idꝰeſt. Alböᷣ. Qua⸗

A
B

ND SN

. r

Vbe. Sera. Lapis rube⸗ min? q; ia
r cinct.qͥ arabice vocat hager albigedi.
Idẽli.ag.ca. Hager albigedi.ſiue albu

ʒedi iacincti. rubedo ẽ mag placabilis hoĩby:

eo ꝙ nõ fit in eo obſcuritas aliqᷓ.minera aũt hꝰ
lapidis eſt in terris oꝛientꝭ.⁊ q defert᷑ amine⸗
ra ſua eſt obſcutꝰ.ſʒ qñ excoꝛiat eũ aurifex de⸗
tegit᷑ honitas eiꝰ:⁊ apparet ⁊ clariſicat᷑.

Dperationes.

ͤSera. Siqͥs ligauerit nõ videbit poꝛtãs in
nocte ſomnia mala neq; timoꝛoſa.⁊ ſi ille qͥ aſpe
xerit in ſole tm̃ꝙ viſus ei eſt debilitatꝰterſerit

ciũ eo oculos ſuos ⁊ ↄuenitei.i Et qñ üle lapis

fricat᷑ ad capillos capitis attrahit ſeſtucas ſiẽ

—
agnes lent
mag .
nbssNREe E NN EH E rEEEEE Ei 1
— —ũ — ☛ —
. R —
8 82 4
— S
. 5
ol ErGHe
⸗
– — — . „
—
—
— — „

De Lapidibus. .

Capitulum. cix.

Aphirus.Albertus. Saphirus
eſt lapis valde notꝰ ſ̃m plurimos
s enmtt ab oꝛiente ⁊ India. Inue
nitur ⁊ in ypidomio apud podiũ
pꝛouincie regionem ⁊ ciuitatẽ.ſed
nõ eſt ades pᷣcioſus vt ꝑ om̃ia ſit ſimilis oꝛien
tali.Eſt aũt coloꝛe pſpicuꝰ ſiẽ celũ ſerenatũ:ſed
vincit in eo flauus coloꝛ.⁊ ideo melioꝛqͥ eſtnõ
ſatis ꝑlucidꝰ.optimꝰ aũt qͥ hʒ nubes obſcuras
ad rubedinẽ declinãtes.inuenit᷑ etiã bonus qͥ
albidas hʒ maculas:ſimiuiter ſubſtãtia ſua ſit
ſiẽ nubes fuſca tranſparẽs aliq̃ntulum.

Dperationes
Alber. Virtutes ego vidi ꝙ antraces duos
fugauit.Aiunt etiã hũc lapidẽ hoĩeʒ caſtũ red/⸗
dere:⁊ interioꝛẽ a rboꝛẽ refrigerare.ſudoꝛem re⸗
ſtringere.doloꝛẽ curare frontis ⁊ lingue.
¶ Ego vidi vnũ in anulo poꝛtare: ⁊ ſoꝛdes ex
ocuſis poꝛtare.ſʒ qũ vult poni in aqua frigida
⁊ poſt ſimiliter.qꝙ aũt dicũt pamittit Ftutez et
coloꝛẽ poſtq;ᷓ antracẽ curs uit:falſumeſt.

¶ Dicunt etiam ꝙ coꝛpoꝛa vegetat: ⁊ paces cõo⸗/
ciliat.piũ ⁊ deuotũ ad deum efficit.

¶ Et animũ in bonis firmat. Hicetiaʒ ſirtites
a qbuſdã vocat᷑eo ꝗ; in littoꝛe ſirtiũᷣ inueniat᷑.
¶ Ex li.de na.reꝝ. Sapbirus ſereno coloꝛe ce⸗
lo aſſimilat. Hunq; tamen quantumcſtq; pu⸗
rus ſit imaginem in ſe(vt ſpeculũ)oſtendit.
¶ Dicit᷑ añtoptimꝰ eſſe õ fraudes ⁊ ↄ inuidiaʒ
⁊ erroꝛes ad pacẽ.qñq; gratioſus et.
¶ Sʒ opoꝛtet vt ille poꝛtat ſũmo ſtudio caſti⸗
ratẽ ſeruet. Oꝛiẽtales ſaphiriſũt optimi:maxie
bij qͥ vehemẽter ſplendent coloꝛeceruleo.
¶ Item. Saphirus moꝛbũ illũ hoꝛribilẽ fugat
quivulgariter dicitur:noli me tangere. Sed
poſt fugationem dicitur viciari coloꝛee.
¶ Exlapidario. Saphiri ſpecies digitis aptiſ⸗
ſima regum Egregiũ fulgẽs puroq; ſimilima
celo. Uiioꝛ eſt nullo vᷣtutib atq; decoꝛe. Hic
⁊ ſirtites lapis eſt a pleriſq; vocatꝰ: ꝙ circa ſir⸗
tes libicis ꝑmixt arenis.?luctibo expuiſus ſer
nen.e freto reperit᷑. Ille ſʒ optimꝰ eit quẽ tellꝰ
medica gignit.Qui tñ aſſerit᷑ nũqᷓ; trãſmittere
viſum. Quẽ natura patens tanto ditauit ho⸗
no:e. UVt ſacra ⁊ merito gẽmaꝝ gemma vocet᷑.
Et qui poꝛtat eum:nec vlla fraude necatur.
nuidiam ſuperat:nullo terroꝛe mouetur.
ic lapis vt ꝑhibent educit carcere vinctos.
O bſtructaſq; foꝛes ac vincula tacta reſoluit.
Fertur ⁊ ad pacem bonus eſſe conclliandam.
Et pluſq; reliquas amat hancnigromantia.

8

8S dd & N U h

ð

Capitulum. x.
8 Argdius 2 Darga. Alb. Sardi?eſt la⸗
pis ab antiqliſſimo inter pᷣcioſos lapi⸗

· des memoꝛatꝰ:eſt aũt hñs ruboꝛẽ ſpiſſum cum

ſubſtantia peruia. ſicut ſi peruietas ymaginet
in rubea terra. Et ſm hanc diuerſitatẽ inuenit
qnq; modis.ita q aliqͥs nihil hʒ de peruietate:
foꝛte ille matrix eſt alioꝝ ⁊ domꝰin q̃ generãt
In ſardis aũt ciuitate repertꝰeſſe ðꝛ:⁊ ſic voca⸗
tur. Ideʒ. Sarda eſt lapis qͥ ſe hʒ ad tabulas
ligni ſicut magnes ad ferrum. Et immo adhe
ret ita foꝛtiter ta bulis nauiũ in marivt atabu/
lis euelli nõ poſſit niſi abſcindat᷑ cũ ipo ea pars
tabule cui adheret.E ſt aũt in coloꝛe pꝛaſſius:hᷣ
eſt virens. Hoc ſimiliter git Enarx.
DNVPobprrationes.
Alb. Aiunt ſardium lapide accendere ani⸗
mũ ad gaudiũ ⁊ acuere ingenia.⁊ ꝑ vtutes cõ⸗
trarias ligare onichũ.Hoc ſilłj gait Enax.

Ardonis. Albertꝰ. Lapis ſardonis

8 quẽ qdã ſardonicẽ vocãt. eſt cõpoſitus
crx duobſardio videlicet ⁊ onice. eſter
go rubeus.⁊ h̊ coloꝛ eminet ex ſardio.Eſt etiã
albus ⁊ niger:⁊ coloꝛẽ vnguis pferẽs ex onice
Caudabiliter aũt eſt qͥ hos coloꝛes hʒ magis
diſtinctos. Inuenit᷑ aũt qͥnq; modis aut pluri⸗
bus ꝓpter diuerſamcoloꝝ mixtionẽ:? fſeequen
tius inuenit᷑ in Indiaet Arabia.

