et ſimul ad ſiuas pergunt.Lignaq; dentib
gabſcindentes ad cauernas ſuas ea miro mo

do referunt. Unum etiam ex caſtoꝛibus pꝛo

vehiculo reſupinatum pedibus eleuatis in

terram pꝛoijciunt.et inter crura eius abſci⸗
ſa artificioſe componunt.et ſic eum trahen⸗

tes cauda ad pꝛopꝛia tecta deducunt.verum

iniuriam talem non faciunt his:qui inter il⸗

los educati ſunt.ſed illis qui de alienis par⸗
tibus ad ſe venerũt. Hos enĩ in ſeruuutẽ ſub
certa cuſtodia redigunt.i¶ Alioꝝ tamen opi⸗-

nio eſt:ꝙ hoc illis faciãt qui ſenectute labo⸗

ribuſq; cõfectidentes obiuſos habent.? qui

Tractatus

ligna ſecarenõ valent. Tales eni ĩ ſeruitutẽ

redactos ꝑ abſumptionẽ piloꝛũ in doꝛſo ve⸗
natoꝛes agnoſcunt:eoſq; pietate cõmotii⸗

leſos abire pmittũt. In duplices aũt vſus li

gna ſectahabent. Nam ⁊ coꝛicẽ comedunt:
2 ex lignis habitacula valde artiſcioſa faci

unt. Amaris quidẽ arboꝝ folijs et coꝛticibꝰ
caſtoꝛ ꝓ ſummis delicijs veſcit᷑. vnde ⁊ tota

eius caro:⁊ ſi bono tamen amaro odoꝛeper
ſunditur.i Phiſio.Caſtoꝛcũ eum venatoꝛꝓ

ſequit᷑ abſciſos teſticulos ante faciẽ eiꝰ ꝓij⸗

cit. ⁊ venatoꝛ habens qð ab eo cupiebat vl⸗

tra nõ ſequit᷑. Si aũt alius venatoꝛ eũ ſequa
tur: erigit ſe ⁊ oſtendit virilia ſe nõ habere:et
ſic euadit. Eſt aũt aial mãſuetũ nimis.¶ Ex

li de na. reꝝ. Hniꝰ aĩalis venatio fit hocmo
do. Canis ad hoc inſtructus in aquã pꝛoijeſ

tur:qui ad foꝛamen manſionis illius ꝑpueni⸗
ens ingreditur.nec cedit caſtoꝛ moꝛſibꝰ do⸗

nec a venatoꝛibus artificioſa illa manſio re⸗
fringatur ⁊c.

HBHyperationes

Plateariꝰ. Caſtoꝛis teſticuli abſciſiĩ vm⸗

bꝛoſo loco ſuſpenſi deſiccant᷑: vt in vſum me

dicinereſeruent:? dicumt caſtoꝛeũ.¶ Bonuʒ
auũt caſtoꝛeũ:id eſt nõ ſophiſticatũ: habet ſa⸗

poꝛem mediocriter acutũ.Glutinoſum eſt et

ſapoꝛem habet multũ hoꝛribilem neruos in⸗
tricatos ⁊ pelliculis adherentes ꝑ ãnos ſex
in magna
eſt quanto recentius. In medicinis ponitur
abiecta pellicula exterioꝛi. Qirtutem habet
diſſoluendi attrahendi ⁊ maxime neruoſa lo

efficacia ſeruari poteſt. Meliꝰ tñ

ca cõfoꝛtandi.i¶ Cõtra epilentiã ⁊ alias fri⸗

. . .

gidas paſſiones capitis datur caſtoꝛeum ců
ſucco rute in potu vel decoctionis eiꝰ vinũ.

¶ Contra par aliſim lingue puluis eiꝰ ſub lin

gua ponit donec ꝑ ſe reſoluat᷑ ⁊ conſumatur

¶ Contra paraliſim totiꝰ coꝛꝑis dat᷑ vinum

decoctionis eius ⁊ fute ⁊ ſaluie.i¶. ontrali
targiã ꝓuocatur ſternutatio ex caſtoꝛeo:ce⸗

rebꝛũ cõmouet ⁊ ↄſoꝛtat.¶ Dyaſ.Caſtoꝛeuʒ
teſticuli ſunt aĩalis:qð caſtoꝛ ðꝛ.⁊ ſepe aqua⸗

ticã.ſepe vero terrenã ſuſtinet vitã. ¶ Opti⸗

mũ eſt ponticũ ꝙ ſi interius cereuʒ ⁊ obſtru⸗
ſum mẽbꝛanulis naturalibo.quidã autẽ teſti⸗

culos adulterãtes immittũt veſicis cum ar
moniaci gutta ſanguine caſtoꝛis cõſperſa.

¶ Eligẽdi ſunt ergo qͥ iuncti ſunt ex vna ra⸗

dice ſibi coherẽtes.pleni inſcidi fragiles.ipᷣiſ
folliculis ſe tractius ſeparãtes. ¶ Ealefacit
qũt caſtoꝛeũ ⁊ deſiccat? attenuat. Ilis ergo
gqui ex plenitudine ſpaſmũ patiuntur aut tre
moꝛẽ neruoꝝ vtiliſſimum eſt. Quib auũt hoc

contĩgit ex inanitate vel ſiccitate ↄtrarium
VUitia q; pulmonis emẽdat.Et humidum
frigidi cerebꝛi humoꝛẽ cũ pulegio.Eũ vino
bibitũ inflationes tollit.¶ Loꝛtioniba mede
tur. potiones venenatas nocere nõ ſinit. Li
targicis ſingulare pꝛeſidiũ eſt.¶ Tremoꝛi?
cõtractionibo ⁊ omibaneruoꝝ cauſis delitũ
⁊ vnctum medetur.¶ Virtus eni ei terman⸗
tica eſt ⁊ recoꝛpoꝛatiua mixtũ malacinatib⸗

⁊ acopis paraliticis ſeu ſciaticis ⁊ his ſimi⸗

libo ſubuenit.i¶ Auicẽna.Caſtoꝛeũ ofert obli

uioni ⁊ litargie cũ aceto ⁊ oleo roſaceo ſin⸗
ditatiq; frigide ac ventoſitati in aure diſſolu
tum in oleo nardino.¶ Attractio ꝑ nares ex

fumigatione ipſiꝰ confert apoſtematibo pul-⸗

monis ⁊ infirmitatibo eiꝰ. Nibitur cũ aceto
ꝓpter ſingultũ ⁊ facit ſitim.¶ Delet doloꝛem
ventris pungitiuum cũ aceto bibitum.ven/
toſit atẽ reſoluit. Denſtrua ꝓuocat.Secũ⸗

dinam ⁊ fetũ extrahit.¶ Confert moꝛſui par

uoꝛum venenatoꝛum.⁊ quod ex eo declinat

ad nigredinem eſt venenum. Ita ꝙ interficit

quandoq; in vna die.i¶ Yel caſtoꝛiſad multa
vtile eſt. Eius quoq; coagulum ſedat moꝛbũ
caducum.

