JfV124-2

m

—

-

"

—

—

—

5

x

3.

,

Zs

—

d

-

"

RU

s

x

i

—

as

at

E

D

ial

E

PT

d

z

-

p

m

s

A

s

T

- n

x

ks

X n

x

-

n

2

i

x

d

DT

a

m

d

m

|

N12«510189853 021

UEUAU

UB Tübíingen

fl

IOANNIS CHRISTIANI REIL

AUEf

MEDICIN,

ET CHIRURG .DOGT.

torbi

JE JR. .A. G- ZME ZE: 2NT 2 . A.

hum

QSTVYV.

rb0s,

M ELA

QþJML

MAHoMï

fcnte

il t

POL?CHOLIAE

| deni

; I

WTO

uà la

PARS POSTERIOR

15

vt

u

X

"

b

j ä

F

S GR

- *

ERN

i

(,»Qæ

J JM«*

m

iomei

-ä

-----n!:!gääg!!.jäasF

HALAE

SUMTIBUS

ORPHANOTROPHEI

MDCCLXXXIIT.

IX

W

MEI

Hinc paunca etego congerere volui, quafi quae-

dam x.fut-uri qxiondam. sedificii aut lacunaria, aut lapides,

£

gut quæcunqd& in vfus pfudens quondam grchite&us lis

vti velit, StoB.

À

1

M

M0C

vIRO

E. d

EXCELLENTISSIMO, EXPERIENTISSIMO,

DOCTISSIMO,

nDONMIN OO

. MARCO HERTZ,

MEDICINAE DOCTORI CELEBERRIMQ,

J.NOSOCOMII IVDAICI

qu

QVOD BEROLINI EST,

piás,

Qj 1

MEDICO MERKITISSIMDO,

O* AY TONEIi, | À SE ïäC 0,

JPIA MENTE AD CINERES VSQVÉ

COLE ND'I'LO

Hoc's VAE OBSERVANTAE SPECIMEN

OFFERT

/Av'caroa.r

1l

l

(

it

fi

J

li

(

Ài

"

j

)l

| gui | pafïzzs alz:emmþzziz)s libel-

li partem commeudabo, quam Tili,

Clarg'fz"me- Fir! iutima familiarita-

£e cum viro primam tutaute iumco,

qui nede oitde þazzi:lam cmrfum*,,.,-czz-'

ius ille p'rz'iï;zm redor fuit , dir zg e"æ

labores ;!zg[æpyli.* Mutua V e/äm

amicitia meae fortiy calumiua Junt.

Materiem Alteri debeo, Alteri ftru-

uram, I jþetzdzzzfiuam cagiziïiaf

AEl , HTibz' eandetn e£ ad canbrgtæ ap-

plz'catm. Ftrique F* eftrum, lme'z'

C /)//

6

UNEI RI

commodi ffe Fefri fpe fiudiofo,

hn

Tll:

maximis dewimcor beneficiis.

Fir

J

qm nque. bonus qzzzdem amabitis, - cui

(

vero lzbewz!i f (l?llmïlf er ndztmne duci-

Itl

dur þleizdzdiarz cortufcaz Iuce et Diis

[l

proxiue (lfo'(ï!l" £E mdzmnem T'uan,

rf

tam in awm qmlm pwæczpzæ " pl)z-

lo/bp/azca et medicá . feientia ffngula-

lli

(l

N

Tetn pmeterea

Tanta 6Jr , 07 fam

j

vlnque perzn/lgzzta, vt ieae laznley

vfl«

Tuam famam düminuerent ef mede

Tua

T

ignorantiae opprobrie effent

oero generoft quimi documenta, quo-

Ji

N

(e.

vum et mibi obfirid [ mum teflem

(V

jï' contzglt, v£inam.! qmea praeconia

1)7' -

EEE R

7

i

pro diänimtel vcgf?rre'nt. T anta funt

l

Tua ke.'zfg(z Jle b;mjïcz'a, o£ baerereut

(l

faucibus verba , fi abditos gratiffmi

litj-

aiziizzlfyzg[zzf; we que totum Tibi aperi-

IT

re conarer. dbita i*zz, fitauis libglle /

il

gzzzz.f- Hon. erubefcit férmo, nec ztimida

jl

titubat liugua, Amicum, Fautorem

J

blanda precator coce, c£ fe, €Xiglfïlm)

(

domini munufculum , fz'/?imz(le fz)ag ob-

14)

Jeruantiae /ïgmmlz benigne. (lrczþcjre

^l

velit j vilir yzzidezü märcey, jzz' &ene-

Uf

rofi fadi conftia mens fapienri bene-.

//

facta ?*qfeïret. Tua, Cartffne dmni-

[

ce ! dz'leä?a imago, obiuie tärmrzlm;

[

quoquo - vä[am | ferar, . ante | *oculay?

x

ver-

8

ALE

wf(ztzmi , perpetuo dulcem benenze-

ritorum. ï"e,fzæitabit. '»me'müridm.

Deus ter Optimusmaximus Te, ci-

uitatis litterariae ahmfzmtzzm , Ja4-

li

m:'lz'ae decw,ï Kanäimrzzm zlel;'cz'z(f et in

p

ïiliztae aegrotoram W/ltifzzzimiy fpem

q1

fi

et j)ragþdjztifz diu z'mblzlmem þileet.

