iterum in vaſe nono ⁊ pone in foꝛnace ſecũdo:

⁊ fac vt pꝛius ter aut quater.quando vero ex⸗

traxeris vice quarta: dimitte ipſum lapidem
vbi non tangatur a vento vel aqua vel roꝛe vel
ab humiditate aliqua donec infrigidetur. De⸗
inde frange ipᷣm in fruſta minuta ſic ꝙ ſi vnũ
quodq; fruſtum.ʒ.decem.aut plus aut minus
Oñ ergo volueris operatio nem cũ eo ſacere
pone iuxta lapideʒ pondus er exſulphure.de⸗
inderoꝛa ſupereum aquam:⁊ egredietur ex eo

ignis magnus. aſcendens circa menſurã bꝛa⸗

chij vntq nõ tanget aliud qð nõ cõburat. Et
qn lapides magnetis non na peen antr vt
lapaes n 18 n0 S ui

* „

₰808

¶ Nam lapis iſte attrahit ad ſe ſerum.
Et quãdo aliquis vulneraturcuſn ferro ve
nenaro:et teritur iſte lapis et miſceatur cũ ali⸗

ſas a marit coegit reuerti:

dixi ſed crudus ſicut eſt madefit cſj ſucco allij

aut cepe:ab extractione ſernipꝛohibetur.

¶ Sedſi vis ꝙ reuertat᷑ ad virtutẽ ſuã infunde

ipᷣm vna die in ſanguie yrcino:⁊ fiet vᷣtus eius

ſicut pus.Et accipit᷑ fruſtü magnũ iſti lapidis
qdð eſt ex bono ⁊ electo ⁊ appꝛoximat᷑ clauatiue

glicuius ⁊ aperit eam cito.

quibus vnguentis.
¶ Et datur de puluere i.

vulneratus facit ab eo venenum:vel toxicum
exire per ſeceſſum.Et ſipulueriʒatur ſuꝑ vul-

nus venenatum: curat ilem.
¶ Oyaſ. Lapis magnes magnas habet virtu

Hũc lapidẽ quidã ꝓbandi amoꝛ cauſa vro⸗
ris ſuppoſuerũt capiti doꝛmientis vxoꝛe latente

Et ſiqͥdeʒ eratcaſta ab altero viro ſic accedebat
ad ꝓpꝛiũ virũ volupta bũdaſomno amplexans
eũ q̃ſi inde pulſa ꝑ aliquẽ:q ſicum altero viro

coierat: in eũ tanq; in alicuiꝰodoꝛis fetidiſſimi
lapidememittebat.vt de lecto caderet mulier.

Concoꝛdiã quoq; ſecum habet.

¶ Nam multas muleres

lieribo gratioſos ⁊ obſequ

nis faet portantes ſecum.

¶ Fures aũt cum voluerint pᷣcioſa diriperein⸗
trant domũ.⁊ inter quattuoꝛ angulos domus

— KKractatus
pſius in potu illiq eſt

Pierilens diſgreſ⸗
i:ſicut 2 maritos mu
etes ⁊ iocundiſermo

. —

bere magn

rem
ceuerſa ferrum traxit lapideam.

¶ Et Ariſto. dixitq eſt aliud genus magneſ
quod trahit carnes hominis. In magicis aũt
traditurq fantaſias mirabiliter cõmouet.pꝛe

2
4 .

„

¶ Fertin etiam bunc mu ſa ſumptum vdropi .

ſim curare. .

¶ Aiunt etiaʒ quidã hũc capiti mulieris ſup:
poſitũ ſtatim eam incitare ad amplexũ marui
ſi caſta eſt ipa doꝛmiente. Si aũt eſt adultera:
pꝛe nimio timoꝛe⁊ tremoꝛe fantaſmatũ ðꝛ cade

re de lecto maritt. ””
NDicitur etiã ꝙ fures in domũ intrantes poſi
tis carbonibo in qu atuoꝛ angulis domꝰ api,
dem hunc ↄtritum ſuperaſpergunt.⁊ tunc doe
mientes in domo ita fantaſmatibus terrent
fugientes edes relinquant.⁊ tuncrapiũt quic
quid volunntujll

carbones ardentes ponunt⁊ ſubmitiũt lapide D

minutum inciſum ⁊ ſictranſuertunt mentem.

⁊oculos eoꝝ qui adſunt vt timoꝛe fugiant.pu⸗ S

¶Aires babetpurgatoꝛias. ? ideo ydropicis
cũ mulſa dat᷑. ʒ.p.groſſitudinẽ deducit et omſß»ſee EeS

aſperſus combuſta ſanat.

bumoꝛesqͥ p ventrem miniſtrat.tritus et ſu⸗

¶ Enax in magic; Hiclapis fantaſias mirabi

liter cõmouet⁊ pcipue cũ ↄſeqͥr ↄſecrationẽ et
caracteres ſic in magic docet᷑ ꝑhibet᷑ etiam cũ
mulſa accepium ydropiſim curare.Eſt et alia

ſpecies magnetꝭ cuius virtus eſt attrahere car

nem homiis.

Alb in lapidario ſuo. Virtus magnetis eſt

mirabilis in attractione ferri:ita vt virtus eiꝰ
trãſmutat ferrũ.ſic vt illud etiã ferrũ aliud tra⸗
hat.Et multe acus adſeinuicẽ ſuſpenſe ſic vi⸗
dent᷑. Unctus aũt alio nõ trahit.Et paruus

adamas magnum ligat magnetem.

¶ Inuentus aũt eſttꝑibo nris magnes qui ab

yno angulo traxit ferrum:⁊ ab alio fugaui.Ec

hũc Ariſto. ponit a genere magnetMis
¶ Harrauit q́; mihi vnꝰ de ſocijs nris curio/

rita vel perna eſt q̃ in oſtreis reꝑit.de

qb alieſunt ꝑforate.alie nõ ꝑfoꝛate.ſunt artiiff
cioſe facte ⁊ nõ naturaliter. Sed non ꝑfoꝛate
que naturales ſunt melioꝛes ſunt ꝑſoꝛatis.Et
ideo quando in medicin is ponuntur: nõ pr,·
foꝛate intelliguntur. Sed ſunt alique obſcu/
re ad:citrinitatem tendentes non perfoꝛate:
que nerfoꝛatis equipollent. Et ideo eligende

ſunt clare ⁊ albe:que vero obſcura ⁊ quaſi albi⸗

ſucgperimentaror idtt Friderteſ impato
etẽ q nõ traxit ferrũ.ſed vi⸗/

cceiipue ſi conſecratus conſecratione ⁊ caracte/
refuerit qð in magicis docct.

Capitulü. xxvuf.

m Argarue. Pandecta. ca. cccc. Marga

—

—w—

De Lapidibus .

da eſt:nõ eſt ponenda in medicinis. Sera.li.

ag.ca. hager albalo.auc. Raſis.Hager albalo
id eſtlapis margarite.Deferũt᷑ a maritinis.et
ſũt fri.⁊ ſic.in.ij.q̊du.Etidẽ auc.vſaac.Ex eis
ſunt groſſioꝛes ⁊ parue.ſʒ groſſioꝛes ex eis ſũt

melioꝛes parnis.⁊ clare melioꝛes obſciꝭ.⁊ eq̃

lis ſuꝑficiei melioꝛes anguloſis in figura ſua.

