macho aũt neq; ꝓfectũ neqʒ nocumentũ no⸗
tabile ex ipſis ha beo teſt mi:iſicut neq; reſtricti
ni ventris neq; ſubductiiuu.—
Etcidẽ.viij.ſim.ſar.c.ð piſcacijs. Piſcaciũ.i.

fiſtica.in ſyria multũ naſcit᷑ plãta hec. Fruct⸗
ãt eiꝰſubtiliũ ꝑtiũ eſt.ſubamaꝝ qð ⁊ aromati
ʒans hñs.deobſtruit ⁊ mũdificat maxĩe qͥdem
ea ſm epar.⁊ ea q̃ ᷣm toꝛacẽ ⁊ pummonem.
¶ Aui de viribo coꝛdis dic ꝙ cõſoꝛtat coꝛ.
¶ Auerrois.v.li.Colliget.c.depiſcacea dicit qꝙ
2ↄfoꝛtat ſtomachũ ⁊ epar a tota ſubſtantia
¶ Rabbi moyſes.c.de piſcacijs.Piſcacea ſũt
melioꝛes om̃ibo fructibo:coꝛroboꝛãt ſtomachũ
⁊epar.ſunt calide ⁊ ſicce temperate.

—

Capitulum. cccluj.

Inicum ſiue Panicũ.yſaac in dietis

p Panicũ in foꝛma et natura ſimile mi⸗

lio.minus tñ eo nutrit.

PBperationes

*

¶ Panicum ventrem magis conſtipat.coquit᷑
ſepe cum pinguedine vel cũ lacte.
¶ Conſtañ.m pantegni. Panicum et milium
fri.⁊ ſic.ſunt in.ij.gradu.parũ nutriunt.ſtipti

ca ſunt.⁊ panis inde factꝰmulto plus eſt con

ſtipatiuus. Vrinã aũt ꝓuocant. Cũ butiro vel
lacte cocta ſunt melioꝛa qͥb admixtis humec⸗
tantur.⁊ eoꝝ ſiccitas expellittſur.

d

Trattatus

Plinius lixxij. Panicũ. Dyocles medicus

mel frugũ appellauit. effect? habet as miliũ In

vino potũ dilſintericis pdeſt. Sumiliter his ꝗᷓ
vapoꝛanda ſunt:calelacium imponit᷑. Siſtit

aluum in lacte capꝛino decoctum: ⁊ bis in die

hauſtü ſic ꝓdeſt ⁊ ad toꝛming. .
¶ Dyaſ. Panicũ in eſca om̃ib⸗ vtile eſt. vnde ſi
panis exeo factꝰ? cõmeſtus fuerit. ventrẽ ab⸗
ſtinet. vꝛinã puocat.aſſum vᷣo in cacabo nouo
⁊ impoſitũ in ſaccello ſicut ⁊ miliũ ꝓdeſt.

ſjih,
ſj.

Ae.

NR

NNNNWNN

—,2ͤ
—
—
—
—
—
—
—
—

— ℳ☚
. —
S 2

Capitu
Icea.yſi.li.ethimo.xiij. Picea ex pino
rũ gne.differt tñ vt pini ſpecie.Hã aliã
picin greci. aliã vocãt peucen quã nos piceaʒ
dicimꝰ. eo ꝙ deſudat picẽ.Pliniꝰli.xvi. Picea
eſt arboꝛ ramoſa.cui ramoꝛuʒ eſt oꝛdo ſicut et
abieti. Picea mõtes amat ⁊ frigoꝛa.feralis ar
boꝛ.⁊ indicio funebꝛi ad foꝛes poſita rogiſq;
virẽs.iam tñ ⁊ in domos tõſili facilitate recep
ta.hec plerumq; plurimam interueniẽte can⸗

dida gẽma fũdit reſinã: thuri tã ſileʒ vt mixta

a viſu diſcerni nõ poſſit. Huiꝰ arboꝛis coꝛtex
eſt in vſu magno.ſic abietꝭ ⁊ fagi ac tilie.

OPperationes.

Pli. in li.vtõ. Bignit q̊ʒ picea canchꝛyn vi/

delʒ pillulã ĩ medicina vim vꝛẽdi hñteʒ.q̃ poſt
qᷓ; ſolia ceciderĩt: hieme durat ⁊ ↄtinet nucleũ
pineis ſileʒ. In hieme creſcit.⁊ aperit᷑ pillula
tota.caditq; cũ folia creſcere ceperit. Huuc etiã
arboꝛi ſolia ſũt bꝛeui ſeta ⁊ craſſioꝛa.duraq; ſic
cipᷣſſus.Rami vᷣo pene ſtatim a radice modici
velut bꝛachia lateribo inhberent.

germĩatiõe.xv.fere dieb pᷣueniũt.

Picea minꝰ eſt alta q; larix.totis pannicu⸗
lis minoꝛiboatq; gratilioꝛibus.babet nucleos
minimos ac nigros. ꝓpter qð greci pthiropho
ron eam appellabant. —R
¶ In eadẽ q́; nucamẽta ſũt maribo cõpꝛeſſio⸗
ra minuſq; roſcida reſ ina. AUt ãt pix exeat apit
picea a ꝑte ſolari cũ plurimũ hiatu bipedali:vt
a terra cubito cũ minimũ a bſit. Nec ipᷣo coꝛꝑi
tif:vt ĩ ceterꝭ. qm aſtula ve haſtula in fructu ẽ.

UVen hec terre ꝓxiĩa laudat᷑. Altioꝛ amaritu⸗

dinẽ affert. Poſtea humoꝛ oĩs e tota ↄfluit ĩ vl
cus. Habetq; picea folia pungẽtia niloq; floꝛe
exhilarat᷑. ptinꝰem̃ fructꝰ a floꝛibo gignit.
¶ Abies qͥdẽ circa ſolſticiũ floꝛet. Cinꝰ ⁊ picea
Semẽ voꝛ
ipe poſt vigilias reddũt. Picea ⁊ pinꝰ⁊ alnꝰad
aq̃ꝝ ductꝰinſcobos cauant᷑ obꝛute terra pluri
mis ãnis durãt. cito vo ſeneſcũtſi nõ integant᷑
Igdem in li. xvij. Umbꝛa piceaꝝ quacũq; at
tigerit eſt venenũ. Idem in li.xxiiij. Picea ex
laricis foliotrita ⁊ in aceto decocta:dentiũ do
loꝛi pꝛodeſt. Cinis coꝛticũ eius intertrigini et
ambuſtis potus aluum ſiſtit.
Urinam mouet. Suffitu vnluas coꝛrigit.
Picea folia pᷣuatim iocinoꝛi ſũt vtilia.dꝛagme
põdere in aqua mulſa pota. Deniq; ſiluas il⸗
las dũtaxat q̃ pice ac reſine gra radant᷑ vtiliſſi
mas eſſe ptiſiqᷓ autumant᷑. Ael bis qͥ lõga egri
tudine vires nõ recolliguÖt.

