HIL Vnam horam hac nocte dümnebat iina

(e.

Cutis mado

TO

I00fil

3.&5

'eliqua nox inquieta tmnhbebatur

Sui iterum confcius de naufea et dolore quereba-

Q

tur

Continuabant vomitus biliofi; pw/für fub-

ethi.

z:er/vr centum et triginta uno iuinuto digitum

1m

fericbat.

Ab ipecacuanha aecepta vomuit ali-

"

oit

quoties copiofam bilem. Mitigati dolores, qui

tolil

vero ad vefpertinum tempus cum delirio et febre

Pulus

recrudefcebant

Laxa et biliofa alvus, vrina vt

antea,

E

i

IV. Eadem morbi sondmo arteviae Mma.

ni l-

anyua

dum parui icus vno minuto centum et quinquaginta,

plen

Largus e naribus fanguinis fluxus fine omni le-

füica«

Vamme morbi. -

efirti

iM Inqmeg nox, infomnia, fomma æegrz de-

od

bilitas, pulfus valde paruus , verfas vefperum ve-

hementiffima febris exacerbatio, narium copzofa

(l

j

haemorr/zagza, frigefcunt extrema et media nocte

15

de.

Idl

138

EL E

£

ä

delirantem efflauit aeger animam. ^ Defunc&um

cadauer ftatim in foedam difceffit putrilaginem

abom1nab1h odore nares ferientem, et nychteme-

ls

füm à morte ex ore et nanbub foetidus folutus-

vagi

que effluxit fanguls

cin

Hacce obferuatione ab ommi parte notatu

Vr

Qua

digna docemur: fanguiuis e vena mifli faciem fu-

perficialem Iaete purpuream ab intimiori particu-

qui

Ti

larum biliofarum mixtione euadere ; phlebotomi-

am fegretationem bilis a fanguine promouere, vt

t

bdt !

fignaillius, anteà dubia, certa euadant et copio-

fa euàcuetur bilis, quae antea fuam pracfentiam

th lls

nullis prodiderit fignis. -

Demque probare vide-

fite

tur, quod eadem matena

quae prius biliofam

gl Jf

!

formauerat febrem, mutata et qualitate deprava-

tüs /

ta infe&a, etiam putridae febris materialem cau-

Tát

fam fiftat, gelatinofium globulorum rubroram vin-

fira

culum deftruat et fua acrimonia fymptomata ner-

uofa producat.

Inde delirium, fanguinis folutio-

brim

1es, folidorum debilitas, pulfus parvus, fubmer-

Ve[ro

fus, quae chara&enftlcas febris putridae notas

at

ftatuunt

Putridae febris genefis ex biliofa for-

toe f

fan illius naturam illuftrabit

HU

ped

lr r

3. dr-

"CUW SACdE

139

nf

3. «drthritis vaga. acuta;

Vm

Cum füccus biliarius circa articulares capfu-

dteme

las, in tela cellulofa circumiacente, tendinumque

OLULUS.

vaginis colligatur: tumorem et:dolorem arthriti-

cum excitabit

Expeditus; tenuis, acet; parmn

Dotatü

immutatus fuccus biliarius febrem arthriticam, de

em f

qua ego loquar

producebat

quamuis ommis

QLtCd

quidem arthritica materia ex fucco bilario degene-

ot

of

voóto Oortum ducere videatur

Sub auctumnali

T6, V.

tempore, cui praeluit feruidiffima aeftas, ingrue-

u

bat a refrigerio perpeffo cum pallida genuum in-

end

am

tumefcentia; rigiditate et dolote, per aliquot dies

t

Y

(e-

fine omni febre perfiftente, quem nocturus ftra-

I)

n

gulorum calor exacerbauit.

Digeftio et appeti-

pryà

tus fatis vigebant, alui'feceflus quotidianus et

I] Cau'

naturalis, nec vlla. pnmarum viarum "affectarum

n W

i

figna erant.

LC

t

Ad mamrem euecta acnmomam bilis, fe-

olutio

brim accendebat, dolores genuum magis ingra-

bmet

Vefcebant et tumldae Bdltls color ex flauo rube-

fotas

bat.

Nunc genuum tümor qui aliquot dies fixa-

tae fedi inhaeferat, femel et fübito,in breuiffimo

h fot-

non fenfibili temporis momento ,. circa malleolos

pedum fe coniiciebat, quibus per fex hóras circi-

ter remoratus, eadem celentate ad antibtr achii

;

cum

n m m r m

M

140

—äïx":Pr:ä,

SMUTSTIU N-

cum carpo iuncturam auolauit; abhinc ad genua,

hi d

et pedes iterumque ad manus et ita per totum

g

A

morbti decurfum tumor et dolor cito citius fedem

fs eli

mutabant

Cum ingrauefcente febre et delirio,

Qan,

vberrimi fadores fymptomatici oriebantur.

