bet multas ſpinas.Et bʒ fructũ ſiem grano
mirti:niſi q; eſtmaioꝛ ⁊ rubeus facile frangi
bilis:⁊ bʒ interiꝰ grana.⁊ hʒ radicẽ habentẽ
multas radiculas iixas terre.

2

HPyperationes

Sera. ructus eiꝰ q bibit᷑ aut etiã come

dit᷑ abſcindit fluxuʒ antiquũ ⁊ humiditates
antiquas q̃ fluunt a matrice.¶ Et qñ fit em
plaſtrũ cũ eo trito attrahit ſagittas que ſunt

infixe carni:⁊ aſcellas ⁊ ſpinaſ ⁊ alia ſimilia.

☛☚, D D S—

1dlind

ſ

e

itus

Geit
ſuſin

&α

De Herbis . .

(Et quãdo percutit᷑ vẽter mulieris pꝛegnã
tis cũ radice huius terre.aut fit inunctio cũ
ea expellit fetũ.Et eſt fri.⁊ ſic.in.ij.gra.pꝛohi
bet ⁊ incidit ſitim calidã.⁊ foꝛtificat ſtoma⸗
chum ⁊ epar.¶ Et ꝓpꝛietas eius eſt ꝙↄfert a
poſtematib calidis.Et hec auc. Aben Deſ
uay.¶ Et idẽ auc. Armaſios. Fructus eiꝰ re

tinet ⁊ phibet oẽs egritudines q̃fiũt a fluxu
ventris.i¶ Aui.Fructus berberis ↄfert apo
ſtematibo calidis ex eis emplaſtꝝ ſuꝑpoſitũ.
etↄfoꝛtat ſtomachũ ⁊ epar.⁊ abicindit ſitim

valde.⁊ ↄfert raſure ⁊ fluxuiſanguĩs inferi.

Capitulum. lxxiifj
NAUVaʒeiden ſunt radices albe.¶ Sera
b pieon li.aggre.caplo buzeiden. eſt ſi⸗
mile behem albo. ⁊ eſt mediciĩa indie
quanos paꝝ vtimur.Et quidam vero detu⸗
lerũt ipſam ad nos.⁊ vidimus eam ſepe.Et
melius ex eo eſt qð eſt album. habens lignũ
groſſum ⁊ multas virgas. Illud vero qð eſt
ſubtile lignũ habens ſuperficiem lenem par
ue albedinis eſt nõ bohũ ⁊ nullius iuuamẽti

Pyprkrationes

¶ Serap.auc.habix. Habix dixit ꝗeius iu

uamentum eſt ſicut iuuamentum bermodac

tiloꝝ ad remouendum doloꝛem iuncturarũ.
etpodagre.laxat aquam citrinam.

4

H
—
*

Capitulum. lxxiiij
NItumẽ iudaicũ ſiue aſpaltũ.et ðꝛ bi

b nnne iudaicu eoꝙ in iudea inuenit᷑ ſ.

iin ſtagno qð mare moꝛtuũ ðꝛ.in qͥ in⸗
gredit᷑ flumẽ ioꝛdane.Et ipſuʒ eſt ſpẽs napte
ſed nõ napta.qm napta eſt petroleũ vl ſtercꝰ
Demonũ qð idẽ eſt ⁊ ẽ ſicutoleũ liquidũ vt ha
bet᷑ inferius intracta.de lapidibo pᷣcioſis ca.
petroleũ.Sed bitumen iudaicũ vel aſpaltũ.
vl bꝛafalendi q̃ idem ſunt.eſt duꝝ vtcũq; qð
põt pulueriſari.ſʒ nõ reſoluit᷑⁊ hʒ vtcũq; fe⸗
toꝛẽ napte.vt ptʒ ꝑ Sera.⁊ ꝑↄcoꝛdiã Dyaſ.
ca.aſpaltũ.Aſpaltũ eſt bitumẽ iudaicũ.⁊ eiꝰ
aliud eſt aridũ aliud liquidũ.vñ bitumẽ iuda
icũ qð fit in lacu iudee qͥ ðꝛ alfftiden coagula
tio eiꝰ ꝑ ripã ipſius lacus inuenit᷑.⁊ naute na

cumſcafa.⁊ ſic eã colligũt ⁊ ſiccãt ⁊ vendunt
Aliud genꝰ eſt qð neq; ferrũneq; aqua rmpe
re põt.niſi tm̃ menſtrua mulieꝝ.autſanguis
hircoꝝ.Et ſi volueris rũpere.ſic rũpe. colli⸗

ge vinũ de lana ⁊ intinge ipſum in ſanguie. ?

ſic incide. Eſt autẽ bitumẽ ſummũ purpureũ
odoꝛis grau iozj. reparabile aũt nigꝝ eſt. Re

perit᷑ aũt babilonicũ bitumẽ albũ ſeu nigrũ.

lõgo interuallo rapiẽs ad ſe ignẽ. O m̃e vero

bitumẽ hʒ virtutẽ malacticã ⁊ drowi iele
e i

ON d

bʒ vires viſcide ⁊ etia ercaciter relaxãtes.

Dyaſcoꝛides. Bitumen tumoꝛes repꝛimit.
Offocatiõibe ſtericis occurrit.adẽtes ma
trices ſubleuat fumigando.i¶E pilẽticos ſu⸗

mus eius pꝛouocat cũ caſtoꝛeo.mẽſtruis im

perat. tuſſim ſedat.¶ Aſmaticos ⁊ diſnoicoſ
ad ſanitatẽ ꝑducit.¶ Moꝛſibo venenatis oc
currit ſciaticis pꝛeſtolat᷑.ſciliacis dat᷑ in mo⸗
dũ catapucie ⁊ maximũ pꝛeſtat effectũ.coa⸗
gulatum ſanguinẽ cũ aceto reſoluit.diſſinte⸗
ricis cũ ſucco ptiſane ſuppoſitꝰ curat.i¶ Ca⸗
tarrum ſuffumigatione cõpeſc.itdentiũ dolo
rẽ appoſitũ mitigat.podagricos ⁊ arteticos
cũ nitro ⁊ cera vt malagina impoſitũ curat.

