folutum et aqua hyffop. dilutamm commendant

ii

Reli-

füperbibendo infuf ftipitum dulcamarae,

linea

quias aqua Schwalbacenfis optime expurgat.

de

Debellato morbo corpori. robur reftituatur amara

T

et toborante medlcma,.

tuffis

fions

nterdum tobuftus fortlsque aegrotus, pul-

fus durus, coelum ficcum et ferenum, febris

dens

vehementior, fanguinis miffionem; tnagis acu-

tf (

tus et fixatus thoracis dolor veficatorium defi-

:

derant

peia

Tnedel

z. Febvis atypica. au&umnalis.

febre

Haec febris medium tenet inter biliofam et

Draefe

atrabilariam conftitutionem et eo graffatur tem-

K

pore, quo flauae imputitates paulatim V1f01d1o-

er

Dias

*

&

at s

85

ianel

rem affümunt naturam

partim erraticae pet

T H

p

fanguinem 'volvuntur, 'partim. topica fede ftag-

nant

Febrem biliofam continuam remittentem

d.

fequitur. et ab intermittente auctummali excipi-

Ig.

tur, quae in hanc febrem relabi amat, cum male

L0

tra&etur

Tertianae et quartanae typum imi-

a

xXatür. .

- Luculentiffimae paroxyfmis interfunt. re-

Cis,

miffiones, fed nulla perfe&a apyrexia

Exacer-

dam

bationes vagae cum . horripilatione et. frigoris

pulle

fenfü praecipue in extremitatibus inferioribus

ndant,

incipiunt, os glutinofüm, fauces muco refertae

hl

lingua : glabra, -quafi limo. feu. vernice obducta

Qrgat

dentes fordidi, aegroti vitellinam pultaceam euo-

üdfa

munt materiamfcriniariorum ' glutini fimilem ;

tuífis; excreatio mucofa, artuum- et fterni infe-

fioris dolores, pulfüs a naturali parum dece-

s pd

febris

déns

aluus a-paroxyfmo biliofa, vrina iumen-

j Qd

tofa cum hy p»ofcafi furfuracea.

l Leü-

Haec erratica auctumni febris vel fine omm

periculo euane(cit cum nullurn circa regimen et

medelam committitur-vitium ; vel in perfectam

febrem intermittentem - transformatur

Menfe

ia &

praeterlapfo Octobri, quo flauae impuritates pro-

r ten

ximius ad atrabilariam accedunit naturam, in 8e-

(citit»

numas 1nterm1ttentes fponte. tranfit.

"

t

Fa

y. Felbris

d

$6

AE i m o m

7À

$ Fs inteimit?ens -ätr&äilmäæä" U

uttel

Quartanae caufam atrae bili tribuit mYP-

Qbíon

TPOCRATES,

Praeter fummi viri au&orita-

tefia

tem multa funt eaque graniffima argumenta,

M u

quae frequentem febrium intermittentium origi-

pun

fatti €

nem ex [piffo, tenaci fucco biliario vindicant.

Citeal

Melancholiae prodromos in febrem intermitten-

tettit

tem tranfiffe, melancholiam ex male curata fe-

t g

ibre intermittente ortam, et denuo eadem febre

Gu

iudicatam, haud raro vidimus, quae materiae

morbofae affinitatem fatis demonftrant.

Vifce-

fet,

xum obftrudiones faepe faepius febrem inter-

condit

mittentem | comitantur,

Sequi amant imorbos

gation

biliofos, epidemicos, ^ Cum füb conttitutione bi-

s

liofa, füccus biliarius non fatis euacuatus, lon-

confen

giori mora infpiffatus füerit: exiftunt au&umnali

LAf ]

tempore, hyeme et vere febres intermittentes

text*

atrabilariae naturae, epidemice graffantes, . Fre-

Caufa

tente

Qquentius, inquit GRANT, intermittentes fe-

bres occurrunt, fi füccus biliarius au&umno fe-

bus

nefcente magis infpiffatus atrabilariam nancifci-

Qfis

tut | naturam.

Tenacem effe materiam, quae

Ff

eas accendat, ex epithelio linguae, firmiffime

lu ]e

adhaerenti, ex Mercurii dulcis praeftanti ufü in

famil:

Etiam typus inter-

ht :

| lllarum meedelal probatut.

: Ir?itten-

/87

Amittentium hanc fententiam affitmare videtur

R

Obferuamus enim; quo fluidior tenuiorque ma-

QIta

terià peccans, quo magis cum humoribus mixta

flentg

per omne corpus circumducitur, eo magis ty-

ürgi

pum febrilem ad continentes accedere; infpiffa-

iYcant,

tam et ex parte- depofitam extra communen

YR

€irculum materiam, remittentes , de toto, in-

a

termittentes producere febres, — Cum igitur te-

febre

nax glutinofa materia haud diu cum humoribus

tsltia

Circulare queat, quin hinc inde deponatur, hae-

atrabilariam fücci blhoü

Vilte

feat, peruia obfruat:

