JfII61_qt_13
author: Brodkorb, Heinrich Christian

P dt

s

w"

r

u d

ww N

^c

od

d

C E

ss

i a P

,

9*

T

a

ho

:*P

t «

ET

ft,

x

1

;g-*

2 -b

.Mv

w

bj

y

sv W

i

jä

M

" d

D rl

æ v P

b

x

* .

14'

*

*

As

A

E

-

As

j

£"55

h

d

D

,

UP

í

:

«e

eN

2$

A

' X

E

& 75

r -

E:t

CHBEÉ OR

r*;,*

.:Q

v

M

i

,

I'! &

s

u

x.

Av

À

-

æ -,.'"".

:

" o x

p

* b

*

m

& As

5

1 ,

L*A

04

?

"

;7

f'e

i pe

EE

Mey

w5

E

* f

REO

«y),*

ï

L

:

^

tb

ÉÀ

r£

&Y

12

4 N-

ä«

$

$n

*

ä

X

v

*

N

z 1

Ms

D.

'*PM*?»;

(

.

srd

'kl

.*

g

R

t du

f"*.

d w

Y

g*

L

&A

V .

:

od

b

$ow

& y

p!

v-,uæ

i

*

i—

* ï.'a

A Eu

DN

J w

vl'

a-x","&

" 'w:ï.:,

-

:

D d

d

& w

WN

W* at

'.l',h z

E

Z f

t."(- *

?*

Á k'&l&

«

2

æ'y'

þ F:W

x J

ü'

:1 :

y ^

j

4

K,

A

*

Ed

»

t

$

AE

*

n

4 v

X.*d'c

bü'4k

- RI

W. X*

Je -U

.'*(

;J

a -

q,.g-

J w

m

4 3

"X

)OA

.'(4

'*r-

"

8'/'&

'T

i " üa*x»-"*

æ:

P d

d

i

i *'(,*6?—

;!

*

P

P

]

-

a v*

hs

5e i

p

Iw

p*s d

(

d

ä*'

w

*

p5

g s

a

L

-

As ol

!

—

——

N

t

E

BR

L

lx

*v

þ

Digitalisat

al

—vorþf:lniden .

—

LL

&

SPECIMEN

INAVGVRALE MEDICVM

AFFECTIONE

HYPOCHONDRIACA

HVSTERICA

-«CONSENTIENTE GRATIOSO ORDINE

: MEDICO

PRO CONSEQVENDIS SVMMIS IN MEDICNA

HONORIBVS

PVBLICE DEFENDEWDVM

AB AVTORE

HENRICO CHRISTIANO

BRODKOREB.

ARJNSTADIENS SCHWARZBVRG

assl a

ARA RRE i sb

ERFORDIAE, D. V III. APRILIS. 4. Z4DCCLX XII

ææ&æa&ä&&*æsm cgpecf p p us 3

EX OFFICINA ACADEMICA, APVD H, R. NONNE

-

F:

E

.

z

ERN

N]

/7,

1.

(

—

N

IN

SW

SS

Z/—

ANM

N

f

B

NU

V,

7

;?ï

A

Qs H

CA

N

À

7

/;"*

EN

A

Xee

N

fl

f

p

«2

'&XXXXXX $

-

Eu

A

R

s

M

/72-

«

i

'X

7

A

2

h N

X

((

z

PROOEMIVM.

x illis fübfidiis atq;üe emolumentï's;'quæ medicam artem

füblevant ac confirmant, non infime dignitatis, utilitatis

ac neceffitatis eft notitia originis caufarumque morbo-

rum, quo exinde genuina indoles magis inclarefcat, ut prudens

Medicus e prim

a caufà atque fündamento reliquos illorum pro-

greffus atque. effectus rite

dijudicare & perite tracare queat;

imo effectu,

tunc & utile & neceffarium erit noffe, ex quo pr

aut ex qua originali caufa, morbus quidam genitus fit, cum

(atis ficpe , morbi non ad unu

m exa&dum locum adfítridi ac

i in confen-

obligati fint, fed modo hanc, modo aliam partem

nt.