Capitulum. lxxxx
Rionia. Dyaſcoꝛides capitlo qampe
b leos leuki.id eſt bꝛionia.ſiue vt lati⸗

ni vitis alba haſtas ⁊ folia ſimiliaha

bet viti noſtre.ſed aſpera ⁊ minoꝛa capꝛioli ſi
miles ſunt implicãtes ſe.ſemen ipſi vue ſimi⸗

le eſt:ꝛ botruoſum rarũ et fuluũ.ij Galienus

ſexto ſimpliciũ fqarmacoꝝ capitulo ampele⸗
os leuki.id eſt vitis alba.quã quidã ⁊ bꝛioni
am et pſilotrũ vocant/in ſummitate eius eſt

Trattatus

ſtipticitas et amaritude pauca⁊ acuitas. et
ipie comeduntur in pꝛincipio ſue natiuitatis

fm conſuetudinem ⁊ in tempoꝛe veris.quia
ſunt iuuantes ſtomachum pꝛopter eoꝝ ſtipti
citatem.ſub amarã autẽ ⁊ leuiter acrem hʒ
bet ſtipticitatem. ¶ Serapion libꝛo goreßa
5

toꝛis capitulo feſera. Feſera herba ẽ que

ſolia ⁊ capꝛiolos in ſimilitudinẽ vitis cõmu
nis.niſi quia ſunt aſperioꝛa.⁊ rami ⁊ cꝗpꝛioli
ggherent. implicantes ſe quibuſcunqʒ; appꝛo
ximant ex arboꝛiba alijs ⁊ ſuſpendunt᷑ eis cũ
capꝛiolis ſuis.⁊ habet fructũ ſimilẽ racemo

rubeo.
¶Balienus. Bꝛionia vꝛinã mediocriter pꝛo
uocat.Radix vero abſterſiuam quandam et
ſiccatiuam ſubtilium partium habet virtu⸗

tem.necnonmediocriter calidã pꝛopter quã

ſplenes attenuat.i Scliratos ſanat.exteri⸗
us appoſit cum ficubus ſcabieʒ ⁊ lepꝛamſa
nat. butruoſus qautem fructus in polipirijs
eſt vtilis.¶ Serapion auctoꝛitate Raſis.
Virtus eius eſtque calefacit mediocriter⁊

abſter git ⁊ ſubtiliat ⁊ diſſoluit duriciem ſple
nis qñ ſupponitur emplaſtrũ ex ea cum ficu

bus.Et curat ſcabiem ⁊ egritudineʒ cũ qua
eleuatur cutis. Sed fructu eius vtuntur co
riaminarij. Ham cum eis abꝛadũtur pilico⸗
rioꝛum.¶ Et idem Sersapion. Virtus folio
rumꝛ fructus ⁊ radic eſt calida ⁊ acuta.Et

ideo qñ fit emplaſtrum cum eis ⁊ ſale confert

vlceribus que dicuntur granita.⁊ illis que
Dicuntur fagedenica.curat fiſſuras labioꝛũ.
¶ Radix eius mixta cum oꝛobo et fenugre⸗
co quando cum eis abluitur cutis munditi⸗
cat ⁊ abſtergit eam. Et aufert pannumet ve⸗
ſtigia nigra ⁊ bothoꝛ⁊ cicatrices vlcerũ.Et
conficitur cum oleo donec fiatſicut cera/et
ſedat doloꝛem ⁊ fiſtulam ani.Et qñ miſcetur
cum oleo donec diſſoluatur/cõuenit ad hoc

⁊ expellit liuoꝛem qui fit ſub oculo.Et quan

do fit ex eo emplaſtrũ cum vino ſedat panari
ciũ/⁊ reſoluit apoſtemata ⁊ aperit ea.Et em⸗
plaſtrum factum cum ea extrahit oſſa/ingre
ditur in confectionibus vnguentoꝛum coꝛ⸗
rodentium carnem.Et potatur de ea.ʒ.i.qd
epilentiam/⁊ conuenit appoplexie ſic admi⸗
niſtrata ⁊ opilationi. Et quando bibuntur
ex ea.ʒ.ij.confert mæſibus tvri ⁊ occidit fe⸗
tum.Et quando extrahitur ſuccus a ſtipiti⸗
bus eius et accipitur cum frumento cocto⸗/
pꝛouocat lac. OWD

ega

cön
apoli
eo
1Aeno

terpo
dame
avin
dergti
terten
onſa
olptis
Raſis4
er
enße
mfia
qua
turco
llico⸗
folio
ta. Et
nfer
ne
dion.
wogren
wncii.
mev
i
&
ſceur
hoc
an
nan
tem
n ℳα
zi
gdmi⸗
untur

ſtipii⸗
o/

git ſoa

Capitulum. lxxvi

Rictanica.Dyaſcoꝛides ca. Bꝛicta
b nica herba eſt babens folia ſimilia
lappatio agreſti/ ſed paulo nigrioꝛa
lanoſa guſtu ſtiptica.Haſtã vero habet lon⸗
gam ⁊ radicẽ paruã ⁊ tenuem / folia eius ex⸗
ſiccantur/ſuccus eius collectus in ſole po⸗

nitur ⁊ ſiccatur/⁊ eſt illi virtus ſtiptica.

Pyperationes
Dvaſcoꝛides. Ouccus eius ſiccatus ĩ ſo⸗
le pꝛodeſt vulnerib/vel cancris oꝛis ⁊ fauci
um cum vino ⁊ his quiptiſim incurrũt.qui⸗

dam dicunt ꝙ eſt lappacium acutum.
¶ Dyaſcoꝛides capitulo bꝛio.id eſt bꝛictani;

—

ca herba eſt duoꝛum cubitoꝛnm longa/ vir⸗
gas multas ⁊ tenues habens in quibus fo⸗

lia naſcuntur lepide ſimilia mollia ⁊ alba/ et

in ſummo virgarum pꝛofert ſemen floꝛem al
bumhabens.
¶ Dyaſcoꝛides. Virtus eius eſt que cũ ſuc⸗
co ptiſane cocta/⁊ a capadocijs comeditur
pꝛopter frigiditatem ſtomachi/⁊ ſemen eius
pꝛo pipere vtuntur miſcentes in cocturis.
Alij memoꝛant hanc ehpetigines mederi.
¶ Dyaſcoꝛides capitulo bꝛictoꝛis.id eſt bꝛi⸗
ctanica herba eſt cuius radix aſpera et ſtri⸗
cta ⁊ ſibi coberens guſtu dulcꝭ facit baſtas

duoꝛum cubitoꝛum ſpinoſas. Naſcitur inlo
cis algoſis que cathaplaſmatibus adhibi⸗
ta/omibus vulneribus impoſita ⁊ quotidie
mutata medetur. V

WWESS

Capitulum. lxxvij

Otris.Dyaſcoꝛides capituloBo⸗
b ntis eſtherba fruticoſa tota ſpanſa
ſuper terram/coloꝛem mellinum ha⸗
bens per interualla furcata.virge eiꝰ in om⸗
nibus ramis ſemine plene/folia habet ſimi⸗
lia in cibo agreſti cum maximo odoꝛe et bo⸗
no/non inuenitur in partibus noſtris.multi
pꝛo ſuauitate odoꝛis rebus alijs eam adiun⸗
gunt. Naſcitur in locis cultis et paſcuoſis.
capadocij vero eam ambꝛoſiam dicunt / alij
arthemiſiam.

Dperationes

Dyaſcoꝛides.um vino bibita arthonoi⸗
cis pꝛodeſt.ſuccus eius bibitus in balneo

vctericis coloꝛem reddit. Sed notanduʒ q;

plures herbe non inueniuntur in partibono⸗
ſtris. Et ideo noſtro idiomatenõ poſſunt no
minar 1e .— HDZ
e iiij

3

Capitulum. lxxviif
Oꝛago. vſidorꝰ.li.ethimo. Boꝛago
b cali.eſt ⁊ hu.in pᷣmo gradu. Platea.
Boꝛago ſolia habz aſpera. ⁊ viridia
ſunt precipue.cõpetunt vſuimedicine.exſic⸗
cata nõ ſecundario ſemina.Conſtan. Boꝛa⸗
go eſtcalida ⁊ humida in pꝛimo gradu. Iteʒ
Boꝛago herba eſtſatis nota calida ⁊ humi⸗

da eſt in medio pꝛimi gradus. Habet em̃ vix

tutem generandibonos bumoꝛes.

