JfVIII15_qt-11

L

&cx

o

P y

x*

*

jX

Al

^ w*-u

ï:

í

;

i

TOE

Vï J'

^

(

t

r

T El

P 4

-

"s

ld

C

T

"É n

w

a.

um

61

;

pb od P

-

4

y

q&***

. & ,.a&ï.

æ*.

Y gF

p

*

QR

A

PA

TEA

RT

tam

&Fs *

hr

ses.

»

$3

3

As

: n

p

N

I,H"

iiä

G

i 2

j

3.

TOA

x

j M

X

xät

g , 4

i

il w'*'

L 4

l s

i, u

h*s

Á

wxgär*

$*

$.

a

"Y

ä:

L.

« o3$

ev*

»t.

;e:"

;ï".f '-—.g"

«X

b y A

w

u*

s

,

y»

A

.A

W.

Yv

TTR

N .

x

A.

^

apá as

t

"

a

OwO, 4

U

bt

.

;

-*K*

5

a

n

|»

(Hrw

;f

e

f

;-:":

T*

ao

* a

*

..ä

LR

i

I

y s

P

[

ftr

"£

m

u

^

n

ai

j

Q—P

*

r

r

u;

[

&

PT

f«

AE

a

m

&»/ ^

[

LU

-

i

H

'&

A9

as

( ts

I

P.

;;

"

ä

d

P.

x"&.n

5

w 4

K *

,

ngm

E

x

4 .*!(

*

30

ï

L

c *

«

;

fg,

7f

a*

y*

VF

w Es

45'*':'

h

-*

a m

£*

&t

V rA

E

rv*i*

f

þ, a

f

p5

p

[

&*

x

d

fb y

——

Á

É

uN

«

"i

*

E

5

s

d

*

lg

If

*-,

2

E

F?

VII

h ul

*X

ayftt

M.;*

0

s

Y

"E

a*

ä*—.

4€4

15

— Á YÓ

. 9

r W

XX

E

*

F

u

m

A

ET

wl *

D

^

*«

v

*2

v.g- "

?

ä-

A

w

La s

**,&W'—L

x*! ägwj

*

:

'&«ä

2

á :

M

d'«

^

*

i&

AÉ

xf

d

JD

as

fs

A

a

u

i

ss

cn,

P ue c

as

fL—L

L

upue

m

—

— Ó

— má—Ó

T

Em

-

——

aAl

-

ET

p

Teeem

sst

Tmem

RECV E

..,.

W

55

ORDINIS. MEDICI

ïï

IN

VNIVERSITATE LäTTERARIA IENENSI

H. T.

DECANVS

du

D. C

JST. GOTHFRIDVS

GRVNER

)

SOLLE MNIA INAVGVRALIA

NO BILISbIMI MEDICINAE CANDIDATI

QVIRINI-KYM?P

3*

MEW:NGENSLS

s d

:

;;

:

A. D. 11, OcTosBRIS CÍO19CCLXXXVLIIII

HABENDA

IN PC I r

Säï

;

Praemittuntur

Fragmenta Medicorum. Adrabiftarum

De Variolis et Morbillis

XI

IENAE

LITTERIS STRANCKMANNIANIS

?J*S

A

[i

u

lc

i

f

äpw

p

(l

[

fe

p

Q

N

fo

j

L

|

|

ü

l

tur

ïn

i

f

Qu

x2

F—B———-—-—.-—.—————

uæmmä

N

im in adminiflratione praedictarum medicinarum eft ti.

mor de fubita confirictione anhelitus, et de malo fluxa ven-

tris, et de mictu fanguinis, vt vult AVJ.CENNA et Iimlhter

Ruaszszs X I4I. Continentiy.

Secunda intentio principalis, quae eft ad morbum

Íci-

licet ed variolas poft complementum. opparitionir carum... Ya cafu

ilto quinque funt-habendae intentiones, quibus parum aut ni-

hil fere egent morbilli.

