JfI1c_qt_4

—

X m

M

äït, Li u

DUEPcEN

:

A "5

g

?

*

w.l

w o

th'-

T

T

x

b*

P 324

9s

:

Ó*

..

»1

nj

x

et

a&.o

*W.

WY

C MM

V^ s

6 *

næ

i.

(

j f

N&N

r

um

"

!

A 8

E

I.N

9X

3-

Y

n W

at

$

Ix

an!N

^ d

T

.m

i

&j

p

4* Y

lïer

4&«

(os

m

A

f*»*

h^ N

La^

qu

h!

LUE 2

"g

P* -

d

;

hï)

P

d.

24

r*

* À

4 .

« 33«

A :

W 1.

*t.

A

*

y

B

f

N—J«

u É

x cppea!

?.

x

s

:

je

i

tean

R.

E

w .«,,.

"

W

*

d

1

D

AT.

?

UHA

L.

&

M

d

h

DA

(

$

z

£tf

Wï

4)

',.H

lr

rl

Tk

x os

1..:..!N

*

"-

A -

U2 £

2 on

!

;

V.

W(ï

e

p:

M

P

m

mor

W.ær £

fkw

A :

("&k

8?

.

x

E

s

F

VY

ii

23

5.

z.

« V

d.

A

"

W

; lw

"P

x5 0

j

s EE

*

"

p

—l

"

PA

; .

3ne

Ls R

u

É

p

- —

u

N

ef..be

- 2

(M

x.b.

v.&h

g

s

R j

n d.

4

M

m

*

x*.]

r

^ d

La I *

*x

:

N

E N

A 179

$A05 ^

n

A

É

A.

WE

"A

» y

» —

:

-

"

v*

2 4

FE

E

WH

4, .

Tf«

^m

X

Jl'f

!rtx-.x q.

r«

[20r

Á us

Qw cm

A

ve

X

MU

f&

PT.

r

N

x

*

li

"^X

»x'

E

i

Fllnlrtlllæï a

4* -

—

x

st

*

"

L

X

EC N

*s

U»

.(

PA

l.!»t(ny

u

$.

*

at

"

-

uT

T PCTEIEEY

E.

x

ONETERMBUN

Pa

u

ii

TU

|

i

ii

6, P.ELEDR

u

d

E

d

:

DISSER TATIO INA*V GVR ALIS MEDICA

AERO Ra o

DE

FEBRlBVS

O CTINENTIBVS

VAM,

MAXIMI NVMINIS AVSPICIO

ET

.GRATIOSI MEDICORVM ORDINIS

CONSENSYV,

DW

D. Hi!ERON..-

LVDO L.FIT,

, PAL, COM. EMIN, ELECT, MOGVNT. A CONSII AVL. BET A—RCH'!*RTRI

FACVLT. MED, ET IHIL. ASSESS. ORD. CHYM. ET MATHES, PROF,

ORD, ET PHYS, ERFORD,

VICES IN PRAESIDIO GERENTE

DN. IOAN.

WILH. BAVMi R

MED;C, ET PH LOS, DOCTORE, ACAD SCIENTT, COLLEGII SANIT, wRDf*xlb

MEDIC. ET PHILOS ASSESSORE ORD. ANAT. PRAX. CLIN. ET PHYSIC,

PROF, PVEL. ORD. ACAD, SCIENTT, AB EPISTOL, PRIMAR,

ORDINIS PHILOSOPHICI p. t. DECANO

PRO GRADV

DOCTORIS

LEGITIME IMPETRANDO,

PUBLICE DEFENDET

IOAN

ROEMHïLDA. ^ FRA'NTCVS

IACOB,, MARTINI

t

H, L. Q. C. DIE XFI. OCTOBR. MDCCLVII[

ERFORDIAE.

Typis HFRINGIANIS ACAD. TYPOGR.

——

-

i

E

b

i

P

p

7

"

-

E

E r

z

3129

22j

5

i NÀ

SNS

L.

pE

A

ER

7

45y

EX EN

N

N

M.

A

2

*

1107 N

d

LO

N

»

20

E N-

N

)l

—

a

47

i

£3

D

2

S

P

AX

ENS ï

d7

77

m

j

N

*

[

] at

P

MO

m

AA LA

U

X8(]

MI

i

E

F

5

^y9

WE

i»f

M.

b

-u

«

V 'Fä'

$29

.i

AE

N

R2S

n Ya

d*-ä

SSS

SSSUS

y

EL

L

C

d

N fïä

95

d

t

N

$4717 7 ia

A

$

É

PRO

2

V

Vr

:

b

p

f

A

PA

s .tlm

Määici vices c,'xigan*t , Ut V4-

»

pE

TET

aE

Jb

- letadinem .fecundam

confer-

-

N

vet, adverfam vero averruncet ;

OE

CT

illius ett, probe noffe, quid fit

$.

£

.':

[

R

[ z

Z.l:' -

w

u

E

&« ftatus hominis naturalis, & qui-

. bus mediis confervetur. .. Partes corporis ca-

rumque connexionem Anatome illum docet.

