ſoluit.⁊ debilitatviſcera.⁊ eſt q̃dã ſpecies eiꝰ
interficiens ſedenteʒ in eiꝰ vmbꝛa.i¶ Caueat
ergo ab ea.Naʒ ⁊ lactis eius tres ſpecies.⁊
interficit in duabo epar ⁊ pulmonẽ frãgendo

Notandum ꝙ in iſto capitulo habes tres
plantas de quibo audiuiſti:ſcilicet ſaphatum

ſentix ⁊ ſeta:vt apparet in figura.

Capitulum.icccxvij.

„ dD

—

—

ſ Burrariont ſiue ſtibeoſ
Pperationes
¶ Dyaſ.ca.ſtibes.herbaẽ cuiꝰ ſemẽ ſtiptice
eſt ᷣtuꝭ⁊ ſiccatiue ſatꝭ.⁊ idcirco eiꝰ decoctio
diſſinteric inijcit᷑ ⁊ de auriba pus emanãs ſa⸗
nat inſtillata:⁊ i magnis vulneribo ⁊ cruẽtis
glutinatoꝛia ẽ vtiliꝰ id agẽs ſi cũ vino nigro
⁊ auſtero ⁊ ſtiptico coquat᷑ deſiccat enĩ foꝛtit
oĩa qͥ ↄ naturã ſũt hũida.i¶ Folia aũt eiꝰviri

dia trita et cathaplaſmatibo appoſita in ano
emoꝛroidas repmũt.⁊ ex pcuſſiõe ĩ ocułſin⸗
kKyſim factã ſuꝑpoſita iuuãt.i¶ Itẽ fo.eꝰ adhi

bita ſuffuſiões oculis detergũt. Sanguinez
vulneribe ĩpoſitaſiccãt.i¶ Pau. ca.ð ſcabioſa
Scabioſa ca.ẽ ⁊ ſic.i.ij.gO. Valet ð ſcabiẽ et

glopiciã.⁊ ſuccꝰ eiꝰ lũbꝛicos necat. Fumꝰ vi

ni vecoctoia e valet vemoxroidaſc Cõrra
ↄdilomata q atricia dicũt fiat emplin deſuꝑ
ex ipᷣa herba.fumo tñ pꝛiꝰrecepto.i Dicit᷑ ꝙ

Arbanꝰ? ad petõeʒ cuiuſdã ſoron ſue anhe

lantꝭ ſuꝑ ſcabioſevᷣtutes qm̃ ipᷣe ↄtinue vte⸗
bat᷑:miſit ſibi infraſcptos vᷣſus. Urbanꝰ ꝓſe
neſcit pᷣciũ ſcabioſe.Nã purgat pectꝰ qð cõ⸗
ꝛimit erga ſenectꝰ.Aenit pulmoneʒ:purgat
lateꝝ regionẽ.A poſtẽa frãgit:ſi lo cũ bibita
tãgit.Triba vncta forꝭ:antracẽ lib erat borꝭ

7

eNeNS

Ca . itulum. ccccxviij.

.

HPHyperationes
¶ Gal .ij. de cibis ca.de ſcalongijs. Sũt ſca⸗
longie ex genere bulbi. comedit᷑ enĩ ipᷣoꝛũ ra
dix ſine folijs.habet aũt i ſeipᷣa amarã et au⸗
ſterã vᷣtutẽ notabiliter ꝑ quã ſtomachũ reſo⸗
lutũ excitat aliq̃liter.appetitui non ↄtrariat᷑
neq; expuere aliqͥd indigentibo ex pectoꝛe et
pulmone.⁊ quidẽ ſubſtantiaʒ coꝛꝑis groſſio⸗
rem ⁊viſcoſioꝛẽ hñs.amaritudo eiꝰↄtra agit
groſſiciei.ſiccare viſcoſa ⁊ groſſa apta nata.
ſicut in his q̃ de medicinis dicta ſunt. ꝓpter
quod ſi bis decocte fuerint nutritiue ſũt ma⸗
gis. cõtrariantur autẽ iam expuere indigen⸗
tibus tanq; vtiq; depoſito toto amaro.
¶ Comedere autẽ ipas melius tunc cũ ace⸗
to ſimul ⁊ oleo ⁊ garo.Etenĩ delectabilioꝛes
ſunt ⁊ minus inflatiue:⁊ magis nutritiue ſub
tilioꝛes ad digerendum. Abundantes autem
fm eſum ipſoꝛum id⸗ manikfeſte ſenſerũt.
ei ſperma plus habentes pꝛomptioꝛes facti
ad venerea.pꝛeparant autem et hos homi⸗
nes mult ifoꝛmiter. Nonenim ſolũ elixos ꝑ
aquam ſed⁊ vaſa ex ipᷣas valde pᷣparata co⸗

HW ponũir poſt frixurãq; alij offerũt. Multi au
tema

aut neq; omnino pᷣdecoquũt gaudẽtes ipᷣoꝝ

Amaro ⁊ auſtero ſapoꝛe ſaluato ꝓuocat enim
ißos magis ad eſum. ¶ Sed inflat ionẽ ⁊ toꝛ
tionẽ inferũt nõ digeſti.Ex his quidem itaq;
ſiccomedunt᷑nõ bonichimi alimentum fit.
¶Ex his aũt qui ampliꝰ decoquunt᷑ aut bis
vt dictũ eſt:groſſioꝛ quidẽ chimus:melioꝛ au
tem quantũ ad digeſtionẽ ⁊ nutritiuꝰ fit. Ca⸗
lefaciunt autẽ manifeſte:⁊ aliquid aromatis

zans inſinuant ⁊ vꝛinatiue ſunt.

Capitulumm. ccctxix.

- gagrabice ſcamonea. Sera.lib. aggre.
Qa ſcamonea aucto. Dyaſco. Sca⸗
monea eſt plãta hs ramos multos egredi⸗
entes ab vna radice longitudinis qttuoꝛ bꝛa
chioꝝ ſuꝑ quos eſt viſcoſitas adherens ma⸗

nui:7 Poere, habet folia ſimiliter pilo⸗

ſa ⁊ ſilia folijs plãte lebleb.i.volubilis agreſtꝭ
aut folijs cuſſus.i.edere.niſi qꝛ ſunt mollioꝛa

folijs cuſſus.⁊ habẽt tres angulos:⁊ habent

oꝛes albos rotũdos cõcauos ſiles in ſigu⸗
ra ſua cartal:id eſt tube bñs grauẽ odoꝛem.⁊

ðð

ſſantes ſup lar multã decoctionem nõ
ſubſtinent.i¶ Cõtenti ſunt aũt valde modica

CQCLamonea latine. Grece diagridion.

radicẽ habet groſſam ſicut pollex. albaʒ gra
uis odor plenã lacte.Et colligi fᷣm hũc mo
dum. Nam vulnerat᷑ virga ⁊ radix eiꝰ ⁊ fiunt
fouee iuxta vulnus ⁊ humiditas manans a
vulnere in foueis illis:que poſtea colligit᷑ in
cocleis. Quidã vero fodiunt circaradiceʒ ⁊
ſternunt ibi folia:tunc ⁊ vulnerata radicę qðᷣ
de humiditate egreditur ſuper ſubiecta folia
colligunt.poſtea ſicdimittunt donec illa hu⸗
miditas deſicc ata fuerit quã reponũt.⁊ meli
oꝛ ex illa humiditate que ẽ ſcamonea eſt que
eſt clara leuis ſimilis in coꝛpoꝛe ſuo glutino

qjůsſfit ex coꝛijs boum. hbñs gibboſitateʒ et eliit
ſpongioſa: ⁊ eſt illa que defertur ex locis my⸗