Quarum prima eft maturatio earum,

fecunda poft earum msturationem opertio earum, tertia poH:

apertionem earuin ex/icaíío, fi fuerint magnae, quia fi fuerint

paruae, neceffaria non eft talis exficcatio.

Quarta eft, vt

fubueniatur vulceri f/uccedeuti, —

Qumta et vltxma eü curatio ve-

J'igiorum earum et concauitatis.

Prima intentio, quae eft maturatio, cum pertranfeunt

feptimam diem , vt vult AvICENNA , et in nona die non com-

plüte maturantur

oportét, quod artificialiter prouideatur.

Quod fit facxendo decoctionem caricarum, : paffularum enu-

cleatarum , dactylorum pinguium, et cum . diéta decoctione

fomentanc:o eas.

Eft etiam alia decoétíc, feilicet malu uarum,

althaeae, foenugraecn, feminis lini et fimilium,

aut,

vt VO-

luit Rnaszs X 1. Continentir, fuffumigetur facies in locis

variolarum cum aqua calida, in qua deco&la fit chamomilla,

Et ego alias feci fieri iftam decoctionem, in qua infundeban-

tur petiae lini, et fuperponebantur locis variclarum ; Nam

vltra iuuamentum maturationis faquebatm 1uuamencum feda-

tionis doloris earum, :

Seuunda intentio, quae eft eruptio earum . poft maturatio-

sen, wbi.a natura non rumpantur, func vult AV:C]-NNA,

quod hoc fiat artificialiter, vt cum acubus aurei$ pungendo

"

A 2

in

——

r

4

in duobus aut ktribus locis, et auferatur'ab eis huml-idifas flu-

enscum coto, etleniter ipfüm applicando fine violentia et

compreffione, aut loco puncturae dictarum acuum incidantur

forpicibus, vt quidam faciunt, remouendo modicum de pel-

le earum , ne remaneat in eis materia putrida, fed totà ab eis

effluat absque expreflione.

Et hoc frequenter vidi facere.

Et talis eruptio folum folet fieri in magnis, quia paruae tan-

tum indigent exficcatione materierum poft earum apertionem,

cum remanentia multae humiditatis et forditiei etiam exficcatio-

he indigent,

:

'Tertia intent

1o, quae eft ex/iccatio earum, fieri pgteü

multis modis, primo cum aqua falis, in qua eft virtus croci,

vt dicit AViCENNA , item cum aqua decoctionis tamarifci,

lntiunretrofarüm, im qua aqna ibfüfum eotum ponatur fu-

percas: Hoc enim maturat et exficcat, vt dicit AvICENN A,

EUR ce n a

et eas cádere facit cum velocitate. — T'alis enim exficcatio, vbi

füerint variolae magnae, non debet fieri anie maturationem,

fuppurationem et aperti

onem; quiatunc vehementer auge-

ret dolorem, vt vult Raszs loco allegato, fcilicet X 7 1.

Continentir, ltem ad haenc intenrionem exficcationis fuffumi-

s

k

Ga ex tamariíco, eft iuuatiua valde, vt dicit Avi-

gatio, fà

CENNA:

Item fi fiat cam oliuarum foliis, deficcat eas, vt di-

cit Ruasrs loco praeallegato.

Alius modus exficeationis, vt

vult AviCENNA, fit per dormitionem patientis fuper farinam

cro

ci, milit, fabae et hordei, et melius, vt ifta ponantur im-

e fit rara, ex praedictis rebus, vr pe-

plendo culeitram, qua

netret eorüum virtus.

