JfVI119
author: Meyer, Bernhard

m

"z

u eeds

C

u emeciuieti i il x E LAUCR Y D

MSUe d COER

LTYS

m m i g iA m

:

Ug

A

p

-

t

u

UM

CUmON

DI

A

t

K n

—

M

p .

-

Bs

$

N .

E

eRe

s

EE

Y

RH

p

EU

du m

u s

L d

"

a

"

i.

us

d

d

:

Ts

-

V

v

dc

/

du

s

La

x

*

R

T

s

A

ao

*

4

U

i*

H

m

x

..... i

&

Pal

z

a

Ww

x

MA

fpeneu.

i

v r

VE

a

*

x

n

x

x

E

z

-

-

x

VOR

nE

E

E.

--

T

a

d

E

a

x

E

P

x

Vs

z*

.M

i.

2

EO

Ed

p

MUU EEE

P

x

xf

*

t

dR

-

*

ux

i

E»

n

3

s

*

m

W

o

*

dR

i

h«

u

as

w

A

E.

t

o

*

s

m A

s

*

?*

-

29

H

$

od

*

:

4... ,—.ï.w.sa. E

:

2

Pw

"

A

J

*,

OA

G

X

D

m

E

Ts

que

E

P

5

x

3

Ts igite ls

Pa

d

fe-

PA

AR UE

MU

r

Es

Ya

ss

;

z

UET

LE

h

AL

u;.

1

v

*

E

-

-

Mu

D

M

s

*

-

-

z

$.

Ls

DU*NMRAUTU ER TEU

t

Vi

A

i

*

s

m

Y

E

r

a

a

*

Tk

.

v

EL

**

xR

m a

x

E

L

—

XMECME

1

3

w

EE

KE

D

s

»

:

u

*

d

3

*

u

d

d

N

2

J

*

*

&v

As

i

T

m

Ts

i

*

3

a

Vs

"

d

E

A

x

us

que

us

2

:

ä-.a

-...

L

aE

*

1.

x

^

-

5

É

Ts

:

m

.

AR

".

x

78

j

x

|

*

E

a.

3$

LE Em

ror

T5f

Pa

z

&

m

m

E

Ms RP

35

d

-

?

; ANA

m

*

*s

r gt

tf

"r

d

[

2

a

"

r

.

x

3n

E

M^

u

"

M

Te x

at

n

z

PA

)

Aj

d i

s

a

T

$

i

Ae

m:

m

x

$5

ux

Eu us

M

at t Ri

x

-

s

Vil n ts

2

—

m -

EY

m

m

(s ET

s p d

pente

um m Es

—

r

n

m

TE

fs

reEr]

EE

um

.

E ss

Ed

RPE EUA

AUE

m

20

*

t

ia ul

TET

nE

Rn

—Á:

L

p

m

tMÓÀ

s srthetirt ssl s r

p

- rl

o

r i Go ia i

ssts n

k

-

Y

u

j

AT

L

P

$

f

(

^K

À

"

?

yf

N

1

"

j

s

v

j

i

N

|

P 2

/l

AN

N

l

;:

2

N

P

» db

0/

EM

N

!l

"j

À

'

dl

N

N

ä

/i

-E'W-»

«

L

F

I

)/8,

di

M

Es

Á

s

T.

1

/e.

æï

^f

F

-

iv

£^

TA

;:f

A

*

f

5

g.

57

ii

?

f

j

z

s d

;

(

í

| N12€51018345 02'1

Y

-

&

UEL A

M

('x

uB TübingenQ

l

T

l

N

31

N]

*

EY

N

*

[

)

»

p ER

w

"E s

TE

—

d

b

Db 4

EM

?s

e

n

fs

ksd

m o

L.

um

f

m

.

ü

$

A d

d

"

2

*

7

-

m

p

n

$ »

:

71

Y

[

*

r

H1-»/...):

MP

!

ag

J

p

J

M

v

r

T

edi

N

SS

p

N

z

JV

...

Nw&&

N

L^

p

ET

X

r m

N

D

*

XHA.

N

v

E

,

d

-

P

25

u

(&J

APU

PA

L s

W

m

U.

a

4

T

p m

X.

á

u

;

1*

d

R

)

A

x

WV&

-

*

u

"e.

s

E

E

r

dl

Es

4

L.

* as d

E

——

L d

Es

m T

5

Vi

s

s

,/.Xm

$Y

d

du

En

[cs

E

P

2h

m

*

*

d

N

—

»

dC

i

u

5

s

z

j2

i

A

I

E E

Iuld

5

—

h!

-

aE

F

-

-

um

ERE

xv

i

—

-

u-

m

-

NSS

R -

d

l-

iex

o

d

a«

SRORSES

r

r

M

$

m

G

Y Bu

x

-

u

rE

aM ALN

E

Eal

u

L

r

s

"

X

E

/

N.v

-

N

Mw

j

"

--

m

*

-

T

us

NM

IT ORE , i

W

E

a

u

lr m

-

E üs

L2

at

d

p

»

—— m

À

as

—

Rs

N

*

r

Mi

MM

Ó

—

t

u —

'ä Mb

ü&w&

tss

L u

:s

m

g m

N

x —

m

M

-

X Y

LOm

hE À

— Á

m

WA

)

-

*s

as

y

mv v

DISSERTATIO INAYGF RALIS MEDICO. CHEMICA

S ESTRNS

MELETEMATA

SUPER

MERCVRIALIVM

IN MORBIS VENEREIS

ACTIONE. ET. VSV,

QVAM

EX AMPLISSIMI

SENATVS ACADEMICI CONSENSV

ET GRATIOSI

MEDICORVM ORDINIS DECRETO

PRO

GRADYV

DOCTORIS

MEDICINAE ET CHIRVRGIAE

publice defendet

D-ERNHARDIUS

MEYER

Hanovienlfdfi s.

f—memeerres

m —

D. XVIIi. CALEND. MAIAR. A, A. C. cl;).f;ccr,xxxx.

i. fs.

