JfIX201h_1
author: Mederer, Matthaeus

E *
x od ES w lx'r — — PÓÀ MUSED R R WT. o zi ia R g x — ss --
»
Vi
é £
*
" * :
*
H
M
£
I * o - 2 - M r EE
Es E o dR - —

um o

ï..

d nb
m

E 4-.;':& iï 35

DI: Mo ][o ]Ip MEDERERQ |
Medicinae Chirurgicae in Caefareo-Regia Vniuerfitate
Friburgenfi Profeff, ord. publ., plurium Academiarum

Scientiarum , Societatumque Litteratorum Membti ,

.mec non Potentiffimi Regis Poloniae

Confiliasii aulic |
SYNTAGMA
RABIE CANINA,
miferrima ma-räammz genere, que

0pprg[/z'a* n ænguä&a /;ae:r eft :

CrELsvs.

FRIBFRGI BRISGOFIAE,
Apud Waaxrzmnos, Bibliopolas.

RUEX CHECMRUMMT
od

E T v

sR
A E

Mty

POSITIONES

»MEDICINA
VNIVERSA. *

£ *Wwä*i&w-&«wäw $

.A2D LXCIOREM.

Cum Differtatio , quam. publici iuris.
feci, nimis fit contracta, ideo ad
vires meas tentandas forte non fufficiens;
pofitiones nonnullas ex Medicina vniuer-
fa adnectere volui, paradoxas ommnino,
& doctrinae vulgari contrarias, fed ideo
quoque oppugnationibus aptiores , nam
haud conuenire mihi videtur aXiomata -
infuperabilia, aut plaüe lententias aucto-
ritatibus fummis armatas femper in are-
nam proferre, omnino inexpugnabiles.

L
Medicima artium praeclariffima nullibi non
eft — nullibi perfeda, verum imperfe&io- .
nis ratio non eft in arte, fed in artiítis.

Pridem iam perfecta fuiffet medicina, fi me-
dici methodo ab aftronomis obferuata in perfi-
cienda arte fua laboraffent femper. !
& E k
Monftrauit HyPPocRATES Covs, hanc me-
thodum medicis ante fecula bis dena meris ob-

feruationibus innixam , ratiocinationem preca- -
ram profcribendo ex arte.
Igitur diligenter, & fideliter obferuent me-
dici, fi medicinam perficere velint, obferuatio-
nes fibi inuicem communicent , communicatas -
repetant, repetitas conferuent. — Fiant medi-
corum respublicae plures , vt nuper facta elt
j ; vnaà

vna in Gallia — veniet taadem aliquando Nrv-
TON medicus , per quem fiat Lux in Medi.
.cina, vt facta eft per ipfum in Aftronomia. -

R

Medicina fanos /eruat , aegros curat : ars illa

Hysienia ; haec vero Therapia vocatur: oportet

igitur, vt medicus fanitatem, & aegritudinem
cognofcat. |

o MEE
Cognitio fanitatis medicis P/fiologia , cog-
fitio vero aegritudinis Pat/ologia dicitur. Vtra-
que doétrina Zfmatomiaim fibi propriam fupponit.
$. VII.
Datur igitur Z/natomia corporis fani, p/u/fiola-
gica, & corporis aegroti pathologica di&ta.
$. VIIL.

ZInatomia. phtfiologica non folum a profeffore

demonítranda, íed ab omni artis tyrone exer-

cenda foret.

.. Defe&us huius exercitii, & negle&us yatfio-
logicae ZInatomise cauífa primaria defectus me-
dicorum perfectorum eft. —

S .

3 *». —————

jj
i

m de
Phyfiologia a mathematicis , mechanicis , che-

imicis deturbata reformanda eft, fiquidem obferua-
tiones in corpore viuo ( methodo a diuo HAL-

LERO introducta ) inftituendae funt.

/

CUX

Defe&us harum obferuationum caufa eft, cir-
culationem fanguinis feculo praeterito demum ,.

. irritabilitatem carnis feculo moderno primum

obferuatas effe.

$. Xm.

Phufiologia vna cum 4natomia tradatur ma-
xime exoptandum eft; demonftratis nempe fitu.
& ftru&ura partium , illico & vfus earum eflet
explicandus; Zfmatomiem animaiam hanc vocauit
HALLERVS.

