
pert fo

ne et vrina fuppreffa

ia lr

quaerenda eít; quod

feClus p

tam in prognofi quam

tüs hum

in medela bene notan-

Sesdf

dum.

humore

— Nullae fordes duode-

Sordes, ex Qlargi)okri

fu. :

ductus choledochi effu-

nales, ob impeditum

fixidifi

: bilis effluxum.

fione, in duodeno lati-

Ánt

tant copiofae et cum

d bilis

caeteris tubi inteftina-

v Draen

lis : affectionibus mere

setiohpi

]i

us

fy;pptomaticae /fuint.v

las

Conflar

AMede-

$5

-

TET

w

"

Medela.

, flnida

Oäþ'ruäïa funt 7

efil

- Rariores oB&rü&i

*

, Si

uenda , vefüluta eua- nes; pauciora refouen-

us du

:i2, copiofiora per he-

wm?a.

def,

par euacuaniia requi-

üsl

n le

runt.

ex Qu

,U

: Ambo cum fanguine matris in foetum abeunt.

FiNkE 4emorb. bi-

h lx

^ Bowtr. fepukr. T.

Foetus

vepir f

II p. 333. Mater icte-

liof-..anomal.:

octauo

jus, Ki-

fo laborans,

triduum exclufus bilio:

füs..-

y aud

grauiditatis menfe pe-

aipiratio-

perit foetum mortuum

ipprel

itaflauum vtecera con-

l qui

fe&tus puer, non par-

ofi quam

tus humanus videretur.

ne nota

Sectus efl, pro fanguine

humorem , fellis inügr

flauum reperio,

offa

. riori

flauidiffima.

ochielfe

deno lt

Antequam vlterius -pro,grediar, quaedam

: et um

de bilis natura, fonte, vfü, et de eius excretio-

yoreftint-

ne. praemittenda videntur; quae polychol.iae

us mae

aetiolopiam deinceps illuftranda funt.

a fujt

Bilis.ex phlogifto oleofo aqua et fale vola-

tili alcalino ar&tiffimo vinculo inter fe coniunctis

conftat.. Acidum, quod in bile füb acidiani-

MM, .

malis

D4

P

$6

d m

maïis nomine venit, ita oleo obuolutum eft,.vt

rie lu

re noll

inintegra bile nullae plane eius vires exiftere

queant. Saponaceum conflituit liquorem , aci-

I Sï

]i

dlS reiiftentem, coagulata refoluentem; oleofàs

f

j

pinguido tenaces ciborum partes referantem ea-

rum cum aquae mixtionem intimam conciliat,

f

Ad putredinem maïgis difponit, mucum abfter-

COf]

r

git, attenuat; inteflinorum demum motum füo

ftimulo concitat. .Enecat etiam animalcula etin-

ff

fecta ex ouulis deglutitis in inteftinis exclufa; in

2 H

(iti

ventriculum regurpita, ciborum appetentiam

producit.

Conücitur ex fanguinxe iecinori

Ut

l

immiffo.

poe

Credo et ego , vt nuper Clar. s. PLATNER

fs

(uAnws Heiümetbode 2. B. p..351. Ueber den

Iu

Urfprung der Galle und der gallichten Auswür-

f2

effer

fe durch die Leber) euicit: ex fanguine arteriae

hepaticae quoque fecerni bilem , praecipue cum

Qure

tota maífa fanguinea particulis biliofis inundata

Ws ad (

fit. Rationes quas adduxit ingenii acumen pro-

lirim x

dunt.

Sed nihil ad.me, quae mea non (ünt.

ticuhe f&

Verüm nexum. caufalem: neceffarium quorun

quod ma

dam pro fua opinione adductorum argumento-

CiCtetori

rum, quae ita pofuit, vt vnum fine altero verum

Ef

effe nequeat, negare me oportet. Cum enim

Ytin dlis.

mihi in -vlteriori explicatione thematis fümmi

momenti fint, eorum veriratem a fecretione arte-

T fane ]

riae

. TR

— -!—Á

——

57

& w

riae hepaticae vel conceffa vel. negata depende-

Xlltre

re nollem. E1usmod1 funt: :

H

m7 a

I. Si.vena portae vnicum effet vas , ex quo b1.

OJ»OxäS

lis fecernatur, exclufa ab hoc munere arte-

Im ea

ria hepatica: biliofae excretiones, quae in

OC 1 dl,

morbis acutis et chronicis ad duodenum

abfler.

compelluntur, nihil effent, nifi concuffae

Qm u

refolutaeque folius fyüemams venae portae

X

ftafes.

h&ftm

cuay in

Hepar tum demum cum vniuer(ali mafïa

eLentiam

fatis iun&um effe, vt organon colatorium

YCID0TE

totius maffae fanguineae (velut fyftema vro-

poeum ). effe. poffit

quod particulas bilio-

PLATNER

fas ex illa fe. et excerriat; criticas tum des

st den

mum exfpectandas effe ab illo excretiones ;

Auswür

fi arteria hepatica fecretionis parnceps

(Tae

effer. -

puc um

Quaero ego, quid refpe&u fanguinis am-

undat

plius ad f& et excretionem quarumdam particu-

men pro

larum ex tota maffa requiratur, quam quod par-

gon funt

ticulae fecernendae reuera fint. in fanguine, et

quod mafla fanguinea fücceffiue organon fe et

| qUOI'UH

urento

excretorium ingrediatur?

