Inuennur etiã oleũ nouũ glaucinũ nõ ob
hoc glaucio qꝛ nihil recipit glaucij.cuiꝰ ↄfectio

nem etiam inueni in antiquo antidotario ſic
vocatã ⁊ ſine glaucio.⁊ eſt om̃ino calidũ.q aũt
ſm veritatem glaucium ſit memithe.ege capᷣ.
Celidonia.Gal.ſexto ſim.far.capᷣ.Glaucium.

Blaucium ſtipcicat cum quadam delectatio⸗
ne:infrigidat tamen maniłeſte.ita vtſanet qui

dem ſepius heriſipilata:et eſt in compoſinone
compoſita exaquoſa ⁊ terreſtri ſubſtantia.viriſ
q; frigidis nontamen extreme.ſed ad modum
aque fontanie.

Capitulum. eclxxxviij

Enta. Pla. Mentg eſt herba cur? plu⸗
m ra ſunt gna.E ſt em̃ q̃dã domeſtica que
ꝓpꝛie oꝛtulana ðᷣꝛ vel cõmunis vel odoꝛi
fera.⁊ hec caleſacit et cõfoꝛtat.Eſt ⁊ alia ſilua⸗

De Herbis

tica q̃ mentaſtrũ ðꝛ.de illa ſtatim poſtea tracta

bitur. Eſt alia mẽta q̃ lõgioꝛa ⁊ acutioꝛa hʒ fo⸗
lia.⁊ hec mẽta Romana vel ſarracenica ðꝛ.hec

mag diuretica eſt qᷓ; alie. Et eſt alia mẽta q̃ ðꝛ

aquatica.⁊ vocat᷑ ſiſimbꝛiũ vel balſamita. Eſt
ala mẽta nõ odoꝛiſera.⁊ ula ẽ calamẽtũ.deq̃ ĩ
ſeq̃nti.c.het᷑. Sera.li.ag.c.dichanacha.i.mẽta
Et ex ea eſt domeſtica ⁊ ſilueſtris.⁊ ramuli do
meſtici qñ maſticãt᷑ hñt coloꝛẽ celeſtẽ.⁊ ſũt in⸗
teriꝰↄcaui.⁊ in ſũmitatibo ramuloꝝ ſunt q̃ſi li
cinia.⁊ viret ⁊ auget᷑ eſtate ⁊ hieme.⁊ hʒ odoꝛeʒ
bonũ.Etidẽ auc.Dyaſ.quidã noĩant eã men⸗
tã:⁊ eſt dichan acha.⁊ eſt nota:hʒ vᷣtutẽ calefa⸗

ctiuã:ſtipticã ⁊ deſiccatiuã.E ſt alia ſpẽs mẽte

ſilueſtris.cuiꝰſolia ſunt aſpera piloſa maioꝛa
ſolis ſiſimbꝛij.⁊ in odoꝛe ſuo ẽ pinguedo.⁊ eſt
minꝰ iunatiua in medicina q; ſpẽs alia. Idem
auct. Gal. In ſuba eſt pl? ſubtilitatꝭ q; in alio
olere.⁊ in ſapoꝛe ereſt parua calidiſas ⁊ pon⸗

ncitas.⁊ vᷣtus eiꝰeſt ca.in.ij.ꝗdu.i¶ Dyaſ.ca.ð

*

edioſmon.i.menta herba eſt oĩbo nota. q̃ vᷣtu⸗

tẽ bʒ termanticã ⁊ ſtipticã ⁊ ſeranticã. Paulus
capᷣ.de menta. Menta eſt calida ⁊ ſicca in.ij.

gradu.E ſt em domeſtica ⁊ ſilueſtris. ⁊ eſt alia
qᷓ menta Romana vel ſarracenica: ſed do/

me ſtica magis vſui medicine cõpetit.tam viri

dis q; exſiccata magne eſt efficacie.virtutẽ ha⸗

bet ↄſumptiuã ⁊ diſſolutinã ex ꝓpꝛijs q̃litatibo ⁊

ↄſoꝛtandi ex ſua aromaticitate.

Pperationes.

¶ Bal. vij.ſim. far.ca.Edioſmũ.qͥdam mentã
odoꝛiferã vocãt.Eſt ãt nõ odoꝛifera mẽta quã
⁊ calamentũ vocãt.vt in ſeq̃nti capᷣ dicitur.
¶ Contra ſetoꝛẽ oꝛis ⁊ pntredinẽ gingiuarum
7 dentiũ ex decoctione eius cũ aceto os ablua⸗
tur. Ad appetitum ꝓuocandũ cum impedit̃ex
frigidis bumoꝛib exiſtentib inoꝛe ſtomachbi
fiat ſalſamentum ex menta et aceto:et modico
cynamomo ſeu pipere.
ontra vomuũ factũ ex debilitate vᷣtutꝭ con
tentiue:vel ex frigida cauſa.fiat decoctio mẽte
in aqua ſalmacina ⁊ aceto⁊ ſpongia intincta
oꝛi ſtomachi ſuꝑponat᷑ↄtra ſincopim exdebi⸗
litate cum febꝛe vel ſine febꝛe.ſiue ex medicina
vel q̃cũq; cauſa cõterat᷑ mẽta ⁊ diſtemperet᷑ cũ
aceto.⁊ fruſtũ panis aſſi ĩ igne ponat᷑ in aceto
illo.⁊ dimittat᷑ tamdiu ꝙ inde humectet᷑ ⁊ na⸗
ribo applicet᷑.⁊ exinde fricentur abia gingiue ⁊
dentes. et ligetur in tempoꝛib⸗ ſuꝑ venas pul⸗
ſatiles.tempoꝝ ⁊ bꝛachioꝛum.et patiens ma⸗
ſticet et humiditatem tranſglutiat.
¶ Ad matricẽ mũdiſicandã teneritates mente
coquãt᷑ in vino.⁊ fiat inde ſuppoſitoꝛiũ õ colicã
paſſionẽ faſciculi mẽte coqnt᷑ in vino ⁊ oleo.et
ſupꝛa renes ⁊ pectinem cathoplaſmetur.
¶ Contra coagulationẽ lactis in mãmillis pᷣ⸗
dicti ſaſciculi mente in vino ⁊ oleo decocti ⁊ ſu
perligati mammillis ſoluit.habet em̃ ſimiluer
vim attrahendi venenũ:⁊ qñ datur cũ aliqua
medicina ↄtra venenũ detur cũ ſucco eiꝰ. Sed
ſuccus mente rõne vel ſarracenice vel vinum
decoctionis cũ melle mixtũ valet ↄtra opilatio
nẽ ſplenis ſtomachi ⁊ epatꝭ⁊ naturaliũ viaruʒ
ex frigido humoꝛe ⁊ etiã ex ca.ſinefe.
¶ Succus etiaʒ datus lũbꝛicos occidit.Auri
bus inſtillatꝰ vermes necat.Decocta herba in
vino ⁊ oleo ⁊ cathaplaſmata ſoluit ſcliroſim et
dur iciem apoſtematum ſuperioum.

