nire credunt, qui explicet: quare effectus eo lo-

fanpuil

co non exiftat, quo caufà proxime operatur. Sed

potius

N

qua ex ratione non exiftunt plurima phaenomena

qicend:

in eà parte, in quam caufae influxus .proximus

D'or cor

fit? cum tamen effe&us ibi max1mus caeteris

CDferm

paribus, vbi immediare operatur caufà efficiens.

fympto

lgiturque haud fatis patet; cur non ipfa intefti-

Qualem

na, quae irritabilitate et fenfibilitate maxima

tet, vt h

praedita fünt, plurima patiantur fymptomarta,

htetce ;

fi caufàm fouerent? Cur fomes acris irritans in

in Xiof

ilis non gignit inflammationem cum iuxta cor

Saepe "

irritabiliffime fint, fed potius in torpidiori pleu-

hm

ra et pulmone?

Et tatnen Pleuritides b1hofae,

DUus u

enteritide frequentiores, occurrunt.

' Ad

29

1 d

Ad fümmorum virorum auctoritatem, inter

ittem

confenfuales minime funt numerandi' morbi, ex

I

recenfitis, quae fequntur caufis, geniti. Quae,

px Qe

quamuis in perícrutanda morbi origine faepius

ia et

forían nos fugiant, veritatem ideo non tollunt,

Xà »&

quia fübiectiuae cognitionis defectus, numquam

Íen

obiecti naturam mutat

Si cauía materialis ab

QQRD:

originali fede ad aliam, neícüs etfi nobis, fenfi-

amor

biliorem per canales defertur partem; morbum,

n

potius idiopathicum per metaftafiu factum, ap-

contt

pellare: conuenit. .Si fieri poffet, vt ophthalmia

u, n

incolluuie verminofa, a reforbtis ex tubo intefli-

j m

nali particulis acribus, ad oculum per fyftema

e0 10

fanguiferum deportatis, naíceretur: effetne ea

r. $d

potius verminoía metaftatica quam confenfüalis

omena

dicenda? Animalcula verointeflinis inhabitantia,

QXimus

non continere huius ophthalmlae rationem fuffi-

cientem, vel inde apparet: quod ea non fit

yivi"

3-

Ali-

,,;uenb

Ífymptoma pathognomonicum vermiüm,

ecel

qualem igitur caufam ad vermes accedere opor-

nti

tet, vt hanc ophthalmiam producere queant. Er

0mata ,

haecce accefforia caufa quoque non fundata eft

tans It

in idiofyncrafia neruofa indiuidui aegrotantis.

Saepe enim in eodem fübiecto vermes ante oph

IXtà Q

thalmiam confpiciuntur et ophthalmia interdum

yt Pleu

bL;Of&e!

prius euanefcere poteft, quam omnes vermes

Et tamen omnis effectus ver-

expulfae fuerint

ium

M

30

a

decut

mium in eas partes, quae confenfüsrationespro-

nofJi

pagant, tam diu adeft, quam vermes inteftinis

put

inhabitant.

In ophthalmia gonorhoica effluxus

Tugci

materiae puriformis cauíae fedem prodit et per

T

mducwonem fimilia admittit ratiocinia.

Neque confenfüalia fünt Íymptomata, quae

eunt

propter morbi effentiam ita requiruntur.

In

quex

torit ài

panaritio ánterdum totum brachium ad fcapulam

munq

vsque inflammatur, quia phlogofeos natura re-

Writat

quirit circa locum obftructum, affluentes humo-

Timeni

Tes

Maius et minus, funt termini relatiui nec

culi co

effentiam mutant. Locus ipfe, caufam in phlo-

gofi continens, quia obftru&tus, nullum afflu-

4 ETUK

d

xufm patitur.

Cam v

Neque caufa eo loco efficaciam exercens,

Tn]

quo plurium partium nexus fundatus eft, con-

fntis d

Viriusque oculi

for

fenfuales gignit morbos.

ag

amaurofis, fucceffiue orta, quae ícirrho in fella

turcica natalitia debet, non amplius fympathica

dum ]

vocatur , fi cranii d1fie&10 cauüm detexerit.

Priecei

Neq ue ex commeatu intercepto nati morbi,

Tcrp

confenfuales funt falutandi ; fi fcilicet confenfu vti-

Yerüom

mur fecundum peruulgatam vim vocis, pro cau-

Viyerfr

ía vbi nos nullam. caufam . detepere potuimus.

üdd

Fae oeconomiae animalis turbae fymptomataque,

Conc|

ex neruorum vaforumque locum mor boium tran-

Q Tcun

feummm, actione fuppmfïa in remotis ad quas

Iehi

|

decur—

L.

&

db

31

1Dlïu

decurrunt parnbus progermmata füb eodem

Vl

al

VnDis

nomine fünt proponenda, quo paralyfin extre-

liA US

.....

mitatum inferiorum a luxata vertebra oriundam

&t par

nuncupare folemus.

MNerui vero et vafa; inteflina non trans-

,que

eunt, fed in illorum fuperficie finiuntur ; 1de0—

L]

1

que retrmfum agere deberent. Nerui vero mo-

!

nDu lm

torii ab origine, quae cerebrum eft, ad finem:

Ia t

numquam vice verfà operantur.