Sepius veró

fum ducunt, nullamque fixam fedem . habea

vis fpecialis mor-

nuda ex quadam prefumtione ,ac opinione ,

bifica

A2

-

-

4

PROOEMIVM.

bifica alicui parü preter culpam imputatur -&w-afïïgnatur; &

quid non de Liene, de Vtero &c. predicatur? Tales inter

morbos, qui fanitatem & vitam noftram feriunt, moleftoque

impetu oppugnant, non infimum Íibi vendicat locum, famofit

fima Affectio Hypochondriaca ut & Hyfterica, tantorum fympto-

matum horribilium fílipatum fatellitium.

Hanc . calamitofam

fane corporis affectionem, in ípecimen meum academicum

clegi quidem, fateor vero, me pertimuiffe, hanc difficilem ag-

gredi materiam, incitatus tamen non dubitavi, in ea vires me-

as experiri, quz Ífi defecerint, pro mea tenuitate ac materiz:

pertractande amplitudine ac difficultate facilius excufàbuntur.

Quod licet me felicius pertractaturum non prefüumam, fpe

tamen plenus fum, fore, ut qux hic proponam, juvenili in-

genio excogitata, & ita manca imperfectaque maturior aliquan-

do xtas & Eruditorum examen politiora perfectioraque fint

redditura: fufficiat, fi faleem morbum ipfum caufasque fevien-

tis hujus mali, cum cura rationali, quantum vires animi con-

cefferint luftrabimus.

Ingeni vero quod tenue exiftimamus,

exiguarumque noftrarum virium memores, Deum T. O. M. im-

ploramus, ut omnia, quz fcripturi fümus, ad nominis fui glo-

riam zgrorumque emolumentum feliciter cedant.

$

us W)'ïf:

SPE-

CX

l

j

C S

Z

QY

)Q 37

QUE

T

7

NSONS

MC

N

*ü e*/

m

"77

EEA

A

M

t

j

;&X

)

e5

N

x&ï

ï

P.

/ä)*&ï

^

Z 5s.

N

WA

ax

£s

2

"

——

E

u

A NE-

Q

U

2 (

SPECIMEN INAVGVRALE MEDICVM

AFFECTIONE HYPOCH ON—

DRIACA ET HYSTERICA.-

I,

7,.

N

Ó

*DE

&&

ee rebus magxs folicitus, quam de verbis, ob melio-

rem tamen perfplcmtatem (paucis licet) nominis

evolutioni incumbimus.

Affe&tio itaque Hypochon-

driaca, a regione corporis affeta ita denomm'xta,

a variis autoubus varias obtinuit appellationes; funt qui Pafífio-

A 3

nem

6

DE AFFECTIONE HYPOCHONDRIACA

nem Hypochondriacam nominant, Affe&ionem flatuofam, xMa.

lum Hypochondriacum & Hippocrati Morbus reficcatorius. au-

dit. 'Ggmxxanigew vero ,gjzf[gfucþt, äïliïä'meþ !

l

4

S.

T.

Per partem affe&am vero intelligimus eam, cui primario

caufa morbi ineft, non, que fecundario & per confenfum affi-

citur: Per eam autem totum illud infimi ventris fpatium , quod

ab extremitate offis fterni, cartilago enfiformis, anatomicis di-

&a, füb coftis fpuriis ad ilia cum partibus tam externis, quam

internis protenditur, hic intellectum volumus, imprimis vero

hypochondrio fin

x

iftro majori in copia adfunt dolores ac fympto-

dici, qui veterum veftigiis infiftebant, omnem

mata, inde & Me

.

culpam, etfi falfe, in. Li

enem, tanquam partcm Proxime ibi

ad jaceg?em rejiciebant.

$

IIT.

Hyfíterica vero affe&io, quä fexu tantum differt, eadera-

riaca in nobilio-

que

fere eft in fequiori fexu, quid hypochond

ri, nomen quoque a parte impri

mis affeda deducit, nempe

uteri afcenfus, fuffocatio ute-

ab utero, unde & paffio uterina,

ri &e. vocatur, Germanice Snutter&efrhmoebrumg , 9ptuttertoeb.

Minime vero uterus, tanquam unica pars affeda, accuíandus,

nec mglyomi-nus tanquam caufi hujus mali agnofci debet.