. Fractatus

—— —

Bperationes

Igem Alb. Fertur luxuriã expellere:⁊ caſtũ

.

reddere ⁊ pudicũ.i¶ Eſt tñ maxia huiꝰ vtus in

Hꝙ cũ onichius nociuꝰ ſit h nocerenõ poſſunt
ſardiũ in ſubſtantia habens admixtum.

S=
—
R 4
e
—
— //
— — ———,—
— r — —
ADA
— —— . 6
ð
R

Capitulum. xi.
s Amius ⁊ Sarcoſag. Alb. Sami⸗ eſt
lapis a ſamo inſula in q̃ innenit᷑ dictus
Hoc aũt lapide polit aurũ.Idẽ. Sarcolagꝰẽ
lapis deuoꝛans cadauera moꝛtuoꝝ grece em̃
ſarcos ſonat.carofagus ãt comedere.Antiqͥ ãt

—

aliq dè H lapide pꝛius fecerũt archã moꝛtuoꝛũ.

dD

—R—

— — —

–

De Lapidibus.

eo ꝙiin ſpacio.xxx.dieꝝ cadauera cõſumunt᷑.
b hocaũt noſtra monumenta lapidea ſar⸗

coſagi ſunt vocata.

Dprerationes.

¶ Samð. Alb. Fert᷑ aũt ꝙ ſamiꝰ poꝛtatꝰverti
ginem ſedat:⁊ mentẽ ſolidat.ha bet aũt hoc vi
ciũ ðꝛ ꝙ alligatus in coxa parturietis impediat
partũ.Hoc ſimiliter ait Atabani.

Maraldꝰ:als ſmaragdꝰ. Alber.in la
3 pidario ſuo de ſmaraldo. Smaraldꝰ
lapis eſt pᷣcioſioꝛ muli alijs:⁊ nõ rarꝰ.
⁊ coloꝛ eiꝰeſt viridiſſimꝰ trãſlucẽs:ita ꝙ vicinũ
gerẽ ſua viriditate figurare videat᷑. Et melioꝛ
eſt planicies ſuꝑſiciei.qꝛ tũc vna ꝑs nõ obum⸗
bꝛat aliã. Melioꝛ tñ eſt qͥ nec lumie nec vmbꝛa
varia t.Huiꝰplaniciei⁊ coloꝝ varietatũ dicunt

eſſe diuerſitates.xij.eo ꝙ aliqñ fel nigrũ ꝑmo⸗

dũ virgularũ admixtũ hʒ. Hij ſunt a loc ſcoti⸗
ci ⁊ bꝛitanici ⁊ hiliaci.⁊ qͥ in venis eris naſcũt᷑.

⁊ maculoſi qͥdã.⁊ qͥdã calcedonici:eoq admix

tã habent cũ illo lapide. Melioꝛes ãt ſunt ſco⸗
tici.Et ferũt qdam ꝙuli de nidis grifonũ aufe
runt᷑.qͥ lapidẽ hũc cũ crudelitate magna cuſto
diũt.Dixit aũtvnꝰde grecia veniẽs veridicus
⁊ curioſus experimentatoꝛ.ꝙ h lapis naſcit᷑ in
rupibo q̃ ſunt ſub aquamaris.⁊ ibi inuemtur.

Rationale etciã eſt ꝙ in venis eris in ꝑſpicuo qͥ

dem ad eris ſubſtantiã nõ veniens naſcit᷑eo ꝙ

rubiginis eris habet viridiratem. -

Operationes.

Quando ſmaraldus ponit᷑ in potu cõuenit
venenis moꝛuſeris ⁊ moꝛſibo venenoſis ⁊ punc⸗

tionibe habentiby aculeum.
¶ Qui ergo dederit in potu de limatura eiꝰpõ⸗

dus.viij.granoꝝ oꝛdei illi qͥ ſumpſit venenum
anteq; fecerit impꝛeſſionẽ liberat eũ a moꝛte.et

nõ cadẽocapilli eiꝰ neq; excoꝛient᷑:⁊ eſt ſua eua
ſio.⁊ ille qͥ aſſiduat aſpicere ipᷣm pᷣſeruat eiꝰvi⸗
ſuma nocumẽt.⁊ ↄſeruat eũ incolumẽ.
¶ Et qui detert ipſum in onulo:pꝛeſeruat eam.
ab epilentia quando ducit cum digito anteq;
ſuperueniat.
¶ Et ꝓpter hanc cauſam docemꝰreges ꝙ ſuſpẽ⸗
dant eos in collo filioꝝ qñ naſcunt᷑ ſtatim:ne
ſuperueniat eis epilentia.
¶ Et idem auc. Raſis.Taberzet vel Feruzegi
id eſt:ſmaraldus.conuenit lepꝛoſis qũ ſumit
in potulimatura eius.Et ſi cadat aſpectꝰ tyri
ſuper lapidem ſmaraldi diſſoluuntur oculi ei⸗
et liqueſcunt.
¶ Dyaſ.capᷣ.de ſmaraldo. Smaraldꝰpoꝛtatꝰ
auget ſubſtantiã habens ꝑſuaſionẽ inomnine
gotio coꝛpe ⁊ ſermone catos letoſq; facit.ſub⸗

uenit ⁊ in tempeſtatibo.ſculpit᷑ in eo ſcarabeꝰ:.

pertundit᷑ aurea fibula.

Alb. in lapidario ſuo capᷣ de ſmaraldo. Ex⸗

pertũ eſt nr̃is tꝑiboꝙ h lapis ſi vere viridis et
bonus eſt:retinet coitũ ꝓpter qð rex vngarie qͥ
noſtris regna bat temꝑib eũ in digito in hoꝛa
coitus cum vxoꝛe ſua habebat in coitu:in tres

partes diuiſus eft.

¶Et ideo pbabile eſt q dicit hlapis geſtan
tem ſe ad caſtitatem inclinat.

Unge auget opes:⁊ incantatus dat ba per
ſuaſoꝛia.⁊ ꝙ collo ſuſpenſus curat emitriteum

2 caducos moꝛbos.

Expertum autem eſt ꝙ viſum debilem ↄfoꝛ⸗

tat:⁊ oculus ↄſeruat.

¶ Et bonam facit memoꝛiam: ⁊ tempeſtatem

auertit. Et valet diuinãtibo:pꝛopter quod que/
ritura magis.

Capitulum. cxim.
s Aggda ⁊ ſandariſo.yſið. Sagdaeſt gem
ma pꝛaſini coloꝛis apud caldeos.cuius
tanta vis eſt:vt ꝑmeantes naues e ꝓfundo pe
tat et carinis ita tenaciter adhereat vt niſi ab
raſa parte ligni vix ſeparetur.

