Jc79

N 125 11913550 021

IIIIAuIIANNIIII. .

—

2 1U
ingen

.
4
Z 4
: 1 „
.
1
.
⁶
5
4 .
8
.
3
.
5*
. .
„
. .
* . – 4
* . .
—
“
5† . . „ 5
“ 4. „ — — 1

Incipit regimẽ ſanitatꝭ ſalernitanũ excellẽtiſſimũ poſer
natione ſanitatꝭ totius humani gener butiliſſimũ.necnon
a mgro Arnaldo de villa nona ca thelano omniũ medicoꝝ
viuentiũ gemma vtiliter ac m omniũ antiq̃ꝝ medicoꝝ do
ctrinã veraciter expoſitũ.nouiter coꝛrectũ ac emẽdatũ per
egregiſſimos ac medicine artis peritiſſimos doctoꝛes mo/
tiſpeſſulani regentes anno. D. cccc. lxxx. pꝛedicto loco ac/
tu moꝛam trabentes.

Inglon regi ſcripſit ſcola tota ſalerni
9 Si vis incolumẽe.ſi vis te reddere ſanũ
Euraſ tolle graues iraſci crede ꝓphanu
NParce mero.cenato parum.non ſit tibi vanum
Surgere poſt epulas.ſomnũ fage meridianum
Non mictũ retine.nec cõpꝛime foꝛuter anum.
Hec bene ſi ſerues.tulongo tempoꝛe viues

Iſte libellus eſt edit? a doctoꝛiby falernienſibo. in q̊ inſcri
bunt᷑ multa ⁊ diuerſa poſerua tõe ſanitat humane. Et edi
tus eſt iſte liber ad vſũ regis an glie. Et in textu lecto auctoꝛ
ponit octo documẽta generalia ꝓ ↄſeruatõe ſie anitati. de jbr
poſtea ſpẽaliter ꝑ oꝛdinẽ determinabit᷑. Pꝛimũ g̊ͤ documen
tum eſt ꝙ homo. ſanꝰ volẽs viuere debet ab eo remouere g/
nes curas. Nam cure exſiccãt coꝛꝑa exq̃ triſtificãt ſpũs vi/
tales. mõ ſpũs triſtes exſiccant oſſa. Et ſub iſto documento
etiã compᷣhendi debẽt ꝛriſticie.q̃ ſimiliter coꝛꝑa exſiecant et
infrigidãt. maciem ⁊ extenuatõem inducũt.coꝛ ſtringunt et
ſpm̃ obtenebꝛãt.ingeniũ ebetant ⁊ rõnem impediũt. iudici
um obſcurant ⁊ memoꝛiã obtundũt. Ueruntũ aliqui pin/
gues ⁊ carnoſi ſunt.ſpũs adeo nobiles ⁊ calidos habentes
qp eis interdũ bonũ eſt triſtari.vt ſr puũs caloꝛ ebetet᷑.⁊ coꝛpuſ
aliqualiter ma ceret᷑. Secundum docu mentũ eſt nõ iraſci.

Pꝛimo.qꝛ ira ſimiliter coꝛꝑa exſiccat.cũ ipa ſumme ſingnla
1

nedr ſuꝑcalefaciat. Nimia ãat calefactio ſiccita tẽ in ducit.

eſte uic.j.Ooc.iiſc.. Scdᷣo qꝛira ꝓpr feruoꝛẽ coꝛdis om̃s

actꝰrõnis ↄfũdit.Aduertẽdũ tñ eſt ꝙ qdã frigidi ſũt ⁊ male
ficiati.qͥbo interdũ ira ſci pdeſt in regimie ſan itatꝭ.vt in eis
caloꝛ excitet᷑. Tertiũ eſt.pa rcevti potuvini.nimia em̃ reple/
tio vini ſomnolẽtiã pigritiã debilitatẽ mẽbꝛoꝝ.debilitatem
ſtomachi ⁊ mita alia his ſi ilia ĩducit. de qͥb poſteromag pa
tebit. Quartũ eſt. paꝝ cenare.qꝛ nimia noct᷑n a repletio do/
loꝛẽ in vẽtre iqucit ac inqͥetudinẽ inſomneitate? anguſtiaz
ꝓut maifeſta pʒ exꝑietia.⁊ infer? magꝭ declarabit᷑. Ou ĩtũ ẽ.
ſurgere poſt cibũ ſũptum.quod facit ad digeſtionem .pꝛop
terea ꝙ cibũ ſũptũ facit deſcẽdere ad fundũ ſtomachi in q̃̊
viget vᷣt digeſtiua. Dextũ eſt.nõ doꝛmire pꝰpꝛãdiũ.cuiꝰ do
cuimẽta poſtea tãgũt᷑ in textu ibi. Febꝛis pigricies. Septi/
mũ eſt. nõ diu rtinerevꝛinã. Exnimia eĩ vꝛi ne retẽtõe aliqñ
ſeqͥt᷑ difficultas migẽdi aut oĩno ꝓhibitio a mictu.vt teſtat᷑
ui. xix.ĩ trac.ij.c. ð difficulta tevꝛine. Silr ex nimia reten/
tõe fecali pła pueniũt nocumẽta. Indurãt᷑ em̃ feces in inte
ſtinis ꝓpt᷑ ↄtinuã ſuctionẽ venaꝝ meſ- eraicaꝝ cum inteſtinis
ↄtinuataꝝ omnẽ humiditatẽ a fecibboſi ugẽtiũ.⁊ ſic remanet
ſicce. Difficil exitꝰ inteſtina opilãs.ad quã opilatõʒ ꝓpt ven

toſitatẽ.eductõis phibitõeʒ ⁊ aliaꝝ ſecũ aceruatõeʒ ſequũt᷑

nocumẽta ĩ textu poſteriꝰpoſita.ibi Spaſmꝰ⁊c. Octauũ ẽ.
nõ foꝛtit cõbpmere anũ.ex h̊ em̃ ſeqͥĩ tenaſmon ſiue exitꝰlon/
gaonis. Ulteriꝰſubdit autoꝛ qoĩa iſta debite ↄſeruãs lögo
tꝑe ſanꝰ viuere poterit. M
Si tibi deficiant medici.medici tibi fiant.
Hec tria.mens leta.requies.moderata dieta
Aultoꝛ in h̊ paſſu tãgit tria remedia generalia ꝓↄſerua/
tione ſanitatꝭ nat᷑e hũane pcipue ipoꝝ nobiliũ. Pꝛimũ eſt
wqꝙanimhoiĩs debet eſſe letꝰꝛ gaudẽs.cũ leticia ſiue gaudiũ
etatẽ floꝛidã facit.hoĩem in iuuẽtute ↄſeruat. vᷣtutẽ ↄfoꝛtat.
vitã ꝓlõgat.ingeniũ acuit.⁊ ad ſingulos actus hoĩem abi/
lioꝛẽ reddit. Et debet iſtud gaudiũ in regimine ſanitatꝭ ↄue

nies eſſe tꝑatũ ⁊ nõ exceſſiuũ.qꝛ exceſſiuũ ſincopim ⁊ moꝛ
tẽ inducit.⁊ maxie gaudiũ ↄpetit hisqͥ młtũ curãt ⁊ ſoliei
tudib deſtruũt᷑. Et pᷣt ĩ ipᷣis ð nouo acqri ꝑvſũ cibi ⁊ vini
delectabiliũ.⁊ dimiſſiõe eoꝝ q̃ triſtitiã inducũt.⁊ inhĩtare
cũ ſibi dilectꝭ⁊ ſiłib.qͥbovꝰtꝰↄfoꝛtat᷑teſte Aui.x.ĩ.c.ð caſu
vᷣtutꝭ ſubito ſic dicẽte.Et ſcias ꝙᷣtꝰaugmẽtat᷑ ciboꝛ vino
fubtili ↄueniẽtibo.⁊ odoꝛibobbonis.ex traqllitate ⁊ gaudio
2 dimiſſiõe eoꝝ q̃ ↄtriſtãt ⁊ rixari faciũt.⁊ renouatõe rertẽ
amabiliũ. ⁊ hiĩtatõe cũ dilectꝭi. Scðm eſt trãqͥllitas animi
Nobiles eĩ ꝓp᷑ nimis maſs et diuerſas curas q̊s habent
piꝰledũt᷑ceterꝭ parib q; ͥ mediocres ſũt. Inqͥ etatio vero
mẽtꝭ ſomnũ maxiĩe impedit qͥ nobilibo ſũme vtilis ẽ.qͥ cõi/
ter nate ſicce ſũt atq; colerice.qͥbꝛ ꝑmaxĩe ſomnꝰ eſtvtilis.
TLCertiũ eſt moderata dieta.i.moderata ſũptio cibi ⁊ poxꝰ.
NHocumẽta vᷣo ſuꝑflui cibi ⁊ potꝰpoſtea dicemꝰ

