
quafi obductis, uerbo, ubi uis uitae langue

wnpl otii

£

e

i5

Jute

A

E

a)i.c.

.

D

65.

Gh. Cl HECK

[

RS

I Unntt-

(

óuch der

aligemeinen — Ho9ihkunde

S.

Q

£

9

p*

p» 376:

du yu

31

u

$) 10

DAN

SCHLICHTING

é

i

c

'el

diurein

]

,

H

copia et fimul falutari loco faliuationis

[7] nila

a

exorta.

Ín

ct

Phyf. med. A

pR C

p, tl

VIil. obf. 6. p

Clarc. Á-e. p.itT.

— m

et,

quod facilime in omnibus ulceribus

fnt ff

glandulofarum partium fcrophulofi praepri-

qui i

mis ortus,

euenit.

Summo

inde iure hic

dns m

commendatur

a

CJ.

VNYÉÉERWOOD et

Suefcan

RICHTER 4) et ipfe ego effectus bonos

& i

me uidiffe adfirmare poffum.

Iam diu in

ufu fuit unguentum ST. Y VES in pfor?;-

;»phthalmia, bonosque effectus produxit folus

irercurius calcinatus ruber, absque tutia et

camiphora butyro mixtus.

Easdem hic pro-

dit uirtutes ac in ulceribus glandularum ma-

folido:

TRU

iorum.

dite e

"

N

li

(1

Effe&us, quos in tenellae conftitutio-

EGC, |

nis, irritabilioribus fubiectis producit iidem

fl ]

funt

fv

ia

&) Cuius uero ufum his in eafibus iam du-

dum docuit Cel. rngpEN in /feizem Ua-

tervicht für. Unterwundürzte.

I

us easenscciismucemeemcisatultmes

ii cptent t n oermem a

39

fY,

; uleeribue

jui

ftimulantes ,

nde non potef non e

ia

Ya

(ä uin

ingur

-

g

ato nimiis

P

iG

CL»llo

m

e

UrIO ,

i prprie

u hi

u1rcs Inox

collabantur, actiones

Ormnes

lan-

suefcant ,

adpetitus

eleatur ,

febrisque he-

W000 f

eaca

incendatur a)

ecus Dof

fom du n

$i pOl?

od

[dls

$. I

I

IT

j tutia d

Vtruimn zmmeäm(n in numores

agaá

an

th PI 0

folido:

H

ii

$

adi

uc fub iu

jarum t

n uiuorum OFC

di

M

"

e

ft

L

5

nec tantas n

ais

f(

les. tolle

ego aufi

TY

1

T

£

te

Inotare ,

Sufliciat ,

probabilius mihi

conftiuc-

effe, praecipua folidorum ope, aucta ui vi-

ali, humores folu

eodem fere modo , quo

ducit 1

»

E

Ju

fanguis per fe

m

ii

ii

k

111;810*[

luitur-

Ü

Hac

fe

Dri P]

quam mercurius exc

at;

expii-

cari

at r

n (l

ib

[11/2"!'/1 [

) CARRERE

—

7

—

— t

40

cari forte fortaffis poteft. damnum , quod

mercurius iis infert, quos fcorbutus uexat,

Psüïme enim ui omnis obferuationis ac ex-

yerfa

perientiae ibi nocet, Oomniaque irritantia,

tione

et quae fanguinem minime foluere ab omni-

bus dicuntur, eumdem praeftant effectum a),

quamquam negare non aufim, multum con-

Cior

ferre ipfam uim mercurii in uafa lymphati-

Curij

ca fpecificam fere.

His demum addi pot-

eft, fi mercurius immediate in humores no-

firi corporis ageret, unum idemque hydrar-

&i

gyri praeparatum, eadem dofi diuerfae con-

thige

ftitutionis hominibus eosdem femper effe&us

fupcu

inferre debere, quod uero minime uidetur,

$. V.

IN :

Tare

C

Üima

8) CVLLEN l c. p. 464.

—

[meremenetetememe r

41

i, qud

$. V.

J Uexat

'Tantum de effe&tibus

mercurii

uni-

jj a

uerfalibus, feu totam corporis noftri condi-

ia ;

tionem tangentibus.

ab omni-

fettum (

Propius nunc ad Prcpofïtum huius fe-

itum o

€tionis adcedo , fcnïentiamque de actione mer-

Jympit-

curii in uirus uenereo debellando proferam.

addi p

nores f0*

Nec affinitate chemica cum uirus, nee

H

e byürar-

grauitak remouet fyp

iil

liden; ftatus oecono-

vrfae cor

miae noflri corporis ac obferuationes fatis

er efdus

fuperque iam iam has refutarunt fententias.

g lt

Grauitate fua agere mercurium, plu-

Ó .

res multis conati funt argumentis corrobo-

rare.

Obftat uero, ut pauca faltem addu-

cam, huic fententiae, paucula mercurii fub-

limati corrofiui grana requiri, quo effectus a

mer-

æ**;*'&x

42

detti

mercurio oriri foliti fefe prodant, mercurium

érudum feu mercurium fub metallica forma

Wner

corpori ingeftum,

multumque temporis ibi

Ciat,

moratum, nullos produxiffe cffectus 2), cum

Tatum

tamen non potuiffent non fieri, praecipue cum

fütut

ab exiguo coloris gradu in auras abeat mercu-

dus

rius. Nec umquam comprehendi poteft, qua

für

demum

pala

ApVARU GUA ARU AMES AR Id

ln

]inqmï

o

&

&) Narrat PAVLVS IACOBVS MALOVIN

13l5

ld

C

inlibro, cui titnulus Chymie medicit

li wi

mulieres

cottidie ad tres

Smyrnenfes

drachmas usque mercurii uiui uorare, quo

amabilis uirosque alliciens corporis habi-

tus conferuetur.

