biliariorum , venae portae fürculi.

Pellitur in

orpana

eos bilis, vi circumduéti et fequentis atergo fàn-

quoeni

guinis, preffu diaphragmatis et vifcerum abdo-

vormito

minalium.

Inde primo liquet, quanta, in tali

yum d

vaforum biliariorum copia, tam amplum viícus

perreptantium, abundantia liquaminis biliofi

uo 0

r

2

ftag-

H

In

Secundo quomodo et

flagnantis latitare queat

cam e

quid praeftent emetica refr. dof. et naufeofa vo-

mituritionesque.

Sanguinem a tergo fequen-

gito

iumn

tem citius circumducunt diaphragmatis et. ab

tim e

dominis motum in hepar accelerant et ab ante-

vt vacua. fecretis

CJUT 3

riori receptacula expurgant

Brechmittel leeren | die

Connen

yecipiendis ; pateánt.

g&chii ve

Gallengànge aus, und verflàrken. die. Abfond

DeRpus

rung in der Leber. "Wairnuzresns Bemerb. über

Th0fU df

einige. Arzneymittel, . Effunditur ideo naufeofo-

abdorm

rum ope bilis ex vniuerfo hepate allicita copio-

íein duodenum; igiturque , quibusdam, morbo*

Dinphta

rum b1hoforum fedes male quldem in duodeno

fürfum

videtur.

gunt.

t

*

T

fqu

]

.BissET p.206.,— fromanaccumulation

n

A/ZWJ/

of highly vitiated.bile in the duodenum.. : B o-

Hinc cum b;hs

&

NET. fepulcr. V. Hl p. 215

equiat

tam per meatum .cyflicum diétum quam hcpa—

ticum in inteftini duodeni finem effundatur, me:

bilisin d

DENHA

rito./febrium fedes inteflina. tenuia . ftatuuntur.

LizvTAND Synopf. prax. ted. 228., lMlud no-

lünc d

tare expedit, inteftinum duodenum variarum fe-

beneath:

brium fomitem recondere. |Ex eodem quoque

lis df

[

fonte prodire, videntur anxietates et. dolores,

t ler I

qui vomirum blhofum, Choleramne praenun-

| Il]eF

tiant.

Ticans d

&i

Inter

d D

1061

Iodo.et

—'"Inter ea ffem'edia,f quae fecretionem hepati:

feoü V0-

cam et feparationem bilis a fanguine augent me:

fito eft equitatio commeridanda. ^ Vertebrarum

| fequen.

$.et dj

columna cum-extremitatibüs füperioribus alter:

ibante

natim extenía et collapfa, verfus os facrum alli-

fecrens

ditur; diaphragma annexüm deorfüm trahitur.

ren de

Coónueniunt ab inferiori. parte dppulfus offium

Abfond-

ischii verfus ephippium et ictus acetabulorum a

TR« 4

)

genubus appreffis , qui continuato per peluim

Gu

ifeofo

riotu inteflina ad axin furfüm pellunt. Mufculi

tà Copio

abdominales partium reliqu'&rum'mouii obediunti

, ID0roo*

Diaphragma igitur-deorfum raptum ert intefliná

duodeno

fürfum 'propulfa in.medium hepar praecipue

agunn

Iam ex motu concufforio rhedarum na-

viumque bilis effufionem cum vomitu oriri nar-

e^ t^

ii

ratZIMMERMANN' v5 der Erfabrung in .dey

m.'Do

zrzneyb. S. $95.-quanto. potius ab equitatione

üm. Dui

exfpectatur. ^ Id'adhuc foneam, fit aluus poft

m hep&

equitationem laxa, ne fecreta et copiofe effufa

bilis in duodenum cum damno reforbeatur. :sv-

t fre

DENHAM Cbap VII. of ibe bilious Colic p. 191.

