JfVIII15_qt-14

L

&cx

o

P y

x*

*

jX

Al

^ w*-u

ï:

í

;

i

TOE

Vï J'

^

(

t

r

T El

P 4

-

"s

ld

C

T

"É n

w

a.

um

61

;

pb od P

-

4

y

q&***

. & ,.a&ï.

æ*.

Y gF

p

*

QR

A

PA

TEA

RT

tam

&Fs *

hr

ses.

»

$3

3

As

: n

p

N

I,H"

iiä

G

i 2

j

3.

TOA

x

j M

X

xät

g , 4

i

il w'*'

L 4

l s

i, u

h*s

Á

wxgär*

$*

$.

a

"Y

ä:

L.

« o3$

ev*

»t.

;e:"

;ï".f '-—.g"

«X

b y A

w

u*

s

,

y»

A

.A

W.

Yv

TTR

N .

x

A.

^

apá as

t

"

a

OwO, 4

U

bt

.

;

-*K*

5

a

n

|»

(Hrw

;f

e

f

;-:":

T*

ao

* a

*

..ä

LR

i

I

y s

P

[

ftr

"£

m

u

^

n

ai

j

Q—P

*

r

r

u;

[

&

PT

f«

AE

a

m

&»/ ^

[

LU

-

i

H

'&

A9

as

( ts

I

P.

;;

"

ä

d

P.

x"&.n

5

w 4

K *

,

ngm

E

x

4 .*!(

*

30

ï

L

c *

«

;

fg,

7f

a*

y*

VF

w Es

45'*':'

h

-*

a m

£*

&t

V rA

E

rv*i*

f

þ, a

f

p5

p

[

&*

x

d

fb y

——

Á

É

uN

«

"i

*

E

5

s

d

*

lg

If

*-,

2

E

F?

VII

h ul

*X

ayftt

M.;*

0

s

Y

"E

a*

ä*—.

4€4

15

— Á YÓ

. 9

r W

XX

E

*

F

u

m

A

ET

wl *

D

^

*«

v

*2

v.g- "

?

ä-

A

w

La s

**,&W'—L

x*! ägwj

*

:

'&«ä

2

á :

M

d'«

^

*

i&

AÉ

xf

d

JD

as

fs

A

a

u

i

ss

cn,

P ue c

as

fL—L

L

upue

m

—

— Ó

— má—Ó

T

Em

-

——

aAl

-

ET

p

Teeem

sst

Tmem

RECV E

..,.

W

*—-—mä

ORDINIS MEDICI

IN

VNIVERSITATE LITTERARIA IENENSI

B.

T

DECANVS

D. CHRIST. GOTHFRIDVS

GRVNER .

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

NOBILISSIMI MEDICINAE CANDIDATI

IOANNIS ANTONII TOEL

IEVERANI

|.

A. D. 111, Fzzxsvanm cIoloccrxxxx,

HABENDA

1N »PICI CT

Finiuntur

Fragmenta Medicorum. drabiflarum

De Variolis et Morbillis

XIIII

IENAE

LITTERIS STRANCKMANNIANIS

n

"

—

——

——

— Ü ——

——

umonR MU Ms

i

L

«

Ea

-

Demum dicit: Si in pelmatis, (id eft, in dorfo plantarum

pedum) pullulant plurimum , tunc ad. fedandum dolorem attere

haec loca cum oleo calido , au£ contunde da&ilos , et irriga ex . bu-

tiro, et illinito, aut ex mucillagine fominis zizami, fuple vel

fenu graeci aut. [ini illineas , quia. haec. cutem. mollificant, e£ pro-

Et

cliue veddunt. peflilentiae. excrementum, e£. dolorem fedant,

dicit in libro Diuifionum , affiduet pofitionem. pedum in aqua

calida.

In flatu vero, cum totaliter exierint puftulae, tunc,

vt dicit RasEs in Diuifionibus, debemus iuuare naturam ad

In

maturandum puftulas cum vaporatione aquae calidae.

hoc iuuat etiam bene cooperiri membra, et maxime extre-

ma a forite caloris diftantia.