$. X

Patholosia quoque vna cum Phyfiologia me-

lius traderetur: cognita enim prius functione

integra, aegritudines eius omnes poffibiles me- -
lius explicarentur: praecedat autem cognitioni
philofophicae cognitio hiftorica, & relinquatur
pofteris cognitio mathematica. :

CO 3 XIV.

p P

"b 2 d

SCXIV.

. Ahegritudo eft fun&tio laefa ,^ morbur eft concur-
fus definitus aegritudinum, & /uer eft fyndrome
. morborum. Oportet igitur vt cognitio aegritu-
. dinum cognitioni morborum praecedat.

Hygienia fex res non naturales di&tas ad con-
feruandam fanitatem dirigit. 7herapia vero prae-
ter hoc regimen ad curandos aegros nonnun-

quam medicamentis, quandoque infirumentis in- -

diget. —

$. Xv

Diuiferunt medici antiqui do&rinam medi-

cam fecundum hanc varietatem, in c'acteticami ,
pharimnacaeuticam , & chirurgicam , yraxin vero fem-
per conferuarunt integram. ——

Nam curat medicus perfe&us hodie non tan-

tum verbo , fed etiam opere.

$: XVIIL

Cum omnia creata jiam medicamenta faca
fint, maleria medica. diluuie laborat, & medici
copia inopes facti funt. |

S. XIX.

g

|
k
i

DAR
Medicamenta ab effe&tu folo laudata, maxj-

me incerta funt, nam poPc hoc, ergo pmpter hoc

nulla eíft ratio.

Sic mitrum phlogofin non foluit: chmma chia
gangraenam non fanat ,,& vimun vires perditas
non reftituit.

$ -XXE

Phlogofeos caufa eít irritatio folidorum , effe-
&ur vero rarefactio fluidorum : mitrum illam non
aufert,-hanc non impedit, ergo non eft anti-
phlogifticum.

159 9dl

Effatum mitrum fopire irritabilitatem þlzdommz,v
impedire coagulabilitatem fluidorum non demonftra-

tum eft: & fi demonftratum foret, nitrum in-

flammationibus contrarium , & fic contra indi-
catum probaretur.
$.. XXIIL
. ,Experimentum chemicum mrums aquam ca-
lentem refrigerat , ad ardentis quoque fangu,hlis
frigefactionem applicare abfurdum eft.

X5 $. XXIV.

«t Je

$. XXIV.

Putrefa&tio partes animales in elementa fol-
uit, ex his partes animales denuo componere
folius eft Creatoris.

$. XXV.

Putrefacta, feu mortificata non poffunt am-
plius reuiuificari: hinc à corpore feparanda nun-

quam conferuanda funt.

$.. XXVI.

Separatio putrefa&ti a corpore viuo per vires
vitae peragitur: vitae vires a putrido , quod
corpori viuo adhaeret, femper fupprimuntur.
Languet enim, & quafi luget natura ob mor-
tem partis: igitur excitatio virium vitalium op-
preflarum indicatur, coníeruatio putridi vero
contra indicatur. |

$.. XXVII.

Mortificata folida per fuppurationem a viuis
.feparantur, fuppuratio inflàmmationem validam,
inflammatio valida vitae vires valentes fupponit.

$. XXVIIL
— Putrefcentia fluida per excretiones criticas
feparantur, excretiones criticae febrim vahdam,
fäbns valida vires vitae valentes fupponit.

$. XXIX.

|

«t
hr

at

a.

[l*

1
?lïto

It
[

o -

am.

ww—»

S o XXIX.

In putrefa&cione folidorum , fluidorumque ,
sungraena nempe, & /jnocho pulri , vires. vitae
languentes ftimulandae funt.

S XXX

Vires vitae languentes ftimulantur /pirituo-
fs. balfamicir, aromaticis , china china, camphora ,

€in , nonnunquam cantharidibus. cuti apphcatLS.

G. XXXL

Omnis cortex, etiam peruuiamur externe ap-
plicatus, indicatione ex coriaria defumpta vere
eít antifepticus, & ideo in gangrena contra in- -
dicatur.
$. XXXIE .

Omnia acida, praecipue mineralta interne data,
indicatione ex cu/ima defuümpta vere antifeptica,
ideo in fynocho putri, contra indicata funt.

