Je300_1
author: Gladbach, Georg Christoph Wilhelm

EUI

m

ss

rS

E

A

"

^ede

d

"4

v

Dd

foc

d

bt d

X

W

KL

Ms

-* s

x

M

E

»

d

D

p

"

»

d

.

Laf T

s

:

f

M. )

**

*

£,

j

b er

?

fs

d

.

u

E

"

^

»

E as

$

2tT0O7TQtC,

ï

h-

hs

ï

E

?

w*

X

4

*

2/o77-

L

134

t

"

uF

A

1'

sb

d*

I

*

^i

f

y

AT

"

m

^^

*

E

,

*

lma(äga—lA :

(xi

,

gt

y4

a*

-

e nw,

Ü

x

$o

*

d

dae

g

"

t

"

M

*

L of

x*

u

u2

*

o

.

. o

r N

&

"

i*

w g

yr

a

*s

-

pt

Á

A

i

a!rï

N

3»3

f

d

ie d

"d

:

P M

£

$

*

&

*

r

P

rE

;

f

J s

d

E

r«*

des

:

.

» A

Rs

d

?

M

c1

i;

t

a

-

**

alb Y

L

E:

P

s

ä

MM

A

d

*

ï*

L d

U

n

"

*

DN

4

;3

DT Wal

£

*

h

*

r

o

?:f

à

L

PA

D

.

:*

m

d

P a

*

d

9 as d

.

æt;

"

-

"a.

AE

NU

£

.

vj

L

b

s

ï

ï

€

à

Ll

& d

k

L

n

d.

ol

*

$U M

E

h as

s

g

K*

k

T

E

*

p

i

*

p

t

w

b n

L

"

*

d

,

*

a

3*

.

;

j

x

A

:

t

As a

"

d

"

ps

*

5

:

ü

2

P

:

x

$

[

r*

*

d*

d

*

o

&

*

l:

$*

u

s

*

:

3l

T

g

»de

u

4

1

*

Tk

*

»

us

*

ls;

';f

ï:

n

2 RO

p*

»

at

ïï

.T

"À

r :

x*"ï

f*

*s

2

a

*

x

4

i

D mE f .

d

;

r y

r

d

N

AK LP

vt

E

-

y"

:

m

2

-s s

ïx»*'

d-

*2

A

d

s

u

*

d

A*

b

*

aE

2

"3*;*

"

£

»" 4

s

ii

"

w

-

E

Pt

E

".

g

*

"

La

Y

&

r

*

Y

z

:

$-9

FM

Á

$ x

s n

-

ä,&f

?

r

d

s.

Wt

*

&

*

*

;'w

w

^

il

*

est-

j

*

Nþw

C:—

*

Hs

r

?

du

Es

2

m

R3

-*

u

P

z

2

t

P

E

Qu

ol

9*

W'&

le

f

2

*

* s

TF

x

gï

"

$-

v

:

d

*

x*

*l

[

*

d

z

Ts

.

"

x

E

à

M

Pa

!

d

300

a*

w

X*

--

» d

r

^

P

T

"1

ia

«

E

mf

T

* sE

D

* k

2

hE

$*

s

p

ï*äfg-;

* (&x* ä

F

n

3 x

B

E

«æ')f

u

$*

Ü

r

p

Q'æ

"3

*

La

" [j

L

d

P«

".

"

M

t

w

hm

-

y*

&

J*

24

X d.

L

A*

t

p

*

F*

w Pa

N .

Ü

Loori

s

, il

^

P.

"n

*z:'

y

5

*

^

Y

d

m A

o

"if

. h

j

P

:

p

f»,i»

?4.&) :

*

X a

1

iF

*

H

7')1&

»

.

hr ais

-

H

:;

F

Li

-

*

—

E

-

AGS

p5

^

s

)

d

j

I

*

F

:

-

"s

UA

*

ER

*

DISSERTATIO

INAUGURALIS MEDICO-CHIRURGICA,

SISTENS

QUAEDAM

S.UP ER

AMPUTATIONE

QUAM

RECTORE MAGNIFICENTISSIMO

GUILIELMO

IX

HESSIAE LANDGRAVIO RELIQUA

ET

EX GRATIOSI MEDICORUM ORDINIS

AUCTORITATE

PRO

GRADU DOCTORIS MEDICINAE ET CHIRURGIAE

publice tuebitur

Georg. Chrifloph. Iilhelm. Gladbach

JMMoeno - Franucofurtanaus

D IU ANTE CALENDAS IANUARIAS A. A. €. CiO2l92CCLXXXX.

xoess. am:dletias

—

LA r

z

-

Marburgi Hefforum

Literis novae typograph. academ,

*

——

— — ——

TOE weacc m

r

m

WA

"

"

Mi

*

"

G R. LINCLEDELEAC. ILLBIEAE

REIPUBLICAE

FRANCOFURTENSIS AD MOENUM

PROCERIBUS

DOMINIS PER[LLUSTRIBUS

RACE TO E

S-U-Bb I-B

E

c

]ï

IAQI]B?*:

g

EON GT OORHEIDE

äl

PATRIBUS PATRIAE

SUMMIS

STUDIORUM MAECENATIBUS

.