Ü

Perge me amare, qui pro/ Tua. et

If

p

J'uae Cztri[zïv)ae mezilz'ae fzzlzgte ad

Ü

j

Jipremum vitae bkzlit;mz ar dentift-

e

T 'va'zæiöö þþlvom, F. 7

Y

l

- Scribebant Beroläni Cg(&nd Zril.

CIO CICCLXXXIII.

!ye.

j//7]

) (*

L.

p.

9.

fi-

-

Quommxäam votis Fati.sfa&urus,v polyeho-

d

lyiaä' fecundarios miorbos aeque ac complicatós

fut)

publici iuris faciam. — Fumum captant, quicun-

que in hoc libello vel diftinétam morborum bi-

Iief.

lioforum femioticam vel probatas:et accnrate

delineatas medelae ;10gmas quaerunt. Millia ex-

d

tant füummorum virorum volumina, qui ab Hip-

(

pocrate patre, vsque ad noftram aetatem, eru-

ditione et ingenii acribeia ornati, diligenti diffu-

L!/i.

fae praxeos obferuatione huius morbi generis

effigiem ita diftin&e in fuis fcriptis repraefenta-

verunt et optimam medendi methodum, natu-

tam ducem fequuti, depinxerunt; vt huius ge-

neris fcripta, faltem mediocria, non amplius

deüderal'entur; de origine vero horum morbo-

rum vel filent, vel errant, vel dubii funt. —Quae-

cunque igitur de morbis biliofis extant in hoc

libello fragmenta ; exempli inftar p.ropoüta funt,

quae morborum. bilioforum ex polycholia gene-

feos

P.

IO

2

EEE EE

*l

feos modum et polymorphon m01b1 ex vna ma-

g

terie oriundi, genium quodammodo explicent.

bos 1

fenti

Quaecumque, ab hac parte materiam illuftran-

tia notatu diena videbantur

tteris mandaul,

lelce

quamuis in confueta multorum practicorum dog-

of

mata impimngant

Omnes quidem, qui interdum

moxbos non erïumeï aui,

ex bile oriri poffunt

que

pim

quia cum defcriptis confimilia habent natalitia,

TUS !

Ougmem et naturam materiae biliofae in altera

bita

parte propofm fed et. illius quaht*ætæm Icire, et

—

diuerfos ex illa, pro diuerfa. qualitate nafmtmos

Xbïql

Con

mmbos cognofcere, tam ad ce&.txorem progno-

TU

fin, quam ad tutam medelam inftituendam

d

10

noftra intereft

Quae quantaque inde redun-

dant mihi emolumenta: cum fucci biliarli acri-

tide

actimo-

n

moniam Vel blanditiem cognofcam ?

l

l

cum bilem,

niam vel acidam,

vel putridam ;

fs

vel tanuem, vel fpiffam, fpiffitudinem, -vel ge-

Cth

latinofi gïutlms inftar vel piceae tenacitatis.

fü)

Certiores facti- de 3Tnateria mmboh obftruente

tifi

vel corrodente

mobili vel fixa

vel efliciente

Tis

morbum, vel cum alio morbo complicata, tatm

bil

in prognofi, tutela futuri mali et praefentis me-

Qu

dela, fecuriori tramite ambulamus

E longin-

atta

duo iam praeuidet fagax animus,.cum cognitio-

CAIT

ne

II

'"f*""h

d

d T.

pe nexus caüiälm;nx et effetuum "in&ni&üs, mor-

lent

bos in futuro tempore üzïre&ums; cum impraez

(iran-

ia

fentiarum morbi ex fucco bil

ict

rio acido, velalca-

d

POT

lll

lefcente, vifcido vel tenui reguent.

'LOg-

. Annue videmus, vt quaeuis aeftas cum

»rdum

caufis concomitantibus poïycholiam progignat;

Tl

quae autumnali epidemiae materiem praebet.

i,

Diffimilitas harum epidemiarnm, quam quotan-

ltera

üis obferuatam legimus, a diuerfi huius fucci

" &

biliarii qualitate et modificatione pendet, Bilis

Qf0S

Vbique praedominatur, quae vero pro ratione

10

confiftentiae et acrimoniae, nunc inflammatorios,

a

nunc putridos, mox acutiffimos , mox lentos et

lt-

chronicos generat morbos, . Videmus phreni-

(Tl

tidem, anginam, ophtalmias, Pleuritides ex te-

10

nui cauftica bile; hypochondriacas paffiones, tuf-

2

fes, catarrhos, peripneumonias nothas, melan-

"

choliam, febres intermittentes, quadé, quamuis

(

fub alio nomine vendantur,. nil tamen funt,

llíz

nifi flauae bilis in atram mutatae fequelae;: "sl

ite

his principüs ducta mens mea, diuerfam fuücci

^

biliarii indolem et qualitatem volvit reuoluitque,

C

eius acidam vel alcalinam acrimoniam flauae aut

l

atrae bilis confiftentiam, vniuerfalem aut topi-

i

cam fedem , coctionem vel cruditatem ; nil mihi

la

magis

-

AE

12

magis ridiculum videtur, quams trita illa multo-

M

rum medicorum regula: /it tzbà flabilita lex prüuma,

&yQ WwoA4 xuTo euacua, vbi cau[am bibliofomn

detexerir.

Quam faepe dementi hac temenitate,

maxime acuta peripneumonia, morte, omnium

peffima folutione, indicata eft, catarrhus atra-

ii

bilarius

erroneo hoc deteftabili principio, i

Qu

phthifin tuberculofam, eaque in vlcerofam, atra

pr

bilis in motàm et turgidam mutata funt

Cae-

Q

tera fileo.

