nem neque füb ar&urum pluviofus: in bile quid-

[

ftmi

quid eft humidiffimum et aquofiffimum confu-

Wqu

mitur, quod vero craffiffumum et acerrimum re-

X

"

manet

pl

gedi

3. Intermlffa in morbis b1hofls euacuatio,

]

1mpe1fe&a polychohae crifis ,

quae tenuiores

lp

fucm biliatii partes tantummodo euacuamt Ves.

dUCL

naefec"tloms

Veficatori lorum

oplatorum prae-

Yero

maturus ufus, quo vires naturae Hauarum for-

Can(lli

dium expultrices ,

jnertes redduntur. -

Dmpho-

Ti CoÀ

retica volatilia, regimen calidum, quae tenuiora

8

fucci. biliarii per cutem expellunt, vifcida terre-

chole

ftriaque infpiffant, infpiffata in vafis retinent, Tn--

lhb

calefcente corpore, inquit H1PPOCRATES "*),

f&hg

u

aqua foras exhalat: quod vero biliofum eft, cum

RE

tum i

denfüm atque cohaerens fit, neque fimiliter ex-

halat :

et eius Commentator GALENVS in-

quit : generatur atra bilis a calore copiofó bilem.

füca

e*caiïante.

Quae.

3 Lan-

&

*) lib. de aére, locis et aquis.

**) de morbis.

!

Y ; .

59

St

$. Languidus humorum motüs, torpor et

pili

nimia corporis quies,

moeítitia, triftes animi

AQulo.

affectus

qui organorum fe et excernentium

uD C

languorem inducunt

Quaeuis enim fucci bilia-

rii diuturnior mora, illi tempus praebet iungendi

quid

Confi]

Quando,

firmius particulas fuas conftitutiuas.

um

inqut FR. HoFFMANN *) in venae portae

per hepatis vifcus difperfis ramulis, lentius pro-

gred1tur fanffulms iter :

bilis inde non leue ca-

CUAtIQ,

1Uloft

pit vitium | et fecedentibus tenulonbus in vafa

12

lymphatica partibus, ob dinturniorem moram, in

lL.

V

ducübus biliofis fpiffior fit et vifcofior.

Quodfi

prae

vero biliofus humor lentus eft ac temcwr

1n

T J

1

p

canahbus illum Vehentlbus craffa, quae demum

TOf

in coagulum abit, et in lapillos concrefcit, amurca

tefre«

gignitur et hinc orificio fiue fphinctere ductus

choledochi

quo in duodenum hiat, obftructo,

li -

bilis,

excitu prohibito per vafa 1ymr)naüca ad

;

fangmms maffam regurgitat et cum illa per. to-

, QU

W

tum corporis ambxtum ditfunditur.

lml ex

(5 n

4. Laxantia et e*neu"a eo tempore quo

en

füccus biliarius ex 1üeb'æt dr afuca 1epnt1ta data,

j bile

quae cum iniquo tempore propinentur, tantum ab-

^ Lan-

e& vt pxae&ent auxmum vt pouus materiae bi-

liariae

» Oper omnia phyfic. med, T. VIII. p. 100.

6ó

EE

ao €

liariae non euacuatae fluidiora tenuioraque "fub.

ducant

prac

enir

y. Abufus fpirituoforum,

quae fangumem

l

comburunt maiores ftriéturas in tubo inteftinali

fett

efficiunt et polycholiae decubitum ab illo arcent;

Tüetitis

praematurus martialium, corticis peruviani om-

qedo

mumque roborantium in polycholia Vfus fatul-

h

iinorum abufus

Tumot

6, Succus biliarius,

quo ac1dum abur dat,

Por

quod (,oagulabïlem lympham et vifcidarn bilis par-

terref

tem arctius iungit, conftringit, tenacem du&llem-

Li$ (X

que reddit folidioraque clementa ad fe i inuicem

f imar

propms accedele facit. FR. HOFFMANN *) bi-

COpioi

lis, thote cum acido mixta digeftione, tr anfit pri-

file cot

:mum in vir 1d1tatem ,poftmodum in atr um colorem,

Ts

Vini craffi rubri abufüs, potus ex fücco pomo-

n

(

rum fructuumque horaeorum qui cura crudo, au-

Vam ]

ftero, non fatis füba&to acido fanguinem replent

prnit

et eadem acrimonia bilis materiam inficiunt

ardat

Omne id, quod multas vifcidas, glutino-

CRAT|

fas, terteftres partes fanguini invehit vel illarum

t

excretionem impedit. Quoduis étiam faniffimum

j

corpus pituitam generat, quae perfuncto fuo offi-

dividit

CIO

U

*) Oper. ph. med. T. VII. p. 16.

—

—— ——

6t

e f

&o excernenda. e&, afpera aïterm fanicibus,

praecipue Vero excretionie inteftinali, Saepius

Xern

enim ngtabül mucofo comce faeces obdu&cxs vel

ph-

su

gl

albuminis inftar totas glebulas vitreae materiae

TCent

fecedere videmus, quae vulgo quidem cum excre-

] om.

mentis alvinis fübacta infenfibilis abit;

Hac ex-

cretlone fufHammata* fanmus lentme abunda-

Jatut

bit, et faccus biliarius eandem, cum principio in

IT

humoribus praedominante, naturam -affümet

u

H

h

1

Porro fanguinem frigido lentore inundant vi&tus

3

s pat.

terreftris farinaceus, leguminofus, panis non fa-

CELIGTTI

tis cectus et fermentatus, pifces maiores, glutino-

nllæ'n

filimaces, folani tuberofi, multo lentore praediti

) bi-

copiofiot ufüs

veter cafeus, carnes dutiores

ii l-

fale conditae.

