s) DOEVEREN P: I24.

f

-

t) Vid. LEVRET obf. p. 46« DE LA MOTTE Patt. II. L L Cap , fouv,

n

Edit. p. 314. fequ.

:

"

xs

DE£ 'PARTVS AGRIPPARVM

aion adiuuant, tandem fi dorfo fuo incumbit foctus, vbi fa-

0f

cxlhme mentum eius ad offa pubis adhaeret; raro agrippae

1e

Tum partus, fime.obftetricantis auxilio ad. finemr perduci po-

d

tefl, ") Qua in re praecipuam obftetricantis curam eo diri-

fü

gendam effe putamus, ; vt, fi cognofcat, ex: digitis pedum pro-

0i

gredientis foetus, fürfüm: in foemina quae . dorío incumbit

h

directis, faciem foetus abdomen :matris refpicere; huüc in

no

illud latus circumuoluat,. quo..eum maximam-propenfionem

e

Atque hanc

habere , ex inclinatione digitorum animaduertit.

u

corpufculi-foetus circumuolutionem ;:.qua facies eius ab offi-

G

bus publs remouetur, vt plurimum tunc füfcipiünt, quando

3

nates jam ita prodierunt, vt commode prehendx poffint , alii,

'PM

inter quos Excell cogHr ERv cft, prius iam hoc facere

Til

*entant, dum. malleolis comprehenfis,: ftatim in initio inter

n

attrahendum, |foetum . fenfim. fenfimque- inuertere. ftudenr.

Til

lnterim non neceffarium. putamus, omnem foetus agrippini

i

extractionem, velin fpecie huius verfionis. lateralis artificium

lp

fufius hic explicare; cum id fadum fit, fere ab ommbas,

de

Ma.o-

qui ; artis. ob?cetrxcxae praecepta litcéris. confi ignarunt. -

in

xem, attenüonem a nobis exigunt nrpedxmenta Varia,

quaé

hy

fub ipla hac extraöhone, felicem opelaczoms huius. progref

de

fum turbare poffunt

Eorum pnmum a funiculo- vmbxlxcah

ha

oriri poteft, qui haud raro intet femora, » foetus agrippini

j

xranfit, Varnfque eius pambub cucumuolmtux.

Atque hae

quidem aniäe et cxrcumuoh.txones, füb. prä eductione ita fol-

Alantur,.vt primo pars fumcuh quae' placentam fpectat ; le-

mter attrahatur, deindé genu He&atul, et per anfam funiculi

transpüittatur, vt ex illa Tiberetur.

'Si vero. funiculus iufto

þreuxor eft aut circa collum ia cxrgumuolupus, hg vt extracti-

á

onem

u) vid. ROEDERER Elem. p. nr;

x) vid. Cl. wx1T TELHAVSER pra&ifche Abhmdlung ven Accouchicen

Z

p. 96. feqü. Qui. expertus eft magnam hanc effe in exrra&;one capitis

dzüicultætem.

DIFFICVLTA'TTIDBY S.

&b

-

fi-

onem- f'oetUb, aut. capltfs 'eius: magaopere 1mpedlat, et ve-

OPZ(-

rehdum fit ne alias proxime ad corpus infantis in extra&tione:

N

abrumpatur, tunc incidendus eft funiculus et :deligandus ver-

Jifi«

fus infantis corpus.

Longe. gfauius vero 1mped1mentum.

Q*

nafcitür , fi non pedes. ioh, fcd alia quoque pars intra peluim:

Dbit

a

haereat, et aperturam eius ita praecludat, vt pedes egreffi,

non : vkerius: defcendere- poffint.

Si brachium defcenderit;.

ren|

et pedes iam intra vaginam-fint ,. pedxbusque attractis brachi-

aC

um in vterum redit, partus feliciter peragitur. -

- Quodfi vero:

ofl-

capitis pars fi fimul vaginae inbaereat; et: accedat peluls anguftias

ndo

aut vteri poft aquarum effluxam violentà contraclio , tunc hic.

iil

partus difficillime abfoluitur.

Aut enim manu in vaginam i

CCl

miífa caput. foetus in vterum. refundendum eft, aut cum id

n

raro facile füccedat,: ob vterum retro : caput contra&um, Cra-

ent.

niüm foetus, fi mortuus ille fuerit, aperiendum eiufque mo«

pml

les minuenda-eft; quo facto pedes tandem protrahi poterunt.

iutm

Ipfis quoque foetus. pedibus extraétis , abdomen tamen eius-

l,

dem, ab aqua. praecipue tumidum ; vlteriorem wrpufcuh €X«

dQ«

Interlm not.tanta ab abdominis

tractionem impedire folet. .

u

hydrope, difficultas: parlendx gignitur, ac primo intuitu Vi-

t

deri poffit. Y) .Cüm enim tumor:mollis fit; et fenfim cedat;

ct

haud raro fola manu eiusmodi obftaculum fuperari poteft, ^y

pifil

1mpr1rms fi fub ipfà Ienta excraähone ,^) corporis. commo-

hue

thHG*

fo

y) Conf Excel. GEHLERI Mput de partu difficili ex- hyämpe foetus..

le-

Conuenit cum hoc impedinreito, quod ex hydrope abdominis oritur;.

cull

etiam illud, quod:eft. ex tumore pe&oris a pure, vel quod verofimilius

nobis effe videtur , ab aquis in eo effufis vid. LEvRET Art. des Ac-

ifto

couch. p. 128. Quomodo inhac refit verfandum expofuxt cl. tEoNTO-

àr

wiTscH dif de partu praerernat. ex vitiis- trunci foetus-orto. Argen-

torat.. x766 p. 26.

t

z) Huius rei exempla fünt: apud DE.LA MOTTE obf 335. 336. nouv.

