Aliqñ ponit᷑ ꝓ filipendula.⁊ eſt herba q in yl
tramaninis ꝑtiboreꝑit᷑.et in Apulia.⁊ in mõ⸗

¶ Cũ eiſdẽ fricat᷑ aſꝑitas pa lpebꝛaꝝ ⁊ ſcabies

tuoſis locis ⁊ calidis. Radix eius cõpetit me⸗

dicine. Et in fine autũni colligit.⁊ ꝑ decẽ an⸗

nos ſeruat᷑.Et eſt herba hñs foliapetroſilino
ſimilia: ſʒ eleuata ⁊ nõ in terrã expãſa.in cui⸗
radice ſunt qᷓmi nodi adherentes.virtutẽ habet
diureticã ex ſubtili ſubſtantia ⁊ ex qualutatiba
ſuis ca.eſt ⁊ ſic.in tertio gradu.

Operationes.

¶ Contra lapidẽ ſtrãguiriã ⁊ diſſuriã et iliacã
paſſionẽ pᷣcipue valet electuariũ factũ ex duab⸗

ptibs pulueris filipendule ⁊ tribo ſaxifrage.

¶ Cõtra yliacam paſſionem fiat criſtere expul
uere eius aqua ſalſa ⁊ oleo et melle.
¶ Detur etiam benedicta acuata ex puluere
eius cum vino pulueris eiuns.
¶ Contra doloꝛẽ ſtomachi exfrigida cauſa vel
vẽtoſit ate det᷑ puluis ei cũ puluerefeniculi.
¶ Cõtra ſtrãguiriã ⁊ diſſuriã ⁊ yliacã paſſionẽ

ex nutritiuoꝝ vitio:po nat᷑ puluis eius in mul/

ta quãtitate in ſacculo ⁊ fiat decoctio eius in

vinoet oleo ⁊ ſuper locum dolentem ponatur.

¶ Contra frigiduʒ aſma detur puluis eius cũ

puluere gentiane in cibis ⁊ potibus.
¶ Cõtra epilentiã valet puluis eius in cibis.

Capitulum. xcvij.

„ D d

= –n

;ᷣ— — —

tne⸗
de gn
nbſuno
ſaincni⸗
mehebet
ulüntbr

.
fiafiu
Werdee
rifuge
kreg

rpolyee
(ſavel
wili
winnn
loeinst
nnnm
Us etoi
1,
incbe

dn

ihaſ

Dei Herbis

Ilius ante patrẽ.vłgariofilon. Pli.
f ca.gariofilon Herba eſt faciẽs floꝛẽ
ſicut butalmos:cuius ſtipites faciũt
ramulos plurimos.ſed ramꝰ poſt natꝰ exce⸗
dit longitudie ante natũ.⁊ ob hoc filiꝰ ante

prem vocat᷑.⁊ vocat᷑ ſi oculꝰ chꝛiſti.¶ Aui.

in.ij. li. dicit ꝙ eſt planta que naſcit᷑in vere.⁊
flos eius eſt ſimilis croco oꝛtulano.

HPHyoperationes
¶ Auiẽ. Decoctio eiꝰ cũ effundit᷑ et aſpergit
ſuꝑ moꝛſum vipere:ſedat doloꝛẽ e Plini
us. Succus eiusvel puluis curat fiſtulã.

Capitulum. cxcx.

ſtula paſtoꝛis. Dyaſco.ca.almea.i.

f fiſtula paſtoꝛis.Habet folia ſilia ar⸗

nogloſſe:ſed anguſta ⁊ ſuper terram
ſpanſa baſtamtenuem ſolã vni cubiti:⁊ ſuꝑ
ipᷣm capitellũ floꝛem virideʒ pferẽs.radices
tenues habet ſicut elleboꝛus odoꝛatas ⁊ viſ
cidas ⁊ pingues.naſcitur in locis aquoſis.

Dperationes

¶q Dyaſ.Radicis eiꝰ cũ vino bibita.ʒ.i.⁊ mel

lis.⁊Z.ij.bibẽtibolepoꝛẽ marinũ ⁊ miconiũ et
opiũ medicat᷑toꝛſionibo ſubuenit. diſſinterie
maxie ꝓdeſt ſola cũ dauco bibita equo põde

re ſingulare pᷣſidiũ eſt.¶¶ Doloꝛẽ lateris cõpe
ſcit.ſtericas cãs ſoluit.ipᷣa herba bibita ven
trẽ abſtinet:menſtruis imperat:puſtulas ca⸗
thaplaſmatibo adhibita purgat.i¶ Gal.vi.ſi.
far.ca. damaſſionũ ſeu altiſmade.i.ſiſtula pa⸗
ſtoꝛis.hac herba narrat Dyaſ.ꝙ eiꝰ radix ſi
bibit ſanare diſſinterias.¶ Vẽtrẽq; ſtrigere
⁊ tumoꝛes ſedare pᷣt.Nos tñ hoc nõ exꝑtiſu
mus.palã aũt ꝙ hʒ quandã abſterſiuã vᷣtutẽ.
¶ Aui.li.ij.ca.de fiſtula paſtoꝛis. Virtꝰ ẽ ab⸗

ſterſiua:reſoluit apᷣata fluxa ⁊ grauia ĩ viſce

ribo.¶ Cõfert lapidi renũ:⁊ frãgit ipᷣm deco⸗
ctio eiꝰ ⁊ radix ipſiꝰ ↄfert vlceribo inteſtinoꝝ

Capitulum. r.
⸗ Nixr ſiue fleiſt Filix eſt herba a

nglarit ate folij appellata ẽ.ex vna

deniq;virgula cubitali altitudie.ſciſ
ſagignunt᷑ folia.¶ Sera.liag. ca.ſarex ſiue
ſarax.i.filex.auc.Dyaſ.Eſt herba q̃ naſcit᷑ in
mõtibo ⁊ loc petroſis.⁊ nõ hʒ ſtipitẽ neq; flo

rẽ neq; fructũ.⁊ hʒ folia q̃ expãdunt᷑ ſiẽ ale.et

odoꝛẽ nõ bonũ. Radix eiꝰ ẽ nigra deſoꝛis lõ

ga aq̃ multe oꝛiunt᷑ radicule:⁊ ĩ ſapoꝛe eiꝰ eſt
ſtipticitas.⁊ maius iuuamẽtũ qð eſt in radi⸗
ce eius.ſapoꝛ eiꝰ eſt amarꝰ parum habẽs ſti⸗
pticitatis.⁊ iſte ẽ filex maſculus. Virtꝰeius
eſt qᷓ exſiccat ſiccatiõe foꝛtiſine moꝛdicatiõe
„

