de:⁊ valet ʒᷣ vit ia epatꝭ. Miroꝛ q̃liter medici
nr̃i tꝑis nõ aduertẽtes ᷣba Dyaſ. Aui.· De
ra. Pli.⁊ Gal. ⁊ Damaſceni credũt herbula⸗

rijs ſaliuã agreſtẽ eupatoꝛiũ dicẽtibo qᷓ neci

ſapo:e nec ĩ odoꝛe cũ eo ↄuenit. Si aũtĩ ipᷣa
foꝛſan vᷣtutes eupatoꝛij inuenerũt:⁊ ꝓeo po⸗

nere voluer̃t:cuiꝰ gra ipᷣm eupatoꝛiũvocaue

rũt. nõ licebat dicere ꝙ idẽ eẽt: qm̃ eupatoꝛi
um p̃t dici oẽ id qð valet ð vitia epatꝭ. ab en
qð ẽ bonũ ⁊ pacoꝛqð ẽ epar.vñ eupatoꝛiũ.i.
bonũ epati.ſʒ veꝝ eupatoꝛiũ ẽ illud qð anto⸗
nomatice ẽ bonũ epatiſicut illud qð veꝝ eſt

Nnea. Dpkralioneg
¶ Dyaſ.ſmtrãſia.no.Eupatoꝛiũvalet ↄvitia
epatꝭ:⁊ folia eiꝰ ſicca ⁊ axungia poꝛcinavete

ri addita trita ⁊ ĩpoſita dura vulnera ad cicaꝗ

tricẽ ducũt. ¶ Semẽ vᷣo eiꝰ⁊ folia cũvino bi
bita diſſinteriq ⁊ moꝛſibo venena occurrũt
medicãdo.i¶ Eadẽ dicit Sera.cap̃ ꝓꝛio de
mẽte Dyaſ.⁊ addit.Et ſũt miłtiq tat ꝙ illa
berba ſit agrimonia: ⁊ errãt: eſt alia ab ea.

Et nos qͥdẽ manifeſtauimꝰ ia de eiꝰ eẽ in eo
qð dixim de eo. ¶ Et idẽ anc. Oal. In tyria
cacheſar eupatoꝛiũ aꝑit opilatiões epatis?
foꝛtificat ipᷣm.i¶ Jo.meſue.Eupatoꝛiũ ſolu⸗

tiõe educit colerã ⁊ flegma facile. Epᷣſerua⸗

—

tiuũ a putredie ¶ Etofoꝛtat ſtomachũ epqa ⁊

viſcera: ⁊ofert doloꝛib eoꝝ:⁊ ẽ mediciaſple⸗

—

nis: ? opilationũ oĩm ⁊ egritudinuʒ ab ea fa

ſit herba illa quã

„

De Herbis

ctarũ. Et febꝛiba longitꝑis mire ſubuenit.
doſis decoctiõis eiꝰ poton eſt a.ʒ.iij.vſq; ad

vi.⁊ puluis eiꝰ a.ʒ.ij.vſq; ad.iij.loco eiꝰ poni

tur in defectu eiꝰ abſinthij ⁊ aʒari.ana medi⸗
um ponderꝭ ipᷣius.¶ Auic̃.Eupatoꝛiũ ẽ bonũ
in initio alopicie ⁊ tyrie:⁊ linit᷑ cũ adipe vete
ri ſuꝑ vlcera difficilis ↄſolidatiõis.i¶ Et eiꝰ
ſuccus ↄfert ſcabiei ⁊ pꝛuritui qñ bibit᷑ cum
aqua fumiterre ⁊ oximelle.⁊ ſilr flos eiꝰ⁊ ſuc
cus ipᷣius eſt foꝛtioꝛ.Confert doloꝛib epatꝭ:
⁊ opilatiõibo eius ⁊ ↄfoꝛtat ipᷣm.i¶Et cõfert
duriciei ſplenis:⁊ apoſtematibo epatꝭ:⁊ apo⸗
ſtematibo ſtomachi.⁊ eiꝰ herba ⁊ ſuccus ↄfe
runt maliciei foꝛme ⁊ accidẽtibo hydropiſis
datũ in potu cũ vino:⁊ↄfert vlcerib inteſti⸗
noꝛũ.i¶ Confert febꝛibocronicis:⁊ antiquis
ꝓpꝛie ſuccus eius.⁊ ꝓpꝛie cũ ſncco abſinthij.
lo co eius ponit᷑ pondus eius de aʒaro:⁊ me
dietas ponderis ipᷣius de abſinchio.

Capitulum. cxvij.
AVlfragia. Paulus cap̃. de eufragi⸗
e eſt herba que ſimilat in ſtipitiboyſo/⸗
po:niſi q; ſtipites ſui habent coloꝛeʒꝭ
violaceũ: ⁊ nõ habent ramos.⁊ folia ſunt in
ſtipit ibo a medietate ſuperiꝰ.⁊ ſunt parua in⸗
ciſa ſicut galliculi criſta.et ha bet floꝛes ten⸗
dentes ad albedinem ſatis paruos.

Dperationes

¶ Deget doloꝛibo oculoꝝ. ⁊ ↄfoꝛtat viſum A

Capitulum.clxviij.
WMWblici. Serapion libꝛo aggrega⸗
e ris ca.de amlegbelliget:id eſt mira⸗
bPbolani emblici ⁊ bellirici. De belliri
cis hahetur ſuperius de B. in capitulo bel⸗
lirici.Et ſunt ambe frigide ⁊ ſicce in fineter
tij gradus. Stonnes meſue cap. demi⸗
rabolanis. Mirabolani emblici ſunt ex me
dicinis confoꝛtantibus ſtomachum coꝛ et
epar ⁊ viſcera.Et melioꝛes ex eis ſunt habẽ⸗
tes fruſta groſſa ⁊ denſa ⁊ grauia que minus
creſcunt in oſſibus ⁊ plus in carne.rariquo⸗
q; nõ habent ſpiritum.⁊ ſunt frigide comple
xionis parum:⁊ ſic.in.i.graeu.

Dperationes

¶ Emblici ſũt ↄfoꝛtatiui membꝛoꝝ.⁊ coadu

natiui partiũ eoꝝ.Et ſũt de extinguẽtib in⸗
flãmationẽ in ſtomacho ⁊ epate.Et ipᷣi nutri
ti maioꝛis ſunt operatiõis ⁊ minoꝛis coꝛru⸗
gatiõis. Modus nutriẽdi emblicos.Ac⸗
cipe ex eis q̃ntitatẽ quã voluerꝭ ⁊ ſubmerge
in aq:⁊ expone ſoli vſq;dũ tumefiãt ⁊ hume⸗
ctentur:poſt expme ⁊ pone in aqua mellis ⁊

dimitte duos dies. 2 deinde coque cumfa

iiij

Tratctatus

cilitate.⁊ poſtq;ᷓ cocti fuerint imitte parũ re

frigerari:⁊ adde cũ eis mellis tabarʒet ſciut

quartã partẽ totius ⁊ reconde.⁊ quidaʒ ſup⸗
condiũt cũ ſpeciebo aromaticꝭ ↄfoꝛtatiuis.ſi
cut cũ cinamomo xiloaloe gallia cardamo⸗
mo ⁊ croco ⁊ ſiſib.¶ Sera.aucto. Galieni.
Emblici habẽt ꝓpꝛietatẽ denigrãdi capilloſ.
⁊ ꝓphibent caſum ipᷣoꝛũ.Et cõferũt emoꝛroi⸗