Denique au&umnus . et hyemale

Jf em.

tempus mucum et pituitam in fanvume augent,

DOffo.

uae cum fucco biliario intime combinata acti-

g(), Jll'

vam 1lhus vim et acrimoniam coercet bilem de-

eplent

primit et vélocem illius nocendi pofeftmem re-

tardat, laqueat

Ineunte hyeme, inquit d 1 p ó-

"

It«

CRATES, bilis perfrigerata pauca gignitur et pi-

Taran

tuita rurfus augetur

BOFRHAV

atrae bilis decurfum in tria -

frmur

dividit Pcadïa, quae ordinis ergo retinebo, quam-

p of

MU

vis in reruim natura non ita diftincta appareant,

cum

]

62

d

cum interdum uno tramnite pergat, feu cum uno

ftadio evanescat atra bilis

lta non perpetuo

fimplex polycholia, acrefadtam; haec, atrabila-

It

riam excipit.

qiiin

Primum ftudium a geneü atrae. bth usque

dubore

ad illud temporis momentum durat, quo pertina-

i

l

ciores producit obftructiones

In hoc ftudio vi-

fel i

trea glutinofa illius compages cum humoribus pe*s

TILOERUT

totum corpus movetur, Vel leviores tantammodo .

Vs fon

ftafes, infarctus et vifcerum. oppllatlones progig-

unt, «

nit.

Eadem haec materia caufis perdurantibus,

Voique

etiam in fecundo ftadio copiofe generata ab hy—

(Hones

pochondrlams melanchohmsque frequenter excer--

TleC. CX

nitur.

dum el

In fecundo ftadio tenacior, nigrior vifcidior-

que amurca firmiter impacta haeret, quae obftru-

finitut

Il j

&iones haud facile refolubiles procreat

furmwi

vbi atra bilis mota incipit

"oTertium ftadium atram bilem motam com-

j

paua

prehen(ht

Impacta diu tenaxque atra bilis folui

Tienta

a quacumque caufa incipit, acrimonia fopita, ob-

A. Y

voluta expeditur, a&ivam .recipit efficaciam et

filem

peffime farit

Terminatur vulgo cum morte

Ü

Totes t

ynt-

x

"1*-:?4

65.

1 uno

Symytomam þkmz jiadzz.

etuo

.Cum mutatur fuccus biliarius in atram pi..

Tabils.

d

lem; aegri queruntur de perverfa valetudine, nem

diftin&e enunciare poffunt, qua parte doleant ubi

l

111

Sque

laborent,

st

Anxii fünt, iracundi, amarulenti, cuiuslibet

X

4 Vl

. rei 1mpatleutes, mente vagi et inconftantes ad

st

rhotum proni vel torpidi et quietem amant, debi-

WOdO

les funt, viribus deficiunt; non digerunt, moefti.

YT02

00

funt, triftes, quia vifcidus per fanguinem fluxus

DDUS,

Vbique refiftit et omnes imachinae animatae fuün-

iblv

Ctiones aggravat, ex cibo affümpto fomnolenti

e«.

nec ex fomno reficiuntur

volae manuum inter

V

dum et pedum pOPc paftum calefiunt

ïCh1 yot

ODICEU.

Epithelium lmguae craffum, tenax, muco-

fum praecipue cum matutino tempme ex lecto

ürlhdr

furgunt, fauces tenaci obducuntur muco, Hatubus

anguntur

alvus dura,

obiüu&u tumet

vrina

: COlT-

pauca, craffa, turbida obfcurioris coloris, excre-

is ol

menta vifcida obfcuro flava materia conelutinata

3. Ql-

cum vomant

vitellinam glutinofam . eru&tant

jam d

bllem

[

Color corporis palhdus flavescens cum hu-

Tnores tali lentore mqumau in muumos non tran-

L4

feant,

Vj

nl

64

m

feant ramulos cutaneos

qil

Frigoris maior gradüs,

hoc

nàm ex GALENI fententia, nigra bilis frigidus

natura eft humor.

hIT

ht

Pulfus lentus, tardus ex maiori movendq-

Macie con-

Tnato!

rum reüf:entm refpiratio langulda

um

ficiuntur et iuventute. fenescunt corpora.

Appet1tus vel nullus propte1 bilem lentoris .

dem

pondere oppre[ï"am et inertem, vel ex acida acri-

monia voracitas; raucedo, afthmata et tenacis

V

j

iuci ex pulmonibus excreatio,

Podagrici, haemorrhoidariüi de novo inci-

fexus fequior de

piente paroxyfmo queruntur

obftructis menfibus; morbi exanthematici

cuta-

nei tunc temporis exacerbantur,

molefte. pru-

filat

viunt et fcalpti effu,ndunt fuccum nigricantem.

Vdenti

Excretiones funt bilioíae fed glutmüfae et vitreae -

trfit

compagis,

interduim Obfcuuens coloris.

perti.