LABORUM PRIMITIAS

CUM

OMNIGENAE PROSPERITATIS VOTO

IN TESSERAM MENTIS GRATISSIMAE

EA, QUA PAR EST, REVERENTIA

QFFERT SACRUMQUE VULT

€CULTOR DEVOTISSIMUS

AUCTOR.

u ERE T CERDIURcwe

L. BD,

IT

c€

*

Quod. Tibi hic propono , fpeci-

men inaugurale, non omnibus qui-

dem numeris

Tibi

refpondebirt.

Bene id quidem fentio, fed meliora

proferre nunc non valeo.

Lonca

valetudo , cum per fex fere menfes

haemopthyfi per intervalla recrude-

fcentelaboro, ftudiis ac libris mul-

tum me interdixit, quo minus fapi-

——

At

6

diora palato 'Tuo fercula adponere

poffem.

"Accipias igitur, quae absque

partium ftudio proferre volui, ae-

qua ac ferena fronte ; iuvenique pri-

mitias Pieridum fuarum oblaturo,

fi falfa, vaga, mutila inveneris, par-

cas, nec iufto acrioribus critices fla-

gellis eum petas

Vale.

|

SECTIO L

Hiftorica quaedam ác critieca

fuper

amputatione.

$L

Nos nofirarum, ut nunc funt, cognitie«

num fummam et in clhirurgica et medica arte

paulo curatius confiderantes iisque maiorum

comparantes, varietas et miuliitüdo in admi-

rationem rapit, felicesque praedicare nos pof-

fuüumus, quod id aetatis vivamus ; qua reme-

diorum, eorumque quae manu fieri debent,

eligendorütn optio, ad morbos nobis obvios

debellandos

CO mpcscendosque

permittitur $

cum contraria ex parte morborum ct in - er

$

—

externörum remedium. reperire requifitis rite

refpondens, maioribus noftris difficillimum ac

molefüiffimum — effet; licet vero negari non

pofüt, hancce varictatem diverfitatemque. in

deligendis . optimis remediis interdura tantam

habere difficultatem , quantam habuit maio-

rum pauperies.

-

$. II.

Cuius rei exempla in. promtu fünt: lice.

at mihi vero quaedam ex chirurgica; arte in

medio ponere.

Singulos rei litterariae in

Chirurgia aliquantulum peritos, non latebit,

quantum ingeni, operae ac ftudii Chirürgi

ex ducentis, et quod excurrit, annis ememne

dandae lithotomiae impenderint, adeo ut fe-

lii fane opus fit memoria, diverfas metho-

dos harumque invqnorcs, iu&as manuum ad-

m

|

2

plicationes et quae. poftea contigerunt mutae

tiones. recenfere. — .Quam multis vero Chi-

rurgi ad tempora usque IOANNIS de

ROMANIS

et

MARIANI

SANCTI

BAROLITANI inffrumentis ad hane pa-

trandam operationem neceffariis deflituebantur!

Quam cauti ac timidi eam tentarunt! Nec cui-

que acgro, omni aetate ac.quovis tempore di-

riflimis hisce doloribus operatione benefica libe-

rari contigit effe tam felici 2), quin non fingult

AvRn.

CoRNEL.

CrErLs:I

de Medicina

«)

? Ad. calculi cu-

Lib. VII. Cap. XXVL

-

rationem fefüinare, cum praeceps fit,

N

nullo modo. convenit.

Ac neque omni

R

tempore;. neque in omni aetate, neque

omni vitio, id'

experiendum -eft :

fed

folo. vere,;

in

eo corpore, quod iam

novem amnos

nondum quatuordecim

??

T

exceffit ,. et ,

Al

tantum mali i,'ubeft,

»

vt neque.medicamentis vinci poffit,

E

*

H

1O

31'

Chirürgi iftam adgredi operationem aufi fünt ;

fed qui füsceperunt, ceteris fludiis " omiffis

huic tantum operam locarunt fedulam, fique

: H IPPOCRATIS iusrurandum eft genui-

num, iis folummodo licitum erat. 4)

$. ir.

- Simplex ae cancellis nimis ar&ioribus in-

fcriptum , quod ad nofirum usque feculum

t-

Y

»»

neque etiam trahi poífe videatur, quo

)

minus interpófito aliquo- fpatio interi-

3*

mat.

Non: quo non intefdum etiam

,

temeraria medicina"proficiat; fed quo

" faepius utique in hoc fallat, in quo

" plura et génera et teniporà periculi

?* füntt^

a) OV viutio 0b 0i us MO4Ryras, ïx.zwg-rfaw

"3i keyucaro e)pacW cenLos T2505.

E

n

T11

Chirurgi.ad. cataractam. fanandamr ferebant aü-

xilium.

Praeter deprefüionem, quae fimpli-

ciffimo modo ac pauciflimis mutationibus fe-

/ 1

7

bat, nil praeterca ab ipfis fieri potuit.

Y

P

X

vero -Francogallorum | Chirurgas DAv 1EL

cataractam. extrahendi ideam vul

5

fy

averat,

fu-

amque medendi methodum cum. erudito orbe

communicavéerat, cum . ubivis gentium emeri-

datior mutrataque forma . prodiret.

KRecentif-

fimis . praefertim

temporibus- . meritiffimorum

cuiuscumque 'nationis opera Chirurgorum,

praeprimis Germanorum , . haec operatio ad

tantum perícctionis gradum pérvenit, ut nil

profe&o nunc addi poffe videatur.

$- IIII.