Edit.

ytett

a )Eft hoc confifium Excell. T ED I'raeceptons fümmopere venerandiin:

Pms

Colleg, MSS, in Dionis. Tr, des acceuch; bib, Ill cap. 22:-

16

; DE PARTVS AGRI.ï;PARV.'M

tione efficitur , vt aquae in interioribus cauitatibus contentae ,

fi

fa

defüllare queant, in partes extra vterum iam productas.

Si

Y

vero manus non füfficiunt, vel digito, fi corpus foetus iam

corruptum eft,P) vel inftrumentorum fecantium ope, ^) ab-

Vi

f

domen aperiendum et aquae in eo contentae emittendae fünt.

fh

Aliud tandem füb foetus agrippini extractione impedimentum

otiri poteft ex brachiis.

Illa in tali partu. ex voto fücceden-

k

te, tempora fequi debent, atque cum hac ratione maximam:

Y

diametrum aperturae peluis cranfeant, partum vix impediunt.

Clit

Exire contra caput non poteft, fi ea vel decuffatim fibi in-

Tit

cumbant, vel corpore foetus in latus conuerfo, eidem ita ad-

ve

iaceant, vt horum brachiorum vnum ad os pubis, alterum

D

im

ad os facrum conuerfum fit.. Hac enim ratione collocata;

minorem peluis diametrum ita replent, et obftruunt, vt haud

m

raro capitis extractionem aeque difficilem reddant, ac folet

I0

U

ea effe, vbi peluis nimium angufta, auf caput nimis amplum

eft, 7) | Quod fi itaque tale adefle obftaculum , medicus qui

tel

parturienti auxilium fert cognouerit, tunc brachia ea quidem

h

ratione foluenda funt, (incipiendum vero eftab illo offi fa-

ob

f

cro proximo, ) vt primo corpus eleuetur foetus, et ad op-

pofitum latus quodàmmodo conuertatur , deinde humerus di-

Ye

gitis duobus ita comprehendatur, vt ille inter hos ipfos di-

f

gitos collocatus, haud facile frangatur.

Arreptum- vero hac

Y

fatione brachium, non deorfüm aut retrorfüm in recta linea

el

educatur , fed antrorfum arcu facto deducatur. ^ Sufficere no-

ll

bis vix videtur fi vnum brachium folum foluatür, cum caput

non in reéta linea protrahi poffit. Aqamgi tentari poteft *)

; num

b) LEVRET àrt des accouch. p. reg.v

c) Cultrum incuruum commendat MAVRICEAV 1. €

-p.x'34o. v. Fig. d.

- 364.

Forfex vero a Cl. SMELLIE vel à

XKW'APLBAVMIO excogitata

magis apta effe videtur.

Y

d) SMELLIE Treat. p. 3154.

€) fuadet hóc itg SMELLIE . €. p. '512;

&

DIFFICVLTATIBVS

7

àe,

num^hoc protracto brachxo caput folui poffit. Quodfi vero hoc

"a

M

facto caput non procedat, tunc alterum quoque fimili ratione in

m

vaginam deducatur, et ad latus foetus collocetur.

Quando

ib-

vero accidit, vt brachiis foluus, caput foetus tractionem ob-

ünt,

ftetricantis non fequatur, tunc in ipfo capite, .cadfa impedi«

DUrm

menti erit quaerenda.

Retinetur vero illud in vtero vel ob-

n

ftetricantis culpa vel ineft eauía huius retentionis in matre,

Xm

Obftetricans deeffe videtur offi«

vel tandem in ipfo foetu.

J

cio fuo, fi caput foetus in ipfa extractione non ita obuerte-

Itl«

rit, vt mentum ab offe pubis fecedat, faciesque os ifchium

ad-

vel facrum refpiciat.

Vici porro arguendus eft, fi, quando

m

caput ex alia caufa verfionem in latus non fecutum fit, in

1tf;

impedimentum hoc non inquifiuerit, fed potius trahere per-

aud

gat, tandem, fi hanc lateralem verfionem füb doloribus et vte-

olet

ro contracto tentauerit, vbi caput minime circumuolui poteft.

Contra vero excufandus eft, fi fub hac circumuolutione ma-

lum

ter fuübito conuulfionibus correpta fuerit, vt foetus facies

qu

jem

hanc ob caufam non fit corporis verfionem fecuta.

'Tandem

d

obftetricans ab omni culpa liber eft, fi peluis adeft tanta angu-

ftia, quae capiti ominem exitum praecludat, aut offeus tumor

p

di«

Vel alia excrefcentia, capitis exitum lmpedlat.

f) Accufant

dis

multi quoque vt caufam capitis remanentis, contractionem

lac

vteri circa collum infantis, eamque haud raro tam violentam

effe afferunt, vt exinde foetui maximum periculum immineat,

Ine

1lleqüe Iäepe ab hac fola caufä pereat F)' Licet vero non ne-

no

iput

gem,

f) Capitis retentionem corpore foetus extra&to ab exoftofi offis facri ha.

