pant᷑ non inferunt nocumentũ.niſi deeis ante
comeſtionem nimis ſumatur.
¶ Et idẽ a uc.Gal.Exeis ſũt matura:⁊ maturi
ſapoꝛꝭ. ⁊ ſapoꝛ eoꝝ eſt dulc ſtipticꝰ. vᷣtus eoꝛũ

moꝛes:cito accelerant ad coꝛruptioneʒ.et coꝛ⸗

mollit ventrẽ ⁊ nutrimẽtũ paucũ coꝛꝑi pᷣſtant:
facile coꝛrũpunt᷑.nõ coꝛrupta humectãt peni

tus. Infrigidant aũt nõ penitꝰ niſi frigida ſu⸗
mant᷑.Et pauciſſimũ coꝛꝑi dant nutrimẽtum
cõſimilepeponib.nõ tamen nocumentũ adeo
ipſis.neq; malũ ſtomacho vt in illis.

¶Balienus.vij.ſim.far.ſᷣmtranſla.grecã. ca.

Moꝛare.i.celſi.fructus maturus ſubducit vẽ

trem. nõ maturus vᷣo deſiccatus ↄſtipatiuum
ſufficiẽter fit farmacũ.vnde ad diſſintericis

conuenit diſpoſitiones ⁊ ciliacas ⁊ alias que⸗
cunq; ſunt fluxibiles.
¶ Et tota arboꝛ in om̃ibeius partibo mixtam
qndaʒ virtutẽ videt᷑ habere ex detentiua ⁊ pur⸗
gatiua cõpoſitiua. Pꝛeualet ãt in coꝛticeqͥdeʒ
radicis purgatiua vᷣtus cũ quadã amaritudie

vnde amplos lũbꝛicos interſicit. In alijs vero
partibo detentiua. In folijs vero ⁊ pollulatio

nibus media vtraq; eſt complexio.

Capitulum. cct.
Oꝛabacci. yſið. Moꝛus grece:latine
m vocat᷑ rubus.eo ꝙ rubeãt fructus eiꝰ

. vel virgulta. Silueſtrꝭ moꝛe fructib⸗
in deſerto. Paſtoꝝ fames acpenuria ofouet᷑.

HPyperationes
¶ Areſtotiles in libꝛo de plantis.Fructꝰ qui⸗
dam cito maturantur. vt moꝛa ⁊ ceruſa.⁊ ſuc⸗
coꝛum qui ſunt in fructib.quidam ſunt pota/
biles.vt eſt ſuccus moꝛoꝛum. 2

¶ Plinius li xv. Moꝛis eſt ſuccus in canen E

De Herbis

noſus.Trinicoloꝛes.pmo ſcʒ candidus. mox
rubeus maturis vᷣo niger. In nouiſſimis flo
rent.inter pma matureſcũt.manuſq; ſucco tin

gunt. Matura ruunt.acerba minimũ. Carne

⁊ ſucco conſtant moaa
Moꝛa qdeʒ ⁊ piro ac mirto ſuccus eſt vino
ſus.coloꝛẽq; ſucci moꝛis acceraſis ẽ ſanguineꝰ

agreſtis moꝛi ſuccumfacies paululum defer⸗

uere.Tuncq; duas eius ſucci partes ⁊ vnam
a curabis ad pin⸗

Capitulum. cccj.
Oꝛſus galline ſiue anagallus. Pan⸗
m decta. Anagellidua ſunt ſpẽs. Una
eſt auricula muris.et eſt maioꝛ.⁊ alia
eſt moꝛſus galline.⁊ eſt minoꝛ.

Dperationes.

¶ Ambe ſpecies anagalli vulneribus pꝛeſtant

effectum. Tumoꝛem non admittunt. et inſixa
coꝛpoꝛi euocant.paſcentia vulnera abſtinent.
¶ Succus eaꝝ dentium doloꝛẽ ꝓhibet:ſi pꝛo
dextro dente in ſiniſtro nare fuerit immiſſus.

mon ſiue argemage tergit.moꝛſibus venena⸗
tis bibitus medicat᷑.
¶ Nefreticis:hidro picis:et epaticis:⁊ renali
paſſione defectis pꝛeſtat auxilium. Ano tu⸗
menti impoſitus medicatur.
¶ Item ſuccꝰ naribo infuſus putredinẽ capit
purgat.Habet em̃ deſiccatiuã virtutem abſq;
moꝛdicatione.vnde ⁊ vulnera glutinat.
¶ Vẽtrẽ q̃; deducit mulſe admixtꝰ⁊ potui datꝰ
her ba ↄtuſa ⁊ ĩpoſita ſtipites educit de coꝛpe.
¶ Sera. Spẽs anagalliminoꝛis: ſcʒ moꝛſus

galline facit anũ ingredi ſi ſit cũ ea emplaſtrũ.

BGal. Ambe ſpẽs anagalli habẽtoccultã ca

liditatẽ attractiuã vt ⁊ ſtimulos infixos euellãt
Eaꝝ vo ſuccus a naribo flegma purgat ꝓpter
eandem cauſam.Et vniuerlſaliter loquẽdo ſic⸗
catiuã ha bent virtutẽ.quapꝛopter etiaʒ vulne
ra ſolidant:⁊ putreſcentibo ↄferunt.

Capitulum. cccij.
Irtus latine ⁊ grece.Arabice dex do⸗
m meſtica vel hes. Sera. li. ag. ca. dex do⸗
meſtica.et eſt de ea foꝛtis viriditatis
declinans nigredini.et de alia eſt que

Hic ſuccus cum melle attico coctus ⁊ adhibitꝰ declinat ad rubedinem.et q̃ declinat ad nigre⸗
caligines oculoꝝ ſiue viciũ eoꝝ qð vocat᷑ argee dineʒ confert magis in medicinis.et ſimiliter

86 V

d e d

. O

8 d

„

N

Tractatus

grana eiꝰ. ppe eiꝰ q̃ exeaeſt mõtana.⁊ ſuba eiꝰ

eſt cõpoſita ex vᷣtutibo ↄtrarijs:⁊ illð q̊d vincit

lꝰin ea eſt ſuba terrea frigida.⁊ eſt in eo cũ h

res calida ſubtilis.⁊ ſapoꝛ eius eſt ſtipticus.

Pperationes

Sera. auc.aben meſuay. Succus eiꝰoſert

doloꝛi pectoꝛis ⁊ pulmonis.⁊ ſtringit fluxũ vẽ⸗

tris colericũ.⁊ ↄfoꝛtat ſtomachũ.et eſt bonus
vlceribo membꝛoꝝ interioꝝ.foꝛtificat viſcera.

retinet flurum menſtruoꝝ. ⁊ grana eius conſe

runt ſputo ſanguinis a pectoꝛe ⁊ pulmone. et

ↄferunt ſtomacho ſua ponticitate.

