Differunt morbi, qui ex metaftafi biliofa na-

]o a

fcuntur pro ratione loci, quo decubitus factus eft.

debilo

Idem enim 1rr1tamentum, varüs corporis parti--

jmpul

bus apphcatum

varia producit phoenomena,

ad no)

prout pars differentes exercet functiones, magis

fitae

tninusue fentit, ad motum animalem vel vitalem

BNIS

definata eft, — Decubitus in. cute eryfipelas,

Ts f

cerebro apoplexiam, epilepfiam, choream S

QUACUA

Viti, in neruis conuulfiones et paralyfes, arthri-

|

tidem in artubus

theumatismum in mulículis

depof

producent: in oculis ophthalmiam, in oefophago

ved

naufeam, in ventriculo cardialgiam et vomitum

5 Ia

ininteftinis colicam et diatrrhoeam , in recto te-

fepof

nefimum, iu renibus auctam vel imminutatn vri-

nae fecretionem inflammationemque, in afpera

arteria. tumm, in faucibus anginam, in pulmo-

nibus

II

1 al

nibus afthma, in corde tremores, in organis fe

licx

et excretoriis auctam vel imminutam fecretionem

Inuca

in arteriis ommbus febreni vniuerfalem, in quo-

aulam

Sunt vel acuti vel chronici

dam ramo topicam..

(1ef

morbi, vellongi vel breues, periculofi, nec ne;

at

pro ratione fedis, quantitatis, acrimoniae, tena-

m u)

citatis materiae depofitae; pro variabili genii epi-

eVIaQ

demici malignitate, pro caeterorum. humorum

conditione, cum illa in corpore coex1&entmm,

[à tlj«

pro aegrotantis fübiecti difpofitione corporea, pro

JUS elt,

debiliori denique vel fortiori materiae deponendae

patt

impulíu

Denique metaftafis periculofior , quae

Ite,

ad nobile vifcus facta eft, vel ad locum, qui depo-

Tagis

fitae bili nullum excitum permittit v. g. caput

talen

minus omiofa ad pulmones, inteftina, ubi fpaf-

5, Ill

mis folutis et coctione fa&a, fputis fedibusque

m$

euacuari poteft, .

at

Quantitas materiae blhofae per metafcafm

culis

depofitae computari poteft ex diminuta vrinae fla-

vedine; quae naturalem recipit colorem cum om-

phap

ms matena extra communem humorem circulum

Tutüll

Ctb te

fepoflta fit,

L

*

t Vfl

'peïa

yulimo

SECTIO

gibus

II2

I

l

SECT x

teria

POLVCHOLIAE MFTASTASIS

|

pl

Dfce

AD PARTES NERVOSAS

vulli

fetià

on . Vl]lUS genens mqmt STOLL, ihmu-

N

lum vidi, fyftematis neruei turbatorem, va-

Qu

rius is effe folet variaque in fede locatus, Etiam

talri

fuccus biliarius in hunc numerum venit, qui ad

heni

partes neruofas depofitus nernorum membranas

spopl

1

fua acrimonia inflammat vel fuo lentore obftruit,

bra «

comprimit, medullarem partem nociuo ftimulo

(um (

irritat, nerui influxum palte ea,

ad quam de-

fataf

currit ,

fufïlammat

vel turbat

motus auget

Quan

vel fupprimit.:

Peffima quaeuis de capite et

Qutria

fyPcemate neiuofo praeuidebat -:HIPPOCRA-

it, |

TES cum in acutis faeces albae vrina retenta

tamgn

vel fuppreffa et biliofum illud, quod debebat

TIag

)

euacuari

retineretur

Interdum | portitincula

tltn 2

peccantis materiae, parua quidem íed eo ma-

CQeQta

jori acrimonia armata, ad intimum cerebri me-

Vetir

ditullium. penetrat

ftimulat

peruerfos motus

Copiof

inducit, animae fun&iones fübuertit et humo-

1b

res fuperiora verfus inuitat

Nurm tenuior pars

dtiof

neruorum canaliculos ingrediatur fluidoque ner

Deruor

Veo rmfceatuz

Ad encephalon fi pellitur ma-

vl Tje

-

telld *

VC r

1

terila: ormntur vertigo; obliuio, apoplexia, ce:

IBIS

phalalgia, agr ypma coma, lethargus, fcirrhi et

abfceffus cerebn ; ad neruos pamly[ïn con-

Vulhones furdxtatem Coecitatem, colicam, .hy-

LEU

Renam catarrhum fuffocatluum a&hma fpaih-

1. Yà

CUITI

tuïüm convulüuam fnangunam

odon—

hn

tfilgnm exmtat

Apoplexme nafcuntul

quas

qui ad

hermpïeglae exmpmnt palaiyfes fine prcxeorleü'a

QIaf1aS

apoplema quae externa praecipue petunt. menije

iruit,

bra et pamlytica pars fuam. vecipit tirobzlitatenm.

timulo

cum altera afïcztur

Hae ad nenuos fa&ae me-

m de

taüafes þlaempue cüm pauca materiae blhofae

quoet

quantitas depoüta eft, fumma tantummodo in-

[e &

duftua cognofcuntur, Vel ratione modo proban-

CR

, fi fenfibüs mpe1cept1b11es funt.