Pvperationes

¶yſaac. Boꝛago in vino potui data leticiã

generat.⁊ coꝛ confoꝛt at.pꝛoinde antiqui mi⸗
ſcebant eam medicinis cardiace valentibus

paſſioni.¶ Que etiamcum aqua cocta.⁊ cũ

melle aut zʒuccaro potui data cannales pul/⸗
monis ⁊ gutturis optime mundant.i Plate

rius. Conualeſcentibus ex egritudine valet
ſyncopiſantibus cardiacis cõmeſta cuʒ car⸗
nibus vel condita cũ ſanguine. Semen ei⸗
per duos annos in multa efficatia ſeruatur.
¶ Radix non competit vſuimedicine.Her⸗
ba etiam cruda comeſta.bonum ſanguinem

generat. Contra vxctericiam cocta cu carni⸗

Tractatus

bus comeditur. ¶ Cõſtantinus. Boꝛago co

leram rubeam purgat. cardiacis ſubuenit.

ex coleranigra patientibus.¶ In vino miſ⸗

ſa⁊ potui data leticiã generat.i¶ Eiuſq; apo
ʒzima cũ melle ⁊ zuccaro bibitũ. ⁊ contra gut
turis aſperitatem ⁊ pulmonis ac pectoꝝ va
let. ¶ Aalet m Dyaſco.conualeſcentibus
ſyncopiſantibus. cardiacis. melancolic. co
meſta cum carnibus.i¶ Eontra ſyncopim fi
at ſyrupus ex ſucco eius ⁊ zuccaro fiat ſimi⸗

liter contra cardiacam paſſioneʒs.addito pul

ueris oſſis decoꝛde cerui.¶ Valet ſimiliter
contramelancoliam.

Ombax vl cotum. Serapion libꝛo
b aggreg. capitulo goꝛon.i. bombax.
Dixerunt quidam medici dekelbe.
q; cotum naſcitur inter eos in arboꝛibus.qᷓ
ſunt ſicut arboꝛes antiperſicoꝛum. et durãt
annis viginti. et eſt ex eo ꝙ omni anno ſemi
natur. Et idem auctæit ate aben meſuay.me
lius eſt ex eo nouum.Et quod eſt plamatuʒ
gnno ſuo.

OPoperationes

8 O e

1

De Herbis

co e —
enit.
miß⸗ — 9 . .fiC„
Serapion. Succus folioꝝ eius cõuenit
er B ſuxui ventris qui accidit infantib.
r C¶ Et ſemen eius cõuenit tuſſi.Et eſt bonum
dns pectoꝛi:⁊ eſt calida ⁊ hbumidl.
cc £ ¶Et oleum eius ↄfert lentiginibo faciei ⁊ pu
wnf ſtulis calidis que fiunt ĩ facie:⁊ facit augmẽ
Anf tum in ſperme.
ai D¶ Dyaſcoꝛides ca.coꝛon:id eſt bombax.me⸗
dündl dulla ſeminis eius calefactoꝛia eſt mollifi⸗
inlie E cat pectus.i Et pꝛodeſt adtuſſinm.
F¶ Succus vero folioꝛum eius potatus flu⸗
um ventris infant ium ſiſtit.Et eſt calida ⁊
umida complexionis.
S. N L
uebe. Capitulum. lxxx.
ehabe, Ulgloſſa. Iſidorꝰ li. etymo. Bugloſ
ninen b ſos a gred eſt dicta:eo ꝙ aſperrima
et dild ſfoolia in modũ lingue bouis habeãat.
noſen ODue mirũ modũ ob epientiã nutriendam a
ſalm veteribo infundenda vino memoꝛat᷑. Pliniꝰ li
annarn bꝛo. xxv. Bugloſſos folia habet bouis lin⸗/

gue ſilia ſuꝑ terrã ſparſa ⁊ aſpera ⁊ magna et
minoꝛa. Auicenna.Lingua bouis eſt herba
lata habens folia. Et canna eius eſt plana:
cuius rami ſunt vt pedes locuſtaruʒ:⁊ coloꝛ

rem coꝛdis calidam. L
LConſert etiam tuſſi⁊ aſperitati canne/pꝛie

lo armeno.

eſt ex viridi ⁊ citrino. Adminiſtrãda autẽ eit
in medicina illa que groſſa habet folia ſuper
quoꝝ faciẽ ſunt puncta:que ſunt radices ſpi
noꝝ aut piloꝝ exeuntium ab ea.Pꝛoxima ẽ
equalit ate in caloꝛe.ad caliditatẽ enĩ paruaʒ
declinat. Et eſt in fine pꝛimi gradus in humi
ditate. Que autẽ ſicca eſt:minoꝛis eſt humi⸗
ditatis. Gerapion li.aggre.ca.ledenalcha⸗
ur auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis. Ledenalchaur
id eſt lingua bouis ſiue bugloſſa:⁊ eſt plan⸗
ta qᷓ aſſimilat᷑ herbe qᷓ dici᷑ caromas:et ha⸗
bet folia verſus terrã aſpera ⁊ nigra:⁊ aſſimi
latur in figura ſua lingue bouis.

Bperationes

i¶ Plinius libꝛo vt ſupꝛa.Bugloſſa vino mi⸗
xta animi voluptates auget:⁊ vocatur eu⸗
phꝛaſinum fluitiões:quas greci thaumatiſ⸗
mos dicũt ſedat. et ſciaticis cũ qq̃ bibitaſin
gulare pꝛeſidum tribuit. M

„

¶Auicenna. Bugloſſa ſicca 2 adu ſtal alco⸗

laque ſunt in infantibus remouet:⁊ infla⸗
tionem oꝛis ſedat. ̊

Et etiam lenificatiua pectoꝛis:⁊ conſoꝛta⸗

tiua coꝛdis. —
HBona melancolie ex ſolicitudine ac tremoꝛi

coꝛdis in vino ⁊ diſpoſitionibo melancolicj.
Ohidam in potu tribuant eam ad tremo⸗

. ecocta cumzucraro⸗ vcn omelle.

Serapion auctoꝛitate alcauzi. Bugloſſa

eſt frigida: ⁊ qñ flos eius cõburum coõnenit

ſuxibilitati dentium: ⁊ gingiuarũ:⁊ ad alco

lam /ꝓpꝛie que accidit in oꝛe pueroꝛum:⁊ om/
nibus inſir mit atibo que fiunt in oeD.
NEKõuenit cardiace quc fit a colera.Et qui⸗ ꝗ
do aliquis vult eam ſumete:ſumat cum bo⸗

Galienus octano ſimpliciũ farmacarũ ca
pritulo de bugloſſa fᷣm tranſſationem ara.
WVirtus eius eſt calida paꝝ ⁊ humida.Et cõ

uenit tuſſientibꝰex aſperitate canne pulmo⸗

nis. Et cocta cim mellicrato aut pꝛoiecta in
yvino inducit leticiam.