Nofcuntur autem effe matura-

tae ex earum albedine et leuitate, atque remiffione febris,

fed vbi ad maturationem non coeperint peruenire, dicit, re-

ge patientem regimine habentium apoftema calidum cum

aqua ordei et reliquis iuxta intentionem caliditatis.

Cum

vero fuerint maturatae, noli differre apperitionem, ficut

mulieres tardare praecipiunt communiter, immo rumpe

eas cum acu ferrea, vel, vt dicit AvicENNA, cum aurea,

Ícilicet gratia facilioris fanationis,

Nifi enim rumpantur,

tunc fanies corrodit locum, in quo eft, et fiunt ex hoc cica-

trices turpes. Faéta ruptura, purgentur loca a íanie cum

coto leniter, et exfiecentur loca.

In hoc tempore hiemis

valet, quod patiens fumigetur vel teneat membra variolata

ad ignem factum exlignis tamariíci.

Et praefertim fiat id

in manibus et pedibus , vel facie. In aeftate vero fiat fumigium

cum foliis mirti, rofarum et fandalorum, pofitis fuper pru-

nis. Velrecipe thuris, nucum cipreffi ana vnciam ($. mir-

tillorum et foliorum eius ana dragmas duas aut tres.

Con-

Á2

quafía

4 H

e m

quaffa et pone fuper prunas ad fumigandum, et eft forte

exficcatiuum.

Quodfi adhuc tardatur earum exficcatio, vt

fit, dum fünt multae huiiditatis, buliant res dictae in aqua

|

cum alumine et fülfure , et ibi mitte. corpus,. vel falias cor-

püs fecundum doctrinam. "Wnde Rasrs XVHIL Continentis

et AVICENNA iübent, . quod farina fabarum, rifi, milii,

pannici et ordei ana, fubtiliter pulueriíata et pofita in orali,

falipizetur fuper linteamina , in quibus owicícit aeger.

Et

fiita delicatus fuerit, vt ferre non velit, tunc falipiza cul.

cicam tantum; et poítea fuppone linteamina panni fubtilis,

rarlet veteris.

lítum. autem modum non obferuant coim-

munes practici. Sed poffes loco eius lanam infufam in aqua

falía ponere iteratis vicibus fuperloca puftularum , vel infunde

inaqua ifta, Recipeaquae rofarum libram vnam , falis commu-

nis, aluminis, ana vneiam fj. croci fcropulum medium, fcilicet

ad maturandum, fi aliquae non fint maturae ex toto, coque

àd confumptionem tertiae partis, in qua infunde lanam vel

petiam , et expreffam fuperpone puftulis ruptis , fcilicet ma-

turatis; quia- fi- aliquas immaturas. rupifti, caue, vt non

ponas fuper eis, ne dolorem inferas, et per hoc accidatapo-

flema. - 'Vride/AvicEeNNA dicit: Ef nmon faliantur - ante com-

plementum maturationir.. Id.enim forfan facietaccidere dolorem

fortem et apoftema. Et haec debent invariolis duntaxat fieri.

In (orbilli: non eft neceflarium, quia ibi 'non eft mani-

Ratione cuius

fefta puíftula, fed folum quaedam. afperitas.

tamen adhuc conuenit in declinatione lenis fricatio fa&ta toti

corpori cum pannis rubeis calidis, vt facilius et citius ma-

teria, quae ad cutem pulía fuit, refoluatur. Cum vero pu-

ftulae vel variolae fuerint ficcatae, et remanferit defuper

foedus cortex et habens eícaras, docet ArwaNwsom faepius

vngere in die cum coto illinito vel infufo in. oleo communi

tepido,

a Em

$

tepido, quia inflat et imbibit eas, quare cadunt.

Sed. pro«

hibe tunc aegrum, ne fe fcalpat (in. facie praeferhm) cum

Et

vnguibus ; -quia aliter fierent cruftae et turpia. veftigia.

pone eum in balneo aquae dulcis tepidae, fine mora longa

in eo, quia attrahendo nutrimentum ad membrum generat

carnem, et replet veftigia.