P

bet r. F. HENCKEL Med. und chir. Anmerckung. P. IIL p. 33. letha«

JUrti

lem vero tam matri, quam foetui Cl, pogvEnzN. l. c p. 172. Situ-

mor intra vaginam haeret Cl. waLBAVM virgam balenariam, quae

pollicis latitudinem habet et inteftini ouini parte obduGta eft, in vagi-

rgd

nam immittit,fupra quam caput melius deahfcele poffe opinatur. vxd

1tta

E1v$D. Annot. ad LEVRET. Tom.lL. p. 137.

- g) Sufficiat ex multis hic folum adduxiffe pEvENTER. L. c. p. I9 qug

tamen maxime hoc fien credit brachiis ante caput edu&is,

t

1$

DE PARTV5 AGRIPPARVM

j

gem, id quand,oque accidere poffe ,. videtur' tamen. 'faepe fine

Ó

caufa hanc contraclionem orifcii vterini: accufatam: fuilfe ,

j

quando longe aliae aderant caufae, quae hanc capitis remo-

ram. efficiebant... ) : Quod(i vero obftetricans cognofcit,. ex

eiusmodi contraclione caput retineri; tunc hoc 1mped1men-

o

tum remouere poterit,..digitis indicibus ad. vtrumque éapitis

latus applicatis, et füurfum deorfümque motis, vt fpafhca con-

tractione füperata,.orificium dilatetur, atque manus in vte-

rum immitti , et reliqua refiftentia vinci queat. * Super(ünt

X

tandem caufae remorae, quae ab 1pfo foetus vitio prouemunt.

Ti

Facile patet caput non progredi. poü"e, fi illud maius fit aper-

tura peluis, per quam tranfire déebet,

k) fiue ea. a mon&rofa

n

fabrica v. c. capite. duplici etc. vel ab hydrocephalo pendeat, )

Eu

qu fi externus eü, et. aqua inter mcegumenta et cranium

haereat , fola manus ope partus faepiffime abfoluitur.

Quodfi

f

Vero aqua interius 1nter mernbranas et cranium, aut in ventri»

V

ulis ipfis effufa fic, tunc. vt plurimum capitis moles immi«

Aliud tandem a foetus cor-

nuenda, et aqua emittenda eft.

ruptione per putredinem enafcitur lmpedmentum Putant

)

nonnulli 5 per putredmem caput ita turgidum fieri, ex hu-

p

W

moribus refolutis et.aére extricato atque expanfo, vt illud

I

non egredi poffit.-

Licet vero non negem, caput putrefcens

turgefcere, tamen obftaculum hoc, cum tumor exinde ortus

Ü

N

mollis fit et facile cedat, facile quoque fuperabltur.

Magis

9

tamen putredo ex eo nocebit, quod tono paruum in infan-

te

Y

&

h) Conf sMELLIE Treat. p 316.

a) Excogitauit Cl. wALBAVM in hunc vfum inflrumentum d:fatatm-em

dx&um vid. verfion. LEVRET T.[T. p. 407. quod veroinftrumentum, num

fe vfu commendauerit, nefcimus.

K) Augetur obftzculum fi offa ism coaIuerunt, vt caput non ccdere

poffic.

Yy vzd de H'ydrocephalo HEBENSTREIT diT, de ,Capitonibus et GEH-

LERr diff. füpra- laudatam;

-

m) vid. gGEBLERVM l, &

DITFICVLTATIBVS

t9

(ine

te mortuo deleto, -caput fi corpus in latus conuertitur,

:Lïe ;

hunc:motum non fequatur, fed . facies: fupenora fpe&are

10-

Pergat. 3.

371

-

g

II

9ecAu94mT J2 Jiw TAA Vreava acczéwrJeD0960T$0X€

ts

n

J 8-"0857")7 9/-73/0

*

Vte

Ant;e omma operaton vbi ad excra&mnem capitis ac-

funt

?cefïïc ,. videndum eft, vcrum foetus adhuc viuat, an mortuus

luan

d-

Facilius. enim. in mortuo. partus expeditur, quippe iü

gt

quo non tanta opus eft cautione, quam in viuo.

Atque cum

tof

in hoc de. quo iam dicimus cafu, totum fere corpufculum ex-

lb I)

aminari et manus pedtori admoueri poffit, atque funiculus

I

iodi

maxima ex parte iam extractus fit, iudicium de infanüis vita

non adeo difficile etit. *). . Quodíi itaque foetus adhuc viuit,

DP

vel aliae caufae. perforauonem impediant, tunc in id potiffi-

rje

mum mtemus .effe debet obftetricans, vt velut in quohbet

COf»

partu, ia yeli maxime in hoc cum cautione verfetur, ne ca-

faüt

put abrumpat, vel collum nimium diftendat, attamen quan-

h-

tum fieri poteft cum celeritate caput extrahat, et totam ope-

Jlud

Interim non tanta feftinatione

ratxonem ad änem perducat

Vs

opus eft, vt.lentám moderationem omnibus ob&etrlcanubus

mus

Tuadendam, tempoms compendxum quaerentes neg'hgamus,

frgi

cum aliqua. fumcua ymbilicalis compreffio, fi ea non. nimis

fin

violenta eft, aut longlus durquerxt, non adeo cxtlmefcenäa

[

efï'e v1deatur, licet. pon, negemus foetum faepe [24 hac fola

C 2

" caufa

n) v1d MAVRICEAVI .C..p. 284«

orem

-H

9) LICEt HEBENSTREIT in diff. fupta I«udataä 17. afïïrmet fumcuh

confiderationem faepe chmngum dubium relmque.te poffe; tamen vis

lete

dubitationi locus eft, fi ille proxime ad fuam in.abdomen mfemonemz

difguiritur,

Interim vti in aliis, ita quoque in , hoc:cafu, omnia .fi-

ora

gna follicite examinanda funt, antequam laedenm admbemtm müm-

3nenta.

