JfV124-1

m

—

-

"

—

—

—

5

x

3.

,

Zs

—

d

-

"

RU

s

x

i

—

as

at

E

D

ial

E

PT

d

z

-

p

m

s

A

s

T

- n

x

ks

X n

x

-

n

2

i

x

d

DT

a

m

d

m

|

N12«510189853 021

UEUAU

UB Tübíingen

fl

LOU

H

H

|

AT 4

T.

/ £*

J

2

Pa

!

x IOANNIS CHRISTIANI REIL

MED. ET CHIRVRG. DOCT.

— TRACTATVS

l

DE

| POLYCHOLIA

Ee]

PARS PRIOR.

d

—

.

342 2

u

uTA

A * i

&

Jj

f

o

—

d

11

N UMX(NXX K

AL

X

F — N u2

//X.K[/r,

N

Eu

MEASS

[

XSye

|

HALAE

'*tYPIS FniiIISBRICI AVGVSTI GRYNERT

MDCCLXXXII,

g

A a

É

d 3*ïumores, quibuä ani teznpofibus efäo-

réfcant, nofcere oportet, et quales in fingulis

morbos efficiant, et quasnam in vnoquoque

morbo gffie&)jgnes pariant,

HIPPOCRATES de Humoribu:,.

"

[

x D

..,N/m*»

HO

»

,;ü'

o d

Ó

—

J*(f

l4

P i

Swg»

[

vimo

Q^VEM DII

A M AN T

PRAENOBILISSIMO DOCTISSIMO

EXPERIENTISSIMO

ü KOO F RHUO GOT?L

GOLUBHAGEN

MEDICINADL, PHILOSOPHIAE ET HISTORIAF

NATVRALIS

PROFESSORI PVBLICO ORDINARIO,

CIRCVLI

SALICI,

COMITATVS MANSFELDENSIS

EKT CIVITATIS HALENSIS

PHYSICO

MAECENATX ET TVAVIORI

HAS PIERIDVM PRIMITIAS

GRATISSIMO OFFERT ANIMO

AVCTOR

I

[ ——

24

——

Em

m M

N

e—

I |

(

S

eES

li

MR

——

a

*x

e

9.

P^

*s

E.

.

de4

b

E

"

$d

—

ET

m

at

u

.W

P

.

-—

«

-

*s

&

—

-

--

PU EN

*

W

£

w

m

u

Vowi

ET

AE —R

Á

i benéficia in nos- colluta ,

non ex- negana, quad beue qnerito

de nabzy fm*J werunt, fed ex - da-

toris amimó er àx cammadzs nobis

UJde pkogerminantibus - aeffumanda

J'int ; remunerandi facultaze. peni-

£ug relinquor ea, quae im tie ac-

cuulauiftki O'V[ltZQf n TFI ani-

mi documentg. . "TW

eniuk erga

me ffugulüris. Peueuolentia , quae-

p

dadm cogitdfa moua creandi, alid

Jurmandi: iam diu. defideratiffmam

praebuit anfaum, quae perpetui vi-

£qe- felicis duces fünto

Mola fat-

f

Mi Ra n Ms t PV

,/21 lztaba, qui tbura non babeo. -

^

d confpeflu omnium mgemte con-

fiteor, me multis, quae TFI mu-

ueris fumt, deuin&um . effe et l-

beralitatis TF AE . memoriam,

p

fati

anplifrmis sonumentis. confecran-

i

damy, imis amimi penetralibus infé

cile

fos

xam manfuram ef,

dum. anima

nes

jþzrabzt

fr

n

iel,

NOMINIS TVI

te

WT

»

EXCELLENTISSIMI

ul

Ti

hito

liof

fiet

Cqu

Cultor . obferuaptiffimut

Qum

il l

7'

.

L.

S'

le

Quamuls ícripta de morbis biliofis, quae

[

praecipue vltimo in lucem prodiere decennio,

l«

fatis numerofa fint; tamen fere omnia de pra-

&tica illorum tractatione agunt

Nulla haud fa-

;

cile datur morbi materia, cuius diagnofin, diuer-

L

fos producendi morbos procliuitatem , rnutatio-

nes, medendi methodum ita explicatas habe-

imus, praeter eam , quam ex fanguine cura no-

ftra füffultum eiicit hepar. Optandum certe ef-

fet, vt et caetera morborum feminia, in fangui-

ne latirantia, pathemataque ex illis naícitura eo-

dem ftudio perícrutarentur, praecipue cum he-

par craffiora folummodo fanguinis excrementa

repurget et plura dantur maflae vniueríalis co-

latoria. Sub hac copiofà librorum de morbis bi-

liofis farragine perpauci funt, qui materiae Uilio-

fae genefm, naturam et fedem fatis accurate pex-

íequantur. Summi de hac re diffentiunt viri, qui-

dam in primis viis , quia ex illis proxime eiicitur,

alii in ducdeno et ventriculo, alii in vafibus coe-

À 4

hac1s

8

liacis meferaicisque eam collocauere. lIdem de

fs

Du

i

]

origine et natura huius materiae valet. Sunt,

fom

qui reliquias ciborum corruptorum in tubo in-

l

tefünali colle&tas eam credant, alii depofitam

Du

per vafa' exhalantia.faburram, caeteri denique

th

VE

bilem in primis viis exasperatam.putent. Com-

A

tem

plicationes leuiori opera ex confenfü euoluunt.