UVinũ decoctiõis ⁊ puluis eiꝰin cibis datus

digeſtionẽ ↄfoꝛtat.fomentũ factũ ex aqua de⸗
coctionis matricẽ infrigidatã calefacit. Sac⸗
cellatio facta calefacit.Et ſaccellatio ex pulue⸗
re eius reuma frigidum capitis ſtringit.
¶ Palladius de agricultura libꝛo.iij. In men⸗
ſe febꝛuario mentã ſeri ↄnenit plantis vel radi
cibus circa aquas vel in humido loco.
¶ Pla. Menta domeſticaſiue oꝛtulana magꝭ

competit vſui medicine q; alie. habet virtutem

conſumendi ex pꝛopꝛijs qualitatibo ⁊ conſoꝛ⸗
tandi ex aromaticitate.

Tractatus

Capitulum. cclxxxix.
SFSFrñnta nõodoꝛifera ſiue calamentum.
m DPandecta.ca.cxin. Calamẽtũ arabice
grece calamitis. Latini vo nepita vel
menta nõ odoꝛifera. Sciendũ ꝙ ĩ iſto ca.trac
tabit᷑ de calamẽto.qꝛ calamẽtũ ðꝛ mẽta nõodo
rifera.¶ Pla. Calamẽtũ eſt herba q alio nole
ðꝛ mẽta nõ odoꝛifera vel nepita ca.eſt ⁊ ſic.i.iij.
ᷓ. Meliꝰeſt mõtanũ.q;ꝛ magꝭ ſiccũ.Cũ floꝛes
ꝓducit dʒ colligi.ac ꝑ annũ põtſeruari.Habʒ
ãt vᷣtutẽ diſſoluẽdi ⁊ ↄfoꝛtãdi.¶ Auiẽ. Menta
nõ odoꝛifera ſiue calamentũ.Aliudẽ fluuiale.
aliud eſt montanum yſopo ſimile in ſapoꝛe.et
ſimiliter eius folia ſunt eiſimilia.

Pperationes
Qnñ bibit᷑ſuccꝰ eiꝰcũ aq̃ mellis:dyafoꝛat to⸗
tũ coꝛpꝰ⁊ ꝓnocat ſudoꝛẽ.⁊ terit᷑ cũ oleo.⁊ coqͥt
⁊ inungitur coꝛpꝰ:⁊ ↄſert rigoꝛibo periodicis.
Et qñ fit empla ſtꝝ ſuꝑ ſciam hñtibs ſciaticũ
doloꝛẽ ↄfert valde.trahit em̃ funditꝰad intrin
ſecã ſuꝑficiẽ.⁊ calefacit totũ articulũ.ſuꝑincẽ
dit aũt manifeſte cutim.¶ Et ſumptũ in potu:
vel apoſitũ ꝓuocatmẽſtrua efficaciter. et eſt
ex medicinis qũ ſumit᷑ magꝭ ↄferentibo lepꝛoſis
reſoluẽdo hũoꝛes reſolutiõe foꝛti.⁊ aufert liuo

rem qͥ fit ſub oculo ⁊ ypopias dyaoꝛat.

Et tu debesſcire ꝙ; omes medicine q̃ terun

⁊ hñt acuitatẽ.attrahũt cito ex ꝓfundo coꝛꝑis
humiditates quas recipiũt in locis illis.
¶ Et melius qͥdẽ in his eſt vino decoquẽtes ca
thaplaſmate ipᷣm viride magis qᷓ; ſiccũ vehemẽ
tius poſtqᷓ; deſiccat᷑:? ꝓmptiꝰ adurendũ.ſicut
que cauſtica.⁊ quecũq; farmacoꝝ calida ſũt⁊
acria:⁊ ſubtiliũ partiũ facile attrahẽtia fundicꝰ
ad ſe totam adiacentem humiditatem.
¶ Amaritudo aũt q̃ ineſt ei bꝛeuis qͥdẽ om̃ino
eſt. operat᷑ aũt in quibuſdã ſicut q̃ violentius.⁊
qð ↄſiſtit vehemẽti caliditati cũ ſubſtãtia ſub⸗
tiliũ partium.Et ideo qũ ſumit᷑in potueiꝰſuc⸗
cus:aut fit criſtere cum eo:occidit aſcarides et
lumbꝛicos.Et valet ad moꝛſus ferarũ.⁊ occi⸗
dit ſimiliter vermes qͥ generant᷑ in auribo et in
vlceribo pꝛofundis.
¶ Et qñ fit naſcale cũ eo aut ſumit᷑ in potu:occi
dit ⁊ expellit fetũ. Igit᷑ inciſiua qͥdem virtus in

eſt ei ꝓpter caliditatemeius ⁊ ſubtilitatẽ ꝑtium

⁊ amaritudinẽ.ſola itaq; ꝓpteromia pᷣdictacõ

fert om̃ibo aſmaticis ⁊ hiccericis.ꝓpter amari⸗

tudinem maxime ſicut ⁊ pene omia cetera pur
gando ⁊ mundificando epatis opilationes.eſt
autem ad omia pꝛedida efficacius quod mon
ſtratum eſt. .

—

E
S
SS.

8

E
S

:
.W

n
Kiongd

n

De Herbis

Capitulum. ccxc.
m Entaſtꝝ. Pli. Oẽtaſtꝝ ẽ mẽta ſilueſtrꝭ
differẽs ſpecie folioꝝ q̃ſi figura oʒimi co

loꝛe pulegij ꝓpt qð ⁊ qͥdã ſilueſtrepulegiũ vocãt

His cõmanducatꝭ ⁊ ĩpoſit elephantiã ſanari

traditũ ẽ:ſic magnipompeij etate.foꝛtuito cu⸗

„ „yrSS

iuſdã exꝑ imẽto ꝓpter pudoꝛẽ in facie illita cõ⸗
pertũ eſt.i¶ Eadẽ liniunt᷑ atq; bibunt᷑ ĩ vino ad

uerſus ſcolopendras ⁊ ictus ſerpentũ.cũ ſale
q; ⁊-0oleo ⁊ aceto aduerſus ictus ſcoꝛpionum.
Deniq; aduerſus oĩa venena hec ſolia ſeruant

ad farine modum arida. ¶ Mentaſtꝝ q́; ſub⸗

ſtratũ vel accẽſum ſcoꝛpiões fugat.potũ:feias

purgat: ſʒ ꝑtus necat.i¶ Oꝛtonoic toꝛminib⸗

coleric] efficaciſſimũ. Itẽq; podagris iĩpoſitũ.

¶ Duccus eiꝰ auribo vᷣminoſis inſtillat.¶ In
moꝛboregio dat ⁊ ſtrumis illini.oĩa venenis
inbibet.tineas pellit:⁊ cotra pꝛunginẽ valet.

Capitulum. ceR⅓⅞

m Eu. Dyaſ. Meu gð eſt amanticũ ðꝛ. in
Macedonia ⁊ in hiſpania naſcit᷑.tyrſo
⁊ folijs aniſo ⁊ aneto ſimiliba.aſcendit de terra

— WB £☚

vſq; ad cubitos duos radiciboſparſis ac tene⸗

ris ac curuis lõg:ſuauiq; odoꝛe:guſtu calido:

linguã moꝛdẽte.vires hʒ radix ipᷣa elenantes.