—. — — — — —

1
ie
1
,
i
g

Capitulum. cccluiij.
Yala. Iſido.li.ety.xv.Pira videntur
p dicta: eo ꝙin ſpeciẽ ignis ſint ſoꝛma
lIa. Hã ab amplo incipiũt: ⁊ in angu⸗
ſtum deſinũt. Hec iumẽtis impoſita etiam ſi

⸗ uca vehemẽter oneroſa eẽ dicunt᷑. Pal⸗

adiꝰ li.iij. Cõdienda ſunt pira ita.De placi
to deſcẽdente luna a.xxij.vſq; in octauã.ea⸗
dẽ poma ſicca ⁊ manu lecta hoꝛa ſecunda in
qntã vel a ſeptima in decimã:a caduc diligẽ

ter electa.ĩtegra ⁊ ꝓpe dura⁊ aliqᷓnto viridia

implicato vaſe claudunt᷑qð operculo tegit

Deoꝛſum os eius ei inclinat᷑ atq; obꝛuitur eo
loco circaquẽ ꝑbennis aqua decurrit. Iteʒ

que dura ſũt in carne ⁊ cute pꝛius ĩ aceto po
ſita vbiſe mollire ceperint.infictile vas be⸗
ne coctum picatũq; ponunt᷑:⁊ operculo ſuꝑ
neniente gipſant᷑.⁊vas bꝛeui ſcrobe demergi
tim ĩ eo loco qͥ qtidie ſole tangat᷑. Plurimipi
ra obꝛuta inter paleas aut frumẽta ſeruarũt

Operationes

¶ Dyal.ca. de piris. Piri multe ſũt ſpẽs: ſʒ ſti
ptice oẽs.vñ ad reumaticas paſſiões catha⸗

plaſmatibo adhibita faciũt:⁊ reuma compe⸗
ſcũt.Elixatura eoꝝ ad oĩa pᷣfata iuuãt.Et ſi
ipᷣapira a ieiuno comeſte fuerĩt abſtinẽt ven
trẽ. Et piri ſiluatici ſpẽs ſũt q̃ tarde mature⸗
ſcere pnt plus ſtiptice qᷓ; ſupꝛadicte:ſjʒ ſilib⸗
cauſis ꝓſunt.phibẽt q̊ʒ aliq fungos venenũ
qmittere ſi cũ piris fuerint cocti.¶ Aui.li.ij.

ca.de piris. In ipᷣis ſũt terreitas ⁊ aq̃ſitas.⁊

in nr̃a qͥdẽ terra eſt ſpecies q̃ ðꝛ ſenabꝛud.et
habet magnã capacitatẽ.⁊ eſt vehemẽtis ro

tunditatꝭ ſubtilis coꝛtic:eſt boni color q̃ſi

pꝛeuium:q̃ſi ipᷣm ſit aqua ʒuccari coagulata
plurimũ.ſed non ꝓpter ſpiſſitudinẽ ſu be boni
odoꝛis valde.qð cũ arboꝛe ſua cadit ſuꝑ ter
ram deſtruit᷑.⁊ iſti ſunt in qͥba nõ eſt nocumẽ⸗
tum de ſpecieb piroꝛum.i¶ Pira qᷓ nominan
vur ſenia ſunt frigida in pꝛimo:⁊ ſicca in.ij.

Serabꝛud v̈ ſut temperata bumida:⁊ oẽs
ſpecies eiꝰ ſũt ſtiptice intrãtes ĩ emplaſtris
retentiõis materieꝝ.⁊ qñũq; abſtergũt paꝝ.⁊

eoꝝ humoꝛ ẽ plurimꝰ et laudabilioꝛ humoꝛe
pomoꝝ ſ̃m ꝙ dixit ruſus.iEa autẽ q̃ dicta
ſunt ſenabꝛud in terra Coꝛaſceni:abſq; alijs
dicta ſũt lenitiua nature:⁊ boni chimnvalde
ↄſolidãt vulnera.⁊ ꝓpꝛie ſilueſtria exiccata.⁊
ſũt pᷣparatiua ſtomachi:⁊ abſcidũt tuſſim:
ſedãt colerã: ⁊ ſtringũt ventrẽ.et ꝓpꝛie q̃ ſunt
exiccata.i Et ĩ piris qͥdẽ eſt ꝓpꝛietas facien

di euenire colicazʒ:q̃re opoꝛtet vt bibat᷑ poſt

ipᷣa de ydromelle cũ ſpeciebo q ſunt vt piper

et cinamomũ? his ſiłig.¶ Eteòꝝ robↄuenit

fluxui ventrꝭ colerico. Einis ſpeciei eoꝝ ve
hemẽtis ſtipticitatꝭ ⁊ tarde maturatiõis eſt:
et cura fungoꝝ moꝛtificantiũ.⁊ qñ iſti fungi
coquunt᷑ cũ piris minoꝛat᷑ nocumentũ eoꝝ.
¶ Sera. li.ag.ca. Cumechꝛe.auct. Gal.Cu⸗
mechꝛe.i.pira. Subſtãtia eiꝰ eſt cõpoſita ex
ſuba terrea ⁊ aquoſa.Et ſi vis põt aliter di⸗
ci:ꝙ vna.ſ.eius pars eſt frigida ⁊ alia tempe
rata.⁊ ſapoꝛ piri ⁊ ſtipticꝰcũ dulcedine aqͥſa.
⁊ virtꝰ piroꝝ eſt deſiccatiua: ⁊ ↄglutinat vul
nera ſine aliq̃ moꝛdicatione.Et qñũ comedit
ſoꝛtiſicat ſtomachum:⁊ ſedat ſitim.i Silue
ſtre vo eſt magis ſtipticũ:⁊ plus incoꝛiat et
coꝛugat ſtomachũ.⁊ iõ plus ↄglutinatvulne
ra:⁊ ꝓhibet fluxum humoꝛũ.i¶Et ideʒ auct.
Aben meſuav.Quãdo quodcũq; totũ coqͥʒ
tur vel domeſticũ vel ſilueſtre cũ fungis au⸗
fert maliciã eoꝝ.⁊ maioꝛa ex eis ſunt foꝛtio⸗
ris vᷣtutꝭ q; parua.Parua aũt ſũt nutribilio
ꝛa q; citonia.¶Etrob piroꝝ abſcindit fluxũ
colericũ:⁊ excoꝛiat ſtomachũ.Et pira ꝓpꝛie
generant colicã.⁊ opoꝛtet ꝙ ſumat᷑ poſt ipᷣm
vinũ mellis factum cum ſpeciebus.

— ONR
— —

*

8
⸗7„) A
74 Meen

Capitulum. ccclix.

AIper latine. arabice ⁊ gre. falfel. Se
p rapion li.ag. ca. falfel. piper. Et ẽ ar
5 ſE ier