$,

1V.

AC HYSTERICA,

-

$.

iV,

- "'Tanta autetm e(t' affe&tuum noflrorum affligendi varietas,

tantaque fymptomatum concomitantium íyndrome, ut raro in

diveris fübjectis eadem fint, fed eorum nune plura, nunc pau-

ciora,nunc leviora, nunc atraeiora appareant; Hinc non inepte

feciffe videbimur, Ííi fequentem proponimus defcriptionem,

Affectio. Hypochondmaca, ut & Hyfterica, eft aucta fenfibilitas

totius generis. nervofi,

variis ac 1r1,egulambus fpasmis toto in

corpore, imprimis tamen circa primas vias & in fexu feqmo—

ri circa uterum & inteftina, fe manifeítans.

-

$

V.

Cum vero Spho antecedenti varietatemr fymiptomaturm

jm jam expendxmus complexumque plurium fymptornatun

commemoravimus, reftat, ut fymptomata, affectibus — noftris

communia recenfeamus:

rarxfï" ime enim, imo nunquam fypto-

ma unius actionis lf deprehenditur, fed, varia eorum multi-

farie inter fe. combinantur & conjunguntur, imo íepius tantz

rocitate affligunt, ut non folum adftantes, qui tale quid nun-

quam: viderunt, fed & ipfum Medicum, attonitum reddant

$,

VI,

Hypochonärxaco morbo multi ex eruditorum grege tenta-

tos fe firmiter credunt & falfiffima hac opinione capti, quere-

etfi tantum ven-

las ftatim, quafi bene cognita re inftituunt:

triculi mHauone aut digeftione lcfa & inordimata alvi excretio-

Re€

8

DE AFFECTIONE HYPOCHONDRIACA

ne cuin

aliqua capitis gravitaté laborent;

Ideoque Hypochon-

driaci in veros ac falfos feu fictos recte dlfhnwul poffunt. No-

bis vero in præfentï, fermo tantum eft de- Hypochondrxams

V €ïaS

$. VII

Affe&ionis hujus fymptomata non extempore omnia' ap-

parent, fed fücceffive lento gradu, temporisque fücceffu- pro-

veniunt.

Initio poü affumtum cibum laffitudo : cum fenfu pref-

fionis, anxietatibus, fugacibusque' cordis palpitationibus accide-

re folet

& fic, mterpohtxs quibusdam intervallis,

paullatim

morbus adolefmt, donec occafione data, vel ratione victus, vel

anni temporis inprimis vernalis . & autumnahs iterum fe .mani-

feflent.

lis fymptomatibus,

quibus miferi torquentur, quos

infelix fatum valetudinarios effe voluit, füccedunt obftructio-

nes alving, ftercoraque ejeda modo flccmra, modo molhora

& male mixta apparent, interdum mucofi, cum tenefimo quo-

dam deícendunt, plerumque vero alvus efï adftridta, & admo-

dum pigre foeces deponit, modo nigras & paucas, modo du-

ras, interdum aqueas pituida vifcida ac tenaci permixtas, ubi

non leviter fimul perpetuus egerendi conatus aleglt

In ple-

risque ventriculus multum laborat, cruditates enim adfunt &

ab ingeftis ftatim. aggravatur, cum alimenta ob Bradypepfiam

Cex pituita vifcida abundante ortam) diutius in eo morantur,

licet interdum & frequcntlus avide appetant zgroti.

:His fe-

quitur ventriculi dolor &. præcoxdlolum diftentio, quam car-

dlalgiam vulgo vocant,hzc interdum Jejunos, mterdum etiam

a Coc-

£

AC HYSTERICA,

?

a ccna mole&at nec ceffat prius, quam cibos crudos & pitui-

tam acidam ferventem ac vifcidam - vomitu rejecerint, dlequc

vornitus vulgo Hypochondmacus VOCALUL, -

"

5 VIII,

|

Os & lingua fahvah humiditate copxof& referta funt, un-

de fputatio fere continua Hypochondriacos infeflat, & impri-

mis aucta, quando gravius malum affligit: unde & Hypochon-

driaci fputatores vocantur, ficco tamen & ore quandoque re-

periuntur.