¶ Pla. Men eſt herba in. ij. ãdu ca.⁊ ſic. Hu
ius radix appellat᷑ ſiti noĩe.Et pᷣcipue competit

vſui medicine. Vnde radix ĩ medicinis debet
poni q̃ ꝑ duos annos põt ſeruari.vᷣtutẽ habet
diureticã ex ſubtilitate ſubſtãtie.attrahendi et

2⁊ↄſumẽdiex q̃litatibo ſuisi Pli.cap.de Meu.
HDeu radicula eſt herbe aſpera tenuis ⁊ oblõ⸗
ga ſua vᷣture olens.ca.eſt⁊ ſic.in ſcðo gradu.

HPHyohberationes.

¶ Dyaſcoꝛides. Aires eius habet radix re⸗
laxantes.vndetrita ⁊ elixata in aquadatur in
potio ne vtiliter ad renum doloꝛem ⁊ ad veſice

cauſas:vꝛinam pꝛouocat.
¶ Sto machi inflationes ⁊ toꝛtiones intraneo
rum mitigat:⁊ ſtericas.hoc eſt doloꝛes matri⸗
cis curat. Artiriaſim mitigt.
¶ Toꝛacis reumatiſmo cum mellevt electua⸗
rium datumpꝛodeſt.

Menſtrug etiam per fomentum pꝛouocat.

Sitrangu irias infantiũ vt cataplaſma impo
ſitum ſuꝑ pectinem ſoluit.Exquo ſi plus bibi
tum fuerit capitis doloꝛem cõmouet.

q Platearius. Uinũ vel aqua decoctõis eius

reſoluitopilationeʒ ſplenis ⁊ epatis ex frigida

cauſa facta.⁊ etiam ſtranguiriam ⁊ diſſuriam.

Agqua vero competentius in eſtate datur iuue
ni. AUinum autem in hyeme ⁊ ſein.

¶ Puluis ei cũ feniculi ſemine in cibo vel po
tu datus excludit inteſtinoꝝ ſtomachiq; vẽto/
ſitatem ⁊ ↄfert.Contra tenaſmonem exfrigi⸗

da cauſa in vino decoquit᷑ herba ipſa

£

O0

Tractatus

Capitulum. ccxcij.

El. Auicennapꝛima fen.quarti cano⸗

m ms. cap̃. de hoꝛa cibationis febꝛicitã⸗
rium.qui dicit mel canne eſt zʒucca/⸗
rum.⁊ boc ſimiliter inuenies ſi leges caplum

Zuccarum. Pam inuenies ꝙ eſt zuccarum qp

ſcʒ pꝛopter ſui pinguedinem non induratur.
Hoc ſimiliter vult Balienus ſeptimo ſim.far.
dicens zuccarum quidem vocatum quod ex
media et felici ⁊ arabia poꝛtatur. Coagula⸗
tur quidem vt quidam aiunt cannis.Eſt aũt
⁊ illud mellis ſpecies.minus auteʒ ex eo illud
quod a nobis dulce. virtute autem ſimile eſt

ei inquantum abſtergit ⁊ ſiccat ⁊ dyafoꝛat.Et

ſimiliter mel canne quodam eo reſiduo ʒucca⸗
ri quando decoquitur.vel ipſemet ſuccus.Eſt
alia ſpecies mellis quod dicitur mel rubꝛum.

⁊ eſt idem quod ſupꝛa.Et ſimiliter alia ſpecies
mellis quod vocat᷑ mel ſtoꝛacis.⁊ eſt illud mel

lubue.vt ſupꝛa. Eſt ſimiliter aliud mel quod
vocatur mel acanum.⁊ interpꝛetatur mel ſine
ſumo.⁊ eſt mel caſſiafiſtulatũ.⁊ eſt pulpa caſ⸗
ſiefiſtule.Et eſt mel mirtinum:quod fit ex dua
bus partibus mellis:⁊ vna ſucci mirt i.vt ap
paret in antidotario Galieni minoꝛi qui inci⸗
pit Confectio mellis mirtini. ¶ Balienus.vij
ſimpli.far. capᷣ.de melle. Mel calefacit ⁊ ſiccat
in ſecundo gradu.Eſt autem ſimplicis: vt eſt
dicere maxime virtutis ⁊ complexionis. Dya⸗
ſcoꝛides. Mel eſt ſuccus roꝛis celeſtis quem
apes colligunt.et habet in ſe quaſi compoſitio
nem quandam quoniã ex multarum herbarũ
oꝛe et ſucco colligitur. Ideoq; omnibus va⸗
liiudinibus pꝛoſficiens om̃ibus antidotis mi⸗
ſcetur.¶ Item mel apum in plenilunio capiẽ⸗
cum eſt ſereno die abꝛumpi ſtatum ac reſilire
guttas vtilitatis eſt indicium Bonitatis vero
pꝛoba tio eſt vt ſit odoꝛiferum:⁊ ex re dulci glu
tinoſum ac perlucidum. Cum autem eximitur
mel:apes abigi fumo vtiliſſimum eſt neiraſca⸗
tur⁊ mel auiditate voꝛant. Mel calidũ eſt et
ſiccũ.Conſeruat ⁊ mundificat. In medicinis
pPonitur vt amaritudo ſpecierum eius dulcedi⸗
ne temperetur.in electuarijs quandoq; cũ pul
ueribus miſcetur:vt diutius in maioꝛi effica⸗
cia conſeruetur.

Dperationes.

¶ Dyaſcoꝛides. Mel vulneribo ſoꝛdidis pꝛod

eſt. xiiij. diebus perunctum caliginem oculoꝝ
detergit. Gargariſmo adhibitum vulnera fau
cium ⁊ ſinantes curat.vꝛinam pꝛouocat. ven⸗

.

trem mollit·.·

¶Tuſſiẽtibo ꝓdeſt.moꝛſibo venenat occem vit.
Moꝛſibus etiam ra bidi canis adhibitum cu⸗
rat patientem. Aridum comeſtum inflationes
pꝛeſtat. Uerum mel eſtatis melius eſt:hiemis
vero minus vtile et ſpiſſum.
¶ Mel ſolum faſtidiũ tollit:nauſeam phibet:
pulmoni ⁊ om̃ibus interioꝛibus medetur.
¶ Serapion. Mel qñ ponitur in vlceribus
fraudulentis ꝓfundis conuenit eis multum.

Et qñ coquitur ⁊ ponitur ſuꝑ ſciſſuras cutis

conſolidat eas.⁊ qñ coquitur cum aneto bu⸗
mido:⁊ linitur cum eo empetigocurat eam
¶Et qñ miſcetur cum ſale trito ⁊ diſtillatur in
aurem ſedat tynnitum auriũ:⁊ linitur cum eo

caput occidit pediculos ⁊ lendines.

¶ Et qn indumentum alicuius eſt bꝛeue nimis
ſi eſt ex lana ⁊ vult ꝙ elonget᷑:ſi irroꝛauerit il⸗

lud cũ aqua:deinde liniat᷑ cũ melle elongatur.

