granũ oꝛobi.ſacit doꝛmire ⁊ ſedat doloꝛẽ.⁊ con
fert tuſſi ⁊ fluxui antiqͥ̊.⁊ decoctio papauer al⸗
bi qñ a bluit᷑cũ ea caput facii doꝛmire tempe⸗
rate.⁊ ſi aliqͥs vtit᷑ eonimis inducit ſubeth.
Et ſi ſumit᷑ in potu ↄfert moꝛbis qui fiũt ab
hũoꝛibo qͥ deſcencũt a cerebꝛo.qꝛ repellit eos.⁊

maxie qũſumi᷑ cũ aq̃ pluuie ⁊ vino.⁊ qñ exeo

ſumit᷑ qntitas magna facit ſubeth.et poſtea oc
cidit ⁊ miſcet᷑ cũ mirra⁊ oleo ro.⁊ croco:⁊ diſtil
latur in aurem.⁊ ↄfert apoſtematiboca. oculoꝝ
Et qñ diſſoluitur cũ aceio ↄfert heriſipie.
Et qñ miſcetur cũ lacte mulieris ⁊ crococõ⸗

fert podagre.⁊ fit ex eoſuppoſitoꝛium paruum

ponit᷑ in ano⁊ facit doꝛmire. Eſt autem vſus
opij in collirijs.vt dicit igem Serapion.
¶ Dyagoꝛas autem pꝛohibuit vſumeiꝰin e
tudinibooculoꝛum ⁊ aurium:quoniam debili⸗
tabat ſua frigiditate membꝛa ila.
¶ Anderadas dixit ꝙ niſi adulterat᷑ inducit

cecitatem quib intromitteret᷑:⁊ dixit ꝙiuua,⸗

mentũ eius ſolum eſt in odoꝛando faciẽs doꝛ
mire.alijs vᷣo omibo modis vſus eius eſt malꝰ
⁊ ꝑiculoſus valde.ſʒ hi omes errauerũt.q̃niaʒ
oꝑatio eiꝰ verificat᷑ per experientiam.
Et idem auctoꝛitate Hal. Papauer coꝛni
ium laxat ventrẽ laxatione lemi.vnde abſter⸗

git incidit ⁊ diſſoluit ⁊ diminuit.

Bal. vij. ſim. far. ca. micõ cataputicos. Ra⸗
dix huiꝰ herbe cocta ĩ aqua vſq; ad medietatẽ

epaticos iuuat.⁊ flo.⁊ ſo.valde ſoꝛdida ⁊ male

moꝛigerata vlcera iuuãt.abſcedere aũt abeis

opoꝛtet cũ iã facta fuerint vlcera mũda.intan⸗

tũ em̃ abſtergere natura ſunt.vt ⁊ ipſiꝰmunde

carnis nõ derelinq̃t᷑ qͥd ꝓpter nãq; foꝛtitudinẽ
nedũ ſoꝛdes ſʒ etiã eſcaras vlceris auferunt.
¶ Aui. Species papaueris ſunt infrigidatine
⁊ nõ eſt in ipᷣo ↄglutinatio de q̃ſit curandũ.et
illud qͥdẽ qð eſt nigꝝ:eſt ingroſſatiuũ exiccati

uum. flos eiꝰ⁊ ſolia ↄferũt multũ apoſtema

tibo ſoꝛdidis.⁊ opoꝛtetq'caueat᷑poſtqᷓ; mũdifi⸗
cata fuerint.qꝛ abſtergit abſterſiõe ſoꝛti q̃uſq;
diſſoluit ⁊ diminuit carnẽ. ⁊ ipa qd aufer̃teſca⸗
ras aduſtas q̃ ſuntĩ eis.Et qñ coqͥt radix hui⸗
plante cũ aq̃ vſq; ad ↄſumptionẽ medietad.et

dat in potu decoctio ei ofert ſciatice ⁊ doloꝛiba

epaus.⁊ confert illis qͥ habent in vꝛinis ſuis
velut telam araneã quoꝝ vꝛina eſt groſſa.
Et ſemẽ eiꝰqñ ſumit᷑ in potu in qᷓntitate dua⸗
rum caſuf cũ mellicrato laxat ventrẽ laxatiõe
leui.⁊ flos eius ⁊ fo.qñ fu emplaſtrũ cum eis
addito oleo auferunt fraudulentiã vlcerum.
¶ Sera.auc. Raſis.O piũ ↄfert flurui vẽtris
⁊ vlceribo inteſtinoꝝ:⁊ doſis eſt ab vnodauich
vſq; ad duos.⁊ q̃ntitas occidẽs ex eo eſt.z. ij.
Et dixit ſi detopiũ illis q̃ꝝ vᷣtus diſſoluitur
ꝓpter vigilias curat eos.eoꝙ facit doꝛmire.et
ſic facit reuerti virtutẽ eoꝝ.Etdixit GBal. in li.
de ingenio ſanitatis. ꝓpopium mandragoꝛa 2
iuſquiamus deſiccant vlcera.
D xaſco. capᷣ. de opio. Poteſt autem opium
lacrimas reſtringere collirijs admixtũ:⁊ circũ

linitum reſrigerare. aur ium doloꝛem et tott?
coꝛpꝑis mitigare:illa videlicet rationeq̃ ſomnũ
ſacere dicitur.

Capitulum. cccxxix.
Aritaria lati ne: ⁊ grece alſmen:ant
P prartemon.aut perdition.aut ſideri⸗
iis.aut eraclia.aut quia ſtri agreſte.
gut lbatiam. aut polimi non. arabicetugrega
ria. Pandecta capiculo. xxix. Paritaria ſiue

vxlatini aliqui vitriola viridis habet virtutẽ.

et non ſicca.folia eins ſunt calida ⁊ ſicca in.iij.
gradu.virtutem habet dyafoꝛeticam. Semen
eins eſt frigidum ⁊ bumidũ.i¶ Dyaſcoꝛi.cap̃ᷣ.
Almen ſiue paritaria herba eit que naſcitur in
tectis aut parietibo.haſte ſunt illi minute et
rufe. Folia ſimilia alinos aſpera.⁊ circa ipſiꝰ
haſtas ſemen aſperum habens rebꝰadberens
Virtus eſt eiꝰ ſemini ſtiptica ⁊ frigida.¶ Ga⸗

—u UGq

— — — — H —

2—

—— — — — —

=☛
— —. — —

—

—
ä f — — — —

an
mae

un
mee
e
r

ai
imn
iin
i,
s

De Herbis

lien vi ſim. far c. Eliximen. Quid em̃ perdi

tion no minãt.Alij aũt perthericũ. Alij autes
ſidiritem. Sũt auteʒ alij qqͥ nominãt hanc era⸗
cleam.id eſt aũt ſemini eiꝰvirtus expurgatiua
leuiter.⁊ ſtiptica.frigida ⁊ humida.

Dperationes

¶ Pandecta.ca.vtõ. Paritaria in teſta calefa⸗
cta ſine liquoꝛe loco dolenti ſuꝑponit᷑.vel etiazʒ
decocta in vino qð meliꝰeſt.⁊ cũ furfure ĩ vino
albo aliqᷓntulũ acido multũ ↄfert. Curat etiã
ſic pꝛeparata paritaria frigiditatẽ ſtomachi et
inteſtinoꝝ ⁊ doloꝛem eoꝝ.