Cs

a

uf

Et fitne hoc in hepate per venam port

[

vt in aliis organis fecretoriis per fuam arteriam;

ü

m enim

l

)ü*

ymrni

Venam vero portarum , arteriam reuera effe, ne-

qone at

ino fane negabit.

Nonne partem vniuerfàális

maffae

r

D ;

^

58

delk t

tets, V

maffae in hepar inuehit? quod praeterea parti-

culas biliofas per reforbtionem in abdomine fa-

foeridut

.€tam füfcipiat, nihil ad rem, fed potius illius

ventri

fanguinem aptiorem reddi.. GrissoNw. zsar.

edi

bep p. 448. copiofas annumerat ràtiones, quare

oleum c

quunen

fanguis, in Aorta biliofis humoribus refertitfi-

teflinis 1

1nus per coeliacas meferaicasque arterias circum-

E

ducatur, priusquam ad organon fecernendae

bili deftinatum pertingat ; 1deoque pofüblhtatem

longum

fatis concedit.

tu, ia

Nonne hepar, cum vena portarum fun-

guine v

&iones arteriae fübit, fatis cum vniuerfali mafla

finpuini

iunctum eft? Nonne per fanguinem illius, fuc-

tus fany

ceífiue hepar inpgredientem a. materiis morbofis

fingu

etiam iis, quae remoto loco latitabant, fangui-

finofie. 4

nem repurpandi facultate pollet? ^ |Nonne fieri

(65, quae

poteft

vt illae immenfae morbofae materiae,

CODierti

quas faepe per mulros dies eiici videmus, per

Quae ey :

fanguinem venae portarum ex vniuerfali maffa

tl ex lx

«

traditum , in. iecur immiüttantur ibique fe et

vl bus |y

excernantur? Aptiusne hoc fiat per arteriam he-

udemur

beànt

paucam, an per venam portarum, mea non re-

fert. Id tantummodo nego, fi forfan per arte-

Foy

riam hepaticam non fieri, probaretur; ipitur

Vel rner

venae portarum ope non fieri pofle.

Qunry,

Praecipue vero bilis ex venae portarum fan-

0 eXort

guine conflatur , qui oleo et aqua faponacea íca-

tens

dl

$9

i

bi pa&

tens , vaporem abdominalem, alcalefcentetn füb-

une fa

foetidum, per omnem fuperficiem inteftinorum,

u

u5 us

ventriculi,; omenti, hepatis, lienis, mefenterii

. Atgt

colleétum fouet; er imprimis. femiputridum

quare

oleum cum fàle fübactuni et alcalefcens acre li-

efernif

quamen ab ipfis alui faecibus, dum in craffis in-

QECUIQ.

teftinis infpiffantur reforbtum habet.

-*

ThOnQe

Etiam oleofae particulaé cruoris, quae per

la

longum termipus , motu, circuitu, calore, attri-

tu, induta excrementi fpecie, fufceptum in fan-

um fün

2uine vfum deponentes, a B1ANCHI oleum

lr malla

fanguinis coctum, a wrLL1SiANIS, deflagra-

MS my'

tus fanguis, ab aliisque vereribus incineratum

norbofi

fanguinis fülphur vocantur; porro:craffiores, re-

ag

finofae;. alcalefcentes, terreae, afperae chyli par-

ye feri

tes, quae fangmm inutiles in] eius naturam non

WIJT de j

conuertuntur j'denique particulae oleofo - falinae,

quae ex cellulis adipofis et in ftatu. praeternatu-

1Us, pü

all ma(ïa

rali ex locis exulceratis etc. a ramulis venofis et

ie f

vafibus lymphaticis 'fanguini infinuantur; aptae

'a"4

mhe

w(*

videntür, quod bilis confe&mm elementa , prae-

beant.

non K

Foetor faecum et bilis amarities cum victu

ne

a

(r?

vel carneo vel vegetabili . pari ratione progre-

diuntur, . Quae quidem in fyftemate circulato-

rio exortae maflae iterum ex illo eliminantur.

r:«umf&n

13"1*&

|(on

1. Pal-

60

TUPUEN

fibe

Palm'ama bepatis fecretione, cui proxime

chus o

1nduc1tur fanguis femiputridis foetatus particulis,

Yecur duplici gaudet fine , : diuinitus in. f& confo-

D

ciato;. tam menfliruum illud biliofum negotio

pxobAm

digeftionis ita neceffarium concoquit; quam fan-

HAEN!

guinetm'a craffiori inquinamento repurgat; quod

At

per reforbtionem fàlino - fülphurearum particu-

NIVS /

larum füfceperit

Vtcumque bilis: fit. ratione

fpere

fuae mixtionis partibus corporis noftri- tam foli-

ls pat

furatà «

dis quam fluidis plane incongrua et huius refpe-

&u excrementita, nihilominus elaborationi chy-

tiem, Q

li vtiliffima eft, vnde; 'antequam foras eiiciatur,

tico dep

huic negotio impendi . debet

FRID

IH O F.-EF-

tioni inf

MANN: fléd. rat. Vom. l. p. 186... Per bilis fe-

Sant

cretionem - decenter factam, fanpuinis crafis et

6ex 2b

perfe&a fanguinem componentiüm proportio

modo f

gaturalis conferuatur.

log. MELCH.