M

x«

A(:zndm-l

m

-

Niarburgi Cattorum

Literis nouae typograph. academ.

quEEm.

r d

BRU

E

ss

,evä,i

$&

*3;'5

z*

$P

3?:-"

H

..,:

$

r d

U^

L4

ii

uY

b

t

ï&m

p

v A

y

"R

um

SERENISSIMO

ET

POTENTISSIMO. PRINCIPI

AC. DOMINO

DNO. WILHELMO.IX

HASSIAE. LANDGRAVIQ. KEL.

P ZSUCPSRUE

Pb TOR AE

HANC

DISSERTATIONEM

INAVGVRALEM,

STVDIORVM

SVORVM

PRIMITIAS ;

vt

ECXSS TET

ERGA

—— o ---

M

PRINCIPEM CLEMENTISSIMVM

DEVOTISSIMAE MENTIS SVAE

QVALECVNQVE MONVMENTVM

D.

D.

D.

fubiectiffimus

BERNHARDVS

MEYER.

E'Iu

MELETEMATA

SVPER

MERCVRIALIVM

I

iN MORBIS VENEREIS

ACTI'ONE ET V S V.

— D

Bd

M.'T. CiceRO Tufcul. Quaeflion. L. II. C 2.

Sequimur probabilia, nec ultra id, quod

uerifimile occurrerit, progredi poffumus: et re-

fellere fine pertinacia, et refelli fine iracundia

parati fumus.

1,;

,

u N

Q

:*-———.ï

LECTORI BENEVOLO

3.

E n

A VO-TO

Ozzod omnibus fcientiir, id eft noftvae

accidit,

Faria enim perpeffa eft fata,

&l bona et mala , multoque tempore opus

fuit, ut sadem, qua Graecorum tem-

pore gauifa efü forma, refltueretur.

Tempore Latino - Barbarorum inprimis

inuoluta fuit multis abfurdis theorematis,

guae non folum medicinae AMetaphuficen,

42

fid

!

À

f»

LL

j

uod maximum. a

U

iu

lit delrimentum,

j

l/

Do&üiriua

Therapeuticen. inguinguere.

4

de febribus,

1070

i

; aervalibus, hisque

medendi valio, tunc temporis culíae,

10

.

uberrimum ac Lrifre gt

LA

iU 27677

L

exemplum.

JWorbi quoque uenerel, qui tempore Te-

flaurati

s miedicinae inclare[cere , — ew

—T—————

fi lubet, alia facie fefe grodere coepit ,

D

£

ub

v* p

Mira ac varia

mplum eft in aprico.

huius morbi facies, illiur aeui plerosque

medicor, Arabum dogmatis non . leuiter

4)p

aühuc additos , ac

pv

(105 ,

Quo teneant uultus auutantem Protea 7?20:;70 ,

- ep adduxit, ut uariat, immane quantum

*

ü l)

-

!

r iuseetcememi r m at

"-

ab inuicem diuer[ar , prout cuigue lubui;

Il,

plus minurue abf

i

£2^

1f

das, quin et -rifa.di-

onas theorias de matura 1

£

15

utneret ,

EW

$

M

ens caufis, modo,

quo homtnue

A

inaadit,

l

dÀ

et quae funt fimilia,

7H6D)L6€ CONCI '/F

1617U

2 pm f

L

2TOLO

GA

,

ii

Ca-

groferrent, corporique ae

'b

Zd

2

76

4

2f

Ue

Licet nemo uero inficias ire poffit,

j

If

£L 1103 Z?['ZL('HZW/ n omutno de "Vaura ui

na

L L/AY

^

uenerei - [cire,- fatendum tamen érit. cui-

(

0072

[2

que, abfurdas illai

eLeryusn CPJZ;.L

UTLiC

J

V/E

nobis effe defezrtas , et momne opinionis

Ü

6s '.NL

"

E

l

falfae refutatio, ut egregie C

-5

Jcientiis eft tieremento?

;

4

d

j

;

»

[ 4

€

é

"d

U mru.

/

,ur"f'n &

)7

U:

—

L

Ut tunc. temporis- theoria. de. uirus

uenereo culta, eadem fuit huic morbo ra-

tio medendi.

Singuli fyflema fuum fecuti ad. hu-

ia

iur normain curam funt adgre[f. . Facile

uero eft per[neiu , fal[am de morbo opi-

nionem conceptam aegroto e[fe noxiam,

A

eec umquam, quam medens fibi praefixit

metam, po[l[e attingi. — JAbflerfis no-

firo tempore barbariei fordibus ac tene-

brir, veiwfbisque falfis, quae medicinam

deturparunt , opinionibur , et medendi

methodus aliam induit. formam.

Elc-

gan-

»

m

"d

l

gantiore, folidiore, leniore hodie gaude-

mus, nec absque fumma uoluptate in[pici

ac legi po[funt opera. l'irorum, qui de

fhoc morbo profligando meriti funt. — Re-

i

centiffimis praefertim temporibus. labores

jl

JDuum uirorum Ccl. HYVNTERI

ac

pl

GIRTANNERI Offt£in fere paginam

Lp

abfoluerunt. Rq/icmt tamen adhuc quae-

l

dam, ab hifce praeflantiffmis F/'iris non

lf*

dilucide admodum prolata, ob rerum

Il*

enim dicendarum ac feribendarum copi-

am, i, qui opus integrum ederc molitur

[

li

alia omittere, alia mon fufe. [atis facile

proferre poteft.

l

Hoc

Jl«

u

8

t

FHoc in opuf[culo. tentaui , "b quat-

dam a Cl. GYRTANNERO praecipue

omilja, vel leuiter tatia, vel minus re&e,

l I

"mea quidem [emtentia, prolata wlterius

n bo-

proferam, explicem, refiringam.