Senfus nerui

hum

irritati deorfum propagatur, numquam in expe-

1

rimentis füperiores fupra fedem irritationis muf-

1 phio

culi conuelluntur. Inde apparet: caufam motus

m av

a trunco nerui in ramos, non a ramis in trun-

cum venire; vid. HALLERI Zlement.Pbyfelog,

evcer

T.IV.p. 324. Senforii nerui imaginem prae-

t, COf

fentis ftimuli, quo loco percipiatur , prius ad fen-

a OC'I

orium commune reportare debent, antequam

) m NU

anim2, caeteras corporis partes ad expellen-

-]Pg*'h

dum hoflile irritamentum, motus ciere iubeat.

yïll

Praecedit igitur idiopathica fenfatio confenfui,

jmotol,

TFeiti P- 334- quidem dicit HALLER: grauiorem

feniu Vil

neruorum 1rr1tat10nem, aut remotos aut omnino

nro. Cv

vniuerfos neruos in confenfüm traxife, variaque

$

adducitexperimenta. Infine vero huius capitisita

otul

concludit, auctor modo laud. colle£ta haec omnia

mataque

um r

ewincunt grauiorem in neruis irritattonem ce-

iqi

rebrum primum in confenfuüm ciere, deinde in

d

VrH-

32

4

m u —

veet

vniuerfis mufculis conuulfionem excitare. Inter-

em

dum vero, ne vllum quidem fymptoma prima-

rum vierum idiopathice affe&tarum in febribus

$ pm

biliofis videmus; fed omnes omnino mutationes

TOUf

in reliquis corporis partibus apparent, ^ Primae

Mol

viae, quamuis caufam in finu foueant, fümma

£0 10V

Viti m

cum apathia omnem turbam intrepide repellunt ;

16 000

qualis dura obftinatio ! caeterae nihilominus par-

Titat, (

tes fine dara caufa, ex fola fympathia commotae,

fts

N

ob iniuriaminteflinis illaram, in perueríos motus

Je Qbf

rapiuntur.

O fàncta mifericordia! Eiusmodh

confenfus, fallaciam. fenfationum, iure a Pfy-

Vüüetí

chologis negatam, defenderet.

Cum autem

Coticori

res nmla effectum producere valeat, nifi in conti-

bintur,

gua re, eaque in intermediis illi praefentibus

Cum i

(nifi ineptiis fympatheticis fidem daremus) et

Teruofi

mutatio feu effe&tus fine motu exiftere nequeat ;

C

neceffe eft, vt primi motus ibi ex1üant, vbi cauíà

que

n

efficiens proxime influit.

hu

H

[üt

Confenfus interdum ignorantiae afylum vi-

foow

detur, vbicaufà vera latet, Experientia nil fimi-

D

le docet, numquam veficatorium, finapismus;

r

4a

W

venenum deolutitum, acre. chemicum , vel me-

(.O mlu

ll

chanicum in oculum vel aliam partem immiffum,

Cl(,s ll

hT

alio, quam proxime locum applicationis, effe-

$i natu-

Ne

€tum primarium producere vifà fünt

WA

raita, vt quaedam ingenia docta confenfui fa-

n »XDHM

veret 5

a

x

33

oter

veret; dubia certe penculofäque res effet medi-

ria

^ camina ex mercumo annmomo alusque Vene-

ribus

nis praec1pe1e aegro, ne pemculo Vehementlffi-

Di0nes

morum tmotuum fympathencorum exponeretur.

lrimie

Mollius vermiculi corpufculum, praeterea mu-

ümmp ^

co involutim, epilepfiam 'inconditosque fancti

lint;

Viti motus aliasque turbas per confenfum infer-

i5 pit

re creditür, quod certe non ita vehementer ir-

mota

ritat, quam illa heroicorum pharmacorum claf-

fi

Inotus

Neque ex illis vnquam damnum confenfua-

jsmodi

le obferuatum eft. Effe&us conuulfionesque

)

vniuerfales , quae ex nimia opii aliorumque nar-

E^

dutetm

coticorum medicamentorum dofi hinc inde orie-

CODtE:

bantur, faciliori negotio explicandae. venirent,

entiblis

cum naturam methodumque actionis fyftematis

Rheuman-

us) et

neruofi accuratius cognofceremus.

equat;

cae, catarrhales, arthriticae ahaeque acrimoniae,

bi caf

quae interdum retropulfae ad primas vias dela-

buntur, femper ibi, vbi depofitae fupt, fua

um N

Íymptomata atque effectus oftendunt. - Attamen

a f

acrimonia biliofa, quae quidem non eiusdem na-

turae eft, cum his acrimoniis in tantum faltem

'V]Dmus,

vel m

conuenit, in quantum illae acrimonigrum fpe-

cies inter fe conueniunt.

yiffunm,

j d

Q at

Nec ipfi srTorr rat. med. T. III. p. z9;

nf f

in expicatione morborum abile ortorum füfficit

C

con-

*tvr*'[

34

dl

t

confenfüus.

Decerptae, inquit, ex abdominali

fim

faburra parmculae ad oculos dlmlttuntur aut ad

altius

locum eryfipelate tentatum: v1demus enim, ru-

mott

benïes oculos et acnum lacmmarum imbres; at-

que ery fipelas 1pfo adfpectu docet matencm effe

fhn?