Sub

at

l

l

mathodlca imorbi medela, ingens materiae bilio-

hi

ER U x EUR z r r

dae copia quotxdle feceffit; qua euacuata febris ot

te, 0

tumor euanefcebant

preltt

tatü

Axthritica haec intumefcentia, quae periodi-

determinatas artuum iun&uras inuadebat

Terr d

tetea Y

haud bene ex confenfü articulationum cum primis

Uie ]

viis explicatur; quia eryfipelaceus color fole cla-

fum p

1ius infigniebat, materiam eiïe ahenam aegrotati-

ticlne

t1 loco miixam

»

t00 ex

Num ex reforbtis ab inteftinali faburra par-

ef

ticulis, ad artus delatis tumor et dolor furrexe-

Tiento

runt? Minime gentium

Verecundiae fines

Cretori

tranfiens, duntaxat a nathra defidet aret vt tam

vehol

breui temporis momento, quo ab vna ad alteram

fündam

articulationem meta&afes fiebant ; fordes ex loco

Tnier f

affecto deportatas in inteftna cito deponeret rur-

Thitem

fusque citiffime reforbtas ad alium locum deilice-

punti

xet.

Véredario profe&o curíu illi opus effet

Varticu

Et fac, rem ita fe habere; &onne momentum il-

DT

lud

M

J

M

I4Í

! perm

lud intefcalare

-

quo reforbtae pàrticulae iterum

! Ut

in inteftina deponerentur, medico magni ponde-

tedem

fis effet

ad medicinam purgantem . immitten-

GeITIO

dam, quae corpus .delicti euerrens,. ludibundam

Sub

paturam feuenou reduceret tramite ?

Et mirunt

&b

fane; quod pamculae eae, ex abdomine decerp-

bris o

tae, quae ftatiuam deferuerunt; non -ab hepate

prehenfae ad loca deferta remittantur, cumi por-

tarum bibulae venae omnem mte[hnorum Cruo-

period

rem ad-iecinoris colaturam transmittant;

Prae-

QCepat

terea vera perfectaque bilis regurgitata, cum fan-

1 wmub

ole di-

guine non mifcibilis, ad cutem deponitur et icte-

Qen

tum parit

Putridae vero falino- fulphureae par-

ticulae, quae bilis elementa conftituunt, perpe.

tuo ex inteftinis reforbtae etiam in faniffimio ho-

r ptt«

mine fanguinein abdominalem fine fanitatis detri-

Itrexe

1aento ingrediuntur

Quae vero cum iecoris ex-

fines

cretorias vires faperantes, paulatim colle&ae po-

vt m

lycholiam pariant

puma morborum bilioforum

]rerant

fundamenta jacient.;

Nulla effet iufta proportio

ex lo

inter fymptonmta pvmamm uaum

morbi fo-

ret füf-

ifnitem continentium

quae nullis faepius affli-

(eite

guntur incommodis,

cum a. decerptis paucis

partlcuhs in alia corporis parte ve h ementiffima

s dl

Raro vel

ul |

nonnumquam oriantut fymptomata

J

lul

num-

j

PA

142

a ii u

duc

mumquam veta bilis tahtüm Ljemporis in inteftinis

leil

commorari poteft, quantum morbis biliofis ad fuae

materialis caufae colle&ionem tribuitur; nifi quod

. decompofitiorem patiatur et in füas dilabatur par-

Vil

Qu

ticulas elementares, Acrefaca porro bilis, quae

EO

ad pulmones delata, peripheumoniam producit,

iidiccicccei n RUR u uwwämm&h VOEUR

m

ex inteftinis ad oftiola vaforum lacteorum appulfa

*primam' in illis ftricturam 'exeïcitpra , fibi ipfi vI-

fj

teriorem precludet tranfitum.

Denique omnia

i

ea argumenta, quae morborum Dilioforum gene-

(l

:

fin ex fomite in fanguine latitante euincunt, re-

ktan

nof

forbtioni contraria fügt.

le

(id

ä

4. Fitia :cz'wal amithum.

1

3

| Frequentimmaf fünt mqr-quni | bilioforum

lst

fymptomata, . Cum fanguinis conditioni fe et ex-

cretiones fimiles fint: polycliolia acrefacta, hu-

nores fuüa acrimonia infectos ad fyftema vro-

poeum defer'et,x in vafculis bellinianis fpafmos et

crispaturas excitantes, quae pallidam modo et

aquearm tranfire patiuntur vrinam. 'Vel acerrima

vrina, ad cyftidem delata, circa collum veficae

f'tri&uras füfcitans , mingendi inanes vel dolorifi-

.€os prouocabit conatus. — Mucilaginofa emulfio

'*gu*mr;ni arabici vrhjiaevaco'rem inuolvunt, vias ob-

ducunt

a iusatd o

) säg

143

CU

ducunt fpmtus nitri dulcis et op1ata fp-asmos

25

d(une

leniutit.

N

i kld()d

Etiam ex decubltu acrefaäl biliarii fucm ad

u

vafa, fyftema vropoeum nutuentla fa&to et du-

. (

[

"m

€tuum fe et excretoriorum comþremones conftri-

d

W

(dt

&iones et inflammationes fufataturo, variae circa

ppull

mictum m01e&1ae nafcentur. : Demque atrabila-

ilv

tia polychoha vifcidam glutmofamque mateuam

omntà

in renibus, vreteribus, et vefica ftagnantem oftia-

1 fente

que excretoria Obftruentem, ad fyftema vropoeum

m

transmittet

Interdum et flatus, faeces, gluti-

nofa faburra, ex polycholia in teftino recto col-

L

le&a, veficae collum comprimunt.