Vexat & flatuum copia, quz vicinas partes, hy-

pochondrium przfertim finiftrum diftendunt, ut pr&cordiis

conftricdtis, refpiratio non folum difficilis & ad motum quem-

vis laboriofa evadat, in mediis hifce anguítis non raro. fuüdor

erumpit frigidus, qui decrefcente malo mutatur in calidum:

horror quoque febrilis accidit, qui frigore circa reglonem

lumbarem, ma.elque fcapulas dlfþerfo moleítus eft.

z

'IX

$

Caput etxam doloribus' variis continuis non folum achx-

tur, fed & vertigine, P(upüre

fenfüque gravitatis occupatur,

preterea molefiaque muci narium copia elimitiatur:

'Tandem

indiuiduus comes Melancholia hypochondriaca fupervenit, in

nonnullis metus ac triftitia fine caufa. manifefta, phantafia. per-

turbata, animique incertitudo -adeft

'Solicitudo; timiditas,

B

meeíti-

M

10

DE AFFECTIONE HYPOCHONDRIACA

meftitia ac ignavid, malarüm rerum füfpicio, turbulentus an-

xiusque fomnus fémper Melancholiam Hypochondnacam ita

dictam, indicant, &, (i fomnus contigerit, infomnia tamen aut

incubus moleftant. -

- Molimina haz:morrhoidalia;

quoque acce-

dunt, & multi venarum hzemorrhoidalium tumore & dolore

cruciantur.

Vrina varia obfervatur nunc limpida & aquofa,

plerumque vero copiofe mittitur, nunc turbida, craffa, magis-

que tinda, & tunc leviorem & remittentem teftatur affectio-

nem, 1mpmmls fi arenulz rubicundz, inftar farinz- laterum

contuforum in fundo vel in parietibus vafis (übfident:

$.

X.

Pulfus Hypochondnacxs compreH'us eft, imo' quandoque

nullus fentitur, fed paulo-poft frequentior ac febrilis redditur.

Pertinacius denique & longævxtatem adeptum malum, cache-

xiam hydropem,

tympanitem, fcorbutum, ac tandem febrim

accerfit hecticz finitimam, qua& in marafmum deducit,

donec

Apoplex1a, febribus foporo(xs, Colica inflammatoria, & Phre-

nitide finis vitz obfervatur.

S

XI

Hyfterica affectio, cum eadem fere fit, fexu . feeminino,

que Hypochondriàca mafculino, nonnullis tamen. fyrnptoma-

-- tibus dxfïert, preter plunma, que communia cum Hypochon-

driacis

F.]

AC HYSTERICA,

11l

driacis tenentur, peculiaria quoque adíunt

Feminze | laffitu-

dine corporis perpetua, oícitationibus, crurum imbecillitate,

& pallore faciei afoguntur in abdomine prefentifcunt mur.

murationes &-varlos fonmtus :

eximis vifceribus, tenfionem ven-

Y

tris, dolorem hypochondm dextri vel hmüu, & globi cujus-

dam motum in ventre afcendentem & m latere fübfiftentem

aut in fauces evolantem: fübito frpius profternuntur, refpi-

ratiio & vox faucibus quafi hxrent, planeque intercipiuntur,

ulfus imminuitur, fenfus & motus nonnunquam abolentur,

ut mifellz foemellæ, quafi emortusx jaceant.

Adeft praterea

cibi faftidium & naufea, dolor capitis, deglutitio difficilis, re-

fpuatloms & pe&orls conürxc"ho triftitia fine manifefta caufa,

payor & extremorum concuífio, vertigo, rubor interdum fa.

ciei ac tumor. lumborum, hifte multis fymptomanbus ver-

mes fepius fefe quoque affociant, qui non exigue moleftant.

$.

XIT,

Cum itaque tam magna quoque. fymptomatum copia, ut

in Hypochondriaca affectione, confpiciatur, maxima attentione

perfpiciendum eít, ne abutam nomine Affedionis Hyflericz,

nam eam quoque in veram ac fpuriam .difpefcere poffumus,

fzepius enim colica tantum affectio loco Hyíterice habetur, nec

Medici defünt, qui auditis ejusmodi querehs hyfterico morbo

dppaudunt

b2

$. XII

ri

C

5,

DE AFFECTIONE HYPOCHONDRIACA

$.

