potfé; camen varia funt, quae nos circa vncorum in hoc cafu

g

vfüm dubios reddunt.

Quae enim füpra G. VI. in vniuerfum

-

de vncorum noxia applicatione monuimus, ea vel maxime in

fü,

hoc cafu valent.

Accedit difficultas qua vncus tam alte in

Iu

vterum immittitur, et dolor exinde in parturiente excitatus.

Ti

Quod vero nobis maximam in hac re cautionem commendat,

ffile

eft periculunt; quod matri füb ipfa illa extractione imminet.

j[]o

Cum enim. vncus in fuperlorem caluariae partem quae ex

i

membrana tantum aut tenuiffimis offibus conftat, magna cum

0i

facilitate penetret, et ad balin cranii víque pertingat; faepiffi-

gt

me mater füb ipfa extractione,. non folum ab apice vnci , fi

Its

ille-deglifcat , fed etiam.a fragmentis offeis ex vulnere.promi-

Y

nentibus vehemcnter laedi poteft. )

Quaproptet, fi vllo

)ort

iodo occipitis offa perforari poffünt, fuaderem potius vfum

ii

forficis Smellianae aut perforatorii Leuretiani fuperius defcri-

zi

ptl.

Operator vero ante foeminam , quae füpina 1ácet, fe-

[ r

deat, atque corpufculum foetus, quod ex vagina propendet

ffl

vel gremio füo imponat, vel potius id adftanti tradat, vt

n

leniter ab €o. deorfum trahatur.

Deinde

finiftrae ^ manus

*

]UC

D

: digi-

d

") Locum vulneris vide apud sMELLIE Tab, XXXVI. quae tamen pro-

prie ad extra&tionem capitis abrupti pertinet.

|£) vid. CL vo1c diff, de capite abrupto. $. 37. SVRTON Lettr to

fl

SMELLIE p. 207

20

DE PARTVS AGRIPPARVM

disitos indicem et medium ad .illum;. quem commodiffi-

pQ

mum eiïe iudicat ,

occipitis locum applicet, ita, vt. digito-

il

u

rum capiti foetus apprefforum. vngues deorfüm vertantur.

fim

lum dextra manu forficem modice calefa&tam fic arripiat,

vt pollicem mediumque digitum

crurum

annulis

im-

vd

mittat, indicem vero vni €ex cruribus applicet.

Ipfius vero

Tüjt

forficis apex fupra digitos occipiti firmiter appreiï'oe -ad ca-

au

put vfque producatux atque. vagina parturientis per hos duos

qu

digitos ab omni laefione defendatur.

Quod fi vero inftru-

te1

menti apex ad occipitum víque peruenit, tunc operator,

pii

carnes et os ipfum terebrando perfodiat, quae res maxime

uu]u

adiuuatur, fifuüb ipfa perforatione forficis crura paululum a

ti

fe dlducantur.

Pofteaquam vero inftrumenti apex os pene-

t

trauit, quod ex fublata refiftentia cognofcitur, tunc feníim

ïOk'

fenfimque laminae aperiantur, et vulnus forfice in orbiculum

tot

caute circumacta ita amplietur, vt tandem maxima pars cere-

El

bri eflluere poffit. Simili fere artificio quo suE r r 11 forfex,

UI

etiam LEV R ET perforatorium adhibetur.

Vnicum hoc no-

lof

tandum eft, in vfu illius, quod fecundum Friedianam emen-

T10!

dationem fabrefactum eft, digitos fi laminas diducere volueris,

Vulnere dllatato membranae' de-

fad

comprimendos effe.

C

fcindendae, velíi Leuretiano inftrumento Vf fümus, cantum

C

contundendae funt; ' cerebrum vero, quantum fieri poteft

deftruatur.

Quibus omnibus peractis forfex caute extraha-

tur, et, fi cerebrum non fponte effluit; vel digitis , vel coch-

Jt

leari Excell FRIED,) quod' cerebri membranas magis ad-

huc dilacerat, extrahatur.

'Tunc fepofitis omnibus inftru-

ments, reliqua extactio capitis, cuius magnitudo valde im-

fep

Qu

minuta eft, fola quandoque. manuum ope, ad finem perdu-

Citur.

LE

(hlodfi vero hoc non fuccedat, tunc operator, di-

gitum

:

h) vid. fïguram eius apud THEBESIVM Hebammenkun& Fab. XVII.