Inte1ea

retenta

tamen decübitus, pt aempue atrabllarlae mate-.

eje)

qm fecundum HIPPO c RATIS fenten-

xl

à

nam aüt apople)üam COI'pOl'lS aut maniam, aut

0 i

coemtatem denuncmnt obfematl funt in cada-

Yi ne

Veribus. apoplexm et epllepiïa defün&torum, vbl

totus

copiofam, flauam

elatxnofam faburram in ce-

hïþno

rebri ventriculos, bafin Cranii et inter encephali

0f pïus

inuolucra: effy(am — inuenerunt,

Etiam COPIOfi

p fief

neruorum morbi, ex retropulfa acrimonia orti,

"BU

vel metaftafi acris miateriae ad aliam partetn

tefià

H.

iudi-

x

*

14

Ed

iudicati poflïblhtatem pel analoglam *'demon-

fcrant

ï

W IpLIS 9) vu urn obferuabat cuius 1ma-

valcul

gmatlo et memoria Tiültam laedebantur

qul

e c0

Vtrasque animae facul'tates recep1t cum coecus

n

fieret; quia ea maüteria, quae antea cerebrum'

fpasti

affecerat, nunc ad' neruos opucos compelleba-

t

tur

RODRICH d CASTRO acorpore 1n-

tIma]

quit; ad ammam ab amma ad corpus fït me-

X

t

ta&aüs

*

-

x

s

qiaqi

Depoflta brhs cum m cerebrum agere in-,

(OCU

c1p1t

faepe faeprus m 1emota quadam parte

t pl

prlmae fenfatrones ouu folent

VeI qula caete-

I

-

rls fenübülor Vel qum promme ex Iaefo cere

ij

fibi-vih

bn f

OCO neruos accrpït. Hinc prodroml mor-

borum neruoforum, pat trcuïares n qjj,aäam par-

ie tremores 'þv en st1 affurgentls fenütlones (GX-

patis

tremitatum fugus torpedo dobrhtas memf)ro-

rum quae cun&a n rlul Aad Or

-

1gurem laefl feu

3 t w"þ

Ü

compref(i fig fna funt

!

-

"

JE

Pracæpuo ad has mctaüafes drfponunt fa—

BUris 5

frritimm

brlca corporis. delicatior,, muci: .obducontls de-;

hii

ie&üs neruus. nudus d»eblhtab et. auäta fenü-—»

4

v

Bs od

blhtas

3

TM

Mede-

li nj

" patholog cerebr? cap.' 12.

*

*

*

«'mm

LE LA

Tnofi

]l/'edela

$

Gxu

i

rees

T

Nhteln bxhofa, in fangulne Jabelrans, mi

qui

vafculis. bilifetis, veficula fellea copiofe. ftagnans.

OCCUS

eft. concoquenda, emetico euacuanda..

DGPOH-R)

b

tam partem. vel fponte recipit liberatus fanguis;,

b t

"

n

fpasrms ab emetico. folutis ,.vel foluenda. eft. m

e, n

tifpasmodicis, digeftiuis, fn&mmbus.

Poft legi-:

t The

timam euacuatwnem debilitati: reh&ae medeana

tur wbomnna

Exterminato. feditionis au&tore,

1

quidquid antea;turbarum nemnos commouerat

TE Ul

totum. fuapte jam .conquiefcit ,

aut.facili modo

pte

aut. gpfo tempore. demitigatur,,

(dQ( Go

*Interdum : periculofa: fymptomata pnmamä

Nislv

flbl vindicant: atteritioneimt

| of

Diuturnus déctbitus topica vitia, neruofae

] päf

partis laefiones, marbos incurabiles facit

»

XQUTO

1. udpoplexia

i 11

"Cum a polychoha exafperata 'in variis cor.

pörls pattibus praecipue abdomime " fpasmi eb

"

fixictürae produ&fie fanguinis alueos coar&ent

.0

et Iegltlmum 1Hms fpatlum diminüant : eius im-

jal

pétus ad partes minus refiftentes, fuperlom Vele-

fus rmt et biliofa nafcitur apoplexia; praecipue '

f

H 23

Ccun

l

116

f

tel !

cum naturalis cerebri atonia feu habitus corpo.

glandt

ris ad congeftïones verfus encephalon praedis-

proda

Pofxtus faueat,

VOl

Materia biliofa vbique iti corpore dlftnbuta

dul

ex communmi laefionis ratione et cerebrum lae-

virofi

dit, vel metaftatice ad encephalon propulfa füo

- vafculis

meruo

volumine tubulos neruofos -cóniprimit ;

ho

impa&a, varicofa reddit, diftendit; et arteriofi

(enax

eruoris refluxum impedit

Flaui liquoris .extra-

vàfata in bafi cradii feu in ventriculis cerebri

Teyid

vel a fanguinis verfus locum obftructum arieta-

yoca

tione, ramorum collateralium 'ófcula apemente

T 1

vel ex dlsruptls et ab acri liquore erofis vafis

fnciae

oxiuntur,

Denique acris quaedam particula bi-

lony

liofa,

hinc inde in.cerebro depofita; hummes

verfus locum 1rutatum allicere poteft. .