Alber. in lapidario ſuo capᷣ.de margaritis.Et

margarita lapis eſt in oſtreis inuentus. e
lioꝛ ãt ex India venit. Multi aũt de bꝛitanico

mari:qð nũc anglicũ ðꝛ: ⁊ verſus flandriam

8

⁊ theotoniam inueniunt. Ia q; ego moꝛe meo
decẽ in menſa mueni.iunenes aũt concule ha⸗
bent melioꝛes. Coloꝛis ãt hʒ ac ſi parualux pe
netraret in multũ albũ.Et ideo nitẽtes cum miñ
ſint albe fert ꝓpter tonitrua q̃ſi aboꝛciendo ess
oſtrea enomunt.⁊ ĩ fluminiboinueniũt᷑ in mo⸗-
ſella.⁊ in q buſdã gallie fluuijs inter arenas.

Hoyoberationes.

Alb. Virt? eaꝝ eſt experta in ↄſoꝛtatõe ſpiri⸗ ääl
nõ diſtillat ab ip̃o:ſed euapoꝛat in igne.⁊ relin

tuũ.⁊ ↄtra cardiacã ⁊ ſincopim.

» —

¶ Valent etiam cõtra fluxum ſangulnis lien⸗

tericum et diarriam.
¶ Reparant em̃ ſpiritus ſubtiles.vt quidã di⸗

artando ad vnũ ducunt.et ita conſoꝛtant.
¶Sera. Margarite ſunt deſiccatiue humici⸗
tatũ. Cõnueniũt debilitati coꝛdis.⁊ ſunt conue
niẽtes in cohol.⁊ ſũt fri.⁊ ſic.in.ij.gradu.
¶ Et idẽ auc. Athabari. Conterũt obſcuritati

vius ⁊ albedini oculi.⁊ ſoꝛdiciebo eius:⁊ reti/ 8
nent menſtrua. ⁊ abſtergunt dentes: ? deſicct E

bumiditates.

Et idẽ auc. yſaac. Conferũt cardiacetremo;

ri coꝛdis.et accidẽtibo a melãcolia adueniẽtibo
ex malicia humoꝛum.
¶ Et h̊ ideo:qꝛ clari⸗ꝰ igi is qñ
eſt ingroſſatus in coꝛde.⁊ deſiccant humidita⸗
tem que eſt in oculo.propterea quia foꝛtificãt
neruos oculoꝛum. ”

¶Et qñ diſſoluunf margarite linitur eumeo
baraʒ aufert eam poſtq; linitur ſtalim.

¶ Au ceñ de viribscoꝛdis dicit: qfoꝛtat coꝛ.

Capitulũ. xxix.
m Aggneſia ⁊ markaſita. Alb. Magneſia
eeſt lapis niger.⁊ aliqͥ vocãt eã magno⸗
ſiam. Et ipo freq̃nter vtunt᷑ vitrearij.i¶ Idem
Markaſita ſiue mandaſida.eſt lapis habens

multas ſpecies coloꝝ.q; coloꝛẽ acciipt cuiuſli

bet metalli.Et ðꝛ markaſita argẽtea ⁊ aurea.⁊
ſic dealijs metallis. Metallũ tiñ qð coloꝛat eũ

ſicant ſanguinẽ coꝛdis qũ

R

3 G
5

IH

—
—

I

,ri.ſi

quit᷑ cinis ſubiilis.⁊ hic lapis notus eſt apud

.

alchimicos. ⁊ in multis locis inuenit᷑. Hoc ſio

in 6 iaga di⸗ militer Enax dicit in lapid ario ſuo.
cunt:ſed falſo. immo membꝛa earum aſperitas Enax dicit in lapitaj

te a ſuꝑfluis abſtergunt:ea q̃ſioſtnngũt:⁊ co

2

—————

Alb. Magneſia diſtillat? fluit in magno ee A
foꝛtiigne.:no aliter. tũc ummur? vitro ad bor
pu reitatẽ ducit vitri ſubſtãtiã. Hocidem dicit

„ GS —
O . 2
—= 4 —
— e
8 .
4˙* £ „ 8 r.
. N%R . 12
2 . 4 . 1
“ 5* 4 1 1 1
0 . X
. 2 — * . „

Dperationes

ND DN

.,àdNKFFractatus

m Alcha ⁊ gipfum. Pli. li xxvi. Malcha

elekeelt cũ e calce recentigleba efficit᷑.

¶ Iqæ malcha mor tũdit᷑ cũ ficu ꝗdipe ſuillo

duplici linamẽio.q̃ res oĩm tenaciſſima exiſtit

duriciẽq; lapidis a ntecedit.¶ Qdãt malchat᷑

oleo pfucat᷑.¶ Actoꝛ.De malcha vᷣo flagrãati q̃
eſt lim e ſtagno famoſitate vꝛbis mMturaliter
emiſſus. qyvſi. Gipſũ q; calci conatũ eſt.cuiꝰ

plura ſũt gna.O mniũ ãt optimũ eſt lapis ſpe⸗

cularꝭ edificioꝝ ſignis gtiſſim? ¶ Aui. Bipſü eſt
lapis lamioſus albo paruꝰ.cuiꝰſubtilitatis fit
augmẽtatio cũ adurit᷑.eſt ãt frigidꝰ⁊ ſiccꝰ ↄglu
tinatiuꝰ·Ponit᷑ ſuꝑ ꝑtes fluxũ ſanguĩs pati⸗

ent ? ↄſtrigit.qꝛ ĩ ipo ẽ cũ glutinatõe vᷣtꝰfaciẽs

adherere.⁊ ĩ ipoẽ ſtipticitas cũ viſcoſitate.linit
ex eo frons aut coopit᷑ ex eo caputvt pilleo.et
retinet fluxũ ſanguis ex naribo.ponit᷑ ⁊ ſuꝑ ob⸗
talmiã ſanguineã. ¶ Eſt aũt ex ſũma venenoꝝ
pᷣfocantiũ in ſyria.GBipſũ eſt lapis duriſſimus:
quẽ coquũt fimo bubulo vt vꝛat᷑ celeriꝰ

m· Armoꝛ. yſi.li.xvi. Marmoꝛa dicũt᷑ exi⸗
mij lapides:qͥ maculis ⁊ coloꝛib cõmẽ⸗
dant᷑. Marmoꝛaũt grecꝰ ſermo eſt a viriditate
tentus.⁊ q;is po ſt etiã alij coloꝛes inuẽti ſũt
nomen tñ pᷣſtinũ a viriditate retinuerũt. Hoꝝ
coloꝛes ⁊ genera innumerabilia.Hec oĩa e ru⸗
pibo excidunt᷑ſed multa pᷣcioſiſſimi generꝭ ſub
terra ſparſa ſunt. c

Operationes.

Capitulu. lxxxiſj.

4 Pli. Marmoꝝ genera coloꝛeſq; nõ attinet
in tãta noticia dicere:nec enumerare facile eſt

in tanta multirudine.Quoto em̃cuiq; loco nõ

ſuũ marmoꝛ inuenit᷑.⁊ iñ celeberrimi dicta ſũt

generis in ambitu terraꝝ cũ gentiboſuis.
¶Nõomia vᷣo gignũt᷑ in lapicidinis ſʒ multa
⁊ ſub terris pᷣcioſiſſimi generis.ſicutilacedomo

nium viride cũctiſq; hilariꝰ: ſic ⁊ auguſteũ. ac

deinde tyberiũ in egypto auguſti ac tyberij p⸗

mũ ac pncipatu vtrũq; repertũ.¶ Driaq; eoꝝ

eſt ab ophite cũ illud ſitſerpentũ maculis ſile:

vñ ⁊ nomẽ accepit.q; hec maculas diuerſo mõ
colligũt auguſteũ vndatim in vᷣtices criſpum.