C0C0

Cuique vero paulo diligentius diuerfas has do-

fü5

étorum virorum fgntentias perfcrutanti, dilucide

Qeiic

apparebit; non omnia ex bile phaenomena ad

hanc theoriam explicanda effe.. Commoda ve-

lenti

ro, quae in praxi pariatdiftincta materiae morbo-

düle

-

faàe, eius originis indolisque cognitio, nemo in

&L&d

hac re vel mediocriter verfatus negabit. Quae

fruei

(0

cum nobis notefcant, tum demum certam fe

praeferuandi methodum praecipere, materiae

pida

QY

commeatum denegare, eius concoctionem pro-

mouere, ad euacuationem disponere et ad or-

L

ganon excretorium, illi a natura fancitum, feli-

ül

ciori negotio inuitare valemus. Obftacula, quae

Va

in medela obueniunt, dextro labore aggredimur.

13LN ]

Vix dum morbi biliofi medelae teftis fui, quo

tlíca

evacuantia omnino irrita erant; ructus, naufeae

Carit

vomituritionesque fruftra aegrum torquebant.

hu

li

Medicus vero curans ftatum morbi penitus per-

fpiciens, in vafibus hepaticis fpasrnos praefagie-

bat, qui bilis fe et excretionem'impediebaint. His

fPas-

Y

d

9

i

fpasmis opio folutis: QJS emerticus &atiq; mor-

bum fregit. Quam grauiter ille; in primis viis

if

fomitem putans; fordes imiobiles. accufaret, et

m

[Jum Llfàrum et C3xum ingerens, nihilominus

lls

vbique curm aegri periculo actum aperer. Vellem

(

vt ego huic labori par fuiffem; fed materiae pro

if

tempore aptae defectus hoc thema eligere me

Q0

coegit.

Confcius ipfe infirmitatis; omnia para-

üc

tus exfpecto, conícius, quod rudi tra&ctatione

al

deiiciantur ingenia imbecilla, quae mitiori flimü-

lentur.

Ambirus enim medicinae aliarumque

00

difcendarum artium iaam 'amplus, vt triennium

u

academicum minime fufficiat, quidquam bonae

il

frupis litteris mandare.

Sententiàm meam folu-

to liberoque animo chartae tradidi, nec anxie tre-

; fe.

"|

pidaui de iis, quae forfan limitanda, excipien-

TÜ

da, accuratius definienda effent, vt extra omnem

of

füphismatis téli iactum me tütum collocarem.

h.

Odi- finuofüs fermocinationes: et. fesquipedalia

jl

11

verba. Sobrius quisque, quidquid cogitauerint

ub

fatis intelliget. :Quos confülui , libros ex Biblio-

quo

theca Goettitigenfi beneuole mecum commuhi-

J

eMx

cauit-Cl. Prof£. DrETZEj cui, quas fua mieret

ynt

humanitas; pubhce debitas ago: graþias.

*

t

| 3

Ut

i .sg(æ *'fe'.

Hss

l

(pi5

: Pom

P

10

AE

d at

Z2 ER

Xf

feo$ |

tium

POLYCHOLIA.

doles

][n recenüombus nof'ologms morborum,

(ciur

qui corporis humani humores afficiunt

duas

praecipue claffes conftitutas deprehendere fole-

paxca

ducà

mus, quarum vna torbos abfolutos a qualitate,

altera relatiuos a quantitate vitiata natos ample-

pliio

&itur. Quae cum determinationes, rationem

T

anomaliae fanitatis continentes ex humore per

poris

fe feorfim fpectato cognofcantur fine vlla par-

Voiq

tium inter fe comparauone habita; morbum,

et vb

quem abfolutum falutandi pathologis mos eft, ex

(ibi f

qualitate abnormi ortum effe afirmant. Si vero

feus

ab illa, legibus perfectae fanitatis conuenienti

l

proportione folidorum ad fluida et vice verfa

tt5, Q

difcedit natura et ftetus morbofüs ex compara-

COmp

tione inter has partes inftituta percipitur: hu-

Tefmus

moris vel excedente vel deficiente quantitate

dum C

peccantis affe&ctionem morbofam inter relatiuos

pites

referunt morbos

Qui cum morbi relatiui

qud

ex proportione deprauata in vltimo machinae

Q

noftrae quam maxime ccmpofitae compofitio-

conft

nis gradu originem trahant ; haud quisquam du-

Yd il

bitabit, quin Totum , quod longam compofitio-

Qnt

nis fcalam percurrens iterum iterumque usque

!

NIM

ad

L

dR

II

N

d

&d atomos compofitum eft, in/reli'quis f'ynth

e«

ífeos gradibus, variis, ex illegitirna ratione par-

tium inter fe, naícituris morbis obnoxium fit.