Et quando quaerimus exficcationem,

pro tunc vitandum efft

oleum, quia eft malum, vr dicit Av.t-

-

CENNA., quia prohibet exficecationem, verum tamen, facta

conuenienti exficcatione , vbi cortex variolerum eflet foedus,

H

]to-

qui remanfiflet defuper. in modum Vef,carae ^ iynun&io m

ties

iccdi ia d

lr d REU d des ER UER QR EE KR MR A Dd C NMERDRR R U UCLap C O ROt o Qu

m o d

-

5

tiäs fa&a cum oleo communi tepido cum n.ïoclico croci vide-

tur efle conueniens, et hoc remédium ponitur a Rnasg X,

Jihnanforir, iXt ego pluries feci hoc admimiflrare, et. vidi

conferre et fedare dolorem. |Et debent prohiberi patientes,

ne fcalpentfe, ne remaneant vefligia rupta et concauitates , vt

dicit INicoLAVs: Quae fi remaníerint, remoueantur fecun-

dum modum fiztim dicendum.

Quarta intentio , fcilicet v/cerir curatio s þfit Eum vnguen-

to facta ex cerufa et albumine oui et oleo rofaürum, aut cum

vnguento de ceruífa et litharpyrio, vt dicit AvICENNA.

Quinto , ad vefligia removenda conuenit aqua fublimatio-

nis pedum vitulorum, radicum ferpentariàe et florum faba-

rum cum aqua rofata, aut aqualimonum, aut citrangulorum,

€tiam.eonuenit, Vvf dioit VN.mQ,L..AV.SL NEt multa alia funt ab

au&toribus medicinae ;pofita, praecipue ab Avicewwa et.a

FRaANcISCO PEDEMON TANO , tam fimplicia , quam conipo-

fita, de quibus effet prclixum narrare.

Z concaaitates eorum remouendas dicit E. R*ANCISQZVS Px.

DEMONTANVS , quod , fi remaníerint, non replebuntur, quia

vleerauerunt interiora, fcilicet cutem et mirachiam *), quae

cum fint de radicantibus membris, ícilicet fpermaticis, non

reftaurantur, Micoravs tamen ponit regimen,dizens, quod

adiuuet regimen impinguantium et inunclio faéla ex carne

teftudinum mearinarum aduftarum

, et fübtiliter tritarum, et

mixtarum cum oleo.

Tertia intentio generalis, quae eff circa correBlionem - acci-

dentium coniuuctorum cum variolit et morbillir/ — Et licet plures

fint, quae poffunt coniungi, de quibus effet prolixum nat-

rare, tamen tangentur folum iífa, quae vt plurimum euenire

folent, et quibus cura magis eft adhibenda. —Quae acciden-

A 3

tia

") f. e. eypigaftrium f, abdomen,

du

WekSEPESFLB D

gt M

s

fti

t£ia funt, ficut inflammatio caloris febrifis, — fyntope, fluxus. ven-

iri5, gf)unäïw in plantis pedum. aut in palmir mauuum.

bu:

Si igitur fuerit inflammatio, ità, quod , non obüante di-

Üb

miffione rerum calefacientium, tam intus, quam extra tempo-

fiep

re ïpparmoms earum, et ifta mHammagxo non minoratur, imo

i

potius augetur, poftquam febris ceflauit, fed iterum redit,

At

ficu£ prius, in quo- cafu tunc redeundum eft ad phleboto-

füfo

miam, ícilicet bafilicae aut venae communis, aut faphenarum.

u

Si fuerit retentio haemorrhoidum aut mcnf'ruorum , ad adminiftra-

tionem infr mdanuum funt,

ficut dictum eft füpra, et in*

C CEtute ii

Tuit]

ter cetera 1yxupus violarum eft viilis in cafu ifto.

Si fucrit

CLAIT

fluxus ventris, dentur trocifci de fpodio cum feminibus aceto-

Tnuni

íae et de fimilibus, vt dicit Ruaszs n Diuifionibus.