LVTHER

pum

Diff. de in- et egreffu bilis per du&tum cyfticum

d &me

é veficula fellea.

Bilem-non folum. effe-füccuüm

breuitas

fecretorium , fed et excretorium, fuadent fangui-

(I$ raf0

nis conditio, ex quo fecernitur , diuerfà bilis

(

p

mixtio ad conditionem humorum mox alcalina

(0r et iE

mox acidà aut faponacea inuenta, criticae illius

queian(m

D»(

euacuationes et continuus bilis riuus in: duode-

tna (

WTe

num, qui neque a negotio digeftionis rcquiri-

fir

Il r'edd

N

tur, neque caeteris liquoribus fecretoriis mos

Rüllima |

eft. Animalia, quae nullam, vcficam habent, via

VO fer

libe-

61

aC

t

2

Jt'üxme

libera ex hepate in duodenum , ductus cholédo-

Iul $

chus cyftico amplior, acutus cyftici angülus et

« COnU)

autopfia in Vulneratis perpetuum bilis ftillicidium

Devot

probant

Siehe. PLATNERS Ueberfetz. vón

jm n

HAENS Hei/metb. 2. B. S. 354. NostE aber die

15quod

Zulafmkeit der Brechmittel . S. 75

Grrisso-

a Cs

N1vs Znat. bep. 411.

Officiurn hepati nullum

Tatone

fupereft, praeter fànguinis- depurationem. Ea

am fol

bilis pars, quae in cyftidem felleam regurg 1tata,

M r»fpe

fugata aqua ad maiorem concentratur- aniari-

n dy

tiem, cum illa, tunc temporis ex ductu hepa-

l&lnmï)

tico depluente, digeftionis negono et chyhfica

Hort

tioni inferuit.

" bils -

Sanguis igitur venae portarum cum reforb

cris et

tis ex abdomine particulis, praeter eas quae alio

yroporto

modo fanguinem ingreffae funt, contaminatus;

[VTEER

primum introitum oninis in hepar habet, cuius

evftcum

ductibus colatoriss tantum, quantum témporis

fe füccum

breuitas, et elementorum biliariorum quantira-

at n

tis ratio ad officinae fecreroriae vires permit-

j i

tunt 5

a fqualore ablutus pér venam cauam in

)k c.».äl À

Cor et ita per torum corpus diftribuitur, tótam-

1Cac 1u1US

que 1ancru1ms maífam cum: particulis biliofis pri^

ma fecretione iecoris nondüm: eïcretxs marita -

Ü duode-

s f qw

tam reddit. Boxzr. fepulcr. p. 140. bilis te-

nuiífima pars fanguini inmifta manens ad cauam

raDCW[)

et cor fertur. Nunc quiderm tora fanguinis rriaf-

libe

fa

63

EE

bilis p

fa hepar ruríus fucceffiue ingreditur et eius fe-

thologi

cretioni iterum fübiecta eft, fed partitis tantum-

atiune

modo dofibus et pars ea. fanguinis in hepate

mundgta,' identidem denuo cum tota mafía mi-

eumque

exclüd (

Ícetur. Rebus ipitur ira comparatis, iecur fo-

TAVER!

lum, . fanguinem legitime mundiflcare néquit;

praecipue .cum continua. reforbtio et. per-

inqut lo

petuus ex craffis fordium affluxus variabilem

tent ver

vopiokc

ad vires hepatis excretorias habeant rationem.

denius «

lgitur natura fecundum fanguini íanciuir pur-

gatox:ium ícilicet tranfpirationem infenfibilem,

tur; fodc

TOr ( aQ

quae iuxta caeteras füas functiones etiam eas ex

fanguine eluit biliofas particulas, quas iecoris fe-

fe commi

creüo reliquit. Eae oleofo - (alinae particulae,

effhuis,

per tränfþirationem- infenfibilem exclufae,: quae

futürate p

volatili odore gaudent et indufia maculant, eae-

Edam

tione eüg

dem funt ex quibus hepar bilem confici. Nil

videtut,

fingulare effe in oeconomia animali, duo organa

excretoria, murua fibi praeftare officia, docent

Vmp-

vrinae et materiae tranfpirantis fecretiones, pro

lis artic

rerum conditione alternantes. Et generatim

diblie ) qui;

excrementum fanguinis homogenea eft materia,

WJ Qculi

quae fpecifice non differt; hepar modo craffiores,

Vrina tenuiores, et tranfpiratio cutanea tenuiffi-

P 13 h

1

1nas illius partes eliminat. "Tranípiratio infenfi-

i

It &l ng

lis et mador nocturnus, inquit 10. RAYMOND

Betflgere

ïn,,ADifïï,"a,'e. febr.. interm. azzälum.,, actuofiffimas

, P quij

X

bilis

d

63

u5 fe

bilis partes femper optime euacuant. Etiam paà-

Dtum

thologia, quae ex imminuta et fuppreffa tranfpi-

þa&

ratione. colluuiem fanguinis bilioíam generari,

1 Il

eumque fomitem nonnumquam íudore critico

VV

t 10

excludi docet, pro veritate teflis eft. Vid. 1.-8;

IKQuity

TAVERNIERILI Zmnerd aptd Perfas. Hipopuli,

UK

inquit longa aliquali vxfcerum indispofitione. de-

L&DNH

tenti, verno tempore decoct. rad. Chinae recent.