$. XXXIIIL
Nam putrefcentia & putrefacta a corgore
viuo feparanda, & non conferuanda funt.
$. -XXQUV. |
Vires animales, quomodocunque perditae,

folummodo quiete & nutrimentis refütuuntur.
$. XXXV.

Nutrimentum in rerüm natura non datur
nifi mucilaginofum, & gelatinofum; Wlud ffrmmta-
tmne, hoc puirefi Wzone perit.

5. 2 &XVI.

Vtraque igitur a culinis amouenda , & hy-
pothefis in phyfiologiis fcripta , fermentationem €3
putrefatironem incipientem ad. digefltonem. ciborum ue-

ceffariam effe , e fchahs medicis exterminanda effet. -

$. XXXVII.
Digeffio ciborum eft vera emulfio, & emulfun
colatum Clulus eft.
$. XXXVIII.

Sic Faw ia fubacta, non fermentata , Co&ta,
Pulr &c. — Plus nutrit , quam fermenta , pifta,
ganis &c.

O R XXIX.

Nutritio corporis fit appofitione , haec i m fu-
perficie interüa vaforum impoffibilis , ergo in
externa fiat, necefle eft.

AT

"Medicamenta a virtute . roborante laudata —
. vel adfirimgendo — vel ftimulando agunt.

$. XLL

v

fod
4 m
| fentes

. ut, |
| qui
teit

t QInne

S
ftny
. (ebli
N

; äbftim
RE
NT

j
|
|

QUf

1,

A^

pÓ
U XLE

— hdfiringere feu. compingere'non. vires vivas,
fed refiftentiam . virium mortuarum auget —
Stimulare non . vires deficientes reftituit , prae-
fentes folummodo excitat.

Vinum hauftum vires deficientes non refti-
tuit, praefentes folummodo excitat, ideo robori,
quod vino haufto tribuimus, maior debilitas fuc-
cedit femper , vt per vinum roborando , vires -
omnes facili negotio exhaurire poffis.

$. XLIL

Sic Jimum labore fatigatos ftimulando per

momenta roborat ; ftimulo vero ceflante magis

debilitat , non nifi quiete & nutrimentis refi-
ciendos.

i n XERV,

Abftnent JMMahunmetani vino, abutuntur opio *-
abítinent Chrifümmi opio , abutuntur vino : vti-
nam abílineret vterque ab vtroque, nàm vtrum-
que omni animato venenum elt.

$. XLV.

— A
SA CXLM.
Dicitur venenum , quod fumptum , vel appli-
catum vires vitales delet , deleterium igitur &
venenum vera fynonima funt.

G- XLVIL

Vemena a rmedicamentis non dofi , fed toto

coelo difierunt. .

$. XLVIL

Vtuntur nihilominus Medici Clinici venenis
ad curandos morbos, ficuti Chirurgici ferro &
igne , nempe, quando morbus vehementior mi-
tiore curandus eft. :

i5 t OXEONIL.
. Indicationem hanc difficultatibus & periculis
plurimis obnoxiam Medicis prudentiffimis , & ex-

perientiffimis relinquendam effe cenfeo. — J4b-
füine , fi meihodum mefcir , dixit magnus BoEn-

"A HAAVIVS, cum víum maximi veneni mylfte-

riofe fuaferit.

Illam vero paffim in medicinam receptam ,
nempe in defperatis fine methodo ad venena

Corn-

j

— HU€IO—. E

T

r .

(0

in,
elja

h-

À
confugere, Medicis methodicis indignam , neque

empiricis permittendam efle puto.
Nam videtur mihi hoc methodo in arte ve-

terinaria confuetae omnino conforme, interfi-
ciunt enim veterinari , quae fanare defperant.

, ^pr M.I. I MEDERE]

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

- ; Medicinae Chirurgicae in Caefareo - Regia V«»
Friburgenfi Profeff, ord. publ., plurium Ac
! : Scientiarum , Societatumque Litteratorum
:ä, 3 mec non Potentiffimi Regis Poloni

Confiliarii aulici

DE
RABIE CANI
" mfyïewz'ma morborum gæz?

apprg[/æ n angu/ta fpoes ef
- " SCg

—

p :
E wup

,. Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

ï-f FRIBFRGI BRISGOFIAEÉ » :
* Apud WacGwzmos, Bibliog-
| u ï: | m Qv