.

ni$ G*

[o4

"

D

5, le&orer aequi iudiceuz, quos

ea focie hoc opufculim logant, enixe vo-

go, taleque de eo iudicium fergnt , qua-

|

:

Íe de primitits suüenis. ferri folet, qui

i

nom excitatus futili contradicendi ,. uel

uana temere ogganiendi [ou effutiendt

pruritu, fed [olum ueri eruendi utili uec

wuituperando [nme fludio in. arenam de-

feendere aufus. eft.

Equidem nou fum

771

P

MM ——

lj*

smmihi tam Suffenur, qui ómnibus numeris

»"6

abfolutum opus meum credam, fortaffis

enin

20115

Fg,

quam cui ferendo. humeri

4j

ludici-

lJ

pares funt, onus illis qmpo[ui,

lj

m penes | ïw m eflo, [altim pro inge

(5

111

(

nei ii

t

/

f

m ira&aui,

quas ex-

[5

(,l

/'

UCCÍIDD

/ 1721

iffuüno amimo ac cora

(-

72 AY ('03 //'

)P

aenofco, bene euarur, Herculis cothurnos

lu

101 ommibus effe ag

tor gedibuss iuterim

il

Ut defivit vire

tamea eff landanda voluntas.

il

Quae bonua in opufculo emeo foriaff.s in-

Lieli

y2? /]//

de

iur, ea uon anihi debere, «

l-

fateor, fed praeceptoribus meis reueren-

Ill

diffimis, omni [aude smea. fuperioribus,

Viris

1o

äl

Viris llluftribus

BALDINGER €t

MOENCH, qui fufe admodum, cum

quoud pra&icam, tum quoad chemicam

gartem hanc materiam. in praeletiionibus

fvis pertra&arunt.

—— oA n ID N fumes

FVale, B. L. meisque conatibus

fauc.

3

SECTIO

v P

|

II

li

SECTIO . PRIMA.

/

Irvitabilitas vafovum lIymphaticorum in flatu

li

fano ac 77207'6(':!0,

$I

R/ïira fane eít funciio illa partium corpo-

li

ris noftri, quae hodie irritabilitas vocatur,

et qua omnes fere corporis partes, plus mi-

nusue, pro diuerfa ftru&tura, gaudent. Egre-

gie de uniuerfa medicina meriti funt Viri,

non nifi fumma cum reuerentia compellan-

di, qui in eo. omnem operam locarunt, ut

hanc corporis uiui fun&ionem rite determi-

narent,

Xplicarent, ftabilirent, et experi-

mentis in animalibus, ac obferuationibus in

fano ac aegroto hominum corpore factis gra-

dum

ia

n o

12

[meaccenan a

|

dum huius fun&ionis, fingulis partibus pro-

P

Áki 5

cften

Afï

VV

rent

ii

3231v

AQ.

ima utilitas ih mne-

PI' u

11C

a

Imn

tem

inde

redundauit et quo.tidie

Pl

«

dhuc redundat, al

:

ia

m nempe faciem, rite

wgnita hac corporis uiui funCtione , induit

Y

hac uelut cffe-

uniuerfa pathologia, et ex

ctus

À

«

cau

P

ff

a pendens, therapia.

Liquidior

enim lux adparet, pofita, uelut fundamen-

to, hac functione, in cognofcenda nmatura

morborum mnerualium,

diuerfa eo-

febris,

rum

facie, atque in remouendis fingulis ho-

rum

morborum fpeciebus.

Ut plura tace;

am,

in medium nunc faltem proferam cri-

aY

[Cr

fes , harumque v

ias fpecies, quas certo

absque folida huius, et fingulis 'quidem par-

tibus propriae fundcionis cognitione neino

rite intueri, obfíeruare, ct, fi quando opus

fuerit, excitare uel dirigeré poterit.

Nec

-

[ermerernenmenmescsennsanonémit st d

Nec fua utilitate caret in cognofcenda

uariorum remediorum

acione in

noftrum

. N

401

L.

liorem notiot

u

n, quam-

corpus,.cuius per

tum

pro

X

ingenii noflri terminis fieri poteft,

medico maxime neceffariam eífe quiuis ]u-

benter fatebitur.

$. IL

Patet inde,

omnes neruos effe inten-

dendos, ut, quae, hodienum de hac fun-

€ione certa ac indubitata, opera cum phy-

fiologorum, tum pathologorum,

conítant ;

penitus fibi cognita reddat, qui medici no-

$*

[9]

2

€

mixlxe di

Io]

2nu$,

egrotisque faluti effe cupit,

nemo enitu medicorum, ut rectiflime "magnius

HALLERVS, corporis humani fun&iones

absque firmmo eius detrimentó ignorare pot-

eft

$. IIL

14

$. 1.

—— —À.

Nulla partis

acuo

effe

poteft , nifi

adfit

fun&io ,

huius

enim

effe&us

des

mum audit actio.

Functionem omnibus no-

ftri corporis partibus communem, non nifi

irritabilitatem, a ui uitali pendentem; agno-

fcere po(ï'umus , haec functio pro diuería

conditione ,. ftructura partium diuerfa eft,

inde diuerfae et toto coelo faepe ab inuicem

diftantes partium actiones, e ui uitali enim

cum fingularum partium ítructura in unum

€oeunte difcrimen acCtionum,

feu

aciones

partium propriae oriuntur.