¶ Tyberiũ ſparſũↄuoluta canicie.ſunt ⁊ alia

elus genera. de qbo ſup dictü eſt cap. lxij.

m Elochites ⁊ murrina. yſi. Melochites
llapis eſt ſpiſſius virens ⁊ craſſiꝰ q; ſma
ragdꝰ.h̊ a coloꝛe malue nomẽ accepit.⁊ ĩ red⸗

dendis laudatꝰ ſignis. Naſcit̃aũt in Arabia.

Arnol. Melochites eſt gẽma vridis ſmarag⸗
doſilis. ? valde mollis. Hec mẽbꝛa cuſtodit a
nociiis caſibo.et cunas infantium ſimiliter.

OPbpperationes.
Item yſidoꝛus. Murrina eſt gemma que
apud parthos gignitur.ſed pꝛecipua in Ber⸗
mania.humoꝛem ſub terra putant.Coloꝛe den
ſatum.ca ndoꝛemq; ⁊ ignem.cũ quodã coloꝛũ
repercuſſu.quales in arcu celeſti ſpectantir.

Cuius cõtraria cauſa criſtallum facit.gelu ve

hemetioꝛi concreto. ¶ Albertus. Melochi⸗

tes quem qindam melonitem dcunt, lapis eſt

— –—a

— ——

m SEnphites. Alb. Menphites eſt lapis a

Hic tritꝛ in dq̃mixtꝰ inpotu det᷑ vꝛendis vł
cruciãdꝰ. DHoc idẽ ait Enax in lapidario ſuo.

De Lapidibus

grabicus groſſe viriditatꝭ.ſʒ nõ tranflucidꝰ ſii Indk 1 Irprppieet
Gmnaruld, 76mollo Ferigrure bem emto. Capitulü. lxxxinf.
diẽdi geſtãtẽ ſe a nociuis caſibo.⁊ ſuꝑ cunabuj m Edus.Dpyaſ.Meqdus lapis eſt niger.4
la infantiũ.Hoc ait in lapidario ſuo Enax. tritꝰ emittit croceũ coloꝛeʒ. Alb. Lapis
. . — medus vel medo ðꝛ:qꝛ a regiõe medoꝝ ſertur:
NVvbi plures inueniũt. Sũt ãt huius ſpẽs due
vnus niger:⁊ alter viridiis.
—D, peratione.
Alb. Hyiꝰ vᷣtutẽ eſſe dicũt veterẽ podagrã.
ocloꝝ cecitatẽ.⁊ nefreticã paſſionẽ.etiã refoue⸗
re ðꝛ feſſos ⁊ debiles.i¶ Fert᷑etiã q'fragm̃ta ni
griſi in aq̃ ca.miſſa fuerĩt:⁊ ſe qͥs in aq̃illa laue
rit incurrit mẽbꝛoꝝ excoꝛiatõeʒ. ⁊ſiex ea bibe⸗
rit pibit vomẽdo.i¶ Dyaſ.Eſtãt duplic potẽ⸗
tie.ſcʒ bone ⁊ male.nã tritꝰ in cote medicinali
cũ lacte muliebꝛi(q̃ſel creauit pᷣmoptu puerũ)
⁊ inuncc albugĩes curat ocoꝝ.⁊ oẽʒ illoꝝ do⸗
loꝛẽ etiaʒ ſi deſperatꝰfuerit medet podagricos.
¶ Eodẽ mõ cũ lacte ouis qͥ ſel genuit maſculũ
ſanat. Renes ⁊ anhelitꝰ? ĩterioꝛes ꝑtes coꝛꝑis
Hoc medicamẽ pᷣparatũ habeas i vaſe vitreo
vel argenteo ⁊ ꝑfice ieiunꝰ.ad vindicta q̃ʒ ſup

M

= cotẽ ⁊ da cui vis.⁊ lauet faciẽ ⁊ exſicoabt᷑.
W 7 Siqᷣs at ex eo biberit: pulmonem vomet.
YVYVHpoꝛtet at bibeti paulu ũ dare vt nõ ſatiet.
Capitulũ. lxxxiiſ. Inuendeeſt auriurta ſiuufi fain.

ciuitateegipti q̃ mẽphis vocat᷑.qͥ ðꝛ vt
ignis calere.virtine qdeʒ nõacu.
DPoperationes

ſecandis.qꝛ inducit inſenſibilitateʒ ne ſentiat

— —2

2

D. S,S-SS Capitulü. lxxxu
m Ogra. (Serapio n. Mogra: ex eae
G A l Sdamaqaeveferra drcrle ſinos.
Et melioꝛ ex ea eſt grauis denſa.cuiꝰ coloꝛ nõ
eſt diuerſus.eteſt ſicut coloꝛ epatis aut ſangui
nis nõ habens lapidem. Et quando pont̃᷑ in
aqua diſſoluit᷑ facile ⁊ creſcit. Illa vᷣo mogra q̃

.
— ——

d d dS

tur in ↄlectionibo vnguentoꝝ.⁊ occidit vermes
invennnnree.

J Tractatus

vtuntur carpentarij eſt ex debilioꝛibꝛ opatio⸗
nibo q; illa q̃ defert᷑ ex ſinos ⁊ ex Babilonia.⁊
melioꝛ q̃ facile terit᷑. Colligi᷑ vo mn capadocia ĩ
ſpelũcis diſtillans:⁊ affert᷑ venalis in Sino⸗

pidam ciuitatẽ:vnde ⁊ nomen accepit.

*

¶ Et idem auc. Gal. In ſapoꝛe ipᷣieſt ſtiptici⸗
tas:vñ virt?eiꝰeſt deſiccatiua.⁊ qnoꝛbet᷑ cuʒ

ouo:aut fit criſtere cũ ea ſtringit ventrem.

¶ Unge hʒ vᷣtutẽ ſtipticã ⁊ deſiccatiuã ⁊ gluti⸗
natiuã.iſ Et qñ miſcet᷑ in empla ſtris ↄſolidat

vulnera recentia.iEt ingredit᷑ in ↄfectionibi

trociſcoꝝ deſiccatiuoꝝ ⁊ ↄſtrictinoꝝ ventris.
¶ Et qñ ſoꝛbet᷑ n ouoſoꝛbili:aut fit criſtere ſtri
git ventrẽ.¶ Et ꝓpinat᷑ in potu in doloꝛe capitꝭ
⁊ dat᷑ in ouo ad ſputũ ſanguĩs:⁊ ad venenũq;.

q¶ Paulꝰca. ð mogra. Mogra ſinopida foꝛtioꝛ
bolo armeno ⁊ luto ſigillato.⁊ ideo ingredi

6 .
0
* .
. . .
2 1 5 „ d
*. umcn —
2
:
4.5 4 7 2 .
* . 8 . 7 .7
⸗ S 4 .
— S .
.—— . S P
— —— NNNIII S 4
W⸗ X
D — 0* *
. . — — — . 4
— Wr . .
— -
— —
— — “ ℳ₰

Capitulum. lxxxvf.
AUimia. Pandec.ca.dlv. Mumg eſt il
m lud qð inuentt in ſepulchꝛis balſama/
ton: in qb humoꝛ moꝛtui cum aloe ?
mirra reſoluit᷑:qͥboipᷣa coꝛꝑa ↄdiebãt᷑.⁊ ſimila
tur pice marine. Solebãt antiqͥt coꝛꝑa balſa⸗

mo mirra ⁊ aloe ↄdiri.Etadhuc fit apud paga

nos ⁊ ſarracenos circa babiloniã vbi eſt copia
balſami. Sera.li.ag.c.mumie. Mumie ſepul
toꝝ.et eſt aloe balſamũ ⁊ mirra.et qð miſcet᷑ eis

ex bũoꝛibcoꝛꝑis hũani.Et idẽ auc.Dyaſ. In

terris q̃ dicunt᷑ acolonie.Deſcẽdit nãq; ex mõ⸗

tiby q ducũt ſlumĩa cũ aqͥs.eiſcit eũ aqᷓ flumis
in ripis.⁊ eſt coagulata:et fit ſicut cera.⁊ habʒ

odoꝛem picis ⁊ aſpalti mixti ſimul.