Tantam me hercle! co-

piam in corpus ingerere non poffent abs-

at

que detrimento , fi mercurius grauitate

0r

9t

fua

ageret.

Plura

uide

in egregio

L

GIRTANNERI libro T. I: p. 314. 328. cf.

10H.

FR

D

"

y

Y

J

pER Diff. de me-

dicamentis faliuantibus , $. 29. pag. 18-

[2 75

HAEN

Med.

e n

TVRNBVLL L c.

R.

T. V. Cap. llI. $. 4.

p —

h.

M

^

P

4

ereun.

demum ratione grauitate fua agai*, ac uirus

a forma

uenereum feu debellet, feu eneruet, íeu eii-

1

ciat.

Vnum porro ic

&

emque mercurii praepa-

uporis Vi

ratum eadem dofi exhibitum in diuerfae con-

j), u

fütutionis hominibus minime eiusdem gra-

1(1Pue cuit

dus effectus pmdücit, fed diuerfi. P

a

a

ce

ig

1-

veat mertu

tur Virorum bhanc fententiam am?!evorum,

)Oï(*ü, qu

Pä

]

am

a

!i

€

ere mihi liceat,

me nuinquam in

demut

hanc fententiam , quae grauiffÀima intacta re-

linquit defcenfurum effe, nimis mechanica eft,

bferuationibus non corroborata, et a regu-

MALOVIS

selicde

lis uis uitalis noftri corporis acähorret.

jp &i U

gorare dU

us (dti-

De altera fententia, mercurium adíni-

1

; [rero

e' (

tate chemica agere, nil habeo, quod multa

A,.Cn t ?:5.73'

l

goi

rauitit

oratione proferam,

i5 g

n ?

— Explofa diu iacet haec fententia uulgo,

m 3 (

H/s ]u

pl

et inprimis ab egtegio GIRTANNERO fa-

a. p5 [g-

» R jfel.

tis

aE

44

Creti

tis fuperque labefactata eft ) Id tamen ad-

faliuam uenerea labe infe-

lanc

dere mihi liceat,

&dcur

€orum contagiofam effe inuentam , eo ipfo

ia a

tempore ,

quo mercurium adfumferint 2),

poteft igitur hoc argumentum iijs, quibus lau-

datus auctor GIRTANNER ad refutandam

hanc fententiam ufus eft, adiungi.

tant

faliu

iene

$. VL

defen

p

Alia fupereft fententia, de ui mercurii

in uirus uenereo debellando, ab multis iisdem-

P

jur

que Cell. Viris prolata: mercur

n nempe in

Q9

eradicando uirus uenereo agere, quasdam ex-

cre-

&) l. c. p. 5ar.

N

£) Cel. sEL rE Medicina clinica p. 212. cf.

CI

GIRTANNER p. 323-

LE

45

n al«

cretiones intendendo. "Operae pïetium erit,in

be infe-

hanc de uirtute argenti uiui fententiam paulo

adcuratius inquircre,v rationesque pro et con-

Q ipfo

tra aequa lance ponderare.

int J),

dbus lat

Praecipuae excretiones *, quae defide-

futandar

rantur, ac uifui fefe obiiciunt, funt fudor ac

faliuatio.

Has per excretiones, multi uirus

ei

uenereum e eorpore eiici multis argum

i

|fis

defendere funt conati.

Et uidentur fane, rite

penfitatis omnibus, hi proxime a uero abeffe.

gercuri

. Nullus iamiam fuperfles effe uidetur

j iidert

modus, quo mercurius debellare peffit uirus

yapt

uene-

sdam e

n

* Studio confilioque dixi, lias effe praecipu-

as excretiones, omnes enim fere obie£tio-

nes, quáe contra hanc fententiam profe-

an *

runtur, faliuationem tangunt,

—— Ü

45

uenereum, uel enim hoftis eiiciendus eft, uel

d

[

eneruandus, neutralifandus, (fit uenia uerbo).

Pofterius uero fieri non poffe, firmis demons

pz

(

ftratum eft argumentis.

Prima igitur uia fola

Cl

fupereft, quam natura cligit, ut excitatis a

mercurio uiribus uitalibus ab hoftili fefe libe-

bh

ret materia, non fccus, ac omnes materias

Qti

morbidas, uel in acutis uel chronicis, uires

[

La

naturae uel fponte, uel per meäicamenta eXCi»

tatae e corpore eiiciunt.

lus

$. VII.

$f

riticas has a mercurio excitatas euae

cuationes quin uocem, nullus dubito, et fi iis,

(iui noftris temporibus de morbis uenercis fa-

nandis fcripfere, haec hypot?ieiïs minime pla-

cet, Interim tamen, cum quaccumque euacie-

atige«

N

49

tiones in morbis, uel acutis, uel chronicis,

et, uel

debito ordine ac tenore a natura uel fibimet

3 uetbo)

- demou

ipfi reli&ta, uel remediis adiuta, inftitutee,

* ia fola

quae corpus a morbo liberant, uocari potlint

ac iure uocentur crifes feu iudicationes mor-

xcitatis à

ffe lb

bi «), non uideo, cur idem locum habere ne-

; matetia

queat in morbis uenereis, cum et in his ex fi-

(is, uf

de medicorum non uili quidem habendorum,

Venta x

fanatio euacuationis ope contingat.