$. 1.

Solis mufculis olim haec fun&io adfcri-

pta fuit, et reliquis in partibus deficere,

Ínterim tamen cafta ob-

pro certo habita.

feruatio ac ratiocinium nos docuerunt, non

folis

i, ia

1j

folis mufculis hanc fun&ionem effe tribuen-

dam, fed et reliquis in partibus, plus mi-

ii

nusue pro diuerfa fiructura adeífe.

"Truti-

£,

nantibus n&mpe firu&uram primorum noftiri

je

corporis ftaminum , non poteft non clara

üfl

luce menti obuerfari, firucturam omnium

(

partium compofitam, in primis ftaminibus

f

confideratam unam effe eamdemque, nec nifi

l

diuerfam horum ftaminum inter fe combi-

nationem diuerfam partium flru&uram cffi-

cere, inde et merito concludimus, funciio-

n

üem, primis ftaminibus inter fe nexis com-

e

munem et partibus inde compofitis propriam

effe debere, ea propter igitur omnes partes

functione irritabilitatis gaudere.

lu

$. V.

7

Ad irritabilitatem vaforum lymphatico-

»

rum propius edcedo, eamque adeífe, expe-

ll

Fi

H

N

"ii

——

ié

ximentis ac obferuationibus e fano etïaegro-

nitalili

EY

to C€or|

H

V

re fumtis probabo.

qdübii a

(à, Qu

Iam iam omnes aciones vaforum lym-

guiftra

phaticorum de ui uitali illis. infidente certi

Tum j

ores nos reddere deberent, nec amplius de

Sed (

funcione irritabilitatis dubitandum effet, nifi

docen

forte forent, qui praeconcepta opinione non

&dtend

[i

H

L

u

ii

T

ali, fed foli contractilitati omnia phae

105 (,

nomena adícribere conarentur, qizod tamen

3&0)16[

certiífiime ,

rite confideratis ommibus, fieri

H Ma

nequit.

Aeque, ac uaía fanguifera, pro-

pellunt uafa lymphatica fuccum contentum,

uel particulas illis adplicatas, ucluti miaf-

mata quaedam, uenenun: hydrophobicum, ua-

4)

riolofum, uel et medicamenta,

mercurium ,

nc-

terebinthinam ,

aliaue.

Negari vero

.

itab

1

quit, uafa fanguifera ini

ilitate gaudere ,

qucd

CL VERSCHVIR Zz dif. de vi iv-

Yi-

*

L2

—

MÓ

17

r

vitabili vaforum. Groning. 1766. extta omnem

dubii aleam pofuit. Inde nec uafa lymphati-

ca, quae eamdem fere actionem ac uafía fan-

| |jtt

guifera h

2n

[1$94

ent; quid quod uaforum rubro-

&t i-

rum irritabilitatem multis modis fuperent 4).

lius d

Sed et reliqua phaenomena certo certiffime

&t nil

docent, irritabilitatem illis competere, modo

al

adtendamus ,

quod Cl.

ia

CRUIKSHANK

1 Phä&'

108 docuit, interdum ad tempus quoddam

tamett

actionem uaforum lymphaticorum quafi dormi-

: frerí

re, illaque neque fuccum reforbere, neque

p

ulte-

fi(lllly

^

mua

&) HALLERI Elem. Phyfiol. Tom. f. pag.

m V

165.

Magnam vim uitalem uafis ineffe

urium

ijymphaticis, probat celerrimus per ua-

fa la&ea chyli tranfitus, et anatomicis

p f

uulgare eft fpettaculum , chylum in ua.

quletts

fis la&eis animalis uiui fe&i confpicuum

æaulo poft omnem cuanuiffe,

qi ff

f

/f

J;:. TET

/

i,

B&H, Y d Q

ï/,',,!

m

m

Nf

— ——

18

!

ulterius propellere, unde fane aQio non a

1 Quie

contractilitate fola fed a ui uiua dependere ui-

fin idu

detur 2).

Videmus etiam, ab iniuris exter:

GS lym Pb

ni$ ,

hat cli

————

&) lpfa nimirum a&io , qua liquida agl«

tantur, a contra&ilitate fola, quae cer-

tiffme ab elafticitate pendet , uel ea-

!

dem eft,

et a folis uiribus mechanicis

mouetur, erui nequit, uim uitalem po-

W

ftulat circulatio irritabilitati ac fepfibilita-

l

ti foli conceffam.

$

10H. TESTA de uïtälibus pell'iodis

aegrotantium et fanorum Vol. 1. P. II. C.

d

L. p. 108. ; Au&a matutino tempore per-

G

fpiratione, abforptio fimiliter intenditur,

f

propter au&am uniuerfim lym phaticorum

irritabilitatem.

'Scimus mercuriales in-

d

un&iones mane inftitutas, multorum lu-

em f(anaffe, quos uefpertinae aut no-

&urnae uix aliquid adiuuerant.

fc

Ci

li

[

m w ts

19

9 non q

nis quae uiuam partium uim laedunt,

quales

wiere ul«

funt ictus, lapfus, contufio 5

humores, a ua-

dis ex

fis lymphaticis reforbehdos, adcumul

ar,i 3fe-

fis;

lam cellulo,[am expandi,

reforptionem -ig.itur

B25

La RRR

non

jqui

CL. cRVIKSHANXK in

5Sümmft,

quae qu

auserlefener. dbhaudt. FIE B. COT H

u g] ph«

18

1

med)anhis

Matutino . etiam tempore facilius lues

julem p

uenerea? concipitur,

Cl

* u./( qæ;)cu-—ïww .

