exigui calores , leuicula horripilatio, fapor ama-

dC PBI'-

rus afflümptorum, eaque rerum facies, vt chro-

»fe

ü

anli

nicam febriculam biliofam non inepte compelles.

ls f

Refrigerium ex aeris vicifitudine, fübitanea ca-

n r

loris cum frigore alternatione, aere humido,

à ml

tempore auctumnali. Io. RavwoNp in diff. Zé

Ormnes,

febr. intermitt. audlumn. (Sylloge BALDINGER.

em ge

V.L p.28.) dicit, conftans autem experientia eft,

ANTS

poft aeftates ficcas et feruidas; fi auctumnus iufto

The

cirius frigefcens et humidus füperuenit, vehemen-

ves fo

tius regnare morbum fuamque naturam et ma-

at they

lignitatem mox ab initio apertius demonftrare;

lentof,

quod, vt poftea ex fymptomatum recenfione ap-

rfpiti-

parebit, bilis copiae et acrimoniae per aeflatem

hi l bv

auctae praeprimis adícribi debet; inprimis fi

f hap-

tranfpiratio infenfilis er mador no&urnus defi-

or this

ciant, quippe quibus excretionibus, partes bilis

j5 miy

actuofiffimae femper optime euacuantur; quae fi

'

ome t

cunctae per hepar ad excretionem duci debenr,

| tiken

tantam fücceffiue in hoc vifcere colligunt fabur-

impu

ram, vt fi vel leuior aliquis ftimulus febrilis ac-

m (OI

cefferit, mox morbi- origo adífit.

Jegrus

| Dantur

X

78

COT

/-1

audu

Danukir climata, quibus frigus, aeftus, im-

bres, aér humidus ob montium fitum fimul et

epre

[

i

fubito alternant, et hae funt terrae; quae confti-

H

Conueniunt in illis fe-

l

tutione biliofa eaudent.

gf

; G

re omnes polycholiae caufae, aeítus fubitaneus

Clafr

reforbtionem ex craffis inteflinis et fanguinis in-

copian'

calefcentiam auget, et refriperium infequens,

busdar

praecludit particulis biliofis exitum per cutem;

Tis CO

augetur haec conftitutio fi putrida primarum via-

rum faburra et flafes hepaticae ex victu crudo

qiaque

vifcidoque accedunt.

His: in climatibus poly-

cumil

(imm

cholia eft enäcmica nec morbus ex bile ortus 'ra—

eüam

rus putatur.

ü

AStmc

Etiam internae: trz;nfpirati-onis et vropoei

fy&eniatis funétiones turbatae bilis generatio-

ia i

an

b

ni fauent, quia legitimam non euehunt por-

»

tionem.

fit, q

Quae excretionem bilis in inteflina pro-

.E]l .*ü[

hibent caufae, fecretionem fecernendorum ex

[

at

!i

iaf

fanguine elementorum biliariorum fufflaminan-

Impedita enim

tes, polycholiam producunt.

ipäxzs |

Vittüm

excretione, noua bilis in plenos diftentosque

du&us immitti non'poterit. Vid. Paralelon I&eri

fhorum

cum Polycholia. p. 49. Quaecunque igitur Icte-

impel

rum inferunt, vt fimul polycholiam generent

(

neceffe eft. — Scirrhus, calculus, mucus, fpafmi

fis com

aliaque obítacula, quae choledochum du&tum

Dermin

C—IQLI-

ul

H

dR T

29

l$, 1

mc

claudunt.

Vis deficiens, quae veficulae felleae

N

let

expruïionem expedit.

CODit

Y

T

MoRnGAGNI de /ede et caufes. suorborum

lu$ je

Lib. II p. 75. caufas polycholiae optime colle-

ACRTCDS

git, quas repetitionis et auctoritatis ergo adii-

ALP

L

31l

ciarm.

Quod vero, inquit

ad bilis materiae

)Qv &BQ)

copiam atünet; mirum, quanta haec effe in qui-

Ih»m,

busdam poteft, fi ad eam, quam natiua corpo-

If Vià

ris conftitutio , anni tempus, cibi, potionesque

crudo

aliaque eiusmodi in vnum forte conueniendo ac-

; Doiy

cumulauerint, alia infuper accedat, vt íi fébris,

[U$ Td

i immoderatus füb íole motus, fi venenum,

eüam a mordente beftia inmiffum, fi denique

Mnmï

eiusmodi aliud , eas quoque fülphuris particulas

eratio

quae magis in fanguine conftrictae et depreffae

PW

erant, foluat repente, atque euehat, vt tot iam

fint, quot fecernendis iecur par effe non poffit.

"-

Eftalius praeterea vel notior modus, quo bilis

im ex

materia in fanguine augeatur, vt fi ex ea, quae

n t

ineft, parum vel nihil feparetur fiue ob aliquod

» enitn

ipfius fanguinis, aut intimi fecernentis organi

08

Ü

e

vitium , fiue ob complurium hepatici du&tus ra-

LLl

fs

morum aut eius ipfius trunci aut Commmunis

impeditam viam.

