JfVIII15_qt-3

L

&cx

o

P y

x*

*

jX

Al

^ w*-u

ï:

í

;

i

TOE

Vï J'

^

(

t

r

T El

P 4

-

"s

ld

C

T

"É n

w

a.

um

61

;

pb od P

-

4

y

q&***

. & ,.a&ï.

æ*.

Y gF

p

*

QR

A

PA

TEA

RT

tam

&Fs *

hr

ses.

»

$3

3

As

: n

p

N

I,H"

iiä

G

i 2

j

3.

TOA

x

j M

X

xät

g , 4

i

il w'*'

L 4

l s

i, u

h*s

Á

wxgär*

$*

$.

a

"Y

ä:

L.

« o3$

ev*

»t.

;e:"

;ï".f '-—.g"

«X

b y A

w

u*

s

,

y»

A

.A

W.

Yv

TTR

N .

x

A.

^

apá as

t

"

a

OwO, 4

U

bt

.

;

-*K*

5

a

n

|»

(Hrw

;f

e

f

;-:":

T*

ao

* a

*

..ä

LR

i

I

y s

P

[

ftr

"£

m

u

^

n

ai

j

Q—P

*

r

r

u;

[

&

PT

f«

AE

a

m

&»/ ^

[

LU

-

i

H

'&

A9

as

( ts

I

P.

;;

"

ä

d

P.

x"&.n

5

w 4

K *

,

ngm

E

x

4 .*!(

*

30

ï

L

c *

«

;

fg,

7f

a*

y*

VF

w Es

45'*':'

h

-*

a m

£*

&t

V rA

E

rv*i*

f

þ, a

f

p5

p

[

&*

x

d

fb y

——

Á

É

uN

«

"i

*

E

5

s

d

*

lg

If

*-,

2

E

F?

VII

h ul

*X

ayftt

M.;*

0

s

Y

"E

a*

ä*—.

4€4

15

— Á YÓ

. 9

r W

XX

E

*

F

u

m

A

ET

wl *

D

^

*«

v

*2

v.g- "

?

ä-

A

w

La s

**,&W'—L

x*! ägwj

*

:

'&«ä

2

á :

M

d'«

^

*

i&

AÉ

xf

d

JD

as

fs

A

a

u

i

ss

cn,

P ue c

as

fL—L

L

upue

m

—

— Ó

— má—Ó

T

Em

-

——

aAl

-

ET

p

Teeem

sst

Tmem

RECV E

..,.

W

h

ORDINIS MEDICI

IN

VNIVERSITATE LlTïERARIA 1ENENSI

H. T.

DECANVS

D CHRIST 6O THFRIDVS

GRVNER

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

NOBILISSIMI MEDICINAE CANDIDATï

IOANNIS ANDREAE FRIDERICI KVMPEL,

WASVNGA MEXNINGENSIS

A. D. XXVIL SEPTEM,—BRJS cl.)xoccx.vmwu

HABENDA

XX *l;/

F5

W d

»'4(

34 W B0 I-c.I r

Ed

J

NU LNE

x&

Praeiittuntur

Fragmenta Mieditorum drabiftlarum

AE

De Variolis et Morbillis

ilI

IENAE

LIT TERIS STRANCKMANNIANIS

p

P r2

gner

J

&

-?

fa'«æ

;

)»

E

x

s

m

;

od

H

w

E

&t

-

"

: ..f..

Y

"

*

us

—

—-—äz?m

—9

*

Et véna nigra poft fanguinis mictum, malum.. Item fifue-

rit cum- bonitate anhelitus et alleuiatione r70), bonum 171) eft

Si cum fortitudine febris, et fiti forti, et ftri£ctura anhelitus,

172) mortale, quia vtplurimum moriuntur fuffocati

Item

fincopis 173) fuperueniens malum eft 174,) et mortale, quia

ügnum 17:) eft, quod materia vadit ad cor.

Item 176) fi

materia vadit 177 ad pulmonem frequenter fequitur mors

vel ptifis,

Et 178) fi ad oculos, frequenter funt 179) caeci,

Etífi male curentur, re-

vel relinquetur tela 180) in oculis

manebunt foueae et concauitatesintoto corpore turpes. ]Item

cum anhelitus et vox remanent bona, eft fignum fàalulis vtplu-

rimum r81)

]tem-192) variolae exeunt paullatim, et morbilii

cito.

Et 183) íi virides aut violaceae fuerint , 'euenit finco-

pis 184)

Item cum anhelitus eft malus 185) , frequenter fe-

quitur mors. ltem 186) aer frigidus et frigida füuppofita 187)

faciunt redire materiam fortiter ad mtefhna et fit rafüra inte-

ftinorum cum difinteria, quia aer frigidus laxatcomprlmendo

et materiam corrumpendo 188).