Si fyrco-

D

pt, curetur; ficut dictum fuir in. eura £obfio fyneopalis. Si

Hii

qunétio p!unrae pedum aut palmae manuum , ponantur'dicta mem-

d et

bra affidue in. aquam calidam , vt dicit Nicoravs, et ego vi-

tünc

di multum corferre,

Quarta intentio generalis eft quorundam membrorum cu-

enitl

Janm , ne laedantur, autfi aliqua ex eis fuerint laefà, eorum

Lrm

laefio remoueatur , quae funt, ficut oculi ,

ficut Iäepe accidit,

sUien

pe fcilicet incurrant ophthalmiam , aut aliquod veftigium ma-

&f

lum in oculis, propter quod frequenter animadueríum fuit

y

CR

aliquos anif ffe vifam.

Eft etiam cuftodiendus aeger, ne in-

p2nth

currat amginam aut vleir in meri *) , aut aliquam aliam malam

pffïau

acoritudinem in di&tis membris. Etiam marer quandoque ef-

£trantur , item pulmo et membra pettoris

ne patieus fuffocetur,

ltb

aut phihifim-icurret vel aliquam aliam mialam aegritudinem.

Ditar

Si igitur timeamus de /aefione oculorum , omi fhis multis aliis

lic el

qmedicinis, ab auctoribus medicinae po(' tis, praec1pue ab

) T

hr

AVICEN NA, conuenit admmiürare aquam rofarum, in qua

4

fhit

|

Yi

*) i, e. oefophugo.

Ls

7

*

fit infu(üm fumach

Hoc enim remedium a multis auctori-

Gl

bus medicinae eft maxime laudatum , praecipue a Ruasg et

Q-

ab AvICENNA, et ego vtor aliquando hoc medicamiue, et

faepe aqua rofarum fiue fumach, et addo aliquid de faeharo

I

candido, nec víque nunc fum víus alio medicamine ad iftam

"

intentionem, et facio deftillare ad intra oculos cum.coto in-

Mi

fufo in di&to medicamine, et poftea ponendo liquorem ad in-

[

l

tra oculum, aut cum penna de plumis.

d rfuttur fiat gargarifma cum diamoron et aqua rofa-

H

rum, ethoc eft in víu, aut cum fücco granatorum, quod

m

etiam eft vfuale, et medicamen fàtis delectabile, quo com-

«

3

muniter vtuntur principes,

Et vbiin gutture effet dolor aut

à

lxcomztm aeper non gargarlzer fed, vt dicit NicorAvs 5, po-

tius pauïaïlm Tugat de dicto medatcamine. — Vade AvICENNA

dicit, quod quando patiens conqueritur de dolore, quod

u

tunc lambat de rebus eorum, fcilicet aliud poft aliud.

Zdd.nares, ne vlcerentur , AvICENNA laudat , vt extra fiat

;

'üm

epithema fuper nafo quod fit factum ex aqua decoctionis ro-

farum, fandali albi et rubri, diéta decoctio ad intra nàres

)ML)

autem immuttatur.

Item odoret patiens acetum folum; Nam

Il

eft multi iuuamenti, vt dicit AvicENNA, et vbi nares effent

hat

vleeratae, conuenit ceratum factum ex oleo violarum, traga-

N

Pro

h

gantho et cera, vt dicit h gases XVIIIL Continentis.

alati

pe&ore et gro pulmone, ne laedantur, laudatur loch factum ex

Ut

lentibus, quod non eft in víu, fed Ioco eius conuenit diatra-

&LJE,

gagantum, vt ponit NicoLavs, et quo ego fàepe vtor. Et

»m*

lnc eft finis de cura febrium , ad laudem Dei, Amen.

; 41115

s. Fmt vero is NicoLavs N!COLVS pE Farcowns, Florentínus, medxcus cïauffi-

e d

mus fub initio feculi XV. Obiita. 1413. austore Hartrmo (Bibl. Pra&t. T. l. p.

4$1.) aut demum &. 1430, iudice ELov (Dit, hift, de la Medee, T. l. p. 389.)

vixit ergo füb hoc demium tempore Brasivs Asmmvs.

[

us

XVI

2c t m

XVI.

IOANNES SALICETVS *)

r

( 4 P. XV.

f?".