Sed quoniam accidunt patientibus varia accidentia, ideo

ea etiam erunt corigenda. Siergo accidat fluxur ventrir, do-

cet ALMANSOR darein potu ptifanam cum fpodio , bolo ar-

meno, rofis et gumi arabico

Et Sznario fexto Breuiari

dat trocifcos de. fpodio cum femine acetofae, et fiat repi-

men ftipticum, vt in X T,. tertii ordinatur.

Si vero cene-

rentur vermer, vt faepefit in pueris, tunc dicit AVICENNA,

oportet non aproximet, ícilicet ventri ab extra

oleum ali-

quod omnino feécundum frigidum vel vifcofum. Et infra

dicit: Oportet , vt alieneg emplaftrationem ventrir, fuple ex frigi-

dis vtl opilantibur goror, vt (àepe facrunt medici hoc cafü, Et

dat cauíam ,

quia conftringunt meatus, et fic retinent

meatus materlam variolarum , vnde vel fuffocabunt patien-

tem, vel malum fluxum 1nducent

Tu ergo pone ex fuccis

amaris et aperitiuis fuper vmbilico pueri, et fac cliftere ex

decoctione filiginis vel laé&te cum zucaro , et fac reliqua di-

cenda in capitulo fequenti. Sed fi ex variolis accidantulcera,

docet ÁvicENNA ea curare cum vnguento elbo, fcilicet

communi ,

fiat tamen fine

quod ponitur a Nicorao,

aceto in hoc caífu.

Et maxime fiat cum vnguento albo con-

fortato cum a

liquantulo canforae vel rafura corticum falicis,

vel.curentur eum vnguento rubeo, pofito in quinto cafu,

vel cum vnguento de ceruía, fcilicet fecundum primam aut

Íecundam deícriptionem AvicENNAE inquinto, aut etiam

A 3

Mzsvz,

6

R p

MzsvE, vel eum vnguentd fa&o ex litarpiro et cerufa ab-

jutis, et cum cera et oleo rofarum incorporatis,

Et fi accidant cruflae im naribus vel elia parte, laudat

AvICENNA vnguentum ex oleo rofarum et modico climmiae

et cerufae, quia remouet eas. . Ad idem valet butirumlotum

in aqua rofarum, et fi placet, recipe olei rofarum, aux.

vngiae gallinaceae ana vnciam j. laua cum aqua rofarum,

et poftea adde cerae liquefactae dragmam j. cerufae et hitar-

giri ana dragmam (&.Pac vnguentum, et illinito in cruftas:

Ad eradicanda autem vefüigia et ciceatrices turpes, quae faepe

remanent in membris apparentibus, habuifti füpra de cura

bubonum etantracis multa laudataa Rast, et hic ab AviczN-

xA. Dequibusfüntradixarundinis, farcocolla , femen melo-

nis etc. Ideo propter abbreuiare ad dictum locum recurre.

Sed inter alia praeualet aqua, quae currit ex vngue arietis

ícilicet vel caprae, dum affatur. Procul dubio enim, vt

dicitur X7II. . Continentir, facit eas delitescere. — Valet quo-

que íanguis tauri, et fampuis leporis calidus inunctus,

——

DE'L I'NEAT.IO

DOCTRINAE DE VARIOLIS ET MORBILLIS QVATENVS

AD ARABISTAS SPECTAT.

Ha&tenus ipfa Arabiftarum fragmenta.

Reftat, vt, quam fiti

poteft breui(fime, decreta veluti lacera et hinc inde difperfa contraha-

mus , leCtoribusque viam aperiamus ad perfpiciendum , quid et qua-

tenus de variolis et. morbillis fenferint,

Pertinent variolae ad fynochum, (nam febris aliquot dies ante

folet incidere) füntque quaedam apoftemata fiue puftulae paruae, ro-

tündae, omnem fere cutim occupantes, contagiofae , infenfae pueris,

rarius juuenibus, rztiffime fenibus, fub initio fubrubrae, fub matura-

tione albefceates, aliae poft alias erumpentes, citius füb tempeftate

;itim

calida , tardius fub frigida, omnium optime poit tertium vel qua

diem,

.

i ropm

E

Yi

&iem , alïquahdo demum poft feptimüm vel notufa. Leüiora (uht

fymptoma in variolis, grauiora in morbillis,

Interdum confertim

occupant os, linguam, epiglottidem et guttur.