Quid (it integer natura (tatus, quenam 1n hoc

actiones, & quo modo alia ab alia pendcat,

. pracepta phyfiologica enarrant. . Quenam il-

li confervando media inferviant,Diztetica pro-

-Valetudinem . adverfam ex morbi

ponit.

fymptomatibus, tamquam naturalibus . ejus

figuis, ;r,uunt artis

falutaris cultores, — Ex. his

À2

.m.orbo-

á

05 (0) "

morborum cauffas dgrbgüht,& qu.imm illerum

cxitus expectari potfit, quae etiam fiveex fonte

chirurgico five diztetico vel pharmacevtico me-

dendi viaingrediendafic.intelligunt. Rara omni-

no mente opus eft morborum cauffas, pharma-

corum vircs horumque inter fe & ad morbosin

indiuiduis relationem rite perfpectaris. Rebus

fic fe habentibus, concludere licet, neminem,

nifi ingenio & judicio difcretivo. exornatum,

atque arte medica rite imbutum, medicinam

finc reipublicz detrimento facere poffe, — Prae-

ter ea intellectu non eft- difficile, nullum, nifi

artis peritos & in praxi clinica benc exercitatos,

an medicus in morborum tractatione officio

fuo fatisfecerit, nec né? rectum judicium ferre

:

poííe. Arduum omnino ac difficile, five mor-

borum chronicorum five acutorum curatio-

nem fpectes, Medicorum munus eít; etenim

de valetudinc ac vita civium agitur, circa quas

nihil temere agendum effe, neminem fugit.

Longi morbi licet perfepe, ob malum vifíce-

rum ftatum, diu multumque perititfimos Me-

dicos exerceant; attamen meditandi pluraque

npus

;cmcdiamorbo apta fcite pcriclitandi tei

con-

"m 0v

b

concedunt; ita ut rcfractaria mala perfepe,

annuente gratia divina, profligarc, in manu

Medentium pofitum fi.— In acutis vero mor-

bis diverfiffima cít ratio, promptilima enim

auxilia requirunt, & hxc mf(i afferantur; citif-

fime agrotum leto tradentes cxitu tragico

morbum claudunt.E re xzgrotantium atque me-

dici idcirco effe arbitror, ut hicperniciofam ho-

rum morborum indolem, cum remediis illis

convenientüi(limis pernofcat, atque in promptu

habeat.

Hzc Benevole Lector fubeft ratio,

propter quam de febrbus continentibus,

Fa-

difputationem inauguralem fcripfimus.

xit opti.m'um Numen, omnis faiutis fons, ut

conamina noflrain maximi nominis illius glo**-

riam multorumque falutem ccdgnt !

5. J

: elrn eontinent ef, græce evye x rie d evyt xe dl&æ, no- Dejïnitïö

minatur, qua ab initio ad finem fine remiffio- costinesri:

ne novaque acceffione decurrunt.. Febri: diaria fntiicis.

feu epbemera ab i«) & i«i;4 nomen habens, eft conti-

nens benigna, qua uno diefinitur. Ubi vero ad alte-

ram tertiamve diem protrahitur, epbemera plurium die.

um auc;it. Synäcbo:,/implex

feu continens benigna e

ft fe-

Es

bris,

: ä Co) &

x

Tïu

veta

LA T

&

rum loquendi formula, Ffax&guineag hom-i-

2

vore adoriens, fubfequente cftu, & deinde fine

Á

?

fione Cupn Varhs fymptomatrbus dewrrens.

$

It.

'eft febris continens,

- Synocbos compojita vel putrida

qua, prater

plethoram, humorum difcrafiam pro cau-

-

fa habet. A lotii fcetore, vel quia

facile in putredinem

degenerat, putride nomen illi impofitum fuiffe, au- .

&ores arbitrantur. Alii,hanc febrem ex continentis

Ad

& continuz fchemate compofitam effe, dicunt.

hanc merito refertur /ymecbos epidemica. cujus Cel.

HOFFMANNVS in pathol. fpec. S. 1l. c. 1. $. XI. mentio-

nem facit, que utplurimum cum febre catarrhali Ajun-

&a, auctumno ac hyeme maxirme infeftat.

THEOREM. I. Ad idem genus acutaru-m-qmidemfebres

ac continu

x, hvc tamen dif-

.continentes pertinent

ferentia illas intercedit,

quod hz fuas h'abeaQt re.

amiífiones, quz in iftas non cadunt.

THEOR. 4H.

Ephemera benigna a maligna differt,

ani nomine innotuit, hxc

uz fub fudoris Anglic

hthe-

enim peftis fpecies fuit, zegrotantes intra nyc

. meron jugulans.

M

S

Iit.

Synptotnás

Ephemera cum m

itiori quidem frigore fed no-

1a cpbeé- v bili membrorum la

ff

itudine, calore infigni, pu

lfü-

]

Y4.

que magno,

celeri ac

frequénte hominem adoritur.

antiorum aemulo tincta, rofeum de-

Urina, rubore aur

d d

onit fedimentum.