4

Vnde diuería partium corporis humani in-

m

doles, quae Totum conftituunt, facilius cogno-

lus

3-

.fdtur; cum analyfis chemica omnes partes ad

(ole-

, pauca fémperque eadem principia fimplicia re-

i,

ducat; quam ex diueríà ratione mixtionis fim-

ple

pliciorum et proportione variata compofitorum

Qem

ad certas quasdam naturae leges in qualibet cor-

pa

. poris hqmani parte diuerfimode determinara.

p

. Vbique igitur compofitionem deprehendimus,

Jum,

et vbi compofitio, fimul proportionem animo

lt

fibi fingere licet. . Qua mutata, mutantur. ef-

VErO

fectus.

1ienti

$

Et quid eft ;;uod impedliät, quo minus par-

vera

tes, quae primam mediasque fynthefes efficiunt

Ddf

.comparemus, earumque rationes inter fe explo-

hu

remus, aliasne quam vltimum compofitionis gra-

Qtate

dum conferre et hac via Toti vitia enucleare, nefas

(iuos

putetur. Etiam humorum morbos , aqualitate,

fitini

-quod dicunt, corrupta ortos, ea methodo pra-

hinae

€ici euoluere amant, vt partium humorem

Yirio-

confütuentium comparatione inflitutas huius

? dt

vel illius partis menfüram vitiatam deprehen-

fitio-

dant.

Quid ífecus illud? eft in fanguine

isqu

OCif

4

NIMIS * * u PARVM ** No'nne V

bus

12

-

j

bus Nimis et Parum vtimrnur, vbi quantitatis et

Qu

a

relationis ideas mouere cupimus?

Quid eft

vim €

quod vetet étiam partes, quae fluida- compo-

cortp

tiunt, coniparare, cum de fluidorum ratione ad

f «

folida liceat?-

flO CH

-Immo ne de humore quidem per fe feor-

at

fim fpectato dici poteft, fanitati illum maxime

Variac

concinnum effe, antequam illius: rationes cum

nis llf

omnibus corporis humani partibus, ergo et cum

Tntnor.

A

'folidis, contuleris

Compactus ille elaboratus-

010

que mercenarii fanguis, füarum tantummodo

Tam, (

fibrarum robore elaftico füubigendus, in corpo-

re delicátulae pro hoc tempore et fübtilioris ftru-

iquof

DGHL

Curae virginis; ad languores, vifcidas obftru-

CTAT

€tiones, et hyüerm mali phantafmata prae-

dxfboneret

(

l

orund

Seïus, aetas, temperamentum, diüerfas

partmm po&ulant per totam compofitionis fca-

&ngn

abunda

laim fymmetriarum rationés. " Et haeccé iüfta

proportio cuique indiuiduo ad normam fuae fa:

Qquem

nitatis diuerfimode accommodata, fimpliciorum

der,

in compofius compofitorum in decómpofitis

W0

ere

horuümque in fupra decompofitis et fic porro ad

fudp

vltimairi , quae Torum proponit, fynthefin; in-

(hret

tegritatem functionum conferuat, abnortnis lae-

Vatz b

dit

Quantitas" lepitima /'eft 1u[h1e Quahtans

L

caufa, -

Mm e

In-

Q

-

13

/

L

Se«

Intendamus , fi libet, . oculos ad. partes fan-

e[t

ceuinem confütuentes.

Quantam -morborum

vim ex vitiofa illarum . proportione, . adhibita

HPO

Abundans

ead

comiparatione euoluere. valemus

íeri copia, ad colluuiem .ferofam, cruoris, ad

[sor

nociua-caloris. augmenta, fibrae fanguinis, ad

um

cruftam. pleuriticam iacient fundamenta.

Ita. et

Cufr

vamae fun&tionum infurgunt turbae,; fi iängul.

Cum

nis fimpliciora principia ; vel abundanu vel iufto

AtUS

minori quantitate adfunt.:

INimia terrae, phlo-

gifij aquae, falis copiay. fpiffirudinem . atrabila-

10do

o

riam, difpofitionem inflammatoriam; tenuitatem

firi

aquofam et acrimoniarum cohortes inducunt.

Deficiens -mars

»fïru

chlorofin .et cachexiam 9e-

nerat.

prie

Quibus . morbis ex .vitioíà propornone

oriundis, therapeuta triplici occurrit via,' vel

jerhs

augendo minora alterantibus, vel diminuendo

$ (Lä

abundantia euacuantibus, vel vt.plurimum, vtra-

fffa

que.methodo' fororio nexu coníociara illis me-

(

orum

detur.. Et mihi in animo eft, pauca quaedara

ofits

pro virium tenuitate de rnorbo quantitatiuo dif-

Íerere, cuius naturae idea etiam per NIMIVM

tÜ ad

illud perficitur. Polycholiam baptizare placuit,

; i

(bréuitas arridet) quae vltra. menfüram: coacer-

M 1&6

vata bilis elementa in fànguine comprehendir.

fatis

Nam etiam in ftatu illo, quo confirmata fruitur

fam-

Ía

14

d C

fanitate homo, pars certa fanguinis ex particu-

juftar

lis biliofis *) vt conftet neceffe eft, quia fyfte-

1zna biliferum, perpetuum mobile, ex fanguinis

aunq

fonte bilem continuo exhaurit flumine, nifi ex

fifà.,

Qd

nihilo aliquid fieri concedatur.