BDyaſ. Sanguinẽ ex creãtibo dat᷑ſtomatic

ↄuen iẽs eſt. viinã mouet ſcoꝛpiõis moꝛſui ĩpo⸗
ſita atʒ potuidata ꝓdeſt. Yolia eiꝰvirẽtia ⁊ ca/

taplaſmati appoſita medẽt᷑ vlcera fluentia.
¶ Arida vero cõtrita aſpꝛedine dyafoꝛeſim fa⸗
ciũt. Item baccarũ viridiũ ſuccꝰaptat᷑ſangui⸗
nẽ ſpuentibo.ipᷣeq̃ʒ comeſteeadẽ faciũt.Ex vi⸗
no decocta ⁊ in modũ cataplaſmatis impoſita
extrema vulnera ſanat. —
¶ Auic. Mirtus retinet ſolutiõeʒ ⁊ ſudoꝛẽ:et

oẽʒ fluxũ ſanguis:⁊ oẽz fluxũ ad membꝝ.

¶ Et qñ cũ eo ſit fricatio in balneo ↄfoꝛtat᷑ coꝛ⸗
pus.⁊ deſiccãt᷑ humiditates q̃ ſunt in cute.
¶ Et embꝛoce qͥdem decoctiõis eiꝰcũ ſuꝑ oſſa
effundunt᷑:velocius fit ipoꝝ reſtauratio.et qðᷣ
exea vſtũ eſt loco tutie poni᷑ ad h̊ vt bonꝰ fiat
odoꝛ coꝛpis.⁊ ↄfertom̃ifluxuiſãguĩs linitũ.et

loco emplaſtri ſuꝑpoſitũ ⁊ bibitũ.⁊ ſiłr eiꝰrob.

⁊ rob fructꝰeius ⁊ ipᷣi qͥdẽ nutrimẽtũ eſt puũ.
Et ĩ ſyrupis qͥdẽ nõ eſt qͥ reſtringat ⁊ ꝓhibe⸗
at do loꝛẽ pulmõis ⁊ tuſſim pᷣter ſyrupũ eiꝰ.
¶ Et cuius oleũ ⁊ ſuccꝰ ⁊ decoctio ipᷣꝰ ↄfoꝛtãt

radices capilloꝝ.: ꝓhibent caſum.⁊ ꝓlõgant

eos:⁊ denigrant:⁊ ꝓpe ipſiꝰſemina.
Et decoctio ſeminũ eius in butiro ꝓhibet ſu
doꝛem ⁊ rectificatraſurã venarum.
Et ſolia eius ſicca ꝓhibent fetoꝛem aſcelle et
inguiũ.⁊ ipſius cinis loco tutie ponit᷑.⁊ cõſert
panuo.ſedat apoſtemata ca.⁊ heriſipilam et
foꝛmicã.et bothoꝛ et vlcera.et qð eſt ſuꝑ am⸗
bas volas:etaduſtionẽ ignis cũ oleo.
¶ Et ſilr eꝰ ſyrupꝰ ⁊ emplaſtꝝ fctm̃ ex folijs ip
ſiꝰcũ oleo ⁊ vino:⁊ pꝰ ipᷣiꝰcõmixtiõeʒ cũ eis et

ſilr eius oleũ.⁊ vnguentũ fſcim̃ exeiꝰ oleo.⁊ ſil-

ert ipᷣiꝰ ſuccus ſi pijciat᷑ ſuꝑ pannariciũ.
¶ Et ſimiliter cerotũ factũ exeo:⁊ cũ decoquit

etiã eius fructus cũ vino ⁊ fit ex eoemplaſtrü:
ſanat vlcera q̃ fiuntin ambaba volis manuũ ⁊

in pedibi.et aduſtionẽ ignis.et ꝓhibet eos a
Yeſicatione.et ſimiliter eius cinis cũ ceroto.
¶ Et emplaſtrũ faciũ ex fructibo decoctis in vi

no eſt ↄueniẽs mollificationi iuncturaꝝ reti⸗

net fluxũ ſanguĩs ex naribo:⁊ abſtergit furfi⸗
res.⁊ exſiccat vlcera capitis ⁊ vicera auris. et
ipſius pus ex ipſiꝰaqua in ipſam diſtilla᷑.

¶Et ↄfert ipſius ſyrupus molliſicationi gin

giue.et eius ſo. cum vino decoquunt᷑.⁊ fit inde
emplaſtrũ ſeda ns ſodam et obtalmiam.
¶ Et cũ decoquit᷑ cũ oꝛdeo:ſanat eoꝝ apoſte⸗
mata.⁊ ipᷣiꝰcin is ingredit᷑ in medicinis vngu
le.ↄfoꝛtat coꝛ:⁊ aufert tremoꝛẽ coꝛdqis.
¶ Et conſert fructus eius tuſſi ꝓpter dulcedi⸗

nem ſuam. et retinet ventrem vtentis eo:ſi eſt

ſolutus ſua ſtipticitate.
¶ Et confert fructus ipſius ſputo ſanguinis.⁊
etiam eius rob ſimiliter confoꝛtat ſtomachuʒ

ob eius et eiꝰ ſemina pꝛohibent curſum ſu⸗

perffuitatum ad ſtomachum.
¶ Succus fructuũ eius eſt puocatiuꝰ.et ipſe⸗
met ↄfert ardoꝛi vꝛineet ardoꝛi veſice.
Et eſt bonꝰ in phibendo mẽſtruoꝝ ꝓuoca⸗
tionẽ.et eiꝰ aqua ſtringit naturã et retinet ſo⸗

lutionẽ colericã et mela ncolicam.linita et ipſa
cũ oleo ſyſamino expellit flegma.⁊ ſolutione

emittit ipᷣm.et decoctio fructuuʒ eius confert
fluxui humiditatũ matricꝭ et ↄfert emplaſtro

ingqde facto emoꝛroidibus.

¶ Et ↄfert apoſtemati teſticuli:et eiꝰ decoctio
ↄfert moꝛſui rutele.etſimiliter fructus eius cũ
potat᷑ in vino:⁊ ſimiliter pũctureſcoꝛpiõis.

D S db

8

JMMV

5

De Herbis

Capitulum. ccciiſ.
Oaſtix ſiue maſtix latine.grece ſcinꝰ.
m vel ahias vel chias. Arabice meſcehe.
Et eſt gũmi arboꝛis cini vel lentiſci.
qꝛ lentiſcus grece vocat᷑ ſcinꝰ.ſiẽ inuenies ĩ ca.
Terebẽtina infra de T. Dyalſ.c. de Maſtice.
quedam maſtix emanat ab arboꝛe q̃ ſcinus ðꝛ

Et q̃dam ex ea eſt alba.q̃dam ſubuiridis. Sʒ

melioꝛ ex ea eſt cuiꝰcoloꝛ eſt albus.plucidũ ha

bens granũ graue ſicciſſimũ ⁊ cito frangibile.
hñs bonũ odoꝛẽ.Eteſt de ea q̃damq̃ eſt nigra:

q̃dam citrina.i¶ Gal.vij.ſim. ar.c.de Ma⸗
ſtice alba. Eteſt illa q̃ ðꝛ glutẽ roma num.⁊ eſt

cõpoſita ex ᷣtutibo diuer ſis.ſcʒ ſtiptica ⁊ mol/
lificatiua.Et vᷣtus eius eſt q̃ calefacit ⁊ deſic⸗

cat in.ij. gradu.vñ mollificat ⁊ reſoluit.Et mo
ſtomachiepatis ⁊ ventris ſlegmonibo cõpetit.
Sed nigra eſt q̃ ðꝛ capiti vel egyptiaca.et eſt

maioꝛis deſiccationis qᷓ; alba.⁊ vᷣtus ſtiptica

eſt in eo minoꝛ.⁊ ideo eſt ↄueniens vbi opoꝛtzʒ
reſoluere ampliꝰ.Et ꝓpter h̊ multũ ↄuenit apo
ſtematibo duris q̃ ſunt in interioꝛibo coꝛpoꝛis
Sʒ oleũ maſticis eſt ſimile virtuti maſticis.
¶ Sera. li. ag. c. Meſcehe. i. maſti x. Maſtix
eſt pmꝰinter omia glutina in bonitate.Et ar⸗
boꝛ maſticis eſt cõpoſita ex ſuba aquea ⁊ terrea
frigida nõ multũ in ſapoꝛe omniũ partiũ.huiꝰ
arboꝛis dico radicis ⁊ fructꝰ.⁊ coꝛticis eſt ſtip
ticiias pauca.⁊ vᷣtus eius eſt infrigidare ⁊ ca e

ſacere mediocriter temperate.⁊ deſiccat in fine

ſecũdi gradus vſq; ad pncipiũ tertij.