Oonetm.

copiofe epotant; hinc ad le£ctum compofiti, et

]Ul PUF

denfius cooperti, vberrimis fudoribus perfundun-

nibiem,

tur; fudorque adeo flauedinis particeps eft, vt

1 &25 0X

non tantutrn pannos appofitos hoc colore inten-

COT

Ííe commaculet et lintea , fed ex euolantibus eius

TCCUiaC ,

effluuüis, ipfimet conclauis; parietes et tabulata

;

iv

4A

faturate pariter flauefcant.

anf Qaa

.. Ktiam aliqualem 'partern interna tranfplra-

Nl

tione eiici in tractum mtefhnalem, verofimile

Vit

videtur.

qua"

O ydt

Vropoieticum Ífyftema quoque aliquid de

1iwu^

10

his particulis oleofo falinis euehere maxime cre-

eneratif

dibile, quia phlom&on et alcali in. vrina inueni-.

materta

tur,. ocuhsque fab bilis abundanua obiicitur..

Vid. cRaANr's Obfervat. on. tbe Fevers V. T

nl ïOfec)

p. 132. 231AN C 1 ZZiffor. bepat. 181.

Nec di£

» LJBL Hi

ficile eft notabilem bilis: portionem per vrinas

emi

vyoND

perfluere in morbis, vbi in ftatu naturali, ali-

Jj [rnàà

quis quotidie fluit eiusdem portio; vnde vrinae

Y

C1tri-

1il

m

M

Y

u CT

64

x

citrinus color ordinarius, et vifcidula conditio.,

fanitate

p.311, Omne quod in fanguine biliofum eft,

máliae

dempta portione quadam minori tenuiorique,

C

quae transcolatur cum lotio, ad hepar pro fecre-

fentar

tione deuchitur. Et z&1D. Ho F EMANN $yff.

L

zued, vast. tranfeünt cum vrina partes. fülphu-

$. V

f

reae item biliofae. Particulas has vrinae gdmin

tas effe, ex eo arguimus, quod euaporata vrina

4 Vd

iumentorum reélinquat magma amaricans, cui

Qu

affufus fpiritus vin. re&tificatiffimus extrahit tin-

éturam *Hauifïïmamx i-11üar bilis americanterm.

Caií

'

(l0fem 1

Bilis per ductum choledochum in duode-

Mi Q

num effufàe pars, illico ex inteflinis tenuibus

tionem fi

cum chylo, cuius copula eft; reforbetur. Re-

Titentem e

liqua pars cum excrementis mixta valuulam coli

Ve af

iranfit in partesque fuas elementares dilabitur,

cimmï [

quae denuo reforbentur, per hepar denuo fe-

[te mor]

et in inteflina. excretae iterumi iterumque refor-

TOOrbi eye

bentur eandemque viam repetunt er ira quafi

Pri«

circulum bilis inter partes eius elementares

drimlis o

et bilem elaboratam efficiunt, quem bilio-

& prodin

fum. dixeris. Quamdiu omnia haec organa iu-

lt fs

flo agitantur motu, quam diu omnes fun-

-(im[ eae fH

&iones, quae/ bilem in fanguinem inuehunt,

D) Quae

euehuntque iufta menfuüra et proportione pet-

A re(oyt

agunturj tam diu in fyftemate cholopoietico a

fani-

iliariomm |

EEE ET

65

Ondirio

D

fanitate declinationem videmus nullam. "Anb-

üm ell

maliae conftituunt polycholiae cauías.

ï.orïgue,

Coaceruatur in fanguine triplici modo ele-

0

le te

Í

mentaris bilis.

x o

1. In fanguine euoluitur.

x.üp'nu-

2. Vel retinetur ob imminutàm feu füppref-

: edmi

Gul .i

X

fam illiu$ fe- et excretionerm.

ii Vrin

3. Veliufto maiori copia ab exteris inter cir-

, U

ahit t*

culantes fufcip;tur humore;.

DT

Caufäe, quae hanc corporis humani muta-

tionem morbofàm inferunt, funt vel praedi/pa-

n Quxe-

mentes, quae internam quandam corporis condi-

tenuibus

tionem fiftunt , occafionalis caufae effe&um faci-

y, M

litantem eiusque porentiae complementum fünt.

ylam coli

Vel occafronales, quae cum hypothetica, Velg/jï-

alabitur,

cientes , füfficientes, quae cum abfoluta poffibili-

denuo Le-

tate morbum proferunt. Quidam ex chirurgia

que ïefOI'-

morbi exempla praebent.

-

)

Jló

if2 q&aü

Praedifpofitio ad polycholiam vocatür eà

ementüt

animalis oeconomiae conditio , quae maiori gau-

ef bIhO'

det procliuitate coaceruandi in fanguine particu-

ypitt i

las fellis elementares. — Caufàe praedifponentes

us f

funt eae fingulares corporis humani 'conditio-

yonehunt

nes, quae effectum caufarum 'occafionalium, au-

Ohv

na

per

€tam reforbtionem, .euolutionem elementorum

(0 à

bno P[l

biliariorum in ipfor! fanguine , et perturbationem

fini

!