GaaANT's obífervations on the Fevers Vol.1

p. 30. There feems to exift an humour of a pale

dequ

firibu

yeliow colour, floating in thee blood of every

fuse |

healhy animal, from which the bile or gall is

tiis h

chiefly fabricated, and the principal organ, de-

diore

ftined by nature for this operation , is the liver.

4 I

In a found ftate, this humour is not acrid, even

efter it has been fecreted by the liver, and pat-

per e

fes into, the ductus hepaticus; as we know by

«p

fr int:

tafting it; bur when collected in the gallbladder,

Wient

it becomes very acrid ; while this humour floats

in the bloods, it may diftinguished by the . na-

Inqu

me of füccus biliarius, when fecreted and paffing

OW

at fe

throug the hepanc du&, it is called bilis hepa-

0f in

tica. Solang as the füccus biliarius retains its

felleam

proper qualities , and is in due quantity it 'con.

dent«

tinues, to bea moft ufeful ingredient inthie com-;

d ffec

pofition of our humours.

ane

üStrti

" Sub vocibus, partes elementares, con&:tutxuae,

dem

particulae biliofae etc.; eem fanguinis partem in-

Anar, h

telligo, quam v. swrrxw proximam bili mate-

riam GRANT et alii fuccum biliarium, et cut he-

A0mo]

par transgrefferit bilem omnes vocant.

U TTUEMN

M ht

M

hY

: Qmeizero particulae bilis elementarres, cum

va?e

iuflam füam in fanguine quantitatem ex quali-

TU5

cunque caufa fuperent: proportio fluidorum mu-

f x

tata, in morbum de quo mihi fermo erit, de-

cenerat.

vOH

Abundantes has

: bilis pärtes conftitutiuas,

i pe

aequabiliter per vniuerfam fanguinis maffam di-

WY

ftributas mihi concipio; nifi forfan verfüslocum

xl is

ífuae fecretionis turgefcenres, in ductibus bilia-

;

ris hepatis tam diu ftaguent, vsque düm vivi-

AVe

diore vaforum actione et fanguinis circumducti

even

a tergo impulfü, locoque antrorfüm illis dato

iw

per excretiones biliofas, in füua expellantur re-

w by

ceptaculà.

Suadenrt hoc fectiones morbis bilio-

xddet,

fis interemptorum, quibus heper bile fuffufum

flosts

inuentum eft; prefloque parenchyimate hepatis,

he nt

inquit BONET in fuo fepulcreto, bilis copiofe

xfling

profluxit. In hac rerum Conditionegtiam vefi-

cula fellea bile curgida et i duodeno fentina bi-

lp

jts YS

liofa inuenitur. : Idwrmbdo moneam , veficulam

t con.

felleam viuente aegro turgidiorem, fordes duo-

: cotte

denales minores effe, quam poft mortem cadaue-

ridiffectio monftrat. Veficula enim in ipfo mor-

Qui

tis articulo, a bilis copia plurimum irritata, ean-

dem in duodenum neceffario excludit. Gr1ssóN.

itutiuae j

rem it

Anat.hepat p.215. FINKE-de morbis biliofis

jj matt*

faburrae

cui le

anomalis p. 144. figgultum ex reliquiis

| : bilio-

16

——

biliofae--ewca fellis 'veficam nidulantibus, at-

Creto

que hepatis inflammationem fimulantibus ob-

dium

Íeruauit.

BONET Íepulcr. T. Ill. p. 213

gäüOï

venit in puero . febre biliofa maligna denato ve-

tum

ficulam felleain qumtupl

quam.par eft tumi-

jm d

diorem.

um

Quo ad qualitatem hae parnculae blhofäe,

bus; p

qua tàles :confideretae, fanae, et incipiente fàl

Vrinam

tem morbo nil morbofi nifi refpettu copiae con-

ormnrüt

tinentes cogitari poffunt.

Ethac ex cauíaà , po-

1tis d

lycholia, quam diu fimplex maneat;

haud ita

quod d

veliementes fupctionum perturbationes, fed pro

pertcal

morborum

dromos tantummodo, vt vocant,

maffa el

b1hoforum qui nonnumquam longa tempoms

Bol

fpatia implent;

producere valet.

!äd ff

Mcrbum hunece poffibilem effe nemo fànus

Cürrere

negabn

Quae.curm enim res, plethorae caete-

t5 werfoi

rorum humorum rauones contmentes, quae,

Íen

quod abundent fanguis, aqua, mucus, femen

QUi vom

etc. fuo operantur concurfu , etiam in fyfcemate

rrüntur

cholopoietico ita| locum habere. poffint,. vt ne-

Cint? C

que fibi, neque partibus iuxta fe pofitis contra-

Drilione e

dicant; fuae poflibilitatis rationes tantum, quan-

Introftm ,

tum fat eft, conuictae funt.. Illae plethorae, quia

m re(hlm Qu

funt, hae quia cum illis conueniunt, cogitari pof-

funt. Quis eft, qui eo momento, quo bilis fons

j

Pemïe

nimis larga quantitare redundat et viae eius ex-

E

Ccre-

^

17

)M.