,

fig. 32-

l

)

1

-

" DIFEF IC VLTAT IBVS

31

iffi-

gitum immittat foramitii, þquod perforatorii ö-pä factum eft,

jto-

IQUf,

illum inftar vnci flectat, atque ita, dum altera manu corpus

- fimul attrahit, reliquam extractionem abfoluat,

Sr verendum

yf'at,

ett, ne digiti a fragmentis offeis eminentibus laedantur, tunc

It*

vel vncum rectum, qui in apice obtufus eft, foramini im-

[2]

Q-

. mittat, vel.comprehendat cranii offa forcipe scu vgER1 )

luos

'aut alia fimili, caputque hac ratione excütiat.

Poffumus quo-

i

'que, corpore infantis methodo füperius defcripta ab adftan-

Qt,

te iterum eleuato, forcipem curuam applicare, 'caputque come-

primere et protrahere, aut vncum SMELLIANYM incur-

jme

11

uum in orbitas vel ad maxillam figere. Quódfi autem perfora-

2

. tio non ex voto fuccedat ob füummam offis occipitis duritiem ,

fim

autfifoetus mentum refpiciat offa pubis matris et nulla arte

folui -

4

poffit, vel a nimis violenta tractatione caput iam fere

lüm

totum a trunco folutum fit; tunc optimum videtur auxilium

g

Licet

in feparatione capitis-foetus a trunco pofitum effe.

fox,

enim perforatio melius fuccedat in capite quod mediante col-

no-

lo firmatur, quam in illo, quod libere in vtero mouetur, et

"

nonnunquam ex eiusmodi feparatione fine maxima neceflitate

115

facta, partus nimium protradus fuerit; *) tamen hoc artifi-

de-

cium, fi omnia alia fruftra tentata fuerint, non plane reii-

um

u

ciendum eft. !) Optime autem fit illa fepgrarid forficis ope,

It«

-

$. VIL .

di«

26 €xTAACTJO0WO CAPITJV A TATWCO de94AAT .

g«

Capitis a truxico obftetricantis vitio auulfi, vel confilio

:

fäparati, €x vtero extractionem, inter difficiliores operationes,

us

quae in arte obftetricia occurrunt numerare folent, lta enim

du

MAy«RxcxaA'v m tantam. huius extractionis di&ïculcatem

d-

N

»

e(le

qm

) vid. -WAL-BAVM l.c, T E 8b.g. £. .13:

k) vid. swELL1E Cafes Vol. II. p. 320. et p. 374

J

1) vid. swErL1E Tteatif. p. 362.

m) 1. c. pag. 386.

etBVATON apud w'mmv Ml ep 123.

DE PARTVS AGRIPPARVM

32

-

-

pr

effe afferit, cui faepe duorum vel trium clnrwgorum opera

p

haud fuffecerit, quorum vires exhauftae eflent.

Quid quod

ma

nonnulli auctores eam adeo extimefcant, vt totam expulfionem

f

capitis a trunco feparati ec in vtero relicti, naturae commit-

9p

tant, ") cum exempla adfint, eiusmodi caput dolorum vi

p

fine obftetricantis auxilio expulfum fuiffe. ?^). Hoc vero cum

cip

rariffime tantunf contingat, et in eo cafu folum fieri poíhit,

«t

vbi dolores continuantur vehementes, aut, ft conquxeuermc

Iem

paululum, mox redeunt: ipfa deinde dolorum aQüo verticem

0n,

depumens caput magis adhuc expandat, aut ad offa pubis

EC

apprimat:

denique periculum fit, matrem vel ex debilitate,

Q

cum longo partu exhaufta fit, vel ex haemorrhagxa, placenta

e

ex parte foluta, perituram effe; praeftat vtxque ftatim ab. in-

YCc

itio, quando vterus nondum circa caput nimis arcte contra-

É

pd

&us eft, caput abxuptum manus ope excutere. P) Neque

deit

fi maxime vteriorificium iam contractum fit, haec operatio

d

foic

admodum extimefcenda eíffe videtur; cum illud aliquo tem-

4

poris fpatio pmeterhpfo obftetricantis digitis cedat: 1) ca-

que

putque, fi vterus iam contractus fit ,. in illo non ita libere flu-

aüt

Cuet, vt a digitis comprehendl €t firmiter teneri nequeat,

Ti

In omni vero extractione capitis a trunco feparati, fiueilla fo-

iW

la manu abfolustur, fiue inftrumentorum auxilio fiat, vnus

qui

ex adftantibus abdotninis parturientis inferiorem partem fupra

tehi

offa pubis ia comprimat leniter, vt vterus in fitu, hoc artifi-

f

cio, contineatur.

