biliofa, cum pituitofa conjuncta, cauía illius quam

maxime videbitur probabilis, cum tusfis ftomacha-

lis ficca falfiori debeatur lymphe gaftricee, ventricu-

li quidem tunicam nerveam vehementius vellican-

ti & moleftiffimam tusfim excitanti , fed talem , in

et.

Unde tusfis ftoma-

qua nequicquam egeri val

chalis humida quo rite cure

tur, partim ftomachica

refolventia, partim quz admixtum vel acidum in-

vertunt, vel biliofüm alterent, exiguntur. Priora

inter aromatica, amara & acria cum variis ex illis

oreparatis, v.g. Cinam

om, Caryophyll Mac. Rad,

Zingib. Galang. Zedoar. Ari , Pimpinell. Ra

han.

Herb. Menth. Abfünth. Centaur. min. Irifol, fibrin.

"Tin&ur, tartar. compof. &c. cum aliis in $. prace-

denti jamjam enumeratis, merentur laudari. Sic

folus Raphani füccus expreffus faccharo addito in

humida tusfi non folum modo pe&orali, verum fto-

machali quoque potens innotefrit remedium. In-

er pofteriora vero acido i

nvertendo terrea & alca-

ica, v. gr. Lapill. cancror.

finth.

æ (5) 8€

finth. Spiritus falis armoniac.tamfimplex, quam än'.

nifat. füccinat &c. &Salvolat. ó5of; Sylvii , quod £xcell,

D». Prefés posfidet optimum, quemadmodum bilio-

fo alterando acidula & falía e. g. Cremor & Cryftalli

Tartari, Spirit. Sal. dulc. Elixir. (b Myg/zbt.Tin&ura

"Tartari fal(a, ex 'Tartaro l. c. Sp. Oxi ad &/fer: du-

&um,velfaltem c. $5eo ?* p.d. parata, qualia cum Refol-

ventibus affumenda, prout vel acidum, vel biliofum

cum ventriculi pituita extiterit fociatum. Aft in tusfi

ftomachali ficca, que alympha gaftrica falfiori & tenui-

ori dependet, ftomachica incraffantia & temperantía

cum iisprorfüs congruent, quz $ 8. pro incraffandi

& teraperandi fcopo laudata fuerunt, prout ex dulci-

busFicus & Paffule , five majores, five minores cum

Spiritu vini macerate,pofiSacchari candi adje&ctionem

& fpiritus vini deflagrationem, polychreftum in tali

tusfi conftituunt temperans , ab Zreméllero ; Colleg.

Pratd. non immerito itidem commendatum.

$. XI.

Antüfi afmodica ediv

erfo remedia, ab illa fpecialius tus-

fi indicantur, quam Convulfivam vocant, id eft, à tali ficca,

in qua diaphragma cum füffocationis periculo convellitur,

& concutitur , five caufa irritans extra illud,, v. gr. circa ner-

vorum phrenicorum aut intercoftalium principium , ventri-

culum , renes, &c. autin eo ipfo, prout Lanerfits de mort, fubi«

1an. p.36. annotavit, obfervetur refidere. Qualis tuffis, ab Anglis

Chincouyh falutata, infantes & pueros frequentius, quam ad-

ultoslaceffere,ac vere imprimis & autumno aliquando epide-

mica exiftere, à Jillfio Pbarmacevt, Rationat. Part. 2. Set]. 1. cap. 6,

erhibetur. Antifpafmodicis tamen iis, quz fpirituum anima-

claf-

"

lium impetum compefcunt , ad fgcundam bechicorum

Ídem

isstedpas;

95 (« 9

t

t

fem ref'&wætis*j,»'hic talia enumerare liceat, quz

quem cünque

vellicationis in diaphragmate, fenfum obtundendo, tuffi ejüus-

modi conveniunt, ac irt duplici comparent differentia, dum

alia eorum particulis füis falino-terreis adftriétoriis, alia vero

1noleculis oleofis five fülphureis, nunc fab terreis delitefcen-

tibus, nunc vel cumacido, vel cum mercurio, vel cum ürinofo

fale combinatis,laudatum effe£tum videntur exferere, Priora

inter, feu leniteradftringentia, mufcus excellit pyxidatus, ad

ductum il//fíi, pro fpecifico hunc venditantis, aut füb forma

pulveris , c. facchiar. cand. vel laCte & femine anifi , aut fub de-

co&i forma, cumla&te, aqua fontana, vel aliqua deftillata pro-

pinazdus. Qapropter mufcum etiam quernum in ifta tusfr

commendantes , non tam circa effectum , ab adítringente pa-

riter fapore refultantem, quam circa Autorem, quem Jillifiuma

falfo innuunt, graviter aberrant, quod hic non alterius, quam

pyxidati mufzi, fecerit mentionem. Inter pofteriora vero fic-

üti quadruplicia diflinéta comprehenduntur, ita potiora ex

tribus prioribus ita commemoranda mihi veniunt, ut inter fül-

phurea fub terreis latentia Unicornu vero , Denti Hippopota-

1n!, Cernu & Ungulz Alcis, Lapidi truttarum ; interfülphurea

rinus acria five cum acido fociata Succino, Floribus

ulphu-

ris, Lacti fulphuris, Sulphur

'COD

i Antimonii antepileptico, Sul-

phuri L

odii & Coryli, inter fujphurea cum Mercurio

conjun

aC

innabari omni, cum nativa, tum faétitia, Anti-

monil & vulgari , faa.conftet laus.