2 .*

boꝛ naſcẽs ĩ regiõibo indie.hʒ ſemẽ qð ſui oꝛ⸗
tu eſt longuʒz ſile faſeolis:⁊ elongat᷑ in foꝛma
ſua:⁊ ẽ macro piper.⁊ intra ipᷣm ſũt qna ꝑua:
ſilia gergues:q̃ qñ maturant fit piꝑ.⁊ hoc qꝛ
ſepat ⁊ fit ſicut racemꝰin qbo ſunt grana par
na/⁊ ſũt grana piperis.Et qñ colligit᷑ ꝑſecte
matuꝝ eſt piper nigꝝ.ſed qñ colligit᷑ añ ma⸗
turat ionẽ eſt piper albũ.nã coloꝛ eiꝰ ẽ albo.et
nõ recipit in coloꝛe ſuo nigredinẽ anteq; ma
turat᷑.⁊ radix huiꝰ arborꝭ ẽ ſilis coſto.Eligẽ
dũ eſt aũt ex nicro ẽ nouũ in q̊ ẽ ſilis fur⸗
furi graue ⁊ plenũ. S albũ meliꝰ ẽ illud qd
hi ẽ rugoſũ albũ ⁊ que ⁊ lõgũ ẽ eligẽdũ illð qð
qñ frãgit᷑ apparet dẽſum:hñs grana q̃ ſũt in
tra ipᷣm inuicẽ iuncta:⁊ acutiſapoꝛis moꝛdi
cans linguã cũ calefactõe.Radix arborꝭ hu
ius vocat᷑ falfanuẽ.⁊ eſt ſimilis coſto.defert᷑
ad nos ex terra indie ¶ Oal.vij.ſim.far.ca.pi
peris ſm trãſla.no. Piper radix coſto maxi
me ſ̃m vᷣtutẽ ſimilat᷑. YFructꝰvᷣo eiꝰ qͥ q̃dãmõ

germinat ẽ piper lõgũ.vñ et humidiꝰ exiſtit
maturo.ſignũ aũt ẽ hũiditatis eiꝰ ꝙ faciliter

cũ imponit᷑ ꝑfoꝛat᷑.⁊ nõ cõfeſtim moꝛdet:ſed
paulatim icipit:pmanet vᷣo multũ.qͥ vᷣo q̃ſip
maturꝰ fructꝰ albũ piꝑ eſt.acriꝰ exñs nigro.
id eĩ q̃ſi ſuꝑ aſſalũ eſt.vtraq; ãt ſufficiẽter ca⸗
lefaciũt ⁊ ſiccant.i¶ Gal.eo.li.⁊ ca.ſᷣm trãſia.

ara. Sapoꝛ piperꝭ ẽ acutꝰ.⁊ illud qdᷣ nõ ma⸗

turũ ẽ:piꝑ albũ ẽ:⁊ ipᷣm ẽ acutiꝰ nigro:⁊ ma⸗
gis pungẽs linguã:⁊ h eſt qe nigꝝ:ꝓpterea qꝛ
maturat᷑:accidit ꝙ nõ recipiat aduſtionem ⁊
deſiccatõnẽ foꝛt ẽ:qꝛ minuit᷑ acuitas illa:q̃ q
dẽ remanet ĩ albo. Iſte nõ due ſpẽs ſũt deſic
catiue ⁊ calefactiue foꝛtiter.⁊ fructꝰ qͥdẽ eiꝰ
qũñ incipit eẽ ẽ piper lõgũ.⁊ ꝓpter h̊ accidit q;
bip longũ eſt hũidiꝰ alio pipere.Et ſignũ ſuꝑ
rat᷑ etiã qñ terit nõ iuenit tritoꝛ ĩ pncipio ſue
ↄtritiõis punctione multã.⁊ qñ incipit moꝛ
dicare:nõ apꝑet moꝛdicatio eiꝰmulta anteqᷓ;
guſtet.deinde remanet moꝛdicatio erꝰtꝑe nõ
paruo.ſʒ piper albũ Emeliꝰſtõacho alijs Dua

ve N Dpkrationes

Sera. Radix piperꝭ ↄfert colice ⁊ doloꝛi⸗

bus frigidis.Eſt ca.⁊ ſic.eſt bonacolice.⁊vẽ

coſitatibo ⁊ al ijs doloꝛibo fri.⁊ ẽ ſimilis coſto

ſm vᷣtutẽ.⁊ piper nigꝝ acutiꝰ ẽ albo.⁊ albũ ẽ
debiliꝰ eo.⁊ vᷣtur piperꝭ eſt calefactiua:attra
ctiua cibi:? ꝓuocatiua vꝛine:reſolutiua ⁊ ab
ſterſina obſcuritatis viſus.iſ Et qn ſumit᷑ in
potu qut fit inunctio cũ eo.aut miſcet᷑ in aliq̃
vnguẽto.ↄfert rigoꝛibo febꝛiũ periodicaꝝ.et

2fert moꝛſibovenenatꝭ:⁊ expellit fetũ:⁊ potiſ

ſime ſiĩ potu ſumat᷑ vl aſſidue comedat¶Et

eſt ꝙ qñ elõgat᷑ tpᷣs ſuꝑ ipᷣm coꝛodit᷑: ꝑſo

Trattatus

qñ fit naſcale cũ eo poſt coitũ phibet impꝛe⸗
gnationẽ.⁊ hoc ſimiliter facit aſſidue come⸗

ſtũ Nã iter pᷣſtat genitale:⁊ admiſtrat᷑ ĩ lohoc

⁊ ſyrupis qͥ ſũt ↄueniẽtes tuſſi et doloꝛibope⸗
ctoꝛis.⁊ fit linitio cũ eo ⁊ melle.⁊ cõfert ſqui⸗

nãtie.Et qũ ſumit᷑i pom maxĩe cũ granis

lauri aut folijs eiꝰ:ↄfert toꝛtiõibo vẽtrꝭ.et qñ
maſticat᷑ cũ ſtafiſagria ⁊ cũ paſſulis facit de⸗

ſcẽdere flegma ex capite:⁊ ipᷣm ſedat doloꝛẽ.

⁊ ↄfoꝛtat vᷣtutẽ digeſtiuã.⁊ ingredit᷑iĩ ↄfecti⸗
onib ſpecieꝝ qͥb vtunt᷑ſani ĩ ↄdimẽtꝭ ciboꝝ
ad ꝓuocãdũ appetitũ.¶ Et qñ miſcet᷑ cũ pice

reioluit ſcrofulas.Et qñ miſcet᷑ cũ nitro ab⸗

ſtergit moꝛfeã.⁊ nõ ẽ radix piperis ʒinʒiber:
ſicut put auerũt qͥ dã.ĩmo radix eiꝰ eſtſimilis
coſto:q̃ quidẽ cglefacit ⁊ moꝛdicat linguã.⁊
attrahit humiditatẽ ad os:qñ micet᷑ cũ ace
to.Et linimẽtũ cum eo reſoluit apoſtemata

ſplenis.⁊ ſi ſumit᷑ facit idẽ.¶ Et idem aucto.

ben meſuay. Pꝛopꝛietas piperis eſt ꝙ phi
bet impᷣgnationẽ:⁊ max ime qũ ſumitur poſt
coitũ.⁊ ꝓhibet toꝛtiões ⁊ ventoſitates qͥ fiũt
in ſtomacho ⁊ in inteſtinis.⁊ exiccat flegma
viſcoſum qð aggregat᷑ in pectoꝛe ⁊ pulmone

⁊ inteſtinis.⁊ digerit cibũ.⁊ nocet febꝛicitan
tibo.¶ Et ſi qͥs vtitur multuʒ pipere puocat
vꝛinã.Et ſi vtat᷑ eo paꝝ ꝓuocat ventrẽ. Sca
mone a eſt ↄtraria in hoc:⁊ facit hoĩem ma⸗
cre fieri:⁊ deſiccat ſperma.Et in pipere albo
cũ acuitate ſua eſt hũiditas qᷓ auget in ſper⸗
mate:⁊ mũdiſicat epar ⁊ ventrẽ ⁊ pulmonẽ ?ꝛ·
ſtomachũ.⁊ ↄfert moꝛſibo venenoſis:⁊ cale⸗
facit neruos ⁊ muſculos ⁊ plus omĩ alia re.