Cura 189). . Circa curam huius morbi f'unt multa facien-

da. Primo opmtet euacuare r90) cum flebotomia et folutione

ventris pauea, infrigidante vel comprimente, non attrahe:

vel diffoluente.

Secundo oportet alterare interius 191) cum

acetofis, dummodo flrictura 192) pe&oms non impediat; vel

cam dlgeihuxs, frigidis, confortatis, quodammodo flipticis

A2

193)

170) vel

17:) $i variolis adfuerint anhel. facilitas et alleuatic.

777) Def.

eft.

13) Si vero febr. foriis couiundla fuevit gariolir, fitis vehvmcm, COf«

firidlio anhelit.

174) Syucope,

77j) Def. ef

170) figunm euzn

177)

s

17$) vadat.:

7?) Def. et

e

getat cor.

190) fiumt pattentes

48:)

ünt . relinqnit.

:32) Maneniibus auhelitu et voce in variol vt glur.

eft

fu. falutis.

:5) Def. item.

134) Def. et

)8;) fynt tcope

186)

Anhelitu. exiflemte 14alo^ in. variol.

47) Def. item

182) f qperpofrta

139) corrumperndog. qmat

190) Curatio-curation

01/) Ji fievz enac uaizonen

192) fievi debes aiteratio iutriuficus

43) conffvidiio

194) füipticitatis

quod,

*

memeestepc m gpeepir i v geti st r

T -

4

I 93) Tertio debent dari ilfa;f ïquae 'ïu,uänt 194) ad facilem

expulfionem earum. . Quarto debemus defendere oculos et

p-s,&eralia* ; €t nares, et os, et inteftina ab- eis. 19$ ) cum-re-

percuffiuis propter nobilitatem eorum membrorum, et eft re-

percuflio ab intra ad extra 196), et ho»c,poteft ferb r97) in-.-

materia venenoífa. |Quinto debemus 198) cum- infufionibus

deficcare, et hoc. 192). ante. completam maturationem 2co)

non potefl, . Sexto poft alium diem 251) cum 20:) rumpurn-

"»

tur, deficcare, mundifieare et confolidare 203), Et fi non

rumpuntur per fe, cutm acuaureaaperiantur 204). Septimo,

oportet variolarum veftigia. prohibere ,

þ—c—et: curare, et reple-

te 205)..

Mi . ia adeilt at Mi

Goricum , aut f fanguis dominetur, aur 257) fi fortis fit vir-:

tus, et 208) aetas et alia particularia concordant 209), fiatflo-

botomia in principio de vena 210) mediana communi, dein-

de de fütuwitate nafi, et.maxime in pueris, quia talis floboto-

mia praeferuat partes fuperiores a malitia 241) variolarum, et

eft facilis fupet- infantes 212). — Similiter fi- morbilli fuerint,.

quod eft 21 3) diminutiuum morbi fenfibilis propter paruita-

tem, cum repletione fauguinis víque ad. quarfum diem pote(^ . —

fieri ficbotomia; Sed. poft duos vel tres dies i quando. pro-

cedunt vel augmentantur, tunc noir oportet; quod fiat iobo-:

tomia 2:«;4.);5 quia. traheret:matgfx?iaïma ad iengrayz.ï;g;).;; et

prohi-

Vese

et..

gfh od. Con fortantit

10j) kowï(l;z c—u;it'

196) d&l:f.;nf.dejïäudi 'o-c:;li/;,'detfï' et- e£,

7) Def. ab eis, es. paullo goft, ear.

:40)y et veperc. debet fievi

ab intgrib:i!:m ad exteiiorq:

199) 1dg. i

200) efi- déficcamdumr

201)

quod, t^men,

202) fiexi-

-203) Def. goff. al diem.

204). variolae

20j)

D«£. deficc, «et leg, hwundificimdum etconfolidaud.

.3ofy aperieudae fuut

zariolae c. d. d.

207) Vr velhs fant: delenda, curanda.,

veglenda

208)

Def auad,

209) Def. aut.

219)-fi pro--et -

20 conféntianf

z2) Def, vena: coitinni

21 malianitate

14) pro infantibuüs

z7) phle-.

A2 Pef.;g*ugd «f

2 )/ed g;ufmrl;o;. dao ?:l tfg: þdi.e; P..mcd""ä

bet.