20

DE PARTVS AGRIPPARVM

[U)

caufa perire; P)' Porro tenendum eft, corpus foetus pro-

K

tractum fi vllo modo fieri poteft, ab ipfo operatore cenendum

effe, *) aut fi aliter fieri non. poffi it, adftanti cui corpus tra-

(f

te

ditur fedulo inculcandum effe, ne inter operatlonem ivllo mo-

do trahat.

e

Iam vero quod ipfam operationem attinet, ope-

rator, düm capitis extractionem moliens, obftaculum fentit ,

tl

t

brachia ante omnia; fi ea nondum foluta fint, protrahat. Li-

di

cet enim, fi capitis lateri accumbant, fpatium exituro capiti

concedant, camen manum operatoris vterum 1ngred1entem forte

inf

impedire poffent.

Deinde vlterius in obicis caufam mqun'at,

Tus

fur

fique cognofcit mentum adhuc offibus pubis adhaerere, cor-

pus linteo ficco inuolutum paululum intra vterum retrudat. ")

i

Hac enim refufione.mentum ita folui poteft, vt id inter duos

Yet

acceffus dolorum , minime vero fub ipfis doloribus in id latus

dj

verti poffit, quod a maxima colli cenfione determinatur. )

[l

Haec vero lateralis capitis verfio multum adiuuatur, fi bini di-

Otl

giti manus, quae libera eft, mento quod offibus adhaeret ap-

pic

Suadent nonnulli, *) vt

Tum

plicantur, et ita facies reuoluatur.

digiti hi bini ori ipfi immittantur.

: Videtur támen digitis fae-

Wnc

piffime vix tam alte penetrare nos poffe, et fufficere fi modo

&d|

digiti adumentum vfque perzingant.

Praeteréa quoque tener-

bra

dum eft, faciem non penitus ad os facrum conuertendam effe,

Yol

fed fuffïc.ere :

fi modo illa verfus os ifchium ita directa fuent,

feci

vt vna auris anterior fit, altera po&enor, et ita maxima ca-

fiq

pitis dimenfio, maximae dimenfioni peluis, minor minori re-

20f

fpondeat.

Atque hoc quoque in vniuerfüm in capitis extra-

eft

&wne fiue facies ofïä pubis refpiciat, fiue illa ad os facrum

piti

conuer-

p) vid. ROEDERER obf, de partu laboriofo n. X- OpuIE:. p. -166 1D. de

füffocatis l. c. 345.

w

4) Triftiffimos effe&us ab hac cautione negle&fta obfemauxt DE LA.

MO'T'TE obf, 275: 276..conf, LEVRET obf. p. 54. fequ.

i

r) vid. pENYS Verhandelingen over het Amptder Vroedmeeflers p. 43:.,

?

s) vid, ROEDERER Elem. f. 604.

t) vid. ROEDERER $. c,

LE

D;IFFI"CVWI..'TATIBVVS.

-

conuerfa fit, et 'tgx-a&iönem- non fequ'am"E, téntandum . eft. st

lum

Notandum tamen quoque eft, in hac laterali verfione digitos

t

(fi vnquam tam alte illis pertingere poflumus) non ori immit-

Io

tendos, fed eos applicandos effe, ad vtrümque os zygomati-

cum, vt nanc fufius dicturi fumus.

Ex-omnibus enim me-

p

thodis capitis, quod intra vterum retinetur extrahendi, illa

ntit.,

Li-

mihi, quae a nonnullis iam recepta eft obftetricantibus, optima

ipiti

effe videtur. *) Illi vero vnam manum dorfo imponunt, alterám

QUs

infantis abdomini et pectori ita applicant, vt foetus huius ma-

Itit,

nus ope, ab operatoré folo füftineatur, neque hac in ré ad-

COfe

ftantis auxilio, faepe admodum funefto, opus fit. . Manu dorfo

t!)

applicata, collum. humerosque foetus prehendunt, duobus

]uos

vero digitis, ad os occipitis ipfum progrediuntur, illudque

at

deprimunt.