ſie: et ex terris aſie eſt huiuſmodi. Et ille qui
vult eligere ſcamoneã ⁊ colligere ipᷣam:opoꝛ

tet ꝙ nò ſitↄtentꝰ vtrũ albeſcat aut nõ albe⸗

ſcat q tangit᷑ cũ lingua.qꝛ idem contigit:qꝛ

ia eſt adulterata cumlacte titimalli. Aerũ⸗
tamen diſcernit᷑ quãdo nõ eſt admixtũ: eo ꝙ&

nõ adurit nec moꝛdicat linguam aduſtione ⁊

moꝛdicatione foꝛti. Hã hoc accidit quando

eſt ſibi mixtum lac titimalli.⁊ deterioꝛ ſpecie
rum ſcamonee eſt illa que defert᷑ ex ſeni et ex
paleſtina.qꝛ iſte ſpecies ambe ſũt male adul⸗
terate cum titimalli lacte ⁊ cum farina oꝛdei.

Et eſt calida ⁊ ſicca in.iij.gradu.

Dperationes

¶ Serapion. Sunt autẽ qui accipiũt ex ra
dice plante ſcamonee ⁊ coquũt eam ⁊ dãt eli⸗
rxaturã in potu ⁊ purgat.⁊ aſſumit᷑ radix plan
te ſcamonee:⁊ coquit᷑ illa cum aceto ⁊ teritur

contritione foꝛti.⁊ cõflatur cũ farina oꝛdei:?-
fit emplaſtrũ iuuatiuũ ſciatice.
¶ Et quãdo lana inuoluitur in ſucco radicis
eius ⁊ ſubijcit᷑ pꝛegnãti:facit aboꝛſum.et qñ
miſcet᷑ cũ melle ⁊ oleo ⁊ liniuntur cũ ea exitu
re ſoluit eas.⁊ quãdo coquitur cum aceto et
linitur ſcabies vlcerata excoꝛiat eã.Et quã⸗
do miſcetur cumoleo roſato ⁊ linitur caput
cum ea:confert ſode antique.
¶ Et idem auctoꝛitate Galieni.Calida eſt et
ſicca in tertio gradu. Et eſt calidioꝛ pipere.?
idem aucto. Pauli. Scamonea abſtergit cu
tim ⁊ melioꝛat coloꝛẽ ⁊ mũdificat baras:⁊ au
fert doloꝛẽ capitis antiquuʒ.qñ adminiſtrat

cum oleo roſaꝝ ⁊ aceto ⁊ inſundit᷑ ſuꝑ caput

⁊ melioꝛ ex ea eſt vergens ad coloꝛem celeſte
uando frangitur.⁊ eſt in fricatione ſua ſicut
coclea fracta.Et illa que colligitur montib
kem eſt huiuſmodi.⁊ mala eſt cuiꝰ coloꝛ ver⸗
git ad nigredinem.⁊ figura eiꝰ eſt rotunda et

alceriꝰ coloꝛis ab illa.i¶ Et modus rectiſica⸗

tionis pꝛime ſpeciei que eſt bona eſt ꝙ acci⸗

piat᷑ citoniũ ⁊ abſcindat᷑ de capite eiꝰ rotula.

⁊ fodiat᷑ mediũ eiꝰ ⁊ itromittat᷑ ibi ſcamonea

Deinde ponat᷑ cooꝑtoꝛiũ qð fuit abſciſſum ⁊
firmet. Demũ inuoluat᷑ſuꝑ ipᷣm paſta:⁊ pona
tur ĩ furno nõ multũ calido.⁊ dimittatdonec
deſiccet᷑.⁊ doſis eiꝰ ita pᷣparata ſit ab vno da

uich vſq; adduos.¶ Etſcias ꝙ ſcamonea ñ

xxx. vſq; ad.xl.annos: niſi illa q̃ eſt pparata

ſicut diximus:nã illa que eſt pꝛeparata quã⸗

do tranſierit longuʒ tempꝰ ſuꝑ ipam:amittit

virtute ſuã. pter hoc opoꝛtet ꝙ pᷣpares eãꝗ
qñ volueris eã adminiſtrare.et qñ ſumit᷑ſca⸗

„ . . . . .

monea plus ab ea quãtitate quã diximꝰ foꝛ⸗

taſſe inducit anxietatẽ ⁊ languoꝛẽꝛ ſudoꝛẽ fri
gidũ ⁊ ſincopim fluxũ donec moꝛit᷑. Et do⸗
ſis eius cõueniens eſt a.vi. granis oꝛdei vſq;
ad.xx.i¶ Et de /ꝓpꝛietate eiꝰ eſt ꝙ expellit cole
ram⁊ humoꝛes viſcoſos:⁊ attrahit ſuꝑflui⸗
tates malas a coꝛꝑe.⁊ multi ex his qͥ ſunt ca
lide cõplexiõis poſtqᷓ; ſuſceperũt eã incurrũt
febꝛes acutas.Et ab ea cauere hoĩb melius

eſt niſi magna neceſſit as incũbat.⁊ tũc acci⸗

piat ſᷣm foꝛmã ⁊ quãtitatẽ quaʒ diximꝰ. ¶ Et

idem aucto. Aben Meſuay. ¶axat foꝛtiter
ventrẽ:⁊ nocet ſtomacho ⁊ epati:⁊ diminuit

appetitũ cibi: ⁊ inducit anxietatẽ ⁊ nauſeam.
Et rectificatio eius eſt ꝙ admiſcet᷑ei aniſum

⁊?2aucus:⁊ ſemẽ apij:⁊ radix piperꝭ.⁊ admi⸗
ſcere cũ oleo amigdalino eſt bonũ.Et ſcamo

nea nõ debet mulcum terere adhereat ſtoma⸗

cho vt noceat ei.⁊ opoꝛtet ꝙ nõ bibat ſimpli

citer.⁊ ſumat᷑cũ magna cautela.Et fit doſis
eius ab vna kyrat vſq; ad tres.¶ Johannes