¶ Cõtra ſtrãguiriã ⁊ diſſurriã paritaria ĩ aqua

ſalſa coquat᷑ ⁊ oleo ⁊ cathaplaſmet᷑. Jha ſimi⸗
liter cocta ⁊ comeſta valet contra doloꝛem ſto
machi ⁊ inteſtinoꝝ ex frigiditate ⁊ ventoſita⸗
te.Et criſpelle ex ea facie ⁊ comeſte valent con
tra pᷣdicta. Ad eos qͥ ſanguinẽ reijciũt parita⸗
riã tere:⁊ extrahe ſuccũ ⁊ biban.
Dyaſ. Semẽ erꝰ cathaplaſmatibo adbibitũ
ignẽ ſacrũ extinguit.condilomata ſpargit.cõ⸗
bu ſtionibo medicat᷑. Tumoꝛes om̃es compe⸗
ſcit. Puſtulas emendat.
Succus eiꝰcũ ceruſa mixta ignẽ ſacrum ex
tinguit.⁊ herpetas ſi vnctus fuerit

¶ Etpodagricis medicatur cum ceroto cipꝛi⸗

no aut cum axungia apꝛino.

¶ Succus folioꝛũ eiꝰ in qᷓntitate ciati vnius
acceptus tuſſientib antiquis opitulat. Tumo

res faucium gargariſmo aut ſuꝑpunctus com⸗

peſcit. Doloꝛem aurium cum oleo roſeo mix⸗

tus mitiggat.

Bal. Semen eius ſanat vniuerſas flegmo⸗
nes in pncipio ⁊ augmento vſq; ad ſtatum.et

pꝛecipue cõbuſtionibus ſuperplaſmatꝰ. Sed

⁊ ſuccus eius igni ſacro ⁊ doloꝛibaaurium ſleg

¶ Succus eius folioꝝ tumoꝛes faucium gar⸗

gariſmo compeſcit. Et quidã medicoꝝ. His qͥ
longo tempoꝛe uſſierunt pꝛopinauerunt eum
ꝙ amem abſtergateuidentem pꝛebet experien

tiam in vitreis vaſis.

Capitulum trcxxx.

Alma chꝛiſti latine. Arabice NHakala.

p Serapion li. aggre.ca. Nachala ſiue
nachla.Diuidit᷑ diuiſionibus multis

Nam ſunt ramieius ⁊ ſuccus ramoꝝ ipſoꝛuʒ.

⁊ ciphiliones eius:⁊ ſummitates ipſiꝰ ſine ca⸗

cumiĩe.⁊ coꝛtex cacuminis eius.⁊ eſt kafri⁊ re

cens ex eo immaturũ qð eſt ſicut agreſta vue
eſt balach. Idem auctoꝛitate Galieni. Sub⸗

vV j

„

ſtantia ſucci ramoꝝ ⁊ ciffilionũ ⁊ ſummitatʒ

eſt cõpoſita ex ſubſtantia aquoſa tepida ⁊ ter⸗

rea:frigida. ſed coꝛticis ſummitatis ſubſtãcia
eſt in ſeipſa ſiccioꝛ.⁊ nõ eſt in eo humiditas ali
qua.Et ſapoꝛtoti arboꝛis eſt ſtiptieꝰ. AUirtus
eius eſt deſiccatiua.

4 andecta capᷣ.ccccclxij.Cõfert vlcerib pu

tridis.⁊ ſtringit iũcturas.⁊ cõſfert coꝛruptioni
coꝛpis ⁊ oꝛis ſtomachi applicata exteriꝰ:autiĩ
potu ſumpta. Sed ſedumactinas. i. nucleus

ſiue os dactili.qũq; cõburit᷑ in olla ſic alie me

dicine.⁊ cũ extraciꝰſuerit ab igne extinguit᷑ in

vino. ⁊ poſtea abluit᷑ ⁊ ponit᷑ loco tucie in colli⸗
rijs ꝗᷓ ponunt᷑ in oculo.⁊ ſi nõ comburunt᷑ pꝛi/
ma vice combin ant iten. Et virtus eoꝝ eſt ſtip

tica conglutinatiuu. .
Quando miſceturcũ lardo conuenit vlceri⸗
bus q̃ fiunt in oculo ⁊ exitui oculi ⁊ caſui pal⸗
pebꝛaꝝ ⁊ incarnat vlcera. D
¶ Etidem auc. Aben meſuay. Virtus cifilio⸗

nũ eſt frigida in fine pmigradꝰ.⁊ ſicca in me/

dio eiuſdem. Confert acuitati ſanguinis ⁊ co/⸗
lere.⁊ ſtringit ventrẽ.⁊ nutrit nutrimento pau

coꝛ curat doloꝛem ſtomachi.
¶ Et idem auctoꝛitate Raſis. Cifilio ſedat fiu

xum ſanguinis ⁊ colere.⁊ ſtringit ventrem. et

tarde deſcendit a ſtomachi fundo. ⁊ ad eiꝰ de⸗

ſcenſum iuuat zinʒiber conditum.⁊ facit ea q

ſacit kafri.id eſt ſummitas ramoꝛũ palmi vel
coꝛtex ſummitatũ eoauum.

Balienꝰ.viij.fimpli.far.c. Finix arboꝛ.⁊ eſt
palma. Finix arboꝛ eſt. id eſt palma ſtiptica.

participat virtute in om̃ibo eiꝰ partibo.ramoꝛũ
igit᷑ ſucc auſterus eſt ex aquoſa ſubſtantia te⸗
ida ⁊ terreſtri frigida ↄſiſtens.ſimiliter autẽ
huiꝰnature eſt. ⁊ vocat᷑ cenogefalos.i.cefalio⸗
nus eſibilis exiſtens. YFruceꝰ vᷣo eiꝰ ⁊ maxime
dulcis.nõ pauca participat caliditate.eſibilis
exiſtens.ad multũ ꝑuenit vſum.nõ ſolum ex⸗
trinſecus appoſitus vbi cõſoꝛtare quid ⁊ ſicca
re ⁊ ↄgregare.⁊ denſare ⁊ ↄſtringere indigemꝰ

ſeld etiam aſſumptus vi cibus ſimul cum alijs

et ipſe perſe. èä
¶ Quod vero vocatur alacer germen exiſtes
molle palme eandẽ cũ cenogefalo habʒ virtu
tem.qð vero eſt velut rectia eius ſtipticam vir⸗
tutẽ poſſidet.ſiccat aũt plus pᷣdictis cen ⁊ con⸗
ſiſtentia ſubſtantie ſiccius eis exiſtens ⁊ mini⸗
me participans humiditate.
¶ Ande multi in putridinalibus vlceribo e
vtunt᷑.⁊ in farmacijs colligentibo laxis articu⸗
loꝛum ⁊ epatis ⁊ ſtomaticis virtutibo extrinſe⸗

cus. Eſt autem radix huius plante ſiccatiue
immoꝛdaciter virtutis. habens quid et ipſa
ſtipticitatis.
¶ Rabbi moyſes ca. de palma. Coꝛ palme au
get ſperma:⁊ iuuat ad coittum.
¶ Auerrois in ſuo Colliget.Omnes ptes dac
tili ſtipticitatẽ habẽt manifeſtã. Sed fructus
eius cũ maturus aliquã babʒ ſtipuicitatẽ. Coꝛ
tices vᷣo arboꝛis pᷣdicte maioꝛẽ ha bent ſtipti
clcatẽ aliqbo ꝑtiba ipſiꝰ. Pꝛo fructu buius lege
ſupꝛa Dactuus.in capᷣ.cliiij.