GIRTANNER

3

d

T.

«

m;güi *s d.

P- 64. Cl. nv FELAND . HBemerf£u.

gen über die

"aluürlichen uud ÁünfHichem

Blattern z2u . Ieimar n gahr

1788. p.

s þerliOdïï

24-

»Zur

Jepfuug wühlte ich mmer

die AUchterue F. ormittaes Zeit,

in dem

pput E*

Glauben, dafl hier die E/fzfaugngff-

raff

Jlürker. fei,

cf. Cl. STARK uszime aus

hat

dem Tageóuch des elinifchen Suffituts in

al J

eeua, Lieferung

P. 14Q:

]i

yltoru?

"24

Minus re&te igitur Cl. CYRILLO Of-

fe

h

ruazioni pratiche intorno alla lue ue-

nerea p. I*j uefpertinum tempus inun-

&ionibus conuenientiffimum iudicat.

—

[

28

[

ht

[

Hn

gnon rite progredi, donec remediis ex etinter-

loracic

nis uim uitalem excitantibus iuftus tenor refti-

ft,

£ua

tur. Saepe faepius idem uidemusin hydro-

PC

4 in eo praefertim , qui a nimia debilitate

poft nimiam ac effrenatam humoris uitalis ia-

Quram natales ducit, roborantibus fanandus.

Reffa

Spasmodicae etiam fyftematis lymphatici con-

mbis

firu&iones moturm lymphae progredientis im-

Vaforum

pediunt, quod ex eo; quod teftibus nonnuHis,'

Tut(ts u

ata in hydropicis affeQibus egregie profue-

opi

Ya «

vint elucet. Vidit faepius Ill. w R I$ BER G 4)

Yi hoc

in cadaueribus hydropicis truncos maiores ua-

ia at d

forum lymphaticorum diuerfis in locis angu-

]Rbü: &

füores et in tenuiores canaliculos . conftrictos ;

e£&

Y i nj

ïeuigm

L

6

) 8l wRISBERG de fyftemate vaforum

abforbente morbos uicifüm excitante et

4)

fanante, ia Comment. acad. fcient. Got-

ting. Vol. VIII. pag. 149- $. 19.

"»

ss

—

xZ »-

ct hic etiam obferuationes anguftiffimi du&us

p etattet

*

Y

Q

thoracici in quibusdam fubiectis a fe, uifi

d redi-

fert,

usin DX

; debiliti

$-- VE

js uitdlà

juS (imand

Reflat aliud phaenomenon a DAR WINO d)

nphaiifi (

nobis expofitum, motus. nempe retrogradus

yte

f[fäki'xüs

uaforum lymphaticorum ,. quo contenta fluida

i5 gonnulls

rurfus uerfus originem uel alium locum a uia

r

)I'Of&if'

egie

j

re&a ac communi alienum propelhmtur.

Mi-

ISBFRGH)

rum hocce phaenomenon , quod in diurefi cri-

; maiorei U*

2

tica

À

c. diabete lymph

i

atico pziacciPuum locum

. [ocis g

habet , ex fola contra&ilitate explicari nequit,

of

efi

nec id nifi ad uim uitalemr

-b

giamus , rite in-

d

telligere poffumus.

Valuulis inftructum | effe

quod-

ate V

fot T

[52

m]lto

a) Zbhundl. für praktifche Aerzte, Gter B.

Git

E

254

d f'dell[:

j

À

^

t —— $:

—

k

quoduis uas lymphäticumy magna copia, qui

K

in hac anatomiae parte elaboranda defudarunt,

i Cut

certiores nos fecere,

Idem praefägnt , quod

tur, et

ualuulae uenarum, urgent liquidum impedi-

TIOtUS -

untque, quo finus rurfus locum uerfus, un-

euenial

de uenit, relabatur.

Valuularum refiftentiam

de, ir

et in mortuo corpore, qui iniectioni uaforum

Tienon

operam dant, fat norunt, tantum enim abeft,

€nim j

ut directioni contrariae cedant, ut potius rum-

'Tantam autem contractilitatem ,

Iiä, &

pántur 2).

pliaenor

quae ualuulas fuperet, uafis hifce tenellis ad-

(il!C NU

Ícribere , res ipfa uetat, et merito concludi-

tt adf;

mus, exiguam folummodo contradtilitatis uim

uafis hifce infidere, nec ipfa quidem ualuula-

amplior

Catiore

rum actio absque ui uitali comprehendi poteft.

$. VII.

paatic

Gefchichte «nd

&) Cel CRVIKSHANK

Mem u

Befchr eibung der. lymphatifchen Gefüfle ,

p. 62

25

$. VII.

wj , qui

Motus intefïinorum antiperi&akiügs mul-

deïu&amnt,

tum cum noftro phaenomeno conuenire uide-

Rant, qüüd

tur, et modus, quo is contingit, qua ratione

m imped

motus uaforum lymphaticorum retrogradus

wrus, Ut

eueniat, nos aperte docet.

Nemini, me her-

vefientam

cle, in mentem umquam uenit, illud phaeno-

j udfonum

menon foli contradilitati adícribere , uaria

i al

enim irritamenta, fun&ionem uitals: urgen-

potius Tut«

tia, et ad peruerfas actioncs inftigantia, hoc

ulitatem ,

.

phaenomenon Pmducunc

Facilius apertius-

ieellis a

que cognita fun&ione uitali explicari poteft,

s condid

et adfatim iam iam a multis factuum ciä? unde

vlitatis u

ampliore a me proferenda non opus eft expli-

Catione.

end Pmeü'

$. VIIL

j

Experimenta quoque , fuper 11&Gs lym-

llis fun&io-

phaticis inftituta effe docuerunt,

nem uitalem adfcribendam.