condmonem ad febrium mtemuttentmm gene-

Intef-

norDos

rationem aptam eü'e fatis hquet

Si vero fecundum omnium fere auctorum

ye X

l-

confenfum, fedem materiae, quae febrim exci-

mpal

tare poffit, neceffario in ipfo fanguine effe opor-

teat

Ltentes

febris intermittentis origo ex atrabilaria

caufa haec effe videtur

fre-

Ex caufa quadam la-

tente

s fe

primum certa fuücci atrabilarii in fini-

-

o f«

bus arteriolarum ftagnantis pars foluitur, fan-

andld

guinis circulo admifcetur et primum febris pa-

cuius füb fine, materia fo-

, qui

roxyfmum excitat

ffine

luta per crifin cuique intermittentium paroxyfmo

familiarem eiicitur

Per ipfum hunc paroxys-

j

mum alia. pars ftagnantis àtrae bilis foluitur

; Mi

F 4

(gx u-

grüto

-

$8

EE IT

(titm

(gaudent enim febres optima vi' refolutorian)

et 1ta

exdt

quae fecundum accendit paroxyfium,

porro procedit decurfus usque dum omnis ma-

actio

teria foluta et euacuata eft; quo fa&o febns vel

Tilet, vel impreffio neruofa cort. peruv. eft emen-

da

danda

filt

Internittentium materiam in primis viis

fedem haber

ex quibus füb quouis incipiente

ettat

paroxyfmo im fanguinem rapiatur et fub fine

Tolnof

alius iterum,

ad caufam fequenti paroxyfmo

Y

.aü'eruandam deponatur.,

ineptus naturae lufüs

]en

effet, haud medïbïhs

Quo magis adhuc fen-

fs

fibilitas et ufutabzhtas fübiecti agrotantis viget,

(üt, 4

quo viuidior vaforum a&io quo maior energia

et fun&mnum efümma fupereft; eo citius ma-

teriae ftaguantis pars foluitur, eo celeriori tem-

patan

o

pore paroxyfml fe inuicem excipiunt.

Igitur

Tironi

quotidiana pueris, tertiana cholericis et iuuenili

febri

aetati

quartana fenioribus torpidisque familia-

X1S.

Quo tenacior materia et pertinaciores ob-

ftructiones , multum refolutloms tempus requi-

lm o

rentes; eo longior aegris eft apyrexia,

. In quo-

predi

vis paroxyfmo febrili

corrumpitur pars oleofi

teria

cruoris, quae tempore apyrexiae a caetera hu-

Cuatuür

morum maffa plane fe feparat, particulas fuas

]

homogeneas attrahrt, iungit, fequentis paroxyfmi

Ti eft

&unu-

EE EC

$9

ün)

fiimulo ftimulum addit, quae fimul pet criticum

2

excitati paroxyfmi finem eiicitur

; Imà

Auctumnales intermittentes ex*magis. tofta

Is »el

acriori bile originem ducunt, et erraticam praece-

TOf

dentem fequuntur

vernales ex eadem quidem

$ VIIS

materia, fed magis pituitofa et ab eadem febre

Vg

erratica. excipiuntur. | Tenent cum maiori vel

| füne

minori praeteritae aeftatis feruore aequalem ratio-

A IMO

nem. Auctumnales febres, quibus conftrictorium

lufüs

hyemis frigus faperuenit, fant pertinaciores, ver-

jef

nales mitiores, quas calidum anni tempus fequi-

V

Cl

tur, atrabilarias impuritates liquefaciens,

jegia

Bul

l'ebre hac purgatoria, pura ab impuris fe-

(en.

parantur, extra corpus pelïuntur pertinaciffimae

tüt

obítru&iones et dlfpofitwnes àd varios morbos

äl

chronicos folvuntur,

" Soluentia remedia ae?cu

] Llemh

ml

febrili ad vitimos vaforum fines propelluntur.

5 00

- Craffam, mucofam, tenacem in lingua pel—

!em oftendunt febricitantes,

quae poft vfum

f(

praecipue calomel turgefcit, minuitur, et ma-

1 quo

teria biliofa, peffimum odorem fpargens eua-

ol

edf

cuatur

r hu

$ 105

Methodo faeplus defcnpta Ragnans mate-

Vomitus

Nfïm

tia eft incidenda, turgida euacuanda.

i

E

prae-

l

99

Ww

praecipue vifcera abdominalia concutit, vifcidutit

vioe

Ragnans propellit, impacta foluit excntitque.

H

ial

. Praematura in hac febre febrifuga adhibita,

i.

affe&mnes arthriticas, pertinaces vifcerum ob.

pu

fuu&lones, hydropesque rehnquunt

t

fen

P/ztszi: tuþercæ*do a

fuat

tetia

Qulcunque a parentlbus phthificis afthma:

Y5

tidsque nati, pulmonum atonia et imbecillitate

gplt

laboránt, vel vociferatione, icu, aliaque vi ex-

terna eos debilitauerunt

facilime ex catarrho

atrabilario, influenza, et peripneumonia notha

fmaxi

phthifin tuberculofam accipiunt

cum . peruería

C0

medela et regimine non ftricte obferuato, vifcida

dan]

matena vltimis vafculorum finibus firniffime im-

pmgamr et irrefolubiles faciat obftructiones.