¶ Et idem eodem libꝛo ⁊ ca.ſm tranſſiationẽ
ara. Bugloſſa humida ⁊ calida eſt comple⸗
xionis. Vnde in vno potata:leticia cauſati
ua creduur eſſe.
¶ Cõuenit autẽ ⁊ eis quipꝛopter aſperitateʒ
gutturis tuſſiunt in mellicrato cocta.
Aui.de viribo coꝛdis dicit ꝗ ↄſoꝛtat coꝛ.

Capitulum. lxxxj.

7

B

AUltalmos herba eſt cuiꝰ flos ðꝛ ocu
b lus bouis vel vacce. Et habſloꝛes

nigros 'm antiquã tranſiationem.

HPperationes

¶¶ Dyaſ.ca. Butalmos.qᷓ trãſſatio coꝛrupta
eſt: qm ſera.ex vᷣbis dyaſ.ſᷣm aliã trãſlatiõem
Dyaſ.dicit ꝙ hbʒ floꝛes citrinos ſiles floꝛibꝰ
camomuille: ? boc veꝝ eſt. ¶ Butalmos haſtã
eijcit mollẽ.folia maratriſilia floꝛẽ mellinuʒ
bns.oculo bouis ſuem.vñ ⁊ nomẽ accepit.

HNaſcitur ĩ ciuitatibo ⁊c.¶ Ded ſm traſſatio
nem nram Dvaſ. Butalmos bhʒ duas ſpeci⸗

es.vna eſt q̃ hʒ folia ſimilia maratro:⁊ floꝛes

ſiles floꝛibo camomille. Et iſta vocat᷑ cotula
fetida:⁊ latine ðꝛpucida.Et Dyaſ.vocat eaʒ

partemon. Alia eſt qᷓ bʒ ſolia ſimilia coꝛian⸗

dro: 2 floꝛes citrinos.naſcens iuxta muros
ciuitat. ⁊ vocat᷑ cotula nõ fetida:⁊ latine ðꝛ
oculus bouis.et grece ſimilr ita ſonat butal
mos.Sʒ ara.vocat᷑ bibar.i.oculus vacce.⁊
iõ dicit adlr̃am.i¶ Butalmos eſt herba mol

tenuiter ſciſſa ⁊ mollia:ſilia maratro:floꝛeſ ci
trinos ſlies floꝛibo camomille.⁊ iſta ſᷣm veri⸗
tatẽ eſt co tula fetida q̃ alio noĩe vocat᷑ puci
da.¶ Et ſubdit:ẽ alia butalmos cauliſmoll:

fo. coꝛiãdro ſilia: floꝛes citrinoshñs:naſcẽs

iuxta muros ciuitatꝭ:⁊ iſta vocat᷑ oculꝰ bo⸗
uis vel cotula nõ fetida.⁊ de iſta herba eſtthß

s anei no ſilſg. eog en amol Plini?li. xyvi. Moytes 9
lis antimo ſilis:lenes emittes tirſos:⁊ folia itaq; buxꝰ pire

veritas clare intuẽtibo:quã latiꝰ inuenies in

ca.inferiꝰ de oculo bouis ⁊ iſtius oꝑatiõis.

2

b exparte coꝛruptium.

¶ Pixos en apud grecos arboꝛſpꝑ virẽs eſt
appellata:⁊ leuitate materie elemẽtoꝝ apici

bus apta. Vñ ſcriptura. Scribe inqt buxo

arboꝝ. Buxꝰ expmendis elemẽtoꝝ ꝗpiciby
yvtilis leuimateria infoꝛmat vſuʒ man pueri
lis. Simul eni ãmouet te ipᷣa materia qᷣ ſꝑvi

ret:mec vnq; ſuis exuit ſolijs ne vnc ſpeitune
diſſimilatione vnderis:ſed ſemꝑ tibi ꝑ fides

germinet ſpes ſaluis.
it ilex ⁊ buxuſ.

itaq; buxꝰ pireneis ac citerijs motibo pluri⸗
ma. berecinthio tractu craſſiſima in coꝛſica
floꝛẽ nõ ferẽdo. OQue cã amaritudis mellis.
Sermen illiꝰ cũctis inuiſum am antibo. Hec
in olimpo macedonie gratilioꝛ eſt ſʒ bꝛeuis.
Amagat frigida apeica. In ignequoq; que fer⸗

Num eſt nomen grecumg latinis

A

/

—— S

—— ͤſ ilænaa

de⸗

dacih5

d& &α d O R

8

R

De Herbis

ro duricia:neq; carbone vtilis neq; flãma.
¶ Buxo folia cõcaua ſunt ⁊ nõ decidũt.hec
arboꝛ in plures ramos diſꝑſa ſicut ⁊ lochos
tranſmarina. Spiſſiſſima vero ex omni ma⸗
teria:⁊ ideo grauiſſima iudicatur.
¶ Buxus ſicut ⁊ hebenus natura gracilis

neutra fluitat in aquis.

Buxus 2 coꝛn ⁊ olea medulla ? apidibus

atq; coꝛneis caret:minimũq; ⁊ ſanguis bʒ.
¶ Cariem vetuſtatemq; buxus nõ ſenti::⁊ ri
mam fiſſurãq; ſponte nõ capit.
Et ſicut in cipꝛeſſo terdines naſci ꝓhibet
ꝗmaritudo:ſic ⁊ duricia in buxo.Arida enĩ
latius q; virida ſerris cedũt pᷣter robur:⁊ bu
xum qᷓ pertinatius reſiſtũt:ſerratũq; dentes
inertiequalitate replẽt:ſcʒ quãdo lamine ſe⸗
ctiles ex eis fiunt. sä

*7

¶ Idẽ in li xvij. Oꝛouenit buxi tenniſſimis

quinis ſeniſq; virguli colligatis depacti
¶ Actoꝛ. Buxus eſt arboꝛ oĩb nota. Huius
ramis vtimur in die palmaꝝ vice palmaruʒ:
quales oliuarũ ſunt ꝗᷓ inregione nranõ abũ
dant. Huiꝰ etiã ligni ꝓpter ſuã ſoliditatẽ leni
tatemq; ac decoꝛẽ ad fabꝛicandas tabellas
⁊ cocliaria atq; manubꝛia ⁊ ad alios plimos
vſus aptiſſimũ inuenit᷑.¶ Eſt autẽ ar boꝛ hu⸗
milis ⁊ tenuis.neq; enĩ multum aſcendit nec
multũ groſceſcit.De huiꝰaũt natura nihilpe

nitꝰ ĩ libꝛis medicoꝝ repperiſſe me memini.

Capitulum. xxxiij.

Ruſcus omnibus notus. Paulus
b caa.de bꝛuſco:ſolia eiꝰ ſunt folia mir⸗
ticũ extremitatibꝰ ſpinoſis. Faciẽs
plures ſtipites cum fructu rubeo ſicut fru⸗

ctus ceraſi:⁊ eſt temperati coloꝛis:vt ypo⸗

cras ⁊ Galienus teſtantur.