Ir ]&S

Quo plures de omnibus nunc enarratis cau-

nelv

nt

Udi

fl

fis coexiftunt, eo citius polychohae genefin pro-

xk*ïf' m

germinare videmus.

u

Qu*

Poly-

80

U.

finclem

— Polycholiae caufae yhuc vSque enumeratae,

eriti Dac

eaedem funt, quae in defcriptionibus epidemia-

rum biliofarum, tanquam illarum caufae, recen-

redditut

fentur.

cihtate|

biliofam

Exitus polycholiae triple;( !

(ceperur

1. Sanatur vel naturae,

tüm df

2. Vel medici viribus;

M

3. Vel tranfit in alios morbos, qui frequenter

fundis I

in commentarüs nofologicis fub titulo

morborum a bile natorum venduntur.

Vs

Sponte per vires naturae medicatrices iudi-

Quine K

catur, diarrhoea ea fpontanea, qua biliofa explo-

duntur cum iucunda per totum corpus fenfatio-

* Dj

Ào

ne et fymptomatum polycholiae fuga. Diarr-

Qu

hoea, quae non ad folam hepatis et inteftinalis

tubi fed omnium vaforum corporis repurgatio-

nem inflituitur, criticus per aluum biliofus flu-

xus, Perirrhoea etiam ab antiquis. vocatur

V. BIANCHI Ziff. bepat. p. 531. Turbae, quae

inftante hac crifi in abdomine obferuantur, mur-

inura fcilicet, inflationes, borborygmi, fpasmi,

dolores vel ex incipiente iam ftillicidio bilis in

duodenum vel ex diftributione fanguinis illius

forfàn explicantur, qui fomitem: morbofum co-

étum continens, organon excretorium proxime

i6p

ingreditur, Aliquid fortaffe huius materiae fta-

fin

dm inmediate per vafa arteriofa in tubum inte-

UE

*

ftina-

EEE ER

81:

xïame,

flinalem hiantia deponi credibile *). Aperm;u:

dem

crifi hac caput, animus exhilaratur ; corpus leue

Tecen.

redditur, omnesque rüríus functiones cum fa-

cilitate peraguntur. Patholog1 dmn'hoeam hanc

biliofam vocantes, in: morborum numerum fuü-

Íceperunt, a quibus vero tantum d1fï'ert, quan-

tum differt morbus a crifi.

lls

Diet

Nonnumquam naturam vomitum, ex pro-

titul

fundis latebris biliofa eructantem. ehgere conítat.

iU

ls

Britannus quidam podagricus, latitantem in fàn-

: jüdi-

guine fouebat fomitem biliofum, cum vrinam ex

rubro

DXPLO

Didi]

*) De polycholiae crifi mea . haec eft fententxa fanguls

1

D

u

It

Aortam defcendens cum fomite morbi co&o foe-

cundatus

fonalis

1. Arteriam hepaticam fubit et quantum licet in

ïgelü()

lecinore purcatur,

|US

h

2. Quam emulgentes arteriae fufcipiunt partem ,

&O»amr

colant, inde vrina critica.

3. Alia pars, meferaicas ingrediens, partem ma.

; quie

teriae morbofae. exhalat in tubum inteftinalem

.. m*

'per ofcula arteriofa,

pasmi

4. Reliqua a vena porterum fufcepta iecinoris

colaturae fubiicitur.

y

J$ 1

5. Quamdam fomitis morbofi partem folennis

Jius

$1

per vniuerfam corporis füperficiem enacuatio

eliminat,

Inde mador cutis, cuiuis iudicationi

jm 0«

familiarís

f

repetit circulus humorum euadem ordinem,

Cri-

i lt«

fin denommgmus ab eo organo excretorio, quod

materiae miorbofae plurimam partem euacaat,

n inte

F

hn

(

82

Ea

äcru

rd

dv

rubro flauatn mitteret et fudor foetidus indufia

f

croci inftar macularet

Euomuit fponte aquae

tetià 2

viridis aeruginofae libr. 1(j. fymptomata extem-

us

plo remittebant, et ex Ííomno recreante fà-

Ra

ZIMMERMANN 02

nus experrectus eft

ls m

der Erfabr. in der Arzneybumff p. 287.

eterrur

. Nel iungit vomitum cum diarrhoea medi-

Croceat

ca naturae vis.

Choleram, plerorum morbo-

Ü

rum aeftatis gramiorum antidoton falutabaimus

humot

ct emetocathartlcum fnedicatricis naturae STOL

conteg

vat. med. V. M. p. 64. B81SsET p. 217

In the

lation,t

end of Iuly and beginning of Auguft feveral ca-

tmest

(es occurred of an unmalignant Cholera mor

(

bus, which performed its own cure with little

türa nà

or no ngedical aid, and was properly a critical

fhuxu n

bilious difeafe , fince by the timely diftharge of

Ia t

the bile; before it had acquired a much greater

N

degree of acrimony and depravity, a malignant

dJ |

bilious fever was probably prevented

veline

Etiam huc et illuc a practicis obferuatum

lt eth

inuenimus ,

naturam ^ vel (udoris vel vrinae

Caufis

viam, quafi primariam fibi adminiftraffe ad mor-

vires f

[e5

bum ex bile materiali abundante foluendum. Et

his in crifibus fudor flauicantior excernitur, vri-

Hu &f

I'Oflq (

na cum multo et craffo fedimento, crocea min-

fbge

glïül

SrTorL fa. smed. 'Y. l.p. xoj. enume-

p

Mif (

rat decurfum pleuritidis cum colluuie biliofà foe-

dera

AC CSWUXT.