Lumia mane manꝰ ſurgẽs gelida lauet aqua.
NHac ulac modicũ pergat.modicũqʒ ſua mẽbꝛa
Extendat.crines pectat.dentes fricet.iſta.
Cõfoꝛtant cerebꝛũ.cõfoꝛtant cetera membꝛa
Lote cale.ſta pꝛanſe vel i.frigeſce minute.

In ſ”̊ͤ textu autoꝛ ponit ſex docum̃ta qba cerebꝝ ↄfoꝛtat᷑
et ſiłr ſingła coꝛꝑis mebꝛa.Pꝛimũ ẽ.poſtq; hõ ð mane ſur
rexerit dʒ lauare oculos in aq̃ frigida.mũdari eĩ debẽt vt
ab eis remoueãt᷑ immũdicie palpebꝛis adherẽtes ⁊ circa
oculos exiſtẽtes.ne ab ipᷣis oculi coꝛrodãt᷑.Et iſtð fatꝭ in/
nuit Aui.ĩ trac.ca.ð remẽoꝛatõe ↄᷣuatõis ſanitatꝭ oculi.?
remẽoꝛatõe eoꝝ q̃ nocẽt ipᷣi.vt dic.Ex eis ãt q̃ abſtergunt
oculũ ⁊ acuũt ipᷣm ẽ ſubmergi in aq̃ clara ⁊ aꝑire oculũ in
ca.Et idẽ vult trac.iiij.c.de cura debilitatꝭ viſus.dicens.
Et ingredi aquã clara viridẽ ⁊ ſubmergi ĩ ea ⁊ aꝑire ãbos
oculos ĩ ea ſᷣm qntitatẽ q̃ poſſibile eſt.eſt exeis q̃ ſeruãt ſa
a 3

nitatẽ oculi ⁊foꝛtãt ipᷣm ⁊ ppe l inuẽtnte.

geulimag vulan ri ĩ
ↄfuat᷑ ſuo ſili.vt dic̃ Aui.i.l.c.i.Et iõvult Bali.ĩ t ne
ne illo. Qalidie dioꝛih indigẽt adiutoꝛijs. frigidio/
fA frigidioꝛibo.ſʒ ſic ẽ.ſi oculi ſũt frigide nat᷑e.dᷣ
lauari aq frigida q; calida. Scom ẽ. ꝙhõ dʒ lauare manꝰ
qꝛ ſũt inſtrumta qbo m

nſtrun ũdãt᷑ oꝛgana ꝑ qᷓ exeſt ſuꝑfſuitates
cerebꝛi.vt ſũt aures.oculi.nares.Et ̊ ob h̊ manꝰ dñt eſſe
aqᷓ frigida q; ĩa qa lo/

tio manuũ in aqᷓ calida generat vermes ĩ vetre.et h̊ ſpẽalit
pũmodo manꝰĩ aq calida lauant᷑ pꝰ ſũptõeʒ cibi.vt innuit
Aui.xvj.ĩ trac.v.c.j.vbi agit de vermiba ĩ vẽtre genitꝭ. Et
rõ eſt. qꝛ ꝑ lotionẽ manuũ ĩ aq calida pꝰ ſũptõʒ cibi trahit᷑
* alis igeſtio ĩ ſtomacho ad extra.q̃re im/

poſtq; hõ ſurrexerit a ſomno dʒ paulatim incedere ſiue ſe
mouere. Cuicã eſt vt ſuꝑfluitates pᷣme ⁊ ſcdᷣe digeſtionũ
q̃ ſũt feces ⁊ vꝛina deſcẽdãt ⁊ pᷣparẽt᷑ facilioꝛi euacuationi
Quartũ ẽ.ꝙ poſtq; hõ ſurrexerit a ſomno dʒ extẽdere ma/
nus ⁊ pedes ⁊ alia mẽbꝛa. Cuiꝰcã eſt.vt trahãt᷑ vitales ſpi
rit'ad mẽbꝛa exterioꝛa.⁊ ꝑ h̊ ſubtiliãt᷑ ſpũs cerebꝛi.Quĩtũ
ẽ ꝙdz crines pect᷑e Cuiꝰ cã ẽ.vt aꝑiant᷑ poꝛi ꝑ h̊ capitis et
exeãt va poꝛes cerebꝛi derelicti pꝰſomnũ⁊ ſubtiliẽt e ꝰſpũs
ñvſus pectinis młtum ↄfert viſui ⁊ maxie ſeſibe ꝓdeſt.
ñ dic Aui.tertia.ĩ trac.iiij.ca.de cura debilitatis viſus.
Admiſtratio pectinis ſuꝑ caput iuuatiua ẽ ⁊ↄfert ꝓpᷣe ſen
ſibo.q̃re oʒ admiſtret᷑ oĩ die multotiẽs ai attrahit vapo
res ad ſuꝑioꝛa ⁊ mouet eos a ꝑte oculi. Sextũ ẽ.ꝙ hõ dz
mũdare ⁊ fricare dẽtes. Cuiꝰ cã eſt.qꝛ ĩmũdicies dentiuʒ
eſt cã fetoꝛis anhelitꝰ Silr a dẽtibo ĩmũdis ſpũs immũdi
eleuãt᷑ad cerebꝝ ipᷣm ꝑturbãtes. Pꝛetea.cõmixtio limoſi/
tatꝭ dẽtiũ cũ ipᷣo cibo ad ſtomachũ miſſa ẽ cã coꝛruptiõis
cibi in ſtomacho. Modũ ãt ↄfuãdi ſanitatẽ dẽtiũ et boni
tatẽ oꝛdoꝛis eoꝝ tãgit.Aui.vij.ĩ.c.de ↄſᷣuatõe dẽtium ſub

—

—

his vᷣbis. Et ex eo ↄfuãt ſanitatẽ dẽtiũ eſt vt colluat᷑ os
in mẽſe bis cũ vino in q̊ decocta ẽ radix titimalli.Eſt eĩ p/
ueniẽs advltimũ ĩ faciẽdo bonñ odoꝛẽ.⁊ nõ aduenit faci/
enti illð doloꝛ dẽtiũ. Ulteriꝰautoꝛ ĩ vltio vᷣſu ſubdit aliq̃
pᷣcepta generalia. Pꝛimum eſt ꝙ hõ lotꝰſtupha vel balneo
dz ſe teneꝛe calidũ.qꝛ tũc poꝛi ſũt aperti.⁊ ſic de facili frigꝰ
poſſz ſubintrare.⁊ maᷓ nocumẽta coꝛꝑi inferre.Aliud eſt
ꝙ poſtq; hõ ſũpſerit cibũ dʒ modicũ ſtare.vt cibo ꝑfctẽ de
ſcẽdat ad fũdũ ſtomachi in q̃ cõplet᷑ digeſtio.deinde lente
ambulet ⁊ nõ foꝛtiter.ne ꝓpt᷑ motũ foꝛtem caloꝛ trahat᷑ ad
tes exterioꝛes.⁊ ꝑ ̊ͥ impediat᷑ cibi digeſtio. Aliud ẽ ꝙ hõ
figicbdeber cauere ne ſubito ſe calefaciat.ſed paulatim
a ſunt.vt dicẽ̃ Bali.in commẽto illiꝰ canonis
multum ⁊ repente. r

4

Sit bꝛeuis aut nullꝰ tibi ſomnus meridianus
Fcbꝛis.pigricies.capitis doloꝛ atqʒ catharrꝰ.
HPec tibi pꝛoueniũt ex ſomno meridiano.

