JiI168_qt_7

—

-

-

—

—

EL p m

st

—— PÓá€

—

—

—

—

UPE s.ll-n —

iv

g

*

A

21

& n

j

L

s

S

l-

T

j

af

eie

* ü"

g

à

Ts

ii

ia

: ä «

p

LE

,

E

g m

—

*

w

E

e

E:

E

».

E

"

x,X

EÍ

p

Mï»

Ts

-u

er

d

1

a. ]

2

u

43

E

m

z

w

z

R d

E

&ï x

r

£

A

—— ao Y

x

m d

*

p

Á

Ww

"

E

&

-

*

4

"

La

F.

3

hs

Lj

m

Ls

*

u

à w

:

»v)

"A

E

Wt

W

fs

|

|

|

|

il

——

":

d

——

LR ii s PU

um

A

--

-

-

A

É

st

-

EM

; — n

z

lia

W

V

N12«5102939835 021

ä

DLT

B

übingen

$!

3-

W*-&w

BISPUTATIO INAUGURALIS MEDICA

MEDKCAMENTIS

E(

BECHICIS,

VAM

SUMMO AURIGANTE ARCHIATRO

RECTORE HUJUS ACADEMUE MAGNIFICENTISSIMO

AEFVERENDIS$SIMO ET I'LZZSTRISSIMO DOMINO,

DOMINO

PHILEPPG

ILHELMO,

5. R. . COMITE pE BOINEBURG,

SACRJE CJESAREA AT QVE REGIAE CATHOLIC/E MAJESTATIS CONSILIARIO

INTIMO ET CAMERARIO, NEC NON METROPOLITANARUM ECCLESIARUM MO.-

GUNTINAE ET TREVIRENSIS CANONICO CAPITVLARI SENIORE, ET RESPECTIVE

SUPREMO CHORI-EPISCOPO; EMINENTISSIMI PRINCIPIS ELECTORIS MO.

GUNTINI CONSILIARIO IN TIMO, AC CIVITATIS TERRITORIIQVE

ERFFURTENSIS PRO-PRIN CIPE,

AUCTORITATE ET CONSENSU AMPL!SSIMIE FACULT. MED,

IN PERANTIQL/'A ELECTORALI HIERANA,

jUB PRAESIDIO,

DN. JOANNIS PHILIPPI EYSELII,

PHILOS. ET MED. DOCT.

ANA'IOM CHIRURG. ET BOTAN. PROFESS, PUBL. CELEBERRIMI,

EJUSDEMQVE FACULT. ASSESS. ORDIN. GRAVISSIMI, r. r. DECANI,

ACADEMIJ IMPERIALIS NATUR/E ChRIOSORUM

COLLEGZ, PL G.

DN PATRONI PROMOTORIS OM'NI HONORIS CULTU PFOSE,Q-VENDI

PRO LICENTIA .

SUMMISQ VE IN ARTE MEDICA HONOR. AC PRIVIL. LEGITIME OBTINENDIS

PUBLICO EX AMINI ERUDITORUM SUBMITTET

JACOBUS WILHELMUS PAULI, LIPSIENSIS,

. DIE IIl. AUGUSTI ANNO MDCCXV

IN AUDITORIO MA7jORI COLLEGII MAJORIS. HORIS CONSVETIS

ERFORDI,E Txrls ]OH HBNRICI GROSCHII, ACA, Tnm:a

"d

f

7

—

d

od

—

4

r d

OR

C»B --

W

):

*'!

DN ET VU

d

ZN

:1«

WT

A

a n

—

d

x*-

UA

,

f 7

i

rJ?üfQ?

?WS*

AA

m

-

j

T

«

v

Ü

Y —

ä.

ARU

s

"

Lemc m

'1

".

A

QUE

?x;

A

T

Yi

Sj

x

)

ä—

p2

2

A

—

E

)&"*h

PT

z

m

Pt as

Z

ATC

C:

B rf.D

!*'4

.

N

LAITS

E Differtationis Inadguralis argu-

( T

z.

mento mihi eo minus diu cogi-

D&(

Y2

n

z tim —^ ^

tandum fuit, quo fxpius à Tusfi

ue,

j

U

molefta ftimulabar excitabar

N

dÀ

^Wj

NI

-

: E

s

ut remediis iis evolvendis, quibus

c

oncusfiv

atalis exfpiratio compefci folet, me-

am impenderem operam. Tametfi enim tus-

fislevior ne quicquam periculi portendat., ve-

hementior tamen nunc fuffocationem , nunc

rupturam , velvaforum, vcl pentonanr, nunc

abortum in gravidis , omninoó minatut. Ad-

verfus talem vero, quemadmodum infïgnig

remediorum farrago , cum à Medicis , tuma

vulgo &aniculis , commendan deprehendi-

tur, ita merum empyricum ageret ille, quj ea-

attenta confiderationé

dem pronïifcu?: fine

caufa-

Á 2

92 ) 88

caufarum , à quibus pectus adexplofïonen;

fonoram inducitur , vellet adhibere. Veniam

proinde metebor , fipotiorum nunc, qux ad

tusfim laudari confveverunt , füb BEcrico-

RUM titulo ita proponete annitar diverfitatem,

ut ipforum operandi rationem ufümque ge-

nuinum fimul exponam.

Faxit Divinum,

quod, omnia modcratur? Numen, fcliciter!