AD OH

Traltatus

Poperationes
¶ Oyaſ. Filex interficit vermes cucurbiti⸗
nos:⁊ potant᷑ de eo aurei q̃ttuoꝛ cũ mellicra

to:⁊ interficit fetũ:⁊ expellit moꝛtuũ.¶Et ẽ

glia ſpecies ſaraex q̃ habet folia ſilia ſupꝛadi
cte:niſi qꝛ habet plures ramos:⁊ folia eiꝰ ſũt
altioꝛa ⁊ remotioꝛa a ſtipite.⁊ hʒ radices lõ⸗
gas:⁊ coloꝛ eaꝝ eſt rubeus cũ pauca nigredi
ne.Et q̃dã ex eis hñt coloꝛẽ rubeuʒ ſicut co⸗

loꝛ ſanguinis.⁊ iſta ẽ filex femĩa.¶ Et radix

eiꝰ qũ miſcet᷑ cũ melle ⁊ fit loboc:expellit lũ⸗
bꝛicos longos. Et qñ dat᷑ mulieribꝓhibz
impᷣgnationẽ ⁊ pᷣgnanti facit aboꝛſum.et qñ
deſiccat᷑ ⁊ terit᷑ ⁊ cribꝛat᷑t ponitur de puluere
eius ĩ fiſtulis humidis:quaꝝ ſanatio ẽ diffi⸗

cilis curat eas.iEt folia ei tenera recentia

elixata ⁊ comeſta laxant ventreʒ.i GBal. viij.
ſim.far.ca.de filice qdð incipit pteris. Pteris
id eſt filex.in radice qͥdẽ habet virtutẽ.i In

terficit enĩ lumbꝛicos amplos ſi q̃ttuoꝛ tra,

gmaꝝ pondus de ea in mellicrato quis aſſu⸗

mat.ᷣm eundẽ aũt moduʒ embꝛiones viuos

coꝛrũpit:moꝛtuos vero extrabit:⁊ nullũ mi⸗
rũ.eſteni amara ſtipticitate participãs foꝛti
ter ſiccatiua:nõ tñ eſt moꝛdax.i¶ Similẽ ve
ro huic ⁊ thilipteris filex femina noĩata ba⸗
bet virtutẽ.cũ dicit in eodem capitulo.ili⸗

ces ſtiptice exiſtentes qualitate nõ immeri⸗

to.¶ Dyarias ⁊ diſſinterias iuuant bibite.

—

Capitulum. ccj.

f Olium. Serapion li. aggrega. cap̃.

Sedis. aucto. Oyaſco. Sedis: id

tioꝛis o

eſt foliũ.: eſt herba que naſcit᷑ in india in lo⸗

cis humidis ⁊ paludoſis carẽs radice colli⸗

gunt᷑ hec folia in aqua ſuꝑnatantia.Eſt autẽ
optimũ qð ẽ leue ⁊ albidũ veſi nigroſumnar⸗
direferẽs odoꝛẽ ſine vlla ſalſedine ac diu m!
tũq; reſeruans. Hanc herbã cũ indicolligũt

inſerunt filo lineo ⁊ ſic cant eſtate.Aliqͥ etiaz

illos ramos colligũt ⁊ ſicſeruãt.Et q terra
cũ oĩbus herbis eſtate vi caloꝛis areſcit:niſi
foco herbe aride fuerint puſte:alio anno nul

lam generãt herbã.Eſt aũt foliũ integri oldo

ris cũ ſuauitate ſtipticum ⁊ diu cũ diuturno
odoꝛe.vᷣtutẽ hʒ ſpicenardi:q; ſittẽ dim eticũ.

Dperationes

¶ Dyaſcoꝛides. Tumoꝛiboculoꝝ elixuz iin A

vino fomẽto adhibet᷑.¶ Puluerẽ eiꝰ in aqua
fricatum oculis ſuꝑunge foliuʒ maſticatum
diutius odoꝛeʒ retinet:quod in veſtimentis

poſitum cũ fuerit tineolas non pmittit:?ꝛ ve
ſtibus odoꝛem gratũ reddit.¶ Multi putas E

uerunt foliũ eſſe nardi indici folium:ſed fal⸗

luntur. ¶Et idem auctoꝛitate GBalieni. Uir

tus eſt ei ſimilis virtuti ſpice. AHerum eſt foꝛ

Capitulum. cci.

operatiõis,. Paulus capitulo de fo⸗ D
lio.calidum eſt inſecundo.ſiccum in tertio.

De Herbis

Vmns terre. li.ca.de ſumo terre.
Fumꝰ terre q naſcit᷑⁊ remittit᷑ ater
raĩmagna qntitate vt fumꝰ:qꝛ naſci
tur a q̃dã groſſa fumoſitate a terra reſoluta:
⁊ circa ſuꝑficiẽ terre adherẽte:⁊ ſic ex actiõe

caliditatꝭ generat᷑. Debet enĩ viridis poniin

medicinis.Et eſt ex eo aliꝰcuiꝰ flos ẽ ſubal⸗
bidus cinericeꝰ.⁊ aliꝰ cuius flos eſt palleus
violaceus.⁊ iſta eſt melioꝛ.i Sera.li.ag.ca.
ſterig. auc. Dyaſ. Sterig.i.fumꝰ terre herba
eſt ſilis paſtinace agreſti:niſi qꝛ magis ẽ mi⸗
nuta ea ⁊ amarioꝛ:⁊ hʒ radicẽ cuiꝰ coloꝛ ver
git in albedinẽ.i¶ Et auc.Gal.Sapoꝛ eiꝰ eſt
amarꝰ⁊ ſtipticꝰ.virtꝰ eiꝰeſt ca.⁊ ſic.in.ij.gra.
Dyaſco.ca.de capnos ſm trãſlationẽ gre⸗
cã:q̃ latine fumarie ðꝛ.naſcit᷑ in ſegete oꝛdea
cea ſilis coꝛiandro vel coꝛio herbe:ſʒ mollis
albaꝛ cineroſa:⁊ multũ floꝛẽ hñs ⁊ purpureũ

Dperationes

Dyaſcoꝛides.Caligines oculoꝛũ detergit
lach:ymas ꝓuocat.vnde ⁊ nomẽ accepit.her
ba ipᷣa comeſta vel bibita plurimã coleraʒ ꝑ
vꝛinã ꝓuocat ¶ Plateariꝰ. Fumꝰterre q̃nto
viridioꝛ tanto melioꝛẽ: exſiccata nulliꝰ effi⸗
cacie eſt.¶ Et pncipaliter purgat melancoli⸗
gꝗqm. ſecũdario flegma ſalſum ⁊ colerã.¶ Con
traſcabiẽ datur ſuccus eius addito ʒuccaro
cuũ aqua calida ter in ſeptimana:⁊ optĩe pur⸗
gat hũoꝛẽ inducentẽ ſcabiẽ.i¶ Nalet idẽ ſuc
cus ↄtra hydropiſim ſi fiat ex eo ſyrupus.

¶ Contra opilationẽ ſplenis ⁊ epatꝭ dat᷑ ſuc,/

cus eiꝰ addito ʒuccaro cũ aqua calida.qꝛ fu⸗
mus terre ventoſitatẽ facit:dandus eſt cum
aliquo repꝛimente ventoſitatem:vt cũ ſemi⸗
ne feniculi vel maſtice.¶ Auicenna. Fumus

cundo. melioꝛ eſt recens: acutus amarꝰ. ſan

guinem pur ificat. In ipſo eſt frigus prer ig nerati fuerũt hũoꝛeſ groſſiĩ ſtomacho.i¶ Vñ

quogd eſt ibi de ſꝗpoꝛe ſtipticitatis.⁊ caloꝛ x⸗
pter illud qð eſtĩ ipᷣo de ſapoꝛe amaritudiniſ:
ſed quaſi frigus eſt foꝛtius.ꝗ¶ Bibit ad pꝛuri
tum ⁊ ad ſcabiem. Stringitq; gingiuã. Sto
machum confoꝛtat. Opilationes epatꝭ aꝗpe⸗
rit. Et naturã lenit. VUrinã pꝛouocat.¶ Con
ſtantinus. Jumus terre ca.eſt in.i.ſic. in. ij. .
Vngde confoꝛtat ſtomachũ:excit at appetitũ
ſuccus potui datus.i¶ Coꝛpꝰ aſcabie ac pꝛu
ritu puſtuliſq; mũdificat. Colerã rubeã adu⸗
ſtam purgat. Sanguinẽ calefacit. maxime ſi
cũ mir abolanis mixtus ſit.¶ Dyaſcoꝛides

at coꝛpus ab omni bumoꝝ putredine.