Quemuis igitur medicum, commu-

(

gis falutis amantem

cui animus mülericors ca-

n

lamitatibus humani generis fouetur

adhortor,

ie

omnem conferre operam, . qua theoria morbi

Q

fidis

dimidium füorum aegrotorum tentantis

t

Primas tan-

Veris, tutxsque principiis mtatur

[

tummodo adumbmm lineas ,

. quae futuri tem-

l

poris induftria amphus excolendae funt

li

]

f

Wüs Q? U

Y

[

f

(

l

Poly-

-

Es

15

filto

aä&äæä*ä&æ**ä&&*äæææ

Yi

m

*ü(

L

At

t

-

Dite

m

| Polyphöïiä x quaïn prior parte cohüäeraui-f-

atfa«

mus, morbum fiftebat fola quantitate peccantem,

i

Quo füccus biliarius, nullis qualitatibus morbofis

Q(td

praeditus, iuttam folummodo fuam. corpori fano

(2e

am

conuenientem menfuram fuperabat. — Hicce fuc-

Ltl

P

cus biliarius, qui caufam primam et materialem

NU

Jl

omnium morborum bilioforum continet, euns.

i

dem femper pro-ducere*c morbum, fi 'plfaetef

O[Ul,

quantitatem excedentem, nulla làboraret quali-

(IS,

ty

tate morbofa. . Cum vero nusquam nota fit ma-

i

teria morbida, quae plures, magis diuerfos et

frequentis omnis generis morbos progignat,

quam biliofa: haece morborum bilioforum di-

uerfitas rationem vt habeat non in quantitate

fed qualitate fucci biliarii errauata, necefle eft,

Mirifica, inquitStoll, (rat. med. T.1I. p. 54.) varie-

tas fymptomatum, fed ab vnica Verüpelli bile pro-

fecta, phrenitides, ophtalmiae, parotides, pleuriti-

des, peripneumoniae, ftrumae, haemoptoé, dolores

rheumatici, tumoresque ad carpum et genua: vo-

oeae

mitiones item bilis fpöntanea'eï colicae, diarrh

,

dyf-

14

TT UM s

dvfenteriae, Vrinae difficultates, febres continuae;

yen

remittentes, intefrmittentes, petechiales, milia-

hii

re$, Vrticatae, fcatlatinae, et paroxyfml hyfcen-

fa.

ci &c, graffabantur.

TIa

Cum igitur ii Zra&atu de Polycholia , fac-

Ktioi

cum biliarium quoad qualitatem, vitiofum defcrip-

fiem

ferimus ;

eius qualitates morbofas earumque

afpe

multifarios eflectus adumbtare, adhuc nobis fu-

t

pereft.

. Numerofae funt bilis de quahtate lögu:lma

|

fiatu

declinationes, quae vifui, fapori tactuique fe offe-

runt. De bile accenfa, efferata, furente feu palli-

j |

füb

da et inerti; de limofa, vitellina, .atra feu tenui

priü

etfluxili: porracea, aerugitofa, caerulea, glaftea

plu

earum caufis effectibusque plenae fünt antiquo-

las

vum medicorum paginae

Quotannis, füb adulta

P

aeftate et iucipiente auctumno, fuccum biliarium

dï[

abundantem progermninare videmus,

qui morbo-

Coni

yum epidemicorum aeítatis et vertumni prima

poh:

fandamenta iacet Auget aeftiuus calorreforbtio-

T

nem ex inteftinis

cruorem adurit, oleofa cor-

pht

rumpi

auctumni viciffitudo., . tranfpirationem

foet

fupprimeris

bili generatae vnum praecludit

UI

excitum, — sSed rariffime medicus polycholiae

Te

fimplici

quae fola copia peccat

fuperuenit:

MCl

plerum-

g

UO SwmE

IS

It

plerumque enim aeger tum demum füae tom

ln

m1tt1tur Curae, cum praeter nimiam copmm et-

(

ldm vitiofa mixtione afie&a funt elementa bilia-

tla

Et hae biliofae matetiei deprauatae. affe-

f

&iones, fümmam fibi vindicant medici attentió-

fi-

nem. Alios procreat effectus atrabilaria, alios ex-

hi&?.

afperata polycholia, aliam haec, aliam illa defi-

lll

üerat medelam,

ä

tll

Raro fuccus biliarius diü blandam fuam

yle

naturam conferuat, multisque alterationibus eft

al

fubiectus

propter lentoremi illi a natura pro-

Til

f

prium, principiorum componentium difparitatem

Interdum ftatim ab oftu, noci-

d

pluralitatemque,

W.

uas füscipit qualitates$3 quarum prima eft: quod

acrimoniam variae indolis

fnuriaticam vel ran-

la

M

alcalefcentem vel . acidam

j

cidam, putridam,

i

conciplat,

Acris hàec immo interdum cauftica

i.

polycholia, tenuis eft, fluida, penetrans, aci-

t

ua

mobiliffima; acutiffimorum, decifiuorum

0f

Ó ÀÀ—MMM ——

phreniticorum,

inflammiatoriorun

morborum

e

foecunda genetrix,

Regnat ab pnma aeftate, et

Id

cum nafcituro verrumno fafces depomt.

Hye-

1

me enim bilis, fub pltmtae compedibus depreffa

l

lacet excutitur verno tempore, exPandltur vl

ff

ter lus

16

d od

terius aeftate et excandefcit, vifcido lentore

*»|

i

[rti

cum au&umno reuertente, feruile iterum fubit

.