83

idufig

deratae, quae fere fola diaphorefi iudicabatur

v

FiN

icitato libero er tumor, inquit, ma-

qu

QUII-

teria biliofa per vrinam quotidie fecedente , eua-

nidus redditus 98:

Intà ï

^

N U

Reliquiae materiae morbofae, vti fere omni-

bus morbis mos eft, vrina et fudore ex corpore

) a

euerruntur.

Morbum íolutum indicat; vrinae

HO

croceae ad naruralem colorem reditus. GRAN'T"S

UJ

)h

Ua

[*'*.W[*

Obferv. on ibe Fevers p. 212. Indeed when: the

s31t

humour biliarius is depofited jn the bowels, and

int

ha

[v

confequently out of the common courfe of circu-

18l Vd

lation, the urinelofes the yellow colour, and fome-

times becomes as pale as ufual in good health

"

Quemadmodum in fanguinis plethora, na-

D

ht

m

VvLded

e!

tura narum haemorrhagiüs, haemorrhoidibus,

060

n

fluxu menftruo, fibi fponte in auxilium venit,

(Yro4

ira et in polycholia.

Saepe vero plethora manu, medica minuen-

g

da, vt ab grauiori praecaueatur ruina, fi natura

vel iners, vel nimiam refiftentiam vincere nequit ;

Ua CU

Vriiae

ita et huic morbo per medicam artem ex iisdem

caufis adminiflranda medela.

Siigitur naturae

( fmor

E

vires fui ipfius auxilii inopes, medici implorant

ifm.

fidem (nam plerumque in fanandis morbis bi-

Ir. Vil

liofis cedit autocratia naturae arti) fequentes,

4 m

füb generaliori indicatione Copigm . bilis im fan-

Ant!

lel "4

guine abfuamem nünuendam et ad iuflam fani-

9i310€

F.2

fw"

]

u

84

at |

tati canumzmtem menfuram .vedigendam — effe,

fübordinandae videntur indicationes.'

L

phu at0

*

Al [ Lun

INDi1c.

I

*

l 10(66

Quae in veficula fellea, ductu hepatico et

,

eriam [

biliferis coaceruata et iam iam fecreta ftagnat bi-

f

lis vomitoriorum ope in duodenum eiicienda

jot

ft, vt nouae quantitati ex fanguine recipienda

obferuat

fpatium praebeatur. Quae füpra prolixius expo-

te5 In p

fümus, vt nempe in polycholia, hepar bil

QU

fuffufum, vafcula hepatica liquamine felleo flipa-

Omnis £

NELIV

tà et cyflis turgida inueniatur,/vt in plenos di-

ftentosque ductus, tefle vMonGAGNI1, noua bi

c Ill

lis immitü non poterit hanc indicationem íàrs

Q

defendunt.-

patid f if

Obferuationem Cl. FtNxz de morb. b. a.

fnom

l

nt

L

p.44. hoc loco intercalare placet, quae. meo

C& QU

Faemina -incidit

themati omnino refpondet.

bis a

in febre peiora mala, quia omnia fluida materia

1 OU UL

biliofa erant inquinata. Nunc aderat purpura

Ch

Dl

Ulli

, chronica, nunc in bullas eleuabatur cuticula vno

x(l

bf

UilQ

loco, quae altero foedabatur viceribus

Mox

uïlï*l

materia tuffin excitabat, paulo poft in capur ir-

Qu*l?

Somnus inquietus

ruens oculosque offendens

f »,kh

anxietas, apperitus nullus, fpaflüicae conflrictio-

P(xuü

nes per vniuerfum corpus. Succeflerunr ftatus

Á hlra '(

cachecticus ,. hydrops aícites. p. 83. medelam

ftmm

narrar

D

d

95

1]

£jt

narrat, praecipitur medicina ex Diacrydio fül-

phurato et calomele.

Poft primum puluerem

fumptum ingens fequutus eft vomitus materiae bi-

ii W

liofae, fcquenn luce idem pharmacon eundem

» Gu

0 et

praefhut effe&um, tertia dofis per inferiora ma-

GpïrL

teriam biliofam peffimi odoris omniumque co-

iciena

lorum fübduxit

Sana refítituebatur.

Haecce

obfíeruatio fole clarior fineulares emefeos virtu-

J«

tes in purgandoa bile fanguine monftrat. Vomi-

bile

torium e cauls iecoris ác lienis et ex pancx;eate

1n4

omnis generis fuperuacuos humores elicit. FE R-

M05 ül

NELIVS de .Maïb

eorumque cauf. Lib. lH

Doua 0

c. Hl.

m

Quicunque medicus, fltatui fyPemaus he-

patici fupra delineato fuperucmt iuftum inuenit

L'?

d

momentum propinandi emeticum. Datur topi-

üv Icü

fna

ca qþaedqm polycholia ; quae ex accumulatione

i wldl[

b:

s jam iàm fecretae in vaículis biliferis iecino-

fnà

ris oboritur.