i

Plerumque emetocathalüs illico expedlre

folet renes et veficam,

oforum

)Ft

44

du

10«

1

0s &

nodo &t

K

"

j

fnà

101

((06

Q01U

rit

en

À

|

n

vins 00

SECTIO

üi

144

| $EY

p

SEGTIO Hl -

ibl

MORBI EX

POLVCHOLIA

a

/

EXANTHEMATICI

fip

E

ia

ecubitus polycholiae ad cutem. Die Haut

D

fagt T1$sOo' r *), ift fchwacher, weil der

Urheber der Natur es haben wollte, datmit fie al-

Qu

Tiit

?ä

lemal die in dem Kórper fchádliche-Materien auf-

teil

zunehmen im Stande feyn móchte, und ift daher

lr

áuch der Theïl auf dem die meiften Verfetzun-

;ä:

hus

cern eifolgen

(

Quaecumque exanthemata pecuhaæ füum

|

Qefi

aü*nofc,unt contagiutm et cum biliofa colluvie tan-

prae

tummodo comphwnüu huius loci non funt no-

[ino

bis medo de lis, quae omnem originem ex fucco

|

fermo. eut

eng

biliario ad cutem. depofito ducunt,

|

Ditio

Emsmeaï generis funt faepe faepius febris urtica-

pe.

trl ] blliluiil

aphtofa, petechialis, peftilentialis,

Numero.-

tünt

effera, ftulatiua, eryfipelas, pmpmm

&t re

fa, inquit sToL L^ capta obferuatio me vel in-

uitum conuicit, febrem nnhalem petechialert,

fcarlatinam

vrticatam ,

al f

eryfipelatofam originis

.ld nnhi Videor obfewafï'e

Tot .

gaftricae femper effe.

poy

nuhauum gcmtncem mateuam eü"e potms Pltül-

tofam

!)l

*) v. d. Nerven Krankheiten, II. Theil p. 499

M)

**) Rat. medendi T..1I. p. 79

M

u

OUUCUTM TR

145

tofam, petechiarum biliofo - patridam, fcarlatinae

acrem, volatiliorem caeteris, quaeue corporis

fupmümem citius petit et pro aliis faepe numero

ht

magis feptlcam *

l

[ UT

Acrefacta polycholia ,

ex cauüs quae fe.

»

d

quntuf ad peuphenam propulfa et fpasmo transe

mittentiuim canalium ex ftimulo contraGtorum, re«

| uf

atrabi-

jl

tenta, volatiliora profert exanthemata :

Ul«

laria materia, quae in anguftis cutaneis meati-

bus impacta haerebit, fixiora

Praecipue enim

fuum

atrabilaria conftitutio exanthematibus fauere vi.

n

detur. Sudorifera, inquit FR. HO FFMANN **)

IO'

praefertim. nimis calida et volatilia; quae expan«

XUCLO

fiuo fulphure füo, inteftinum humorum motunt

"

exagitant, penitus a cura funt excludenda, vtpote

ü

n

biliofi humores, qui vifcidae fünt confiftentiae,

J

(

per anguftos fübcutaneos meatus non transmit«

fjl

tuntur, fed rectius omnino per hepaüs colat'onum

metüe

et renale cribrum volunt expurgari,

j

Difponunt ad exanthemata propenfio mülta

at

|

àd füdorem, cutis mollitudo, delicatula et tene«

Qu

rior corporis fabrica,

Ad peripheriam inuitant

Lüïï«,

polycholiam , ae&atls ardor, hypocauih a ftrague

P M.m

loruni

TA

*) srort rat. thed. T. If. p. $o;

—

*^) Oper. ph. med. T. H p. 306.

A

K

146

T Eerscie i RUE

D'UUUS UM*

/

lorum calor, medicamenta pellentia, alexiphat-

u

maca, regimem calefaciens, genius epidemicus

f !

et intermiffa impuritatum flauarum . euacuatio

[icht

d

Reliquae, quae referuntur caufae, polycholiam

N

proprie generant.

dbe

Tut 1

Facta hac metaftafi, pars materiae morbo-

miti

fae extra communem humorum circulum depoü-

ta dunmuet fymptomata, quae de tota quantitate

gramora erant,

Remittet febris diminuto, in fy-:

&me

ftemate ar&enofo, irritamento.

Igitm non peni-

Thiote

tus funt fymptoniatica exanthemata.

Num cri-

qum /

tica 2

Numquam per exanthemata perfectam

fim v

natura molitur crifin, quae copiofam et omnem

Tie qu

ex corpore eliminat materiem morbofam. | Nam

Tucin

nullum, paucum eft criticutri

Peripherica vero

metaftafi numquam omnis materià peccans ad

fee

cutem deponitur,- neque per' eam euacuatut

IR$, Q

Partem tantummodo feponit natura, ne tota

farfim!

quantitas ante fuam polifibilem euacuationem gra-

Y pa

uiora inducat mala

uacuata parte in fanguine

fitatem

relicta

fepofitam fufcipit, euacuat

Mitigant

"

|

d

morbum eéxanthemata, non iudicant; crifin im-

Cütem

perfectam, numquam perfectam inftituunt, faepe

NT the

nil funt nifi fymptomata ctifin fa&am comitantia

GRANT

) Yon

f pR

147

jhat

GRAN'T ) fagt:

Nachdem viele Tage verflof:

QIC

Ó5

fen waren, wurde endlich eiz 77ei diefer gal.

l

tl

lichten. Schárfe voz -Blute abgefondert und. auf

olam

der innern Flàáche des Schlundes, in Geftalt der

Schwámchen agefemst

Es waren auch die-

felben würklich kritifch, ohnerachtet Z/e Kvife

Qroo

nur zmvollkommen war und bewürkten eine Z"er-

opof

mzm]ermg des Fiebers.