Tu

]lüd 00

hanc defendit methodum. Nor doithinckit

anm

beneath me to own; that.i have frequently cured

| quoque

this difeafe by riding on horfeback, when all

dolore

other means had failed me. — It gently. fchakes

ll the parts of the lower belly , and by this

praemm'

3neans drives:out all vifcidities: contained in the

bo

[nte?

x

102

n

Es -

bowels &nd blood veflels, and eminently promo-

mde If

tes the circulation of the blood thro' the mefen-

Cïdh.!en

teric veflels and the ramifications of the vena

XCLOb

porta, whereit circulates floweft

nglem -

term

INpi:1c. III

cant

Ea ex duétu choledocho expreffa bilis, quae

habet

non per os eiaculata, fed a duodeno ad caetera

tantutmi

inteftina deorfüm delapfa, eft abftergergenda et

Qmhis :

per aluum euacuanda

Duplici via huic indica-

tioni fatis facimmus; vel emetico, laxante marita-

cuma

to, feu fua ex natura aluum ducente, vel leni ec-

fa, vel

coprotico poft emefin dato

Huius in inteftina

uit fl

fub vomitu immigratae bilis abfterfio eft vera ra-

omntes

tio, quae quemque rationalem medicum inci-

quatic

tat, vt poft emeticum propinatum alui feceffum

fiofa el

exoptet, vel irritationum ope prouocet fponte

plenos

fecedere recufàantem. Rite obíeruata haecce caus

(üb cor

tela, bilis effufae reforbtioni optime praecauet,

fIcum

caeterisque rationibus, quas in fui indicati de-

pofioge

fenfionem laboriofe conclamant, facile praepon-

QOprot

derare videtur.

Vomitus cum fequente alui du-

biliof

ritie, initio quidem leuamen producit, fed re-

hi pe

crudefcunt ita fucceffiue fymptomara, vt re-

ho

deunt in fanguinem fordes eiectae, quae paulatim

denuo reforbentur

Sufficit in polycholia poft

vomitum laxans vnum;, fuperflua fine commodo

inde

d

105

Y ptomp.

Conti

inde impetrato debilitatem inducunt

* mefen

nuandum cum emeticis et laxantibus alternatim

Qe vena

exhibendis, vsque dum morbus foluatuür.

Si

vero bilis per ofcula arteriofa ad tubum intefti-

nalem deponitur: laxantia plura cum digeftiuis

intermixta prae emefi praerogatiuam fibi vindi-

ls que

cant.

Interdum vero hepar in polycholia talem

d caetera

habet conditionem, vt femel quafi

primum

penda et

tantummodo impulfum requirat; quo facto,

C mdlca-

omnis abundans bilis copia per ductum choledo-

& mafita

chum ad plenariam fanationem vsque, in intefti-

| leni ec-

na, velut ex fiphone primum citato, continuo de-

ntsfhna

pluit ftillicidio. Stipati fünt tunc temporis bile

Ver rü

omnes iecinoris fafciculi, íed vis expellens ex

um ia

qualicunque caufa languet. Sanguis vt fimul bi-

feceffom

liofa elementa copiofiora foueat neceffe, quia in

plenos duétus nulla noua inmitti poteft. Hac

fonte

eCCe Cüe

ub conditione faepe faepius vnum füfficit eme-

nàecttet,

ticum ad primos motus fuícirandos, et quae

jciti de

po&haec perpetuo deftillat in inteftina bilis ec-

coproticis euerrenda eft. . Si aluus haud amphus

yrepote

aj die

biliofà cum leuamine fecedit et polycholia ad-

d f&

huc perílat: alterum tertiumque et fic porro

v m

emeticum exhibere ex víu eft.

paulanm

j pOü

mmOdO

inde

G 4

Àxptc.

104

INpt:1c.

I V.

dicunt

Scaturigo bilis eft fuffocanda. Abfoluimus

quià fe

identid

huius indicationis poftulara, íi maiorem huius

morbi receptiuitatem, quibusdam fübiectis pro-

inteftn

priam emendamus, fi caufis praedifponentibus

]eämm

medemur, et occaüonales quantum fieri licet

qunt re

euitamus.