Cauaat vero fibi max:me , De vterus com-

fij

. preffio-

n) MAVRICEAV aph. 240. conf. LEVRET ad hune Iocum in l'art des

accouchem. p. 453. et PEV 1 c. p. 308.

t)

0) DE LA MOTTE P. rrz, Auantpropos 48, nouu, edxt ROEDERER obf.

3J

de pàrtu laboriofo opufc. p. I4I.

p) vid CRANTZ. l, c. p. 64. et ROEDERERVM in element. nou, Edit.

. 269.

J

q) Quamdxu aliquid in vtero. reftat , tamdiu quoque fpes eft, or:ficxum

uï

poífe dilatati vid. Excel. GERLER diff. z. de vtero fecunqus expel-

lente. 5 7.

J

pX£rad CVLTATIBVYS

33

t

pr&fïïohibus llis violentioribusa c &t so : ) quondam ad caput

excutiendum commendatis laedatur, cum exinde facile triftiffi-

od

Dcm

ma inflammato oriri poífit. In vniuerfum autem capitisa trunco

mit-

feparati ex' v'éro extractio düplici ratione fierifolet; Etenim

operator vel manum tanturm vel inftrumentum non laedens ca-

i u

Cutn

piti applicat, vel vtitur inftrumentis fcindentibus molemque

capitis minue:e tentat.

Si manum folam adbhibet, neceífe eft,

Jft,

it

vt primum facies, fi forte adhuc offà pubis refpiciat, ab illis

C

remoueatur., lenioris refufionis ope.

Deinde digitis duobus

ori, vel:quod melius eft, orbitis, (folet ehim maxilla facile

Jubis

abrumpi) inie&tis, pollice vero fi fieri- poteft, foramini ma-

t

u

guo offis occipitis immiffo , capitis extractio, leni agitatione

-

centanda eft... Qua quidem. in extractione opera danda eft,

Qu«

yt.caput, faeie in.latus conuerfa, per aperturam füperiorem

peluis,: ob rationem fupra $. IL' expofitam , ^ protrahatut,

eque

fitio

deinde autem ita vertatur, vt facies offis facri cauitatem re-

teffl«

fpiciat. In vniuerfum . autem tota haec extradlio abfoluitur,

ad ducum lineae illius, fecundum quam caput forcipis- quo-

G

que aut manuum ope protrahendum eíle monuimus,

Cum

150

autem lubricum caput faepe manu difficile comprehendi , cum

yit,

1fo-

maiore autem difficultate : adhuc. firmiter teneri poffit; varia

a variis Auctoribus excogitata funt inftrumenta, et machinae,

Vs

quibus eiusmodi.capitis extractionem commodiorem reddere

prà

tentarunt. Infignis et nunc inutilis;; cum iam ab aliis *) hoc

ftift

orti-

fufceptum fit, labor effet; omnes fundas, -) marfüpia ?) et

ff

. qucia's *)4án ?1ü11c finem pf:opofï'cas hic recenfere.- Quapro-

pter

( des

t) Lib. VII. c. 23.

*

Lolf.

$) vid. LEVRET obf. p. to. feq

^

: et WALBAVM adíot. ibid, gonf. quoq.

voiGT l. c.$.22. feq.^

t) Huc pertinent fundae a MAVRICEAV, ROONHVYSEN, CHAPPMAN;

Eiit

PLEVIER, PVGH et WALDGRAVE propofitae.

l

dciom

u) Quorüm inuentores funt, GREGOIRE et AMAND.

X) v. c. Smelliana et Burtoniana,

expeï'

E

DE PARTVS AGRIPPARVM

34

h

pter in vniuerfum d1x1H'e fu&ïcmt, càs miachinas onnes: dnEcul-

ter in yterum deferri, difficiliusque ad lubricum et volubile

k

TK

caput firmari, tandemque illas, cum verticem deorum premant,

of

latitudinem bafeos caluariae et extractionis incofrmoda augere,

i

Simile fére vitium fürceps t EV& E T1 tribracbiali.Y) habere vi-

detur

Licet enim minime negandum fit, hoc nftrumentum

Qu

ingeniofiffime excogitatum et artificiofi (lime conpofitum effe,

a

O

varia tamen funt, quae praeftantiam eius dubiam reddere vi-

dentur.

x

Nam in vniuerfum difficulter applicatur , cum haud

raro vterus circa Caput: contractus fit , rugásque éficiat, vtve-

Ticl

[

rendum fit ,. ne ille. a laminis forcipis a fe inuicem diductis in

t

ruga aliqua laedatur. :

Deinde nullum plane vfum babebit, fi

|

U

peluls angufta eft, . Caput enim a cruribus debilibus et elafti-

cis huius forcipis vix in-anguftiorem molem comprimitur , fed,

lian

1

vertex in extractione ipfa deprimitur , vt exinde bafis quoque

tat

v

latior, et egreffus longe difficilior fiat.