In ꝗhtextu tangit autoꝛ quattnoꝛ nocumenta q̃ ꝓueni/
unt ex ſomno facto poſt pꝛandium. Quoꝝ pmum eſt ꝙ ex
ſomno meridiano ſolet ſequi febꝛis.quod aliqui putant
verificari de febꝛe ꝓueniente ex opilatiõe.cauſam iſtius fe
bꝛis reddẽtes.qꝛ tꝑe diei caloꝛ et ſpũs mouent᷑ ad exterio/
ra.⁊ ſic virtus digeſtiua in die eſt debilis.Digeſtio em̃ ꝑ/
fecta eſt quando caloꝛ et ſpiritus ad interioꝛa mouentur.
pꝛopter quoꝝ motum caloꝛ naturalis incenditur. Et ſic
tempus noctis eſt tempus perfectionis digeſtionis. In/
digeſtio enim et cruditas humoꝛum eſt cauſa opilatiõis.
que opilatio eſt canſa febꝛis.ſᷣm Au icennã in.iiij.in plu/
ribus paſſib. Scom nocumentũ eſt pigricies q̃ ex eadem
3 4ℳ

„*

„ 2 .

cauſa videt᷑ oꝛiri.Ex materia em̃ indigeſta ⁊ groſſa.groſſi
eleuãt᷑ ſpũs qͥ moti ad mẽbꝛa coꝛꝑis guedinẽ coꝛꝑi indu⸗/
cũt.quẽadmodum ſpũs ſubtiles ⁊ leues leuitatẽ animi et
coꝛpis inducũt.Tertiũ ẽ doloꝛ capitꝭ qͥ etiã ex eadẽ cãl ꝓ/
nenirevidet᷑. Ex cibo eĩ indigeſto ĩ ſtomacho eleuãt᷑ gro ſſi
ſpũs cerebꝝ ꝑturbãtes qͥ ſpũs ſũt cã diſcoloꝛatõis etiã fa
ciei qñ ad cutẽ mouẽt?᷑.qꝛvbi ẽ materia groſſa.neceſſe ẽ qͥc/
qͥd ex tali matia diſſoluit᷑ eẽ groſſũ.vt innuit Gali.ĩ cõmẽ

co ulãphoꝛiſmi. Et qͥ creſcũt.ſic inquiẽs.Quicqͥd em̃ de

ꝗ̃libʒ re diſſoluit᷑ei vñ diſſoluit᷑ neceſſe ẽvtaſſiłet. Quar/
tũ nocumẽtũ ẽ catarrꝰ.qͥ ſitr ex eadẽ cã viðꝛ oꝛiri.ſ.exreu/
mate. Reuma eĩ ðꝛ oĩs flux materie ð mẽbꝛo ad mẽbꝝ ĩq

cũq; ꝑte coꝛꝑis fuerit.ſʒ m qad diuerſas ꝑtes coꝛꝑis flu

it. diuerſa ſoꝛtit᷑ noĩa. Oñ eĩ mouet᷑ ad pect?ſiue ad mẽbꝛa

ſpũalia.vieʒ ad pulmonẽ.ðꝛ catarrꝰ Sʒ qñ fluit ad fauceſ

ſiue ad colatoꝛiũ palati.ðᷣꝛ bꝛancꝰ.Et qñ fluit ad nares ðꝛ
coꝛiʒa. vt hẽ in iſti vᷣſibs. Si fluat ad peco dicat᷑ reuma ca/
tarrꝰ. Ad fauces bꝛãcꝰ. ad nares dico coꝛiʒaʒ. Pꝛeter tñ pᷣ
dictoꝝ nocumẽtoꝝ cauſas narratas alie pñt aſſigri magꝭ
efficaces. Eauſa nãq; pᷣmi nocumẽti.ſ.febꝛis q̃ aliqñ ẽ effi
mera. aliqñ putrida.eſt febꝛis qͥdẽ effimere retẽtio fuligi/
nũ in ſomno diurno.q̃ꝝ reſolutionẽvigilia facere ↄſueue
rat. qbo aceruatꝭ ⁊ ſpiritibo admixi in eis accẽdit᷑ caloꝛ ex/
traneꝰ cauſãs febꝛẽ effimerã Febꝛis vᷣo putride.putrefac/
tio humiditatũ młtiplicataꝝ er ſomno diurno ad coꝛ ef/
fumãtiũ. Scðdᷣm vᷣo nocumẽtũ.ſ.pigritia ↄtĩgitꝓpt humi

ditates ꝑ ſomnũ diurnũ retẽtas circa m uſculos coꝛdas et
iũcturas.qbo roꝛpeſcũt ⁊ tarde reddũt᷑ ad ſolitos motus.
Tertiũ vᷣo nocumẽtũ ex ſiłi cã oꝛit᷑.ſ.ex humiditatiba ⁊ va/

poꝛib ꝑ ſomnũ meridianũ retentꝭ. 4 moti ̈ſus caput ⁊ ce
rebꝝ. doloꝛẽ ingerũt. Quartũ vo nocumẽtũ vicʒ catarrꝰ.

q̃vniuerſalit᷑ ome reuma ſignificat᷑ ↄtigit ꝓpterea.qꝛ vopo
res ⁊ fumi qui vndiq; ꝑ cutẽ hoꝛa vigiliaꝝ reſolui ſolẽt in