Quamdiu per totum mrpus movétur, om- !

(

nes partes aequabiliter patiuntur, nunc huc, nunc-

illuc cedere videtur, tnox caput et hypochondria

Uaf

inox thoracis contenta afhcmmun

V j

Qui pulmonum debilitate labotant, phthaü-

Datte a

cd, afthmatic, male fe habent tuffes, afthinata,

Dte

catarrhi atrabilari, peripneumoniae nothae, ex

hi B

glutine, pulmonibus impacto graffantur, — Omzes,

QUmnex

qui

E

65

Yil

qui hoc tempore molbo compmntur - de fputio

ilus

hoc peoris affe&u queruntur ; brumale tempus,

inquit HIPPOCRATES, caput aggreditur et il-

ni.

lam regionem, quae füpra feptum eft

Inflam-

CUfle

matori, acuti, epidemici progerminant morbi

qui mitiores et pertinaciores funt

Qfig

Cum hoc primo ftadio, quod vulgo in epi-

T«

demiis auctumnalibus obfervamus, faepe faepius

TC

I$

in maximo aegrotantium numero atrae bilis de-

curfus finitur,

-

Id

N

Y de

Symptoniata. fectidi. fVadit.

CU

Si vel naturae viribus vel medicaarte fuccus

biliarius in primo ftudio non euacuatur; maiorem

pru.

aTO

identidem adipifcitur tenacitatem et in. fecundum

Iu

T

Ü

a

tranfit ftadium, hypochondriacum dicendum, quo

pertinaciores oriuntur obftructiones,

Fit fplen-

dens, niger, acris, craffus, acidus füccus

(f

aut

i ul

* QColligitur ex tota fanguinis maffa vel in

NR)

unam partem, vel ad plures fimul deponitur

Vel pauca quantitas fixam eligit fedem vel ex una

1 'hfï

parte ad alteram metafcaüs fit,

Haerebit prae-

l Lï,

cipue tenacior amüurca in vifceribus et officinis

bili feparandae dicatis, partibusque cum hepate

UI

connexis, quae ad bilis fecretionem fua confe-

qui

E

runt

66

funt,

Porro, vbi tardius circumducuntur humo-

qu

res, vel vbi minima vafa mirandis gyus flexu-

V.

rlsque volvuntur, in iecore, pancreate, liene, mie-

geit

fenterio, vterinis flexuoüs vafis et intricata glan—

tuan

dularum fabrica.

fetà

Nafcuntur morbi diverfi

pro ratione par-

tis, in qua obftru&io fadta eft. — Scirrhi, hyfteria

dicel

Typochondria, febres intermittentes, paralyfes

bito

apoplexia; cum cutem fübeat

oriuntur vlcera

N

tumores, füdamina, indurationes; cum corpus

emaciet: tabes; cum fanguinis venofi refluxum

(

retardet : hydrops.

0 d

Tardior exiftit humorum motus fangumls

tgo,

crafis turbatur, chylus cum craffo, tenací fangui-

fum

pé non mifcetur, per vafa minima effluit,

Inde

li f

poft chyhfïmtlonem fputum frequens, tenax vii-

Qm |

1a copiofa, non nutritur corpus, exüccatur fu-

&t fio

dores fuünt vifcidi,

coplofl.

Senfus pondetis et

Taben

molefta gravitas per totum corpus praecipue in

|

praecordiis,

Anxietas a difliciliofi faneuinis tra-

SHICAfI

iectu, tibiarum fürarumque dolor.

bili

. Sputatio frequens faepe ex acida fáliva, den-

cday

tes ftupidi, fenfüs frigoris in vertice,, ad'collum

ab lat

decurrens, diffidentia et timor de rebus minutis

ultimos

Pulfatio, admota manu, in abdomiue fentitur

ttanfir

quae

L

TONCN

6?

Qo

quae riunc hác; nuic illa parte a rainiís Coeliacáe,

Dd

vel profunda et fortis; ex Aorta defcehidente pro-

, lé

generatut, cum fpafmi et obftructiones refifter-

i

tiam et fangumls regurgltaüonem iü trunces in-

ferant

t

Déficit legitima bilis quantltas, inide mala

I

digeftio, tardior alvus, in fanguine pafticularum

ls

biliofarum retentio , perpetua peiychoha, color

ilceta

Havefcens

p

" Teüfio et pondens gravantis plemtuäuus-

uxm

que fenfus in hypochondriis, fingultus, refpira-

tio difficilis; palpitationes et cordis tterriofes, ver-

nlv

tigo, cephalaea, fpafiui varii, dolores colici, tüert-

m(m&

fium et haemorrhoidum ataxia

vrina incoCta,

[nde

alui feceffüs tenax, interdum globofüs, durus et

x, Vl

cum piceae materiae cortice obductus.