It

alienarm aegrotanti loco infixam. Ad cnc»phalon

erdt i

öekzïa materia blhofä moxbos faciet varios huic

fant

vifceri c.onmeïentes, ad oculos, fauces, thora-

Chh

(

cem traducta ibique commorata , lufum illum

fine

Derxudt ipitur

mmücvm febris blhofäe lugiet

vir Oumnem variorum morborum biliofo -

wf Y

üï

Áüccu

rum ex mfoxbnone fomitis inteflinalis

Quae

et br

'VGLO Q"TL fententiae obf*ccnt arpumenta enarran-

Ad.

Ib

[[oc

da

tractatum de morbis fa,cunm"ns ex poly-

(VRO

?d

epiden

oriundis füb: cap. de Arthrit. biliof, acut,

primar

ne lonei

|us- dxoïcdïal , differam.

triuy

w

Multis igitur incommodis quaed

bile

bl

ohaenomena euoluuntur, nifi ilam in huimore

[/1UN) b

IÍnue-

Vél

"

n

uodam vniuerfaly habitantem ponamus

Vtfm

terata pertinaciaque biliofa mala (cancer, vl

cus biliofum) et crifes morborum biliofor

pount,

non fatis inteligo, fi mate-

quid fibi velint

t

11

i in primis viis haeret?

Etriam genius

* Cs

fe-

p mx.hïu-'l*ï

morborum bilioforum

qui

W

ucícente aeftate er praecipue primo auctum-

de

no tantos terrarum tractus emetiuntur, cau-

Q

*

ífàm

l

Wi

SUONN

...... !

H

35

itad

ïäm'*) quaïemcvlndtïe communem primis viis

. n

aliius reconditam conflituere videtur. Quanta

3j d

morborum agpmina , füb forma Verfipelli; au-

n

£ila

iv

&umnali tempore ingruunt, quae nulli corporis

1

d

lon

part parcunt.

FINKE de morb. bilof. anomal.

"1'11

erat im epidemica comffüurione Teblenburgenft

hora

tanta corporunt ad bilis depeneraüonem pro-

1uUm

cliuitas , vt tunc temporis vix morbum alium

QT

fine fymbolo bilis Videres. —Vulnerati, con-

iofn

tufi, vlcerati, ex altó lapfi, bilis complicationi

ii

füccumbebant. Morbi acuti et chronici, longi

Tan

et breues, et quotquot illorum numerantur

Dol

claffes, fomite participant biliofo, fi conftitutio

, QQUE

epidemica regnat. Confüuetae vero caufàe, quae

primarum viarum íordes generant, puto ven-

triculum debilem, ingefla dyspepta, polypha-

giam, menftrua ínquilina fatua etc. fuae actiui-

tatis fphaeram non vltra indiuiduum iri quo con-

li

lanà

veniunt, extendentes, non ita vniuerfales funt,

i

vt fimul et femel tanramhominum flragem edere

D,'

AO1

fü

pofüint.

Quorum vero morborum epiderice

CY

eraf-

| flv

treniu

*) Caufaepidemica — ad caufam morborum fporadico-

i2

qu

M

rum: morbus epidemicus — ad fporadicum. Epi-

demici morbi caufa vniuerfalis et temporaria ; en-

vetarm

demici vniuerfalis et flationaria, ac fporadici parti-

(à

cularis et facilius euitatur; iisque rebus non natu-

raibus quaerenda, quarum víus et abufus, a cu*

iusuis iqdiuidui libero arbitrio dep»endexxt.

zM R

E

36

oraffantium caufae, in vitiis diaeteticis et indi-

p2

viduali corporis conditione non fundatae, inter

caufas, polycboliam parturientes, vt paulo mfe-

p4

l

'rius monftrabo, omni iure rec1p1untur.

I

Denique analogia brutorum, quaein hac

b

fectione pathologica, eadem receptiuitate et iis-

dem morbi caufis expofita funt, faepe faepius

pI

.abundante in fanguine bile laborantium , fufpi-

cari finit:

eundem morLum inter hommes OC-

currcre.

SAR

Prata humida , a&r pluuiofüs, tempus

ü

auctumnale, praecipue in tauris et ouibus ita mul-

tiplicant bilem; vt veficula fellea magnopere ex

bt

' panra et lecur colorem flauicantem refe1ens in ex-

If

tifpicio cadaueris mortui muematur. Haec acre-

Xi

facta, putridas fanguinis diflolutiones ,vel vario-

ho

af

rum vifcerum exulcerationes parit. Legi meren-

tur,quae de Ictero fcribit ERXLEBEN im prak-

I

id

tifchen Unterricht in der Vieharzeneykunft

$T0

5. 37

K

Nunc quaedam ex auctoribus, qui de mor

11/*

bis biliofis optime fcripferunt, excerpturus fum,

ber

quae difficiliora explicatu, ad hanc "Theoriam

iOl

facili enodantur negotio.

pa

riwE de morb. biliof. anomal. p. 16. infans

Tn

triduum exclufus biliofus.

iü

p. 20. nimeflre fpatium , praeuidi morbum

lun

bilicfumn

Ino

L

P. 24-

-

I

3

7

ldl

p. 24. Laxantia ante emetica data nocent

Ingr

p. 25. Dolor aderat in regione veficulae felleae,

infe

p. 89. Foemma biliofo - arthritica ex fonticu-

- lo egregium inuenit folamen et a reliquiis

D Dac

materiae biliofae ita maxima ex parte eft li-

C

berata.

lanin

p.r4f. Saliuatio — —- —— vel fub finem

LCP

morbi biliofi accedit falutariter partem ma-

$0

teriae morbo demens.