Eodem quoque tempore illius manus, quae foe-

tus corpusculum füftinec, indicem et medium digitum non

«]

d

ori iniiciunt, vt multi volunt, fed ad latus vtrumque nafi ap-

|

g.

plicant, ne maxilla luxetur, atque hac ratione horum digito-

)«

rum ope, et iuncta vi manus quae dorfo incumbit, caput vel

fie

in cauitatem offis facri deprimunt, vel faciem quodammodo

odo

adlatus dimouent, | "Tunc caute caput attrahendo et tere-

ne

brando reliquum partum , quem parturiens quoque nixibus

voluntariis promoueat Y ) ita abfoluunt, vt ductum eius lineae,

(f

fecundum quam caput foctus forcipis ope extrahendum .eft,

:;it,

[2

fequentes, primo caput aliquantum deorfum, deinde hori-

zontali in directione adtrahant, tandemque quod maximi hic

(

(ir

eft momenti furfum illud eleuent, vt fymphyfis offiura pubis, ca-

rüm

piti hypomochlii loco fit, et illud femicirculum defcribat, cuius

C 5

cene

r

;de

ü) vid. ovrpl.c. p. 28. et $3. LEVRET Suite"*des obfï,p; 143/.e,t 339

x) Alia artificia ab HOORNIO, BVRTONO aliifque propofita vid, apud

[

WALBAVM l. c. T, I. p. 112.

y) Abdomen exterius comprimere crLs1 L. VII. c. 29. methodum fecu-

)

tus iubet pv GH Treat, of Midwif. p. 45. Fatendum tamen . eft, nos

ab eiusmodi violentiis, quae inBammat/ionem excitare valent, abhorrere.

22

DE PARTVS AGRIPPARYVM

centrum in offibus pubis pofitum eft. *) — Quod fi vero ma-

nuum ope negotium extractionis minime fuccpdxt, tunc ad

inftrumenta deueniendum eít; ex quibus in initio ,. fi de foe-

tus vita adhuc vel leuitfima fpes relicta eft, aut 0p€13t01 Cof«

Suam hune in

pl'(

pus non muctilare vult,. mitiora eligenda (unt.

fnem tribrachialem forcipem commendat Cl. rE vg g *),

[U)

de qua quaedam adhuc . inferius dicturi fumus ; confültius, ta-

iil

qu

men effe putamus ob faciliorem applicationem forcipes cur- '

j

fi

Àl

uas, Leuretianam Íícilicet, aut eam, quae ex Leuretiana, ratio-

ne brachxorum, et Smclhana, quoad iuncturam et manubriutn, -

de

h

compofita eft, adhibere. P) — Huius applicatio in hoc cafu fere

Suftineatur interim cor-

ts

eadem eft, quae in aliis effe folet.

pus ab adftante et furfuüm .verfus. matris abdomen eleuetur, ,

[

Licet autem non negandum fit, per forcipis apphcatlonem,

W

iO

caluariae offa deerfum ad bafin. cranii deprimi, et offa illa qul-

bus bafis cranii componitur non cedere, fed firmiter inter

y

bis

fe iungi, ipfa tamen tradio quae lateribus et fuperiori parti

applicatur magni adhuc vfus effe poteft, *) Et hae funt prae-

cipuae mchOdl, qmb'm caput foetus in vtero retentum falua

foetus vita educi poteft. (Qlodfi vero peluis anguftia adfit,

aut caput nimis amplum, in foetu mortuo reperiatur, tunc

X

ad perforationem et diminutionem capitis deueniendum eft, -

de. qiía nunc expofituu fumus,-

)

ob

Z) LEVRET Suit. des obfer, p: 164

B

: D;.

2).vid. Obf. :

b) Re&am swELLIE fruftra applicauit Obf. Vol. If. p

..100. '199. 287.

nec hoc mirum eft, cum in hoc cafü bafis cranit adhuc altius fit, füu-

PEUOI'G pehn-; apéertura.-

De curua vide Obf. L c. 193. et 205. ID. in

explicatione tabulie 3, in qua applicatio ipfa eft delineata.

c) Miramur merito B- ROEDERERVM in tota tro&atione; de càpitis.in

agripparum partu in vtero retenti extra&tione , de forcxpls vfu mhxl

protuhffe

-

4) Cum in extra&ionis capitis diffi cultatibus remouendis, fi illa diu

durauerit, compreffio funiculi vmbilicalis vix euitari poH' Ut, et.in hac

ze caufa pofita.fit, cur tam multi infantesin hac-operatione et veräone

in

-

23

Ti

. ; D IFFICVLTATIPE v*u.s;.

ad

& ^ VL

Ot*

(28 96aT024TOASJ6.

At«

Illa operatio, cuius ope, fi caput difficulter ex vtero

J

pfocedit, via cerebro, vt effluat, paratur, atque efficitur, vt

)

caput in arctius fpatium. comprimi, et ita ex vtero eximi pos-

i

fit, pevforátio dicitur. — Atque cum illa antiquiffima fit, eam-

U-

que veteres, alia mitiora auxilia ignorantes, i omni fere dif-

j

ficili partus fpecie commendent, forcipum denique vfüs hoc

i,

demum feculo in artem obftetriciam introductus fit; faepe

of

numero accelerandi partus caufa crudeli hac operatione infan-

Qfe

tes adhüc viuos trucidatos fuiffe, negare nemo poteft. — Mul-

tur,

tis egerunt Viri Celeberrimi recentioribus temporibus *) de

perforatione quae fit in praeuio capite, agitatam vero con-

i

j

trouerfiam, cum Cel. wasBERG,' ) praecipue quia hanc

perforationis fpeciem non fpectat, plane omitti poffe.no-

lter

arti

bis pe;fuadelxi-us.. . Solliciti vero effe debemus de inftrumento,

1

d-

quo

ul

in vniuerfüm pereant; de methöd'o cauendae huius compreffionis v&-

rii auCtores cogitarunt. Et ROEDERERVYS guidem in Elem. p. 253.

lit,

binos d'gitos ad fauces vfque dimittit, lingua depreffa fauces irritat,

NV

mucumque eliminat, quo fauces pro aeris tranfitu elüantur, ac

pro motu refpirationis irritentur.