- Calida

yr, D

et ficca aeftate peius, refrigerato coelo mehus fe

habent

j

ers &

. In hoc ftadio interdum ex1fcunt Vomitus ni-

j n

gricantis piceae fabürtae, quorum materia vel ea

jist

bilis atra fpiffa eft, qua in fectorum atrabilariorum

cadavere veficula fellea turget, vel canales biliofi

NU

ab hac tenam amurca obftructi, obftaculum circà

COb

ultimos venae portae fines generant et fanguinis

ER

tranfitum in venam cavam difficilem reddunt. in-

E 2

qu«?

de

68

£Ej

cnu

de ductus biliferi faepe dilatati, fanguinem trans.

mile

mittunt,

Cruor in tubum intefünalem miffus

coagulatur nigrefcit, per alvum et vomitum fe-

gl

ced1t

Etiam lienofis hic vomitus familiatis eft.

p

Differt ab illo, atrae bilis motàe eructatio letha-

Vref

lis, vltimo ftadio infefta, de quo H1PPocRA-

A d

tes ait, moriuntur tertio die, quicunque atram

Tant

bilem euomunt

N

Ym

Symptomota. tevtii fladü atrae bilis ttotae

Ti

et turgidae

i

Atra bilis, quae acrimoniam a polycholia

4qU

G

afperata acceptam retinuit, cum diu impacta

Vifceribus, alisque vasculofis partibus haeferit

pneur

ex caufis quibusdam folui incipit, teterrimat af-

paral

fumit naturam, aquae fortis inftarfurentem, D v-

g

RETVS atram bilem cum carbone, motam cum

paica

pruna candente comparat

Sicca, nigra, ftag-

effn

nans amurca fuünditur, fluiditatem recipit, acri-

fina |

monia, fub inuolucro mucofo praeteritum ab or-

dales

tu tempus delitefcens, ad maiorem mora gradum

lofie

euecta, horrenda. fuae potentiae nociuae docu-

|

imenta oftendit

Fit fluidum, fecundum GALE-

Vent

NVM acidum, acre, furiofum, rodens

Sum.

ts v

ma omnium miferiarum in vno fübie&cto coniurata

(l

cn-

tes

69

fatts.

crudéliffimum hominis ftatum repraefäxitant, quo

ulfis

miferior nullus eft.

mfe

-"Foeda haec et cauftica fentina omnia ag-

df

greditur, vifcera corrodit et in teterrimam foluit

edu.

putrilaginem. — Ingruitlerna malorum. Ardores

RA

vrentes velut ex fervido oleo, igl/iis internus om-

ATat

nja adurens, ficcitas füumma, aquae et refrige-

rantium inexplebile defiderium, anima calidiffima,

nulla quies, extremus angor, intolerabilis dolor,

t

vomitus nigri caufticae,- acidiffimae bilis; tor-

mina et crudeles ventris cruciatus, vrina pauca vel

thol

aquea vel nigra, plumbeus faciei afpeus. — Cali-

N

diffümae nafcuntur .febres, phrenitides, peri-

eefit

eft

pvneumoniae, metaftafés lethales, apoplexiae,

m à

1

paralyfes, animi alienationes, — conuulfiones,

DY

gangraena et fphacelus, igne citius omnia de-

1 Cuim

pafcens; carbunculae, anthraces.

Dyfenteriae

peffimae, cum per du&um choledochum in inte-

[b

d

ftina proruperit, quas, ex atra bile turgida, le-

thales dixit B1iPPocRATE S.

Ruunt tübercu-

3b ot

lofae phthifes in vlcera foeda, fcirrhi in cancrum.

radiu

Caufae, quae atram bilem quiefcentem mo-

0C

vent et ad lethalem iritant turgorem: fünt mo-

ALE«

tus vifcerum, arteriarum pulfus, calor ambien-

Sufi

jutata

tium, corporis exercitatio Vaüäior,vfebüs et yi-

us

qu

E 3

QU CF BMPTIMIAY .. a TLT

79

Qus calidior, quodcunque acre, venena et medi-

camenta proh dolor draítica, refoluentia acria, ab

Tort

eniy

iniperita medico, morbi materiam etindolem non:

bilio

fatis perfpiciente, propinata.

pen

Crifis atrae. Lilis.

t gT

Criticae atrae bilis evacuationes vere rever-

jti

QUaC

tente exiftere amant,

cum. atmofpherae calor;

herbae faponaceae et laähuma foluentia, tena-

quaa

cem.materiam liquefaciunt et relaxatae folidorum

(ho

firicturae incarceratam vinculis emittunt bilem

aUqu

Aucumnalium morborum difceffum vere fieri ne-

ceffe eft; & 1Pp. denatur.hom. Glutinofa, tenax

Qtra1T

Vifcida materia, impa(ta vafis, longum concocio-

Ts tempus exigit

petes

Intra quadraginta dies,inquit

Witte

GRANT, atrae bilis primi ftadii coctio et elimi-

Tum

natio non abfoluitur

immo faepe, cum altius

Tot

proceflerit labes, binos defiderat annos

Crifin

Tlefl

facit diarrhoea, piceas, nigerrimas fedes excludens,

quae bruneum colorem et vifcidam tenacemque

confiftentiam habent, Du&us biliferi funt propria

g

infirumenta, quae atram bilem eüciunt, Interdum

T0 Y

farinae feu pulveris nigricantis forma euacuatur

pulm

Tenuiorem et refolutam atram bilem, vrina nigra

atramentj inftar micta, iudicatam effe legimus

V

Niger

r

7i

Iedi.