$

I

-

hg

j

Emedia inter, qua nomen fuum ab e&'e;

Í

&u& fpeciatim ab ipfo mutuantur mor-

E

gi

bo, cui medentur, Bechica pariter ac

Uecec

r

5 Febrifuga , Arthritica, Epileptica &c.

obtinentlocum. :44 nempe, fubintellipe 2:,,,,

apud Gracos « «3 pi. tusfi , quam fufflaminare

debent, confueverunt dici.

Sicut namque 2 eujsd

ille audit, qui tusfit five tusfi laborat , ita «2 esxe

medicamenta contra tusfim 4 Diofteride Euporif?. lib

2. cap.22. haud immerito denominantür. NecGz-

leuus adeo diffentit, dum de,/znp/. Facult. 1. p. cap.ro.

bechica bifariam nominata efle adítruit, partim

quia tusfim provocent , partim quia fedent; prio-

ribus quippe expectorantia, pofterioribus autem

incraffantia indigitando, utraque in tusfi falutaria,

promtus agnofcit.

Multi nihilominus Recentio-

. &b. ,

rum veftigus Aondeketii ïMtïbOd. curand. morb

eap. y.

193 ) 80

eap $: & fodlis Pradic. lib.5. &8. 1. videntur infiftere,

ac bechicorum titulo non nifi expe&orantia innue-

res prout Feraelius Tberapeut. lib.3. cap.16; ejusmodi

qucque remedia evacuantibus particularibus, qu&

pulmones interioraque thoracis expurgent, ex-

preffis annumerat verbis. "Unde cum duplex be-

€hicorum in Medicorum libris fignificatio legatur;

generalis alia , alia fpecialis , in prafenti mihi non

tam ad hanc, quam ad illam attendere & pro zqui-

pollentibus potius tusficularia, quae Zdure/auo lib. 2.

Cbronicor. cap.13. audiunt; quam thoracica, pectora-

lia, arteriaca &c. cum aliis habere. Quo in fenfü

generali magisque adzequato Bechica omnia fünt

remedia , qua, aut caufam in trachea irritantem r€-

movendo,aut fpirituum animalium impetuofiorem

affluxum inhibendo , aut lefionem in refpirationis

organis alicubi factam; reftituendo, tusfim valent

c'qmpefcerg.

5. II-

J

'E qua Bechicorum quidem defcriptionetriplex

eorum in genere manat claffis, dum in tusfis me-

dela caufz irritanti alia, alia fpiritibus animalibus

impetuofius influentibus, alia denique ipforum or-

anorum lefioni veniunt opponenda; quanto ma-

or tamen caufz ftimulantis annotatur varietas,

tanto uberiorem bechicoruta difcrepantiam claffis

rima denuo involvit. 'Tusfis namque, cum vio-

lenta & fonora aéris fit explofio toties contingens,

nicá irritatà inter mufcu-

quqtie—s nerveà trachez tu

los

æaääm e

AE

losiäxf'pirationi deftinatas, intercoftales potifümum

interni convelluntur, con vulfiqueaérem infpiratum

e pulmonibus per glottidem cum vibratione carti-

lazinum arytenoidum cito rurfus expellunt, caufa

fenfibilem fiftulam fpiritualem pro differentia tusfis

qut immediate aut mediate vellicans ; obfervatur

varia. In tusfifiquidem , quam primariam & idio-

path

icam dicunt , tracheam immediaté nunc inte-

rius, vel ferum acrius,

aut copiofius , aut vifcidius,

vel vermes aut calculi, vel affumpta aut infpirata;

frigidiora aut acriora,

.

vel fortuito per glottidem il-

lapía; nunc exterius, ve

l fanguis;, quantitatis aut

qualitatis vitio in fuo per pulmonum vafa capilla-

ria circulo plus minus impeditus, vel tubercula, ve-

ficulas pulmonales comprimendo, deprehendun-

turlaceffere. In fecundaria vero five fympathica

tusfi per nervorum imprimis confenfum pulmones

ad fonoram aéris eje&ionem concutiuntur , quando

diaphragma, pleuram , mufculos intercoftales, he-

par, lienem, tefticulos inflammari contingit , aut

ventriculum etiam & inteftina, vel principium

nonnullorum nervorum v. gr. paris octavi & inter-

coftalis, infigniter vellicari: ut taceam,in empye-

mate à pure & in afcite àfero , diaphragma , pleu-

ram & peritonzum ad tusfim ficcam non tnirius

lancinari, acin hemoptyfi à fanguine & in phthifi

à materia purulenta, ipfe canalis aereus ad tusfim

aliquam humidam folet commoveri. Sepofitis in-

ncitata

terim plerisque tuSü; fecundarie five co

fpgcief

'ääü)æ

- fpeciebus, quod tales affe&u primario curato fine

negotio ceffent , inter prafidia bechica, ad ftimu-

lum immediatum dirigenda & nunc proponenda,

ea folummodo referre liceat , qug ex tusfi fecunda-

ria ftomachice à cruditatibus, inteftinali à vermi-

bus, & convulfive puerorum , à convulfione prin-

-Cipii nervorum aut diaphragmatis quoque , per ra-

tionem & experientiam comprobantur falutaria.

