ilico

tus vomendi, cum faíftidio ciborum adeft, — Calor

Qüiis

ad tactuim fere vrit, lingua eft arida, fcabra, flaua

Vafom

nigra

oxyphonia ,. ciangoidea vox, feu. aphotiia

Ttl0n)

febribus biliofis familiares etiam in febre ardente

effufi

obtinet; cutis ficca, faliua nonnumquam lutea

lra e

intenfius. bile:

À

dmdm

viina pauca et flammea,

La fu

"ün&a , aluus vel dura 2 vel liquida et.biliofa;

N

Sms

?l

OM EOEX

E m r

35

Ti

sitis mtolerabms inquietudo et anmetas fumma

E

refpiratio fuppreffa, ffmguls phloglülcus pulfus

Pro

durus, plenus

celer,

exacerbatio impari die.

FOH

In Caufo, inquit H1?POCRATES *) calor fer-

AE«

vidus, hngua afpera et mgm color fubblhofus

Ti

et fputum biliofum.

AT,

Metaftafim cunt meat nntena blhom et aä

ï! ]u ï!b

partem ex fanguine ad locum quemdam depo-

)FT

natur: deliria, fomnolentiae, torpores, phrenefis,

fí 31'(1

pleuritis, angina

anx1etates caramimcae exi-

xulbm

ftunt

Septimo plerumque die 1ud1catur inter-

uU

dum funefte, cum füb crifi, effufa materia acet-

"

rima in ventriculum, duodenum, inteftina partes-

$ T

que ad quas biliarii ductus emiffarii pertingunt

j

inflammátionem producat et pro caufo lipyria

lïze'

eXlRat

Venaefectione prima fit enacuatio, lucidam

wxlä'

illico producens remiffionem, quae optime fan-

guinis orgasmum debellat, fpasmos et ftri&uras

CaJOï

j hl),

vaforum ductuumque foluit et laticis biliofi fepa-

wno'm

rationem ; fecretionem in hepate et abhinc illius

Cae.

dente

effüfionem in inteftina optime promouet

[UC

dj

tera ex acrefacae polycholiae methodo curato-

s bile

ria fünt petenda,

C

4. Phre.

MOH

Sitis

*) lib. de affe&. p, m. 167-)

24

EL

4. Phr enitit.

cutt

Efc febris contmua, acuta, cutm delirio fu.

às f

ïmfo

" feroci,

perpetuo.

- Phrenitis eïquüïta et

(f c

non permifta alteri morbo. üt fecundum GA LE-

plleg

wvmM *) bile flaua locum, quo princeps animae

l

pars refidet, prehendente et alibi **) flaua bilis,

&

fi in cerebrum ipfiusque membranas fe firmaue-

fiüe d

rit, phremitides efficit; neque enim per confen-

tus J

fum in eo morbo cerebrum afümtm

fed. pro-

&t f

Eiusdem

bh]

pria et ä*lmaua affe&ione. labox at

fententlae et THEOPH, BONET ***) Ad

fingui

ttemoi

phreneün, inquit, tequmtm fanaumls conftu:u..

Bribus

tio biliofa feu copia partxculamm fulphurearum,

]

qæzae ffmgumüm et- cerebrum e&lagmnt

Exittit igitur ph1 eneüs biliofa, cum pomo

lumo.

tüs, C

quaedam materiae. biliofae- ad. magnum acrimo-

niae gradum evectae,

erta cerebri parte. fen-

Cltos

fibiliori tenetur

ibi deponitur

vellicat

rodit

totüus

nec non inflammat, fanguinem fuperiora verfus

jitis d

allicit, fpiritus animales in toto corpore pluri-

Golori

tuum irritatos in motus inordinatos adigit et

yhtey

phrenitica deliria producit

Caetera polycholiae

lüc

*

*

Càu-

&t Qul

*) Commentar. 1. in libr. 1. Prorrheticor. Hippocr,

du f

*?*). Commentar. 2. in libi, z, epidem.

T Ü

VT) Sepul. T. 1. p. 135

M

3- B-

35

caufticae pars, per omnes artus rapitur, horren-

f

1

das funftionum turbas pmducxt vel fimul va-

là &l

ria corporis parte depofita, topïmm geneïaf:

ALE

phlegmonen..

Pa

l ]!ïg

......

A

Praefagiunt phremtldem HIPPOCRATES

)

40,

et GALENVS, quibus in. biliofis febribus vri-

QQue

nae alhae et perfpicuae fiunt et bilis flauae to-

If

sl

tvs 1mpetus furfum ad caput fertur, trucuïentus

ptQ

ét fixus ocalorum- obtutus,

motuum pel mutas

ISQefm

turbulentus fomnus

linguae affedus, ftillatio

i

fanguinis e naribus cum capitis dolore iun&a,

li

tremoresque artuum.