5

beret 216)'ezitum; nifi inueniatur 217) vehementia repletio-

nis 218 ) et dominium mateucx et tune fietea quantitate.219);

quae exficcat, f;quae minuat repleüonem 220)

Eft enim

j:r

conuenientius

quod 221:) flobotomia' adminiftretur in iíta

aegritudine, et ideo fi noir fiat, quando competit, timetur

de corruptione extremitatum,

Dein 222) fiat ventris folutio

cum caffia fiftula, prunis, tamarindis, violis cum 223) zuc-

Ok(

caro rofato nouo; et de rofis recentibus, vel de fucco roía-

rumcürt Zuccaro cum tamariudis , et non fint lazatiua fortia;

qma ifte morbus de facili- concordat cum fluxu 424) ventris.-

Circa fecundum fciendum, quod fnglda fliptica quo-

cïammodo competunt ; vel acetofa in prmmpxo apparitionis

earum, et ideo fuccus acetofüs, et 22;) vinum malorum

granatorum, et agrefta 226), etalia, et füccus eius, et cg-

riandrum, et füccus. pmnorumacetoförum et pomorum, et

aliorum fruüuum talium 227),et nenufar 228), et camfora,

et fandali. . Et ideo valent triafandali cum aqua. nenufaris, in

qua ponatur modicum camforae ratiorie febris et 229) pefti-

lentiae aeris, et venienofitatis materiae;

'Tamen nonm dentur

nimis 250) fzigida per interius 231), ficut aquani frigidam

non demus, nec aliainfrigidata in niue , nec eXcellenter fri-

gida competunt poft fecundam diem apparitionis earum, quia

probibent expulfionem earum, etebullitionem fanguinis,quae

eít caufía expulfionis earum,.

Similiter. nee frigida ab extra

232) apphcentur ne repercutiant ad intra Venenofam maie-

Et

riam , nec aer fit frigidus et ficcus, ne pori claudantur.

ideo hcetdläa fint fLIpemus 233), quae prohlbent rcpercufho-

Á 3

nem

Eat admmzjlmn

| 2) ad inffü

z:y) varzalarum

zzo) Tuuenivetur

ia) i corpore

222) tmhc ea. quant, educeretur

233) Def.'juae exficc

f:. et leg. quae replet, ill.. aninueref

224) vt .

22p) poftea

226) Def,

cum

227) facile traufit. im fluxum.

22$). De $& ete ef- et

229) agre-

Jïae, cófiand. e£ fucc. prun. ponors

3j0) De£. tiliunt .

:2231). Tienapliarir,

comph.

fanf. valent,

it. confedlio fiue . tabulae Dzatrzrmjimt

uu

aqua

232) Def, ef-

z;;) Verunmi dari non. debeut niminm

234) d interiora,

6

nem c. de cira apzy'iematum tamen funt 234) duo vexfuc com-

*

munes 23:) non prius dicti 236).

Multa venenofa , 1nala crifis nobilitasque

a

Interius molunt proprias veciudere caufas.

Diaeta eorum fit declinans ad frxgldltatem, ficut orde&-

fum, auenatum, lac et amigdalae 137) lentes coctae in aquxs

duabus proiectis, et'poft coquantur in ahaæ aqua , et.2 38) vÓ-

X

cantur lentes anglice fi/er.

Et fi febris fit fortis-

39), tunc pdïaglum erit bonum

240) de epaüca, lactuca , fcano]a, et fi fit venter mollis,

tunc plantago in parua quantitate pote& addi iflis, et po[ï'unt

tunc fieri potagia eorum in aqua, in qua241) decoquantur

Et binae 242) mundificant fan-

fümach, borrego, buglofa.

guinem , et illa mgroüant fangumemf' fumech , lentes 243).

Et 244) fi ille fit fubtilis et acutus nimis, cum 345) vuis paf*

fis mundis ab arillis, et caricae, et ficubus'ficcis de malech,

Sed - carnes non co-

ét an*mdahs 'excorticátis fiat deeoctio. -

medant 246), nec pifces, fi virtus flet 247) quoufque more«

büs declinauerit ,

nec 248) pofetent vinum, fec cereuifiam

fortem, fed: ptlf'anam, vel fiat 249) lae amigdal. et maxime

.&lent ficus, fi fit ftrictura pectoris vel mahna anhelitus. -

z

d- ergo 2

2«0) materia fuerit Fangumea digeu pcteft

Et valet

cum firupo de fumo terrae et violis in 25 1). minus.

in vtraque iftarum zuccarum rofatum et Vlolaceum, et oxi-

Zaceara non' valent,

Wi fit malitia anhelitus. 252),

Tamen

253) quia ifti ürupl funt multum fpri et abommabxles 2545

*

fiat

vt'ef aqua fr. vel wiue mfrzgmam. )

