Jg149_qt_2
author: Keyselitz, Gottfried

$3.

Fe-y

PL

w

As

17

pE t

*

* i

&

d Qw

rA

-

-'læ

*F

x r

)*

E

*9

A

*

ts

*

EW as

3 s

- d

hþ.

ET

;.

$1

fw

5

)»Ag

PL

'N.-

2

LE

*

;

EE -

3.

i

-:«

f.

t

* W V

&:Q.Ji*

ÉC

*?*/

Sein

')

i*

r

L«

;ä

ö F

e*::ä

a

L. m

615

.;

& 4

3

.x-ü

u

des

k

La

*

ä

ts

s.

*

"

p h

4 æ*

bá .;:g "

*

9

t

w

*

4

T

*

A o

:T/

N

;æ

H

w

^"*

z

i ?.

3

-

A

&

ï

LR

m

A

»

!3

zi

.

m

RO

. 4

1

l*d!

u^

.1

. CU

» o

d

4

H

.:;;S

üï

gl'*

.

5

;

m s

i-t

ü:

';Wþ *

:

";ï;

M

«t

'; À

1

5

;

n

35

!-;?

.

L

*

--

$2

wés N d

LT

AT -

ss

,g

A ookrtde

*

E

'ä

*2

X

;

QT

U

|

x«

uD

3

^

d

B

M

dae

:

n a

ao

E

o

a

?

P

n

A -^

TM a

lj-—

;

N a*

WJ(*

M ,

W *

f

u

*

i

M.

-

*

6

f o

x*

d »

&

d

ts

P wvR

r-/1*

E x

3

$:

— t

a

l'- "

M

P.

$

-t

L

&ü:»*ï*

At

5 u

K o NG

-

H

E

m

d

h(

þf

4

3&

T

——

m d

À

f.

EL

z&.

*«Q

if

P

M

l

u E

v**

:

du

ex

"

L

a

Jmä

zo0 w

SC.

vors

.

exg

-

*b*t?

U. o M

?T

a

*

E?

A

a,k,

d d

E

«

L

d

-* æ *x-

u X

A

ac

:

l cat

m

x

-

Ü

!:i

R

n

'ïxv

"À

Á M

* 1

a

',

i

n

&

5

E

' ..AVV

Z'-

d

i

p

X

:

P

acllis n

C. PFLICK|

l

l

—

—

—

——

z

DISSERTATIO MEDICO CHIRVRGICA

PARTVS AGRIPPARVM

DIFFICVLTATIBVS

QV AM

GRAFIOSI MEDICOBVNI ORDINIS

PERMISSV

3

E

I

x

O

S VM . NDI S

JXV WAASG. OMEeSJG.4. JCOVO

^4B 279f

IMPETRANDIS

H

C

L

Q.

A

D

XX

MART

MDCCLXVII

PVBLICE TVEBITVR

AVCI'OR

CL Q JE T ERGCEOD .

mj

Zäjä Wï E, 7[;.312 JFZ

REINSXVALD

LVSAT

MEDICINAE BACCALAVREVS

av

L P OmSS DA E

LITTERIS

VIDVAE LANGENHEMIAE

-

4

ILLVSTRISSIMO

C OM T I

A €

DOMIN O

DOMINO

IOANNI ERDMANNO

S. R

I

COMITI A PROMNITZ

LIBERO BARONI BAROINATVS PLESSENSIS

IN SILESIA, SORAVIAE, TRIBELAE ET NAVMBVRGI

DYNASTAE CLIENTELARVM KLITSCHDORTFI, DREHNAE

VETSCHOVIAE, PETERSWALDAE, KREPPELHOF

JANOWITZII RELIQYARVM

BON À KV M L ITTÉRARVM

| SVMM'O PATRONO:

p

*»1 AE C ENG:;'A TIM '»AA»X IMO

COM ITI AC DOMINO

KCLEMENVTISSIM;O.

':

öoM ES ILLVSTR ISS IME,

i vel vm/m eortt, qwc TF A mzizzl

-gentia mibi cummlate tribuit - con-

"

ferre in me TI B I placuifft, babe.

SS

Tem £amen, cury pofizo omm metu,

qi./e;—';ä Duius

libelli tenuitas, excitare poterat , il-

luferem bauc pietatis evatique animi frenficandi

occa]tonem alacriter arriperem.

uanto 1uaior

necefptas videbitur , cum tot acceperim a T E be-

meficia, quot petere ne aufüs quidem effem. — .Nam

TF A indulgentia adiutus, litteras eomodocolere

potui, qui fi cui contingat, profetlofe fecuuda for-

£una ad eag delatum autumet.

Accedit. eraudfe

uum TE FM apud alios de me iudicium , adquos

cum mibi nulluy adizus- pazerez, TFA tamen

commendatione ita celerifer patefattus eft, vt

Jüepe :taeizus venerarer TE AM . indulgeentiam

e£ Ihagnitudinem animi , quae nifi me omni 10do

tatun putaret.

71

pfoaexä;, PGFZHH ine fuften

X 3

Bl

Bleum,ILLFSTRISSIME COBMES,de-

beo,quod ez SE R. E.N ISSTMFP'$ PPINCEPS

ANHALTINO COTHENIENSIS et

ILLFSTRISSIMFS COMES STOL.-

BERGENMNWSIS incredibili cum gratia me ex-

ceperunt. Quod TF F M bengficium cum ad bo-

HOreIn Tueum antgum . [plendoris babeat, quanzum

adiumenti cetera TF A E gratiae docinmenta ad

vitam meam ez. [eudia , de veritate meae pietatis

certiftmus e[fe poteris ,

et libellum bunc T1B I

coufacrandum . fuilfe mgno/my

"rdentiffmis

fir

precibus Deum oro, o T E, patriae decus , or-

namen£um praefidiumque lzttemrzml bouts. ouni-

pus abundantem conferuet , idque coverius precor,

Qguo certiuss TF AE gramle cwfzmmzlaz*z/y

e]le cupio.