IIf

Exanthemata numquam. funt xepellenda ne

nl

elementa bilis, quae in loco metaftatico in proxi-

pe

miorem venerint contaCtum, copulata iunctaque

1l (I]

cum fanguine non amplius mifcibilia, quoquo ver-

a

fum veniant, ad partem nobiliorem deliciantur:

fiem

ne quantitas in cute fepofita illi denuo, quae ad-

N

huc in fanguine reli&a erat, addatut.

j Ve0

Retropulfamateria interdum ad organon füum

i

Md

fe etexcretorium ruit, naufeae, ructus, vomituritio-

Vatut,

nes, cephalalgia omniaque Íymptomata fordium

furfam turgefcentium für gunt, vel ad alianinobilio-

- 003

"Ü 9rà

rem partem decumbit; vel fanguini reddita quan-

T

ttatem materiae peccantis auget.

Diaphorefi

lu

at

blanda, Mofchi, camphorae, veficatoriorum vfü ad

cutem reuocatur metaftafis.

j ii«

Quoad medelam

fiepe

exanthematum, ea pars materiae morbofae pri-

iantd

13

K 2

mutm

RANT

*) von faulen Synochus S. 324

148

EEE

tum eft euaCuanda

quae organo excretorio

caufti

prox1ma eit remotior cum propius aceeiïent

jl

bri v

L Epyfipelas.

pils /

L

Succus biliarius in cute et fübftrato panm«

ulo adlpofo depofitus, cum planum ex flauo ru-

[cirmho

bentem tumorem eleuet, eryfipelas vocatut

petat

Omnes fere, tam fummae antiquitatis quami

lem pr

inoftri aeui medici, neglecto confenfu, etyfipelatis

originem ex metaftafi biliofa, catholica fide faten-

tur et ipfe flauefcens color hofpitanteni alieno lo-

N

metalt:

co humorem prodii FR. HorFMAN ) eryfi-

pelatofam febrem a bile variis ex caufis cortüpta,

acu0, (

vitiata, cauftica et acrefacta deriuat; quae fuccel-

vent. |

fiue ad fanguinem fertur et cerebri fpinalisque

XT

medulae membranas

vniuerfam . neruofarurmi

fheonts

vafculofarumque partium fyftema male aflicit, fe-

punge

bremque efficit, donec demum ad externum cor-

fenfatio

poris ambitum pellatur.

Ced

Cognofcitur eryfipelas ex inflammationis bla

Wehtem

llofae et polycholiae fignis,

Y mor

Biliofie inflammationes, quae interna pe-

tes fer

tunt loca, eryfipelaceae fant naturae,

liaris t

Graulola phl()gofeos fymptomata ploducni

a(l

fucm blhalll paru*ï quidem quantitàs, quae magis

Qub

C'lu-s

*) Syü med rat. T. IV. P. L. p« 306.

"nn

P ercEEDE

149

fU

cauftica gaudet indole. srorr *)phlogifticam

inquit, fanguinis conditionem, eryfipelatofae fe-

bri nonnumquam complicatam acrzor? reforbtae

In

fuccedenti,

AT

bilis fizulo debemus, fangui

r

) fü

Ex atra bile male curatum eryüpelas in

fcxrrholdeum tranfit.

Retropulfum cum interna

petat, phrenitidem, lethargum, anginam letha-

Qu

lem producere poteft

ehts

mitell

2 Purpznaf

10 lo

Nil vfitatius occurrit,

quatn purput*a ex

ev

metaftafi biliofae materiae ad cutem orta

Eo

fipta

aeuo, quo alexipharmaca methodus in morem

h

x

venit, Lipfiae primum vifa eft.

[Sqqe

Vagus Volatlhsque variis locis decubltus,

farond

rheumaticus dolor nunc hac munc illa parte,

d R

pungentes extremitatum , praecipue . digitorum

-

i

fenfationes huic exanthemati nonnumquam prae-

cedunt

Item praefagit hanc ad cutem immi-

nis ble

nentem metaftafin multa ad fudorem propenfio

in morbo biliofo, praecipue cum acido odore na-

tes feriat

saepe faepius polycholia, quae mi-

1a pe

liaris febris caufam materialem fiftit, acida eft

oduc

affecta acrimonia, acidum olet füdor, acido oc-

cumbunt debilia fubiecta, quae purpura amat

CU

K 5

et

*) T.1m T.II PSO

I5O:

EE

et acida polycholia frequenter atrabilarium, quae

in pmpura praedominatur, generat fuccum

m

(tatus

, Puftulae quo magis numewfae et prmm.

tio d

nentes eo máior d—epoütae inateriáe quantitas, -

eo grauius,

lis: fubüdenübus

damnum exti-

Qiapa

inefcendum.

(in; |

Colica, perlpneumoma

apople-

Xia, furor,

conuulüo et delirium. a. retropulfa

purpura deügmnt metafcafin a cute ad aham

t Ti

partem translatam.