Terrorem |.incutit - maximum operatio ,.

segrum membris, vel'&d ;corpus fuftentar-

Em

12

dum vel ad. tolerandam vitam perneceffariis

erudeliffume privans.

Nullo-in cafu . huma-

no generi benefica ac falutaris Chirurpia ter-

ribilior scerbiorque quam hac

operatione

inflituenda videtur; nullo quoque intrepidus

etaudax Chirürgorum animus elariore adparet

làce nulloque'aeger fefe Chi;urgorum manibus

tradens. mapis dolendus. — Beneficiorum,

in hunianum genus:cumulatiffime conlatorum

gaudia ad Chirurgos redundant, ingenii aci-

em qui exacücerunt, ut cafüs, in quibus haec

operatio neceffaria, rariores redderent, fines

accuratius conftituerent, fique eam inflituere

caíu continpéret, acgro discrimine ac dolori-

bus quam fieri poteff, minimis, adhiberent.

2$6. V.

Non Ífine maximo aegrorantis periculo

antiquitus ia operauo perfici potuit, hine

d

l—

13

ráriffimie

ac non nifï fumma mnecefftate u

gente in ufum vocabatur, quin quidam itá

deteftabantur, ut eam plane non adhibere

conarentur.

In caufa praecipue fubitanea cx

arteriis fanguinis profufio, ct fi reputaveris,

quam parum temporis opus fit, fanguine ex

diffecta arteria crurali vel . brachiali profufo

mori, quam pauciffimos quogue aegros , hanc

periculi | discriminisque plenam ^ operationem

perpeffos, mortis faucibus effe ereptos, fa-

cile perfpici poteft. 2) — Faca operatione,

fanguinis amiflioni antiqui parüm quóque

confaluerunt.

Deligationis adparatus fimpii-

€iffimus; iis nimirum locis,. cute non conte

n nctE dattad

«) Crers. Lib. VIL. Cap. XXXIII.

Saepe

in ipfa opera vel profufione fanguinis

vel animae defeftione moriuntur,

!l

14

gendis, linamenta- ac aceto lcxpreH'ac fpon-

giae imponebantur.a), quod g»nriqua aetate

praecipuis. fapguinem fiftentibus -remediis. ad-

numcrabatur.'- :P)- Summa cura aec. diligentia

caverüunt,-né- quid. ex aeoris. partibus relin-

queretür ,. verentes, ne hae-integras corripe-

rent inficerentque, hinc,. fi.aliter fieri non

ä

potuitj ex parte potius füna excidþrunt C)s

quum e contrario aevo antiquo, .tprc.u.laribu.s

&), CELS. À. C.

Quo cutis. indu&a . non fue-:

rit, id linamentis

erit

contegendum ,

dedbdoe as

et fupra id fpongia ex aceto deliganda.^

£) Ibid. Lib. V. Cap. I.

c) Ib. Lib. VII- Cáp. XXXIII.

Inter fanam

vitiatamque partem incidendà' fcalpellóo

caro usque ad os eft fic, ut neque con-

tra.ipfum articulum id fiat et. potius ex

fana parte aliquid excidatur quam ex

aegra. relinquatur.

E N

p

g

nondum repertis; emortuae inciderentur par-

tes, fanaeque proxime adhaerens medicamen-

tis removeretur.

6- VIO

Multiplicium ac variorum agmen malo-

rum; quo infaüfüciens hic ac non fatis tu-

tus curandi modus ftipatus neceffario' inceffit;

illos.qui manu medebantur eo. perduxit, ut

remedia, ad fanguinis profufionem lethalemà

compefcendam, acriora maegisque idonea ex-

Nondum res eo

cogitarent et invenirent,

venerat , ut impediretur., quo.minus inter

operationem externa compreffione, qua arte-

riae canalis prorfüs claudirur ac continuo ad.

fluenti fanguinis flumini ex diffectis arteriis

manare refiftitur , fanguinis: profufio copio-

fior, quam par cít, fequeretur; 'eo neglfl

^fe

16

r

geritiae procedebant, utmitiora a G &L ENO

iam laudata remedia mechanica, quibus re-

dundans cx diffe&is vaíis fanguinis - flumen.

praecavebatur ,

pofthaberent

ac vilipende-

rent: maiore quidem vi haemorrhagiae oc-

currebant, quam antea, fed remediis (.horrea

fco. referens !) : crudeliffimis, - diriffimis ;! atro-

ciffimis! Candentibus ferramentis,

oleo fer«

vido vel fulphure, liquefacto plümba, . aqua

exaeftuante,. arfcnico . vel fublimati folutioni-

bus; cáfibus leniffimis, alumine aut - vitriolo

ad cavendam fanguinis profufionem uteban-

tur, quin'fcalpello candenti membrum . prae«

cidebatur, id fupra quam cuique credibile fit,

H

$. VIL

Stupore et admiratióne, perculfi lepimus;

fcc-äüo demum decimo fexto BAR THOLO*

MAEUM,

"

A

at

I———

V

7

MAEUM MAGGIUM et LIäONH*AR.*«

DUMI BOTALLUM eo perveniffe, ut inz

ter operandum fanguinem lenioribus, Qüani

candens ferramentum füit, remediis fübpri.