DPperationes

S „ — 8

. Tractatus

¶Exlapidario. Difficiles gẽmas ſup oẽs ma

ri repertꝰ.nũqᷓ; ſciret᷑ niſi ſe daret inueniendã.
In medio ſiqͥdeʒ lapis natꝰ iſte ꝓfũdo. Naues
incautas petit e regie meantes.Et pꝛe lãben⸗

.tibata bulis herendo carine. Ad poꝛtũ trahit
maris ignaris data nautis.E ſt aũt moꝛſu ta⸗
bule ſic fixa tenaciq neqͥt abraſa ligni ſine pte

reuelli. Huicpꝛaſin coloꝛ regio caldavca tellꝰ.

yſi.Sandariſus naſct᷑ in Indis loco einſ⸗
dem nois. Species eius eſt ꝙ velut intra luci⸗

dũ ignem intus auree gutte fulgent.

¶ Conſtat inter om̃es qᷣntum ſtellarũ accedat

numero:ta nto ⁊ pꝛecio accedere.

—

Capitulum. cxv.
Jlenites Sirtite. yſidoꝛus. Sileni
8 tes gemma tra nſlucet cãdido melleo/⸗
q; fulgoꝛe:continens imaginẽ lune.
Quam ſiuxta curſum ipſius aſtri perhibent in

dies ſingulos minui et augeri. NHaſcitur in
Perſida.

Hprrationes.

¶ Arnoldus. Silenites eſt gemma Perſidis:

cuius coloꝛ eſt vt iaſpidis.lunares motus ſer⸗
uat.geſtatuſq; languentes ac debiles curat.
¶ Ex libꝛo de naturis rerum. Silenites lapis
eſt coloꝛe pulcher. maxime albo:rubeo:vario:
purpureo.quem poꝛtat Indie teſtudo. Hoꝛũ

quoddaʒ genus eſt quod viret vt herba. Hũc
qui poꝛtat in oꝛe fertur diuinare futura. Igne

nunq; frangitur. Inter diſſidentes amoꝛemre
conciliat.ptiſicos curat. èUMU

yſidoꝛus. Sirtites gemma eſt ſic vocata:
quo niamin littoꝛe ſirtium in partibus Luca⸗
nie pꝛimum eſt inuenta. Huius coloꝛ eſt cro⸗

ceus continens intus ſtellas languidas ⁊ ſub

nubilo renitentes.

¶ Albertus in lapidario ſuo inquit. Lapis ſe⸗
len ites eſt lapis de quo varia referunt᷑. Dicunt
enim quidameum naſci in quodam genere te⸗
ſtudinis Indico:⁊ eſſe varium.dicuntq; hunc

eſſe virentem.⁊ in Perſide partibus frequens

tius inueniri:ſiue in Arabia.ſicut inquit Pli⸗
nius aũt hunc creſcere luna creſcente:et decre
ſcere dicunt decręſcente luna.
¶ Beſtatus autem fertur conferre pꝛeſciẽtiaʒ
quandam futuroꝝ:ſi ſub lingua poꝛtetur.pꝛe⸗
cipue pᷣma luna ⁊ decima luna ⁊ deciaexiſtẽte
Dicunt etiam ꝙ manepꝛimaluna tantam ha
bet virtutem in pma hoꝛa.Decma ãt exiſtente

luna in decima hoꝛg.

Et modus diuinationis eſt ꝙ cum ponatur
ſub lingua ⁊ cogitet᷑ de aliquo negocio verum
fieri deceat aut nõ.⁊ ſi fieri deceat coꝛde tenek
⁊ infigit᷑:ita ꝙ euelli nõ poſſit.Et ſi fieri nõ de⸗

ceat:ſtatim coꝛ deſiſtit abipſo.

¶ vYertur etiam ꝙcuratlanguentes ptiſicos ?

debiles. Hoc etiam ait yſaac beniamin.

Capitulum. cxuj.

Tellarius. Enax in lapidario ſuo.
8 Lapis ſtellariꝰ eſt de genere marmo⸗

rum ha bens maculas ex auro. Et eins
eſt alius albus:qui dicit᷑ mar kaſita. Alius in

dus curus celeſtis.et vocat᷑ lapis laʒuli. Pꝛo

+— ☛n

PSESESESſ

= * =

—

— ————— — — wl

—

— = £

——

G —
—

8N

De Lapidibus .

l

ege lapis laʒu

vocatur lapis criſopꝛaſſus: vt apparet ſi le
ges lapis criſopꝛaſſius

E
.
—
A = =CWQAX

Capitulum. cxvij.
Necularis. Albertꝰ. Lapis ſpecula
ſ n ‚zs eſt lapis ad modũ vitri ꝑſpicuus
Pperationes
Dicit aũt ĩ hyſpanoꝝ vꝛbeſegondia pᷣmitꝰ
inuentꝰ eſt. ¶ Ego aũt vidi illũ abũdantius
ĩueniri:ita ꝙ curbes inde onerant᷑ ĩ diuenis
partibo theotonie.¶Et vidi etiã ĩ gallia inue

lege lapis laʒuli. ? qiq; minera ſert vtrũ
ſimul.⁊ quãdoq; eſt alius coloꝛis viridis.Et

niri cũ gipſo:qꝛ ẽ extremitas q̃dã.¶ Effuſus
aũt ſcindat᷑ ĩ q̃ſſibʒ pꝑtes tenues:⁊ fiũt inde fe
neſtre ſiẽ de vitro:niſi qꝛ loco plũbi opoꝛtet
ponere lignũ. ¶ Sũt ãt tres ſpẽs eiuſdẽ. vna
vicʒ lucida ſicut vitrũ.alia nigra penitꝰ ſicut
attramẽtũ. ¶ Tertia citrina qᷓ̃ vocat᷑ auri pi⸗
ginẽtũ vel arſenicũ qð clariꝰ eſt ⁊ nobiliꝰ

= II

——

apitulum. cxviij.

Iſtos.Enax in lapid ario ſuo ca.pꝛo
piꝛiio.Lapis ſiſtos ẽ fuſci colorꝭ⁊ ſub
rufi:oblõgas ariſtas ſiue pinnulas nõ hũs
erectas vt alumẽ ſciſſum. ¶ Opationes.
Enax.La.ſiſtos vires hʒ foꝛtit ↄſtringẽtes.

D

E

Coapitulum. (xix.

Pongia marina latine. grece trageſ.

id eſt ſpongie marme duo ſunt genera.ſcʒ ma
ſculus ⁊ femina. Maſculus ðꝛqͥ pcuſſuras

O

Serapion aucto. Galieni. Airtutẽ habet

Trattatus

ſ grabice affegialbach. Sera. lib. ag⸗
grre. ca. affegialbach. Affegialbach:

minutas habet:⁊ ſpiſſas abage eninave

ro rotũdas cauernas ⁊ maioꝛes habet. SDʒ
addit᷑ tertiũ genꝰ duros lapides intra ſe ha-

bens ⁊ plurimas cauernas.Comburitur ve

ro ſicut calcidonium. Melioꝛ eſt illa que eſt
ꝓpinqua ſue acceptiõi.et eſt adhuc reſeruiss
in ea de virtute quã acqͥſiuit ex mari:ſʒ quãas
do ꝓlongat᷑ tempus ſue collectionis: euane⸗
ſcit virtꝰ eius ⁊ nõ eſt ↄueniens vt admini⸗/
ſtret᷑ in oꝑe:niſi pꝛius lauet᷑ cũ nitro aut bau
rach:vel cũ aqua cinerꝭ que ðᷣ ſtillata.¶ Aui
cenna lib.ij.ca.de ſpongia. Spongia eſt coꝛ
pus marinũ laxũ rarũ.Et ðᷣ ꝙ habet aial in
eo cui adheret ⁊ nõ ſeparat᷑ ab eo.Et illa que
eſt recens eſt foꝛtioꝛ ⁊ vehemẽtioꝛis exſicca⸗
tionis ꝓpter foꝛtitudineʒ nature marꝭ.Et eſt
calida in pmo ⁊ ſicca in ſcdðᷣo gradu.Et ipſiꝰ
lapis eſt ꝓpinquſs ⁊ minꝰ calidus.⁊ eſt ſoꝛtꝭ
exſiccatiõis ꝓpꝛie qð ex ea eſt recens qñ ad/
uritur cumoleo.⁊ ſimiliter eiꝰ cinis.q Dya⸗
ſcoꝛides ca.de ſpongia. Spongie duo ſunt
genera. Maſculus ⁊ femina. Maſculus ha

bet foꝛamina minuta⁊ ſpiſſa ⁊ alba.?F emina
vero habet foꝛamna rotundaet magna. Et

additur tertiũ genus habẽs intraſelapides

duros ⁊ plurimas cauernas.