dibus:⁊ ipi tumeſcunt in aqua.i¶ Et conditi
ex eis faciũt operatiões mirabolanoꝝ non

conditoꝝ:niſi qꝛ ſunt debilioꝛes eis.⁊ in bel⸗
liricis maioꝛ eſt ꝓpꝛietas in acumine q; ĩ em⸗
blicis. ¶ Et idem auctoꝛitate Bedigoꝛas.
Emblicoꝛũ ꝓpꝛietas cõfoꝛtat ſtomachũ:⁊ ꝓ⸗

bibent coꝛruptionẽ ab eo.foꝛtificant ſtoma⸗
chum:⁊ augent appetitũ cibi.⁊ incitant coi⸗

tum:⁊ abſcindunt ſputũ ⁊ vomitũ:⁊ ſedant
ſitim.⁊ augent oꝑationẽ ſenſus. Mirabola⸗
ni emblici bellirici ⁊ kebuli mixti cũ oleo a⸗
migdalaꝝ dulciũ ⁊ cũ melle tingũt capillos
coloꝛe nigro.¶ Johã. Meſue. Mirabolani
emblici educũt ſolutiõe flegma:⁊ ſunt ex re⸗
bus valde ↄfoꝛtantibo cerebꝝ ⁊ neruos.⁊ au
gent intellectũ:⁊ ↄfoꝛtãt coꝛ:⁊ ↄferũt tremo
ri eiꝰ.⁊ mũdiſicãt ſtomachũ a putrefactiõe ⁊
ↄfoꝛtãt ipᷣm.⁊ ſedãt feruoꝛẽ in eo.⁊ auferũt ſi
tim ? addunt in appetitũ:⁊ ſedant vomitũ.

—— 6
—
SE

RN ,

Capitulumm alrit.

Mdiuia. Auicenna. Endiuiaruʒ alia

e eſt oꝛtulana alia ſilueſtris. De ſilue

ſtri in ſequẽti capitulo tractabitur.
Et quedam babet lata folia:quedaʒ ſtricta.
ambe vincunt lactucam in aperiendo.i JIſa

ac in dietis particularibo.Endiuia domeſti⸗
ca ⁊ ſilueſtris eſt:quarum domeſtica diuerſe

virtutis eſt. Habet enim amaritudinẽ:pon⸗

ticit atem ⁊ inſipiditatem. Que iterum in du

as diuiditur partes. Eſt enim endiuia hye⸗

malis ⁊ eſtiualis. Hyemalis eſt inſipida pꝛo/⸗
pter amaritudinis ⁊ ponticitatis paucitatẽ.

Et etiam inſipiditas eſt ppter tempoꝛis friꝰ
giditatem. Frigida quidem eſt in fine ſeuun
di gradus. Quidam autem illam dicunt eſſe

humidam:quod ſenſu non patet:quia ſicci⸗

tas eius palam eſt ppter amaritudinem ſui

atq; poncitatem.Fᷣm medicinam eſt vtilis.
Eſtiue autem eſt amaritudo maioꝛ:ſed frigi
ditas minoꝛ. Eſt enim frigida in gradu pꝛi⸗
mo.ſicca in ſecudi medio.i¶ Conſtantinꝰ in
libꝛo graduum. Endiuia de amaritudine et

poncitate cõpoſita:⁊ ſicca eſt ĩ ſcdᷣo gradu.

Hyoperationes

¶ Idem. Stomachum confoꝛtat. opilat io⸗
nem aperit. Succus eius coctus et de⸗
ſpumatus cum oxiʒuccaro bibitus: bumo⸗

res expellit putridos:⁊ diuturnas febꝛes cu

rat:cathaplaſmate inde facto.caloꝛ epatis ⁊
ſtomachi mitigatur. Cum polline oꝛdei⁊ o⸗
leo roſeo mixtus apoſtemata calida: maxi⸗
me ſiĩ oculis fuerint ſanat.Arteticos de ca
loꝛe mitigat.i¶ Jſaac vbi ſupꝛa. Endiuia ge⸗

neerat ſanguinem peioꝛem. .. .
¶Vnde Halienus.Lactuca ſiue endiuiaq̃ᷣ
mnaioꝛis eſt amaritudinis ipᷣa deterioꝛeʒ ſan

guinem facit.Eſtiua enim ᷣm medicinaʒ

mediocris.que plus eſt aperitiua. maxime

conſtipationis epatꝭ.Que ſi elixa detur cũ
obſomogaro ⁊ oleo minꝰ erit nocibilis.Si

vero cum aceto ſtomachum confoꝛtat:⁊ven

trem conſtipat. Succus eius coctus ac de⸗
ſpumatus cum oxizuccaro bibitus: conſti⸗
pationẽ aperit Humoꝛes putrefactos mun
dificat:⁊ diu febꝛicitantibo cõueniens eſt.
¶ Ser apion auctoꝛitate Galieni.Endiuie
virtus eſt ſicut virtus lactuce.

Capitulum. clxx.

5

.
hanin

H benn,

uigfran
decſ
Cuidone
ckrdint
Enin
1
tinum,

nuunk
rntisht,
eim
lemoncke
wuſe⸗
udenſt
n nis
nmiorſaͤff,

Inn

onſtonerrn
nmoriwonee
ſcdo

. opilti⸗
ius ert der
us: humo⸗
sfebtes e
repans:
ne dein
Uidar ur
encobden
Sonug

ratiinf
onizſn
icmn
nmrine
datun
cblis
vrmen
cnsN
o olſt
os

ſel⸗
ie

dẽ

De Herbis

Nadiuia ſi lueſtris. Dyaſcoꝛides. En
e diuia ſilneſtrꝭ eſt vna ſpecies que vo

catur ſerralia:eo ꝙ; tirſum habet in

modum ſerre.Et in ſapoꝛe ſilueſtris eſt ſtipti

citas cum amaritudine.

Hyoperrationes

Igem. Omnium virtus eſt ſtiptica et eu⸗
ſtomaca. Ventrem abſtinet.cocta cum ace⸗

to ⁊ maxime ſilueſtris. AUexatum ſtomachũ
confirmat. Et eſtuationes ſtomachi miti⸗
gat.ſola cum polenta poſita cardiacis blan⸗

ditur. In tumoꝛe oculoꝛum ſubuenit.i¶ Fo⸗

lia vero eius impoſita ⁊ cathaplaſmata per⸗

cuſſum ſcoꝛpionis mitigat.polentis addita
⁊ impoſita ignem ſacrum cõpeſcit.mixta cũ

aceto ⁊ ceruſa om̃ibus rebb calidis opitula
tur.i¶ Iſaac.Endiuia ſilueſtris que frigidaẽ
in init io pꝛimi gradus.⁊ ſicca in fine eiuſdẽ.
habet ſtipticitateʒ ſtomachũ ↄfoꝛtantẽ.que
ſi manducet᷑ aut ſuccus eiuſpotetur:moꝛiui
ſcoꝛpionis ꝓdeſt.⁊ cathaplaſmata ſilr oꝑat᷑.
¶ Radix eius ſi potatur:contra venenuʒ au
xiliatur.cum mirta vero mixta⁊ immiſſa:p⸗
uocat menſtrua.¶ Auicenna de viribus coꝛ
dis ait:ꝙ conſoꝛtat coꝛ.