mcrent: admirationem movet íane maximarn,

qui fieri potucrit,- ut 'ante horüm Virorum

aetatem ne ulli quidem in mentem vener

it,

membrum inter operationem 'adligare,

cuum

tamen fimpliciffima experientia: ómnes de liu2

lus fimplicis: remedii effe&tu -cotivin

cere -opor-:

tret.. Neminem quoque anté/AWw B B o'8jp

PARAEI memoriam ' de renóvanda fublig'a-:'

tionis arteríarum metliodo cogitaffe, vix' menz

te comprehendi. poteft, cnm tamen ab toiiüs

membri adlipatione. ad fübligationem - arter

ias

rum gradatim. facile propredi potuiffent;: —

Profecto in fümmam rapimur. admirationem

indignationemve , . cum legimus;:-hoc humant

generis dulce. decus . praefidinmque, hünc Chij

B

18

rurgiae parentem, quod venas fubligare do»

cuerat, atrociffümas collegarum odio eius fla-

grantium perfecutiones effe perpeffum.

$. VIII..

Ex hadenus di&is adtenta mente- penfi-

tatis, prono vcluti fluit alveo, omnia, quae

ab Chiriatris quoad hanc operationem ad ae-

ä

tatem. usque AMBROSIIPARAEI emen-

data córrectaque cenfebantur, plane non cor-

rectiones fed fümmo cum iure depravationes

diei debere.

Aegros, facta operatione non

adeo timuiffe, ne fanguine effufo moriantur

quam antiquiffmis temporibus, cum fimpli.

eiffimo modo fieret, verum quidem eft; fed

4b altera parte-vefanam diramque procedendi

wethodnm, . partes recens. diffectas: candensi-

]

19

*

bus tractare materiis, confideres, ac quales

hanc methodum neceffario excipiebant noxae,

v. g. inflammatio ingens, febres, gangraena;

fpasmi ac convulfiones, hisce omnibus rite

perpenfis decidas, num haec correda dici

queant, annon potius res in peius cefferit ?

BARTHOLOMAEUS MaAGGi1Us, li,ce;

multa correxerit, tamen hanc praeiudicatam

Íovit opinionem, quippe qui finita operatio-

Ae aut cauterio actuali utebatur, aur oieo aur

aquae fervénti truncum immergebat,

$- VIII.

Verum ex ifta Operatione, qua initio ni-

hil lenius, nihil fimplicius, tandem longe erit.

delifima fa&a eft.

Ab hoc, ad noftrum

quod nunc vivimus aevum , Chirurgorum

Ba3

£

pie|

prudentifimus quisque 'id dabant operae, Uut

cam per fe iam maximis doloribus coniurm-

&am, quam leniffmam ac :f mpucxünmm red-

uti

füvra

iam

II]HUI 5

"derefit.

Nos

1d,

AMBROSIOPARAEO acceptum referre,

cuius mapui Viri exemplum fequebantür quam

plurimi, extra ofünis dubitationis aleam' po-

fitum eft

Cum taündem circa annum mille-

fimum fexcentefimum : fcptuagefimum quartum

tefte DroNris a Chirurgo caftrenfi MOREL

torcular effet.repertum , maximus itaque IN

pedimentis remotis, exiguo quoque aegri pe-

riculo operatio adhiberi potuit, Cuius vero

ufus poftea ceffit in abufum.

Recentiori aevo praeprimis Francogalli,

quorum operandi ingenium folers audaxque

fat cogmtum eft, de hac operatione belle

meriti fünt, nec operatiom foli fed' maxime

—

2I

Cüius rei

fanationi |faturae . providentes.:

Annales | . Academiae.; Chirurgiae ;

eorumque

fcripta argumento funt perfpicuo.

Nec non

Anglorum: Chirurgi -et. Germanorum hac in

arte celeberrimi Viri laudes ;poft fata adhuc

immortales fibi pepererunt. —— Ut tantum

carnis cutisque, quantum fatis effet os plane

1ate6

COI

i.v

gere, ad adcelerandam fanationem, par-

Ccretür, curabant.

Nil profecto finitz: operatione incommo-

dius,.ac ofüs denudatio carne.

Etenim ex

muícuiorum fabrica ct effe&u nec non expe:

rienua magiflra feimus , incifos mufculos , bre-

viores fieri, verfus extremitates retrahi, inde-

fit; fi retractioni obex non ponatur, ut vul.:

22

ius latiffme pateat.

Idem in amputationé

accidit; incifi nimirum mufculi verfus pun-

c&um fixum retrahuntur, hinc os nudatur ac

pro planitie vulneris fanationi favente, ad

coni fimilitudinem vulnus fit, tantumque igi-

tur abeft, ut fanatio profpere fuccedat, quin

potius os aéris ac impofitorum remediorum

effedibus expofitum ,

paulatim — emoriatur ;

eique adhaerentes fibrae mufculares ab eo fe-

parentur, haudque raro fecunda vice operatio

aegrotanti dolens ac Chirurgo iniucunda in-

flituatur neceffe fit, —

Id quam faepiffime in membris robore

praepollentibus fit, brachio fuperiori ac fe-

more , ubi magnam mufculorum copiam nullis

übrïsfoiïï firmatam, laxa cellulofa interiacet ,

unde fit, ut libero fuo arbitrio permiffi re-

trahantur , alii plus alii minus, prout aut

23

plane liberi, aut maiore aut minore fibrarum

eopia offi firmati fint a).

$. XI.