--

VIS |

jugum,

dei

Ab vltima aeüate ad medium vsque au*

&umnum fluidiffima illius natura paulatim in

foiffiufculum tranfit leutorem, dum plures partes

fian

qmucofae illius mixtionem ingrediantut

Decref-

Vd

cente tenuitate, decrefcit et actiua illius acrimos

Ta

nia a vifcido, illam inuolvente,

Pulmonibus in-

vl

fefta haec materia, diuturniorum morborum pa-

af

rens eft, longum coctionis tempus fibi vindicat

ml

medicinam refoluentem et

medlcam p:s.tlentem

pli

/aegrum pracprï.ae diaetae reguhs di&to obe-

L

dlentem

Si 1teruni non euacuatur fi fiaccus biliarius, in

piceam, tenacem, nigram abit matei

quae

omnia obftruit, dactus canales, vafcula imperuia

reddit, liberum humorum niotum retardat, COF

Hi

di multum refiftit, fecretionum et excretionum

fanas fun&iones laedit et peffimam morborum

chronicorum praegeniem parturit, hebetiori oculo

fuam ex polycholia deprauata, originem abfcon-

dentem

Cum prima aeftate" eae exiftant caufae,

quae in rubro latice quotannis flauas generent

u-

VaL

1

tote

impuritates; quotannis quoque obferuamus de-

|

ibit

fcriptas has illarum meuammphoies et.cum qua-

vis mutatlone gemus dominans, morbcnum epi-

| Qu*

denncmum Ícenas hansformat

RE

E

1

T(CS

Infupel plovenp.ïnt motbi varit ex fucco bi-

uef

liario ad partem, vel de toto depofito, Lxd neruos

TIfge

velad mufculos; ad vifcera vel ad penphenam.

$ l

Tandem comphcatul cum morbis, füb fuo imperio

n pa

vel fpomdïce vel éx caufa generah, gentes ten-

ä

tantlbus

dica

Poffüntne haec qwdammodo faltem

&

mulüfariam morborum bilioforum cfüglem eX-

le«

plicare ?

Ex polyc*äolzd

IS. Vfl

I vztzojc'z gua/ztate affeta , diuerfa mmborum

Qua6

bilioforum genera et fpecms plouemunt

TUlÀ

(of»

1) Po(yc/zolza acrefata, feu füccus bilia-

Jïnu 1

rius acrimonia variae.indolis ar matus ,

Xoram

vel ex Pcamunbu» et elementis acribus

oculo

natus vel ab aeftu, mora, circuitu , ftag-

l

COlle

natione, in fangume acrefactus ; actiuum

"

mobile, penetrans fluidum fiftit, vbique

dO.

in fangume diftributum parua quantitate

nociuutm,

-

t 'Jnt

l

B

2). Po

18

RE

z) Po[yc/zolza atrabilaria efc fuccus b1har1uä,

qui gradatim maiorem vifciditaterm et

K

fpiffitudinem vsque ad piceam tenacita-

tem fibi contraxerit.

À polycholia fim-

l

plici differt maiori .acrimonia ;

ab acre-

facta, minori a&tiuitate et maiori fpitfi

TU

tudine.

Statim ab ortu cum humgnbus

pete

per totum corpus voluitur; obftruit de.

chol

inde, ad varia loca colligitur, fanguinis

u

crafin corrumpit, vt illius oleofa et ter-

in hl

reftris pars magis compingatur, et a flui-

frlna

diori feparctur,

peni

Qu

1lda diuifione veniunt morbi, qui ex po/ycAofa

ubl

j

vel acrefada vel atrabileria. mofcumtur ,

TO0C

cum ad hunc vel zllzmz loctum depo;zatzzr vel

eum alu morbis tomplzc etur.

Vs

f |

3) Movrbi ex. polycholia mætaþatzcz

Diffe.

alii

Xunt pro ratüona quahtatls materiae ,

BRU

quae deponiturt et pro ratione loc, quo

Qu

äccubltus fit.

Tae

: R) Demque complicatur. fuccus | biliarius

Vs f

cim ommis generis morbis füb quauis

ln c

forma et qualitate morbofa. .

CAPVT

l

-

)

Mul

Ws

U

,

CA?VT.L

H]e

CHOLIA ACREFACTA.

a.

POLY

1 fnt.

um abundän'tia bilis elementa, aequabilitet

QTE

s

per vniuerfam fanguinem diftributa,, acrimo-

jl

niam quandam affumant et liquidum fiftant tem?

yius

penetrans, actiuum; id praefto eft, quod poly-

t de.

choliam exafperatam nuncupare libet, B1IAN-

"u

c u1 *) notabilem, inquit, iudicamus acredinem

Ll

in latice biliofo, cum fübftantiolae eiusdem , tum

lUl

falinae-, à componentibus aliis folutae ac ad inf

gentem attritionis fluorisque gradum euectae,

"halit

cum fülphureae in brachiolis difcerptae fuis et

fübtiliatae füummam concipiunt aptitudinem ad

,

, u

motuum rapidiorum rotationes partesque fic ob-

vias omnes magho vigore afficiendas. . Accen-ï

fam hanc billem BOERHAYVE, V. SWIETEN

)if.

aliique appellant. Quando bilis, inquit **) in

Yyne,

maiorem acrimoniam euehitur; accendi dicitur;

qu

quia tantas irr corpore turbas excitat et calidiffi-

mae faepe febres ab hac caufa oriuntur, — Aefti-

At

vis feruoribus corpus magis bilioïüim reddi, bi-

lem exalperari et ardentis febiis cauiam elle, :no-

uauts

"B22

nult

x*):hiüor. heþ. p .