Quapropter. conful-

tius eH'e putamus, fi forcipis .tribrachialis loco, adhibeamus

T10!

forcipem Leurétianam aut Sméllianam curuam. *) ^Supereft

Tiof

tandem aliud inftrumentum a Cl. x x VRE T in boc cafu com-

qu

Eft.hoc capitz-

id

mendatum ^) cuius mentio . hic fieri debet..

traba & IVS DEM quam a lamina verfatili; qua inftructa cft

lh.

zire -téte à bafcule vocat ; cuius quidem inftrumenti figuram,

pi

cum illud nondum a Cl. Inuentore publicatum fit, hic ( v.

ftin

Conflat vero haec capmtraha,

figuram tertiam ) : dedimus.

fu.

ex baculo ferreo, in cuius fine füperiore incifura.eft , in qua

breuis aliqua lamina ,. fiue trabecula ferrea, ex parte l'!tet ita

vt mobilis.illa fit, atque fi apex eius in aliquod corpusimpin-

gat , recondxta pars. üatun proühat , ità vt trabecula nunc bo-

rizon-

y) vid. exvsr. Obf. p. 13. et methodum. apphcanoms p. 40. conf.

SMELLIE Tread. p. 366.

z) Ipfe LEVRET forcipem cutuam tribrachiali praefert. vid. Suxte des

obferu. p. .'347. et Thebef; 1. c.p. 292. ,

3) vid. z1vsD. l'art des accouch. p. 128.

N

DIFFI(.VL fAl'IB'VS

3

5

cul

rizonitalem fitum occupet

- Hoc vero modo CI. Inuentor,

ible

ille inftrumento vtitur, vt, lamina verfatili intra corpus inftru-

laht,

menti ex parte abfcondita, illud demittat in foramen magaum

"VO

offis occipitis, deinde yero manubrium attrahat, vt trabecula

«Vl

in transuerfum ponatur, et egreflum baculi, ob angulos quos

tm

cum. illo facit, ex cranio impediat, et ita vna cuminftrumento;

df

caput quoque, cui illud infixum eft, ab operatore extrahatur,

[/

Simile fere inftrumentum olim Cl. cagcoi& & adhibuiffe,

aud

ex illa defcnpfxone quae apud Cl. A s x &.v c occurrit, con-

Ye

iicimus.") . Licet enim ratio conftrucliopis alia fisz et LEV-

J

&RETI inftrumentum, quo ad figuram magis accedat ad capiti-

T

trabam Mauricellianam , modus tamen applicationis : in Gre-

afti-

goriano et Leuretiano magis conuenit, cum contra Mauricel-

fd,

lianum. inftrumentum in foramen perforatono factum immit-

Xjue

tatur.

Vix tamen putamus, tantum huius inftrumenti effe

Y

ï.

vfüm, quantum illi Cl. t z vg E r tribuit, Saepenumero eninmr

Imus

non nifi difficillime: applicari poteft ,

cum vertebrae colli

eteft

noünullae vt plunmum capm abrupto adhuc adhaereant, ne-

Offle

que via ad foramen ofis occipitis magnum fatis pateat.

De-

f

//

inde trabecula verfatilis vix . fatis firma effe videtur, et poffet

Ld,t

illa, fi caput attrahitur, diffractis occipitis offibus elabi et

4f

parturientem laedere, manet quoque bafis cranii in pri-

(v.

ftina magnitudine ; trabecula illa'intus in transuerfum po-

fita.

3

Hinc. fi manus. non füufficiant, .füaderem potius

*

E 2

forcipe

qu

b) M. GREGOIRE fe feruoit d'un inftrument d'acier, fait comme vne

j

»grande L, dont toute la furface etoit lxiTe, fans angles.

Cet inftru-

pm

»ent s'ouyroit'en deux parties, qui tenoient enfemble par une

ho-

»«harniere, le long de la longue ]ambe

On introduifoit dans la mae

p ttice cet 1n&rument les deux parties pliées, l'une contre l'autre,

/! u

»eton le diriseoit, avecla main gauche dans le trou . de l'occipital,

COnk

» Alors en dephant cet mf'crument, on lui donnoitla forme d'un dou-

»ble "IT, et comme alors les deux bouts ne pouvoient point fortir

e dei

»du trou de l'occipital, cet infirument fervoit à tirer dicettement la

ete* vid. ASTRVC l, c. p.. 25

'

DE PARTVS KGRIPPARVM ECT.