Quie h

febreb

Emendanda funt methodo roborante vni-

morutm

rem f

verfalis et parnculams debilitas, vaforumque re-

forbentium infirmitas, quae, quo debiliores, eo

Haecc

fnoris t

maiorem ex inteflinis craffis recipiunt faburram

et morbum vel fouent, vel fugato receptum

periplt

dant

Inors ;

Dagliui vomitus nigro brunei' (biliofa

corrupta eiicientis) fontem ex debilitatis 1ntefh-

fecretio

nis deriua. Matrona quaedam eodem vomitu

ex at

laborans; iis fanabatur medicamentis, ex quorum

wus d

effe&tu exoptato concludi poterit eandem inte-

letant

ftinorum infirmitatem in cau(a fuiffe. ZiMMER-

Uberan!

MANN v0n der Erfabr. in der Arzueyk. p. 290.

blood

TOysm

Haecce tubi inteftinalis infirmitas, cum ex

fs bei

variis caufis ortum trahat, praecipue in medela

fuids s

feouum biliofarum' per diu. continuatum . pur-

Vistem

;

ga ntium et ennematum vfum quam facillime ori-

be ren:

r

amat

Ex his, ea aegrotorum febre biliofa

Vomitn

laborantium fituatio explicatur, de qua practici

Ipe b

dicunt

rS o aaeRaL L FA REU

f

105

-

dicunt fermentanonem biliofam in fanguine effe,

luimus

quia femper poft tot tartaque purgantia fordes

la

Jlug

identidem recurrunt.

Prouenit ex deb1htat1s

li po

inteflinis et deperd1ta vafculorum minimorum

ftübus

legitima contractilirate; quae auctam fecum du-

r [icet

cunt reforbtionem. . Dantur iníüper aliae caufae,

quae hanc continuatam bilis generationem in

febre biliofa inferunt

Huiusmodi eft foluta hu-

(& VDl

Illuftrant

morum craíis et colliquatio eruoris.

qu re

rem fudor;, diabetes, diarrhoea ex colliquatione

$, C0

Haecce aegri conditio, generalem diffoluti hu-

burram

moris therapiam defiderat. | Alia eft caufa, cum

cepum

peripherica euacuatio impedita vel abolita ,. hu-

(hitofa

mores interiora veríus determinet et hepaticam

intell

fecretionem augeat... Simile quidquam- diabetes

Vornit

ex tranfpiratione füppreffa monflrant. L. cuat-

guorum

uERS difeafes of Soutb Carolina V.L p.i185. But

ntc

let an emetick operate ever fo well, the like ex-

MMER

uberant feparation: of that humour from the

x(

40

Q

blood will again be made in the fucceeding pa-

roxysm. - The reafon is, that the external vef

cum ex

fels being thereby ftrongly conftricted, : and the

medela

fluids repelled from thé outward parts upon the

m.pi

viscera, the like bilious redundance will thence

me or

be renewed. But-even during the fever, the

biof

vomitingor purging, that proceeds from füch a

faperabunda

nce.

k

-

Of bile; as well; as.the further

pra&

dicunt

G 5

1mino-

106

*

d m

immoderate fecretion of it, will, moft com-

sobort

monly, be prevented by warm diaphoreticks

i J

$oined with antifpasmodicks etc

Accedit calor

!

febrilis, qui identidem oleofam fànguinis par-

tem adurit

Febris igitur füffocetur, fruatur

(upprn

culent

aeger diaeta antibiliofa acida vitetque victum refi-

culis 0

nofum, animalem, alcalinum ; ne chylus conti-

vt fan

nuo nouam fanguini inuehat bilis materiem. De-

bilitas vafculorum reforbentium roborantibus

praebe

abulis

vel per os vel praecipue per ennemata, quae

fatüm

locum morbofum ipía attingunt, larga quanti-

deit V

tate ingeftis. Ex eadem caufa languens hepatis

Et haec

tredo

motus iisdem excitandus pharmacis.

feptim

eft propria fpecies, qua febris, adhuc biliofa

p u

cort. peruv. et fpirit. Vitrioli defiderat. Docet

fimul, - qualem poft febrem longam biliofam ha-

beant vtilitatem roborantia.