NMeſue ca.de ſcamonea. Scamoneaẽ ſolu⸗

tiuũ magnũ.Et dixit Democritꝰ ꝙ eſt diſſo
lutiuũ antonomatice:⁊ ꝙ eſt genꝰ ſolutiuoꝝ
eſt generaliꝰ ſuꝑ oĩa ſolutiua.F it aũt ex ſuc⸗
co cuiuſdaʒ ſpeciei volubilis.cuiꝰ folia ſũt in

modũ ſagitte alate. Naſcit᷑ autẽ in antiochia

Armenia.⁊ coꝛaſceniĩ partibo arabie⁊ thur
chie.⁊plurimũ naſcit᷑ in terra nra.⁊ eſt mala.
⁊ credo ꝙdiſpoſitio loci ⁊ modus culture ⁊
ars in faciẽdo au xiliat vt ſit bona vel mala.
¶ Modi aũt oꝑationis eiꝰ ſunt qᷓ̃ttuoꝛ. Pꝛi⸗
mus eſt vt accipiat᷑ radix erꝰ poſtq;; euellit᷑ a
terra.⁊ fiant inciſiones in eo qdð apparet ſuꝑ
terrã ⁊ inuenit᷑.qð egredit᷑ poſt die:⁊ eſtres ſi
cut gũmi.⁊ dimittit᷑ exiccari ⁊ ↄſeruat᷑. Se⸗
cũdus eſt extirpant᷑ poſt illud totaliter radi
ces ⁊ incidunt.⁊ colligit᷑ lac eoꝛum fluens.et
decoquit᷑ cum facilitate:⁊ exiccatur ſoli.⁊ fi⸗
unt inde foꝛine ⁊ ſigillan
cCcColoꝛ eſt ſubalbidus aut varius.Tertius eſt

teruntur adhuc radices poſt illud:⁊ extrabi⸗

ſunt ei familiari
nocumentoꝝ impꝛimũt.Eſt enĩ in ea vento⸗
ſitas moꝛdificatiuaꝛ faciẽs in ſtomacho ſub
uerſionẽ ⁊ nanſeã ⁊ eſtuationem laboꝛioſam.

tur. 2 huiꝰ ſcamonee

tur ſuccus.⁊ fit ſicut diximꝰ de decoctiõe et
alijs ⁊ ſigillant alio ſigillo. nunc aũt fides ſix-
gilloꝛũ perijt. Et hecſcamonea eſt groſſa ni/
gra⁊ ponderoſa.Quartꝰ eſt terunt᷑ floꝛes eiꝰ
ſtipites:⁊ extrahit᷑ ab eis ſuccus ⁊ fit ſimili
ter. ⁊ hec eſt ſcamonea nigra attinens vridi⸗

tati.⁊ eſt grauis odoꝛis.¶ Electio. Melioꝛ

eſt antiochena. ⁊ armena eſt poſt hanc. Oue
vero fit in partibo noſtris:⁊ in coꝛaſceniẽ ma

lapꝛoꝛſus.Et melioꝛ adhuc eſt q̃ eſt pᷣme foꝛ⸗

me. que eſt ſecunde poſt pꝛimã.⁊ alie ſũt ma
le ⁊ deterioꝛ viridis. Adhuc autẽ qui lauda⸗
nerunt ſcamoneaʒ in quinq; ppꝛietatibo lau⸗
dauerũt eam. Pꝛima eſt vt ſit in coloꝛe clara

ſicut gũmi.⁊ ppꝛie ſpecies eiꝰpꝛima.aut ſub⸗

albida:aut varia. Secũda vt ſi tangat᷑ con⸗
fractũ eiꝰ cũ aquavlſaliua fiat ſicut lac. Ter
tiga vt ſit tenera multe facilitatis ad frangen

dum ⁊ puluerizandum.Quarta vt ſit ponde

ris leuis. Quinta vt ſit odoꝛis ꝓpꝛijs boni

nõ grauis. Remota vero ab his ppꝛietatib⸗
nõ eſt bona.i¶ Conſeruat᷑ aũt ꝑ. annol. xx. ſed
quanto autiquioꝛ tanto debilioꝛ. Calide cõ⸗

plexionis eſt in tertio gradu.⁊ eſt ſicca in pꝛi
mo. Et eſt in ea de acuitate minꝰ qᷓ; in planta
ſua.Et credo ꝙ ars in faciẽdo ipᷣam frangit
ex acuitate eiꝰ aliqͥd.⁊ in ea eſt amaritudo.et
ipᷣa quidẽeſt abſterſiua:inciſiua ⁊ reſolutiua
c-ũ attractione multa.cuiꝰ attractio extẽdit
vſq; ad multũ remota. Rectificatio qᷓᷣttuoꝛ

a q̃ in coꝛpoꝛe magnitudineʒ

Scdðmq inſũt ei caliditas ⁊ acuitas habilł
inflãmari.: ꝓpter hoc facit cadereĩ fe.⁊ ſitim
⁊ ꝓpꝛie qñ inuenit᷑ patientis pᷣparatio.Terti
um quoniã fit ꝑ ipam attractio vehemẽs di

latatio oꝛificioꝝ venarũ.quia facit cadere in

immoderatum fluxũ. quoniã eſt in eo ſeroſi⸗

tas operans ad excoꝛiationẽ viſcerũ.quare

generat doloꝛes acutos pungitiuos.et facit
cadere in diſſinteriã ⁊ tenaſmon.Quartũ eſt
ꝓpꝛietas ⁊ operatio ſua quibo fit impꝛeſſio no
cumenti in membꝛaque ſunt minere virtutũ

ſicut coꝛ:epar:ſtomachus:⁊ ſilia eis. Auxi

liandum igitur ex his cum reb quiboꝓpꝛieta

te ⁊ virtute nocumenta tollunt.ſicut vᷣbigra

tia obuiamus ei quod pꝛimo dixi adiuuãdo:

vt reſoluatur vapoꝛ eius turbidus.⁊ inflati⸗
uus faciens ſubuerſionem ⁊ laboꝛẽ.⁊ ad ho

auxiliatur nobis decoctio in pomo.digerit

eni ⁊ maturat ⁊ reſoluit:et excludit vapoꝛes
eius: ⁊ auſert ſeroſitatẽ eiꝰ.⁊ miſceant᷑ in des

coctione illiꝰ que ventoſitatẽ reioluũt.⁊ cat⸗

i
i

ſo
e

ni
,

42

—

2

De Herbis

galanga ⁊ ſemẽ veniculi ⁊ ſemẽ apij.⁊ ſimilia.
¶ Et dico ꝙ decoctioeiꝰ generalioꝛ:⁊ pꝛepara⸗
tio eiꝰ auferens plura ex nocumẽtis q̃ diximꝰ.
Et obuiamus ei qð diximꝰin ſecũdo:miſcẽdo
in decoctione eius aliqͥd vᷣtute refrigeratiuũ.⁊
ber ao vt frangat᷑ acumen ⁊ inflãmatio eius
t ad h̊ auxiliat᷑ nobis decoctio eius cũ bis
quęe extinguunt ⁊ leniunt:ſicut eſt muſcillago
pſillij.? aqua eiꝰ⁊ carnes pꝛunoꝝ.⁊ ſuccus ro⸗
ſarum. ⁊ aqua violaꝝ.⁊ viole recentes.⁊ inuo⸗

lute ipſam ante coctionem eius in oleo roſaꝝ.

aut violato auferũt hoc nocumentũ ab ea.
¶ Et ſuccus citonioꝝ muſoꝝ ⁊ ſumach⁊ ſpo⸗
diũ ſaciũt ſimiliter. Et obuiamꝰeiqð diximus
in tertio.miſcendo ei in decoctione q̃ adiuuãt

virtutes mẽbꝛoꝝ ⁊ anxiliant᷑ in aggregatione

⁊ coꝛroboꝛatione partiũ laxarũ.⁊ ad h̊ auxiliã⸗
tur nobis maxime res ſtipticitatẽ habentes.et
om̃ia que auferunt ſuperfluitatem acuminis

eius ⁊ remouent ſubtilitatẽ ⁊ virtutem penetra

tionis ipſius.ſicut eſt maſtix.citonia.⁊ ſuccus
eoꝝ.ſunt em̃ rectificatiuũ bonum. Mirabo⸗
lani quoq; citrini ſunt mirabiles in hac ope⸗
ratio ne.et aloe ſimiliter.