- Niger ex vulua fluxus, menftrua et hae-

N

iorrhoides nonnumquam crifin faciunt

Cum

IN

enim in officina bilis obftaculum exiftat, materiae

biliofae fe et excretionem legmmam impediens,

perpetua erit polycholia, quae mora et ftagna-

tione infpiffata atrabilariam affumit temperiem e£

e.

periodico catameniorum et haemorrhoidum fluxu

calof

euacuatur, quo ceffante atrabilaria materia, alia

tehà

quaerit loca et pro ratione loci metaftafeos hypo-

OFUIm

chondria, melancholia, mania, fcirrhus, cancer

Juen

aliique melancholici morbi interdum oboriuntur

r n

Cum fÍanitatis reftitutione nonnumquam

&X

.atram bilem expellunt exanthemata cutanea, her-

YU0

petes, füdamina, purpura chronica, febris inter-

v

Qu

mittens, quam CELSVS ait dolores pr aecordioa

eUml

rum finire, fi fine inflammatione funt et in 1e01-

al

noris dolore füccurrere, et neruorum düïex*üo-

o

nem rigoremque, fi poftea coepit, extoto tollere

(EtS,

Ea atrae bilis fpecies, quae ex accumulatio-

frq

ne glutinis fpontanei in fanguine cum fucco bilia-

opri

rio intime iuncti nascitur, faepe faepius fpuria per

at

atf

pulmones facta crifi folui amat

nigra

J

Me-

E 4

gt

72

T U wv

Medela primi fladü

Viscida, tenax materia eft recludenda. di-

[jmy

mbl

luenda, ad euacuationem difponenda. Atra bi-

d)

lis femper praeparationem defiderat, antequam

tem

euacuari polfit

In febribus epidemicis, quas

te5,

defcribit V, sWiETEN, Vomitorium ftatim pro-

o

pinatum nonleuabat, vbi autem per vnum alte-

Cam .

rumue diem diluentia et foluentia data erant,

fponte faepe yomitu excutiebatur . corrupta bilis,

petu

inftar glutinis fere fpiffa; velleni vomitorio, fe-

t ed

cunda vice exhibito, facile expellebatur,

yam ]

Sumat aeger quotidie tartarum tartarifatum

HU

cum melle cui, fi alvus non iatls laxa, manra ad-

Cun:

di poteft; vsque dum fedes nigrae piceae ter qua-

Qu

terue de die fecedant,

Etiam fortiora refoluen-

eum

tia in primo ftocce ftadio, quo atra bilis haud . ita

málta gaudet acrimonia,tutius adhibentur, Prae-

1dï

cipue fübiectis humidae frigidaeque conftitutionis

ptoma

ad recludendam vifcidam. faburram Extra&. trifol.

l, o

fibr. gentian. rubr. fumar. gummi ammoniac, fa-

lls m

gapen. galban. opopanax, aía foetid, rad, arnicae

fumi

nec non calom. fülph, aurat. antimon. kerm, mi-

Quori

neral. pulvis alter, Plumeri et alia eiusmodi cum

magg

optimo fücceffü. propinantur.

i

Boni

/3

Boni ominis eft cum füb víu refoluex itium

,

fymptomata interdum augeantur, quia materiam

1b

mobiliorem tedditam indicant

Acrimonia vifci-

u

m

do inuolucro depreffa evoluitur et ex refoluta ma-

tería exiftunt pulfüs inaequalis, naufeae, anxieta-

Qu

,tes, colici dolores, tenesmus, borbolvgnm xei-

1pr.

dl

tigo, immo nonnumquam- febriles motus,

qui

a

m

:

cum non excedant, optimi 1efoluentls funähone

! Diis

perfunguntur

p. l$

Materia turgida evacuatuv furfum tartato

emetico, qui in atrabilaria conftitutione praerogati-

am habet; cum in. polycholia exafperata fal am-

ïdt. lm

moniac. et ipecacuan. potius commendantur,

naad

Cum vifdidum, inquit avagIN, cumi biliofo jun-

0U

&um eft, tartarus emeticus datur. Sales medii et

(Qiuen

enemata atram bilem folutam deorfum euacuant

ud

sanguinis miffio füb atrabilaria couftitutione

Pne

laudatur ab his, culpatur ab illis

Si vero fym-

JtloRUS

ptomata grauiora vrgent feu aeger illi : affüetus

. trüd

eft, omnino concedendà videtut

Porro fangui-

1?C f-

nis miffione vafa tonum recipiunt, cum propter

atnicac

fanguinis copiam non fatis in contenta agant

T. IIl

cruoris compages laxior redditur, elaftici globuli

d um

1Tnagis expanduntur et meälcamentls foluentïbus

Nia agendi fternitur,

poti

E 5

IÍn.

x

74

—— s

. Interdum haemorrhoides, hirudinum-appli-

u

catlone ad anum, fomentis tepidis, -medicamen-

Tae

tlS amans promouendae funt, praecipue cum fub-

1e€ta debilia, cum natura hanc viam moliatur e(:

fipo

ífyftema venae portarum, hepar, lien prae cae-

CoI

teris patiantur.

tfeni

tl a

Medela. fecundi . fladz

&t a

Vifcidus et infpiffatus fuccus .biliarius per:

t ee

via obftruens et in vafculis minimis ftagnans ad

du f

naturalem. füam fluiditatem redigatur, foluatur

lia fo

diluaturque; referatus tranfiet ex arteriarum fi-

In

tica d

nibus in venas adeoque perueniet ad:hepar

hoc ftadio blandiffimis vtendum remediis, fugien-

fuS CQ

da áctria,

irritantia, fortiora refoluentia, ne ca-

rina moveatur et atrae bilis fopita acrimonia tur-

I

gida . réddatur.