S ;ll -

Bo trin tuffis

Quo omnes namque recenfiti

therapiaprimüm tollantur, variis opus eft remediis,

é fonte cum pharmacevtico, tum chirurgico defu-

mendis, atque füb prima bechicorum claffe compre-

hendendis, à fonte videlicet pharmacevtico, ficu-

ti partim alterantia , fpeciatim incraffantia , atte-

nuantia , anthelmintica , lithontriptica , calefaci-

entia, temperantia ». refolventia , Ítomachica , an-

tifpafimodica, partim evacuantia, v. gr. emetica,

cathar&tica ,' diaphoretica , diuretica &c. fubmini-

ftrantur , ita € fonte chirurgico Venz - fe&tio, Sca-

rificationes, Veficatoria, Fonticuli, & Extractio re-

rum trachee vel gule inhzrentium , poftulantur

depromi. 'Talium fingulorum , ut legitimus jam

ufüs patefcat, ex alterantibus ante omnia incraf-

fantia expendamus, quibus ferum acrius & tenue,

é glandulis non modo tunica fic dictz pituitarize

faucium, fed & epiglottidis, arytenoidis & tra-

chez prodiens, atque glottidis & bronchi membra-

nam moleítre afficiens ; ;emenda,ri. debet , qu

alia

[4

ve

$93 ) 8

vel terrea exiftunt, vel mucilaginofa: vel gelati-

nofa, vel fulphurea & oleofa temperata , vel dul-

cia; denique remediá terrea , v. gr. Lap. cancror.

C.C. & Ebur. uft. Corallia , Mater perlar &c. con-

veniunt;acrimoniz acidze vel acido falfie enervan-

de, cum reliqua acrimoniam falfam invifcando,fe-

o fimul debitam craffitiem concilient.. . Sic lapil-

lorum cancrorum calcinatorum- fümmam in. cuffi

ficca utilitatem, aliis quoque irritis Bag/rvzus Prax,

Med. libr. 1. cap.9. de 2u//, depr&dicat, cüiim brodio

portulac. tuffilag. & fol. viol. affüumendornm. In-

ter mucilaginofa gumm. arabic. tragacanth. Herb.

'Alth. Malv. Violar. Fl. Violar. Borrag. Bugloff. Rad.

Alth. Scorzoner. Confolid. maj. Sarfapárill.-Sem.

Hord. Aven. &c. non minusacinter gelatinofa, Ge-

lat, C. C. Ebor. & jufcula carnium eminent, ^ Ufum

hordeatorum Borell. Cezt. 4. Obfc 69, & decoCtum bro-

mium Leztz/us Eleodrom, p. 60r. ad pertinaciffimam

tuffim expugnandam commendat. ^Ad fülphürea

five oleofa temperata fpe&ant Fl. fulphur. Amyg-

dal. dulc. Pinez,, fem. frigid. maj. fperm. cet. ole-

um expreffum Amygdal. dulc.Bütyr. vitell. ov.lac;

&c, Sulphur cum ovo forbili Ce/o Zibr. 4. cap. 7. $. 4.

& Amato. Lufitano Cent, 6. Curat. 90. ol. amygd. dulc.

denbamio Prax. p. 94. vitell. ov. cum facch. cand.

Forefl. libr.16. oD[- 5. Butyrum cum facchar. atque lac

cum jure carnis vel aqua violar. co&tum Bag//vio

À. c. frequenti adverfus ejusmodi tuffim fuerunt in

z. Rad.

ufü. De fapore dulci non modo (?chyrx*hi

& Ex-

x

$3 (») &&

A R aquEE

ru&us varii, e. gr. Ficus. Pafful-

Dacyl. Jujub Sebeft.fed & maxime Syrup. fl. Vio-

lar. Borrag. Bugloff. de Jujub. de Siliquis feu Diaco-

dium Montani, &c. participant, modo caveatur,

ne dulcia faccharata mulieribus hyftericis ac viris

hypochondriacis ,

qui talia mi*-nus ferunt,incautius

prs;iCribvantur.

S.IV.

Contraria hinc

ratione fe habere videntur.

Attenuantia, quz ferum craffius & vifcidius; bron-

chia (zpius infarciens,ad tuffim humidam movens,

ita poftulantur, attenuare fluidiusque reddere, ut

fenfibilem una trachex membranam laceffendo, eje-

&ionem illius evidenter promoveant, ob hunc

effe&um expe&orantia pariter falutata. .. Jam aqua

vulgaris,etiamíi infipida exiftat, praterquam ta-

men quod predi&um humorem craffiorem dilu-

endo attenuáre cum poffit, vix fola unquam pro

hoc fcopo confuevit propinari, fed tunc demum,

ubi vegetabilibusacribus affufa, poft levem vel mul-

tam deco&ionem particulis ipforum acrioribus

impregnata fatisfuerit. Qualia infufa & decoGa

pe&oralia, quia in expe&oratione cienda utram-

que paginam compleant, reliquis attenuantibus

aquofis , falinis , fülphureis ac falino fulphureis,

potiora vegetabilia premittere lubet, quz de fa-

ore cumprimis acri & amaricante participantia,

pro fine expe&orandi à Medicis toto die folent feli-

gi. Talia poftrema haud funt; Herb. Calaminth.

B

Cent.

. X3 Go) 8€

Cént. min. Marrub. alb. Orig. »Hyiïb;.,b:grqpili. Pul-

leg. Tuffilag. Fl. Anth. Salv. Steech. arab. Spic. Rad.

Angel. Calam. aromat. Ireos florent. Helen. Tuffi-

lag.Lign. Guajac. Saffafr. Sem. Anif. Feenicul. Nap.