Totum hepar omnesque eius du-

1Q'M

&us bili fecernendae deftinati, propter excretio-

g Vno

is obftaculum, far&ti felle ftipatique funt

Sal:

fox

]

tem per breue temporis fpatium hic morbus, fine

gpit

elementaris bilis nimia coaceruatione et fine bi-

quietus,

lis fecretae ad fanguinem regurgitatione durare

LLLA»U

?rv Vij

poLePc Famxhauiï;mae huius affe&tionis localis

r fiatis

caufae funt fpafmus mucofa faburra duodeni;

lal

flatuum incarcerationes faecumque in inteflinis

i

et

fatrat,

I

$6

M I E

In

et praecipue coli flexuris collectiones, quae ex-

entut

cretonum fellis oihum claudunt.

Cognofmtur

ïäf'll

2

ex anxietate et plenitudinis fenfatione circa prae-

hinat )

cordia

appetitus defectu et indigeflione folui-

1 f ulo

turque vel fponte vel vnius fine omni praepara-

ünc (

tione propinati vomitorin Ope

Caufàrum fre-

1

if

fino

àL

quentia, hunc morbum haud rarum effe füfpica

*

ri finit

fhoniX

] icent

Nulla neceffitas vrget, vt tunc temporis

ibu

emetico praemittatur

digeftiuum

. refoluens

n cihi

Nam bilis ipfa, quae fluida et tenuis eructatur

A

M

nusquam adhaefit, nec digefliuis aeget.

Nifi

forte orificium duc&tus choledochi muco tenaci

Pguu

obftructum bilis exitum ex veficula et hepatico

iritat

eoreo

ductu praepedia SroLr rat.med. 'T. l.p. 6o.

De praeparanda, inquit, ante vomitum mate-

d00d

0i C

rià id dico, nos plerumque, vbi emeticum re-

dOL fi

quirebatur, absque praegretlis foluentibus id de-

difle.

adhaer

Tumuiruarium hoc videri poffet, atque

inconfulto. factitatum , ni obferuatio frequens

f;.Ued

/

nos docuiflet

id vtiliter fier

I9

Mucus cum bile euomita mixtus velex com-

Cum

plicata cum felle faburra primarum viarum , vel

teriol

fub tranfitu per ventriculum ad fauces cum illa

üïübx

mifícetur et ad eum mobilem reddendum refol-

bribus

*ventia conducerent.

Chr

tem i

Inter-

d E

$7

Wt ey

Interdum vero digeftiua aliam praebere vi-

dentur vahtatem fi imhcer natura ad viam il-

Dolcir

Cà prae

lam heroicam per ductum choledochum non in-

Ilv füx

clinat fed magis prona eft ad decubitum . per

'ieparà

vafculorum ofha in tractum inteftinalem hiantia.

um fre

'T'unc digeftiuis paululum irritantibus bilem ex

(anouine magisad inteftina inuitamus.

Sal am-

ALAP K

mioniacum praecaeteris laudandum; quod tor-

AODOfIS

pefcentes fimul fibras ftimulat, quo refüitantes

Refoluentia hoc

(oluens

faburrae reliquias excutiant.

Leni fuo

Q

in cafu duplici emolumento cedunt.

; Mi

ftimulo fpaífmos foluunt , humores et bilem ex

) [&nac

fanouine ad decubitum alliciunt

Et ipíà liaec

epatico

irritatio, quae actionem vafculorum concitat,

lp 6o

egregium eft refoluens.

Mmch pgmumum a

tergo arietationes proetrudunt, quae Vaf'cuïorum

Su s

oftia claudunt.

Mucus faucium namumque, qui

um &

dornilentibus ad duritiem inípiffatus firmiffime

Bu de

auqu

e

v

adhaeret, foluitur matutino tempore experrectis,

equiens

fecretione a tergo erumpente.

^4 -Secundo, diceftiua , vi fua incidente, mu-

cum inteflinorum tenacem referant et oftiola ar-

ex cofn

teriolarum exhalantium aperiunt, vt eo vigoro-

i »el

fius bilem in inteftina deponant.

Saltem in fe-

um il

bribus biliofis fine fordium fignis, de quibus

; rl

Clariff[. R1 CH TER, STOLL et alii multi fomi-

tem in fanguine lamtantem fatentur, digeftiuo-

rum

I'ïæz

F 4

98

Ll

d as

Q

rum vtilitatemaliam plane nullam inuenio. Quae

m b

enim vis depofitam bilem tam brcui tempore

tiam

figet, vt refoluente opus fit?

fmm'id

1

Dantur vero cafüs ; quibus emeticum non

emetict

flatim tanquam primum indicatum propinandum

qis p

efle. videtur.