Poperationes
exſiccatiuã manitfeſte.et ideo virtꝰ eius eſt q̃
cõſolidat vlcera recentia cũ ſuo ſanguine cũ

madefit in aceto aqua vel vino ſᷣm diuerſita

tem coꝛpoꝝ.i¶Et abſcindit fluxũ ſanguinis
qui ex inciſione accidit vłcõbuſtione.Ouan
do accipit ſicca nõ habens humiditatẽ in ſe ⁊
imbibit᷑ in aſpalto iudai co:aut in pice liqᷣda:
⁊ ponit᷑ ſuꝑ locũ fluxus:⁊ ignis in ea accẽdi⸗
tur:⁊ valet incanteriũ. Sed ſpongie combu
ſte virtꝰ eſt reſolutuua.i¶ Et lapis qͥ iuenit᷑ in
ſpongia habet virtutẽ que deſiccat:et frãgit
lapidẽ qui eſt in renibo cauſatꝰ.i¶ Et ideʒ au

cto. Dyaſcoꝛidis. Que ex ſpongia eſt nouaꝛ

ſicca nõ cũ ſua pinguedine ↄfert vlceribi.⁊ re
ſoluit apoſtemata flegmatica.¶ Et cõgluti
nat vlcera recentia qñ ſupponit᷑ cũ aceto vel
aqua incarnat vlcera antiqua.qñ aoponitur
eis cum melle cocto ⁊ apponitur cũ aqua ſo
la. Sed ex ſpongijs illa que eſt ſubtilis: le⸗

„
*
.

uis:non habet iunamẽtũ.¶ Et vtimurſpon⸗

gia noua ſicca in panno lineo ligata:que ſo⸗

la facta foꝛma licinij:⁊ intromiſſa aperit oꝛi⸗

fert obtalmie ⁊ abſtergit oculum.i Et quan
do lauatur poſt combuſtionẽ eius:eſt magg
iuuatiua in medicinis oculoꝛum.Et quen
docomburitur cum pice:confert fluxui ma-
tricis.¶ Et lapis qui inuenitur in ſpongia
frangit lapidẽ veſice quãdo bibitur cũ vino.
¶ Auicẽna. Quando ſpongia aduritur cum
oleo:⁊ eius cinis confert diſruptioni ſangui

ficia vulnerũ quãdo ſunt clauſa, ¶ Et bñ po-⸗
nitur ſicca in vlceribo antiqͥs humidis ad dᷓ
fluunt humiditates eoꝛũ.i Et apponitur cꝗ
ac eio ⁊ ſubſtinet menſtrua.i¶ Et quando cõo⸗
buritur ſicut comburitur ſpuma maris. con

„

nis ꝓppter inciſionem ⁊ apertionem. Inflam

matur ex ea ignis ſuꝑ locum et cauteriſat cäã
hoc ꝙ ipa ſit ſubſtãtia retinens ſanguinem.

¶ Et ex eo fiunt licinia que in oꝛificjs vena⸗
rum ponunt⁊᷑.⁊ retinet ſanguinẽ ⁊ fluxum ſan
guinis.i Et eius lapis ſubtiliat abſq; cale⸗
factione:⁊ exſiccat⁊ꝛ abſtergit:⁊ exſiccat apo
ſtemata flegmatica.¶ Et infundit᷑ in aceto ?
ponit᷑ ſuꝑ plagas ⁊ ↄſolidat eas:et decoqui

cũ melle:⁊ ↄſolidatvlcera ꝓpfunda:⁊ ſimiliter

ponit ſicca ſuper ipᷣa.¶ Et infuſa in aqua aut
vino deſiccat vlcera humida antiqua. Et
qũ ſpongia aduritur cũ oleo eſt conueniens
curationi ſputi ſanguinis.i¶Et lapis in ea in
uẽtus frangit lapidẽ inveſica apud aliquos.

Galienus ait ꝙ frangit lapidẽ renũ tm:quia

non tranſit vſq; ad veſicain.

—
—

e

8

N

8
H
3
K
H
S

—

— — 2

„8

—

“

De Lapidibus

Capitulum. xxx.
Oꝛdicies parietis balnei latine.ara
ſbice vaſachi. Serapion li. aggrega⸗
troꝛis capᷣ.vaſachi.auctoꝛitate GBalie
ni.eſt calida.⁊ lenit ⁊ diſſoluit.

Pbyperationes

¶ Serapion. Facit naſcicarnes.⁊ eſt cõue
niens ſciſſuris que fiunt in ano ⁊ emoꝛroidi⸗
bus qñ ponit᷑ ſuꝑ eas.i¶ Et quod de ſoꝛdicie
colligit᷑ ex coꝛpoꝛibexercitantiũ:calef citꝛ
reſoluit exituras dure ſolutiõis.⁊ eſt cõöueni
ens vlceribo renũ.i¶Et illa que colligitur ex
coꝛpoꝛibo luctantiũ:cõfert nobis que fiũt in
matrice quãdo poni ſuꝑ eas.⁊ confert ſciati

ce poſita loco vnguenti.¶ Et ſoꝛdicies q̃ re⸗

peritur in vaſibo in quibꝰ oleum aduritur re⸗

ſoluit multũ ⁊ lenit.i¶ Et dixit in ſoꝛdicie que

eſt in coꝛpoꝛibo luctantiũ ſᷣm ꝙ ĩ ea eſt de pul
nere diuerſificatur ab alia.¶ Et ſoꝛdes qͥdeʒ
vniuerſaliter reſoluit apoſtemata indigeſta.
2⁊ cõuenit apoſtematibo calidis mãmillaruʒ.
⁊ hoc quoniã extinguit inſtãmationẽ eoꝛum
¶ Et pꝛohibet curſum humoꝛum ad ipᷣa.⁊ re
ſoluit quod iam fluxum eſt ad ipſa.quoniam
ipᷣa eſt compoſita ex puluere ⁊ oleo ⁊ ſoꝛdicie
coꝛpoꝛis homĩs.i¶ Ged ſoꝛdes vaſoꝛũ reci⸗
pit acuitates a vaſe eris.⁊ ſimiliter eſt acut⸗
oꝛ.⁊ ſoꝛdicies auris confert panaricio.

—

— . 8 —
„ . ☛ 5
ℳ „
5N .
—R——
7 ℳ 4 —
. —
.
el

7

PR

R

. Ilex. Iſido. Silex eſt lapis dinus
ſ ſic dictus:eo ꝙꝓp ab eo ignis exiliat.