Praeter fymptm nata fe-

Itl

bribus et polycholiae acrefa&tae propria, occur-

runt laefae partis figna :

delirium furibundutir,

fermo praeceps, convulfio; vigiliae, fomnus turba-

t

ftno

tus, cum: pauoribus, fingularis

Xpauescendi fa-

n

eilitas, oculi rubentes. caliginofi protrufi

fub-

toruus afpeétus, füfurrus et tinnitus aurium, ca-

foGit

pitis dolor vehemens

Straminei et flauicantis

Vertus

cóloris interdum ferum in encephalo fub ftatu

plur

phrenitidis crudo mortuorunm inuenitur

vbi ad-

f &

h0UAe

huc minutiffimae particulae in fanguine oberrant

(

et nulla in primis viis et veficula fellea. abun-

In maniam et deli-

dans bilis deprehenditur,

M

rium apyreton abit nohnumquam, cum particula

Cz

Ccere-

*

36

EEE

cerebralis, impacta incarcerataque. remanet, eua-

cuato dudum ftimulo fyftematis arteriofi vni-

verfo,

tetio

(

1l

Phrenitiis diebus imparibus et circa tertium

mota

exacerbatur, vt ommes ex polycholia acrefacta

240

fe

acutlmmae febres paribus remiffior eft.

ngad

Caufa materialis eft polycholia acrefacta;

temotae praedifponentes: ingenium mobile, tem-

T.

peramentum Ccholericum et caput multo ftudio

(

ahaque caufa debilitatum. |Occafionem praebent

Cra-

moeftitia, aerumnae, iracundia, vigiliae,

linzua

pulae ex cerevifia, vino, & ahae polycholiae

n

N

generales caufae.

Tucrat

lo

Medela requitit vt acerrimus humor a fu-

di(mt

perioribus derivetur, fpasmi illum incarcerantes

theend

foluantur, venaefectione, hirudinum ad tempora

tür, o

applicatione, capillorum abrafione, frigida aqua

Qtofes

fronti impofita, clysmatibus, pediluuiis, femi-

Cadat

cuplis tepidis, cataplasmatibus et fomentis emol-

entibus regioni hypochondriacae impofitis,

lam

epifpafticis et capitis fitu. elatiori.

CUnf.

tantlp

t

Cauftica acris bilis in fanguime oberrans,

tacts

ad euacuationem lepoüta foras eft expellenda.

* szfy-

i)(

*

w—-—-&

UCON P

3?

Y

biln

$. Lipyria, Epiale.

Yi

HIPPOCRATES-") in aegro partes ex-

teriores cum frigidae fint, interiora vero admo-

i

dum caleant; hic morbus oritur ex b11e com-

bfaa

mota, ubi in aliquam corporis partem interio-

rtem incubuerit.

Confüeuit etiam in pulmoms

mflammatxonem tranfire.

f0a;

. Febris axdentiffima particularis, a bile acér-

ten

- rima, eryfipelas ventucuh et mtefcmorum incen-

A

dente, excitata.

:

e»

1

t

1

l

Symptomata, hanc febrem comitantia funt:

(

lingua arida, ficca, fcabra, fitis inexplebilis

[g8

anxietas fumma, moeror, inquietudo, corporis

j

iactationes, vigiliae, fingultus continuus, anhe-

3 f«

lofa refpiratio; dolor grauis, tenfiuus praecor-

dionum, vomendi conatus, vehemens internum

rantes

Ínterna vrun-

u

incendium, extremitatum frigus

1

tur, externa frigent, vomitus copiofae bilis, ephy-

fett

drofes,

virium pxroftratio,

faciei fqualor cutis

emol

cadauerofa, exfanguis frigida, praecmcha et axil-

larum foueae calent; manus et labra contremis-

d

cunt, internus dolor'ab aflumptis praecipue irri-

iantibus exacerbatur.

Pulfus eft fubdurus, con-

TtJS

tra&us, paruus, frequens, inaequalis.

[d,

C 3

Ery-

*) de affe&t

l,ml

38

—

Eryfipelacea haec ventriculi inflammatio

fehte

fit, cum cauftica et furiofa bilis vel metaftatice

(10

inter membranas ftomachicas deponatur vel ex

t5 0

$6

fuis latibulis prorupta, quae irritamenti magis

aquo

affueta non ita afficiuntur

Internam . duodeni

J

Cau

intefünorum et ventriculi fuperficiem foeda acer-

Nudi

muco de-

rimaque confpurcet colluuie

Dre g

fraudati nerui citias conuelluntur

Lipyriae igi-

Qm,

L

tur facilis ortus ex cholera, phrenitidis et caufi

(am

I

crifi ,. iracundia ;

cam virulenta materia biliofa

u

t

ad duodenum propulía, ventriculi et mteihno-

h í

tum membranas venenato ftimulo afficiat. Sub

Cenfi

. aeftatis feruore regnare amat cholerae coaeuus

he (

^qmorbus,

Quomodo ex metaftafi nafmtm

iti-

lem

fla videbimus.,

j«

Soluitur ex H1PPocnATIS *) fententia

Vel cholera, vel in abfceffüs, et fcirthos, vel

$T0

gangraenam. et mortem. terminatur.

Facie

L

l

Ü

6. Febris bilofa fü mplex.

10f

Succus biliarius acer totae fcmoumls maiï'ae

lonm

Bu

mmtus cor ftimulat, vafa ad frequentiorem con-

tra&ionem compelht et corpus 4u. motus febri-

les coniicit

Conuemt rmone caufaxum .cum

!)(

9

febre

i

'l()

*) Coac. praenot. 12c.