¶ Et mel abſtergit tenebꝛoſitatem viſus qñ fit

collirium cũ eo quatuoꝛdecim diebo cõtinuis

et fiunt cum gargariſmate.
¶ Etↄferunt apoſtematibo gutturis ⁊ fauciũ:
2 ſquinãtie.⁊ ſi liniuntur cum eo gingiue pue⸗
roꝛum temꝑe oꝛtus dentiũeoꝝ:facit eos faci⸗/
le naſci ⁊ ſine doloꝛe.⁊ ſi accipiatur vel bibatur
pꝛouocat vꝛinas:et conuenit tuſii.
¶ GBalienus. Sciẽdum q; plures ſunt ſpecies
mellis. Eſt vna ſpecies mellis quod eſt mel
vſuale.quod diuerſiſicatur ſ̃ᷣm differentias ſu

pꝛadictas.

¶ Eſt aliaſpecies mellis quod vocat᷑ mel athe⸗

nienſe.quod affertur ab Achenis. Et eſt mel
veſparum in locis ſubterraneis factuʒ. Et eſt
idem quod mel paſtinatum vel granatũ.vt in
Alexandro.Et vocatur mel paſtinatum illud
quod eſt mel granoſum.vit Oꝛibaſius.
q¶ Eſt alia ſpecies mellis quod vocatur mel at⸗
ticum.id eſt mel veſparum ſ̃ᷣm quoſdã: ʒ falſo.

quoniam Dyaſcoꝛides capitulo de melle dicit
Mel ſuccus eſt roꝛis celeſtis. Cuius genera

ſunt duo. VUnum quod cupiliones colligunt
apes que ſuntoblonge.Aliud quod ſub terra
inuenitur vel atticum limaticum. Etiam aliqͥ
dicunt ꝙ mel atticum dicitur ab attica regione
Mel timum dicitur a regione Thima.
¶ AUnde Plinius inquit. Mellis attici ſum⸗
ma laus toto oꝛbe eſtimatur tranſſatum in at⸗
tica. Sed thimum magis laudatur. quare in
aliquibus antiquis antidotarijs mel atticum:
mel thimenumexponitur.

Capitulum. xciifſ.

☛ι 2

—. — „%½ — = =

S=

Grſic
un
Utwis
bbe

nrſen
kn
ð

l atbe

Am

8.Eid
tü.N
numdr
H
I
Delen
vN
NMn
em
mnali

gone

1
ciun
nnen
gen

SN

De Herbis

Edica. Dyaſco. capᷣ.cot.i.medica grece:

m Cot eſt herba ſilis trifolio q̃ infra fenũ

naſcit᷑. Yolia hʒ anguſta.⁊ vᷣgulã ſilem
trifolio.in q̃ ꝓᷣgella ſemẽ eſt vt lẽticula.illud ſe
men miſcet᷑ pani ꝓodoꝛe.vſi.vᷣo medicã inter
legumĩa ſcpſit.¶ Palla.li. ð agricultura. Me
dica inqͥt q̃ ſemel ſerit᷑ q̃tuoꝛ ãnis ꝑmanet:ita
qꝙquater ⁊ ſep:ies poſſit ꝑ annũ reſcindi.Agꝝ
ſtercoꝛat.aĩalia reficit.curat egrota.¶ Pliniꝰ.
Medica ðʒ vt a medis inuẽtaꝑ bella Perſaꝝ

q̃ latius intulit:ꝙ tanta eſt eius dos vtex vno

ſitu amplius qᷓ;.ccc.annis duret.

Bperationes

¶ Medica inda ſunt qͥdã trociſci facti exea.et

vngunft in balneis. ¶ Hãc herbã equi⁊ aſini

-

comedũt.i¶ De q̊ͥ Auiceñ.li.ij.c. Cot.Oleũ cot
eſt res mag ↄferẽs tremoꝛi. „

Capitulum.ccxciih.
E ſpila. y ſið. ait. Meſpila eſt arboꝛ ſpi
m noſa fructu ſilis maloꝝ:ſʒ paulo bꝛeui⸗
oꝛ. VUñ apellata ab eo ꝙ pillule foꝛmã
habeãt eions. il li. xv. Arboꝛ meſpiloꝝ eſt
de ampliſſimis. Yolia eiꝰ anteq; decidũt rube⸗
ſcũt. radices multe ⁊ alte.ideoq; inextirpabi⸗
les ſunt. Pal.li.iij. Meſpile loc calidis maxi⸗
me gaudẽt ſʒ irriguis ⁊ frigidis ꝓueniũt.mag⸗
tũ ſabulo pingui aut glareoſa terra cuiꝑmixta

N

eſt arena vel argilla cum ſaxis. Serenda eſt
talis menſe Marcio vel nouẽbꝛi.ſolo ſtercoꝛa
to ⁊ ſubacto.ita vt vtrũq; caput tale ſtercꝰ ob⸗
ducat. Sũt eiꝰincremẽta tardiſſima amat pu⸗
tari atq; circũfodi.⁊ parco hũoꝛe ſiccitates ſe⸗
pe foueri. Serit᷑ ⁊ ſemine:ſʒ in lõgioꝛẽ ſpargi
tur etatẽ. Si vᷣmibo occupat᷑ ſtilo ereo purgã⸗
de ſũt ⁊ amurca.vel hũana vetere vꝛina vel vi⸗
uo calce ꝓfſundẽdi:ſʒ parciꝰ ꝓpter arboꝛꝭ noxã:
vel aq̃ decocta lupini.ſʒ putat᷑ hinc arboꝛ ſteri⸗
lis fieri. Fimꝰ⁊ cinis viciũ ſimul ſiradicibo in

fundãt᷑ ſterilẽ reddũt. Si ſoꝛmice moleſte ſũt.

ru bꝛica cũ aceto ⁊ cinere tẽperata necabũtur.
Inſerit mẽſe Febꝛuario. Surculłꝰtñei ex ar⸗
boꝛe media debet aſſumi. Nam de ſũmitatib
vicioſus eſt. In trũco fiſſa inſerenda eſt.nam

coꝛticis in acies ieiuna nil nutriet.

Pperationes
¶ Dyaſcoꝛides. Meſpile folia ⁊ coꝛtex idemq;
radicis coꝛtex tunſe ⁊ impoſite:cuicũq; tumoꝛi
feruoꝛiq; ſubueniunt.trita ⁊ ſicca cum melle ci
catricem vulneri adducunt.
Haſta cũ vino dulci ſanguinẽ reijcientibus
opẽ ferũt. Itẽq; cum vino ꝓpinata:veneficij po
tionibo repugnãt:veſicã vꝛina largioꝛi lauãt.
¶ Serapion li.aggre.ca. Zaroꝛ.auc. Dyaſco.