TIT

ILLVSTRISSIMI NOMINIS TVI

QBSERVAN FISSIMVS ET DEVOT!SSIMVS

CVLTOR.

GOTTFRIED KETSELITZ

REINSWALD. LVSAT.

YNUN

ss

M

y

^ r

$«

z

Q-) ä»/cþ

z

5X

m

2

1

N

at

^

Su

me

EXPLICATIO FIGVRARVM.

-

Fig.

r ExhiBet infrumentum quod Cl. LEYRET inuenit et cui

nomen indidit*þerke-crane à deux James , de cuivs applicatione

et quomodo caput eius ope perforari poflit in $. VI. didum

eíl. Pingi hic illud curauimus didudis a fe inuicem laminis

?

vt appareat interna laminarum eius craffities' et quomodo vul-

nus per illud cranio inflidum dilatetur. Eff eius longitudo

pollicum 9& Parif. !

-

t

Fie,

2. Siftit primum inftrumentum audum ab Exper.rF RIED, et

quidem in illo fitu, in quo adrinfligendüm cranio vulnus adhi-

betur. Apparet ibi apex fatis acutus et laminarum margines

externae, quae obtufe fcindunt,in quibus vero cum primo

exade conuenit, Diuerfum tamen eft in eo, quod iunctura

eius alio modo fit fabrefada et quod elaterem habeat cruraque

fpatigm inter fe aliquod relinquant' fi laminae fibi àdiacent.

Ità crura folum comprimi debent quo laminae a fe inuicem fe-

*

cedaut M,gnfura eius eadem eft cum illa ï)rimi inftrumenti,

1

Fig.

M

IUL

$$

Ám

äx)

ä

N

g

I*;g 3. Oculis 1ubuc1t mfhumentum quod E j DEM quo pumum cl. Ta-

uentore debemus, quodque Tiretete a bafcule nóminauit. (v. $.

L r

4

:

:

VIII.) Supenol eius pars eft trabecula verfatilis ferrea cuius dimi-

fs

dia pals in incifura corporis recondltur quando inflrnmmentumim.

A

mitti debet foramini offis occipitis; applicatum vero illum occu-

É

MX

pat fitum horlzontalem qui pun&ulis adumbratus eft. Corpus

pfummfhumenu ex baculo ferreo quadrangulari conüat, qul in-

ferius.firmatur in manubrio ligneo firmo et folidofuperiufque

pro imponendis digitis excifo. Longum eft hoc inftrumentum

10 pollices Parif, trabecula non comput;ta que eft 2 pollicum.

x

£

Es

)

Lt

d

-

Ka

.

-

S

J

Qui

;

:

SH

*

N

a

i:-&

Es

AR

N

)

25

o

)

r m

*

M

€

Ea

(X

ZA

-

-

x*

f

n

41&.

N

A

—

WUAH BN M DÓ

2

,

COEEGR

N

1l

NNY

s

a

N R

Ü

iC

x

/,0

»

EX

À -

E

ST

vel :

ficc

hr

Vi

AU

ul

3)

)

--

u

*

s

AUA

D

SD

)S,

Y

E CESCENA

z

E

æfi

N2

4;

A EE2

n

$5

3

goN

U

gz—fQ

ggf x

2

/

j

W

»

E

$£

i

$£

U -

w

i

)

h

p2

v WU

N

'äf*"

—

X

)

,

»y

s

:

'qiid

s

l

)

)

!llä

CU

ZAN

N

NSS

"u

AROSS

$

J

l

Ylv

$

d

9 //

l

N

ZA

4011

Jl

jj

zh

s

l

A

jl

/////

»

D

G.

':

s

o

&

(U

o

b

Z

m

N

l

u

€

V.

/

BN

j

l *

«

*«

i. — (2

;

//

1

;

l

l

Il

il

/

I!

l

li

|

«ï

!

j

j

D E

|

r//

|

;

l

|

l

TVS AGRIPPARVM

v

)

l

il

l

BkR

l

l

Vil

|

pIFFlcVLTATJBV&-

////

ï

Kä!

/7//

W

I'

J

:

/

!

l

D

4

J

$. L

W

l

]

od

Í

gwocT)TYYTS ARAT40.

[//^

[

as

'

"

c

s

E

( m

:.

— u

l

sg

i

U

ï

';,3.

&

A

griþparum partum veteres fere omnes vt diffi-

Mi

N

SN

N

*

cillimam partus fpeciem confideraffe, omnibus

RX

,

li

e .

conftat. Itaenim HiPPOCRATES/) medi-

/'l

|

VV.

-7

corum veterum princeps afferit: mulierem, fi

.

ä

]

&

l

puer in pedes prodeat, difficilem experiri par-

tum; atque vt plurimum foctum velfolum,

|

vel vna cum matre perire; quapropter etiam huic partui ita.

|

|

füccurrendum ftatuit, vt retrudendo in vterum foetu, eoque —

W

J

r

|

;

j

in' caput obuertendo corrigatur.