Capitulum. cciij.

uoq; dixit ꝙ fumus terre ſua pꝛietate mü⸗

Vngus. Iſi. Fungidicũt᷑ eo ꝙ aridi
f ignẽ acceptũ ↄcipiãt.Fos eĩ ignis ẽ.
vñ ⁊ eſca fulgo ðꝛ:eo ꝙ ſit fomes ig⸗
nis ⁊ nutrimẽtũ.Alij dicũt ſungos vocatos

eo ꝙ ſüt ex eoꝝ genere qͥdã interẽpti.vñ ⁊ de

ſuncti.i(¶Bal.Cõplexio eoꝝ frigida ⁊ hũida
multũ ꝓpter h̊ ſũt ꝓpe medicinas moꝛtiferas
⁊ ꝓpꝛie qꝝ ſube admiſcet᷑ aliqua putrefactio.

„Dyperationes

¶ Et dixit Gabłĩ li.de dieta. Boni ex eis ſůt

nõ nociui⁊ ſũt fri.⁊ ſi s vtit᷑ eis nimis gene⸗
rant hũoꝛes malos.Et ex eis ſunt ſpẽs male
moꝛtifere ⁊ iã vidi hoĩem qͥ paſſus ẽ ab eis

anxietatẽ anhelitꝰ ⁊ coartationẽ ⁊ ſincopĩ:⁊

uve mannce.Zulcenn. n , ſugoꝛé frigidũ. ? euaſit poſtq; potauit vinũĩ
terre dicitur eẽ frigidus in pꝛimo:ſiccus ĩ ſe q̃ decoctu ſuerat polegiũ: ? piectũ ẽ ſi

ipᷣm
baurach:⁊ ſic euomuit fũgos illos ex i⸗ ge
q füjgos comedit:ſibi accidit ex eis colica ⁊
ſuffocatio.⁊via tardãdi nocumẽtũ ipᷣoꝝ ẽ da
re in potu vinũ puꝝ.aut aquã cicerꝭ cũ aceto
ſale ⁊ decoctiõe ſaturegie ⁊ oꝛigani ſterc⸗
galline cũ aceto mixtũ ⁊ melle ⁊ ſacto ide lo⸗
hoc.Et fungi qͥdẽ nutriũt nutrimẽto ſuper
fluo:niſi qᷣ ſunt difficil digeſtiõis:⁊ egrediũ⸗
tur cũ ſtercoꝛe integriſine mutatõe.Et nimi
etas fungoꝝgenerat ſtrãguiriã ¶ Et idẽ auc.

Aben meſuay. Meli?ẽ ꝙ fungi pmo coquã⸗
tur pir is ſic aut recentiba: ⁊ bibat᷑ poſtea vi

nũ puꝝ.Et ꝓpꝛietas eoꝝ ẽ ꝙ ganerãt ſuffo⸗
cat iões.¶ Babl. vij.ſim.far.ca.mikite.i.fungi
frigidi? hu.ſufficiẽter ſũt.vñ ⁊ ꝓpꝛie delicteri
oſaʒ vᷣtutẽ att ingũt.⁊ maxie quecuq; natura

Trattatus

pmixtaʒ hñt putredinali alicui q̃litati.i¶ Et
idẽ li.ij.de cib.ca:de fungis.Fũgi bñ bulliti
vel decocti in aqua vemũt/ꝓpe edulia apova:
non tñ ſic tm̃modo vtuntur eis homines.
¶ Pꝛeporãt aũt ⁊ comedũt multiſoꝛmiter:fle
gmaticũ aũt eſt qð ex ipᷣis nutrimemũ eſt.et
palã qð frigidũ ⁊ humidũ:⁊ accidit ex ipſis
malus chimus.maxime q̃dem ergo innocui
alijs fungis ſunt boleti.¶ Et ego vidi q̃ſdaʒ
boletoꝝ qͥ innocuiſſimi vident᷑:cũ plures nõ

bene coctos comedũt. Vnde quendã ex eis

vidi afflictũ in oꝛe ventris:⁊ grauatũ ⁊ angu
ſtantẽ ⁊ vix reſpirantẽ:⁊ ſpiruu deſicientẽ et
frigidum ſudantẽ:⁊ vix ſaluatũ ꝑ oblationẽ
ſedantiũ groſſos humoꝛes quale eſt oximel
p ſe.⁊ cũ yſopo ⁊ oꝛigano mediocriter deco⸗
ctis in 150.4 Etenĩ ille ſumpſit ⁊ vomuit hu
iuſmodiſpumã.poſtq;vomuit comeſtos ſun
gos:iã aliq̃liter in flegmaticũ chimum ſuffo
cantẽ ⁊ frigidũ ⁊ groſſum ꝑmutatos.i SZl⸗
mãſoꝛ trac.iij.ca.de ſungis.YFungi tuberib⸗
valde ſunt deterioꝛes.q̊ꝝ qͥdã hoĩes ſtrangu
lant atq; occidũt.qͥ ater illis boni exiſtũt ĩ
coꝛpe:viſcoſuʒ generãt flegma.iEt ẽ alind
genꝰ fungoꝝ qð cõiter noĩat᷑ tubera ꝓ quib
lege capitulũ Tubera infrade T.

Caoapitulum. cciüij.

Ariofilum. Plinius lixij. Ga⸗
riofilum tradunt in india gigni

8 piperis gronis ſimile grandiꝰ
frragiliuſq; Aduehitur autem
ogoꝛis gratia. Fert ⁊ in ſpinis

piperis ſimilitudinẽ pꝛecipua amaritudine:
ſolijs paruis:denſiſq; cipꝛi modo:ramis tri

um cubitoꝛum:coꝛtice pallido.radice lata li⸗

gnoſaq;:buxei coloꝛis.hac in aqua cũ ſemi⸗
ne excepta in ereo vaſe medicamentũ fit:qð
lition appellatur.¶ Plateariꝰ. Gariofiliqui
geʒ ex oꝛigine perfecti ⁊ acuti ſapoꝛis ſunt.2
hiſunt ca.⁊ ſic.in.iij.gradu.O uidam remiſſi

oꝛes habent qualit ates.⁊ hi in ſecũdo gradu
iudicantur. Sunt autem fructus cuiuſdam

axrboꝛis in India.qui maturi collecti per an

nos quinq; ſeruaniur. Per decem vero ſine
coꝛruptiõe:⁊ hoc in loco ſicco temperate:qꝛ

multum humido putreſcunt.In multũ ſicco

greſcunt: coꝛrugantur Eligendi autem ſunt

qni in ſuperficie habent aliquantulum plani
ciem:et qui ex impꝛeſſione vnguis aliqd hu⸗
midit atis emittunt.