a A&

Capiulum. xxxij.
Haqma. Albertus in li.de na. qanima
c lium. hama eſt beſtia alio nomine
rufinus dicta in ethiopia. Eſt autezʒ
ad modũ lupi in figura maculis albis vt par
dus per totuʒ eiberto:lu apta:eo q diſ⸗
cipline multum
conuenit cumnatura canis.

perceptibilis. Et in boc

A „% d $ R

1WM

‚—

Dr Fnimalibus

Capitulum. xxxiij.
Alopus.Albertus in li.de na.auĩ a.
C Cbalopus ðᷣʒ eſſe aĩal iuxta eufrat en

habitãs.⁊ de eufrate ꝓpter aq̃ frigi

ditatẽ bibẽs.Aſtutũ ⁊ velox eẽ ðꝛ. Ita vt ve
natoꝛ ſibi appꝛopinqre nõ poſſit. Coꝛnua ge
ſtat lõga ſerre modũ pᷣtẽdẽtia.qͥbo⁊ ar boꝛes

deijcere ð. ſʒ vᷣgulta añ repulſũ coꝛnuũ ſuoꝝ
tendẽtia frãgere nõ põt.Licʒ ad boc ſepe ni

tatur.⁊ ideo in eis frequẽter inuolutis coꝛni

bus cum captum tenetin dentibus ſtridet.
audito ſtridoꝛe a venatoꝛe capitur.

———

Capitulum. xxxiiij.

Eiuus.Ex li. de na.reꝝ.Ceruus eſt
c ⁊ial velocitate mirabili fronteʒ hñs
. ramoſis coꝛnib aſperatã. Quoꝛinn
creatio fit ſi biennis fuerit:tunc vſq; ad ſex
annosꝓ etate ramos augẽt.deinde numero
ſioꝛa fierinõ pñt ſed maioꝛa.Solũ hoc aĩal
coꝛnua mutat:⁊ ſupꝛa modũ gloꝛiatur.habet
vnũ vermen in capite qͥ eum vere vexat aſſi⸗
due. Sed ⁊ om̃e anĩal ⁊ iße homo vermẽ ba
bet ſub lingua. ¶ Areſto. Ceruus eſt aĩal ſa⸗
piens.de quo et iã opinant᷑ ꝙ ĩter aĩalia qua⸗
drupedia diſcretius ſi gaem. eruꝰ eſt aĩal

timidum:coꝛnua quidẽ bñs ⁊ fiſſurã invngu

lis.dentes eius declinant ad inferius.habet

qquattuoꝛ dentes in vna porte oꝛis:⁊ ĩ alia q̃t

tuoꝛ per quos molit.habet etiam duos mag/
nos alios:qui ſunt in maſculo maioꝛes:et in

femina mino:es. Vox maſculigroſſioꝛ eſt et
Alt ioꝛ q́; femine. Maſculusvociferatur mul
tum tempoꝛe coitus:et ſemina quandoq; ti⸗

met. Ceruus itaq; (ſicut ⁊ cetera magni coꝛ⸗
dis aĩalia) timidus ẽ:vocẽ vulpiũ timet. In
ſibilo autẽ ⁊ cantu delectat᷑.Itaq; ſibilanteʒ

⁊ can tantẽ ſequit᷑:⁊ alius eum occidit. VUn⸗

de cũ aures erectas habʒ inſidias ſubſequẽ⸗
tis aduertit.Poſtq; vero dimiſerit: non ad⸗
uertit.¶ Item. Ceruipugnant:⁊ victus obe
dit victoꝛi o bedientia foꝛti. Cum autem im⸗
pꝛegnat᷑ ceruꝰ latet ꝓpter venatoꝛes. Inteſti⸗
na cerui valde fetida ſunt.vnde nõ comedun

tur a canibo: niſi ſint valde famelici. ¶ Phiſi⸗
ologus.C eruus vbi ſerpentẽ agnonerit eſſe

et os ſuũ aqua effunditq; in foꝛamẽ.de⸗

—

inde cum qnodã oꝛis ſui ſpiramine ſerpẽtes

foꝛas attrahit:⁊ pediboſuis ↄculcans ipſuʒ
interficit.Cei uoꝛum autẽ duo ſunt genera.
Vnũ qð vt inuenerit ſerpentẽ in cauernavbi

latit at: flatũ immitiit vt exeat.⁊ egredientis
collũ ꝑcutiens hinc ⁊ inde occidit eũ ⁊ deuo

rat. Poſtea vero ꝓpter timoꝛẽ ad aquas pu⸗
riſſimas currit ac venenũ euomit. Sed iter

hunc tumoꝛem pilos mutat ⁊ coꝛnua abijcit.

Aliud eſt genꝰ qð ſi ſerpenteʒ inuenerit occi⸗

dit:⁊ poſt victoꝛiã ad montẽ vbi pabulũ iue

niat tendit. Ambꝛo.Ceruus cũ nondũ habzʒ

coꝛnua:tñ fronte pᷣludit:⁊ ea que nõdũ exper

tus eſt tela minat. Ceruus qñ egrotat: ramu
ſculos olee comedit:⁊ ſanꝰ fit.i¶ Areſto.er

mus (vt dictũ eſt) maſculus vociferat᷑ mul⸗
tum tꝑe coitus.Cerua non poteſt coitũ pati
pꝓpter duriciem virge maris:recipit aũt fugi

endo.Cerua paritura pꝛius dꝛagonteã come
dit.cum vero parit ſubito comedit ſecundi⸗
nam fetuum anteq; cadit ad terram. ⁊ eſt eiꝰ
ſecundina venenunm.

UOR

8

K —

1

Plateariꝰ. In coꝛde cerui r
os in ſiniſtra parte:in qua eſt quedã cõcauis
tas.ad quẽ ſplen habet reſpiraculum ⁊ emit⸗
tit ſuꝑfluitatem.que ibi ꝓpꝛia ſiccitate in ſubz
ſtant iam mutatur oſſuoſam. Alud eſt de ſan
guine coꝛdis ſubꝛufum.habet virtuteʒ depua

Pbperationes

¶ Phiſiologus. Ceruoꝝ lachꝛyme collecte?
oſſa inuenta in coꝛde ipoꝛuʒ aptaſunt potui

coꝛdis pulſu laboꝛantibus.

.„

randi fumum melancolicum.