Et obmiamus ei qð diximus in quarto: mi/

ſcendo res q̃ aggregant duas intentiões.Pꝛi/
ma eſt acquirere ei facilẽegreſſum.⁊ hcũ rebꝰ
expellẽtibocito audaciã eius.⁊ facientibo eam

Pdeſcendere.Et ad h̊ auxiliat᷑ nobis admiſtra⸗

tio eius cũ rebus lubꝛificantib.ſiẽ eſt muſcil⸗
lagopſillij ⁊ carnes pꝛunoꝝ Et ſciuiſti com
pꝛeſſiua citonia.⁊ maxime ſumpta poſt medi⸗

cinam. ?= pꝛopꝛie poſtq; incepit educere feſtina

re faciunt eius egreſſionem.

Et ſciuiſti ꝙ aq̃ calida poſt medicinã tranſ-

mutat audaciã ipᷣiꝰ:⁊ debilitat vᷣtutẽ ipſiꝰ.

¶ Et dixit Ruſus eis qͥ ſumpſerat ſcamoneam

de melioꝛibo rebus.eſt ad expellendũ audaciã

eius. vt poſt quatnoꝛ vel quinq; boꝛas poſtq;

ſumpſerunt eum pſilliũ ↄquaſſatum cũ aqua

tepida autoleo roſarũ.ſumant⁊ poſt hoꝛas dun
as eius infuſionem mirabolani tribue:ſic em̃

nõ timentur nocumenta eius.Secũda eſt re
pmere eius virtutẽ acutã ⁊ ſeroſitatẽ.⁊ hoc fa⸗
cimus cũ auxilio rerũ humidaꝝ ⁊ vnctuoſaꝝ
ſic eſt tragantũ:⁊ oleũ roſaꝝ:⁊ amigdalaꝝ.Et
obuiamus ei qð diximus in qͥnto.ꝙeſt iheſau

rus totius operatio nis:⁊ illud eſt acquirere ei

bonitatẽ cũ medicinis membꝛa ⁊ virtutes cõ⸗
foꝛtantibo.⁊ ad hocauxiliant᷑ nobis medicine
coꝛdiales frigide:⁊ medicine ſtomatice.Et au
xiliaut᷑ nobis ars ⁊ modus pꝛeparatio nis: ſic
iam diximus.

Nogus redificationis eiꝰeſt ſm ꝙ narra⸗

uit Ruſus decoquere ſcamoneam in citonio

poſt inuolutionẽ eius:⁊ redolutõeʒ fere ꝑ diem
m oleo roſarũ aut violarũ aut amigdalarum.
⁊ poſt illud terat᷑ faciliter:⁊ voluat᷑ ⁊ reuoluat᷑
in ſcutella vitrea vſq; dum ſiccetur cũ infuſiõe

mirabolanoꝝ citrinoꝝ facta in ſucco citonio/

rũ.tũc fiunt ex eo trociſci qᷓntitate quarte.ʒ.i.
⁊ ſit doſis trociſcus vnus.ſolutione em̃ educit
abſq; moleſtia. Modus aũt alius ſᷣm eundeʒ
ſatis bonus.Decoquitur ſcamonea cũ pꝛioꝛi

doctrina adiungẽdo eimirabolanos citrinos

ad quantitatem tertie partis ipſius.deinde ac
cipe ſemen aniſi feniculi.dauci.ana.ʒ.ij.deco⸗

que cum ſucco citonioꝛum cum facilitate ⁊ co⸗

la et vtere deſiccatione ⁊ inuolucione: ſicut hic

pꝛoximo diximus. Inquit Rufus. Sit tua
Zacheree minuere.et mutare fᷣm ꝙ exigit diſpo⸗

(Inquit Halienꝰ. Miſcui ſcamoneã ci ſextu
plo ipſius manne.⁊ triplo eius ſucci roſarum

poſt bonitatẽ coctionis eius in pomo.⁊ inueni
ex modis pꝛeparationis eius hũc modũ ſatis
laudabilẽ.emendanteʒ plura ex nocumentis
que timentun per ipſam. et aliquando miſcui

medicinas coꝛdiales.aliquando alia ſicut res

exigebat. Inquit Hamech. Accipe duplũ eiꝰ

floꝛum violarũ:⁊ medium ponderis ipſius li⸗

quiricie:⁊ inuolue in oleo roſaruʒ:⁊ fac troci⸗
ſcos · 3.i.et ſit doſis eoꝝ vuus. .
¶ Inquit Humaqy. Diſſoluarurcum oleo vio⸗

larum aut amigdalino:⁊ pauco ma ſticis.⁊ per

diem. 2 diẽ agitet in ſole cũ admiĩſtratione olim
paulatim poſt ̊ agitet᷑ ꝑ diem ⁊ diem cũ aqua

roſarũ in qua fueri diſſolutũ bdelliũ ⁊ exſicce
tur.⁊ decoquat᷑ in citonio. Poſt h̊ cũ tertia par
temirabola noꝝ citrinoꝝ fiant trocſſci. Et fit
doſis.ʒ.ſ. Inquit Paulus. Zinʒziber et piper
longum:⁊ aniſum:admixta decoctione ipſius
⁊ pꝛopꝛie in pomoacetoſo aut pontico remo⸗

uet nocumenta ipſius.
¶ Mogdus rectiſicationis ipſius ex inuentio⸗
ne noſtra. Decoquant᷑ fruſta eiꝰ inter amigda/

las tritas multas poſt pꝛeparationẽ eoꝝ inter
folia ſepeliẽdoea in cinere calido.⁊ poſt diẽ ab⸗
iectis amigdalis diſſoluant᷑ in equa citonioꝛũ
acetoſoꝛũ inqua bulierit ſpica ⁊ aniſum. et ex
ſpeciebꝛ⁊ ſeminib redolentib ⁊ deſiccet᷑. De⸗
inde cum pauco maſticis ⁊ bdellij decoquatur

in pomo citonio inuoluto in maſſa. Deinde fi⸗
ant trociſci vncia vna.Et ſit doſis vnũ.operat
em̃ ſine nocumento.

¶ Modus alius pꝛeparationis p̃dicte.miſcea
tur quantum ipſa eſt de ſumach.⁊ quãta parte
eius deſpodio:⁊ fiant inde trociſciſicut poꝛes
Bunn enim vltimi.diſſoluatur ſcamonea cũ
octuplo eiuſmiue.⁊ cum pauco ſpice * in⸗
c

X.

Tratctatus

HNolutionẽ eius in oleo roſaꝝ aut amigdalion.