Principium morbi

eft, vbi prurit cutis, et maculae apparent, eugmemum, vbi variolae

egrediuntur ac rübent, ffazus, vbi maturantur et pus dimittunt, decli-

Zzatio, vbi ficcantur et defluunt.

Mors fere ob virium defeCtum et

anginam incidit, rarius ab diarrhoea.

Imminere variolas docent pauor

in fomno, febris vehemens, dolor capitis et dorfi , fulgur ac rubor ocu-

lorum et faciei, lacrumae, grauitas et dolor gulae, fpiratio difficilis,

tuffis, pruritus narium et fternutamentüm, vox afpera et rauca, tre

fmor manuum, punctio in omni füperficie corporis, deinde maculae

rubrae, poftveficulae aqua plenae, Bosum eft, fi febris praeit, etva-

riolae fequuntur, fi cito prorumpunt et maturantur, íi fünt paucae,

molles, albae, fübrubrae, fubflauae, magnaé et difcretae, fi fpiritus facile

ducitur, et vox bona eít, fi vere veniunt, fi fitis et febris moderata eft,

et poft eruptionem fe remittunt, etfi appetitus per(iftit, Mediaevariolae

'funt tarde erumpentes ac maturantes ,. magnae, albae, durae, co-

piofae, confluentes, /Malum eft, f poft eruptionem aluus cita, viridis,

nigra et fetida eft, fi variolae difficulter exeunt, vel paruae, viri-

des, citrinae, liuidae, nigrae, vlcerofae, fciffae, fciccae, durae,

tardius maturantes, rugofae, inuolutae et fpongiofae funt , fi fangui-

nis mictus füperuenit, vel vrina nigra et mutabilis. Peffimae et mor-

ziferae habentur, fi funtcolore liuido , viridi vel nigro, fi faniem fetidam

ac virulentam plorant, modo'foras apparent, modo introrfüm redeunt,

fi iufto citius ficcantur iterumque prorumpunt , fiaeger difficulter fpirat,

fi febris vehemens , anguftia et fitis magna, virtus debilis, vrina cru-

da, nigra vel viridis eft, fi palpitatio ab regreffs variolis et fynco-

pe magna fuperuenit, vel fi dolor in profundo eft,

Nofcuntur vero variolae ex fanguine putrido corrupto, maxime ab

teliquiis meriftrui impuri, (hinc fere in püeritia et adolefcentia, rarius

in fene&ute expelliuntur) rarius ab malo vi&u, faepius poft caelum au-

ftrinum et infalubre ac poft malas crifes, maxíme füb vere ac autumno,

minus füb aeftateac hieme, antecedunt epidemicae peftilentiam, tune-

que fünt periculofae, interdum oriuntur ab contagione, extrinfecus

allata, pantur earüm quaruor foecies , Jamguineae , eaeque fubrubrae,

fuperius acutae, inferius latse , cito maturantes et füppurantes, cÁg-

lericae

$

MATET

lericae , fübrubrae, fubflauae, acutae, pungentes , minus latae, telan-

EOE Qu

cholicae, fofeae, nigrae, liuidae, virides, magnae, durae, verrucis fimi-

z

les, phlegmaticae, fübalbidae, molles, latae, difficulter fuppurantes.

Dantur etiam propriae i, e, ex fanguine menftruo profe&ee, eaeque

verae, etimpropriae, quae ab vi&u ceterisque rebus fiunt, Fierietiam

poffunt in vifceribus iutertis ,. V. C, in pulmonibus, hepste, fplene ac

inteftinis, cum non fatis ad.externam cutim pellatur materia, inter-

dum his, non facile in fetu, fere neceffario in omnibus hominibus,

Sunt interdum duplices i. e. in medio quafi alia infidet,

eaeque ma-

lignae, Apta funt corpora calida et humida,

Saepe incidunt sseta-

ffafes , hinc caecitas, diarrhoea, fyncope, phthifis, mors, Curantur

varie pro diuerfo morbi fpatio et aetate, fub initio moderate calidis

et humidis, et leuiter pelïentibus , cauendo frigus , aquam frigidam et

olea, fugiendo repercutientia epithemata, et circa diem feptimurm

imedicinam purgantem, ne aluus foluta veniat.