Hoflile uirus uenereum e corpore per fa-

liuationem

encr ,

grauiífimus

auctor Cel.

SELLE nos decet, 7) idemque et Cl.

FOR-

tatos dte

5 et fl lP;

"

enordi

4) GALENVS Crif. III. 7. Vocata eft anti-

jnine p*

quitus haec crifeos fpecies xeicis xav. exgovr.

grirm

æ /

4

L 6:p.212.

at

48

FORDYCE 4) experientia duci innuunt,

ii

uirus uenereum aliquam'ï:u in COX'PGI'G latitans

bens,

non melius ac citius debellari poffe, quam per

nuhi n

faliuationem p/acidam , lentam , fudoremque

Virus u

eiusdem notae.

bendor

fito u

nando

üafcan

$. VIIL '

Proftant et obferuationes,

datri alia

praeter mercurium pharmaca, quae hoc in

morbo adhibita plus minusue profunt, prout

excretionem aliquam. lymphaticam feu lym-

lial

phatico ferofam augent, cuius generis funt

iymp&w

Guaiacum , huius refinà,

Cicuta ,

Aconitum

PC glar

praecipue Cammarum ; quod multo principio

puae f

Phos—

It$ a

UET

&) Rewiew of the venereal difeafe p. 100

—

42

maunt y

phosphoreo pollet, alcali uolatile, coluber

t latitars

berus, lacerta ( agilis?) et q. f. £.

Inde iufta

mihi nafcitur fufpicio, hance de eliminando

juam per

premqt

uirus uenereo fententiam haud flocci effe ha-

bendam, fed feria mente trutinandam, ut po-

fito uelut fundamento firmo, canones in ía-

nando mozbo, qui adhibeantur, utiles igitur

aaícantur,

Áati alid

$. VIIII,

« oc i

Nec folius excretionis per glandulas fa-

d Pï(mf

(« !*

fiuales cancellis infcripta effe uidetur excretio

yis f

lymphatica, fed pars folum effe; omnes quip-

Awn'l'.lm

pe glandulae conglomeratae , quarum praeci-

puae funt parotides fublinguales, fubmaxilla-

T ingiPio

res ac pancreas in cenfum ueniunt, in omni-

PhOS'

bus excretio lymphatica augetur , quod a pri-

9ri, utaiunt, confimilis fabrica digito quafi

D

mqn-

d

essemsamuessimi m iE EEE

$o

monítrat, ut iure igitur credendum fit, uim

(aT0[

mercurii, faliuationis auctricem , ad reliquas

(Inat

Q,

quoque omnes conglomeratas elandulas exten-

di. Hae uero excretiones ob te&um glandu-

ff (

larum , uelut pancreatis fitum, oculis noftris

àni,

ífefe non obiiciunt, fed-ex anslogia,; illaefis

Tunt

logices reguli; , eruuntur.

5. X'

ditiq

Interim tamen miitüime negarem,; ex-

ptoc

cretionem glandularum parotidearum reliqua-

[GUE

rumque in ore fitarum praecipuæn CH*CB PI'O-

no ueluti fluit idalueo tum ex ftructura tum

ex ufu harum glandularum.

Quot, ut paucis

expediam, arteriis ornata eft parotis glandula,

ex arteria occipitali, temporali fuperfxciali,

ca-

EU

| , um

carotide faciali, transuerfa faciei, ramo buc-

d reliqui

cinatorio carotidis.

Facile igitur eft intelle-

ls exttt

&u ,

magnam huius glandulae excretionem

g ghnd-

effe debere, quod et laefiones du&us Stenoni-

gl nolts

ani, qua excretio aucta eft, nobis monílra-

;ia, ülaeüi

runt 4)

$. XL.

Ea porro oeconomiae animalis eft con-

ditio, ut retenta, uel fegnius, quam par eft,

a

arett ;

procedente euacuatione naturali quadam, al-

tera adfinitate coniuncta cum priore excitetur.

un 1

o Y

D 25

"Trans-

jaur? "

yt F"'MS

t

j glanM"

4) V. RHALLER Grundrifl der Phufiofogie ,

hr

fllpfrBM

herausgegebeu von sogMMERING uud

dü

MECIKEL p. 456, $. 602 uzd not, k,

m

—

As

uetcsset i? R& 19 CA MT u K

E^

( d)

uel iuftó

lranfpiratione natura ali fuppreffa,

&t

fluente, ucl urina maiore fluit copia ;

par Ci

1nüttan

uel aluus humectatur, tranfpiratione uero ul-

NIRI

tra, quam decet ; aucta, aluus ficcatur, urina

frigidu

t*

ial

minore fluit copià; horum prius I

e, pe-

Eadem regula ua-

fat c&

fterius aeftate locum habet.

liuatic

let et in ffatu morbido, ac euacuatione critt-

am e

ca.

Omnia fere colatoria incitantur, adfumto

glndi

mercurio, praecipuae uero partes funt elan-

ub mer-

ffaml:u'

duliae conwïomcratac ac cutis ; quae

iV

,,s"

curii ufu füdorem fundit copio!