IJam PARAEUS, offs prominentiam

praecauturus., malisipi& hinc proficiscentibus

occurfurus ac vulneris amputando fadi fana-

tionem adceleraturus, remedio ufus e&,'quod

recentiore aetate Cel. SH A R. P. adhibuit.

Cu-

tem nimirum in crucis formam ;transfixam,

robuftis filis fuper truncum conftrinxit; fed

iftud remedium non fufficere nihilque valere

-

eventus docuit; multum enim abfuit, ut ía-

4) Lovis in Memoires de P Academie re-

yale de Chirurgie, Tom, Íl. p. 26g.

[

E

4

gationem adceleraret quin potius retardaret;

valida enim irritatione a filis vi conftrictis

produca, membrum inflammatio ingeus do-

lorque occupabant, itaque fila diffecare ac

vülneris curationem ;pro-more confueto ge.

rere cogebantur.

$. XII.

,4,,LÀnno..MDCLXXXXVI PErzrEvus

ADRIANUS VER.DUYN Batavus novam

membra . praecidendi :methodum.. defcripfit.,

quam . noftrates . vulgo. operationem: -2 LA M-

BEAU digum. Iam longum et a fcopo: ali-

enum, eft fuíius.de .hac operatione dicere,

num VERDUIN,

LoNvHDAM vel

SABOURIN com invenerint, quomodo a

Chirurgis poftea correda et quibus in cafibus

ab actate Ortüs ad noftran usque."adh*ibita

Á

—

"

;

fit.

Plura fi noffe cupis, adeas Annales Aca-

demiae fcientiarum ,, Ácademiae Chirurgiae Pa

rifienfis, fcriptaque YouNGII, Korm-

NERDINGEN, RUYSCHII, GAREN-

GEO.T, le DRAN, 4e. la IAYE,

RAUNTON,

VERMELE,

LOUUrSs,

HEISTERIeCtPLATNERI. —

Commoda, quae.ex hac opaandl me-

thodo ad .nos redundare .videbantur , pro-

fecto magni fuerunt mpomenti; hac fanguinem

fne fubligatione . fabprimi, offi torum prae-

beri vulnerisque fanationem celerrime pro-

eredi, putabatur.

Sane commoda haud vi.

lipendenda, quae iftum operandi modum val-

dopere eommendarent, Ífi praedidioni fem-

per eve

"-f

iiL

us refpondiffet, vel

fi modo haec

commoda aon fecuta nil ingrati excepiffet,

fed contrarinm evenit

Quamvis enim ope-

26

ratio ifta interdum in aegrotantis falutem pro«

fpere cefferat , tamen funt cafüs, quibus

xnale proceft, magnusque cfluxus fecutus,

lacinia non adílrida, aegerque fecunda vice

operationem fuflinere laciniamque fibi prae-

cidere coadus eft, vulnus igitur ex more fo-

lito fanari debuit.

Haec in caufa funt, cur

hodienum haec operandi methodus in defue,

tudinem abiit, exceptis tamen rarioribus eafi-

bus, amputationis videlicet ex articulo, quod

nulla plane alia ratione articulus contegi

poteft, in caeteris vero leniora ac meliora in

promtu funt remedia.

$. XIII.

Infufficientia ac inutilitate huius epe-

ràndi modi Chirurgi commoti €t impulfi

27

Üümplieiora lenioraque, quibus idem obtine-

tür finis, remedid repererunt atque excogita-

runt.

Angli, Magunwun CHESELDEN,

Francogali, Ce/. PE T1T in cogitationes in-

cidiffe tantum cutis parcere, quantum - fuffi-

ciat offis trunco contegendo, memoriae: pro-

diderunt.

Non eít, quod in hac füb nomi-

ne generali Operation a deux rems, notifü-

ma ratione longior verbofiorque fim , cum

überiorem huius explicationem quisque de

chirurgicis operationibus agens libellus prae-

Cipiat. —

* Aliquid tamen mihi profcrre liceat. Sunt, fi

aequales illorum temrfaorum, quid utile, pul-

crum,; praeftansque invenerint , qui ab ipfis

inventa non effe dicant fed potius ab tempo«

ribus quafi Áboriginum repetant. HARVErY

poft fata adhuc immortalis, qui nos fangui-

*

BIXGS w s r t D.

—ÓÀ —

t

3

nis cireulum primus docuit;' ob.hoc pul

crum, eximium.ac humano generi utile in-

ventum invidiam aequalium fibi conflavit ma-

ximatmn.

Ipfiffüima .facri: codicis; Joca tam

diu verfabantur, quoad allufionem ad fan-

guinis. circulationem .inventam .cffe , opinä—

bantur.

Idem. fere, . cum operatio a deux

Zenm$

innotefceret ,

fa&um cft.

Igm e

CELSO *x prava loci interpretatione eius-

modi vefligia. erui. poffe . credebant ,

quam

ipfe SHAR? conieduram £rmam ampleci-

tüur, cum tamen adtenta huius loci le&io dg-.

Ceat ,

quam CErLsUSs defcripfit operandi

rationem, plane nom effe eamdem, : fed lon-

ge. aliam, quam CHESELDEN aut PETIT.

praeceperunt,

$. Xm.v

Revera hac inventione propius ad finem,

quem pracf&ximus , pervenimus,: nec eft,

—

23

quod miremur, eam ab omnibus Chirurgis

effe receprám ac hucusque tanquam fündi-

mentum omnium nunc 'ufitatarum — óperandi

methodorum confiderari adhiberique. — Li-

cet vero quam cürátiffome ac' providentifime

operatio perficeretur, tamen accidit, ut ali-

quot poft diebus offis truncus emineret in

primis in maioribus arubüs, femore ac bra«

chio fuperiori 4).