t

0b

cretoriae ex quahcumque caufa lanpuent; me-

dium illud, in quo fons effunditur, er ex quo or-

m

01

canon fe et excretorium haurit, interéa reple-

tum fibi concipere non valeat

Conuenimus

tumi

iam dudum de nocuis reliquarum a faneuine ex-

crementitiarum maffarum, fi retineantur, effecti-

ofe

bus; particulisque, quae poft colationem renum

vrinam conflituunt, materia tranfpirante etc. ex

e COn

omnium confenfu faepe immo fàepius cum fàni-

po

)t

tatis detrimento fanpuis exuberat

Quid

au ità

. quod de metu foluat, ne idem interdum fiat cum

d pro

toQTUm.

particulis, quae iecinoris fäcreuo ex fanguinea

anaífa ehmmat

por

Polychoham vero non folum poflibilem,

Íed nimis faepe in rerum nmatura actualiter oc-

30 fintS

currere, conuictis quae fäquntur al'gumenbs, fa-

Qv »äeæ

tis perfpicuum erit. Perfüadet huius morbi exi-

flentiam attenta phaenomenorum obfäruauo,

femen

quae vomitorio, ícopo euacuandi propinato,

vitemte

oriuntur.

Quid nobis füb- emefi in oculos in-

t fe

currit ? Cyflis fellea mechanica fere folum com-

conttà

preffione exinanitur. Integumenta abdominalia

f, quan

introrfum rapiuntur, thorax inferius coarctatur,

)1 Ge' q&ha

inteftina cuné&ta furfüm fcandunt, veficulaque

1I3ïlP0f

fellea inter hepar et inteflina, prelo quafi com-

(:)ï

| 0s

fs

preffa, euacuatur.

Necelfle videtur füb tanta v1-

us [9*

Ícerum contre&anone in Vom1tu cum m natu-

dqe

B

rali

|

18

d

rali ftatu, vis exprimens vix eít, nifi ventricu-

E

IKT

lus et diaphragma

Fortaffe et fpasmus confen-

fualis in veficula fellea füb emetici operatione

Ddf

N

excitatus , ahquld ad bilis expreffionem | affert.

f

Mufculofam enim et CQnïra&dem membranam

p

habet, quamquam debilem.

Bilis, quae hoc

f

modo in duodenum effufa, motu antiperiftaltico

&

in ventriculum regurgitat, ita demum per os

rbu

eücitur. Inde ratio repetenda, cur poft emeti-

türg

etmi

cum exhibitum, vltimi vornitus plurimam bilem

eructent ; primi vel nullam vel non ita copiofam.

od

Affentit srTorrL iníüa rat. med. T. I. p. 192.

fet

pfe vomendi conatus, inquit, turgentem praua

IDott

bile veficulam emulget, et T. cit. p. 73. in omni

]is fer

propemodum voritu praecipue paulo vehemen-

, &

|

tiori bilis in intefüna et. ventriculum exprimitur

extru

vomituque reiicitur, idque etiam in homine cae-

fini

teroquín faniffimo accidit.

$i vero, quod in-

lsin

terdum fieri folet, prima ftatim fuüb emefi bilis

lfs

per os euacuatur; eius.ex cyftide expreífio ad

Caro|

modum turgida et expanfíà, per nauíeas,ructus

Ceeds

vifcerumque .abdominalium anabafes vomitui

tsf

praecedentes, facta eft. Nam ipfe vomendi cona-

fCDäI'(re

tus veficulam turgidam emulget. Et huic effectui

Quia]

medela, quam Eckelkur nominant, multum fuae

teflind

utilitatis debere videtur. Maxnna vero ex parte

primi vomitus de mera aqua, muco et crudis in-

Dar

dige-

( Em

19

tl iV

digeftisque ciborum reliquiis ventriculum exo-

nf:

nerant, et hos fequentibus demum bilem prafi-

tone

nam fluido faturatam, miranda fub oris contre-

uä&l[

&anone in confpectum emanare videmus. Cur

i L.'u

primo vomitu non eiaculatur, fi in primis viis

- 0C

fedem habuiffet? Cur non cx ductubus biliariis

2'&11»0

- et cyftide fellea elicita creditur, cum in cadaue-

X 05

ribus diffe&tis, quae morbi biliofi exftiaxerunt.

em

turglda inueniatur veficula et emeticum ecam

bhu

emulgere conftet? Cur motu periítaltico non

IOT fTl

per anum expellebatur, fi in primis viis nidulaf

D. 152

Ífet, cum fluida ffit et caufa phyfiolopgica, quae

Draui

motum periftalticum incitet? Cur ea incredibi-

i Omni

lis fere copia, quae interdum anacatharfi inflitu-

beme

ul

iivl

ta, eX imis praecordiorum penetralibus eliéita

rimmi

extruditur, diarrhoeam biliofam non produxit,

I av

fi in inteftinis haeferit, quae tamen tantae bi-

od it

lis in tubum inteflinalem effufae copiae veftigiis

i

b

lis

infilere amat? cHALMERSs difeafes of South

A di

Carolina. For whenever thatbilious humour ex-

n

ceeds, it will not lie long in the bowels; for füch -

vomitul

is its fimulating quality, thatit will promote di-

ViLC 1 Cona

fcharges , either upwards, downwards or both

offattl

yzibL

Quando tanta bilis copia, fe&tionibus in tubo in-

H'nl

teftinali inuenta eft? Vbi fàt amplum:fpatium in

ey Päf e

tra&tu inteftinali, quod tantani colluuiem capiat?