Atque licet iam cE r-

l

N

$v sP) agnouerit, in pedes conuerfum infantem non diffi-

l

/

l

|

culter extrahi, fed pedibus apprehenfis, peripfas manus com-

4inode

;

M

jl

|

2).De natur:pueri cäp. XI. Edit. CHARTERL. T. V. p. 324

!

lll

"

Jl

b) Lib. VII, c, 29. editT ;AL:MELOV-VP, 499.

Hl

m

N

-

EEE

Y

t

[

2

DE 'PA.,R.'I;.V;Sij):AG'BiPPAäVM |

mode educi; taihe:a ex PIINIO . c"ognofcimusm, medicos

.. fuae aetatis putaffe: contra naturam effe,

fi infans in pedes

- procederet, ztque eos

Ü -

qui hac ratione nafcuntur, vt aegre par-

tos agrippas dici.

Quae ab Hippocrate iam propofita opinio,

fére communis fuit

3

omnium

medicorum füperioris aetatis,

licet non omnino defuerint,

qui CELSYVM fecuti auctores,

contrarium ftatuerent, 3) ita

vt multi partum illum, qui fit

". pedibus praeuiis, felicem ac

N

facilem effe iudicafent, " In quo

cum conueniffent artis obftetriciae periti, introducta eft ran-

. dem operstio illa,. quam verfionem dixerunt, :quá omnem

peruerfum infantis in vtero fitum,

eo. módo . corrigendum

iufferunt, vt pedibus arreptis protrah

eretur,

.^. debitam laudém h

Nos vero, etfi

uic verfionis methodo detraliere haud fifti-

neamus , tamen arbitram

«

uür, ex^recentioribus nonnullos ni-

'mium eidem tribuifle,

-et partus agripparum felicitatem iufjo

magis celebraffe:.ex q

uibusimptimis eft Cel. Asv & v c.5-

. qui putat: partum pedibus

praeuiis effe minus :dolorificum,

breuiorem, faciliorem,

et non minus liberum a periculo,

quam ea fpecies eft,

quae fit capite praeüio, vt ita

que hanc tan-

quam alteram partus naturalis fpeciem confidere

t

Qua in re

, quantum nos quidem iudicamus,

4 vero aberrauit, Vix enim

' eiusmodi partus naturalis nomen

1

meretur,

qui- faepiffime fine

artis auxilio abfolui non poteft, — Accedit

quod in hoe partu,

multa accidere poffint,

quae eum vel difficillimum reddant,

- vel, etiamfi viuus (it pr

ogreífus infans, mortis eius caufa fieri

poffint.-

Na

m-vt defectum contm&ignis vceri,fuchientis,

abfentiam.füffi

cientis dilatationi

$ orificii per aquarum velicam,

tandemque periculum ex com

^

preífione funiculi . yumbilicalis,

a-liaqug taceam ;

'x'p.c')te—ff ei/u?m,odi:partus fieri difficillimus ec le-

3

N

1

M

3

i f;h?ïis

- €)Hift. na. tib. Vlï.zc. 8

.

Vid. Ce As .TR VC l'a

rt d'accoucher réduit

edit. t ARDVIN. T. L. p. 37

.1706. in prae£. P. 54

a fes principes a Pur

g) : €, P« 96. fequ.

et ia ipfo,li.bro-rp. p;. :

y

Vl hm t

DIFFICVLTIATIBPVS

8 -

$

thalis, ex capite, poft corporis progreflum, vel ex matris;

vel'ex foetus vel obftetricantis vitio in vtero relicto,

ANobis

ad&ann—

ero cum iítae ditficultates non. femel obuenerint

bus ad lectos parturientium , ipfique in arte obfletucmcogno-

Ícenda, imprimis noítram qualcmcunque operam, cum vo-

)

luptate pofüerimus; hoc etiam praecæpue argumentum difpu-

tationis maugurahs eligendum putauunus. Rogamus tamen Le-

&ores, velint nobis, quibus non fatis otii ad hanc tractationem

"

fupererat ignofcere, fi et argumentorum fübtilitate et orátio-

us elegantxa ; in hac dquulfiuone haud fatisfecerimus.

$.

j

i

Qeoegs 40»UtA4pwym g067YWwo AATJU,

xþ

In ipfa vero hac tractatione ante omnia dicendum nobis

eft de fabrica partium gemtahum in foeminis in vniuerfum.

Licet enim nullus partus, quamms paturalis, fine omni mole-

ftia efficiatur, mira tamen eft partium ad hoc negotiüm defti-

?

patarum conformatio, quam adeo quidem aptam fabrefecit

ls

fummus ac fapientiffimus creator, vt vbicunque partes omnes

forma, aeque ac fitu, ad naturae leges fint accommodatae (in

paucxorlbus enim natura a legibus ordinariis receffit) vires na-

turae ad partum |naturalem abfoluendum fufficiant.

Neque

tamen fi ngulas illas partes hic defcribere neceffarium efTe vide-

l

T,UI.' cum vix ac ne vix qu1dem, eae, quas anatomici extca.-

[

5

nas appellant, vel ob mollitiem fuam et laxiorem naturam,

vel ob mufcularium fibrarum, non dicam defectum, fed de-

i

bilitatetri , tam in , naturali partu, quam in agrippis, tantam ,

h

creare pofï nt dl&tcultatem, quae non per induftriam obftetri-

;

cantis tolli atque füperari poffic.