Capitulum.ccxxxj.

Alaciũ lepoꝛis.Ex berbario. Palaciũ

p lepoꝛis berba eſt endiuie ſimilis: niſi

AYꝓ ſolia eius magiargen erſtcce ip⸗
ſius ſaxifrageſimilia. YFToꝛes parue ⁊ ſemẽ ro/

tundum:magis tamen q;ᷓ ſaxifrage. Haſcitur

longitudine duoꝝ cubito ꝝ.Aliqui nominant
iſtam herbam domũ lepoꝛis:ſiue palaciũ lepo⸗
ris:ſiue herbã lepoꝛis. Pꝛopterea qꝙ iſta herba
lepoꝛem a melancolia ſua cuſtodit. Naſciax
in locis vmbꝛoſis ſiue arenoſis.

Pyperationes.

—

te
N

)
1

+☛ . £

— —, — –

r

De Herbis

A ¶ Pallaciũ lepoꝛis melãcolicꝭ multũ eſt conue

mẽs. Vinũ decoctõis eiꝰvaletparalitic et ad
colicã paſſionẽ ieiune ſumptũ.

B Raditx ei in vino decocta ꝓuocat vꝛinã. ꝛ bi⸗

bitũ calculũ frangit. Item potatũ ſtranguiriã

curat. diſſintericis multũ ꝓdeſt radicẽ cũ vino
ſumptũ. Hec herba melãcolicis magnũ pᷣſtat

auxiliũ. Radice in collo pendente generat au⸗
daciã: tollitq; timoꝛẽ. Pallaciũ lepoꝛis cum vi
no decocta q̃r.fe.tollit.⁊ om̃ibopaſſionibo ſple

. .

nis ſingulare pꝛeſidiumeſt.

Capitulum. cctxxxrij.

Lantago maioꝛ vel arnogloſſa vel qͥn
p q neru ia vel lingua ariens latine.gre
ce ar nogloſſos. Ara. liſen Albamel.
Pandecta c.lxij. Arnogloſſa.i.plantago.ciiꝰ
tres ſunt ſpẽs. Anaẽ fela.cuiꝰ folia ſũt lata ha
bẽtia qſi fila in froctura ſua. Alia eſt hñs folia
ſtricta q̃ lanceola vocaf᷑.⁊ eſt maſculꝰ.⁊ hʒ fula
vl neruos in fractura ſua.⁊ od id qrq; neruia
vocat᷑. ⁊ ha bent ſtipitẽ mediũ ſemimiba plenũ.
frieſt ⁊ ſic.in.ij.gradu.E ſt alia ſpecies que vo
cat᷑ plantago aquatica.ꝓ q̃ lege barba ſiluana

Sera. li.ag. c. Liien.i.lingua arietis.et eſt

plantago.Et ſubiungit auc. Oxal.dicit autez

Arnogloſſa. ⁊ eius expoſitio eſt lingua agni.

Igeo ꝙ greci arnon agnum vocant:⁊ gloſſos

lingua m. Et ðꝛ enam eptapleuros.id eſt ſeptẽ
coſtas habens.nam in folijs eius ſunt ſepieʒ
coſte abepta in greco.i.ſepiem ⁊ peuros co⸗
ſta.qꝛ habet ſeptem neruoſitates manifeſtas ĩ

ſimilitudmẽ coſtarum laterum animaliũ.C u⸗

ius due ſimt ſpecies. Maioꝛ ⁊ minoꝛ. De mi⸗
noꝛi in ſequenti capiulo dicet᷑. Maioꝛ vᷣo ha⸗
bet virgas aſperioꝛes:⁊ folia lata ſimilia oleri⸗
bus que comeduntur.⁊ vᷣga eius eſt anguloſa
ad rubedinẽ declinãs.cuius lõgitudo eſt vniꝰ

bꝛachij.ſuꝑ quã eſtſemẽ in figura ſua a medie⸗

tate ipſius ſupꝛa.Et habet radices molles et
plures.ſuꝑ quas ſunt pili albi vt groſſitudo di
giti.⁊ reperitur in locis lapidoſis ⁊ hunmidis ⁊
vallibo ⁊ oꝛtis ⁊ pꝛatis.Et illaquidem maioꝛ::
eſt maioꝛis virtutis qᷓ; minoeꝛ.

Dperatio nes

¶ Galienꝰ.vi.ſim. far. capᷣ.de Arnogloſſa ſiue

plantago maioꝛ. DHec planta mixe cẽplexiõis
eſt. Habet em̃ qͥd aquoſum frigidũ.habet aũt
quid ⁊ auſterũ quod eſt terreſtre frigidũ ⁊ ſic⸗

cum quare infrigidat ⁊ deſiccat.⁊ ſᷣm ambo ſe⸗

cundeeſt abſtantie.Quecũq; aũt cũ ſtipticita⸗
te farmaca deſiccant ommbe malis veterib us

vlceribo⁊ reumatibe ⁊ putrefactionibo conue⸗

ninnt. ? ideo etiaʒ diſſinterijs.nam ſluxus ſan
guinis figunt.

Et ſiquod puſtum eſtrefrigerant ⁊ conſoli⸗
datiug ſimul ſunt maloꝝ vlcerum. iam recen⸗
tlium q; veterum. In omiboaũt hmõi farmacꝭ

vel pꝛima vel nulla vltima arnogloſia eſt ꝓpter
ꝓroꝛtionem complexionis.

¶ Nam ⁊ ſiccitas participat ⁊ frigiditas non
ſtupefactiue.ſʒ ⁊ fructus eius ⁊ radices ↄſimi
lis virtutis ſunt niſi ꝙſiccioꝛes ⁊ minꝰ frigide.

ſed fructus quidem piꝰſubtiliũ partiũ eſt radi
ces vᷣo plꝰ groſſaꝝ. Ipſa aũt folia herbe deſic⸗
cate plus ſubtilium partiũ ⁊ minꝰ frigide ſunt
virtutis. eius exalata ⁊ euapoꝛata ſuꝑfluita⸗
te aquoſa. Ipſaꝝ pᷣterea qdẽ ergo radicibo qui

dam ad dentiũ do loꝛẽ vtunt᷑ maſticando.⁊ lo⸗

tionibo ipſaꝝ decoctaꝝ ad opilationes ⁊ epaiꝭ

7 renũ vtunt᷑ eis.

¶ Sed⁊ folijs ⁊ multomagis adhuc fructu.
Participant enim hec omnia abſterime viriu
tis:qu antum decet ea ſ̃ᷣmeſſe.Et in ipia her⸗
ba putatur ſuperari:tamen a multuudine hu⸗
miditatis
¶ Pandecta capᷣ.vtõ.Arnogloſſa.i.plantago
vtilis eſt ad ſiccandũ vulnera ⁊ mundificaduʒ
puiredinem eoꝝ.eparↄſoꝛiat.repugnat ſacro
iuni ne coꝛpus ambiat.valetetia emoꝛroidib⸗
v uij

B.