HPperationes

¶ Platearius.Gariofili habent virtutẽ con

foꝛtandi ex aromaticitate:diſſoluendi ⁊ con
ſumendi ex qualitatibo: ad doloꝛẽ ſtomacbi

ex frigiditate vel ventoſitate.i Conferũt ad

cerebꝛũ confoꝛtandũ.Contra fluxumvẽtris

ex acumine medicine.Contra cardiacam et

ſincopim.i¶ Oyaſcoꝛides. Gariofiluʒ calidũ
eſt ⁊ ſiccum in ſecũdo gradu.ponitur in colli
rijs:quia viſum acuit. Potatũ vero nauſeaʒ
ꝓhibet. Ptiſicos iuuat. Huius arboꝛis gũ⸗

ma vires bhabet vt therebinthina.¶ Auicen⸗

na. Gariofilus calidus eſt ⁊ ſiccus in tertio

gradu.Coꝛpoꝛis odoꝛẽ bonũ efficit. Viſum
acuit:⁊ confert panno:confoꝛtat ſtomachuʒ
⁊ epar:⁊ confert vomitui ⁊ nauſee.i Conſtã
tinus.Gariofili calidiſunt ⁊ ſicci in ſecundo
gradu:Stomachum ⁊ epar ⁊ interioꝛa cum
ſua aromaticitate ↄfoꝛtant.ventrẽ cõſtipãt.
cibũ digerũt.¶ Serapion auctoꝛitate Ha⸗
chin. Ingreditur in medicinis que acuũt vi⸗
ſum.remouet nanq; obſcuritatẽ viſus:⁊ con
fert ſebel. ⁊ gluten gariofili eſt ſimile glutini
aglbotin. ¶ Idem auctoꝛitate Raſis.Garioſi
li conferũt ſtomacho ⁊ epati.confoꝛtãt coꝛ⁊
ſtringunt ventrem:⁊ digerunt cibum.

¶ Et auctoꝛitate Iſaac. Quãdo bibitur ex

gariofilo .ʒ. quinq; cum lacte in ieiunio: coꝛ
roboꝛat potentiam coitus.

Pyperrationes

mnmn

nioglt
lo

piricn

vencitn

ontent
mrin
incant
nz caliai
Wrincol
onauſe
tbcneg,
Binten⸗

1,

,1
Gmn
. 5

Nf

Tcon

uree
G

N

De Herbis

— 6

Ariofilata. D yaſco. Eſt herba ſilis

g ggrimonie:cuius radix odoꝛẽ habet

ggriofiloꝛũ:dictaa quibuſdam ſana
mũda ⁊ enantia ⁊ pes lepoꝛis ⁊ oculus lepo⸗

ris ca.eſt⁊ ſicca in ſecũdo gradu.
HPHoperationes

Her ba ipᷣa trita ⁊ ſuccus eius fiſtulis in⸗

iectus ſanat ipᷣas. Sir operat᷑oꝛe captus.

Ad mẽſtrua ꝓuocanda fiat fomentũ ex aq̃
decoctionis eiꝰ.¶ Eõtra colicam ⁊ ad dige⸗
ſtionẽ ↄfoꝛtãdũ detur vinũ decoctiõis eius.

¶ Bal.vi.ſim.far.ca.Lapagũ.i.oculus lepo

ris ſiue gariofilata:ſiccat iue virtutis eſt:vt
qͥ fᷣm ventrẽ reumata hʒ ſufficiẽter ſiſtat.

Capitulum. ccvj.

Allla. Sera. li. ag. auc. Dyaſ. ca. gal⸗

g la. Eſt ex ea q̃ accipit᷑ ex arboꝛe ſua
recẽs:imatura:parua:rotũda:nodo
ſa:nõ pfoꝛata ⁊ grauis.Etẽ alia q̃ẽ leuis ꝑ/

foꝛata:ſʒ pᷣma medicinis ẽ ↄueniẽtioꝛ.¶ Idẽ

auc. Gal. Uirideſ ex gallis ſũt acerbe płimũ
ꝙ ĩ eꝰ ſuba terrea.⁊ ſapoꝛ eaꝝ ſtipticꝰ multũ.

virt eaꝝ ẽ fri.ij. gra.⁊ ſic.in.iij¶ Pli. Halle
fructus in ſyria ⁊ egypto copioſius exiſtit.

Bperationes

Dyaſ.O ẽs ſpẽs gallaꝝſũt ſtiptice foꝛtiter

q̃ qñ terunt᷑ ⁊ pulueriſant᷑ ſuꝑ carnẽ ſuꝑfluaʒ
delẽt eã.⁊ ↄferũt ad vlcera coꝛroſiua.iEt ꝓ⸗
hibẽt hũiditatẽ q̃ currit ad gingiuas:⁊ cõſe⸗
rũt alcole.iEt qñ accipit᷑ id q; ẽ intra gallã
⁊ ponit᷑i coꝛroſurã dẽtꝭ ſedat doloꝛẽ eiꝰ ¶ Et
qn cõburunt᷑ ſuꝑ pꝛunas ⁊ extinguunt᷑ ĩ ace⸗
toꝛ ſale ſtrigũt fluxũ ſanguĩs.i¶ Et decoctio
gallaꝝ qñ fit ſeſſio ĩ ea ↄfert exitui matric et
curſui humiditatũ antiq̃ ⁊ exitui ani.⁊ qñ in⸗

ſfundat᷑ in aceto aut aqua nigrificãt capillos
Oñ̃ pulueriſãt᷑ : Dantibonn aqvl vino ↄfe

rũthũiditatibo vlceꝝ ĩteſtinoꝝ:⁊ fluxui anti
q̃.⁊ ſũt ↄueniẽtes ĩ cibis eoꝝ.⁊ ſili qũ coquit
cibo eoꝝ ĩ aq̃ in q̃ bulierint.iEt vlr quidẽ ad

miniſtrãde ſũt ad ſtipticandũ:retinendũ ⁊ de

ſiccandũ ⁊ infrigidat ſatꝭ.¶ Et dicit Sera.
auc. Bal. ꝙ virt? eaꝝ ſcðᷣa eſt reꝑcutit ⁊ ꝓhi⸗
bet ⁊ aggregat.et tertia vᷣtꝰfoꝛtificat mẽbꝛa

flnxa debilia.⁊ ꝓhibet oẽs egritudies ꝗ̃ fiũt

ex hũoꝝ diſſolutõe:⁊ eoꝝ fluxꝰ phibet ¶ Cõ
ſtãt inꝰ i li.gra.Galla fri.ẽ in.ij.ſic.iĩ.iij.huiꝰ
q̃dã eſt nõdũ matura.q̃ bullata ẽ nec ꝑfoꝛata
ltera vo matura tumoꝛi ac ruboꝛi ꝑtinẽs

. og minꝰ frigiditatꝭ ⁊ ſtipticitatis hñs.

ec vſta ſanguinolẽta valz egeſtiõi:⁊ de qᷓ
cũq; loco manauerit ſanguĩſ fluxui:ſciſſurai

q; calcaneoꝝ ſanat:⁊ labioꝝ fiſſiras curat.

n ii

UOD 8 N

S

Deniq; valet galla loc qͥb repugnatio ⁊ꝛ0ſti
patio ac deſiccatio ſũt opoꝛtuna.¶ Platea.
Balla fri.ẽ ⁊ ſic.ĩ.iiij.gra. In aſia reꝑit᷑ parua
⁊2 nõ ꝑfoꝛata. Inter has groſſioꝛes plꝰ valet.
habẽtq; virtutẽ ↄſtringẽdi.valetõ fluxũ ven
tri⁊ diſſinteriã.õ fluxũ ſanguis e naribo.pul⸗
uis eiꝰ vulneribo ſuꝑpoſixꝰ ea cõſolidat.