€m, qui 1ur

ticus uocart

cum Illl. w RISBER G10 lympha

a

a

poteft. "V idemus uero; f.

eve hanc cutaneam

cuacuationem lymphaticam uel certe lympha-

tico ferofam, uice faliuationis ,

el fi malue-

fenm

ris ,

excretionis lymp

CLLOP

Or1S per

21

C

4*

glandulas conglome

[

ïï)ä.,ï,

enta uera

uel impedita cutanea exhaiatione

effe

wlnüfo-

nv

ret

faliuationem

Campho

E

a

, balnea roffi-

ca

L

$3

ca.4), ab Cl. RIBEIRO SANCHEZ, tot

vl lo

encomiis elata, quae cutem uerfus humores

jt copia;

inuitant ,

uinum ex

mente

CL.GIRTAN-

: uem.ul-

NERI, quo faliuationi obex ponatur, aér

lfs

urimd

u-

nem

frigidus, qui faliuatio

intendit, rationes

m p

fat certae funt, quae monfirant, fudorem fa-

segula u

fY,

iüe iu

/e

ccedane-

liuationis effe poffe et. reuera e

tioe r

am euacuationem, nimium ,igitur Ey*-nphac

l zdflllïïm

glandulas uerfus impetum coerceri poffe ope

funt ght

tranfpirationis aliquantum intenfioris.

füb mer

, G:.i u

"

f

qs t

$. XiL.

vanedtil

cii

104

HrOS

Haec generaliter di&ta fufficiant.

ia

feram nunc in medium , quae aduerfarii obie-

| fiacdit

ce-

ofiori P

tü

senta !

iv

4) Exa&am horum balneorum defcriptio-

j

fe c0]

nem aut, BELLERMANN uide m

ia

feutfchen. Mercur. Oktobr, 1789. p. 67.

at

g 0^

1gq.

ü

iegaeis

—— ——

j4

cerunt éet quantum in me eft, aequa lance tru-

tinabo, ut, uerane an falfa fit uel aduerfario-

77

rum, uel mea fententia, queat diiudicari,

1em di

]lam

.

Tocent

Prima obiectio haec efto 2)

fumda

Saepius ac quotidie uidevi, ee

habita

uebementiffamas pev. faliuationem e£

infere

veliqua coyporis colatovia excverio-

pes uivüs ueneveum . srinime debella-

ve, faliuatione enim finita movbum

uenereum de mouo incipeve , eoque

VA

facilius , tutius ac iucundius mor-

lenp

bum uenereum fanavi, quo exa&ius

dac (al

eb omnibus muimiis euacuationibus

lum o|

pïüf?([lh'Edeï.

(s

Et

COnit

&) Cl. GIRTANNER l, c, 329. 330-

$55

Wce que

Et ego ab eorum partibus fto, qui ve-

luerfario

hementem ac iufzo citius excitatam faliuatio-

jcati,

nem damnant, unoque cum his ore affirmo,

illam non folum effe nullius ufus, fed infuper

nocentiffilnam , uires corporis ac animi pef-

fumdando, deprimendo , floridum corporis

habitum deuaftando, morbos chronicos diros

ud, d

inferendo.

Ro t

gtrtte

] (/ä&t'//d-

; ii

Celebre .fatis famigeratiffimi equitis

VDALRICIODHVTTEN babemus

t eoqlll

jdiur n*

exemplum, qui et ünäccima uice diris horren-

-

^

dae faliuationis cruciatibus f

fe fubiiciens, tan-

i at

tum abfuit, ut a morbo liberaretur, ut po-

at

tius morborum agmina dirum hocce uenenum

comites fibi adfumere

t

te

f

$. XIII,

x

"

p —

od

6

gnati,

é. XIIL

Interim tamen rationes in promptu ha-

Qrtas

bceo, quae, ut diuerfa fentiam, me cogunt.

Connur

"Tritum eft illud prouerbium:

Qmne nimiusm uevtitur in Atium.

Quod parca quantitate, iufto tempore, bonis.

fub conditionibus iuuat, immodica quantitate,

iniquo tempore, prauis fub conditionibus pef-

fime nocere poteft.

Id et de faliuatione zz-

excrel

auodica ualet,

Nemo enim umquam medico-

trilicà

rum rationalium neotericorum profufam lau-

fs

dauit faliuationem , numquam fuis in fcriptis

docuit, eam, quo citius, eo melius, effe ex-

citandam nullo habito refpectu corporis, et

[

[

quidem una eademque quantitate in unoquo-

e'qu

que fubiectos fed uno quafi ore omnes con-

noftr

traria iubent, Jenezz nempe placidam , fenfim

et da

feufimque prouocandam e[fe faliuationem, quin

nec in omnibus fubie&tis eam laudant, bene

gnati,

/P&'*vä-

$7

gnari, alias infuper dari uias, etfi non tam

certas faliuatione cum reliquis excretionibus

onytt ho

coniunCta, quibus uirus eiiciatur 4

f Cogutt

Hl

ore, Doni

$. XIIII.

| quantitath

Eft mihi, ut fupra iam dixi, faliuatio

yonibu p

matione if

excretio critica iisdem regulis, quibus reliqua

i mCdiCO'

critica profluuia, parens. Fortaffe, rite pen-

fitatis his regulis, certi quid ftatui poteft.

fam lat*

E [cripfis

Iur& meritoque omnes omnis aeui ac

5 C([f e

omnium gentium medici ab HIPPOCRATE

TOU t

eiusque commentatore GALENO inde ad

jm unX

noítra usque recentiffima tempora damnarunt

et damnant euacuationes profufas, non iufto

i MM

temn«

;z'o;lew;qum

Ia

2) Cel szrrx l. et,

gnafir

st

[ sstsbl

8

fio ob 1

tempore in morbis factas, fymptomaticas ac

30f ul

inutiles eas uno ore falutarunt. Minime enim

tiores f

id, quod requiritur , hifce euacuationibus ni-

E R

miis accedit, eieCio nempe omnis materiae

fur )

nocentis, ad eam enim aequabilis uirium te-

nor, inter fe conípiratio, abfentia fpaífmo-

rum requiritur.