Quanquam enim a multis

ofüi vaginae re-

i

in obftaculorum partus numerüm refertur,

pentina contracdtio, aut labiorum externorum intumefcentia,

aut tandem perinaei nimia flgldltas, tamen neutrum horum

fvmptomætum magnopere metuendum effe putamus, cum

42

quod-

4

DE PARTVS AGRIPPARVM

"quoduis, .vt plurimum, a perito artifice facile remoueri L-pof-—'

fit. Aft longe alia res eft, fi ad partes genitalesinteriores re-—

Ípiciamus, eas praecipue quae ofleae fünt ftructurae atque

adeo firmiter fibi iunguntur, vt nullo modo cedere, aut ab

ea, quam femel adeptae funt, forma recedere queant, Lar-

gimur quidem interdum fieri, vt laxentur illae cärtilagin'es,-

quibus cohaeret compages illa offea, quam ob figurae fimilitu-

dinem folemus peluim appellare; attàmen in morbofo folum-

modo ftatu illud contingere, certo nobis perfuafum eft, vbi

fcilicet; vel fcorbutica vel alia cachectica humorum labes, ita

cartilaginum offiumque naturam mutauit, vt emollitae hae par-

tes firmum nexum vlterius feruare non poffint, $) Hanc vero

feceffionem in ipfo partu accidere, nifi füinma forfan a medi-

co obftetricio vix expectanda violentia adhibeatur, nunquam

vt credamus adduci nos patiemur, quidquid etiam contra mo-

neant multi iique haud incelebres viri,. Sed mittamus hanc

agitatam faepius nec plane compofitam litem, cum fufius de

ea dicere vetent praefcripti nobis in differtatiuncula academi-

ca elaboranda limites. ) 'Videbimus' paulo curatius de di-

menfione partium offearum , tam earum, quae peluis apertu-

fas componunt, per quas caput corpufculumque foetus ab vte-

ro-propellitur, quam illarum, quae ad foetum pertinent et

peluis.hafce aperturas tranfeunt.

Diftinguunt vero auctores

obftetricii duas in pelui aperturas, quarum alia fuperior ex me-

ris fere ofleis partibus'/conftat, quae quidem adeo firmiter in-

ter fc nexae funt, vt in partu vix aliquam huius aperturaeam-

"E

plifi—

'f) Ipfe in Theatrc; anatomïchArgentinenü;.x-ri*di cadauer f/'oemïnae ex

cachexia defun&ae, in quo offa peluis omnia, tum pubis, tum fa-

crum et iliaca inter fe mobilia erant.

Sed haec foemina nunquam

partum ediderot.

£) Vid. interim CL. vorc'T diff. de capite abrupto, cuius verfio ger-

manica adnexa eft verfioni Ob LE vn E TI per C. wALBAVM

CT. L p. 313. eïc Ill de H AL LE & in Elem, Phyüol. T.KVVHI—-P-435.,

DIFFICVLTATIBVS

5

plificationem poH&mus expedare, certe non tantam , quae ad

facilitandum partum multim facere poflit.

Efficitur haec fu-

perior pelux&apertura, anterius ab offibus pubis lata fynchon-

drofi fibi inuicem iunctis; latera eius formantur, a criíta fiue

fpina, quae in media parte cuiusvis offis ilium excurrit, clau-

ditur vero poüerxus a prominente tubere, quod" vltima lum-

borum ,. et prima offis facri vertebra conftituunt.

Figurahu-

ius aperturae defcribitur linea elliptica fiue ouali in. plerifque,

licet interdum contingat,

vt cn'cularls fiue orbicularis figurae

fit; quam tamen, vCLEVRETVS

!) fecit, pro naturali affu-

mere dubitamus.

Haec vero apertura, fi a naturali forma et

magmtudme aberrat,. pro ratione huius differentiae, maiorem

minoremue difficultatem partus efficit, faeplusque et matri et

nafcituro foetui mortis caufa fit.

Hmc in dimetienda eius

J

amphcudxm multum folliciti fuerunt recentiores artis obfte-

triciae au&ores, qui etfi paululum inter fe diffideant, camen

fere omnes in eo confentiunt, quod longxorem dlametrum,

quae eft inter vtrumque os ileum dicant 5$ aut 51 polhcum

et minorem fiue coniugatam ab offe pubis ad facrum 4 & polli-

cüm.

EPc haec affumta a bv R TON?) sMELLIE") g o E-

DERER ) vt alios mceam,menfura, quae quaiquam interdum

;

paululum mutáta eft, et in quolibet fubiecto variat, tamen vt

plurimum in bene formata foeminea pelui, quae fïcca et ab

omnibus mollioribus partibus denudata eft, obferuari folet.

Miramurautem, quid fit, quod rE vRETvs,'") alias in

defcribendis partibus curatiffimus,

prorfus ab hac aliorum

fümmorum virorum confuetudine recedat, et 1llam, quam hi

dicti viri maiorem diametrum appellant, minoris nomine di-

29

z

fünguat,

je

h) l'att des accouchem a Pms, 1761.p

. 6. $. 30.

i) vid. a new fyftem of midwifery. Lond 1751. p«4. Tab. 1. ng I.

k) Treatife of Midw ifery. Lond. 1756. p. 78.

1) Elem. art. obftetric. Goetting. 1766. p. 5.

m) Vid. obferu. fur les accouchem. laborieux p. 129.

$

DE PARTVS AGRIPPAR"VM

finguat, 1Horumque minorem maioris contra nomine appel-

lere maluerit.