luuant fub princi-

pio aer frigidus et acida pro aeftu extinguendo , decocta mucilaginofa,

laxantia lenia, lotiones alui, venaefeCtio füb initio larga , fi fanguis

abundat, et febris multa eít, vel fcerifatio, danda camphora,. ad

euacuandas variolas faperhabenda fomenta tepida ex mollientibus here

bis fa&a, etfi vires cadunt, iufcula concedenda, Íi tardant exire,

adhibenda, quae exitum cient, fi noua fuccedit inflammatio, repe-

tenda fanguinis miffio, ligandae manus , ne aeger fcalpat, et cauendi

Puftulae maturae et magnae aperiantur acu vel for-

prae cetetis oculi,

5]

pice, etiamfi quidam metuant. Puflulis ficcari coeptis et defiuentibus fa-

erha

beantur leniter ficcantia et fal. Ad vefHigia variolarum delenda iubent

imponi lithargyrium, et plura artis praefidia adhiberi ad cauendas nares,ne

vlcerentur , ad «maculas vel puftulas oculorum, ne vifus pereat, ad gurtur

et o*, ne fequatur angina vel vlcus gulae, ad pulmones, vt caueatur

füffocatio et phthifis, ad diarrhoeam , quae füb initio fludiofe cauen-

l

da videtur, denique ad cicatricem inducendam , vt corporis foeditas ar.

ceatur.

Neque minori cura verfantur in explicanda sworbillorum hiftoria,

Morbili fant parua apoftemata contagiofa, et dicuntur etiam putr-

&ili parui, videnturque effe rofeae, minores, citrinae, rotundae,

acuminatae, homini ineuitabiles , minus incidentes oculis, tninus co-

ela.,

piofae et durae, quam in variolis fieri folet, parum füper cutim

tae

$

-

pl m

5

!

Uf«

täe', eum tfnaiori inflammatione, anxietate oculorumque lacrumatio-

mf«

ne copulatae, Maxime fiunt infantibus etpueris, raro adolefcentibus

'ï(eï.

rariffime fenibus, vtplurimum in vere, aeftate, autamno

tarius hie-

onna

L

me, febris maior eft, in cute afperitas fübflaua prur

lens, citius erum-

M

M

punt ac abeunt, ac in variolis, habita tamen ratione anni temporis,

Nonnunquam in adultis veniunt poft crifin febr

ium acutarum imper-

g

X

fefctam,

Signa morbillos praenunciantia fant fere eadem, quae variola-

N

rum, fed vehementiora, cum maxime dolor dorfi

minor etlacrumarum

"4.

flnor, maior anguítia et calor, dolor,

febris, rubor faciei, vigilia,

k

tuncque pofttres quatuorue dies exeunt a corpore toto afperit

ates

jWn

fübrubrae, durae, paruae , acutminatae,

Malum eft, fi füb exitu mor-

u

I

billorum non fequitur alleuatio ,' remiffi

o febris et lingua pura, vel

fi diarrhoea füperuenit, et maior

metus eft, ne vifcera vitalia affi-

:*x

ciantur, aegerque fuffocetur.

Nafcuntur vnorbilii ab fübtili et acri

Ivf

cholera, inde ab vtero repetenda,

(hinc vocatae variolae cholericae)

M

et a fanguine bulliente corrupto.

"

Quin et in interioribus partibus,

Jl

fieri folent. Curamur füb initio fanguinis mifüone, fi plethora vr-

al

get, (alias fuperflua eft) magis leni alui purgatione, acidis,

regi-

2

mine frigido, fub fine leni frictione.

Debet vero aer effe tempera.

7

tus, fuüb exitu paullo calidior, i cooperiti' aeger modice,

caueri fri«

gus, corpus frigido exponi, fi aeftus vehemens et f

d

yncope vrget,

et quam maxime vitari id, quod pellit et euocat,

d

Haec dum fcribunt Arabiftae, videntur duces fecuti fuiffe

Araz

bes, ac repetiiffe, quae ab iis acceperant, Et haec praecepta,

fi in

formulis magis materiam, quam formam

putamus,

, Iefpicias , stï-?«.m.rzuæ yera

FINIS

5

Haec

a

£O

Haec ha&enus, Initant Solemnia Inaugu -alia CrARISSI-

44

Va

u1 CANDIDATI!, qui curriculum academicum rite emenfus,

Nt vero

!