Antifpasmodica denique

poftrema egregia, in quibus oleo cum fale urinofo connubi-

um intercedit , varii fpiritus volatiles conftituunt,tam fimpli-

ciores, ex animalibus non folummodo integris, fed & ex ani-

malium partibus atque ex fuligine deftillati , v.

gr. Spiritus

Lumbricorum terreftrium, C. C, Cerebri humani

; Sanguinis

humani, Fuliginis &c. quam magis compofiti , e

- £ Spirit. Sa-

lis armoniaci anifatus, lavendulatus, füccinatus,

Liquor C. C.

füccinatus & Liquor C, C.

quem Srifferus Spiritu

vini & ($5eo

deftillato. C.C. fztido fu

per calcem vivam per d

eftillationem

prolicere docet Laborar,

Cbymic, Speeimi. 3. Cap. £.

'S. XIL

(27) æ

E

AR

La

$. XII.

-

Verum à bechicis alterantibus, prolixé adhuc decl

aratiä,

ad bechica progredior evacuantia, & initio ad ea, quz fons

pharmacevticus füppeditat, Emetica nempe, Cathartica, Dia-

horetica & Diutetica. Emetica nempequamvis in omni tuffi

cum Fabre Patbolog. c. 27. 6 Hartmanno Prax. Chymiatr. c. 4.p. 146.

Chirurgum quendam afthmaticum , in fümmam poft vomi-

tum Hamoptoen conje£tum notaverit; profünt tamen duo-

busin cafibus, Primum quippe & potiffimum per füperius

guttur eliminari poftulantur mixtz primarnm viarum crudie

tates,fi hz tuffim ftomachalera provocaverint , ita ut Er/e/le-

ra nullam tuffim fomachalem humidam, propter máteriam

vifcidam citius curari poffe, nifi premiffo vomitorio, Coeg,

Pralic, Sedl. 14.c. 3. Articul. 3. optime monuerit. Recordoripfe

alicujus viri, qui diebus canicularibus graviffima tali tuffilabo-

rans; poft alia minori cum fructu ufürpata, przfentaneum de-

mum levamen ab antimoniali perceperit Emetico. Deinde

hec temere vomitoria inea etiam tuffi exhibentur, in qua tan»

tus ftimulus ipfos pulmones ipfamve tracheam occupat , ut

fuffocativum fimul urgeat afihma, quemadmodum Zeziiliu

Satromnematum Cap. 20. p. 198. in tusfi epidemica cum afthma-

te füffocativo, Syrupum emeticum optimo cum fücceflu legi-

tur commendaíie. E£metica videlicet in duplicis tuffis dictz

medela ex regno non modo vegetabili , fed & minerali toto

nonnulla defümi valent, five ficca eadem five fluida defide-

rentur, regno vegetabili Afari folia & Radicem Ipecacuanhz,

minerali autem regno varia vomitoria antimonialia fübmi-

niftrante. Talia quandoquidem Afari in quacunque aqua

infufa, Radix veró Áfari & Ipecacuanhz pulverifatz porrigi fo-

lent, huicque cum Zalentint Prax. Infallibtl, Sect. 1. cap. 6. parum

etiam Radicis Iridis florentinz admifceri valet, Ex antimo-

nio autem efficacia parantar proftantque emetica tum ficca,

v. gr. t. emetic. E vit.

A. £. aurat. tum fluida, e. gr. Vitr.

füfum , modo cum vino, modo cum

Y. vel Croc. metatlor. In

m & per chartam bibulam ex-

D z

ACIC

?ua al.iqua deftillata confe&tu

93 G85 £8

acte trajectum, Syrupus itidem emeticus, tam |vulgaris Zw.;zlf'-

féi, quam Rubi Idxi, aqua quadam aliquantum dilutus,

vel Oxyfaccharum etiam Lsdorici emeticum in fimili aqua

folutum. Quzantimoniala , rite elaborata & inconvenien-

ti dofi adminiftrata , ventriculum , diaphragma & mufculos

abdominis vix violentias, quam laudata emetica vegetabilia

exagitant, convelluntque, ut eorum ufüs in affectibus peéto-

ris à Fifcbero Corp

or. Medicin. Imperial. libr. 1. Tit. 9. xque , ac vi-(

triolicorum magis drafticorum, mereatur profcribi.

S. XIIL

Cathartica nihilominus uberiorem emeticis in tuffi

sme.

dela obtinent ufum , dum non folum iisdem primarum via-

rum, cruditatibus fed & lumbricis juxta $. $. jam jam enecatis,

rius

humoribus itidem in cacochymia przpollentibus

b

er infe-

uttur exterminandis conducunt.

Sic in pul

f

onibus,

quo

f

hi pituitam per tuífim ad fauces exc

uffam denuó deglu-

tiri foleant, laxantium ufüra Lentiliu Eteodromi £.78. recte de-

rzdicat; proutin fübje£tis cacochymicis, cum pituitofis, tum

à

iliofis & ferofis, ad imminnendam quantitatem humoris,

moleftam tusfim excitantis, purgantia omnino conferunt.