Sufpzcamur quidem eum fibi perfuadere, ab

ipfis mollioribus partibus, quae füperiorem. peluis aperturam

inueftiunt, píoam puta atque iliacum mufculum, pelmm in

latére vtroque paululum arctari; aft vel mufculis his in, pelui

relictis ; -et reliquis omnibus exemtis tamen femper diame-

ter ab vno ofle iliüm ad alterum maior. eft , dxametro ab ofle

pubis ad os facrum; et ipfo quoque füb partu vti recte iam

monuit wAL2AvXM1iVs,") pfoas, adductis ad nates calca-

eis femoribusque releuatis relaxatur , ideoque foetui inaper-

turam füperiorem nitenti, plane nullum impedimentum . ob-

HClï.

EtipferEvRÉETYVS

) quoque in alüs fcriptis mu-

taré, certe limitare, hoc fuum affertum videtur, cum£orfàn eum

experientia docuerit, in partu tantum ad-offeum fuperioris

aperturae marginem effe refpiciendum.

In fäwar peluis aper-

tura, formatur , non ab ofleis partibus folum, coccyge ni-

mirum, ifchiorum arcubus ac pubxs fymphyü, fed multae

molles partes 'in formanda hac apertüra quoque concurrunt.

Ex his praecipue nominanda fünt ligamenta facro-iliaca et facro-

ifchiadica, quae dictam hanc aperturam 'arétiorem reddunt,

ipfique ellipticam formam coriciliant.

Eft vero huiusapertu-

rae dïmenüo, fere in inuerfa ratione, ad menfüram füperio-

ris, vf quae in hac maior eft dlameter, in illa minor fit.. Ma-

ximopere etiám auctores difforunt a fe inuicem-in determi-

naüda harüm diametrorum menfura, quam tamen difcrepan-

tmm putamus maxime oriri ab offis Loccyglc mobilitate.

Hoc

enim officulum , nifi morbofe coaluerint eius particulae, P ) vel

a-capite foetus prodwnte, vel alio modo,. ad pollicis fere lati-

Aequat ad BVR FO NI

tudinem :retrorfum premi poteft.

mentem

n) Vid. adnot. ad verfion. LEvRETI T. I p 24T.

o) Vid, Suite des obferuat. p. 144.

p) H quandoque accidiffe ipfe oai'ez:mmc SMELEIE vid. Vol. f. Obf

Coll. L. n. 2. p. 6. fed rigiditas baec nullam in duabus hxs Eoemxms

difficultatem in. partu anulxt.

n

E

-

DIFFICVLTATIBVS.

i

mentem 9) màior diameter 4X pollices, minor vero 425 pol-

lices, cüum R OEDERERY $, illam raro 4 pollices füperare,

hanc vero vix ad 4 polhces accedere affirmet, | Vt vere nunc

1

etiàm de capite, quaé maxima eius corpufculx«par*: cft, magni-

j

tudine dicamus, certum eft;

hhld

licet.maxime in quouis

foctu differat, tamen in ea confm matione, quae maxime na-

turae confentanea eft, vix füperare illam dimenfionem, quam

:

BVRTON ") attulit fique ea minor fuerit, nunquam in pelui be-

Minor eft capitis dia-

ne fabrefacta partum difficilem .efficere.

Ü

meter, quae ab vno aure ad alteram pertinet, cuius menfuü-

ram dicit modo laudatus sv&TON 34 pollicum; longior eft ifta

le

linea, quae excurrit ab offe frontis ad. verticem, quam ae-

quare contendunt 4$5 pollices; longiffimam tamen depreben-

S

dit diametrum inter verticem

et fymphy(in maxillae inferioe

ris, quam aflerit effe 5$5 pollicum.

Ex hisadduétis facile col-

ligi pote& caput foetus a prouida natura, ita effe formatum,

vt omnino,

fi fitum tecte fuerit, peluim tranfire poffit.

à

uae- enim illud obducunt externa integumenta, ea cumlaxa

fint, ac facile fe comprimi: patiantur, tantum abeft, vt par-

tus negotium iropediant, . vt potius ob fuam Iubr1c1tatem mi-

"

rum in modum foetus protrufionem iuuent.

Accedit praete- ,

rea mira ifta naturae in componendis cranii foetus offibus fo»

lertia, quae ea membranis, interdum latioribus ita coniunxit,

vt caput infantis facile in anguftiorem molem comprimi queat,

fi modo vertex primum in peluim defcenderit, illà enim quae

At-

bafin cranii conftituunt offa arétius inter fe nectuntur.

[

d

fluit quoque füb partu ad has partes fatis magna muci-copia,

quae molliores partes imprimis externas lubricat, et emollit,

vt cedant eae capiti nafcituro, nec vllam , certe haud valde.

inetuendam refiftentiam illi 1 imponant,

$. II

q) L. c, et Tab. IL £ r.

z) L. e p. $.

s)Lc.Ta,bI f34,

8

DE PARTYS AGRIPVPAAR-VAJ/I' -

$ WL

26 v47T9 go00rVX J TA

Cum in naturali partu femper caput foetus primum pro-

deat, cuius caufa eft in naturali foetus in vtero fitu, de hoc

ipfo eius fitu pauca praemittenda effe putaui, vt caufae pa-

teant, quae vel naturalem, vel agripparum, vel alium prae-

ternaturalem efficiant partum.