Ratio caufaque ex iis,5

quae $. X. pofui; divinari facile þorcü. Huc

adcedit, cutem folam nullis adiuvantibus mu:

íÍculis, torum parum commodaüm offis trunca

praecipue inferiorum artuum effe praebituram.

Cum caufa 'igitur effet co'mperta, in reperi:

gndo remiedio , cuius opt s profunda 'in

p

*

&) A. BERTRANb Abhandlung von den

'chirürgifcheh' Operatonen, p445. -

A m

3Q

carne ferrula.praecidi potuit, ut ex.carne cu-

teque ei torus commodus .paretur , totiqs rei

caput vertebatur, quod Cel. LoUurs, cu.

jus principia iftius . operationis om'nes fere

quin ALANSON ipfe imitati funt, invenit,

5- ch

OHi adhacrentcs mufculares fibrae, uti

ex $. X. liquet, cum retrahi non poffint, in

co res vertitur, ut tam alte, quam fieri pof-

Nullo id efficitur

fit circa os fabfecentur.

negotio , fi fplenio ad dimidiam usque fui

partem fifi'o;, oiii- non vvadglutinati mufcul;

quam maxima vi fürfuüm trahuntur.

Quo

modo pyramis formatur, cuius apex offi ver«

A(iu, irzf'e?rzforein articulum', ac bafis margini

cutis fediae finitimg. þ-Ex abfciffo p)'rafhidis

—

—

5

apice reperizis obliquis.furfum diretlis incift-

onibus, ad coni fumilitudinem. . cavum vulnus

fit, cuius apex furfum ad. fuperiorem fpe-

&at articulum.

Quae fi ita facta funt, os

ad rrium digitorum transverforum latitudi-

nem, quin altius ferrula praecidi poteft, qua-

fi ex confueta operandi ratione epiffes , id

quod experimentis fuper hac re inílitutis evi-

denter vidimus a).

$. XVI.

Adtento animo nobis a CELSO defcri-

ptam amputationem le&uris £) ac methodo a

Em proseenma

4) Super hac paragrapho praecipue legan-

tur, quae Louxzs et BkRgRANp ll.

cc. praeceperunt,

5) CErsvus Lib. VII. Cap. XXXIII.

STInz

^ ter fangm vitiatammque- partem — inci-

—— À

32

|

Lours 2) expofira comparaturis illucescet j

hunc Cel. Chirargum C Ers1 regulas reno-

vaffe .ac..quae münus. elare prolata uberius

explicuiffe ,

iaquei neg PETITI,

nec

CHESELDEN,;

nec

VERDUYN

ope-

randi methodos hic. intelligi debere.

Equis

dem non credo, linguae criticos ac rei pes

rité&

?*

denda fcalpello caro usque ad os eft

fice, ut neque contra ipfum articulum

?3

L

id fiat, et —potius ex fana parte ali-

quid excidatur, quam ex acgtá relin-

?

quat;nr.

Ubi ad os ventum eft, re«

ducenda ab eo íana caro et circa og

fubfecanda eft ,

ut ea quoque parte

25

aliquid offis nudetur:

dein id ferrula

2»

praecidendum eft, quam proxime fa«

9*

nae etiam inhaerenti. "

8)

Memoires.de 1 Academie royale de Cli«

xurgie,. 1. c,

33

ritos momenti dubia prolaturos, cum iam

ipfa huius.locdi CELSIANI vexati literalis

explicatio nullam nunc notam methodum,

nifi a Cel. Louris in Annalibus .Academiae

Chirurgiae Parifienfis expofitam admittat. Sj

quoque.in litibus au&oritatibus . fua non de-

fit fides honosque, fidenti fane animo , : ccle«

bri et hac in re verfatifüimo AMBR. o S1Q

EERTRAND mniti mihi liccat » €X cuius

verbis, rem fibi effe plane perífpectam cogni-

tamque,; meridiana luce clarius liquet. 2).

$. XVII.

Fallorne, a. CELSO expo(itam ac &

Lours

renovatam . operandi

methodum ;

a. «

42

ER

—— ——

34

fundamentum recentióri áevó a'dm*o"duä 1au-

datae .atque ab ^omnibus Furopae. regióni-

bus- receptae "methodi ALANSON 'exifli-

mans? LOUIS ac ALANSON id egefunt;

E H

ut amputato- offis- tfiinco. commodutm; éraf.

fum et ex cuté et mufculis confectum para-

rent. torum.

Tinis^ itaque: ac - partiumi -con-

ditio finita operatione eadem funt,' 'p"e.rficie*n-

di.modus tantüum diverfus, ac fi meritiffimo-

rüm Virorum. fententiis qui À LA N'S O N'mee

thodüm examinarunt -ac. perfectiónis difficul-

tatem monürarunt, quae ego fentio, . adii«

cere mihi liceat, ea, quam LOUIS tradi-

dit; methodo ; faeilius tutiusve. finem. inten-

tum obtineri; quam;ab ÁLANSON expla-

nata mihi videtur.