Datur ⁊ cõtra cardias ⁊ ſincopim⁊ cõtra

emoꝛroides. ¶¶ Eſculapius. Si qͥs in co⸗

rio cerui voluitur:ſerpentes nõ timet. Me⸗
qulla quoq; ceruidoloꝛes ſeat.
Halyv.Coagulum cerui ↄtrapotũ cicute ?
fungo:uʒ eſum pꝛodeſt. Vrina cerui ſplenis
doloꝛem adiuuat. Nentoſitati ſtomachi et
inteſtinoꝛum pꝛodeſt. Auribus inſtillata me
getur earum vlceribus. ¶Auicẽna in. iij.
canone. Extremitates caude cerui venenuʒ
eſt. ?⁊ ipſam bibẽti accidit anguſtia vehemẽs

ſincopis ⁊ moꝛs.Sed cura eius eſt vt euo

mar cum butiro ⁊ aneto.deinde in potu den

tur auillane ⁊ fiſtici confecta ſimul.

¶ Plinius libꝛo.xxviij. Pulmo ceruinus cã
gula ſubarefactus in fimo.deinde tuſus ex

melle tuſſim ſanat.Coaguluʒ cerui aceto ſan
guinem ſiſtit. Hinnuli vero coagulũ matris
vtero execti:ſummis pᷣfertur remediis.
¶ Plinius dicit.Coꝛnu ceruivſtinidoꝛ comi
cialem moꝛbum ſiue caducam depꝛehendit.
Eiuſdem coꝛnu cinis illitus ex aceto vel ro⸗
ſaceo doloꝛem capitis ſelalt.
¶ Idem cinis dentes mobiles fricando vel

colluẽdo cõfirmat:eoꝛũq; doloꝛes mitigat.

Igem quoq; valet crudi coꝛnu farina. Itẽ
inis pꝛedictus reumatiſmos ſanat:et ſan⸗
guis excreationes curat.¶ Tinearũ quoq;
genera id eſt vermes pellit potatus. Regio
moꝛbo pꝛodeſt potatus ex vin.
Solinꝰ.Ex coꝛnibo aũt cerui dextrũ effi⸗

coacius eſt ad medelã. Actoꝛ.Ouia vero coꝛ

nu dextrũ (vt dictũ eſt) ad medelam efficaci

us eſt. Ideo dicit Plinius:ꝙ ceruus hoc bo

no ſuo inuidens:homini coꝛnu dextrum ab⸗
ſcondit nequeat inueniri. Idẽ quoq; dicit li

ber de natura reum.
¶ Areſtotiles vero dicit eum abſcõdere coꝛ⸗
nu ſiniſtrum tanq; in eo ſit aliquod inunamen

tum.

Capitulum. xxxu.

reꝑitur quoddã

Trattatus

1
. »

Fruleus.Actoꝛl(vt aiũt Solinꝰ ſti

Cc cius ſeboſus) Uermis ẽ mirabilis

in gange fluuio abũdans. hzy eni bꝛa⸗

chia bina logitudis ſex oubitoꝝ:qͥ etiã ele
bantẽ coꝛripit vndiſq; ſubmergit. Sed qm.·
ic ᷣmis ingens ac mõſtruoſus ẽ ⁊ aq̃ticuꝰ

Ideoq; inferiꝰ eü ĩter monſtra aq̃tica:vicʒ i
tractatu de piſciba de illo pleniꝰ dicemus.

Ecula.celidros et cenchꝛus. Iſido.
c Cecula dicta ẽ eo ꝙꝑua ſit ⁊ non bʒ
oochulos. Celidros ſlerpẽs eſtqͥ ⁊ cher
ſidros qͥ ⁊ in terris et in aquis moꝛat᷑. Nam

Tapitulum xrruſ.

— —— —— —

po
M
Con
er
ſlicl
lecl
ſe
be
ſ
1o
nen
nen
ree
es

— —— —

De Fnimalibus

cerſigreci dicũt terrã ydros aquã. Hic terraʒ
ꝑ quã gradi᷑ fumare facit.quã macer ſic deſcri
bu. ſeu terga expirant ſpumãtia virus ſeu ter⸗
ra fumat.q̃ tether la bit anguis.Et Tucanus
Tractiq; via fumarechelidri:ſemꝑ ãt directꝰ
ambulat.nam ſitoꝛſerit ſe dũ currit ſtatim cre
pat. Solinꝰ Calabꝛia chelidris frequẽtiſſima

boumquoq; gignit. yſidoꝛus. Chenchꝛis ſer
pens in flexuoſus eſt:qͥ ſemꝑ rectũ efficit iter.

De quo Lucanus.Et ſemꝑ recto lapſurus li
mite chenchꝛis. —

LCLCLapitulum. xxzvij.
Eraſtes. Exli. de na. re. Ceraſtes eſt
c ſerpens octo coꝛnua in capite habẽs:

S .

ex qͥbo fieri ſolent manubꝛia cũltelloꝝ
ad mẽſas imꝑatoꝝ.q; ſudoꝛe pꝛodunt venenũ
appoſitũ. Solinꝰ. Ceraſtes dict? eſt eoq; ha⸗

beat coꝛnua arietum ſimilia. Cera ſtiem̃ greci

coꝛnua vocant.ſunt aũt hinc quadrigemina
coꝛnicula.quoꝝ oſtẽtatione veluteſca illiciẽs
ſolicita aĩalia ꝑimit. Totũ em̃ coꝛpus arenis
tegit.nec vllũ indiciũ ſibi pᷣbet mſiex illa par⸗
te q̃ͥ inuitatas aues vel aĩalia capit.eſt autem
flexuoſus plꝰqᷓ; alij ſerpẽtes:ita vi ſpinam nõ
habere videat᷑. Auiceñ.Coꝛnuta eſt genus
ſerpentũ ſurdoꝝ.cuiꝰlõgitudo eſt ab vno cubi
to vſq; adduos.⁊ ſupcaput eius ſunt due emi
nentie:q̃ſi duo coꝛnua.Coloꝛ coꝛꝑis eiꝰ eſt ci⸗
nericius:⁊ venter eius ſicut ſquame ſicce du⸗
re que ſtrident ſuper terram cum ſtrepitu. Dẽ
tes eius ſunt equales non recurui.plurimum

manſio eius eſt in locis arenoſis. In locis qui
dem moꝛſus eius ſentiuntur quaſi acus aut
claui infixi in eis.Et dixerunt q; continuatur
eius coꝛpoꝛi grauitas maxima.et eius labia in
flant᷑ ⁊ accidunt ei vertigo ⁊ tenebꝛoſitas ocu
loꝝ ⁊ deſtruitur ratio

Hperationes.

¶ Cure autem eius appꝛopꝛiatur. vt ſemen ra⸗
phani cum vino in potu detur.