Detrahitur quidem pars ma-

teriae, pars uero rctinletur, Corpus debilita-

tur, uires uitae peffumdantur, unde nulla ui-

per ea

rus ac uirium actio ac reactio, omne igitur

&UCRf

à

eliminatum uidetur; fed qui crederent, egre-

gie fallerent, dormit uirus, et mox reflüituto

aliquantum . corpore uires fuas monftrabit.

ACtio inordinata eft uiui folidi, quae has eua-

1)

cuationes inutiles ac perniciofas inftituit, non

rite materies ex humoribus fecernitur, feu ut

cum ueteribus loquar, coquitur, bonorum hu.

morum copia una cum parte materiae morbi-

dae eliminatur; incompleta igitur fuit euacua-

10

j9

ticas at

tio ob fpasmos, unde fit, ut poftea uirus ma-

jtte enint

iores uires acquirat debilitato folido uiuo, al-

nibus i«

tiores figat radices, difficilius igitur eradice-

materiat

tur )

um te

i fpafl!':ü'

$. Xv.

i ParS Tide

Eadem eft ratio uirus uenerei, eiicitur

; delite

muj]a t

per easdem uires, per quas reliquae materiae

eiiciuntur, per uires nempe folidi uiui, quae

ne fgifllf

4 ncr.e

nb egïe-

i vehitut?

gonf ib

&) Neminem fugit, quantum damni aegro-

e hZ.S eu.

tis ac uniuerfae medicinae peruerfa illa

jruit, Y

SYLVII opinio intulerit, qua du&i, nil

(en d

melius fieri poífe quidam fibi perfuafi

p

funt, quam omnibus eniti uiribus, ut

i Ol'um h')-

materies nocens quam citiffime eiiciatur;

neminem fugit damnum irreparabile ale-

t il*

xipharmacorum. theriacalium , fpirituum

jit

euat

ac tin&urarum incauta manu olim datos

runm,.

[i0

60

a mercuri,o tenduntur, fpccicsque febris ,";li-

$

uirus fauentis, excitatur.

d uit

311;11ando

——

—

— —MÁ

tgendi

Euacuationes uero, a nimia mercurii

fed iní

in corpus ingurgitatione, neglecta uirium cor-

qu ef

poris confideratione , praeparatione ac diacta,

Debili

productae, minime, etfi partem ueneni fecum

ti, haeí

abripiant, fiant per fudorem, fiant per fali-

ft, ut

uationem uel per alia colatoria ,

poterunt

fü mot

effe criticae, fymptomatvcae potius et jure

&

lia

quidem maximo falutandae.

Intenditur, id

Wity ig

nemo negabit, uis uitalis uaforum lymphati-

Jihir |

corum, intenduntur omnes omnium organo-

ha fj

rum uires, fed non iufto tenore, tumultuario,

lm i

inordinato, fpasmodico modo , unde fieri cer-

f v

to poteft, ut profufiffima oriatur faliuatio, ue-

hementiffimus fudor, continuae alui deiectio-

nes, et tamen non eliminetur uirus uenereum

(ed in corpore mancat.

Pïäepar

Enor-

6t

yis, di-

— 91

Enormis uero haec euacuatio, flupen-

da uirium proflratio , inconfideratus hicce

agendi modus non folum banc adfert noxam,

; mrercuti

fed infuper, fi poftea aequo mercurii ufui lo-

PES|

jrium t

cus effet, impedit, quo m

iil

us adhiberi poffit.

« diacits

Debilitatae enim funt uires fyftematis lymphati-

yeni f

ci, laeía eft irritabilitas, morbofe aucta, quo

fit, ut a minimo ftimulo in enormes abripia-

T2

tur motus, eosdemque, quin maiores adhuc

poterm.t

TU

ac antea producat effe&tus, et per omne ae-

diur i

uum aeger hac ratione non fanetur.

Longa

hvmyhüti'

igitur praeparatione ac cura opus eft, qua

haec fymptomata tollantur, ut mercurii ufus

locum iterum inueniat; interea uero altiores

multati

e fieri t

figit uirus radices, peffimo aegroti cum damno,

ijuatioy

j t

$. XVI.

Id uero locum non habet, dum rite

u

praeparato corpori, iuíta dofi, bonis auibus,

ier-

fint*

62

mercurius propinatur.

Senfim fenfimque au-

ü.c

getur uis uaforum , blande excitatur, grada-

Cionis

tim intenditur, quae forte fortaffis aCtiones

Watione

inordinatae accidere poffunt, ftatim remedio-

Jotus

rum adiuuantium ope fopiuntur, leniuntur :

notad

re&a igitur coCio procedit, iuíta igitur eft

as

crifis per faliuationem , per fudorem uel re-

liqua colatoria.

n

$. XVIL.

,

Eo diutius in refutanda hac obiectione

uerfatus fum , cum fciam , hanc inprimis effe

maximi momenti, uelut grauiffimam ab ad-

uerfariis adípici, hacque peffumdata alias

fpopte cadere 4) Interim tamen vmirum eft;

CI.

D

&) Cl. G3RTANNER nro. 5. 6. p.kggo.