*n)

L

39

Udïo

fobre ardente, fed variabilis acrimoniae cgradus,

LQUCe

quo materia peccans gaudeat, fübie&ti aegrotan-

lex

tis conditio robufta Vel debilis, : cruoris laxa et

10015

aquofa vel compaéta et elaborata compofitm et

deni

denique 1d10fyncmüa neruofa faciunt, vt nunc

48l

caufus, nunc febris biliofa Hmplex exiftat, À fe.

) (

bre gaftrica differt, quod materiam biliofam, cru-

e

dàm, nondum fatis feparatam et inter fe iun-

cuf

€am pro caüfa habet

ELLER *) Synochi

mofa

putris, inquit, materialem caufam proximam iu

quO

ipfa fanguinis maffa a caufis remotis antea re-

Oub

cenfitis generari et exiftere conftat **) febres

ICUS

hae continuae ferum. vel lympham vitiatam, bi-

P

L

lem aliosque humores excernendos cruori miftos

pro caufa proxima . agnofcunt

entd

Praetet

figna

polycholiae

acrefactae

d

STOLL ***) haec fua fymptomata recenfet

Facies aegroti eft praerubra, prope commiffura

labiorum pallor ex flauo virefcens, fplendor ocu-

tremor lin-

lorum quafi lacrimis innatantium,

vilhe

guae,

tïemula labii inferioris mtm loquendum

COf

mlca-

C 4

|

eytt

cun

*) de cognofc. et curand. morb. p. 66.

fohte

'**) E) 6[

"1*) -sat. m T. L. p. 129.

AO

EE IT

inicatio,

Raucae voces et &Qwyis in acutis fe-

bus,

tüs &

cundum - BAGLIV indicant caufam proxnnam a

bile ;

lingua eft pura, dura et ficca, vrina iu-

mentofa,

turbida, cruda

Nullae circa prae-

cordia afïeäuones

Signa bilis igitur dubia funt

et febris,

m

ad quam fpemem peltmeat nulla

dühnctq cognmo.

graüi

petit

In hac febre defidelat natura ahquod tem-

g

1

pus, quo intimam particularum .biliofarum mix-

b

I

tionem cum fanguine feparat,

quod cruditatis

biliofi

ftadiura vocatur,

.Sub hoc ftadio viuat aeger

peny

aere pum abftineat a vi&u carneo, fruatur ve-

VetTü)

gemblhbus et acidiufculo potu, fugiatque omnia

Ya

IU

quae polycholiam. augeant vel acriorem red.

t

dant.

Sepmatlone facta materia turgens vel ad

u

organon fecretionis inuitanda vel fponte ad id

his |

tüens euacuanda,

fb'æ

Dolores rheumatici ex febre biliofa rema-

a

tentes faepe numero fünt vel ab extrauafata et

u

exhalata acri materia biliofa in tela cellulari

m

muículofis partibus interieda, depofita et ftag-

nante, qui frictione quotidie inftituta feu vefica-

exdf

torio folvuntur vel proueniunt a debilitatis vafcu-

ltumo

lis, negotium tranfpirationis non rite peragenti-

peii

bus,

as

AT

s .

bus, quibus optime cortex peruvianus et mo-

4 q

[

tus corporis medentur.

à Tl

Dtie

7. Febhris þzærpemlz'f.

funt

" Fere neceffario füb tempore grauiditatis

ul

poïycholia in fanguine nafcitur, quia plures et

grauiores illius caufae in ea conveniunt, . Ex-

peditus et liber organi biliferi motus a com-

tell

preffione vteri grauidi ifnpediïm: .et fecretione

Tk

bilis languente depuratio fanguirfs a particulis

diatis

biliofis haud fatis peragitur; in inteftinis largum

dege

penu materiae foetidae latet, a motu illorum

IV

vermiculari füfpenfo, digeftione laefa, ingeftione

Hini

variorum dyfpeptorum, quae ex fingulari appe-

od

titu impulfae grauidae copiofe ingurgitant. , Alui

il ad

d

frequentes obftruCtiones, excrementa dura. .Ex

4l il

his liquet larga materiae biliofae in fanguinem

fuífceptio, et ilius diminuta excretio. — Quae

rettà

enumeratae caufae fub ultima grauiditate faepe

dia C

1d

faepius iam pariunt os nrucofum, aluum tat-

Jl

i

äamï, leuiorem febriculam.

Sub hoc. ftatu partus peragitur.

Foetü

fng

exclufo recipiunt motum periftalticum inteftina,

'eica

vaft

humorum circulus per abdominalia vifcera ex-

lgentl

peditur et hepar liberatum viuidus ex fanguine

bilem

DU5,

Cs

A

v deeueg

t

bilem fecretam effundit

Tgitur et bene confu-

contt

litur puerperis eccoprotico leni,

ilis ftatim

fe)

partu propinato, feu enemate applicato,

effu-

T

fam colluuiem c1t1us expurgandi caufa,

Quae

fecedi

cum füburra biliofa vel regimine caleficiente,

obftructionibus aluinis

intermifífa euacuatione,

aliosq

ftragulorum tepore, potu calido, cibis exaeftuan-

(efe

tibus, medicamentis alempharmams

diuturno

fint et

decubitu iterum ad fanguinem rapiatur el cum

[

ïecenüt&e hae càufae,

motum naturae motul .

fiem

contrarium pwducentes folitam biliofae materiae

& CQ

(0)

pof. puerpuerium. effufionem - fufflaminent et

ticum

abundantm blhs elementa in fanguine retineant;