Reconvalefcentes

(itque

aepros cum obferuaretur facillime relapfum pati,

Ài

fi paulo plenius, quam ventriculus debilis ferrer

nutrirentur;

Elixirio ftomachico vfi fumus

,

STOLL 74t. 9/ed. T. l. p. 20 et p. 29. fecurius

tür fse

tunc cort. peruv. dabatur nec tam facilis erat

fotbtio

in febrim relapfus, reiecto dudum mali fomite.

QUitaf

Ippoiatri poft morbum ab abundante bile

curatum brutis exhibent Limaturam Martis lar-

flone

gis doübus ad vifcera, quod dicunt, abdominalia

für f

robo-

——

107

L com

roboranda. ERxrLiEzENs pm& Unterrich m

retücls

der . Viebarzeney S..374.

t at

EW

l5 pat

Amplius curandum, cum bilis fcaturipinem

frugtur

fupprimere placeat, ne materia in inteflinis fae-

1m re[l

culenta ex ciborum reliquiis nimis fcateat parti-

COnt

culis oleofo putridis alcalefcentibus. Videndum,

n. D*

vt fanguini commeatus chyli blandi antifeptici

bus

praebeatur. Ergo diaeta animalis, faltem eius

uae

abufus, praecipue ille victus carneus, qui exal-

Quan

tatum animalitatis et alcalefcentiae gradum poffi-

nepa

deat vitanda et acidis corrigenda crafforum pu-

[«

tredo. Ex vera plenritide fanata puella, paucis

bitiofa

feptimanis poftea inquit sToLL 72f£. zzeZ. T. I

Docet

P. :2. poft carnes intemperantius comeftas ri-

am ht

guit, aeftuauit et vomuit aliquoties biliofà inci-

[centes

ditque in peripneumoniam.

FiNXKE Pein

Abufüus carnis efï: rec1d1uae caufa.

piti

fertet

. Porro profpiciendum , ne diu commoren-

(ümus

tur faeces in inteflinis craffis et tempus, quo re-

ecurits

Íorbtioni expofitae fint, prolongetur, quod

[ig erat

euitatur, quotidiana alui depofitionis cura.

Qriite.

Hepatis fecretio eft promouenda exercita-

yre bl

tione corporis vniuerfali, qua omnes exhilaran-

r ht

tur fecreuones, vaforumque iecinoris robora-

nalla

tione

tobo

xo8

exalttt

tioneet forraffe j fub "languido' hepátis motu

ryratutm

naufeofis per interuallà propinatis.

Si vitig il-

pro po

lius, Pcafes, infar&us , obftructiones , calculi et

lus .0f

id gunus alia ; m caufa funt , ed-vt corrlgantur

tranfp

Vma mterefi

eam d.

'lTandem curandum, vt vefica fellea. rite

feparea

euacuetur, vt omnes fe- et excretiones iuftamen-

t, p

füra et aCtiuiraté procedant, vt neque fupprima-

corpot

tur neqdue diminuarur tranfpiratio , et vrina iu-

f pràe

fa. D0I

fta fluat copia, quae, vt fupra: dixi, parteim bi-

lis eüacuant. "Tribüs, medeatur. caufis polycho-

bufüpi

liae et fuff'ocabuur fcaturlgo.

H

Dzaem im polycbolia

GOLD

i

Tener

itd fit comparata , éüum omnia aeftate flagrantis-

hx

fima, folis aeftu torreantur, et humores a centro

Ie. v

extrorfüm vergant; vt tubus intefüinalis a pu-

frua (

trefcente fentina- immunis fit.

Vi&us animalis,

Ofnfr Y

plantae alcalefcentes , conditae pinguesque da-

icinii

pes, oleofa, la&ticinia, oua etc. et potulenta fer-

Tàcs

mentata funt vitanda, quae érudum, craffum, re-

buit,

finofo oléofum chylum praebent, vel infita fua

Dem m

vi calefaciente cruorem. corrumpunt.

Fruen-

vor f

dum vegetabilibus, acidulatis, ^eupepris; . di-

r Q

luentibus' particulasque. oleofo. falinas .ardore

Ut ex

L]

ex-

^

'*—:f—"ää

199

15 moti

exaltatas muoluennbus.