Ipfam deinde vaginam, quo a&r

dl

meliüs in vterum penetret, reprimit, priufquam reliquun extra-

&ionem abfoluat. PVGH l. c. conf. w ALB. ad rEv KE T T. L.tab. $.

VT

fig. 4. p. 519. tubulum ex filo ferreo fpiraliter contorto , corio obdu-

&um ita applicat, vt vnum finem ori immittat, quo infans per euns

aérem attrahat,

Vix tamen credimus tantam effe horum adminiculos

rum praeftantiam , quantam praedicarunt.

Quod fi enim digitiad fau-

d

ces vfque penetrant, tunc vt plurimum reliquus partus etiam fine ma»

file

gna difficultate abfolui poteft, Deeft quoque fpatium fufficiens, nec

).if

putamus aerem , ita irruere in corpus foetus poffe, cum vt plurimum

in prima refpiratione foetus violenta quadam a&ione thoracem dilatet $

51

vid. HALLER Elem. Phyfiol. T. VIIL. p. 400

jb

€) Vid. Cel. CRANTZ elegantem differt. de re inftrumentaria in arte ob-

ftetricia.

Norimb. 1757. p. 38. et Cel. RoEpenER: differc. de nomn

d!

üamnando víu perforatorii in

,

lac

Opuf. c. p. 197. fequ.

paragomphofi capitis. . Goetting. ?758..

n

n

£) vid. ROEDERERJ Elem, Goettüqxg. ed. 1766. p.. 38;. innos.

-

24

DE PARTVS AGRIPPARVM

quo mediante caput mortui infantis, quod poPc reliqui corpo-

T

ris progreflum in vtero adhuc haeret, imminuere poffimus.

K

Suadet autem ratio, tàle effe eligendum, quod fimplex fit, non

vero admodum compofitum , quod matrem non laedat, haud

p

D

difficulter applicari poffit, firmmitatem habeat, facile in cranium

hi

penetret, vulnus eidem infligat magnum, per quod cerebrum

effluere. poffit, denique quod membranas, quibus cerebrum

fc

contmetur, vel ipfas offeas partes deftruere valeat.

Neque

[

hi

difficile erit nobis, fi haec attente confideramus, fententiam

ferre de praeüantla plurium perforatoriorum, quae auctores

u

propofuerunt.

Solo quandoque digito , aut fimpliciffimo in-

«

ftrumento, *) foetus putridi caput, aut hydrocephalus per-

yl

tundi poteft, quo cerebrum aut aqua effluat. -

' Cum vero id

id

rarius.contingat, et digitus aut clauus vt plurimum non füffi-

?

ciat, aut commodus fit ,. efficaciora et mehora eligenda funt.

Tü

b

Ex his vt antiqui(fima inftrumenta, primo ynci nominandi funt,

quos non ad extrahendum tantum caput, fed etiam ad aperien-

pi

dum illud, quo cerebrum effluat, varii auctores tam veteres,

It

quam nonnulli recentiorum adhibuerunt.

Longius effet la-

M

bor, omnes vncorum fpecies hic defcrxbere, qua propter di-

K

xiffe fufficiat, alios auctores rectos,

^) alios curuos magis lau-

n

dare, ex qu:busaovssavs,') pnzNrYsivs.) et praeci-

n

pue MESNARDYS!) et SMELLIE') funt.

Ex omnibus

d

vero hifce vncis, alii fimplices funt, alii vero duplices. Quan-

Qquam vero, non negamus, vncos fuo vfu non plane deihtm,

?

fi illi applicari poffünt, et caput iam apertuni eft, tamen omnis

9

perforatio eorum ope haud adeo apte mihtm poteft, licet,

mula

l)

Clatio communi vfus eft Ho0nN1vs vid. cRAN' TZ l. c. p. 13

Vncos re&os vide apud wALBAvVvM ad LEvRETVX T. I. [ ab, 9

1) De vitae humanae primordiis LE. 1594.

k) Verhandelingen ouer het' Ampt der Vroedmeefters p. 553.

1) Guide des accoucheurs. conf. warBAvw l c. T. z. fab. HI. fig.03.

m) Aatomical. Tables Tab. XXXIX. et WALB. T. r. tab, 4. Hg 2.

DIFFICVLTITI-ATIBEVSs

ag

p

muld eos etiam in noftro cafo adhibeatit

) Saepe numero

[US,

enim vncus ob angulum quem apex eius format, non iniici

o

poteft, cum ille ad pollieis fere diftantiam a reliquo eius cor-

uud

pore diftet

aputque faepe adeo omnem cauitatem: repleat,

Iuf

vt nulla arte iniici poffit.

Deinde non tuto apphcantur cum

rüm

laefiones propter co'npreüïonem

aut propter aciem fi degli-

um

fcant, in vtero facile excitare poflint.