Earoꝛ arabice.id eſt meſpilũ.⁊ eſt arboꝛ ſpino⸗

38 1

Trattatus

ſa. enius vna pars vocatur meſpilum: ⁊ habet
fruciũ puũ ſimilẽ malis parins:bonum ad co
medendũ.Eſt ſtipticus bonꝰ ſtomacho cũ co⸗
medit᷑ retinet ventrẽ ⁊ tarde maturatur.
¶Balienꝰ li.ij.de cibis. Fructus eixeſt ſtipti⸗
cus ſtipticitate foꝛti.⁊ in folijs ⁊ in ſũmitatib⸗
eſt ſtipticitas. Uirtus eſt ei fri.palã.qm̃ taliũ
omnĩ parũ comedit᷑.ↄuenitnon vt ficuũ:aut
vuarum copioſe.NHeq; em̃ vt alimento: ſed vt
medicinis ipſis indigemus magis.
¶ Et dicit in vij.ſimpli.far.capᷣ.meſpilũ qͥdam
iriconiũ notauit:eo ꝙ tria habʒ oſſula omnia
intra ſe ⁊c. Gtipticus autẽ eſt ſufficienter fru⸗
ctus huius arboꝛis ⁊ vix edibilis:⁊ retentius
ſuſficienter eſt ventris.Et in germinib eius ⁊
in folijs ſtiptica qualias eſt non pauca.
Dyxyal.capᷣ.de meſpilo.ſᷣm tranſlationẽ gre⸗
cam. Melſpilum ſemen habet rotundũ:fructũ
minutum:matiano ſimilem.tria oſſa ha bens:
vnde tricoci num oicitur.ſtipticum eſt ⁊ euſto
machum:ventrẽ abſtinet:⁊ tarde matureſcit.
¶ Alman.tract.iij.fri.ſunt ⁊ ſic.ventrẽ a bſtrin
gunt: ⁊ vomitũ abſtinent. Et eſt alia ſpẽs que
in hiſpania naſcitur:quã multi epymelidã vo⸗
cant.ſemen rotundũ habens ⁊ irigonũ.vnde⁊
triconũ ðꝛ boc bonũ eſt ad edendũ ſtipticum
⁊ ſtomacho apium.⁊ iſta eſt 9ʒarola.

Capitulum. ccxcv.
Illefoliũ. Pli.li.xxiiij. Hillefolium
m qð ⁊ minofilon ðꝛ.Caulẽ hʒ tenerũ ſi⸗
milẽ feniculo plurimis folijs.vnde et
nomen accepi.Naſcit᷑ in paluſtribo.Ex herba
rio. Millefoliũ q̃ ⁊ ambꝛoſia vel archillea ðꝛ.
in loq cultis naſcit᷑.hʒ foꝛes auroſos ⁊ albos

Dyaſ.c. Minoſilos naſcit᷑i paluſtrib⸗ locz

tiru ſm bʒ ex vna radice mollẽ ⁊ ſubꝛufum:⁊q̃i

manibo liniatũ:⁊ folia ſimilia feniculo.

Dperationes.

¶ Dyaſ. Aulnera glut inãt ⁊ ſine tumoꝛe cuſto

diũt. In dentiũ doloꝛe cũ butiro ĩponũt᷑ ĩ mo
dũ emplaſtri.Cõtra vꝛine dfficultatẽ bibit᷑ cũ
aceto:⁊ valet ᷣ calculũ.i¶ Bal.vij.ſimpli.far.
Mulefoliũ ſiccatiueẽ vᷣtutꝭ itantũ vtↄſolidat
vuln era.i Pli.Bibit᷑ cũ aceto ad difficultatẽ
vꝛine vel veſice:vel ſuſpiria Belpiſaſcher alo⸗
¶ Eadẽad dentiũ doloꝛẽ efſcaciſſima eſt. Fo⸗
lia eiꝰeximij vſus ad vulnera eaq; affirmat.
¶ Ex herbario. Coma eiꝰ tunſa ⁊ appoſita no⸗

uis vulneribo doloꝛẽ tollit ⁊ eadẽ glutinat.Pꝛo

fluuiũ ſanguinis ſtringit.eadẽ aqua potata diſ
ſintericos curat.i¶ Item valet ad dentiũ doloꝛẽ
Ad vꝛine difficultatẽ et ad tumoꝛem.

„½ 8

SS —

— — r-0—

—

.

norat
Mütin

bttad

lfe.
lder
1
Ga
d .
im.
oſn
tnat
MNANI
ni
.

8

De YHerbis

Capitulum. ccxcvj.

Aliũ ſolis. Sera.li.ag.c.culb.au.dyaſ.
m Culb arabice.i.miliũ ſolis.Et ẽ herba
cuiꝰ ſolia ſilant᷑ folijs oliue:niſi qꝛ ſunt
maioꝛa eis ⁊ mollioꝛa ⁊ latioꝛa.⁊ ſũt eis ĩferio

ra.declinant vᷣſus terrã velut ſtent ſupᷣ ipᷣaʒ.⁊

hʒ vᷣgas eleuatas ſubules ſiẽ ſquinãtũ.⁊ ĩ ſũ⸗
mit ate vᷣge ẽ ſile ĩ ramulo diuiſũ ĩ duas ꝑtes ĩ
q̃ ſũt folia minuta.⁊ iuxta qͥdlibʒ ſoliũ ẽ ſemẽ
albũ durũ fere vt lapis rotũdũ magnitudine
oꝛobi ꝑui.naſcit᷑ in loq aſꝑis ⁊ altis. Dyaſ.ca.
Licoſpꝑmon.i.miliũ ſolis eraclion vocat ꝓpter
foꝛtitudinẽ ſemĩs.eiꝰfolia ſunt ſimiia folijs oli
ne:ſʒ latioꝛa ⁊ oblõgioꝛa.⁊ vᷣgas tenues ĩ groſ
ſitudine Junci lignoſas.⁊ in ſũmo vᷣga diui⸗/

ſa eſt in q̃ folia minuta ſunt.vbi ⁊ ſemẽ rotun⸗/

dũ ⁊ lapidoſum eſt ⁊ albũ piſe ſimile.
Pperationes.
¶ Oyaſ. Virtꝰ ei mictualis.⁊ ſemẽ eiꝰ bibitũ
cñ vmo albo calculos frãgit:⁊ viinã ꝓuocat.
¶ Pli.c.batangliſcos.i.miliũ ſołeſt iemẽ eius
berbe q̃ ðꝛ aſtoꝛcos.qð ſi qͥs biberit frãgit lapi
dẽ:⁊ ꝓuocat vanã.i¶ Pau.c.calebi.i.miliũ vel
granũ ſolis: puocat vꝛinã ⁊ mẽſtrua. ⁊ eſt ca.⁊
ſic.in.iij.du.i¶ Et vinũ decoctõis eiꝰ ⁊ puluis
ipiꝰin cibis ſũptꝰſoluit ſtranguiriã ⁊ diſſurriaʒ

vuliacã paſſionẽ.⁊ oĩa illa ſolũ ſemẽ operat.

Capitulum. ccuij

Irsa bolani. Pandecta. Sciendũ q'm

m meſ. Mirabolanoꝝ ſpẽs fũt qͥnq;. Et

ſut fructꝰ arboꝝ in India exñtiũ:⁊ non
eiuſdẽ manerieiſũt oẽs ʒ diuerſoꝝ effectuũ ⁊
diuerſaꝝ foꝛmaꝝ. Vñ vᷣſus. Mirabolanoꝛũ
ſpẽs ſũt qͥnq; bonoꝝ.Citrinꝰ:kebulꝰ: belliricꝰ
emblicꝰindus.Quidã dicũt ꝙ ſũt oẽs ab ea⸗
dẽ ar boꝛe ꝓducti.ita ꝙciirini ſũt ð ᷣmo germi
ne. Et nigri indi ſũt in qͥb puenit cõplexio et
maturatio.⁊ dixertꝙ arboꝛ eoꝝ ẽ de hisſeren⸗

tibo.⁊ ꝙ citriniſũt de pᷣmo germine? nigri ſilr.