« 1

1

t

Petechiae, fcaüatma et ora aphtofa haud

Qb

ralo 1lhm comhantm

morb

Qplatg

eu Ap/zme.

ls qui

Sunt paruae, rotundae, fuperficiariae pu-

Qiem a

üulae ex decubitu materiae biliofae vel acre-

t !

fa&ae vel vifcidae ad glandulofum: linguae, buc-

&t tem

carum, gingiuae nec non oefophagi et ventri-

ä

l

culi pemüroma

Pro dnælfa materiae - conten-

TIat3. Y

(

'tae malignitate variabilis flaui, fufci, lividi ni-

l

grique coloris funt

Vbi haeferunt aliquamdiu

qppref

Oa

decidunt, renafcuntur

dum omne noxium ex-

pulfum fit. Materiam mobilem viresque integras

gentia t

fignificant, quae cito cadimt et reniuifcunt; peio-

Contrs

ris notae, quae tarde desquamantur, tenaciorem

& emo|

materam et vires labefactatas accufant

-

^

Con-

£

ISI

qug

Concomitantia .fymptomata funt anxietas,

uaufea, cardialgia, vomituritiones, appetitus pro-

Ql

üratus circa praecordia ingrata fenlatio, deglu-

Ua

titio difücilis ; fi oefophagum, vomitus et car-

ext

dïalgla

fi Ventncuïum

chyli refmptlo 1mpe-

Qpl

dita; fi mte[hm tenuia obfldent

mult

qucuntm* in biliofis morbls vel ex falu-

dam

tari naturae miolimine hanc viam eligente, vel

ex intermiffa euacuatione, abufü calefacientium

w

et roborantium in acutis a polycholia oriundis

morbis

Praecipue. dyfenteriae praematuris

opiatis fuffocatae pediffequae funt.

Mah omi-

nis quae ante,

laetioris, quae poPc feptlmum

Dpu

diem cum rehquls coQionis factae fignis oriun-

KT

tur.

Amant humidum cahdumque auctumnum

- Düc

et tempus quo purpura gr aiTatur

entfi

AR

Retmfrle'üs illis, febris omniaque fympto-

ynten

mata recrudefcunt cum ingrato praecordiorum

(l 1

h.

opplef"loms fenfu.

Sedulo igitur fub medela,

mll

omnia frigida, acida concentrata, opiata, adftrin-

I &

.gentia et materiem retropellentla funt fuglenda

egras

Contra meta"taüq dlaeta diluente refoluenteque

W

et emolliendo cmüuofa Vlcem füftineatur.

Coretm

of

& 4

SECTIO

[]

152

sæcmo IV'

D

fuen

buun

POL?CHOLIAE DECVBIT'VS

ABDOMINALIS

phtet

T

X abdomite plurima bilis elementa fuümun.

pri

E

tur

in illo natura amplam eius officinam

Cþ()llc

pofuit et bilis fecreta, vt excernatur, per lon.

flequ«

gum intefünorum tractum defcendit

Haud ideo

depo

anmuni

hs i

quod hepatica fun&ione turbata circa

abdominalia contenta

multa laefionis fympto-

fperí

qmata obferuentur

Praecipue exiftere amant bi-

Tnom

liofae. metaftafes. ad abdomen cum aeftiuo ar-

ff

dori refrigerium fuperueniat

Caufau/ defide-

&l f

Yant a peripheria zztrorfum pellentem; caufam,

(5 i

i

caufae exanthematum bilioforum e regione op-

pofitam

In aeftate copiofior generatur bilis

Tüm

elementaris, vniuerfuüm fanguinem inundans, cu-

exhal

jus magna pars cum tranfpirabili fanctoriano per

Qie d

/cutem auolat,

Suppreü'a hac exhalatïone vel

lii

dlametro oftiolorum cutaneorum , aemuo fole

D

amplius hiantium, in tantum faltem diminuto,

(

ne craffiora biliofa permittat: interiora verfus

vergentia, ad fua organa aceruatim fluunt,

Ita

cholerae, dyfenteriae, diarrhoeae blhofae nafcun-

tur ex refrigerio per aeftatem perpeifo, que faepe

efiden

faepius

L

d

153

faepius materiae tranfpirabili retentae male tri-

V$

buuntur

lgitur omne id, quod fpasmum peri.

phericum producit, decubitui biliofo ad abdo-

qmen fauet

Interdum et irritamenta interna, in

TRUf

primis viis latitantia, fluitantem fanguine poly-

Tam

choliam interiora verfus alliciunt.

Facilis et

: lon

frequens eft fücci biliarii ad abdominalia vifcera

i jdeo

depofitio.

Decumbit polycholia vel ad glandu-

iv

las inteftinales, copiofe per totum tra&um. di..

Tpto

Iperfas,

irritat et magis auctam muci fecretio-.

t b

nem progignit; vel in anaftomofibus cum venofo.

j af

fy&emate coeliacae et meferaicae arteriae, vi vi«.

Atf (l

tali ftimulata coarctatis,

íieu . vifcida matena far-

Vufat,

citis haeret, colicos doïores

inflammationes et

ne op

iuflaiones producit.

Porm Interna inteftino-

t bil

rum.fuperfidles humore biliofo, a vafculorum

1i$, U

exhalantium oftiis depoüto irroratur, vel deni.

no pa

que duodenum largam bilis copiam, praua qua-

p el

litate affectam, quam du&us choledochus eru.