Sitim infuper & capitis perturba-

o facto

ii cephalalgiam jfentignt, qu

tionem nonpulli, al

omnia

4

7

æä(oïää

omnia. fenfim decrefcunt, & morbus v&:-fus no&dem

largo finiturfüdore. Nonnullis narium hzzmorrhagia,

diarheea vel-vomitus, plethoricis atque voracibus pra

fertim fubjectis, contingunt. , Qui ex haufto frigido

in hanc febrem conjiciuntur, preffrionis fenfum, prater

yeliqua fymptomata, 1

? hypochondrio dextm cum cat-

dialgiis períentifcunt.

COROLL. la ephemeta plurium dierum eadem depre-

henduntur [ymptomata;fed tempus longius impient,

ijoriqüe gradu adeffe confueverunt.

HTR

$

In ;C'O*n tinente beni

gna sgrotantes eadem, qua in Cosrientis

diaria, patiuntur ; nifi quod in illa gravius diutiusque ^erigue.

"Foturn corpus fegnelcit & ca-

fymptc)mdt a urgeant.

let. Facies rubet, multumque arteriz in temporibus

moventur. Caputgrave eft, vertigine tenetur ac da-

let, auriumque tinnitus ac füfurrus fentitur.

In qui-

busdam, a diuturno zftu nimioque fanguinis verfus ca-

put appulfu, delivia accedunt & oculi caligdnt. — Ipfa

*

Ípiratio, propter a

P

xxiam pectoris oppletionem, difficilis

eft, & pulfüs magnus, plenus, frequens , velox.

Alvi

ficcitas plerumque eft molefta, conjungunturque dorfi

artuum fpasmodicz tenfiones. Urina primis die-

bus eft rubicunda & pellucida, fed quarto die plerum-

que incipit turbari, rofeumque deponere fedimentum.

z

Circa diem feptimum morbus. in junioribus narium

y

haemorrhagia, in aliis largo folvitur fudore.

3 S..' V.

Synochös-- putrida fimilibus quidem fed manife- Costiuen.

diverío 4 g:;zrizl(-z-,.

ILioribus grayio?ibusq;æ fignis, quam benigna,

tamen.

3

$

i$6 (of) s*

fämen: in diverfis filbje&is gradu ac nu&näro fefe pro-

dit. Quia enim in corpora impuris acribusque füccis

nimium repleta viribusque exhaufta cadere folet ; cauí-

fis fimplici inflammatione majoribus debetur.

Hor-

rorcorporis in principio adeffe folet, quem laffitudo

vehemens comitatur.

Acrior, fubeft calor, putredi-

nis comes, guttur & quz juxta fünt loca exturgefcunt

zítuantque; unde refpiratio difficilis ac prapedita

zegrotantibus oratio, lingua afpera & in ftatu pejori ni-

era eft.

Oculi calentibus adimplentur lacrymis at-

que caligant. Dolor circa vifcera vitalia fentitur, cum

frequenti & anxia corporis jactatione ftipatus, ac hy-

pochondria nonnullis intumefcunt.. Pulfus eftfrequens,

debilis, interdum tremens & inzqualis. — Rationis ufus

perturbatur, motus funt tremuli, manibusque zgro-

1

tantes floccos legunt; non raro etiam fomnolentia il-

los urget. Urinacraffa meji

h;1

Luf

r, rubra, obícura, turbi-

da, fedimento carens, interdum vero tenuior, parcior,

acrimonia ftimulante molefta. Diapnoe accedens fu-

bito fufflaminatur.

Non raro puftule purpurez vel

macule livide per corporis fumma efflorefcunt, nul-

lum fepe levamen afferentes, fübitoque iterum dispa-

rentes. Alvusin nonnullis primum diu obftru&ta fponte

magnami fecum corruptarum peflime olentium copiam

fimul ac femel, jun&is inteftinorum torminibus, pro-

fundit.

Quidquod tam mutabilis typus huic morbo

eít; ut nullum motibus, modo nimiis modo languenti-

bus, ordinem ineffe dicas. vid. Cel. bog&sA AvE aphor.

DCCXXX.$.V. Diutius hicmorbus, quam fynochos

dormna-

benigna durare folet; ad duas enim vel tres heb

E

9

des protrahi confuevit, quo tempore pro diverfa ipfius

morbi malignitate & curationis congrue vel finiftre

vel funefto exitu fcenam claudit.

&gc;c—üqne vel .(orly-iwr,*

$. VL

cà ab initio iisd

! *fsmocfhös epidemi

em quam fyno- Sjn&äæ

chos compofita fignisfefe manifeftat. Poftea vero, ubi epidemice.

recta accefferit curatio; febris catarrhalis typum induit,

fatis longum tempus dein perdurans, & per noctemus-

que ad diluculum calore infigni cat

4

arrh?fisque 'deüu«

exercens.

.;;ionjbus ,ægþqtantem ::

l

4

$. VH.

" Ephemera pro cauffa habet humorum abundantium

motum vehementiorem, a peccato fex rerum non na-

Caujfa Eg

turalium ortum, quem pororum conftrictio & generis

gb:mcm.

nervofi fpasmodicce contractiones comitantur. vid. Cel..