ſomno diurno ad caput tendũt.vbi inſpiſſati recidũt inte

rius reumatizãtes. Aui.ãt in.j.c.fen.iij.do.ij.c.ix.alia ſuꝑ
agddit nocumẽta ſomni diurni.q̊ꝝ pᷣmũ ẽ generare egritu/
dines humidas.vt guttas ⁊ paraliſes ex retẽtõibo hũidita
tũ q̃ de die mag reſolui ſolẽt. Scdᷣm eſt coꝛruptio coloꝛn
faciei ꝓpt᷑ humiditates aqſas vꝛine ſiłes in ſãguie multipli
catas ex ſomno diurno.rſolui ſolitas tꝑe vigiliaꝝ.q̃ ad fa.
ciei cutẽ cũ ſãguĩe expulſe reddũt eã tumidã ⁊ declinãtem
ad citrinitatẽ. Tertiũ ẽ generatio ſplenis.i.ſplẽtice paſſio
nis in diſpoſitꝭ ad eã.Cuiꝰcã eſt retẽtio humoꝛꝭ groſſi me
lancolici in ſplene ex ſomno diurno.ſic eĩ iunãtvigilie mo
tũ ⁊ libeꝝ trãſitũ hꝰgroſſi hũoꝛis ꝑ cãnales ſtrictos cũ ca
loꝛe diei vias aperiẽte.ſic ſomnꝰimpedit maxie diurnꝰ. cũ
tũc inſtet hoꝛa ſᷣm plurimũ traſit?melãcolie ꝑ cãnales ſu/
os.⁊ ma xie ꝑ illũ cannalẽ.qꝛ ſplen trãſit ad oꝛificium ſto/
machi gra puocatõis appetit?ꝑ quẽ ſplenis ſuꝑfluitas e/
mũdari ſolet.Nõ em̃ ↄuenityvt ð nocte ꝓuocet ſʒ ð die po/
tius appetitũ cibi. Quartũ eſt relaxatio nernoꝝ ſeu remol
litio eoꝝ.Cuiꝰcã ẽ ꝓhibitio rſolutõis hũiditatũ quã face
re ſolẽt vigilie diurne q ĩteriꝰretẽte neruos imbibũt Qui
tũ eſt d ebilitatio apetit.Cui cã eſt ꝓhibitio reſolutõnis
q̃ eſt pma cã famis.Alia cã eſt repletio ſtomachi ex fumis
vapoꝛibo ⁊ humiditatiba remolliẽtibo ⁊ ſaturãtib oꝛificiũ
ſtomachi. Sextũ eſt generatio apoſtematũ.Cuiꝰcã eſt.qꝛ
ſuꝑfluitates ꝑ ſomnũ diurnuʒ młtiplicate colligũt᷑ ſepe in
aliqᷓ mẽbꝛoꝝ.⁊ ipᷣm intumeſcere faciũt.Etvlter di. Aui.
ꝓ due de potioꝛibo cauſis ꝓpt q̃s nocet ſomnꝰdiurnꝰ ſunt.
pma qͥdẽ.qꝛ cito interrũpit ppterea ꝙ caloꝛ diei trahit ver
ſus exterioꝛa caloꝛẽ coꝛꝑis.⁊ ecõtra ſomnus ad interioꝛa.
vñ mot puenit agitatiuꝰ.⁊ iõ cõſulit᷑ tũc doꝛmire volẽtibo
qꝙ in vmbꝛa doꝛmiant ⁊ in tenebꝛoſo loco.ſcdᷣa vᷣo ꝓpterea
reddit natam ſtupidã ⁊ q̃ſi ꝑterritã retrahẽtẽ ſe ab eo in
4 erat ſcʒ a digeſtiõe cibi. Aduertẽdũ tñ ẽ ꝙ lʒ ſomnꝰdiur/
nus generalit᷑ vituꝑet᷑ ⁊ nocturnꝰↄmendet᷑.ex diurno tñ il
le minꝰ vituꝑat᷑.qͥ a mane ẽ vſq; ad tertiã.ſ.ab oꝛtu ſoł vſq;

W

ad tertiã poſt ipᷣm. Juxta illð ypocratꝭ pnoſticoꝝ ſcdᷣa di/
cẽti. Somnꝰvt moꝝ ẽ ↄueniẽs ⁊ natal vt noctẽ ñ effugiat
7 diẽ nõ ĩpediat ẽ laudabił.õriꝰvᷣo eſt impꝛobãc.minꝰ tñ
li a mane vſq; ad tertiã tenuerit.OQuãq; tñ ſomnꝰdiurnꝰ⁊
meridianꝰintm̃ a pᷣmis medicine inuẽtoꝛib deteſtet᷑. mo/
derno tñ tꝑe nõ oĩs ſomnꝰdiurnꝰeſt vituperãdꝰ.⁊ ꝓpꝛie ſi
in eo qnq; ↄditões obfᷣuãt᷑ vt vult bartruciꝰ.Pꝛima eſt vt
ſit ↄſuetus.ſcdᷣa vt nõ ſit illico ſupᷣ cibũ.tertia vt nõ ſit ca
pite depᷣſſo.q̃rta vt nõ ſit lõg.qͥnta vt nõ fiat ab eo ſubito
ſtupida ⁊ repẽtina exꝑgefactio.ſʒ moꝛoſa. L

Ouattuoꝛ ex vento veniũt in ventre retento
Spaſmꝰ.idꝛops.colica.vertigo.quattuoꝛ iſta.

In ſ̊ textu autoꝛ ponit q̃ttuoꝛ nocum̃ta pueniẽtia exre
tẽtione vẽtoſitatꝭ ĩ coꝛꝑe nr̃o.Quoꝝ pmũ ẽ ſpaſmꝰ Cuius
cã eſt.qꝛ vẽtoſitas retẽta ſepe capit raptũ ad iũcturaſ.⁊ ner
nos ipᷣos replẽs.exq̃ꝝ repletõe ſeqͥt᷑ ißoꝝ ↄtractio q̃ vocat᷑
paſmꝰ. Et ab Aui.ij.in.c.de ſpaſmo.ſpaſmꝰſic diffinitur.
Spaſmꝰ?eſt egritudo neruoſa:.q̃ mouẽt᷑ lacerti ad pncipia
bediẽtes ſũt ĩ dilati 2 Et iſte ſpaſmꝰẽ duplex
à qda eſt ex repletõe in q̃ mebꝝ abbꝛeuiat᷑ ⁊ ingroſſatur
ꝓpt᷑ rè implete.ſic coꝛiũ aut coꝛrigia cũ ẽres implẽs abbꝛe
uiat᷑ ⁊ ingroſſat᷑.⁊ iſte ſpaſmꝰfit ſubito.Alius eſt ex inani/
tione in q̊ hilõgitudo ⁊ latitudo ⁊ minoꝛat᷑ mẽbꝝ ſcdðᷣm
lõguz ⁊ latũ.ſicẽ in ꝓꝑgameno.cum apponit᷑ igni fit ↄctio ᷣm
lõgũ ⁊ latũ.⁊ iſte ſpaſmꝰfit paulatim. Scm nocum̃tũ eſt
ydropi.q̃ ẽ moꝛbo materiał cauſat ex re frigida plurima
ingrediẽte ⁊ inflãte mẽbꝛa aut loca partiũ.in qͥb regimen
id eſt.d igeſtio ciboꝝ fit ⁊ hũoꝝ.vt dicit bartruciꝰ. Idropi
ſis em̃ nõ generat᷑ niſi cũ ſãguis nõ generat᷑ vt dicit Gali.
ſexta Rticnis amphoꝛiſmoꝝ in cõmẽto illꝰ. Emoꝛroides
ſananti antiq̃s.Et eſt triplex ydropiſis.ſcʒ vpoʒacha:aſcli

kes 1 timpanites.⁊ de timpanite intelligit᷑ iſtð ſcᷣm nocu
mentũ. Zumpanite em̃ vt dicit bartrucifit a mala cõple/
xione frigida ſtomachi ⁊ epatꝭ ꝓhibẽte cibũ trãſmutare in
chilũ ⁊ hũoꝛẽ benignũ aut ſãguineũ.q̃re ↄuertit᷑ in rem vẽ
toſam q̃ dũ nõ expellit᷑ ꝑ eructuatõeʒ aut aliũde opilatõne
viaꝝ ꝓhibẽtevł vᷣtute expulſiua vel ſeq̃ſtratiua ſeu ſuꝑflui
tatũ debili exiſtete colligit᷑ int ciphac ⁊ mirach vẽtri ⁊ cau
ſat vdropiſim. Tertiũ nocumẽtũ eſt colica qᷓ eſt egritudo
Multũ doloꝛoſa.facta in inteſtino dict
de inteſtinis groſſis.quẽadmodũ ylia
roſa facta in inteſtino gcili dicto vlion.⁊ fiũt iſte egritudi
nes ſepe exvẽtoſitate incluſa ĩ dictꝭ iteſtinis. Quartũ no/
cum̃tũ ẽ vᷣtigo⁊ ẽ egritudo cũ q̃ videt᷑ hõi oĩa voluant᷑ in
girũ.Cuiꝰegritudĩis cã eſt vẽtoſitas ad cerebꝝ mota q̃ ꝓpt
ceiꝰin cerebꝛo motionẽ vertiginẽ facit.Et iſta q̃ttuoꝛ nocu
mẽta cũ qbuſdã alijs pulcre ↄmemoꝛat.Aui.xviij.ĩ.c.ð re
us q̃ nocẽt colicꝭ dicẽs.Et ſcias ꝙretẽtio vẽtoſitatꝭ młto
tiẽs facit accidere colicã.ꝓptea ꝙ ſubleuat eã ⁊ repmit ip⸗/
ſam. iita vt aggreget᷑ res vna ⁊ ꝙ facit accidere debilitatẽ in
inteſtis. Et qñq; ꝑducit illð ad ydropiſim. Et qñq; gene/
rat tenebꝛoſitatẽ ⁊ viſus vᷣtiginẽ ⁊ epilẽſiã.Et qñq; retinet
I iũctura.⁊ facit accidere ſpammiů.