Tusfis enim pectoralis, in qua cathartica datam Pra&licorum

fidem non liberare, & fi aéris inclementia tusfi contraCha fue-

rit, plus nocere à Baglivio Prax. Med, Lib.t, Cap. 9. pag. t:0.. ob-

fervantur ,.imprimis

przter ficcam ea humida fübintelligi de-

bet, oux à null

a fovetur cacochymia , cum i

pfe Baglivims pau-

lo poft in tusfi ftomachali,

& ubi magna cacochymia depre-

hendatur, purgantia conce

di poffe , ultro fateatur.

Sic tus-

fim

pariter gravisfimam, à qua füb finem morbillorum ve-

xab

antut, Pratzslavienfes inclyti , in H

ifloria Morborum , qui 4np,

1702. VrAttslapis graffati

/&nt , p.5y. laxantibus bis terve repeti-

tis, optime debellarun

t.

ratum catharfeos blandzu

Nec Sydenbam Opufcul; p. 392. teite-

fum in puerorum & infantium tus-

fi convulfiva temere com

mendat,

quoniam fpiritus animales

impetuofius , ad diaphragma alio

sque mufculos influentes,

avocare aliorfüm der;vare videntu

r. Neà purgantibus, cum

. pecto-

93 05 8€

-p;:&oralibus incidentibus commixtis, ipfam expe&oratïö-

nem infigniter adjuvari, cum Lerilio Eterodrom, pag. 2. $ $oj.

luribus indigitem ,

uiex mitioribus potius catharticis Fo-

ia Senn. f. ft. Rad. Polypod. Rhabarb. Sem. Cartham. Pafful.

Mannam, Syrup. Rofar. folutiv. de Cichor. cum Rhabarb. ad-

jungo. Sicud namque in tenerioribus fübjectis Manna &

Syrupi laudati füfficere poterunt, ita in adultiorum alvo fub-

ducentia , fíine multa humorum exagitatione Infufa expedi«

unt Folior. Senn. f ft. Rad. Polypod. Paíful. &c. Imo novi fo-

lo Decoéto Paffülarum minorum , aliquamdiu continuato ,

tusfim ftomachalem zque ac pe&toralem , eo felicius fuiffe

füblatam , quo promtius humorem vifcidum illud & attenua-

verit & evacuaverit.

Quod fi tamen blandiora ifta minus

fuffecerint, ad fortiora, ferum excedens copiofius eliminan-

tia, effet confugiendum, v. g. Rad. Jalapp. Scammon. Gumm.

Gautt. £m dulc. &c. in forma nunc pulveris, nunc pilularum,

propinanda, Intusfi interim puerorum convulfiva, vel quam

lumbrici provocant, vice defcriptz catharfeos univerfalis, al-

vus non nifi particulariter per aliquod Enema, ex pulpa cal-

fix aliisve laxantibus paratum, commode poterit elut,

L]

XIV.

Diaphoretica porro five Sudorifera , dum maffam fan-

uineam exagitant , fibras ftimulant, glandularum cutanea-

rum poros dilatant, perque hofce ferofitatem exterminant ;

in ea tusfi curaada inveniunt locum, qux hnumores, nunc

vifcidiores, nunc ferofiores, in pulmonv:bus provocant, quo

interveniente tali evacuatione illi fimul artenuentür, hi au-

tem imminuantur; Hydrotica vero, feu quz fudorem movent,

in duplici occurrunt difcrepantia, alia m2

Le)

oeis, alia minus actria:

acrioribus inter fimplicia accenfentur Lign. & Cort. Guajac.

Saílafras, &c. Rad. Angelic. Bardan. Serpentar. Virginian.

Contrayerv. Carlin. Chin.Ariftoloch long.&rotu nd. Gentian.

Zedoar. &c. Herb. & Fol. Scord. Card. bened. Galeg Fumar.

Origan. Serpill. &c. Flor. Calend. Sambuc. &c. Bacc. Junip.

Sambuc. &c. Myrrh. Campher. &c.. ex compofitis autem

varii

3

93 9) &&

varii Spiritus falino. fu!phäeiï variique Sales alcalini, tam vo-

latiles five urinofi, quam fixi five alcalifati, v. g. Spirit. the-

riacal. Camphorat. Mixtur fimpl. f. de tribus, Tinclura be-

zoard. D. Micbael. Spirit. Bezoard. Busfit, Liquor C. C. fucci-

*

nat, Sp. C. C. Fuligin. &c. Sal volatil. C. C. Viperar. Mandi-

bul. Luc. pifc. Sal Card. bened. Abíinth. &c, E diverfo ir»

ter Suderifera minus acria magisque temperata referri debent

C. C. Ebur, Unicorn. ver. Ungul. Alc. Lap. Bezoar oriental.

"Terra armena , T'erra figillata quxlibet, utpote moleculas fa-

lino-fülphureas fübtectum füaumrecondentes; item, Antirao-

nium diaphor. minus edulcoratum, quod per afufionem

aquz,cum fpiculisalcalicis omnis quoque vis hydrotica vera

foleat auferri. Aliique horum non tam pofteriora five tem-

peratiora, ceu magis inertia, quam priora acriora in tusfis hu-

more viícidiori refolvendo & ferofiori imminuendo, praxífta-

bunt, modo pro fcopo ultimo acriora fimplicia füb forma

magis pulveris, pro fine eutem priori, fub decocli potius for-

1ma in tusíis ejusmodi pulmonalis humidz ftatu przfcriban-

tur, compofins five arte claboratis utrobique valentibus.