6

WW

Capitulum. uij.
Albanũ. Bera.li.ag.ca. Hene albe⸗
g gli.i.galbanũ.auc. Dyaſ. Galbanũ ẽ
gumi plãte cuiuſdã ſilis ferule ĩ figu
ra ſua.Et meliꝰ ex eo eſt ilud qð eſt mũdum
ſue olibano aut armoniaco adherẽs manui.
n bũs al iqd ligni nec ſemis eiꝰ.plãta ⁊ lignũ
bñt grauẽ odoꝛẽc.⁊ nõ ſũt nimis ſicca.adulte

rat᷑ cũ reſina pini q̃ admiſcet᷑ cũ fabis fracꝭ?2

armoniaco.¶ Gal.viij.ſim.far.ca.galbanuz
Fm traſia.gre.Galbanũ opos ẽferular plan
te mollitiue ⁊ dyaſoꝛetice exñs vᷣtuꝭ.Et erit
vtiq; ĩ calefaciẽdo.ex.iij.ꝗ̊.incipiẽte vel ĩ.ij.
cõpleto.exſiccãdo vᷣo ex.ij.incipiete.i¶ Acx.
Balbanũ ẽ ſuccꝰ ferule.ſic dicit Iið. de q.ſ.
ferula.ccxiij.ca.dictũ ẽ.Pli.li.xij. Dat ſyria
in amano mõte galbanũ reſine modo.qð ma
xime laudãt cartilaginoſuʒ ⁊ puxꝝ ad ſilitudi

nẽ armoniaci:mimeq; lignoſum.Adulterat

aũt faba aut ſapapeon.i¶ Oyaſ. ca.gal. Bal⸗
banũ lachꝛymü e cuiuſdã herbe ſilis ferule ꝗ

Trattatus

in nicomedia naſci᷑ ⁊ ſyria.cutꝰ ẽ optimũ qð
eſt mũdiſſimũ ⁊ ſile armoniaco ⁊ thuriĩ colo
re hñs grana vt faba. Adulterat᷑ aũt reſina ꝛ
faba diuiſa ⁊ gutta armoniaci.¶ Plate.Gal
banũ ẽ ca.ĩ.iij.õ.hu.ĩ.i.Liquoꝛ ẽ qͥ in eſtate a
frutice erũpit:⁊ circa fruticẽ ↄdenſat.Quidã
etiã coꝛticẽ findũt vt mageffluat.Sophiſti
cat᷑ aũt ex ĩmixtiõe minutoꝝ lignoꝝ.Alij ve
ro miſcẽt puluerẽ coloſonie:⁊ fabas fractas
Eligendũ aũt eſt qð albũ eſt:ꝛ puriꝰ. Habet
q; virtutẽ attrahẽdi ⁊ diſſoluẽdi:cõſumẽdi ꝛ
leniendi:maturãdi:relaxandi.

¶ Sera.auc.Dyvaſ. Virtꝰeſt ei calida:ignea

2 dyaſfoꝛetica.¶ Cõtra aſma frigidũ dent᷑z.

—

iij. cũ ouo ſoꝛbili vel aqua oꝛdei.ↄtra litargiã

ponat᷑ ſub carbonibo:⁊ recipiat patiẽs fumũ.
vtra ſuffocationẽ marricis idem fiat ꝑ embo
tum ponat᷑ inſerius.i Cõtra ſplenis durici⸗
em ponitur in aceto ꝑ tres dies ⁊ noctes:et
poſtmodũ fiat decoctio.deinde colet᷑ ⁊ cola
tura in mũdo vaſe ponat᷑ addita cera et oleo
⁊ picula:⁊ fiat emplaſtrũ ſuperante galbano.

yel cerotũ ſuperãte cera.vel vnguẽtum ſupe

rante oleo:ſed meliꝰ ſifiat emplaſtrum.ita ꝙ
accedat ad cerotũ ad mẽſtrua puocãda:⁊ ſe⸗
tũ moꝛtuũ:⁊ ſecũdinã edueendã:fiat naſcale
cũ eo extincto inoleo.¶ Ad apoſtemata ma
turandũ ⁊ rumpẽdũ ſuꝑponat᷑ ad lumbꝛicos
occidẽdos dent pilule ex galbano intincte ĩ
melle.¶ Dyaſ. Appoſitus naribus fumigio ⁊

ſuppoſitũ mẽſtruis imperat.aboꝛſum facit.

aceto ⁊ nitro mixtũ lentigines tollit:vt gra⸗

nũ fabe glutitũ tuſſim medet᷑.i Diſnoicis et

aſmatic opitulat᷑.Ex alto cadẽtiũ cõquaſſa
tionibo ſubuenit.Cũ vino ⁊ myrrha bibituʒ
venenis occurrit. Infantes ĩ vtero moꝛtuoſ
acceptũ excludit. Impoſitũ doloꝛẽ laterꝭ mi

tigat.Toꝛtiones ſpargat.Epilentic vtiliter

adhibet᷑.¶ Plateariꝰ.Cõtra aſma frigidum

dat᷑ cũ aqua oꝛdei.Cõtra litargiã ſup carbo

nes ponit᷑:⁊ patiẽs ſumũ recipit.Ad apoſte⸗

ma rũpendũ ⁊ maturandũ ſuꝑponit᷑.Ad lũ⸗
bꝛicos occidẽdos:dentur pillule ex eo melle

inunctũ.valet ⁊ in emplaſtro ↄtra ſplenis du
riciẽ.i Conſtãtinꝰ in li.graduũ. Galbanum
eſt calidũ in tertio gradu.ſiccũ ĩ ſecũdo.Ca⸗
tbaglal matũ cũraphano ⁊ aceto ſoꝛdiciem
puſtu

lit.E pithima ſuꝑpoſitũ reptilium moꝛſibore
pugnat. ¶ Sup dentes doletes ac coꝛruſu⸗
ram hñtes poſitũ eos curat. Si vero cũ ſoꝛ
ti vino pᷣgnati detur:moꝛtuũ celeriter expel⸗
lit:⁊ laboꝛioſis etiã ſpaſmaticis ſubuenit.

laꝝ mũdificat.Tuſſimq; ⁊ anhelitũ tol

diN

1 —2

Nini
dine
heſtren
10nti
Sohfi
e
Afnens
rnder
Gni;

6
cre!
ide;
lrr
Nifni
ann
modre
tnatee
ltrc
Maolo
aalbee.
minſe
ſnng
itett⸗
ue
Ghnno
winmi
1fundet
otimni.
olinet
Diſna

iͦcin
babi

„„
*½

2

De Herbis

Capitulum. ccvin.
Allãga. Aui.Galãga ẽ fruſta ĩuoluta
g rmrubea nigra.i.ij. ̊. ca.ẽ.ac.ſic.⁊ ẽ ſub

tile reſolutiuũ.Dyaſ.dicit ꝙ ẽ radix

q̃ reꝑit᷑ circa arborꝭ pedẽ in ꝑſia.qð ptʒ ex eo

ꝙ bʒ interiꝰ radicẽ qndã:⁊ etiã terra adheret

ei.p̃t aũt fuari ꝑ.v.ãnos. Eſt ãt eligẽda ſubs
rufa⁊ ĩ ſua manerie põderoſa.⁊ etiã acutum
hñs ſapoꝛẽ q̃ alba eſt ⁊ leuis multũ:fere nul⸗

lũ hʒ ſapoꝛẽ.Et q̃ ẽ foꝛata:⁊ facile ĩ puluerẽ

ſoluit᷑ abijciẽda ẽ᷑. Virtutẽ hʒofoꝛtãdi ex aro
maticitate ⁊ diſſoluẽdi ⁊ ↄſumẽdi ex q̃litati⸗
vꝰ. Solet ãt ſophiſticari ex admixtiõe iunci
pñs radicẽ toꝛtuoſaʒ ⁊ etiã ex admixtiõe bi⸗
ſtoꝛte. dinoſcit᷑ aũt qꝛ iũci radix ĩſipidũ vłſal
ſuʒ hʒ ſapoꝛẽ.biſtoꝛia põticũ.Galaga vᷣo aro

maticũ ⁊ acutũ.Alij ſophiſticãt h̊ mõ.pulue

riʒãt optimũ galãga:⁊ piꝑ ↄficiũt cũ aceto:⁊
imponũt radicẽ iũci ꝑ noctẽ ⁊ efficit᷑ acuti ſa
orꝭ⸗

ſH dinoſcit qe ĩteriꝰ inſipidi ſaporꝭ ẽ. ga⸗

era.li.ag.ca.galũgen.i.ga

Eanga vᷣo acuti.

tex eiꝰ eſt rubeꝰ interiꝰ purulentꝰ.Defert ex
ſyria.calida eſt ⁊ ſicca in tertio gradu.