Capitulum. elxxj.

Litropiuʒz. Pli.ca.de elitropio.Eli
e tropiñ pꝛimo nomẽ accepit ex eo ꝙ;
eſtiuo ſolſticio floꝛeat:⁊ ꝙ ſolis mo
tib folia circũacta ↄuertat.vñ ⁊a latinis ſol
ſequia nũcupat᷑. Nã ⁊ oꝛiẽte ſole floꝛes ſuos
ꝗpit.⁊ ſe iteꝝ recludit cũ ſol occubuerit.ipſa

eſt quã latini intubã ac verrucariã vocãt.ex

eo ꝙ extinguat verrucas.ex aq potata vlł ca
thaplaſmatꝭ vice ĩpoſita verrucas abſtergit
Dyal.ca.de elitropio duo facit ca.de pꝛĩo ſic
elitropiũ maius multiſcoꝛpioꝛon dicunt:eo

floꝛes ſiles ſunt figure ſcoꝛpij.folia hʒ oʒi

mo ſilia ⁊ aſpioꝛa ⁊ nigrioꝛa.⁊ haſtas ex vna

radice qͥnq; aut ſex cũ ramulis q́; plurimis
in qͥb floꝛes ſunt coloꝛis albi ⁊ ſubpurpurei

⁊ ſubcitrini ſicut cauda ſcoꝛpij.Aliud capi⸗
tulum de elitropio dicit.Elitropium minus

naſcit᷑ locis cultis ⁊ ĩ pꝛatis.⁊ ſimile ſupꝛadi
cco.ſemen rotondum babet pendens.

Dperationes
¶ Dyaſco. Huius herbe manipulus vnꝰ eli
xus et bibitus flegma ⁊ colerã deponit. Cũ
vino bibitus ictibꝰ ſcoꝛpionũ occurrit.Ca⸗
thaplaſmatibus adhibitus eadeʒ facere po⸗
teſt. ¶ ODulti etiam radicem eius collo ſu⸗
ſpendunt contra vim ſcoꝛpionũ.ſeminis eiꝰ
grana q̃ttuoꝛ cũ vino bibita ante cceflione,
v

Trattatus

quartanarijs maximũ remedium eſt. tertia⸗

narijs vero tria grana vtiliter vantſ. Yolia
eius in cathaplaſmatibus adhibita tinno⸗

res ſpargunt. mirmiceas coꝛpoꝛis limpidãt.

ſicca vero foli a eiꝰ impoſita podagric ma⸗

ximũ pꝛeſtant effectum.Trita? matrici ſup

ſita mẽſtruis imperãt. Aboꝛſum faciunt.
¶Eliotropij minoꝛis herba cum eius ſemi⸗
ne decocta:⁊ cum nitro ⁊ yſopo ⁊ cardamo⸗
mo bibita rotundos ⁊ latos lumbꝛicos ex⸗
cludit. clauos impoſita cum ſale tollit:maxi
me ſi fuerit elixa ⁊ impoſita.

Capitulum. tlxxij.

Pithimum. Johannes meſue ca. de
e epithimo. Epithimũ naſcit᷑ ſimile vt
cuſcute.plante autẽ qͥbꝰ ſuperexcre⸗
ſcit ſunt alkal ⁊ alhaſce.⁊ quedã ſpecies oꝛi⸗
gani.E ius aũt aliud eſt cretenſe.aliud ſiricũ
Melius eſt quod eſt cretenie acuti odoꝛis.
⁊ qð naſcit᷑ in vria eſt poſt illud.ſed eſt meliꝰ
rufum:⁊ melius eſt adhuc quod eſt compie⸗
tũ ponderoſius.Et melioꝛ pars eiꝰ ſũt extre
mitates groſſe.q̃ ſunt ſicut floꝛes.ſubcitrinũ
gutem ⁊ pallidum eſt minus bonum.ca.com
plexionis eſt ⁊ ſic.in.ij.Et eſt compoſituʒ ex
partibus igneis a quibus ineſt ei acuitas.et
ex terris ſubtilibus a quibus ineſt ei ſtiptici
tas pauca.Et ipᷣm quidem eſt ſubtiliatiuum

reſolutiuum:aperitiuũ opilationũ:⁊ conſoꝛ
tatiuũ viſcerũ:facit ſitim ⁊ generat eſtiuatio
nem in coꝛpoꝛibo calidis.⁊ eſt ex debiliter et
tarde ſoluentibo ꝓpter quod pꝛohibendũ eſt
ſub dominio caliditatis ⁊ ſiccitatis poſitis
Confſoꝛtatur autẽ operatio ipᷣius in multitu
dine quantitatis ipᷣius:⁊ in aſſociatione rei
cum eo magnificãtis effectũ eiꝰ:ſicut ſũt mi
rabolani:indi ⁊ nigri:aut elleboꝛi migri.q̃nti
tas parua.Aqua autem mellis cũ pauco ſa⸗

le.Aut aqua decoctionis paſſularũ cũ ſale.

ſimil iter aut aqua lactis ex capꝛis ſumpti vi
goꝛat operationẽ eiꝰ. Sal gemma vero aut
ſal indi aut ſal napti ſunt ex rebo que ſibi ad⸗
dita addũt virtuti ipᷣius.citam autẽ ⁊ facilẽ
facit operationẽ eiꝰ. Si ei aliqͥdvirtute acu⸗
tum miſcet᷑ ſicut piperꝛ piper longũ ʒinʒiber
⁊ ſimilia.Et nõ pᷣtermittas quin cadat in po
tibus eiꝰ oleuʒ de amigdalis dulcibo in quo
inuoluat᷑.et in decoctione ipᷣius paſſule ſine
interioꝛibo.quoniã addunt ei ad bonitatẽ le⸗
niendi quod timetur ex introſitate ipᷣius.Et
ne ignoꝛes quoniã epithimũ de decoctione
modicũ ſubſtinet:quare opoꝛtet vt fiat illud
ſm legem. Pꝛerogatiuã autẽ habet ſuꝑ om⸗

nib ſolutione educentibo melancoliam.edu

cit enĩ eam facile ſine moleſtia. Et cum Jo.
meſue cõcoꝛdant omnes alij doctoꝛes ſicut
Auicenna. Sera.D yaſ.⁊ Gal.

Dberationes

¶Johãnes meſue. Quidam dicunt epithi⸗

mum educit de flegmate aliquid.
¶ Et dixit Paulus:q ſolutiõe educit humo
res aduſtos:⁊ declinauit ab eo qð cõpꝛehen
dit vniuerſitas.⁊ ego non inueni qð fieret il
lud.poteſtas aũt eius ſupꝑ humoꝛe melanco⸗
lico.⁊ egritudiniba eius magna eſt.⁊ ꝓpꝛie in
egritudinibo capitis ſicut eſt melancolia epi
lentia algueſguesꝛ timoꝛ⁊ vertigo:et doloꝛ
capitis:quarum materia eſt melancolia.
Valet etiã ad tremoꝛẽ coꝛdis.⁊ ſincopim.
⁊ egritudines melancolicas in eo.⁊ eſt medi
cma magna opilatõni ſplenis⁊ egritudinib⸗
in eo.i¶ Et cõſert egritudini ypocondrioꝝ et
opilationi renũ.i¶ Et frequens vſus potio⸗
nis eius eſt medicina ſolennis cancro lepꝛe
⁊ vlceribo nigris ⁊ ſoluit quartanam. Doſis
potio eiꝰ eſt in decoctiõe a.ʒ.v.vſq; ad.xx.et
pulueris eiꝰ a. ʒ.iij.vſq; ad.vij. Illi aũt qui ſu
munt ipᷣm vitent acceptionẽ eiꝰ in eſtate.