Capitulum. xxxviij.
Eophos ⁊ centrocota. Pliñ.li.viij.Ce
cpphos echiopia mittit:quoꝝ pedes po⸗
ſtterioꝛes humanis pedibo⁊ cruribus
ſunt ſimiles. Hocanimal romapoſtea nõ vi/
dit niſi ludis pompeij. Solinꝰ. Tempoꝛe dic
tatoꝛis ceſaris monſtra rome viſa ſuntque ce⸗
phos dicunt᷑. Hoꝝ poſterioꝛes pedes crure ac
veſtigio humanos mentiũtur arcus pꝛioꝛes
hominũ manꝰ. ¶ Phiſio. Centrocota eſtque
beſtias vniuerſas pᷣcedit huius coꝛpus aʒini:
pectus ⁊ crura leonis ſimlitudinem habent.
oꝛis hiatum vſq; ad aures vaſtum. imitat᷑ aũt
hominis vocem. Pliniꝰ li. viij. Crocutas ethio
pia inter alia monſtra generat.velut ex cane iu
poq; concepios omnia dentibus frangentes
pꝛotinuſq; deuoꝛata ventre ↄficientes. Idem
in eodem. Hyene coitu leena ethiopica parit
crocutam hominũ pecoꝛumq; voces ihntatu

1
4

Tractatus

Acies ei perpetua in vtraq; oꝛis parte nullis

gingiuis ↄtinuo denteq; neoccurſu contrario

haberetur capſarũ modo includit᷑. Solinus.
Crocuta nũq; aciem oꝛbiũ cõmouet ſed in ob
tutum ſine intactione intendit.in oꝛe gingiua

nulla:dens vnus atq; perpetuus.

Capitulum. xxxix.

Jrogrillus. Rudolpbꝰ ſuꝑ Leniticů
Eirogrillus eſt aĩal ſpinoſuʒ ⁊ bericio
oſflſidmile. Actoꝛ. Alibilegit᷑ ꝙ maius ſit
hericio:ſpinoſum tamen. Ande patet ꝙ quidã
falſo dixerũt:hũc eſſe cnniculũ.Alibi q̃; legit
ꝙcirogrillus ipᷣe ſit hericius vel herinacius.
a nimal videlicet poꝛcelli foꝛmã habens:ſʒ ſpi⸗
noſum.de quo plenius dicet᷑ inferiꝰ. AUnde in
pſa lmo.xxxiij.vbi legitur innoſtra tranſiatio⸗
ne.petra refugiũ herinacijs.alia tranſlatio ha
ber cirogrillis. Gloſa ſuꝑ ꝓuerbia Salomo⸗
nis.In pꝛouerbijs quoq; vbi iuxtatranſiatio

nem noſtram legit.Qepuſculus plebis inua⸗

lida.qͥ collocat in petra cubile ſuum. Alij pꝛo
lepuſculo habent cirogrillum.Et eſt aialnon
minus bericio ſimile muri ⁊ vꝛſo.cnius in pa⸗
leſtina magna eſt copia In foueis ⁊ inpetraꝝ
cauernis. Hinc et in pſalterio vbi dicimꝰ: Pe
tra refugiũ herinacijs.Alij ponũt lepoꝛibus.

Alij arogrillis. Sed quidam bic pꝛo lepuſcn

lo hericium habent. Hieronimus em̃ verbum
bebꝛeum ſapham interpꝛetatur.⁊ cirogrilluʒ
et hericium et lepoꝛem Den ſuper Leuincũ
Ciogrilum animal debile quidem: ſed rapax
et moꝛtilerinn eſſe dicent.

*

Capitulum. gl.

Icade.Vincentius in ſpecnlo na⸗

c turtrali viceſimo pꝛimo.Cicade ver⸗

mes ſunt quoꝛũ genera ſunt duo.
ONuedam paruis locuſtis ſimiles
ſunt.et he domos inhabitant.eaq; loca que
egle calida ſunt.vbi ſcilicet ignium feruoꝛ
eſt. Aliud vero genus acrum coloꝛe papilioni
bus ſimile.ferturetiam ꝙearum genus eſt go
nos cernos volantes dicimus.et hos experi⸗

mentatoꝛ ſupꝛa crabꝛones vocat.Cicade ha⸗

bent in pecioꝛe quoddam aculeatum.linguis
ſimile:quo roꝛem lambunt. Ipſum vero pectꝰ
fiſtuloſũ habent:ex bocdulcitercanunt. Ha⸗
res quidem canunt:femine ſilent ſupine coe⸗
unt. Oua candida ſed coꝛrupta. In terra ſe/⸗
ture locũ excauant:ibiq; pꝛolem faciunt. Am
bꝛoſius. In exiguo cicadarum gutture dul⸗
cis eſt cantilena.quarum cantibus eſtu medio
rinnpuntur arbuſta.eo ꝙ magis canoꝛe meri

dianis caloꝛibus quo purioꝛem aerem ſpiritu

attrabunt:eo cantus clarioꝛes reddũt.iyſi⸗
doꝛus.Eicade ex cuculoꝛum ſputo naſcũtur.
hee in ytalia apud regmos mure ſunt nec vio
qᷓ; alibi. Nam alibidulciter canunt.quarum
cantibus medio eſtu arbuſta rumpũtur.¶ Pli
nius libꝛo vndecimo. Cicade non naſcuntur
in raritate arboꝛum. nec infrigidis aut vm⸗
beoſis nemoꝛibus.pennarum illis natura que
apibus:ſed ꝓ coꝛpoꝛe amplioꝛꝛc.

dit. In oꝛe nulla habens gingiuã ſed dentẽ ha
bet. os vnum continuũ verecundat᷑ capſulis.

Tante eſt virtutis vt om̃ia mox ↄtinuat.et de E 2
upo ? cane generaie diciu.

— Ritetus.Alb.inli.de na.aĩaliũ. Cri⸗
c telrus aĩal eſt paruulum in terra habi
iians capite vario:doꝛſo rubeo:ventre
Een ahl candente.pilum adeo tenaciter pelli habens in
= „ðufixum. ꝙ atius pars pellis de carne recedat qᷓ;
☛ WEA f pilus poſſit euelli de antro.etiam non extrahit᷑
de faciliniſi aqua feruenti.vel alia in antrum
infuſa.Eꝑʒin hoc conuenit cum cuniculo: qͥa
habet pilum fere ſicut cuniculus.et nõ habet
gqures.ſed vias auditus ſicut auis. Solinus.
Critetus eſt aĩial qdð nos hameſter vulgo voca
mus.⁊ eſt aĩal moꝛdax valde ⁊ iracundum.