"Grandinofa. fcirrhofa duuties in fe&or um

fuc

pulmonibus inuenitur,

n

Triftes funt aeeroti et melancholici

ant-

TEN

mus deiectus

nulla reftitutionis fpes et varias

a

circa hypochondria affe&iones fentiunt

Facies

banfy

eít morofa, anxietas, ructus, naufea, fingultus

poris

fenfüs ardoris in ventriculo, tuffis acris, ficca eft

Cumn atra bilis vel ex locali irritatione topi-

ee, vel in toto corpore mouetur; in humidam et

vlce-

ia iae: at n t

9t

Qd

vlcerofam abit; quae cum titillationis fenfatione

-

tn afpera: arteria et faliuatione tenuis aquae inci-

tita

p

Sputum fpumans, vifcidum, vitreum cum

)d

puncs nigris diffeminatum eiicitur, febris nafci-

tur, quae digeftionis tempore exacerbatur, acidi

fenfatio in ventriculo, dentes ftupidi fiunt, : vetfus

matutinum tempus füdor acidum redolens; ar-

thmas

teria afpera arroditur.

Tumores pedum, hydro-

itate

pes, exanthemata, herpetes fudanuna et ora

N»c

aphthofa furgunt.

Lartig

Reforpta matena, dolores rheumatlcos in

ROdl

mamlhe mu&:uhs, artubus, pedlbus furis et toto

jer a

corpore produat

Monuntur vel fuffocau vel ex

Vida

dlarrhoea colliquatiua.

1e m

;

Secretiórie hepatls ex ob&ru&mne laefa,

o

fuccum biliarium per pulmones excretum, vide-

*unt GALENVS, BENEDICTVS, V. SWIE-

n

TEN. Sputa croci inftar, liquidae bili fimilia;

vartas

amaricantia, non multum acria perpetuo exfpue:

Tac

bantur

Tandem vero febricula, confumptio cors

]tts,

poris et exulcerationes - accedebant.

d-

qdi

etop

lddm d

W

7. Gtirr-

— 2 ERa AUF RUA. r a

EM

92

v

7. BServhu.

Cum à picea-tenacique materia biliofa, in-

tricatiffima glandularum fabrica obftru&a, expan-

Q

1a inidurefcat

fcirrhum atrabilarium ortum effe

c

X

-

ö.mmus

m

Sdrnhi: et cancri originem mter veteres

&Cam

praecipue GALENVSs atrae bili tribuit,

immo

bus e

illos, quibus atrabilaria eft temperies, praecipue

tf

fcirrhorum - genefi obnoxios effe obferuamus

hn

Quando, inquit modo laudatus cALENvSs, in

iffità

capite de origine cancri, humor atrabilarius, col-

od de

le&us in corpore, neque per haemorthoides vel

petuo

varices euacuatus, Tmeque ad cutem propulfus-

p

ad glandulofas corporis partes defeltur

Tiortt

Cum vna glandula raro omnem capiat atra-

D

bilarium füuccum; maxima pars, fanguine relicta

S

per corpus circulat vel alibi depofita obítruit et

fid

fcirrhos parit.

lgitur et. refeluentm fortiora, in-

(tante

terne data, norinumquam totam carinam mouent

Tian |

et materiam folutam ad nobiliores depellunt pare

Topica refoluentia, quae vnam modo glan-

dulam obftructam aggrediuntur, fecuxius adhiben-

LUE

tur, cum antea fonticulo applicato, materiae folu-

aCTUTmI

tae excitus comparetur

DIOY

8. Con-

Y

£

93

x

$. Cancer.

, Y

Impada ftagnansque materia atrabilaria

)Xpan

cum foluta, mota, turgida fit: fcirrhus in cán-

n efe

crum abit DoGriua de fpecifica cancri materia

iam dudum eu1lu1t

Liquefacta materia, foedam

elefes

acetrimam, metalla rodentem et cum abibrbentl-

Ynmo

bus efferuefcentem affümit acrimoniam, quae pu-

eCite

tridum fpargit odorem, adiacentia corrodit, in-

flammat, exulcerat,

10005

Perpetuum in loco affe&o

$,

irritamentum, atram bilem in fanguine oberrantem

A

ad decubitum inuitat, et hepate obftru&o, per

es vd

petuo generata polycholia, in loco exulcerato de-

ffts

ponitur TH. BONET. *) Quidam cancro coli

mortuus, porum biliarium calculo obítructum ha-

Wt

buit, natura bilem ad colon deponente.

telit

' Simultaneo tempore acris, nigra, fphacelo—

Tüt &

fa diarrhoea oriri amat et vario. corporis loco la-

a, W»

titantes fcirrhi cancroü fiunt amdam

aCetri-

ouent

mam fpargentes faniem.

^

j pat

jl

Atrabilariam cancri natulam cognofcxmus

D

cum aegroti melancholici fint, cum vitam triftem,

ye lol

aerumnofam antea degerint

Habitat

inquit

DIONI,ln monafterus cancer

ln

*) fepul. T, 1. p. 17

i

94

-

euih,

In medela prospiciendum, vt obftacula fe-

Tutn

cretionis hepaticae, infar&us

ftagnationes et

et 0i

obftüructiones recludantur; caute tamen verfan-

dum ne foedae a refoluentibus exiftant mate-

u

BIAI

nae atrabüanae folutiones , exulcerationesque in

fo l

varu,s locis, quae nonnumquam inique materiae

reforbtae cancrofae tribuuntur.

Tteq

d

Hepatica fecretio eft augenda et natura de.