Tractatus

oẽʒ doloꝛẽ q eſt ex ignis aduſtione refrigerat.
¶ Succ eius cũ albumineoui ſumptꝰliberat
ctericũ. vtilis eſt emoptoicis ⁊ diſſintericis.⁊
fluũt mẽſtrua vel emoꝛroide.vulnera pul⸗
monis curat. Radixeiꝰin aqua cocia doloꝛeʒ
dentiũ mitigat:ſi os ex ila aqualauef. Succꝰ
erꝰ valet ̊ opilationẽ renũ.Delet maculas mi⸗
gras.⁊ ſtringi ſanguinẽ. Herba ipᷣa maſtica⸗

ta doloꝛẽ dentiũ tollit. Succꝰ eius datus qͥrta⸗

nario ante duas hoꝛas acceſſiõis ↄfert. Valet
etiã ad vulnera iccentia cum axungia.
Sera.auct. Gal. Virtꝰeius eſt q̃ incarnat.

Et ↄfert vlceribo coꝛroſiuis om̃ibo ⁊ putredini

coꝝ. ⁊ ꝓpter h̊ ↄfert vlceribo inteſtinoꝝ. ⁊ incar
nat fiſtulas ⁊ alia vlcera antiqua.Et ſemen eiꝰ
⁊ radix ſunt ꝓpinqua bhuic vᷣtuti:niſi quia ſunt
ſiccioꝛa ⁊ foꝛtioꝛa.Etſemen eius eſt multũ ſub
tile.⁊ radix eius eſt groſſe ſubſtãtie.⁊ ipᷣa ↄfert
doloꝛi dentiũ qñ maſticatur:⁊ quãdo fit collu⸗
tio oꝛis cum aqua eius.
¶ Et ſemĩa qͥdẽ ⁊ folia⁊ radix ſũt aperitiuaopi

lationis epad ⁊ renũ ꝓpter abſterſionẽ q̃ eſtin
eis.niſi q ſemẽ etꝰeſt ſoꝛtiꝰin hᷣ ſat.qꝛ in om̃ibꝰ
iſtis eſt vtus q̃ abſtergit ſatꝭ.⁊ foꝛtaſſe eſt vétus

in hac berba dũ eſt recens.niſi qꝛ vincit᷑ ab hu⸗
miditate qᷓ eſt in ea.vnde nõ eſt maniſeſta ſua

oꝑatio ꝓpter ſuã victoꝛiã hu miditatis.⁊ quan
do deſiccant᷑ folia eiꝰſit virius ei ſubtilioꝛ ⁊ꝛ mni

⁊ tennioꝛa q; folia maioꝛis.⁊ babet vᷣgam que

nus frigida. qm aquoſa ſuꝑſluitas q eſt in ea
reſoluitur ⁊ deſtruitur.

Et idem auc. Alexandri. Arnogloſſa retinet

ventrem quando bibitur: ⁊ ſit criſtere cum ea:

⁊ confert febꝛibus tertiane et quartane quan/

do bibitur ſuccus eius.
¶ Oyaſ.capᷣ.de arnogloſſa.Arnogloſſa catha

plaſmatibo adhibita ſoꝛdida vulnera purgat 2

reumata ſiccat. Pꝛofluentiba ſanguinẽ occur⸗

rit. Maculas nigras ⁊ epictidas curat.⁊ cica⸗

trices vulneꝝ facile ducit. Semẽ eiꝰ tunſum⁊
in puluerẽ redactũ ⁊ vulneri aſperſum ſanat.
Vſtionibo ſingulare pᷣſidium eſt.
¶ Moꝛſibca ninis auxiliuʒz pᷣſtat.⁊ tumoꝛib⸗
⁊ ſcroſis maxime ſi cũ ſale imponat᷑. Cocta vᷣo
folia ipiꝰcum aceto ⁊ ſale diſſinterijs ⁊ ciliacis

opitulant᷑.maxime ſi cũ lenucula adhibeãtur

vdropicis cocia ſuccurrit. Epilenticis ⁊ aſma⸗
ncis pdeſt accepta. Succus eius vulnera oꝛis
purgat gorgariſmo. ððU

Capitulum. cccxxxiij.

Laãtago minoꝛ Sera.li.ag.c.Liſen

p eſt plantago. Cuiꝰoue ſunt ſpecies

ſcʒ maioꝛ ⁊ minoꝛ.De maioꝛi iã dictũ
eſt. Sed minoꝛ habet folia ſubtilioꝛa ⁊ minoꝛa

R AX

B

—
——

inclinat᷑ verſus terrã:multos ramulos habẽ⸗

tem. 2 flos ereſt croceus.⁊ ſemen eiꝰeſt in ra⸗

dice lingne.¶ Dyaſ. c. Arnogloſſos. Eins ge⸗
nera ſunt duo. Unũ ðꝛ polipleuron. Eſt etiam
aliud:ſed minꝰ. Minus vᷣo habei minuta fo⸗

lia ⁊ anguſta ⁊ lenia. vᷣga eiꝰ multos habet an
gulos inclinata ad terrã. ſloꝛem viridem bñs.

ſemen ſuper ipſam virgam. Naſcitur po in
cardiarijs locis.

HPyperationes.

Dyaſ.c. de Arnogloſſa inqᷣt. Minoꝛis plan

taginis ſuccus collutioni daturoꝛis ex ſolijs
⁊ ſanguinantes gingiuas curat.
Item ſuccus tepefactus ſomẽto ventris do⸗
loꝛem tollit. Snccus bibendus eſt eis qͥ puru
lenta reijciũt cum ſanguine. In ſerpẽtij moꝛſu
plantago minoꝛ trita cũ vino ſumit᷑.
¶ Comeſta autem ſola vel cum lenticula cocta
⁊ oleo viridi cum aceto diſſintericos ⁊ ſtoma⸗
ticos curat. Si cui vunlnus ſecus oculum vel
naſum natũ fueru:ſuccus eius cum lana mol
li impoſitus ꝑ dies nouem curat.
Icẽ ſucci erꝰ cocleariũ vnũ bibituʒ lũbꝛicos

excludit.ſili facpiſtura ĩ vmbilico poſica. Si

— —

N

1

De Herbis

q̃ duricies ĩ coꝛꝑe naſcit᷑ herbã piſtatã cũ axun

gia ſine ſale q̃ſi malagina impone.Succꝰ er

in aqᷓ mulſa ante duas hoꝛas acceſſiõis potui

da q̃rtanarijs ⁊ miraberis eiꝰ effectum.
¶ Ad podagrã ⁊ omnem neruoꝝ doloꝛẽ vel tu

moꝛẽ: ſolia eiꝰ piſtata cũ modico ſale optimuʒ
eſt. vulnera recentia cũ axungia veteri curat ſic

⁊ parotidas. Si cui pedes doluerint ex itine⸗
re cũ aceto impoſita tumoꝛẽ ⁊ doloꝛẽ tollit. Fi
ſtulas tunſa ⁊ impoſita facilime ſanat.
¶ O m‚̃es difficultates veſice ſolia et radix eiꝰ
potata foꝛtiter medentur.quia abundãter in
frigidant ⁊ deſiccant ⁊ repꝛimunt ꝓpter qð ad
vlcera maligna ⁊ reumatica ⁊ putrida iuuant
Herba ipſa diſſintericos iuuat:⁊ emoꝛroidas
repꝛimit. Aſta infrigidat ⁊ glutinat.deſiccat
em̃ abſq; moꝛdicatione.