¶ Plinius. E pithimũ habet virtutẽ purgan

di fegma ⁊ melancoliã ⁊ ꝑ ſe ⁊ cũ adiũcto ſe
cũ medicinis purgantibo melancoliam.

☚D

(
gi
pic
de

m
⸗
ſt
1
.

mitſcli
imen
lnaäznpde
Dmenrnp
8Nchinn
ivs aſiefn
adbontnis
ſtae ihns
de decocten
erytfur in
obetſuen
coliama

Etn H

toꝛes ſi

cunt ehih⸗
.
coͤncithon/
ccinen
mias fott
wwrpelng
Nct en
ancolug
eado
Moli⸗
ſncopimn,
cſtmec
gingnt
oncrord
ſs

ol⸗
rolr
Atpilt
rigoe
ugel
n

De hHerbis

G (¶ Cõtra quartanã fiet decoctio in aqua.Z.i.

epithimi buliat:⁊ in tali aqua ponant᷑.ʒ.ij.la⸗

pidis laʒuli vel armenici:et digeſta materia
detur patienti.multi enim liberãtur.valet ſi⸗

militer talis decoctio patientibus emoꝛroi⸗/

das ex melancolico ſanguine.

„ .

NDyaſcoꝛides. Epithimũ viride acceptum

ſtomachũ vexat:⁊ vomitũ mouet.ventrẽ p⸗
uocat ⁊ nauſeã facit ac educit flegma ⁊ cole⸗
ram:⁊ maxime nigrã.datur ad purgandũ to

racem cum melle ⁊ yriſillirica moꝛe electua⸗

rij accipit᷑ alteriꝰ aũt thimi flos albo eſt atq;

.

aſper:ſed ambo equalẽ habentvirtutẽ. Nam

pos purgant flegmaꝛ ꝑ ventrem colerã nis
gram datur in quibus pꝛecoꝛdia pꝛefocant

paticis ⁊ ſuſpirioſis.

2 R 4 *
—

Capitulum. llxxti.

Pimediũ.Pliniꝰ.Epimediũ ſine vt
e latini vinectam dicũt fᷣm Dyal. in p⸗
pꝛio capᷣ.haſtã habet nõ maioꝛẽ ede⸗
re ſimilẽ. ? folia.x. aut.xij.carens floꝛe ⁊ ſemi
ne. Radix eſt illi tenera nigra cũ odoꝛe graui

guſtu fatuo.naſcit᷑ in locis bumidis.

Bperationes

¶ Dyvaſcoꝛides. Folia eius trita cum oleo ⁊

impoſua mãmas creſcere nõ admittunc,

¶ Folia eius ⁊ radix cũ vino bibita poſt pur
gationẽ menſtruoꝝ.ʒ.v.generare non ſinit ſi
v. aut. vi. dieb bibita fuerit. è
¶ Epimedia ſᷣm Dyaſ.ca.qdð incipit meſpila.
eſt inqͥt ⁊ illa q̃ in hyſpania naſcit᷑ quaʒ multi

epunelidã vocant.ſemen rotundũ hñs.hoc

aptum eſt ad comedendũ:⁊ eſt ſtipticũ:⁊ tar⸗
de matureſcit ſimilis ſoꝛbo.⁊ nos latini vo⸗
camus hanc epimelidam anʒarolam.

¶ Iſidoꝛus vocat eam Pomelido.de quale

ge capitulum meſpilim de. m.

Hyperationes

¶ Dyaſco.Radix eius decocta in oꝛe reten⸗
ta doloꝛem dentium mitigat. ¶ Folia vᷣo eiꝰ
in vino decocta ⁊ cathaplaſmatibo impoſita

tumoꝛes ⁊ duricies ſpargunt.

Capitulum. dxxv.

Capitulum. elxxiuj.
Ffemereon eſt apud Dyaſcoꝛidẽ ca
e pitulo Effemereon:quem multi yri⸗
ni agreſtem vocant. folia ⁊ haſtaʒ ſi
milia lilio habet:ſed tenera ⁊ floꝛes albos et
minoꝛes: ⁊ ſemen molle. radix eſt ei groſſa vt
digitus. Airtus eſt illi ſtiptica ⁊ odoꝛis bo⸗
ni. naſcitur in locis vmbꝛoſis ⁊ in ſiuuis.

D

dN

Trattatus

Bulus. Sciẽdũ q; achẽ ſabuc? Ca
e meactis ðᷣ ebulꝰ:⁊ ſũt plãte oĩbo no⸗

te. Vñ vᷣſus. Sãbucꝰ eſt aci ſz ebu

lus ẽ cameact.De ſambuco tractabit᷑ in ca.
ſambucꝰ de s. Sera.li.ag.ca.cameactꝭ.Ca⸗
meacti duo ſũt ſpẽs:q̃ꝝ vna grece ðꝛ act᷑ᷣ:in
latino ſambucꝰ.⁊ ſcdᷣa noĩatur ĩ greco came
actis:⁊ eſꝰ eſt intẽtio terrenꝰactis.et ĩ latino
ðꝛ ebulus.virtꝰ eiꝰ ẽ q̃ deſiccat ⁊ ĩcarnat ⁊ re
ſoluit reſolutõe tꝑata. Pli.ca.cameacti.Eiꝰ
due ſũt ſes. earuũvna aſſilat᷑ arboꝛibo hñtib
ramos ſiles cãnis rotũdis.qꝝ coloꝛẽ ad al⸗
bedinẽ.⁊ ſũt lõga.⁊ ſũt ĩ eis qᷣttuoꝛ folia aut
qnq; poꝛrecta ſuꝑ ramos q̃ſtibʒ:⁊ ſilia folijs
nucꝭ:mĩoꝛa tñ eis:hñtia q̃uẽ odoꝛẽ.⁊ ĩ ſũmi⸗
tatiboramoꝝ ſũt floꝛes albi ⁊ grana ſilia gra
nis viridibo vel lẽtiſci:qꝝ coloꝛ declinat ad
purpureitatẽ cũ nigredie.⁊ ſũtvelut in race⸗
miſ.⁊ hñt multã hũiditatẽ odoꝛẽ lini.⁊ iſta d
actj. Alia vᷣo ſpẽs q̃ ðꝛ cameaciẽ mĩoꝛ pma.
hʒ ramos mag ꝑtinetes herbe q̃dratos ĩqͥ
hoſũt młti nodi.⁊ folia ĩnicẽ diſtãtia.⁊ ſingu
lis nodis ſilia folijs amigdalis ĩ ſũmitatibꝰ
ſuis:niſi qꝛ hñt venaſ:⁊ ſũt lõgioꝛa eis hñtia
grauẽ odoꝛẽ. ⁊ ĩ ſimitatibo ramoꝝſũt capitel
la ſilia coꝛonis ſupꝛadicte ſpẽi.⁊ ſemẽ ⁊ flos
ſiliter ⁊ hʒ ramos lõgos groſſitudinẽ digiti

babenes. Hpkrationes

A ¶Wirtꝰ cameactiẽ ſuptica.q accepta humo

rẽ aquʒ ventrꝭ deponit. ⁊ geoſtomatiea eſt.
folia ip̃iꝰ elixa ⁊ ſũpta ſicut olus ventrẽ mol

liũt:⁊ maxĩe colera deponũt.haſte illiꝰ tene⸗
re elixe⁊ comeſte oĩa ſimiliter facere poſſũt.
Racdix ipᷣa elixa hydropic eximiũ remedi
um ẽ. Hoꝛſibvipe lĩpoſitaꝛ bibita occurrit