« n

cubitui in vlcerofo loco adíüeta defle&enda me-

hi

thodo in polych. p. 97. defcripta, et tandem atra

dd a

bilis foluta euacuanda,

9. Hypochoudria. . *)

V

I

Si atrabilaria materia in. vifceribus abdomi-

Ü:

d

nalibus, praecipue hepate nec non liene, ventri-

D

culo,

t)

b

*) Defcriptionem hypochondriaci, quem uirrocna4-

*s Lib. lL. de morbis cap. XXIX- ad naturam deli-

M

neguit

adiungere operae pretium videtur

Non irne

fer

ediam, inquit, non cibum fümptum ferre poteft, fed

eíf

ieiuno quidem vifcera rugitam edunt et ventriculi os

f

fnordetur et alias varia vomit, bilem, faliuam , pitui«

[ o

tam et acre, poftque vomitionem aliquantisper me.

di

lius habere videtur

Vbi autem cibum fumfit, ructus

fng

€i contingunt, cum rubore incenditur, femper fe co-

fs

piofum alui recrementum deie&turum exiftimat; cum

dii

vero

adn

95

l

1.

cilo, omento, vtero, pancreate, in ipfis inteftino-

G d

rum tunicis fenfibilioris fubiecti congeritur, ftafes

YT

et obítrudiones parit: morbum hypochondria-

Tate

cum exiftere videmus

Hypochondria , inquit

je n

BIANCHI, Oritur ex mordente, acriore, refino-

LfiAR

fo fücco biliario vilceribus abdominalibus impa&o.,

Frequens huius maliorigo ex obftru&tionibus vifci-

n d

da materia factis probatur excitu illius in icterum

l mee

et hydropem, fymptomatibus fociis, haemorr-

I atfa

hoidibus, menfium vitiis, vomitu cruento et ca-

daverum fectionibus

In fexu fequiori polycho-

liae

vero defederit, flatus infra demittitur, caput dolore ve-

Xatur, totum corpus huc et illuc veluti acu pungi vi-

ii«

etur, crara erevantur

debilitantur et imminuuntur

ventt

debilisque evadit

Huie guidem medicamentum per

inferiora purgans, deinde vero per füperiora- propina-

qil,

to et caput purgato

Cibis abftineat dulcibus, oleofig

et pinguibus et crapula.

Succis poft cibos vomitum

?Pocrat

cieto; et fi anni tempus ferst, poft exhibitum lac, aut

ram deh-

Non If

ferum afininum; medicamentum, vtro tibi magis opus

,O'Eü fed

effe videatur, infuper propinato. Frigido balneo ae-

ftate et vere vtatur, an&umno vero et hyeme unguen-

qicoli 05

to et deambulatione exercitationeque modica,

Qu odíi

m le'

debilior fit, vt exerceri nequeat, iter conficiat ; cibis

jper m

fiigidis et eluum deiicientibus vtatar;' et fi venter ín-

jt, r

fra non fuübeat, molli infufo fübluito.

Hic morbus

» T

diuturnüs eft, nec nifi confenefcentes/deferit; slioqui

gu

ad mortem vsque comitatur.

96

liae atrabilariae infar G&us facillime fit in flexuofis

et tortuofis vteri vafculis et hy&eucam paffionem

generat, Cum mulieri,

inquit HIPPOCRA-

TES *) caput et ceruix dolet et vertigo ob

Ti

oculos verfatur, terretur et moefta eft et vrinae

fenfi

uigrae et fimilia ex vtero feruntur et anxietas et

animi moeror detinet: bilis atra in vteris eft

bi

Hyfteria atrabilaria foluta in:cancrum . vterinum

allici

facillime abit

Aegris appetitus deficit, ex cibo aiTumpto

ttet a

plenitudo et tenfio abdominis, grauitas totius

Moefü funt,

t1m1d1,

fuo ]

corporis, pulfus tardus. -

prito

meticulofi, diffidentes amicis, mortem megte me-

tuunt vel defiderant, foeminis menftrua obRru—-

bant

untur

Tandem infenfiles, pertinaces propofiti

CT6DI

morofi,

maniaci et melanchohcl fiunt,

Caetela,

g

fymptomata et medendi methodus ex fecundo

fü lic

HHJq ]

atrabilariae polycholiae ftadio petenda

ftio

Cum pleuritide notha, rheumaticis arthti .

ticisque doloribus alternans hypochondria, partem

tca lr

i

materiae adhuc mobilem fignificat

]

Interdum vomitus niger, hepatis putredo,

li

li ]

diarrhoea colliquatiua ex atra bile mota, inuetera-

pertina

to dudum malo füperueniunt,

Torüns

Me-

V, fed

*) de mulier, morb. Lib. 1. c. $8

ï

ä

97

tffs

40.

Melanc/ïolza hzmm alif.

Onef

Ammae funétiones ex atra bile tulbatae

MA

) 0

i

Neruofa, quam Veteres mtempemem fine

n

mate1 13. vocabant,

j

Q

i

in folidarum, partium nimia

fenüblhtate et irritabilitate caufam habet

as et

s elt

Symptomatica eft, cum ex obftructis vifce-

V

ribus

abdominalibus cerebrum . confenfualiter

afficiatur.