2. Paralfis.

Teruol

fiones

Materiae biliofae metaptofi fa&a, vel ad

TO g

ncephalon circa. neruorum. thalamos ,

vel ad

Chont

medullam oblongatam et fpzmlem, vel ad fin-

t ]

gulalem quemuis neruum inde evledlentem :

per f

fpiritualis influxus fu&lammatur et paralyiïs qut

lnuea

vniuerfa aut paltnhs nafmtur

N[ultiplex eft

Via, qua ea generatur ex fucco biliario, cum, in

tela

I)S

[

dU

17

DN«

tela' cellulofa colle&us *ma'gno,s tumores eleüet,

'aedis.

glandulas .'ob&rüät, fdrrhos neruis adiacientes

producat, veln vafis minimis tegumenta ner-

trbüti

vofà perteptanti'bus ftagnet, contentam me-

m lg.

dullam ftringat, comprimat; feu acre quid et

virofum .habeat, narcoticorum inftar fyftema

fs f

alculis

neruofüm afficiens.

Praecipue atrabilaria po-

terofl

lycholia ad paralyfes excitandas apta, ducülis et

extfà

tenax, vafculis minimis impada contrahit, liga-

cerebri

menti inftar, inuolutos canales.

Etiam atro-

atiela.

phica paralyfis nafci poteft, cum biliofae imate-

riae metaftafes ad magnos truncos arteriofos

3riente,

s

fa&tae, influxum fanguinis et nutritionem mufcu-

W bi.

lorum impediant,

Imores

3 E)Jileffia- :

Epileþffia exiftit cum particulae biliariae ea

neruofa parte deponantur quae irritata conuul-

vflones mufculorum et fenfuum in et extemo.-

d ad

Epilepfia hypo-

rum abolitionem producit.

«d ad

chondriaca, inquit F R. HOFFMANN * a ma-

d fne

teria impura, acri, cauftica, ad duram matrem

entem.

per fanguinem arteriarum feorfum delata, fibras

g ait

lx d

nerueas lancinante et ad fpasmos proritante pro-

H

um Ui

| .duci-

h

" Syf'c. m, rat. T IV. P. XIII-. p

AI

j

?

üumtur

, Eiusdem fgwme e,pr;eptlm mfultus 'ex

vams acumonus retwgradxs, ,ünea, fauo, acho-

DBi

ïlbllb fcumc purpura; vlcewfa. Vanolofa mor;.

A

büloia rheumatlca aïthritna mateua retropulfa

gwnuntur

SIC BO E RHA YE hommum ex 111-

)ima plebe egenorum müele Vlc'htantmm Cni-

dis aquis vtentium. et duro labore fatigatorum

epllepfiam idiopathicam . et üngularem dpellat;,

]

Y

ex fanguine crudo, craffo, faeculento, atrabila-

f

rio ad cerebrum delato et impa&o

CU

)

A

TUater

Epilepticorum. bilis niorbofa frequentiffime

ACfeja

copiofum acidum, haud fatis obuolutum fecum

gerit

p

dentes ftupefaciens faucesque erodens

metaf

Hac ex ratione abforbentia, pulvis antepilepticus

Datut

STAHLII et alia alcalina interdum proficua,

tic0 1

Eadem ex caufa epileptici,

qui aerginofam

faf

euomunt bllem fucceffü temporis plerumque

pol

atrabilarii fiunt, pultaceam, fciniariorum glutinis

[

inftar maffam euomunt et magnam pharmaco-

rum dofin patuntur ,

quia lingua glabra et tu-

finibus

dgxglec

bus inteftinalis eodem muco obductus operanti

medicinae ïefifut

U[)' 10f

Epllvpucum ex tartar. emet,

te 1000

granis vigint, et 1pecac drachm, duab. plo una

biliof

do[i vix vomuiffe videre memini.

thz Ufï

SECTIO

J

$

E

I9 -

"

M

$

SECTIO , d

QC10

DECVBITVS SVCCI BILIARI!

3

AD VASA SANGVIFERA, MINORA

LOPW

h

LYMPHATICA, TELAM CEL-

.E

LVLOSAM, GLAN-

h

(i

DVLAS etC,

Totil

NU

X

[

il

ucci b1harn pars, dd Vafa minora, ex caufi is

S

ab n

fupm defcriptis , propulfa circumfcripta de-

cümbit fede, qua triplici modo detiuetur.

Cum

materia biliofa acrimoniam, quam in polychoha

l xvhe

acrem&a defcupümus few.m ducat, valcula ad

Je CU

Hae

ZJjP

cnfpatux am ftimulantem : Jpasmis tenetur.

metaftafes funt.volatiliores, dolores acerbiores,

DUCUS

FOIICU,

Datur pleuritis biliofa, cuius dolores vno eme-

l0111l

tico propinato euanefcutit, quod fpasmos, irri-

tamentum -hloftile : incarcerantes foluit

Porro

N

polycholia 'atrabileriam cum fufceperit fpifptudi-

CULT

zem. errore loci ducta in vltimis vafculorum

TC

finibus Zmpatla /zacrwzt

Pertinaciores m01b1

e u

dolores.minus pungentes exiftunt, medicamen-

.Permn

tis foriori vi refoluente praeditis

fub loneiori

; eI]

temporis . fpatio debellandi

Denique materia

to Ua

biliofa:zz caua et circumüacentis telae cellulas ex-

trauafata . f'aggat

quae protracta mora. acer-

H 4

bior

cz10

120

TU

bior fada chronicos pun&orws produmt do-

lores. ^

Pfutxs fun&tiones laeduntur,. vbi decubltus

biliofus factus eft; acerbi furgunt dolores ar-

thritici, rheamaüm- decolor cutis, tumores, in-

flammatmneb bïhofae nafcuntur ; puïmombus at-

que ventriculo libera praecluditur via. —Hae me-

taftafes cum. vitae périculo nobiliores 1nte1dum

aggrednmtm partes, vel acerrima materia, va-

lidiori fpasmo incarcerata, vel tenax et vifcida

vilceribus ar&ius impacta, omnem foluentium et

antifpafticorum virtutem eludit

Medend: Methodus.