'"Leniora diluentia et aperientia

potef

faponacea, parua, fed frequenti dofi fünt propi-

nanda, vt paulatim et fucceffiue ea piceae mate-

gogon

riae quantitas foluatur, quae fine peucuïofa fun-

praef

étionum turbatione folui et euacuan potefc

boto a

I

Huic fcopo 1nfennunt liq. terr. fol. tartari,

Ti e

falia tacheniana, acidulae, quae fanguini laetum

aCPt0

"ruborem, mlxtlonem et elastmtdtem teftaurant, a-

Vlgale (

Á

quae

!ämä*-æ«

25

ol

quae-pyrmontanae, fpaäanae egranae et ther.

Tgl.

mae car olinae.

W

serum la&tis vere praecipue b1bendum cum

m

faponaceis et refoluentibus herbis vefcantur pe-

; (ü6

cora, ne vero nimis relaxentur organa digeftioni

inferuientia, fimul praecipi poffunt elixiria Vlfce-

tal. amara, vfus aromatum,

Cum aliqua ftagnantis materiae pars foluta

eft; eccoprotica leniora, manna, caffia, tamarind

s pet

et enemata praecipienda, quae e corpore turgi-

sad

dum fomitem eiiciant

Euacuata hac portione

|uator

alia foluenda et ita tamdiu refoluentia et eccopro-

riif

L u

tica alternatim propinanda funt, Vs€1ue cum on-

tiis euacuata fit atra bilis.

klnlen

Praecipue aeger ftri&tis diaetae regulis ob-

l

(

n

Ü

temperet, quae in. medela atrabilaria plurimum

l

Yrer]tia

poteft.

Celeberrimum antiquae medicinae melana-

p

gogon erat helleborus

cuius ad atram bilem

| üatö

Jid fm

praeftantiam fummis extulerunt laudibus. Helle-

boro albo fuürfüm (quem mochlicum appellabant

medicamen) nigro deorfum enacuabant

Opti-

tartati,

mum ex infula Ánticyra atceffiuerunt

Igitur et

laetum

aegrotis ex atra bile laborantibus, Anticyram na-

Jrantsde

mgaue commendabant, . Efficaces hellebori nigri

qüäe

vir-

L

?2

76

E n

virtutes in melancholicis morbis fe'cundum-.s,E N-

s

NERTI, LORRY aliorumque multorum recen-

fieti

tiqrum obferuationes nondum euiluerunt.

fina

| Eua&uata materia- .morbofa, vifcera Vaf'o-

potis

fUmque tonus infar&u multum debilitatus, robo-

fufte

randus; circulus humorgm abdominalium pro-

mouendus, vaforum in fluidis actio augenda 'et

fe et excretionum vigor refütuendus. . Preema-

turus vero toborantium vfus fordes vafis firmiter

Tuiit

impingit Roborandi ergo adhibentur decodt, ex

qingto

herbis vulnerariis fubadftringentibus, cort. peruv.

iars, nec non frigida in mari feu fluminibus in-

non £

Etiam aquae marinae potum

füituta lauacta,

hndo,

H

N

V

N

GRANT aliigue atrabilariis vtilem volunt,

N

eenr,

Medela terti ffadz'z'. :

TOU

Actimonia foluta eft inuoluenda et loca.;

terea

quae attingit, deco&. mucilaginofis' hordeacis

üm;

ptifanis ex tritico, auena, oryza defendenda,

Cüpemm

Thore ;

Putridae et alcalefcenti acrimoniae acida diaeta;

acidae decoct. ex cor. cerv, et carnium iüra op-

)

ponantur. Materia foluta diluatur, euacuetur,

flhis ;

maiori corruptioni praecaueatur. Erofiones do-

COften

andi, vt

Contim

loregque pgregoricis et k.narco)ticis- mitig

aegro-

um

27

SEN-

aegróto platida, quantum feri licet, ad mferna

Cl

fternatur Vla

*

Interdum criticam motaé fabun*ae metafta-

fin ad vnam infüituit natura partem, tunc tem-

vf

0b

poris gangraena, in illa orta, virium mtahum

fufcentaüonem defiderat.

^

o

x

Ya 'el

- Diaeta in atra hle:,

Fallhi

Dptlma atrabilariae , polycholiae m—'-*-deh

Fn

AL

Jiter

fruü:ra adhlbetur

mü 1u&a ilam comitatur

0L OX

diaeta,

L

penu

Quotidianus. corporis motus, qui aegrum

JUS 1l

non fatigat,

identidem eft augendus vel ambu-

otum

lando, vel equitando, vel natando flumine vivo

"

Nät'lth']e enim totum fyftema mufculofum exer-

cetur omnia cotporis membra maxime aequali

motu iu molli flu&uant elemento, quod prae-

terea nullo omnino mouendi modo conceden-

lt

dum; ficcata humectantur, laxa priftinum re-

(eaci$

I]dan

cuperant robur et fubitus in aquam delapfus tre.