üit,

D? .vfzrz'oü-: et morbillis fequentibus ffgbm peji.i[?ntiale:.'

pLh

& 'm"z'olaey,/ïim-ï*lite*r et morbilli , ï'uint puün'lae plurimae minu-

Ll

füir

tae, caufatae in febre acuta vel conclufa, plurima materia ca-

lida, ad cutem corporis totius vrplurimum difperfa. INoran-

qi

W

ter dico, viplurimum , quia, vt AVICENNA dicit quarta primi

hn

capitulo praecedente,-non tantum in cute, fed in omnibus mem-

bris fimilium partium tam occultis, qusm apparentibus pof-

fu.

funt accidere, itaque etiam in veleminibus et neruis.

Et

3

VN

ego vidi eas multiplicatas ve1de ia Uic, lingua; 'Cpïgïuf()' et

N

gutture 1n illuftri principe, Marchione CunisrornHono Da.

funi

DENSI, eo conflituto in cura mea in aetate iuuentutis circiter

Ys

annum XXVI. . Dixi etiam , caufatae in . febre atuta etc. vnde

eu

licet dicat AVICENN A (vt infra patebit) , quod. faluius eft veni-

re variolas poft febres, quam febrem fuper variolas, ex hoc

u

tamen non vult, quod poffint fine febre euenire, fed vult,

lr

quod ftatim aliquam materiam fine ebulitione ad cutem, qui

pu

quam cito incipit ebulire et putrefcere (ad bonum intellectum)

tam cito incipit variolari, et tunc caufat febrem conclufám vel

fe

axí

acutam: Et id non eft ita bonum, ficut fi fequuntur febrem,

quieícente febre, quia fic cretice accidunt, et c

aþv

um eis te;*mi,

Ti

nabitur febris: Non fic prim(o»cafrwu.

*

AWodus

V,

pi

*) Ioamzi; S&li&eti ditti Mechinger Medicinarum dnterpretis phufici ducalis

nl

Qien

Wirrembergenfis "Trattatus de pefhientia,

X

^In fine feg. Ex Tutcin-

em 1502. 4.. Scriptus effe videtur iam a, 1495. cum in libello de

tib

snorbo gallico hune faepius appellet, et mulfa praecepta exinde repe-

tat, Verfio theotifca prodiit Argent. 1519. 4. Dicitur etimn Ioam-

por

ues. Wuydman et Widmam, De.vita cius parum conítst, fuit vero

Cltu

profeffor Tubingenfis inde ab.a. 1485. víque adr &. 1516. "clarif(ïimus.

*

Dame muwmernr a

9

Modus aütem generationis eofum -fecui;-dum AVICENNAM

in principio capituli eft per viam ebulitionis, quoniam fiunt in

fanguine ebulitionis, ficut fit ebulitio in fuecis, ex qua acci-

dit, partes fanguinis ab inuicem feparari et depurari per ex-

pulfionem partium malignarum retentarum in porofitatibus

Ilj«

membrorum. Sed quoniam hae partes funt duorum modo-

(

rum.. Aut enim íunt fanguineae, et fic caufant variolar,

Vf

quae fünt puítulae paruae ad magnitudinem cicerum. Et in

Yi

principio plerumque funt cumj rubedine obícura, fed cum

lls

maturantur, albefcunt, vel (ünt partes colericae et plus adu-

j ?Qï'

flae, et fic generant mobillos fiue rofagiam. Ex hoc cafu non

n

apparet puftula manifefta, íed quuedam potius

afperitas in

jü V

€utej—euza rubedina eleve, admixta citrinitati. Quod fi di-

) i.

&kae partes corruptae et infeclae fuerint Irigidue,—nen. pof-

titet

funt effe propria caufa harum paffionum, (non obflante, quod

YsAAC dicat,.ex omni humore pofle fieri variolas) fed potius

yt

erunt caufa (cabiei, pruritus et fimilium infectionum cutis,

Hw

Ex his paret etiam cau/a inirinfeca eorum, antecedenr et

C

t:dm'un&"a.