Si fcilicet primae viae fordibus

po&h-ae«

confpurcatae et inteftina multo glutine fponta-

neo farcita funt, quae prius refoluenda eua-

V

cuandaque videntur, ne quàedam bilis effufae

Qbus,

liori et

párs fub tránfitu a choledocho ad anüm retarde-

laram

tur vel in hanc fe infinuet coll,uuiem. $i vero

DC €0

neceffitas vrget: copuletur cum emetico ecco-

proticum vel paulo poft vomitum exhibeatur.

impull

Porro fi ductus biliarii fpafinis grauioribus oc-

inquit !

cupentur, fi febris comitatricis vehementia, fluida,

nam Vi

cum excrementitia parte intime mixta, fecreto-

fenftra

riis vafculis praeteruehat, feu fi ex alia qualicun-

D

que cauía, per emefin non tollenda, functio hepa-

5

[

tica langueat. Tunc ea, quae febrem minuant,

emefin

quae fpafmos fopiant, quae moftls*oï"cillatorii

gis fi

vaforum hepaticorum obftacula auferant prae-

Q et

mittenda videntur. . Denique fi caufa polycho-

büofü

liae in iccinore fita eft et illius ! ftafes, infarctus et

T0 X

obfítruCtionés eam generarunt, viae.prius funt

Q e

referandae, ne emefis fruítra immo cum damno

uenti

cieatur.

dent l

. Qiod

i csmSUSE

89

: Que

Quod et quomodo emetica euacuent fyfte-

üpore

ma hepaticum füpra i iam dixi.

Eandem íenten-

tiam teflatur Cl cotDHAGEN 9 ais de dy-

fenzerta grauiori praeceptis tberapeuticis , qulbus

üm non

emeticum ethnexe fuadet, ad vias ch010p01et1-

danqutm

cas expurganaas bllemque ita eliminandam, ne

dibus

pofthaec in putridam abeat corruptionem.

Don

*

4

h en

Vomitus cum multo molimine, naufea, ru-

effufie

&ibus, et frequentiori inteftinorum anabafi faci-

'etarde

liori emefi longe eft efficacior, qui cyftidem bi-

Oi ver

liariam et ductus biliferos frequenti compreffio-

Q C0

ne eo imelius euacuat et fanouinis circumducti

Dentu,

impulfum a tergo in iecinore auget

Qui citius

Di$ OC

inqut STOLL rar. 1/ed. T. L p. $9. Ipecacuan-

ümda,

nam vix deuoratam faftidiofi rencerent ; Íperato

jeCteto

fzuftrabantur. effectu.

nl Cl.m

0bept

Satis protractum etlongum inter quamlibet

jnudnt,

emefin interuallum melius eft , vomitibus vefti-

AIQTOTII

oiis fibi infiflentibus; vt ductus biliarii in mo-

f prae

tum et actionem concitati interea füum liquorem

l 10«

biliofum in remotioribus vafculis ftagnantem im-

Qus et

mo ex fanguine colligendi et in maiora recepta-

s fünt

cula expellendi tempus nancifcantur, qui infe-

damno

quenti anacatharfi ftatim remoueri poffit. Arri-

dent igitur per epicrafin propinata emetica iuxta

Fs

quae

Qd

50

d

; d

quae, vomitus ipü et illorum interftitia in medici

pcPf

poteftatïe fünt. Quo longiora vomituum inter-

hepi

li"

vàálla, quo frequentiores inteftinorum anabafes, eo

PO

maioris emolumenti fpes affulget.' 'Tres vomi-

tus impleanr antemeridianum tempus. Hac de

Jie (

^methodo sTor L T. L p. 194. commentata legi

lu

merentur.

Medicamentis foluentibus exiguas

cui

!

Ipecacuannae portiones adieci, quibus:. naufea

fcmp

i

contirllua, fubinde etiam vomitus concitabatur.

Secundum riPPOCRATEM corpora pinguia

hor

bene pafta; tempore ieiuno; graciliora vero fub-

(uum

iecta, debiliora delicatiorisque fabricae, ad vo-

que

mitum difficiliora, poft paftum haud fine ratione

dec

optime vomunt.

Nimis copiofa ab emetico

fympl

tü

fumpto potatio, medicamentum. per pylorum,

transcolat fperatum eludens effe&tum, dum al-

f0f (

vum ducit. Finito vomitu, aeger a frigidis fe

thitus

caueat, cum panxillo vino generofo et cibo iu-

fion

cundo eupepto corpus reficiat et dein quieti fe

conf]g

tradat vel fi vires permittunt modice antea de-

hmr

D

ambulet.

Si ex vomitu colicae, anxietates et

üt, v

velocior humorum circumductio: niPPOocCcmna-

neim

TES Íomnifera, SYDEN HAM et alii fuum Lau-

türzl

danum, Liq. anod. Spirit. Nitr. dulc. vel etiam

YOmit

opium in fübftantia adhibere fuadent, vt fangui-

f in

nis ebullitiones fuffocentur et placida quies cum

pedt,

motu acquali in corpore reducatur. Sedes, quae

nf

pott

J

RI A

:5 Y

] m»dm

poft vomitum biliofae deponuntur, multam ex

TL ID?

hepate bilem elicitam et ermefin oportuno tem-

Val qeo

pore inflitutam manifeffant.