AVT

**) comment. T. II, p. 44.

20

fjdS

Succiu&

nuit phmbus locis HIPPOCRAT ÉS.

gene

igitur biliarius praeter illud vitium in polycholia

fimi

fimplici delineatum, alia infuper qualitate mor-

Cend

bofa, fcilicet. acredine, affe&tus eft. — Acrefacta

foluit,

cor fü-

fRT

haec polycholia, folida agitat,

COCU

mulat, vafa ad glwdwrem contractionem com-

fü nq

pellit, celemme per totum coxpus rapitur , cum

A&l-

(icxc

atra bilis vix aegre per artus trahatur.

$TY.

vum et penetrans eft fluidum, parua qmntltate

WY

horrendos effectus producens, nulli parcet cor-

Cotá

poris parti, vbique per animatam machinam de-

Y

l

R

bachatur, vafa minima fubit, in albugmea con-

fpicuum. - .Corr odit , inflammat, qufmos et do—

pera

lores excitat,

motus febnles accendit,

Exte-

l

nuatus b1holus humor, mqmt numquam fatis

Cueti

laudandus € 0U3, ». efficit, vt corpus magis in-

u

fi

lo

calefcat , copmüus enim et apuus ahmentum fe-

lea

bri fuppeditat..

Cum per du&um choledochum

TIE

excitum mühtura haec ccxufuca bilis furfum eua-

lita i

cuetur: oefophagum 'uroöut, inflammat; intefti-

veneni horrendos effecws

amk,

na cum difcendat ;

menütm* cohcos dolores et enteritidem pïog;gmt.

Diar rhocas dyk,ntems febres blhOf'lS ph1em-

prelt

tides, hpyms, anvmfæm, pleuntldem, ophtlnl.-

uife

mias

*) de morb

l

m m m m um

as r M

2

WCCUS

mias biliofas, fcarlatinam, colicam,. arthritidem

cholia

cenerat

Acutiffimos producit morbos, calidif-

mor

fimas febres, fanguinem phlogifticum reddit, in-

a(ta

cendit, penculofas facit metaftafes, cum variis

JE d

morb1s complicatur , breui temporis fpatio con-

C0

coqmtur ad euacuationem disponitur; crifi ple-

Qu

rumque perfecta; fed turbulenta et periculofa iu-

Ài

dicatut

Polycholiam hane acrefa(tam F0 RE-

)Ut»,

tdte

TvsS.*) furiofam, malignam , venenofam vocat

-

vt vno momento tantam anhelitus dlfficultfxtem

t C0f-

1 de

cordique anguftiam, et doloïem in collo pareret,

| C0l

vt aegrotus Pcmnouhu mox Vldeletm, Huxa

I öo.

per mufculos colli et pectoris vno i&u traiicere-

5

D.

tur,

Quae acrefacta polythoha cum non eua-

lat

cuetm : identidem m,chu mfuwlt 'xcnmomd Vl-

| 1ÀUb

1 1]

resque acquirit eundo ; ex intermittente biliofa

fit remittens; ex conmnua COI]UI]PHS ex cho-

""

CUT

lera, lipyria

x diarrhoea, dyfenteria; ex pleu-

H

ud

ritide, phrenitis morteque terminatur, vel obuo-

|e

depreffa

iners facta,

R»Lfü*

. luta mucofis particulis ,

trae bilis naturam fubzt

focLus

Acrimonia fücci biliarii variae indolis , de-

Ho.mta

yo

brefi

pr chenditur; acidae, cum tanta abundet in fan-

h

l

gume acidd acrimonia, quanta oleofis pzutlcuhs

j

«

B 3

ton

Ts

*) in fua obferuat II,

22

EEE EEST E

non fatis obuoluta ad hepar expedlta ruit; alcali.

nae, cum falia alcalina praedominentur; putri.

fring

Teddi

dae, cum gelatinofae et vifcidae bilis partes mo-

Y blL

tum inteftinum fufceperint, et rancidae denique

Vi

€um oleofa bilis pars conftitutiva naturale fuum

I

acidum non fatis inuoluat.

Quaeuis praedomi-

bils i

sans acredo medici attentionem et üuguhres

quasdam circa medelam cautelas defiderat.

Ti

65 d

Rancida im oleofa fücci biliarii parte nidu-

hs

lante ex cibis pinguibus et oleofis vel rancidis an-

t

ii

te aiïumpüonem vel male dlgemþ, ex copwfd

den

n

et empyreumatica affatae carnis adipe, ex pure

hg

inculfo reforbto et id genus alia, ortum ducit.

biliofo

li

Eadem nafcitur in obefis cmpoubus cum calore

STAI

aucto ex febri acuta ,

remediis amaris calidis ,

(e

Tti

feu alia cor poris exaeftuatione, pinguedo foluta ,

Voiti

attenuata fanguini mifceatur et rapido humorum

T& aC

motu per momenta maiorem affumat rancorem.