Tr|pus

SARCONE Zpidem. Neapol. p. 352. Illud prin-

am

n

cipium, quod in fanguine. peculiariter ha-

[

[

V.

bitabat, cum ad partem ex illo egreílum

1

X-

in abdominalia contenta decubuit, produ-

««

xit febrem biliofam, Hepautidem, diarr-

Vartü

hoeam, dyíenteriam; in neruos, febrem

MLQW

arthriticam ;

in thoracem peripneumo-

d

|

iuam.

p

f

11

1f

STOLE rZl. 7;£d. l'om. I p 4$. Sic nulla fae-

pe primarum viarum affectarum apparuere

ulv

i

figna, quibus confifis emeticum tuto. exhi-

JCLHm)

bere potuiffes, fola aderat paulo frequen-

ot

am

tior alui deiectio, pulfus naturali citatior

parum tamen, et molliie confueta: caete-

rum et lingua vt in fanis foler, et bonus af.

nian

fuümtorum iäpm. Nullum circa ventricu-

orbum

lum incommodum.

Subinde flc ies folum-

modo praerubra et oculi fcin

CaCïäDf

63

H() S

P j

3

u E

Hos fi ünguinis miffione aggreffi fumus;

of

grauiffi me id tulere: aP: dato emetico,

in-

Ini

Ch

gens materiae V1r1d15, flauae, nigricantis,

I

pultaceae, moles reiecta admirationem no-

bis fecit; qui fieri poffit, vt tanta eius vis,

[l:l

tamdiu colle&ta circa praecordiá. morari

[

queat

quin-luculentius praeíentiae fuae

D

fivenum det

Ü

Tom.IlL. p. 94. Facies flauefcens.

À pinnis

p

narium ad vtramque labiorum commiffu-

ram fÍflauiffimus tractus

Dato emetico

h

biliofa reiecit.

Inde pallor loco flaue-

K

dinis.

L

q

VALCARENGHI 7^ fua medic. vation. S. $2.

«

Morbum biliofum tribuit bilis furentis tu-

«

multibus, quae hepatis colaroriis ductibus,

Is

partim cyftidis felleae viis, partim inteflino-

r

iait

rum parietibus adhaeret

H

71. reíoluentia adhibere fuadet, vt praepe-

(

diretur obflructiotibus, quas in fyftemate

T

.Q

hepatico, fplenico, mefenterico, amurcofa

H

illa tenaxqiie bilis relinquebart.

n

FRID.

HOFFMANN. de lile medic. et. ve-

lls

2£9..

wrp

bum.

Febrium cholericarum

propriam fedem et originem in prima cor-

Q

poris regione, circa praecordia, inteftina

1Qm()*u n

fenuia, 1ecoris caua , henem, pancereas,

LFOM)

omen-

ZISQ NN

x

39

ifnus

omentum habere, nulla dub1tat10 vtpote

nln

n his locis ordinario fanguinis eft tardior-

TitS,

circulus, generatio fit impuritatum.

[ no

PRINGLE'S Obfe;cvauons on the leeafäs of

IS hb,

But the difeafes of fum-

the army p. 73.

QOT'ar]

mer and aütumn are of a different nature.

d xhäe

During thefe feafons the fibres are relaxed,

the fluids are more rarified and difpofed to

m

putrefaction; in which flate , if any ftoppa-

i

if

m

pe happen to perfpn'auon, or 10 qny of

n

u

-("P

tbe excretions deüo ned to carry of the fno-

Hc*l

e volatile or pumd parts of tbe blood (ex-

cretio hepatica) a fever is raifed; which

j

j^

according to the feat of the humours, their

Qus (ü«

acrimony, or the vent given them, ap-

I& 00

pears in the form of a remitting or inter-

uno

s

mitting fever,

a cholera, or dyfentery.

HIPPOCRATES ascribed distempers of

D"äïp

this nature to aredundance of the bile, and

eate

moft other authors, to a corruption of that

'XW';,OM.

humour:; fo that thefe fümmer and autuim-

nal epidemics have been both early and ge-

NUA

nerally called bilious.

fTLan

ia cor

Qualem tandem fymptomata illa, ferum

proftin

fanguinis flauum

color cutis icterodes, vrina

! amfwöj

crocea, et alia multa, fignificationem, fymboli-

caim

Q

C 4

40

—

fe

cam ftatus interni habäänt 3 exl fcfiptisï de M A C-

lo

BRIDE, LOMMII aliorumque legantur.

n(*

Adiiciam denique quasdam cadauerum mof-

(ü

bis biliofis.emortuorum fectiones, quae vel mor-

t

bum ipfum eiusque medelam vindicant, vel/paf-

fim in eius decuríü hinc inde multum lucis af-

C0j

fundunt. ..In primis viis nullam bilem inueni-

fi

inus , nifi quae ex fonre in illis eft effufa. . Veri-

[

tatem ex veftigiis eruamus. n vniuerfo tubo

col

inteftinali nullumlocum fordibus magis inquina-

M

[[9!