Imy

Idiopathica cum fuccus melanchohcus pene-

uX

tret ad interiora: cerebri penetraha, vafa illius

midi

fuo lentore infarciat, tubulosque neruofos. com.

ew

pumat quae-animae functiones neceiï'auo tur-

b(itü-

bant.-

Facilis eft vifcidae materiae: Pcagnatlo in

cerebro

vbi nullam refiftentiam . inuenit, vafo-

poli

qetera

rumque actio nullis acceleratur viribus externis.

cundo

In hac 1d1opqthlca melancholia, wfeera abdomi-

nalia interdum fatis vigent, qppeütus et dige-

vütri

ftio laudabilis, vno tenore pergit cum fymptoma.

tlca lucide habeat interualla,

at

Moefti fünt melanchohm

timent vbi nul.

iredo,

lum periculum, delirant circa vnum obiectum et

v

etfde

pertinaci in omnibus rebüs conftantià perfeuerant.

Toruus afpectus, oculi rigidi, facies ex nigro fla-

Và, fedes mglae, Ícotornia, .Vertlo"o, aurium fu.

, M

G

furrus

98

Ac Ts

furrus et mufculorum faciei diftotfiones. : Vefica

fellea in fectis cadaueribus plcen bile refelta

Ti

Jnuemtm

—

f

conii

|

Interdum haemonhmdeb illam foluunt

fi

venae rumpuntur et coue&am in illis atrabilariam

frtp

fabunam effundunt.

Afcvanx ait HIPPOCRA-

P0CH

- T ES, *) ortuis vel per ora venarum fangunns pro-

i

BH

fufio vel tomuna infaniam tollunt

Gtloni

i.

Mórbus giger IHippocratis.

Fluxus fpleueticus

li *)

Ef materiae nigrae per aluum interdum

Totetdi

t per Vomltum feceffüs, ab atra bile dependens

Yel

et fubleöto atrabilario fuperueniens, -

PO! p

Quaecunque deie&tiones mglae ex fanaume,

aQ

ab narium haemorrhagia, deglutito, feu ex vas-

palti

culo interno a caufa quadam violenta rupto pro-

TRent.

veniunt; minime cum hoc morbo fünt commu-

if m

tandae.

Vomit

Exiftit morbi nigri prima fpecies, cum ex ob-

Tüdery

ftrü&is hepatis vafis ductus biliferi dilatantur, fan-

Qdf

guinemque in duodenum. transmittunt, vel vafa

poteft

ventriculi farcita cruorem effundunt

&ütnte

Secui-

*) Aphor. fe& VI art. ï7.

)l

99

Vel

Secunda fpecies, eft impuritatum biliofa-

fierta

rum, quae obícurioris coloris et magis vifcidae

confi(tentiae fünt, falutaris feceffus,

n ü

Laatt

Vitima eaque propria eft atrae bilis motae

C RA

fymptoma lethale

Dyfenteria, inquit HiP-

M

POCRATES, ab atra bile funefta; et alio loco,

sm

ineuntibus morbis, quibus fi atra bilis furfum de-

orfumque effluat, funeftum

U

Optime hunc morbum difcribit diuinus fe-

e r

nex *)

Dilem atram tamquam faecem vomit

(l

interdum quidem velut fanguinem, interdum vero

CDUAS

velut vinum fecundarium, quandoque etiam velut

Polypi (pifcis) atramentum, quandoque acidum

1guite

tamquam acetum, nonnumquam bilem ex viridi

ex YaS«

palidam. Et cum nigrum quidem cruentum . vo-

ig oro

muerit, caedem olere videtur, fauces et os ex vo-

QR

mitu Incenduntur.

Dentes obftupefcunt et quod

vomitu reiectum eft, terram attrahit, cumque vo-

qexo)

muerit; paulo melius habere videtur, Neque fine

j

Cibo effe neque coploümem cibum ingeftum ferre

v r

pote& Veram cum ieinnus fuerit, vifcera ftr epitum

edunt et faliua acefcit, vbi vero cibum fumfit, pon-

G 2

dus

t

*) Lib. IL, Se&, V. de morb

iero

u

?*

dus in Vifveribus fentitut; pe&us et' dorfumt tam-

u

firu

quam füulis pungi V1dentur

-Jatera dolor detitiet;

febris leuis eft, caput dolet, oculis.non videt,

n

crura gmumtur color mgr]cat et minuitur, Huic

j

fnedicamentum purgans crebro propinato, et fe-

Id

rüm etlac, fi anni tempus ferat, et cibis abfti-

ID i

neat dulcibus

oleofis et pinguibus, vtaturque

gmil

quam maxime frigidis et alvum fübducentibus, ca-

put purgato et poft potiones medicamentorum

äj

l

pet 1upcuora purgantium , nifi debilis fuerit, fan-

p

guinem e'äc brachio detrahito.

Quod fi alvus non

Yi

äenmat molh infüfo fubluito.

Crapula et ve-

Atfde

üere abftineat, et fi venere vtatur; ieiunus fo-

1013

fün

veatur et fole abftineat.eque multum exercea-

tur

neque deambulet, calida non lauet, acria

non edat, neque falfa, .