¶ Semẽ aũt eiꝰ⁊ radix ſilia ſũt vᷣtute ꝓpter qð

ſiccioꝛa ſũt ⁊ minꝰ frigida. Semẽ pᷣterea habʒ
ſubtiliãdi vᷣtutẽ.ſolia extenuãdi.radix ĩpinguã
di q̃ maſticat᷑ in doloꝛe dentiũ.Ad oꝛis etiã la⸗
uationẽ facit ⁊ epatis ⁊ renum emfraſim.
Multi dicunt radicem eius collo ſuſpenſaʒ
ſcroſas naſci non dimittere. Hecpꝛedicta etiã

Serapion reſert auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis:licʒ

per alia verba.

,
4

7

Latanꝰ arboꝛ.Pãdecta.ca. ccxxvij.
p Dulb vel baccam arabice.grece ſuffi
re.latine platanꝰ arboꝛ vel ſcotanum.
Vbi ſciendũ ꝙ ſcotanũ q̃ in Hiſpania tingũt
pãni.⁊ nos vocamꝰeã barʒi.⁊ eſtplatanꝰ arboꝛ
vt pʒ ꝑↄcoꝛdiã Auicẽne eiꝰcapᷣ.cũ Dyaſ.capᷣ.
de platano.⁊ ꝓfert velut nuces paruas.vt Jo.

.„

ſerap̃.ca. de dentifrigijs. Item in Dyaſco. hm

tranſlationem arabicã ca. de Pplata no. Arbi /

troꝛ platanũ eſſe dulb. Item Stephan? cap.

de platano. Platan?eſtdulb. Sera.li.ag.capᷣ.

Dulb. auctoꝛitate yſaac. Dulb eſt arboꝛ mag

na extenſa.habẽs folia magna ſimilia palme
ma nus hoiĩs ſimilia ſolijs kerue.niſi qma ſunt
minoꝛa.quoꝝ ſapoꝛ eſt amarus ponticꝰ.⁊ coꝛ
tex ligni eiꝰ eſt groſſus rubeus.Coloꝛ vᷣo ligni
eius qñ ſcindit᷑ eſt medius inter glanucedmem
⁊ rubedinẽ.⁊ habet floꝛem paruũ lenem glauci
coloꝛis. In cuius loco qñ cadit naſcit᷑granum
aſperũ glaucũ vergens ad ruboꝛẽ.puluerulen

tum in ſuper ficie ſicut granum catapucie.hec

m Vyſpania vocatur palma cbꝛiſti cum qua
ibidem tinguntur panni.ſimiliter ſolia eiꝰſimi
lantur folijs elleboꝛi nigri.¶ Gał vij. ſim. far.
capᷣ.de Platano inquit. Subſtantia eius eſt
fri.⁊ hu.nõ longe arebus temperate cõplexio
nis. Oyaſco. cap.de platano. Platanus habet
virtutem fri.et hu.

Dperationes.

Balienꝰ. Folia eius recentia qñ teruntur et
ponunt᷑ ſicut emplaſtꝝ ſuꝑ apoſtemata qᷓ fiunt
in geniculis:ſedat eas ſedatione manifeſta.ſʒ
coꝛticis eius vᷣtus eſt q̃ deſiccat adeoqꝙ coꝛtex
ipᷣe coquit᷑ cũ aceto:⁊ ↄfert doloꝛi dentiũ.
¶ Nux vero eius qñ adminiſtratur cũ axun⸗
gia:confert apoſtematibus que accidunt a cõ
buſtione ignis. Coꝛtex eius qñ cõburit᷑ eſt me⸗
dicina deſiccatiua abſterſiua.Conſert egruu⸗

dini cũ qua eleuat᷑cutis ⁊ cinis eiꝰ curat vul⸗

nera in qͥbeſt ſoꝛdes ⁊ putredo. ꝓpter nimiam
humiditatem exiſtentem in eius loco.
¶ Et opoꝛtet ꝙ caueatur multum a puluere qͥ
eſt in folijs eius ⁊ in fructu.quia eſt nociuus
valde canne pulmonis. Ideo qꝛ deſiccat mul⸗
tum et inducit aſperitatem.⁊ nocet voci et lo/
cutioni:⁊ etiam vſui ⁊ audituũ:ſi cadit in auri
bus vel in oculis.

¶ Dyaſ.Empla ſtꝝ eius ſedat apoſtemata ca⸗
lida q̃ fſt in genu.Et qñ coꝛtex eius ⁊ nux eiꝰ

cõburu nt᷑ᷣ.⁊ fitemplaſtꝝ cũ eis ⁊ adipe poꝛci⸗
na aut arietina ↄfert viceribs putridis. Simi
liter ⁊ eius cinis facit ſolus bo.
v liij

Capitulum. erxxxiiif.

3

B

D

Trattatus

¶ Et qñ coquunt᷑ folia eiꝰ recentia cum vino.⁊
fit emplaſtrũ cũ eis:pꝓhibei curſum humoꝛum
ad oculũ.⁊ reſo luit apaſtemata flegmatica. et
Ijñ coꝛtexcoqu t᷑ cum aceio:⁊ fit collutio cum
eo:cõſert doloꝛi dentium. 4
Et qñ fructus eius recens bibitur cum vino
confert moꝛſibus venenoſis.⁊ quando admi⸗

niſtratur cũ axungia curat cõbuſtionẽ ignis.

Et puluis folioꝝ eius quando cadit in oculuʒ
aut aures nocet multuʒ. Similiter et puluis
qͥ eſt ſuꝑ fructum eius. Sè”è”ðÿMẽM
¶ Coꝛtex eius cum vino ſcoꝛpionum ictus re⸗

eſt inutilis.

ſtringit. Lanugo folioꝛum oculis et auribus

. . —ʒ“ .

Capitulum. ctxxrv.

Aliurus. yſið. Caliur?eſt herba aſper

p rima ⁊ ſpino a. Gloſa ſuper Eſaiam
xiiij.c. Paliurꝰ tanta ſpinaꝝ circũda⸗
tione denſcit.vt pꝛo aſperitate vix tangi poſſi.
Pliniꝰ i.xiij Cirenaica regio.lothon pꝛepo⸗

ſuit ſue paliuro. Fructicoſioꝛ eſt hec fructuq;

magis rubeus.cuius nucleus nõ ſimul man⸗
ditur Jocundus p ſe:aſq; ſuauioꝛ vino.quin
2 vina ſucco ſuo cõmendans.

OPoperationes.

Pliniꝰ li.xxiiij ſaliuri quod eſt genꝰſpine:
ſemen eius afari ʒzuram voca nt. Cõtra lerpen
tes efficaciſſumum eſt. Item calculoſis et tuſſi

folia vim aſtrictoꝛiã habent.