tum deprehendimus quam- duodenum; ne&titur

duétu choledocho cum veficula fellea, quae bile

To

turgida apparet ; cyfüis felleaad hepar viam mon-

fcu'«

flrat, quod fufcum, bile füffufüm cernitur. He-

ab

par cum vafis fanguiferis iungitur, quorum con-

Pj

tenti murationes funt ferum fanguinis flauum,

bili

caerera vifüm fugiunt.

di

STOLL r4r. ted. T. l. p. 196. Foemina trigin-

n

ta annorum habitu ftrigofo biliofoque, cu-

Tom

ius acceffiones febriles a vomitu biliofo

tefli

Ípontaneo ordiebantur, linguam habüit bi-

par]

liofam, os amarum. Moritur. Diffecta,

$ARC(

color fübfítantiae corticis cerebri et orn-

dem

nium fere inteftinorum abdominis, fufcus,

Qs

liuidus fuit.

In cauo ventriculi materies

vl

[

colorerh medicamenti referens fed mucofa

N

plurimum et ductilis reperiebatur. Veficula

Vet)

fel-

d a

41

lAC

fellea admodum: turgida,. faturatiffimo co-

lore fiauo tingebatur, quem et omnes vici-

mor

nae iecori partes referebant. E diffecta vefi..

Imor

cula fellea prodiit rnareries primo adfpe&u

pií

etra, tenax, oleum peruetuftum et amur-

N] äf

cofum referens

Charta bibula huic inmi£

dUCnI

fa profundo colore flauo inbuebatur. - Sub-

Veri

ftantia hepatis obícurioris mag1sque fufa

tubo

coloris, ac alias folet.

x-lu na

p. 22:. Aliam inuenculae biliofae- poPc mor-

"

dbcur

tem diíffe&tae hiftoriam narrans nil de fo-

bi

liv

mite in inteflinis contento dicit

Veficula

Qmon

fellea vero bile multa, quam ex adfpeéctu lau-

l

dabilem diceres, turgebat

d Con

P. 259

Foemina inter alia fymptomata erat

luum,

biliofa ; Hepatis fübftantia diffe&ta colorem

dilutum flauum monítrabat.. Veficula fellea

calculis replera

)L Trzgln-

]

B t

Tom. II. p. 55.: Mortuus aeger plumbea inte-

h

x()ro

teflina,

diftentiffimam bile veficam et he-

b"fbx

par b11e fuffufum. exhibuit.

J

(leQ,

SARCONE Hiff. epid. neapol, p. 346. Tan-

et om

dem in . duodeni cavitate fuisque parri-

Iu

bus proxime adiacientibus obíerüabatur

Tater

12

l]

multa ftagnansque materia biliofà, . quae

ff 1c01d

in adiacienti inteftino luculenta inprefferat

þ

K

ia

veíigia. (Sordes duodenales proxime ex

fe

|

C ;

duétu

42

RI

ductu choledocho confluxerant, quia alias

|

t ide

nulla ratio, cur in duodeno magis quam in

fhut

fi

alho deprehenderentur inteftino.) Subftan-

deat;

tia iecinoris fere naturalis, nifi praegrefía

Deres

erat hepatitis, quae cum füccis repleuerat.

Veficula fellea valde erat expanía et viridi

(—

—

tenacique bile vsque ad rupturam repleta ,

praecipue fi vrina ante fuppreffa, nec diarr-

hoea praecefferat.

TISSOT opuf. med. p. x9. In cadauere diffe-

&o deprehendebatur pinguedo flaua et bile

]

üncta in omni corporis ambitu, lecur et

ge t

íplen fana, veficula feliis redundante bile

Cundar

turgida, mefentericae glandulae tumidae, fla-

ilperat

vo rubentes. Inteftina aperta laetionem in

quunti

duodeno verofimiliter

exhibuiffent, ibi

tulo Q

quii fe

enim plerumque praecipua fedes morbi.

Qpituhy

p.ar. (Cex MaLPIGHUt ofer. pofibum.:p. a7.

füttis

excerpta) In quatuor cadaueribus , quorum

av

^«

fe&tionibus interfui, nulla notabilis laefio vi-

phmï

k

ía eft. Vefica tantum biliaria infigniter tur-

Tlbus or

*gebat (anne id euenit ob conftri&um fpas-

inodice ductum choledochum) et infuper

Wum

j

ventmculus eodem humore affluebat.

Ts

I

| a

22. LAN CISI et GVIDETI hepar potiffi-

ekty *101

l

mum in.defun&tis a febribus biliofis fubfufci

ngmï

coloris inuenerunt.

Veri

Cc,

Vlu-

d n

d

43

2 at

Vitimum argumentum hoc, quod tota haec-

am I

ce idea, morborum bilioforum origini, décurfüi,

)b

AU.

lr

mutationibus, et medelae tam exacte: refpon-

:

[Clid

deat; vt fi quoque vana eiTet certe dolendum,

a

Tat

ne res ita fo haberet

Virt

*

ZRASS

tl

:

laT

D L.A G oN- O S F'S

POLYCHOLIAEFÉE.