1Qetd»

more refolutorio totum corpus concutit

jtà 0f

Mo

ruris amoenitatem petere

vmbrofis

cyeti

filuss ambulare

itinera facere, mar nauigare

ys 0

conuenit

vt continua .obieCtorum mutatione,

continua animi hilaritas fuftineatur.

jl W

g

Viuant

768

t

Viuant aegri in atmofphiaera ferena humi.

diori, circa viui fluminis ripam et.littora maris,

botyt

quae falubri: vàpore aerem hümectant

-

Cibo fruatur tenui

diluente, refoluente,

eu

lactucà, cichoreo, fpinachia, endiuia, afparago,

foluen

fcorzonera, fifaro, paftinaclüà, carotis.

FTruci-

ld

bus horaeis dulezbus et Japonaceis , cerafis, per-

iic1s malis,

melone et cucumerlbus ; abfüneat

ho

TU

de illis, qui acerbum et auflerum . acidum fecum

fl

u

0l

ducunt ;

pomis immaturis,

cvdoniis

mefplhs

ek q

vuis feptentrionalibus ,

in conftitutione "poly-

choliae putnda potius adhibendis.

-Poft coe-

pam farragine affümptorum facile fer mentanf

flatus ru&usque pariunt ;

mane et ieiuno RO-

macho magis opportuno tempore famuntur.

bre,

Congel

Raphano, armoracia frui et nonnu*nquam

Quami

cochlear feminum finapis non contuforum de-

&t ln

glutire conducit

ii

:

H

Tura carnium iuniorum eupeptarum, prae-

Cedit

cipue fuüb acida acrimonia conferunt

Abfti-

(&mpe

neat atrabilarius a victu terreo et glutinofo, vi-

fcexibus animalium, hepate et pulmone ; praeci-

0b p

Ti

pue vero veteres J/ezem, tanquam atrae bilis re-

Mi

Ceptaculum et o/eofum migrum cruorem, melan-

tu[hmq

cholicis interdicebant

Non fatis fermentata et

cocta

*) !

H)

£l —

TU IN SNEV

79

urni

f:o&a farmacea placentae V1f(:1dae, pmgma e€

Trg

butyrum affatum noceht.

Aquam puram, quae optnnum foluens, la(-

lIen à

ebutymtum ferum lactis, praecipue vere, quo

pQ

foluenti graniinis virtüte dlues bfbant pauca

!T

fed 1temta quantitate

W

Surcrant matutine et plamdus cum deücmt

tUDeat

fomnus

hllantate anlml

emu.1

alb

panav

iecum

nitrof. et interdum opio ante decubu:um fumpto

eipl

i4

eít conmhandus

pl

t COC

"

Camrräuf pulimnonum . atrabilavius.

UL

if

&

Tuffis molefta, vehemens, fine omni fe-

Q 10

bre, ab atrabilarüis impuritatibus ad pulmones

congeftis

Incipit cum coryza, nec ne

Coelo

nquatm

quamuis fereno et tranfpiratione libera, quatuor

i de

et plures feptimanas vno tramite pergit tum

euacuata fit materia, nec diàphoreticorum ufui

p

Cedit.

Morbi inquit srTorLrL *) chronici

hyz

üropes, iceri,

infarta abdominis vifcera **)

))0, Vl

ob praegreffas hac aeftate. biliofas febres nos

PMOCI

multum exercuere.

Multi catarrhum queih funt,

1UD le

tufïïmque nocu praepumls permoleftam, qmm

h

fenfus

4

*) rat. med. T. I. p. 15

CoCLÀ

** atrabilaria proles.

-

80

fenfus in hypochondrns ad ventriculum vel et

inferius im abdomine. dolorificus praecedere et

conu

com1tar1 folebat

ita, vt hoc abdominis dolore,

1

de mox adfutura tuffitatione praemonerentur.

tnod

Haec tuffis ea, quae glutinofa potenter inci-

caon

dunt folvuntque admifit.

Quicumque intermit-

tente aut remittente quadam febre hoc menfe

fütrt

laboratunt, de fpurio hoc pectoris affe&u, diffi-

Tnatet

cili fcilicet refpiratione et oppreffionis fenfu tuffi-

CU

que mula querebantur

Va

Incipiente morbo tuífis eft ficca, vel te-

tranfi

nuis, limpida, pellucida excreatur materia, fen-

plitif

füs plenitudinis in pectore

ardor füb .fterno,

dolor in thoxace vel nullus, vel vagus et graua-

tivus, afthmatofa refpiratio, fibilofa infpiratio

(

ftrepitus aeris exhalati, congeftiones verfüs ca-

Trale |

put, oculi protrufi ab impedita per pulmones

Qu in

libera.circulatione humorum, — Sputa cum cocta

fehrim

euciantur

vifcida fünt et glutinofa, lutea, viri-

l

dia immo interdum nigricantia

Lingua et os

Glute

mucofum, fcrobiculus cordis ab attactu dolori-

TaCls et

ficus, vrinae fedxmentum mucofum, furfuraceum,

fernyta

lateritium. -

Reliqua fymptomata ex pumo atrae

Tyüge q

bilis ftadio funt petenda.

ngua

Lenio-

4

A

gr

lgt

Leniora eccoprotica et refoluentia optime

[e &l

conueniunt

fquill. tartar, tartarif. tartar. emetic.