Ita vero plerumque in vtero

collocatus eft foetus, vt caput eius maxime in pectus inclina-

tum fit, genua ita flectantur, vt femora abdomini incumbant,

pedes vero fic collocati fint, vt calcanea ad nates appriman-

tur. Humeri autem vtrique thoracis lateri adiacent, máanus

vel crura tangunt, vel ita'fünt reflexae vt frontem aut caput

Cfuftineant. Atque hac ratione totum foetus corpufculum, in

globüm quafi conuolutum, fe angufto vteri fpatio ita accom-

modat, vt fuperficiem laeuem et fere aequabilem, quae fu-

perficiei vteri refpondet, habeat. ) De his hactenus omnes

confentiunt, .fed diuerfae funt auctorum fententise, de fitu

quem caput foetus in grauiditate occupat. — Multi enim vete-

vtero

Tum et rgpentiomm hon pauci ^) putarunt, 'fqetum in

quafi

t-) Vid. ROEDERE R. Elem. aft., obft. 45. 79. Figurasvide apu

d Ar-

BINVM. Vter. grauid. Tab. V.£ T. WEILH.NORTWYCK Anat.

Vter. grauid. L. B. 1743. Tab. 3.

u) Ex loco HIPPOCRATIS de partu o&imeft. Edit. cHARTER T. V.

p.351. huius fententiae eum effe au&orem videri poffit; attamen in Lib.

ARI&»

de pueri natura Tom. c. p. 422, dubius eft de fitu capitis.

STOTELES. affirmat in Hiftor. animal. Edit, Parifin. T'om. I. p. 894,

omhibus animalibus primo tempore caput effe füperius.

Propofuit

etiam GALEN V S hanc fententiam vid. R1OL ANI Anthropogra-

Ex aliis:bene multis

phiam L, IV. c, 6. Edit. Parfin. 1626. p, 622.

opinionis huius defenforibus fequentes nominaffe fufficiat.

VESA-

Livs de corp. hum. L. V. Tab. IV. fig 3. MAVRICEAV T. des

maladies des femmes groffes Lib.II, c. 5. fixieme Edit. p. 234.. D10NIS

'Tr. gen. des accouch. L. II, cap. 18. p. 1388. DEVENTER oper. chir,

nov. lum obítet. Lib. HI. cap. 13. p. 75. fig. 6 BVRTON new. fylft, p.

99. Tab. IX. fig. L. Cl. rgvRET P'art des accouch. p. 73. et Eff. fur

es

e

l'abus de$ réglesgénérales et contre les Prejgg qui s'oppof, auxrprogr

DIPFICVLTATIBVS.

-

g

. quaáfifedere, vt caput eius ad fundum vteri, facies ad. ven-

trem matris, dorfum ad fpinam, pedesque tandem ad orifi-

0«

cium conuerfi fint; hunc vero foetum ita collocatum, vltimis

"n

grauiditatis temporibus *) fe praecipitem rotare etin peluimY)

d

defcendere, vt facies poftea os facrum matrisrefpiciat, vertex

Q

orificio vterino infideat, pedesque fürfum verfus fundum vte-

(

rinum conuertantur.

Addunt : ex hac caufa?^) matris abdo-

'8"

men, vltimis geftationis temporibus, fubfidere , grauidas faepe

?

ex hac circumuolutione

dolores in lumbis, et pondus in

inteftino recto fentire, et cautione opus effe, ne dolores fpu-

u$

rios, quos nonnulli oriri putant, ex irritatione fundi vterini

Wt

Affirmant

|.per pedes infantis, pro veris habeant minus periti.

Iü

enim, abortus faepiffime pedlbus praeuiis prodire,atque fi gemelli

n

adfunt, eorum vnum , qui non circumuolutus fit agripparum

(l

more naíci.

Quae argumenta etfi fpeciofa fint, tamen fe

KS

nobis non ex omni parte probant. Nulla enim adeft caufa

u

quae foetum ad eiusmodi fubitaneam ( vt multi fünt opinati )

(

circumuolutionem durante grauiditate determinare poffit, ipfi-

[0

que motus quos grauida fentit nimis vagi funt et incerti, vt

Huic vero

m

alia argumenta inferius alleganda taceam. a)

fententiae contrarla eftalia, a corvuao ) iam propofita

i

et

V

de l'art des accouchemens a Paris. 1766 p. 87 fequ. Cel. AsTRVC l.c.

p. 50. fequ.

D)

x) Ratione temporis ahquxs diffenfus inter au&ores ell, MAVRICEAV

I*

alique plurimi verfionem accidere putant 7 vel 8 menfe. piONIS

)

]it

menfe 8 aut initio 9.

LEVRET et ASTRVC füb fine grauiditatis,

OVLD et BVRTON fub ipfis primis doloribus.

y) Galli hoc dicunt /a Culbute.

s.

z) vid. LEVRET in eff. p. 87.

a) vid. ROEDERER Elem: $. &r. vix tamen credo tantos éffe/hos motus,

les

vt inde exterius in matris abdomine fugillationes oriantur.

Poffunt

I$

vero eiusmodi ftafes exterius in c'rauxda oriri prorfus ex aliis caufis,

If

minime enim in foemiriis, quae, vterum gerunt, eiufmodi maculae in-

'frequentes effe folent.