$ VOrm

Dantur vero cafüs, quibus omnia polycho-

Hdv de

liae feu fi mauis, íordium fuürfüm turgefcen-

E TEBISU

M

tium figna adfunt et vomitorio exhibito, pau-

CXIQUdS

culum muci et faburrae pituitofae relicitur , quae

naufea

femper aliquali faltem in quantitate adeft, et ne

JoQu

minimum quidem bilis eruéctatur. Vomitus ni-

punpu

hilominus fperatum leuamen profert, quem fe.

ero fib

quuntur fedes foetentes;. quam maxime biliofae,

14 &0

quae ante anacatharfin náturales erant Quidin-

) rTI GWQ

de caufa? cur non euomitur bilis cum per

eretico

fymptomata fe proderit, cur eme(íin infequun-

ru

T

tur alui deiectiones biliofae foetidae, quae antea

ER

non erant? cur denique leuamem protulit vo-

u) iv

p

mitus cum tamen Ífordes furfum turgefcentes

100 11

non eiecerit? Cauíà latet in connara quadam

fe

qu

jetl

onfguraüone irregulari vel Pylori

qui nul-

nrad

lam regurgitationem bilis in ftomachum admit-

;g- Y

LOlv

s

tit; vel in Choledochi nimis profunda infertio-

»QC RA

ne in duodenum vel in alia cuiusdam partis a na-

tü Ld»l

turali fecedens flructura.

þlh]lcmmus motus

e| etiam

vomitum comitantes fyftema biliferum excitant,

1

"

finpu

fel in inteflina protrudunt, fed idiofyncrafia im-

jes um

pedit, quo minus per os eiiciatur. Effe&tus

quae

confequuti fumus et bilis euacuata per fedes foe-

Pofï

tentes

d m

tentes deorfuin eliminatur, inde leuamen ex vo-

fionef

priec

mitu. XPropria haecce ftructura nihil in medela

3nutat, vomitoria indicata fünt propinanda.

fipni;

Haec V

-Hancce vniuerfi fyftematis biliferi euacua-

fünt et

tionem inter praecipuas emeticorum, quae;íco-

po euacuatorio praefcribuntur, vtilitates effere-

fis vtri

ferendam , nulla dubitatio.

Emetica et. naufeo-

€o dif

ía languenti hepatis excretioni ad eundem infer-

polych»

viunt vfüum, quem diuretica et diaphoretica in

Qium v

nitione

vrinae et fanctoriniani perfpirabilis eliminatione

da ind

imminuta praeflant. Sienim ex primis viis fo-

Oi

lummodo et praecipue bilem efferrent, fane ma-

-]e indicata in ictero, qui ventriculum et duode-

HHO? n

num a bile puriffimum habet, darentur.

fmittr

Familiares adhtíc enumerandae fünt ratio-

Qu ht

nes, quae ad emetici propinationem nos deter-

quim n

minant, et fatis pärfpicue patebit multós rema-

[r1i

?

l

üm

*

Uneat,

nere cafüs praecipue in febribus aliisque morbis

- . biliofis, vbi emetica minime his ex. caufis defi-

l

- deratum praeftant leuamen.

Ventria

Emeticum exhibetur, fi fordes furfum

Certe vj

turgefcunt.

Eam vero vocant faburram owe

C01p]

&as m

turgidam, quam in ventriculo et duodeuo baeren-

zem matura per vomitum expellere mititur.

Pro-

emetic

dunt fe fordes fürfum, turgefcentes per appeti-

Tetulir

tum proftratum, naufeam, vomituritionem ,

Tu

s v |

amarum ori; fi aporegm linguam impura

fionem

d

93

X VO

fionem hypochondriorum et capitis dolorem,

medd

praecipue in regione frontali

Quae cum adíint

Ld&

figna, vt vomitorium requiratur nemo necabit.

v a CUA

Haec vero fordium fürfum turgeícentium figna

p

lde fw

funt et fymptomata polychohae, igiturque faci-

eflere

lis vtriusque ftatus commutatios cum tamen in

naufeo

eo differant, vt materiae excernendae íedes in

1 Inlef-

polycholia haereat in fanguine et hepate, for-

AuCà 1

dium vero furfum turgefcentium fecundum defi-

1Qtl0ne

nitionem in ventriculo et duodeno

Datur cru-

s o

da indigeflaque colluuies, emetico auxiliante

D£ ffà

omnino eiicienda, quam ex fapientiffimo infti-

duode

tuto, ne in fanguinem abeat, pylorus non trans-

mittit. In morbis vero biliofis tenuem plerum-

g

que fluidamque bilem eiectam confpicimus,

ORRT

quam natura certe deorfüm euacuaret, cum fh-

refma

mulum motum per1üalt1cum excitantem - con-

tineat.

morb

(s d

Porro emeticum magni eft emolumenti, fi

ventriculum grauat mucus dudlilis ita tenax , vt

urlt

certe vi laxantis non vinceretur.

Immo Clariff.

GOLDHAGEN. totas quafi, e fordibus compa-

m u

]

&as membranas a parietibus ventriculi moru

pugrt

Pro

emetici concufforio fecedentes vifas efï'e , miühi

retulit.

appet

jofe

Tunc vormtonum jure laudatur, quod for-

n, Ieh

des via breuiffima euacuat; ne per inteflinorum

fl

"

a

anfra-

Jl

924

—

anfractus circumductae reforbtioni exponantur.