€ quibus Infufa vel Decocta parata, ut humorem

tenacem ac fpiffüm felicius comminuant, viasque

tiam lubricando, promtius expellant, Mel antho-

fat. Oxymel fimplex vel fquilliticum, aut Syrupus

unus vel alter, v. gr. Syrup. Helen. Nicotian. Tuf-

filag. deEryfim. Lobc/. adjungi poterit. Nec enirn

fücci vegetabilium expreffi ac faccharo edulcorati

inefficaces in tuffi humida celebrantur , & fpecia-

timSuccus Centaurei min. Z Ledelio de Cenutaur. i,

p. 179. Pulegii 4 Rajo Hfl. Plant. L. 12. cap. ». & Ra-

phani ab Zitmiüllero 4d Pbarmac. Stbred. addito fac-

charo, multum extolluntur.

Sed ad reliqua in.

digitataexpeCtorantia faciens progreffum, ex aquo«

fis aquas deftillatas tam fimplices V. gr. aquam

Hyffop. Calam. arom. Helen. Puleg. quam cum vi-

no, Aquam Acori , Lilior. convall. Serpill. & ma-

gis compofitam Afthmaticam , Imper. Rudolph.

&c. nominare habeo neceffe, prioresque loco ve-

hiculi in potionibuslaudantur; dum inter falinauri-

nofa, e. gr. Spirit. fal. armon. anif. frequentius ad-

hibentur, quam nuda & falía, v. gr. Acet. fquillitici,

Sp. G. dulc. Liq. V. fal. z. aut Vz. &t. Gis , quem

pofteriorem in tuffi humida ex menfibus füppreffis

optimé profuiffe novi.

Plura demum fequuntur

Aea & Gno-äea breviter recenfenda, v. gr.e

xRe-

finis

43 0 86

finis & Gummi-refinis Benzoin. Gumm. x. Myrrh.

&c. ex óbis $Ltis, $5 Anif. Fcenicul. Calam. arom.

&c. ex folutionibus Effent. Helen. Benz. Lignor.

"Tin&. . compof. Balf. 2. anifat. &c. ficuti ad expe-

&orationem fatis conducunt , ita Tinct. $. in qua-

cunque tuffi fine febre 2 /7il/fo Pbarmac. ration.

Part. 2.$e&.1. cap.6. aut Effent. Trifol. fibrin. in tuffi

diuturna à Ried/iuo Liacar. Med. A. 1. p. 142. egregize

comprobantur.

De expec&orantium alias ufu in

genere Gabelcboverus Ceut. 2. Curat. 9j, probe mo-

nuit, ea non ftatim in principio tuffis catarrhalis,

quo ferum tenuius occurrit , ad excretionem non-

dum aptum, ne augeantur, fed in incremento po-

tius ac ftatu, prafente pituita, venire propinan-

da. Infpecieautem in tuffi catarrhali , cum febre,

vel etiam metu fputi fanguinei conjun&Gta, ab iis

expe&orantibus abítinere praílat, quze uberiori

fulphure predita, maffam fanguineam nimium ex-

agitare queunt , prout Zxperteati[], Uratistaozenfum

Pradiicus felicilmus £a M. A. N. C. Dec. 3. Ann.g. &? &

Obf. or. aliqualem itidem à Tin&ure 9. ufü refert

hzmoptyfin.

5. V.

Porroó, cum tuffis ficca à rebus fübinde toto

renere praternaturalibus, vermibus puta & cal-

culis excitetur, anthelmintica & lithontriptica in

rima bechicorum claffe vix à me poterunt omit-

ti.. Vermibus namque, nunc ipía bronchia, nunc

primas faltem vias inhab

itantibus, tuffim ejusmo-

L

B 2

di ficcam delbere ftimulum , Medicorum hinc inde

Obfervationes teftantur , é quibus Bezivenium , Fer-

nelium , Bartbolinum , Foreflum & Andry. citaffe fuf-

fecerit.

Benrvenius uempe: de. abdrtis. rerum. caufts

£ap.77. Feruelius Patboloo. L. 6. cap. 10. ? Bartbolinus

Ceut, H;/f. 46. quemadmodum vermiculos ipforum

palmonum bronchia, immediate qui. vellicarunt,

defcribunt, ita Foreffus libr. 21. ia dcbol. ad. Obf. 29.

& ZAudry de Generattone vermium cap. s. Artic. 2. inter

alia lumbricorum figna permanentem pariter tuffi-

culam inanem, & ficcam referunt, füumque affertum

Forefl. tibr. 7. Obf729. propria confirmat experientia.

. Quem effe&um i. e. tuífim inanem, ab inteftino.

rum lumbricis mediate, & per nervorum potius,

fpeciatim mefentericorum cum pari intercoftali,

confenfüm , quam Veterum vapores, proficifci,

nemo facile Recentiorum dubitabit.

Utrique ta-

men Vermes, tam pulmonales rariores , quam in-

teftinales frequentiores , quo enecentür , indicant

Anthelmintica, cum fapida , tum infipida: ex in-

fipidis terrea potiffimum & mercurialia, ex fapi-

dis veró tantum non quzlibet acria & amara lau-

dem merentur, quoad potiora enumeranda. In-

ter terrea quidem ad vermes extinguendos Cretam

& TerramlIluanam AZoffmannus ia Clav. Pbarmacevt.

hibr. 3. cap. 2. $. 26. & 52, multum celebrat, ab aliis

tum mercurialia efïicaciora.reputantur, five Í vi-

yus aque fimplici aut deftillatz alicui appropriatz

ure in

infufus, five cum. faccharo vel etiam fülph

debita

3 oD 86

debita proportione triturationis adminiculo probe

fubaé&tus, propinetur; quo in ultimo cafü ob nigre-

dinem ZEthiops mineralis audit , non nifi colore à

Cinnabàri quacunque, nativa &artificiali , tum an-

timonii, tum vulgari pro eodem fcopo prafcri-

bendis , fi rubedo magis placeat, difctrepant. Ex

fapidis autem , fapore acri & amaro linguam affi-

cientibus, ultimum locum inter Anthelmintica

haud occupant varia, cum fimpliciora, tum pr&-

arata. E prioribus Herb. Abfinth. Centaur. min.