XIII.

Omnia aute hzc recenfita fymptomata non omnibus

una vice füperveniünt, fed afflidio levis modo eft, modo gra-

vior, conJun&a plambus fymptomatlbus, modo atrociífima,

ita, ut vitz. pemculo exponantur agra.

Corr1p1untur hoc

affectu foceminz omnis generis ac sctatis ,

virgines, maritz, vi-

duz, vetule etiam, quibus meníes Huere defierunt, imo puel-

lz, licet rarius, ante pubertatem.

Inprimis tamen experien-

tia dcplehenfum eft, frequentius laborare viduas juniores, ple-

thoricas imprimis ac delicatulas femellas vitz fedentauæ ad-

Ífuctas, malé menítruatas, ad animi pathemata 'pronas, puer-

pérasque, quibus circa pubertatis tempus meníes non erum-

punt, vel licet erumpant, quantitate vel quahtate peccent.

S.

XIV,

Sic & malum Hypochondriacum fefe habet' potiffimum

vero ztatem firmatam comprehendit, deinde Jmemlem & vi.

rilem, fepe ad quinquagefimum usque annum,

1mp1 imis tern-

peramenti cholerico melancholicos, pïethoucos ac debiles ve-

xat, quibus autem in ztate virili demum incidit, his hbcra-

fionem procedente ztate aut faltem levamen' promittit:

- ple-

rumque vero hic morbus valde chronicus & interdum per plu-

res annos, imo totum vite decurfum períeverat.

5 * XV'

5 AC HïSTERICA;

13

s

h:

-Si porro quzramus, quenatm fit proxizha' hai*um affe-

Cionum cauífa? Medici in varias di(preffi fententias. plurimum

litigarunt; Antiqua temporum memoria, in hepar plus jufto

calidum, craífique fanguinis generans, Lienem vero nimis de-

bilem neque fatis has fanguinis foeces digerentem , morbi ori-

genes. contulit.

Majoris contentionis effe videtur fententia,

ramificationes nimirum venz portz, arteriz ^ coeliacz, ac va-

forum mefàraicorum primario pati, ibique difficulter. progre-

dientem ae reftagnantem. fanguinis maffam- fpafinoticorum. mo-

tuum, qui torquent Hypochondriacos, caufam. exiftere: &

Sydenhamius fententiam íüam, ünde tot mala proveniant fe-

quentibus declarat: " dependent ergo affe&tiones ifte, a fpi-

rituum animalium ataxia, unde facto impetu in 'hanc illamve

partem plus quam pro rata denfi nimiique feruntur, fpafmos

uti & dolores excitantes, ubi in partes fenfü exquifito pracdi-

tas irruunt, atque organorum, tum ejus in quod íe ingerunt,

tum iftius a. quo abícedunt, functiones pervertentes cum utrum.

que tam iniqua ab hac partitione, que nature cconomiz

penitus adverfatur, haud parum detrimenti capiat. " ^ Sed

d obícura illa fpirituum vocabula recurrere neque minus opus

effe exiftimo, ea, ut & antecedentés opiniones rcfellere, quum

jgm du.gum exglofæ ac rejeda fucrint.

a

p

B 3

$. XVI

T

;4 DE AFFECT'IöNE HYPOCHONDRIACA

$. XWl

Caufim. proximam, duplicem effe, una. cum recentiori—

bus Medicis quoque ftatuo; r) per magnam ac infignem ven-

triculi ac inteftorum debilitatem, qua femper cognofci poteft

ex fymptomatibus, ut & x ufu medicamentorum roboran-

tium, quibus negle&dis nulla hypochondriaca affectio. fanatur;

& 2) przternaturalem atque. copiofam pituitam in. corpore

preparatam, in fanguine exiftentem ac per anguftimos vifce-

rum tubulos, per vafà ferofa ad ventriculum jam debilem de-

ductam.

líta vero pituita per caufas procataréticas modo co-

piofior, modo tenuior fecundum hominis statem ac fecundum

temporis conftitutionem prseparatur; fic in infantibus copiofior

deponitur pituita, quam in adultioribus, ideóque hypochondri-

acos plerosque infantes dicendos effe fequeretur? fed matura

hic pituitam non in ventriculum, íed in füperficiem potius de-

ponit & educit, ac fcabiemi, tineam aliaque plura fimilia. exan.

themata pr*oducit.'