Operationes.
ESera. In ea eſt de ſtipticitate q̃ ↄfert debili
tati epatꝭ ⁊ ſtomachi ⁊ inteſtinoꝝ et apoſtema⸗
tibo in eis exiſtẽtibo.in eo eſt ſtipticiras.⁊ nõ hʒ
acuicatẽ alquã.⁊ eſt multũ ſubtilis.⁊ fit empla
ſtrũ cñ folijs maſticis dũ ſunt recentia.⁊ eſt in
eis virtus manifeſta.⁊ ideo qñ bibunt᷑ fo.aut

cũ alijs medicinis ad vlcera inteſtinoꝛũ.et ad

fluxum ventris ↄferunt multum.,.
¶ Et conferunt ſpuentibiſanguinem.⁊ fluxui
menſtruoꝝ ⁊ ami.et non eſt in eo diuerſitas a

ſucco ypoquiſtidos.

¶Et idem auc. Dyaſ.Totahec arboꝛeſt ſtip⸗
tica.⁊ vᷣtus folioꝝ frucius ⁊ coicis ⁊ radic eſt
equalis.⁊ decoquit᷑coꝛtex eius:⁊ coꝛtex radicꝭ
⁊ folia decoctione plurima.
¶ Et qñ fuerit cocta colat᷑ abeis aqua q̃ iteruʒ
coquit᷑ vſq; ad mellis ſpiſſitudinem.⁊ cõuenit
ſputo ſanguinis decoctio illa bibita.⁊ fluxui
ventris ⁊ vlceribo inteſtinoꝝ ⁊ fluxui matricis
⁊ ani.Et vniuerſaliter quidem ponit᷑ ꝓ acacia
⁊ vpoquiſtidos.⁊ ponuiur decoctio illa loco

ſyvcci folioouooim.
¶ Et quando ꝓñcitur decoctio illa ſuꝑ vlcera
ꝓſunda:⁊ ſuꝑ oſſa fracta reſtaurat carnem in
vlceribo.⁊ reſtaurat oſſa ⁊ ſtringit mebꝛa laxa.
⁊ abſcindit humiditates antiquas a matrice.
⁊ pꝛohibet vlcera coꝛuſiua ne dilatent᷑ in coꝛpe
⁊, ꝓuocat vꝛinam.⁊ quando fit collutio oꝛis cũ

ea ſtringit dentes cõmotos.Et exramis huiꝰ

mt ſtipticitas. 2ððð
¶ Et idem auctoꝛitate Humay. Maſtix re⸗
ſoluit apoſtemata ſtomachi:et conuenit tuſſi:
et noneſt pauce attractionis ſlegmatis quan⸗

arboꝛis fit oleum quodeſt bonum vbi conue⸗

do maſticatur. ⁊ pꝛopter hoc miſcetur cũ aloe
vt pꝛeparet ipſam et attrabat cum eo ſiegma

a capire.

Capitulum. ccciiſj.
Aſturcium.Dyaſcoꝛides capi.Car⸗
n damus.id eſt naſturcium. Quoddaʒ
eſt domeſticum. et quoddam eſt agre⸗
ſte. Et ideo facit duo capitula de eis. Anum
qð incipit Cardamꝰ.⁊ eſt na ſturciũ domeſti⸗
cum. Aliud quod incipit Cardamus agreſtis.
⁊ eſt naſturciũ agreſte.Et ideo vicit cardamꝰ

Trattatus

id eſt naſturciũ domeſticũ.vtilioꝛ ðꝛ babyloni
cus omibo ſemen eius calidiſſimũ eſt cauſtica
participans virtute.viſcidũ ⁊ cacoſtomachum
ventrẽ turbans. ¶ Sera.li. ag. capᷣ. Joꝛſalba⸗
the fe.i.naſturciũ.⁊ ex eo eſt naſturciũ cõmu⸗
ne notũ.⁊ exeo eſt naſturciũ tectoꝝ.et exeo eſt
na ſturcium oꝛientale. Naſturcium tectoꝛum
eſt planta habens ſolia ſtricta ⁊ lõga duob di
gitis in ſũmitate acuta ⁊ ſciſſa ⁊ pinguia.⁊ ex
tendunt᷑ ſuꝑ terrã.⁊ habet in medio vᷣgã ſubti
lem duob palmis longã.paucos hñũs ramu⸗
los.ſuꝑ quos ſunt pile habẽtes denſam ſũmi⸗
tatem:in qboeſt ſemen ſimile ſemine naſturcij.

cuiꝰ eſt virga ſicut figura rutele:ita eſt depꝛeſ⸗

ſum.naſcit᷑ ĩ vijs ⁊ parietibo domoꝝ.Naſtur⸗
cium oꝛientale eſt planta duoꝝ bꝛachioꝝ lon⸗
ga. habens ramos ſubtiles ⁊ multos.in qͥbus
ſunt folia ſimilia folijs ſcitaragi:niſi quia ſunt
albioꝛa ⁊ mollioꝛa.⁊ in ſummuatibo ramoꝛum
ſunt capitella ſimilia plante aciis: ⁊ habet flo⸗
res albos.ſemen huius ponitur in cibis loco

piperis. Sed naſturcium cõmune notum eſt

melius illud quod defertura babilonia.¶ Al⸗

manſoꝛ tractatu tertio. capuuilo de naſturcio.