Etdecoquat᷑ cum ſacilitate:emendat᷑ em̃ a ſua
malicia.Et ſciuiſtiꝙ aloe frangit malicias eiꝰ
⁊ mirabolani magniſicant eã.Et decoctio eius
in ſucco poꝛtulace:aut aqua ſeminis ipiſius:et
medicine coꝛdiales:aut ſtomatice calide aut fri
gide fᷣmꝙ res exigit frangunt maliciã etꝰ. Et
opoꝛtet ꝙfiat decoctio eiꝰ cũ facilitate. Impe⸗

tuoſitas em̃ in decoctione addit in maliciã eiꝰ

Et iſta ſicut ſciuiſti de trituratione modicum
ſuſtinet.qua ꝓpter in trituratione ipſius nõ ni⸗
mium inſiſtat. Ex rebus autem facientibo faci

lem ⁊ velocem egreſſum eius a coꝛpoꝛe ſunt ci⸗
tonia qñ in ↄfectionibo ⁊ electuarijs ſimul miꝰ
ſcentur:⁊ ſimiliter mirabolani. Ipſi em̃ ſũt de
cito eam deponẽtibo.Et ſimiliter ſi ſupꝛa eam

poſt ſpacium bibatur.Et ſciuiſti ꝙ aqua cali⸗
da expellit maliciam eius.⁊ aliqua alia ſimili⸗
ter ſicut diximꝰ in canone.i Solutiõe educit
coleram cũ facilitate:⁊ attrahit eam aſanguĩe
⁊ venis vehementer.⁊ eius operatio eſt ſiẽ ope

ratio furioſi. Et ipᷣa eſt inimicacoꝛdſ:ſtoma⸗
cho:⁊ epati:⁊ inteſtinis.Et eſt ex facientibus
nauſeã.⁊ ↄturbationẽ in viſceribo.⁊ ex ſubuer⸗

tentibo ea.⁊ facit ſitim.⁊ debilitat appetitũ cibi
Et ex ea⁊ myrra ⁊ oleo ⁊ ſucco agreſte pauco
opio fiunt trociſci:⁊ cũ vino pontico.⁊ ꝓpꝛie au
rei vnius.⁊ fit linimentũ ex vno eoꝝ ſup fron⸗

tem ⁊ tempoꝛa compꝛimendo.⁊ ꝓpꝛie cũ vitel⸗

lis oni ⁊ aceto ſoꝛti.¶ Sanat ſodam antiquã
⁊ frigidam.⁊ ꝓpꝛie emigraneam difficilem.et ſi

ponatur ſupꝛa dentem remouet᷑ doloꝛ eius et

coꝛroſio.Et ſi ſuꝑ ſcrofulas ponat᷑:⁊ ꝓpꝛie cũ
ſucco apij dauci deleteas.Et ſi fit linimentum
exvno eoꝝ cũ ſucco ſiſimbꝛij ⁊ aceto.ſed loco

apij ponitur caſtoꝛeum: ⁊ linitur in poſterioꝛi
parte capitis. ⁊ eſt magnum iunamentum ad

ſuber ꝛlitargiaʒ. Et qñ ſcamonea ſupponit᷑ cũ

lana educit menſtrua:⁊ facit aboꝛſum.et ipſa
quidem curat moꝛſus ſcoꝛpionis:ꝓpꝛie deſuper
linitacum ſucco mente aut cũ vino. Uitẽt autẽ
eius acceptio nem quicalide ⁊ ſicce nature ſũt
eſt autem paratus cadere m ſebꝛes. Hij autem
qui ſumũt ipſam timeant eſtus ⁊ frigus:⁊ ab⸗
boꝛra nt fructus.⁊ pꝛopꝛie frigidos.et aquam

veri rrigoꝛis ⁊ ſomnũ ꝓlixum ſupeream et ex⸗

citantia ſuperbiam animi. Conſeruatur autem
ſcamonea per annos duodecim. Doſis eiꝰ eſt
a granis qͥnq; vſq; ad duodecdcꝛim.

Capitulum. alcxx.

Arifraga. Pandecta. Sarifraga eſt
s berba ſimilis pinpinelle.nõ differens
niſi in piloſitate. quia pinpinella eſt

piloſa. ſed ſaxifraga non habet pilos. Unde

darns. Pinpinella pilos:ſaxifraga nõ babet

8.
OPDperationes
¶ Paulus capᷣ.ſaxifraga. Saxiſraga calida
eſt ⁊ ſicca in tertio gradu. “”YVLẽ
¶ Et valet contra ſtranguiriam: et vitinm la⸗
pidis:⁊ doloꝛem yliaeaaum.

Capitulum. ccccxxj

Tatfiſagria.vſið. Staſiſagria eſt her
baq; habet folia quaſi vitis:et caules
rectos emittit.ſemen habens in ſolli⸗
culis:viride ac trigonium in modum ciceris
aſperum fuſcum:intus album? amarum.na⸗

ſcitur in locis humidis.

Hyoperationes.
¶ Oyaſcoꝛides. Stafiſagria quam latini pe⸗
diculariam vocant.naſcitur in locis vmbꝛo⸗

ſis babens folia viti agreſti ſimilia. diuiſa et

De Herbis

ſciſſa tãq; malua agreſtis.haſtas hñs longas
erectas et nigras. Semen eſtei ſimile yaci et
floꝛes. Qð ſemẽ in viridioꝛibo folliculis eſt ob⸗
tectum.quando terit᷑ eſt nigrũ:interius albuʒ:

guſtu viſcido ⁊ acni ⁊ calido.

¶ Grana eius qͥndecim accepta eũ mulſa vo⸗
mitibo excludunt pingue flegma.veꝝ hij qͥ acce

perint mulſam bibãt ⁊ dea mbulẽt.qm offoca

tiones citiꝰpᷣſtant:⁊ gulamexaſperant.
¶ Trita ⁊ bibita pediculos interficiũt.ſcabiẽ ⁊
pꝛuriginẽtollũt.Cũ aceto elxa ⁊ oꝛe retenta fa
cere poſſunt omia ſupꝛadicta. .
¶ Reuma gingiuis abſtinent Tumoꝛes faucũ
ſpargũt.miſcent᷑ in malaginanba calidis. Se
men tritũ ⁊ oleo mixtũ necare lendines ac pe/
diculos eſt manifeſtũ. Conueniens q; pꝛobat᷑
in apo flegmatiſmo faciendo vel aſpertatibus
effectis quos greci ſtignata vocan: ob recoꝛpo
rationem faciendam.
¶ Auicenna. Stafiſagria eſt vua paſſa mon⸗
tana.cuiꝰgranũ eſtſicut cicer nigrũ.In teruo
gradu eſt calida ⁊ ſicca.⁊ eſt aduſtiua.coꝛroſi⸗
ua.acuta.acris. Interficit pediculos.⁊ ꝓpᷣe cũ
arſenico.⁊ ↄfert alopicie antique linita.Eadẽ
cũ arſenico vel ſola ponitur ſuper ſcabiem ⁊ ex
coꝛiationem.⁊ maſticat᷑ ad excrahendũ ex cere

bꝛo flegma ⁊ hum ditatem.
Ex ea quoq; in aceio cocta collui᷑ os ad den
tiũ doloꝛẽ ⁊ gingiue humiditatem. Pꝛeterea ſa
nat alcola cum melle.⁊ bibunt ex ea qndecim
granacũ mellicrae:facitq; chimũ viſcoſum vo
mere. In eius tñ bibinone timoꝛ eſt: qm̃ ipſa
veſicam vlcerat.
¶ Conſtantinus. Stafiſagria in tertio gra⸗
du eſt calida ⁊ ſicca.habet acumen quocũ ma⸗