Tempore quoque vernali ac. autumnali

copiofior pituita generatur quam hyeme aut zftate ideoque iis

temporibus magis .exaccrbationes contingunt.

$. *Xvn.

Inter caufas procatar&icas; has calamitofás affe&iohes þ,rok

moventes vitam merito annummeramus fedentariam, imprimis

compreífionem abdominis füb feffione, unde denegatur flatibus

tranfi-

AC HYSTERICA,

15

tranfitus, adeoque inteftina expanduntur ac debilitantur; erro-

res qualescunque ratione victus,

imprimis ufüs ciborum tena-

cium ac'vifcidorum, huc pertment cibi faliti ac fumo: durati,

ex parte: legumma, plfces, omnis generis placentx ac alia fari-

nacea, que omnia . ventriculum valde- debilitant, cruditatesque

primis in viis, ut & ftatus producunt: Huc & referri poffünt

ca omnia, quz fluidi nervei copiam minuunt ac confumunt

uti nimia ftudia

hemorrhagie excedentes, vipilie nimia ve-

nus, fimiliaque.

-

$. XVIIIL,

In Affedione Hyfterica, caufie & proxims & occafiona-

les cum iis, quas Spho antecedenti de Hypochondriaca exph—

cavimus, conveniunt, preter has tamen adeffe poteft corruptio

fluidiffim:xe lymphæ, a qua fluidum nerveum fecernitur; a pu-

trido ífücco in utero per vaía abíorbentia reforpto & ad fan-

guinem: delato ;

nonnullc enim Hyílerice fluore albo,: men-

qui omnia uteri vitium. indi-

Ítruisque perturbatis vexantur,

cant, unde & vel fteriles vel tamen ad abortum valde proh—

xc funt.

$. XIX,

Prognoün formatu his in morbis femper difficile, attamen

cum Seunerto has affetiones diuturnas & difficiles effe curatu,

afBr-

p

16 .DÉ AFFV'ELCTIIONIVE HYPOCHÓNDRIACA

affirmo, Hzc enim tmala difficile medi&ame'ntis cedunt, imo fi

l

minus caute tractentur, ferociora redduntur: Faciunt quoque

non parum ad morbi hujus diuturnitatem' errores zgrotan-

tium, dum vel in victu, vel ufü medicamentorum peccent, vel

fi xgroti, quod fxpius accidit, medicos temere mutent, mo-

nendus igitur eft eger, ut fit conftans patiensque.

Facilius

vero admittunt fanationem in prigeipio, quam fi jam fint inve-

terata.

M

$& XX.

.Medicationem Affetionis Hypochondfiacæ adgreffuri, cau-

fas imprimis attendere debemus (v. $. XVI.) ideo maxime pi-

tuita in fanguine potentioribus remediis refolvenda, & quz jam

in primis viis colle&a per alvum fxpe educenda, fimulque ro-

borantia fele&a affidue exhibenda.

Priori fcopo nullum reme-

dium efficaciorem praeffat virtutem, quam clyíteres, qui con-

cinnari poffunt ex herbis emollientibus, e. g. Melilot. Chamo-

mil. Malv. vel. Sem. Lini, oleo amygdal. dulc. bacc. juniper.

& fàle communi, refolvendi fcopo imprimis expedit fuccus fo-

liorum taraxici aut decocum ejusdem vel radicum juniperi

il

cum cremore tartari, fale miràbil, Glaub. aut terra foliata tar-

he

tori.

Proinde etiam non negligenda funt, alvum demulcentia

W

& blande laxantia; inter omnia palmam przripiunt, infufa ex

[

manna, rhabarbaro & «remore tartari: Singularem queque

pl

, Sed-

opem ferunt, purganti;l gfa.lium tribu, ut Sal Epfomenfe

I

licenf:

o

AC HYSTERICA.

