JfII1b_qt_8

ERNESTI ANTONII NCOLAI

FACVLTATIS MEDICAE
H. T.

D E C AN 1
PPOOF AMMIA INArarFALE

ELIRIIS

SECVNDVAM ET VL TIM VM

DISSE R IA TIIONI S OLENNI
NOBILISSIMI SVPREMORVM
IN MEDICINA HONORVM CANDIDATI

GVILIELMI HENRICI SEBASTIANI
BVCHOLTZ

BERNBVRGENSIS
D E
SAPONIBVS W IBVSDAM MINERALIHBVS
DIE XNIV AFRILIS MDCCLXIII

H A EEN D A E PRAEMISSVM.⸗-

seeseeesε⅜αοοονοοz ssαα%7ο

I E N A E

EX OPFFICINA FELICI8 FICKELSCHERRIE

Praeſentia ſunt et in eorum organa ſen-
ſoria agunt, non ſentiunt, delirare di-
cuntur, et ego ipſe in ea olim fui opi-
nione, eos, qui praeſentia non ſentiunt,
delirare, ſed re accuratius perpenſa id
falſum eſſe deprehendi. Delirantes enim ſemper habere
debent ſenſationes, ſaltim quasdam, et qui nullas plane
habet ſenſationes, vel morte vel apoplexia vel affectu
(oporoſo vel lipothymia correptus eſt, non vero delirat.
Sentire non corporis noſtri, ſed animae noſtrae proprium
eſt, et nos ſentimus, ſi anima noſtra eas adpercipit muta-
tiones, in ea, dum adpercipit, exiſtentes ſeu praeſentes.
2 Nunc

IV Py r.

Nunc mutationes animae noſtrae ſunt eius vel actiones vel
paſſiones. Anima ergo noſtra nil poteſt immediate adperci-
pere niſi ſuas vel actiones vel paſſiones. Si prius fit, dicitur
fenſatio interna, ſi poſterius, ſenſatio externa. Si igitur
habemus ſenfationes externas, anima noſtra adpereipit ſuas
Paſſiones praeſentes. Nunc animae paſſiones dependent
et producuntur immediate ab ipfius corpore, et quidem
ab actionibus ſeu motibus fluidi nervei, in cerebri certo
loco certoque modo ñentibus, qui vocantur ideae mate-
riales. Praeſentibus igitur ſenſationibus externis anima
adpercipit ſuas paſſiones, quae ab actionibus ſeu motibus
fluidi nervei in cerebri certo loco certoque modo fientibus
producuntur ſeu ſtatus fuos mutatos ab actionibus ſeu moti-
bus fluidi nervei in certo cerebri loco certo modo fientibus.
Actiones feu morus fluid' nervei in certo cerebri loco
certo modo fientes funt effectus adeoque debent habere
fuas cauſas, quae haerent vel intra noſtrum corpus vel extra
noſtrum corpus et fupponunt actiones et obiecta in nervos
agentia wel extra corpus vel in eo exiſtemtia. Anima ergo
in ſentiendo ex ſtatu ſuo per actiones ſeu motus fluidi
nervei in certo cerebri loco certo modo fientes mutato ad
obiecta in nervos agentia, quae eiusmodi motum ſeu
actionem fluidi nervei produxerunt, concludit haecque
ſibi repraefſentat. Saepius vero aceidit, vt obiecta in ner-
vos agentia non ſint extra noſtrum corpus, ſed in eodem,
id quod docent dolores, qui a cauſis in noſtro corpore
haerentibus oriuntur. Si igitur nervi vel cerebrum ſeor-
ſim vel coniunétim a cauſis in noſtro corpore haerentibus
ita adficiuntur, vt tales actiones ſeu motus fluidi nervei
zin

—— —

in Gertis cerebri locis producantur, quales ab adtionibus
obiectorum extra noſtrum coxpus noſtrumm poſi torum et in
nervos agentium fiunt, non pòhimt nen obiecta extra no-
ſtrum poſita ſemtiri, quamvis 261, non ſint praeſentia.
Nunc id fit in delirantibus. Hi enim fentiunt obieéla ex-
tra ſuum corpus poſita, quae non funt praeſentia, vti patet
ex Primo programmate. Ergo in delirantibus cerebrum
et nervi ita adfici debent, vt tales acliones ſen motus fluidi
nervei in certis cerebri locis producçantur, quales ab actio-
mibus obieckorum extra corpus noſtrum poſitorum et in
nervos agentium fiunt, Debent itaque in delirantibus adeſſe
cauſae, quae cerebrum vel nervos ſeorſim vel coniunctim
ita adficiunt et hae cauſae irritare et irritando agere, paucis,
cauſae irritantes eſte debent. Hae vero funt admodum
varii generis, vt congeſtiones ſanguinis verſus cerebrum,

nimia ſanguinis rarefactio et nimius, quo movetur in toto

corpore et cerebro, impetus, irritationes cerebri et ner-
vorum ſentientium à ſtaſibus et obſtruckionibus vel materia
acri in cerebro vel nervis haerentibus. Non vero neceſſe
eſt, vt cauſa irritans in deliriis ſemper ſedeat in cerebro,
ſed poteſt in aliis a cerebro remotis partibus, vt ventri-
culo er inteſtinis itemque hepate haerere, nam per ob-
fervationes compertum eſt, deliria ſtatim ceſſaſſe vomito-
rio dato, quo bilis acris vel putrida materia, quae in primis
viis haefit, fuit eiecta. Pater ergo ex dictis, qued deliran-
tes in eo fallantur, quod credant, ſenſationes, quas ipſis
excitantur a cauſis intra eorum corpus poſitis, oriri a cau-
ſis extra eorum corpus poſitis. Dicta de hoc argumento
ſufficiant, quae adducendi opportunitatem fecit
x* 3 NOBI-

VI r e ,.