DPyoperationes.
¶ Idem in libꝛo.xix.Ex genere ſilicũ optimi
ſunt nigri quibuſdam in locis ac rubentes.
Albiquoq; cõtra vetuſtateʒ incoꝛrupti qͥ
⁊ in monumẽtis ſculpti ⁊ incoꝛrupti perma⸗
nent:quibus nec ignis quidem nocet.NHam
ex his etiꝗ foꝛme fiunt in qͥb etiã era fundun
tur. ¶ S ⁊ viridis ſilex vebemẽter igni re
ſiſtit ac nuſqᷓ; copioſus eſt.⁊ vbi inuenitur la
pis nõ ſaxum eſt. Pallidus aũt in cemẽto ra

ro vtilis.i Yluuialis vero ſilex ſemꝑ veluti
magens eſt. hũc eſtate exhiberi opoꝛtet:nec
ante bienniũ in ſtructuris domoꝝ inſeri.
Capitulum. xxij.

Iccinꝰ ſiue Succinꝰ. Alber. Suc⸗
ſ cinus eſt lapis crocei colorꝭ quẽ gre
cil electron vocant.inuenit᷑ eni tranſ⸗

lucens ſicut vitrũ.:vocabulũ habʒ a materia
q a ſucco vel gũma arboꝛis naſcit᷑ que pinꝰ
vocatur.lambꝛa vulgariter vocatur.

Pyperationes

¶ Idẽ. Confricatꝰ aũt trahit folia? paleas?

fila ſicut magnes ferrũ.i Dicũt aũt ꝙ; ↄſert

poꝛtãtibo ſe caſtitatẽ.i De expert ãt eſt ꝙ fu
git ſerpẽtes.pꝛegnãtibo ãt valere ðꝛ ad facilẽ
arturitionẽ.i¶ Iſido. Succinꝰ quẽ greci e⸗
ectron vocãt fului cereiq; colorꝭ fert᷑ arborꝭ

ſuccus eẽ.⁊ ob hoc ſi hic appellatꝰ:ↄſtat aũt

₰

eũ nõ eẽ populi ſuccũ.vt phetonijs fabula di
cit ſeddine arborꝭ. Na accẽſus tede nito-

re ſlagrat. Naſcit᷑ aũt in inſul occeani occidẽ
talis.ſic gümi denſaturq; criſtalla igcrsrel
3)

Rd&N

,

.

tꝑe.¶ Ex ea fiũt decoꝛis gr̃a agreſtiũ moni⸗
lia femĩaꝝ.vocari aũt a qbuſdã ðꝛ arpaga:eo
ꝙ attritu digitoꝝ accepta calorꝭ aĩa folia pa
leaſq; ⁊veſtiũ fimbꝛia rapiat:ſiẽ magnes fer⸗

rũ.i¶ Ex li.de na.reꝝ. Succinꝰ eſt gẽma que
vulgariter appellat᷑ lambꝛa.hic crocei colorꝭ

eſt. ⁊ vt vitrũ aliqñ trãſſucet.¶ Caſtitatẽ poꝛ
tantibooferre ð. YFumꝰ eius iuuat parturien
tes:⁊ fugat ſerpẽtes.pma qͥdeʒ gułta que de
Ar boꝛe pino fluit pura ⁊ lucida eſt.i¶ Et hec ẽ
illa que in eſtate calida pꝛoſilit. Reliquovero
tempoꝛe fluens obſcura eſt ⁊immmũdao.

Capitulum. xxiifW.

AUliphur. Iſidoꝛus. Sulphurterra ẽ
ſ erv actione calorꝭ excocta in eſſentiã
ſulphureã cõmutata. Aquoſis ⁊ ter⸗
reſtribo ⁊ igneis trãſeũtibo.Eſt aũt aliud ſul⸗
phur viuũ:videlicet qdð tale eſt equale aterra
pꝓgducit᷑. Aliud eſt extinctũ ſiue moꝛtuũ qð ar
tificialiter parat᷑:⁊ in calamis ferreis fundit᷑.
Aui.li.ij.ca.de ſulphure. Sulphur eſt oĩb
notũ.eſt ca.⁊ ſic.ad quartũ ꝓpueniens.⁊ ẽ ſub⸗
tiliatiuũ ⁊ attractiuũ.ij Dyaſ.ca.ſulphur.oĩ⸗
bus eſt notũ.Eligendũ eſt viuũ ⁊ coloꝛe lim
pidũ ⁊ reſplendens et ꝑlucidum ſine lapide.
qʒõð miſſum in focũ viridẽ facit coloꝛẽꝛ pinga
tur. HNaſcitur in meloſda ⁊ lipparia.

Dperationes

A Dyaſ. Virtꝰ eſt ei q̃ reſoluit ⁊ abſtergit.⁊qͥ

reſiſtit venenis maritimis ⁊ alijs ſilibo eiꝰqñ

B terit᷑ ⁊ pulueriſat ſuꝑ moꝛſure.i¶Et coficit᷑ cũ

ſputo aut vꝛina aut cũ oleo veteri.aut cũ mel

Ckę aut glutine albocin. ¶ Curat ſcabiẽ ⁊ egri⸗

Traſtatus

tudineʒ in q̊ͥ eleuat᷑ cutis.⁊ hoc q ipᷣm aufert
ipᷣas egritudines abſq; hoc ꝙ impellat mate
riã ipᷣoꝝ ad interioꝛa coꝛꝑis.iEt educit ſa⸗

niem ex pecioꝛe.⁊ qñ trãſglutit᷑ cũ ouo ſoꝛbiꝰ

li:aut fit ſumigiũ cũ eo ↄfeit aſmati.i Et qñ
fumigat᷑ mulier cũ eo educit fetũ.¶ Et miſce
tur cũ glutine albotin:aut reſina pini ⁊ aceto
cõfert ſcabiei vlceroſe ⁊ empetigini:⁊ macu⸗

lis albis qᷓ fiũt in vnguibo:? gufert moꝛpheã
¶ Et curat elephantiã:⁊ ſilr cũ reſina ⁊ aceto
curat puncturam ſcoꝛpionis.¶Et qñ miſce᷑

cũ nitro ⁊ fricat᷑ inde coꝛpꝰ:aufert pꝛuritum.

¶Et ſumit᷑ in potu cũ gaqua vel ouo/ſoꝛ bili ⁊
cyurat yctericiã. ⁊ eſt bonũ coꝛiʒe.i¶ Et qñ pul
ueriſat᷑ ſuꝑ coꝛpus aufert ſudoꝛẽ.⁊ qñ linitur

ſuꝑ podagrã cũ nitroꝛ aqua ↄfert ei.i¶ Et cõ

¶ Et miſcet᷑ cũ melle ⁊ vino:⁊ curat attritio⸗

nes auriũ qũ linit᷑ cũ eo.¶ Aui.li.ij.ca.de ſulꝰs

phin e ca.eſt ⁊ ſic.Et ẽ ex medicinis ad alba⸗

ras.ppꝛie dum nõ tangit ipᷣm ignis.i¶ Et nñn

—

miſcet᷑ cum gũmi albotin eradicat v
ſunt ĩ vnguibo.⁊ cũ aceto ponit᷑ſuꝑ moꝛpheã

Et ponitur ſuꝑ aduſtionẽ ⁊ vlcerationẽ: et
Abſtergit empetiginẽ:⁊ ꝓpꝛie cũ viſco:⁊ ꝓpie
eętiam cũ aceto ⁊ cũ nitro ꝓpter pꝛuritũ lauaz-
tur ex eo coꝛpꝰ.¶Et ipᷣm eſt cũ nitro et aqua
ſuꝑ podagram linitũ cõueniens.⁊ cõſtringit
coꝛiʒam ſuffumigatũ.i¶ Et adminiſtratR ctum
Sceto ⁊ melle ſuꝑ cõtritionẽ aurium.