Curantur morbi ex. polycholia metaftatici

t Euocustione bilis

in fanguine, hepaticis

ductibus et veficula fellea relictae

metho-

do in Tra&at. de polycholia defcripta

2. Libevatonme iucavcevat et loco metaftatico

quiefcentis fucez Pibavi, qui communi cir-

culo reddendus, vt ad hepatis excretorias

yias. vehatur

Caufae ftagnationis funt

auferendae, fpasmi incarcerantes foluendi,

feforbtio materiae m celiulis extrauafatae

augen-

J

£

r d

—W**W

I2I

L d

mgenda tenav( fplffa atta gäknhs foluenda

dï.uenda - attenuanitla,.

Hls mdlcanombus

AIOICUS

debxta foluuntur

G d

Emetzco, quod vzdgo ad fpasmorum fo-

6$, If

lutionem-iam füfficit.

JIS at-

Fenaefztlione, de qua N E VMANN in

i me

laudato de emeticis lbro ita loqui-

erdum

tur

aliad adhuc faepe accidit, in

ld Vd-

morbis biliofis aeftiuis et anctumnali.

Vil

bus; tunditur aegris ob fümmam fe-

Qum &

brim largiter vena, facile tunc in ani-

mi deliquium incidunt, ex quo exci-

tati plerumque mobilem et acrem bi-

lem largiffime euomunt

ILACICI

Fyitone aromatica, cum fcilicet locus

metaftafeos

externe

confpiciatur :

Lp.h

quae fpasmos foluit, vafcula ad vi.

U x,LhD'

vidiorem reforbtionem materiae bji.

À

liofae in cellulofa tela extrauafatae

WU

compellit; impacta au&o fanguinis a

ni («

tergo impulfu foluit

STOLL *)

las

quibus inateries

fetof

inquit, biliofa re-

TM ivm

forbta, ad corporis fuperficiem üelata

JMe dlï

in vafculorum exhalantium orificiis

n

1

Mi

àt

)

H

haefit

g

*) rat. med. T. L. p. 26.

122

haefit. ibique vellicando dolores rheu-

mati ICOS CODCItäUlt

emeticum pro-

fuit — — — fi vero impacta hae-

teret, nec methodo hac reuocaretur

ad mteihm fii&ione arzomatica aut

'»eflcante facde discuffa ePc

POHO vef icatorio aux zlza/zte, quod irri-

tatlone fmnon exmtata mmous fu-

mu.h fenfum obtundit.

Interdum opzz antg/þa,mzadzm virtus in

aumhum vocanda cum nobilem oc-

cupauerit locum materia metaftatica,

vel toplca fede adhuc ftagnet biliofa

fabuna

.euacuata dudum ea parte,

$

quae in fangume et ly ftemate hepa—

tico latitauerit.

"erior teuuis bilis diluente mucilaginofo

potu demuleenda, attenuanda, inuol-

venda

Cum atrabiloria polycholiae

conditio ftagnationis caufa fit

refol-

venda eft metþodo fub eius medela

P

defcripta

li, w

Opportune omnino etiam haec recenfita

ftimu]

adhibentur remedia, cum quidem

af

nulla meta&afls facta iit fed uniuer-

atdort

fum

F

3123

ii

fum fyftema .,)tgiüfglgum', nec non fan-

1 yto

guifera. vafa;; fpasmis multoque, irri

t Ine

tamento afficiantur, quae impediunt,

CAtetut

quominus hepar in duodenum ex-

V I .mt

cernere queat polycholiam. | Pradi-

corum libri abundant exemplis. co-

jl irj-

piofae bilis fürfum et deorfutn eua-

tis [l

cuatae adhibita venaefectione, cum

antea vel nulla per euacuantia, vel in-

u

fufficiens quantitas egerebatur. — Trri-

4n C

tos vidi emefeos conatus ; extemplo

votis refpondentes, cum. opio auxi-

(indca,

ULilUi

À

liante hepatïs fpasmi foluti effent,

Darie,

6 Fiibus witae projþiciatur et ab gmz?iorf

) xhï:pa-

praecaveatur vuina. . Cura fanguis i cor-

pore plethorico nimis ebulliat, anginae et

ipinoo

peripneumoniae tumores fuffocationem mi-

imugl

nentur; palliatiuae pro tempore poftpona-

chole

tur ll'adicalis'v medela,

jl

medel

Polycholiae acrefactae metaftafis, in mufcu.

lis, membranis, vifceribusque fa&a, topico füo

cenfità

ftimulo. congeftiones fanguinis verfus partem

affe&am allicit, . dolorem fibmmm extenfione,

;ilidenl

aniuer-

ardorem citatiori humorum motu per lateralia

- vafa

(üm

I

2

-

E

a

vafa excitat eumque morbum- progignere folet

Jere !

quem inflammationem falutamus

eadet

Antequam vero ad inflammatorios ex acre.

|

cuulo

faca polycholia morbos progrediar; quaedam

de inflammatione dicenda erunt, hinc inde il.

fortna

lorum originem, naturam et medelam expli-

gt

cantia,

hvt

Genus phlegmone multas comprehendit in-

yitan

flammationum fpecies, quarum differentia fpeci-

PW)"&

fica a diuerfa illarum caufa materiali petenda eft.