TE

Aére

jj Ü gl

-a

-—

A&re frigido ta&a uel quouis alio irri-

tamenti genere fe contrahunt ; euacuantur et

oculis fefe abducunt.

Bene HALLERVS:

COrum

» Neque, ait, folus ductus thoracicus, qui

, q

25

uere d

e cener

ve D-

e uaforum lymphaticomm ett;

Cenit

95

et perinde uafa lymphaïica hepatis ad olei

debui

uitrioli ta&um contrahuntur et ccelerrime

tibus ;

cui

25

exinaniuntur, fed inprimis in animale,

uel d

aut

25

plena fuerunt , aut chylo aut lympha,

in u

ud,

f

co

v

ev

rui

1

25

eo liquore; äuem animalia abforbere

fuht,

25

coégi, fub ipfis intentis meis oculis, toties

W

uidi haec fiue lymphatica uafcula fiue lactea

22

euanefcere, non potuerunt autem uifui fe

25

fubduxiffe , nifi expulfo , qui replebat et

25

confpicua reddebat, liquore lympha, la-

Wüice

??

ée, indig-o in aqua diffoluto ? a).

ior v

$. VIII.

Exce(

äde&,

&) HALLER l. c. cf. Seconde memoire fur

Wagni

le mouuement du fang. Exper. 29$. 298

p

1io itfí»

$. VILII,

Wantur et

Perfpecta Vero hac uaforum Iymphati-

LERYS :

corum functione magnum nobis Iumen adful-

jus, qui

get, quo nos latente adhuc hui:

IS

»

functionis

orum ell

cognitione non absque ;imagno damno carere

yis al ol

debuimus. | Vt enim in reliquis corporis par-

k celerrim

tibus irritabilitas morbida effe poteft, exceffu

-

j

jllld

i

]e, ctl

uei

lefi

ectu peccare,

fic idem etiam eueniet

in uafis lymphaticis. Inftituti ratio autem po-

my.?:a N

abforbere

ftulat, ut de his quaedam generalia faltim ad-

d ant.

js, tot

(ine la

$. X

In utroque cafu cauffae et effectus fibi

gió d

inuicem non réfpondent, fed effe&us ucl ma-

li

l

ühlæ

)

ior uel minor €ft ac- natura cauffae poftulat

zxceffu peccat irritabilitas, uel iufto maior

5 VIIT.

adeft, dum effe&us producuntur, cauffarum

magnitudini non refpondentes, fed eam fupe-

!t jur

160

rane

»

,25 ^

—

——

ss

26

rantes, breuibus, ubi effe&tus maior eft cauf-

ut du

f

[*!

Defectu uero, feu torpore peccat, dum

lymp]

cauífa effe&um fuperat, uel effe&us minores

producuntur ac magnitudo cauffarum poftulaf-

fet.

Vterque modus irritabilitatis morbidus

eft, quo aequabilis fun&ionum tenor, circu-

lationis , fecretionis , excretionis mirum in

modum turbatur , iimpeditur, peruertitur.

tuli

Omnes cauffae, quae duobus hifce fibi e dia-

fari,

metro cppoiïtis ftatibus in uniuerfo corpore

&gre

produccndis pares funt et in parte corporis

m g

priuata illos producere poterunt, adeoque et

Wtug

in fyftemate uaforum. lymphaticorum.

Non

imeum effe piito,ä has in cauffas disquirere,

omneque enim punctum in his indagandis tulit

Cel. GAvBIVS 4) ut plura addere uclle,

Piaculum effet, nec nifi mea intereft, quam

ut

&) Infüt. pathol. Cap. de morbis folidi uiui.

9R

M Ó—À——À À

27

y elt uf

ut duos hofce fibi oppofitos ftatus in fyftemate

tcat, dint

lymphatico obuios obferuationibus probem.

us minores

n peüuK !

g morbids

$. XI.

nor, GI

g myirum !

Saepxus uidemus a paucis Tnereuri gra*

Peïuel't Vf

nulis fyftema lymphaticum ita uehementer agi-

fbl e dla

tari,; ut exinde enormis oriatur faliuatio [/3]

(o corpore

aegre nifi medicamentis irritabilitatem nimi-

e corgotió

am obtundentibus, compefcenda, nec refert

adeoqut &

utrum iam ante mercurius adhibitus fit, nec

Not

nc-

uti

(h;qwf I€,

aga " d j mhx

&) rTvRNBVLL Urfprung und iter. der

|dere dl

Luffeuche . g2.

Meminit cafüs, a

m&;

quam

quarta tantum grani parte mercurü fub.

ii

]imati

dulcis falinationem ortam — effe,

additque quinquaginta grana in uno eps-

dem producere effe&us poffe,

b £5 1/5,2; /,3)

,ulll

in altero fubxe&o Crseth) knw f u(*i(

Jlþ /ü?v/

gl'u

k

/f.i'f'v,.!v,

]

.['::'

Fs

hs 4

^

.1)-1

€45

L:»

—

« d 91

ri

5

f g^a.

a

£ L9DM

$t.

jä-f» f d

/a4 3?».»«*37, 6'7!"*560 ?9.

B

jA

$. AL

MÓf

s

E

f4-

.....

£

»

?"»5e

r,

E!"

et

p

L

P.