-

ALANSON primum cutem circa mem-

brum, fcalpello ad perpendiculum - directo ;

—

|

3)

mufeulos-autem acie- ob/ique '"ez.- farfum ver-

füs os dire&a; incidit.

Ad- coni : fimilitudi-

uem vulnus hinc fiat neceffe eft, cuius apex

furfum |verfus . fuperiorem articulum ad os

fpeciat, bafis vero incifo cute, continetür ,. os

N

itaque profunde in carne 'occuätat'uf.

3

-

H

Experientia tefte edocemur, finem exop.

tatum ita obtineri, fed quoqué eorüm, quaé

in hàc operatione manu fieri debent, tantáim

effe difficultatem , ut non nifi^longo' prae-

greffo exercitio habitus comparetur; quorum

addifcendorum occafione plurimi deftituuntür.

Quare vero tot tantisque difficultatibus : imiplia

cita operandi ratio eligenda? Allmon, quam

Louis adhibuit , methodus multo facilior

eadem praeftat, cum hae os ad duorum vel

rrium -pollieum latitudinem, | quin-fi requira-

tür, alüus praecidi poffit,. quam quo loco

Q32

N

36

m*

operatio coepta eft, incifique. mufculi . eum-

dem fingant conum , quem ALANSON mc-

thodus format ?

«v , Quas ego contra merhodum AL ANS ö N

fnodo in medii) pofui obiectiones,, temere;con-

tradicendi vano: pruritu a me effe prolatas;

ne putes; experientia ac cxperimema-fupcr

hac. re inftituta, q'uibus et mca adnumerare

queo, quae ego quidem fentio, palam profi-

teri occafionem ac quafi anfam dederunt; licet

explorari, probari ac peritorum Chirurgorum

fübadiori iudigio. disquirenda fubiicii. debere

exiftimem.

X

$

*ox«»

VT.

Caeteras operandi methodos,. praeceden-

tibus maximam partem nixas, ne longior £am,

Á

32

de- induftria ^ taceo.

Quam :ob: rem | diverz

fas quoque' variasque fafcias iac delioandi - inos

dos , ad oflis prominentiam avértendam cavene

damque .a^ diverfis - Cliistirgis commendatós;

non adtiügo, perfuafus, - deligationem 'mini-

mum , ut' imnufculorum effe&ui' refiftatur ; COn-

ferre, id quod experientia quotidie docet, cum

i offium fracura, apto idoneoque fitu, quo

omues mufculi vemiffi: fant, neple&o; qualis-

cumque fit deligationis adparatus parum profi

ciat. In membri enim, quod manum poftula-

verat, deligatione foluta nil auxiliiï, in adflri-

core, plus damni quam fructus eft, itaque

omnia et inter operationem et hac finita in fitu,

quo membrum fervatur, in quo omnes mu«

fculi aeäualiter, quoad eius quidem fieri poffit,

relaxantur, pofita füunt. Non fatis paradoxum

euinsdam Francogallorum Chirurgi theorema

admirari poffum , flatuentis quid omnibus the-

d

38

|

orématibus ac experientiae e diametro oppofi-

tum, omnes nimirum iufculos. fumme: intern-

fos effe. fecandos..

^Scire.fane geftirem, . ut

gpcrfitionis difficultatem taceam, quomodo mu-

fculorum £ines. quoad effe&um inter operatio-

nem conflituere, quid. porro . cum . mufculis

diverfos motus involventibus ac faepe faepius

-Sit. fatis di-

alios interiacentibus agere vellet:

.&um de hac operandi methodo;

—

d

ll

99

-9-

SEcTIO Il

De fanatione per reunionen":

vu 1 nerls

ex ampm tatione.

À

*

Pr&ul dubio eft, operam Chiruxrggpggn re-

vul.

centioris actatisv, p;*gepx*itnis »Aynglomm, :

3

nus ex amputatione p&r reuüniorem fanare,

fuppuratione diuturna :non -exfpectata , uti-

lem, maxïme laudandam ace praecepta tra-

dita grata mente effe ädcipienda. : Haq ratione

non modo prius ad )f'co.'þ,um pervenimus, nec

þracgr,ems m.'orbis, fanguinis iacura debilitati

pr'o[fcratiqge aegri vires. refiduae ita deiiciun-

tur, ac i1—1' vyulin».cris curatione praegreffa fuppu-

ratione, verum quoque, id:.quod in xfnferiori-

oribus extmmigatibu's '.i.u'priüiis' magni.eft com-

hiodi, cicatrix minor; firmior, nec metus cft,

m

4&Ó

ne compreffione adhibiti arte tranci. vulnus re-

crudefcat. a)

$. II.

Omne morborum agmen amputationis ne-

ceffitatem exigentium apte duas in claffes diftin-

h—-—-——-———

4) Ex iis, quorum fe&ione T. mentionem in-

nUi, vidimus, Chirurgos a PARAEI ac-

tate ad noftram usque adlaboraffe, ut diver-

fis remediis ex amputatione vulnus cele-

riter ad fanationem perducerent ; verum

fine. fappuratione numquam fa&um eft.

Noftri temporis Chirurgis renovatam ve.

terem methodum vulneris nempe per reu-

nionem fanandi, debemus.

CErsvus no-

minatim praecipit, vulnus ita fanare, ne

pus moveatur.

Haec eius verba 1. c.