Quz inter in Viro, qui tusfi tali cum pleuritide decumbebat

atque ab humore vifcido, nüllis aliis remediis cedente, con-

tinuo fuffocandus videbatur, tantum à Spiritu bezoardico

Busfii efficaclam obfervare licuit ut ab ejus ufü per quatuor-

decim dies continuato, & terna per feptimanam füdatione in-

terp

ofita, pauco poft intervallo humor vifcidior, cum incide-

moveretur.

retur, tum tusfis omnis re

$. XV.

Diuretica deniquein quantum partim maffam fanguine-

am fundendo ferumque vifcidum fluxile reddendo & aptum,

per poros glandularum in renibus trajici, partim fibras ner-

veas renum & veficz vellicando , uberiorem urinz fecretio-

nem & excretionem promovent , communia in tuffi cum di-

d9 UP —— Bu Üblg o que- $AR — — —-—- -- — O mms| n

aphoreticis agnofcunt Indicantia. Nempe humores, tum

craffiores, tum ferofiores, tuffim pulmonalem humidam fo-

2 .7»

fin , po-

E.

Hicitantes,. non minus per diurefin, quam diaphore

ftulan-

93 G0 2€

ftulantur écorpore profcribi. Jam ut patefcat , qua ratione

hoc fiat , humoresque craffiores fundi , ferofiores autem

imminui queant, ante omnia diuretica, qux tam proprie,

quam improprie urinam ciere dicuntur, veniünt paueis ex-

cutienda. Proprie fiquidem urinam movere perhibeantur:

primum ipfa falina falfa, v. gr. Nitrum , Sal armopiacum;

Arcanum duplicatum, 'F'attarus vitriolatus, Tartarus tarta-

rifatus, Liquor Terrz foliatz Tartari , Liquor nephriticus;

deinde quz de Sale nitrofo vel tartareo , i. e. effentiali parti-

cipant, e. gr. Afelli, Lumbrici terreftres,cantharides, Rad.

Apii, Afparagi, Eryngii, Ononidis, Petrofelini, Herb. En-

iv.Aqu, Cichor. Heder.terreftr. Leviftic Petrofel. Sem, Daüc.

Levift.Eruc Sinap. FructusAlkekeng.T'ertió, quz

fpiculis pol-

lent falino-fülphureis , v. gr. inter fimplicia Bacc, Juniper. ex

j

compofitis a. f przparatis Spir, Sal, & Nitr. dulc. Sp. falis ar»

moniaci füccinatus , Spir. carminativus de tribus, Tinétura

antinephritica 4f»melungii , Tinctura tartari, Tin&ura Me:

tallorum , Balfam. . terebinthinatus. E contra improprie

diureticorum nomen mutuantur: ) quzcunque materiam

aquofam in majori copia fuggerunt , v. gr. Vinum tenue in

magna quantitate hauftum, omnia aquofa vel potulenta

uberius ingefta; 2) remedia terrea & lapidofa e.gr. Lap, can-

cror. Teft. ovor. Mater. perlar. Corallia Lap. Spong. Lap. Ju-

daicus, urinam vix pellunt, nifi vel in corpore vel extra

corpus acido prius faturentur , aut in vehiculo faltem acido

aíffumantur, Quz omnia in Therapia tuffis haud promifcue

ad urinam convenit adhibere, fed tali cum feleétü, ut hu-

mori vifcido fimul comminuendo diuretica, nunc fàl nitro-

füm vel tartareum , aut particulas etiam falino- fulphureas

continentia, opponantur , nunc diuretica quoque improprie

talia aquofa interponantur; adeoque ex Vegetabilibus Infu-

Íía magis & Decocta , quam aliz formulz , fierl curentur,

quemadmodum tali in cafü v. gr.BaccariJuniperumDecoctum

cum Aiverio praferri omnino debet Effentiz , à Mjzfichto 4lz-

et Armamentar. Med, Cbym. $e£l, 2, multum commendatz. — Se-

tÓ au-

$3 650 £&

ro autem copiofiori imminuendo eadem inferviunt, quz

moleculis nitrofis , tartareis , vel falino - fulphureis gaudent,

fine multa tamen aqua ferofitatem exceffivam magis augen-

te, Cuique Effentiam Cantharidum feligere placet, is cave-

at, ne propter urinam cruentam infecuturam alio in cafü

eam exhibeat, quam ubi magna fübfuerit vifciditas. Mero

itidem Salium falforum ufu tuffis diCta exafperabitur potius,

uam levabitur; nec éterreis & lapidofis quicquam in eadem

ari.

aqxilii facile poteritexpect

$. XVI.