25) extrinfecus

:35) fipra

2j7) ali

239) Def. commum. et leg. verf. de zllis ipfs:.

e) pofii

€|

240) declinet

241) laé am.

n;z-) Leg, im aq. duab. voc. aut. lenut,

d

243) ST^feb. fon coniunudla f wuriolig

2443 fuuc ex

Víaiefl potio

225) De£ et^

246) Poffumt et alaecoufici potzoue:, iu quib,

247) mam.

pofterivres ^duae- herbae egregie

!249) Uef ez

248) fam . et - lent zmmff';m ipfum

jo) nznmrn, fiat decoäsa éx vui$- qmundatig--caricis fen

p

: ficnb.s

n) Nen com, garienteg earu.

a;z) eenfees -

^ug3) "of

|(454) Def

7

fiat talis potatio. ;5: ACCCduiï&&; vepaticaïe albae '«::m'.- Mj. -flo/r;

borraginis, violarum; rofarum an. Zj. ordei lib. j. fucci fumi-

terrae quart. j. zuccari quart. ijf. vuarum paffar. fieuum fic-

car àn. quart. $. fiat 254) lib. ij. vel iij. Et valet in caufa

fanguinea. et colerica.

Si materia fit flegmatica 254), dige-

ratur oxizaccara compofita cum firupo de fumoterrae: quod

tamen raro efl, - Et cum non fit 256) febris, poteft vti 257

roíata nouella, Si materia fit melancolica 258) , digeratur

-

cum oximelle diuretico, 259) firupo de

kfumoterrael et borra-

giue, et vtatur diaborraginato,

*

ulüohäm earum fac'i-.-

De tertio fciendum eft. quod exp

lem facitifte potus 260). " Ez. Ficuum ficcar. $if. lentium ex-

corticatar. ^ Ziij, draganti, fem. foeniculi an 3ij. -€roci. 5j. Si

times de fincopi 261), terantur, et decoquantur/in lib. ij.

aquae víque ad-confumptionem medieratis , et coletur 262) et

et cum zuccaro dulcoretur, et detur,

Expellit enim calidi.

tatem a partibus .cordis, dicit 263) Zlvicemma quario. vnum

264) foeniculum et apium cum zuccaro, et fucco eorum, et

265) radicés cum odoratione-eroci 266), et cum deco&ione

ficaum citrinarum 267) expellunt materiam optime ad' exte-

riora. Deinde capiatur 268) fcarletum rubeum 269), et in-

uoluatur variolofus 270) totaliter, vel in panno alio rubro,

ficut ego feci de filio nobiliffimi regis Angliee, quando patie-

batur iftos morbos, et feci 271) omnia circa lectum efle- ru-

efti-

þea. ! Et-left bona qura.' Et cqraui eum ig fequenti fine v

k

giis

fai'þ

3555) Leg. ealent ià

.coïzjiriäiowze zvää?. «iel in zmgu/i-'ia' anhelitus fum;

auopereficus.

z4y Hagque fi

2,7) "d -

2;9) Leg. V'alet et eucc. rofat,

et violat. 4t. oxy[ucchara in. víraq.

siateria : fanguimea cz. cholerica -mom , uifi

zn

diffcultate . auhelis

us et tuffi.

2:9) Verumtamen def. i3üi multum.

2ío) er homimes faepe a

b eig abhorretit , talif. praefcribatur. gotios -

26:) de-

codio n aqua ad

2(4) Hic add. quodtam. efl varum

. 269?) abefé

264) addi

265) Si dhelamch.

:

366) C

269 Leg. JRhpl. c. fy». de

borr,

víeve

269) 'Te

rtio. ad . facil; variel. expulfion. conducit, haec. p

0fí0.

270) . 1nedi

3*

et . colehtur - -dulcorent. atq. exhibéautur. aquae.

24p9) S$yncopen.

270) vt fauibite -^ - o272). Def.—,wrmnms..:

2oFN)2e ,mm-.; -5 274 )95 crreo. ade-

Á

i

—eeescacitin ass ao as

8

giis variolarum 272). . Oportet famen - obferuare 273), cum

exeunt, quod tunc.non mungatur locus. variolofus oleo , quia

mec veniat in aere írigido 2740, mü fi fit

oppilaret. poros ,

aer valde calidus,

Tunc temperetur aer 275) cum foliis fali.

eis et afperüone aquae in domo et rof. 2/76) et camphera t

|

«um aqua camphorata, Similiter 277) hgentur membra pa-

fientis, vel habeat 278) cirotecas continue in manibus, gte

f& 279) fcelpet, nec tangat, quia faceret foueam i in cute tur-

pem 280).. Deinde accipe 281). fuccum foeniculi et apii, et

in ipfo fepefa&o 2$2) intinge panpnum hneum, et inuolue

fotum corpus,

llüud enim trahit materia ad extra 283), et

pro 284) parte copfumit.