Ex magna cena. ſtomacho fit maxima pena
It ſis nocte leuis.ſit tibi cena bꝛeuis

In h̊ textu autoꝛ ponit vnũ documentũ ꝓ ↄſeruatõe ſa
nitatis dicens.qꝙ hõ in cena debet eſſe ſobꝛi ⁊ ſe nõ multũ
cibo replere.qꝛ nimia repletio nocturna inducit impedi/
mentũ ſomni.toꝛtionẽ ventris.inqͥ etudinem coꝛꝑis puſtu
las in facie.grauitatẽ capitꝭ ĩ mane.⁊ maliciã oꝛis.Oubiũ
iam inciditvtꝝ maioꝛ quãtitas cibi ſit ſumenda in pꝛãdio
q; in cena. Pꝛo cuiꝰdeciſione aduertendũ eſt ꝙ fᷣm diuer/
ſitatẽ coꝛpoꝝ.maioꝛ aut minoꝛ ijntitas cibi ſumẽda eſt in

pꝛidio q;ᷓ in cena.qꝛ coꝛꝑa ant fũt in moꝛbũ decidẽtia.ant
ſub latitudĩe ſanitatꝭ. Si in moꝛbũ deciderĩt.aut cũ hũo
ris vicio aut ſine hũoꝛis vicio.Si ſine hũoꝛis vicio.ſic eſt
mag cenandũ. Curõ eſt.qꝛ nat᷑a in talibo ſolũ eſt ciboꝛũ
digeſtioni intẽta.nõ ãt ſuꝑſtuitatũ maturatõi.carẽt eĩ eis
ꝓyſi eũ hũoꝛis vicio patiãt᷑ ↄueniẽtiꝰeſt pꝛãdio maioꝛe.vñ
Aui.in tertio in trac.v.c.de cura epilẽſie. Ille cuiꝰ ↄſuetu
do nõ tolerat vt ſemel reficiat᷑.diuidat cibũ ſuũ qͥ ẽ minoꝛ
refectõe ſua in triba ꝑtibo.⁊ ſumat duas tertias in pꝛãdio⁊
tertiã in cena pꝰexercitiũ ſubtile Rõne ſic ꝑſuadet᷑.qm̃ illo
tꝑe ꝓq̊ nat᷑a debilis iuuat᷑ ĩ digeſtõe caloꝛe ſolariviuifico.
⁊ reſoluũt᷑ampliꝰſuꝑſtuitates ãplioꝛ ſumẽdꝰeſt.̊ ãt magꝭ
ſit in pꝛãdio q; ĩ cena.̊ ⁊c̃. Pꝛeterea ĩ die caloꝛ vitalis ad/
eſt ſolarꝭ⁊ lucꝭ digeſtiuꝰcũ ſit vite pᷣncipiũ.q̃re ad digeſtio
nem diurnalẽ tũc duplex oꝑabit᷑ calidum. nocte vero non
Et etiã nocte natura magꝭ eſt circa ſuꝑfluoꝛum digeſtio
nem in talibo intenta.non eſt & impediẽda multa ciboꝛum
exhibitione. Quauis em̃ caloꝛ in pleriſq; foꝛtificet᷑ in no/
ete ſpirituũ retractione ⁊ ſomni reductõne.nõ tñ pᷣt hmõi
caloꝛ duo.vt alimentũ ⁊ ſuꝑfluitates digerere. Conuenit
ſtaq; in his cenã bꝛeuiare.Si vero hmõi coꝛꝑa ſub latitu
dine fuerint ſanitatis.aut ſunt ſufficiẽter ſana robuſta ſu/
perfluitatibo ſenſibilibo carentia. cum om̃ es expellantſua
via. vt athlete.⁊ hos expedit cenã maioꝛare.Tum qꝛ nata
eoꝝ nocte ſolũ eſt digeſtioni ciboꝝ intẽta.⁊ nõ ſuꝑfluoꝛuʒ
maturationi.cũ illis fere careãt. Tum qꝛ ſolũ robur coꝛ/
poꝛis intendũt.ꝗð ⁊ nocte acqͥrimagis.cuʒ amplioꝛ fſiat
ſanguificatio diſtributio ⁊ ſpirituũ in his generatio. Si
it coꝛꝑa fuerint a dicto temperamẽto et roboꝛe diſtantis.
ſicut ſũt plurima vſq; in egritudinẽ nũc deuenientia.talia
aut exercitant᷑ exercitio foꝛti ↄtinuo ⁊ vehementi aut nõ.ſi
ſic.vt ſunt victum manibus querentes.melius eſt eis pꝛã
dium ſuꝑ cenam maioꝛare. Cuius cauſa eſt.qꝛ alimentũ
nõ ſolum expetit pter nutrire.ſed ꝓpter bumectare mebꝛa

ac irroꝛare ne arefiãt ex foꝛti motu.⁊ reſiſtat reſolutioni ca/
ldꝛis.pter qð opoꝛtet plus cibi exhiberi inpꝛandio.neq; p
pter exercitium talia coꝛpoꝛa ceſſant ab eoꝝ digeſtiõe. cum
ita ſint ↄſueti. Vſus em̃ eſt res pꝛeter naturam. Eſt ⁊ caloꝛ
vehemẽs ꝓpter exerciti um potẽs ſuꝑ digeſtiõem in eis.pꝛo
pter quod videmeos ter ĩ die cum appetitu comedere ⁊ bñ
digerere. Si aũt nõvtant᷑ foꝛti ⁊ laboꝛioſo exercitio conti/
nue ſicut pᷣdicti. dupliciter illud euenit. qꝛ aut ſolum qũq;

vtunt᷑ exercitio foꝛti ⁊ laboꝛioſo ⁊ nõ ↄtinue.aut ſolũ vtunt
exercitio debili.cum q ſtar multiplicatio ſuꝑffuitatum. Si
vtant᷑ exercitio plurimo foꝛti ⁊ laboꝛioſ. oꝓpter occupatões
neceſſarias iĩ vita⁊ ad ſalutẽ.ſiẽ ciuiles viri qᷓ ples circa bo/
na foꝛtune negociãtes ad ſalutẽ interdũ exercitio foꝛti ⁊ la
boꝛioſo mouent. vt diu eq tãtes vel itinerãtes aut aliud q̃d/
dam foꝛtiꝰa ↄſueto agẽtes exercitio. Et his vtiliꝰ eſt cenam
ſuꝑ pꝛandiũ ampliꝰaugere. Cuius rõ eſt. qꝛ ſi tales pꝛãdiũ
augerẽt cum nõ ſint cõſueti adeo foꝛti ⁊ laboꝛioſo exereitio
agitarivt poꝛes ipſoꝝ.iam coꝛrũperer᷑ digeſtio.ma oꝝ hu/
moꝝ generatiua. Item/ꝓpter motũ ſuꝑfluũ caloꝛ hoꝝ diſte
minatõe eſt debilitatꝰ.cuiꝰqͥdem vnitio qᷓ magis nocte fit q;
die potiſſima eſt foꝛtitudinis ⁊ digeſtiõis cauſa.q̃re in cena
inſtante nocte almẽtũ ampliꝰ pᷣt admiſtrari. Item iſti bpᷣus
nõ laboꝛioſo vtebant᷑ exercitio.⁊ ſic coꝛpꝰeoꝝ humiditatibꝰ
plenũ eſt qͥb ⁊ paruo cibo ſufficienter pᷣt reſiſti reſolutiõi et
exſiccationi factꝭ ꝑ motũ in die occurrentẽ. Si vᷣo paucis
debiliby exercitijs et paruis occupatõib⸗ invita vtant᷑. pᷣci/
piendum eſt ipſis meliꝰpꝛãdere qᷓ; cenare. Et declarat᷑ iſtð
ſicut in coꝛꝑiba nũc egrotantiba apparuit. Cum em̃ hi ſunt
debilis digeſtionis. vt plurimũ iuuant᷑ ꝑ caloꝛem ſolis et
lucem. valdeviuificos. ↄfoꝛtant᷑ em̃ inde ſpũs ꝓpter ſuuʒz ſi⸗
mile. Jpſe em̃ eſt lux.aut effigieʒ habet lucis ſᷣm Auiẽ. Ju/⸗
uat᷑ etiam quia ſuꝑfluitates.tũc melius expelluntur poꝛis
apertis de die qᷓ; de nocte.Pꝛeterea nocte non opoꝛtet eos
multo cibo ſʒ pauco repleri.cum natura tũc intenta eſt ma