Vulgo quidem inflammationem diuidunt in ge-

pori j

xuimam quae faltem nil effe videtur nifi a ge-

neris fpecles et /puriam, quae rnultas fpecies

tante a

oedematofam . cryfipelaceam

rheumaticam. et

reliq. capit, quae cunctae non aliter inter fe, vt

geituina ab illis, differunt

Diftincio haec:in

Buinr

genuinam et fpuriam, penitus erronea

npe-

m

ritum ad vitia in medela committenda feducit.

ad C0

Nulla datur. fpum eae quae ita male .dicuntur

Qus, 1

inflammationes, omnia phlogofcos effentialia ha

COTIQ |

bent fymptomata, nec ab genuina differunt, nifi

URAT

quod mitiori gradu exiftant et aliam caufam ma-

Vnius vero rei plures effe

terialem agnofcant

(i

poffunt caufae.

Vulgo quidem genuinae ftimu-

&X Toit

lus fymptomata phlegmonmdea ad maiorem eue-

here

Tione n

gäo&

I25

|]

(]e

t)

here folet gradum, quae vero nonnumquam cum

cadem vahemenüa etiam a fpuriarum ftlmulo in

f

av

[£

caufo et phrenitide biliofa progignuntut, -

gedam

Caufa materialis inflammationis , .quae. cum.

]

v

2

formali proximam füht, eft:ftimulus cuiuscunque;

e

l

]

generis irritans in vltimis vaforum fanguiferorum,

lymphaticorumque finibuss.qui cum topicus, to-:

I

li

I

picam,

cum anuelf'ïhs vmuerfalem procreat

N

plilogofin.

( CL

f

Caufae remotae *nocïv um mltamentum cof—

pon inferunt, 1Lmum fouent

li ge

pe

(

Inflammatzo viiuerfalis emiht à c'mfa ini.

um &

tante aequabiliter pes vniuerfum cruorem diffufa..

je

v

1

Genuinae müammaüoms Pumul.us pex fan-.

3ec

gumem "vbique difperfus febïem accendlt quam

1

)

inflammatoriam fimphcem Vocamus,

Sanguis

h

il

ii

g

ad coauulum nititur ,

rubor- per totum cor-

Cunct

pus, miffus craor tenaci albo craffo obtegitur

[a $

corio pleuritico, fxcatate pereunt ait HIPP Qu

nt, Til

CRATES

p

-

m Imá-

Ex mmmo biliofo. acriori, per fangmnem

&t

di(tributo, in cmpme robufto et iuvenili caufus,

um

ex mitiori, febres biliofae fimplices fine locali bea

j &

fione nafcuntur,

To-

A

[

(

126

135

33»,.3

5

Topz cz z;'zjïammatzo oïltur cum Fclmulus Cu-

10 Tr

ln

W

"D

]

1uscxjnqm*z itidolis val de to*o velex. paite inloco

circumfcripto depofitus, dolorem tumorem "d

doteni rüboretüque producat, .

Tnflammatio pul-

pl

monum eam febre ex ftimulo genuinae inflamma-

(

tíonis, peripheutnonia mfïammatona., ex ftlmulo

QUs 7

blhofc—) peupneumoma Jmlmfa aud;t

(s

3

)

-.A

N)

Inüammatxonum fpemüca d1fferentla ex

cie at

caufa materiali petitur..

Quuus ftimulus üngu-

lams üngulaua quaedam cuca fem1otu,am et me-

delam habet quae mea Vero tlanfeunt

;.-,..

piot

l

Ph/egmoïze.

Bleorità

Spec 1 Infïammano blhoh f eryfipelacea cuius

fige

4

Pum.ulus eiï

—

p

bilis

Quenti

Rheumatlca

À

m

Thatior

nmtc,r tmnsp

—

—

arthritis

i Cruft

3 A1 thritica

miafiua ffononh

4. Gonorrhoma

(

tserremn

——

s. Venerea

V ener eum

fat

]

um

—

6. Putrida

putredo

Cafam 1

—

7. Genuinz

fümulus latet

denfi

8. Chirurgica

at

Pumulus inechanicus

OX at

qu1 cum tertio demum die a facta laefione fe-

qüCtam

bris vulneraria oriatur, fub eo tempore fine.du-

bio

)TÀ

N N

a

NI u2

H*f |

L

**5 4

$

610 fnatenalem äenemt caufam cums mtur

av

Í

UE

u

í A 312 3

H ïULO

vulgo biliofa eft.

1, dr'

Enumepm h; ftümuli cum, nn&:eanmm* com.

0 pu

phcatas pt odqcun* inflammationes. .

-äJinl

&9

NI

Qme 'de :ftimulo:: züj?ammä:zom guouhibey

iil

1[0

cüius natira;adliuc nos fugit ;.obféruauerünt us

x'iäi

*

E

*

bu

Éaí

àá

g».

&ores circiter funt:-

ld ex

&45- Qüod' þauöït quantltafzez rüagffmn vitil eXerd

t

ceï'ä queat x

E

i

1 a * )(; ïfi Egrä RA '73 ä!d:»b "

l

9u

&m

S Vag1 1lhus

&

G'ramtas | anX1etas, ':et dgïpre

JJ

L

E "!"(H(ï 6'-» ï"

pïodroml f nt

LA

F

4.;*

tp!;gl*.