Capitulum. xl.
Irotrochea. Albertꝰin li.de na.aĩaliũ

c inqt. Cirotrochea beſtia ẽ q̃ rechiona
voces hominũ imitat᷑ oclos nũq; clau

cC ctus eſt ꝙ colat vmbꝛas. vel ꝙ in lu⸗

tur. Nam lubꝛicinm dicitur quicqͥd labitur dũ

autem ceruum fugit. leonem interficit. Phi⸗
ſiologus.Colu bꝛi pellis q̃ exuuur in oleo de⸗
cocta mire auriũ doloꝛeẽ mitigat.Actoꝛ: patet
de colu bꝛo verum eſſe in ſpeciali:qð ſupᷣ dictũ
eſt de genere ſerpentũ.videlicet ꝙ exuu ijs ſuis
depoſitis ꝑ foꝛamen petre tranſiens ſenectutẽ
ſuam deponi::ſed pus ieiunando carnes ſuas
ſubtiliat.vt eideʒ tranſitui abilioꝛ fiat. Eſt au
tem longus vt anguilla toꝛtuoſe incedens et
fibilans. Tranſeuntibo inſidiatur. ⁊ moꝛdens
lingua venenum infundit. VUnde ſcriptum eſt
Fiat dan coluber in via. Et alibi. Qui diſſi⸗

Capitulum. xlij. pat lepem moꝛdebit eim coluber. 5

ODluber. yſidoꝛus. Coluber ab eo di⸗
biꝛꝛicos tractus.flexibusſinuoſis laba

tenetur vt piſcis ſerpens. Ambꝛoſiꝰ.Coluber

NG

B

Tractatus

Pvperationes.

¶ Pliniꝰ li.xxx.dicit:qcontra rubeta venena
auxiliat᷑ coluber viuens inagaug.
¶ Huius adipem aut fel ſecum babent.qui co
codrillos venantur: eoſq; mire bis adiuuari
teſtantur vdris a grecis vocatur coluber vi⸗
uens in aqua. „⸗ „„
¶ Oyaſcoꝛides.Tunica colubꝛi in vino cocta
doloꝛi medetur dentium. Eſt etiam oculoꝛum
adiutoꝛium.

Capitulum. xliih.

Ocodrillus.yſidoꝛus li.xij. Coco⸗
c Alrillus animal eſt quadrupes ĩ ter
is et in aquis valens.longitudine
fere viginti cubitoꝝ:denti ⁊ vngui
um in inanitate amarũ.tanta eſt ei duricia cu
tis vt q;uis foꝛciũ lapidũ ictus in tergo recipi⸗

at:nihil omino curat.nocte in aquis:die inter⸗

.

ra quieſcit.Oua in terra fouet q̃ ouis anſeris

ſunt maioꝛa.maſculus ⁊ femina vices ſeruant
hic quidam piſces ſerratam criſtam habentes
tamen ventris deſiccantes mterimunt. Et di⸗
citurꝙ ſolus inter animalia ſuperioꝛem man⸗

dibulam mouet. Plinius libꝛo.viij. capᷣ.xxvi.

Eocodrillus eſt aial nilum inhabitans ligue
vſu inter anialia terreſtria caret.ſola ſuperioꝛi

mandibula exiſtenti mobili moꝛſum impꝛimit
venenoſum. Detes habet hoꝛribiles admodũ
pectinis ſiue ſerre.⁊ cubitos admodum apꝛi.

HNullũ aũt animal extam parua oꝛigine cre⸗/

ſcit in tam magnuʒ animalſicut cocodrillus.
animal eſt valde guloſum ⁊ multum comedit.

Vngde quando eſt ſatur iacet inxta littus ruc
tans pꝛe repletione.ſuperuenit autẽ auis mo⸗

dica que dicitur apud eos Cuſpbillos. apud

vtalos autem diciiur auium rex:⁊ volat ante
os eius:quam aliquotiens a ſe repellens.tan
dem fauces aperit aui ⁊ eam intrare permittit.
et hec auicu la cum leuiter vnguibus ſcalpit et
ei facit quendam pꝛuritum:in cuius dulcedine
delectatus ſtatim obdoꝛmit. Auicula aũt cum
ſentit eum doꝛmire ſtatim ulabitur in eiꝰven⸗
trem ⁊ quaſitelum ſtatim eum perfoꝛat et cox
rodit. In ventre enim valde mollis eſt: ⁊ ideo
a piſcibus ſpinas ⁊ criſtas pinnulas in doꝛſo
habentibus de facili ſuperatur. Subdit Pli
nius. Hec belua inſequitur fugientes ⁊ eis eſt
terribilis.ſed fugaxeſt contra ſerpentes.ebetes
autem habet oculos quãdiu eſt in aqna.ſed ex

tra aquaʒ nimis a cute videt. In hieme ꝑ quat⸗

tuoꝛ menſes ſe abſcondit.ſed in vere exit.⁊ qᷓ;
diu viuit ſemper creſcit. IJtem Plinius libꝛo
octauo.capitulo viceſimoſexto. Cocodrillus
ſiquendam inuenit hominem circa littus in⸗
terſicit eum ſipoteſt.et pꝛeterea ploꝛat ſuꝑ eum
et po ſtea deuoꝛat ipſum. Item herbas liben⸗
ter comedit inter quas enidros ſerpens par⸗

uulus qui ei inimicatur caute ſe inuoluit.et
dum cocodrillus herbas carpit ſerpentẽ tranſ

glutit.qui intrans in ventrem eius omnia in

terioꝛa carpit:et ſic interimit eum etoccidit:et

ſicilleſus exit. I-em Plinius libꝛo duodecimo
dicit ꝙ idẽ vermis inſidiatur cocodrillo quã⸗
do doꝛmit et tunc inuoluit ſe in luto et intrat
per dentes eius. Solinus. Inſidiatur qni⸗
buſdam paruis auibus que generantur inter
rbas nili que euolant pꝛopter caloꝛem ſolis
et intrant ventrem cocodrilli.et comedũt ver⸗
mes ventris eius: et ſic purificatur belua a
vermibus. Habet autem coꝛim valde durum
quod vix gladio perfoꝛatur. Habitat in aqua
tam de die q; de nocte.quia aqua calidioꝛ eſt
de nocte q; de die. retinetenim radios ſolis:et
ibi agitantur: ⁊ ſic fit calida ipſa aqua.et non
habet linguam pꝛominentem ad vociferandũ
ſed habet paruam linguam in parte inferioꝛi

ſicut habent piſces ad gnſtum. vt dicit idem.
Sollinus et etiam Areſtotilcs et Auicenna

boc idem volunt.
Pperationes.
Plinius libꝛo.viij. dicit. defi mo cocodril⸗
li fu vnguentum vnde facies mulieruʒ ſophi

ſticantur.vtſenes ⁊ rugoſe iuuencule per tem⸗
pus videntur q;diu viuunt.

.

9
1
.
8
pbe

— S

⏑ = =

—

B

De Animalibus

Capitulum. xlu.

.
Vniculus.pſidoꝛus.Cumiculi ſunt
cgenus agreſtium animaliuʒ:ſic dicti
quaſi caniculi:eoq; canum inda gatio
ne capiantur:vel aſpeluncis excludant᷑. Pli⸗

nius libꝛo octauo. Lepoꝛum genera ſunt q̊s

hiſpa ni cuniculos appellant. Varro ⁊ autoꝛ.
Eſt a cu niculis ſuffoſum in hiſpania opidum
cuniculi fecunditaeis in numere ſunt.famẽq;
balearum inſulis populatis meſſibus afferũt.
certumq; eſt ballearicos aduerſus eoꝛum pꝛo
uentum auxiliũ militate aduio auguſto ꝑiſſe.