Porro fi in molles par-

que

tes penetrant, cerebri effluxum nullum permittunt, aut fi cra-

A

nium perforatur, ob paruum, quod infligunt vulnus parum

ores

tantum effluere finunt, quià apex vulnus ftatim obftruit.

Ac-

B

cedit , quod cum lateri oppofito ei in quo obftaculum eft ad-

Peï-

plicentur ,. capitis molem non in eo loco imminuant, in quo

jid

id maxime neceffarium eft.

In ipfa tandem extractione (àepe

if

plane inutiles funt, cum oblique trahant, et duorum vnco-

un['

rum adplicatio , faepe admodum difficilis fir incuruique diffi-

int,

cilius penetrent: vt alia quae de vncorum adplicatione in ca-

Ief

pite retento in fpecie valent, nunc praeteream.

Ad cultros

I65

itaque progredior,^) fiue illi fint incurui, quales ? A t A z v $;

h

MAVRICEAV €t PETERMANNVS propofüerunt, fiue

d-

Cum vero illi

recti, vel fimplici acie inftrucli , vel ancipites.

r

debiles fint, paruam tantum aperturam faciant, matrem haud

eCIe

raro laedant, nec cerebrum deftruant, illorum vfum commen-

Dus

dare nullo modo poffümus.

Et hcet cultri '11101p1tes a MAV-

ltl*

RICEAVP) et MESNARDO?) defcripti minori opera ap-

tii,

plicari poffint, et amphmmum vulnus inflipant, tamen in

1niS

operatione laefio matris valde éxtimefcenda effe videtur.

nef

Hinc communem cultrum alii vagina munierunt, vel perfora—

d

toria magis compof ita excogltarunt vaginisque metallicis in-

clnderunt,

n) vxd FRIED Colleg. MSS. in Dionis Tr. des accouch. L. lII c. 12, et

CRANTZ l. c. p. 19. fequ. qui de eorum incommodis egerunt.

0) vid. de his omnibus wAZEAVM T. r. tàb. 3.

p) Tr.des maladies des femmes. p-.367. fig. *

)

q) vid. WALBAVM.E. 1. tab. 3- fig a.

D

26

DE PARTVS AGRIPPARVM

fü

,cluderunt. Ex his praec:pua funt illa;.quae ab Exc. E n 1ED,*)

OvLD,?)etsvRTOoN ) inuenta fuerunt, quod vltimum

9

d

tàmen magis compofitum eft.

Illa véro omnia, etft vaginam

0

vteri non laedant, paruum tantüm vulbus faciunt, neque

; fi forficibus,

n

:pfum cerebrum deihuunt.

Qua propter illis

fi

de qmbus hnunc dicturi fumus, vtamur, vt pluumum carere

[

poterimus.

Vt vero ad forfices accedamus, ante omnia de

ail

illis monendum eft, eas cum (implices fint,. vulnus fufficien-

1 4

tis magnicudinis facmnt et membranas, cerebrum, quin offa

d

ipfa de&ruant, * nobis ommbus reliquis perforatorus inerito

praeferri.

Communi forfice, vrgente neceffitate DE LA

D

MOTTE,") GirFFARD) et ovrp7) vfi fum:, a;mmem

[

deinde.ad hanc operationem excogxtarunt SMELLLE *) et

d

WALBAVM. ). Erilla quidem interius tantum fcindit, ex-

terius-duabus . alis-inflrüitur ,

ne nimis profunde penetret.

]

Qua quidem in re maximé 1Na nobis placet , 'correctae Smel-

N

lianze forficis fpecies, cuius alae non eminent, fed cuius apex

Pt

per limam in medio corpore ita praeparatus ePc vt corpus la-

f

titidinem alarum habeat. -

Walbaumlam vero forfex cum in-

0f

curua fit, optime ad cranii offa exfcindenda adbibeti poteft.

Ti

Cum vero varii auctores viderent, infigni faepe vi opus effe

D

ad dilatationem 'efficiendam vulneris, .in cranio per forficis

n

puncturam facti, externum laminarum marginem ita pararunt,

N

vt fcindat, ita vt laminarum diductione vulnus facile dilatari ,pos-

ü

fit, atque ideo forfïcxs nomme vix infignienda haec erunt in-

i

ftrumenta,

)

$) vid. THEBESIVMI c, tab. 1. fig. 3:. et WALBAVM. T. 1. tab. 9

li

f.40.

C€

$) Treatife ofMldWIf'fyp 167. et 168 et WALB. T. x. tab. 5

: fig. 1.2

t) vid.zivsp. New fyftem. Tab. 17.f

g. 6 7

a

u) Obf. g. P. II. nouu. Edit, T. ll

39

x) Cafes in Midwifry Lond. 1734 Caf 71;

yY l c. p. 162

2) Anat. Tab. XXXIX. et WALB. T. z. tab. 4

3) vid. z1v$p.. Adnot. c. T. 1X. tab. 4. fig. 1. a.

DLETT

VBbTATIBVS

2

z

)

firumenta.

Ex his prima eft Bmgxana a Beat, 1AN C

K10,

m

optimo quondam praeceptore, nimis mature nobis erepto,

n

defcrlpta, ) minime tamen nobis illa artidet, cum facillime

N

ob acumen apicis , aut ob acutiffime fcit 1dmtem laininam, cru-

ribus diductis, vterum ldedere poffit, praeterquam quod non

S,

"

fatis firma . fit.