3&1

?&ï

ss kf

Tenacem, filmam albam ,habeat . gmfnam,

Bleurmcam, ;qu,ae hmus fcunuh effe&.us eü: . €um..

.....

CUIUS

faepg primis. dle*ms defimat ter tlg quarto ,et fe-

Di

I

quentlbus demum. co:af'p1mtu]r^ .Nam ad mflam.,

mationis ex1fïent1am aliud q;;nd xequmtur quod

Tanp,

m crufta non cü

-—

-

,&,

Qs

nort.

Quod ; Pumulum mqtenzglem pno cauiä agno-

fcat

ereunm

Teftantur'H.AEN *)-aliique, phlogofeos

IT

redo

caufam materialem tale quid effa; quod . non 6x ;

;

atet

denfitate et tenacitate obftruat et inflammet, fed

ex acrimonia partes fenfibiles irritante, vaforum

Qs

g.

auctam ofcillationem et fpafticam conftriGionern

ne 1

po-

£ dU'

*) T. II. rad. med. cap. de gener. pur.

iO

128

U

:

producat.

Nam denütas ePc effe&us et .caufa

effectui prior adeffe debet

Cat

(letu

- Porro quod metaftaüs ad varia corporis Io-

flona

ca medt

SYDENHAM *) ex praecipitatiorie

ticIs,f

materiae febrilis in pleuram;: i

inquit ,

.pleuritis

|

producitur, et paulo infra:

pleuritidem - nihil

M

aliud eífe arbitror, quam febrem a propria et

gnida

peculian fanguinis inflammatione ortam, qua

Ti

natufa materiem peccantem in pleuram depo-,

oreas

nit, nonnumquam et m pulmones .vnde peri-

À

pneumonia füboritur. -

Metaftafin fa&am dolor

Tiaren

fortis et üxus mdlcat

E a&a meta&aü febns

Ett

nonnümquam minuitur,

In anpinis mflammato.

Tum, C

riis fïequenu[ïïm«. obferuauit V. SW1ETEN **)

fübiet

febrem euamdam ümulac illud mflammatonum

dduc

jn las partes depofitum eü"et

qum vulgo oc-

!

cupat locum, interdum tamen primarü hnquens

flamms

fedem, aliam petit..

]tav.swIETEN '**)Tfe

Tidfae.

obferuauiffe feribit: quod materia infiammatoria,

iU

ex intercoftalibus locis ad caput delata, ferox de-

nre

ln'mm produxent..

H

COCCe

DB- »

lirs o

Quod Q

5). v. oper. ed. Lugd: p. 264

T Vram

5*) Comment, T. II. p. go.

"" T.

a..&!i'.,

—

129

L CQf

Denique füimulus genuinae inflammationis

cum catarrhali et rheumatica materia conuenire

videtur, quia tranfpiratio fuppreffa frequens in-

ors lg.

flammationis caufa; quia lenioribus, diaphore-

&tf

ticis,nonnumquam füb initio ex corpore eiicitur.

ACUTILIS

Amat fubiecta robufta, laboriofa,

iuniora,

n niil

J

regionum montamwm; in colas

qui "athletica

Jpra et

gaudent fanitate

Hyems, frigus, coclum fere:

l, (UÀ

num, non nubilatum, .barometerum ícandens,

| po

boreas et euronotus illi fauent

EE

Num necefle,' vt genuina inflammatio pecu-

1 dolof

liarem. et fpecificam habeat caufam materialem ?

febris

Efne forífan maior effe&us notarum acrimonia-

TO

rum, cum acerrimae fint,

in irritabili et robuüo

;i*)

fubie&o? grauiora pro hac oplmone axgumenta

atoruftl

/

adduceres,

-

o o«

Infammatzonem bzlzq/ämz cognofcunus fi in-

Xques

flammatoria fymptomata cum pulfu rationem ge.-

3 (e

nuinae oppofitam habent

Dolor eft. vehemen-

Yiakotla

tiffimus, quamuis pulfus frequens mollisque fit

t d-

Cruor ex vena biliofi fübiecti miffus laeti

floridi

coccneique coloris eft, ab intimiore bilis fübti-

lioris cüm fanguine mixtione

(Sulphurea enim

pe

quod colorem evehant, notum.) — Coagulatur vel

in vnam tremulam maífam feu abbque innatante

1

fero

1

;

at s.

130

TE DN

282

x

of

fero feu biliofo, amaro vrinofoque, vel crufta gau-

Tie0.

det molliori intenfe Hava

Inflammata . pars et

genae vel pallide rubent, vel ad marginem flave-

o

fcunt; circa narium alas luteus color, 'oculorum

a

Dus.

lacrimis quafi 1nnatant1um fplendor , tremula lin-

guae et inferioris labii micatio.

Genuina certo

opo

quodam breuique temporis fpatio finitur cum bi-

QU

liofa in longum trahi amet.

Biliofa fuperficiales,

ä;

p

genuina magls pr ofundas occupat partes.