Ex libꝛo de naturis rerum. Cuniculus eſt be/

ſtia lepoꝛe minoꝛ:coloꝛe et foꝛma pꝛope tamẽ
ſimilis hec ĩ antroſa habitacula terram fodiẽs
nocte vineta frugeſq; depaſcit.mane vero an⸗
trum ingrediens os eius equat terre puluere
per intrinſecus.ne ſuperuenientes homines
per diem eius habitaculum depꝛehendãt vbi⸗
cũq; habitant cuniculi multiplicantur nimis:
quia ſepius in anno pariunt.Cunq; aliqui ex

eis aliquid ulic aduerſi ſenſerint animal fugi
unt. nec moꝛi ceteri ſocioꝝ iniuria dedignari:

locum cum illis dimittunt. Hi auerſis poſte⸗

rioꝛibus coeunt.quoniam illis auerſum eſt mẽ

bꝛum genitale.

HPbperationes.

yſaac. Cuniculus vim habetdiſſoluentem
pꝛopꝛie etiam ſtomachum conſoꝛtat. ventrem

diſſoluit.

¶ Arinam puocat. Atilius quoq;eis quiele

phantico moꝛbo apparati ſunt.

—
—

Capitulum. xluj.
. Amma. Albertus in libꝛo de natu⸗
d ris animaliũ.Oamma beſtia eſt mag⸗
mntitudinis capꝛe.figureet pili ſicut ca
nis:coꝛnua habens non ſquamoſa.ſed plana
longa et acuta.Eſt autem curſu velox.vite pꝛo
uida. Hec beſtia in ara bica vocatur adgaʒel.
cuius caro frigida eſt et ſicca.

Operationes.

¶ Idem Albertus. Stercus huius animalis
creſcere facit capillos et melioꝛat eos pꝛepara
tum inolo.
¶ Dicit etiam ꝙſi cũ eo vngatur virga virilis
⁊ ſic coeat cum vxoꝛe ſua ſempꝑdiliget eum. Si

cum lingua deſiccata ſuffumigetur guttur in

quo eſt ſanguiſuga cadet. B
¶ Calcaneus combuſtus impletus in conca⸗
uum fiſtule curat eam.
¶ Dicit etiam ꝙ ſi fel huius animalis ⁊ ſemen
teſticuloꝝ vulpis ⁊ piper ⁊ ſemen eruce dequo
libet equale acceptum ad pondus aurei ⁊ mel⸗
lis vncias duas.⁊ fiat ex eo electuarium ⁊ iᷣm
teneat in lana quando mulier cum viro cõcu⸗
bit concipit maſculum.,.b

¶ Et notaſi fel exfemina concipitfeminam:
ſi ex maſculo conapit maſculum.

Capitulum. xluij.
i;

Capitulum. xlvif.

Aumnla. Bartholomens in libꝛo de
d pꝛopꝛietatibus rerum. Damula ſiue
dDddaqma: ſicut ait Papias: capꝛea eſt
gggreſtis. yſidoꝛꝰ libꝛo duodecimo
Damula eſt vocata:eo q; de manu effugiat: ti

midum enim eſt animal ⁊ imbelle ac imbecil⸗

le. vnde neſcit ſe defendere niſi fugiendo. Ha
bent em̃ pꝛo armis abilitatem membꝛoꝝ:et ad
fugam leuitatem. ¶ Unde dicit Marcianus.

Dentetuetur aper:defendunt coꝛnua ceruuzʒ.

Imbelles tamen quidem niſi pꝛeda ſumus.
montuoſa loca ⁊ venenoſa.diligit gramina me

dicinalia et aromatica. comedit ramuſculoꝛũ
tirſos:⁊ extremitates carpit: quando eſt vul/

nerata dꝛagonteam comedit. et ſic de coꝛpoꝛe
telum trahit.

yſidoꝛus libꝛo qͥnto. Sanguis eius eſt me⸗

dicinalis ſᷣm Plinium libꝛo viceſimo ſexto.
Heruos enim contractos remollit:⁊ articulo⸗

rum doloꝛem ſoluit:venenum diſcutit et ex⸗

pellit.
¶ Damulam odiunt ſerpentes ⁊ fugiunt:⁊ eiꝰ
anbelitum ſuſtinere non poſſunt.

Capitulum. xlviij.

Tractatus

Raco. Phiſiologꝰ. Dꝛaco ſupom̃e

d ſerpẽtes maximꝰ:⁊ ſuꝑ om̃ia terre ani

mantia. Qui qñq; ſuꝑ aerem fertur

ipſum cõcitando ac vehementer impellendo.

yſidoꝛꝰ.Dꝛaco maioꝛ eſt cũctoꝝ animantiũ
ſuꝑ terrã. Hunc Breci dꝛacontam vocant. Eſt

dAũt criſtatus oꝛeparuo:⁊ artis fiſtulis:pquas
ſpiritü trahit ⁊ linguã exerit. Gignitur autem
in Ethiopia ⁊ in India.¶ Ex li.de na.rerum
Dꝛaconis manſio frequenter eſt in ſpeluncis
ꝓpter eſtũ naturalem ſuicoꝛppꝛis ⁊ ꝓpter accio

dentalem ſolis.q maximus eſt in partibo oꝛien

tis. Raro em inuenitur hoc animal niſi in cali
dioꝛibo partibo oꝛbis. Itaq; libenter etiam in
rupe lapidea ſpelũcam ſoꝛtitur. Circa turrim
Babel. in deſertis illiꝰ antique Babilonis

ac ruinis eius maximidꝛacones habitare di⸗
cunt᷑.quoꝝ vox acrugitꝰ homines terret.Ad
vigintiquinq; chbitos ⁊ amplius creſcens ſe⸗

pius eualeſcit.Ad ſeniũ autẽ ⁊ debitã magni⸗

tudinem veniens ſinecibo temꝑe multo viuit.