Marrub. Abrotan. Sabin. Rad. Allii, Zedoar. Gen-

tian. Sem. Santonic. Tanacet. Zedoar. Lign. colu-

brin. Myrrh. &c. in perimendis lumbricis valent.

Ex praparatis autem varic Effentia variaque Olea

$Lta , di&o fapore pollentia, pro eodem fcopo in

officinis proftant, v. gr. EfT. Abfinth. Cent. miti.

Galang. Elix. propr. Oleum deftillatum Abfinth.

Cort. Aurant. Caryophyllor. aromat. Majoran.

Puleg. &c. qualia olea, in Tin&ura Tartari prom-

te folvenda, gratiora omnino habentur , quam

oleum dettillat. Ligni corylini a laudato Zof/mauno

L. 4 fe. 4. $.127. contra vermes velideo commen-

datum, quod hi eodem confperái ftatim morian-

tur, quafi ab aliis oleis deftillatis relinquerentur

vivi. Bezrvenius taterim cap. cit. folo Marrubii fuücco

cum melle pulmones à fuis incolis liberaffe legitur,

Anthelminticis tunc expe&torantium munere finiul

fungentibus, dum lumbrici inteftinorum enecati per

purgantia inferius $. 1;.-inn.uenda,ä corpore d

ebent

eliminari.

3

$. VI.

63 (m'æ

La.]

5. VI-

Lithontripticorum vero ufüm calculi requi-

runt, tusfim interdum, fi nofi quotidie,(uti P2z/i-

Miolog. Lib. c.3. pag.95. videtur ,) provocantes, quales

Forcf/us Lib. 24. t Stbol. ad Obferv.18. Hildanas Ceut. 2.

OHf 29. Pechlinus Lib. 2. Obf. 4. Stalpartus van der Wicl

Cent. 1. Obf.28. Contulus de Lapid. cap. $. M. A. N. C.

Decif. 1. 4.6. Obf. 221. Dec. 2. A. g. Obferv, 126 & A.7.

Olferv. 156. aliisque defcribunt. Atque dum lapilli

ejusmodi füb diverfía magnitudine & figura tusfien-

do reiiciuntur , nuilum dubium eft, quin pulmo-

num veficulis comprebenfi, per bronchia plus mi-

nus lefa exitum invenerint; aliquando vero pul-

monibus adeo impactos ipfos exiftere, ut certo vix

determinari queat , num intra vel extra veficulas

dictas hereant, mihi ipfi in cadavere muliebri 4zzo

7112. Meufe Novembri Lipfte publice diffe&o cernere

licuit, pulmonibus hujus fex calculos tophaceos in-

azequalis magnitudinis & figurz immobiles prorfus

continentibus.

Ac tales, modo ante excretionem

certius innotefcerent , ut comminuantur facilius-

que expellantur, divería laudantur lithontriptica,

nunc magis, nunc minus acria. Acrioribuslithon-

tripticis accenferi merentur Sp. Q* fimpl. & dulc.

Succus citri, Liq. V. fol. £. Liq. Corall.Liq. nephri-

ticus, Acetum à cochleis contufis per deftillationem

abftra&um, Tin&. 9. Tin&. Antinephrit. Ame-

lung. V- c. fragis infufus Spirit. Perficariz effentifi-

diverfo

cat. Acidule ac Thermæ-&c. Tantam e

acxjimo-

: :

$23 (5) 86

acrimoniam prz fe haud ferunt Millepedes & Co-

chenille, ex regno animali & ex regno vegetabili,

Herb. Anferin. Aemell. Perfoliat. Hyperic. Virg.

aur. Rad. Valerianz , Filipendul. Liquirit. Parrier

bczav. Lign. nephritic, Sem. dauc. Saxifrag. Bardan.

Fraxin. Amygdal. amar. Bacc. juniper. Gumm. Ce-

rafor. Terebinth. &c. De quorum fingulorum vir-

tute lithontriptica tanto minus hafito , quanto ve-

rius multiplici Medicorum experientia leguntur

confirmata, quamvis extra corpus noftrum non

nifi Spiritus nitri veluti menftruum diffolvere eos

valeat. Optime namque Zztméllerus i2 Colleg. Pradz.

diverfitatem eorundem extra corpus & in corpore

ipfo folvendorum declaravit & demonftravit , de

qua vix ab ullo quoque poterit dubitari, qui cele-

berrimorum Practicorum de ipfis experimenta in

dubia & partim huc tranfcribenda, equa mentis

lance expenderit. Sic vires, quas *& füpercochleas

deftillatum quasque Magitter. Cochenill. & Liquor

nephriticus ex . & O. in calculos conterendos ex-

ferunt , atteftantur Pechiius lib, 1. obf 3. 9 ellerus

Aor. Laborator, Cbymic. Specim. 2. cap.6.. Sic Zimueus

Lib.3. caf.38. ? Lib.3. Epifl. 2 potus hydromellis &

anferinz fub Nenafirz titulo, dtrzboz. Largus de com-

oftt. medicam. && Lauremberptus de Calcul. Fefic, Mille-

4

edum Helmontius de Litbiaf. cap.9. 88 Bartbolinus Ad.