Aqua pura, lac ebu-

Vitia ]

tyratum , mulía ex limoniorum pomls confe&a

CUU &

pro potu ordinario conuemunt. Cop1of10r hau—

"TiPantür

ftus omnes excretiones, praecipue. Vrmam el:

tranfpirationem promouet , et fanguini « ommno

eam dat condmonem vt nocua facilius ex! 1110

Cueà rite

feparentur. Coelo ex feruore fübxto refrxgera-

fl men

to, potu the1f0rm1, moderato vini vfu; jet. moru

üppr

corporis blandiori diapnoe animanda.- Cerem—

Vrifà

fia praecipue bilis generationi fauet. Haec diae-

em b

tà nonumquam polychoham nafcentem i in her-

bolycho«

ba fupprimere valet.

Huius diaetae vfum obferuestio, quam Cl

GOLDZ4AGEN. mecum commaunicauit teflatur.

Tenerioris fabricae . virpo, cuius ex . familia

3UTAntIS

phthifica mozs. abripuit fororem ; incipiente. ve

3 Centro

re . vehementüori. grauabatur tufli cum,, multa

in uc1 excreuone,

64 Pu

lutfa xuris folatia petiit,, ab

ADImALUS,

omni vi&u animali abflinuit j-- fruebaturque.la-

ädg d&

&iciniis, vegetabilibus praecipue fruétibus. hor-

enta fþl'

raeis

Serum-lactis dulce fcopo medico,adhi-

m

buit. Hac cura praeter leuiufculam excreatio-

t (M

nem matutinam continua tuflis plane filuit.

V1-

gor fun&wnumque alacriras cum fanitate redxe-

jruen

re

J

« i

Quem ftatum, quo aliquot tempus (übfti-

gdort

tit;, excepit anxia refp1rat1o, fenfäno pulfáns in

e

. hypo-

110

Mu n

sadotuf

hypochondrio dextro, cum dolore hepatitidem

Tf

mentiente, ita vehementi vt repetitae, fed fine

vero o

omni leuamine, requirebantur venae feéctiones.

valete V

Oris fápor erat amarus , digeflio laedebatur , et

inuolul

cutem icteroideus foedauit color.

Abfceflus he-

modo d

patici metus emetici propinationem prohibuirt.

Vel meracae bilis vomitus, vel febris per quinque

gendo f

|e mot

dies circiter duraps hunc fltátum foluit; et fatis

(imus:]

laudabili gauifa eft fanitate. Sed denuo in fangui-

ne colligebatur bilis abundans eademque recru-

defcebant phaenomena, quae iterum eadem crifi

facta euaneícebant, et ita adhucdum alternante

D

l

tenetur valetudine.

!

Ti

tol

Tet

Iam contraho vela.

Sufficiet mihi, vriam

Ls

huic morbo medendi methodum defícripfiffe.

dnr

u

Forfàn dantur plures vel faltem in melius verfae.

u

Therapeuta enim id modo cura ampleétitur fia,

hi

vt quasdam morbi caufas demat et naturae vires

Ti

medicatrices fuperioritatem accipiant vel iam fu-

fit

bu

periorum a&tiones in fomitem morbofum facili-

"u

tentur *). Alia eft methodus corrigendi bilem

b

aci-

a-

A

E

*) Morbus exiftit ex conuentu plurium caufarum, quae

&

coniuné&tae rationem morbi fufficientem conftituunts

101

Inter hanc morbi rationem fufficientemi et vires nae

hi

turae medicatrices eft femper quaedam fuae cfficaciae

di

proportio, Si vires natutae maiores; morbus fpon-

te

qu

f

d

XtTlI

Datitidem

acidorum auxilio quam cum T1ssOTO epidem.

d fine

Laufatu. p. 17. quidam commendauerunt; :

quae

lectiOnes,

vero fola fine methodo euacuatoria 1un&a parum

W

valere videtur.