E

orga-

66

d E

organorum &Xcretorioruä- *producentiumj faci-

nid, d

litant.

(l'ais re

Sunt igitur praedifpofita fübiecta dälicatula,

dyspqp

irritabilia, tenuioris fabricae (wahre Empfind&-

rf

me) ex vtero et hypochondriis laborantia, qui-

porà b

fnam et

bus fibrarum robur elafticum et cruor bonus ela-

boratusque, veterum domitor bilis deficit. Quae

tione if

ad iram, moerorem, inuidiam prona, tempe-

que cau

ramento vtuntur cholerico. Etiam vifcera de-

fy a

bilitata, vitia hepatica, obftru&tiones, infar&tus

verfüm

lentor humorum, fpafmi, refrigerii facilis fü-

TITatur,

Íceptio hunc morbum facillime edmittunt. Por-

TIS, pi

ro praedifpofitionem. p.rogignkit* viétus carneus,

qui oleofo putridas faeces relinquit. | Copiofiox

$Q

diaetae animális vfüs, perditis frigore .oleribus-

praedisp

inter caufas Epidemiae Laufannenfis refertur.

Centes,

Oleoía, oua, caro, lac fecundum sTorr bilis

'&, abunt

generationi fauent. . GR AN T'S Obfervations on

biliom

zbe Fevers V.l. p.233. If onelives much on ani-

Thlant,

1nal food, the Urine'becomes rank and high co-

forbtione

loured, the mouth foul and the breath offen-

f eteyr

five: allthefe phaenomena are increafed by drin-

mimnmt7

king fpirituous or fermented liquors; nay, beer

10 Qitato

has this effect more than wine, fpices of all

Dànom

kinds, and the ufe, of the^plants called alkaline.

tünc femï

Colluuies biliofa femelin inteftinis effufa, prunae

iph finp

viae fordibus confpurcatae, nidorofi vermium

Tücntg bi

nidi,

;

67

m hi

nidi, aluüs dura, et faecum longa in craffis inte-

l,

ftinis remoratio. Gulofitas, polyphagia, victus

Q

dyspeptus, indigeflio, eaque cunéta, quae in

PAl

craífis oleofo putridam colligunt faburram. Cor-

Ki l

pora bene paíta, quamdiu pinguedo. blandam

Ints eh-

fuam conferuat naturam, a copiofa bilis genera-

Q

tione immunia videntur. Si vero ex qualicum-

t

emna.

N.lurv

que caufà aut acrimoniam induit materia adipo-

vori C*

fa, aut in fyftemate circulatorio fufcepra per vni-

nlardus

verfüm corpus rapitur; facillime polycholia ge-

clis f

i»]

neratur. Quibus enim, inquit HiPPOocRA-

1 ;*

0t

T pingue abundat, bilis flaua gignitur.

V A»h*)

0piO

liot

Sequuntur caufae vel occaüonaleg, quae cutm

iiU

us

praedisponentibus combinatae, vel per fe füffi-

u

cientes, quae cum naturali corporis receptiuita-

ll

te, abundanrem vltra fanitatisleges particularum

XHOI 00

biliofarum copiam actualiter in fanguine accu-

h on ani-

mulant. Quadruplici operantur vig, — Vel re-

à

h

M

gh (Q*

forbtionem ex inteflinis augent, fine fimul aucta

j ofen

fe et excretione bili& ^ Vel fe et excretionem di-

by drit

minuunt, fine fimul diminuta reforbtione. Por..

."i'ä:v'; eet

ro citato ingruit polycholia curíü, fi motu or-

s d

ganorum excretoriorum languente, reforbtio

p

tunc temporis incrementum capit. : Denique in

ipfo fanguine nimis copiofe euolui poffunt ele-

ygmim

menta bilis. -

| nïdia ]

E 23

/OQue

68

(

Em

at

Quaecumque igitur humores velocius cir-

lar edl

cumducunt et motum ad peripheriam intenfio-

rem inferunt; ex centro reforbtionem V1V1d10-

exerc

rem et in ipfo fangume detritionem maiorem et

frcyent

corruptioner oleofi cruoris progignunt augent-

fib $y

que hoc modo particularum biliofarum copiam

fangu

Huc pertinet hieme calor hypocauftorum,

of

qui vel experientiffimis medicis inter caufas te-

Orient

brium b1hofarum vernalium effe vifus eft. Etiam

vis vbe

in hoc numero . veniunt fabricae, . ofhicinae

huic fc

aerariae, opificiaque quaedam, quae ardore

EINKE

multo artificiali cum frigore alternante expofita

funt

Fabrii ferrarii, metallifufores piftoresque

|

diam J

borum

etali, adípectu pallido, facie torua eiusque co-

(

loris qui fünt, quem Graeci xAegev dixere

Quie

v. STOLL rdt. med. 'T. l. p. 257

luel(oil

Itaet praecipue àeflatis aeftus vehemens,

dem p

qui (anguinem venae portarum inundat particu-

ftra

lis alcalefcentibus, morborum bilioforum acce

9l

dente auctumnali frigore erumpentium foecun-

i

um

da eft oenetmx

Aeftas colligit materiam, au-

&umnus in morbos conuertit. BissET's Lffay

Vehem

on. thbe medical conflitution'of great Britain p. 205

puntui

L0 mg

About the middle of Iuly the bilious difpofition

phe

began to take place, from the influence of the

'Then the

Inqu

extraordinary hot and dry weather.

abovefaid fever aiïumed a b1110ns afpect, parti-

Qinf.