Pperationes

¶· Pau. Succus folioꝛim eius expꝛeſſus in

oꝛe tentus oꝛis vitia emendat.

¶ Pꝛodeſt ſtomacho ⁊ doloꝛi ventris a cole
ra temperatꝰ cum lacte ⁊ inunctus vitia ocu

loꝛum emendat.

4 Potatus cum zuccaro emopt 0 icos ſanat

Et petram frangitt.

¶ Succus eius coctus ⁊ bibitus coleram 2
menſtrua expellit. Puluis radicis eius vul-⸗

nera bene ſanat. D

b„ dD 8

ria condiena. .
AUalet tamẽ ad varia medicqamina ⁊ vngẽ⸗

Capitulum.lxxxiiif.
VAtiruma buando:id eſt pꝛofunden
b oo eſt dictũ:vt dicit Iſidoꝛus. Sua
evni vnctuo ſitate ⁊ humiditate bʒ im
buere ⁊ ꝓſundere coꝛ orini gintu⸗

tirũ eſt fios lactis multũ habens caliditatis

⁊ humiditatis cũ dominio ꝗereitatis:ratiẽe
cuius habet multũ vnctuoſitatis.Eſt enim
butiroſa ſubnaturaliter calida ⁊ bumida vi⸗

ſcoſa ⁊ vnctuoſa:humane complexioni vici
na:vt dicit Iſaac.

Pperationes

Butirũ ſepe comeſtũ ſtomachi ipſi eſt hu

mectatiuũ:ventris ſolutiuum maxime ſi re⸗

cens ſuerit. Et ideo antiqͥ vł?dicit Iſaac aſſi
milauerũt butirũ oleo mixtuʒ pinguetudini
dicentes:ꝙ ſiqͥs acceperit valet ſcreatui de
pectoꝛe ⁊ de pulmone maxie ſi ibi fuerit apo

ſtema: qꝛ pꝛopꝛie eſt maturatiuũ ⁊ bumoꝛum

diſſolutiuũ:⁊ ſuperfluoꝝ pectoꝛis mũdifica
tiuũ:maxime ſi cũ melle velʒuccaro comeda
tur. ¶Subgens ibidẽ. Butirũ repugnat ve
neunis: membꝛa humectat:aſperitatẽ oculoꝝ
eius lotura mollificat Z emundat: apoſtema

diſſoluit ⁊ maturat.

AUulnera pulmonis gutturꝭ ⁊ pectoꝛis mi
re ſanat:renum ⁊ inteſtinoꝛũ moꝛſums miti⸗
gat:neruos indignatos ⁊ cõtractos ſeu ſpaſ
matos mollificat atq; laxat.
Auicema.Contra venena butiruz interi⸗
us ſun pta ſingulare pꝛeſidiũ eſt. Si intoxi⸗
catus butirum in lacte calido reſolutum bi⸗
bat in magna quantitate. Nam vnctuoſita-⸗
te ſua opuat meatus ne ad coꝛaſcendat ſubi
to vis veneni.pꝛeterea venenoſitatẽ totaʒ ad
ſe trahit ⁊ ip̃ᷣam inuiſcat per vomitũ euacuat

de coꝛpoꝛe ⁊ educit:vt dicit icem.

Balitur

ditas ſiccitate ſalis temperetur. Inſuper vt

eius ſapoꝛoſitas augmentetur.
Nam guſtui in ſapoꝛe eſt magis gratũ:qũn
mediocriter eſt ſalium.quando nimis anti/
quatur:eius ſopoꝛ cum odoꝛe diminuitur:et

in grauemodoꝛem ⁊ ſapoꝛem guſiui hoꝛribi
lem tranſmutatur:⁊ tunc non valet ad ciba⸗

ta:qꝛ ſepe accidit id qð nõ cõuenit gule:con
gruit tamẽ nihilominus medicine alicui.

Capitulum. Ixxxv.

r autẽ alie antulũ butirũ vt meli/
us conſeruetur:⁊ vt eius po tentialis humi/

Trattatus

–—

Amomülla.Auicenna.Camo⸗
milla eſt nota. Sed alia ẽ cuiꝰ
c QAHſros ẽ citrinꝰ.Et alia cuiꝰ flos
eelſt purpureus. Alia cuiꝰ eſt al⸗
bus.in pmo gradu ẽ ca.⁊ ſicca

,.

Etſm G alienũ ꝓpinq̃ virtuti roſe in ſubtilia
tione ſua:ſed ẽ in modũ olei cõuenienter cali
da.Eſt aũt aperitiua:ſubtiliatiua:mollifica
tiua:reſolutiua.Dyaſ.Camomilla vel antu⸗

mios herba ðꝛ quã alij errantẽ vyridẽ vocãt:
eo ꝙ verno tꝑe floꝛeſcat ⁊ ad vſum colligat᷑.
Alij vero camelionẽ:eo q; habeat odoꝛẽ ma
li maciani ſimileʒ. Huiꝰ herbe tria ſũt gene⸗
ra differẽtias in floꝛe hñtia.haſte ſũt vl duaꝝ
palmaꝝ fruticoſe q̃ ramulos multos cũ vi⸗

minib multꝭ ac tenuibus gererãt teneraq;
paruga ⁊ anguſta ſolia. Superiꝰ vero capi⸗
telliũ habet cũ qdã rotũditate.habens dein⸗
tus floꝛẽ aureũ qͥ regũ exteriꝰalboꝝ aut mel⸗

lini vel pin pureicoloꝛis obiectiõe folioꝛum

magnitudine timi ſimiliũ. Naſcit᷑ĩ locꝭ aſpe

ris vel circa ſemiſas vł vias.Colligit᷑ãt tꝑe

verno maxie virtꝰ eſt ei radici ⁊ floꝛi om̃iq;

frutici vernãtica⁊ leptomerica.Sera.li.ag.
ca. behomig.i.camomilla.Eiꝰ ſũttres ſpẽs:

diſce nuntſm coloꝛes floꝛuʒ ſolũ.⁊ ipia eſt

naL
ddidan
la aub ſe
ligaras
znecrſee
Oſeinſchil
Gcniennc
tuuanolu
niiden
in
rnalci
henognin
mſit
kirn
los cir
rco
nsden⸗
vorann
lio
oligtinge
fſon ofti⸗

Srnlit

ſmofih

Gürnid

De Herbis

herba habẽs virgas longas circiter palmũ
vnũ fruticoſos hñtes ramulos et folia par⸗
ua minuta gracilia ⁊ capitella rotũda parua
in aliqbo quoꝝ floꝛes albi⁊ in aliqͥbus aurei
coloꝛis.⁊ flos qͥ apparet ſub capitello eſt ro⸗

tundus hñs circũquaq; floſculos ſiles floꝛi

bus rute.⁊ coloꝛſipᷣoꝝ eſt citrinus aut purpu
reus:⁊ naſcitur in locis aſperis:⁊ ſuper ma⸗

re colligitur in vere.Et opoꝛtet ꝙ reponant
⁊ fiant inde trociſci.i¶ Galienus ſexto ſimpli

cium farmacoruʒ capitulo antumus:id eſt

camomilla.dictum qu idem eſt in tertio tra⸗

ctatu de hac herba latius.dicatur autem et

nunc ſummarie ꝙ calefacit ⁊ deſiccat ſecun⸗

dũ pꝛimũ gradũ.Eſt autẽ ⁊ ſubtiliuʒ partiũ:

7 feontere⸗ dyafoꝛetica necnõ ⁊ rarefſactiua
2

xabilis virtutis.