¶ Paulus ca.de pipere. Piper eſt caliduʒ in
qrto gradu.ſiccũ in ſcõo.Abi ſciendũ ne ali
qͥ erroꝛis materia repleant᷑: pptereaqꝛ ĩ pñti
lra Serapion ⁊ Dyaſco.vident᷑ cũ Galieno

nõ modicũ diſcrepare dicẽtes ꝙ piper nigꝝ
acutius eſt albo.i¶ Galienꝰ vero ait:q; piper

albũ acutius ẽ nigro.⁊ ꝓpterea ſicut ex vᷣbis
Dyaſcoꝛidis bene intuẽtibo ⁊ auide eſt mani

feſtũ ꝙ piper albũ eſt duplicis generis.i Eſt

quoddã piper albuʒ:qð fit qñ grana minuta

q̃ fuerũt in pipere longo incipiũt ingroſſari.

⁊ vnũ ab altero incipit ſeꝑari:ſed nõ factꝰ ẽ
botrus vel racemꝰ.iEſt aliud piper album
qð fit cũ illa grana q̃ fuerũt in pᷣdicto pipe⸗
re albo ᷣm debitã q̃ntitatẽ fuerint aucta:et

intra ſe totaliter ſeꝑata:ſicut q̃ ſũt poſita in
quodã botro vel racemo.⁊ ſũt ꝓpinqᷓ matu⸗

ritati.Pꝛimũ vᷣo piper albũ qm ſopit adhuc

naturaʒ piperis longi:qꝛ vicinat᷑.participat

adhuc de eiꝰ humiditate:cuiꝰ gra nõ ẽ mul
tum acutum. Piper aliud albũ de quo dixi⸗

mus:qð eſt in medio inter maturitatẽ ⁊ pꝛin

—
—

8

2=

De Herbis

cipium generationis eſt ſatis acutum.quare

cum remoueatur ⁊ elõgatur a pipere longo
non participat humiditatem eius:⁊ eſt acu⸗
tius ſeipſo cum venit ad maturitatem:pꝛo⸗
pter quã amittit de eius acuitate.¶ Et hoc
idem videmus in fructib acetoſis que ſunt
in medio tempoꝛe acetoſioꝛes.hoc etiã in ſe⸗
minibo eſt videndũ:ſcʒ, Feniculis: ſinapibo:
et ceterisꝛꝙ ſunt acutioꝛes et calidioꝛes qui
ſunt in medio cempoꝛe:qᷓ; qͥ ſunt in extremo

Sic ergo ad ꝓpoſitum piper nigrum acuti⸗

us eſt albo:ſcʒ albo quod eſt in pꝛincipio ge⸗
nerationis.qꝛ no habet multam acuitatem
pꝛopter humidit atem quam participat:vt di

ctum eſt. hunc reſpectum habuit Serapion

⁊ Dyaſcoꝛides.i¶ Sciendũ inſuꝑ ꝙ in maio
riquãtitate inueniretur de pipere albo:niſi
qꝛ inficitur ꝓpter ignem.ſed illud quod non

contaminatur ab igne remanet album ?ꝛ⁊ non

rugoſum:qð non poteſt eſſe niſi modice q̃n⸗
tit atis:quia modicuʒ eſt illud quod ab igne

impꝛeſſionem non recipit.

Capitulum. ccclxx.
Iper nigruz latine. arabice habelze
p lim vel grana ezelean.

Pperationes

¶ Serapion libꝛo aggrega. cap. habelzelim
id eſt granum ʒelin.⁊ eſt piper ethiopium vel

nigroꝝ ⁊ eſt granũ pingue ĩ magnitudine ci⸗
ceris:⁊ eſt citrinũ exterius:albu interius.et

habet ſopoꝛem bonuʒ.defertur ex terra bar⸗

barie.¶Et illud quod nominat᷑ in barbaria
croin:eſt ſimile faſeolis in foꝛma ſua: niſi qꝛ
grana eiꝰ et coꝛtex eiꝰ ſunt minoꝛa faſeolis.
babent nigrũ coloꝛẽꝛ acutum ſapoꝛẽ ſicut pi
per.⁊ defertur ſimiliter a terris nigroꝝ.⁊ ſũt
calida in tertio gradu. humida in pᷣmo.i¶ Et
conferũt doloꝛi dentiũ.¶ Augent eni in ſper
mate.¶ Et faciunt bonũ odoꝛem oꝛis.

O

—

NR

Capitulum.xccclxj.
Iperelle latine.grece baerina.arabi
ce haerinia. Serapion lib.aggrega
toꝛis capᷣ.haerinia:id eſt piperella.⁊

eſt in figura ſicut piperis minoꝛis figura:ni⸗

ſi quia eſt in coloꝛe ſuo citrina.

Pyperationes

¶ Serapion. In ea due ſunt virtutes cõtra

rie:ſic̃ frigiditas ⁊ caliditas.¶Et idẽ aucto

ritate Aben meſuay. Haerina eſt granũ par
uũ minus pipere.⁊ eſt in eo citrinitas pauca:

⁊ eſt odoꝛiferũ:cuius odoꝛ ẽ ſicut odoꝛligni

aloes.eſt calidũ ⁊ humidũ.⁊ in eo eſt abſter⸗
* 1

NURR

G

Trattatus

ſio parua.¶ Idem. ꝛouocat vꝛinã multã fe
tidam qñ coquitur in vino et bibitur illudvi
num. ¶ Et aufert ꝓpter hec fetoꝛem aſcello⸗
rum et fetoꝛem totiuscoꝛpoꝛis.Et operatio
in boc eſta tota ſua ſuba.et quando coqui⸗
tur radix et bibitur:cõfert ſicut piper nigrũ.

Capitulum. ccclxij.
Iretrum latine.grece dentanos.ara
p bicevero achiraraha:ſiue acharcha
racha. Serapion libꝛo aggre. cap̃.
Achiroaraha.auctoꝛitate Dyaſco.Achirara
ha:id eſt prretrum.et eſt planta cinꝰ folia ſũt
ſimilia folijs dauci ngreſtis aut maratri.⁊ ſti
pites ſimiliter ſicut ſtipites illius.et ſuꝑ ſti⸗
pitem eſt coꝛona ſimiis coꝛone aneti.⁊ habʒ
radicem in groſſitudine digiti. Auicẽna li⸗
bꝛo.ij.capitulo de piretro. Piretruʒ plurimũ

quod de hac planta adminiſtratur eſt radix

eius.melius eſt illud quod eſt acutum:moꝛ⸗
Aificatiuum lingue.et magnitudo eiꝰ eſttᷣm
quantitatem digiti.