Haffaienf: Volum. 4. Obferv. 19. . Succi betulee menfe

Martio colle&i , Nature Curiof? Vratislavienfes 1m Hifto-

ria morborum , qui dun.1699. Vratislavie grallati funt,

T.9'

í

C NDET.

.I9g1, Virge aurez & Hederz terreftris , Rzed/ents

Lin. Medtic. A.5

.366. Radicis Liquiritia. 7M, A. N. C.

Dec.1. 4.5. Obf.82. & A.6. Obf'102. Seminis Bardanz,

Epipbauius Ferdtnandus Hiflor. Med.y 4. Seminis Dau-

ci, Heinric. ab Heer. Lib.i. Obf.21. "Ferebinthinz vene-

tz , Boccone Muf. Herbar. variar. Obf- . Gummi ce-

raforum efficaciam antinephriticam füfficienter

comprobant. $Sic exotica inter recentià oninibus

lithontripticis palmam prazripere Parreiram bra-

vam & Aemellam Luchzerus Epbemerid. Ceut. 1. & 2.

Appendic. pag. 281

Hotton in Transadi. philof. Anplie

1. 269. p.76o. mire depradicant, quorum poftremus

Aemellam verius bidentem urticz folio lifhontripgie«

cam Zeglonicam eflfe falatándam annotavit.

In

horum omnium ufuü minus acria tutiora videntur

acrioribus, utpote ad pulmonum lefionem jam

rafentern multum augendam proclivioribus; nec

alia expetenda, fi tusfis renum exciperent calculos.

Subinde enim cum hifce illam combinari poffe , ex

me conjicere valeo, qui doloribus nephriticis vexa-

tus, vehementisíima fimultusfi excruüciabar.. Quod

autem Calculi renum nulla ordinaria ftipentur tuf-

fi, fortasfis nervis renalibus debetur , cum nervis

lumbaribus majorem, quam intercoftal

ibus 4 comf.

municationem obtinentibus.

$. VII.

4

Pergö inde in ii

s proferendis, qua

'tum con-

veniunt , ab infpiratis & affumtis frigidioribus aut

acrioribus concitata , atque Calefacientia & Tem-

peranf

$307 2&

;-)Terxanf»iä -aüdiunt. 'Tuffim üqmdem quöties tem-

pore potiffimum hyberno infpirata & affumta fri-

gidiora movent, toties talis remediis calefacienti-

bus debet impugnari & expugnari. Calefacientia

videlicet ab effe&u nomen habent, quod vel ipía

prius calefacta, vel fine externo etiam igne uberi-

oribus corpufculis falino - fulphureis predita, fi

corpori noftro rite admoveantur, motum fangui-

nis, tam inteftinum, quam progreffivum , acce-

lerando,, calorem illius notabiliter intendant, vel

languentem etiam refuüfcitent. Aqua fic fimplex

er fe nullum nobis calorem valet conciliare , ut-

pote particulis falino- fülphureis deftituta, calefa-

&a veró potens redditur talem effe&um edendi,

& tanto quidem fenfibiliorem , quanto plures una

moleculz falino-fulphurez ab adjectis & immerfis

veg

etabilibus cum igne accreverint , Decoctorum

exemplo ex Herb. Hyflop. Puleg. Calaminth. Rad.

Helen. Calam.. aromat. Imperator. Sem. Anif. Foe-

nic. &c. paratorum. Qualia decocta in ea omni-

no tuffi ficca valent, qua aut a£rem frigidum in-

m , aut frigidum pariter potum, ipfius quo-

fpiratu

ue vini hauftum ob(ervantur infequi, quoniam

acribus & amaricantibus particulis impragnata po-

ros faucium & laryngis à frigore conftrictos & à

calore rurfus diluendos, fimul aperiunt..— Leztzus

enim quemadmodum Zicoer. p. 307. tuffim à frigore

externo p, rt2. fimilem ab hauftu vini frigidi de-

7.

er-

fus

fcrliþät :—' ita X däco&um ejusmodi pectorale ads

$3 05) 8

fus ea—r—nþræfcripüiï'e deprehenditur ; Foreffo lib. 16.

ebf. :, vini dulcis potum calidum & Zztonilero i2

Colleg. Pract, Decoctum Rad. Helen. & Paffular. ex

vino malvatico in tuffi ab aére frigido commen-

dantibus.

Vice verfa pro eodem fcopo ut prius

calefiant olea deftillata, Spiritus, Effentie, Tin-

&urze, de copiofo fulphure participantia , nulla

exigit neceffitas, dum per fe poros claufos refera-

fe , quam fanguinem exagitare fatis queunt, v. gr.

Elixir. pectoral. Mynficht. Spir. Lilior. convall. Ef-

fent. Helen. Gentian. Tin&ur. ?. compof. &. $1at.

Macis, Cort, Aurant. Fcenicul. &c. prout. Lea,

Eteodr. p. 420. Elix. balfam. c. fale volat. oleof. &

"Tinét. croc. in vino haud immerito juffit affumen-

dum.