¶ Coctaĩ qq̃ ⁊ ſomẽto adhibita duricies ma
tri ſoluit. Semẽ eiꝰ cũ vino bibitũ oĩa ſii-
ſacere nouit.i Cũ oleo ĩũctũ capilos nigre
ſcit. Yolia eiꝰ viridia tumoꝛes ſpargũt.polẽ
ta mixta cõbuſtiõibo impoſita pᷣſtolant᷑. moꝛ

ſibo caninis ĩpoſita medent᷑ Aulncribapara

coleſim faciũt. Sinꝰ vulneꝝ ad ſanitatẽ ꝑp⸗

qucũt.hydropicꝭ ⁊ ſurdis ſomẽto gdhibita
pᷣſtolant᷑.¶ Supfluos ſonos auriũ ĩ narib⸗
infuſũ cõpeſcit:ſilr ⁊ ᷣmes occidit.¶ Sca⸗

bies ⁊ pꝛurigies tepidũ fomẽto adbibitũ p⸗

hibet. Moꝛſibo venenat occurrit. Lac coa
gulatũ ſoluit.i Tuſſim antiquã cõpeſcit:ſʒ

recentẽ auget.Oꝛtonoiq calidũ pdeſt. Reu

ma gule gargariſmo ꝓhibet ¶ Squinãticis

ſingularẽ pᷣſtat effectũ Vuulepẽdẽtiſubuẽit

doloꝛẽ dentiũ tentaĩ oꝛe mitigat.¶ Actis ðꝛ
ſambucꝰ.Cameactis ebulus deſiccatiuevir
tu ſunt.⁊ glutinatoꝛie ⁊ dyaſoꝛetice.teneꝝ
ebuli cũ folijs tritũ ⁊ cũ vino potui datũ cal
culo ſis ꝓdeſt.radix eiꝰ in aq̃ coctaadtertia

nam valet. ? bibita ſpleneticos mire iuuat.

19

„

— — ☛☚n — — — W☛o

ni

epecetiſhai.

r. (An
Neence ene
un darii
caadtem
mrennat.

„
⸗
—

0
1

.
—5
—

De Herbis

Ruca. Plateariꝰ. Eruce due ſüt ſpe
e cies.Domeſtica videlicet ⁊ ſilueſtrꝭ:
⁊ ambe ſunt omnibo note. Eruca ca.

Capitulum. Axxuj.

eſt et hu. in. i. gradu. Domeſtica minoꝛis eſt
efficacie q; ſilueſtris. Uſui medicine compe⸗

tunt ſemina:ſecũdo folia. Mirtutem habent

coõſumendi ⁊ coitum excitãdi. Iſido.Eruca
dic itur quaſi vꝛtica:eo ꝙ ignee ſit virtutis:⁊

in cibo ſepe ſumpta veneris incendium mo⸗

vet. Huius ſpecies ſunt due:quarum altera

vſualis:altera agreſtis acrioꝛis vᷣtutꝭ. Vtra
q; tamen vſum veneris cõmouet. Pli.ca.de

eruca. Ex ea eſt domeſtica ⁊ ſilueſtris et mi⸗
ſcetur in cõdimẽtis in quibo carnes et piſces

intinguntur.tanta ſuauitas ei eſt vt greci eu
zonomia appellauerint:⁊ tñ euʒzomum voca
ri repperi in qᷓ; pluribus locis.

Pperationes

¶ Platearius.Eruca habet virtutẽ cõſumẽ⸗
di ⁊ coitum ad incitãdũ.ad ſtranguiriã ⁊ diſ⸗
ſurriaʒ ⁊ paralaſim valet decocta cũ carnibo.
contra pᷣdictas puluis ſeminis eius cũ cepe
decoquat᷑.⁊ detur herba ipᷣa decocta invino
⁊ renibo cathaplaſmata libidinẽ excitat.
q Pectini impoſita vꝛinã ꝓpuocat. Puluis ſe
minis eiꝰ cũ melle ⁊ cõficit᷑ qui cathaplaſma
tus renibo libidinem incitat.¶ Gal.de cibis

eſt ca.⁊ hu.in ſcðᷣo gradu.Et ipᷣa quidẽ gene

rat ſperma:et generat ventoſitatẽ:⁊ ideo fa⸗
cit erectionẽ virge.i¶ Et dicit Bal.eodẽ lib.
ca.de erucaſ̃m tranſſationẽ grecaʒ calefacit
potenter boc olus:vt neq; ſolum comedere
ipᷣm facile ſi nõ mixtũ cũ folijs lactuce:ſed ⁊
ſperma generare creditũ eſt:⁊ impetꝰ ad coi⸗
tum excitat. Doloꝛatiuũ aũt capitis:⁊ ẽ ma⸗

gis ſi qᷓs ipᷣm ſolũ comedat.¶ Sed idem in

vi. de ſim. medicina ca. de agno caſto dicit:q;
eſt ca ⁊ ſic.cõplexionis.i¶ Naʒ dicit ꝙ agnꝰ
caſtus nõ eſt generatiuꝰ ſpũs vapoꝛoſi ſicut
eruca:qꝛ augmẽtaret impetũ coitꝰ ſicut eru⸗
ca.ſed ppꝛiũ eſt eruce habere vim in calefaci⸗
endo ⁊ exſiccãdo.nõ tñ agno caſto ſimilis ẽ.
paulo nãq; deficit in ambobo.NHã calefacti⸗
ua quidem ⁊ ſiccatiua eſt eruca: differt au⸗
tem in ꝑmixtione qualitatis ⁊ virtutꝭ.q Se
ra.aucto.Gal.Eruca generat ſperma⁊ exci
tat libidinem ⁊ generat ventoſitatem.⁊ ideo
facit erectionẽ virge.⁊ ſi comeditur ſola in⸗
ducit doloꝛẽ capitis:quare opoꝛtet vt come
dat᷑ cũ ea lactuca endiuia vł poꝛtulaca.⁊ ipᷣa
ꝓuocat vꝛinã ⁊ laxat ventrẽ:⁊ ſ ilueſtrꝭ ẽ foꝛti
oꝛ qᷓ ſit domeſtica.¶ Et idẽ anc, Aben mel.

ſuccus eruce recens qñ adminiſtrat᷑ cũ felle
bouino laxat ventrẽ ⁊ ↄfoꝛtat digeſtiuã.⁊ li
nit᷑ cũ eis ſupꝛa cicatrices vlceꝝ ⁊ delet eas.
¶ Oyalſ.ca.de eruca.Eruca multum comeſta
ventrẽ ſtimulat. Semẽ eiꝰ oĩa illa facere pᷣt.
nã diureticũ ẽ ⁊ calefactoꝛiũ. Carnes fuare

a putredie pᷣt lacti aut aceto mixtũ ⁊ trociſcꝭ

inde factꝭ. Eruce agreſtis ſemie multip ſina
pivtunt.virtꝰ ẽ eidiuretica⁊ viſcidioꝛ:vtra⸗
q; tñ vt aiũt veteres cõmouet actꝰvenereoſ.