5n^

r

?*

w

28

ne. Proftant uero et alia exempla, magnam

fevus

mercurii copiam corpori ingeftam fuiffe, abs-

üunt j

Diuerfas hafce,

que fubfequente faliuatione.

um d)

taq

[av2-]

conditiones non nifi

fibique inuicem oppc,fi

TUtar

a wario irritabilitatis. gradu pendere. aperte

uehen

conftat, e uiribus mere mechanicis haec. phae-

&bo|

3

nomena explicare, praecepta phyfiologica a

Vnttt

34

Á

t

Varii porro mer-

erti

pathologica plane uetai

curii effe&us in hominibus diuerfae aetatis,

fis C0j

fexus, temperamenti, uitae generis, quibus

in cafibus irritabilitatis gradus diuerfiffimus

eft, hafce diuerfas conditiones morbofas aperte

docent, quid quod et morbi praegrefä, uel

adhuc in corpore exiftentes, qui irritabilita-

iem infigniter mutant, mercurii effe&um co-

at ;

gant diuerfum ab eo, qui ante morbos Iprae-

uiu

greffos fuit.

linorem eiusdem praeparati

to,

mercu

424cC

rj

a

lis portionem requirit aetas infantilis

ac fexus fequior, maiorem aetas uiribus, ac

fcxus

——

29

ttogvum.

fexus potior, maiorem temperamentum, ut

iffe, ab-

minorem fanguine-

aiunt, phlegmaticum ,

s hafte,

A uitae genereirritabilitatem multuu

um 4).

s i

mutari, uel augeri, uel minui conftat, citius

3 'ær.ïï'-.t

uehementiusue a mercurio adficiuntur, qui

Qec phit

cibo lauto, uinisque ac aromatis multis nutri-

ojogica at

untur tardius ac mitius, qui blandis uel et in-

orro m

ertibus fatuis nutriuntur, nec uino nec aronia-

» qefatis,

tis corpus laedunt,

, quibus

"

ecu

f

n

Qu

sapttte

$. XIL

«fi, ud

dbl

Ex his omnibus ut credo, aperte cor-

a

CHl

lat

n

i

a

t, functionem uaforum lymphaticorum a

x

ui uitali pendentem, et in ftatu fano et aegro-

s prie

to, maximi momenti, nec leuiter tractandam

m

intantp

effe

1

I$,

4

p

fexiis

5) Cel cvriEN Mat. Med. p. 472

p —

30

effe. Comparatio enim uarii huius ftatus cum

acione mercurii uariorumque huius metalli

IY

praeparatorum nos docebunt, quibusdam in

cafibus hoc uel illud praeparatum adhibendum

et quibusnam remediis adiuuantibus combi-

Di

nandum fit, ut effe&us, quales prodi uolu-

mus, edantur.

Opert

Signa uero , ex quibus cognofcimus,

aCtio;

utrum adfit irritabilitas uaforum lymphatico-

ff

rum iufta an morbofa, ut et cauffas, quae

fima n

progucendis his ftatibus fauent, non recenfe-

Wï?(j

bo, ut cum reliquarum partium fignis et cauf-

Qio

fis conuenientia, quae fyftemati lymphatico,

fs

huiusque actionibus adplicata eosdem morbos

tueh

producunt ac cognitos reddunt et a multis gra-

o

uiffimis, omni Ilaudc mea fuperioribus Viris

f

iam tractata ac in medium prolata atque ex-

Tum

plicata funt.

]tae

um

SECTIQ

,

31

ts cum

SECTIO SECVNDA.

s metalli

De atlionis meycurialium in uivus aeneveo de-

uscam ii

bellando atque eradicando cauffis.

hibendum

ET

j combi.

:odi ul

Dichilis omnino eft, multisque fpinis ac

operculis te&a ac munita perfe&ior cognitio

a&ionis remediorum in noftrum corpus. Ab-

ofcimub,

ftrufa enim eft, noftrosque fenfus latet exactif-

wpbatiw-

fima notio remediorum, ac fubtilioris nofiri

, quae

qerenft-

corporis ftru&urae, rationumque, quibus fun-

s et atl

€iones ab ea pendentes, peraguntur, nec

Ípes eft, fore, ut ad id faftigium umquam

nphätiL'Or

euehamur , quo, quae tecta nobis adhuc funt,

y moos

reuelata ,

ac corufco radiorum lumine illu-

ailtis g

ftrata uideamus.

Ea enüim eft uirium noftra-

bus Viti

rum conditio, ut determinatis cancellis infcri-

afque u

ptae hos egredi nequeant, nifi uelis in leges a

$ummo Numine praefcriptas debacchari ,

maxi-

t

—

^

5

"

n

22

(ett , qi

maximoque .ibi cum damno tenebris et

labyrinthis

implicari.

Re&iffime

igitur

tas (ibi «

LVCRETIVS:

at p

tim d

Multa tegit facro inuolucro natura, nec ullis

quati

Fas eft fcire quidcm»mortalibus omnia, multa

amici

Admirare modo, nec non uenerare, nec illa

amita

Ínquiras, quae funt arcanis proxima —

exadi

Vera igitur interdum g/l fapieutia, ut cum

iun&is:

&tmos a

magno S CALIGERO (quentum nomen! )

loquar, |zofe nimis fapere; avcana enim. ve-

Q tom

vum naturae facra, ut ueriffime SENECA,

veduéda , et inteviori fuut claufa facrario.

[

füoties 5

exults

Interim tamen conemur, ut, quantutg

quidem pro ingenii nofiri copiolis ualemus,

decet,

Mul-

üby .

quae in manibus funt, cognofcamus.

fer e

tum augmenti hodienum acceperunt omnes

lt pite

fcientiae, multa nobis aperte ante oculos ia«

cent ,

ii m

33

Wors et

cent, quorum cauífas maiores noflri incogii-

lv

a

gt

tas fibi effe fateri coacti funt.