BPoybprrationes.
Dyaſcoꝛides. Pungit linguam quãdo gu⸗
ſtatur pũctiõe foꝛti et attrabit flegma. ? ideo

5½

quando coqtur cũ aceto ⁊ fit colutio oꝛis cõ

fert doloꝛi dentiũ.Et quãdo maſticatur at⸗

trahit flegma.¶ Et quãdo teritur ⁊ miſcetur
cũ oleo ⁊ inungitur ꝓuocat ſudoꝛẽ.⁊ confert
membꝛis ſuꝑ que vincit frigus:et conſeruat
coꝛpus a nimio frigoꝛe aeris ne noceat ei.et
ainiſſione ſenſus ⁊ motus.⁊ eſt eiꝰ iuuamen⸗
tum magnũ in hoĩe.⁊ cõfert paraliſi ⁊ rigoꝛi
bus febꝛiũ.¶ Balienus.viij.ſimpliciũ farma
coꝛum cap.de piretroplurimũ quod de eo ad
miniſtratur eſt radix eius.⁊ ꝓpꝛietas virtutꝭ
eius eſt ꝓpꝛietas adurens.⁊ pungit linguaʒ
quando guſtatur punctione ſoꝛti:et attrahit
flegma.¶ Et fedat doloꝛẽ dentiũ qui fit a fri
gigditate.⁊ confert rigoꝛi febꝛium qñ fit inun/
ctio cum eo diſſoluto inoleo ante aduentuʒ
paroxiſmi.⁊ confer t illi q babet ſtupoꝛem in
membꝛis ante relaxationẽ.i¶ Auicẽna. Pire
trum quidã extimauerunt eſſe frigidum: ſed
noõ eſt:imo calidum ⁊ ſiccum in tertio gradu.
extrahit flegma maſticatũ.et virtus eius eſt

ꝗduſtiua. Et puocat ſudoꝛem:cum ex eo cũ
oleo abſtergendo inungitur coꝛpꝰ ſi miſcea⸗
tur cũ oleo.⁊ abſtergendo inungat᷑ ex eo p⸗
uocat ſudoꝛem.fricatio facta ex eo ⁊ decocti
one ipſius et oleo eius.Confert mollificati
oni neruoꝝ antique:⁊ ſtu poꝛi eoꝛuʒ.⁊ ꝓhibet
generatione alcuzeʒ ab eo in quo generatur
alcuzez vehemẽter aperit opilationes cola⸗
toꝛij:⁊ ↄſtrictionẽ nariũ. Eteius decoctio
ↄfert doloꝛi dentiũ:⁊ ꝓpꝛie frigido.Et eius
acetum cõfirmat dentes motos ſi decoqua
tur cũ acetoꝛ teneatur in oꝛe ¶ Et quãdo fri
catur cum eo coꝛpus ante paroxiſmuʒz ngo⸗
ris cum oleo:ↄfert rigoꝛi facto cum febꝛe et
gbſq; febꝛe.i Paulus ca.eſt ſiccum in tertio
gradu. Maſticatum attrahit flegma pos.⁊
remouet doloꝛem ⁊ ſtupoꝛem dentiuim.
¶ Auerrois quinto libꝛo Colliget.ca.de Pi
retro.Eſt calida ĩ quarto:⁊ de ea adminiſtra
tur radix.¶ Conſtantinus libꝛo graduũ.ca⸗
pitulo Piretrum. Piretrũ eſt in quarto gra
du calidum ⁊ ſiccum.Linguã vꝛit:⁊ flegma
nimium attrahit. Ideoq; dentibus valet de
frigid itate et humiditate dolentibus.
Alexander ⁊ Stephanus. Illud tritum ⁊
cum melle potatum:epilẽticis valere teſtan
tur. Collo ſuſpenſum aut naribus applicatũ
ſubuenit infantibo epilenticis.um oleo mi
xtum et doꝛſo femineo inunctum ante rigo/
ris acceſſionem venire ꝓhibet eam.

¶ Valet etiam paraliticis ac neruoꝛum mol

liciei de frigiditate ⁊ humiditate totius coꝛ⸗
poꝛis. Deniq; in coꝛpoꝛe toto ex eoꝛum per⸗
uncto pꝛouocatur ſudoꝛ.

—

co
A
er
“
biet
n
de
t
nul
nn, D
t
n 9 3RRR
4
win
Pie!
lGqH
r.
ock
cci
ſee
ol1l
Sn
bet
Ar
ola⸗
cio
ne

hfi!
bi

n
06

cq4

de

n
ni
ni

A 1

De Herbis

bain tertio gradu calida ⁊ ſicca. Radix eius
in medicinis ponit᷑:que in byeme colligit᷑ ac
annos quinq; ſeruat᷑. Piretruʒ debet eligi
cotinuum ⁊ nõ pfoꝛatum ſapoꝛẽ habens acu
tum.⁊ cum frãgitur nõ pulueriſat᷑. Acumen
eius nõ ſtatim ꝑcipitur: ſed debet aliquantu
lum maſticari ꝛ⁊ in oꝛe teneri.Quod cotingit
pꝛopter eius leuitatẽ:vel ſubſtantie ſolidita⸗
te. Nirtutẽ habet diſſoluendi:cõſumẽdi⁊ at
trahendi.¶ Gargariſma factũ ex vino dulci
decoctionis eius.cerebꝛum aſuꝑfluitate fle
gmatica mũditicat:⁊ humoꝛes vite cõſumit
¶ Inter dentes maſticatũ doloꝛẽ tollit den⸗
tium:⁊ ſtomachi reumatiſmũ. Maſticatũ qs
lingue paraliſim ſoluit. Contritum in vino ⁊
oleo decoctum ⁊ ad loca paralitica et poda⸗
grica cathaplaſmatũ valde pꝛoficit.

Inus latiĩe.grece Calidariſchochia
p vel azet. Arabice Cinobar. Serap̃ᷣ.
libꝛo aggregatoꝛis capᷣ.Cinobar:id
eſt pinus arboꝛ.Et eſtmaſculus ⁊ femina.
Maſculus nominat᷑ aʒet vel cinobar.⁊ non
facit fructũ magnũ:ſed de ſudoꝛe extrahitur
pix:vt patet in littera pix.⁊ ibidem inuenies

Capitulum. ccclxiij.

¶ Platearius. Ciretrũ eſt ſatt cõmunis her eius virtutem. ꝛ cum ligno fit lumen.? eſt i⸗

lud quod vocat᷑ teda vel ʒappinus. Et femi⸗
na eſt illa que facit fructũ magnũ.⁊ de ea eſt
magna? parua.¶ Et idem auctoꝛitate Ba⸗
lieni. Minoꝛ eſt in ſapoꝛe ſicut ſapoꝛ maio⸗

ris.⁊ eſt in ea aliquantulũ amaritudinis ⁊ a⸗
cuitatis.⁊ virtꝰ eius eſt calida cum acuitate

¶ Et idem aucto. Aben Meſuay. Hagne
ex pinis ſunt calide in ſecũdo gradu:ſicce in
pꝛimo. Que cum bibunt᷑ cum rob mũdificãt
humoꝛes groſſos ⁊ viſcoſos qui ſunt in reni
bus ⁊ veſica.i Et idem auctoꝛitate Dyaſco
ridis.Calidaris vel calicaris eſt fructus pi⸗
nus maioꝛ:⁊ nominatur cochia.

Dbperationes

¶ Serapion. ſinus maioꝛ ↄfert ſanieiĩ p.
ctoꝛe:⁊ oĩbus qbus cõuenit educi ſaniẽ a pe

ctoꝛe.⁊ facit expuereſanguinem.⁊ quãdo in⸗
funditur in aqua:recedit acuitas et punctio
que ſunt in eo:⁊ elongat᷑ a moꝛdicatione. Et
tunc eſt cõglutinatiuus:⁊ medius inter qua⸗

litatem calidam et frigidã:⁊ inter ſubſtantii

aqueam et terreaʒ.⁊ ſubſtãtia aquea in eo eſt

pauca.ſed fructus q́;tum ad nutrimentũ eſt

dure digeſtionis:⁊ nutrit coꝛpus nutrimen⸗
to foꝛti ¶ Idem aucto.Oyaſcoꝛidis.Quan
do comedit᷑ et bibitur cum ſemine cucume⸗

ris ⁊ rob ꝓuocat vꝛinã.⁊ cõfert ardoꝛi renũ ?ꝛ
veſice.Et quãdo bibitur cum ſucco poꝛtula⸗

ce:ſedat moꝛdicationẽ ſto machi:et reddidit

debilibe foꝛtitudinẽ:ↄfert deſtructiõi humi⸗

ditatisEt qñ accipit᷑ ex ſuccu pini ſicut re
cens:⁊ teri᷑et coquit᷑ cum rob:⁊ accipiũtur
de ipſius decoctione.2E.iiij.qualibet die cõ⸗
fert tuſſi antique ⁊ vlceribb pulmonis.