Yeci

quae fub g1 amdltate qmefcebant ftimulo Vero

febus exoritur üc

& Eu

holo accidente mouentur:

di&a puerperalis, quae biliofae indolis eft. Cum

CQ

caufa pellens valida in fubie&to difpofito conue-

niat,.ad cutem usque propelli poteft materia pec-

finnin

cans; inde purpura. Cum nafcitura febre oriun-

a yl

tur

os fordida faburra confpurcatum, fcrobiculi

üatrio

cordis dolor, parca lochiorum fluxio, abdomen

NT

ad attactum dolens

Cum putridae indolis fit

vd

materia biliofa: facilime ad putridam inclinat

dOL C

febrem et gangraenofae, plumbeae maculae et

at (

ii

liuidae putudaeque folutiones in omento,

Vg

te&mïs,

^ d

£m

45

iM

tefünis , mefemeuo et vtero. inueniuntur,

Sub

T0 a

confütutione vero atra uüarla etiam puerperarum

efhi

febris regnantis

nii naturam füfcipit, atrabila-

Q

a

ram euomunt materiam et vitreae per aluum

IT

fecedunt fedes

Etiam : choleram , dyfenteuam

l0nle

ahosque 'morbos biliofos ftatim a puerperio vi-

u

n

dere haud inconfuetum: Ífi caufae formales ad-

U

fint et conftitutio epidemica faueat,

. Qu

n medela laxantia vulgo fufficiunt; quíia

motul

fy&ema hepaticum motum poft partum recipit

et1ae

et copiofam in inteftina effundit faburram. — Ec-

ht er

coprotica igitur leni fuo ftimulo motum periftal-

.Jlf'

d

ticum ,. quantum fufficit, excitant, fanguinem in

V0

iecinore a tergo venientem citius circumducunt

"

u.

r Iit

et effufam materiam biliofam e tubo mteiïmah

euerrunt,

ün

onuc

Obferuauit cL. H VLME in hac febre feri

p

fanguinisque flauum colgrem crifin per medici-

Offü

nam illi conuenientem, eccoprotica, vomitum et

joicul

diarrhoeam biliofam ; et in fectionibus cadauerum

omen

numquam vterum, faepius inteftina inflammata

vidit

quae cuncta prae biliofa huius febris in-

)lm üt

dole certant.

Denique genuina inflammatio

ciat

HP e

amat corpora athleuca fanguinem quae vehunt

), li

elaboratum, compactumque, puerperae Vero certe

€X

11055

N

€

AÁ

ES

ex puerperio debilitatae euadunt ob digeftionem

et nutritionem praegreifam laefam, foetus nu-

fiecib

tritionem nouem :enfium et ob haemorrha-

fie 1

giam füb partu perpeffam

Quin topica inflammatio facillime oriri pof-

teCU,

fit in vtero ab irritatione füb partu perpeffa,

lotes :

a materia biliofa ad debilitatam partem delata ;

nus f

vel in alia quauis pàrte, inteftinis, omento ftag-

te x

nante

Medela ve-

nemo in dubium vocabit

E

a

ro fequatur characterem in morbo praedomi-

nantem,

QUi

pactta

8. Febris gaffrica.

AU

BALLONIVS et STOLL gaftricam

BAGLIV mefentericam , HEISTER intefti-

d

nalem hanc febrim appellant

Cieten

Biliofa elementa non intime funt mixta

VICE

cum fanguine, ergo nulla egent coCüone, ita funt

difpofita

vt facillime euacuentur.

Multa illo-

Tonpta

rum pars ftagnat iam in hepatis vafculis bilife-

pl

Ts

ris et primo impulfuü ab emefi fa&o in inteftina

Qunus

ET

effunditur; reliqua in fanguine füperfies, ftatim,

Gpitis

loco 1mpetrato, ad hépar tendit et etiam eua-

li p

cuatur.

Intra hebdomadls fþatlum vulgo iu-

IT

dicatut

Spas-

i)c

i

d

45

tlonett

Spasmi, obftructiones ex muco, vermibus

SBI

faembusque excretloms 1mped1tae vu]gares cau-

Vrl«

fae fünt

Lingua craff'a tu1 g1da, Ham pel'le eft ob-

I of

te&ta, abdominis variae moleftiae: diarrhoea, do-

n

lores colici, borborygmi, alui feceffüs foetidiffi-

debta

qmus. flatus et ructus nidorofi, dolor in medio ven-

0 fag

tre ad ftomachum vergens eumque diftendens,

h ve,

oppreffio ad fcrobiculam cordis, praecordmlum

iil

anxietas, vomitus, alfidui ru&us Vrinà Crocea,

cutis flaua, i&eroidei interdum coleris, pulfus a

naturali ftatu . eo minus recedens, quo magis ex

circulo communi exclufa ef materia peccans

FICaT

Vno emetico propinato, fordes copiofe per

Inteli

du&um choledochum qua data porta ruunt

Caetera medelae pars folis eccoproticis abfol-

Tj

vitur

j fnt

Ad polycholiam topicam prima parte de-

m 1

fcriptam cum febris accedat ;

gaftrica eft.

Sic

p

ilie

plures noui homines,

inquit V SWIETEN *)

nteitifà

quibus femel in menfe fubito oritur immanis

lrïltïm

poftquam aliquot horis

/capitis dolor et febris:

u

hoc perpeffi fuerunt, magnam bilis copiam euo-

g Il

inunt, et illico fe optime habent

P ii

CAPVT

opus

*) Comment, T. IL p. 44

?