] fole

Qauit, noui hafpltls 1mpat;1ens, aut cholera aut

diarrhoea exturbat

"iftato

verfüs

H

Cäolema

j a

paftum

Acrefa&a polycholia, *cum conftitutione

a fepe

epidemica favente, a fanguine feparata, inter fe

jaepnls

K5

magis

æ,

M—-——

154

TA EC

TM

bila

magis. tha ad hepar et duodenum ruat, cau-:

fthd fua acrimonià- ventrículi et inteftinorum

duod

& I

motum periftalicum .ex parte praeter naturam

vent

inuertat: ew» vna pars, ad ventriculum regur-

is [

gitata ; altäm, deorfüm delapfa. diarrhoea foras

Caula

expellitur.

Semel incepta excretio biliofa vo-

lecta

mitu, hepátici fy&ematls motum optnne promo-

CAELIVS AVRELIA-

vente, continuatur

wvs felliluam hanc paffionem; wrrLisivs

Tnor]

dyfenteriam incruentam appellat,

lr

"CPraeclhte DIEMERBROECK choleme

bus

genefin ex polycholia delineauit *)

Illa bilis

Nycho

inquit, quae in cholera et infantum multorum

fjl

diarrhoeis: eiicitur eft acris et plerumque aeru-

liqu

ginola feu viridis ;

et apertis huius modi aegro-

ble d

rum cadaueubus femper admodum copiofa a me

f

inuenta fuit,in folliculo fellis et pauciffima, vel

Vel

nulla in ventriculo ;

quod. certum mdwmm eft

la f

eam efferuefcentem . ex folliculo erumpere in in-

TlX 1

teftma et Ventnculum

non-vero in hoc ge-

e p

nerarl

Qàtum

Sc/zo/

Bilis, quae in cholera fmfum deorfumque

Ts*

elicitur, in hepate, Veüculaque fellea' et poris

epo

bilia-

*) v, THEOPH, BONET. fepulc, T. IL p. 140

n

ais

»2,

?-—-—jnx*'*'& -'/"'(yA :

I55

CAU

biliaris. eft colleta, ex quibus efferuefcens ii

Qu

duodenum erumpit,

Nam plerumque cholera

Laf

ex improuifo pmm*npü, nulis praecedentibus

QUI

ventriculi male affe&i aut appetltub et. coctio-

0Ta3

nis fignis, quod certe neceffe effet, fi tanti mali

YO

caufa in ventriculo generaretur vel genita et col-

Imo

lecta fuiffet

I)

Calidiorum regionum . incolis ; endemius

hr

morbus, epidemicus nofira terra, et emetoca-

tharticum medicatricis naturae, quod a grauio-

iefag

tibus molbls bmon,s defendit.

Conftitutio po-

hl

1L

$

lychohae acrefa&ae cum cholera initium facere

Outt

folet

Exufpma quuaé THEOPH. BONET

luïu

aliique inftituerunt, qui follicnlum fellis amplum

PTO

bile admodum turgidum, ductus eholedochos in-

à n

figuiter diftentos, et ventriculum bile purum in-

vel

venerunt; eius naturam et genefin ex polycho-

n eit

lia fatis eumcunt

-Eüomita bilis mox flaua,

f 1

mox nigra, aeruginofa, acidiffima vel glutinofa

E

eft; pro ratione, partium ex fanguine excernen-

-

darum

Contrahitar ad mentem- HIPPOCRA-

TIS *) ex carnis efu, ebrietate vini, infolatio-

T

pors

ne, porri ceparum locuftarumque efü ;. aeftate-

DIl

*

que

*) epidem, morb. Lib, VII. Se&, VIT

N

; 4

156

L

EC E

&

tant

que füperuenit; quae enumeratae res inter po.

deni

lycholiae caufas obueniunt *)

Copiofi et mucilaginofi hauftus et excretio-

j

tat

nes fhcilitant, veficatoria ventriculo applicata et

tem

phlebotomia müammatlom ab acrimonia ortae

tirct

medentur ; pulgato corpore emefis aere fixo

RIVERIANO et opio compefcitur et membro-

pert

debilitato lauatione vini pr&ümum rubor re&an»

ratm

f

« Diavyhoea biliofa.

propt

Eft alui biliofae frequens Iïuvüorque fe-.;

licos

ceffus fine febre, qui vulgo epidemicus eft

(ie ]

Prima ilius varietas eft fpontanea et fa.

Cilag

Huic ve-

Totur

lutatis polycholiae crifis **) defcripta.

xo falutari naturae mohmun interdum varia ob-

Atel

veniunt fymptomata morbofa, vel a nimia cor-

poris fenfibilitate, vel a deprauata materiae ex-

Que |

cer nendae qualitate. .

Tun j

Secunda igitur vanetas eft älanhaea ina«

Ts

nis, continua, cum confumptione aegri et quo.

Bbx

Prouenit

tidianis aquoüs alui deiectionibus.

Tiajem

a corrofiua aci bile, in laubuhs hepaticis nidu-

feron

lante,

*) v. P. I. polych. p. 68.