gis circa digeſtoez hũoꝝ crudoꝝ. às ſonꝰbʒ merie digerere

acad benignũ reducere. Lʒ ei nocte digeſtiua foꝛtificet vᷣtꝰ

nõ tũ adeo ꝙvaleat cibũ ⁊ ſuꝑfltuitates digerere. Aduertẽ⸗

dũ eſt inſuꝑ qpin exhibitõe cibi maioꝛis aut minoꝛis in pꝛã
dio q;ᷓ in cena.maxie ſeruãceſtvſus.qꝛ ↄſuetudo ẽ res ma/

—

xima in ↄſeruatõe ſanitatꝭ ⁊ egritudĩe curãda.ſcdᷣo regimĩis

acutoꝝ.qð oñdit᷑ exeo ꝙ e mutatio ⁊ marie ſubita vehemẽ
ter ẽ leſiua. Uñ dama. Mutare ↄſuetndinẽ nociuũ ẽ et mo
leſtu. ⁊ pcipue ſenibs.Et ideo pꝛaue ↄſuetudines abolende
ſũt.ſʒ nõ mox.eo ꝙnata nõ ſuſtinet repẽtinas muta tões Et
ſic ptʒ qvniuerſaliꝰmaioꝛãdũ ẽ pꝛandiũ ſuꝑ cenã.cũ pluri
me egritudies ſũt materiales ⁊ plurima coꝛꝑallapſa. Si tñ
ſolũ ſemel in die comedat᷑ meli ẽ cibũ in cena exhibere niſi
oculi aut cerebꝝ patiant᷑tũc ei meliꝰẽ in pꝛãdio exhibere cũ
nõ parũ egrotãtis nocet oculis ⁊ cerebꝛo. Ulteriꝰ circa tex
tũ eſt notandũ qnõ ſolũ repletio nocturna ſiue in cena no⸗
cet ſtomacho.ĩmo om̃is repletio cibi.generat em̃ opilatões
febꝛes.putredines.apoſtemata.⁊ lepꝛã.qꝛ ẽ cã indigeſtiõis.
q ãt omis repletio nocitiua ẽ ſtomacho declarat Auic.· xiij.
in trac.j.c.de reba quaꝝvſu ledũt᷑ ſto 192 inteſtina. di

4
4

₰—

cauenduũ ene ſtomachꝰtoꝛqueat᷑ ⁊ multũ gra uet᷑ ex cibo ita
vt anbelitanguſtiet᷑. ⁊ pulſus velocitet᷑.⁊ ſiłr repletio nau/
ſeatina ⁊ faſtidiũ induces. multũ eſt euitãda.⁊ ſpẽalit᷑ exrma
lis nutriẽtibi. NHam ſi faſtidiũ ſit ex groſſis nutriẽtib. ꝓue /
niũt iũcturaꝝ doloꝛes ⁊ renum.⁊ podagra⁊ groſſicies ſple
nis ⁊ epatis.⁊ regulariter egritudies flegmatice ⁊ melanco
lice. Et ſi faſtidium ſit ex nutrietibo ſi ubtüib pueniũt febꝛes
acute ⁊ maligne.⁊ apoſtemata multũ acuta.igit᷑ euitanda ẽ
fpletõ nauſeatiua.ñ igit᷑ tãtũ ẽ cõedẽdũ qͥn ſtomacho mane
at aliqᷣs locꝰ vacuꝰ.nec ex toto dʒ deſideriũ ſopiꝛi.ſʒ retine

ri debẽt aliq reliqe appetiti. : ſpꝛaliterobſeruãdũ ẽ in ha/

bentibe appetitũ foꝛtẽ Süũt em̃ aliqͥ ꝝ appetit naturalit mł

tũ ſopitꝰ? et iſti foꝛte debẽt pł' comederc q;; appetũt.

Tu nũqʒ comedas ſtomachũ niſi noueris ante

— —

Wurgatũ vacuũqʒ cibo quem ſumpleris ante
Ex deſiderio poteris cognoſcere cero

Pec tua ſunt ſigna ſubtilis in oꝛe dieta

In ß textu ponũt aliqᷓ p̃cepta ꝗᷓ hõ ſane cupſẽs viuere ne

ceſario dʒ obᷣuare añ ſũptõeʒ cibi. Quoꝝ pmũ eſt ꝙ hõ ñ

dʒ ſumere cibũ niſi nouerit ſtomachũ ſuũ eẽ purgatũ a ma
lis humoꝛib qð fit ꝑ vomitũ expellẽdo hũoꝛes putridos et
malos in eo exiſtẽtes.qꝛ ſi ſumeret᷑ cibo pᷣdictꝭ malis bumo
ribo in ſtomacho remanẽetibo ex commixtione taliũ humoꝛũ
cum cibo cib ſũptꝰcoꝛrũperet᷑. Scðm pᷣceptũ eſt.ꝙ hõ nõ
debet ſumere cibũ de nouo niſi pᷣſenſerit ceibum ſumptum
in ſtomacho ſuo foꝛe digeſtũ ⁊ ab eo euacuatũ.qꝛ nihilẽ de

teriꝰin humano coꝛpꝑe q; intromitte cibũ ſuꝑ aliũ qͥ non eſt
digeſt“. ſzʒ digeri incipit. Nam ſupaſſumptcibo poꝛis dige⸗
ſtionẽ inchoatã impedit. Et digeſtio pꝛioꝛis ante cõplebit᷑

à tranſiẽs ad epar ꝑ venas meſeraicas ducet ſecum cibũ ſu
peraſſe umptũ indigeſtũ. vñ crudi hüoꝛes in coꝛꝑe multipli
cabũt᷑. Ulteriꝰin textu ponunt᷑ duo ſigna euacuatõnis ſto/

machi a cibo pᷣaſſumpto. Pꝛimũ eſt deſideriũ certũ.i.vᷣa fa

mes. Et ꝓ intellectu iſti ſciendũ eſt ꝙ duplex eſt fames. ſcʒ

vera et mendoſa. Clerã gali.deſcribit.ij.amphoꝛiſmoꝝ ĩ cõ
mento illocanonis.vbi dicit. Indigentia non opoꝛtet la/
boꝛare. dicẽs. Certa fames eſt cum homo cibo indiget vn/
de immenſus ſequatur appetitus. Sed mendoſa fames eſt
cibi appetitus coꝛpoꝛe non indigente. Et ſic vt vera fames