Capirulum clrrvi .

Nula campana. Iſi.Enula herba?
eę quã ruſtici alnã vocant.ra dice aro⸗
matica.odoꝛis ſummi cum leui acri

monia. Sera. li.aggre.ca.raſin auc. Dyvaſco.

Raſin.i.enula.nominãt eam quidẽ ʒinʒiber.
⁊ habet ſimilia folijs plante q̃ ðꝛ flomos:niſi
quia ſunt aſperioꝛa ⁊ longioꝛa eis ⁊ habet ſti
pitem magnũ.⁊ folia eius nõ eleuant᷑ a terra
ſed extendunt᷑ ſuꝑ faciem terre.⁊ hʒ radicem
magnã boni odoꝛis.cuiꝰ ſapoꝛ hʒ acuitatẽ et
eſt rub ei coloꝛis. Inuenit᷑ aũt planta que oꝛi
tur ſicut vreos.⁊ eſt ſicut ſerpẽtaria ⁊ naſcit
in locis montuoſis ⁊ hũidis ⁊ in hoꝛtꝭ.Euel
litur aũt radix enule in tꝑe eſtiuo ⁊ deſiccat᷑.⁊
eſt illud q ex eo adminiſtrat᷑. Et eſt in baby
lonia alia ſpecies enuleet eſt planta habens

Trattatus

ramulos longitudine vniꝰ bꝛachij.qui extẽ⸗
dunt᷑ ſuꝑ terrã ſicut ſerpillũ.⁊ habʒ folia ſilia

folijs lenticule:niſiqꝛ ſunt longioꝛa et pluri⸗

ma ſuꝑramos ipᷣos.⁊ babʒ radices ꝓparuas
citrinas:quarũ groſſitudo eſt ſicut digitus
medius.⁊ ſubtilioꝛpars radicis eſt ſubtilioꝛ
ſuperioꝛi parte eius.⁊ ſuper ipſa eſt coꝛtex ni
ger.naſcitur vero in locis maritinis.virtus
eſt ei ca.⁊ hu.⁊ eſt in ea caliditas ſuꝑflua indi
geſta. Dyaſco.ca.de ellenio f̃ᷣm trãſſationem
noſtrã.Ellenium multi ſimphitũ vocãt.Alij
vero batũ.Alij vero flomũ.Latini vero enu
lam vocãt.folia habʒ floma ſilia anguſta et
mollia ⁊ oblonga nõ creſcẽtia in altũ.⁊ ſuper
terrã late diſtendunt᷑. Radix eſt illi ingens et

odoꝛabilis ⁊ rufa ⁊ viſcida guſtu non ſuauis

Frutex eſt ſimilis lilio.tirſum habet album.

In cuiꝰ ſummo flos eſt auroſus:⁊ montuo⸗

ſis ⁊ vmbꝛoſis naſcit᷑ locis ⁊ humidis ⁊ ĩ oꝛ⸗
tis.Galienꝰ.vij.ſim.far.ca.elleniũ ſiue tĩma⸗
lium ſiue enula campana. Hec plãta ⁊ radix
maxime vtilis ẽ ad ſtatim ĩ pᷣmo aggreſſu ca
lefacientiũ.Et ideo dicendũ eſt nõ certitudi

naliter ca.⁊ ſiccam ſicut nigrũ piper ⁊ albuʒ.
imo cũ humiditate ſuꝑflua. Plateariꝰ.Enu⸗

la campana ca.eſt in fine tertij gradus ⁊ hu.
in pꝛimo. Enule radix magis competitme⸗
dicine q; folia. ⁊ vir idis q; ſicca.
Hyprrationes

¶ Sera. Airtus eiꝰ eſt q̃ adiuuat ad execrã
dum groſſos himoꝛes et viſcoſos a pectoꝛe

⁊ pulmone:⁊ calefacit membꝛa egra egritudi

ne fri.ſicut ſciatica emigranea:⁊ ↄfert fluxi⸗
bil itati membꝛoꝝ que fit ab humiditate.

¶ Et qñ bibit᷑ decoctio eius ꝓuocat vꝛinaʒ ⁊

menſtrua.⁊ ↄfert coartationi ani:et attritiõi
neruoꝝ ⁊ tumoꝛibo:⁊ moꝛſibo venenoſis pꝛo⸗

pter ſui ca.folia vᷣo eiꝰ qũ coquunt᷑ cũ vino ?ꝛ

fit inde emplaſtrũ ↄfert ſciatice.¶ Et qñ ra⸗
dix eius conficit᷑ cũ rob eſt bona ſto.⁊ qfici
unt eã deſiccant pꝛiꝰ.deinde infundũt ĩ aqua
⁊ terunt ⁊ ponunt in rob ⁊ repiuun.
¶ Humayv ex verbo ypo. Enula aufert iram
⁊ triſticiam ⁊ foꝛtificat os ſtomachi ⁊ mũdi⸗
ficat pectus.ꝓuocat ſuꝑfluitates que ſunt in
venis ꝑ vꝛinam ⁊ menſtrua.⁊ ꝓpꝛie vinuʒ qð
fit cum ea.¶ GBalienus.Ellemum:id eſt enu⸗

la campana miſcetur cũ electuar ijs que fiũt
ad educendum viſcoſos ⁊ groſſos hu.exiſtẽ⸗

tes in toꝛace ⁊ pulmone ⁊ calefaciũt eas par
ticulas que frigidis ⁊ diuturnis paſſiõibus
moleſtant᷑.ſicut ſunt quedã ſciatice ⁊ emigra
nee.⁊ cõtinue paſſiones articuloꝛuʒ ꝓpter fri

giditatem. ¶ Dyaſcoꝛides. Ellenium eſt vir⸗
tutis feruentis ⁊ mictualis. Radix eius eſta

te foſſa ſiccatur. Aqua elixatureeiusvꝛinam

pꝛouocat.menſtruis imperat ſolutione.
¶ Radix eius cõtuſa addito melle vt electu⸗
arium tuſſim ſedat:⁊ oꝛtonoicis curat.moꝛſi
bus venenatis occurrit et medetur.folia ve⸗
ro eius tunſa ⁊ cathaplaſmatibus adhibia

ſciaticos ſanant.

¶ Folia ex vino cocta ⁊ renibꝰ impoſita cosꝛ
xio ſos emendant. Multi vero eadem folia

ſicca ſale addito ⁊ dulcoꝛe ꝓcurant cibumꝓ

ſtomachi ſalubꝛitate.que quidem cũ ſale ſic,

canda ſunt:vt ex caparo cibi fieri ſolent.

¶ Succus eius cum ruta tuſſientibus pꝛo⸗
deſt.vꝛinam quoq; et menſtrua et partumex

pellit.