Radix dicuiit pãnos: collect ões vomicas

vꝛinas tra hit potata. Decoctũ eiꝰ in vino aluũ
ſiſtu. Serpentibo adueriat᷑. Radix pᷣcipue da
tur in vino. Bacce purgationi mulieꝝ ꝓſunt.
LCiliacis.diſſintericis.coleric ꝓdeſt:radix de
cocta ⁊ illita extrahit infixa coꝛpoꝛi. Vtiliſſima

q̃̊ʒ iumoꝛibo eſt ac luxatis.

¶ Oyaſ. Paliurꝰ eſt q̃ ab alijs acus palearis

dðꝛ.vel cicer domeſticũ vocat᷑. Yolia eiꝰ⁊ radix
ſtiptice vᷣtutis ſunt.ita vt ventrẽ fluentẽ ↄſtrin⸗
gant. In h̊ q̊ dyafoꝛetice vi tun ꝑticipãt.vt in
veſica lapides frangãt.⁊ ex toꝛace atq; pulmo

ne ſputamĩa flegmatica cum hu moꝛe educa nt
Dicit᷑ ⁊ lauaria.eo ꝙ pleriq; exea lauant. De⸗
men illiꝰbibitũ tuſſim cõpeſcit Lapides veſice

frangit.moꝛſibo venenatis occurrit.
¶ Eius elixatura bibita ventrẽ ſtringit.vinã

ꝓuocat. Venenis acceptis obuiat. Yolia eius

vt cathaplaſma impoſita curant apoſtemata ſi
ſint recentia.radicibus quoq; ſicin⁊ folijs eſt

virtus ſtiptic.

Capitulum. cerxxxvj.

2—

2= WW— RT—— —,. —RTã—ã— S e

en

ſi H

De Derbis

Aſtinaca domeſtica yſidoꝛꝰ dicit: eo
p ꝓradixeiꝰ ſit pᷣcipuꝰ hoĩs paſtus.Eſt

em̃ odoꝛatu iocũda:cibo delectabilis.

Palladiꝰli.iij. Raſtinaca vere ſerit᷑. Pꝛimo ſe⸗
mine ponit᷑ ⁊ plantis loco pingui ⁊ ſoluto altiꝰ
paſtinaco.raraq;ʒ ſtatuẽda eſt robur accipiat.
¶ Pliniꝰli.xix. Cignoſioꝛa ſunt oꝛtulana q̃dã
a nobis poſita in cartilaginũ genere. mirumq;
ſapoꝛis vehementiã om̃ibo ineſſe.Ex bis vnũ
eſt genꝰ paſtinaceſed agreſte qdᷣ ꝓuenit ſponte
ſchaphilinis grece dicitur. Altera voſcʒ dome⸗

ſtica: ſerit᷑ radice vel ſemie. Pꝛimo vere vel

autũno vt placet higino Febꝛuario. Augu ſto

Septembꝛi Octobꝛi.ſolo qᷓ; altiſſime refoſſo

vrilis eſſe incipit an nicula vtilioꝛ yma.gratioꝛ
antumno.patiniſq; maxime.Et ſic q̃; virtus ei
eſt intractabile.¶ Sera.li.ag.ca.Lezar.ideſt
paſtinaca. Eſt ex ea domeſtica et ſilueſtris.
Domeſtica quidem eſt nota.Et illa habet ra⸗
dicem in longitudine vnius palmi boni odo⸗
ris:que comeditur. H

Dperationes.
¶ Bal. viij.ſim.ſar.c. Staphilinũ.i.paſtinaca
Domeſtca qͥdẽ debilioꝛ.ſilueſtrꝭ vᷣo ſoꝛtioꝛ eſt
adoĩa.Domeſtiea vꝛinas mouet:⁊ mẽſtrua ꝓ

nocat.⁊ tota qdẽ herba.maxiĩe vᷣoſemẽ⁊ radix
Habet ãt ⁊ qͥd abſterſiuũ in ſe.quocirca ⁊ fage
denoſa vlceꝝ quidem cũ folijs viridibo ⁊ melle

cathaplaſmant aut mũdiſicont.
Et idẽ in libꝛo de cibis.c.de paſtinaca.Radi
ces haꝝ domeſticaꝝ comedũt᷑. Alimentũ qͥds

X

minꝰrapis habẽtes calefaciũt aũt maniſeſte.

id eſt in medio ſecũdi gradꝰ:⁊ humectãt in pꝛi
mo gradu.⁊ aliqᷣ aromatiʒans. indigeſtibili
tas qͥdem igit᷑ſimiluer ipſis ineſt ⁊ alijs radici

bus. Arinatiue aũt ſũi.Et ſi abundat aliquis

ipᷣaꝝ vſu mali chimi generaen.

¶ Silueſtrẽ paſtinacã qͥdã vocãt danueũ:magę/

vꝛinatiuũ qͥdẽ exiſtentẽ.magꝭ ãt medicinalẽ iã

⁊2 multa decociiõe indigentẽ ſi debeat quis co⸗
medere ipᷣm. De illa lege capᷣ. Daucus.

¶ Dyaſco.Paſtinace vis om̃is in radice ⁊ ſe
mine conſtituta eſt. Diſſintericis quoq; vetu⸗
ſtis vtilis eſt. Dentes eius radice circũdati cre
duntura doloꝛib releuari.

Capitulum. cccxxxvij.

Aunis poꝛcinus latine. Arabice Bu⸗
p thoꝛmarien. vel alcharincha vel arta⸗
tanita.grece vᷣo leucopodion vel cicla
minꝰ. Abi ſciendũ ꝙ Auiceñ.li.ij.c.de Arta⸗
nita.dicit ꝙ archarincha vel artanita eſt cicla
men.et eſt panis poꝛcinus.¶ Sera.li.aggre.

ca. Buthoꝛmarien. Dicit buthoꝛmarien. id eſt
Ciclamen. Almanſoꝛ capᷣ.de Apoplexia. In
criſteri nanq; quod facit ponit artanitam et
buthoꝛmarien.credoq ſit erroꝛ ĩ ſcribẽdo.qm̃

buthoꝛmarien ᷣm Sera.eſt ciclamen. Ei ar
tanita ſfm Auiceñ.eſt ciclamen.¶ VUnde Se⸗
rapion libᷣ.aggre.aucto.Dvaſco. Buthoꝛma
rien.i.ciclamen.⁊ habet ſolia ſimilia plante:
que ðꝛ ciſſus.i.edera.niſi quia ſunt maculata
maculis albedini trahentibi.⁊ habet virgam
ad nigredinẽ tendentem ſine ſolijs.cuiꝰlongi⸗
tudo eſt quatuoꝛ digitoꝝ ⁊ amplius.ſupᷣ quam

eſt ſlos ſimilis roſe rubeus aut purpureus.et

habet radicem nigrã groſſam.rotundã.latam
2 pᷣſſam ſimile rape.naſcitur in locis vmbꝛo⸗
ſis.maxime ad vmbꝛã arboꝝ. Et incidit᷑ hecra
dix ⁊ ſiccat᷑ ſicut ſquilla.iſ Dyaſ.ca.deciclami
ne ſm tranſiationẽ noſtrã. Ciclamẽ.i.panis
poꝛcinus.ſolia habet ſimilia ciſſos.⁊ vario co⸗
loꝛe picta.inter queſunt et alba folia.tyrſus ei

eſt nudus ſine folijs vnius palme.habens in

fummo floꝛes roſeos vel purpureos.cuius ra⸗
dix nigra eſt. intus vero alba ⁊ groſſa et lata
ſicut rapa.¶ Balienꝰ.vij.ſim.far.c.de Cicla⸗
mine.Ciclaminus varius virtute eſt etenim
abſtergit ⁊ incidit ⁊ attrahit ⁊ dyaſoꝛat.palam