Aft dimiffis evacuationibus pharmacevticis, in tuffis fu-

binde cura inftituendi , ufum nuncaggredior evacuationum

chirurgicarum , five earum , quoin eadem ex fonte aliquan-

do Chiturgico debeat defumi, quales Venz fe&tio , Scarifi-

catio , Veficatoria, Fonticuli , & rerum trachez vel gulx im-

aétarum Extraétio cernuntut. Venz fectio enim quamvis

ab Erafifireto & Helmontis afficlis ex foro medico ejicitur, neceffa-

tia nihilominus , cum in aliis affe&tibus morbofis, tum eti-

:;

am tuffi ad fanguinis tam copiam fuübtrahendam, quam con-

geftionem & ftagnationem tollendam, per rationem & expe-

!

rientiam ab aliis deprehenditur, Primum nempe, quam tuf-

f

fim plethora excitat vel fovet, ita ut pulfus percipiatur ma-

gnus & refpiratio multo cum negotio celebretur, in ea fan-

inis miffionem per venam incifam, neutiquam oportet ne-

ere, multoque minus, fi cum tuffi fanguinis fputum de-

li

us folennis evacuationis fanguinolentz per menfes vel

H

hzmorrhoides combinentur ; quemadmodum in puella qua-

dar decimum quintum annum agente, & menflruifluxus ex-

R

perte tuffim moleftam fola venz feCtione curatum fuiffe £e-

uoties in tuffi fan-

pivenita de abdit. cap. ó6o, vecenfet.

Hinc

f

inem etiam craffitie peccantem in pectore coacervari at-

In

ue in circulo füo per pulmonum vafa impediri contingit,

0r

adeo ut afthma una cum fenfü ponderofitatis urgeat, pulmo-

Q

numque fcirrhus metuatur, quid magis expedit? quam in

fü

tempore fanguinem per venam feCtam educere, quo füfla-

j

minatá

$23 ) &&

minata ejus pxef*pulmones-vmoïio reftituitur Pcin;ulusque grä-

vis, veficularum pulmonalium expanfionem remorans tolla-

tur. Przterquam veró, quod venzíectionemiin tuffi pro fcopo

evacuandl Petreu libr. 1. Differrat, barmnon. 17. haud 1mmerito

w

fic laudaverit, pro fine pariter revellendi in dicta fucceffione

Clandinus Empiric. vational, cap. 2. eandem vult commendatam,

& fane tum In puerorum & infantium tuffi convulfiva venzx-

fe&tionem optimo cum fucceffu adminiftraffe Syezbam Opnu-

fiul. p. 249. & 39j. legitur, talis nunc proptet evacuationem,

nunc propter revulfionem videtur infecutus ;. cujus intuitu

rxftat itidem venas in pedibus, quam manibus pertundere,

przeunte laudato Zesivento , qui menfium promovendarum

ergo venam füb talo fingulis menfibus fecari przcepit, usque

voti fuüi compos redditus effet. Qui venx fectionem tamen

reformidant & abhorrent , fcarificationem ipfi poterunt füb-

ftituere , licet per vafcula cutis caPilïaria-, tum arteriofa, tum

venofa, phlebotomo promifcué incifa , fanguis ab aére in-

cumbente tardius & parcius in cucurbitas decenter aflixas fo-

leat exprimi, quam per venam pertufam effluere. Quin fi fola

E

in tuffi expetatur revulfio, folx

uoque cucurbitz absque fca-

À

;ni,

tfificatione ad przfcriptum Claz

c4p. cit, jnvenientlocum,

z

$. XVIL

Veficatoria in tusfi valent, inodo humida cum infarctu

ulmonum , modo epidemica, modo convulfiva puerorum:

in ifta quando

quidem a llf in Pharm, Ration. Part.2. Sedl. 3.

& Baglivio de Ufu € Abufu Veficantium Cap. 3. $.2.

Cap. 3« p. 1. 191.

inillaà Sydenbamio Opufe. p. 393.

& in hac itidem à Jillifio Fbarm.

Rat. Part. 2« Setl. i, Cap. 6. p m. $4.

haud in caffum extolluntur.

,

Willifus quippe fpeciatim loco primum allegato in fe ipfo ve-

»

ficantium u

fiim aliquoties proficnum annotayit, poíftquam

[1

jmmani fepius tusfi cum fputo copiofo & craffo correptus, illa

omnibus aliis irritis primo fuper vertebras cervicis, deinde ul«

cufculis ibi fanatis, infra aures & tandem, fi opus videbatur,

,-

fupra fcapulas fibi applicari curaffet fümmo cum levaminc.

n

Sydenbam vero l. c. in tusfi epidemica poft venz fe&tione

mEpi-

&-

fpaiti-

3 G4) 8€

fpa?cicum fatislatum &forte feliciffime pofleriori cervici jusfit

admovendum; ficuti JUlfmms Cap. ultimum citat. in tusff puero-

75 convulfiva, uunc nuchz, nunc pone aures, nunc internis

brachiis prope axillas, nuncalibi veficantia ex voto vidit affigi.