Naſturcium calidũ eſt ⁊ ſiccũ.apperitum ad⸗
iuuat:licet inflationem ⁊ capuis efficiat dolo
rem digeſtiuam.pꝛeterea retardat

Hbprerationes.
¶ Serapion aucto.GBalieni. Semen naſtur⸗
cij eſt ca.etſic.ſicut ſemen ſinapis.⁊ incidit in⸗
ciſione ſoꝛti. et adurat ⁊ ſedat do loꝛes cia ti⸗
cos:⁊ doloꝛem capitis.⁊ quamlibet egritudinẽ
in qua opoꝛtet calefacere: ⁊ miſcetur ſemen eiꝰ
in medicinis aſmaticis.quia ipſum incidit in⸗
ciſione foꝛti:⁊ adurit humoꝛes groſſos.
Et ðꝛ qñ naſturcium deſiccatur:fit eiꝰ vir⸗
tus ſicut ſeminis eiꝰ.⁊ dum eſt recens ꝓpter hu
miditatem aquoſam que eſt in eo habet virtu⸗
tem debilioꝛem virtute ſeminis ens.
¶ / ß·Gpaſcoꝛides. Naſturcium lumbꝛ cos expel
lit:et ventrem turbat. Splenem atten nat cum
aceto.et aboꝛſum facit.ventrem ſtimulat.ſimi⸗
le eſt ſinapi ⁊ eruce.
q Et impoſitũ lepꝛas ⁊ zernas emendat.mel⸗
le addito duricies ſplenis compeſcit. Soꝛdi⸗
da vulnera purgat ſiſuccus adhibeat᷑. Moꝛ
ſibus venenatis bibitum occurrit. Fumiga⸗
tio eius ſerpentes fugere ſacit. Vel ſlentibus
pꝛo fluis ſucco linito occurrit.
¶ Carbunculos rumpitcum polenta et aceto
coctum. Sciaticis vtiliſſimecum aceto et po⸗
lenta auxiliatur. tumoꝛes ⁊ duricies ſpargit.
¶ In doloꝛe coꝛdis coquit᷑ in lacte capꝛino et
datur ad bibendũ. Doloꝛẽ omis loci tollit pul

uere ſeminũ aſperſo.ſed plus melle vncto loco

ſcabiem cum aceto ſanatus.
¶ Galienꝰ.vij.ſim.far.c.de naſturcio. Semen
naſturcij habet virtutem que calefacit ⁊ deſic⸗
cat ſicut ſinapis.Et pꝛopterea ſciaticos et do⸗
loꝛes capitis.et quodcunq; alioꝛum indigen/⸗
tium rubificatione calefacit cum eo ſicut eſt
ſinapis. miſcetur autem cum eis quecũq; aſ⸗
maticis dantur farmacis.
¶ Auicenna pꝛimo canone fen.quarta.capi.
vij. Naſturcij ſemina toꝛrefacta mixta cum
adog:conſtringunt fluxum ſuperfluum peo⸗
uenientemex cataor.

Capitulum.ccv. 8

Aſturcium aquaticum vel ſenation:
n vel Cardamus agreſtis. Serapion
libꝛo aggregatoꝛis capᷣ. herochachay⸗
gre. id eſt naſturcium aquaticum. Et eſt plan⸗
ta que naſcitur in aquis.ha bet ſtipitem reciũ

⁊ ramos.et eſt tota pla nta pinguis.et habʒ fo/

lia ſimilia folijs apij dicti ypoſellinum.niſi qꝛ
ſunt mmoꝛa eis.⁊ habet odoꝛem bonum quan
do maſticatur.⁊ eſt cali.⁊ ſic et conuenit cale⸗

factis quando roꝛatur ſuper ipſam aqua fri.

aut aqua ro. Et quidam dicuntqeſt fri.ex eo
quia non nocet habentibus ſirſen.¶Etidem
auctoꝛito te yſaac habẽ aram.⁊ eſt ca.in hᷣmo.⁊
ſic. in. i. Etidem auc. Gal. Airtus eiꝰ eſt cale⸗

faciens. Dyaſcoꝛides capᷣ.ſenatio n.id eſt na⸗

ſturciũ aquaticũ. Haſcit᷑ in aqua.ſruncem ha
bens pinguem.⁊ ramulos longos.:et ſolia mi⸗

1
1

— – —

SS =n

— ☛= 0

— ⏑☛ – —

De Herbis

nuta ſimilia ypoſeſlino.niſi quia ſunt mino⸗

ra:eoq; maſticata odoꝛem ſuauiſſimũ habet.

Dperationes

¶Serapion auc. yſaac.habẽ aram. Semen
eius ſtringit venirẽ qͥ fluit ꝓpter caliditatẽ qũ

bibit᷑ exeo aureus vnꝰcũ aqua frigida.aut ſuc⸗
co citonioꝝ.et ipſum confoꝛtat membꝛa.

Dyaſcoꝛides. Semen eius crudum et co⸗

meſtum calculos excludit: vꝛinam pꝛouocat:
menſtruis imperat: diſſintericis pꝛodeſt.
¶ Caebꝛas ſapiens huic ꝑhibet teſtimoniũ:

dicens ꝙ coquinati in aqua ſoluunt.et cum
carnibus ſpiritualia mundificat fomentum

ex aqua ſalſa ⁊ oleo decoctionis eius valet ad
¶Stranguiriã ⁊ diſſimiã in vino decocti:⁊ ca⸗

thaplaſmati ad idem valent. diurerica ſunt.

Capitulum.cccvj.
Alpellus. Pandecta. cap. ccccclxiiij.
n Pellua. herba que facta eſt ſicut

elleboꝛus niger. cuius radix eſt oꝛdi⸗

nata ad modũ rhetis.eſt anthonomatice her⸗
ba venenoſa.⁊ eſt pma pars aconiti.¶ Auicẽ⸗
na libꝛo.ij.capᷣ.denapello.Hapellus eſt herba

que eſt venenũ perniciſum. ⁊ eſt in ſummo ca⸗

liditatis ⁊ ſiccitatis.

Dperationes

¶ Auicenna. Na pellus delet albaras linitum
er confert lepꝛe. vnde eſt venenũ deſtruens bi⸗
bentem ſe. Maioꝛ vero ipſius potio eſt medie⸗
tas.ʒ.vniꝰ.⁊ hec interficit ⁊ ſimiliter minus.
Lex eo cocurmices bibunt ⁊ non moꝛiun⸗
tur. Ex omnibus confectionibusdyamuſcus
ei reſiſtitt. H
¶Et eſt alius qui vocatur napellus moyſis.
Et vult dicere napellus mus.et eſt quoddam

*

animal quod aſſimilatur muri:quod moꝛatur
in radice napelli:na ſcens cum napello.et qui

cum eo appopinquat.non creſcit arboꝛ.et eſt
tyria canapelli:⁊ eſt maioꝛ eo.⁊ in eo ſunt om⸗
ma inuamenta que ſunt in napello.

—

Capitulum. cccvij.
Arciſcus vel bulbus vomiferns: vel
n cepe marinum.i¶ Dyaſcoꝛides capi⸗
tulo Narciſcus.vel bulbus ematicus:
vel bulbus vomicus:ſolia ha bet poꝛro ſimilia
ſed minuta.et haſtas haber duoꝛum palmo⸗
rum que inanes et concaue ſuntet ſine folijs.

8

N ⏑ RH

Flos eſt illi albus in giro.in medio croceus:⁊

eſt qdamſpecies:cuius illud medium purpu⸗
reumeſt. Radiceʒ habet albam rotundã ſicut

bulbus. ⁊ ſemen nigrum ⁊ oblongũ vt in mem
bꝛanulis. Qui in locis montuoſis naſcit᷑eſt me
lioꝛ.cuius etiam flos ſuauem longeiactat odo
rem. In reliquis aũt poꝛri habet ſimilitudinẽ
⁊ viridis eſt. Airtus eius eſt que abſtergit ⁊ in
carnat ⁊ deſiccat.Et illud quod de eo admini

ſtratur eſt radix.¶ Plinius libꝛo viceſimo pꝛi⸗

mo.Narciſci duo genera in vſu medici recipi⸗
unt. vnum floꝛe purpureo.⁊ alterũ herbaceũ.
yſidoꝛus. Harciſcus fabuloſe nomen impo
ſitum habet a quodã puero.cuius membꝛa in
hunc floꝛem tranſierunt:qui ⁊ nomen narci⸗
ſci in appellatione cuſtodit:⁊ decus pulcritudi
nis in candoꝛe retinet folioꝛum. ¶ Serapion
Narciſcus eſt calida ⁊ ſicca in ſecũdo gradu.