11/]b W

/Der wàre noch weit zurück fagt PLATNER,

düg

D 3

AN T.

20

M RRU

titud

4 QNNT: de ',HAENS' H&ilmeþh.f) der glauben

wolte, daís diefe ungeheuren Maffen aus dem

coní

5

P

tàrs

Magen und dem Zwoülfingerdarm ausgeworfen

würden.

Cum, vero ductus biliarii hepatis, eo-

[nCn

demtempore bile repleti, turgeant et fuum liquo-

rem;biliofum ftatim in ductum hepatic'um' effun-

tolrii,

fnimu

dant, fi organi motus vomitu incitatus eft et

quanï

- flabulis expurgatis, ab anteriori receptionis locus

Deurm

comparatus eft; hac ex conditioneexplicare pof*

efed

fümms, quomodo unum fàepe emeticum ita ftu-

deh,

'pendam bilis quantitatem et plura fücceffiue

)

.praecepta emetica, identidem nouam euacuent

. bilem. Quamdiu enim in fanguine bilis elemen-

refert

ta àbundant, tam diu ad organon fecretorium

partc

Hquäminiä biliofi afluxus et modo defcriptus he-

fecret

patici fyftematis ftatus repetunt.

quom

-.Dubito, meracam eam bilem, quam íae-

Cennic

pe copiofe euomitam videmus, ita longum

m e

tempus , vt quidam credunt, in primis viis hae-

incaff

rere poffe, fine quod decompofitionem fübeat.

Xeeto

Neque vaforum exhalantium ope depofitam efle

in prig

lianc bilem in tubo inteftipali, credibile eft; bilia-

tünt

/ria enim elementa non füb vera forma bilis pro-

bus, i

poni poffunt, nifi in hepate neceffariam pafla fint

N

-

meramorphofins neque eft reforbta in fanguine

plurim

bilis iam iam fecreta, quia ea, cum redundet,

fpomar

Hi&kerïum parit; neque hepar folum tantae mul-

Citfie

,tim-

d

2EL

lb

titudinis capax eft, quantam, faepe eructatam

m

conípicimus.

Remanet ieitur fola bilis elemen-

i Lkïn

taris abundantia in fanguine, quae hoc phaeno-

€0

l

menon fàtis explicet.

(ug

Quae eft dénique fümma. eH'e&uum vormi-

Tun.

torii, ex indicatione enacuatoria propinati? di-

t ef

minuit . bilis

cyfticae, hepaticae, elementaris

QCU$

quantitatem3' er. diminuta polycholia fübita-

po:

neum inducit leuamen.

Ceffante caufa, ceffant

du

effectus.

Morbo vero non exiftcnti nulla me-

2]e

dela.

L

j

ii

Nifi inter emeticorum vtilitatem praecipue

!

referrem incrementum fÍecretionis hepaticae

ittil

particularum biliofarum ex fanguine et iam iam

mhe

Íecretarum excretionem ; haud fatis mtelhgo

quomodo frequens illorum vfüs, qui noftro de-

|L d

cennio increbuit, in primarum viarum fàaburra

1

tam excellentes edere poffit virtutes, fi laxantia

Jis

incaffum dantur; non fat intelligo cui bono in

bett.

ictero darentur, vbi ne minimum quidem bilis

n eue

in primis viis latitat. Quae emeticis adhuc com-

blht

petunt émolumenta in primarum viarum fordi-

J

T

bus, infra videantur.

f ff

fit

AffeCtiones enim primarum viarum, quae, vt

'umv

plurimum a pituita, faburra nidoroía, glutine

?

f(l

fpontaneo, dyfpeptis ingeftis non digeflis natae ,.

ef

cau(äe indiuiduali originem debent; mea qui-

mil

i

Bs

dem

ü

fil

m

/

22

"

dem ex fententia ab illis morbis; quorum caufa

efíe

intef

materialis bilis flaua, quorum fordes furfum tur-

pum

gefcunt quorum euacuatio ope emetici infli-

viatt

tuenda, quorum denique in fanguine praecipuus

(àf

fomes haeret, tota natura differe videntur. Vo-

mitorium qui xa' e£eysy requirit morbus, differt,

effed

nifi quoad effentiam, faltem quo ad fedem et gra-

quos

dum ab illo, cui laxantibus et eccoproticis me-

n

detur. Emetica tantum ab laxantibus, quantum

diuretica ab illis differunt. Sufcitando quidem mo-

qla lu

CTeDf

tum periftalticum, bilis fe et excretionem promo-

fmnoy

vent laxantia, fed et íalia media diurefin augent

Voritoria, omnino nocuum, per organon fui

pr0x

generis colatum fanguinis excrementum; laxan-

ul c

tia folam faburram tractus inteftinalis et partem

fà

ion

quidem humorum, fed. mafífae vniuerfali aequa-

a

lem expellunt,

fecur

Saburra prlmarum viarum ahas caufäs, eH'e-

N

&us alamque medelam agno&:u, quam ea mate-

COnco

rià, quae ftrictiori fenfü, biliofa vocatur.

Febres

PVO'Q «

ex polyphagia, reliquiis ciborum corrupus natae,

POCA

typum intermittentem feruare folent, venofae

MEN

1

T

poflus remittentem.