LE

—

,

63

Cl

Iue av

GIRTANNERVM ; qui huius obie-

, gt

Cionis ftrenuus eft defenfor, quique ipfe fali-

« aones

uationem non neceüäriäin effe credit a) fed

Tenedio-

potius inutilem , quin perniciofam, carbone

Jeniuntut:

notandam, expreífis uerbis alioloco dicere /):

a Incr-

igiut d

p——

[l ud It

24)-I/6.p. 318

&) l. c. p. 333-. duf welche ZArt das Queck-

filber die Luflfeuche heife ,

ibs wir

obiettont

aífo bis iezt moch nicht.

jSo viel if ge-

wf duaufl es zzz&( den Kürper af[s ein

PrimiS di

reizeudes Mittel apirt.

Die Gefchwin-

g o i

diokeit des Pulfes gvird wührend : dem

ja di

Gebr auche t/ej]bläe:zrr/ermeüït, die hym-

phatifchen . Gefüfle werden gereizt and

miru d

die Lipmphe wird füffser ; fo ff ,

(l

dafl fie durch die Speichefdriüen

aus-

Jliefit uud durch die Schweislücher aus-

dünflet, wodurch das Gift aus dem Kzr-

wer gefchafft wird.

So erklüre ich mir

Il r-

p

——

T

64

a mercurio lympham folui, per faliuam ac fu-

dorem eliminari, unaque uirus uenereum ab-

ripi.

Ni plurimum fallor, bac paragrapho

utilem effe iudicat faliuationem , opinionem-

que de actione mercurii paucis ante plagulis a

fe ipfo refutatam hac pagina tuetur a).

$. XVIII.

Ad aliam ducor obie&tionem:

Morbum nempe ueneveum . faepius

absque euacuatione ualde feufibil

Mi

fanari.

Multa

Clperient

DI

asss

li üim '

x

Würkungen des .QnechEZbem auf dem

Kürper und feime Krafft die Lujlfeuche

2u heilem.

&) Quae hac paragrapho de Cl. erR TAN-

DEV

NERI contradi&o innui, eadem inuenies

B

in A. L. Zeitung, J'un. 1789, nro. 18I«

p. 638

—

— ——

e

6

)

at fite

Multa pharmaca , praetev mercu-

um d

CUYINS2, Uives fzms comtra uivus ue-

L6y

1

Cua-

agrapio

nereum manifeflave , absque et

nionem«

tone in fenfus cadente , fed imuota

adhuc dum

nobis

i

]i

4

as

liguis a

YAHOHE ,

€nim ommia euacuda;

)

ia fuena p»af/"ent

"üincere a)

$. XViIIII.

igpitt

fezzj?bili

Mirari fane fubit, has thefes et omni

€Xperientiae et folidis medicinae clementis

Mu

contrarias proferri potuifï'e et quidem a Viro,

-

qui

af d

Luj[jg;;(l*!

&) Cl. GIRTANNER DIO. 4. 3. adiiciatur

g

etiam nro. 4. p. 339.

"

inuellifj

g, It

E

oA

aE

66

aginis ipfe eas reuocare ui-

qui paucis retro p

)'ERPc

X

i

uaedam ad pri-

Tfem

detur. Sup-f:riüribus iamiam «

mam obiectioncm 1'€fpondi, et uidemus quc-

Teitur f

anationem morbi uenerei minus fecure

ti.i.iic b]

um et ]

progredi , nifi euacuatio quaedam accidat.

tm ve]

Concedo;

Hrus uenereum recens in nofirum

idemque

nondum radices

GIRTA

cor.pus receptum , quod altas

egit ;

absque euacuatione multum il"l fenfus ca-

itdo agi

i

dente fanari poffe, fed: dixi iamiaïnïn corpore

habitans uirus eiici P()H"e absque euacuatione

ualde f(fniibili:,ncgc), obferuationibus meliora

iv

ii

i, cuius in

edo&us, ac auctoritate fretus

i

a f

[01:]

rebus medicis

auctoritas non infima tenet

ca a).

His addo, quod ipfe Cl. GiR T AN-

NER

]

&

f

f

U

& )

E

Cek/sELUE T. C/p. 212

Qeh bin nicht

z

[!

theoretifchen

aur aus deun anugezeigtem

auch

avivrklich

aus

J

Gründen , fondern

/

pnz/:tz'-

[

67

r u

NER per faliuationem ac fudorem uirus ue-

l ad Pï'i'

nereum e corpore eiici,;

contendit,

Poffet

yus que

igitur fua ex fententia uirus uenereum et pau-

^

js Jequit

cum et longum tempus in corpore latitans uel

aidi

cum uel íine euacuatione debellari, unum

T

idemque igitur, cum tamen et ex ipfa Cl.

i f[iiïö

GIRTANNERI fenterntia mercuriüs euacue

fenfus

ando agit, utrum mercurium adhibeas, nec

Ln Cor

I

»otv

ne.

gcua!iunc

E 2

$. XX.

; mehora

,

citus 1f

; tentt

praktifcher. Erxfahrung. überzeugt ,. dafi

ATA^

da, wo das Uebel nur. einigermaffen ein-

x

gewurzelt if , die Krankem micht u

Jchwach, nicht Kiuder, moch Jchiwanger

Jind , die lMethode die ficher/le fei , wo

man es laug[am zu eiuem gelinden Spei-

chelflufi kommen làfit.

JMMan if daun

li

TL

micht mur der Ausführung des Gifts,

T ILLLA

foudera auch des Quechfülbers ficherer.