NOBIV SI MVS DOMINVS.

GVILIELM. -TLINRICYAZ SEBASTIANVS
BVCHOLTZ

BERNBVRGENSIS,

cuius vitae ante adtae ét ſtudiorum rationes modo ab eo
deſcripto propriisque eius recenſebo verbis:

Ezo WILHELMVS HENRICVS SEBASTIANVS
BVCHOITZ lucem huius vniuerſi adſpexi Bernburgi⸗
anno milleſimo ſeptingenteſimo triceſimo quarto, die
Viceſimo ſecundo menfis Decembris. Patrem veneror
iam inter coelites triumphantem GzxoRGIVM ERNE-
STVM BVCHOLTZ, Infſpectorem molarum Sereniſſimi
Principis Anhaltino-Bernburgici. Matrem vero 10AN-
N A M MAGDALENAM ex Stirpe KVNZIANA adhuc vi-
vam volo. Ab his parentibus dilectiſſimis nil omiſſum
fuit ab iis, quibus aetas puerilis imbui ſoler, tam quod
ad pietatem, quam quod ad literarum primitias ſpectat. r
IIiſce abſolutis, anno milleſimo ſeptingenteſimo quadra-
geſimo octauo Magdeburgum me contuli, artis pharma-
ceuticae addiſcendae cauſſa. Poſtea vero diuerſis in
Rheni fuperioris regionibus hanc ad excolendam artem
operam omnem nauaui. Ante ſex et quod excurrit an-
nos, Vinariam me contuli, vbi ſub manuductione fide-
liſſima Celeb. b. Doctoris IAGOBI, cuius memoria mihi

num⸗

1

W. . W. VII

numquam eri intermoritura, in arte ſpagyrica, materia
medica, praxi cliniea, inſignes me co llegiſſe fructus,
deuinctifſino ſemper animo, fateor, Nec minus eius
inſtitutiones fingulares in omnibus reliquis ſcientiis
theoreticis ad artem falutarem fſpefctantibus, nempe in
Anatomicis, Phyſiologicis, Pathologicis atque Semioti.
cis, grata mente agnoſco. Anno milleſimo ſeptingen-
teſimo ſexageſimo primo a Magnifico NICOLAI; tuDC
£ temporis faſces Kcademiae tenente, in numerum ciuium
Academicorum receptus ſum., In logicis IIIuſtris DPA-
RIESII praelectionibus interfui. Magiſtri SchLETT-
WEINII ſcholas metaphyſicas frequentaui. Perilluſtris
atque Excellentifſimi Confiliarii Cameralium intimi
KALTSCHMIDII praelectiones ſolidiffimas in Anatomiam
et Chirurgiam ſumma cum voluptate nec minori fructu
auſcultaui. In phyſiologia Illuſtrem Confiliarium auli-
cum NIGOLAI ducem habui fideliſſmum atque ſolidiſ-
ſimum. Praelecliones pathologicas, phyſicas, Semioti-
cas, Medieinae Forenſis, Artis obſtetricalis, nec non
de morbis infantum HIIuſtris Profeffloris F ASELII
magno meo cum emolumento frequentaui. Imo ſub
manuductione huius Excellentifſimi Viri Praxin clinicam,
dum vna cum ipſo aegrotos viſitaui, ſimul exercui.

His peractis petiit à noſtro ordine, vt in numerum
Candidatorum eum reciperet ipfique ſummos in arte no-
ſtra honores conferret, qua in re eius deſiderio ſatisfecit,
et, cum in examinibus fuam eruditionem nobis abunde

com-

VIII 2 ) . e

comprobauerit, ipſi conceſſit ligentiam, ſuam diſſertationem
inauguralem de ſaponibus quibuidam minerulibus ſub praeſidio
UIaſGtris 10A NNIS FRIDERIEI FASELII Medicinae ct Phi-
loſophiae Doctoris Celeberrimi et Theoretices Profeſſoris
publici ordinarii die xIv Aprilis huius anni defendendi.
Huic actui ſolenni vt ſuam honoratiſſimam praeſentiam
largiri velint Rector Academiaeg Magnificus, Patres acade-
miae Venerandi, Hoſpites ordinum Honoratiſſimi ac Com-
militones Generoſiſſimi Nobiliſſimi ac Doctiſſimi Ordinis.
mei nomine decenter oro atque obſecro, P. P. d. vI Aprilis

MDGCCLXIII.

ERNESTI ANTONII NICOLAI

FACVLTATIS MEDICAE
H H. T-.

D E C ANI
PEOOEAMMIA IArEYrEALE

E L IRI IS

SFCVNDVAM zT VUL TIMVM
DISSERTATIONI SOLENNI

NGBILISSIMI SVOYREMORVM
IN MEDICINA HONORVYVM CANDIDATI

8ERNBVRGENSIS
D E
SAPONIBVS W IBVSDAM MINERALIBVS
DIE xIV APRIILIS MDCCLXIII
M AEN D AE FRAE MISSVM.
I1 E N A E

EX OTFICINA FELICIS FICKELSCHERRIEP

20 an

15

4
4 1

1 1

110

15

S T 0 V

O Salance Q R

N Focus

1

K

12

11

10

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 471999 VxyMaster GmbhH www.yxymaster. com