At vbico mederit nõ de facili ſatiat. In abiſſis
terre(ſicut dicit Auguſtinus)aliqñ dꝛaco mo⸗
ratur.Etcum in aere ſenut humiditatẽ egredi

tur ⁊ ſuꝑ aera fertur.magnis alarum remigijs
gerem concitans ⁊ impellens. Alis quidem
pellicea volu bilitate extantibo:⁊ ſ̃m coꝛꝑis ſui

magnitudinem late diffuſis:vbicũq; moꝛatur

gerem inſicit.¶ Pliniꝰ libꝛo.xxvi. India dꝛa⸗

cones habet ⁊ elephantes perpetua diſcoꝛdia
bellãtes:tante magnitudinis vt facili circum/

plexu elephantes ambiant:noxioq; nodo per

ſtringant.ꝗ Ambꝛoſius. Deaco elephantẽ li⸗

— ——

— — — —

-——— — — — oo — säs

A d

8

De Fnimalibus

gat:cnius ruina moꝛs victoꝛis eſt.⁊ inde ſũme
in vruũq; certat᷑. Ille vt pedẽ alliget:in q̊̃ caſus
yvicti ſibi nocere nõ poſſit.¶ Pliniꝰ li. x. Aqui⸗
le q́; ſats eſt pugna cũ dꝛacone:multoq; magꝭ
anceps etiã ſi ĩ aere.Ariſtoteles. Aultur etiã
⁊ dꝛaco pᷣliantur:qꝛ comedunt aĩalia.yſidoꝛꝰ

Draco vim in cauda nõ in dentibo habet.⁊ ver

bere potius q; ictu nocet. Ariſtoteles in libꝛo
de aialibo. Eſt in terra ethiopie dꝛaco exq̃ tyrꝰ
generat᷑:⁊ ex illo enthichon accipit᷑. Cõtra qð
nõ eſt remediũ.O mniũq; aĩaliũ venenũ ha⸗
bentiũ moꝛſus eſt valde malus.maximeq; ſi ſe
comedãt ad inuicem.ſic comedit dꝛaco ſcoꝛpio⸗
nem. ¶ Item de ꝓpꝛietatiboelementoꝝ. In die
bus Philippi regis via in montearmenie fuit.
de qua rex interrogauit Cur ſuꝑ illam nullus
tranſiret qͥn moꝛtuus caderet:¶ Socrates
ſpeculũ de calibe ↄtra illũ poſuit:in quo duos
deacones magnos vidit:qͥ aperuerũt os ſuum
2 egrediebatur coꝛrumpens aerem ſumus ex
oꝛificijs eoꝝ. Rex vᷣo pcepit ad montẽ illũ exiri
⁊ ipſos interſici:ſicq; ſaluatus eſt locus ille.
Narrat Petrus damianus de quodã agri⸗
cola:qͥ quadam die valde mane ſurrexit:et vi⸗

dit dꝛaco nem enoꝛmis magnitudinis:lignuz

putauit.eſſuſq; ſuꝑ eũ vt requieſceret:ſedu⸗
q¶; mox indignata beſtia deglutiuit.

¶ Solinus.Dꝛaconũ excerebꝛis excidit᷑:dꝛa⸗

contias lapis:ſed lapis nõ eſt niſi detrahat᷑ vi⸗/

uentibo. NHam ſi obeat pꝛius cũ anima ſimul
euaneſcit duricies ſoluta.

¶ Phiſiologus. Graminiboquidem medica⸗

tis dꝛacones doꝛmire coguntur.ſicq; lapis ac
quiritur.cuius vſu reges oꝛientales pꝛecipue

gloꝛiantur.

D¶ Oꝛaconem adipũ fugiunt venenata:ne ipſe
dꝛaco habet veneng.
¶ Draconis capite pꝛoſperam et foꝛtunatam
domũ pꝛomittunt facere.

Ex libᷣ.de na.reꝝ.Tingua eius ⁊ fel in vno

decocta remedio ſunt his qii vexant᷑ abincu/ ti: natura tñ ercelletioꝛes ſunt omnibo beſtijs

bis:eoꝝcoꝛꝑib ex hoc inunctis.

Dꝛaconis caro vitrei coloꝛ eſt:ac veſcentes

ula refrigerat. Hinc eſt ethiopes in feruida

plaga manẽtes dꝛaconis carne libẽter veſcunt
adeo q; auaricie ſitꝭ in immẽſum creuit:vt in⸗

ſtitoꝛes q buſdã carminibodꝛaconẽ ad tꝑs mã⸗
ſuetũ reddãt:eiuſq; tergo inſidẽtes:freno ipᷣm
regãt vſq; dũ in ethiopiã ꝑnenian
Actoꝛ. Danguinem dꝛaconis quo phiſici
vtuntur in medicinis ainne gummicuiuſdam
arboꝛis ſic dictum ꝓpter ſanguinis ſimiluudi⸗
nem vere deaconis. H

Capitulum. xlix.
dNd Raconcopedes. Exli. na. re. Dꝛacon
copedes ſerpẽtes ſunt magni ⁊ potẽtes
Facies virgineas habẽtes hũanis ſiles.indꝛa
conũ coꝛpꝰ deſinẽtes.Credibile eſt huiꝰgenerz

illlũ fuiſſe ꝑ quẽ diabolꝰ Euam decepit:q;(ſicut
dicit Beda)virgineũ vultũ ha buit.

Huic etiã
dyabolꝰ ſe ↄiungẽs vel applicans vt conſimuli
foꝛma mulierẽ alliceret:ſaciẽ ei m̃ oſtẽdit ⁊ reez
liquã ꝑtem coꝛpis arboꝝ frondibooccultauit.
¶ Auguſtin?ſuꝑ Geñ.Dicit᷑ aũt ſerpẽs ille cal
lidiſſimꝰ fuiſſe. Vel ſᷣm alios ſapientiſſimus.
Nõ pꝛie ſiẽ in bono ſolet accipi ſapia dei:vel
an geli:vel aĩe rõnalis.ſʒ tranſlatiue.ſic apes

vel foꝛmicas dicimus ſapiẽtes:ꝓpter oꝑa ſapiẽ

tiã imitantia:qᷓ;uis ſerpens nõ aĩa rõnali:ſed
ſpũ dya bolico q̊ͥ plenus erat poſſit ſapientiſſi⸗
mus dici. Mali em̃ angeli qᷓ;uis ſuꝑbia deiec⸗

ꝓpter eminentiã rõnis. Serpens em̃ nõ intel
ligebat verba:nec rõnalis eſt ſacta. Oꝛenim
verbis magoꝝ vel incantatoꝝ ſerpentes trahũ
tur de latebꝛis dya bolica eſt vis. Qð ꝑmittit᷑
ad memoꝛiã illius pᷣmi facti.vt ſciat᷑:quia cum
H̊ genere familiariter ſit eilocutus.Eſt autem
ille ſerpens ſicut aſina Balaã:ſed ̊ fuit dyęa⸗
bolicũ:iliud angelicũ. Boni em̃⁊ mali angeli
ſimiliter operantur. .