4

Clhaï Y

NT NÀ

E

99

t

Clis cir

culary in þeafants ; who worked hard in the -fq-

lar heat.

ihtenfio

Vividio

Huc quoque veniunt vehementes ! corpdris

lorem et

exercitationes, praecipue militum füb fole itinera

üügent

facientium ,' operariorum ruricolarumque, qui

fub Syrio ardente multo cum füdore et labore

opiam,

hol li

fanguinis motus exaeftuant. . Morbi frequentes

C rA

a&r

biiofi hominum, qui Batauorum . er Frifiae

E

!

Orientalis rura colentes, contenfis omnibus ner-

n

lGV

nae

vis vberrimas conficiunt meffes, (altem.ex parte

dT0re

huic fonti originem debent. Reportant, inquit

EINKE, Gueflphali, qui circa mneflem FHollan-

XDOlifà

"a

Ul

VOU dv

diam petunt, cum nummis feminia *millc mor-

borum.

M

e

Q

QiXe

ra

Quid quod etiam illa corporis pathematag

quae motus comitrantur febriles nimis copiofam

generant bilem , et in illarum. decurfü, et qui-

wiiwiN

dem protrahente, figna fordium luculenta mon-

P*[. Ü

[

2.&5

ftrant. Nec fane mirandum , quod febris in fàn-

(QeCun

guine producat fomitem biliofum. , Conueniunt

enim in illa, tres. grauiores polycholiae caufae.

m, a

Vehementiori fanguinis motu er attritu.corrum-

3

J

p. 205

punrur cruoris oleofae. partes; ex centro reforb-

tio augetur et bili per' cutem exitus a fpasmo pe-

yolitiofi

0i ule

ripherico praecluditur, Et.quamuis 2pfze febres,

inquit FR. HOF FMANN:' de bile medic. et.venen.

ef the

corp. bum. bilem generent, nullum eft tamen. du-

J

rti

E

k,Ux

"W

þi.umj

70

EEE E

)

(fen

bium, quin etiam a bile vitiofa oriantur. E1vs-

dirci

DEM $yf/. med. rat. 'Tom. I. p. 184. in omnife-

lr Wa

brili aeftu bilis copiofa in excrementis eft confpi-

cua

emac

Nosr hanc bilis generationem in febri-

Ueber

leam (

bus tribuit functioni hepatis turbatae

(ütg

die Zulàffigkeit der Brechmittel fagt er S. 27

Ó

Dasienige, das die mehreften und rohften Sátte

z

fmotum

aufnimt, bearbeitet und fondert, ift die Leber;

nal

(Ü

das Leberfyftem wird bey hitzigen Krankheiten

fnatà,

alío vorzüglich zerrüttet werden.

Ein grofler

i æqx

'Theil diefer Unordnung beftehet darin, dafs

denti 0

die Fun&ion deffelben, Gallen- und gallenarti-

.ger Materienfonderung gehemt wird , daís viele

yean

unnütze oder fchüdliche Theile.des Bluts, die

d

[

.,da hátten entfernet werden follen, im Umlauf

E

lg

bleiben, fehlerhafte Verbindungen eingehen,

p

]

die Nerven reitzen, das Gefcháft anderer Or-

gane Zerrütten, an gewiffe Oerter fich ; ab-

fordid:

X

fetzen.

faneui

Febres vilnerariae feu ex aha quahcumque

&um h

caufa progenitae in fübiectis minime biliofis, ver-

p

5

fus finem in biliofas degenerantes; teftantur lu-

tünte

culenter, motus febriles procreare colluuiem bi-

lofam. Nosz S.30o. Endlich und das fcheint

ff

mir befonders wichtig, ergiebt fich daraus die

Mm ;

Folgerung, dafs felbft bey inflammatorifchen

Arattj

Krankheiten, ohne materielle Urfach, zu ge-

-

wiffen

X

df

N,L

s

Es

viffen Zeiten, im Ablauf oder am Ende ein

Omni te

dürch Ausführungen entfernbarer Stoff geíam-

»0'1("1

let werde.

Num in febricitantibus morboque

COLl

emaciatis vis illa fatis viget, quae cyítidem fel-

L»DGP

leam exprimit? Nonne per inediam ve(icula

l'S 1]

turget?

:0 Sdffe

Inter ea, quae eiusmodi mdo is fünt, vt

leer;

motum ex inteftinis ad peripheriam propellant,

kheiten

merito fünt numeranda, quaedam animi pathe-

orofler

mata, vt gaudium nimium, iracundia etc. INon

, d

infrequens eft. audire homines , qui, cum eut-

llenarti

denti biliofa febre teneantur, morbi dies füp-

s viele

petent ab ira praegrefía.