Bperationes

¶ Auicenna. Camomilla ſedat apoſtemata
calida mollificando ⁊ reſoluẽdo ipᷣa:⁊ lenifi

cat dura que nõ ſunt ſtricta valde.i¶ Et bibi

tur ꝓpter apoſtemata viſcerum ſpiſſa.mollifi
cat tetanum:⁊ ↄſoꝛtat mẽbꝛa neruoſa omĩa.
Et eſt ex medicinis plus ↄferentibo laxitudi
ni q; reliqua:quoniã caliditas eiꝰ eſt ſils ca⸗

liditati animalis. ¶ Eſt confoꝛtatiua cerebꝛi
cõſerens ſode frigide ⁊ ad euacuandamma

terias capitis:quoniã reſoluit abſq; attracti

one. Et hec eſteius ꝓpꝛietas.¶ Et cõſert pu⸗

ſtulis oꝛis:ſanat algarab diſtemperata ⁊ mo
re emplaſtri ſuꝑpoſita.alleuiat ſputũ.aufert
vctericiam.pꝛouocat vꝛinam.egredi facit la
pidem:⁊ ꝓpꝛie que ex ea eſt purpurei coloꝛis.

⁊ cum camomilla quideʒ euapoꝛatur veſica

ęApter doloꝛes frigidos.i¶Et pꝛouocat men⸗

ſtrua bibita ⁊ ſedendo in aqua ipſiꝰ.Et edu⸗/

cit embꝛionem ⁊ ſecundinã.i Et cõſert ylia⸗

ce ⁊ fit inunctio ex oleo eius in febꝛib perio

dicis.⁊ bibitur pꝛopter febꝛes antiquas in fi
ne earũ.⁊ confert omni febꝛi abſq; foꝛti acui⸗

tate.cũ non eſt apoſtema calidum in viſceri⸗
bus.¶ Et quandoq; confert apoſtemati:cũ
nõ eſt calidũ:⁊ eſt eiꝰmaturatio.loco ipſius
ponitur in ↄfoꝛtatione cerebꝛi ⁊ iuuamento
quod cõtert ĩ ſoda beregeſif. ¶ Serapion
guctoꝛitate Galieni. Virtꝰ camomille eſtq

reſoluit ⁊ fluxa mẽbꝛaconfoꝛtat.⁊ laſſitudini
cõfert plus omni alia medicina ſedat dolo⸗
res:⁊ mollificat mẽbꝛa dura:⁊ lenit ſpiſſitu⸗
dinem cutis paucam.i¶Et expellit febꝛes q̃
fiunt ab humoꝛibo colericis.Et ꝓpter ſpiſſi⸗

tudinem cutis qñ in viſceribo nõ eſt apoſte⸗
ma calidũ:⁊ iam facta eſt digeſtio. Sed ⁊ fe⸗
bꝛes q̃ fiunt a flegmate ⁊ melancolia:aut p2-
Pfer ꝗgpoſtemata q̃ in viſceribus ſunt qñ ex⸗
ibetur:iunat iuuamento maniſeſto multũ.
¶ Et ideo contigit ꝙ ipᷣa eſt vna de foꝛtioꝛi⸗
bus medicinis in ſedando doloꝛes ⁊ de me⸗
lioꝛibus mollificatiuis ex medicinis conue

nientibus membꝛis interioꝛibus q̃ ſunt poſt

mirach.i¶Et ipſa ⁊ oleum eius conſerunt ſo
de frigide. Nam curat humiditates que ſũt
in capite per reſolutionem ſine attractione.
Et hec operatio eſt ſibi magis pꝛopꝛia q; ali
cui alteri medicine.¶ Et quando fit empla⸗
ſtrum cũ ea ciſrat ſcabiem oculi ⁊ palpebꝛa⸗
rum:⁊ confoꝛtat cerebrum.

Capitulum. lxxxvj.
Annapis ſiue canabum ad ſimilitu⸗
c inẽ canne vocatũ ferunt.vel ab et
mologia greca.quoniã canabum ill
canabin dicũt.¶ Pliniꝰ libꝛo decimonono.

AVitiliſſima funib canabis.ſeritur a fauoneo
qjuo dentioꝛ eſt eo tenerioꝛ. Semen eiꝰ quan
do matinũ eſt ab equinoctio autũni de in⸗

5

EE2

maym dixit ꝙ arboꝛ campeſtr

canabis poſt vindemiam vellitur ac lucubꝛa

tionibus decoꝛticata purgatur. O ptima eſt
alabandica. pꝛecipne plagarum vſibus. Ide
in libꝛo viceſimo.Canapis nata eſt ptimum

in ſiluis.folio nigrioꝛ ⁊ aſperioꝛ.¶ Auicẽna.
Sebendẽgi:eſt ſemen canabi.Et aliud qui⸗
dem eſt oꝛtulanum.Aliud campeſtre.¶ Hu⸗

ßm cubiti qn⸗/

titatem in deſertis egreditur: et ſuꝑ folia ei?ꝰ

albedo dominatur. Eiuſq; fructus piperi et
gramini aſſimilatur. Natura eſt calidũ ⁊ ſic⸗

Lum in tertio. Succus eius conſtrictioneʒ
ſoluit: ac ſolutione flegma ⁊ coleram educit.
¶ Palladius libꝛo tertio. Inebꝛuario men⸗

ſe vltimo:canabum conuenit ſeri terra pin⸗
gui.ſtercoꝛata rigua vel Piar bumida ⁊ al
tius ſubacta. Idem in libꝛo quarto. In men

ſe quoq; Martio vſq; ad equinoctium ver⸗

num tamũ poreſt ſericanabum.

pperationes

Plinins libꝛo viceſimo. Semen eius vi⸗

roꝛum geninn ã extiguere dicitur. Succus
ex eo vermiculos aurium ⁊ quicquid intra⸗

¶ Sed cum doloꝛe capitis tãta vis eſt ei vt
aque infuſa coagulare eam dicatur. Ideoq;
inmentoꝛum aluo ſuccurrit potata in aqua.
Radix eius contractos articulos emolliti

goↄgua cocta. Idẽq; podagras ⁊ ſiles impetꝰ.

¶ Auicenna. (anapis campeſtris reſoluit
ventoſitates ⁊ exiccat foꝛtiter: bumoꝛq; eiꝰ
paucus eſt ꝛ malus.
¶ Ex eius radice decocta fit emplaſtrũ apo

ſtematibus calidis. In loris duris in quidꝰ

chimi viſcoſi ſedatq; caliditatem ⁊ ſolui du

E xiccat ſperma:ſolutione flegma educit⁊

coleram. Uiſum obtenebꝛat: ſtomacho no⸗
cet. Succus eius diſtillatur ad doloꝛem au
ris opilatiuum.Et ad eius humiditatem:ſi⸗
militer ⁊ oleum ipſius.olia vero eius era⸗
dicant furfures in capite.
¶ Idem.Ex decoctione canapi ſilueſtris fit

emplaſtrum heriſipile ⁊ apoſtematibus cali

dis. E ius grana difficilis ſunt digeſtionis:
⁊ ſtomacho mala.unq; plurimũ ex coꝛtici⸗
vus eius ſumitur interſecat ſperma.

