¶ Mellis et yris ilirice mixia gingiuas ⁊ den⸗
tes a putredine purgat.

bus eius calida et feruens. faciunt deniq; ad
putredines. et purgamenta oſſium deſpuẽda.
Et ad frigidas febꝛes.et ſolitã in ſeminis pur⸗
gationem pꝛouocat. potui data 3.i. vel cathas
plaſm atibus impoſtiiag. r
¶ Ad vſum tamẽ medicine aptioꝛ eſt ro. guſtu
amara. hec enim in emplaſtris miſſa caua vul
nerag repznerrt. .
¶ Facit et ad viperatum moꝛſum.Et ad alia
venena extrinſecus poſita ⁊ doloꝛem de vente⸗
ſitate pingni ⁊ indigeſta cur atet adiunat.
Etiam aſmaticos cum aqua bibita. Adreu⸗
n e ſpaſmata ſuper omne medicamen vti⸗
¶ Frigoꝛe exuſtos inoleovel axungia poꝛcina
cocta caleſacit. ““VMW

4 Pyaſorides Virtus eſt omnibus ſpedͤe⸗

Tractatus

g Cancrinomata que in naribus naſcumtur

cum cipero et dꝛagontea ſemina cum melle tri⸗
ta et in naribus ſemel et iterum vel tertio im⸗

poſita perfecte ſanat.

¶ In febꝛibus acerrimis ariſtologiam ſiccam
ſuffumiga fugatq; demonia. Et hilarioꝛem fa

cit inſantem ſuffnmigata.

¶ Radixeius purgat fiſtulam et ad ſanitatem
perducit. Etpodagricis cum aqua datur.

opilationem vel aliqua groſſiciem ſpinitus in⸗

digeſtirotunda ſanat magis q; longa. Et ſti/

mulos educit. etputrefactionem ſanat.

¶Et ſoꝛdida mundificat vlcera.⁊ dentes ⁊ gin

giuas clarificat. Adiuuat autem aſmanicos et
fingultiantes. Et epilenticos et podagricos
cum aqua bibita.

I¶ Sed ⁊ rupturis ⁊ conquaſſationibus ſuper

aliquod aliud farmacum idonea eſt.

Capitulum. xlf.

—

ur
m⸗
em
ite

.

8

Riſtologia longa. Dyaſcoꝛides capi⸗
d tulo de ariſtologia. Ariſtologia dici⸗
tur a grecis fetalogos et apiſton. Cu⸗
ius tria ſuntgenera.Longa rotunda ⁊ clema
titis. LQonga maſculus eſt.que et dactilis dici⸗
tur.ſolia habens oblonga et virgellas tenues

longitudine duoꝛum palmoꝛum. floꝛem pur⸗
pureum pꝛofert.Radix eſt illi roboꝛe gieli 5
dictũ eſt

odoꝛis boni. Rotunda de qua ſ ctu
appellatur femina.ſolia habens edere ſimilia.
odoꝛata cum viſcitudine obꝛotunda etmollia
et lenia tactu. multas virgas habens ex vna
radice oblongas: floꝛem album et rotundum

habet.in medio floꝛem croceumſed eſt inuti⸗
lis.Radixeſt illi rotundaet odoꝛe non iocun

da:guſta tamen bꝛamoſa.de illa in pꝛecedenti

capitulo dicta.Illa que dicitur clematitꝭ vir⸗

gas habet tenues et longas.folia rotunda et
floꝛem ſimilem rute. Radicem oblongam⁊ te⸗

nuem.coꝛium habentem groſſum et odoꝛatũ.

quam pigmentarij ad confectionem oleoꝛum
miſcẽt.et reliquis medicaminibus ſicut rotun
dam. Galienus ſexto ſimplicium farmacarũ
capitulo de ariſtologia inquit.Ariſtologia lõ⸗
ga eſtſubtilium partium q; rotunda.nõ tamẽ
ipſa inutiliseſt.immo eſtabſterſiue et calefac⸗
nue virtutis.et minus euicen qᷓ; rotunda ab⸗
ſtergit et euapoꝛat.calefacit autem non minus
44 bere mae. Undein quibus opus eſt me
diocriter abſtergere longa eſt melioꝛ.ſicut in

vlcerum incarnationibus. In quibus vero vo

lumus groſſum humoꝛem foꝛtius ſubtiliare
rotunde eſt opus.

Operationes.

¶Auicenna. Ariſtologia duplex eſt. Quedaz

eſt longa.quedam rotunda.O perationes ro

tundein pꝛecedenti capitulo dictu. Sed lon⸗

ga in naſcentijs etvlceribus dignioꝛ eſt.quia
calidioꝛ et magis abſterſiun. .

¶ Mundificat quoq; pectus etpulmonem et

confert doloꝛilateris cum aqua bibita.
Mungdificat etiam vlcera ſoꝛdida.et exco⸗
riationi generat carnem pꝛopꝛie longa.
¶ Pꝛohibet fra udeʒ vlcerũ putridoꝝ.Confert
etiam puncture ſcoꝛpionis et ad multa ꝓficit.
q¶ Platearius. Ariſtologia vtraq; calida in pꝛi
mo gradu et ſicca in ſecundo. Rotunda magꝭ⸗
competit medicineetmdix magis q; ſolia.De
qua in pꝛecedenti capitulo dictum eſt.

Capitulum. xlij.

„ Rboꝛ glandis. Sera. l aggre.ca. huſ⸗
ſos auc.galie. Sapoꝛ omniũ ꝑtiũ hꝰ
arboꝛis ẽ ſtipticꝰ ⁊ maxĩe coꝛtic medij
interexterioꝛẽ coꝛticẽ ⁊ lignũ.Et ſiliter pellicnu⸗
laq eſt inter fructũ etcoꝛticẽ ſuũ ⁊ noĩat᷑. Geſt.
⁊Tabulos.Et fruct qͥdem infrigidat in frigida
tione pauca.⁊ poſſibile ꝙ fit in h̊ ſicut medici⸗
ne tepide pᷣmi gradus ⁊ deſiccat.i¶ Dyaſco.ca.
de arboꝛe glandiũ. Arboꝛ glandis eſt totaliter
ſtiptica.⁊ id in q̊̃ eſt maioꝛ ſtipticitas eſt pelli⸗
chla q̃ eſt inter coꝛticẽ exterioꝛẽ ⁊ lignũ⁊ ſiliter
pellicula q̃ ẽ inter fructũ ⁊ coꝛticẽ.¶ Pli.li.xiij.
Arboꝛ glandis ſiue quercus in alto mari na⸗
ſcitur quereus et a bies cubitali altitudine:et
ramis eoꝝ adherẽtconche Quercu etiã tingi
lanas tradunt. Gloſa ſuꝑ vſaiã. Quercu aris
ditate ↄcuſſa defluũt Pie nde pbaa jn⸗
deis.Eritis inquit velui quercus defluentib⸗
folijs. Et iterum. Baſan habet glandiſeras
quercus que non hominum ſed poꝛcoꝛum eſt
cibus. Vnde iuxta pꝛophetam. Dies domini
veniet ſuꝑ quercu baſan.¶ Palladius.Arboꝛ
glandis ſiue quercꝰ ðꝛ q̃ſi quernus.putredine
em̃ difficile cedit ĩ ſicco ſeruata.i¶ vyſi.Querc⸗
ſiue arboꝛ glandis eſt arboꝛ multum annoſa.
Sẽẽ legit᷑ de quercu mãbꝛe.ſub qua habitaiit