**) "Tra&, de polych, p. L. p. $0.

357

p

lante, et guttatim ex choledocho orificio in duo-

denum depluente, quae caufüca fua acrimonia

lst

perpetuum humorum aflli&um ad inteftna in-

àe

vitat

Curatur emetico, quod caufam irritan-

Qrtae

tem fimul ét fubito ex hepate elicit data poft

fio

tm&um Rhei; Equitatio, cum omma frufaa exe

mbro

l

perta, certum piaeftat auxilium,

f

Tertia ea elt vanetas quae füccurm bilia:

rium fufficiente quidem quantitate euacuat, fed

propter ilius acrimoniam fpasmos

dolores co-

e fe.

licos, tenesmum, inflammationem, corrofionem-

Acrimonia inuoluatur hauftu mu-

que producit

acida illius

t i.

cilaginofo, hordeaceo, gum..arab

K v

natura abforbente addito emendetur et fpasmus

00

intefünalis opio leuetur,

1 C0l

Vitimà ex polycholia atrabilaria prouenit

j CX

quae fpiffa, vifida et ductilis vbique inteftino-

rum parietibus refinofi principii inftar adliae

T«

tens, tenesmumnm, colicam

ineteorismum excr-

tqu.

tabit, vel obftru&iones faciet, liberum abdomi-

ouent

nalem circulum et fufficientem vaforum . chyli-

d-

ferorum reforbtionem impedientes,

lt

Dy

158

—— —

a

T

".

"4

üe

E Dyþnterza äzlzq/Zz.

ij

Uh

Si äïfæmcahs acrimoniae bth, annuente

llj

genio epidemico, ad inteftinorum loca mucifera

m

et glandulofa ad partem proptülía, deponitur: do-

Til

lores, ardores, tenesmum, erofiones. et copio-

cg

fas alui deiecüones, pluries fanguime mixtas

-

the

progerminare videmus,

quem morbum. febre

Mil

ex acrimonia in fangume reli&a, fociatum ; dy.

l

ll

fenteucum appellare folemus.

N

Haec dyfenteua eft fimplex biliofus mor-

15

bus, non complicatus cum catarrhali acrimonia

ub

quan VOGEL, AKENSIDE, STOLL et nu-

pOILf

per in fua differtatione *) OPPENHEIMER

i Y

accufauerunt

Extant haud rara exempla dyfen-

Q

teriae biliofae, vno. emetico femel et fimul her

tl

ba. fuffocatae

cum

jen poft eiectam mate-

URH

tiam biliofam

fimplex dyfenteria remanfiffet

Cmneti

fi bilis non illius caufa materialis, fed catarrhali

futcit

acrimonia duntaxat fortuito complicata fuiffet

etfim

Commutantur

vnius caufae diuerfi

effectus.

NT

Polycholiae metaítafes ad abdomen, caufam de-

pl

fiderant interiora verfus pellentem, quae quoque

catarrhalem acrimoniam generare poteft

Pu-

I)J

tredo.

*) de catarrho. et dyfenteria.

H) :

&

iab

SRCON p

X

159

tredo, contagium et malignitas dyfenteriae bi-

ente

liofae. catarrhali naturae Contraria fuünt et ve-

nenorum, atrae bilis turgidae, ad intefüna. pro-

Vfera

ruptae effectus docent,

omms genens auumo-

00

mam, ad intefüna delatdm dyfenteriam produ-

p

cere poiTe

BISSET.dicit *) In .Newcafile

X

QU

the dyfenterie appeared hequently from a.de-

termination of the bilious humours to the in-

,

d

Dd

tefünes.

Materia b&mf& in Vafculorum Vltlmls üm-

fhot-

bus iu glandulis brunnerianis et: peyemms per

Q0TIH

tubum mte?clmkm vbique diffeminatis, ftagnare

t fill-

poteft, vel interna inteftüinorum fuperfimes ha-

VER

vel

litu vafculorum perfpirantium confpurcatut

vien

ex choledocho duc&tu caufüca bilis guttatim de-

]e

ftillat

Vitima fbecies

qua fedes aquofae fin

Tnaie

omni aerri lenimine depelluntut

praecipue

fifet ;

emetica fibi vindicat, vias cholopoieticas muco

mhah

farcitas referandi et hoftile irritamentum femel

f jllet

et fimul breuiffima via eiiciendi caufa

Ita apud

1[ L[US.

RIVERIVAM **) adolefcentis dyfenterici exen

fl

j -

plum inuenio

cum nullo remedio curari polfet

die

10q

.

Pu

*) Eífai on the tnedical conftitution of great Britain

üedoa

p. 218

**) Cent. III, Obferv. 9

.*

160

Jb

D

die inofbi duodecimo fumfit emeticum et re.

jectis pe1 vomltum multis . biliofis humonbus

MK

euaflt;

"

/

Dyfenteriae biliofae medela àulpicato. cum

!

emefi incipitur, quae vifcidurn canalium bilifero-

l

rum inucum detergit, biliofos humotres ex illis

od !

expurgat et iners iecur ad viuidiorem füfcitàt

adionem. Denigue imateria in inteftinis delapía

Vtttg

tüt;

euacuanda, inuoluenda, grauioribus fymptoma-

tlbus Profpiciendum ét ad finém vafa cutanea

dfo

apeuenda vt iuítam fuam polycholiae partem

Euinte

euacuent,

lipf

$ I)

tefripe

Gorin

& a

ET

Qtem

A r li

? ef,

lTO. .