KRebulꝰ? germẽ ſcdᷣm tnlit: ſʒ falſo.ĩmo ꝓducũt᷑

a diuerſis arbonbo.⁊ illð ẽ qð credit᷑. Sʒ aliqͥ
volũt ꝓemblici ⁊ bellirici nõ inuen irent᷑ inter
m irabola nos.qm̃ Amc.⁊ Sera.de eis diuer⸗
ſa faciũt capla.vt etiã hẽt᷑ g̊ de b. in c.bellirici.
vbitractat ð bellricꝭ ⁊ emblicis. Sʒ in iſto c.

de alijs triboſpẽbo. Itẽ Sera.li.ag.ſacit capᷣ.ð

de q dicit Halilig.i.mirabolani.cuiꝰtres ſunt
ſpẽs Rebuli Citrini ⁊ nigri.Et ſũt illi qui no
minant᷑ indi⁊ ſeni ⁊ kebuli. Idem auc.aben
meſuav. Melioꝛes ſũt ex eis qꝝ coloꝛ eſt citri⸗
nus appꝛoximãs viriditati. graues.pleni.ſine
rugis.Et dicit auc.ꝓſaac. Etſũt fri.in pᷣ.ẽdu.
ſicci in.ij. Nigri fri.⁊ ſic.ĩ pmo. Mirabolani
indi vel nigri.⁊ de ſeni ſunt ſimiliter ex ſpecieb
hñtibo coꝛticẽ ſubtiẽ nigꝝ.⁊ coꝛtex eoꝝ vergit

emblicꝭ ⁊ belliricj.⁊ facit capᷣ.ð alijs inbopꝑ ſe.

ad citrinitatẽ.⁊ ſunt ſiles oliuis in foꝛma ſua.

Et iunuamẽiũ eoꝝ eſt minꝰ iuuamẽto aliaꝝ ſpe

cieꝝ mirabolanoꝝ.Et idem auc.aben meſuay

Hirabolani ſeni ſunt ex ſpẽbooliuarũ: qͥ qñ
ↄdiunt᷑ coꝛroboꝛãt ſtomachũ ⁊ incoꝛiant cum

incoꝛiatiõe pauca.⁊ nõ eſtin eis iuuamentum

q̃ntũ in kebulis.⁊ ex Rebulis qͥdam ſunt citrini
qdã nigri.⁊ nigredo q̃ eſt in eis eſt ꝓpter amplio
rem moꝛã q; fecerũt in arboꝛe ſua.⁊ ſuntpin-
guioꝛes ⁊ car noſioꝛes citrinis in coloꝛe.quia
ipᷣi fecerũt maturationẽ amplioꝛẽ.⁊ illi colli⸗
gunt᷑ ante ſunt citrini:⁊ qũ ſumunt᷑ triti indu
cũt laboꝛem in ſtomacho:qm̃ natura laboꝛat
muliũ circa ipſaʒ.ſʒ qñ infundit᷑ aut decoquit
extrahit᷑ virt eius:⁊ ꝓijcit᷑eiꝰ ſuba.⁊ eſt leuioꝛ
nature.⁊ deſcendit velociꝰ a ſtomacho.Et ille
tres ſpẽs mirabolanoꝝ miſcẽt᷑ cũ tamarindis
qm̃ tamarindi extinguũt caloꝛẽ ſebꝛilẽ.niſi qꝛ
nocent tuſſientibꝓpter acetoſitatẽ q̃ eſt in eis
¶ Auiceñ.de vᷣtutibo coꝛdis ait. Mirabolani
ſunt fri.⁊ ſic.¶ Jobãnes meſue. Mirabolam
ſunt de medicinis bñdictis.nõ em̃ debilitãt cũ
ſolutione ſua.ĩmoↄſoꝛtãt ſtomachũ ꝓpꝛie:⁊ vi⸗
ſcera pꝛeparãt.⁊ coadu nãt ꝑtes eoꝝ.⁊ cõfoꝛtãt
coꝛ ⁊ epar:⁊ coꝛpꝰtotũ. Non em̃ niſi ad vnum
8 i

Tractatus

vident nociui.Acqͥrit᷑ em̃ diſpoſitꝭ ad h̊ opila/
tio 2 ppe paratis cadere ĩ ipᷣa.ſʒ ſunt de ꝑfecto
rectif᷑icãtiba medicinas q̃ hũt acuitatẽ ⁊ purgãat
diſſoluẽdo. Magnifice em̃adinuenit qͥ eos =

ꝓðe citrinos cũ ſcamonea miſcuit. redᷣmit emm̃

eã ꝓpter obuiationẽ ſubſtãtiaꝝ⁊ qualitatũ ad
inuicẽ:⁊ eam in ſoluendo iuuuant.

Pyperationes.

Sera. Virtus citrinoꝝ eſt ꝙ ↄfoꝛtãtoculos

et ꝓhibẽt curſum humoꝝ ad ipſos.⁊ conferũt
ſebel.⁊ ↄfoꝛtant ſtomachũ ⁊ incoꝛiant ipᷣm. et

2ferũt melãcolie ⁊ cardiace.⁊ clarificãt coloꝛẽ.
¶ Virtꝰkebuloꝝ eſt ꝙ ↄfer̃t ano ⁊ emoꝛroidib

⁊ incoꝛiãt ſtomachũ et ↄſoꝛtãt eũ.⁊ digerũt ci⸗

bũ.deſiccãt humiditatẽ.leniũt naturã.ↄſerũt

marime qñ cũ eis admiſcent᷑ ſpecies.
¶ Coꝛreboꝛãt ſenſum ⁊ memoꝛiã:⁊ cõfer̃t lepꝛe
2 colice. Sʒ ſeni ⁊ indi vel nigri hñt coꝛticẽ ſub
tilẽ nigrũ.⁊ coꝛtex eoꝝ vergit ad citrinitatem.

qui quando condiunt᷑ coꝛrroboꝛant ſtomachũ

et incoꝛiant eum incoꝛiatione pauca.⁊ nõ eſt
in eis iuuamentũ qᷓntum in kebulis.
¶ Johannes meſ. Mirabolaniſunt ex rebus

n

q̃ taciunt vcentes ſe iuueneſcere.⁊ acquirũt eis

colorem bonũ.? bonitatẽ odoꝛis. oꝛis ⁊ ſudo⸗

ris.⁊ generaut gaudiũ.⁊ ↄfoꝛtant coꝛ et epar ⁊
ſtomachũ.Et ↄferunt tremoꝛicoꝛdis.⁊ mun⸗
dificant ſtomachum.⁊ ↄferunt emoꝛroidibus
⁊ extinguunt inflãmationem colere.
Sed citrinoꝝ operatio in h̊ eſt pᷣcellens.ipᷣi
em̃ ſolutione educunt eam ⁊ ↄferũt complexio
nes ca.habentibo.Et eoꝝ fricatio cũ aq̃ agre⸗