Immo sTorr Rat. med.

Ter

T.E p- 9. ficautela, inquit, negle&ta füerit in mor-

quot

bo biliofo, vt aluus poft emefin aperta ferua-

fipent

retur et biliofae reliquiae euerrerentur; conti-

bus f

gifle, morbum intermittente tertiana exceptum

Doft

efTe

——

-3

edlR

effe (num forfän quia bilis per. vomitum in

i

inteftina delara erat?). Amant biliofae febres ty-

Itj

h

pum tertianae remittentis, quia. fordes primarum

us

viarum ex fatis perfpicua ratione illas vulgo co-

Vo

mitantur. Saltem materiam topica fede fixatam;

Wfrt

effectus producere toto coelo diuerfos ab illis,

QTa

quos ea gignit materia, quae cum circulo vniuer-

m

iäh per omties artus vagatur , nemo inficias ibit.

DEU

Sed vnde, obüciat forfan non nemo , figna

1mo

illa luculenta faburrae primarum viarum, quae

Vi

crebro incipiente morbo iam confpiciuntur, 1n

ent

l

lingua ortum trahunt? Sordes in lineua muinime

)n 1

proxiune ex ventricuiO, inter quem et hnguam

iXafn

nulli dantur canales, affürgunt, fed ab tranípi-

i

m

ratione interna, ex fanguine bile inundato, arte-

equi

riarum ope exhalantium, in lingua deponuntur.

lecur autem per venas corrumpit colorem lin-

. effe

ouae

BONET. fepal. 'T. III. p. 22o. ngua

fnate

concolor attingentibus illam humoribus; qua-

ebr

propter per hanc humores cognofcimus. &1P-

POCR. L1b VI. de miorb. popular. CL P. s1v*

fifi

xnofie

MENBACH morbi biliofi fuperati reliquias per

ei

ma:eriae nigrefcentis ex fanguine decubitum

1 of

quotidianum in lingua folutas in. femet ipfo di:

ferua

ligenter obferuauit, cum primae viae ex omnt-

ontt

bus fi.nis puriffimae cognofcerentur.

Saepe

poít coenam lautam ex dyspeptis confectam fe-

eLD

tum

B 4

quen-

elle

E

24

at n

L]

qundat

quenti fnane linguam puram vidi, quamuls reli-

contit

quiae adhuc ventrículum grauarent.

Contra,

cum peruiglhum triftes animi affectus ahaeque

Chubus

caufae eas inpuritates in fanguine retinuerint,

que p

quae placida tranfpiratione excernuntur, cumlfan-

ni

guinis exaeftuatio oleofà adufferit falinaque euol-

rum V:

verit: haud raro poft primum fomnum quietum,

tentlafr

linguam craffiori mucofa pelle obductam con-

M

fpexi; quamuis nulla praegreffa erat caufa, quae

1 0[31' üf

primarum viarutm fordes generare potuerit. Ra-

s d

tiocinium igitur illud, ab epithelio linguae ad for-

Gili e

des primarum viarum, hoc refpectu tantummodo

EWERWG

valet, quod per tractum inteftinalem idem, íci-

dium 1

licet decubitus ex fanguine fa&tüs fit. . His qui

mium f

curat, fymptomatibus medetur. Exp. corp-

fellea v

HAGEN, praeceptor ad cineres vsque fincera

Ua CudT

mente colendus, fuis in praele&tionibus femiolo-

u

u

gicis hanc fordiumin lingua originem eximiis ra-

[

*

01

^

tionibus et argumentis füffultam tradidit. Qua-

ür rat

drant cum illo ab omni parte dicta de san c o-

COntinel

ü

NE p.351r. Crufta illa in lingua (ex principio in

0O am

Iängume, fua quaü peculiari fede latitante orta)

Drumum

quam vulgo oris amarmes et naufea comitaban-

ng

1

Hl

tur, cum vniuerfàli maffa easdem mutationes,

Qüe mp

quae mutati fanguinis fequelae erant, patieba-

E

Dtopul

tur. THEOPH. BONET. fepulcr. T. II. p. 8. oris

TntS Ver

amarorem ex bile in duétubus choledochis re-

IOfS in

dun-

T

25

i

dundante, veficula ea turgente, hepate male

lii

conftituto deriuat. Bilis in fecto cadauere in du-

uque

&ubus choledoch1s vitellina redundauit, prey?ö-

TInt

que parencbymate bepatis, copiof? produxit. "T'an-

f

tum igitur abeft, vt haecce obiectio fupra dicto-

ol

rum veritatem frangat, vt potius ir. illorum fen-

Tum,

tentiam abeat.

Q

Mulra eaque intricata, quae in febrium bi-

quie

liofarum deeurfu nobis obuia veniunt, haud fa-

hO

tis diftin&te iam iam explanata phaenomena fa-

m

cili enodantur negotio, fi polycholiae indole;

nodo

ariadneo quafi filo vtamur,

Vnde creber for-

l h

dium recurfüs, quem in biliofitatis medela: ni-

qui

mium faepe offendimus? Si inteftina et veficula

01D

fellea, vnicam earum conftituerent fedem, citius

[CTÀ

euacuarentur ; et flatiuis biliofis (emel expurga-

niolo

t

nulla redux effet faburra.