Colo

[e

Cognita fübie&i praegreffa conditione, facillime

CUA

fe prodit vrina rubra, fpumefcente, , faponacea

&

üi

et füdore pingui

t

Frequentiores vero, quas in polycholia de-

TRU

prehendimus acrinioniarum fpecies, funt acida et

fabity

Qumda

,Acida

Y

NUMMU r

-

E——*äæ

25

ldl

dcida fuce'z liliarii acvimonia , quae folida

ütf]

ftri ingit, fluida coagulat, et vires vitales inertes

) mü-

reddit, nafcitur; cum acidum, quod naturaliter

Iye,

in bile eft, ita abundet, ne oleofa illius pars, aci-

lm

di vires fatis iniioluere et obtundere queat. Satis

iQmi

diftin&e probatur, quod hocce acidum iam ante

lus

bilis in inteftina affufionem cum illa iunctum fue-

4"'

ri

T qma fatis magna quantitate elicitur, fuas vi-

rés ab emetico dato praecipue fentiantur . et du-

jm.

&us biliferi veficulaque fellea tunc temporis viri-

dl

diffima materia . inueniantur referta

Multas epi-

Jpuofa

demias, quae hanc biliofam acrimoniam pro cau-

pue

fa materiali habuerunt, dilieentes morborum

M

bilioforum — obferuatores accurate defcripfere.

hote

STAHL ") Aliqui ructus acidiffimos quefti, ma-

il

jis,

teriam acido aufteram ac dentes ftupefacientem

Juta,

vomitu reiiciebant

Saburram et fapore et odo-

orum

re acidiffimam

aufteram , fauces exurentem

iivl

cum adulta

colore viridiffü*:odam in Hungaria

Jlime

aeftate febres biliofae graffarentur, faepiffime vi-

Qa C2

di.

Aeruginofus, porraceus, prafiuus bilis erüc-

tatae color, faeces deefcentes dentes e VO-

a (

mitu ftupefadi, rauca in oefophago fenfatio et

hd

habltus corporis pallidus acidam hanc polycho-

B 4

. liae

*

9).r. m. T. L p. 46

Áih

24

lae naturam produnt

Euomita materia

m

torp

terram eieca, aquae fortis inftar ebullit

Exi-

qHEW

ftere amat poft abüfüni fractuum immaturorum

siorà

treha

et vint aufteri, in hominibus praecipue debiliori-

bus, qui vim viuam inerterh et menftrua inquili-

li

L

na fatua, acidum fub digeftione non fatis fübi

-

gait

gentia ,

habent,

Demque ex pof cognofcitur,

fibi :

qum füccus biliarius acidus, praecipue in atram

lotar

bilem tranfire

amat.

C0

"

If

erimonia poZycäolzae ]erzda, quae praem-

Tierü

!

pue Iymphatica et.glutinofa fücci biliarii parte ni-

gi

6

0

dulatur, ex ru&tibus nidorofis, oua putrida re-

$

dolentibus, flatibus et fedibus putridum fpiranti-

h]

bus, naufea, vomitu, fiti multa. ex horrore et

aueriatione ab omni,

praecipue animali victu,

fip

aquofae et acidae dlaetae defiderio cognofatur

poy

Praegreffum viétum carneum: coplofum aefti-

vum tempus, calorem, laborem et corporis ex-

ercitationem fub fole feruidam, libenter excipere

Z/tg T'ü

folet, Putridus biliatius fuccus, omnium maxi-

me tenuis volatilisque, vim irritabilem mufculo-

àcid

farum partium ftimulat

vibrationes

fpafinos

dUs (

contractiones producit nec eam, nifi mediate, de-

CatTie

bilitat, dum neruofam fenfibilitatem narcotici in-

pitti

ftar obtundit, Haecce polycholia putrida , cum in

lei

corpo-

4

CT UR A

25

,

i

corpote veniat difpofito,

laxiori,

vel magna

quantitate exittat; in pufridos per emimentiun

OfUT

Pu-

quorbos fauente genio epidemico degerterat,

lOT

trefcentes emm hae particulae ,.

per fanguinem

f

diftributae, Iy:nphäm fanguinis coaguhbïlem et

100

gelatinofam . rubrorum : globulorum compagem

It

fibi affimilabunt eademque pefte inficient

S0-

ALaUt

lutam .fanguinis crafin; debilitas, fymptomata

colliquatiua fequuntur et ex acrimonia ftimulante

Taec]

neruofae aftectiones Lxütunt

Globuli rübri fan-

t£ fi

guinis legitimum amittunt nexum, putridae gan-

"Blv

graenofae füboriuntur folutiones et in cruore mif-

fan

fo pïacenta eft mollior, ferum mbelh coloris.

te &

Caufae, quae poï ]choham ploferunt in alte-

VICCU

ra parte ditlufius relatae funt.

Acrefacta vero

J

polycholia ex fimplici, füboritur

D

geiti

-

15 £X

Cum. elementa: biliavia ! antegam. faugdinem

at

angvedüuntur, gani acria frat

fXl

Acerrima . putrida . inteftinorum: faburra

frulo

acidum in primis viis hofpitan

chylus. ranci-

Iumos,

dus oleofüs ex corrüpto lardo, butyro, pingui

p (f

catfrnie

Oleofa, purulenta, . acria ex ulceribus

1(,1 Hi

putridis,; vomicts

tela cellulofa . per. reforbtio-

T T

nein. fufcepta

Quae cuncta fanguinem trànfitu-

B ;