46

ä*ä—æ

CAPVT II

r Vil

qu

POLVCHOLIA ATRABELARIA

SVCCVS. MELANCHOLICVS

ATRA BILIS ?)

er

Qu

um fuccus biliarius, qui fluiditate in ftatu- fa-

nti

C

turali gaudet

praeternaturalem adipifca-

r

X

l

tur

g

1

*) Quamquam de atra bile tam multa in lecentxoxum

ph

pxaeapue vero veterum fcriptis congefta inveniamuss

$u

tsmen adhucdum nondum íatis deterhinatum eft

lt

quid fit atra bilis et quo ex htimore nafcatur

Atram

n"i

bilem, cuiusiam HOMERvs mentionem fecit, opti«

d

ime depinxerünt HIPPOCRATES, RVFVS EPHE-

mu

ARAE TEVS et GALEIN V$S.

SIVS,

f&t

Anuqua medlcornm Íchola atzam b:lem nuncu-

LEU

bi

pabat :

wl

1. Nigricantem hepatis fangumnm etiam in üatu'

maxime fano;

tàrm

2. Quamuis talem fangulmo infpiffationem, qua

"mu

obfcuriorem 'nancifeebatur colorem ;

Pof

$ Humorem quemque ex putredíne nigrum;

Tien

^. Bilem ipfam, cum obfcuuo:em fufcepitfet co«

- orem.

$. Denique cALENvs omnem füccum nigrum,

. qui quiefcens non coagulabatur et praeteren

acrimonis gaudebat, 8trae bilis nomine infis

- gniebat.

Rcfe-

6

À .!—Aäæ*' -

47

(ur Vlfmdxtatem ; materia illa momofa exüht

qUam Iuccum melancholicum Vocamüs,

MA

L

IN ota

Referebent pze?x.uzmv pgw?.:;w inter gartes ccrpons fani

conftitutiuas, morbofam tántummodo illam putabant

vel actimo-

1

cum. vel copia: füperaret caeteras partes

tl

niam- fufcepiffet, vel fecedens a 'caeteris humoribus

u

ad quaedam loca: colligeretur.

Loquum de illa ita

üt

HIPPOCRATES:, homo fi enorm1 labmat haemor—

1hagm amittit quat tüor paues, eéxit enim fänglus pro«

ocum

A

prie fic di&tus fuccus meláncholi licus, pituita et bilis.

Ql

Statuit igitur hoc citsto loco, it& práeterea multis

m d

aliis, in. corpore fano atram bilem.

Czuous ex vena

Atem

m*fïï Hauedmem a Haua, partis auerfüe mgledmem

l, 0

ab atra bile dependere credebsnt,

8 phlegmate et

PnE

muco plafticam illius tenacitatem , a. fanguine, ftricte

fic ditto, laete ruben:e, rubedinem deriuabant.

Fn a-

nonq«

vam bilem in veficulam £lleam inmiti, fiperflusm

bilem atram , et eam, ex chylo feparatam, in lienem

li F&m

trahi putabant, quém bilis atrae cloacam cenfuerunt,

tam ob colorem illius obfcuriorem, quam ob com-

municationem illias per vafa brevia cum ventriculo.

qui

Pofuerunt enim voritus atrabilarii originem in

liene.

"

i

m

mCI LO'

Noftra aetas duplicem ítatuit atram bilem,

Succum. biliarium mjpg[kztwn de qtio ego praect.-

-

n(rürto,

pue di(feram.

a

Infpiffasam . ez./ feparatam. fanguinis alsojhm et ter-

ff

reftvem partem, quae in piceam cdlt tenacita«

tem et a caeteris tenuioribus humoxum Eam«

bus fecedit.

F

Viv

o

P s

498

m

Nota ilius characteriftica eft zwflo maiow

eiftiditas; quae duplici modo in fucco biliario

PBCC'&I

orii poteft. Primus eft

cum gluten fponta-

jl

neum vel nimia copia in humorum alueos fü-

us )

fceptum, vel ob fuppreffam illius excretionem

ten

intra vafa retentum. fanguinem frigido inundet

ficis

lentore et vifcida lymphatica bilis pars magis

afm

quam par eft,

aucta legitimam füam füperet

edel

quantitatem ; alter, cum ex fücco biliario aquofa

nehat

et tenuia auolent, terrefiria, oleofa. et. coagu-

et Yi )

labilia infpiffentur.

Succus mabüauus qui ul-

&U

timo hoc modo nafcitur, alius infüper chara&e..

terjarm

ris eft; filicet oþfcmfzaæ r coloris.