Pperationes.

¶ Dyaſcoꝛides. Radix eius bibita ? comeſta⁊
cocta vomitum pꝛouocat.tritacum melle com⸗
buſtionibus medicatur. Neruos inciſos con⸗

ſolidat. Laxatos componit: antiquis doloꝛibꝰ

articuloꝛum pꝛeſtulatur.¶ Melle mixtus el⸗
felidas ⁊ om̃es maculas vultibus tollit. Mix
tus ſemini vꝛtice aceto et melli.
Et herba mixtꝰ vulnera ſoꝛdida purgat.apo⸗
ſtemata dura rumpit. Infixa coꝛpoꝛi impoſi⸗
ta euocat cum yriſillirica melle mixto.
¶ Item electiones erumpit atq; ſtipites euo⸗
cat.et ſi qua ſunt aliena cum farina ⁊ oleo ad⸗
mixto mele.
Serapion auctoꝛitate Galieni. Virtus eiꝰ
eſt que deſiccat ⁊ abſtergit:extrahit ⁊ incarnat
vlcera magna.⁊ incarnat inciſiones in lacertꝭ
factas.Et mixtus cum oꝛobo mundificat ſoꝛ⸗
des coꝛpoꝛis ⁊ aperit apoſtemata.⁊ qñ come⸗
ditur ex radice narciſci aut bibitur commouet
vomitum.⁊ trita cum melle confert cõbuſtio⸗
nibus ignis.Etquando fit ex ea emplaſtrum
conglutinat vulnera neruoꝝ.
¶ Etidem auctoꝛitate Aben Meſuay. Nar⸗
ciſcus facit operationeʒ ieſimini:niſi quia eſt
debilioꝛ eo:et confert doloꝛibus qui fiũt a fleg
mate.et oleum eius eſt bonum ad hoc.⁊ radix
eius incarnat vlcera neruoꝛum: et habet vir⸗
tutem laxatiuam.

7

¶ GBalienus.viij.ſimpli. far. cap̃. Narciſcus.

Radirx eius ſiccatiueeſt virtutis intantum vt
conſolidet plagas maximas vſq; ad abſciſio⸗

nem que circatenantos.habet autem quid ab

ſterſiuum⁊ attractiuum.

Tractatus

Coapitulum. cctviij

Abach eſt fructus ᷣm Auiceñ.arboꝛis

n dicte aſadar.q̃ apud Dyaſcoꝛ? vocatur

agriloliuʒ. Verũ apud Sera. eſt aliud
na bach.ſcʒ coꝛtex arboꝛis q̃ a Dyaſ.vocat᷑ na⸗
ſcatimon. Et dicit Serapion capᷣ. Nabach.
ꝙ affertur de India.⁊ eſt in coloꝛe ſimilis cro
ceo.⁊ ſunt ſicut coꝛtices moꝛi boni odoꝛis.et
ha bet virtutem calefacientem.

ODperationes
¶ Sera. Yiũt cũ eofumigatões ⁊ ponũ in cõ
fectõibo vnguẽtoꝝ:⁊ in alijs ↄfectõibo calefaca⸗
toꝛijs.⁊ habet virtutẽ calami aromatici.
¶ Et idem auc.Gal.Eſtcalida in tertio.et eſt
exſpecieb Indie.Et quando fit ſuffumigatio
cum eo valet coꝛruptioni matricis.⁊ ↄfert ſuſ/
focationi eius qñ eſt ſiccum,.
Item ſcribitur q nabachcomparat᷑ neſpilis
⁊ zaroꝛ qð eſt magis odoꝛiferũ neſpilis.⁊ iia ſi⸗
militudo eſtin virtute qm̃ fructus agrifolijeſt
ſtipticus confoꝛtans ſtomachũ.⁊ ſimiliter cõ⸗
parantur neſpila ⁊ 3aroꝛ.

Capitulum. cccix.

8
A
9
1
6
4

E nufar. Pla. Nenuſar eſt herba in.ij.
n gdu frigida ⁊ hũida.hñs folia lata in
loc reperit᷑aqſis:⁊ in calidis regiõibo
⁊ in frigidis. Itẽ duplex eſt eimaneries.vna qᷓ
purpureũ floꝛẽ ꝓducit ⁊ melioꝛ eſt. Alia vᷣo q̃
croceũ:⁊ non adeo bona eſt. Yloos eiꝰmedicine

cõpetit. Et melioꝛ eſt ille qͥ in calidis regiõib

reperit᷑ q; ĩ frigidis. In ſeptẽbꝛi collectꝰ in effi⸗
cacia multa ſeruat᷑.¶ Auiceñ. Nenuſar nomi⸗
nauit Galienus caulem aque.foꝛtius eſt ulud
qð habet radicem albam q; qð nigram.Flos
eius ſrigidus eſt ⁊ humidus inſecũdo.

Dperationes.

A . ia. Ex floꝛib pᷣcipue fiant ſyrupi qᷓ febꝛes
Sõ ca.epatis:calidaſq; diſtẽ⸗

perantias. Itaq; floꝛes in aqua decoqnunt᷑.et
extaliaqua ʒuccaro adduo fu ſyumpus.
¶ Cõtra doloꝛes capitꝭ ex caloꝛe ſarraceni flo⸗

rem ꝑ noctẽ in aqqua ponũt:⁊ mane talẽ aquaʒ

bibunt. floꝛeſq; naribo ſuis applicant.

Auicenna. Syrupus eius vehementis ex⸗

tinctionis eſt ⁊ ſubtiliatinꝰ valde.Conſerttuſſi
⁊ pleureſi:⁊ febꝛib acutis.Radix eius oõfert
bothoꝛ ⁊ apoſtematibo calidis ſplenis. Eadeʒ
cum aqua confert moꝛfee ſuppoſita.cum pice
vero alopicie.

De Herbis

¶ Idem. Henufar ſomnũ facit. ſodam calidã
⁊ colericã ſedat.ſed tamen debilitat.
¶ Pollucionẽ minuit:⁊ frangit deſideriũ coitꝰ
cũ ſyrupo de papauere bibitꝰ.⁊ ↄgelat ſperma
ꝓpᷣeq; radix e.Eadẽq; radix ↄfert ſolutiõi an
tique:⁊ vlceribo inteſtinoꝝ:⁊ doloꝛibaveſice.
Semen eius foꝛtius eſt in omni re.etpꝛohi
bet fluxus menſtruoꝛum. Natura nenufaris

Indi:eſt natura mandragoꝛe.

¶ Conſtantinꝰin libꝛo graduum. Nenufar eſt

ſubtile acpenetrabile: doloꝛem copitis excalo⸗

replacat appoſitũ naribo coleriq ſanguineis.

ex omnibocongruit paſſionibus.
Syrupus er calidam tuſſim extinguit.ac fe
beꝛes colericas ac ſanguinolentas aufert vigel⸗
las. Oleũ eꝰ doloꝛẽ capitis aufert ſi cataplaſ⸗
metur. aut ſi eo ſternutatio puocetur.
¶ Auicenna libꝛo.ij.capᷣ.denenufare. Syrn⸗
pus eius le nit ventrem:⁊ ↄferi febꝛiba eſtatis.