Trattatus

em̃eſt ex actibaqͥ ſᷣm partem. Etſubdit.Alius
vero cicdlaminus:quẽ quidã Ciſſanchomium
nominant.eoq; odoꝛe ⁊ floꝛe aſſimilatur. Radi

cem inutilem ha bens.fructũ vero habet ope/

ratiu um ſufficienter. ¶ Plinius cap.de cicla⸗
mine. Ciclamen.id eſt panis poꝛcinus.in fo⸗
lijs eſt ſimile ciſſos in figura.Et ſunt coloꝛe va
ria. radixnigra ⁊ rotunda:in medio depꝛeſſa.

Eſt eityrſu nudos cum floꝛe purpureo. Eſt

aliud genus ciclaminis.quod appellant cicla⸗
temon.folia habet ciſſos ſimilia:ſʒ minoꝛa.ha
ſtam groſſam ⁊ nodoſam.que haſta ſi arboꝛeʒ
pꝛoximam habuerit:adheret illi. floꝛem habet
albũ ⁊ odoꝛatũ.ſemẽ butruoſum? ſimile vnis:
⁊ velutciſſos. Guſtũ habens muſcilaginoſum
⁊ viſcidũ.ſed inutile.locis aſperis ⁊ aridis na⸗
ſcitur. Jdem. Ciclamen ca.eſt ⁊ ſic.in.iij.gꝗdu.
qui ⁊ caſſamꝰ panis poꝛcinꝰ⁊ malum terre ap
pellatur. Radix eituburoſa.que quanto maio
res tanto melioꝛes.ſic ꝙ ipſa radix recens ⁊ ex⸗
ſiccata magnã habet efficaciam.ſed recens ma
ioꝛem ha bet.Debet autem circa finemautum
ni colligi.⁊ in quattuoꝛ pa rtes ſcindi.⁊ cũ filo
ſuſpendi.⁊ parum ad ſolem ponatur:⁊ in vm/
bꝛoſo loco exſiccetur. Habet autem virtutcẽ dil /
ſolutiuam ⁊ conſumptiuauam.

PHypprerationes.
¶ Pandecta.ca. xiiij.ad emoꝛroidas inflatas ⁊
nõ fluen tes:ſed exteriꝰ apparẽtes ſuꝑaſpergat
puluis eiꝰ:vel illiniat᷑ ex ſucco eius ſi interius
latitãt.iniciãt in modica q̃ntitate ꝑ criſtere.
¶ Ad menſtrua ꝓuocanda ⁊ matriceʒ mũdiſi⸗
candã triferã magnã reſolue m oleo muſcelli/

no vel cõmuni.⁊ buliat in igne cũ ciclamine ⁊
de bombace in h̊ intincta fiat ſuppoſitoꝛiũ

¶ Contra tenaſmonẽ ex flegmate vitreo ſuccꝰ
radicis eius cum oleo cõmuni in ipſo pomo
buliat ⁊ bombix intincta ſuperponatur.
¶ Contra vicium ſplenis.malũ terre in mul⸗
ta quantitate mundatuʒ ⁊ contritum. per ſex

dies in vino ⁊ oleo moꝛetur:vt ibi marceſcant
cuius colature addatur cera⁊ parum aceti:et
decoquat᷑ ad ſpiſſitudinem:pꝛecedentibo alijs
mollificatiuis.hoc efficax eſt ſi poſtea inunga
tur:vel ex ſucco eius vel ex puluere.ſi deeſt ſuc⸗

cus.confice cumoleo ⁊ cera in modũ vnguen⸗
ti:⁊ inunge egrum ſepe.
¶ Contra apoſtemata excauſa frigida.q̃ non
poſſunt rumpi pꝛe ſpiſſitudine cutis.pomum

ipſum conteratur ⁊ in oleo buliat ⁊ calidum
ſuperponatur aut per exterioꝛa purga bitur.

¶ontra fiſtulam tenta de radice eius facta
ſi imponat᷑os amplificat.⁊ os aliquod ſi inte

rius fuerit attrahit vt melius cum tenaculis at

Balienus. Buccus ci

trabi poterit.puluis eius carnem ſuperfluam
coꝛrodit. Cõtra polippum puluis eius ſuꝑ⸗
aſpergat᷑ ſuꝑ ſtuellum qͥ in naribpponatur.
Dyaſ.Radix eius cum aqua bibita: flſegma
7 tumoꝛes ꝑ ventrẽ deponit.mẽſtruis imperat
ſuppoſita ⁊ bibita.Et ðꝛ ſiſuꝑ radices eius mu
lier pꝛegnans tranſierit aboꝛſum facit.
¶ Diu parturiẽtibo ſub ſemoꝛa poſita citiꝰpa⸗
rere facit.Cum vino bibita venenis cõtraria
eſt. quã maxime bibẽtibo lepoꝛẽ marinũ catha
plaſmatibo adhibita moꝛſus venenatos ſalu⸗
berrime curat. Vino mixta aut bibita cũ paſſo
aut cũ mulſa aquata in modum.ʒ.iij.vctericos
purgat ⁊ ſpleneticos.⁊ ſi inoleo calido cooꝑti
fuerint vt ſudare poſſint bonum eſt:quo ſudoꝛe
inuenies coleramrufam deponere