Adicay)

Vifciditas eft igitur elfentiale fücci melan-

Uitis |

]

cholicl criterion et tranfitus materiae biliofae in

um s

atrabilariam eo momento fit, quo illam. vifcidio-

eum í

rem, quam in ftatu naturali, praedicare poffu-

inus

CICIeT

Affumit primo mucofam quandam con-

fena b

fiftentiam,. dein gelatinofi glutinis inftar, tracti-

Cumbin

lis fit atque in fila ductilis et ità per gradus in-

Vleulo

d

fenfibiles ad piceam afcendit tenacitatem. ^ Sub

tlone $

quouis gradu diuerfas inter fe morborum fpecies

Dentar.

generat, tam quoad figna externa, quam quoad

inedendi rationem a fe difcedentes,

(ii je

&t Dac

Biliofae

w——-&

GNNEEDSESS

49

LU

Biliofae puellae fe&ioni adfui, vbi materia

Dii

peccans hanc atrabüanam forniam et naturam

Don

paulo ante fufceperat veficulam felleam et du-

(s fi

&us biliaros replebdnt treinula, fláua, vitrea Ia«

dofieffl

teria ; pulmonum füperficies eadem mateiía pol-

Undet

licis crafï'ïtle obducta erat, 1111 ex veficulà fehea

Tapis,

ita fimlh ne diftingui potuerit.

Spiracula aerea

WDTet

Obli-

eadem malfa, illis itipa&a, erant referta,

àquof

nebat totam inteftinorum fuperümem extemam

COagU

etin pelui glebula huius materiae æaguiatae to-

qii u

tum ilius cauum 1mp1ens confpiciebatur

Ma-

aTate

teriam effe pet þepaï et mtefüna excernibilem

indicabat illius in veficüla fellea et duähbus bl—-

mean

liaris praelentia, '

lde Ym

Matatur igitur polycholia in atram bllem,

cum gluten fpontaneum, v1fc,ofum tenax, ter-

Tfcidio

xeum fanguinis excremehtiim, per mto&ma forag

pol

eiiciendum, in humoribus abundet et cum ma-

] (ont

teria bilioa, easdem ekcmtuuas Vias petens,

tf

combmetur, cum motu, cututu, comprcm()ne,

ämb m

vafculorum minimorum acione, mora, ftagna-

$0b

tmne , fücci biliarii aquofa et tenuia aublent difi-

!

(ItS

p*entur craffiora vniantur, puncta contdctus fi

od

. üiu per corpus cmeumdumtm, augeamm pïula

E

€ompaéta conglutinentur

contatenentur et ita

Diiol

Ra

D

per

L

!Eä*

50

per üxccedentes pedetentlm gradus ad miram

hydr

quandam afcendit vifciditatem — et tenacitatem.

hiliat

Eandem de atrae bilis origine fententiam defen-

ja IN

dit GALENVS, cum alteram ex muco acri in

(atur

fanguine abundante, alteram ex flaua bile affata

deriuat

Reftat denique tertius

qui atram bi-

TOE ^

lem gignit, modus, cum acidum in fucco bilia-

ïef (t

l

rio abundat, quod vifcidam illius partem coagu-

Yi Và

lat et adítringit.

Qifpon

Altera atrae bilis fpemes

quam GALE-

AITUS

wvs exaffatum laticem biliofum torrefactamque

t

bilem. vocat, ex fucco biliario, per exhalationem

aquofae partis infpiffato orta, calida efl, et cal-

tionen

diovis temperien humor etiam antiquis medicis au-

a f

ditur

Tenax, vifcida eft biliofa amurca, quae

acrefi

cum fenfibili loco, refinofi inftar principii firmi-

fiütoas

ter adhaereat, phlogofes paltlum producit ; ex

fibi aj

choledocho du&u prorupta et inteftinorum villis

datom

aegre feparabüxs agglutinata, lipyriam, chole-

ram et dyfenteriam excitat

Altera eft fwgzda,

f [b

quae ex adauctione. glutinofi et terrefiris prin-

hduj

cipi in fanguine nafcitur

efficaces bilis vires

ü

Titos

laqueat

deprimit inertesque reddit et morbo-

fili

rum atrabilariorum claffem frigidam, catarrhum

tumores

et

PhOIm

tuffim, peripneumoniam notham

hvdro-

Vets of

L

nm-—n—üx

UTUOUN UOT

sE

Tl

ydropem producit

Prima diminutione fücci

e

biliarii oritur, cum aquofum fübtrahatur, alte-:

een

Ya incremento, cutm gluten fpontaneum üli ad-

T tl

datur,

atg

Amurcofus hic tenaxque atrabllarms hu-

1 i

mor aegre per corpus trahitur, cordi multum

1l

refifüt, pulfum tardum, lentum reddit, obftruit,;

J lod

in . vaículis minimis haeret, ad clironicos morbos

difponit

cum polycholia acrefacta velox per

ALE

artus rapiatur,

fpasmos excitet et corpus ln,

Wde

aeftuofos motus febriles coniiciat..

i

(Qnem

Efficaciorem poftulat refolutionem, d]lu-

L CJ/Z

tionem, concoctionis diuturnum tempus, plures:

IS al-

3d fui medelam fibi vindicat hebdomades, quami

qué

acrefacta dies; plurimas circa bilis officinam

firmi

turbas excitat, tam ob nifum illius ad organum

[ 0

fibi ad excretionem fancitum, quam ob retar-

vits

datum hoc loco humoruín circuitum

ghole

Haecce flauae bilis transmutatio in atram

dU

dd ,

fit fporadice in corporibus:biliofis, cum .caufae

i

indiuiduales. exiftant

hanc inípiffatüionem effi-

; VICS

clentes; vel epidemica conftitutio et caufa vni-

oorbo

Aerfalis in aeris viciffitudine fita hanc metamor

rum,

phofin . producit

Anni tempus huic genic fa-

Lpb et

vens eft autumnus ad finem Odtobr, et inci-

hao

D 2

piente

H

852

W'æ

/

piente Novembr, cum fübitum calori- faperuene-

aQ

qit fripüs ante flauarum impuritatum ex fangui-

Qus

4e euacuationem,

Hac tempef(tate. etiam in fa-

CQ

viffimis hominibus mucum hunc tenacem ob-

fohr

£

fcuro flauum cum aluo copiofe fecedere video.