e diffe

| et bile

H antum de his; progrediar ad polycho-

ecur &

liae fymptomata, quae, antequam in morbos fe-

nte b

cundarios translata, meraítafes fecerit, aut ex-

die

afperata irriramento nociuo- polleat, quae fe-

0nem

quuntur, circiter erunt

Progermmant ex fli-

gt

mulo qualicumque bilis; quae fua ex natura ali-

WOLbI

quali fpmper armata eft acrimonia. Sunt pulfüs

1.5.27

agitatus, inquietus, capitis variae moleftiae, fü-

.IL.OI

furrus, tinnitus, obnubilationes oculorum , ce-

kuL(XO x

phahgla, ex fpafinis cn*culum fangmms turban-

fet tUt

tibus omunda.

päö

Languor omnium fun£tionum grauitas ar-

ne

m

[A«

tuum, dolor in membris et dorfío rheumaticus,

fenfus formicationis in mufculis; fenfüum in et:

j

externorum inertia, hilaritatisconífuetae defectus

t POIHT*-'

Somnus vel inquietüs, vel cum ad conocfliones

veríus encephalon prompta funt fübiecta, multa

Vi

ad

44

WW

SLI

ad fomnum qpropen'üo. Sudant din noctuque fi-

ufn

tür

ne data caufa vel robuftiffima fübiecta, quem fu-

1002

f

"u

dorem praecordialem appellandi pathologis mos

eft. Plenitudo molefta, praecipue regione hy-

T'O0TCA

pochondriaca, per vniuerfum fentitur corpus.

P

Y

Alia phaenomenorum grex, abundantem

M

in (fanguine bilem concomitans , ex mutatis ana-

fa bilis r

flime a

turáli ftatu fé et excretionibus, ex fánguine factis

confpicitur. Scatent bile ficut fons. — Vrina fla-

Qut inQ

IT

vefcens , rubicundior» crocea — Secundum Ex-

per. corbpHaGEN in. fraeled, |femiot. vrina

breath 2

crocea, faepe ftatum biliofum iam prodit; fi

Actimom

caeteris fignis humor ille biliofus adhuc. caret.

Alil

Cum hac fententia confentiunt GR AN Ts offer-

Guflus a

vations on tbe Fevers p. 232. Nor is there a mo-

t ex d«

recertain indication of the redundancy of this

d. Qu

humour biliarius, floating in the blood, than

Hf hn

the yellow. colour,it communicates to the urine,

bils ad p

which goes of as foon, as.the whole, or grea-

l*e— mee

teft part is evacuated.

fent

à n

Sudor lintea et indufia tingens, color facici,

dmatrs ]

albugineäe et interdüm totius corporisicterodes.

dio,

!

Cutis. color ibi plurimum mutatus, vbi multa

eo/ üplk.

pinguedo illi fübftrata eft. — Secundum enim Val£-

Tiet

11

av

Jaluae et Morgagni annotationes, pinguedo plu-

dioe

amq

|

rimum et primo a fero fanguinis flauicante par-

Der

ticipat; vt genae mammae ete.

(ients e

L

À

S;rum

45

qu

C

l

Serum fanguinis et. crufta pleumt ca inue:

xm[ll'

nïunmr flaulcantm.

Sanguinem miffum crufta

)1

I5 Tmos

inflammatoria tegebat

multumque feri. biliofi

ne

iV

ly

cruorem inundabat

Lecatur illuftris FINKE

"

pene

u«h;&m

Naufea, vomituritiones, fub vomitu mul-

3 d

r

ta bilis reiicitur, Anima foetens, dentes fordidi,

em

NI

faliuae affluxus in os, appetitus proftratus, lin-

na f

gua inquinata;j GRAN ^s Ofb/fervarions on tbe

m Ex

Fevers 'T'om. L p. 233. a. foul mouth und rank

. Vrinà

breath are certain figns of a redundancy and

odit, 1

acrimony of the humour biliarius.

carel

Aluus foetida, obfcurioris coloris depoüta.

T

Guftus amarus tempore matutino et faliua ama-

to

ra ex decubità in nofte per vaíà exhalantia fa-

Y OL RU5

&to

BiANCHI

Quae edunt, bilem redolent

yl, dan

Hifl. bepar. p. 1go. amarorem oris ex fecretione

he urine,

bilis ad elandulas fàliuales translata deriuat... Sic

us

ille — — Amaritiem oris ex intima bilis prae-

fentia in faliua frequenter oriri, non femper. ab

"

l

amaris halitibus furfüm éuolantibus ex . ftoma-

[ )

Patet ex

derodes.

cho, vt placet Syluianis quibusdam

bt mut

eo, fapidam hanc linguae fauciumque . affectio-

of Tnh'l

nem a remediis abflergentibus bilem e ftoma-

cho eamque diluentibus non tolli.

) plu

Denique ex tenfione felleae veficulae nimis

al

? PEI'

dlftentag et nifu bilis Verfus locum fiuae iecremo-

Serum

pis,

46

nis, nafcitur dolor circa veficulam biliáriam, fen-

iner

fus anxietatis et ingrata fenfatio in hypochon-

bet

s

drüs et ícrobiculo cordis sTOorr rar med

]11 mOf

T. l. p. 38

orti, (

Quae praeterea confpiciuntur phaenomena

fils Uþw(

irritamenti vniuerfalis, quod nunc in hac, nunc

in alia parte fuam exferit nocendi poteftateim, ef:

et b

fectus funt. Inde tunc temporis pars, prae ca

/M hgþ

tis debilis, male afficitur et morbi praefentes in-

fr/vm

crementum capiunt.