Pperationes
¶ Sera.auc. Raſis.Ex noĩe quoꝛundã medi
coꝝ eſt bona ſode flegmatice frigide ſine mate⸗
ria.⁊ emigranee.⁊ paraliſi.⁊ toꝛture oꝛis et epi⸗

lẽtie ⁊ ſcotomie. ¶ Et facimꝰ caput purgiũ cũ

vnograno ex ea cum aqua maioꝛane. .
¶ Et ↄuenit doloꝛibo auriũ:qñ diſſoluit᷑ ex ea
granũ in oleo ſambucino:⁊ diſtillat᷑ in aure
¶ Et ↄfert doloꝛi gutturꝭ:qũ diſſo luitur ex eo
vnũ kirat cũ aqua in q̃ decocta eſt ſatureya.

Etↄuenittuſſicũ aq iuiubaꝝ.aut cũ aq̃ oꝛ⸗

dei ⁊ ſebaſten.i¶ Et dat᷑in potu ex ea ieiuno tri
bus dieb. 2 ↄfert cardiace kyrat.i.cũ aq̃ mẽte.
Et cõfert ventoſitati inteſtinoꝝ:qũ accipit
kyrat.i.cum aqua cimini⁊ carniaut cũ aqua
ameos valet caſui ⁊ percuſſioni.
¶ Et dat᷑ ad ſingultũ ẽna.i.ex ea cũ decoctõeſe
minũ apij et carui.et miſcet᷑ cũ oleo de ben.
Et fit caputpurgiũ cũeis.⁊ ad ſquinantiã põ
dus vniꝰkyrat cũ ſquingibin.i¶ Etdoloꝛẽſple⸗
nis pondus vnius kyrat cum aqua carui.
¶ Et ad venena duo grana cum decoctiõe tri⸗
buloꝝ marinoꝛum.et folijs anuiden.
¶ Et adpuncturam ſcoꝛpionis pondꝰ vnius

kyrat cum vino puro.i¶Et ponit᷑ in loco pun⸗

cture cum butiro.et conuenit fractune.
¶ Et cõquaſſationibo q̃ fiunt in interioꝛibacoꝛ⸗
poꝛis exterioꝛiboet ↄſtrictioni pulmonis.
¶ Eteſt ꝓpe temꝑamẽtũ niſiqꝛ hʒ ꝓpꝛietateʒ in
ſedando doloꝛeð qͥ ſunt in fraciuris:qñ ſumit᷑
in potu et linitur cum ea.et fit cum ea criſtere.⁊
conuenit vlceribus veſice et virge.
¶ Etidẽ auc. Raſis.Quidaʒ mittebatſangui
nemet nõ poterat reſtringi ꝑ aliquã medicinaʒ
vſq;quo datũ eſt ſibi de mumia pondꝰgranoꝝ
triũ cum vino.etreſtrictus eſt ſtatm.
¶ Et qñ fit cũ ea ſuppoſitoꝛiuʒ diſſolutũ cũoleo
de ſambach ↄuenit nõ potẽtiboretinere vꝛinã.
¶ Paulꝰca.de Mumia. ca. eſt ⁊ ſic.in.iij.gra⸗
du.teſte Conſtantino.licet quidã dicũt ꝙ ſit fri
gida:qꝛ ↄſtrictiua.multa em̃ frigida ⁊ ſicca la⸗
xant:⁊ multa calida ⁊ ſicca ↄſtringunt.
¶ Auiceñ.de viribocoꝛdis. Humia calida eſt
in fine tercij.ſic.in pᷣmo.⁊ hʒ ꝓpꝛietatẽ cõſoꝛtãdi
coꝛ. ¶ Item qñ fit cũ ea ſuppoſitoꝛiũ diſſolutũ
cũ oleo muſtellino ↄuenit nõ potentibo retine⸗
re vꝛinam.

Capitulum. lxxxvij.

☛D % 5α.t e e de en de e de de

% d

G

=— de O

4

Alnus. Albertus. Dicuntaliq buc
n elſle de genere lapidum. et inuenit
in capite bufonis. .

Pperationes.

Et ſunt duo genera. Anꝰ ſubalbidus:ſicut ſi

lac intrauerit in ſanguinẽ ⁊ vincit eũ.Et ideo

ſanguĩs obſcuras vias in eo dicũt a parere
¶ Et alius eſt niger.⁊ aliq pingitur in eo bu

fo ſparſis pedibus ⁊ ante ⁊ poſt.

¶ Dicũt eti ꝙ ſi ambo fimul includant᷑ pᷣſente
voeneno eos adurere manũ tangentis.

¶ Pꝛobationem autem lapidis eſſe dicũt ꝙex⸗
hibitus bufomi viuo:bufo eleuatur contra eũ
⁊tangit oꝛe ſipoteſt. HSSõ
Dicit᷑ etiã ꝙ pᷣſente veneno variꝰ efficit qͥ ſub
albiduseſt. Hoc ſili Enax dicvit.

—1

Capitulum. lxxxviif.

Igroꝛum.Auicenna li.ij.ca.pꝛopꝛio.

n PNigroꝛum eſt lapis qͥ defert ex nigris

declinans ad ciutrinitatem.

Berationes

. ricatio

¶ Auiceñ. Fricatur ⁊ egreditur ex eo
moꝛdicans linguam ſimilis laci.

Mungificat pannum oculi cum non eſt cũ

apoſtemate ⁊ obtalmia.

Et conuenit veſtigijs vlcerum in co eteradi
cat vngulam. “

Capimulum lxrrir.

De Lapidibus

n cabulũ. Naſcit᷑ em̃ in nitriaopido vel
regione egvpti:ex q̊⁊ medicine fiunt.
⁊ ſoꝛdes coꝛpoꝝ veſtiũq; lauant᷑. Huiꝰnatura
nõ multũ a ſale differt. Hbet em̃ vᷣtutẽ ſalis.

⁊ ſimiliter oꝛir̃caneſcentiba littoꝛibus ſiccitate

Afronitrũ aũt eſt ſpuma nitri.⁊ colligitur in

Alva in ſpelũcis diſtillans.ᷣdehinc ſole ſiccat᷑.

Optimũ putat᷑ ſi minime fuerit põderoſum:et
maxime fricabile coloꝛe penepurpureũ.i⸗
ſuppara bolas.Nitrũ ſale ſimilimũ eſt: excep⸗
to ꝙ; nihil ſalſi ſa poꝛ hʒ. Crepitat aũt in aqua
ſicui calx vina.ſʒ aquam lotioni abileʒ reddit.

terioꝛ ſuccendit᷑ coꝛrectione.