Quae cum feceri is, cum

aetate etiam morbus fuglt etiamfi corpus ad fe-

necutem comitetur

Si vero demigretur;

ad

hp et d

mortem vsque comitatur

TO m

5ymptomata funt dolor, inflatio hypochon-

QUCCOT

driorum, anxietas et anguftia praecordiorum, alui

fineuj

adftricio, menfium haemorrhoidumque confue-

ha w

tarum fuppreffio, appetitus deiectus, virium pro-

dquofi

ftratio, cardialgia, fyncop(, truculenti- L011C1 do-

pattyr.

lores,

Euomzt ur nigra biliofa plelumque acida

fierier

Jmate-

M.

Mu

Cs

AIOI

'

t«.m]

-materias: per- alvum iniger: feceflus;; -

In*erdum

xonet

fimulamucus; fanguis: &b b1hs flaiia ciicn mtul.

Qet

E

S

À

In matena vormtu exucmta üu&uh natfm'c

LUC

qui foha putrefcemn cum puluere n1 gw fundum

et g

peten're mlxta pþr dmïïhocam eudcmta matg-

LlUkï

rA guttuhs picis hqmdae feu p üuen mgm ii-

qu

Imhs eft

S.Cd

Í

*

j

1

In paroxyfmo antifpafmodica leniora, cutim

externe linimenta volatilia abdomini

ia

aperientia

IST0ft

intrita, etenemata-conferunt. . Extra paroxyfinum

[

atíae bili medearis

Debilitati: aegri membra vi-

NU

no-lauanda et amata;

1ob01antm pmemplenda

funt

)u

VM

— s. Pee

acra

1

*

C hn.

ii le

Hucusque de:prima atrae bilis fpecie; fci:

M

licet de füéco biliario infpiffato loquutus fum;.vee

nio nuric.ad alterar, quae fecundum piunmou m

aucorum confenfam oritur ;

cum oleofa tene&us

oCn0lt

.....

.a

fanguinis pars in piceam tenaatatem abeat, inti-

m

Jf

ma humorum mixtio ceffet et terreftria oleofa. ab

T

aquofis feceffa, magis quam par eft iriter fe 1un-

Uþ

m

u

gantur.

Vulgo quidem dicunt, hanc atrae bilis

J

fpe(:lem oriri, cum exhalata fluidiffima fanguinis

; acidà

G

J

^"

m

parte,

X

102

Con

parte, craffior et immobilior inde maiorem narn.

&

cifcatur fpiffitudinem. .. Quantitas vero fanguinis

um ar m R

fati

nimis minueretur, fi tanta fluidi pars auolaret, vt

inde exficcar etur craffior.

fücc

Etiam caufae, quae

hg

atram bilem generant, hoc minime probare vi-

dentur.

Exifüt emm ex moeitma moerore, ae-

praa

rumnis, exercitatione mentis et peruigiliis quae

Qied

cuncta tantum abeft, vt mobiliora diffipent, vt

Ts

iäï

potius transfplratlonem imminuant,

Medml in

abit

medela atrae bilis, animi e*dnlaratlonem melan-

cholicis commendant, quae ex obferuatis fancto-

Q (

rianis , tranfpirationem vividiorem facit, fluidio-

0tgo

t hi

ra diffipat et ita caufae primae caufam adderet

bilir

Nec ii vulgo ab atra bile corripiuntur, qui multo

üe

labore vitam degunt, operarii, ruricolae copio-

fnae

^ fam fündentes füdorem; fed potius ii, qui vitae

fedentariae addi&i languido humorum circuitu

fücqi

gaudent.

Datur denique ex atra bite hydrops

]i

vbi tenuia non folum non deficiunt fed potius

Tlteot

abundant

TU

Motus corporis validi, calidus ficcusque aét

brici

referuntur quidem inter atrae bilis caufas

ftri-

C

&iori vero fenfu polycholiam tantummodo *) pro-

del

ducunt, quae dein conuertitur in atram bilem

Olenf

Con-

f

*) vid. Tra&, de poly. p. 68.

103

AUE

T dft.

Confiitutio enim atrabilaria non aeftate, fed au:

r

&umno occurrit

Morbi vero ex polycholia ae-

n Y

ftatis male curati trànfeunt in atrabilarios; cum

, Qu

füccus biliarius non fatis euacuatus infpilletur.

te Vl

Aegri per totam hyemem languent, magnas circa

JIC ae

praecordia fentiunt anxietates, foluentibus vero

s que

medicamentis et verno tepore funditur atrabila

ent, VL

rius füccus et inftar pms hquatae per alvum

X m

abit. :

eut

Quzd igitur de fecunda hac atrae b111s fpe..

fin&o.

cie eft fentiendum? 'quae illius Wetüra, qualis

frid

origo ?.

Atrabilaria fanguinis conditio ex turba-

ddetet,

ta humorum intima mlxtlone prouemt cum. mo-

t niulfo

biliora a fpiffioribus fecedant

Nec per fe fpe-

ciem atrae bilis fiftit, fed nil eft nifi effectus pri-

(opio

yt vitae

mae fpeciei füpra defcriptae.

Quatmdiu enim

Circuttu

füccus atrabilarius ,. ex polycholia infpiffata ortus;

in primo ftadio eft: humorum mixtio et crafis

105,

integra manebit; in fecundo vero ftadio vafa qmi-

, pottus

nima obftruit, vifcera oppilat, glandularum fa-

bnas congeritur et vbique liberum humorüfn cir-

yqle df

cuitum impedit, cordi obftacula opponit.