— 8S db 1 U N dD

abꝛaham que fertur vſq; ad conſtantini regis
imperium per multa ſecula perduraſſe.
Hyperationes.
¶ Dyaſcoꝛides. Cinis quercus cum oleo mi⸗
t inunctus mouet ſudoꝛes. Hoc et ceteri
pꝛeſtant cineres. ſed magis quercinus.Lixi⸗
nia quoq; ex cineri quercus ad vſus medici⸗
ne efficaciſſima eſt hominibo ⁊ pecoꝛibus que

tenſio ne pulmonis vexant᷑.et qiibus aliqua

venenata res obſiſtit. Gibita nanq; ſtatim ſa⸗

lutem oafferrrr.
¶ Vtilis etiam eſt vulneribus humectis.etin
¶ Et vulnera difficilia ad ſanandũ ⁊ calloſa
longis tempoꝛibus ſoꝛdigg.
¶ Quotidie itaqʒ lauandaſunt.⁊ ſic apto me⸗
dicamne ſananda.quia virtus lixinie non ſa⸗

nat ſed ad ſanitatem diſponit vulnera.

¶Sera. au. gal. Curat nimium fluxũ ſangui

nis menſtruoꝛũ ⁊ ſputum ſanguinis. Et con⸗

nenit vlceribus inteſtinoꝝ ⁊ fluxui ventris.
¶ Et idem. Et ego quidem conglutinaui vul⸗
nus in quodam quod ſactum fuit cum enſe.

¶ Cum ſolio glandis paſtquã triui in petra et

ſuiſuper vulnus in cũcuitu eius.
Er vniuerſaliter fructus eius eſt ſilis huius

Zt aliquando adminiſtrat in apoſtenetibꝰ

calidis in pꝛincipioeoꝛum ⁊ in augmento.

—

Trattatus

cibo erat noxium. Sed dictum eſt lignũ ſcien

Caoapitulum. xliiſ.

a Rboꝛ vel lignum yvite paradiſi.

Phyperationes. „
Hanc natur aliter habẽt virtutem.vtqui ex A
eius fructu comederet perpetua ſoliditate fir⸗
maretur ⁊ beata immoꝛtalitate veſtiretur.nul⸗
la infirmitate vel anxietate velſenij laſſitudine
vel imbecillitate fatigareteur.
¶ Auguſtinus ſuper geneſim. Arboꝛ quidem
vel lignum ſcientie boni vel mali erat coꝛpoꝛa
le ſicut arboꝛes alie in paradiſo terre ſunt nec

tie: cognoſcendi bonum ⁊ malum: quia poſt
õ in illo futura trãſgreſſio qua
homo experiendo diſceret quid inter obedien⸗
tie bonum ⁊ inobedientie malum intereſſiet.
¶ Hieron ymus ſuper leuiticum. xxvij.facies E
inquit dñs) altare de lignis ſeihim.⁊c. Ecce
altaris ligna que de lignis paradiſi ſunt igne
vicino non cremantur ſed purioꝛa reddunt᷑.
Nec mirum cum etiam amithon genus ligni.
quanto plus areſcit tanto mundius inueniak.
¶¶ BGloſa ſuper tercium regum decimo. Cina H
ligna imputribilia ſunt ⁊ ſpinoſa in ſimilitudi
nẽ albe ſpine.rotunda quoq; ſunt⁊ candida.
Ex eis facta ſunt fultra.ſcilicet ad foꝛtitudinẽ
tẽpli ſuſtẽtacula ⁊ omniũ muſicaꝝ inſtrumẽta

„

in
nl
ine

nec
oſt

la

on

i
t.

a d

.

De Herbis .

Capitulum. xliiij.

Bies dicta eoꝙ pᷣ ceteris arboꝛibus

a longe abeat. et in ercelſum pꝛommeat
Huius natura eſt expers terrem hu⸗
moꝛis ac perinde abilis habetur et leuis. Eſt
autem ſine modo. Et de hac fiunt naues.hãc
ꝛopter candoꝛem gallicam vocant quidam.

Pperationes

Palladius libꝛo duodecimo. Abies quam
vocant gallicam vtilis eſt ma teria.que niſi ꝑ⸗
pluatur. eſt leuis rigida et in operibus ſiccis
perbenne durabiis
¶ GBloſaſuper eʒzechielem. xvij. Ex abietibus
tabulataceduntur.quibus nauis texitur pꝛo
ter leuitatem. iuncturaſq́; tabularum molli
Pne inuicem ſeſe tenentium atqʒ moꝛdentium
¶Ex libꝛo de naturis rerum. Abies arboꝛ eſt
leuis.et abſq; nodoſitate que difficilime cedit
putredini vermibus autem nunq;. ¶ Plinius
libꝛo duodecimo. Abietis vmbꝛa ſicut in glã
dium quacunq; attigerit eſt venenũ.¶ Abieti
et pinoſi quis detraxerit coꝛticem ſole thaurũ

vel geminas tranſeunte· cum geminat ſtatim

moꝛiuntur.

„ .

Capitulum. xlu.

Rmoniacũ. Serapionlibꝛo aggre⸗
a gatoꝛis. capl.vaſac. auctoꝛitate dya⸗
ſcoꝛidis Armoniacum eſt gummi plã
teſilueſtris ſimilis plãte galbani in figura ſua
Et naſcitur in terra dicta a regemonis.et eſt

in partibus codi. Hec herba grece dicit᷑ aſios

cuius radix vulnerat᷑ ⁊ egredit᷑lachꝛymus qui
colligitur ⁊ ſeruatur.ſed aliquando de ipſo ca⸗
dit ſuper terram.quare admiſcetur cum eo ter
ra ⁊ lapilli ⁊ alij ſoꝛdes.ſed melius exeo eſt ha
bens odoꝛem bonum in quonon ſunt lapides
necligna.⁊ tandens ad albedinem. cums fra⸗
ctiões ſunt ſimiles fructus olibani.⁊ eſt purũ
ſine ſoꝛde.⁊ eius odoꝛ vergit ad odoꝛem caſto⸗
rei.⁊ ſa poꝛ eiuseſt amarus.⁊ ha bet in ſe pin⸗
guedinem ⁊ ſplendoꝛemcum ſoliditate ⁊ illud
quod eſt huiuſmodi dicit᷑ carniſſima ſed illud

quod continet terram ⁊ lapillos nominatchi⸗

ronia.Et defertur de terra que dicitur mona⸗
con ⁊ eſt ſuccus plante ſimilis plante galbani

OPperationes.