„

Capitulum. clexviif.

ula Jo. Meſue. Eſula ẽ ex ſpecie

e bꝰ lacticiniarũ:⁊ eſt ſolutiuũ ruſtico
rum.Et eſt eius aliud nigrũ babens
radices rotundas ⁊ groſſas ſpiſſi coꝛticis et
denſi ponderoſi.Et aliud eſtparuum habẽs
radices ſubtiles tenuium coꝛticum.Electio
magnũ eſt malũ ſcindẽs viſcera.paruũ vero

— 8
(NN

if
ar hrct
ruſo
jbabens
onicse
mhoes
. Dec
müron

De Herbis

coꝛtex radic ipſiꝰ.⁊ lac ei
us.⁊ melioꝛ radix eius eſt habens ꝓpꝛietates
qnq;:ſcilicet cuiꝰ coꝛtex eſt ſubtilioꝛ ⁊ lenioꝛ
facile frangibilis.et eſt habens de rubedine
aliquid ſicut caſſia ppꝛie ſuper quam ppᷣterijt
medietas anni. Recens vero menſis ſui eſt
mala.nigra vero pꝛonicioſa ⁊ oꝛta in locꝭ ter

illud quod eligit melioꝛpars plante eis eſt

marum ſimiliter.⁊ meliꝰ tempus collectiõis

radicis eius eſt pꝛincipium veris.eęt lactꝭ eiꝰ
finis ipſiꝰ eſt aha complexionis.⁊ ſicce in
pꝛincipio tertij.⁊ lac eiꝰ eſtcalidius.et eſt cõ⸗
poſitum ex ſubſtantia ignea acuta ⁊ ſubtili.
⁊ ex ſubſtantia terrea ſtiptica.⁊ eſt inciſiuum

⁊ ſubtiliatiuum:⁊ exſiccatiuũ materierũ ſub
merſarum.liquefactiuum diſruptiuum oꝛifi⸗

cioꝛum venaruʒ. Rectificatio. Nocet coꝛdi

epati ac ſtomacho ⁊ diſrumpit venas:⁊ exco
riat viſcera:⁊ derelinquit inflãmationes ſaci

entes cadere in febꝛes.⁊ emendatur pꝛimum
nocumentum quod ex eo timetur: ꝑmiſcen⸗
do aliqua ex medicinis coꝛdialibus ⁊ ſtoma

ticis ⁊ epatis cum eo.Et ſcdᷣm ⁊ tertiũ coꝛri

gitur acquirendo ei bonitatẽ cũrebo conglu
tinatiuis ⁊ condunantibo cõſoꝛtantib: ſicut
eſt dꝛagantum ⁊ gũmiꝛ bdellium? muſcila⸗

go pſillij.⁊ ſuccus poꝛtulace ⁊ ſimilia.Et q̃r⸗
tum nocumentum tollitur ꝑmiſcendo ei ex
rebus infrigidantiboꝛ extinguentibus aliq̃s

ex his facientibo apud me eſt vt infundat᷑ in

ſucco altaraxacon:aut ĩ ſucco endiuie ⁊ pau
co aceto.⁊ ſi fuerit acetum decoctionis aut

infuſionis citonioꝛum erit melius.mitra q̃ʒ
ſigillat ei bonitates notas ⁊ abſinthium: ſi⸗
militer ⁊ aloe.Et dixit Judeus: infundat᷑ in
lacte dulci aut acetoſo ⁊ in eo remoueat᷑ lac
multotiens ⁊ exſiccetur.repꝛimitur enim ſua
malicia. Et dicit Rufus. Si ſolutio ꝑ eum
ſuperat laboꝛio ſa ſedeat in aqua frigida ſolu

tus (mihi enim videtur verbum inconueni/
ens) circundans enim frigidum includit et
coadunat virtutem medicine et coꝛroboꝛat
eam:necnõ ⁊ materias ⁊ vias impulſionum

repellit ſicut te ſcire fecimus. Succurren⸗
dum enun tunc ſicut diximus in canone.

HPHohperationes
A Johannes Meſue. Solutione educit fle
gma vehemẽter et aquam citrinam ⁊ bumo⸗

res melancolicos ⁊ materias a iuncturis et
confert doloꝛi earuʒ.¶ Eſt ex medicinis ma

gnis Vaͤrapilis. Deruin nocet ſtomacho et
epati ⁊ deſi

iccat coꝛpus vtentis ipſo:⁊ conſu
mit ſperma.i Et lac eius facit hocvehemen

tius.:ct faci cadere in febꝛes. Doſis coꝛticis

eſt acutius ⁊ foꝛti

radicis eius eſt a kyrat.ij.vſq; ad.iij.⁊ eiꝰ la⸗
ctis a kyrat.i.vſq; ad.iij.
¶ Sediciendum ꝙ eſula oꝛitur in locis cali
dis ⁊ ſiccis:cuius magnam copiam vidi ſar
dinie ⁊ tuniſij:et ſimilatur multum herbe di⸗
cte lunar ie.niſi qꝛ eſula lacteſcit:lunaria ve⸗
ro non. VUnde verſus.Eſula lacteſcit:ſine la⸗
cte lunaria creſcit.¶ Dyaſcoꝛides.ʒ.ij.radicꝭ
eiꝰ gccepte coleram ⁊ flegma deponũt. Suc
cus eius obulo.i.acceptus aut cocliarium.
vnum omnia ſimiliter facere poteſt.
¶ Confectio pillularum cõferẽtium ad ydro
piſim. Accipiũtur eius pꝛeparati partes.iij.
mirabolanoꝛum citrinoꝛuʒ partes quattuoꝛ
gloes:partes quinq; confice cum ſucco feni
culi aut abſinthij aut endiuie.Et eſt doſis ea
rum a.ʒ.iſ.vſq; ad.iij.⁊ quidaʒ ex lacte eius
⁊ farina oblatas faciũt ⁊ ſoluũt cũ eis:⁊ qui⸗
dam faciũt cum aneto ⁊ ʒuccaro ⁊ lacte ipſiꝰ
⁊ quidam cũ carne citonioꝛum ⁊ maſtice ⁊ la
cte eius:⁊ ſaciũt ſolutiuum bonum.
Serapion aucto.Dyaſcoꝛidis. Sidera⸗
dice eius accipiat᷑ʒ.i.⁊ bibatur cũ mellicra⸗
to laxat ventrem:⁊ pondus duoꝛum onolo⸗
ſat folioꝛum eius idem facit.et ſemen eius ſi
de eo accipiatur laxat coleram ⁊ flegma.⁊ ſi

ſumatur ex lacte eius.ʒ.i.idem facit.

¶ Et idem auctoꝛitate Aben meſuay. Sce⸗
bꝛan pꝛopꝛietas eſt ſicut meʒereon. Si autẽ
quis vult illum accipere pꝛeparet ipᷣm:ſicut

pꝛeparatur meʒzereon:niſi ꝙ loco abſinthij
ponatur roſe ⁊ dꝛagantum:⁊ bibat ipᷣm cum

aqua mellis:aut cum rob aut cum decoctio

ne mellis:aut cum olere iameno ⁊ doſis eiꝰ

eſt ab vno kyrat vſq; ad..
¶ Paulus. Scebꝛan: id eſt eſula laxat aquã
citrinam:qñ bibitur cum ſauich.
¶ Et ideʒ auctoꝛitate Aben meſuay. Laxat

melancoliam ⁊ flegma.