Dperationes.
eſt ſale:calidũ ⁊ ſiccũ in ſecũdo gradu.ex eo me
lius eſt armenumm.leue.laminoſum.frangibile.
ſpongioſum.albũ aut purpureũ.aut roſeum.
moꝛdificatiuum. abſtergit aũt foꝛtiter.

¶ Et mundificat ⁊ excoꝛiat.⁊ incidit humoꝛes

groſſos.attenuat capillos. M
¶ Sanguinem attrabit in ſuper ſicie coꝛpoꝛis
et coloꝛememendaat.
Conſfert pꝛuritui:qꝛ vᷣtus ei reſoluit pꝛopꝛie
a fricanũ cũ aceto:⁊ etiam ſcabiei.

¶ Cum quibuſdaʒ medicinis bibitum interſy
cientibo vermes educiteos

Aalet venenũ: ꝛ pcipue africanũ. Eiꝰſpu⸗/

ma valet ↄᷣ moꝛſum canis ⁊ potũ cantaridarũ.
¶ Cõſtontinꝰ. Nitrũ affertur de armenia.alte
rum de arabia. Uniuerſaliter aũt collatiuũ et
T

Itrum. yſi. Nitrum a loco ſumpfſit vo

Blo.

ſicut g̊ acem in nitro ebulit:ſic ꝑuerſa meus de

e d

d E „ —⏑ 8

A
3

L Tractatus

mundificatiuũ eſt. Interioꝛa coꝛpoꝛis ⁊ exte⸗

rioꝛa maxime aceto mixtum lauat.
¶ Oyaſ.Nitrũ eſt eligendũ leue ⁊ rubeum ve
albũ ꝑcuſſuras hũs ſiẽ ſpõgia. Albũ acre eſtet
amaꝝ. ¶ Tale ex India venit. Nitri ſiqͥdem
aliud eſt craſſum ⁊ laminoſũ.aliud tenue.aliud
rubeũ.aliud albũ.⁊ oĩm vᷣtus deſiccatiua eſt.

¶ Et iõ ſi fuerit oꝛe acceptũ minuit ac tenuat

pingues ⁊ viſcoſos hũoꝛes.valet vhʒᷣ fungos.
¶ Plateariꝰ ĩ li.de ſimplici medicina. Nitꝝ ca
lidũ eſt ⁊ ſiccũ in.ij.gradu. Albũ meltꝰeſt q; ci⸗
trinũ. Uirtutẽ hʒ diſſoluendi ⁊ extinguendi.
Uſus eius eſt cõtra yliacam paſſio nem.ad

faciem quoq; purgandaam.

¶ Item ↄtra ſiomachi ſaniẽꝛ inteſtinoꝝ.Con
tra furfures capilloꝝ ⁊ pediculos capitis.
¶ Comtra vermes auriũ ⁊ ſanim.

Coapitulum.xt.
o SBtalmius. Albertus. O btalmt⸗
uss eſt lapis ab obtalmia dictus.
. cuius coloꝛ non nominatur. foꝛte
ideo:quia eſt multoꝛum coloꝛum.

Operationes.

¶ Igdem valere dicitur geſtanti contra omnes
malos moꝛbos oculoꝛuum.
Uiſus aũt circũſtantiũ ðꝛ excecare.⁊ iõ etia ʒ
patronꝰðꝛ.geſtanies em̃ eũ qſi inuiſibiles red

dit. Hoc ſimiliter ait Enax.

Capitulum.xt).

Hir. Alb. O nixgẽma? nigri coloꝛ. in

o nenit᷑ meliꝰgenus eſſe nigꝝ:albis venis

variatũ.venit ãt de india ⁊ arabia.In/

nenit᷑ aut qͥnq; diuerſitatũ ꝓpter vareetatẽ vena
rũ ⁊ coloꝝ. Ferũt ſi ſardiꝰ ſit pᷣſens ligat᷑ onis.

⁊ etiã ſuſpẽdit᷑ a nocumẽto.Hecãt oĩa ſi bʒ p⸗
fecto ideo hʒ:qꝛ hʒ vᷣtutes mouẽdi melancoliã
pᷣcipue in capite.ex motu em̃ illiꝰcũ vapoꝛe oĩa

iſta ꝓcedũt. Dicũt ãt quidã onix onichinũ eſſe

qð veriſimile eſt.vel ꝙſit alia ſpẽs eiꝰ.ſʒ coloꝛe
nõ eſt niger niſi aliqñ.ſʒ coloꝛẽ hʒ vi vnguis.ſʒ
in onichin is nr̃is inueniũt᷑ multi coloꝛes albi.
nigri ⁊ rubicũdi.qͥ tñ oẽs in ſubaʒ q̃ndã fricãt᷑
q̃ ſimilitudinẽ expᷣmit vnguis hoĩs. Aiũt etiã
qex lachꝛyma arboꝛis q̃ onica ðꝛ indurata in
lapidẽ generat᷑.⁊ dicũt hãc cãʒ eſſe ꝙ odoꝛiferꝰ

eſt in igne. Hãc etiã cãʒ inquiũt eſſe ⁊ frequẽtiꝰ
alijs depictꝰymaginibo mirabilibo inuen᷑q

lachꝛyma a pꝛincipio mollis facile foꝛmabilis

pingit᷑.⁊ picturã retinet qñ in lapidẽ indurata

coagulat᷑ Hũclapidẽ dicũt inſenſibiliter intra
re in oculũ.⁊ h eſſe mirabile.Et ego vidi ſaphi⸗
rũ intrare in oculũ ⁊ lapidẽ galli.⁊ q̃ndaʒ aliũ
cuiꝰnomẽ ignoꝛaui:ſine oculi leſiõe. Politus
em̃ ⁊ tenuis nõ ledit oculũ:niſi tanget aciẽ ſeu
pupillã oculi ſenſibilẽ ⁊ foꝛamen vuee.
Poperationes.
Alb. Aiumt qꝙ collo vel digito ſuſpenſus ex⸗

citat triſticiam ⁊ timoꝛes.⁊ in ſomno fantaſias
terribiles.

¶ Et multiplicare ferturlites ⁊ triſtcias.
¶ Deitur etiam ꝙ auget ſaliuam pueris.