Capitulum. l.
T.ülj

d Arus. Albĩli. de na. aĩaliũ. Dax?aĩal ẽ

pidgue vald⁊ latũ ĩ doꝛſo.bꝛeuibo crurib⸗
multũ moꝛdax.pilo plꝰalbo qᷓ; nigro.ſʒ ĩ doꝛſo
ples hʒ nigros.⁊ ĩ lateriboples albos.⁊ caput ĩ
medio nigꝝ.⁊ ĩ lateribo hʒ albũ.⁊ qñ ẽ domeſti
cũ mliũ ẽ luſiuũ.dicũt crura ſiniſtri laterꝭ bꝛe
uioꝛa eẽ qᷓ; dexteri.⁊ h̊ ego nõ depᷣhẽdicũ tñ ſe⸗
piꝰ h̊ aial ↄſideraui.Et durũ bhʒ pilũ.⁊ ẽ ſpiſſe
pellis.⁊ ẽ ad qᷓnutatẽ vulpis.Eteſt duoꝝ ge⸗
neꝝ.Dẽ aũt daxus caninꝰqͥ ĩ mita findit pedẽ

ſiccanis.⁊ ðꝛ daxꝰ poꝛcinꝰqͥ in duo ſindit vn⸗

gulã ſiẽ poꝛcꝰ.ðꝛ ſcrabꝛoniba⁊ alijs ᷣmibo vi
uit:qꝛ nõ eſt velorad venandũ.
O perationes.

Idẽ Albtꝰ. Axungia eiꝰvaletad renũ dolo⸗
res:⁊ ad multa aliaq̃ cauſa bꝛeuitatꝭ dimitto.
B Dicũt etiã aliqͥ ꝙ moꝛſus aliqũ hʒ venenoſos

Tracttatus

Capitulum. lI.

ypſa.yſið.Dypſa eſt genꝰ aſpidis.qui
d latine ſitula ðꝛ.qꝛ queʒ momoꝛderit ſiti
perit. Tante aũt exiguitatis eſſe ſertur

vt dum calcat᷑ nõ videat᷑.dequo poeta. Signi

ferũ iuuenẽ tyrrenis ſangumis aulum. Toꝛ⸗
ta caput retro dypiſas calcata momoꝛdit. Vix

coloꝛ aut ſenſus dentiſq; fuit. Andromachus
ODvyppſa cũ aliquẽ pungit inflãmat᷑ in eo calidi⸗
ditas valde ſuperſlua. Indeq; accidit eivebe⸗

mens ſitis ⁊ aduſtio inflãmata.nec bibere ceſ⸗
ſat aquã donec coꝛpus eius ſcindit᷑⁊ ſic moꝛit

Auiceñ.Serpentis facientis ſitim ſᷣm q̊ſdaʒ

longitudo eſt palmi vnius.⁊ ſuꝑ coꝛpus eius
ſunt veſtigia nigraplurima. Caput ereſt par⸗
uum:et collum groſſum.a quo incipit creatu⸗
ra eius vſq; ad caudam ſubtilem.

Hoberationes.

Auicenna. Vt euacuaturaqua ꝓpter ſitim
ex moꝛſu iſtius ſerpentis. Huius regimen poſt
communia regiminũ eſt indeſinenter eum fa⸗
cere bibere oleum plurimumet euomere.dein⸗

de cliſteriſare cum bis queeducunt feces ⁊ bu

miditates.

4

1.

11/
1/11

7

—.—

☛ — Nrm r

Capitulum. Iij.

Romeda ⁊ Dammula:yſidoꝛꝰ. Dro /

d meca genus eſt cameloꝛum minoꝛis
gquidem ſtature: ſed velocioꝛis. vnde

et nomen babet. Nam dꝛomos grece curſus

——

—
=

= —

—.

— —R „ — — ð

.

—==èG

7

G
ton
loeg

ſoe
che

Ohd&

De Fnimalibus

miliaria vno die pgere ſolet. qdᷣſcʒ aĩal ſiẽ bos
⁊ouis ⁊ camelꝰ ruminat.Dãmnla.vſi.Dam⸗
mula vocata eſt eo ꝙ de manu effugiat. timidũ
aĩal ⁊ imbe lle. Unð Marcialis.Dentetimet
aper:defe ndũt coꝛnua ceruũ.Et imbelles dã⸗
mequid niſi pꝛeda ſumus. Gloſa ſuꝑ Paral-
Daãmula eſt aĩial mundũ:velox:ꝑſpicax. Anð
ſcptum eſt. Eruere. quaſi damula de manu.⁊cc.
¶ Pliniꝰ. Damme raro manſueſcũt. cũ fere di
ci iure nõ poſſint.Cũ plura nãq; ſunt nec pla⸗
cida.nec fera.ſʒ medie inter vtrũq; natine.vt in
volucribo yrundines.apes in campo.in mari

delphini. Idem in libꝛo vndecimo. Natura de

dit coꝛnna dammis.

Pboprrationes.
¶ Auiceñ. Damulecaro moꝛe emplaſtri pont
ſuꝑ doloꝛes iũcturaꝝ.i¶ Eadeʒ cũ vino miſcet
⁊ bibit ꝓpter epilentiã vel ſoda.i¶ Itẽ exiccata

cũ vino ĩ potu accepta ↄfert venenis.i¶ Haly.

Virga dãmuli ſiccata trita ⁊ bibita:moꝛſui ſer

pentũ ꝓdeſt. Idẽ facit⁊ vᷣga cerui.

”ssl .

Capitulum. li.
d Vran. Ex li.de na.re. Duran (vt dicit
AAreſto.)eſt aial velox atq; foꝛtiſſimum

qʒðᷣa venatoꝛibo inſecutũ cũ euadendideſpera

.

tio ne frangiceperit aſtucia naturali ſtercus in⸗
toꝛquet ↄtra canes inſequentes ſe.eoſq; retar⸗
dat putride digeſtionis odoꝛe.i¶ Actoꝛ foꝛtaſ⸗
ſis enã hoc noĩe videlicet duran vocat beſtia.
que ſuperiꝰ iuxta eundẽ Areſtotilẽ bonnacon

eſt appellata et ipſa eſt (vt videtſilueſtris vaci⸗
ca.de qua dicit Areſtotiles ꝙ habʒ coꝛn ua cõ
tra ſe innicem inclinantia. Et ideo natura de⸗
dit ei aliud iuuamentum.videlicet eiectionem
ſtercoꝛis in remotum.vt ab ipſo venatoꝛẽ de
tineat:ne ad eam ꝓpe accedat.Hoc idem vult
Albertus in libꝛo de naturis animalium.

5

1 .
. 4
S
V
N
N.,
.
. = S
—

2 „77 HW
Capitulum. liiij.
NODiuuus. In libꝛo de naturis rerum
e Equi vniuerſis fere partibus oꝛ⸗
bis generantur. ſʒ illi pꝛecipui qui
in ſcithia ⁊ capadocia.hij ad ſoni⸗
tum buccine gaudent.⁊ cõgreſſio niba gloꝛian
tur. In equis pꝛecipue ⁊ om̃igenere iumento⸗
rum aures indicia animi ꝓferũt. In coloꝛib/

equoꝝ niger eſt optimus.ruffuſq; vel glauc? :
albus etiã plerũq; bonus. Ceteri vero deterio

res iudicant᷑.Areſtotiles.Equus ⁊ equa plus

diligunt coitũ qᷓ; auimalia cetera.pꝛeter homi