Capitulum. xxxvij.

Trattatus

gitin ſole vel vento vel fumo ſiccat JIßac

Aull veneris dicti. ſiue elapſoos
c poſt alopiciã capillos recreet:ſiue ꝙ
capilloꝛũ fluoꝛes coercet. Vel ꝙ ſit

virgulis nigris lenibo cũ ſplẽdoꝛe q̃ſi capilli.

Nalſcit᷑ aũt in aquoſis loc. ¶ Plateari in li.
de ſimplicimedicina. Capillus venerꝭ frigi⸗
dus ⁊ ſiccus eſt. tpate tñ ex ſubtili ſubſtãtia,
vᷣtutẽ bʒ diureticã. Recens multe efficacieẽ
ſz paꝝ ſernari põt:q; herba ſubtilis E.Ex her
bario.Capullũ venerꝭ herba videlicʒ q̃ Pol
tricos ðꝛ:in parietibo videlicʒ naſcit hʒ ſolia
coꝛiãdro ſilia.caulẽ nigrũ:ſʒ nec floꝛẽ bʒ:nec
ſemen. ¶ Lõſtantinꝰ. E apillus veneris teſte
Gał.inter calidũ ⁊ frigidũ eſt mediocris.
Hoyoerationes
¶ Plateariꝰ.Cõtra calefactionẽ epatis dak
aq̃ decoctiõis eiꝰ.vel de aq illa ⁊ zuccaro fit
ſyrupꝰ. Si etiaʒ ſit vitiũ ſplenis aliqͥd addit᷑
calidũ diureticũ:⁊ plagelle ĩ ſuceo ei incĩcte
ſuxr ponat᷑ vel etiã herba ↄtrita.¶ Cõſtãtinꝰ.
Eius apoſima valet hane lituoſ iſ. lapidẽ frã
it. cũ vino bibit? veneno reſiſtit ⁊ hũoꝛiboa
tomacho fluẽtibo. mẽſtrugpuocat. doloꝛẽ pe
ctor pulmõis mitigat.¶ Et yt dicũt qda ö
ſtomachoꝛ iĩteſtinis depõit colerãrubeã:alo
icie valet cathaplaſmis. Et ſcrophis cũ aqᷣ
coctcapite ex eo loto puſtutaſ etiãt putrefa

De Herbis

¶ Folia eiꝰcũ floꝛib ĩ catbaplaſmatibo cũ vi
no dulci facta ⁊ ĩpoſita ĩſlatões teſticloꝝ tol
lit. ¶ Et aniplagas ſanat.ad neruoꝝ inciſio
nes cũ aceto facit:⁊ cathaplaſmatibo impoſi
ta. Jpᷣa po potuidata offocatiões facit.

ctionẽ mũdificat. ¶ Hec ĩ oleo decocta facit

ad mlieꝝ capilloſ nutriẽdos decoctio eiꝰpo
tata yctericoſ⁊ eoſqͥvꝛinã difficile faciũt ad

E inuat:mẽſtrua mouet:vẽtrꝭ fluxũ ſiſtit.¶ Ca

pillos etiã cadẽtes ↄtinet ſi cũ vino ⁊ lixiuio
coquat᷑:⁊ cũ eodem humoꝛe caput abluatur.

¶Item cum vino appoſita ſtomacho pꝛo ca

thaplaſmate moꝛſui canis ac ſerpentium me

detur.eius autẽ radix eſt vtilis.

Capirukrum lrxxuiiſ.

Ardo benedictꝰ. Pli. ca. Cardo bñ⸗
c dictꝰ dꝛ qꝛ verꝭ tpꝑe ſeneſcit.⁊ ẽ herba

teriſſagũ ſpecie:⁊ cũ mollicie caulicu

tis ſubꝛubicũdis. Naſcit᷑i tegul ⁊ in murꝭ.no
mẽ bh̊ grecidederũt ſenicion:q; vᷣe caneſcit ca
put eðꝰ.numeroſa diuidit᷑ lanugine qlis ẽ ſpi

ne inter diuiſuras exeũte.i¶ Gal. vi. ſim. far.
ca.de car.bñ.Erigoꝛon ſiue cardo bñdictus
vlherba bulne vᷣtutẽ hʒ ĩflatiuã ⁊ mediocrit᷑
Dyafoꝛeticã.i Dyaſ.ca&edũ.i.cardo bñ. ẽ
herba quã ſenicion vocàt. Naſcit᷑i teciᷣ ⁊ ĩ pe
tris:folia hʒ virida ⁊ denſa ſilia quercule:ſed
groſſioꝛa ⁊ pinguioꝛa.tyrſuzʒ ſubꝛufũ capitel⸗

lũ ĩ ſmitate tyrſi hñs ĩ modũ viticelle lanu⸗

ginoſũ. Vires hʒ ſtringẽtes ⁊ refrigerãtes ⁊

gadẽ pᷣſtãtes q̃ ⁊ plantago.ſolia frigida ſunt.

Dperationes

S

Capitulum. xxrix.

c ·cardonis ſilueſtrꝭ:qͥ cardꝰ hʒ plures
ſpẽs iter ſe differẽteſ. Differt a came

leon:qꝛ ĩ folijs nõ hʒ aculeos.li.ca.de car.

Cardoꝝ duo ſũt gña.vnũ fructuoſiꝰ altero.
Alteꝝ vnicaule craſſiꝰ. Vtriq; folia ſpinoſa

muricatis cacumĩbo:ſʒ alteꝝ floꝛẽ purpureũ

mittit iter medios aculeos celerit᷑ caneſcẽtẽ
⁊ abeũtẽ cũ aura.ſtolimõ gre.vocat᷑. Itẽ car
dqus ⁊ folia ⁊ caules ſpinoſas lanugines bhʒ.
Itẽ ĩ anchoꝛa leucantos ẽ dictũ ſpina alba.