eypue

Eft quidem faburra etiam in ventriculo a reforb-

ida

tione non inmunis, fed intefltinalis, vi functio-

wnda

nis longe maior; faepe periculofa inferret mala,

Hgüä'

|

l

ni oftia reforbentia, fpasmodice contracta, ma-

À

teriae acri introitum praepedlrent

Quaedam

ti0nem

acrimoniae ita funt acres, vt f'urfum euacuatae

tnate V

excoriationem et 1nflammat1onem 1am in oefo-

Quid

phago producant

Quanto citius in inteflinis

]ir pon

nociuam hanc protuliffent irritationem, fi laxante

s

loyans

exhibito deorfum propulfae effent

Colicae ex

Tie po

hac origine ortae videntur, cum paulo poft exi-

ficare Y

ftant, vbi pro vomitorio indicato:laxans da-

hepstic

—

um eft

$1

Biliofae funt' obferuatae epidemiae, in qui-

xiliante

bus bilis tantam exhibuit acidam acrimoniam, vt

difcedu

pelues metallicae , quibus excipitur, rodantur ;

[cute e

efferuefcat cum terreftribus quibus occurrit, fau-

')"1

?

Cunt

ces praefocet dum euomitur; et dentes ftupefa-

pedore

Caufa

ciat, vti omnia acida acria facere folent

IOu Dor

videtur; quod acidum in bile, ita iutam fuam

füperer menfuram, ne oleofa fellis pars id fatis

ivl

n n

inuoluere queat. 1Ín fana enim bilis compofitio-

fütmen

ne acidum ita oleo obuolutum eft, vt nullos fibi

dem

proprios effectus excrcere valeat.

Sub hac re-

euhn Lm

rum conditione vomitorium ex duplici ratione

fem v

omnino eft exlubendum, tam ad vias biliferas

OAN

expur-

V d.

95

Onàntur

expurgandas excitandasque, quam ad hancce

U

acidam acerrimamque bilem via breuiffima eua-

ündto-

cuandam,

nein ttactum inteílinalem nociuum

« mà

& mü

mgeratur irritamentum.

Al funt, qui fpeciofam hanc proferunt ra-

L*ïdcfn

yar

a

tionem, emetica effe adlnbenda, quia ex fyfte-

GvudL

d

v

mate venae portarum fordes in inteftina alliciant.

0cfo

Quid illud? Vena portae reforbet, non exhalat.

n AS

Et ponamus, vt res ita fe haberet

Cur emertico

)

n

m

:

laxans poftponitur, cum ex inteftinis plures ve-

H

(

e

)f

nae portarum rami ortum trahant? Si vero figni-

J01t CXl

ficare volunt, vt fordes venae portae per vafà

n

l

hepatica feparatae, in ductubus biliariis ftagnan-

tes et in veficula fellea reconditae, emetico au-

1n Qui

xiliante, euacuentur; de mea modo in tantum

D. Y

difcedunt fententia, quod,. quidquid velint, ob-

)x.df[lll;

Ícure exprimant

Reliqua quae emeticis com-

lï'

, la*

petunt emolumenta, excitatio fcilicet motuum in

]

hn

l

LM[/"

pectore, capite et fyflemate circulatorio, huius

Cufa

loci non funt

j

yam

Cum igitur ea, quae vulgo emetica indi-

d fati

cent, non ab omni parte defendenda fünt, et

jl

po )

tamen copiofüm illorum cum euphoria vfüm vi-

Jos 1

demus, vt füfpicemur neceffe eft, aliam quarm-

Ie

liüv

dam caufam latitare morbofä.m, quaeita frequen-

3110re

tem VQH]IIOI'XOI'UID víum requuat

Videatur

J*l

1

PL .D

10AN. WENZESL. NEVMANN de emeticortum

—

C'&Pl

tteg le-

96

TOR

d

5

j

:

j

fecum.

mgldïu per obferuata pradficorum — vindtcato.

Qualem morborum gregem collegit, in quibus

sritabi

vomitoria vtilia füunt inuenta. ^ Eftne maxime

hoc pf

credibile, vt ex his enumeratis morbis multi

mot (

apozem

emeticis propter füam vim cholagagam et hepa-

ücae fecretionis excitationem cefferint ?

Hoc amplius addam, vt certe reipublicae

À

plures conferuarentur ciues, fi pro nimiis venae

ofcilat

íe&tionibus determinato, vt mos efl, tempore

citant, |

gelebrandis, auctumnali tempe&aie fe emetico

hac vi

repurgarent et polycholiam aeftate collectam

difcant.

diminuerent; praecipue fi per fuperiora fe pro-

derit fymprtomata. Fiodiernum enim vitae ge-

fe- ete

nus morumque nimia indulgentia, quibus no-

prefls,

ftrae aetatis ciues affueri füunt magis ad abundan-

um eu

tem bilem, quam ad genuinam fanguinis ple-

fnirinti

-

thoram, maioribus noftris quondam propriam,

diapton

difponunt.