Al. Sera. li. ag. ca. Malk. au. O yalſ.

1ſ·. Suũt ei due ſpecies.vna ẽ q ẽ ex mi
nera:⁊ alia qᷓ ẽ ex mare.⁊ illa queẽ ex

. „

fert qñ fit fumigiũ cũ eo ſoꝛditati⁊ obliuiõi.

mi albotin eradicat veſtigia q

e,

7 . 2=

2

minera eſt foꝛtioꝛ. Et melioꝛ ex eo eſt non ba
bens lapidẽ clari coꝛꝑis:cuiꝰ partes ſunt eq̃
les.⁊ ex marino melioꝛ eſt albs equaliũ parti

um.⁊ etiã reperit᷑ in locis aquaꝝ ſtantium.

¶ Itez auc. Bab.Et ſal qd generat᷑ in ſtagnis

marinis aſſimilat᷑ marmo.Et iſte ſal fit ĩ ma⸗
ritimis. Nã qñ decreſcit aqua vel ↄtrabi᷑ in

tꝑib eſtatis:coagulat᷑ acaloꝛe ſolis adutẽre
qð eſt in marginibo aque: et fit ſal.Et hoc fit
plurimum:eo ꝙ aggregat in loco illo ex aqͥs
ſoꝛdidis:q̃ ſũt multũ calide.Et ꝓpterea quia
euacuatio aque marꝭ fit in loco arto.ſuba eiꝰ

eſt groſſa.⁊ ſapoꝛ eiꝰ eſt ſtipticus ſalſus.Sal

vero qð eſt ex minera eſt groſſioꝛis ſubſtãtie
⁊ foꝛtioꝛis ſtipticitatꝭ.Et virtꝰ eiꝰ eſt ca.⁊ ſic.
in.iij.gra.Sal ſodome ẽ ſal qð generat᷑i ma
ri moꝛtuo vbi eſt aq̃ amara.in qua ſi ꝓijciant
piſces moꝛiunt᷑.Et vocat᷑ ſic anoĩe montiũ
ſunt ppe illud mare. Sal qð effodit᷑ a min

eſt minꝰ ca.⁊ minꝰ ſubtile alijs.Comburitur

ſal m hũc modũ.Pone ſal in olla noua:⁊ co
operi illã ne ſalſedo egrediat᷑ ab olla ꝓpter ca
loꝛem ignis:⁊ ſepeli ollã in pꝛunis et dimitte
ibi donec adurat᷑ ⁊ crepet.deinde aufer ab ig
ne:⁊ potes diſcernere diuerſitatez ſalia a ſuo
ſapoꝛe.⁊ hocqꝛ illeqͥ ꝑticipat amaritudinere

ſoluit. Sed qͥ eſt ſalſus ſolũ cũ reſolutiõe ſua
ſtipticat ⁊ ſtringit.Et ſal qũ aduri ẽ maiorn⸗

reſolutiõis ⁊ mioꝛis ſtipticitatꝭ.Et flos ſalẽ
ſubtilioꝛ qᷓ; ſal aduſtus,⁊ ſapoꝛ eiꝰ eſt acutꝰ:⁊

*

reſoluit reſolutiõe foꝛti.⁊ eſt flos eiꝰ ſpuma q̃

eſt ſupꝛa ſalem. Sed puluis ſalis aſſimilatur

ſpume ſalis multũ. Et poſſihile ẽ ꝙ ſubtilia⸗
ret ⁊ reſolueret plꝰ qᷓ; ſal.⁊ aggregaret qð re⸗

maneret de ſubſtãtia ex coꝛꝑe ſicut ſal. Et ſi

tu capis piſces viuẽtes⁊ pꝛoijcis ĩ mari moꝛ

tuo moꝛiunt᷑ ſtatim. Ergo debes ſcire ꝙ acci

dit ppter amaritudinẽ qᷓ eſt in es:que quidezʒ
inimica eſt aalibo omibo ⁊ plantis.

Serapion. Virtꝰ ſalis eſt qᷓ ppibet putre

factionẽ coꝛpoꝝ eoꝝ q̃ ſunt parata putrefie⸗
ri ꝓpter bumidatẽ ſuꝑfiuam que eſt in eis.Et
ſal maris qñ extendit᷑ ſuꝑ coꝛiũ et ponit᷑ ſuꝑ

ſplenem:reſoluit duriciẽ eiꝰ. ¶ Oyaſcoꝛides

capitulo de ſale. Salis virtꝰeſt ſtiptica.⁊ ab

ſtergit ⁊ mundificat ⁊ reſoluit.Et aufert car/

nem ſuꝑfluam ab vlceriba.Et cauteriſat ⁊ p⸗
hibet vlcera fraudulẽta.Et inↄfectiõibo me⸗
dicinarũ ſcabiei.¶ Et aufert carnẽ ſuꝑfſluam
qui creſcit in oculo.Et liquefacitvngulam qᷓ

ſit in eo.i¶ Et ingredit᷑ in cliſteribo.ꝛ eſt bonũ
apoſtematibo hydropicoꝝ. Et quãdo miſce᷑
cum oleo aceto: ſedat pꝛuritũ/quãdo vngi⸗

—

tur iuxta ignem donec ſudet.i Et ideʒ facit
in ſcabie vlcerata ⁊ nõ vlcerata.et in lepꝛa et

empetigine.⁊ q miſcet cũ melle ⁊ aceto ⁊ o⸗
leo ⁊ linit᷑:cõuenit ſquinãtie.i¶ Et cũ oleo ſo
lo cõuenit apoſtematibo vulue ⁊ duaꝝ amig⸗

dalaꝝ.⁊ curſui humidicatũ ad gingiuuas.

¶ Et fit ex eo emplaſtrũ cum ſauich oꝛdei co
ſto ⁊ mellad pꝛuritũ.et ad fluxibilitatẽ gin⸗
giuaꝝ.⁊ ad vlcera coꝛroſiua.¶ Et fit empla⸗
ſtrũ ex eo ⁊ ſemẽ lini ad puncturã ſcoꝛpionis
⁊ cũ oꝛigano ⁊ yſopo ⁊ melle ad moꝛſuʒ vipe
re:⁊ cũ pice alkytran aut cũ melle ad moꝛſum

d db Wπ

aĩalis:qð ðꝛ ceraſtes.⁊ eſt ſerpens coꝛnutus

¶ Et qñ fit emplaſtrũ cũ eo ⁊ melle ⁊ oleo:re⸗
ſoluit furunculos.i¶Et qñ miſcet᷑ cum oꝛiga
no ⁊ fermẽto:maturat apoſtemata flegmati⸗
ca teſticuloꝝ:⁊ ↄuenit moꝛſui rane exiſtentis
in flumine babylome. ¶ Et qñ terit᷑ ⁊ ligat᷑t iin
petia lini ⁊ ſubmergit᷑ in aceto foꝛti et miſce
cũ iſto.⁊ ponit᷑ ſupꝛa moꝛſum in quo eſtmoꝛ/

ſura aĩalis alicuius venenoſi conuenit.i¶ Et

quãdo miſcet᷑ cũ melle:ↄuenit ſanguini moꝛ⸗
tuo q eſt ſub oculo.i¶ Et cõuenit nocumento
farina ⁊ melle:cõuenit contuſioni neruoꝛũ?
ttritioni lacertoꝝ.¶ Et ponit᷑ ſuꝑ combu⸗

fungoꝛũ ꝑnicioſoꝛi Et qñ miſcet᷑ cum

ſtionem ignis:⁊ non ſinit locum veſicari.Et

ponitur in hunc modum ſuꝑ podagram ⁊ cõ

uenit. ¶ Et remflaſtrur cum eo:et linit᷑ cfũ
eriſipilam ? foꝛmicaʒ au⸗
geri in coꝛpoꝛe.i Et quãdo miſcet᷑ cum oleo
pꝛouocat ſudoꝛem.Et quãdo ſumitur in pos

vſopo:⁊ pꝛohibet

ä

tucum vino ⁊ aqua:laxat ventrem. Neruns

tamen eſt malum ſtomacho.