ſtice vel olibano maſticata multum a flegma⸗

te caput purgat.Linguãq; ꝓpter flegma aggra
¶ Gargariſata quoq; caput degroſſo ⁊ viſcoſo
flegmate mundat. Cum aceto cocta dentium
doloꝛem ac gingiuarũ putredineʒ curat. Ster⸗
nutatio de iulla ⁊ nigella vtriſq; in aceto coctis
iuuat in opilatione venarum yctericos.mixta
vero cum auri pigmento ⁊ oleo valet ↄtra ica
biem ac pediculos.
¶ Pandecta ca.cccxiij. Haberas arabice vel
numbaſas. Grece pediculicida.latine ſtafiſa⸗
gria vel pedicularia vel granũ capitis.velpaſ⸗
ſula montana.velroſa regis.
¶ Serapion libꝛo aggre.ca. Haberas ſiue ha
bel os.auc.Dyaſ.Eſt planta habẽs folia ſimi
lia ſolijs vitis agreſtis inciſa ſicut ſolia ma lue
agreſtis.⁊ habet ramos lögos.
¶ Galienꝰ ſexto ſim.far.cap. Stafiſa gria m
trãſlationẽ arabicam.Eſt acuta foꝛtiter mul⸗
tum. Et virtus eieſt calida adurens ⁊ attrabit
⁊ abſtergit abſterſione foꝛti. M
¶ Auerrois qͥnto Colliget.ca.de ſtafiſagria.
Eſtcalida ⁊ ſicca in tertio gradu.
¶ Auicenna libꝛo.ij. de Stafiſagria. Eſt cali
da ⁊ ſicca in tertio gradu.
¶ Balienꝰ. Facit deſcenderea capite qñũ maſti
catur:aut fit gargariſma cũ ea ſegma multũ.
Etↄuenit cum egritudinibocũ qͥb eleuat cu⸗
tis. ⁊ ↄuenit ad pꝛuritum. participat ãt aduſti⸗
ue cuiuſdam virtutis.
Dyaſco. Grana qͥndecim accepta cuʒ mulſa
fiegmata pinguia vomitiboexcludit. VUerum
hij qͥ muliam acceperint aſſidue bibãt ⁊ deam/⸗
bulent.qꝛ offocationes citius pᷣſtat:⁊ gulã aſpe
rat. Lrita ⁊ bibita pediculos necat.
¶ Auerrois. Qñ maſticatur trahit flegma et
ſuccus ſuus mundificat caput per nares. Et
electuarium eius valet ad moꝛhum caducum
⁊ moꝛfeam.et menſtrua educit.

Capitulum.ccccxxij

E

„D

Trattatus

4

Anguis dꝛacõis latie. grece ſindrichis
eeggAilos. ara. demalachoem. Ser. li. ag.
ca. demalachoem.auc. Dyaſ. Demala

cchoem vel ſindrichis egilos.i.ſanguis dꝛacõis

q fit ex arboꝛe q̃ eodẽ noĩe nũcupat᷑.⁊ eſt plãta
hñs vᷣgas vni palmi lõgas aut plꝰ:ſiles fuſis ĩ
qbo filat.ſuꝑ q̃s ſũt folia ꝑuaſilia folijs coꝛian
dri.q̊ꝝ coloꝛ vᷣgit ad rubedinẽ.⁊ hñt viſcoſita⸗
tẽ ⁊ odoꝛẽ foꝛtẽ:nõ tñ malũ ſʒ ppꝛiũ odoꝛẽmedi
cinaꝝ.Et in ſũmitatibo ramoꝝ ſũt coꝛone ro⸗

tunde ⁊ floꝛes albi in pᷣncipio natiuitatꝭ eoꝝ.

In fine vᷣo fiũt aurei.naſcit᷑ in terraculta.

Dperationes.

Sera anc. Hal Ointichis. In plitaiſla

eſt res q abſtergit.⁊ eſt ĩ ea hũiditas młta.ꝛ ipᷣa
infrigidat paꝝ.⁊ cũ h eſt ĩ ea ꝑua ſtipticitas.⁊
ꝓpter hãc cãʒ ꝓhibet gñationẽ apᷣatũ.Et qͥda⸗
noĩant plantã q̃ ðꝛ egilops noĩe hꝰ plãte.et eſt
plãta ſilis huic plãte in oibo:niſiqꝛ iſtaplãta eſt
ſuꝑioꝛ ĩ ſtipticitate ab ipᷣa.⁊ ꝓpter hãc cãʒ con⸗
fert ſanguis ⁊ vlceribo inteſtinoꝝ ⁊ fluxui men

ſtruoꝝ ſuꝑfluo.i¶ Idem auc.Cõſtan. Succꝰ

hoplanteeſt ſanguis dꝛaconis dictꝰ.⁊ẽ rubeꝰ
foꝛtis rubedinis.⁊ ſapoꝛ eiꝰ eſt ſtipticꝰ.⁊ vᷣtꝰeiꝰ
eſt q̃ infrigidat ⁊ deſiccat in.iij.ã.vñ ↄglutinat
vulnera q̃ fiũta ꝑcuſſiõe.⁊ ↄfert fluxui ſanguis

⁊ vlceribo inteſtinoꝝ.¶ Etidẽ auc. Dyaſ. Iſta
plãta qñ terit᷑ bñ ⁊ ponit᷑ ſuꝑ vlcera cũ ſanguie
ſuo ↄglutinat ea ⁊ ꝓhibet apᷣationẽ eoꝝ.⁊ſcin⸗
gir fluxũ ſanguĩs mẽſtrui.¶ Et fit eucatiſma
x decoctione eiꝰ: in q̃ ſedẽt mulieres.⁊ a bſcin
dit fluxum humiditatũ antiquaꝝ matricis.
¶ Et bibit᷑ ex decoctõe eiꝰad vlcera inteſtinoꝝ.
⁊ confert inciſionibo carnis:⁊ incarnat ea.
¶ Et qñ fit ſuppoſitoꝛiũ cũ eo ſtringit ventrem:

22foꝛtat ſtomacbũ interiꝰ ſumptꝰꝛ exteriꝰpo
ſitus. Sanguis dꝛaconis fri.⁊ ſic.eſt cõplexi

onis in tertio gdu.Eſt aũt eligendus qͥ interiꝰ

eſt carus ſicut miniũ. Sophiſticat᷑ quandoq;

cũ puluereminij: ⁊ cũ alio ſucco indurato.

Loõtra fluxũ ſanguĩs e nanbo imponat᷑ pul⸗

uis exeoꝛ fricent᷑ nares vtpuluis adhereat ru⸗
pture venaꝝ. Fiat etiaʒ ſinapiſma exeo ⁊ albu⸗
mine oui ⁊ aqua roſaꝝ circa frontẽ ⁊ timpoꝛa.
¶ Contra emoptoicã paſſionẽ vitio ſpũaliũ te⸗

neat᷑ puluis e⁊ gũmi arabiciↄfeciꝰex aq̊ roſa⸗

rũ infufiõis dꝛagãti ⁊ panẽs poſtea trãſglutiat
Si vᷣo fiat vitio nutritiuoꝝ det᷑ cũ ſucco plãta
ginis.¶ Ide. Fit vſus diſſinteriã: ſi fiat vitio
ſuperioꝝ.ſi vitio inferioꝝ initiat᷑ ꝑ criſtere cũ
ſucco plãtagi nis ⁊ aqua oꝛ.i Suppoſitoꝛium
factũ ex eo ⁊ ſucco ſangumarie valet ð matri⸗
cis fluxũ:⁊ ð̊ fluxũ ſanguinis naniũ.