In-

. ün

de humores non rite moti feparabuntür, coibunt

) pto

oleofa terréftria iungentur, fluent per fe tenuio-

; il

Facilima igitur opera prima fucci melan-

C0f

G 4.

cho-

"

104

n

4l

Düf

cholici fpecies, humorum: dyfcrafiam: producit ,

b

quae eam commutandi cium primario morbo for-

fan anfam praebuit. .

Elusdem fententiae de hac

euac

fecunda atrae bilis fpeae LoRRY effe videtur,

jet 1

1l

cum in füo de melanch libro *) dicit: Wir fchlie-

du

fen demnach zuverfichtlich von :dem . Begriffe

feo 1

der fchwartzen Galle; jene faulichten -Ausflüffe

It

on fchwartzen Geblüt aus, die aus einem, inner:

proe

halb der Strecke der Gedirme zerriffenen Gefifse

TeS (

herrühren; :obwohl andre/ Schriftfteller anderer

m

Meynung feyn mógen

Etam . fymptomata - ét

natura atrae bilis rite et diligenter obferuata , 110«

bis fatis perfuadebunt, atram bilem non ex fan-

guine infpiffato, . fed ex fucco biliario vifcido oriri

Ex biliofis enim epidemiis atrabilarios morbos

furgere v1demus

Vanae Circa. bilis ofhcmam

affeätlones m atra blle veficula fellea glutmofa

picea materia referta in cadaueribus fectis inuen-

ta; fere omnia fortiora delitia ex bile acri ori-

unda, perfüadent: melancholicam animi aliena-

tonem ex fpiffiori fücco biliofo ortum - habere

Naícitur porro melancholia ex affe&ibus bilem

mouentibus, ira, moerore, vltione; immo atra-

bllarlorum corporis habitus eft biliofus , 'cutis et

albu-

) II Th. 55. S.

l

105

ln

- albuginea flauescehtes, fedes ;biliofae et cere-

Itf

brwä lutei . coloris, eft inuentum. ! "Nigra,, quae

e hac

euacuatur critica: materia faepüïïme acidam ha-

üetor

L

bet naturam, cum fanguis ftagnans putlefcat d*-

:|

Chlig.

luta haec matena Havum aiTumlt cololem et hrf-

vrifo

teo 1nt11ta maculas luteas facu: quae e1us ex

:Hu(ïe

amut ca blllOfd ongmem fatis tc tc Pcfmtur

Demque

(D'er

pxaedlcata atrae bilis, cum hquore 1110 vitali, om-

elilse

nes corporis pzutes nutriente, fme fummo VLtae

;

Qeter

f2 &t

g penculo non conuenn'e poffunt

l, IQ

C Óatl-

otirf,

(0t008

il

ifilt

h

—— —

Tiuet

[ 0f

Llerná

dukre.

bilenl

ub

us &

i

G $

CAPVT

X

106

Eäæ

CAPVT III

At

UE CURRT EEE N EEE T m

MORBI EX POLYCHOLIA

lio

METASTATICI.

bili

um fucci biliarii, per omnem fanguinem ae-

C

fata

quablhter diftributi quaedam pars extraà

Ytit

communem humorum circuitum fepofita, ad

fhii

hanc vel illam corporis partem coniciatur, re-

ày

manente reliqua, vt ante fa&um decubitum, in

fanguine, vitiofas copulas ineat, neruos irritet

flod

atl

organorum functiones peruertat; varii nafcuntur

bus

morbi ex bile metaftatici, qui in libris medicorum

t i

aut confenfuales aut anomali male audiunt

Bi-

tam

liofi enim humoris varias effe poffe migrationes

ml

et ad diuerfas deferri partes, ratione probatur et

expenentla

Immo ipfe diuinus fenex u 1PPo-

prae

n

CRATES*) Febricitanti quidem, inquit, et bi-

N

liofo, fi bilis fao tempore extra difperfa fuerit, bo-

l ]

num eft, füb cutem vero effufa ac difperfa aegro-

(

to toleratu facilior; et medico curatu promptior

1 b

Effufa autem ac diffipata er zz vzam aliquam cor-

poris partem . iucumbens wwolum eft, Easdem

FUU

materia arthritica, erratica facta, facit metafta-

patio

aem

fes.

Materia, ex qua biliofi fiunt decubitus, qua-

Tatr

htate polychohae fimplicis, vel acrefactae, vel

atra-

Datter

*) Lib. L de moirbis,

-

d s.