Caufa enim rnaterialis vitiatam

erUD

inuoluit proportionem fluidorum, quam tanturi-

tohibut,

modo diminuendo abundantia facilius, ^ vel au-

gendo minora difficilius reftaurare licet.. Si in bi-

q H'lqvpl

et fot

le morbofa acidum praedominat

vt fupra vi-

] lanput

dimus: haecce laudata methodus male fane appli-

cata

& TeCru

Y

em crif

(GTDante

te vincitur, fi minores morbus non per fe fanatur,

Therapeuta numquam morbi rationem fofficientem

tollit, fed modo hane vel illam caufam ex pluribus

rationem fufficientem conflituentibus demit, :et itg

j, Vtéfl

propordonem mutat, vt vires naturae maiores eua-

Vel medi-

npfifi

dent morbiqué fomitem penitus tollant

€us non ad caufas morbi refpicit, fed modo vires na-

» Verlae,

turae auget et hoc modo illis fuperioritatem in mor-

Itf f 12,

bi caufam comparat; idem fit, proportio inter vires

2 VIIcS

naturae et caufam morbi mutatur,

Hac ex propo-

m ff

fitione cognofcitur cur diuerfa reredia eundem mor-

bum fanent

In hydrope adíunt fpiffitudo humo-

? hicil

rum et vaforum atonia et ab his curatur refoluenti-

j bilem

bus ab aliis roborantibus, Sint vires naturae —— leg

L

a-]- b. ratio fufficiens morbi x -]- y -- z. idem eft

an medicus tollat x -- y feu y -]- 2 feu ? -]- x an

augeat vires naturae perc-- d Vires naturae ma-

t quae

(tityunt.

iores euadent morbusque füb omnibus -his variatio«

nibus fanatur

1 1te$ nae

Etiar explicat, quomodo vnum me-

fncactdt

dicamentum tot morbis mederi poffi

cum famen

»ugfþon

quiuis inorbus diuerfus, diuerfam vt habeat rationerm

t

fufficientem neceffe eft

[0À

112

cata effet,: fi non: acida polycholiae. praecauent

et praefänn commeatum priuant,

i

Videtis imperfectam quandam huius morbl

adumbrationem, pro vt humeri valeant depictam,

:

entequam. in fecundarios tranfiuerir.. morbos.

Etiam de.his quaedam differere mihi in mente

fuit eorumque originis modum vel per degenera-

tionem fucci biliarii, vel per metaftafin, vel deni-

que per complicationem euoluere cogitaui, fed

vereor, ne impatientes offendam aures.

Si vero

laborum primitias res publxca litteraria, aliqua fal-

tem cum indulgentia fufcipiat: tanfirum po-

lycholiae in fecundanos morbos paulo poü:

addam.

p d

h

«

AROHeT

z

3

AE

d

)Zc&

«

N

LA

$4528

M i

i«

^

ul

dU

Y

n

lm

!

4

UR

n

N

j

"

l

n

!

|

,L

|

l

|

|

;ï

|

j

KTL EH

|

E

8

.»v»w

grex

/a?a. s

,IM,

r

E

W/,

eaf

...w

g

.

u r ]

Jllnfilf

hs

H

—

sss dN

-

m

-

:

as

us

—

m

*

-

s

"

ia

3

m

-

T

THeS

z

u-

-

g

RE

s

EM

i

x

u

df

L

R-

x

ol

d

--

—

-

quececa:

D

——

—

—

t

A

--

Lt

»

Pa

CM

-

—

x

J

Euroskala Offset

x IOA—NN;IS CHRISTIANI REIL

MED. ET CHIRVRG. DOCT.

ä

9

)

Q

co

TRACTATVS

VierFarbSelector Standard *

i

/

l

s

DE

Balance

O

e

Focus

D

ä

POLYCHOLIA

N

14

13

PARS PRIOR.

12

11

——

--

ee

N

10

B i

kw

»"

f

s

d

EE Ed

W

WX

z

j

IN

—

p5

;äxï*w w

"

AX

M

v

m

VE

e-.

X

HALAE

ä

'* YPIS FRIISERICI AVGVS'TI GRVNE'RTP

|

MDCCLXXXII,

1

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com