¶ Paulus capitulo de armoniaco valet cõtra
tuſſim antiquam ⁊ humidam et aſma exgroſ⸗
ſo ⁊ viſcoſo flegmate in guttuer.
¶ Pillule armoniaci accipiuntur in ouo ſoꝛ⸗
bili: vel diſtemperentur in melle etdentur. vel
fiunt pillule ex eoet melle.dentur tamen pꝛius
pectoꝛe mollificato cum dyaltea ⁊ aliis.
¶ Contra ſcrofulas in pꝛincipio accipe armo
niacam.ſal gemma.nitrum ſuccum marubij

ceram ⁊ reſolue armoniacum cum aceto ⁊ di⸗
mitteꝑ noctẽ ⁊ poſtea reſolue cum cera et alijs

¶ Contra lumbꝛicos detur armoniacum cum
ſucco abſinthij et reſolue ipſum in aceto. etfiat
emplaſtrum in vmbilico.
¶ Vt dentes cadant accipe armoniacũ.⁊ ſuc⸗
cum iuſquiami ⁊ inunge dẽtes ⁊ cadant.
¶ Auerrois quinto colliget.ca.de armoniaco
calida eſt in tercio.ſiceain pꝛimo.

Capitulum. xlvjr.

R

Tratctatus

Sa fetida. Sciendum quod ag ſaeſt
a gummi quoddam quod vocatur aſa.⁊
huius quedam eſtoderiſera. quedam
fetida. Et diciturodoꝛifera quia paruum ha⸗
bet fetoꝛem velparuum odoꝛem. Et dicitur ſe⸗
tida quia per excellenuam habet vetoꝛem. Et
eſt gummi herbe annuidẽ.⁊ eſt habens vebe⸗

mentem igneitatẽ. ſed aſa odoꝛifera fit ex ſuc

co ipfius herbe habens aliqualem odoꝛẽ her⸗

be pꝛedicte. Serapion libꝛo aggregato. capi
tulo anuiden. Anuiden id eſt planta cuiꝰgũmi

eſt alihit id eſt aſa fetida.radix eius dicitur ma

baroch. planta eius habet ſtipitem qui dietur

maſtates ⁊ eſtſimilis ferule. et folia eius ſunt

ſimilia folijs apij ? ſemen eius latum. ¶ Balie
nus octauo fimpliciũ farmacoꝛũ.capitulo de

ſilfioꝛ ſubſtantia eius eſt aerea.⁊ virtus gũmi

eius quod eſt aſa.⁊ virius ramoꝛum⁊ radicũ

⁊ floꝛis eius eſt que calefacit calefactione fſoꝛ/ etano
raliſi ſiaccipiat᷑ exea aureus et miſ⸗ ceat fim ꝙ

ii ⁊ eſt ca.⁊ ſic.in tercio graduꝰ illud quod eſt
de ipſo maioꝛis ſa poꝛis eſt gummi.⁊. ipſa plan⸗
ta eſt calidioꝛ ⁊ ſubtiloꝛ aliarumplan tarũ om
nium. Et pꝛopter hoc eſt magis reſolutiua.et
ita lac aliarum arboꝛum omnium.et eſt in fine
cauditatis.⁊ eſt ſubſtantie venenoſe. niſi quia
eſtplus in ea ſubſtantia ignea aerea.Et idem
ſm aliam iranflationẽ ſifij. calidiſſimus qui⸗
dem opos quinymo folia ⁊ ſtipes ⁊ radix cale

facit generoſe ſunt autem ventoſioꝛis ſubſtan⸗
tie omnia. ⁊tᷣm boc difficile digeſtibi lia. extoꝛ⸗
ſum tamen coꝛpoꝛi appoſita operatioꝛa ſunt.
et marime omnium opos attraciue ſufficien⸗
ter exiſtens viriutis ? cõſumere carnem. et de⸗
ſtruere ha bet pꝛopter pꝛedictom eius comple⸗

xionem ¶ Auicenna libꝛo ſecũdo ca pitulo de

aſa. Aſa eſt duarum ſpecierũ quarum vna eſt
fetida et altera odoꝛiſera.non ſoꝛtem habens

odoꝛem.ſed calidioꝛ earum eſt fetida.⁊ eſt her⸗

ba vehemẽtis igneitatis. in ſe tota plurimũ
quidem huius ſpeciei eſt cirmẽſe ⁊ eſt gumma
almaroch. Etca.in pꝛimo. ſic. in ſecũdo.

Bperationes.

Dyaſcoꝛides capl. ſilfium. id eſt aſa fetida.
Virtus eius radicis eſt termantica. ſtoma⸗
chum inflat.ructuationẽ ꝓuocat.indigeſtabi
lis eſt.⁊ veſice cõtraria accepta.

¶Eerotis mixta ?⁊ impoſita puſtulas⁊ ſcrco⸗

fas ſpargit.

O leo addito liuoꝛes coꝛpoꝛis limpidat.

¶Oleo cipꝛino vel yrino addita ſciaticis frig
dum humoꝛẽ ſiccat.in aceto coctaet cathaplaſ⸗
matibus impoſita anicauſas competit.
Bibita venenis occurrit euſtomaca eſt.
¶ Et idem Calaſar. Uino additum alopitias

emendat. melius id agens ſi piper ⁊ aceiũ ac⸗

ceperit. ſuffuſiones oculoꝛũ in inicio detergit.

melle caligines oculoꝛũ limpidat.
¶Auicenna. Aſa diſrumpu ventoſitates. effu
gat eas pꝛopter reſolutionẽ ſuamꝰ⸗ eſt cum hoc
inflatiua ⁊ incidit ⁊ reſolui ſanguinẽ conge⸗
latum in ventre. confert alopitie illinita cũ ace
to ⁊ pibere. dZẽ
¶Et quando adminiſtrat᷑ in cibar ijs facit bo
num coloꝛẽ. Et abſcindit verrucas que ſunt
vt claii. ”MV
¶ Et cum inciduntur apoſtemata fraudulen⸗
tia moꝛtificãtia membꝛum. ſi ponatur aſa ſuꝑ
ea confert.
¶Et eſt bona in cura duballet apparentiumæ
occultoꝛum. confert empetigini cuando bibi
tur cum aqua granatoꝛũ. Confert coniritio⸗
ni lacertoꝛum.
¶ Et contert doloꝛi neruoꝝ ſicut tetano? pa⸗

dicitur.cũ cera ⁊ deglutiat agut ſi bibatur cum
vino pipere ⁊ menta.
¶ Serapion aucto.dyaſco. Radix huius ar⸗
boꝛis eſt deſiccatiua difficllis digeſtionis. et
eſt nociua veſice.quando miſcetur cum cero⸗
to reſoluit ſcrofulas ⁊ exituras.
¶Et quãdo fit exea emplaſtrũ cũoleo auſert
liuoꝛem qui fit ſub oculo.⁊ quando coquit᷑ in