(s d

Abufus fpirituoforum cum ftafes in hepate

ml

gxgnat, etiam p bilioà ex inteflinis

ho

:

C

liV

D

Y üpïtt

d! OI'

' Incautus dxaphorencorum vfus in fubxe&o

d*

fordida in primis viis fouente, quod caeteroquin

fanguine puriffimo gaudet; biliofitat

producit,

dum humores cum primarum viarum fuburrare-

Umeus

ys vet«

plet; in fübiecto vero morbo biliofo iam labo-

cur lu

rante, caufam morbi materialem in fanguine au-

lxem bl

ger er motum, naturae motui contrarium indu-

(xhe nt

cit, fi forfan per decubitum in inteftina fangui-

du$ dle

nem mundificare morbumque fíoluer2 1o-

Hhatur

w

niae

(

7 g

E 4

Omes,

W

l

4*

t

]

Igitur 1

Omes, quas adhuc enumeraui res, fecün-

E

bentem.

dum fummorum virorum.confenfüm, polycho-

pem ad

liam feu colluuiem biliofam generant.

In eo

cunctae conueniunt , quod vel interne vel exter-

quibus |

ne admotae, fanguinem exaeftuent illiusque cir-

ris gt

cuitum accelerent et ita reforbtionem augefcant.

parrem !

H

Quamuis vero auctus humorum circulus reforb-

tionem quidem magis expediat: tamen tranfpi-

n in !

ratio peripherica ex iisdem caufis vividior fadta

Atf

eodem tempore.excretionem particularum bilio-

git; f&

farum auctam per cutem,admittit. Sed praeter

inebrun

hunc effe&tum calor animalis vehementer inten-

10, ifq

fus oleofas cruoris partes, motu, allifione et at-

tuum d

in rf

tritu adurere et in füuccum amaricantem per he-

pàtem excernendum conuertere videtur.

Amaritii

Igi-

tum n

turque fanguinis exaeftuatio per fe, fine 'omni

'

àd reforbtionem refpectu habito, in ipíà füa maf-

commu

Ía euoluit bilis elementa. Vrina, quam poft cor-

tdengn

poris exaeftuationem mingimus; pauca eft, ru-

produ

bicundior, lixiuiofa cum multa ad putredinem

(h

inclinatione. Sepofita fedimentum febrile, criti-

tis alca

cofimile, monftrat, Quae vrinae qualitates, non

filinas f

folum a particulis falinis, haud fàtis dilutis, fed

Qs f

a partibus oleofis, chylofis,. ferofis fanguinis,

Verfilen

per renes translocatis proueniunt. Sub hac con-

Copiam

ditione, fudor eiusmodi indolis eft, exaltáto

f& ton

odore et flauo, indgüa tingente, colore gaudet.

Q qu

Igitur

"

if s

7

23

fCUn

Igitur verfüs aeftatis finem fànguinem alte . ru-

] d

bentem, attenuatum, et craffamenti proportio-

ln o

nem ad ferum diminutum inuenire folemus. Ex

leytr

quibus omnibus apparet, praeternaturale calo-

qu

ris augmentum , cruorem et oleofam fangumls

oe(cant

partem difloluere, euacuare.

X*

reforb

Hac de biliofarum particularum euolutio-

ranfpl

ne in fanguine GLi1ssoNIVvs m Amnat. bep

id

P. 415 — 447 fuam fententiam diffufe promul-

n bi

gat; fed fpirituofà eius argumenta caput potius

praeter

inebriant, quam quod veritatem illuftrent ; affe-

: InET

ro, inquit, calorem vitalem, continua fpiri-

ic at

tuum dulcium depraedatione, neceffario tandem

per ]

in craffo fànguinis fulphure aduftionem. atque

ln

amaritudinem efficere, idemque fulphur ama-

« Omni

rum in feroío humore hofpitans et cum eodem

fía maf

commixtum, efle ipfum felleum humorem;

oft cor

adeoque bilem hanc in animalibus neceffario

eft, ni

produci.

u Dem

Chylus, ex animali viétu, la£te, ouis, plan-

XH Vr[

tis alcalefcentibus, qui craffas multas, oleofas et

e6. flOfl

falinas partes minime in. fanguinem conuerten-

das fecum vehit, fimul ingerit in maffam vni-

US , fed

Qifus

Ver[älem abundantem biliofarum particularum

ac con

copiam; nec non reforbtio ex cellulis adipofis

»yaltato

per totum corpus, ex vomicis, exulcerationibus:

gaudet-

que quibus puris liber effluxus impeditus: eft

Phthi

Jpnt

E ;

74

a

Phthiüci inqüit Clariff. &1cmTER fere ofmnes

imped

lignid

ümul ex bile laborantT

nebit f

corpu:

'ASiquidcm cunctae, quas enumeraui, cau-

fàe, quibus auxiliantibus elementa bilis irr fan-

fanguir

neantit

guine aucta praeter.hasumm copia, coaceruan-

tur exiftant: polycholia tamen non oboritur,

t5, q

fi fimul motus organorum bilis fe et excretorio-

fültem

rum magis intenfus tantam ex fanguine exclu-

vniuer

dit bilis copiam, quantam füfcepit..