Vel herba fenae vel apii deco-

quantur 285) in aqua, et 286) cum lentibus, et cum ficubus

ficcis, et tunc linteamine 287) intingatur 28$) et. fuccus eX-

ltem inungatur poft ifla,

prin. atur, et innoluatur patiens...

Íed non in principio, non 289) cum oleo, fed 290) cum

iangume alicuius animalis calido, ficut galh 291) .columbae,

Et

ouis, et' poü 292),in. liriteamine pmedläo muoluatur

hoc 295) frequenter , fed caue, .ne iíta fuperpoüta 294) vio-

lenter auferantur 294), et maxime in pueris.

Quarto oportet defendere oculos 396) cum leui repercuf

fmo propter eorum teneritatem 297). cum. bombace vel 398)

panno aliquo antiquo molli ,.in aqua rofarum intinéto.-

. De-

,mde de conandw 299)5 aqua roiarum, fumach et 300) Ibu-

mme

'

vádo , etc

27j) eptime

276) Poflea ab alia ef pertrendum Czrp ergo

:77) tuübrum

.278)et . qui patitur. variolas, inwolm. inilo .

$79) feci,

guaudo mclyn reg. Augl. fzï

variolas- patiebatur ,

CHTdHL , VE ej&m vubrd.

280) Et curatio illa mihi optime fucceffit :

n.citra vefligia variól, Janitati re-

Jflitutus eft..

280 Iilud tameu jummo /Iudzo eft obferuand. vt c., variolae ex-

eunt , loc. ille non inung.

292) mec patieng adnlittat aer. frig. Wifi aer- effet

28)) T. aer habiaculi "alteretur

(284) afp. a. vof.s

28;) TDef. Jümil.

286) ipfe

257) Def. fe-

Je

.288) et maxiue fauez

'2$9

cape

20) et. épfis tepefactis

294) ad exteriora

292) gx

253) vel hopii

decoquat

.294) Def. et cum

/295) lzweamm

296) in Illo decocio.

exprüneturqi poffea pat.'

/27) pariens , fed "nin

apb) viec -

-297) Def.

y*

300) gallinacei

301) Aiude

30:) hecq.

35) Det. juparqu

P* d

Pps

ïlxïe

&

etato-dv

fat colliriam , et 3or, frequenter ocu-

105 ï!:

ïäït

UI

gï

502) aqud rofarum fola valet 303) et lac

niuliefis 30 !).

Et ^'5) eandi puluerizatum eft mirabile, in

tantüm 306) felwz 5ouam prohibet, vt videbitur tertio huiüs

397).

]tem 308) fuccus verbenae eum albumine oui valet

optime, et fimiliter 509) in tela retnanente.

Deinde 310) f

macuía sliqua remíaneat in oculo poft vam«o!as, quia forte

fuit medicus, tarde vocatus, fiat 311) jllud- expenmen:tum.

A€c1pe 312) dragántum 31 3) albiffiIdum , et ponatur inte-

orum in aqua rofarum Refeluatur et de ipío refoluto pe.

et foluetur macula,.maxime fi

natur in oculum femel i in die,

3:4) cándi aliquando pex vices 1mpomtur Vel puluis albus

communis,

H

Si vis cuftodire nares, inungantur eum agreüa aceto et

XOdora-

aqua rofarum, deinde mle&a .fit bona. 315).

Ad orir cuíto-

ré acetum folum eff iuuatiuum 519

Ícilicet crra-

diam et guiuris oportet fLw(g)ere granata,

na eorum, et gargauzare vinum eorum, et 317) fim:hter vi-

nim mororurm i.fuccum 218) eorum, qui eft rubeus , vt vi-

nüm cum aqua ordei calida, In conferuatione pulmonis valet

femen papaueris cum lacte amigdalarum, cum zuccaro, ro-

fato et diapauere 219) fünt optima. -

Ad cuftodiam inteflinio-

um in fucco acegulae decoquantur fumach et: coriandrum;

vel acedula, et decoquantur in ifta 320) aqua,.et 321 ) cole-

tür,

et dulcoretur, et potetur

et fpodium ponatur, vel

quando potat, ad pondus Sfi. 322) Si jblutzo ventris fuperue-

nent, fi vtatur carmbus cüomcum 323)cum zucceroäq 324)

- fpodii

30,) qu. defeudeudi mufnmulzq jimt eculi.