„% d n

* —

ie

)
i

.

1.

= 2- ☛ æ π U M
—

De HVerbis.

Capitulum. cctcxxiij

Arcocolla grece.ara bice anʒaros.la⸗
9 tine vᷣo anʒaruta. Sera.li.aggre.ca.
Arnzaros. auc. Dyaſ. Eſt gũmi arbo⸗
ris ſpinoſe q̃ naſcit᷑ in terra Paras qð ſimila
tur olibano.⁊ ſunt parua fruſta.⁊ coloꝛeius ẽ
ſubeuſus ⁊ amari ſapoꝛis. Et melioꝛ exea eſtq̃
cito frangit᷑ ⁊ deſiccat ſine moꝛdicatione.et in
ſapoꝛe eius eſt amaritudo.⁊ eſt calida ⁊ ſicca in
Pmo gradu. Vnde virtus eius eſt que gluti⸗

nat: ⁊ abſtergit:⁊ maturat:⁊ reſoluit:⁊ incar⸗

„

nat:⁊ aperit apoſtemata q̃ fiunt a ꝑcuſſione.

Balienꝰ.viij.ſim.far.c.de ſarcocolla. Sarco

collaeſt lachꝛyma arboꝛis ex Perſia.mixtam
babens vitutẽ. Et emplaſtica quadã ſubſtan
tia:⁊ modicũ ſtiptica.vnde immoꝛdaciter ſic⸗

cat.⁊ ꝓPlerea vulnera poteſt ↄſolidare.

Operationes
Dyaſcoꝛides. Sarcocolla habet virtutẽ con
glutinatiuã vulneꝝ.⁊ abſcindit humtditates q̃
veniũt ad oculũ ⁊ coꝛrodit carnẽ coꝛruptam q̃
eſt in vlcerib:⁊ habet vᷣtutẽ in obtalmia cũ po⸗
nitur.Et /pꝛietas eiꝰeſt expellere lippitudies
ab oculo plus alijs medicinis.maxime qñ ad/
miniſtrat᷑cũ amilo ⁊ ʒuccaro albo.
¶ Et idem auc.Atabari. Reſtaurat fracturam
⁊ incarnat vlcera.⁊ mũdiſicat vlcera cũ melle.
⁊ qñ miſcet᷑ cũ albumine oui:aut cum lacte⁊ de
ſiccat᷑:⁊ poſtea terat᷑ ⁊ cribꝛatur⁊ in puluere ad
miniſtrat᷑: confert obtalmie.et purgat flegma
viſcoſum.Et doſis eius eſt quãdo miſcetin cũ

alijs medicinis in decoctiõe.a.ʒ.ſ.vſq; ad vnã.
et ipſa non ponatur ſola pꝛopter maliciã eius

magnam. .
¶ Et idem auc. Ha bix. Sarcocolla eſt acuta
multum perfoꝛatiua.comedit carnes vlcerum

habet incura obtalmie pꝛopꝛiet atem mag⸗
nam:et virtutem magnam:et virtutem poten⸗

tem.et aufert lippitudinem oculoꝛum quando

habent obtalmiam.quod quidẽ nõ facit ita ali

qua medicina.⁊ maxime qñ miſcet᷑ cum amilo
et zuccaro albo. .
¶ Et potio eius ad laxandũ ventrem. Habet
pꝛopꝛietatem iuuandi oculum ⁊ ventreʒ.⁊ pꝛo/
pꝛie ad purga ndum flegma groſſum quod eſt
aggregatũ in iuncturis ⁊ in teſtinis ⁊ in ſcia.

⁊ ingeniculis.expellitipſum cum foꝛtitudine:

⁊ cum aliquantulo coloꝛe.⁊ iuuat medicinas
alias ad exeundum excoꝛpoꝛe.Et foꝛtaſſe vul
nerabit oculum ad inteſtina.et excoꝛiabit ea.
⁊ inducit tenaſmo nem ꝓpter ſuam acuitatẽ.
Et ſi ipſa datur in potu alicui ſola: aut cum

aliqua medicina.? fuerit ille etatis cõplete in⸗
ducit eicaluiciũ.et facit cadere capillog om̃es
de capite ſuo.Et ſi fuerit iuuemis fit in ̊ moꝛa.

Et ſi fuerit ſenex:facit illud citius. Et melioꝛ

ex illa eſt que terutur ſaciluer.que eſt albidioꝛ ⁊
in maioꝛibo fruſtis.Et qñ fit cum oleo de nuci
bus:quia oleum nucis frangit acuitatẽ eius.

et pꝛopter hoc non habet ipᷣa facere id qð dixio
mus in coꝛroſione.pꝛopterea quia oleum pꝛo⸗
hibet eam adherere.⁊ caliditas nucis frangit

plurimum acnitatis que eſt in ea.
¶ Sed ſi pꝛeparas eam cũ oleo amigdalaꝝ po
ne de eo duplũ aut triplũ põderis de ipᷣo oleo.

ſivis ipſam ponere in aliqbo pillulis. Sed ſi
volueris ipſam adhibere ſolam ſine aliqua cõ⸗

mixtione alterius medicine:pone plus ponde
reei de o leo.⁊ pone deoleo de kerua quantita⸗
tem qua poſſit diſſolui ſolum.⁊ poſtea miſce cũ
alijs medicinis:⁊ cum oleo de kerua erit ſeni⸗
bus conuenientioꝛ. Juuenibo autem non eſt
cõueniens cũ eo.quia caloꝛ nature iuuentutis
non fert caloꝛem olei dekerua.
¶ Et quantitas doſis eiꝰ ſimplicis poſtq pꝛe⸗
paratur ſicut diximꝰeſt pondus aurei vniꝰ vſ⸗
q; ad põdus.ʒ.iij.⁊ quartã.Et melioꝛes medici

ne q; cõueniũt in admixtione eius ſunt ſerapi⸗

nũ et mirabolani.⁊ turbit.⁊ aloe.: ax monia⸗
cum.⁊ bdelliũ iudaicũ.⁊ ſemen apij.⁊ ameos.