*OERHAAVE aphor. DCCXXVIII.

Nam mentis pa-

themata, intentz per vigilias cogitationes, prava di&-

ta, potus fpirituofus,prafertim in non adfuetis, motus

orporis nimius brevique abruptus, calor externus

eumque infecuta fübitanea refrigeratio, excretionum

naturalium fuppreflio vel artificialium neglec&tus, tefte

experientia, huic morbo viam pandunt.

Licet enim

unum horum noníemper m

»

Oveat, .xplu.-ra tamen i.—utiqillye

movere poflunt.. -

Y

OBSERY, l. Ephemeram vetere

5 fpiritibus, :idäc;:"ü fafx-*

guinis arteriofi expa

buebant.

ufioni ac vcuzg.efa-&iqni , i

(QBS. H. Ephemerg plurium dierum 'eadem 'quidem

quam (implicis diariz cauffa efl; quoniam vero'diu-

tjus durat gg.gcqfïio,k vel materia ;pcf:ggngis quant

1as

y

ío

s (0) $9

.ve

P

] qualitas, aut etiam excretiones non tam cito

fa'c beng vafuccedfmteg f'u- nt accuïgndfæ..

.$. . VIlL..

Contin:iiti:

lisdem f&re cauffis continens

benigna, 'qqua'xh»- veïphe'-

fimpliiz, — mera excitatur, quibus hemorrhagiarum naturalium

.emanfioyobftructio velartificialium intermiffio non raro

accedit Subjecta potiffimum juniora tentans, tempore

vernali & æftiv,d utplurim

um plethor

icos invddit;

€6. VU

"

Putriä).

- Synocha putrida,

infimmatione fimplici m

u-

ribus debetur cauffis; nam prater plethoram commo-

tam humorum acrimonia fpe prorfüs fingularis, cu-

tis ac vaforum capillarium oppilatio,nec vifcerum ob-

ftruciones funt accufanda. — Unde fit, ut non pejora

folum continente fimplici fecum ferat fymptomata, ve-

rum etiam plus negotii quam illa me

. vid. Cel. soERHAAVE l. c.

: *

dentibus faceifat.

$. X,

Sytiocbee

Cum fynocha epidemica fe partim fymptomati-

bus fynochz putridz, partim febris catarrhalis epide-

epid:m:'æ.

mica manifeftlet; obícurum non eft, illam prxter ple-

thoram & humorum cacochymiam, etiam cauffas ca-

- tarrhalis epidemicz admittere; quo aérisinquinamen-

tum vel noxias ejus viciffitudines , tranfpirationis fon-

'ticam fupp;*ciïionem & ftafes lymphaticas referimus,

UR XL

Ephemera pïeru

mque fanguineos atq-uä— fangui-

Prognolie

:p[zcmem*.

eo - phlegniaticos in flore atatis conftitutos & qui-

fo-

. dem eosdem homines plus vice fimplici cogr;'pere.

let

"

Xl

g (ï,o)': 53- *

let. ,."«Riee'lfra&aita "ihil periculi ali.Ineptis vero me-

dicarnentis traCtata, vel malo regimine turbata,in fy-

nocham ftricte fic didam vel inflammatoriam tranfire

poteft; quid? quodi

ncacochynncxs fynochos putrida

eft metuenda, -

Eo tempore, quo

ï?ebres- mali gn'ere( graffan-

$CHOL. 1

z

ebres medico fufpedz effe debent;

ftatim»

tur, hz fi

que egrotanti iis pro

fpiciendum eít, quz in. cjus-

-- modi morbo requiri po

H'unt.

,

exanthematum erupt

io & Erylipe-

SCHOL. 1í. Etriam

[e]

las interdum €

.

dem habitu, quam febres diariz ac-

cedunt; ergo ]

udicio practico hic opus eft, ac pru-

(timatione.

'sdent:c connexorum &

$.

XIL.

. «Cont'inens 'ben'igna recto 'reg-imin'e," -conveniehte Costinent

dizta ac medicatione tra&ata, nihil mali portendit. j,,;,,,;

Narium hemorrhagia, vel fudore utplurimum die fe-

ptimo fol

vitur. lllius quaedam przfagia Medicus ca-

ft, quo pruritus & rubedo narium atque

ge-

pere pote

narum, aurium

fufurrus & cephalalgia pertinent; &

fi die quarto fanguis e naribus ftillat; intellig

ere licet,

illum die feptimo copiofius fluxurum effe. — Vbi ve-

ro morbus prima hebdo

made non terminetur, & in lo-

tio nubeculz appareant;

fgcunda' fept'imana-f eius -folutif)

e& fpervanda... :

Quando

vero fynochos benigna calido nimis re-

gimine, confimili dizta,

medicamentisque vehemen-

cioribus turbatur, & excretiones male fücced

unt; viíce-

nochos

rum inflammationes, phrenitis,k quid? quod fy

2

putri-

u

L (0 ) 5& |

. putrida induci þ'pot.;eiïi. Neglectz arci-fi»ïa:iaïlesj fanguinis:

ventilationes, & multo magis haemorrhagie (uperve-

niehtes improvide fupprefiz,gravia damna dare con-

fueverunt.