. Quo fado atrabilarii motbi, epidemice humae.

Vert

nam. gentem tentantes tanta graffantur copia,

fca

quam ante hanc - metamor phofin morbi biliofi.:

im

Continuae, acutiffimae febres de theatro dece-.

& f

dunt; locum fecuperant remittentes, intermit-

Ál

HIPPOCRATES

tentes, mitiores choronici.

&um

plurimis locis auctumnum atrae bilis genitorem

TrleGi

appellat et ea. ex caufa imorbos auctumnales

ad f

aliquid melancholici habere teftatur LORRY.

def

lls

Hi morbi, male . quidem, fub.bilioforam titulo,.

Vel mh

in libis, qui epidemicos defcribunt morbos,

nt

n

Xenduntut,

Pro aegrotantis fubieCti corporea

Troroo

conditione et diuerfa atrae bilis fpiffitudine et.'

ieli 0q1

acrimonia differunt hi morbi qui füb hac con.

mpum(

fütutione atrabilarià nafcuntur.

Qoicumque ri-

X

Teh t

gidiorem cutem, capillos nigros, oculos alte po«

fitos habent, hypochondriaco malo, melancho-

Ti

lia. fcirrho, cancro, haemorrhoidibus et catame»

ila p

niorum obftructione afficiuntur

corpor

Vero

GRAN

laxa, fpongiofa, iuniora, foeminea, fanguinem,

-

aquo-

)d

E—

93

.

aquofum in venis vehentia,

a variis circa pe-

l Sm-

&us affe&mmbus peripneumoniis nothis, tuffi,

l ld

catarrho att abilario, orthopnoea, haemoptifi et

l

1

febribus intermittentibus corripiuntur

0.

*f U

Áb media aeftate ad.incipientem vsque

ja

jg

vertumnum regnant morbi ex polycholia acre-

(Dd,

faca

menfe vero Novembrzi füb coelo fauente

Jiofl

ngruit atrabilarius cum fuis pediffequis genius

Q(Qe

et fui veftigia vsque ad füturum relinquit ver.

Tmit

Aeftas, inquit HIPPOCRATES *) bilem, au-

TES

&umnus atram bilem auget.

Ex modc laudati

Uisll

medicinae patris auctoritate atlabllauus füccus

We

ad fuam progeneratwnem duas anni tempeftates

A

defiderat, aeftatem, quae pelychoham gignit, et

nlüO,

vertumnum qui eam in atram conuertit bilem,

nbOS,

Dantur interea cafus, vbi ex vario miasmate

0a

morbo acutiffimo, fübita polycholiae generatio

e &

eiisque ir atram bilent conuerfio facta ett. Inde

CQl«

melancholiae ex variolis , mo1bls 1nflammatmns

ie 11*

/

relictae,

) poa

Hanc ego de 1trae bilis origine et natura

VML

mihi concipio ideam,

quae cum omnibus de

HmEa

ila praedicati

phaenomenis optime conuenit

Vefü

GRANT in fuis de febr, Obferuat, Vol, 1, p. 396

ypetti

D 5

ean-

13

Ani

*) de natura hominis.

54

&

A Es

,eandem . defend1t fententiam.

If the fuccus bi-

&f

liarius is not eiiacuated dunng that feaion and

qui

before the weather becomes cold, it becomes

(dem

- lefs acud fnore tenacious and more deep in

1011

colour

it thou is called füccus melancholi-

biliar

Cus,

or humour atrabilarius by the ancients.

li,

LORRY ") de generatione fucci melancholici

dttaà

Ata loquitur : Es ift bisher hinlànglich erwiefen,

fpera

dafs. die Melancholie von verdorbnen. Sáüften

yia

aus einem Fehler der Galle, oder doch wenig-

[Iit

ftens der Safte,

die fchon 'an fich eine gallen-

poter

artlge Befchaffmhelt annehmen kónnen, her-

bili

zühre; und dafs diefer Fehler hauptf: üchlich darin

m

liege, daís durch tràge Abfonderung und gleich-

pefïh

fam durch eine gewiffe Stockung, die.Galle oder

derieuige andere Saft, der feiner flüffigen Theile

dttoe

beraubt ift, er fey auch, welcher er wolle, auf

gf

der einem Seite verdickt wird und auf detr an-

Mi

dern Seite grade die Schiufe erlangt,

die ihn

Bilis

Ío dafs

vornehmlich zur !

saure geneigt macht ;

filari

derfelbe ausartet und in eine dicke, ír eiTende,

1

faure Jauche übergeht.

Tl

Materia igitur,

ex qua atra b1hs natahua

afcend

ducit eft füuccns biliarius, vifcidior faétus

Pro-

Til |

ame

frtam

*) Annaeus Carl von der Melancholie 2. Th. $. 351.