Hyperationes

¶Dyal. Ad digeſtioneſoꝛtãdã ⁊ doloꝛẽ ſto

langa ẽ vena ĩ groſſitudĩe caſſie lignee.et coꝛ

machi ex frigida cã vel ex ventoſitate dat᷑ vi
nũ decoctiõis eiꝰ.i¶ Ad cerebꝛũ ↄfoꝛtãdũ.na
ribo applicetur. Contra cardiacã paſſionem
⁊ ſincopim detur puluis eiꝰ cũ ſucco plãtagi

nis.i¶ Contra fetoꝛẽ oꝛis accipe galangam⁊

coque in vino:⁊ poſtea det᷑patienti ad modũ
ſyrupi quolibet mane:⁊ remouet fetoꝛẽ oꝛis.
¶ Serapion. Eſt faciens bonũ odoꝛẽ.Et cõ
unenit flegmaticis ⁊ humiditati qᷓ generatur
in ſtomacho.Et facit digeri cibũ ꝓpter ſuam
calefactionẽ ⁊ ꝓpter ſuam diſſolutiõem in fle
gmate.Et cõuenit colice.i¶ Et facit odoꝛem
oꝛis bonũ ⁊ calefacit renes:⁊ cõmouet ſper
ma.Et quando fruſtũ ex ea tenet᷑ in oꝛe facit
eructuationẽ magnã. Unde cõuenit ſtoma⸗
cho ⁊ digerit cibũ antique materie:⁊ ↄuenit
frigiditatirenũ.i¶ Et idem auc.abẽ meſuay.
Eſt ca.⁊ ſic.in.iij.gra.⁊ eſt cõöueniẽs hũti co
licã ex ventoſitate.nã frãgit oẽm ventoſitatẽ
⁊ ↄuenit hñti eructuatiões acetoſas.i¶ Con
ſtan. vbi. ð. Balãga ẽ in tertio graduca.⁊ ſic.
Stomachum flegmaticũ confoꝛtat. Airtu
tem digeſtiuã adiuuat.Vento ſitatem diſſol

nit. Os odoꝛiferum reddit. Curat colicam.
Renes calefacit:⁊ auget libidinem.

g.

Capitulum. cax.

n ui

DdDN N

1

Trattatus

Allitricũ.Pla.herba eſt hñs fo.ſilia
g folijs glãdiũ ſʒ latioꝛa.ſapoꝛẽ acutũ
hrñs.Ballitricũ qð alio noĩe ðꝛ galli
cẽtrũ ẽ ca.⁊ ſic.iĩ.iij.Actoꝛ.Gallitricũ ẽ qð a⸗
lio noĩe politricõ vocat᷑ ꝑ ãnũ fuat᷑. Virtutẽ

hʒ ↄſumẽdi:calefaciẽdi ⁊ reſoluẽdi.volia et
ſemen ĩ medicinis vtunt᷑ in hoꝛtis naſcunt᷑.

DDperationes.
i¶ vYomẽtũ ex aq̃ decoctõis eiꝰ factũ mr̃iceʒ
optĩe mũdificat:⁊ mẽſtrua ꝓuocat.¶ Secũ⸗
dinã educit. Fetũ moꝛtuũ expellit Succꝰſo
lioꝝ eiꝰ cũ ſeie ſaxifrage ⁊ maratri ſptũvalʒ
calculoſ. Uinũ decoctõis eiꝰ bibitũ ꝓuo

cat ſudoꝛẽ:⁊ ↄſumit flegãẽticos hũoꝛes.i¶ Cõ⸗

ſtan. GBallitricũ ↄfoꝛtatz adiuuat frigidũ ſto

ma. groſſũq; digerit cibũ.Epaticꝭ ⁊ cardiacꝭ

ꝓpter colerã nigrã ac fleũ patiẽtibo ſubuenit.

Haribo applicatũ opilationẽ nariũ ac cere

bꝛi apit. Tas eer
iae. Capitulum. icx.
Alhlllitricũ agreſte. Pla. Ballitricũ a⸗
g greſte ẽ herba fo.hñs ſilia pᷣdicti.ſed
maaioꝛa? latioꝛa paꝝ.ca.⁊ ſic.ĩ.ij.gra.

Odperationes.

Dyaſ. AUinũ decoctõis gallitrici agreſtis

valet oĩby ſebꝛicitãtibo.¶ Opilgtionẽq; ſple⸗
nis ⁊ epaſꝭ aꝑit.Cõtra antiquũ amma dat. hʒ
en ꝓpꝛietates ⁊ vᷣtutes oẽs gallitrici pᷣdicti⸗

*
— . ☚R 8 ee
4 èð

GEGYS

— 2

Capitulum. ccxj.
Ladiolus. Iſidoꝛus.Gladiolus di⸗
g citur eo ꝙ ſit folijs gladio ſilibo tyr⸗
ſo cubit ali:floꝛib purpureis. Dvaſ.
ca.dexeris ideſt gladiolus.dexeris habʒ fo
lia ſili a vridi:ſʒ latioꝛa ⁊ acutioꝛa:⁊ haſtaʒ in
medio folioꝝ cubiti vniꝰ longã ⁊ groſſaʒ:in
cuiꝰ vᷣgis ſunt capitella trigona ſub ipᷣis flo
res hñs purpureos ⁊ in medio feniceũ colo

rem.ſemen er in folliculis eſt ſile cucumeris

ſeminirotundũ ⁊ nigrũ:guſtu viſcidum. Ra
dix eſt ili nodoſalonga ⁊ ruſa.Pli.ca.degla

diolo. Gladiolum omẽs nouerũt.Gladiolꝰ

dicitur ꝙ ſit folijs ſimilibo tyrſo cubitali.flo
ribus purpureis.Ex ſinonimis ſciendum q;
gcoꝛus eſt gladiolus. Sunt enim quattuoꝛ

herbe in ſoꝛma ſimiles valde.Sed acorꝰ diſ/
cernitur citrino floꝛe rubeaq; radice. Spatu
laſetida malo diſcern᷑ odoꝛe:et caret floꝛe.
yris floꝛem gerit purpureũ.vyreos albũ.Gla

diolus habet croceum: ſed ſpatula fetida al⸗
bum.Dicitur autem bulbus omnis tunica⸗

taradix. At vero moderni medici qñ ſimpluł
citer accipiunt pꝛo radice nairiſi.

Hoyoperationes

¶ Dyaſco. Aulnera capitꝭ optime curat:fra
cturis medetur.oſta confracta excludit.om

nia infixa coꝛpoꝛi cuocat impoſita.ſi ᷣo par

tes tres floꝛum ei addantur.⁊ radicꝭ centau

ree partes quinq; ⁊ mel ſufficiens ⁊ acetum.

⁊ vt cathaplaſma imponat᷑ tumoꝛes ⁊ durici

es ſpargent. bibitum conquaſſationes refoꝛ
mat.lateris doloꝛem tollit. Stranguirijs ⁊

ſciaticis optime opitulatur.