A h O

on
tor⸗
t.
nen⸗
de⸗
die⸗
oder
nc
dens
tben
ſni
nmg

da. 3
u
hi

e 3

N

De Herbis

aceto ⁊ coꝛtice granati.⁊ fit inde emplaſtrũ cu⸗
rat emoꝛroidas ani.iEt quando bibitur cũ

tiriaca.eſt medicamen moꝛtiferoꝛũ.⁊ veneno⸗

ſoꝛũ.Et ipſa pꝛeparat᷑ ⁊ comeditur ſcilicet cũ
ſeminibꝰ ⁊ ſale ⁊ eſt bona ſtomacho.Et homi⸗
nes ſcindnnt ſtipitem⁊ radicem. ⁊ egreditur
inde lachꝛymus qui colligitur ⁊ ſiccatur. Et
eſt illud quod dicit᷑ aſa. ¶ Et melioꝛ ex aſa eſt
illa que vergit ad rubedinem. et eſt claraſimi⸗
lis myrre habẽs bonum odoꝛem non ſimilem
odoꝛipoꝛri.nec odoꝛem hoꝛribilẽ ſubiio ⁊ quã
do teritur ⁊ infundit᷑ cito reſoluitur.Et quan⸗
do tenetur in oꝛe ꝓuocat ſaliuam cito.ſoꝛtius
autem ꝙ in tota hac planta eſt.eſt gũm ⁊ poſt
illud eſt folium.⁊ poſt illud eſt ſtipes. gummi
autem eſt acutum in flatiuum quod quãdo mi

ſcetur cum aceto vino ⁊ pipere.⁊ poniturſuꝑ

alopitiam: curat eam.¶ Alia autem que dicit
Serapion ſunt hic poſita ſᷣm mentem dyaſ.
galie.⁊ auicen.quarepꝛo nunctranſeo.

Capitulum. xlvij.
Sarum. yſidoꝛus Aſarum naſcitur
a in vmbꝛoſis montibus.herba floꝛibo

caſie ſimilibus. Ineſtq; flos iuxta radicem

purpureus in quo ſemen continetur vauarum
ſimile.radicibꝰpluribus actenuiſſimis.⁊ be⸗
ne redolentibus.⁊ eſt virtuteſinulis nardo.
¶ Dyaſcoꝛides. Aſarus eſt quã multi nardũ
agreſtam appellant.habet folia edere ſimilia
lenuia ⁊ rotunda.floꝛem inter folia iuxta radi
cem purpurei coloꝛis in ſimilitudine. Juſqui⸗
ami ſemen vero ſimile vuis.habet et radices
plurimas tenues atqʒ nodoſas ⁊ geniculoſas

ſimiles agreſti id eſt gramini.odoꝛe ſnaues c

linguam remoꝛdentes cum feruoꝛe ſufficienti
Auicenna. Aſarum eſt herba babens ſemi⸗
na plurima.cuius radicum nodus eſt ioꝛtus ⁊
aſſimulatur piæri boni odoꝛis linguam moꝛ⸗
dicantis. habet floꝛem inter ſolia apud radi⸗
cem ſuam. cuius caloꝛ eſt purpureus ſimilis
floꝛi iuſquiami. Radixe useſt magis iuuans
qᷓ; aliquid quod in eo fit. Et eius virtus eſt
virtus acoꝛi vel eo ſoꝛtioꝛ. Et eo melius eſt ꝙ;
ſubtilis odoꝛis eſt Ham calidum eſt ⁊ ſiccum
in tercio gradu.icit᷑ ꝙ ſiccitas eius eſt ma
ioꝛ caliduaie ĩ.s.¶ Pliniꝰ libꝛo.xxvij.Aſa
rũ eſt herba habens ſolio edere ſimilia. ramos
longos. radices numeroſas. tenues.odoꝛati⸗
uas.ſlos eius aureus.grane ſemine ſerrula⸗
tum. naſcitur. in montibus.

Operationes.
¶Con tra ſerpentem ictus valet non ſolum
modo.ſed etiam linitum. Plinius libꝛo.xxi.
Aſarum eſſe ſalutare iecoꝛis tradiur vicijs.
xũgia ſumptum in emina mulſi mirti aluũ
purgat elleboꝛi modo ydropicis quoq; ꝓpdeſt
ac pꝛecoꝛdijs vulſis ⁊ moꝛbo regio.in muſco ſi
addas facit vinum vrinis eijciendis. Cum fo⸗
lia mittit in vmbꝛa effodit᷑ atq; ſiccat᷑.¶ Aui⸗
cenna. Aſarum aperit ⁊ ſedat om̃es doloꝛes
extrinſecus pꝛopꝛieq; infuſio eius.⁊ ſubtiliat
⁊ reſoluit.membꝛaq; frigida calefacit.i¶ Con
fert etiam ſciatice ac doloꝛi aurium antiquo et
pꝛopꝛie ipſius infuſis.¶ Conſert iterum groſ
ſitudini coꝛnee⁊ opilationi epatis.Eiuſq; du⸗
riciei ſplenes veſicam ⁊ renes. Pꝛouocat eiui
q; potio ſicutelleboꝛus albus in purgatiõe vẽ⸗
tris cum aqua mellis ſoluit iſ¶ Johãnes meſue
Delius eſt ꝙei miſcetur ad ſolutionẽ facien⸗
dam eſt aqua caſei cũ ſpica ⁊ aqua mellis.Et
quidam infundunt aliquid ex eo in muſoo. et
conſeruatur in vaſe pertres menſes. Et eſt il⸗
lud vinum mediana ad ydropiſim ⁊ ſplenem

5

¶ Subſtinet autem aſarum de decoctioneet

cõtritione rem mediocrẽ ⁊ elaboꝛatio in cõtri
tiõe eiꝰfacit ipᷣm magis puocatiuũ qᷓ; ſolutiuũ

d

20

In quibus eſt ſpecies iuuamẽtoꝝ ad opilatio⸗

nem epatis ⁊ ſplenis ⁊ duriciem eoꝛum⁊ moꝛ
bos opilationũ. ſicut eſt vdropiſis ⁊ vycteritia
2 duricies ſplenis.? ꝓpꝛie vinũ infuſionis eius
quod diximus. ꝗ Et confert iuuamentũ ma⸗
gnü febꝛibus opilationũ. ⁊ febꝛibus antiquis
⁊ inungitur doꝛſum et ſpina ex oleo ipᷣius cum
laudano ⁊ facit ſudare.i¶ Et confert opilatio⸗

ni febꝛium ⁊ pꝛouocat vrinam.Etin ſpermate

augmẽtum facit. Doſis eius infuſi potio eſt
ab aureis.ij.vſq;

vſq; ad aureos.ij.