Deni-

que ad caetera polycholiae fymptomata, calorem

ela

acrem et ficcum, faciem et habitum corpotis fla-

la

uicantem, naufeam, linguam pelliculatam, vti-

Ia &

nam croceam, ad epidemiae genium et ad adiu

tür

uantia et rrocentia refpiclendum eft

of

j

Medela inflammationis requirit ,

vt caufa

y

materialis auferatut,

et ceffa tbunt effe&us. . In

£uac

eryfipelate, hepatis fe et excretio; in rheumatia

tentio

inflammatione diaphorefis eft promouenda. Cum

fücoe

in inflanmatione genuina ftimulus adhuc lateat ;

loqt

via ea eft obferuanda, quam natura ad eius ex-

fou

pulfionem . eligit

Clariffimi Anglorum medici

Tine

haec veftigia fequuti

diaphoreticis lenioribus,

pl

praegreffa venaefectione, nocivum expulere irrita-

hN

ineirttum.

Eiusmodi antifpaftica - diaphoretica

funt: pulws ]am. Douv. , tartar, emeticus re&a&a

'X)E

Y

doiï

[

-

W*

CTN a

i3T

p

dofi, lauacra tepida ; fomentationes ex panno la-

P

Ü

dS e

neo in aqua tepida humeétato,

uVe.

In topxca metaftafi ipqüm materiam incar-

lonmt

cerantes

funt foluendi Venaeieöuone fu&wm-

ia

bus, cataplaimaubus 1elaïant., linimento: volatili,

1 CQTCO

opio, quod sARCONE in pleuritide incipiente

üm b

cum optimo fuücceflu : adhibuit,

Soluta materia

Yciales

per cutem, vrinam et hepar euacuetur.

x

Deni

Denique. palliatiua methodus am.ijblogzpzcæ

lorem

eft adhibenda in omni tam fpuria, quanr genuma

s ha

müammatwne- vt a grauiori praecaveatur rui-

1, Vl

na et naturae excedentes motus fuis compefcan-

ad

m r nnmemnatemm rv

turlimitibus; praecipue cum caufam materialem

vel

ignoramus, notam auferre non poiTumus

g

periculofa fymptomata, ante ftimuli poffibilem

"$ n

euacuationem, primam medici fibi vindicant at-

Jmada

tentionem. — De venaefectione, quae antiphlogi-

. Qu

fticae methodi facile princeps eft remedium, ita

At

loquitur BARKER, *) car il faut toujours fe

Qs &

fouvenir, qu'elle n'eft qu'un remede palliatif, de-

medd

ftine à moderer les fymptomes jusqu' à. ce qu'on

u

puiffe fe fervir d'autres remedes, mais que c'eft

e lmtd-

la N ature fuürtout, qui doit effe&uer la cure,

((

h

u

(

$

32

GEX

rl

N

*j Effai fur la.conformité de ]a medicine des anciens et

dOü,

des modernes p. 66.

j

152

EL

Ó

Ex his de metaftafibus et inffammatione di-

Gis, facilime morborum müammatonmum ex

T5

CLU

(ücco biliario in fanguine fluente et ad quamdam

an

partem depofito origo explicatur.

Exempli gra-

tia quaedam adferam.-

ij

L Aizgma äzlzojk

Quibus biliofae materiae metaftafis ad fau-

tetC

€es fit, larynx, pharynx et Velum palatiftum in-

T

flammatur hoftili irritamento; angina biliofa cor-

ciul

ïlpluntur

Morbofa bilis acr edo,

mflammandl et ro.

fux

plea

dend.l vi multa piaadlm nec non 'cadauerum fe-

TET

patis

&1ones ex morbls biliofis mflammatoms defun-

ul

&orum, quibus crufta, partes inflammatas. poft

GIT]

mortem obfidens magis flauefcente colore con-

ofi

fpiciebatur; pro metaftatica inflammationum bi-

tiofarum natura loquntur

Yd lj

fl

A

Acida polycholia tumorem pallidiorem; pu-

ctuft

triday anginam gangraenofam et putridam pro.

ducit. cam atrabilaria in tonfillis duritiem relin.

CTerm

Polycholiae et inflammationis bi-

ylet

quere amet

liofae fymptomata habet

ju

Quibus collum, breue, craffum, humidum,

tono fibrarum laxo et imbecilli praeditum eft ; fa-

*

eillime nociuos recipiunt humores.,

Me-

; Eä& :

133

eü

Medela ftimuli euacuationem-defiderat, cu-

N

ius vero periculofi effe&tus, cum ad magnam eue-

LT

&us acrimoniam fangumem nimis füccenderit,

hi

antea methodo ant1phlog1mca auertendl funt

2 Plem*ztzr.

Metaftaiïs matenae bx.hof ae ad mufculos in-

à Ll

i

tercoftales et pulmones

De pleuroperipneumo-

nia biliofa dicit TH. BONET

C0l

) eius affectionis

caufa proxima eft fanguitis &z/off ad pulmoues de-

ii

fhuxio

praua qualitate affecti

BIANCHI

)

pleuritis vere biliofa, inquit, non ex praeuio he-

( ie-

n

patis affe&tu, fed ex zmmuediata bilis a. fanguiue i

ltifl

quimones irruptione, idiopathica et effentialis eff.

ii

idem laudatus au&or ***) de fe&ione pleuritici bi-.

COl

T

n bi

liofi, quam inftituit, dicit: aperto thorace, patuit

vel lippis et tonforibus biliofa confpurcatlo quae

velut

totum. pulmonis dextri lobum obduxerat

: p

crufta ex qui luteo plasmata et pulmonibus con-

g

cremata

cuius croceo colore inquinabantur

relile

pleura, mediafünum, pericardium et quidquid

]

s li

pulmonem attigerat, immo et cor ipfum in dex-

153

tra

ïdvm,

*) fepul. T. IIL, p. 192.