" $06) de-

904) auteras , qax.

307) temeritudinem.

308) aut

309) Dein-

fendendi m;mzenflzq Jutit osnli

$9) Def. et.

Add et

312) vü-

—de fíat .coll. ex cor.

len£

310) Def. er

^$6) vt alias di-

( 3) muliebre. 7

314) Saccharun

31;) quod

$20) admi-

XUINS.

230 fie.

pg) eff optimus in

$9) Def, deinde

mifivegar

jau) mpc

312) tmzacanthum

T

333) faccharnaa .

324) inii-

k

-

5l

IO

fpodu, trocx(corum de fpodlo, quos pomt ISAAC qnmto ft-

brium de cura fi noclzae valent hic.

'Dé quinto 3:5) feiendum , quod ante completam matu-

ratlonem caplatur 326) aqva rofarum, in qua decoquatur cro-

cus, et afpergatur violae cum illa 327) tepida, deinde cor-

tex tamarifci, roíae, fandali 328) decoquantur in aqua, et

ponatur 329) Todicum canforae, et tunc 350) atpergatur.

cum illa aqua tepida vel calida, et hoc vocat AvicENNA foli-

tionem i. a(perfionem, fi fal afpergitur 331) fparfim vel diui-

fim, non quod fàl apponatur.

Iíte modus operandx maturat,

exfi ccat, et facit cadere cum velocitate.

Sexto videndum poít alium. diem, cum apparet 332)

atumtzo fi 3,3) non rumpantur acc1p1antur 334) cum acu-

bus de auro et argento, et humiditas exiens exficcetur cum

coto.335), deinde deficcentur cum litargirio, plumbo vfto

et.cariee 336) hgnorum et illud 3375, quod remanet poft

3;3) operationem vermium in lieno.

Tamen fi vis, quod 339) exüccentur ante rupturam,

darmmt patiens fuper farinam rizi et ordei.fabarum 340), vel

culcitra impleatur iftis, et fuperdormiat 341). Sed fi fit ibi

342) vleeratio , deüccemur 343) cum vnguento albo-Rasrs,

quod ego ponam in tertio huius 344), vel de 34$5) puluere

fabarum.et rofarum 346) f'upera(pergatur et oleum. rofarum

poü maturationem, tum farina rizi et amxch multum valet 347.

Sed

Acatirt-

3apy phirimum. innat.

g£rama, eorumq vin. efi,

315) füugenda. funt -

217) pumitor. mal,

"émnia.

eft gargarz/and Janil.

328

ACChn$

$29) quae

T

330) acid dqu. in

32:) Def. et

332) adde jpar' ad - pond.

336) hàc enin val.

333) v exhibeatur — portio.

"$94) conditorum

j,f) aüde 'deech.

vel.

327)

umto

336*) capieuda — fit

332) aqiua

340 ). j mtala -

340) addstar-

342) et pasiens agua calida,, et hoc

343«

afpergatur. diuif. non

344) fixto. i appareat-

4r) et. variolae .

344)

ageriautur.

.347). cotto

P.

—

n R d

N

F

Séd hic f—ubfïfiämxis; Re(ïaf , vt, quáre ihaec Aþi'äefamin'is

loco adduximus, íatis pateat.

Inftant foilemnia inauguralia

CrLamissiMr et NozILIsSsiMI CANDIDATI,

Pro more ac infti-

tuto maiorum. nobiscum hanc communicauit vitae fcholafticae

x

et academicae adumbrationem, — Ecce ipíam!

.Ego IOoANNES ÀN DREAS F.;('IDE'RICVS KünPr,natus fum IPa-

fungae die xi; Iulii cloioccixvi, Pater fuit YooNNEs GEOnR-

Givs, Diaconur, maírem vero ventror CHRISTINAM Mac-

DALENAM e gente BORNIA. 'Sed quum vix annum. et fex

menfes: vixeram y. pater, proh dolor ! dieim obiit fupremum. — Ma-

ter ergo fola reflabat, et adhuc ger . dei clementiam: fuperfler eft,

omni, quam meretur, pietate profequenda. — Haec vero omnem

operam nauauit, vt in primis principits religionis. chriflianae aliis-

que artibus ac difciplinis , quibus puerilfis aetas. informari . folet,

bene ac. rette inflituerer. — Quam ob Tem fcholam, quae hocce op-

pidulo floret . anno iam quimto aetatir frequentare coepi, — Fini-

£o-hoc curfu [cholaflico, Lgceum.| Meintngenfe petis , ibigue viro-

rum tlarijfimorum práeceptorumque do&iffimorum. inffitutionibus

fruitus fum.. Praecipue nominandi funt CiuARISSs. Ew R1 8 -

t Infpeilor, CLAR1Ss. VALKHORD, func temporir. Reflor,

imm vtro ad aedem primariam Diaconus, CtARnUs. BvcER , et

CraniSs. HABERLAND, /ic Lücéi Conré&or, ile-Retlor. — Qui-

bus omnibus plurinium debeo.,et hic publice gratias ago maximas.