blore

xefracta dofi

vapores tepidi; maior vifciditas

Df

mochlico remedio: fulph. aurat, antimon. feu

lC

calomel. eft fubigenda

e lmlt

Cum mitior hyems biliofam humorum con-

l:

ftitutionem non fuü"ocauent vel cüm atrabllaua

ün

matena fub praegreffo auctumno non fatis eua-

u-

cuata fuerit:

idem catarrhus cum incipiente

vere reuiuifcere. vel in phthifin tuberculofam

| t

tranfire amat

Vlcerofam interdum mentitur

9. fefi

phthifin, quam curauiffe gloriantur medici,

L. ïn07

1

h

2 I/ejïuenza

t]l t].tlo,

Ontur cum ex fubito veris calore, hye..-

fs Cà

male frigus fequente, materia atrabilaria Vbi- ; /

] JGRQS

que in corpore liquefa&a ad pulmones ruit et

] COCAÀ

febrim accendit epidemice graü'dntem

j, W«

In01p1t cum fngore multo alternante cum

i et 08

calore, tuffi, refpiratione difficili, capitis, tho-

(ol

Ceutt

xacis et artuum dolore, fudore nocturno copiofo,

;&ernutatlone et laucedme ardoris fenfü a la-

) dme

rynge cum afpera arteria in pectus defcendente,

Lingua eft alba, mucofa, vrina biliofa, tem.

F

LPIMO

pore

5$

-

$2

ic g

pore crifeos hypoftatica, - furfüracea, . fateritia,

Moefti fünt aegri et animo deficiunt

pl

Praeprimis fubiecta amat, quae praeterito

(iun

aucumno febribus biliofis male curatis labora.

ylet

tione

verunt; et phthifin facile relinquit

Judicatut

fepi

vomitu et diarrhoea glutinofae, vitellinae bilis,

fputisque craffis vifcidis, quae febre dudum fu.

füs

gata cum leuiuscula tufiï per aliquod tempus

Tübra

Ti

contmuant.

hh.

Atrabilarius fomes furfum demfumque

[roy

euacuandus, faltem per enemata, quoudlanus

fio,

alui feceffüs conciliandus, et fi peripnéumonici

la

quidquam accedit

phlebotomia, fcarificationes

WRRCQ

et veficatoria pro rerum conditione nonnum-

bilis

quam requiruntur,

Exulent alexiphármaca et

tenfe

diaphoretica,

futat

3. Pevipneumonia notha.

Cum ad catarrhum atrabilarium: et vifcido

Jete

pulmonum infar&u, dolor thoracis, tuffis et fe-

Qüt Ve

bricula accedit

peripneumonia notha feu atra-

Ties f

bilaria nafcitur; quae praecipue pueros, foemi-

Bu &

nas, baccho deditos et eos omnes, quibus laxa

T fdj

(,orpons compages eft, corripit,

Áii f

Feb:is

9j

dT

Febris eft pauca et moderata quia infarcti

pulmones agitatum humorüm circulum impe-

teftto

diunt et fanguis, copiofa vifcidaque faburra rez

D0fde

pletus, . vehementem illins non admittit ebulli-

Wanth

tionem, . Dolor aut tuffis aut utrumque febrem

faepius praecedunt. Congeruntur htümores ver:

us

IYl Tl«

füs encephalon, capitis dolor, vertigo, facies eft

Ypus

rubra feu liuefcens, oculi protrufi et flauicantes;

Tufüs lacerans, vehemehtiffima, ficca, anhe-

lofa refpiratio, anxietas, inquietudo, fibilus et

Imie

GIAQUS

ftrepitus infpirationis, pe&oris ardor et oppref-

od

fio, dolor in thorace haud acerbus, vagus, fitis

nulla

fomnus vel nullus vel turbatus, lingua

KQOTS

mucofa feu flauo viridefcens, pulfus parvus, de-

DITurm.

bilis et mollis; Vrina quandoque pallida vel in-

a d

tenfe rübra, cum hypoftafi furfuracea, emiífa

turbatur, conquaffata fpumam diu retinet

Regnat aucummo fenefcente, hyeme et

yere, icterum ex atrabilaria obüru&mne fequl-

HïdeO

tur vel cum illo fimul graffatur.

ij

TA

Soluitur fingulari quadam crifi per pulmo-

1 affà

nes fa&axqm vifcida, glutinofa, flaua fputa per lon-

foetii

gum tempus eiiciunt,

Qua quidem expectoratio-

ys ld

ne refpiratio alleuatür, füppreffus arteriarum pul-

fusäortm Viuidiorque euadet, et vertigo cum ce-

Fbe

Bo

phahea

Y

A

84

fer g

phalaea euanefcit, Huic crifi vomitus fpontanei

fet

glutinofae et biliofae materiae nonnumquam in

fin

auxilium veniunt

i

Ín prima morbi periodo, materia atrabila-

f

tia, quae in. hepate, duodeno et ventriculo ftag-

ti

Coctione

ttac

nat, furfum deorfumque euerratur

fa&ta, expectoratio promoueatur lenioribus eme-

tatti

ticis, diluente potu, vapore tepido, lacticiniis,

suif

fquilliticis, antimonialibus. et melle,

Quidam

Yot

praecipue gummi ammoniacum in aceto fquillae

feni