Summa. pracordiorum. anxietas,. anxia:

pectoris opletio, peripnevmonia & anginofa inflam-

matio. infauftuum.omen . przbent, nec

purpura alba Me-

dicum atque egrotum gaudere fíinit.

"

. OBS. In climatibus temperatis fy*nvochoh!&mplïcemä

rarius quam: compofitam, vel putridam occurrere;

nonnulli practici 2ftirmant, vid:Cel Jv NCKER1 COn-

Epe&us Med. theor. pract, p. 484.-

$

XIHIFI.

: S'-ynoch*os: putrida

pejoris femper índica tionis eft

»Synac&k u-

&rida,

fimplici; quod ex materiz peccantis. indole facili ne-

gotioejucet. Attamen hic morbus non femper eodem

malignitatis gradu pra«ditus eft,, quod major vel mi-

nor fymptomatum pravitas, excretiones melius vel pe-

jus füccedentes, imo ipfe diverfus morbi exitus, licet

onmnuia in curatione rite

peragantur, extra dlubi.tatiaf

nis aleam ponit.

€ xv

Malumr omem prabent ingens virium proftra-

tio, nimia inquietudo inyoluntaria lacrymarum emif:

fioy oculi lucen refugientes, coma iomnolentum, nul-

laa formno refe&tio, crebrior ftimulusad mejendum,uri-

-. ga obícura,ventris intumefcentiaJling

]

M

ia afpera& nigra;

exanthemata null

um levamen adferentia vel brevi ite-

rum difparentia, macula lividz, vel nigricantes, pulfüs

tremulus, inzqualis, parvus. & celer, deliria,

vix

aliaque

fllami-

fontice ix;ügxnm.ati'q;lis : figna,

cxcrgtionum. fü

natio;,

d

p æg "c"o; ) Se

Is

natio; continuum morbi incrementum

: läæc**enim;vitæ;

periculum adeffe fatis loquuntur-

IOL. l1, Peífimum etiam indicium eü',*.. quans*

a

do alvus diutius ante. claufa magnum fecum cor*

ruptarum: copiam fimul ac femel, jun&tis cormi

nibus, fponte profündit, quoniam, id inteftino*

rum fphaceli fi

gnum effc, anatomiee fe&ïon:s do

cuerunt,

. SCHOL. II.. Continentem putridanr interdum in: ter-

tianam continuam tranfire

; exempla in praxi clinie

ca o«bven;'»smiæoft-end.um.

5 EV Es

Quando' vero: fynochos. putrida. omninofis: illis

figni

$, $- przecedente enumeratis, pradita.non. eít, regi-

mine, diztta ac. medicatione tractatur convenientibus,

excretiones legitime füccedunt ,.

que decre

ipfaque febris magis-

€et..

fcit ; tunc,.ægrbcumfin; tuto eíle, concludere li-

0B$' I. . Synochos putrida Iäfutarem exitufn hab-ehäy

per plures tamen hebdomades egrum non rato dc-

Unet, usque dum cum valetudine fecunda

plenarie:

in gratiam redeat ;

baber, & accedente

fipius enim.crifes imperfe&tas.

diztz vel regiminis vitio, faci-

le fceaam de integr

O0 adornare coníüeüit.

9BS. II Diarrheesm binas feptimanas hune morbum

comitatem, excretionem

periphericam & purpu-

ram album non turbante

m, nullisque alvi tormini-

nibus ftipatam, fed poti

us falutarem, in' *grotante

quodarm vidiaus.

Alius, loco fi udoris, diarrhoeam:

eriticam (ine alvi

torminibus & cum decremento

febris aliorumque

fymptomateum expertus eft,. Hac

vero adílrin

gentibus cohibita , febris iterum ac-

-sendsbatur

P]

accedentibu

bus..

" novis fymptomati

3

la

&

fU.

9

N

:

H

ribas -.e&x-ume'n.*uib

]fa vero clylle

ia ceflabanz pienomena. -

j

*

Sytoci

£

m

O y HV

ä'rx* V"þn £P5

hos$ epidernica tam ag

otantibus q"ü am me-

iculo

epidemice. dicinam facientibus

multüm negotii faceffens, per

non caret.

Non folim acceffiones fingule verum

z

etiam totus mo

rbus egrotos diutius tenet, quam 1e-

Multum caloris febrilis fecum

bris catarrhalis fimplex.

ferens, facile ftafes inflammat

orias producit, & exan-

Stafes catarrhales fatis

themata non raro concurrunt.

refractariz funt, &, nifi

morbus fudo

ribus vel alia eva-

€

cuatione critica finiatur ; egroti v

] fub febre pereunt

e&tico corripiuntur.

vel alio morbo chronico h

M

. XVHL

ficerti fumüs, primas vias e

ïiï'e 'OB-

Curatio E-

InE h'exiæra,

bemeyr.e

rutas, dato füb initium pulvere. di

geftivo ex fale me-

optime rem ex-

dio, radice Ari & abforbente fimplici,

'jïvmpl.- |

bediemus; fic'enim voritus excitat

urs

praparata ma-

diluentibus, infu-

teria. Przeter ea quiete, abftinentia,

ac temperantibus opus

eft, ut revo-

fis thezformibus,:

phorif. 725*

cetur tranfpiratio.

vid, Cel. pozRHAAVE a

ftinendum eft. a calidis alexi-

SCHOL.