Specula Cantharidum videlicet acerrima cuticulz poros per-

terebrantia fibrillas & vafcula lymphatica excretoria , extror-

üm per corpus reticulare tendentia, non modo erodunt, ut

cuticulafecedat ferumque exudans füb hac, tanquam veficu-

la, colligatur, fed & ad maffam fanguineam per venulas reftu-

ampenetrantia, hujus ferum, fi crasfius & vifcidius fuerit, po-

tenter attenuunt. Unde ratione feri effufi per veficatoria hu-

jus quantitas quidem imminuitur, crasfities tamen à cantha-

ridum corpufculis acerrimis fanguini venofo admixtis una in-

ciditur, ut ratione doloris, per fibrillarum & vafculorum ab

iisdem erofionem patienti notabilis fpirituum animalium à

pectore revulfio efficitur. Qualis evacuationis & revulfionis

potisfimum effectus à veficatoriis citius omnino obtinetur,

quam à fonticulis, quorum nihilominus ufüm in diüturniori

tusfi catarrhali füfficere, multumque auxilii promittere Merez-

rialis Confil, s. 6X Tul. Cefar Clandinus Confaltat. Med, lL c.- perhi-

bent. Nequeà fonticulo Setaceum multum abludit, tanquam

ulcufculum arte pariter paratum & in fexu virili juxta Aoderi-

cum à Fonfcca Confult. Med. Tosm. 1.

Obf. 6o. propter magnum pe-

€toris & pudendorum confenfü

m in fcroto eo magis paran-

dum, quod Hippocrates jam dum Lib. z. Epidezi, Sedh, 1. text, 44.,

tusfim ficcam per abfceffum teftium füpervenientem finiri, &

Sedt. s. £ext,2;. à dolore forti ad teftem irru

9

verit.

ente fqlvi ob'fe;va-

$. XIIX.

Ex Chirurgicis denique Operationibus ea Exerefin indi-

gitant, qux forte fortuna tracheam vel gulam ita intrarunt;ut

alterutri canali infixa vellicatione continua moleftiffimam ex.

citent tusfim, füffocationemque minentur. Z»arreontez fi ul-

dem Poétamab uvz paffinz acino in fiftulam fpiritualem illa-

pfo fuiffe przfocatum ex Plinii Hiftor, Natural, Líb;]. Cap. 7 oppä

do conftat; nec diffimilia ftrangulationis exempla apud Scbene

ckium & Marcellum Donatum proítant.. Jam vero quamvis osfi-

cula, fpinz pifcium, aliaque fimilia faucibus & efophago im-

pacta Inftrumentorum ope à Chirurgo aliquando feliciter exi-

mi valeant, fiftula tamen pulmonalis tali ratione habetur con-

formata, ut omnium inftrumentorum intrufionem penitus

detrectet. Scilicet in gula fi heterogenea in fuo defcenfü for-

tasfis fübfiftere cogantur, moleftamque irritationem inferant,

nifi adminiculo vomitus, blando vomitorio provocandi , ex

toto expellantur, Inftrumento convenienti chirurgico aut ex-

trahi, aut ad ventriculum detrudi debent.

Infirumenta talia

perhibentur apta: Forceps Acantabolo fimilis ; tum rectus,

tum recurvus, Infirumentum Azf': & Spongia osficulo balznz

flexili affixi.. Heterogeneis quippe dictis, faucibus impactis,

apprehendendis & eximendis infervit Acantabolum re&tum à

Sculteio drmament. Chirurg. Tab. 9. Fig.io. depi&um ; dum Acan-

tabolo recurvoàlaudato Scuireto Tab. 10. Fig. 1. adumbrato , vel

potius Inftrumento Az/f//, quod Hiudanss pariter Cent. 1. Obf $6.

?

atque Scultetus Tab. 10. Fig. 2. delineatum reprzfentant, folida

gulz profundius inhxrentia Hildani ad du&tum extrahi queunt.

Extractionis nihilominus labore fruftra fufcepto reftitans he-

!

terogeneum illud fpongia, oleo olivarnm vel amygdalarum

a

dulcium inun&ta, osficula bulznz flexilis interventn ad ventri-

culum deprimenduin. Aft fi quid folidi aéris canalem irrepfe-

?

rit, Laryngis epiglottis non minus ac glottis tali gaudent cone

formatione, ut nec inftrnmentorum dictorum aliquod , nec

uüllum aliud , fine multa violentia & evidenti prafocatio

nispe-

l

riculo, fenfibilitate interna totius fiftulz, quod augetur ;fjueat

immitti, Quare omni Extra&tione chirurgica tunc neglecta,

:

uod trachex infixum hzret, velfternutatorio, vel vomitorio

4

€jiciatur, vel totum excretionis negotium naturz relinquatut,

eoque non nifi remedio expe&torante adjuvetur. Sternuta-

(

tione nihil przftantius cenfent Hildanus Cent, 1. Obf cit. EX Muys

]

Decad. 7. Obf. 9. quo illud , quod laryngis rimulam recenter in-

ln

[l

utiatur. Vomitorio autem ':Ig.-

greíTum eít, mog potenter exc

E 2

ni,

$23 Go6) 89

p——H

ni , v.g. oleo olivar. & ah;&gdalaf dulc. nucleum avellanz, in-

" terridendum, quz glottidem intraverat, poftquam tusfis cum

febri & totius emaclatione mulierem quandam Patrinam per

bimeftre fpatium vexaffet, optime fuiffe extrufum T5om. Bar-

tbolinus Cent. 2. Hiflor. 27. teftatur. Naturz demum fiomne re-

je&tionis negotium relinquatur, interdum füppuratione qui-

em füperveniente per tusfim pariter heterogeneum tale ex

trachea rurfüs eliminatur, aliquando autem viribus fatifcen-

tibus zger ftrangulatus perit. Priorem eventum fauftum S4/-

parius van der Wiel dilucidat Cent. 1. Obfervatione32. puellam fi-

ftens, qux quarto demum menfe officulum fufceptum ex arte-

ria afpera cum materia purulenta reddiderit tuffi. A faba é diver.

foinfiftulam pulmonalem prolapfa Puerulum tertia poft fepti-

t.Muys Decad.7. Obf. 9. allegata,

guanajugulatmn commemora

.