Capitulum. xlviif.
Siragulos vel aſtragallos herba eſt
a que ſolia habet longa cum inciſuris
multis. obliqua circa radicem caules
tres aut quatuoꝛ floꝛem iacincti. radices vil⸗
loſas implicatas rubeas pꝛeduras habet. Ha
ſcitur in petroſis ⁊ aſperis locis.¶ Balienus
vi. ſimpli. farma. cap. Aſtra gulus ſiue ficu s
terre ſiue glandula fruticuloſus eſt habẽs ra⸗
dices ſtipticas.quapꝛopter ex deſt iccãtibus eſt

ad. .ii ij. 2 pulueris eius5.i.

Tratctatus

Et eſt er rebus facientibus vomitũ. Etedu⸗
cit per ventrem. Eteſt ꝓuocatiuũ vrine. edu
cit coleram ⁊ flegma.Et eſt ex rebus bonis.

PBperationes.

HBalienus. NHon debiliter cicatriʒat vnlne⸗
ravetera. ¶ Et ventrẽ fluentẽ ſtringit ſi quis
radicem eius coquens in vino bibat. Haſcit

autem plurima hec herba in neuete arabie.

Capitulum. xlix.
Spergula id eſt herba minuta babẽi
a folia ſtipitem nodoſum. ? in quolibet
nogo folia in gyro poſita quinch vel
ſex vel ſeptem oꝛdinata ad modum ſtelle ſicut
herba que dicit᷑ rubea vel ſicut alguaſcẽ. ⁊ ab
eiſdem nodis pꝛocedunt alij rami ſimili modo
facti cum nodiset ſolijs vt ſupꝛa in figura cũ
floꝛibus paruis albis ſicut floꝛes oliuarum.
Eſt enim calide ⁊ ſicce cõplectionis.
„

pPpperationes.

Omnẽ duriciem ⁊ apoſtemata durare ſol⸗

nens eſt. ¶ Quando fit emplaſtrũ cum ea hu

mida cõfert apo ſtematibus ⁊ reſoluit exterio⸗
ra apoſtemata.

4
B

hülne

ſins 3

Hoſct
bee.

bel
an
ab

gch
n.

= —

de d

U d

Capitulum.I.
Triplex. Serapio li.aggre. capitulo
a araf. Auctoꝛi. Dyaſcoꝛides.Araf.id
eelt atriplex. O lus eſt de genere dupli⸗

cioꝛtiuũ ⁊ agreſte frigidũ eſt:ſʒ domeſtica muil
to frigidioꝛ ẽ agreſti.Galienꝰ.vi.ſimpliciũ far

macoꝝ capitulo andrafaſis.Andrafaſis ſiue
atriplex ſine criſolocãna frigide ⁊ humide vir
tuꝶ eſt.humida qͥdẽ in ſecãõdo gradu.a medijs

frigida in pmo:quã qͥdeʒ tepidã dicebant eſſe

qualitatẽ qualis ⁊ roſis nr̃is damꝰ:niſi qꝛ nõ

eſt particeps ſtipticitatis.ſed eſt aquoſa ⁊ mi⸗
nime terreſtris:ſicmalua.ſed ſecundũ ventrẽ
facile tranſit ſic illoꝓpter viſcoſitatẽ.om̃ino ãt
modicũ quod diafoꝛeticũ eſt ei. Sunt etiam ⁊

oꝛtulane tam malua q; anfradaſis multo bus

midioꝛes et frigidioꝛes agreſtibus.

Dperationes.

4 Dyaſcoꝛides.Andraſ ſis.id eſt atriplexca⸗

thaplaſmatibo adhibita cruda ⁊ coctapapulis
impoſita medet᷑.¶ Semen eoꝝ cũ mulſa bibi⸗
tũ yctericos curat.Eius virtꝰeſt leptintica cũ
polenta cathaplaſmatibo adhibita ⁊ impoſita
doloꝛem capitis tollit.i Tumoꝛibo oculoꝛuʒ
neceſſe adhibet᷑⁊ fatigationẽ ſtomachi impo⸗

ſica tollit.¶ Semen erꝰ nefreticis medet᷑.Et

De Herbis

folia eius contuſa ⁊ impoſita ignem ſacũcom
peſcũt.¶ Folia ei comeſta doloꝛes veſice am⸗
putant. ¶ Similiter ⁊ reuma ſtomachi ⁊ ven
tris ꝓhibet. comeſtũ febꝛes acutas extinguit.
¶ Et lumbꝛicos rotũdos educit. Sanguineʒ
reijciẽtibo ꝓdeſt. Diſſinteric comeſtũ auxiliat᷑
¶ Cataplaſmatibo o culoꝝ vtiliter adhibetur.
Reumgatiſmum inteſtinoꝛum ſi adhibet᷑com/
peſcit. Doloꝛes matricis ſuppoſitum mitigat.
¶ Berapion auctoꝛitate Raſis. Semen eiꝰ

facit vomere foꝛtiter. Et vidi hominẽ qͥ bibit

exeo.ʒ.ij.et aſſelauit vſq; ad debilitatẽ magnã.
¶ Balienus. Atriplex domeſtica multo Kigi⸗
dioꝛ eſt agreſti.quapꝛopteret flegmoniboetiam
tr gigia inchiez ibys aulden ⁊ creſcentibus
acmollibus adhuc et quaſi ſeruentibo oꝛtula⸗
na.eis vero que in ſtatu et declinatione et in⸗
dureſcentibus et frigeſcenubus agreſtis ſunt
conuenientioꝛes. Fructus autem eius abſter
ſiue virtutis eſt. VUnde ⁊ ad yctericos ex opila
tione epatis vtilis exiſtit.¶ Almanſoꝛ tracta⸗
tu tertio capitulode atriplice. Atriplices fri⸗
gide ſunt et humide.que ventrẽ mollificãtes
bene nutriunt. Ictericisg quoq; et calidum ba
bentibus epar benefiaum pꝛeſtant.

Capitulum.l.