B

4 De Lapidibus.

Palus. yſi. Opalꝰeſt lapis diuerſaꝝ cõ

o loꝛe gẽmaꝝ diſtinct?. Eſt em̃ ĩ eo carbũ
CcCcuouli tenuioꝛ ignis. Ametiſti fulgẽs pur
pura:ſmaragdi nitẽs viriditas.Cũctaq; pari⸗
ter ſub quadã varietate lucẽtia.nomẽ hʒ ex pa⸗
iria. Sola em̃ parturit eũ India. ¶¶ Pliniꝰ li.
xxxvij.Opaliſunt in India:qͥba gẽmaꝝ cõpo
ſitoꝛes gloꝛiã: ⁊ maxie mnenarrabilẽ difficulta⸗
tẽ dederifł qꝛ ſunt in eis cũcta pariter incredi⸗
. bili mixtura lucentia.Alij ſũmo fulgoꝛ aug⸗
mẽto coloꝛes pigmẽtoꝝ equauerũt. Alij vero
ſulphuris ardentẽ flammã:aut etiã ignis oleo
endne nucẽ auellanã equat.
Dperattones
E⸗ Arnoldꝰ.O palus eſt lapis pᷣcioſus geſtanti A
y ſeↄtra om̃es oculoꝝ moꝛbopꝛoſicuus.
D N. ¶ Aiſum ei acutũ ↄfoꝛtat:ꝑom̃ia vᷣocircũſtan B .
tiũ viſus ⁊ oculos excecat ⁊ obumbꝛat.
Capitulum. xcij.
o Ryphan'. Alber. Oꝛphanꝰ lapis eſt qui .
eet in coꝛona romani imperato??. Non
“ vnq; alibi viſus eſt:ꝓpter qð oꝛphanꝰvocat᷑ eſt . *
aũt in coloꝛe q̃ſi vinoſus:ſubtilẽ hñs vinoſita⸗ 2
tẽ.Et h eſt ſi ſicandidũ nimis micãs penetra⸗
. ret in rubeũ claꝝ vinoſũ:⁊ ſit ſuꝑatꝰ ab ipᷣo.Eſt G
autẽ lapis ꝑlucidus.⁊ tradi ꝙ aliqũ in nocte
fulſit:ſj nũc tꝑenr̃o nõ micat in tenebꝛis. D W,
. A rerchr auſs honoꝛiↄuenit regali.Hoc ſis E D y
R militer ait Enax. Erenm 1
E. Capitulum. xciiiſ.
4 o Rithes ⁊ oſtratites. Arnoldꝰ.Oꝛithes
N zrnr. eeſt lapis triplic generis. Unꝰ eſt rotun
S dus ac niger. Alius viridis.⁊ maculas albas .
43 ☛n²3R,D]NGÄP!éB 7 habet.Tertiuus eſt cuiꝰ alterapars aſperſa eſt
aqa Altera plana.⁊ eſt coꝛpus q̃ſi fertilamina.
—. Idẽ. Hic lapis geſtatus ⁊ oleo roſaceo mir⸗½ A
4 1 tus ꝓhibet ab aduerſis caſib:atq; a peſtiferis
2 NA reptiliũ ⁊ alioꝝ aĩaliũ moꝛſibo. Idem. Appen⸗
— — — ſus murer Phiber ſpſan umfnegnarlet pꝛeg 3
I. nans eſt aboꝛtit. Ex lapidario. EPB
Capitulum xiiij. ALetiferos moꝛſus niger atq; rotdͦus aꝛihes

Quos fera vel coꝛnu vel ſeuo dente pegit. Cũ
roſeo mixcpfecte curat oliuo. Per vaſtas are⸗

nas:interq; fſeras gradientes. Illeſos ſeruat

moꝛſus abigẽdo feraꝝ.Qui viret ⁊ maculas al

bas hʒ alter oꝛithes. Caſibo aduerſis poꝛiãtes
vbiq; reſiſtit. Tertiꝰaſſerit᷑ fame grauioꝛis oꝛi⸗
thes. Altera pars cuiꝰ crebꝛis eſt ⁊ aſpera cla⸗
uis.Altera leuioꝛ eſt q̃ſilamina ſer Faie facit
appenſus ne fiat femina pꝛegnans. Aut ſi pꝛeg
nans fuerit:cito fundit aboꝛtum.
yſi.O ſtratites gẽmaẽ teſtacea.durioꝛ ẽ alte⸗
ra ſilis achati:niſiq; achates politura pĩgueſcit
¶ Durioꝛitanta ineſt vis vt alie gẽmeſculpan
tur eius fragnment1ns.

(Capitulum. ꝑu

,. Pbhites:purpurues:poꝛfirites:⁊ pariꝰ.
Sli. li. xxxvij. O phites ſerpentũ macu
lis ſilſitudinẽ hʒ.nec ex eo inueniũt᷑ colũne niſi
ꝑue.Duo ſũt eiꝰgña. Molle.ſ.ca ndidũ nigri⸗
cans durũ.ambo capitꝭ doloꝛes ad alligata ſe⸗
dare dicũt᷑:⁊ ſerpẽtũ ictꝰ.Quidã etiã freneticis
ac litargicꝭ adalligari iubet ca ndicantẽ.yſið.
Purpurites eſt exegypto rubẽs cãdidis inter
ueniẽtiba pũctis. Nomis ei cauſa ꝙ rubeat vt
purpura.i¶ Pli.vbi ſupᷣ. Poꝛfirites etiaʒ eſt ex
egypto rubet candidis interueniẽtibopũcturꝭ.

Operationes.
yſi.Pariꝰeſt lapis marmoꝛeꝰeximij cãdoꝛis
Hic apud paron inſulã naſcit᷑:vñ ⁊ no’=ſ 7.
Magnitudo eius eſt qua lanceas crateraſ⸗
q; nõ excedat vnguentis ⁊ ipᷣe aptuseſt.

LTLrattatus

Coapitulum. xcoj.

p Alagiꝰᷣm Alb. ðꝛ ꝙ palagi⸗ eſt gẽ
ma colo? rubei lucidi valde.nate
⁊ ſube trãſparẽtꝭ.⁊ ðꝛ eſſe feĩa car⸗

bũchli:: vᷣtutes eiuſdeʒ remiilas bʒ: ſiẽ ſemina
ad marem ſe haber.
HPHbpporationes

¶ Et dicũt qͥdã ꝙẽ domꝰeiꝰ:⁊ iõ palatiũ carbũ

culi vocat᷑.generat᷑ freq̃nter carbũculꝰ ĩ lapide

iſto.¶Et iã viſũ eſt h ĩ lapide vno exterioꝛ ꝑs

fuit palagi:⁊ inerioꝛ carbũculus.i Pꝛopter
qð hmõi genꝰ lapidũ eſſede genere carbũculi.

3
B

+ D

De Lapidibus .
Capitulum. xcuij)

p Antberꝰ. Alb. Panther?eſt lapis mul
teos hñs coloꝛes.⁊ in vno coꝛpe lapidis
nigꝝ vicʒ viridẽ ⁊ rubeũ.⁊ alios mulios.inue
nit᷑ aũtpallidꝰ:purpureus: ⁊ roſeus.
Dperationeg.
¶ Alb. Fert᷑ autẽ ſuſcos efficere viſus.inuenit᷑
fm plurimos ĩ India.i Debet geſtãs reſpice⸗
read ipᷣm ĩ maneoꝛiente ſole.⁊ fit efficax⁊ vir⸗
tuoſus.tot ãt vᷣtutes ðꝛ hẽe q̃t coloꝛes hʒ. Hoc
ſimiliter ait Enax in lapidario ſuo.

8RN

Et refert de illo lapide: ſi torius ſtrng G
umann adnver Bued, utre aulde tägi.
¶Et ego ipᷣme um ſepiꝰ.ðᷣꝛ aũtð genere
iſto alia ſpẽs eſſe:q ðꝛ eſſe criſolitoſilis: niſi q; .