Pro diverfitate nihilominus fubje&orum,

modo pofteriora, modo priora, ita merentur eligi,

utaer & potulenta frigida itid

utur.

emcum c.alyidis-folicite

commute

*

(acuaue «51 $ dii :

Quando tuffis autem infpiratis Velwäfïür.nti:s

acrioribus fuam debet originem, Temperantia

requiruntur, fpiculis acrioribus diluendis, inver-

tendis obtundendis aut obvolvendis proportiona-

ta

Quorum diverfitas facile patefcet , fi varieta.

tem acrium , qua aut infpirata aut affümta tuffis

moleftiam poft fe relinquunt, tribus verbis indi-

gitavero. Acriora namque , quz infpirata bron-

chia & pulmones adeo ledant, ut tu

Ífis ficca pri-

mum , mox afthma ?

& tabes demum infequan-

tur,

vl at , REU VL OPEP, E

-

N

93 (5 88

tur, in 'duplici occurrunt differentia , fübtiliora

nempe alia, falina, falino-fulphurea & plus mi-

nus virulenta, füb exhalationibus mineralium &

metallorum fülphureis , antimonialibus, arfenica-

libus , mercurialibus &c. delitefcentia , alia craffi-

ora & folidiora, fub ramentis e. gr. lapidofis com-

prehenfa. A prioribusMetallifufores, Chymicos,

Stannarios, Sulphurarios, à pofterioribus veró

Lapicidas, maxime infpirandum inter affici, acin

tuffim ficcam moleftiffimam conjici, prater alios

ex Recentioribus Ramazzizus de Morbis Artificum p.

Mf. 27- 49. 7. & 197. dedit comprobatum. — Quorum

acrium veró abufüs molecularum aculeos faucium

& epiglottidis membranz infigit ad tuffim ftimu-

lantes, ea non folum falino-fülphurea & fal(a, fed

& acida advertenda, prout ab abu(ü fücci Citri Zz-

pius Obferv, lib. 4. cap. 21, tuffim refertinductam, eam-

que itidem à fpiritu vini acriori, nucibus Juglandi-

bus & amygdalis vetuftis , oleum rancidum conti-

nentibus, atque cibis falftioribus, in nimia quan-

titate ingeftis, provocari omnes inter conftat.

Unde temperantia pro tuffis ejusmodi medela,

nunc aquea, nunc terrea, nunc pinguia, nune

mucilaginofa vel gelatinofa poflulantur. Ad infpi-

rata fic mineralia acriora diluenda aqua tepida vel

decoctum uvarum paffarum, aut ad eadem obtun-

denda oleum olivarum , liberius haurienda, nec

Liudero de Venen. cap.:0. poflunt injungi; quemad-

audatus Aarmazzinus mode

qudum inter pinguia ]

C2

2. 2f»

393 (z,O)-æ-

"

g

. 2:. Curn. Aoricola butyrum , (odo p. 38. oleum &

lac, modo p. 4$. Emulfiones ex amygdalis & melo-

num feminibus haud temere commendat, inter

mucilaginofa loco poftremo ptifanas hordeaceas

adjungens. In infpiratis tamen virulentis arfeni-

calibus & mercurialibus , terrea fimul pinguia &

fulphurea, v. gr. terrz figillate, Unicorn. verum,

Ungul. Alc. neutiquam negliguntur , neque terrea

macra, v.g. Corall. Oftrear. 'l'eft. calcinat. C. C. uft.

nec falina alcalica, in fumis acidis , e. g. fulphuris

aut vitrioli, infpiratis. Aftubi ab infpiratis lapi-

dum ramentis tuffis fuerit enata, temperantia gela-

tinofa in minori, in majori autem dofi lithontri-

ptica debent prefcribi, v.gr. Deco&. Anferin. He-

der. terreftr. Rad. Glycirrh. Valerian. Sem. Dauc.

Fonicul.camGe

4

latin. C. C.Gumm.arabic. Syrup. d.

Jujab. quoniam ramenta ejusmodi lapidofa non

modo inviícationem,fed & potiffimum in arenulas

vel lapillos concreta ; comminutionem & excre-

tionem indicant. Etenim quam mire organa fpi-

ritualia ab iftis infarciuntur, oftendit. Diemerbra-

ckius Auatoim. lbr. 2. Cap. r3, de varits Lapicidis ex afth-

mate mortuis referens, quod in eorum diffe&o.

rum pulmonibus tantum arenz copiam invenerit,

ut pulmonares veficulas diffecanti, corpus areno-

fum fcindere fibi vifum fuerit. Pro diverfitate de-

nique acrium ingeftorum, ex temperatis laudatis

modo terrea, modo mucilaginofa, modo pinguia

temparata, modo dulcia omnem abfolvunt pagi-

nam.

L

$3 ( 86

nam. Dum Zalpius autem loc. cit. tuffim à fücci ci-

tri abufü decocto magis raparum, quam terreis le-

gitur fuftuliffe , fortaffis ex eo eft, quod fuccus ci-

tri in illo egro cum pituita faucium commixtus, in-

falfedinem degeneraverit adeoq

amcreaverit.

ue fapore gotius fal-

fq, quamacido, moletti

$. IX.

t

Po&refnum inter

alterantia bec

hica, tuffi ma-

gis effentiali profpicientia , obtinent locum refol-

ventia tunc prafcribenda , quando interventu ve-

ficularum pulmonalium , nunc à fanguine craffiori

congeíto , nunc à tuberculis plus minus induratis,

compreffarum, tuffis enafcitur. Craffioris fcilicet.

fanguinis circa pulmones interdum herentis in

tuífi cienda vi StaD/. Zbeor. Meditc. p. 1007. &? 1009. du-

lici non minus declaravit exemplo , ac tubercula

ulmonum , tuffim ficcam inducentia Zoreflus abr.