Si vero

ris 10p

tiri,

huic fanguinis inundationi accedit f& et excretio

mi al

huic copiae non paralela, fed minor, necefíe eft;

contur

vt exiflat particularum biliofarum. accumulatio

nimia.in fanguine. Nafcitur itaque polycholia,

putnid

cum, reíorbtione quamuis naturali, fun&io-

dudoü

nes excretoriae, bilem expurgantes langueant.

tüt. T

Quotquot fünt fànguinis colatoria, quae bilem

patis v

expurgant, tot patent caufis viae.

fs p

v ä&g»

Primus ordo eas capit caufas, quae !hepa-

p. :5

tis functiones turbant. v. sw1ETEN Quomtment.

fhinus -

'Tom. III. p. 96. Interim tamen hoc notari tne-

üfteru

retur, quod fanguis venae portarum in fe con-

hita loc

tineat proximam bili materiam , quae inde po-

icodh

/

flea per fecretorios ramos in hepate feparabi-

inde f

tur: vnde fi magna pars extremorum finium ve-

buit CO

nae portarum inmeabili' humore infarcta fuerit ,

fa&aro !

impe-

X E

s

75

- Ofthes

impedietur haec fecretio bilis hepaticae et illud

liquidum, quod paulo poft bilis vocaretur, ma-

nebit miftum reliquiset cum fangüine per torum

ll, u-

corpus mouebitur, adeoque debebit. neceffario

1* fan-

fanguini induci quaedam cacochymia, cum ma-

KCETUOT-

neantin fanguine et accumulentur quaedam par-

öomur,

tes, quae naturaliter non debeant adeffe

vel

TetOrg

faltem non tanta copia etc... Languor circuli vel

e excli.

vniuerfalis vel'fpecialis in hepate ex vitio iecino-

$L vero

ris topico oriundus.

»

Quies nimia, vita feden-

excreto

taria, abdominalium vifcerum compreffio , . ani-

cef Lff,

mi affe&tus trifles. Miram certe terroris vim in

ymulato

conturbanda bilis. officina, morbisque bilioü—s

chol,

putridis producendis videmus. Stafes, infarctus

fondio-

du&uum biliariorum;: FR.. HOFEMANN. zzed,

:g:.aeant.

iát. 'Tom. ll p. 453. Obftructo vel infarcto he-

;e bilem

patis vifcere, fanguis à fulphureis et falinis adu-

ftis particulis, quae bilem confütuunt, non pro-

be depuratur. v. SW1ETEN Comrent.'Tom. l.

: h&þä'

p. 187. Biliofa vafa obflzucta impedient, quo

*

Anmmeni.

minus bilis, a fanguine venofo abdominalium

Lïdï:l me'

vifterum per hepatis fabricam feparata, ad de-

fecor

bita loca feratur, fed regurgitans in fanguinem

qde p?

cacochymiam biliofam faciet et plurima , | quae

inde fequuntur, mala. Eryfipelas habituale tri-

[gpgrabl

buit Conf. Aulic. R1CHTER Z5 Cbir. tied, labe-

nium Ve

ru-

l f*döf It

factato iecinoris Rätui. Quo plures -funr obft

&i

lmye

|

56

— ——

lennis

&i hepatici ductus, eo minor fecernendarum

cuatio

particularum copia excluditur. Spasmi idem

nociui,

frgttt

Qu

j]e cunctà tranfpir"ation'em vel fuppri-

bolati

inunt vel minuunt, partem excernendarum oleo-

fo biliofarum particularum fimul retinent. Etiam

expu

fi

us ai

modica cutis conftrictio, quae tenui adhuc per-

nicam

fpirabili San&toriniano ad füdorem vsque tranfi-

tum permittit; oleofis craffioribusque bilis . fta-

Refnt

|

,

Otis

minibus exitum iam praecludit. Vrina in fpa-

fticis affe&tionibus copiofa, aquea, pallida miffa,

femmpi

fimile quid fifti. — Confentiunt inter fe omnes,

fer.i

qui de hac materia fcripfere auctores; bilém ge-

VIp

nerari, vbi tranfpiratio impedita eft. GRANT'S

pot a

Oþfäi'vtztionr on ibe Fevers NV. l. p. 357. The

CHtlUs

truth is, that in London, every body lives ío

tius 5

much on fat animal food and butter that they

firait

carry the feeds of that yellow morbid lentor,

quod

called bile, always in them ; and if the perfpira-

parebi

tion is ftropped by any accident, particulary by

quce

damp weather, one of two things muft hap-

tranfpi

pen; either they muft have a diarrhpea, or this

ciant,

acrid lentor will colle& in the veffels as may

tf

be feen by the colour of the ferum and fome ti-

cund

mes of the craffamentum of the blood, taken

antarr

away. Nihil magis bilem vitiat eamque impu-

M

m fol-

ram c?t' fale cauftico refertam reddir, qua

Cefferi

leanis

Es

77

ndarum

L idem

lennis per fuperficiem corporis prohibita eua-

cuatio. FR. HOFEMANN im Obferv. barometr.

siereorolog. in patbol. p. 3. c. 7.

fü

i

Ex moerore et triftitia, quae cutaneam ex-

«n oleo

halationem minuunt, lbnga-infirmitas, anorexia,

Em