Qui debili laborat pulmo-

ql

ne, leuiculo premitur afthmate, acerbiori ruffi

nrler:

vexatur phthificus; dolores arthritici, rheuma-

Junt, nor

tici etc. exafperantur. "lribus,omnes morbofae

0il

affectiones vehementius infürgunt; fi cruor pàr

l

ticulis biliofis foetatus per omne corpus circum-

ducitur

àd Idem

FINKE de orb. biltof. anom. p. 18

äl/m 1»01

in defcriptione ftadii primi morbi biliofi

y)x*

GRANT Obferv. on tbe Fevers p. 232. fere om-

IMfa

p9 u(lC

nia polychohae fymptomata optime contu-

()(' ln f, ^

Ierunt.

üur, Vi

Cum in alium degeneret morbum poly-

AC S Attor

cholia; fymptomata. fuperius recenfitaj cum

j"WKfüfz

morbi fecundarii peculiaribus fignis foederentur.

/H[ N L]

Sicin febre biliofà genuina, praeter calorem natu-

ul e

(]]

ralem rnutatum , pulfum frequentiorem, horum-

Huq T](

|

Is

que fymptomatum ordinem typicum, coexiftunt

W

0

Dem

polycholiae phaenomena.

r

PARA-

M

E CT

U s.

47

PARALELON

1f len

hon

inter Iéterum et Polycholiam intercalare li-

t med,

bet, quod in quantum differant conueniantque

hi morbi, ambo ex fomite biliofo in fanguine

V*"Pana

orti, oculis proponat, vt.omnem commutanow

nn

nis fufpicionem effugiam.

Idferus

Palychülza

fem

el

eft abundanmtia nimia

A (Mata,

VGULU

eft bilis 7777 in hepate

........

/&,7 etae vedundantia in

elementorum biliariorum

mimn

H

anguinem ex qualicun-

in fanguine.

ue excretionis 1mpe—

Iori hfi

dimento. Sunt, qui vo-

Ir:!lm

"n

lunt, non bilem hepa

DOf D0l3€

Ca

R C

m íÍíolum, fed etiam

«waD

l*

cyflicam regurgitatam

SW'CI

ad I&terum conflituen-

n 9

1

dum requiri.

ilio

(

&

Bilis. icterica ab he-

Polycholia fangui-

fere 0

u

pate v/a quafi rezro gra-

a LUP'

u«

nem inundat zzorz pro-..

àg n fangeuinem reuer-

grefzuo ab inteftinis fü-

titur

Vid. DON. MON-

Ícepto.

i poy

RO'S /lccoumt of tbe di-

?

uffi

Jeafes of tbe britifcb mi-

)A*x HPLL

Juaery Hofbitals .. 206

yrem nanu

qui ea, inquit, hepatis

oru

vitia, n0n, quae bilis fe-

d

oexTE U !t

cretionem | impediunt

fed

n

48

d

fed quae eius excretioni, :

wERL

/

obftanr, Ic&erum pro-

qui p

ducere valent. Vid. z r-

OpiniOï

LER dr cógnofc. &t cu-

li bdio

vand. morb.p. 221 - 223.

p füb

fieri a

Ex quibus hactenus al-

vefütant

latis patet: icterum ori-

CATDS

ri non poffe, nifi bilis

115 $

priusa fanguine fegre-

gata, eiusque circulo

hid

deinceps commifta tue-

rit.

Qlanidiu enim

Tumorur

cruoris biliofae mole-

tij perfe

culae nondum in ieco-

f, quie

refeparatae, toti fangui-

1 fhatu

nis maílae adhuc inmi-

w

lm h

ftae inhaerent, colorem

flauum in corpore pro-

ducere nequeunt; dis-

pofitionem quidem ad

bilem

efformandam

(

poffident; fed huius h-

ln

quidi textura et com-

bfiutgs

pleta elaboratio ab ipfo

I&C Ug

Íecretionis actu demum

Poly

/'11(*,[

C0l

l

pendet et expectanda

Cattg C

eritf |

Eadem fentit

WERL-

P

49

WERLHOF. li yero;

(iui Ooppofitae füerunt

opinionis et ex particu-

lis biliofis,antequam he-:

par fübegerit, icterum

fieri crediderunt, fatis

refutantur

in MaAR-

CARDS ed. Verfuchen

1 Ih. S I2.

In ictero cum maffa .. In þolycholiä abun-

humorum bilis eft mix-

dat bilis elementaris,

tà, perfecta, iam fecre-

quae 2a/iguali [altem

ta, quae ibi vmquam

quantitate in ftatu fàno

in flatu naturali fano

in fanguine admittitur;

locum habet.

GRANT fuccusf þiliae

rius ,. inquit, in combi-

natione humoruum Vti-

liffimum videtur ingre-

digns-

L

ergo

ergo

Téerus eft morbus

| Pdlybholia velatiuts

abfojutus. fanguinis. ..

morbus humorum.

IGerus femper cum:

Polycholia /zme Ide-

Polycholia eft compli-

*? exiftere poteft, quia

&

catus,

Ceflante enim

ex càufis, quae fimul

excretigng, ceffàt et fe- léterum non. neceffa-

.