¶ Idem auctoꝛitate Galieni. Minoꝛ ex eis

nominat᷑ calidaris. Virtꝰ eius eſt calida et
abſtergit.ſapoꝛ eſt ſtipticus:amarꝰ:ꝗcutꝰ:et
cõfert ſputo veniẽti a pectoꝛe ⁊ pulmone:⁊ ẽ
ſtiptica:et cõfert tuſſi ⁊ doloꝛib.pectoꝛis qñ
ſumitur ſola aut cũ melle.¶ Et idem auctoꝛi
tate Aben meſuay. Magne ex pinis ſunt ca
lide in ſecundo gradu:ſicce in pᷣmo.Que qñ
bibunt᷑ cũ rob:mundificãt groſſos humoꝛes
⁊ viſcoſos qͥ ſunt in reniba ⁊ veſica.⁊ confert
ſaniei eoꝛum ⁊ lapidi. Reſina eius deſiccat ⁊
calefacit.⁊ eſt dyafoꝛetica.Pꝛo qua lege ca⸗
pitulũ reſina. ¶ Et idem auctoꝛitate G alieni
Coꝛtex ⁊ folia pini que eſt minoꝛis:q̃ eſt no⸗
minata calidaris.habent in ſe virtutẽ ſtipti⸗
cam:que curat tenaſmonem quãdo apponit

ſicut emplaſtrum.? nõ eſt medicamẽ melius

in hoc.⁊ quãdo bibitur ſtringit ventrem.⁊ eſt
conferens cõbuſtioni aque bulientis.⁊ ſimi⸗
L i

„

Tractatus

liter coꝛtex illius ſpeciei que ðꝛ cochia.⁊ eſt

maſculus cõſimilis in virtute:niſi qꝛ virtus

eſt ei debilioꝛ vᷣtute illiꝰ. ſed folia iſtaꝝ arbo
rũ q̃ q ſunt magis bumidacoꝛtice ipaꝝ:ha⸗
bent in ſe virtutẽ qua incarnant ꝑcuſſione.

.

¶ Sed pini magne. Uirtus folioꝝ ⁊ coꝛticꝭʒ
eſt foꝛtis in omibo iſtis.ſed fumus qͥ eleua⸗
tur a ligno pini confert multum fluxui pilo⸗
rum palpebꝛarum:⁊ coꝛruptioni lachꝛyma⸗
rum:⁊ curſui lachꝛymarum abeod.
Coꝛtex arboꝛis pini minoꝛis et coꝛtex co⸗
chie:⁊ eſt acʒ:omẽs ſunt ſtiptice.et cõferunt
patientibo tenaſmonem quado teritur ⁊ pul
ueriſatur ſupꝛa locum.et quãdo de ipſis mi⸗
ſcetur cum litargiro ⁊ puluere olibani ↄfert
vlcerib que apparent in coꝛpoꝛe ⁊ cõbuſtio⸗
nib ignis.et quãdo cõficitur cũ cera diſſolu
ta cum oleo mirtino:conſolidat vlcera que
dicuntur foꝛmicene augeantur in coꝛpoꝛe.?⁊

fit cum eo fumigium matrici:⁊ expellit feti
moꝛtuum et ſecundinã.Et quãdo bibit ſtrin

git ventrem:⁊ mouet vꝛinam.
¶ Balienus.vij.ſimplicium farmacoꝛum ca
pitulo de pinea. ſm tranſiationem grecam.
Comifructus:id eſt pinea quam ſcrobiliam
nominãt.tota quidemviridis.habet qͥd ama
ritudinis ⁊ acredinis.⁊ pꝛopteres quidẽ em⸗
picis et alijs quicunq; indigent ea q̃ fᷣm pul⸗
monem ex toꝛace faciliter extuſſire ⁊ expur⸗
gare idonea eſt.eſibilis vero fructus eiꝰ.Eſt
quidem cibus difficile digeſtibilis et foꝛtis.
eſt autem ⁊ vt farmacum:⁊ ad leniendũ aſpe
ritates idoneum.⁊ maxime quando in aqua
infuſus:diſpoſuerit in eo totam quantã ha⸗
bet acredinem. Reliquum enim ome immoꝛ⸗
dicaciſſimum fit.in medio enim calidũ et fri⸗

gidum equaliter conſiſtens ex aquoſa et ter⸗

reſtri ſubſtantia habet craſim. acetoſa autem
minime participat.

Et ideʒ in libꝛo de cibis capitulo de pinea

Magne ex eis euchimie ⁊ groſſe chimi ge⸗
neratiue.Et ideo nutriunt coꝛpus nutrimen
to foꝛti:nõ tamen bene digeſtibiii.
¶ Auicenna libꝛo.ij.ca.de pino. Virtꝰ coꝛti⸗
cis maioꝛis ſoꝛtioꝛ eſt.Et coꝛtex eius que no
minatur ſufine eſt debilioꝛ. In coꝛtice eiꝰ eſt
ſtipticitas plurima.⁊ vermis qͥ exiſtit in ipſa
eſt in virtute cantaridis.Coꝛtex eiꝰ contert
vlceribus coꝛdicalibus.⁊ in ipᷣo eſt virtꝰ cõ⸗
ſolidatiua:⁊ in coꝛtice ipſius eſt de ſtipticita
te quod ꝑuenit ad hoc vt ſanet abꝛaſionẽ qñ
ſuper ea ponitur vt emplaſtrum.

Capitulum. ccclx iij.

Impinella. Pandecta Pimpinella ẽ
p herba multuʒ ſimilis ſaxifrage. VUn
de verſus. Pimpinella pilos ſaxifra
ga non habet vllos.
Dperationes
¶ Virtus eiꝰ eſt q̃ abſtergit ⁊ foꝛtificat ⁊ mũ⸗
dificat epar ⁊ renes qñ in eis ſunt opilatio⸗
nes.i Quãdo bibit᷑ de radice eius quãtitas
amigdale a mulieribo que nõ bene purgãtur
inpartu mũdificat eas per menſtrua.
¶ Et quãdo bibitur cum vino:confert dolo⸗
ri ventris ⁊ yctericie ⁊ doloꝛi veſice ⁊ renum.
¶ Et quãdo coqͥtur cũvino ⁊ bibitur ſtringit
ventrem. Et quando bibitur ex ſemine eius
cũ vino ſtiptico cõferunt fluxui ventris.

¶ Radix pimpinelle pᷣſeruat a peſte maſtica⸗

tam:⁊ in collo ſuſpenſum. Itẽ abſtergit veſti
gia nigra in cute.Conferi podagre.
¶ Radix pimpinelle maſticata longo tempo
re apparet in ea acumẽ cũ pauca amaritudie
et cum acredine.pꝛopterea igitur diuretica
vꝛinarum pꝛouocatiua.

Capitulum. ccclxv.