Ragix eius fluxũ ventris ſtringit cũ dul⸗
coꝛe ⁊ aqqua maritima accepta.ſemen eiꝰ diu⸗

reticum eſt.quod valet obulo vno accepto:

aut. zʒ.i. cum vino omnia vt ſupꝛa facere po⸗

teſt. Cum aceto bibitum ſplen ſiccat.

it ⁊ meſtrua puocat.trita vero ⁊ in modũ fo⸗

menti poſita furunculos ⁊ ſpinas de coꝛpo⸗
re extrahit:⁊ omnẽ duriciem diſſolutt.
Pliniꝰ libꝛo viceſimopꝛimo. Radix eiꝰpo
tat a cum vino ad venenum ꝓficit. Yetum et
menſtrua puocat. Item trita et impoſita fu⸗
runculos ⁊ ſpinas ex coꝛpoꝛe extrahit: ⁊ om
nem dur iciem diſſoluit ⁊ euapoꝛat.

¶ Conſtantinꝰ vbi ſupꝛa.Gladiola id eſt yre
os eſt calida in ſecundo gradu. Doloꝛeʒ ner
uoꝛũ de flegmate mitigat. Tuſſimq;ʒ diutur⸗
nam placat:⁊ ſcreatum facilem reddit.

Broſſos pectorꝭ tumoꝛes attenuat cũ ace

bi

gfncen

nonm,

fim

crt
Chdton

ſiſoyr

Ran

Aenn
1dori
teoren
nonn
.1, 1ſ
Ntdn
c
AN

etN

1.
gocſt
ci ſo⸗
o
i.
repſe
ſuma
irin
o

cne
nez e
dunm
in

De Herbis

t1 pora moꝛſus reptiliũ ſanat. ſpleneticis

ſubuenit.ſpaſmum acrigoꝛẽ febnum curat,

Capitulum. ccxij.
Ranatum. Iſidoꝛus alusgrana
g tus feminini generꝭ arboꝛ eſt. pomũ
vyero neutri.ſcʒ malogranatum. Se
rapionli.aggrega.capitulo Hurnam:id eſt
gran atum ſunt ex eis acetoſa ⁊ dulcia.et vir
tus cuiuſcunq; illoꝛũ eſt ſᷣm illũ ſapoꝛem.⁊ ſa
poꝛ ipſiꝰ granati totius ⁊ granoꝝ ipᷣoꝛuʒ eſt

plus ſtipticus q́; ſopoꝛ ſucciems ⁊ plurꝭ de⸗

ſiccationis.Coꝛtex vero eius in hoc eſt foꝛti
oꝛ grano ipſiꝰ.⁊ coꝛpꝰ granati qð cadit ab ar
boꝛe eſt plus in hoc qᷓ;coꝛtex.Et idẽ auctoꝛi
tate Dyaſcoꝛidis.O mnia granata boni chi
mi.Galienus.viij.ſim.ſarmacoꝝ capᷣ.degra
nato. Malũgranatũ omniũ ſtiptica partici
pat qualitate:non tamen dominante in om⸗
nib.quedam enĩ eoꝛũ ſunt acida:quedã dul⸗

cig plus q; auſtera.Et iuuamentuʒ vniuſcu/
ꝛuſq; eoꝛum f̃ᷣm pᷣdominantem neceſſe eſt fie

ri qualitatem. Dictũ eſt autem in.iiij.hoꝛũ li
bꝛoꝝ de dulci ſapoꝛeꝛ auſtero. VUnde ex illis
eſt tibi ſiogiſare.ſunt aũt girgata ſucco ſti⸗
pticioꝛa ⁊ ſiccioꝛa.Hisvero adhuc coꝛtices

q vocant᷑ ſidia:ſimilis aũt virtutis eoꝝ ſunt.

Auicen. li.ij. ca.de granatð. Granatum illud

quod eſt dulce eſt fri.ad pꝛimũ.⁊ hu.in ipᷣo.⁊.
acetoſum eſt fri.⁊ ſiccum in ſecundo.

DPperationes

¶ Igem. Acetoſum repꝛimit colerã ⁊ phibet
curſum ſuꝑfluit atum ad viſcera:⁊ ꝓpꝛie vinũ

eius:⁊ in omniboſuis ſpeciebus viq; ad ace⸗
toſinn eſt abſterſio cum ſtipticitate.
¶ Brana granati cum melle liniuntur ad vl⸗
cera fraudulenta.et eius capita pꝛecipue ad
vlcera aduſta.
¶ Et dulce quidem lenificat. muʒzumvero eſt
magis iuuatiuum ſtomacbo q; poma vel ci⸗
conia:ſed eius granum eſt malum.⁊ quod de
partibus eius magis ſtipticũ eſt capita ſunt:
⁊ grana eius ſtiptica ſunt:ſiue ſint grana dul
cCcis aut non dulcis.
EBrana granaticũ melleↄferũt doloꝛi aurꝭ
Et ſunt iuuamentũ interioꝛi narium.
¶ Et ↄferũt granagranati cõtrita ⁊ cõpoſita

cum melle alcole linita.Et ſi granata dulcia

coquant᷑ cñ vino deinde terant᷑ ſicut ſunt:et
ſiat ex eis emplaſtrũ auri cõuenit apoſtema⸗

ti eiꝰ.¶ Et iuuamẽtũ granati ⁊ rob acetoſiꝓ

pꝛie puenit colere.ſuccꝰ acetoſi ↄuenit vngu
le.Acetoſuʒ exaſpat pectꝰ ⁊ dulce lenit ipᷣm:
⁊ↄfoꝛtat pectꝰ.⁊ qñ dant᷑ in potu granagra⸗
natoꝝ cũ aqua pluuiali valent ad ſputũ ſan⸗

guinis.Et ipᷣm totũ confert tremoꝛi coidis.

⁊ abſtergit os ſtomachi.i¶ Rabimoyſes alle

gando Galie. Granatũ ꝓpꝛietatẽ habet. mira
culoſam:qꝛ nõ facit cibum coꝛrumpiĩ ſtoma
cho: ⁊ acetoſum coquinatũ cum cibo non fa

cit cibum in ſtomacho coꝛrumpi.

iRadices granati acetoſi valẽt contra ver
mes vel lumbꝛicos qui vocantur cingulum
vel folia in hunc modũ adminiſtrata. Re.ra
dicum minutarum granati acetoſi.⁊ radicuʒ
rapeſte.ã. M. i piſtent᷑: extractis pꝛiꝰ tamen

ſuſtibus ex iſtentib in pꝛedictis radicibus ⁊
buliãt.poſtea cum media quarta vini greci

vel alterius vim optimi albi vſq; ad conſum

ptionem medietatis vini:⁊ in fine ponatur.
Z.f.piperis nigri triti:⁊ colet᷑ ꝑ pannũ ⁊ ꝓpi
net᷑ actu ca.patienti in media noctj.⁊ poſt eiꝰ
aſſumptionẽ nõ doꝛmiat. ¶ Sera. auct. aben
meſuav.bñ acetofſum ſumũ cõfert fluxui ſto
machiqui accidit a colera ⁊ ſincopi que acci

dit ab eadem ⁊ ꝓuocat vꝛinam.i¶ Et cũ ſub⸗
tilit ate ſue acetoſitatis confert vngule ocu⸗
li quando fit collirium cum eo. .

Capitulum. ccxufſ.