ſit ex conſtrictione et coꝛrugatione venarũ officij ſtomachi

pcedentibo a ſucciõe membꝛoꝝ inanitoꝝ cibo indigẽtiũ.ſic

—

mendoſa fames ſolet ab his fieri q̃ ſringũt et rugãt oꝛirici/
um ſtomachi mẽbais cibo nõ egentibo. vt ab actu frigidis.
ſtipicis aut acetoſis.Et iſtiꝰſigni ⁊ ſecũdi pᷣcepti pᷣcedentis
comemoꝛat Auiẽ.in.i.doctri.ſcdᷣa.c.de eo quod comeditur
ſie inquiẽs. Opoꝛtet pᷣterea ne aliqͥs comedat niſi poſt de/
ſideriũ neq; in q̊ tardetcũ deſideriũ ebulierit.i fſoꝛte fuerit.
niſi mendoſũ ſuerit.vt ebꝛioꝝ deſideriũ.⁊ habẽtiũ faſtidiũ.
qm̃ tollerare famẽ ſtomachũ putridis replet humoꝛibo Et
poſtea eodem ca pło dicit. Et neq; ipᷣe neq; oẽs qͥ ſanitatem
hẽe volũt aliqd comedãt niſi deſideriũ fuerit certũ ⁊ ſtoma/
chus ⁊ ſuꝑioꝛa inteſtina a pꝛ mo nutriẽte euacuata fuerint
Dõð em̃ in coꝛpe exiſtit deterteſt ſi nurriẽs ſuꝑ nutriens qðᷣ
nõ eſt digeſtũ mittet᷑. Scom ſignuʒ qð ſign ficat ſuꝑ certo
vſiderio ſiue certa fame eſt ſubtil dieta pᷣcedẽs.i.ꝑpua admi/
n ſtratio cibi.qñ em̃ illã ſeqͥ fames.ſignificat᷑ eſſe certa ⁊ vᷣa

Sciẽdũ eſt inſuꝑ ꝙinvna ⁊ eadẽ refectõe peſſimũ eſt ſiul

młtos ⁊ diuerſos ↄiũgere cibos.vt carnes ⁊ piſces vł pul/
los ⁊ poꝛcũ.⁊ poſtea ꝓlõgare tꝑs in comedendo.qꝛ pᷣmꝰ ci/⸗
bus iam digeri incip t cũ aduen tvltimꝰ.⁊ ſic ꝑtes eibi diſſi
miles fiüt in digerendo ſic ꝙ pᷣaſſumpte pᷣus digeſte ſunt q;ᷓ
poſtremo ſumpte ſue digeſtioõis mediũ attigeriĩt.vñ fit ꝙ q/
d coꝛrumpũt alias. ciſt innuit Anic.i N.j.doc.ij.c.de eo

i incepit digeri. nutriẽ
tes dies rẽdo no ſimilanf. Sciédũ eſt tñ ꝙ plõga/
io ĩcomedẽdo moderate facta ferevna hoꝛa. gr̃a bone ma
ſticatõis ⁊ traſglutitõis eſt laudabił ⁊ plurimum oferẽs ad
2 ſeruatõem ſanitatꝭ.qꝛ pfecta cibi maſticatio cum moꝛoſa
trãſglutitiõe ſiue ingluuie eſt veluti media digeſtio.ſʒ mala
malticatio vel digeſtionẽ cibiimpeditvel vehemẽter retar/
dat. Sʒ ꝓlõgatio in comededo cũ inclocutõib ⁊ pauß dua
bus vel tniorioeſt plurimi nociun etſequut erea noci
menta önaraagg.

.

on

S.

lut/
ſcca
ven
ſcin
ger

deb

ſc

ma hũida lubꝛica ⁊ facile

rꝗ ⁊ generaliter oĩs fruct?ꝰrecẽs nõ co

erlica pom i.pira. lac caſeus et caro ſalla.
Ec caro ceruina. lepoꝛina. capꝛina. bouina.
Hec melancolica ſunt infirmis inimica.

In h̊ textu tãgũt᷑ decẽ cibi ſiue alim eta melãcoliã gene
ratiua aut ĩfirmis inimica.Quoꝝ hbmũ ẽ comeſtio ꝑſicoꝝ
De qb Bał.ij.ali.c. xix.diẽ qet hoꝝ ſu ccꝰ7τ qð velut caro
facile coꝛruptibiłe. ⁊ oĩno qͥdẽ pꝛauꝰ.q̃ꝛe nõ opoꝛtet.ſicut
qdẽ eſt. poſt aliud alimentũ offerre.coꝛrũpũt᷑ em ſuꝑnatã
tia. Oeminiſſeaũt oʒ hꝰqð cõmune ĩ oĩw.q̃cũq; cacochi
⸗ potẽtia. ꝓpt᷑ ͥ oʒ ipſa co
medere poꝛa alijs.ſic em̃ ipᷣa celeriter ſubeũt ⁊ illis viã fa/
ciũt.vltimo ãt ſumpta ſil coꝛrũpũt ⁊ alia.Et ita pʒ qꝓiſtud
dictũ dʒ intelligi de ꝑſicis comeſtis poſtcibũ aliũ.qꝛ ipſa
ſumpta añ cibũ bona ſũ nſtomacho. ventre leniẽtia atʒ ap

. „ —

Ura er 02& mollitventré. Imma/

tura vo ſtringũt ⁊ q deſi iccãt᷑ ſtringũt foꝛtius.⁊ decoctio
ſiccoꝝ qñ.ſ.bibit᷑ phibet ſtuxũ hũid:tatũ ad ſtomachum 7
yentrẽ.⁊ qñ trita ſuꝑ locũ pulueriʒzant᷑ vñ fluit ſãguis. ab/
ſcindẽt eũ.Et lʒ pᷣnarrata habeãt iu uamẽta.qꝛ tñ hũoꝛeʒ
generãt putrefactibilẽ. nocitiua ſi ũt ĩfirmis.⁊ maxiĩe qñ in

debite ſumũt᷑. Et ſũt ꝑſica frigida ĩ pᷣmo q̃dnu.⁊ humida in

ſcðᷣo. Scðm eſt pira ſiue comeſtio piroꝝ. Et cã eiꝰẽ.qꝛ pi

12 ce Etus repler ſangninẽ .
aeſicate ebulliẽte in coꝛꝑe.⁊ ſic parat ſaguinẽ ad putrefa
ctione. ? oſeqns nocẽt egril Cira ſilrvt dicẽ Aui.ij.cano.

c.de eis.a ꝓpꝛietate inducut colicã. p̃a tñ int cetcos fruc/
tus młtos impinguãt. ea poꝛci ex ip̃ᷣi uant

b

⁊ ſic inducũt colicã. Uſus hʒ ꝙ ira ⁊ alij fruct ventoſita
tẽ faciẽtia cũ carinatiuis.i.vẽtoſi tẽ expellẽtib⸗ comedũt
vel poſſum obuiare nocum̃to ipᷣoꝝ ſuꝑbibẽdo vinũ vet?
odoꝛifeꝝ. ⁊ melioꝛa pira ſũt q̃ magꝭ odoꝛifera ſũt ⁊ magis
dulcedinẽ ꝑticipãtia.⁊ etiã melioꝛa ſunt decocta qᷓ; cruda.
et pñt decoqͥᷣ cũ aniſo.feniculo.⁊ zʒuccaro.Tertiũ ẽ come/
ſtio pomoꝝ.de amdic ni ij. ano. . bmo ꝙ aſſiduatio co
meſtionis eoꝝ facit eu ire doloꝛẽ neruoꝝ. Et poma etiã
malã habent ꝓpetatẽ ĩ genera ovẽtoſitatẽ ĩ ſcdᷣa digeſtio
ne. qre nocẽt egris.⁊ etiã ꝓpt᷑ ſilem cãm illi q̃ dicta ẽ de pi/
ris. Et iſta dicta de piris ⁊ pomis.maxĩe intelligẽda ſũt ð
ipᷣis crudis ⁊ nõ de ipᷣis coctꝭ. Et nedũ iſti fruct ab infir/
mis ſũt vitãdi.ĩmo omẽs fructꝰ implẽtes ſãguinẽ aq̃ſuate
ebuliẽte. vt fruct'recentes.q̃ꝝ ſuccin hũano coꝛꝑe ebulit
ſiẽ muſtũ.⁊ ſuccꝰfructuũ ebuliũt exteriꝰin vaſe.⁊ H ꝓpt᷑ calo
rẽ ſolis derelictũ in eis cum maturabãaãt᷑. Iſti em̃ fructꝰ ꝓ/
pter ebulitõem ſi ucci eoꝝ pᷣparãt ſãguinẽ ad putrefactõeʒz.
lʒ ꝓ hoꝛa q̊ ſumũt᷑ iuuamẽtũ pᷣſtẽt humectatõis.Et
cã Anicen. febꝛicitatib⸗ it fructmaxĩe recẽ