Mirum inquit modo laudatus w E v-

türam t

MANN, faeculo eo, vbi gulae maxime indulge-

teiqui

tur, emetica ita euiluifle. Reformidat medica-

indicatio

tionem f

mentum tantos motus ciens, praefens homuncu-

lorum mollitudo. Gratus falutaretur, qui phar-

pridico

macon inueniret, quod bilem ex ductubus he-

Ij

paticis et veficula fellea eliceret, nec noxios

quaeliy

emetici effectus, qui interdum tamen, quamquam

Qun tar

raro obferuanturs fcilicet congeftiones, ruptu-

Quanta r

ras, abortus, incarcerationes, etc. nunquam

Tum bj

gfecum

-

RT

97

JHIT)

fecum duceret

Naufeoía raro ob variabilem

QUIDUS

(

irritabilitatis gradum ea dofi dimetiuntur, vt

DnaXime

hoc praeftent. Bile enim expreífa. et. hepatis

3 [nüt

motu excitato fufficerent ad eam exturbandam

Dhany

x lly[)

apozemata detergentia:

VV

INnic..:ll

€ Vanj4A

Abfolutur medicamentis, quae motum

SApor

ofcillatorium vafculorum cholopmencorum ex-

w

an

0

citant, bilis fecretionem in hepate augent, et

ul

Al

hac via fanguinem íuo ab 1nquuiament0 mun-

dificant

f,; Plo

Inuenta funt iam dudum, in caeteris

1f4a (a.

Íe- et excretionibus, vel languentibus, vel fup

Hkn

preffis, remedia eas reflituentia et copiam colle-

bondan-

étam euacuantia. Si nimia vrinae , materiae tran-

ye

Ípirantis in fanguine retenta copia commoratur,

0p

diaphoretica et diuretica exhibendi mos eft. Na-

$ NEI

turam turbata in hepatis functione omnino nos

riauge

reliquiffe a potiori non eft fufpicandum. Hac in

médiCa.

indicatione, quae languidi hepatis motus excita-

nn

al

tionem fiftit, cardo rei vertitur, et praecipuam

practicorum attentionem fibi vindicat.

2 Puäl

pi

l"

Praecipue ad caufas refpicere noftrum eft

noxioS

)0

quae hepatis fun&tionem turbant, impediuntque

quin tanta ex fanguine fecernatur bilis' copia

quam

quanta recipitur.

T'orpor vel debilitas vaículo-

l upfu

ngi

lat

rum biliferorum, languens fanguinis circuitus

G

funt

fecurri

4

9$

d

|

funt excitanda corrigenda; infarétus et obftru-

tutt à

&iones hepaticae refoluendae, ftagnantes humo-

/;;jstg/e

res propellendi , fpafticae" affe&tiones abdomini

mitd

familiariffimae, quae cuiuslibet partis actionem

Site

füfflaminant, fuis remedís funt fübigendae. De-

Aasfo

nique profpiciendum , vt fons elemenrorum bi

Matet

liariorum in fuis retineatur limitibus, nec nimia

erüchtl

illius redundantia vel viuidiffimam iecinoris fun-

durch

&ionem fuperet. -

Diminutamrie hepatis fecre-

angedi

tionem, vel auétam bilis elementaris in fanguine

len du

euolutionem polycholiae caufam efle; diagnofin

ZWeatt

Nur.

propofui in comparato ictero cum polycholia.

Hoc amplius cenfeo, caufas morborum biliofo-

$0N //

rum chronicorum , vt vlcerum, eryfipelatum ha-

P.lp

bitualium, arthritidis biliofae etc. potius in tur-

vasculi

In

batà per hepar mundificatione quaerendas efle,

acutorum vero in nimia copia biliofarum parti-

it idle

cameni

cularum in fanguine orta, quae heparis fere vi-

res excedit.

Etiam morbi biliofi hiemales, qui

lls ex

fub coelo frigido fporadice occurrunt, a potiori

fam pr

P

in hepate quaerendi, quia hiberno tempore (di-

bilario

minura exhalatione peripherica) interna organa

excretoria vices fubeunt.

ens bl

Remedia, quae fecrerionem bilis augent

Q'ünis

funt naufeofa, emetica refracta dofi et vomito:

nalrt

ria ipfa, quae concuffione hypochondriorum et

vaforug

viuidiore in vafis hepaticis motu tremulo eo-

Dattept

rum

x&

$9

Obf

rum acCijonem alleuant.

Nosts von der Zg-

Qiumo

lüfgkeit der Drechmittel fagt S. 36..— Die Brech-

xlomini

mittel bewürken eine lebhaftereBewegung der

IU N|

Sáfte in der Leber, und folglich eine ftürkere

jae. De

Ausfonderung gallichter oder fonft verderbter

rüm bl

Materien, und befreyen das Blut von einer be-

C nimia

tráchtichen Menge derienigen "Theile, die

[ü

durch den vorhergehenden Krankheitszuftand

IS 1&CTQ

angeháuftfind. Seite 77-78. Brechmittel wür-

anguine

ken auf den Stoff, der noch in den Íogenanten

emolin

zweiten Wegen befindlich ift, und beleben die

hol

Natur in ihren Ausfonderungsgefcháft. 'T'u o w-

leOfO

SoN in den auserlefenen Abbandlungen Vol. MI

um ha

P. I. p. 48. dicit emeticum in minimis hepaticis

In tue

vasculis ftagnantem humorem propellit.

s elle

Ingens füummorum virorüm numerus, qui

m Päïï

in ictero vomitoria commendant, huius medi-

[efe Y

camenti vfui in hepatis languente fecretione et

h,s qu

bilis ex fanguine expurgatione au&ontatem mul-

L PO[LOH

tam promittunt.

-

Per vniuerfüm hepar eunt f'af'acuh vaforum

Ofe (di