. Noftris démum teriporibus Cel. rE v RET

de

cuius in totam artem cbftetriciam merita neminem fugiunt,

[]e

aliud excogitauit inftrumentum, quod cum nulla eius figura

f

a Cel. Inuentore huc vique pubhcata fit, et ille tamen 'eius-

0

dem, mentioneni faciat ^) hic delineari curauimus. (v. fig.

primam) Subiunglmus buius inftrumenti emendationem ( v.

m

fig. fecundam ) , cuius auctor eft Exper, GE 0 R. AL B. FRIED

«

Obftetricans Atgentmenf' is, dignus tanto patre filius, cuius

do&rinae et amicitiae multum debemus. .

Mediante elacere

)x-

«

quo auctum eft, efficitur, vt ad diductionem laminarum, noan

d.

eceffe fit dmtos quoque diducere, fed potius eorum com-

[

reffione maiore cumi vi vulneris dllatatxo effici poffit. . Egre-

h.

gia effe illa duo inftrumenta et de inuentorum ingenio teftari,

omnino fatendum eft. - Adeft tamen quod nos moneat, vt

If*

non ex omni parte baec inftrumenta forficibus: procfexamus.

f

n

Eft hoc perxculum, quod ex diductione laminarum, cum acies

Procedit

d

in exteriore margine fit, oriri poffe nobis videtur,

quidem hac ratione vulneris dilatatio melius, interim conful-

—

1l

tius effe putamus, lentius et cum maiore labore in hac opera-

9

tione verfari, quam vt matrem in aliquod periculum deducamus,

Ifle

Addi poteft L'euretianum inftrumentum, non aeque ac Smel-

(i,

lianam vel Walbaumianam forficem, cum non interius fcmdat,

cerebrum deftruere, aut offa exfcmdere pofle.

;2!

D5

$. VIL

b) vid, E1V sD diff. epift. de forc:pe et forfice Bingiana, p, 27. et in

'Tab.

£) vid. elusd Tart des accouchem p.128. vocatur vero illud ab eo: /e £erce-

craue.a deux lames.

28

DE PARTVS AGRIPPARV

$. Vi

[

VY ?838'03./1"'./09&/6" CARU TE g

yz6AX0 -

a

C0

.28.7'8W.7'J

p

Expofïms lis amücus, quibus fieri folet

t, extraclio capi-

k

tis retenti in foetu viuo, aut eo, quem ex vtero fine vlla fcin-

10

dentium inftrumentorum applicatione eximere cupimus: et

bt

nominatis praecipuis illis inftrumentis quibus perforatio infti-

Diü

tuitur; füpereft, vt dlcamus, qua ratione caput in vtero

"

relictum, fiue cum trunco prius progreffo adhuc cohaereat ,

C

"fiue ab eo feparatum fit, horum inftrumentorum ope per-

tundi et imminui debeat.

p

In vniuerfüm autem perforatio

Y

"longe facilius fuccedit; in capite praeuio cuius vertex pet

tunditur, quam in hoc, de quo nobis iam fermo eft, cafu.

k

Cum enim facies offi facro obuerfa fit, ideoque perforans in-

v

ftrumentum offi occipitis applicart debeat, in. quo loco ina-

gna carnium eft copia, et non parua offis craffities et firmi-

ef

tas; non aliter fieri poteft, quam vt operatio illa; cum magno

C

Raro. enim

labore et incommodo operatoris coniuncla fit.

n

perforatorium futurae lambdoideae vel fontanellae pofteriori

wa

applicari poteft, fed vt plurimum os ipfüm pertundi debet.

m

Longe autem. difficilior redditur perforatio, Ííi os occipitis

j

praeter naturam craffum eft , aut füturae iam ita fint coalitae,

Tk

vt caput perforatione peracta et cereþro exemto, tamen non

comprimi poffit.

Hinc Cl. suzrriz ) licet forficis vfum

M

in hoc. cafu non plane reiiciat, maius tamen ad capms retene

pi

ü extrac'honpm pr aefidium pof' tum effe contendit, in applica-

d

tione vncorum imprimis eorum, qui incuruati funt. *) -

Im-

Y

mittit autem vncum a latere temportm foetus in vterum ea ra-

li

tione , vt apex incuruus ad fundum vteri et fontanellam»quue

per—-

d) E1VSD. Treat: p 3,9

€) Curuo.vnco vfüs eft. Caf; Vol. 11. p. 299; 340.357 360. Re&o fecL

magna cum difficultate. p 288-

Dd4TFICYLTATLEUBYV S

29

-

pertingat.

Hanc vnco leniter deorfum tracto pertundit , et

cum trahere pergat, illaque caluariae pars ex mollioribus fit

compofita o!ïïbus, vulnus ita dilatat, vt cerebri magna pars

per illud effluac. f)

lam altera manu collum infantis compre-

pi

hendit, altera vero qua vncum tenet, huius manubrium at-

Afl«

collit paululum et ita ambabus mianibus caput, cuius moles

«

bene imminuta eft, facili negotio ex vtero extrahit.

Non-

fti-

nunquam fi vnius vnci tractio non fufficit, alterum etiam in

T0

oppofito latere applicat.

Licet autem minime negari poflit,

lat ,

caput ope vücorum cranio infixorum infigni cum vi attrahi

er-