Caetera (curatio nimirum , fa&à prima

" deligatione) poftea fic facienda, ut in

vulneribus, in quibas pus non moveri

" debet, praeceptum eft. "

Cf. Lib, V.

Cap. XXV. ar. 23. et 27.

AT

eui poteft. — Prior eos comprehendit, qui vel

momento citius, vel tamen breviflimo tempore

membri ftructuram ita deftruunt, ut reftitui

plane non poffit, cius praecifio itaque ab re-

liquo corpore unicum fervandi hominis reme-

dium fiat.

Cuius generis nervorum - prae*

cipuorum ac eius mermbri.vaforum exítim«

&io, extenfa vel preífa arteria circulatio im-

pedita, injens offium .contufio praecipue ar-

ticulorum ; nec non vehemens- aonnihil.molli-

um partium deftrucio; ac-hinc natales ducens

fphacelus.

6- IIIA

Pofteriori cla&, five chronicis morbis,

paulatim fübfequens animantium ac nutrienti-

um membri partium mors; lente fine axterna

praegreffa caufa violenta . membri vis vitalis

Il

42

exoriens.déminbtio, «t brevi: praecidams;gan-

giraena ficca five-necrofis, . porro ex fupra xe-

cenfitis cafibus:acutis interdnm . órtum - habens

dintürna fappurazio cum finubusin:ac.circa ar-

ticulum; : caufis: internis :vel. nonnunquam :ex-

ternis ortàe articulorum fuppurationes,: offium

«orrofiones ac tumores apte adcenferi: poffunt;

3

"Haeferé generales caufae fantik quae;. 1i-

cet^Hon feétiper'ac omnés pariter: fammo [gra:

dü;-ampütationis neceffiratem poftulant.: - :Mihi

fufficit, in omnibus his cafibus adhibitam: et

nunc faepiffime effe neceffario adhibendam.

-

€

1

)

trosdo - Gs TTTE

t031fn priosis claffis caufis quin rihil magis fit

vptidum, quam ut'finita operatione vulnus

à

tempore; :quo fieri poflit; breviffimo ad:fanita-

tem perducatur, mullus. dubito, : cum ^ müllae

caüfae alia indicantesac fuadentes, adfint. . Cu-

Tàtio quoque voto- fere refpondebit ,. fi: Medi-

«€us rite regulas obfervat nec.in laeía parte fint,

quae, quo minus fiat,:obftent, et denique

aegrorum fanitatis bona rectaque fit- conditio. :

4

5- V.

i

- Pofterioris claffis "caufari;m alia eft' condi-

tio.' Naturam- praeternatüraliuni faniei efflüvió-

rum obftructionem per aliquod temporis d-

wantium ac quibus, "t ita dicam, adfüevit,

numquam impune ferre, inter omnes €ónftat :

quamvis'enim corpus ad'tempus fanum fore

4c nil- détrimenti-ab'interrüpto eflluxü capere

tvideatur; : ferius ocius tamen morbi inde natalé

MUece:

44

dücünt vitae ingens periculum minitantes , vcl

quibus ; licet. fint. chronici, praeternaturalisef-

fluvii incommoda comparari nequeunt.:

Quis

enim eft, cui non compertum fit, nimis -cele-

rius ac intempeftive fanando claufos fonticulos;

vetufta. exficcata ulcera, apoplexias, catarrhum

fuüffocativum, furditatem,; ; coecitatem , : debili-

tates, epilepfias, diuturnos dolorcs ac phthifes

produxiffe et modo reftituta confueta praeter-

naturalia cflluvia fubfequentium morborum fa-

nationem effeciffe. "Medici ac Chirurgi ratio-

nales füumina cura cafibus eiusmodi caveht, ne

talem effüluxum fubito inhibeant, fed;. fi nulla

manifefta interna caufa alatur, fenfim fenfimque

minuant funulque evacuandi vim gazuralizer

fecernentis organz impellant ,. vel fi cfluxus in-

ternae caufae funt, eas prius removeant, quam

localem praerernammlem flatum . exzeriis. re-

euedus . meliorem reddant.

Seu damnum ab

—

:

4

iufto celerius praeternaturalibus faniei effluviis

inhibitis illatum ex acrimoniis evacuandis cor-

pori vero inhaerentibus aliasque partes corri-

pientibus.deducas, feu tale effluvium ac cor-

pori nunc praezernazuralis organi neceífariam

excretionem. confideres, qua interrupta, huie

organo fuccorum deftinatorum colle&io, hu-

morum multitudo eorumque ad alia organa mi-

gratio exoriuntur; qualemcumque denique tue-

aris theoriam, quae fupra memoravi, experien«

tia tamen fat confirmavit.

65 VIO

Annon poflerioris claílis. caufae

4e

L

modo

P

memorati cafus inter fe comparari poffint

v

í

Viilui

, quidem videtur. Eflluxus nonnümquam quam

válidifimus ,; humorum multitudo addücenda ,

—

ov

46

——

deconomie animalis ita cómparata eft, a& tem-

póris fpatio in'diftribuendis humoribus ae fo-

lidarüm partium: actione tot tantaeque fefe in-

vicem exceperunt mutationes , ut talem "violeti:

tüim operatlonem ;" ad loealem eflluvii caufam

removendam , -quam . iäeþiüïme ancipitia 'ae

périculofa-fequantur mala:'non enim eodem

tenipore, quo orpanumi removetür, et naturae