]J 1 lll

€f. FORDYcCE l p

j

E t

68

*rX*

AL

n

11

e

[utiii

)uoc

at

u

dïi(

Ya

obi

ecionem Zl(l ün

ilv

t5

4*

TC

eft

Icatui 5

lhs C

huius partem jamiam

Prac»c*uentc

tLtALc

a *Y

ii

nares

niliilque eft , quod add

i, nifi plurima p

rug

imaca; quae certo aliqua immediata in

uenereo Góc

lando, ui ualere fcimus

eani

PCR flluO"'*ïn ïxc«CCn ue euacuanc do pr O(lCïC,

DYr

a

2

ei

ertim Áco

,-s

iiX

iunm

qualia funt Guai

icun

et

1

C r--n

&

uonem

adiu-

ac Cicuta, cer&

i

1anc mner

vViliill

[«

€

or Cl.

uare, quod et de Qpio folidus obferuato

Y

AR

r

Pes

i

Oocet 4)

BAS

SIANI C/

O

p

$33

j1Cs

d

&) Opufcula therap. Vol. L p. 290 lx fuis

obferuatt. profer

op um uifces non p'ms

T

motus

fuerit »

nonftraíffe ,

quam 1udo

hocque erumpente, mali

iptomata bre-

ui mitigata fuifle

eodem gradu, quo

haec excretio cutanea incr ementutiniu fum

hu» ke

Qu

p

69

Omnes euacuationes

uirt

1S

uenereum

eliminare non pofle, in aprico eft,

H

onfide-

d

AL

Ü

i

ramus critico modo per fum conue

ia D)

ommnet

l

a

?

v?la

j ul

n

*

uu, 68

1

L

eo tantum

Quae

diate conferunt ,

PIOUU»

t.

ut

npedimenta ,

quae

ctromnt

mercuriaiium

oDitant ,

auferant.

Huie

Aconitun

claffi opium maxima pro parte poteft

T adi

e

aanunm

vi

3ri,

n

and

a

olores

faliua-

mim Cl

tionem

namnian

conipefcet

o.

Conf

C,

CARMI

ATI l

p

291.

IU

Q

Non meum éífe credo, ut inteerum

catalogum

remeciorum

Gecantatoruim

6

fed breui

mpor

e culmine electtorum

Pl

vecenfeam, plurima enim 1

iam

c

b

aliis in ordinem reda&a,

eox

i

ut

IT

ue

ui-

ug

o

!

res,

falfae,

dubiae ut plurimum, nar-

nl Ih

s pon p

tata

iunt.

i

Uq *UU

,w mr[ )v

A 8 avyus,

,ym-h (1

P)

HIPPOCRATES Áph. L. 21

g

entm ^

8 d» uaJuza pma d Queu, Que veY Quu-

Qtgoy-

Qi

7O

omnem materiam hoftilem euacuari debere ,

nec omnibus materiis omnia päterg loca fed

fingulis fingula.

$. XXI.

Quae fi uera funt, et quartam EL

I

eacuat

GIRTANNER I obie&ionem refutant 4)

nempe :

tipa [c

Morbum

ht

(à, m

Cliarido

Princeps

$spoyroY z9puoy maUTR meyS,

^

Qs jur

argumentum in omni crifi uel acutorum

uel chronicorum , morborum dirigenda,

TÀNN

fedulo trutinandum.

Egregie id nos

Ieut, t

docuit, uti femper folet, CI. LENTIN

in aurea commentatione 'de hydrope in

tll

Ej Beitrügen zur ausübeuden Arzuei-

Áender

soileufchaft.

i

Jici) &

&) l. c. nfo. 4. p. 229

pP—

Peemecvssurcmmisscccruenaesiremi u

7

M

[f

"

4^

4

bun

cum alio

lebte ,

Wenereun ,

loea fel

[

morbo complicatum , adhibitis bunc

contzva 77!07'/)7!77! :'C7!ZC[21jc;3' eaacuanti-

bus manere , et fi fanetuv complica-

£us cum. uencreo 2uovbus.

w (

In eo folummodo cardo rei uertitur, quae

T)

euacuationes, quibus rcn»ediiä per quae prae-

eipua loca fint inftitutae.

Mihum

Haec fufficiant pro corroboranda fenten-

ia

10

tia, mercurium nempe, uirus uenereum ei

2Tvo

CGiiVve

À

D.

P

[o]

"

l

i

i

1

Yi

ï

u$ ,

c

€

f

U

M

ná-

cuando, corpus liber

prins

ii

fei

ientiam a Cl.

GIR-

tus fum, ut hanc

ï a[uf(]mm

TANNERO, Viro, quem impenfe uene-

d il-igelïbïu

t j

(| 5

reor, et ex cuius libro multa me ut.iia

]l

idi-

' LENTIS

&te

ciffe palam grátus pro

ic

or, labefactatam de-

gifl

i

4

e

Jj

"m

fenderem.

Fortaflis mihi contigit c

ilve tG

tam fe-

jj J

lici, et eneruatis 05ie€tionibus fententiam ab

iris

"E

——

r

/

[

i

Viris egregia laude confpicuis prolatam cor-

edunt

yoboraui.

piis u

fübief

Reftat adhuc, ut hac fectione proferam

T35, !

"TE

atque

quant

i

um quidem fapio, explic

v ii

1, Qui-

w t

bus fub conditionibus mer

ius fuos edat ef-

i

Y

&i

a(-;

at

onem excitet.

od

fe&us, qua ratione faliu

li

fius &l

Qürio

$. XXII.

ferio

G1V

Supra iamiam auctoritate ac obferuati-

Cit

terram

L

icu

cal-

onibus uirorum nixus innui,

)f

l

cem mercurialem cum phlogiftico coniunctam

elant

feu mercurium uiuum nullos in humano cor-

dqie

pore edere effectus remediales, nifi praepara-

r

n

fionis O

L

e, cuiuscumque ;demum mutatus ante

GE

)

r

T

)

^

fucrit.