⁊eſt vehementis extinctionis.
¶ Et idem de viribo coꝛdis ait ꝙ ↄſoꝛtat coꝛ.

Capitulum. cccx.
Igella.Pla. Nigella eſt ſemen cuiuſ⸗

n gam herbe rotundum:ſubnigrum ha
bens coloꝛẽ.ſubamarũ ſapoꝛẽ.virtutẽ

4

Tractatus

habet diureticã ex amaritudine diſſolutiuã:cõ/
ſumptiuã ex q̃litatibo ſuis.folia eiꝰſunt parua:
minutga ⁊ mollia: ſimilia cotule.⁊ flos eius eſt
ſigure ſtelle.coloꝛis celeſtis.⁊ hʒ in ſũmitatib⸗
capitella ſicut papauer. ⁊ in medio exintrinſe⸗

ca ꝑteſunt aliqua oꝛdinatim diuidenda ſemia
Eſt calida ⁊ ſicca in.iij.gradu. Sera.li.ag.c.
Carum.i.nigella.eſt planta parua hñs virgas
paruas circiter duos palmos ad plus.⁊ hʒ fo⸗/

lia pua minuta ⁊ mollia:ſimilia folijs plante.

q̃ðꝛ carnabaon ſiue ranohaon.niſiqꝛ ſunt mi-⸗
noꝛa ſatis.⁊ in ſũmitate ſunt capitella ſubtilia:
ſimilia capitibo pa paueris:oblonga:⁊ ĩ medio

eiꝰſunt parietes ſeparãtes ſemina.Oð quides⸗

ſemen eſt nigrũ acutũ boniodoꝛis.i Dyaſ.ca.

Melanchiũ.i.nigella fm trãſlationẽ noſtraʒ.
Melanchiuʒ herba eſt minoꝛ folia minuta et
tenera.? ſemen minutuʒ habens.culus frutex

lõgus eſt duoꝝ palmoꝝ.⁊ deſup habens capi⸗
tellũ ſimile miconio.ſʒ oblongũ ĩ medio veluti

parietes hũs qͥb diſcernũt᷑ ſemĩa.q̃ ſemĩa ſũt
nigra ⁊ odoꝛata ⁊ viſcida q̃ multi panni aſper
gunt.¶ Gal. vij.ſim.far.ca. Melanchiũ.i. Ni⸗

gella calefacit ⁊ ſicat ſᷣm tertium graduj. Hoc

idem dicit Plateari0u.

Dperationes.
¶ Nigelle ex farina cum ſucco abſinthio em⸗
plaſtr um factum circa vmbilicum:et pꝛecipue
pueris lumbꝛicos necat. Alijs conficiatur ad
ſcabiem cum melle et datur per os.

Unguentũ ad ſcabiẽ puluerꝭ nigelle ĩ miia

qntitate fiat decoctio ĩ foꝛti aceto vſq; ad aliq̃n
tulã ſpiſſitudinem.⁊ tũc addito oleo fiat inde
vnguentũ bonũ ad ſcabiẽ ⁊ impetiginẽ⁊ lenti⸗
ginẽ faciei tollit Farina nigelle ↄfecta cũ aceto
tepido:infuſus auribus vermes necat.

¶ Contra ſtranguiriaʒ: diſſurriam ⁊ yliacam

paſſionem detur vinum infuſionis nigelle ꝑ
noctẽ.ſed antecoquat᷑.qꝛ nimiũ fieret violentũ
Coõſtat em̃ ꝙ ſi in multa q̃ntitate fuitoccidit.

¶ Si aũt in multa q̃ntitate habet᷑:pone in ſac

cello:et fiat decoctio eius in vino ⁊ oleo.⁊ ſupᷣ
renes ⁊ pectus fiat ſaccellatio ↄtra pꝛedicta.et
eſt ſatis experta odoꝛata ↄtra catarrum ⁊ cho⸗
rizam.Et h̊ habet nigella a ſui complexione.
vt Balienꝰ.vi.ſim.far.ca.de Peonia dicit.
Sera.auc.Dyaſ.ca.de nigella.qͥdaʒ admi⸗
ſcent hoc ſemen in maſſa paſte ⁊ faciũt inde pa
nem. ⁊ qñ fit emplaſtꝝ fronticũ eo ↄfert ſode.
¶ Et qñ fit caput purgium cum eo ⁊ aceto cõ⸗/
fert aqne que deſcendit ad oculum.
¶ Et qn ſumit᷑ in potu.ʒ.i.cũ aq:cõfert moꝛſui
rutele.⁊ q fit fumigatio cum ea fugat venena.

¶¶Et fit emplaſtꝝ cũ eaſuꝑduricies qᷓ fiunt in
iuncturis pedũ q̃ dicunt᷑ calli:⁊ aufert eas.

¶ Et idem auc. Aben Meſuay. Pꝛopetas eiꝰ
eſt q̃ aufert febꝛem flegmaticã ⁊ melancolicã:

⁊ interficit aſcarides.⁊ ↄſfert moꝛſuirutele.

Capitulum. cclx.

vmphea. Pli. lib xxv. Hymphea dici

n tradit᷑ a nympha zelotipa erga hercu
lẽ ropholo moꝛtua.vñ aliqͥ heracleon

vocãt eã.alij rophalon. Naſcit᷑ radice claui ſi⸗

mili. Dyaſ. Nymphea vel vt dicũt alij cacabũ
veneris.i.papauer paluſtre.ſiue vt latini alga
paluſtris. Haſcit᷑ in aqͥs ſtantibo vel locis non

cultis.hũñs folia cicoꝛieſimilia:ſʒ minoꝛa ⁊ ob⸗

lõga.caput altiꝰſuꝑ aquã ꝓferens.multaq; ca
pita infra aquã ex vna radice hñs.flos eſt illi

glbus lilio ſimilis: cũ palloꝛe ꝑuo.ſemẽ eius in

medio croceũ.ſʒ cũ effloꝛuerit nigrũ effici᷑ ha⸗
ſtalenis ⁊ nõ groſſa ⁊ nigea.radixq̃ʒ aſpera ni
gra ⁊ nodoſa. In auiumno ſiccatur.¶ Nota q;
nymphea ha bet ꝓpꝛium capitulum.ſimiliter ⁊
nenular.quare nõ ſunt idem ſicut aliqᷣ volũt.

Hyoperationes

¶ Pliniꝰli.xxvi. Ventrẽ in totũ adimit nym⸗

f ff L ——.—–

in

on

n
.
n

De Herbis

phea heraclea ꝑ.xl. dies ieinno potuꝛ ĩ cibo

ſumpta.¶ Illita radix genitalibo inbibet nõ

ſolũ ventrẽ ſʒ etiã geniture affluẽtiã et ob iq
coꝛpus alere ðꝛ atq; vocẽ.¶ Dyaſ. Sicca bi
bita cũ vino cilicis medet᷑ ſplenem ſiccat ca⸗
thaplaſi mata.doloꝛeſq; cõpeſcit ſtomachum
impoſita. ¶ Radix eiꝰ bibita doloꝛem veſice
mitigat. Coꝛpis maculas detergit.et ſemen
eius bibitum hoc aſſidue facere nouit.