Vil

Nam variolae vtplurimum fiunt de fànguine men-

ftruo infecto, quo nutritus fuit puer in vtero, vel alias a fan-

l qii

guine prauo multo, in porofitatibus membrorum retento, et

omr)

Íecundum modum dictum fupra expulfum. — Sed morbi// hiunt

m ve

ex fanguine colerico et fubtili magis, referuato vrtplurimum

brefti

ab vtero matris in membris, et aliquando ex praua diaeta ge-

teri-

nito. Vnde morbillur eft variola colerira , vt dicit hic Avicz -

'NA, Corpora Vero et aetàtes, his paffionibus apparatae, funt

Motu

primo corpora in aetate pueritiae conftitnta, et deinde in iu-

j dul

uentute, vt AVICENNA ait, quia virtus naturalis in eis aeta-

Tucit

tibus roboratur plus, vt partes menftrui infecti, vel ex tem-

pello 4

j

pore produétas, retentas in poris membrorum exp:llat radi-

m I

dicit

n fit, nif ex for

—.ti caufa, vt

.üi

r r

citus. In fcpibus Vero no

B

Ícili-

nmmW-

j d

10

m RRU M

— .

Ícilicet, quia fit maxime in habentibus complexionem calidam

ia

et humidam , cuius reliqua in fenectute fit valde fortis, quia,

vt infra dicit, eorum euentus eít maximus in humidis et fic-

cis corporibus propter facilius fieri ebuiitionem in humidis,

et breuiter,

accommodata corpora fünt omnia- corpor& cali-

da et humida conturbatae humiditatis, et proprie, cum pa-

rum flobotómantur, vt idem dicit, cuius cauía ex dictis pa:

g*

tet, quia ifte fanguis paratior eft ebulitioni. -Aliquando etiam

contingunt in adultis poft crifim. diminutam acutarum fe

brium, ita, vt variolae febrem de iangume, et morbilli fcbrem

2

de colera confequantur.

Caufae vero extrinfeae earum - fecundum. AvICENNAL

iunt hae,

mmo flarme 59f e:dnüiplcatus, Quia ealefüciv aD

que hume&at et facit ebulire, et ad hanc caufami reducun-

tur regiones ét ciuitates cahdae et humidae, "Secundo in cau-

Ía (ünt quidam cibi,

tlac, proprie equarum vel camelarum,

quando fuper eo potatur vinum vel alia res calida affumitur,

Et vie

quia fanguis inde penitus eft fluidus aptus ebulitioni.

num facit calorem, ex quo ebulit, et maxime fit, fiis cibus

non fit confuetus, quia in 'xfï'uens fanguis non ebulit, vt per-

ficiatur, vel corrumpatur ,

fed conformatur mernibris eorum,

Ex hoc fequitur corollarium, quod aliquis poteü bis variolari,

1

vno modo a natiuitate, et fecundo propter malos cibos, vel

etiam ideo, quia apgregatur materia àd bis expellendum, vt

Íentit A vICENNA. Tertio in caufa eft res adueniens extra, fa-

ciens ebulire occulta, dicit AvicgN Na i. humores in nobis oc-

cultatos , qui ebuliunr a caliditate puros.corrumpente, vel fal-

tem adurente, vt eft calor folis aut aiterius , et. pu*m*ü"mur

cum f. naumexpfum corrumpentes, vbi prior rc&ahcamt pxum

g.;

fepara ï*edo eas a iangume.

Hactenus

*

—

eiE T

X

11

m

Hactenus illa. 'Commendanduä enim ef in (cenam pro-

"

— ' ——

ducendus eft CranIssiM Vs MEDICINAE CANDIDATVS, .qui

(«

hanc nobifcum communicauit ícholafticae vitae ra&ionem,

3

l'

E*vzme,kbmtungae, anno

Ego, Q/IRINXS KWPEL,mztm fum

cloloccixvirn d. xur . Mowembrir, — Patet

fuit loaNNES

l.