Ocogs dW „ν S

le
itre

—

⸗

us

cſi

o
die
l

—

Friidemon. Pan. Peridemon grece
p velliceos vel exacãton.arabice gri⸗

math.latine Capꝛifoliũ.i.mr ſiluaꝝ.

Hperationes
¶ Dyaſc. ca.liceos vel exacãton fo.ſũt buſſo
ſilia atq; ſpinoſa. g̊na eiꝰ viridia.⁊ cũ matura

uerint ceraſis ſilia. Haſcit ĩ ſiuoſis loc cuiꝰ
fo.⁊ gna ⁊ radix ĩ vnũ ↄtũdunt᷑:⁊ cũ aq̃ dulci

coquunt᷑ vſq; ad groſſitudinẽ Hec aq̃ ẽ deſic

catiue vᷣtutꝭ:⁊ ex pᷣrijs Spoea.c ſcz ẽ exte⸗
nuatoꝛia.digeſtoꝛia ca.⁊ fri.
et õ diafoꝛeſim facit.¶ Yacit autẽ ad herpe⸗
tas: ⁊ ad vlcera epatis ⁊ ad parotidas.et pu

trida vlcera ex ſucco fructꝰ eiꝰ fit licium pqͥ

lege ca.licium ſuperius de.l.cclxv.

Capitulum. ccclxvj.

Ingria latine.grece ſcalones.arabi
era. lib. ag. ca. Hai⸗
xoff eſt ex ſpeciebo pmeaꝝ. ſo.eiꝰ ſũt
ſilia cameleonti albe:niii qꝛ ſunt nigrioꝛa.et
hʒ virgã longã folijs plenã.⁊ ſuꝑ ipᷣm ẽ capi⸗
tellũ ſpinoſum.et hʒ radicẽ nigrã ⁊ groſſam.
⁊ eſt qð de ipᷣa planta adminiſtrat᷑. Gal. Vir⸗
tus eius eſt q calefacit in.ij.grg in vltio eiꝰ.

ce Haixoff.

⁊ in pncipio ſcði:⁊ deſiccat in. iij. Planta illa
comeditur recens ſicut ſparagus.

ſtipticã hñsvim.

S

—

Dperationes.
¶ Balienus. Pꝛouocat vꝛinam multam feti⸗
dam quãdo coquitur in vino ⁊ bibitur illud
vinum..iEt qñ coquit᷑radix et bibit᷑:aufert
fetoꝛem aſellarũ ⁊ fetoꝛẽ totius coꝛpoꝛis.

&

Tractatus

Capitulum. ccclxvij.
Dilliũ latine.grece pipſilliũ.arabi⸗
p ce haʒarachona vl beſtercaton. Se
ra.li.ag.ca.Haʒarachona au. Dyaſ.
Haʒarachona:id eſt pſilliũ:eſt herba hñs fo
lia piloſa.virgas hñs lõgas mẽſura vniꝰpal

mi ⁊ tota herba puoſa.Et exitꝰ ra muloꝝ eo
rũ ẽ a medio virge.⁊ ſunt ĩ ipᷣo capitella duo
vel tria rotũda.in qͥba eſt ſemẽ ſimile pulicibꝰ
nigrũ ⁊ duꝝ.⁊ ẽ illud qð ex eo admiſtrat᷑. Ga

lie.viij.ſim.far.circa finẽ ca.de pſillio ᷣm trãſ
lationẽ grecã. Pſilliũ ſemẽ eiꝰ maxiĩe vtile ẽ
ex ſcdᷣo gradu infrigidantiũ.ex cõplexiõe ve
ro q̃ eſt ̃m ſiccationẽ ⁊ humectationẽ mediũ
eſt qddã ⁊ moderatũ. Dyaſ.ſᷣm trãſia.grecã
ca.de pſillio.Piꝑſilliũ aut quiĩnofolion quẽ

ſiculi dicũt criſtallũ.aut ſquinnomella:folia

hʒ carnopoclion ſilia ⁊ aſꝑa. Uirgã hʒ duo⸗
bus palmis longã.cuiꝰ frutex piloſus ſpino

ſa eſt.coma eiꝰ a medietate incipit virge.in q

capitella duo vel tria ſunt cõſtricta.in qbo ſe⸗
menẽ pulicibo ſile nigrũ ⁊ durũ.naſcit᷑ in cã⸗

pis. Aui.li.ij.ca.de pſillio.Pſilliũ qͥdẽ ẽ duo

rũ modoꝝ:hyemale ⁊ eſtiuũ.et potio cuiuſii⸗
bet eoꝛũ ſit pondus.ij.ʒ.meliꝰ eſt illud qð eſt

magis groſſum.qð ſubmergit᷑ in aq̃ fri.eſt et

bu. in. ij. gra. Cli. ca. de pſillio. Pſilliũ berba
eſt ſilis ambꝛe:faciẽs ſemĩa ſicut ſemina lini

ſed mĩoꝛa ⁊ ſubnigra qᷓſitendentia ad purpu⸗

reitatẽ.qᷓ ſemẽ eſt melius qð ſubmergitun in
aq̃. dicta ẽ herba ſic: eo ꝙ ſemen ſimile pulici
habeat. ⁊ iõ iſta herba ſic ðꝛ infra a qbuſdam

pulicaris:eo ꝙ ſemẽ factũ ẽ ad ſilitudinẽ pu

licis. vnde pſillos.i.pulex. Johes meſ.ca.de
pſillio. Pſilliũ eſt de alterantiba cõplexionẽ⁊
ſolutionẽ facientibo.⁊ eiꝰ ſolutio fit ꝓpꝛie lam
bꝛificando.Eius aũt aliud ẽ albũ.aliud ſub⸗
nigrũ.aliud ad purpureitatẽ declinãs. He⸗
lius eſt qð eſt cõpletũ ⁊ groſſuʒ.⁊ eſt grauius
⁊ ſubmergit in aq.cõpoſitũ ex duabo ſubſtan
tijs q̃ ſepararipoſſunt:inter quas eſt coꝛtex
ſeparans.Eſt eni duplex in eo ſuba:ſcʒ De
dullaris.⁊ ẽ in ea ſubſtãtia expanſa ſupꝛa coꝛ
ticem ipſius.ſubſtãtia autẽ interioꝛ medulla
ris ca.eſt ⁊ ſic.in.iiij.gradu.⁊ eſt acuta vehe⸗
mẽter.inciſiua:rubificatiua ⁊ vlceratiua.⁊ ẽ
de genere veneni. Bubſtãtia aũt eius exteri
oꝛ ſupꝛa coꝛticem eſt ex multũ infrigidantibo.
Et dixit Ruffus.Eſt fri.⁊ hu.in.iij.gradu.et
exceſſit.Et dixit Oyaſco.Eſt in ſecũdo.⁊ eſt
verius. Inquit enĩ Hypocras in epidimijs.
Non eni eleuat᷑ res frigida iuncta cum humi
da ſupꝛa ſcᷣm gradũ.Et dixit GBalienꝰ. Hu⸗

mida res nõ tranſgreditmetã vſq; ad quam

uenimus humidũ eſſe cauſaʒ doloꝝ inqntuʒ

poteſt extendi regimen hoĩs ꝓpter qð non in
humidũ.ſed inqntuʒ poteſt eſſe cũ materia:q
quantitate ſua mouet᷑ ad ſolutionẽ cõtinui⸗
tatis.Quod ex eo conquaſſatuʒ eſt cũ aqua
fontiũ frigida.⁊ fit muſcilaginoſum ⁊ bibit᷑ ſi

cut eſt.⁊ ꝓpꝛie cũ oleo violarũ aut ſyrupo vio

larum ſoluit ventrem.quod autẽ ex eo frixũ
eſt ⁊ conquaſſatur cum oleo roſaꝝ:eſt medi⸗
cina fluxus ventris ⁊ diſſinterie. Contrituʒ

gautem nullo modo potui pꝛopinandum eſt.
occultat enim cõtritio ſubſtantiaʒ eius.me⸗

dulla rem vlceratiuam ⁊ excoꝛiatiuam.