Quantum, ut

pauca proferam, exculta eft phyfice, quan-

tum chemia,

quantum anatomia fubtilior,

gec ullis

quantum phyfiologia, absqug cuiüs intimiore

n mula

amicitia nemo rite mederi morbis poteft. His

, iecilà

amica manu inter fe ut et cum ferupulofis ,

17

exactis, concinnis ftatus morbidi examinibus

, Ut qui

iunCtis, uidemus, multa ante paucos adhue

J

)

t0Imeft .

annos abfícondita nunc fatis perfpe&a effe at-

que cognita,

enim t«

ExECA:

j

Abfint uero ommnes praeconceptae opie

nioties , abfint omnia, ipfa natura renitente ,

exculta fyftemata, folam naturam, ea, qt.la

; quanm

decet, ZxoiBam, et uariis quidem fub conditio.

- yalenus

nibus obferuemus, quae nos doceat, diligen-

s.

Wi

ter examinemus, et tandem fpes erit, fore,

" ais

ut rite obferuatis omnibus phaenomenis a« in-

gullos *

C

ter

eatt

-*SE"&X

ii

r a ii t ità

rÁ a(

34

ter fe combinatis, cauffas tandem rerum, fi

lusque

1

inien eruaimus,

non omnes, quasdam ta

Pl'()-

Wi

dm ta

piorque ad arcana 1,1:zïm*ae facra aditus nobis

fit futurus.

1103 el

tali ei

90 Ilä

h, u

mofrh

Dic nequit, quantum fru&us in eum

quam,

redundet, qui noctes diesque affidua. obferua-

plicare

t

tione debi

t

aaque

:

mentis acie phaenomena uis

quot fi

uitalis perpendit. Ea enim cft, quae n0s con-

qui (

feruat, morbos abigit, actionem remediorum

geerg

in noflrum corpus

d

eter

iniic

t

1

on enim agit

Tefped

unmquam remedium, qua tale, in mortuum

Eäüan&

corpus. Hinc patet, eos, qui e folis legibus

Tüstum

mechanicis actiones remediorum determinare

conentur egregie fallere, multumque a »uia re-

Vt ut legibus mechanicis in de-

gia aberrare.

terminandis funcionibus, a&ionibus, omni-

las

bus-

3y

qeum, 4

busque, ut uno uerbo dicam, mutationibus

ams, pro-

at

nofiri corporis carere non lice

C

conceden-

qlitus nobis

dum tamen eft, minimam partem uires mecha-

nicas efficere, fed plurimum e contra a Lii ui-

tali eiusque effe&tibus pendere;

Quis, quae-

Ío, uires corticis peruuiani

uini , opii,

mofchi, odorum e legibus mechanicis um-

us n at

quagm, ut promiffo fuo'rite ftet , poterit ex-

lja obl

plicare? Eadem eft conditio omnium, quot-

somena tiS

quot funt, remediorum, inde et mercurii,

ne 205 C0f*

quod $ $ fequentibus adfatim patebit, quibus

semelionut

generalia quaedam de a&ione mercurii, nullo

enin d

refpectu habito ad uirus uenereum, qua de-

'm mGïi

Qu

1Ibellamium, bona le&orum cum uenia proferre

fols s

mecum conftitui,

& egefïnil!arc

l ia te

$. HL.

que 2!

harid

T1:

Mercurius, ucl ex uel interne corpori

gmlii

pibus»

humano adplicatus, adiones uitales intendit ,

p

bu

62

fe-

a EE

i

-

[ r m d

2

6

febrem qualemcumque excitat , pulfum adau-

get, cruftam fanguinis inflammatoriam gene-

YU

rat Q)

Agit igitur ftimulando folida, exci-

ft, |

tando uim uitalem, eodem igitur modo, ut

bus i

diay

reliqua pharmaca e claffe ftimulantium, et hac

fub conditione confideratus nil prae reliquis

T0X

Haec uirtus

ftimulantibus pi*OPrii habet.

atqu

folida ftimulans cauffa eft, cur plethorici

Tüu

id

]

curam mercurii ope fubeuntes, eodem mo-

LU

J

n

1l

P^

a

lia

e

do praeparari debeant, quo, quibus

atj fe

ftimulantium claffe ingeruntur, uenae fecio-

wl u

ne, temperantibus ; diluentibus, eccoproticis

quaf

SL g. d. d

Iure

4) Cekl cvrLEN mat. med. pag. 465.

Cl.

GIRTANNER bhündl. von der venert-

Jchen. Krankheit pag. 317

NISBET

Abhandl. über die Lullfeuche pag. 276-

cARRERE Ünterfuchuug dsber die l'er-

o

larvten u. f. w. ventrifchen chronifchen

Krauhheiten p. 9O. 9I.

E Ri

eeescelicc. sss cpwcwerareanr

37

(im adiue

CVIELD

D MT

ERN

Iure meritoque Cel

a)

t

an

mercurium, ut ftimulans uniuerfale confid

gene

li, exii

rat, fub uariis enim formis uariisquc dofi-

modo, Ul

bus ingeftus omnes intendit excretiones, mox

m « Tat

diarrhoeam ,

1mno

uomitum , mox fudoren;,

tae Te quä

mox faliuationem,

mox diurefin 7) allicit

atque pmcrcat

Eosdem ctiam effeCtus fti-

H?ec li I

MA

1

TT L)US ad

liC

atus

; od

mulantes prodit externe ulce

"n

1

/1

odem. n

Cuiuis nota eft adplicatio mercurii

RCC'F'-

c

Iorma

13]

tüleris

)US «

at

tati feu caleinati rubri, uel

L

i

m

uel ui

uenti

imn

uice

ibus

for

qae i

VP

jiardo