R

Capitulum. cccxij.
Vx vſualis.⁊ eſt illa q̃ cõitervtimur
n dad edendũ. Sciẽdũ ꝙ nucis multa
ſunt genera.ſed qñ ſimpliciter ponit

ꝓvſuali ĩtelligit᷑. Gal.vij.ſim.far.capᷣ.Carea

grece.i.nux vſuał vel nux arboꝛ. Nux arboꝛ
habet qͥdẽ qͥd in pullutiõiba⁊ frondibo ſtipti⸗
cũ euidens.plurimũ aũt in nuccoꝛtice recen
ti ⁊ ſicco. Vtunt᷑ aũt eo ꝓpterea et tinctoꝛes.
nõ aũt expmẽtes eos.⁊ ſuccũ ſili ſucco moꝛo
rũ ⁊ ruboꝝ coquẽtes cũ melle.ſtomaticovti
mur pharmaco.⁊ etiã ad alia vniuerſa in qᷣb
ſunt cõgrui pᷣdictiſucci.Nũc vᷣo ipſiꝰ aliud
qͥdẽ eſt eſibile.aliud oleaginoſum⁊ ſubtiliuʒ
partiũ.quocirca ⁊ ſucci fit facili.⁊ magꝭ qdẽ
fit tale qntũcũq; repoſitũ diu manet oleũ.nã
q; expꝛimere eſt poſſibile ex eo antiquato.

Operationes

¶ Aui.li.ij.ca.de nuce ca.eſt in.iij.ſic.in pᷣnci.

ſecũdi gradus.⁊ in ipᷣa eſt humiditas q̃ dele⸗

tin cũ antiquat᷑:et infixa eſt nuci ſtipticitas.
plurima⁊ folia ⁊ coꝛtex ipſi oĩa ſunt cõſtrin
gentia fluxũ ſanguĩs.⁊ eiꝰ coꝛtex aduſtus eſt
deſiccatiuꝰ ſine moꝛdicatiõe.O leũ vᷣo vetu
ſte eſt ſicut oleũ vetus:⁊ abſterſio antique eſt
foꝛtis.i Ex recentibo fit emplaſtrũ ſup veſti⸗
gia ꝑcuſſionis.maſticata medulla eiꝰ ponit
ſuꝑ apoſtemata melãcolicũ ⁊ vlceroſuʒ.⁊ cõ⸗
fert eiꝰ gũma vlceribo calidis ſperſa ſuꝑ ea.
¶ Et in emplaſtris cũ melle ⁊ ruta ↄfert toꝛſi
oni neruoꝝ:facit ſodã.⁊ diſtillatſuccꝰ folioꝝ
tepidus in anrẽ:⁊ ↄfert ſaniei in aure. Dicit
alcaus:qꝙ ipᷣa grauat linguã:⁊ eſt faciens bo
thoꝛ in aure.Eius oleumↄfert herpetieſtio⸗
meno ⁊ heriſipile et fiſtulis in parte oculi.

Snccus coꝛticis eius etrob eius ꝓhibent

pꝛefocationem ⁊ nocent tuſſi.⁊ ocunlum anti⸗
erminfe venire doloꝛem gutturis.
Et ex omnibo quidẽ ſpeciebus nucis dixit
Alcaus fieri emplaſtruũ mãmille apoſtemoſe

2 Ppꝛie ex egaltingane eſ difficilis digeſtio

nis ⁊ mala ſtomachi:ſed nutrita ⁊ recens eſt
melioꝛ ſtomacho ⁊ minoꝛis nocumẽti.⁊ illud
quando frangitur a duobus coꝛticibꝰ ſuis.
et nux quidem nutrita cum melle confert ſto
macho frigisdo. HZ
¶ Oyaſcoꝛides ca.de nuce.Nux ſi mãduca⸗
ta fuerit cacoſtomaca eſt indigeſtibilis:⁊ co⸗
lerã nutrit.doloꝛẽ capitis cõmouet.Tuſſien
tibo contraria eſt ſi comeſtafuerit. Sumpta

cum caricis lumbꝛicos latus excludit. Xa⸗
thaplaſmatibo adhibita tumoꝛes mãmarum

compeſcit.luxationibo cũ melle et ruta bene
adhibetur.¶ Ueteres autem nuces carnes

earũ cathaplaſmatibus adhibite:cancros ⁊

carbunculos tollunt. Egilopas limpidant.
ſi caro maſticata ⁊ impoſita fuerit.
Fit etiam ex ipᷣa oleum ſi tunſa ⁊ expꝛeſſa

fuerit. virides autẽ nuces cacoſtomat ice ſũt

quaſi oleo mixte fuerint eius actioꝛem tem⸗
perat: ⁊ liuoꝛes coꝛpoꝛis tollunt.
¶ Arboꝛ nucaria habet in folijs hoc vel ci
nis ſtipitum.nucis autemviridis coꝛtex tun
ſa et pꝛeſſa.⁊ ſucco qui eijcitur cocto cũ mel⸗

le:vt ſolet fieri de moꝛis odoꝛis vitia bonuzʒ

eſt:⁊ vocatur dyacareon. Item coꝛtex nucis
ſiccata ⁊ vſta leptomeris et deſiccatiua ſine

moꝛdicatione fit

Capitulum. ccxiiſ.

O

Trattatus

cũ ficuba⁊ ruta ⁊ pũcture ⁊ ſcopiõis.¶Dya ẽ
ſco. Auellane in cibo ſumpte doloꝛẽ capitis
incutiũt.ſtomachũ inſlatiõe diſtẽdũt.coꝛpo⸗

riſono pinguedinẽ cõferũt. Sicce in vaſe fi⸗ 3
ctili cõſti ute diſtillatiõib mitigandis vtili⸗
me offerũtur. ¶ Trite ex aqua mulſa pote G .
vetuſtiſſime tuſſis moleſtiam ſedant.

¶ Alij tritas cũpaſſo bibendas dederunt a h·
pul monis ⁊ iecoꝛis vitia ſanãda. Oultitri⸗ 4.
tas cũ pipere miſcuerũt cũ vino pꝛopinatas .
cõtra catarrũ.⁊ toꝛmenta ventris ⁊ vꝛine di⸗
ſtillantis anguſtias valere ſenſerũt cũ axun⸗
gia vel adipe vꝛſina cõtrite ⁊ alopicijs linite
capillis damnareſtituũt.dicũt aliqͥ coꝛia eiꝰ
cum oleo trita oculos gattineos inuncta in
ficere ⁊ capillos.Hanc multi leptocoꝛiã vo⸗
cant cacoſtomaticaeſt que ſi afſata fuerit.
Et cum pipere bibita catarrum matureſce ⸗
re facit.⁊ tota combuſta ⁊ axungie mixta vt
ſuperius ſcriptum eſt faccit.
¶ Johãnes meſne ca.de oleis.Oleũ eius va
let contra doloꝛem arteticum ⁊ neruoꝛum.