Paulus capitulo de Sarcocolla: calida eſt

⁊ ſicca in tertio gradu.Emplaſtrum facium ex

ſangninis a naribus.
Puluis eius cũ qqua roſaꝝ ↄficiat᷑ ⁊ ſoli ex⸗
ſiccetur.⁊ iteꝝ cum aqua roſaꝝ ponat᷑ in oculo
qꝛ maculam ↄſumit ⁊ oculũ clariſicat.Contra
tenaſmonem fumus eius ꝑ inſerioꝛa receptus
emboto impoſita valet. D
¶ Bulcaſim libꝛo qͥ ðꝛ Seruitoꝛ.tranflato ꝗa
ſinone de Janua. YFoꝛma nutriendi ſarcocol
lã in lacte.Accipe de ſarcocolla bona alba groſ
ſa ⁊ pone in vaſe vitreo amplioꝛis oꝛificij ⁊ mul
ge ſuꝑ eam lac aſine in qᷓntitate pauca ne infũ
datur in eo ⁊ liquefiat ſed remaneat ſic.⁊ pone

ea ⁊ albumine oui ſuper timpoꝛa valet ad fluxũ

ſubito in ſole vt cito deſiccet᷑.⁊ qñ erit ſicca opo:ꝛ
tet vt iteꝝ mulgas ſ̃m q̃ntitatẽ quã dixi.⁊ ſem⸗

per caueas ne cooperias eam lacte ne aceſcat
lac anteq; deſiccet᷑ ⁊ deſtruat᷑.⁊ fac ita quater

vel quinquies.⁊ cũ hoc feceris:ſicca bene ⁊ cõ

ſerua.⁊ ſi nõ habes lac aſine paratum:fac cum
lacte mulieris:quia eſt melius.

¶ Auiceñ. Sarcocolla eſt arboꝛis ſpinoſe gĩq 2

ma in qua eſt amaritudo.et bona eſt illa q̃ ad
citrinitatẽ declinat ſimilis onbano.
¶¶ Et dicũt quidã ꝙ eſt calida in ſ S ſicca
c iij

. —

Tractatus

in pᷣmo. Eſt aũt glutinatiua:⁊ ideo cõſolidat et
carnem creat. Valet etiaʒ ad aurem ſanioſam.

Conktert obtalmie.⁊ ꝓpꝛie lippitudini fluxui

oculi.pꝛopꝛie cum lacte aſine.

Plateariꝰ. Sarcocolla eſt in ſecũdo gradu
calida ⁊ ſicca.Eſt gũma cniuſdã arboꝛis expaerr
tibus tranſmarinis. Huius generis alia eſtin
puluerem redacta q̃ facile ex alterius pulueris

admixtione exiaʒ ſophiſticat᷑. Alia vero groſſa

reperitur diu ſeruat᷑ ex glutinoſitate quã habz

Ineſt ei virtus ↄſtringendi ⁊ ↄſolidandi.Eli

genda eſt illa q̃ alba eſt:aut ſubalbida:aut gũ⸗

moſa. q̃ in ma ioꝛ qᷓntitate reperit᷑. Reducta in
puluerem non vlllel.

Capitulum. ccccxxiiiſj.

DSPatula fetida. Herba eſt ſimilis
yreos.

Pyperationes.

¶ Paulus capitulo deſpatula fetida. Succus

eius eradicat moꝛfeam albam ſi fiat vnguentũ

ex puluere eius ⁊ puluere ſtaphiſagrie.ãmule
⁊ hermodactili.⁊ de atiramẽto cõbuſto in olla
rudi cũ aceto ⁊ axungia poꝛcina vetuſta.⁊ in⸗

ungatun ter in die.⁊ cooperiatur cũ folio cau⸗.⸗

lis etplantaginis.

Capitulum. ccccxxv.

Ebeſten. Pandecta ca. ccccccxxxvff.

8 Sebeſten latine. Brece Machalo⸗
magiata. Arabice faulis ſebeſten. Et
in lingua Perſica vocatur mammilla canis.
Vnde.Sebeſten mammilla canis fert CPer⸗
ſica lingna. Serapion libꝛo aggregatoꝛis ca

pitulo Faulis. Sebeſten. Aboanſemochiata

ſunt nomina iſtius arboꝛis fructiſicãtis fruc⸗
tus dulces.nominant eos gentes ſaulis ſebe
ſten. ¶ Et idẽ auctoꝛitate yſaac. feneram mo⸗
chiata eſt roth in Ara bia et eſt arbuſtũ altum
ſuper terram ſicut haſta.habens coꝛticẽ cuiꝰ
coloꝛ vergit ad viriditatem. ⁊ habet folia mag⸗
na rotunda. ⁊ habet racemos:quoꝝ ſapoꝛ eſi
dulcis.et vu aeius eſt magnitudinis nucicule

que poſtea glauceſcit cũ maturatur.Et habet

interius viſcoſitatem albam.⁊ granum quod
eſt ſicut granum oliue. Hic fructus colligitur
⁊ exſiccatur donec paſſus ſit.⁊ eſt illud quo vti
mur in medicina.⁊ eſt medicamen medium in

complexione ſua in ca.⁊ fri.

Dperationes.

— — — — — —

„

B

De Herbis

ꝙ yſaac anctoꝛ vtõ. Sebeſten laxat ventrem
febꝛicitantiũ. ↄfert tuſſi q̃ eſt a calid itate⁊ ſic⸗
citate.⁊ lenit pectus.⁊ ſedat catarrũ calidum

ſtipticum ꝓpcer eius humiditatem.

Et ↄfert ardoꝛi vꝛine q̃ fit ꝓpter moꝛdicatõeʒꝭ

colere ĩ veſica ⁊ ĩ renibo.⁊ expellit vᷣmes inteſti

noxꝝ. qꝛ adberent ei ꝓpter dulcedinẽ ſuaui·

SFervmmen lumbꝛicoꝛũ latine. Grece Al⸗
s baſan. Arabice Kanbel. Serapion
li. ag.c. Ranbel.id eſt ſemen lũbꝛicoꝝ

Alſſimilat᷑ em̃ arene.⁊ aſcendit ſuper ipᷣm glau

cedo.⁊ eſt in ſubſtantia eius ſtipticitas foꝛtis.
⁊ expellit aſcarides. r

Hoperationes

ꝗSera. auc. Almanſoꝛj. Kanbel vel hana bel
id eſtſemẽ lũbꝛicoꝝ.eſt calide cõplexiõis:⁊ ex.
pellit aſcarides ⁊ ca dit ſuꝑterrã albã:⁊ nõſemi

nat᷑. Et eſt vna de rebo q̃ cadit de celo.
¶ Et idem auc. Aluiſmen. Kanbel eſt res in
qua eſt glaucedo.ſolidant᷑ cum ea olle qñ fran
gunt᷑ ⁊ dici᷑ reperit᷑ ſuꝑ terram in coꝛaſceni
poſtq; pluit:⁊ colligitur tunc. .—
Et qñ bibit̃tritum expellit lumbꝛicos ⁊ aſca
rides.⁊ laxat venirem. ??ÿ

—

¶ Auiceñ.li.ij.cap.Ranbel. Kanbel ca. eſt in
tertio gradu.Et eſt ſemen arenoſum qð cooꝑit
rubedo q̃ eſt minoꝛ rubedini lapidis ĩ felle bo
uis reperti.⁊ in ipᷣo eſt ſtipticitas vehemens:in
terficit ᷣmes ⁊ aſcarides:⁊ expelliteos.

45

Coapitulum. cccexxſi. Capitulum. crxxvi.

Ene arabice grece ⁊ latine. Serapiõ
s li.ag.ca.ſene. Sene qñ deſiccat᷑ repo⸗
nit᷑. Et ipᷣm habet vaginas oblongas
in qͥbo ſuntſeminaoꝛdinate diſtincta.⁊ ille va⸗
gine habent pediculũ ſubtilẽ.q̃ adherẽt ramu