N OO

.

A

.

tiuus multũ.defert᷑ ex coꝛaſceni.⁊ ſũt eiꝰ co⸗

loꝛes multi.Nã eſt ex eo niger ⁊ puluerulẽtũ
Alboclarus ſicut criſtallus:⁊ ẽ melidꝛ:⁊ ẽ ileæ
q̃ ingredit᷑ in medicinis.⁊ ẽ ca.et ſic.in.iiij.ũ.

Bperationes.

¶ Sera. Eſt abſterſuuꝰ humoꝝ groſſoꝝ.?⁊ ab A
ſtergit ⁊ lauat ⁊ pfert caſui vulue⁊ ſquinãtie. P
¶ Et diminuit albedinẽ oculiſeu pannũ eiX.

Capitulum.

.

Al alkali.

.

Actoꝛ. Sal alkali: vel alkal fit in hune mo
dum. Accipe de herba kali:que alio nomine
vocatur vſnen:⁊ fac in terra foueam magnäãä:·

2 imple foueamer herba illa dumeſt recens
⁊ accende ignem in ea.i¶ Et quando erit illa

herba combuſta pone de alia ſuꝑ eam:et facd
ita donec fouea erit plena.et ila herba bene

cõbuſta:⁊ dim itte extingui ignem ⁊ infrigi⸗

dari cinere.¶ Deinde detege ſub cinere fo⸗

uee.quia tu inuenies ſalem nigrum petrifica⸗

tum vel coagulatum in magno globo infſun

do fouee ꝙ ſal alkali vocatur. ¶ Et valet ad

Capitulum. cxx.
All armoniacũ. Ser̃. Sal armoniaz
ſ cus eſt alboꝛ rubeꝰ:⁊ extrahitex lapi
diboclarduris.⁊ eſt ſallus moꝛtifica

Pperation”esg

. mmmn m, WWS.

Alindus. Aui ſin caſt. ſen. i de aſpe
ſ ritatelingue inqt. Sal indus ẽ in co
loꝛe ſalis ⁊ dulcedie mellis.Et ẽ ʒue

carũ a inuenit coagulatũ ſup cannã mellia
in india ſal loco eiꝰ ponunt᷑ candi.lege ʒucca

in trac. iĩ e her.caplin vltimũ ꝛc.

– . 4 .
„ X 3 „ . , *.
5 . . Iy 7 — 5

g.

itulum. exuii
NRachius.Enax in lapidario ſuo.
X rachius eſt lapis niger. Naſcit
t in ponto amneqͥ eſt in egypto.

Hobrrationes

¶ Et ðꝛ accẽdi paꝝ ab aq̃ ſʒ extĩguit᷑ ab oclo.

Hoc ie dicit Ab in opiiſno caß ppeio.

N¶ Enax. Trachius bhʒ vires ſicut gagates.

—= Capitulum. cxxvij. .

—

RaN

S

dn

⸗apiiulum (xtr.
Errga ſigillata latine. Grece lemnia
1 n ,..fſragidos. Arabi.Leumacon vl hu⸗

De Lapidibus .

Coapitulum. (xxix.

t? Artarꝰ. Bartho. li. de ppetatibo re
rũ. Cartaꝝ ẽ vini feculetia in modũ
terre vł inollis lapidis circa ꝑtes dolei indu
rata cinꝰ natura calida eſt⁊ ſic.in.iij.gra.

¶ Idẽ valet ſcabiẽ:ſerpiginẽ ⁊ impetiginẽ.

¶ Kõtra capitis ĩmũdicias. Uirtuteʒ enĩ hʒ

extenuand taſummẽdumudificidt 2 la vandi.

WI-

matũ.Sera.li.aggr.ca. Teumacon.ancto.
Dyaſco. Teumacon.i.terra ſigillata.⁊ eſt ſi⸗
gillũ marinũ.⁊ eſt ſigillũlaice.⁊ ẽ vna ex ter⸗
ris almavũ.Et multi ex lutꝭ üũli aſſimilantur.
Et coloꝛ eiꝰ ẽ ſilis mogre:ſʒ diſcermit᷑ ab ea.
qꝛ qñ tangit᷑ digitis nõ adheret eis ſicut mo
gra.: ẽ dgviſcoſitate ĩ ea res parua.et in iſta

ſigilla fiũt ⁊ almavũ.Et coloꝛ oĩm ẽ rubeus.

ſed illa q̃ eſt vera ex eis fodit᷑ ex terra fundo⸗
ſa.vbi nõ ẽ arboꝛ neq; herba neq; lapis.Ac⸗
cipit᷑ igitur ex minera illa.⁊ infunditur aq̃ do
nec diſſoluit᷑ ⁊ ſpiſſat᷑ Et agitat᷑ foꝛti agitatio
ne.inde dimittit᷑ donec reſideat:⁊ tũc abijcia
tur ab ea aqᷓ q̃ ſuꝑgnatat cũ facilitate.⁊ poſtea

colligit qdᷣ ẽ pingue ⁊ viſcoſuʒ.⁊ abijcitqð ẽ

lapidoſum ĩ fundo vaſis.deinde ponit᷑ illud

pingue ad ſiccãdũ donec ſit ſicut cera mollii.

⁊ ſic dinidit᷑ in fruſta ꝑua ex qͥb fiũt trociſci.

⁊ ſigillant q deſiccãtur in vmbꝛa donec rece⸗

dat aquoſitas et cõpletur deſiccatio.

¶ Dyaſ. In ſuba eiꝰ eſt acreitas.⁊ ẽ in ea pa⸗
rũ ſtipticitatꝭ.⁊ virtꝰ eſt ꝗdeſiccat ſine moꝛdi
cat iõe.Et curat vlcera fraudulẽta:etiã ſi fue

rint ſoꝛdida ¶ Et qñ cõficit᷑ cũ aceto foꝛti vt

fiat ſicut lutũ:⁊ ponit᷑ ſuꝑ vulnera recentia⁊
dimittit᷑ ſic glutinat ea et curat vlcera antiq̃.
Et diſſolue ipam cũ q̃cũq; videbit᷑ mag cõ
petere neceſſitatiſ. cut cũ aceto aq̃ mixto aut
ſecaniabin:aut vino aut mellicrato.et cõue⸗
nit iunamẽto maniteſto hñtibo vlcera ĩ inte⸗
ſtinis anteq; fiãt putrida facto criſteri cũ ea.
¶ Poſtq; pceſſerit eriſtere cũ aq̃ mellis:⁊ po
ſtea cũ aqᷓ ſalis.Deinde cũ ſucco plãtaginis
⁊ det᷑ in potu cũ aceto foꝛtiter mixto aque.