17

licenf. &c. Vt porro ventriculus roboretur ejusque vis digefti-

va reítituatur in ufüm vocari poffunt effentie carminativa; fe.

curioris effetus exiftunt: Eff. aurant. elix. vifceral. H. elix. vi-

trioli Mynf. &c. cavendum-vero ne nimis fint fpirituofz, ideo-

que melius exhibentur infufa, e. g. ex rad. gentiah. rubr. ange-

licae. herb. abfynthii, centaur. minor. &c. ad primarum viarum

roborationem , totiusque nervofi fyftematis, locum habent &

praftantiffima fünt martialia, quz ftringendo leniter debilitatas

fibras priftinum robur illis reftituunt, uti tinctura eft martis

tatarifata, vel Limatura martis aut crocus martis in pulveri-

bus? Cortex Peruvianus non minus infignem utilitatem prafta-

bit, fi cum floribus fülis ammoniaci martialibus remixtus exhi-

z

betur, uti'&'balnea frigida yel tepida non nepligenda.

"

r $ äcxr.

-

le

u

à

ati.one ex-

cterea fümmum auxilium a recta vivendi r

h

pedari debet, que fi negligatur, omnis reliqua curatio fruftra-

nea: ab omnibus enim cibis glutinofis, farinofis & pinguibus

1

abftinendum eft: praterea rectus ac modicus ifit ufus ciborum,

[*

nec gulz nimium (maxime in ccna) indulgendum. . Ratione

j

potus, omnis fere cerevifia onerat ventriculum, loco igitur po-

tus ordinarii vinum. vetus generofum Rhenanum cum aqua fim-

)

K

plici vel Selterana feligi poteft.

Longiílime vero omnia re-

;

mediorum genera füperat, qualiscunque corporis exercitatio ac

motus e. g. equitatio, vedtio in rheda vel falterm obambulatio ;

L

C

Cocte-

18

'DE AFFECTIONE H-ï'P.OCHO'NDRIACA

[/^:

cwterutn omnia animi pathemata ac mUItïRlex-fcmediorum far-

rago cane & angue pejus vitari debent.

S.

.XXIL,

.

In curatione Affectionis Hyflericz, omnium'primo difpi-

ciendum eft, num fcemina, quam curandam füfcipimus, valde

fit plethorica aut viribus exhaufftum corpus habeat; ptiori in

Curatio vero in

cafu- Venzíeéctio efficaciffimum ,eft. remedium.

univerfum eadem cít, ac Hypochondriacz valetudinis, prgetef

€a vero, quz füpra commendavimus remedia, maxime rad.

Valeriana & Sem. Nigell commendanda hic veniunt. - Proinde

ctiam - fedulo infimul ftudeat medicus, ut in ipfo paroxyfino,

mali ferociam mitiget, optime autem hic conducunt graveolen-

tia naribus adplicata, qualia funt, caftorina, affafocdita, fumus

:

ph;marum-,- &c.

$, '- XXIIÍ,

Algori hyft&ïco nil praftaritius fïlccürrit; quám Ípecif-

cüm antifebrile Crollii; doloribus colicis commodam operam

proftant clyfteres ex aqua frigida vel ex. fpeciebus adpropria-

tis, ut ràd. leviftic. Sem. Cary. Anethi, Fl. Chamomil, Sam-

buc. &c.

Initio paroxyfmi Elix, Vterinum Crollii utilifimum

à prin-

eit, & contra immanes fpafmbs— caftorina & antepileptic:

-

cipem

Y

19

AC,. HVSTE'RIC,A.

cipem fïbi vindicant locum: & ! Ho&'manhus pilulas cominendat

antifpafmodicas, quae ex myrha, Sagapeno, affafcedita, caftoreo,

croco & theriaca aa. ad drachmam. dimidiam fumtis, parantur

adjectis vi- ylf: granïs camphorz & laudani opidti.

| ä | XXWL

H

x

Specialiter porro nd pï'æ&

anäus ä:lavo hyfterico füccurrit,

zoardicum joviale; tumori in*collo,

larga. venacfcctio

quam Be

& catapla

fma e Majoran. menth. abrotano aa. Mr. & "'Fheriac,

Andr. drachmis fex;

his mixtis & cum lacte q. £ co&. ut

addi poteft.ol. Macis deftil. gt. x. & fpir.

fiat cataplafma ,

camphorat. vncia íeimis.