JEorum . enim beneuolentia et. amor erga me tantut fuit, quantus

Jolet effe maxiimus.

Pra terlapfo tempore, quod.ad diftendat bo-

nar artes ac difciplimas mihi. dütum: erat, ad alliora progredi

erat propofitum.

TIneunte. iuuentute , [anGiores difciplinas. difce-

re-animus mihi fuit, mugis vero. cenfuetudiue atque- exemplo,

quam anore- adduus... Quo faitum: eft , vt. poflea: confilium imu-

tarein, totumque me darem arti. folutari,

Huius. fcisntiae: addi-

Jeendae. caufJa me contuli Ienam ; &t luv. GRv NERO, fuünc tem-

poris atademiae fafces tenente CYoloccLXxxv. in numerumcinium,

neceptus fu.

Priuquam vero ip[am medicinum. adirem ,. quae-

dain. praemittenda, mili videbantur ,. me: illetis, quod. giunt , ma-

nibus ad eius adgta. accedereim.

Log icàin itaque-et [IM?thpheyficam

rxp!w autem. audiut liLVSg. R4 Hi. NNXJN G85 ]i;z,/þgägrg;j; ciumum

AMeiningenfium longe [ueftatilfimum.

adide-

: Cwmologiam atque M a—t/u]jn:,l LL. WIDEBRVRG, mihi tr

*

runt,

$

12

p u dxur

s

rimt.- His praemtis, tanden ad ffrzz*[z,'igz'.';zfäm ipf/amn þ?ogf'gfi'ï*-ï;d/'ïzm.

d

L

Aunc Uero* liU. , IN1CcOLAY chemiam dogmatico- experiientafem

me docuit; Aut. GgavNERVM, Fautorem at. Patronum - ad . ci-

neres vsque colendum., maxima cum voluptate ac. vtilitate expli-

?h

cantem audisi IMellodum diftendi anedicinnm , Pa

i

ologiam , St-

mioticen , T'herapiam generalem, Foravilas medicas rite confcri-

bendi , Diaeteticam , Bledicinam pratticam st legalem.-. Denique

pxercitationibus noa fing magzo fr:

e2

i£u faterfui difputatoris , quae

L.

fub Eiur praefidio florent. 1t1. Lop E& me erudiuit in Znato-

me atque in. Chirurgia et medica e monuali: Iu SrARX E, r

de me optime meritus, Hofges, Fautor ac Praeceptor omnt pit-

tatis cultu in aetermum. profequendus , smihi. explicauit. PAyfioto-

giam, Materiammedicam, Zdrtem obfletriciam et. Medieinam pra-

&icam , praetereaque per totum aunum praele&ionibus et exercita-

tionibus Clinicis interfui- odem duce, aegrotorum leflos. adii,

ek auxilium tuli; .Eodem duce ae moderatore, parturientibut opem

ferre didici, — In re herbaria atque Moteria tiedica. praeceptorem

habui ExcELL. BArscn. Offleologiam mihi tradidit Experient.

D.ScugNxz. Deni

que Clarz[ M. Lz z in /zg[lona mzturgli

vfus fzgn inflitutioue,.