Et ↄuenit moꝛſui tyri et alioꝝ aaliũ vene

noſoꝝ:⁊ canis rabidi qũ bibit cum vino lim
phato:et qn linit᷑ ſuꝑ locũ moꝛſus cũ aceto.⁊
ſil opoꝛtet ꝙ liniant᷑ oẽs moꝛſus aĩaliũ vene
noſor 4 Deinde ponat᷑ ſuꝑ vulnꝰ foliũ allij
agreiſt.⁊ poſt ẽ foliũ centauree miorꝭ.et poſt
hoc ẽ foliũ pꝛaſſij.i¶ Et medicamen qð ſumit
ex luto ſigulato ⁊ grana iuniperii q̃ admiſce

tur ex bolo armeno qntitas gꝑua.qu bibit ex

eo ille qͥ timet potionẽvenenoſaʒ phibʒ nocu
mentũ eiꝰ ab eo.¶ Et ſumũt eaʒ in potu illiqͥ
iã ſũpſerũt medicinã:dũ ipᷣa ẽ adhuc ĩ ſtoma
cho ſuo.puocat eni vomitũ:⁊ expellit nocu⸗
mẽtũ eiꝰ ab eo.⁊ ſumunt eã in potu iulli qͥ lam
ſumpſerũt medicinã venenoſaʒ dũ ipᷣa eſt a
huc ſtomacho ſuo.i¶ Pꝛouocat enivomitũ
⁊ expellit nocumẽtũ ab eo:⁊ liberat eũ a moꝛ
te.¶ Ego fui exꝑtus ĩ illis qͥ biberũt cantari
des et lepoꝛem marinũ.nam dedei⸗ ĩ potu
iiij

3

3 dDd 3 E§

5

„

R

euaſerunt.neq; paſſi ſunt aliqð accidens ma
lum ex veneno ipſoꝛum.
¶ Iterũ Dyaſcoꝛides capi.de terra ſigillata
qð incipit Qemnia fragidos:ſᷣm trãſlationẽ

grecã. Terra eſt ex clauica ſoꝛdida ⁊c

¶ Et idem m trãſſationẽ arabicqᷣ· In luto ſi
gillato ẽ virt?ꝰ ꝙ qñ ſumit᷑ in potu reſiſtit me⸗
dicinis moꝛtiferis ⁊ oibus venenis foꝛti con

trarietate.i¶ Et quãdo bibit aliquis ex eo:⁊

poſt ſumpſerit in potu medicinã moꝛtiferam
facit eam egredi ꝑ vomitũ ⁊ nõ nocet ei.
¶Et eſtoueniens moꝛſibo ⁊ punctun veneno
ſoꝛũ anĩaliũ.Et ingredit᷑ in ↄfectionibo pluri
um medicinarũ compoſitarũ.
¶ Et idem Sera.auctoꝛi.Alcauzi.Terraſis⸗
gillata eſt bona ſi pulueriʒet ex ea inos.vn⸗
de fluit ſanguis.ſtringit enĩ eũ ſtatim:et non

eſt medicina qᷓ abſcindit oẽs fluxus ſangui⸗

nis ſicut iſta.¶ Et idẽ aucto.Pauli.Quãdo
ponit᷑ ſuꝑ aduſtionẽ ignis nõ ſinit locũ veſi⸗
cari.⁊ dat᷑ ex ea in potu poſt caſum in q̃ cõti⸗
netur leſio interioꝛũ membꝛoꝛũ liniunt᷑ cũ ea

membea poſt pcuſſonẽ ⁊ caſum ⁊ attritionẽ.

2 ꝓhibet ea ab apoſtemate.

¶ Et ſi fuerit ſolutio ↄtinuitatis cõſolidat.;3 ¶

eſt de melioꝛibo medicinis otra venena.

¶ NPaulus ca.de terra ſigillata ca. eſt ⁊ ſic.

Z¶ Auicẽna de viribo coꝛdis.Terra ſigillata

emperate cõplexionis eſt in caliditate ⁊ fri

KTractatus

de hac medicina:⁊ feci eos vomere ſtatimꝰ

Egula latine.grece later. qarabice ca⸗
t ſef. Sera.li aggre.ca.C aſef.auctoꝛt
tate Dyaſco. Caſef:id eſttegula.

HPyperationes
¶ Tegule atanoꝛ qñ ſunt bene aduſte:habẽt
virtutẽ cauterisatiuã.¶ Et ꝓpter hanc cau⸗
ſam qñ miſcetur ⁊ linitur cum ea: cõſfert pꝛu⸗
ritui ⁊ bothoꝛ:⁊ confert podagre.Et quãdo
miſcetur cum cerot reſoluit apoſtemata du⸗
ra⁊ ſcropbulas.i¶Et idem auctoꝛitate Ga⸗

lieni.Tegule laterum virtus eſt abſterſina.ꝛ

maxime tegula atanoꝛ. Etvirtus eius eſt q̃
abſtergit ⁊ deſiccat.⁊ ꝓpꝛie illa que eſt ex ata
noꝛ que eſt foꝛtioꝛ alijs.¶ Et ponitur pꝛopter
hanc cauſam in vnguentis que dicunt᷑ man⸗
faſtas.¶ Et eſtvnguentũ in quod ingreditur
huiuſmodi teſta medicina bona ad vlcera cõ
ſolidandum ⁊ incarnandũ ea.

VBPYY W⸗

gigitate confoꝛmis bumane cõplexioni:niſi =

ei ſiccitas maioꝛ eſt humiditate. Habet

enim mirabilem confoꝛtandi coꝛ.

N

Opaʒion. Albertus. Topaʒion ẽ la

L pls ſic vocatus a loco ſue pme inuẽs

ieonis que fertur vocari topaʒis in⸗
ſula.⁊ quia auri ſimilitudinẽ pꝛotendit Sunt

autẽ due ſpecies in hoc genere lapidis.qua⸗

rum vna eſt ſimilis in omnibo auro:⁊ eſt pꝛe⸗
cioſioꝛ.illa eſt croceum magis tenens coloꝛẽ
q; auri.⁊ hec vtilioꝛ eet.

Dperationes

Albertus. Expertuʒ eſt in noſtro tempoꝛe

ꝙ aqua bulliente ſi ĩmittat᷑ ita ſicut defert fa⸗
cit ꝙ ſtatim manꝰ immiſſa extrabit᷑ ſine leſio

ne.⁊ hoc fecit Rariſiꝰ vnꝰ de noſtris ſocuis.

*

dide

„ U

1

ignem euomit vt videns miretur.

rN

. CTapitulum. cxxxiij.

Nam qui eum poꝛtat circa ſiniſtrũ bꝛachi⸗
um oẽs turbas cõtemnit. Hoc locuſte ⁊ grã⸗

ines a fructibus remouent᷑:⁊ ardoꝛemvene
ris deferueſcere facit.
¶ Ariſtoteles. Topaʒion cum ponit᷑ ſuꝑ ho⸗
minis vulnus ceſſat fluxuns eius.Eſt autẽ il⸗
lud genus qð ſi ſupꝛa rem bullientẽ ſuſpendi

tur:ceſſant ampulle ipſius. J