8 4 „.
2*

„8

a nuci muſcate:niſi qꝛ pars vna eſt aliq⸗
liter acutioꝛ. ⁊ aliaẽ plana:ita ꝙ poſſit
ſtare recta ſiẽcalculꝰqͥ in ludoðꝛpedes.ĩ ceterꝭ

intꝰ ⁊ extra nuci muſcate ſilis eſt ſine odoꝛeet

ſine ſapoꝛe naſcit.incluſa in qdã lanugine ſili
folliculo ſerici.młtotiẽs defert᷑ inter alias ſpe⸗

cies:maxĩecũcina momo a caſu.⁊ ego vidi pm

in ſuo folliculoeſt ſtipticũ valde.et equiparat

ſandalis ĩ frigiditate.¶ Sera.li.aggre. ca. fau
fel.i.auellana inda.Eſtem̃ arboꝛ faufel ſic ar⸗

boꝛ netegel.⁊ emittit canulasi qͥb naſcit᷑ fau⸗
fel ſiẽ dactili.Et iſta herba nõẽ ĩ terris arabũ
Et ideʒ auc.vſaac benarã faufel eſt auellana
indica.⁊ ẽ fructſilis nuci muſete in q̃litate et
crloꝛeſuo.⁊ ſunt in ea ruge.⁊ in ſopoꝛe eius eſt

parũ caliditatis cũ pauca amaritudie.⁊ defert
exſini.⁊K eſtfrigida ⁊ foꝛtiter ſtiptica.

Bperationes

¶ Sera. Foꝛtificat mẽbea. ⁊ vᷣtꝰ eius eſt ſicũt

vᷣtus ſandali rubei.⁊ ↄfert apoſtematibo cali⸗
dis.q̃ qñ nõ inueni᷑ poni ꝓ eoex ſandalo ru⸗
beo.⁊ medietas põderjs excoꝛiãdo recenti.
¶ Eſt em foꝛtiter ſtipiicũ:⁊ ſoꝛtiſicat mẽbꝛa.
¶ Etẽ bonũ doloꝛibo dẽtiũ:ↄfirmat dẽtes ↄmo

tos:⁊ gingiuas ſua ſtipticitate.et repmit cali⸗
ditatẽ oculi qñ ſit ex eo cohol aut emplæſtrũ.

Trattatus

S= Uellana Inda ſimilat:ſiue ẽ ſimillima

Capitulum. lij.
Vena. Plinius capitulo de auena.·ſi
a vue vt greci egilops. Herba eſt que cre
ſcit in ſegetibus cum ſolijs tritico ſi⸗
milibus ſimplicibus qu idem ſed hirſutis cũ
tenui calamo.habenti in ſũmitate tribus teg⸗
minibus a mbitum: ex quibus ariſte ſimiles
capillis extant.¶ Serapion libꝛo aggregato /
ris. capitulo Ruſir. auctoꝛitate Dyaſcoꝛidis.
Ruſir ſiue cauſir vel dolara.id eſt auena. Eſt
herba cuius folia ſunt ſimilia folijs frumenti.

niſi qu ia ſunt mollioꝛa.⁊ in ſummitate calami

eius eſt ſemen du abus vel tribus tunicis ve⸗
ſtitum. exquibus exeunt ariſteſimiles capil⸗

lis in ſubtilitate.

Hoperationes.
¶ Galienus ſexio ſimplieium farmacarum ca
pitulo de egilops. Sapoꝛ eius eſt acutus pa⸗
rumet acris. Et virtus eius eſt dya foꝛetica.
ſic ꝙ reſoluit apoſtemata duun.
¶ Et confert fiſtulis que fiunt iuxta oculum:
que egilope vocantur. S
¶Et quando fit cum ea emplaſtrum cum fa⸗
rina curat ſcabiẽ ⁊ reſoluit apoſtemata dura.
Cſt autem vtcunq; ſtipticitatem habens vtet
diarrijs queſᷣm ventrem conferat.
¶ Et idem libꝛo pꝛimo decibis.caplo de auena
Auena eſt cibus ſubiugalium nõ hominum.
niſi foꝛte alicubi fameſcentes extreme cogan
tur ex hoc ſemine paneʒ ſacere.Extra famem

autem per aquam elixum: comeditur cum vi⸗
no dulci. aut melle conſimiliter cyſe. Calidita⸗

te autem ſufficiente participat conſimiliter il
li.q;uis non ſimiliter illi durum exiſtens.pꝛo⸗

pter quod alimentum minus exhibet coꝛpoꝛi.

Et aliter autem indelectabilis eſt. quia ex ipᷣo
fit panis: non tamen retentiuus ventris.aut
pꝛouocatiuus vt pꝛius.ſed in medium ſecun⸗
dum hoc ordinatus eſt.

Serapion. Mollit dimities. Et ideoadegi
lopas farina eius catbaplaſmatibus cõmixj/

ta congrue factt. —M
¶ Item eius ſuccus ſeruatus admixtus fari⸗
ne ſextarij in pa niſculos redigitur.et iterum
reſoluitur aqua in ſucci qnalitatem quoniam
vſus eius eſt neceſſamus.vires autem habet
leniter et efficaciter relaxantes.Et ad omnes
tumoꝛes facientes.

Capitulum. liſſ.

8

ege
ſi⸗
iach
eg
nenn.
Ani
e,
Ppil⸗
na !
N
ick.
lum 8
, H
N AVricula muris. Auicenna. Auricu⸗
me a la muris eſt herba vᷣtuti herbe q̃ vitrũ
abſtergit᷑ ſimilis.Et h̊ nomen abſoluy-
w 9 tũ eſt duab herbis. quaꝝ vna eſt quãĩ nomiat
„ Balienꝰhabens malue odoꝛẽ ⁊ nõ habens nuu
n riciã. Alterã quã nominauit Dyaſcoꝛides eſtt
n mansꝙ ſit ſimilis volubili:niſi ꝙhabet folia
n minoꝛa cõparata ad ipᷣm. Et eſt herba expãſa
G ſup faciẽ terre.paruas ſtipites ha bẽs.domeſti
inl ca bona ſine odoꝛe.nec habẽs ſapoꝛẽ foꝛtẽ.flo⸗
, res aʒulinos habens. Huiꝰſemen aſſimilatur
o. ſeminicoꝛiandri. Et yrũdines ex ipſo edunt.
tiß⸗ Eſt aũt calida ⁊ ꝓpꝛie cuiusoꝛigo nõ eſt aque
aut Apinqua. Juua mentũ eius eſt(vt ait Muſa⸗
un iach) iunuamentum abſinthij. et eſt res qᷓ nõ eſt
mõſtrata ſimul in duabyplantis. Que nota ẽ
deg ex eis (teſte Galieno) frigida eſt et hu mida in
mit⸗ gradupmo. Altera vero eſtex ſumma medi⸗
cinarum caldarum. In pma veroeſt ſtiptici
fri 5 tas.Altera eſt deſiccatiua rubificatiua.
n Dperationes.
abet A HGBalienus. Spinae⁊t furculos extrahit:et
nes plagas adherere facit.Conſert epilentie bibi⸗

eius ſternutatio cerebꝛum mundificat.
¶ Succus eius curat oculoꝝ caligines.Con
ferc hydropicis ⁊ calculoſis et epaticis.