XIX.

Et fic fatis, ni fallor, de bechicis dixi, quz ad primam

fpectant claffem atque caufx irritanti profpiciunt, e fonte

aut pharmacevtico aut chirurgico petenda. Dumintuffiau-

tem aliquando fpiritus animales impetuofius per nervos in-

fluentes motum mufculorum exfpirationis convülfivum effi-

ciünt violentiorem, impetus eorum apptopriatis itidem ve-

nit compefcendus , quz anodyna audiunt & in fecunda claf-

fe comprehenfa nuncà me recenfebuntur, taminterna, quam

externa.

Anodyna interna tantum non unanimi Practico-

rum confenfü laudantur: Crocus, fem. papaveris, Opium,

variaque ex hifce przpárata, v. gr. Laudan. opiat. Laudan.

*

hyft

. Effent. O

e.

Effent. theriacal. anod. Effent. Croc. Sy-

ruüpu

L

apaveris a

]

b

. Diacodium Montan, Theriaca, Mithri-

datium &c.

ualia cum remediis incraífantibus

; tempe-

rantibus, antifpafmodicis &c.

in principio plerumque tuffis,

velin progreffu etiam & hzmoptyfi füperveniente cum ad-

ftringentibus pro ufu interno haud infeliciter folent przftri-

; omitti autem in tuffi humida , in qua ferum copiofum vi-

fcidius rejicitur, ne hujus éxpeétoratio inhibeatur xque ac

m alia , occafione frigoris, fanguinis copia vel craffitie pec-

cantis;

$3 (77) £&

La

cantis , cruditatum ventriculi , tuberculorum pulmonalium

& fortuito per glottidem illapforum , enatà. Tunc nihilo-

minus in craffiori etiam paulo materia opiata, monente 7-

delio Amanitat. Mat. Med. libr. s. Se&. 3. cap. q. p.144. locum ha-

bent, quando irrritatio continua extiterit & vehementior,

modo cum expectorantibus füb no&tem propinentur ; ficuti

vir generofus tuffi graviffima, die & no£te urgente , non ju-

vantibus reliquis, tandem ab effentia anodyna ad guttas x.

per aliquot dies circa lecti ingreffum exhibita, feliciffimeà

laudato Jedelio , teftitutus ibidem legitur. In tuffi itidemin«

veterata fenumque propter horum imbecillitatem opiata vel

caute ufürpentur, vel cum Gladbacbio Prax. 478. penitus ne-

gligantur. Externorum veró anodynorum alia mitiora no-

tantur , alia fortiora: ad illa qux paregorica dicuntur, perti-

nent Flor. Chamomill. Aneth. Lilior. alb. Melilot. Nymph, Pa-

pav. errat Sambuc.Sem. Lin. Fen. grxc. Tritic. Medullz ac

Adipes animalium diverforum , Lac, Butyrum recens non

falitum & Olea quzvis minusacria, tum expreffa v. gr. Ol

vitell, ovor. Amygdalar. Lin. &c. tum infufa e. gr. Ol. Aneth,

Lilior. albor. &c. hxc autem narcotica falutata , habentur Ci-

cuta, Hyofcyamus, Mandragor. Solan

.. Quorum tamen non

tam pofteriora, quam priora, fub forma vel Cataplafmatis,

vel Linimenti , nunc pectori , nunc plantis pedum, impri-

mis fi interna minus tuta videantur, vel irritatio nimis urgeat,

confneverunt admoveri. Sic in tuffi ferina infantum Cata-

taplafmatis vice czpas in oleo lini frixas inter linteamtna pe-

&ori calide & frequenter imponere jubet Lentiliw. Eteodrom.

p5

fa. 265 E Jacromnemat. p. 98 non fine fru&tu; pinguedi.

nem autem

Lucii pifcis pedum plantis à mulierculis affricari,

omnesinter conftat, Neque fortaffis erravero, fi pediluvia

calida à Galeo & Forcflo quondam laudata & ex cerevifia fal-

tem vel Deco&to foliorum raparum hodie à Zenrilio Eteodrom.

.74. in tuffi pariter ferina puerorum comprobata , huc iti-

dem retulero, quod fpiritus animales ad artus inferiores avo-

cando prodeffe videantur,

$. XX

E3

-

— $36 86

1.

. -

*s

Ta'nde-m;em*edïa fu

b

J

jungo, quztertla & ultima bechi-

corum claffis complectitur, quxquc organorum., potiffimum

iimonum lzxfionibus medentur, cum adftringentia, tum

alfamica. Situffis namque vchementia vafzulum unum al-

terumve fanguineum fuifiet ruptum , aut faltem dilatatum &

hxmoptoe fuperveniffet, ofcula diétorum vafculorum poten-

tia conveniret omnino adftringentibus coarctare ac obturare,

ne fanguis porro tusfiendum inter ejiceretur. Simplicia inter

adftriétionem poft fe relinquunt: Bol. Armen. Ter;a figillat.