Tar

UT

feing

(f

li ftate

Tenierte

CAPVT

Mif ;

d

*

I6Í

lt

CAPvT IV.

IDus

MORBI CVM POLVCHOLIA

LOMPL[CATI

CU

eti

olycholia et alius effentialiter amexfusf mot»

P

bus, ex diuerfa caufa

nullo. inter fe vin.

llis

culo nexa, eodem tempore fortuito exiftit, vel

Cut

vterque morbus ex vna eademque caufa gigni-

lpl

tur; vel demque alter morbus ad alterum prae-

Q

AA

difponit et mutuam generationem facilitat

Re-

tef

gnante genio biliofo, vulnetati, contufi, ex alto

lapfi; vlcerati morbis ex fpecifico miasmate or-

tis laborantes bile patticipaut

suppreffa ex

refrigerio cutis exhalatione, retentum tenue fan-

&orinianum perfpirabile, catarrhos, : rheunata,

et varias fluxiones; materiae biliofae pats, per

cutem. excernendae, non euacuata polycholiam

pariet,

Quibusdam miorbis vt e, g. febribus,

iCtero, ea eft indoleS, vt abündantem füccum bi-

liarium neceffario progignant ;

'alii polycholiae

feminatium conftituentes eius originem facili-

tant; vt for dida putridae, oleofae, dcidae indo-

lis materia, primis viis abfcondita, quae füper-

veniente occafione iti fanguinerm ràpta particulis

biliofis illum inundat

Etiam biliofa materià

pvT

- L

ad

asss 6 ARA

162

UUUOMS VR

ad variorum miasmatum genäün füam conferre

que

yidetur tefferam. : .. Bliarius füccus ; qui deper-

glïu

dltd oleofa et Hmda parte ten*efuem craffio-

rid

rem cum acida vel falima acrimonía copula-

u

4ari retinuit, avtvitica vérofimiliter degenerat

el

QUVITIEOTIA

Coexiftere poteft cui' variolofo

[tt ]

mOI'banfO, rheimatico, arthritico, venereo, fcro-

tübo

phulofo mmfasmfxte Iterpete, fcabie, faao ;; copu-

fout

"latur cüm illis, ad fua loca ruit, medelam elu-

telori

*ält crifin. impedit.

Inconfueta: eft morbis fa-

fungi

icies, fuo defle&untür decurfu, fymptomata ad-

od

funt pathognomomca eplgmomena hybrida, 'ex

Tonin

—vtuusque Yiorbi- caufis genciata.

Egrl ftatus

Thám

" peffumdatur.

Quoti

Medeare primum praedominanti mmbo

Vent

l faciliori curatu; fimplex fa&tus- merbus fua

TUf 4

tra&etm methodo.

tef

hilis

Y. F eh "£f.

ï/bl febris ibi polychohæ

Iam in puma

Difty

parte *) motus febriles inter caufas quae elemen-

mags |

ta biliaria in fanguine augent, recenfiti funt. Au-

I

&Ub humorum circulus et validior fangumæ ad fe

dead

Xifa t

et ad vafor um parietes attritus, plura deftruit. fo-

lt(lic

hda, pnïogï.(hcam fangumls partem aduut .ems-

a

lb den

que

P. 69

—— —

2

o

163

ierra

qué füles volatiliores et olea acribra reddit. : Pin:

R]gt-

guedo cuiuis homini plus minüsue in tela cellulia;-—

li.

zi éfüfa; cut&, mulculis mémBranisque interftra-

jpula

ta; reforbetur aeftu febrili , fanguinis alueos in-

oTlerat

greffa nocivum fafcipit rancorem et.materiam fi-

iolof,

ftit per hepar et vrinatu excernendam, .. Quae in

, l-

tubo inteftinali relictae. funt ciboritm reliquiaé,

(opi.

fouente calore,;aucta rotantur.pntredine, vafis

n eu-

reforbentibus :füfceptae...foetido :'et: alcalefcente

s h

fanguinem- inficiunt Talitu; ; Cutis.; viarum. vro-

ia ad-

poearum et vafculorum biliferorum fpasmi orga-

h, e

norum fecernentium funcüiones turbant et legiti-

(atus

3hám -excrementi . biliofi e corpore-eliminationem

quouis modo. impediunt. . Moti.. inteftinorunr,

forbo

ventriculi. vermiculari, diaphragmatis, mufculo-

M

j

sf

xum -abdominalium fufHaminatg;; ; biliferi du&us

et. veficula fellea haud fatis evacuantur; retenta

bilis; fuis receptaculis colle&ta, mora maiorem

fpiffitudinis et acrimoniae gradum nancifcitur et

prm

3magis corrupta ad priftinos reuertitur fontes.

clemene

-Hinc fere-omnes febres etiam inflammato-

j A

xiae ad finem eccoprotica defiderant; vulnerariae

extra terminos extenduntur; neruofae, lentae,

r

he&icae, exanthematicae, ex quauis caufa ortae,

jj eis

fub decuríu biliofae funt.

Hinc illius biliofae fe-

qu

L

2

bris

164

EEE ETUTE

t

bris natura explicanda venit, quae, iterim ite-

À

n

"

umque- euacuata- bile, identidem nouas generat

fordes. et fanguinis fermentationi biliofae adícri-

bitur.