Eſtãt alia dẽntia ꝙ qͥdã ĩ his miticaulia ra

moſaq; fiũtvt cardꝰ Vno ãt caule nec ramo
ſo nec enetoſ qᷓ̃dã cacumĩetm̃ ſpinoſa ſũt vt
ngi dd eſtate floꝛẽtvt terralis ⁊ elixeneſ
ſcolimos ⁊c
cnoᷣ Pperationes
¶ Gal.vij.ſi.far.ca.ſcolini.Scolimoſ.i.car
dꝰ ſil.cuiꝰradix mit itudieʒvꝛinaꝝeducit feti
daꝝ ſiqͥs ĩvino coqns eã bibat.⁊? ꝓpter h̊ feti

tudieſ curat aſellaꝝ ¶ Et koticdapis purga
S

Ardus. Sciẽquʒ ꝙ camelon ẽſpẽs

A
B

tiuo h̊ farmaco tal hũoꝛis extota ſuba exiſte
te:q̃ vᷣo fᷣmqlit atẽ Perſi qdẽ cꝗ.ĩ.iij. g. vel
terrio incipiẽte indicat h̊ farmacũ.ſic aut lii
¶ Pli. ca. cameleonte albe.i. ſuchaavel card⸗
alba.Cũ paſſo mixtavꝛinã mouet:hydropicũ
deſiccat:lũbꝛicos occidit.NHã illa q̊ nigraẽ
facit ad maligna vulnera q̃ greci vocãt caci⸗
anculas:⁊ lentigies aufert.i¶ Gal. Camele⸗

onte nigre radix hʒ qͥd delicterioſũ.vñ extr

ſecꝰ ẽ vſus eiꝰ ad ſcabiẽ ⁊ empetiginẽ ⁊ alfoſ
⁊ oĩno oĩaque abſterſiõe egẽt ⁊ mollitiuis ⁊

dyafoꝛetiq miſcet᷑ farmacꝭ ⁊ fagedeniaca vl⸗/

cera ſanat cathaplaſ.¶ Alba vᷣo cameleõte
radix ad lumbꝛicos rotundos dat᷑ ĩ qntita⸗
te oxifabi cũ vino auſtero.Afferũt ãt eã ⁊ vc⸗
teric ſileʒ exñtẽ radici.magꝭ attñ amarioꝛ il
laẽ.i Ser᷑. Radix eiꝰↄfert ſluxuinimio ma
tric: ⁊ ↄfert oĩba egritudib ĩͥb ofert bede⸗
guar.Et fructꝰ eiꝰ ⁊ radix ↄferũt apᷣativulue
7 apᷣati ani.⁊ radix eiꝰ incarnat vlcera:q in
ipᷣa ẽ vᷣtꝰ ↄſolidatiua cũ tꝑam̃to.iEt idẽ au
cto.dya.Cardꝰ ẽ herba.⁊ hmõi herba fᷣm ꝙ;
extimo ẽ ꝓppe naturã bedeguar.⁊ ẽ ſtiptica:⁊
ſemẽ eiꝰ ẽ foꝛtiꝰ ſatꝭ.⁊ ↄfert relaxatiõi vulue
⁊ fluxibilitati ani:⁊ glutinat vlcera.qm̃ ſti⸗
pticit as eiꝰeſt pauca ſine ſuꝑfluitate.⁊ radix
eius cõuenit curſui humiditatũ antiquaruʒ
monatricũ:⁊ fluxuinimio menſtruoꝝ. ⸗

Uat.menſtruis i

Tratctatus

Capitulum. xt.
Aiuedreos. Plinius capitulo came
c qgreos eſt herba que latine quercula
dDicitur.et ab aliquibo triʒaoga.folia

habet magna mente ſimilia ⁊ diuiſa vt quer

cus.floꝛe pene purpure .gliq ipam ſerracaz
dicunt: ⁊2 ab ipᷣa ſerrã inuenta eſſe. ¶ Serapi
on libꝛo aggregatoꝛis capitulo C ꝗqmedreos

auctoꝛit ate Ovyaſcoꝛidis. E amedreos no⸗
minatur quercus terre. Haſcit᷑ in locis pe⸗
troſis ⁊ aſperis.Et eſt herbaparualongitu⸗
dine vnius palme babens folia parua ſimi⸗

lia in figuram in oꝛtu ſuo ſolijs quercuſ.ſos
eius eſt eoloꝛis purpirei paruus.Et tempꝰ
colligendi eſt qn ſemen eſt maturũ.⁊ colligẽ⸗
da eſt cũ ſuo ſemine.¶ PyotcOꝛidc? capitu⸗
lo camedreos. Naſcit᷑ in loc ſaxoſis ⁊ aſpe⸗
ris. Frutex eſt bipalmis cũ folijs minutis ⁊
mente ſimilibo ⁊ amaris.floꝛẽ habet purpure

um ⁊ minutũ:ſed colligenda eſt cũ ſemẽ ma⸗

turũ eſt.i¶ Galienus octauo ſimplicium far⸗
macoꝛũ capᷣ.camedreos.Camedreos ponit
eam qͥs in tertio gradu ſiccitatis ⁊ calidita⸗
tis:⁊ plus in eo in ſiccitate q; i cadilitate.vn
de folia eius ſunt ſimilia folijs quercus.Et

ideo latini ipᷣam querculam vocant.

Dperationes

¶ Dyaſcoꝛides capitulo cameropaſᷣmtranſ
lationẽ noſtrã.Cameropa:id eſt camedreos
viridis ⁊ ſicca bibita cũ aqua conquaſſatio⸗
nibo ⁊ tuſſientibo valet. ⁊ ſplenis duricies ſol
uendo medicatur.¶ In initio ydropiſis iu⸗
gt. mperat: aboꝛſum excludit:
cũ aceto bibita ſplenẽ ſiccat. Moꝛſibo vene⸗
natis occurrit cũ vino bibita et cathaplaſ⸗
matibo ao hibita oĩa ſilr facere poteſt melle
addito: qntiqua vulnera purgat: trita⁊ oleo
mixta caligines oculoꝝ detergit.Omni coꝛ
poꝛi trita ⁊ peruncta calefactionẽ pꝛeſtat.
¶ GBalienꝰ. Camedreos pᷣdominantẽ habet
Amarũ ſapoꝛẽ.eſt autẽ ⁊ acre quodãmodo ex
q bus videlicet ſplenẽ liquefacit: ⁊ vꝛinas et
menſtrua monet:⁊ groſſiciẽ humoꝛũ incidit
⁊ eas que ĩ viſceribo obſtructiões expurgat.
Serapion auctoꝛitate.Albugeri fit ſyru⸗
pus ex ea ad tuſſimantiquã ⁊ ad coꝛruptteʒ
digeſtiõis ⁊ in pᷣncipio ydropiſis:⁊ ad ſpaſ⸗
mũ.⁊ q̃nto ſyrupꝰ eiꝰ erit vetuſtioꝛ tanto erit
maioꝛis virintis ad ea q̃ diximꝰ:¶ Et herba
ipᷣa contrita confert fiſtulis lachꝛymaliũ.Et
eius decoctio cõfert yctericie nigre.

locame
ecla
ſ
Meper
ſernce
Comt
mohros
Wevsn
ncs
gonen
ngſin
waltos
Krenp
chlige
Gcpin
ſoraſe
mmrs:
unmn

iſening

cumtn
vs honi
Clicitel
ttate m
cs. Et

ſt.
tehobet
mocoer
ninse⸗
ſincn
.
ifrſm
pte
1 ſoen
Cmnoet
nitt

⸗

De Herbis

Capitulum. xcj.

Amepitheos grece ĩterpᷣtat᷑ infima
c pinꝰ a came ⁊ pitheos qð ẽ pinꝰ:eo

Iyfßm oes ſui ſpẽs odoꝛẽ hʒ pini.Et

ſciẽdũ q; camipitheoſ⁊ camedreosvnãꝛ ean