107

atrabilariae gaudet

et pro hac diuerfa indolé

À

álios effectus, àlia generat fymptomata. -

- Metaftafes fiunt, cum intima: parücularum

d a.

bïhofatum cum fangnine mixtio: ceiï'auent, fepa-

exttà

Yatae partes ar&tius coiuerint;

f& attraxerintz

à. al

vnitae iun&aeque fpeciem verae Dilis, hepaticae

MU

fimilem, .conftituànt, quae cum fanguine non

i, m

amplius mifcibilis, quo'quo verfum veniat ex-

Irtet

ploditur,

Quamdiu oleofae. particulae fanguinis

fontut

aduftae, falinae exafperatae cum caeteris humori-

ICOrum

bus adhucdum arétam habent copulam et elemen:

Bi

ta biliaria fingulatim per fanguinem difperfa funt:

tamdiu-morbus biliofus in ftadio cruditatis eft et

ORs

W

nulla iliius diftincta datur cognitio

Signa bilis

[PP0

praefentis dubia, morbus laruatus, febris nec in-

tl

flammatoria, nec putrida nec biliofa, fymptoma-

tbo

ta funt grauiora, Pzgua pura, ficca duraque, vri-

na iumentofa, turbida

cruda

Nullum cit-

?tÜ

ca ventrem incommodum

Cum vero ftami-

"Bpüüï.

fibi

1] ol

na biliaria a caeteris feparari incipiant

inucem combinatae arétius iungantur et he-

asdem

vetaltà

paticae bili qualemcunque fimilem fiftant fpe-

ciem: morbus ab oaxu4 defcendens frangitur

)$, UA

natura crifin molitur

Vafa exhalantia acceptam

3. Xel

partem in lingua deponunt, craffo biliofo epithe-

at

lio

autizaae . C

1o8

p 'W?

Yio obducunt ; alia pats ad. vropoeum fy&enfa fe-

E

cedens, vrinam.croceam biliofam tingit, ad. . Cüe

(lo

&em quaedam, et flauefcit,.maxima denique pa-

Jitot

ta.ad fuüum organon 101llcet hepaáticum ruit,' vefi-

jabor

culam felleam implet, in duodenum. infunditur,

lris,

ad ventriculum regurgitat,

Irritat,

&T8l

1od1t per-

Inde fcrobïcuh COT dls vVe-

werfos motus inducit

p

ficulae felleae dolores, anxietas, praecordiorum

qiii

molefta fenfatio

bant

cardialgia

naufea, voniitus,

uta f

Dinos .euim compof tos futtoves ,. ff unul in venis ftu-

entes nom patituv. zaturas -alterum. eiicit. .

: I1Cterica

tioe

bilis ftatim ad. cutem deponitur;

ex praegrefïa

m

metattafi, ex eryüpelate retropulfo, :facillimie alia

mem

oritur metaftafis, quia fucci. biliatii ftagnantes

VDtat

particulas mora. nexuit

Porro fanguis certae

TEttOU)

tantummodo quantitatis biliofarum particularum

4 W

capax effe videtur,

qua fupemta feponitur pars,

Eism

vsque dum remanentem euacuauent natura. ;Cum

te bil

magna mateuae morbofae copia, grauiffima mo-

Con(tri

veret fymptomata, haturam impedientia;. quo-

Ti co

minus morbum falutari crifi indicare. queat:' fü-

um

perfluam partem feponit, reli&am in fanguine

euacuat; hae euacuata, fepoütam recipit , foras

Caetefi

expellit

Hac ex ratione quaedam exanthemata

COTI'IP

quamuis non critica, retropulfa tamen morbum

n

"h

'——TW

Io9

-

Q fs

in pälus vertunt, et ftimulo arteriofi fyftematis au-

TM

C&o febris incrementum capit

BIANCHI *)

l]

liftoriam iuvenis. natrrat

dyfenteria : exquifita

di

laborantis, quae, cum per vices accenderetur fe-

AiCUE,

bris

ftatim ceffabat; febre vero deferuefcente

B.

et remiífiori facta, recrudefcebat

Hoc: autem

$, Ve

per menfem et vltra

Alternationes huiusmodi

oTUf

quinque aut fex dierum fpatium exa&e menfura-

mrtu&

bant

Integre tamen dyfenteria iudicata, et fo-

1f

luta febris a magittrali ipecacuanhae adminiftra-

a

tione

Denique nafcuntur metaftafes, cum. co-

ii

Ga materia biliofa, ad organon fibi ad excretio-

v aia

nem deftinatum pulfa, excretionis obftacula in-

iteg

veniat, excitum illi praecludentia, in fanguinem

Certae

rétrouertatur, qui alia via, quamuis faepe iniqua,

jorum

a materia' heterogenea fe l1be1aïe molitur;

pc rb,

Eiüsmodi funt fpafmi et obftru&tiones in [yftema-

Q

te; bilifero pharmacum tubi inteftinalis oftiola

i m

conftringens;

Igitur acida' mineralia raro mor-

q

)

bis conueniunt per euacuationem- pnmarum v1a-

j

Ium fanandis.

4

It

"Prima metaftafis vulgo fit. ad locum prae-

fota

caeteris debilem. ' Pleuritide et penpneumoma

corripiuntur , qmcunque pulmonum atomd labo-

f Bm,

1'811'(

Jïbd

1

J

*) hift hepat, T. I. p. 261.

d

Ho

- d

rant,

Dus

Vel rapitur. materia metaftatica cum alia

« o

illi fortuito iuncta, ad locam quem complicata

Jr f

amat; cut rheumatica ad mufculos, cum arthritica

dam !

adartus ducitur; vel pellentem quamdam caufam

Denique meta-

st

fequitur; diaphoretica, purpura

ftafeos! locus ab genii epidemici arbitrio depen-:

poz

det,

Obferuantur epidemiae, quibus, etiam fub.

CItats

optima medendi methodo, nullo i regimine vitio

demic

commiífo, femper purpura erumpit

-

Condit