De Herbis

ta.Toꝛture quoq; ſter nutatione facta exeaet

2

¶ Et herba ipſa contuſa et ſuper vulnus im⸗
poſita attrahit infixa coꝛpoi.
¶ Balienꝰ. Succus iſtius herbe flegma pur⸗
gat pꝛopter eandem cauſam.

¶ Et vniuerſaliter loquendo ſiccatinam habz

virtutem.quapꝛopter etiam vulnera ſolidat. et
putreſcentibus conſfſf˖err.

Zedar vel aʒedarach.eſt arboꝛ habẽs
A fructũ ſimileʒ nabach. ⁊ nominant eũ
NIJjdei mirabolanũ.Eteſt arboꝛ mag⸗
na.fructus eius calida in ſecundo:et ſicca in

D
E

finepꝛimi. Fructus eius ſᷣm plurimũ eſt ma⸗

lus ſtomacho.et foꝛtaſſe interſicit.

¶ TFlos eius aperit opilationem cerebꝛi.
¶ NRadix eius cum vino interficit pediculos.

et auget capillos.

Capitulum. lu.

—„

₰ .

D

WNEH

Cetuũ. Serapion lib. aggre. ca. thal.
a anc. Galieni. Subſtãtia aceti eſt ſub
tilis cõpoſita ex caliditate ⁊ frigidita

te.niſi qꝛ frigiditas ẽ amplioꝛ ĩ eo q; caliditas.

Et deſiccat ĩ tertio ẽdu ꝓpe finẽ qñ fuerit an⸗
tiquũ.⁊ eſt nociuũ nernis.i Gal.viij.ſim. far.

ca. oxos. ſᷣm trãſiationẽ grecã. Oxos.i.acetũ
mixie ſubſtãtie exiſtere:ſcʒ calide ⁊ frigide. Am

babo ſubtilibo ptibo. ſuperat vᷣo caliditatẽ fri⸗
giditas.ſiccatiuũ vᷣo ſufficiẽter eſt h̊ farmacũ.
vt ſit tertij gradꝰ iam cõpleti qñ eſt foꝛte.
HPHyperationes.
¶ Dyaſ. Acetũ infrigidat ⁊ ſtipticat.et ẽ bonũ
ſtomacho. ⁊ ꝓuocat appetitũ.⁊ abſcindit ſan⸗
guinẽ a quocũq; mẽbꝛo fluat.ſi bibat᷑ aut ſiat
ſeſſio in eo.i¶ Et coqͥt᷑ cũ cibis.⁊ ↄuenit curſib⸗
ſupfluitatũ ad ventrem.i¶Et qñ infunditur in
eo lana nõ lota aut ſpongiacurat apoſtemata
in pᷣncipio ppᷣoꝝ.¶ Et reſtringit matricẽ egreſ⸗
ſam aut anũ exeuntem. Et ſtringit gingiuam
ſanguinolentã.i¶Et ↄfert vlceribo fraudulen

tis ⁊ heriſipile.⁊ ſoꝛmice.⁊ ſcabiei vlceroſe et

umpetigini.⁊ emoꝛroidibo.⁊ panaricon.Et ab⸗
luunt᷑ cum eo vlcerafraudulenta.i¶ Et quãdo
miſcet᷑ cũ pauco furfuris ⁊ pꝛeponit᷑ tepidum

Trattatus

ſup podagrã coͤnenit. Et qñ coquit᷑ c melle

et linit᷑ cũ eo liuoꝛ qͥ fit ſub oculo aufert eum.

¶ Et qñ infundit᷑ ſpõgia in aceto q̃ pus fuerit
infuſa in oleo roſaꝝ ⁊ apponit᷑ fronti conuenit
ſode ex caloꝛe ſolis.i Et fumus ei ↄuenit gra
uitati auditꝰ:⁊ tinnitui auriũ.i¶ Et qñdiſtil⸗
lat᷑ in aurẽ occidit vermes que ſunt in ea.i Et
qñ bibit᷑calidũ ↄfert accipiẽtiba medicinas ve
nenoſas.i Et qñn bibĩ cũ ſale obuiat nocumẽ

to toxici.¶ Et qñ bibit᷑ eradicat ſanguiſugas

q̃ adheſerint gutturi.Etↄuenit tuſſi antique.
Et qñ bibit᷑ calide conuenit aſmati.i Etqñ ſi
gargariſmus cũ eo abſcindit curſus humoꝛuʒ
venientiũ ad guttur.i¶Et ↄuenit ſquinantie
et caſui vulue.⁊ collutio oꝛis cũ eo ca.cõuenit
doloꝛi dentium.¶ Paulus caplode aceto. Fri
catio eius cũ ſale circa volas manuũ⁊ pedum
valet ↄtra freneſim ⁊ litargiam.

. —
en —–
—

3

3 KETII NNXN—“

— —

B
.

.α

NNN.ALNLL.LLLQA AEAAAAAA .

Coapitnlum. IvI.
NO na. ypocras ĩ libꝛo de aere⁊ qqua.
Aa Aqua que in altis locis ſiue bulentꝭ
erurgit montibo aquarũ optima⁊ ſa⸗
luberrima ſapoꝛata.talis vero multa vini per
mixtiõe indigẽs:eſt byeme calida: eſtate vero

τ b e e d

De Herbis .

frigida. Simiiterq; q; pfundiuſculo exurgũt

fonte.qᷓ; etiã melioꝛ ea q̃ ab oꝛtu ſolis ⁊ maxĩe

eſtiuo tꝑe decurrit alba ꝑſpicua.atq; ꝓculdu⸗

bio eſt odoꝛiſera.q̃ verolenta eſt ⁊ grauis pu⸗
trefactiua.Opoꝛtet autem te eſſe attentũcirca
virtutes aquaruʒ.vtpote q̃ diuerſe in ſapoꝛe et
põdere ſunt:de hacem̃ que turbidi qͥ biberint:
coꝝ ventres calidi ac tumidi fiunt.