MicHAEL, cuis houe/lus atgue otcomomus, anno Vitae meae

uarto. et- decimo mortuus ,. mater : Vero EQäANN.A;AC.HRgSTIA.-

NXA£X gente KüMPELIANA:

Mater ergo. fofa ia viuis reliqua,

vejonis. chriflia-

omnem. operam dedit., v& in: primis qriusipis . eti

nae et aliis artibus ac «

/

lifaiglinis , quibur puerifis: aetas. informu

zi folek, bene ac rite imbuertr. Quan

Lob ran. Lyceum IMeintt-

nflitutioni-

guife vltra quinque annos freguentaul, ibi gauifus 1

diwr-veérocsniso ,.L?lmqu:;maaumq,wþx ENM M 'ERICH ,l BVCER I :

" Hasra-

uibus plurtmum stve,- t hig publice

LAND , OrTrOoNis.

gratias ago

"iaximas.

Praeterlap[o tempore, quod ad difcen-

TOgre-

das bonas art

es et difciplinas mihi datum erat, ad altiora g

— Huius

di mihi propofitum . efl et m totum dare arti medicinae.

fcientiae caufa. me contuli Tenam , et ab Iti. HgNNiNGS, fune

iemporis Proreülore Magnifio, a. cloloccuxxxvt. im nume-

rum ciuium academiae receptusfum,

Priusquam vero. ipfam

medicinam adirem ,. quaedam mihi. praemittenda videbantur. Lo-

gicam et

AMetaplajficam explicantem audiui VitvsrREM FlgN-

NINGS,

lInfoe&orem Meiningenfium. longe. [peGlatifumum. .. Pfn-

;cam. Yur. Svccow, AMathefin. Medicam 6. N vbocsvn G mihi

tradiderunt. — Hic praemiffis, tandem. ad medicinam iplam. pro-

grefus fum.

Tunc vero ]x1. Lopr& n Zhnatome, chirurgra,

g

! gianuali e me

dica , arte obflctricia, nec non in ar'e cadauera hu-

mona. fecandi ine erudiuit. " Iut,. Nicorar Pathologiam , Che-

miam dogmatico- experimentalem , 1nt. CinvNER Tüerapiam

-ereneralem et fpecialem , Semioticen, — Artem formulas medicas ri-

fe confcribewdi , et Hifloriam mediinae, lii SrAwx Phyfiolo-

giam , Materiam medicaim , Zrtem ob[letriciam , medicinam pra-

Bicam me docuit , et practerea. exercitationibus ek praele&ionibus

Clinidis interfui.

Excgtt, Barscu Bofanicn, ExPER.

. SCHENKE

12

E x — u

ScHE Nkn Offeologtam mz'äz' fradiderunt,. CrAmTSS. LgNz fn

x

Hifloria naturali vfus fum.

3

ago habroque , quar polfum , sanaximas,

Quibus omnibus ac figulir gmtia:

Nuper demum examen ab Oräine Noftro petiit, dextre

fübiit, et dignus eft iudicatus, cuiliceret fummos in medici-

na honores confequi.

Inftat ergo folemnis panegyris d. rr.

Octobris habenda. Cui vt frequentes intereffe velitis, PRo-

RECTOR AcaAbEMIAE MaGNirzicE, lurvsrRissiMEi Cowr-

TES, PaTRrs CowscmiPi:, PmorEssonzs ExcELLEN TIS-

SsiMI, GEgNEnOSsIssiMz et NogziLisssN1 CoM MILITONES , et

quicunque inflituti veteris PAvTonzs, Ordinis mei verbis

oro atque obteflor.

P- P-S

^

ub Sigillo Facultatis a. d. XxX.

e

ia

Septembris clö;l*;;)jccx.xx-xvn:r

3«

"

a,

VA eUC,

E

AE

Q

(w

C

A.