Hxmatit. Sang. Dracon. Catech. Herb. Agrimon. Alchimill.

Burf. Paftor. Plantag. Pyrol. Sanicul. Fl. Rofár. Balauftior. Rad.

Biftort. Tormentill. &c. Ex przparatis vero intentioni huic

miniftrantur. Terra Vitriol. dulc. Croc. g't. adftringens. Tin-

&ura antiphthifica, Coralliorum c. Spirit. mellis, Effent. Cate-

chu, Liquor Corallior. aliaque terrea cum aceto exbibita,

przeunte Sylvio, dum potiones fuas ft

z

ypticas ex Lap. 69. $.

Sicutenim De-

dia

h. & 4- to feliciter confuevit przfcribere.

coc

;

a adftringentium cum aliqua refolventium five expecto-

rantium portione commixtorum, in. hzmoptyfi ita adftrin-

unt vafa, ut grumefcentem una fanguinem diluant & atte-

puent,ita Mixturz 5y/»z laudatz , non folum utraque polient

efficacia, fed & fanguinis infuper orgafmum prafentem va-

lent compefcere.. Circa adftringentium fiquidem in cafü no-

ftro ufumlegitimum Jedelius Amenit. Mater, Med, Cap. cit.p.14,

optime cavere jubet, ne vel aliquid relinquatur, quod noce-

re queat, vel motus humorum vitalium ipfiusve pulmonis

expanfio impeditur, ad Jacbizwm pravecans , qui Comment. in

Lib. 9. Rbaf. p.277. juvenem quendam ex cantu hzmopticum

vidit fufiocatum , cum à Circumforaneo Emplafltrrum à gy-

feo ; bolo , acacia , fanguine draconis &c. toti ipfius pectori

uiffet applicatum. Sin tamen grumus fanguinis remanfiffet,

aut veficulos etiam. pulmonales tusfis violentia contigiffet

rumpi , metusque adeo effet , ne pulmonum exulceratio five

pththifis füperveniret, ad balfamica tunc deceret confugere,

quz

93 (05586 .

o raramy

quz de corpufculis oleofo- vifcidis participantia partim acri-

moniam acido - falfam temperare, partim lxfionem pulmoni-

bus illatam reftaurare , confolidare, tonumque vaforum con-

fervare queant. Taliain vegetabili regno celebrantur Herb.

Hyperic. Heder. terreftr. Marrub. Perfoliat. Scord. Veronic.

Virg. aur. &c. Rad. Valerian. Serpentar. virgin. &c. Myrth.

Mattich. 'erebinth. Balfam. de Copayb. Peruvian. Tolütan.

Opobalfamum &c. ex przparatis vero Balfam. T'olutan. Balf,

fulphur. terebinth. & anifat. Elixir balfamic. Hoffmzanv, Pilulze

balfamiczà Mortono Pbibiffolog. Lib.2. c.$: p.166, &Y Lib.3, c.13. p.360,

commendatz & przfcriptx fequentem in modum : | z. £zir,

Milleped. pp. Sizj. Gumma. Auimoniac. optim, depurat. Sit, Flor. Ben-

zoin, 3j, vel 5j. Extratl. Croc, Balfazm, Beruv. A. M. Balf. fulph. te«

rebtntb. vel autfat. q. f. M. F. Pilulz mediocres deaurandz vel

pulvere Glycyrrhize involvendz. |Quas pilulas eo minus h.

l. negligere volui, quo przflantiores earum vires in proprio

ha&tenus annotavi corpore, poftquam Magrificus, Excellentiffr-

onus atque Experientiffnus Maximilianus Preuff, Reipubl. Uratisla-

vien[is Proto- Pbyfrcus , celeberrimus Patronus veus azatem deveneran-

dus , ufum ipJarum , cum adjetlione Myrrb. 3. paraturum , snibi

commendaf[et :

Quoniam balfamica veró cuncta ore affumta

longum iter emetiri variasque alterationes fübire neceffe ha-

bent, antequam cum mafía fanguinea deferantur ad pulmo-

nes, haud abfone agere videntur, qui de breviori via folici-

ti, laudatorum balfamicorum aliorumque appropriatorum

accenforum halitus ore excipi & cum dere infpirari przcipi-

unt. Sic vel Tuffilaginis fuffimigio tuffim diuturnam poft

fruftraneum ejusdem herbz ufum internum feliciter curatuni

refert Brzf/avolus Commentar. ad. libr. 4. Hippocrat? de vatione viclus

inmorb.acut,/ Neque peculiaria inftrumenta, quibus füumum

"Tuffilaginis, Scabiofz , Nicotianz , Laudani , Thuris, Sul-

phuris aliorumque ore fugere liceat, defcribere ac depinge-

re omittit Benedi&lus in. Theatr. Tabidor. Exercitat, 2g.

Recen-

tiores inter Helverius Recueil de diverfes. Methodes p. 62. Balfa-

1 fiftulz