„

Trattatus

Rangti ſilueſtri. Johã ſera. in. ij. c.
₰ derrifera. dicit eſt beteramen. Et
avapud ſera. auc. cuiuſdã vocat᷑ airaca

eſt arbo: granatiſilueſtris. Et fructꝰ eiꝰ vo-
catur bel.⁊ ẽ arboꝛ ſpinoſa.Eiꝰlignũ ẽ rube⸗

um vel purpureũ. Scðᷣm almanſoꝛẽ hʒ floꝝ
citrinũ.in barbaria vocat᷑ aldani.ingredit᷑ iꝛ.
trociſcis andromaci tyriace maioꝛis. Cui
loco ponit Aui.fructũ altẽbut. Sera.li.ax.
ca.mahat. Mahat ſunt vene arboꝛis gram

ti ſilueſtris qᷓ naſcũt in ſeni vltra mare ⁊ ĩ co

rgſcẽ. ⁊ ſũt vene groſſe albe colligũti haſmni.
Et eiꝰmalagranata ſunt ſiẽ malagranata do
meſtica in pncipio oꝛtus eoꝝ.⁊ coloꝛẽ intæ

mnvubedinẽ ⁊ viriditatẽ.Et inter malũ eiꝰ ſurt

grana mbea rotunda in magnitudine ſem
nis lentiſci.⁊ dimittũt eum in coꝛtice ſuo:qñ

egent eis extrabũt acoꝛtice. Mahat ẽ ca ?z
hu. Dyaſ.ca. ð aſpalio. Aſpaliũ ſiue aſpalttos

id eſt granatũ ſilueſtre. Naſcit᷑i inſula Rho⸗
dao:cuiꝰ ſpẽs duplex ẽ.Eſt enĩ vna ſpinoſam
fruticẽ ⁊ tyrſũ grauẽ hñs.Et depoſuũ cũ coꝛ
tice purpureo vel rubeo.dẽſo ⁊ odoꝛis ſum⸗
mi ⁊ amari.Altera eſt alba lignoſa ⁊ imbecil
lis ſuple ⁊ iſtaẽ quã ſerapion vocat mabat.

NPbperationes

¶Dyaſ. Granati ſilueſtres augẽt ſyma ? coꝛ

*

roboꝛãt coitũ.⁊ ẽ bonũ podagre qñ terit᷑i cõ
ficit᷑cũ aceto ⁊ linit᷑ſuꝑ ipᷣm:⁊ ↄfert ſpaſmo ⁊
mollit duriciẽ iũcturarũ.Et aliqͥ dicũt ꝙ ſit
aſpaltũ.⁊i llðᷣ idẽ fac qð iã diximꝰ.i¶ Idẽ dia.
Virt⸗ eiꝰ ẽ ca.⁊ ſtiptica.qdð cũ vino ſi fuerit
elixatũ vulneribooꝛis medet᷑⁊ putredies q̃s
greci nomas appellãt:⁊ putredies nature cu
rat. Et valet ↄ vlcera vẽtris qñ fit ex eo cli
ſtere ⁊ bothoꝛnaſi.⁊ expellit ſetũ qñ fit cũ eo
naſcale ¶ Et fomẽto vulneribo pdeſt peſſarijſ
additũ muliebꝛia deponit.cuiꝰ elixatura vẽ⸗
trẽ ſtrĩgit. ſanguinẽ reijcientib ſubuenit: aq
ei bibita inflatiões ⁊ diſſurias cõpeſcit.

Capitulum. tcxiiij.
RRamen.
g ſat nota hñs ramos rotũdos nodo

ſilitudinẽ cãne mioꝛis.Eſtfri.⁊ ſicĩpᷣncipio
pᷣmigradꝰ.Sera.li.ag.ca.negẽ.i.gramẽ eſt
erba hñs ramos hñtes nodos qͥ expãdum

ſupꝑ faciẽ fre ⁊ ex ramis eiꝰ gñant᷑radices ex
eceuyutes a nodis ip̃iꝰ figẽtes leĩ terra ⁊ radiceſ
ciꝰ hbñt nodos.Folia eiꝰſũt oblõgaacute ex

Platea. Gramen eſt herba

ſos ſupꝑterrã ſe expãdẽtes.⁊? q nodis
ramoꝝ ex eũt radices terrꝗ ingrediẽtes dul/
ces cũ abbomĩat ione:cuiꝰ fſolia ꝑua ſunt ad

5

— — —

.— — —

De Herbis

uen
n S .
din tremitatis ſicut foliuz canne parue. E ſt alia
ieſt ſpecies cuiꝰ foliarami ⁊ radices funt maio⸗
Den res q; ſupꝛadicte.ĩmo ſunt folia ſimilia ede⸗
ſie re.que qũ comedũt anĩalia ea occi dit:⁊ ma/
riez x ime illud quod naſcit᷑ in babylonia in vijs.

– qð naſcitur in ſicilia qũ comeditur a boui⸗

ennt bus apoſtemant᷑:? iſtam ſpecieʒ inuenies in .-
iſti ca. Calamus de.c. Sed illud qð naſcit᷑ in co
ſi ſos habet plin es ramos q; alia ſpecies.ha⸗
nn bet floꝛẽ albũ boni odoꝛis:⁊ ſemen minutuʒ
hen inq̃ eſt iuuamentũ:⁊ radices qͥnq; aut ſex in
A goſſitudine digiti albas molles dulces ⁊ fe

tentes.Ggꝗl.vi.ſim.far.ca.agro ſtis.i.gramẽ.
Subſtantia eiꝰ eſt ſubtilis:⁊ ſapoꝛ eꝰ ẽ dul⸗
cis.⁊ eſt in eo paꝝ acuitatis cum ſtipticitate
pauca. Et radix eius habet ſapoꝛeʒ abbhomi
. nabilem. ⁊ virtꝰ eius eſt fri.⁊ ſic.cũ tempera⸗
maento. Dyalſ.ca. de agroſtis. Agroſtis.i.gra
men yvirgas hʒ nodoſas ⁊ ſpanſas ſuꝑ terrã:
ſupꝑ quas virgas folia ſunt acuta ⁊ lata ⁊ du
ra ſicut canne minoꝛis. Radix eſt illi nodoſa
dulcis q; boues⁊ alia anĩalia paſcunt᷑.

Hperationes
¶ Aquna decoctiõis eiꝰ valetↄtra diſſuriaʒ iſi W
bibatur ⁊ frangit lapidẽ:⁊ curat vulnera vez, S
ſice:⁊ ꝓuocat vꝛinã:⁊ eſt ↄglutinatiua radix
eius.Et curat reuma ventris.

Rana tinctoꝝ. Plateariꝰ Grana tin

¶ Sera. auc.Galieni. Virtꝰ eiꝰ eſt q̃ ↄgluti⸗
natvulnera recentia dũ ſunt ſanguinolenta:
⁊ coquitur ⁊ bibitur eiꝰ qqua et frangit lapi⸗
dem. Sed ſemen eiꝰ quod eſt in coſos puo⸗
cat vꝛinã.⁊ deſiccat qð currit ad ſto machũ:
⁊ inteſtina ex humiditatib:qꝛ virtus ei eſt
deſiccatiua ſubtilis ſine ſtipticitate.
¶ GBalienus. Radix eiꝰ ſanguinolentoꝝvlce
rum eſt ↄſolidatiua.ipᷣa quidẽ herba catha⸗
plaſmata infrigidat:quidem nõ vehementer
conſiſtit autẽ in medio humida ⁊ ſicca.
¶ Oyaſcoꝛides.Herba ipᷣa cathaplaſmatib⸗
adbibita vulneribo paracoleſim facit. Elixa
tura eiꝰ bibita toꝛtiõibo ⁊diſſurie medicatur
Vulnera veſice optĩe curat.Et calculos frã

git:⁊ vꝛinã ꝓuocat.Canes qñ ſe volunt pur⸗

gare hanc herbam manducant.
¶ Auicennali.ij. ca.de gramine. Bramen ſa⸗