Hyperationes.

ypocras.Coꝛꝑa macra cubiti ſpatuletenu⸗
es ſimiliter facies qᷓ; maxĩe tñ ad ſplenẽ ↄflue⸗
re cogit᷑vñ malus ſanguis ꝓcreatc᷑ illã nõ bibẽ
tes multa ſuꝑabundãt comeſtione.i¶ Eſuries
illis ꝑſeuerat atq; creſcit.⁊ ſitᷣ ſimiliter.ſuꝑio⸗

ra veẽtrium ⁊ media inflant᷑.quapꝛopter catar⸗

ticis foꝛtius illis vtenduʒ eſt.qͥ hac egritudine
hieme ⁊ eſtate ↄtinẽt᷑ accidit illis aq̃ citrina et
intereũt.¶ Eſtate vᷣo diſſinteria lienteria lõga
⁊ q̃ternalaboꝛant.qͥ moꝛbi naturã ꝑuertunt et
muta nt.⁊ in aquã cadũt citrinã.⁊ peunt iuue⸗
nes illoꝝ pulmonis doloꝛe.alijs q̃; paſſonib⸗
eoꝝ mẽtes ꝑturbantibo affligũt.ſenes acuta fe

bꝛe ⁊ ardẽtiex ventriũ ↄſtrictõe accidẽte vexãt᷑

Mulieribo apoſtematadegenere albi flegma
tis inna ſcũt᷑.neq; ↄcipiũt vel parturiũt nui cũ

magna difficultate atq; moleſtia.coꝛpa eoꝛum

magna ⁊ groſſa.q;to plꝰ in lõgitudie ptendũt᷑
tãto gracilioꝛa fiũt.mẽſtrua vᷣo iuxta qð opoꝛ⸗
tet fluũt.pueri herniaviri ca uſone cruriumq;
vulneribo infeſtant᷑. Sed qͥ huiuſmodi nature
ſũt his vitã impoſſibile eſt extendi.ſʒ in tempe⸗
ſtiua ſenecta pᷣripiunt᷑.¶ MDulieres vᷣograui⸗
devident᷑.cũ vᷣo tꝑa partꝰ adueniũt.vteri ſetꝰ
inanes tumoꝛe relaxant᷑ouiiſmodipaſſiõe de
tenta matrixq̃cũq; aque citrine coꝛdunatiõe

intumueritlaboꝛat.ad hanc itaq; quã pꝛedixi

mus aquã pertinẽs eſt ⁊ ea que a calida terra
ſurgit aut ſrigido mecallo vel ere ſiue argento
vel auro ſiue ſulphure aut alumine.i¶ Aque
piuuiales leues ⁊ ſopoꝛate ac lucidiſſime ſunt:
Nam ſol qð ſubtiliꝰatq; leuius in attrahendo
aſſumit.Aque pluuiales citoputrent.malũqʒ
exalãt odoꝛẽ.quare em̃ ex multis ↄgregate ſũt
aqͥs. Ideo leuiꝰalijs putreſcere ſolent ac muta
ri.¶ Aqua niualis vel glatialis oĩs mala eſt
poſtq; ſemel fuerit ↄgelata nũq; ĩ pᷣſtinã ↄuer
tet᷑ naturã.qͥcqͥd ẽſapoꝛitũ ⁊ leue ⁊ clarũ fuerit
aut purũ id totũ gelu aaueniẽte rceſſit.qð vᷣo
turbidũ remãſit.i¶Et ſic poterꝭ pbare.ſi enim
aquã ĩ vaſe ad mẽſurã poſitã ſub gelu ↄgelari
dimiſerꝭ cũq; ↄgelata fuerit ĩ ſole velĩ qlibʒ ca
lido liq̃factã remoueas eadẽ mẽſura muliomi
nus in uemes eſſe.ſilr aũt degelu ⁊ niue.oĩs aq̃
de niue ⁊ ſilibo peioꝛ eſt omiaq.¶ Aqua frigi⸗

da debet dari digeſta materia. ¶ Auũiceñ.iiij.
cañ.ca.de cura fe.in generali.Aqua frigida iu
nat in digerendo. Auiceñ.eodẽ li. Aqua cali⸗
da citiꝰↄgelat᷑q; frigida. Auiceñ.pᷣmo canone
doctrina.ij.fen.ij.ſumma.i.capᷣ.iij.Aqua frigi
da nõ debet dariſieſt humoe crudꝰ⁊ groſſus.
Auicenna decura fe.in generali.Aqua frigida
digerit bumoꝛẽ colericũ.Auiceñ eodem loco.
Aquanõ nutrit. Aui.i.canone fen.ij.doctria
ij.ca.xvi. Sine aq̃ nõ põt eſſe cõplemẽtum rei
nutrite.¶ Aueceñ.eodẽ loco.Aqua currẽs et
diſcooꝑta eſt melioꝛ aq̃ꝝ.Auic. eodẽ li. Meli⸗
oꝛeſt aq̃ q̃ ſuꝑ petras vadit qᷓ; q̃ ſuꝑ lutũ.Aut.
eodẽ li.Quãto aq̃ magꝭ lõgatur a ſuo pᷣncipio
tãto melioꝛ eſt. Auic.eodẽ loco.Aquaq̃ ẽ eſta⸗

te frigida hieme calida eſt melioꝛ.Aui.eodẽ lo

co.Aquacocta minoꝛis inflatiõis ⁊ velocioꝛꝭ
deſcenſiõis.i¶ Auic.eodeʒ loco.Aqua pluuia⸗
lis ⁊ ſpecialiter q̃ in eſtate colligit᷑ ⁊ cũ ſunt to⸗
nitrua eſt intra melioꝛes aquas.Auic.eodem
Hco⸗ Aqu pluuialis impedit pect?⁊ vocem.
Aui. eoð loco. Aque puteoꝝ deterioꝛes aque
ſũt.Eodẽ loco.Quedã aque generãt flegma:⁊

qdã colerã.Eodẽ lo.Aq̃ paludũ ad apoſtema

ſplenis ⁊ ydropiſim ꝑducit.Eodẽ loco.Aque
nõ currẽtes q̃cũq; modo foerint nocẽt ſtoma⸗
cho.¶ Aui.eoð lo.A quacalida coꝛrũpit dige
ſtionẽg nõ tollit ſitim illico.Eodẽ lo.Aqᷓ mul⸗
tũ calida iuuat i colica et ſplenis ventoſitate.
Eodẽ loco.Aqua nõ nutrit.Auic̃.i.cañ.feni.
doctrina.iij.ca.iiij.¶ Aqua debʒ exhiberi ma⸗

teria iſkeneigar vtute foꝛti. Bal. vi. te⸗

rapentice. ca.ij. Aqua tepida facit nauſeam.
Auiceñ.i.cañ.fen.iij.doctrina.ij.ca.viij.Aqua

multũ calida ↄſtringit cutim. ¶ Gal. vij. tera⸗

pentice.ca.ij.Aq̃ frigida nocet defectis.GBal.
eodẽ loco.Aqua tepida mollit coꝛpꝰ⁊ humec⸗
tat ⁊ delectat.Gałeodẽ loco. Hatas ĩmodera⸗
te in aqua aluminoſa ↄſtringit cutim ⁊ trãſpi
rationes intus ↄſtringit.⁊ ſi ſunt fumoſe gene
rat fe. Gał.i.de ac.⁊ moꝛ.ca.i. Multi in frigi⸗
da aqua balneati moꝛtui ſunt anteqᷓ; domum
venirent. Gal. eodem li.ca.iij. Aqua frigida cõ
ueniens eſt colericis tꝑeſanitatis ⁊ tꝑe egritu
dinis.⁊ hoc ſi fuerint cõſueti coꝛpoꝛi.incõſue⸗