ífummos in medicina honores capeffere. ambit.

Ícholafti-

intelligant iufli rerum arbitri, quae fuerit vitae

cae ratio, lubitum eft eam talem, qualem accepimus; red-

dere.

5;:

4

Ego IoauNrES AuTOoNIVS Tosr evtrat die vii. Decembris

Patrem. habui: HigNRICVM

8. clclocorxvir matur fum.

ää

(«rorr, AMedicinae Do&Borem et. Pra&icum. leverenfem ,| ma-

trem vtro:SYSANNAM ELISABETHAM, £ genie SCHEERIANA

Sid vterque , proh: dolor! iam , diem obieruut Jupre-

1

oriundame.

*

notpiis

mum.

lVusnter parentes omnem navarunt operam , vi mepri

J

religionis t

hrifianae imbuendum curarent. Quibus denatir , curam

educationis tuflor L. C. BEC

HER, negotiator clariffimis , Jufce-

mequein lingua latina, graeca, galfita et germanica , tec of

pit,

in litizris hunanitatis erudiendum a

b dexterrimis. magifiris cura-

2

vit,- Hunc in f : [cholam prouincialem , quae Iwerae floret»

7

frequen

tayi , eique , annuente CI. Profeffore. &t Retfore Kaav-

!

sE, G. ClaloCCLXXXV 1. menfe O&tobri valedixi, Gottingam petit,

gt in civium numerum a Summe Vi encabili Less, apud quem tunc

faftes academiae eramt , fufceptus fum, — Prima hieme 41 Mgr-

wrns de Pfuychologia, Ill. BLvuzNBAcHIO de hifloria mcdi-

cinae literaria , Iil. KagsTNER1O de mathefi pura, Ill NV wis-

genc10 d» atatomia corporis hwnani differenti adfui. Sequents

ce L.

qq/iatc Phuyfiologiam , O/Zeolagivï'm tt hifloriamnaturalem du

BLVv-

NERCSE L d

IX

BrvwuzNsACH!O, DBotauicen Peril;. MvaRAYO et Logicen ex

Ill F gouRo audiui, fubhieme vero Perill. Mv g RY collegium

de uaterià media , Il C w guiN1 de Chemia experimentali, et Iif,

BivMrNs2ACHIrdePathologia,Hl. NV uisp&m Gu de /fnatomia

N

frequentaui, ek in arie cadguerum. ecandoram tme exercui, . T'ua,

Gottinga relita, Marburgum grofeilus fum. — . Hic 1. BAt-

DINGERVM de Pathologia et de Offeologia , Excell. Mogw-

cuivM de Botanite, Ill. Mic HAELEM de Chirurgia manuali,

Exr. Buvnr de arte obfleiricia et Cl. STkEGMANNVM de Phyfica

experimntali dfferentes audivi. Tandem Tenam petii, et praelettio-

nibus Il. Gu v ERn1in Thorapiem generalem et fpecialem , Semioti-

cen, ATedicinam forenfem et artem Formulas iedicas frribendi, 1Il.

Lopznt i5 Chirurgiom medicam, Ill. STARK11 in Therapiam

fpecialim. interfui, pofieaque tollegium. clinicum adii. — Hifce

graeceptoribus f[ummas , quas po[fum , grates ago habeoque.

Nuperrime fubiit examen, et difceffit ex Ordinis Noftri

confpectu ornatus prima, quae medicorum eft, laurea, vna-

que nactus licentiam , quando demum cunque vifum fuerit,

Di&us huie

publice pro altera impetranda diíputandi,

íollemnitati eft dies 111. Februarii,

Ex more ac inflituto

maiorum iubemur hortari atque rogare Vos, PronEcTOR

ACADEMIAE MAGNIEICE, PRORECTOR ÁCADEMIAE MaaG

NiricE DzsiGNATE, S. R. I. Couirzs IrLvsr giss1M?,

B 2

PArTRES

meemenseis

—

1*

EEE a

PaAraES ComwscRIPTI, Pkoyzssonas EXCELLEN TISSIMI,

GzrNrsosissIMI et NogziLISSIMr CoMmILITONES, nec non

Litterarum bonarum FAv ronrs, vt frequentes adeffe, atque

hunc a&um illuftriorem reddere velitis. P. P. Sub Sigillo

Facultatis a..d, xxx. lannuarüi cIoloccrixxxx,

5

E —

RR

s

SS

i

M.

l*?