Succus eius melli mixtus et naribus im⸗

miſſus caput purgat. Tunſa ⁊ ano ſuppoſi⸗
ta humoꝛes deponit.Trita ⁊ vmbilicoimpo⸗
ſita ⁊ ſuper pectinem ventrem mollit. Caiha /
plaſmatibus adhibita tumentem ſplenem at⸗
tenuat:⁊ ſucci eius.ʒ.ij.accepte cum modico vi
no hec potiſſime facit.
iclaminis emoꝛroidas
aperit ⁊ ꝓpuocat violenter ad egeſtionẽ in lici⸗
nio axppoſitꝰ.ita aũt ⁊ cũ his q̃ in ſclirata ⁊ ſcro
fulas:⁊ om̃es alias duricies euapoꝛãt.O poꝛ
tet aũt vt puto eſſe bibendũ aquã eius vſq; ad
tres.ʒ.vel cũ vino dulci vel cum mellicrato.Et
ſubdit. Eſt clia ſpẽs ciclaminis cuiꝰ radix eſt
inutilis.fructus vᷣo eſt oꝑatiuꝰ ſufficiẽter.quo
circa ⁊ cum vini albi ciatis duobo bibitꝰpluri
bus diebus ſanat ſplenes.mouenset vꝛinas ?
ventrem ſubducens.
¶ Auicenna li.ij.c.de Artanita.i.panis poꝛci
nus. Artanita illud quod ð ea adminiſtratur
eſt radix eius que eſt inciſiua:reſolutiua.⁊ eſt
bona doloꝛibus iuncturaꝝ.⁊ vtriuſq; anche.
⁊ facit ſternutationẽ.⁊ vehementer aperit opi⸗
lationem:⁊ conſtrictionem narium ⁊ colato⸗
rij.⁊ confert ſingultui.⁊ eijcit ſemen.Et eiꝰde⸗
coctio valet puncturis venenoſis.⁊ ſimiliter
ſyrupus eius locoeius ponitur in iuuamẽto
quod efficit venenis equale pondus de ariſto
logia lõga ⁊ ſemine citri ⁊ mentaſtro.
¶ Johãnes meſ.c.deartanita:Artanita ẽ pa⸗
nis alcurnit:vel panis poꝛcinꝰ.⁊ ab alijs pa⸗
nis fauniðꝛ.⁊ inueniunt᷑ ex eoparũ ⁊ magnũ
Magna aũt radix eſt in modũ rape rotunde.
cuiꝰ pars exterioꝛ eſt terrea nigra.interioꝛ aũt
alba.Et eleuant᷑ radices ſuꝑ frondes ⁊ floꝛes
fim ſemitã violaꝝ ſubalbidarum ſine eleuatio⸗
ne ſtipitis ſupꝛa radices. Paruũ aũt habet ra
dices ſubterraneas plurimas in modum auel
lane:⁊ cicerum.Cꝗ.et ſic.complexionis eſt in

1

lc⸗
ſo
voe
ad
Et
eſt
e
lon

P

. . .
. .

De Herbis

in pncipio tertij gradꝰ.⁊ eſt inciſiuũ ſubtiliati
uũ.calefa ctiuũ.reſolutiuũ.abſterſuũ.mũdiſi
catiuũ.⁊ aperitiuũ opilationũ.Et eſtex rebus
ſudoꝛẽ exuberare faciẽtibo.⁊ ex maxie mũdifi

cãtibocutim:⁊ reſoluẽtibo feditatem eius.

¶ Et dixit Serapion. Accipe ſuecus eius 3.

iiij. ⁊ diſſolue cum ʒuccaro⁊ coque vſqʒ adter⸗

tiam partem.⁊ pꝛopinetur in mane. eſt enim
medicina certa ad yctericiã. Et dixitgrecus.
Succus eius cum mellicrato aut ſeca niabin.
⁊ pꝛopꝛie de quolibet partes equales cocte⁊
ſumpte ſᷣm ſuperioꝛẽ decoctionẽ ſi ũt medicina
experta ad yctericiã citrinaʒ. Ponit q̃ʒ mel.in

eodem capitulo duas deſcptiones vnguenti
deartanita.quas ibi require.
¶ Idem Jobãnes meſ. Solutiõe educit fleg⸗
ma muſcilaginoſum ſumpiũ ⁊ ſuppoſitũ:⁊ etiã
liniũ ſuꝑ ſemur. Et ↄfert coliceſiegmatice.et
ei q;̃ ſit ex retẽtione fecis.⁊ eſtexrebomũdifican
tibo caput ⁊ oculos.⁊ ꝓpꝛie purgat caput pur⸗
gio ex eo facto.⁊ abſcindit emigraneã frigidã
⁊ ſodam.⁊ ↄfert tremoꝛi ⁊ paraliſ.
¶ Ec dicitur ꝙſuſpẽdatur in collo mulieris ra
dix eius ipᷣa non cõcipit.⁊ linitur exeo anus
confertegreſſui eius.

if.

Eonig latie ara. Pinuſer grece pentere
pPbon velgentaboꝛam. vel pernia. vel gli⸗
liſide. Sera.li.ag.c. peonia.qauc. Dya
ſco. Peonia eſt arboꝛ.⁊ eiꝰ dueſũt ſpẽs.ſcʒ ma⸗
ſculus ⁊ femina. Et maſculi ſunt folia ſimilia

folijs nucis.⁊ radixeiꝰeſt gro ſiẽ digitꝰ:⁊ lon
albꝰ. Femine

ga lõgitudine palmi.coloꝛ ei
vo folia ſunt ſimilia folijs ſmyrnion.⁊ ſup ſũ⸗
mitates ramoꝝ eiꝰ ſunt ſiẽcamerule.⁊ apparẽt

in eis grana rubea ſicut ſanguis parua ſimilia

granis granati.Et inter illa granaſunt ſemi⸗
nanigra ſeu pipurea.⁊ radix ipſiꝰeſt ramoſq
⁊ radices eiꝰſunt ſimiles glandibo.vij.vel.viij.
ſimiles radicibo qffodilloꝝ. Idem aucio. Gat᷑
Subſtantia eideſt ſubtilis.⁊ ſapoꝛ eius ẽ ſtip⸗
ticus pauca ſtipticitate cũ dulcedine. qñ diu
maſticat᷑ aparet in ea acuitas ⁊ moꝛdicatio
amaritudo pauca virtus eius eſt que calefa⸗
cit caliditate pauca.⁊ deſiccat deſiccatõe foꝛ/
ti. ¶ Auceñ.li.ij c.de peonia. Peonia alia eſt
maſculus ⁊ alia femina. Maſcnlus quideʒ ra⸗

dices hʒ albas groſſas vt digitũ.ſtipticum ha⸗
bẽs guſtũ.⁊ femĩia bʒ radices in plurimas par

tes diu iſas ⁊ ramos.eſt ca.⁊ ſic.vehementer.
In ipaſunt exiccatioꝛ ſtipticitas cũreſolutio
ne ⁊ aper ione ⁊ ſubtiliatione ⁊ inciſione ⁊ ab⸗
ſterſiõe. Et qñ maſticat᷑ vna hoꝛa apparet poſt
eã acuitas ad ſtipticitatẽ declinãs.i yſidoꝛꝰ.
SPeond ðꝛ a peone medico a q̊ inuẽta ꝑhibet᷑

Hancqdã gliciſidẽ vocãt. eoꝙ dulcis ſapoꝛis

ſit. vel penterobinam a numero granoꝝ. vel vt
alij dactilos aſimilitudie digitoꝝ.naſcit̃ autẽ
in inſulis.i¶ Ex herbario. Peonia in ſũmitate
hʒ maligranati magnitudinẽ q̃ noctu lucet q̃ſi
lucerna.⁊ hʒ granũ cocti ſimilẽ.noctu a paſtoꝛi
bus inuenit᷑ res eſt ſaluberrima.

Dperationes
¶ Pla. Peonia ca.eſt ⁊ ſic.in.ij.gra.Hecↄtra
epilentiã hʒ vᷣtutẽ occultã collo patieẽtꝭ ſuſpẽſa
vcteſtat᷑ Gal.de quodã puero.cuiꝰcollo dũ ſu⸗
ſpenſa erat non patiebat᷑.ea vero ſublata moꝛ⸗
bo affligebat. Sed quidã dicũt h̊ nõ de quali
bet verũ eſſe:ſed de quadã ſpecie tm.Ad idem