In hoc morbo ab

pharmacis,

falibus volati

libus & a nimía ingurgita-

tione potus

frigidis quia ab il

s fümm« anxietates

impedit, aut jam

proveniunt ,

hzc vero [udorem

fluentem íufflaminat.

'$& XVIIL

plures dies

: ,'I n Eph

emera plu

rium dierum per

E pbe-m. plur.

ft eadem methodus,

nimirum ad tranípi-

dierum,.

continuanda e

lg diapnoi-

| rationem .excitan

dam gxhibeantur potiuncu

C

X (0) S

21

tx & infufa, "'interpräci:'s pulveribus temperantibus.

Pro fiti exftinguenda prabeatur decoctum acidulatum

ex Citro, Scorzonera & crudo hordeo. Sub exitu fe-

bris propinentur lenia laxantia v. c, e Rhab. Fol. Sen.

:

& paffulis; nam.

primis viis 'depumtisæ appetitus re-

xf;tauratur* wjresque augmen-tum,.eapimt., :

$. XX,

In continente benigna fi naufea adeft vel vomere $ socba Bie

di urgent conamina; ad primas vias purgandas datur sizs.

lene vomitorium, quod fimul «42» operationem fpon-

deat. Ubi vomitorium aliquid prohibeat, pulveres

digeftivi propinentur, alvusque ducatur emolliente

clysmate ex Nitro, fero la&. & oleo Amygd. dulc. vel

alisconfimilibus, Cujusufüm pertotum morbi de-

curfum aliquoties reiterare, nihil prohibet; fic enim

lenitur ftri&tura fibrarum inteftinalium.

SCHOL. Emetica aä*

purgantia v:lïdi:oæ huic moibæ

A haud conveniunt.

€. XXE

. Quodíi vero nihil fïf, quod prïäarum viarum eva-

cuationem poftulare videatur; ftatim ab initio in ple-

thoricis larga inftituarurfanguinis miffio, quam etiam,

re exigente, bis inftituere, licitum eft. vid. Cel. son-

HAAVE aphor. 720. Hac enimratione mirum

; "

;

in mo-

dum frangitur morbi impetus.

$. XII.

ró

S u oXMIB. .

Adfanguinis motum contemperandum & diapn

n confervandam reliqua tota dirigitür curatio: . quo

l

fne horis antemeridianis aliquoties exhibeantur pul-

veres febriles ex Nitro depur. Antim. diaph. C C. phi-

lof prep. & Lap. C

anc. acido Citri faturatis. " .Poft

s diapnoicis,

meridiem Mixturz propinentur ex aqui

bezoardicis fixis & Nitro, quibus acidum quoddam

-nterponere etiam licet infufa thez-

addere convenit.

formia e. g. ex HDis

Veron.Scord. Card. Ben. & radi-

Ad fitim emendandam

cibus Scorz. & vincetoxici.

conducunt aqua egelida, ptifanz ex hord. rafur. C. C.

rad.Scorz, & Citri acido, aliaque refrigerantia ex acidis

".

& füccis fructum acidulorum, qua a veteribus com-

n

A

endata funt communi fuffragio & a re;en;tioribpls,ch:af

VP nb

firmata novis experientiis.

&. XXIII,

Angihæ quatiäo' Tüperveni

unt, -üïccixær'änduï'n'eü.

ntibus,

additis Va Catechu. &

gargarismatibus refolve

'Lormentill. radicibus.

Infüper reiterata fanguinis mif-

fione opus eft, aliisque ex

Chirurgia notis admigiculisï

à

$. XXIV.

Ca iti*s Vd'olores intern

e t-emperantibüsa,- externe

tigare convenit.

Parantur hac vul-

epithematibus mi

co ex mica pahis,

baccis Juniperi & fale communi ac

um aceto vel fpiritu quodam difcu-

irrorantur pàáulul

tiente aut cephalico.

Opiata vero hunc in finem adhi-

comata enim inducunt vel deliria.

bere difluadet ratio ;

$CHOL.

'Bg ï-'( 0) $$

17

x SCHOL kNeque» ægïmen calidum neque potulenta fpi-

rituofa in hoc morbofünt proficua; quod etiang

valet de medicamen

d

tis yolgtiüfus & ;;exiphgrmgg

-.cvisy calidieriþus.

UE XRV.

Ubi die criticO narium haemorrhapiía öbnting:

videaturlargior; non ftatim terreri oportet jactura

anguinis, aut fiftentia intempeftive pracipere.

s

vero omnino nimis profluit, fieri poffunt, quz, cetero»

& quin fatis nota, in heemorrhagiis ufüs füadent ac ratio.