¶ Et idem ᷣm libꝛum quendam venenoſoꝛũ
Id quod de ipſo accidit eſt pondus.ʒ.ij.⁊ ab
ſcindit fluxum:qui accidit ab eo ſedere in a⸗s
qua frigida:⁊ pꝛoijcere ipᷣm ſuꝑ caput eius.
¶Et idem auctoꝛitate Habix. Scebꝛan eſt

caliga in tertio gradu:et ſicca in pꝛincipio ſe
cundi.

Hotandum eſt ꝙ in lacte eſule non eſt ali⸗

qua bonitas:ĩmo nocet ei qui accipit ipſuʒ:
et medici viatoꝛes occidunt cum eo multos
pꝛopter ignoꝛantiam ipſoꝛum:⁊ eſt maioꝛ et

minoꝛ vt figura hic oſtendit:⁊ illud quod ma

ioꝛ operatur:illud etiamminoꝛ facere poteſt.

Capitulum. olxxix.

B
e nnare apud grecos bonuz foꝛmidari.

hiiã dicunt eufoꝛuion.a fouon grece
qgʒõ eſt timoꝛ.ꝛ eu.i.bonũ:q̃ſi bonũ ſit ipᷣmti⸗

Trattatus

oꝛbium eſt gũmi notũ. ⁊ videt᷑ ſo⸗

mere ꝓpter ſui violentiã. ¶ Dyaſ.ca. de euloꝛ⸗
bio ᷣm trãſiationẽ nr̃am. Euſoꝛbiũ arboꝛ eſt
ſilis ferule albe. Naſcit᷑ in mauritania era⸗

ſienſi. que arboꝛ plurimũ lacrimuz facit viſci
dum valde.quẽ lacrimũ multi colligũt ſic: p

viſcitudine pmo arboꝛi pellẽ veruecinã illi⸗

gant. ? ſicde löge haſtilibo iaculat in radice.
cũ ꝑcuſſa fuerit radix vnuʒ flumẽ ſtatim p⸗

fluit lacrimis.⁊ cũ coagulatꝰ fuerit ſic eundẽ

colligũt de pellib ſubtractꝭ. Eſt aũt optimũ

qð eſt recens ſubalbidũ ⁊ glutinoſum ex len/⸗
to linguã vehemẽter ſubmoꝛdens ⁊ calefaci
ens. Eius genera ſunt duo. Unũ qð colligi

tur ſubtractis pelliba qð meliꝰ eſt. alteruʒ qð

* 4

cadit in terra ⁊c. Pli.Rex iuba ĩuenit her⸗

bam eufoꝛbiã mediciſui tꝑis noĩe.cuiꝰ regis

volumẽ extat. inuenit eã in monte athlante.
ſpectat᷑ folis achantinis. Uis eiꝰ tanta eſt

vt ſuccus eiꝰ elongiquo recipiat᷑ inciſo trun
co ſuſcipit᷑ ventriculo edino locato hu moꝛ

lactis videt᷑efſluere.i Sera.li.ag.ca.afoꝛbi

on. auct.Oyaſ.aloꝛbion ẽ eufoꝛbiũ.⁊ eſt arbu

ſtum ſimile ferule in figura ſua.naſcit᷑ in man

ritania ceraſienſi:⁊ inregione tabex eſt plenꝰ
multo gũmi acuto. Caueant ſibi homies ab
eo qui colligunt ipᷣm gũmi:ꝓpter ſui nimiam
acuitatem. Et ideo accipiũt ventres anĩaliũ
⁊ lauant eos et alligant ſtipitiipſiꝰ arboꝛis.
deinde pungũt arboꝛis ſtipitem alonge ſtan
tes cũ lancea.effundit᷑ nanq; in ventribo exi⸗

ens a ſtipite multũ copioſum ſubito ac ſifun

—

deretur ex vaſe aliquo. Ita ꝙ aliqñ effundit
interrã etiã ex eo ſubito ꝓpter impetũ ſuiex⸗
itus. Et egrediunt᷑ de eo ex arboꝛe due ſpeci
cs.vna eaꝝ eſt ſimilis ſarcocolle in quãtita⸗
te oꝛobi: ⁊ eſt in fruſta.⁊ alia aſſimilatur feci.

Adulterat᷑ aũt cũ ſarcocolla:⁊ ex gũmi ara⸗

bico ſibi admixiꝭ. Meli ex eo eſt claꝝ acu⸗
tũ. Experimẽtũ aũt eiꝰ ꝑ guſtum eſt difficile:
gqm̃ ipᷣm moꝛdicat linguã ſubito cũ violentia
multa:⁊ durat moꝛdicatio eius diu.Et ꝓpter
hoc om̃e qð guſtat᷑ ex eo:poſtea videt᷑ bonũ.

pꝛimus auũt ad cuiꝰ cognitionem puenit hec

medicina fuit lineas rex koy. Et idẽ au. Hal.
vi.ſim. far. ca. de eufoꝛbio.virt? eius eſt ſubti
lis acuta ſicut vᷣtus aliaꝝ gũmaꝝ ſimiliũ.

HPHohperationes
Ser apion auc. Dyaſ. Hoc gũmi qñ fitco
hol cũ eo:habet virtutẽ abſtergẽdi aquã q̃ ẽ

in oculo.niſi qꝛ eius moꝛdicatio durat tora
die. ꝓpter hoc miſcet᷑ cum aliqbo potionib⸗
gque fiunt cũ ſpeciebꝰ:⁊ bibitur ⁊ cõfert ſciati

cis.i¶ Et ipᷣm excoꝛiat oſſa in vno die.⁊ ſepa⸗

rat ab eis fragmenta eoꝛum. Opoꝛtet aũt vt
pꝛemuniatur caro circumſtans oſſi cum ce⸗
roto aliquo vel cum pannis lineis:⁊ ipᷣm ha⸗
bet virtutem laxandi⁊ calefaciẽdi humoꝛes
gaquoſos ſicut ſinapis.i¶ Et ideo confert la⸗

xatio eius ydropic ⁊ colice.⁊ alijs frigidis

egritudinibus ſimilib iſtis.ſed ipᷣm acuit co

leram ⁊ inducit ſitim nimiam:quia deſiccat.
O poꝛtet autẽ vt admiſceatun ei ſemẽ petro⸗
ſilini aut aniſi.¶ Et dicunt quidam qñ aliqð

animal remoꝛderit aliquem ſcindatur cutis
capitis eius ⁊ ponatur in illa ſciſſura:ex hoc

gũmi trito non nocet ei venenum?: pondus
ʒ.iij.ex eo occidit:quoniam vulnerat ſtoma⸗
chum ⁊ inteſtina.¶ Et idem aucto. Alcauʒi.
Stringit oꝛiticiũ matricis multuʒ.adeo ꝙ
ꝓhibet exire fetũ. Et idẽ auc.aben meſuav

Pꝛopꝛietas eius eſt laxare flegma viſcoſum
quod eſt in lumbis ⁊ ĩ inteſtinis:niſiqꝛ infert
anxiet atem ⁊ deſiccationẽ aduſtionẽꝛ: tenaſ
monem. Et rectificatio eſt ꝙ; nõ terat᷑ multũ
2⁊ miſceat᷑ cũ bdellio aut cũ ſucco liquiricie:

ant cũ ſpeciebo aliquibs ſicut eſt ſpica et cina

rd
lengun
Anümrft

ugain
P
nckdifcſe

waäpaeri
node
keuriadoi