(

b) REALD. COLVMBVS de re anatom. L XVII P. 245. quem acriter

tes

vero reprehendit MAYRICEAV l. c.

dt

B.

rfo

DE"PARTVS AGR!PPARVM

Á

et a multis recentioribus. affumta opinio. *) Sc1 icet putant,

I

per emne grauiditatis tempus, caput foetus deorfüm pende-

re, vt dorfum eius giatris abdomini obuerfum fit; pedes vel

furfam fpectent, vel ad abdomen reflexi, matris dorfo re!þen-

Probant hoc ex

äeant, caput vero orificio vterino infiftat,

malore proportlcne et grauitate capms in foetu ad reliquum

Corpüs eo maiore, quo foetus iunior efc ex obferuationibus

t

coïle&:s, ex grauidarum diffectionibus ; 135 ex abortibus qux Ca«

H

pite' praeuio prodlerunt, *) tandemque ex experimentis ta-

&tus ope inftituris. *) Licet vero extra omnem dubitationem

pofitum fit, caput foetus qui naturali partu prodn'e debet,

f

per tres vltimos grauiditatis menfes ; mferlorem vteri pattem

Plerumque occupare, tamen firum hunc perpetuum, et in pri-

H

tnis. grauiditaris thPOI'lbU'S iam. foetum ita collocatum effe,

vix aüuml poteft. Vt enim tacesmus caput. durante grauidi-

tate quandoque per exteriora abdominis integumenta tactu

dlgnofm pofíé, b) alia- adfunt ; quae probant foetum non

. femper^

€)vid.b E E& MO'T TE Tr compl des: accouch. "T. 1. Part I. C2p.

$.a Paris. 4765. p..211.

negat . hic in abortibus, ante fextum

menfem exclufis , pedes primo prodite.

In extradione foetus: ob

hxemorrhamam vteri $. aut 6 menfe fatta, dicit, vix non: femper H

caput ad vteri orificium inueniffe.

Magis tamen ad tertiam npmlqnem

inférius commemorandam. nccedxt

de porro 10.H. ONY MOS itt

differ. de naturali foetus . in vtero fitu L. B. 1743. quae exftat. in Ill..

HALLERI diff. anat. Vol, V, p. 319.. MONRO in Edinb, Effay T.

423 SMELLIE Treatife p. 178. Cafés. Vol. 1. p. 213. Anat, Tabl.

V VI. VilL IX. tandem cel. v.bDOE V ER ENin fpecim. obf academ.

p.trrqui tamen foetus fitum duxante grauxdltace faepms mutari con-

tendit.

d) vid. DE LA MOTTE obf' 54: menfe quinto ad fextum SMELLIE

Cafes, Vol. 1. 215. et.etiam in Tab. RÓEDERER lc; vtemhuman. T:V.

infoetu 6 aut 7 menfium DOEVEREN l. c.

e) vid. pE LA MOTTE T. I p. 21r, SMEELIFE I. c.

£) Cl. ONYMOS 43. foeminas ta&us ope examirnauit:

Ex his in 27, cas

ut poft 5 v«l 6 menfem detexit, in 16. rehquis vero vel nihil, vel

fitum fingulo examine. mutátum,

Sed omnino:

g)1ta HL. HALLER, L'e. pc 413. ex propria obfermnone

cautione:opus eft, ne alias: partæ V. C, nates cet, pro cápite foetus ha«

beamus.

£1

z

DIFFICYLTATIBVYS

tQ

fcinper capite fao orificio vteri infiflere, - Caþut enim expiqæ

0s

rationis ope non ante feptimum menfem detegi poteft; ) fae-

el

piflimeque abortus autpraematurus partus, vel in pedes exit,

l-

vel peruerfe fitus.eft ') : cum . contra foetum maturum: in

:X

natura]i partu quotidie in caput prodire videamus. ")

:

Ipfae

"

tandem circumuolütiones funiculi vtmbilicalis, circa varia foe-

tus membra, anfae porro et nodi veri ex illis in funiculo or-

ti,!) docent, foetum omninó moueri in vtero intra aquám,

d

de

nec illum femper eundem fitum obtinere.

Confirmant hoc

In

varii motus foetus a grauida percepti, vt alia praetereamus.

Ex.tertio. genere funt, qui reiecta vtraque priore fententia,

mediam- quafi viam tenentes afferunt, foetus in vtero fitum

plane effe indeterminatum , eum potius quam diu multa aqua

in ouoadeft, libere moueri, fitumque eius tantum füb. gra-

ä

]«

uiditatis.fine in confuüetum determinari..

)

-Situm tamen

|

fqe;us'in-vtero maxime fre

quentem omnino determinari pof-

n

5

-Bz

þfe,

h) In initio vel medio ? menfis ROEDERER de temporumin grauiditate et

In opufc. medic, Goetting. 1763. p. 33« feq. —

p

parta aeftimatione.

i) V. MAVRICEAV obferu, 50. 228. 237. 341.547,626. Dernieres obf 95.

j

97. 102. DE LA MOTTE Edit. cit. obf. 161. 162 165. 175.

fe

k) Putant nonnulli femper tunc impediri capitis defcenfum a funiculo

[

vmbilicali collo foetus, vel corpori circumuoluto, quod vix fieri

K

poffe oftendit SMELLIE Treat. p. .182.

l

1j Miras tales conuolutiones depi&as vide apud Prv in prat. desaccouch;

[.

"P. 432. ex quorum numero nonnullae certe vix naturales, funt, feé

j

arte fa&ae. . Nodi autem veri conftri&i in foetu viuo non adfunt,

nec adeffe poffunt, licet contrarium exiftimet Cl. GR Av..in Anfangs-

gründen der Hebasmmenkunft, fed anfa formata, füb ipfo tandem partw

f

in nodum conftringitur. vid. Excell. GEHLERI Praeceptoris optimi,

|[E

diff. r. de vtero fecundinas expellente p. I1. Nodos laxos obferuauit

-SMELLIE Cafes Vol. L. p. 335.