Y

$. XXVI

U

. Superato morbo, Eorpus laxante quodam . blan-

le purgandum eft, & «groto neceffaria pracipienda

funt refpe&tu dixtz ac regiminis.

Quando enim ad-

huc debiles,

continuante tranfpirátione, jufto citius

admittunt aerem frigidum, vel nimia voracitate aut ci-

bis dyspeptis ventriculumonerant ; mon poteft nonva-

letudo nova injuria adfici.

Nec a fcopo alienum eft,

morbo declinante, medicament

i

*

is 'aliquamdiu promo-

vere tranfpiratibncm.

: Refpe&u, Synochæ putride in genere notämuä, gy,,;,æg

«

neque calidum regimen neque impetuofam curatio- purrida,

nem locum habere: quia materia peccans non actu-

tum excretioni eft apta, & inflammationes motibus ni-

mium auctis producuntur, & jam prafentes exacerban-

tur. Propter plethoram fanguinem ab intio morbi

mittgre convenit; quo nimius humorum impetus fran-

$

gatur

æ,;sr-

;

*s (0») 9

tus, d. quód'ad inflamationem dc deliriorum mi-

tigationem vel averruncationem. multum. facere po-

teft. "Naufeamac diarrheeam, incamarodo æteroqum

tempore non raro fübfequenteni, przpedire, ac primas

vias a fordibus bibotis: àCcribusque leni emetico ex in-

*fufo- ipecacuam.- vel laxahte: ex- rhabarbaro:, vel Ta-

zmarindis quantocyus purgare: hmtu.m elt,; fubyun&isa

tamen temgeranubua

ä

SCHOIZ Darante:morbo, alivum clv(ïerïhws- emolhea-

- tibus, (i diutius ceffaric, apcme convenit.

$ 3X 18

Materla peccans acris: abfarbennbus,def-c&ïg avetr.

Lowem & acidis, vifcida falibus/mediis.v; c. fale feäa-

egup:^ -amam. , m —b aibuers

tivo & infüfis thezformibus: tepide "umendis corrigi-

tur, vifcerumque obftru&tio imiminuitur.

Humorum

orgasmum partiumque folidarum fpasmos. Nitrum dE«

puratam-ejusque naphtha: temperant &-refiftünt in-

flammationibus. :

-Ad calorém nimium cantemperan.

dum potus fit: dilutus ac fafficiens.

julapia etiam da-

ri poffunt acidulata ex aquis analepïxcrs fic enim non

p E I .

folum viribus profpicitur, fed etiam acidis |putredini

impedimentum ponitur..-

€onducunr quoque emul-

fiones ex aquis analepticis, dmphoretlms &. Card. Mar.

acBencd feminibus.-

$.. XXIX,

Ils'dem medicamentis nec noanxfurlscx bezoar.

ä

&1615 fixis. & aquiscorvenientibus promovetur periphe-

I

gica excretio. Sympco»manbus,e.x

EeInata: eruptura

vel

EM

1

&6 (0) SG

2

l

vel retroceffura effe, m&xcanmhus,o:eum bezoard. We-

del. vel Camphoraæ in parva dofi- junguntur reliquis

Il

medicaminibus. -

Alm vn:es Mofchx ad hunc Hnem

a

*Eaudxïaus e&'erunt.,

.

$ (,HOL,

Ea'emxam Aïexxpharm & Tm&uras te-

zoard. concinnatas €x pharmzcis commovenubuæ

ts

non admmu fynccha puiridag curatio.

A& XXX-

u

'Sommïenfra ii miorbo f& jungens : admom plan-

tis pedunr aceto cum Sale Ammon. baccisque juniperi

diutitur. Deliriis imminentibus termpeftive vefica-

toria,in furis: applaaandayopponere, confultum eft. Ubi

/lle

enim altiores jam-egerunt radzc.es, vis illoram ehrdltun

$-

XXXL'

p

. In Ioco mHammasto*, a doïorurget, non alienun

de-

eft, difcufionem ftafeos juvare-medicamentis externis

Itf

dlfcunennbus SpiritusSerpill.abft. Camphoræ:mbutus

hec non empl. refblventia cum Camphbora remixta, &

di-

per mcervalla: oco dolentz :mpoiïta, hum fcopo« mfer-

vxunt..

]on

Jini

5 XXXIL

l-

[at,

- In fynocha eplcïemlca fi. fangms abundantia pec-

Synocbs

cat; vena fecatur-

* Primas vias onerans faburra bi-

liofa acris.laxafite congruo fübducitur.

Stafes inffam-

epidemiee,

matoriz refolventibus v. c. falbus mediis ac medica-

0dr*

mentis diluentibusauferuntur. Áeftui molefto tempe-

rantibus obviam itur. Humorum cacochymiz prodi-

ye-

vería elus muo!z congrua opponuntur remedia. Excre-

turà

tio

u

20

&5 (oï) 5&

tio,þeriphärica regimine temperato &X;medicämäntis

bezoardicis blandioribus invitatur ac confervatur. Ex-

anthemata eruptura Juvantur leniter pellentibus. v. c.

uno alterové grano Camphorz aliis pharmacis addito,

& morbo diutius durante, quam catarrhales fimplices,

etiam curationi tam diu infiftitur, usque tum tranquil-

la fint omnia.