NQNIVir auellana. Gal v ij. ſim. far. ca. de
n nucibo. Eſt aũt aliud genꝰ careaꝝ et
nucũ paruaꝝ.que vtiq; ⁊ pontice nũ⸗
cupant᷑ amplioꝛiparticipãtes terreſtri ſubſtã
tia:quocirca ⁊ magis auſtera.cũ guſtat᷑ ipſa
planta: ⁊ fructus et coꝛtex apparet. In alijs
vero ſilis exiſtit magne nuci quevocatur ab
aliqbo baſilica. Nuncupat᷑ auteʒ ⁊ pec parua
nux apluribus leptocariũ vel auellana.

Pyoperationes
Auicẽ.li.ij ca.Auellana.Auellana nutribi
loꝛ eſt nuce.qm̃ ẽ magꝭ ſolida ⁊ minꝰvnctuo
ſa. ⁊ tardioꝛis digeſtiõis decliuis ẽ ad calidi
B tatẽ quãdã ⁊ ſiccitatẽ paruã.¶ Generat᷑ exaa òèMUl
colera.⁊ in ipᷣa eſt ſtipticitas maioꝛq; inngg dD “
ce.⁊ in ipᷣa eſt inflatio.⁊ generat ventoſitatꝛ òèôòôẽ H
in vẽtre inferioꝛi.⁊ qdᷣ ex ea aduſtũ eſt tina„gi: .—”h ͤ
copillos.facit ſodã ⁊ aſſat᷑: comedit᷑ cũ pau⸗ IAWR
co pipere:⁊ maturat coꝛiʒam. vpo.inqut.
Auellana in cerebꝛo facit augmetũ.E xtima ((LC2
uerũt qͥdã ꝙ ipᷣa illinita ſuꝑ verticũ pueroꝛũ —

io⸗ hbabentiũ ä l
medit᷑ cu aqua mellis:⁊ ↄfert tuſſi antique.⁊ TWanze,eIrset, ennees
D adiuuat ad ſpuendũ.¶ Eſt tarde digeſtiõis: Capitulum.cccxuiij.
⁊ exſiccat vomitũ:⁊ eſt tardioꝛis digeſtiddis Vr muſcata. Serapi.lib.aggre. ca.

E q; nux vſual. Eiꝰ coꝛtex eſt ſtipticꝰ:⁊ ꝛrin n Jeuzbaue grabice. i. nux muſcata:
git ventrẽ: ⁊ ↄfert venenis ⁊ moꝛſibo.et ꝓpꝛie Afferti ð india.Et idẽ qau. Iſaac. Me 3

— —
— -

De Merbis

lioꝛes ſunt ex eis rubee pingues graues. Et
deterloꝛes nigreleues: ? ſunt ca.?⁊ ſi.

Dperationes
a Snngirvener aromatiʒzat ſtoma
chũ ⁊ odoꝛẽ eiꝰfac bonũ.aufert ſuꝑfluitates

a ſtõ acho ⁊ digerit cibũ.i¶ Et expellit vẽtoſi

tates ⁊ coꝛroboꝛat ſtõachũ ⁊ epar.⁊ ↄfert len
tigini faciei ⁊ ſerpigini.⁊ extenuat ſplenẽ:et
mollit apᷣata dura epatꝭ.¶ Et nata eiꝰẽ ſicut
natura gariofiloꝝ. ⁊ ẽ ca.⁊ ſic.ĩ.ij.gra.bõa eſt
ſtõacho ⁊ epatifrigido.⁊ↄfert debilitati eoꝝ

Capitulum. ccxv.
n IVr indica:et eſt nux magna. Sera.li.
Aag. gp̃.ð neregil.⁊ ẽ palma inſule q eſt in
mariarui:⁊ ĩ ꝑtib inſulaꝝ ʒing.Et ðꝛ ꝙ nere
gil ẽ palmade mochol.⁊ iſte ĩſule noĩant᷑ dab
get ⁊ ab eis deferunt᷑ dabig:⁊ ẽ neregil. Alti
ma vᷣ̈ iſtarum eſt ſaranhib a ʒaran. Et ideʒ

auct.Galłin li.de cibis Nux indica eſt ca.⸗in

ſecundo gradu. humida in pꝛimo.

Dperationes

¶ Sera. Signũ hũiditatꝭ eiꝰ eſt ꝙ cito coꝛ⸗
rũpit᷑⁊ ipᷣa ẽ groſſe ⁊ grauis ſube.niſi qꝛ ipſa
nõ ẽ malichimi:opoꝛtet vt caueat᷑ ab ea q̃ nõ
eſt recens.¶ Et bõa q̃ ẽ multe albedis in car

ne ſua. ⁊ in qᷓ eſt aq̃ dulcis bona.⁊ illa aq̃ q eſt
intra ipᷣam eſt ſignũ ſue recentie.⁊ dʒ excoꝛi⸗
ari illud qð eſt albũ ex ea exiſtens exteriꝰ:qꝛ
iſte coꝛtex eſt durus grauis ſtomacho lõgin
quus a digeſtione.i¶ Et ſi aliunde digeritur
nõ inuenit coꝛpꝰ in eo aliuà niſi nutrimentũ
modicũ.⁊ ipᷣa qͥdẽ nux comedit᷑ cuʒ ʒuccaro
tabarʒet aut cũ penidijs albiſ.⁊ ꝓpꝛie ab eis qᷣ
ſũt calefacti.flegmatici vᷣo cũ pauco melleꝛ
colerici nõ vtant᷑ ea.¶ Et ſumãt eã flegmati⸗
ciĩ ieiunio ⁊ expectẽt donec deſcẽdat a ſtõa⸗
cho⁊ poſt comedãt.⁊ q ipᷣa veteraſcit expel
lit aſcarides a ſua ꝓpꝛietate.⁊ oleũ eiꝰvetuſtũ
ↄfert ventoſitatibo lũboꝝ ⁊ doloꝛibo genuũ.⁊ꝛ
emoꝛroidibo q̃ fiüt a flegmate qñ bibit᷑ et qũ
lini᷑ exteriꝰmaxie admiſcet̃cũ oleo nucleoꝝ
ꝑſicoꝝ qñ admiſtrat᷑ de vnoquoq; illoꝛũ.ʒ.i.
aut aureꝰ.i. Oleũ vᷣo eiꝰ q̃ nouaẽↄfert ⁊ fle
gmatic: ⁊ ẽ melioꝛis chimi qᷓ; butiruʒ vacci⸗
nũ vel ouinũ.qꝛ ñ pũgit ſtõachũ ſi facit buti
rũ vaccinũvel ouinũ nec mollificat eũ Oleũ
vo ei ↄfert veſice.¶ Jo.meſ.tractatu ð oleiſ
Oleũ eiꝰ ↄfert doloꝛi neruoꝝ ⁊ lenit pectus
⁊ pulmonẽ.clarificat vocẽ ⁊ impinguat:⁊ ad
dit in ſpermate.¶ Aui.li.ij.ca.de nuce. Indi
ca dicit ꝙ augmentat coitum.⁊ cũ antiqua⸗
tur comeſta:aſcarides ⁊ vermes necat.

Trattatus

Capitulum. cccxvj.

Ur vomica ꝑ Dyaſ.eſt fructꝰ ſecun

n el ſpeciei. Titimalli carſiceti. ſᷣm
quoſdaʒ vocatur caſtanea Indica.