V

ïV. cap. I4.X'Edit Parif. Ap.jj696'.

iY) AMBROS. PARAEVS in'oper. L. XX

JDE LA MOTTE l. c. et obf. 54. Cel. DOEVEREN.1. c. etiám ad hanc

fententiam accedit. Afferit ille: alizs quandoque partes fe ta&ui offerre

i

et tamen partum naturalem fieri,

Foetus quoque poftquam caput de-

2

fcendit, tamen iterum ita moueri poteff, vt abdomen quod fübfedit,

10

iterum afcendat, monente CI. LEV RET in Efï' P: 9t

lr

12

. pE PARTVS A'GRIPPAXR-VM.

ül

fe, cum in eo aliqua fit conftantia, ülperius'ad(-hi&ae obfer-

uationes demonftrant, vt nihil nune dicamus de defectu cau-

pO

ei

fae, quae efficere poffit; vt in naturali partu femper caput,

*t non in aeque multis aliae quoque partes prodeant.

Qua-

3

V

propter nobis affumere liceat, ") füperiores foetus partes ,

licet caput maius fit, primis poft conceptionem menfibus fu-

ht

periorem in vtero partem, cum leuiores fint inferioribus , 0C-

05

cupare. Caput enim in tenello embryone bulla tantum mem-

fil

branacea eft, cerebrum ipfum fluidum et molle. ?) multae-

t

que praeterea in capite adfunt cauitates, quae omnino effi-

[

cere poffunt, vt leuius fit, illa qua faüftinetur liquoris amnii

fi

columna. ?) Quodfi vero cerebrum firmius fit, cauitates

oris , narium, et aurium fenfim fenfimque replentur, tunc

fpina dorfi fle&itur, quae antea in recha cum capite linea

$i

ponebatur ) caputque pedetentim delabitur, vt tandem ide-

crefcente liquoris amnii copia t capitis grauitate fpecifica au-

&a, illud inferiorem vteri partem, non tamen certo defi-

niendo tempore occupet, Quod fi vero, vel praua confor-

matio, vel defectus liquoris amnii adeft, tunc caput vel pla-

d

fi

ne non defcendit, vel praeternaturaliter fitum eft.

Cum

Ío

vero recentiorum nonnulli in partus initio alium capiti , alium

thoraci fitum tribuere, poft cl. ov tD coeperint, *) no-

pi

tandum nobis hic folum neceffürium videtur, hanc fi eligimus

d

fententiam, illam fua habere commoda, cum interdum in arti-

Pw

f

ficiali partu hic fitus, quem naturalem putant, imitari poffit.: At-

tamen

Y

ü

n) vid. ROEDERER Elem, art. obftet. p 39,et THEBESII Hehammen-

kunft p. 47.

n

0) vid. HALLER Elem. Phyfiol. T. VII

ROEDERERI Elem. p. 39. in not.-

I. p. ä6r. et Cel. WRIS?ERG ad

p) vid. AsTRvC. l.c. p. 31. et 52.

W

9g) HALLER Elem. T. VIIL p. 41o.

;

r)

Treatife of Midwifry. p. 29. suELLIE Cafes Vol, r. p. Agr.;.;e'g obf.

Cl, GARROw ibid. p. 217. et in Tab, IX. et XIII. Hoc tamen non.

fine limitatione concedit ROEDERER Iconf in notis ad Tab. V.

DIFFICVLTATIDBDV S.

r3

2

tamenhaec commoda, vix credimus femper maximi momenti effe

Il«

poiTe,hcet enim affumamus füb primis partus dolorxbus, maiorem

lt

capitis diametrum, maiori peluis diametro, minorem contra

n

minori, in apertura füperiori ( vid. G. 1I. fupra) ita refpondere,

5,

vt facies foetus, non verfus os facrum conuerfa fit, fed ad

j-

latus, vt vna auris anterior fit et oíla pubis, altera pofterior

-

os facrum refpiciat; tamen in media pelui, vbi diametrorum

[I]«

ratio inuerfa eft, in os ifchium facies incurrit , et tunc rota-

-

tione facta determinari debet in partem offis facn anteriorem,

i

occiput vero ad pubem ita dirigi,

'vt caput in naturah po-

fitione prodeat. *)

$8

IV

Id

$.

p

$e 9J4949C9 27ATJO9 v DPAXTWe, JZS..RJ.*PSP./ZRV:W N

je

ceNeme uv gv

vVQcCOge'D26 CJAP2JEPZC

J

4

u-

gnoUe um0

SOWOCNY.

f

Si ex caufis füpra allegaus, vel aliis bis fimilibus, capitis

)f-

1

defcenfus ad orificium vteri 1mped1tur , aut verfionis ope foe-

rus male fitus ex vtero protrahitur; tunc partus agripparum ,

foetu per pedes prlmum prodeunte, oritur.

Atque hunc

n

partum, fi fi foetus minor facxeque fua ad os facrum conuerfus

)-

eft, ct peluis apertura fatis patet, fola natura abfoluit, cum

u$

pedes verfus orificium mitentes, et reliquum corpus quod

le

fenfim craffius fit, vteri aperturam cunei in modum dilatare

st'

valeant, vt caput tandem facile quoque exire pofïït t) Rara

7)

tamen baec. partus eiusmodi felicitas eft. Quodfi enim aqua-

[l

gum vefica non late expanfa eft, et impulfus eius. deficit, ori-

ficium vteri exinde non fatis dllatatur, vel ipfae aquae vno

ii

inperu ex vtero proHuentes, partus viteriorem progreffum

non

| B,3