" Singularem quoque effe&um vis

ele&rica in convulfionibus praítat ,

egregiamque efficaciam

fymptormata allevandi,

pediluvia extra paroxyfmum habent, fa-

üis vero temperata effe debent,.

fi vero nimis fuerint calida, in

lethoricis & fucci plenis .nocentiffima fünt,

fubje&tis precipue p

& ad paroxyfios revocan

dos fimul aptifüma , adcoque idcirco

fedulo evita?da.

1

$ XXV

Tar;d&m* fe expeflatus eventus fnedicu ?ru&rewr ex

ns requiritur, que ut ut in Affectio-

gori parte dieta converie

ac Hypochondriaca (v. $. XXL.) probe eft obff:rvanda,

Hic

-

ï

20 DE AFF ECT IONE HYPOCHONDRIACA AC H?STERICP,

o

Hic pedem Egens, le&orem benevolum rogo, ut errori-

bus juvenilibus veniam concedat benevolam.

Quin accuratius

ac prolixius proponi potuiffent nemo dubitat:

Verum,

ddutumnus que dat, non ver. produci: && aflar,

r

FINIS

|

858

ii

WWW

L

«

d

AT.

)

N

2

22

E

j

PANS

Lb

JM;

rxsx-

—

Mp —

?

-

|

r —

—

-

-

-

——

-

—

m

ais

v

Mi ss

—

Es o

—

us

-

E oxcier

Tends

m

"

m

um

:

s

r2

$

"rA

à

4* - v-*.&&

.;f.u

:

:

*'5:

M

X*(

x

*

*s!f

m

C

Tsj

g

We —v?y

Yos

. f

*.

Lagond

»

:!'

vlq

b**"

:

?

-

2$

*g':

.

N

aX

*l*

i -^

;

4v

»»

x:

AAX

j

**i—.

z

73

L ERE

r»ï

^

x*e-'t

*

V*

f.

P.

)

-

E o CA

m

UR

Li

K

:' *

p

) :l

("'r

Éw

r

Y

"

O A .

i

*

d

"

c?

Bl o

-

EC

H

e

s

:

gt

*

-f&

xï E

ï:

[

^

"

&

7-?

Y wl

T

U

h.

;I.

OT

4*

XN

Á.

;

'M

-

*

3

»w

'&./**x

"

i

.)'.;E

UY B i

*.

[!

J't

fe

Yc 7

PL

h-

'b

i

*N

m

|

?

*on, h-

MpS

v d

u

u

d-

CA

£j

&)

.

p

2 d

x

1

L

d

as

M. -

A

ts

3

i&

p o d

l,&

;

A »

e ?-

FM d

x*

E

;

*

-r"?;,.

z h

3-

i $

;

d

1;

-&.n$

m

* xE

9$

Ls

—

f/'

t'$'7 j

f

wv

m*

te

i

r2

* 54

2

—

"

1

:

*

w

a d

A s

JX

2als .

^*

N 9

iï

» ,.'j

.

$

"

A ,

LTMT

o R R UOR WATI

LE t

120 m

SPECIMEN

INAVGVRALE MEDICVM

29

Es

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

AFFECTIONE

E

Balance Q

Ro

"

ä

HYPOCHONDRIACA

Foous O

HTSTERICA

N

CONSENTIENTE GRATIOSO ORDINE

- MEDICO

N

PRO CONSEQVENDIS SVMMIS IN MEDICNA

E

HONORIBVS

e

PVBLICE DEFENDENDVM

AB AVTORE

HENRICO CHRISTIANO

ä

BRODKORB.

- NG jedr s a ERN cas bb pR d

ARNSTADIENS.

SCHWARZBVRG.

ERFORDIAE, D. VIII. APRILIS. A. MDCCLX'XII

æ?ææaæaæww p

j*

[4

EX OFFICINA ACADEMICA, APVD H, R. NONNE.

Y

4

?]

ï»æ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com