Y

'

i

55

Is hi

Xime veto nafcitur ex'polycholia exafperata

and

quae, aeftate regnans, fecundum femitam epi-

COICS

demico genio confüetam, atrabilariae conftitu-

)pp m

tioni praecurrit, Acrimonia vero, quae in fucco

chol

biliario acrefacto fuit, per vifcidum illud inuo-

l&t

luta

mefficæ; redditur.

Eandem enim retinet

holicd

atra bilis 'mumonnm quam a polychoha exa-

Tlelen,

fperata fufcepit ;

quae modo- pro tempore fo-

yaitell

pita, vifcidarum terreftriumque particularum in-

]

Tnb

volutione ita diu fübfiftere poteft, quominus fuae

Pallef

potentiae efficaciam oftendat

Cum vero atra

Lef

bilis folui incipiat

illud acre, quod aliquod

at

tempus quieuit, fe iterum duplicatis viribus et

Jeic

pefümls effectibus oftendit,

& 0Qet

Eadem acrimonia ,. quae in fucco biliario,

Thelle

atrae bilis parente, fuit, et in fztram bilem trans-

]e. auf

greífa etiam in illa turgente et. folata obferua-

e a

tur; quae vülgo acidae eft indolis quia atra

je ihf

bilis, eas fequi amat epidemias, quae ex fücco

fo dals

biliario ammoma acida infecto, natae fit,

fonte

Cadauera atrabilaria fecta monü* ant vefi-

culam felleam pro ratione diuerfi gladus quem

alitia

afcendit atra bilis vel glutinofa vitrea vel fpiffa,

Po

nigra fplendente materia inftar picis liquidae re-

&fie

fertam

vt vix exprimi queat. Pancreas, lien,

Da4

hepar

3)[.

/

56

æä"&-;ä

l

hepar eadem materia funt farcita vafa cerebra-

]l

ha, praecipue piae matris varicofa, et foetldlfiï-

lU

ma exhalatur mephms

meni

pus,

Pwvej f;ao fï'tzo.

vmn[

Cum epidemica conftitutio ea. gaudeat vi

vt cum naturali corporis receptiuitate atlablla-

fican

Xlos progignere queat morbos: eorporea condi-

Ti

1io tantummodo

wio modo modificat morbos

Yoxt

ex atra bile furre&uros et ad hos vel alios füb-

(

v

n

Aecta. pmchuwm reddit,

Inter ea tamen atra

prori

bilis praecipue amat homines,

qui vim vitae

bili c

iorpidam, folida inertia

'compaca, firma ha-

bent fanguinem terreftribus craffiusculis parti-

füccan

bus onuftum et humores lentos, fpiffos, tena-

AUH

d

Ces, habitum corporis ftrigofum, cutem rigidam

üil

:::::

lÜ

non perípirabilem.

Qui-capillos nigros, breves,

uhüdl

crifpos, vafa ampla, oculos cauos, alte pofitos

habent, pauca mingunt

ad obfiructiones incli-

tatem

a

Aant, quorum corpus fub duto :abore et ardore

fingur

ematrcult

Subieca fenilia, ficca, graciliora

üu'lt

cholerica

denique ea, quae polycholia labo-

«ant fomïæm enuimm lam 1nternum gerunt, qui

fiim

b :

mutatus

atram bilem- üiht

His deícriptis ho-

QU& n

ininibus ama bilis, praecxpue hvpochonduam et

ftle «

tnelan-

!äc&;

4

57

ohta.

melanceholiam. pröducit,' alns veto debiüofibu*s

(f

fübiedis, foeminis, pallidis, chloroticis, 'ataxiä

menftruorum fen alia vteri fluxione laboranti-

bus, varia circa fuperior

i

: -p?'aecipue V,a';aput, creat

'

fygptomata.

i, V

. Venio nunc ad caufas occaüonaïe-s; quae

L

'X'X

ld«

fuccum biliarium- Xin atrabilarium mutant,

In

OTl

libris de atra bile confcriptis, cum caufas illius

QIO0S

referant, plerumque et eas enumeratas legimus,

s l)

[ 3

quae polycholiarn producunt, quas vero, iam in

d»ll

priori parte recenfitas, nec ftri&tori fenfü atrae

X LJe

bilis caufas fiftentes filentio praetereo.

i l

il

]*

-Huc lóci proprie veniunt eae caufae, quaä

w

fuccum biliarium tenuem, fluidum, in fanguine

1

abundantem infpiffünt; vel defraudando illum

i

fluidioribus ; vel adducendo cum chylo niniiam

-31(?),

viidae, craffae, terreftris materiae quanti-

QUIt0S

tatem; vel retinendo glutinofam faburram in

Vs

iila

fanguine,æ quae exgeïïïenda effet,

Eius.mcdi

]r,

fu'nt |

40«

I Aeris vicifïïtudd: cum fubitum ingruat

. QUi

frigus, antequam füccus biliarius euacuatus fit;

s ho

quae mutatio plerumque au&umnali fit tempe-

m

ftate et epidemicos profert morbos, 'Porro fic-

ylilie

"

^ cus

?

QMOE

*

58

EEE

cus, flagrantiffimus,

continuus folis aeftus te-

fUf

nmom fucm biliarii dlmpat

craffiora infpiffat

*

Quodfl

s *) aquilo-

ffed

1nqu1t HIPPOCRAT

hn

nius et ficcus füerit autumnus ac neque füb ca-

rii d