56

DI

foripe vti, -aut capitis perforauonem tentare.

Haec

autem, Íi capitis vertex: vllo modo :ad os vteri conuerü

potePt, inftituatur , methodo iam. defcripta, in füperiore

vbi

fontanella. : eft,

haec ífola cautione

verticis parte ,

adlublta, vt vterus ab adítante, manu abdomini partu-

rientis impofita, ipfum vero caput, vel manu operatoris , vel

quod commodius fieri poteft , ope f01c1pxs incuruae in firmo

1

ficu retineatur.

Deinde forfice ^) cerebri effluxus promo-

ueatur, tandemque: caput imminutum forcipe vel manu excu-

tíatur, 4)

Quod fi autem vertex nulla arte ad orificium vte-

rinum..conuerti poteft, tunc demiffüs in vterum. vncus incur-

vus, in fontanellam ,

ratione a Cl. suErLIE def'crlpta )

iniiciatur, et po&quam cerebri pars effluxit, caput ipfüm ita ex-

trahatur, vt operator vna manu vncum dlrlgat, altera vero ma-

GR

xilla arrepta 1mped1re ftudcat;quo minus capitis fitus mutetur.

c) Suam forficem incuruam laudat WALBAVM T.Ip.459..

d)vid. ROEDERER Elem, $. 670. aliae capititrahae a MAVR:CEAV et PVR«

TON propofitae vel forceps Friediana nobis reiiciendae effe videntur.

Conf. de his LEVRET. Obf. p.78. 79. WALBAVM T.I. p: 530. et

SUN

vVOIGT l. c.

€) vid. SMELLIE Treat.l c. et cáfes Vol. II. Coll. XXXVI, et EIVSD.

Anat. Tab. XXXVI.

$-

$0]

ERRATA,

p. 3. lin. 10. lege ipfis haud

p. 7. lin; 0. 1. vna. p. vno

lin. vlt. 1l.opponunt p. 1mnonunt.

p. 18. lin. 2

. l. arbitror p. videtur

p- 24. lin. 1() l. longior p. longius

in explicatione Flg 3. l. Cui Inuentori

DI M. MR

EXPLI-

»n.

A

*

|

n

P

--

"L

» ii

m

C

-4

É*

'.-v'

TU

m

:

v

h

v

a«* NS—

2

1 4

u

A

s

M

bm

4

-Tn

3ew t

i

*

x

i

.MWW

DA

m

tX

p

6a

2 d

L

*

L

d

M

TA

U

LA

m

R

M

E.

Y

oe

a

d

z

,

X

L

$

: d

*j

-

»

$,

d

L

£ d

*

Ey

-

*

m s

T4

M:

*

p*

h:

R

RE c-'r

s*:b L .&.H

fs

d« t

^

D ss

^

H

**

DOA

"

W

&

x

H

UA LU

*eg

n

*

M

Qi

h

A

lu

VA

ïf&'

er

J

!

2

*

Ia

«vocï

MT d

w

2

*l

--

R d. m

"x

K o

*

3

xw

|)

LO

PV.

*s

U

TA

HC

qu,

45 d

;

r

'à

X

mæ

u d

.

&.

vt

$&

.

«

fs

L2

x

D.

^

agf

s

U TY

EE 1

L^

Ml.

ibw

MHW

P

ïw.wz

2U Ea 3

E

E

W...

*v

M

LU

L

R

E.

N

d

^ d-

il .

CUW N Ae

QUM .

aei.an O

Í20 am

du

DISSERTATIO MEDICO CHIRVRGICA

PARTVS AGRIPPARVM

R

d

: DIFFICVLTATIBVS

Q

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E

CLVAM

O Balance

e

GRATIOSI MEDICORVM ORDINIS

E

PERMISSV

Focus

ä

N

SVMMIS

M

nd

JW ./439?5 M GA SCOWO?UBDQ/

as

IMPETRANDIS

-

H

L

Q:

[o

g

A

D

XX

MAR'T

MDCCLXVII

PVELICE TVEBITVRE

AVCTOR

GcOJD?FJFJRJL" JE JD. . fä]&. 'Nïw ZFE 7LJ£ JCZ

ii

REINSVVALD

LVSAT

MEDICINAE BACCALAVREVS

ä

TE

h

L ILORes DA:E

LITTERIS

VIDVAE

LANGENHEMIAE

i/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com