ſte ⁊ cũ aqua ro.aut ſucco feniculi abſtergit ocu

lum. ⁊? a ufert ſuꝑ caliditatẽ eiꝰ.⁊ facio inde al⸗
cohol:ſtringit lacrimas.⁊ ↄuenit molliſicatiõi

oculoꝝ.⁊ confert tertiane fe.colericis.⁊ ↄtrite

cũ maſtice ſanant vlcera.⁊ deſiccant eaa.
Rebuli q̊ʒ ſolutione educũt flegma.⁊ addũt
in rõne.⁊ clarificant viſum.⁊ ꝓpꝛie cõditi.⁊ mũ⸗
ygropiſi et fe.antiquius.
¶ Nigri ãt vel indi:ſolutione educũt melãco⸗
liã et colerã aduſtã.⁊ ↄferũt melãcolie ⁊ tremo
ri. ⁊ clarificãt viſum ⁊ coloꝛẽ.⁊ ↄferũt lepꝛe ⁊ tri
ſticie ⁊ quartane. Doſis potio citrinoꝝ trito⸗
rum a.zʒ.ij.vſq; ad qͥntum.⁊ infuſoꝝ a.ʒ.viij.
vſq; ad.xx.et indoꝝ eſt ſicut kebuloꝝ.

dificant ſtomachũ ⁊ ↄfoꝛtant ipſum.⁊ ↄferunt

Bulcaſim eben aben a arin. libꝛo qͥ ðꝛ ſerni

toꝛ. Modus aſſandi ⁊ calliandi mira bolanos
opoꝛtet ꝙ unbibant mira bolanos in aqua ci⸗

tonioꝝ.aut in ſuccoaggreſte.aut in acetoſita⸗

tecitri.aut in aqua vbi cocie ſunt lentes. aut
vbi coctũ eſt lapaciũ acutuʒ. Deinde deſicca

.

eos bñ ⁊ madefac ĩ oleo ro.vel oleo de lẽtiſco.
aun oleo maſticino.aut cũ butyro.aut oleo oli⸗
ue. deinde aſſa ſuꝑ patellã ferreã vel terream.

qquã cũ pᷣmo calefeciſti⁊ abſtuliſti ab igne.ca⸗

uene adurat᷑ ⁊ deſtruat᷑ virtus eoꝛum.
¶ Süulr aſſant᷑ ſemia q̃ admĩſtrãt᷑ in medicinis

fluxꝰ. Et modꝰaſſatõis eoꝝ ẽ iſte. Accipe patel

lã ferreã aut ereã aut terreã aut lebetẽ cũ lato

oꝛificio ⁊ calefac bñ. Deinde aufer ab igne:et
ſtat im ſu ꝑpone ſemia dũ ipᷣa eſt calida anteq
infrigidet᷑⁊ cõmiſce eaſemꝑ donec videas aſſa
tionẽ eoꝝ cõpletã ad volũtatẽ tuã.Et ſi nõ fue

rit cõpleta vna vice.pone iteꝝ ⁊ fac vtpꝛius.
¶ Et ſcias ꝙ; nõ opoꝛtz oĩa ſemia eq̃liter aſſare

–

qꝛ ſunt q̃dã q̃ hñt multã viſcoſitatẽ qᷓͥ debẽt am
. naturã .· ↄferüt pliꝰaſſari ſic pſilliũ.⁊ caue ne cõburant᷑.
ventoſitati emoꝛroidarũ.⁊ ↄferũt melãcolieis ll

—

l

oü
3
N

Capitulum.ccxcuiij.
jrra. Sera. li. ag. ca. hec auc. Oyaſco.
m ec ara.iimirraeſt gũmi arboꝛis que
naſcit᷑ in terris arabum ſinnlis arbo⸗

ri q̃ ꝛ in greco ſapientia babilonica. Nã fiũt

ſciſſure in ligno arboꝛis.vnde egredit᷑ gũmi qð
emanatcadens ſup ſextoꝛia qᷓ̃ ſternunu ſub
arboꝛe. ⁊ quedam ꝑſe coagulat᷑ ſuper ſtipitem

— —— ——

— — —

— ——- 0- —

— —

— —

4
vne

mio⸗
R

De Herbis

⁊ eſt de ipᷣa res q̃ ðꝛ bacãtiſcus ſiue batanaſas
et groſſa eſta qua egredit᷑ meth.i.ſtoꝛax liqͥq:.

qñ expᷣmit ſicut apparet in ca.ſtoꝛax.Et arboꝛ
eius eſt in terra q̃ d ptinia.⁊ eſt pinguis.⁊ qñ
expᷣmit᷑ ſuccus eiegredit᷑ velut ſtoꝛax multũ.⁊
melioꝛ mirra eſt illa q ð tarbalud.⁊ canchi. et
noĩat᷑ hoc noĩe:eo ꝙdefert᷑ ex terris q̃ dicũtur
ſic. Et coloꝛ eiꝰeſt ad viriditatem tendens.pun
gens linguãclari coloꝛis.⁊ ex ea eſt q ðꝛ liti et
eſt lita gluthichi. ⁊ eſt mollis tactu ſic bdelliũ.
in odoꝛe ſuo eſt pinguedo.⁊ arboꝛ eiꝰ eſt in loc

ſoli expoſitis.Ex eaeſt q̃ ðꝛ poaclis.⁊ eſt aſpera

multũ nigra.⁊ apparet in ea veſtigiũ ignis.Et
deterioꝛ eſt illa q̃ ð argaſin.⁊ eſt leuis nõ pin⸗
guis.acutiſapoꝛis.ſimilis gũmi arabico ĩ foꝛ⸗
titudine ⁊ vᷣtute.Et ex mirra eſt que ðꝛ crumu:
ſiue amini.⁊ eſt mala.Et fiunt qͥdam trociſci
ex ſubſtantijs mirre.⁊ ſi mirra pinguis fuerit
trociſci qͥ ex ea fiunt habent bonum odoꝛem ⁊ꝛ
pinguem.⁊ ſi nõ fuerit pinguis qð fit ec ſubſtã
tig eius nõ habet bonũ odoꝛẽ neq; pinguẽ.⁊ hʒ
virtutem debilẽ: ꝓpter qð admiſcet᷑ eioleum qñ
ex ea fiunt trociici. Adulterat᷑ mirra.qñ admi⸗
ſcet᷑ ei gũmi qð infuſum fuerit in aqua mirre.
Et melioꝛex mirra eſt noua.leuis.munda. q̃
quando tangit᷑ eſt aliq̃ntulum aſpera ⁊ arida.