T

1

26

N

£m

ra, fuccum blhfmum oenembunt fmtzm ab ortu

feis, (

jam &LI'CHI

BU

i

tama

Fel u fargztme acrefczt po(ycäolza ,

VIS CO

- Aeftiuo-folis ardore, motu febrili ex fortui-

(I65,

ta caufa in corpore accenfo, vehementi corpo-

Yis exercitation

ira. animi excandeícentia, mo-

ligua

a et ftagnatione, acrimonia jam in. fanguine la-

plid €

titante

affimilante, fe cuim illa iungente

De.-

euip

nique pro ratione caufiurum eam efficientium ma-

p

u

iori vel ninori acrimoniae gradu gaudet polycho-

pIJCCQ

lia

Acrior eft ex ira, folis aeftu, valida mufcu-

antad

lorum exaeftuatione et oleofie fanguinis. partis

Tüeth

combufüone generata

Igitur, qui robufta cor

Culo

4d

poris compage gaudent, fuüb aeftiuo et feruen-

tiffimo fole duros labores peragunt, feu igne at

ed

De

tary

tificiali exaeftuantur , phrenitici facile fiunt.

fe d

caufis büom altemnubus dicit diuinus. icnex HIP

POCRATES:") morbi praecipui hominibus ex

UET

bile et pituita orluntur; bilis autem et pituita

Tatus :

morbos excitant, cum in corpore fupka modum

vel reficcantur

vel hunwctantur vel mcale-

fhiib

fcunt, velrefrigerantur

Haec vero bili et pi-

potu

tuitae contingunt ex cibis et potibus, laboribus,

Thülce

ücil

vulneribus, odoratu, auditu , vxfu , tebus vene-

I'elS'

Tona

*) in libr. de affe&

EEE

27

) r

teis, calore et frigore

Symptomata funt: acer.

rimum, vellicans, rodens per totum corpus irri-

tamentum; fpafmi omnis generis, validi in qua-

fortui

VIS COFpOrI!S parte excitati

alores fugitiui, do-

L000

lores, rofiones, puncturae, congeftiones

Re-

« Ino

liqua fymptomata funt ea,. quae polycholiae fim-

ne l

plici et eo morbo, füb cuius perfona ingreditur

De

exafperata poly Lhoha , Propria fünt

ii

]l

J?/[W]P!&æ

Ncho.

generahor fücci biliarii acrefaéti eft älchuhma

Ql

praeceptu

Curm . enim acida laboret acrimonia

Dards

antacidam cum putrida ili oppofitam requirit

TU

methodum. nterdum in parte fenfibili ita peri-

culofa nafcantur fymptomata

vt his. alleuandis

TU

medicus ,

miffa omni de euacuatione materiae

e

[

morbofae cog1tat10ne omnem operam impende-

De

t

fe debeat.

h

I?

Generalia praecepta fünt, vt fuccus bilia-

$U0

rius acer ad euacuationem' praeparetur ,. praepa-

Jtata

yatus euacuetur.

Acrimonia regimine, medica-

odu

li

minibus ili contrarüs fuffocanda

corrigenda

ncale

potu copiofo congruo inuoluenda, diluenda, de.

e pl

mulcenda, partes ,

Mi

$,

quas prae caeteris afficit

mucüagmofls defendendae funt.

Putrida acri-

u

l

fel,

monia, acidam Vegetabdem dlaetam acida ant.

acidam,

29

]

T EE

l

acidam, decoc. raf. corn. cetv

eupetaé Carnis

iufcula

t QU

vfum abforbent. magnef lap. cancr

Cliola

rancida, potum copiofum faponaceum mell. fac-

char. fyrup. confe&tum, aquam oleo mifcentem

K

rcqumt

Elanor et erectus corporis fitus aegro coin-

TU

venit, vt capm confulatur,

u

CQ

. Frigidiusculum laudandum eft regimen; ne

10uà

du d

generetur polycholia et gencrata acrior

redäatm

Venefectio indicata prima fit euacua-

(ue j

t10,

San euinis miffio in morbis biliofis, multis in

(

libris male audit ; et tanquam lethale conamen ex-

n j

OLU

clamatur; quia ex inteftinis reforbtionem auget

debilitat febremque biliofam in putridam trans-

H*Gk

vertit

fitatem

Experientia vero docuit, materiam bilio-

fam optime ad primas vias tendere praegrefía ve-

que i

naefectione

Sangmms miffio in plethorico fub-

fingui

ieCto biliofo, feparamonem particularum biliofa-

(igerfo

fum a caeteris humoribus et ar&iorem inter fe

pk ärPL.

l

vincturam maturare videtur, quia euacuantla a

Veuaefectwne data copiofiffimam euacuant mate-

Thotd

riam biliofam. ^Febris putrida ex biliofa nafci-

hia

Vbi

tur; primam curatam altera non fequitur

Iu

Il

igitur vena in morbo biliofo fecanda; phlebote-

firs

]

mia fine omni timore adminiftretur

CNCTQUA

Hic

hd

Cb i

23

Cattus

r

th abfolutis genemhonbus, exemph gra-

k.xm,l

tia quosdam morbos enumerabo, quae ex polx«—

|

Chliolia efferata fua ducunt natalitia

pnt mn

Sypafnus

0

cott

f

Succum biliarium acrefa&um cum circulan-

tibus humoribus per totüm corpus circumdu.

zke

é&um, fpafmum leui opera producere pofle, nul-

aCEl0Í

lum. dubiu

Stmulus enim fortlor

'actis Vbi-

RR

que p.nübus neruofis et irritabilibus applicatui

ii

vl

^"

Cum igitur animo nobis concipimus poten-

"nv

naf

i[v)

tiam polycholiae efferatae, producendi fpäfmos

Q0get

porro vniuerfatlem hunc fiimulum, quia cum fan-

(

euine per omne corpus vehitur, denique fenfibi-

motrices caufas vbi-

n hi 0-

litatem irritabilitatemque

Ifa vo

que in machina organica difiributas et vbique

ofb

fcmo uinis itineri admcmntes fane non m uemur

diuerfos, variabiles, pwteummes effe&us et

hY ()M

e t

phaenomena, quao ex bile nafcuntur

t 4

In vafis fanguiferis excitatus. fpafimus vel

Tldle

motum fluidi retardat.vel accelerat et intendi

EFluida retinet congeritque

retenta ac.congefta

| Lfl Ü

V

le fem

infpiffat vel ad fenfibilia loca xepellit.