*

—

45
NX—
N

Capitulum. xcviiſ.
Raſſius. Albᷣ.Pꝛaſſiꝰ eſt lapisqͥ eſt ma
p ter ⁊ palaciũ ſmaraldi.Eſt aũt viridis
coloꝛis:hñs viriditatẽ ſiẽ pꝛaſſũ. Inue
nit᷑ ãt aliqũ cũ rubeis guttis:⁊ aliqñ cũ albis
E ſt alia ſpecies iſtiꝰlapidis:qͥ inueni cũ gut⸗
tis aureis. ⁊ vocat᷑ criſopaſſus.⁊ rar ꝰ inuemt᷑. EAN
⁊ ideo carioꝛ exiſtit. Pꝛo quo lege lapis criſo⸗ —— E
paſſus ſuperius de C. HM .⸗ N

Perationeg. CToapitulum. .
Expertũ eſt ait ꝙ ↄfoꝛtat viſum:⁊ q̃ſdã iaſpi g fiRαασ üe ſEa arabicé
dis ⁊ q̃ſdam ſmaraldi hʒ operatiões. Hoc ſiii P Rinice⸗ ge. latſe copa ſoſea. arabice
ait Enax in lapidario ſuo. eral markaſita. Sera.li ag. c. hage
W 4 44 H ralmarkaſita.eſt lapis ex q̃ extrahit᷑es.⁊ opoꝛ
Capitulum. xiix. tet ꝙ eligat ex illis cuiꝰcoloꝛ eſt ſilis eri.⁊ qũ po
p. Eridonius. Alb. Peridonius eſt lapis nit in igne ſaliũt ex eo ſcintille facile.Cõburit
fulgens vt ignis coloꝛe. in hũosnodũ.Tiniiũ pone in ignẽ leuẽ ⁊euẽta
t . don tiat rube.deinde extrahet᷑ abigne.OQui⸗
Dpe rationes. dãponũt in ignẽ magnũ de pꝛunis:deinde li⸗
A Alb. Dꝛ aüt valere ) arteticam mirabiliter. mũt melle:? iie ꝝ ponut in igne donecos pres
„

1
„2 = 2
N 2 àA 2 3 2
ne EE
g ”ð”sð . 4 6
4 α ATEe 4

☚—

8 ü & O 8

rẽ hſis eraminis.qͥ in ſoco miſſus

qᷓ̃ aduritur dicidas vel difriges.
(Et idẽ auc. Gal.Hic lapis ẽ vnꝰ de lapidibo

bñtiby vᷣtutẽ foꝛtẽ.⁊ nos admiſtramꝰeũ cũ reſo

eis ſint eqliter cobuſte. q foꝛtaſſe oͤmo adurit
extra ⁊ nõ interiꝰ.deinde exufflat᷑ cinis abeo?-

repo nit᷑⁊ ſi indiget᷑ ablutio:laua eã ſiẽ lauat᷑ ca

dimia.i¶ Dyaſ.ca.dela.piritide. Lapis piriti-

des.i.markaſita exq̃ eramẽ ecigeeſ. colo
rẽ bſis eramin frangit. LCõ⸗
burit᷑ vᷣo ſic melle vnctꝰ:in viuis carbonibomit
tit᷑ flabellat᷑ q;diu coloꝛẽ rufum ſaqat. Alij vᷣo

in multis carbonib igneis coctũ:⁊ ſcdðo melle

vnctũ euocãt igni qdiu ſe fregerit. poſtea exi⸗
mũt illũ ⁊ lauat ſiẽ cadimiã:⁊ reponũt.

Poperationes.

¶ Sera. Virtꝰeiꝰaduſti ⁊ nõ aduſti eſt vens?ꝛ

abſterſiua vlceꝝ. ⁊ abſtergicobſcuritatẽ viſus:
rſoluit ⁊ maturat opᷣata dura.⁊ q rſoluit: mi
ſcet᷑ cũ reſinipini:reſoluit ſanguinẽ coagulatũ.

¶ Et aufert carnẽ ſuꝑfluã cũ pauca caleſactiöe

⁊ſtipticitate.Et qͥdã noĩant hunc lapidẽ po

lutiuis.⁊ miſcemꝰ cũ eo lapidẽ ſacharos.

Et reſo luimꝰ ſepęcũ ſ̊ vnguẽto humiditatẽ
multam q̃ eſt ↄgregata in ↄcauitatibo ⁊ cauer⸗
nis muſculoꝝ. Et qñ admiĩſtrat᷑ h
tet . mulen terat. ⁊ oluit hũiditatẽ coꝛruptã
q̃ eſt ſu

lapis opoꝛ

ſub cute. ¶ Et ideo qñ terit vltima ↄtritõe
⁊Pficit᷑ cũaceto abſtergit baras ⁊ moꝛpheã et
lentigines faciei.¶ Et hʒ vᷣtutẽ magnã in ab⸗
ſtergedooculũ.⁊ ↄfoꝛtat ſuhaʒ eiꝰ:⁊ acuit viſũ.
Etideo noĩat᷑ in terris Perſielapis lumina
ria. Et facit ca pillos tenues ⁊ criſpos.
¶ Dyaſ. Viri? eſt illi cocto ⁊ crudo termãtica
aſt mierieg calgſen ocuł purgat:duriciebodya⸗
foꝛeſim ⁊ digeſtionẽ facit:addita reſina carnes

eAuar Lavis Pecobuſt,amulgvef, go t.
apis iſte eſt ſpecies vitrioli.vt apparet ſie· ·
ges lr̃aʒ Aitriolũ. inferiꝰde. A. Qui nõ cõbu⸗

ſtus ſi pulueriſet᷑ ⁊ diſtemperet᷑ vel miſceat᷑ cũ

vino ⁊ e gallis tritis eſt optimũ incanſtumad

ſeribendũ.· Hoc idẽ diẽ Alb.in lapi.ſuo.

Capitulum..
Eitroliũ. Caſſiꝰfelix.ca.ð petroleo. Pe
p troleũ eſt oleũ petre. Inuenit᷑ ãt ĩ loc
furfureis. fit em̃ cũ pinguedo terre et
aque actiõe caloꝛes ad igneas ↄuertit᷑ ꝑtes.in⸗
uenit᷑ etiã ſuꝑlapides:qð qͥdẽ ꝑ eos reſudat et
leis ẽ.⁊ ſuꝑ mare inneni᷑.i¶ Aui.etroleũ al⸗
bñ note ſpeciei ẽ.⁊ nigueſt colamẽetũ picis ba⸗
bilonie. ca.⁊ ſic.vſq; ad.iiij. eſt ⁊ ſu btile ⁊ ꝓpꝛie

album:neſolutini liquefactiuum: aper! tiuum

opilationimn.

cture epithimatum.

HDperationes

¶ Aui. Petroleũ ↄfert doloꝛiba anchaꝝ ⁊ dolo

rnbo iũcturaꝝ.⁊ ꝓpe album.⁊ ↄfert doloꝛibo au

riũ frigidis.¶ Et ↄfert albugini oculi⁊ aqᷓ de⸗
ſcẽdẽti. ¶ Et nigꝝ ex eo etiã ↄfert aſmati⁊ tuſſi
antique. Bibit᷑ em̃ parũ ex eocũ aquacalida.

Et ſedat doloꝛẽ vẽtr pũgitiuũ⁊ vẽtoſitates.
Et qñ ſit ex eo liciniũ interficit vᷣmes.: ꝓpꝛie
nigrũ.iſEt comedit᷑ po ndꝰ.ʒ.i.de eo:ꝛ frangit

ventoſitatẽ veſice.ꝛ frigꝰ matricis.⁊ ↄfertpun/

/11 IIiII1II

— —

— ——
— —
= S=
—

„ e

De Lapidibus.

Eanites. Arnol. Peanites lapis eſt ge;
p- nitus de michedon.⁊ eſtfemineiſerus.

Nanm certo tꝑe cõcipit:lapidẽq; ↄſimi⸗

lem parit.⁊ cõfert pꝛegnantitbb.

Pprrationes.

¶ Ex lapi. Gignit᷑ ĩ mre:nõ regiõe lapis peani⸗
Feyminei ſexreferẽs imitãdo laboꝛes. (te.