⁊ cito frangibilis.⁊ qũ frangit᷑ remanet in eiꝰ

fractura res alba.⁊ figura eius eſt ſicut figura
vnguiũ.⁊ q̃ eſt in fruſta nõ parua.⁊ coloꝛ eius
eſt vniſoꝛm is nõ diuerſus in exterioꝛibo eius.
ſed interius eſt trahens ad rubedinẽ parũ cũ
lineis ſubalbidis ſicut diximꝰ.⁊ odoꝛ eius eſt
delectabilis amara.ſʒ illa q̃ eſt grauis:cin co⸗
loꝛ eſt ſicut coloꝛ picis: nõ eſt aliciuꝰ vtilitatis
Ded mirra que eſt ex terra:q̃ ðꝛ labotero a b⸗
ſcinditur exradice arboꝛis que eſt in tcrris il⸗
lis.Eligitur em̃ exea illud quod eſt ſimile mir
re in odoꝛe ⁊ virtus eiꝰeſt calefactiua ⁊ mollifi

catiua ⁊ reſolutiua.⁊ ingreditur in confectio⸗

nibus vnguentoꝛum.

Dperationes.

¶ Sera. auct. Albugerig. Mirra ↄuenit ad
aquã citrinã qñ ſumit᷑ex ea im potu.aut qñ fit
emplaſtrũ cũ ea ſuꝑ ventrem.,.
¶Et qñ ſit caput purgium cũ vno anoch ex ea
mundificat cerebꝛum:⁊ aufert ab eo ventoſita
tes groſſas.⁊ incoꝛiat gingiuas.
¶ Etconfirmat dentes.⁊ eſt conabolice quan
do fitlinitio cum ea. H
GBalienꝰ. Mirra abſtergit cũ tꝑamento:et

glutinat fragmenta oſſium capitis.⁊ occidu

lu mbꝛicos ⁊ fetũ:expellens eos.

I¶ Et ingredit᷑ in ↄfectiõibo collirioꝝ qᷓ fiſt ad
vlcera oculi:⁊ ad maculas que fiũt in eo.⁊ in

medicinis q̃ bibunt᷑ad tuſſim antiquam:⁊ ad
aſma. Nam ipᷣa nõ exaſperat cannam pulmo⸗
nis.⁊ hoc qꝛ nõ calefacit neq; deſiccat caleſac⸗
tione ⁊ deſiccatione foꝛti ⁊ ſine ſuꝑfluitate ſue
amaritudinis ⁊ ſue abſterſionis.
¶ Eſt alia mirra q̃ trahit᷑ a radice arboꝛis hu⸗
ius.⁊ vᷣtus eiꝰcalefacit mollificat ⁊ reſoluit.

Capitulum. ccxcix.

Oeacelſi. Auiẽ.li.ij. ca. ð moꝛo. Moꝛi

m ſunt due ſpẽs. Vna eaoꝝ eſt alfirſedu:

qð eſt dulce.⁊ currit ſᷣm ſemitam ficus
in maturatione. Sed eſt deterioꝛis nutrimẽti
⁊ minoꝛis ⁊ eſt ſiccioꝛis.⁊ magis deſtruẽs ſan⸗
guinem. ⁊ deteriſtons macho. Reliquas vero
ficus diſpoſitiones habet.eſt tamẽ inferius ea.
amarũ aũt qð nominat᷑ moꝛũ de ſceni fu nũc
illud de quo plurimũ loquamur. QOð ergo im⸗
maturũ eſt cũ exſiccat᷑ ſtat loco ſumach.dulce

eſt calidũ:humidũ:⁊ acetoſum.⁊ de ſceni eſt ad

datio.⁊ ſuccus moꝛi eſt ſtipticus.⁊ ꝓpꝛie quã⸗

do decoquit᷑ in vaſe eneo.

8 iij

OPbperationes

B

Tratctatus

Anicenna Succus moꝛi phibet fluxũ ma

terierũ ad mẽbꝛa. ⁊ imatuꝝ eſt ſic ſumach.Oñ

coquunt᷑ folia eiꝰ ⁊ folia vitis.⁊ ſolia ſicꝰ migre

cũ aqua pluuie:denigrat capillos.
¶ Acetoſum remouet apoſtemata oꝛis ⁊ guttu
ris. Et folia eius ſunt vltima ad ſquinantiam
ei pᷣfocationem. Quod acetoſum eſt⁊ confert
vlceribus fraudulentis ipſius ſuceus.
¶ Rob ei acetoſum eſt ↄferẽs bothoꝛ oꝛis ·.et
decoctio radicis eius mollificationi dentiũ.et
decoctioradicis ei eſt bona denti doloꝛoſa.
¶ Moꝛum malũ eſt ſtomacho coꝛrũpit᷑ ꝓpꝛie

in eo alfirſedu. ⁊ qñ nõ coꝛrumpit᷑ alfirſedu in

ſtomacho velociter nõ nocet. Et opoꝛtet qͥdezx
vt co medant᷑ oẽs ſpẽs eiꝰante cibũ:⁊ recipian
tur in ſtomacho:in quo nõ ſit coꝛruptio.
¶ Illud vᷣo deſeni nõ nocet ſtõacho colerico.
⁊ nõ eſt in ipᷣo de mala ↄueniẽtia ſtõachi qð eſt
in alfirſedu:qᷓ;uis ſit ĩ ea malicia.⁊ nõ eſt nau
ſea in ipᷣo.⁊ nutrimentũ eius eſt paruũ.et facit
appetitũ cibi.⁊ facit ipᷣm lubꝛicũ:⁊ excrahit ip⸗
ſum velociter.⁊ om̃ino deſcẽſus eiꝰ de facto fit

velociter.ſʒ eiꝰ deſcẽſus ex inteſtinis eſt tardꝰ.
¶ Sera.li.ag.c.hoc.Hoc arabice.i.moꝛacelſi

Virtus eiꝰeſt q̃ retinet ventrem.⁊ qñ deſiccat

retinet ventrem retentione foꝛti.⁊ ↄuenit vlce

ribus inteſtinoꝝ ⁊ fluxũ in omibo egriiudini/
bus q̃ fiunt ex fluxib humoꝝ.⁊ admiſcentur
poſtq; terunt᷑ cũ cibis ſicutſumach.Et qͥ vult

ex eis ſu mere in potu: poteſt cũ aqua ⁊ vino.
Sʒ arboꝛis erꝰ vᷣtus eſt cõpoſita ex vᷣtute re⸗

tentiua ⁊ laxatiua.⁊ plꝰqð eſt in coꝛtice huiꝰ ar
boꝛꝭ eſt ᷣtus laxatiua cũ amaritudine pauca:
q̃ᷓuſq; occidat aſcarides.⁊ ſunt lũbꝛici cucurbu
tini.ſʒ in folijs arboꝛis ⁊ ſummitatibo eſt tẽpe⸗
ramentũ mediũ illaꝝ duaꝝ operationũ.

¶ Et moꝛa matura qñ inueniũt ſtomachũpu⸗

rũ.ſi comedũt᷑ ante cibũ egrediũt᷑ a ſtomacho
cito.⁊ pꝛeꝑare faciũt exitũ alioꝝ ciboꝝ.qñ vᷣo
comedunt᷑ poſt cibũ:vel in ſtomacho ſunt hu⸗

ruptio eoꝝ eſt multum nociug.
Sed acerba qñ deſiccant᷑ ſunt bona medi⸗
cina ⁊ iuuatiua vlceribo inteſtinoꝝ ⁊ fluxui an⸗
tiquo. Et moꝛa qñ deſcendunt anteq; coꝛrum/⸗