N

A

Ha&enus ille, .Fuit vero —CANDIDATVLS N b,BïLIS SIMVS,.vnus ex iig,

qui, quare in academiam miffi delatique fint, probe perpendant, qni

praeceptoribus , *quam faltationibus ceterisque conuiuiis intere(fe, libris,

quam puellis impallefcere malunt, eaque litterarum agitàtione fuae ipfo-

rum faluti profpicinnt. "Talis cum effet Nofter, non potuit non place-

re praeceptoribus, Mihi vero prae ceteris fe probauit cum propter. in-

defeffam diligentiam, tum propter animi probitatem fincerrimam, et in

exercitationibus difputatoriis , quas multi iuuenes temere negligunt, ve-

térapi fpernunt, ignari diffamant, fatis oftendit, quam bene concordet

oratio volubilis cüm fcientia medica,

Nuper coram Ordine noftro, ad-

mifíus ad examipa, qui eius in arte falutari profe&tus fint, abunde de-

monftrauit, egregie refpondit, et cum glaufu licentia ei data eft fuam di-

Jputationem.| de mnagnetifmo tninerali et . animali publice ac fime pracfide de-

fendendi, Faciet hoc die xxvrr Septembris, Adefte erga, qui faue-

tis litteris et inftirutis maiorum, PRoRECTOR ÁcADEMIAE MAGNiFI-

.JCE, PazRES CowscniPTI, PROFESSORES EXCELLENTISSIMI CLARIS-

SIMI,

ENEROSISSIMI ac NoniLissiMI: COMMILITONES , et vacua füb-

felia effe ne finite,

Id eft, quod Ordinis mei verbis etiam atque

T

letiam. rogo.

d Y*

4

ub : S;x.gillo, ..F äqult?tis, a, d. äxï.l' -S?Ptenïäï;ä

glglchLxxmuïæ

-*

*

(L. 85

X

14

WUMDAS U EEE

DNICLCUTTN

-

——

€ ^ v

5

4

E

ER ä

-s

t

.h.aæ

w6 g

k

3E

ET od

: '*'

N g **ü*

;!'

;f -Mh À

A

£.

ge

P.

v

ææ

ÉM p

&if

N

E À

E

goca"

M x

E

^

r ub

«I*

T

8

AT

L

$ 4*'

"3

aioa

? - n

*fy,*j;

T

ia

$-

WU.

*54

Y

Y as

E

i,

fy

P.

—

Á

i

'æ'-ä L:

"*

WL

pf .

m o

":

*

4

e

h i,(

Y r

ii

*i

d.

T

Kdouw-

hn L

M i

t' 3

p*

3X

[ du

La

LT.

.

N

x

,Hiþi

;

A w

*

^

Fw.v

P

UCX

IW

r Eu at

-

M

;

"

r

m

n

od

ïïu

£

£:

*s

ä f;

f" L s*i

WE

ht

!-hf n

? *an

P

i

t

ub

Tv

z IL.

E de

cW*

:L!

-

3

A

DT

1

E

YAC O

A

-

;

L

d. -

*

d

£ 9

A

L

r

- i

w*

,)i

a

g

a

.

w

k.

c[.

*u

x

sst

ü '-'*

* ..

D*

r( b

pae t

* *

P.

?5

£s

.

Bb d- sE

j n

n

Ip

,...3

l

a

"

*

9

ï

hs Pa

d e P

t

W

1

Lo& w^

z

k,'**

w

:

-*.

Fs

g

efä u ,ä

-

i^

/

P n

;

æwä :

*th

w ^v

*h*g*nf

M. NI

«: *

ï?;';

ho

4'

P o

s

N

u

b

r

j N s *.,ïw

Kf

R

b i

-t

d

ïfæ

Qæ.

y

h

4

^

;

u'(

tï

w du

:

E RI

i

;

-

a

EE

A

V*;W

"-

"r

-

t^

fb

*

V o

*

UL

*

d

&*

x

'*"1&-4

b

4 s

Fé

1

*

h Y

1

:

F*

äïe :

t

*

3

.f

*

M

h.

$.

t

;:

g

K

t

à

f

j

At

!0

U

at

E f:ö

v

r*

-

*

:

"- o«

m;

X* ' Y

O

s

i

y A

^

j;a

d

n ggw

Ql

Ls

ib

J

* "ælw*

9 d

vt

M a

b us

«*

d

3*

À

Eu

P

Á

24

É

x

:n

z

dN

IZJ

Á

a,

LE

:

v

-- *s

& v

&'*!

p5

t

26

(

-;,

e

?

E

*æ

"d a

-

we -

TC S

ts

bo

N

.

X5

s

É

ORDINIS MEDICI

IN

Pa

2

VNIVERSITATE LlTïERARIA IENENSI

H,

T.

9

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

DECANVS

?

rE

ä

D CHRIST 6O THFRIDVS

e

GRVNER

zL

ä

ä

SOLLE MNIA INAVGVRALIA

NOBILISSIMI MEDICINAE CANDIDATI

[

IOA'NINIS A'*JDREAE FRIDERICI KVMPEL

12

WASVNGA MEININGENSIS

E

10

A.D. XXvl, SEPTEM BRIS CÍIOQIOCCLXXXVIIL

HABENDA

9

A ,

TA

;..'4(

TW DICI r

N s

/'1 xO

.

x

Praeéeinittuntur

Tragmenta Wedicorum. drabiflarum

ä

De Variolis et Morbillis.

JII

IENAE

LIT TERIS STRANCKMANNIANIS

Ls ]

D t d

1

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

äi