DPDperationes
¶ Serapion aucto. Dyaſ.Habet virtutẽ in/
frigidatiuã quando fit emplaſtrumcum eo ?·
oleo roſaꝝ ⁊ aceto ⁊ aqua:⁊ cõuenit doloꝛibb
iuncturarũ ⁊ apoſtematibo que fiũt in radice
auris ⁊ cõcuſſioni neruoꝛum.i Et qñ fit em
plaſtrum ad ramicẽ pueroꝛũ:⁊ ad eminentia
vmbilici infantium:curat eos.cõuenit ad ſo
dam cum oleo roſaꝝ ⁊ pauca aqua ⁊ aceto.

¶ Et qñ opoꝛtet ex eo fieri emplaſtrum:acci

piatur de eo quantitas aliqua ⁊ teratur ⁊ in⸗

fundatur in agua.⁊ qñ inſpiſſata fuerit:aqua
ipᷣa nõ extendatur:⁊ fiat emplaſtrũ.qm ipᷣm
infrigidat infrigidatione foꝛti:⁊ ſtringit ⁊ au

fert lacrimas oculoꝝ.⁊ cõuenit obtalmie ca
lide et doloꝛi capitis qũ infundit᷑ in aqua li/
nita penna.fronti apponit᷑.⁊ quãdo aqua eiꝰ
bibitur cum zuccaro:extinguit feruoꝛeʒ acu
tarum febꝛium ⁊ ſitim:⁊ ſoluit ventrem.iEt

idem auctoꝛitate Aben meſuay. Sedat do⸗

loꝛes pungitiuos ventris.et lenit aſperitatẽ
vlcerum ⁊ inteſtinoꝛuʒ.⁊ abſcindit tenaſmon

⁊ cõuenit doloꝛi capitis qui fit a caliditate.⁊

ſuccus folioꝛũ eius eſt ex medicinis laxati⸗

uis ꝓpter frigiditatẽ ⁊ humiditateʒ q̃ ſunt in
eo.⁊ cura nocumẽti eius ẽ cũ medicinis ca.?
ſic.¶ Et idẽ auc.Habix. Semen pfillij eſt ſi⸗
cut coꝛiandrũ humidũ.qñ dat᷑ ex eo parũ.ſe⸗
dat inflationẽ colere:⁊ ebulitionem ſanguis
ca.aduſtionẽ fe.calidaꝝ acutaꝝ.Et ſi dat in
potu de muſcillagine eiꝰ ↄuenit babẽtibo bir
ſen:⁊ ſedat ſitim eoꝝ magnam:⁊ laxat qͥdem
ventrem.¶Et ſi datur in potu crudum ⁊ aſſa

tum ſtringit ventrem.ſimiliter etiã faciũt ſe⸗

mina lini ⁊ ſemia marrubꝝ:et grana mirti:et
ſemen poꝛtulace:⁊ ſemẽ oʒimi.laxant eni cru
da ⁊ ſtringũt aſſata.Et quatitas eiꝰ que dat
de pflllio eſt. z.ij.infuſo in aq̃ donec egrediat
muſcillago eius:et bibatur cum zuccaro al
bo:aut cum iulep. ¶ Et folia pſillij quando
emplaſtrantur ſuꝑ apoſtemata in pꝛincipio

2

=☛☚
—— — — = r

+2

—

⸗ —

ei l
o
orin
ie

ſn

b
lio⸗
na
1
A

jin

1a
ſec

an

gen
z

61

De Herbis

aperitionis eoꝛum refrigerant ea.et ſipote⸗

tur ex eo parũ:cõuenit egritudinibo que fiũt

a ſanguine.⁊ nimis ex eo acceptum mducit

ſincopim in oꝛe ſtomachi:⁊ foꝛtaſſe occidit:
niam nimium ex eo eſt venenum.
Et cura eius eſt ꝙ det᷑ in potu mel bullitũ

—

cu qaang calida et qqua aneti ſicci Joh̊.meſ.

Pſilliũ conquaſſatũ cum aqua fri.ſicut dixi
mus ſolutiõe educit colerã.⁊ ↄuenit fe.multe

inflãmatiõis ⁊ ſiti vehemẽte ca.⁊ ſedat inflã
mMgtionem ſpiritualiũ:⁊ lenit pectus.
¶Et conquaſſatũ ſicut diximus ↄuenit flu⸗
,ui colerico ⁊ diſſinterie:⁊ fluxui mẽſtruali.
⁊ pꝓpꝛie poſt potũ ſcamonee et medicinarum
acutarũ.Doſis eiꝰ a.ʒ.i.vſq; ad tres.timeat
gutẽ ipᷣm habens debilitatem viſcerum.
¶Auicẽna. Quod ex eo frixũ ⁊ inuolutũ in
oleo roſaꝝ:ſtipticũ eſt ⁊ ſedat doloꝛem moꝛe
emplaſtriſuppoſitũ cum aceto.Adminiſtrat
etiã conquaſſatũ cum aceto ſuꝑ apoſtemata

calida:⁊ foꝛmicam ⁊ heriſipilã.⁊ ꝓpꝛie q̃ ſunt

ſub aure ⁊ ſuꝑ flegmatica:fit ex eo emplaſtꝝ
tenſioni neruoꝛum:⁊ ipſoꝛum ſpaſmo ⁊ poda
gre.et doloꝛibo iuncturaꝝ ca.cũ aceto ⁊ oleo
roſarum conuenit ſiti vehemẽti colerice.eiꝰ
quod ex eo frixum eſt pondus.ij.3.⁊ inuolu⸗
tum in oleo roſarũ ſtringit ⁊ conuenit diſſin

terie:⁊ ppꝛie infantiũ:⁊ quod ex ipᷣo muſcilla
ginoſum eſt.⁊ ipᷣa muſcillago ipſius cũ oleo
violarum ſoluunt.ſi bibatur ⁊ tũc ſedabit in
flãmationem febꝛium acutarum.

Capitulum. ccclxuiij.
ODOlegium. Dyaſcoꝛides. Polegium
p omnib' eſt notũ. Huius virtus ter⸗
mantica eſt. Ex herbario. Polegiũ
maſculus eſt ⁊ femina. M aſculus floꝛẽ ha⸗

bet albũ. Femina rubeũ vtrũq;.¶ Plateariꝰ

Poleum calidũ eſt ⁊ ſiccum in tertio gradu:

cu ius virtꝰ cõſiſtit in folio ⁊ ĩ floꝛe. empo
re floꝛum colligitur:⁊ ꝑ annum ſeruatur.

Dperationes

¶ Dyaſco. Po legiũ calefacit nimis extenu
at de toꝛace ⁊ pulmone pingues et viſcoſos

bumoꝛes facile ꝑos ſpuere facit. Nauſeamꝛ
moꝛſum ſtomachi cũ puſca bibitũ ſeparat ni