Omnia uero

I

r

aeparata mercurijalia

unumn eumdcmque n Gmnibus COI'POTibUS

eduná

ab

jecimecsr.

n

ío

[ii COT

edunt effectum,

nec

n

1

fi

(:1

&V

rimen,

i

ucad

]

us

uel

Tif

kiilli

evat

idL

"

OniIs

mniercuri

al

um in

P

1us CI)

fub: eé

s uidere Licet.

inde

IneritO conciudi-

ff

*22201

Toredac

mu

iLlv

qui

€

| omnibus p:

íadc

7'13. c-h

commu-

as

;-1

Qu

uh

I«

ne, cuius pra

cntia

[4

a

ii

i

r

n

EE

inorue C«

re]

12 ,

P

t effe

Cai

am

$ edat,

inercurium

a

Ü

J

tu

I

iA

n

Y

eda

1

:ant.

e,]a[ fu

a

(

.',

o

1

uel

a

nte

&5

quam

mercurius cor por: mge-

ff

a

Rlï

ft

ac

ifi

t

ncce

Cii;

el adíumto mer-

1*

1ITiO

i

cc

H

3

2us

nofü

AÍ

11.-

creeti

ro-

& p

fte

Or

Opinio

Atv 'U'S

CI

i

habet defenfores,

GIRTANNER 4) et quos pag. citat. addu-

cit

Alunt : €hl7ïg, omnia mercurii PT epma-

Lfmu'm.

ta

intea quaim in uirus

nuenereum: etectus

f al

e€aan

ab nof

lei

u1 COrYD u

humoribus

fol 101,

i.

11

11

m et quiden

etT

V lii

demaue

atq

i

in

110u

?61'

anto UM

ur

123

.

praepar

In incrc

VA

1a

ale mutar

Experimen-

«rnew

n

ts ac obferuationibus mag

HON

is fefe d;(tit)qii,

atti filid

fal

T

(

iil

j

&) l c. p. 216.

cgl.lh

m

24

quod

fal n*eoge?itum non effe, nifi acidum fucci ga-

flrici cum calce mercuriali coniun&um. — Acidi

li,

alcali

animalis feu fucci gaftrici adfinitatem erga cal-

fifis.

ces mercuriales maiorem effe , qugm reliquam

TRU

acidorum erga calcem.

Quodcumque igitur

fal mercuriale uentriculo ingeflum , ftatim

plant

mutari, terram mercurialem cum acido gaftri-

üf, |

co coniungi, acidum igitur nitri uel falis com-

üum

munis concentratum a uinculis fu?s liberari ,

wolit

ac tunicas uentriculi corrodere. Ex hoc fonte

Ventr

oriri effe&us falium mercurialium caufticos et

Milt

9. 1. f.

gimm

Q j

$. XXnI.

deaty

tfor

In

tv

im tamen, ut ut haec bene dicta

[unto, funt tamen quaedam, quae, quo mi-

nus manibus pedibusque hanc in fententiam

defcendam , mihi interdicunt.

Et quidem

"tjuod

m us p d- Ms — EE s

-

—

7j

g

quod ad fuccum gaftricum adtinet, animali-

kidi

um, quae et carne ct plantis ucfcunmr? nec

alcalinus eft, nec acidus,

fed nei

lii

)tr

a d-

ius ge-

iquam

neris, nula acidi fiena praebens, fi multa

jiut

uero carne uefcuntur, acidae fit indolis, fi

fiafim

plantis uero, alcalinae, ut igitur in 'aprigo

tan

1

i

gl

fit, omne fere ad mu

dum fuccum gaftri-

n

ii

nis enim omnium ani-

js Corll

cum ualere diaetam, o

RLRA

ftri

cus ex ip

i

f2

i

uafis nec ex

yerati,

malium jfuccus ga

.

^

——

fortte

uentriculo exceptus, neutrius eft generis a).

0s gt

Multa porro ingeruntur, multa in uentriculo

4

gignuntur, quae faepius naturam fucci gaftri-

ci ita mutant, ut diuerfiffimae indolis effe ui-

deatur Z)

Aci-

t d

&) Cl. enEN Handbuch der gefamten. Che.

j 11

sie, l. Theil, p. 360.

entid

&) Cel. HAHNEMANN U0H der .Alfenz'('..

Sehr ver-

qmdem

Fergiftung, p. 22. $. 56.

wad

Jchie-

D

-

1*

Acidum i

l.

fucco ea

(irico exiftens, fa-

p

611

6

3

se

£l

euti

i

tui

t

j

ul

i

em duabus ex ca

2ufis.

Giiil

ATI

22

itat

ur ncmpe argen

1t1

ti

t

im

ex

k

ni

t

i

li

If

il

(

Praecip

fucci 2afü

i Ope, et inuut

nam corneam 4) »

[unii

$d

P'*-UO

f d

A

gratu

n

AU

*

Jehieden. fiud die . Beflaudtherle des. WMa-

ti IU

um diefe odei

seufaftes im nichternen,

waxll

ieue Nahraung sewuhnten, mit haib odes

g«

verdauten Ueberbieibfeín vou dem

ukd denen Speifen und Getrünkew ange-

Magen.

Jllteu | aveichliche

odev feflen

l"' ie uiele Umflüude veründevz dem a-

Unkeuntlichkeit! JMehw

«r,yrft bis zur