P

L]

46. 4

i Sbol, ad Obf. & Mortouus iu Phtbifilop. libr. 3.

cap. annotarunt, Quo utroque in cafu refolven-

tium omnino munia exequantur , cum aquofa di-

luentia & humectantia , tum falina , fulphurea &

falino- fulphurea incidentia. . Prater ufüm quippe

inciforium vegetabilium acrium v. gr, Rofinarini,

Majoranz , Abrotan. Puleg. Saturej. Rad. Pimpi-

nell. Ari , Leviftici , Lign. Saffafr. aqua deftillatz

& deco&a in fanguine fpiffiori diluendo, & in tu-

berculis pulmonum humectandis, feu defe&u feri

eorundem reftaurando, tantum non omnium con-

fenfu egregie valent , modo in füfficienti quanti-

j

tate

$92 05 29

h

fäfe hauriantur.

Vires nihilominus eorum incifi-

vas multum augeri, fi ex falinis vel alcalia fixa,

v. gr. O Abfinth. Card. Bened. $. *. vel urinofa

€e. gr. Spiritus Ox: milleped. fpongiar. aut ex ful-

phureis camphora , aut ex falino-fülphureis Tinct,

metallor. Caryophyllor. aromat. Styrac. Pilulz balfa-

Inicz , 7Mortouits juxtim in ufum ducantur, nemo

facile repugnaverit, Nam ficuti in obftructioni-

bus referandis & tuberculis ftrumofis attenuandis

Spiritus milleped, & fpongiar. nec non Tinéture

Styracis efficaciam dfz/nom. in Pbarmacop. Bateana

-56.78. O 522 multum extollit, ita Camphoram,

ceu Concretum fuülphureum volatile pertrantiffi-

mum in diffolvendo fanguine de fecreto venditat,

Baglirotus Prax. Medic, libr. de Pleuritide agens AMor-

zonus Pbibif. libr. 2. cap. 7. molefta tuffi pulmonum

tuberculis, vexatos à millepedibus & balfamicis, fpe-

ciatim pilulis balfàmicis cap. 8. à fe defcriptis, infi-

gniter levari depredicat, dum hypochondriacos à

N

fimili tuffi a£ectos ad aquas minerales chalybeatas

cap.9. ablegat. Sed plura de refolventibus inter-

nis adjicere merito fü

perfedeo, quod ratione mo-

di agendi ab attenuantibus fü

perius $. 4. Jam jam

perluftratis haud difcrepent,

licet in ea tuffi, in

qua fanguis vifcidior circa pulmones ex defe&u

alicujus evacuationis confüetz , five naturalis, v,

gr. hzmorrhoid. menfium , five artifici

alis, e. gr,

venas fectionis, fcarificationis &c,

congeritur, fe-

liciori 6um fucceffu- adminiürent

ur, fi fanguinis

misfio

LC ACON-

miffio fuerit premiffa vel etiam interpo?lhta; Nec

in externam refolventium v. gr. emplaftrorum ap-

plicationem ceuá parte affe&ta fatis remotam , fa-

cile confentirem , nifi ipfe in dolore nephritico la-

teris finiftridifcutiendo aliis irritis, ab emplaftro dia-

chyl. compof. nec oleohyperic. malaxato & extrin-

fecus calide ada

ptato, manifeftum peycgpiffem ef-

fe&um.

& Y

Atquetot bechicis alterantibus expofitis, que

in tusfi primaria à caufis pulmones immediateé fti-

mulantibus indicantur, non nifi ftomachica & an-

tifpasmodica fuperfünt ventilanda , quz in tusfi

fympathica, quando ventriculus vel diaphragma

immediaté magis patiuntur,folentefflagitari. Sto-

machica equidem per excellentiam plerumque de-

nominantur aromatica , quod ventriculi ftrenue ad-

juvare videantur chylificationem , in fenfü tamen

generaliori ea etiam hic loci audiunt mihi ftoma-

chica, que tam in cruditatibus ventriculi, quam

in lympha gaftrica falfiori ,. utpote tusfim provo-

cantibus , obfervantur convenire.

Tusfis nempe

ftomachica falutatur à Recentioribus omnis, in qua

ftimulus cum dolore plus rninus compresfivo füb

fcrobiculo cordis evidenter percipitur, appetitus-

que fimul profternitur; de cujus fede primaria pro-

lixius contendere nolo, atque ex indigitato velli-

cationis loco, qui füb di&o cordis fcrobiculo ha-

betu

L -—

$

riculi

fs eviaemee p prioFuM AE HMCesuS ont

9.3' ifi-

$9302 86

orificium magis tunc quam faperiu

s, afhici. Potior

quirendi, à qui-

fiquidem mibi cura eft in caufas in

bus tusfis ejusmodi , nunc humida, nunc ficcá, con-

fueverit induci, ut appropriata pariter ftomachica

O

oni queant.

Et phenomena ftomachialis tus-

fis

;h

dum in hac non

umide omnino perpendenti,

folum vifcida, fed & acria, é ventriculo atque tuni-

]

iminantur , cruditas femper

ca pituitaria faucium e

*

ventriculi mixta, i. e. vel acida , vel nidorofa five