D

$6

iE p

cretio. MORGAGNI de

rio producunt,- o;'iri

Tflerus

fede. et cauf. smmorborum

poteft. :

Lib. III. p. 75. Impedi-

t2; inquit, bilis excre-

tione, noua immitti in

plenos diftentosque du-

Quid

é&us non poterit, ideo-

gum J

que cum, quantum iu*

quii elu

nuetenat

giter ab alimentis ma-

teria bilis in fanguine

lim; ali

augeatur, tantutm ex eo

quia pler

non demarür, creícat

& (pasm

ipfa in dies abundetque

que cau

neceffe eft,

OR Caufä proximia

i&eri'* ;

eft redundata / Polycholiae, eft abum-

Bilem

bilis perfecta in fan- dans bili elementaris

jori N

guinem.

in, fanguine.

SL ver

C'aufae remotae

qui n tj

I&Geri, in folis ductu-

Polycholiae,

in

VI-

ficiunhr

bus excretoriis hepatis

tiata hepatis; inteftino-

idtm pro

íunt quaerendae, ad

rum ,

tranfpirátionis

- lrreugbj

vnam partem limitatae

etc. funétioneinueniun-

et ar&lioribus circum-

tur, latiusque diffufae

reg nant.

Ícriprae fun;äfinibus.

ergo

rl

$3

. Qf

Í

ergo

ergo

I&erus rarus.

Polychoha frequentius

OCCIU.' r it.^

rognaf n düäæ.

Quidam i&teri praefa-

Polychohae Iaetlua

gium peius credunt,

praefägmm, quia eius

caufae facilius tolluntur.

quia eius caufàae faepe

inueteratum fiftunt ma-

Saepe faepius vero la-

besimmedicabilis abun-

lum; alii alia fentiunt,

dantis bilis elementaris

quia plerumque aurigo

caufam coníftituit.

ex fpasmis, leuioribus-

que caufis oboritur,

GRANT alique eontendunt,

hut

Succum . biliarium

elt d

Bilem perfectam ma-

vmenta

iorigaudereacrimonia, mitiorem effe.

Si vero effectus füperfluae bilis! elementarls,

quiin morbis biliofis malignis haud. raro con-

L

fpiciuntur cum illis comparauerimus , - qui ex

iteltino-

ictero producuntur; mitiores videntur effectus

Pïfä i

fecretae bilis, illis, qui ex polycholia nafcuntur.

k

1muen

a( Afïhfüe

D 2

Symp

eno

;2

IX Ro*

ces albde

dympronana:

p fno

äï'.'Gutiäg"äïbugineaæVfi* eadcm"

comitint

na, füdor flauicantia.

-

quod d

(Vrina in i&ero edp.c&it

diatus bi

vicario officio veram

s

alagtia

bilem. Id' tamen nota-

müteffina

tu dignum mihi vide-

tur, quod vel in leuiffi-

ficilsqu

ino ictero vrina facuIA

bus nati

tatem tingendi nancif-

eoloratis

&atur; in polycholia ve-

&

obf

TO etiarn craffifima iu-

hiptfico

mentofa, numquam ;ni-

5 Gd mitore

ideoque-

ims v

fi- forfan cdmpïicatio

locum habeat.)

L

Confüetan

Oris amaror, in ap-

d

buis a bj

&fe - ii

petentia, vomitus, car-

docham

dialgia, aukietatgs ,nau-

fea, laffitudo, grauitas

quie de'

artuum , dolor et re-

fine firis

nitentia þypocbondrii

del diir

dextri, pruritus in to-

deat It

J

to corpore.

Buf

Aluus cretacea, abin-

Alruus vulgo biliofa,

Ià ?.dhh.

tercepta bilis in duode- fordida , foetidaque, vel

itis co

quia putrida faburra in-

npm c?xcretione. : Fjae-

ces

x

N

$3.

- éesalbae, quaefere fem-

tefhnorüm craffotum

per. morbum régium

Polycholiae caufà eft;

coómirantur

indieant

vel quia ex larga pené

quod. decubitus immeé-

larga munera; Etenim;

cum bilis elementaris

diatus bilis per vafa ex-

halantia ex fangume in

in fanguine abundet,

inteftina non frequens

hepar etiam maiorem

facnhsque fi. Ex faeci-

eius copiam fe-et ex-

bus naturahtel denuo

cernere poteft.

cólorátis' concludimus;

obftaculum in fyftemate

Biepatico'effe füblatum;

mluor

ideoque'aperte concé*

dimus; viam naturalem

confüetam;

qua fàn-

guis a bile purificatur,

efle

ductum

cholé-

dochum (conferantur,

quaeé" de febris biliofae

finé fignis fordium me-

dela, dicit srorr). Stü-

deat igitur Therapeuta

eddem via fanguinem

purificare, quàm natu-

ES

ra adhibear, fcilicet. he-

JO

b of

patis cojlatura.

1

u &61

fäb»h in

Q5

23

In

$4

:l

In auriginex« aluus

In | polycholia aluus

()

fegnior, quia deficitin- plurimum laxa, fluida

t ;

teftinis ftimulus motus

ex copiofo ftimulo. Si

qud

in polycholia aluus du-

?;rütalfici.

-

ra, albicantior adeft,

caufa illius potiusin he:

pate languente ex: qua-

Àtibo

licumque caufa, fi ve-

Box

ro aluus biliofa laxa;

in illis, extra hepar fa-

T.p.5:

&is mutationibus, fci-

fo ld

licet reforbtione aucta

grüidic

ex craflis, tranfpiratio-