4

:

ä

NONCN

N

A

m

ä

HU g RDNDURC:

X

14

WUMDAS U EEE

DNICLCUTTN

-

——

€ ^ v

5

4

E

ER ä

-s

t

.h.aæ

w6 g

k

3E

ET od

: '*'

N g **ü*

;!'

;f -Mh À

A

£.

ge

P.

v

ææ

ÉM p

&if

N

E À

E

goca"

M x

E

^

r ub

«I*

T

8

AT

L

$ 4*'

"3

aioa

? - n

*fy,*j;

T

ia

$-

WU.

*54

Y

Y as

E

i,

fy

P.

—

Á

i

'æ'-ä L:

"*

WL

pf .

m o

":

*

4

e

h i,(

Y r

ii

*i

d.

T

Kdouw-

hn L

M i

t' 3

p*

3X

[ du

La

LT.

.

N

x

,Hiþi

;

A w

*

^

Fw.v

P

UCX

IW

r Eu at

-

M

;

"

r

m

n

od

ïïu

£

£:

*s

ä f;

f" L s*i

WE

ht

!-hf n

? *an

P

i

t

ub

Tv

z IL.

E de

cW*

:L!

-

3

A

DT

1

E

YAC O

A

-

;

L

d. -

*

d

£ 9

A

L

r

- i

w*

,)i

a

g

a

.

w

k.

c[.

*u

x

sst

ü '-'*

* ..

D*

r( b

pae t

* *

P.

?5

£s

.

Bb d- sE

j n

n

Ip

,...3

l

a

"

*

9

ï

hs Pa

d e P

t

W

1

Lo& w^

z

k,'**

w

:

-*.

Fs

g

efä u ,ä

-

i^

/

P n

;

æwä :

*th

w ^v

*h*g*nf

M. NI

«: *

ï?;';

ho

4'

P o

s

N

u

b

r

j N s *.,ïw

Kf

R

b i

-t

d

ïfæ

Qæ.

y

h

4

^

;

u'(

tï

w du

:

E RI

i

;

-

a

EE

A

V*;W

"-

"r

-

t^

fb

*

V o

*

UL

*

d

&*

x

'*"1&-4

b

4 s

Fé

1

*

h Y

1

:

F*

äïe :

t

*

3

.f

*

M

h.

$.

t

;:

g

K

t

à

f

j

At

!0

U

at

E f:ö

v

r*

-

*

:

"- o«

m;

X* ' Y

O

s

i

y A

^

j;a

d

n ggw

Ql

Ls

ib

J

* "ælw*

9 d

vt

M a

b us

«*

d

3*

À

Eu

P

Á

24

É

x

:n

z

dN

IZJ

Á

a,

LE

:

v

-- *s

& v

&'*!

p5

t

26

(

-;,

e

?

E

*æ

"d a

-

we -

TC S

ts

bo

N

.

V

U

T

ORDINIS MEDICI

S

IN

R

19

VNIVERSITATE LITTERARIA IENENSI

T

H,

A

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

DECANVS

17

[

O Baance Q

16

D CHRIST. GOTHFRIDVS

GRVNER.

I

Focus

15

NH

SOLLEMNIA INAVGVRALIA

[

N

M

NOBILISSIMI MEDICINAE CANDIDATI

l

IOANNIS ANTONII TOEL

IEvERANI

! 40

v

11

[

10

A.D.11r FzssVARH Clolo2cc LXXXX,

]

HABENDA

|

1N PI€cC€C1 T

|

5

Finiuntur

Fragmenta Medicorum. Irabiftarum

De Variolis et Morbillis

|

XIIII

I

WNES ERN 28 é€.

IENAE

LITTERIS STRANCEKMANNIANIS

ö Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com