töe ĩ ſtomacho. Quartũ ẽ comeſtio lac/
tis. Cuiꝰ cã eſt. qꝛ lac de leui coꝛrũpit᷑ ⁊ in fumũ aut aceto
ſitatẽ ↄuertit᷑ in ſtomacho imũdo.ſiẽvt plurimũ ẽ ſtoma/
chus febꝛicitãtꝭ febꝛe putrida. ⁊ ̊ febꝛicitãtibo febꝛ e putri
da nõ ↄcedit᷑. Et ſilr eſt malu habentib doloꝛẽ capitis et
ſiticuloſis ⁊ pluribs alijs. de qͥb loqͥ ypocras qnta ꝑticła
amphoꝛiſmoꝝ. ãphoꝛiſmo illo. Lgcd. Dolentibo
malñi.⁊c. Ueꝝ eſt tñ q in aliqᷣbo pa ſſtõib

abo paſſiõib⸗ uenit ſiẽ in ptiſi
? ethica ⁊ aliqͥbalijs ꝓut etia dicit ypocras amphoꝛiſmo
iã allegato.⁊ etiã inferꝰalid dicet᷑ ibi. Lac ethic ſani ⁊c.

Et iʒ lac in pᷣdictꝭ paſſiõibovituꝑet᷑. In ſanis iñ laudabile

eſt. 2 B ſi in ſomachoc epate bñ digerat. tüc ei inteſt na la
uat ſua aq̃ſitate. ⁊ mũdificat butiroſitate ſua.hũ oꝛibe vene

noſis rpugnat.mẽbꝛa humectat. caſeitate ſua vuln era pe /

r
veh⸗
gis
uda.
e
dotd
mai
getieo
idepi
uſüs
binfi⸗
ute
ebultt
lcalo
9,
dd.
d
ii⸗
ſchrl⸗
ſioli⸗
nroc
Gom
epon
gpinpc
aprcke
Olt,
nnit
No
Mic.

ala
pene
tape/

oblle

etoꝛ inuat.⁊ pulmonis gutturſ.renũ q̃ʒ inteſtinoꝝ ⁊veſice
moꝛſurã acutoꝝ hhoꝝ ĩ inteſtis mitigat qꝛ viſcerib inui/
ſcat᷑ꝛ hu moꝛũ ꝓhibet moꝛſum. Pꝛexea ↄuenit lac coꝛꝑibꝰ
tem arig aglomarh in ũdꝰeſt a coleric⁊ fleumaticis hu
moꝛibi. In his em̃ lac bñ digeſtũ multũ dat nutrimentũ.
lau labilẽ ſaguinẽ generat.carnẽ angmẽtat.totũ coꝛpꝰlau
dabiliter humectat.exterioꝛa pulcra facit.vt refert yſaac ĩ
diet vniuerſalibo.Et ibi etiã auctoꝛitate Ruffi dicit qlac
bibentes ieiunos eſſe opoꝛtet.⁊ bibat᷑ calidũ cũ exeat vbe
ra.neq; aliqd comedat᷑ qᷓuſq; digerat᷑.⁊ laboꝛ ⁊ nimiꝰ mo/
tus caueat᷑. HNon eſt tñ qͥeſcendũ om̃ino a deambnulatione
ſed deambulandũ eſt ſuauiter qᷓuſq; in ſtomachi fundum
deſcendiſſe ſentiat᷑. In diſtemperatꝭ vᷣo coꝛꝑibo lac nõↄue
nit. In calidis em̃ coꝛꝑibo cito mutat᷑ in fumoſitatẽ ⁊ cole
ramin frigidis vo in acetoſitatẽ et putredine. In ſtoma/
cho etiã immũdo lac non ↄuenit.qꝛ in eo coꝛrũpit᷑. Circa
electõem aũt lactꝭ ſciendũ eſt ꝙ magis eligendũ eſt lac me
diocre invia nutrimẽti⁊ nõ ſubtiliſſimũ.ſiẽ lac cameli aut
etiã aſininũ.neq; pinguiſſimũ ⁊ groſſiſſimũ.fiẽlac vaccaꝝ
⁊ pecudũ.Eligendũ eſt igit᷑lac capꝛe.nõ em̃ hʒ tm̃ aq̃ſita/
tis ſic lac cameli qð nõ eſt aptũ ad nutriẽdũ ratõne nimie
humiditat.ſʒ vetris ſubductiuũ.nec hʒ tm̃ pinguedinis?
groſſiciei ſen caſeitatꝭ ⁊ vnctuoſitatꝭ ſicvaccaꝝ ⁊ pecudum
qð groſſiciẽ ⁊ vnctuoſitatẽ eſt venaꝝ opilatiuũ.vento/
ſitatũ generatiuũ.⁊ difficilioꝛis digeſtiõis qᷓ; ſit neceſſari
um in regimie ſanitatꝭ. Eligat᷑ igitur lac capꝛe non nimis
ꝓinque partui.nec nimis diſtantis a partu nõ pinguãtiſ.
nutrite in bonis paſcuis ⁊ in temꝑe qͥ reperiũt᷑ melioꝛa pa
ſca.Quintũ eſt comeſtio caſei.⁊ pᷣt intelligi de oĩ caſeo.ma
xime tñ de veteri Cuiꝰrõ eſt.qꝛ caſeus recens eſt frigidus

et humidus et groſſe ſubſtantie et difficilis digeſtionis ⁊

opilatiuus et lapidis generatiuus et non multũ competit
yia cibi in regimine ſanitatis. Et caſeus vetus eſt calidꝰ
ſiccus ꝓpter ſal.facit cibum digeri et difficulter digeritur .

parũ nutrit ⁊ male.ĩ ſtomacho nocet.⁊ nimis deſiccat. et
minꝰcõpetit qᷓ; recẽs.Et ſi aliqͥs caſeꝰ? mediint᷑ nouũ ve/
terẽ et viſcoſũ ⁊ frãgibilẽ duꝝ ⁊ mollẽ ⁊ parũ declinãs ad
aliqlẽ dulcedinẽ. no nimis ſalſus.no lacrioſus. ũ incidit᷑
ſapoꝛ delectabil ⁊ boni odoꝛꝭ.cui ĩſtomacho moꝛa non
diuturna ex bono lacte ↄueniẽt factꝰſufficiẽt᷑ vnctuoſus.
tał vtiq; caſebonꝰeſt. ⁊ intalios magꝭ E diligẽdꝰ. ⁊ pꝰcibũ

ſumptnõ młta qntitate.młta vᷣo ntitate ſtipatꝰ ĩ via cibi
vniuerſalit eſt malꝰ.ſtomachũ grauãs ⁊ inobediẽs dige /
ſtioni.⁊ opilatiuꝰ.⁊ lapidis ĩ renibo.⁊ hũoꝝ groſſoꝝ ĩ coꝛ/
poꝛe ⁊ ventoſitatũ generatiu Solũ igit ille ca 2honus

Solü bonns
ra manꝰ. Sextũ eſt caro ſalſa. Caro em̃ ſalſa

„

iue fumo exſiccata cui

ſiue ſole ſiue famo exſiccata uſcũq; gener autaiałfue/
rint generat ſãguinẽ groſſũ ⁊ melãcolicũ.⁊ ꝑ ↄñs nocʒ in

firmis. necẽ ↄueniẽs ſanis. Et iſtud innuit Aui .ij.ĩ doc.
ij c.xv. in fine dicẽs. Et exẽplũ̃ ſpiſſipauci nutrimeti mali
chimi.i.mali hũoʒ eſt caro ſolita Deptimũ ẽ caro cerui/