Nam qᷣbus excauſis du bium ſed tempꝑe certo.

Conc ſpit ⁊ parit: ⁊ parientibus auxiliatur.
Vlcima ꝑs vꝛget:du bij diſcriminis boꝛa.

Odoꝛos ⁊ pontica.yſi. Podoꝛos ẽ gẽ⸗
ma poſt margariã gẽmaꝝ cãdidaꝝ ſcdᷣa
de q̃ᷓ querit᷑ in ̊ numerari coloꝛe debeat totiẽs
iactata ꝑ dulchꝛitudmes noĩs alienas adeo vt
decoꝛis pꝛerogatiua vocabulo ſit facta.

¶Jdẽ. Põtice gẽma aurat gutt; micãtes. Alie

ſtellas habẽtes.alie q́ᷣ lõgis coloꝝ ductibꝛ li⸗
neate. ¶ Coſte ⁊ ſobꝛie poꝛtari volũütt.

Capitulum. cin.

p Haiꝛigiꝰ ⁊ phingetes. yſi. Phꝛigiꝰ a loco

ð: eo ꝙ in vigia naicit᷑ coloꝛe pallidus
mediocriter grauis.gleba pumicoſa.vꝛit᷑ ante
vino ꝑfuſus. Flatuſq; follibꝛ donec rubeſcat.
Rurſuſq; dulci vino extinguit trib vicibotin⸗
gendis veſtibo tm̃ vtilis. SM

Pyperationes.

yſi. Phingetes: als phengites. capadocie la

pituilũ. tiif.

6

—

pis ẽ:duricia marmoꝛeꝰ:cãdidꝰ atʒ trãſlucens.
¶ Exq̊ quondã tẽplũ a qdã regeↄſtructũ ẽ ſo⸗

rib aureis. qͥboclauſis intus diuturna clari⸗

tan erat.i Pliniꝰ. Incgpadocia repertꝰeſt la⸗

pis phingites.ſub Nerone pᷣncipe ex argumẽ

to ſic apellatus.quoniam candido ⁊ tran ſlu⸗

centiſulue inciderant vene. Hic eidẽ cõſtruxit

foꝛtune. quã ſciam appellant.

Capitulum. u.
Umex lacine. Ara bicefamech. Grece
p Fanech vl Fenic.vel lapis ð barchin.
Serapion libꝛo aggre.capᷣ. FTamecb
ün

₰
.

8

KCractatus

id eſt pumer. 7 E lapis de barchin. ic eſt. lipari

Opoꝛtet q eligat᷑ exeo multũ foꝛaminoſus du

rus ⁊ frãgibilis leuis albo:in q̊ nõ ſũt lapides
Et modꝰ combu ſtiõis eiꝰ eſt:q; accipiat᷑ ex eo
q̃ntitas ⁊ ponat᷑ in pꝛunis.⁊ qn fuerit ignitus
extrabat᷑ ⁊ extinguat᷑ in vino odoꝛifero.⁊ G̃ fit
ter.tertia vice q extrahit᷑ ab igne nõ extingua
tur in aliquod:ſʒ dimittatur infrigideri per ſe.
poſtea teratur ⁊ reponatur. .

„

HPHyperationes

¶¶ Dyaſ. Virtꝰ eſt eiſtiptica:termantica ⁊ pur⸗

gatoꝛia. Punex oculoꝛum cicatrices limpidat
vulnera replet ⁊ ↄſolidat.⁊ aufert carnẽ ſuꝑſlu
am oculoꝝ.⁊ qñ terit᷑ ⁊ fricant᷑ inde dentes ab
ſtergit eos:⁊ admĩſtrat᷑ ad abradendos pilos
¶ Theofraſtꝰin ꝓpo capᷣ. Si miſcet᷑ antidotꝭ
dentifrigijs ⁊ ſmigmatibabradit aſpꝛedinẽ:⁊
leuigat ⁊ ↄſtringit ⁊ coercet.iſ Sera. Pumex

hʒ vᷣtutẽ ſtipticã:ſtringit em̃ ginguã:⁊ a bſter⸗

git oculũ:⁊ aufert maliciã q̃ eſt ĩ eo.⁊ replet vl⸗
cera ⁊ ↄſolidat ea.⁊ aufert carnẽ ſuꝑfluã q̃ ĩ eis

eſt. ⁊ q terit᷑ ⁊ fricãt᷑ dẽtes abſtergit eos.Et ſi

mittat ĩ vas vini nõ ꝓmittit pᷣm apliꝰ bullire.

ſtergunt dentes:q nõ eſt aduſtũ.ſʒ qũ adurit ⸗

fit ſubtilioꝛ. Nã acqͥrit ab igne rem aduſtã ca

lidã q̃ aufert᷑ 2 ſeparat᷑ ab eo qñ lauatur.
Et clarificat dentes ⁊ abſtergit eos.Et h̊ fa
cit ꝓpter ſui aſperitatẽ. Et facit foꝛtaſſe h ꝓpter

eius virtutem abſterſiuam.
¶ Et ꝓpter hanc cauſam coꝛnua qñ adurunt
abſtergũt dentes. O mia pᷣſcpᷣta iſtus capituli

inuenies in Pandecia.capᷣ.cclvi.

=—=
R

N

Capitulũ. wf.
ꝗq QUagdratr: quadras: 2 quirin. Pli.
Quadratꝰ ĩ egents inuen t. ſilr et
ethiopia.⁊ exa
dros:als quanidros:eſt lopis qͥ aliqñ inueni
in cerebꝛo vulturis. Idẽ. Quirin eſt lapis qͥ in
uenit᷑ in nido vpupe. Aliqñ q̃ tota eſt auis pᷣ a⸗
gioſa ⁊ augurialis.vt dicũt magi ⁊ augures.

Pyhpprrationes.

¶ Quadratꝰ vires hʒ ſtringẽtes.vñ necare ðꝛ
conceptũ.¶ Albertꝰ.¶apis quadros vᷣtꝰeius
fertur eſſe ↄtra quoſlibet nociuos caſus.et re⸗
plet mammillas lacite.Et h̊ ſimiliter ait Enax.
¶ Idẽ Quirin.Eſt ãt h lapis ꝓditoꝛ ſecretoꝝ.

⁊ſantaſias ꝓmouẽs:ſiponat᷑ ſupᷣ pectꝰdoꝛmi⸗
entis. Hoc ſiłr au Enax in lapidario ſuo.

Rlial —

N
–WR
R

èôè

Capitulum. cuij.

q AVirinus. Radavm et Rainno.
HPoperationes.
¶ Arnoldꝰ.Quirinꝰ eſt lapisqͥ repit᷑ in vllule
nidis:auget fantaſticas viſiones.iſ Ideʒ. Ra⸗
daym lapis eſt niger atz trãſlucẽs. Inuenit᷑ ĩ

capite galli marꝭ:qñ datũ eſt comedere foꝛmicji.
¶ Idẽ. Geſtatꝰvt ðꝛ va let ad ĩipetrãdũ qͥdlibet.

¶ Arnoldꝰ. Rãm: als rabꝛi.eſt idẽ ; bolus ar/
menicꝰ. ⁊ eſt lapis ſubrubeus.¶ Huiꝰ xvᷣtus eſt
ↄſtrictiua ſanguinis diſſinterie mẽſtruoꝛumq;

vt ſuperiꝰ habet᷑ ca.xxvi.de B.

Capitulum. cviiſ.