1[,[&

**) hiftor. hep. p. 236

Ie-

t d. -e p. 659

154

EEE

u5

tra fui parte, — 'et *) inueniebat in peripneumoni-

€to mortuo pulmones ambos. crocea et cruftuofa

3';:/

(is]

tenit

Óorde, mediaftinum, pleuram, 'vaforum tunicas

diaphragma et quaeuis contigua corpora fuluó in-

Q

quinamento polluta, cum effuftone ierl in vtroque

Al

pe&oris cauo.

A

Biliofae mflammatloms et polychohae fym-

ptom

p;tomata habet. :

o

"Vulgo dolor in latere dextro hofpitat, cum

BAI

;ä;

hepate communicat et ad illud decurrit, haud

a

multum ex tuffi exacerbatur. Vel (übito fine prae-

&g

greffo frigore aegros inuadit, vel diu praecedunt

& m

Ofis amaror

Inappetentia

vaei artuum dolores

enim

interdum et febris.biliofa dolori praecedit.

Calor

bitof

eft acerrimus, fitis inexftinguibilis et typus fc.bns

Tieice

tertzananus

jä

f

lis

1

Sputa funt flauicantia, glutinofa interdum

herbacea; ex GALE N1 enim fententia **) quod

fputo reiicitur. neceffe eft aliquo femper effe in-

fpuf

fectum colore

attamen nou femper eodem:

loen

quippe cum nec excrementum in inflammata

gt

parte conclufum femper eiusdem fit naturae. Et-

femm

lvehi

enim cum fangumolentum fuerit aut biliofum, cu-

IUS-

dm-

*) L. c. p. 667.

(tlco.|

9*) art, Ifag. c. nj

i

135

TOf

iusmodi fere femper ea fluxio eft, quae pleuriti-

tüofa

cis phlegmones fomentum praeftat, a fucco de-

T1CAS.

terto et inflammata particula fputum colore infi-

10 W

citur; rubro quldem fi fanguineum id fuerit, quod

wq

inmembranam influüit, flauo autem, fi biliofum.

Ex bile laborantes cum circa pe&us fym-

Hxvn

ptomata habeant;

pultaceam. vulgo amurcam

evomunt,

-Soluitur biliofa- pleuritis fecundum

CU

BALLONIVAM, cholera; interea tamen.nimia

ud

alui fluxio nocua fub folutionis ftadio, quo multa

prae

et glutinofa expectorantur fputa, quae fupprimit

eQunt

et metaftafin ad aliam partem inuitat

Lateris

UC

enim dolor

iuxta illud HiPPOCRATIS, cum

Calor

biliofis fpütis temere aut praeter rationem eua-

Uf1S

nefcens aegros in vehementem et funofam men-

tis emotionem agit. *

OT GUITE

S1 fub initio decubïtus fola materia biliofa

qui

ff I[l

fpafiis adhuc incarcérata teneatur, nec fanguinis

yde

incendia neque hutorüm affluxus et. ftafes phlo-

nmata

gifticae adfint: vhum emeticum interdum dolo-

o D

rem morbumque tollere poteft, Cum. vero po-

n at

lycholia ab initio putridae indolis fit, vel admo-

[US

dum copiofa ante poflibilem eaacuationem adiu-

trice febre maiorem adipifcatur corruptelam ; bi-

liofa

14

g m

136

$R

AHiftoriam

a

liofa. febris . in putndam mutátur.

fati

pleuritidis. biliofae æddam quam mecum ex füis

fin

aduerfariis commoanicauit vir. Cel. D. nE RTZ,cul

ä

praeterea in epierifi diuerforum cafüum in praxi

kltex

obuenientium . veram - claramque cognitionem

a

eratus debeo

ul

Ts

luvenis octodecim. annorum, vitimis no-

vem menfibus colore pallidiori, animo trifti, de-

Cs

ie&to, multis offendiculis, animique indignationi

J ]

expofitus; (,rebw dolonbus pleuriticis mox eua-

tür

nidis commebqtul cum antea fano corpore et hi-

y/nwaT

lari mente gaudetet

- Ante aliquot dies indigna-

h

feric

bundus vehementi excandefcebat ira et paulo poft

Quod

verfüs vefperum de catarrhali. atfe&ione, . tuffi

?

3

VEtO

dolore faucium et cephalalgia querebatur, Pulfus

Tect

erat durus parüus et frequens

lteg

IL. Inquies et tumultuofa nox, acutiffimi la-

teris finiftri dolores, refpirationis negotium anxia

du ]

premebatur difficultate, arteriarum pulfus pleni

Lam

fortesque centim et fexagmta vno minuto mica-

Vattit

bant. Vena lateris dolorifici fecta cruorem effun-

debat coccimei Jecte vubri colorit ,. nulla obtectum

lil

s,ruüa inflammatoria.

Dolores a phlebotomia

Tieme

quïdem non remittebant fed verfus meridiem

hum

nau-

F

m

s

TCCM AC*

N

337

Oftam

naufeofüm faporem et caput turbatum conquere-

Y fiis

batur copzojlrmgzæ Diliofam faburrata farfim deor-

WA

fumqüue ' elicere incepit, vrina erat craffa, cruda,

pragi

lateritia

Vefpertino tempore delirium: cum ex-

lTE

acerbatione febris mfut(febat

arteriae 1&113 Cern-

tum et vxgmtl vno nunuto et; bihofae euacuatig-

Les contumfxbant

5 no.