Criübus denique imperfectis fucce-

dentibus, aliis morbis chronicis, quantum fieri poteft,

anfa wpræripitur;'kdum reliquum materiz peccantis ex

corpore medicamentis mitioribus profcribimus.

IO0L. . Non raro contïngif, ut excretionis periphe-

—'SCI

ricz vices fuppleat diarrhoea ctitica.

Qminoíum

effet hanc tractare adfítringentibus, ab his enim,ma:

teria intus retenta, febris magis accenditur

; ique

exacerbantur reliqua fymptomatg.

X

:

$ AXX XIIL..,

uid fa&u opu

sfit, quando his morbis ex alio-

C

rum complicatione inconfüeta fuperveniunt fympto-

[1

mata, practicorum do&rina ufüque peritorum judicio

merito relinquimus: ex.caufarum enim provida colla-

E..

tione indicationes tunc defümi, illis notum eft. . Pro

s morbos hos fatis explanaffe,

fcopo prafenti no

credimqs.

FINLS

|

—

ey-

E

m

s

e-

a

"

2

i

TT

m

DCR

d

x

t

m

P Cs

P

n

T

m

—

-

i ncEdu

t

"

E

T

"EO

-

2"

VE

3-

us

E

2

MLA

T

*

E

At

x

x

E

^

RE

I

-

N

2

M URRU

E

v&;»?w».

E

r

: d

T

d

as

RAR

s otens

E

.

E

x

j

"—

—

^ ii .

TU -

)

T Wi

OE

A

2

Ed

)Ll'd..'

T

.h

r a 1»43

A

4 9.

"m«.æ

.

,

P^

-fv

u N

ATA

TE

r*

La

?.x&!v

»

J^A

£ X

:

Ts

iäæg

M

d

.TJ.;(

..nm

"

N-

ïïrkn

L/

"

YT W.

:*

320

Y d

?

d

?

9. .

-

'Gle

AE

Ya*

W*.

i

D

.WJ.,.((

p

* P *

"

W'l v a v

N

A p

, Corat-

9s

m

C , *

g

u ^*

wl

A

?

^ d

, i

»s

— o

u.)l

"B5

v u

vkþ

OE

A

*

^

P.

N

Hw wu., :

E ii

* u

£s2

r dles

E

o sl

M Ls

"

.,..m—

^$

LE

ï..H

-

5

2*

..N,.am

E

T as

;

À

Ari

?v

£v

J

:

M.

:

t

x r

LUR

L ov

À

x

KM

Fs

w s

a :

'ä:

3

rgr..

x

u

E M.

-

A

.

. »e s

.*:A

s

0K

s

P

x?«

-n-q

3

)«f

'uud,4

u-

-M./

$

ts i

UR

w.

»

w

1

4

T

*w

ææ&

-

&..

od

L re A m

&

Eow.m*

,.wö..ao

Y- E

AU.

*

" N

1

DEUX

2

P

Pa

i w

€

ä»

d

v,-, '(

" «

L

NI

:

*

Y

-íi

T.

..*.

d

d

2

Á

et

*

:

:

d

LA

W'H.

K«

—Z

Z

DISSER TA TIO INAVGVRALIS MDDICA

Y

u

DE

X

FEBRIBVS

W

*

CO TINLNTIBVS

g

VAM,

e3

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

MAXIMI NVMINIS AVSPICIQ

r

GRATIOSI MEDICORVM ORDINIS

CONSENSV,

iä

e

-

DN.

D. HIERON..

LVDOLEI!,

ï

, PAL, COM. EMIN, ELECT, MOGVNT. A CONSII AVL,

BT ARCHIARTRI

FACVLT. MED, ET IHIL, ASSESS. ORD. CHYM. ET M

ATHES, PROF,

ORD. ET PHYS, ERFORD,

e9

VICES IN PRAESIDIO GERENTE

DN. IOAN.

e

MED:C. ET PH LOS, DOCTORE, ACAD SCIENTT, COLLEGII

WILH. B;

VMER

MEBDIC, ET PHILOS ASSESSORE ORD. ANAT. PRAX. CLIN.

SANIT. GRDINIS

ET PHYSIC,

PROF, PVEL. ORD. ACAD, SCIENTT, AB EPISTOL, PR

IMAR,

ORDINIS PHILOSOPHICI p. t. DECANO

2

PRO

GRADV

DOCTORIS

LEGITIME IMPETRANDO

PUBLICE DEFENDET

8

IOAN

IACOB., MARTINI

—

ROEMHILDA * FRANCVS

ä

7

6

H, L. Q. C. DIE XVI. OCTOBR. MDCCLV[II

Bo

5

ERFORDIAE.

Typis HFRINGIANIS ACAD. TYPOGR.

4

/

—X

3

2

1

'*ö/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com