Em s

$

EC

N

s

NU

XK

M

-

NG

PA

"

,

$

N

A QOX

N E a

A

0j

V

ï

H

^.

L 4

,,

)

N

ux

M.

d

NS

-

ESS

N

EANSES

ex

v d

ARTA

Ui

*

X

14

WUMDAS U EEE

DNICLCUTTN

-

——

€ ^ v

5

4

E

ER ä

-s

t

.h.aæ

w6 g

k

3E

ET od

: '*'

N g **ü*

;!'

;f -Mh À

A

£.

ge

P.

v

ææ

ÉM p

&if

N

E À

E

goca"

M x

E

^

r ub

«I*

T

8

AT

L

$ 4*'

"3

aioa

? - n

*fy,*j;

T

ia

$-

WU.

*54

Y

Y as

E

i,

fy

P.

—

Á

i

'æ'-ä L:

"*

WL

pf .

m o

":

*

4

e

h i,(

Y r

ii

*i

d.

T

Kdouw-

hn L

M i

t' 3

p*

3X

[ du

La

LT.

.

N

x

,Hiþi

;

A w

*

^

Fw.v

P

UCX

IW

r Eu at

-

M

;

"

r

m

n

od

ïïu

£

£:

*s

ä f;

f" L s*i

WE

ht

!-hf n

? *an

P

i

t

ub

Tv

z IL.

E de

cW*

:L!

-

3

A

DT

1

E

YAC O

A

-

;

L

d. -

*

d

£ 9

A

L

r

- i

w*

,)i

a

g

a

.

w

k.

c[.

*u

x

sst

ü '-'*

* ..

D*

r( b

pae t

* *

P.

?5

£s

.

Bb d- sE

j n

n

Ip

,...3

l

a

"

*

9

ï

hs Pa

d e P

t

W

1

Lo& w^

z

k,'**

w

:

-*.

Fs

g

efä u ,ä

-

i^

/

P n

;

æwä :

*th

w ^v

*h*g*nf

M. NI

«: *

ï?;';

ho

4'

P o

s

N

u

b

r

j N s *.,ïw

Kf

R

b i

-t

d

ïfæ

Qæ.

y

h

4

^

;

u'(

tï

w du

:

E RI

i

;

-

a

EE

A

V*;W

"-

"r

-

t^

fb

*

V o

*

UL

*

d

&*

x

'*"1&-4

b

4 s

Fé

1

*

h Y

1

:

F*

äïe :

t

*

3

.f

*

M

h.

$.

t

;:

g

K

t

à

f

j

At

!0

U

at

E f:ö

v

r*

-

*

:

"- o«

m;

X* ' Y

O

s

i

y A

^

j;a

d

n ggw

Ql

Ls

ib

J

* "ælw*

9 d

vt

M a

b us

«*

d

3*

À

Eu

P

Á

24

É

x

:n

z

dN

IZJ

Á

a,

LE

:

v

-- *s

& v

&'*!

p5

t

26

(

-;,

e

?

E

*æ

"d a

-

we -

TC S

ts

bo

N

.

X

55

ORDINIS MEDICI

IN

2

VNIVERSITATE LITTERARIA IENENSI

H. T.

co

DECANVS

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

?

r

ä

D. C

JST. GOTHFRIDVS

e

N

GRVNER.

o

ä

ä

SOLLE MNIA INAVGVRALIA

NOBILISSIMI MEDICINAE CANDIDATI

QVIRINI-KYM?P

12

—2

MEININGENSIS

w

11

h:

A. D. 11, OcrTosRIS clo12CCLXXXVIIII

10

HABENDA

g

IN D 1CI T

ï

Praemittuntur

Fragmenta Medicorum. AArabiflarum

De Variolis et Morbillis

ä

XI

IENAE

LITTERIS STRANCKMANNIANIS

.-ff'x*.

:æ(

d

1

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com