1ubor.,

leote

bris,

frigus, aeftus ,

deOl , congeftio,

extrauafatlo metafcaüs, pulf'us turbfmones di-

D

Uoüïw

w———ä

30

j ; 8; E

4ento

geftionis, reforbtionis fe et excretionum aà ftatü

inflammationes

obftructio-

fequr

fäno declmatwn e85

hes, dïfpnoea, exphcanda veniunt,

Similem ha-

U

Pieth

bet conditiohem

cum caua et canales inuadit

li

$Y

fpafinus, fimilia gignuntur mala

Vel mufculos

ü

occupat,

inde dolor, tumor,

ingrata fenfatio ,

p

formicatio, immobilitas , difcmüones, tremores,

pera

palpitationes partium.

fibras

Quot iam moxbomm agimina fuigunt ex

OU

LEI

polycholia exafperata , fola vi cum ga.udeat fpat-

ho

mos parturiendi?

fuit |

5

plef/wm Zäzlzojäz

VoCafm

duphcls eft generis.

pitu

ü

Turgefcentia þzizofa , OY gafmus fanguinis ex

pus;

fucco biliario exafperato fuo fümulo ,

fpafmos ,

E

iotus irregulares, cordis acGonem auctam va-

d

-fmumque contraCionem Írequentiorem progig-

flotie (

CO-

nente; velfpatium, quo fanpwis mouetur

r&ante; vel volumen humorum expandente.

Vel denique quodam loco retluxum impediens,

f |

alia parte. congerit mngumem atergo fequentem.

L]

CUf v

Ablato fnmulo eftectub ceifant

Plethora biliofa cagi moles mouerndorum

& bili

reuera augeatur a hquare blhOfO in fanguine re-

CAU

tmto,

*)l

Ed

i DER

3l

li

tento, qui excernendus effet.

Sic plethorae ex

—

X1g.

regur glt'xtlone pinguedinis in fanguinem pamm,,

nha.

apud au&ores defcripta cxompïa inuenimus,

madit

Plethotae fanguineae medenmï., Bul iffione fangui-

u dOS

nis vnius vel dnmdlae librae, -

In m orbo biliofo

fitio

)

euacuatur vomitu, diarrhoea , " per vrinarias vias

Qre,

þer cutem füccus biliarius ex fanguine ad plures

libras, fi omne id computatur, quod per totüim

tX

morbi decurfum foras expulfum videmus

GA^«

fpal

LENVS*) hunc morbum cacochymiam appel-

1at

Vbi aequabiliter, inquit, inter fe adauci

funt humores, illud p;omtudmem et plethoram

. Nocamus; Vbi vero vel flaua bile, vel nigra, vel

pituita vel ferofis humoribus repletum fuerit cor-

[I$ eX

pus; talem affectum cacochymiam, non:pletho-

Jmos,

ram appellamus,

Cacochymia vero cogitari pot»

[ Y

d-

eft, quominus contenta fv&ematxs vafculofi ra-

(

"i

g.

tlone quantitatis peccent,

(*

3«

C/h»-/-!f

üt

le

Febris ardens eft continua temittens: exi-

1

l

n

5

füt

Aitell

fecundum thrbPPocRATIS [ententiam

cum venulae, tempore aeftiuo exficcatae, acres

et biliofos ichores ad fe traxerint.

Acerrimna,

umum

cauihca tenuis , aähua imat ena blhofa aequabx»

je m

* fiter

tetitü,

*) in füis. Aphor. $, fe&, 1

*

32

7 ä,; ïg, T.

7

Gits

diter per. vniuerfüm fanguinem diftributa, in dif-

poüms fübiectis, inuenibus,

viris

fibra ftricta

telDi

et rigida gaudentibus

caufüm accendit

Pro

Qu

hC

biliofa febris ardentis indole certant prifcorum

Vidu

medicinae patrum, HIPPOCRATIS, ARAE-

TEI, GALENI aliorumque; nec non recentio-

&h

rum

IVNCKERI, TISSOTÍ, SWIETENI,

et,s ELLE tefümonia, Quando calidis, fulphureis

at

[catent particulis fücci,

mqmt F R. HDEF«

TCl

y

u

— MANN,; quarum difflatio improuida 1ef11gera-

ftunt,

tione intercipitur: motum inteftinum et febrem

duni

ardentem [fuscitant

Eandem fententiam pro-

bant, tempus, quo naíctur, aeftiuum ; caufae

ii

lirg

quae illam producnnt, folis ardor, corporis va-

(ue à

lida exercitatio, vehemens tracundia, vfus calefa-

n

cientium,

exta

denique vrima biliofa et optatus me-

?hOdl amfmïmae afiutug,

Facies in caufo flauefci

voinitio vel cona-