Si linguae et in-

$TY

norum puritas, paralela femper progredire-

tur ratione et inteftina fola, fomitem morbofum

Qui

ACO

continerent; fordes in decuríü febris biliofüe

01

non amplius reuerterentur, íi lingua femel et

: orti)

primum incontaminata oculis fe explicaret.

qban

Linguam vero iterum iterumque in vno eodem-

of5

que morbo pelliculari et bilem largiori ex vena

)quba

propullare , experientia tefte conuincitur. Pona-

j Qs

mus vero : totam fanguinis maffam particulis bi-

his fe

liofis inundatam effe , et fafciculos hepaticos hoc

Qu

B ,

r

liqua-

26

d

F

liquamine per omnem ambitum refarcitos effe;

tnvo

tam diu per vafa hepatica noua bilis fecernetur,

tam diü deponetur per exhalantia vafa in lin-

101

guam et tubum inteftinalem ; Vsque dum :ad

tifaria

fo

eum quantitatis gradum diminuta fit, quo, vt

fupra iam dictum eft, in homine fümmo fànita-

frant

tis cacumine collocato, cum vniuerfali maíTa mix-

(

ta eft

quisià

1

Camqu

Quomodo fatis commode euoluitur tot ge-

nerum fpecierumque morborum ex bile origo?

Tam (

T'ota fere pathologia fua füb proteiformi larua

fymp

nonnumquam ingreditur. Quae corporis pars

fb of

cuius funcliones no& turbauerit/ bilis? Quae--

(Iüs d

morborum familia fat numerofa, cuius fe non

qui

protoparentem oftendifet? Quae fymptomata

lQ

ita fingularia, ne bilis produxerit? Et hocce fe-

dty,

digofum indomitumque ens in fuis cancellis

it Z/

clufum cred1tur ?

fübr

Hic plerumque ad' partium confenfum ve-

emol

lut ad facram anchoram confugiunt. -

Sed non-

mones Y

ne quidam faltem auéctores

confenfus territo-

fricim

rium latius propagauere?

Nonne faepe debita

Qute ve

fufflaminatur induftria, perfcrutandi huius vel ii-

Ttte fo

lius phaenomem caufam , cum ex templo per-

fiitim

fudfi (imus, ex confenfü-ortum effe? Eft ne in.

Mtare

nocens haec haerefis, confenfui arctiores confli-

Af(

tuere fnes? Pofiuum quidquam certe non

Dem (0

amut-

Z

t

27

efie:

amittimus ; vulgo enim ignorationem, iucundio-

»[ur,

ri voce íciligét per confenfüum fatemur

Multa

| ln

vero fympathiae iure o5ici videntur, quae, mul-

rl

tifariam bilioforum morborum effigiem ex con-

) vt

fenfu cum primis viis oriri, credere me non pa-

Af«

tmntur

Quaedam experiar.

RUX

Quis conf&znfm finis? Neceffe efc vt inter

quaslibet. partes. in maius commodum quam

t oe

damnum corpori cedat, ne archlte&orls fapien-

tiam. contumelia afficiat.

g

Et tamen quidam

Jatud

fympathiam ftatuunt inter partes, quae vicaria

: DatS

fibi ofiicia nullo modo praeftare poffunt, fed po-

Qu

tius, data occafione nocent. Talis eft confenfüs,

? of

qu1 foclummodo in aegritudine fe o&endït, qui

omata

neque in functione, neque in natura partis fun-

dv ie'

datus, vel ex continuitate membranarum ( 4 1.-

LER Elem. phyfrol. 'V. IV. p. 3$8:) vel ex fimili

Jis g

fabrica et func&tione etc. naíci creditur

Quae

mw

emolumenta confenfus inter ventriculum et pul

] non

mones vmquam produxit ; et tamen tuffim pa-

efriü

flricam ex-íolo ventriculo íordido . deriuanr,

debttà

Quae ventriculo impuro ex tuffi vtiliras? nulla

; velii

neque fordes euacuat neque viam medendi mon-

Y

ftrat; medicum fallit et pulmonemfine omni ne-

jo per

: pe m

ceflitate et lucro afH1g1t

j LOHfh

Atque eae partes, quae fympathiae ratio-

1 non

nem conünent, funt ftabiles immoraeque ma-

uD

nents

Y

28

u

!

nent; et fymptoma tamdiu quoque fixum effe

oportet, quam diu materia confentientem partem

confe

u-

irritans, de loco non mouetur.

Nihilominus

j

Vi

J

fymptomata, quae confeníüi tribuuntur, prae-

quatm

foríin

cipue in morbis biliofis, maxime mutabilia et

multifaria funt » quamuís 1llorum caufa fixa eft,

q 4l

«t

Etam remedla quae irritamentum a confen-

tiente parte mouerent, ftatim effe&um confen-

oripin

bll 0te

fualem fugarent; et dato eccoprotico, metamor-

phofes mirabiles numquam vifae exorirentur.

potius

Inter ea, quae fympathiae caufas conti-

pelarc

nent, fy&ema nerueum praecipue accufatur, in

incolt

quo nexum caufàlem fatis occulte quidem inue-

Hüh Pc

